Tertium, & grauissimum profectò, [3. longæ vacantiæ Ecclesiarum.] iamq́ue insinuatum, dum non sedulò prouidetur ne Sedes Episcopales diuturnâ vacatione tabescant. Pro quo est Cap. Ne pro defectu, de electione, in quo sic statuit Innocentius Tertius: Ne pro defectu Pastoris gregem Dominicum Lupus ra [Cap. Ne pro defectu.]pax inuadat, aut in facultatibus suis Ecclesia viduata graue dispendium patiatur: volentes in hoc etiam occurrere periculis animarum, & Ecclesiarum indemnitatibus prouidere: statuimus vt vltra tres menses Cathedralis Ecclesia vel Regularis, Prælato non vacet &c. Idem antiquiorum Patrum decretis statutum fuisse habemus in Cap. obeuntibus 63. dist. vbi sic dicitur: Obeuntibus sanè Episcopis, quoniam vltra [Cap. Obeuntibus.] tres menses vacare Ecclesiam, Sanctorum Patrum prohibent sanctiones &c. Concilium etiam Tridentinum Episcopis æquâ ex caussâ absentiam trium concedit mensium, eorum super hoc conscientias onerando. Et quia absentia illa trimestris, [Concilium Tridentinum.] cum detrimento gregis futura regulariter creditur, id vt prouideant ne ita sit, verbis grauissimis admonentur Seßione 23. Cap. 1. de Reformatione. [Quanta illius in Indiis, & quâm frequentia detrimenta.] Quæ cùm ita se habeant, facilè videri potest quàm sit Indiarum Ecclesiis exitiosa futura, non vnius aut alterius, sed plurimùm annorum sæpè vacatio: & quàm eorum grauatæ conscientiæ maneant, qui potuerunt, nec voluerunt tamen, opportuniùs prouidere. Argyro-politanam Ecclesiam septennio vidimus viduatam Pastore: Ecclesiam S. Iacobi Chilensem non minori spatio etiam nunc videmus solatio eiusdem orbatam; & nondum statim finis: Pompaianensis duodennalem sustinuit orbitatem: Panamensis, Chartaginiensis, S. Marthæ, & fortè aliæ, diuturnâ viduitate mirum erit si non penitus marcuerunt. Et damna quidem videmus, cùm eorum non vi [Quibus tribuenda.]deamus auctores: certè tamen scientes ad Consilium Regium remedij ipsorum curam pertinere: siue totum illud sit, aut illius portio, Cameræ scilicet, iuxta diuersas circa hoc dispositiones, quarum vtilitates ipsi viderint disponentes; dummodò communis, & non priuatorum commodi ratio potissimùm habeatur.

Præfata autem vacantiarum incommo [Præfatorum damnorum caussæ, faciles sæpè Episcoporum mutationes.]da, ex alio non semel oriuntur incommodo, mutatione inquam Prælatorum: non enim ita facilè repletur Sedes ac contingit vacuari: neque tam opportunè spirituale Matrimonium contrahitur cum secundo, ac cum translato dissoluitur. Et de translatione quidem Innocentius Tertius Cap. Quantò personam, de translatione Episcopi, ita lo [Cap. Quanto personam.]quitur: Non enim homo, sed Deus separat, quos Romanus Pontifex (qui non puri hominis, sed veri Dei vicem gerit in terris) Ecclesiarum neceßitate, & vtilitate pensatâ, non humanâ, sed diuinâ potiùs au [Neque necessitas neque vtilitas communiter in illis.]ctoritate dissoluit. Sic ille. Hanc autem necessitatem, vel vtilitatem in huiusmodi mutationibus rarissimè in Indiis accidere, nos, qui videmus & tangimus, non dubij possumus protestari. Et mirum profectò est Consilij Dominos meliùs videre, & penetrare profundiùs, longissimo terrarum & marium diuortio separatos.

Fateor vtilitatem amplos habere termi [Non quamlibet vtilitatem esse sufficientem.]nos, & ita posse illam, licet non eximiam, aliqualem tamen, in mutationibus istis deprehendi. Verùm neque hoc videtur satisfacere, quia hi, qui rem istam proximiùs & intimiùs inspiciunt, nihil tale deprehendunt: & satis periculosa res est, quandoquidem, vt cum aliis habet P. Amicus Tomo 8. Disput. 22. num. 73. translatio facta sine sufficienti caussâ, saltem probabiliter æstimata, est irrita; sicut dispensatio in votis, vel in matrimonio. Deinde, qualiscumque vtilitas, quæ scilicet parui monenti est, non debet ad tales mutationes attendi, quia per illas Matrimonium spirituale dissoluitur, vt constat ex citato Capite, & præsertim ex antecedenti satis memorabili, quod incipit Inter corporalia; in quo maius illius vinculum quàm matrimonij corporalis esse deciditur, & probatur: Atqui matrimonium corporale non qualicumque vtilitate, sed maximâ dissolui potest, vt omnes de hoc agentes Doctores affirmant. Præterquam quòd vtilitas talis non est considerabilis ad mutationem, quando ex mutatione ipsâ frequentia inconuenientia resultant, ad quæ potiùs attendendum: quandoquidem id, quod vtilitatis Ecclesiæ vni videtur accrescere, decrescit alteri, quæ vtili sponso viduatur.

