Ex experientiâ quidem compertissimum [Dicendi libertas contra Gubernatores exitiosa.] habetur hanc dicendi libertatem, quam communiter Concionatores in ore habent, & quâ maximè gloriantur, parum esse proficuam; immò & exitiosam frequentia experimenta demonstrant. Circa quod Diuus Ignatius Parens in libro verè aureo, verè diuino, exercitiorum circa finem in Regulis seruandis, vt cum Orthodoxâ Ecclesiâ verè sentiamus. Reg. 10. ita scribit: licèt [Præclarum circa hoc D. Ignatij documentum.] autem non reperiatur vbique ea, quæ deberet esse, morum integritas; si quis tamen, vel in publica concione, vel in populari commertio, ipsis obloquitur, generat potiùs damna, quàm aliquid afferat remedij, aut vtilitatis; cùm nihil aliud sequatur; nisi exasperatio, & obtrectatio populi aduersùs Principes, ac Pastores suos. Temperandum est igitur ab isto inuectiuarum genere. Sic ille: Pro quo & Diuus Isidorus Pelusiota citato libro, Epistolaq́ue, ita loquitur: Scio me persæpè mihi ipsi hu [D. Isidorus Pelusiota.] huiusmodi quoddam consilium præbuisse: O Isidore, quoniam res magnæ magnis periculis confici solent, eâ, quâ decet, loquendi libertate vtere; fortaßis erubescent ij, qui in peccatis erubescere minimè norunt. Ac quidem fortaßè aliquid efficies: sin autem aliquid etiam iniucundi patiaris; cum Prophetis, & Apostolis atque alijs sanctis viris patieris, cum quibus tibi, qui vnus ex vulgo es, optandum est etiam si non in virtutibus at certè in perpeßionibus numerari. Verùm ad hunc modum contrà mihi ipsi respondi. Alijs quidem in rebus præclarè loqueris ac tibi morem gerere paratus sum; at quonam pacto liberè loquemur? &c.

Quod equidem non minùs graui, quàm [P. Sacchinus.] eleganti sententiâ claudendum P. Francisci Sacchini Parte 4. Historiæ Societatis lib. 3. num. 156. & seqq. vbi ita scribit post turbulentias occasione Concionatoris cuiusdam enarratas: Ceterum hominum sub obedientiâ viuentium haud dubium peccatum est, vbi in rebus adeò grauibus, non interrogatis Moderatoribus suo velificantur arbitrio: præsertim cùm vnius hominis conatus, vt nunc sese habent humanæ res, multùm habeat strepitûs, momenti parum: atque instar eorum medicamentorum, quæ vitiatos corporum humores excitant, non egerunt; longè magis obsint, quàm prosint. Eam ob rem Societas, quæ in turbulento [Peculiaris pro Societate monitio.] rerum mortalium, quasi oceano, opem, si poßit, naufragantibus allatura versatur; summoperè abstineat necesse est ab ijs attrectandis, à quibus plus vlceris faciat, quàm medicinæ. Quod, Deo aspirante, excubantibusq́ue Moderatoribus, diligentißimè totum corpus custodit. Quamquàm vt nequis vnquam ex tanto numero, siue prudens, siue imprudens committat, dum hac infirmitate circumdamur, optandum magis, quàm sperandum est, & potius, quòd non crebro eueniant scandala, quàm quòd aliquando eueniant, admirandum. Sic ille.

Iuxta cuius cordatam animaduersionem, [Magistratus non debere circa hoc nimis esse delicatos.] Magistratus non ita delicatis esse auribus debet, vt ex quouis imprudenti dicto, ad excitandas persecutionum tempestates moueantur, & indignationem in corpus Religionis accendere, contra cuius voluntatem membrum vnum, & frequenter non potius, insultauit. Prudenti dissimulatione melius quandoque res agitur, & decoro consulitur eorum, quos reprehensionis acerbitas vlcerauit. Noui Prælatum, qui quadam die à Religioso pro concione molestè, & immodestè attrectatus, sub vesperum ad Conuentum venit, & in cellâ Prælati exceptus, vocari ad se Concionatorem postulauit, Venit ille, suâ opinione plus accepturus, quam dederat. Sed vrbanè acceptus, aliud valdè diuersum, quàm spera [Prælati cuiusdam memorabile exemplum.]bat, audiuit. Laudauit Prælatus concionem, cum gratiarum actione, festum enim fuerat anniuersarii Consecrationis suæ: adiecit tamen; Licèt quod audire potui, sat mihi placuit, non potui tamen omnia; quod doleo; credo tamen alijs à me auditis fuisse simillima. Non mentitus ille sed amphibologiâ officiosâ vsus, sicq́ue prudentiam suam testatiorem reliquit; eo ad obstruendum os imprudenter locuti remedio vsus, quo potentius nullum potuisset eius nota sagacitas inuenire. Pro quo, & Saülis prudentia jam pridem succurrit, de quâ sic 1. Reg. 10. v. 27. Filij verò Belial dixerunt: Num [1. Reg. 10. v. 27. Saülis opportuna dissimulatio.] saluare nos poterit iste? & despexerunt eum, & non attulerunt ei munera; ille verò dißimulabat se audire. Circa quæ P. Gaspar Sancius ita scribit, elegantiam, grauitatem, & eruditionem accumulans: Est autem hoc documentum his, qui præsunt, interdum valdè necessarium, vt cæci sint ne videant, aut surdi [P Gaspar Sancius.] ne audiant ea, in quæ incerto quodam rerum articulo duriùs esset agendum; ita sanè in suo Ænea, quem, & fortem ducem, & prudentissimum Imperatorem fingit, ait Maro Lib. 1. Æneid.

