Vt ergo justificari praxis prædicta possit, [Praxis vt queat justificari.] & laicæ potestatis ad rem penitus sacram extensio: multa Auctores, Hispani præsertim, allegant, professione juris insignes, ex quibus Dom. Solorzanus citato Cap. 11. Vtriusque loci Politicæ scilicet, pag. 586. & seqq. & Tomi 2. Et omnia ad vnum reduci possunt, quòd scilicet morientibus Episcopis, omnia eorum bona direptioni remanent exposita, vt neque paxillus, vt dici solet, in pariete relinquatur. Ad Regiam autem prouidentiam spectat huiusmodi excessibus obuiare, & vbi aliorum solicitudo pro defensione non suppetit, morientes, & eorum, bona in suam recipere protectionem & famulos pariter, ac creditores, vt illis, quæ explorata fuerint debita persoluantur. Quod præsertim tunc faciendum, cùm Reges Ecclesiarum patroni sunt, quales sunt Catholici, in Indiis præcipuè, & ita pro eorum bonis tuendis excubare debent, cùm constet Episcoporum bona, deductis debitis, ad eas pertinere. Pro quo citatus Auctor adducit Cap. Cùm vos de Officio Ordinarij: Quod quidem nihil ad rem videtur conducere: ibi enim de Episcopis non est sermo; de Ecclesiis autem aliis vacantibus, quæ de iure patronatûs sunt, Archiepiscopo Cantuariensi præcipitur, vt curam agat, æconomis deputatis: Ponatis æconomos, qui debeant fructus perci [Cap. Cùm vos, de off. Ordin. quid ad intentum.]pere, & eos aut in Ecclesiarum vtilitatem expendere aut futuris personis fideliter reseruare. Verba sunt Alexandri Tertii. Vbi Glossa sic infert; ex hac littera notare debeo, quòd patronus se intromittere non debet, de rebus Ecclesiæ, nisi quoad defensionem. 16. q. 7. [Glossa.] Decernimus. Vbi quod de defensione, non ex citato Capite colligit, in quo de eâ nihil, sed de suo addit, juxta patronatûs conditionem; & citati Capitis tenorem quod est Concilii Toletani 4. & prætereà de bonis, quæ spolia dici possint, nihil ibidem, sed de fructibus tantùm sermo est, pro quibus æconomus deputandus: qui autem pro spoliorum curâ deligitur, non æconomus sed curator potiùs est dicendus. Cùm autem patronus se intromittere non debeat circa res Ecclesiæ; non videtur praxis, de quâ agimus, satis in jure fundata.

Nec citatum Caput Decernimus causam [Quid Cap. Decernimus 16. q. 7.] videtur promouere, in quo tantùm decernitur; vt quandiu fundatores Ecclesiarum in hac vitâ superstites fuerint, pro eisdem locis curam habeant solicitam, atque rectores idoneos in eisdem basilicis iidem ipsi Episcopo offerant ordinandos. Verba Concilii citati sunt. [Quæ cura ad Patronos spectet.] Vbi negandum non est, quòd licèt tantùm de patronis agat, dum in viuis agunt, ad hæredes debeat priuilegium patronatûs extendi, quod aliàs est Iure firmatum, & in eadem Quæst. habetur Cap. Filijs. Cap. Considerandum, & Cap. Si plures. Illis tamen solam curam solicitam pro Ecclesiis iniungit, cum jure idoneos rectores præsentandi. Cura autem solicita haberi potest sine administratione, de qua loquimur, & modus traditur in Cap. Filijs citato, licèt de casu, in quo sumus, verbum nullum in citatis textibus reperiatur. Non videtur ergo ad patronatûs priuilegium recurrendum.

