Prætereà. Demus Indum istum, si [Vrgetur ex doctrina certa circa rerum pretium, quod non ex commodo alicuius æstimatur.] non seruiat, in conscientiâ teneri compensationem laboris offerre. Tunc certè non aliam quàm duorum regalium, quibus eius labor æstimatur; licet aliàs labor dictus maioris esset pretij apud herum; quia illud debet quasi per accidens reputari. Quemadmodum si Indus sit ad auri vel argenti effossionem obligatus, & die aliquo laborare desinat, non debet Mineræ domino tantùm auri aut argenti reddere, quantùm, si laborasset, eruisset, sed quantùm labor eius æstimatur: si ponamus inquam ad id in conscientiâ obligari. Et idem est de laborantibus in expiscatione margaritarum. Pretium enim rerum non pendet ex alicuius commodo, sed ex communi æstimatione, vt benè P. Lessius Lib. 2. Cap. 21. num. 67. & 76. ex quo Caramuel sic scribit [Caramuel.] in Theologia morali num. 477. Pictor vili pretio pigmenta emit, quæ scit sua arte ita attemperanda, vt oculis gratißimis magno pretio vendantur. Et hoc tuta conscientia in omnium opinione. Sic ille. Videndus etiam Cardinalis Lugo Disput. 26. de Iustitia num. 44. & P. Bauny de Contractibus Lib. 1. Quæst. 8. Sicut ergo in conscientiâ talis non teneretur soluere, nisi quantùm labori eius est pretium assignatum; ita neque cùm redimit, plus debetur, ac proinde nequit cogi totum commodum exæquare. Et quidem cùm exiguum est laboris [Legistatorum circa hoc mens.] pretium à legislatoribus designatum, non est credibile existimasse illos, voluntariè laborantes adeò superius pretium laboris accipere: talis enim inæqualitas iustitiæ contraria est, & eo ipso quòd quis inuitus seruiat, maius debet pretium laboris habere, quia labor voluntarius, sicut & merces, vilescit. Voluerunt ergo ciuium necessitati succurrere, vt essent opportuni ac necessarij seruientes iis, quibus deesse voluntarij poterant, cùm Indi ad seruiendum proni non sint, vacationem à curis & laboribus magnis tunc opibus præferentes: modò enim quamplures sunt, quos lenocinium mercedis, sicut & negotiationis inuitat, vt lautiùs comedant, & elegantiùs vestiantur. Quod autem de domesticis seruientibus diximus quoad pretij taxationem, de iis pariter, qui in Mineris laborant, dictum accipiatur.

§. IV.

Assertio Septima circa Cocam, & notanda quædam circa illam.

COca notissimum est folium in regio [Coca quid sit.]nibus istis arbusculæ feruidioris soli, quæ miras dicitur habere virtutes, de quibus præsertim P. Eusebius Nieremberg Lib. 12. naturalis historiæ Cap. 25. & alij, quos adducit Dom. Solorzanus suprà Lib. 1. Cap. 8. & in Politicâ suprà Cap. 10. Ex eo præsertim in æstimatione apud Indos, quia commanso & succo hausto, vires augere dicitur, & ad tolerandam inediam & sitim, valde efficacem experiuntur. Vnde qui in Mineris laborant, eâ præsertim vtuntur, & ita quæstum magnum Cocicesorum dominis præstat & in eo versatis commercio, ad Minerarum loca, & Potosinas præsertim exportata. P. Sacchinus Lib. 2. historiæ Societatis num. 147. sic de illa: Coca maximam Peruiæ mercaturam con [P. Sacchinus.]tinet. Ea est herba pusilla, saligno folio similis, tam perditè indigenis in amoribus, vt non nisi in ore ferant, ac sese si opus sit, venditis parent. Sic ille. Circa quam

Dico septimò. Non licet Indos ad [Assertio 7. Indos non posse ad illius culturam distribui.] huius plantæ culturam distribui. Sic Dom. Solorzanus suprà & Regum nostrorum prouida dispositio id seuerè prohibentium. Ratio est, Quia bonum publicum talem coactum laborem non requirit, sine huius enim folij copiâ labor quicumque Indorum consistere potest, ex iis, qui cum moderatione possunt iniungi Christianâ: vires enim alimenta consiliant, quorum abundantia suppetit: vnde videmus Indos continuè laborantes, etiam vbi folij istius copia est nulla, communibus alimentis vegetatos.

