DIco primò. Religiosi Mendicantes, & [Religiosis id licet quoad Indulgentias, quod ante Bullam licebat, personalibus exceptis.] qui eorum gaudent priuilegiis, possunt sine Bullâ omnes lucrari Indulgentias, quæ ipsis specialiter concessæ à Sede Apostolicâ comperiuntur, si personales non sint. Sic Nugnus, Emmanuel Rodericus, Ludouicus à Cruce, Villalobos, Diana, & Trullench, quos adducit & sequitur P. Mendus Disput. 29. num. 43. Cardinalis Lugo Disput. 20. de Pœnitentiâ, num. 172. P. Suarez Tomo 4. de Religione, Lib. 2. Cap. 16. num. 40. Tract. 8. P. Quintana Tomo 1. in Appendice, Tractat. 4. addens Ioannem à Cruce, & dicens esse certum Dub. 11. num. 5. & probatur ex Bullæ ipsius verbis adductis num. 274. cùm enim de Indulgentiarum suspensiuâ facultate præcessisset sermo, additùr: Exceptis tamen conceßis Ordinum Mendicantium superioribus quoad eorum Fratres tantùm. Vbi cùm concessionem prædictam non arctent Pontifices ad speciale aliquid, de quo sermo præcesserit, ad omnia præcedentia debet extendi: vbi enim lex non distinguit, nec nos distinguere debemus. L. de pretijs. D. de public. in rem act. & sæpè alibi. [Quorumdam secus sentientium argumentum.] Sed quia illæ tantùm gratiæ excipiuntur, quæ superioribus concessæ sunt in ordine ad eorum Fratres tantùm, non desunt qui censeant non posse exceptionem dictam ad Indulgentias extendi, quæ superioribus non conceduntur in ordine ad eorum Fratres: neque enim superiores facultatem præbent subditis Indulgentias lucrandi: quandoquidem illas etiam ipsis reluctantibus possunt obtinere, cùm eisdem immediatè concedantur. Propter quam rationem ita tenet Acosta in Explicat. Bullæ quæst. 108. Bassæus V. Priuilegium 3. num. 5. Vers. Sed petes. Et est illa non [Ex eo assertio non penitus certa, vnde Bullæ necessitas.] leuis, vnde res ista redditur incerta, licèt illam certam reputer P. Quintana suprà. Nec conuincit priuilegium Leonis X. pro Minoribus, de quo num. 6. cùm recentiores Bullæ aliter proloquantur. Ac proptereà Religiosis expediet Bullam sumere, ne diligentiæ in re momenti tanti frustrentur. Potest tamen ad rationem dictam responderi Indulgentias concedi superioribus quoad eorum Fratres, quia ita frequenter euenit, vt superiores pro illarum consecutione Romanam Sedem exorent, & ita petentibus conceduntur; non quidem vt eas ipsi subditis concedant, sed quia illis, mediis Superiorum supplicationibus, conceduntur. Quòd si aliquando sine illis, ad eos tamen verba præcipuè diriguntur. Quod quidem sine vllâ improprietate in modo loquendi stare potest.

Dixi: Si personales non sint, quia tales [De personalibus probabilitas fundatur.] non videntur exceptæ, vt communiter tenent scribentes. Nihilominùs fundari probabiliter potest non excipiendas ex regulâ iuris in 6. satis celebri. Oportet beneficium Principis esse mansurum: ergo cùm Pontifex Religioso Mendicanti Induldulgentiam aliquam concedit, non est credibile velle ipsum, vt paullò post cesset Bullæ problicatione. Præterquàm quòd id quod dicitur de concessione factâ superioribus, proptereà est, quia ita frequentius accidit; quod non tollit quin aliquando immediatè Religioni fieri possit: vt constat ex illustri concessione Gregorij XIII. Ann. 1579. die 23. Decembris, per quam possunt Religiosi Societatis omnes Indulgentias in suis Ecclesiis consequi, quæ in Ecclesiis aliis, aut locis piis, certis diebus, qui eas visitant, consequuntur. In illâ enim nulla extat superiorum mentio, sed concessio ad Religiosos ipsos immediatè dirigitur. Incipit: Cùm, sicut accepimus. Quis autem ex adductis Doctoribus contra Acostam sentientibus de prædicta concessione dubitauerit, eò quòd superioribus specialiter facta non sit? Dicendum ergo est Pontifices modo prædicto locutos, ordinariam formam concedendi spectasse, non tamen ad illam dispositionis suæ decretum adstringere voluisse: sed Ordinum Mendicantium præcipuè spectasse fauorem, vt eorum scilicet Indulgentiæ non cessent: quod pro certo statuit P. Escobar statim citandus num. 794. ergo & singularium personarum, in quibus idem pro fauore tali titulus deprehenditur, pro quo & rationes solent occurrere speciales. Videtur ergo hoc probabile.

