Si dicas hoc ipsorum pietati tribuen [Non sola eorum pietas, sed & iustitia debet in tali causa militare.]dum. Fatebor equidem: quis enim Regum nostrorum perspectissimam non habeat pietatem? Sed certè non sola ibi pietas, sed iustitia etiam videtur pro miseris istis aduocare. Quod manifestè constat ex eorum attestatione in nuper adducto Rescripto, in quo damna commemorant, quæ Indi ex statutâ coactione ad metallorum effossionem incurrunt: ad ea enim impedienda non sola pietas, sed iustitia compellit, cui proprium est ius suum vnicuique conferre, & seruare incolume, dum ratione officij peculiaris oritur obligatio.

Et hoc quidem quod in Mineris aliis [In Mineris argenti viui id certius comperitur.] censetur durum, in Minera Huanca Velicensi, quæ viui est argenti, durissimum sanè videtur. Vnde præfatus P. Agia, qui Indos ad huiusmodi operas compelli posse probauerat, vbi rem propriis oculis attentè perspexit, in profunditatem centum quinquaginta statuum descendens (est autem nobis Status, humani corporis mensura) per scalas pensiles, & exiguæ lumine lucernæ, [Palinodiæ P. Agiæ.] palinodiam testatissimam recantauit, vt constat ex vltimâ clausulâ dictæ lucubrationis. Et licèt modò Indorum labor in monte illo non ita dicatur esse terribilis, vti erat quando à prædicto Patre profunditas est illa lustrata; semper tamen damna paruo discrimine perseuerant. Vnde Rex noster Philippus Quartus, votis communibus sospitandus, post vltimam consultationem circa hoc habitam, Regiâ sanè & Christianâ magnanimitate promisit, obtentâ, vt speratur, pace, quam tot vndique bella disterminant; Indos à labore prædicto penitus releuandos, & ex Hispaniâ, Germaniâ, ac Prouinciis aliis magnis quantumuis sumptibus, necessariam argenti viui copiam exportandam. Sic Dom. Solorzanus Cap. 15. citato num. 91. Sit ergo pax, ô pacis Auctor, in diebus nostris, vt post nostros dies pacis fructum pacifici maris accolæ, quem desiderant, consequantur. Neque ego de hoc plura, vbi non per campos eruditionis excurso, sed rem conscientiæ ago, consulens breuitati, certusque post longiores discursus nihil obtinendum amplius, quàm quod postremâ illâ est consultatione firmatum.

Vnum illud addam, quod minimè præ [Indi monti Huanca velicano sacrificant, vt euadant incolumes]tereundum duxi, cùm rei notitia ad me hoc ipso, quo ista scribo, tempore, Nostrorum per litteras relatione delata fuerit, heri videlicet: Deprehensum scilicet Indos, qui ex regione non parùm dissitâ ad Huanca velicanum montem aduehuntur, cùm propè accedunt, monti sacrificare solitos hoc ritu, vt intra domum aliquam conuenientes, ex mayzio, & aliis terræ fructibus, familiari ipsorum alimento, quilibet coram se paruum disponat aceruum: hos autem omnes copulantes, ex iis grandiorem aceruum constituunt, & illum monti suis ceremoniis immolant, ab eo enixè postulantes, ne illis noxius & exitialis sit, vt de more habet, nec tremuli & intoxicati fatalis & lethalis pulueris haustu, sed incolumes ad lares proprios reuertantur. Adeò parùm in istis prouexit fides post diuturnam illius prædicationem, dum importuno huic labori affixi, vix possunt seriò, & cum debitâ ad fidem affectione piâ, de illius necessario ad salutem dictamine cogitare.

