DIco primò. Tenentur sub mortalis peccati reatu. Probatur Primò ex di [Assertio 1. teneri sub mortali Consiliarios ad negotium fidei promouendum.]ctis num. 1. Nam præcipua Regum Catholicorum cura huc spectat & spectare debet; Atqui illi ad exonerandas circa hoc conscientias Consilium erexerunt: ergo Consiliarij pari obligationis titulo constringuntur. Secundò. Quia Ordinationes primariæ pro eôdem Consilio editæ hoc præ aliis exigunt, vt videri potest in Summario Recopilationis legum Indicarum Libr. 2. Tit. 2. Ordinat. 8. & 9. Sibi ergo illud Diui Isidori pro Indicâ Ecclesiâ specialiter dictum intelligant, quatenus Principum nostrorum auctoritatem hac in parte communicant, & 23. Quæst. 5. Cap. Principes sæculi, habetur: Cog [Cap Principes.]noscant Principes sæculi se Deo esse reddituros rationem, propter Ecclesiam; quam à Christo tuendam suscipiunt. Nam siue augeatur pax & disciplina Ecclesiæ per fideles Principes, siue soluatur; ille ab eis rationem exiget, qui eorum potestati suam Ecclesiam tradidit. Sic ille.

Dico secundò. Regij Consiliarij graui [Assertio 2. eamdem esse circa missionem Ministrorum Euangelij.]ter peccant, si non curent idoneos Ministros in Indias mitti ad fidem in illis promouendam. Probatur ex dictis Cap. 3. Tit. præced. & præsertim in Corollario. Ex quo sequitur non esse tali obligationi consonas difficultates, quas multi, dum tales Ministri postulantur, obiiciunt; vel quia necessarios non iudicant, vel quia dolent Regium ærarium, expensis in eorum transmissione faciendis, necessitatum turbine occurrente, grauari. Quo in articulo Reges nostri benigniores & munificentiores esse solent, rati quàm verissimè ditius tunc ærarium fore, cùm seruit Christo. Dictum quidem sic à Theodorico Rege verbis illis: [In quorum nulli modum non seruant.] Indigentiam iustè fugimus, quæ suadet excessus: dum pernitiosa res est in imperante tenuitas. Cassiodorus Lib. 1. 19. Sed additum statim. Modus vbique laudandus est. Ad modum autem pertinet, eam non [Cassiodorus.] posthabere obligationem, ratione cuius locupletari ærarium solet assiduè, vt in casu nostro contingit, cùm sit orbi vniuerso perspicuum ex thesauris Indicis, ærarium Regium frequentia incrementa sortiri. Et prætereà non arbitraria, sed maximè vrgens agatur caussa; vnde inter occurrentes necessitates hæc debet omnium potissima reputari.

Hic ergo laudandus est modus, vt me [Ad illius seruationem quomodo vrgendi.]ritò reluctanti Consilio dicere Rex Catholicus possit, quod aliàs Christus Baptistæ suo difficultatem obiicienti impositæ functionis: sine modò; sic enim decet nos implere omnem iustitiam. Matth. 3. v. 15. Vbi doctus Interpres: sic enim decet nos &c. [Matth. 3. v. 15.] Non ego tantùm, sed etiam tu. Tu quidem, qui sine modo oppositum consiliaris; cùm ad justitiam implendam ego & tu pariter vrgeamur. Sine modo. Scio Modò aduerbium esse, sicut & sine verbum: & ita dum nomen facio, in præpositionem verbo similiter commutato, latentem sensum, non sola verba desumo; quæ tamen sensûs proprietate retentâ, accommodationem aliquam, vbi imitatio esse potest, non excludunt, non infrequenti apud Scriptores sacros vsu. Imitetur ergo Rex Catholicus regum terræ Principem, dicatque Consiliario minùs se digna consilianti: Sine modo est tuum in re adeo iustâ consilium, & ita sine modo difficultates obiicere, Decet enim, Decorum est (sic aliqui legunt apud Nouarinum) vt ego & tu omnem in hoc iustitiam impleamus. Impleamus, inquam quod Apostolicæ Sedi promisimus, & homagium illud diuinum, quo facti sumus Christi, & eius Ecclesiæ debitores.