Prætereà. In culturâ dictâ multa ad [Multa culturæ incommoda.]miscentur incommoda. In primis enim solum, quod plantæ istæ requirunt, & aër congenius, ob feruorem nimium, Indorum est valde exitiale saluti. Deinde, multas à dominis prædiorum huiusmodi patiuntur iniurias, dum acerbè vexantur, & in conualle illud lacrymarum deducti, ægerrimè permittuntur exire. Item, quæ ad fidem & Christianos mores spectant, pessimè dispensantur: vix enim est Sacerdos, qui apud eos velit diutiùs commorari. Quod quidem in præcipuâ culturæ huiusce prouinciâ ita accidere fideli relatione perdidici: de quo & P. Sacchi [P. Sacchinus.]nus Lib. 2. citato num. 301. ita scribit: Sunt ea iuga propter asperitatem in hospitalia, & conualles proximæ propter aëris inclementiam, & incubantis caloris vim, valetudini pernitiosæ. Tamen quia nihil imperuium, nihil formidolosum auro est, cùm Coca ibi proueniat, cuius quæstiosißimum commercium in Peruuiâ est, valde ab externis & indigenis celebrantur. Ceterùm quia non tam multos diuina quàm humana inuitant lucra, inopiâ Sacerdotum numquàm ferè Diuinis de rebus ibi sermo auditur. &c.

Tandem, folia dicta ad superstitiones [Ad diaboli cultum adhibetur.] & Idolorum sacrificia ab Indis frequenter assumuntur; & diabolo per eam culto sic procul dubio agente, abusus illa sumendi ad Hispanos, fæminas præsertim, est infeliciter peruagatus, malorum complurium origo detestabilis comperitur, vt opus fuerit Inquisitorum censuram nonnullos in hac parte reos iudicialiter experiri.

Neque obiiciant Ecclesiastici ex cul [Ob decimarum accretionem minimè promouenda.]turâ huiusmodi decimas non parùm augeri, & ita promouendam illam Indorum distributione. Huic enim obiectioni Canonicum Ius ex directo se opponit, dum in Regula 48. sic habet in 6. Locupletari non debet aliquis cum alterius iniuriâ, vel iacturâ. Accedit in Consilio Limensi 2. Anni [Regula, Locupletari.] 1567. Parte 1. Can. 124. Patres contra vsum talem insurgere, & Gubernatores hortari vt Indos ab isto labore submoueant, vel saltem ad illum nulla ratione compellant. Reddunt autem rationem his verbis: Quia Coca res est sine vtilitate, [Concilium 2. Limense.] & valde apta ad abusum & superstitiones Indorum: ex cuius comestione paruum habent fructum, & multos ex culturâ labores, illiusque occasione multos periisse, & etiam nunc perire. Sic illi. Quod ergo sic visum est Peruuianæ Ecclesiæ Primoribus, non debent alij, in eorum suffecti locum, minùs conueniens æstimare. Et si illi quidquid futurum commodi in huiusmodi commercio posthabendum censuerunt, idem etiam successores bono spiritu ductos conuenit posthabere.

Sed quæstio hîc ex dictis oboritur. [Coca an licitè vendi possit.] Cùm enim dictum sit Cocâ quamplures abuti, & ad superstitiones, aliaq́ue grauia facinora eamdem assumi, non videtur licite vendi posse, ne sic vendens alterius peccato communicet, sitque illius caussa, & consimili reatu teneatur. Quæ difficultas per ea videtur expedienda principia, quæ circa rerum indifferentium venditionem apud Doctores occurrunt, vt aduertit Ferdinandus Zurita in Enchiridio Quæstionum Indicarum [Iuxta doctrinam de venditione indifferentium concludendum, quæ fixa non est.] Quæst. 30. Proposit. 3. Et communis resolutio est affirmatiua; quando tamen, licet indifferentes sint, non creduntur hîc & nunc ad prauum vsum comparari: aut talis sunt generis, quòd regulariter loquendo ad prauum vsum applicentur: tunc enim, nisi grauis subsit caussa, vendi nequeunt. Circa quod tanta est in Auctoribus varietas, tot exceptiones, aut ampliationes, vt vix quidquam iuxta illos firmum statui possit, quod scilicet aduersantes se non habere possit gloriari. Pro quo præsertim videri possunt Societatis Auctores, de Charitate vti & de scandalo disserentes, & etiam de Contractibus, qui sunt sanè permulti, & prætereà alij, de quorum placitis agit Diana Parte 1. Tract. 8. Resolut. 41. Parte 3 Tract. 5. Resolut. 36. & Tract. 6. Resolut. 44. Parte 4. Tract. 3. Resolut. 60. Parte 5. Tract. 7. Resolut. 36. & seqq. & in Additionibus ad Tractatum citatum.

