Moniales etiam eodem beneficio gaudent: [Moniales quinquagenariæ simili priuilegio gaudent.] sed quia est opinio, iuxta quam illæ, si quinquagenariæ sint, à ieiunij obligatione eximuntur, quam tenet P. Sancius Dub. 4. citato num. 6. vbi sic absolutè pronuntiat: Et ideò fœminæ quinquagenariæ deobligantur à ieiunio: licèt citatâ Disput. 32. in fine, eam non esse in praxi tutam [P. Sancius.] affirmet. Naldus V. Ieiunium num. 2. Narbona, Zoësius, Machadus, & P. Pellizarius, quos adducit Diana Parte 9. Tractat. 7. Resolut. 73. qui ait se eam non audere tamquam improbabilem damnare, quam & non improbabilem affirmat Trullench suprà. Quia inquam talis opinio probabilis extat, vnde eam vt talem ex Dianâ proponit P. Busenbaum in Medulla Theologiæ moralis, lib. 3. tractat. 6. cap. 3. dub. 2. num. 2. Dubitari potest an in eâ ætate Bullæ beneficio gaudeant, sicut viri in sexagennali. Et videtur sanè probabile; probarique potest ex eo quod plures ex citatis Doctoribus adducunt, ad probandum sexagenarios lege ieiunij non teneri, priuilegium Bullæ pro ipsis in ordine ad oua & lacticinia: Quasi consentaneum naturæ sit, vt in eâ ætate defectui naturæ consulant, vt post alios loquitur Diana Resolut. 20. [Diana.] citatâ. Ergo cùm in eâ concessione Moniales etiam comprehendantur, vt est innegabile, & ratio eadem militet in illis, si quinquagenariæ sint, videtur satis verosimile ad illas tale beneficium extendi. Item, iuxta dicta num. 250. beneficium Principis latè interpretandum est, quando non est contra ius: atqui in præsenti ita accidere ostendi ex eo potest, quia licet priuilegium edendi oua & lacticinia contra ius sit, in eo tamen quòd quinquagenariæ fœminæ viri sexagenariis exequentur propter rationem eamdem in ipsis repertam, & fortassis in illis maiorem, ob conditionem sexûs notabiliter debiliorem, nihil speciale contra ius fit, sicut nihil speciale fit in [Senescentes ante 60. gaudere aliorum priuilegio.] viris præter communem dispensationem. Ex quo fundamento existimare aliquis posset eos, qui ante annum sexagesimum senescunt, iuxta dicta num. 263. priuilegio Bullæ gaudere, quia sexagenarij sunt, non formaliter sed æquiualenter: & sexagennalis annorum numerus valde materialiter se habet in ordine ad Pontificum intentionem, qui naturæ intendunt debilitati consulere in eâ ætate frequentiùs occurrente. Sufficere autem [In fœminis 50. inchoatos sufficere.] in fœminis quinquagesimum annum inceptum affirmat Narbona apud Dianam Resol. 73. citatâ. Sicut & alij de sexagenariis apud eumdem, & etiam apud P. Busenbaum suprà. Et non solùm obligationem Ecclesiastici ieiunij cessare, sed [Etiam in jeiunijs ex voto, aut præcepto similiter philosophandum.] etiam Religiosi ex præcepto, atque etiam ex voto, nisi post eam ætatem facto, aut cum expressâ illam comprehendendi voluntate emisso, tenet P. Pellizarius Tractatu de Monialibus, cap. 6. num. 25. & ante illum P. Sancius Lib. 4. operis moralis, cap. 11. num. 54. & 55. Licèt autem ex beneficio Bullæ id tantùm liceat quod diximus, illud priuilegia alia non excludit, quale est Religioni equestri D. Iacobi à Leone X. concessum, & nuper impressum Matriti iussu Ordinis eiusdem, [Priuilegium aliud simile Ordini S. Iacobi concessum.] vt scilicet en los dias quadragesimales, y otros del año, en que se prohibe comer carne, manteca, hueuos, y lacticinios, por derecho, ô costumbre, ô por regla, ô estatuto de la dicha Orden, ô en otra qualquiera manera, podais libre y licitamente comer dicha manteca, hueuos, y lacticinios, y carne, con consulta de ambos Medicos, temporal y espiritual. Cuius communicatio latissimè patet, sicut & alia ibidem, iuxta quam Confessarij podran commutar en otras obras de piedad, los votos, ayunos, y quales quiera otros preceptos: quinque tamen ordinariò excipiuntur. Non videtur autem certum prædictam [De illius vigore præsenti dubitatur.] Bullam modò vim suam retinere, quia ex eo fieret Religiosis non esse Cruciatam necessariam; quia omnia ferè in illâ concessa, vigore dictæ Bullæ licent, etiam quoad electionem Confessarij, qui absoluat à reseruatis etiam Sedi Apostolicæ, nonnullis demptis. Communicatio enim ad omnes ferè Religiones extenditur. Vnde & Bulla Cruciata de Equestribus Ordinibus mentionem specialem facit. Videantur dicta num. 257. & clausula illa Bullæ eiusdem: Excepto las concedidas à los superiores de las Ordenes Mendicantes para con sus Frayles, de quâ etiam num. 274. præter illas gratiæ aliæ omnes reuocantur; quia verò probabile est idem esse de Ordinibus dicendum, qui priuilegium communicationis cum Mendicantibus habent, videant Iacobitæ an ex illis sint, & tunc suâ Bullâ, nisi S. Cruciatæ Tribunal obstiterit, perfruantur. Vide num. 286. & seqq.

