Licet autem facultas infirmo tribuatur, [Cum subordinatione ad Prælatos futurus.] vt possit celebrantem pro suo libitu eligere, & sic electum facere vt celebret, nullius ad hoc licentiâ requisitâ, cùm illis plena & libera ad hoc licentia & facultas præbeatur: non est tamen proptereà Religiosa subordinatio submouenda, quia id minimè verosimile est in Religionibus, vbi illa exactè custoditur. Vnde P. Quintanad. addit tunc Superiorem localem altare approbaturum, siue ex propriâ auctoritate, siue ex ratihabitione aut commissione præsumptâ Prouincialis. Quod videtur etiam probare Diana verbis citati Auctoris adductis. Verùm quod illi dicunt, non videtur pro debitâ subordinatione sufficere, quia tantùm in altaris approbatione constituitur; cùm tamen etiam locus considerari debeat & tempus & persona, & in electione celebraturi obseruanda etiam est: cùm non deceat Superiorem ita ligatum priuilegio euadere, vt non possit negare quod infirmus petit, & minimè occupare electum in re aliâ, vt tunc forsitan oportebit. Existimo ergo subordinationem erga omnia prædicta minimè tolli; quia id nequit de Pontificiâ [Quam Pontifices maximè custodiendam curant.] prouidentiâ circa Regularem obseruantiam præsumi. Et quemadmodum priuilegia concessa Religiosis, sine præiudicio iurium Episcopalium debent intelligi prodiisse, vbi aliud ex eorum tenore manifestè non constat; vt habetur in Cap. Pastoralis, de Priuilegiis, vbi sic dicitur: Ad quod [Cap. Pastoralis, de Priuilegijs.] respondemus, quod nisi in Indulgentia Summi Pontificis id contineatur expressum, suo Episcopo inconsulto in posseßionem ipsarum eis non est licitum introire: quia per indulgentiam huiusmodi Episcopali iuri non credimus derogari. Hæc Innocentius Tertius. Pariter ergo iuri Prælatorum Regularium non est credendum derogari à Pontifice, vt ijs inconsultis possit subditus in re momenti tanti independentiam omnimodam vsurpare. Et quidem si illa esset talis, non posset in vsu dicti priuilegij ea moderatio seruari, quia vnusquisque pro suo libitu posset celebrationem Missæ disponere, & quod ab alio videret fieri, etiam & ipse facere vellet, deuotionis titulo ad auctoritatem traducto, cum dispendio Religionis.

Possunt ergo Prælati ipsi id circa se [Prælati circa se possunt quod circa alios in vsu dicto.] infirmos præstare, cùm ita maior eorum dignitas videatur postulare. Possunt & alij, quibus suo arbitrio agere permittitur, viri graues in Religionibus, in quibus non solet subordinatio exactè seruari: sic enim illa non læditur, cùm certum sit Prælatos id non ægrè ferre, aut fore laturos. Et tales profectò videntur illi, quibus prædictum est priuilegium attributum: erant Canonici Regulares, quibus constat laxiorem esse agendi rationem, vnde plus illis indultum, quàm aliis expedire possit quoad facultatis huius modum in sui exercitio; licet quoad substantiam nihil detrahatur. In aliis ergo Religionibus, in quibus omnia iuxta obedientiæ præscriptum transiguntur, cuncta ad exercitium tale spectantia cum subordinatione omnimodâ disponenda sunt, vt scilicet licentia ad vsum petatur, & iuxta illam cetera disponantur. Quod in Societate [Qualis in Societate vsus.] nostrâ sic agitur, quando rarissimè priuilegium istud in vsum venit: & aliter rem tractari, singulare esset in subordinatione, quam in omnibus solet seruare, portentum: & hoc modo vsus priuilegij dicti à R. P. Generali permissus. Ex toto autem Priuilegij tenore constat non posse eum, cui conceditur, Missam dicere, quod adnotasse oportuit; non enim defuerunt, qui extensionem circa hoc non sunt veriti practicari. Sed remota illa Doctorum prouidentia Prælatorum. Ratio autem limitationis est obuia.

