Sexta: si quid occurrat pro Indorum bono [Quinta, adeundi Regium Consilium, cùm aliàs res conuenienter non disponuntur.] conueniens, & id ab Indicis Magistratibus post iteratas petitiones minùs benè disponi, aut non curari, prospiciant, ad Regium est Indiarum Consilium recurrendum, in quo, vt diximus, Indorum caussæ benignis inspiciuntur oculis, & sepositis priuatis affectibus disponuntur. Et obligatio ista grauis quidem est, sicut aliæ dictæ, cùm sit protectionis pars, & satis quidem substantialis, cuius beneficio scimus aliqua à Regio Consilio pro bono Indorum ordinata. Et in his id, quod ad terrarum compositionem spectat. In quâ Indi contra Regiam voluntatem nimis sunt diuersis in partibus aggrauati. Quàm verò fuerit remedium opportunum, aut opportunè adhibitum ab iis, quibus est executio Commendata, ipsi viderint, dum nos ad videnda alia properamus.

CAPVT II.

De Administratore censuum Indorum.

VT diuersis possint oneribus Indi [Officij qualitas explicata.] satisfacere, & quædam pietatis opera valde ipsis vtilia, promouere; multi ab eorum communitatibus census empti, siue alio modo pro eorumdem iuuamine constituti. Horum Administrator Hispanus per supremam potestatem designatur, & alicubi officium emitur cum præeminentiâ vrbicorum Senatorum, cum voce, & suffragio, vt dicitur in Capitulo. Ad decisionem autem caussarum, quæ circa hoc occurrere possunt, Regius per vices Auditor pro tribunali assistit, cuius obligationes, cùm iudicis sint, satis videntur perspicuæ. Sed illa specialis, vt, quia census prædicti in fauorem Indorum constituti sunt, ex quorum stabilitate ingentia in eos resultant commoda, & consequenter commune bonum valde inde dependet; seruato quidem [Auditor Regius, qui judex, in fauorem debet Indorum judicare juxta probabiliorem opinionem.] iustitiæ moderamine, semper foueatur. Vnde videtur communis iam sententia de opinione probabili, quam iudex complecti potest, etiam relictâ probabiliori, hic locum non habere, saltem generaliter loquendo, & non de vnâ, aut alterâ sententiâ in re non multùm præiudiciali. Nam ex eo fieret Indos grauia detrimenta subituros, & commune etiam bonum iri non leuiter imminutum. Immò in pari probabilitate idem videtur dicendum, ob eamdem rationem. In eo siquidem cum iure probabili concurrit specialis miserabilium personarum, & communis boni [Notanda circa modum judicandi, cùm dicta, aut alia probabilitas occurrit.] respectus. Vnde satis verosimiliter dici potest numquàm æqualitatem illam iuris contingere, quia semper pro Indis sunt specialissimæ rationes, vnde ius partis aduersæ superatur. Quando scilicet seclusis dictis respectibus ius æquale est, nam si illis exclusis ius Indorum debilius sit, per respectus dictos potest exæquari. Tam autem debile esse potest, vt etiam illis adiunctis minùs probabile sit; & dummodo sit absolutè probabile, potest iudex, licet non teneatur, in fauorem Indorum iudicare. Dixi autem, licet non teneatur, quia valde alienum ab æquitate, & ratione est, vt obligatio sit sententiam ferendi contra eum, cujus est potius ius, eo enim ipso iustitia est illi magis debita; vnde repugnat obligationem esse ad illam denegandam: denegari enim non debet necessariò, nisi quatenus minùs de iure est, cùm ius obiectum iustitiæ sit, & ita est implicatio in terminis, quòd ius potius sit, & quòd illi debeat iustitia denegari; & quòd sit ius debilius vt pronuntiari pro illo sententia debeat, & hæc quidem circa iudicem.

Circa Administratorem verò obligationes [Obligationes Administratoris sub mortali.] sequentes sunt, ex quarum transgressione lethale poterit crimen incurri, & ita pro illis

Dicò Primò. Administrator censuum sub mortali tenetur eorum solutionem solicitè procurare, nec humanis respectibus eam reddere [Assertio 1. circa solutionem accurrandam.] difficiliorem; ratio est clara; quia contra officium in re graui delinquit.

Dico secundò. Tenetur, si dicto modo delinquat ad damnorum restitutionem. Constat [Assertio 2. circa obligationem restitutionis.] ex eodem. Posse autem damna contingere, non videtur negari posse. Nam Indi ex censuum pensionibus solent taxas integrare, & illis deficientibus ad alia non sine damnis obuenientia recurrunt, vendendo scilicet aliqua viliori pretio, vel quid simile.

