Quando ergo Portugalliam inuasit, non minùs iustitiâ, quàm ferro copias immissas armauit, armatus & ipse Dei adinstar, de quo Sapient. 5. v. 19. & 20. Induet pro thorace justitiam, & accipiet pro galea judicium certum. Sumet scutum inexpugnabile æquitatem. Quo iustitiæ iure recognito statuit Henricus regnum ipsi sub quibusdam pactionibus tradere, quas recenset Ioannes Antonius Viperanus in Historiâ de obtentâ Portugalliâ, vbi & illud speciale. Christophorum Moram ad se accersit; ait velle se certis pactionibus regnum Philippo tradere: rogatque an jus vllum procuratorium in hac re habeat: ille jus, quod habet, profert. Sed quia inualidum videtur, aliud à Rege Philippo mitti postulat, quod mox missum. Sic ille: pro quo & citatus Conestaggius multa Lib. 4. Qui quanto cum scrupulo Rex Philippus eo in negotio processerit, vt jus, quod ipsi adstruebant multi, penitus inclaresceret, expendens, hæc inter alia scribit: Cùm autem etiam in modo agendi conscientiæ suæ rationem habere vellet, jam ante exquisiuerat de hac resententiam Fratris Iacobi Chiauesij (de Chaues) Confessoris sui Ordinis Prædicatorum, & nonnullorum aliorum ex præcipuis eiusdem Ordinis. Verùm cùm nondum horum judicia ipsi satisfacerent, nec in sola Dominicanorum opinione acquiescendum esse putaret; rem cum aliorum Ordinum Monachis etiam communicaturus, misit vnum ex Ordine Minorum, qui de toto negotio omnes paullò celebriores totius Hispaniæ Theologos consuleret. Quod cùm ille diligenter fecisset, & quæstionem hanc non tantùm Præsulibus, & publicis ac ordinarijs Theologiæ Professoribus, verùm etiam Iesuitis & Franciscanis examinandam proposuisset, magno consensu omnes pronuntiarunt, cùm jus Regis adeò esset manifestum & liquidum, illi nihil aliud agendum restare, quàm vt illud Regi Henrico, &c. Sed Henricus lentiùs agit, & dum cunctatur expirat.

Pro eodem P. Diana Tarte 10. ad sinem Tractatu de potestate ex authorandi Reges Resolut. 10. vbi Christophorum Besoldum Germanum Iurisconsultum suâ in facultate doctissimum loquentem inducit, & modum à Rege Philippo in causæ dictæ prosecutione seruatum, qui pro typo omnibus Christianis deberet esse Principibus, exactissimè proponentem. Sed omnium elegantissimè Iustus Lipsius Lib. 2. de monitis & exemplis Politicis, Cap. 3. rem est istam prosecutus, qui audiatur dignissimus, vir integerrimi iudicij, & minimè labe adulationis infectus, dum sic loquitur post enarratam electionem Ferdinandi Castellæ Infantis in Regem Aragoniæ: Pulchra electio, & quam in manu Lusitanorum erat nuper imitari. Nam plures Regnum illud mortuo Sebastiano competebant, suis quisque titulis. Philippus Rex Hispaniarum, Alexander Parmæ Dux liberorum loco, Ioannes Dux Brigantiæ ab vxore, Antonius notus, sed qui legitimum credi se volebat. Concurrebat & Regina Galliæ, Catharina Medices, vetusto & obsoleto titulo à Comitibus Bononiensibus repetito. Rex senex Henricus mederi futuris malis poterat, & velle videbatur; sed fortior animus deerat, & cunctantem mors occupauit. Sed & post eum quinque Gubernatores electi, & vndeni judices, tarditate aut frigore peccarunt: & quamquàm proni in Philippum Regem, non ausi jus ei adscribere, ob populi studia dissentientis. Quem secum ferè Antonius fecerat, & plenis velis per plebeias illas vndas ferebatur. Ita factiones, dißidia, & denique arma. Quæ tamen priusquàm Philippus inferret (& parata habebat) pro suo ingenio leniter ac tardè agere, legationibus quàm legionibus velle rem conficere: à vi quidem adeò alienus, vt cùm Antonius ille, caput turbarum, eiectus ab Henrico Rege, in Castellâ esset, & in Cœnobio quopiam D. Benedicti, gnaro Rege Philippo, latitaret; ille nec extraxit, nec reppulit, cùm in illo velut torre extinguere incendium surgens posset. Simile in alio Competitore Duce Brigantiæ, cuius filium captum à Mauris, in felici illo prælio, redimi per legatum suum curauit, & eumdem jam in Hispaniâ, cùm essent qui in omni vi & via retinendum censerent, immò retinerent; ille firmus in quietis Consilijs, & jure suo nixus, liberum dimisit. Sed neque sic, cum alij arma pararent aut caperent, inuasit, aut eiecit, sed ante omnia jus suum disputari à Theologis, & Consultis eius fecit; jamque de eo certior copias promouit. In limite erat Lusitaniæ, & omnis mora noxia: tamen iterùm moratur, iterumque peritos conuocat, & per Deum & Fidem obtestatur, liberis vocibus sensibusque edicerent ecquid juris sui esset: hoc non cupere se modò, sed jubere. Omnes vno ore jus affirmarunt. Tunc denique Ferdinandus Dux Albæ inuasit, & septuaginta dierum spatio Lusitaniam totam subijcit, vno prælio Antonio, qui Regem se ferebat, pulso. Si tamen prælium dixerim, veterani exercitus cum semiarmi & vrbana turba congreßionem. An nos paullò minùs quingentos avulsa Lusitania fuerat à reliquo suo corpore: redijt, vt retuli, sed cum admiratione aliqua eorum, qui attendent in re tam opportuna, vtili, facili, cunctatorem Philippum sic fuisse. Imitentur Reges, nec temerè ambitio ad arma impellat. Hæc Lipsius ad obturandum os Maritimi illius, & aliorum eiusdem farinæ hominum loquentium iniqua.

