Pergunt tamen, & vt vim Decreti [Obiectio contra decretum ex declaratione inualidarum Confessionum.] Pontificij eleuent, obijciunt in eo aliquid non probandum contineri, scilicet Confessiones virtute Bullæ factas de reseruatis fuisse inualidas, quod verba illa significant iam adducta num. 328. Concessionem S. Cruciatæ quantùm ad prædictum articulum &c. nec vllo modo suffragari potuisse. Vbi mirari licet audaciam arguentis, qui Pontificis assertionem omnino suæ declarationi legitima consequentia [Pontifices maximè consequenter locutos ostenditur: ob defectum iurisdictionis in absoluente.] conformem, velut fundamento carentem insimulat. An non, si facultas ad absoluendum deficit, Confessio inualida dicenda est? Potuit quidem bona fides intercedere, & sic non esse sacrilega: sed Pontifex absolutè loquitur, vt omnes loqui debent quando Confessio fit iurisdictione carenti. Quòd autem iurisdictio defuerit, Pontifices declararunt, qui ante Clementem & Vrbanum in Romanâ Sede præsederunt, & videri possunt apud Emmanuelem Rodericum Tomo 2. qq. regular. q. 62. artic. 4. Beiam ac Portelium citatos, & alios, quos adducit Cardinalis Lugo suprà. n. 158. & juxta ejusdem doctrinæ consequentiam locuti Patres Congregationis 6. Decreto 5. iam citato, verbis illis: Quare nec Sacerdotes [Congregatio 6. Societatis] absoluere quemquam ad se cum reseruatis casibus accedentem præsumant: nec qui accedunt, tutos se vllo modo in conscientiâ, quasi ritè absolutos; arbitrentur. Sic illi.

Verùm tolerabile quidem esset, si [Vrbanum vt priuatum locutum Doctorem sine Theologica nequit nota consistere.] ratio aliqua à Pontificibus adducta ad ostendendam dispositionis conuenientiam vt à priuatis Doctoribus proposita diceretur: quia id non semel accidere solet, quamuis in ea, de qua agimus, euidentia illius fuerit demonstrata n. 330. Asserere autem Vrbanum in clausulis dictæ Bullæ, vt Doctorem tantùm locutum, non video quomodo possit sine notâ Theologicâ pronuntiari. Ex eo enim fit Bullam præfatam nullum maius pondus auctoritatis habere, quàm si à Maffæo Barberino prodiisset, & eâ ratione minus certè, quàm si à doctiore Theologo inter Resolutiones fuisset Theologicas euulgata. Id quod in grauem Sedis Apostolicæ iniuriam constat redundare. Et hic philosophandi modus statim apparet quàm esse perniciosus possit, præsertim quando ad introducendas laxiores opiniones vsurpatur. Rogo iam, an quando Pontifex Bullam concedit, vt Doctor procedat, an vt Christi Vicarius? Quis hic hæreat? Si ergo vt Vicarius Christi?: ergo & cùm limitat, & mentem declarat suam, similiter procedit. Euidens est illatio: ergo omnino irrationabiliter ad ipsum tamquàm ad Doctorem tantummodo prouocatur. Pro quo & facit apertè id, quod in eadem Bullâ Pontifex profitetur, dum sic ait: Ex certa scientia, dèque Apostolicæ potestatis plenitudine, concessionem S. Cruciatæ &c. Apostolicæ potestatis plenitudo, non Doctoris est, sed Pontificis.

Nonnullæ aliæ disiectæ responsiones.

EX Bullâ Vrbani Octaui nullum nouum [Bullam Vrbani nouum robur non addere Clementinæ, & ita probabilitatem non tollere, aliquorum responsio. Quæ tamen apertè conuellitur.] robur haberi ad probabilitatem sententiæ oppositæ ex eo conantur ostendere, quòd in substantiâ nihil speciale addat Bullæ Clementis Octaui, sed idem fusiùs inculcet: cùmque stante Bullâ Clementis opinio ista esset probabilis, idem dicendum stante Vrbani declaratione. Sed hoc nullius est momenti: demus enim ita esse quod dicitur, & nihil noui in Bullâ Vrbani contineri: negandum tamen quod assumitur; scilicet stante prædictâ determinatione Clementis opinionem dictam fuisse probabilem P. Suarez, Veracruz, Ildefonsus de Noreña, Fr. Ioannes Baptista, P. Petrus Hurtadus, Beia, de quibus dictum num. 326. & 327. ante Vrbani Constitutionem improbabilitatem præfatæ sententiæ proclamarunt. Et pro eo militauit etiam Constitutio Pauli V. die 24. Decembris An. 1608. Clementis Decretum perpetuò confirmantis, & approbantis, de quo Cardinalis Lugo num. 155. Deinde Vrbani Bulla nouum robur addidit, quia Bullam Clementis innouauit & ampliauit, vt ex tenore ipsius constat. Verbis illis: Præfatæque [Vrbani verba.] Clementis declarationi inhærentes, illamq́ue tenore præsentis innouantes, ac quatenus opus sit, ampliantes, motu proprio, & ex certa scientia &c. Additum etiam illud, Quoad sibi reseruata, ad omnes quæstiones tollendas, vt ex Diana positum. n. 326. quamuis sine verbis prædictis suam satis Clemens mentem expresserit, vt videri potest in adductis num. 328. & eorum quidem verborum sensus est alius, de quo Cardinalis Lugo n. 199. & nos inferiùs. Et Clemens quidem ad instantiam Procuratoris Carmelitani suum Decretum edidit, & ita non omnibus forsitan intimatum, aut ab eis acceptum, cùm omnium caussam ab vnius Religionis homine agitatam non viderent. At Vrbanus non ad alicuius instantiam, sed ex certâ scientiâ, déque Apostolicæ potestatis plenitudine, suam Constitutionem protulit, vt ipse testatur. Habet ergo speciale pondus, vt nequeat illi, nisi per affectatam pertinaciam contrairi.

