Ad primum. Exordium Bullæ, & postulatio [Primum dissoluitur, ex Bulla Clementis & Vrbani nihil haberi contrarium.] Procuratoris non vrget, cùm constet decisionem Pontificiam ad alia extensam, quæ postulatio non continebat. Procurator enim caussam suæ Religionis agebat, & tamen decisio ad omnes est Mendicantes directa, ex quibus est Carmelitana, nec solùm ad Mendicantes, sed etiam ad non Mendicantes. Item, postulatio de Monialibus nihil continebat, & tamen ad illos est etiam decisio prorogata. Quòd autem de reseruatis loquantur Pontifices, est quidem verissimum; sed quòd de iis solis, non ita; cùm generalis [Illius verba.] decisio eam non habeat limitationem: Sed quòd ijdem Fratres, & Moniales quantùm ad Sacramentum Pœnitentiæ, seu Confeßionis administrationem, dispositioni suorum Prælatorum subiecti essent. Quæ sunt mera Bullæ verba. Vbi si dicas intelligenda juxta præcedentia & sequentia: Quantùm ad prædictum articulum eligendi Confessarium, & absoluendi à casibus reseruatis, nihil certè ex eo conficitur; cùm potiùs oppositum sequatur: duo enim ibi dicuntur, scilicet non licuisse electionem Confessarij, neque absolutionem à reseruatis. Et licet negari nequeat aliquando particulam, &, expositiuam esse: quod tamen hoc loco id habeat, gratis asseritur. Et quòd non debeat sic accipi, ex inferiùs appositâ clausulâ colligitur, in quâ de reseruatis nihil. Benè verum est quòd si electio Confessarij tantùm negaretur, consequenter erat facultas pro reseruatorum absolutione negata: sed oportuit eam exprimi, quia de eo præcipuè agebatur, & postulantes de alio forsitan non curarent, seu maioris [Clausulæ maioris claritatis gratiâ addi solitæ.] claritatis gratiâ, vt in adductâ clausulâ: Quantùm ad Sacramentum Pœnitentiæ, seu Confeßionis administrationem: vbi sat erat Sacramentum Pœnitentiæ dixisse, cùm constet illud esse Sacramentum Confessionis, sed maioris id claritatis gratiâ geminatum. Propter quam rationem addi aliquando clausulas, & ita non esse inutiles, obseruat Couarruuias Lib. 2. variar. c. 5. n. 9. Pro quo & videndus P. Th. Sancius in Opere morali lib. 2. c. 22. n. 20.

Verba autem illa, Dispositioni suorum [Vera intelligentia verborum Bullæ, quæ malè aduersantes accipiunt.] Prælatorum, & Sedi Apostolicæ, quoad sibi reseruata subiecti sint, non item aduersantes juuant, sed vrgent: vt enim testatur Cardinalis Lugo n. 199. eorum sensus est, circa Sacramentum Pœnitentiæ Religiosos suorum Prælatorum dispositioni subiectos esse debere, sed non ita vt subiectio talis ad reseruata Sedi Apostolicæ debeat extendi: vnde eidem Sedi quoad sibi reseruata debent esse subiecti, illius circa ea dispositionem amplexi. Quem sensum quia non ita exprimebant verba Clementis, ideò ab Vrbano prudenter adiecta: & ita sibi testatum Illustrissimum Maraldum, qui Bullam præfatam Vrbani jussu construxit; vehementerq́ue admiratum, quod in illo alio sensu, quem Moderni contendunt, potuerint accipi, cùm in eâdem Bullâ totum Clementis Decretum innouetur. Illustrissimus, & Eminentissimus Cardinalis attestatur: qui tunc quidem Cardinalis non erat, esse tamen meruit; vt de illius nequeat fidelissimo testimonio dubitari. Ad quod quidem aliqua minimè solida video responderi. Dicitur enim Illustrissimum Maraldum quando [Quædam mimimè solidæ responsiones.] consultus fuit, fortè legitimi sensûs oblitum. Item eum quidem in eo posuisse sensu, quem affirmauit; sed ab Vrbano in alio, qui planior & fauorabilior est, cùm Bullam legeret aut lectam audiret, verba prædicta comprobata. Quin etiam, cùm res ambigua sit, non debet vnius Maraldi attestatio rationum efficaciam infirmare.

