- Vt peccare contingat circa Alcaldiorum electiones. 8. & seqq.
- De illorum iuramento. 12
- De obligatione restitutionis ob grauatos Tabernarios. 16

- Senes.

- Senex fatuus, monstrum. T. 1. 39
- Nimium senes in Episcopos non eligendos. T. 2. 32
- Quomodo honorandi qui Regio officio perfuncti. T. 4. 162
- Senectus non annis, sed qualitatibus alijs metiendo, & quæ illius signa. T. 5. 62
- Vide, Bullæ Cruciatæ.

- Sententia.

- Vide, Papa, Prorex.

- Sepulchrum.

- An illa scrutari liceat pro thesauris eruendis. T. 5. 58. & seqq.
- Ex charitate obligatio est tradendi corpora sepulturæ. 59

- Seruitium Indorum.

- Ad personale compelli nequeunt. T. 1. 120
- Neque pro eo iuuare consuetudinem. 121
- Possunt tamen ad labores aliquos Reipublicæ vtiles. 128
- De Ianaconis. 153. & seqq.

- Seruitus, Seruus.

- Indos non posse in seruitutem redigi. T. 1. 99
- Constitutiones Apostolicæ contrarium indicantes conciliantur. 98. & 100
- Quando licita esse poßit. Ibidem. vbi & Regiæ prohibitiones.
- Ratio pro eodem. 101
- Vt state queat, & quid circa Chilenses. 103
- Non quamlibet sufficere rebellionem. 104
- Auaritia Chilensis ruinæ caussa. 105
- Pueros reseruandos Maurorum Granatensium exemplo. 106. & seqq.
- Quales seruorum labores. 109
- Seruitus in rebus nisi à dominis earum nequit imponi, vnde arguitur pro personis. 121
- Ob mixtionem Europæi & alterius sanguinis difficultas. T. 5. 253. vbi quòd serui habeantur pro nullis, & quomodo Hispanus Hispani esse seruus queat.
- Seruitutis titulus an debeat esse luce clarior. T. 9. 191
- Seruo fieri posse partialem restitutionem libertatis, & posse dominium sic dati haberi, sicut & aliorum. 192
- Seruo an credere herus debeat seruitutem deneganti. 195. §. 2
- Contra libertatem non præscribi, secus contra seruitutem. 203

- Spes.

- Quanti æstimanda, pro contractibus, & alijs. T. 9. 99
- Vendi potest. 101. & 104

- Spolia.

- Episcoporum spolia quo iure à Ministris Regijs colligantur. T. 4. 38. & seqq.

- Statutum.

- Vide, Iuramentum.

- Syndicatus

- De illo T. 4. Cap. 20. circa Proreges, & Togatos.
- Circa Prætores Indicos. T. 6. 31

- T

- Tabellarius.

- Vide, Indi.

- Tabellio.

- Quid circa numerum acceptionum illis prohibitum. T. 4. 204
- An taxam seruare debeat facta rerum mutatione. Ibid.
- Specialis difficultas circa additionem in Prætoriali prouisione. 206. & seqq.
- Quid de confectione instrumenti in locum alterius deperditi. 207
- Quando falsi crimen incurrant. 208
- Vt fides fieri poßit de nouem præconijs, cùm tot non fuerint. T. 5. 188
- An informationem auctorizare poßint contra Ecclesiasticum mittendam Prælato. T. 7. 14
- De Tabellione Vrbani Capituli. T. 8. 42

- Tabernæ Regiæ.

- De illarum inuento, & quòd sine conscientiæ grauamine stare possit. T. 5. 193. & seqq.

- Tempus.

- Ad præscriptionem necessarium. T. 5. 101

- Terminus.

- De termino ad confirmationem officij obtinendam. T. 5. 183. & seqq.

- Testis.

- Circa testes doctrina multiplex. T. 4. 171. & seqq. §. 1
- Non posse iurare fidem adhibentes inimico Syndicati. 183
- Sic iurans an teneantur ad restitutionem. 182. & seqq.

- Testamentum.

- Executio quantum differri possit. T. 4. 80
- Ad quem spectet publicatio, cùm Clericus est heres laici. 85
- Et quando sunt opera pia. 87
- Vbi quòd caussa sit mixti fori. Testamento vt credendum quando parentes aliquem filium secum esse declarant. 143

- Thesaurus.

- Cuius sit iuxta diuersas sententias. T. 5. 41. & 42
- In Indiis ad quos pertineat. 55. & seqq. vbi alia pro eodem.
- Quidex ipso Regi debeatur. 57
- Circa inuentum in loco sacro. 61. & seqq.
- An leges pro illis obligent in conscientia. 65
- De inuentis arte Dæmonis. 67. & seqq.
- Thesauri vt differant à margaritis, & lapidibus pretiosis. 74

- Titulus.

- Ad præscriptionem qualis necessarius. T. 5. 101

- Timor.

