Contra charitatem autem materialiter & [Neque formaliter contra charitatem, & quando tale peccatum juxta aliquorum sententiam.] generaliter tantùm videtur peccari, non formaliter & specialiter, quia non intenditur malum ex odio aut displicentiâ personarum; si enim intendatur, de violatâ nequit esse dubium charitate. Dicitur autem contra charitatem, quia sicut quodlibet beneficentiæ genus ad illam reducitur, & quodlibet damnum ex illius defectu videtur descendere; vnde mandata omnia ad charitatem Dei & proximi reduci, & in illis claudi, iuxta Scripturæ, & Patrum doctrinam, asseruntur; ideò & violatio justitiæ eidem dicitur aduersari. Videndus citatus Auctor Libr. 1. Operis moralis cap. 6. num. 3. vbi docet cum P. Vasquez, & aliis, inducentem aliquem ad peccandum non peccare peccato scandali contra charitatem, nisi cùm peccatum, quà tale est, intendit, non verò quando alio fine: vnde peccatum reducitur ad speciem peccati, ad quod inducit, vt furti, si ad furtum, &c. Non debuit ergo iuxta hæc electio indigni contra charitatem dici, & tamquàm distincta malitia ab iniustitiâ constitui; cùm possit stare, & ita communiter accidat, vt sic eligens damna ex electione secuta directè non velit; sicut enim damnum spirituale non intenditur, ita neque illud, quod est alterius generis, licèt ex facto subsequatur. Et quemadmodum in scandalo ea ratio redditur, quòd scilicet speciale peccatum speciali fine indiget, & oppositione speciali virtuti: at quando ruina proximi non intenditur, non est specialis finis, nec speciali virtuti opponitur, sed diuersi sunt fines, diuersæq́ue virtutes, iuxta vitiorum diuersitatem, ad quæ est inductio: Ita etiam de damnis alterius generis dici potest vt contra charitatem specialiter non sint, nisi quando ex displicentia eorum proueniunt, quibus euentura præuidentur, occasione peruersæ alicuius electionis.

Parùm autem refert quoad imputatio [Quoad imputationem damnorum nil refert juxta vnam vel aliam sententiam opinari.]nem damnorum, quòd hoc aut illo modo obligatio ea euitandi consurgat, cùm sit certum imputari illa, quæ ex neglectâ conuenienti electione proueniunt. Vnde P. Arriaga Tomo 5. disput. 49. Sect. 6. acutè Philosophatur contendens sententiam prædictam solis vocibus ab oppositâ differre, quæ est communior, & verior, defenditur [P. Arriagæ acutus philosophandi modus.]q́ue inter alios à P. Suario Disput. 10. de Charitate sect. 2. Vtriusque enim fautores in eo conueniunt, vt putent sic operantem esse causam damni, & eidem imputari, habereq́ue actum specialem malitiam in Confessione aperiendam; & esse insuper contra charitatem. Sed alii volunt id tantùm esse genericè, quatenùs omne peccatum contra charitatem est; alii specialiter, quia specialis damni spiritualis causa est: quod & priores non negant in eo sensu; est enim manifestum eum, qui est causa vt alius peccet peccato furti, esse causam ruinæ spiritualis, quam furtum inducit: nolunt tamen vocari specialem, quia non intenditur, & sic deest motiuum contrarium speciali virtuti, vnde videtur tantùm generalis ratio relinqui, quæ non potest speciali aliquo nomine designari. Quod ergo ad imputationem damni attinet, discriminis ratio non apparet, quæ momenti alicuius sit; neque enim ex eo quòd refugiant Doctores illi scandalum specialiter dictum admittere, imputationem damni negant, & damni quidem spiritualis, quod lege charitatis debemus auertere: ergo quidquid de subtili illâ differentiâ sit, quoad rem moralem vix remanet vlla. Quod quidem casui, de quo loquimur, applicandum: in quo non solùm damna temporalia, sed & spiritualia plurima subsequentur; peccata inquam ex inconsideratis electionibus: vnde meritò dicere potuit P. Sancius contra charitatem peccari, licèt non consequenter ad suam doctrinam.