Sed quis non videat hæc inconsultiùs [Deijciuntur illæ, testimonio Illustrissimi Maraldi roborato.] pronuntiari? Miratur Illustriss. Maraldus nouum illum verborum sensum, & rationem reddit ex eo quòd Clementis Decretum fuerit innouatum; & tamen oblitum illum asseritur eius, quod ante annos tres cum tantâ fuerat animaduersione & consultatione dispositum. Quòd autem in vno positum sensu, & in alio approbatum Decretum, indigna est viro sapienti coniectura, etiam generaliter loquendo, cùm decisiones Pontificiæ juxta mentem Pontificum construantur exactissimâ consultatione præmissâ, & recognitione scriptorum: quod si non vt certissimum jaciatur fundamentum, Pontificiæ poterunt decisiones, vt vitio incertitudinis quoad sensum verborum laborantes improbari. In casu autem nostro id est speciale, quòd clausula dicta prudenter est ab Vrbano adiecta, quia in Decreto Clementis, vt suprà dictum, non ita expressum habebatur. Licèt autem vnius alicuius dictum non debeat rationum efficaciam infirmare: quando tamen rationes omnes ad auctoritatem, circa quam versatur dictum illud, reuocantur, maximi profectò momenti illud est: & testi de facto proprio deponenti [Testi de proprio facto creditur.] integra fides adhibetur, vt ex Innocentio, Aretino, Surdo, & aliis, habet Marius Antoninus Lib. 3. variar. Resolut. 17. num. 2. Nec rationes ita efficaces sunt, vt is, qui sic respondet, arbitratur, cùm facillimam habeant solutionem.

Ad secundum satis esse apertam mentem [Secundum infringitur ex subordinatione Religiosa, quam Pontifices mirè affectant.] Pontificum, vt ex dictis apparet, quorum attentio singularis circa regularem obseruantiam excubat, nolentium debitam subordinationem infringi, in quâ potissimum Religionis substantia consistit. Vnde Auctores sententiæ propositæ docent Regulares non posse Bullam sumere, quæsitâ ad id eleëmosynâ, quia Pontifices nolunt circa, hoc regularem obseruantiam relaxari. De quo dictum suprà, num. 255. & 319. & videri possunt Trullench §. 3. dub. 1. n. 11. & P. Mendus disp. 4. n. 19. vbi sic ait: Quare sentio Pontificem voluisse, vt regularis disciplinæ obseruantia vigeret in cunctis, [Ideò Bullam sine licentiâ sumi non posse.] subditum etiam in acceptatione Bullæ à Prælati voluntate pendere, opusque illi esse facultate ipsius. Sic ille pergens in probatione: si ergo circa acceptionem ita Pontifices expedire iudicant, cùm tamen res [P. Mendus.] sit satis exigua, nec materia peccati mortalis, juxta receptissimam sententiam, pecuniæ quantitas, quæ à Religiosis exigitur: id quod est euidentius in Indiis: quantò potiori jure credendum velle id in re tanti momenti, qualis est illa, de quâ agimus vt nulla maior possit inueniri? Siue ergo fauor, siue onus sit, sic volunt Pontifices, sic Religionis bono conducit, sic conscientiarum securitati consulitur, sic recta ad cælum paratur via, anfractibus labore plenis & periculo manumissis.

Ad tertium. Licèt detrimenta non [Tertium diluitur ostensione inconuenientium.] sint eadem, quæ ex licentiâ pro reseruatis, sunt tamen non leuia; & satis graue inconueniens est continuatâ licentiâ vt quis Confessario extra Religionem confiteatur, pro quo plures Religiones specialem prohibitionem habent. Sed occurrit P. Mendus optimâ præcautione, num. 191. dicens Confessarium debere esse virum doctum, timoratæq́ue conscientiæ, qui attento confitentium statu, medelam sciat eorum malis apponere, additq́ue: & decebit profectò non eligere Confessarium [Cautio P. Mendi superuacua.] extra Religionem, aut saltem non sæcularem: rectiùs quippè Confessarius intra ipsam Religionem, aut saltem alius Regularis, communiter callet, quæ sint munera & obligationes Religiosorum, poterique commodiùs consulere bono spirituali Pœnitentis, & æquâ lance rem totam ponderare. Sic ille, piè quidem & congruè. Sed rogo iam, quotusquisque erit, qui huiusmodi hortamenta sectetur; cùm experimentis constet eos, qui sic ambulant, & optimos in Religione Magistros habent pro conscientiarum regimine constitutos fugiunt, ad indoctos & ineptos sæpè diuertere, & moribus sibi consimiles, quos putant nihil miraturos in alijs, cùm in se ipsis peiora, aut pessima deprehendant? Docebit profectò, dicitur; quod ab Auctore alio desumptum: sic enim scripserat P. Quintanad. vt in fine, n. 346. ex eodem positum, de quo ille suprà, n. 11. atqui tales decentiam non curant. Patet: nam quid decentius quàm spirituales Patres à superioribus maturo consilio ad gubernandas conscientias designatos adire, quales Clemens VIII. in suo de reseruatione [Quales designandi Confessarij ex Decreto Clem. VIII.] Decreto designari iubet verbis illis: Superiores singulis in domibus deputent duos, tres, aut quatuor Confessarios pro subditorum numero maiori, qui sint docti, prudentes, & charitate præditi, qui à non reseruatis eos absoluant, &c. Hac ergo decentiæ lege contemptâ, qui possit iam de talibus, quod deceat eo in genere quisquam sibi verosimiliter polliceri? Prædicta ergo bona quidem verba, sed verba tantummodò sunt legenda in libris, sed in libris effæta & languida relinquenda.