Curisque ingentibus æger,

[Virgilius.]

Spem vultu simulat, premit altum corde dolorem.

Et alius ex prophanis (Gnæus Plancus) docet [Lib. 10. Epist. 8. Familiarium Ciceronis.] eos, quibus commissa est respublica, vt ad effectum suorum Consiliorum veniant, oportere, vt multa simulent inuiti, multa dißimulent cum dolore, &c.

Quod si ad hæc humanæ prudentiæ sufficiunt regulæ, maiora debent in Christianorum [Magni Theodosij præclarum & dictum, & factum.] Iudicum pectoribus fides, & pietas obtinere. Sic Magnus Theodosius Mediolani ad Ecclesiam ire statuens festiuo Natiuitatis die, & retrahente eum Ruffino jam jam euntem, ne Ambrosius acerbius aliquid in eum jactaret, ob necem Thesalonicæ factam, propter quam octo mensium interdictum sustinuerat; eidem respondit: Pergo, & justas in facie suspicio contumelias. Sic habetur in Vitis Patrum; Opusculo de laude & affectu virtutum Cap. 15. vt videant ii, quorum mera est vmbra ad tantæ lucis comparationem auctoritas, quali esse animo debeant, cùm illis sui exprobrantur errores. Quòd si non omnes esse caussentur Ambrosios, quorum id debitum sanctitati; animaduertant tamen, nec Theodosios se esse, quos vt numina oporteat reuereri. De quo isthæc satis.

CAPVT XIV.

In iis, quæ ad Academias spectant; qualiter delinquere sit obuium Indicos Auditores.

SVnt in Indiis auctoritate Pontificiâ, [Quæ in Indiis Academiæ.] & Regiâ nobiles Academiæ constitutæ, ex quibus Limana, & Mexicana præcipuæ, maiorum omnium facultatum habentes Professores. Aliæ pro Philosophia tantùm & Theologia in scholis Societatis Iesu: quas aliqui eò quòd non ita vniuersales sint, Academias siue Vniuersitates non esse dicendas arbitrantur. Sed certè Consilium Regium Indiarum dubium omne circa hoc videtur exemisse, dum in sententiâ finali, quam pro Argentinensi Academiâ protulit, eam Vniuersitatem appellauit, vt videri in ipsâ executoriali prouisione potest. Circa illas

Dico primò. Auditores Indici alibi [Assertio 1. Auditores debere iura incorporationis absolutè soluere.] Gradum consecuti, si in Corpus Vniuersitatis recipiantur, id omne debent quod alij soluere. Id patet: quia statuta Regia ita disponunt, & lucra sunt ex incorporatione istâ non parua habituri: ergo debent quod alij, propter eamdem rationem soluere: cùm in statutis Regiis neutiquam inueniantur excepti.

Dices: ob personarum dignitatem emolumentorum huiusmodi fieri remissionem.

Sed contra: quia hoc est iam munera recipere [Nec posse admittere remissionem.] ab iis, qui lites habere possunt: quod leges seuerissimè prohibent. Remissio enim debiti, donatio est. L. Si quis delegauerit. D. de donationibus. de quo Matienzis in lib. 5. Recopil. l. 3. Tit. 3. Glossa 2. num. 3. Propter quam rationem in Syndicatu à Visitatore docto, & exacto ita iudicatum. Prætereà remissio ista est inuoluntaria, sicut largitiones aliæ, quæ fieri iudicibus solent, vt diximus Tit. præced. num. 27.