Dico secundò. An Indulgentiæ, quæ [De Indulgentijs communibus Mendicantibus & sæcularibus dubia resolutio.] communes sunt Religiosis, & sæcularibus sub exceptione dictâ comprehendantur, incertum est. Comprehendi quidem tenent Ludouicus à Cruce, & Ludouicus Miranda, quos adducit, & videtur sequi P. Quintana suprà, Dub 12. num. 1. P. Mendus suprà, num. 60. iunctis iis, quæ habet num. 43. citato: vnde & videtur sentire esse de mente Auctorum, quos ibidem adducit, & nos num. 282. & ratio esse potest; quia Indulgentiæ tales verè conceduntur Religiosis Mendicantibus: quòd autem & sæcularibus concedantur, non tollit priorem concessionem, loquendo cum omni proprietate. Sicut ex conuerso concessio Religiosis facta non impedit quò minùs sæcularibus facta dici possit propriè, licèt cum respectu ad Religiosos. Sed contrarium tenet P. Escobar in Theologiâ morali Tractat. 1. examine 17. Cap. 4. §. Legistæ. & Tomo 1. Moralium Problematum, Lib. 7. num. 796. qui num. præced. pro eâdem adduxerat Lopez, Nauarrum, Acostam, Trullench, & Rodriquez. Ratio esse potest, quam Textus ipse exhibet, dum in eo dicitur: Quoad eorum Fratres tantùm. Quod satis videtur esse compertum. Quid enim particula illa Tantùm operatur? Certè si non operatur quòd Religiosis concessæ Indulgentiæ quoad alios excipiendæ non sint, nihil videtur operari. Si dicas sensum esse vt tantùm excipiantur concessæ quoad Fratres, id est, quatenus Fratres illis frui possunt; id certè verba non exprimunt, & sensus non est planus & expeditus, cùm oppositum verba præseferant. Nisi [Euasio fauorabilis.] dicatur esse gratiam præter ius, & non contra illud, & ita fauorabiliter exponendam concessionem, iuxta dicta num. 225. & 250. & ea quæ circa Bullam habet Diana Tomo 1. Tractat. 11. Resolut. 98. Ex quibus apparet rem esse dubiam, vnde ad certum Bullæ perfugium accurrendum.

Dico tertiò. Nouitij Ordinum [Nouitios lucrari posse illas.] Mendicantium lucrari Indulgentias possunt, quas Religiosi, qui substantialia vota iam emiserunt. Sic P. Mendus suprà, n. 44. Trullench Lib. 1. §. 9. Dub. 3. n. 4. & alij, ex communi doctrinâ de fauorabilibus, quæ sunt Nouitiis cum verè Religiosis communia: & tenor ipse Bullæ videtur suffragari, dum in eâ dicitur, quoad eorum Fratres; Nouitij enim Fratres vocantur: vnde videtur scienter & prudenter à nominibus Professorum, aut Religiosorum Pontifices temperasse. Si dicas etiam [De Oblatis aut Donatis aliam esse rationem.] Oblatos, seu Donatos vocari Fratres, cùm tamen in concessione dictâ excipiendi non sint, vt apud citatum P. Mendum videri potest. Respondeo id non esse constans: & licet in vsu Religiosorum Fratres vocantur, non tamen eo communi nomine, quo appellari Religiosi Ordinum non Clericalium solent, & exprimit Commissarius in Bullâ Hispanâ, dum ait: En quanto à sus Frayles. Et eo quidem etiam Nouitij gaudent, vnde manifesta est inter cos & Oblatos differentia. Et quamuis in aliquibus Religionibus eo communi nomine non vocentur Religiosi, nec dicantur Fratres, Frayles, certum est, si Mendicantes sint, aut Mendicantium priuilegiis fruantur, exceptione prædictâ comprehensos. Sic Trullench suprà, num. 1.

Dixi autem certum esse de Religiosis [Circa Religiones non Mendicantes, habentes tamen priuilegium communicationis, difficultas expedita primò secundùm partem affirmat.] etiam non Mendicantibus, si Mendicantium priuilegiis fruantur, quando communicatio talis est, vt in hac peculiari gratiâ nulla possit esse difficultas specialis. Et eam quidem multi non deprehendunt, ac proptereà communicationem ad eam extendi testantur, vt videri potest apud Dianam Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 89. vbi ita tenet cum Acosta, & Villalobos, sicut & P. Quintana suprà dub. 12. num. 8 & P. Mendus Disput. 29. citatâ, cap. 7. Quorum ratio est; quia communicatio generalis omnes particulares communicationes includit: ergo & istam, circa quam communicatio non excluditur, cùm procedit de non Mendicantibus, priuilegio generalis communicationis carentibus; quæ enim illam habent Religiones pro Mendicantibus habentur. Quibus addi potest non censeri reuocatum priuilegium, quando illud stare cum priuilegio alio potest, & priuilegij conditio est talis, vt nullum afferat præiudicium illo potientibus: sic enim stat quod ex iuris regulâ superiùs dicebamus, quòd scilicet oporteat beneficium Principis esse mansurum. Et quòd in fauorem inclinandum est, quando illud non est contra ius: id quod circa Bullam faciendum tenent plures, quos adducit & sequitur Diana Tractat. citato Resolut. 98. Potest autem priuilegium exceptionis stare cum communicatione Ordinum non Mendicantium in illis, in quibus generalis communicatio non subest: quia de aliis communicationem non habentibus intelligi possunt, qui sunt, aut esse possunt.

