Tandem, qui generaliter loquendo stipendium iustum labori Indorum non præbent, secundùm varia eorum ministeria. Et per antiquiores Ordinationes valde exigua pro aliquibus eorum inueniuntur assignata; quæ tamen posteà attentiori consideratione sunt aucta. Vnde grauiter peccant, qui ad priores Ordinationes prouocant, cùm debeant posterioribus adhærere; quæ quidem ex eo pretium auxerunt, quia prius illud omnino improportionatum est deprehensum. Pretium autem lege signatum in indiuisibili consistere communis Theologorum, & Iurisperitorum sententia est, & circa hoc deberent profectò Minerarij suæ ipsorum meminisse quærelæ circa obligationem quintæ partis soluendæ Regi: aiunt enim processu temporum res nimiùm variatas, & earum pretium excreuisse, ac proinde sumptus in Minerarum negotiatione multò essè maiores, & ita moderandas pensiones. Cùm ergo hoc etiam respectu Indorum contingat, qui multa etiam emere opus habent; cur non etiam de augendo stipendio possint meritò postulare? Olim plures, vnde & labor minor: modò pauci, vnde & maior labor idemtidem repetitur. Olim Indici rudiores, nunc scioli, paucorum pridem bonorum domini, nunc ampliorum, iuxta eorum tenuitatem. Ex quo minùs ad seruiendum obnoxij debent reputari; vnde & consequenter seruientibus, cùm liberi penitus sint, maius debet laboris stipendium assignari. Qui discursus omnium rectè sentientium regulis in materia ista confirmatur. His ergo, quæ omnino sunt certa, præmissis, ad quæstiones non ita certas transeamus, pro quibus sit

CAPVT II.

Vtrum Ordinationes circa detectionem, & iuridicam manifestationem Minarum, obligent in foro conscientiæ.

SVnt equidem illæ multæ, de quibus [Assertio 1. Ordinationes pro Minis in conscientia non omnes obligare.] D. Escalona, Libr. 2. Part. 2. pag. 104. & seqq. & pro iis generaliter loquendo

Dico primò. Ordinationes, quæ aliquid disponunt, in quibus neque ius Regis violatur, neque tertio ius quæsitum adimitur, non obligant in conscientia. Probatur primò: quia non est indicium talis obligationis, aut ex voluntate legislatoris expressà, aut ex materiæ grauitate, quam solam non sufficere graues Scriptores tenent, vt dictum à nobis non semel; vel quia si in conscientiâ non obligaret, nullius esset momenti ad rem bono communi valde conuenientem: nam in primis multæ ex dictis Ordinationibus magni momenti non sunt. Quòd enim interest quòd Minæ post triginta dies, & non post quadraginta registrentur? Et vt aliquid profectò intersit, id non videtur sufficiens ad conscientias, & præsertim reatu lethalis criminis, onerandas. Deinde etiamsi magni momenti sint in ordine ad temporales vtilitates, non sunt tamen tales, vt ex earum transgressione quidquam circa mores periculosum immineat, aut turbationem Reipublicæ, vel periculum aliud eiusdem inducat. Ad hoc autem vt finis illius obtineri possit, satis esse potest gubernantium solicitudo, qui transgressores puniant, & fructu laborum spolient. Et ex hoc probatur secundò. Nam Ordinationes istæ pœnam statuunt in transgressores, vnde iuxta multorum sententiam non obligant in conscientia. Tertiò: obligatio in foro animæ [Notanda ratio circa legum in conscientia obligatione.] eatenus imponi potest, quatenus forum externum circa rem præceptam difficilè versari possit: vnde oportuit vnumquemque ad agenda, quæ leges statuunt, in secreto compelli: quâ ratione multi de vectigalibus philosophantur: atqui hæc ratio in casu præsenti locum non habet, quia Minarum detectio nullo modo occultari potest, vnde neque ij, qui gubernant, suo circa illas officio deesse, vt detectorem agere pro libitu sinant. Ergo obligatio in foro animæ necessaria non est.

