Dices ex Cardinali Lugo num. 35. volunta [Card. Lugo responsio.]tem testatoris esse vt det gratis, quia bona illa in eorum gratiam & non distribuentis, relinquuntur; vnde si non dat, non satisfacit debito justitiæ, cùm non det assignatam valoris quantitatem, id enim, quod pro electione accipit, minus habet electus, & ita non impletur voluntas testatoris vel aliter disponentis.

Sed contrà. Nam ibidem doctus Ma [Non satisfacit.]gister admittit venditionem esse illicitam. Prætereà, non fit satis argumento; nam etiamsi testator dicat vt detur talis valoris quantitas, non tollitur quin actio eligendi sit pretio æstimabilis, cùm sit valde vtilis electo, juxta doctrinam eiusdem, de quâ nuper: ergo designatio non obstat quo minùs aliquid pro electione accipi possit; vnde & si minùs aliquid sit habiturus, id erit consequens ad talem modum dispositionis, in quâ si voluerit eligens suo jure vti, nihil faciet contrarium disponentis voluntati: si autem liberalitate vti, vt communiter sperant testatores, integra quantitas tribuetur. Aliunde ergo deduci debet talis iniustitia distributionis, ex eo scilicet quòd pro electione nihil accipi potest, quod est statutum in L. vnum ex familia D. de legatis 2. §. Si de Falcidia, & §. Sed etsi fundum, & ita omnes ibidem Repetentes affirmant. Item, Rex etiam vult vt [Iuxta eandem vrgetur.] officia gratis ad eos deueniant, pro quorum electione constituit dispensatorem: ergo est eadem ratio. Antecedens ostendo tum ex dictis, num. 44. & 45. tum etiam quia si constiterit Proregem aliquem tale quidpiam perpetrasse, grauissimum crimen habetur, vnde & pœna competens irrogatur: voluntas autem legislatoris ex pœnæ irrogatione cognoscitur, & inde est nundinationes istas occultè fieri: licèt nihil occultum, quod non reueletur: pro quo id certissimum, quod scribit illustrissimus Mendoza suprà dub. 3. & videri potest apud Dianam Resolut. 1. tum circa Regis voluntatem, tum circa secretum, quod rebus in istis accuratur. Quæ ratio etiam est euidens, sicut præcedentes.

Dico secundò. Acceptum ex vendi [Assertio 2. obligationem esse restitutionis.]tione dictâ debet in foro conscientiæ restitui. Sic citati. Quod & rationes adductæ conuincunt.

Dico tertiò. In officiis Indicis specialissima [Assertio 3. In officijs pro Indis specialem esse rationem.] est ratio, vt nequeant vendi quæ ad gubernationem Indorum spectant, propter dicta Titulo 1. num. 169. Vt autem appareat non esse alicuius ponderis id, quod dicitur de actione eligendi, quæ sola vendatur, & non ipsum officium, expendendum est: quòd si illa sola venderetur, officium ipsum daretur gratis, & ita pro actione eligendi moderatum tantùm aliquid, quod cum eâ gratuitâ donatione posset consistere, tribueretur: Atqui non ita se res habet: nam pro adeptione officii dantur ingentes quantitates, vt loco citato dictum; nec minores quàm si officium publicæ exponeretur venditioni: ergo ridiculum est asserere officium gratis dari, & solam vendi actionem electionis.

Dico quartò. Prædicta procedunt, [Assertio 4. non obstare confictum titulum, quo venditio pallietur.] etiamsi officia non dentur titulo venditionis, sed quasi liberalis cuiusdam oblationis, aut respectu gratitudinis, ab iis factæ, qui ea consequi desiderant: nam id tantùm est velle iniustitiam, & nundinationem turpem, quæ reipsa extat, honestis vmbraculis palliare. Datur pretium pro re aliter non tradendâ, quod is, qui dat, neutiquam aliàs largiretur, & plus præ aliis danti, quod efficaciter extorquetur. Et quid aliud vendere est, quid emere? Venditio quidem est pactio mercis pro pretio, & emptio est pactio pretii pro merce, juxta L. 1. π. de contrahendâ emptione. Vbi mercis [Emptio & venditio quid.] nomine quidquid est pecuniâ æstimabile designatur, vt omnes explicant. Quod totum in casu nostro cernitur: nam & pactio præcedit, & officium est pecuniâ æstimabile, & pretium pro eo datur: ergo venditur, & emitur; quidquid auaritia pro honestando quæstu turpissimo honestis nominibus moliatur. Demus autem non esse venditionem: at officia non dantur gratis, sed pretio accepto, & id pro re, quæ non est de dominio dantis, cuius nec actio eligendi est pretio æstimabilis, contra officii proprii rationem, juxta quod Regis personam sine pretio tradentis officia, repræsentat, pro quo & est illius voluntas penitus explorata: ergo non licet huiusmodi contrahendi ratio, & onus restitutionis importat, quocumque nomine vestiatur. Hinc sequi [Malum frequens in hoc genere.]tur nec posse officia suis familiaribus vel aulicis dare, vt ea ipsi vendant: in quo & dantes & accipientes grauissimè peccant, & supra se onus restitutionis assumunt, & est hoc malum vsu frequentissimum.