Quod licèt sic generaliter dictum omni [Circa casus particulares quid obseruandum.]nò iuxta veritatem sit, in casibus tamen particularibus aliter pro eorum diuersa qualitate iudicandum; possunt enim esse aliqua, in quibus damnum nullum aliis ex ineptâ electione sequatur; vt si honorarii tantùm gradus sint, vbi & fortè alicuius non penitus digni electio à mortali possit excusari. Si tamen salarium sit habiturus, talis esse excusatio nequit; quia non potest ita seruire, vt illud mereatur, & ita, si non restituat, ab electore facienda restitutio.

Dico secundò. Proreges Indici non [Assertio 2. Proreges Indicos ad digniorum electionem teneri.] solùm peccant grauiter, si indignos eligant, iuxta dicta, sed etiamsi non eligant digniores. Sic quamplures, quos adducit, & sequitur Diana Parte 6. Tractat. 6. Resolut. 2. Qui & Parte 1. tract. 1. Miscellaneo. Resolut. vltimâ, alios pro eodem adduxerat. Ratio est clara ex dictis: nam ex obligatione justitiæ commutatiuæ officio annexa tenetur: hoc enim pacto illud ipsi munus attributum, vt seruet legem ita statuentem, de qua num. 68. & vt non esset lex, id est consequens officium ipsum: nam justitia distributiua est propria superiorum: Atqui illa debet attendere dignitatem personarum, & cum proportione ad illam communia bona conferre, quod stare nequit nisi digniores minùs dignis præferantur.

Sed quia quis sit dignior internoscere [Maior dignitas difficile internoscitur, etiam à Proregibus.] admodùm difficilè sæpiùs est, videantur circa hoc dicta Titulo præcedenti cap. 3. Licèt enim Proreges non ita distent, vt distat Rex, & Indiarum Consilium; in hac terræ propinquitate, suâ etiam pro notitiâ possunt esse, & sunt reuerà diuortia, dum informantium fides non ea est, quæ possit electoris animum tranquillare. Id quod passim in iis ipsis, quæ coram nobis geruntur, deprehendimus: ad aures enim gubernantium interpolata perueniunt, & quæ statim manifestæ possunt conuinci falsitatis; si tamen audiendi fiat copia quod non semper licet, dum quis ignorat calumniam, & propter eam id patitur, cui non potest ignarus obuiare, Diuus Ioannes Baptista, sic Herodem alloquens inducitur apud Georgium Scotum in Tragædia de eodem, titulo Baptistes.

Tenenda populi frena cui credit Deus,
Audire oportet multa: cuncta credere
Necessè non est. Quæstus inuidiæ, sanor,

[Gregorius Scotus.]

Timor, dolorque, sæpè vera supprimunt.

Sit ergo in Proregibus sincerus justitiæ zelus, & desiderium nihil ab æquitate alienum perpetrandi: adderit Deus vt electiones non absurdæ prodeant: quòd si aliqua minùs probanda eruperit post diligentiam congruam; nihil in eo mirum si errent homines, quibus est errare natiuum, sed error pro magistro adhibendus, vt deinceps sine erroris offendiculo procedatur.

