VIdetur sanè in illis difficile quòd si [Difficultas circa dies 20. post renuntiationem.] renuntians non superuiuat dies viginti post renuntiationem, officium amittat: cùm possit contingere vt post emptionem tali renuntiationi locus non fuerit, superueniente morte. Item, quia cùm talis dispositio ob vitandas fraudes sit, quæ solent sub mortem in renuntiationibus talibus accidere, vt omnes agnoscunt, & constat ex Schedulâ Ann. 1622. apud Dom. Solorzanum suprà, Pag. 1005. §. Y porque: multoties illæ non sunt, quod constare facilè potest ex loco, tempore, aliisque circumstantiis: vel quia renuntiatio facta est in personâ filij, aut vnici aut maioris. Quibus euentibus inhumanum apparet officium [Obligare legem in illo.] deperdi, & hæredes nullum posse ex eo emolumentum reportare. Sed hæc non obstant, quò minùs leges renuntiationis justæ debeant judicari. Contractus enim ex conuentione legem accipere dignoscuntur, vt est ex Iuris attestatione certissimum. Quando ergo Rex & emens ita contrahunt, vt lege statutum est, videat qui emit quid sibi expediat, non enim ad contrahendum adigitur: & quandoquidem sub illis conditionibus sibi expedire reputat emptionem, non est cur debeat in contractu aut ipse aut alius iniustitiam reclamare. Quamuis ergo fraudes desint, ius ad officium amittitur respectu renuntiatarij, ac [Oppositum non improbabile.] hæredum, quia sic conuentum est, licèt fraudibus eo pacto sit intentum obuiari, quæ meliùs tali modo dispositionis vitantur, si videlicet prædicto modo feratur; quæ dicitur præsumptio iuris & de iure, iuxta satis vulgarem doctrinam: quamuis oppositum non videatur improbabile. Vnde si quis falso instrumento renuntiationem in suâ personâ factam probaret tempore requisito per legem; licèt grauiter in eo peccaret, in confectione scilicet instrumenti & illius vsu; officio tamen obtento, posset illud in conscientiâ retinere, ob communem sententiam de legibus in præsumptione fundatis.

In casu autem priore, quando videlicet [Casus excipitur, vitæ breuioris post emptionem.] quis non superuiuit viginti dies, non videtur locus esse dispositioni legis, & ita immeritò hæredes emolumentis officij priuarentur. Quando enim adimpletio conditionis stare nequit, non nocet ei, per quem non stat defectus implementi. Imputari non debet ei, per quam non stat, si non fecerat, quod per eum fuerat faciendum. Regula 41. Iuris in 6. vbi casus plures apponit Glossa. Potest autem in euentu dicto contingere, vt quis renuntiauerit: & tunc quæstio oritur an valitura renuntiatio respectu illius, vel officium sit hæredum cum obligatione medietatis pretij persoluendæ. Ad quod dicendum videtur non esse obligationem standi renuntiationi, nisi renuntiatarius sit etiam hæres: quia non est vnde obligatio oriri possit. Licèt ex eo quòd non fuerit locus dispositioni legis, id beneficij habeatur, vt non debeat officium amitti: ex eo tamen quòd non stante spatio ad renuntiationem statuto, illa valida futura sit, tale quid non sequitur: deficiunt enim quæ pro valore renuntiationis, vt illius forma, statuta sunt. Sed certè [Quid pro praxi.] casus est dubius, & ad forum iudiciale deducendus, ac pro renuntiatario sua etiam sunt fundamenta: vnde iudices poterunt quod sibi verosimilius videbitur, iudicare. Et ita circa hoc, grauamen conscientiæ nullum, pro quo inuestigando nos præsertim laboramus.

§. V.

An liceat renuntiatio facta in fauorem filiorum in eâ ætate, in quâ illi seruire nequeunt, dummodò per substitutum id præstare queant.

ALiqui negatiuè respondent, & iuxta [Circa renuntiationem in filijs seruire impotentibus, qui validam negant.] hunc sentiendi modum latam sæpiùs in Limano Prætorio sententiam affirmat Dom. Solorzanus suprà, pag. 1002. §. Pero sin embargo. Et hoc quidem ante huius caussæ decisionem, quæ iam extat quoad omnes, siue filios siue consanguineos, aut extraneos; vt videri apud eumdem potest Pag. 1003. in fine. & Tomo 2. Lib. 5. num. 112. Dom. Escalonam §. 1. num. 9. & Antonium de Leon. Tractatu de Confirmationibus Regijs, Parte 2. cap. 22. num. 22. Videtur autem [Schedulam circa hoc non justificatam videri.] decisio talis non penitus iustificata; quia leges Regni quoad Hispaniam contrarium statuunt, vt videri potest L. 41. & 42. Titul. 20. Lib. 2. & in Pragmaticâ, Ann. 1590. die 13. Iunij. Non patitur autem æquitas vt pro Indiis secùs statuatur, cùm non appareat ratio, quæ pro eo videatur vrgere: cùm præsertim in venditione officiorum profiteatur Rex velle se publico bono consulere, nec proprium interesse circa illam ampliare, sed arctare potiùs: vnde prohibet quædam erga eamdem fieri, quæ in Hispaniâ sunt vsu recepta, & ad maius interesse patrimonij Regij conducunt: vt videri potest apud D. Solorzanum Pag. 1001. Col. 1. & D. Escalonam §. 2. num. 5.

