DE vna aut altera vice dictum iam: illud difficilius, an similiter dicendum si pro Capitulis stabiliter breuius spatium designetur. Quod quidem aut pro tota Religione contingere potest, aut pro Indiis specialiter. Et in priori euentu consequenter addicta num. 70. asserendum non esse registrum necessarium: quia cùm nihil speciale pro Indiis statuatur, nihil circa eas specialiter innouatur, neque ordinaria gubernatio tollitur, quia ordinaria iam alia est, & sic Schedularum Regiarum forma seruatur. In posteriori autem aliter videtur dicendum: quia valde extraordinaria & notabilis innouatio est, ac multiplicatio ex illâ Capitulorum sequitur, atque inconuenientia ex illis augentur, Indorumque spiritualia ac temporalia detrimenta, ob frequentiores absentias Parochorum, & eorum mutationes, quæ in Capitulis fieri solent. Quæ omnia consideratione sunt digna, vt meritò credi debeat Regiam voluntatem esse, ne eo inconsulto executioni mandetur id, ex quo illa subsequuntur.

Dices vrgere prædicta etiam cùm innouatio illa est generalis pro tota Religione, de qua aliter pronuntiauimus. Respondeo, etiamsi ita sit, dispositionem in Schedulis Regiis contentam in generali statuto non procedere, cùm illius verba casum, de quo est sermo, non comprehendant; secus in alio, quia ob specialitatem oportuit de vno, & non de alio ita pronuntiare. Non enim sibi Regium Consilium persuasit id, quod pro tota Religione à viris doctis & prudentibus statuendum pro bono Religionis erat, speciali Indiarum commodo obfuturum. Cùm aliàs facile ipsi futurum sciret, si quidquam non ita opportunum accideret, supremos Prælatos admoneret vt circa Indias dispensationem adhiberent, quam ipsi neutiquam recusarent. Quod quidem in Bullis Pontificiis pariter est dicendum, quæ cùm pro tota Ecclesia sunt, nullo modo in supremo Consilio detinentur: & tamen possunt earum aliquæ non esse rebus Indicis congruentes. Quod dum euenit, pro dispensatione circa ipsas Sedi Apostolicæ supplicatur, sicut in multis, quæ de iure communi sunt; vnde tot priuilegia concessa videmus, quæ tot ferè sunt in illo dispensationes, & ad Regum nostrorum instantiam plurimæ illarum concessæ reperiuntur.

Et licet in acceleratione Capitulorum rationes adductæ vim habere videantur specialem, quod non ita in dilatione accidit: nihilominùs si generali pro Indiis statuto decerneretur, similiter videtur dicendum: quia innouatio valde extraordinaria & notabilis est, & pro temporum varietate possunt inconuenientia occurrere, vnde oporteat sine Regia notitia talia non exequi; cùm sciamus minora valde registro submittenda esse iuxta Regias sanctiones. Et verò diuturnum regimen non parùm subditis solet esse molestum: vnde ex hoc capite erunt fortassè qui censeant Reges nostros piissimos ad hoc etiam debere suam prouidentiam extendere, & sic attentè à suis Consiliariis decreta prorogationum examinari; quod in Religionum ipsarum commodum tandem redundabit. Cùm sit certissimum molestias Religiosis animis ex onerosa tolerantia Prælatorum ingestas viam perfectionis, difficilem aliàs, asperiorem reddere, & sic minùs promptè decurrit, dicente Vatum Summo: Viam mandatorum tuorum cucurri, cùm dilatasti cor meum. Psalm. 118. Quòd si ad currendam mandatorum viam, dilatatio est cordis necessaria; quid de Consiliorum est viâ dicendum, quam constat esse reliquis arctiorem? Videatur D. Bernardus Sermone de Obedientia. Et 71. in Cantica.

RESOLUTIO III. De Vnione ac diuisione Prouinciarum.

IN Regiis Schedulis expressè positæ extinctiones & erectiones Prouinciarum, Especialmente de las que fueren para extinguir ô erigir Prouincias. Huius autem peculiaris cautionis; vbi de erectione agitur, ratio illa esse potest, ne scilicet hoc pacto multiplicentur Capitula, & incommoda illa, quæ ex multiplicatione oriri diximus, & Indorum conuersioni officiunt subsequantur. Quòd si his non obstantibus sub generali huiusmodi consideratione, vtilitates appareant, propter quas aliter fieri debeat, vtpotè quæ præponderare incommodis dictis videantur, id quidem attentà est consideratione dignissimum, & ideò Regio est Consilio reseruatum. Quòd verò neque extingui sine illius beneplacito nequeant, caussa illa generalis in primis occurrit, quòd scilicet extinctio talis res valde notabilis est, & ita Regiâ notitiâ digna. Deinde, Indorum caussæ incommodare potest, quatenus Prælati longiùs distant, & Doctrinarios rariùs possunt visitare, & querelas Indorum audire; & hoc quidem licet expressum non esset, sub generali clausula de spectantibus ad ordinariam gubernationem posset vetitum reputari, quia valde extraordinarium & notabile est, & gubernatio exinde notabiliter innouatur.