Dico tertiò. Quidquid de acceptione munerum [Assertio 3. circa munerum acceptionem.] dictum est. Capite præcedenti: circa Protectorem, pariter est de Administratore dicendum: licet in hoc non ita rigida videatur obligatio; quia si quid Indi tribuant, cùm proprium non sit, sed ex bonis Communitatis, minùs videntur inuiti.

Dico quartò. Administrator curare debet, [Assertio 4. circa rectam expensionem solutorum.] vt quod ex censibus soluitur, vtiliter expendatur, fine eorum constitutionis attento, & illorum, quibus id traditur, quod ex arcâ censuali extrahitur, agendi modo obseruato, licet enim ipse adesse non possit in omnibus populis, vt videat qualiter expendatur pecunia, curare tamen debet, vt ratio illius ab accipientibus reddatur. Pecunia enim in Caciquiorum manibus periculo est fraudandi finis obnoxia, pro quo extracta est. In quo quidem si dissimulare contingat ob munera ab eisdem accepta, de grauitate delicti constat, sicut & de restitutionis obligatione Communitati faciendæ omnium eorum, quæ eidem subtracta sunt. Et licet obligatio talis in defectum præcipui debitoris sit, quia tamen de Caciquiis sperari nequit soluturos aliquando, quod in vsus non debitos expenderunt, præcipui sunt debitores reputandi; vel conari, vt Caciquij opportunè soluant, ad id Iudicis officio diligenter inuocato.

Dico quintò. Curare debet ne pecunia [Assertio 5. circa curam defendendi pecuniam in arcam illatam, ne extrahatur.] ex censibus in arcam delata extrahatur, vt mutuò tradatur, sic supremis Magistratibus postulantibus, aut iubentibus. Quibus licet obsequendum sit, dum pro potestate iubent, obsistendum tamen viriliter quantùm saluâ subiectione possit; quia in eo ordinariè loquendo inordinatè agunt. Et quemadmodum si propria Administratoris pecunia exigeretur, omnia tentaret, vt locum non haberet extractio; ita & pro pecuniâ Communitatum Indorum pariter repugnandum. Solet namque sic mutuò accepta difficilè reddi: pro quo etiam est diligenter insistendum, ac si de pecuniæ propriæ recuperatione ageretur. Hæc enim est regula optima, quam Doctores adhibere solent ad declarandum qualis debeat esse diligentia eorum, qui res alienas administrant, vnde & culpæ qualitas deducatur, an scilicet lata, leuis, aut leuissima sit, de quo dictum aliàs. Tit. 9. n. 59.

Dico sextò. Administrator dictus [Assertio 6. circa expensarum moderationem.] solicitè debet cauere, ne expensæ nimiæ in reddendâ Indis pecuniâ fiant; solent etenim ad hoc plures Ministri concurrere, & omnes volunt emolumentum, ex pallio pauperis, aut iusti, vt dici solet, habere. In quo quidem pretio redimi vexatio solet: quod tamen Administrator vitare debet, iudice compellato: nisi talis ille fortè sit, de quo nequeat quidquam sperari vetandis vexationibus opportunum: & regula tradita de diligentiâ pro pecunia propria in casu præsenti non penitus congruit: nam pecuniæ propriæ vnusquisque est dominus, & vt eam recuperet, potest impedimenta subornatione depellere; id, quod est in vsu apud eos, qui ex arcis Regiis student debita per Officiales reddi ad huiusmodi ministerium deputatos. Pecunia autem, de quâ agimus, Administratoris non est, & ita, vt phrasi iurisperitorum quorumdam loquar; ex alieno corio non debet longas corrigias facere, & quod iura cauent, de alieno esse liberalis. Quod si contingat, quia iudicis famulos conciliare sibi studet, eò quòd omnes ex vno quasi gremio sunt, peccatum eorum est manifestum, & restitutionis vinculum non obscurum; vbi & dominij translatio nulla est, eò quòd id, quod datur, est alienum, vnde & furtum committunt accipientes, & cùm certum sit eos non restituros Administratori totum hoc onus incumbit. De quo hæc satis.

CAPVT III.

De Administratore Hospitalium Indorum.