- Quàm necessarius Dei timor in Euangelicis Indiarum Ministris. T. 1. 37. vbi alia pro illo.
- Sapientiæ vt adnexus. 38
- In timore viuere, genus est seruitutis. 121

- Tributum.

- Vt queant Indis imponi. T. 1. 170. & seqq.
- A pauperibus non deberi. 177
- Sterilitatis tempore quid faciendum 178
- Si durißimum, non obligare. 179
- Illius obligationem cessare, si non fiat id, pro quo est impositum. T. 3. 103
- Non deberi, nisi petatur. T. 5. 55
- Aliquod esse in conscientia obligans. 56
- Sterilitatis tempore non deberi. T. 7. 25
- Et quid si in pecunia solui solitæ species. Ibidem.

- V

- Vacatio.

- VAcatio Ecclesiarum quantùm afferat detrimentum. T. 2. 37
- Alia pro eadem vide Ecclesia, & Episcopus, pro quo etiam Consilium Regium.

- Vassallus.

- Vassallorum grauamina Rex Catholicus non probat, & iuxta hoc eius est interpretanda voluntas.

- Vectigal.

- Vide Gabella.
- Negligentia & dißimulatio Officialis Regij circa illa obligationem restitutionis inducit. T. 5. 24
- Non esse obligationem in conscientia ad illa, probatur discursu Ludouici Beiæ. 25
- Vectigal maritimum, Almoxarifazgo, quale in Indiis, & quæstiones circa illud. 123. & seqq.

- Venditio Vbi & Emptio.

- Res indifferentes vt vendi queant. T. 1. 144. & seqq. vbi notanda doctrina. & T. 4. 45
- Officia vt vendi possint. T. 1. 161. & seqq.
- Aliquæ circa illa quæstiones. T. 5. 167. & seqq.
- Venditio quid. T. 3. 50
- De venditione sub hasta quædam circa impedientes auctionem & pretium. T. 4. 43. & T. 5. 16
- Vendendum aliquid accipiens, nihil sibi potest reseruare. Ibidem. sicut neque emens. 26
- Contractus venditionis debet esse liber. T. 5. 83
- Quando compulsio esse possit ex parte Regis. 84
- In officio à Rege vendito an læsio ex parte ementis possit allegari. 179
- Prætores an vendere possint officium locum tenentium. T. 6. 26. & seqq.
- Exteris carius vendi potest. T. 9. 57
- In euictione quando obligatio ad compensationem. 62
- Et quæ non tradentis rem venditam. 64
- De venditione frustorum argenti, ab Indis subreptorum. Cap. 7.
- Frusta serica an emi à sartoribus queant. 77
- In Indijs an merces poßint pro libitu Mercatorum vendi. Cap. 8. vbi circa pretium multa scitu digna.
- Intra dimidium iusti pretij deceptio an inducat obligationem restitutionis. 96. & 97
- Contractus venditionis quando censeatur consummatus. 101

- Vinea, Vinum.

- Quàm abundans vinum in Peruuio. T. 5. 123. & 192
- Illud Indis vendere an sit peccatum mortale. T. 6. 7
- Vinearum plantatio an prohiberi potuerit, & quædam circa illas. T. 5. 197. & seqq.

- Virtus.

- Honestis laboribus animatur. T. 3. 11

- Visitatio.

- Visitatores in Syndicatu vt se gerere debeant. T. 4. Cap. 20. Vbi Index.
- Visitatores Ecclesiastici inuenientes thesauros, cui acquirant. T. 5. 66
- Informationes factæ à Prætore Indorum circa eorum numerum an debeat stari, dum non fit reuisitatio. T. 5. 186. & T. 9. 207. & 208

- Vsura.

- Quid sit, & quando interueniat in anticipata solutione emente. T. 9. 15. 45. & 105
- Ob carentiam pecuniæ nihil posse exigi. 16
- Notanda ratio cur pro mutuo nihil poßit exigi. 19

- Vxor.

- Non debet se gubernationi, quæ ad maritum spectat, immiscere, & ita formata à Deo postquàm Adamus nomina animantibus imposuit. T. 3. 9
- In Indijs id specialiter faciendum, ob damna ex impotenti feminarum affectu. 10
- An teneatur sequi virum transfretantem in Indias. T. 4. 156. & seqq. vbi diuersæ sententiæ circa generalem obligationem, & doctrina multiplex.
- Quomodo succedat deficientibus cognatis in gradibus per legem designatis. T. 5. 99

FINIS.

ADDITIONES AD TOMVM PRIOREM THESAVRI INDICI.

Circa Præfationem.