§. III. An vsus Bullæ quoad jeiunia, & alia possit à Prælatis limitari.

DIco primò. Generaliter loquendo id [Assertio 1. superiores non posse vsum Cruciatæ limitare.] fieri nequit; quia si par in parem non habet potestatem, multò id potiùs de inferiore dicendum, vt est omnium comperta doctrina vnde si Commissarius etiam subdelegatus tale quid nouerit, Prælatum huiusmodi poterit dignâ animaduersione ferire. De quo P. Mendus Disp. 4. n. 21. Quidquid cum Villalobos dicat Diana Parte 1. tract. 11. Resol. 99.

Dico secundò. Ratione alicuius priuilegij [Assertio 2. posse ex priuilegio.] potest facultas prohibitionis haberi. Id clarum; quia cùm totum Cruciatæ negotium à Pontificis voluntate dependeat, potest illud pro libitu dispensare.

Dico tertiò. Nulla extare in Prælatis [Assertio 3. neque tale priuilegium dari posse, ex suppositione concessionis Cruciatæ.] potestas potest, ratione cuius valeat Bullæ vsus impediri, neque à Pontifice concedi suppositâ facultate illam accipiendi, vt modò, conceditur. Quod probo: nam aliàs Pontifex sibi esset contrarius, dum quod vnâ concedit viâ, aliâ impediri permittit. Esset etiam contractus claudicans ex parte illius, dum eleëmosynam petit & accipit ab eo, qui sub spe concessionis attribuit; & eam quam promittit gratiam, non plenè largitur, quandoquidem ad eam impediendam aliunde tribuit facultatem. Si dicas promittere, sed cum subordinatione conuenienti erga Prælatos, quod ipsi recipientes agnoscunt, & ita iniuriam illis non fieri, quæ scienti & volenti non fit, vt est vulgaris iuris regula. Contrà est; quia id nequit admitti: accipientes enim Bullam non ita intelligunt, sed potiùs oppositum, & in Bullâ limitatio talis non est: neque esset qui illam sumeret, si tale sibi quidquam persuaderet.

Dico quartò. Si à Pontifice concedatur [Assertio 4. sine graui peccato limitari non posse, etiam posito priuilegio.] facultas limitandi gratias Bullæ, peccabit grauiter Prælatus, qui id sine graui caussâ faciet: Probatur; quia valde irrationabile est vt beneficio Principis defraudetur quis, pro quo præsertim pactum præcessit, ex inordinatâ inferioris cuiuslibet voluntate. Id quod respectu Pontificis maximè locum habet, negotium agentis salutis animarum. Vnde circa hoc dicendum, quod circa Bullæ sumptionem diximus num. 255. vsum scilicet esse licitum, non obstante prohibitione, quia nullius illa roboris est.

Dico quintò. Aliqua sunt, circa quæ non [Assertio 5. In quibus ratio esse congrua limitationis nequeat.] potest rationabilis caussa prohibitionis inueniri. Hoc patet in Indulgentiis per Bullam concessis. Quæ enim ratio adduci queat ad eas prohibendas, ex quibus eximium adeò lucrum animarum resultat, & ex quibus nihil sequi potest, quod aliquatenus possit Regulari obseruantiæ contraire? Et ex hac regula sunt alia mensuranda: si enim Regulari disciplinæ non aduersentur, eorum nequit vsus prohiberi.