Dico ergo, praxim prædictam tolerari [Assertio 1. licere praxim jure defensionis indefensæ personæ.] posse jure defensionis indefensæ personæ, quod ad Reges præcipuè spectat. Cùm enim morientium Episcoporum bona direptioni pateant, quod frequentissima experimenta demonstrant, juxta naturalem æquitatem est, eum, cui boni communis cura committitur, in eorum incumbere defensionem. Dici tamen hîc potest id ve [Obiectio non leuis.]rum habere in ordine ad bona in tuto collocanda: & confectionem inuentarii, quam & negat cum aliis Diana Parte 4. Tractat. 1. Resolut. 110. Illis autem sic collocatis, eorum dispositionem ad Ecclesiasticos judices remittendam: iam enim cessat ratio, propter quam laica potestas se intromittere de bonis Ecclesiæ potuit, iuxta modum loquendi Glossæ. Non ergo lites circa hæc exortas & alia, quæ praxis complectitur, debent Regia tribunalia prosequi, in quibus iura Ecclesiæ pariter admiscentur; ad quam defuncti spectat hæreditas. Quemadmodùm iudex sæcularis Clericum nocere paratum, aut etiam nocentem, ne amplius noceat apprehendit; non tamen in eius causa iudicialiter se intromittit, sed eam cum apprehenso, Ecclesiastico iudici remittit cognoscendam. Nec dici potest apud Regias [Cuius confutata responsio.] Audientias prædictas causas breuiùs, & commodiùs expediri: nam vt ita sit (quod tamen non semper tale est, nam causa illa, de quâ Dom. Solorzanus num 62. & seqq. spatio est plurium annorum absoluta) non ideò debet iurisdictio Ecclesiastica vsurpari, sicut in aliis contingit. Et quidem ciuiles causæ Iudeorum, & hæreticorum apud sanctæ Inquisitionis tribunalia tardè nimis expediuntur, quod & Inquisitores ipsos scio non semel voluisse; nec tamen proptereà vt de alia deferantur tribunalia hucusque nouimus intentatum.

Quæ ratio apud me tantum momenti [Quantùm momenti habeat.] habet, vt existimem ad beneplacitum Sedis Apostolicæ necessariò recurrendum, & illud in præsenti præsumi. Sciunt enim Pontifices ita se praxim Regiorum tribunalium habere, & in magnum illam Ecclesiarum commodum cedere; vnde tolerantia non est pura abusûs permissio [Ad beneplacitum Pontificis recurrendum.] reputanda, sed condescensio; cùm alias notum sit ad sic faciendum magnorum scriptorum auctoritate Principes permoueri, & saltem probabile reputare. Vt ergo apertè non faueant, & praxim probent; saltem vt probabilem iudicio sic agentium tolerant, iuxta id quod diximus Titul. 2. num. 71. & hîc quidem doctrina illa maiori cum fundamento venit applicanda: nam in cognitione per viam violentiæ comperta est Pontificis mens, vt vidimus ibidem num. 73. cùm tamen in casu præsenti pro contrariâ Pontificis mente fundamentum nullum firmum habeamus.

Pergant ergo Audientiæ Indicæ in [Auditorem negotio spoliorum assistentem nihil sibi posse sumere.] spoliorum collectione, & rem istam sanctè peragant, cùm sancta sit. Quod tamen aliquando an ita contingat solet à multis dubitari. Pretiosa aliqua, aut curiosa iudicem inuentario assistentem sibi sumere, turpitudo est in viris tantis minimè toleranda. Quo id titulo? Laboris? Atqui pro illo pingue stipendium accipiunt, sicut & pro aliis ad eorum officium spectantibus. Alius autem prætereà non est. Sicut autem rapi quidquam nequit, ita neque viliori emi pretio, vt est manifestum. Illud non ita, an in subhastatione submittere ali [Quid cùm subhastatatione vendantur, & emptor submittitur.] aliquem posset, qui suo nomine pretium offerat, & quidem vile, agendo vt nullus illud augeat. Vbi quidem si præsertim empturis constet rem talem ab Auditore expeti, & eo circuitu pro illâ habendâ vti, videtur certum iniustitiam committi, & onus restitutionis incumbere. Tum quia ex officio tenetur functionem illam in Ecclesiæ vtilitatem exequi, cuius est publicus minister, & ita causa damni inde prouenientis: juxta dicta aliàs de Principibus, & Magistratibus. Tum etiam specialiter: quia ibi interuenit vis, & metus, quibus vtilitas illa Ecclesiæ impeditur. Quando enim tale quid accedit, non licet emptores impedire, qui pretium augeant, licèt aliàs probabile sit posse id precibus obtineri. Pro quo sunt Conradus, [Vt queat austio pretij impediri.] Arago, Vega, Emmanuel Rodriquez, Bonacina, Villalobos, & Nauarra, quos adducit, & sequitur Diana Parte 1. Tractat. 8. Resolut. 76. dicens Nauarram ante omnes citatos id docuisse, cùm tamen constet illorum aliquos esse illo antiquiores. Vis autem, & metus facilè ostenditur ex eo, quòd nullus audebit Auditoris indignationem oppositione huiusmodi prouocare; si autem pretium infra dimidium justi sit, inde manifestior [Quale sit rerum sic vendibilium.]apparet iniustitia: res enim subhastâ venditioni expositas, medium saltem, & infimum habituras pretium communis scriptorum sententia est; pro quâ Nauarra suprà; & Diana eiusdem verba proponens. Salon Tom. 2. Quæst. 77. Artic. 1. Conclusione 2. Controuers. 5. P. Molina Disp. 349. num. 11. & alii quamplures: Licèt erga summum non sit [Vltra summum qui admittant.] vna omnium sententia, dicentibus non paucis posse vendi excedenti summum, aliàs iustum, si illud possit sine fraude ab emptoribus extorqueri. Videndus Bonacina de Contractibus Disput. 2. quæst. 2. puncto 4. num. 21. & P. Lessius Lib. 2. Cap. 21. num. 35. Quod & videtur probare P. Gaspar Hurtadus Disput. 2. de Emptione, & venditione difficult. 6. Diana suprà Resolut. 55. & alii apud ipsum. Nec dissentit Cardinalis Lugo Disputat. 26. num. 45. dum ait: non esse facilè iniiciendum scrupulum circa prædictam venditionem, quòd cùm excessus est pretii, præsertim intelligendum: ibi enim donatio præsumi potest ex ementis affectione. Scio quid nonnulli secùs dicant; sed certè parùm verosimiliter.