Potest tamen obiici L. Cùm oportet. [Ex vsufructu remisso filio à patre, arguitur contra Assertionem.] §. sin autem. C. de bonis, quæ liberis, ex quo habetur filium, cui remissus est vsusfructus, non teneri in diuisione hereditatis eum conferre cum aliis fratribus; & ita id tenent Doctores, viderique possunt P. Molina, Tom. 1. Disp. 8. §. secundus est & Pater Thomas Sancius: Libr. 6. de Matrimonio Disp. 4. num. 18. & etiam Tom. 1. Consiliorum lib. 1. Cap. 2. dub. 14. qui alios adducunt, & eâ ratione ducuntur, quia ea remissio non est propria donatio, sed non vsurpatio de bonis filij, vt poterat fieri à patre; ergo similiter in nostro casu, in quo videtur esse maior ratio, quia is, qui incorporari intendit, absolutè nihil ante incorporationem debet, sicut debetur vsusfructus, & ita minus est fundamentum ad rationem propriæ donationis. Propter hoc videri alicui potest id non carere [Quid iuxta illud dicendum.] probabilitate; vnde ita à nonnullis, neque indoctis quidem practicatum. Quod & mihi placeret, si de omnino voluntaria remissione constaret, quod non ita frequentiùs accidit. Vnde & obligatio ad solutionem perstat; in quo tamen id obseruandum, quod de largitione munerum diximus. Cap. 2. & Tit. Præced. Cap. 4.

Dico secundò. Auditores nequeunt [Assertio 2. Non posse assistentium lucra leuare, si non assistant.] ea lucra leuare, quæ assistentibus tantùm sunt per Academiæ leges destinata. Id planum: quia non est titulus ad illa, cùm solus ex assistentia oriatur. Id quod euidenter constat in aliis; quibus non assistentibus nihil datur: atqui Auditores priuilegiati non sunt: ergo nihil est illis tribuendum. Si dicas remissionem ab iis fieri, ad quos lucra pertinebant; de hoc iam dictum; quod neque hîc habet fundamentum: nam lucrum tale assistentibus non semper accrescit, sed singulis sua est portionis taxa designata, vnde est propria donatio.

Dico tertiò. Quando Auditorum filij [Assertio 3. In Gradibus filiorum non posse remissionem emolumentorum petere.] Gradum maiorem accipiunt, nequeunt remissionem emolumentorum petere; immò neque admittere. Colligitur ex dictis. Nec est solidum effugium, si dicant remissionem illam non sibi fieri, sed filiis; nam neque filij recipere munera possunt, vt vidimus Titul. præcedenti n. 21. sicut neque vxores, vt ibidem dictum, quæ in huiusmodi negotiationibus solent solicitudinem præcipuam adhibere, conniuentibus maritis, & ignorationem simulantibus, ac si Deus possit irrideri.

Dico quartò. Auditores grauiter peccare [Assertio 4. De peccato in iudicio circa recusationem suffragatorum.] possunt in caussis recusationis suffragatorum ad cathedras, quæ ad ipsos deuoluuntur, si pro affectu iudicent, vt vnus potiùs, quàm alius cathedram assequatur. Hac certè die, quâ hæc scribo, oppositorum vnus cathedram amisit, quia ob recusationem ducenta & viginti illi suffragia defuerunt. Et id quidem ritè, & rectè factum non nego, cui de caussis non constat, nec sunt animi iudicum manifesti. Rei solum istius momentum expendo. Equidem probatio suffragationis, quando præsertim Doctoris in ea facultate est, pro qua certatur, qui viginti quatuor suffragia habet, & multoties qualitatem: si videlicet Sacerdos sit; grauis pœna est, & in graue etiam detrimentum oppositoris redundans; vnde probationes ad illam sufficientes meridianâ luce clariores esse debent, vt num. 104. dictum manet; in huiusmodi autem oppositionum factionibus [Testes in huiusmodi caussis vix posse integros reperiri.] claritas esse tanta nequit; quia nulllus contra eum, cui fauet, iurabit ita, vt securum possit reddere iudicantem. Ab aduersæ autem partis fautoribus quomodo possit irrefragabile testimonium expectari? Nam vbi caput est suspectum, etiam illi, qui caput verosimiliter sequuntur, vt cum multis tradit Dom. Solorzanus lib. 2. cap. 24. num. 100. Iudicium ergo arbitrarium restat, & cùm de pœnâ, vt diximus, graui agatur, videtur in rei fauorem iudicandum, iuxta regulam iuris in sexto 49. quæ sic se habet; In pœnis benignior est interpretatio facienda. Quod ex aliâ communi doctrinâ conuincitur, iuxta quam testis non est integer, etiam cùm in caussa, quæ eum [Qui non sint integri reputandi.] principaliter non tangit, deponit, si aliquod commodum, vel interesse ex eâ sperare possit: de quo Farinacius in Practica. Quæst. 60 per totam, & alij adducti à Dom. Solorzano suprà. num. 98. item ex aliâ, quòd domestici ad testificandum non admittuntur communiter, & rationem reddunt Scriptores, quia erga dominum, vel Patrem Familias notam habent affectionem. Pro quo Auctores producit. P. Fragosus Tom. 1. pag. 659. §. Quid dicendum. Eorum autem, qui pro oppositoribus stant, notissima est affectio, vt parati sint pro illis vsque ad ignem, & sanguinem decertare: non ergo contra aduersarium veniunt, vt integri, & inexceptabiles admittendi; & præsertim cùm agatur de pœnâ sine defensionis opportunitate statim infligendâ.

