Sed nihilominùs dici potest etiam tunc [Dignior potest alteri officio reseruari.] certitudinem Regis esse maiorem, quia est experimentalis, quod non habet alia respectu ipsius, licèt talis sit respectu aliorum. Cùm dici item possit, etiam stante æqualitate notitiæ, posse Regem familiari suo gratificari, quia alius à Consilio propositus, posteà poterit simili aut meliori officio donari; juxta valdè probabilem sententiam eorum, qui dicunt, minùs dignum posse in dicto casu præferri. Non enim est nimis curandum, quòd hic vel ille primò eligatur, cùm poßint alij pruden [Cardinalis Lugo.]ter reseruari ad alia similia officia, & fortaßè meliora, citò vacatura. Neque enim magnum Ecclesiæ incommodum timeri potest, quòd paulò antè hic quàm ille alius, qui fortaßè dignior est, promoueatur. Verba sunt Cardinalis Lugo Tomo 2. de Iustitia, Disputat. 35. num. 25. & 48.

CAPVT X.

An in Beneficijs simplicibus, quæ sunt Regiæ prouisionis in Indijs, & per concursum conferuntur, possit Rex Catholicus minùs dignum præponenere digniori.

CAnonicatus aliqui sic conferri soliti, vt Magistralis, Doctoralis, Scripturarius, & Pœnitentiarius pro quibus fit concursus, & suffragium præstant Prælati, & Capitulares. Suffragia autem ad Regem cum Prælatorum, & Proregis informatione mittuntur, & electo ab ipso ac præsentato fit Canonica collatio, iuxta Ecclesiæ consuetudinem instituta. De his ergo procedit difficultas. Circa quam.

Dico primò. In huiusmodi prouisionibus [Assertio 1. in concursu digniorem præferendum.] grauiter delinquitur, si minùs dignus præferatur. Est receptissima sententia, pro quâ videri possunt P. Thomas Sancius Tomo 1. Consiliorum, lib. 2. cap. 1. dub. 3. num. 23. Vbi adducit Nauarrum, Nauarram, & Aragonem. P. Lessius lib. 2. cap. 34. num. 68. M. Ioannes Zapata Disceptatione de justitia distributiua, Parte 1. cap. 7. qui tamen Parte 3. cap. 3. ait (in quo & consentit Pharaonius Tract. 2. Sen. 8. Casu. 2.) non esse obligationem restitutionis. Dom. Solorzanus lib. 3. cap. 15. n. 66. & seqq. Vbi quamplures accumulat. Et in Politicâ pag. 631. Diana Parte 2. Tract. 15. Resol. 40. in fine; vbi licèt videatur de Beneficijs Curatis loqui, juxta quæsitum in Titulo, resolutio tamen est generalis, ad quam consequenter loquitur Resolut. 38. §. Quarta opinio, vbi probat Beneficia simplicia posse conferri minùs dignis, quia dantur sine concursu; vt alios omittam. Probari potest

Primò. Quia huiusmodi Canonicatus [1. ratio ex maiori sufficientiâ requisita.] maiorem sufficientiam requirunt quàm Curata, vt benè expendit P. Sancius suprà num. 21. & ex eo infert etiam, secluso concursu, dignioribus debere conferri. Quod & tenet P. Lessius suprà nu. 64. & Cardinalis Lugo Tomo 2. de Iustitia, Disputat. 35. numer. 20. Ergo cùm per concursum nouus titulus, & quidem singularis æstimationis, addatur, non potest minùs dignus anteferri.

Secundò. Nam dignior prætermissus [2. ex honoris jacturâ. cuius Rex non est dominus.] grauem patitur honoris jacturam in concursu superatus; ergo stare illud sine graui eligentis culpâ nequit; etiamsi eligens sit Rex, quia Reges non sunt honoris alieni domini, & indignum est, vt clamant humanæ & sacræ leges, quòd inde nascantur iniuriæ, vnde jura nascantur. Id quod præsertim respectu honoris Ecclesiasticorum est certum, qui & ipse sacer est, sicut & speciale ius per oppositionem adquisitum.

Tertiò. Quia Rex concursum ad huiusmodi [3. ex Regia prouisione.] prouisiones statuens ex Pontificiæ Sedis indulto, se ad seruandam iustitiam obligauit; aliàs esset inutilis, cùm possit, sicut in Canonicatibus aliis, prouisio fieri, aliunde habitâ sufficientiæ notitiâ: ergo tenetur suæ stare promissioni, quæ grauiter obligat, cùm sit in re graui, sub onerosâ oppositionis conditione, juxta irrefragabilem Scriptorum doctrinam, Regibus maximè retinendam, & Christianis ante alios, singularique ratione Catholico, vt Regi Christo comprobetur similis; de quo vates Euangelicus præclarum illud: Et erit justitia cingulum lumborum eius; & fides cinctorium [Isaiæ 11. v. 5.] renum eius. Isaiæ 11. v. 5.