Nec prætereundum extat Lib. 1. Cap. 5. vbi singularem diuinæ Prouidentiæ dispositionem in successione istâ perpendit, & post alia sic concludit: Viginti duo erant, qui Philippum Regem anteibant, & succeßione legitimè arcebant. Et tamen quò Fata vocabant venit & succeßit. Præmortui omnes illi sunt. Quid? Nisi vnum facerent Hispaniæ totius caput. Magnus fauor Numinis, nec semel in hac gente (Austriam dico) se ostendit, quæ per hæreditates, & aduentitia incrementa ferè creuit. Sic ille, qui Fati nomine quid intelligat, sic Christianè exponit initio Capitis: At tu, qui Deum, & Religionem colis, etiam Fatum, id est Prouidentiam, decretumque diuinum, &c.

Longè ergo à Christiano illo pectore fuit, quod apud Lucanum legitur Lib. 1. de Cæsaris bello contra Romanam Rempublicam loquentem:

Mensuraq́ue juris
Vis erat.

Non tale illud:

Iustos Fortuna laborat
Esse Ducis motus, & caussas inuenit armis.

Sed non tales profectò caussas, vt in casu nostro, vnde Magnus Philippus armis possessionem moliens, & in ipsis regni portis, Pace-Iulia, constitutus, cùm ibidem ob superuenientem morbum in præsentissimum vitæ periculum incidisset, & desperata illius vita communiter haberetur, nullo circa expugnationem scrupulo hæsit, aut ab ipsa abstinendum judicauit. Et tamen erat ille conscientiæ suæ obseruantissimus cultor & custos: id, quod in eo maximè credendum articulo, cùm Regis regum, & Domini dominantium tremendo se Tribunali sistendum verebatur, vbi de regno cœlorum vertebatur quæstio, quod ob terrenum relinquendum alijs, amittere velle, aut aperto amittendi se exposuisse periculo, ingentis quidem imprudentiæ, immò & insaniæ esset; vnde à prudentissimo, non humana & Politicâ tantùm, sed Christiana etiam prudentia eximio Philippo penitus alienum.

Iam quid ad hæc scriptor ille? Dolendum sanè in libris exaratas calumnias sine spe restitutionis excurrere, vt hinc scribentes modum in dicendo perdiscant, præsertim cùm in viros magnos calamus stringitur, omni quandoque gladio pernicialior. Sed inclyti illius Monarchæ adeò celebris gloria est, vt sperare liceat nebulonum dicteria vi tanti luminis opprimenda: sicut & quod Lib. 2. Cap. 7. ab eodem scriptum non sine iniuria veritatis: sic enim ibi: Flauiobrigæ muri tormentis nostris disiecti, nemine propugnante, solitarij jacebant: non audacia militi nostro deerat, sed obsequium & concordia. Hinc hosti animus redijt, nobis metus: quod momento quæsiueramus, momento amisimus, mutataq́ue fortuna victi, qui modò victores eramus. Sic ille, qui Flauiobrigam vocat, quæ vulgo Fuencerrabia, & Latinè scribentibus Fontirrabia, Fonterrabia, Fontarrabia, Fons-Rabia, FonsRabidus, & Fons-rapidus. Quam & Lib. 1. Cap. 32. num. 94. vocari ait Phlasiobrigam. Et in numero respondente in fine Capitis, vbi vulgaria Portuum Hispaniæ nomina congerit, Rhabidam vocat. Sed Flauiobrigam, de quâ Plinius Lib. 4. Cap. 20. Alij de Flauiobriga aliter, de quâ, & de Bilbai laudibus Arnaldus Oihenartus in Notitia Vasconiæ Lib. 1. Cap. 8. vbi & Coloniam nouem ciuitatum affirmat, à Fonterrabia diuersam diligentiores rerum Hispanicarum testantur scriptores, & Bilbaum esse, nobilissimum Cantabriæ totius emporium, videri apud Philippum Cluuerium potest Lib. 2. Introductionis Geographicæ Cap. 3. cui multùm me debere natura voluit inde patre destinato. Ad rem iam.

