Dico primò. Cùm arca haberi debeat [Assertio 1. Peccare grauiter Auditorem clauem arcæ aliis tradentem.] trium clauium pro bonis prædictis asseruandis, quarum vnam ipse habere debeat Auditor, duas alias præcipui ministri; peccat ille grauiter, si eam non teneat apud se, sed aliis tradat, aut non assistat quando est aliquid extrahendum. Id constat; quia ex negligentiâ, aut nimiâ confidentiâ istâ, statim apparet, quàm ingentia possint incommoda resultare, & quidem lex ita disponens, de qua Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 7. n. 6. & in Politicâ lib. 5. Cap. 7. pag. 799. §. Pero finalmente, nihil superuacuum in hac cautione præscribit; ergo id ad plenam securitatem omnino necessarium iudicauit; qui ergo circa hoc negligenter se habet, grauiter peccat, quia ex eo fit plenam securitatem non haberi. Videat iudex, si in arca tali suas haberet facultates, an illius clauem à se pateretur auelli, & inde colligat qualem erga bonorum ad defunctos spectantium curam, & custodiam debeat adhibere. Non hoc quidem [Ex lata culpa obligationem esse restitutionis cum graui peccato.] leuis, aut leuissimæ culpæ negotium est, sed latæ: quæ cùm datur, communis Doctorum sententia, Juri sic disponenti, conformis, graue in eo piaculum cum restitutionis onere recognoscit. Pro quo videri potest. P. Lessius lib. 2. Cap. 7. n. 24. & Bonacina Tom. 2. Disp. 3. quæ est de contractibus Quæst. 1. Puncto 6. & alij passim, qui culpam latam sic explicant, vt sit defectus diligen [Quando contingat.]tiæ in re alterius custodiendâ, quam solent homines adhibere in suis rebus custodiendis. Si ergo quis thesaurum suum habens in arca, alteri clauem non traderet, vt apud se diutiùs haberet, aut cùm extrahendum aliquid esset, id minimè alterius curæ committeret; signum manifestum est, in huiusmodi defectu erga arcam dictam custodiendam, graue ab Auditore iudice crimen admitti. Ante annos aliquot vidimus in hac Regum vrbe notabile in hoc genere portentum: ex [Furtiuum portentum.] arcâ enim dictâ immensa est diuitiarum copia furtim extracta, pessimi tabellionis industriâ, qui erat ex tribus clauigeris vnus, iuxta id, quod lege disponitur: & licet solus in pœna fuerit suspendio addictus, culpa tamen solius non fuit, cùm depositum illud attentiori seruari custodiâ debuisset.

§. II.

Duplex pro eodem Assertio.

DIco secundò. Iudex prædictus grauiter [Assertio 2. Peccare item grauiter expensarum multiplicatione.] peccat, & cum restitutionis onere in collectione bonorum expensas multiplicans, vt ministros, aut familiares ita sibi obsequentiores reddat, aut aliis humanis respectibus, vbi diuini tantùm attendendi. Hoc ita est planum, vt non egeat probatione: in quo sæpiùs peccare communis testatorum persuasio videtur comprobare, qui, vt bona, quæ relinquunt, in potestatem tribunalis huius non veniant, & sic diminutionem notabilem patiantur, hæredes confidentiarios designant, & facienda in Hispaniâ [Non peccare hæredes confidentiarios assignantes.] opera pia aut alia tribuenda legata eorum fidei committunt, instructione secretâ. Fit ergo pietatis depositum auaritiæ spolium, & grandis quandoque censûs expensarum titulo ad miserandam redigitur paruitatem. Non ergo peccant si in extremis disponentes, vt rebus suis consulant, neque ipsis operam præstantes suam, vltimarum voluntatum administri meliores.