Dico sextò. Circa ouorum & lacticiniorum [Assertio 6. quæ obligatio Prælatis sit, circa cibos sexagenarijs prouidendos. quando illos vllo modo nequeunt prohibere.] priuilegium potest prohibitio versari, non directè, sed per accidens, siue per substractionem materiæ, quatenus Prælatus non tenetur specialia alimenta priuilegio gaudentibus prouidere, cùm ad communem tantùm victum pro iis, qui ægroti non sunt, videatur obligatus. Quod quidem intelligendum est quando domus bonis caret ad huiusmodi ciborum differentias, aut sine alio notabili incommodo id fieri nequit. Si autem non ita egeat, & incommodum non est notabile, debet priuilegio gaudentibus condescendere, idque sub mortali; quia Pontifex illis priuilegium concedit, quo vti queant secundùm obseruantiam regularem, ita vt non debeant pro comparandis ouis & lacticiniis pecunias quærere, & eas Prælatis offerre, aut ipsi emere, & paranda curare domi, vel apud sæculares: quæ quidem Religiosam non decent grauitatem. Res autem hæc non debet iudicari leuis, cùm circa id versetur quod sub mortali prohibetur, iuxta receptam, communique vsu firmatam sententiam; & licet prohibitio sub veniali tantùm obliget; non ideò Prælati obligatio leuis censenda est; quia eo ipso quòd talis sit, maius ius est sexagenariis ad vsum talem, & ita maior est obligatio eisdem prouidendi.

Dico septimò. Quod ad factum attinet, [Assertio 7. specialis facultas ad limitandum Cruciatam à Gregor. XIII. concessa Societati.] Gregorius XIII. in Bullâ Ann. 1575. die 3. Maij, quæ incipit: Decet Romanum, & varia continet indulta pro Societate nostrâ, sic post alia loquitur: Ne quis autem Apostolicorum indultorum prætextu regularem ac exemplarem instituti prædictæ Societatis disciplinam, quam modis omnibus retineri & conseruari volumus, dissoluere aut relaxare præsumat, non esse, nec fore vnquam mentis nostræ, aut Sedis Apostolicæ, vt personæ Societatis absque expreßâ superiorum eiusdem Societatis licentiâ, vtantur facultatibus, quæ in Iubilæis, Bullis Cruciatæ, Confeßionalibus, aut alijs quibuslibet Apostolicis indultis, siue Communitatibus siue priuatis personis, siue piis locis, aut quomodocumque aliter hactenus concessæ sunt, aut in posterùm concedentur, etiamsi in illis expressè indulgeatur, vt omnes Regulares, etiam Mendicantes, huiusmodi facultatibus vti possint. Sic ille. Ex quo videtur apertè [Quid prohibere possint illius Superiores.] sequi posse Superiorem Societatis Bullæ vsum prohibere tantùm in his, quæ regularem disciplinam videntur relaxare, secus in aliis, de quibus dictum Assertione 5. ad quæ etiam spectat, quod Assertione præecedenti diximus: vsus enim ouorum & lacticiniorum in Sexagenariis nequaquam Religiosam disciplinam dissoluit aut relaxat, sed valde illi conformis est, cùm ad charitatem Superiorum spectet Senum curam specialem gerere, quod diuinis & humanis legibus admonemur. Et videri pro eo potest Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 5. numer. 60. & sic alia, quæ in Bullâ Cruciatæ occurrunt, præter electionem Confessarij, de quâ infrà.