Quòd muri disiecti tormentis Gallicis, verissimum sanè; neminem autem propugnantem extitisse, falsissimum. Sic enim strenuè & fortiter à ciuibus actum, vt propugnatio diuturna antiquam Numantiam & Saguntum Gallorum oculis præsentarint: donec Hispano superueniente exercitu soluta est obsidio, & de hostibus, numero, equitatu, ac tormentis & propugnaculis superioribus, memoranda sæculis omnibus victoria reportata. Et posset merito Poëtarum aliquis Fontem Rabiam Triumphantem Leucatæ Triumphanti opponere, in quo amænioris Poëmatis argumentum. Sed sunt Hispani agendorum quàm dicendorum artifices meliores. Et quidem quod versibus non celebratum adhuc (ni fallor) exactissimâ tamen est narratione vulgatum, successibus omnibus per dies singulos adnotatis, vulgari priùs sermone, & Latino deinde, eoq́ue pereleganti à P. Iosepho Morete ex nostra Societate, hostibus, vbi illa digni, ingenuè exhibita laudatione. Quod de obsequio & concordia in Gallico desideratis milite, vnde animus Hispanis redditus, metus illis, ex quo victoriæ felicitas, si solatio eorum prætenditur, sic vt velint, numquàm enim in talibus excusatio deesse solet. Illud certum de tali obsequij & concordiæ defectu nihil Hispanis innotuisse militibus, & in concordes ac obsequentes exercitum pro soluenda obsidione formatum pariter irrupturum: sicut & in obsidione Ilerdæ, Tarraconis, & alijs accidit, in quibus victoriæ nequeunt similibus defectibus obscurari. Nec nouum illud, cùm jam pridem ita scripserit Lucius Marinæus Siculus Lib. 3. de rebus Hispaniæ circa initium: Fons-Rabia Gallis obstaculum & pernicies. Vt non sit opus antiquius illud exemplum produxisse, cùm capta & incensa à Gallis Roma, Camillus aciem in semirutæ vrbis solo instruit, primoque concursu haud maiore momento Galli fusi sunt, quàm ad Albiam vicerant. Quid post fugam redintegrato bello? Ibi cædes omnia obtinuit, castra capiuntur, & ne nuntius quidem cladis relictus. Sic ex Liuio, Plutarcho, & Floro P. Salianus Tomò 5. Ann. 3665. num. 5. Quia verò in obsidione prædictâ nobilis vir Didacus Butronius, qui ex Peruuio in Patriam redierat diues, & pro auertendo ex muralibus cuniculis damno probè instructus, dum pretiosis metallis eruendis incubuit, Prætorem militarem agens eximium contulit industriâ, manu, constantia, largitate, ac moderatione momentum; quod de illâ à nobis dictum non debet penitus extraneum à consideratione Indiarum æstimari. Hinc exportati octodecim illi octi-regales, quos ille defecturiente plumbo in pilas archabusiarias obtulit, daturus sanè, nisi Deus eâ liberalitate, & in Regem ac Patriam fide contentus, meliùs aliquid, opportunè nostro superueniente exercitu, prouidisset.

Claudendum narratione alia, quæ & ad Indias Occidentales spectat, & ab Scriptore præsato, fide solita, eisdem Libro & Capite continetur, vbi de Marchione Bressero viginti & vni nauibus Præfecto scribit quòd cùm intellexisset Hispaniam classem 36. nauigiorum, inter quæ Galiones Regij duodecim, in Occidentalem Indiam bella facturam, medio Gadiræ in portu tempestatem sustinere: quamuis impar numero, egredientem tamen, & altum capessentem aggressus, ipse Prætoriam hostium nauim sundo mersit, Galiones quatuor per lembos incendiarios combußit, obscuraque in nocte secutus ignes, quos vt tota claßis coiret, & succurreretur mutilis nauibus, fugientes excitauerant, cum caducas naues absorberet mare, &c. Reliquiæ claßis Hispanicæ, malis, velisque, & gubernaculis amißis, militibus verò M D ferro, fluctibus, igne consumptis, in portum, vnde soluerant, sese receperunt, & nunc omissa nauigandi in Indiam Occidentalem deliberatione, salui vota superis soluunt, quibus se inter pericula obstrinxerant. Hæc illa, Gallica humanitate & vrbanitate subiuncta, iis in naues eorum receptis, qui mersis Hispanicis, cùm manifesto vitæ periculo fluctuabant, in quibus à veritatis portu plurimùm constat aberratum.