Dico tertiò. Proreges in electione ad [Assertio 3. benemeritos in conquisitione Indiarum præferendos.] officia debent benemeritos in conquisitione Indiarum, & inter eos magis benemeritos anteferre. Sic expresse deciditur in Regio rescripto, dum ita additur: Prefiriendo en lo vno, y en lo otro, à los Descubridores, y sus descendientes y Pobladores, mas benemeritos, que mejor vbieren seruido: de manera que todos tengan satisfacion, y no aya descontento en la tierra. Sic ibi. Quod quidem facillimè poterunt Proreges adimplere; sunt enim non multi jam ex illis, & quæ dare possunt multa: vt non possint ad operiendum, pallii breuitatem incusare: non enim ita breue est, iuxta Prophetæ sententiam, vt non possint eo plures sufficienter operiri. Mul [Quibus multa sunt quæ dari possint.]ta sunt officia, pensiones, Commendæ emolumenta, quibus fieri satis potest benemeritis ex Conquisitorum sanguine, & aliis, qui pro regni amplificatione aut conseruatione, fidelem operam præstiterunt. Videantur dicta Titulo 1. num. 56. Quòd autem circa hoc peccari grauiter possit, constat ex dictis, num. 69. & damna ex violatione justitiæ in hoc genere satis Regium rescriptum indicauit illis verbis: De manera que todos tengan satisfacion, y no aya descontento en la tierra. Si enim malè contenti sint, quorum querelis ex negatâ satisfactione laborum occasio præbeatur, timeri inde abortus aliqui turbulenti possunt, quibus exitialius nihil valet cogitari. Pro quo historiæ Indicæ exempla non pauca, & satis quidem infausta ministrabunt.

Dico quartò. Ex dictis apertè deduci [Assertio 4. etiam in præsentatione ad Beneficia.]tur, quid sit de præsentatione ad Ecclesiastica Beneficia dicendum, si enim ad officia temporalia digniores eligendi sunt sub reatu æternæ damnationis; satis ex eo dispicitur erga Beneficia obligationem esse non posse minorem, cùm maiorem esse constet. Et quod ad Regem attinet, dictum à nobis Titulo 1. Cap. 7. 9. & 10. Circa prouisionem autem præsentatione Proregum [Prouisionis forma.] fieri solitam, forma est specialis ex concessione Sedis Apostolicæ. Prælatus enim ex concurrentibus ad examen tres post illud eligit, & eos Proregi exhibet cum meritorum attestatione: ex quibus ille vnum eligit, qui ad Prælatum cum præsentatione recurrens, ab eo Canonicam accipit institutionem. Solent autem Prælati aliqui post meritorum attestationem addere, cuiuscumque ex tribus electione posse Patronum suam exonerare conscientiam, nominationis ordine non seruato. Quod cùm additur, & de Prælati diligentiâ, zelo, & sapientiâ, plena habetur satisfactio, oculis, vt dici solet, clausis, potest quilibet præsentari. Erit autem regulariter conue [Prior nominatus communiter præferendus.]nientius vt præsentetur priore nominatus loco: aliquid namque in illo eminet ob quod prænominatus debet judicari: licèt non tale illud sit, vt iniustam reddere alterius valeat electionem. Et quidem satis indicat maiorem beneuolentiam Prælati erga ipsum. Primò enim vocatus magis est dilectus: iuxta ea, quæ adducit Marius Antoninus Libr. 1. Resolut. 7. num. 5. & Dom. Solorzanus Libr. 2. cap. 8. numer. 19. & in Politicâ pag. 308. §. Y otra. Non potest autem illi non iniucundum accidere, si videat magis à se dilectum reprobari. Ex quo beneuolentia inter ipsos & Gubernatores solet non solùm frigescere, verùm etiam quandoque, non sine grauibus inconuenientibus, expirare.

Sed certè generaliter lequendo, non sunt [Possunt tamen Proreges absolutè, quem voluerint, magis dignum repertum præsentare.] ligandæ Proregum, & aliorum Gubernatorum manus, quin possint quem libuerit, magis dignum repertum, præsentare: præsentatio enim illis absolutè competit; & quemadmodùm si nominatio Prælati non præcederet, possent quem vellent, magis idoneum repertum præsentare; ita & nominatione ad tres redactâ, jus habet ad idoneitatem ampliùs explorandam. Si enim ad specialiter nominatum à Prælato deberet adstringi, res de solo nomine esset præsentatio, cùm vix vllum in eâ esset exercitium potestatis: contra id, quod jus patronatus specialis excellentiæ continet ab Ecclesia in argumentum eximiæ gratitudinis attributæ. Et potest quidem Patronus nouum aliquid in approbatis à Prælato deprehendere, quod ad variandam electionem possit non immeritò permouere. Nisi in ipsâ nominatorum graduatione adeò merita vnius meritis aliorum antestent, vt euidens iniuria ipsi fiat, si scripturæ ordinem non sequatur: prout ex Illustrissimo Zapata tradit Dom. Solorzanus Lib. 3. cap. 15. num. 87. Videndus ille Parte 2. de Iustitia distributiua, Cap. 6. num. 26. Nescio autem cur Dom. Solorzanus præfatam limitationem omiserit in Politicâ pag. 632. §. En quanto, qui Latino correspondet.