Potest ergo Coca vendi, cùm res in [Potest vendi omnibus, quando est exposita venditioni.]differens sit, & ita vsu receptum, in publicis enim tabernis exponitur. Quod ex multorum doctrinâ deducit Dom. Solorzanus suprà n. 17. & seqq. & in Politicâ pag. 117. & Ferdinandum Zuritam specialiter adducit num. 20. vt omnimodum Assertorem: cùm tamen ille solùm dicat sæpissimè licitam esse venditionem, non tamen semper. Iuuant autem pro eôdem, quæ habet Quæst. 39. circa tributum in deorum cultum verosimiliter expendendum. Et de venditione, cùm Indi emunt, nullus esse scrupulus debet, quia illi ipsâ ad bonum naturæ frequenter vtuntur. Quod & respectu aliorum dicendum; etiamsi suspicio sit ad vsum non bonum assumi: quando illa, vt diximus, publicè exposita est: si enim negetur, frequentium erit dissidiorum occasio, & ita rationabilis est caussa non negandi, quam sufficere ad hoc multi, ex citatis, Scriptores tradunt. Si autem non sit publicè exposita, & ne [Si non sit exposita, non semper licet.]gari sine mendacio, ac iurgiorum caussâ possit: si videlicet qui vult emere, nesciat à tabernario haberi illam in secretiori tabernæ parte; videtur dicendum juxta communiter receptam doctrinam, non posse vendi prauè vsuro, aut de quo est verisimilis conjectura. Iam enim hic alieno peccato sine momenti aliqualis necessitate communicat.

Vbi duplex esse euasio potest. Prima, [Euasio duplex.] volentem emere jam esse ad peccatum à se ipso determinatum, & ita non esse locum cooperationi: quia juxta communem & receptissimam sententiam, actus externus non addit nouam malitiam interno. Secunda, eum, qui ab hoc non emerit, empturum ab alio, & ita negatione non euitari peccatum. Propter quam rationem aliqui sic opinantur, sed non benè.

Et quoad Primam, quæ est Emma [Prima improbatur. ex eo quòd emens sit determinatus ad peccandum.]nuelis Roderici Tomo 1. Summæ Cap. 23. num. 8. Ledesmæ in Summa Tomo 2. Tract. 27. Cap. 2. Dub. 4. Pro quâ & Diana Parte 11. Tract. 5. Resolut. 50. adducit P. Ferrantinum id admittentem in vendente cœnam volenti frangere jejunium, aut etiam Idolum sacrificaturo, vel amasiæ imaginem picturo: stat omnium consensus, teste Lorcâ 2. 2. quæst. 10. art. 9. num. 5. dicentium nefas esse vendere ea, quæ per se ad infidelitatem conferunt, neque alium vsum habent, vt vestes Sacerdotales, Idola, eorum templa, Synagogas, & similia, quia hoc est prauis actionibus cooperari. Atqui juxta doctrinam dictam hæc essent licita, quia ea ementes jam sunt ad prauos actus à seipsis determinati, quia nullam malitiam inter nis addunt. Deinde, hic & nunc iste peccat: ergo & præbens peccati materiam hic & nunc etiam peccat. Item, sequeretur posse aliquem juuare alium ad occisionem alterius, quod dici vllo pacto nequit. Patet Sequela. Nam potest iste sibi verosimiliter persuadere, si ipse non juuet, alios, qui juuent, futuros ad quod à seipsis jam determinati sint. Licèt ergo [Malè applicari doctrinam de non distincta malitia actus externi.] actus externus aliam malitiam non addat interno; in eius tamen doctrinæ applicatione error apertus committitur: quando enim quis post voluntatem, quam habet, occidendo aliquem, & sic de aliis, hic & nunc in actum homicidij prorumpit, alius est internus actus, quo hic & nunc se ad occisionem applicat, & ad illum adiuuat, qui ad externum cooperatur: non enim vellet hic & nunc occidere, nisi haberet adiutorem. Malè ergo doctrina illa de malitiâ non distinctâ actûs externi applicatur. Videatur casus similis apud P. Arriagam Tomo 5. Disput. 49. num. 66. qui & nobiscum sentit. num. sequenti.

Quoad Secundam autem insurgit P. [Secunda de non defecturo qui vendat, exploditur.] Suarez Disput. 10. de Charitate Sect. 3. num. 2. P. Palaus Tomo 1. Tract. 6. Disput. 6. Puncto 10. num. 40. & alij, contra nonnullos, ex quibus est P. Thomas Sancius Lib. 1. Operis moralis Cap. 7. num. 16. & alios, quos adducit Pharaonius Tract. 1. Seßione 11. Casu 18. & Diana citato Tract. 7. Resolut. 38. vbi cum illis ait tantùm esse culpam venialem, alio peccante mortaliter: quod equidem parùm Theologicè dictum videtur: Nam aut mortale [Tantùm veniale in eo esse malè aliqui censent.] propter cooperationem ad mortale esse debet, aut nullum, eò quòd reuerà cooperatio non sit, quandoquidem etiam, tali actione non stante; non desineret peccatum perpetrari. Quâ consideratione posset sic materiam ministrans se tueri. Esse autem mortale probatur communiter, quia quòd futurus sit alius venditor, est per accidens, & qui nunc vult emere, me negante, potest mutare voluntatem. Ad quæ dici potest, attentis [Communis ratio videtur infirma.] circumstantiis posse certum esse moraliter venditorem de vtrôque, & ita hîc & nunc non esse per accidens id, quod dicitur, sed voluntatem ementis esse talem, vt sit cum aliorum cooperatione infallibilitate morali connexa. Quod si contingat desistere, id potiùs per accidens dici poterit accidisse.

