- Omnibus, & in omni casu prælationis obligationem incumbere. 72
- Redargutus recentior Auctor. 73. & seqq.
- Qui teneant oppositum, & id esse probabile. 76
- Quomodo Principes prædictâ debeant vti sententiâ. 77
- Modus philosophandi Cardinalis Lugo prædictæ sententiæ consonus. T. 2. 18
- Contra quem efficaciter arguitur. 19. & seqq.
- Indigentiam, & nobilitatem, ad dignitatem conferre, iuxta quorumdam sententiam. 22
- In Beneficijs oppositio non facit indignum, sicut neque prætensio. 28

- Bona defunctorum.

- De illis. T. 4. 76. & seqq. vbi de illorum judice.
- An quinta pars debeat, aut poßit pro suffragijs expendi. 89
- Intestatorem ad Regem spectare, deficientibus cognatis intra decimum gradum. T. 5. 97. & 98
- An ad vxorem. 99

- Benemeriti.

- Vide Conquisitores, Beneficium Ecclesiasticum, officia Venditio.

- Bona naufragantium.

- Non posse per legem à Principibus suo Fisco applicari. T. 5. 104
- Bene tamen, si ex prohibitis sint. 105. Et facta diligentia pro dominis inueniendis. 106
- Non fieri Ecclesiastici fori ob excommunicationem Bullæ Cœnæ. Ibid
- Quæ pro derelictis habentur occupari posse, & quæ indicia derelictionis. 107
- De naui naufragium passa, & obligatione Regis ad bona extrahenda. 108. & 109

- Bona vacantia, inuenta atque incerta.

- Ad quem spectent. T. 5. 86. & seqq. Et quæ in Hispaniæ legibus dicuntur Mostrancos. 89
- Leges circa illa an obligent in conscientiâ. 87. & 90

- Bulla.

- Clementis VIII. de largitione munerum, an recepta. T. 3. 33.
- Quid certum juxta illam in praxi. 34
- Bullæ in Regio Indiarum Consilio an debeant, aut possint, secundùm eius stylum registrari. T. 5. 337
- Vide v. Alexand. VI. & v. Indiæ, & alibi.

- Bulla Cœnæ.

- Illius excommunicatio. 14. Contra judices laicos in causis decimarum qualiter procedat. T. 2. 44. 65. & 67
- Circa easdem. 15. n. 70
- Circa 13. de retentione Bullarum. 91. & 92
- De excommunicatione 19. contra bannientes. 119 & 120.
- Excommunicatio 5. circa gabellas non comprehendere tallias, collectas, & præstantias. T. 3. 100
- Neque in terris non suis illas imponentes, vt Proreges. 101
- De excommunicatione. 14. per recursum ad laica tribunalia. T. 4. 54
- Circa diripientes bona naufragantium. T. 5. 104. & 105
- Excessus in gabellis licitis non comprehensos excommunicat. 5. sicut nec talleas. T. 8. 24

- Bulla S. Cruciatæ.

