Et restitutione etiam dicto modo sta [Etiam restitutione facta à nonnullis refutatur.]tutâ, sunt qui iniustam censeant exactionem, vt videri potest apud Dianam suprà, quia totum hoc agitur ex concordatis factis cum Episcopis, consentientibus & volentibus ipsis Clericis: non autem renuntiantibus priuilegio, sed sustinentibus eius effectum differri in tempus quod proximè sit magis opportunum sine vllo onere aut interesse. Ex quibus manifestè sequitur quòd si concordata huiusmodi non fuerint, exactio sit illicita vel si Clerici effectum illum priuilegij ita differri inuiti sustineant. Et quidem negari nequit quin molestum nimis sit singulis diebus, aut ferè singulis, in pugillari quantitatem vini, aut carnis, ab eisdem emptam adnotare, sicut in simili num. 109. dicebamus. Est etiam valde difficile quòd Clerici, etiamsi non renuntient priuilegio, in modum illum, illicitum aliàs, consentiant: quia licet non renuntient priuilegio quoad habitum, seu ius radicale; quoad illius executionem renuntiant: quod tamen facere licitè nequeunt, sicut in priuilegio Canonis & Fori. Et ita Leo X. in Concilio Lateranensi Sessione 9. sub finem §. & cùm à iure, pariter prohi [Neque sponte datos potest accipi contributio. Consilium Lateran.]bet exactionem & contributionem, etiam cùm sponte videtur fieri Ne imponant exigantque; neúe à sponte etiam dantibus, & consentientibus recipiant. Quæ sunt illius verba. Licet autem in casu, de quo loquimur, contributio in fine anni redhibeatur, aliquale tamen est onus, dum pecunia traditur diu pòst restituenda, & Ecclesiastici adiguntur ad id, à quo per suum priuilegium sunt prorsus immunes: quod voluit cauere Concilium, sicut in Bullâ Cœnæ cauetur, Excommunicat. 18. in quâ etiam sponte data & concessa recipi prohibentur. Pro quo faciunt quæ adducit P. Fragosus Tomo 2. Disput. 3. num. 318. §. Quoad alia.

Sunt autem qui vt sustineri modus [Plus aliquid in fine anni restituendo iustificari exactionem qui censeant, qui negent.] exactionis dictus possit, & excommunicatio vitari, plus aliquid restituendum affirment in fine anni in recompensationem dicti incommodi & interesse. Quod tamen Cardinali Lugo num. 141. citato non placet: quia accipere plus pro incommodo pecuniæ anteà datæ, esset vsura, nisi propter lucrum cessans, aut aliud damnum emergens, accipiatur. Neque etiam hoc modo euitaretur censura; quia si id fieret inuitis Clericis, iam imponeretur illis aliquod onus, cogendo eos ad mutuandum sub vsuris: si vero consentientibus, neque grauamen vllum ex hoc sentientibus; non est necesse plus aliquid dare, cùm non sit contra immunitatem; quia non coguntur ad contributionem, vel aliquod grauamen, sed ipsi voluntariè volunt ad vitandas publicanorum fraudes suam exemptionem executioni mandari modo illo faciliori & securiori.

Quæ quidem licet sapienter excogita [Contra Cardinalis Lugo discursum arguitur efficaciter.]ta sint, possunt tamen efficaci ratione redargui. Nam licet ob puram carentiam pecuniæ nihil possit peti, propter onus tamen eidem adiunctum, & pretio æstimabile, iustè potest peti, & iustè debet exolui. Atqui, vt fatetur citatus Auctor, cùm inuiti sunt Clerici, onus illis imponitur, quod ipse ait esse innegabile, & consequenter pecuniâ æstimabile: quod etiam innegabile est: ergo sine vsuræ labe peti potest, & debet exolui. Item Clerici semper sunt inuiti: nam licet sponte videantur offerre, quatenus corporalis violentia non infertur, suam tamen redimunt vexationem; sicut in vsuris contingit. Si tamen aliquando omnino sponte consentiant, licet malè faciant, iuxta dicta num. 114. nulla erit restitutionis obligatio, quia de re suâ disponere validè possunt, quamuis non licitè, sicut de Beneficiariis receptissima tenet opinio, cùm Ecclesiastica bona, ex Beneficij inquam fructibus, in vsus profanos expendunt.

