AGit de illis P. Franciscus Bardi in Selectis Lib. 9. Quæst. 13. num. 4. & seqq. post scripta visus, & qui videatur dignissimus: qui affirmat vt vendi indifferentia possint abusuris, sufficere iacturam eorum futuram, quæ non venduntur: hæc enim censeri debet rationabilis caussa. Cuius quidem ratio difficilè redditur, cùm communis alia sententia sit pro bono spirituali alterius ita charitatem vrgere, vt vita ipsa debeat aliquando certo periculo exponi. Videtur ergo hoc in Dei benignam indolem referendum, qui cùm sciat homines ad vitæ sustentationem commerciis indigere, sic ea exerceri permittit, ac iusta reputat, vt illa cesset anxietas, quæ ex contractantium prauâ potest intentione consurgere, dum quis nihil prauum intendit, sed quemque suæ conscientiæ relinquit, & remittit, solumque ipse vtilitatem seruatis regulis iustitiæ procurat. Quod quidem Theologi verosimili ratiocinatione deducunt, tum ex discursu facto, licet non ita expressus apud illos habeatur; tum quia in Scripturis nihil contrarium occurrit: tum denique, quia Ecclesia sciens sententias circa hoc minimè scrupulosas grauium Scriptorum extare, nihil circa illas, quod damnare posset, inuenit: si enim inuenisset, vtique & damnatione iam pridem inuiolabili proscripsisset.

Non pugnat autem doctrina dicta cum communi sententiâ de obligatione se exponendi mortis periculo ob alterius salutem, quod & suas habet limitationes; quia id rarò contingit, & ex eo opposito sequeretur certa damnatio: quod non ita accidit in casu, de quo agimus, vbi periculum proximum certæ damnationis non est, cùm possit modò peccans, de peccato posteà pœnitere, & potest præfata positio ex alia communiter recepta non leuiter roborari: nam propter defensionem vitæ, honoris, & rei familiaris potest quis alium occidere, etiamsi sciat in peccato moriturum, & sic damnandum; quia ipse, dum iniustè inuadit, voluntariè se periculo exponit, & ita etiam vult in eo perire. Ergo & poterit quis etiam vendere rem indifferentem, ne res ipsi familiaris pereat, quod multò minùs est. Licèt enim ex omissione vnius aut alterius venditionis non videatur grauis sustinenda iactura; dum tamen quis circa obligationem istam ex generali ratione non cooperandi peccato alterius vrgetur, multoties debebit à venditione cessare, aut frequentibus peccandi periculis obnoxius remanere. P. Bardi consonat in asserto P. Tamburinus in Decalogum Lib. 5. Cap. 1. §. 4. num. 33. & seqq. licèt num. 36. pro vino maiorem rationem requirat. Sed vulgò excusari Caupones affirmat P. Gibalinus Tomo 1. Lib. 1. Cap. 9. num. 47. & alij apud Bossium Tomo 3. Titul. 21. numer. 331. Leander Tom. 2. Tractat. 9. Disput. 9. Quæst. 19. Circa Cap. 11. vbi de Indorum seruitute, videri potest P. Verricelli nobiscum sentiens, & Bullas Pontificum explicans Tractatu de Mißionibus, Titulo 13. Sect. 7. n. 79. & Sect. 10.

Circa Caput XVI.

De venditione officiorum.

ESse illam speculatiuè licitam affirmat P. Bardi in Selectis Lib. 1. Quæst. 19. Sed de facto illicitam & non nisi ex ineuitabili necessitate practicandam: pro quo specialiter num. 6. & sic vendentem Principem obligari ad compensationem damnorum, de quo num. 19. Videtur ergo auctor iste ineuatibilem necessitatem vt rarissimè contingentem reputare; aliàs non benè diceretur de facto licitam esse posse venditionem. Et ego quidem id satis verosimile iudico, & iudicabunt etiam qui venditiones non pridem celebratas cognouerint: quidquid enim ex illis ad necessitatum occurrentium remedium est collectum, aliunde haberi commodè potuit; cùm reuerà non ita copiosum sit, vt arbitriorum istorum architecti sunt polliciti: vnde passim distractus fiunt, & fraudatum enormiter Fiscum verissimè conclamatur. P. Tamburinus in Decalogum Lib. 8. Tractat. 3. Cap. 7. §. 3. num. 3. & 4. absolutè in domino officiorum omnium admittit venditionem.

Circa Caput XVII.

De obligatione tributorum. De quo & Titulo 5. num. 55. & sequentibus.