Si verò ita submittat emptorem, vt nolit nisi justo pretio habere, nec intelligi se in eius desiderio esse; alius autem id emptoribus significet, sicq́ue minori pretio eam comparet, non videtur iniustitiam committere, & consequenter neque ad restitutionem teneri: quia causa damni non est, nisi valdè remotè, quatenus id petiuit ab alio, quod si non esset petitum, damnificatio nulla sequeretur: quod non est satis, vt absolutè causa dicatur; quia id de morali tantùm dicitur in materiâ præsenti. Quemadmodùm, qui petit ab aliquo, vt secum ludat, qua occasione [Quando est quis caussa moralis damni.] alius alienam pecuniam perdit, caussa moralis talis iniustitiæ non est; licet si non petiisset, neque etiam alius perdidisset. Caussa autem moralis dicitur cùm illis concurrit modis, qui duobus illis carminibus continentur.

Iußio, Consilium, Consensus, palpo, recursus,
Participans, mutus, non obstans, non manifestans.

Pro quibus vide breuem, & dilucidam explicationem, apud P. Hurtadum suprà difficult. 7. Nihil autem eorum in casu præsenti reperitur.

Non videtur autem hoc ita certum, vt [Negatiua non ita certa, vt opposita careat fundamento.] oppositum careat fundamento. Nam Auditor præuidere debuit eum, quem submittit, vt rem sibi gratam faciat, minori quàm possit pretio emendo, alijs clarè, aut per verosimiles conjecturas negotium detecturum. Cùm enim hoc ita frequenter accidat, juxta frequenter accidentia debuit judicare: sic enim vendi res indifferentes nequeunt, quando vsus earum frequentior est peruersus, juxta dicta Tit. 1. num. 144. nisi caussa rationabilis sit, pro quo videri potest Diana. Part. 1. Tract. 8. Resolut. 42. Vbi & Doctores adducit absolutè negantes, & admittentes, cùm [Res indifferentes quando vendi nequeant.] rationabilis caussa suppetit; præsertim ex Societate. In casu autem nostro nulla rationabilis caussa assignari potest, quæ possit Auditoris appetentiam excusare. De quibus hæc satis.

CAPVT VIII.

In recursu per viam violentiæ, & similibus, Indicos Auditores quomodo peccare contingat.

CIrca hoc nec breuis, nec leuis extat [Quid Regijs scriptis circa recursum & alia stabilitum.] Tit. 2. Cap. 7. discussio, vbi de Audientijs etiam dictum: hîc tamen nonnullis additis ibi dicta comprobanda. Et quidem Indicis Audientijs per Regia scripta cognitio violentiarum indicitur, cum eâ tamen moderatione, quæ in Cancellarijs Valli-soletanâ, & Granatensi seruatur, nullâ factâ, neque quoad casus, neque quoad modum extensione. Pro quo Dom. Solorzanus libr. 4. Cap. 3. num. 35. & in Politicâ lib. 5. Cap. 3. §. Lo decimo, vbi & de retentione Bullarum, quæ Regio Patronatui officere possunt; ac de alijs, quibus per jussiones Regias admonentur, vt attentæ sint circa actiones, & visitationes Religiosorum, & eorum Commissariorum, Vicariorum Generalium, Visitatorum, & Conseruatorum: & constito de iniustitiâ, ac notoriâ vexatione, quam faciunt, rectè ad oppressorum defensionem partes suas interponere possunt, licet hoc aliàs Audientiis Hispaniæ prohibitum sit, & solùm Regio Consilio reseruatum. l. 40. tit. 5. lib. 2. & l. 1. & 2. tit. 8. lib. 1. Hæc omnia ille, qui licet ita generaliter pro Religiosis statuat, alio tamen loco quid sit conuenientius, & à se practicatum exponit, vt vidimus citato Capite in fine.

