RAtio dubitandi est, nam vel iudicandum [Circa modum iudicandi difficultas proposita.] est ex æquo, & bono, & vt dictat ratio naturalis; sic autem multoties eueniet vt contra leges scriptas iudicetur, quæ quidem contrariæ rationi naturali non sunt, & falluntur sæpe homines aliter iudicando. Si autem secundùm leges scriptas, earum sunt Mercatores ignari, & congruentius esset ab ordinariis iudicibus ista tractari. Licet autem Assessorem habeant litteratum, non videtur fieri satis, quia id ipsum indicat à litteratis iudicibus meliùs caussas huiusmodi terminandas, cùm tandem non Assessoris sit iudicium, sed eorum, qui de legum intelligentiâ parum sciunt. Accedit multa apud eos impunè manifestari, quæ coram ordinariis Iudicibus non possent, quia contraria legibus sunt, in quibus contractari non posse iubet L. 3. Tit. 24. lib. 5. nouæ compilat. quæ extra registrum exportata, & sic alia, quia sic illi contrahunt, & in eo possunt controuersiæ commerciales excitari. Quæ quidem non videntur quomodò possint aptâ ratione componi. Nihilominùs

Dico primò: Tribunal dictum æquissimo [Assertio 1. Consulatus conuenientiam statuens & ostendens.] potuit iure fundari. Probatur ratione iam dictâ de experientia Mercatorum circa ea, quæ ipsi tractant, quandoquidem vnicuique suâ in arte credendum est vt dictum à nobis suprà, & prætereà, quia commercium non debet pro rogatione litium impediri: cùm sit illud valde Reipublicæ necessarium: id autem ita contingeret, si omnes circa ipsum lites ad ordinaria tribunalia essent deferendæ, in quibus omnes iuris solemnitates, & subtilitates adhibentur; cùm tamen in consulatu procedi debeat breuiter & summariè, veritate inspectâ & bonâ fide seruatâ, vt illius ordinationes [Qualis in eo procedendi modus.] statuunt, & pro quibus bene Heuia suprà num. 37. Ex quo foret, vt lites aliæ in ordinariis tribunalibus agitari solitæ nimiùm quantum retardarentur; nam Mercatores vti potentiores sua vellent priùs tractari negotia, & frequentiùs obtinerent. Accedit hoc pacto auaritiæ iudicium occasiones præcidi; quod periculum in iudicibus ex eodem gremio non imminet, quia sua ipsorum agunt negotia cùm iudicant, iudicandi cras ab iis, quos hodie contigerit iudicari. Præterquam quòd cùm homines diuites sint, subornationibus non sunt obnoxij, vt litterati esse solent, quotidianâ auri prurigine laborantes.

Dico secundò. Modus iudicandi in [Assertio 2. Modum iudicandi non debere esse legibus contrarium.] consulatu non debet esse legibus contrarius. Id clarum; quia quod pro bono publico institutum est, non debet in boni publici detrimentum redundare: nihil autem maius detrimentum bono publico afferre potest, quàm legum stabilita transgressio, & publica sententia confirmata. Ad hoc autem Assessoris peritia deseruit, vt scilicet leges faciat manifestas, quarum obtentâ notitiâ, prudenter possunt iudices, adiunctâ experientiâ, & consuetudine apud ipsos, quod melius visum fuerit iudicare. Quod si quidquam minùs iustitiæ consonum ab eisdem fuerit pronuntiatum, à iudice appellationis poterit emendari. Vbi autem lex nulla expressa pro casus contingentiâ sit, satis apparet conueniens, ab illis ex æquo, & bono caussas tractari istas, qui suas probatas consuetudines, & leges quasi conuentionales habent, seu stylum generaliter receptum; quæ quidem attenderentur, si leges circa hæc constituendæ essent, & ita quasi leges viuæ apud eosdem sunt regula iudicandi.

