Sed hoc non vrget. Quia Doctores non ne [præcluditur, quiæ esse in eo vtilitas potest.]gant aliquando esse conuenientiam posse; alioquin secum ipsis eorum dicta pugnarent: dicunt autem communiter, & vt in plurimùm non esse conuenientem, & ita sine magnâ consideratione non esse ad illam deueniendum. Est autem inter illos non vnus circa hoc sentiendi modus: aliqui enim conuenientiam in eo specialem agnoscunt: pro quo videri potest P. Azorius Tomo 3. Libr. 8. Cap. 7. Quæst. 3. P. Filliucius Tomo 2. Tract. 34. Parte 2. Cap. 2. num. 44. Corduba in Summa Quæst. 117. quos adducit, nec [Regula in eo seruanda.] reprobat Diana supra. Et Cardinalis Lugo suprà etiam num. 27. benè statuit pro regulâ hoc ad prudentiam Principis cum consilio virorum prudentium ac timentium Deum spectare, qui de venditionis conuenientiâ iudicabunt.

Dico secundò. Assertio præcedens ad [Assertio 2. pro Indiis idem statuens.] Indias potest cum eôdem gradu probabilitatis extendi, & fortè majori: Quia cùm in illis homines locupletiores sint, maior inde vtilitas potest accrescere ad occurrentium necessitatum subleuamen, minora etiam patiuntur grauamina quàm ij, qui in Hispaniâ degunt, qui cùm ad contributiones frequentes adigantur, minorem reportant fructum ex officiis pretio comparatis.

Dico tertiò. Officia iurisdictionem ha [Assertio 3. pro habentibus item iurisdictionem.]bentia vendi etiam possunt à Regibus Catholicis. Sic citati, si nonnullos excipias, contra quos ingeniosè philosophatur Cardinalis Lugo num. 28. & seqq. Probatur autem ex eôdem fundamento, quod vel hoc probat, vel nihil. Vbi tantùm dici potest periculum in venditione subesse tali, quia iudicaturam emens, vt pretium à se datum compenset, iustitiam vendet, & etiam iniustitiam, si cum emolumento futurum sit. Quod [Vulgaris de vendenda iustitiæ obiectio diluta.] certè non vrget: cùm supponamus venditionem talem non nisi dignis hominibus faciendam, à quibus nihil timeri tale cum fundamento possit, sicut in aliis est officiis asserendum, in quibus etiam simile periculum esse potest. Et quidem multi plus tabellionem, quàm iudicem timent, cùm à fide instrumentorum maxima quæque iustitiæ momenta dependeant. Vbi & conuenientiæ ratio afferri potest, de quâ P. Azor suprà, quòd scilicet emens officium, cum moderatione procedet, ne simul, si secus egerit, & officium perdat & pretium. Et cùm venale officium sit, vereri meritò potest, ne Princeps facilè contra se credat obiecta, vt nouum emolumentum ablatione officij, & venditione iteratâ conquirat.

Confirmatur Diui Caroli Borromæi [Exemplum D. Caroli vendentis Vritanum Principatum, & alia Regum nostrorum, vbi de Titulatis notandum aliquid.] exemplo, qui Vritano Principatu vendito, pretij summam vno die est pauperibus dilargitus: & tamen Principatûs talis iurisdictionem habebat, sicut & Reges nostri vasallagium vendunt, cum Titulo Ducatûs, Marchionatûs, Comitatûs, Vicecomitatûs, & similibus, vbi licèt discrimen aliquod esse videatur inter Titulatos istos, & inferiores judices, quod Cardinalis Lugo sapienter expendit: non tamen absolutè conuincit, sed majorem aliquam conuenientiam probat, quod est citati Auctoris intentum. Et quidem cùm ille etiam existimet vasallorum dominum posse officia vendere, si ipse vasallagium emit, suspicio esse potest, quòd sit illa etiam, quæ iurisdictionem habent, venditurus: ergo non euitatur inconueniens, nullumq́ue est inter officia prædicta discrimen: possunt igitur vendi à Rege, vtilitate dispectâ.

