Circa Salinas in Indiis multa sunt [Pro Salinis quid in Indijs practicandum.] disposita, dum illæ Regio fisco addicuntur; sed exitu ferè inutili, & non modico Indorum grauamine subsecuto: de quo agit Dom. Solorzanus in Politicâ Lib. 6. Cap. 3. stante quidem lege tali, quæ tamen Peruuio abrogata est, aut ei pro tempore supersedere præceptum; non deberet peccati mortalis damnari, qui ex salinis eam salis quantitatem tolleret, quam ad proprium vsum haberet necessariam: esset enim nimis durum id lege rigidâ prohiberi, vbi salis abundantia eximia copiam sui facere omnibus videtur indigenis, pro quorum vtilitate à Deo est liberali exhibitione tributa: & vt hîc aliquid speciale adiiciam, dignum equidem quòd inter illa recenseatur, quorum Dom. Solorzanus suprà luculentam intulit [Mirabile salis profluuium.] mentionem. Iuxta oppidum Acos Cuscensis diœcesis, vidi montem altitudinis non exiguæ, ex cuius medio cliuo aqua salsa abundanter erumpit; quæ ad complures tumulos, mensarum instar, limpidissimis lapidibus superimperitis artificiosè deducta, in candidissimum breui salem efformatur. Et est profectò mirabile, ad radices montis fluuium satis celebrem, quem Incolæ Apuerimas indigitant, dulcis aquæ decurrere; vt non appareat quomodo in propinquo monte perennis ille salsarum aquarum fluxus consistere possit. Hinc ergo Indigenis nefas sit sumere, quod vsui necessarium habent, aut ex quo lucellum aliquod comparare queant? Aut non liceat omnibus eò accedentibus, quod indigenis fas est, vbi Deus mirabili illâ copiâ, & naturæ miraculo, videtur omnes ad vsum cum Auctoris prouidentissimi laude prouocare?

CAPVT XI. De Argento viuo, & quæ in illius emolumentis conscientiæ nocumenta possint admisceri.

DE illo dictum à nobis Titulo 1. Cap. 12. [Indorum in effosione argenti viui labor quantùm fidei receptioni officiat, recenti narratione monstratum.] quatenus in ipsius extractione Indi plus videntur grauari, quàm iustitia, & Christiana charitas patiantur. Et n. quidem 116. narrationem adiecimus, ex quâ compertum habetur quàm hoc grauamen fidei eorumdem officiat, cui & aliam recentissimam hîc iuuat adnectere, vt appareat quantùm oporteat oneris huius lethale impedimentum quantocyus, iuxta Regis nostri pollicitationem piissimam, amouere. Ante paucos menses in oppido Totorhuailas Cuscensis diœcesis, cuius incolæ Huancabelicensi torturæ per vices addicuntur; cùm viderent profectionis tempus iam propinquum, sic agentibus quibusdam, in hunc modum discurrerunt. Deus Christianorum parùm nobis propitius est, qui ab hoc nos grauamine non curat liberare. Ad Huacas ergo nostros, & propitiora Numina recurramus. Dictum factum. Conuocantur omnes, & vt vnusquisque aliquid ex iis, quæ offerre in sacrificiis soliti, afferat, commonentur. Cùm ergo sic fuisset animitus destinatum, ex indigenis quidam rem detestatus, quia fides Christiana in illo firmiores egerat radices, duobus ex Societate nostra Patribus, qui eò deuenerant, Prouinciam totam per Missiones vtilissimas obeuntibus, quidquid erat destinatum aperuit, vt remedium opportuuum adhiberent. Quod &, Deo fauente, præstitum, sed non sine ingenti difficultate: adeò illorúm corda pro horrore intolerandæ molestiæ longè à fidei castris exularant. Et hoc quidem quod in oppido isto deprehensum, in alijs accidere grauamini isti designatis satis est verosimile, vbi & ratio est eadem, & Indorum indoles non diuersa. Videant ergo ij, ad quos maximè spectat prouidisse, vt de remedio efficaciter adhibendo prouideatur: ni velimus Deum rebus nostris infensissimum experiri. Dicat, dicat tandem Piissimus, & Religiosissimus Princeps, quod aliàs Deus Regis Vatis voce Psalm. 11. vers. 6. [Psalm. 11. v. 6.] Propter miseriam inopum & gemitum pauperum, nunc exurgam. Nunc equidem, nunc quoties auditum hoc Nunc: sed protensum adeò, vt Nunc [Parum ille nouo opere tenuatus.] æternitatis esse videatur. Nec moueat quod de nouo opere, quo labor sublatus operariis, nimium quantum D. Gaspar Escalona commemorat in Gazo phylacio Peruuiano Lib. 1. Parte 1. Cap. 14. 44. & 45. Totum enim opus illud suo est fine frustratum, metalli venâ præcipuâ disparente. Quod tamen nuper repertum est, licet minùs molestiæ habeat; habet tamen non leues, & est illud de duratione suspectum; vt Scripturæ verbis vti liceat. Erat ergo videre miseriam. 2. Matth. 6. 29.