OPera alia Thesauri compellatione ab Auctoribus euulgatâ addi possunt: vt Thesaurus fori Ecclesiastici, Thesaurus Decisionum Senatus Pedemontani Senior & Iunior, Thesaurus exemplorum, Thesaurus Græcæ poëseos, Thesaurus Chronologicus & Historicus. Thesaurus linguæ Captæ, Thesaurus linguæ Paraquariæ: vt omittam illa, quibus ob materiæ excellentiam, de quâ agitur, & ad quem videtur habitus in Tituli appositione respectus, meritò potuit attribui: vt sunt Thesaurus Sacerdotalis, Thesaurus Christianæ religionis, Thesaurus inexhaustus, Thesaurus indulgentiarum, Thesaurus Religiosorum, Thesaurus SS. Rosarij, Thesaurus indeficiens, Thesaurus doctrinæ Christianæ Thesaurus animæ. Fateor autem ingenuè excidisse mihi, Thesaurum rerum Indicarum Patris Petri Iarrici Gallicè ab eo scriptum pereleganti stylo, tribus distinctum Tomis, & Latinum factum à M. Matthiâ Martinez, satis quidem vtili lucubratione, vt testatur P. Alegambe de Scriptoribus Societatis: qui si opportunè occurrisset, forsitan operi nostro Titulus fuisset alius conquisitus. Sed res est momenti non magni, quia nec Titulus penitus similis, & dissimile penitus argumentum. Neque insolens illud, vt Auctores in operum Titulis circa materiam eamdem, vel certè similem, aut casu, aut destinatò conueniant. Sic D. Thomas Opus in Euangelia Catenam dixit, quod & pariter præstitit P. Balthasar Corderius in DD. Lucam & Ioannem. cursus Philosophicus & Theologicus, Titulus est, quem non vni constat placuisse, sicut Thesaurus precum, Viridarium Philosophicum, Zodiacus spiritualis, Triumphus mortis, speculum Morale, nec non Moralium Consiliorum, Resolutionum, Responsorum, Praxium, Summarum: vbi ad discrimen agnoscendum, cùm de illis subinde sermo incidit, necessarium est ad Auctorum diuersitatem prouolare. Et hæc quidem satis circa Titulum, vt delicati Censores, si forsan talis aliquis fuerit, obiectioni faciam satis, omnibus me ratus debitorem.

AD TITVLVM I.

Circa Capitis. I. §. I. Pro Alexandro VI.

P.Antonius Balinghem in Kalendario SS. Virginis sic de illo scribit die 18. Augusti: Hic (quod quia rarissimum exemplum, licet extra rem, non est omittendum) SS. Sacramentum globo aureo inclusum, perpetuò ad collum appensum gestabat: siue prouidens Dominum, exemplo Dauidis, coràm se semper (Psalm. 15. v. 8.) omnium actionum inspectorem, & iudicem: siue præsidium & amuletum ad omnia, quibus circumcingebatur, pericula: siue denique (quod priscis Christianis in more, viaticum præsentaneum ad itinera æternitatis. Et licet hunc Pontificem de varijs accusent hæretici, & nonnulli Catholici nimis creduli aut partiales: tamen grauißimi Auctores eum magnis affecerunt laudibus, Volaterranus, Panuinus, Ciaconus, Nauclerus, Crantzius, Illescus, & alij. Vide apud eumdem Carracciolum, & apud Brouium Tomo 18. pulchrum miraculum ad illum globum aureum. Hæc ille. Vide etiam Thomam Bozium Lib. 7. Cap. 6. & apud eum rationem optimam ex Indorum conuersione pro eodem Pontifice facientem. De quo & P. Sylos in Historiâ PP. Clericorum Regularium Lib. 1. fol. 18. ex quo Angelus Maria Vericelli Tomo 2. seu Tractatu de Mißionibus. pag. 391. num. 4. Vulgaris paræmia: Dic mihi quocum ambulas, & ego tibi, quis sis, dicam. Argue inde.

Circa §. eumdem, & seqq. Vbi de Indiarum Pontificia donatione.

DEfendit illam citatus nuper P. Verricelli Titulo 13. qui sect. 8. ex professo probat non potuisse in ea errare Pontifices, quod tamquàm omnino certum videtur statuere ex receptissimis in Theologia principiis, iuxta quæ est à nobis instructa probatio. Post euentilatam autem circa qualitatem Pontificiæ potestatis sententiarum varietate quæstionem resoluit tandem Sect. 15. præmittendam semper prædicationem, eamque sine armis; nec nisi post repulsam à Rege, aut maiore parte populi terque quaterque, ad arma veniendum, & Regem potestate regiâ spoliandum. Cùm eo tamen stare Pontificem ante experientiam talem posse donationem facere, quia moraliter certum habetur prædicationem à barbaris repellendam, de quo num. 243. & 244. Et in donatione id necessariò intelligendum. Quæ quidem ita cum dictis à nobis §. 3. componenda, vt si spes sit Prædicatores dicto modo præmissos aliquid effecturos, id fieri debeat: quod est etiam Regiis instructionibus consonum, de quibus citatus Scriptor. num. 201. & seqq. Si autem desperatum negotium sit, indole barbarorum inspectâ, vt quid perditio illa, & Prædicatoribus creatum sine vtilitate periculum? Immò & cum ingenti iacturâ: si enim occidantur, vt sæpè accidit, damnum sequetur permagnum ex Euangelicorum inopiâ ministrorum: eritque belli occasio magis crescenti, vnde & negotium fidei infeliciter progredietur. Sic accipiendum quod de periculo peruersionis dictum à P. Suario, & à P. Arriaga Disputat. 25. de fide num. 38. & seqq. nec benè, nec conuenienter impugnatum.