Circa quæ illud primò obseruandum [Praxim Indicam non videri Regiæ dispositioni conformem.] venit; aut limitationem, quam Regium rescriptum apponit, vt scilicet indica Prætoria praxim omnino Pincianæ & Granatensis Cancellariarum obseruent, nullius esse roboris, aut illi se Prætoria Indica non accommodare, dum recursuum materiam videntur ampliare: & quidem cùm recursus ex eo iustificari dicatur, quòd in defensione iniquè vexati fundetur, quam ius naturale Regibus concedit, iuxta dicta Cit. Cap. num. 75. & 76. quidquid huiusmodi contigerit, in quo scilicet vexatio iniusta reperiatur, patrocinio potest Regali componi. Iuxta hæc ergo nulla debet limitatio addi; quòd si additur, signum est rationem dictam non esse penitus efficacem. [Ex Religiosis ad alios argumentum] Præterea. In Religiosis vexatio quæuis iniusta recursum admittit, iuxta dicta: ergo, & in aliis. Consequentia patet: quia eadem est ratio, & fortè in sæcularibus maior, quia Religiosi ob perfectionem sui statûs magis ad patientiam obligantur; neque amittere ea possunt in bonis temporalibus, & honoribus, quibus priuari possunt sæculares: & hac fortassè ratione Indica Prætoria suam potestatem extendunt; ob paritatem inquam rationis, vt non videantur in hoc suppositâ recursuum iustificatione saltem probabili, lethaliter peccare.

Deinde cùm specialis attentio, circa [Circa Religiosorum actiones qualiter attendere debeant, ex Regia iussione.] actiones, & visitationes Religiosorum Regiis Audientiis iniungatur, videtur ex officio posse; nullo scilicet etiam petente circa huiusmodi partes suas interponere, & non tantùm cùm agitur de alicuius defensione, & certè si oppresio alicuius notoria esset, etiamsi ille, quia nollet, aut non posset, Regio se auxilio non committeret; non deberet illud sic oppresso denegari. Si enim super Religiosorum actionibus vigilandum, ne quidquam ex illis communem pariat offensionem, & sic fræna relaxatis iniicienda: cur non & defensioni eorumdem applicanda procliuitas, vt qui onus sentiunt, pariter commodum experiantur? Cùm sæpiùs etiam contingat non esse peiores, qui molestiis grauioribus opprimuntur. Potest autem iniusta oppressio ex eo coniici, si inter imprimentem, & oppressum notoriæ fuerint simultates, & obtentâ Prælatione pœnam infligi, vt vindictæ seruiat, quod redintegrandæ seruire debuerat charitati. Et hæc quidem attentio, quæ circa Religiosorum actiones Auditoribus Regiis adeò seriâ admonitione præscribitur, eos certè attentiores reddere debet, vtita illas circunspectas gerant, quòd nihil in illis possit animaduersione dignum obseruari. Indignum enim est, vt erga se incuriosus, sit erga quem multorum oculi curiosiùs offenduntur. Vbi & no [Cur id speciale.] notandum illud, circa aliorum actiones non ita solicitam speculationem imperari: eâ quidem persuasione, quòd Religiosorum actiones à moderatione alienæ, plus ceteris exitiosæ, & contrariæ bono publico reputantur. Caueant ergo Religiosi & sibi & aliis; & ne toxica populis præbeant, qui præbere antidota debuissent: sintque tales in oculis hominum, quales in Dei, & [Quanta inde Religiosis circumspectio futura. Et munditia in Dei oculis.] Angelorum oculis sint oportet; vt non multum ab eis circumspectione dictâ exigere videamur. Pro quo sic Cassianus libr. 6. Cap. 7. Dominus arbiter, atque agonotheta residens, pugnam cursûs, & certaminis nostri iugiter spectat, vt ea, quæ in propatulo horremus admittere, ne intrinsecus quidem coalescere incautâ cogitatione patiamur; & in quibus humana cognitione confundimur, ne occultâ quidem conniuen [Cassianus.]tiâ polluamur. Quæ licet poßit hominum præterire notitiam, sanctorum tamen Angelorum, ipsiusque omnipotentis Dei scientiam, quam nulla subterfugiunt secreta, latere non poterit. Sic ille cuius vocem omnes vtinam, si audiendi habemus aures, audiamus. His præmissis

