CVm Mercatores Indici non possint in [Commendatarij qualiter constituantur.] Hispaniam commodè semper nauigare, vt inde merces asportent, pecunias suas solent aliis eò contendentibus tradere, vt conuenienter implicent & merces emptas adsportent, justo pro labore, & industria pretio designato, ad rationem scilicet septem, aut octo pro centum, siue plus, aut minùs, iuxta valorem, quem sunt in his partibus habituræ. In quo quidem mille exoriri controuersiæ solent, circa quas nimis quantùm solet Consulatus occupari. Vnde non est instituti præsentis eas persequi, sed non nihil pro conscientiæ obligationibus adiecisse. Et certè ad illorum [Omnem cessaturam quæstionem, si conscientiæ tribunal consulatur.] intelligentiam non multâ est opus discussione, si homines velint juxta illius certa dictamina operari: vix enim à talibus in dubium aliquod inciditur, quod merè conscientiam attingat, cùm satis perspectum habeant quid justitiæ leges postulent, & principium illud irrefragabile in eorum sit consideratione defixum: non debere quemquam alteri facere, quod sibi non vellet ab eo fieri. Videant ergo isti si pecunias suas aliis pro simili functione committerent, quomodo eas administrandas vellent, & deprehendent statim debere se illas vt proprias curare: quæ emunt non debere, quia meliora sunt, reseruare sibi, minùs bona Commendanti reseruando: quæ sibi empta, non esse minùs securo committenda nauigio, aut tardiùs ad portum peruenturo: erga eadem non esse sumptus inæqualiter faciendos, vt maioribus quæ aliena sunt, constet propria minoribus; & sic de aliis. Quod ergo opus sit pro huiusmodi quæstiones prolixiùs agitare, vbi iudex est in vnoquoque caussam justissimè dirempturus? vt tamen nonnulla amplius elucescant,

Dico primò. Si Commendatarius non [Assertio 1. circa non ementem, quæ illi in mandatis data.] inueniens eas merces, quas in mandatis habet, alias emat, quibus Commendans solebat negotiari, nihil contra iustitiam facit, & Commendans tenetur eas admittere, & sumptus circa illas verosimiles habere ratos. Quòd si alias emat, in quibus non solitus negotiari, non tenetur eas admittere, etsi pereant etiam casu fortuito, Commendatario pereunt, qui tenetur Commendanti plenè satisfacere. Sic habetur L. 33. Titul. 12. Part. 3. Vbi Gregorius Lopez, ex quo Heuia in labiryntho Cap. 4. num. 24. Si tamen [Quid si pereant merces.] eodem modo perituræ merces illæ, quas debebat emere, affirmant illi Commendatarium ad nihil tale teneri, etiam in foro conscientiæ; vt si nauigium, in quo erant asportandæ, disperijt. Vbi tamen adnotandum est, quòd si Commendatarius potuit pecunias fido Factori relinquere, & sic negotium Commendantis vtiliter agere; juxta eam præsumere debuit voluntatem, aliter videtur dicendum; sic enim pecuniæ non essent perituræ. Quod colligitur ex communi scriptorum doctrina, iuxta quam, qui in contractu delinquit, rem alienam contra domini voluntatem dispensans, de casu sortuito tenetur, [In contractu delinquens vt teneatur de fortuitis.] pro quo Doctores congerit, P. Oñate Tomo 2. Disput. 43. num. 75. Quod intelligendum cum limitatione adducta, quando scilicet res non erat similiter peritura: quod quidem in casu nostro contingit, & hoc etiam est juxta mentem eorum, quos pro Assertione citauimus, dum dicunt Commendatarium teneri de casu fortuito, quando aliter emit, quàm debuit, dictam limitationem addentes, nam illius generalis Assertionis, & eius, quam nos posuimus, eadem ratio est, quod scilicet non essent perituræ pecuniæ illæ, siue statu mutato, dum merces in eius locum successêre, siue statum pecuniæ retinentes, quod ad casûs substantiam nihil præstat.