- Conceßionem illius circa Oratorium valere, non obstante aliàs prohibitione. T. 4. 53
- Quàm quæstuosa in Indijs. T. 5. 211
- Elapso tempore publicationis valere qui censeant, sed per paucos dies. 213. & 214
- Pro ampliori spatio non valere coniecturas, aut Epikeam 214. & seqq.
- Supremi Tribunalis decretum circa traditionem Bullarum, quæ ex præcedenti publicatione superfuerunt, & illius ratio. 218
- Difficilis ostenditur, quia acceptio materialiter se non habet. Ibid
- Ex noua publicatione vrgetur. 219
- An in negotio Cruciatæ poßit aliquando Prorex auctoritatem suam interponere, & iuxta eam decernere. 220. & seqq.
- Taxa eleëmosynæ pro Indijs. 222
- Milites an ad illam teneantur. Ibid
- Indis mendicis an minor sufficiat. 223
- Qui seruientium nomine circa hoc veniant. 224
- Verecundantes an etiam mendicantes dicendi. 225
- Circa vsum ouorum, lacticiniorum, lardi, & butyri, suilli, an necessaria in Indijs. 226. & seqq.
- De sanguine. 230
- Religiosis vsum Bullæ quoad multa licere, licèt eam ex bonis proprijs non sumant. 254
- Quid de meretricibus. Ibid
- Nec licitam, nec validam esse sumptionem sine Prælati licentia. 255
- Quæ caußa justa esse poßit negandi illam. Et quid si iniustè neget. Ibid
- Casus licitæ negationis, & pro eo resolutio notanda. 256
- De priuilegio quodam PP. Minorum, circa quod excursio. 257
- Nouitios eadem taxa frui posse. 258
- Circa Sexagenarios quid concedat. 259
- Quinquaginta quinquennarios nentiquam generaliter excusandos, sed aliquando. 264
- Moniales quinquagenarias eodem priuilegio gaudere, sicut senescentes ante sexagesimum. 256
- Etiam in jeiunijs ex voto aut præcepto. Ibid
- De priuilegio quodam Ordinis D. Iacobi. Ibid
- An vsus Bullæ quoad jeiunia & alia poßit à Prælatis limitari. 266. & seqq.
- Speciale priuilegium Societatis. 270. & seqq. vbi notanda doctrina circa Commissarium.
- An sit necessaria Religiosis ad Indulgentias lucrandas, & gratiarum aliarum fruitionem. 273. & seqq.
- Suspensio gratiarum. 274
- Non indigere illa, nisi ad personales. 282. & 283
- De Indulgentijs communibus Religiosis & sæcularibus. 284
- Nouitios gaudere posse, non Oblatos. 285
- Religiosi non Mendicantes vt gaudeant, si priuilegium habeant communicationis. 286. & 287
- Circa Moniales resolutio eadem. 288
- De Indulgentijs generaliter conceßis. 289 290
- De Indulgentia Altaris priuilegiati. 291. & seqq. vbi notatu digna quædam.
- Indulgentia pro visitantibus quinque Ecclesias, aut quinque Altaria, an sit Plenaria. 297. & & seqq.
- Specialis quædam in Bullâ conceßa ex quâ difficultas. 498
- Indulgentia Altarium an toties quoties. 300
- Quid nomine Ecclesiæ veniat. 302. 303
- Gratiæ æqualiter reuocentur. 307. & seqq.
- Quid quando ad sæculares tantùm spectant. 308. & seqq.
- An sufficiat Religiosum Bullam sumere ad omnem difficultatem submouendam. 309
- De facultatibus non reuocatis pro Religiosis. 316. vbi quòd eadem earum est ratio ac gratiarum.
- Illius priuilegia amplè interpretanda. 324
- An Bulla suffragetur Religiosis quoad reseruata. Ibid. & seqq.
- Partem affirmantem non esse ab intrinseco probabilem. 326. & seqq.
- Vnica, solidißima, & irrefragabilis pro ea ratio ex Pontificia auctoritate. 328. & seqq.
- Decreta circa illud conceßione Bullæ minimè reuocari. 329.
- Pontifices vt Doctores priuatos locutos minimè tolerabilis assertio. 330
- Nihil in illis non probandum extare, & consequenter dictum. 331
- Theologica censura digna respectu Vrbani VIII. 332
- Nouum addere robur Clementis Bullæ ostenditur, & responsio ex eo proposita confutatur. 333
- Cur non apposita exceptionis clausula, & quòd etiam addita non prodesset. 334
- Bullam Vrbani admissam & publicatam, & responsio ex eo reiecta. 335
- Supplicatum Pontifici responsio alia, contra quàm validè arguitur. 336
- Pontificem contractui non defuisse. Ibid. vbi & quædam alia.
- Ex defectu registri in Consilio Indiarum argui non posse. Ibid.
- Vulgaris exempli discussa caligo. 338
- Ad securam tenendam viam in negotio præsenti vehemens cohortatio. 339
- Nouitijs vt prodesse queat. 340. & seqq. vbi & posse pro illis peccata reseruari.
- Professos sub cura Magistrorum versantium eâ quoad prædictum effectum minimè frui posse. 343. vbi de Oblatis.
- Religiones non Mendicantes an gaudeant illa ad eumdem. Negatur, & de Militaribus affirmatur. 344
- An pro non reseruatis vsus talis liceat. 346. & seqq.
- Negatiua resolutio. 354
- Pro Societate specialiter illam vrgere. 355
- Bullæ vsum cum Prælatorum licentia licere, contra aliquos. Ibid.
- Pro Societate vlterior probatio, cum vtili monitione. 356
- Non prodesse Regularibus quoad casus papales, & pro opposito neque rationem, neque auctoritatem suffragari. 357

- Bulla Compositionis.

- Vt currat in Indijs pro qualibet quantitate. T. 5. 231
- Specialis difficultas circa obligationem compositionis, & quando in aliam publicationem differri queat. 232 & 233
- Non exhibitis Bullis quomodo siat ista compositio. 234 & 235. vbi de Commissarij facultate, & qualiter debeat de illius facto præsumi.
- An pro minori quantitate fieri poßit in casu extraordinario. 236. & seqq.
- Quomodo vti ea poßit in restitutione pro damnis Indorum. T. 6. 18. & 19

- Bulla defunctorum.

- Taxa eleëmosynæ pro illa & difficultas quædam circa illam. T. 5. 242
- Alia circa nomen Hispanorum. Ibid. & seqq.
- Pro Catechumenis an sumi queat. 242. vbi quid pro exteris, qui eam viuentes sumere non possent.
- De mixtim progenitis difficultas. 244. & seqq. vbi notanda doctrina specialis.
- De habente vnam tantùm quartam partem specialis disquisitio. 247. & seqq.
- Resolutio circa casum Bullæ. 251. vbi peculiaris quæstio de dimidiato fructu ex eleëmosyna dimidiata.
- Alia item de duabus dimidiatis. 252
- Ex seruitute quartaronis specialis obiectio, cui sit satis. 253

- C

- Canonicus.

- IN oppositione ad Canonicatus juxta morem Indiarum, an necessariò præsentandus, qui plura tulit suffragia. T. 1. 89. & seqq.

- Castitas.

- In judicibus valde necessaria. T. 4. 5

- Censura.

