Quarta, peccare item grauiter, juxta [Item si ante possessionem officij, jurisdictionem exerceant.] materiæ grauitatem, si ante assumptam officii possessionem, quod ostensis titulis in loco à Rege destinato fieri debet, jurisdictionem exerceant. Licèt enim circa hoc opinio probabilis fuerit, juxta quam post ingressum in Prouinciam possunt Magistratus iurisdictionem exercere, pro quâ plures & Doctores & rationes adducit D. Solorzanus Lib. 4. Cap. 11. num. 2. & seqq. & in Politicâ Lib. 5. Cap. 14. Non tamen potest illa subsistere, quando Principis circa hoc est expressa decisio: in claris enim & manifestis non est locus disputationi, neque est necessitas inuestigandi mentem per coniecturas, L. Continuus & ibi Glossa, cum aliis Textibus & Auctoribus, quos adducit Petrus de Luna Consilio 37. num. 4. Pro quo & faciunt adducta à Dom. Solorzano suprà Cæp. 3. num. 49. sunt autem aliqua Regia rescripta circa præsentem casum, quæ videri possunt apud D. Solorzanum citato Cap. 11. num. 25. & 36. quod & praxis receptissima comprobauit: vt de hoc non videatur posse dubitari. Dubitauit autem Doctor Saz Carrascus, laudatus aliàs [Oppositum visum verius docto jurisconsulto.] Iurisconsultus, Principis Squillacensis Assessor, & Senator posteà Panamensis: nec solùm dubitauit, sed intrepidè oppositum asseruit, & scripto vulgauit ad II. Recopilat. Cap. 9. à num. 9. ad 15. Et quidem si ad Textus, qui adduci pro Indiis possunt, verosimilis responsio sit, res in terminis iuris communis relinquitur, & opinio ista satis probabilis est; cùm & Textus & Auctores habeat minimè contemnendos.

Ad schedulam ergo Anni 1555. in quâ [Et ad Textum vrgentiorem pro Indijs responsio adhibetur.] statuitur Sexennium, quod Proregnatui assignatur, computandum à die aduentus in ciuitatem Regum, & captam muneris possessionem: dici potest computandum quidem ab illo die possessionis solemniter captæ, & citra omne dubium & opinionem: quod quidem Rex ita disponere potuit, cùm posset & aliter, vt in officiis aliis fieri solet, in quibus sumptæ possessionis tempus non solet in Indiis obseruari. Praxis autem iuxta opinionem securiorem procedit, & vt bellum iustum ex vtraque parte videtur, inter successorem inquam & decessorem, si vterque velit probabili se opinione tueri.

Quinta, & vltima. Peccabunt etiam [Non posse per terram iter facere contra prohibitionem.] grauiter Proreges Indici si contra Regiam prohibitionem, quæ extat, per terram iter agant, vt ad ciuitatem Curiæ Sedem perueniant, cùm agere per mare debeant, ne grauent populos, & Indos præsertim, in quos semper talium conductionum onera congeruntur. Pro quo videndus Dom. Solorzanus citato Cap. 11. num. 31. & 32. & in Politicâ pag. 889. §. Y para que. Dubitari [In quo & graue peccatum.] enim nequit quin materia grauis sit, nec de intentione grauandi eorum conscientias, quando ex non facto dicta grauamina subsequuntur. Quod tamen regulariter intelligendum est: si enim aut fortium periculum, aut grauis infirmitas aliud faciendum cogat, id nequit non voluntati Regis esse conforme. Tunc autem nullius labor sine mercede relinquendus, aut datum quidquam sine pretio: nullus enim tenetur Proregi suis stipendiis militari. Et quidem satis inauspicatum interpretari poterunt suæ gubernationis exordium, si eam miserorum grauaminibus auspicentur. Neque ego de illis plura, satis contentus, si quæ de ipsis disserui, ab eisdem diligenter obseruentur. Iam ad alios, sed proximiores illis, stylum nostrum traducamus, de quibus agentes, quæ pro syndicatu desiderari poterant, tribuemus.

TITVLVS IV. DE REGIIS AVDITORIBVS, SEV INDICARVM CANCELLARIARVM SENATORIBVS; Et de iis, quibus illorum Conscientiæ, obligationibus prægrauantur.

SUnt quidem illæ, nec paucæ, nec leues, ut aliqui eos, hâc ex parte, parùm felices arbitrentur; licèt oculis insipientium fortunatissimi videantur. Et communis quidem existimatio minimè illis fauorabilis est: contra quam tamen possunt Christianè se gerentes, alii in Dei oculis apparere. Noui Togatum virum duos habentem filios, quorum natu maiorem Iurisprudentiæ studio propensiorem videns, genio seruire permisit: Minorem autem Theologiæ studio omninò suasit, & fecit incumbere, dicens: Hunc saluari cupio: cupiebat etiam & alium; sed sic agens, satis quid de suo sentiret periculo, declarauit: Quod est satis conforme iis, quæ habet Dom. Solorzanus Lib. 4. cap. 4. num. 45. Et erat ille doctus, moderatus, & conscientiæ non incuriosus suæ, Sacramentis frequenter utens, & certè talis, quales vtinam omnes Togati Proceres mitterentur. Pro illis ergo sit

CAPVT I.