Iuuat autem ad hoc ampliùs comproban [Ex verbis formæ præsentationis roboratum.]dum, verba Philippi Tertii Regis nostri in quodam rescripto circa formam in præsentatione seruandam, expendisse, cuius tenorem adducit Dom. Solorzanus suprà num. 14. sic enim ait: Y de los asi examinados escojan los Arzobispos, y Obispos, tres los mas dignos, para cada vno de los dichos Beneficios, teniendo consideracion à la suficientia de la lengua para dotrinar, y predicar, &c. Y estos, que asi escogieren y nombraren, los propongan à los Virreyes, Presidentes de las Audiencias, y Gobernadores de su distrito, para que ellos escojan vno, el que les pareciere mas à proposito, y le presenten en nuestro nombre, para que con esta presentacion le de la colacion el Arzobispo, ô Obispo, à quien tocare, &c. Est enim animaduersione dignissimum, quòd cùm de proponendis à Prælatis agit, digniores futuros affirmat; cùm verò de præsentandis ab eis, qui eius nomine hoc præstare debent, non ait præsentandos eos, qui à Prælatis digniores fuerint judicati, sed qui ab ipsis magis apti fuerint reputati. Vno, el que les pareciere mas à proposito. Non ergo tenentur iudicio Prælatorum stare, sed jure suo vti possunt: non quidem eligendo pro libitu, sed consideratione adhibitâ, aptiorem à se deprehensum præferendo. Cùm enim à Prælatis exigat vt illi eligant digniores, à ratione videbatur alienum, vt minùs dignos à suis vice-gerentibus eligi pateretur. Quamquàm non deerunt, qui dicant in hoc Regem juxta formam à Concilio Tridentino traditam processisse, dum Seßione 24. Cap. 18. ali [Concilium Tridentinum cur aliter de patronis laicis, ac de Ecclesiasticis loquatur.]ter de Patronis Ecclesiasticis, ac de laicis loquitur: illos enim debere digniores præsentare apertè decernit, non sic istos, cùm tantùm dicat idoneos esse debere. Et non nisi idoneus repertus fuerit, admitti. Pro quo videnda, quæ diximus Titulo 1. num. 76. & 97. Sed certè prædicta non vrgent: quia Concilium Cap. 1. Seßionis eiusdem, satis circa hoc suam mentem aperuit, vt ostendimus citato Titulo num. 69. & seqq. neque hoc præceptum positiuum humanum sit, sed naturale, suppositâ Beneficiorum institutione, vt ibidem dictum num. 71. Cur autem non eodem modo locutum fuerit, respondet P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum, cap. 1. dub. 6. num. 6. ideò fuisse, quia hoc est sub dubio (scilicet Patronum laicum ad digniorum electionem teneri) & ideò Consilium definire illud noluisse. Quòd autem ad dignitatem pertineat & genus, & patria, dictum & probatum Titulo eodem Cap. 7. vt nihil circa hoc requiri ampliùs videatur.

§. III.

De iustitia vindicatiua, & quæ pro illa vrgeat Proreges Indicos obligatio.