Et quidem erectionem huiusmodi non posse fieri sine licentia Sedis Apostolicæ generaliter loquendo docet Lezano Tomo 1. Cap. 18. num. 24. Fr. Emmanuel Rodericus Tomo 3. qq. regul. q. 23. artic. 8. vbi non solùm erectionem prohibitam esse affirmat, sed etiam erectæ diuisionem, aut subiectionem respectu alterius. De Religione autem Minorum, & speciali in eâ prohibitione, agit ibidem, & Tomo 1. quæst. 43. artic. 1. Quod quidem si ita est, satis ex eo dispicitur quanti hæc res momenti sit, quam sibi Sedes Apostolica reseruauit. Et ex eo inferre licet non immeritò Reges nostros circa rem eamdem id decreuisse, quod vidimus. Benè verum est argumentum, quod ex Iure adducit citatus Auctor, in quo de Episcopis ita dispositum inuenitur, ne scilicet noua Sedes Episcopalis constituatur, neque illius fiat diuisio, aut subiectio absque Papæ facultate, quia de similibus idem fit iudicium: non videri vrgens, nam similitudo exacta non est: Episcopi enim à solo Pontifice constituuntur, sicut & Archiepiscopi; cùm tamen Prouincialium electio aliam habeat formam inferioris gradus, qui & in multis aliis sunt diuersi. Neque Syluester, quem allegat verbo. Casus in 9. & 11. & Lezana Casu 8. 9. & 10. de Prouinciis verbum vllum habet, sed tantùm de Ecclesiis, Monasteriis, vel Conuentibus exemptis. Et hinc est vt sine priuilegij alicuius peculiari mentione in Societate nostrâ statutum sit potestatem nouas instituendi Prouincias apud R. P. Generalem residere, vt videri potest in Decreto 108. Congregat. 1. & in Decreto 36. Congregat. 2. & in 6. Congreg. 4. & quòd generaliter sine priuilegio id fieri possit, tenet tandem Lezana Tomo 5. in Mari magno PP. Prædicatorum cum Peirino, Santore, & Trimarcho n. 9. 10. & 11. Neque ex eo quod in Ecclesiis, & Monasteriis accidit, argui ad Prouincias potest, quia dum multiplicantur Ecclesiæ, & Monasteria, reuerà fiunt plures domus diuersa occupantes spatia in districtu alieno, quod meritò fieri prohibetur. In Prouinciarum autem multiplicatione tantùm fit innouatio in modo gubernationis domorum earumdem, per quod Ordinariis nullum videtur præiudicium importari. In Religione autem Minorum specialis prohibitio ob caussas benè visas esse potuit, quæ & iam antiquata iuxta dictos. Et ex eo, atque ex aliorum sententiâ circa Prouincias Religionum aliarum, communique sensu circa rei grauitatem, rectè colligitur, potuisse Reges nostros id disponere circa Indicas, quod in Schedulis allatis reperitur.

Quia verò in Societate Iesu inconuenientia cessant, quæ ex multiplicatione iam vidimus, cùm Capitula pro electionibus non habeat, non videtur prohibitio dicta ad illam extendi, sicut non extenditur quoad Visitatores, ob similes rationes. Vt autem de multiplicatione id procedit, ita & de extinctione dicendum, quia non est cur exceptam in vno, in alio inclusam asserere debeamus; quandoquidem neque verba specialiùs vrgent, neque ratio est aliqua, ex quâ possit discrimen verosimiliter coniectari. Pro quo est vulgaris doctrina Textibus & Doctoribus illustrata à Dom. Solorzano citato Cap. 26. n. 82. quòd vna determinatio respiciens plura, pariformiter determinat determinabilia. Et quod item fundat num. 83. non scilicet esse credendum concedentem aliquid, eos, quibus concedit, si diuerso iure censeri voluisset, sub eodem verborum tenore sociasse.