Dico secundò. Plura suffragia in casu [Assertio 2. plura suffragia non semper obligare.] dicto non sunt dignitatis maioris fundamentum, vnde potest Rex alium præferre, si aliàs æquè dignum censeat, propter adiunctas qualitates. Probatur: Quia si certum fundamentum esset, immeritò suffragia ad Regem mitterentur & Beneficia ista tamdiu vacarent: quod enim Rex facturus est, posset facere eius locum tenens, eum præsentans, quem certissimum est à Rege præsentandum, cùm nequeat ille, si Christianè acturus sit, quidquam contrarium attentare. Cùm ergo ad Regem mittantur suffragia, signum manifestum est, iuxta eorum pluralitatem non esse necessariò iudicandum.

Deinde, licet ad Canonicatus dictos ra [Roboratur assertum.]tio doctrinæ præsertim habeatur, non tamen illa sola attendi debet, sed aliæ, vt dixi, qualitates: Atqui istæ possunt aliunde cognosci, & non ex solâ suffragatione habentium ius ad illam; ergo & propter illas fieri prouisio in eo, qui pauciora suffragia tulit. Prætereà, etiamsi noua notitia non accedat, illæ ipsæ qualitates, quæ in oppositoribus proponuntur, possunt aliter à Rege, adhibitâ consultatione, perpendi, & ex illis ipse maiorem coniicere dignitatem.

Dico tertiò, probabile est non teneri [Assertio 3. probabile esse Regem non teneri ad eligendum digniorem sub reatu mortali.] Regem in casu dicto eligere digniorem sub onere mortalis peccati; digniorem inquam ab aliis iudicatum, etiamsi nihil eorum occurrat, de quibus in Assertione præcedenti. Quod explicatur

Primò. Quia excessus potest esse paruus, ob vnum scilicet, aut aliud suffragium: quando autem talis est, minùs digni prælationem non esse mortalem communis sententia firmat. Pro quo videri potest P. Thomas Sancius suprà num. 17. [Ratione exigui excessus,] vbi alios adducit.

Secundò. Quia exiguus excessus existimari potest, etiamsi plura suffragia sint. Demus enim esse quatuor: tunc suspicari potest, iuxta id, quod frequenter accidit, eorum aliqua non esse omnino iustificata, & fauori aut alteri humano respectui aliquid datum: vnde quæ restant suffragia non magnum excessum faciunt.

Tertiò. Quia Rex liberam habet proui [Et quia Rex se noluit aliter obligare.]sionem respectu simplicium Beneficiorum, & ita non tenetur digniores ad huiusmodi Canonicatus eligere, vbi per concursum non conferuntur: Atqui non videtur inuerosimile noluisse sibi adeò graue onus imponere, vt aliter faciens reatum æternæ damnationis incurreret. Nec proptereà [Oppositionis vtilitates.] inutilis concursus redditur, tum quia frequentiùs ad plura suffragia & informationes attenditur; tum etiam quia sic promouentur litteræ, oppositionis plausibili satis exercitatione. Item, quia malor sic acquiritur benemeritorum notitia, dum oppositio Regi, & Regiis Consiliariis per eosdem innotescit. Concursum autem non semper esse formalem benè obseruat P. Dicastillus. Lib. 2. Tract. 2. Disp. 8. num. 154.

Tandem, quia Doctores plures de Pa [Qui faueant Doctores.]trono laico loquentes, & eum non teneri grauiter ad digniorem præsentandum affirmantes, non excipiunt præsentationes, quæ ab eis post concursum fiunt. Et Nauarrus in Manuali Cap. 25. num. 57. asserit, secluso iuramento, non esse mortale eligere minùs idoneos ad Cathedras, quæ per oppositionem dantur. Id quod in Beneficiis etiam tradunt alij, quos adducit Dom. Solorzanus Tomo 1. Lib. 3. Cap. 15. num. 69. Iuxta quæ oppositio ex se grauem obligationem non infert. Et quod plus est, Concilium Tridentinum Sessione 24. Cap. 18. de Reformatione, præcipiens vt [Tridentinum vt iuuet.] Patronus Ecclesiasticus digniorem præsentet, de laico nihil decernit tale: & tamen de concursu agit pro beneficiis Curatis. Ex quo plures inferunt Patronum laicum ad dignioris præsentationem non esse grauiter obligatum. Quæ omnia Assertionem propositam satis verosimilem ostendunt. Cùm autem sententia opposita communior & solidioribus sit innixa principiis, id Reges debet reddere in huiusmodi prouisione cautissimos: quod autem postremò addimus, proptereà est, quia & illud verosimile, & vt non vndequaque rationabile eorum arbitrium obstruamus.