VRget equidem, vt juxta Regii vatis [Proregum cura in delinquentium punitione.] exemplum, in matutino interficiant omnes peccatores terræ, Psalm. 100. vers. 8. In matutino, inquit, interficiebam omnes peccatores terræ. Vbi Ioannes Campensis ita legit: Tempesti [Psal. 100. v. 8.]uè eliminem omnes scelestos à terrâ. Tempestiuè inquam, priusquam damna permissione sceleratorum excrescant, & vix remedium, vel valdè profectò operosum & quæstuosum patiantur. [Quid sit in matutino eam exercere.] Aliter D. Isidorus Pelusiota Lib. 1. Epistol. 321. in qua sic scribit: In matutino Iustitiæ sinceritatem, & integritatem, ac prudentiam declarat: nempè quòd nec iracundia, nec temulentia eum ad cædem impellebat. Nam illa, etsi hesterno die illius animum concita [D. Isidorus Pelus.]bat, at per noctis longitudinem mitigabatur. Hæc rursus, etsi vespere ingens accesserat, per somnum tamen satis minorabatur, ac discutiebatur. Purâ itaque, inquit, ac integra, tum manu, tum mente, aduersus eos, qui Deum sceleribus suis lacessebant, arma induebam. Sic ille. Vbi & aliud opportunè occurrit Indicis [Pro Indicis quid speciale. Campensis.] Proregibus obseruandum, vt scilicet tempestiuè, summo manè, vt Campensis habet lectio, sceleratorum punitionem exerceant, non illam diutiùs differendo, sed sub ipsum delicti calorem: cùm sit experimento satis superq́ue perspectum, huiusmodi supplicii dilationibus multa impunita relinqui, aut intercessionum instantiâ, aut falsarum probationum occasione, aut reorum fugâ, in judicibus etiam indignatione justâ aduersus illos frigescente.

Est autem quod apud Vatem sequitur, [A Respublica Christiana exterminandæ improbitates, vt quæ dedeceant maximè.] attentiùs inspiciendum: Vt disperderem de ciuitate Domini omnes operantes iniquitatem. Indignum siquidem erat vt in ciuitate Domini operarius quispiam iniquitatis versaretur. Omnes, inquit; & qui omnes, nullum excludit. Nam vel vnus aliquis ciuitatem Domini sanctam & electam dedeceret. Quid ergo iam Christianos Gubernatores decet in Republica item Christiana perficere, antiquiore illa, sine comparatione aliqua, sanctiore? Cui Diuus Petrus sic alloquitur: Vos autem genus electum, regale sacerdotium, gens sancta, populus acquisitionis, vt virtutes annuntiatis eius, qui de tenebris vos vocauit in admirabile lumen suum. 1. Petri 2. v. 9. Admirabile sanè lumen fidei Chri [1. Pet. 2. v. 9.]stianæ est, vt homines reddere possit & debeat admirabiles: hoc enim est quod verbis adductis exponitur: Vt virtutes annuntietis, &c. Vt sitis inquam, homines magni virtute, vt loquitur Siracides Eccli. 44. v. 3. adeoq́ue magni, vt alios possitis ad consimilem virtutum cultum prouocare. In hoc ergo lumine, in hac sanctitatis schola, in hoc virtutum emporio, scelera impunè grassari, dominari lasciuiam, impudentiam effrenari, & more Gentilium tenebris improbitatum inuolui, quomodò non sit horrendum dictu, factuq́ue horrendum magis, & ad hæc Gubernatorum prouidentiam oscitare? Non sic, ô viri præstantes, non sic, & præ aliis, qui excellentiam muneris [Ad Gubernatores adhortatio.] Excellentiæ titulo designatis. Zelus in vobis vlciscendi diuinas iniurias exæstuet, & mundandi Dei populum, acceptabilem, Sectatorem bonorum operum. Mundate, mundate, immunditiæ auctores expungite, impuritatis artifices, & irritamenta libidinum, errorum, raptorumque cohortes, & dum nihil agunt, mala omnia perpetrantes, expellite, exterminate, disperdite cum vate Rege, &, vt vno verbo dicam, iuxta merita, iustitiæ seruato moderamine, castigate. Circa quod, vt specialius aliquid proferam,