Licet autem Mineræ aliæ inferioris notæ [Mineræ prædictæ in Regia conseruatæ.] Regiæ Coronæ adiudicatæ non sint; quæ tamen argenti viui sunt adeò iudicantur pretiosæ, vtpotè sine quibus auri & argenti copia non suppetat, vt cum auriferis & argentariis veniant numerandæ. Immò præ illis æstimatio increuit, nam cùm aliæ priuatis dentur, cum onere quintariæ præstationis, & qui eas possident, dicantur Minarum domini; hydrargyriæ in Regiâ potestate retinentur. Et priuatis administratio sola committitur, quibus duo onera imponuntur quasi vsufructuariis, [Sed dantur cum duplici onere in administractionem.] qui quod colligunt, faciunt suum. Primum, vt quintum Regi soluant. Secundum, vt quidquid extraxerint, eidem vendant, taxato pretio grauissimis pœnis impositis vendentibus, & ementibus contra Regiam prohibitionem. Vnde ad solum Regium spectat arbitrium, Supremis Gubernatoribus commissum, illud pro diuersis Minerarum elaborationibus dispartiri. Nullum autem ex hoc commercio Fisco speciale emolumentum accrescit, quia sicut emitur, ita & venditur, additis comportationis expensis; quia vnicuique vbi illi est opus tribuitur Regiis sumptibus exportatum. Emolumentum tamen magnum ducitur Minerarios hoc singulari & mirabili naturæ adminiculo iuuare, vt sic vberiores thesauri in Regium Fiscum inducantur.

Vbi circa Primum esse difficultas [Quinti obligatio vnde fundari. queat.] potest, quia vt testatur Dom. Solorzanus suprà §. Y tambien pag. 942. non extat rescriptum aliquod Regium, quo Minerariis dictis onus quinti soluendi impositum reperiatur, quando Mineræ in Regio dominio conseruantur, licet extet quando in priuatos dominos transferuntur, aut nouis inuentoribus pro tempore aliquo per modum vsusfructus cedunt vt præmium industriæ, de quo D. Escalona in Gazophylacio Parte 2. pag. 101. num. 2. Sed ad hoc fieri satis potest, Primò quia Rex ipse auctor legis de quinto soluendo generaliter ex Mineris istis, sic suam legem interpretatus est, vt etiam ex illis in administrationem datis hoc debeat intelligi; & interpretationem istam vsus ipse confirmat. Deinde. Quia cùm Mineræ istæ Regis sint, aliquod speciale emolumentum habere debet ex illis: cumque ex commercio emptionis & venditionis nullum habeat, vt diximus; satis est conueniens vt illud ex quinto accepto consequatur. Prætereà. Ad [Clarius eiusdem fundamentum, ex contracta.] omnem difficultatem tollendam præcedit contractus sub eâ conditione; cumque de pretij inæqualitate non sit ratio dubitandi, & illud tum quinto, tum ceteris partibus debitâ proportione respondeat in venditione, nulla videtur in eo iniustitia committi. Quod à Dom. Solorzano superiùs obseruatum, sed debuit ampliùs explicari. Nam aut quintum absolutè debetur, aut non, si primum: ergo non erat necessarium id in contractum deduci. Si autem secundum, & alioqui centilibris (vulgo Quintal) iusto non accipitur pretio, cùm pro eâ nihil detur, videtur in eo iniustitiæ labes admisceri. Vt ergo hæc penitus propulsetur, dici potest quintum quidem solui vt Regium dominium agnoscatur: nec tamen gratis accipi, sed pretio dato; quia scilicet pretium taxatum tale est, vt ad illud possit extendi. Si aliunde consideretur Indos Minerariis ad huiusmodi opificium tribui sub moderatæ satis mercedis onere, qui si voluntarij accederent, maius laboris sui pretium reportarent.