Sed his non obstantibus alij contrarium [Negatiuæ fundamenta & auctoritas.] sentiunt, vt videri potest apud Dianam, & P. Mendum citatos, in quibus sunt P. Henriquez, Emmanuel Rodericus, & Trullench, qui præter Fr. Emmanuelem, & P. Henriquez adducit Valerum. Et ratio est: quia licet Ordines aliqui non Mendicantes generalem communicationem habeant, quoad hanc partem videtur expressè reuocata. Si enim exceptos sic communicantes vellet Pontifex, cùm tot illi sint, vt vix aliquis non communicans inueniatur, expressisset sanè; cùm in eo magni profectò momenti negotium verteretur. Et quod de non Mendicantibus additum est, stante communicatione dictâ, nullius ferè vtilitatis fuisset: cùm ignorare Pontifex nequeat communicationem ferè omnibus Religionibus esse communem. In summa: Ordines non Mendicantes, etsi in priuilegiis communicent, Mendicantes non sunt: illis hæc specialis negatur communicationis gratia: ergo ad ipsos nequit extendi. Si Mendicantes esse dicas per æquiualentiam, limitatio talis in caussâ est, vt illa ad intentum concessionis nullius sit momenti, quandoquidem eo pacto nulla ferè resultat ad Catholicam expeditionem vtilitas quod postulantis & concedentis intentioni videtur aduersari: nequit ergo talis modus dicendi sustineri. Sumant [Quid tardem.] ergo inter hæc opinionum incerta non Mendicantes Bullam: sic enim in tuto conscientiæ nauiculam collocabunt.

Dico quartò. Moniales eodem modo [Circa Moniales eodem modo philosophandum.] gratiâ exceptionis præfatæ frui possunt, quo & viri. Si ex Mendicantibus sint Ordinibus, eadem dine quâ & viri, de quo dictum num. 282. Si ex non Mendicantibus, vt nuper explicatum. Sic communiter tenent Auctores, quos adducit & sequitur P. Mendus Disput. 29. Cap. 8. & præcipuè Trullench suprà. num. 5. ex quo ille præcipuam vim probationum exprompsit. De quo & videndus P. Quintana suprà Dub. 12. num. 9. & Tract. 8. Cap. 16. Intelligenda est autem Assertio de illis, quæ veræ Religiosæ sunt, vnde [Tertiariæ excluduntur.] Tertiariæ, quia tales non sunt, licet quædam vota emittant, fauore dicto non fruuntur: quidquid de nonnullis asserat Fr. Emmanuel §. 12 num. 8. & videntur probare Trullench suprà. num. 6. & P. Mendus num. 57. non ex eo quòd Religiosæ sint, sed ratione communicationis. Verùm communicationis titulus incertior hîc est, quàm in Ordinibus non Mendicantibus communicationem habentibus; quia absolutè Ordines Mendicantes non sunt, & etiam non Mendicantes: vnde Bullam sumant oportet, si volunt Tertiarij, & similes, securum hac in parte habere processum. Quoad Nouitias idem quod de viris dictum, asserendum.

Dico quintò. Ad lucrandas Indulgentias, [Ad communes omnibus Indulgentias non opus esse Bullâ Religiosis, quæ probent.] quæ fidelibus omnibus generaliter conceduntur non videntur Religiosi Bullæ opus habere. Sic Ludouicus à Cruce in Bullam Disp. 1. Cap. 9. Dub. 1. num. 13. quod & fundare ex pluribus adductis conatur P. Quintana in Appendice citatâ. Dub. 12. à num. 2. & probatur Primò ex tenore Bullæ, iuxta quam suspensio Commissarij procedit: in eâ enim, vt vidimus num. 274. suspenduntur Indulgentiæ concessæ Ecclesiis, Monasteriis, Vniuersitatibus &c. in regnis Hispaniæ, & aliis, in quibus potest publicari: ergo non comprehenduntur Indulgentiæ omnibus fidelibus concessæ. Secundò, quia Bulla pro dictis regnis concessa rationem gratiæ insignis habet: ergo ratione eius non debent fideles, & multò potiùs Religiosi regnorum talium, peioris conditionis esse aliis, ad quos Bullæ gratia minimè propagatur; aliàs gratia in præiudicium verteretur, contra iuris dispositiones diuersis in locis, & certam regulam in 6. Quod ob gratiam alicuius conceditur, non est in eius dispendium retorquendum. Tertiò, ex [Cap. Quod ob gratiam.] Pontificis responso, de quo testimonium perhibent grauissimi Recentiores, vt affirmat Ludouicus à Cruce suprà. num. 14. Sic enim scripsit Cardinalis Paciecus Archiepiscopus Burgensis ex Vrbe affirmans, non esse voluntatis Summi Pontificis reuocare vel suspendere per Bullam dictas Indulgentias.