Circa Indicorum Auditorum vitæ moderationem excursio.

QVæ de supremi Consilii [Vitæ probitas & exemplum maximè in Auditoribus Indicis necessaria.] Dominis Titul. 2. à nobis disputata sunt, eadem ferè ipsa Indicis Auditoribus applicanda. Nisi quòd isti ad maius aliquid quoad morum præstantiam, & vitæ exemplum, videantur debere strenuè, & diligenter adspirare. Cùm enim in longinquis regionibus Regiæ Maiestatis Authoritatem repræsentent, vt homines in officio contineant, specialibus profectò debent morum splendoribus coruscare: Metus cuncta componit, si reus crimen in judicante non inuenit. Vt Cassiodorus loquitur [Cassiodor.] Lib. 9. 19. Aliàs viles populis, & contemptui habiti, Regiam auctoritatem in manifestum discrimen adducent. Pro quo Siracides, & per eum Spiritus Sanctus, ita loquitur Eccli. 10. v. 1. Iudex [Eccli. 10. v. 1.] sapiens judicabit populum, & principatus sensati stabilis erit. Vbi judicis nomine Principem intelligi communiter obseruant interpretes. Videantur Paulus de Palacios, P. Cornelius, & P. Oliuerius. Vbi Tygurina, & complutensis, ita legunt: & principatus prudentis protensus erit. Quod ita exponit P. Cornelius: Puta; extendet se ad multas gen [P. Cornel.]tes, & multos annos. Id, quod nulli melius, quam Catholicis Hispaniæ Regibus adaptaueris, qui [Inde principatus Indici conseruatio, & propagatio.] imperium suum à mari vsque ad mare, & à flumine vsque ad terminos orbis terrarum propagarunt. Sed pergit Siracides, & quomodo, quod acquisitum est, conseruari queat, luculenter ostendit: Secundùm judicem populi, sic & ministri eius, [vers. 2.] vers. 2. circa quæ Palacius ita scribit: Hic docet Principem virtute præstantem, ante omnia summâ curâ sibi de ministris egregijs prouidere. Sic ergo & dilata [Palacius.]bitur, seu protensus erit principatus, & temporis diuturnitate florebit. Pergit adhuc ille sic dicens; Rex insipiens perdet populum suum, & ciuitates inhabitabuntur per sensum potentium. vers. 11. Vbi citatus [vers. 11.] Oliuerius ita scribit: Perdit Rex insipiens populum suum, quia sibi stultitiâ similes adlegit reipublicæ mode [Sicut euersio à non talibus.]ratores, & inferiores judices, qui statum politicum funditus euertunt. Sic ille. Sic & scimus stultorum ministrorum, (& omnes sanè vitiosi stulti, quia omnis peccans est ignorans, vnde Scriptura passim vitiosos stultorum appellatione traducit) pessimâ agendi ratione multas ingenti labore partas ciuitates, & prouincias periisse.