[Ex transitu ad aliam Religionem arguitur. communiter non probato. D. Thomas.]

Propter quam rationem Doctores communiter improbant transitum Religiosi ad Religionem alteram, intuitu etiam maioris perfectionis. Pro quo sic D. Thomas 2. 2. quæst. 189. artic. 8. in Corpore: Respondeo dicendum quòd transire de Religione ad Religionem, nisi propter magnam vtilitatem vel neceßitatem, non est laudabile: tum quia ex hoc plerumque scandalizantur illi, qui relinquuntur: tum etiam quia faciliùs proficit aliquis in Religione, quam consueuit, quàm in illa, quam non consueuit, ceteris paribus. Sic ille adducens statim verba Abbatis Nesterotis apud Cassianum Collat. 14. Cap. 5. vbi sic ait: Vnicuique vtile est, vt [Cassianus.] secundùm propositum, quod elegit, siue gratiam, quam accepit, summo studio ac diligentiâ ad operis arrepti perfectionem peruenire festinet, & aliorum quidem laudans admiransque virtutes, nequaquam à suâ, quam semel elegit, profeßione discedat. Hæc ille. Nec omittenda alia ex Cap. 6. vbi ita loquitur: Impossibile namq́ue est vnum eumdem hominem, simul vniuersis, quas superiùs comprehendi, fulgere virtutibus. Quas si quis voluerit pariter affectare, in id eum incidere neceßè est, vt dum omnes sequitur, nullam integrè consequatur: magisque ex hac mutatione ac varietate dispendium capiat, quàm profectum. Videndus P. Suarez Tomo 4. de Religione Tract. 8. Lib. 3. [Ob defectum vtilitatis.] Cap. 9. Iuxta quæ constat non quamlibet vtilitatem sufficere, vt sit mutatio ista laudabilis, & attendendum damnum, quod derelictæ Religioni obuenire potest ex frequenti scandalo, propter quod vtilitas prætensa debet nihili reputari, & suspecta haberi, cùm maior vtilitas ex consuetis possit virtutum exercitationibus, quàm ex nouiter assumptis sperari: bona enim consueta relinquere, & insolita inchoare, non solet esse ad profectum vtile, vt ex D. Thomâ concludit P. Suarez suprà num. 3.

In casu autem nostro de translatione E [Quæ magna esse debet in translatione Episcoporum, pro quo applicatio transitus Religiosi.]piscoporum idem accidere manifestum est, pro quo non quæuis vtilitas, sed magna requiritur: minor enim non curanda, quia damnum Ecclesiæ relictæ, ad quam maior ob consuetudinem profectus deriuabitur, dignâ est etiam attentione pensandum: vnde quæ speratur in aliâ vtilitatis accretio, incerta redditur, maiusque ex hac mutatione dispendium, quàm captandum commodum, vt ex Cassiani iam auctoritate firmatum.

Pro quo est aliud satis mihi robustum [Validè arguitur ex eo quòd electus potest non admittere promotionem, sicut primariam electionem.] argumentum. Nam si electus ad aliam Ecclesiam electioni non annuat, minimè ad nouum illud onus subeundum compelletur. Licet enim Summus Pontifex compellere possit, id tamen est, magnâ necessitate aut vtilitate interueniente; aliàs non rectè faciet, medio vtens adeò acri & insolito, ad dissoluendum spirituale Matrimonium, quod, vt fatetur ipse, Ecclesiarum neceßitate vel vtilitate pensatâ, non humanâ, sed diuinâ potiùs auctoritate dissoluit; vt iam vidimus. Ideò vsus aliter habet, & promotionem non acceptans in prioris sponsæ gremio sinitur requiescens. Ex hoc iam arguo. Ergo in ordinariâ Ecclesiarum mutatione non est momenti alicuius vtilitas. Patet illatio, quia si talis esset, non possent tutâ conscientiâ illi, ad quos prouisio pertinet, non acceptantibus acquiescere, cùm ad maiorem earum vtilitatem procurandam teneantur. Cùm ergo acceptent, sicut & primariam renuntiationem in nondum Episcopis, signum est de maiori Ecclesiarum vtilitate non esse solicitos, vt eam censeant ex huiusmodi mutationibus prouenturam. Quòd si dicant attendi quidem vtilitatem, sed recusante vno, alium paris meriti conquiri. Tunc sic. Ergo cùm inueniri alius possit, non est conueniens hunc eligi, ad cuius promotionem necessaria est disolutio Matrimonij spiritualis, quæ secundùm se disconueniens est, & sine magni alicuius boni intuitu nequit honestari. Et hæc, vt dixi, in Indiis magis vrgent, vbi eminùs prospecta fallit vtilitas, & vacationum incommoda cominùs sentiuntur.