Dum Hebræi in Ægypto intolerandis [Intolerandi labores fidei obices.] laboribus affliguntur, periclitatur fides, & in Idololatriæ barathrum eorum plurimi deturbantur. Hinc Deus illis per Ezechielem 23. vers. 8. [Ezech. 23. v. 8.] sic exprobrat: Insuper & fornicationes suas, quas habuerat in Ægypto, non reliquit. Hinc & vitulum in deserto post tot Dei mirabilia à Deo in eorum [Ex Hebræis in Ægypto comprobatum.] patrata gratiam, mirè infideles adorant, quasi Apin Ægyptium, vt boni testantur Interpretes. Videndus P. Cornelius circa Exodi 1. v. 10. & [Exodi 2. v. 1.] Deo quidem de ipsorum agente libertate, Moses hæret, qui ad eam perficiendam mittebatur. Respondens Moyses, ait; Non credent mihi, neque audient vocem meam, sed dicent; non apparuit tibi Dominus. Exodi 2. v. 1. Non credent conturbati animi oppressione durissimâ. Si enim conturbatus animus non est aptus ad exequendum munus suum, munus inquam circa communes & familiares etiam functiones: quomodo aptus ad res fidei sit, vbi supernaturale negotium geritur, & cum iis agitur, qui ad huiusmodi vix quieti & cessantes emergunt, instructionibus iteratis? Apparuit (Gedeoni) Angelus Domini, & ait; Dominus tecum, virorum fortißime. Dixitq́ue ei Gedeon: si Do [Et ex Madianitica seruitute.]minus nobiscum est, cur apprehenderunt nos hæc omnia? vbi sunt mirabilia eius, quæ narrauerunt Patres nostri, atque dixerunt: De Ægypto eduxit nos Dominus? Iudic. 6. v. 12. & 13. Ecce vocem vacillantium [Iudic. 6. v. 12 & 13.] circa fidem, dum plus æquo à dominantibus exercentur. Et oppreßi sunt valdè ab eis. v. 1. Ipsa vi [v. 1.]detur nutare Gedeonis fides, viri fortissimi: quid ergo faciant imbecilles?

Ergo singularis Protector fidei Rex [Felices victoriæ ex profligata Idololatria in Indijs Regi Catholico promittuntur.] Catholicus illam in suis Indis radicandam accurret, durissimi laboris oppressione submotâ: sic victorias sibi de infestissimis poterit hostibus præclaras & frequentes polliceri. Timeo enim ne Idololatria in regionibus istis non penitus extirpata, cursum victoriarum impediat. Victurus Gedeon, & memorabili profectò victoriâ, præ aliis omnibus, quæ in Scripturis sacris celebrantur, ab Idololatriæ expunctione captare jubetur auspicium, cùm ei dicitur: Destruesque aram Baal, quæ est patris tui: & nemus, quod circa aram est, succide. Fecit sicut præceperat Dominus. v. 25. & 27. [Iud. 6. v. 25. & 27.] & Deus pariter, quod promiserat, adimpleuit felicissimâ victoriâ, qualem in Euangelii Luce futuram Euangelicus Vates annuntiat, cùm ait: Superasti, sicut in die Madian: quia omnis violenta prædatio cum tumultu, & vestimentum mistum sanguine erit in combustionem, & cibus ignis. Isaiæ 9. v. 4. & 5. Violenti, & tumultuum excitatores [Isaiæ 9. v. 4. & 5.] inhiantes prædæ, quæ ex Indiis optima transmittitur, feliciter superandi, & totus ille sanguineus apparatus ferro flammaq́ue mactandus. Vbi & Iacobi Iansonlj expositio sic habet: Violentiam Tyrannorum, amor religionis, quasi quidam ignis, absu [Iacobus Ianssonius.]met. Sic illi scribens in Psalmum 47. v. 9. Si ergo Tyranni eò deueniunt per Dei gratiam, vt amor religionis eos quasi quidam ignis absumat: quod de Rege nostro æquum fuerit expectemus, in quo tyrannicum nihil, sed paterna omnia, vnde Augusto feliciùs: spontaneis imperat,

Victorque volentes

Per populos dat jura, viamque affectat Olympo. Virgilius 4. Georgicorum. Absumet eum profe [Virgilius.]ctò ignis religionis, vt zelo fidei exæstuans, eam in remotis hisce terris stabilire curet, idololatriæ reliquiis penitus profligatis. Sic autem hostes [Felix præ alijs in Nouâ Hispaniâ conuersio, quia Indi ad Mineras non compulsi.] suos fortunatissimè superabit, sicut in die Madian: paucis scilicet militibus plures, & Christianis populis pace desideratissimâ restitutâ. Pro quo consideratione dignissimum occurrit id quod in Noua-Hispania felicissimè dicitur obtigisse, in nouis inquam conuersis nullas Idololatriæ reliquias deprehensas. Cuius rationem adducit P. Fr. Ioannes de Silua, suprà fol. 47. pag. 2. & fol. 91. [P. Fr. Ioan. de Silua.] pag. 1. quòd Indi ad Mineras non compellantur. Qui & sol. 46. pag. 1. ex argenti abundantiâ in regno illo per voluntarios Indos educta arguit, vt in Peruuio, & aliis Indicis regionibus, idem sibi possint Reges nostri polliceri. Pro quo item fol. 84. & 85.

CAPVT XIII.

An Reges Catholici securâ conscientiâ indulgere possint aut permittere Indorum seruitium personale.