Dico secundò. In iis, quæ ad ius Regis [Assertio 2. Obligare quæ ad ius Regis spectant, & qualiter explicandum.] spectant, ordinationes dictæ possunt in conscientiâ obligare: quod tunc accidet, quando Rex ob illarum violationem interesse aliquod magni momenti amiserit; quod enim tale non est, non videtur curandum in re ista, in quâ de terrâ agitur non palmis, aut pedibus mensurandâ. Probatur; quia Minæ ad Regem spectant: ergo non debet in earum dispositione læsionem grauem sustinere. Antecedens constat ex dictis, & consequentia est legitima: vnde si pars illa, quæ in Minis proximior parti detectoris debet Regi assignari, parùm vtilis sit, grauiter peccatur contra justitiam, & non tantùm contra religionem ob juramenti falsitatem; & idem est si vena diues dicatur pauper, vt viliùs ematur. Et sic de aliis, in quibus est detrimentum manifestum. Non videtur autem tale, si quis detector affirmet amicum fuisse detectionis socium, licèt ex eo sequatur partem Minæ gratis habiturum: sicut enim eum vocare poterat, vt in conquisitione juuaret, ita & vocare in consortium felicitatis potest, vt sit hoc diligentiæ adeò Regi proficuæ præmium. Videtur item id facere posse pretio accepto, quando id in Regiam vtilitatem cædit, vt si detector sit pauper, vt esse ordinariè solent, nec habens ea, quæ ad laborandum in Minâ necessarium est, ex quo Regia vtilitas impedietur; promouenda sanè subsidio illo pecuniæ ob consortium affirmatum Quidquid de periurio aut mendacio sit, ex quibus contra justitiam nihil resultat.

Dico tertiò: ordinationes, quæ disponunt [Assertio 3. Idem statuens de spectantibus ad ius tertij.] aliquid in ordine ad jus tertij seruandum, obligant grauiter in foro conscientiæ. Ratio est obuia; quia in earum violatione contra justitiam peccatur. Tales sunt aliquæ, de quibus Cap. Præcedenti. Et illæ, quæ de Indis Minarum detectoribus loquuntur, vt videri potest apud citatum Escalonam pag. 105. num. 3. Cùm enim Minas etiam habere possint, non nisi violatâ iustitiâ ab illis excluduntur. Similiter, qui extraneos remouet, cùm illis hæc sit concessa facultas, vt apud eumdem Pag. 106. num. 7. Item quæ de præconizatione Minarum procedit, vt non se intromittant, qui post illam accesserunt, iam enim aliis jus quæsitum Titulo 1. Ordinat. num. 12. Illa etiam quæ est Titulo 2. numer. 1. & 2. circa partes, in quibus excessus mensuræ fuit, & per iudicis sententiam sunt aliis adiudicatæ, nequeunt enim contra illorum voluntatem retineri, nisi aliquid speciale occurrat, ratione cuius forum conscientiæ possit probabiliter foro animæ non conformari. Talis insuper illa ex Tituto 6. n. 1. de concedendo introitu per Minæ portam ad Minas alias ingredi volentibus, & sic aliæ.

Dico quartò: ordinationes, quæ circa [Assertio 4. similis circa Indorum damna, aut aliorum, & tantùm esse obligationem naturalem.] vitanda Indorum damna, & aliorum forsitan extant, obligant grauiter in foro animæ: de iis nonnullæ Capite præcedenti sunt indicatæ, & ratio obligationis est perspicua, vbi quidem leges charitatis, & justitiæ vrgent, neque ratione ciuilis præcepti videtur specialis malitia in transgressione contrahi, quia præceptum tale solùm deseruit ad obligationem naturalem, quæ aliàs instat, declarandam: neque enim vt numer. 13. dicebamus, vllum est indicium auctæ obligationis, neque opus fuit addi illam, quandoquidem jam erat, & satis premens, & ita non debuit nouus laqueus apponi conscientiis minime timoratis.

CAPVT III.

De conquirentibus Minas in fundis alienis.

CIrca hoc sunt duæ priores Ordinationes [Duæ circa conquirentes Ordinationes.] Tituli 1. Prima pœnam imponit resistentibus conquisitioni dictæ in terris Commendæ agriculturâ exercitis, pastioni deputatis, & similibus. Secunda de volentibus conquirere in vineis, aut arboretis, & his fideiussio imponitur de damno compensando. Quod si Minæ diuites euaserint, vnum pro centum domino reddendum. Si verò conquisitores fundum emere voluerint, nullum illis tributi onus relinquitur: nequit autem ad venditionem compelli, nisi ob Minarum prosecutionem. Quâ cessante, venditum potest fundum repetere pretio redhibito. Registrationis autem tempore debet domino fundi pars Minæ adiudicari, sexaginta vlnarum; neque illa pro parte est pretij computanda, circa hæc