Dico quartò. Assertio præcedens etiam respectu Indiarum locum habere potest. [Assertio 4. idem pro Indiis firmans.] Probatur ex dictis circa illam, & circa secundam. Item à simili. Nam Auditores Regij nequeunt intra Prouinciam matrimonium contrahere, sicut neque eorum filij: quod ita seuerè leges prohibent, vt ex solo tractatu pœnam amissionis of [Ex matrimoniis Regiorum Senatorum validum argumentum.]ficij subeant. Cuius ea est ratio, quòd scilicet iustitiam non censeantur rectè administraturi, carnis & sanguinis respectibus retardati. Quibus non obstantibus, licentiæ ad hoc frequenter conceduntur pretij non leuis intuitu, quod seruitium dicitur: & ita in Regali Audientiâ Limanâ maior Auditorum pars hujusmodi potitur indulto. Quod ergo esse inconueniens poterat, pretij exhibitione sopitur, quia vtilitas ex venditione non contemnenda deprehenditur: cùm tamen in ordine ad exercitium iustitiæ per idoneos ministros leges prohibitiuæ seruentur, & ita iudiciale aliquid vendi est manifestum. Ergo & in venditione officij pariter dici potest. Nec dicas, licentias tales injustè dari; id enim dici ne [Pro illis licentiæ iustè conceduntur.]quit absolutè loquendo: quia sicut Rex potest legem dictam abrogare, ita & in eâdem dispensare. Dixi, Absolutè loquendo, nam in casu indiuiduali videndum attentè quibus concedatur indultum: grauia enim ex hujusmodi matrimoniis incommoda oriri experientia monstrauit, & merentur tales vt in solitudinem à cognatis, asperam licet ipsis, transferantur.

Dico quintò. Officia, quibus erga so [Assertio 5. negans in officiis circa Indos.]los Indos exercetur jurisdictio, non possunt licitè vendi. Hoc probo: nam in officiis dictis, quod ementes inquirunt, non est honor, sed vtilitas & copia pecuniæ: ergo cùm & pecunia tradita, & alia multò numerosior, sit per emptoris solicitudinem congerenda, necessarium est miseros istos supra modum grauari, & eorum sanguine conuiuium istud auaritiæ fæculentissimum apparari. Et quale hoc in Christianâ Republicâ monstrum, cùm Tullius Lib. 2. de officiis, gubernatores non solùm à cupiditate liberos, sed ab illius etiam suspicione futuros esse testetur? Nec dicas, pingue stipendium assignatum à Re [Neque ex stipendio perfugium.]ge: nam licet illud justum fuerit visum, quando talia sunt officia disposita, & res paruò constabant, neque ita vanitas & ambitio prouexerant: vix tamen jam ad expensas itineris sufficiunt, si præsertim ex Hispaniâ Prætores veniant, aut tota sit conducenda familia, adjectis syndicatûs sumptibus, qui non mediocres esse solent.

Et quidem cùm plus sit quod pro of [Sequeretur sine illo seruire, quod proprium Turcis.]ficio datur, quàm quod salarij præstat valor, coguntur sic ementes sine Regio salario seruire; & ita illud ex visceribus Indorum excutient. Atqui sine Regio salario seruire Regios Ministros, & eius nomine iustitiam administrantes, & illud aliunde corradere, indignissimum est, & Turcicum sapit ingenium: cùm tamen ex diametro pugnent duæ istæ maximæ orbis Monarchæ. Pro quo ita scribit P. Adamus Contzen Libr. 1. [P. Adamus Contzen. Illorum imperium tyrannicum, Hispanum legitimum vnde probetur.] Politicorum Cap. 16. Duo sunt hoc tempore potentes Monarchæ, Hispaniarum Rex, & Turcorum Imperator: diuersa studia vtriusque, hunc tyrannum, illum legitimum Regem ostendunt, Hispanus Academiis, arte bellicâ, nauigationibus, plurimo sumptu subditos exercet, ad magna excitat, & tantas opes ad Principum dignitatem, ad nobilitatis splendorem, animos alendos ac firmandos impendit. Othomanides verò inscitiâ, pauperie, seruitio, tot populos premit: Timariotas, & Ianizaros, Prouinciarum spoliis saginat. &c. Quid ergo ita Hispano magis indecorum Imperio, quàm si tale quid dici possit, Gubernatores scilicet stipendio fraudatos Prouinciarum Indicarum spoliis saginari? Pro quo multa alia dici possent, sed pietati isthæc satis; quæ si absit, inutile fuerit dies & noctes Tullios, & Demosthenes declamare. Videatur Illustrissimus Ioannes Za [Ioannes Zapata.]pata Parte 2. Cap. 18. num. 5. & seqq. vbi cum multis potestatem concedit, conuenientiam negat, & tres conditiones apponit, quæ quia rarò adesse possunt, venditio regulariter esse solet injusta. Vna ex illis ad salarium spectat, de quo dictum. Pro quo & Pontius Disp. 59. q. 1.

CAPVT XVII.

Reges Catholici vt possint tributa Indis imponere.