- Qua digni donationi Pontificiæ Indiarum infensi. T. 1. 18
- Quomodo eorum assertio sapiat hæresim. 19
- Quid sit hæresim sapere. Ibid. 20. & 21

- Charitas.

- Contra illam quando formaliter sit peccatum. T. 3. 70 & 71.
- Non teneri quemquam gratis subuenire extremè laboranti, si habeat vnde compensare queat, etiam seruitute. T. 9. 201
- Bonum spirituale vt debeat temporali præferri. 211

- Christianus.

- In Christianâ Reipublicâ quantum dedeceant improborum cohortes, qui penitus exterminandi. T. 3. 80

- Christus.

- Cur noluit hæreditatem diuidere inter fratres. T. 1. 21
- Classium Indicarum annua expeditio.
- De obligatione Regis ad illam. T. 1. Cap. 15

- Clericus.

- Quomodo poßit per alios negotiari. T. 3. 16. & T. 9 147. & 148.
- Clericum non paratum in crimine prosequi, teneri à judice laico non posse. T. 4. 106. post sententiam aliorum, de quâ. 105
- De fuga suspectum capi posse. 106. Et spoliari armis, quando potest capi. 107. Sed pœnæ pecuniariæ aliam esse rationem. Ibid
- Non posse suo priuilegio renuntiare. 121
- Inueniens thesaurum cui acquirat. T. 5. 62

- Coca.

- Quid & alia circa ipsam. T. 1. 138. & seqq.
- Præbendarios illius culturam absurdiùs vrgere. 142
- An licitè vendi poßit, cùm de frequenti abusu constet. 143. & seqq. Cùm vtili doctrina.
- Arbores eius an colere Religiosi queant. T. 9. 140

- Commendæ Indicæ Commendatarius.

- Commendæ propria Conquisitorum præmia. T. 1. 57
- Possunt dari alijs etiam in Hispaniâ. 58. & 60
- Ex accidenti non licere, quando scilicet Regni neceßitates occurrunt. 59. Obiecta soluuntur. 61
- De Regijs Commendis. T. 5. 186. & seqq.
- An specierum valor debeat augeri. 187
- De Commendatariorum obligationibus. T. 7. Ibi Index marginalis.

- Commendatarij Mercatorum.

- Si non registrent, an inde pœna commißi in Commendatarios. T. 5. 139
- De illis ex professo. T. 9. 212. & seqq.

- Communio.

- Potest esse obligatio ad illam intra annum sub mortali, propter scandalum. T. 3. 4

- Compensatio.

- An liceat illi, cui officium à Rege venditum, & plus posteà offerenti datur. T. 5. 169

- Compositio.

- Facta per Bullam circa incerta, esse reddenda illa domino comparenti qui censeant. T. 5. 87
- Vide Bulla Compositionis.

- Concilium.

- Concilij Limensis prohibitio circa negotiationem Ecclesiasticorum quomodo intelligenda. T. 9. 149. vbi & de qualibet alia Concilij prohibitione, pariter accipienda.
- Religiosos non ligari generaliter, si exempti sint, legibus non Generalium Conciliorum. 150
- De Concilij Prouincialis auctoritate supra singulos Episcopos. 158. & seqq.
- Vide Archiepiscopus.

- Concionator.

- Vt debeant sapientibus & Proceribus loqui. T. 4. 16
- Quorumdam excessus. 100
- Inexcusabiles, quia eorum zelus non secundum scientiam. Ibid.
- Vbi & optima concionandi formula. Libertas dicendi exitiosa. 111. & 112. vbi præclara documenta. Quomodo se gerere in talibus Gubernatores debeant. 113. & 114. vbi memoranda exempla.

- Confessarius.

- Circa Pœnitentem dubium de aliquo qualiter se geret, si in declaratione periculum timeatur. T. 1. 122. & 123
- Si bona sit fides, quòd item. 124. & 155
- Proregis, qualis. T. 3. 5

- Confessio.

- Annua, moraliter loquendo, non sufficit ad vitanda mortalia, & per accidens potest esse obligatio frequentioris. T. 3. 4

- Confirmatio.

- Quam habeat vim. T. 3. 95
- De obligatione petendi confirmationem officij, & quædam circa terminum in lege præfixum. T. 5. 183 & seqq.

- Conquisitores.

- Sunt Benemeriti, quibus præmia debentur ex gratitudine. T. 1. 47
- Et etiam exjustitia. 48
- Commutatiua. 49
- An ex distributiua, cuius formalis ratio exponitur. 50
- Pactâ mercede solutâ, non est vlterior ex justitia obligatio, etsi minùs proportionata posteà appareat. 51 & etiamsi merces pacta non sit. 52
- Non est illa iuxta rem partam, sed iuxta laboris qualitatem pensanda. 54
- Ex quâ iustitiâ sit obligatio. 55
- Erga filios, & posteros alios remuneratio continenda. 56
- Præferendi in Beneficiorum collatione. 62. & 63
- Etiam in Curatis. Ibid. & 65
- Secus si fiat, peccari mortaliter. 65. & seqq.
- Non præferendo Benemeritos quomodo contra justitiam peccetur in officiorum venditione. T. 5. 171. & 172

- Conseruator.