Dico primò. Peccat grauiter, absolutè [Assertio 1. non posse sine graui peccato conquisitioni resisti.] loquendo, qui Minarum conquisitioni resistit. Constat; quia Ordinationi Regiæ in bonum commune promulgatæ nequit tutâ conscientiâ resisti. Pro quo est illud D. Pauli Rom. 13. vers. 2. & 3. Qui resistit potestati, Dei ordinationi resistit. Qui autem resistunt, ipsi sibi damnationem acquirunt: [Rom. 13. v. 2. & 3.] nam principes non sunt timori boni operis, sed mali. Dixi absolutè loquendo; quia multoties occurrere possunt rationes, propter quas possit conquisitio talis impediri: vt si conquisitores homines sint [Limitatio quædam.] occupationi isti iam diu vacantes, & frustrà, vnde pro ridiculis habentur; meritò tales possunt ab huiusmodi occupatione repelli, & curari, vt ad sanam mentem reducantur, somnia potiùs, quàm vera iudicia secuti.

Dico secundò: quod de vineis dicitur, videtur [Assertio 2. quid circa conquirentes in vineis.] extra rem, quia vbi vineæ proueniunt, neque auri neque argenti Minæ esse possunt. Vnde volentibus in illis conquirere meritò potest resisti, quia malitiosè videntur procedere, aut inscienter. Idem etiam ferè de arboretis fructiferis dicendum, & ita prudenter ordinatio cauit de fideiussione damnorum. Legendus Plinius Lib. 33. cap. 4. [Assertio 3. circa compulsionem ad venditionem fundi.]

Dico tertiò: si inuenienti Minam in fundo alieno non obstet domini eiusdem fundi possessio, non debet per potestatem publicam ad venditionem compelli: vnde quod dicitur. Sino fuere para seguir las minas, ita est intelligendum, vt possessio prioris domini obstet prosecutioni. Ratio autem est clara; quia nemo possessione proprij fundi etiam à Rege potest expelli, nisi quatenus illa communi bono obstare constiterit. Quia secus circa vineam Naboth res se habebat, Regi Achab ad voluptatem, & non ad necessitatem, arridentem, etsi impiissimus, non tamen est ausus, etiam dato pretio illius, vsurpare. De tragædiâ autem hac occasione excitatâ copiosè agitur 3. Reg. 21. vnde & scriptores communiter ita, vt dogma certissimum secuti, pronuntiant.

Dico quartò. Pensio vnius pro centum, [Assertio 4. de pensione vnius pro centum.] ita est accipienda, vt non debeant deduci expensæ, sed juxta modum soluendi quintum, & decimas, & communem pensiones soluendi rationem.

Dico quintò: obligatio soluendi illam est [Assertio 5. obligare in conscientiæ foro.] grauis in Conscientiæ foro. Probatur; quia est pretium oneris impositi, & ita ex justitiâ: si dicas damna persolui. Id certè non satisfacit, quia præter damna, amissionem scilicet fructuum ex euulsis plantis aliisue, inducta est seruitus pretio æstimabilis, & incommoda multa, quæ facilè possunt peruideri. Item quia Minæ sunt Regis, & eas cum eo onere effodiendas concedit, ad quod se obligant Conquirentes.

Dico sextò: si pagus, in quo Mina est [Assertio 6. ordinationem in pago etiam Ecclesiasticorum habere locum.] conquirenda, ad Ecclesiam pertineat, verosimile est posse similiter circa illum procedi. Quod ex eo probatur: nam terra cum eo onere transit, & cum eo ab Ecclesiasticis acceptatur: neque enim debent illi bono communi se opponere, cùm præsertim ex conquisitione tali nullum ipsis sit damnum superuenturum, immò magnum possit emolumentum prouenire, expensione, & parte Minæ, quam, etsi per se exercere nequeant, possunt tamen vendere, & redditus in eâ considerabiles constituere. Quamuis hoc minùs conueniens sit ob Minarum fallentias, & ita venditio ea commodior accidet, quæ pecuniâ constiterit numeratâ, aut post spatia non longa securè persoluenda, sed hoc ij, ad quos spectabit, pro re nata poterunt meliùs arbitrari.

CAPVT IV.

Minarum pretium quomodo computandum.