Illud tamen, quod de non quintatis, nec [Quomodo id stat cum praxi, quæ contrarium videtur amplecti. Vbi notanda aliqua.] registratis dicitur; specialem videtur difficultatem habere; & dici ad illud potest, intentionem Regis ad prædicta non extendi, ex Mercatorum autem conuentione, ita stabilitum, qui iudicio tali sestaturos conuenerunt, eò quòd aliter non possent controuersiæ istæ componi; ita vt cum effectu iustitia sua cuique redderetur. In quo quidem licet approbatio Regis non sit, eius tamen videtur esse permissio, non enim possunt isti supremi gubernatores ignorare. In casibus autem prædictis non debet appellari, quia appellatio est à Iudice legitimo in caussâ, in quâ vt talis procedit Regiâ auctoritate; quod tamen in dictis casibus non accidit, & valde indecens esset, vt Regius Auditor circa ea sententiam ferret, quæ per leges Regio sunt Fisco adiudicanda. Addo non videri cur non etiam dici possit Consulatum posse auctoritate Regiâ de præfatis iudicare, quia illa ad Regem non pertinent, nisi post sententiam: cùm ergo talia sint, & ex eo quòd iste potiùs quàm alius illa possideat, nullum Rex patiatur detrimentum; & aliàs conueniens sit cuique quod est suum reddi, cùm id iustitia exigat; meritò dici potest id minimè Regiæ voluntati repugnare. Vnde, & appellari etiam poterit ob eamdem rationem, quia si iustum est ius suum vnicuique reddi, & iuxta Regis voluntatem circa illud in primâ instantiâ iudicatur, benè etiam iudicari in secundâ poterit. Per quod non tolletur quò minùs Rex possit rem circa quam lis vertitur, si aliàs apprehenderit, sibi penitus vendicare. Sic ergo hic dicendi modus non improbabilis.

CAPVT II.

In quibus Iudices Consulatus grauiter peccare contingat.

PRimò id accidere potest, quando [Peccare grauiter iudices litium prorogatione.] contra Tribunalis huius institutionem lites nimium protelantur. Constat ex dictis num. 3. caussæ enim in illo debent breuiter, summariè, & veritate inspectâ terminari. Si ergo anni transeant, & adhuc sub iudice lis est, quomodo finis institutionis Tribunalis huius obtinetur? Quis autem non videat in hoc grauiter delinqui, cùm ex eo præter graues litigantium molestias, & multiplices expensas, illis, qui ius fundatum habent, rebus suis vti non liceat, aut si in possessione sunt, eâ frui pacificè denegetur. Ex quo habetur etiam restitutionis obligatio, quæ tunc datur, cùm negligentia est manifesta; [Quando negligentia sit imputabilis in ordine ad restitutionem.] & negligentia quidem tunc conuincitur, quando tenetur quis intra tempus præfixum à lege vel statuto, aliquid perficere, & non fecit; iuxta ea, quæ adducit P. Fragosus Tom. 1. pag. 943. num. 80. in vtroque versiculo. Licèt autem non sit per legem aut statutum præfixum tempus ad caussas, in consulatu decidendas; cùm tamen breue generaliter præscribatur, dum per annos decisio protrahitur, sufficienter videtur negligentia comprobari. Nisi casus aliquis rarus obtingat, in quo nequeat præscripta breuitas obseruari.

Secundò: in eo grauis esse lapsus potest, [Assessoris iudicium vt sequi teneantur.] si iudices suo nimiùm iudicio fidentes, Assessoris Concilium non attendant, & quidem vbi lex non fuerit, iuxta quam debeat in iudicio pronuntiari, non erit graue peccatum in dissensu, quando aliàs æquitate inspectâ, & stylo attento, Assessoris iudicium minùs verosimile iudicatur. Vbi autem res magis videtur ad ius spectare, Assessoris iudicium non vexari, sine graui stare culpâ nequit: nisi fortè Assessor ipse iudicium suum tantùm vt probabile proponat. Tunc enim licebit illud non amplecti; vel si magis probabile affirmet: quia etiam tunc dissentire licebit, eò quòd id, quod attento iure magis probabile est, æquitate & stylo attentis possit esse practicè conuenientius; vt omittamus modò sententiam eorum, qui affirmant iudices posse secundùm minùs probabilem sententiam iudicare, quam tenent plures [Iudices iuxta minùs probabilem sententiam iudicare posse qui sentiant: quod in iudicibus Consulatus generaliter non probatur.] apud Dianam Parte 2. Tractat. 13. Resolut. 3. P. Fragosus Tomo 1. Pag. 450. vers. secunda propositio. Bassæus verbo Conscientiâ, num. 16. vers. Nihilominus. Cardinalis Lugo Disputat. 37. de Iustitiâ num. 117. varios casus referens, in quibus id liceat. Et alij, qui tamquàm probabile id amplectuntur, quando probabilitas est ex parte iuris, & non ex parte facti; vt omittam inquam, quia id in iudicibus, de quibus agimus, specialem videtur habere difficultatem, eò quòd debeant bona fide, seu juxta æquitatem, non attentis iuris solemnitatibus & subtilitatibus, iudicare; non videtur autem bonâ iudicare fide, & ex æquo, & bono, qui eo, quod sibi verosimilius apparet, prætermisso, quòd minùs est verosimile anteponit: illud enim de maiori probabilitate, & rationibus anteponendi opiniones, ad iudices spectare videtur, qui circa hoc philosophari subtiliùs possunt, & obligationis suæ terminos penetrare. Sciunt namque id, quod inspecto iure sibi apparet verius, forsitan non esse tale, quia alij circa hoc acutiùs videre possunt, & tales fortè esse illos, qui sententiam minùs probabilem communiter iudicatam consestantur. Qui discursus in hominibus mercaturæ deditis communiter esse non possunt: sunt tamen aliqui ingenio præcellentes, quas experientia, lectio, & litteratorum commercium satis habiles reddiderunt; de quibus non aliter, quàm de litteratis iudicibus iudicandum. Et Ioannes quidem [Ioannes Heuia vnde profecerit.] de Heuia curiâ Philippicâ, & labyrintho contractuum celebris, hoc pacto doctrinæ est mirabilem supellectilem assecutus, qui scholas frequentauit numquam, immò nec latinæ linguæ videtur plenam notitiam habuisse.