Et iuxta hæc quidem statuerat præfatus Scriptor Sect. 11. in quâ duas istas habet Assertiones: Prima Assertio. In regibus Ethnicis Noui Orbis sex sunt moraliter certa Catholicæ fidei, tam suscipiendæ, quàm conseruandæ impedimenta: esto Rex infidelis timore Hispanorum Regum fidei Prædicatores non eijciat, neque dehonestet. Sic ille, impedimenta huiusmodi latè prosecutus, quæ sunt: Ethnici regis exemplum. Impunitas scelerum contra fidem. Impunitas eorum scelorum, quæ à fide auertunt. Idolorum frequens cultus in eorum delubris per Magos & Ariolos. Frequens Sermo Sacerdotum Idolorum ad populos cum terriculamentis. Vexatio & inhonoratio eorum, qui fidem sint accepturi. Sic à num. 110. vsque ad num. 129. in quo sic. Secunda Assertio. Ob prædicta impedimenta propagandæ fidei sub Ethnico Rege, potuit Summus Pontifex Indorum regna Catholicis regibus subijciendo tradere: quare reges infideles possunt rectâ viâ debellari, quamuis ex timore Hispanorum Prædicatores non eijcere polliteantur, si aliunde moraliter sit certum sub eo infideli regimine fidem propagari non posse. Hæc ille. Qui ita cùm statuat, mirum est quomodo num. 222. Assertionem addat priori contrariam, ita scilicet: Quando Rex ethnicus non eijcit Prædicatores, liberamque subditis suscipiendæ fidei facultatem largitur, licet aliunde aliqua impedimenta fidei, præcisè ex generali regimine, proueniant, quæ Sect. 11. (sex videlicet adducta) enumer auimus, tunc non poterit iustè Rex ethnicus deijci. Sic ibi. Quod confirmat. num. 247. Sed cùm Assertionis prædictæ meminerit, sicut & posterioris, quatenus fundamentum illud quartum non admittit; Assertionem tamen aliam, quam habet num. 170. vti firmam videtur reliquisse.

Sic autem habet illa: Tertia Assertio. Ex duplici Assertione præcedenti rectè infertur posse Papam Catholico Regi concedere, vt rectâ viâ, etiam ante prædicationem, aut eâ non repulsâ, debellare valeat reges infideles Indiarum, ad remouenda suscipiendæ fidei impedimenta, quæ sub ethnico principe sunt moraliter certa. Sic ille. Duplicis autem præcedentis Assertionis prior fuerat. num. 145. propter susceptæ fidei impedimenta remouenda, posse Papam eximere fideles à iurisdictione ethnici regis. Quæ est D. Thomæ à nobis adducti §. 3. citato. Posterior num. 156. Probabilius esse hoc ipso quod rex infidelis renuit conuerti, posse ab Ecclesia priuari iurisdictione in subditos Christianos, quia hoc ipso videtur adesse morale impedimentum conseruandæ fidei. Ex duplici hac Assertione rectam ille iudicat illationem. Licet autem num. 148. disparitatem conetur inducere ex eo quod Papa iurisdictionem habet in populum iam Christianum, quæ indirectè ad Principem infidelem extenditur. Cùm tamen rectam illationem iudicauerit, ex aliis à se admissis & probatis, videtur, illâ non obstante responsione, inconcussa permanere.

Neque enim videtur dici posse Assertionem præfatam, sicut & duas, illas, de quibus nuper, ex mente aliorum positas eam sententiam tenentium, id namque modus ipse proponendi abnuit, ex quo nihil tale habetur, neque est illud iuxta receptum scribentium stylum. Cùm ergo Sect. 16. ea, quæ pro sententiâ dictâ, & Assertionibus formandis fundamenta adduxerat, adhibita responsione dissoluit: magnam sanè circa doctrinam propriam ingerit confusionem. Accedit ratio ab eodem adducta num. 89. quâ probet donationem Pontificiam statim effectum habuisse, & Reges Catholicos Indiarum dominos constitutos: aliàs si Indi, & eorum Reges prædicationem admitterent, verè domini non essent, solusque esset titulus sine re. Ergo sensus verborum Bullæ est, vt subiectis Indis, deinde prædicetur eis Euangelium. Quæ est illius consequentia. Et quòd iuxta propriam loquatur mentem illa ipsius verba ostendunt: Respondetur gratis Chiapensem ex his verbis Bullæ (quibus Prædicatores mittendos statuit Pontifex) inferre non esse subijciendos Indos nisi post prædicationem repulsam, quod sie ostendo, &c. Quis hic iuxta propriam mentem loquentem non agnoscat Auctorem? Et quidem ille cit. num. 222. & 247. duo impedimentorum genera recognoscit, alia ex regimine, sex scilicet illa, de quibus dictum; alia directè tendentia ad impediendam fidei propagationem. Et hæc posteriora sufficientia iudicat ad infidelium principum debellationem. Quod ergo contendimus est, etiamsi reipsa non extent, si tamen certa moraliter præsumantur, posse à Pontifice donationem fieri; quod asseruisse illum vidimus, & insuper debellari, nec videtur negasse, stante certitudine dictâ, neque negari posse verosimiliter apparet, ob adductas à nobis rationes.