Deinde, hoc quod Schedula recentior [Ex aliorum sententia, alia pro eodem extante Schedulâ, robur adaitum, rationibusque alijs.] statuit, iam erat per aliam statutum An. 1581. de quâ Dom. Solorzanus Pap. 996. in principio. Et tamen, eo non obstante, plures aliter censuerunt, ob grauia fundamenta, quæ idem adducit Pag. 1002. §. En quanto, & seqq. Et tenuit expressè doctus & eruditus Antonius de Leon suprà, cap. 8. Non videtur autem plus vrgere nouior decisio. Prætereà, inconuenientia omnia, quæ ex renuntiatione tali timeri poterant, in venditione officiorum deuorantur: vendi enim possunt Minoribus, qui per substitutos seruiant, etiam in Indiis; cùm enim casus exceptus non inueniatur, Iuri communi statur, per leges paullò superiùs citatas. Ex quo videtur fieri non esse illas magni momenti: si enim talia essent, non apparet credibile à Regiis Consiliariis permittenda. Vbi ergo est eadem ratio, eadem debet esse Iuris dispositio. Tandem, decisio præfata in Indiis ægrè recepta est, & pro eâ instanter supplicatum, vt testatur Dom. Solorzanus Pap. 1004. §. De la qual. Quando autem leges tales sunt, non [Leges vt reluctantibus imponi nequeant.] videntur secundùm omnem rigorem obligare, quia inuitis imponuntur: cùm tamen in omni lege publicâ populi consensus requiratur: non enim inuiti possunt opprimi homines liberi & ingenui, qui occidi non possunt, vt loquitur Caramuel in Theologia morali, numer. 185. quod & tenent plures Doctores apud Dianam Parte 1. Tractat. 10. Resolut. 1. & 2. quos & ille sequitur, vt videri potest Resolut. 2. §. Sed quidquid.

Propter hæc videri alicui posset sententiam [Sententiam fauorabilem pro praxi nihil iuuare.] istam posse verosimiliter defensari. Sed certè, licèt verosimilis sit, in praxi nulli esse adminiculo potest. Cùm enim res ista ad forum exterius spectet, & à Regiis sit iudicibus agitanda: illi proculdubio in fauorem Fisci iudicabunt. Quid ergo Minori renuntiatario verosimile illud poterit suffragari? Item, cùm lex hæc neminem grauet, nisi volentem grauamen tale spontaneè subire, dum contrahit non debet amarè conqueri, & se iniustè grauatum proclamare. Vt num. 173. dicebamus. Et per hoc soluitur quidquid [Contrariæ fundamenta disiecta.] pro aduersâ sententiâ est adductum, & adduci potest. In Hispaniâ quidem contractum vult Rex currere aliter quàm in Indiis; suo iure vtitur, vt priuatus posset, si vtrobique contractum celebraret; cùm aliàs pro discrimine prudentes possint occurrere rationes. Quòd si æquitas vniformitatem suadet, id est vbi de contractibus agitur, contrarias pro diuersitate locorum non habentibus qualitates; cùm aliunde sint illi voluntarij, & neminem nisi volentem, & in re quidem maximè spontaneâ, grauent. Sicut autem contra æquitatem non censetur, quòd priuilegia aliqua emptoribus Indicis concedantur, quæ tamen in Hispaniâ non admittuntur, quia in vnaquaque terrâ suus vsus, vt notissimo prouerbio circumfertur: ita similiter in casu, de quo loquimur, æstimandum.