EX dictis Cap. 1. vers. 35. habetur in [Ordinatio circa non allegendam enormissimam læsionem, & illius fundamentum, & obligatio.] venditione Minarum non posse læsionem etiam enormissam allegari. Cuius ratio esse videtur quia per lites solet opus istud adeò vtile impediri, & ita quod ad hoc spectat, conscientiæ contrahentium remittitur: neque enim credendum est leges velle iniuriis patrocinium exhibere; & prætereà pretij iusti exactior æstimatio difficilis probationis est: Mina enim numquam quid intra se contineat, ostendit; venæ namque fertiles visæ, solent quandoque languescere, & vel finiri, vel vix sumptus æquatura præbere. Et aliquando ex contrario accidit, diuitiis non speratis: vnde ex eo, quòd post venditionem deprehenditur, non potest enormis læsio probari; quandoquidem venditio juxta præsentem æstimationem rei venditæ debet celebrari, & non ex euentu, qui varius esse potest, & cui se, qui emit, & qui vendit, se exponunt, vt est communis doctrina, in iacturetis, in sponsionibus, assecurationibus, ludo, & aliis comprobata.

Ex hoc autem videtur deduci in venditione [Non videri talem esse posse, cùm pretium quodlibet videatur iustum, sicut in contractibus pluribus.] huiusmodi non posse locum habere enormem, vel saltem enormissimam læsionem, cùm enim adeò incertùm sit, quod ex Minâ sperare quis potest, non apparet vnde talis læsio accidere possit, & ita quouis pretio potest obtineri, & hoc quidem magis conforme dispositioni legis, de quâ dictum: ob incertitudinem namque latentium diuitiarum rectè judicare potuit quodlibet pretium esse iustum, circa quod partes scienter & prudenter conuenerunt. Et circa aliqua modum hunc venditionis, vt quodlibet pretium censeatur iustum, circa quod partes conueniunt, communis sententia firmat in venditione sub hasta, de quâ dictum aliàs, & valdè etiam probabilis in rebus multis, quæ non sunt vitæ humanæ necessariæ, sed ad voluptatem, aut ornatum seruiunt, ob peregrinitatem æstimabiles. Sic enim sentiunt, Sotus, & Nauarra, apud P. Lessium Lib. 2. Cap. 15. num. 15. & alij. Quod & probant Belgici Turipani. Quod ergo in his, & aliis licet, saltem probabiliter, poterit etiam in Minarum venditione licere. Pro quo

Dico primò. Circa venditionem [Assertio 1. idem affirmans in prima detectione.] Minarum cùm primò deteguntur, iustum pretium censeri probabiliter potest illud, circa quod contrahentes conueniunt, sublatis dolis, & fraudibus. Hoc videtur ex nuper dictis sufficienter persuaderi.

Dico secundò: si Mina iam cognita sit, & [Assertio 2. circa alias negans pro foro conscientiæ.] iuxta peritorum judicium illius valor sit definitus, enormis in eo læsio non licet pro foro animæ. Probatur ex dictis suprà Titulo 4. num. 219. circa rerum pretium, & deinde, quia iuxta communem æstimationem Mina hæc tantùm valet; ergo varians notabiliter pretium, lædit etiam notabiliter, & ita iustitiam notabiliter violat. Prætereà; ordinatio non obstat quia iuxta illam dolus nequit alligari: atqui dolus in conscientiâ non licet, neque ex eo quisquam commodum reportare potest, & licet certa regula sit, quæ inter alias Iuris in Sexto, ait, scienti & consentienti non fieri iniuriam neque dolum. Est. 25. qui tamen dolo ad consentiendum inducitur, non est dicendus consentire, quia ignorantia facit inuoluntarium; non ergo ordinatio ad forum conscientiæ debet extendi: sicut neque ea, quæ Doctores circa modos alios venditionis dicunt, quia in illis specialis ratio est, quæ in præsenti non occurrit; & vt occurrere diceretur, deberet eorum auctoritate fulciri, quia est exceptio communis regulæ; cùm tamen nihil tale contingat.

Dices in casu prioris Assertionis rationem [Obiectio vt ratio vtriusque Assertionis sit eadem.] eamdem occurrere, quia etiam in eo datur communis æstimatio; iudicio enim peritorum habetur quid Mina recèns inuenta promittat. Cùm ergo eo non obstante, possint contrahentes sibi legem circa pretium statuere, quod regula Iuris admittit in Sexto, dum sic habet: Contractus ex conuentione legem accipere dignoscuntur: videtur idem in Casu Assertionis secundæ dicendum.

Ad quod dico instantiam non vrgere; quòd [Fit illi satis congruâ ratione, & exemplis.] si vim aliquam habet, ex conuerso potiùs arguendum, vt scilicet in casu priori etiam possit esse obligatio conscientiæ ad compensandam læsionem. Et certè id est verosimile; vnde tantum diximus oppositum posse verosimiliter sustineri. Et est sanè diuersa in vtroque ratio iam insinuata: Mina enim recèns detecta, etsi communi iudicio possit quoad pretium æstimari, est tamen verosimile iudicium illud esse fallax, vnde neque omnium, neque peritorum semper est; quod secus accidit in Minâ, cuius per experientiam est conditio deprehensa: vt in nonnullis aliis est videre: vinum enim nouum aliter æstimatur, ac iam temporis processu probatum, & similiter mancipium, de quo experientia nulla habetur, vt alia omittam, de quibus frequentia experimenta succurrunt.