Quæ quidem verosimiliter dicta sunt; [Quæ contrarium ostendant.] sed sanè non conuincunt. Ad Primum enim dici potest Pontificem Commissario concedere facultatem suspendendi Indulgentias similes iis, quæ in Bullâ conceduntur: cùm ergo prædictæ similes sint, suspendi possunt: vel si dissimiles velit quispiam, etiam pro illis facultas suffragatur. Suspendi autem illas praxis ostendit, dum in earum transumptis subscribitur eas lucraturos Bullam Cruciatæ habituros. Ad Secundum, nimiùm probare; aliàs nullius gratiæ suspensio esset admittenda, quia ex eo Bullæ beneficium redditur onerosum, & gratia in dispendium retorquetur. Sed certè non sic accidit, sed vna gratia suspenditur, vt pro opere eleëmosynæ redeat illa, & cum illâ plures aliæ affatim ampliores. Et pro eleëmosyna quidem rarus erit qui careat facultate: cuius incommodum ingenti aliorum commodo, & publicæ vtilitati non debet præiudicium generare. Quamquàm & dici possit absolutè inualidos [Summè pauperibus non cessare Indulgentias.] ad eleëmosynæ largitionem communi Indulgentiarum fructu non priuari. Sic enim tenent multi, vt videri potest apud P. Quintanam suprà. num. 3. Ad Tertium, de tali responso non plenè constare, & vt Pontifex tunc viuens ita censuerit, de aliorum mente non simili, notitiam non haberi, & ita praxi standum, de quâ dictum. Non ergo firmum habent Religiosi præsidium hac in caussâ, cùm Indulgentiæ tales ipsis non concedantur sub eâ formâ, quæ in Bullâ exprimitur, [Indulgentiæ pro sæcularibus tantùm concessæ suspenduntur.] Superioribus inquam quoad Fratres.

Dico Sextò. Si quæ sunt Indulgentiæ, quas Religiosi solis sæcularibus concedere possunt, per Cruciatam suspenduntur, vt patet ex tenore Bullæ, & suspensionis: Quoad eorum Fratres tantùm. Sed quia hæc Indulgentia non est, sed gratia, de illâ dicendum §. sequenti.

Dico septimò. Si in Ecclesiâ Regularium sit [Circa Altare priuilegiatum diuersitas sententiarum. Et fauentium fundamenta.] altare priuilegiatum, in quo scilicet qui celebrat Religiosus, animam ex Purgatorio liberare potest, incertum est an Bullâ indigeat, & ita circa hoc diuersimodè loquuntur Auctores. Aliqui generaliter dicunt gratiam huiusmodi non suspendi, sicut neque aliæ pro defunctis concessæ suspenduntur. Sic Trullench cum aliis. §. citato. Dub. 4. P. Quintana in Appendice Tract. 1. Dub. 15. num. 7. & 8. Lezana Tomo 3. v. Altare. num. 16. Diana mutans sententiam Parte 9. Tract. 2. Resolut. 22. Quorum fundamentum est. Primò. Quia gratiæ suspenduntur, quæ & reualidantur pro iis, qui Bullam accipiunt: reualidatio autem pro viuis est, & non pro Defunctis. Secundò. Quia Indulgentiæ tales non suspenduntur per Iubilæum Anni Sancti; & tamen suspensio est generalis. Tertiò. Quia tantùm suspenduntur ea, quæ, si non suspenderentur, tam pium opus impediretur, vt ex verbis suspensionis ipsius constat: quod tamen respectu Indulgentiæ huius non accidit, cùm fideles, etiamsi non suspendantur, eodem modo Bullam sint accepturi, cùm pro ipsis adeò ingentes vtilitates eius beneficio constet aduenire. Quartò. Quia Indulgentiæ tales sub nullo clausulæ suspensiuæ verbo continentur, vt patet discurrenti per singula; neque animæ Purgatorij sunt personæ secundùm communem compellationem, sicut neque secundùm exactam Philosophiam. Quibus addi potest de Pontificum pietate non posse præsumi, vt concessione Bullæ animas Purgatorij velint concessis aliàs beneficiis spoliare. Quòd si fauores ampliandi sunt, iuxta sæpiùs dicta, hîc maximè id locum videtur habere, circa quod Christiana pietas adeò est solicita, & Pontificum benignitas elucescit; vnde in omnibus Canonicis Horis aliquod pro illis suffragium admiscetur. In casu autem quòd altaris priuilegium cesset, ait Trullench Bullam requiri in celebrante, & non in stipendium tribuente.