De restitutione autem generaliùs lo [Obligatio restitutionis generaliter stabilitur.]quendo, quando libertas Ecclesiastica exactione iniustâ læditur: aut directè, quia Ecclesiastici, aut in speciali, aut simul cum aliis ad contribuendum adiguntur: aut indirectè, quando attentis circumstantiis, licet de illis non fiat mentio, idem reipsa coguntur per ambages quasdam soluere quod alij, ad quos exactio manifestè dirigitur. Tunc quidem obligatio ad restitutionem non videtur posse negari. Quod cum Richardo Quodlib. 2. Quæst. 30. benè Cardinalis Lugo confirmat. Et ratio est. Quia ibi interuenit rei alienæ contrectatio inuito domino, & ita rapina honesto exactionis titulo palliata.

Addit autem ciratus Cardinalis P. San [Eam non negat P. Sancius, vt ipsi Cardinalis Lugo adscribit.]cium videri prædictam doctrinam reijcere suprà num. 41. quatenus ait peccari contra immunitatem, non tamen esse obligationem restituendi: quia malus animus non facit quòd res, quæ aliàs non erat contra iustitiam, sit contra illam, & afferat obligationem restituendi. Sed certè Pater Sancius contrarius non est: loquitur enim in casu, quo exactio licitè Ecclesiasticis possit imponi; & tamen malo animo imponitur, ex intentione scilicet deprauatâ eos grauandi. Et hoc in casu locutum ait Richardum, quem impugnat adductâ nuper ratione, & exemplis demonstrat, Auctorumque suffragio vt non appareat vnde certam doctrinam reiicere videatur. Addit autem positâ iustitiâ exactionis, malum animum tantùm esse contra charitatem, quod omnino certum apparet: vnde & impugnatio Cardinalis Lugo non videtur ad intentum; dum ait non solùm esse contra charitatem, sed etiam contra immunitatem, quando exactio indirectè est contra Ecclesiasticos, quia per circuitum quemdam, id, quod directè disponi non poterat, obtinetur. Illud namque P. Sancius non negat, sed in casu alio loquitur, vt vidimus, & ampliùs ipsum consulenti patebit.

Fuit etiam Regius Fiscalis, qui ex cal [Ex calce & lateribus venditis alcaualam non debent Religiosi.]ce & lateribus coctis, quæ Religiosi vendunt, quia eorum habent officinas, alcaualam esse soluendam contenderet. Cuius conatus irritus extitit, nec pietati, nec rationi conformis. Tum quia hoc non erat in vsu, qui maximè attendendus in hoc genere, etiam contra iuris regulas, vt Textibus, & Doctoribus probat Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 3. num. 53. & in Politicâ pag. 269. §. Y esta costumbre. Tum quia eo in genere Religiosi præsertim grauabantur, quod esse contra immunitatem jam vidimus num. 112. Tum etiam quia alcauala non debetur ex omnibus, quæ venduntur, vt patet ex multis, quæ iuxta leges Hispaniæ adducit P. Molina Disput. 664. Ergo ex generali dispositione immeritò censentur comprehensa illa, de quibus agimus, cùm in illis sit ratio specialis ob vendentium immunitatem. Tum denique quia Ecclesiastici alcaualam [Neque generaliter Ecclesiastici.] non debent, vt est certum: & in Hispaniâ soli venditores alcaualam debent, non emptores, quidquid de Portugalliâ sit, in qua & venditor & emptor pro dimidio soluunt. Est ergo euidens illam non debere, nec posse nisi per summam iniuriam, & immunitatis temerationem exigi. Quòd si gabella ementibus imponatur, alia est quæstio, de quâ iam dictum §. præced. & cùm imposita non sit in prædictis, nullus relinquitur titulus exigendi.

§. V.

Circa licentiam Pontificis doctrina multiplex, variis necessitatum generibus explicatis.