EXimiâ quidem Regum nostrorum [Hospitalium institutio ex Regia pietate.] prouidentiâ dispositum, vt in præcipuis vrbibus, & oppidis aliis, vbi commodè fieri possit, Hospitalia sint pro ægrotantium Indorum curatione. Et his quidem Regum ipsorum pietas magnâ liberalitate succurrit, tum ex Nouenis, portione considerabili designatâ, tum ex effectibus aliis competenti subsidio destinato. Habent illa prætereà pingues redditus ex prædiis, censibus, fidelium eleëmosynis, vt commodè possint sustentari. Et aliquando quidem Administratori stipendium soluitur, frequentiùs autem gratis munus istud obeunt viri primarij, electione eorum, quibus Hospitalium est cura commissa; & Senatum conficiunt, voluntarij omnes, & solâ ad hoc adducti & adacti charitate. Quod quidem cernere præcipuè licet [Memorabile præ alijs Limanum D. Annæ.] in Hospitali Diuæ Annæ ciuitatis Regum, cum omnibus, quæ in Europa sunt amplissima, componendo, siue ædificij pulchritudine, lætitiâ, laxitate, inter viros, & feminas diuisione percommodâ: siue subueniendi ægrotantibus ratione, lectis supra Indorum morem ornatis, medicamentis, victu, solicitudine, vt nulli quidquam desit, cùm contingat aliquando supra trecentos ægrotos numerari & nuper supra quadringentos; quod tamen non frequens, magnus tamen semper numerus, quia aliunde aduenientes solent passim infirmari. De huius ergo, & aliorum Hospitalium Administratoribus aliquid oportet attexamus, & pro eo

Dico primò. Administratores dicti debent [Assertio 1. Circa curam spiritualem, & Capellanorum designationem.] specialiter circa spirituale Indorum bonum prouidere, idoneos Capellanos conquirendo, qui ægrotis assistant, Sacramenta ministrent, & præsertim adstent morituris. Si quem obligationi suæ non satisfacientem obseruent, vrbanè dimittant, quia id facere & possunt & debent. Qui Capellanum domi habet, & minùs aptum suo intento deprehendit, potest sine iniuriæ vmbrâ dimittere, aut Ecclesiasticæ libertatis violatæ suspicione. Tales certè Beneficiarij non sunt, sed merum habent ministerium; vnde sicut sponte vocati sunt ita & possunt non satisfacientes expelli. Quòd si caussa legitima non sit, contra charitatem [Quod si iusta caussa dimissionis non sit.] peccabitur, si non contra iustitiam, nisi ex dimissione aliqua infamia in sic dimissum resultaret; vel aliud graue sequeretur incommodum, vt qui in Beneficiorum oppositione repellendus, eò quòd minùs aptus ad illa credatur, quæ Curata Indorum sunt, qui eisdem infirmis, & commodo sociorum adiutus, pessimè est inuentus succurrisse. Vnde in nominationibus, quæ ab Episcopis fiunt bona ex hoc merita solent recenseri, & qui præsentant Patroni ea non parum æstimare.

Circa curam autem eorum, qui proximi [De specialissima curâ circa morituros.] morti sunt, quàm solicitissimè vigilandum tum Administratori, tum deputatis hebdomadariis, quia Indi specialiùs iurari in extremis debent, tum vt integrè confiteantur: sunt enim timidi, & ad tacenda in confessione peccata procliues; tum quia diaboli fallaciis magis propter defectum capacitatis, & paternas superstitiones expositi. Vnde mirabiles Dei misericordias in huiusmodi solemus extremè agentium articulis experiri. Solent autem Capellani nonnulli ægrè [Capellanos vt possint circa illam vrgere, cum notanda doctrina.] ferre, vt ad prædictam assistentiam ab iis, quos diximus, vrgeantur. Cùm enim negotium spirituale sit, & illius cura ad Sacerdotes pro eorum munere spectet, præfati videntur excedere, dum id vsurpant, quod ad ipsos nequit pertinere. Sed certè illi in hoc à vero peregrinantur. Sicut enim si quis Capellanum domi haberet pro dicendâ Missa, doctrinâ Christianâ docendâ, & in necessitatibus spiritualibus sibi & familiæ protinus adfuturum, vrgere eum ad prædicta posset, quia sub ea est obligatione receptus, & temporalia accipit, spiritualia collaturus: ita & in Hospitali facere illius possunt administri, qui sunt familiæ illius infirmantis Patres, neque vsurpantes jurisdictionem, sed œconomicè procedentes, & juxta charitatis regulas eorum æternæ saluti, qui in extremis sunt positi, consulentes.

Et Capellani quidem dicti grauissimè [Grauamine peccare istos si non assistant.] peccant circa curam hujusmodi negligentes, & si qui proptereà Sacramentis destituti, aut non benè instructi pereant, eorum animæ à Deo de ipsorum sunt manibus requirendæ, vt est apud Ezechielem 26. v. 33. & specialem hanc curam circa Indos necessariam recognoscens Concilium Limense, Actione 2. Cap. 29. sic habet. Iis [Concilium Limense 3. Act. 2. Cap. 29.] qui ex vita decedunt, dent operam Parochi, vt assistant & maxime periculoso tempore, animas sibi commissas iuuent: quòd si perse non possint, certè aliquem idoneum substituant, qui morientem excitet, & cohortetur, atque Indis præsertim exhortatione ab hac Synodo euulgatâ opitulentur. Sic Concilium. Capellani autem Parochorum vice funguntur ex speciali Prælatorum concessione, vnde & iustitiæ, & charitatis legibus ad opitulationem dictam constringuntur.