SEruitium personale specialiter di [Quid seruitium personale sit.]ctum, vt modò de illo disserimus, quoddam est seruiendi genus coactum, ad voluntatem eorum, qui eam sibi licere existimant facultatem, siue quia Commendatarii, siue aliis titulis: ratione quorum aliquem erga Indos exercent dominatum. Itaque aut cogunt seruire semper inuitos, libertatis titulo conseruato, aut certis diebus, tenuissimi victûs stipendio, vt possint diebus aliis suo commodo laborare. Circa hoc

Dico, vti certissimum, sine graui pecca [Non licere resoluitur.]to, & restitutionis onere, id non posse constare. Videndus Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 1. cap. 1. & in Politica lib. 2. cap. 2. Pro quo & militat P. Fr. Ioannes de Silua in Animaduersionibus pro Indicâ gubernatione fol. 26. & toto ferè Memo [Fr Ioan. de Silua.]riali 2. ac præsertim fol. 41. vbi ait in Concilio Prouinciali Mexicano Anni 1583. Patres omnes, [Concilium Prouinciale Mexicanum.] nemine discrepante, distributionem Indorum ad seruitium præfatum iniquam judicasse. Ratio est, quia hoc est genus quoddam seruitutis, à quo Indi sunt prorsus eximij, vt vidimus cap. 11. Item, [Ratio asserti ex Indorum libertate.] quia hoc legibus in speciali prohibitum, de quibus Dom. Solorzanus citato cap. 1. num. 12. & seqq. Ex quo sequitur neque Reges. Catholicos tale genus seruitij indulgere alicui, aut permittere posse, nisi fortè in delicti pœnam, quod & ab ipsis vetitum respectu cuiusuis particularis: nam ad ministeria publica, & Regium famulitium, nihil obstat obligari. Reges namq́ue subditorum sunt Angeli tutelares, & defendere tenentur eos, ne iniuriam ab aliis, nihil tale meriti, patiantur. Et quemadmodùm eos non possunt seruituti totali subiicere, ita neque partiali, quæ sine ingenti eorum oppressione non solet stare communiter; cùm ingens aliàs oppressio, sit violenta diminutio libertatis.

Quia vero aliqui longi temporis vsu se [Neque circa hoc suffragari consuetudinem.] possunt hac in parte tueri, omnis consuetudo circa hoc per easdem est leges reprobata. Et vt non expressè reprobaretur, nihil proptereà juuare illa posset, nisi quòd ratione illius ad maiorem restitutionem, ob multiplicatas per spatia temporum iniurias, tenerentur. Quando enim tale quid inter Christianos visum, vt alii aliorum personali addicantur seruitio, nullo pœnali merito, inter Hispanos præcipuè, vbi inconcussa habentur jura pretiosissimæ libertatis? Non potest quispiam seruitutem in rebus constituere, nisi qui dominus earum est, vt constat ex Institut. de seruitutibus [Instit. de seruitut.] lib. 2. Titul. 3. §. 4. etiamsi seruitute dominium absolutum non amittatur. Quomodo ergo libero [Seruitus in rebus nisi à domino nequit imponi, vnde pro personis arguitur. l. Sancimus.] homini seruitus imponi valeat, qui nullum præter Deum dominum recognoscit? Est autem de rebus ad personas vsitatum in jure argumentum, vt probat Euerardus in Topicis legalibus loco 38. & personæ rebus quibuslibet pretiosissimis præponuntur l. Sancimus Cod. de Sacros. Eccles. & alibi. Sufficiat ergo Indis quòd semper cum metu viuant, hoc enim genus seruitutis est iuxta Horatii [Seruitus est vita in metu.] illud Epist. 16.

Qui metuens viuit, mihi liber non erit vm [Horatius.]quam:

Non illis durius aliud seruitutis genus adiiciamus.

Sed quid Confessarii facient vbi perso [Circa Confessarios difficultas, vbi seruitium personale viget.]nale seruitium perseuerat, obnitentibus quibusdam vrbibus aut etiam Prouinciis, eò quòd dicant non posse aliter ea, quæ ad victum necessaria sunt, ex terræ fructibus, aut re pecuariâ comparari?

Respondeo tales, si in malâ fide sint, nequa [Non absoluendos malæ fidei pœnitentes, & quid de dubijs.]quàm absoluendos, vt est compertum, cuius erit indicium, si de seruitii talis coactione in Confessione se accusent. Si verò vt dubii, Confessarius suo non desit officio, id quod est obligationis aperiens. Quid enim? Dicat seruitium esse licitum? Mentietur. Pœnitentis id conscientiæ relinquat? Non erit id certè conueniens, nec licebit: ideò enim dubitationem proponit suam, vt à Confessario, Claues non solùm potestatis habente, sed scientiæ etiam, dirigatur.