Ad quartum. Damnum ex tali licentiâ [Quartum iliditur, ex contributionis exiguo subsidio.] proserpens tunc quidem compensabile contributione à Religiosis factâ pro Bullæ consecutione censendum, cùm ita Sedes Apostolica iudicauerit: hucusque tamen aliter iudicasse. Præterquàm quòd incredibile est damnum, quod ab Infidelibus timeri potest, subsidio Regularium, quod non magnum esse potest, compensandum. Quod si modica illa pecunia tanti ducitur, eam Prælati per capita subditorum libenter attribuent vt detrimentum ex laxitate licentiæ huiusmodi progerminans amoliantur: & sæcularium quidem diuersa valde ratio est, ex quibus grandis potest pecuniæ summa recolligi, & à quibus non ea exigitur vitæ perfectio, quæ debet in Religiosis elucere.

Ad quintum & sextum, si quid habent [Quintum & sextum apertè soluuntur.] roboris, id contra reseruationem, aut Religiosam disciplinam auctoritate Sedis Apostolicæ constitutam militare. Si summum ius non est ius, sed iniuria, eò quòd Religiosi à nullo mortali absolui possunt nisi à Deputatis, ergo vbi Cruciata non publicatur, in maiori inquam Orbis Christiani parte, summum ius est summa iniuria: & ita dum Clemens VIII. vt vidimus n. 351. iubet vt Confessarij pro non reseruatis deputentur, summam Religiosis iniuriam irrogabit. Quomodo autem contra mentem illius sit, quod ab eius determinatione descendit? Et reseruata quidem peccata illa tantùm dicuntur, quæ à Prælatis solùm absolui possunt, aut de eorumdem speciali facultate: non autem omnia mortalia, eò quòd pro illis speciales sint Confessarij designati. Quemadmodùm in Prouinciis vbi Bulla Cruciatæ non viget, pro reseruatis non habentur. Reseruatio namque onus specialissimum importat, ex speciali repugnantiâ, quam quis habet in eo quòd Prælatis lapsus eius grauiores innotescant, quando & leuiores solent ab eorum notitiâ remoueri. His ergo præmissis

Dico primò. Religiosi nequeunt Bullæ [Assertio 1. negatiuam sententiam statuens.] indultis gaudere in ordine ad non reseruata, sic tenent Card. Lugo n. 195. & seqq. Diana Parte 4. tr. 4. resol. 43. vbi clarè & apertè deduci ex Bullâ Vrbani VIII. pronuntiat. Et quidem ponderatione dignissimum occurrit Auctorem hunc benigniores semper opiniones amplexum, vel certè vt in plurimùm, vt profitetur ipse, hîc nihil deprehendisse benignum, eò quòd benignitas in hoc genere in magnam proculdubio Religionum perniciem redundabit. Vnde meritò inconsequentiæ in doctrinâ argui potest, dum Parte 11. tract. 6. resol. 38. eam vt probabilem proponit: tenet etiam P. Bardi 1. p. tract. 2. cap. 5. sect. 2. §. 4. & alij. Probatur ex adductis dum fundamenta contrariæ sententiæ solueremus.