Inconuenientia autem, quæ similia in [Non esse idem inconueniens in renuntiatione, ac in venditione.] venditione & renuntiatione videntur, admitti quidem possunt: sed vt non deuorentur in renuntiatione, & in venditione admittantur, ea esse ratio potest: quia si qua illa sunt, patrimonij Regij incrementis compensantur; quod inuenitur in venditione, & non in renuntiatione: in hac enim nihil plus Rex habet, quàm si in beneficium cuiuslibet alterius fuisset renuntiatum: cùm tamen in illâ, ex eo quòd fiat in fauorem Minoris, plus debeat accipere, quàm si in personam capacem fieret. Et vt demus nullum maius interesse fore; non vult Rex multiplicari inconuenientia, quæ in vno permitti ratio non incongrua compellit. Et hæc insuper lex inuitis non ponitur, vt ex dictis constat; cùm nullus ad contrahendum nisi valdè spontaneus accedat. Vt taceam [Inuitis posse leges imponi.] Caramuelis doctrinam ab aliis improbari: inuitis enim leges imponi possunt, quando ad id justæ caussæ concurrunt, vt constat in omnibus legibus, quæ de gabellis, ac nonnullis aliis populo iniucundis, feruntur. Pro quo videri potest Diana Parte 9. Tractat. 5. Resolut. 18. vbi cum multis affirmat posse leges inuitis imponi. Quod & quamplures ac grauissimi scriptores tenent apud eumdem Resol. 1. citatâ. Quibus adde P. Palaum Tomo 1. Tractat. 3. Disput. 1. Puncto 13. Non est ergo cur debeat lex prædicta vt iniusta condemnari.

§. VI.

An qui officium emit, allegare possit enormißimam læsionem.

ALiquando illam contingere dubitari [Læsionem quamlibet non posse ab emente allegari, quæ probent.] nequit; non quidem dolo vendentium, sed ignorantiâ facti, in officiis præsertim nouis, vt in officio Cancellarij Limanæ Audientiæ compertum: quod magno emptum pretio, exiguum emptori emolumentum præstitit. Circa quod negatiuè resoluit D. Escalona §. 2. num. 8. cum aliis, quos citat in margine. Lit. L. & est quidem ita decretum per Schedulam Ann. 1609. & aliam 1617. apud eumdem. Quod justificari ex eo potest, nam respectu Regis idem statuitur, & ita allegare nequit quantumuis enormem læsionem. Quod quidem intelligendum est de officiis vendi solitis, de quibus leges loquuntur, non de aliis, de quibus num. 167. ne leges praxi contrariæ videantur. Nihilominùs Dom. Solorzanus [Contrarium praxi & ratione fundatum.] Pag. 1006. §. Pero sin embargo, affirmat in Limanâ Audientiâ huiusmodi expostulationes admissas, & in fauorem expostulantium judicatum, nihil contrarium Regio Consilio respondente: juxta doctrinam grauium scriptorum asserentium, propter dolum, qui in huiusmodi contractibus præsumitur, non posse allegationem læsionis dictæ, etiam per Principis rescriptum excludi. Sed certè, cùm non semper dolus sit, vt vidimus, ad aliud est solidius fundamentum recurrendum, quod ex ipsâ læsione desumitur adeò exorbitante: non enim justitiæ conforme, vt ea non reparetur à Principe, in quo supremum emicat exemplar æquitatis. Nec videtur ex eo [Par conditio ex parte Regis ad justificandum contractum non sufficit.] justificari, quòd Rex parem conditionem subeat, & se ad non opponendam læsionem adstringat: nam quid tandem sit ille facturus ignoramus: & prætereà conditio non est æqualis. Nam licèt patiatur ille læsionem, ius tamen ipsi ad recuperationem officij restat, quod per varios casus potest ad ipsum redire: quod secùs accidit in emptore. Item, Regi reparatio læsionis in vno vel altero exigui momenti est, adeò amplum patrimonium possidenti: priuato autem magni est profectò momenti, qui in emptionem officij totam solet substantiam impendere, aut eximiam certè portionem. Notasse autem iuuat in prædicto Audientiæ judicio non attentam Regij Concilij decisionem, vbi & ratio & commune ius contrarium videntur persuadere: vt hinc ad alia argumentum fieri queat, in quibus tamen hærere iudices solent, mulctam, aut increpationem eiusdem Consilij formidantes.

§. VII.

An officium renuntiari poßit in fauorem Ecclesiæ, aut Religionis.

CIrca hoc Dom. Solorzanus Pag. 1004. [Non posse officium in Ecclesiam aut Religionem renuntiari, qui, & quæ probent.] §. Y de lo que, & Tomo 2. lib. 5. num. 114. affirmat resolutionem iuxta dicta de Minoribus conformandam, propter rationem non solùm similem, sed vrgentiorem. Excluduntur enim qui seruire per se non possunt de præsenti; cùm tamen processu temporis apti esse possint: quod tamen in Ecclesiâ, & Religione locum habere non potest. Præterquàm quòd ius ad officia manet in fisco radicatum, vt si vacauerint, ad ipsum regrediantur: quod tamen stare nequit, si in eos, qui mori nequeunt, renuntientur. Præter repugnantiam, quæ inter officium tale, & statum sacrum apparet, ac diuersitatem fori, quæ non potest non Regiis esse judicibus permolesta, quia litibus obnoxia: vnde non videtur credibile renuntiationem talem iuxta Regis esse voluntatem.