Et illarum quidem frequens caussa est [Dilatio Consecrationis quàm in Indiis frequens, & exitiosa. Cap. Quoniam.] dilatio consecrationis ob Bullas nimis quantùm retardatas. Cuius dilationis periculum Pelagius Papa recognoscit, vt habetur in Cap. Quoniam 100. dist. illis verbis: Ac per hoc Episcoporum consecratio viduatis Ecclesiis non sine periculo protelatur. Sic ille. Cui quidem incommodo à Regio Consilio satis videtur occursum, dum pariter cum prouisione Regiâ prouisio iniungitur ad Ecclesiam suam profectus, dum Bullæ expediuntur, & Ca [Illis non satis occursum per schedulam gubernationis.]pitulo Cathedrali simul hortamentum dirigitur, vt gubernationem eidem deferat, ne indigenæ Pastoris curâ diu destituti damna ineluctabîlia, quæ iam vidimus ex attestatione sacrorum Canonum, patiantur. Et hoc quidem si fieret, damna dicta, licèt non penitus, magnâ tamen ex parte cessarent. Non fit tamen, & sunt qui Ecclesias adeant ante consecrationem, caussas semper suo iudicio verosimiliter obtendentes. Res ergo hæc momenti tanti pressiùs disponenda, seriâ deliberatione Consilij, & Pontificis consultatione. De quo quidem actum iam, vt apud Dom. Solorzanum videri potest Lib. 3. Cap. 13. num. 113. & seqq. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 13. versus finem. Et licèt quædam abhibitæ cautiones, parum nihilominùs & profecerunt & sunt semper profecturæ, dum non valida securis ad radicem arboris admouetur.

Quòd si quidquam meum esset in hac [Quid in eo videatur opportunius scilicet confirmandi vices alicui tribui.] caussâ iudicium valiturum, sic profectò consulerem, vt Indicorum Episcoporum confirmatio à Legato, vel Nuntio in Curiâ existente peteretur, & quidquid ad Consecrationem ex Apostolicæ Sedis præscripto necessarium fuerit, Sede ipsâ Apostolicâ Vices suas Legatis & Nuntiis ad hæc munia conferente, & cum obligatione ad eamdem Apostolicam Sedem pro Bullis obtinendis, vbi primùm opportunitas fuerit, recurrendi. Quod equidem non debet reputari absurdum: extraordinaria enim quæ occurrunt, non sunt ordinariis modis aut mediis disponenda, & aliquid remittendum de iure, vbi exacta iuris obseruatio incipit esse damnosa. Regibus [Roboratur ex concessionibus aliis pro Indiis,] Catholicis pro moderatione Indiarum multa sunt ab Apostolicâ Sede præter aut etiam contra communes regulas iuris indulta, vt sint non pauci, qui censeant eum esse Sedis eiusdem Legatum, vt diximus Titulo præcedenti Cap. 15. quod in laicâ personâ quis non censeat admirandum? Ergo & pro Indiarum bono id, quod vti conueniens profero, poterit cum minori admiratio [& ex Apostolicæ Sedis stylo.]ne præstari. Pro quo facit Cap. Valde 94. dist. in quo sic ait Symmachus Pontifex: Valde necessarium prospeximus esse, vt sicut Prædecessorum nostrorum fuit iudicium, ita vni eidemq́ue personæ omnia [Cap. Valde.] committamus: & vbi præsentes esse non possumus, nostra per eum, cui præcipimus, repræsentetur auctoritas. Quapropter Petro &c. Poterit etiam facultas confirmandi Indiarum Patriarchæ concedi, quo pacto dignitas illa non erit nudi tituli, sed de re maximè Indicis Ecclesiis conuenienti.