Dices posse Confessarium rationabiliter suspicari, si illicitum dicat esse seruitium, & re [Instantia ex illorum periculo,]stitutionis obligationem aperiat, Pœnitentem nihilominùs contra illius declarationem acturum, ex quo maius in ipsum damnum resultabit, quod euitare Confessarius debet, temporale vnius incommodum spirituali alterius posthabendo.

Verùm hoc non videtur stare posse in casu, de quo loquimur: rogat enim Pœnitens an pecca [cuiusuis eliditur, cum vtili doctrinæ.]tum sit in eo foro, in quo nequit Confessarius responsionem legitimam denegare. Si præsertim confiteatur se sub eo dubio seruitium retinuisse: an scilicet grauiter peccarit, nec ne? Tunc enim graue peccatum est, vt communiter Doctores admittunt. Si enim Confessarius id Pœnitentis conscientiæ remittat, conscientia dubia relinquitur, vt erat anteà, & ita similiter suspicari poterit eum in peccatum relapsurum. Si enim id rationabiliter detectâ veritate suspicatur, multò id erit certius dubio permanente. Et quidem Pœnitens tenetur veritatem inquirere: ergo & Confessarius directè respondere. Videantur Portel Tomo 2. Casu. 45. num. 5. P. Thomas Sanchius lib. 2. de Matrimonio, disp. 38. num. 8. P. Coninck disput. 8. de Sacramento Confeßionis num. 14. P. Layman lib. 3. tract. 6. cap. 13. quæst. 4. num. 7. & P. Palaus Tomo 4. tractat. 23. Puncto 18. numer. 10.

Si autem Pœnitens in bonâ fide fit, & ex manifestatione peccatum graue in retentione [Si bona sit fides, Dissimulare vt Confessarius possit.] seruitii verosimiliter timeatur, poterit dissimulare Confessarius, juxta valde receptam doctrinam, pro quâ P. Palaus suprà num 7. plures adducit, quos & ipse sequitur, sicut & Portel n. 1. & seqq. & circa quam sic loquitur Eligius Bassæus in Floribus Theologiæ Moralis ver. Confessarius 4. num. 18. Quòd scilicet cùm nulla ex monitione [Eligius Bassaus.] speratur vtilitas, & ignorantia inuincibilis est, siue facti siue iuris diuini, naturalis aut humani, non tenetur Confessarius docere, vel monere: immò tenetur in hoc casu tacere propter inconuenientia, quæ inde sequerentur. Et hoc verum, quamuis per ignorantiam peccatum illud sit in detrimentum proximi. Ratio est, quia nulli laqueum debemus iniicere: sed admonere in hoc euentu nihil aliud esset quàm laqueum & offendiculum apponere: nam constitutus in statu bonæ Fidei, Confessarii monitione in malo & periculoso versabitur. Vnde cauere debet Confessarius ne plus respondeat quàm à Pœnitente interrogatur: ad summum contentus sit ipse Confessarius interrogare Pœnitentem, nihilnè sit, quod animum eius grauet, aut conscientiam scrupulosam reddat: quo pacto intelliget an culpatâ ignorantiâ laboret. Sic Bassæus, pro quo & videndus P. Escobar de Mendoza Tomo 2. Theolog. moral. lib. 16. num. 630. Et quod de Confessario dictum est, de Prædicatore pariter asserendum. Si enim in aliquod veniat oppidum, in quo tale aliquid receptum vsu perspiciat, & ex admonitione id [Sicut & Prædicator.] timeat, quod diximus, debet ab admonitione temperare; cùm præsertim monitiones huiusmodigrauia soleant incommoda suscitare. Vnde cùm Augustæ contractus quidam vsurarius inualuisset, quem tamen defendebant ciues, consultus Gregorius XIII. iniquum esse respondit, neque absoluendos, qui ab eo non abstinerent: sed neque in suggestrâ, neque in cathedrâ eam rem tractandam, ne daretur turbis occasio. Sic P. Sacchinus Parte 4. Historiæ Societatis lib. 3. n. 121.

CAPVT XIV.

An Indi licitè possint ad labores alios Reipublicæ vtiles inuiti conduci, vel id debeant sub grauis culpæ reatu Reges Catholici prohibere.

§. I.

Recensentur labores, & diuersæ sententiæ, ac Primò Assertio proponitur.

MVlti sunt tales lege interdicti labo [Diuersi Indorum labores.]res, aut Regiâ facultate concessi, vsuuè introducti, pro colendis scilicet agris, pro pastoritiâ curâ, pro litterarum commercio; aut tabellariatu, pro pannificio, pro ædificiis sacris & communibus, pro viarum hospitiis, pro exportandis rebus ductu & oneribus iumentorum, aliisq́ue: de quibus meritò dubitatum an licitè inuitis imponantur.