Quòd autem innouatio quæuis circa Prouincias, sed absoluta erectio prohibetur, non est leue fundamentum vt quis censeat eam tantùm erectionem intelligendam, per quam ea, quæ nullo modo erecta erat, de nouo constituitur, non verò quando iam erecta diuiditur. Pro quo stat Fr. Emmanuel citato Artic. 8. vbi hæc distinguere videtur, dum ait Iure prohiberi Regulares, etiam Generales, ne possint nouas Prouincias erigere & fundare, nec possint erectas diuidere, nec vnam Prouinciam alteri Prouinciæ subiicere. Aliud ergo est iuxta ipsum, & iuxta rei veritatem, erigere & fundare Prouinciam, ac erectam diuidere: tunc enim propriè fundari aut erigi Prouincia non dicitur: sicut cùm vna domus in duas diuiditur, non dicitur quælibet illarum fundari, sed fundata diuidi. Et sic in aliis. Et eodem modo de extinctione dicendum, quæ non contingit, cùm ex duabus fit vna: non enim dicitur altera earum extingui: sicut in exemplo domus per contrarium adducto, cùm scilicet ex duabus fit vna; non enim dicimus alteram earum, aut vtramque, per coniunctionem extingui. Iuxta hæc ergo dici potest Regias Schedulas in casibus dictis non loqui, & cùm odiosæ dispositiones sint, non esse verba ad sensus minùs fauorabiles pertrahenda iuxta vulgaria iura, & Doctorum obuia axiomata, de quibus præfertim Valascus in Axiomatibus Iuris Lit. O. n. 12. & hæc quidem sententiam istam verosimilem ostendunt, vt si Regiis Prætoriis placeat, possint sine scrupulo eidem se in casûs contingentia conformare: pro contraria autem iam vidimus quot & qualia fundamenta succurrant. Pro subiectione autem vnius Prouinciæ ad alteram de nouo inducta, non est cur debeamus quæstionem mouere, cùm nullo modo in Regiis Schedulis inueniatur expressa, etiam si demus eam Iure prohiberi: quia non omnia Iure prohibita Regiis Schedulis prohibentur, quando pro illis priuilegia extant. Sic enim in multis est cernere, quæ passim impetrantur, & de quibus Nos Titulo 12. ob rationem sæpiùs redditam, quòd scilicet communi Indiarum bono incommodare nequeant, sed commodum sint potiùs allatura.

Casus peculiaris.

Ubi de recursu Resolutio respondens præpositæ in Titulo quæstioni.

POtest ille in præfatâ doctrinâ fundari, & circa Prouinciarum innouationem accidere, si Patentibus non registratis vnio aut diuisio fiat, & sic consequenter Prouincialium electiones. Tunc ne Regia Prætoria tolerare id poterunt, aut Prorex vtens Omnimoda, quæ illi pro raris & implica euentibus competit, id, quod est factum, ratum habere? quod si renuant, aut contradicant aliqui? quid si & Regij Magistratus? quomodo est res adeò difficilis componenda? Circa quam

Dico primò, iuxta dicta num. 63. & seqq. acta esse valida, quia non est solidum fundamentum vnde possint infirmari, interueniente auctoritate supremorum Prælatorum.

Dico secundò, Regios Ministros posse factum tolerare, & Indiarum Consilium de sic actis admonere. Ratio est, quia inualidatio Capitulorum, & nouorum celebratio grauia inconuenientia continent, & non sine scandalis accidunt: nec credendum est Reges Piissimos & Religiosissimos tanto cum dispendio Religiosi status suas velle Schedulas obseruari. Sic scimus multa in Regiis ac supremis probata Consiliis, quæ non erant ordinariæ gubernationi conformia, quia eam oportuit iuxta circumstantiarum occursum variari. Sic etiam nouimus Episcopum sine Executorialibus contra expressam prohibitionem Cancellariæ Regiæ consecratum, circa Pontificiale officium neutiquam impeditum, cùm tamen per legem Regni executionem Bullarum, quæ non sunt in Consilio Cameræ præsentatæ, & confirmationem præsentati à Rege continent, non esse permittendam caueatur. Pro quo & facit id, quod ex Metiano præclaro Iurisconsulto obseruat D. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 7. num. 29. & in Politica pag. 301. §. Aunque no. Conuiene à veces dißimular algo, por no lo turbar y embarazar todo. Sic ille adducens alios Mætiani doctrinam illustrantes.