Dico secundo. Quando commendatarius [Assertio 2. obligari in conscientia Commendatarium ad similia, cùm designata non inuenit.] non inuenit merces à commendante designatas, non solùm potest alias emere, inquibus ille negotiari solet, sed in conscientiâ tenetur. Probatur: quia sic est voluntas Mercatorum, qui numquam pecuniam habere volunt otiosam. Et certè videat oportet commendatarius, id, quod paulò superiùs dicebamus, quid scilicet vellet ipse à commendatario fieri, si illi suas pecunias commendasset. Quis enim dubitet earum implicationem vtilem voliturum? Vnde ergo, & tu fac similiter. Quod & in casu præcedenti applicandum. [Vide P. Lessium infrà casu 12.] Habet autem Assertio suos etiam defensores, qui communiter affirmant mandatum extendi ad similem casum, in quo est paritas rationis. Et multò potius, si eadem; vt videri potest [Mandatum debere per æquipollens adimpleri.] apud eos, quos adducit P. Oñate suprà Disp. 44. num. 93. & similiter apud complures alios, quos congerit D. Solorzanus Tom. 2. Libr. 2. Cap. 4. num. 58. & seqq. asserentes mandatum, quamuis strictè consideretur, posse per æquipollens adimpleri, & verosimilem mandantis voluntatem sequendo, dum mandatarius ea facit, ordinat, & exequitur, quæ mandans, si præsens esset, exequeretur, & idem esse de mandato, ac de illis, quæ mandato vicina sunt. Quæ quidem non solum facultatem mandatarij ostendunt, sed etiam obligationem: nam si potest, tenetur; potest enim virtute mandati, mandatum autem obligationem inducit, cùm sit contractus, vt communiter Doctores tradunt, vnde & obligationem parit, quia aliàs inutilis redderetur, quod in præsenti habet specialem rationem, quandoquidem, vt diximus, Mercatores nolunt pecunias suas haberi à commendatariis otiosas, cùm & ipsi apud se illas otiosas esse, si lucri occasio affulgeat, minimè patiantur.

Dico tertiò: si merces quidem suppetant, [Assertio 3. si copia mercium non sit, non posse omnes illas sibi Commendatarium assumere.] sed non in ea quantitate, quæ sufficiat iuxta desiderium Commendantis, & Commendatarij; non potest Commendatarius illas omnes suo nomine emere, sed debet commodâ distributione vti, & aliàs tutus in conscientia non erit, & obligatio restitutionis incunbet. Probatur: quia cum hoc onere commendationem assumpsit: obligauit enim se ad emendas tales merces, si extarent: atqui extant, licet non in ea copia, vt vtrique sufficiant; ergo debet partita, vt dicitur, differentia obligationi satisfacere. Si dicas non ita se obligasse, vt censendus sit causam suam facere deteriorem, & se priuare facultate priùs sibi consulendi. Id potest facilè refutari; quia licet ex eâ parte caussam suam deteriorem aliquo modo facere videatur; re tamen verâ absolutè loquendo negotium agit suum: dum enim copiam pecuniæ adducit ex commendationibus comparatam; commodiùs emit, & creditum auget, ac prætereà ex iis ipsis mercibus, quas Commendanti emit, lucrum est proportionatum habiturus: quæ omnia satis ostendunt caussam Commendatarij absolutè non fieri deteriorem. Vbi & inculcanda adducta regula, vt scilicet talis consideret, quid sibi à Commendatario faciendum vellet, si ipse pecunias commendæ nomine tribuisset.

Dico quartò: si Commendatarius non [Assertio 4. Non debere sibi meliora assumere.] habeat in mandatis vt speciales merces asportet, & ille suâ, & Commendantis pecuniâ indiscriminatim emat, non potest meliora genera sibi posteà applicare, aliis Commendanti reseruatis. Huius probatio ex eadem irrefragabili regulâ desumenda, & prætereà; quia hæc videtur esse sic contractantium mens, neque vllus pecunias suas aliter traderet: hoc enim pacto non solùm Mercatorum facultates minuerentur, sed & creditum vacillaret, dum apud eos merces tantùm vberiores inueniuntur. Nec dici potest eos ita esse debere contentos, quandoquidem domi sui quieti resident, cùm tamen Commendatarij magnis periculis exponantur: nam quidquid laboris in commendatariis est, iusto præmio compensatur, iuxta communem æstimationem, vnde supra illud, non debent aliud sibi assumere meliorum mercium electione. Non videtur tamen in hoc arithmeticâ vtendum necessariò proportione; & [Limitatio quædam.] si Commendatarius curiosa aliqua, & suo speciatim gustui accommodata emat, velle in illis Commendantes partem habere; aliquantulùm enim est Commendatariorum laboribus, & periculis indulgendum. Vnde si circa hoc bonâ fide agant, non videntur ad restitutionem aliquam obligandi.