Vrgent tamen; si tamen vrgere potest [Obiectio ex eo quòd clausula exceptionis à Pontificibus non apponatur.] qui tantùm vellicare contenderit veritatem. Si ita est quòd Clemens, Paulus, Vrbanus, & alij, Bullam quoad reseruata Religiosis nolunt suffragari, cur in Bullâ ipsâ id ab ipsis non additum, quo omnis quæstio tolleretur? Dum ergo non additum, ex eo videtur fieri nolle eos à beneficio Bullæ circa prædictum articulum excludere Regulares. Ad quod dico Pontifices propter rationabilem aliquem respectum nolle Bullæ [Fit illi satis.] textum alterare, ex eo enim forsan offensionis aliquid Catholicis Regibus pararetur. Vel certè, si offensio nulla in ipsis timeri possit, quod ego arbitror, Pontifices tamen ab omni illius occasione prudenter temperare. Vnde cùm Pater Didacus de Torres Villalpandus Peruuianæ Iesv Prouinciæ Procurator cum Clemente Octauo de hoc ageret, & supplicationem suam humiliter proposuisset, respondit Pontifex sanè prudentissimus: Visne inter me, & Regem Hispaniæ rixas [Prudens clementis VIII. responsum.] excitari? Sic virum illum narrantem audiui, magnum equidem, & inter primarios Occidentalis huius Tractus Euangelicos Ministros meritissimò numerandum. Prætereà; non est in Bullâ Clausula prædicta, sed pluribus habetur in Bullis ad hoc tantùm destinatis. Qui ergo parerent clausulæ in Bullâ contentæ, debent profectò tot clausulis extra illam occurrentibus pari exactione parere, & verò crediderim etiam clausulæ in Bullâ appositæ aliquid opponendum, ne leuamentum conscientiæ ad crimina pronæ, vt ex P. [Etiam appositæ clausulæ non de futuras euasiones.] Hurtado num. 327. dicebamus, adeò facilè & obuium desit, tot hucusque sinistris interpretationibus comparatum. Posse in Bullâ ita clausulam subiici, Exceptis Regularibus quoad reseruata. Dicent intelligi de reseruatis Sedi Apostolicæ, de quibus pro aliis concessio præcesserat, & non de reseruatis inferioribus Prælatis. Addatur ergo, Quoad Prælatis reseruata. Dicere poterunt accipiendum id non de reseruatis quibuslibet, sed certi generis, illis scilicet, quæ ex se reseruata sunt Sedi Apostolicæ. Sed quia occulta sunt, Prælatis reseruantur, sicut Episcopis ea, quibus eorum subditi fuerint innodati, juxta Concilij Tridentini determinationem Seßione 24. Cap. 6. Cùm enim non excipiantur reseruata Sedi Apostolicæ, sed tantùm Prælatis, debent esse hæc eiusdem ordinis cum Papalibus; non autem alia, in quæ homines cadere frequenter solent, id enim videtur inuerosimile. Vel dici poterit determinationem illam Pontificis circa exceptionem fundari in falsâ informatione Procuratorum, & contra voluntatem Religiosorum factam petitionem; aut ab eisdem, seu maiori eorum parte non admissam: & sic aliter. Pro quo quidem erunt fortè qui faueant Tribunalis. S. Cruciatæ ministri, arbitrantes obsequium se præstare Regi, cùm tamen nihil ingratius eius possit Religiosissimæ accidere voluntati.