An autem liceat vsus talis quando [An liceat ægrotantibus extra claustra. Vbi contra nonnullos pars negatiua statuitur.] Religiosi extra claustrum ægrotant, & in domibus sæcularium degunt, potest vlteriùs inquiri. Et affirmat Pasqualigus, quem refert, nec improbat P. Quintanad. Sed non videntur audiendi, vt ex tenore verborum priuilegij ipsius apparet, cùm in eo dicitur: In cubiculis suis: quod certè ad sæcularium domos nequit aptari & multò minùs id quod additur; In proprio cubiculo. Vnde id negant Diana suprà, Hieronymus Garcia Tract. 3. Difficult. 8. Dub. 2. Puncto 3. num. 33. & alij, qui dicunt nullum priuilegium circa hoc esse in vsu. Et quidem vbi Cruciata publicatur, non modicam sic celebrare faciens, & celebrans ipse litis occasionem excitabunt. Præstat ergo ab huiusmodi extraordinariis ausibus abstinere. Quod & pariter dicendum de priuilegio alio Alexandri Sexti concesso Minoribus, cuius mentio extat in eorum Compendio V. Missa. 1. §. 7. & apud Emmanuelem Rodericum Tomo 1. qq. regul. q. 43. artic. 4. habereque etiam locum post Tridentinum, si Episcopi non obstant, affirmat Thomas Hurtadus Tract. 12. num. 2225. de quo & agit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus citatis V. Altare. num. 3. & seqq. In quo conceditur [Priuilegium Minorum celebrandi in Cameris sæcularium, quatenus accipiendum.] Fratribus prædictis vt possint celebrare Missas in cameris sæcularium, vel in plateis, dato quòd non videantur loca honesta. Affirmat autem idem P. Ioannes Baptista simile priuilegium Societati concessum à Gregorio XIII. Sexto V. & Gregorio XIV. Sed concessiones istas temporales fuisse, & iam earum tempus elapsum. Verùm nihil tale Societati concessum, sed tantùm pro Indiis vsus altaris portatilis in quocumque loco decenti & honesto. Vt videri potest in Compendio Indico. V. Altare. & in Bullis Pauli V. Vrbani Octaui, & Innocentij X. in quibus dicitur debere esse in loco decenti, & vbi non est commoditas Ecclesiarum, & in casu necessitatis. Propter generalitatem autem concessionis videri potuit Auctori præfato priuilegium ad cameras sæcularium extendi: cùm tamen in contrarium stet Iuris regula notissima, quòd in generali concessione non veniunt ea, quæ quis non esset in specie verosimiliter concessurus. in 6. & cùm in tali priuilegio dicatur vsum esse in loco decenti debere, & ipse Auctor fateatur cameras sæcularium non videri loca honesta: ex eo fit non debere generalem concessionem ad ea protendi.

Neque ex eo quòd casus necessitatis [Neque in casu necessitatis admittendum. Et quid faciendum in illa.] apponatur, videri statim debet in cameris sæcularium posse celebrari, quando scilicet commoditas Ecclesiæ non est; quia tunc etiam locus aliquis disponi potest, in quo honestiùs celebretur, quamuis sub dio: vt cœlum ipsum templum sit, & terra tamquàm scabellum pedum Dei suum etiam sacrum ministerium offerre videatur. Vnde idem Auctor ita scribit: Aduertant tamen Religiosi ne vtantur priuilegiis concedentibus vt Missæ [P. Fr. Ioan. Baptista.] poßint celebrari in Cameris sæcularium, vbi ipsi dormiunt, & feminis non solùm suis, sed fortè alienis coniunguntur. In quibus copulis, etiam licitis, aliqua aliquando obscœna interueniunt. Indecentissimum enim est vti talibus priuilegiis & licentiis, similibus in locis, nisi aliquâ vrgentissimâ necessitate instante. Nam [Ob seruanda doctrina.] dicit Doctissimus, nec non pijssimus Mag. Sotus in 4. Dist. 3. p. 3. art. 13. pag. 572. Col. 2. magis velle quem non audire Missam, etiamsi non possit ad Ecclesiam ad eam audiendam ire, quàm permittere vt in prædictis cameris dicetur: nisi esset persona admodùm illustris, cum quo faciliùs dispensatur. Quæ verba maximè notent Fratres illi præcipuè, qui in populis Indorum, vbi commorantur Hispani, inhabitant. Nam nullus ferè est Hispanus, qui non credat, & se iactet talem esse, vt apud eum debeat sacrum optimo iure celebrari. Sic ille. Videndus etiam P. Suarius Tomo 4. de Religione Lib. 9. de Societate. Cap. 3. num. 12. [Ad ministrandam Eucharistiam in Oratorio à Religioso requiritur Oratorij approbato per Ordinarium.] vbi ait quòd licet à Religiosis Societatis possit ministrari Eucharistia priuatim faciendo Sacrum in domo ægroti, in oratorio scilicet, aut loco alio eiusdem domus; locum tamen debere approbatum esse ab Ordinario: & ita quoad hoc semper hoc ministerium ab Ordinario pendere: obtentâ tamen facultate ad faciendum sacrum, non fore necessariam licentiam aliam ad ministrandam Eucharistiam, quia id ex vi priuilegij licet. Idem autem dicendum de Religiosis aliis, quia nulli sunt maioribus gaudentes priuilegiis, quàm Societas IESV gaudeat, vt Compendia comprobabunt.