TEneri aliquando Ecclesiasticos ad con [Ad contributiones aliquas Ecclesiasticos teneri pro necessitatibus, quæ explicantur.]tribuendum, est verum: pro quo in primis stat communissima Doctorum sententia, quando vtilitas proximè & directè illos concernit; vt si inundatione, aut hostium irruptione domus aut prædia eorum damnificata sint, aut periculum proximum & manifestum immineat. Quibus pro Indiis addere possumus id, quod est frequentissimum, emundationem scilicet fossarum, per quas aqua ex fluuiis ad irrigationem deducitur prædiorum; quorum magna pars ad Religiosos spectat. Pro quibus videri potest Bonacina in explicatione Bullæ Cœnæ Quæst. 19. §. 3. num. 17. Deinde sunt necessitates & vtilitates aliæ communes omnibus, quæ & Ecclesiasticos vti Reipublicæ membra pertingunt, quales sunt in reparatione murorum, pontium, viarum &c. Circa quæ grauissimum extat Lateranensis Concilij sub Innocentio Tertio decretum, & habetur in Cap. Non minùs, de immunitate Ecclesia [Consilij Lateranensis pro eo decretum.]rum. Vbi cùm præmisisset sic: Siue quidem fossata siue expeditiones (militum inquam) seu alia quædam sibi arbitrentur agenda, de bonis Ecclesiarum, & Clericorum & pauperum Christi vsibus deputatis, volunt ferè cuncta compleri. Addit statim. Quocirca sub anathematis districtione fieri de cetero talia prohibemus: nisi Episcopus & Clerus tantam neceßitatem vel vtilitatem aspexerint, vt absque vllâ exactione ad releuandas communes vtilitates vel neceßitates, vbi laicorum non suppetunt facultates, subsidia per Ecclesias existiment conferenda. &c. Vbi quidem ad Apostolicam Sedem recursus nullus indicitur, sed iudicio Episcopi & Cleri remittitur vtilitatum & necessitatum examen: & benè illis inspectis, ac talibus deprehensis, obligatio sub mortali subest eisdem succurrendi.

Vbi & credo, si non ita fiat, restitutio [Si non contribuant ad restitutionem teneri, ex obligatione iustitiæ commutatiuæ.]nis onus incumbere, quia iniustitia manifesta committitur. Si enim illi essent laici, ex justitiâ tenerentur; non quidem legali tantùm, quâ debet quis commune bonum priuato suo præferre: ex illa enim non consurgere obligationem restitutionis non immeritò affirmari potest; sed ex commutatiuâ. Sicut enim debet quis mercedem soluere in domo aut villâ suâ laboranti, ita & laborantibus in Republicâ, cuius est ciuis, quando illius labor in eius cedit vtilitatem. Iam quòd laici non sint, sed Ecclesiastici & sic soluere non debeant, ratione priuilegii habetur: Atqui illud in casu, de quo loquimur, cessat, sic disponente Pontifice, aut potiùs declarante, cùm ius naturale id exigere videatur; vt scilicet partes omnes bono communi prospiciant: ergo ex iustitiâ tenentur sicut laici, & ita eâ violatâ ad restitutionem obligantur. Quod colligo ex P. Suario lib. 4. Defensionis fidei cap. 26. num. 6. vbi in Episcopo justitiæ obligationem agnoscit, quod de aliis consequenter asserendum.

Sunt autem vtilitates aliæ, quæ non ita [Variæ vtilitates, in quibus videtur obligatio nulla.] proximè videntur ad Ecclesiasticos spectare; quia non ad propria bona, neque Reipublicæ, cuius sunt ciues, sed totius regni pertinent: vt cùm de expeditionibus agitur, juxta Cap. Non minùs citatum, aut de aliis, ratione quarum non oriri obligationem in Ecclesiasticis ad contributionem, communiter docent scriptores; sicut neque ratione necessitatum aliquarum Reipublicæ, quæ possent non vrgentes judicari. Si enim ratione illarum obligandi essent, immunitas nullius esset momenti: semper enim ob necessitates, aut vtilitates gabellæ imponuntur; aliàs essent prorsus iniustæ. Pro quo videri possunt P. Sancius Cap. 55. citato num. 3. & qui ab eodem adducuntur. Non videtur autem benè explicari tertius [Quæ regnum concernunt possunt esse grauissima.] necessitatis modus, ex eo quòd sit communis regno: nam talis esse sic communis regno potest, vt grauissimè vrgeat, qualem in Hispaniâ annis proximioribus vidimus tot cinctâ rebellibus, & externorum incursionibus impetitâ. Et quidem mutante regno omnia nutant, & maius inde damnum Clericis timeri potest, quàm si in ciuitatibus, quas incolunt, pontes, aut viæ non sint conuenienter instructæ. Rege ergo tunc onus aliquod imponente, iudicare rationabiliter Prælati & Clerus poterunt, ad illud se subeundum teneri. Et ita tandem fatetur P. Sancius num. 35. quoad obligationem contributionis. Quo euen [Consulendam Sedem Apostolicam quæ ostendant.]tu grauis insurgit difficultas an debeat Sedes Apostolica consuli. Nam licèt Concilium Lateranense eam citato in Capite non imponat obligationem, habetur tamen Cap. Aduersus, eodem Titulo, verbis illis ex eodem Concilio: Propter im [Cap. Aduersus.]prudentiam tamen quorumdam, Romanus Pontifex priùs consulatur, cuius interest communibus vtilitatibus prouidere. Sic ibi: vrget item Lateranensis alterius sub Leone X. decretum, de quo num. 114. ver [Leo X.]bis illis: Prælati etiam præmißis absque expressa Romani Pontificis licentiâ vltro consentientes, excommunicationis, & depositionis pœnas ipso facto incurrant. &c. Pro eodem est Extrauagant. 1. Eodem Titulo, & sic Pharaonius cum aliis Tractat. 2. Seßione 10. Casu 3.