Contrarium aliqui absolutè tenent, & [Negatiuam qui teneant, & qualiter probent.] P. Escobar. Examine 17. num. 130. §. Suspenditur id procul dubio ita esse pronuntiat. Quod & tenent Emmanuel Rodericus, Villalobos, Moure, quos adducit & sequitur Diana Tract. 11. citato. Resolut. 86. Qui in Additionibus Resolut. 22. æquè probabile iudicat oppositum, & tandem id quod vidimus num. præced. determinat. Ludouicus à Cruce uprà. Dub. 2. num. 11. P. Mendus Disput. 29. Cap. 4. & alij. Quorum ratio est: quia in suspensione à Commissario factâ iuxta Pontificiam concessionem exprimuntur Ecclesiæ, Monasteria, & pia loca: priuilegium autem altaris, Ecclesiæ, Monasterij, aut pij est loci, cùm sit pars eius, & parua Ecclesia. Quibus addi potest dubium non esse Indulgentias pro Defunctis suspendi conuenienter posse, sicut conuenienter ad certum tempus conceduntur, quo elapso cessant; vnde & concedi sub quibusdam conditionibus solent, præsertim quæ ad altaria priuilegiata spectant: ergo quemadmodum si inter conditiones dictas Bullæ acceptio poneretur, nihil in tali concessione absurdum appareret, similiter in suspensione dicendum, quæ ad magnum ordinatur Ecclesiæ bonum, & reualidari facili negotio potest. Pro Religiosis autem ratio est non semel inculcata ex Bullæ verbis desumpta; quòd scilicet Indulgentia hæc non sit concessa Superioribus quoad eorum Fratres, vbi de viuis est sermo, qui ad solos Ordines Mendicantes spectant: mortui enim iam Ordinum Mendicantium non sunt, nec eorum res agunt Superiores.

Sunt tamen quidam, qui mediâ [Mediam viam qui amplectantur.] gradiuntur viâ, dicentes Religiosum celebrantem pro anima Religiosi non indigere Bullâ, secus autem si pro animâ sæcularis. Et vt consequenter hæc sententia procedat, non de animâ cuiuslibet Religiosi debet procedere, sed eius, qui viuus posset sine Bulla Indulgentias obtinere in eadem Religione, Fratrum nomine comprehensus. Ita Trullench suprà. Cap. 3. num. 10. sine distinctione tamen vlla inter Religiosos & minimè sibi consonus, vt patet ex dictis. num. 291. & ratio esse potest iam indicata, quia nomine Fratrum venire possunt & viui & Defuncti, & ita verè dicere possumus multos Fratres Ordinis SS. Dominici & Francisci esse in cœlo. S. Agatha sororem suam vocauit S. Luciam, S. Basiliscus Fratrem D. Ioannem Chrysostomum; & quod plus est, Christus post resurrectionem Fratres vocauit Apostolos Ioan. 20. v. 17. Vado ad Fratres meos &c. Cùm ergo sæcularis defunctus frater non sit, quia nec viuus id habuit, non videtur pro eo locum habere Indulgentia, nisi & ipse Bullam habuerit, & tempus publicationis duret: non quòd virtute illius liberari à pœnis queat, quia fuit Bulla viuorum, sed quia viuens abstulit impedimentum sumptione Bullæ, quod obstare posset, ne pro se defuncto Religiosus posset Indulgentiam applicare. Certiùs autem hoc obtinebitur, si Religiosus Bullam sumat, tunc enim nihil obstat sæcularis liberationi.

Et sententiam quidem Trullench impugnat P. Mendus suprà. num. 71. illudque [P. Mendum non benè Trullench sententiam impugnare.] contra illam inconueniens obiicit, dici etiam posse Regularem non valere Indulgentiam vllam ex concessis suo Ordini lucrari, applicando illam pro animâ Defuncti sæcularis, nisi Bullam acceperit; quod inauditum est, nec videtur probabile. Sed meminisse eum oportuit sententiam, quæ asserit Religiosorum Indulgentias suspendi per Bullæ publicationem, de quâ diximus. num. 282. esse probabilem, nec leue ipsius fundamentum in suspensionis forma contineri: vnde & non esse inauditum constat. Si autem loquatur suppositâ communi sententiâ, iuxta quam Bulla non est ad lucrandas Indulgentias necessaria in Religiosis Mendicantibus, in huiusmodi quæstionibus conditionalibus magna latitudo est, & dum fundamentum non leue apparet, non est præcipiti censurâ hic aut aliter sentiens feriendus. Fundamentum autem pro sententia dicta esse potest, quod iam vidimus, Indulgentias scilicet pro Fratribus tantùm concedi. Video responderi posse concedi quidem pro Fratribus, sed non vt necessariò debeant illas pro Fratribus applicare. Quæ responsio est optima: sed responsiones etiam congruas habent argumenta probabilium opinionum; aliàs opiniones non essent, sed demonstrationes. Cùm ergo res ista adeò incerta sit, acceptione Bullæ securitas conquirenda.