Quando autem contra Ecclesiasticos [Contra Ecclesiasticos vt queat in hoc iudicio procedi.] in hoc iudicio procedatur, & suffragio priuentur, suam videtur difficultatem habere. Licet enim Regis auctoritate Vniuersitates fundentur, qui & stipendia professoribus suo ex patrimonio soluit, ac communia alia lucra: id tamen non videtur satis; quia ex eo non tollitur immunitatis priuilegium, cui nec possunt Ecclesiastici renuntiare, cùm in corpus Vniuersitatis cooptantur, per textus, & Doctores, quos adducit Diana Part. 1. Tract. 2. Resolut. 3. Nec sola Regia [Non posse illos fori priuilegio renuntiare.] auctoritas est, quæ in hoc negotio intercedit, cùm Vniuersitates auctoritate Pontificiâ præcipuè fundentur, & ita pro Indicis à Regibus nostris Pontificia est Sedes exorata. Cùm autem iurisdictio Pontificia potior sit, ad illam potiùs spectat iudicium de caussis ad eamdem spectantibus, & præcipuè cùm de Ecclesiasticis agitur, & ita Ecclesiastici Iudices deputandi.

Ad quod dici potest ex beneplacito [Ex beneplacito Apostolicæ Sedis haberi.] Sedis Apostolicæ rem ita dispositam, vnde Rector laicus alternâ vice cum Ecclesiastico annuatim eligitur, qui & caussas Academicorum iudicat, & à quo ad Regiam Cancellariam prouocatur; si negotium iustitiæ sit, si verò ad Gubernationem spectet, ad Proregem est satis prouocari. Non est autem insolitum vt Ecclesiastici aliquando apud laicos iudices conueniantur: sic enim feudatarij apud dominum feudi caussam dicunt, vt ex pluribus textibus, & auctoribus ostendit Dom. Solorzanus Tom. 2. lib. 2. Cap. 5. num. 13. & Cap. 28. num. 15. & in Politicâ lib. 3. Cap. 6. §. y por el mesmo & Cap. 30. pag. 464. §. y lo mesmo. Et Dom. Felicianus à Vega in suis Relectionibus, variis in locis, sed præsertim in Cap. Verum. 7. num. 1. & seqq. de foro competenti. Pro quo & alios adducit Diana Part. 2. Tract. 1. Resolut. 59. cum quadam limitatione. Et certè non videtur quomodo auctoritate Regiâ possint Gradus in Theologiâ, & sacris Canonibus conferri; quod tamen in formula collationis dicitur; scilicet Auctoritate Pontificiâ, & Regiâ, quibus in hac [Auctoritate Regiâ non posse Gradus in facultatibus sacris conferri, secus in alijs.] parte fungor &c. Nisi ad hunc explicationis modum accurramus. Licet enim Doctores in iure Ciuili, Medicinâ, & naturali Philosophia creari auctoritate Principis laici possint, vt tradunt Doctores in l. Deo auctore C. de veteri iure enucleando: in sacratioribus tamen facultatibus, solius Pontificis est, ad quod, nec partialiter concurrere Princeps laicus potest, quia generale illud est, vt neque partialiter possit se rebus sacris commiscere, cùm potestas eius merè temporalis sit: vt ex iure sacro constat, & auctoribus ita communiter attestatis. Fatendum ergo est Pontificium circa hoc beneplacitum extare, ob magnum Reipublicæ commodum, quod ex litterarum professione consequitur, & ita oportuisse Christianos principes pro fouendo illo specialibus priuilegiis excitari. Non est ergo negotium hoc ad rationem illam reducendum, quòd delinquant in officio, & sic mulctari possunt, vt cum Zeballos tenet Dom. Villaroel. Part. 1. Quæst. 1. Art. 8. n. 69.