Quod roborari ex eo potest valdè in [Non semper illa Sedi Apostolicæ reseruata, pro quo iura varia iuxta quæ aliis id tributum.] caussâ istâ congruenti; confirmationem scilicet Episcoporum non semper fuerit à Sede Apostolicâ requisitam. Vnde Concilium Nicænum 1. Can. 4. sic statui: : Potestas sanè vel confirmatio, pertinebit per singulas Prouincias ad Metropolitanum Episcopum. Quod habetur in Cap. Episcopi 64. dist. & eiusdem Concilij decretum aliud extat in Cap. Illud, eadem dist. Ad Primatis auctoritatem spectare determinat Concilium Carthaginiense 3. Ad Legatum Sardicense. Diuus Leo Magnus [D. Leo Magnus.] Epist. 84. ad Anastasium Thessalonicensem Episcopum & Primatem ita scribit: De personâ autem consecrandi Episcopi, & de Cleri, plebisque consensu, Metropolitanus Episcopus ad Fraternitatem tuam referat: quodque in Prouinciâ benè placuit, scire te faciat: vt ordinationem celebrandam tua quoque firmet auctoritas. Quæ rectis dispositionibus nihil moræ aut difficultatis debet adferre, ne gregi Domini diu desit cura Pastorum. Sic ille, quod & habetur in Cap. De persona 65. dist. Addit autem statim quid faciendum, quando Metropolitano defuncto alius est in eius locum subrogandus: quod videri potest in Cap. Metropolitano 63. dist. & etiam 77. in principio. Nicolaus Pontifex Ioanni Pauennati Archiepiscopo ita scribit: Episcopos per Æmiliam non Consecres, nisi post electionem vel [Cap. Episcopos.] consensum Cleri & populi. Cap. Episcopos 63. dist. Gelasius Episcopis per Dandaniam constitutis [Gelasius Pontifex.] sic præcipit: Sicut vetus consuetudo deposcit, vnanimiter statuatis Antistites, & vicißim, si Metropolitanus humanæ conditionis sorte decesserit, à Comprouincialibus Episcopis (sicut forma transmisit) sacrari modis omnibus censeatis. Neque sibi quemquam, quod vobis antiquâ dispositione concessum est, patiamini vendicare. Cap. Quia per ambitiones 65. dist. Pro quo & est tota Distinctio 64. & videri alia possunt apud P. Bauny Tomo 1. Tract. 8. Quæst. 5. & seqq. & apud Dianam Parte 10. Tract. 1.

Sed illud magis ad rem quòd propter [Longinquitatis præsertim ratione.] longinquitatem inuenimus priuilegium hoc à Sede Apostolicâ non semel fuisse concessum. Sic enim loquitur Gelasius Papa in Cap. Pudenda 24. Quæst. 1. Is mos antiquus fuit, vt quia pro longinqui [Cap. Pudenda 24. quæst. 1.]tate vel difficultate itineris, ab Apostolico onerosum illis fuerat ordinari: ipsi se inuicem Mediolanensis & Aquileiensis ordinare Episcopi debuissent: ita tamen vt in eâ ciuitate, in quâ erat ordinandus Episcopus, alterius ciuitatis Pontifex occurrere debuisset: vt Ordinandi electio à præsenti Ordinatore ex consensu vniuersalis, cui præferendus erat, Ecclesiæ, melius ac faciliùs potuisset agnosci. Sic ibi ob longinquitatem & difficultatem ei, de quâ agimus, nullo modo comparabilem.

Pro Hispaniâ verò extat Concilij Tole [Pro Hispaniâ concessio specialis. Cap. Cùm longè.]tani 12. Canon. 6. à Gratiano desumptus, & Dist. 63. Cap. Cùm longè, his verbis expressus: Cùm longè latéque diffuso tractu terrarum, commeantium impeditur celeritas nuntiorum, quo aut nequeat Regibus audientibus decedentis Præsulis transitus notificari, aut de successore morientis Episcopi libera Principis electio expectari: nascitur sæpè aut nostro Ordini de relatione talium difficultas, aut Regiæ potestati, dum consultum nostrum pro subrogandis Pontificibus sustinet numerosa neceßitas. Vnde placuit omnibus Pontificibus Hispaniæ atque Galliæ vt saluo priuilegio vniuscuiusque Prouinciæ, licitum maneat deinceps Toletano Pontifici quoscumque Regalis potestas elegerit, & iam dicti Toletani Episcopi iudicium dignos esse probauerit, in quibuslibet Prouinciis & in præcedentium Sedibus præficere Præsules, & decedentibus Episcopis eligere successores: ita tamen vt quisquis ille fuerit ordinatus, post ordinationis suæ tempus, intra trium mensium spatium, Metropolitani proprij præsentiam visurus accedat. Sic ibi. Ex quo longinquitatis & necessita [Toletano Præsuli confirmatio meritò committenda.]tis incomparabili discrimine ponderato, vt nuper circa Mediolanum, & Aquileiam, alius opportunæ prouisionis modus occurrit: si videlicet confirmatio Indicorum Præsulum Toletano Antistiti, vtpotè Hispaniarum Primati committatur. Vacante autem Toletanâ Sede, Legato, Nuntio, Patriarchæ, aut Hispalensi Archipræsuli, vel alteri, qui commodior fuerit iudicatus. Quod dum non ita disponitur, sibi penitus persuasum habeant Prouisores damnis & periculis vacantiarum nullatenus obuiandum: cùm tamen nihil in rebus Indicis occurrat, cui de præsentiori magis debeat remedio prouideri.