Pro ampliori autem Indulti præfati [Declaratio eiusdem Pontificis circa suum Indultum] declaratione extat eiusdem Pontificis Oraculum, de quo in Compendio Societatis. V. Gratiarum vsus. §. 2. vbi sic dicitur: Declarauit prætereà posse Superiorem, dum huiusmodi licentiam concedit, limitare eam ad vsum vnius, aut alterius facultatis, & prohibere vsum reliquarum, etiam eadem Bullâ aut Indulto contentarum. Sic illic. Sed cùm Oraculum hoc viuæ vocis fuerit, poterit illi reuocatio generalis Oraculorum obstare; nihilo minus sine illo stat, quod in eodem expressè continetur. Nam ipse in Bullâ citatâ affirmat nullius gratiæ [Sine eâ stare priuilegium eiusdem posse.] vsum in Societate licere, si Religiosæ obseruantiæ aduersari queat, sine expressâ licentiâ Superiorum: ergo possunt illi, quas aduersari rati fuerint, prohibere, & aliarum vsum liberum relinquere, quia ex qua parte non aduersatur, non est cur nequeat vsus non licere. Neque enim priuilegium adinstar sententiæ est, quæ nequit [Quod potest ex parte admitti, & ex parte recusari.] pro parte admitti, & pro parte respui, per Textus & Doctores, quos adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 22. num. 19. Sed cùm sit gratia, admitti sanè pro eâ parte potest, & pro aliâ non probari, quia gratia esse desinit, & oneris habet rationem. Vnde Pontifices multi Bullam concedentes, & decernentes Regularibus eam esse communem, electionem Confessarij non esse licitam sine Superiorum facultate quoad reseruata pronuntiarunt: profitentes planè posse gratiam in ordine ad quædam admitti, & in ordine ad alia recusari: ergo etiam non extante Oraculo prædicto, id, quod intendimus, stabit.

An autem Ordines alij simile aliquod [Præfato priuilegio Religiones gaudere, quod reuocatum non est.] priuilegium habeant, ipsi viderint; præfato equidem gaudere poterunt Mendicantes, & alij, qui gratiam communicationis habent. Neque suspicandum est priuilegium dictum à Pontificibus Gregorij successoribus, qui Bullam concesserunt, esse reuocatum, dum tale quid ab ipsis non inueniatur expressum, & ipse Gregorius non fore Sedis Apostolicæ intentionem talem apertè fateatur. Licet enim ille successoribus manus ligare non potuerit, quominùs circa hoc pro arbitrio disponere valeant: dum tamen contrariam dispositionem non proferunt, standum est priori tanti Pontificis decisioni: aliàs verba illa nullius essent effectus, & inutiliter prorsus adiecta, quod constat dici non posse nisi ab eo, qui reuerentiam Apostolicis statutis debitam penitus ignorarit. Ex quo fit neque à Commissario [Neque à Commissario potest reuocari.] posse tale indultum suspendi, quia ad hoc conceditur, vt non possit impediri, cùm versetur circa Bullam ipsam. Et ab eiusdem Gregorij Commissario planum est non potuisse suspendi: atqui omnes alij aliorum Pontificum non maiori circa hoc gaudent potestate, quando quidem non alia est eorumdem Pontificum mens, ex verbis Gregorij constat, dum id non exprimunt: ergo neque suspendi ab illis potest. Præterquam quòd gratiæ à Commissario suspensæ reualidantur acceptione Bullæ: ergo ea à Religiosis sumpta, Prælatorum potestas vim suam resumit: & certè si Prælatus Bullam sumat, id erit apertius. Cùm aliàs ex ipsius Bullæ tenore constet non suspendi gratias & facultates Superioribus Ordinum Mendicantium concessas in ordine ad suos Fratres: ex quibus vnam hanc, de quâ loquimur, esse liquet. Et pro suspensione dictâ sit iam

§. IV.

Bulla an sit Religiosis necessaria ad Indulgentias lucrandas & gratiarum aliarum fruitionem.

IN primis certum est Bullam necessariam [De quibus certum Indulgentiis.] esse ad earum Indulgentiarum lucrum, & gratiarum vsum, quæ per Bullam ipsam conceduntur: idque ex Bullæ ipsius textu habetur manifestum, dum in ea dicitur: Y por por quanto [Bullæ tenor.] vos. N. distes la Limosna, que auemos tasada y declarado, y recebistes esta dicha Bulla escrito en ella vuestro nombre, declaramos, que aueis conseguido, y se os conceden las dichas Indulgentias, gracias, y facultades &c. Quod quidem circa Religiosos ita intelligendum est, vt si aliàs gratiam aliquam similem habeant, quæ ad sæculares non spectet, de quo inferiùs, Bulla pro eius vsu non sit ipsis necessaria. Sic enim Religiosi visitantes Ecclesias suas, & in eis pro exaltatione S. Matris Ecclesiæ orantes, pro extirpatione hæresum, Principum Christianorum concordiâ, ac salute Pontificis, in diebus Stationum, Indulgentias omnes lucrantur, quæ Romæ intra & extra muros possunt obtineri: concessione Pauli V. qui Indulgentias Religiosorum ad certum censuit numerum reducendas. Per Bullam autem similis concessio habetur, & conceditur visitantibus quinque Ecclesias, aut quinque altaria in vnâ, aut pluribus, & pro concordiâ Christianorum Principum, ac victoriâ contra infideles orantibus. Vide tamen infrà. num. 282.

