EX dictis sequitur, cùm Rex Catholi [Non solum qui mittuntur Euangelij Ministri, sed quicumque alij in Indijs alendi liberaliter.]cus Euangelicos ministros in Indias non ita frequenter mittat, neque mittere fortè possit; si quos tamen sciat ex iis, qui in Indiis degunt, sedulò huic negotio incumbere, teneri eos suis sumptibus alere; nisi ipsis aliunde suppetat, vel nolint Regium patrimonium eâ contributione grauare. Cùm enim teneatur de operariis huic vineæ prouidere, eo cum onere traditæ, siue ipsi aliunde veniant, siue ibidem degant, obligatio est eadem temporaliter subueniendi. Et cùm Rex nequeat sic laborantes habere præsentes, vt id faciat, ad quod tenetur; eam curam debent habere Proreges, Præsides, ac Gubernatores, vt Regiam & proprias ita conscientias exonerent; ad hoc enim præcipuè mittuntur, quia illud est in Regiâ obligatione præcipuum. Quod cùm Catholici Reges Ferdinandus & Isabella probè noscent, sic ad regium Indicarum scripsêre Consilium, vt habetur Tomo. 1. Rescriptorum Indicorum, pag. 13. Iuxta obligationem & [Curam Ministrorum Catholici Reges agnoscunt esse præcipuam.] onus, sub quibus Indiarum domini sumus, & statuum maris Oceani, nihil enixiùs optamus quàm publicationem & ampliationem legis Euangelicæ & conuersionem Indorum ad nostram sanctam fidem Catholicam: & cùm ad hoc tanquàm ad principale intentum, quod habemus, cogitationes nostras & curas dirigamus: Mandamus, & quantùm possumus nostri Senatûs Indiarum Consiliariis iniungimus, vt omni alio respectu emolumenti & quæstûs nostri postposito, eam habeant curam, sibi præcipuam disponendi omnia, quæ ad conuersionem & [Maximè notanda verba.] doctrinam Indorum spectant: & omnium maximè advigilent, & totis suis viribus & intellectu in id incumbant, vt Ministros idoneos ad illam prouideant, omnia alia media necessaria & conuenientia adhibendo, vt Indi, & illarum partium indigenæ conuertantur, & in agnitione Dei & Domini nostri perseuerent, ad honorem & laudem sui sanctißimi Nominis. Vt hoc pacto Nos hanc solicitudinis nostræ partem, quæ adeò nos constringit, adimplendo, & cui tantoperè satisfacere cupimus, nostri Consilij Auditores conscientias suas exonerent, quandoquidem cum illis Nos conscientias nostras eo onere liberamus. Sic Reges Religiosissimi, iustissimi & piissimi. Nec successorum alia mens: vt intelligantij, qui in solicitudinis partem vocantur, circa Euangelij Ministros curam illis debere esse præcipuam, & ita id, quod ad illorum sustentationem spectat, libenter, opportunè, & liberaliter exequendum.

CAPVT IV.

Vtrùm Exteri in negotio conuersionis Indorum conuenienter excludantur.

QVidquid de exclusione eorum sit, quos commoda tantùm temporalia ad istas pertrahunt regiones, in quo non variæ conuenientiæ rationes occurrunt, propter quas potest lex id cauens à Rege nostro constitui; circa alios cum distinctione loquendo,

Dico primò. Exteri ex iis Prouinciis, quæ [Assertio I. de subiectis Coronæ, quòd non debeant in negotio salutis Indorum excludi.] Regi nostro vt vero domino subiectæ sunt, immeritò videntur in negotio curandæ salutis Indorum excludi. Probatur manifestè: nam Reges nostri debent, iuxta obligationem, quam ipsi, vt num. præcedenti vidimus, recognoscunt, idoneos ministros ad salutem Indorum prouidere: Atqui exteri dictarum Prouinciarum idonei esse possunt: ergo immeritò videntur excludi. Major est clara, & Minor comperta ratione & experientiâ. Ratione inquam, quia idoneum ministrum constituunt ea, quæ Cap. præcedenti à Pontifice vidimus requisita: omnia autem illa in præfatis possunt reperiri; quia nihil confingi potest, propter quod valeat quantumuis leuis incapacitatis vmbra demonstrari. Experientia autem non vnum aut alterum, sed complures historia dignos ostendit, qui regnum Christi cum regno pariter Regum nostrorum egregiis laboribus propagarunt. In Indiâ quidem Orientali, & eidem proximis Prouinciis, Apostolici viri conuersionem mirabiliter promouerunt, quos nostræ historiæ, & nonnullæ aliorum, veritate contra inuidiæ caliginem albescente, concelebrant. An [Illustris illorum Catalogus, qui in Indijs gloriosissimè labor arunt.]tonius Criminalis Proto-martyr Societatis, Alexander Balignanus, Matthæus Riccius, Michaël Rogerius, Carolus Spinola Martyrio & sanguine nobilissimus; Laurentius Massonius, Marcellus Mastrillus, à cælo Martyr initiatus, Rodolphus Aquauiua, & ipse Martyrij laureâ & natalibus illustrissimus; Organtinus Brixianus, Paulus Camatius, Ioannes Baptista Zola, Franciscus Almeriquius, Alexander Vallaregius, Hieronymus ab Angelis, vt omittam alios. In Occidentali Angelus Monitola, Horatius Veccius, Ioannes Darius, Simon Maieta, Iulius Paschalis, Antonius Riparius, Camillus Constantius, & plures alij, qui ad experientiam captandam abundè sufficiunt. Et quamuis nonnulli ex ipsis in iis sint nati regionibus, qui Catholico Regi non subsunt; id sanè non obstat; tum quia plurimi illius vasalli sunt nati: tum etiam quia inde robustius sumitur argumentum: Si enim idonei illi Euangelij ministri, quantò id possit certiùs de ordinariis vasallis affirmari?