CAPVT VI.

Proreges an peccent ab aliis statuta mutantes.

DIco primò. Frequenter in hoc gra [Assertio 1. frequenter in mutationibus graue esse peccatum.]ue peccatum admitti, dum ex æmulatione durâ antecessorum, dura inquam sicut infernus, juxta illud Cant. 8. vers. 6. Dura sicut infernus æmulatio, multa euertunt benè ab illis constituta pro publicâ vtilitate. In hoc enim sicut graue esse detrimentum potest, ita & graue delictum. Pro quo videnda, quæ adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 1. cap. 4. num. 69. & seqq. Lib. 2. cap. 27. numer. 76. & seqq. Cap. 30. num. 99. & seqq. Lib. 4. cap. 9. num. 33. & seqq. & locis correspondentibus in Politicâ, præsertim Pag. 866. Col. 1. in quibus eruditionis multùm, si velint, qui terram iudicant, erudiri, juxta Regii vatis monitum, Psalm. 2. v. 10. Vbi allegari nequit parem in illis esse potestatem, nec antecessores eorum manus ligare potuisse. Contra hoc enim stat, etiam cùm par est potestas, in eorum mutatione, quæ sunt pro communi vtilitate statuta, peccari. Vnde Pontifices summi, qui omnium supremâ auctoritate præcellunt, & nullis prædecessorum statutis ligantur, ea mutare nequeunt, quando Christianæ Reipublicæ com [Possunt & in eo genere peccare Pontifices.]moda comprobantur, sine graui conscientiæ reatu, quidquid de validitate mutationis fuerit. Pro quo ita loquitur S. Hilarus Pontifex (al. Hilarius) in Cap. Nulli, 25. Quæst. 1. Nulli fas sit sine status sui periculo, vel diuinas Constitutiones, vel Apostolicæ Sedis decreta temerare; quia Nos, qui potentißimi Sacerdotis administramus officia, talis transgreßionis [S. Hilarus Papa.] culpa respiciet. Et Diuus Gregorius Magnus Lib. 12. Registri Epistol. 31. & habetur in Cap. Si ea, [D. Gregor. Magnus.] Quæst. 2. Causâ citatâ, ita scribit: Si ea destruerem, quæ Antecessores nostri statuerunt, non constructor, sed euersor esse, justè comprobarer, testante Veritatis voce (Lucæ 11.) quæ ait: Omne regnum in se ipso diuisum, non stabit; & omnis scientia & lex aduersum se diuisa destruetur. Sic ille. Nec prætereunda alia eiusdem sententia citatis Causâ & Quæst. adducta, in Cap. Institutionis, & sic habet post alia: Nimis est asperum, & præcipuè bonis Sacerdotum moribus inimicum: nisi quempiam, quantacumque rationis excusatione, quæ benè sunt ordinata, rescindere, & exemplo docere cæteros, sua quandoque posse instituta dissoluere. Hæc ille: qui dum præcipuè Sacerdotum moribus inimicam pronuntiat mutationem, ad alios etiam significat mutationem talium incommoda pertinere: vt & Proreges caueant, nec leuitate, aut præsumptione, siue æmulationis imperio, ad euertenda, quæ benè sunt instituta, procedant.