CAPVT XI.

An Rex Catholicus sine lethalis culpæ reatu Indos possit, aut eorum aliquos, in totalem redigere seruitutem.

§. I.

De generali seruitute Resolutio negatiua.

VT fieri id possit, videtur apertè fauere [Bulla Callisti 3. & Nicolaij 5. circa Indorum seruitutem.] Bulla Callisti Tertij, quæ incipit, Dudum, & Nicolai Quinti aliam insertam habet, in quâ sic loquitur: Nos prædicta & singula debitâ meditatione pensantes, quòd cùm olim præfato Alsonso Regi quoscumque Christi inimicos vbicumque constitutos, ac Regna, Ducatus, Principatus, dominia, possessiones, & mobilia bona quæcumque per eos detenta ac possessa inuadendi, conquirendi, expugnandi, debellandi, & subiugandi, illorumq́ue personas in perpetuam seruitutem redigendi &c. aliis nostris Litteris plenam & liberam inter cetera commiserimus facultatem. Et inferiùs. Litteras facultatis præfatas, quarum tenores ad verbum præsentibus Litteris volumus pro insertis &c. quæcumque etiam alia ante data dictarum facultatum acquisita, & ad ea, quæ in posterum nomine dictorum Alfonsi Regis, suorumque successorum, & Infantis, in ipsis, ac circumuicinis, & vlterioribus partibus, de infidelium ac paganorum manibus acquiri poterunt, prouincias, insulas, portus, & maria quæcumque extendi, & illa sub eisdem facultatis Litteris comprehendi &c. Iuxta quæ videtur Pontifex Portugalliæ Regibus, & consequenter Regibus Catholicis eorumque legitimis successoribus, redigendi in seruitutem Indos facultatem præbuisse. Et licet in priori clausulâ de iis tantùm videatur loqui, qui inimici Christi sunt, quales dici Indi non possunt, quibus de Christo nihil vnquam fuerat annuntiatum: posterior autem de illis absque vllâ dubitatione procedit, cùm de acquirendis ex paganorum ac infidelium terris statuat, etiam in vlterioribus ac remotioribus partibus in quibus id omne vult locum habere, quod de aliis fuerat præmissum: & erat eorum vnum facultas redigendi in perpetuam seruitutem.

Dico primò, Indi generaliter non po [Assertio 1. Indos non posse generaliter in seruitutem redigi.]tuerunt, nec possunt in perpetuam seruitutem redigi. Constat ex Pauli Tertij iteratâ declaratione: in Bullâ enim, quæ incipit, Dilecte fili noster, sub datâ Anni 1537. die 23. Maij, ad Cardinalem Taueram pro executione directâ, sic ait: Nos igitur attendentes Indos ipsos, licet extra gremium [Bulla Pauli 3.] Ecclesiæ existant, non tamen suâ libertate, aut rerum suarum dominio priuatos vel priuandos esse, & cùm homines, ideóque fidei & salutis capaces sint, non seruitute delendos, sed prædicationibus & exemplis ad vitam inuitandos fore &c. Et in aliâ sub Datâ ejusdem mensis & anni, die autem 28. ita loquitur: Ac volentes super his congruis remediis prouide [Alia eiusdem.]re prædictos Indos, & omnes alias gentes ad notitiam Christianorum in posterùm deuenturas, licèt extra fidem Christianam existant, suâ libertate, ac rerum suarum dominio huiusmodi vti & potiri & gaudere liberè & licitè posse, nec in seruitutem redigi debere; ac quidquid secus fieri contigerit, irritum: ipsosque Indos, & alias gentes, verbi Dei prædicatione & exemplo bonæ vitæ, ad dictam fidem Christi inuitandos fore, auctoritate Apostolicâ per præsentes Litteras decernimus & declaramus. Sic Pontifex omnem circa hoc dubitationem excludens, adiiciens insuper pœnas grauissimas, excommunicationis scilicet latæ [Regum edicta pro eodem.] sententiæ sibi reseruatæ, & Romano Pontifici pro tempore existenti. Testatur autem ibidem à Carolo Quinto Imperatore & Rege nostro idem publico edicto prohibitum: pro quo & extant prohibitiones aliæ Catholicorum Regum, de quibus Dom. Solorzanus Tomo 1. Lib. 2. Cap. 9. num. 75. & Lib. 3. Cap. 6. à num. 28. & Cap. 7. num. 56. & in Politica Lib. 2. Cap. 1.