EX Nauarro, Caspensi, & aliis sequentia pronuntiata vt probabilia proponit Diana Parte 10. Tract. 15. Resolut. 46. scilicet non peccare mortaliter eos, qui merces vetitas traducunt ex vno regno in aliud, non soluto Regio vectigali. Item neque eos, qui in fluminibus vetitis piscantur: neque eos, qui contra prohibitionem in syluis ligna secant, vel pascunt oues in pratis, vel alia prohibita venantur, & similia quædam: nam licet de iure naturali Principibus tributa debeantur; at dicta vectigalia fraudantes non intendunt contrauenire legi naturali; sed cùm tractetur de lege purè pœnali, eorum arbitrio remittitur, an velint soluere tributa, vel fraudare; & sic se exponunt periculo luendæ pœnæ, cum notabili Principis emolumento. Et idem dicendum est de ementibus prædictas gabellas, quibus imputandum est, si fraudentur, dum non inuigilant, quia sub hac conditione illas emunt; & quia quod cum vno amittunt, cum alio lucrantur; propter contrauentionis pœnam. Sic illi.

Conttra quos obiici potest, stante obligatione naturali soluendi tributa, non satisfacere eum, qui defraudar ex eo quòd se periculo incurrendi pœnam exponit; quia potest contingere vt semper à periculo liber euadat, sicque nihil vnquam soluat, & consequenter obligationi iuris naturalis minimè satisfaciat: neque vllus videtur futurus Princeps, qui ea sit obligationis ratione contentus; sicut nullus, cui facienda est restitutio, contentus erit disiunctiuo illo solutionis modo: vt scilicet si non ei soluatur, debitor periculum amplioris solutionis incurrat, ad quod euadendum debitoris potest industria præualere. Si autem constaret Principem eo esse obligationis modo contentum, staret equidem illorum sententia Doctorum: sed quæ talis voluntatis coniectura? Dicent; quia pœnam expressit, culpam tacuit. Sed contra; quia cùm ipsi fateantur obligationem esse de iure naturali, dum Principes tributa constituunt, non est opus culpam exprimere, quæ ex violatione naturalis iuris satis est manifesta. Vt ergo doctrina illa verosimilis sit, videtur dicendum obligationem non esse de iure naturali, fundari tamen in illo, & esse eidem valde conformen: sed Principum voluntati præsertim inniti, qui proptereà, dum pœnæ tantùm, & non culpæ mentionem faciunt, ad illam solùm videntur obligare.

AD TITVLVM II.

Circa Caput I.

De obligatione legis ciuilis in foro animæ, de quo & Titulo 3. num. 96. & seqq. aliisque locis, de quibus Index. v. Lex.

DIana Parte 10. Tractat. 15. Resol. 44. sententiam aliquorum, & quidem non exiguæ auctoritatis, adducit, qui affirmant leges ciuiles in conscientiâ non obligare; immò eorum quidam neque obligare posse contendunt. Quorum resolutio non versatur tantùm circa leges pœnales, sed vniuersim procedit, sicut & eorum, qui apud eumdem tenent saltem sub mortali non obligare: & quod plus est, idem de legibus Ecclesiasticis statuunt per se loquendo. Sed sententias prædictas improbabiles iudicat citatus Auctor, addens, Ne dicam ampliùs. Et quidem ille de duabus posterioribus loquitur. Circa priorem autem illam de potestatis defectu in sæculari Principe plus aliquid videtur innuere, dum post verba Philippi de la Cruz per extensum adducta, sic subdit: Sed displicet virum alioquin doctum hæc scripsisse: & in §. illius fine sic concludit: & contrarium asserere nullo pacto ferendum, scilicet obligare non posse; & vt possit, de facto non obligare sub mortali aliquando. Potuit certè ampliùs dicere iuxta ea, quæ ex P. Suario dedimus num. 3. huius Capitis. Et alij etiam amplectuntur, vt P. Valentia Tomo 2. Disput. 7. Quæst. 5. Puncto 6. §. Quod verò attinet: vbi ait videri sibi certum esse de fide, quem adducit & sequitur P. Salas Disput. 10. de Legibus, num. 7. §. Quartò, scribit. Et P. Granadus Tomo 2. Controu. 7. Disput. 2. num. 2. vbi tamquàm veritatem Catholicam contra hæreticos id statuit: quod & indicat Lezana Tomo 3. verb. Leges Regularium, num. 49. Licèt Sotus apud P. Valentiam sic tantùm certum esse contendat, vt oppositum sit temerarium.