Dico primò: Recursus ad Prætoria In [Assertio 1. Sententiam affirmantem non videri improbabilem.]dica quando est notoria, & manifesta vexatio, & iuxta receptam praxim, non videtur vt improbabilis penitus condemnandus. Contrarium videtur existimare Rota in Decißione Anni 1595. quam adducit Diana Parte 5. in cuius fine sic dicitur: quia autem nota censenda esset opinio Doctorum defendentium istos recursus tamquam licitos; non erat huius tribunalis; cùm censura super doctrinarum, & opinionum, ad res præsertim Ecclesiasticas [Decisio Rotæ contrarium indicans.] pertinentium, approbatione vel reprobatione ad Romanum Pontificem pertinere noscatur. Turrecremata in Summa de Ecclesia lib. 2. Cap. 107. Sic ibi. & §. Has tamen: sic concluditur. Domini tales recursus, tamquàm illicitos numquam tolerandos censuerunt, in eaque re grauißimè lapsum Couarruuiam in pract: quæst. cap. 35. num. 3. & ceteros idem opinantes vno consensu affirmatum fuit. Sic illi. Rotam ergo, quam sibi aliàs competere negant, videntur expressisse, dum grauissimum lapsum sic opinantium non dubitent pronuntiare, licet de qualitate illius nihil dicant.

Sed certè decisiones aliæ apertissimè fa [Alias esse fauentes. Et quid ad illas in prædicta Decisione respondeatur.]uent, de quibus ibidem: eas tamen vt explicent, ne contrariæ sint, ita subdunt. Dicebant insuper Domini, quòd licet prædictæ decisiones Rotales, & aliæ similes, veræ sint, nihilominus Consilia Regia, & alij iudices laici nihil aliud facere debent præter exhibere nudum auxilium ad manutentionem: nam si ad alia procederent, recursus esset illicitus, & caussaret attentata. Lancellotus de Attentatis cap. 4. limitat. 1. num. 37. & 38. Vbi allegat aliquas decisiones Rotales & Mandosius in Tractatu commißi in formula 14. in verbo, Reuocandi: vers. Quartò quæro; quamuis fateatur prædictas decisiones esse iuri, & rationi conformes; timet tamenne ansam præbeant Regibus, & quibusuis Dominis temporalibus intromittendi in caußis beneficialibus, & rebus, ac personis Ecclesiasticis. Sic illi respondent.

Qui quidem decisiones Rotales veras esse fatentur, non damnantes recursus: Atqui illæ [Non satisfacere euidenter ostenditur.] non de recursibus ad solum nudum auxilium brachij sæcularis petendum agunt, sed in formâ consuetâ, ergo iuxta illam non veniunt penitus reprobandi, quod præsertim ostenditur in Salmantina eiusdem anni die 24. Maij, de quâ ibi, in ea enim apertè dicitur, quòd iste recursus ad defensionem propriæ posseßionis, & appellationis admissionem, non est improbatus. Non ergo de nudo auxilio tantùm agebatur. Accidit, quòd, vt ibidem dicitur initio decisionis, vnus ex dominis Auditoribus censuit Paulum Lezanum, de cuius agebatur caussa, non incurrisse censuras propter recursum ad laica tribunalia. Non est igitur sententia ista omnimodis reprobanda. Vnus enim [Vnum Doctorem ad conciliandam auctoritatem sufficere.] Doctor, & iudex ex selectissimis Orbis bene illi potuit auctoritatem conciliare. Sic Doctores, quos adducit Diana Parte 4. Tract. 4. Resol. 30. & P. Fragosus Tomo 1. pag. 445. num. 173. & seqq. sunt autem præter illum plures alij, quorum Catalogus citatâ in decisione proponitur. Post illos autem plurimi alij idem tenentes prodierunt, ab anno inquam 1595. de quibus citato cap. 7. quibus addendus illustrissimus Villaroel Parte 1. Ecclesiasticæ, & Pacificæ gubernationis, quæst. 1. Art. 12. num. 33. & Part. 2. Quæst 12. Art. 5. num. 96. de quo & specialem tractationem pollicetur.