Dico tertiò. Praxis Omnimodæ in Proregibus necessaria non est, iis stantibus, quæ dimus, quia & vbi illi non sunt, stare illa potest, & Regiæ Audientiæ arbitrio ista disponi. Et quidem si Audientia factum sustinendum iudicat, satis apparet non esse ad Omnimodam recurrendum. Si verò secus sentiat, & Proregis iudicium iudicio Auditorum aduersetur, velitque suo iure vti, poterit equidem, iunctâ prærogatiuâ Patroni, & consilio aliorum instructus, quia res huiusmodi opinabiles semper sunt: & tunc parendum ipsi, neque ab Auditoribus obsistendum, iuxta ea, quæ habet Dom. Solorzanus suprà & Cap. 4. num. 76. & Lib. 4. Cap. 10. num. 3. & seqq. & in Politica pag. 279. in fine & Lib. 5. Cap. 13. circa initium, quæ in hoc casu, & similibus magis vrgent.

Dico quartò, si post celebrata Capitula Patentes colligantur, & earum executio prohibeatur, quoad forum interius id stare poterit, quod dictum Assert. 1. & etiam quoad exterius, si stare illud possit sine periculo turbationum, quod erit difficile, quia non deerunt delatores, & cedere oportebit propter metum Iudæorum. Cùm ergo res ad priorem statum in hoc foro reuocanda sit, & sic noua celebranda Capitula, tunc quidem ad sedandas conscientias Prælati ante collectionem Patentium electi vices suas nouiter electis attribuent: ita vt, si Prouincia diuisa fuerat, duo tunc electi Prouinciales vni posteà electo; si vnitæ duæ vnus tunc electus duobus tamquam delegatis omnem suam conferat potestatem, quantam de iure communi ac speciali Religionis conferre potest, & sic resolutionem vltimam ex transmarinis partibus expectare. Quòd si nouiter electi legitimos se Prælatos esse contendant, & sic aliorum nolint agere substitutos, videntur certè in eo grauiter peccare, quia ea, quæ ad forum conscientiæ spectant, eo pacto in multis dubia redduntur, & communi damno non occurritur modo conuenienti & facili, in quo periculum subest nullum. Non deerunt autem qui censeant in eo grauiter non peccare, quia probabiliter proceditur, iuxta dicta de valore actorum post Patentium collectionem, quem sunt qui negent, contendentes talem esse supremorum Prælatorum voluntatem. Vide n. 65.

Dico quintò. Si collectis Patentibus post Capitula celebrata, elapsum sit tempus, quòd in Religionibus ad eorum est celebrationem præfinitum, habent enim fixos & inuiolabiles dies, tunc Religio quæuis ad sua statuta recurrat, & videat quisnam iuxta illa sit Prælatus futurus, vt Regiarum Audientiarum decretis morem gerant. De quo idem est quod de Prouincialibus dicendum, de quibus Assertione præcedenti.

Dico sextò. Si controuersia aliqua inter Religiosos circa casum nuper propositum habeatur, dum plures sibi ius ad prælationem competere iuxta sua statuta contendunt, res non debet ad Regiam Cancellariam deferri, vt videtur manifestum. Quis enim laicos judices Ecclesiasticorum iurium iudices esse constituit? Ibi certè de facto non agitur, sed de iure; vt esset illud commune perfugium, de facto agi, & non de iure aut proprietate. Sicut & aliud de restitutione spoliati, quæ quidem non rarò confingitur, & à iudicum omnium Iudice, qui falli nequit, irridetur. Quid ergo faciendum? Eligantur arbitratores, & Compromissarij, qui esse possunt eiusdem aut alterius Ordinis Religiosi, vt apud P. Thomam Sancium videri potest in Opere morali Lib. 6. Cap. 13. num. 60. & seqq. Immò & sæculares probi, & bonæ famæ, iuxta Lezanam Tomo 4. summæ, verbo, Recusatio, num. 8. qui & videndus Verb. Exemptio pro damnatione recursuum huiusmodi num 16. & 17. etiamsi Malderus, Portel, & Sousa illos admittant, cùm superior non adest, aut non vult Religiosum defendere, grauamen iniustum patientem. Et generaliter recursum per viam violentiæ probat cum aliis Leander Parte 4. Tractat. 3. Disput. 14. Quæst. 13. & eorum iudicio stetur: quòd si stare nolit qui in eo victus & turbas excitet, tunc poterit Regium auxilium conuenienter implorari.