Quibus tamen non obstantibus, sunt qui censeant recursum ad Pontificem non esse [Necessarium id negant multi, & qualiter probabile. P. Sancius.] necessarium: ex quibus aliquos adducit P. Sancius citato Capite 55. num. 26. propter quorum auctoritatem id censet probabile; sic enim accipiendum quod in fine ait verbis illis: & hæc sententia probabilis est ijs Doctoribus. Neque enim sensus est, aut esse potest, eam videri probabilem Doctoribus citatis, cùm illi eam absolutè proferant, & non tantùm probabilem esse dicunt, quod dici sæpiùs de sententiâ illi oppositâ solet, quam Auctores amplectuntur. Sensus ergo est probabilem esse iis Doctoribus, id est, auctoritate eorum, vt verba dicta in auferendi casu proferantur. Et illi quidem generaliter loquuntur, & non tantùm quando necessitates proximè tangunt Ecclesiasticos. Quando autem huius generis sunt, multi alii idem tuentur Auctores, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. Tractat. 2. Resolut. 41. & 133. Quibus addendi P. Sancius Cap. 55. citato num. 7. & Cardinalis Lugo Disput. 36. citatâ num. 129. Licèt num. 130. aliter censeat, cùm per modum tributi contributio imponeretur. Sic etiam [Qui absolutè affirmant, excepto casu periculi.] Bonacina suprà. Sed neque in hoc casu posse sine licentiâ Sedis Apostolicæ procedi, sunt qui teneant, quos adducit & sequitur Diana Parte 5. Tract. 1. Resolut. 11. Sic declarans mentem suam circa dicta in contrarium citatis locis: vbi tamen manifestè oppositam est sententiam amplexus, vt consulenti constabit. Excipitur autem casus periculi in mora, pro quo ipse in speciali adducit plures Resol. 133. citatâ; quibus adde P. Sancium suprà n. 28. vbi alios refert. P. Fragosum Tomo 1. Parte 1. disp. 4. n. 333. P. Dicastillum suprà n. 106. & D. Villaroel Parte 2. Quæst. 18. art. 5. n. 87.

Quamuis & in hoc diuersimodè philo [Diuersi quidam philosophandi modi circa eamdem necessitatem.]sophandum sit iuxta scriptorum obseruationes. Aliqui enim ita absolutè asserunt; alii tamen cum distinctione. Necessitas enim obligans ad gabellæ impositionem potest contingere in exactione quæ ad vnum actum, vel ad breue tempus fit; vel longiori est tempore duratura. Si priori modo contingat, inconsulto Pontifice totum negotium absoluitur: si posteriori, consulendus vtique, non pro inchoatione, sed pro continuatione. Sic cum Patribus Suario, & Palao Diana citatâ Resol. 11. Quando videlicet consuli etiam tunc potest; stare enim potest, vt neque pro continuatione valeat consuli, vt in remotissimis regionibus, aut impedimentis aliquibus interiectis. Et pro necessitate, quando ad inchoandam impositionem non occurrit notabilis difficultas, varia adducuntur exempla Florentiæ, Panormi, Mediolani, & aliarum ciuitatum, in quibus ex Pontificiâ tantùm concessione gabellæ impositæ sunt, habito pro eâ recursu; cùm tamen necessitates Ecclesiasticos proximè attingerent, ob inundationem & pestem. Quod & sic Romana Rota declarauit in vna Leodiensi die 19. Martij 1604. vt de praxi non videatur posse dubitari.