Dico quartò. Academiæ à Pontificibus [Assertio 4. Academias à Pontifice concessas non posse ab Audientijs prohiberi] in Scholis Religiosis concessæ, nequeunt à Senatibus Indicis prohiberi. Id constat: quia supremæ nequit potestati resisti opportuna iubenti. Quod si quidquam obstaret, id tantùm esse posset, Bullas concessionis non fuisse in supremo Consilio registratas: atqui contrarium apparet in Bullis pro Societate concessis: registratæ enim sunt, neque vllum ipsis impedimentum constitutum; nullo ergo pacto potest executio earum impediri. Cùm præsertim executio adeò vtilis comprobetur; tum vt multorum pauperum, qui eximium in litteris fecêre profectum, honori, & commodo consulatur; tum etiam vt omnium vitæ, quæ aliunde venturi, & in ciuitatibus prædictis ob cœli aduersam temperiem graues salutis iacturas frequentiùs patiuntur. Temperiem autem commodam pro Academijs conquirendam benè ostendit Beyerlinck in Theatro magno V. Academia. Tit. Quo loco. Qui Tit. Monasteria eodem verbo, luculenter ostendit, olim in Monasteriis Academias extitisse: & cer [Bullis Apostolicis non posse impedimentum apponi iuxta Bullam Cœnæ.]tè Bullis Pontificiis impedimentum apponere; quo minùs executioni mandentur, Doctores quamplures clamant contra Ecclesiasticam esse libertatem, & in Bullâ Cœnæ sub reseruatâ Sedi Apostolicæ excommunicatione prohibitum, qui videri possunt apud Dianam Part. 1. Tract. 2. Resolutione 13. Quod ergo illi dixerint audientes etiam registratis Bullis obstacula ab inferioribus iudicibus opponi, in quo non iam Pontifici tantùm, sed & Regis manifestæ voluntati comperiuntur aduersari? Quidquid ergo contradictionis ab Vniuersitatibus præcipuis occurrat, id miminè curandum, quando caussa boni communis in eo vertitur, & ad præstandum obsequium diuinis, & humanis oraculis perurgentur. De Academiis iterùm Titulo 20. num. 82. & seqq.

CAPVT XV.

Circa Salarium, quæ Conscientiæ onera esse possint in Regiis Auditoribus.

ESt illud Regiâ quidem munificentiâ dignum, & opulentiæ Indicarum re [Pro sumptibus itineris quid dari solitum.] regionum consonum, ne turpe aliquid contingat indigentiam persuadere. Circa illud ergo ita dispositum, vt non soluatur nisi post adeptam officij possessionem, & laborem, in exercitio eiusdem exhibitum congruis temporibus. Pro itineris autem expensis id dari statutum, quod sex mensibus seruitij respondet, quando ex Hispaniâ faciendum illud; quòd si ex valde remotâ prouinciâ, suum etiam pro sumptibus dari subsidium solet, Regiâ semper prouidentiâ ministrorum suorum commodo prouidente. Circa quæ

Dico Primò: Auditor moras voluntarias [Assertio 1. Si moræ affectatæ nihil leuari posse.] noctens, & veras simulans, vt sic maius subsidium accipiat, grauiter peccat, & ad restitutionem tenetur. Probatur: quia largitio illa est propter caussam, aliter non facienda: ergo deficiente caussâ deficit titulus iustæ acquisitionis. Quod esse indubitatum affirmat P. Molina Disp. 209. [Quia est donatio ex caussa. Et quid de illa.] conclus. 1. cum Ioanne Medina, Nauarro, Syluestro, & alijs de donationibus ex caussa loquentibus, quando illa existimata est, & non verè subsistens: quod in foro conscientiæ & etiam exteriori procedit. Nequit autem dubitari eam, de quâ loquimur, esse donationem ex caussa non subsistente; quia Rex nullo titulo tenetur ad illam, qui subsidium pro sumptibus itineris etiam gratiosè largitur: vnde quod superadditur ob moram falsò propositam multò id habet potiùs, vt meritò dicat citatus Auctor non posse de eo dubitari.