Deinde. Verba Pontificum præmittenda [Facultas suspendendi gratias Commissario concessa Tenor suspensionis.] sunt, ex quibus fauor Religiosis in hac parte exhibitus possit intelligi, & circa illorum tenorem dubia quædam occurrentia pariter expediri. Sic ergo aiunt illi, Item Prædicto Commissario, & Receptori generali datur facultas, vt suspendere poßit dicto anno durante, omnes similes & dißimiles Indulgentias, & facultates ab eisdem, & Sede Apostolicâ, vel eius auctoritate, quibusuis Ecclesiis, Monasteriis, Hospitalibus, piis locis, Vniuersitatibus, Confraternitatibus, & singularibus personis &c. concessas. Ita vt neque interim publicari poßint, neque publicatæ cuiuis hominum communiter, vel diuisim suffragentur: exceptis tamen conceßis Ordinum Mendicantium Superioribus quoad eorum Fratres tantùm. Item. Dicto Commissario etiam conceditur facultas, vt ipse per se, vel alium; seu alios, quando, & quoties sibi videbitur, Indulgentias, & alias gratias per eum suspensas, in fauorem illorum, qui præsentium gratiarum in hanc caussam pro Religionis defensione concessarum participes effecti fuerint, reualidare absque aliquo præmio poßit. Sic Pontifices; iuxta quorum concessionem [Gratiarum reualidatio quomodo fiat.] Commissarius, cùm publicatur Bulla, durante prædicationis tempore, prædicta omnia suspendit, & Bullæ solâ acceptione reualidat, vt illis vti particulares personæ possint: alia autem quæ personalia non sunt, eatenus currere permittit, quatenus eisdem fruituri Bullam habeant, vt Iubilæa, stationes, & similia, pro quorum reualidatione nihil accipitur, iuxta Pontificiam determinationem: licet Notariis stipendium aliquod [Notariis quod datur scrupulosiùs attendendum.] dari soleat ab iis, qui reualidationis testimonium accipiunt, quamuis multoties necessarium non sit, & vna Commissarij Rubrica sufficiat, & fortè neque istâ opus sit. Vnde animaduertendum, cauendumque, ne in negotio hoc, in quo locum esse quæstui Pontifices nolunt, immò & ab eo abhorrent, aliquid huiusmodi misceatur. Scio nonnumquàm Iubilæa aliqua non publicari, ne sumptus fiat semper onerosus in eo, quod gratuitum esse decernit benignitas largientis. Quomodo autem licere possit, ostendit P. Quintanadueñas in Appendice Tract. 2. Dub. 5. In suspensione autem dictâ eamdem exceptionem Mendicantium Ordinum Commissarius adhibet, quam Pontifices præmiserunt & ita circa illam difficultates quædam dissoluendæ, si fortè pro iis possit lux sufficiens inueniri.

DIFFICVLTAS I.

Quid nomine Indulgentiarum, Gratiarum, & facultatum intelligatur in prædicta exceptione pro Ordinibus Mendicantibus.

Ubi de forma absolutionis per Bullam.

INdulgentiæ notio satis perspicua est ex [Indulgentia quid.] communi & recepto vocis vsu; est enim remissio pœnæ peccatis debitæ, extra Sacramentum per applicationem thesauri Ecclesiæ, satisfactionum, inquam Christi quæ infiniti valoris est, & Sanctorum, quas quidem obtulerunt ipsi, sed pro eorum peccatis superabundantes fuerunt; vnde ex mensurâ ita coagitatâ & supereffluente multum est relictum, quod in acceptatione Dei thesaurizatum prodesse aliis potest, quorum defectus eorum compensatione suppletur. Vide bonam explicationem apud Trullench Lib. 1. §. 1. Dub. 14. ex bonis Auctoribus deductam, & præ aliis ex P. Suario Tomo 4. in 3. Disput. 49. [Difficultas ex eo quòd dicatur extra Sacramentum concedi.] Sect. 1. Vbi illud quod dicitur Extra Sacramentum, difficultatem videtur habere. Nam licet communiter ita fiat, non tamen omnino necessarium apparet: quia concedi Indulgentia plenaria potest confitenti sua peccata: quamuis enim hoc fieri generaliter nequeat, aliàs vsus pœnitentiarum Sacramentalium penitus tolleretur, in quo grauissimum esset animarum detrimentum, tum ob earum vtilitatem, tum ob peccandi licentiam, quæ inde resultaret. Quod tamen aliquando concedatur, vt in horâ mortis, propter rationem aliquam specialem, non videtur repugnare: immò in vsu habetur pro Religiosis morti proximis, & aliis imagines aut grana benedicta habentibus. Vbi licet dici possit Indulgentiam tunc non esse virtute Sacramenti, sed Confessarium eius virtute eam pœnam remittere, quæ iuxta institutionem Christi Sacramento respondet: à Pontifice autem simul fieri applicationem ex thesauro Ecclesiæ: id non videtur satisfacere; quia nec videtur repugnare vt à Pontifice concedatur Sacerdoti potestas plenariè absoluendi, aut etiam non plenariè: in quo euentu virtute absolutionis Sacramentalis fit remissio ex intentione ipsius, vnde Indulgentia etiam Sacramentalis est.

