Dici potest ius Regium circa hoc non [Recursum in naturali jure fundari, quorumdam responsio.] in priuilegio aliquo, sed in ipso naturali iure fundari, suppositâ Regiâ dignitate; incumbit enim illi innocentes defendere, & omnem subditis factam iniuriam propulsare; quicumque sit ille, qui fecerit, aut patiatur; quod in Ecclesiasticis videtur potiorem locum habere, qui ob digniorem statum digniores sunt vt Regio brachio protegantur. Pro quo est lex. 50. Titul. 6. Parte 1. in qua sic Rex Alfonsus cognomento Sapiens: Franquezas en los Clerigos mas que otros [Alfonsi Regis verba circa prærogatiuas Clericorum.] omes, tambien en las personas, como en sus cosas. Esto les dieron los Emperadores, è los Reyes, per honra y reuerencia de la Sancta Yglesia. Et quidem si Ecclesiasticus iudex aliquem pugnis aut fustibus cæderet, à quocumque posset sic iniuriatus defendi: ergo & quando per sententiam iniuria infertur ab ipso, licita erit etiam defensio, auctoritate præsertim Regiâ, ad quam hoc præcipuè spectat, vt citatus Rex his testatur verbis: L. 13. Titul. 13. Part. 2. El Rey està puesto para mantener Iusticia y verdad, è dar à cada vno su derecho, segun su merecimiento, es para defender à sus vasallos, [Reges ad subditorum defensionem constituti.] que no reciban mal, ni fuerza & l. 26. Tit. 14. Partida eadem: Los Reyes son cabeza, alma, vida, y mantenimiento de sus vasallos, y se deben doler del mal, que reciben, como de sus miembros, y ser su muro, y amparo.

Iam probatur Consequentia: nam sen [Iniustum iudicium non esse iudicium, neque iudicem, à quo illud. D. Thomas.]tentia iniusta non est sententia, neque iniustum iudicium est iudicium, quæ sunt verba Diui Thomæ 2. 2. quæst. 70. artic. 4. ad 2. vbi sic ait: Ad secundum dicendum, quòd iniustum iudicium non est iudicium: & ideò ex vi iudicij falsum testimonium in iniusto iudicio prolatum ad iniustitiam impediendam non habet rationem mortalis peccatis sed solùm ex iuramento violato. Sic ille. Quod eleganter prosequitur Robertus Maranta Disput. 1. quæ extat post Tractatum de ordine iudiciorum. num. 16. vbi ita scribit: Quilibet iudex dicitur minister Dei in terris, Cap. Non solùm, & Cap. Qui ma [Robertus Maranta.]los 24. Quæst 5. eiusque iudicium videtur prodire de vultu Dei. Cap. Vt nostrum, in principio, de appellationib. Cap. 1. in principio Extra. Vt Ecclesiast. Benef. De vultu autem Dei non potest egredi nisi iustitia & veritas: cùm Deus ipse dicat: Ego sum via, veritas, & vita, vt habetur Ioan. Cap. 14. Ergo quamdiu iudex sequitur veritatem & iustitiam, dicitur minister Dei: sed [Nec Dei, sed diaboli ministrum.] si facit iniustitiam, non Dei, sed diaboli minister efficitur, nec tunc dicitur iudex. Cap. Iustum 23. Quæst. 2. Glossa in Cap. Cùm æterni, in verb. Iudex, de re iudicata in 6. & dicit Caßiodorus Lib. 3. Epist. 28. Tamdiu iudex dicitur, quamdiu iustus putatur. Sic ille à Farinacio adductus Tomo 1. Praxis criminalis num. 89. Iuxta hæc ergo ius, quod Reges ad violentias propulsandas competere sibi contendunt, consequens quid est ad ipsam Regiam dignitatem; quâ stante nequit à quacumque alia humana potestate tolli, & ita contra Pontificiam propugnatur. Et eamdem rationem benè etiam prosequitur P. Palaus Parte 6. Disput. 3. Puncto 14. num. 8. §. Notanter.