CAPVT VI.

An Consilium Indiarum tutâ conscientiâ caussarum decimalium cognitionem & decisionem assumat.

§. I.

Assertio prima proposita & comprobata.

CVm decimales caussæ spirituales sint, [Decimales caussæ fori sunt Ecclesiastici, pro quo iura varia.] & ita Ecclesiastici fori ex Cap. Tua, de decimis. Cap. Statuimus. Cap. In sacris. Cap. In canonibus. Cap. Similiter. Cap. Quia iuxta 16. Quæst. 1. Cap. Decretum 10. Quæst. 1. Caput autem Conuenior 23. Quæst. 8. & Cap. Per lectis 25. dist. ab iis adducta, in speciali non loquuntur. Pro quo & Dom Solorzanus Lib. 3. Cap. 1. num. 37. adducit Clement. Dispendiosam, de iudiciis, quæ tamen parùm videtur conducere, quia ibi tantùm decimarum caussa inter eas numeratur, quarum non est protrahenda tractatio, sed breuiter terminanda: sicut & Decretalis Alexandri Tertij ab eodem relata Lib. 4. sub titulo de iudiciis, incipiens Relatum, cùm in posteriori compilatione desideretur. Vrget tamen summa auctoritas Bullæ Cœnæ in 14. Excommunicatione Sedi Apostolicæ reseruatâ, vbi de decimis expressa mentio, quarum iudicium prohibet à iudicibus sæcularibus vsurpari: quamuis non videatur omnem vsurpationem comprehendere, sed quando caussæ tales à iudicibus Apostolicis ad propria tribunalia, & prætextu exemptionum & gratiarum, auocantur: de quo diuersæ sunt Scriptorum sententiæ, circa quas videri potest P. Palaus Parte 6. Disput. 3. Puncto 15. Ad institutum tamen præsens omnino conducit, quia decimales caussæ inter spirituales recensentur. Cùm in [Inde quæstio præsens.]quam caussæ istæ tales sint, & ita aperta prohibitio, meritò quæstio suboritur, de quâ in Titulo; & eo præsertim, quia prohibitione dictâ non obstante, videmus eam à Regio Senatu ad se acriter aduocatam. Et quod id meritò factum, contendit Dom. Solorzanus suprà num. 42. & seqq. vbi plures adducit id tenentes, & Regia item rescripta, quibus idem statuitur, aut supponi videtur. Pro quo & in Politicâ Lib. 4. Cap. 1. Circa quod

Dico primò. Præter ius percipiendi [Assertio 1. Præter duos Nouenos nihil iuris in decimis Regibus nostris competere.] duos Nouenos in distributione decimarum reseruatos, nihil prætereà Regibus Catholicis iuris conuenit vt Indiarum dominis, propter quod eorum Consilium possit se decimalibus caussis immiscere. Probatio est euidens. Nam si speciale aliquod ius competeret, id esset ob titulum donationis eisdem factæ ab Alexandro Sexto, cuius tenorem adducit Dom. Solorzanus suprà num. 7. Atqui hoc non sufficit; ergo nullus est [Probatio ex eo quòd donatio Pontificia non suffragatur.] titulus specialis. Maior est certa, & eam, qui aduersantur, admittunt. Minor autem ostenditur. Primò. Quia donatio hæc non habuit effectum: sic enim in illa Pontifex: Postquàm illæ acquisitæ ac recuperatæ fuerint (vt præfertur) aßignata priùs realiter & cum effectu, iuxta ordinationem tunc Diœcesanorum locorum, quorum conscientias super hoc oneramus, Ecclesiis in dictis Insulis erigendis, per Vos, & successores vestros præfatos, de vestris, & eorum bonis dote sufficiente, ex quâ illis præsidentes, earumque Rectores, se commodè sustentare, & onera dictis Ecclesiis pro tempore incumbentia perferre, ac cultum diuinum ad laudem Omnipotentis Dei commodè exercere, iuraque Episcopalia persoluere poßint, decimam huiusmodi percipere, ac licitè & liberè leuare valeatis, auctoritate Apostolicâ tenore præsentium de speciali dono gratiæ indulgemus. Sic Alexander. Tunc sic. Regibus Catholicis talis est facta concessio sub conditione onerosâ fundandi & dotandi Ecclesias ex propriis bonis: ergo eâ non impletâ, dispositio Pontificia non subsistit. Antecedens est ipsa concessionis forma, & consequentia certissima ex indubitatis iuris vtriusque regulis: pro quo videri plures Textus possunt, quos adducit Glossa in Cap. Verùm, de conditionibus appositis, & quæ adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 2. cap. 11. n. 35. & 36.

