DIco quintò. Peccant grauiter Auditores [Assertio 5. Peccare grauiter iuxta generalem Canonum doctrinam procedentes.] Indici, si ad approbandam nominationem Conseruatorum requirant notorias iniurias iuxta generalem doctrinam Canonum, & præsertim Cap. Statuimus de officio Iudicis delegati, in Sexto, in quo sic statuit Innocentius Quartus: statuimus vt Conseruatores, quos plerumque concedimus, à manifestis iniuriis & violentiis defendere poßint, quos eis committimus defendendos. Nec ad alia, quæ iudicialem indaginem exigunt, suam possint extendere potestatem. Sic Pontifex: dicuntur autem indaginem requirere, quæ cùm notoria non sint, debent per probationes varias explorari: iuxta Glossam & Doctores communiter. Peccant inquam, quia possunt esse priuilegia, in quibus iudicialis indago concedatur, quod Glossa [Priuilegia Religionum pro iis etiam, quæ iudicialem indaginem requirunt.] obseruat, sic dicens: & ista vera sunt, nisi per priuilegia (al. priuilegijs) istorum Religiosorum, vel aliorum, quibus dati sunt Conseruatores, aliud diceretur, videlicet, vt possent cognoscere de iniurijs, & alijs caussis, etiam si requirerent iudicialem indaginem, & communiter in priuilegijs apponitur illa clausula. Sic Glossa. Quòd autem in priuilegiis, vt testatur, apponi soleat dicta clausula, manifestum est in iis, quæ Mendicantes præsertim habent, [Et speciale Societatis.] ex quibus Societas nostra amplissimo gaudet Pij V. & Gregorij XIII. tum generali, tum pro Indiis speciali, quo aliæ fruuntur, communicationem habentes. Verba Gregorij inter alia hæc sunt: in Bulla quæ incipit: Æquum reputamus. Et concessionem Pij habet insertam ad litteram: Hoc non de quibuslibet molestijs, iniurijs, damnis, tum præsentibus, & futuris; in illis videlicet, quæ iudicialem requirerent indaginem, summariè, simpliciter, & de plano, sine strepitu, & figurâ judicij, in alijs verò, prout eorum qualitas exegisset, justitiæ complementum: occupatores, seu detentores, præsumptores, & injuriatores hujusmodi, nec non contradictores quoslibet, & rebelles, etiamsi aliàs, quàm vt præfertur, qualificati existerent, quandocumque, & quotiescumque expedisset, auctoritate Apostolicâ per sententias, censuras, & pœnas Ecclesiasticas, aliaque opportuna iuris [Vide Cardinalem Lugo in Responsis moral. Lib. 4. Dub. 38. n. 8. Decretalem hodie esse inutilem.] & facti remedia, appellatione pospositâ compescendos &c. Hinc est, vt adducta Decretalis decisio hodiè ferè inutilis sit, vt cum Ioanne Andrea Archidiacono, Dominico, & Refusso affirmat Emmanuel suprà §. Nec his. Cùm conformior forma recepta sit & quidem meritissimè; nam ad eludendam, & elidendam notorietatem iniuriæ possunt euasiones multiplices inueniri; vt videri apud citatos potest, & etiam apud Siluestrum. V. Conseruator. Qui Glossam Ioannis Andreæ ad verbum transcripsit, & apud P. Fragosum. Tomo 2. lib. 4. Disp. 12. qui n. 6. §. Porro, ait vix reperiri posse tam notorium, quod non possit aliquâ excusatione obtenebricari.

Neque his obstat quorumdam scriptorum [Quorumdam Scriptorum doctrinam non obstare, quando expressum habetur priuilegium.] doctrina, dicentium Conseruatorum munus tantùm esse defendere à manifestis iniuriis, & ita licèt litteræ habeant hæc verba. In quibuscumque causis, juxta prædictum sensum esse interpretanda: sic P. Fragosus suprà num. 4. qui plures Auctores adducit; cùm tamen illi tantùm generaliter loquantur, & non in casu præsenti, quando scilicet additur. In quibuscumque causis: vt videri præsertim potest apud P. Suarium Tom. 5. in 3. partem, disput. 31. sect. 3. num. 17. P. Molinam Disput. 29. de jurisdictione, num. 2. & 6. P. Azor Tomo 2. Lib. 5. Cap. 35. Quæst. 7. & 13. Ludouicum Mirandam Parte 2. Quæst. 47. Artic. 8. Conclus. 2. Sed vt demus ita esse, quod citatus scriptor ait, eo ductus fundamento, ne scilicet recedatur à iure communi; quod non est magnum inconueniens, quando recessus talis Apostolicâ auctoritate [Pontificiæ potestatis amplitudo.] conceditur, quæ circa hoc amplissimam habet potestatem, auocando etiam causas Ecclesiasticorum ad sæcularia tribunalia spectantes, vt benè ex iure ostendit Emmanuel Rodricus suprà §. Quantùm cum Couarruuia & aliis; vt demus inquam ita esse; non tamen habet locum vbi priuilegium est manifestum, & concedit conseruatores etiam ad causas, quæ requirunt indaginem, quæ cùm necessaria est, jus prohibet circa illas Conseruatores procedere, juxta dicta n. præcedenti.