Ex quo sequitur Minerarios teneri in [Minerarios in foro animæ teneri ad illius impletionem.] foro animæ ad contractûs impletionem; quia hic non occurrunt rationes illæ, quæ in Mineris aliis, vt possit obligatio soluendi cessare: quandoquidem Mineræ in administrationem dantur, quarum inuentores non sunt administratores ipsi; si enim sint, nullum est discrimen. Hac autem ratione non extante, obligatio eadem resultat ad standum contractui, quæ in priuatorum contractu resultaret: si videlicet Minera alicuius esset priuati, & alteri in administrationem traderetur. Est autem contractus innominatus, Do vt des; vel, Do vt facias: aut potius, [Quod genus contractus sit.] Do & facio, vt des & facias. Nam & Rex Mineram tradit, & Indos distribuit, suisque designatis temporibus etiam pecunias confert, vt Minerarij possint magno illo in labore progredi; qui ad laborandum, soluendum quintum, & vendendum Regi quidquid extraxerint, obligantur. Sed certè si ex parte Regis pacta non exactè seruentur, obligatio ista minuitur: si videlicet [Si ex parte Regis illi non statur, cessat obligatio Minerariorum. Ex quo illatio.] aut Indi desint aut pecuniæ suis non tribuantur temporibus, vt sæpè accidit: vnde cùm hæc scribo magna illis summa pecuniæ debetur. Quomodo enim possint illi singulis hebdomadis mercedem Indiis operariis reddere, si Rex in eâ negandâ perseueret? An sua omnia, & se ipsos vendent, ne mercenarij suo labore frustentur? Si ergo occultè metallum vendant, erit qui condemnet nemo, ex communi Doctorum sensu: quoniam pactum tacitam illam semper habet conditionem. Modò tu illi stes. Pro quo P. Molina Disput. 111. §. Quod verò. Vnde rarò in contractibus, qui cum Rege ineuntur, Officialium aut impotentiâ aut culpâ, fides integrè seruari potest. Vt enim est apud P. Lessium Lib. 2. Cap. 23. num. 58. §. Secundò, hunc, in contractibus cum Regibus magna sunt pericula, soluunt enim illi quando volunt, & facilè antiquos contractus reuocant, si per eos læsi videantur. Et in hoc quidem graue non est Regij patrimonij dispendium: cùm enim id, quod ex venditione metalli colligunt in Mineræ administratione consumant, plus equidem est quod lucratur Rex, quàm id, quod amittit, nimium quantum administratione cessante perditurus: laturusque molestissimè si Indis laboris pretium retardetur.

Circa secundum autem; obligationem [Venditio Regi facienda quomodo iusta, si non libera quod vrgetur.] scilicet vendendi Regi quidquid extractum fuerit, esse etiam dubitatio potest. Nam contractus emptionis & venditionis debet esse liber, & nemo contrahentium inuitus. L. Inuitus & L. Nec emere. C. de contrahenda empt. Et ita communiter tradunt Scriptores. Non ergo obligatio vendendi Minerariis imponi potest. Præterquam quòd pretium metalli iustum videtur illud, quod est à Rege taxatum, vnde propter illud traditur Minerariis argentariis. Tunc vltra. Grauamen illud vendendi necessariò Regi est pretio æstimabile: vnde vendens cum pacto retrò vendendi, minori debet pretio vendere propter grauamen: vt est receptissima doctrina, pro quâ videri potest P. Lessius Lib. 2. Cap. 21. Dub. 14. præsertim num. 117. Bonacina Tomo 2. Disputat. 3. de Contractibus Quæst. 2. Puncto 3. num. 2. & 6. & alij citati ab ipso. Ex quo sequitur plus aliquid vltra pretium taxatum esse reddendum, quo scilicet grauamen huiusmodi compensatur.