Dico tertiò. Cùm negotia occurrunt [Assertio 3. Negotia ad bonum spirituale Indorum spectantia esse præferenda.] ad religionem spectantia, qualia sunt omnia, quæ ad spirituale bonum Indorum pertinent, etiamsi tantùm indirectè, vt temporalia quædam, quæ ad id conducere possunt, aliis omnibus præferenda sunt, & sub grauis peccati reatu antè illa discutienda, & quantum esse breuius possit, decidenda. Constat ex dictis: nam hoc est juxta mentem Regum Catholicorum, vt ipsorum verba manifestant: pro quo & est ratio compertissima: quia præcipua minùs præcipuis præferenda sunt, & accessoriis principalia: Negotia autem ad fidem Indorum spectantia, circa præcipua & principalia versantur; quorum comparatione reliqua multò minoris facienda, cùm circa corporalia versentur, illa circa salutem animarum. Pro quo est Cap. si habes 24. Quæst. 3. ex [Cap. si habes.] Diuo Augustino desumptum in Epistolâ ad Auxilium Episcopum, in quo sic dicitur: Vnde & [Vnius animæ salus rebus omnibus præhabenda.] si vna anima per istam seueritatem disciplinæ, quâ tota domus ista anathematizata est, sine Baptismate de corpore exeundo perierit, innumerabilium mors corporum, si de Ecclesiâ homines innocentes violenter abstrahantur & interficiantur, huic damno non potest comparari. Hæc ibi. Si ergo vnius animæ salus tanti facienda est, quid de tot millibus, quarum in Regio Indiarum Consilio negotium agitur, æquum fuerit sentiamus? Vt magni illi viri intelligant de earum salute ante omnia, & præ omnibus, juxta occurrentes articulos, deliberationem celerrimam suscipiendam.

Accedit; hac de caussâ à Regibus no [Regiæ Ordinationes quid propterea decernant.]stris Consilio injunctum, vt à litigiis inter partes cognoscendis & terminandis abstineat, & hujusmodi caussas Indicis Audientiis remittat; vt scilicet ad ea, quæ gubernationem concernunt, pleniùs possit & opportuniùs attendere, in quibus liquet fidei caussas esse præcipuas. Hinc Diuus Leo Magnus Marcianum Augustum meritò his verbis alloquitur Epist. 43. in quibus ejusdem præclarum elogium continetur: Sed quia [D. Leo Magnus. Marciani Augusti præclarum exemplum.] pio studio humanis negotiis diuina præponitis, & rationabiliter ac religiosè regni vestri viribus creditis profuturum, si nulla sit in Sacerdotum sensibus dissonantiæ, nulla sit in Euangelij prædicatione discordia; ego etiam vestris dispositionibus non renitor, optans vt omnium cordibus Catholica fides, quæ non potest nisi vna esse, firmetur. Sic ille: qui & Theodosium Imperatorem Epist. 7. sic affatus: Quantùm præsidij Do [Theodosij item.]minus Ecclesiæ suæ in fide vestræ clementiæ præpararit, his etiam litteris, quas ad me misistis, ostenditur, vt vobis non solùm Regium, sed etiam Sacerdotalem animum inesse gaudeamus. Si quidem præter imperiales & publicas curas piißimam solicitudinem Christianæ Religionis habetis: quia tunc est optimus regni vestri status, quando sempiternæ & incommutabili Trinitati vnius Deitatis confeßione seruitur. Hæc [Consiliariis vt tenendum.] sanctissimus & eloquentissimus Pontifex, quæ Regij Consiliarij ad suam possunt dignitatem & solicitudinem deriuare, humanis negotiis præponentes diuina, & non Regium solùm, sed Sacerdotalem animum concipientes; vt sic Catholicorum Regum Imperium amplissimis profectibus stabiliatur, splendeat, dilatetur.

CAPVT III.

In proponendis ac consultandis idoneis ministris qualiter Consiliariorum Indicorum conscientiæ circa sæcularia Officia possint grauiter onerari.

COnsulenda circa hoc, quæ diximus [Benemeritos, ceteris paribus, præferendos.] Titulo præced. Cap. 5. & 6. pro Benemeritis, qui absque dubio sunt, ceteris paribus, præferendi; aliàs justitia grauiuiter lædetur, & grauis justitiæ violatio grauis etiam culpa est. Et licèt Rex ob superiorem in [Obseruatio notanda.] prouisionibus facultatem non peccare, possit fortè contingere; non ita Consiliarium, ad quem spectat plena pro Benemeritis informatio, quidquid Rex sit pro suâ voluntate facturus. Immò etsi præsumatur Regem non electurum præ aliis benemerentem, obligatio propositionis incumbit; ea enim notitia, quæ modò non juuat, in aliâ occasione juuabit, vt prætermissus nunc, ad prouisionem aliam, meliorem forsitan, reseruetur. Pro his & aliis generaliter