Sed verò quamuis hoc sit eleganter di [Iuris prædicti fundamentum improbatur.]ctum, ex eo non videtur laicorum tribunalium caussa promoueri. Nam si vrgens esset, ex eâ fieret, caussarum Clericalium cognitionem & quamcumque sacram, in quâ de grauamine aliquo litigantis agitur, ad tribunalia debere laicalia trahi: sic enim iniustis iudiciis pleniùs obuiaretur. Caussæ etiam criminales omnes, ne delicta maneant impunita. Item. Is, qui sententiâ se iniquâ grauatum putat, sine appellatione posset statim ad dicta recurrere tribunalia. Prætereà. Sicut Regi proprium est defendere subditos, ita & [Pontificis generalis solicitudo.] Pontifici Christianos, & eos præsertim, qui in sacro sunt ordine constituti. Pro quo Innocentius Quartus in Cap. Frequens, de restitutione spolia [Cap. Frequens.]torum in 6. ita loquitur: Nos qui voluntarios labores appetimus, vt quietem aliis præparemus: finem litibus cupientes imponi, & calumniæ materiam amputare &c. Vbi Pontifex verba ex iure ciuili desumpsit. Autent. Vt diuinæ iußioni subseri. in. gl. Quæstoris, in principio Collat. 9. vbi Imperator loquitur; vt scilicet non minorem in se curam ad remouendas Christiani gregis iniurias Pontifex indicaret. Et quemadmodum Rex non omnia per se gerit & iudicat, sed pro eo ministros destinat congruentes, ita & Pontifex. Quòd si aut ignorantiâ aut passione ducti deuiare à iustitiæ regulâ possunt: tale incommodum in suis nequit Rex quantumlibet prouidus declinare. Non ergo Ecclesiasticorum errata certam habent in laicorum iudicio curationem. Cùm etiam sententia inferiorum iudicum appellationis remedium habeat, immeritò creditur, quòd si prior iniqua est, alia etiam eodem sit vitio pronuntianda. Quòd si grauamen aliquod ex priori accedat, cautum quomodò possit à superiore iudice reparari. Cap. Pastoralis, de appellat. Verbis illis: Si appellans fuerit grauatus iniustè, grauamen huiusmodi per Superiorem poterit emendari. Non ergo vlla momenti alicuius apparet ratio, ob quam possit iurisdictio Ecclesiastica dictis recursibus implicari.

Vlteriùs. Cùm Pontifex recursum pro [Validum dilemma ex Pontificia excommunicatione.]hibendo seuerissimam pœnam imponit, aut se putat certâ ad hoc iurisdictione præditum, aut non? Si Primum: ergo certa est penitus iurisdictio, & consequenter ab eo excommunicati cum effectu in vtroque foro ligantur: & ita non est vera ea doctrina, quam laici iudices amplectuntur. Illatio est certa. Nam Pontifex errare nequit in his, quæ ab bonos mores spectant, sicut neque in rebus fidei, vt est constantissima Theologorum sententia, quidquid sit de qualitate censuræ, quam oppositum meretur. Pro quo videnda quæ diximus Titulo præced. Cap. 4. §. 4. Secundum autem dici non potest: quia dispositio Pontificia redderetur inutilis, cùm sciat sic disponens, oppositum esse probabile, & ita securâ posse conscientiâ practicari. Item. Pœna illa grauissima excommunicationis Sedi Apostolicæ reseruatæ, non esset iustitiæ & pietati conformis, cùm non caderet supra delictum graue manifestè tale: nec decens esset, vt Pontifex ita se infensum Principibus Christianis exhiberet, qui iustitiæ zelo viam non apertè damnabilem in Reipublicæ commodum elegissent.

§. III.

Resolutio difficultatis, & quædam pro Indiis.

DIco primò. Negari nequit quin pro par [Assertio 1. negantem partem videri indubitabilem.]te negante sint vrgentissima fundamenta, vt non immeritò Cardinalis Toletus in Summa, circa explicationem casuum Bullæ Cœnæ, Excommunicat. 11. in simili locutus exclamet: Vtinam Principes Christiani aperiant oculos ad videndum, & aures ad audiendum. Non enim iam excusationem, vel subterfugium habere possunt. Sic ille.

Dico secundò. Si iuxta affirmatiuam [Assertio 2. Affirmatiuæ vsus parcè retinendus.] sententiam procedendum sit ob adductas coniecturas, grauium Scriptorum auctoritatem, quorum satis prolixum catalogum adducit Rota citata num. 73. & praxim temporis diuturnitate fundatam; id parcè, moderatè, & cum timore semper Christiani pectoris digno peragendum. Videnda quæ diximus num. 67. Scimus iudices aliquos ob timorem dictum numquam directè respondisse: & alios morti proximos ad horum memoriam inconsolabiliter gemuisse.