Nihilominùs sunt qui contrarium [Contrarium placere alijs, & quæ eorum fundamenta.] censeant, quia casus iste non inuenitur exceptus, neque à simili argui potest in hoc genere, sicut non arguitur ex venditione ad renuntiationem in fauorem Minoris. Intercedit etiam hic Religionis fauor, propter quam solent etiam quæ stricti iuris sunt, vt priuilegia, de personâ ad personam extendi; quia summa est ratio, quæ pro Religione militat. L. Sunt personæ. D. de Religio. & sumpti. funer. Videatur P. Sancius Lib. 8. de Matrimonio, Disput. 1. num. 13. vt euidentius sit odia non amplianda circa illam, iuxta notissimam Iuris regulam, quòd odia restringi, fauores conuenit ampliari. Et quod alter non debet alterius odio prægrauari 15. & 22. in 6. Pro quo ipse Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 14. num. 70. [Resoluitur cum Rege circa hoc non contentiose agendum.] Ceterùm hæc omnia parùm proderunt, quandoquidem res ista ad tribunalia est Regia deducenda, in quibus contra Ecclesias, & Religiosos sententia proferenda. Vnde expediet non armis iustitiæ certare, sed benignitatem Regiam implorare. Neque enim insolitum est officia talia Religiosæ alicui familiæ concedi, per substitutos administranda. Adducta autem in contrarium non [Pro negatiua adductis respondetur.] vrgent: similitudo namque rationis in venditione deficit, vt vidimus. Quòd non moriatur possessor, fauore Religionis potest admitti: cùm possit etiam accidere, vt officium alicui venditum numquàm sit ad Regium patrimonium reuersurum. Cùm etiam per substitutum administrandum sit, nihil sequitur Religiosæ quieti, aut Ecclesiæ statui disconueniens. Quod autem ad diuersitatem fori attinet, minimi est impedimenti, siquidem cum substituto agendum, qui ad laicum forum penitus pertinebit. Faciat ergo Rex vt libuerit: cùm enim liberè vendat, emptorem poterit, quem maluerit, admittere, & non sibi [Conditionem non transferendi in Ecclesiam vt queat Rex apponere.] benè visum reprobare; conditionesque apponere congruentes, etiam Ecclesiasticis exclusis, vt in legibus, quæ de fideiussoribus agunt, & Ecclesiasticos non esse admittendos edicunt, sed laicos, quos vulgò dicimus Abonados, id est, bonis præditos. Similiter etiam Rex Mineras auri & argenti Ecclesiasticis vendere prohibet: & iis, quibus tradit, sub eâ conditione concedit, vt ad eos non perueniant, & sic alia, quæ in odium Ecclesiasticorum non fiunt, sed securitati propriæ consulendo. Vt si quis nolit Clerico domum locare, eò quòd ipsos difficiles in soluendo sit expertus. Videatur P. Sancius Lib. 2. Consiliorum Cap. 4. Dub. 57. num. 7. 8. & 9.

§. VIII.

An vindicato per retractum Regio Officio, à Regio Fiscali, quod renuntiatarius volebat sibi, sed iuxta minorem æstimationem, quàm reuera haberet, ad id testibus falsis inductis: si posteà pluris vendatur, debeat renuntiatario id, quod ipsi debetur, reddi secundùm æstimationem, quam prætendebat ipse, aut secundùm eam, quam venditio ipsa maiorem ostendit.