Accedit id, quod inculcatum aliàs, noui [In Indijs de fide stabilienda agitur Inde in præfatis obligatio.]tiam fidem esse in Indiis, & de illâ firmandâ, ac propaganda tractari: Vnde ii, ad quod maximè negotium istud omnium grauissimum spectat, probitatis omnigenæ debent luminibus prælucere. Quid Indus? Quid Æthiops, magnum de fide Christianâ concipiant, qui in Senatoris famulitio versantes, non solùm testes, sed ministri multorum flagitiorum esse compelluntur? Cùm hæc scribo Æthiops quidam ægrè ad Baptismi [Recentior casus.] susceptionem adductus, qui illum sibi necessarium non esse contendebat, sed in suâ se posse qualicumque religione saluari, eò quòd qui necessitatem nouæ religionis obiicerent, & nouæ legis custodiam, non esse certum id, quod dicerent, operibus demonstrarent. O vtinam Proreges omnes eo zeli ardore feruêrent, quo scimus vnum è magnis Hispaniæ Dynastis Indico Præfectum regiminis ferbuisse. Auditorem namq́ue turpibus, & contra coniugii jura, amoribus irretitum, [Proregis laudabilis resolutio.] præmonitum tamen, & emendationem certissimam promittentem, cùm secus facientem obseruaret, in Hispaniam inflexo brachio remisit; ad Regem scribens tales homines in terris huiusmodi esse nimium quantum exitiosos, & ita alibi pro Regio arbitrio minùs periculosè occupandos. Friget in illis, & ita emortua est fides, vt ex illâ nullus possit momenti magni fructus expectari. Pro quo sic Auctor, qui nomine S. Sixti librum de malis doctoribus scribit, & habetur Tom. 5. Bibliothecæ Patrum, Parte 2. Qui credit Deo, attendit [Quàm fides debilis, vbi transgressio frequens. Eccli. 23. v. 28.] mandatis eius, & qui confidit in illo, non minorabitur. Eccli. 32. v. 28. Si illum credere dixit, qui mandatis attendit, illum sine dubio incredulum exposuit, qui non attendendo contempserit. Hoc & Beatus Ioannes Apostolus: omnis, inquit, qui in eo manet, non peccat; & omnis, qui peccat, non vidit eum, nec cognouit eum. 1. Ioan. 3. v. 6. vnde intentiùs cognoscendum est, an fi [1. Ioan. 3. v. 6.]delis haberi debeat, qui juxta Apostolicam definitionem Deum ignorare censetur. Cui enim in dubium veniat, quòd vbi futurorum fides est, illis tam æternæ beatitudinis desiderium sit, quàm pœnæ perpetuæ timor, & vbicumque hæc duo fuerint, difficilis erit causa præuaricationis, dum eam aut incorruptibilium bonorum amor, aut indeficientium suppliciorum terror excludit, & vbi facilè delinquitur, ibi futurorum nec desideratur aliquid, nec timetur. Sic ille.

Iam, vt tales sint, oculata prouideat electio, ne id accidat in judicibus, quod in mercibus [Circa electionem accuratè tractandum.] ex Europâ conuectis experimur. Quæ enim in serio, pannis, linteis, ac similibus, aut rupturis, aut maculis deteriora inueniuntur, aliis intermixta, & sic occultato vitio, transmittuntur. Vt in eo Europæi videantur esse judicio, Indiis qualiacumque sufficere. Et certè, vt idonei judicari non debeant, ipsa poterit ambitio argumentum esse sufficiens. Non damno muneris huiusmodi [Non est omnis prætensio damnabilis.] candidatos, quibus ornamenta doctrinæ, & probitatis, cum suppetant modestè se, & reuerenter insinuant. Humanæ mentis felix illa conditio est, quæ arbitrium prouectionis suæ, intra terminum mode [Cassiodor.]rationis includit, verba sunt Cassiodori Lib 7. 26. Pro quo iuuat rarum, sed memorandum exemplar proposuisse. Illustris Eques D. Ludouicus Quiñones, absolutis cum Iaude jurisprudentiæ studiis, & literariis honoribus cumulatus, ex Peruuio in Regiam Curiam se contulit, prætensorem acturus. Et erat ille honestissimis moribus [Insigne Prætensoris exemplum.] juuenis, qui in nobilitate tantâ luminosiùs radiabant. Cum ergo Matriti auditurus sacrum ecclesiam cœpisset introire, turbam pauperum in ipso vestibulo stipem postulantium conspicatus, sic apud se cogitans loquebatur: Quantò erit meliùs Christi pauperibus, & in illis Christo ipsi, aurum & argentum dilargiri, quàm illud aulicis, & aulicorum famulis tribuisse? Quidquid bonæ fortunæ spero, à Dei pendet voluntate: & ad illam mihi conciliandam meliores isti profectò quàm illi patroni. Sic fatus copiam aureorum apud se inuentam, totam, quanta erat, dispersit, & dedit pauperibus, vt iustitia eius maneat in sæculum sæculi Psalm. 111. Et nouo illo liberalitatis genere exciti pauperes, benefactorem suum præcones omni exceptione maiores, plurimis audientibus, celebrarunt. Factum sic, vt ad primam libelli supplicis exhibitionem, cum meritorum allegatione, in Auditorem fuit Cancellariæ Quitensis electus, & Alcantarensis militiæ Equestribus honoribus decoratus. Obiit Quitensi in vrbe, ætate immaturâ, sed eximiarum virtutum exemplis, velut quodam ad felicitatem compendio multis impletis temporibus, consummatus.