Tunc vltra. Conditio dicta non est im [Conditionem à Pontifice appositam non impletam.]pleta, vt constat ex eo quòd Reges Catholici Ecclesias ex propriis bonis non dotarunt, sed donatas sibi decimas redonarunt Ecclesijs, ex quibus illarum fundationes promotæ, & dotes pariter constitutæ. Sic constat ex formâ redonationis eiusdem, quam adducit Antonius de Herrera in Historia generali Indiarum Decade 1. Lib. 8. Cap. 10. pag. 278. vbi capitulationes & solemnitates adnumerat, quibus hæc facta renuntiatio Anno 1512. cùm Bulla concessionis subdata fuerit Anni 1501. Illo autem interiecto temporis spatio executioni commoditas defuit ob ipsius bre [Renuntiatio decimarum quomodo à Regibus Catholicis facta.]uitatem, & quia tunc non fuerunt certi & stabiles Diœcesani locorum, iuxta quorum ordinationem negotium adeo graue transigendum Pontifex demandarat. Episcopis autem jam designatis, renuntiatio facta est, quibuscum id, quod erat expediens, post attentam considerationem, & doctorum virorum consultationem, solemnis est illa pactio celebrata. Ex quo manifestum relinquitur donationem Pontificiam defectu impletæ conditionis minimè effectum habuisse. Res ergo in eôdem statu relicta, quem, si non extitisset donatio, erat habitura: & ita ratione concessionis nihil speciale intercedit, ob quod decimarum causa debeat, aut possit, à Regio Consilio tractari.

Deinde, à Catholicis Regibus jus, quod [Ecclesiis Indiarum suum restitutum jus, ex quo efficaciter arguitur.] ad percipiendas decimas beneficio Sedis Apostostolicæ competebat, Indiarum est Ecclesiis restitutum: ergo eum habet statum res hæc, quem habuisset non ex tantâ concessione. Antecedens constat ex verbis Capitulationis, sic enim aiunt Ferdinandus & Ioanna eius filia Hispaniæ Regina: Que sus Altezas, porque los dichos Obispos con la Clerecia, tengan cargo de rogar à Dios por sus vidas, y [Verba Capitulationis.] Reales estados, y por sus animas quando de este mundo partan, è de los Reyes, que en su Reyno sucedieren, è de los fieles Christianos, que adquiriendo y descubriendo las dichas Insulas murieron; les hacen merced, gracia, y donacion, desde agora para siempre jamas, de los diezmos à sus Altezas pertenecientes en las dichas Islas, y han por bien que los lleben, segun, è por la forma, que à sus Altezas pertenecen por conceßion y donacion, que de ellos les hizo el Papa Alexandro sexto de felice recordacion, &c. Cùm ergo absolute faciant donationem, jus omne cedunt, quod est proprium donationi, quod & expressissimè profitentur postremis verbis, dum aiunt, sibi benè placere, vt Episcopi & Clerus decimas habeant, juxta eam formam, quâ ad suas Celsitudines pertinebant, secundùm conceßionem & donationem Alexandri sexti. Omne ergo jus, quod ex donatione habebant, donatione tranfundunt; vnde non remanet in eisdem; ne contradictio subsit manifesta.

§. II.

Responsiones quædam confutatæ.

NEc dicas donationem quidem veram [Renuntiationem fuisse totalem ostenditur.] fuisse, sed non totalem, nisi respectu earum decimarum, quæ ex Insulis tunc detectis competebant: hoc enim instantiam habet manifestam. Nam id Ecclesiis donarunt, quod ipsis fuerat ab Apostolicâ Sede concessum. Aut ergo ab Apostolicâ Sede illarum tantùm Insularum decimæ concessæ sunt; & sic quæ posteà, detectis ingentibus tractibus, multiplices & pingues obueniunt, minimè Regalis juris erunt, & ita naturam suam spiritualem & Ecclesiasticam conseruabunt; ac proinde habemus intentum. Aut concessio ad illas, & omnes alias detegendas se extendit, quod ex Textu perspicuum habetur, verbis illis: Indias & partes Indiarum acquirere. Et infe [Verba Alexandri VI.]riùs. Et quia pro recuperatione Insularum, & partium prædictarum, &c. Atqui Reges Catholici donationem faciunt juxta formam concessionis sibi factæ: ergo non ad prædictas tantùm, sed absolutè ad partes omnes Indiarum debet extensa judicari. Deinde. In tali decimarum remissione, quam perpetuam esse volunt, generaliter loquuntur, neque vllam aut detectam aut detegendam terram sibi reseruant; cùm tamen ex petitione, cui Pontifex annuit, omnino constet illos de conquisitione aliarum terrarum cogitasse, & præsertim Regem Catholicum: Serenissima enim Isabella etsi cogitauerat, jam tunc in viuis non erat, sed eius filia Hispaniæ Regina, aut maioris illius partis: ergo cùm reseruare potuerint, nec tamen reseruauerint, nihil planè videntur excepisse. Quando etiam ratio remissionis est gene [Ex ratione donationis vrgetur.]ralis; sustentatio inquam sacrorum ministrorum, & suffragia animarum, tum suarum, tum successorum, & Conquistatorum. Item. Non occurrit coniectura aliqua, ex quâ intelligi possit voluisse erga detegendas terras donationem coarctare: videantur quæ in simili habet Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 3. cap. 12. n. 64. & 65.