Dico tertiò. Senatus Regius Indiarum tenetur maximâ diligentiâ prouidere ne in Can [Assertio 3. Senatum Regium]cellariis sibi subiectis graues circa hoc committantur excessus. Id constat: nam cùm circa a [debere Cancellariarum Indicarum abusibus obuiare.]lia prouidere debeat, quæ inferioris multò momenti sunt, circa hoc perfunctoriam habere curam non potest non graue conscientiæ periculum importare. Vnde in syndicatu circa hoc deberet inquiri, & inter capita Interrogatorij, istud, vti rem tangens præ aliis considerabilem, collocari. Non enim ad Hispani Imperij magnitu [Magnitudo Hispani Imperij ex subiectione Pontificia crescit.]dinem spectat iurisdictionis suæ limites circa personas sacras extendi, & à subiectione Sedis Apostolicæ prætensa subductio: cùm ex subiectione potiùs sperari debeant magnitudinis incrementa. Pro quo illustre extat Diui Ambrosij testimonium in Cap. Conuenior, 23. Quæst. 8. sic dicentis: Allegatur Imperatori licere omnia ipsius esse [D. Ambrosius.] vniuersa. Respondeo: noli grauare te Imperator, vt putes te inea, quæ diuina sunt, Imperiale aliquod ius habere. Noli te extollere: sed si vis diutius imperare, esto Deo subiectus. Scriptum est enim: quæ Dei Deo: quæ Cæsaris, Cæsari. Matth. 22. Ad Imperatores palatia pertinent: ad Sacerdotes Ecclesiæ; publicorum tibi mænium ius commissum est, non sacrorum Tributum Cæsaris est. non negatur: Ecclesia Dei est; Cæsari vtique non debetur, quia ius Cæsaris esse non potest in templum Dei: quod cum honorificentiâ Imperatoris dictum nemo potest negare. Quid enim honorificentius, quàm vt Imperator Ecclesiæ filius esse dicatur. Quod enim dicitur, sine peccato dicitur, & cum gratia dicitur. Imperator enim intra Ecclesiam est; bonus enim Imperator quærit auxilium, ac Ecclesia non refutat. Sic ille. Tales ergo simus, & Rex noster pro felicitate regiâ contra Coronæ aduersarios frequenter imploret auxilium, non ipsi ab eius tribunalibus auxilium pro violentiis indecora frequentia requiramus. Sed de hoc rursum

Dico quartò. Recursus dictus in Indiis [Assertio 4. Recursum in Indiis esse tolerabiliorem.] videtur tolerabilior, moderatione, quam diximus, obseruatâ. Id probo. Nam cùm supremi iudices Ecclesiastici, & Regiæ Maiestatis præsentia longiùs absint, maior est occasio subditos diuexandi, & ita frequentiores oriuntur iniuriæ. Pater Iacobus Aluarez de Paz, sanctita [Venerab. P. Iacobi Aluarez de Paz pro eo judicium.]tis & doctrinæ laude conspicuus, quarum egregium specimen Orbi vniuerso scripta luculentissima repræsentant, recursum, de quo loquimur, vti sacrilegum reprobat. Cùm verò Quitensis Collegij factus Rector in eam venisset vrbem, in quâ Regia Cancellaria residet; vidissetque frequentes iudicum Ecclesiasticorum iniurias beneficio recursûs profligatas; dicere solitus nihil conuenientius, iustius nihil disponi pro Reipublicæ bono potuisse. Ex quâ tanti viri sententiâ illud saltem deducere possumus, quod nostra Assertio contendit; recursum scilicet in Indiis esse tolerabiliorem: dummodò in aliud non incidatur extremum ex necessitatis prætextu, quòd scilicet in omnibus, & per omnia, dictus recursus admittatur.

§. IV.

Assertiones aliæ pro Religiosis, & dubij specialis enodatio.

DIco quintò. Recursus etiam Religiosis [Assertio 5. recursum Religiosis, vt aliis licere.] ob commune bonum, eo modo, quo aliis, licet: quia & illi graues possunt iniurias à Prælatis & iudicibus Ecclesiasticis experiri: quod vtinam iterata exempla minimè comprobarent. Pertinet autem ad Regiam prouidentiam eorum defensio; & eò magis, quò perfectior, & Dei Ecclesiæ vtilior est eorum status, sicut de Clericali dictum num. 75.

Dico sextò. Si in Religione aliquâ sit [Assertio 6. id negans quando est prohibitus sub graui pœna.] Constitutio prohibens in speciali recursum, & pœna sit excommunicationis, aut alia grauis adiecta, recursus erit illicitus, & certa excommunicationis aut censuræ alterius, siue pœnæ grauis incursio. Id probo: nam in professione sibi tale onus, qui profitetur, imponit, & iuri defensionis suæ, licet naturale sit, voluntariè renuntiat, vnde nequit suam circa hoc resumere libertatem. Sicut naturale ius habet ad ducendam vxorem; cui tamen renuntiat vouens castitatem: quod & in aliis votis est perspicuum. Et naturale etiam ius habet ad fouendum corpus quibus voluerit alimentis; cui renuntiat similiter ad ieiunia Ordinis obligatus.

Dixi & pœna sit &c. Quia si nulla pœna [Contra simplicem prohibitionem non est mortale peccatum.] sit, & aliunde Constitutiones Religionis ad peccatum graue non obligant; non videtur ratione materiæ, aut circumstantiarum communium, mortale esse peccatum. In particulari autem possunt esse circumstantiæ aliquæ scandalum inducentes, iuxta quas est à prudentibus iudicandum.

