- Informationes.

- Ex Indijs missæ parùm sæpè veridicæ. T. 2. 17

- Iniuria.

- In verbis stare possunt, & pro eis eligi conseruator. T. 4. 64. & seqq.
- Vide, Conseruator.

- Inquisitores.

- Vt debeant confiscata bona Regio Fisco tradere. Et pro Indijs quid speciale. T. 5. 154. & seqq.
- Receptoris S. Tribunalis obligationes. 157

- Instructiones.

- Possunt in conscientia obligare, quia sunt leges, & grauiter ex materiæ grauitate. T. 3. 85

- Iudex, & Actus iudiciales.

- Contra probabilem, & receptam sententiam iudicans vim facere videtur. T. 2. 90.
- A quibus sine scrupulo munera poßint accipere. T. 3. 31
- Quando iudex creari poßit, qui alterius officij rationem in Syndicatu non reddidit. 97
- Zelum in illis mansuetudine temperandum, & cum tremore ad sententiam veniendum. T. 4. 161
- Extra iudiciali notitia vt poßit vti iudex, & ex ea pœnam imponere. 188
- Circa mortuos mitiùs agendum. 190
- Pro quo non debitis ex officio aliquid accipi posse; & non esse contra iuramentum. 196
- Quot sint actus iudiciales, qui in Festo non licent. 203
- Circa pœnam commißi non posse iudicem arbitrium habere, & ad restitutionem ex violatione teneri. T. 5. 140
- Inquisitio contra non laborantem infamia eur non liceat. T. 7. 13
- Quando licita. Ibidem.
- An iudex laicus poßit auctoritatem suam interponere in informatione quæ fit contra Ecclesiasticum ad informandum Prælatum. 14
- Peccata iudicum specialem malitiam habent. T. 8. 13. & 15
- Iuxta opinionem minùs probabilem vt iudicare queant. T. 9. 7
- Eam aliquando præferendam. 8
- Contra iura Regia etiam iudicari aliquando posse. 10. vbi de Consulatu.

- Iuramentum.

- Quod circa legum obseruantiam fit, non plus obligat extensiuè, & quomodo interpretandum. T. 4. 9
- Ad statuta vsu non recepta non extenditur. Ibidem. & T. 6. 4. vbi de iuramento Prætorum Indicorum: sicut in priori de iuramento Medicorum. De secreto seruando vt obliget. T. 4. 146. vbi quòd de re leui non obliget sub mortali.
- Vt queat in Syndicatu sine peccato iurari ratione damni, quod timetur, non respondendo ad mentem interrogantis. 271. & 272
- Obligatio restitutionis quando ex iuramento contingat. 273. & seqq. vbi quòd strictè interpretandum, vt minùs obliget.
- Quæ notitia in iurante requiratur, & de differentia assertorij simplicis & iudicialis iuramenti. 180. & seqq.
- Quando iurari possit celando veritatem. 79. vbi de herede confidentiario &c. Quando possit cadere supra fictam promissionem. T. 6. 5
- De iuramento Prætorum Indicorum Ibidem. n. 1. & seqq. vbi peculiaria quædam.
- De iuramento Commendatariorum. T. 7. 2. & seqq.
- De iuramento Senatorum Vrbicorum. T. 8. 12
- De iuramento Alcaldiorum circa custodiam Ciuitatis noctu peragendum. 22
- De iuramento Tabellionum, Capituli Vrbani. 42

- Ius Patronatus.

- Propter illud an possit portio decimalis attribui T. 2. 50
- An Regibus Catholicis propter Indicarum Ecclesiarum fundationem, & protectionem. 51. & 52

- Iustitia.

- Commutatiua & distributiua vt differant. T. 1. 50
- Quàm insita mortalium animis. T. 3. 63
- Distributiuæ proprius conceptus explicatus. 66. & 67. vbi & notanda doctrina circa restitutionem.
- Iustitia legalis vt explicanda. 69
- In venditione officiorum, in qua præferendi benemeriti, contra quam iustitiam peccari contingat, & de obligatione restitutionis. T. 5. 171. & 172

- L

- Labor.

- Vide. Indi.

- Lex.

- Vt cesset cessante illius fine. T. 1. 27
- Grauitas obligationis vnde sumenda in illis. T. 2. 3. 96. & 97
- A legislatoris voluntate obligationem pendere. 97
- Quando de ea non constat, vnde colligenda. 98
- Leges circa metalla an obligent in conscientia. 106
- Pœnales non obligare. T. 5. 35. & 67
- Quando non sunt iuxta tenorem verborum explicandæ, sed ampliandæ. T. 9. 38
- Quando grauiter obliget. 52
- Quando non. 53
- Limitatio specialis. 70
- Circa Legis interpretationem. T. 2. 119
- Clausula præcedens in illis quando influat in sequentes. 120
- Pœnalis strictè interpretanda & sine extensione ad non expressa. T. 3. 28. & T. 5. 10. & 162. vbi de lege pro Noua-Hispania.
- Obediendum legibus sine earum examine, etiam cùm de illarum iustificatione dubitatur. T. 4. 54
- Lex posterior quando non censeatur priorem abrogare, & ignorantia possit in legislatore præsumi. 73
- Posteriorem valere statuitur. 74
- Pœnalem ante sententiam non obligare ad restitutionem. 75
- Non cessare obligationem, etiamsi eius ratio videatur pro particulari cessare, si adsit periculum. T. 5. 15. & T. 7. 18.
- Disponentes circa bonorum applicationem obligare T. 5. 44
- Inuitis an possint imponi. 176. & 178
- Lex vsu non recepta non obligat. 198. vbi de consensu legislatoris requisito.
- Cessante caussa etiam non præcipua, cessare. 200

- Licentia.