Dico secundò. In Societate Iesv [Assertio 2. in Societate IESV id specialius asserendum.] specialiùs præcedens vrget Assertio: pro quo sic scribit P. Quintanad. suprà, n. 14. Praxim tamen oppositam in nostrâ Societate credo esse; & huic in eâ standum planè censeo, vtpotè ad spiritualem perfectionem conducenti in Religione, in quâ viget perfecta feruentioris disciplinæ obseruantia. Sic ille: & quidem optimè. Ex [P. Quintanad. redarguitur.] quo contra ipsum argui potest: nam si praxi huiusmodi standum est; quia est consona feruentioris disciplinæ obseruantiæ: ergo vbi non viget, ideò erit, quia languescit obseruantia disciplinæ. Tunc vltra: ergo Pontifex concedens id, ex quo tale detrimentum sequitur, illud etiam velle conuincitur. Atqui hoc incredibile est de Pontificio zelo, vt vidimus num. 350. ergo & licentiam, de quâ agimus, per eum licere. Id autem respectu Societatis ita esse, speciali est Gregorij XIII. auctoritate firmandum, qui in Bullâ, quæ incipit, Decet Romanum Pontificem, ita loquitur: Ne quis [Greg. XIII. auctoritate firmatur.] autem Apostolicorum indultorum prætextu regularem ac exemplarem Instituti prædictæ Societatis disciplinam, quam modis omnibus retineri & conseruari volumus, dissoluere, aut relaxare præsumat, non esse, nec fore vnquam mentis nostræ, aut Sedis Apostolicæ, vt personæ Societatis absque expressa Superiorum eiusdem Societatis licentiâ vtantur facultatibus, quæ in Iubilæis, Bullis Cruciatæ, Confessionalibus aut alijs quibusuis Apostolicis Indultis, siue communitatibus; siue priuatis personis, siue pijs locis, aut quomodocumq́ue aliter hactenus concessæ sunt, aut in posterùm concedentur: etiamsi in illis expreßè indulgeatur, vt omnes Regulares, etiam Mendicantes huiusmodi facultatibus vti poßint. Hæc ille, alibi etiam à nobis data, sed quæ hîc omitti minimè [Bullæ vsum etiam cum Prælatorum licentiâ non licere quoad prædicta, quorumdam sententia.] potuerunt: ex illis enim Assertio nostra manifestè comprobatur: cùm ex ipsis constet Cruciatæ vsum non esse licitum in Societate sine superiorum licentiâ, in iis præsertim, ex quibus regularis & exemplaris potest disciplina relaxari, quale est id, de quo agimus. Ex eisdem etiam (vt hoc interim dicamus) aliquorum sententia falsitatis reuincitur, qui dicunt Prælatos non posse subditis vsum Cruciatæ quoad reseruata concedere; quia Vrbanus aliorum Pontificum Decretis insistens, & præsertim Clementis, declarauit eorum mentem non fuisse Cruciatam pro reseruatorum absolutione concedere: ad id autem, quod concessum non est, licentiâ nequit prælatorum extendi; licèt aliunde possint ipsi suis vtentes priuilegiis, aut facultate ordinariâ, licentiam similem impartiri. Quod discrimen quoad rem ipsam nullius videtur esse momenti. Ex prædictis autem [Sed præfatâ auctoritate refellitur.] verbis Gregorij, cùm Cruciatam exprimat, videtur clarè deduci licentiam à Prælatis posse ad illius vsum in Societate concedi, & etiam in Religionibus aliis, communicatione gaudentibus: neque enim priuilegium istud per Bullam reuocatum, cùm in Bullâ ipsâ facultates Religionibus Mendicantibus concessæ quoad eorum Fratres excipiantur.

Et præfata quidem verba potiùs quàm [Pro Societate vlteriùs arguitur cum vtili monitione.] subsequentia, oportuit adduxisse P. Mendum num. 212. qui num. 203. doctrinam illam generalem suam de licentiâ pro non reseruatis etiam in Societate locum habere contendit: contrà quam resolutionem verba insinuata sibi obiecit. Quæ quidem vt de reseruatis intelligenda demus, priora certè generaliorem assertionem continent. Circa quod admonendos superiores arbitror, vt Bullam prædictam subditis intimare non negligant, solùm reseruatis de soliciti: dum enim de aliis nihil dicunt, tacitè videntur pro illis licentiam indulgere: quod plus videtur habere roboris, quando videmus scriptores aliquos Societatis, etsi non ex præcipuis Theologiæ luminibus, sententiam laxitati fauentem perdocere. Licèt autem in Decreto 5. Congreg. 6. mentio præfatæ Gregorij concessionis habeatur, & ex eâ tantùm conentur Patres stabilire vsum Cruciatæ in Societate non licere quoad absolutionem à reseruatis: non est inde inferendum quoad alia licitum iudicasse, cùm Pontifex adeò generaliter loquatur; sed de reseruatis statuisse, pro quibus etiam Clementis VIII. & Pauli V. concessionem allegarunt. Circa illud namque, in quo magnum Religiosæ nostræ disciplinæ detrimentum posse contingere comperiebant, oportuit remedium efficax adhiberi. Vel fortè res ista non erat tunc ita comperta vt posteà ob Bullam Vrbani, qui Clementis mentem ampliùs declarauit, & ita graues scriptores eandem illustrarunt, licèt quidam obstrepant.