Quid ergo? Constitutiones Apostoli [Bullæ Pontificum circa illud conciliantur.]cæ sibi esse contrariæ possunt, & aliud Nicolaus & Callistus, aliud Paulus circa rem adeò grauem arbitrantur? Nullo modo. Debellationem quidem & seruitutem concedunt priores, sed iuxta Iuris formam rationabiliter temperandam; Iuris inquam naturalis, & gentium, & Christianâ consuetudine regulatam. Si ita resistant, vt priuari vitâ possint, meritò & serui possunt fieri; seruitus enim pro seruatâ vitâ succedit. Quando autem resistentia in Indis talis sit, [Quando seruitus liceat.] attentâ debet & Christianis pectoribus dignâ consideratione pensari, neque enim quæuis sufficit. Quid enim, si resistant Indi naturâ pauidi vt plurimùm in aduenis incognitis, suo capiti consulentes? Quid si etiam animosiores ad spectaculum sibi formidandum, quando scilicet Hispanos milites conspexerunt? Quâ consideratione cautum Regiis schedulis vt Indi in seruitutem redacti, quia post datam Regi obedientiam rebellarunt, in suam vindicentur libertatem. Por [Non inferenda semper rebellantibus.]que estos no se pudieron hacer esclauos, aunque fuese por ocasion de rebelion. Tomo 4. pag. 370. & seqq. Si ergo nec rebellantes redigi in seruitutem possunt, quantò potiùs ad horrendum illis aduentum resistentes? Victoria, & Sotus, quos addu [Tituli ampliùs explicantur.]cit & sequitur Salon. 2. 2. Tomo 1. Col. 351. & seqq. affirmant Indos non aliter seruos fieri posse, quàm si volentibus Euangelium in iis regionibus prædicare, ipsi resistant, & vti resistentibus prædicationi Euangelij bellum inferatur. Sed Bañez 2. 2. q. 10. artic. 10. vers. Ex his sequitur, [Bañez.] id non admittit, si posteà barbari resipiscant; quia tale bellum cederet in scandalum Euangelij. Ferdinandus Zurita in Enchiridio Quæstionum Indicarum, Quæst 23. Proposit. 2. vt verosimile [Ferdinandus Zurita.] proponit Indos, qui legatos sine saluo conductu venientes occidunt, iniustitiam non committere, si gentis sibi aduersæ sint, à quâ meritò timere possint. Ecce quantâ cum circumspectione hoc est in negotio procedendum, vt deueniatur ad casum, in quo seruitus licita esse queat. Sed quia aliqua esse potest, si videlicet ita resistentes non resipiscant, id concedit Pontifex, omnem in eo euentu scrupulum eximens, iam enim illi manifesti hostes Christi comprobantur, & cum Mauris & Turcis numerandi.

Ratio autem pro Assertione ex con [Ratio Assertionis ex forma Apostolicæ donationis.]cessione amplissimâ ab Apostolicâ Sede Regibus Catholicis factâ euidenter deducitur. Nam illa est in ordine ad conuersionem Indorum, vt ex dictis Cap. 1. & seqq. constat. Atqui ad huiusmodi finem non confert, sed obest nimium iugum seruitutis durissimum: ergo non est generaliter vt licita admittenda. Maior constat, & Minor est certa, indicaturq́ue à Paulo Tertio, dum ait Indos non seruitute delendos, sed prædicationibus & exemplis ad vitam inuitandos: redderetur enim nimis odiosa religio, quæ non nisi malo omnium maximo, morte exceptâ, proueniret.

Prætereà, Reges Catholici Indias pos [Et quia in illa personale dominium reservatum.]sident Pontificiâ concessione: Atqui Pontifex in concessione dicta personale Indorum dominium non concessit; ergo nequit illud nisi per summam iniuriam vsurpari. De Maiori constat, & Minor est manifesta ex Bullis concessionis Alexandri Sexti: in priori enim tantùm terræ repertæ & reperiendæ cum illarum dominiis, ciuitatibus, castris, locis, villis &c. conceduntur. Vbi & supponitur nullum esse titulum ad inferendam seruitutem; sic enim dicitur: In quibus quampluri [Bulla Alexandri.]mæ gentes pacificè viuentes, &, vt asseritur, nudi incedentes, nec carnibus vescentes, inhabitant; &, vt præfatij nuntij vestri possunt opinari, gentes ipsæ in insulis & terris prædictis habitantes, credunt vnum Deum Creatorem in cælis esse, ac ad fidem Catholicam amplexandum satis apti videntur, spesque habetur quòd, si erudirentur, nomen Saluatoris Domini nostri Iesv Christi in terris & insulis prædictis faterentur. Hæc Pontifex; iuxta quæ planum est illum ad inducendam seruitutem contra naturæ iura facultatem minimè concedere voluisse, nec tale ipsi venisse in mentem: Pacificè enim viuentes, & ad Christi fidem suscipiendam satis apti, quo poterant iure in seruitutem redigi, quæ, vt diximus, necis loco substituitur iusto bello inferibilis, estq́ue post illam malorum extremum, sicut & eorum formidabile compendium. Pro quo neruosè militat Fr. Ioannes de Silua in Animaduersionibus citatis fol. 16. cuius illa, inter alia verba: Ni el Papa Alexandro quando hizo à los Reyes de Ca [Fr. Ioan. de Sylua.]stilla supremos y soberanos Monarchas de las Indias, les concedio cosa alguna en perjuicio de este derecho natural, y de las Gentes. Sic ille, probans eodem loco non esse in terris huiusmodi potestatem.