DIco Primò, id stare licitè posse: pro [Assertio 1. tributa posse Indis imponi.] quo specialiter videri potest dudum citatus Antistes Parte 2. Cap. 19. Constat, quia vasalli sunt, & ita Regi debent pro necessariis ad commodam administrationem regni succurrere. Circa quod sic D. Ioannes Chrysostomus Homilia 23. Apostoli præceptum expendens ad Rom. 13. v. 6. & 7. Propterea ab an [D. Ioan. Chrysost. sed non secundùm Brixij exactam translationem. Rom. 13. v. 6.]tiquis temporibus communi omnium sensu Principes à nobis sustentari debere visum est, ob id quòd sua ipsorum negligentes, communia curent. Quòd si Paulus tunc, cùm Gentiles adhuc essent Principes, ista præcepit, multò magis oportet ea fidelibus exhibere. Sic ille. Verba Apostoli sunt: Ideò enim & tributa præstatis: ministri enim Dei sunt in hoc ipsum seruientes. Vbi tributi præstiti geminam rationem induxit: quia scilicet Reges Dei ministri sunt bo [Duplex ex Apostolo ratio, Regum obligationem ostendens.]no publico destinati. Seruientes. Vt quasi aliis, qui vtiliter ex conuentione seruiunt, sua debeat merces congrua & opportuna persolui. Nec seruitium quodlibet, sed continuum designat Apostolus: verbum enim Græcum σκαρτερο̃ντε significat continuam diligentiam & intensam [P. Cornelius.] curam, vt Dei loco bonis sint in tutelam, malis in vltionem, vt doctè P. Cornelius adnotauit. Et D. Augustinus Lib. 4. de doctrinâ Christianâ Cap. 29. [D. Augustin.] vno verbo expressit, pro Seruientes reddens Perseuerantes.

Pergit D. Paulus, & sic infert: Reddite [Robur additum ex D. Paulo v. 7. & quàm sit debita Regalis circa eos cura, ob varios titulos,] omnibus debita: Cui tributum, tributum: Cui vectigal, vectigal. Quod sic construendum iuxta citatum Interpretem, subintellecta supplendo: Reddite omnibus debita: Cui tributum debetis, tributum reddite: Cui vectigal debetis, vectigal reddite. Reddant ergo Indi: sed continuam illam, diligentem, & intensam curam sibi præ aliis debitam experiantur. Debitam quidem vti miseris & pauperibus, & qui labore suo ingentes Regibus Catholicis thesauros congesserunt. Circa quod non est opus dixisse plura, sed verbis P. Acostæ Lib. 3. de Procurandâ Indorum salute Cap 6. claudere probationem; sic enim scribit: Quam rem, cùm & diuinorum Librorum auctoritas, & ratio ipsa satis [P. Acosta.] muniat atque confirmet; neque nostrorum Theologorum, eorum quoque qui caussæ Indicæ studiosiores sunt, [Assertionis certitudo.] aliquanta ab eis tributa exigi posse quisquam neget, nihil est cur in hoc loco plano & expedito ampliùs immoremur. Sic ille. Quæ autem in hoc esse moderatio debeat, Indorum diuersitas, & terrarum varietas, post considerationem, Christianâ pietate inter præcipuos Consiliarios adhibitâ, seriam & industriam indicabit. Vt aliquid tamen circa id subiiciam,

Dico secundo. Indis in Mineralibus ex [Assertio 2. Indis Mineris addictis nequit imponi tributum.] necessitate laborantibus non videtur vllo modo licitum aliqua imponi tributa. Ratio est vrgens. Nam stipendium est labori eorum inæquale, vnde qui voluntariè laborant, plus multò lucrantur: ergo quod stipendij deest, remissione debet tributi aliquatenus compensari. Nec dicas stipendium non à Rege, sed à Minerarum dominis esse soluendum; id enim minimè satisfacit: nam tales domini stipendium tantum modò per legem taxatum soluunt, & huius improportionis caussa est ipsa lex. Præterquam quòd ex huiusmodi labore commodum magnum reportat Rex, cùm ipsi quinta pars eruti thesauri reddatur: ergo debet ille relaxatione tributi, quod minus est mercedis labori redditæ compensare. Si tamen compensatio dici potest, vbi etiam relaxatione positâ, valde est minus, quod labori redditur miserorum. Et Assertionem nostram [Validè illa roboratur.] probant ea, quæ adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Libr. 1. Cap. 18. & præsertim num. 50. & seqq. & in Politicâ Pag. 174. §. Lo qual. Quòd cùm [Dom. Solorzanus.] tot, atque adeò grauia seruitia (de quibus in præcedentibus Capitulis egimus) Indi subire cogantur; in tributis, quoad fieri poßit, leuari debent: cùm operarum & munerum personalium præbitio inter tributa connumeretur, ipsisque tributis non minùs vtilis & necessaria sit, vt latè docet & probat Adamus Contzen Libr. 8. Politicor. Cap. 8. pag. 637. & nemo debeat duplici onere molestari, nec vltra vires prægrauari, vt in Rubri. Et Nigro. C. Ne operæ à Collatoribus exigantur. l. Priuatæ. Et l. Euidenter C. de excusat. Muner. Lib. 10. &c. Quis enim non videat doctrinam hanc Assertioni propositæ apertè suffragari, vt vel eam probet, vel nihil? Cùm enim seruitium, quod in Mineris effodiendis Indi exhibent, adeò graue sit; nec stipendium ipsi proportionatum accedat; dum soluere aliàs tributum coguntur labore ipso affatim persolutum, manifestum est duplici onere molestari, quod omni est aduersum æquitati, & dissonum pietati.