Talis profectò prætensionis modus dici [Venalitas pro huius modi officijs quàm sit turpis.] ambitiosus nequit; à quo tamen longè abit ille, qui venalitate consistit. Munus hoc, vt dixi, & doctrinæ, & probitatis honestamenta requirit: vbi illa, pretium est condignum. Qui enim pecuniæ suffragio nititur, satis ostendit minimè illa suffragari. Repellendus ergo, neque huiusmodi monstris locus tribuendus. Pro quo D. Isidorus [D. Isidorus Pelusiota.] Pelusiota Lib. 1. Epistol. 485. ita scribit Isidoro cuidam: Quòd si, vt verò consentaneum est, pecunijs imperia emercantur (quæ barbarus etiam quisque emens non modò prohibetur, sed etiam gravißimo supplicio mulctatur, si pecunias dederit) vt sic quoque Cappadocibus dumtaxat imperent, qui hoc merentur, vt suis vinciantur catenis. Sic ille. Clamandum & iterum; Retundatur ambitio cœca cupientium: Proterua refrænetur audacia, qui honorem per nefanda desiderat, amissa potiùs opinione turbetur. Sic Præfectus Prætorii verbis Cassiodori Lib. 12. 7. Vbi & [Cassiodor.] addendum illud, quod vtinam verè dici nostris temporibus possit: Vos autem, quos ad publicas [Solis meritis admittendum.] administrationes peruenire nostra fecit electio, de actionum honestate confidite. Quia vos nulla venalitas excludit, si probitas continuerit actionis. Sic ille, consonans Claudiano, dum canit: Emitur sola virtute potestas. Virtute, inquam, maritatâ doctrinæ. Pro quo valdè debet Regalium ministrorum prouidentia vigilare. Erubescant non rarò tribunalia, in eruditis sessoribus obscurata. Sententiarum desperatur rectitudo, vbi sapientiæ lumina non præfulgent. Et vt bonis Aduocatis adhæreat Iudex, indecorum certè est cæcorum more procedere oculis alienis, quando etiam pro parte aduersâ eruditi Aduocati adsunt, nec facultas est in eo dissidio, quid sit justius, judicandi. Vbi & audiendus iterum Cassiodorus, dignissimus qui millies loquens audiatur. Lib. 8. 18. Profeßionem [Inscitia in talibus quàm pudenda.] constat esse justitiæ legum peritos judices ordinare; quia vix potest negligere, qui nouit æquitatem; nec facilè erroris vitio sordescit, quem doctrina purgauerit. Et inferiùs. Aßideat tibi propria, & exercitata doctrina. Modò est felix, & certa conditio negotiorum, quando ille sententiam dicit, qui non potest ignorare quod eligit. Non enim decet iudicem ministrum esse voluntatis alienæ. Sic ille.

Doctrinæ autem castitas præcipuè adne [Doctrinæ castitas adnectenda, à qua immaculatæ sententiæ.]ctenda, sic enim incorrupta prorsus iudicia proferuntur. Duobus inhonestis iudicibus in Susannam immani libidine insanientibus Daniel à Deo damnandis, & dignè puniendis adlegitur: ad quorum alterum sic locutus ille: Inueterate dierum malorum, nunc venerunt peccata tua, quæ operabaris priùs, judicans judicia iniusta, innocentes opprimens, & dimittens noxios. Daniel 13. v. 52. & 53. [Dan. 12. v. 52. & 53.] Ecce luxuriæ progeniem, iniustitiam multiplicem, vt nec Deum timeat, nec homines vereatur. Huic ergo ablegandæ pesti castissimus adest Daniel, vt immaculatæ sententiæ castitatis adminiculo pronuntientur. Pro quo sic D. Maximus [D. Maximus.] homiliâ 1. de accurato Christo: Multùm de Deo pudicitia consequitur, cùm iudicem Virginem promeretur. Secura enim est de victoria castitas, cui est iudicatura Virginitas. Pudicitiæ autem caussam, nisi vir pudicus audire non debuit, talem enim arbitrum meretur castimonia. Sic ille.