§. II.

Quomodo aliquando licita Indorum seruitus.

DIco secundò. Aliquando Indi redigi [Assertio 2. licere aliquando Indorum seruitutem.] in perpetuam seruitutem tutâ conscientiâ possunt. Sic citati. num. 100. & probatur: Quia Indis potest iustum bellum inferri, & ita etiam possunt occidi, si id ratio iustæ defensionis admittat: ergo & serui fieri, seruitute cum morte commutatâ, quæ est communi consensu probata doctrina. Tale autem bellum & esse potest, & iam multis retro annis experimur [In Chilensibus iustificata.] in regno Chilensi, vbi durum satis à stirpe genus, infidum, refractarium, quod neque humana neque diuina fides in rationabili contineat officio; id quod nunc maximè, generali rebellione, non sine ingenti concussione animi comprobatum. His post expectatam diu reductionem, & oblata pacis fœdera, nec quidquam eorum obtentum, indicta est seruitus Regiâ sanctione, de quâ Dom. Solorzanus Lib. 3. citato. Cap. 8. num. 8. & seqq. & in Politicâ pag. 70. & licèt nonnullis neque conueniens, neque iusta visa fuerit: post rebellionem tamen dictam audiui eos aliter sentientes. Pro iustitiâ autem, præter communem rationem, & Doctorum auctoritatem, sic generaliter decernentium, irrefragabile suppetit argumentum, ex eo desumptum, quod omnes, si non speculatiuè, practicè tamen [Ex Æthiopicis mancipiis roboratur.] amplectimur, dum mancipia Æthiopica & emimus & vendimus, hæc absque vllo conscientiæ remorsu seruorum iure tractamus: Atqui in illis minor seruitutis apparet titulus, vt videri potest apud P. Molinam Disput. 34. & seqq. & P. Thomam Sancium Tomo 1 Consiliorum Lib. 1. Cap. 1. Dub. 4. Dom. Solorzanum Tomo 1. Lib. 3. Cap. 8. num. 108. & seqq. & in Politica pag. 69. §. Porque. & alios, de quo & nos Titulo 9. à num. 180. calamo fusiori. Ergo circa Clientes non est in quo hærere debeamus, cùm belli titulus manifestus sit, & ab omnibus admissus, vt benè ostendit P. Sancius suprà num. 1. & Dub. 3. num. 5. Pro quo & Cardinalis Lugo Tomo 1. de Iustitia. Disput. 6. num. 11.

Dici potest à Regibus Catholicis hoc iudicatum illicitum, vt vidimus num. 100. verbis illis: Porque estos no se pudieron hacer esclauos, [Ex Regia schedula responsio in qua & rebellantes eximuntur, cui fit satis.] aunque fuese por ocasion de rebelion. Sed id non obstat; concedimus enim non bellum quodlibet, aut rebellionem quamcumque, ad seruitutem sufficere, sicut Superiùs explicatum; iteratam tamen, neque cum securitate Nostrorum, & eorum, qui Christianam sunt religionem amplexi, aut emendationis spe, titulum esse sufficientem affirmamus.

Id tamen circa præfatam legem serui [Occasio auaritiæ inde sumpta, rebellionem excitauit.]tutis addiderim, eam ruinæ illius regni occasionem infandam præbuisse; dum enim prædæ huic quæstuosæ immoderatiùs ab exercitûs nostri Præfectis incumbitur, non iam Dei, & publicæ caussæ res acta, & ita nec iustitiæ obseruati limites, vnde omnia in peius ruere, & retro sublapsa referri conspicimus. Non placuit aliquibus pax, in quâ prædæ parùm; & ita facile fuit belli vix extinctum incendium suscitari. Videant ergo Reges nostri quod iam admonui Cap. 9. & Gubernatores prouinciis talibus selectissimos as [Ad Reges nostros admonitio.]signent, ni velint id, quod multis est & quæstuosissimis laboribus partum, vnius diei spatio deperditum complorari.