Vbi dubitari potest an executores tales [Hæres confidentiarius an iurare possit celans veritatem. Pro quo probabiles doctrinæ adducuntur.] à iudice præfato sub iuramento interrogati, veritatem dicere teneantur, vel abstractione aliquâ eam possint occultare. Ad quod dico non teneri, si contra eos semiplena probatio non sit, iuxta satis receptam sententiam, quam tenent P. Lessius Lib. 2. Cap. 31. Dub. 3. num. 8. P. Thomas Sancius Lib. 3. Operis moralis, Cap. 6. num. 26. vbi quamplures adducit. P. Vincentius Tancredi de Religione Tract. 4. libr. 3. Disp. 3. numer. 26. & alij. Idem etiam dicendum, si dubitet an iuridicè interrogatur: quod etiam tenet P. Lessius. suprà [Si dubitet de iuridica interrogatione.] num. 10. P. Vincentius. §. Vel si dubium. P. Fagundez lib. 2. in Decalogum Cap. 11. num. 18. adducens præter P. Lessium citatum, Caietanum, Sotum, & Adrianum. Cuius sententiæ non est leue fundamentum, quòd in dubio potiùs fauendum est reo, nec certum onus ab incertâ est potestate sub pœnâ æternæ damnationis admittendum. Si [Et etiamsi legitima quia factum non est criminosum.] autem legitima ad interrogandum fundamenta sint, etiam in eo casu probabile est non obligari ad manifestandam veritatem sed amphibologiâ vti posse, dicendo testatoris voluntatem eam esse, quam verba testamenti declarant, eam inquam, quoad scripturam, quia sic scribi voluit vel aliter, si sub aliâ verborum formâ interrogatio proponatur. Probatur ex doctrinâ P. Sancij suprà n. 29. vbi ait quoties factum exterius contra legem excusatur à culpa ratione alicuius circumstantiæ, posse rogatum iuridicè de illo facto, id negare, intelligendo de facto criminoso. Quod & tenet Diana Part. 3. tr. 6. res. 3. §. 15. P. Lessius suprà n. 14. [Etiamsi venialiter tale sit.] addens id verum esse, etiamsi factum contra legem non excusetur à culpâ veniali. Item ex doctrina eiusdem P. Sancij suprà n. 24. vbi ait iuridicè interrogatum posse æquiuocatione vti, quando non tenetur ob aliquam caussam testimonium ferre; vt quia ipsi damnum notabile sequeretur &c. In [Et ratione damni &c.] casu autem nostro ita contingeret, quia veritatem aperiens non parum grauari posset, tum vt legis transgressor, quamuis verè talis non sit; quia lex Iudicem bonorum defunctorum constituens, neminem vetat considentiâ vti, aut iuxta eam procedere, sed iuxta manifesta prouidentiam vult Regiam exerceri. Tum item, quia plura extorqueri possent, quàm re ipsâ sibi concredita fuerint, & litibus molestissimis pro eo, quod sua nihil interest, perturbari: & doctrinam dictam probat P. Tancredi citat. n. 26.

Et propter eamdem rationem ingentium [Habentem bona defunctorum non teneri manifestare.] detrimentorum in facultatibus relictis, poterit quis habens aliqua defuncti ab intestato bona, aut de quibus, etiamsi testatus fuerit, non constat, eò quòd testamentum factum aliquot per annos ante mortem fuerit, ea non manifestare iudici, sed cum omni securitate ad hæredes transmittere; sic enim voluntatem defuncti meliùs exequitur, & viuentium vtilitati meliùs consulitur. Quod aliunde potest ostendi, ex communi scilicet sententia de legibus in præsumptione fundatis, quod scilicet non obligent, quando præsumptio in casu particulari deficit, & quando finis adæquatus cessat in particulari: pro quo quamplures Auctores [Esse legem in præsumptione fundatam.] adducit Diana Part. 1. Tract. 10. Resolut. 27. & 28. Cùm ergo finis legis statuentis præfatum iudicem, ille sit, vt morientium voluntates impleantur, & eò quòd non ita impleri, cùm executio priuatis personis committitur, bonis coniecturis præsumatur: ex eo habetur posse quemuis prædicta exequi, in quo præsumptio talis nullum habet fundamentum; cùm aliunde maior in eo deprehendatur pro viuis, & mortuis vtilitas, quam præsertim Catholici Reges talibus statutis intendunt.