Communis responsio de suspicione [Suspicio maleuoli affectus depulsa.] ex talibus non benè erga res Hispanas affectis, iuxta ea, quæ habet Cassanæus in Catalogo gloriæ mundi Parte II. Considerat. 22. ex dictis depellitur: experientiâ siquidem multiplici comprobatum eos nihil aut dixisse, aut egisse aliquando, quod suspicionem posset præfati affectûs generare. Sunt ergo præsumendi idonei, cùm nihil in contrarium ostendatur. Cap. Dudum, de Præsumptionibus. Et qui [Cap. Dudum.]dem Rex noster in exercitibus suis, quos hæc tempora fidentissimis ducibus instructos exigunt, externos adhibet, quibus & arces & vrbes in Hispaniâ propugnandæ, & gubernandæ committuntur. Nihil ab iis timetur & meritò. Cur ergo à paupere Sacerdote, quem gloriæ Dei zelus, & animarum salutis, suis tenet ministeriis intentum, timeatur. Ibi certè trepidatur, vbi non est timor, id est, timendi ratio, si res hæc, vt par est, rationabiliter transigatur.

Dici vlteriûs potest sufficientes esse ex [Et responsio alia dede meliori per domesticos agendi ratione.] Hispaniâ Operarios, vt non sit opus externum quæri subsidium, & rem hanc meliùs per ipsos, quàm per exteros agitari. Annuo penitus, si res ita se habet: non tamen se habere, cùm ad executionem tenditur, norunt qui pro huiusmodi caussis in Europam destinantur. Pro quo & eleganter Franciscus Pa [Franciscus Patritius.]tritius Lib. 3. de Regno, Titulo 13. vbi ita scribit: Vt enim diligens venator, si in patriâ suâ optimum canem non inuenit, Epiroticum aut Laconium, magnâ impensâ magnâque diligentia exquirit. Sic Rex, si regionis suæ idoneos indigenas non habebit, toto orbe terrrarum perquisitos, summo studio, omnique largitione ac largitate constituet. Sic ille. Qui Mathematicas facultates doceant aduehuntur extranei, quia Nostri ad hæc studia non ita afficiuntur, vt excellentes euadant magistri: Cur non ad rem, de quâ agimus, si opus iis fuerit, aduehantur? Bella certè in Hispaniâ, non solis geruntur Hispanis, sed necessarium est exteros aduocari: ergo & in spiritualibus expeditionibus aduocari exteri poterunt, sine vllo nominis Hispani dedecore; immò & cum honore maximo, vt Regi tanto in vtrâque caussâ, spirituali inquam & temporali, omnes fideles subditi conministrent.

Dico secundò. Subditi Pontificis ob temporale in Italiâ dominium, non videtur [Assertio 2. de Vasallis Pontificis idem statuens.] conueniens vt in caussâ, de quâ loquimur, arceantur. Hoc ex eo ostenditur, quod in superioribus ostendimus, donatione inquam Pontificis Reges nostros Indiarum dominos constitutos: quod & ipsi fatentur, vt vidimus num. 41. Indecorum ergo videtur, vt eius subditi in caussâ adeò piâ, in quâ valdè vtiles esse possunt, penitus repellantur. Noui aliquos ex iis Operarios insignes, & Hispanis nostris gratissimos, quibus vtinam plures alios similes haberemus.