- De Conseruatoribus vt debeant ab Audientijs recognosci, & quid circa illos valeant disponere. T. 4. 56. & seqq. Vbi Index.
- Priuilegia Religionum, & speciale Societatis, pro ijs, quæ judicialem indaginem requirunt. 60

- Consilium.

- Obligatio restitutionis ex illo, quando ab ignorante tributum. T. 2. 4

- Consiliarij.

- Vide v. Auditores Regiarum Audientiarum, & sequenti.

- Consilium Regiarum Indiarum.

- Consiliarij illius quantum Regiam conscientiam, & suos pariter erga Reges sibi beneficos, exonerare debeant. T. 2. 1
- Bono debent communi consulere, & nullum esse Indiadiarum bono communius. Ibid.
- Sub mortali tenentur Indicarum rerum notitiam accurrare. 2. & seqq.
- Quàm grauia damna ex defectu sapientium Consiliariorum. 5
- Quinam ad tale munus idones. 7. & 8
- Sub mortali tenentur ad negotium fidei solerter promouendum. 9
- Et idoneos Ministros pro illo mittere: neque inde ærarium exhauriendum. 10
- Negotia spiritualia sub mortali etiam præferenda. 12
- Eidem tenentur Regi proponere digniores. 14. & seqq.
- Quidquid de diuersitate opinionum sit circa Regum obligationem. Ibid
- Id procedere quando certa habetur de dignitate notitia, qualis non frequens pro Indicis. 17
- Ad Ecclesiastica maximè proponendos digniores. 22
- Periculum deceptionis vitandum. 23
- Ad Episcopatus non admittendos prætensores, quia indigni juxta sacros Canones. 24. & 25
- Religiosi præsertim repellendi. 27
- Quæ incommoda in prouisione Episcoporum vitare debeant. 31. & seqq.
- Vide Indicem marginalem.
- Opportunum arbitrium circa confirmationem, & consecrationem, 40. 41. & 42
- Quid pro Hispaniâ. 43
- Decimalium caussarum cognitionem an assumere poßit. 44. & seqq. Ibi Index.
- Ratio fundamentalis pro parte negatiua. 65
- Circa recursum in Ecclesiasticis per viam violentiæ. 68 & seqq. Ibi Index.
- Debere Indicis Cancellarijs moderationem inculcare, &c. 81
- Recursum in Indijs esse tolerabiliorem. 82
- Religiosis vt liceat. 83. & seqq
- Illius remedium adhiberi posse, sicut & appellationis, sed non à Religiosis. 90
- Pontificias Bullas an retinere poßit. 91. & seqq. Ibi Index.
- Quomodo eos obligant Regiæ Ordinationes. 96. & seqq.
- Qualis obligatio in Consilij Præside circa curam obseruationis earum. 100. & seqq.
- Suis legibus quomodo teneantur. 103. & seqq.
- Turbationum auctores, si Ecclesiastici sint, an poßint à regno expellere. 109. & seqq.
- Quid circa Episcopos. 123. & seqq.
- De stylo comminatorio circa Ecclesiasticos. Et an illis liceat. 127. & seqq.

- Consuetudo.

- Stat illa, etiamsi abrogatio sit, non tamen expressa. T. 5. 151
- Non probatur ex dicto vnius Doctoris. 152
- Quæ rationabilis. 227. 228. vbi specialiter de jeiunio.
- Leges Pontificias non abrogare consuetudines. 229

- Consulatus Mercatorum.

- De illo. T. 9. Cap. 1. & 2. Ibi Index. Et notanda nonnulla.

- Contractus.

- De contractu circa argentum viuum inter Regem & Minerarios. T. 5. 80. & seqq.
- Contractum conditionem inclusam habere, si alter illi stet. 82
- Cum Rege periculosum. Ibid.
- In contractu quando peti poßit restitutio in integrum. 168
- Attendenda in illo maior pecuniæ æstimatio secundùm diuersa loca. 169
- In contractibus sub intellecta clausula, Rebus sic stantibus. 195
- Qui bonæ fidei, judicis patiuntur arbitrium. Ibid.
- Metu factus, nullus, aut rescindendus. T. 7. 22
- De contractu pinnarum argentearum. T. 9. Cap. 3
- Anticipata solutione vt emi poßit. 12. 13. & 17
- De contractu Barrarum. Cap. 4
- De contractu argenti viui. Cap. 5
- Contractus vtiles Reipublicæ non debent facilè reprobari. 47
- Contractui non stans sine graui culpa, non tenetur ad compensationem. 61
- Cùm obligatio superadditur contractui, pretium etiam adiiciendum. Ibid.
- De contractu circa Indos pro Mineris aßignatos. Cap. 6
- De contractu circa frusta argenti ab Indis subrepta. Cap. 7.
- Contractui Societatis quomodo contraria sit assecuratio capitalis, vbi de contractu triplici, in dante ad damnum. 109
- De contractibus Ecclesiasticorum in Indijs. 140. & seqq.
- De contractu Æthiopicorum mancipiorum. 180. & seqq. Ibi Index.
- De contractu hydromelici potus. 206. & seqq.
- De contractu Commendatariorum cum Mercatoribus. 212. & seqq.
- In contractu delinquens vt teneatur de fortuitis. 213
- Contractus non semper nullus ob ignorantiam. T. 10. 29

- Conuersio.