Ad hæc dici potest grauamen venditionis [Non fieri satis ex Regum prærogatiua circa venditionem.] non esse contra leges, quia & lex extat, quæ Regum prærogatiuam in rebus istis edicat. Scilicet L. 1. C. de Metallariis: possunt enim venditores cogere vt sibi vendant iusto pretio quæ necessaria habent, & ita Doctores tradunt, quos adducit Dom. Solorzanus Lib. 5. num. 33. & in Politicâ pag. 942. ad marginem §. La qual condicion. Quod si omnia, quæ venditor potest vendere, necessaria habeat, ad omnium potest compellere venditionem: ratio enim quæ pro quibusdam militat, pro omnibus constat militare: & quando publica vtilitas vertitur, compelli posse, ex iure habetur. L. Si locus. §. vltimo. D. Quemadmodum seruitutes. Pro quo Doctores congerit Bonacina suprà Puncto 3. numer. 28. Vide etiam P. Fagundez Lib. 5. de Iustitia Cap. 28. & Pater Palaum Disp. 5. Puncto 19. vbi & exempla adducit, ex quibus nullum ita publicam vtilitatem concernit, ac illud, de quo agimus; cùm illa ad totum Christianum orbem extendatur. Vnde Philippus Tertius venerandæ memoriæ Princeps in epistolâ Ann. 1618. ad Principem Squilacensem Peruuianum Proregem sic post alia: Os agradezco el cuydado, que aueis puesto en ello (in Minera inquam Huancauelicensi) encaminando y acudiendo al reparo de estas Minas, y os encargo lo prosigais, pues faltando ellas, cessarian las labores de los metales de donde resulta la prosperidad y riqueza destos Reynos, y estos. Sic ille apud Dom. Solorzanum suprà pag. 941. Hinc cùm Doctores de inualiditate contractûs agunt ob illatam vim, addunt, Si iniustè inferatur, vt videri potest apud P. Dicastillum Lib. 2. de Contractib. Tract. 3. Disp. 1. Dub. 17. & P. Escobar de Mendoza Tomo 1. Lib. 10. Cap. 20. Pretium ergo à Rege taxatum haberi debet iustum etiam pro grauamine venditionis: ad iustitiam enim in rebus huiusmodi obseruandam maximè illi attenti sunt. Vnde cùm ante annos aliquot pretium Quintalis metalli huius esset quadraginta Octiregalium, vt de suæ gubernationis tempore testatur Dom. Solorzanus citatâ pag. 941. §. Otras muchas; modò ad sexaginta accreuit, quia & expensæ metallariorum excreuerunt. De quibus multa congerit D. Gaspar de Escalona in Gazophylacio Latino Lib. 1. Cap. 14. Sed quia illa ad conscientiæ negotium non spectant, vel si quidquam in illis tale, alterius est considerationis, de quâ inferiùs juuante Deo, nihil de illis disserendum.

Illud tamen non grauabor adiicere, quod [Monitio vtilis ne leges circa commercium in hoc genere in contemptum veniant, Regijs etiam Ministris annuentibus.] vtinam momenti sit alicuius, si ad hoc sit qui velit animum remedij cupidum, & pro eodem validum, applicare. Leges seuerissimæ metalli huius commercium inter priuatos prohibentes vim suam omnem, Regiis Officialibus, & Gubernatoribus ipsis annuentibus, amiserunt. Cùm enim pecuniæ ex contractu suis temporibus tribuendæ à Rege desint, vt diximus; ipsi Regij Ministri, ne opificium cum ingenti boni publici dispendio deficiat, commercio tali conniuent, non solâ dissimulatione, sed notitiâ auctoritatem ministrante. Afferuntur à Minerariis Centilibræ metalli [Praxis circa istud.] viginti. Exempli gratia, Regiis promptuariis inferendæ. Rogat tunc Gubernator, Officialibus adstantibus, quot ex illis suo sint nomine recipiendæ? Et respondet Minerarius, quatuor: aliæ enim ad alios pertinent, quibus ab ipso venditæ: & quia eorum nomine inferri nequeunt, quia ex Minerariorum gremio non sunt, offeruntur aliquorum ex gremio nomina, & sic receptio consummatur. Cùm etiam contingat vt Minerarij pecunias non habeant ad vrgendum opus, & subsidium hebdomadarium Indis tribuendum, Ministri prædicti intercessores accedunt, vt mercatores pecunias tribuant, metallum minori pro tertiâ parte pretio certis temporibus accepturi. Quæ quidem jure se facere existimant, & obsequium in eo præstare Regi, quia aliàs opus momenti tanti minimè progredietur. Ad hunc [Gubernatorum grauatæ conscientiæ.] ergo Regiarum legum contemptum violatio Fidei debitæ contractui compellit. Vbi quidem Gubernatorum conscientia non potest non nimoperè grauari, si possint, diligentia adhibita, pecuniarum exhibitione succurrere: nam ex eo fit & Regium Fiscum metalli huius Quinto, dum distrahitur occultè, fraudari, & Minerarios magnam facere bonorum jacturam, dum metallum vendere pretio minori coguntur, & aliquando summo emere, vt creditoribus tradant tempore præstituto; quia proprio carent; aut in pecuniâ soluere. De cuius contractûs justificatione agendum alibi. Vide Titulo 9. cap. 5.