Ad hoc dici potest concessionem [Expedita illa, cum notanda doctrina.] Indulgentiæ dictæ non repugnare, & verbis absolutionis posse concedi: nihilominùs extra Sacramentum dici, quatenus non fit virtute Sacramenti, sed illi contingenter adiungitur: absolutio enim talis pœnitentis, iuxta dispositionem eius omnino eadem stare posset, & verè staret, etiamsi nulla existeret Indulgentia. Quòd autem ex intentione eius extendatur ad pleniorem pœnæ remissionem, contingens est, quia eisdem verbis potest applicare, quod ex thesauro Ecclesiæ Pontifex applicandum relinquit, & absolutionis nomine significari potest in forma consuetâ, licet illa ad peccata, & non ad pœnas expressè dirigatur. Vide P. Suarium Tomo 4. cit. Disp. 10. Sect. 2. num. 7. P. Henriquez Libr. 4. Cap. 11. num. 3. & Remigium pag. 283. Col. 2. Sicut dicunt plures etiam ex Confessarij intentione extendi posse ad excommunicationem, quod & frequenter accidit, dum quis excommunicati confessionem audit, & oblitus eius absoluit à peccatis: tunc enim ex intentione præcedenti absoluendi, ad excommunicationem forma absolutionis extenditur: quia vult hîc & nunc verè absoluere à peccatis, & consequenter impedimentum absolutionis tollere, quod excommunicatio apponit, & vt demus posse absolutionem à peccatis stare, manente excommunicatione, vt aliqui censent; est tamen illud illicitum; & qui absoluit, excommunicationis oblitus, nihil facere intendit, quod ex se licitum non sit. Pro quo benè arguit Cardinalis Lugo Disp. 16. de Pœnitentia num. 624.

Et hoc modo intelligenda est forma [Forma absolutionis Bullæ quomodo intelligenda.] absolutionis, quæ in Bullâ apponitur: remissio enim pœnæ intra eamdem includitur, cuius summa est: Absoluo te ab omnibus censuris, etiam Sedi Apostolicæ reseruatis, & ab omnibus peccatis, & concedo tibi Indulgentiam plenariam, & remißionem plenam omnium peccatorum tuorum, & pœnarum, quas propter illa in Purgatorio pati obligatus eras, in nomine Patris, & Filij, & Spiritus Sancti. Licet enim forma absolutionis dicatur, & ita videatur omnino Sacramentalis, non tamen ita accipienda est, sed iuxta datam explicationem. In quâ illud difficile [Specialis difficultas circa illam.] quomodo post Indulgentiæ plenariæ concessionem, per quam omne illud habetur, quod beneficio Bullæ obtineri potest, remissio peccatorum & pœnarum sequitur: præcedit enim absolutio à censuris, deinde à peccatis, & quia per illam non omnis pœna remittitur, additur Indulgentia plenaria; quæ non ad peccata, sed ad pœnas pertinet peccatorum; ergo stare nequit vlterior peccatorum remissio, sicut nec pœnarum, quæ subditur, cùm iam per Indulgentiam plenariam remissæ præmittantur. Ad quod dici potest ea, quæ de remissione peccatorum, & pœnarum adduntur, tantùm esse prioris beneficij explicationem; quia enim non omnes capiunt verbum [Expedita cum obseruanda doctrina.] istud, quid scilicet Indulgentia plenaria sit, & quid operetur simul cum remissione peccatorum, vtrumque additur cum maiori expressione; non quòd puræ declarationis rationem habeat, cùm addatur verbum Otorgar; sed quod factum iam virtute absolutionis, & concessionis Indulgentiæ, ratum habeatur. Vnde & additur. In nomine Patris &c. Quæ verba non ad solam declarationem referenda sunt, sed ad beneficij auctorem præcipuum. Et quidem verba illa posterioris remissionis peccatorum, possent conuenienter tolli; neque enim de remissione pœnæ accipi possunt, cùm de illâ statim, vt de re omnino diuersâ subiiciatur: & pœnarum, quæ propter illa &c. Propter breuissimam etiam distantiam absolutionis & Indulgentiæ potest verbum Otorgo, ad illam referri, vt etiam dicatur fieri, quod immediatè ante factum est, & quodammodo pertinet ad illud: vt cùm quis donationem facit inter viuos, quibus verbis illa perficitur, & nihilominus alia adduntur, quibus illa ampliùs declaratur, omnia ad illam censentur spectare; quod & in testamento accidit, eo nomine satis significato; & tamen addit quis illam esse suam vltimam voluntatem &c.