Dico tertiò: Peccat grauiter iudex prædictus, [Assertio 3. Graue etiam esse peccatum retardatâ executione.] cuius negligentiâ executio circa bonorum dispositionem retardatur. Ratio est clara: quia ex tali retardatione grauia sequuntur incommoda. Nam inprimis defunctorum non implentur voluntates. Deinde iidem multis animarum suarum suffragiis defraudantur. Quin etiam ij, ad quos bona spectant, eorum fructu priuantur. Ob quas rationes peccati grauis rei iudicantur testamentorum executores, qui dispositiones testatorum diutiùs protrahunt. Pro quo videri potest P. Molina Disput. 251. §. dubium item. P. Thomas Sancius Tom. 2. Consilior. lib. 4. Cap. 1. Dub. 53. qui alios adducit, præsertim Conclus. 4. Quæ autem sit notabilis dilatio non [Quæ sit dilatio notabilis.] potest certis regulis designari L. Nulli. C. de Episcopis, & Clericis dicitur, sine vlla cunctatione. Quis autem non videat per menses aliquot cunctantem, dici non posse sine vllâ exequi cunctatione. Sunt tamen, qui in Sacerdotibus ad Missas dicendas ob stipendium receptum obligatis, duos menses non censeant notabile esse spatium, bene autem vlterius. Pro quo videri potest Diana [Sententiæ circa obligationem dicendi Missas.] Tom 1. Tract. 14. Resolut. 25. & Hieronymus Garcia in Summa morali de Sacerdotio Tract. 3. difficult. 10. dub. 8. & dicenda à nobis infrà in Appendice pro Clericis post Titulum. 19. numer. 3. Iuxta quod in casu nostro idem poterit non improbabiliter sustineri. Quamquàm in ordine, ad ea, quæ ad Hispaniam sunt transmittenda, aliter philosophandum videatur. Si enim ob negligentiam duorum mensium elabatur occasio transmissionis, spatium iam nimis longum est; cùm annus prætereà integer expectandus sit, qui inter expeditiones classis solet currere, si autem non elabatur occasio, neque propter dilationem debita fiant deterioris conditionis, quæcumque illa sit non videtur graue in illâ peccatum reperiri: cum nullum ex eâ damnum cuiquam subsequatur.

Dico quartò: Collectæ defunctorum pecuniæ nullo modo possunt negotiationibus [Assertio 4. Pecunias Collectas pro nullo effectu extrahi posse.] exponi, siue ad iudicis commodum siue aliorum, neque ad necessitates quaslibet, quantumuis publicas & vrgentes, inuerti aut etiam mutúari; & hæc quidem omnia satis ex se videntur iustitiæ conformia; eôdem enim modo pecuniæ istæ tractandæ sunt, acsi ij, qui illas morientes reliquerunt, viui adessent, & ita nullus eas contrectare contra eorum posset voluntatem, nisi furti crimine diffamandus. Nihilominus ad maiorem firmitatem legibus stabilita sunt, de quibus Dom. Solorzanus num. 6. & quod ad negotiationes attinet, inferiùs discutiendum, cùm de Regiis Officialibus subierit sermo. Quòd autem non possint in necessitates alias conuerti, non tollit communem doctrinam, iuxta quam dispositiones defunctorum mutari possunt in alias, quando illæ nequeant executioni mandari, aut conuerti in meliores, iuxta aliquorum sententiam: pro quibus videri potest Pater Thomas Sancius Tom. 2. Consilior. Lib. 4. Cap. 2. per septem priora Capita. [Regi mutuæ dari possunt.] Id autem; quod de mutuatione dicitur, non habet locum respectu Regis, qui si mutuum aliquid petat, aut in sua lege dispensat, aut declarat non sibi, sed aliis impositam fuisse, cùm in eo non sit periculum, quod in aliis solet esse certissimum.

§. III.

Circa iurisdictionem notandæ decisiones.

DIco quintò. Iudex dictus grauiter peccat [Assertio. 5. Grauiter etiam peccari extensione iurisdictionis.] suam iurisdictionem extendens; id planum, sed quia non semper obseruatum, opus fuit Regio rescripto specialiter admoneri, de quo Dom. Solorzanus num. 31. & in Politicâ pag. 803. §. Y siempre: apud quem videri possunt aliqua, in quibus committi talis excessus potest, præsertim circa personas, aut bona ecclesiastica, in quibus multiplex esse quæstio potest.