Dico secundò. Proreges Indici ad præ [Assertio 2. Proreges Indicos specialius obligari.]fata specialiùs obligantur. Id ostenditur: nam in conuersione huius noui mundi adhuc sumus, ad quam omnia alia, quæ in illo aguntur, debent sicut ad finem præcipuum destinari: Atqui ad hoc satis incommoda est variatio dicta: ergo nequit sine peccati labe perpetrari. Maior est certissima, & Minor ostenditur: nam ædificando passim, & destruendo, nihil firmum relinquitur, supra quod spirituale possit ædificium assurgere; & qui gubernationi spirituali juxta curam ab Apostolicâ Sede commissam, inprimis debent attendere, huiusmodi mutationibus superuacuis distinentur. Pro quo est Diui Pauli doctrina, 1. Cor. 3. vers 3. sic scribentis. Cùm enim sit inter vos [1. Cor. 3. v. 3.] zelus & contentio, nónne carnales estis, & secundùm hominem ambulatis? Vbi ergo ob zelum & contentionem benè disposita reiiciuntur, & sic agentes carnales sunt, spirituale nequit negotium promoueri. Et de eo quidem loquebatur Apostolus, Corinthios admonens eo pacto negotium fidei nimiùm quantùm impediri. Vnde & v. 1. [v. 1. Ibid.] sic præmiserat. Et ego fratres, non potui vobis loqui quasi spiritualibus, sed quasi carnalibus; subdit posteà vers. 9. Dei enim sumus adiutores: Dei agricultura [v. 9.] estis, Dei ædificatio estis. Vbi terra crebris mutationibus quatitur, nequeunt semina cum spe fructûs aliquali committi. Cùm in ædificio factis infecta succedunt, id accidit, quod à Siracide dictum, Eccli. 34. vers. 28. Vnus ædificans, & vnus [Eccli. 34. v. 28.] destruens, quid prodest illis nisi labor? Fatendum ergo est mutationes dictas nimis incommodare causæ conuersionis: & zelum carnalem, de quo Apostolus, zelo fidei & Religionis valde esse con [Zelus carnalis zelo fidei contrarius.]trarium: ille durus, sicut infernus damnationis & perditionis regioni infelicissimæ destinatus: hic sicut cœlum, Dei gloriæ propagandæ semper intentum, vt Dauid Clamat: Cæli enarrant gloriam Dei, & opera manuum eius annuntiat firmamentum, Psalm. 18. Circa hoc autem nequit ad particularia descendi, in quibus est juxta occurrentes circumstantias judicandum; eas prouidi Confessarii dispiciant, & pœnitentes suos ne vereantur seriò & intelligibiliter admonere.

CAPVT VII.

Vt debeant Jndici Proreges Regiorum Auditorum consilium adhibere.

DIco primò. Debere quoties res exi [Assertio 1. consulendos Auditores, cùm res exigit.]git, eò quòd momenti magni sit, nec sine consilio possit conuenienter expediri. Et de consilio adhibendo res est clara: quòd autem Auditorum, ex eo ostenditur, quia tales à Rege sunt eidem Consiliarii designati, vnde & de Consilio Regis esse dicuntur: pro quo & extant Regia mandata in eorum instructionibus, de quibus Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. Cap. 3. num. 38. & Cap. 9. num. 37. & in Politicâ pag. 767. & 866. Vnde & ipse Lib. 2. Cap. 7. num. 50. & in Politicâ pag. 302. Col. 2. cum Matienzo in l. 5. Recopilat. Titulo 10. Leg. 5. Glossa 1. præceptum circa hoc agnoscit, de quo non videtur esse posse dubitatio.

Dicò secundò. Peccatum in casu dicto [Assertio. 2. omissio mortalis ex genere suo.] mortale est ex genere suo. Probatur, quia se exponere errandi periculo in negotio graui ad bonum commune spectante, aut etiam priuati alicuius, ad curam eius, qui deliberat, pertinentis, graue peccatum est: periculi enim & damni, cuius est periculum, eadem ratio est; vnde communiter Theologi eum peccare mortaliter affirmant, qui aliquid agit, aut omittit, dubitans an mortale peccatum sit, eò quòd se periculo exponat mortaliter peccandi. Pro quo videri potest Diuus Thomas Quodlibeto 8. Artic. 13. P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 1. Cap. 10. num. 6. Sayrus Libr. 1. Cap. 13. num. 3. & alij passim, qui rationem dictam reddunt, quòd scilicet se quis periculo exponat faciendi id, quod est mortale peccatum. Præterquam quod peccatum [Dubium de mortali vnde peccare mortaliter constat.] ipsum mortale reipsa vult, qui operatur dubius: nam sic velle operari, idem est ac velle tale quid facere, etiamsi mortale peccatum sit; quod non potest non esse grauis Dei offensa. Quemadmodum si quis dubitans aliquem esse regem, iniuriam inferret ipsi, absque dubio Regis esset iniuria: vult enim iniuriam irrogare illi, etiamsi rex sit: quod quidem si rex sciret, meritò grauis inflictione supplicij vindicaret. Pariter ergo in casu nostro, se periculo errandi exponere in re momenti magni, grauis damni voluntas est, dum amatur periculum: perinde enim est ac si dicat, qui consilium adhibere detrectat: Sic volo ettiamsi graue damnum ex consilij repulsione sequatur; vnde & damni ipsius voluntas intercedit.