Probo ergo. Quia moralis illa certitudo [Validiores aliæ proponuntur.] futuri peccati, non tollit obligationem non cooperandi ad illud: ergo propter illam immeritò negatur esse mortalem. Assumptum ostendo. Nam in ipso determinato ad peccandum, stante tali determinatione, est obligatio non exequendi illam: ergo etiam in aliis cognitio determinationis non tollit obligationem. Deinde, ratione nuper adductâ: quia iste hîc & nunc mortaliter peccat: ergo & mortaliter pecccat etiam hîc & nunc peccato cooperans. Præterea. Iste petens materiam peccati peccat mortaliter: ergo & illam præbens. Consequentiam ostendo: nam si non peccaret materiam præbens, neque ille peccaret, qui eam postularet: quod enim dari sine peccato potest, sine peccato etiam peti ab eo potest. Tandem. Ego non pecco dum vendo, quia vendet alius. Tunc sic. Ille alius peccabitnè, an non? Peccabit certè; & ita videntur Auctores aduersi supponere. Atqui non aliâ ratione peccabit, nisi quia cooperabitur peccato istius: ergo & ego ob eamdem rationem. Quin etiam, quòd ex eo fiet non solum me posse vendere, sed etiam teneri, quia alterius peccatum debeo charitatis lege vitare. Ex quo manifestè sequitur contra Dianam [Circa veniale recurritur.] nec peccatum veniale in eo interuenire, quia nullus ad peccandum etiam venialiter potest obligari, etiamsi per illud alterius sit crimen quantumuis immane vitandum: quod tamen in casûs contingentiâ numquàm occurret: peccatum enim ad nihil honestum est vtile, cùm bonum non sit.

§. V.

Circa nonnnullos alios Indorum labores extrema Resolutio.

DIco octauò, pro constructione Ecclesia [Assertio 8. de Constructione Ecclesiarum.]rum licitè possunt Indi compelli, justâ mercede signatâ sic Dom. Solorzanus suprà Lib. 1. Cap. 6. & in Politicâ Lib. 2. Cap. 8. Constat ex dictis §. 1. Quia inter bona publica hoc locum debet habere præcipuum, cùm humanis debeant anteferri Diuina. Et in primis ad constructionem Ecclesiarum in propriis eorum oppidis, id est maximè conueniens, vt Indi rerum diuinarum singularem possint formare conceptum: sunt enim eâ indole, vt externis hisce mirificè afficiantur, & vbi squallida & inamoena sunt, eorum corda sordibus talibus hærescere videantur. Deinde, in Ecclesiis Cathedralibus idem congruit, in quibus non solùm decentia, sed quædam debet spectari majestas; tum ob earum præstantiam inter ceteras, tum ad excitandos Indorum spiritus, vt dudum dicebamus: tum denique vt obligati ad diuina officia in illis quotidie peragenda, id possint cum voluptate aliquâ etiam sensibili peragere, & non solùm corda, sed etiam caro, in Deum viuum exultare.

Dico nonò. Pro ædificiis profanis [Assertio 10. de ædificiis profanis.] idem stare potest, si publicæ vtilitatis sint, & non priuatorum, neque alij suppetant, quibus fabrica possit promoueri. Ratio petenda ex dictis §. 1. & ex similitudine aliorum, de quibus §. 2. Quod autem de priuatorum ædificiis dictum, non debet in casu extraordinario intelligi, vt ruinæ publicæ ob terræ motus, quales visæ non semel, & hoc ipso anno 1657. Ciuitate Purèn, seu Conceptionis, in Chilensi regno, solo penitus coaequatâ, [Ciuitatis Purensis euersio.] vno perstante templo & domo Societatis nostræ, & vix quopiam domicilio alio ruinam minitante: tunc enim bonum publicum id videtur postulare. Iustâ tamen, vt dictum sæpiùs, & Regiis inculcatur in schedulis, solutâ mercede; quam expediet à Magistratibus pro Indis, & operariis aliis, attentâ conside ratione taxari, si non vsus ipse induxerit moderatam.