In quâ quæstione affirmat Dom. So [Quos licere inuitis negant plures.]lorzanus plures passim doctos pariter ac pios & Religiosos viros se agnouisse, qui Indorum causam agentes, & miseram atque abiectam eorum conditionem dolentes, iniuriasque ac oppressiones, quas sæpè horum seruitiorum occasione patiuntur, coactionem istam absolutè & generaliter damnarunt, qui & Regias aures assiduis litteris & querelis super ea tollenda implere non desinunt. Pro quorum sententia grauia statim, & satis vrgentia fundamenta proponit. Et nihilominùs contrariam amplectitur, vt videri potest Tomo 2. lib. 1. cap. 4. & 5. & in Politicâ lib. 2. cap. 5. 6. & 7. Nouem tamen cautiones omnino seruandas ap [Affirmat Dom. Solorzanus nouam additis conditionibus, quæ recensentur.]ponit, seu mauis dicere conditiones ad coactionis huiusmodi justificationem, scilicet justè dispertiendos inter omnes labores, vt non quidam nimis onerentur, aliis otiantibus: vt seruitia sint consueta & moderata: vt propriis commodis priùs consulere sinantur; vt robusti tantùm, & post annos plenæ pubertatis, senibus, fæminisque prorsus exclusis: ne longiùs à suis oppidis abducantur: vt salarium competens in manu propriâ soluatur: vt moderato pretio ea, quæ ad vitæ sustentationem necessaria sunt, in locis, vbi laborauerint, possint inuenire: vt in publicam vtilitatem designatos in priuatam nullus traducere permittatur, aliis vsibus applicando, & quandoque vendendo: vt circa fidem, & Christianam professionem nullum accipiant detrimentum. Quibus luculenter exornatis, sic subiicit, n. 97. cap. 5. citati. Quoniam omnes superiores leges & cautiones ad vnguem seruare in tantâ hominum rerum, prouinciarumq́ue diuersitate ac peruersitate, Magistratuumq́ue distantiâ, difficilè est; illis autem non seruatis, Indorum ad prædicta seruitia coactio non iniustiitiam tantùm, verùm tyrannidem quoque aut rapinam redolere videtur; meritò video plures doctos, pios, & graues viros, in eâ consulendâ aut approbandâ, hærere pariter & horrere; ipsumq́ue supremum Indiarum Consilium (quod non minori prudentiâ quàm pietate refulget) ita variè, & semper quidem parcè & strictè super hoc articulo rescripsisse. Hæc ille. Pro quo & in Politicâ pag. 105. Col. 2.

Quibus sanè doctissimus vir id, quod [Sed illius placitum sibi non constans demonstratur.] ædificauerat, videtur penitus demoliri. Ait enim amplectendam affirmantium sententiam sub conditionibus antè visis. Atqui eôdem attestante, conditiones tales sunt seruatu difficiles, & iis non seruatis in tyrannidem incurritur: ergo sententia talis nequit sustineri. Consequentia est legitima: quia id, ex quo in tyrannidem facilè prolabi potest, nequit tutâ conscientiâ permitti, vt est cuiuis sanè sapienti manifestum. Præterquàm quòd paria sunt aliquid esse impossibile, & multùm difficile. l. Apud Iulianum §. Constat. C. de legat. 1. Pro quo [L. Apud Iulianum.] & alia apud eumdem Cap. 4. cit. num. 109. Si ergo difficilè est, & valdè quidem difficilè, vt experimentis est innumeris comprobatum, conditiones seruari prædictas, impossibiles debent profectò reputari. Ex quo sequitur prædictam sententiam locum habere non posse, cùm impossibilia requirat; & prætereà impossibile esse non incurri tyrannidem; cùm sit impossibile poni illud, per quod certum periculum tyrannidis tolleretur. Quibus præiactis