Res sic habuit. Naues erant triginta Gallicæ, & sex insuper incendiariæ. Hispanicæ omnes 26. ex quibus Galiones decem, duæ minores præcursoriæ, reliquæ onerariæ, cum duobus præsidiariis. Pugnatum est vento à Gallis prærepto. Galio Regius, in quo Marchio de Cardeñosa Præfectus, iniecto igne disperiit, & cum eo Marchio ipse, sacerdoti ex Societate ipsis in fluctibus pariter anhelanti peccata confessus, qui ad portum felicius enatauit. Et ea sola nauis, non quatuor, vt in narratione, combusta. Quid si & totidem fuissent? an multùm inde, vnde possit fortitudo Gallica gloriari? Prætoriæ incendiaria nauis (non lembus) applicita, ferreo proræ iniecto retinaculo, cùm septem illam aduersariæ circumdedissent, quæ ad pugnandum cominùs, ferreis innexæ manibus, inuitatæ, neutiquam annuerunt. Et conflagrare quidem Prætoria cœpit, fatali sicut alia, de quâ diximus, incendio peritura, nisi Deus peculiari prouidentiâ, ob quatuordecim Sanctorum Martyrum preces, quorum corpora Romanis ex Cœmeteriis extracta legitimâ auctoritate à Patribus Societatis in Peruuium deferebantur, & in templo D. Pauli Limensis Vrbis, vbi hæc scribo, pretiosis sunt thecis & loculis collocata, ignem grassantem dimouisset. Globus enim tormentarius ex quadam Gallica displosus naui retinaculum incendiariæ disrupit, inter illam & Prætoriam euolans, hamato frusto in Prætoriæ prora relicto: & ita incendiaria ad eam distantiam, Numine fauente, disclusa, vt nocere ampliùs non posset, vnde & locus datus restinguendo igni, & cum hostibus tormentorum displosione, dum aliter renuerent, præliandi.

Falsum ergo est Prætoriam fundo mersam; in quâ vir præclarus & strenuus D. Hieronymus de Rojas y Sandoual Generalem Ducem agebat. Et de Gallica classe jam ille ante egressum certior factus, vespere diei pugnæ proximi, cùm à nautico speculatore sex fuissent naues adhorizontem peruisæ, cras, inquit, plures erunt, certum numerum exprimens, quem probè nouerat, & poterat tunc securè portum repetere, sed indignum duxit Hispanicâ fortitudine certamen, licèt non paribus armamentis, detractare. De insecutione fugientium nauium accensis ignibus, & caducis à mari absortis quod dicitur, inter fabulamenta numerandum; quia neque absortæ illæ & vna tantùm ex præcursoriis, quas Pataches Nostri dicunt, & aliqui benè Latini Celoces, licèt remis careant, quibus olim instructæ in vadum Hispanici littoris, cui ab arenis crassis nomen, impegit. Et quidem si insecuti fugientem, quomodo non assecuti, & circa portum albescente die prælium instauratum? Numerus amissorum militum à quo potuit cœca illa in nocte ita exactè computari? Ex Galione Marchionis Cardeñosa euasêre quamplures, ex aliis desiderari non multi potuerunt, cùm ad conserendas manus non fuerit deuentum. Ex Prætoria fuêre triginta, ab aduersarijs septem, vt diximus, impetita, & ex omnibus ad quadringentos. Omissam nauigandi deliberationem non fuisse, ipsa post duos menses repetita nauigatio demonstrauit. Quòd autem interim soluta superis vota fuerint, quibus se inter pericula obstrinxerant, quis accuset, quandoquidem leuia non fuêre pericula, non iam cum hominibus, etsi hinc etiam illa, sed cum igneis monstris præliaturis?

Circa Caput II. in fine.

VIdeantur quæ ex Thoma Bozio posita num. 19. de parùm felicibus expeditionibus Gallorum & Britannnorum circa Indias, eò quòd sine Pontificiis auspiciis. Vt nonnullorum Hispanorum excessus nimi; quantùm ab exteris scriptoribus proclamati, de quibus ibidem, non debeant vt noui & insoliti, & velut argumentum iniustæ occupationis assumi, videant Galli quid ab ipsis in Belgio actum, dum iustam inuasionem, suis obsecuti ductoribus, arbitrantur.

Templa antiqua ruunt veterum decora alta parentum,
Virginibus non ipse pudor, non matribus ætas
Præficit. Heu! Terras fugiens natura reliquit.