Respondent insuper Bullam prædictam [Responsio alia ex eo quòd Bulla Vrbani non admissa, neque publicata.] non receptam, neque obseruatam à maiori parte Communitatum Religiosarum, quibus neque à Prælatis notificata, & ita probabiliter non obligare, secundùm receptas circa hoc doctrinas, pro quibus specialiter Iuniperus suprà, num. 12. qui & publicatam negat Cap. 3. num. 16. Quæ responsio satis est infirma. In primis enim si à Prælatis notificata non est, quia ipsi parum de hoc curant, neque ægrè ferunt Religiosos suos [Satis infirma monstratur.] Bullæ beneficio vti, illa est tacita licentia, iuxta dicta, ex quâ sequitur Bullam prædictam ex se obligare. Et idem similiter sequitur ex eo quòd recepta non sit, si id constaret, aut necessarium esset. Ceterùm quod ad notificationem attinet, sustineri nequit; quia per Bullæ ipsius verba apertè conuellitur, in qua sic dicitur: Vt autem præsentium tenor omnibus innotescat, volumus eas in [Notificationem specialem non esse necessariam.] valuis basilicæ Principis Apostolorum, & in acie Campi Floræ de Vrbe, vt moris est, publicari, ipsasq́ue sic publicatas, omnes & singulos vbique existentes ita afficere, ac si omnibus personaliter intimatæ essent. Hæc Pontifex: iuxta quæ ad obligationem sola notitia sufficit quomodolibet comparata, & satis illa est ad omnes deriuata Religiosos, cùm circa illius obligationem quæstio adeò frequens habeatur: ex [De publicatione constare.] quibus & publicatio constat. Non esse autem necessarium vt ab omnibus, aut maiori parte Communitatum acceptetur, ex eo euincitur, quia de priuilegio agitur, cuius reuocatio iis inuitis, ad quos pertinere poterat, stare potest, sicut & limitatio ac declaratio. Pro quo videri potest P. Suarez Lib. 8. de Legibus, Cap. 40. num. 7. Quòd si [Pro reuocatione priuilegij ampliorem non necessariam.] dicas cum P. Palao Tomo 1. Tractat. 3. Disput. 4. Puncto 21. §. 5. num. 1. & alijs, reuocationem priuilegij debere eamdem publicationem habere quam lex, dum per legem fit: illa certè in præsenti extat, vt ex adductis verbis Bullæ constat: vnde non est necessarium, vt per rescriptum speciale, aut per nuntium intimetur. Videatur Trullench suprà, num. 27. qui morti proximus sententiam reuocauit.

Esse insuper aliud perfugium sic per [Supplicatum Pontifici responsio alia.] Bullam constrictis potest, ex eo quòd de illâ sit à Commissario Cruciatæ jussu Regis nostri Philippi Quarti supplicatum, vt testatur Iuniperus citato Cap. 3. num. 21. & ex Illustrissimo Araujo sic attestante refert Leander suprà adductus, & ex eo P. Mendus num. 128. stante ergo supplicatione dictâ, obligatio Bullæ suspenditur, juxta multorum doctrinam, quos adducit Iuniperusdudum citatus, & num. 22. & seqq. vnde saltem erit probabile quod intenditur, sicut erat ante illam. Sed hoc non vrget, nec satisfacit: nam ex eo fit Bullam ex se obligationem inducere, aliàs de illâ [Validè refutata, & cum instantiâ manifesta.] supplicatum non fuisset. Deinde; supplicatio effectum non habuit, aliàs id fuisset præconis voce, & tubis benè sonantibus publicatum. Quòd si Rex ipse supplicationem iniunxit, vanum est argumentum illud quorumdam, Cruciatæ scilicet priuilegium, cùm Regi concessum sit, non intelligi reuocatum: jam enim Rex ipse reuocatum intellexit. Præterquàm quòd suppositio est falsa, reuocari scilicet priuilegium: id enim reuocatur quod concessum fuerat: numquàm autem hoc per Pontifices est priores concessum, vt ostendimus, si vnum aliquem ex antiquioribus excipiamus. Est ergo declaratio priuilegij, & non reuocatio. Vbi consideratio Iuniperi [Contractui Pontificem non defuisse, & Iuniperi consideratio, & narratio reiecta.] refellenda venit, dum Cap. vltimo citato num. & seqq. ait Bullam Vrbani effectum non habuisse, quia Anno concessionis 1630. accepit magnam aureorum summam pro concessione, & ita fuit contractus onerosus. Quòd si reuocatio pro Religiosis effectum habuisset, multùm debuisset ex tali summâ restitui, quia sic minoranda contributio, & collectio pecuniæ; quod tamen non ita factum; vnde & constat illius mentem non fuisse contrariam. Quo in discursu satis à ratione alienum apparet Regem nostrum datâ pecuniâ concessionem Bullæ obtinuisse. Quamuis enim ex summâ collectâ debeat certam aureorum quantitatem pro fabricâ Ecclesiæ D. Petri conferre, in quo nihil apparet absurdi: quòd tamen concessio Bullæ datâ habeatur pecuniâ, in more esse non solet, nec decere videtur Apostolicam Maiestatem. Vnde Portel suprà, Casu 4. num. 1. Censurâ dignam affirmat similem assertionem de contractu oneroso. Potuit autem citatus Auctor ex præfatâ collatione ad anteriorem publicationem pertinente, æquiuocatione huiusmodi laborare. Deinde, etiamsi Bulla Vrbani effectum habuerit, nihil debuit ex receptâ summâ reddi, quia ipse Bullam concessit more aliorum Pontificum, & præsertim Clementis Octaui: atqui illi eam Religiosis in ordine ad effectum dictum minimè concesserunt: ergo contractus non includendo conditionem illam circa Religiosos est celebratus; & ita ex eo illa non resultat obligatio. Si tamen tale aliquid constet accidisse, ex quo contra Aduersarios potiùs argumentum insurgit, quia Pontifex accepit dictam summam, & tamen prohibuit Religiosis vsum dictum, nullâ in se reddendi quidquam obligatione recognitâ.