Tertiò, in eo iudicum istorum graue esse [Peccare grauiter illos iurisdictionem ampliando.] peccatum potest, si iurisdictionem extendant; hoc enim est illam vsurpare, & sic iniuriam supremo iudici facere. Potest autem id non rarò contingere, cùm mercatura plures habere consequentias possit, & ad multos eius respectus extendi. Debet ergo aut certò constare de iurisdictione in ordine ad casum occurrentem, aut saltem probabiliter. Vbi cùm quæstio de mero iure sit, videtur locum habere doctrina nuper adducta de [Minùs probabilem opinionem aliquando præferendam.] minùs probabili opinione. Quæ ex eo securior redditur in præsenti, quia bono communi magis expedit, vt caussæ ad mercaturam pertinentes à Consulatu decidantur ob rationes dictas: & quando opinio aliqua æquitati fauet, alteri præferenda est rigori iuris adhærenti, per ea, quæ adducit Heuia num. 37. & quando tale quid accidit, non est dicendum sine iurisdictione iudicari, quia Rex in casu probabilis opinionis illam conferre credendus est; sicut de Pontifice tradunt [Iurisdictio quomodo à Rege & Pontifice cùm probabiliter agitur, conferatur.] communiter Theologi, sciente esse opiniones circa Sacramentorum administrationem, iurisdictionem requirentem: quæ si reipsa verà non sit, Sacramentum erit multoties nullum, quod præsertim in Sacramento Pœnitentiæ accidit. Non est tamen credendum id ita velle Pontificem; & ita doctrina talis videtur approbata, & iurisdictionem conferri ne Sacramentum irritum toties sit, & animæ fidelem adeò graue, & irreparabile quandoque detrimentum patiantur. Quamuis hoc non omnino certum sit, vnde non vrgente necessitate per planiora, quæ & securiora, gradiendum. De quo benè Bassæus suprà num. 10. vers. Ceterum.

Quartò peccant grauiter, si caussa Clericorum, [Clericos non posse in Consulatu conueniri.] aut Religiosorum iudicent, contra quos lites apud ipsos intentantur. Contrarium tenet Heuia suprà num. 27. Mexiam, & Azebedum adducens; ita vt si Clericus mercaturam exerceat, non possit iurisdictionem declinare. Sed est illud omnino à veritate alienum; quia Clericus immunitate omnimoda gaudet, & casus iste neque in iure, neque in Doctoribus ob declarationem aliquam Pontificam, aut rationis similitudinem communiter exceptus inuenitur; quidquid duo citati sine fundamento significent. Verùm quidem [Clericus negotiator quando fori priuilegium amittat.] est Clericum negotiatorem, si ter admonitus non desistat, perdere immunitatis priuilegium, quoad bona, quæ Ecclesiastica non sunt, in ordine ad gabellæ volutionem, & alia similia laicorum statuta, de quo Doctores à Diana adducti Parte 1. Tractat. 1. Resolut. 47. & Parte 3. Tractat. 1. Resolut. 47. & tunc posse coram sæculari Iudice conueneri multorum sententia est, quamuis alij à Diana adducti Resolut. 45. citatâ contrarium sentiant, dicentes tantùm posse coram Ecclesiastico Iudice conueniri. Sed hoc non est ad propositum: nam pro amissione immunitatis extat aperta decisio Pontificis in Cap. Ex litteris, de vita, [Cap. Ex litteris, de vita & honest. Cler.] & honestate Clericorum. Sed in primis seruanda forma est de trina monitione, de quo tamen Auctores citati non videntur curare. Deinde. Textus ille iuxta narratiuam procedit, in quâ dicitur de Clericis negotiatoribus quod, nolunt statutis patriæ (quibus quoties expedit, sicut laici, se tuentur) in negotiationum suarum quæstibus subiacere. Quæ sunt mera illius verba: est autem valde diuersum de non seruatis patriæ statutis agi, aut litem quamlibet circa negotiationes occurrentem intentare. Iuxta hæc ergo ex decisione prædicta potiùs firmatur nostra, & prorsus vera positio; nam exceptio firmat regulam in contrarium: si ergo pro immunitate amittenda solus præfatus casus admittitur, alius, de quo loquimur, omnino diuerso debet modo iudicari, vt scilicet minimè exceptus habeatur. Circa hoc ergo non videtur posse dubitari: vnde Clericus, & Religiosus declinare possunt iurisdictionem.