Et quidem qui recursum non iudicant [In quocumque casu saltem Episcopum adeundum.] necessarium in quocumque casu, non ideò censent inconsulto Episcopo & Clero id fieri posse, quamuis aliqui eorum neque hoc necessarium videantur iudicare, vt videri potest per adductos à P. Suario Lib. 4. Defensionis Cap. 26. num. 7. Sed communior sententia adeundum affirmat Episcopum & re inter vtriusque fori Capita benè perpensâ, id, quod commodum visum fuerit, statuendum: Pro quo videndi P. Molina Disputat. 672. num. 4. P. Sancius num. 10. & Cardinalis Lugo num. 129. Cùm enim grauamen hoc tum laicos tum Clericos tangat, ab omnibus debet approbari: iuxta Regulam iuris in Sexto satis notam: Quod omnes tangit, debet ab omnibus approbari. Est. 29. Pro quo & est ratio satis vrgens: [Ratio pro eo concludens.] nam libertas Ecclesiastica debet omnino seruari in omnibus, per quorum obseruantiam non incipit Reipublicæ esse damnosa: Atqui ex eo quòd vrgente necessitate contributionis adeatur Episcopus, & Clerus consulatur, non incipit libertas esse damnosa, quia non impeditur subsidium, sed reuerentia personis Ecclesiasticis exhibetur, per quod meliùs id, quod intenditur, potest obtineri: sic enim Ecclesiastici non adeò grauiter ferunt impositiones, quæ illis sunt semper admodùm odiosæ. Ergo adiri debent, & cum eorum beneplacito res ista disponi.

Vbi & quæstio alia succurrit, an Ec [Nolentes contribuere nequeunt à laicâ potestate compelli.]clesiastici nolentes contribuere, possint à laicâ potestate compelli, & in eorum bonis fieri executio. Circa quod affirmant plures apud Dianam Parte 1. Tract. 2. Resolut. 42. & P. Sancium Dub. 55. num. 30. qui contrarium cum multis aliis statuunt, ex quibus P. Dicastillus suprà num. 101. Et id quidem robustè confirmat P. Sancius num. 31. & P. Fragosus num. 332. & est lege Hispaniæ apertè decisum, quæ est. 54. Titul. 6. part. 1. in quâ post declaratam Clericorum obligationem ad contribuendum, ita dicitur: Pero para esto facer, [Sic lege Hispaniæ stabilitum.] no los deben apremiar los legos, mas decir los que lo fagan, y si ellos no lo quisieren facer, han de mostrar lo à los Prelados, que se lo hagan facer. Sic Rex Alfonsus. Quod & jure Canonico satis clarè insinuatum Cap. Non minùs, & Cap. Aduersus, citatis. Pro quo & est ratio nuper adducta; quia scilicet immunitas debet obseruari quantùm potest sine Reipublicæ nocumento: quod hîc etiam accidit: vbi non solùm abest damnum, sed & vtilitas accrescit; quia Prælati mandatum expeditiorem reddit contributionem. Videatur Cardin. Lugo in Responsis moral. lib. 5. dub. 3. num. 6.

Si autem Prælati ipsi, aut renuant aper [Quid faciendum, si Prælati renuant.]tè, aut executionem differant, deberi ad superiorem appellari docent plures, quos adducit & sequitur P. Sancius suprà num. 32. In periculo autem ob moram possent auctoritate laicâ bona Clericorum pro rata onerum occupari: quod cum multis tenet citatus Auctor num. 33. eâ ratione; quia Rex jus habet ad protegendum regnum, etiam contra Ecclesiasticos, vbi iudex Ecclesiasticus id detrectat, & est periculum in mora. Quæ quidem ad particulares necessitates ita applicanda, vt Rex per suos magistratus etiam habeat jus defendendi & conseruandi omnes ciuitates, ex quibus regnum coalescit; neque enim regnum aliquod est vniuersale Platonicum.

§. VI.

Obligatio recursûs ad Pontificem ampliùs declaratur. Et quando non censeantur laicorum sufficere facultates.