Ne autem quis obstrepat, & in Indiis [Registro in Concilio Indiarum non eguisse Vrbani Bullam.] non obligare Bullam Vrbani contendat, ex eo quòd non sit in Regio earum Concilio registrata; statuendum est vti certissimum, Bullas vniuerso Orbi Christiano communes, aut eas, quæ regnis Hispaniæ ac Indiis tales sunt, sine registro prædicto, etiam attentis Regiis legibus, vim obligandi habere: quia leges Registrum statuentes, de iis procedunt Bullis, quæ pro Indiis specialiter expediuntur: vt videri potest apud Emmanuelem Rodericum Tomo 11. qq. regul. q. 35. artic. 2. & quidquid de hoc sit, ea quæ ad Cruciatam spectant, ad Regium Concilium non auocantur, sed ad Concilium Cruciatæ ipsius, & cùm Bulla ad patronatum Regium non spectet, & ea, de quâ agimus, solam priuilegij limitationem & declarationem contineat, indubitabile est nullo ad obligandum registro penitus indigere.

His ergo pro euidentiâ positionis [Vulgaris exempli discussa caligo.] nostræ præmissis, restat solùm ad vulgare exemplum quo res ista declarari & componi videtur, respondere. Prohibet Pontifex per Bullam adductam vsum Cruciatæ Religiosis quoad præfatum articulum: sed posteà illam ipse, aut alius concedit nullâ adhibitâ limitatione: huic certè posteriori determinationi parendum. Quemadmodum si Prælatus jubeat alicui ne cras domo exeat, etiamsi ipse vt exeat eidem iubeat, aut copiam exeundi faciat: poterit is jussione, aut licentiâ subsecutâ exire; quia hîc & nunc jubenti obsequendum est, & exitus positâ licentiâ licet: aut si exeat, non est proptereà damnandus, quia jure suo vsus est. Sed leue satis hoc est; cùm ex adducto exemplo potiùs oppositum colligatur. Is enim, cui sic jussum est, jussione subsecutâ exire nequit, quia sic expressè est eidem intimatum, & talis jussio habere debet effectum posito illo additamento, quod rationabiliter potest poni ob finem aliquem; aliàs nullius momenti esset. Secùs erit si dicat Prælatus vt exeat non obstante prohibitione hesternâ, jam enim tunc prohibitio reuocatur. Cùm ergo Pontifex expressè dicat non esse suæ voluntatis vt Bulla prosit Religiosis quoad effectum dictum, etiamsi de prohibitione tali mentio in Bullâ non inseratur; quando illam sine prohibitione concedit, priori dispositioni standum omnino est. Quòd si ipse aliud velit, declaret & exprimat in Bullâ ipsâ. Et vtinam declaratio, quæ oportet, obtingat, vt molestissimæ istæ controuersiæ cessent, Religionum consulatur commodo, tranquillitati, decoro. Licèt enim expressione constante non sint modum inscirpo quærentes defuturi, vt num. 334. dicebamus; pauciores tamen erunt huiusmodi homines, & doctis non fauentibus, eorum tandem pertinacia penitus comprimetur.