Dico quintò. Si dubium incidat circa [Assertio 5. In dubio fauorabilis interpretatio pro quo facienda.] administrationem, in modo scilicet emptionis in remissione, aut asportatione mercium, ex quibus damnum aliquod Commendanti subsecutum, pro Commendatario esse fauorabiliter iudicandum: tenent Socinus, & Decisio Genuensis, apud Heuiam Cap. 4. citato, num. 25. qui idem tenet; sed hoc in foro externo procedit; quoad internum enim conscientia Commendatarij conuenienda est; & si coram Deo non inueniat grauem culpam à se in negotiatione commissam, ad nihil se teneri potest sibi probabiliter persuadere. Si ergo ipse dubitet, pro eo stat possessio, & regulâ receptissimâ se tueri potest de meliori possidentis in dubio conditione. Pro quo est sententia Scriptorum, quos nuper adduximus, qui dicunt absolutè non esse contra Commendatarium iudicandum, quod saltem in foro exteriori accipiendum est: non ex eo quòd verè possideatur aliquid, de quo dubitetur, an sit restituendum, sed ex possessione latiùs sumptâ iuris, aut libertatis: ergo similiter potest quis pro se in dubio tali iudicare, qui in tali possessione est; quia vt est communis Doctorum sententia, forum conscientiæ adæquandum est foro externo, quando huius dispositiones non fundantur in præsumptione; quod in casu præsenti contingit.

Dico sextò: si necessarium sit pecuniam [Assertio 6. De pecunia mutuò accepta ad negotiationem.] ad exportandas merces, cum lucro cessante, aut damno emergente mutuam sumere, debet Commendatarius mutuationis huius damna pariter cum Commendante sentire. Solent enim aliqui vt ea, quæ sua sunt, curent, pecunias cum moderato damno recipere, & de aliis non ita prouidere, contenti transmittere illa, cum ingenti præmio pecuniis comparatis. Quod est sane iniquum. Sicut ergo de mercibus ipsis dictum est Assertione 3. & 4. ita & de sumptibus, sic enim vellet ipse erga sua fieri, si Commendatario eam, quam ipse modò habet, curam demandasset. Et ratio est clara: quia commendatio cum hoc onere suscipitur, & idem inconueniens est circa [De sumptibus.] sumptus conductionis mercium, qui esse poterat circa ipsarum emptionem: sic enim fieret Mercatori, adeò caras merces aduenire, vt nihil, quod momenti alicujus esset, lucraretur. Quod si dicatur carè habitas, carè etiam vendi ab illo posse. Id non satisfacit: nam cum commendarius merces non ita carè constantes exportarit, eas commodiori pretio distrahit, vnde & Commendans ad venditionem similem compelletur. Pretium [Ratione illorum non semper posse pretium augeri.] enim mercium non augendum ex sumptibus, qui per accidens, aut contingenter erga eas fiunt, vt communiter docent Scriptores, & videri possunt pro eo. P. Lessius Lib. 2. Cap. 21. num. 29. vbi bene obseruat sumptus per infortunium, aut imprudentiam factos, non debere computari. Cardinalis Lugo Disput. 26. num. 41. Bonacina Disput. 3. de Contractibus. Quæst. 2. Puncto 5. n. 29. apud quem Nauarrus, Couarruuias, & Patres Valentia, & Reginaldus. Iuxta hæc ergo fit sumptus cum proportione partiendos; quod si imprudentia grauiter culpabilis fuit, etiamsi illi sint [Quæ culpa ad obligationem satis.] pro mercium exportationes indiscriminatim facti, Commendatario est excessus adscribendus. Et hoc iuxta mitiorem sententiam, alij enim leuiorem culpam sufficere ad illud arbitrantur. Pro quo Heuia suprà numer. 40. P. Oñate Tomo 2. Disputat. 44. num. 98. & seqq. vbi plures textus non contemnendos adducit.

Dico septimò: si Commendatarius [Assertio 7. Commoditatem Commendatario factam non esse obligationem cum Commendante partiri.] facturus sumptus, inueniat aliquem, qui propter amicitiam, aut alium respectum priuatum, ei pecunias, aut gratis, aut cum moderato lucro tradat, vt rebus suis prouideat, non tenetur commoditatem illam communem facere, sed suâ fortunâ vti, & bona Commendantis vt potuerit transportare. Probatur: quia sic tribuens, minimè Commendantis vtilitatem intendit, & est illud priuauatum beneficium, quod eo ipso non debet ex obligatione fieri commune. Quemadmodum si dominus nauis vellet cum speciali commoditate merces Commendatarij transportare, non teneretur merces Commendantis præferre, aut earum partem cum parte suarum in eamdem nauim inferre. In quo quidem pro parte contraria scrupulus esse potest, quia cùm nauis Dominus commoditatem illam remissione pretij tantùm intendat amico conferre, contra eius voluntatem fit, aliena conuehendo.