Dico tertiò. Ex Germanis, & aliis Hispano nomini non insensis mitti conuenienter [Assertio. 3. de Germanis, & aliis Hispaniæ non insensis idem statuens.] possunt, vnde non videntur conuenienter amoueri. Probatur ex dictis; hos namque idoneos & ratio & experientia demonstrat, pro suspicione autem ratio subest nulla. Ex iis etiam nouimus aliquos strenuos & indefessos Indiæ vineæ cultores. Cur ergo tales bonus Paterfamilias sub pactione donarij non conducat, pondus diei & æstus aptissimos sustinere?

Dico quartò. Ex nationibus quasi na [Assertio. 4. de insensis negans, sed cum eorum laude.]turaliter aduersis non expedit Ministros conuersionis admitti. Hoc non ex eo ita profero, quòd minùs apti sint. Quis enim Gallos satis aptos non censeat, qui in Nouâ-Franciâ res mirabiles incredibili patientiâ perpetrarunt? Sunt equidem ad spiritualia aptissimi ministeria, ingenio, litteris, & experientiâ conspicui. Neque ex eo quòd timeri aliquid ab ipsis queat. Quid enim ab imbelli, & rerum sæcularium egregio despectore timeri possit? nihil certè Carolus V. à Borbonio timuit, quem exercitibus præfecit suis, sicut neque à Condeo Principe Rex noster arma nostra tractante contra Gallicas irruptiones; & ab iis, de quibus agimus, timeatur? Non [Ratio pro illa, exclusis aliis.] mittendos tamen assero, quia frequentibus erunt obnoxij calumniis, & rem, pro quâ animus maximè tranquillus & pacatus exigitur, non poterunt promouere. Communiter enim habebuntur suspecti, vtpotè rebus nostris quasi naturaliter aduersantes, iuxta vulgarem responsionem de quâ num. 43. hîc potiùs congruentem. Et licèt prudentiores secus iudicabunt, vulgus tamen prudentiæ leges ignorat, vnde & quod sentit, non veretur effa [Seneca.]ri, veritatis peßimus interpres, iuxta Senecam Lib. 2. de breuitate vitæ. Scimus etiam ob leuissimam, aut potiùs nullam huiusmodi occasionem, graues obortas tempestates, quas anteuertere oportet, transmissione negatâ. Quod [Authent. Vt Diui.] Principibus obseruandum, iuxta Authent. vt Diui. in quâ sic Imperator: Voluntarios labores, vt quietem aliis præparemus. Pro quo & alia habet Glossa in Præmia Decretalium. Et in regionibus adeò remotis id peculiariùs accurandum; quamquàm regula ista suas possit exceptiones habere; vnde & scimus aliquos cum tranquillitate animi, nullis excitatis aliunde flatibus, in vineæ istius culturâ egregiè laborasse. Pro quibus hæc satis, in quibus non tamquàm iudex, sed tamquam testis elocutus: scio enim Regi nostro graues & sapientes Consiliarios assistere, quibus de conuenientiâ circa prohibitionem aut indulgentiam, erit integrum iudicare. Sed quia illi circa valdè remota deliberant, neque id, quod ipsa rerum facies præsentibus exhibet, potest esse perspectum, non sum veritus facem testimonij præferre; cùm sit eius, qui ipsos ferè quinquaginta annos in istarum rerum proximâ inspectione transegit. Iuuat autem illud Orientalis Prouinciæ Socie [Prouincia Indiæ Orientalis Societatis præclarum exemplum, & illustris sententia]tatis nostræ Patrum communi calculo roborare. Illi enim Anno 1575. consultatione habitâ circa ea, quæ ad promouendum rei Christianæ statum conferre poterant, cum Visitatore Alexandro Valignano conuenientes, id statuerunt inter alia, quod P. Sacchinus 4. Parte historiæ Societatis Lib. 3. num. 230. his refert verbis: Illud quoque visum est in deliberationem vocandum, an alios præter Lusitanos expediret in Indiam ex Europâ socios mitti: vbi summo omnium acclamatum consensu, non modò ex alijs quibusuis Prouincijs cum gratiarum actione excipiendos libentißimè, sed etiam inuitandos, rogandosque: & supplicandum P. Generali, vt quando vna Prouincia Lusitana nequaquam sibi ipsi, Brasiliæque, & Indiarum tot tamque amplis regionibus posset sufficere, nullo modo Spiritui sancto, Dominoq́ue meßis Operarios in messem suam mittenti præcludi aditum sineret. Sic ille.

CAPVT V.

An, & quomodo, debeat, & possit Rex Catholicus, Conquisitorum, & Conquistatorum merita munerari.