- Quando tacita censeatur, & ideò culpabilis. T. 3. 20. & 21

- Lingua.

- Illius damna. T. 4. 65
- Et iniuriæ. 66

- Lis.

- Earum protractatio vt grauiter conscientiam oneret Regiorum Auditorum. T. 4. 14

- Lucrum.

- Quod est industriæ posse habere Officiales Regios cum Regia pecunia negotiantes. T. 9. 14
- Pro lucro cessante quando obligatio. T. 9. 46. & 51
- De illo ex professo. Cap. 9. vbi notatu digna.
- Lex pro eo potest benigne interpretari. T. 5. 239

- Ludus.

- An permittere illos Gubernatores possint, & alia circa illos. T. 8. 17. & seqq.

- M

- Magistratus.

- Vide Gubernator, Prætor.

- Malum.

- Vide Experientia, Periculum.

- Mancipium

- Africana, & Æthiopica in Indias afferri prohibita, de qua obligatione. T. 5. 146. De contractu circa Æthiopica. T. 9. 180. & seqq.

- Mandatum.

- Ex mandatarij excessu non obligatur, qui mandatum dedit. T. 5. 139
- Debet per æquipollens adimplere, cùm in specie nequit. T. 9. 214
- Mandatarius emens minori pretio, nequit sibi reliquum applicare. 221
- Contrarium esse probabile 222

- Margaritæ.

- Vide Decimæ.
- Quod ex illis Regi emolumentum, & an in rigore debeatur. T. 5. 74. & seqq.

- Maritus.

- Quæ illi obligatio non deserendi vxorem, & an in Indias ea inuita transire, aut in eis manere possit. T. 4. 155. & seqq.

- Matrimonium.

- An illud contrahere Auditores Regij possint intra Prouinciam. T. 4. 129. & seqq.
- Non posse absolutè prohiberi, & leges exheredantes ea de caussa, non obligare. 130
- Concilij Tridentini excommunicatio contra impedientes. 131
- Leges Hispaniæ quomodo contrariæ Iuri Canonico non sint. 133
- Matrimonium in prædictis stare sine veniali peccato posse. 134
- Idem de filijs, & quando esse mortale queat. 135
- Matrimonij definitio, & quid ex illa circa cohabitationem. 155
- Officialibus Regijs vt prohibitum. T. 5. 9. & seqq.

- Mercator, Merces.

- Mercator vnde dictus. T. 9. 37
- Quæ dicuntur de Contrauando, an pro sacris afferri queant, & lex circa illas vrgeat, aut non T. 5. 141 De quibus & T. 3. Cap. 3. & T. 4. Cap. 10
- Ex Noua-Hispania in Peruuium quomodo afferri nequeant. T. 5. 154.
- Vltroneæ quantùm vilescant. T. 9. 48
- In illis contractantes, seu Mercatores, plus posse petere ratione officij. T. 8. 31
- Eorum quomodo frænanda cupiditas. T. 9. 83
- Vide Pretium.

- Merita.

- Vide Conquisitores, vbi plura. Et Beneficium, Iustitia, Officia, Venditio.

- Mestizi.

- De illis circa priuilegia. T. 5. 244. & 11. seqq.

- Metalla.

- Vide Indi, Minæ, seu Mineræ, Quintum, & in speciali, Argentum, Argentum viuum, Aurum.

- Miles.

- Quando poßit stationem deserere, aut arcem tradere sine culpa. T. 5. 19
- Vide Bulla S. Cruciatæ.

- Minæ, seu Mineræ.

- Quàm ingens in illis labor, & supra seruorum labores. T. 1. 109
- An Indi ad illum compelli queant. Ibidem. & seqq.
- Omnes Regio dominio adiudicatæ. T. 5. 32. vbi quod aliqui id generaliter fieri posse negent.
- Ad consensum populi in Indijs non benè recurri, sed ad Pontificiam donationem. Ibidem.
- Quomodo inuentoribus à Regibus traditæ. 33
- Circa quod difficultas. 34
- Esse domini agri, vel inuentoris in loco publico, aut alibi. 34. & 40. iuxta aliquorum sententias Thesauri nomine venire. 42
- Nouæ quotidie deteguntur speciali Dei prouidentiâ erga Catholicum Regem. 49
- Vide Quintum.

- Minerarij.

- De illis ex professo T. 10. Ibi Index.

- Ministri Euangelici.