Exempligratia, Volebat renuntiatarius valere [Casus appositi decisio iuxta Regium rescriptum statuenda.] duodecim mille, vnde ipsi danda sex, si primus sit, aut octo, si secundus. Venditum est autem officium viginti quatuor, an danda duodecim, aut sexdecim? Et in fauorem renuntiatarij iudicatum in Quitensi Prætorio, affirmat Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 5. n. 118. & in Politicâ pag. 1006. in principio. Contrarium tamen pro lege statutum in Regio Consilio testatur ibidem. Quod & tenet D. Escalona §. 5. num. 4, & iure quidem optimo, tum ex iis, quæ prior ex citatis adducit: quia scilicet nulla renuntiatario infertur iniuria, si eidem detur, quod ipse fisco dandum contendebat. Licet ad hoc responderi possit, illum quidem ita contendisse, sed cùm ipsi fuerit frustratum intentum, standum vero officij pretio, quia ob prætensionem suam officium valorem proprium non amisit. Ideò euidenti aliâ agendum ratione, ex eo scilicet quòd per retractum fiscus dominium acquirit [Illius fundamenta.] officij, & ita vendit vt potest, nec tenetur ex suo dare alteri, qui ius nullum erga officium habet: dominij enim translatione ius omne amisit, sicut amitteret, si priuatus quiuis illud pretio obtinuisset. Iuuat Cap. Ex eo, de regulis iuris in 6. vbi sic dicitur: Ex eo non debet quis fructum consequi, quod nisus est impugnare. Et in pœnam quidem delicti priuari penitus omni emolumento potuit, vt non sit mirum si cum eo ita agatur, vt aliquid de pretio recipiat, in cuius potestate quantum esset illud valiturum officium ignoratur.

§. IX.

De obligatione petendæ confirmationis.

DEbet qui emit confirmationem à Rege [Pro confirmatione habendâ quid iuxta leges faciendum.] intra quadriennium petere, licet pro aliquibus remotissimis Prouinciis quinquennium, aut sexennium jndultum inueniatur. Intra septuaginta autem dies (aliàs sexaginta, vt apud Dom. Solorzanum citato Lib. 5. num. 105.) se debet renuntiatarius Proregi præsentare aut Gubernatori, secundùm quod in Regia schedula iam citatâ contentum. Id si non fecerit, officium amittet, & de illo Regis nomine disponetur, duabus tertiis partibus eidem datis, & alia Regio fisco adiudicata. Vbi quidem renuntiatario onus tantùm præsentationis intra dictum terminum constituitur, non verò primo possessori. Cuius ratio esse potest: nam in renuntiatione [Primi possessoris, & aliorum discrimen.] fraus aliqua præsumi potest ob dilationem, non verò in primo possessore, qui officium est auctoritate Regiâ consecutus.

Vterque autem confirmationem [In amissione officij cuius temporis habenda ratio in ordine ad pretium.] Regiam debet postulare. Circa quod dubitari potest, an si officium propter moram imputabilem amittatur, & sic Regio vendatur nomine, plurisque quàm emptum sit, habenda sit ratio valoris præsentis ad reddendas partes dictas, an eius, in quo est prior emptio celebrata, aut renuntiatio facta. Et videtur vti certum asserendum habendam præsentis temporis rationem: quia aut officium est sub dominio eius, qui amittit, & sic pretium ad eum spectat, vti rei propriæ, pœnâ conuentionali deductâ. Aut dominium translatum est in fiscum; & ita etiam eum suo valore transit, neque est cur debeat prior possessor eo defraudari. Si enim pœnam meretur, iam eam soluit tertiæ partis, & officij etiam amissione. Quòd si mora imputabilis non fuerit, quia scilicet submersa nauis, in quâ Acta ferebantur, aut aliud impedimentum minimè voluntarium superuenit: manifestum est amissionis pœnam [Cap. Non est.] non incurri; mora enim non nocet impeditis, quibus nec tempus currit. Sic in Cap. Non est, de regulis [Cap. Imputari.] juris in 6. vbi sic dicitur: Non est in mora, qui potest exceptione legitimâ se tueri. Et Cap. Imputari, ibidem. Et Cap. Cùm non stat. & [Regiorum Officialium circa prædita obligationes.]

Et quia de Regiis Officialibus titulus iste procedit, adnotare oportet illos grauiter peccare, si quadriennio exacto ad confirmationem impetrandam, & præsentandam concesso, illam non exigant, quia illâ deficiente, officium amittitur. Vnde & ad restitutionem tenentur damni inde Regio Fisco superuenientis, juxta sæpiùs dicta. Si tamen post quadriennium Confirmatio præsentata fuerit, non est admittenda: sed neque officium vendendum: quia Regium [Notandum pro venditione deficiente confirmationem.] Consilium solet circa hoc benignè se gerere, & indultum impartiri. Sic enim accipiendum quod dicitur in schedulâ Ann. 1627. non debere admitti, nisi priùs Regium Indiarum Consilium de re totâ certioretur. Non ergo vendi officia debent: alioqui inutilis esset certioratio. De quibus hæc satis.

CAPVT XXIII.

De Regiis Commendis, & magnis inde prouentibus.