QVòd debeat genere aliquo debiti, in [Conquistatoribus remuneratio debita, sicut generaliter egregiè laborantibus.]dubitatum apparet: meritis enim remuneratio debet proportionabilis respondere. Quæ veritas luce est meridianâ perspectior. Et in materiâ, de quâ agimus, specialiter à Cassiodoro his verbis exornata; Tribuenda est justis laboribus compensatio: quia exprobrata militia creditur, quæ remunerata transitur, Athletam populis palma designat [Cassiodor.] esse victorem. Sudores bellicos Ciuica corona testatur. Expectant etiam equi (alij: Equos, sed minus benè) præmia sua: & tanta justitiæ vis est, vt nec illis tardiùs detur laboris pretium, qui sentire non poterant denegatum. Sic ille. lib. 2. 28. Debentur ergo saltem gratitudinis debito Conquisitoribus præmia, qui in Catholici Regis obsequium incredibiliter laborarunt. Ad gratificationem sanè voluntas [Voluntas obsequendi ad gratificationem requiritur. Seneca.] obsequendi requiritur, quod lib. 6. de beneficijs cap. 10. à Senecâ eleganter dictum verbis illis: Non enim profuisse te mihi oportet, vt tibi obliger: sed ex destinato prosuiße. Pro quo & cap. 19. Conquisitores autem ex destinato profuisse, non potest in dubium reuocari. Regum Catholicorum auspiciis, sumptibus, & mandatis profecti, eius nomine possessionem terrarum, quascumque inuenissent, formulâ solemni captabant, quam multi scriptorum afferunt, & extat Tomo 4. Rescriptorum Indicorum pag. 226. & sequenti. Et est sanè nota [Formula notabilis possessionis Indiarum.]bilis, quia in illâ Reges nostri, ex quorum præscripto ordinata est, Pontificem Romanum vti mundi dominum recognoscunt, à quo proinde fieri amplissima donatio potuit regionum Indicarum. Non potest ergo circa obligationem titulo gratitudinis dubium esse vllum, vnde ad alios quæstio reuocatur, circa quos

Dico Primò Reges Catholici debent [Conquisitoribus remuneratio ex justitia debetur.] Conquisitores (quo nomine etiam Conquistatores aut Conquestatores accipimus) juxta quantitatem impensi laboris ex justitiâ præmiare. Sic P. Acosta lib. 3. de procurandâ Indorum salute cap. 11. Illust. Ioannes Zapata in Disceptatione de justitia distributiua parte 1. c. 4. n. 18. & parte 3. c. vlt. n. 1. D. Solorzanus to. 2. li. 2. c. 2. n. 59. & 60. & in Politica pag. 257. 303. 482. & 483. & alii. Ratio est clara. Nam justitiæ obligationem fundat proprium jus [Ratio Assertionis aperta.] in eo, cui debet reddi, & consequenter proprium debitum in debitore respicit: Atqui ita contingit in præsenti: ergo est propria justitiæ obligatio. Maior est explorata, & Minor ostenditur: nam laborans in alterius commodum ex illius directione, & non vt meram gratiam conferat, sed vt laboris sui proportionatam compensationem accipiat, proprium jus fundat aduersus illum: non est autem aliud nisi justitiæ: ergo ex justitiâ obligat debitorem. Irrefragabilis est discursus, & applicandus causæ præsenti juxta dicta.

Dico secundò. Obligatio dicta est justi [Obligatio est justitiæ commutatiuæ.]tiæ commutatiuæ. Sic Illustrissimus Zapata suprà, quod & Dom. Solorzanus videtur approbare, & hoc planè conuincit ratio adducta pro Assertione præcedenti. Et prætereà ex eo ostenditur, quia justitia commutatiua talis dicitur proptereà quòd circa commutationem versatur, dum vnum pro alio datur, & ita commutatur: Atqui Conquisitores operas dederunt, & labores eximios in Regum Catholicorum quæstuosissimum obsequium: ergo illis debetur compensatio æquivalens, justitiæ commutatiuæ titulo. Audiendus [Seneca Libro 3. de beneficiis cap. 14.] Seneca lib. 3. de beneficijs, ita scribens: Æquißima vox est, & jus gentium præseferens: Redde quod debes: Hæc turpißima est in Beneficio: Redde. Sic ille.