Sed numquid si sæcularis in Monasterio decumbat, in eius poterit cubiculo celebrari? [Sæcularem ægrotantem apud Religiosos, an possit in eius cubiculo celebrari.] Negat Pasqualigus Decisione 177. citatâ. Sed affirmat P. Quintanad. num. 7. citato. & Thomas Hurtadus. num. 2229. quia pro hoc Regularium priuilegia suffragantur, cùm altare tunc in eorum domibus erigatur. Videtur dicendum virtute priuilegij citati Pij Quarti id minimè licere, quia apertè loquitur quando Canonici ipsi infirmantur, vnde nequit vllatenus ad sæculares extendi. Quòd autem nec virtute alterius priuilegij [Vt non liceat efficaciter arguitur.] id liceat, ex eo videtur efficaciter posse probari, quia priuilegium dictum vt maximè singulare ab omnibus æstimatur, & ita, vt vidimus, Reuerendus Pater Generalis Mutius in Compendio Societatis censuit apponendum. Ad quid autem opus illo, quando quod per illud conceditur, à singularibus poterat suorum priuilegiorum virtute præstari? Deinde, licet verum sit vsum altaris portatilis concessum fuisse Religionibus Mendicantibus, sed id ante Concilium Tridentinum accidit, vt patet ex allatis à P. Quintanad. num. 2. & quæ pro Societate habetur concessio in Bullâ Pauli Tertij Ann. 1548. & incipit, Licet debitum, satisque ampla est, dum per eam licet habere Oratoria, & in eis, ac quocumque alio honesto ac congruenti loco in Altari portatili, etiam tempore Interdicti Missas, & alia etiam diuina Officia celebrare: etiam Tridentini publicationem anteiuit, in quo talia priuilegia reuocata censent multi per Decretum citatum Seßion. 22. Item, quidquid eo in genere concessum est, aut eorum spectat commodum, & ita planum est ad Sæculares extendi non posse aut ipsorum ministeria: sic autem tantùm conceditur casus necessitatis, vt vidimus num. 320. Atqui vt Missa dicatur in Cameris, in quibus sæculares ægrotant, nulla necessitas est, quia Eucharistia ex Ecclesiâ potest afferri, & audiendi sacri præceptum non vrget: ergo non habet locum priuilegium respectu illorum.

Verùm hæc licet satis verosimilem partem [Oppositum tamen esse non inuerosimile ostenditur.] istam ostendant, non videntur tamen oppositam penitus inuerosimilem comprobare. Nam priuilegia, quæ vsum Altaris portatilis intra domos præsertim Religiosas concedunt, suam vim obtinent etiamsi ante Tridentini publicationem concessa fuerint: quia Concilium ea non [Concilium Tridentini priuilegia Altaris portatilis non reuocasse.] reuocat, sed Episcopis tantùm præcipit vt non permittant Missas priuatis in domibus, atque omnino extra Ecclesiam, & ad diuinum tantùm cultum dedicata Oratoria, ab eisdem Ordinariis designanda & à Sæcularibus aut Regularibus quibuscumque peragi. Atqui domus Religiosæ non sunt priuatæ, & quæ intra ipsas, non sunt omnino extra Ecclesiam, cùm tota domus Religiosa velut Ecclesia habeatur, vnde & priuilegio immunitatis fruitur, vt num. 317. dicebamus. Præterquam quòd nulla ibi reuocationis forma est, & vbi illa non apparet, non est odiosè contra priuilegia pronuntiandum. Possunt ergo Episcopi celebrationem prohibere, sed non quamlibet, tantumq́ue illam, cui [Quid circa id possint Episcopi.] non videtur loci decentia respondere. Quòd autem Cameræ Religiosæ decentes & honestæ sint benè obseruat Lezana adductus. num. 316. & à Diana etiam Parte 6. Tract. 8. Resolut. 10. & quòd Consilium non loquatur de celebratione intra domos Religiosas, ex eo videtur omnino simile vero, quia vix Episcopus scire potest quid intra Religiosos parietes peragatur. Et ita non reuocata priuilegia per Tridentinum tenent multi, quos adducit & sequitur Diana Parte 9. Tractat. 1. Resolut. 34. P. Quintanad. Singulari citato, num. 1. & Fr. Ioannes Baptista suprà, num. 5. licèt plures addant, Dummodò ab Episcopis non prohibeatur, vt & Thomas Hurtadus suprà, num. 2225. Quòd intelligendum est extra proprias domos, aut intra, illas publicè tamen, & sine decentia loci & ornatus. Et ita per hoc responsum est ad secundam [Rationes oppositæ diluuntur.] rationem. Ad Primam autem dico concedi liberam illam facultatem eligendi celebrantem, ita vt Ordinarius contradicere nequeat modo explicato. Ad tertiam; licèt priuilegia aliqua casum necessitatis exprimant, non ita alia, vt est citatum Pauli Tertij: sufficit ergo specialis congruentia, vt si fundator, aut Benefactor insignis ægrotet: tunc enim valdè expedit, vt Religio vsu priuilegij sui, quo ordinariè non vtitur, suam erga illos gratitudinem protestetur. Et hæc circa prædictam facultatem. Iam de aliâ, ad quam difficultas præcipua reuocatur.