Dico primò. Proreges tenentur sub gra [Assertio 1. Turbulentos à Proregibus cohibendos.]ui conscientiæ reatu turbulentos homines cohibere. Id clarum. Pro quo & Regium rescriptum adducit Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 27. num. 2. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 27. in principio, ex Antonio de Herrerâ Decade 2. pag. 91. in quo sic dicitur: Y siendo sobre todo muy necessaria la quietud para la Republica, se da facultad à los Virreyes, Presi [Rescripti verba.]dentes, y Gouernadores, y otras Iusticias, para que puedan echar de las Indias, y desterrar las personas, que les parecieren inquietas, y embiarlas à estos reynos &c. Vbi meritò inquirat quispiam cur in rescripto dicto non mandatum, sed sola licentia proponatur, cùm res hæc mandati rigorem postulare videatur? Ad quod quidem id dicendum occurrit, inquietos quidem homines iuxta delicti [Dubium circa illa.] qualitatem puniendos Reges nostros iudicare. Cur enim Proreges, & Gubernatores alij id præstare circa huius generis crimina nequeant, quod erga alia possunt & debent Regiâ auctoritate præstare? Hanc ergo obligationem cùm sciant illi, id sibi gratum fore dubitari nequit. Quia verò aliquando timere Gubernatores possunt, ne in executione iustitiæ turbidum aliquid oriatur, minùs forsitan in eâ deliberatione constantes, facultas iis conceditur, vt tales homines possint in Hispaniam ablegare. Quomodo autem circa Ecclesiasticos se gerere debeant, dictum à nobis. Titulo præced. Cap. 11. & 12.

Dico secundò. Proreges graui conscien [Assertio 2. circa curam erga alios iudices.]tiæ obligatione premuntur, vt Togatos criminum Auditores, iudicetque alios, in suo faciant puniendorum criminum officio vigilare. Constat ex dictis §. 1.

Dico Tertiò. Grauiter etiam peccant execu [Assertio 3. Eorum peccatum, dum sententiarum executionem impediunt.]tionem sententiæ à præfatis, ordine iuris seruato prolatæ pro libitu impedientes, etiamsi misericordiæ affectu ducti id fecerint, vel intercessionibus, quæ sunt in regionibus istis vrgentissimæ. Quod equidem ratio manifesta conuincit: nam sententia talis iusta est, & communi bono conueniens: ergo illam impediens contra justitiam in graui delinquit, & ita grauiter peccat absolutè: quia sicut contra justitiam facere est absolutè peccare, ita & grauiter facere, grauiter delinquere est. Neque fit satis ex suprema illius potestate licet: enim suprema post Regiam sit, suis tamen limitibus coarctata, & circa hoc præsertim per ea quæ adducunt Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 10. num. 45. & seqq. & in Politicâ pag. 878. §. Pero aunque, & seqq. & Dom. Felicianus à Vega in Cap. 4. de Indiciis. §. De Adulter. num. 76. & seqq. Sublatâ ergo potestate, perinde se habent, ac si personæ priuatæ essent, quæ sine graui peccato non possent sententiam legitimè pronuntiatam impedire.

Dico quartò. Similiter peccant Prore [Assertio 4. & incarceratos dimittentes.]ges, si ante caussæ conclusionem & sententiæ prolationem, incarceratos iubeant liberos ex carceribus auolare. Id planum: quia grauia delicta sic manent impunita, & ex impunitate damna ingentia progrediuntur. Pro quo est præclara D. Leonis Magni sententia Epist. 53. inquâ ita scribit: Impunitarum transgreßionum augentur excessus, & crebrescunt culpæ, quæ toleratæ sunt studio [D. Leo.] fidei reparandæ, & amore concordiæ. Hæc ille. Si ergo impunitas criminum ob respectus illos adeò nobiles, ita exitiosa est: quid jam fuerit, vbi ex leui quodam ostentandæ potestatis impetu, aut alio simili, stabilitur? Quod vrgeri potest ex eo quod in nostris Indijs vsu firmatum inuenimus, & de quo Dom Solorzanus Cap. 10. citato num. 26. Proreges scilicet, cùm ante Paschales ferias visitationibus carcerum cum Regijs Auditoribus intersunt, circa eorum dimissionem aut retentionem suffragium non habere, nisi cùm discordant Auditores. Est ergo illis interdicta prorsus carceratorum dimissio: & cùm res non leuis momenti sit, plusquàm leue erit peccatum in tali dimissione commissum.