- Noui orbis quanti facienda. T. 1. 18

- Culpa.

- Regula ad eognoscendam illam in ordine ad restitutionem. T. 5. 1. & 5
- Quæ non sufficiat in Commendatario. T. 9. 218
- Vide Depositarius.

- D

- Damnum.

- DE damno emergenti. T. 9. Cap. 11. vbi notatu digna.
- De damnis à Prætoribus Indis illatis, & quæ inde obligationes. T. 6. 17. & seq. & T. 7. 9.
- Vide Resolutio, & alibi.

- Debitor.

- Inculpabiliter morus non tenetur ad compensationem. T. 9. 61. Licèt opposita sententia sic communis. 65. & 66

- Decimæ.

- Decimales caussas ad iudices tantum Ecclesiasticos pertinere. T. 2. 44. 56. & seqq.
- An aliquando ad Consilium Regium Indiarum. 45. & seqq.
- Duorum Nouenorum leuatio vnde iustificetur. 50. & seqq.
- Et cognitio iudicialis eorum. 66
- Etiam cùm in feudum aut Emphitheusim dantur, ad forum sacrum pertinere. 57
- Circa ius decimandi id certum. Ibid. & 58. Quid de aliquorum praxi, & quod Theologorum potiùs standum sententiæ. Ibi. Cautè legendos Auctores quosdam. 59. Gregorius Lopez defensus. 60. & 61. Quæstionem non solius esse facti. 62. & 63.
- Validum argumentum ex redonatione. 64
- Indiarum Audientiæ an præfatam habere poßint cognitionem. T. 4. 18. & seqq.
- Apartiarijs & Censuarijs Religiosorum Colonis non deberi. 18
- Deberi ex auro & argento. T. 5. 46
- Vbi quod ex Iure Canonico colligatur. In conscientia deberi. 47
- Iuxta Cæsareum duplicem deberi decimam, quintatione temperatum. 48
- Ex margaritis etiam & gemmis. 75

- Declaratio.

- Pontificia quam vim habeat. T. 1. 1

- Dœmon.

- De illius arte inuento thesauro T. 5. 67. & seqq.

- Depositarius.

- Ex quâ culpâ teneatur. T. 4. 196. & T. 8. 33. & seqq. vbi de obligationibus Depositarij generalis.

- DEVS.

- Etiam distantißima videt, tangit, & regit, & ideò Rex magnus. T. 1. 80. & 81
- Ad supplicium venit inuitus. T. 4. 189
- Quod vna via ab eius voluntate recedit, per aliam relabitur. T. 9. 54
- Vindex formidabilis contra non attendentes vultum eius, sed humanos respectus. T. 11. 4
- Beneficentißimus Protector. 5

- Dominium.

- Indiarum. Vide Donatio, & Indiæ.
- Quod iurisdictionis quid dicat. T. 1. 128
- Dominij translationem non impediri ex eo quòd lex dicat. Non possit. T. 3. 24. & 25
- Locus sacer sub dominio an sit. T. 5. 61
- Quomodo apud rei inuentorem, & priorem dominum stare queat. 94
- Fluminis vt esse queat. 164

- Donatio.

- Indiarum à Pontifice. Vide Alexander VI. & Indiæ.
- Qualis Regibus Portugalliæ facta. T. 1. 3
- Certum donationis fundamentum ex potestate Ecclesiæ circa fidei propagationem. 13. & seqq.
- Donatio decimarum. T. 2. 45
- Non impletâ conditione rem in statu priori mansisse. 46 Fuisse totalem. 48
- Successoribus præiudicasse nec tamen censendum patrimonij detrimentum, exemplo Constantinianæ. Ibid
- Quæ fit judicibus regulariter non esse gratuitam. T. 3. 27
- Religiosi quas facere queant. 33. & seqq.
- Præsumptam Prælati sufficere voluntatem. 144
- Ex caussa non subsistente vim non habere. T. 4. 124

- Dubium.

- Excludit bonam fidem. T. 8. 38
- In eo vt faueat posseßio, & fauorabilis interpretatio pro quo facienda. T. 9. 217

- E

- Ebrietas.

- INdis & Neophytis alijs valde perniciosa. T. 9. 206

- Ecclesia.

- In illius actis fraudem non esse. T. 1. 9
- Potestas in illâ ad propagationem fidei, vnde donatio Indiarum. 13. & seqq.
- Diu vacantium damna in Indijs. T. 2. 32
- Ex facili translatione, pro quâ neceßitas aut vtilitas requisita. 34
- Nec quamlibet sufficere. 35. & 37
- Vrgens pro eo ratio ex non admissa, vt accidere potest, promotione. 38
- Ecclesijs Indiarum redonatum decimarum ius à Regibus Catholicis. 47
- Sine illorum licentia non posse Ecclesias in Indijs extrui. T. 3. 154
- Quomodo immunitati Ecclesiasticæ non contrarium. Ibid
- Non procedere tantum de Cathedralibus. 155
- Quæ permitti queant. Ibid
- Vacantium fructus in earum debent vtilitatem expendi, etiamsi successoribus reseruentur. T. 5. 111. & 112
- Pro Indijs specialis dispositio. 113
- Quomodo justificari queat, cùm ad Ecclesiasticam spectet potestatem. Ibid

- Ecclesiastici.