Castitati deinde modestia comes adhæ [Castitati modestia copulanda.]reat, quæ fastum, & jactantiam moderatur. Notata in iis, de quibus agimus, indicis dignitatibus, mali istius labes, vt de illis dictum à Prophetâ Regio videatur Psalm. 46. v. 10. Quoniam [Psal. 46. v. 10.] Dij fortes terræ vehementer eleuati sunt. In quo quidem nimis errare solent; sic enim contemptibiliores fiunt, & graues non semel despectionum molestias patiuntur. Quas dum vindicare pergunt, turbæ excitantur non leues, & odia, ac persecutiones implacabiles concitantur. Ingens est humilitatis fastigium; at contra ingens arrogantiæ [Ingens humilitatis fastigium.] ruina. Sic D. Isidorus Pelusiota lib. 3. epist. 68. sit ergo magnum licèt dignitatis fastigium, in quo indici Senatores excellunt, credant se altiùs posse conscendere, si se humilitatis beneficio studeant promoueri. Sin minùs, in ipso fastigio corruent, & in ipsâ erunt vilissimi dignitate. Humilitas virtus Christiana est: quòd si se illi Christianos & esse & haberi desiderant, Christum [Virtus Christiana ad omnes spectans.] debent; non Monachos aut Eremitas tantùm, sed omnes ita alloquentem, audire: Discite à me, quia mitis sum, & humilis corde, & inuenitetis requiem animabus vestris. Matth. 11. 29. Iu [Matth. 11. v. 29.]dex ille viuorum, & mortuorum: vnde & iudices discere ab eo iudicialis dignitatis ornamenta possunt: & sunt illa mititas, & humilitas: si secus egerint, ad huius mundi Principem potiùs [Isaiæ 20. v. 1.] spectaturi. Ingressus est Tharthan in Azotum, cùm misisset eum Sargon Rex Assyriorum. Isaiæ. 20. v. 1. Quod ad moralem intellectum trahens Diuus [Ab ea alieni ad diabolum pertinent.] Hieronymus, ita scribit in eum locum: sonare cognoscimus Tharthan, Turrem dedit, vel superfluus, siue elongans. Sargon autem Princeps horti. Hic Rex Assyriorum, quem supra legimus sensum magnum (propter superbiam Diaboli) habet duces plurimos: quorum vnus est Tharthan elatus in superbiam, & longè procedens in scelere, & amplior ceteris: & mittitur ad impugnandum Azotum. Qui Hebraicè interpretatur ignis generationis, expugnatque dux Regis Assyrij eos, qui generationi & libidini seruiunt. Sic ille. Vt videant ij, de quibus nobis sermo, ad quem pertineant, si à Christianâ humilitate, quæ castitatem habet sociam, sicut jactantia luxuriam, abhorrere se factis, licet non verbis, fateantur.

Est autem singulare Indiarum malum in [Indiarum propria auri sacra fames.] Iudicibus auri, argentique cupiditas, quâ regnante, indubitatum relinquitur iustitiæ patrocinium expirare. Isaiæ 28. v. 1. Væ coronæ superbiæ, ebriis Ephraim, & flori decidenti gloriæ exultationis [Isaiæ. 28. v. 1.] eius. Ecce ebrietatem exprobratam coronæ superbiæ, Ephraimitis, quo nomine Samariæ regnum indicatum communiter affirmant interpretes. Nec quibuslibet, sed coronæ, iis videlicet, qui dignitate inter alios præcellebant. Vbi no [Inde iustitia temerata.]tatu digna lectio septuaginta occurrit, quæ pro Ebriis, Mercenarij habet, & lectionem istam vulgatè concinere doctè ostendit P. Gabriel Aluarez in eum locum: mercenarij enim homines, & operarij viles, solent frequentiùs inebriari, dum post operam, & laborem vires deperditas volunt recuperare; & reuerà vires potiùs opprimunt, & deperdunt. Vnde vtraque significatio ab Spiritu Sancto prouisa, & proposito idonea. Nam reuerà Ieroboam, & ij, qui à reliquis Tribubus disceßionem effecêre, ad mercedem, & lucra temporalia respexêre, vt patet ex Historia diuina 3. Reg. 12. v. 26. sic ille philosophatus. Auaritiæ ergo in coronâ superbiæ notata, in Magistratibus notæ sublimioris. Vbi ergo illa, ibi & ebrietas & iustitiæ violatæ frequentia. Vnde & septuaginta [70. Lectio.] sic vertunt: Væ coronæ iniuriæ, mercenarij Ephraim. A talibus enim iudicibus vino auaritiæ ebriis nihil potest aliud expectari. Et Diuus quidem Hieronymus Iudam hoc loco speciatim notatum tradit, qui ex tribu erat Ephraim in quâ Iscarioth, [Dux talium Iudas.] & ita pro eo ita scribit: Ebrius autem fuit proditor, non vino, sed auaritiâ, & furore aspidum insanabili, & Diaboli cibo, qui post bucellam introiuit in eum. Ioan. 13. v. 27. Vt videant iudices excelsum adepti locum, quem sequantur ducem, dum auaritiæ vino ebrij, & veneno aspidum insanabili, miserorum iniurias corde & opere meditantur. Quia verò circa hoc frequens occurrit periculum, de illo in speciali oportet disseramus.

CAPVT II.

Quomodo Togati iudices in munerum receptione delinquant.