Prima; an cùm Clericus ab intestato moritur, [Difficultates circa bona Clerici morientis ab intestato, cuius hæredes sunt laici.] & hæres est laicus, se iudex præfatus intromittere possit circa eorum collectionem, & reliqua ad ea spectantia, sicut in aliis. Circa quod Dom. Solorzanus vt certam statuit partem affirmatiuam, quia bona illa jam sunt laica, & fori priuilegium amittunt, cùm ad laicum dominium spectent juxta Auctores, quos refert, n. 33. & in Politicâ §. Lo tercero, post aditam inquam hæreditatem, juxta Lucùm hæredes 23. π de acquirendâ vel amittendâ posseßione. Sufficit tamen jam Clericum illorum dominium non habere. Pro quo & stare Concilium Limense secundum Parte 1. Cap. 107. [Concilij Limensis 2. Decretum: circa cuius sensum inquiritur.] affirmat idem num. 34. & in Politicâ Pag. 804. Col. 1. illius enim verba sunt: Si algun Clerigo muriere ab intestato, sus bienes se den à sus herederos por el Juez Ecclesiastico, ô por el lego, si no fueren Clerigos. Sed Concilii aliam mentem esse videri alicui posset; tantùm enim velle videtur bona Clerici morientis ab intestato per judicem Ecclesiasticum hæredibus tradenda, quicumque illi sint; bona autem laicorum per laicos, quando hæredes laici sunt; & hic apparet planus, & manifestus sensus; alius autem minimè congruens, illud enim, O por el lego, si no fueren Clerigos, nequit cadere supra hæredes, sed supra morientes. Cùm enim Episcopi circa executionem testamentorum auctoritatem habeant, declarare Concilium voluit, cùm laici ab intestato moriuntur, eorum bona hæredibus tradere ad laicos judices pertinere. Nihilominùs explicatio ista non quadrat, & priori [Exactior intellectus.] prorsus standum; cùm enim dicit, sus bienes se den à sus herederos, de bonis Clerici ab intestato morientis manifestè loquitur, quæ addit tradenda hæredibus per judicem Ecclesiasticum. Quando ergo subdit: O por el lego si no fueren Clerigos, de eisdem bonis agit, & ita illud si fueren Clerigos ad hæredes referendum; non enim potest ad morientes referri, cùm tantùm agatur de bonis ad Clericum pertinentibus; esset enim sensus implicantiam inuoluens; quòd scilicet bona Clerici tradantur hæredibus per iudicem laicum, quando talia bona sunt laici ab intestato morientis. Quæ quidem oportuit aduertere; non enim defuit, qui circa hoc passus fuerit deceptionem.

Secunda: An idem sit, quando Clericus [Difficultas 2. de Clerico intestato, cuius hæredes sunt Clerici.] est hæres Clerici ab intestato morientis. Circa quod videtur similiter affirmandum ex rescripto Regio, quod extat Tomo 1. Pag. 396. & in Summario Lib. 3. Titul. 4. l. 26. in quo sic dicitur: Os mando proueais, y deis orden, en que los bienes de los Clerigos, que de aqui adelante murieren, se metan en la dicha caxa de bienes de difuntos de la misma manera, [Lex Regia colligi â laica potestate statuens.] que si fuesen de legos, sin hazer diferencia muriendo ab intestato. Sed hoc non obstante contrarium asserendum; cuius ratio est clara; quia bona illa priuilegium fori non amiserunt, cùm ad Ecclesiasticam personam spectent, & in transitu de vno ad alium non sint facta deterioris conditionis. Quòd si dicas non esse defuncti, neque etiam al [Contrarium firmatur, non obstante dominij defectu ante aditam hereditatem.]terius, qui potest succedere, quia dominium non capitur, nisi per aditam hæreditatem, quod fit verbo, aut facto iuxta citatam L. Hæredes, & communem Doctrinam: pro quâ vide P. Lessium Lib. 2. cap. 3. num. 16. Id certè non obstat; quia licet ita sit, & dominium non detur; est tamen ius ad rem, ratione cuius addicta sunt talia bona, & affecta Ecclesiasticæ personæ, & dominium in viâ, pro quo tantùm requiritur significatio voluntatis; & quidem bona talia non sunt laica, cùm ad laicum non pertineant, ergo neque ad laicam illorum administratio spectat potestatem. Non ergo potuit oppositum præfatâ lege decidi: vnde [Quid ad legem præfatam respondendum.] Domin. Solorzanus eam tantùm vult procedere in casu præcedente; quatenus pro illo eam tantùm adducit, & statim de præsenti agit, specialem in illo difficultatem recognoscens. Sed certè illa generaliter loquitur, cùm nullam haberi differentiam velit inter Clericorum & laicorum bona, non videtur prædictam pati explicationem. Vnde responderi potest, sicut ipse num. 36. ad similes leges respondet, eas scilicet non habere locum contra Ecclesiasticos, cum Martha de Iurisdict. 4. p. Cent. 2. Casu 66. de quo iterum.