DIFFICVLTAS III.

Circa Indulgentias in Bullâ concessas visitantibus quinque Ecclesias, aut altaria, & ibidem orantibus, iuxta formam in Bulla præscriptam.

DIco primò. Etsi Indulgentia, quam Bulla concedit, magnæ æstimationis [Religiosi Indulgentiâ gaudent simili ei, quæ in Bulla conceditur visitantibus Ecclesias, aut altaria.] sit, cùm sit plenaria, iuxta communem sententiam; immò & multas plenarias continens, de quo inferiùs, & pro quo Trullench Lib. 1. §. 6. Dub. 1. num. 5. Religiosi tamen facilius possunt eamdem consequi, quia sic omnibus est à Paulo V. in Indulgentiarum reductione concessum: ita enim habet septima in ordine: Iidem Religiosi intra claustra viuentes, qui suam Ecclesiam deuotè visitauerint, &; vt præfertur, orauerint, consequentur easdem Indulgentias, quas visitando Ecclesias Vrbis, & extra eam, diebus Stationum consequuntur in omnibus diebus: perinde ac si ipsas Vrbis Ecclesias visitassent. Sic Pontifex. Quod autem ait, Vt præfertur orauerint, iuxta tenorem tertiæ Indulgentiæ accipiendum, in qua orandum decernitur pro Christianorum Principum concordia, hæresum extirpatione, Romani Pontificis salute, ac S. Matris Ecclesiæ exaltatione. Cùm ergo pro Indulgentia ista non quinque Ecclesiarum, aut altarium, sed solius Ecclesiæ Religiosorum visitatio requiratur, illius profectò est consecutio facilior. Et prætereà est illa, attentâ caussæ grauitate, certissima. Fundatur enim in mundi abrenuntiatione, ac Religiosæ vitæ professione, in qua est heroicorum operum concatenatio mirabilis, nihil vt præter Martyrium maius illis esse possit.

Est autem circa illam eadem, quæ circa [Quotidianam esse qui, & quæ eorum rationes probent.] Indulgentiam Cruciatæ, difficultas, an scilicet quotidie obtineri possit. Et quotidianam esse nonnulli existimant, quod facilè deuoti arripiunt, fauente attestatione Commissarij, post Summarium Indulgentiarum, quæ certis diebus obtineri possunt; sic enim subdit: Todos los demas dias del año se ganan las Indulgencias, que en Roma, por auer cada dia Estacion en ella. Sed oppositum mihi certum est, & id conuincunt rationes, quas adducit Trullench suprà, num. 7. & tenet etiam P. Mendus Disput. 20. cap. 3. qui ad Commissarij [Contrarium similius prorsus vero in Cruciatæ Indulgentiâ.] attestationem respondent, loqui illum de Indulgentiis non plenariis. Iuxta omnes ergo quotidie Indulgentiæ obtineri queunt, sed non plenariæ: vnde visitatio Ecclesiæ aut altarium proderit quotidie frequentata. Sed certè clausula dicta Commissarij iam non apponitur, & ita ex eo argui potest pro contraria positione: sublata enim est, [Non sic in Religiosis concessâ.] quia pro illâ solidum non extabat fundamentum. Habet autem concessio Religiosis facta maius probabilitatis pondus quoad hanc partem, quàm habeat concessio Cruciatæ. Nam in ista designantur dies certi stationum, non ita in illâ: vnde si quotidie stationes sunt, aut pluribus certè diebus, quàm ij sunt, qui designantur in Bullâ; certius est Religiosis in hoc ampliùs indulgeri.