Dico primò, etiamsi sententia satis [Assertio 1. sub mortali proponendos digniores, quidquid de diuersitate opinionum sit circa Regis electionem.] probabilis sit Principem non teneri sub mortali ad electionem digniorum pro sæcularibus muneribus; pro quâ non solùm boni Auctores sunt, sed habere etiam fortissima argumenta affirmat P. Thomas Sancius Tomo 1. Consiliorum Lib. 2. Cap. 1. Dub. 36. num. 8. & tenet item num. 15. & Cardinalis Lugo Tomo 2. de Iustitia Disput. 34. num. 17. & 19. Diana Parte 2. Tract. 15. Resolut. 67. & Parte 4. Tract. 4. Resolut. 172. P. Luisius Turrianus in Selectis Cent. 2. Censur. Dub. 87. post Patrem Vasquez Opusculo de Beneficiis n. 97. Ante quem Card. Caietanus in Summa V. Elect:o. Quos & secuti Molfesius, & Homobonus, quos adducit Diana Parte 1. Tract. 15. Resol. 67. Consiliarij tamen sub mortali tenentur proponere digniores, gradu dignitatis expresso. Sic Illustrissimus Zapata Parte 2. Cap. 6. num. 25. & colligitur ex Dom. Solorzano Tomo 2. Libro 4. Cap. 12. num. 31. & feqq. & in Politicâ pag. 898. vbi alios refert. Qui ex eodem Consilio cùm fuerit, non poterunt illius Consiliarij cum fundamento conqueri, quod illis rerum earum inscij onus grauissimum imponamus: cùm aliàs opinio satis probabilis sit, teneri electores ad digniorum prælationem, & Consiliarios consequenter: ne, si aliter faciant, eorum cooperentur peccato, quod non solùm ex charitatis lege, sed ratione officij debuerant euitare. Videantur dictæ opinionis Auctores apud P. Sancium suprà num. 9. & Dianam: ex quibus eosdem congerit Cardinalis Lugo, & Eligius Bassæus V. Electio 11. vbi eamdem amplexus.

Ratio est clara: nam ea est Regis in [Ratio concludens, ex officij institutione.]tentio, dum Consiliarios assumit, vt scilicet ei notitiam Reipublicæ vtilissimam, quam assequi per se nequit, instillent: Atqui digniorum notitia vtilissima est Reipublicæ, aliàs numquàm poterunt ad publica munera emergere: ergo illam non instillare Regi, sine graui stare reatu nequit. Vnde dubitari non potest Regem, si sciret ita se Consiliarios gerere, eos grauissimè puniturum. Et de Indiis loquendo, id est magis vrgens: quæ enim in illis damna ex minùs conuenienti gubernatione proueniunt, difficilè reparantur, ob Regalis immanem distantiam potestatis.

Dico secundò. Assertio præcedens ita [Assertio 2. præcedentem intelligi cùm notitia sufficiens habetur, quod non frequens, ob Indicas relationes.] intelligenda est, vt tunc procedat, quando de majori dignitate, certa aut certitudini proxima habetur notitia, juxta dicta Titulo præced. num. 72. quod non sæpè contingit. Si enim informationes sumendæ sint juxta ea, quæ ex Indiis remittuntur, magnum est in illis errandi periculum, vt expertus admonet Dom. Solorzanus suprà num. 20. dicent hac de caussâ multùm cauere Consiliarios Indicos debere, ne faciles sint ad credendas delationes & relaxationes, quæ ex Indiis scribuntur, quia sæpè facilè decipiuntur. Pro quo & videndus Cap. 8. num. 18. & addi certè à me possent experientiæ multiplices veritatis hujus, quas tamen sufficiat hoc generali asserto protulisse. Iuxta quæ non erit facilè excessum dignitatis inter consultandos & proponendos [Notanda pro praxi.] deprehendere, & ita proponi omnes poterunt; vel si vnusquispiam, id pro libito proponentis. Quòd si excessus notabilis non sit, sed momenti exigui, non erit cur Regij Consiliarij minùs anxij in hoc esse negotio debeant, si Christianè aliàs, & semotis affectibus, procedere sint parati. Vnde Consiliario, qui cognatum habet, de cuius ipsi capacitate ad munus aliquod innotescit, non prohibetur iuxta merita probè nota proponere: neque enim sic idoneus, propter cognitionem Consiliarij, idoneitatem amisit, quæ ad auctarium meritorum conferre potest; cùm sit satis æquum Consiliarios à Rege hoc pacto honorari, quorum fidelitatem in sublimi adeò munere sæpiùs contigerit experiri.