Dico tertiò. An cum justitiâ commutatiuâ etiam distributiua intercedat, communis est [An distributiua interueniat, dubia quæstio, & quomodo explicanda illa.] quæstio. Cùm enim communia bona distribuit gubernator, si pro ratione laboris impensi reddat, pacto aut expresso aut tacito intercedente, solùm exerceri commutatiuam, etiamsi proportionem geometricam attendat, vt inter eos, qui præmiantur, sit respectus personæ ad personam, & non tantùm rei ad rem, multorum sententia est: cùm tamen oppositum alij sentiant, ex quibus videri potest P. Molina 1. p. q. 21. §. Hinc jam facilè, & de quo nos alibi. Estque illud præsenti causæ parùm necessarium: in quo tamen [Propria vtriusque proportio.] citati pro Assertione præcedenti priori sententiæ videntur adhærere, & potest facilè defendi, cùm tamen contrarium probabilius videatur: quia proportio illa personæ ad personam est quid consequens ad contractum cum multis, in quo sola est commutatiuæ justitiæ ratio, & consequenter obligatio ex solâ illâ resultans, & ipsi propria. Et quando vnicuique secundùm proportionem Arithmeticam redditur quod suum est, valdè per accidens se habet, quòd respectu alterius etiam interueniat obligatio, vnde eâ seclusâ similiter redderetur. Id quod etiam ad commutatiuam spectat, cui proprium est, cùm non potest reddi æquale, id quod est possibile reddere, siue vnus tantùm sit creditor, siue si plures. Quod tamen in distributiuâ non accidit, cuius est proprius respectus ille in debiti redditione præcisus, & solùm ea, quæ sunt communia, diuidentis: hic enim justitiam aliquam constituit: sed non aliam: ergo illam; vnde immeritò confunduntur.

Dico quartò. Reges Catholici redden [Pactâ mercede solutâ non est vlterior ex justitia obligatio.]tes Conquisitoribus pactam mercedem laborum, non videntur ad aliquid vlterius obligati ex rigore justitiæ, etiamsi posteà minùs proportionata videatur. Sic Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 2. Cap. 30. n. 20. vbi pro eo Hispanas leges adducit. Ratio est, quia generaliter loquendo vltra pactam mercedem nihil debetur vlterius: dicere enim potest ita soluens Euangelicum illud Matt. 20. v. 13. & 14. Amice, non facio tibi iniuriam: [Matt. 20. v. 13. & 14.] Nónne ex denario conuenisti mecum? Tolle quod tuum est, & vade &c. Et tamen isti minùs proportionatam sibi redditam mercedem querebantur, vt patet ex v. 11. & 12. immeritò tamen; in quo fundatur Assertionis ratio. Licèt enim pacta [Etsi minùs posteà proportionata videatur.] merces minùs proportionata appareat iis, ad quos illius pertinet interesse, illa semper solet esse talium querela, & nullus suis aut suorum meritis æqualem redditam mercedem arbitratur. Quod tamen secus accidere, debet prudenter æstimari; quandoquidem Reges nostri non solùm iustissimi, sed liberalissimi esse solent: & quando pactio inita est, negotium istud est diligenter expensum, vt nullum iniustitiæ periculum timeri possit, etiamsi nihil vlteriùs redderetur. Pro quo sunt Iuris regulæ in 6. 27. & 85. Scienti, & con [Cap. Scienti, & Cap. Contractus.]sentienti non fit iniuria. Et, Contractus ex conuentione legem accipere dignoscuntur. Præterquàm quòd Princeps potest rebus pretium competens assignare, aut lege, aut arbitrio, vt est recepta doctrina: ergo laboribus Conquisitorum potuerunt Reges Catholici assignare illud, quod reipsâ contulerunt; & ita est iustum reputandum.

Dico quintò, etiamsi Conquisitores [Idem ostenditur, etiamsi merces pacta non sit.] sub pactâ mercede non laborauerint, sed sperantes se à Regibus Catholicis iustè remunerandos; si id detur quod tunc iustum visum est, non tenentur successores ex iustitiæ rigore quidquam ampliùs impartiri. Constat ex dictis pro Assertione præcedenti: quod enim à Christianissimis Regibus est proportionabile iudicatum, tale debet ab aliis reputari. Si enim iustum stipendium militis illud est, quod Christiani Reges, tyrannico se minimè more gerentes, eisdem assignant; cur non etiam reputari iustum debet illud, quod Conquisitoribus, qui nihil aliud, quàm speciale militiæ genus exerceant, à Regibus est Catholicis constitutum?