Tandem in eo esse graue peccatum [Graue eorum peccatum in iurium defraudatione Regalium. contra illa iudicando.] potest, si iura Regia studeant suis sententiis defraudari: hoc enim contra institutionem huius Tribunalis esse videtur; per quam quoddam est quasi pactum stabilitum, vt scilicet illi circa res suas iudicent; sic Rege liberaliter annuente, & ipsius Regis nullum ex tali iudiciali foro detrimentum iura legitima patiantur. Et hoc est quod num. 4. dicebamus, non posse contra leges iudicari, cùm iniquum videatur semper contra Regium patrimonium in sententiis ire, & confidentiam eius temerari. Nisi fortè circa aliqua probabilis opinio sit minùs Regi fauens, tunc enim iuxta dicta num. 8. procedendum neque credendum est id contra illius non esse penitus voluntatem, quandoquidem opiniones tolerat, quæ eo ipso, quòd probabiles sunt, potest iuxta illas iudicari. Et certè quod vna via videtur tolli, per aliam recuperatur: opulentia enim commercij in magnum Regij patrimonij commodum militat, cùm inde iurium accretio, inde donatiua pro temporibus necessitatis habeantur. Et hæc pro Consulatu satis, quæ ad animæ forum spectant, pro aliis autem citatus Heuia consulatur; vt iam ad speciales in Indiis contractus veniamus. Nec omnes prosequi possibile est, quando & plurimi sunt, & aliqui pro diuersitate regionum prorsus ignoti, ex iis autem quæ circa præcipuos quosdam dicenda sunt, ad alios poterit vtilis consequentia deriuari. Sit ergo pro illis

CAPVT III.

De contractu argentearum pinnarum.

EX argento puro antequam quinta pars [Quid pinne.] Regi soluatur, & in massam redigatur grandiorem Regio fignaculo consignatam, pinnæ diuersorum ponderum conficiuntur, quarum commercium communissimum apud Mercatores habetur. Sunt tamen circa illud aliqua difficilia, & ita videndum, quid in eo liceat, quidue possit conscientias prægrauare. In primis statuendum est vt certum pinnas huiusmodi aliarum mercium more diuersa pro tempore pretia sortiri. Licèt [Earum pretium non esse fixum, & quare.] enim per leges iam pridem statutum sit vt argenti Marcha, vulgo Marchus, sit argenti valoris regula, & Marcha iuxta legem habeat octo vncias, quæ faciunt sexaginta quinque regales, L. 1. Titul. 21. Lib. 5. Compilationis. Nihilominùs vsus inualuit, vt Marchiæ valor fixus non sit inter Mercatores, [Marchæ vt valoris regula.] vnde secundùm accidentia temporum variatur: idque non solùm in Indiis, sed etiam in Hispaniâ, quod suo modo etiam in auro contingit. Circa quod dubitari nequit, quin sit licitum, quandoquidem ita communi vsu receptum, qui maximè iuxta naturam rerum est, & aliarum rerum vsui conformis; sicut enim ferrum, æs stannum, & alia metalla fixum pretium non habent, sed iuxta raritatem, aut copiam, aliasque rationes occurrentes variatur; ita & in argento, & auro similiter affirmandum: leges autem fixum pretium statuentes, de argento hoc pinnario non loquuntur, cùm in eo prohibeant contractus celebrari, vt dictum num. 2. cuius pretium valde inferius esse solet, eò quòd Regia marcha valorem augeat, cuius & aliæ rationes esse solent.