AD hunc scopulum iudicum naues [Vbi acceptio munerum, ibi & violata iustitia.] frequenter impingunt, quem licèt sciamus vitasse quamplures, timendum est, ne alios tempestas hæc blanda, sed valida, sine remedio tabulæ alicuius illidat. Vbi munerum dominantur illecebræ, de iustitiâ actum meritò coniiciamus. Verißima res est, ad quam iustitia exploratur. Si hunc admiserit, ius quæstui habere, ac sententiam adulterare minimè recusabit. Verba sunt Diui Isidori Pelusiotæ lib. 3. epist. 396. Pro quo, & Cassiodorus lib. 7. 1. Gladius conditur, vbi aurum suscipitur. Tu te inermem reddis, si à virili animo, cupiditate recesseris. Et lib. 9. 24. Rara est in hominibus manus clausa, & aperta iustitia. Sic ille. Hac de causa munerum acceptio legibus diuinis, & humanis magno verborum pondere, & pœnarum comminationibus reprobata. De quo dictum Tit. præced. cap. 4. Vbi & de Auditoribus, ac Togatis aliis similiorem verò doctrinam congessimus, iuribus, auctoribus, & rationibus, iuxta nostrum modulum illustratam, & pro ampliori eruditione

Dico primò. Iuramentum, quod Togati, [Assertio 1. Iuramentum Auditorum non obligare ampliùs extensiuè quàm lex.] & alij de non accipiendis muneribus emittunt, non plus obligat extensiuè, quam leges ipsæ. Quæ ergo licitè accipi possunt iuxta dicta citato cap. 4. etiam stante iuramento licent. Ratio est, quia iuramentum cadit supra legem secundùm illius obligationem, & ita vbi legis obligatio non est, ad alia non extenditur. Sic cùm gubernator iurat seruaturum se leges, & statuta, de illis intelligitur, quæ sunt in vsu, & non de aliis, vt docet P. Suarez de Religione Tomo 2. lib. 2. de iura [Ad statuta quæ non sunt in vsu generaliter non extenditur.]mento cap. 32. num. 11. & iurans residere, abesse potest ad iura suæ Ecclesiæ, aut dignitatis tuenda, iuxta eumdem & alios num. 10. Quòd siquis cùm iurauit, talem non adhibuit restrictionem, sed simpliciter munera se non accepturum: nihilominus illa intelligenda est virtualiter adhibibita: Eius enim intentio fuit secundùm legis iuramentum præcipientis obligationem procedere: cúmque lex non plus obliget, quàm diximus, non resultat amplior obligatio; quemadmodum siquis promitteret absolutè statuta seruare, non remaneret obligatus, nisi ad edita, non autem ad edenda, vt cum Syluestro, Angelo, Panormitano, & Antonio docet P. Suarez suprà. n. 11. & eum sequens P. Vincentius Tancredi de Religione tract. 4. lib. 2. Disput. 15. num. 1. & 4. qui pro priori doctrina de statutis vsu non receptis alios adducit num. 5. Pro quo & facit iuramentum Medicorum de non visitandis ægrotis vltra tertium diem iuxta Constitutionem Pij Quinti, [Si iuramentum Medicorum.] nisi in scriptis habuerint fidem confessariorum de factâ confessione. Non enim obligat, nisi prout vsu receptum est. Et ita in multis locis cessat obligatio, vt de Sicilia testatur citatus Auctor & de Hispania Pater Palaus Tom. 3. Disput. 2. de obligatione, & firmitate iuramenti. Puncto 7. §. 4. n. 6. Pro quo & videndi P. Suarez Tom. 4. in 3. p. Disp. 35. sect. 3. num. 5. & Pater Thomas Sancius lib. 3. Summæ Cap. 16. num. 10.

Dico secundò. Præfati non peccant gra [Assertio 2. Esculenta & poculenta exigui pretij posse recipere.]uiter accipientes esculenta, & poculenta exigui pretij. Videantur dicta Tit. præcedn. 33. Modò ad probationem expendo legem 56. Tit. 5. lib. 1. Recop. In qua strictior est accipiendorum munerum prohibitio. Cùm enim ibi sic dicatur: No pueden recebir por si, ni por interposita persona, presente, ni dadiua alguna, de qualquier valor que sea. Ad esculenta, & po [Ex lege ipsa prohibente deducitur.]culenta progrediens, cum eo rigore non loquitur; sed sic statuit: Ni cosas de comer, ni beuer, de concejo, ni de vniuersidad, ni de persona alguna, que tratáre, o Verisimilmente se espera que tratará pleito ante ellos. Vbi non extat ampliatio, quæ circa priora De qualquier valor que sea. Non ergo in illis parui valoris donationes prohibitæ, quæ & sine peccato aliquo videntur admitti posse, si non sinistro aliquo respectu, sed vrbanitatis gratiâ recipiantur. Et doctrina ista circa paruitatem explicandam, per ea regulanda est, quæ dicta à nobis citato n. 13. Neque Togatos in hoc Proregibus exæquandos ex ibidem dictis constat. Esset autem grauis [Quale conuiuium possint excipere.] excessus, si tales conuiuio splendido exciperentur ab iis, à quibus accipere nequeunt: iam enim esculenta & poculenta non essent parui valoris. Nisi fortè iter facientes, & qui excipiunt hospitio, tales sint, vt viris primariis iter agentibus tale soleant officium exhibere: & grauiter ferrent illius repulsam, timentes ne parci, & inurbani ab aliis habeantur; vel tales reputari, qui non nisi vulgari aliquo vtilitatis respectu ad hujusmodi sumptus excitentur. Quamquàm, & in hoc peccari grauiter possit, si sumptus exorbitent, & ad ea se extendant, quæ vltra mensam & alia consueta procedunt.