Vbi illud ex P. Lessio lib. 2. cap. 24. n. 24. [Ex circunstantijs crescit stipendium, & quales pro Conquisitoribus.] opportunè cadit; ait enim iustum stipendium spectatis omnibus circumstantiis attendendum. Etsi enim functio aliqua multos labores coniunctos habeat: tamen si honores, & emolumenta alia ei adnexa sint, stipendium poterit esse paruum: nam honor, & adiuncta commoda, sunt veluti pars stipendii. Sic ille in rem nostram: Nam Conquisitores eximiè honorati sunt à Catholicis Regibus, nobilitatis, & Equestris gradûs titulis: habuerunt etiam emolumenta maxima, dum auro atque argento plenas prouincias subegerunt, aliisque pretiosis fructibus locupletes. Quòd si minùs prouidi hac in parte fuêre, sibi imputent, & non Regiæ defectui largitatis.

Neque ex eo quòd ingentis pretii sint, [Merces non ex repartâ, sed ex laboris qualitate pensanda.] quæ Catholicis Regibus conquisita sunt, merces venit computanda, sed iuxta laboris qualitatem & proportionem. Pro quo elegans est Senecæ doctrina lib. 6. de beneficiis cap. 14. in quo ita scribit; Illos ex toto præteribo, quorum mercenarium beneficium [Seneca.] est, quod qui dat, non computat cui, sed quanti daturus sit, quod vndique in se conuersum est. Vendit mihi aliquis frumentum; Viuere non possum, nisi emero; sed non debeo vitam, quia emi. Nec quàm necessarium fuerit æstimo, sine quo victurus non fui; sed quàm gratuitum, quod non habuißem, nisi emißem, in quo inuehendo mercator non cogitauit quantùm auxilij allaturus esset mihi, sed quantùm haberi sibi quod emi non debeo. Hæc ille. Iuxta quæ, quòd Conquisitores multa & magna Catholicis Regibus suo labore contulerint, non debet ita atten [Quod Conquisitoribus applicatur.]di, vt laboris pretium debeat iuxta illius magnitudinem æstimari, sed iuxta illius quantitatem, quandoquidem rem volunt iuxta iustitiæ rigorem agi. Quemadmodum militi pugnanti in Regiâ classe contra Anglos, conantes thesauros Indicos in Hispaniam transmissos diripere, & bono quidem euentu, non debetur ingens aliquod stipendium thesauris dictis proportionatum, sed idem quod pugnantis similiter pro qualibet alia caussa. Quòd si Conquisitores dicant se eum, cui [Obiectio quædam depulsa.] labores impendebant suos, etiam attendisse, & non id tantùm quod ab eo dandum; inde iustitiæ titulus nequit allegari; quia solius est gratitudinis, vt ex verbis Senecæ compertissimum habetur. Si illud etiam addamus, generale esse & connaturale vasallis Regiis, & maximè Hispanis, Regum suorum gloriam & amplificationem regnorum, consequenterq́ue eorumdem obsequium, affectare.

Dico sextò, etsi ex rigore justitiæ non [Quod genus obligationis erga illos.] teneantur Reges nostri Conquisitores ampliùs munerari; ex justitiâ tamen latè sumptâ, prout gratitudinem complectitur, aut prouidentialem seu architectonicam, & ex decentiâ maximâ, debent illos, si ad miserandam fortunam deuoluti fuerint, eiusdem remedio subleuare. Hoc luculenter ostendit Dom. Solorzanus citato cap. 30. n. 21. & seqq. & cap. 10. n. 78. & 79. & in Politicâ lib. 3. cap. 11. in fine, &c. 30. & quidem vt ex Cas [Cassiodor.]siodoro vidimus nu. 47. justitia remuneratiua ad ipsos se equos ostendit, & tanta justitiæ vis est, vt nec illis tardiùs detur laboris pretium, qui sentire non poterant denegatum. Quomodo ergo illa non se ad benemeritos cum insigni prærogatiuâ & excellentiâ meritorum, extendat, qui denegatum præmium sentire possunt, & sensum lachrymis & gemitibus declarare?