Dico Primò. Licitè possunt Indi ad [Assertio 1. licitam esse compulsionem, si moderatio adhibeatur.] labores aliquos Reipublicæ inprimis necessarios Christianâ moderatione compelli, juxta dicta superiùs. Sic P. Acosta lib. 3. de procurandâ Indorum salute cap. 17. & plures alii non minùs pii, docti, & prudentes Theologiæ ac Iurisprudentiæ Professores, vt testatur Dom. Solorzanus Cap. 4. cit. num. 48. & in Politicâ. pag. 87. Col. 2. Quod & ipse adeò robustè & eleganter probat, vt de verisimilitudine, ac morali ferè euidentiâ vix dubio locus relinquatur. Et verò Fr. Ioannes de Silua, [Fr. Ioan. de Silua.] qui in Animaduersionibus pluries allegatis contra personale seruitium acerrimè præliatur, illud in Peruuio admittendum asserit, si fiat vt in Chilensi regno, cum piâ scilicet tractatione, etiamsi aliqualis compulsio interueniat. Sic fol. 67. & [Probatio à legibus, & ratione.] 68. & generaliùs fol. 86. & 87. Quod & leges Catholicorum Regum nostrorum mihi validè persuadent, cùm à piissimis, & post consultationem iteratam ac sedulam, sint profectæ pectoribus: de quorum præsertim erga Indos beneuolentiâ multiplicia extant argumenta. Et prætereà est ratio penitus irrefragabilis: nam vasalli liberi possunt ad opera Reipublicæ necessaria compelli, quæ per alios præstari commodè nequeunt, cum eâ moderatione, quam lex naturalis & Christiana præscribit: ergo & Indi, etiamsi liberi. Antecedens est certum: nam vasalli sunt membra Reipublicæ: ergo vt talia seruire in necessariis debent. Cùm ergo debeant, ad Principem spectat eos iuxta necessitatis diuersa genera cum debitâ moderatione compellere. Et quidem potest Princeps subditorum vitam in bello exponere, vt cum communi sententiâ obseruat P. Lessius Lib. 2. cap. 4. num. 58. pro quo & videndus Diana Parte 6. tractat. 4. Resolut. 25. & Caramuel [Ex dominio jurisdictionis, quod definitur. Caramuel.] in Theologia morali num. 60. vbi sic definit dominium iurisdictionis: Est ius publicum conseruandi communitatem, quæ dicitur subesse tali dominio, simulque destruendi quemcumque inuasorem; & hoc in commodum Reipublicæ. Taleque Regi concedimus in singula membra Reipublicæ, tale in omnia subditorum bona, tale in omnium actiones; publico prospicere bono, legibusq́ue directiuis, coactiuis, & pœnis etiam capitalibus, omnia damna sibi commisso populo imminentia tenetur auertere. Hæc ille. Sicut ergo cùm bellum imminet, compelluntur Hispani, & non Indi, quia illi præ istis idonei: ita ad alia, quæ meliùs ab Indis præstari possunt, & communi bono congruunt, illi præ aliis possunt, debentq́ue compelli.

§. II.

Assertiones aliæ pro Indorum operis, magis in speciali.

DIco secundò. Pro agriculturâ con [Assertio 2. pro agricultura.]uenienter possunt compelli. Indi, congruâ laboris mercede, & opportunitate temporis assignatâ. Sic citati: & constat, quia occupatio hæc omnium est maximè necessaria ad vitæ sustentationem, circa quam à nostris est Regibus opportunè prouisum. Videndus Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 1. Cap. 7. & in Politicâ lib. 2. cap. 9.

Illud difficile, quod ad salarium spectat; vi [Circa tenue salarium difficultas.]detur enim tenue, cùm duplo maius voluntariis soluatur agricolis, ex quo apparet illud neque infimi attingere quantitatem. Accedit alimenta etiam esse tenuia; solùm enim mayzium tostum, aut aquâ ferè merâ decoctum, quotidie tribuitur: vnde isti coguntur toto sui laboris tempore pane & aquâ jeiunare. Quod scimus loquimur, & quod vidimus testamur. Et mirum quidem est, quòd cùm rerum omnium pretia supra modum excreuerint, & omnium artificum stipendia sint majora, in solis Indis ad laborem ex laribus propriis & patriis extractis, labor æqualem æstimationem jam pridem taxatam retineat, quam voluntarij, prout illis fuit visum, adauxerunt. Videntur ergo justitiæ leges exigere, vt circa hoc Regia prouidentia disponat quod facto opus est, ne Deus in terras modis iniquis ex [Proptereà infaustæ sationes.]actas noua maledicta congerat, & pro pretiosis fructibus spinas faciat & tribulos germinare. Hinc admonet Spiritus Sanctus Eccli. 7. v. 3. verbis illis: Fili, non semines mala in sulcis iniustitiæ, & [Eccli. 7. v. 3.] non metes ea in septuplum Et Osee 4. v. 13. Arastis impietatem; iniquitatem messuistis, comedistis frugem men [Osee 4. v. 13.]dacij. Quæ licet ad mysticum sensum communiter referant Interpretes, eum etiam habere possunt, quem intendimus. Comedere autem frugem mendacij quid sit, benè P. Cornelius exposuit di [Et fruges mendacij.]cens fruges & fructus dici mentiri, cùm tantum non reddunt, quantum in germine promittebant: puta, cùm seges siccitate vel aurugine in agro deperit, aut in horreis à vermibus, aut vento, aëreúe corrupto atteritur, consumitur, & euanescit. Et huiusmodi diuinæ maledictionis effecta passim videmus.