An autem maior esse debeat, quàm a [Circa mercedem ruinarum tempore difficultas.]liorum temporum, dubitari meritò potest; quia raritas pretium auget, iuxta commune Doctorum effatum, & in his occasionibus difficiliùs inueniuntur operarij ob multitudinem operarum. Aliunde autem inhumanum, & à charitate Christianâ videtur extraneum, communi ex infelicitate ditescere, & sic eam reddere duriorem. Sed certè inhumanum non esse receptissimus [Posse maiorem exigi.] vsus ostendit: sterilitas enim, quæ etiam infelicitatis est genus, & calamitates aliæ pretium augent rerum multarum. Et licèt prouidere Magistratus debeant, ne in illis pretia rerum exorbitent; ita tamen taxare debent vt maiora sint folitis. Vnde non solùm maius illud pretium contra justitiam non est, sed neque contra charita [Neque id esse contra charitatem.]tem; quia charitati non opponitur ordinata rerum dispositio, juxta quam rerum pretia pro diuersitate temporum debent variari. Aliàs Magistratus, qui calamitatis tempore pretia rerum augent, contra charitatem peccarent, quod dici nequit. Et qui tunc etiam summo vendit pretio, similiter contra charitatem delinquet, immò & qui medio, cùm posset infimo: per quod calamitas tolerabilis redderetur. Præterquàm quòd eo tempore quiuis meritò sibi consulit, quia & ipse vendens, quæ necessaria sunt etiam cariùs emit, & cùm nesciat quem exitum res habituræ sint, culpandus non est, si de necessariis sibi studeat prouidere: potest ergo operas suas cariùs ali [Sicut nec res alias cariùs vendi.]quantò vendere: sicut & vendi etiam cariùs possunt, quæ magis tunc necessaria occurrunt, vt sunt ea, quæ pro ædificiis requiruntur; hoc enim & rationes adductæ ostendunt, & Doctores tradunt, cùm de pretio agunt, quod ex emptorum crescit multitudine & necessitate maiori. Propemodum enim donare videtur, qui vendit rogatus, vt [Cassiodor.] Cassiodorus ait lib. 4. 5. Pro quo videri Auctores Societatis possunt, qui de contractibus scribunt, & qui ex iis inter Recentiores id eleganter expromit P. Bauny lib. 1. tr. 2. q. 8. & 9. videndus item quæst. 1. & qui alios voluerit, videat in primis P. Molinam disput. 348. & P. Lessium lib. 2. cap. 21. dub. 2.

Dico decimò, & vltimò, Indi meritò [Assertio vltima de tabellarijs.] compelli possunt ad commercium litterarum. Constat ex dictis, quia labor hic vtilissimus est Reipublicæ. Licèt autem per alios præstari possit, vt in hoc regno circa vias præcipuas factum, magno communicationis breuioris commodo, quod prouidæ dispositioni Excellentissimi Marchionis de Mancera meritissimi Proregis, sicut & alia boni publici emolumenta, debetur: non tamen ad omnes potest vias extendi, vnde pro illis Indorum subsidium adhibetur. Immò & ad alias suo labore coadiuuant successione frequenti, vt breuis sit labor. In istâ tamen breuitate nimiùm possunt fatigari, dum pedites præeunt tabellarium equitantem incitato cursu, vt & ipsi ferè currentes ire cogantur. Circa quod Regiam prouidentiam & pietatem extendi æquitas postulat, & vt labori huiusmodi competens stipendium [De eorum stipendio.] accedat. Et cùm litterarum transmissio satis quæstuosa sit, magno pro illâ pretio designato, sicque ingentes per annum redditus tabellario supremo proueniant: contra æquitatem est strenuos eo in negotio ministros minimâ portione dimittere, & luxum ac splendorem superuacuum foueri sanguine pusillorum. Vltra omnes crudelitates est diuitem velle fieri de exiguitate mendici. Amentur honesta lucra, horreantur damnosa compendia. [Cassiodor.] Cassiodorus lib. 12. 13.

§. VI.

Additio circa genus quoddam seruitij Indorum, ab eorum originem trahentis voluntate.