Non item obstat lex Regia citata num. [Neque legem Regiam esse contrariam, quia non tollit priuilegia.] 56. 1. scilicet & 2. Titul. 15. lib. 2. Verba illius, 1. scilicet, sunt: Los conseruadores dados, y deputados por nuestro muy sancto Sadre, no sean osados de perturbar nuestra jurisdiccion seglar, ni se entremetan à conocer, saluo de iniurias, y ofensas manifiestas, y notorias, que suelen ser hechas à las Yglesias, ô Monasterios, y personas Ecclesiasticas, segun que los derechos communes disponen, y los sanctos Padres, que los ordenaron, y no mas, ni allende no embargante qualesquier comißiones, ô poderes, que les sean, ô son dados, &c. Non ergo licebit virtute priuilegiorum, ad ea quæ, eò quòd notoria non sint, indaginem requirunt, jurisdictionem prorogare. Non inquam obstat: nam consequentia est illegitima, & potiùs opposita est deducenda. Si enim quia sancti Patres, summi inquam Pontifices, qui ius canonicum condiderunt, Conseruatores pro manifestis iniuriis, etiam contra laicos, concedunt, illorum est dispositionibus obediendum: ergo etiam eorumdem priuilegiis, quæ similem habent auctoritatem, & ab eâdem originem habent potestate. Præterquàm [Quæ Societas habet, in Regio Consilio registrata.] quòd hoc non est jurisdictionem sæcularem perturbare; non enim perturbat, qui suo, aut sibi legitimè delegato iure vtitur, & quod omnem dubitationem submouet, priuilegia Societatis, quorum communicationem Religiones plures habent, & præsertim Mendicantes, in Regio Indiarum Consilio registrata sunt, & juxta ea sæpiùs conseruatores electi, qui non tantùm in notoriis iniuriis, sed etiam in iis, quæ judicialem requirebant indaginem, processerunt. [Dubia quæstio circa Conseruatores pro debitis.]

Quod autem ex legibus citatis infert P. Fragosus suprà pag. 470. n. 27. scilicet Regulares non posse conuenire debitores coram suis conseruatoribus, quod, & ipse antecedenter probauerat, dubiæ quæstionis est, an scilicet priuilegia eorum se ad id extendant, an non? & quidem, quòd non se extendant, ex citatâ lege deduci nequit: quia aliud est commissio, & facultas etiam ampla in formâ communi: aliud iuxta specialia priuilegia. Si ergo illa dentur, non sunt à lege vllatenus improbata. Quia quemadmodùm non improbantur, quæ vltra notorias iniurias se extendunt, ita neque illa, quæ ad debitores extendi possunt, ex amplitudine Apostolicæ potestatis. Aliunde ergo est positio illa comprobanda. Contra quam sentit Fr. Emmanuel suprà Artic. 12. satis id luculenter ostendens cum aliis bonæ notæ scriptoribus, vt non possit non illa satis probabilis iudicari. Quia tamen res, vt dixi, dubiæ quæstionis est, in casu contingenti poterunt Auditores Regii, quod maluerint pronuntiare. Et hoc non obstante Constitutione Gregorii XV. quia illa non tollit quò minùs Religiosi actores esse possint pro manifestis iniuriis, pro quo videri potest Cardinal. Lugo suprà num. 5. quia & notoriam iniuriam possunt inferre debitores. Et Lauretus de Francis in Controuersiis pag. 116. adducens Cardinalium Declarationem.

§. III.

Assertio sexta de verbalibus nocumentis.