Ex eo autem, quòd circa administrationem [Capellani an vsu se tueri possint contra Prælati mandatum.] in spiritualibus Capellanis dictis nonnulla in vsu habeantur, quæ à Prælatis tantùm concedi possunt: dubium exortum est mensibus proximis, an illi contra Prælatorum nouum mandatum cum excommunicatione propositum, se tueri tali vsu possint, quod & factum interpositâ appellatione ad iudicem Apostolicum delegatum juxta formam vsitatam. In quo verosimile apparet appellationem locum habere potuisse, quia illa est per Canones sacros variis in locis permissa; quando scilicet friuola non est. In casu autem dicto non fuit friuola; quia licet ea, de quibus agitur, ad Prælatorum jurisdictionem [Ex Regia protectione arguitur, cui fauet Concilium Tridentinum.] ordinariè spectant: Hospitalia tamen ista sub Regis protectione sunt, & modus eos gubernandi jam diu vigens indicio esse potest cum Prælatis ita esse concordatum, cui concordiæ debeat modernus Prælatus stare; quia hoc Regiæ Majestati debetur, cui circa hoc singulariter esse deferendum satis declarat Concilij Tridentini decretum: Sessione 22. Cap. 8. de Reformatione. Vbi cùm statuat Episcopos posse & debere Hospitalia visitare, ita subdit. Non tamen quæ sub Regum immediatâ protectione sunt, sine eorum licentiâ. Quæ ratio licet non penitus conuincat, nequit tamen friuola reputari. Cùm præsertim dubium prædictum circa Sacramentorum administrationem non versaretur, vt ex illo ea, aut eorum aliquod, quoad confectionem suam dubia remanerent, & ita docti aliqui censuerunt.

Ego tamen parendum Prælato semper [Appellari non posse resoluitur.] iudicaui, quia id, quod de vsu afferri potest, nequit eidem incommodare: de concordiâ enim non constat, & ita ille est in sui iuris possessione. Quod verò ab aliis vsus fuerit toleratus, nihil obstat, quia antecessorum gesta non possunt iura successorum infirmare; par enim in parem non habet potestatem, vt iura clamant. Hinc locationi factæ proprio nomine ab antecessore non tenetur stare successor, vt Doctores tradunt, quos adducit [Episcopum non teneri stare locutioni ab antecessore nomine proprio factæ.] Barbosa de potestate Episcopi Allegat. 99. & contra reuerentiam, & obedientiam Episcopo debitam ab omnibus, qui in eius diœcesi sunt, non præscribitur. Cap. Cùm non liceat, de Præscriptionibus. Circa quod varios textus congerit Glossa, & videndus etiam Barbosa Allegat. 128. Nec consuetudo contra Episcopum valet, per quam disrumpitur neruus Ecclesiasticæ disciplinæ. Cap. Cùm [Contra obedientiam non præscribi &c.] inter vos, de consuetudine: quod in casu præsenti videtur accidere, obedientia à Capellanis Archiepiscopo denegata. Pro quo & est illustris textus in Cap. Nihil prodest, de Præscriptionibus, in [Cap. Nihil prodest.] quo sic D. Gregorius Magnus. Sed illud vos scire credimus, taciturnitatem, atque patientiam nostram, futuris post me Pontificibus in rebus pauperum præiudicium non facturam. Vbi Glossa verbo Facturam: [Taciturnitas vnius quomodo alteri non præiudicet.] sic ait: Arg. Quod negligentia, vel taciturnitas Prælati, non præiudicat successori, &c. Et licet posteà addat per taciturnitatem contra Episcopum præscribi, quod ex toto Titulo dicto comprobari affirmat, quod & videtur certum, quia aliàs contra Ecclesiam non posset præscribi, cùm præscriptio ex taciturnitate procedat; quia tamen illa & longissimum tempus requirit, & etiam titulum, vt [Non sufficere ad præscriptionem sine titulo.] manifestè deciditur in Cap. Episcopum de Præscriptionibus, in sexto; qui tamen hîc deficit; doctrina illa nequit obstare. Quod autem titulus non sit, ex eo constat, quia nullus ostendi potest præter taciturnitatem (si & hæc etiam potest respectu omnium Prælatorum ostendi.) Et quia præter illam titulus specialis requiritur, vt vidimus: nullus ergo datur. Cùm ergo Archiepiscopus in possessione suæ iurisdictionis sit circa dictos Capellanos, potest extraiudicialiter procedens eos excommunicare, etiamsi appellauerint, quia appellatio non suspendit sententiam, quando [Appellationem non suspendere sententiam quando Episcopus sua jura defendit.] Episcopus procedit vt pars ad conseruationem iurium suorum: sic constat ex Cap. Interposita, de Appellationibus, & Cap. Cùm inter Canonicos, de Electione. & tradunt Doctores, quos adducit, & sequitur P. Thomas Sancius Tomo 1. Consiliorum, Lib. 3. num. 227. & hoc quidem supponendo id, quod sub excommunicatione præcipitur, esse aliunde iustificatum; si enim tale non sit, quia aut ex falsa præsumptione descendit, siue ad instantiam partis, quæ non Dei zelo, sed cupiditate inordinatâ mouetur; aliter poterit in foro conscientiæ judicari: in exteriori autem obedire oportet; quia inobedientia sine graui scandalo stare non solet; & de re agitur in quâ nequeunt Capellani graue detrimentum experiri, sed ad Administratorem reuertamur: pro quo