Dico tertio. Tributum Indorum jux [Assertio 3. tributum per capita tantum exigendum.]ta capita tantùm exigendum: & graue peccatum est à communitate indiscriminatim exigi, quidquid Indorum Reguli clament aliquorum mortes comprobantes. Ratio est clara; nam mortui tributa non debent, & quæ debebant à viuis exigere, inhumanum est, & justitiæ penitus aduersatur. Et ita decisum Regio rescripto Regis nostri Philippi Secundi An. 1562. apud Dom. Solorzanum suprà num. 97. & in Politicâ pag. 176. Col. 2. Vnde ab illius, & successorum alienissimum pietate, quod narrat Fr. Ioannes de Silua in Animaduersionibus sæpiùs citatis fol. 88. pag. 1. inuentam scilicet viduam, quæ pro maritis tribus, duobus filiis, & genero vno, mortuis omnibus, tributum soluere cogeretur.

Dices morientibus quibusdam, nasci [Euasio ex supplemento nascentium, & nascendorum,] alios, & qui nascuntur & ob minorem ætatem à solutione tributi eximuntur, grandiores factos ad eam obligari: & sic posse quorumdam defectus aliorum superuentione pensari. Vnde sunt Iurisconsulti aliqui magnæ auctoritatis, qui obligationem agnoscunt in communitate ad quotam tributi aliquam solui solitam, etiamsi ad minorem numerum Capita sint redacta: cuius ea videtur esse ratio, præter consuetudinem; quòd licet minor nunc numerus sit, aliquando fuit major, & deinceps etiam major esse possit, sicut in censibus accidit: pro quo videnda quæ adducit Dom, Solorzanus suprà num. 94. & seqq. qui tamen, dum ibidem contrarium tenet, non videtur posteà locutus consequenter Cap. 20. num. 13. & seqq. compensationem dictam admittens & probans, dum pro mortuis nouò nati sufficiuntur. Pro quo & in Politicâ pag. 195. Col. 2. §. Y en efeto.

Sed hoc non vrget. Nam vt doctrina [præclusa ex Indorum diminutione,] illa stare possit, quæ non est ita recepta, in præsenti nequit applicari: constat enim Indorum numerum non crescere, sed minui; vnde compensatio locum habere nequit: sicut neque haberet in censibus, si semper fructus minores essent, vt contingeret si res censuaria redderetur [& censuum paritate.] ex parte infructifera: tunc enim pro rato pensio minuenda, juxta Bullam Pij V. de Censibus, pro quâ videri potest P. Lessius Libr. 2. Cap. 22. num. 88. & alij, estq́ue decima inter conditiones.

Dico quarto. Indis infidelibus de ri [Assertio 4. Infidelibus de rigore iustitiæ posse tributa imponi.]gore justitiæ tributa possunt imponi. Sic P. Acosta suprà, quem sequitur Dom. Solorzanus num. 20. & seqq. & ratio est, quia eorum dominus est Rex Catholicus, cùm sit absolutè dominus Indiarum, sub cuius etiam sunt tutelâ, debetque illis in temporalibus ac spiritualibus prouidere. Quod autem ad conuenientiam spectat, videndum an id expediat vt sic ad fidem compel [De conuenientia diuersimodè iudicandum.]lantur, duriorum inquam tributorum exactione, juxta Diui Gregorij doctrinam Libr. 3. Epist. 26. aliqui enim Indos filios timoris vocare solent. Quòd si ita ad fidem venientes non solidi Christiani sint futuri; erunt certè eorum filij, aut nepotes. Si autem medium hoc parùm opportunè cedat, liberalitate potiùs ac benignitate trahendi, pro quo est grauis obligatio in conscientiâ, cùm à Catholicis Regibus debeat [Quæ Regis Catholicorum obligatio.] Indorum salus mediis commodioribus procurari. Vnde & nouiter conuersis onus tributandi non statim imponitur, & quæ succedit impositio valdè moderata esse solet, sic Regum nostrorum mitissimo ingenio dispensante. Et ita Paraquaria Ecclesia, Primitiuæ æmula, non igne & [Paraquariæ Ecclesiæ fundatio eorumdem largitate.] ferro, sed placidissimâ Patrum Societatis nostræ tractatione fundata, Regum nostrorum adminiculante clementiâ, & magnificentiæ fructibus exundante, vt & Ministri ex Hispaniâ veniant, & in Reductionibus eorumdem expensis sustententur.