Dico tertiò. In hac seruitutis lege non [Assertio 3. pueros reseruandos.] videtur rationi ac pietati consonum vt pueri aut puellæ, etiam rationis compotes, comprehendantur. Probatur

Primò à simili: Nam Philippus Secundus Rex noster non permisit Maurorum filios in rebel [1. Maurorum Granatensium exemplo.]lione Granatensi seruos fieri, vt testatur Cardinalis Lugo suprà num. 13. & ante illum P. Molina Disput. 33. vbi disputat an contrarium licitè fieri potuerit: & licet affirmatiuam sententiam amplectatur; oppositæ tamen non leuia fundamenta proponit, quibus conatur satisfacere; non tamen ita apertè, vt fundamenta prædicta suo robore videantur penitus destituta. Quod ergo cum Mauris factum, Hispaniæ infestissimis hostibus; cur non etiam cum Indis fiat, de quibus inter Hispanos educatis & separatis à parentibus, id sperare possumus, quod in plurimis eorum etiam seruis deprehendimus, Christianos scilicet mores, & æternæ salutis pignora non leuia, de quo possum propriæ experientiæ suffragio iudicare.

Secundò, quia etiam post iteratam re [2. Ex rebellionis excusationibus.]bellionem sunt qui censeant, sic rebellantes non posse fieri seruos, quia rebellionis non leues excusationes inueniunt, quandoquidem non leuiter sunt ad excutiendum sociale iugum prouocati; ergo seruitutem ad impubes extendi, neque rationi neque pietati consonum apparet.

Tertiò, quia in omnibus bellis, quæ in par [3. Ex fine conuersionis in donatione Indiarum.]tibus Indiarum contra indigenas geruntur, negotium fidei principaliter debet attendi, cùm à Sede Apostolicâ eo sint respectu Catholicis Regibus attributæ; atqui libertate eorum, de quibus agimus, negotium fidei promouetur; ergo debet illa in ipsis sartatecta seruari. Major est certa ob rationem positam, & Minor clara; nam seruitus fructuosæ fidei obest susceptioni, ad quam libertas confert, vt iam vidimus §. præcedenti ex mente Pontificum, & ratione.

Dices ex hoc sequi etiam adultos non debere seruitute mulctari, quia sic ad fidem ap [In adultis aliam esse rationem.]tiores inueniuntur. Sed hoc non satisfacit; quia adultos supponimus esse Christiani nominis inimicos, neque de illis quidquam posse eo in genere firmum expectari: At de filiis aliter sentiendum ob dicta num. 106. Quòd si speraretur adultos libertatis conseruatione ad fidei susceptionem meliùs disponendos, idem profectò dicendum. Et hac de caussa Reges nostri tantopere fuerunt de Indorum libertate soliciti, vt neque belli jus, neque rebellionem illi obstare censuerint; quia scilicet negotium fidei Christianissimo calore tractabant, quod arbitrabantur hoc pacto meliùs processurum. Faciant ergo tantis digni parentibus filij, quòd de eorum zelo ac pietate non est cur minùs sperare, eorum plenè conscij, debeamus.

CAPVT XII.

Minerisnè effodiendis possint Indi, talem non meriti pœnam, sine labe culpæ lethalis addici.

POst Indorum libertatem, circa quam [In mineris labor supra seruorum labores.] Reges Catholici, vt vidimus, eximiè fuêre soliciti, nihil videtur ita posse eorum solicitas conscientias agere, vt id, de quo quæstio & controuersia præsens agitatur. Videtur enim hæc ad Mineras compulsio quoddam seruitutis, & duræ satis, genus: adeò vt inter seruorum officia neutiquam numeretur, iuxta receptam apud Romanos consuetudinem, quidquid antè de antiquioribus fuerit minùs humanè agentibus, & infelices in eo successus expertis. Pro quo Athenæus Libr. 6. Cap. 7. suo de tempore sic locutus Horatius Epist. 16. Libr. 1.

Vendere cum possis, captiuum occidere noli:

[Horatius.]

Seruier vtiliter; sine pascat durus, aretque,
Nauiget, ac mediis hiemet mercator in vndis:
Annonæ prosit, portet frumenta, penusque.

Quo non obstante, fuerunt qui compelli posse [Licitum in Indis vt censeant quidam, & Regiâ dispositione sancitum.] conserent, moderatione adiectâ, vt Christianam pietatem decet, si videlicet per interualla hæc fiant, & in soluendo laboris pretio specialissima habeatur cura, cum cautionibus aliis, circa quorum obseruantiam attentissimos opus est se gerere Magistratus. Et ita quidem dispositum: cùm fuerint, qui erga hoc Regibus nostris scrupulum omnem exemerint; nihil enim à piissimis Principibus sine hoc est saluo conductu tentatum. Dispositioni autem à viris doctis, & Christiano zelo æstuantibus reclamatum; ex quo factum, vt res in consilium multorum fuerit semel iterumq́ue vocata, & Reges nostri de tollendo hoc onere misellis istis seriò tractauerint, & pro eo rescripserint; quod tamen non potuit, vt eorum erat de [Sed non sine vrgenti scrupulo.]siderium, executioni mandari. Testantur autem illi in Rescriptis variis desiderare se onus istud ab Indorum ceruicibus amouere; sed tollerandum illud, donec melioris dispositionis opportunum tempus adueniat. Que sin embargo de lo proueido por cedulas antiguas, cerca de que no fuesen compellidos [Regium rescriptum.] à este trabajo contra su voluntad. Verba sunt decretoriæ Schedulæ, quæ extat Tomo 4. pag. 315. Fuerunt ergo qui sic anteà prouidêre, hac graui saucij curâ, quia spinam, quam educere conabantur aliqui, alij contrà sentientes validiùs infigebant. Statutum est nihilominùs in schedulâ [Qui semper vrget.] præfatâ oppositum; sed non ad tranquillandos Regios animos noui & sanè docti consiliantes suffecerunt. Iterùm de tollendo deliberatum grauamine, & designatum tempus pro executione commodiùs inducendâ. Nequidquam tamen; & ita res in eôdem statu, quem & nunc habet, est relicta.