Si autem præcipiatur sub reatu peccati [Bene tamen contra obedientiæ præceptum.] mortalis, vt contingit cùm præcipitur in virtute sanctæ obedientiæ, in quo Religionum est stylus consulendus, transgressio mortalis erit, etiamsi nulla adiiciatur pœna, nisi quæ tali peccato arbitrio prudentium correspondeat. Constat, quia materia est grauis, & talis obedientiæ onus voluntariè assumitur.

Nec quæuis pœna quæ grauis dicitur, indicium obligationis sub mortali est. Sic enim [Non quamlibet pœnam, grauem dictam esse judicium talis obligationis, sed quæ explicatur.] in Ordine Prædicatorum pœna grauis dicitur tria ieiunia in pane & aqua, & itidem disciplinæ, quæ solent pro negligentiis infligi, quæ non sunt etiam peccata venialia, vt videri potest apud P. Fr. Ioannem de la Cruz in Directorio Conscientiæ Lib. 1. Cap. 6. Artic. 2. §. & ad argumenta. Debet ergo esse pœna, ex quâ graue damnum transgressori proueniat, vt diuturni carceris, priuationis habitus, inhabilitatis ad Religionis ministeria, grauis infamiæ, quæ regulariter loquendo necessaria est ad virtutem conseruandam, vt citatus Auctor aduertit, iuxta illud Eccli. 41. v. 15. Curam habe de bono nomine: hoc e [Eccli. 41. v. 15.]nim magis permanebit tibi, quàm mille thesauri pretiosi, & magni. Videantur P. Suarius Libr. 5. de legibus Cap. 4. num 11. P. Vasquez Tomo 2. in 1. 2. Disputat. 159 num. 23. P. Thomas Sancius in Opere morali Libr. 6. Cap. 4. num. 64. qui plures adducit. P. Arriaga Tomo 2. in 1. 2. Disputat. 16. num. 66. & Disput. 21. num. 27.

Dico septimò. Si grauamen sit nota [Assertio 7. Licere recursum si grauamen sit extraordinarium, non obstante præcepto, & censura.]bile, & extraordinarium, potest Religiosus remedio recursûs se tueri, etiamsi & præceptum, & censura sit, qualem habent Patres Dominicani, & est inter Constitutiones Pauli V. 39. PP. Minores de Obseruantia; & est 27. inter Constitutiones Gregorij Decimi tertij. PP. Carmelitæ, & est 110. inter Constitutiones Clementis Octaui. Ratio desumitur ex communi doctrina, juxta quam præcepta humana non obligant cum graui dispendio, vnde nimis difficilis eorum redditur obseruatio. Pro quo videndus Bassæus [Bassæus.] verb. Epicheia, num. 4. §. Secundum est: qui in fine admonet sic: Ne tamen quis facilè judicet esse magnam difficultatem, vbi non est, & vt in hoc non decipiatur, in dubiis stet judicio sapientium. Sic ille: quod est equidem semper consulendum. Verùm cùm [Neque necessarium ad hoc aliorum judicium.] difficultatem non alii, etsi sapientissimi, sed ipse qui grauatur, debeat experiri, eius potiùs videtur standum esse judicio, dummodo rem non humanis rationibus tractet, sed coram Deo quid sibi ad vitam quietè in Religione transigendam sit expediens meditetur.

Et prædicta quidem doctrina procedit, [Etiamsi adsit constitutio Religionis.] etiamsi Constitutio Religionis id prohibeat, cuius onus quis in ipsâ professione subeundum recognouit. Nam licèt hoc ita sit respectu oneris, cùm grauamen extraordinarium non est; in hoc autem aliter se res habet: quia sicut in generali concessione non veniunt ea, quæ quis non esset in specie verosimiliter concessurus, vt est regula juris in Sexto: ita in generali promissione similiter [Votum non obligare notabili superueniente difficultate.] dicendum est. Et sic votum non obligare notabili superueniente difficultate, tenent Nauarrus in Manuali cap. 18. num. 2. Sayrus lib. 6. cap. 7. num. 1. & 2. P. Suarez lib. 4. de voto Cap. 9. num. 4. P. Thomas Sancius lib. 4. Operis moralis cap. 2. nu. 20. & seqq. P. Reginaldus lib. 18. num. 277. & seqq. P. Valentia Tomo 3. disput. 6. quæst. 6. Puncto 4. vers. Secundum quod. P. Palaus Tomo 3. tractat. 15. disput. 1. Puncto 20. num. 5. & 6. Bassæus verbo, Votum, §. 4. Bonacina Tomo 2. disput. 4. circa secundum Decalogi præceptum, §. 1. nu. 2. apud quem P. Molina, P. Henriquez, & alii.