At dices Conquisitorum iam nullum [In posteris remuneratio continuanda.] superesse, ad quem possit remuneratio peruenire. Verùm etsi illi non sint, sunt tamen nati natorum, & qui nascentur ab illis: in quibus oportet parentum merita compensari. Beneficium equidem collatum filio ad patrem spectat, quod iste pluris æstimare solet, quàm si ad propriam illius personam deueniret: pro quo Seneca lib. [Seneca.] 5. de beneficijs cap. 19. vbi sic loquentem inducit: Etiamnùm, cùm filium tuum seruaui, ad genua pro [In quibus parentes remunerationem æstimare plus soliti.]cumbis, dijs vota soluis, tamquàm ipse seruatus. Illæ voces exeunt tibi: nihil interest mea, an me seruaueris: duos seruasti; immò me magis. Hæc ille: iuxta quæ parentum remuneratio est, quæ erga filios exercetur; qui licèt patrem amiserint, naturæ principium, in alterius patris curam venire debent, qui eorum amoliatur incommoda, & opportunis subuentionibus tueatur. Et talis profectò [Princeps parentis loco succedit. Cassiodor.] Christianus Princeps, & Christianorum maximus, de quo agimus: cui veriùs, quod Theodorici nomine à Cassiodoro dictum, venit adaptandum. Sic enim lib. 4. 42. scribit ille: Benè principalis clementia suscipit, quos pietas paterna destituit: quia sub parente publico, genitoris minimè sentiri debet amißio. Ad nos siquidem recurrit infantia destituta, quibus vniuersorum hominum proficiunt incrementa. Sic ille, qui de senatorum filiis loquebatur. Cuius adnotanda ratio, quòd scilicet vniuersorum hominum incrementa, ad profectum Principum spectant. Id quod in causâ præsenti videtur præcipuum locum habere, quando de remuneratione eorum agimus, quorum laboribus incrementa Regibus nostris ingentia profecerunt, dum noui mundi facti domini, & immensis locupletati diuitiis, ac diuersarum gentium subiectione amplissimè decorati. Neque de his opus est addidisse complura: qui enim benemeritos se sciunt, suam agent causam; & Regia pietas semper est ad talium voces exprompta, si ex proximo audiantur. Quod tamen non licet omnibus: vnde oportet vt Indiarum Gubernatoribus cura ista seriò & sæpiùs inculcetur. Ex dictis autem constat non esse audiendum Fr. Ioannem de [Fr. Ioan. Silua benemeritis infensus exploditur.] Silua in Animaduersionibus ad Regem nostrum Philippum Tertium pro gubernatione Indiarum Fol. 32. pag. 1. vbi contendit neque Conquisitoribus, neque eorum successoribus remunerationem deberi, ob crudelitatem ipsorum, & Conquistæ qualitatem. De labore enim vtiliter impenso constat, & quod inhumanum in conquistâ asseritur, nulli in speciali, de cuius meritis aliàs constat, poterit imputari.

CAPVT VI.

An præmia, quæ videntur Conquisitorum propria, tutâ conscientiâ possint aliis, in Hispania præsertim degentibus, applicari.

COnquisitorum quidem propria præ [Conquisitorum propria præmia sunt Commendæ.]mia videntur Indorum Commendæ, de quibus latissimè, & eruditione omnigenâ disserit Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 2. & in Politica lib. 3. Illæ enim Conquisitoribus concessæ, in quibusdam Indorum populis feudali ritu, cum quibusdam scilicet obsequii personalis oneribus, vocante Rege, aut qui eius nomine præest; vt sic ab Indis tributa accipiant, quæ Regi pendunt, ii, qui non sunt Commendatariis assignati. Non sunt autem perpetuæ; sed ad duas, tres vel ad summum quatuor vitas; pro quo rationes non leues subesse, dubitari nequit; cùm res hæc attentissimâ consideratione fuerit ventilata. Vitarum ergo prædictarum adueniente fine, Commendæ vacant, & Regiæ Coronæ incorporantur. Solent autem Reges nostri, quæ est illorum magnificentia, Commendas huiusmodi, cùm vacant, conferre aliis, præmissâ gratiâ successionis in generali de vacaturis, quæ dum in speciali vacant, suum sortiuntur effectum, & multoties in regionibus Indiarum existentibus conferuntur, ac non rarò Magnatibus & Dynastis Hispaniæ, qui administratores substituunt, vt honoris & oneris habeant societatem. De his ergo difficultas ista procedit: circa quam

Dico primò, Reges nostri absque reatu [Assertio 1. Commendas posse à Rege pro libito concedi.] mortalis culpæ possunt Commendas dictas conferre quibuslibet, seruatis aliàs legibus iustæ donationis, quæ sunt omni donationi communes. Hoc probo: nam Commendæ istæ vacantes possunt Coronæ incorporari: ergo & de earum redditibus liberales fieri donationes, quæ multoties Regiam decent dignitatem: vel antidotales, vt sæpiùs accidit, ob respectum aliquem gratitudinis, vel pietatis causâ: quod etiam non rarò constat euenire.