Dico secundò: Administrator, licèt [Assertio 2. administrator vt possit pecuniâ Hospitalis negotiari.] recollectis Hospitalis redditibus, possit pecuniâ tali negotiari; si tamen proptereà quæ necessaria Hospitali sunt cariùs emat, aut deterioris conditionis, grauiter peccat, & ad restitutionem tenetur. Quod ad negotiationem attinet, ex eo constat, quia ex eâ nullus læditur neque contra voluntatem Domini est: Dominus enim est Hospitale ipsum, seu pauperes, qui in illo curantur; quibus non est ingrata negotiatio; immò videtur futura gratissima, vt eo pacto sint, qui libenter administrationi se dedant, & ita opus hoc adeò necessarium non deficiat, sed inter viros potentes promoueatur. Aliud autem in Assertione propositum indubitabile est, quandoquidem damnum ex eo emergere nequit dubitari. Exemplum sit: si emendum triticum, quod sanè copiosum futurum, etsi præsenti emeretur pecuniâ, & melius, & minori pretio etiam emeretur: non emitur tamen, quia Hospitalis pecunia negotiationi deseruit: ibi certè graue conscientiæ grauamen est, & restitutionis obligatio manifesta; & huic similia alia esse possunt.

Dico tertiò. Administrator nequit [Assertio 3. Peccare proprias merces maiori pretio obtrudentem, etiam intra latitudinem iusti.] proprias merces maiori pretio Hospitali obtrudere, quàm emi ab alio possent, vel alius ab ipso easdem emeret, etiamsi maioritas pretij intra latitudinem pretij iusti contineatur. Probatur; quia in eo damnum apertum Hospitali infert, ex officio enim debet omnem commoditatem quærere, quæ commodè haberi potest: atqui commodè haberi potest res, quæ emitur minori pretio: ergo ex officio ad id tenetur. Quod ex eo apertè conuincitur: nam si ipse merces tales non haberet, minori pretio emeret, & Hospitale eam vtilitatem haberet: Atqui ex eo, quòd ipse habeat, non est Hospitale deterioris conditionis, cùm potiùs melioris esse debeat, habens Administratorem, qui de necessariis commodissimè sibi prouidere potest: ergo nequit maiori pretio illas aggerere: neque obstat pretium esse justum; quia ratio adducta persistit, nam si tales merces non haberet, minori pretio emeret intra latitudinem iusti, & Hospitale commoditatem illam haberet; ergo quòd intra latitudinem iusti pretij sit, obstare nequit. Quando præsertim res pauperum agitur, quæ non debet esse materia augendi propria commoda, cùm ex eo illis prouenit detrimentum. Pro quo deseruiunt ea, quæ citatis aliis adducit Bonacina Disput. 1. de Restitutione Quæst. 2. Puncto 6. num. 14. & 15. & P. Molina Disput. 552. §. Si verò aliter.