Dico septimò. Si collectis Patentibus ante effectum innouationis in Prouinciis, & celebratis Capitulis more solito, ad instantiam aliquorum, re iterùm discussà, & nouis allegatis rationibus, illæ reddantur, atque ipsarum executio permittatur, electi debent cedere Prouinciales, quorum iurisdictio neque in foro conscientiæ remanebit. Ratio est: quia cùm reuerà deprehendatur Patentes fuisse validas, & registro non indiguisse, ac ratione earum habeatur iurisdictio in vtroque foro; id quod contra illarum tenorem est factum, nullum extitit, & ita nullo modo subsistere potest: neque est inconueniens acta in Capitulis irrita euadere contra formam præscriptam celebratis, quia hac de caussa Generales solent Capitula nulla & euanida declarare. Noui ergo eligantur Prouinciales, si aliud non occurrat obstaculum, vt non occursurum videtur, quia proptereà Patentes collectæ redduntur, & impeditis agere non occurrit tempus, juxta vulgarem Iuris regulam, pro quo & Textus & Auctores adducunt Rodericus, Suarez Allegat. 3. Valascus in Axiomatibus Iuris Lit. I. num. 22. & 23. & Dom. Solorzanus Lib. 2. Cap. 11. num. 52. & in Politicâ Pag. 331. §. De lo qual. Est autem valde diuersus casus ab eo, de quo in Assert. 5. ibi enim impediti non sunt designato à supremis Prælatis tempore celebrare, sed reipsâ celebrarunt, iuxta eorum præscriptum, & acta omnia valida extiterunt: vnde juxta Religionis peculiarem formam nequeunt Capitulum aliud celebrare, sed agere vt Prælatus is sit, qui iuxta proprias Constitutiones esse debet; neque ad aliud Audientiarum decreta compellent, quia id suarum partium non est; sed prohibere tantùm ne valorem habeat id, quod est contra leges de registrandis Patentibus constitutum. In casu autem Assertionis præsentis Capitulum non fuit legitimum, & legitimi celebratio pariter impedita, vnde cessante impedimento potest legitimè celebrari, & consequenter eligi Prouincialis: vnde ad Prælatum alium non est recursus necessarius, qui deficiente Prouinciali solet per statuta specialia prouideri: nec de his plura, vbi plura fortè desideret quispiam, quæ controuersias præfatas magis in speciali pertingat; sed nolo dum id ago, nouas in me controuersias excitare.

AD TITVLVM III.

Circa Caput I. num. 4.

De obligatione Proregis ad frequentiam Confessionis.

PRo generali obligatione ob vitandum periculum incidendi in noua peccata stant plures, quos adducit Diana Parte 7. Tractat. 12. Resolut. 29. & licet ipse cum Cardinali Lugo Disputat. 15. de Pœnitentiâ, num. 45. & seqq. neget: id tamen tantùm statuit communiter loquendo, quia sic Cardinalis censet: vnde neuter videtur obligationem excludere, cùm speciales circumstantiæ concurrunt: neque de obligatione per accidens ratione scandali loquuntur. Nec dici potest illud esse passiuum; quia cùm stet sententia quamplurium, de quâ diximus, accedente sublimitate personæ ad peculiare exemplum obligatæ, plus quàm passiuum est: probabiliter enim existimari potest illum esse in malo statu; suffragante insuper experientiâ de sic abhorrentibus Sacramenta.

Circa Caput IV. §. III.

De obligatione restitutionis pro malè expensis à Religiosis.

OBligationem restituendi in Religioso quatuor in casibus negat Hieronymus Garcia in Politicâ Regulari Tractat. 4. Parte 3. Difficult. 5. Dub. 13. num. 7. & 8. & circa duos priores non est difficultas, quia procedunt cùm sine iactura famæ Religiosi aut Conuentus restitutio fieri nequit: & illorum ad instar possunt alij occurrere. Tertius est cùm pecuniam turpiter expensam ab amico Religiosus accepit; tunc enim damnum nullum est passum Monasterium. Iuxta quod dicendum est, neque accipientem à Religioso ad restitutionem teneri, quia ex eo quòd non restituatur, damnum speciale non resultat, nihil enim minùs habet; licèt Religiosus contra paupertatem peccauerit; stat enim illud non violatâ justitiâ, juxta præfatam sententiam: quod est sanè difficile, sed in quo Auctor dictus est alios secutus: nam quod Religiosus accipit, statim fit Religionis, & ita, cùm prauè expenditur, contrectatio est alieni, & consequenter justitiæ violatio. Quod & in Fratre Minore dicendum: licèt enim Conuentus dominium non adquirat, vsum tamen ita habet, vt à nullo sine violatione iustitiæ possit eo spoliari: nisi fortè qui dedit, noluerit dominium, aut ius aliud à Conuentu adquiri, sed ad liberam omnino dispositionem Religiosi pertinere: tunc enim poterit distinctio illa locum habere, quia votum paupertatis ad id se potest extendere. Vt etiam de sic datis disponi nequeat, cùm sit dispositio de quantitate non leui contra Prælati voluntatem, & vsus rei propriæ, tamquàm propriæ: licet enim in rigore propria non sit, ita tamen eâ vtitur Religiosus acsi propria esset. Pro quo videndus Card. Lugo Disp. 2. de Iust. n. 50. & Diana Parte 7. Tract. 11. Res. 18. contra Caramuelem ostendens votum paupertatis non solùm proprietatem excludere, sed etiam vsum contra Prælati voluntatem. Quartus, si id, quod turpiter expendit, cum licentia Prælati habebat, ita vt licitè posset expendere; quia ex bonis non erat Monasterij communibus, sed ex peculiaribus eleëmosynis, aut hæreditate. Id quod propter rationem nuper adductam, scilicet Monasterij bona propria eo pacto non defraudari, neque minùs aliquid habere, venit affirmandum. Quo euentu similiter dicendum, licèt prædictus Auctor id non exprimat, accipientem ad restitutionem non teneri.