- Meßis Indica vt illis indigeatur Europa missis. T. 1. 35
- De eorum qualitatibus, in sequentibus.
- Ministri talis officium. 40
- Pro eorum missione notabile Catholicorum Regum rescriptum. 41
- Exteros non excludendos, si præsertim vasalli Coronæ sint, ex quibus plures satis celebres recensentur. 42. & 43
- Ex Nostratibus non suppetere necessarios. 44
- Vasallos Pontificis non videri conuenienter arceri. 45
- Sicut & alios Hispano nomini non infensos. Ibid.
- De infensis secus, & quare. 46
- Egregia sententia pro eo Orientalis Prouinciæ Societatis.

- Moneta.

- Barræ argenteæ an sint moneta. T. 9. 28. & 36
- In quo monetæ genere possit fieri solutio. 29. & futuram valori eiusdem. Ibidem.
- Quid cùm lege obligatur quis ad acceptionem vilioris. 31. Vide Pecunia.

- Monopolium.

- Esse peccatum graue contra charitatem. T. 1. 157
- De Monopolio Niuis. T 5. 189. & seqq. vbi quando à Principe concedi ipsos.

- Munera.

- Vt accipere iudices possint. T. 3. 22. & seqq.
- Vbi de Proregibus, Præsidibus, Auditoribus, & alijs. Ibi Index.
- Quæ materiæ paruitas non inducat peccatum mortale. 23.
- Prohibitio pro Rationalibus maioris Tribunalis, cum limitatione. T. 5. 3.
- Officiales minorum Tribunalium quid circa idem. 12. & 13.

- Mutuum.

- Notanda ratio cur pro illo nihil accipi queat. T. 9. 45. & 105.
- Posse ratione lucri cessantis. 105. & seqq.
- An possit repeti, & pro obligatione non repetendi aliquid exigi. 128. & seqq.

- N

- Nauis.

- DE naui naufragium passa, & bonis in ea contentis, ad quem spectent, & quæ Regis obligatio circa illam. T. 5. 108. & 109. vbi alia circa ipsum pro vasallorum bonis defendendis.

- Negotia, Negotiatio.

- Quæ negotia dedeceant Ecclesiasticos. T. 1. 22
- Negotiatio quid. T. 9. 33. & seqq.
- Quomodo contra statum Ecclesiasticum. 44
- Vide Contractus, Parochus.

- Notorium.

- De notoria idoneitate eligendorum ad gubernationem Indicam, quæ & generalis pro Officijs. T. 1. 77. 85. & T. 2. 4

- O

- Obedientia..

- COntra debitam Episcopo non præscribi T. 11. 17

- Obligatio.

- Iuxta intentionem se obligare volentis explicanda. Et vnde intentio dignoscenda. T. 5. 30

- Officiales Regij.

- De Rationalibus maioris Tribunalis calculationum. T. 5. 1. & seqq. Ibi Index.
- Contractare non posse. 16
- De Officialibus minorum Tribunalium. 12. & seqq. Ibi Index.
- Negotiari an possint cum Regia pecunia. 14. & seqq.
- Obligatio restitutionis ex iniquo solutionis modo respectu militum. &c. 17
- Vt debeant Proregi exactionem pecuniariam imperanti obsequi. 18. & 19
- Vbi ex qua culpa teneantur. Sterilitatis tempore quid facturi. 20
- Quorumdam circa vitiatam pecuniam exitialis industria. 21
- Horrendum illorum supplicium. 22
- Pro Officialibus assistentibus in portubus ad curam vectigalium, in quo aliqui nimiùm liberales 23
- Contra eos quid vrgeat. Ibidem. & 24
- Vnde eorum praxis iustificari queat. 25
- De Prouisore, vulgò Proueedor. 26. & seqq.
- Differentes solutionem vt peccent cum onere restitutionis. 28
- Quomodo vnus pro aliorum delicto in conscientiæ foro teneatur. 29. & seqq.
- Circa Quintationem qualiter teneantur. 49
- Circa duos Nouenos ex decimis, quæ obligationes, & fundamentum ad eorum exactionem. 110
- Quæ item circa vectigal maritimum, vulgo Almoxarifazgo. 123. & seqq.
- Notanda præsertim doctrina. 126
- Quomodo in subsidium tantùm obligati ad restitutionem, dum alij non soluunt. 132
- Circa non afferentes confirmationem officiorum vt se gerere debeant. 185

- Officium.

- Quolibet officio præditus tenetur sub mortali sufficientem pro illo habere notitiam. T. 1. 77. & T. 2. 4
- Honoraria vt vendi poßint. T. 1. 161. & seqq. Sed notanda doctrina, vt vendi nequeat actio voluntariæ prælationis, cùm vni potiùs quàm alteri datur. T. 3. 46
- De illis etiam variæ quæstiones. T. 5. 167. & seqq.
- De officio Fundatoris, & Ensayatoris. 53
- Officia Benemeritis dare iussus à Rege, non solùm contra distributiuam, sed etiam contra commutatiuam delinquit secus faciens. 170
- Onus restitutionis probabiliter negatur, circa leges renuntiationis. 173. & seqq.
- Officium transferibile an vendi queat. T. 8. 2
- De obligatione eligendi digniorem ad sæcularia officia. 12

- Opinio.