Tertia. An saltem quando laicus ab [Difficultas 3. de laicæ, cuius heres est Clericus: circa quam eadem resolutio.] intestato moritur, & hæres est Clericus, Iudex prædictûs possit bonorum facere collectionem. Cui similiter videtur respondendum ex adducto fundamento: nam talia bona morte laici desinunt esse laica, & jam incipiunt ad personam Ecclesiasticam pertinere: ergo non licet judici laico circa illa se intromittere. Vnde & plures censent in casu, quo laicus Clericum hæredem testamento dixit, publicationem non esse faciendam à Iudice laico, sed ab Ecclesiastico. L. Publicata. C. de [Ad quem spectat publicatio.] ´Testamentis. Cui consonat L. 14. & 15. Titul. 4. Lib. 5. Recopil. Licèt contrarium cum aliis teneat Couarruuias Practicar. Cap. 8. Conclus. 1. & P. Fragosus Tomo 3. Pag. 232. §. 89. Sed quidquid de insinuatione sit, in quâ est specialis ratio, quia nondum publicato testamento, non constat authenticè quis sit hæres; in casu nostro adducta vrget instantia: testamento enim publicato jam est notorium hereditatem ad Clericum pertinere, & ita nequit judex laicus suam circa hoc jurisdictionem ampliare.

Quarta: cùm in iis quæ ad prædictam [Difficultas 4. circa Ecclesiasticos debitores, &c. an possit Iudex jurisdictionem suam exercere.] collectionem spectant, & personas Ecclesiasticas concernunt, vel quia defuncti debitores, vel depositarii, aut aliter, possit Iudex, de quo agimus, contra eos procedere, & si quæ oriantur lites, coram se comparere iubens, terminare. Et pro parte affirmatiuâ videntur stare aliqui, quorum meminit Dom. Solorzanus num. 36. & Politicæ §. En lo qual, sicut, & cuiusdam Regiæ schedulæ ad instantiam vnius ex huiusmodi Iudicibus expeditæ, quâ hoc videtur decerni. Sed citatus Auctor contrariam affirmat esse securiorem, & circa schedulam id ait, quod iam vidimus num. 84. [Notandum documentum circa leges ciuiles, quæ Iuri Pontificio videntur esse contrariæ.] Pro cuius confirmatione iuuat Couarruuiæ doctrinam, & animaduersionem adduxisse. Qui Cap. 8. citato Conclus. 3. cùm multis probat Clericum hæredem laici defuncti nondum aduersùs eum cœptâ lite conueniendum esse apud Iudicem Ecclesiasticum, etiamsi vt laici hæres ad Iudicium vocetur eâ actione personali vel mixtâ, quæ aduersùs defunctum actori competebat, quod est Pontificii iuris dispositioni conforme. Addit tamen veteres quosdam contrariam probasse opinionem, & hanc secutos viros illos doctissimos, qui iussu Regis Alfonsi X. Partitarum leges concinnarunt, vt apparet ex L. 57. Titul. 6. Parte 1. iuxta lectionem, quam ipse ait, & probat esse veriorem. Post quæ ita subiicit: Tametsi juri Pontificio, ac denique receptißimæ opinioni omnino contraria: [Couarruuias.] nec video iustam aliquam rationem à jure Pontificio deductam, quâ potuerint induci Regiarum legum conditores, vt hanc sententiam probarent. Idcircò Iudices Regios admonitos esse velim, quòd in eius praxi exactissimâ diligentiâ inquirant, & scrutentur, sitne seruanda huiusmodi lex, & an Regia Maiestas velit eam seruari, præsertim; quia prior littera justior, ac verior est, nec vmquam viderim contrariam in praxi receptam fuisse. Sic ille: diuersitas lectionis in eo stat, quòd vna habet: E otro alguno demanda contra aquel lego. Cuius scilicet heres est Clericus: alia: E otro alguno demanda contra aquel Clerigo. Habemus ergo ex magni illius viri judicio præclarum documentum, vt in legibus, quæ Iuri videntur esse Pontificio contrariæ, & maximè vbi libertas videtur Ecclesiastica violari; immò & in iis, quæ receptioribus opinionibus videntur esse contrariæ, non existimemus Regiæ Maiestati placere, vt iuxta eas clausis oculis operemur. Sic ergo adducta pro casu nostro poterit æstimari.