Quòd si dicat se sibi ad deliberandum suf [Se sibi sufficere præsumptuosa responsio, contra quam alia.]ficere; id profectò magna præsumptio est. Et prætereà contra suppositionem, sub quâ procedit Assertio; quòd scilicet res sine consilio nequeat conuenienter expediri. Et quidem eo ipso quòd magni momenti sit, ita debet iudicari, nisi quis temerè agere ac præcipitanter velit: quod sine graui stare peccato nequit, nisi ignorantia excuset, quæ in Gubernatore supremo, & post experientiam sufficientiæ ad tale munus electo, nequit accidere, & ita nullatenus admittenda. Alios autem præter Regios Auditores, iis reiectis, consulere, nequit sine graui stare eorumdem iniuriâ, qui in re maximè propriâ officij, quòd à Rege est ipsis attributum, parui penduntur, & minùs idonei ad illud iudicantur. Immò & Rex ipse videtur parui pendi, qui illos ad tale munus cooptauit. Ex quo etiam fiet, vt illi in contemptum populi veniant: quod præter ipsorum dedecus, grauia alia adducit incommoda, præsertim in Indiis, vbi valde expediteos in veneratione haberi: circa quæ est facilè discursisse.

Dico tertiò. Prorex in negotiis iustitiæ [Assertio 3. In negotiis iustitiæ ad plura teneri suffragia.] tenetur maiorem suffragiorum partem amplecti, quando ad illum etiam cognitio caussæ spectat, & non sunt tantùm suffragia consultiua. Id constat: quia est iuxta stylum lege firmatum in Regiis Cancellariis, vt iuxta maiorem suffragiorum partem iudicetur, non attentâ suffragantium qualitate: quamuis contingere possit, vt minor pars præferenda aliàs videatur, eò quòd in illa viri sint prudentiâ & doctrinâ præstantes, atque exploratissimæ probitatis.

Dico quartò. In negotiis statûs non te [Assertio 4. Non ita in negotiis statûs.]netur Prorex cum maiore suffragiorum numero consentire. Probatur. Quia in eo non videtur ita stylus præualuisse. Et prætereà negotia ista non tam ex iurisprudentiæ peritiâ, & forensi praxi, quàm ex prudentiâ, experientiâ, & boni publici zelo dependent: ergo cùm in minori suffragantium parte possit hoc cum excessu ad maiorem reperiri; meritò poterit Prorex eidem suum assensum applicare.

Dico quintò. Idem dicendum est in ne [Assertio 5. Neque belli.]gotiis belli, ob similem rationem.

Sed obiicies Regium Rescriptum Anni 1593. in quo Proregi mandatur, vt si negotium non [Fit satis obiectioni ex Regio rescripto desumptæ.] patiatur dilationem, teneatur Maiestati Regis reddere rationem, cur non expediat maiori suffragiorum parti conformari, quam regulariter sequi debet in negotiis statûs, belli, & iustitiæ. Ad quod respondeo, quoad iustitiam ita esse in casibus dictis: quoad alia item ceteris paribus; si videlicet Auditores tantæ sufficientiæ sint, vt inter eos vix possit excessus deprehendi; quod regulariter debet contingere, si tales eligantur à Rege, quales pro huiusmodi muneribus exiguntur; & ita regulariter, etiam ad plura suffragia decerni; quod quando secùs acciderit, ea est ratio reddenda, quæ non potest non Regi, & Regiis Consiliariis satis conueniens, immò & vrgens iudicari.

CAPVT VIII.

Proreges Indici quomodò debeant Regios Ministros honorare.

QVòd debeant, & ad id obligatione [Honorandos à Prorege Senatores iuxta conscientiæ obligationem.] conscientiæ teneantur, nequit in dubium reuocari. Primarium enim & honorabilius eorum gremium est, in quo & Proreges ipsi præsident, & sic honoris consortio potiuntur. Vnde Athelaricus rex Romano Senatui ita scribit Cassiodori manu & verbis Lib. 8. 11. Retinetis, me Senatûs semper fouisse cœtum sed [Cassiodorus.] nunc maximè, cùm vestrum videor intrare Collegium. Sic ille: qui tandem ita rescriptum claudit. Interest nostræ gloriæ, vt quorum numerum auximus, eos propitiâ diuinitate tueamur. Hæc ille. Pro quo & extat Regium rescriptum, de quo Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 9. num. 42. & in Politicâ pag. 867. §. Y tambien. Circa gradum autem obligationis esse quæstio potest, pro quo