- Generalis, & ab antiquo deriuata ac practicata, pro veritate habetur. T. 4. 20
- A communi posse recedi, quando contraria est fauorabilis, & ad pietatem inclinans. Ibidem.
- Vnum Doctorem ad auctoritatem opinionis sufficere. & T. 5. 43.
- Quomodo iurisdictio à Pontifice, & Rege, cùm probabiliter agitur, conferatur. T. 9. 8
- Vide Index.

- Oratio.

- Vide Bulla Cruciatæ.

- Oratorium.

- An nomine Ecclesiæ veniat ad lucrandas Indulgentias. T. 5. 302. & 303.
- Approbatio Ordinarij requiritur, & eâ stante potest à Religiosis Societatis in eo Eucharistia ministrari. 321

- Ordinationes.

- Quomodo Regiæ obligent. T. 2. 96. & seqq. Vbi de Regijs Consiliarijs.

- P

- Papa.

- HAbere potestatem in temporalibus dogma certißimum ex Pontificia definitione. Duo gladij à Christo dati. Et omnes oues commissæ. T. 1. 1
- Quam habeat vim Constituto. Ibidem.
- Illius sententiæ vt legitimæ recipiendæ, & vti D. Petri oracula. 17
- Ipsius tolerantia vim approbationis non habet. T. 2. 71
- Esse tolerantiam peculiarem circa recursum per viam violentiæ. Ibidem.
- Cui suffragari videtur ex praxi Nuntij. 72
- Illius cura circa Fidelium defensionem non minor Imperatoria circa defensionem subditorum. 77
- Vrgens discursus vt recursum minimè probandum censeat. 78
- Vt peccare poßit eorum mutatione, quæ ab illis constituta. T. 3. 51
- Est Princeps. 92
- Potestatis eius amplitudo. T. 4. 61
- Illius voluntas vnde soleat coniectari. T. 9. 150. & seqq.

- Papyrus Signata.

- De illa. T. 5. 202. & seqq.

- Parentes.

- Vide Filius.

- Pastores.

- Vide Indi.

- Patriarcha Indiarum.

- Quid illi concedi poßit ad occurrendum damnis ex vacatione Indicarum Ecclesiarum. T. 1. 40. & T. 2. 113

- Patronus.

- Diuersæ sententiæ circa illius obligationem, & in præteritione digniorum aliquod semper interuenire peccatum. T. 1. 65. & 66
- Mortale, si dignitas ex naturalitate sit maior. 68
- Probabile oppositum generaliter de digniore. 95. & seqq.
- Obligatio Patroni laici an minor. 97. vbi Concilij Tridentini Decretum explicatum.
- Quæ cura ad eos spectet mortuis Rectoribus Ecclesiarum. T. 4. 39. & 40

- Pauper.

- Pauperibus an debeant inuenta, aut debita incerta restitui. T. 5. 91. & 92
- Pauperum in papyro signata quale grauamen. 207
- Vide Tributum.

- Peccatum.

- Faciens aliquid, quod dubitat an sit mortale, peccat mortaliter. T. 3. 54
- Peccatum contumeliæ vnde furto maius. 61
- Rapina maius peccatum furto. 1
- Non est mortale id facere, quod sub ratione mali tantùm apprehenditur. T. 9. 76
- Peccata in particulari diuersorum statuum dabunt Iudices circa ipsos.

- Pecunia.

- Qualibet fieri posse solutionem. T. 7. 24
- De vitiata, in ordine ad solutionem. T. 9. 134. & seqq.
- Vide Moneta.

- Peritia.

- Quid illa, & quàm necessaria Ministris Euangelicis. T. 1. 39

- Periculum.

- Subuersionis satis vt subditi & serui ex potestate dominorum eruantur. T. 1. 14
- Anteuertenda remedij adhibitione. T. 1. 110
- Mortale esse periculo se exponere mortaliter peccandi. T. 3. 54
- Vbi illud augeri pretium potest. T. 9. 49
- Ex professo de illo circa contractus. Cap. 10

- Pinnæ argenteæ.

- Vide Contractus.

- Pœna.

- Non obligat ante iuditis sententiam. T. 4. 64. & 75. vbi de pœna dupli à Concilio Tridentino statuta. & 137. & 138
- Pœnæ quomodo ordinariè sint arbitrariæ. Et quomodo eâ doctrinâ vti queant iudices. 153
- Pro Conquisitorum posteris fauorabilis alia. 154
- Pœna commißi quando incurratur. T. 5. 138. & seqq.
- De pœnis Cameræ & iustitiæ. 147. & seqq.
- Receptoris earum obligationes. Ibidem.
- Circa prohibitionem ne iudices Ecclesiastici illas imponant. 141. 149. & seqq.
- De pœnis iustitiæ. 153. vbi specialis difficultas expedita.
- Pœnas non extendi, sicut neque odia etiamsi maior ratio in alijs sit. T. 9. 33. Vide Lex.

- Portorium.

- Quod sit. T. 5. 123. vulgò Almoxarifazgo.

- Possessio.

- Sine titulo quomodo sufficiat in Indijs. T. 5. 161

- Praxis.