Omitto alia, pro quibus videri citati [Ad securam tenendam viam negotio in præsenti vehemens adhortatio.] possunt, neque enim instituti mei est ista ex professo prosequi, sed veritate firmatâ, nonnulla à modernioribus obiecta dissoluere, ne aliqui nouioribus istis delectati, non per viam salutis incedant, sed Matris Ecclesiæ, & doctissimorum hominum hortamenta sectando, in securo suas conscientias statuant, quo nihil solicitiùs accurandum. Videte itaque, fratres, quomodo cautè ambuletis; non vt insipientes sed vt sapientes; vt verbis vtar Apostoli [Ephes. 5. v. 15.] Ephes. 5. v. 15. Videntur siquidem vt insipientes, & ita non cautè ambulare, qui vnius aut alterius summistæ sententiam arripientes, relicto sapientissimorum Theologorum lumine, salutis suæ negotium in apertum discrimen adducunt. Ergo domus Iacob, electorum beata propago, venite, & ambulemus in lumine Domini. Isaiæ 2. v. 5. vt vitæ [Isa. 2. v. 5.] lumen à Christo promissum consequi mereamur. Redimentes tempus, quoniam dies mali sunt: pleni inquam periculis, & mortis inopinæ incursione terribiles. Et quisnam erit, cui sub mortem opinionum istarum non torqueat amplexus, de incerto remedio peccatis adhibito, formidoloso, anxio, trepidanti, & inter extremas angustjas deprehenso? Per tuta ergo, per solida, per plana, per dilucida, & placida gradiamur.

Circa nouitios quomodo fauorabilior Bulla.

POsse illos beneficio illius integrè frui, [Nouitij integrè valere Bullam qui censeant.] ex multorum sententia colligitur, quos adducit & sequitur Diana Parte 3. Tractat. 2. Resolut. 4. & Parte 4. Tractat. 4. Resolut. 5. asserentes Nouitios quoad electionem Confessarij eamdem quam sæculares, habere facultatem, quia casuum reseruatio pro Religiosis illos non comprehendit. Et hanc esse communiorem sententiam ipse & alij testantur: licèt non contemnendi Auctores sint, videndi apud ipsum, & apud P. Gasparem Hurtadum similiter sentientem Disput. 11. de Pœnitentiâ, Diffic. 7. qui contrarium tueantur: & præter adductos à Dianâ pro sententiâ suâ, illam tenent P. Mendus suprà, num. 172. Bassæus V. Casus reseruatus, n. 41. apud quem præter alios Tamburinus de jure Abbatum Tomo 2. Disput. 13. quæst. 5. P. Bauny Tom. 1. tractat. 4. q. 21. P. Palaus Tomo 3. tract. 16. disp. 1. Puncto 10. n. 9. vbi ait id P. Suarium tamquàm certum tradere Tom. 4. de Religione, tract. 8. lib. 2. cap. 17. n. 12. vbi de hoc nec verbum. Qui tamen cap. 16. n. 10. probabilius esse ait Bullæ priuilegio gaudere, quia non habent integram subiectionem, & propter alias rationes, de quibus statim. Quidquid ergo de reseruatione sit, quoad effectum dictum cum P. Suario sentiunt P. Palaus suprà: licèt teneat Nouitios ita esse exemptos à iurisdictione Episcopi & Parochorum, vt nequeant ab illis absolui in eâdem diœcesi seu Parochiâ, siquidem Religionis exemptio etiam Nouitios comprehendit: quod ex P. Suario hausit numer. 14. 15. & 16. quibus addendum id, quod habet idem Cap. 19. num. 1. P. Escobar Examine 17. Cap. 5. §. Quid de Nouitiis. Qui etiam vt iuris communis id posse affirmat, quia onus est reseruatio, à quo illi deobligantur. P. Mendus suprà & alij.

Dico primò. Pro Nouitiis locum [Assertio 1. Nouitiorum peccata posse reseruari.] habere potest reseruatio. Sic Corduba Vmbertus, P. Luisius Turrianus, P. Suarez, & P. Vasquez apud P. Hurtadum suprà. P. Layman Libr. 4. Tract. 5. Cap. 4. num. 4. vers. Colligitur Quartò. P. Mendus num. 172. Quod in Societate sic statutum in Regulâ. 7. Magistri Nouitiorum, quæ sic habet: Habeat hic idem Magister Nouitiorum potestatem ordinariam absoluendi à casibus reseruatis Nouitios, [Regula Societatis id statuens.] qui sub ipsius curâ degunt; nisi eius Superiori hæc facultas aliquâ de caussâ restringenda videretur. Sic Regula: quæ quidem consilio doctissimorum facta, vt obseruat P. Hurtadus. Est autem pro Assertione ratio satis efficax ex omnimodâ exemptione desumpta: nam Nouitij omnino [Ratio efficax ex omnimoda exemptione.] exempti sunt à iurisdictione Episcopali, & consequenter ab omni aliâ inferiori, & ita cùm spiritualis in Superiores est Religionum translata, vnde & dari illis Confessarios possunt, etiam non approbatos ab Episcopis sicut & Religiosis, qui iam vota Religionis emiserunt: ergo & possunt Confessariis talibus iurisdictionem in ordine ad peccata aliqua limitare. Patet Consequentia: quia hac ratione possunt limitare pro aliis, scilicet quia limitatio talis ad absolutam potestatem spectat in ordine ad spiritualem gubernationem, pro quâ valde conueniens esse potest. Quis autem dubitet conuenientem esse pro Nouitiis, ad quorum fundandam conscientiæ puritatem hoc maximè expedit; sicut ad capiendam experientiam in ordine ad vitam reliquam? Id quod confirmari potest ex eo quod aiunt Auctores aliqui ex adductis, vt videri præsertim potest apud Dianam, & Bassæum, Nouitium, qui pro reseruatis [Doctrina apertè fauens bonorum Auctorum.] Confessarium siue sæcularem, siue Regularem quæreret qui non esset ex assignatis, à Religione expellendum: ergo talis reseruatio maximè congruit ad Nouitiorum probationem. Quamuis circa hoc cautè loqui oporteat: neque enim sciri [Notanda Cautela.] potest reseruata aliquem esse confessum, nisi ex manifestatione eius, qui confessus est, aut Confessarij. Et Nouitium quidem non manifestaturum videtur clarum, cùm proptereà Confessarium extraordinarium quærat, vt scilicet lapsus sui minùs sint Superioribus manifesti. Confessarium etiam seruaturum secretum, quod cum obligatione sigilli excepit, dubitari nequit: ergo praxis circa hoc, vt scilicet ad expulsionem deueniatur, difficilis est.