DIco sextò. Probabilissimum est pro [Assertio 6. pro iniuriis verbalibus vt queant eligi & approbari Conseruatores.] iniuriis verbalibus posse conseruatores nominari. Pro quo videndus Dom. Solorzanus citato Cap. 26. num. 116. & seqq. & in Politicâ pag. 737. §. Pero estos, & seqq. Vnde & consequenter probabilissimum est Auditores Regios ad eos approbandos teneri, nisi circumstantiæ occurrant, quæ inconuenientia grauia in tali nominatione conuincant. Pro iniuriis quidem & damnis, Religiosis Conseruatores ius, & priuilegia concedunt. Et quod ad iniurias spectat tam est clarum, quàm quod clarissimum. Quoad damna etiam id benè ostendit Fr. Emmanuel citato Artic. 12. & habetur expressè in Bullâ citatâ Gregorii XIII. pro Societate verbis illis: [Priuilegium Societatis.] Quoquomodo indebitè molestari, vel eisdem grauamina, damna, aut iniurias irrogari. Vbi & illa. Per quæ ipsi, eorumque res, & bona à noxijs justitiæ ministerio præseruarentur. Atqui in verbis & nocumentum, & damnum, & iniuria copulantur, ergo pro illis possunt conseruatores judices deputari. Minor est manifesta, circa quam nedum paginæ, sed libri possent impleri.

Scriptura quidem variis in locis linguæ [Linguæ damna.] damna commemorat, vt non immeritò Diuus Isidorus Pelusiota sic admoneat Lib. 2. Epistol. 158. Id agite vt linguam sexcentis frænis comprimatis. Pro [D. Isidorus Pelusiota.] quo & Diuus Valerianus Homiliâ 5. Ita scribit: Hoc habet lingua malitiosa commercium, vt lites ferat, odia moueat, mortes acquirat; ita in hoc loco Salomone [D. Valerianus.] dicente: Lingua multos conturbauit pacem habentes, ciuitates destruxit, & domos effodit. Falluntur profectò, qui putant nihil esse ferro fortius, nihil veneno violentius; quamuis autem ista in perficiendis mortibus habeant peculiare naturæ beneficium; cedunt tamen in contentione verborum. Nihil enim est tam noxium, aut malitiosum, quod non viribus suis minus sit, si se incitata semel lingua commouerit. Hæc ille: & alia; citans tamquam Salomonis locum Ecclesiastici 28. Cùm tamen liber ille Iesum Siracidem habeat auctorem, eâ fortassè de causâ, quia ex Salomonis sententiis coagmentatus, vt aduertit P. Cornelius in Prolegomenis ad illum. Cap. 2. §. secunda, quia. Vnde & alii Patres eum vti Salomonis citare soliti, vt videri apud eumdem potest. Locus autem integrè proponendus sic habet: Susurro & [Eccli. 28. v. 15. 16. 17 21. & 22.] bilinguis maledictus; multos enim turbauit pacem habentes. Lingua tertia multos commouit, & dispersit illos de gente in gentem, ciuitates muratas diuitum destruxit & domos magnatorum effodit. v. 15. 16. & 17. Vbi & addendum quod sequitur, Vers. 21. & 22. Flagelli plaga liuorem facit; plaga autem linguæ comminuet ossa. Multi ceciderunt in ore gladij, sed non sic, quasi qui interierunt per linguam suam. Hinc illa Diui Nili sententia in Capitibus Paræneticis Cap. 2. [D. Nilus.] Satiùs est temerè mittere lapidem, quàm verbum. Quis ergo neget à lingua ingentia & nocumenta & damna prouenire.

Quod autem ad iniuriam spectat certo [Aqua & iniuriæ notabiles.] est certius eam in verbis frequentiùs, quàm in rebus deprehendi. Vnde Theologi omnes restitutionis obligationem agnoscunt, quando alicuius fama verbis est alterius denigrata. Immò iniuria specialiter de verbali dicitur, teste Vlpiano L. 1. D. de iniurijs & famos. libell. Et ita communi vsu acceptum: vt pro contumeliâ sumatur, quod & dictum ab Vlpiano. Pro illis ergo meritò Conseruatores adhibentur, & ab Auditoribus rem justè expendentibus approbandi: est [Vnde euidens discursus pro casu præsenti.] enim euidens huiusmodi demonstratio. Pro notoriis iniuriis possunt Conseruatores deputari: in verbis possunt esse magnæ, & notabiles iniuriæ: ergo pro illis possunt Conseruatores judices deputari. Et hæc in Indiis præsertim attendenda; in quibus maximè oportet, vt Religiosi curam habeant de bono nomine; cùm de conuersione infidelium, & promotione fidei agere debeant; cui etsi positiuè non incumbant, debent tamen impedimento non esse, quo minùs regnum Christi merito & numero, juxta Ecclesiæ preces, augeatur. Nec plura hoc loco de Conseruatoribus, cùm plura dici possent, sed quæ conscientiæ negotium non ita concernere videantur, de quibus consuli etiam potest Dom. Villaroel Parte 1. pacificæ gubernationis, Quæst. 6. Artic. 13. vbi Dom. Solorzano conformia proponit. Et Domin. Reyna de Perfecto Prælato, Tomo 1. Libr. 2. Tractat. 2. Cap. 8.