His addendum praxim dictam complurium [Et in caussa præsenti esse quamplurimos.] sapientiâ, probitate, & religione præstantium auctoritate firmatam: eorum videlicet, qui Regum, Principum, Consiliariorum, & iudicum sic agentium confessiones audiunt. Qui quidem illos, si in malâ esse conscientiâ sibi persuaderent, non possent eisdem absolutionis beneficium impartiri. Sentiunt ergo sententiam, quam illi sequuntur, aliquatenus probabilem, & licet probabilitas exigua sit, cùm videantur Pontifices circa hoc suam mentem declarasse, vsu tamen constat, & consuetudine antiquissimâ roboratam. Et licet communiter Doctores negent in materia immunitatis posse consuetudinem præualere, quæ reprobata est in Cap. Nouerint. de sententia excommunicat. & in Authentica de sacrosanctis Ecclesiis: & apertiùs, atque vrgentiùs quotannis in Bulla Cœnæ: Pro quo videndus Diana [Et aliqualem consensum Pontificis] Part. 1. Tract. 2. Resolut. 4. Hic non solam consuetudinem allegamus, sed sententiam fundamentis aliqualibus communitam, quibus dicimus antiquam consuetudinem posse verosimililiter copulari. Et quidem Diana ipse Resolut. 5. post adductos Doctores, qui dicunt aliquas consuetudines contra libertatem Ecclesiasticam excusari posse ex tacito consensu Pontificis, quia scit & tolerat, ita infert: Ergo non est verum dicere absolutè, quòd per publicationem Bullæ tollitur omnis [Diana.] consensus Pontificis: sed dicendum est quòd stante publicatione Bullæ, quando adsit talis consensus Pontificis tacitus & approbatiuus colligendus erit prudenter, vt notat Malderus vbi suprà, cum Henriquez ex rationibus, & coniecturis. Sed quia res est multùm dubia, & periculosa, videant Principes & Ministri laicalis iurisdictionis, quid faciant. Sic ille. Consuetudinem autem de qua loquimur scire & tolerare Pontifices, dubitari nequit; quod autem positiuè reprobent, ostendunt ea, quæ diximus Tit. 2. num. 73. & 74. at nihilominus stare potest ratio, & conjectura aliqua pro aliquali approbatione ex dictis ibidem, Num. antecedentibus, & ex eis, quæ affert P. Fragosus Tom. 2. Pag. 206. §. contra verò.

Quòd autem stare possit vt Pontifex aliquid [Pontificem aliquando & concedere, & negare, ex Oratorij priuati concessione monstratur.] & probet, & reprobet, probari potest ex facultate ad celebrandum in Oratoriis priuatis, quam sibi soli reseruare Pontificem colligitur ex ijs, quæ habent Diana Part. 9. Tract. 1. Resolut. 24. Hieronymus Garcia sect. 3. difficult. 8. Puncto 2. num. 15. alios citans. P. Quintana Dueñas. Tom. 1. Tract. 7. singul. 33. num. 7. Grauantus in Rubricis Missalis Part. 1. Tit. 20. lit. M. P. Mendus in Elucidatione Bullæ cruciatæ Disp. 16. num. 3. & alij. Reddit autem rationem Paulus Quintus in suo decreto Anni 1615. propter abusum scilicet, & irreuerentiam; cùm tamen tam tremendo Eucharistiæ Sacramento, & sacrificio summa reuerentia debeatur. Vnde licentia talis difficilè, & cum limitationibus multis obtinetur; & tamen facultatem hujusmodi in Bullâ Cruciatæ concedi tenent multi; ex quibus Ludouicus à Cruce in explicatione Bullæ disp. 1. Cap. 5. dub. 1. num. 5. P. Palaus Tom. 4. Tract. 15. disput. vnica Puncto 6. num. 1. & ante eos Sotus in 4. dist. 13. q. 2. art. 3. §. Iam verò. Quod & probabile censet Garcia suprà Puncto 3. num. 26. Diana etiam, qui sententiam hanc reijciendam prorsus affirmat. Parte 9. citata Resolut. 23. contrariam docuerat Parte 5. Tract. 10. Resolut. 76. cujus immemor videtur fuisse, cùm nullam ejus faciat mentionem. Est ergo secundùm citatos Doctores probabile Pontificem & probare & reprobare priuatam hanc celebrationem. Probat namque concedens Bullam, & amplissimâ quidem concessione: reprobat autem generali illâ [Cuius ratio redditur.] prohibitione. Pro quo esse rationabilis caussa potest; vt dum reprobat, voluntatem, & inclinationem suam, attentâ rei conuenientiâ; ostendat: dum autem probat, necessitate quadam id se facere protestetur, quia non expedit voluntati sic postulantis contraire. Quod potest casui, de quo disserimus, applicari.