Dico tertiò. An Togati cùm extra loca [Assertio 3. Circa eos, qui nodum possessionem acceperunt, problematica quæstio.] suæ iurisdictionis sunt, sed nondum officij possessionem acceperunt, vel quia itinerantur, aut aliâ ratione possessionis acquisitio retardatur; munera possint accipere, problematicè potest disputari. Pro affirmatiua enim parte facit illos nondum esse iudices constitutos, quibus solis acceptio ista prohibetur: & cùm odiosa lex sit, restringenda est potiùs, quàm extendenda, iuxta dicta Tit. præced. n 28. Pro negatiua autem vrget ratio, & finis legis, violandæ scilicet iustitiæ periculum: & quia tales post acceptos officij titulos communiter reputantur iudices, & iisdem honoribus excipiuntur. Et quidem verissimè tales sunt ante adeptam possessionem, ratione cuius non accipiunt titulum, sed exercitium. Vnde hæc non est extensio odiosæ legis, sed legitima interpretatio, ob casûs, de quo loquimur, comprehensionem. Pro quo videri potest Dom Solorzanus Tom. 2. lib. 2. Cap. 18. num. 39. & seqq. & in Politicâ lib. 3. Cap. 20. pag. 385. col. 2. & P. Suarez lib. 5. de legibus Cap. 4. Vbi alios adducit, & hoc videtur verosimilius.

Dico quartò. Quod dictum est de licita [Assertio 4. Possunt ratione amicitiæ, contractæ etiam ratione officij.] acceptione munerum titulo amicitiæ Tit. præced. num. 31. ita ampliari potest, aut potiùs explicari, vt licita sit, etiamsi contracta ratione officij & illius exercitij. Exempli gratia, In lite aliquâ quis victor extitit, & quia beneuolum in ea expertus est Auditorem, eum studuit obsequiis demereri, ex quo specialis amicitia succreuit: non iam in eo lucroso respectu consistens, à quo habuit initium, seu potiùs occasionem, sed ex inclinatione cordium reciprocâ, cuius non debent esse iudices incapaces. Cùm hoc accidit, munera licebunt, sicut & licita erit hæredis institutio: Vt autem iustitiæ violatæ, in litibus, quæ fortè exurgent, periculum euitetur, recusationis adest remedium, patienter propter amicitiæ vinculum tolerandæ. Præterquam quòd, si amicitia vera est, eâ constante, nihil est ab amico iniustum re [Quæ tamen nil iniustum fieri patietur.]quirendum, & ita neque iniquè ferendum, si ab amico denegetur; qui tunc equidem poterit illum de postulatâ iniustiâ reddere certiorem. Pro quo est illustris Diui Ambrosij sententia lib. 3. Officiorum Cap. 15. Vbi ista scribit: Ea amicitia [Quæ probanda.] probabilis quæ honestatem tuetur; præferenda sanè opibus, honoribus, potestatibus; honestati verò non solet [D Ambrosius] præferri, sed honestatem sequi. Videantur alia.