Hac ergo pretij varietate stante solent [Pinnas anticipata solutione emi posse; & doctrinæ pro eo generales.] Mercatores minerariis ad expensas ingentes, quæ in eruendo argento, & ad suam puritatem redigendo siunt, anticipatam pecuniam tradere, eo pacto vt in pinnis sibi persoluant, designato pretio, cùm pecunia traditur, quidquid de pretio sit, quod traditionis tempore sint habituræ. Vbi quidem contractus emptionis, & venditionis est, & ita iuxta ea regulandus, quæ Auctores de eo dicunt, cùm res anticipatâ solutione emuntur, pretio in ipso contractu constituto; si enim ita emantur vt currenti debeant pretio dari, nulla est in eo contractu difficultas. In eo autem, de quo agimus, pro certo habeo esse omnino licitum, etiam quando verosimiliter creditur traditionis tempore plus esse valituras & cùm fit contractus plus etiam valeant. Quæ quidem iuxta satis probabilem sententiam sunt, quam circa emptiones huiusmodi tenent doctissimi scriptores, ex quibus P. Molina Disp. 360. P. Lessius Lib. 2. Cap. 21. Dub. 7. P. Gaspar Hurtadus Disp. 2. de Contract. diffic. 6. Card Lugo Disp. 26. n. 109 & seqq. P. Oñate Disp. 64. Sect. 1. 2. & 3. Bonacina Disp. 3. de contractibus, quæst. 2. Puncto 4. num. 20. qui alios adducunt. Et vt aliàs rationes, quæ ab illis adduntur, omittam, illa in præsenti certè militat, quæ ex periculo pacti non implendi desumitur. Quando enim periculum est amittendi pretij, aut partem illius, licet viliùs emere, iuxta receptissimam sententiam, pro qua citatis aliis P. Busembaum in Medulla circa præceptum. 7. Cap. 3. Dub. 7. n. 8. & 9. Atqui ita in casu nostro contingit: Minerarij enim rarò implent, quod promittunt quia multis obligatam habent fidem, multorum subsidiis indigentes: vnde & Gubernatores ipsos videmus huiusmodi contractibus implicatos, querelis ob fraudatam fidem onustos & magnas pati, Deo sic altè prouidente, iacturas, vt malè parta malè dilabantur.

Præter contractum dictum, qui cum [An ab iis, qui Minerarij non sunt, nequeat sunt aliquatenus habituri.] Minerariis iniri solet, alius est similis, qui circa pinnas etiam fit, sed cum iis, qui Minerarij non sunt, neque cum illis vllum commercium habent: dantur enim illis pecuniæ, vt reddant pinnas assignato tempore, pretio, vt de contractu præcedenti diximus, constituto: Quod si non reddant pinnas, reddent pecunias cum augmento vsque ad valorem pinnarum tunc futurum; & videtur quidem licitus ob similes rationes eis, quæ pro illo, qui anticipata solutione fit, à Doctoribus adducuntur, aut potius easdem: sic enim arguunt: Primò: quia anticipatâ solutione ementes, patiuntur [Rationes pro eo, quæ & pro emptione anticipata solutione.] iacturam lucri, quod intermedio tempore possent suæ pecuniæ vsibus obtinere. Secundò: quia res tradenda post aliquot menses, minùs valet emptori, quàm si statim illi traderetur: res enim præsens multas habet opportunitates, quas non habet futura. Tertiò; est ratio à nobis adducta, periculi inquam perdendi pretium: homines enim commercium huiusmodi exercentes, dubiæ fidei esse solent, ergo licitus est contractus talis. Rationes istas adducit P. Lessius cum aliis, non est autem opus vt omnes in contractus quoslibet quadrare debeant, quæ pro alio adducuntur, quælibet enim vtriq; communis videtur sufficere nam vbi est eadem ratio, eadem est & iuris dispositio, iuris inquam non positiui tantùm, sed etiam diuini ad forum conscientiæ pertinentis.