Sic Otho Zilius in Cameraco ab obsidione liberato. Quid apud Fonterrabiam, vbi Sacellum Virginis in stabulum versum, citatæ narrationes exhibent. Vt de Teslimontio taceamus, in quo sacrilegium perpetratum facinus cuius meminisse animus exhorrescit. Et hæc omnia minimè annuentibus Christianissimis Regibus, sed dolentibus, & damnantibus constat accidisse. Nec tale quidquam poterit Indicis Conquisitoribus exprobari. Sed de his satis.

Circa Caput. VII.

Ubi de Digniorum electione, ad Ecclesiastica præsertim Beneficia.

P.Diana Parte 8. Tract. 7. Resol. 83. circa Principes habentes liberam prouisionem, vt sunt Pontifices, Reges, & alij supremi, communem sententiam affirmatiuam proponit, & eidem subscribentem Cardinalem Lugo. Pro qua & stat Magister Lezana Tomo 1. Cap. 15. num. 12. & Tomo 2 Cap. 13. n. 13. Negatiuam item vt probabilem ex Trullench, & P. Reginaldo, quam & Machadus communiorem, & magis receptam potestatur, & sic concludit. Sed, vt verum fatear, non videtur recedendum à sententia Cardinalis Lugo, quia ferè semper digniores in promptu haberi & cognosci possunt. Hæc ille. Si ergo non habeantur in promptu, omnes videntur circa electionem digni, vt scilicet sit illa licita, & sine scrupulo facienda, conuenire. Quod pro Indiis militare constat, dum ad Officia, & Beneficia in ipsis, qui non sunt cogniti aliàs, eliguntur. Errabitur ergo sæpiùs. Fateor, & vtinam inter dignos & digniores tantùm error nec se ad indignos extendat, quod in primariis dignitatibus perdolendum. Orandus ergo Dominus messis ab eo, qui recta diuinæ gloriæ intentione perducitur, vt electiones dirigat, sicque mittat Operarios in messem suam: non enim rectæ intentioni deerit, qui dat & velle & perficere pro bona voluntate. Philip. 2. P. Tamburinus in Decalogum Libro 8. Tractatu 3. Cap. 4. §. 4. negatiuæ sententiæ adhæret in Beneficiis omnibus simplicibus, & conferentibus aut suffragantibus quibuscumque extra concursum. Quod & de officiis sæcularibus affirmat num. 15.

Circa Caput idem.

Vbi de Diœcesanis. An scilicet in Beneficiorum prouisione sint aliis necessariò præferendi.

COmmunis Doctorum sententia est Diœcesanos esse in Beneficiorum prouisionibus præferendos, quod & Canonici iuris auctoritate fulcitur: licet multi Textus, qui ex Decreto adducuntur, de Episcopis tantùm procedant, vt videri potest Distinct. 61. & 63. in quarum priore ratio illa inculcata ex Cap. Nullus occurrit: Habeat vnusquisque suæ fructum militiæ in Ecclesia in qua suam per omnia officia transegit ætatem: in aliena impendia minimè alter obrepat, nec alij debitam alter sibi vendicare audeat mercedem. Hæc ibi. Et inculcata quidem illa respectu omnium Beneficiorum; quia respectu omnium locum habere videtur. Sed cùm odiosa dispositio videri possit, dum per eam eligentium potestas coarctatur, ad alia non extendendam erunt qui censeant, licet non desint qui ob maioritatem rationis extendendam arbitrentur. Magis enim conueniens & necessarium apparet vt futurus Parochus ex Diœcesanis sit, acturus cum illis de proximo, & curam immediata habiturus.

Sed certè ratio illa non prorsus vrget, quia in Textu minimè habet fundamentum, in quo de præmio tantùm agitur, quod iis debetur, qui per omnia officia Ecclesiæ seruierunt; vnde par est ad eum promoueri gradum, qui est summus in eo genere: id quod non ita in Beneficiis aliis est cernere, in quibus pro extraneo eligendo speciales esse conuenientiæ possunt, & prærogatiuæ tales in illo, quibus diœcesanatûs qualitas abunde suppleatur. Quod & in Episcopis suo etiam modo locum habere potest iuxta Iuris dispositionem: potest enim extraneus postulari, pro quo Textus plures adducit Glossa in citato Cap. Nullus. Postulationem autem ab electione distingui habetur expresse in Cap. Osius citata Distinct. 61. in qua pro generali prouisione, ad omnia scilicet Beneficia necessariò extendenda, magis vrget Cap. Episcopus in quo sic habetur: Item, Clerici alterius Ecclesiæ non sunt præferendi in electione ijs, qui benè militant in propria Ecclesia. Sic ibi. Et Cap. Net emeritis, in quo ex Cœlestino Pontifice sic decernitur: Nec emeritis in suis Ecclesiis peregrini, & extranei, & qui ante ignoti sunt, ad exclusionem eorum, qui benè ciuium suorum merentur testimonium, præponantur.