CAPVT V.

Minerarius an possit viuum argentum vendere, quod pro Minis propriis eidem à Regiis Officialibus moderato pretio venditur.

ARgentum viuum cùm solus Rex [Ratio dubitandi.] per Officiales suos Minerariis vendere possit; qui habere Minas aut proprias, aut sibi locatas comperiuntur, illud quidem moderato pretio tradit, cùm tamen secundùm vulgarem æstimationem maius sit, vt suprà Titul. 5. Cap. 10. & Titul. 9. Cap. 5. diximus. Hinc aliqui lucri occasionem arripientes, metallum, quod pro argenti beneficio accipiunt, pretio dicto, aliis maiori tradunt, erga Minas proprias parum soliciti, vnde & Indos pro eisdem acceptos vendere etiam soliti, de quibus dictum in superioribus. Modò de venditione quærimus; an scilicet liceat cùm ad proprij argenti beneficium tribuatur, & præsertim maiori pretio, cuius emolumenti non apparet fundamentum.

Dico primò: si metallum dictum [Assertio 1. negans, vbi jura Regia fraudantur.] vendatur eò deferendum, vbi Regia iura magnum sunt detrimentum habitura; non licet venditio, & est graue peccatum cum onere restitutionis. Probatur; quia metallum istud à Rege eâ lege traditur, vt in Minarum eius, qui emit, fructibus insumatur, commodum inde suorum iurium habituro; & qui emit ad id se obligat, non recepturus aliàs metalli vnciam: ergo conuentioni dictæ non stans, grauiter peccat, cumq́ue aliàs Rex suis iuribus defraudetur, nulla restat ratio, ob quam possit à peccato & restitutionis onere sic vendens excusari.

Dico secundò: si quis metallum accipiat, [Assertio 2. negans, item in casu alio.] quod si ipse non emisset, aliis tradendum fuisset suis in Minis laborantibus, peccat etiam mortaliter, cum obligatione restitutionis. Probatur; quia in contractu delinquens modo dicto graue damnum aliis infert, quibus metallum maiori pretio vendit, qui illud erant moderato, iuxta taxam à Rege impositam, accepturi.

Dico tertiò. Metallum emens, & [Assertio 3. secus statuens diuerso in casu.] vendens modo dicto, quod tamen aliis dandum non fuisset, quia vnusquisque suam habet quantitatem assignatam, etsi videatur grauiter peccare ob infidelitatem in contractu, non tamen est ita ad restitutionem aliquam obligatus, vt non possit verosimiliter excusari. Probatur; quia Rex non patitur iurium suorum graue detrimentum; quod enim ipse daturus fuisset, dabit alius, cui metallum ad eumdem effectum traditur: lucrum autem, quod ex tali venditioni reportat, fructus industriæ est, licet cum infidelitate coniunctæ.

Dices: contractum venditionis prioris [Obiectio ex eo quod venditio videatur inuoluntaria ex parte Regis.] fuisse nullum ob rationem indicatam, quia Regi est inuoluntarius, cùm ex ignorantiâ procedat: si enim constaret emptorem istum suis in Minis non laborare, neque metalli vncia ad beneficium traderetur. Sed licet hoc non leuiter ad probationem partis contrariæ deseruiat, vnde illa valde verosimilis est; non tamen penitus conuincit, vt pars alia non debeat aliquomodo probabiliter reputari. Licèt enim ignorantia [Fit illi fatis cum doctrina congrua circa ignorantiam non semper inuoluntarium reddentem contractum.] faciat inuoluntarium generaliter loquendo, id tamen exceptionem habet, vt non procedat quando contrahens, id, quod reuerà non faceret, non vult irritum prorsus haberi. Vt cùm quis vendit aliquid vili pretio, ignorans citò futuram rerum talium raritatem, & ita pretium augendum; contractus sustinetur, etiamsi ex ignorantia procedat; & cùm quis vendit inimico, quem talem esse ignorauit, minimè aliàs venditurus. Aut rem meliorem pro alia dedit, ex iis quæ idem habent pretium, & volebat sibi, aut alteri reseruare, & sic in aliis. In casu autem nostro similiter accidit, quia Rex sic contrahens, nusquam significauit contractum dictum esse nullum, & penitus irritandum; sciens metallum sic venditum suo non fine fraudari. Quod autem non reddatur nullus contractus, ex eo quòd sit lege prohibitus, vnde argui posset ad probandum venditionem factam ab eo, qui metallum emit, esse nullam; communissima sententia est, & ita ex eâ parte probabilitas positionis dictæ nequit infirmari, de quo & nos suprà.