- Circa collectionem spoliorum Episcopalium vt queat admitti. T. 4. 41. & seqq.
- Alia item benigna Regiorum Officialium in Portubus. T. 5. 25

- Præbendæ.

- Vide Beneficium, Canonicus, Consilium Regium, Rex.

- Præceptum.

- Non intrandi Religiosa cubicula obligat, etiamsi in particulari cesset periculum. T. 5. 15

- Prædicator.

- Quomodo se geret circa contractum illicitum communiter receptum. T. 1. 124
- Vide Concionator.

- Prælatus.

- Vide Consilium, Dispensatio, Episcopus, Religiosus.

- Præmium.

- Illius respectus quantùm excitet. T. 1. 47
- Voluntas obsequendi ad illius meritum requisita, & talis in Conquisitoribus. Ibid
- Non ex re acquisita, sed ex laboris qualitate pensandum. 54

- Præscriptio.

- Circa res inuentas dari potest. T. 5. 100
- Quod tempus requiratur. 101. vbi de Titulo.
- Quæ ignorantia sufficiat. 102. & 103
- Quomodo se in Indijs illa tueri poßint agrorum possessores. 161
- Vide Obedientia, & Seruus.

- Præsentatio.

- Vide Patronus, Prorex, Rex.

- Præsides.

- Regij Senatus Indiarum Præsides quibus obligationibus vrgeantur. T. 2. & seqq.
- Circa munerum acceptionem quid generaliter pro omnibus. T. 3. 22. & seqq.

- Præsumptio.

- Non dicitur lex in illâ fundari, & sic cessare in particulari quando ratione periculi est imposita. T. 5. 15

- Pretium.

- Augeri potest calamitatum tempore. T. 1. 151
- Vnde iustum censendum. T. 4. 219
- Potest augeri ob difficultatem in solutione futuram. T. 5. 28
- Pretium officij qualiter attendendum in retractu. 182
- A Rege nequit nisi moderatum statui. 204
- Rei valoris dubij pretium minuendum. 217
- Rei ab inuito venditæ maius pretium. T. 7. 23
- Circa pretium legitimum & vulgare obseruatio peculiaris. T. 9. 56. & 82
- Illius designatio ad Magistratum spectat, & circa quæ: illamq́ue obligare. 83
- Etiam in vltramarinis mercibus, & Indijs. 84. & 85
- Non omnibus imponendum à Magistratu. Et aliqua designantur. 86
- In alijs eße conueniens. 87
- Ratione sumptuum non poße semper augeri. T. 9. 218
- Vide Venditio.

- Præter Indorum.

- De juramento circa contractus. T. 6. Cap. 1
- In quibus periurium frequens contingat. 7. & seqq.
- Obligatio restitutionis juxta illa. 17. & seqq.
- Vide Absens, damnum, Gubernator, Venditio, & alia toto citato. T. 6

- Princeps.

- Etiamsi Principes infideles conuertantur, priuari superioritate possunt ob periculum subuersionis. T. 1. 16
- Christiani Principes circa supernaturalia aliqualiter jurisdictionem exercent. Ibid. Vbi quòd Christiani soli ad regimen conuersorum idonei.
- Prohibitio Pontificia circa Indicam nauigationem respectu illorum. 27. vbi limitatio quædam.
- Ad terras non detectas vt extendatur. 28
- Prohibitio alia in fauorem Regum Portugalliæ. Vbi damnata rebellio. 30
- Armis possunt contrauenientes extrudi. 31
- Prohibitionis conuenientia. 32
- Aduersa diluuntur. 33
- Princeps parentis loco solatio destitutis, præsertim cùm parentes benemeriti. 56
- Princeps vt poßit subditorum vitam periculo exponere. 128
- Quàm sit illis proprium venerari sacerdotes. T. 2. 129
- De stylo comminatorio erga illos, & quale in eo peccatum. Cap. 13
- Qui nomine Principum veniant. T. 3. 92
- Principis voluntas debet ad absoluendum promptior, quàm ad condemnandum præsumi. T. 4. 189
- Illius indignatio metum inducit cadentem in constantem virum. T. 5. 19
- Monopolia quando poßit concedere. 189
- Teneri non necessarios sumptus reseruare. 190

- Priuilegium.

- Priuilegium Regum circa Censuras ad Pro-reges non extendi. T. 3. 148. & 149
- Fauore Religionis de persona ad personam extenditur. T. 5. 181
- In fauorabilibus extendi ob rationis paritatem, & ita de ouis ad lac & caseum. 225
- An aliquando obliget. 232. vbi de Bulla compositionis.
- Fauorabile non ita interpretandum, vt verba non quadrent, & quod est contra jus strictè interpretandum. 250
- Posse ex parte tantum admitti, quod in sententiâ aliter euenit. 271
- Priuilegium pro infirmis ad lucrandas Indulgentias, & quædam scitu digna circa illud. 306
- Priuilegium Altaris portatilis pro cubiculis Religiosorum, circa quod disquiritur. 316. vbi notanda doctrina, & seqq.
- Priuilegia Religiosorum non tollere subordinationem ad Prælatos, neque iura Episcoporum. 319
- Priuilegium Minorum pro Cameris secularium, an vim habeat. 320
- Priuilegia Societatis id non concedere absolutè, neque in casu neceßitatis licere vsum. Ibid. vbi notanda doctrina.
- Quid sæculari ægrotante apud Religiosos. 322. vbi pars negans præfertur. Sed contraria vt verosimilis proponitur, quia Priuilegia Religionum non sunt à Concilio Trident. penitus reuocata. 323
- Pro reuocatione Priuilegij quid necessarium. 355

- Procurator.