CAPVT X.

Circa inquisitionem de commissis mercium prohibitarum, vulgo, de contrauando, qualiter delinquere Indici possint Auditores.

§. I.

Pro resolutione Assertio duplex.

EX Sinâ, Philippinis, & Nouâ-Hispaniâ merces quædam per leges Indicas prohibentur, eò quòd earum in Prouincias alias aduectio communi vtilitati obsistere judicetur. Huic ergo inquisitioni quidam Auditorum assistit, quæ seuera satis esse solet, mercium clancularia exportatione aduectarum amissione. In qua tamen suæ solent sordes auaritiæ familiares admisceri, quæ si judices ipsos attingant, sunt dubio procul turpiores. Pro quibus

Dico Primò. Auditor circa prædicta inqui [Assertio 1. peccare grauiter conniuendo.]rens grauiter peccat, si à sua obligatione degenerans, ita dissimulet, vt prohibitæ merces in Prouincias istas inducantur. Id constat; quia leges prohibentes justæ debent judicari, & maximè ab iis, quibus specialis earum custodia à Rege, & qui suo nomine jus dicunt, iniungitur. Videantur dicta num. 57. & cùm aliàs communis in eo vertatur vtilitas in re momenti non parui, ex eo fit sine graui non posse crimine violari. Et [Legem respectu eorum non esse pœnalem.] quidem doctrina illa de lege pœnali, quæ à multis traditur, non scilicet obligare in conscientiâ, hîc applicari nequit; quia tantùm in illos cadere potest, qui merces aduehunt, & earum commissione satis puniti censentur, vt non vltra damnationis æternæ supplicio videantur subiiciendi, juxta dicta Titul. 2. cap. 9. non verò in Iudices, qui non ex vi legis directè, sed ratione officii ad earum obseruantiam obligantur. Videatur etiam P. Suarius de legibus Lib. 5. Cap. 11. num. 6. P. Fragosus Tom. 1. pag. 942. num. 72. & pag. 945. num. 80. & P. Thomas Sancius Tom. 1. Consiliorum lib. 2. Cap. vnico dub. 9. num. 5.

Dico secundò, Auditor in casu prædicto [Assertio 2. ad restitutionem teneri ijs, quibus pœna erat applicanda.] dissimulans, tenetur ad restitutionem faciendam iis, quibus merces tales erant applicandæ, juxta legum dispositionem: sic citati, ex quibus P. Sancius magis juxta terminos quæstionis loquitur §. Ad tertium. Sicut & P. Rebellus Lib. 1. de Restitutione Quæst. 16. num. 2. cum Gabriele, & Soto, P. Molina Disputat. 739. num. 5. qui & alios affert, & iis addendus Nauarra Lib. 3. Cap. 4. num. 141. & est expressa decisio L. Properandum §. Sin autem alterutra. Et §. Sancimus C. de Iudic. Vbi qui peccant in omittendo, tenentur ad interesse in totum. Ratio est, quia ex officio tenentur ad impediendum juxta nuper dicta: qui autem impedire ex officio tenetur, & non impedit, ad restitutionem obligatur, cùm peccatum eius sit contra justitiam commutatiuam; neque enim contra distributiuam est, neque contra legalem, & vindicatiuam, vt constat.

Dices teneri quidem ex justitia commutatiuâ, [Nec tantum ad partem salarij.] sed tantùm ad partem salarii, non verò ad pœnam, Regiæ Cameræ aut denuntiatori applicandam. Verùm hoc non vrget; nam tenetur pro damno: atqui damnum non est proprium, sed aliorum; aliàs numquam ratione damni ex officii pessimâ administratione secuti alia obligatio restitutionis consurgeret, nisi quæ ad partem salarii pertineret.