Dico tertiò. Similiter est de pastoritia [Assertio 3. de pastoritia cura præcedenti similis.] cura dicendum. Circa quam Dom. Solorzanus Lib. 1. citato Cap. 9. num. 23. & seqq. & in Politica pag. 122. Col. 1. piè & sapienter obseruat salarium Indis pastoribus assignatum, eorum esse labori valde improportionatum, & minus multò quàm agricolis dari solitum, iuxta taxam stabilitam: quia sic arbitratus prudentissimus aliàs legislator; videtur sanè deceptus, existimans pastores, dum greges in pascuis quietè pabulantur, aliquid posse, quod quæstum aliquem præstet, operari. Quod cùm ad Reges nostros esset delatum, pietate solitâ de maiori stipendio prouiderunt. Video autem gregum dominos ingenuè fateri, non posse ex pacto genus hoc commercij sustineri, quia suorum est perexiguum. Quæ fortè querela ad Regias aures perueniet; nec tamen proptereà ab incepto desistendum: licet enim huius generis minus aliquid sit; id tamen erit, quod sustentationi sufficiet, frugali inquam: & quod ex hoc fortè defecerit, potest alimentorum aliorum copiâ suppleri. Poterit etiam Regia Maiestas, vt pristina abundantia non desit, gregum dominis aliquid de vectigali exactione remittere; quod eius erit piâ & magnificâ prouidentiâ dignissimum; vel aliter post sapientium consilium prouidere.

Dico quartò. Pro itinerantium com [Assertio 4. de labore in hospitiis viarum. Vti de tenuitate salarij pro custodibus bestiarum.]modo licitè Indi compelli possunt in hospitiis deseruire. Videndus Dom. Solorzanus suprà Cap. 11. & in Politica Libr. 2. Cap. 13. ad finem. Neque circa illud videtur esse specialis difficultas, nisi quòd bestiarum custodibus nimis est tenue salarium assignatum. Misero enim Indo, qui per noctem, frigoribus & sæpè imbribus aut niuibus horridam, sub Ioue profectò frigido, & apertis camporum spatiis, oneraria, & sessoria iumenta custodiuit, regalis vnus tribuitur, cùm sit labor ille multò ampliùs æstimandus. Debent ergo Reges Catholici circa hoc etiam curam & pietatem suam extendere; cùm sit etiam consideratione dignissimum hospitia quamplura esse Indorum subsidio destituta, ob eorum penuriam; vnde labor iste mercium similitudine ponderandus, quæ fiunt ob raritatem pretiosiores. Quamquàm & raritatis huius alia reddatur caussa; quia [Viantium inhumanitas condemnata.] videlicet ab itinerantibus Indi præfati inhumanè tractantur, incommodorum tædio; & diuino ac humano timore posthabito, iis in locis, vbi non habent miseri pusillitatis ingenitæ defensorem. Cumque essent in agro, consurrexit Cain aduersus fratrem suum Abel, & interfecit eum: Genes. 4. vers. 8.

Præfata etiam hospitio deseruientium [Vt sarcinas exportent an cogi possint.] raritas effecit, vt id, quod iam pridem erat in vsu apud nos, in desuetudinem ferè abierit, quòd scilicet Indi onera quædam ex hospitio vno ad aliud portent. Quod quidem licitè fieri posse censent aliqui, quos adducit & sequitur Dom. Zolorzanus Cap. 11. n. 11. & seqq. & in Politica suprà §. 4. & seqq. Quia tamen visum est nostris Regibus inhumanum, pluribus id rescriptis abrogarunt, apud citatum videndis Auctorem. Quibus non obstantibus prædicta sententia procedit, quia illius propugnatores existimant in aliquibus regionibus vix, aut ne vix quidem posse onerationem istam excusari. Neque credibile esse Reges nostros hanc itinerantium molestiam peruidisse, aut peruisam non curasse. Congruâ deinde mercede labori solutâ, & onerum moderatione prouisâ, non videtur locus scrupulo superesse, cùm Indis de more sit oneratis iter agere, & illud sanè longinquum.

§. III.

Duæ aliæ Assertiones cum resolutione vtilis quæstionis.