Et iuxta hæc loquendo, minimè currit Censura multiplex, quam in sententiam negantem debere prædicationem præcedere, idem intentat, dum sic ait num. 196. Dico Primò. Falsa, temeraria, & scandalosa est sententia asserens posse semper & indistinctè ante prædicationem, aut eâ non repulsâ, debellari Indorum reges infideles. Addit num. seq. esse piarum aurium offensiuam. Iuxta sententiam siquidem nostram non semper & indistinctè licet debellatio, sed cùm moralis est repulsæ certitudo, qualem Pontifices habuerunt, aut conseruandæ fidei obstacula præuidentur, qualia sunt sex illa, stante Indorum indole ad natiuas superstitiones promptissimâ, & congenea instabilitate. Et quidem ita explicata sententia non potest vllâ feriri censurâ, quod & citatus Auctor nequit diffiteri. Sectione enim 16. argumenta diluit, quæ contra sententiam præmiserat, omnino necessariam prædicationem esse statuentem. Si enim illa tot est obnoxia censuris, non oportuit ea, quæ contra ipsam militant, argumentorum solutionibus infirmare. Præterquam quòd censuræ dictæ non videntur meritò fulminatæ, cùm non solus Genesius de Sepulueda, vt ille asserit, sententiæ absolutæ negantis Auctor extiterit: Thomas enim Bozius de signis Ecclesiæ Lib. 4. Cap. vltimo. ita scribit: Iusque ipsi est (Pontifici) infideles punire, cùm iuxta lumen naturale nequaquàm viuunt, atque omni dominio priuare. Atque ita non modò hæc potest, quatenus est necessarium ad salutem animarum, sed etiam quatenus est valde vtile ad bonum publicum. Sic ille, nullo modo necessarium semper iudicans respectum ad prædicationem: sunt etiam innumeri Auctores, vt videri apud eumdem, cum quo disputamus, prout, numer. 36. qui Pontifici directam circa temporalia supra infideles tribuunt potestatem. Quomodo ergo esse temerarium potest, quod eo fundamento nititur, quamplurium & grauissimorum Scriptorum assensu roborato? Quomodo etiam scandalosum, & pias offendens aures, quod tot placuit viris pietate & omnimoda probitate insignibus, & illarum, sicut & sublimioris litteraturæ magistris?

Quod autem Sect. 11. P. Arriagam impugnat, cuius & aliqua argumenta dissoluit ex citatâ Disputatione 25. de fide, vbi contendit non esse ius in Ecclesiâ ad inferendum bellum Principibus nolentibus Euangelij Prædicatores admittere, contra communem sententiam: bene quidem est, quia reuerà sententia illa contra communem est Doctorum sensum, & Ecclesiæ praxim donationibus Pontificiis comprobatam. Miror autem eumdem num. 18. de occupatâ ab Hispanis Americâ agentem, Pontificiæ donationis neutiquam meminisse, neque alium titulum occupationis agnoscere, nisi iustæ vindictæ: nam cùm Hispani pacificum descensum è nauibus habuissent, à barbaris malè tractati, aliqui etiam occisi, ceteri ad se vindicandum paulatim accensi, ius tandem acquisiuêre. Addit posse etiam dici, ob barbariem quâ homines illi occidebant alios, eosque immolabant Dœmoniis, comedebant &c. potuisse iustè debellari ob repulsam ergo prædicationem nihil tale accidisse pro certo habet, quia de eo nihil apud Historiographos. Quod quidem est meridianâ in luce aliquatenus caligare: vt enim ait citatus Scriptor. num. 90. & 100. apud omnes ferè Indicarum rerum Scriptores, ex quibus aliquos adducit, nihil frequentiùs quàm virtute donationis Alexandri VI. præmissà protestatione, cuius formulam ex aliquibus eorum desumptam, & Latinè redditam exhibet num. 101. & à viro doctissimo Ioanne Lupo de Palacios Rubios est composita, atque à Carolo V. tradita Francisco Pizarro, captam fuisse possessionem. In quâ & de admittendis Prædicatoribus expressa mentio. Quod si vindictæ titulo solùm, & ob propulsandum barbariem, bellum erat Ethnicis inferendum, minimè erat recursus ad Sedem Apostolicam necessarius, quem tamen Reges Catholici iuxta doctissimorum virorum sententiam habuerunt.