Dico secundò. Nouitij, etiamsi [Assertio 2. Nouitios posse à reseruatis per Bullam absolui.] reseruationis legibus teneantur, vbi id ita constitutum est, Bullæ beneficio vti possunt, secundùm valde probabilem opinionem, quam citati Auctores tenent, & prætereà Moure, Ledesma, Acosta, & Villalobos, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. Tract. 11. Resolut. 15. Non est autem facile id probare, quia cùm hoc debeat ad voluntatem reduci Pontificum, de illâ non admodùm constat. Et quidem Clemens Octauus in Decreto de Reformatione Nouitiorum §. 94. sic statuit: Ipsi [Decretum Clementis Octaui.] autem soli Magistro Nouitiorum Confessiones audiendi cura committatur: liceat tamen Superiori etiam locali, si ita expedire iudicauerit, vel per se ipsum, vel per alium deputandum, semel aut bis in anno eorumdem Nouitiorum Confessiones audire. Sic ille. Iuxta quæ satis intelligitur non esse voluntatis Pontificiæ vt nouitij laxam circa Confessarij electionem habeant facultatem; cùm circa hoc minorem illis concedat, quàm Professis, pro quibus Confessarios plures iubet in suo Decreto de casibus reseruatis assignari. Si ergo Nouitij legibus sunt reseruationis adstricti, non licebit illis Cruciatâ vti quoad illa, quâ mens Pontificum in eorum fauorem (si tamen fauor iste dicendus est, qui in detrimentum Religionis vergit, vt in simili ait P. Palaus suprà cum P. Suario) minùs quàm in alios inclinata reperitur. Quòd si ad communem rationem de oneribus Religionis, à quibus liberi Nouitij sunt, recurramus, fallit certè illa in onere reseruationis, sub cuius suppositione procedit Assertio: ergo & in Bullæ beneficio, quod est consequens, sicut & in Professis ob eamdem rationem. Nihilominùs quia [Quæ pro illo ratio suffragetur.] graues Doctores ita sentiunt, & quod ad reseruationem attinet non est prorsus certum, tutò sustineri & practicari potest quod ipsi tradunt, accedentibus rationibus congruentiæ, quas adducit P. Suarez: & ea inter alias, quòd Religio ex hoc non videtur graue pati detrimentum, quod Pontifices suis Decretis amoliri studuerunt. Et certè non mirum si nuper naufragio eiectus in littus, vt Diuus Hieronymus loquitur, ex sæculi inquam occasionibus in portum Religionis, salsas quas bibit aquas, non penitus reuomuerit; si adhuc fibræ peccatorum hæreant paulatim euellandæ.

Dico tertiò. Qui post emissa Religionis [Assertio 3. negans de Præfatis sub cura Magistrorum, & Religiosis Societatis non Professis.] vota sub curâ Magistrorum sicut Nouitij sunt, Bullæ beneficio frui nequeunt patet: quia verè Religiosi sunt, & Pontificium Decreta de veris Religiosis determinant. Vnde & eos, qui in Societate IESV vota Religionis emiserunt, & nondum Professi sunt, eo non gaudere sine vllâ est prorsus dubitatione tenendum. Secùs autem sentiendum de Oblatis, seu Donatis: ij enim, cùm Religiosi non sint, neque in viâ aut probationead illud, vt Nouitij, ex nullo capite [Circa Oblatos quid.] impediuntur quominùs gaudere beneficio Bullæ queant. Quando autem isti se suaque omnia Religioni deuouerunt, vnde & cura spiritualis eorum omnino est ad Superiores Religionis traducta, videtur non inuerosimile, posse pro illis peccata aliqua reseruari, quia hoc ad eorum spiritualem profectum potest pertinere. Tunc autem amplior eis tribuenda facultas ad Confessarij electionem.