Sed contrarium tenent communiter Doctores, ex quibus plures congerit P. Hermannus Busembaum in Medulla Theologiæ Moralis Lib. 4. Cap. 1. Dub. 4. num. 6. qui loquuntur cùm de licentia Prælati id fit. Ex quo infertur certius esse quando sine licentia expenditur, quæ solùm est ad vsus licitos attributa: & est pro eo ita vrgens ratio, vt oppositum sit illâ penitus destitutum. Quod enim de substantia bonorum Monasterij dicebatur, est sanè leuissimum: cùm enim quidquid Religiosus adquirit, aut habet, Monasterij sit, distinctio illa bonorum nihil ad negotium præsens conducit, dum contra voluntatem domini alienum contrectatur, ex quo oritur restitutionis obligatio. Quemadmodum si quis aliquid subriperet ab habente Maioratum ex iis, quæ ad Maioratum non spectant, in ordine ad restitutionem impertinenter se haberet dicta diuersitas; sicut si de bonis paraphernalibus, & non dotalibus, rapina contingeret. Habet ergo Monasterium aliquid minus, quàm haberet, si non sic esset turpiter distributum.

Nec dici potest nihil plus Monasterium habiturum, si in vsus fuisset licitos collatum; quia dum in eos non confertur, in illorum possessione est, & potest Prælatus licentiam, cùm voluerit, reuocare: neque ratio illa vlteriùs vrget, etiamsi minùs non habeat, quia obligatio restitutionis ex eo non impeditur: vnde si quis pecuniam ab aliquo, quam conuiuio amicis instruendo destinauerat, furaretur, ad restitutionem maneret obligatus; cùm tamen transacto tempore, quod designatum erat conuiuio, nihil haberet minùs, & sic aliàs. Video Cardinalem Lugo suprà Disput. 3. num. 142. viam ostendere, vt probabiliter possit dicta sententia defendi; quia scilicet Prælatus non tantùm licentiam concedit ad vsus licitos, verùm neque ad illicitos, quia non potest: sed generaliter auferendo impedimentum suæ contrariæ voluntatis, quâ stante, esset peccatum contra iustitiam, & quâ non stante contra illam non est. Quem adducit, & pro eo laudat Diana suprà Resol. 22. sicut & Machadum Lib. 5. Parte 2. Tractat. 1. Documento 11. num. 3. Sed habet illa, quod pace viri tanti sit dictum, plus subtilitatis, quàm soliditatis: quia Prælatus nequit impedimentum generaliter auferre, sed in ordine ad licita; sicut nequit aperire portam auferendo seram, vt vnusquisque ad id, quod voluerit, egrediatur. Neque exemplum de pignore est ad rem: quia dominus pignoris eo ipso quòd talis, potest generalem vsum concedere, non sic Prælatus, qui est pius & honestus administrator, iuxta peculiarem obligationem statûs. Videri etiam potest Diana Tract. 12. Resol. 3. vbi pro sententia dicta eumdem cum aliis adducit Cardinalem.