Dico tertiò. Bulla non prodest [Assertio 3. non prodesse Regularibus quoad casus Papales.] Regularibus in ordine ad reseruata Pontifici, etiamsi in Religione reseruata non sint. Patet ex clausulâ Bullæ sæpiùs adductâ: Dispositioni suorum Prælatorum, & Sedi Apostolicæ, quoad sibi reseruata, subiecti sint. Rogo enim quam vim illa habeant, si reseruata Sedi Apostolicæ vincula possunt peccatorum absolui? Deinde: Sedi Apostolicæ non nisi atrociora crimina reseruantur. Quomodo ergo credibile sit Pontificem absolutionem ex reseruatis in Religione prohibere, quorum plurima atrocia non sunt, sed frequentia inter homines, vt furtum, lapsus carnis, periurium &c. & licentiam ad absolutionem pro atrocioribus, & Censuris eisdem annexis adeò liberaliter & generaliter indulgere? Videatur Cardin. Lugo in Responsis moral. Lib. 1. [Sententiæ aduersæ neque rationem, neque auctoritatem suffragari.] Dub. 27. & specialiter n. 12. P. Mendus num. 191. sic dicens: Exceptis casibus in Religione reseruatis, ex virtute Bullæ posse quemlibet Regularem absolui ab omnibus peccatis & censuris, à quibus virtute Bullæ possunt absolui sæculares, colligitur ex prædictâ sententiâ. Certè si ex tali sententiâ hoc sequitur, vel ex eo capite omnino refellenda videretur. Non tamen sequitur: quia cùm reseruata Sedi Apostolicæ excipiantur, non fit argumentum ad illa, ex eo quòd non reseruata in Religione possint per absolutionem tolli. Non video equidem talis sententiæ fundamentum: vnde cùm aliàs auctoritate destituta sit, non erit mirum si doctis minimè probabilis videatur.

Nec de Bulla hoc loco plura, cùm alterius sit. Placuit autem circa quotidianam materiam, & oppidò vtilem, nonnihil laboris attexere, pro quo forsitan opportunior occasio non succurret; vnde oportet iam à viâ digressis calamum ad eam reducere, & instituti præcipui cursum vrgeri, vt possit tandem consummari.

TITVLVS VI. DE GVBERNATORIBVS, ET PRÆTORIBVS INDORVM.

DE Indorum inquam Gubernatoribus, & Prætoribus; nam de iis, qui Hispanorum sunt, disserere, amplioris negotij est, pro quibus & libri integri extant apud Nostrates, & latinâ, & vulgari linguâ conscripti. Quæ ergo ad nos spectant breuiùs discutiemus. Et iam quidem in superioribus stabilitum officia huiusmodi vendi non posse, vnde neque emi, & quibus dari illa oporteat, & an benemeriti præferendi. Circa alia ergo, quæ restant, instituenda tractatio, pro quibus sit ante alia

CAPVT I.

An juramentum, quod Prætores Indorum præstant, sit obligatorium in conscientiâ.

I Vrant illi non se exercituros [Prætores vt iurent, & qualis eorum sensus circa iuramentum.] contractus in jurisdictionis suæ terminis, vt cum Indis, aut per Indos peragantur, & hoc iuramentum in ipso officij titulo exprimendum, iuxta præstationis formam iussit Excellentissimus Comes Montis-regalis Peruuianus Prorex: vt refert D. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. Cap. 2. num. 10. & in Politicâ Pag. 756. Vers. Y en el Peru. Circa cuius obligationem grauis iam pridem controuersia extitit, volentibus multis eam esse omnino vrgentem, qualemque verba ipsa videntur ostendere; quia nullum apparet caput, vnde aliter possit rationabiliter iudicari. Aliis autem, & non infimæ notæ Magistris contrà tendentibus, & iuramenti obligationem nullam esse asserentibus, eò quòd vsu recepta non sit, cùm Prætores omnes contractus ineant, scientibus Proregibus, immò & fauentibus, dum sibi familiaribus eas præturas conferunt, in quibus ad frequentiores, & quæstuosiores contractus maior opportunitas peruidetur. Hoc autem conscientiæ leuamen aliqui aliter sibi conciliant, iurantes ore, non corde: quod tamen non curant multi, sed periurij se reos existimantes, ad lucra peruigilant, rati Confessione post transactum officij tempus Sacerdoti faciendâ omnia hæc inconuenientia componi, & conscientiæ terriculamenta sopiri. Sed nescio [Quam difficile sit vt periurium in illis Confessione deleatur.] quomodo Confessio legitima esse possit, cui dolor verus de commissis non se comitem penitus necessarium adiungit. Videt se diuitem præturâ functus, & diuitiis exultat suâ partis industriâ, & de acquisitionis modo doleat ille, sine quo stare illæ non potuissent? Sed quale emendationis propositum in eo, qui in eâ animi dispositione versatur, vt officium idem, aut certè consimile obuiis sit vlnis identidem admissurus? An inopem se potiùs, aut certè non diuitem velit ex iis aliquis, quàm iuramenti violatione locupletem? Ipsi viderint: nam res profectò adeò periculosa est, vt qui sic egerint, in labyrinthum Cretensi difficiliorem planè se intromittant, vel in laqueum Diaboli, vt Apostolus loquitur, 1. Timot. 6. v. 9. incidunt, dum volunt diuites fieri: à quo vix se possint expedire, Circa hæc ergo