Sed quid de Regio Ministro vendente [De Regio Ministro argentum viuum non laboranti in Minis tribuente.] metallum dictum iis, quos scit in Minis suis non laborare. Respondeo grauiter peccare, & teneri ad restitutionem damnorum, quæ ex venditione tali in Regium possunt patrimonium redundare. Tenetur autem in defectum eius, qui immediata caussa est, & quia tales homines numquam restituere solent, debitis plurimis prægrauati, dici possunt primariò teneri; quia juxta ea, quæ communiter accidunt, est in rebus moralibus iudicandum, vt non semel dictum aliàs.

An autem Minerariis dari metallum dictum [Quod de tribuentibus creditò contra rescripta Regia.] creditò possit. Negant plura Regia rescripta ob difficilem solutionem; vnde multa millia argenteorum ponderum Regi ex huiusmodi confidentiali venditione debentur, quorum plurima numquam soluenda; quia ad impossibilitatem redacti debitores. Quod equidem Minarum exilitate non accidit, licet aliquando tales sint, sed sumptuum istorum hominum granditate, ex quibus multi superflui, & vani. Nihilominùs Regij aliqui Ministri, rescriptis prædictis non obstantibus, & recuperandi periculis anteuisis, contra illa egerunt; quia visum ipsis sic Regij patrimonij caussam vtilius agi; si enim ita non venderetur, parum argenti suppeteret, quandoquidem Minerarij præsenti emere pecuniâ non poterant, vnde & in ipsos iacturæ ingentes, detrimenta in Regem, & circa bonum publicum præiudicia non leuia sequerentur. Et pro securitate recuperationis specialia firmamenta prouiderunt. Quæ omnia cùm ex peculiaribus circumstantiis pendeant non aliâ regulâ, quàm Regij seruitij post maturam deliberationem veniunt mensuranda. Vnde onerandæ conscientiæ tunc tantùm periculum incumbit, cùm sine vrgenti ratione metallum creditò venditur, quæ venditio, si non rectè cedat restitutionis obligatio, suborietur, Regium Ministrum grauatura. Et hos quidem ante visitationem, aut syndicatum, cùm sit manifestum damnum, & hæc de Minerariis, vt iam ad alios.

TITVLVS XI. DE PROTECTORIBVS INDORVM, AC QVIBVSDAM ALIIS.

CAtholicorum Regum nostrorum prouidentia erga Indos eximia [Protectorum institutio.] in eo præter alia plena Christianæ, & paternæ pietatis, elucet, quòd Indis speciales Protectores assignauìt, & qui in vrbibus præcipuis resideant, ad quos illi suis negotiis accurrant, quæ ab illis pro potestate sibi traditâ possunt dirigi, & libellis formatis promoueri. Neque enim quidquam agere, seu expedire possent, siue in iudicio, siue extra illud sine illis, vt ex D. Feliciano à Vega, obseruat D. Solorzanus. Tom. 2. Lib. 1. Cap. 27. num 70. & in Politicâ pag. 237. & 238. in cuius §. 2. mentionem eorum facit, quibus Senatoria toga sicut Regiis Auditoribus cum Fiscalium titulo, & prærogatiuis aliis attributa. Sed quando hæc scribo iam in Peruuio generatio talium Protectorum extincta est, quæ, vt credo, non adiiciet vt resurgat, vt verbis Scripturæ vtar. Deillis ergo addenda hoc loco nonnulla, & de quibusdam aliis, quia hoc maximè pro Indis videtur speciale: pro quibus sit

CAPVT I.

Protectores Indorum quibus sint obligationibus intra Conscientiæ forum obnoxij.