Quamuis autem sint qui nullam censuram adiiciant, vt Ioannes Pontius Disputat. 25. num. 37. P. Arriaga Tomo 2. in 1. 2. Disputat. 16. num. 4. & alij, non ideò censendi sunt à censurâ immunem prædictam sententiam arbitrari: quod quidem si arbitrarentur, minimè tacuissent. Nec dicas à contrario sic argui posse; non inquam tacituros, si censurâ dignam fuissent arbitrati; est enim dispar ratio. Cùm enim veritatem dictam vt communiter receptam ab Auctoribus amplectantur, cum eâ videntur qualitate amplecti, quæ communiter apud illos extat; cùm certitudine inquam tali, cuius oppositum grauem censuram mereatur. Quod non ita accideret, si secus de qualitate sentirent; cùm enim id singulare sit, exprimeretur sanè: sic enim sentire, & non apertè fateri, ingenui Theologi non est, & hic valdè expediens, vt docti scriptores eâ notâ eximerentur, quam videmus propter assertionem præfatam incurrisse: non ergo audiendus Philippus à Cruce parum quidem Theologicè locutus, vt & illius ostendunt fundamenta: quod Diana euidenter ostendit; licet quoad leges pœnales melius ab eo probari potuisse pronuntiet citato §. sed displicet. Vnde ex ea parte quoad factum non est illius sententia digna censurâ, secus quoad potestatem obligandi, & ita accipiendum quod à Diana dictum, qui tamen sine sufficienti est distinctione locutus. Circa cap. 6. & n. 58. Pro ibi dictis circa cognitionem caussarum decimalium, ex Theologis fauet affirmantibus P. Fragosus Tom. 1. Parte 1. Lib. 2. Disp. 4. n. 361. §. His positis pag. 162. Col. 2. Quod non obstat assertioni nostræ, vix scilicet esse ex Theologis, qui eam in partem inclinarit: vna enim aut altera hirundo non facit ver. Videndus Leander Parte 3. Tractat. 5. Disput. 10. Quæst. 27. vbi cum aliis verissimæ sententiæ suffragatur. Qui & Quæst. 30. caussas de facto ad iudices Ecclesiasticos tantùm spectare decernit.

Circa Caput VII.

De recursu per viam violentiæ ad Indicas Cancellarias.

De quo & Titulo 4. Cap. 8.

Vbi specialiter an liceat ob non registratas in Regio Consilio Patentes litteras Generalium, & in controuersiis Religiosorum aliunde concitatis.

QVia post scripta citatis locis nonnulla euenerunt, de quibus graues exortæ controuersiæ, dum Religiosi inter se circa ius prælationis contendentes, ad tribunalia prædicta valde feruidum habuêre recursum, & res est raro quodam arbitrio terminata: visum est hoc loco aliquantulum circa casus huiusmodi, prout mei instituti fuerit, discurrisse.

Et in primis absit à me, vt iudicem agam in iis, quæ ad mores spectant, turbas ex ambitionis spiritu concitatas, & exorta inde scandala suggillando. Nihil ad me ista, spirituum ponderatori Domino relinquenda. Quis enim me constituit iudicem super Religiosos, qui & morum ipsi magistri, & ambitionis damna satis habent perspecta, sciuntq́ue veram magnitudinem, cuius ambiendæ caussâ deseruêre mundum, & abiecti esse in domo Dei magis, quàm habitare in peccatorum tabernaculis elegerunt, à prælationum contemptu requirendam? Ille verè erit magnus, qui fuerit totius ambitionis alienus, dicente Domino Matth. 20. v. 26. Quicumque voluerit inter vos maior fieri, sit vester minister. Vt præclarè dictum à Cassidoro Lib. 10. 55. & scholæ suæ alumnos formabat cœlestis Magister hæc cùm diceret, qui dicere verissimè potuerant: Ecce nos reliquimus omnia, & secuti sumus te. Cap. 19. v. 27. vt intelligamus religiosæ abrenuntiationis consequentiam esse legitimam explosum ambitum, & adamatam propter amorem Christi seruitutem, cui seruire, regnare est, & sic aliis coràm Deo, in quo vera est sita magnitudo, esse maiorem. Studiosè operam dato, vt omnium nouißimus sis ac seruus omnium, quando istâ ratione vnam veram tibi ac solidam gloriam paries, non autem illam vanam, cassamque. Verba sunt Diui Basilij Sermone de abdicatione rerum. Et quod ad hoc spectat verbis Athalarici claudendum, qui apud Cassiodorum Lib. 9. 25. sic scribit: Iniquum est enim vt locum apud vos habeat ambitus, quem nos laicis diuinâ consideratione præclusimus. Sic ille.