Est item nonnullorum opinio, quorum Auctor idem meminit Parte 10. Tractat. 12. Resolut. 35. asserentium Religiosum sic expendentem peculium, non teneri ad restitutionem, eò quòd numquàm habeat rei cuiuscumque dominium. Quæ quidem non videtur præfato Auctori placere, vnde concludit se nolle illius auctorem esse. Sed certè, cùm sententiam Hieronymi Garciæ circa casum præcedentem non improbet, in puncto præsenti nihil videtur nouæ difficultatis reperiri. Cùm enim dicat ille non oriri obligationem restitutionis, quando erat licentia ad expendendum in vsus licitos, & habens peculium licentiam talem habeat, nihil quoad rem ipsam occurrit, in quo possit esse discrimen. Solùm in ratione Assertionis diuersitas esse potest; quia prioris illa est, quam vidimus; & posterioris, defectus dominij, & quoad hoc quidem meritò reiici sententia ista debet, quia cùm violata iustitia sit, obligatio pro damni compensatione relinquitur, ad quod cùm varij esse modi queant, parùm refert quod dominium non habeatur, cùm etiam eo deficiente, possit esse compensatio. Et quidem cùm peculium Religioso conceditur. Sic res agitur, vt Prælatus illud concedens, ad vsus licitos eâ sub conditione concedat, vt si aliter expendatur, Religiosus ab eo abstineat, quo vsque tantumdem Monasterio reddatur, quantùm est irreligiosè dissipatum. Qui agendi modus, cùm sit satis conueniens, reipsa intercedere credendus est. Sic ergo Religiosus à peculio non abstinens, contra iustitiam peccat, quia Religionis bona sine licentiâ consumit. Ex quo ratio illa de dominij defectu corruit.

Et licet dici possit abstinere ab vsu peculij non esse restitutionem, sed impletionem contractus sub eâ conditione initi; id nullius momenti est, cùm iam sit quæstio de nomine: & prætereà, cùm compensatio damni sit, meritò restitutio dici potest in contractu ipso comprehensa, iuxta conuenientem modum ineundi illum, à nobis explicatum, cui se Prælatorum voluntas videtur tacitè conformare. Videatur Lezana Tomo 2. Cap. 18. n. 33. & Tomo 3. verb. Beneficium, n. 20. & Tomo 4. verb. Ludus num. 23. vbi & obligationem restitutionis, inualiditatem licentiæ etiam pro ludo, & obligationem obseruandi Bullam Clementis VIII. de largitione munerum in Beneficiatis etiam Indicis recognoscit. Sed verb. Dare, num. 8. affirmat posse licitè dari à Religiosis munera ijs, à quibus plus speratur. Quod juuare pro dictis à nobis potest. Et num. 10. temperamentum Bullæ citatæ adducit ex Declaratione S. Congregationis Cardinalium, modestam, discretam, ac sine suspicione ambitionis, cum licentiâ Prælati localis, donationem approbantis. Quæ & deseruiunt pro dictis circa Titulum 17. num. 55. & seqq. Quidquid dicat Verricelli cum aliis, quos citat Tomo 1. Quæst. 52. num. 12. violatam paupertatem negans ab habente licentiam generalem in meretriciâ largitione.

Quæ sententia, si probabilis est, currit etiam in Fratribus Minoribus: quia licet quoad bonorum dominium alia in illis ratio sit, & in administratione immediata pecuniæ eisdem prohibita; quoad vsum tamen cum licentia Prælatorum facultatem habent penitus expeditam. Neque obstat in Decretis Capitulorum Generalium Bullam citatam Clementis vti regulam in exercitio donationum assumi, quia præter obligationem Bullæ ipsius specialiter acceptatæ, nulla alia peculiaris videtur iniungi. Et ita temperamentum à S. Congregatione adhibitum, eisdem etiam suffragatur. Nec dici vlteriùs potest Pontificem habentem talium bonorum dominium esse inuitum, cùm immoderatas damnet largitiones. Nam etiam Monasterium habens bonorum dominium inuitum est circa donationes huiusmodi: quia verò Prælato administratio est illorum commissa, iuxta illius licentiam res ita dirigitur. Sunt ergo rationes dictæ valdè efficaces vt donationes generaliter sint inualidæ, sed pro discrimine inter PP. Minores & aliàs, parùm habent firmitatis, vnde docti Scriptores ita sentiunt.

Circa Caput item Quartum. §. eodem num. 42.

MOdus dicendi Cardinalis Lugo ex Disput. 4. de Iustitia, num. 49. & 50. ibi propositus, vt scilicet is, qui à Religioso accipit in donatione peccante, sed sine obligatione restitutionis, non peccet, probabilis Dianæ visus Parte 8. Tract. 6. Resolut. 134. sed non eum penitus videtur amplexus, solum se non audere improbare illum, vtpotè viri sapientissimi, protestatus, addens tandem esse probabilem. Sed certè non erat cur se circa illum ita cautum ostenderet, cùm absolutè eum iam fuisset amplexus Parte 7. Tract. 11. Resolut. 39.