Quamuis autem Indi, cùm primùm ea, quæ ad fidem spectant, audierunt, quæ eorum ruditas, non potuerint sufficientem eorum formare conceptum; vnde eiectio Prædicatorum non videtur eis vt culpabilis imputanda, & sic nec belli illatione mulctanda, iuxta ea, quæ tradit Victoria Relectione 1. de Indis num. 34. & ita neque sufficiens protestatio ad plenam iustificationem. Nihilominùs quia sic est à sapientissimis viris iudicatum, & Indi hominibus superioris adeò supra communem eorum capacitatis verosimilia de Deo mundi Creatore annuntiantibus, sidem aliquam adhibere debuerunt: neque, si diu expectandum, negotium fidei promoueri posset, ideò bona fide, & non sine sufficienti fundamento processum. Quidquid de aliquorum inordinatis actionibus fuerit ab Hispanæ gloriæ æmulis sine operæ pretio decantatis.

Circa materiam Capitis primi.

Scriptoris alterius maledicentia castigata.

B.G. Marisotus ille est, qui in Præfatione Orbis maritimi ita scribit: & nisi æterno posterorum & nostro luctu ex hominum oculis coactus euolasset (Henricus Quartus) haud dubiè Magni titulos ad Indos vsque & Americam, illegitimis occupatoribus expulsis, importasset, terrarum marisque dominus. Sic ille, malo quidem agitatus spiritu in Apostolicam Sedem semel & iterùm virus pestiferum euomente, vt videri potest Lib. 2. Cap. 20. vbi de Insulis Fortunatis, seu Canariis, Sardina, & Corsica, non leui spongia digna proloquitur. Rogandus sanè si Hispani Indiarum illegitimi occupatores fuerunt, vnde legitimi futuri Galli, iisdem expulsis, nisi quia à Deo Orbis domini constituti? Quod neque saluis fide aut mente potest affirmari. Et Reges ipsi Christianissimi blateramenta ista dubio procul deruidebunt.

Quanto autem non solùm iure, sed religionis zelo à Catholicis sit actum Regibus, sicut de more in aliis, inuiolabilis auctoritatis Scriptores expendunt. Ex quibus P. Carolus Scribanus in Politico-Christiano sic Regem nostrum Philippum Quartum alloquitur: Arma taceo. Vincor magnitudine: magis quòd pia sint. Tuis enim armis Oriens & Occidens Christianus audit. Tuis Europæ pars magna. Germania, quòd sub hæretico & Turcico non gemat ferro, tibi prope debet. Tibi Belgij pars nobilißima, quòd Christo suo viuat. Hæc ille. Cùm ergo Deus Catholicum zelum inclytorum Principum detectione & dominatione Indicorum regnorum fuerit muneratus, argumento sanè irrefragabili est, sobriè, iustè, & piè in eo se gessisse negotio, quidquid de quorumdam Conquisitorum excessibus fuerit, qui numquàm in expugnationibus quantumuis legitimis possunt penitus euitari. Pro eodem stat Thomas Bozius de signis Ecclesiæ Lib. 10. Cap. 14. num. 7. vbi ait Gallos, & Britannos in suis expeditionibus parùm fuisse felices, eò quòd sine Pontificiis auspiciis, propter quæ Hispani feliciores.

Ex quibus compertum habetur Hispanos Reges minimè Orbis imperium affectare, vt maleuo lus ille criminator in dedicatione pronuntiat, sibi consonus in Præfatione, in qua sic loquitur: Si Stationaria claßis parata ad omnem occasionem fortunamque fuerit, inclusis inter Batauos & Normannos Belgis, ruinam minari. Iberorum verò commercijs & Imperio, tum Americæ, tum Indiæ finem proximum. Quid enim spei reliquum Hispano, bellicosißimis nationibus terra marique in eius perniciem coniunctis? &c. In quibus dura sicut infernus se prodit æmulatio, dum ad destructionem omnimodam Hispanæ Monarchiæ non solùm Gallicam optat armari potentiam, sed mundum ferè totum coniurare. Quod quidem diabolicum esse votum nequit dubitari, vt eximium illud fidei præsidium. Ecclesiæ propugnaculum, & Romanæ Sedis fortissimum brachium, cadat, & ruina sua liberum hæresi campum, in quo possit exultare, tripudiare, regnare, &, vt verè dicam, tartarizare, relinquat. Sed non ita Deus tabernaculum gloriæ suæ deseret, vt triumphet iniquitas; ac bellicosissimis illis nationibus cum Hispano Monarchâ fœderatis, regnum diaboli pessum ibit, quique insultabant procaciùs, redditam sibi pacem animitus gratulati, pro ipsius conseruatione non desinent exorare.