Dico quartò. Grauiter peccat Administrator, [Assertio 4. peccare item quæ necessariæ non sunt, emendo cum obligatione restitutionis.] qui ex propriis mercibus aliquas non necessarias Hospitali applicat, etiamsi pretio iusto id faciat. Patet; quia in eo non agit juxta id, quod fidelitas officij exigit, & quod secum fieri vellet, si alius suâ bonâ administraret. Vnde & obligatio restitutionis incumbit iuxta doctrinam receptissima de sumptibus superfluis, quos non debet dominus, cuius agitur negotium, admittere. Pro quo videndus P. Molina Disput. 553. §. Quando nulla: vbi ait teneri eum, cuius negotium geritur, admittere tantùm expensas iuxta valorem subsecutæ vtilitatis, semper autem aliqua vtilitas esse poterit in casu, de quo loquimur, quandoquidem ea, quæ inferuntur, aliquam commoditatem adducent; vnde videtur ex hoc obligatio dicta moliri. Sed certè non ita conniuendum est istorum hominum auaritiæ, vt sicut de viduis quibusdam ab Apostolo dictum: luxuriari in Christo, id est [Sumptus qualiter admittendi attenta vtilitate.] Christiani nominis obtentu licentius lasciuire; ita & isti sub administrationis pauperum Christi prætextu cupiditati famulantur. Quod ergo ait P. Molina ita intelligendum est, vt vtilitas illa sumptuum debeat admitti, quatenus ratione illorum id obtinetur, quod per moderationem eorumdem haberetur, in eo, quòd si habeatur censeri debeat negotiorum gestor vtiliter negotium perfecisse. Vt si viginti expendit pro re vtili, cùm decem sufficerent, valor subsecutæ vtilitatis in decem tantùm computandus, & decem item tantùm admittenda. Pro quo & videndus P. Lessius in Resolutionibus posthumis. v. Restitutio, Casu 8. Si verò vtilitas non habeat genus aliquod necessitatis, licet ad voluptatem aliquam aut maiorem commoditatem deseruire possit; in quibus negari nequit quin aliqua vtilitas sit, sed non talis, quæ iuxta Domini voluntatem sit; tunc planè facienda est restitutio. Quæ quidem nequeunt in speciali proponi, & iuxta rerum occursus varios sunt penitus iudicanda. Sit autem vnum pro multis exemplum, si administrator pileos in eius apothecis corrodendos tinea distribuat, quos conualescentes secum ferant. Hi enim pro Indis Insoliti. Vel si Linteola ad operienda capita, quæ licet Indis grata sint, & in vsu apud multos; dari tamen non solent, nisi fortè alicuius specialis necessitas postularet.

Dico quintò Administrator debet ita [Assertio 5. Indos non dimittendos nisi firmata valetudine. Et qualis ea obligatio.] saluti Indorum attendere, sicut etiam Deputati, vt non permittant eos nisi valetudine firmata dimitti. Ratio est; quia Indi aliter recedentes obnoxij sunt periculosissimo recidiuo. Cùm enim in victu, & aliis, ad corporis sustentationem pertinentibus, durè secum agant, & vix vlla circa hoc per rationem imperatâ moderatione regantur, residiui est periculum manifestum. Et residiui periculum quantum sit, satis in eisdem, vt generalia Medicorum pronuntiata deessent, experimenta comprobarunt. Et dicta quidem obligatio grauis est, quia circa materiam grauem, ad quam se officium extendit: & in hoc quidem non solùm contra charitatem peccari potest, sed etiam contra iustitiam, quia Indi ius habent ad curationem dictam, quo non sine iniuria priuantur, vnde & ad damna inde secuta, qui priuauerit, reparanda est obligatus. Item dimissio talis in Hospitalis detrimentum cedit; sic enim eiecti redire solent grauiùs ægrotantes, vnde & maiores sumptus erga eorum sunt faciendi curationem, & inde etiam obligatio curationis emergit.

Dico sextò. Præfati curare debent ne [Assertio 6. Fœminarum non permittendum accessum.] fœminæ ad infirmos accedant, quæ quidem sorores, aut etiam vxores se ementiri solent, cùm sint pellices. Et quia hoc facilè non semper explorari potest, Capellanis est seriò commendandum, qui ipsorum Confessiones audiunt, vt ipsos potenter admoneant, quibus illi faciliùs rem omnem non ita verebuntur aperire. Maximum profectò in negligentiâ istâ periculum, hærescente peccato, dum peccati incitamentum adhæret, nec mortis ipsius propinquissimæ aspectu, recessuro. Et hæc quidem circa Hospitalia Indorum, ex quibus multa possunt Europæorum Hospitalibus applicari. In aliis autem nihil est speciale, quod pro Indicis discutiendum occurrat, quibus Regiâ liberalitate succurritur, & Nouenorum pars satis copiosa tribuitur cum prouentibus aliis, de quibus dictum Titul. 2. num. 55. Sicut & de aliis, ad quos speciales pro Indiis obligationes spectant, & per laicas personas exercentur. De quibusdam aliis minutiora quædam tractantibus non est opus disseramus, quia & opus nimiumquantum excresceret, & si quid ad eorum obligationes pertinet, ex dictis poterit non difficulter intelligi. Ergo ad alia transeamus.

INDEX EORVM QVÆ IN HOC PRIMO THESAVRI INDICI TOMO CONTINENTVR. Prior numerus Titulum indicat, Posterior marginalem, nisi aliud notetur.

- A

- Absens.

- EX absentia quæ obligationes in Gubernatoribus. T. 6. 29. vbi doctrina multiplex.

- Absolutio.