CAPVT XII.

De bonis vacantibus, & iis, quæ ab intestatis relinquuntur.

§. I.

Quæ circa hoc leges, & qualiter obligent.

VAcantia bona, generaliter acceptâ voce, [Vacantia bona quæ dicantur.] dicuntur, quæ in Hispaniâ Mostrenca: & sunt illa, quæ aut dominum non habuerunt, aut si habuerunt penitus ignoratur post diligentem inquisitionem: vel etiam si agnoscatur, ad illum tamen non pertinent, quia ea penitus dereliquit: vt accidit cùm quis in itinere reliquit aliqua, quæ secum ferre non potest ob infortunium aliquod, vel aliâ ex caussâ. Et hæc [In Indijs ad Regem pertinere; & jure id fieri potuisse.] omnia ad Regium Fiscum in Indiis pertinere, ex pluribus Regiis rescriptis habetur, quæ adducit Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 25. num. 38. & in Politicâ Lib. 6. Cap. 6. Posse autem id jure fieri Auctores communiter dicunt, ex quibus videri possunt Couarruuias in Regula Peccatum, Parte 3. §. 1. vers. De legibus. Petrus Nauarra Lib. 4. Cap. 2. num. 57. Bonacina Tomo 2. Disput. 1. de Restit. Quæst. 3. Puncto 4. num. 9. & Puncto 5. num. 22. P. Lessius Lib. 2. Cap. 14. n. 3. & 45. P. Rebellus Lib. 2. Quæst. 12. in fine. P. Gaspar Hurtadus Disp. 2. de Iustitiâ & Iure Difficult. 36. in fine. P. Fragosus Tomo 1. pag. 263. §. Chassanæus: vbi alios adducit. Sed dubitari potest an in conscientiâ obligent leges dictæ.

Circa quod sunt qui negent dicentes [Sententia negantium leges circa illa in conscientiâ obligare.] eum, qui aliquid inuenit, teneri illud tradere Fisco post condemnationem, sed non anteà. Sic Petrus Nauarra suprà. P. Sà V. Thesaurus: quod & videtur probare P. Hurtadus loco citato referens, nec contradicens. Cardinalis Lugo Disput. 6. de Iustitiâ num. 152. affirmat multos esse qui dicant non esse vsu receptas cum obligatione. Et ipse ait consideranda esse verba & consuetudinem. Vbi aliquis fortè addat etiam post condemnationem, si occultare possit, eò quòd leges tales juri gentium videantur derogare, juxta quod ad inuentorem pertinent, cùm nullius sint aut facto aut jure. Alij obligare in conscientiâ sentiunt, quia [Oppositum tenentes, & eorum fundamentum.] bona ista domino carent, & ita ad publicam potestatem spectat de illis disponere: vnde qui per applicationem jus accipit, nequit sine iniuria illis priuari; & ita neque Fiscus, cui possunt propter vtilitatem publicam applicari. Sic plures, qui generaliter de legibus circa bona disponentibus id affirmant, eò quòd dominia rerum maximè ex legum dispositione proueniant, vt diximus num. 44. & in speciali Bonacina, P. Rebellus, P. Fragosus suprà. Aliter nonnulli, qui censent leges [Aliquorum sentiendi modus.] non esse æquitati conformes, quando ita applicant bona, vt domino eorum comparente, non sint illi restituenda, nisi de illis sint, quæ pro derelicto habentur. Ita Couarruuias §. illo, De legibus. Quod & colligitur ex eorum sententiâ, qui dicunt, factâ compositione incertorum bonorum per Pontificem, semper remanere obligationem restituendi domino comparenti; quia Pontifex nequit præiudicare juri priuatorum. Sic [Ex compositione per Bullam argumentum.] Corduba, P. Molina, P. Turrianus, Villalobos, & Emmanuel Rodriguez, quos adducit Cardinalis Lugo Disput. 21. num. 97. Caietanus, Sotus, & Ludouicus Lopez apud Villalobos, quod & cum aliis tenet P. Dicastillus Lib. 2. Tractat. 2. Disput. 9. num. 396. Cùm ergo Pontifex nequeat etiam circa opera pia, neque Principes laici id posse videntur, qui priuatorum juri præiudicare velle numquàm debent intelligi; cùm talis voluntas non sit conformis æquitati.