Dico quintò. Licèt fœminæ ad præ [Assertio 5. fœminis tributa non imponenda.]stationem aliquam obligari possint, quia & pro illis cura Regalis inuigilat, in Indiis tamen non debet tale ipsis onus imponi, sicut in Peruuianis prouinciis factum, non sic in quibusdam aliis, de quo Dom. Zolorzanus cap. 19. num. 5. & seqq. & in Politicâ lib. 2. cap. 20. post principium. Ratio est, quia earum est census tenuissimus, & ita erga reculas suas afficiuntur, vt pro numulo vno mille clamores emittant. Scio esse plures pro suâ tenuitate munificas, vbi pietatis negotium agitur; sed ex iis istæ, quæ specialiùs instructæ, & ex commercio cum Europæis, plus & censûs, & Christianæ consuetudinis compararunt. Aliarum minutissimæ facultates, & juxta eas animi magnitudo. Quid ergo ab istis exigatur, quibus satiùs fuerit tribuisse? Prouidentißimi Principis est grauiter imminutis relinquere tributariam functionem. Sic Theodoricus ore Magni Cassiodori lib. 4. 36. vbi [Cassiodor.] & illud; Tributa enim non debent à tristibus exigi, per quos tributarios feliciter acquisiui. Certè si fœminæ tributa soluunt, non sine ingenti tristitiâ earumdem exigenda; per eas tamen Reges nostri feliciter tributarios accipiunt, quos pariunt, nutriunt, educant, vt omnium maximè de tributis meritæ debeant reputari. Accedit communis sen [Fauet titulus paupertatis, iuxta communem sententiam.]tentia, quam cum multis tenet P. Thomas Sancius Tomo 1. Consilior. lib. 2. cap. 4. dub. 15. & eum secutus Cardinalis Lugo Tomo 2. de Iustitia disput. 36. num. 69. pauperes scilicet non debere gabellas. Et tales illæ, de quibus loquimur.

Dico sextò. Impuberes, pauperes, im [Assertio 6. de impuberibus, senibus &c.]peditos, senes, & huiusinodi alios ad tributa compellere, à Christianâ est pietate, immò & humano quoppiam respectu, penitus alienum. Videndus Dom. Solorzanus citato cap. 19. vbi quòd ob sterilitatem etiam facienda remissio. In quo quidem euentu Indi Regiis Audientiis viciniores be [Sterilitatis tempore facienda remissio.]nignè audiuntur, non ita remotiores, compellentibus Prætoribus Indorum Regulos taxatas integrè soluere pensiones, ne eorum tribuatur incuriæ Regium ex hac parte patrimonium imminutum. Opus ergo esset vt Regia circa hoc prouidentia versaretur, & Rescripto aliquo Indos juberet audiri, cùm sterilitatis, aut fortuiti alterius [Remoti etiam audiendi.] casus notam calamitatem ab eisdem contigerit allegari. Quòd si dubia; audiantur quidem, & veritate compertâ decernatur. Pro quo sic apud Cassiodorum Theodoricus Lib. 4. 50. Campani [Cassiodor.] Vesuuij montis hostilitate vastati, Clementiæ nostræ supplìces lacrymas profuderunt; vt agrorum fructibus enudati, subleuentur onere tributariæ functionis. Quod fieri debere nostra meritò pietas acquiescit. Sed quia nobis dubia est vniuscuiusque indiscussa calamitas, magnitudinem vestram ad Nolanum, siue Neapolitanum territorium, probatæ fidei virum præcipimus destinare, &c. Verendum tamen ne sub probationis prætextu, Indi grauiùs, missis probatoribus, onerentur. Obeat ergo pro sui officii obligatione Prouinciam Prætor, sic enim facilè poterit quidquid acciderit explorare.