Æqualitatem autem, vel excessum non [Æqualitatem & excessum quomodo explicet Card. Lugo.] obstantem in electione aliter explicat Cardinalis Lugo suprà num. 22. ait enim, eligentem vnum illam debere regulam obseruare, vt ex electione Ministri non sequantur inconuenientia in Communitate, ex fidelitate scilicet & iustitiâ. Quâ obligatione semel positâ, parùm discriminis in praxi esse poterit: quia positis duobus, quorum alter est dignus, alter dignior; an ille, quem dicis esse dignum, talis est, vt eo electo Communitas non patiatur detrimentum in ordine ad suum finem? Si enim talis est, illa maior dignitas alterius videtur per accidens se habere ad hoc vt debeat præferri. Nam si prior habet tantam scientiam & peritiam, vt non sit periculum errorum in suo officio per ignorantiam, illa maior doctrina & peritia alterius, licèt reddat illum aptum ad aliud officium difficilius, quod subtiliorem & maiorem doctrinam exigit, non tamen videtur reddere illum aptiorem ad hoc officium, ad quod ille doctrinæ excessus non conducit. Si ille prior ob minorem doctrinam sit in periculo errandi circa hoc officium, jam eo ipso non est dignus simpliciter, nec eligi poterit, nisi in defectu alterius. Vnde in praxi sæpè decipiuntur electores judicando dignum, qui reuerà non est talis simpliciter; sed intantùm eligi posset, inquantùm non inuenitur alius, qui verè dignus sit: ad quem inueniendum deberet apponi maior diligentia, quæ frequenter ab electoribus non adhibetur; sed ex iis, quos obuios habent, in quibus fortè nullus est simpliciter dignus, sed solùm minùs indignus, eligunt, quem malè vocant digniorem. Iuxta [Quid inde pro Consiliarijs.] quam philosophandi rationem videtur consequenter dicendum, posse etiam Consiliarios quemcumque absolutè dignum proponere, sine excessus qualitate; quia per accidens se habet ille; cùm etiam sublato, nulla inconuenientia in officio, de quo agitur, exercitio timeantur. Quod propter grauissimi scriptoris auctoritatem potest vt probabile sustineri.

Sed est certè doctrina illa difficilis. Nam [Difficilis explicatio dicta ostenditur, contra quam arguitur efficaciter.] etiamsi ex electione minùs digni nulla specialia inconuenientia timeantur, excessus alterius non se habet per accidens, quia confert vt officium, de quo agitur, meliùs tractetur, & maiora commoda in Republicâ subsequantur. Quis enim dubitet meliorem cuiusque muneris tractationem Reipublicæ accidere commodiorem? Sicut in ministeriis seruilibus est videre: vnus enim alio meliùs seruit, estq́ue talis melior seruiendi modus absque dubio commodior iis, in quorum commodum adhibetur. Et quidem sine periculo errandi potest esse maior perfectio in modo operandi: ad bonum autem Reipublicæ non solùm confert quòd erroris periculum absit, sed etiam quòd ministeria perfectiùs obeantur. Maior autem ista perfectio non potest dici per accidens, cùm ad tale ministerium spectet, quà tale est, ex quo boni aliqui effectus haberi possunt, quos ex ministerio minùs dignè obito Respublica non habebit. Quod quidem adeò videtur perspicuum, vt mirer viro tanto talem philosophandi modum placuisse.

Quem ex ipsius doctrinâ possumus [& ex eiusdem doctrinâ conuellitur de eligendo in concursu meliore.] etiam apertè conuellere, quia num. 18. docet in concursu digniorem eligendum, quia licèt vterque pertingat ad gradum dignitatis, qui requiritur vt satisfaciat Communitati; ille tamen doctior, vtilior est ipsi communitati, atque ideò magis dignus, non solùm comparatiuè ad alium concurrentem, sed in ordine ad ipsum officium. Tum quia licèt ille minùs doctus possit occurrere inconuenientibus & periculis circa tale munus; alius tamen, qui maiorem doctrinam, vigilantiam & experientiam habet, non solùm periculis occurrere poterit, sed etiam noua commoda & maiores vtilitates Communitati afferre, quod in Gubernatore magis specialiter prosequitur. Tum etiam quia dignus non poterit occurrere, & vitare inconuenientia & pericula subtiliora, licèt communiter occurrentia possit; quæ tamen dignior præstare poterit. Sic ille philosophatur, manifestissimè ostendens maiorem dignitatem non se habere per accidens in concursu. Sed ex eâdem doctrinâ non minùs manifestè sequitur, etiam concursu non extante, idem similiter dicendum; quia siue hoc siue illo modo prouisio officii fiat, semper Reipublicæ aut Communitatis bonum attenditur. Quare doctus Magister num. 21. docet in praxi semper regulariter esse eligendos meliores; cùm enim excessus per accidens se habeat, illum non debet elector attendere, quandoquidem attendere non debet quæ per accidens se habent; quæ enim per accidens se habent in ordine ad officium, etiam se habent per accidens in ordine ad electionem, vt si excessus sit in musicâ, poësi, aut mathematicis.

[Et de regulari digniorum in praxi electione, cuius oppositi damnas recensentur.]