Dico Primò. Leges Indicæ non aliter [Assertio 1. leges Indicas non plus obligare, quàm aliæ circa idem à Regibus Hispaniæ conditæ.] obligant quoad forum conscientiæ, quàm leges aliæ de rebus huiusmodi ab Hispaniæ Regibus conditæ, & vsu comprobatæ. Id constat; quia non est vnde maior obligatio colligi queat, neque cur debeant Vasalli in remotis hisce regionibus degentes, fidelitatemque eximiam suis Regibus seruantes, ampliùs ceteris onerari. Quod quidem ex verbis primarii rescripti, quod habetur Tomo 1. pag. 306. apertè conuincitur, sic enim [Regij rescripti verba, ex quibus probatio.] ibi: Bien sabeis como las cosas Mostrencas, que acaece à ver con esas Islas de que no se hallan à ellas dueños, hechas las diligencias necessarias, que las leyes de nuestros Reynos mandan, pertenecen à nuestra Camara è Fisco, è como tales, vos los nuestros Oficiales las cobreis, è hareis cargo de ellas al nuestro Tesorero. Por ende Yo vos mando &c. Iuxta obligationem ergo, quâ in regnis Hispaniæ res ista decurrit, Indicis est in partibus transigenda.

Hinc fit, satis probabile esse obligationem [Probabile esse leges de animalibus tantùm errantibus loqui.] dictam ad animalia aberrantia solùm extendi, quæ perdiderunt domini, aut illum numquàm habuerunt, vt docent Nauarra, Salon, & P. Henriquez, quos adducit Dom. Solorzanus in Politicâ pag. 961. quod & videtur tenere P. Hurtadus suprà. Licèt autem P. Henriquez Lib. 7. Cap. 36. num. 5. ex quo eius citatur assertio, nihil apertè dicat, quod pro adductâ faciat positione, sed tantùm asserat pecus perditum vocari Mostrencum, de cuius applicatione per legem agit: Nauarra tamen Lib. 4. cap. 2. num. 82. indubius affirmat leges prædictas apertè loqui non de inuento omni, sed de los Mostrencos, quæ sunt animalia errantia & perdita, vt patet ex dictis legibus. Habet ergo sententia dicta non leue fundamentum.

Dico secundò. Probabile est leges dictas [Assertio 2. sicut & in conscientiâ non obligare.] in conscientiâ non obligare. Probatur auctoritate ita sentientium, & adductis adde Trullench Tomo 2. lib. 7. cap. 14. dub. 5. vbi & de Mostrencis asserit, quidquid dicat Thomas Hurtadus Tractat. 8. Resolut. 29. Deinde. Quia durum satis est, vt qui rem aliquam inuenit, & omnem moralem diligentiam adhibet ad dominum explorandum, in conscientiâ debeat rem inuentam Fisco tradere. Quæ regula pro aliis solet adhiberi: ergo ex eâ saltem elicitur probabilitas talis assertionis. Neque est idem de thesauris, & mineralibus, quod tamen & aliqui concedunt, vt vidimus; quia in illis magna pars inuentoribus tribuitur, quod in iis, de quibus agimus, secùs accidit.

§. II.

Quid circa obligationem distribuendi in opera pia.

DIco tertiò. Si quis dicta bona in [Assertio 3. posse tutâ conscientiâ in opera pia distribui.] Hispaniâ, & in Indiis distribuere velit pauperibus, tutâ id facere conscientiâ potest. Sicut etsi in alia opera pia. Sic P. Henriquez suprà, & sequitur ex Assertione præcedenti: id tamen expressisse iuuat, vt in hoc casu maiorem probabilitatem, & conscientiæ securitatem adstruamus.

Dices parùm emolumenti ex resolutione [Licèt sit obligatio dicta, illam tamen inuentori esse proficuam.] positâ inuentori accrescere, cùm obligatio sit restituendi. Quid enim plus habet obligatio ad opera pia, quàm respectu Fisci? Sed certè paruum discrimen non est; quia in subleuatione pauperum, & piis operibus exercendis, eximia voluptas est, cum auctario gratitudinis in beneficiariis, sicut & speciale meritum & suffragia pro domino rei deperditæ. Quod tamen respectu Fisci non contingit, erga quem rarus erit qui piè afficiatur: vnde & formidabile est nomen confiscationis.