Bullam Cruciatæ pro eligendo Confessario in ordine ad reseruata sine Prælatorum licentia minimè Religiosis suffragari.

NOn omnes capiunt, neque capient verbum [Religiosos posse eligere Confessarium in ordine ad reseruata, quæ probent rationes.] istud, cùm sint non pauci, qui contendant oppositum esse probabile, quod sibi sufficere existimant, vnde conantur quæsitis hinc inde rationibus & auctoritatibus positionem istam comprobare. Ex quibus illa præcipua est: nam Bullæ vsus Religiosis conceditur, sicut & aliis, & circa electionem Confessarij nulla exceptio additur: ergo quemadmodum aliis conceditur illa in ordine ad reseruata, ita & ipsis: nam qui totum dicit, nihil excludit, & in toto pars includitur, vt est Iuris regula vulgatissima. Et quidem cùm circa Religiosos aliquid speciale voluit Pontifex, id Bulla in ipsâ declarauit, vt patet in esu ouorum & lacticiniorum, quem diebus prohibitis noluit Religiosis indulgere; vnde & id expressit: ergo si excipiendos circa electionem Confessarij voluisset, vtique & expressisset. Cap. Ad audientiam, de decimis, & Cap. Ad hoc, de celebratione Missarum: præsertim cùm fauor sit, & ita non negandus; cùm priuilegia in Bullâ concessa debeant amplè interpretari, vt volunt multi Doctores, quos adducit & sequitur Dianâ Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 98. bonas indicans rationes; & alij item, quos cum adductis à Diana congerit P. Mendus Disput. 1. num. 45. quos & sequitur num. 46. & seqq. P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 8. Singulari 5. num. 3. & alij, qui inter ceteras rationes, quas afferunt, illam adhibent: quia ad absolutionem meliùs obtinendam conducunt. Ex quo sit latam interpretationem in ordine ad electionem Confessarij adhibendam esse, cùm ad absolutionem meliùs obtinendam dirigatur.

Accedit Doctorum complurium [Doctorum auctoritas pro eâdem.] auctoritas ita sentientium, aut probabile existimantium, ex quibus sunt Emmanuel Rodericus, P. Henriquez, Ludouicus Lopez, Dominicus Sotus, quos adducit Fr. Ioannes Baptista. V. Cruciata. Vbi ex Ludouico Lopez ait multos viros doctos huic parti suffragari. Basilius Pontius, Ioannes Sancius, Ioannes à Cruce, Valerus, Clarus, Rius, Mendoza, Freytas, & plures Salmanticenses Magistri apud Leandrum à Sacramento Tomo 1. Tractat. 5. Disput. 12. Quæst. 58. qui probabile reputat. Et apud Dianam Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 14. & Parte 4. Tractat. 4. Resolut. 43. & Parte 11. Tractat. 6. Resol. 37. vbi alios addit, scilicet Mug. Gallegum, & Martinum à S. Ioseph. quorum sententiam ait se non audere vt improbabilem reprobare. Trullench Lib. 1. §. 7. cap. 1. dub. 9. n. 11. vbi Religiosos Societatis in eâdem esse sententiâ ait, & ab eisdem practicari. Candidus, Cornejus, Eusebius de Herrera, & Thomas Hurtadus, quos allegat & sequitur Benedictus Remigius in Praxi Parochorum editionis, 4. Tractat. 5. Cap. 5. §. 4. à num. 5. vbi mordicus pro istâ decertat positione. Et huius Auctoris opus approbans P. Ouiedus, vt ex eius Censurâ initio eiusdem constat, videtur etiam sententiam istam approbare, dum opinionum omnium delectum laudat in Auctore, & earum fundamenta. Eamdem post longum discursum absolutè non probans Thomas Hurtadus Tomo 2. Tractat. 9. non improbabilem pronuntiat, malè citato Dianâ Cap. 12. Pro quâ [Fr. Iuriparus à Drepano.] singulariter certat Fr. Iuniparus à Drepano Minorita ex Reformatis strictioris obseruantiæ, Prouincialis Panormitanus, & Vrbani Octaui Capellanus Pœnitentiarius apud Lateranum, in Tractatu de Casibus reseruatis, 1. Parte 2. Quæst. 5. qui Cap. 15. & vltimo, plures adducit subscriptiones diuersorum Ordinum Magistrorum, addens Patres Societatis subscripturos, si per Constitutiones non essent impediti: Cùm iidem nobis (verba illius sunt) mirè persuaserint, vt eammet opinionem typis mandaremus, tamquàm cunctis Regularibus quàm maximè necessariam: quorum nomina, bonis ducti rationibus, subticemus. Sic ille.