Deinde, cùm plurimarum inter Religiosos controuersiarum decisio ex notitia exacta Constitutionum, variorumque scriptorum ad institutum pertinentium, consuetudinum, ac personarum pendeat; ad me illa non spectat, & arbitror ab externis vix posse illas ritè ac rectè componi: quamdam enim experimentalem scientiam ista requirunt, & personarum intimiorem cognitionem, sicut & modi agendi, ac domesticæ gubernationis. Quod Innocentius Tertius apprimè dignoscens in Concilio Lateranensi, cùm circa celebrationem triennalium Capitulorum, quæ apud Monachos nonnullos non erant in vsu, opportunè disponeret, sic subdidit: Aduocent autem in huiusmodi nouitatis primordijs duos Cisterciensis Ordinis vicinos Abbates ad præstandum sibi consilium, & auxilium opportunum, cùm sint in huiusmodi Capitulis celebrandis ex longa consuetudine pleniùs informati: qui absque contradictione &c. Sic habetur Cap. In Singulis de statu Monachorum. Sic etiam Theodorici, aut alterius ex regibus Romæ dominantibus, vnde & Romanis Gothi permixti, legibus constitutum, vt commodos quique iudices haberent, quod à Cassiodoro sic expressum Lib. 7. Formula 3. Cùm, Deo iuuante, sciamus Gothos vobiscum habitare permixtos, ne qua inter consortes, vt si solet, indisciplinatio nasceretur, necessarium duximus illum sublimem virum bonis moribus hactenus comprobatum, ad vos Comitem destinare qui secundùm Edicta nostra inter duos Gothos litem debeat amputare: si quid etiam inter Gothum & Romanum natum fuerit fortasse negotium, adhibito sibi prudente Romano, certamen poßit æquabili ratione distringere. Inter duos autem Romanos Romani audiant, quos per prouincias dirigimus cognitores, vt vnicuique sua iura seruentur &c. Quomodo ergo absurdum & indecorum non sit vt Religiosos iudicent sæculares, pro quo maior absque dubio ratio videtur vrgere?

Præterea, quia per rescripta Regia, de quibus Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 26. num 29. & in Politicâ pag. 727. in fine, & 728. seriò cautum vt quædam Generalium, aut supremorum aliorum Prælatorum mandata non sinantur in Indiis executioni mandari, nisi apud supremum illarum Consilium fuerint registrata; id quidem sine scrupulo sustineri potest: existimandum enim est à Catholico Rege, cuius nomine Regium Consilium decernit, nihil immunitati Ecclesiasticæ apertè contrarium prouenire. Vbi & regia illa vox apud Cassiodorum Lib. 6. Formula 9. congruè adsonat: Confabulationes siquidem nostræ erunt tibi instrumenta iustitiæ, quando illud gratum nobis esse perspexeris, quod & diuinis potest conuenire mandatis. Sic ille patrimonij regij Curatorem allocutus. Enimuerò cùm talia disponuntur, probabili saltem fundamento dispositiones nituntur, & auctoritas sapientium extrinsecam conciliare auctoritatem potest, & sufficit, vt non debeant statim quasi iuri & rationi aduersantes condemnari; quas & delegatione Apostolicâ niti affirmat Fr. Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. q. 35. art. 2. §. Aduertendum. Illarum autem ratio in casu, de quo loquimur, obscura non est: solent enim turbare Religiosas familias quandoque illa, quæ nouum modum gubernationis inducunt, vnde & scandala erumpentia forinsecus inspiciuntur: quæ ad Cancellarias Regias dum veniunt, magnum solent impedimentum expeditioni negotiorum inferre, ac negotio promouendæ fidei non parùm obesse, cuius peculiaris cura Regibus nostris à Sede est Apostolicâ sub graui conscientiæ onere demandata, vt ex Tituli 1. prioribus est Capitibus manifestum,