IAm quod à Concilio Lateranensi dispo [Diuersæ sententiæ circa obligationem contribuendi, cùm non suppetunt facultates, aut iisdem extantibus apud laicos.]situm, vt vidimus num. 120. tunc contributionem faciendam vbi laicorum non suppetunt facultates, non leui quæstioni materiam præstat; an scilicet hoc semper faciendum, & quæ debeant facultates intelligi, priuatorumnè, an communitatis, quæ dici Propria ciuitatis solent? Circa quod diuersi sunt opinandi modi. Quidam enim dicunt tunc tantùm teneri Ecclesiasticos ad contributionem pro communibus necessitatibus, quando laicorum bona non suppetunt, quod satis videtur adductus Textus indicare. Sic Angelus, Azeuedus, & Stephanus apud P. Sancium Dub. 55. citat. n. 19. P. Suarez Lib. 4. De fœminis Lib. 4. c. 26. n. 14. alios adducens P. Palaus Tomo 2. Tractat. 12. Disput. vnicâ de reuerentia debitâ Ecclesiasticis Puncto 9. num. 6. Cardinalis Lugo suprà num. 125. P. Fragosus Tomo 2. Disput. 3. §. 18. num. 324 Vers. Quòd si exigantur. Bonacina suprà num. 16. Diana Parte 5. Tract. 1. Resolut. 11. §. Sed notandum, apud quem alii. Contrarium tamen videtur tenere P. Sancius suprà num. 19. dicens limitationem illam, Modò laicorum bona non sint, quam tres Doctores ab eodem citati apponunt, ceteros non ponere, neque eam vsum obseruare; sed cùm hæc sint in commune bonum Clericorum & laicorum, omnes debere contribuere. In quo quidem minùs cautè locutum affirmat Cardinalis Lugo suprà. Admissà autem limitatione, quam jus apponit, sufficere ad obligationem Clericorum, si bona ciuitatis propria non sint, etiamsi aliàs priuatorum suppetant facultates, docet P. Suares suprà n. 15. & P. Palaus n. 9. Quod tamen negant Diana Resol. citatâ, & alii apud ipsum.

Mihi indubitatum videtur standum ju [Stricta obligatio est standi iuris dispositioni circa materiam præsentem.]ris Canonici dispositioni, quidquid nonnulli contendant citata Capita strictam non imponere obligationem, quando communes Clericis & laicis necessitates sunt, sicut & videtur P. Suario nu. 14. citato, qui id asserit sine dubitatione dicendum: & constat ex adductis num. 120. Textus enim illi de communibus necessitatibus procedunt: cumq́ue limitatio non sit inutilis existimanda, in quâ tantum momenti residet, neque id dici sine egregia temeritate possit, sicut neque in eo Pontificem excessisse, & Concilium generale deceptum; eiusdem necessariò decisioni iuxta Christianam obligationem adhærendum. Et licèt ius naturæ contributionem videatur exigere, quia communes necessitates communibus sunt expensis subleuandæ: ipsum etiam naturæ ius exigit, vt qui ad diuersum gremium spectant, neque habent eam, quam alii, respectu magistratuum subiectionem, sed alteri parent superiori; non debeant aliorum dispositioni stare, nisi iuxta modum, quem status eorum postulat, & superioris dispositio præscribit. Tenentur ergo Ecclesiastici contribuere, sed iuxta Pontificis directionem, quando communes vtrisque necessitates sunt: dispositio itaque, quæ in citatis extat Capitibus, omnino seruanda.

Neque P. Sancius hoc negauit, vt eum [P. Sancius idem tenet, nec benè Cardinalem Lugo eum minus cautè locutum afferuisse.] minùs cautè locutum Cardinalis Lugo debuerit pronuntiare: nam reuerà id non tenet, sed potiùs oppositum: quod poterat citatus Auctor in eodem obseruasse. Citato enim Cap. num. 38. de gabella quadam loquens Granatæ impositâ, & eam iniustam fuisse determinans, sic rationem reddit: Primò, quia licèt vtilitas sit communis totius regni, & sic Clericorum; at non constat facultates laicorum non sat esse ad prædictam contributionem: immò ipsi fatentur quotannis superesse sibi plusquam Clerici contribuunt. &c. Sentit ergo clarè oppositum ei, quod ipsi citatus Auctor imponit. Quando igitur aliud videtur docuisse, congruâ debet explicatione molliri, vt tantùm velit id, quod citatis dudum verbis videtur expressisse. Cùm enim dicat iniustam fuisse gabellam illam Granatensem, quia facultates laicorum ad necessitatum subleuationem erant sufficientes, quandoquidem quotannis supererat plusquàm Clerici contribuebant: si non sufficerent, ad contributionem Clerici tenerentur. In prædictâ autem excussione facultatum, non ad priuatorum bona respectus habitus, vt vnusquisque pro sua maiori copiâ abundantiùs conferret; sed omnium vna est ratio habita, vt moderatum quid omnes tribuerent, vnde exactio parùm onerosa omnibus reddebatur. Quia ergo sic contribuentibus solis laicis, satis erat vnde communis subleuari necessitas poterat, non debuerunt Clerici ad contributionem sine licentiâ Pontificis obligari. In hoc ergo sensu locutus P. Sancius; & alium non esse in vsu asseruit, vnde à communi sententiâ non recessit, nec debuit minùs cautæ locutionis à prædicto Auctore notari.