Dico primò. Proreges sic debent Re [Assertio 1. In defectu posse mortaliter peccare.]gios Ministros, & Togatos præ aliis honorare, vt ex honoris defectu possint lethalibus piaculis innodari. Indubitata est doctrina ex obligatione iustitiæ, quæ se ad honoris materiam extendit, vt omnes Theologi contestantur. Pro quo præsertim Societatis Scriptores, plurimi sanè, qui rem exactè discutiunt, & ex iis videri possunt, qui præcesserunt præclari duces P. Molina Tomo 5. Disput. 1. & sequenti. & Disput. 19. vbi specialiter lethalem culpam in hoc genere occurrentem exponit: sicut & Disput. 26. vbi contumeliam, quæ generaliter actionem significat honori contrariam, grauius peccatum esse ait detractione à tergo factâ. Et præterea P. Lessius Libr. 2. Cap. 11. Dubit. 27. Quibus accensendus, inter primarios quidem numerandus Cardinalis Lugo Disp. 1. de Iustitia num. 25. Disput. 14. Sect. 11. Ex quibus & aliis constat Superiores etiam inhonorantes eos qui inferiores sunt, grauiter peccare posse: vnde & de modo restitutionis inquirunt, & varios pro eôdem assignant.

Dico secundò. Circa hoc ea esse regula potest, vt tunc graue peccatum reputari debeat, [Assertio 2. Regula ad grauitatem peccati dignoscendam.] quando attentis circumstantiis contemptus est notabilis, & qui potest in dehonorato grauem dolorem excitare, ad amicitiæ dissolutionem sufficientem. Et potest vlteriùs declarari ex doctrina P. Molinæ Disput. 19. citatâ numer. 1. vbi obseruat contumeliam grauius peccatum esse furto, quia damnum infert in bonis maioris apud homines æstimationis. Sicut ergo in materia furti grauiter peccatur ablatione eius quantitatis, quam Doctores diuersimodè assignant, vt non sit necessarium esse excessiuam, sed quæ damnum non leue, dum aufertur, inducat: ita cum proportione de inhonoratione philosophandum; in quo tamen nequit determinatum aliquid designari; vnde ad prudentium est arbitrium in casibus particularibus reuocandum. Illud addendo, ex qualitate personarum inhonorationem augeri, & minui; vnde cùm Ministri Regij, Togati præsertim, viri primores sint, eorum inhonoratio grauis esse poterit ex actione, quæ erga alios leuis posset iudicari.

Iuxta quæ id potest in quæstionem ve [Cassus specialis, circa quem inquiritur.]nire, quod in hac Regum Ciuitate ante annos non multos accidit. In publicâ enim supplicatione procedens Prorex Regij Senatûs comitatu, cùm vidisset duos ex Auditoribus, quorum alter ex equestri erat Diui Iacobi Ordine, communi galero vtentes, & non honorario, serico inquam, plicis, & circumligamine curiosiùs concinnato, eos in ipso maiori foro, spectante multitudine, recedere iussit, & comminatione coëgit, cùm rubore pariter & dolore: In quo, quidquid de facto fuerit, & agentis intentione, sed reipsa secundùm se spectatâ, non videtur de grauitate iniuriæ posse dubitari, circumstantiis euentûs ponderatis: cùm præsertim illi reuerenter abnuerent, & occultationem galeri proponerent, aperto capite processuri. Sic enim id, quod minoris reuerentiæ videbatur, vitari poterat: quando & addi etiam posset, vsu non esse legem illam de singulari capitis operimento penitus confirmatam. Sed confirmatam demus, non debuit certè defectus ille tali inhonoratione mulctari, quam neque attendebant circumstantes, & ex cuius tolerantiâ non poterant scandalum incurrisse. Sic illud Cassiodori accipio Lib. 10. 13. Non debet Se [Cassiodorus.]natus corrigi, qui debet alios paternâ exhortatione moderari. Non inquam debet corrigi publicè, & cum dedecoris adiectione: de quo specialiter [Vt corrigendi Senatores.] loquitur rescriptum Regium citatum numer. 59. Moneri cautiùs poterant, & id satis vt in posterùm se viri præstantes emendarent. Vnde & apud eumdem Scriptorem sequitur: Sufficiunt hæc nobilibus, sufficiunt ista verecundis. Verba sunt [Idem.] Theodahadi regis: vt inde Proreges nouerint, quâ debeant honoris significatione Regios prosequi Senatores. Quod & de aliis dictum sit consimilis dignitatis.