Dico quintò: Quæ à Religiosis prædictis Dominis cum moderationis temperamento, [Assertio. 5. A Religiosis vt possint accipere.] nec violatis paupertatis legibus, offeruntur, licitè accipere possunt. Est hoc conforme iis, quæ diximus Tit. præcedenti num. 36. sed hoc loco debuit ampliùs declarari. Possunt quidem accipere, quia in sic offerentibus, nequit sinister aliquis affectus, qui ad offerendum moueat, sicut in aliis, timeri: & ita ratio legis cessare videtur. Deinde accipere ab amicis possunt, iuxta dicta. Religiosi autem nomine possunt amicorum venire, qui præceptum Christi de amicabili dilectio [Sunt veri amici.]ne perfectiùs ceteris student adimplere. Pro quo audiendus Cassiodorus Libro de Amicitia §. 1. vbi ita loquitur: Refert Tullius vix tria, vel quatuor amicorum paria in tot retro sæculis extitisse. Verùm, vbi [Cant. 2. v. 12.] vox turturis audita est in terrâ nostrâ. Cantic. 2. v. 12. Vox annuntiantis pacem, annuntiantis amicitiæ veritatem, atque dicentis: Hoc est præceptum meum vt diligatis inuicem Ioan. 15. v. 12. Multa millia hominum amicitias contraxêre veraces, diligentes se inuicem, honestiùs, veriùs, sanctiùs, prudentiùs, & fortiùs, quàm Pilades, & Horestes. Hæc ille, & alia. Et quidem cùm graue aliquid, quod ad quietem Con [Luculentæ probatio.]scientiæ pertineat, sæcularibus solet occurrere aut eorum animos curâ pungente solicitet, vbi sanioris, & prudentioris consilij adiutorium est opus, ad Religiosos confidentiùs accurrunt, quod esse solet veræ amicitiæ perfugium. Circa quod juuat iterùm citato loco Cassiodorum sic loquentem excepisse: Homo sine amico non habet, cui vota, & affectus suos communicet, cui conscientiæ [Quantum amicitiæ bonum.] suæ sinum, cui solatium suum, aut aliquid de molestijs irruentibus euaporet: solus est, qui sine amico est: verè autem solus, quia si ceciderit, non habet subleuationem. E diuerso quanta est jucunditas, quanta securitas habere cum quo loquaris, vt tecum? Cui arcanum committere? Quem in tuis secretioribus habeas, ut te ipsum? Cui plenâ securitate reueles, &c. Et hoc quidem in Indiis desiderabilius, vbi cùm tot hominum diuersitates concurrant, difficilè est inquieti cordis asylum securum penitus inuenire. Et hinc est, vt quod ad conuiuia spectat, nullum ingenerare remorsum debeat, quando à Religiosis, apud quos obseruantia viget, inuitantur. Quod vt faciant, qui inuitant, honestum possunt habere respectum, quod Prælatorum prudentiæ relinquendum.

CAPVT III.

De obligatione, quam habent Togati Indiarum judices, assistendi Tribunalibus, & qualiter in officii negligenti administratione peccetur.

DIctum de hoc Titul. præced. num. 64. [Litigantium querelæ.] & 65. Sed est, quod hoc loco vtiliter vrgeamus: audio enim litigantium querimonias, non sine veritatis suffragatione prolatas, dum litium intolerandam dilationem clamant: quod satis apparet, quàm sit litigantibus onerosum. Et ego quidem de Christianâ judicum attentione non dubito: malum tamen hoc, sine causæ intimiore cognitione, prospiciens, vt quo possim occurram modo.

Dico primò. Togati iudices tempestiuè ad [Assertio 1. in litium protractione grauiter peccari.] tribunalia juxta dispositionem legum, & ad secretiorem consessum non accedentes, sicq́ue moram facientes litibus, apud eos pendentibus, mortaliter peccant. Resolutio est certissima, & juxta omnes Doctores, cuius ratio est clara; quia officio suo, omnium in Republicâ grauissimo & momenti maximi, non faciunt satis; ex quo damna ingentia subsequuntur. Pro quo vide P. Lessium Lib. 2. cap. 32. num. 16. Et magis in speciali loquentem Bonacinam Tom. 2. disput. 10. quæst. 2. Puncto 3. num. 4. cum Syluestro, Sayro, & Nauarro. Est autem illorum ratio irrefragabilis; quia judici ex officio cura, & onus incumbit judicandi, & tribuendi cuique jus suum; non tribuit autem cuique suum, dum sententia, sine justa causâ differt; quia non solùm ad sententiam, sed ad eius celerem expeditionem jus est in litigante. Et ita eo priuatur sententiæ dilatione. Sicut judex ipse non solùm habet jus ad salarium, sed etiam ad hoc, vt suo tempore reddatur; vnde iniuriam sibi illatam dicet; si dilationem in soluendo patiatur.

Dico secundò. Præfati sine legitimâ cau [Assertio 2. serò ad tribunal accedentes ad restitutionem salarij teneri.]sâ serò ad Tribunalia accedentes, tenentur ad salarii restitutionem juxta proportionem defectûs in muneris administratione. Id constat; quia diminuto labore, merces etiam illius contemplatione assignata pariter minuenda. Per plures Textus & Auctores, quos adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. cap. 24. num. 35. Et ratio est manifesta; quia cùm salarium sit merces proportionata labori: labore diminuto, jam est improportio, vnde per justitiæ regulam ad æqualitatem est reducenda. Et verò cùm insoliti laboris aliquid judici imponitur, salarii requirit augmentum, quod & tribuitur, vt si faciendum iter, aut extraordinaria commissio subeunda: quod est quidem juxta communem Doctorum [Ex accessione laboris augendum illud. Ex quo arguitur.] sententiam, ex quibus aliquos adducit, & sequitur P. Fragosus Tomo 1. pag. 42. num. 54. Ergo & cùm diminuitur labor, diminutio salarii similiter facienda, & ita quidem iudices ipsi circa labores aliorum iudicabunt, vnde & circa se debent potiùs iudicare, cùm sint iustitiæ patroni generaliter constituti, cuius & exemplaria esse debent, omnium oculis exhibenda.