Dico secundò: Auditor serò ad tribunal [Assertio 2. Obligatio restitutionis ob defectum in ministerio] veniens, & negligenter ministerium suum implens, non potest integrum salarium accipere, & si accipiat, ad resolutionem pro rata tenetur. Sic probauimus suprà Cap. 3. & Tit. præced. Cap 9. §. In fine. Modò iuuat P. Molinam audire Disp. 493. Sic loquentem: Qui operas suas in diem, aut in aliud tempus alicui locauit, fideliterq́ue non laborarauit intra limites laboris ac curæ debitæ, ita quòd prudentis arbitrio laborem infimum iustum pro eo stipendio debitum non attigit; tenetur restituere conductori de stipendio pro rata eius laboris, atque operis, quod præstare tenebatur, neque præstitit: immò verò tenetur etiam illi restituere, si quod aliud detrimentum etiam lucri cessantis inde subsecutum conductori fuit, aut ad aliud simile. Sic ille pro se adducens, Nauarrum in Manuali Cap. 17. num. 196. concluditque sic, Resque ex se satis est perspicua. Hac consideratione quidam Regiæ Cancellariæ Argentinæ Visitator in officij sui exercitio indefessus assistens, à Religioso schedulis Regiis, rationum libris, & diuersis ad negotia spectantibus instrumentis immersus, cùm fuisset inuentus, illeque vrbanè de laboris assiduitate ipsum corripuisset, respondit; Quid faciam? Operarius Regis [Fidelis Ministri responsum.] sum ad onera ista conductus, cui fideliter operas meas conor impendere, & sicut alij ligone, aut stiuâ pondus diei, & æstus portantes mercedem accipiunt, sic & ego meam, quam non merebor aliter, studeo comparare. Sic ille laborator fidelis, cuius tamen labor æmulantium calumniis infelici est exitu consummatus. Videant ergo Auditores an eorum labores infimum saltem gradum attingant, nec ne, prudentis arbitrio, alterius inquam, qui sine passione iudicet: & iuxta id conscientiæ suæ grauamen agnoscant, idque præstent opportunè, quod non præstitisse serò incipiant pœnitere.

Dico tertiò: Auditor nequit tutâ conscientiâ [Assertio 3. Ob ministerium officio annexum non posse salarij augmentum exquiri.] supra ordinarium salarium accipere aliud, ob ministerium officio annexum ex dispositione legis, licet secundùm se annexum non sit. Sic vidimus in Superioribus commissiones aliquas esse muneri Senatorio annexas: & præsertim notanda quæ diximus. num. 74. & toto Cap. 12. licet enim ex se officio non sint annexæ, officium tamen cum eo onere datur: præsertim, quia eo tempore, quo tali vacatur commissioni, labores alij non subeuntur ab Auditore, vt assistendi tribunalibus, & qui occurrere aliàs solent; & non duplicato labore, non est cur debeat salarium duplicari. Licet ergo in genere talia onera non sint officio annexa, huic tamen officio annexa sunt, & non pro officio in genere, sed pro hoc stipendium est constitutum, & ita crescente labore stipendium non accrescit. L. honos D. de aduocat. diuers. Iudi. Quod tenent & exornant Baldus, Gailius, Capicius, Romanus, & Decius, quos adducit, & sequitur Pater Fragosus Tom. 1. pag. 421. §. Nihilominùs.

Dico quartò. Auditor ab officio remotus [Assertio 4. Remotus ab officij exercitio sine culpa, salarium percipere posse.] ob inquisitionem aliquam contra ipsum, quia videlicet matrimonium contraxisse intra prouinciam, aut eius filium, vel filiam, opponitur, vel ex officio, vel ad accusatoris instantiam, si nihil contra ipsum ex inquisitione resultet, neque iniustum aliquid ex parte illius fuerit in defensione commissum, potest salarium integrè accipere. Sic colligitur clarè ex L. Cum allegatis. C. de re militari. Lib. 12. & ex Saliceto, Francisco Marco, & aliis dicentibus ita faciendum, quando quis remouetur ob culpam aliorum, ciuium videlicet, quos adducit Pater Fragosus suprà. pag. 422. n. 67. Videtur autem eadem ratio in casu nostro; quia cùm nihil ex informatione contra Auditorem resultet, non illius culpâ, sed alterius, qui calumniosè egit, ab officio fuit remotus. Vbi ergo culpa non est, neque etiam pœna esse debet, iuxta regulam vulgarem: sine culpâ, nisi subsit caussa, non est aliquis puniendus. 23. in Sexto. Cui & addenda 41. ibidem: Imputari non debet ei, per quem non stat, si non faciat, quod per eum fuerat faciendum. Sic ægrotanti Senatori integrè salarium soluitur in Indiis ex speciali rescripto, de quo Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 4. num. 33. & P. Fragosus num. 61. quia scilicet non seruire, culpæ ipsius nequit imputari.