Sic D. Pontifex. Sed quidem cùm posterius hoc Caput immediatum alteri sit, & eius maior explicatio, ex eo argui non leuiter potest, vt extradiœcesani licita & conueniens esse electio possit: quia tunc tantum ille prædicti Capitis dispositione repellitur, cùm antè ignotus est. Si ergo ab Episcopo probè notus aut Patrono satis perspectus, vt accidere non rarò potest, & per examen insuper idoneus deprehensus, eligi conuenienter poterit, & Diœcesano concurrenti præferri, si sint impares aliàs qualitates. Cùm supponamus talem cum bonâ sui Episcopi licentiâ ad concursum pro Parochiali Beneficio necessariò præcedentem deuenire. Quod cùm accidit, non esse tales pro peregrinis & extraneis habendos non deerunt qui sentiant, licet communis sententia in contrarium sit, vt videri potest apud Gregorum Lopez. L. 13. Tit. 15. Part. 1. in Glossa Lit. Pro illis enim stat Caput finale, de Clericis peregrinis, vbi ex dispensatione Clericos peregrinos institui posse disponitur. Verba illius sunt: Te nobis proponente didicimus, quòd quidam Prælati Ecclesiarum tuæ iurisdictionis, in Ecclesiis sibi commißis sine scientia tua Clericos de alienis Episcopatibus instituere non verentur: Attendentes igitur id eis nulla ratione licere, & à Sanctorum Patrum institutionibus alienum: Inquisitioni tuæ taliter respondemus, quod tibi licet eos exinde remouere, nisi aliquos ex dispensatione in eisdem Ecclesiis duxeris dimittendos. Sic Honorius Tertius Episcopo Reginensi, vbi licet de iam institutis loquatur, idem est de instituendis cum suorum Episcoporum licentiâ venientibus dicendum, vt affirmat Glossa, & est in illis maior ratio quàm in aliis, vt videtur manifestum.

Et in citata quidem Lege 13. Beneficia Diœcesanis esse conferenda decernitur, sic enim in ea Alfonsus Rex: Deben primeramente presentar de los hijos de la Iglesia, si los vbiere à tales que sean para ello; si no de los otros que sean de aquel Obispado. Sic ille. Sed cùm verba, quibus vtitur, scilicet, Si los vbiere à tales, que sean para ello, ita interpretari possint, vt non quælibet capacitas sufficiens iudicari debeat, si aliunde haberi magis idonei queant; locus relinqui videtur arbitrio, licet filiationis qualitas semper sit in consideratione versanda. Vnde Hispania ad concursum pro Beneficiis etiam Curatis, quæ Patrimonialia non sunt, extradiœcesani admittuntur: id quod in simplicibus frequentissimum, cùm ad Canonicatus, qui per concursum obtinendi sunt, Edicta proponuntur. Et de Curatis in ipsa Regia Curia frequentia exempla succurrunt. Aliàs Beneficia omnia Patrimonialia essent, aut fere omnia essent talia, cùm solis possint Parochianis tribui, qui ordinariè sunt in eisdem locis nati. Et leges Regni seriò iniungentes vt Patrimonialia non nisi naturalibus præbeantur, hoc satis videntur innuere, exceptio enim aperta est, vt ea in contrarium regula non obscurè firmari videatur.

Ea ergo regula, quam pro praxi proponit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 19. n. 15. ex bonis Auctoribus desumptam, videtur opportuna, dum ita scribit: Semper tamen hi, ad quorum curam spectat eorum prouisio, præsentatio, & collatio, debent multùm attendere, vt ceteris paribus; immò datâ aliquâ meritorum disparitate, dummodo idoneitas requisita non desit, hi extraneis & peregrinis præferantur. Hæc ille, apud quem plures. Vbi obseruandum Primò non asserere illum singularem eam meritorum disparitatem non debere obstare prælationi Diœcesani, sed aliquam, seu aliqualem. Quando ergo notabilis est, aliter iudicio ipsius & aliorum, quos citat, est faciendum. Secundò, non quamlibet idoneitatem sufficere, sed requisitam: quod est iuxta ea, quæ circa Legis intelligentiam dicebamus. Tertiò, de extraneis & peregrinis tantum pronuntiare, quales non sunt prorsus habendi, qui de licentia Ordinariorum suorum veniunt, iuxta aliquorum sententiam: vel si habendi vt tales, cùm eis posse dispensari, iuxta citatum Caput finale. Supponitur enim cum Commendatariis litteris aduenisse, & sic non esse prorsus ignotum, iuxta præcedentia Capita eiusdem Tituli. Et hoc vltimum videtur plane conuincere, vt licet demus extraneos non esse præferendos, id debeat intelligi regulariter, quod non tollit quin possit aliquando dispensari.