Similiter dubitari circa vtramque potest [Non esse plenariam Cruciatæ quorundam sententia.] an sit plenaria: & non esse plenariam, quæ in Cruciata conceditur, tenent Sorbus, Ludouicus à Cruce, & P. Henriquez apud Trullench suprà num. 5. quia in Bullâ originali non exprimitur Indulgentia plenaria: & quando non exprimitur, non venit generali illa collectione, propter specialem difficultatem, quæ esse solet in plenariæ Indulgentiæ concessione, vt ait P. Suarius Tomo 4. in 3. p. Disput. 52. sect. 8. num. 12. cum præfatis sentiens, & eum citans Iulius Lauorius de Indulgentijs pag. 204. n. 125. sicut & P. Granadus Tomo 2. in 3. p. Controu. 12. Tractat. 6. Disput. 2. num. 4. & 7. P. Quintana in Appendice, Tract. 6. Dub. vltim. n. 5. adducens Nauarrum, Alfonsum à Leone, & P. Ildefonsum Rodericum. Contrarium tamen [Contrariam plures amplexi, pro quo & ratio aperta.] tenent Fr. Emmanuel, Ludouicus Lopez, Villalobos, Garnica, Diana eos adducens Parte 5. Tractat. 12. Resolut. 2. Machadus, Leander, Basilius Legionensis, citati cum aliis à P. Mendo Disput. 20. num. 1. quos & ipse sequitur, sicut & Trullench suprà. Ratio videtur aperta: nam in diebus stationum veræ sunt Indulgentiæ plenariæ pro visitantibus vrbis Ecclesias: atqui Pontifex easdem concedit in adductis concessionibus, & in Bullâ Cruciatæ terminos distributiuos addit, dicens: Omnes & singulos: ergo non videtur de eo posse dubitari. Licèt autem in concessione pro Religiosis non inueniantur præfati termini, sunt tamen æquiualentes, dum dicitur, consequuntur easdem Indulgentias. Quod verificari nequit, si tantùm partialem aliquam consequantur. Pro [Et Commissarij auctoritas.] Cruciatâ autem habetur insuper Commissarij auctoritas, qui ita planè fatetur in summario Indulgentiarum, plenariam Indulgentiam pro omnibus diebus stationum proponens. Quod quidem non videtur vti temerè appositum reprehendi posse, nisi à temerè prolocuto.

Illud verosimiliùs dici potest, [Probabiliter procedere dici nequit.] Commissarium opinionem probabilem hac in parte secutum; sicut secuti, qui stationes pro omnibus anni diebus assignarunt. Verùm sicut hoc; quia incertum, sublatum est, ita & prius illud sublatum pariter fuisset. Credendum ergo est de mente constare Pontificum ipsis, ne absurdum sequatur in materiâ adeò graui minimè tolerandum, vt scilicet pro certis incerta venditentur. Quibus non obstantibus, cùm tot Doctorum ex aduerso consistat auctoritas, res non habetur penitus [Sed pro contraria parte instantiæ robusta proponitur.] explorata, & pro ita sentientibus instari potest ex concessione alia, quæ in Bullâ habetur, in quâ sic dicitur: Item erogantes prædicti, qui diebus ieiunio non suppositis, ad implorandum diuinum auxilium pro vnione & victoria prædictis, voluntarium ieiunium, vel, si ieiunare legitimè impediti fuerint, aliud opus pium, arbitrio eorum Confessoris, vel Parochi assumpserint; & simul preces ad Deum pro vnione & victoria prædictis fuderint, toties quoties id fecerint, dicto anno durante, quindecim annos, & totidem quadragenas, de iniunctis eis, & quomodolibet debitis pœnitentijs, misericorditer in Domino relaxantur: & insuper omnium precum, eleëmosynarum, peregrinationum, etiam Ierosolymitanæ, & aliorum omnium operum, quæ in vniuersali Militante Ecclesia, & singulis eius membris fiunt, participes redduntur. Sic Pontifices: ex quibus apparet ieiunio cum precibus, quod sanè opus maioris laboris & meriti est quàm visitatio dicta, Indulgentiam plenariam non concedi. Quomodo ergo concedi visitationi credibile possit haberi? Aut ergo non conceditur; vel si conceditur, minùs apparet certa, quia opus minùs proportionatum est; cùm tamen proportionatum esse debeat iuxta communem Theologorum, Canonistarumque doctrinam, vt videri potest apud Dianam Parte 5. Tractat. 12. Resolut. 10. vbi complures adducit, & apud P. Suarium suprà, Disput. 54. Sect. 3. qui num. 6. ex definitione Innocentij Tertij in Cap. Cùm eo, de pœnitentiis & remiss. benè ostendit superfluas, & ita inualidas esse Indulgentias indiscretas, & irrationabiles, quæ largiùs conceduntur, quàm caussa postulet, etiamsi pia sit. Cùm ergo in casu nostro, si ad commune bonum inspiciamus, eadem caussa sit; si autem ad opus præstitum, maius ieiunium sit, cum quo & concurrunt preces; superflua erit Indulgentia visitationi concessa, si plenaria sit, cùm non sit plenaria, quæ pro ieiunij labore conceditur.