Et quidem cùm regulariter eligendos digniores dicat, quidquid de vnâ aut alterâ digni electione sit, ob grauia inconuenientia, quæ alias in Republicâ sequerentur; obreperent enim frequenter indigni, languerent studia, ingenia torperent, egregiorum in Rempublicam meritorum cura esset nulla, sed ambitione omnia miscerentur. Cùm, inquam hoc ita sit, non video cur contendat, discrimen hoc dignorum & digniorum non multùm in praxi plerumque referre. Si enim in praxi digniores, præferendi ob inconuenientia illa grauissima, quæ ex aliorum electione sequuntur; ergo discrimen tale quoad praxim multùm refert. Quomodo enim non multùm referat, ex cuius omissione adeò grauia incommoda sequerentur? Hoc ergo Regii Indiarum Consiliarii seriò pro suo doctrinæ & pietatis gradu sublimiore considerent, & præfatis inconuenientibus studeant idoneorum Ministrorum examine subuenire.

CAPVT IV.

Circa Ecclesiasticas prouisiones Quæstio eadem.

CIrca hoc videnda quæ diximus Titulo præcedenti cap. 7. pro quo &

[Assertio 1. digniores in Consultationibus præferendos.]

Dico primò. Ad Ecclesiastica munera digniores debent à Regiis Consiliariis in consultatione præferri. Constat ex dictis num. 15. & 16. Si enim ad temporalia munera digniores præferendi sunt cum qualitatis excessu, euidens est in Ecclesiasticis idem potiori jure faciendum. Pro quo & videnda quæ diximus Cap. 2. Nam Eccle [Indigentiam & nobilitatem ad dignitatem spectare.]siasticæ prouisiones negotium conuersionis Indorum concernunt, & ita sunt ex eo etiam capite temporalibus præferendæ. Quibus addo indigentiam, & perspectam nobilitatem, ad dignitatem conducere: id quod in Benemeritis Indicis obseruandum, juxta id, quod tradit Illustrissimus Zapata Parte 1. cap. 8. n. 10. & 11.

[Assertio 2. de periculo deceptionis juxta dicta num. 6.]

Dico secundò. Idem deceptionis periculum, quod esse Cap. præced. Assert. 2. vidimus, ob sinistras relationes, in causâ præsenti versatur: vnde Regii Consiliarii possunt juxta prudentem in casu singulari discursum, dignitatis conceptum efformare. Constat ex ibidem adnotatis: pro quo & multa possem experimentis frequentibus deprehensa hoc in genere, hoc inquam sacro & inuiolabili, cumulare.

[Assertio 3. ad Episcopatus non esse proponendos prætensores.]

Dico tertiò. Regii Consiliarii ad Episcopatus non debent proponere prætensores, siue manifesti, siue sint etiam simulati, quod non erit difficile coniectare. Constat; quia eo ipso quòd prætendant, sunt indigni judicandi, vt clamant Iura. L. Si quemquam 39. C. de Episcopis & Clericis, sic aiunt Imperatores: Castus & humilis [L. Si quemquam.] nostris temporibus eligatur Episcopus, vt quocumque locorum peruenerit, omnia vitæ integritate purificet. Tantùm ab ambitu debet esse sepositus, vt quæratur cogendus, rogatus recedat, inuitatus effugiat, sola illi suffragetur neceßitas excusandi. Profecto enim indignus est Sacerdotio, nisi fuerit ordinatus inuitus. Sic illi. Cap. Miramur 61. dist. ex Diuo Leone Magno [Cap. Miramur.] Epist. 85. al. 83. sic habetur: Non est hoc consulere populis, sed nocere; nec præstare regimen, sed augere discrimen; integritas enim Præsidentium, salus est subditorum; & vbi est incolumitas obedientiæ, ibi est forma doctrinæ. Principatus autem, quem aut fiducia extorsit, aut ambitus occupauit, etiamsi moribus aut actibus non offendit, ipso tamen initij sui est perniciosus exemplo; & difficile est vt bono peragantur exitu, quæ malo sunt inchoata principio.

Ex Symmacho Papâ sic etiam in Cap. [Cap. Nullus itaque.] Nullus itaque, 1. quæst. 1. decernitur. Nullus itaque per ambitum ad Episcopalem honorem permittatur accedere; nam cùm hic excessus in laicali conuersatione culpetur, quis dubitat quin Religiosis, & Deo seruientibus iniciat vel incutiat opprobrium? Sic ibi. Vbi Glossa marginalis hæc habet: Infamia irro [Glossa.]gatur dignitatem petenti. Nomine autem Religiosorum Clericos intelligi, Glossa ibidem aduertit. Pro laicali autem conuersatione alluditur ad L. 1. [L. 1. D. ad L. Iuliam.] D. Ad L. Iuliam, de ambitu, vbi pæna statuitur ambientibus. Cap. Sicut is 1. quæst. 6. ex Diuo Gregorio lib. 7. Epistol. 110. ita dicitur; Sicut is, qui inuitatus renuit, quæsitus refugit, sacris altaribus est admouendus; sic qui vltro ambit, vel importunum se ingerit, est procul dubio repellendus. Nam qui sic nititur ad altiora conscendere, quid aliud agit, nisi vt crescendo decrescat, & ascendendo exteriùs, interiùs in profundum descendat. Sic ille. Vbi de Ordinatione Sacerdotum agit; sed ex eo ad Episcopalem dignitatem robustius instruitur argumentum: & doctrina Textûs est generalis pro electione, licèt de Sacerdotio præcesserit Pontificia doctrina. Vnde Glossa adducit locum Apostoli 1. Timoth. 3. vers. [1. Tim. 3. v. 1.] 1. Si quis Episcopatum desiderat, bonum opus desiderat.