- Legibus ciuilibus vt teneantur. T. 5. 208. & 210
- Vide Clericus, Contractus, Immunitas.

- Electio.

- Vide Beneficium Ecclesiasticum, Consilium Indiarum, Episcopus, Prorex, Senatores Vrbani.

- Epikeia.

- Quomodo legem corrigat, & alia de ipsa T. 5. 238

- Episcopus.

- Dignitatem eorum ambientes eo ipso repellendi T. 2. 24. & 25
- Locus Apostoli, Qui Episcopatum desiderat, &c. quomodo intelligendus. 26
- Venalitas circa ista pestis penitus abolenda. 27
- Simonia palliata disiecta eleganti moderni Auctoris discursu. Ibidem.
- Qualis Episcopus eligendus. 29
- Dilatio consecrationis quàm perniciosa in Indijs. 39
- Nec sufficienter illis prouisum. Ibid.
- Consecratio & confirmatio ad quos olim pertineret. 41
- Episcopalis iniuria quanta ob sublimem dignitatem, quæ illustratur. 123
- Vocari à Regibus posse iuxta sacros Canones, vnde argumentum pro expulsione. 125
- Quomodo absentiæ damna compensentur. 126
- Possunt habere quot voluerit satellites, & familiam armatam. T. 4. 312
- Tenentur Ecclesiasticam defendere libertatem. 98
- Nomen Episcopi quid significet. Ibid.
- Possunt habere Fiscum, & pœnas pecuniarias imponere suæ Cameræ applicandas. T. 5. 151
- Non tenentur stare locutioni Antecessorum proprio nomine factæ. T. 11. 17
- Contra obedientiam illis debitam non præscribi, nec consuetudinem valere contra neruum Ecclesiasticæ disciplinæ. Neque taciturnitatem Antecessoris præiudicare successori, aut præscribi ratione illius posse sine titulo. Ibidem.
- Non suspendi illius sententiam per appellationem, quando agit sua iura defendens. Ibidem.
- Vide v. Concilium, & v. Archiepiscopus & v. Beneficium.

- Excommunicatio.

- Quomodo sit medicinalis. T. 3. 150. & 151
- Supponit peccatum mortale, & nequit contra operantem iuxta opinionem probabilem fulminari. T. 4. 21
- Pro manifesta tantùm, & rationabili caussa fulminanda. T. 5. 121
- De excommunicatione contra Parochos Indorum contractantes. T. 9. 151
- Sublata illa. 157

- Exemplum.

- Per exempla iudicandi stylus in Proregibus generaliter non probatur, maximè in rebus Ecclesiasticis. T. 3. 92
- Et generaliter per exempla, inferiorum præsertim tribunalium non iudicandum. T. 4. 22. & 23
- Non arctant regulam. T. 5. 247
- Circa morum exempla vide Auditores, Consiliarij, Consilium Regium, Filius, Parochus, Prorex, Religiosus, Regularis, & alia.

- Experientia.

- Quæ circa malum, non est necessaria, sed periculum sufficit subuersionis. T. 1. 14
- Quomodo sit Corona. 40
- In Beneficiorum prouisione experti præferendi. Ibidem

- F

- Fabrica.

- AD illas vt possint Indi compelli. T. 1. 149. & 150

- Facultas.

- Quid significet in Bulla Cruciatæ. T. 5. 281

- Famulus.

- Ex necessitate seruienti, & vltroneo debetur iustum stipendium, sed minùs, quàm inuitato. T. 8. 31

- Festum.

- Qui actus iudiciales in eo non liceant, & quid pro Indijs. T. 4. 203
- Posse pro illis à Tabellionibus laborari. 209

- Feudum.

- Vide Decimæ.

- Fideiussor.

- Quo vsque obligetur, cùm crimen est multorum.

- Fidelis Executor.

- Eius obligationes. T. 8. 30. & seqq.
- Fides, Fidelis.
- Fidelis infideli vt seruire possit. T. 1. 15
- Fidei obstaculum in Indijs labor in Mineris coactus. 117
- De bona fide circa possessionem doctrina vtilis. T. 9. 184. & 189
- De emente ab eo, qui post bonam fidem dubitauit. 192

- Filius.

- Filij parentum exempla sequuntur, quod pro Spiritualibus. T. 1. 36
- Illos ita educare, vt parentes non agnoscant, inhumanum videri. T. 4. 139. Vbi quod ab ortu ipso mutua cum risu debet esse cognitio. Exponens filium nequit eum repellere, nisi cum certa limitatione. 140
- Suspensum pro tota vita tenere, graue videri peccatum. 141
- Non ita per tempus aliquod. 142
- Bona aduentitia posse à patre ad longum tempus alienari. Ibidem. Vbi casus specialis disquisitio.