Supponit autem responsio dicta, sicut & [Eam adstruit communis sententia.] & obiectio, receptissimam sententiam de obligatione restituendi pauperibus res inuentas, aut in opera pia expendendi, de quâ P. Lessius Cap. 4. citato, Dub. 7. apud quem alij. Bonacina suprà, Puncto 4. num. 4. plures adducens. Cardinalis Lugo Disput. 6. num. 139. Licèt quadam vtatur distinctione, de quâ posteà: & alij apud ipsum post D. Thomam 2. 2. quæst. 62. art. 5. ad 3. Sed certè licet valdè communis sit, & P. Vasquez [Sed sunt qui negent non pauci; vel oppositam censeant probabilem.] Tractatu de Restitutione cap. 5. §. 4. num. 43. omnes pro eâ stare dicat Auctores, vno Soto excepto; plures alij sunt cum Soto sentientes, qui videri possunt apud citatum Cardinalem suprà, num. 138. vel qui saltem probabilem illius sententiam arbitrentur: quam & sequitur P. Hurtadus suprà, Difficult. 36. pro se afferens alios, in quibus sunt P. Sà V. Thesaurus. P. Layman Lib. 2. Tractat. 1. cap. 5. Trullench Tomo 2. lib. 7. cap. 14. dub. 5. num. 3. Thomas Hurtadus Tomo 2. Tractat. 8. Resolut. 28. vbi plures adducit. Videndus & Diana Parte 11. Tractat. 6. Resolut. 48. vbi cum multis tenet debita incerta, si proueniant ex contractu justo, aut si creditori ob distantiam nequeant reddi, posse retineri. Quod & circa inuenta proponit Tractat. 8. Resolut. 12. vt probabile ex Patribus Dicastillo, & Mendo, quibus addendus P. Becanus Quæst. 45. de Restitutione.

Cardinalis autem Lugo solitæ subtilitatis [Card. Lugo specialis dicendi modus de duobus generibus rerum inuentarum.] acumine duo distinguit rerum inuentarum genera: aliæ enim sunt, quæ proculdubio dominum habent, vt vestis, liber, gemma, &c. Et eum inueniri possibile est, quia varij esse casus possunt, per quos ille innotescat. Et vt plurimùm talia sunt quæ inueniuntur. Sicut autem in thesauris contingit, vt propter vetustatem dominum amiserint, & sic possint occupari sine onere restitutionis pauperibus aut alteri faciendæ: ita & ratione circumstantiarum accidere potest, vt res quædam dominum jam non habeant, si videlicet aliquid perdat quis sibi tantùm notum, vt gemmam, vel auri glebam, & paulò post moriatur. Res ergo istæ inuenientis sunt, & earum fit dominus sine restituendi obligatione absolutè loquendo: secùs priores illæ: vnde post adhibitam diligentiam, si non inueniatur dominus, expendendæ sunt in eius spiritualem vtilitatem eo modo, quo credibile est ipsum voliturum. Sic num. 140. & 141.

Cùm ergo valdè probabile sit, seclusâ [Ex eo probabilis sententia firmatur de non obligatione distributionis in opera pia.] obligatione legis bona talia applicantis, esse inuentoris, & aliunde leges, de quibus agimus, juxta probabilem sententiam in conscientiâ non obligent; quod idem est quantùm ad illud forum, acsi non extarent: ex eo habetur valdè probabile esse non teneri in conscientiâ ad piam aliquam distributionem, sed ea posse retinere, paratum reddere domino comparenti, nisi pauper sit, & sibi applicuerit: quo euentu sunt qui dicant non teneri reddere, sicut si in alios pauperes transtulisset. Pro quo P. Lessius suprà num. 44. adducit Nauarram, & P. Henriquez. Sed cùm oppositum verius communiter reputetur, inde oritur difficultas quomodo apud duos stare rei eiusdam dominium possit; apud dominum scilicet, & inuentorem. Ad quod dici potest dominium rerum stare apud eum, qui perdidit: apud inuentorem autem putatiuum, quod vero æquiualet, cùm possit de re plenè disponere. Vel dominium vtile, quod cum directo non pugnat, licèt non tale, vt cum aliis, de quibus Doctores tractant, veniat penitus comparandum. Nisi plus placeat, eum qui rem perdidit, non habere jus in re postquàm alius inuenit; benè tamen jus ad rem, & posse appellari dominum, tum quia fuit, tum quia jus illud ad rem vero dominio succedens, potest videri sufficiens ad talem denominationem.

Distinctio autem Cardinalis Lugo in [Sed nullius esse momenti ad rem moralem.] ordine ad rem moralem, de quâ agitur, nullum videtur habere momentum. Nam si impossibile est in domini venire notitiam, vt ex eo acquireretur dominium; hoc ipsum constare debet: aliàs quomodo poterit inuentor vt dominus operari? Vt autem sciatur, illæ sunt adhibendæ diligentiæ, quæ moraliter videantur sufficientes. Atqui hoc etiam est in rebus aliis faciendum, quæ dominum habere dicuntur: ergo in ordine ad rem moralem ratio est eadem, & ita discrimen nullius momenti. Quoad Deum quidem posset ita contingere, qui impossibilitatem inueniendi cognoscit; non ita quoad nos; & ita de omnibus videtur pariter philosophandum.