Dico octauò. Si stet licitum esse recur [Recursu vti, sicut & appellatione potest, si ille licet.]sum, illius remedio vti potest quis, sicut & remedio appellationis, quod licet etiam quando sententia non est manifestè iniusta, & quia bonâ fide procedit, vel secundùm probabiles rationes, vt benè explicat P. Suarez Tomo 5. in 3. p. disput. 3. sect. 6. nu. 2. & tenent alii, quos citant & sequuntur Diana Parte 3. tractat. 5. Resolut. 104. & Bassæus verbo, Appellatio, num. 7. Licèt enim judices laici pro violentiâ tantùm sint adeundi, quæ non datur quando quis juxta probabilem sententiam condemnatur; potest tamen existimare ille judices plus fortè visuros, vbi alii minùs vident, & sibi saltem probabilissimam sententiam suffragari, quæ euidenti æquiualet: violentiam enim facere videtur iudex, qui contra probabilissimam sententiam iudicat, vt grauamen magnum imponat; videturq́ue aut ignorantiâ, aut passione aliquâ laborare. Pro quo videndus P. Fragosus Tomo 1. pag. 450. §. Tertia propositio. Quod quidem de sæcularibus dictum velim: nam de Reli [De Religiosis aliter sentiendum.]giosis alia est ratio, quos indignissimum est pro grauamine quouis vitando apud sæculares iudices litigare: vnde rarò audiendos, suo exemplo, & vrgenti ratione admonet Dom Solorzanus lib. 3. cap. 26. & in Politicâ, pag. 728. §. Si bien esto. Immò nec illis licere recursum absolutè tenet Thomas Hurtadus suprà num. 137. Nec de his modò plura. Vide infrà Titulo 4. cap. 8.

CAPVT VIII.

Vtrùm Regium Indiarum Consilium Pontificias Bullas ad res Indicas spectantes licitè transmitti prohibeat, nisi post earum inspectionem, executione aliàs penitus intermissâ, & cum earum sæpiùs retentione.

SIc vsus iam diu obseruatus obtinuit, [Stylus circa retentionem Bullarum.] vt Apostolicæ Bullæ, quæ gubernationem in spiritualibus concernunt, aut quid simile, & præsertim Regium Patronatum, à Consilio recognoscantur, & pro conuenientiæ iudicio, aut permittantur transire, aut retineantur, supplicatione propositâ, quam nescio an semper, nisi pars vrgeat, prosequatur. Et inspectio hæc tanti est roboris, vt si ea desit, & testimonium Registri, peremptoria esse soleat exceptio, vt non possit quis in Indiis ad hoc Sedis Apostolicæ acceptum beneficium prouocare. Sed [A multis reprobatus ob Bullam Cœnæ.] stylum huiusmodi damnant plures, quia existimant in Bullâ Cœnæ apertè damnatum in Excommunicat. 13. ibi: Prædicta capi, & retineri faciunt. Et ibi. Quiúe illa simpliciter sine eorum beneplacito, [Eiusdem verba.] & consensu, vel examine, executioni demandari, &c. Videantur illi apud Dianam Parte 1. tractat. 2. Resolut. 13. & Parte 5. tractat. 1. Resolut. 12. qui eosdem secutus, sicut & P. Palaus Tomo 2. disp. 3. Puncto 14. num. 13.

Dico primò. Excommunicatio Bullæ [Assertio 1. in Bulla de casu præsenti non agi demonstratur.] Cœnæ non videtur cadere supra casum, de quo loquimur. Probatur ex illius tenore: procedit enim contra eos, qui prætextu friuolæ cuiusdam appellationis à grauamine per Apostolicas litteras sibi imposito, ad Curias sæculares, & laicam potestatem recurrunt, & ab eâ capi & retineri faciunt: quiq́ue eorum instantiæ annuentes, sine suo beneplacito aut consensu, vel examine, executioni prohibent demandari. Vbi pro casu nostro nihil. Inspiciuntur enim Bullæ, in quibus de iure partium non agitur, quæ apud Sedem Apostolicam litigarunt; sed quæ gubernationem tangunt, vel incommodi aliquid afferre possunt in regionibus adeò remotis, Sede Apostolicâ non planè, aut etiam non veraciter, informatâ. Quod summâ cum reuerentiâ præstatur, & vbi opus est, specialis supplicatio interponi dicitur, cùm multoties sufficere videatur generalis, vt affirmat Dom. Solorzanus lib. 3. cap. 25. num. 40. & seqq.