Quo in genere illud obseruandum: venit, quòd si contingat Patentes aliquas litteras Reuerendiss. Generalium, aut aliorum non registratas transmitti, illæque à Religiosis sine collitigationibus acceptentur, poterunt Regiæ Cancellariæ dissimulare, si extra iudicialem notitiam fuerint assecutæ. Ratio est quia cessat motiuum Regiæ prohibitionis, pacis scilicet turbandæ periculum; & quia in res huiusmodi non est conueniens laica Prætoria nisi exgraui necessitate se ingerere: vnde neque pro hoc videtur Regia iussio, quæ semper rationi est & æquitati conformis, vrgere. Pro quo stat id, quod Dom. Solorzanus circa materiam rescriptorum pro Religiosis tradit suprà num. 107. & Politicæ pag. 736. §. Todo lo qual. De cessante finali caussâ dispositionis. Cui non obstat à Regio Consilio non semel iussas colligi Patentes non registratas in ipso, & remitti ad ipsum, vt ex eodem Scriptore constat prioribus citatis locis: quia vt ita fieret, aliquorum fortè instantia querelantium intercessit, vel turbellarum suspicio, & vt hoc pacto Religiosi in posterùm circa talia fierent cautiores, Regijque Consilij mandata minimè contemni videantur. Facit & pro eodem id, quod apud eumdem extat num. 36. & pag. 729. §. Los Iesuitas, vbi circa Religiosos Societatis Iesv registrum dictum non habere locum ostendit, eò quòd nihil eorum gubernatio turbidum habeat, à Reuerendissimo P. Generali plenè dependens: Atque adeò nullum disturbium timeri potest: verba illius sunt. Vbi ergo disturbiorum constat abesse periculum, tale aliquid potest sine Regij mandati violatione permitti. Tunc autem in vtroque foro valida erunt acta virtute Litterarum.

Illud difficilius, an collectis Patentibus idem dicendum sit, valida scilicet acta futura. Ad quod dico, acta ante collectionem omnino valida fore, quia non est fundamentum quod pro inualiditate vrgeat, iurisdictionem enim supremus Prælatus confert, aut exercet in ordine ad actum, pro quo illam habet, & omnino spiritualis est: quæ dum manifestè impedita per Superiorem potestatem non est, suum sortitur effectum: non est autem superior laica potestas, vt constat.

Ad quod dici potest Primò Superiorem dari posse ratione delegationis: quia, vt ait Fr. Emmanuel suprà, illam habent Reges nostri in ordine ad Patentium detentionem, vnde & consequenter videntur habere in ordine ad effectus ex illis resultantes, & ratione quorum fit prohibitio, ex vulgari axiomate, Propter quod vnumquodque tale &c. Sed hoc non est admittendum: quia cùm potestas dicta non inueniatur concessa cum eâ amplitudine, & sit valde exorbitans ab Ecclesiæ consuetudine, non est dicto modo extendenda. Sin minùs dici poterit Reges nostros habere ita iurisdictionem pro foro animæ, vt Censuras fulminare possint in ordine ad executionem vrgendam, quia delegata potestas in suâ amplitudine ad id totum se extendit. Axioma autem illud, licet suas exceptiones habeat, de quo à me dictum in Scholasticis, in præsenti admitto, & dico Reges nostros magis velle prohibere effectus Patentium quàm Patentes ipsas, sed eo modo, quo possunt; non possunt autem inualidando, sed agendo ne effectum habeant. Sicut cùm prohibent ne Episcopi sine Executorialibus consecrentur, & Bullas in Regio Cameræ Consilio registrari iubent, consecrationem quidem omnino prohibere conantur, & proptereà prædicta disponunt; quo non obstante consecratio aliter facta, suum habebit effectum.

Dico Secundò potest Prælatorum voluntatem talem esse, vt nolint Patentes suas inuitis Regibus robur in foro conscientiæ habere, sic enim Regiæ voluntati magis se conformes exhibent, vt est æquum eosdem præstare, scientes grauissimas esse caussas, & ad Religionum ipsarum bonum conducentes, propter quas sic est ab illis, maturâ habitâ virorum sapientium deliberatione, dispositum. Ac deinde probè dignoscentes ex vsu contra Regiam voluntatem grauia posse incommoda suboriri, & quoad forum animæ conscientias periclitari, dum quidam constrictos se reputant, alij deobligatos se penitus arbitrantur. Sed neque hoc multùm momenti continet, quia Prælatorum voluntas aliter interpretanda est, dum ipsi aliud non inueniuntur declarare. Numquam enim conditionaliter statuunt, sed in eo imitantur Pontificias decisiones, quæ absolutæ sunt, & licet registro obnoxiæ non sint, suum robur obtinent, cùm tamen sciant Pontifices pro registro congruas rationes occurrere, & nonnulla inconuenientia posse aliquando ex illius subsequi defectu. Vnusquisque ergo vt potest, statuit, & rem bono successui committit, auctoritati propriæ consulens, conditionibus prætermissis. Et quidem graue est Prælatis onus registri, & aliqui eorum pro viribus sunt conati illud declinare: ac Reuerendiss. Commissarius Indiarum PP. Minorum, qui in Regia Curia residet, id obtinuit, eò quòd à Rege ex tribus, qui eidem à Regio Indiarum offeruntur Consilio, ad libitum eligatur, vt videri potest apud Dom. Solorzanum suprà num. 41. & pag. 730. §. Y en esta. Cùm autem Reuerendissimus Minister Generalis ægrè ferret inferiorem sibi Prælatum in eo esse genere superiorem, supplicatione interpositâ egit vt Commissarij Patentes registro subiicerentur, quod est facilè assecutus. Quia vt Reuerendissimus Generalis Ordinis Prædicatorum registro Patentium suarum magis videbatur obsistere, in Regiis nouioribus schedulis registrum vrgentibus specialis eorum mentio addita, & peculiaris circa illorum Patentes curra, ne sine registro transeant, intimatur. Cùm ergo graue onus sit, non est verosimile velle ipsos Patentes suas omni prorsus valore destitui, si non fuerint registratæ: existimantes maius esse inconueniens in subiectione illa ad laica tribunalia, quàm in eo quòd sine registro validæ apud subditos habeantur.