Dico primò. Iuramentum dictum est [Assertio 1. juramentum grauiter obligare.] grauiter obligatorium. Sic Dom. Solorzanus capite 2. citato, num. 9. & seqq. & sequitur ex communi omnium doctrinâ circa iuramenta Regiorum ministrorum, quando supra materiam alis grauiter obligantem cadunt. Pro quo videri potest P. Fragosus Tomo 1. Pag. 524. vers. 99. in vtroque §. Ratio autem est manifesta: nam materia circa quam iuramentum hoc cadit, est grauissima; vnde Reges Catholici, ad continendos Prætores in officio multa excogitarunt, vt obseruat Dom. Solorzanus suprà, & inter alia iuramenti ab eisdem præstationem, pro cuius obseruatione plures Proreges sunt apprimè soliciti, vt de Comite Montis-regalis diximus, & de Marchione de Montes-claro etiam est compertum; qui præstationis formam innouauit. Tendit namque ad vitandam miserorum oppressionem, & sic ad fidem stabiliendam, & ad conseruationem regnorum Indicorum, & maximas inde obuenientes Reipublicæ Christianæ vtilitates, quæ Indis deficientibus euanescunt: ex quibus manifestè sequitur esse obligatorium, & in eius violatione mortaliter posse peccari: vnde id negari sine graui notâ nequit, quia ratio est clara, & nullus, qui aduersus sit auctor inuenietur. Quos autem nuper aduersos indicauimus in hoc non aduersari ex dicendis constabit.

Dico secundò: obligatio dicta tunc est [Assertio 2. id certiùs quando cadit supra legem aliàs grauiter obligantem.] innegabilis, quando sublato juramento leges grauiter obligant, præsertim si sit lex naturalis, cuius violatio iniustitiam continet, aut aliam notabilem deformitatem: & quidem de obligatione legum, quando obligatio purè ciuilis est, non est facilè dignoscere quantum illius pondus; an scilicet sub mortali, an sub veniali, an purè pœnalis sit; circa quod tot à Doctoribus traduntur regulæ & tot circa particulares leges circumstantiæ occurrunt, vt nihil firmum possit stabiliri, & ita iudicio sapientum relinquendum: in præsenti autem cùm Reges Catholici leges statuentes circa Prætores, & in iis illam vt à contractibus prorsus abstineant, id profectò curent ne Indi grauentur, & graues erga ipsos iniustitiæ committantur; in id certè iuramenti pondus incumbit, vt scilicet nullas ab iis plagas accipiant, quibus eorum commissa est salus; & sic nihil erga eos ratione contractuum fiat, per quod graue nocumentum patiantur. Obligabit ergo illud ad non perpetranda talia, quæ lege sunt naturali prohibita, & circa hæc non poterit desuetudo allegari, quia contra naturalem legem nihil iuuare desuetudo potest, vt non iuuat in luxuriâ; quamuis legem prohibentem illam, tot sint, qui violent, vt si lex ciuilis, aut Canonica esset, fortè ad obligationem in sæcularibus tollendam, desuetudo huiusmodi sufficiens posset iudicari. Et sic in aliis, quæ contra naturalem legem inualuisse conspicimus. Sed non ideò licita reputamus.