COmmenda dicitur ius ad tributum [Commenda quid.] Indorum: ratione siquidem illorum talia tributa recipientibus commendati manent, vt ipsorum defensioni, instructioni, & temporali ac spirituali profectui curam debeant solicitam adhibere. Commenda ergo vt ad Regem spectat, & ipsius est incorporata Coronæ, ius ad tributa importat; de quibus dictum Titulo 1. Cap. 16. Nonnulla autem hoc loco adijcienda, ex quibus illud quæstionem pulsat, an sit standum Indici Prætoris informationi coràm [Circa numerum tributariorum standum esse informationi à lege præscripta, & non retaxa vltima.] Notario Prouinciæ, Indorum Parocho, atque ipsorum Regulo seu Gubernatore, juxta præscriptam formam, ex quâ constat tot & non plures esse Indos tributarios; vel tutâ conscientiâ possit tributum numeri maioris exigi, secundùm retaxam vltimam: sic enim in vsu esse consueuit. Et videtur manifestum standum eidem, quia authentica est, & fidem faceret in quocumque alio negotio: ergo & in isto; ex cuius opposito plures iniustitiæ sequuntur, dum alij pro aliis coguntur soluere: cùm vix ad designatam vnicuique taxam sufficientes habeantur. Et quidem retaxatio, seu reuisitatio, juxta quam exigi tributa solent, à Prætoribus facienda decernitur in Regiâ epistolâ Anni 1571. ex quo constat de eorum rectâ agendi ratione plenam fiduciam haberi: ergo & credendum illis in prædictâ informatione, quæ vim habet retaxationis. Quòd si [Obiectio ex Fiscalis citatione diluta.] dicatur retaxationem seu reuisitationem debere fieri cum citatione Regij Fiscalis, & Regiorum Officialium, qui designaturi aliquem sunt, retaxationis actis adfuturum, vt constat ex adductis à D. Escalona Cap. 15. num. 3. & ita, dum hoc non fit, Prætoris informationem non subsistere ad effectum remittendi tributa non soluta. Id certè non videtur obstare: nam citatio talis, & designatio interessentis actis, ad plenam & solemnem rei talis constitutionem pertinet, & vt eâ positâ non possit vlterior inquisitio fieri ad taxæ complementum, quæ priùs fuerat constituta. Ex quo non sequitur sufficientem fidem non facere instrumentum Prætoris, ad non vexandum illum, & præsertim Indorum Regulos; cùm tamen vlterior fieri inquisitio possit, vt tributarij, qui desunt, inueniantur. Et Indos quidem sua oppida passim deserere nec facilè à Regulis deprehendi posse, verius est quàm vt indigeat probatione. Vnde iniustè vexantur illi, vel quia non quærunt, vel quia absentiæ caussâ præsumuntur, dum suis eos commodis seruire faciunt, in custodiendis scilicet gregibus, aut nundinationibus exercendis: quod non rarò euenit; sed informatione præfatâ, suspicio remouetur.

Illud etiam quæstionis est, an species, [Species posse exigi modò in eadem, qua olim quantitate, licet mutetur valor.] quæ præter pecuniam vt partes tributi penduntur, iustè exigantur modò in eadem quantitate, quâ olim, cùm modò pretiosiores habeantur. Videtur namque illud minùs æquitati conforme, vt scilicet onus maius sit, cùm personæ non habeant mutationem. Sed dicendum id fieri tutâ conscientiâ posse: quia cùm rerum pretia passim mutentur, molestissimum esset & ferè impossibile tributa ad quotam prioris valoris resecare. Præterquam quòd si species pretiosiores sunt, etiam eâ ex parte substantia Indorum augetur, cùm maiori pretio possint fructus & textilia sua vendere, exemplo decimarum, quæ constantes sunt quidquid circa earum valorem diuersitatis obtingat: Decimæ enim & tributa comparari solent, ex adductis à Dom. Solorzano Tomo 2. Lib. 1. Cap. 21. num. 1.

Quæri item potest an ad vendendas species [Nouem præconia ad earum venditionem non semper necessaria.] nouem præconia ita necessaria sint, vt ea omittere graue peccatum sit, obligationem restitutionis inducens, nam totidem lege constituta sunt. Vbi certum est, si ex omissione detrimentum aliquod Regio patrimonio superueniat, obligationem restitutionis incumbere, iuxta sæpiùs dicta. Si autem attentis circumstantiis non indicentur necessaria, & solùm occupationem Regiis pariant Officialibus, nulla suberit obligatio. Quo euentu sine infidelitate aut mendacio testari Tabellio poterit necessaria præconia præcessisse [Tabellio vt fidem facere possit, Notanda doctrina] juxta legem: quia licet nouem non fuerint, juxta legis mentem pauciora sufficiunt, quando ex pluribus nihil sperari majoris interesse possit. Immò etsi dicat nouem, non videtur grauiter peccare, quia mendacium in re nullius momenti accidit: & vt videtur, etiam veniale, intelligi possunt nouem non numero, sed virtute aut æquiualentiâ: non obstantibus quæ adducit P. Oñate Tomo 1. Disput. 46. n. 102. & 103. quia nec iuramento, nec legibus, aut fidei publicæ id videtur contraire. Iuramentum enim grauem obligationem supponit: & vbi illa non est, nouam non addit, vt dictum aliàs, & præsertim Titulo 6. num. 4. Leges autem non vrgent, vt vidimus; nec præsidium publicæ fidei vacillat, quia in eo non læditur, cùm damnum ex prædictâ attestatione sequatur, in quâ & veritas iuxta æquiualentiam dictam reperitur. Ampliora loco citato initio Capitis dicta, & dicenda plura cùm de Commendatariis inferiùs disseremus, Titulo inquam 7.