Secus autem esse quando quis ob [Quis de remoto ob suspicionem, & absoluto.] suspicionem culpæ remouetur, doctrina est Baldi, & Surdi, quos adducit citatus Auctor num. 67. quamuis absolutus euadat ex regula notissima; qui non laborat, non manducet. Sed hoc videtur accipiendum, quando Auditor caussam dedit suspicioni, sine circumspectione procedens; si enim suspicio ex maleuolentia aliquorum orta sit, non est propter illam puniendus, iuxta nuper dicta: & quidem cùm suspicio non est, integrum salarium debet solui: si ergo ob suspicionem negatur, ergo iam priuatio ista non est ex eo tantùm, quòd non seruierit, cùm non seruienti etiam detur, quando suspicio defuit, & ita erit pœna suspicionis: atqui suspicio nullam ex parte eius supponit culpam, ergo nec infligi pœna illi dicta potest. L. Capitalium D. de pœnis. & L. Aliud est fraus. D. de Verborum significat. Qui discursus videtur euidens. Immò videtur non quamlibet suspicionis caussam ab Auditore datam ad priuationem istam sufficere, sed grauem seu momenti magni: leuis namque non est graui pœnâ punienda; cùm culpa, & pœna proportionari debeant, ex communi omnium sententiâ; sed hoc sequentem prouocat quæstionem.

CAPVT XVI.

Auditores Indici an peccent sine Licentia Regis matrimonium intra Prouinciam contrahentes, vbi quædam alia circa illud.

§. I.

Licita esse statuitur.

A Cæsareo iure prohibitio ista [Leges matrimonium prohibentes, & earum dispensatio, atque inconuenientia dispensationis.] descendit, quæ & legibus est Hispaniæ stabilita, ac pro Indiis specialissimæ illæ sunt, de quibus Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 4. num. 60. & 61. & in Politicâ lib. 5. Cap. 9. Quibus licet dispensationis omnis præcidatur spes ob grauia inconuenientia, quæ ex matrimoniis istis emergunt, iam tamen est rigor ille plus nimio mitigatus, & in Prætorio hoc Limano maior Auditorum pars, indulto Regio potita, ob pecuniarium seruitium quod vocant, quo inconuenientia omnia adeò exagerata legibus deuorantur. Quod quidem malum, quæ lege caret necessitas tolerabile reddit, ex doctrina Matienzi in Tractatu manuscripto de moderatione regni Peruuiani, quem citat Dom. Solorzanus suprà num. 62. dicentem in Limana, & Mexicana vrbibus, eò quòd ciuibus abundent, faciliùs posse circa hoc dispensari, alibi tamen strictè obseruandum. Sed quidquid ille dicat, in vrbibus etiam frequentioribus similia, immò & maiora inconuenientia cernuntur; quia latiùs excurrunt parentelæ, vnde oporteret non solùm licentias prædictas non dari, sed etiam ex Audientiis aliis non adduci eos, qui in præfatis vrbibus, vbi contraxêre matrimonium, diffusas affinitates habent; quia inconuenientia eadem sunt, vt experientiâ est multiplici comprobatum. Possunt autem aliquando dicta inconuenientia cessare; quia vxores in vrbibus prædictis nullam habent, quæ periculum creare possit, cognationem. Vnde valdè expediet, vt cùm quis indultum Regis desiderat, de cognatione vxoris informatio à Prorege facta remittatur. Quibus præmissis circa difficultatem præsentem

Dico Primò: Auditor matrimonium [Assertio 1. mortaliter contrahentem non peccare, quia id nequit laica potestas impedire.] contrahens intra Prouinciam sine Regis indulto non peccat mortaliter. Id probo; quia Principes laici matrimonia impedire nequeunt, eò quòd matrimonium sit Sacramentum, vnde nihil possunt circa illud, sed id ad Ecclesiasticam spectat potestatem. Quâ ratione Concilium Tridentinum antiquis impedimentis noua addidit; cuius dispositioni omnes Christiani Principes, vt veri Ecclesiæ filii caput obsequentissimum submiserunt, & licet alicubi, quod ad nullitatem clandestini matrimonii spectat, receptum non sit, id ex resistentia Christianorum Principum non accidit, sed ex difficultate in executione, recognoscentibus omnibus circa hoc Ecclesiæ potestatem. Vnde Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. [Concilium Trident.] 9. de Reformatione, sic statuit. Præcipit sancta Synodus omnibus cuiuscumque gradus, dignitatis, & conditionis existant, sub anathematis pœna, quam ipso facto incurrant, ne quouis modo directè, vel indirectè, subditos suos, vel quoscumque alios cogant, quo minùs liberè matrimonia contrahant. Sic illud. Hinc est leges [Leges exhæredantes ea de causa non obligare.] exhæredantes filios, eò quòd contra voluntatem parentum contrahant, non obligare. Si illi matrimonium in facie Ecclesiæ contraxerint, & modo ab Ecclesia non prohibito, ita vt validum prorsus sit. Quod non solùm communis sententia tenet, sed communior, vt testatur P. Molina Tom. 1. Disput. 176. §. Communior sententia. Pro quâ ibidem adducit Panormitanum, Couarruuiam, Nauarrum, & Ledesmam. Nec solùm communior, sed etiam probabilior, iuxta P. Thomam Sancium Lib. 4. de Matrimonio, Disp. 25. vbi quamplurimos pro eâdem adducit, eos secutus, sicut & P. Ægidius de Sacramentis Disput. 28. in fine. P. Vasquez Disput. 4. de Matrimonio, num. 24. P. Gaspar Hurtadus Disputat. 6. de eodem Difficultat. 10. & alii ex quo manifestè sequitur, quod si superiores prohibere nequeunt, qui contra huiusmodi prohibitiones faciunt, non peccent grauiter.