Sed his non obstantibus sententia dicta [Non esse probabilem ab intrinseco concluditur.] per principia intrinseca non apparet probabilis, quod expressè affirmat P. Suarez Tomo 4. de Religione, Tractat. 9. Lib. 2. Cap. 16. num. 9. vbi de Religiosis in praxi illam sequentibus sic concludit: Ego verò existimo eos magis fundari in ignorantiâ, [P. Suarez sic testatus.] putantes contrariam sententiam esse practicè probabilem: quod ego mihi non existimo. Sic ille. Cardinalis Lugo Disput. 20. de Pœnitentiâ, num. 198. ita [Cardinalis etiam Lugo.] scribit: Hæc responsio multipliciter impugnari potest, & simul probari nostra sententia argumentis adeo claris, vt in re morali faciant demonstrationem, & num. 193. ita scribit: Quidquid sit de eorum auctoritate, qui id asseruerunt, qui fortaßè re non satis examinatâ, nec fundamentis contrarijs visis judicarunt: jam tamen accedente declaratione Sedis Apostolicæ, quæ, vt vidimus, Confesiones illas irritas fuisse declarauit, cessare omnino quamlibet probabilitatis speciem, quæ reuerà sit probabilitas: ignorantia enim vel pertinacia alicuius, qui sine sufficienti fundamento teneat, vel dicat id esse probabile, quod probabile non est, non sufficit ad acquirendam jurisdictionem. Sic vir ille sapientissimus Romæ scribens, vbi de Pontificis mente notitiam habere potuit clariorem: licèt ad sic pronuntiandum adeò vrgentia fundamenta sint, vt & Romæ antipodæ, vel si remotiores quiquam similiter possint & debeant iudicare. Magister Veracruz apud Fr. Ioannem Baptistam suprà, sic ait: Modò [Mag. Veracruz.] per Gregorium XIII. datum est Fratribus Societatis, vt nullus à casibus reseruatis per Bullam poßit absolui sine licentia sui Prælati: & deseruit Mendicantibus per communicationem: & hoc non intelligas odiosum, sed fauorabile, quia ad bonum Religionis in communi est. Et hanc quæstionem proponit Auctor Compendij in V. Cruciatâ: & concludit non esse securum in conscientiâ [Auctor Compendij.] Religioso vti Bullâ pro reseruatis: & adducit Pontificum declarationes. Quæ notent Fratres pro securitate & serenitate conscientiarum suarum. Sic illi. Diana Tractat. 11. Resolut. 14. citatâ, sic loquitur: Tertia [Diana.] verò (sententia) Ioannis de la Cruz, videant viri docti an sit probabilis: nam ego illam non approbo: etsi esset probabilis, corrueret disciplina Regularis. Sic ille; qui Resolut. 43. citatâ, ex Tractat. 4. Partis 4. Sic concludit: & nota quòd in Constitutione Clementis Octaui, quam confirmat Vrbanus, non aderant supradicta verba, Quoad sibi reseruata: quæ quidem Summus Pontifex Vrbanus Octauus, vt credo, posuit, ad tollendas quæstiones omnes, & Doctorum opiniones. Sic ille: videndus etiam in Additionibus ad tres priores Partes Resol. 9. vbi improbabilitatem eiusdem sententiæ statuit. Sicut & Bassæus V. Casus reseruatus num. 36. Vers. Et licet: vbi alios adducit: P. Luisius Turrianus in Selectis Parte 2. Disput. 31. Dub. 35. ita scribit: Ego verò eam opinionem neque probabilem, neque tutam in conscientiâ existimo. Hæc ille: P. Dicastillus Tractat. 8. Disput. 11. num. 357. Card. Lugo secutus, P. Bardi Parte 1. Tractat. 2. Cap. 5. P. Mendus Disp. 24. num. 123. & seqq. P. Escobar de Mendoza in Theologiâ morali, Examine 17. Cap. 5. vers. Nam Regulares, videndus etiam Tomo 1. Problematum, Lib. 7. num. 159. P. Petrus Hurtadus de Mendoza; vbi phrænaticos passione vocat eos, qui contra voluntatem superiorum vsum somniato priuilegio Bullæ pertentant, & ita subdit: Benè meus doctißimus Magister Petrus Hurtado de Mendoza hanc animi ad crimina proni opinionem esse dicebat, qui ad delinquendi facilitatem captandam rationes non rationes quotidie excogitat. Sic ille. Quibus grauiora proferunt Ludouicus Beia 3. p. respons. moral. Casu 16. & Laurentius Portel Tomo 2. Casu 3. 4. & 5. qui non contentus improbabilitatis censura, temeritatem adiungit, vt videri potest num. 16. citati Casus 5. Vterque autem consequenter loquendo, sicut & alij, iterandas reputant Confessiones. Pro quo & alij.