CAPVT XXIV.

De monopolio niuis, & Regio inde compendio.

QVomodo illud Limæ fuerit [Monopolium niuis ritè posse constitui.] constitutum refert D. Escalona Lib. 2 Parte 2. Cap. 22. & potuisse à Rege id fieri, quæstuosâ ex eo acceptâ pensione, ex multorum doctrina circa hujusmodi rerum genera potest comprobari. Et videri potest P. Lessius Lib. 2. Cap. 21. num. 148. vbi ad propositum nostrum ait tunc licitum monopolium futurum, quando aliter rem, circa quam versatur, nemo sufficienti copiâ vellet inuehere ob sumptus, quos non facilè poterit recuperare. Id enim in casu nostro accidit: ingens enim niuis copia necessaria est ad satisfaciendum ciuium desiderio, temporibus æstu infensis, de quâ non posset haberi securitas, nisi monopolio auctoritate Regiâ constituto: cùm videamus, eo etiam extante, defectus aliquos accidere, quos molestissimos ciues experiuntur; non obstante amissione grandis lucri, & non leuis pœnæ conuentionalis incursu.

Videtur autem circa hoc specialis [Difficultas specialis ex defectu necessitatis, cui ista est pensio consignata.] emergere difficultas ex eo quòd, licet ad monopolium inducendum congrua ratio sit, quam adduximus, de copiâ sic meliùs prouisâ Reipublicæ: emolumentum tamen in eiusdem Reipublicæ vtilitatem conuertendum videtur, quando ex eo Rex nulli speciali necessitati comperitur occurrere: pro quâ pensionem posse tantum exigere, cùm monopolia concedit, Doctores indicant, vt videri potest apud P. Lessium loco citato. Circa quod & P. Molina apertiùs loquitur Disput. 345. §. Dixi monopolia, vbi illa eiusdem [P. Molina.] verba: Regem quippe tunc à peccato excusat publica neceßitas, in quâ est. Similiter P. Rebellus Parte 2. Lib. 9. quæst. 7. num. 3. Pater Azor Tomo 3. Lib. 5. Cap. 23. §. Tertiò quæritur. Ioannes de Medina Cod. de Restitutione quæst. 30. §. Penultimo Bonacina Disput. 3. de Contractibus quæst. 2. Puncto 6. num. 9. & alij. Vt enim testatur D. Escalona suprà, emolumentum hoc ad sumptus pro nouo palatio Boni Successus consignatum est, cuius certè nulla videbatur esse necessitas, vt voce publicâ circumlatum: iis præsertim temporibus, quibus opus est ad sacra extorquenda consurgere, vt negotium Regni & Religionis Princeps optimus prosequatur. Cùm aliàs grauis obligatio [Principes sumptus non necessarios tenentur sub mortali refecare.] sit supremis adnata Principibus ad sumptus inutiles, aut certè non necessarios resecandos, vt omnes clamant Scriptores, quorum aliquos congerit P. Oñate Tomo 2. Disput. 46. Sect. 2. in fine; junctis iis, quæ habet. num. 62. Pro quo & videri possunt P. Molina Disputat. 667. num. 5. P. Thomas Sancius Libr. 2. Consiliorum Cap. 4. Dub. 2. num. 8. P. Azor Tomo 2. Tib. 11. Cap. 7. §. Est quoque. P. Fagundez Tomo 1. in Decalogum Libr. 4. Cap. 15. num. 5. & alij. Quî ergo potuit monopolij niualis pretium ad sumptus dictos destinari? Illud namque ex ciuium bonis extractum, in eorum debuit vtilitatem dirigi, cùm aliud necessitas non videatur postulare. Per quod quidem grauamen Sisæ, quod iam diu premit, posset imminui, & ita tolerabilius redderetur.