Pacata videbis
Sæcula, restinctisq́ue animos mitescere bellis.

Sic Christianissimo Ludouico nunc feliciter regnanti, non falsus vates inter ipsa crepundia decantarat, P. Dionysius Petauius Panegyrico 9. vbi quæ addit de triumphis ex infidelibus terras, quæ olim Christianorum fuerunt, incolentibus, fortunatissimè reportandis, vtinam pari sint veritatis oraculo consignata: non equidem inuidebimus, sed gratulatione illos ingenuâ prosequemur. Iuuabimus precibus, & militari, si opus fuerit, apparatu; sic enim de Regis nostri ingenuitate confido, qui Gallicam jam gloriam, non alienam sed propriam ducit, pretiosissimo pignore stabilis fœderis attributo, Serenissimâ Mariâ Teresiâ Charißimâ in delicijs filiâ, & pulchra jam prole parente, tali profectò sponso debita, qualem & præclara eiusdem decora, & naturæ ac gratiæ ornamenta singularissima deposcebant. Quæ dum cogito hilaritatis ac felicitatis plena, ægrè quidem ad ea memoriam & calamum flecto, quæ temporibus belli infaustis acta sunt, aut dicta: sed necessarium est auctoris illius maritimi, pacis immemoris, nec Regibus gratificati suis maledicentiæ tonitribus, nonnulla explosisse commenta, vt suus veritati locus sit, & Hispanum nomen, quod quantum quantum est, pro Gallicâ jam gloriâ militat, inofficiosis mendacijs nullatenus deteratur.

Pergit ergo ille, & Lib. 2. Cap. 20. ita scribit: & nisi Portugallia per dolos & fraudes Philippo cum Tangitana Africæ prouincia, totoque penè Oriente obuenisset, &c. & Cap. 21. Cuius regnum Henrico atque Antonio exclusis, qui legitimi hæredes erant, Philippus II. Castellæ Rex occupauit. Et Lib. 7. Cap. 7. Venit & in eiusdem obsequium obuersa Europæ America (Brigantini) Indiaque Orientalis cum vicinis Insulis, & nunc Ioannes ille Philippo IV. maior, libertatem, quam sibi suisque comparauit, armis & & virtute tutatur. Hæc ille, & alia, in quibus egregiè mentita est iniquitas sibi. Henricum legitimum hæredem exclusum ait, quem pacificè regnantem vidit mundus; licèt non defuerint, qui post Sebastiani mortem Philippo II. jus successionis adstruxerint, quod abnuit ille, quia non ita solidis fundamentis subnixum videbatur. Sed minoribus certè alij regna non semel occuparunt. Antonium legitimum hæredem & ipse est inficiatus Henricus, qui virtute Breuis Pontificij super illius illegitimitate sententiam pronuntiauit, in ipsum, & falsos quosdam testes animaduersione decreta. De quo loculenter agit Hieronymus Conestaggius, Patritius Genuensis in Historiâ de coniunctione Portugalliæ cum regno Castellæ Lib. 3. Silegitimus ille, non equidem necessariæ essent tot de successore legitimo quæstiones. Vnde vt jus firmiùs posset obtendi, ad electionem est populi prouocatum. Qualis autem illa fuerit diuersi Auctores exponunt apud Illustrissimum Caramuelem in suo Philippo Disput. 3. & in responsione ad Manifestum Regni Portugalliæ pag. 4. 169. & 179. Ego citati Patritij verba subiiciam, qui Lib. 5. præfatæ Historiæ sic loquitur: Itaque ex judicibus & nobilibus Priorem (Antonium) gratulandi ergo ferè nemo, & ex supremo Magistratu vnus tantùm syndicus acceßit. Et inferiùs: Emmanuel Fonseca de fenestra magnâ voce clamauit: viuat, viuat Antonius, Rex Lusitaniæ: quæ verba cum magna alacritate à plebecula approbata fuerunt. Sic ille. Fieri autem posse Reges populorum tumultuaria conclamatione, pestiferæ consequentiæ doctrina est, & ita à Christianis sensibus penitus releganda: non ergo propter exclusum Antonium debet Magnus Philippus exclusor vllâ ratione culpari.