Et præter citatos pro improbabilitate [Qui insuper amplectantur.] contrariæ nostram tenent quamplurimi videndi apud illos, & præsertim apud Cardinalem Lugo num. 153. P. Mendum n. 121. Leandrum suprà. Quibus addo P. Ildefonsum de Noreña Dominicanum apud Fr. Ioannem Baptistam loco citato, quem vocat ille doctissimum, & scripsit Compendium ante annos 60. Ex citatis autem pro contrariâ tenent Fr. Emmanuel Tomo 1. qq. regul. quæst. 22. artic. 10. vbi absolutè sic statuens, licèt addat in fine non audere se condemnare eos, qui Bullam in ordine ad prædictum effectum amplectuntur ob auctoritatem ita sentientium; subdit tamen id, quod quæstionem tollit, esse scilicet licentiam tacitam, dum Prælati vident, & tacent, neque leges prohibentes curant suis subditis intimare. Si ergo resistant, aliter iuxta illum prorsus enuntiandum. Pro quo & videndus in expositione Bullæ §. 9. num. 24. P. Henriquez Lib. 6. Cap. 16. num. 7. respondenti in Glossa, L. P. vbi ait ex tacitâ Prælatorum licentiâ omnes ferè [Fauent & plures pro contrariâ citati, ex quibus P. Henriq.] Ordines Mendicantes priuilegio Bullæ gaudere: & ita Prælatos priuilegio stricto renuntiasse, iuxta quod non licebat vti Cruciatâ, pro quo varias concessiones adducit; quod & repetit Lib. 7. Cap. 22. num. 4. vtrobique autem Societatem Iesv excipit ob rationes apud ipsum videndas. Et huic testi omni exceptione maiori credere potiùs Trullench debuit, quàm aliis minùs fideliter attestatis. Sicut & Decreto 5. Congregationis 6. in quo vsus Cruciatæ ob declarationem Pontificiam improbabilis in Societate proclamatur, nec se quemquam debere ritè absolutum arbitrari. Contra quod si qui minùs fideles filij pronuntient, parum est de eorum assertione curandum, quidquid Iuniparus fuerit protestatus. Ludouicus Lopez Parte 2. Instructorij, Cap. 8. fol. 322. & 323. docet quidem in Prætorio Cruciatæ ita practicari, [Ludouicus Lopez.] vt Religiosi Bullâ quoad reseruatorum absolutionem vtantur. Addit tamen dum Religiosis per suos Prælatos non intimatur aliqua reuocatio & declaratio Papalis, non debere inquietari, neque impediri à facultate sibi concessâ. Cùm ergo declaratio Papalis extet, vt est perspicuum, neque vna, sed multiplex, de quibus inferiùs, nihil potest ex Auctore isto contrarium allegari. Quod autem de praxi in Prætorio Cruciatæ addit, ad illa est referendum tempora, in quibus ille scripsit, & declarationes ita vrgentes non extabant. Vel etiam dicendum, practicari quidem, quia ex tacitâ concessione Prælatorum talis praxis inualuit, vt ex P. Henriquez nuper dicebamus. Sotus autem nihil habet aduersum. Nam in 4. distinct. 18. quæst. 4. articul. 3. in solutione ad Primum argumentum, sic ait: Quòd licet frequentia horum [Dominicus Sotus.] priuilegiorum aliquid detrimenti Religioni (vt Prælati aiunt) solita sit afferre (nam videtur quòd libera facultas inscio Prælato confitendi alteri, nonnihil incommodi regimini soleat inferre) nihilominùs postquàm Papæ placet parendum est: vel aliter si in hoc jactura Religionis, per eius auctoritatem huic jacturæ prouidendum est. Sic ille habet: ex quo nihil contra nostram Assertionem: concedimus enim parendum Papæ, si placeat ipsi: negamus tamen placere, cùm de voluntate ipsius argumenta certissima teneamus. Non ergo fideliter præfati Auctores in caussam præsentem allegantur.

Vnica, solidißima, atque irrefragabilis probatio ex Pontificia auctoritate.