Maior videtur esse difficultas, si quis [Difficultas specialis, cum pecuniæ commodum indifferenter accipitur.] pecuniam cum minori lucro tribuat Commendatarij intuitu, nihil de illius mercibus in speciali cogitans, vt illæ ab aliis sunt diuersæ quæ ad commendam pertinent. An scilicet debeat sic tribuenti rem totam aperire; & prætereà an possit id, quod ex sumptibus minuitur, Commendanti imponere, & sumptus integrè, acsi gratia ei nulla facta fuisset, computare. Et circa primum cum distinctione videtur loquendum: si enim pecunias tribuens scire præsumatur eum, cui tribuit, esse Commendatarium, quia communiter sic nauigantes tales sunt, non est necessarium ipsum de illo reddere certiorem, iuxta iuris regulam in Sexto 31. in quâ dicitur in hunc modum. Eum, qui certus est, certiorari vlteriùs non [Cap. Eum. qui de reg. iuris] oportet. Si verò non ita præsumi queat, & aliæ circumstantiæ non iuuent, certiorari oportet, quia circa donationem respectu alterius est inuoluntarius ex ignorantia, & ita redditur nulla donatio. Quemadmodum si quis secum adduceret puerum, & alius existimans eum esse filium, ipsi donationem momenti alicuius vellet facere, [Ignorantia vt reddat nullam donationem.] teneretur amicus eum non esse filium declarare. Et quia tacens consentire videtur, iuxta regulam etiam Iuris suprà, ad restitutionem teneretur. Nequit enim dubitari, quin taciturnitas illa fallaciam, & dolum contineret.

Circa secundum autem: si fallacia dicta [Fallacia ex taciturnitate cessante quid faciendum.] interfuit ob taciturnitatem, debet sumptus integrè computare, quia cùm restitutio sit facienda mutuanti, perinde est, ac si iuxta pretium communiter receptum tribuisset. Si autem gratia illi plenè facta est, videtur satis verosimile eâ etiam debere Commendantem frui, quia pecuniæ sine vllo discrimine sunt tributæ: vnde putandus est sic tribuens indirectè voluisse Commendanti gratificari ob respectum amici, vel ex gratitudine, eò quòd de amico vtilem ipsi confidentiam habuerit; vel ex eo quòd sic velit eum ad vlteriores commendas prouocare. Vnde absolutè negotium amici agit: ad quod etiam sufficit velle se erga amicum beneuolum ostendere, vt negotia sua meliùs, & iucundiùs expediat. Vt cùm quis inuitat amicum, & propter eum etiam socium, quem scit non libenter relicturum. Aut cùm ferculum mittit, ex quo socium comesturum nouit, non videtur autem oppositum improbabile; quia ea, quæ dicta sunt num. 219. possunt aliqualiter [Emens minori pretio non potest sibi reliquum applicare.] applicari. Tenent quidem communiter Doctores eum, qui minori pretio aliquid emit, quàm ei fuerat constitutum, non posse partem illam pretij retinere; etiamsi posset ab vno emere, constituto pretio, & eo relicto, alium quæsierit; quia diligentia illa non extraordinaria, est debita in Mandatario fideli. Pro quo Doctores, quos adducit, & sequitur Bonacina Disput. 1. de Restitutione Quæst. 2. Puncto 6. num. 14. Ex quibus addunt aliqui id verum habere, etiamsi vendens dicat se gratiâ illius minori pretio vendere, vt videri apud eumdem potest. Et tenet etiam Pharaonius in Appendice Tractatus 2. Seßione 14. Casu 16. Ex quo videtur fieri neque in casu nostro, id, quod Commendatario in gratiam eius tribuitur, posse sibi retinere, quia negotium Commendantis agit, & ab amico petere mutuas pecunias cum speciali commoditate nullam extraordinariam diligentiam continet.