Quinta. An quod dictum est, quando [Difficultas 5. quando testator disponit circa opera pia.] heres est Clericus, debeat similiter dici, quando in opera pia in Hispaniâ facienda, aliqua relinquuntur. Vbi ex doctrinâ quorumdam videtur affirmatiuè respondendum, qui censent publicationem talis testamenti, in quo scilicet laicus ad pias causas disponit, à Iudice Ecclesiastico faciendam. [Cui competat publicatio.] Sic Diana Resolut. 100. citatâ. Apud quem tamen alii contrarium tenent, & quidem non videtur negari posse, quin negatiua sententia sit maximè verosimilis: nam licet Iudex Ecclesiasticus circa legata pia omninò competens sit, id etiam habet sæcularis, quia est causa mixti fori, & ita datur locus præuentioni; quod cum aliis ostendit P. Thomas Sancius Tomo 2. Consilior. [Esse causam mixti fori.] moral. Cap. 1. Dub. 52. num. 4. iuxta hæc ergo poterit judex bonorum defunctorum circa pias dispositiones, de quibus loquimur, jurisdictionem suam exercere.

§. IV.

Quid effici pro animabus oporteat defunctorum.

DIco sextò: Iudex talis circa suffragia [Assertio 6. suffragiorum sumptus non posse quintam bonorum partem excedere: & quid circa Missarum numerum.] pro defunctis facienda, eâ vti moderatione debet, vt quintam bonorum partem, si ea sit notabilis, non excedant, & Concilium quidem Limense secundum Cap. 107. quadraginta Missarum numerum excedi prohibuit in iis, qui intestati morerentur. Quod quidem temporibus illis videri sufficiens potuit, quando & patrimonia erant tenuia, & pauci Sacerdotes: cùm tamen jam res aliter se habeat. Possunt ergo Missæ numerosiores dici, juxta defuncti, & facultatum eiusdem conditionem, verosimili captâ coniecturâ, de eo, quod defunctus ipse pro se fieri vellet, si testari contigisset. Non autem amicos sibi facere de mammona iniquitatis, largè in hos, & illos familiaritate, aut cognatione proximos, Missarum stipendia conferentes. Quod præsertim attendendum, si defuncti heredes filii sint, aut parentes: nam si alii, plus aliquid potest pro anima illius impendi. Possunt etiam illæ fieri eleëmosynæ, quas communiter dari jubent, qui testati moriuntur, & dici solent legata vrgentia Mandas forçosas, & etiam alia, quæ licet non ita communia sint, multorum tamen pietati videntur conformari.

An autem tota bonorum quinta pars pro [An tota quinta bonorum pars pro anima sit expendenda defuncti.] animâ possit defuncti expendi, in dubium est reuocatum. Et Dom. Solorzanus num. 44. & in Politicâ Pag. 806. §. El qual Doctoris Carrasco judicium adducit, qui censuit affirmatiuam sententiam ex vulgari traditione originem ducere, quòd scilicet illa præcisè, & nihil vltrà expendi possit, & nullo id iure probari. Videtur autem cum distinctione jam indicatâ respondendum. Vt si quinta pars in notabili quantitate sit, non debeat tota pro animâ defuncti expendi, quando minoribus expensis potest id præstari, quod communiter hominibus similis conditionis impenditur, cuius arbitrium Regia rescripta Iudici præfato remittunt: si autem minoris quantitatis [Ad plus aliquid quandoque esse obligationem.] sit, quàm vt possit ad prædicta sufficere, plus poterit aliquid ad pia huiusmodi officia conferri. Et quidem si is, qui intestatus mortuus est, heredes haberet præsentes, vt non esset locus bonorum collectioni à Iudice dicto faciendæ; non tenerentur illi totam eorum quintam partem pro animâ defuncti expendere, si pinguior esset; neque illâ esse contenti, si plus illius statûs conditio postularet: juxta Doctrinam P. Molinæ Disput. 236. [P. Molinæ notanda doctrina.] Deinde verò: vbi ita scribit: Quando autem defunctus intestatus disceßit, de toto aceruo bonorum facienda sunt omnia, quæ æquitas postulat; vt & pro desuncti animâ, atque in honorem illius fiant: reliquum verò inter heredes est æqualiter diuidendum. Sic ille, qui idem asserit de ea quintâ parte quæ superest, funere & legatis solutis, quando defunctus facto testamento decessit. Cùm ergo Iudex præsentiam suppleat absentis, eodem, quo ille, modo, juxta æquitatem regulato se gerere debet, ne, dum animæ alterius consulit, circa propriam lethale patiatur detrimentum. Omitto alia, quæ ad conscientiæ negotium non spectant, de quibus videri potest D. Solorzanus: circa illa enim immorari prolixioris esset operæ, quod & jam generaliter admonui, & iterùm juuat admonere.