- De obligationibus eorum in Regijs Audientijs. T. 4. 219
- De Procuratore Capituli Vrbani. T. 8. 40

- Prorex.

- Eorum integritas vel sola Regia electione probatur, quæ in Indico specialis futura, ob conuersionem, de quâ agitur exemplo Ioseph, qui Osiris Ægyptijs, de cuius etymo agitur. T. 3. n. 1. & 2
- Multi oculus futurus. 3
- Sacramentorum vsum sub mortali obligare intra annum. 4
- Qualem debeat eligere Confessarium. 5. vbi præclarum exemplum Excell. Comitis de Fuentes.
- Religionis studium eximium in illo futurum, & studij istius fructus. 6
- In sacris cum omni adfuturus circumspectione. 7. vbi quòd inde diuinus, sicut à diuinitate extraneus, si oculi lubrici.
- Qualis circa familiam. 8. & seqq. vbi quòd istius mores pandunt dominum, à quibus immaculati aut maculosi.
- Alcatorum concursus illis non permittendus, & de eorum damnis. 12
- Obligatio omnia circumspiciendi. Ibid.
- Circa familiares. 13. vbi quales illos esse oporteat.
- Auaritiæ scopulus fugiendus. 14
- Contractare vt poßint. 15. & seqq.
- Obligatio restitutionis quando ex illo. 18
- Nauim de Permisso an poßit concedere. 20. & 21
- Munera vt valeat accipere. 22. & seqq. Ibi Index.
- A quibus sine scrupulo. 30. & 31
- An à Religiosis. 32. & seqq.
- Non posse officia vendere. 43. & seqq.
- Vt poßint ab alijs statuta mutare. 51. & seqq.
- Sine Auditorum Consilio an poßit procedere. 54 & seqq.
- Ad plura suffragia quando decernere teneatur. 56 & seqq.
- Ad eos honorandos teneri. 59
- In defectu posse mortaliter peccare. 60
- Regula ad grauitatem peccati dignoscendam. 61
- Casus specialis, circa quem inquiratur. 62
- Ex commutatiua justitia tenere ad curandum vt ea ab Auditoribus obseruetur, & in quibus specialiter adhibenda cura. 63
- Posse in omißione graue esse peccatum, & obligationem restitutionis, & quomodo facienda. 64
- Excusat culpam non esse apertè mortalem. 65. vbi quid de extorto ab Auditoribus suffragio.
- De obligatione circa distributiuam justitiam. 68. & seqq.
- Officiorum venditionem contra illam militare. Ibid
- Violationem posse mortalem esse, & cum obligatione restitutionis. 69. vbi quòd non sit contra justitiam legalem.
- Neque formaliter contra charitatem. 70. & 71
- Circa casus particulares quid obseruandum. 72
- Ad digniorum electionem teneri. 74
- Maiorem dignitatem non facilè dignosci, & informantibus vt credendum. 75
- Ad officia debent eligi digniores, & multo magis ad Beneficia. 76. vbi modus circa prouisionem in Indijs, & quod primo loco nominatus conuenienter præferendus. Sed non esse pro eo obligationem, vt ex Regia forma constat. 77. & 78
- Vindicatiua justitia exerceri vt debeat, & exemplo Dauidis in matutino peccatores interficiendos, quod maximè in Indijs necessarium, sicut & improbos exturbari. 79. 80. & 81
- Circa curam erga alios judices. 82
- Non posse carceratos pro libitu dimittere, & judicum sententias impedire. Ibid. & 83
- Indorum teneri iniurias vindicare. 84
- In eo Deo similem pauperum & oppressorum protectori. Ibid.
- Gubernantium notata parùm humana tractatio. Ibid.
- Ordinationes & Instructiones debere seruare, quæ sunt verè mandata Regia. 85. & seqq. vbi de qualitate obligationis.
- In negotiorum retardatione grauiter peccare, ex quo & obligatio restitutionis. 89
- Iudicio Assessoris vt stare debeant. 90
- Peccare grauiter ampliantes potestatem. 91
- Stylus per exemplaria judicandi in eisdem penitus non probandus, maximè circa Ecclesiastica. 92
- Graue eorum peccatum, si appellationes à suis sententijs non admittant. 93
- Circa annorum judicum electionem vt peccare contingat 94. & seqq.
- Non posse imponere Gabellas. 99. Sed non esse excommunicatos per Bullam Cœnæ secus facientes. 101
- Licentiam Regis expressam esse necessariam, & aliter peccari grauiter. 102. Sisam non posse ad alios effectus applicari. 103. vbi circa tempus quæ fieri possit extensio. Sed eam in Proregibus non admittendam circa diuersum effectum, maximè si necessarius absolutè non sit, pro quo exemplum. 104
- Obligatio ad restitutionem in Proregibus. 105. & 106 vbi quid probabile in eorum fauorem. 107
- Non posse facere donationes ex bonis Regijs. 142
- Nec debita remittere. 143
- Neque emolumenta negligere, ex quo obligatio restitutionis. Ibid.
- Præsumptam Regis sufficere voluntatem. 144
- Nec apprehensa ob pœnam Commißi reddere committentibus. 145
- Posse circa illa benignè judicari. 146
- Stipendia non posse augere, & quædam alia. 147
- Posse ab ordinarijs excommunicari. 148
- Ex inquisitoribus non benè argui. 149
- Regulariter non esse licitum. 150
- Non posse tollere jus quæsitum, & ita neque officij titulum reuocare sine justa caußa. 152
- Vt poßit debitoribus concedere dilationes. 153
- Non poße licentiam dare ædificandi Ecclesias, Monasteria, &c. 154. Et in eo peccari poße mortaliter. 156
- Non poße jurisdictionem exercere ante adeptam solemniter poßeßionem. 157
- Oppositum vt sit probabile. Ibid. & 158
- Non poße in Peruuium venientes per terram iterfacere, & in eo peccari grauiter. 159. vbi quid si oppositum sit neceßarium, cum notanda doctrina.