- Fiscalis, Fiscus.

- Fiscalium obligationes, & qualiter circa illas peccare contingat. T. 4. 163. & seqq. Ibi Index.

- Fodinæ metallicæ.

- Vide Minæ, & Mineræ.

- Forma.

- Non seruata actus corruit. T. 5. 114. & seqq.

- G

- Gabella.

- GEnerale esse nomen impositionum tribunalium. T. 3. 98
- Regibus, & Principibus supremis, & non soli Regi Romanorum ad eas imponendas est potestas. 99
- Pedagium quid. Ibidem.
- Quid Guidagium. 100
- Moderandas illas rebus non eodem modo se habentibus. T. 5. 36
- Continuas querelas excessum earum indicare. Ibid.
- Antiquam consuetudinem non sufficere. Ibid.
- Illas, de quarum iustitia dubitatur, aut nouas, vel de nouo auctas, non obligare in conscientia, quorumdam sententia. 133
- Pro ædificijs Regijs exactionem aliquam constitui posse. 191
- Collectas, quæ à Rebus publicis fieri possunt, non venire nomine gabellarum. 192

- Gratia.

- Illius simplex conceßio ad præterita non extenditur. T. 4. 99.
- Quid eo nomine designetur in Bulla Cruciatæ. T. 5. 280. & 307
- Quædam specialis pro Concionatoribus. 308

- Gratitudo.

- Quomodo plus reddere ad eam spectet, & ad Religiosos poßit applicari. T. 3. 37

- Gubernator.

- Pro Indijs non ideò aptus, quia bonus miles, Et damna ex contraria praxi. T. 1. 85
- Positiua notitia idoneitatis requisita: quod generale in officijs. 86
- Aliquando sub mortali tenetur veniales vitare in Republica defectus. T. 2. 101
- Vt debeant improbos exturbare T. 3. 80. & 81
- Vt dici diuini queant. T. 4. 101
- Impediti tenentur constituere substitutum T. 8. 39

- H

- Hæresis, hæreticus.

- QVantùm hæreticis Reges Catholici circa Indias debeant obsistere, quorum declarata malitia. T. 1. 24
- Pacta cum illis non ineunda. 25
- Vt liceant. 26

- Hispania.

- Illius imperij magnitudinem obseruantia Sedis Apostolicæ, & eiusdem crescere subiectione. T. 2. 81

- Hospitale.

- De Hospitalibus Indorum. T. 11. Cap. 3. Vbi an Capellani appellare de mandato Episcopi poßint in rebus ad ministerium eorum spectantibus. 16. & 17

- Humilitas.

- Illius fastigium, & quòd virtus Christiana est. T. 4. 6

- I

- Ianaconæ.

- QVinam illi apud Peruuianos, & de eorum seruitio non spontaneo. T. 1. 153. & seqq.

- Ianitores.

- Audientiarum Ianitorum obligationes. T. 4. 211. & seqq.

- Idololatria.

- Victoriarum obstaculum non penitus in Indijs extirpata. T. 1. 118

- Ieiunium.

- Sexagenarij an poßint carnes comedere in diebus ieiunij. T. 5. 259. & seqq.
- Non quamlibet debilitatem à ieiunio excusare. 261
- Quæ caussa sufficiens ad dispensationem. Vbi pro Indijs aliquid. 262
- De Medici consultatione. Ibidem.
- Sexagenarios à lege ieiunij exemptos quoad vnicam comestionem. 264. Vbi quòd sufficiat sexagesimum inchoatum esse ad priuilegium Bullæ, quod est distinctum. Vide. Bulla Cruciatæ.

- Ignorantia.

- Quæ sufficiat ad præscriptionem. T. 5. 202. & 203
- Ignorantiam non semper reddere contractum. T. 10. 29

- Immunitas Ecclesiastica.