Quæ instantia est quidem vrgentissima: [Sententiam contrariam qui teneant.] nihilominùs sunt, qui censeant judicem non condemnantem ad mercium talium amissionem, & sic fiscum, aliosque tali emolumento fraudantem, ad restitutionem non obligari: quia talis judex non constituitur primariò ad locupletandum fiscum, sed ad legum obseruantiam procurandam, ob illarum vtilitatem. Sic cum aliis Pharaonius in Append. Tract. 2. Sess. 10. Casu 4. Bonacina Tomo 2. Disput. de Restitutione Quæst. 2. Puncto 11. num. 11. Diana Parte 3. Tractat. 5. Resolut. 52. & Tract. 6. Resolut. 35. §. Tertiò Iudex. Escobar del Corro Tractat. de Vtroque foro. Articulo 4. num. 75. Thomas Hurtadus Tractat. vltimo Resolut. 12. P. Azor Parte 1. Libr. 5. Cap. 8. quæst. 5. in fine P. Tannerus 2. 2. Disputat. 4. Quæst. 6. num. 81. & P. Gaspar Hurtadus Disputat. 5. de Iustitia, & Iure, difficult. 10. §. Vnde debitor. P. Becanus de Legibus Cap. 7. quæst. 9. num. 4. Quorum sententia ob grauium scriptorum sic tenentium auctoritatem non potest penitus reprobari: illius tamen fundamentum non videtur solidum, jam scilicet adductum, de fine principali legis, qui non est Fisci aut alterius, de cuius interesse agitur, locupletatio. Quia negari nequit quin judex [Eorum non esse solidum fundamentum.] ad omne id constituatur, pro quo illius est diligentia necessaria, & ad legis totale complementum spectat. Vnde euidens est constitui, vt legem faciat impleri, exequendo pœnam, quando de illius ipsi violatione constiterit; & si ad locupletandum Fiscum, aut alios, qui inde emolumentum habere possunt, saltem minùs principaliter, sine eo enim vim non haberet lex; ergo ex eo, quòd finis minùs principalis sit, non tollitur restituendi obligatio. Consequentia patet: nam licèt minùs principalis sit, est tamen absolutè talis: ergo & parit absolutam obligationem. Antecedens constat ex dictis; vnde videtur euidens consequentia: pro quâ vrgeo. Nam lex talis duo præcipit, & non inferri merces, & pœnæ manere obnoxios secùs facientes: & vtriusque cura judicibus demandatur, & ita ex officio ad vtrumque tenentur; quia circa vtrumque versatur lex. Atqui pro eâ parte, quà pœnam spectat, interesse Fisci, aut aliorum agitur; ergo dum non exequuntur, ad restitutionem obligantur. Illatio est clara: nam ea ratione ad obligationem restitutionis vrget lex, cùm finis eius principalis est commodum, & interesse eam statuentis. Si quid [Quæ diuersitas sit ex ratione finis minùs principalis.] ergo diuersitas illa finis principalis, & non principalis euincit, id tantùm est, vt eius obseruationem non curans, ad quam ex officio tenetur, non ex principali fine, sed ex minùs principali, ad restitutionem teneatur, ex suppositione scilicet, vt in iis contingit, qui damni minùs principales causæ sunt, & solùm tenentur restituere ex suppositione, quòd alii obligationi huiusmodi desint, vt est in materiâ de restitutione notissimum. Videatur P. Molina, benè etiam sed aliter vrgens.

Dici potest: ex eo, quòd emolumen [Talem esse Principis voluntatem.]tum, quod ex pœna sequitur, sit finis minùs principalis, vel quasi consequens principalem; sufficienter colligi voluntatem Principis non esse ad restitutionem obligare. Sed certè responsio ista minimè potest subsistere, quæ ex dictis potest efficaciter confutari: nam Princeps statuens legem, vult manifestè habere id, quod amittendum præcipit, & ad cuius executionem judicem designat: ergo & consequenter vult non pati damnum amissionis eius, ad quod habet ius, si fuerit deprehensum; nec quemquam sibi in huius emolumenti acquisitione esse contrarium: ergo & damnum ex violatione talis legis consecutum sibi reparari. Antecedens est clarum, & consequentia non minùs: nam hac ratione custos vineæ aut segetis tenetur ad restitutionem damni ex eius dissimulatione prouenientis; quia est quid consequens ad voluntatem, quâ custodiri res suas vult, pro quo & stipendium præstat, vt damnum ex infideli custodia resultans reparetur. Et certè, qui custodem apponit, ex primaria intentione non vult damnis locupletari, sed res suas sibi custodiri: aliud autem secundarium est; sed quia exui officii subsequitur, absoluta obligatio subest, non secùs acsi id ad primarium finem pertineret.