SVnt apud Occidentales nostros, qui di [Ianacona qui sint.]cuntur Ianaconæ, quæ vox Seruitores sonat, & ad varia laborum applicantur genera, jam pridem Hispanorum domestici, patrio relicto solo, aut domesticorum filii, & vernaculi; in quorum domibus ac prædiis vxores ducentes, & quandoque terras sibi colendas accipientes, videntur de illorum facti jure, quod & iidem ita contendunt, vt non liceat prædictis quò voluerint commigrare. De quibus eruditè tractat Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 1. cap. 3. & in Politicâ lib. 2. cap. 4. & resoluit contra aliquos iniquum esse eos ita tenere, vt aliò migrandi non habeant fa [Nequit illis voluntaria migratio prohiberi.]cultatem. Quod quidem à Regibus nostris ita constitutum: sed quia mandatorum talium executio aliquibus visa est obnoxia periculis, supersederi jussum, donec magis expediens aliud jubeatur. De quo & D. Gaspar de Escalona in Gazophylatio Peruuiano lib. 2. Parte 2. cap. 19. num. 7. Si ergo alicubi viget adhuc oppressa libertas, permissioni Regum nostrorum, non mandato tribuendum. Et esse quidem iniquum ex dictis constat, quia Indi non sunt minùs quàm alii liberi, vt Reges iidem piissimi, iuxta Apostolicæ Sedis constitutiones, frequentissimè clamitant, de quo cap. 11. ergo nequeunt vt serui in domibus aut prædiis detineri.

Dici potest eos se in hanc necessitatem [Obiectio disiecta ex voiuntariâ Indorum pactione.] voluntariè coniecisse, volentes quibusdam cum conditionibus perpetuò seruire. Sed hoc est leue, vt benè ostendit Dom. Solorzanus suprà. Id ego addiderim, contractum dictum à lege penitus reprobatum & nullum habitum, vt patet ex rescriptis Regiis ab eôdem adductis, quibus Indi in suâ iubentur libertate constitui. Prætereà. Vt demus Indos sic potuisse libertati suæ præiudicium inferre, at filiorum libertati minimè officere potuerunt. Cùm ergo non solùm circa parentes, sed etiam circa filios, & vniuersam progeniem, qui contrà agunt, ius esse contendant, non est voluntarium fundamentum seruitutis, quod originalis peccati similitudine volunt sine termino propagari.

Sed dubium hoc loco non prætereun [An grauiter peccant Ianaconas retinentes.]dum occurrit, an scilicet grauiter peccent cum eo onere Ianaconas retinentes. Ad quod respondeo posse excusari bonâ fide, & bona fides potest facilè ex vsu præsumi: quæ si adsit, & sit verosimilis suspicio monitionem de iniustâ retentione non habituram effectum, id dicendum quod de [Stare circa id bonam posse fidem, cui deferendum.] seruitio personali num. 124. Bona autem fides ex eo fundari potest, quòd retentionis iniustitia, & Regiæ prohibitiones ignorentur. Sed esse etiam aliunde potest, quia licet Regiæ prohibitiones innotescant, potest quis communem sententiam allegare, legem scilicet non receptam à populo, non esse obligatoriam, & insuper justitiam retentionis saltem esse probabilem: illam enim defendunt Malienzus, Besaranus, Agia, & quod plus est, erga Indos beneuolentissimè affe [Sententiæ affirmantis probabilitas.]ctus P. Acosta lib. 3. de procurandâ Indorum salute cap. 17. quorum fundamenta, adiectis aliis, adducit Dom. Solorzanus, qui num. 45. & in Politicâ pag. 80. §. Però cumque, ea non inepta esse pronuntiat: addens quòd si hic articulus in discepta [Quid circa rem totam conuenientiùs videatur.]tionem permitteretur adduci, ipse indubitanter consuleret, vt vbi sine magno Reipublicæ incommodo fieri possit, cessare tale seruitium juberetur. Quod quidem & ego omnino sic faciendum existimo; & rationes, quæ olim executioni obstare visæ sunt, jam non subsistere: vt meritò debeat sanctè, & ex justitiæ præscripto dispositum, ad executionem perduci, sicut alia quæ pro Indorum beneficio videmus præcipi & pariter stabiliri. Dum autem id non fit, opinioni dictæ sua sit auctoritas, neque rationibus, neque exemplis, neque Doctorum patrocinio penitus destitutæ. Et nos ad alia transitum faciamus.

CAPVT XV.

An sine graui conscientiæ grauamine annua classium expeditio à Rege Catholico possit vllatenus impediri.