CAPVT IX.

Pro iustitia quomodo teneantur Proreges Indici militare.

§. I.

De obligationibus circa commutatiuam.

QVæ ad illam spectant, ab Auditoribus Regiis expedienda frequentiùs sunt, ad quos lites circa ciuilia spectant. Pro quo tamen

[Assertio 1. Proreges ex commutatiua teneri, vt eadem ab Auditoribus stabiliatur.]

Dico primò: Proreges Indici (sicut & alij) ex obligatione iustitiæ commutatiuæ tenentur curare solicitè vt ab Auditoribus Regiis commutatiuæ item iustitiæ stabiliatur integritas, partium iuribus obseruatis. Id constat: quia ex officio ad huiusmodi curam adstringuntur, & proptereà salarium recipiunt, omnium, quæ Rex in toto Coronæ ambitu Ministris soluit, pinguissimum, vt instar operariorum laborem pretio accipiendo studeant exæquare. Pro quo est communis doctrina, vt hærere hîc debeat nullus. Neque enim dici potest ad curam hoc Auditorum spectare, quorum est conscientiæ relinquendum. Nam licèt verum sit ad eorum curam præcipuè pertinere, pro hac tamen curâ acuendâ, in eorum Præside cura debet superior excubare. Tum tem [In quibus adhibenda, cura.]pestiuum eorum aduentum ad tribunal vrgendo, ne de horis ad ius dicendum destinatis id desit spatij, quod expeditioni possit negotiorum obstare. Tum faciendo vt lites iam pridem inchoatæ, & cum incommodo litigantium interruptæ, ante alias terminentur. Tum secretiori Auditorum consessui frequenter assistendo, aut etiam in publicis tribunalibus modum agendi eorum obseruando; vt nullus neque in substantiâ, neque in modo, obligationi desit suæ: aliquos enim in huiusmodi functionibus committi defectus, frequentes solent litigantium querimoniæ comprobare. Neque est cur Iurium ignorantiam obtendant, cùm obligationis suæ nequeant ignorantiam allegare. Præterquam quod id verum, quod à Cassiodoro dictum Lib. 7. 26. verbis illis: La [Cassiodorus.]boriosum quidem, sed non est impoßibile iustitiam suadere mortalibus: quam ita cunctorum sensibus beneficium Diuinitatis attribuit, vt & qui nesciunt Iura, rationem tamen veritatis agnoscant. Sic ille. Quod in Proregibus specialiùs, viris magni frequenter ingenij, & rerum experientiâ, atque vsu sapientium illustrati..

Dico secundò. Violatio iustitiæ in casi [Assertio 2. Graue peccatum in defectu esse posse, & obligationem restitutionis]bus prædictis graue peccatum esse potest, quando scilicet damnum est non exiguum & potest etiam contingere, si, dum Auditoribus suffragia proferentibus, libertatem suffragandi impediant, voluntatis suæ signum verbis aut nutibus exhibentes: pro quo Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 10. num. 25. & in Politicâ Libr. 5. Cap. 8. pag. 817. §. La Sexta, & seqq. id fortè cauens, quod in Indiis expertus, in quibus Proreges liberiùs dominantur. Vnde obligatio restitutionis oritur, iuxta Doctores omnes, quod attentis circumstantiis iudicio prudentium liquidandum. Et quod ad salarium attinet, ex quo id deducendum, quod ob laboris defectum non debetur, facilè potest donatiuo aliquo, vt de more est, Regi facto, sine honoris iacturâ componi. Quoad partes verò læsas ob multiplicatas impensas, & damna ex priuatione possessionis rei adiudicandæ prouenientia, Auditorum conscientiæ plus grauatæ: & intricatum nimis negotium erit quid singulis respondeat vestigare. Scire tamen debent hac difficultate non esse penitus ab onere prædicto liberatos; sed, vt dixi, docti Confessarij iudicio [Quomodo illa facienda.] ab eo se poterunt, circumstantiis perpensis, expedire. Quòd si nimia difficultas rem reddat moraliter impossibilem, aut in opera pia conferant, aut Bullis Compositionis vtantur, vel etiam donatiuum Regi faciant in ordine ad bellorum expensas quas cum hæreticis & infidelibus gerit: Sic enim pium dici potest; cùm videamus hac de caussa Bullam Cruciatæ concedi. Pro obligatione autem prædictâ videri possunt Auctores, quos adducit Bassæus V. Restitutio 3. num. 16. In quo & Nauarra non esse immorandum ait Lib. 3. Capite 3. num. 476.