Sed certè vt improbabile non debeat [Contrarium esse probabile. Ex quo pro casu præsenti.] censeri oppositum. Primò facit, quod limitationem illam, aut potiùs exaggerationem, quando diminutio pretij fit in gratiam alterius non ab omnibus additur, vt quæ non omnino certa sit. Secundò P. Azorium Parte 3. Lib. 8. Cap. 23. de empto, [P. Azor.] & vendito; in fine, eam addentem ita scribere: Nec sufficit si Mercator Caio dixerit: Ego tui gratiâ aromatum pretium minuo; quia idem dicere singulis emptoribus consueuit. Immò nec sufficit, si id dixerit, atque etiamsi jure-iurando confirmauerit. Hæc ille: iuxta quem ex eo non potest sic emens partem illam pretio ademptam retinere sibi, quia Mercatores sic dicere consueuerunt: ergo quando verosimiliter apparuerit non ex Mercatorum consuetudine, sed ex vero animo ita loqui, quod etiam res ipsa persuadere potest, cùm constet alios cariùs vendere, diuersa prorsus ratio est: & ita poterit sic emens gratiæ illius commodum reportare. Tertiò; quia cùm constet de gratiâ tali, aliquis eius fructus debet in ementem redundare: cui, & non alteri vult is, qui vendit, commodum impartiri. Quartò; quia is qui rem illam accipit, ex eo quòd sic appretiatam habet, vt ipse voluit, & quomodo ab alio emi potuit, nihil habet minùs, quàm habere debuisset: ergo nulla illi fit iniuria. Tandem; si is qui emit, operam aliquam extraordinariam adhibuisset, & sic minori pretio emisset id quod minùs in pretio fuit, sibi poterat retinere, vt fructum [Id certius cùm extraordinaria diligentia additur.] industriæ, vt docent Auctores, quos adducit, & sequitur Bonacina suprà num. 19. Atqui non minor ratio apparet ad huiusmodi retentionem ob gratiam dictam; ergo poterit etiam stare. Minor ostenditur; quia homines ita pretium remittere non est ordinarium in ipsis; & prætereà, quòd labore, aut merito amicitiæ id habitum sit, differentia valde materialis est, & in ordine ad eum cui res emitur, nullius considerationis, quid enim eius interest, quod labore alterius pretium sit imminutum, si ipse integrum tribuit? Aut quid plus habet ob respectum mandatarij factam diminutionem? Est ergo, vt dixi, hoc probabilitate minimè destitutum. Pro quo facit doctrina P. Lessij verb. Restitutio, Casu 11. in Resolut. posthumis, vbi de solicitatore, in cuius gratiam gratis confertur officium. Nec de Commendatarijs plura, licèt addi alia possent; sed sunt illa adeò contra justitiam, & ita etiam contra rectæ conscientiæ dictamina apertè militantia, vt non sit pro illis necessaria discussio, sed vnumquemque horum, vt iam admonui, ad tribunal conscientiæ remittere; quod si fiat non erit cur debeant Consulatus subsellia fatigari. De quo hæc satis.

TITVLVS X. DE INDICIS MINERARIIS.

DE ijs inquam, quos Mineros dicimus, seu Hydrargyrios, Azogueros, eò quòd argento viuo ad argenti mortui perfectionem vtantur, de quibus non pauca in superioribus dicta, quæ dabit Index verbo Minerarius. Nunc addidisse aliqua non fuerit leuis operæ pretium, licèt breuiter disserenda. Pro illis enim regula illa, de quâ Titulo præcedenti num. 206. satis superq́ue esse posset, quoad conscientiæ negotium. Si quid autem bonâ fide actum contradici contingat, ad Minarum erit Iudicem recurrendum: vel etiam ad Regia Prætoria, si res maioris momenti sit, juxta speciales leges, quæ pro Minis extant, iudicium expectandum. Quia verò ab istis multa fiunt, circa quæ esse dubitatio nequit, & ita neque disputatione opus pro eisdem, enumerando potiùs, quàm disputando, ea statim proponemus, ne si prætereamus taciti, probare aliquomodo videamur. Sit ergo pro illis

CAPVT I.

Enumerata quædam in quibus Minerarij manifestè delinquunt.

PRimò: qui vt inueniant Minas, [Minerariorum delicta.] Indos consulunt, etiamsi illos ad illarum detectionem vsuros ope dœmonis suspicentur; circa [Primum.] quod videri possunt à nobis dicta Titulo 5. num. 67. & sequentibus.

Secundò: qui ad manifestationem Minarum [Secundum.] Indos magnis pollicitationibus etiam iuratis pertrahere conantur, cùm tamen nihil minùs cogitent, quàm earum impletionem.

Tertiò: Indos pro extorquendâ tali [Tertium.] manifestatione vexantes, non precibus importunis tantùm, & minis, sed durâ, & asperâ tractatione.

Quartò: qui Indos inuitos secum adducunt, [Quartum.] vt seruiant in Minerarum conquisitione, justum stipendium negantes, & satisfactionem pro defectu erga res proprias, à quarum sunt curatione remoti.

Quintò: qui vanæ cuiusdam spei dulcedine [Quintum.] allecti, per montes, & colles vagantur, & præceptum annuæ Confessionis, & Paschalis Communionis non implent.