Dico secundò. Recursus ad Indica Prætoria [Assertio 2. In Indijs aliquando stare recursum sine scrupulo posse.] sine scrupulo stare potest, quando damnum sequitur irreparabile, vel quod difficilè reparari potest. Probatur: quia hoc saltem est probabile, & ita cum aliis tenet P. Fragosus citata pag. 206. §. Porrò & pag. 208. §. Ex quo sequitur. In priori enim addit sic: & est difficilis aditus ad Summum Pontificem, nec adest Magistratus Ecclesiasticus, qui poßit, & velit tantam iniuriam arcere. Et quidem cùm irreparabile dicitur, hoc vltimum supponitur, scilicet non esse remedium, quod ab Ecclesiastico expectari possit Magistratu; si enim expectari potest, iam non est irreparabile. Hoc ergo supposito, recursus ad Pontificem in Indiis difficilis non solùm est, sed impossibilis, grauamine vrgente; vt est manifestum: erit ergo licitus recursus ad Prætoria Regia: quæ est etiam doctrina Gregorij Sayri de censuris lib. 3. Cap. 17. [Neque vrgere Bullam Cœnæ.] vnde vterque infert non incurri excommunicationem Bullæ Cœnæ, quæ est 14. in illâ enim Pontifex friuolam tantùm appellationem amouere contendit, vt ex textu constat, verbis illis. Qui prætexentes friuolam quamdam appellationem à grauamine &c. Friuola enim dici non potest, ad quam naturalis defensio, hac viâ tantùm suffragante, compellit. Vt autem in casu, de quo loquimur, non sit incursio in talem excommunicationem, alia est ratio, de qua dictum, iuxta satis probabilem sententiam Tit. 2. n. 10.

Addit autem P. Fragosus citato §. Ex quo, [Circa quam P. Fragosus minùs consequenter locutus dicitur.] hoc canone excommunicari prætexentes friuolam appellationem; atque ita non omnes excommunicari: modò sub nomine appellationis non detur recursus ad curias sæculares. Quæ sunt illius verba, sed difficilia; significat enim in dicto casu non licere recursum, si appellationis nomine pallietur. Quod tamen contra ipsius est apertè doctrinam: nam §. Porro, affirmat licitum esse recursum. Et prætereà si appellatio licet, licitus est etiam recursus, quia appellatio iudicem competentem importat, in causâ de qua agitur, & ita difinitur. Est à minori ad maiorem seu superiorem prouocatio. Cap. Omnis oppreßus. Cap. si quis. & Cap. Placuit. 2. q. 6. [Appellatio quid.] Quod tamen non accidit quando ad tribunalia laica prouocatur. Recursus autem non dicit superiorem iudicem, qui verè talis sit, sed, qui in casu vrgenti possit auxiliari: vnde est quasi genu in definitione appellationis, quæ sic etiam de finitur: iuxta lib. 1. §. Si quis in appellatione. D. de appellat. & relat. Est recursus à minori, ad maiorem iudicem. Alia ergo videtur citati Auctoris mens; [Citati Autoris mens.] scilicet excommunicari prætexentes friuolam appellationem, nisi verè ipsa appellatio merus recursus sit, qui in casu vrgenti, de quo loquimur, cùm licitus sit, etiam est ab excommunicatione prorsus immunis. Quod si aliud quid voluit, non est multùm circa illius intelligentiam immorandum, qui illam potuit apertam reddidisse. Vnde ad alia contendamus.

CAPVT IX.

Circa Religiosorum iudices Conseruatores qualiter Auditores Indicos sit peccare contingens.

§. I.

Assertiones quatuor decisiuæ.

DIco primò. Grauiter peccant [Assertio 1. Auditores grauiter peccare nolentes iudices Conseruatores admittere quos Iura concedunt.] Auditores Indici, ex generali quadam persuasione de non conuenientiâ talium iudicum, aut alio non legitimo respectu, eorum iurisdictionem impediunt. Id constat: quia iuri Pontificio, & Regio se cum eorum iniuriâ opponunt: Pontificium quidem cùm in Decretalibus Cap. 1. & vltimo de officio iudicis delegati, & in diuersis constitutionibus, quibus generaliter modus procedendi eorum disponitur, & aliis pluribus, quæ Religionibus singulis hunc modum assignant efficacis defensionis. Pro quo & sunt Lex 1. & 2. Tit. 15. libr. 2. Recopilat. de quibus P. Fragosus Tom. 2. pag. 470. num. 72. Reges etiam nostri Audientiis Indiarum moderationem in talium Iudicum permissione præscribunt, de quibus Dom. Solorzanus lib. 3. Cap. 26. num. 113. & in Politicâ lib. 4. Cap. 26. pag. 736. §. Y para que & seqq. supponunt ergo magnam esse in eorum nominatione conuenientiam, & ita illam generaliter reprobare, nec velle oculis claussis admittere, non sine ingenti temeritate, & manifestâ iniustitiâ stare potest; cùm Religiosi iure suo in re adeò graui spolientur. Pro quo videri potest Dom. Solorzanus suprà numer. 115. Inde est impedientes excommunicari posse, quod graue eorum crimen indicat. Vide P. Fragosum pag. 465. num. 8.