Deinde, Mihi etiam apparet certum, [Ciues non debere iuxta cuiusque contribuere facultates.] etiamsi bona priuatorum talia sint, vt ab ipsis iuxta copiam contribuentibus extrahi possit quidquid est ad vrgentis necessitatis subleuationem necessarium, Clericos ad contributionem teneri, si illa modo nuper dicto per minutas partes quotidianas communes omnibus, vt in Sisâ fieri solet, non possit subleuari. Itaque grauare paucos diuites excessiuis oneribus, inhumanum est, quia & diuites valde vtiles sunt Reipublicæ: ipsi enim pauperibus subueniunt, opera pia promouent, maiores faciunt expensas, vnde & vtilitates maiores ad Regem, & bonum commune redundant. Et quidem si pro necessitatibus communibus grauandi essent; cùm illæ sint frequentes, citò diuites esse desinerent. Præterquam quòd molestissimum est patrimonia singulorum excutere, & quid quisque habeat impossibile penitùs explorare. Cùm ergo contributio communis illis & aliis esse debeat, valdè moderata sit oportet. Quâ moderatione perspectâ, an sufficiat laicorum tantùm dispiciendum est; quòd si sufficiat, non poterunt Ecclesiastici grauari: si autem insufficiens sit, ad contribuendum obligandi. Et hoc, & non aliud videntur Pontificiæ Sanctiones superiùs adductæ statuisse.

Non ergo ad obligandos Clericos sa [Si Propria non sufficiant, non ideò grauandi Ecclesiastici.]tis est si propria communitatis non suppetant, aliàs parùm ipsis faueret immunitas: rarò enim propria in eâ quantitate sunt, vt ad communes necessitates, pro quibus vectigalia imponi solent, sufficere possint. Quod & prætereà vsus quotidianus confirmat: sic enim videmus Ecclesiasticos à contributionibus eximi, & vel in ipsa emptione nihil reddere; aut si tribuant, in fine anni restitui: cùm tamen necessitates & vtilitates communes illis & laicis sint. Pontifices etiam contributionem aliquoties concedentes, conditionem in Iure expressam addunt, & de propriis ciuitatum nullam habent rationem; quòd scilicet non sufficiant: sed laicorum facultates non sufficientes, pro concessionis executione requirunt. Pro quo videri potest Diana citatâ Resolut. 11. Vbi præsertim Vrbani Octaui pro Ducatu Mediolanensi specialia verba subjungit, hæc scilicet: Cùm autem sicut eadem expositio subiungebat, [Vrbani 8. Verba, pro forma concessionis.] in muniendis ciuitatibus & locis prædictis, ingenti pecuniarum vi opus, ærariumque ipsius Philippi Regis valde exhaustum & attritum sit; ex munitione quo huiusmodi totius status, ac tam Cleri, quàm populi securitati prospiciatur: communitatum verò ac vniuersitatum, & hominum eiusdem Status propter eorum inopiam ad totam impensam necessariam supportandam facultates non suppetant, nisi Clerus & Ecclesiastici quoque eò aliquid conferant &c. Et posteà sub eâ conditione concedit, vt narrata constent.

Contendit autem Diana ex præfatis ver [Facultates laicorum non benè à Diana. explicatas, vt debeant Clerici ratione earum excusari.]bis colligi non solùm facultates communes, sed etiam particulares attendendas esse; & cum Megala sic explicat, vt Clerici tantùm in subsidium ad collectas teneantur, quando laici per gabellam imponendam cogerentur se eis priuare, quæ quotannis ipsis necessaria essent ad viuendum secundùm conuenientiam sui statûs. Sed hoc certè ex præfatis verbis non sequitur, quia explicari possunt iuxta modum à nobis assignatum: vt priuatorum quidem bona non sufficiant secundùm conuenientem moderationem collecta, quæ copiosis, & tenuibus tribuenda designetur. Et aliud equidem nimis odiosam redderet Ecclesiasticorum exemptionem: homines enim laici præter ea, quæ opus habent ad viuendum secundùm conuenientiam sui statûs, multis indigent ad prouidendum necessitatibus, quæ possunt occurrere, ad dotandas filias: & velle eos ad præcisos terminos necessitatis quotidianæ reducere, nimis periculosum negotium esset: cùm præsertim de necessitatis remedio agatur, quæ Clericos & laicos pariter tangit: qui aut patrimonialia tantùm bona habent, aut Beneficialia. Si Primum; non est quòd doleant aliquantulùm se grauari, quando in laicali statu similiter grauatur. Si secundum; cùm præter sustentationem congruam, quod reliquum est, debeat pauperibus erogari; minùs aliquid erogent, iam piè impensum, & sic non erit cur doleant de grauaminis Societate.