Et hinc videtur iam constare quid sit de actis post Patentium collectionem dicendum, in quo Dom. Solorzanus in Politica pag. 728. §. Y que esta, affirmat cessare earum effectum in vtroque foro. In quo quidem significare non obscurè videtur ante collectionem vim suam habere, & ita quæ circa hoc diximus, inde veniunt roboranda, cùm non sit viri tanti auctoritas contemnenda. In alia autem apertiore assertione contrarium habet Fr. Emmanuelem de vtroque foro loquentem citato loco, vbi specialiter de visitatione id tradit regimini Ordinis vel gubernationi conueniente: rationem reddens his verbis, ex quibus præfatam deducit positionem: Quia in hoc non impeditur gubernatio pro conuertendis Indis, sed iuuatur. Sic ille. Iuuatur inquam, quia Religiosa obseruantia visitatione promota ad Indorum conuersionem valde conducere potest. Dico autem Auctorem hunc Dom. Solorzano esse contrarium, quia licet non loquatur in casu, de quo est quæstio, quando scilicet Litteræ sunt collectæ, illius tamen resolutio absoluta est, sicut & ratio, quam ex eodem adduximus. Et ita quidem videtur dicendum quando Patentes receptæ in Prouinciâ sunt & intimatæ, ac posteà colliguntur; secus si ante receptionem: nullo enim modo videtur verosimile, vt supremi Prælati velint Patentes suas non receptas, neque intimatas, in Prouinciis effectum habere, cùm id sit contra ordinarium stylum, licet aliàs notitia earum, & contentorum in ipsis possit haberi, si præsertim delegationem aliquam contineant; cùm sciant Delegato non ostensis suæ delegationis Litteris non credi, vt est iure compertum. Cap. Cùm in iure, de officio Delegati. Et in Extrauagante Iniunctæ, de electione alibique.

Neque hoc videtur à Dom. Solorzano conuenienter improbatum, dum sic ait: Quod non facilè admitti debet: nam etiamsi dictæ Litteræ mittantur Religiosis in eisdem Prouincijs commorantibus, debent & solent priùs coràm Regio Senatu præsentari, & aliter missæ per Religiosos dictarum Prouinciarum non recipiuntur, & ad Proreges, & Audientias recurritur, qui eas colligunt, & ad Regium Senatum mittunt, iuxta schedulas suprà relatas. Sic ille. Qui, dum ait id non facilè admittendum, non videtur penitus improbandum iudicare. Et prætereà recursus ille ad Proreges & Audientias non probat intentum: quia est nudum factum repugnantium mandatis Prælatorum: cùm tamen de valore actuum agamus, & vbi talis recursus non habetur; vel si habitus est, & Patentes collectæ post intimationem, de hoc est quæstio, an vim nihilominùs habeant, si videlicet, eo non obstante, saltem in foro interiori iuxta earum tenorem prosequantur: aut etiam in exteriori, si non sint qui reclament metu incurrendæ Generalium offensionis.

Pergit autem citatus Doctor in Politica, & §. post adductum sic scribit: Y para que cesen estos inconuenientes, es mejor que las pasen, supuesto que el Consejo siempre las pasa &c. Iuxta quæ registratio tantùm est melior & conuenientior: non ergo omnino necessaria, ita vt sine illa nullius valoris sint acta, cùm benè tunc Religiosi agant, qui registrando meliùs eodem teste fecissent. Quod quidem tunc certius, cùm Prælatorum Litteræ dispensationem aliquam continent, aut declarationem Constitutionis, aut Decreti alterius. In quo quidem ita scrupulosè à Regio Cosilio actum nuper, vt Litteras circa declarationem huiusmodi à Patribus Minoribus Prouinciæ Limanæ petitam & impetratam, iusserit registrari. Quod credo in odium fuisse affectatæ circa hoc quorumdam libertatis; cùm constet aliàs hoc ad gubernationem ordinariam pertinere, in quâ lex registri non vrget, de quo statim.