CAPVT XII.

De Auditore Regiæ classis visitatore, & nonnullis aliis ad specialia munera deputatis.

§. I.

De quatuor ex illis.

DEcano id Senatûs incumbit, quando [Visitaturam classis, in quibus grauiter peccare contingat.] ex Panamensi portu Regia classis redit, in quâ Regius thesaurus exportatus: cùm enim ex Callaënsi soluit, ad Proregem ipsum spectat visitatio. Ad quæ autem visitatio hæc se debeat extendere, probè ipsi scient; id autem videtur speciale, an mercibus oneratæ naues redeant, quod fieri vetitum; quia & jura fraudantur Regia, vectigalibus non solutis, & naues ipsæ, quæ maximis aptantur expensis, mercium transuectione damna ingentia patiuntur; quin etiam tardiores in cursu redduntur, vnde expensæ accrescunt, sicut ex diuturnâ detentione in portu Panamensi; pro quo extant Regia rescripta terminum præfinientia, si tamen terminum auaritia classicorum Præfectorum haberet. Circa hoc ergo manifestum est posse grauiter à Iudice visitatore peccari, si damna huiusmodi recognoscens, non curet inquisitione solerti suo muneri satisfacere. Solent autem ista ob priuatos respectus perfunctoriè tractari, cùm tamen ad grauandas conscientias magnus in illis extet apparatus. Vrgent leges, damna sunt obuia, & eorum habentur causæ, qui non obstant, cùm ad id ex officio teneantur, vt dictum sæpiùs: & tamen ad ista dormitatur. Sed erit quando clamore valido dormiturientes isti ad reddendam rationem supremo Iudicum omnium Iudici, serò sapientes excitentur. Cùm Cassiodoro [Contra auaros judices. Cassiod.] claudendum, qui Lib. 6. 2. ita scribit. Auari Iudices nesciunt quantum delinquunt. Nam cùm vendunt aliena crimina, sua faciunt esse peccata, quapropter esto solicitus, &c.

Auditor alius executoriis supremi Indiarum [De Auditore circa executorias Regij Senatûs implendas deputato.] Senatûs implendis, & pœnis, ac condemnationibus exigendis, & ad Receptorem generalem eiusdem Senatûs transmittendis suam jubetur industriam applicare. Ad quod quidem cùm per legem teneatur, & id ex officio eidem incumbat, si eorum incuriâ, aut priuato intuitu debita fiant deterioris conditionis, planum est in eo grauiter peccari, & restitutionis obligationi succumbere. Est enim Auditor talis mandatarius Regius ex [Esse mandatarium, & contra eum esse actionem mandati.] conuentione ad id munus obligatus: eo autem ipso tenetur congruo tempore mandatum exequi integrè, ac fideliter; quod si non faciat, competit mandanti, & eius heredibus directa mandati actio, vt sibi soluatur quantùm mandantis intererat congruo tempore fuisse executioni mandatum. Pro quo sunt jura manifesta, de quibus P. Molina Disputat. 549. §. Quamuis. Qui & §. [Ex quâ culpâ mandatarius teneatur.] sequenti affirmat cum aliis mandatarium ex leui culpâ teneri, cùm tamen leges aliquæ de leuissimâ etiam teneri significent. Pro quo & Auctores succurrunt. Quæ quidem omnia judicem, de quo est sermo, debent habere solicitum, ne plus oneris, quàm honoris aut commodi, suâ ex administratione reportet.