Nec obstat juxta P. Henriquez Lib. 11. [Tridentini excommunicationem contra impedientes versari.] cap. 6. numer. 5. & alios, quos adducit in Glossa Lit. H. & sequitur P. Hurtadus suprà difficult. 7. à Concilio non excommunicari impedientes matrimonium, sed eos, qui cogunt contrahere cum hac, vel illa persona: nam contrarium verba ipsa demonstrant, quandoquidem ex illis habetur matrimonia debere liberè celebrari, quod aliàs à jure Canonico est statutum, aut potiùs declaratum variis in locis, de quibus P. Sancius num. 4. Quod etiam contra impedientes à Tridentino tradi, vt certissimum supponunt Doctores citati, & alii magis in speciali, qui de adducta pœna tractant, videndi apud P. Sancium Disput. 22. num. 8. 9. & 10. & quidem Concilium ex eo coactionem sub anathemata prohibet, quia matrimonium liberum esse debet: quod si non sit ita liberum quò minùs prohiberi possit, ergo & dari coactio poterit circa hanc, vel illam personam. Præterquàm quòd, qui cogit eum, hac vel illâ contrahere, consequenter prohibet contractum cum aliis: ergo manifestissimum est de impedientibus esse sermonem. Vide etiam P. Fragosum Tom. 3. pag. 93. n. 70.

Dici prætereà potest oppositam [Non obstare sententiæ probabilitatem circa prohibitionem.] sententiam esse probabilem, quam cum aliis tenet P. Molina suprà §. Contrariam sententiam. & pro eâdem plures adducit P. Sancius Disput. 25. citatâ, dicens esse probabilissimam. Verùm hoc nihil obstat; quia juxta eumdem P. Molinam opposita sententia est communior, vt ex eodem diximus, & juxta P. Sancium probabilior, pro quâ sunt Scriptores innumeri; ergo qui juxta illam operatur satis suæ conscientiæ consulit, vt non debeamus eum, vt lethalis peccati reum, condemnare.

Si vlteriùs dicatur non debere leges Hispaniæ vt contrariæ Iuri Canonico damnari. [Quomodo leges Hispaniæ Iuri Canonico contrariæ non sint.] Responderi potest ita sentire doctissimos, qui grauia Iudices subsellia tenuerunt. Deinde aliter explicari potest quomodo contrariæ non sint, si dicamus eas non prohibere matrimonia, sed tantùm priuationem officii statuere, quia eo sub onere collatum est: sciunt enim Auditores quid circa hoc agendum cum illis, si contrahant, & tamen officium acceptant, vnde & consequenter amittere volunt contractu matrimonii subsecuto; in quo nihil contra libertatem matrimonii est. Quemadmodùm si quis domi acccipiat famulum [Commodum ad explicationem exemplum.] matrimonii vinculo solutum, dicatq́ue ei: si vxorem duxeris, ibis amicè foras. Vbi dubitari nequit id esse licitum; quia priuationem illam famulitii, in quo speciale commodum habet, sponte vult, cùm ita paciscitur, & ita nihil libertati matrimonii contrarium inuenitur. Nec est simile de legibus exhæredationis filiorum, de quibus suprà; quia illæ valdè contrariæ sunt matrimonii libertati: hæreditas enim non ex pacto aliquo omnino voluntario debetur filio, sed quasi naturali iure, & eâ priuari durissimum est; vnde magna inde necessitas oritur conformandi se parentis voluntati, & ita non liberè penitus contrahendi: cum tamen Regius minister voluntariè cum Rege contrahat officium accipiens, ad quod jus habet nullum; vnde ratio est valdè diuersa.

§. II.

Assertio alia pro eodem.