Sextò: ad laborem conquisitionis dictæ [Sextum.] sustinendum, furantes mulas, & fortè alia, ab itinerantibus, aut propiùs degentibus, existimantes debere omnia metallico numini deseruire, & restitutionem in tempus magnæ fortunæ, quam sibi somniant, differentes.

Septimò: qui ex Minis ab aliis inuentis [Septimum.] metallum extrahunt, & præuenientes eos ad Regios Officiales registrandum adducunt, contendentes se in assignatione partis per leges faciendæ esse veris inuentoribus præferendos; & vt id plenè non obtineant, magnâ tamen ex parte assequuntur, vnde illi non parum suorum laborum fructu defraudantur; quod cum Indis inuentoribus potest frequenter accidere.

Octauò: ad laborandum in Minis Indos minis, [Octauum.] & fraudibus capientes. In Potosinum oppidum, aut aliud ex maioribus veniunt isti, alibi Minas habentes. Hospitium eligunt, in quo plura cubicula Canchas dicunt. In forum exeunt, & comestibilia aliqua ementes, Indum ex adstantibus, vt ea in domum exportet, dato pretio conducunt. Vadit ille, & vbi primùm ingressus, clauditur, vinculatur, sic capiuntur alij donec optatus numerus compleatur. Completo ergo ad eductionem, & transportationem patrocinio noctis vtuntur. Sic miseri illi Minarum laboribus applicantur, sine spe exitus; vt verò aliquale habeant in illis subsidium, de fœminis, quæ cibum parent, & ad alia subseruiant, prouidetur: quibuscum illi maritali ritu viuunt, vxores suas compellantes: cum contingat non semel esse illos vxoratos, & iterum in facie Ecclesiæ contrahere. Hæc quidem non vidi, audiui tamen à fide dignissimis: etsi ita res habet, quid miramur Indicarum diuitiarum infortunia frequentia, & hostes nostros spolijs pretiosissimis, & nurosissimis exultantes? Ad quæ quidem si scire contigerit, Regum nostrorum pietas ingemiscet, & remedium perget præsentissimum adhibere: neque ego aliud inuenio, nisi generalem visitationem per Ministros integerrimos faciendam; amandatis longiùs, dum ea fit, Minarum dominis, etiamsi aliquid de Regiis sit juribus minuendum. Quod enim eâ ratione minùs fuerit, maiorum thesaurorum copiâ diuina liberalitas compensabit.

Nonò: qui Indos diebus festiuis laborare [Nonum.] compellunt, si præsertim Missam non permittantur audire, quod de diebus, quæ pro ipsis de præcepto sunt, præsertim accipiendum, de aliis, quæ pro Hispanis quidem de præcepto sunt, non verò pro ipsis, quid censeri debeant dicendum inferiùs.

Decimò: Compellentes item ad laborandum [Decimum.] taliter, vt dici de illis Propheticum illud queat. Laßis non dabatur requies. In quo genere inhumanum est eos, qui viribus valde impares sunt in laboris penso pariare. Vnde & horas laboris [Indorum indoles peculiaris circa laborem.] designat ordinatio Minarum Titul. 10. num. 2. & 3. sicut & nimis vrgere: Indi enim eo sunt ingenio, vt vrgeri non debeant, sed suo laborandi mori relinqui, iuxta quam paulatim multa perficiunt, à quibus tamen si vrgeantur, abscedent, vel si abscedere nequeant, consumentur.

Vndecimò: vltra designatum seruitio tempus [Vndecimum.] detinentes inuitos, & eodem stipendio velle esse contentos, quod pro iis, qui ad Minas mittuntur, Regiis est legibus constitutum stipendium illud pro tempore designationis; cùm valde exiguum sit, vt aliàs expendimus, non caret scrupulo; tolerandum id tamen, quia sic est judicio prudentium judicatum. Vltra tempus autem detentis [Notanda circa illorum stipendium.] manifesta iniuria fit, stipendij defraudatione, quod voluntariis operariis datur, & est multò maius; & neque illud est proportionatum, quando etiam labori violentia adiungitur, pro quâ etiam specialis est debita satisfactio: facienda numquam: Proh dolor! sed erit, erit, quando isti vsque ad nouissimum sunt quadrantem reddituri.