Quartò igitur circa id, quod in schedulis præfatis dicitur, vbi specificantur nonnulla, pro quibus necessarium est registrum, vt extinctio & erectio Prouinciarum, fundationes Conuentuum, Visitatorum generalium, aut Prouincialium assignatio & transmissio, sicut & Religiosorum, nominationes Præsidentium pro Capitulis: & statim additur: O cosas que innouaren en las Religiones, y no fueren en lo tocante al gobierno ordinario de ellas. In quibus illud priùs obseruandum, non videri inclusas assignationes Visitatorum, nisi quando illi ex Europa, aut Prouinciis aliis destinantur: dicitur enim enviar Visitadores generales, ô Prouinciales. Qui autem ex eisdem Prouinciis eliguntur, non dicuntur omnino propriè mitti. Et eodem modo accipiendum quod dicitur de Præsidentibus Capitulorum, quia est pariformis determinatio, & ita accipienda vt præcedens, per adducta à Dom Solorzano num. 82. & seqq.

Deinde generalis illa conclusio, O cosas que innouaren en las Religiones, alteri videri contrariam: Y no fueren en lo tocante al gobierno ordinario de ellas. Nam gubernatio ordinaria multas nouitates admittit, sunt enim illæ pro varietate temporum necessariæ, & ita in Capitulis generalibus & Prouincialibus passim disponuntur. Sunt insuper illæ ad bonum Religionum regimen, & obseruantiæ redintegrationem aut conseruationem requisitæ, & ita obstare nequeunt conuersioni Indorum, aut tranquillo regionum Indicarum statui: vnde ad ordinariam gubernationem spectare credendæ sunt, & ex eo capite inter illa recensendæ, quæ non prohibentur, cùm cesset penitus ratio prohibitionis iuxta superiùs dicta. Hac enim ratione dispensationes Pontificiæ, & Declarationes Cardinalium pro tota Ecclesia, non debent registrari, vt aduertit Fr. Emmanuel suprà, additâ ratione à nobis ex eodem propositâ, quia in hoc non impeditur gubernatio pro conuertendis Indis, sed iuuatur. Neque enim Ordinarium in eâ acceptione sumendum, iuxta quam à delegato distinguitur, vt aliqui ineptè censuerunt; sed prout idem est ac consuetum & vsitatum, ac receptum. Sic namque communis modus loquendi habet, cui se Regiæ schedulæ conformant, & constat ex schedula, de qua Dom. Solorzanus num. 42. & in Politica pag. 731. Vnde plura eorum, quæ sine registro Litterarum fieri prohibentur, ad delegatam non pertinent potestatam, vt nominationes Commissariorum, & Vicariorum generalium: non enim esse tantùm Delegatos, sed Ordinarios, probat Dom. Solorzanus num. 51. & in Politica pag. 732. §. Y aunque. Extinctio & erectio Prouinciarum, fundationes Conuentuum. Adduntur & in nouioribus alia, vt collationes Magisteriorum, declarationes Constitutionum, & aliorum, de quibus suprà, quatenus ratione illorum innouari gubernatio potest. Et hoc pacto etiam illa, quæ delegationem continent, dici debent ad ordinariam gubernationem pertinere, quatenus pro illius sunt rectâ dispositione necessaria, vt nominationes Præuidentium in Capitulis, quando ex Europa non veniunt, aut ex alio regno, vt diximus. Opponitur enim Ordinarium Extraordinario; cùm tamen delegationes in gubernatione extraordinariæ non sint.