Quod autem dicitur de voluntate eius, [Disponendum juxta id, quod Dominus vellet, etsi dicant plures, non tamen vrget.] qui rem perdidit, licèt aliorum etiam sententia sit, non videtur vrgere; quia quamuis verosimile sit vnumquemque velle rem suam in propriam ipsius vtilitatem conuerti, ea voluntas nequit tollere jus alterius. Habet autem inuentor jus ad rem inuentam, quando factâ diligentiâ dominus ignoratur: id enim est de jure gentium. Sicut qui thesaurum recondit, similem voluntatem habere potest; quâ non obstante dominium plenum ex jure gentium comparant inuentores. Præterquàm quòd si ratio illa quidquam valeret, ex eâ fieret Principes non posse bona huiusmodi sibi aut aliis applicare; cùm tamen possint ipso Auctore sic fatente, vt vidimus num. 87. Nam voluntas illa, cùm sit actus dominij, impedit dominium in alio: ergo & impedit respectu Principis, aut alterius, cui illud velit applicare. Patet consequentia; quia contra voluntatem priuatorum in rerum suarum dispositione nequeunt ire Principes, eorum juri præiudicantes, & dominia rerum auferentes.

§. III.

Circa bona intestatorum.

DIco quartò. Bona quæ specialiter [Assertio 4. Intestatorum bona ad Regem spectare deficientibus cognatis intra decimum gradum.] vacantia dicuntur, quando scilicet quis intestatus moritur, ad Regem spectant, secundùm valde receptam opinionem, si defunctus non habeat cognatos intra decimum gradum. Sic Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. cap. 7. num. 41. & in Politicâ Lib. 5 Cap. 7. §. Lo quinto, cum aliis, errorem eorum notans, qui ex summario legis malè deducto vltra quartum gradum admittendos negant. Legis inquam 12. Titul. 8. Lib. 10. nouæ Compilationis, in quâ talis gradus quartus non limitatur. Et licèt non exprimatur decimus, habetur tamen Lib. 6. Titul. 13. Part. 6. vbi Gregorius Lopez, & ita tradunt etiam Matienzus in Lib. 5. Recopilat. Titul. 8. L. 5. Glossa 1. num. 2. Couarruuias Lib. 3. variarum Cap. 5. num. 4. §. Quintò hinc. P. Thomas Sancius Lib. 4. Consiliorum Cap. 1. Dub. 24. num. 4. vbi & alios adducit. P. Molina Disput. 264. num. 11. Intelligitur autem de transuersalibus; nam in lineâ ascendentium, & descendentium non est terminus, ut specialiter aduertit Matienzus suprà, & P. Sancius num. 3. Communiter autem id omittitur, quia juxta statum, quem genus humanum habet, non est possibile vt qui ab intestato moritur supra se aut infrà plures habeat decem generationes.

Cui resolutioni se opponens D. Gaspar [Vt se præfatæ resolutioni opponat Escalona.] de Escalona in Gazophylacio Peruuiano Lib. 2. Parte 2. Cap. 5. num. 1. ait successionem intestati vltra quartum gradum non extendi: pro quo allegat citatam. L. 12. & L. 9. Titul. 10. Lib. 1. & L. 2. per errorem, tertia enim est. Titul. 9. Lib. eodem. Et Doctores ita sentientes: additque vxorem præferendam Fisco ex L. 1. & toto Titulo. C. Vnde vir & L. 6. Titul. 13. Part. 3. Pro quo & Matienzus circa L. 12. citatam. Glossa 2. num. 1. & Gutierrez Practicarum, qq. 113. Opponit etiam se P. Sancius [Et P. Sancius.] suprà, n. 5. dicens successionem ab intestato esse hodie correctam in Hispaniâ per L. 9. citatam in quâ sic dicitur: Mandamos que dexen à los Tesoreros [Verba Legis.] de la Cruzada pedir y demandar los ab intestatos de los que no dexan herederos dentro del quarto grado. Sic ibi. Cui similis est Lex. 3. Titul. 9. citata. Ex quibus apparet rem esse dubiam, & oportere vt lex super hoc expressior habeatur.