VIderi quidem apud citatos nonnulla [Decreta Clementis & Vrbani VIII. pro Assertione expressa.] Pontificum Decreta possunt, quibus apparet eorum voluntatis minimè fuisse vt Regulares priuilegio Bullæ quoad effectum dictum fruerentur: nobis autem duo sint satis, adeò expressa vt non possint apparenti quoquam responsionis nubilo vllatenus obscurari. Et illa quidem vno & eodem memorabili scripto continentur. In Bullâ equidem Vrbani Octaui die 19. Iunij Ann. 1630. Pontificatus sui Ann. 7. quæ Bullam Clementis Octaui commemorat, expressè habetur vt Regulares nequeant Bullæ priuilegio vti in ordine ad reseruata, vsumque talem inualidum fuisse & fore. Verba illius post alia hæc sunt: Sed nostræ intentionis fuisse & esse, quod iidem Fratres, & Moniales, quantùm ad Sacramenti Pœnitentiæ, & Confessionis administrationem, ordinariæ dispositioni suorum Prælatorum, & Sedi Apostolicæ, quoad sibi reseruata subiecti sint, earumdem tenore præsentium perpetuò declaramus. Sic Vrbanus omnino Clementi consonans, pro quo sic præmiserat: Quare idem Clemens prædecessor suâ perpetuò valiturâ Constitutione declarauit facultatem & concessionem S. Cruciatæ, & aliorum indultorum prædictorum quantum ad prædictum articulum eligendi Confessarium, & absoluendi à casibus reseruatis, non habere locum cum Fratribus, & Sororibus Monialibus quorumcumque Ordinum & Congregationum cuiusuis Instituti Mendicantium & non Mendicantium, tam in Prouincia Hispaniæ; quàm extra eam vbilibet constitutis neque eis suffragari: sed eiusdem Clementis prædicti intentum fuisse quòd ijdem Fratres & Moniales, quantùm ad Sacramentum Pœnitentiæ seu Confessionis administrationem, dispositioni suorum Prælatorum subiecti essent. Hæc ille. Et quid ad hæc dici, quod sit verosimile, queat? Nonnullas tamen responsiones quorumdam videamus: sunt enim adhuc aliqui rebelles lumini: licet P. Mendus num. 144. affirmet post Breue prædictum, Auctorem nullum à se repertum contrariæ opinionis asseclam, immò nec vllum virum doctum ex pluribus à se consultis. Sed sunt sanè nonnulli obstinatiùs aduersantes, & ita quæ ipsi adducunt, & adducere alij possunt, oportet diluamus.

Prima responsio confutata.

DIcunt ergo in primis Decretum dictum [Reuocata ab eisdem concessione Bullæ, responsio minimè sustinenda.] ab ipsismet Pontificibus reuocatum concessione Bullæ post ipsum publicatæ, in quâ facultas ad electionem Confessarij sine restrictione tribuitur.

Sed Contrà est. Nam Pontifices in suâ Constitutione, eam asserunt perpetuò valituram: ergo manifestum est illam ab ipsis non statim reuocatam, rebus eodem modo se habentibus, & motiuo talis Constitutionis suo in robore persistente. Fuit autem illud, quod ipsi apertissimè protulerunt. Detrimentum scilicet Regularis disciplinæ ex tali vsu deprehensum penitus amouere. Nec quodlibet illud, sed maximum statûs & obseruantiæ regularis præiudicium: quæ sunt verba Vrbani Octaui. Quibus similia habet Gregorius XV. [Greg. XV. Decretum.] in suo Decreto de quo Cardinalis Lugo n. 166. Cùm ratio doceat, & experimento compertum sit Religionibus valde perniciosum existere, vt eorum Religiosis licitum sit Confessarium sibi eligere. Hæc autem cura nequit in Pontificiâ Sede vllo vnquam tempore deficere: ergo nec statim reuocatum credi potest, quod in ordine ad illud paullò fuerit antè dispositum, clamantibus illis velle se vt dispositio talis perpetuò perseueret. In Cap. Alma mater, de Sent. excommunicat. in 6. sic [Cap. Alma mater.] loquitur Bonifacius Octauus: Alma mater Ecclesia plerumque nonnulla rationabiliter ordinat, & consultè, quæ suadente subditorum vtilitate postmodùm consultiùs ac rationabiliùs reuocat, in meliusque commutat. Sic ille: qui statim circa Interdicti obseruationem [Rebus eodem modo se habentibus. Vt in casu præsenti, contra Ecclesiæ spiritum esse mutationes.] nonnulla statuit, eò quòd ex statutis prioribus grauia inconuenientia sequebantur. Quia vero ex districtione hujusmodi statutorum (verba eiusdem sunt) excrescit indeuotio populi, pullulant hæreses, & infinita pericula animarum insurgunt &c. Ex quibus manifestè conuincitur Ecclesiam non solitam mutare quod rationabiliter & consultè statuit, nisi quando ex sic statutis inconuenientia videat pullulare: atqui in casu nostro inconueniens nullum occurrit pro mutatione, sed ipsorum Pontificum testimonio inconueniens erit semper magnum si statum non perduret, vnde illud volunt perpetuò valiturum, & res in eodem statu perseuerant: ergo euidens est ab eorum mente alienissimam esse mutationem. Neque enim dici potest ex motiuo boni publici [Ex communis boni respectu euasio nulla.] mutationem subsecutam: nam Decretum circa hoc ipsum versatur, vt scilicet non obstante respectu boni publici, quod Cruciatæ concessione prætenditur, Religiosis minimè talis facultas præbeatur: quia maius proculdubio detrimentum bono publico obuenire potest ex Religiosæ disciplinæ relaxatione, quàm ex aliquali diminutione pecuniæ ad bella contra Infideles. Et ego quidem sic arbitror, vnum obseruantem Religiosum maius bono publico compendium afferre, & magis velificari Catholici Regis fortunæ felici, quàm ex iis plures, qui vt licentiam pro reseruatis obtineant, ad Bullæ conuolant priuilegium, eleëmosynis hinc inde conquisitis.