PRima, & circa quam solicitè [Prima obligatio circa munerum acceptionem.] aduigilandum, illa est; ne ab Indis munera extorqueant, quod non tantùm verbis, sed modo ipso agendi contingere potest, dum iis, qui vacui veniunt, operam minùs promptam exhibent; contribuentibus faciliores. In quo quidem grauissimè delinquitur, cum restitutionis onere, quia coactum est quidquid per huiusmodi inhumanum agendi modum habetur; iuxta dicta aliàs cum communi Doctorum sententiâ, hîc maxime locum habente, vbi de miserorum caussis agitur, pro quibus congruum salarium habent Protectores. Quòd si aliquid omnino spontaneè offerant, quod ex circumstantiis coniici potest, si ante negotij expeditionem sit, nullatenus admittendum, quia etiamsi spontaneæ obligationis coniecturæ videantur suffragari, vix est credibile ex corde procedere; quando neque ij, qui ditiores sunt, sponte quidquam offerant caussarum patronis, Iudicibus, administris. Post negotium autem expeditum, [Qualia, & quando accipi possint.] non ita videtur scrupulus vrgere, quia tunc gratitudinis titulo datur; & satis esse exiguum solet, quod Indi offerunt: solentque ægrè ferre donariorum repulsam, quia in personæ contemptum, & ex defectu amoris existimant ita secum agi; vnde & maximè spirituales viri, qui euangelica ministeria circa illos exercent, talia solent admittere, ne si repulerint, contristentur. Non est autem eadem ratio de donis ante negotij expeditionem, quia illa ex amore non procedunt; vnde non ita molestè ferunt eorum benignam depulsionem.

Secunda vt humanos, & affabiles se Indis [Secunda circa humanam tractationem, sub mortali obligantem cum restitutionis onere.] exhibeant, cùm enim illi indolis timidioris sint, si Protectorem minùs humanum inueniant, ab incepto desistent, & iniuriis frequentibus opprimentur. Dictum de hoc aliàs, sed identidem repetendum, & inculcandum talibus in hoc grauia, & multiplicia esse peccata posse, & cum restitutionis onere, quia officio desunt, pro quo salarium accipiunt, & damnorum caussa sunt, quæ patrocinio suo poterant impedire. Quia verò dignosci non poterit, quot, & qualia damna sint, vt restitutio illis possit exæquari, eo vtendum restitutionis genere, quod Doctores circa huiusmodi incerta tradunt, de quo etiam à nobis dictum, & compositionis beneficium, quod Bulla præstat, conuenienter huc adsciscendum, refugium optimum peccatorum. Obligatio restitutionis dicta pertinet ad caussam, Non obstans, de qua vulgaria carmina, quæ omnes exponunt de restitutione agentes, & præsertim Societatis Auctores.

Tertia obligatio circa breuitatem [Tertia circa breuem negotiorum expeditionem. Vbi de damnis ex retardatione secutis.] expeditionis versatur; peccant proptereà grauiter Protectores, qui aliis occupationibus intenti, quæ ad Indos spectant, non nisi post moras molestas ipsis, & frequenter noxias, attingunt: cùm cogantur illi sub insalubri cœlo diutiùs agere, & non rarò morte finire letigium, aut prætensionem iustam terminare. In quo quidem ad intelligendum quàm graue ex frigido isto patrocinandi modo onus conscientiæ consurgat, non est opus multùm philosophari, cùm res adeò perspicua sit. Posset autem excusatio aliqua circa ista prætendi, si recens illud arbitrium de Togatis Protectoribus, qui Fiscales etiam Tribunalis Cruciatæ sint, & in absentiâ Fiscalium in Regijs Prætoriis locum eorum teneant. Vti cœptum est executioni mandari, perpetuum haberetur. Cessauit tamen illud in Peruuio, vt initio Tituli dictum, (an alibi nescio) quia id minùs est conueniens iudicatum. Cùm enim occupatio illorum esset multiplex, vna illa omnium præcipua, Indorum cura non poterat opportunè, & iuxta rerum occurrentium exigentiam sustineri. Fiebat ergo primum nouissimum, & nouissimum, primum præpostera mutatione.