Hinc deduci resolutio multarum difficultatum potest circa praxim occurrentium, vt scilicet fauorabiliter quæ ad Religionum gubernationem spectant, & prætextu deficientis registri impediri possent, disponantur. Cùm enim dicendum non sit Regias schedulas contraria inter se disponere, affirmari dum potiùs id, quod de inuocatione dicitur, ad extraordinaria notabiliter esse referendum, non ad ea, quæ licet aliquando noua sint, absolutè tamen ad ordinarium gubernandi modum spectant, quatenus sine illis consistere recta nequit gubernatio. Quia verò in casuum contingentia, si Regia Prætoria suo indulgere arbitrio velint, periclitari possunt ob ea, quæ à nobis dicta numer. 60. rectè quidem facient sapientes aliàs iudices, cùm res sub quæstionem veniunt, & ita arbitrio locus est, si in fauorem supremorum Prælatorum arbitrentur, & ad ordinariam gubernationem ea, de quibus agitur, iudicent pertinere. Vbi præsertim nihil ex ambitionis turbulento spiritu actum deprehenditur, sed Prælati pro bono Religionis, vel ex certa scientiâ, vel ad obseruantiorum Religiosorum instantiam, statuere dignoscuntur. Quos & oportebit consulere, vt factum in controuersia, de quâ Dom Solorzanus num. 61. & in Politica pag. 732. §. La Segunda. Quòd si ibi Regia Cancellaria se non interposuit, quia de hoc mentio expressa non habetur ex eo id formatur, quod à nobis dictum de valore assignationum pro vtroque foro, etiamsi registrum in Regio Consilio desideretur: quibus præiactis, subiiciendæ iam peculiares.

Peculiares Resolutiones circa prædicta.

Vbi specialiter disquiritur quid dicatur ad ordinariam gubernationem spectare.

PRIMA. De prorogatione Capituli.

POtest accidere, vt vel postulante Prouinciâ, vel ex caussis non leuibus Reuerendissimus Generalis iubeat celebrationem differri Capituli, & vt finito Prouincialatus tempore, aut Prouincialis ipse, aut alius Vicarius sit vsque ad celebrationis tempus à Reuerendissimo designatum. Vbi dubitari potest an hoc ad ordinariam gubernationem spectet, & si Patentes registratæ non sint, ab Audientiis colligendæ veniant, aut earum cursus permittendus. Circa quod pro casus contingentiâ, varia fuêre iudicia Aduocatorum, & quorumdam aliorum, nec non iudicium ipsorum, resolutumque tandem ex sententia plurium pro valore Patentium. Et quidem non sine solidissimo fundamento. Vbi de circumstantiis non ago, sed simpliciter statuo Positionem; quæ firmatur ex dictis: ad conuenientem siquidem gubernationem necessariæ esse possunt huiusmodi prorogationes, in quibus Religionum statui meliori consulitur, & sic etiam negotium conuersionis Indorum, eorumque in fide promotio meliùs peragitur, & vrgetur, quatenus ad illam Religiosi possunt Ordines adiuuare, vt reuerà adiuuant, cùm Doctrinas seu Parochias Indorum plures habeant.

Ex eo autem quòd Vicarius designetur, non est infirmanda resolutio, quia & hoc necesfarium est ad conuenientem gubernationem, estque additamentum consequens dilationem; neque enim sine Prælato est futura Prouincia. Vnde stante validitate prorogationis, in ea est designatio talis inclusa quasi accessoria: etiamsi aliàs prohibita contendatur: per ea, quæ adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 3. num. 77. & in Politica pag. 82. §. Y tambien. Vbi probat quòd licet Ianaconæ per se, & ab agris separati, vendi, permutari, aut alienari nequeant; benè tamen transire cum fundis venditis possunt quasi in accessionem. Pro quo & faciunt quæ de Indis similiter loquens habet Libro eodem Cap. 17. numer. 26. & 27. & in Politica pag. 167. §. Y mas en terminos.

Firmari prætereà Positio ista potest ex eo quòd si Capituli futuri breuius spatium designaretur, volente Prouinciali cedere iuri suo, vt reipsâ accidit, non esset talis nouitas, quæ registrum in Regio Consilio necessarium haberet iuxta Regias schedulas, vt nemo negat; quia pro eo rationes adductæ militant, ergo idem in prorogatione dicendum, cùm pariter illæ videantur pro eo militare. Vbi dici nequit in prorogatione interuenire Vicarij Generalis designationem; quia id nouitatem gubernationis non tollit, cùm possit illa tam in breuiando termino, quàm in extendendo reperiri. Sicut ergo in priori non obstat, ita neque in posteriori: & sic ex verbis illis O cosas que innouaren en las Religiones, argui nequit. Item. Quod ad Vicarium attinet, nullius momenti est, quia ratione nouitatis non habet repugnantiam specialem, vt vidimus; neque ex eo quòd ad ordinariam gubernationem non spectet: quia si ex eo quòd extraordinarium id sit, repugnantia esset, in breuiato etiam Prouincialatu tale quid accidit, & nihilominùs illud admittitur. Et Regiæ quidem schedulæ tam de positiuis seu ampliatiuis actibus, quàm de priuatiuis disponunt, vnde pariter vetant extinctionem Prouinciarum, ac earum erectionem, de quo Resolut. 3.

RESOLVTIO II. De breuiore gubernationis spatio stabiliter constituto.