Sed aliunde contractus dictus videtur [Vnde illicitus contractus dictus videatur.] minimè licitus, sed planè vsurarius, vtpotè in quo ratione mutui lucrum obtingat; nam iste à quo pinnæ dicuntur emi, tradendæ post aliquot tempus, neque habet, nec creditur pinnas habiturus; ergo verè, & propriè non vendit, Patet consequentia; quia defuit propria ratio venditionis, quæ est permutatio mercis pro pretio, cùm ergo accipiatur pecunia cum augmento reddenda; mutuum sanè est, cum auctario, & ita contractus vsurarius. Si dicas pretium pinnarum esse incertum, & posse tempore designato traditioni minoris emi, quàm fuerint emptæ tempore anticipatæ solutionis: id certè nequit sustineri, nam ex eo casus destruitur; dicitur enim quòd si non reddat pinnas is, qui pretium anticipatum accipit, eò quòd illarum copia non sit, debeat reddere pretium currens. Cùm ergo earum tanta copia sit, vt minoris emantur quàm fuerit pretium anticipatè datum, satis manifestè apparet non esse rationem cur non reddat pinnas, cùm possit eas pretio tali emere, vt in contractu lucretur. Quando ergo pretium anticipatè soluitur, supponitur id, quod frequenter euenit, & moraliter constat euenturum, pinnas scilicet plus valituras; & ita huic contractui applicatur doctrina illa de anticipatâ solutione: sic enim quæstio proponitur, An scilicet liceat minoris emere, ob anticipatam solutionem, vt videri apud Auctores potest. Si ergo incertum sit quale sint habituræ pretium, sitque moraliter contingens, vt minùs valeant, non videtur esse difficultas, vt videri potest apud P. Lessium Lib. 2. Cap. 20. num. 145. Præterquam quòd non fit satis argumento ex eo procedenti, quòd in contractu dicto non sit propria ratio venditionis, cùm non sit permutatio mercis pro pecuniâ, nec futura speretur quando pretium traditur.

Roboratur, & explicatur. Nam si quis [Vrgetur ex contractu simili in tritico & similibus cum notanda doctrina.] ad alterum accedat, & petat ab eo mutuum, renuatque ille; dicat tamen daturum se, si in tritico soluat messis tempore pretio currenti, cùm tamen ille prædium non habeat, nec aliunde tale commercij genus, vsura in eo videtur intercedere; datur enim mutuum cum obligatione huiuscemodi; ideò enim apponitur, quia creditur sic petentem non habiturum triticum, & ita redditurum quod accepit, & præterea interesse, ex eo quòd triticum non reddat, cùm obligatio illa sit pretio æstimabilis; ponitur ergo pro mutuo obligatio contra rationem mutui propriam, vnde vsuræ incurritur turpitudo. Itaque triticum non emitur, quia neque est, neque futurum speratur: si enim esset moralis potentia ad illud, etiamsi quis non sit agricola, & animus reddendi adsit, contractus est licitus, iuxta ea, quæ adducit Diana Part. 1. Tract. 8. Resolut. 26. Vnde non traditur pecunia nisi mutuò, quia contractus alius esse nequit, & additur obligatio, ex quâ redditur vsuraria. Quæ doctrina est communissima apud omnes [Vsura quid & applicata casui definitio.] agentes de vsuris, & ex definitione vsuræ constat, iuxta quam dicitur lucrum ex mutuo. Hoc autem quod in casu prædicto euenit, similiter in eo, de quo agimus, inuenitur. Cùm enim homines pecuniâ opus habeant, nec mutuam inueniant, modo prædicto se obligant, alieni prorsus in cogitatione suâ à pinnarum traditione; sicut & pecuniam tribuentes, qui probè sciunt quid sit euenturum; vnde vsurarij deprehendantur: ab eo namque, quod verosimiliter euenturum creditur, vsuræ qualitas innotescit: vnde si quis tradat mutuò certas mensuras tritici, accepturus tot alias tempore quo plus creditur valituras, si ita recipiat, vsuram committit, vt docet P. Lessius suprà num. 152. & cum conditionibus ab eodem explicatis non videtur posse negari, licet sint aliqui generaliter asserentes, in mutuo semper posse exigi eamdem mensuram, seu idem pondus rerum: intelligendi enim sunt cùm is, qui mutuò dedit, rem non erat leuaturus, aut incertum erat pretium futurum tempore solutionis, & mutuatarium ad non soluendum ante certum tempus obligauit.