Nec magni videtur indulgentia facien [Nec pecunia pro fructibus exigenda.]da, quando id, quod Indi ex fructibus tenentur soluere, ob sterilitatis infortunium in pecunia admittitur, eâ moderatione, vt non secundùm præsentis temporis valorem, qui maior est, sed secundùm antiquiorem sit compensatio facienda. Cùm enim species, non pecuniam, reddere teneantur, deficientibus illis iniuriâ temporum, ad illarum non tenentur pensionem. Vnde neque Theodoricus, impius aliàs rex & hæreticus, talem [Durissimi oneris tributum nequit imponi, & quale illud.] compensationem pecuniæ pro fructibus faciendam esse mandauit; quia durissimum profectò onus est, & quando est tale, iniustè imponi communis sententia est, vt si decem pro centum exigantur: prout videri potest apud P. Sancium suprà Dub. 13. Item. Gregorius Nonus Cap. [Cap. Propter sterilitatem.] Propter sterilitatem. 3. de locato, & conducto, remissionem faciendam colonis Ecclesiæ propter sterilitatem præcipit, afficientem magno incommodo conductores. Nulli autem vt Indi magno afficiuntur incommodo, si sterilitas superueniat: vnde remissione tributi debet ab eorum Principibus subleuari; aliàs incommoda geminantur, quandoquidem victualia illis desunt, & aliunde pecunia ad illa emenda prorsus necessaria, eisdem pro tributariâ pensione subtrahitur non valentibus reluctari.

Nec de obligationibus Regis Catholici plura, quem scio in deliberatione circa res Indicas, vbi conscientiæ periculum agitur, numquàm sine Consilii maturitate procedere. Vnde quæ à nobis dicta, non tam ipsi, quàm iis, quibus directio ista ex officio, aut aliàs incumbit, aliquali esse vsui poterunt: cùm præsertim ab eo scripta sint, quem neque ob natale solum priuato affectu ductum suspicari possit: neque ob experientiæ defectum; est enim quinquaginta ferè annorum transactione firmata, præceps quidquam eidem possit imputari. Iam ergo ad alia.

TITVLVS II. DE REGIO INDIARVM CONSILIO, Eiusque coram Deo obligationibus, vt conscientiæ securitas habeatur.

QUæ de Catholici Regis obligationibus dicta sunt à nobis [Regij Indiarum Consilij munus, dignitas, & obligatio erga Principem.] Titulo præcedenti, ad Regium Indiarum Consilium maximâ ex parte pertinere constat; est enim velut immediatum organum, per quod amplissima gubernatio earumdem exercetur. Ideò in hoc Titulo breuiores erimus, securitati conscientiæ magnorum illorum virorum consulentes, quos Catholici Reges ad exonerationem propriarum conscientiarum delegerunt, vt ex eorumdem attestatione compertum habemus, de quâ Titulo præced. Cap. 3. in fine, verbis illis: Nostri Consilij, qui sunt, conscientias suas exonerent, quandoquidem per illos Nos conscientias nostras eo onere liberamus. Ex quibus apparet quanto illi debeant studio circa conscientiæ in iis, quæ ad eorum munus spectant, inoffensum iter attendere, quorum fidei tantopere Catholici Reges deferunt, pro eorum erratis apud Deum rationem exactissimam reddituri. Et certè, vt nullus subesset timor, amor tamen deberet hoc in eorum præstare pectoribus erga beneficos Principes, singulari honorificentiâ in eosdem amanter effusos, juxta illud Athalarici Regis apud Cassiodorum Lib. 8. 2. de Romanis Senatoribus allocuto: Constat enim [Cassiodor.] excellentißimos Patres tantò ampliùs posse diligere, quantò maiores honores à cæteris Ordinibus visi sunt accepisse. Sic ille. Neque aliter ampliora illis sperare à benignissimis Principibus licebit, quàm à præfato Rege promissum eisdem, dum subdit: Si qua autem nobis postulanda creditis, quæ vestræ securitatis incrementa multiplicent, indubitanter petite, commoniti, quos ad fundendas preces nos etiam videmur hortari. Sic Rex. Neque aurea illius prætereunda conclusio, dum ita finem dicendi facit: Nunc vestrûm est, tale aliquid sperare, quod communem Rempublicam possit augere. Non ergo propriis commodis inhiandum, sed in id dirigendus intuitus, quod communem Rempublicam possit augere. Indicam equidem, quâ communior nulla; cuius diuitiis, si qua est diues Respublica, locupletata est; & multæ se locupletissimas gloriantur. Aut Indicam pariter & Hispanam; ab illâ enim huius augmenta, si tamen illa ab istâ, vt par est, prouidâ solicitudine gubernetur. Hoc opus, hic labor Indicorum Consiliariorum est, pro quibus sit

CAPVT I.

An Regii Indiarum Consiliarii sub mortali teneantur rerum Indicarum specialem notitiam studio & inquisitione solicitâ comparare.