Neque his obstat, quod ex Glossa in Cap. 1. Distinct. 23. adducit dudum citatus Scriptor num. 20. sic enim habet illa: Habes hic quòd semper de Clericis ipsius Ecclesiæ eligendus est Prælatus, si ibi est idoneus: & tunc sufficit quòd sit bonus. Sed si de altera Ecclesia eligitur, requiritur quod sit optimus. Sic Glossa. Ex quâ videtur deduci non esse attendendum excessum in extraneo, nisi talis sit, vt nullus maior esse possit: hoc enim significatur cùm dicitur, Quod sit optimus: optimo enim nullus maior aut melior esse potest. Non inquam obstat Glossæ verba non sunt ex integro apposita, quod quidem frequenter in Iurisperitis deprehendimus; vt non debeat eorum citationibus indiscriminatim fides adhiberi: sic enim post præfata subdit: Vt dicunt quidam. Non ergo iuxta propriam locuta est mentem, sed aliorum & certè non plurium, vt modus ipse loquendi satis videtur indicare. Quòd autem ipsa sentiat statim expressit, sic dicens: Si maior pars Capituli eligat de alia Ecclesia, valet electio. Extra de Electione. Cùm nobis olim. Et Cap. Cùm inter Canonicos. Et Cap. In caußis licet Ioannes dixerit contrà. Et sufficit etiam tunc, quòd sit bonus, vt in prædicto Decretali, Cùm nobis. Hæc illa. Iuxta quæ satis apparet, quàm sit parum roboris in ipsa pro assertione prædicta: & similiter quàm immeritò Dom. Solorzanus eam appellet notabilem: quæ si notabilis dicenda est, id certè contrariæ positionis respectu continget. Et verò Textus illius Capitis, super quem cadit, excessum illum non importat, cùm sic habeat: Eligatur autem de ipsius Ecclesiæ gremio, si reperitur idoneus: vel si de ipsa non inuenitur, ex alia sumatur. Vbi quidem de electione Summi Pontificis sermo est: quòd si ad Episcopos ex rationis identitate trahendum, constat iam vsu receptum vt ex Ecclesiæ gremio, cui præficiendi sunt, non debeant necessariò eligi: immò de tali vix consideratio habetur qualitate; estque in eo sua conuenientia: non enim qui socij in Ecclesiæ gremio fuerunt, libenter accipiuntur in Principes, neque eis solet cultus debitus exhiberi. Quod iam olim in somno Ioseph graphicè, & ad posterorum exemplum adumbratum, dum inuidiæ & odij fomitem ministrauit. Genes. 37. v. 8.

Iam quod ad Parœcias Indorum spectat, minùs difficultatis habet; qui enim magis idoneus, omnibus perpensis, non ita idoneo, Diœcesano licet, potest anteponi. Indorum enim salus per ministros maximè idoneos est accuranda; sic enim Alexander VI. Catholicis Regibus in donatione Indiarum, grauissimis verbis iniunxit, vt dictum Cap. 3. Quod quidem ad stabiliendam fidem valde necessariùm est: vnde si procul, & de vltimis finibus accersiri Operarij possent, qui negotium istud meliùs promouerent, id esset laudabiliter faciendum. Sic cùm Audissent Apostoli, [Act. 8. v 13. & 14.] qui erant Ierosolymis, quòd recepisset Samaria verbum Dei, miserunt ad eos Petrum & Ioannem. Act. 8. v. 14. Habebant equidem Samaritæ egregium diuini verbi ministrum Philippum, potentem opere & sermone, à quo & Simon Magus conuersus, qui videns signa & virtutes maximas fieri, stupens admirabatur. v. 13. Sed quia rem Christianam meliùs stabiliendam à Petro & Ioanne Apostoli existimarunt, eos vrbanè rogantes miserunt, & negotij tanti momentum proponentes. Vt diuturnus esset fructus, qui tunc primò ex agro Samaritano ostendebatur: quod sapiens dixit & ter [P. Gaspar Sancius.] venerandus Interpres. Quâ etiam de caussa postulari, vt diximus, ex aliâ Ecclesiâ Prælati possunt, quia per eos res meliùs est Ecclesiastica promouenda & valde ad intentum confert Cap. Ad decorem de Institutionibus, in quo sic Innocentius Tertius: Quocirca mandamus quatenus moneatis eumdem (Constantinopolitanum Patriarcham) vt viros litteratos, & aliàs idoneos, vndecumque originem duxerint, in prædictis Ecclesiis, & maximè in Maiori, instituere non postponat. &c. Circa quod Glossa sic ait: Verum est quòd locus non obstat, dummodò constet de bonitate personæ. Et illud Cap. Afros, de incognitis loquitur. Sic illa. Et ad rem magis Ioannes Andreas in Glossa marginali rationem reddit, quia terra erat de nouo conuersa. Vnde non Veneti tantùm, vt Patriarcha volebat, sed aliunde etiam debebant ministri stabiliendæ conuersionis admitti.