Est qui & Calculatorum maiorum [De Assistenti Calculatorum maiorum tribunali.] Tribunali assistit, cùm res exigunt, & in eo id potest esse culpabile, de quo scio non leues querimonias extitisse, tardum scilicet ad talia, & ea de caussa grauium ad Regium patrimonium, & priuatos aliquando collitigantes spectantium causarum decisiones retardatas. Quod quidem ex aliorum negotiorum occursu potest non sæpè contingere, in quibus tamen, quòd sit maioris momenti dispiciendum, & juxta medicorum Canonem: Vrgentiori occurrendum est, altero non neglecto. Non tamen semper negotia negotiis obstant, sed potius otia: otia enim dicenda sunt, quæ licèt occupationis quidquam habeant, illa tamen inutilis bono publico comprobatur. Ingenio potiùs, [Iudices non suis sed communibus debere commodis incumbere. Cassiod.] quàm genio indulgendum judicibus, qui cùm tales effecti, non suis, sed aliorum se commodis addixerunt. Præclarè circa hoc Cassiodorus Lib. 12. 5. cuius hæc sententia: Mihi enim propria cura dilapsa est, postquàm generalem cæpi cogitare custodiam. Opto meis benè, sed quod poßit esse commune; quia magnæ iniustitiæ genus est, aliud sibi judicem velle, quàm potest generalitas sustinere. Sic ille.

Consulatus (Tribunal sic dicitur [De Præside in Consulatu Mercatorum.] Mercatorum) suum etiam habet præsidem Auditorem pro appellationibus cognoscendis. Pro quo suæ sunt etiam leges Concilii Regii Indiarum auctoritate, hoc est Regis ipsius comprobatæ, de quarum custodiæ obligatione, fas non fuerit dubitare. Potest autem non leuiter ille delinquere, si causas velit subtilitatibus iuris decidere, quando illæ tales sunt, vt potiùs ostendendus sit forensis agendi modus, & iuri naturæ, aut municipali non contraria consuetudo. Circa hoc ergo accuratiùs inquirendum: qui enim hoc ignorat, iudex ignorans est, licèt de multâ aliàs Iuris sibi peritiâ blandiatur. Benè illis notum turpe esse viro Patritio ignorare ius in quo versatur; nec solùm turpe, sed lethale; quia ex illius ignorantiâ damna possunt ingentia resultare. Tenetur quidem ex officio reddere vnicuique ius suum; quod tamen stare nequit, cùm ius reddendum ignoret. Vnde & si contingat aliquando non errare, & partem litigantem id assequi, quod iure illi erat debitum; non quidem iustè, sed iustum dicendus est judicasse: materialiter inquam, & non formaliter tale, vt morales philosophi loquuntur: vnde & stare cum eo potest iniustitia formalis: si videlicet aduersæ partis vrgentiores, licèt falsæ, fuerint probationes. Quæ omnia indubitata sunt, vt non sit opus Auctorum ea suffragiis roborare, de quo etiam infrà Tit. 9.

§. II.

De Iudice mediæ Annatæ.

PRo media Annatâ suus etiam est Auditor [Annatæ Iudicem non posse facere remissionem.] designatus, & legibus quidem ea omnia assignata sunt, ex quibus sit illa soluenda. In iis ergo remissionem facere, sine graui peccato stare nequit; id enim minus Rex habebit, pro quo soluendo judicem habet specialiter constitutum. Neque accommodari hîc vllo pacto potest quod de legibus pœnalibus dictum aliàs, juxta [Legem non esse pœnalem.] aliquorum opiniones: quandoquidem hîc nihil pœnale est, sed beneficium Principis cum onere speciali. Quemadmodùm cùm quis argenteum dat pauperi integrum, sed vt reddat dimidium eroganti non suppetit. Aut cùm res in emphitheusim datur, ex quâ tamen fructus nonnulli soluendi, aut pecuniæ aliquid. Si autem quidquam sit, de quo non est mentio in Catalogo eorum, pro quibus Annata soluenda decernitur, arbitrium Iudici relinquitur, sed juxta rationis, & æquitatis regulas temperandum. Aut enim illud [In dubio videri partem fidei præferendam.] simile est aliis, de quibus Annata soluitur, quibus generali statuto non potuerunt commodè omnia Regis donaria in speciali recenseri; & sic clarum est soluendam ex eo, nec posse judicis arbitrio aliter dispensari. Aut res est dubia, & tunc dubium etiam esse potest, an in fauorem Fisci, an verò in fauorem donatarii debeat judicari: & videtur pars Fisci non penitus fundamento destituta, quia fauorabilior est, cùm sit ad commune bonum ordinata: vnde & priuilegiis specialibus gaudet, de quibus Auctores agunt, & specialiter Dom. Alfarus in suo Tractatu de Officio Fiscalis: cùm tamen priuati pars bonum particulare spectet, neque speciali proprio priuilegio perfruatur.