DIco vnicè, id minimè esse licitum, [Non licet annuam classium expeditionem impedire.] generaliter loquendo. Patet: nam Rex Catholicus, quà Rex, debet grauibus regni damnis obuiare: quà Rex Indiarum, conuersioni Indorum, & Christiano statui eorumdem incumbere, & de necessariis, ac etiam vtilibus prouidere: Atqui omnibus istis deest, dum classis expeditionem non curat: ergo cùm materia sit non solùm grauis, sed grauissima, etiam illius graue poterit esse delictum. Maior est certa, & sine controuersiâ apud Doctores, & ita Reges nostri talem obligationem agnoscunt, & sic testantur sæpiùs: audiendi tamen in Rescripto, quod habetur Tomo 2. Pagina 1. sic dicentes: Nos zelando el seruicio de Dios N. Señor, [Obligatio Regum Catholicorum ab eisdem pronuntiata.] bien, prouecho, y aliuio de nuestros subditos y naturales, y à la paz y sosiego de los pueblos de la Nueua España, y Prouincias de suyo declaradas, segun somos obligados à Dios, y à ellos, para complir con el oficio, que de Dios tenemos en la tierra, &c. Quòd autem ad obligationem promouendi fidem inter Indos spectat, jam eos audiuimus sic ingenuè protestantes cap. 3. in Corollario. Sed hîc suo loquantur idiomate, vt fideliùs percipiantur, dum sic aiunt: Segun la obligacion y cargo, con que somos señores de las Indias y Estados del mar Oceano, ninguna cosa deseamos mas que la publicacion y ampliacion de la ley Euangelica, y la conuersion de los Indios à nuestra santa Fe Catolica, &c.

Iam Minor ostenditur. Nam retarda [Damna ex retardatione secuta, quoad temporalia.]tione classis res multæ ad vsum necessariæ, aut valde conuenientes deficiunt, & quæ apud nos sunt cariùs emuntur, inductâ raritate. Quâ ratione monopolia damnant communiter Doctores, & mortale dicunt esse peccatum, quia si non contra justitiam, contra charitatem tamen delin [Monopolia saltem sunt contra charitatem.]quitur, vt videri potest apud P. Molinam Disput. 345. in fine. P. Lessium lib. 2. cap. 21. num. 151. & P. Bauny eosdem secutum lib. 1. quæst. 6. dicto 4. post Cardinalem Lugo Disput. 26. de Iustitia num. 78. P. Amicum Disput. 21. de Iustitia, num. 281. Hoc autem damnum pauperes præsertim tangit, & ad res sacras extenditur, pro quibus lintea, telæ, cera, thus, & alia multa deseruiunt. Quæ omnia quando hæc scribo verissima comprobantur: vna enim ceræ libra octo regalibus emi solita, nunc quadraginta constat, & multis in locis plus multò, sicq́ue alia. Non potest ergo de damnis ex retardatione huiusmodi dubitari.

Quod verò ad negotium fidei spectat, [Damna in spiritualibus.] est pariter manifestum: est enim illud omnium grauissimum, & ita incessantem prouidentiam exigit: nec potest dici diligenter prouidere, qui [Annus est ingens spatium.] per annum cessat, cùm sit ingens spatium. Hinc Concilium Tridentinum sess. 23. cap. 1. de Reformatione, de residentiâ Prælatorum agens, sic ait: Intereà meminerint discessuri, ita ouibus suis prouiden [Concilium Trident.]dum, vt quantum fieri poterit ex ipsorum absentia nullum damnum accipiant. Sic cùm præmisisset, quia damna ex absentia videntur futura, si diutina illa sit, jubet, quando vltra causas ibidem assignatas futura est, nullo pacto debere duos, aut ad summum, tres menses excedere, & haberi rationem, vt id æquâ ex causâ fiat, quod an ita sit, abscedentium conscientiæ relinquit, quam sperat religiosam & timoratam forè, cùm Deo corda pateant, cuius opus non fraudulenter agere suo periculo teneantur. Verba Concilii sunt: quod quidem vlteriùs spatium non breue judicauit, ad breue siquidem licentiam indulget; Quoniam qui aliquantisper tantùm absunt, ex veterum Canonum sententia, non videntur abesse, quia statim reuersuri sunt. Quæ etiam sunt illius verba. Quod autem residentia in Episcopo facit, in Rege nostro supereminens prouidentia requirit, vt illa non ita cesset, quòd intra annum illius effectus aliquis non deprehendatur; sin minùs damna non leuia subsequentur.

Quod roboratur ex eo quod cum mul [Ex eo quòd Reges Catholici, Legati Sedis Apostolicæ in Indijs sint, pro Assertione arguitur.]tis Auctoribus tradit Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 3. cap. 2. num. 40. & in Politicâ pag. 509. §. Y hablando. Reges scilicet Catholicos per concessionem Sedis Apostolicæ, de quâ cap. 1. ipsius Apostolicæ Sedis Legatos effectos, quia illis est Indorum conuersio commissa, & amplissima concessa potestas ad Indicæ Ecclesiæ fundationem: & Dom. Reyna initio Operis de Perfecto Prælato cum Regali Consilio Indiarum loquens. Quod vt, in rigore loquendo, ira non sit; id tamen satis exprimit eorum obligationem in ordine ad id, quod prædicto titulo volunt Auctores dicti declarare. Quòd scilicet aut Legati sint, aut Legatorum adinstar; & ita Legatorum curam numquàm ipsis defuturam; vnde & debent supra Episcopos vigilare, & ita præsentes esse spiritu, vbi illi corpore; nec præsentiam talem per annum subtrahere effectibus comprobatam. Cùm etiam in classe Indicâ præsentationes soleant Episcoporum transmitti, aut Pontificiæ Bullæ confirmationis, si non & ipsi veniant Episcopi. Quo in genere dici nequit quanta experiamur incommoda, Cathedralibus Ecclesiis Pastorum solatio diutissimè viduatis. Nec fit satis ex eo quòd nauis aliqua cum Regiis soleat litteris mitti: tales enim minùs securæ sunt; & quæ magni momenti res habentur, non solent frequentibus earum exponi periculis. Vnde hoc prouidentiæ genere satis non fit prægrandi isti obligationi.