Est ergo caussa hæc pro vtraque parte satis superq́ue ventilata, vt nihil à me addi in præsenti possit, cuicumque adhæsero, quod magni queat esse momenti. Licitum si dixero esse grauamen, iam melioribus testibus id firmatum, quorum auctoritate res agitur. Si illicitum asseruero, nihil meâ existimatione confecerim; neque currentem hanc tanto impetu machinam pusillæ vocis instantiâ reuocauerim. Fr. Michël de Agia Franciscanus ex professo probandum assumpsit [F. Michaël de Agia affirmantis partis acer propugnator, qui & alios congerit non penitus sufficientes.] licitam esse Indorum ad metalla effodienda compulsionem, sic Regium Rescriptum Philippi Tertij Anno 1601. transmissum interpretans pag. 60. & seqq. Cuius sententiæ quamplures viri docti in Limanâ hac vrbe subscripserunt; duodecim inquam maioris abollæ Theologi, & Iuris vtriusque Professores, aut in eôdem versati; & præter eos decem alij S. Philippi Collegæ, qui videntur ad augendum numerum subscribentium adsciti: licet enim in eo Collegio plures fuerint, qui Iurisprudentiæ studentes, in eâ insignes euaserint facultate, & primarias in hoc regno sedes occuparint; dum tamen ibidem agerent, vix gradum studentium prætergressi, neque experientiâ, neque rerum notitiâ adeò excellere potuerunt, vt eorum iudicium in re tantâ, contrà sentientibus & clamantibus quamplurimis scientia, prudentiâ, experientiâ, & religione conspicuis, tanti fieri debuerit, & tot subscriptionibus paginas onerari. Illud maioris profectò momenti, quod citatus Pater attestatur, Proregem scilicet Dom. Ludouicum à Velasco, affirmasse ipsi, alios à se consultos idem censuisse, & in re omnes esse conformes, licèt viis diuersis incedentes. Quod si ita est, cur non & eorum subscriptiones dictus Pater obtinuit, & suæ lucubrationi contexuit?

Contrarium tamen, vt dixi, quamplu [Contra illum duo ex eâdem Religione depugnant.]rimi corditùs tenuerunt, ex quibus eiusdem Religionis alumnus Fr. Ioannes de Silua in Animaduersionibus iam citatis fol. 69. pag. 1. cuius, quia nimis acerba, nolo verba transcribere. Et R. P. Fr. Antonius Martinez, vir ob insignem probitatem & doctrinam, muneraq́ue in eâdem Religione præclarè gesta, magnæ apud omnes existimationis; qui id non solùm verbo, sed & scripto testatus, vt citatus Auctor affirmat, qui contra se Religiosos omnes aliorum Ordinum videtur habuisse, cùm nullum ex illis habeat sui placiti subscriptorem. Et erant tunc Limæ viri doctissimi, si vspiam aliàs. Habuit etiam alios spectatæ doctrinæ mastyges, inter quos fuit, qui [Et validiùs P. Franciscus Coëllius è Societate, cum laude adductus.] satis doctum circa hoc elaborauit opusculum, quod apud me habeo manu-scriptum, in quo pius, expertus, & eruditus Auctor P. Agiæ sententiam apertissimâ ratiocinatione conuellit, & quàm sint eius leuia fundamenta, & verò etiam falsa, demonstrat. Ignoratum autem à me Auctorem Dom. Solorzanus fecit manifestum Tomo 1. Lib. 2. Cap. 23. num. 7. & Tomo 2. Lib. 1. Cap. 14. num. 2. & in Politicâ Lib. 2. Cap. 16. in principio. Fuit enim Senator priùs Regius in Limano Prætorio, & postea Societatis nostræ Religiosus, P. Franciscus Coëllius, ab eôdem quidem meritò, sed citra meritum, felici quondam discipulo in Salmanticensi Academiâ collaudatus. Et eius quidem opusculi subsidiis instructus, aliaque à se, aut ab aliis adiecta perpendens citatus Scriptor, sententiam Magistri sui præferendam censuit citato Lib. 1. Cap. 15. num. 6. vtpotè in vtrôque foro securiorem, & solidioribus rationibus innitentem. Indicat autem oppositam satis probabilem Cap. 14. num. 1. Quod ego [Sententia affirmans probabilis tantùm ab extrinseco.] quidem negare nequeo, sed extrinsecâ probabilitate, ab auctoritate inquam multorum, de quâ dictum, addito sapientium Consiliariorum in Regio Senatu, aliorumq́ue, inter quos res est agitata, iudicio. Si enim eius fundamenta expendantur, leuia quidem deprehenduntur, &, vt dixi, nonnulla etiam apertè falsa. Et ita Dom. Solorzanus in Politica loco superiùs adducto, qui respondet num. 1. Capitis 14. nihil de probabilitate subiunxit, ne sic ansam continuationi præstaret.