VIdenda circa hoc quæ à nobis [Regum obligatio in Consiliariis maior.] dicta Titulo præcedenti cap. 8. ea enim ad Consiliarios Regios potiori ratione trahenda, qui velut Regis oculi esse debent ad remotissima hæc imperia peruidenda, & ita beneficio lucis viam monstrare conspicuam, & non per caliginem judicare. Iam pro iisdem

Dico primò. Consiliarii Indici sub mor [Assertio 1. obligationem sub mortali Consiliariis incumbere circa notitiam rerum Indicarum.]tali tenentur circa res Indicas specialem comparare notitiam inquisitione solicitâ. Probatur

Primò ex ordinatione sextâ eiusdem Consilii, in quâ illis grauiter iniungitur, vt in Indiarum historiis, Cosmographiâ, descriptione, & nauigatione specialem instructionem accurent, illâ redditâ ratione: Quoniam res nulla intelligi aut [Probatio 1. ex Regia ordinatione.] tractari potest, cuius non fuerit priùs probè notum subiectum ab ijs, qui de illo sunt habituri quæstionem, & sententiam prolaturi. Quæ quidem lex, cùm ad maximè substantiale requisitum spectet, absque dubio grauissimam obligationem inducit: leges [Leges Ciuiles posse in conscientia obligare. dogma certum.] enim ciuiles posse in conscientiâ obligare tenent communiter scriptores Theologi & Iurisperiti, ex quibus plures adducit P. Suarez lib. 3. de legibus cap. 21. num. 5. vbi & ait Assertionem esse de fide aut fidei proximam. Obligationem autem esse sub mortali, quando materia est grauis, neque de contrariâ legislatoris intentione constat, [Diuersæ sententiæ circa modum obligationis.] cum aliis ostendit cap. 24. & seqq. quibus addendus Illustrissimus Villaroel Parte 1. Gubernationis pacificæ quæst. 2. artic. 1. num. 12. Sed intentionem talem cum lege non posse consistere, si materia grauis sit, eoq́ue ipso grauiter obligare, tenent P. Vasquez Tom. 2. in 1. 2. disp. 158. n. 32. & seqq. P. Salmeron Tom. 4. in Euangelia, Parte 3. tr. 12. §. Differt autem. P. Amicus disp. 5. de Iustitia, n. 216. P. Becanus de legibus, cap. 6. q. 3. n. 13. & seqq. & alii. In [In omni tamen Ordinatio mortalem indicat transgressionem.] omni ergo opinione legem dictam constat obligare. Nam licet sint qui probabiliter asserant, etiam cùm materia est grauis; posse obligationem esse sub veniali, aut etiam sine peccato, & talem reputandam, quando contrarium aliunde non constat, pro quo videri potest Thomas à Iesu in Regulâ Carmelitarum Parte 2. Dub. 8. §. vltimo, quia, & seqq. addunt tamen constare tunc cùm seclusâ graui obligatione non videretur sufficienter bono [Notanda regula ad obligationem grauem dignoscendam.] communi prouisum in re magni momenti, quod in casu nostro contingit: & videri pro eo potest P. Arriaga Tomo 2. in 1. 2. Disput. 16. num. 68. de quo & inferiùs cap. 9. Præterquàm quòd Ordinatio dicta non tam est ciuilis lex, quàm naturalis declaratio, vt jam probo, arguens.

Secundò, quia is, qui ignorat ea, sine [Probatio 2. ex naturali obligatione, ratione officij.] quibus publicum officium exercere nequit, grauiter peccat, vt est receptissima omnium sententia, pro quâ videri possunt Cardinalis Lugo Tomo 2. de Iustitia, disput. 37. sect. 1. P. Thomas Sancius Tomo 1. Consil. lib. 2. cap. 1 dub. 36. num. 6. P. Lessius lib. 2. cap. 7. num. 33. & alii: Atqui Regii Consiliarii sine notitiâ dictâ nequeunt publicum & grauissimum, quo potiuntur, officium conuenienter exercere: ergo grauiter peccant eam non studentes comparare. Discursus est euidens, ju [Ex qua & obligatio restitutionis.]xta quem deducunt communiter Doctores eum, qui præbet consilium, teneri ad restitutionem si ratione ignorantiæ damnum subsequatur, vt videri potest apud P. Lessium, Cardinalem Lugo, citatis locis, & alios: quando scilicet ratione officii & professionis tenebatur scire, & proptereà ad consiliandum est adhibitus.