Poterit autem in prædicta caussa illud [Excusat non mortalis apertè in eo culpa.] esse leuamini, si Proregis peccatum non sit apertè mortale: sic enim iuuari eorum sententia potest, qui dicunt solùm ex culpa lata, quæ Theologicè talis est, mortalis scilicet, obligationem restituendi consurgere: quam vt probabilem amplectitur Cardinalis Lugo cum aliis Disput. 8. de Iustitia num. 93. & plures apud Bassæum V. Restitutio 1. quos & ille sequitur, probabiliorem affirmans. Quam & amplectitur P. Amicus Disp. 20. de Iustitia num. 93. Poterit autem hoc frequenter accidere: quia Principes isti non ita rigidè ad actiones huiusmodi se adstrictos arbitrantur, & ingenitâ animi latitudine procedunt: vel non aduertunt, aut certè non recordantur se plenâ cum aduertentiâ processisse: vnde licet grauiter reipsa peccauerint, quia tamen non exacta est talis peccatis recordatio, non debent ad restitutionis durissimum tormentum condemnari. Et pro [Quid pro extorto ab Auditoribus suffragio.] casu extorti ab Auditoribus suffragij, addi potest, vix in eo obligationem restituendi futuram, quia lites esse tales solent, vt iudices probabiliter possint pro alterutrâ parte iudicare, etiam probabiliore relictâ opinione, juxta id quod tenent plures apud Dianam Parte 1. Tract. 13. Resolut. 3. Sicut ergo illi sic iudicando, ad restitutionem non tenentur, ita neque inducens. Vbi & dubitari etiam potest an metus talis sit cadens in constantem virum, cùm Senatores eâ debeant auctoritate pollere, vt propter Proregis beneplacitum non debeant à recto deuiare. Hoc ergo sibi Prorex persuadere potest, & ita ostensionem voluntatis suæ nihil injustum à suffragantibus extorsisse. Quòd si dubitet, etiam illi probabilis sententia suffragatur, de qua Dianâ suprà Resolut. 28. pro ea Doctores adducens, & in fine affirmans esse probabilem.

§. II.

De iustitia distributiua. Quomodo erga Benemeritos exercenda, & in Beneficiorum prouisione.

DIctum de hoc Titulo 1. Cap. 5. & proprius [Distributiuæ proprius conceptus explicatus.] distributiuæ iustitiæ conceptus explicatus n. 50. vt sit virtus in Superiore residens, eum ad communium bonorum distributionem inclinans, iuxta merita singulorum, ad quos illa possunt pertinere. Vt enim citato loco dicebam, negari nequitquin respectu talis distributionis aliqua sit constituenda virtus, cùm sit ad actus honestos, & ad ordinatam vitæ rationem maximè necessarius. Hanc ergo virtutem ex ipso actu nomine desumpto distributiuam vocamus; reddit enim ius distribuendo: ergo distributiua iustitia est, sicut commutatiua dicitur, quæ circa commutationes exercetur. Quòd si dicatur honestum quidem esse actum illum, & ad iustitiam spectare, non tamen esse distributiuæ proprium, prout contra commutatiuam ab Aristotele & aliis diuisa reperitur: id equidem nequit verosimiliter sustineri: tum quia sic dicens conuenientiam nominis iuxta propriam significationem ad alia distrahit, de quibus nequit propriè affirmari: distributionem enuntiat de eo, in quo distributio non est: tum etiam quia actus dictus propriæ iustitiæ est, & non commutatiuæ vt patet: neque distributiuæ, vt asseritur: neque vindicatiuæ, vt est euidens: neque legalis; quia quomodocumque explicetur (est enim multiplex eam explicandi modus) non versatur circa communium bonorum distributionem, meritis singulorum attentis; ergo altera debet species iustitiæ constitui, quam Philosophi & Theologi huc vsque penitus ignorarunt. Et id quidem sine caussa, cùm explicari conuenientissimè possit iuxta propositam rationem.