Duodecimò: Duplas, aut gratis, aut [Duodecimum.] pretio accepto tribuentes; vocantur autem duplæ labores nocturni Indorum, qui cùm per diem domino Minæ laborauerint, coguntur laborare per noctem alteri, cui extractio metalli conceditur. Cuius coactionis inhumanitas statim apparet. Neque honestatur illa adiectione pretij, qui iuxta pretium diurni laboris esse solet: quod est prorsus iniquum; diurni enim laboris pretium pro laborantibus designato sibi tempore, exiguunt valde est, vt nuper dicebamus. Et ad illum solummodo [Et specialiter pro Duplis.] obligantur: circa nocturnum autem laborem taxatio stipendij non currit, vnde aliter exæquandum, & multiplici ex capite redditur augendum; videlicet, quia labor eiusdem generis cum diurno; quia maioris molestiæ, eò quòd nocturnus, & quia diurno succedens, necnon quia coactè laboratur. Quæ quidem à Confessariis oportet aduerti, vt si aliquorum ex istis Deus tetigerit corda, quid sui sit muneris agnoscentes, eidem non desint, prædictorum conscientias tot contractis oneribus releuantes, & horæ quidem laboris per legem habentur definitæ: de quo Ordinatio Titulo 10. num. 2. & 3. vt iam dictum.

Decimotertiò. Accipientes pecuniam à [Decimumtertium.] multis soluendam argenteis pinnis cùm sciant non omnibus suffecturos, & se non esse pro solutione grauandos, ob priuilegia quibus in ordine ad ista Minerarij perfruuntur.

Decimoquartò. Sumptus excessiuos facientes [Decimumquartum.] conuiuiorum ostentatione, quibus multos vagos homines Reipublicæ turbatores excipiunt, vnde ad soluendum inualidi reperiuntur.

Decimo quintò Accipientes Indos designationis, [Decimumquintum.] & eos aliis tradentes pretio ad rationem stipenndij voluntariorum, de quo dictum suprà Tit. præced. Cap. 6.

Decimosextò. Vtentes famulis acerbis, [Decimumsextum.] crudelibus, inhumanis, vt ferueat opus, & de modo, quo Indi tractantur, minime curantes.

Decimoseptimò. Argenteis pinnis vile aliquod, [Decimumseptimum.] & ponderosum intrinsecùs admiscentes pondere argenti vendendum.

Decimooctauò. Pinnas non exactè depurantes, [Decimumoctauum.] vt argenti viui non nihil resideat, vt maius sic pondus faciat pretiosiores.

Decimononò. Compellentes ad laborem [Decimumnonum.] Indos, qui morbo se correptos affirmant, quamuis ille non sit visibilis, debet enim eis credi, quia non sunt soliti morbum simulare: erit autem inhumanius, si morbi appareant signa, & ad laborandum compellantur: vel si exigatur ab eis, vt alios pro se substituant, vel ad conducendos pretium ab eisdem extorqueant, qualecumque illud sit, vel si ante recuperatam integrè valetudinem ad laborem reducantur.

Vigesimò. Ad Minas auri pertrahentes Indos, [Vigesimum] quos insalubre cœlum in vitæ discrimen constat adducere; solet enim illud in regionibus calidioribus inueniri.

Vigesimoprimo, Gentilitios ritus, & superstitiosa [Vigesimum primum.] aliqua illis permittentes, vt lubentiores habeant.

Vigesimosecundò. Qui in designatione [Vigesimum secundum.] partis Regi applicandæ iuxta legum dispositionem, cùm noua Mina detegitur, iurant eam esse ex venâ locupletiore, & fructuosiore, cùm reuera ita non sit.

Vigesimotertiò. Qui iurant aliquos secum [Vigesimum tertium.] in conquisitione Minarum fuisse, vt eis pars earumdem assignetur, cùm tamen reuerà non fuerint. An autem ex hoc restitutionis onus incumbat, videndum inferiùs.

Vigesimoquartò. Qui cùm præconizantur [Vigesimum quartum.] Minæ, vt veniant, qui emere velint, curant nullum talem accidere, vt ita ipsi ampliores in ea partes habeant, in quibus aut laborare suo nomine faciant, aut aliis vendant, iuxta Proregias ordinationes.

Vigesimoquintò. Qui licentiam petentes ad [Vigesimum quintum.] ferenda arma prohibita titulo vestigatorum Minarum, iurant se eisdem non malè vsuros, sed tantùm in ordine ad licitam vestigationem; cùm tamen animum habeant vtendi illis pro libito ad fas, & nefas: & sacrilegium etiam in eorum vsu committitur.

Vigesimosextò. Tollentes signa limitanea [Vigesimum sextum.] Minarum, vt suas amplificent, cum detrimento vicinorum, contendentes terram esse communem. In quo quidem non minùs peccant, quàm illi, qui prædiorum suorum terminos transgrediuntur, vt quæ aliorum sunt sibi vsurpent. Pro quo extant seueræ leges & idem est cùm effodientes propriam venam, ad alienam pertingunt, si in illius effossione procedant: quam improbitatem [Georgius Agricola.] obseruauit, & expressit Georgius Agricola. de re Metallica libr. 1. verbis illis: nam improbi quidem homines venulas proximas venis effuentibus aliquo metallo fodientes, in alienam posseßionem inuadunt. Sic ille.