Tertiò. Consiliarii rerum Indicarum in [Probatio 3. ex damnis ob ignorantiam subsecutis.]scii possunt esse damnorum grauissimorum causa: ergo grauiter peccant instructionem erga eosdem negligendo. Consequentia est euidens ex receptissimâ omnium doctrinâ de damno dato, & Antecedens negari nequit, quia grauissima damna ex inordinatâ & cæcâ gubernatione sequuntur, cui inscius Consiliarius assistit; non secùs ac naui, cui inscius accidit gubernator, quod Plato in Dialogo de Regno, & Lib. 8. de Republica, & Plutarchus in Moralibus eleganter prosequuntur. Et sicut

Ruit in præceps amisso pisce sodali, Bellua, sulcandas cui præuius edocet vndas.

[Claudianus.]

& cum Spiritu sancto causam istam in propriis terminis decidendo: Vbi non est gubernator, populus corruet; salus autem vbi multa consilia Prouerb. [Prouerb. 11. v. 14. Vbi consilium deest, gubernator non esse censetur.] 11. v. 14. Vbi pro eôdem ducit non esse gubernatorem, ac sine sapientium consilio gubernare. Non enim agitur de Republicâ, cui nullus gubernator assistat, sed quæ illum habeat, consiliis tamen sapientium destitutum. Vnde Theodotion sic legit: In incogitantia corruit populus; salus [Theodot.] autem in homine multi consilij. & Cassianus Collatio [Cassianus.]ne 2. de discretione cap. 4. ita: Quibus non est gubernatio, id est, Consilium & discretio, cadunt vt folia. Quod exponens magnus interpres in cum locum, sic ait: Est Metalepsis, ex consilijs enim intelli [P. Cornel.]gitur gubernatio bona, consulta, & prudens; ex gubernatione ipsa gubernator, vt vertit Noster. Sensus est. Quod dicitur, Vbi non est gubernator sapientiâ & prudentiâ gubernandi præditus, ibi in multa pericula & damna corruet populus; at vbi is adest, & consilio velproprio pollet, vel alieno vtitur; ibi populus saluus, & à malis omnibus immunis securusq́ue consistit. Sic ille.

Dico secundò. Qui non est notitiâ re [Assertio 2. ignarum posse officium admittere, si promptus instrui.]rum Indicarum instructus, aptus tamen aliàs, potest Consiliarii dignitatem admittere, immò & ad illam se offerre. Probatur. Quia quod in hac parte initio deest, potest quotidiano & solerti studio supplere, cùm huiusmodi peritia, non adeundo scholas, & exercitationes habendo, sed legendo, audiendo, & percuntando, possit sufficienter, quantùm res ipsa patitur, comparari.

Dico tertiò. Satis esset expediens vt ex [Assertio 3. de promouendis ad Consilium Indicis Auditoribus.] iis, qui in Indiis Regii fuerint Auditores, aliqui ad Regium earum Consilium aduocentur. Ratio conuenientiæ est comperta. Sed vitandus scopulus vnus, dum cura est ab altero declinandi. Ne scilicet eò traducantur ii, quos in Cancellariis Indicis omnimodæ integritatis fama non penitus dignos tantâ reddidit promotione, ne cognationibus implicati: nisi fortê & hoc ipsum periculum integritatis experimenta superârint. Ibi profectò quàm isthic nocentiores.

Dico quartò. Expediet item ex Aduo [Assertio 4. de promouendis Aduocatis, quorum dignitas conmendatur.]catis in eôdem Consilio nonnullos ad munus prædictum, si dotibus requisitis excelluerint, promouere. Hi enim rerum Indicarum cognitione jam præditi, meliùs de illis judicabunt. Est autem Aduocationis officium Senatoriâ dignitate dignissimum. Vnde Athalaricus rex Aratorem tali dignatus honore, sic scribit apud Cassiodorum lib. 8. 12. Decet enim tractatores habere doctißi [Cassiodor.]mos, quibus potestas summa committitur; vt nullo defectu impediente meritorum, prouisa Reipublicæ vtilitas explicetur. Alij sunt honores, qui se ordinaria prouisione componunt; de generali autem securitate solicito talis associandus fuit, qui parem in suis studijs non haberet. Neque enim adhuc minùs probatus agnosceris, licèt primæuus veneris ad honores. Aduocationis te campus exercuit, te judicij nostri culmen elegit. Sic ille. Certè in re tantâ nobilitatis rationem ha [Nobilitatis præcipua ratio non habenda.]bere præcipuam sine experientiæ præsidio, ac excellenti litterarum auctario, valde periculosum est, & ita Regiâ animaduersione dignissimum. Habeat quidem honores condignos litterata nobilitas; sed vbi publicum, & maioris momenti negotium agitur, non munus hominibus, sed homines muneri conquirantur.

CAPVT II.

Consiliarij Regij qualiter ad prouidenda ea, quæ negotium fidei in Indiis concernunt, teneantur.