Quod vt ampliùs ostendam, obseruo [Grauia inconuenientia in coactione huiusmodi nostri Reges agnoscunt, vnde circa illam religione tanguntur.] id, quod est quidem obseruatione dignissimum, Principes inquam nostros grauia inconuenientia dignoscere, quæ in hac metallicâ coactione sine vmbra aliqua tergiuersationis occurrunt, & ad onus hoc tollendum potenter induci, immò & impelli, vt iam dictum. Pro quo Regis nostri Philippi Secundi Salomonis Hispani in regnandi scientiâ, verba præstat auscultari; sic enim loquitur in Rescripto quodam, quod adducit citatus P. Coëllius num. 123. Siguen se grandee inconuenientes: especialmente que como van muchos tales Indios à seruir fuera de su tierra y naturaleza, cinquenta, y otras mas leguas, à donde estan las minas, è ir cargados con sus comidas, mantas, y camas, adolecen algunos de ellos, y mueren. Demas que la doctrïna Christiana, que à los tales se auia de dar, se impide, y se cometen otras ofensas de Dios nuestro Señor, è se memoscaba la gente de esa nueua España, è se siguen muchos daños è inconuenientes à la vida y salud de los dichos Indios &c. Rescriptum autem hoc Nouæ-Hispaniæ missum, Carolo Quinto gubernante, & eius nomine Maximiliano & Mariâ Caroli ipsius filiâ Hispaniæ gubernatoribus die 22. Februarij Anni 1549. Sed à Philippo Secundo die 30. Nouembris Anni 1568. ad Peruuium [Rescriptum ad vnam Prouinciam quomodo aliis commune.] extendi iussum, vbi eadem ratio, & ita eadem iuris dispositio erat pariter requisita. Quod in Regiis schedulis vim legis habentibus specialiter locum habere, cum aliis probat Dom. Villaroel Parte 2. Pacificæ gubernationis Quæst. 11. Artic. 4. num. 42. & seqq. Præfata autem inconuenientia non minora modò, quàm olim; nisi quòd imminuto valde Indorum numero, onus dictum ad pauciores reducitur, & ita magis importabile reddi necessarium est; vnde & Reges nostri pro illo submouendo soliciti, modum quærunt, sed non inueniunt, procrastinatione vtcumque contenti.

Sed rogo iam cur ita sint circa nego [Ex timore conscientiæ Regum nostrorum arguitur contra prætensam probabilitatem.]tium istud anxij, cùm eorum conscientiæ possint, non subleuato grauamine, de quo loquimur, tranquillari? Ad tranquillandam enim conscientiam opinio satis probabilis sufficit, ea præsertim quæ & intrinsecâ & extrinsecâ probabilitate prædita comperitur. Hac de caussa cùm Indiarum occupationem licitam multi esse negarent, nec leuibus fundamentis, quia nec Pontifex potuit, quod erat alienum conferre: Regum tamen nostrorum conscientiæ omnino fuêre tranquillæ, nec de dimittendo tali dominio tractarunt, quia pro illis erat probabilis satis opinio de potestate Pontificis, quam ipsos secutos Pontifices multi Doctores affirmant; & hoc satis superq́ue est ad tranquillitatem conscientiæ quantumuis timoratis inducendam. Item Catholici Reges de dimittendo regno Portugalliæ numquàm cogitarunt; cùm tamen essent plures, qui non sine fundamento alterius ius præferendum affirmarent: quod meritò ab ipsis præstitum, quia sententiam sunt probabilem satis amplexi, auctoritate, Iuribus, & rationibus commendatam. Quod & in multis aliis possem similiter demonstrare. Cùm ergo eorum animi in eâ, quam sequuntur, de grauamine Indorum sententiâ conquiescant, signum est illam non eâ probabilitate gaudere, quâ gaudent aliæ, & ita non solidis fundamentis comprobari.