Et quidem, cùm esse aliquando plures [Pro stylo conuenientia quid faciat.] rationes possint, propter quas non expediat Pontificia rescripta executioni mandari, eorum retentio non potest rationabiliter Pontifici displicere, qui iam circa hoc in iure suam aperuit voluntatem. Sic enim habetur in Cap. si quando, de [Cap. Si quando.] rescriptis, vbi hæc illius verba: Si quando aliqua tuæ Fraternitati dirigimus, quæ animum tuum exasperare videntur, turbari non debes. Qualitatem negotij, pro quo tibi scribitur, diligenter considerans, aut mandatum nostrum reuerenter adimplens, aut per litteras tuas, quare adimplere non poßis, rationabilem causam prætendas: quia patienter sustinemus, si non feceris, quod prauâ nobis suerit insinuatione suggestum. Sic Alexander III. cuius omnes loquuntur ore Pontifices, animam & spiritum Pontificio iuri suæ auctoritatis præsidio tribuentes.

Pro quo & facit Cap. Super litteris, eodem [Non esse contra Pontificis mentem vlteriùs ostenditur. Cap. Super litteris.] Titulo, vbi ita loquitur Innocentius III. in fine: Vt sic in vtroque casu eadem ratio, quæ delegantem moueret, moueat etiam delegatum: & vbi delegans suas litteras denegaret, delegatus etiam suæ cognitionis officium nullatenus interponat. Sic ille. Ex quibus apparet Pontificiæ intentionis non esse vt executioni eius rescripta mandentur, quando ad sic faciendum rationabilis fuerit causa deprehensa. Quidquid autem de Registro tali sit, quod esse licitum tenent plures à Dianâ adducti suprà. & alii apud Dom. Solorzanum num. 43. & prætereà P. Sà verb. Excommunicatio, in excommunicationibus Bullæ Cœnæ num. 16. in Consilio Indiarum est potior ratio, vt iam vidimus, & credendum profectò de nostrorum est Regum pietate, atque erga Apostolicam Sedem obseruantiâ, nihil pro Indiarum bono ab eâdem dispositum à Consilio impediendum, vbi plenè fuerit sua Sanctitas informata.

Dico secundò. Leges, quæ de non exe [Leges de Registro non obligare in conscientia, & sine illo posse in Indijs juxta Bullas judicari.]quendis Bullis in Consilio Indiarum non recognitis agunt, non obligant in conscientiâ, & ita poterunt Indiarum iudices iuxta eas iudicare. Id probo. Tum quia quamplures, vt vidimus, illicitam retentionem dicunt; vnde & consequenter dicendum debere eos, ad quos spectant, eas executioni mandare. Tum etiam, quia ratio, propter quam registrari solent, ea est, quam diximus; ne scilicet pacificus Indiarum status in spiritualibus aut temporalibus per aliquam illarum ex minori rerum notitiâ profectam, aliquomodo perturbatur. Hæc autem ratio cessat: nam qui in Indiis degunt, meliùs id nosse possunt, cùm res præsentes habeant, quàm ii, qui per immensam distantiam sunt diuisi: quâ veritate nihil esse exploratius potest. Cessante autem ratione legis, [Cessante ratione legis, cessat eius obligatio.] illius obligationem cessare, quamplurium & grauium est sententia Doctorum, quos adduximus Titulo præced. num. 27. & prætereà aliorum, quos adducit & sequitur Bassæus, v. Lex. §. 5. num. 3. & videndus præsertim P. Suarez lib. 6. de legibus cap. 8. num. 1. & cap. 9. num. 15. vbi & plures refert P. Palaus Tomo 1. tract. 3. disp. 5. Puncto 1. n. 4. & 5. qui licèt aliter sentiant quando cessat ratio tantùm in aliquo particulari & non in communi, vbi & plures contrarium sentiunt, videndi apud ipsos; in præsenti tamen ita contingit; respectu enim communitatis, & non tantùm aliquorum particularium, cessat ratio legum dictarum: maior enim notitia rerum propriarum generaliter est in Indiis, quàm in Europâ, & ita de conuenientiâ meliùs potest judicari. Loqui enim hîc possumus vt aliàs Cassianus Collatione 13. cap. 18. [Cassianus.] cùm ait: & idcircò fide non dubiâ, &, vt ita dicam, palpabili experientiâ comprobatur. Sic ille. Meliùs procul dubio videt vnus propè, quàm mille à longè. Quid si ex contrà, pauci à longè, & mille propè. Videndus etiam circa nuper positam positionem de cessatione legis Dom. Solarzanus lib. 3. cap. 23. num. 51. vbi quòd ratio legis est mens & medulla ipsius, & se habet vt anima, & verbum vt corpus siue superficies, & in illa consistit tota vis, substantia & virtus intrinseca legis, ex Tiraquello.

CAPVT IX.

An Ordinationes Regiæ pro Consilio Indiarum in conscientiâ obligent Senatores.

DIco primò. Ordinationes, quæ ad [Assertio 1. circa Ordinationes de quibus dictum.] necessariam notitiam rerum Indicarum, caussam conuersionis, & electionem Ministrorum spectant, obligant modo dicto Cap. 1. & sequentibus, vsque ad 5. inclusiuè.