Illud tamen potest vlterius responderi, dona [Successoribus renuntiationem præiudicasse.]tionem prædictam non potuisse successoribus præiudicare. Quod tamen nullius est roboris. Cùm enim concessio illa ad instantiam ipsorum Regum à Pontificiâ Sede descenderit, sicut per eorum placitum impetrata est, ita & potuit per beneplacitum eorum dein ipsi renuntiari. Cùm præsertim onerosa fuerit, grauamine imposito dotandi Ecclesias, & earum ministros ex bonis Regalibus sustentandi: quo pacto dubitari poterat an emolumentum, an detrimentum potiùs Regio patrimonio, ex quo tot extrahendi sumptus, esset allatura. Præterquàm quòd id quod datur Ec [Donatum Ecclesiæ in detrimentum Regij patrimonij non cedit.]clesiæ, non censetur in damnum Regii patrimonii cedere: vnde donatio Constantini, quâ maior nulla, justa, sancta, & ab Ecclesiâ laudibus, & gratitudinis argumentis aliis celebrata; licet jura Imperii nequeant alienari. Pro quo sunt scriptores circa Cap. Constantinus, 90. dist. & prætereà Rebuffus de decimis cap. 10. num. 17. in propriis terminis. Rubeus de juribus Regalibus Priuilegio 11. Philippus Probus in eodem Tractatu 9. q. 2. num. 15. & quæst. 60. num. 10. & 36. & quæst. 61. num. 2. Valeorzuela contra Venetos Parte 2. num. 12. Thomas Bozius de signis Ecclesiæ Tomo 3. lib. 10. Cap. 89. Anastasius Germonius de immunitate Eccles. Cap. 9. per totum. Valdes de dignitate Regum Hispanorum Cap. 21. Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 3. Cap. 4. num. 10. & seqq. & Cap. 12. num. 62. vbi plurimos congerit. Et in Politicâ Lib. 4. cap. 4. num. 12. P. Molina Tomo 1. tractat. 2. Disput. 25. apud quem Bartholus, Panormitanus, & Maior. Quod ergo ad donationem Alexandri Sexti spectat, non habere jam vim vllam, dictâ renuntiatione positâ, satis ex dictis habetur manifestum.

Quia verò dicitur concessionem præfatam [Concessionem Alexandri ab alijs Pontificibus confirmatam, vnde ostendi queat.] ab aliis summis Pontificibus confirmatam fuisse, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Lib. 3. cap. 1. num. 7. & in Politicâ, pag. 499. licèt nullum in speciali adducat; quod & videtur admittendum ex eo quòd erectio non Ecclesiarum Cathedralium, quæ ex auctoritate Apostolicæ Sedis fiunt; ad eamdem Sedem cum debitâ obedientiâ & submissione remittuntur, vt per eam, si oportere visum fuerit, approbentur & confirmentur: quod semper ob summam ipsarum erectionum justificationem, & conuenientem dispositionem, obtinetur: vt testatur Auctor idem cap. 4. num. 5. In ipsis namque erectionibus distributio decimarum [Duorum Nouenorum justificatio.] recensetur, & Nouenorum duorum ratio redditur, qui Regibus nostris in signum superioritatis & Patronatus juris assignantur. Non possent autem Noueni tales tribui, nisi in Regibus nostris jus aliquod esset speciale ad illos ex tali assignatione leuandos. Ob superioritatem enim, & jus patronatûs præcisè non potest Ecclesia Cathedralis pensionem sibi ex decimis soluendam imponere, quæ vim legis teneat; cùm præsertim adeò pinguis sit in multis Episcopatibus, vt viginti millia argenteorum ponderum, seu octi-regalium excedat. Iustificari ergo illa potest, quia est veluti portio ex decimis, quæ ad Reges nostros per concessionem Pontificiam pertinent, sibi ab eisdem reseruata.