Est autem valde notabilis circa hoc distinctio, quâ vtitur Fr. Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. quæst. 35. artic. 2. vbi ait quòd si Rex in prouisione procedit vt Delegatus Pontificis, iuxta concessiones Alexandri VI. & Pij V. non tenetur Diœcesanos eligere, sed idoneos vndelibet conquisitos; secus si procedit vt Patronus, quia hic ad Diœcesanorum electionem obligatur. Pro quo adducit Cap. Decernimus 16. quæst. 7. & Cap. Hortamur 71. dist. & D. Antoninum 1. p. Tit. 12. Cap. 12. §. 4. in principio. Sed certè Cap. Decernimus nihil habet ad intentum, sed tantùm vt fundatores Ecclesiarum idoneos præsentent rectores earum Episcopis, & horum ordinatio sine tali præsentatione irrita sit. Est autem illud Concilij Toletani 4. aliàs 9. Ex Cap. verò Hortamur nostra potiùs positio roboratur, sic enim illud: Hortamur Christianitatem vestram iuxta sanctorum Canonum instituta, vt in Ecclesiis à vobis fundatis aliunde veniens Presbyter non suscipiatur, nisi à vestræ fuerit Ecclesiæ consecratus Episcopo, aut ab eo per commendatitias litteras suscipiatur. Sic ibi. Et est illud D. Augustini in Sermone quodam ad populum. Cùm ergo exceptionem addat venientis cum litteris commendatitiis, satis ex eo apertè deducitur id, quod anteà dicebamus. Vnde & sic sunt sanctorum Canonum instituta accipienda. Iuxta formam ergo prouisionis, quæ in vsu est, si Episcopus aliquem talem nominauerit, à Prorege, Præside, aut Gubernatore præsentari sine scrupulo poterit, nisi in alijs qualitatibus minùs habens inueniatur.

Non videtur autem distinctio prædicta quoad praxim quidquam habere momenti, quia semper Rex in huiusmodi prouisionibus Beneficiorum vt Patronus procedit; neque enim se solo Beneficiarios constituere potest, stante prædictâ delegatione, sed ab Episcopis debent illi Canonicam institutionem accipere: credibile siquidem non est Pontifices omnimodam ad effectum adeò spiritualem contulisse personæ laicæ facultatem, licet in gradu sublimissimo constitutæ. Vt Patronus ergo prouidet, licet illius Patronatus amplioribus priuilegiis gaudeat. Et ita nec tenetur solos proponere Diœcesanos, sed condignos, vt in Cap. Decernimus citato dicitur, ex vltimis, si expedire visum, finibus aduocatos. Videatur Bossius Tomo 2. Titul. 7. numer. 41. vbi ex aliis, quos citat, affirmat, certum esse ex rigore iuris minimè exteros excludendos, neque vllum esse Textum id statuentem, sed tantùm de honestate & congruentia, de quo num. 41.

Circa Caput XII. in fine.

De obligatione Confessarij, quando Penitens ignorantiâ laborat, sed non culpabili.

POtest contingere vt quis inculpatè ignoret matrimonium esse inualidum cum aliquo impedimento contractum, cùm tamen sciat fuisse in contractione peccatum. Tunc quidem si notitia nocitura creditur, in sua bona fide relinquendus. Quod benè obseruat P. Thomas Tamburinus Opusculo 1. Lib. 3. Cap. 4. num. 9. sufficit enim bonam fidem esse partialem. Vnde sciens peccatum esse furari; si tamen sibi persuadeat non esse obligatum ad restitutionem, similiter suo est in errore dimittendus, si de veritate edoctus nihil est tali notitiâ profuturus. Sicut & qui post votum castitatis Matrimonium contraxit, putans tamen eo contracto licere debiti petitionem, aut mortuâ coniuge non ampliùs obligare. Et sic alia possunt exempla congeri. Leander Tomo 1. Tract. 5. Disputat. 11. Quæst. 127. ac seqq. Videndus etiam Diana Parte 7. Tract. 3. Resolut. 19. & Parte 10. Tract. 14. Resol. 20. in fine. Vbi Bordonum adducit circa impedimentum petitionis debiti, de quo regulariter non ingerenda notitia ob periculum, quod regulariter etiam occurrit committendi sacrilegij: quod & in huius generis impedimentis, quæ scilicet dirimentia non sunt, pariter videtur asserendum; regulariter enim potest timeri periculum.

Circa Caput. XIV.

De rerum indifferentium venditione, de quibus & Titulo 4. num. 45.