Dico secundò. Ordinationes aliquæ vim tan [Assertio 2. aliquas tantum esse directiuas.]tùm directionis habere videntur ad negotiorum commodiorem expeditionem; quibus si non ad litteram seruatis nihil inde damni in dictâ expeditione resultet, non est graue peccatum, & fortè nec leue, prudenter, & bonâ fide procedendo. Colligi autem potest directionem, & non vim legis strictæ, in ordinationibus reperiri, si verbis præceptiuis non vtantur; tunc enim le [Si verba præceptiua non adsint, non obligare vt leges strictas.]ges etiam pœnam imponentes non obligare in conscientiâ, tenent P. Suarez lib. 5. de legibus cap. 9. num. 9. P. Azor Tomo 1. lib. 5. cap. 6. quæst. 5. P. Thomas Sancius lib. 6. Operis moralis cap. 4. nu. 70. P. Palaus Tomo 1. tractat. 3. disput. 1. Puncto 15. num. 10. P. Arriaga Tomo 2. in 1. 2. disputat. 21. num. 24. & alii. Et quidem directiones illæ, etsi à Regiâ auctoritate prodierint; id non nisi doctorum virorum in Consilium adlectorum directione dispositum. Cùm ergo qui ordinariè in Consilio adstant, viri sapientes & quandoque non inferioris doctrinæ ac probitatis quàm priores illi, sint, poterunt res conuenienter peragere, etsi punctis atque apicibus legum ad suum munus spectantium, non penitus addicantur.

Dico tertiò. Etiamsi ordinationes ver [Assertio 3. non esse illa semper indicium obligationis sub mortali.]bis præceptiuis vtantur, non est indicium obligationis sub mortali. Probatur ex valdè probabili sententiâ grauium scriptorum, asserentium obligationem sub reatu peccati in legibus à Principis eas ferentis voluntate pendere, & ita eam posse, vt conueniens sibi visum fuerit, moderari. Sic tenent Nauarrus, Castrus, Ioannes Medina, Caietanus, & alii apud P. Salas disput. 10. de [Modum obligationis legis à legislatoris voluntate pendere.] legibus num. 29. quod & ipse amplectitur num. 33. & optimè probant P. Suarez lib. 3. de legibus cap. 27. eosdem & alios Auctores adducens P. Arriaga suprà disput. 16. num. 71. & seqq. P. Palaus Tomo 1. tractat. 2. disput. 2. Puncto 8. P. Valentia Tomo 2. disput. 7. quæst. 5. Puncto 2. quæstiuncula 2. P. Thomas Sancius lib. 2. de Matrimonio disput. 9. num. 6. & libro 6. Operis moralis cap. 4. num. 25. P. Escobar de Mendoza Tomo 1. Theologiæ moralis lib. 5. num. 109. P. Baldellus Tomo 1. lib. 5. cap. 20. num. 5. Ioannes Sancius in Selectis disput. 15. num. 16. Bonacina disput. 1. de legibus quæst. 1. Puncto 7. §. 4. num. 23. P. Lessius lib. 2. cap. 41. num. 74. dum satis probabile esse ait, nec quidquam in contrarium adducit; quem sequitur Diana Parte 3. Tractat. 6. Resolut. 91. & alii. Ratio est: quia tota vis obligandi in lege ex voluntate legislatoris est; ergo sicut obligare, & obligationem [Efficax pro eo ratio.] tollere absolutè potest, ita & obligationem moderari. Neque satisfaciet qui dixerit positâ grauitate materiæ non esse locum obligationi: Isto enim apertè: nam positâ grauitate materiæ potest non condere legem, aut jam conditam abrogare: ergo & moderari obligationem. Antecedens constat, & Consequentia probatur: quia plus est absolutè obligationem tollere, non obstante grauitate materiæ, sic enim vtilitas legis penitus cessat: ergo sicut materia substat voluntati eius in ordine ad positionem & reuocationem, ita & in ordine ad moderationem obligationis, videtur sanè euidens Consequentia. Quæ vrgeri potest ex juris regulâ; cui licet quod est plus, licet vtique quod est minus.