Et mihi quidem indubitatum est Re [Eorum, ad quæ expeditio spectat, culpa detegitur.]ges nostros circa hoc securâ conscientiâ procedere, quia iuxta allegata ab iis, ad quos talis spectat expeditio. Videant ergo illi quomodo in hac parte se gerant, quibus incumbit Regiam exonerare conscientiam, ne proprias aggrauent, malorum ingentium, de quibus est dictum, auctores; timeantq́ue formidabilem Christi sententiam Matth. 18. v. 6. dicentis: Qui autem scan [Matth. 18. v. 6.]dalizauerit vnum de pusillis istis, qui in me credunt, expedit ei vt suspendatur mola asinaria in collo eius, & [Eorum pæna scandalizantium pusillos, Indos scilicet.] demergatur in profundum maris. Sic, sic meretur demergi, qui caussa est damni spiritualis in pusillo vno, vt scilicet molæ asinariæ adstrictus in abyssum inferni demergatur. Quid ergo de illo erit, qui complurium temporalium ac spiritualium est caussa damnorum? Sic arguit D. Am [D. Ambrosius, apud Nouarium ibi, quod tamen in Auctore non occurrit.]brosius; Quod si is, inquiens, qui vnum scandalizauerit, molâ circumligatus iactari debet in mare; quid de te pronuntias, per cuius scelus omnis anima sauciata est? Huic certè non asinaria mola suspendendum ad collum, sed omnibus excelsior mons, vt pœnæ pondus, peccati ponderi reddatur æquale, Indicâ in multitudine omnium maximè scandalizanti pusillos, jam feliciter credentes in Christum; & infeliciter forsitan, sublatis spiritualibus præsidiis, defecturos. Sed meliora Deus, quando neque hostibus par est errorem istum exorare.

CAPVT XVI.

An officia honoraria in Indijs vendi licitè à Rege Catholìco possint.

DIco primò. Tot sunt Doctores, [Assertio 1. officia posse vendi, esse valdè probabile.] & quidem non contemnendæ auctoritatis, qui licitam dicunt officiorum venditionem secundùm se consideratam, & ita praxis hujusmodi venditionis inualuit, vt licèt vnus aut alter ex Recentioribus contrarium teneat, non possit de eximiâ talis sententiæ probabilitate dubitari. Videndi illi apud Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 5. Cap. Vnico. num. 99. & seqq. & in Politicâ Libr. 6. Cap. 13. Dianam Parte 3. Tract. 5. Resolut. 108. P. Thomam Sancium Tomo 1. Consiliorum Lib. 2. Cap. 1. Dub. 37. Cardinalem Lugo Tomo 2. de Iustitia, Disput. 34. num. 24. Eligium Bassæum V. Emptio num. 8. Pharaonium Tract. 2. Seßione 21. Casu 5. qui eamdem amplectuntur, & nouissimè Ioannes Pontius in Cursu Theologico Disput. 59. Quæst. 1.

Communis ratio est, quia sunt talium [Ratio ex plenâ dispensandi facultate.] officiorum domini, & ita de illis disponere possunt, si id esse vtile judicarint. Quia tamen sunt qui non dominos, sed dispensatores agnoscunt, ex eo etiam potest sententia ista probari. Nam Principes supremi habent dispensationis amplissimum jus, prout scilicet conueniens esse Reipublicæ judicauerint: ergo & per venditionem, quia illa vtilis esse potest; sicut tutor, etsi dominus bonorum non sit ad pupillum spectantium, disponere tamen de illis potest vtilitatis ratione permotus, & eâdem comprobatâ.

Dices non posse vtilitatem subesse [Euasio ex disconuenientiâ,] quando communiter Doctores, etiamsi possibilitatem venditionis admittant, conuenientiam negant, vt videri præsertim potest apud P. Lessium Lib. 2. Cap. 32. Dub. 4. & P. Fagundez de Iustitia Lib. 5. Cap. 23. num. 7. Non potest autem aliquid simul esse vtile, & disconueniens.