Quæ autem pro aduersâ parte sunt adducta, [Fit satis adductis pro contraria positione.] non vrgent: loquimur enim de contractu iuxta ea, quæ secundùm se dicit, alia autem, aut nimiùm probant, aut mutuo etiam possunt conuenire. Prima enim ratio est ob lucrum cessans, & tertia ob periculum amittendi pretium: quæ quidem accidentaria sunt, & in mutuo possunt reperiri, iuxta sententiam communem; secunda autem ex eo, quòd res præsens multas habeat opportunitates, quas non habet futura; probat ex mutuo lucrum posse accrescere, quia pecunia præsens fimiliter plures habet opportunitates: ergo qui eâ se se alienat, dum mutuam tradit, aliquid proptereà lucrari potest. Quod constat quàm sit à Catholicâ doctrinâ alienum, iuxta quam vsuræ non licent; licerentautem si ob carentiam pecuniæ fas esset lucrum reportare. Pro quo videndus Cardinalis Lugo Disput. 25. de [Ob carentiam pecuniæ nil posse accipi, vbi notata Caramuelis sententia.] Iustitia num. 17. qui sententiam quorumdam vti falsissimam reiicit, dicentium pro obligatione non repetendi mutuum posse aliquid vltra sortem accipi, quod amplexus est Caramuel in Theologia morali num. 799. & sequenti. Quod si non amplexus ex integro, satis amplectendi animum indicauit; dum adeò verosimile conatur ostendere, & ad rationem oppositam, desumptam ex proprio mutui conceptu, solutionem est suo iudicio sufficientem meditatus. Sed sit hoc vtcumque probabile, vt nonnullis videtur apud Caramuelem; in nostro certè casu non videtur habere locum: quia in eo non paciscitur iuxta illud, vt scilicet tradens anticipatè pecuniam, ex eo lucrum velit; quia se obligat ad non repetendam vsque ad certum tempus, quod quidem deberet in pactum deduci; sed alio diuerso modo contractum emptionis præseferente.

Si dicas: ergo rationes adductæ non sunt [Obiectioni fit satis.] efficaces ad probandum licitum esse minoris emere anticipatâ solutione, quandoquidem duæ ex illis etiam mutuo communes sunt, & alia multùm probat, ac propterea nihil: responderi potest nobis non incumbere omnes Auctorum rationes pro resolutionibus probabilibus defendere, cùm non semel plures earum inefficaces reperiantur, & pro opinione dicta aliæ profectò sunt satis genuinæ: vt meritò propter illas, accedente grauium scriptorum auctoritate, debeat valde probabilis iudicari. In casu autem nostro [Validiores rationes pro contractu anticipatæ solutionis.] illæ non habent locum, vt videri potest apud P. Lessium in tertiâ, & quintâ ratione, quarum prior ex eo desumitur, quòd sicut modus vendendi creditò, inducit multitudinem emptorum, & ita facit pretium crescere; ita ex contrario modus vendendi solutione anticipatâ facit pretium decrescere, quia pauci sunt, qui hoc modo emant, & plurimi qui vendant. Secundo: quia si res solùm vendi possent pretio currenti, res tempore traditionis minùs valerent ratione copiæ. Et quia venditores passim merces ingerunt, præsertim si terræ fructus sint, ob vitandos sumptus in illis colligendis, & conseruandis, & ob necessitatem pecuniæ ad soluenda debita, quæ tunc instant ob expensas circa eosdem. Quæ quidem pro casu præsenti non militare omnino perspicuum est.

Si dicas: ex hoc sequi neque rationem [Discussa obiectio.] à nobis adductam pro casu priori, quando cum Minerariis contrahitur, esse legitimam; quia ex eo quod est valde accidentarium contractui, desumitur; scilicet ex periculo amittendi pretium. Respondeo absolutè loquendo ita quidem esse, sed quia periculum tale ita certum est, vt rarò absit, iuxta illud rectè posse argumentum procedere, vbi non de metaphysicis rationibus agimus, & à circumstantiis penitus abstractis, sed secundùm circumstantias semper moraliter adhærentes. Ne autem ex eo solùm probare videamur; addi [Notanda ratio pro Assertione.] potest etiam ratio iam insinuata: nam vendentes pinnas solutione anticipatâ, emptores rogant, eò quòd pecuniâ indigeant ad expensas in metallis elaborandis multiplices, & ita cùm vltroneæ merces sint, vilescunt; iuxta tritum axioma, & addunt multi pro tertia parte.