Dico secundò. Commendarum traditio ex accidenti potest esse damnabilis: quando [Assertio 2. non licere, quando graues regni necessitates occurrunt.] scilicet pingues hi redditus diuitibus dominis tribuuntur, sicut hisce temporibus, aut similibus aliis bello infestis, propter quæ opus est vasallos gabellis & impositionibus aggrauare, ab ipsis etiam Ecclesiis contributiones eisdem molestissimas exigendo. Vt enim docent Aponte, Valenzuela, Rouius, Matuta, Papia, Amaya, & Rastellus, quos adducit & sequitur Diana Parte 6. tract. [Diana.] 6. Resolut. 4. quando regnum est valdè tributis oneratum, debet Rex noua non exigere donatiua, nec tributa imponere, sed suspendere ac minuere gratias & pensiones personis particularibus concessas. Videatur citatus Auctor rem neruosè expendens, & P. Fagundez in Præcepta Decalo [P. Fagundez.]gi Tomo 1. lib. 4. cap. 15. vbi in huiusmodi necessitatibus donata à Regibus affirmat posse & debere repeti. Ergo donare, dum illæ instant, & ita largiter, res videtur contraria penitus æquitati.

Dico tertiò. Ex eo quòd Commendas [Assertio 3. Commendas posse in Hispaniâ conferri.] Reges nostri in Hispaniâ degentibus conferant, non videntur lethaliter peccare. Sequitur ex dictis, & quia si aliquid obstaret, id maximè esset, non posse scilicet Commendatarios oneribus satisfacere Commendarum. Quod certè non vrget: nam Reges nostri Commendas tribuentes, possunt earum onera vt libuerit tollere, aut saltem minorare, cùm sint earum absoluti domini, & illas concedentes talibus, concedunt pariter vt per alios possint administrari, & sic per eosdem oneribus satisfacere.

Contra quam resolutionem videntur [Quæ contra illam videantur militare.] facere quæ adducit Dom. Solorzanus lib. 2. cap. 2. n. 61. & sequentib. & in Politicâ lib. 3. cap. 3. pag. 264. stylum huiusmodi reprobando: nam etsi maximè benemeriti sint ii, quibus Commendæ conferuntur; cùm tamen hæc merita in Indiis non fuerint acquisita, non debent facilè in illis cum præiudicio aliorum præmiari, qui in ipsis & pro ipsis suum sanguinem profuderunt, & præmium aliud nullum præter Commendas istas præstolantur, & quia principatus & regna eisdem modis & artibus conseruari debent, quibus quæsita sunt: Indiarum autem regna Commendarum illecebris adquisita & enutrita sunt, & ita illis sublatis, atque à progenie Conquisitorum in alios transmissis, ne pessum eant, & in peius ruant vereri possumus. Quæ omnia eruditè exornant, & satis equidem conuenientiam styli antiquioris ostendunt, non tamen obligationem grauem in conscientiæ foro conuincunt. Nam quod ad præmia Conquisitorum spectat, Cap. præced. discussimus. Pro securitate autem Indiarum aliter res disponi possunt. Et experientiâ compertum habetur, in periculis parùm subsidij Commendastriorum conferre præsentiam & vnum strenuum militem multis eorum præualere, vt non inficier aliquos, qui Nonune auos referant, animis, manibusq́ue parentes.

CAPVT VII.

An debeant Reges Catholici Ecclesiasticos Benemeritos ob eum titulum in Beneficiorum præsentationibus anteferre.

DIco primò. Si Beneficia simplicia sint, licitè possunt præfati, cæteris [Assertio 1. Benemeritos in Beneficiis simplicibus præferendos.] etiam non paribus, anteferri. Id probo ex doctrina Mag. Bannez 2. 2. quæst. 63. artic. 2. Dub. 3. ad 4. Ioan. Gutierrez Canon. 99. Libr. 2. Cap. 11. num 29. Zerolæ. verb. Beneficia ad 8. Thomæ Hurtadi Tract. 12. num. 1331. P. Vazquez infrà Dub. 5. P. Discastilli etiam infran. 103. & seqq. P. Palai infrà item num. 4. P. Lessij [Vide etiam Gregorium Lopez in L. 13. Tit. 15. Parti. 1. Gloss 1. & 3.] Libr. 2. Cap. 34. num. 69. & aliorum apud ipsos; iuxta quos Clerici Ecclesiæ, & diœcesis, in quâ est beneficium, meritò aliis, etiam dignioribus aliàs, præferuntur, quia plerumque solent esse vtiliores & fideliores, quàm extranei: magis enim ei afficiuntur, magisque omnia norunt, cùm sint in eâ educati, firmiúsque resident. Quæ sunt verba P. Lessij. [P. Lessius.] Atqui hæc in casu nostro militant: Benemeriti enim sunt Conquisitorum filij, & ita erga ecclesias illorum labore fundatas magis afficiuntur, vnde & vtiliores & fideliores sunt ipsis, habentque residentiam firmiorem. Ex quo habetur non solùm extra regnum natis, sed etiam intra regnum præferendos.