Circa Caput Quintum.

Ubi de venditione officiorum à Proregibus, eo quòd actio eligendi non sit debita, de quo n. 46. & seqq.

P.Bardi in Selectis Lib. 1. Quæst. 18. optimè probat pro actione absolutè debitâ quoad substantiam nihil posse accipi, licèt respectu nullius determinati debita sit, & ab eo specialiter, qui purè dispensator est quales sunt Proreges & Gubernatores Indici. Videatur ille, est enim doctus vsquequaque sed, scholasticâ inquam & morali doctrinâ præsertim excultus: parùm enim Scholastici in alio solent genere sæpiùs claudicare, vnde & tales esse solent laxiorum sententiarum inuentores. Et ridiculum quidem videtur nonnullos ex istis cernere, eximios Theologiæ Principes impugnantes, & inurbanè reiicientes quibusdam loquendi formulis inconcinnis. Sed his per occasionem dictis, de quibus aliàs pro sententiâ dictâ videndus etiam Diana Parte 6. Tract. 6. Resolut. 59. vbi generaliter idem probat contra aliquos, & specialiter de eligentibus ad Maioratum, Cathedram, Capellam, & pauperes pro distribuendâ eleëmosynâ, circa quos affirmant aliqui apud eumdem.

Circa Caput Decimum tertium.

Ubi de grauaminibus impositionum respectu Ecclesiasticorum, de quibus §. 3. & seqq.

EXtat pro immunitate ab illis, in casibus, de quibus citatis locis, notabilis Decisio Sacræ Rotæ, quæ est vltima apud Dianam Parte 8. Specialiter autem approbatur praxis, de quâ §. 4. de iuramento in fine anni: additur tamen id debere a Sede Apostolica approbari, si Cleri sit consensu recepta. Et pro ea adducitur P. Azor Parte 2. Lib. 9. Cap. 11. §. Quintum priuilegium. Vers. In dubium vocatur. &c. Vbi quidem hic Auctor consensum etiam Sedis Apostolicæ requirit, sed non ad praxim prædictam, benè tamen ad solutionem gabellæ. Addit tamen id, quod ad Indias videtur specialiùs pertinere, dum ita scribit: Hoc enim probat solùm esse rationi consentaneum, vt Romani Pontificis consensu, vel si ad eum non patet aditus, Episcopi auctoritate huiusmodi gabellam Clerici soluant, non autem solâ auctoritate laicorum &c. Pro resolutione autem circa non reddendam ampliorem quantitatem in fine anni, de qua num. 114. quando voluntarius consensus extitit, quem & statuit præfata Decisio, eiusdem doctrina confert, dum nihil amplius reddendum iudicat, sicut nec P. Azor, cuius sæpiùs laudata sententia, tum circa praxim prædictam, tum circa alia. Quidquid in contrarium teneat Verricelli Tomo 1. qq. moral. Tract. 8. Quæst. 13. contendens impositionem dictam non aduersari Ecclesiasticæ immunitati. Secus Leander Par. 4. Tract. 3. Disp. 18. Quæst. 10.

In casus ergo contingentiâ Decisio est prædicta consulenda, ex qua habetur qualecumque remouendum præiudicium Ecclesiasticæ immunitatis, siue directè illud contingat, siue indirectè; siue principaliter, siue in consequentiam; & non inhærendum litteræ ac verbali interpretationi, sed magis attendendam rationem Sacrorum Canonum. Violari illam cùm Ecclesiasticæ personæ quouis modo impediuntur, vel timidiores redduntur in exercitio iuris ac libertatis ipsis competentis, quod ex officialium laicorum ordinaria asperitate in munerum suorum administratione contingit, & quia illis sunt frequenter infensi &c. Pro quibus etiam adeundus pro re nata Thomas del Bene Tomo 1. de Immunitate Ecclesiastica Tract. 5. Qui Cap. 5. Dub. 7. Sect. 13. quæstionem præfatam de redhibitione in fine anni collectæ summæ pertractat, & cum Rota conuenit, eâ tamen non citatâ, sed Alterio, & Duardo, & ex isto statuit interesse reddendum, si verè aliquod præcessit incommodum. Vide item circa hoc Dianam Parte 6. Tract. 8. Resolut. 4. vbi multa & opportuna. Et quando leges ciuiles cotra immunitatem non sint. Et Parte 7. Tract. 1. Resolut. 19. & seqq.

AD TITVLVM IV.

Circa Caput IV.

Ubi de obligatione soluendi decimas, si Religiosorum prædia conducantur, nonnullis additis.