Dico tertiò: si contractus à Prætoribus [Assertio 3. Secus esse cum lex grauiter non obligat, vnde stare in Prætoribus potest.] ita exerceantur, vt nulla Indis fiat iniuria; aut aliquod ex ipsis graue nocumentum oriatur, non sunt de lethali culpâ damnandi, ob iuramenti violationem. Sic viri docti iam pridem, quod & modò plures tutum reputant, & iuxta eam sententiam praxis multorum procedit. Probatur: quia iuramentum additum legi non obligat, nisi suppositâ legis obligatione, quam reddit arctiorem, vt tradunt Doctores. L. Si quis maior. C. de transaction. & in L. finali C. de non numerata pecuniâ. Pro quo aliquos adducit Dom. Solorzanus lib. 3. cap. 6. n. 62. Vnde si obligatio est sub veniali, grauis non consurget obligatio; & si nulla, erit pariter nulla; nisi quis expressè velit se obligare, quod numquam accidit, nisi fortè ex ignorantiâ, quæ facit inuoluntarium. Quod sine limitatione dictâ tenent plures, quos adducit P. Fragosus num. 99. citato. Sic autem contingit in præsenti: nam cùm leges dictæ tantum intendant damna quæ Indis solent inferri, depellere, vbi nulla talia extant, neque ipsorum periculum, non est credendum voluisse Reges Catholicos laqueum æternæ damnationis Vasallis iniicere, vt cum bonis Auctoribus dictum Tit. 2. num. 4. & quidem sine tali obligatione satis est communi bono prouisum: & tunc obligationem sub lethali non esse admittendam, ibidem citati defendunt: nam pro nocumentis vitandis adest naturalis lex, & juramentum: illis autem sublatis, non est grauioris obligationis indicium. Fauet quod de lege vsu non receptâ tradunt Doctores apud Patrem Palaum Tomo 1. Tract. 3. Disp. 1. Puncto 13. n. 9. [Ex lege vsu non recepta arguitur.] & 10. juxta quos non est scientia & patientia Principis necessaria, vt lex desinat obligare. Quòd si cùm Prætori culpa transgressionis opponitur, rerum contractabilium amissione punitur; ex eo solùm habetur legem esse pœnalem, quæ iuxta grauium Scriptorum sententiam sub peccato non obligat: vnde nec iuramentum circa illam, vt cum aliis docet P. Fagundez Tomo 1. in Decalogum Lib. 2. Cap. 23. num. 9. & licet addant obligari ad pœnam, id erit si petatur post sententiam saltem declaratoriam, iuxta receptam sententiam, de quâ Tit. 4. num. 67. & 75. alibique. Fitque id meritò, quia rationabiliter præsumitur non sine Indorum iniuriis mercimonium constitisse, & violatam cum iustitiâ iuramenti sanctitatem. Est ergo hoc satis probabile, si ita tractari contingat, vt in Assertione proponimus. Et posse reuerà ita contingere certum mihi est experimento multorum, quibus Dei timor omni est commodo temporali potentior, subuerentibus solicitè nequa sibi restitutionis obligatio exacto officio supersit, spina doloris æterni futura.

Dico quartò. Iurans ore, non corde, [Assertio 4. Peccare grauiter non corde iurantes.] circa id, in quo est obligatio legis certa, grauiter peccat. Id probo. Quia officium datur à Rege sub eâ conditione, qui sic intendit bono communi prospicere, aliter non daturus: ergo non apponens verè illam, in contractu deficit, fraudem Regi obtrudit, & traditionem officij reddit nullam, cùm inuoluntarium faciat ignorantia; in quibus constat graue peccatum inueniri. Item, licet sint graues Scriptores, qui dicant promissionem posse fictè iurari, ita vt graue in eo peccatum non sit: addunt tamen pro eo debere caussam vrgentem intercedere, vt videri potest [Iuramentum quando liceat circa fictam promissionem.] apud P. Thomam Sancium Libr. 1. de Matrim. disp. 11. num. 2. qui varios casus adducit, & plures P. Azor Tomo. 1. Libr. 11. Cap. 4. Quæst. 5. Atqui in præsenti nulla est talis caussa, vt patet, quia ad officium voluntarius venit neque ad fingendum potest vllum excogitari grauamen: ergo nullo modo est licita talis fictio.

Dico quintò. Iurans sine animo implendi [Assertio 5. Et sine animo implendi id, ad quod grauiter obligantur sed non alia.] id, ad quod obligatus sub mortali non est, non peccat mortaliter. Sic P. Lessius Lib. 2. Cap. 42. num. 42. vers. Si primo modo. Probatur ex dictis. num. 4. quia cùm lex non obliget, non est obligatio iurandi, nisi iuxta illius qualitatem: vnde est communis Scriptorum doctrina iuramentum sequi naturam contractûs, cui adiicitur, de quo P. Sancius suprà Lib. 6. Disput. 11. num. 3. apud quem Doctores P. Vincentius Tancredi de Religione Tract. 4. Lib. 2. Disput. 14. Quæst. 1. & Disp. 15. num. 5. & 6. cum Caietano, Soto, Gutierrez, & PP. Suario, Sancio, Palao, & Lessio. Et etiam cùm de Statutis agitur, iuramentum circa illa prout in vsu sunt dirigitur: de quo P. Azor suprà. Cap. 8. Quæst. 8. & est communissima resolutio. Secus si talia sint, vt secluso iuramento sub mortali obligent. Pro quo P. Fagundez Tomo 1. in Decalogum. Lib. 2. Cap. 23. n. 7. & 8. P. Palaus Tomo 3. Disput. 2. de Iuramento. Puncto 6. §. 5. num. 7. & ante eos Gutierrez de Iuramento promißi Cap. 37. & 38. & per hæc quidem quæstioni præsenti videtur satisfactum, circa quam fusissimi aliqui; cùm tamen ex principiis apud Scriptores siue vt certis, siue vt probabilibus, receptis, possit non admodum operosè resolui. Pro ampliori autem explicatione sit iam

CAPVT II.