Sed superest adhuc scrupulus circa formam [Dubium emergens ex verbis, In nomine Patris &c. in fine additis.] prædictam, ex eo quòd in fine illius additur, In nomine Patris &c. vsque ad illorum enim verborum prolationem non videtur effectus absolutionis haberi, sicut neque est absolutio ipsa perfecta. Vt enim constat ex Concilio Tridentino Sessione 14. Cap. 3. Forma absolutionis plus aliquid continet quàm verba illa; Ego te absoluo; cùm sic definiat: Docet prætereà Sancta Synodus Sacramenti Pœnitentiæ formam, in quâ præcipuè illius [Sacramenti Pœnitentiæ forma ex Concilio Trident.] vis sita est, in illis Ministri verbis positam esse: Ego te absoluo &c. Illud enim & cætera indicat alia esse necessaria. Quòd autem sint illa, In nomine Patris &c. ex sequentibus Concilij verbis deducitur, dum sic subdit: Quibus quidem de Ecclesiæ Sanctæ more preces quædam laudabiliter adiunguntur; ad ipsius tamen formæ essentiam nequaquam spectant, neque ad ipsius Sacramenti administrationem sunt necessaria. Sic Consilium. Atqui verba illa In nomine Patris &c. non sunt preces, de quibus Concilium loquitur; vnde plures Doctores obseruant esse verba illa, quæ ante præfatam formam dicuntur, adduntque proptereà addi vt impetrent aptam dispositionem, & ne intentione & formâ Minister abutatur. Sicut in Missâ ante consecrationem petit Sacerdos oratione id, quod certâ lege effectum habet; vt videri potest apud P. Henriquez suprà num. 7. & apud citatos ab ipso in Glossa L. T. & V. Vnde non videtur satisfacere quod ait Cardinalis Lugo suprà Disput. 13. num. [Verba prædicta an veniant nomine precum.] 38. verba illa In nomine Patris &c. esse deprecatoria: licet enim hoc ita sit, de illis tamen non loquitur Concilium iuxta citatos Doctores, neque secundùm communem existimationem Ministrorum huius Sacramenti pro precibus habentur, sed protestationis sunt auctoris præcipui, cuius virtute perficitur Sacramentum: vnde incertum est an rationem habeant precum, cùm tamen Consilium de certis precibus sit locutum. Et ita, protestationem talem sub formâ verborum prædictâ esse de substantiâ Sacramenti tenent Durandus, Maior, & Petrus Sotus apud P. Suarium suprà Disput. 19. Sect. 1. n. 19.