- Pro illa non sufficere ratihabitionem de futuro. T. 5. 216.
- Et ita neque pro Bulla concedente facultatem. Ibid. & 221
- Absolutio virtute Indulgentiarum. 275. & 276. & per Bullam. 277. & 278. vbi specialis & vtilis doctrina.

- Academia.

- Academiæ Indicæ, & quid circa illas Regij Auditores poßint. T. 4. 115. & seqq. vbi Index marginalis peculiaria quædam dabit.

- Actus.

- Licet exterior non addat nouam malitiam, non est licitum illi cooperari. T. 1. 146

- Adamus.

- Ante formatam mulierem nomina animantibus imponit, eximio earum documento. T. 3. 9

- Administrator.

- Nequit facere donationes. T. 3. 142
- Limitatio quædam. 143. Vide etiam. T. 1. n. 8
- Notanda regula circa obligationem in modo administrationis. T. 5. n. 5. & 18
- De Administratore Censuum Indicorum. T. 11. Cap. 2 Ibi Index.
- De Administratione Hospitalium Indorum. Vbi & quædam pro alijs. Cap. 3

- Aduocatus.

- Senatoria promotione digni. T. 2. 8
- Tenentur ad restitutionem ob damnum ex incuria subsecutum. T. 4. 167
- Illorum obligationes. 214. & seqq.
- De Aduocato Capituli Vrbani. T. 8. 41

- Ædificatio spiritualis.

- Quomodo illi gubernantium obstet æmulatio in Indijs. T. 3. 52

- Ædificatio materialis.

- Ad illam vt poßint Indi compelli. T. 1. 149. & 150

- Æthiopes.

- Quæ prohibitio circa illos pro Indijs, & Regijs juribus ex commercio circa ipsos. T. 5. 146
- De contractu circa eosdem ex professo. T. 9. 180. & seqq. Ibi Index.

- Alcauala.

- Non debetur à Religiosis ex calce & lateribus. T. 3. 119 Alia circa ipsam. Ibid
- Vnde dicta. T. 5. 117
- Qualis in Indijs. 118
- An ratione adnexionis earum ad Castellæ regna, soluenda veniat. Ibid.
- De illius justificatione, & alijs circa ipsam. 119. & seqq.
- Ab Indis non deberi. T. 1. 122
- Aquatores an illam debeant. 164

- Alcadij, al. Ædiles.

- Quale eorum officium, & obligationes. T. 8. Cap. 2. & 3

- Alexander Sextus.

- Illius probitas propugnata. T. 1. 5
- Non errasse in donatione Indiarum contra aliquos firmatur. 7. & seqq.
- Etiam in facto. 10. & 11
- Neque opinionem tantùm probabilem secutum circa expugnationem infidelium, sed firmius aliud fundamentum, quod explicatur. 12. & seqq.

- Alguacellus.

- Alguacelli Maioris Curialis obligationes. T. 4. 192. & seqq. Ibi Index.
- Vrbici item. T. 8. 38. & 39

- Altare portatile.

- Vide v. Priuilegium.

- Amicitia.

- Quæ probanda, & qui veri amici. T. 3. 12. 13.

- Annata.

- De media Annata, & illius iudice, ac obligationibus circa illam. T. 4. 94. & seqq.

- Appellatio.

- Quid sit. T. 4. 55
- Quando in sententiâ Episcopi non admittatur. T. 11. 17

- Aqua.

- Vt vendi à Rege in Indijs queat. T. 5. 163. vbi specialis quæstio circa effluentem post irrigationem.
- An plus ex eâ quis poßit assumere, quam eidem fuerit aßignatum. 165

- Archiepiscopus.

- Prouinciali Concilio esse subiectum, & quid hoc circa illum poßit. T. 9. 164
- Solum illum habere in illo votum decisiuum, sententia non probanda. 166

- Argentum.

- De valore ac pretio, & legibus circa illud, ac nonnullis alijs. T. 5. 54. junctis præcedentibus.

- Argentum vivum.

- De illo. T. 1. Cap. 12. Vbi multa pro labore Indorum circa illud. n. 115
- Quantùm ille fidei stabiliendæ officiat. T. 5. 79. Vbi narratio peculiaris. Et quantum Rex noster debeat de remedio prouidere.
- De contractu illius. T. 9. Cap. 5

- Argumentum.

- A simili quando valeat. T. 5. 73

- Arma.

- An afferri ex Hispaniâ in Indias queant pro quo stat prohibitio. T. 5. 143

- Assessor.

- Vt debeat ipsi deferri à judice, & iudicem non esse. T. 3. 92
- De Assessore consulatus. T. 9. n. 7

- Auaritia.