Licèt autem ex præfatis quidam affir [Vnde voluntas illius innotescat.]ment, cùm de voluntate legislatoris aliunde non constat, standum esse materiæ qualitati; vt grauis obligatio sit, si grauis sit materia; & leuis, stante materiæ leuitate: alii aliter censent, existimantes, cùm aliunde non constat de legislatoris mente, scilicet per consuetudinem sic legem interpretantem, aut quia aliter non videretur sufficienter communi bono prouisum, ob summam legis conuenientiam, aut alio ex capite; benignè esse [Benignè interpretanda.] legem interpretandam, ciuilem præsertim, de quâ agimus. Cùm enim obligare sic possit, & aliunde non constet de seueriore legislatoris intentione; cur graue jugum debeamus imponere, & damnationis occasiones cumulare? Cùm præsertim de legibus agatur, quarum est publicum exercitium; quod si non sit vt lege ipsâ præcipitur, sanum legislatori, aut eius locum tenenti brachium relinquitur, vt pœnis impositis illius obseruantiæ consulatur. Videantur Nauarrus in Manuali cap. 23. num. 49. Beia Parte 1. Casu 13. & P. Arriaga suprà disputat. 16. num. 64. & seqq. P. Escobar suprà cap. 6. aliiq́ue ex citatis.

In casu autem nostro specialis ratio est, [In casu nostro ratio specialis ob Conciliariorum dignitatem.] quia ordinationes pro Regio Indiarum Consilio, pro iis sunt dispositæ viris, de quibus valde Maiestas Regia confidit, magnis profectò sapientiâ & probitate, vt dixi, & ita cum illis agi vrbaniùs debuit, eorum conscientias ab onere illo grauissimo subleuando. Quia verò aliquæ leges tales sunt, vt juxta dicta nuper, non videretur sufficienter communi bono consultum, nisi sub [Exceptio notanda.] mortali obligarent, & respectu earum, de quibus loquimur, aliquæ tales sint, negari nequit quin eorum grauis sit obligatio. Videant ipsi, & juxta sibi familiarem materiam, Dei, & Regis placitis obsequantur.

Dico quartò. Etiamsi ordinationes [Assertio 4. Præsidis obligationem esse sub mortali circa curam obseruandarum Ordinationum.] Consilii non obligent sub mortali; immò & quandoque sine veniali stare earum omissio possit, juxta dicta circa secundam Assertionem: Præses tamen Consilii peccabit mortaliter, si eas non curet communiter obseruari: secùs si aliquoties conniueat, de Senatorum Christianâ agendi ratione confidens. Probatur: nam ad hoc præcipue eligitur, & est pars gubernationis eius eximia, pro quâ stipendium recipit satis pingue; ergo tali obligationi non satisfaciens plusquàm leuiter peccabit; de quo non videtur posse dubitari, sicut neque de obligatione restitutionis, si stipendium integrum recepit.

Accedit obligatio obuiandi damno, [Ex damno vrgetur, etiamsi violatores venialiter peccent.] quod ex communi ordinationum violatione oriri potest; licèt venialiter tantùm contingat delinquere transgressores. Iuxta doctrinam, quam tradunt Sotus detegendo secreto quæst. 2. Conclus 3. Bañez 2. 2. q. 33. artic. 1. dub. 2. & P. Azor Tomo 2. libro 12. cap. 14. quæst. 4. scilicet gubernatorem Reipublicæ teneri multoties ad expellendos veniales defectus à Republicâ sub mortali peccato, quando ex illorum permissione possunt damna grauia in ipsam resultare.

Dico quintò. In Præside Regii India [Assertio 5. in eôdem minorem esse peccati excusationem, ob maiorem & magis specialem obligationem.]rum Senatûs aliquid est specialis obligationis circa dicta, vnde minùs excusari à peccato potest. Constat; quia Reges nostri propriam conscientiam se exonerare testantur, Indiarum curâ in regium Consilium transfusâ, præsertim circa Indorum conuersionem. Item. Prouinciæ, ad quas illius prouidentia se debet extendere, sunt plurimæ & remotissimæ; vnde circa earum notitiam, & maxima Regum nostrorum ex illis emolumenta, maior quàm in Consiliis aliis solicitudo debet adhiberi: est ergo grauis obligatio Præsidi, vt Senatores faciat juxta sibi impositas leges in rem momenti tanti vigilare: neque enim omnia eorum sunt conscientiæ remittenda, quia neque in omnibus æqualis illa, & Reges ad hoc munus viros in omnibus primarios eligentes, eos volunt operi strenuam nauare solicitudinem. Et vt aliquis à prædicto remoueretur officio, id [Propriæ conscientiæ cura maior in illo.] vnum esset sufficiens; scire inquam Senatorum libito omnia relinquentem. Confidat equidem aliorum conscientiæ, sed suam præferat; quod Præfecto Prætorii ore Cassiodori. Libr. 9. 24. [Cassiodor.] sic Rex Athalaricus iniungit: Nam licet omnes penè honores summos æqualiter egeris; habes tamen proposita conscientiæ bona, vbi nullam decet esse mensuram. Hîc enim decorum est terminum non habere. Hîc honesta probatur ambitio, cuius etiam & nimietas placet. Omne siquidem prædicandum, quantò profusiùs quæritur, tantò gloriosiùs inuenitur. Sic ille.

CAPVT X.

An Regij Indiarum Consiliarij suis legibus teneantur.