Ne autem quispiam eo deceptus ambi [Ex Apostoli loco de Episcopatus desiderio non colligi ambitionis illecebram.]tionem foueat, occurrit Cap. Qui Episcopatum. 8. quæst. 1. vbi sic dicitur: Itaque à studio cognoscendæ veritatis nemo prohibetur; quod ad laudabile pertinet otium; locus verò superior, sine quo regi populus non potest, & si ita teneatur atque administretur, vt decet, tamen non decenter appetitur. Quamobrem otium sanctum quærit charitas veritatis; negotium justum suscipit neceßitas charitatis; quam sarcinam, si nullus imponit, percipiendæ atque intuendæ vacandum est veritati. Si autem imponatur, suscipienda est propter charitatis neceßitatem. Sic ibi ex Diuo Augustino Lib. [D. August.] 19. cap. 19. de ciuitate Dei. Sit ergo licet bonum opus Episcopatus; sit licet (vt hoc etiam demus) desiderium (pro quo videri potest P. Henriquez Lib. 10. cap. 32. & Bassæus v. Episcopus nu. 3. alios adducentes) non tamen decenter ambitur: ali [Non omne, quod desiderari potest, est cum effectu procurabile.]qua enim desiderari possunt, quæ non possunt procurari. Sic desiderare Sacerdos potest, vt scelerati capitali afficiantur supplicio ob commune bonum, quod tamen solicitare nequit, irregularitatis aliàs pœnam subiturus. Videantur alia apud P. Suarium Tomo 4. de Religione lib. 6. cap. 7. & 8. P. Bauny Tomo 1. Tractat. 8. in Epitome Capitis 4. §. Sextò, ne ambitu, & alios: quorum est potiùs probanda doctrina, quàm ea, quæ placuit Dom. Villaroel suam causam agenti Parte 1. Pacificæ gubernationis, Quæst. 1. Articul. 13. præsertim numer. 54. & seqq. & numer. 76. vbi de promotione.

Est autem tunc indignior & damnabi [Venalitas in prædictis pestis penitus abolenda.]lior ambitionis pestis, cum venalitatis aliquid intercedit, quam præsertim Diuus Gregorius abolendam dixit citato Cap. Sicut is. Et in prætensoribus Indicis est penitius dispiciendum, qui ad huiusmodi conquistas solent accedere aureis & argenteis armis roborati. Si præsertim Religiosi fuerint, qui à Curiâ penitus relegandi, spe omni obtinendi, quod ambiunt, obtruncatâ. Et licèt omnes simoniæ se dicant monstrum hæreticale perhorrescere, nescio an reipsâ virus eiusdem euitetur. Cùm enim auro & argento res agatur, mutabuntur quidem nomina, mali pernicie non mutatâ. Circa quod subtiliter & eleganter Caramuel, non ambitu, sed meritorum suffragio jam Episcopus, in hunc modum declamat, simonis Magi historiâ præmissâ, de quâ Act. 8. in Theologiâ morali n. 865. Cùm rigorem hunc verborum subaudio (scilicet D. Petri dicentis simoni; Pecunia tua tecum sit in perditionem, quoniam donum Dei existimasti pecu [Elegans Caramuelis discursus circa Simoniæ palliationem, vsu commendatam.]niâ poßideri) hæreo totus, & miror, vel nostrates esse tam doctos, vel tam indoctum Petrum. Piscator ille erat, hi Doctores: sed permisit Omnipotens multa reprehensione digna in verbis Doctorum, nulla in Piscatorum reperiri. An non posset Simoni Petrus vendere, non quidem spiritum sanctum, sed honorem inde resultantem, eo modo, quo locus honoratior pro sepultura vendi dicitur citra simoniam? & quidem Simonem non curasse spiritum sanctum, sed plausum atque auctoritatem, quam apud vulgus habere poterat, videtur ex verbis sequentibus D. Petri suaderi, videlicet: Non est tibi pars, neque sors in sermone isto; cor enim tuum non est rectum coram Deo. Deinde, cur non posset Petrus abstrahendo ab spiritu sancto, vendere laborem insumptum in conceßione huius potestatis: nam vel debebat manus simoni imponere, vel aliquem locum adire, vel aliqua verba proferre; quæ omnia physica & materialia pretio æstimabilia sunt, juxta eorum doctrinam, qui docent intercedendi onus & laborem itineris suscepti pro collatione Beneficij vendi posse? & si sine simoniâ poßimus res spirituales commutare, vt si te obstringas ad dandam Eleëmosynam tali pauperi, & ego ad conferendum Beneficium; cur non posset Petrus potestatem illam tradere, & titulo eleëmosynæ pecuniam oblatam accipere? Verè hæc omnia obscura & intricata sunt, quia si potuerunt fieri, non est cur tam crudè Simon à Petro reprehendatur; maximè cùm debeamus proximorum actiones in meliorem partem interpretari. Fateor me hærere, cùm hanc historiam lego; videtur enim omnes opiniones benignas, quæ in hac materiâ sunt, destruere. Sic ille. Et verò vt historia illa omnes benignas [Quas opiniones circa Simoniam, D. Petri sententia conuellat.] opiniones non destruat; quosdam certè venalitatis palliatæ modos, quos magna artium magistra adinuenit ambitio, neque Consiliariis Regiis, viris sanè scientissimis ignoti esse possunt, apertissimè demolitur. Vbi ergo tale aliquid, quod absit, olfecerint, sic infamibus portæ non pateant dignitatum. Cap. Infamibus, de regulis juris in sexto: earum præsertim, quæ inter omnes amplissimæ, de quibus proposita Assertio pronuntiauit.