Iuxta hæc ergo; non videtur contractus [An opposita sit probabilis.] dictus admittendus; an autem probabile sit illum esse licitum, erunt fortè qui censeant, & ita vidi ab aliquibus affirmari, qui tamen rem seriò, maturè, & per otium non videntur expendisse. Nec fauet pro asserendâ probabilitate Caramuel num. 746. qui cum aliis censet licitum esse tradere pecuniam soluendam tempore messis in tritico, pretio eiusdem assignato, quod non debet esse currens messis tempore. Ille enim de emente agit ab eo, qui est rusticus, & ita qui triticum creditur habiturus. Quod autem addit num. sequenti. obligationem scilicet non exigendi pecuniam vsque ad messis tempus esse pretio æstimabilem; non est absolutè admittendum, quando mutuum [Pro obligatione non repetendi pecuniam vsque ad certum tempus nihil exigi posse. Vbi notanda ratio cur pro mutue nil possit accipi.] est datum vsque ad tempus illud; quia de ratione mutui est vt nequeat repeti ante tempus, pro quo datur, iuxta dicta num. 15. & 16. Est enim liberalis quædam donatio pro illo tempore, & in eo ab omnibus aliis contractibus distinguitur, qui onerosi sunt. Sicut autem pro donatione nihil exigi potest per modum pretij, ita neque pro mutuo; est enim contractus, quem humanæ naturæ sincerum dictamen inuenit, vt homines sibi benefaciant nihil amittendo, sed quod illis non est opus pro tempore aliquo tribuendo, recepturi post tempus assignatum; & ita beneuolentiam generaliter habituri. Quâ explicatione corruit, quidquid à Caramuele, & aliis, ac præcipuè à P. Lessio Cap. 20. citato, dubit. 14. iuxta eorum, & non propriam mentem, adducitur aut adduci potest. Pro quo etiam videndus Cardinalis Lugo Disputat. 25. Sect. 3. vbi ingeniosè suo more philosophatur. Neque Caramuel contrarium asseruit citato loco; locutus enim de obligatione non repetendi, etiamsi indigeat: quo euentu verum est ratione damni emergentis aut lucri cessantis. Nec de pinnis plura modò occurrunt, quæ autem de illis dicta sunt, ad argenti glebas extendendum, quæ in quauis aliâ formâ, ante quintationem circumferri inter Mercatores solent, & ad aurum similiter, siue in glebis, siue in puluere, vt dicitur, circa quæ tamen quæri vlterius potest, & sit pro eo

Difficultas circa obligationem Legum, quæ perfectionem auri, & argenti præscribunt, in quibus contractari licet.

PEr leges regni statutum est vt aurum [Quid per leges circa valorem auri & argenti statutum sit, vt vsui possint adhiberi.] trium tantùm legum, vt vulgò dicitur, esse possit, viginti scilicet, & quatuor graduum, quos Characta dicimus, seu qualitates, & est omnium perfectissimum; vel viginti duorum, vel saltem viginti. Quod si aurifices alio vsi fuerint infra gradus prædictos, pœna amissionis eisdem imponitur in Pragmaticâ Regum Catholicorum die 25. Iulij anni 1499. cap. 3. quæ est lex 4. Lib. 5. Titulo 24. compilationis. Pro argento autem est lex eorumdem 12. Aprilis anni 1488. & 1. ac 2. in citato libro & Titulo, & aliæ quæ habentur toto Titulo 22. vbi statuitur debere illud habere vndecim nummos, vulgo dineros & quatuor grana, nec posse aliud ab Argentarijs ad opera adhiberi, vnde nec Regia Marcha signari. Nummus autem, seu denarius, vt alij vocent, non significat monetam aliquam, sed gradum perfectionis argenti, iuxta minutissimas diuisiones, vsque ad grana, quæ iuxta pondus grani triticei solitæ regulari: quamuis per legem 3. citato Titul. 22. conficiendorum granorum noua forma præbeatur. De quâ exactissimâ diuisione agit ex professo Michaël de Roxas in libello, quem inscribit. Iardin de ensayadores, & ante illum Matienzus ad citatas leges post Couarruuiam exactissimum, & eruditissimum tractatorem, cuius ille se labore profecisse ingenuè profitetur. Qui in Glossa 1. Circa legem 4. citatam Titul. 24. num. 8. obseruat circa auri æstimationem, & argenti diuersam in Indiis haberi rationem ab eâ, quam leges generaliter præscribunt, sed certê quoad communem Marchæ æstimationem vix est in quo discrimen videatur: num. etiam 7. aduertit Marchum, seu Marcham argenti non signatum Regiâ Marchâ minoris æstimari pro quinta parte, quæ scilicet Regi debetur. Cùm ergo leges ita circa auri, & argenti æstimationem statuant, videndum qualis ex illis conscientiæ obligatio suboriatur. Circa quod

Dico primò: si aurifices, & argentarij [Assertio 1. peccare grauiter artifices fraude vtentes circa illum.] auro, & argento viliori vtantur, quàm sit per leges permissum, & illud vti legitimum vendant juxta gradus designatos, peccant mortaliter cum obligatione restitutionis. Id quod omnino apparet manifestum; quia rem vilem pro pretiosa vendunt in quo est fraus cum iniustitia coniuncta.