- Circa Gabellas. T. 3. 108. & seqq.
- Ibi Index.
- Regula ad dignoscendam læsionem libertatis. 109
- Aliud eiusdem argumentum. 110. & T. 5. 142
- Quorumdam sententia circa augmentum pretij non remanentis apud Ecclesiasticos, vt queat sustineri. Et quid circa casum specialem. T. 3. 111. & 112
- De Gabellæ impositione cum obligatione restitutionis in fine anni. 113. & seqq. vbi notatu digna aliqua. Obligationem esse restitutionis quando contra immunitatem peccatur, vti certum statuitur. 117
- P. Thomam Sancium oppositum non docuisse, ostenditur contra Cardinalem Lugo. 118
- Ex calce & lateribus Alcaualam non deberi ab Ecclesiasticis. 119
- Ad contributiones aliquas teneri, & quæ illæ. 120. & 122
- Si non contribuant, ad restitutionem teneri. 121
- Recursus ad Sedem Apostolicam quando necessarius. 122. & seqq. vbi varietas sententiarum.
- Adeundum saltem Episcopum. 125
- Non compellendos à laica potestate. 126
- Quod si Episcopi renuant. 127
- Pro neceßitate recursus ad Pontificem instatur. 128. & seqq.
- Ciues non debere iuxta cuiusque contribuere facultates 131
- Si Propria non sufficiant, non ideò grauandos Ecclesiasticos. 132
- Facultates laicorum vt debeant æstimari contra Recentiorem. 133
- Lex Hispaniæ explicata. 134
- In Indijs quomodo poßit esse recursus. 135
- Regem, cùm aliquid ab Ecclesiasticis exigit, non esse temerè condemnandum, quia opinione vtitur probabili. Ibidem.
- Animaduersio notanda circa Pontificum dispositiones non tollentium probabilitatem opinionum 136
- Cleri nomine qui veniant. 137. & seqq.
- Religiosos non venire, quia ad exactiones non tenentur, vbi Priuilegium Societatis. 140
- Quid quatenus fauorabile. 141
- Contra immunitatem non valere consuetudinem. T. 4. 52
- Statutum circa merces vetitas vt sit contra libertatem. T. 5. 142
- Leges ciuiles vt obligent Ecclesiasticos. 136. & 142
- An poßit prohiberi iudicibus Ecclesiasticis, ne pœnas pecuniarias imponant Cameræ applicandas. 148. & 149
- Quid de applicandis alteri. 150. & seqq.
- De lege prohibente ne terræ per compositionem habitæ Ecclesijs vendantur. 162
- Non esse contra illam officium vendi à Rege sub conditione non transferendi illud in Ecclesiam, Religiosos, &c. 181
- Pragmatica de Papyro signata, & si Gabella non sit, non posse ad Ecclesiam extendi. 208. & seqq.
- Informatio contra Parochum quomodo fieri possit à Commendatario. T. 7. 14
- Clericus negotiator quando fori priuilegium amittat. T. 9. n. 9. Vbi de Consulatu quid dicendum.

- Indi.

- Indi in seruitutem redigi non possunt, & quando id liceat, vide v. Seruitus.
- Mineris effodiendis an queant addici. T. 1. 109. & seqq.
- Monti Huancabelicensi sacrificant. 116
- Labor prædictus magnum obstaculum stabiliendæ fidei. 117
- Ad labores aliquos possunt compelli. 128
- De Agricultura. 129
- De pastoritia cura. 139
- De hospitijs viarum. 131
- Ad portanda onera vt cogi queant. 132
- De pannorum officinis. 133. vbi notandum arbitrium.
- De seruitio in priuatis domibus. 134
- Quo possit pretio redimi. Vtilis quæstio. 135. & seqq.
- Pro colenda Coca non posse distribui. 138. & seqq.
- De constructione Ecclesiarum. 149
- De ædificijs alijs. 150
- De commercio litterarum. 152
- De Ianaconarum seruitio. 153. & seqq.
- In eorum fauorem licent in Festis actus iudiciales. T. 4. 203
- Indus contra Indum an priuilegio aliquando gaudeat. 209
- Indos in Curia morosè detinentes quantorum sint caussæ malorum, & quàm hoc illis formidandum. 210
- Indis vt teneantur Aduocati patrocinari gratis, si pauperes sint. 218
- Indi quomodo ab aliquibus vt panis deuorentur, & eorum supplicium T. 5. 22
- Ab Alcauala exempti. 122
- Vt illis debeant agri distribui 158. & 159
- Ad vindemias non conducendi, neque admittendi. 201
- Benignè tractandi ab omnibus Ministris Ecclesiasticis & Regijs: & qualis pro eo obligatio. T. 7. 8
- Quantum id eorum mereatur Indoles. Ibidem. Ex Limensis Concilio, nihil Commendatarijs præter tributum debere, & gaudere iure plenissimæ libertatis. 17
- De contractu circa Indos in Mineris laborantes. T. 9. Cap. 6
- Sunt Christi hereditas postulata ab ipso. T. 11. 4

- Indiæ.

- Earum non solùm conquista, sed dominatus Regibus Catholicis à Pontifice attributus T. 1. 2. & seqq.
- Sine eo ius nullum in ipsis. Ibidem. Aliæ præter celebrem Alexandri. 6
- Pontificium concessiones. 5
- Certum donationis fundamentum ex potestate Ecclesiæ erga propagationem fidei. 13. & seqq.
- Quanta maturitate facta. 18
- Formula possessionis illarum. 47

- Indulgentia.

- Quid sit, & peculiaris circa illud difficultas. T. 5. 275
- Religiosis concessa visitantibus suas Ecclesias proposita & explicata. 295. & seqq. cum notatu digna doctrina. Et an sit plenaria.
- Indulgentiæ non habentes caussam proportionatam sunt inualidæ. 298
- Probabiles opiniones nihil circa lucrandas Indulgentias iuuare. 299
- An Indulgentia visitationis toties quoties obtineri possit. 300
- Operi pro Indulgentia improportionata aliquis fructus respondet, & eo multiplicato potest esse proportio. 301
- Quid nomine Ecclesiæ intelligatur. Vbi de Oratorijs notanda doctrina. 302. & 303
- Amplior Indulgentia visitationis Ordini Diui Iacobi concessa. Ibidem.
- Circa modum visitationis, & preces fundendas, scitu digna. 304. & 305
- Quid pro infirmis. 306

- Infidelis.

- Vide, Bellum.