- Protector Indorum.

- De illo ex profeßo. T. 11. Cap. 1

- Pueri.

- Ad pannorum officinas an cogendi. T. 1. 133

- Quintum metallorum.

- An debeatur in conscientiâ. T. 5. 34. & seqq.
- Pro rebus pretiosis in sepulchris inuentis quid vltra. 59 & seqq.
- Ex Margaritis, pretiosis lapidibus. 74. & seqq.
- Ex argento viuo. 80. & 81

- R

- Ratihabitio.

- Quæ de futuro, non sufficit pro absolutione. T. 5. 216 236. & 237. vbi notanda doctrina.

- Registrum.

- Quæ illius ratio, & obligatio. T. 5. 137
- Alia circa ipsum. 138. & seqq.

- Regula.

- Ad dignoscendam læsionem immunitatis. T. 3. 19
- Circa obligationem in modo administrationis. T. 5. 5. & 18.
- Irrefragabilis pro restitutionis obligatione. T. 6. 17

- Relatores.

- Illorum obligationes. T. 4. 200. & seqq.

- Religio.

- Quinam proprij illius actus, T. 3. 6

- Religiosus.

- Illius transitus ad Religionem diuersam non probatus. T. 2. 26.
- Quas poßint facere donationes. T. 3. 36. & seqq.
- Quid si Beneficiati. 38. & 39.
- Quanta circumspectio sit illis in modo agendi neceßaria. T. 4. 48
- Ne noua prædia acquirant quomodo Regijs Schedulis caueatur. T. 5. 116
- Vbi quanta pro tali cautione deceptio. Et quòd illis potiùs ex vacantibus Ecclesijs bona aliqua consignanda.
- Circa contractus in Indijs, & aliàs, quid illis liceat; aut fas non sit. T. 9. 140. & seqq. Ibi Index.
- Circa negotiationem obseruanda doctrina. 179. vbi qualis indecentia in illâ, & qualiter à Prælatis prouidendum.

- Renuntiatio.

- Non facta ante viginti dies an valere poßit, & quomodo lex circa illam justificetur. T. 5. 173

- Rescriptum.

- Ad vnam Prouinciam mißum quomodo in alijs obliget. T. 1. 112
- Rescriptum Philippi II. circa obligationem aueriæ in conscientiâ, vt exponendum. T. 5. 133. junctis duobus præced.
- Alia multa per opus dispersa.

- Restitutio.

- Qualis illius obligatio in Gubernatore, qui caußa damni. T. 3. 18
- Ex munerum acceptione. 24. & seqq.
- Ex mercibus non apprehensis à judice. T. 4. 67. & seqq. Et quid si aliquid accipiat: sicut ex iniustâ sententiâ. 72
- Ex culpa latæ, & quando illa. 77
- Ex Mandatarij exceßu. 91
- Ex juramento falso. 173
- Quid circa famam, cùm vera quis deponit apud officij, aut Beneficij collatorem, vel indicitur, vt non visa. 184. & seqq.
- Ex quibus illius obligatio in Regijs Officialibus. T. 5. 5. & 8. 12. & 13. 16. 18. 19. & 24.
- Ex iniquo modo solutionis circa milites, & alios. 17
- Ex bonis, & debitis incertis. 91. & seqq.
- Ex lignatione, piscatione, & aqua pro irrigatione. 166
- Regula cur sine ea remitti peccatum nequeat expensâ. T. 6. 17
- Ex damnis Indis illatis quomodo facienda. 18. & seqq.
- Ex homicidio qualis. 21
- In Commendatarijs. T. 7. 8. & 9
- Et qualiter exequenda. 19. cùm generali doctrina.
- Facienda in re eiusdem generis. 20
- Quid quando ignoti sunt creditores. 21. vbi quòd pauper poßit sibi retinere.
- Ex acceptis à Senatoribus vrbicis in electione ad officia an sit illius obligatio. T. 8. 6. & 7. Esse illam, si eligantur indigni. 10. Et cùm grauantur Tabernarij. 16. Ex ludo in eisdem. 21
- Ex negligentia imputabili, & quando talis. T. 9. 6
- Regula pro obligatione. 59
- De impediente, & qualiter spes æstimanda. 60
- Pro eadem alia in omnibus ferè statibus, de quibus toto hoc opere.