Felicitatem prætereà, quam in Ioanne suo Quarto scriptor ille deprædicat, ob libertatem sibi suisque comparatam, annis sequentibus remittamus. Et illud sanè quod ex eodem positum suprà iuuat in caussam præsentem aduocare: Quid enim spei reliquum Hispano, bellicosißimis nationibus terra marique in eius perniciem coniunctis? Si pro Hispano Lusitano reponamus. Sed maior ille Philippo IV. Quàm hoc ridendum & ipsis etiam sua iactantibus Lusitanis? Vnus ille Hispaniæ angulus, quem Alfonsus Rex Henrico Comiti vt dotem Teresiæ filiæ nothæ legauit, totâ sit maior Hispaniâ; cui & tot alia adiuncta regna, & nobilissimi ac validissimi Principatus. Sed paret Orientalis India: & quid illa ad vnum Peruuium occidentalium opulentissimum & nobilissimum tractum? Hinc illud apud Vatem Gallicum

Nam quis Iberiacis non cedat viribus hostis?
Immensas quis spernat opes, quas fœnore tanto
Auriferis fundit perfossa Peruuia terris?

Et apud Carolum Werpæum Lib. 4. raptus Manresiani S. Ignatij, quod consonat.

Illinc auriferis opulenta Peruuia foßis
Inuentas malè plorat opes.

Alexander Donatus Lib. 1. Carminum Poëmate 16. Pro eodem fic

Nitidi congesta metalli
Pondera, torrentiq́ue solo geminantia saxa,
Fundit ab auriferis pretiosa Peruuia terris.

Iam quod per fraudes & dolos obuenisse Portugalliam asseruisse non puduit, licèt ad caussam Indiarum generaliter non spectet, quia tamen ab illa alienum non est, & de Orientali pariter pronuntiatur, operæ pretium fuerit, vt immanem calumniam euidenter refellamus. A dolis & fraudibus regalis profectò Philippi II. animus supra modum alienus, vni iustitiæ ritu Christiano semper intentus. Nihil notius est, nihil vulgatius, quàm Catholicum Regem & inuictißimum Philippum Principis nostri auum, omnibus quorumcumque sæculorum Regibus præluxisse, certas sibi justitiæ metas præfigebat, vltra quas nulla eum gratia ad veniam, nulla maleuolentia ad pœnam incitaret: amicitias potiùs rescinderet, consanguinitatem faciliùs violaret, quàm æquitatem, naturam libentiùs exueret, quàm iustitiam. Lusitani Auctoris verba sunt, & testis planè omni exceptione maioris, Patris inquam Francisci de Mendoza, scriptis suis Orbe toto notissimi, in Oratione 1. quæ extat Lib. 6. Viridarij, & in ortu Philippi IV. Regis nostri est habita Conimbricæ in templo Societatis, Academiâ, præstantissimaque ciuitatis totius frequentiâ conspirante. Quo fundamento iacto, quidquid de dolis & fraudibus inuidia protulerit, germanus illius est partus æstimandus. Pro quo & facit P. Ioannes de Rho Parte 2. Historiarum variarum virtutum, vbi id habet, quod quia ad Galliam spectat, opportunè cadit. Sic ergo ille Lib. 5. Cap. 1. §. 3. Philippum Hispanorum eius nomini Regem Secundum inspiciamus, sub diuturni ac felicißimi Regni finem validißimas arces, opulentißimasque vrbes, quas longo ac difficili bello de Gallis cæperat, eisdem nulla fractum clade, sed quo pax, quæ totius Europæ votis, & Clementis VIII. Pontificis Maximi efficacibus vrgebatur officijs, faciliùs coalesceret, redhibentem videbimus, &c. Vbi præclarum est cernere iustitiæ documentum. Qui enim iustè parta redhibet, ab acquirendo per dolos & fraudes alienissimus comprobatur.

Rem Gallicam etiam & quod subiiciemus, attingit. Henrico III. regnante, cùm hæretici redditi fuissent potentiores, à Catholicis est Philippus Rex Catholicus regni Protector & Defensor de signatus Ann. 1585. Quod quidem ille singulari moderationis exemplo noluit acceptare, etiamsi pro eo Pontificis, & magnorum Principum preces accessissent. Nolebat de nouo principatu sibi conquisito speciosâ illa compellatione notari. Sed mortuo Rege ipsius Leuiro, Parlamentum Parisiense edictum edidit à Consilio status approbatum, in quo continebatur Catholicum & inuictum Hispaniarum Regem D. Philippum II. principalem esse Religionis Catholicæ Protectorem, illius Regni salutis zelatorem, de quo eiusdem prælata gesta iam pridem, & continuata auxilia Carolo IX. & Henrico Regibus impensa, quando illi se hæreticorum ac schismaticorum aduersarios ostenderunt, ex vno illo desiderio profecta, vt eo in Regno Catholica perseueraret fides, testimonium perhibebant. Tunc munus Defensoris ac Protectoris admisit, & colligationem Catholicam seriò & constanter adiuuit. De quo Auctores multi, ex quibus P. Eusebius Nieremberg in virtute coronata ad fidem, vbi de Philippo II. cuius & alia illustria exempla commemorat. Habemus ergo nihil contra iustitiæ dictamina fuisse molitum, neque dolo malo aut fraude expugnationem quam piam aggressum qui oblatos etiam dominationis titulos adeò constanter recusauit.