Dico quintò. Ad Proreges maximè per [Assertio 5. Indorum debere iniurias vindicare, pro quibus declamatur.]tinet Indorum injurias vindicare, ad quod grauissimo conscientiæ periculo constringuntur. Id constans; quia imbelles, infirmi, pauperes, de quorum fide præsertim agitur toto Indicorum moliminum apparatu: miserabiles personæ, suis in terris exterorum imperio, nihil tale merentes, subjugati: circa quorum commoda Regum Catholicorum cura peruigilat, & ita eam vices-gerentibus suas pergunt frequentissimè commendare. Sed quot illi sunt, quibus voces istæ ita resonent, vt ad earum instantiam misericordiæ viscera suscitentur? Omnia ossa mea dicent: Domine, [Psal. 34. v. 10. Singularissima laus ex eo, & Deo, & eius locum tenentibus.] quis similis tibi? Eripiens inopem de manu fortiorum eius: egenum, & pauperem à diripientibus eum. Sic Vates Rex. Psalm. 34. v. 10. Mirabilis profectò laudationis modus, quam non lingua, sed ossa omnia pronuntiant. Ita sanè. Singulare genus laudis est, quia singulare & insolitum beneficij genus prædicatur inuentum: Quòd scilicet sit, qui pauperum & oppressorum patrocinium [Maius à gubernatoribus nocumentum.] amplectatur. Quis in hoc similis Deo? Si fortè aliquis, insolito laudis genere celebretur, & ea, quæ sensu carent, vt ossa, sensu ad illam mirabiliter adepto consurgant. Si ergo velint Proreges Deo similes reddi, si laudibus insolitis, & ex intimo prodeuntibus affectu sustolli, eripiant inopes Indos de manu fortiorum, egenos & pauperes à diripientibus ipsos. Vbi præsertim indicati illi, qui eorum gubernationi, protectioni, & defensioni, justis stipendiorum commodis præficiuntur. Hi enim gubernationem in crudelem soliti conuertere direptionem. Quod malum omnium videtur esse maximum, cui & à Proregibus præ ceteris obuiandum. Pro quo sic apud Cassiodorum Lib. 7. 42. quisquis ille est, qui scribit Princeps: Frequenter Saiones, quos à nobis credidimus pia voluntate concedi, querelis maximis cognouimus [Cassiodorus.] ingratos extitisse. Corruptum est (proh dolor) beneficium nostrum, creuitque potiùs de medicinâ calamitas, dum ad alios vsus, potentium malignitate, translati sunt, quàm eos nostra remedia transtulerunt. Vnde nobis necessè fuit remedio salubri votis pestiferis obuiare: ne, dum pietatis studium ad æqualia beneficia trahitur, surreptionum iniquißima patiamur. Sic ille. Pro quo hîc non plura.

CAPVT X.

Ordinationes Regias quomodo debeant Indici Proreges obseruare.

SVnt quidem illæ non paucæ, & ma [Ordinationes Proreges in conscientiâ vrgere.]gnâ consideratione dispositæ: vnde generaliter negari nequit grauem inducere obligationem; aliàs officium omnium maximum, & à quo tot rerum momenta dependent, nullis legum specialium vinculis teneretur. Quod quidem quàm sit absurdum statim apparet, vt non sit opus circa hoc longiores discursus cumulare. Et ita Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 9. num. 57. & in Politicâ pag. 869. §. Y todo, & seqq. ait instructiones Proregibus tradi solitas esse Regia mandata, quas legere & obseruare debent, & à quibus non licet saluâ conscientia recedere. Pro quo & Cap. 10. num. 39. vbi & Auctores obligationem eamdem firmantes adducit. Circa illud tamen