Quarta, ne respectu aliquo priuato [Quarta circa contractus, ne ipsis noxij, ob humanos respectus.] patiantur Indos ad aliqua se obligare, quæ ipsis sunt detrimentum allatura. Eorum siquidem contractus debent ab ipsis approbari, & potest frequenter accidere, vt ij, præ iudicij paruitate, facilè in aliquid consentiant, quod non leue sit adducturum dispendium, ad quod etiam fraude, aut violentiâ induci: quibus omnibus Protectoris officio contra eumdem, si charitati, ac iustitiæ satisfactum velit, sua non quærens, neque eorum, qui sua etiam, non quæ Iesu Christi, quærunt. Sunt [Indi hereditas Christi.] autem Iesu Christi pusilli isti, qui in eum credunt, postulati ab ipso, & à Patre vti hereditas propria condonati, vt apud summum extat vatem Psalm. 1. v. 8. Postula à me, & dabo tibi Gentes hareditatem [Psalm. 2. v. 8.] tuam, & posseßionem tuam terminos terræ. De quibus & Apostolus Hebræor. 2. v. 13. citato Isaiæ loco 8. v. 18. Ecce ego, & pueri mei, quos dedit mihi [Hebr. 2. v. 13.] Deus. Et certè quando illi non quæruntur, quia ipsorum spirituale, & temporale commodum non attenditur, id quæritur, quod magno quærentium malo reperietur. Inueniatur manus tua [Psalm. 20. v. 9. & 10.] omnibus inimicis tuis; dextera tua inueniat omnes, qui te oderunt. Psalm. 20. v. 9. Horrendum, quod sequitur: Pones eos vt Clibanum ignis in tempore vultus tui. &c. v. 10. In tempore quidem vultus Dei: [Vindex formidabilis Deus contra non attendentes votum eius.] nam modò non videtur esse tempus vultus eius; quia ad illum non habetur ab hominibus, quem debuerant habere, respectus; sed priuati respectus omnia subuertunt, dum à multis nihil amplius, quàm commodum proprium attenditur. Sed erit, erit sanè tempus, cùm Dei vultus eiusdem contemptoribus vindex iniuriarum suarum [Campensis.] terribilis apparebit. Ponet eos vt Clibanum ignis: vbi Campensis Paraphrasis, Æstuare facies eos tamquàm furnum incensum, quo tempore iratum te illis ostendens, Domine, ira tua dissipabit eos, & vorabit eos ignis.

Quinta, Protectioni Indorum ita incumbere, [Quinta, circa prouidenda ex officio, non expectatu querelis.] vt non expectet eorum querelas, sed ex officio, quæ videntur nocitura, depellat; hoc enim ipsum protectionis nomen importat. Si aliquid contra Indos disponi per publicam potestatem, aut quamuis aliam intelligat, occurrat statim, & damna ex tali dispositione imminentia repræsentet: si præsertim noua onera circa Minarum labores imponenda præsentiat, aut de stipendio pro labore, quem circa multa sustinent, minuendo tractari cùm generaliter augendum videatur. Et maximè si circa eorum instructionem in rebus fidei, & Sacramentorum administratione [Dei ad instar beneficentissimi Protectoris.] defectus notabiles deprehendat. Sit ergo Dei instar, qui dum Protector dicitur multorum bonorum auctor solicitus prædicatur. Eccli 34. v. 19. & 20. dum sic ibi: Oculi domini super timentes eum. Protector potentiæ, firmamentum virtutis, tegimen [Eccli. 34. v. 19. & 20.] ardoris, & vmbraculum meridiani, deprecatio offensionis, & adiutorium casus, exaltans animam, & illuminans oculos, dans sanitatem, & vitam, & benedictionem. Circa quæ vtiliter poterit Protectoris consideratio [Graue in defectu posse peccatum admisceri.] interdum occupari. Et in quintâ hac obligatione conscientiam grauiter onerari posse, indubitatum est; si videlicet nihil ex offic io Protector agat, sed partium semper petitionem expectet. Nec timori cedat, dum Magistratuum superiorum voluntas obstiterit; hoc enim onus cum officio susceptum. Et quemadmodum vt salarium sibi absque quadrantis detractione reddatur, non verebitur semel, & iterùm Magistratum vrgere, timore postposito; ita & adire eumdem debet pro Indorum defensione, vt præmium labori respondeat, iniustè aliàs reportandum. Nec dubitet se libentiùs audiendum cùm iustitiam aut misericordiam pro miseris petit, quàm cùm pecuniam sibi. In priori enim per eum ipsa iustitia, & misericordia; immò & Deus ipse perorat, in alio autem cupiditas terrestris sanguisuga. Et in hoc etiam restitutionis obligationem [Et obligationem restitutionis.] intercedere posse non videtur dubitabile, cùm damna non leuia possint ex omissà protectione succedere, quæ scilicet graue peccatum sit. Quod adeò verum est, vt etiamsi à Regio Indiarum [Viriliter obsistendum, etiam Consilij supremi decretis.] Consilio decretum aliquod veniat Indis aduersum, eidem sit sub obligatione dictâ viriliter obsistendum, quia ex minùs legitimâ informatione credendum est originem habuisse: Indorum enim caussæ ab huius Concilij dominis benignis semper oculis inspiciuntur, vnde quod contrarium apparet non est sine discussionis beneficio suscipiendum.