De hoc dictum à me Tomo 2. Theologicorum [Dubij præcipui resolutio, iuxta duas contrarius opiniones.] Problematum, & quòd sententia dicta sit probabilis negare non possum, quia & bonos habet Auctores, & fundamenta non leuia, licet opposita sit communior, & pro se agmen habeat Auctorum. Si iuxta eam loquamur, dicendum verba illa esse de necessitate administrationis Sacramenti licitè conferendi, non tamen validè: & Concilium de priori necessitate locutum, vt ex eiusdem verbis colligi posse videtur, dum de precibus ait ad ipsius formæ essentiam minimè pertinere, neque ad ipsius Sacramenti administrationem: sunt ergo aliqua verba, quæ ad essentiam formæ spectant, & alia quæ ad illius administrationem necessaria sunt. Si ergo Sanctissimæ Trinitatis expressio ad essentiam non spectat, dicendum est ad Sacramenti administrationem esse necessariam ex Ecclesiæ præcepto. Illud ergo & cetera hoc indicat, & satis est vt ad formam dicantur talia verba spectare, & nomine formæ comprehendi; sicut de formâ consecrationis Calicis communiter dicunt Theologi; & in consecratione Hostiæ particula Enim de essentia non est, sicut aliæ in aliorum Sacramentorum formis; & tamen omnes nomine formæ designantur. Iuxta contrariam autem sententiam viâ est contrariâ procedendum, dicendumque vsque ad prolationem dictorum verborum non esse formam perfectam; nec tamen ex eo sequitur Indulgentiam haberi virtute Sacramenti, licet intra formam ipsam videatur contineri; quia id per accidens se habet, nec propriè pars formæ est, sed cum adiunctâ explicatione. Neque est contra rationem formæ, [In forma quomodo admisceri aliqua non spectantia ad illam possint.] in quâ inuocatio SS. Trinitatis de substantiâ est, si quidquam inter illa, & substantialia verba proferatur. Vt si quis in formâ Baptismi dicat Ego te baptizo seruum Christi in nomine Patris &c. quæ forma absque dubio est valida; cùm tamen verba illa Seruum Christi ad eam non spectantia, misceantur, Quia verò explicatio talis apparet difficilis, & Theologis non probanda, ideò priori fententiæ potiùs adhærendum. De quo hæc satis.

Indulgentiæ ergo explicato nomine, ad [Gratiæ nomine quid in Bulla intelligatur.] Gratiæ nomen veniamus, quod est latissimæ profectò significationis, & beneficium omne complectitur, seu gratuitam concessionem. Pressiùs autem sumptum vt ab Indulgentiâ distinguitur, gratuitam significat concessionem Pontificis, aut alterius potestatem habentis ab ipso, ad aliquid, quod per Bullam conceditur, independenter ab illâ stare nequit aut ei simile, etiam spectans ad merum vsum Sacramentorum, propter dicenda circa facultates. Sic ergo gratia est posse comedere carnes, oua, lacticinia, & sagimen, vel non ieiunare in diebus prohibitis: posse audire sacrum tempore Interdicti: posse item Eucharistiam sumere: quibus similia sunt posse laborare in die festo: posse Officium speciale recitare omisso communi: posse item illud anteponere aut postponere, modo non permisso: posse vnâ Missâ obligationi plurium satisfacere, & sic alia. Pro hoc videri potest P. Mendus Disput. 29. cap. 5. qui tamen non ita exactè rem explanat, licèt ea, quæ affert, ad præsens possint negotium deseruire.

Facultates sequuntur, & videntur esse [Facultates quid in eâdem.] illæ, ratione quarum aliquid effici potest, aliàs non factibile, vt Oratorium habere priuatum, in quo Missa celebretur: admittere ad illam aliquos tempore Interdicti: posse eligere Confessarium ad specialem absolutionem. Quibus similes sunt posse Missam, quæ in loco distanti celebratur, adspicere, & sic eam audiendi præceptum adimplere: posse eligere sepulturam in loco sacro, quem maluerit quispiam: posse laicum decimas exigere: posse baptizari domi filios, Principum cùm non sint: posse Capellanum designare, qui domesticos absoluat, & similia. Et hic explicandi modus iuxta subiectam materiam aptior occurrit: licèt P. Quintanad. ex Iuris lexico alium explicationis modum adducat Tomo 2. Tractat. 5. singul. 4. num. 3. iuxta quem facultas est plena potestas rerum pro arbitrio gerendarum sine impedimentis: & iurisdictionem importat, atque etiam cum licentiâ coincidit, quæ tunc datur, cùm præceptum extat id prohibens, pro quo licentia confertur. Benè tamen admonet omnia hæc, priuilegium, gratia, indultum, facultas, & licentia sæpè pro eodem vsurpari. Vnde existimare posset quis in Bullâ gratiam & facultatem nihil distinctum designare, sed maioris explicationis gratiâ iungi ad significanda ea, quæ sub diuersis solent concedi nominibus, licèt reipsa talia sint vt similibus possent indicari. Sed explicatio nostra, vt dixi, conuenientior apparet, & præsenti materiæ magis adaptata. Quâ præmissa sit iam

DIFFICVLTAS II. Quid Religiosis circa Indulgentias liceat sine Bulla.