Benè verum est, P. Molinæ stare [Quando aliter possit de illa præsumi.] limitationem posse, qui ait prædictam doctrinam procedere, nisi Iudici, aut Officiali alteri constet, aut absque dubio præsumatur, munus non cum tanto onere esse sibi iniunctum, vt teneatur eas pœnas cum onere exequi, aut nisi verosimiliter præsumat illum, qui id munus sibi iniunxit, contentum fore, vt in euentibus, in quibus dissimulat, eas non exequatur; in dubio autem circa dicta tenetur inquirere, & se voluntati eius accommodare restitutionis obligatione. Quibus [Sufficere probabilem præsumptionem.] addi potest non esse necessarium, vt absque dubio id sibi constet, si dubium non merè tale sit, sed probabilitati adnexum: quod tunc accidet, cùm experientia constet, non cum eo rigore circa dissimulantes procedi, sed Principem aliâ eos solitum animaduersione percellere. In casu autem [Sed non in casu, de quo agitur.] nostro nihil tale intercedere existimo; quia cum nullo dissimulante ita benignè actum est, eò quòd dissimulationes tales non soleant plenè probari, nec sit, qui audeat contra judices huiusmodi supremos insurgere, nisi fortè in Syndicatu, quando jam ob lapsum temporis difficiles sunt redditæ probationes. Vide Pharaonium Tract. 2. Sess. 2. Casu 17.

§. II.

Duæ aliæ Assertiones & Doctrina multiplex.

DIco Tertiò: si Iudici, de quo loquimur, [Assertio 3. si detur aliquid pro dissimulatione, quæ obligatio inde resultat.] aliquid pro dissimulatione detur, circa graue peccatum, quod committit accipiens, dubium esse nequit juxta dicta; circa obligationem autem restitutionis; si rationem muneris habeat, procedit doctrina tradita Titul. præcedenti. Cap. 4. & hoc ipso. Cap. 2. Si verò rationem solutionis veræ, quamuis palliatæ ob violatam officii legem, est nouus titulus, ut non teneatur ad restitutionem juxta eorum sententiam, qui dicunt acceptum à Iudice ob iniustam sententiam non esse obnoxium restitutioni, quam inter alios tenent Bonacina Tomo 1. [Pro iniusta sententia posse aliquid recipi aliquorum sententia.] Disputat. 1. de Restitutione Quæst. 3. Puncto 3. num. 8. P. Molina Disputat. 94. §. Contraria sententia. P. Lessius Libr. 2. Cap. 14. num. 54. & 55. P. Fragosus Tomo 1. pag. 416. In principio. Quorum ratio est: onus quod supra se Iudex assumit esse pretio æstimabile, grande siquidem est, cùm fortunas suas, honorem, & officium amissionis exponat periculo. Neque obstat actionis turpitudo, nam datum pro actione turpi, licitè potest retineri, vt est communissima sententia: pro quâ Auctores congerit Diana Parte 1. Tractat. 16. Resol. [Quorum auaritia damnata.] 38. quibus & addi plures alii possent. Sed licèt prædicti ab onere restitutionis liberari probabiliter possint; illis tamen auaritiæ laqueis irretitis, & in desideria non solùm inutilia, sed exitialia ruentibus, quæ mergunt homines in interitum, iuxta Doctrinam Apostoli 1. Tim. 6. v. 9. dicere non immeritò quispiam poterit: Pecunia vestra vobis sit in perditionem.