In quo quidem ita sentientes non sunt [Quæ non est à pietate aliena iudicanda.] vti minùs pij vllatenus arguendi, quia vera pietas est fideles ita instruere, vt Indulgentiarum intuitu in operibus pietatis non torpescant, & in ipsis lucrandis Indulgentiis, eas vt potuerint repetentes: sic enim non magnâ, neque molestâ repetitione fiet, quod plenariis potest Indulgentiis obtineri. Quid enim interest me opiniones laxiores circa Indulgentias sequi, si coram Deo illæ non sunt veræ? In aliis quidem [Probabilitas opinionum nihil pro Indulgentijs confert.] rebus vtilis esse fauorabilis opinio potest, quia coram Deo obligatione aliquâ liberat, vt restitutionis, ieiunij, &c. etiam si reipsa vera non sit: quod secùs accidit in præsenti: licèt enim mille Doctores dicant Indulgentiam posse hoc aut illo modo obtineri, vel esse plenariam, & ad hos aut illos extendi: si reipsa ita non est, beneficium tale minimè, qui lucrari conatus fuerit, comparabit. Vide Dianam suprà, Resol. 32. apud quem Parte 10. Tractat. 11. Resolut. 34. contrarium sentiunt, quibusdam profectò piis magis, quàm solidis coniecturis, & quibus positio proposita neutiquam insinuatur, cùm & opinio dicta satis dubia sit. Cui & fauet P. Amicus Tom. 8. Disput. 20. num. 214. Et quidem cùm possit quis sumptâ Bullâ Indulgentiam plenariam semel in vitâ, & semel pro morte consequi; eâ obtentâ satis illi esse possunt Indulgentiæ stationum, etiamsi plenariæ non sint; cùm negari nequeat quin sint magnæ, & ita pro succedentibus lapsibus sufficientes. Quod & pariter de Indulgentiis Religiosorum dicendum: quibus quando habitum Religionis suscipiunt, professionem faciunt, & in Festo principali sui Ordinis, Indulgentiæ plenariæ conceduntur. Possunt ergo quæ pro stationum diebus sunt, abundè eis sufficere pro quotidianis erratis, & etiam si quid, (quod absit) non ordinarium perpetrarint. Si prætereà illius obtentio repetatur: pro quâ

Dico secundò. Indulgentia altarium, [Posse toties quoties obtineri, iuxta probabilem sententiam.] & idem est de Indulgentiâ simili Religiosorum, roties quoties potest diebus assignatis obtineri, iuxta multorum probabilem opinionem, quam tenent Nugnus, Fr. Emmanuel, Villalobos, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. Tractat. 11. Resol. 104. vide etiam Dianam Parte 5. Tractat. 1. Resol. 45. P. Escobar Tractat. 1. Examine 17. cap. 4. Vers. Possuntne. Angelus & Rosella apud P. Suarium infrà. Nauarrus Tractatu de Indulgentijs Notabili 32. num. 46. & 47. Trullench §. 6. dub. 3. P. Mendus Disput. 6. cap. 5. vbi præter alios adducit Nauarrum in eodem loco, quo pro contrariâ sententiâ eum citat Diana, & quidem Vers. Per ea, num. 47. id non obscurè significat, quidquid dixerit Notabili 15. Et prætereà P. Henriquez, P. Layman, P. Suarium, Cardinalem Lugo. Sed [Auctores pro suâ sententiâ malè à P. Mendo citatos ostenditur.] mirum est Auctores istos ita incuriosè perlectos, vt pro hac afferantur sententia, cùm apertè tueantur aduersam. P. Henriquez Lib. 7. Cap. 10. num. 2. vbi citatur, tantùm ait ad maiorem certitudinem & efficaciam posse consequi eodem die: non ergo absolutè, sed vt per vnam diligentiam, quod fortè in aliâ defuit, suppleatur. Possunt ergo diligentiæ repeti: quod & admonet Iulius Lauorius suprà num. 129. sed non obtineri Indulgentiæ. Nam poterat esse opinio affirmans, si simel adhibitæ Indulgentiam lucrandi gratiâ diligentiæ insufficientes fuerunt, non posse vlteriores efficaciter adhiberi. Cardinalis Lugo citatâ Disput. 27. n. 95. loquitur quando pro obtinendâ Indulgentiâ non est designatus dies: quando autem designatus est, vt in casu nostro, contrarium tenet, num. seqq. cum P. Suario Disputat. 57. sect. 1. num. 7. vbi eum citat P. Mendus, qui & idem confirmat num. 8. Cuius etiam doctrinam manifestè amplectitur P. Laymam citato similiter loco, scilicet Lib. 5. Tract. 7. Cap. 8. num. 8. Tenet etiam Bonacina Tomo 1. Disput. 6. quæ est de Indulgentiis, Quæst. 1. Puncto 5. num. 32. vbi præter citatos aliquos adducit D. Thomam, Cordubam, Cardinalem Toletum, P. Sà, P. Reginaldum, P. Filliucium, Graffium, & alios. Quod etiam docet P. Quintana in Appendice, Tractat. 6. Dub. 6. num. 5. & Iulius Lauorius pag. 205. num. 128. complures adducens qui de Indulgentiâ cum prædictâ temporis determinatione loquuntur, iuxta dicta ex Card. Lugo, & P. Suario.