Ad quæ responderi potest ædificia [Ædificia magnifica Reges decere.] magnifica Reges decere, & ad commune bonum quodammodo spectare, vt Regius splendor hoc pacto crescat, & apud nationes exteras in maiori æstimatione per Legatos videntes, & audientes habeantur. Pro quo sic Cassiodorus Lib. 7. 5. Regis nomine locutus: Hæc nostra sunt [Cassiodorus.] oblectamenta, potentiæ imperij decora facies, testimonium præconiale regnorum; hæc legatis sub administratione monstrantur, & primâ fronte talis dominus esse creditur, quale eius habitaculum comprobatur. Et ideò magna voluptas est prudentißimæ mentis, pulcherrimâ iugiter habitatione gaudere, & inter publicas curas animum fessum reficere dulcedine fabricarum. Sic ille. [Pro illis quomodo pensio aliqualis imponi queat. Quod casui præsenti applicatur.] Etsi autem pro huiusmodi fabricis grauari non debeat populus, quando aliæ decentes sunt; si tamen moderatum aliquid hinc inde corradatur, quod non ægrè toleretur, non debet vt injustum & penitus damnabile notari. In casu autem nostro sic contingit: vnus enim est, qui pretium monopolij soluit, & hic grauamen non subit, sed lucratur: illis autem, qui niuem asportare poterant, & quæstum ex eo fecisse commercio, si quid molestum accidit, minimæ considerationis est, quia ad lucrum aliunde, fortè securiùs, quærendum possunt animum applicare. Ciuibus insuper nihil infertur injurium, cùm niuem moderato pretio accipiant, & cum majori securitate, vt diximus.

Quòd verò emolumentum dictum in [Respublicas posse collectare juxta multorum sententiam.] bonum Reipublicæ posset conuenienter expendi, verissimum quidem est, sed ad id Rex non tenetur, quia ad sumptus publicos propria habet bona, & si illa non sufficiant, jus collectandi, quod Rebus publicis competit, eò quòd gabellæ, aut vectigalis nomine non veniat compellandum. Vnde illud in ipsis complures Doctores admittunt: vt videri potest apud P. Fragosum Tomo 1. Disput. 7. num. 68. & Tomo 2. Disput. 3. §. 5. numer. 122. vbi plures adducit. Quod cum multis tenet P. Palaus Tomo 6. Disput. 3. Puncto 6. n. 3. Licet sint qui contrarium censeant: accedente autem licentiâ Regis, quæ obtinetur facilè, scrupulus omnis abscedit. Quæ quidem ad iustificandam [Rationes aliæ pro iustificatione monopolij niuis.] consignationem prædictam videntur sufficere: cùm præsertim palatium dictum perfectum jam sit, pro cuius conseruatione, si faciendi sumptus, vt videtur necessarium, jam necessitas intercedit, ex quâ solent exactiones licitæ reddi: si autem minùs necessarium sit, quàm id, quod defertur, tot aliæ necessitates pullulant, vt ad eas subleuandas possit prouentus talis applicari. Cùm insuper minoris illud jam quantitatis sit, quia & minoris lucri monopolis, non ita vrgentibus caloribus, & sic rariore ad hydromelim concursu, ac moderatione circa hoc succedente, eò quòd multis incommodis nimius infrigidatæ aquæ potus obnoxius comperiatur.

CAPVT XXV.

De tabernarum peculiari designatione ad incrementa Regij patrimonij.

NOuum est hoc ad pecuniæ [Tabernarum Regiarum inuentum non ita probatum, & quid praxis circa illas.] collectionem inuentum, quod aliquibus minùs decorum est visum, vt scilicet in tabernis communium cibariorum Regia collocentur insignia, & Maiestas tanta vilissimis istis misceatur. Quod quidem credo numquàm in mentem omnium Regum maximi venisset (si & hucusque venit) nisi aliquorum, qui hac viâ suis compendiis student, adinuentionum istarum auctores, sordidior industria ad hæc descendere generalem prouidentiam impulisset. Et certè satiùs foret emolumenta ista oppidis relinquere, & ad propria condonare, æquiualenti quantitate aliunde corrogatâ, si necessitas ita postulauit. Verùm si ita placet, placeat quidem, & rerum istarum Auctores in suo sensu abundent. Res ergo ita disposita est, vt cuique oppido necessarijs tabernis assignatis, quæ ad curam vrbicorum Senatorum spectant, si quis vltrà velit tabernariam exercere, compositione id pecuniariâ obtineat, inæquali quidem iuxta diuersitatem Prouinciarum à triginta octi-regalium annuâ præstatione vsque ad quadraginta: in quibus Senatores vrbici nullam iurisdictionem exerceant, sed quidquid ad eas spectat per ministros Regios disponatur.