Dico quartò. Auditores Indici nequeunt [Assertio 4. non posse partem condemnationis sibi applicare.] sibi applicare tertiam partem ex condemnationibus commissorum; quam antiquiores leges concedebant, quandoquidem id nouioribus vetitum inuenitur, de quibus D. Solorzanus Lib. 4. Cap. 3. num. 56. & in Politicâ Lib. 5. Cap. 3. pag. 172. §. Solo quiero & seqq. Vbi sub dubio ait nouiores leges, aut reuocatorias esse veterum, aut cum earum obliuione dispositas. Ex quo immeritò [Difficultas circa obligationem in conscientia ob leges priores contrarium statuentes.] quispiam addubitet an obligent in conscientiâ. Quod fundari potest ex eo, quòd correctio legum vitanda est, ex leg. vlt. C. de Appellationibus. & ex Cap. cùm expediat, de electione in sexto. ac receptissimâ sententiâ Doctorum: ergo vbi non constat de legislatoris voluntate, prioris dispositioni standum est, & licet ignorantia legis non præsumatur in legislatore, ex Cap. licet de constitutionibus in sexto, & Cod. de Testamentis l. Omnium. [Quando ignorantia possit in legislatore præsumi.] Id tantùm est firmum quando lex prior est inserta in Corpore iuris, vt etiam constat ex L. sed & posteriores, de legibus ibi Nisi contrariæ sint; quod tamen in casu præsenti non contingit; cùm non constet tempore datæ posterioris legis, priores in Corpore Indici iuris extitisse. Præterquam quòd probabiles aliæ doctrinæ sunt, iuxta quas ignorantia in legislatore præsumitur, ne abrogatio legis admittatur, vt quando prior lex est specialis, & posterior generalis, de quo P. Suares lib. 6. de legibus Cap. 27. num. 13. & quando ex præsumptione scientiæ aliquod sequitur inconueniens, vt quòd violauerit iuramentum de non abrogandâ lege, aut similium, de quo P. Palaus. Tom. 1. Tract. 3. Disp. 5. Puncto 2. §. 1. num. 8. ergo, & in casu nostro præsumi ignorantia potest, cùm aliàs constet in legibus Indicis frequentem contrarietatem reperiri; quæ ex eo accidit, quòd Indiæ valde remotæ sint, & relationes non consonent, de quo superiùs non semel dictum.

Sed hæc non vrgent: quia doctrina, de [Nihil ex præfata doctrina contrarium sequi Assertioni.] abrogatione legis per contrariam illi, receptissima est, & generaliter procedit, non solùm quando prior in Corpore iuris continetur, sed etiam de statutis, quæ fiunt à particularibus communitatibus, vel legislatoribus, qui scire possunt, & debent sua statuta, vt bene P. Suarez supra num. 12. iuxta omnium mentem. Vbi illud addendum: etiamsi legislator priorem legem ignoret, pro posteriore illius voluntatem stare, quæ est iuri communi conformis, iuxta quòd, cùm contrariæ sunt leges, pro posterioris valore iudicandum. Deinde: schedulæ ille priores nimis quantùm erant notæ, quia in volumine Indicarum contentæ, vnde à Consiliariis omnibus supremi Indiariarum Consilij non potuerunt ignorari. Probabiles autem doctrinæ illæ non faciunt ad [Probabiles doctrinas adductas nihil ad rem facere.] rem, quia prior de lege speciali, & generali applicari nullo modo potest, quia vtraque in casu præsenti specialis est, cum Iudicibus commissorum loquens, qui ex Togatis designantur: & quando leges tales sunt, posterior debet præualere, vt cum communi Doctorum assensu docet P. Suarez num. 12. citato; doctrina autem altera de inconueniente, à præsenti instituto valde aliena est: quia in eo, quòd posterior valeat, inconueniens nullum est, immò conuenientiæ maximæ, quas leges Regiæ expromunt, dum sic in illis habetur: Porque teniendo como tienen, salario [Legis tenor.] mio, por razon de sus plaças, y officios. No era Iusto se los permitiesse lleuar las dichas tercias partes. Quod autem vltimò dicebatur, nullius momenti est: tum quia iam per dicta satisfactum, & notitia sufficiens demonstrata. Tum etiam: quia res hæc non est ex iis, quæ in relationibus ex Indiis transmissis fundantur, sed in rei ipsius conuenientiâ, quam, vt vidimus, verba legis manifestant. Tandem [Oppositum non esse probabile.] sic est praxi inconcussâ receptum: vnde existimo oppositum omni esse probabilitate destitutum. Quidquid Dom. Solorzanus num. 57. & seqq. & in Politicâ pag. 773. §. Y esto. in contrarium videatur adducere, cum Carleualio, legum auctoribus eo in Iudicio condemnatis. Licet ergo commissio ista non adhæreat necessariò Auditorum officio, salarium tamen ad illius laborem se extendit, quia sub eo onere datur, sic declarante Senatu, vt si subeundus sit, nihil debeat ampliùs corrogari.