Neque obstat, si quis dicat gubernato [Non obstare exercitium commutatiuæ pariter admisceri.]rem, cùm communia bona distribuit, iustitiam commutatiuam exercere, quia ex pacto cum Republicâ, aut Principe, à quibus salarium accipit, tenetur communia bona inter ciues cum proportione ad merita dispertiri: sicut tenetur operarius iuxta præscriptum domini, supposito pacto, in eius vineâ laborare. Dici enim potest vtramque locum habere, sed respectu diuersorum: ratione enim officij ex commutatiua obligatur ei, cum quo pactio præcessit; respectu verò ciuium ex distributiuâ: vnde si eam violet, tenebitur quidem restituere salarij partem ei, cum quo pactum celebrauit; & si supremus sit, nulli; non autem ciuibus eo emolumento defraudatis, iuxta communem: sententiam, pro quâ videri potest P. Lessius. Lib. 2. Cap. 1. num. vlt. Cardinalis Lugo Disput. 3. de Iustitia num. 51. & alij apud ipsos. Neque enim cùm officium assumit, majus ciuibus ius acquiritur; sed ille iuxta virtutum debet operari motiua, ad quarum exercitium obligatur. Et ita ad actus religionis, gratitudinis, fortitudinis, & sic de aliis, tenetur: & cùm eos exercet, si ad pactionem attendat, iuxta quam obligatio ad illos consurgit, iustitiam commutatiuam pariter exercet: sic ergo etiam possunt vtriusque iustitiæ actus copulari: & distributiuæ proprius imperari à commutatiuâ, aut etiam ex conuerso, juxta communem doctrinam Diui Thomæ de virtutum imperio, quam Theologi frequentiùs amplectuntur.

Dico primò. Proreges Indici tenentur [Assertio 1. illius obligatio in Proregibus pro foro conscientiæ.] in conscientia distributiuam justitiam exercere, in officiorum præsertim distributione. Ita Regio Rescripto stabilitum, quod extat Tomo 1. pag. 313. vbi sic dicitur: Lo mismo que os encargo en los dichos repartimientos de Indios, os encargo en lo de la prouision de los officios, salarios, y aprouechamientos de la tierra, [Rescriptum Regium.] y que tengais muy particular quenta y cuydado en justificar la distribucion de ellos, prefiriendo, &c. Ex quibus inprimis habemus officia dicta non posse [Contra quam militat officiorum venditio.] vendi, vt Cap. 5. ostendimus: sic enim iustitia distributiua exerceri nequit, nec distributio iustificari; non enim vbi venditio interuenit, attenduntur merita, sed in pretio tota est meriti substantia constituta; si enim attenderentur, etiam operarentur; cùm tamen secus accidat, quandoquidem nihil valent pecuniæ adminiculo destituta. Vbi dici nequit eamdem distributionem posse, iuxta dicta, ad commutatiuam & distributiuam iustitiam pertinere, & ita etiam posse duos coniungi respectus, meritorum & pecuniæ. Sed euasio est nulla; nam in priori causâ duæ virtutes concurrunt, quæ sibi imperare mutuò possunt; in posteriori autem respectus pecuniæ vitiosus est, vnde imperari virtuti nequit, neque ab eadem imperari; nisi fortè addatur remitti partem pretii intuitu meritorum. In quo quidem etiam iustitiæ propria ratio deficit, iuxta quam sola debet accipientis dignitas attendi, quod aliter euenit, absolutè enim iudicatur indignus, qui nisi pecuniæ adiumento nequit officium obtinere.

Deinde sequitur in violatione distribu [Et violatio potest esse mortalis.]tiuæ iustitiæ posse mortaliter peccari, & id Proregibus inculcandum; non solùm quando officia venduntur, sed quando, vt Regia lex loquitur, non iustificatur distributio, quia personarum dignitas non attenditur, sed tumultuariè, & pro libitu omnia dispensantur. In quo quidem Doctores conueniunt, & ratio est clara; nam ex tali procedendi modo grauia in Republica sequuntur incommoda, & sic agens exponit se manifesto indignos eligendi periculo, in quo non solùm [Et cum obligatione restitutionis.] contra iustitiam distributiuam, sed etiam contra commutatiuam delinquitur, quia est causa damnorum plurium, qui ex officio ea debuerat euitare; vnde & obligatur ad restitutionem, vt benè cum aliis docet P. Thomas Sancius lib. 2. Consiliorum, cap. 1. dub. 36. num. 2. vbi addit peccare contra charitatem ex qua tenetur bonum commune diligere, & etiam contra iustitiam legalem, quâ debet etiam bono publico prouidere. Sed quod [Non esse contra justitiam legalem, & quid illa.] ad iustitiam legalem spectat, eam in gubernatore non omnes agnoscunt, sed potiùs in subditis, qui debent bonum commune suo proprio præhabere; ad hoc enim virtus aliqua constituenda est, quia talis actus est honestus, & cùm sit proprii debiti, quod ad nullam ex aliis speciebus iustitiæ spectat, ad Legalem meritò dicitur pertinere. De quo ego alibi.