- Litigiorum radix, vnde in Episcopis non ferenda. T. 2. 124. vbi quid speciale pro Indijs.
- Quantum malum. T. 3. 14
- Contra auaros judices. T. 4. 90
- Non esse in Ecclesiasticis peculiarem, vt quidem asserunt. T. 5. 148
- Peßimi fructus. T. 6. 31
- Auditores Regiarum Audientiarum.
- Quomodo honorandi à Pro-regibus. T. 3. 53. & seqq.
- Quomodo corrigendi. 62
- Vitæ probitas in illis maximè necessaria, vnde Indici principatus conseruatio & propagatio. T. 4. 1
- Improbitas contraria est fidei, de quâ stabilienda agitur. 2. Circa quod Pro-regis factum. Ibi.
- Circa electionem accuratè prouidendum, neque illius commendabilem prætensionem. 3. vbi egregij prætensoris exemplum.
- Venalitas pro huiusmodi officijs quàm sit turpis, vbi solis meritis admittendum. 4
- Inscitia in talibus quàm pudenda. Ibid.
- Doctrinæ castitas adnectanda, à quibus immaculatæ sententiæ. 5
- Castitati modestia copulanda, & humilitas, quæ est virtus Christiana ad omnes spectans, & sine qua ad diaboli partes. 6
- Indiarum propria auri sacra fames, vnde iustitia temerata. 7
- Dux talium Iudas. Ibid.
- Iuramentum circa munera non plus obligat extensiuè quàm leges pro eisdem. 9
- Esculenta & poculenta vt poßint recipere. 10
- Circa eos, qui nondum officij posseßionem sunt adepti problematica quæstio. 11
- Possunt recipere titulo amicitiæ contractæ etiam propter officium. 12
- A Religiosis vt poßint. 13. vbi esse illos veros amicos.
- In litium protractione grauiter peccare, sicut & serò ad tribunalia venientes, & ad restitutionem salarij teneri. 14. & 15. vbi quod ex acceßione laboris salarium augendum.
- Teneri etiam ad damnorum compensationem. 16. Vbi de differentia circa hoc inter ipsos & Proregem, & de horrenda pœna.
- Obligatio restitutionis pro damnis emollitur. 17
- Circa restitutionem salarij difficultas expedita cum vtili obseruatione erga Regiam voluntatem. Ibid.
- Decimales caussas vt queant judicare. 18. & seqq. Ibi Index marginalis.
- Circa taxam jurium, & numerum Ecclesiasticorum ministrorum, Procuratione, & collectis, quid poßint. 26 & seqq. Ibi Index.
- Quid circa funeralium moderationem. 33. & seqq.
- Spolia Episcoporum vt colligere poßint. 38. & seqq.
- De recursu super viam violentiæ, & similibus. 46. & seqq. Ibi Index.
- Circa Iudices Conseruatores Religiosorum vt peccare contingere poßit. 56. Ibi Index.
- Circa inquisitionem pro mercibus prohibitis quæ obligationes. 67. & seqq. Ibi Index.
- De Auditore judice bonorum Defunctorum. 76. & seqq. Ibi Index.
- De visitatore Claßis Regiæ. 90
- De eo, qui pro exequendis executorijs Regij Senatus designatur. 91
- De aßistente maiorum Calculatorum Tribunali. 92
- De Præside in Consulatu. 93
- De Indica mediæ Annatæ. 94
- De judice Mensatæ. 97
- Circa inhonorantes se vt peccare poßint vindictæ sumptione. 101. & seqq.
- Circa Academias vt contingat delinquere. 115. & seqq. vbi Index.
- Circa salarium. 124. & seqq.
- Circa prohibitionem contrahendi Matrimonium. 129 & seqq.
- Ad secretum vt teneantur. 145. & seqq.
- De Togatis judicibus pro criminibus puniendis. 151 & seqq. vbi Index.

- Aueria.

- Vnde originem duxerit. T. 5. 139
- Difficultates circa illam. 130. & seqq.
- De Aueria maris Oceani, & quæ onera circa illam. 134. & 135
- De personali alia. 136. vbi quòd Ecclesiastici ad illam non teneantur.

- Aurum.

- Circa illud difficultates aliquot. T. 5. 50. & seqq.
- An afferri ex Hispaniâ in Indias queat, pro quo extat prohibitio, sicut & circa argentum. 143
- An ex Peruuio in nouam Hispaniam. 144

- B

- Baptismus.

- Vnius Baptismus rebus omnibus præponendus. T. 2. 12

- Barræ argenteæ.

- De illis, & contractatione in eisdem. T. 9. Cap. 4.

- Bellum.

- Quibus infidelibus liceat auxiliari in illo, & quantum malum sit. T. 1. 23

- Beneficium Ecclesiasticum.

- In eorum prouisione experti præferendi. T. 1. 40
- Et naturales. 63. & 64
- Eorum, vtpotè digniorum prætermißionem, sine peccato mortali non stare. 68. & seqq