Dico quartò. In Beneficiis aliis præten [Assertio 4. in Beneficijs alijs prætensionem non arguere indignitatem.]sio non probat indignitatem, si nihil prætereà vitiosum, de quo nuper, admisceatur. Probatio est facilis, quia aliàs non liceret concursus oppositorum ad Beneficia, quem tamen Concilium Tridentinum in prouisione Parochialium iniungit Seßione 24. cap. 18. de Reformatione, & Pius V. in Constitutionibus An. 1566. die 15. Aprilis. Quòd si in Parochialibus id licet curam animarum habentibus, minùs erit inconueniens in simplicibus, vnde etiam pro illis concursus quandoque præcipitur, vt in Canonicatibus, de quibus Titulo [Concursus ad Beneficia vt liceat.] præced. cap. 10. & in multis patrimonialibus. Vnde & viros virtute insignes scimus per concursum Beneficia non semel assecutos, qui posteà memorabiles fuerunt in Dei Ecclesiâ Prælati. Et quidem cùm edicta ponuntur, idonei omnes ad concursum euocantur, vnde qui concurrunt, ambientes dici nequeunt, subituri examen, & electionem aliorum judicio submittentes. In aliis autem non ita est justificata prætensio, quia non veniunt vocati, neque se subiiciunt examini. Sed tamen quia ipsa Beneficii vacatio quoddam genus videtur vocationis, & merita etiam judicio prouisuri trutinanda proponuntur, non est id, nisi vitiosum aliquid, vt dixi, interueniat, penitus reprobandum. Ceteris autem paribus, non prætendens, & benè notus præferendus, quia absque dubio dignior, juxta D. Gregorii doctrinam, de qua num. 25.

Vt autem DD. Consiliarii eligendorum [Eligendorum forma ex D. Hormisda.] formam præ oculis habeant, illam hîc breui descriptione subiiciam ex Diuo Hormisdâ Papâ de Hispanis Episcopis ad Episcopos Hispanos etiam scribente Epist. 4. c. 1. in hunc modum: Irreprehensibiles enim esse conuenit, quos præesse necesse est, corrigendis; nec quidquam illi deesse personæ, penes quam est religionis summa, & substantia disciplinæ. Promptus debet esse ad impertiendum, beneuolus viduis, hospitalis, promptus ad ministrandum, facilis ad subeundas vexationes, nil habens, in quo erubescat, non ignorans quis sit dignior subleuatione. Sic ille. Ex Concilio etiam Carthaginiensi 4. cui Diuus Augustinus interfuit: Capite enim 1. sic habet: Qui Episcopus ordi [Et ex Consilio Carthaginiensi.]nandus est, anteà examinetur, si naturâ sit prudens, si docibilis, si moribus temperatus, si vitâ castus, si sobrius, si peruigil, si semper suis negotiis cauens, si humilis, si affabilis, si misericors, si litteratus, si in lege Domini instructus, si in Scripturarum sensibus cautus vel acutus, si in dogmatibus Ecclesiasticis exercitatus, &c. Cap. Qui Episcopus 23. dist. Item ex Synodo Romanâ sub Eugenio II. & Aquisgranensi Can. 13. vbi [Et ex Aquisgranensi.] sic scriptum: Ille modis omnibus debet ad exemplum viuendi pertrahi, qui cunctis carnis paßionibus moriens, jam spiritualiter viuit, qui mundi prospera contemnit, qui nulla aduersa pertimescit, qui sola æternæ desiderat. Cuius intentioni benè congruens, nec omnino per imbecillitatem corpus, nec valdè per contumaciam repugnat spiritus; qui ad aliena capienda non ducitur, sed propria largitur, qui nulla illicita perpetrat, sed perpetrata ab alijs vt propria deploret. Sic ibi.