Videtur autem pro sententiâ illorum, [Ex lege Hispaniæ obiectio, vt defectus Propiorum sufficiat.] qui defectum sufficere Propriorum existimant, lex Hispaniæ vrgere, quæ est. 11. Tit. 13. Lib. 1. in qua sic dicitur: En estas cosas tales (quæ scilicet ad communes necessitates spectant Clericorum & laicorum, de quibus ibi in speciali) à fallecimiento de propios del Consejo, deben contribuir los Clerigos por quanto es pro comun de todos, y obra de piedad. Ad quod aliqui facilè responderint legem esse ciuilem, quæ incommodare Pontificiæ nequit, vt Sacra Rota sæpiùs in hac materiâ con [Fit illi satis.]clusit. Sed vlteriùs respondeo eam legem iuxta plurium Doctorum sententiam fuisse latam, qui ita sentiunt, vt vidimus num. 123. quæ tamen vix iam probabilis reputatur, cùm Pontificum mens sit manifestiùs declarata. Dari etiam potest Clericos teneri contribuere, sed seruatis seruandis, cum debito inquam ad Pontificem recursu, aut ad inferiores Prælatos, si mora sit in periculo, iuxta dicta.

§. VII.

Circa Indias, & Religiosos quid speciale, cum vtili animaduersione.

POtest autem ex dictis id, quod ad re [Distantia in Indiis recursum ad Pontificem non excusat.]cursum præfatum spectat, in Indiis facili negotio deduci. Propter distantiam enim nequit Pontifex in casibus occurrentibus adiri, vnde inferiores Prælati consulendi. Quod quidem tunc accidet, cùm Proreges licentiam specialem ad hujusmodi dispositiones habebunt, juxta dicta. §. 1. Si enim non habeant, & à Rege postulanda sit, difficile ipsi non erit Apostolicam Sedem per suum Oratorem adire: in casu inquam, in quo necessarius videatur esse recursus, qui frequens, vt credo, non erit: tot enim sunt opiniones Doctorum Regiæ potestati fauentium, [Ecclesiasticos non debere turbas excitare, cum à Rege aliquod grauamen accidit, cum Sapientium consilio dirigatur.] quæ & probabiles reputantur, vt juxta eas procedere omnino tutum censeatur. Quòd cùm accidet, non arbitror expediens fore vt Ecclesiastici turbas excitent, & suæ immunitatis zelo, aut commodi potiùs temporalis intuitu, damna majora congeminent, Regibus Catholicis dedecus in honoratæ Ecclesiæ obiicientes, cùm ipsi nihil gloriosius habeant, quàm vt se obsequentissimos illius filios possint singulariter profiteri. Numquàm equidem illi sine consilio doctissimorum hominum res tales attentant: & quando sic res agitur, non sunt facilè dispositiones eorum incusandæ. Vt etiam admonet P. Villaroel post hæc scripta visus Parte 2. Quæst. 18. Artic. 5. num. 83. Pro quo & P. Henriquez Lib. 10. Cap. 15. num. 5. ita scribit Doctores prudenti ratione & ex [P. Henriquez monitum observandum.]perimento deducunt varios casus pro rerum, temporum, & locorum exigentiâ, ob vitandum periculum, aut magnum inconueniens. Qui casus prudentum, expertorumque virorum arbitrio diiudicandi relinquuntur. Quòd si iudex laicus, sapientium auctoritate, aut Senatûs Regij mandato ductus, proceßit bona fide contra Clericum non contribuentem, & moderatè exegit sine vi, & sine personæ Ecclesiasticæ contactu, hic, vt excusatur à culpa mortali, ita & ab excommunicatione. Nec huic iudici imputatur damnum, quod per accidens, & præter eius intentionem, præiudicat Clerico. Sic ille post appositum casum, de quo num. 113.