Dico secundò. Auditores Indici non [Assertio 2. Non peccare se legibus progressum prohibentibus conformantes.] peccant, dum Conseruatores procedere in caussa prohibent, donec coram ipsis nominationis reddatur ratio, vt perspiciant, an iniuria notoria sit, quæ sola potest iurisdictioni Conseruatorum materiam exhibere. Id probo: nam circa hoc leges extant; & licet videantur Ecclesiasticæ contrariæ libertati; cùm tamen à Regibus Catholicis latæ sint, & communiter receptæ; non ad eos spectat earumdem examen, sed iuxta ipsas procedere, iustificationem earum supponentes, cùm ab iis sint conditæ, qui id meliùs antequàm statuerent, peruiderunt. Quæ est doctrina Aristotelis [Obediendum legibus, sine earum examine.] lib. 2. Rhetor. illis verbis. Vel si ita illi iudicarunt, contra quos statuere nihil licet, vt qui domini sunt, aut quibus non honestum est contradicere. Sic ille. Hinc Doctores communiter censent subditos teneri seruare leges, de quibus an sint iustæ [Etiam cùm de iustificatione earum dubitatur.] dubitatur, ex quibus plures adducit Bonacina. Tom. 2. Disput. 1. Quæst. 1. Puncto 7. numer. 11. quos & sequitur, & vt non teneantur, posse tamen dubium practicè deponendo, communissima sententia est, pro qua vide præter citatos, Dianam Part. 4. Tract. 3. Resolut. 9. & Mag. Gallegos Tractatu de Conscientia dub. 93. qui plures congerunt, & quidem, qui obligationem esse aiunt, id potiùs asserunt, cùm magis sit teneri, quàm posse: qui autem contrarium censent, probabilem suæ oppositam reputant opinionem, vnde & esse probabiliter obligatos & consequenter posse talibus se legibus confirmare. Quæ doctrina aliis applicanda.

Dico tertiò. Auditores Indici nullo modo [Assertio 3. Non peccare, si non sint in approbatione faciles.] peccant, si non sint faciles in talibus iudicibus approbandis. Hoc constat: quia & illis ita per leges indicatur, & prætereà Iudices huiusmodi multoties tumultuariè nominantur, ex quo sequitur, neque legitimam esse nominationem, & ex eâ grauia inconuenientia proserpere, & turbas implacabiles excitari. Aliqua huius generis experimento perdidici, vnde & aliis prudenter obuiandum. Et de excessibus huiusmodi admonet Emmanuel Rodericus Tom. 1. Quæst. 65. Art. 11. §. ex dictis, & sequente. Et iam pridem Bonifacius Octauus in Cap. Hac Constitutione, [Cap. Hac constitutione.] de officio iudicis delegati in Sexto; vbi illa ipsius verbis: Vt autem Conseruatores limites sibi traditæ potestatis, quos frequenter excedunt. &c.

Dico quartò. Auditores Regij non [Assertio 4. Non pro quibuslibet iniuriis etiam notoriis approbandos.] tenentur approbare Conseruatores pro quibusuis iniuriis nominatos, etiamsi illæ notoriæ sint. Probatur. Quia potuit esse iniuria notoria, non tamen notabilis, quæ debeat adeò extraordinario iudicio vindicari. Pro quo ita scribit Fr. Emmanuel suprà: si aliquis furore choleræ accensus dicat Fratribus, quod velint nolint, debet ingredi monasterium, [Emmanuel Rodericus.] & ingrediatur de facto, nullâ læsione secutâ: si statim à tali furore desistat, & relinquat eos in sua pacifica posseßione, non est dictus reus coram conseruatore Iudice conueniendus, cùm in hoc parum læsum fuerit monasterium, & de minimis non est curandum, & eorum Fratrum posseßio non fuit perturbata; cùm statim in ea pacifici fuerint relicti sine aliquâ, vt dictum est, læsione & notabili violentiâ. Sic ille. Iuxta quam doctrinam alij sunt casus similes iudicandi, in quibus licèt facta sit iniuria, aut damnum non relinquitur, aut satisfactio offertur; & tales esse solent personales, nisi quando personæ iniuria in damnum commune redundat; vt si alicui proptereà fiat, quia in eius religione non recognoscitur priuilegium, quod illi possit fauere, vt exemptionis generalis, vel in ordine ad aliqua: vnde in conseruatoriis à Pontificibus concedi solitis defensio iurium & priuilegiorum exprimitur.

§. II.

Assertio quinta magis specialis.