DIco quintò, Pannificij officinæ non si [Assertio 5. circa pannorum officinas, quarum incommoda referuntur.]ne grauibus Indorum incommodis conceduntur: vnde non immeritò à Regibus nostris sæpiùs prohibitæ: licet aliàs etiam concessæ cum moderationibus numquàm obseruatis, neque vspiam obseruandis. Quando enim Indi inuoluntarij sunt, officinæ dictæ in diros carceres conuertuntur, & pro diurnis pensis seruorum more tractantur. Negari profectò nequit pannificia huiusmodi valde vtilia Indicis esse Prouinciis; sed vtilitas hæc aliis potest modis obtineri, si videlicet officinæ tales concedan [Vtilitas quomodo possit aliter obtineri.]tur iis, qui eas intra vrbes habere voluerint, voluntariis operariis conquisitis. Quo pacto multis pauperibus fæminis subueniri posset, quæ in lanificio possent vtiliter occupari. Ad quod etiam seruire possent Æthiopes, ex quorum societate cum Indis non possunt ea damna timeri, quæ Reges nostri cauenda penitus censuerunt; & tunc contingent, cùm extra vrbes talis concursus habetur; & coguntur præfati intra eosdem parietes diutiùs commorari. Et arbitrium hoc circa officinarum talium permissionem aliqui rerum Indicarum experientissimi vti commodissimum comprobarunt, super quo & scripta longiuscula prodierunt. Neque obiiciat quispiam visitatione frequenti inconuenientia dicta offi [Visitatione non vitantur incommoda, Regiis schedulis non seruatis.]cinarum huiusmodi posse vitari; hoc enim facilè dicitur sed non facilè adimpletur, sicut alia, quæ pro subleuandis Indis à Regibus nostris sanctissimè nouimus constituta. Circa quæ Dom. Solorzanus cùm multa dicat & piè, & eruditè suprà Cap. 10. & in Politica Cap. 12. cum Regiarum schedularum inobseruantiâ concludit. Dum ergo permissio præualet, ad conscientiæ tribunal caussa est ista penitus reuocanda. Non probat [Quid de pueris.] ille pueros decennio maiores ad labores textrinæ distribui. Sed cum id ordinationes regni permittunt, circa hoc velle scrupulum iniicere, est voces, vt dicitur, fundere in deserto.

Dico sexto, Distributio Indorum, vt [Assertio 6. de distributione Indorum ad domestica priuatorum ministeria. Et quid non liceat.] priuatis seruiant, in domesticis ministeriis debet penitus prohiberi. Sic factum à Regibus nostris, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Lib. 1. Cap. 2. & in Politica Lib. 2. Cap. 3. & quia strictæ circa hoc prohibitiones nondum fuerant exactæ executioni mandatæ, hoc ipso tempore, quo hæc scribo, executio à Rege nostro efficaciter intimata, pro quâ Excellentissimi Comitis Albæ de Aliste Peruuiani Proregis cura peruigilat, &, vt credo, negotium hoc feliciter absoluetur.

Occurrebat autem circa hoc, stante di [Difficultas circa redemptionem laboris pretio ab Indis reddito.]stributione præfatâ, quæ & forsan alicubi perseuerat; quotidiana quæstio, an scilicet Indi possint ministerium dictum pretio redimere, quæ & pro huiusmodi aliis potest deseruire. Et posse quidem Indos ipsos dubitari nequit: quiuis enim suam potest redimere vexationem: quod videtur etiam verosimile ex parte eorum, ad quos seruitij vtilitas pertinebit. Illud tamen difficile, an supra pretium ab ipso, cui ministerium exhibetur, pro eôdem assignatum, recipi aliquid possit. Et vsus affirmantem partem approbauit, quia si ministerium tale à voluntario sit famulo, loco obligati, exhibendum, pluris profectò constabit, & ita qui seruitium suum pretio redimit, hos debet maiores sumptus compensare. Exempli gratia, Indus lignationi pro coquinæ commodo destinatur, vt quotidie fascem lignorum adducat, qui in vrbe sex aut octo regalibus venditur. Qui ergo vult laborem redimere, totidem exhibet, vnde dierum continuatione nimis quantùm redemptionis pretium excrescit; cùm tamen ipse pro labore duos tantùm regales accipiat.

In quo tamen manifesta iniustitia deprehenditur: Nam si labor seruientis huius tan [Iniustitia in eo detecta ex parte eorum, cui labor exhibetur.]tum valet quantum soluit: ergo pretium eidem assignatum, cùm personaliter seruit, duorum scilicet, & vnius aliquando regalis, iniustum est, cùm infra dimidium sit: neque quisquam potest pretij diminutionem stabilire, quod commune est, in pauperum ac miserorum præiudicium, vt est doctrina communis.