Sed aiunt Pontifices in eo, quod de [Pontifices vt Doctores priuatos locutos quorumdam effatum.] Religiosæ disciplinæ detrimento proferunt ex licentiâ prædictâ, non vt Pontifices, sed Doctores particulares locutos: cùm in facilitate Confessionis huiusmodi, sua etiam commoda reperiantur: ne videlicet reseruata habentes, & licentiæ obtinendæ difficultatem experti, grauissimas patiantur angustias, frequentia sacrilegia committant, & in malorum profundum miserrimè deuoluantur.

Contrà tamen. Nam vt demus id ita esse, quod [Quod euidenter improbatur.] assumitur, & Pontifices vt priuatos Doctores locutos, ratio adducta suam vim retinet. Nam quomodocumque illi de conuenientia censeant, censent tamen, & res in eodem statu sunt; testanturque ipsi se declarationem edere perpetuò valituram: ergo stat illa, stabitque, qualitercumque iudicium tale eisdem tribuatur. Deinde, [Licentiam totalem pro reseruatis perniciosam esse Religionibus.] negari nequit quin totalis licentia in ordine ad Confessionem exitialis Religiosis sit, quod ostendi multipliciter potest. Primò. Quia omnes Religiones illam secundùm sua statuta repellendam iudicarunt. Secundò. Quia quamplurimæ apud Sedem Apostolicam ob vitandum damnum licentiæ talis pro impetratione priuilegiorum egerunt, vt Concessiones Cruciatæ, & similes minimè licitæ ipsis haberentur: pro quo videndus P. Suarez suprà num. 3. & Cardinalis Lugo num. 154. aliique ex citatis. Tertiò. Quia aliàs reseruatio non esset conueniens, quod est manifestè contra definitionem Tridentini Sessione 14. Cap. 7. verbis [Reseruatio quàm conueniens. Concilium Trident.] illis: Magnoperè verò ad Christiani populi disciplinam pertinere, Sanctissimis Patribus nostris visum est, &c Pro quo & est Canon. 11. eiusdem Sessionis. Atqui reseruatio per licentiam dictam penitus cessat, quoad crimina scilicet, quæ frequentiùs Religiosum statum possunt infuscare, iteratâ scilicet toties quoties accederint, Confessione: & etiam circa reseruata Sedi Apostolicæ, pro quibus licentia etiam, sed cum vicium limitatione conceditur: ergo indubitabile est licentiam dictam esse statui Religioso admodum perniciosam. Quod autem de angustiis prolapsi in reseruata dicitur, reseruationem probat penitus submouendam. Rogo autem sic arguentes, an in Prouinciis, in [Instantia validissima.] quibus Bullæ vsus non conceditur (& sunt sanè illæ multò plures) angustias similes similiter prolapsi patiantur? Fatebuntur equidem, ni velint diuersam hominum naturam somniare. Tunc ergo quid illis faciendum? Dicent ab Apostolicâ Sede remedia pro eiusmodi angustiis esse prouisa. Benè quidem. Ergo & qui in Prouinciis sunt, pro quibus Cruciata conceditur, eisdem poterunt remediis subleuari. Vel certe Bulla pro omnibus Christiani Orbis Religiosis concedenda est, ne ex licentiæ ad reseruata defectu in malorum profundum deuoluantur. Est ergo responsio dicta omni rationis pondere destituta.