Nisi fortè dicatur Nouenorum assigna [Videtur esse per modum salarij ob protectionem.]tionem esse per modum solutionis, eò quòd Regi vt Patrono aliquid per modum salarii debeatur, quandoquidem Ecclesias Indicas speciali defendit curâ, & erga earum rectam administrationem magna gubernationis versatur pars, ministriq́ue plures sint in Regio Consilio, & Audientiis aliis, in quorum sustentatione quæstuosissimæ expensæ fiunt, ad quas videtur æquissimum vt Ecclesiæ liberali recognitione concurrant, in quarum commodum totus iste cedit prouidentiæ Regalis apparatus.

Verùm responsio ista nequit sustineri. [Sed non admittitur.] Nam Reges Catholici tenentur ad protectionem Ecclesiarum, etiam nullo ab ipsis, quod rationem salarii habeat, pretio reportato. Aliàs Ecclesiæ ad tributa & gabellas tenerentur, quæ eo titulo Regibus à vassallis conferuntur: quod est manifestè contra immunitatis prærogatiuam. Vnde in orbe Christiano nihil tale reperietur. Et sic L. 55. Titul. 6. Parte 1. statuitur vt Regibus ob donata, titulo dotationis nihil sit tribuendum ab Ecclesiis. Quòd si in Hispaniâ Tertiæ, & subsidium ac Excusatum, quod vocant, Regi penduntur; id ex speciali Sedis Apostolicæ priuilegio aut concessione procedit. Et pro Indiarum Ecclesiis est ratio specialis, ad quarum pro [Reges Catholici ad Indicarum Ecclesiarum tenentur protectionem.]tectionem tenentur Reges nostri ob Indiarum amplissimam donationem eo titulo factam: vnde suis stipendiis non militant in huiusmodi protectione, sed illa satis cumulata recipiunt thesauris Indicis reportatis. Doctrina erga prædicta nequit sustineri.

§. III.

Circa duos Nouenos obseruanda doctrina, & nouum robur ex Regia ceßione.

PRopter dicta nuper sunt qui scrupulo [Duorum Nouenorum pensio vnde scrupulosa videatur.]sam censeant Nouenorum huiusmodi pensionem; eò quòd ad illam portionem leuandam ex concessione Sedis Apostolicæ, necessarium sit vt conditio ab eâ imposita impleatur; scilicet Ecclesias à Regibus Catholicis ex propriis bonis dotari, quod tamen non fit. Sicut autem conditio impleri debuit ad leuandum integrè decimas, ita & ad eius partem, si illa in Pontificiâ fundatur concessione; fundamentum autem aliud jam vidimus non extare. Et hi quidem videntur supponere præter concessionem Alexandi Sexti, aliam non esse, ratione cuius Regibus nostris jus possit competere decimale. Vnde non apparet ita compertum, quod Dom. Solorzanus protestatur, scilicet alios idem concessisse Pontifices, dum concessum confirmarunt. Et mirum profectò est confirmationem talem in speciali non produci, ex cuius tenore multæ possent circa hoc difficultates & scrupuli submoueri.

Præterquàm quòd vbi de fundatione [Augetur difficultas ex recursu in erectionibus ad Bullam Alexandri.] & donatione Ecclesiarum agitur, & quantâ cum exactione circa hoc Regum nostrorum prouidentia versetur, ad Bullam Alexandri Sexti recurritur, & juxta formam in eâ expressam omnia peracta demonstrantur. Pro quo videndus Dom. Solorzanus Lib. 3. cap. 4. num. 2. & seqq. & in Politicâ Lib. 4. cap. 4. in principio; vbi ait à Regibus nostris fundatas Ecclesias, & eorum curâ Episcopatus constitutos & conuenientes ministros assignatos, liberaliter fructibus pro eorum sustentatione relictis, sibi priùs ab Apostolica Sede concessis: & vbi decimæ non sufficiunt, ex Regiis juribus, & redditibus ad eamdem sustentationem competentibus prouentibus assignatis; addens tandem in hunc modum: sequentes nimirùm te [Dom. Solorzanus.]norem Bullæ dictæ conceßionis, ibi: Aßignata priùs realiter, & cum effectu, &c. de vestris, & eorum bonis dote sufficiente, &c. Non ergo Bulla alia esse videtur, cuius tenor in hoc negotio debeat obseruari. Et quidem cùm post prædictam concessionem præcipua fuerit Indiarum detectio, vt eius comparatione, quod tunc erat, parui debuerit æstimari: Bullæ circa fundationem Ecclesiarum, & Episcopatuum erectionem impetratæ, magis esse speciales debuerunt: vnde juxta earum tenorem, quæ ad hoc spectant potiùs peragenda. Cùm ergo nihil videamus tale, videntur Bullæ tales non extare.