De Religionibus Militaribus.

POsse illas indulto Cruciatæ frui quoad [Religiones non Mendicantes priuilegio Bullæ gaudere quoad reseruata, non vero à Trullenchio assertum.] articulum, in quo sumus, tenet Trullench; immò & quasi actum supponit Dub. 9. citato num. 3. pro quo citat P. Henriquez Libr. 7. Cap. 22. num. 4. L. Y. vbi de Religionibus Militaribus nihil in speciali habet, sed generaliter de non Mendicantibus loquitur, quia illæ non comprehenduntur Decretis Pontificiis prohibitionem continentibus. Quod quidem doctus Pater dicere verosimiliter potuit eo, quo scribebat, tempore, ante septuaginta scilicet annos, non tamen Trullench eius auctoritate subniti, cùm haberet expressas posteriorum Pontificum decisiones de Religionibus Mendicantibus, & non Mendicantibus expressè procedentes, vt videri potest in adductis num. 328. Eas tamen non vidisse ex eo apparet; quòd cum eodem Patre & Emmanuele Roderico, idem quod de Militaribus asseruerat, ad non Mendicantes extendit, cautè addens: Attendendus tamen est indulti tenor. Vnde si tantùm loquatur de Mendicantibus, non est extendendum ad non Mendicantes: quia exceptio firmat regulam in contrarium. Sic ille. Non ergo potest, vti aduersans, citari in ordine ad non Mendicantes. [Neque pro Militaribus benè arguit ex priuilegio ouorum & lacticiniorum.] Quoad Militares autem ex eo id probat, quia ita videtur deduci ex clausulâ illâ, vbi in prohibitione vescendi ouis & lacticiniis pro Regularibus facta non comprehenduntur Militares. Sed benè P. Mendus suprà num. 274. consequentiam negat, quia ex vno aliud non sequitur: immò ex eo quòd ibi exceptio facta sit, & non in reseruatione, contrarium colligitur, arguendo vt ipse Trullench arguit, quòd exceptio firmat regulam in contrarium. Excipiuntur quoad oua & lacticinia, & non quoad alia; ergo nihil licet circa illa. Adde circa oua & lacticinia specialem rationem succurrere ex eo quòd Militares sint, & ita non debeat ieiunij tenor ab eisdem cum omni suo rigore postulari, cùm viribus maioribus egeant ad armorum tractationem.

Nihilominùs satis verosimile existimo [Meliùs ex verbis Vrbani colligitur.] Religiosos dictos, qui scilicet Milites sunt, Cruciatæ indulto gaudere, quod ex verbis Bullæ Vrbani colligo adductis num. 328. sic enim habet loquens de simili Decreto Clementis Octaui: Declarauit facultatem & concessionem S. Cruciatæ, & aliorum indultorum prædictorum, quantum ad prædictum articulum eligendi Confessarium, & absoluendi à casibus reseruatis, non habere locum cum Fratribus & Sororibus Monialibus quorumcumque Ordinum &c. Milites autem Regulares non solent in communi vsu vocari Fratres, sed ij tantùm, qui apud illos [Aliæ pro eodem coniecturæ.] Ordines ad Clericalia officia profitentur. Deinde, in Militaribus deficit motiuum Pontificiæ decisionis: dispendium scilicet obseruantiæ Regularis, vt ex tenore litterarum constat, de quibus. num. citato. Nam Milites isti in sæculo viuunt, & more item sæcularium, peccatorum occasionibus implicati: & ita siue facilis siue difficilis absolutio sit, eodem modo illorum, vitæ cursus transigendus, vel certè non erit magni momenti differentia. Item, ob instantiam Religionum Mendicantium, & Monachalium, indulta sunt illis multa concessa vt earum Religiosi non possent Cruciatæ concessione quoad reseruata gaudere, vt videri potest ex adductis à Bassæo post alios. V. Casus reseruatio. num. 36. vers. & licet. & Trullench Dub. 9. citato. n. 6. Pro Militaribus autem nihil tale occurrit: ergo signum est decisionem ad illas non pertinere. Tandem Præcipua cura Sedis Pontificiæ in caussa præsenti circa Mendicantes versatur, vt constat per exceptionem, in illarum gratiarum reuocatione in Bullâ appositam: ad hanc autem gratiarum conseruationem limitationem quoad reseruata spectare, probant plures ex adductis, & præsertim P. Suarez Cap. 16. citato. n. 4. & Cardinalis Lugo suprà. num. 170. & seqq. qui ex eadem specialem rationem pro Mendicantibus subesse, vt certum statuit, cùm tamen de aliis subdubitare videatur: sic enim ait. num. 179. Ad hoc facilè respondetur, sub illa vniuersitate verborum non comprehendi [Card. Lugo.] Regulares, saltem Mendicantes. &c. Si ergo neque de Monachalibus adeò solicita cura est, de Militaribus certè non videtur adeò vrgens, vt eas voluerit licentiæ tantopere earum statui congruentis omnino expertes remanere. Quòd si eas quoad hoc non expressit, cùm expresserit quoad alia, ideò esse potuit, quia circa alia id erat necessarium exprimi, quod circa articulum aliorum satis compertum ex fine Bullæ ipsius videbatur. Est ergo positio ista probabilis. Iam ad aliam.