At dicent: Et vbinam tales? Certè non [Quærendi tales extra Curiam.] inter Curiæ strepitum, & aulicas intrusiones. Quærantur ergo alibi, sicut quæruntur strenui duces, cùm aliquid momenti magni bello tractandum occurrit. Quòd si non inueniantur omnibus præfatis dotibus exornati, optimi erunt, qui iuxta Poëtam, vitiis, sine quibus nemo vixerit, minimis vrgebuntur. Hoc dum non fit, neque tuta esse conscientia potest, nec sana Respublica; Indica præsertim, cui serò, & à longè præsidia sanitatis aduehuntur.

CAPVT V.

Grauia quædam incommoda, quæ vitare Regij Consiliarij debent in Episcoporum prouisione, vt tuta esse ipsorum conscientia queat.

PRimum sit, ne Episcopi ex vno re [1. Incommodum in prouisione Episcoporum longinqua translatie.]gno ad aliud transferantur, quando id sine magnis sumptibus, & longissimis itineribus terrâ marique esse nequit, si præsertim senes fuerint, aut aliis corporis incommodis præpediti. Ex Nouâ-Hispaniâ ad Peruuium vidimus nonnullos tales aduenisse, qui in regno illo poterant decentissimè promoueri, aut victuros parùm, aut cum difficultate victuros. Vnum aliquem feliciorem in hac parte, Illustrissimum D. Dom. Ildefonsum Ocon, qui ex Incatanensi Ecclesiâ in Cuscensem promotus, Argentopolitanus Archiepiscopus obiit Anno 1656. dicentem audiui, nihil inconsultius & dissonantius illo suo transitu fieri potuisse. Quod quidem si ex notitiæ defectu oritur, id esse constat non leui ex culpâ damnabile, vt dictum Cap. 1. [Vacantium Ecclesiarum damna.] si alio respectu; nullus certè occurrere talis potest, qui adeò est vacantibus Ecclesiis perniciosus, detrimentosus pauperibus, opportuno subuentore carentibus, quorum & necessaria subsidia in expensis itinerum consumuntur. Cùm tamen ita disponi res debeant, vt eorum cautela, & Ecclesiæ seruentur indemnes, & cuicumque necessaria pro suo modo ministrentur. Cap. Ecce, 39. dist. ex D. [D. Gregor.] Gregorio lib. 8. Epist. 4.

Secundum, ne nimiùm senes eligantur, [2. Ne nimis senes eligantur.] quia vel eos mortuos electionis instrumenta reperient, vel Sede non conscensâ decedent, seu paullò pòst: sicq́ue vacatio vna aliam diuturnam, & plenam periculis subsequetur. Vidimus hoc non multis abhinc annis, octogenariorum, & supra, electionibus non sine ingenti detrimento frustratis. Pro quo & est à Diuo Gregorio de [D. Gregor.]cretum Libr. 12. Epistol. 6. quod habemus in Cap. Archidiaconum, 85. dist. vbi sic dicitur: Archidiaconum Florentinum Ecclesiæ Anconitanæ qui ad Episcopatum fuerat electus, Scripturæ quidem sacræ scientiam habere, sed in ætatis senio jam confectum accepimus, vt ad regiminis officium non poßit assurgere, &c. Neque obstat aliquem in quibusdam vigorem conspici annis superiorem; fallax enim ille, & itinerum de fatigatione marcesset. Episcopus Ciuitatis Purensis, seu Conceptionis in Chilensi regno, [Episcopi Purensis mors.] ad Ecclesiam ciuitatis Sancti Iacobi in eôdem regno promotus, ætate longissimâ, iam iam conscensurus nauim, dum nescio quid cibi tenuioris sumit & potûs, animam exhalauit. Dolet paternis visceribus Diuus Leo Epistol. 84. Cap. 1. quòd Sacerdos, (Episcopum intelligit) ad dura fuerit laboris huiusce compulsus; cui non ob molestiam ægritudinis, non ob sæuitiam hiemis [Molestiam itineris in Episcopo dolet D. Leo.] darentur induciæ: sed iter asperum & periculis plenum, per inuias cautes (aliàs, niues) agere cogeretur. Quibus certè non minora in itineribus Indicis conspiciuntur, nisi quòd etiam longiora.