- Restitutio in integrum.

- Quando locum habeat. T. 5. 167. & 168

- Rex.

- Vbi præsertim de Catholicis Hispaniarum.
- Possunt à Pontifice compelli ad conditiones implendas donationis Indiarum. T. 1. 26
- Tenentur Ministros Euangelicos in illas mittere proprijs expensis. Et quales futuri. 34. & seqq.
- Debent rerum Indicarum sufficientem habere notitiam sub mortali. 77
- Qualis futura. 78. & seqq.
- Dei instar futuri, vt non per caliginem judicent. 82
- Possunt aliqua officia Indiarum Camerâ inconsultâ conferre. 84. & 87.
- Sed non sine idoneitatis positiua notitia, maximè in Ecclesiasticis. 86
- In vendente illa ac renuntiante necessaria. Ibid.
- Benigna circa Ecclesiasticas prouisiones doctrina. 87. vbi quod dignior potest à Rege officio alteri reseruari.
- In Canonicatibus, qui per concursum conferuntur, ad dignioris præsentationem juxta veriorem sententiam teneri, sed oppositam esse probabilem. 89. & seqq.
- Ad Minerarum labores Indos non posse compellere. 109 & seqq.
- Ex sublatæ Idololatria in Indijs victorias posse sibi polliceri. 118
- Annua Claßium retardatione poße grauiter peccare. 156. & seqq.
- Legatos Pontificios esse in Indijs, juxta aliquos. 159 Pro quo & T. 2. 126. & T. 4. 99. vbi saltim esse instar talium, & qualiter excipiendum.
- Officia honoraria poße vendere. 161. & seqq. ex T. 1
- Etiam jurisdictionem habentia. 165. & 166. Etiam in Indijs. 167. Sed non quæ erga Indos tantùm jurisdictionem important. 168
- Poßunt tributa Indis imponere. 170. & 171. vbi quanta proptereà in illis obligatio. Non tamen in Mineris laborantibus. 172
- Per capita soluendum. 173. & seqq.
- Quid circa infideles, & recèns conuersos, ac fœminas. 176. 177.
- Quomodo responsuri Consiliarijs, expensas circa Ministrorum Euangelicorum mißionem detrectantibus. T. 2. 11
- Quàm illis proprium curam religionis rebus alijs anteferre. 13
- Regis officium, subditorum defensio. 76
- Inde recursum per viam violentiæ licitum eße aliqui contendunt. 77
- Sed fundamentum generaliter non admittitur. 78
- Subiectio in Regibus respectu Ecclesiæ vtilis & decora. 113
- Non poße excommunicari nisi à Pontifice. Et qua de caußa. T. 3. 148. & 150
- De eorum jure circa agros, pascua, montes, &c. T. 5. 158
- An expediat Religiosos Commißarios fieri in agrorum distributione. 160. & 161
- Rex ob læsionem magnam potest rescindere contractum. 167. & 168
- Per restitutionem in integrum, quæ illi competit. Et scienti & prudenti conuenire potest. Ibi.
- Rex in contractu vt priuatus censetur, & conuentis debet spare. 199

- S

- Sacerdos.

- QValiter à Principibus honorandi. T. 2. 128. & 129
- Debere à litibus abstinere. T. 4. 112
- Et magna reuerentia tractari. Ibidem.

- Sacrilegium.

- Quid propriè sit, & quibus per similitudinem tribuatur. T. 4. 101. & 102

- Salarium.

- Indorum debere augeri. T. 1. 129. vbi quòd infortuma ob defraudatum.
- De Salario pastorum. 130
- Et custodum etiam jumentorum. 131
- Officium sine salario præbere Turcici moris est. 169
- Circa illud vt contingat delinquere Regios Auditores. T. 4. 124. & seqq. & 137. ac 138.
- Quando debeatur non laboranti, parato tamen. 223
- Salarij restitutio quando ex absentia Prætorum &c. T. 6. 29

- Salinæ.

- Vt poßint in Indijs ad Regem pertinere. T. 5. 78. vbi de mirabili pro sale profluuio

- Scandalum.

- Ratione illius potest esse obligatio frequentis vsus Sacramentorum. T. 3. 4
- In iudicibus habet specialem circumstantiam malitiæ. T. 8. 13. & 15

- Secretum.

- Feminæ secreti nesciæ. T. 4. 144
- Auditores quomodo ad illud teneantur. 145. & seqq.
- Pœna illud violantis. 149
- Quàm sit vilis. 150

- Senatore Vrbani. Vulgò Regidores.

- An accipere aliquid poßint in officialium electione. T. 8. 1. & seqq.