Non ergo hîc locum habet doctrina P. [Doctrinam P. Molinæ liberantis ab obligatione restitutionis hic locum non habere.] Molinæ suprà, vt quando pœnæ ipsismet ministris publicis essent legibus applicatæ ad nullam restitutionem teneantur: & vt quando ex parte ipsis essent applicatæ, non teneantur ad restitutionem eius partis, quæ ipsis esset applicata. Quod procedit quando legem violantes ministri tales deprehensos in commisso minimè condemnarunt. Nam de Auditore Iudice loquendo, si [Cui facienda restitutio.] quid accipiat, iam vidimus non posse hac se doctrinâ tueri, cùm nihil illi per legem applicetur. Aliunde autem doctrina ista difficilis apparet, casui, de quo loquimur, applicata; quia lex applicat tertiam partem ministro, qui suo officio rectè fungitur; qui autem dissimulat, legis præuaricator est; ergo ad præmium illud non habet ius, ex quo fit, quòd si aliquid accipiat, illud iustè retinere nequeat. Restituat ergo: sed cui? Nam fisco non debetur, cui suæ designatæ sunt partes; nec auctori commissi, quia per legem est eo priuandus; neque alius extat ad quem videatur pertinere. Si dicas restituendum fisco ex ordinationibus Audientiarum Indicarum Anni 1563. Cap. 17. vbi statuitur sub pœna quadrupli tertiam partem non accipiendam à Iudice: cùm dispositio illa pœnalis sit, & pœnam adeò seueram contineat consonans l. Sancimus C. ad L. Iuliam repetun. contra malè capientes aliquid ratione officij publici; ante iudicis sententiam non obligat reum: de quo Citati [Legem pœnalem ante sententiam non obligare ad restitutionem.] num. 69. qui ex eo etiam probant iudicem non teneri ad compensationem pœnæ fisco, aut aliis acquirendæ. Et prætereà P. Thomas Sancius lib. 9. de Matrim. Disp. 30. num. 1. & lib 2. Operis moralis. Cap. 22. num. 7. & 8. P. Palaus Tom. 1. Trac. 3. Disp. 2. Puncto 2. P. Fragosus To. 1. pag. 421. num 64. Qua ratione pœna dupli, quam Concilium Tridentinum statuit. Sessione 24. Cap. 3. de [Circa specialem pœnæm dupli à Tridentino impositam id statuit quorumdam sententia.] Reformatione, quæ & extat in Cap. exigit, de Censibus in Sexto; ante sententiam non obligat. Pro quo Nauarrus Consilio 11. de Censibus. Meliùs ergo dici potest restituendum ei, qui dedit, stante sententiâ de obligatione restitutionis: quia si iste non potuit accipere, neque alius dominium transferre; vnde domino est reddendum. Nec verum est eo debere priuari, nisi fortè id, quod debet ex mercibus ipsis prohibitis, sit; tunc enim videndum quid lex disponat, & iuxta id restitutio facienda: & in mercibus sericis, quæ ex Sina [Quod cùm commissum est in mercibus prohibitis.] afferuntur, magnus solet obseruari rigor, & aliquando in Regiis apothecis visæ computrescere; aliquando non ita. Redduntur ergo Regiis ministris, & ipsi, quid de illis sit faciendum, Prorege consulto, prouidebunt: Iuxta id, quod præcipitur in schedula Anni 1620. quòd scilicet in Hispaniam remittantur. Sed quis erit reddens, & laudabimus eum? Fecit enim mirabilia in vitâ suâ.

CAPVT XI.

De Auditore pro defunctorum bonis Iudice constituto. Et qualiter illius possit conscientia in huius officij executione grauari.

§. I.

Explicatum officium & prior pro illo resolutio.

SAnctum quidem hoc Regum nostrorum [Tribunalis pro defunctorum bonis institutio.] inuentum, vt ab intestato decedentibus, aut quorum hæredes absentes sint, vel etiam legatarij, piaque opera in Hispaniâ facienda mandauerint, non desit, qui eorum vltimas impleri faciat voluntates; Peruiæ sunt enim semper iniuriis facultates absentium, & quodammodò videtur occasio homines in delictum trahere, quæ non potest animum prouidentis de resultatione terrere, vt Cassiodorus scribit Lib. 1. 15. Vnus [Cassiodorus.] ergo ad munus hoc Auditorum adlegitur biennali successione, ab vnâ classis expeditione vsque ad aliam, quando collecta solent remitti bona; sic enim rectæ administrationi visum est opportuniori posse industriâ responderi. Suum igitur Iudex talis habet tribunal cum necessariis ministris, & caussas omnes in primâ cognoscit, & concludit instantiâ, quæ ad talem spectant collectionem. Potest tamen circa hoc multipliciter peccari, & quod sanctè institutum est, in damnationis argumentum detorqueri: circa quod