Vigesimoseptimò. Qui Minarum semitas, [Vigesimum septimum.] vt leges præscribunt, non aptant, vt per eas securè, & inoffensè possit ambulari, & molestia laborantium minui, & pericula præcaueri. In quo quidem etiamsi leges deessent aliæ, vnius charitatis, & iustitiæ legis satis superque sufficerent.

Vigesimooctauò. Diruentes pontes intra [Vigesimum octauum.] Minas fabrefactos ex eadem terra metallica, vt metallum extrahant, nihil de periculo ex earum demolitione curantes.

Vigesimononò. Non curantes vt scalæ [Vigesimum nonum.] Minarum tales sint, quales leges exigunt: ex quo, aut maior in labore molestia proueniat, aut speciale periculum timeatur.

Trigesimò. Qui socium habens in Mina, & [Trigesimum.] de sumptibus interrogatus, plures iurat fuisse, quàm re ipsa fuerint; quod iuramentum in casu speciali leges requirunt, de quo Dom. Escalona Part. 2. lib. 2. pag. 115. num. 4.

Trigesimoprimò. Extrahentes metalla, nec [Trigesimumprimum.] soluentes partem per leges taxatam domino maioris fossuræ, vulgò Socabon, qui in eo efficiendo copiosam pecuniam expendit, volentes alienis laboribus sine iniustâ recompensatione potiri.

Trigesimosecundò. Qui durante lite [Trigesimumsecundum.] circa Minam, post secundam sententiam ob appellationem interpositam, & fideiussione datâ de non defraudandâ parte, quæ in possessione non est; nihilominùs metalla occultat, & contrarium posteà iuramento confirmat.

Trigesimòtertiò. Qui, cùm eorum Minæ [Trigesimumtertium.] venduntur, non manifestant debita coram Tabellione, qui venditionis acta confecturus assistit, vt lege præscribitur, de quo citatus Auctor suprà pag. 122. numer. 6. id enim in graue creditorum detrimentum cedit.

Trigesimoquartò. Volentes vti priuilegio [Trigesimumquartum.] Minerariis concesso, de quo dudum citatus n. 7. & 9. vt non soluant debita contracta ante Minarum, aut Ingeniorum emptionem.

Trigesimoquintò. Qui in venditione aut [Trigesimumquintum.] emptione Minarum enormissimam læsionem inferunt, eo prætextu, quòd illa non potest iudicialiter allegari, de quo idem pag. 123. numer. 11. quod & de enormi pariter asserendum.

Trigesimosextò. Desmontium emolumenta [Trigesimumsextum.] impediens, quibus vti omnibus permittitur sub quibusdam limitationibus. Tit. 10. Ordinationum. num. 1.

Trigesimoseptimò. Qui Indis pensum [Trigesimumseptimum.] certo reddendum imponunt, cùm non debeant, si voluntarij sunt, nisi quantùm commodè potuerint, laborare. suprà num. 6.

Trigesimooctauò. Cogentes Indos ad labores [Trigesimumoctauum.] alios præter eos, pro quibus designantur.

Trigesimo nonò. Qui fornaces pro depurando [Trigesimumnonum.] per ignem argento ab hydrargyro, non habent separatas à domo beneficij quod vocant, vnde ex fumo hydrargyrico graue in Indos venire damnum possit, suprà num. 9. vbi & alia pro damno isto vitando prouidentur.

Quaterdecimò. Qui Indo sua culpa ex fumo [Quaterdecimum.] prædicto, pro quo est etiam Ordinatio. 10. grauiter damnificato designatam satisfactionem non tribuit, de qua ibidem, vbi de specialibus præcautionibus in ordine ad damnum prædictum euitandum.

Quadragesimoprimò. Qui in modo solutionis [Quadragesimumprimum.] non seruant id, quod lege statutum est, si in usu sit; nam aliqua non videntur esse in vsu; vt quod solutio fiat in metallo Indis effossoribus, de quo num. 12.

Quadragesimosecundò. Non soluentes [Quadragesimumsecundum.] stipendium Indis diebus, quibus non laborant, quando per eos non stat, sed ex malâ rei gerendæ dispositione. n. 13. vbi & alia.

[Circa stipendium Indis reddendum discursus peculiaris, & irrefragabilis.]