Electio Confessarij pro non reseruatis an liceat beneficio Cruciatæ.

AFfirmant Emmanuel Rodericus, & Ludouicus à Cruce apud Trullench [Pro non reseruatis valere Bullam qui censeant.] Dub. 9. citato. n. 25. quos & sequitur Leander. Tomo 1. Tract. 5. Disp. 12. Quæst. 62. P. Quintanad. Tomo. 1. Tract. 3. singulari 18. P. Escobar Examine 17. citat. Cap. 5. vers. Num. Regulares. P. Mendus Disput. 24. Cap. 18. Quorum fundamenta sunt. Primò. Quia ex toto tenore Bullæ, [Eorum fundamenta.] siue proœmium attendamus, siue decisionem, neque Clemens, neque Vrbanus aliud indicant quàm reseruata: quantùm ad prædictum articulum eligendi Confessarium, & absoluendi à casibus reseruatis. [Clementis & Vrbano verba.] Sic mens Clementis declaratur, quæ vt iacent ab Vrbano approbantur, & innouantur: cuius & illa verba: Dispositioni suorum Prælatorum, & Sedi Apostolicæ, quoad sibi reseruata subiecti sint. Sic ille postquàm eadem verba protulit, quæ pro mente Clementis declarandâ præmiserat, & à nobis adducta. Narratiua autem Procuratoris Carmelitani solos casus reseruatos sonat, pro quibus attributa libera electio, in detrimentum Regularis disciplinæ redundabat. Secundò. Quia pro negando beneficio isto saltem non est mens expressa Pontificum: ergo cùm de onere submouendo agatur, in partem est benigniorem inclinandum: quia iuxta Iuris regulam, Odia sunt restringenda, & fauores ampliandi. Neque dici potest non esse odium, quod in fauorem Religionis tendit, & maiorem securitatem animarum: nam hac ratione nulla erit quantumuis onerandis positio, quæ fauorabilis non sit: quandoquidem, quidquid ius Canonicum disponit, ad salutem animarum dirigitur, atque ad vitanda peccata: & si ad Religiosos spectet, ad Religionis etiam bonum non constet ordinari. Tertiò. Quia ex hac facultate non sequuntur inconuenientia quæ ex reseruatis: hæc enim grauiora crimina sunt, pro quibus facilis absolutio esse non debet; vt difficultas ipsius frænum ipsorum criminum habeatur. Vnde non reseruata potest quis pluribus confiteri, qui pro illis in Religiosis domibus assignantur. Quartò. Etiamsi licentia ista aliquomodo deroget Religiosæ disciplinæ, ratione boni publici potest damnum illud compensari; maiora enim sic damna euitantur, infidelibus superatis, ex quorum potentiâ grauissima possunt in Ecclesiâ damna formidari: quod quidem in licentiâ sæcularibus concessâ pro reseruatis Sedi Apostolicæ fateri necessè est. Quintò; quia sicut summum ius non est sus, sed iniuria: ita Religiosorum libertatem in angustias redigere, in destructionem potiùs erit, quàm in conscientiæ ædificationem, & non reseruati, innumerique casus existimabuntur reseruati; siquidem nec virtute priuilegij vllius, nec Cruciatæ, ab aliquo mortali absolui possunt Regulares nisi à deputatis, quod maximè repugnat menti Pontificum adeò limitantium casuum reseruationem, vt ex Decreto Clementis VIII. præsertim apparet. Tandem in facultate istâ non solùm attenditur ad commune bonum ob causam dictam, sed etiam quia ad illud spectat, non ita arcum inflecti vt frangatur, & nullus aditus pateat respirandi animabus præ pudore in commissis penè periclitantibus: si præsertim ordinarij Confessarij austeriores, ac scrupulosiores justo censeantur: & Confessarius extra Religionem, vt decet, non est quærendus, nec de ignaris aut minùs timoratis eligendus.

Sed profectò adducta non vrgent, quia aut nihil probant, aut nimis, ex quo etiam fit nihil probare, vt iam ostendo