Explicantur in particulari ea, ad quæ Indicorum Prætorum iuramentum extenditur.

DIximus extendi ad ea, quæ grauem iniustitiam continent, & nocumenta possunt non leuia Indis inferre, quæ in speciali oportet percurramus.

Primò ergo grauis iniustitia est, quando [Violatio iuramenti in vini venditione.] vinum Indis venditur taxâ à Prætoribus designatâ pro libitu, quæ excessiua planè est, vnde illi minori pretio emere illud possent, si eisdem emptio permitteretur. Traditur ergo Caciquio vnum vini quadrantal reddituro pro eo decem, aut duodecim octi regales: quæ summa cùm exorbitans sit, ex eo iustificari dicitur, quòd vinum minutatim diuendatur: cùm tamen non semper vendendi eo modo opportunitas adsit; vnde & necessè est vt Caciquius de suo soluat, lautissimè bibiturus. In his quidem, cùm contractus emptionis & venditionis interueniat, & manifesta iniustitia sit, contra iuramentum delinquitur. In quo & damnum aliud est, ebrietatis scilicet; & per vinum, quod est Indorum natiuæ constitutioni nociuum. Vnde sunt qui censeant absolutè esse peccatum mortale illud ipsis vendi. Pro quo Dom. Reyna in Perfecto Prælato Tomo 2. Lib. 4. Tit. 1. Cap. 4. & pro eodem diuersæ extant Proregum Prouisiones; atque Edicta Prælatorum.

Secundò. Idem est cernere in textrinis, [Et in Textrinis.] quas suis compendiis Prætores instituunt, & in eis pueros & puellas cum aliis grandioris ætatis laborare compellunt, satis exiguo diurni laboris stipendio. Vbi bellissima est eorum excusatio, sic videlicet Indos socordi ingenio, & ad otium procliui vtiliter, vitatis otiositatis incommodis occupari: quasi incommodorum talium deuitatio vni debeat Prætoris commodo militare: cùm magis rationi consonum sit, ad eorum vtilitatem laborem adhibitum referri, & communia ipsorum onera hoc pacto leuiora reddi, ornari Ecclesias, & foueri opera pietatis.

Tertiò. Dum colendis addicuntur agris, [Circa agrorum culturam.] vt copiosis messibus Prætores quæstuosas nundinationes exerceant, vnde & inuitis onus agricolationis iniungitur, stipendio laboris permodico, & suo aliàs dispendio, dum terrulas suas non vacat colere, vt necessaria vitæ prouideant: aut certè cariùs illis constat, dum necessè habent alias conducere, aut laborem cum ingenti molestiâ geminare: si & hoc fortè semper licet, cùm longiùs à propriis laribus ad prædicta distractis, non vacat agellos suos propriâ aut alienâ manu, diurna aut nocturna versari. Hîc etiam, cùm de contractibus agatur, & Indorum damna adeò perspecta sint, nihil eorum sine iuramenti multiplici violatione consistit. Licet enim dici possit cum Indis non exerceri contractus, id minimè releuat compulsores, cùm perspicuum sit eorum laborem eò tendere vt contractus ex laborum fructibus exerceantur.

Quartò, Cùm Indi ad valles sub aduerso [In missione ad valles insalubres.] sibi cælo constitutas, mittuntur, vt vinum, Cocam, herbam Paraquariam, aut quidpiam aliud inde extrahant, cum vitæ periculo manifesto. Et in hoc quidem, cùm periculum tale sit, stipendium maius solito esse deberet, iuxta id quod ratio penitus comperta demonstrat: cùm tamen nihil minùs quàm id mittentium cura prouideat. Hic ergo iniustitia inhumanitati Christianis pectoribus indignæ coniuncta.

Quintò: Quando siue in his siue in illis [In continua ab oppidis absentia Indorum. Et quæ inde damna.] negotiorum ministeriis ferè continuis Indi distenti, in suis oppidis vix pedem aliquando figere permittuntur. Ex quo fit, matrimonij vsum impediri, & præter alia damna hinc emergentia, illud certè, quod Regibus Catholicis, & Christianæ omni reipublicæ admodum præiudiciale dignoscitur, dum Indi deficiunt generationibus imminutis, & ita etiam, qui Mineruas exerceant, vnde diuitiæ extrahuntur ad infidelium, & hæreticorum potentiam retundendam. Indis enim sublatis, actum est de Indiis, illorum enim laborem qui suppleant inueniendi nulli, vt est luce clarissimâ manifestius.