Dico Primò. Aliquæ instructiones sunt, [Assertio 1. Aliquas Ordinationes nec sub veniali. obligare.] aut etiam ordinationes, quæ neque ad veniale peccatum videntur obligare. Id probo. Quia in omni ordinatâ gubernatione ita obseruari debet, vt aliqua sint pro commodiori tantùm procedendi modo disposita, & instruant potiùs quàm premant. Videantur dicta Titulo præced. num. 96. In Societate quidem Iesv, in qua optimi regiminis forma prælucet, ita se res habet, vt videri potest in Libro Ordinationum, vbi & Instructiones appositæ, earum discrimine declarato.

Dicò secundò Non omnes Ordinatio [Assertio 2. Nonnullas tantum sub veniali.]nes, quæ vim legis habere videntur, sub mortali Proreges obligant. Probatur ex dictis circa Regios Consiliarios Titulo præced. Cap. 9.

Dico tertiò. Obligant sub mortali illæ, quæ si non obligarent, non satis videretur bono com [Assertio 3. Quæ sub mortali.]muni consultum. Est juxta ibidem dicta n. 99. Quæ autem sint illæ, non est facilè judicare. Vnde cùm materia grauis est, timendum valde, & à recto tramite minimè deuiandum.

Dico quartò. Proreges Indici vt Audien [Assertio 4. Quæ vt sunt Audientiarum Præsides.]tiarum Præsides eo modo obligantur, quo Regij Consilij Dominos diximus obligari Titulo præcedenti num. 100. quod & eisdem rationibus comprobatur.

Dico quintò. In iis, quæ justitiam concer [Assertio 5. Circa ea, quæ iustitiam concernunt.]nunt. Proregum obligatio grauis est. Talia sunt, caussas ad eos spectantes ex abrupto, & non seruato juris ordine, ac secundùm causæ merita, judicare. Sic Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 10. num. 43. vbi ait debere secundùm suam judicare conscientiam: quod obligationis genus non humanum, sed diuinum ac naturale est; vt scilicet nemo contra id, quod conscientia faciendum esse dictauerit, operetur. Item. Quod præsentes non sint, cùm de appellationibus ab ipsis interpositis terminandis volunt agere Auditores. De quo Dom. Solorzanus suprà Cap. 3. n. 41. & in Politicâ pag. 768. §. De todo. Cùm enim eos ille tangat articulus, timere profectò Auditores possunt, ne eorum animos contraria decernentes exasperent, ex quo justitiæ violatio venit etiam formidanda. Quæ præsumptio, cùm sit juris, & de jure, non est ex earum genere, quæ obligationem legum videntur auertere, quando in solâ juris præsumptione fundantur. Prætereà. Omnia illa, de quibus dictum Capite præcedenti, & alia, quæ, cùm occurrunt, non erit difficile deprehendere ad justitiam pertinere, quorum judicialis cognitio Proregibus est prohibita, & sola gubernatio demandata, in qua etiam sunt certi denique fines, vt videri potest apud Dom. Solorzanum citato Cap. 3. num. 39. & seqq. & in Politicâ pag. 767. §. Lo vndecimo.

CAPVT XI.

De obligatione in negotiorum expeditione, ac in nonnullis aliis.

DIco primò Proreges Indici peccant [In negationum retardatione grauiter peccare.] grauiter. Si eorum negligentia, tædio, aut aliquo alio humano respectu, negotia, quæ ad eos spectant, retardentur. Pro hoc est optima animaduersio Dom. Solorzani Libr. 4. Cap. 9. numer. 63. & in Politicâ pag. 869. in fine. Videantur dicta Cap. 9. §. 1. Si enim grauiter peccent dum expeditionem negotiorum, quæ ad Auditores Regios spectant, non vrgent, manifestum inde est in ijs, quæ suæ ipsorum curæ sunt, etiam grauiter delinquere, si cum litigantium, aut caussam agentium propriam, incommodo prorogantur. Semper autem interueniunt incommoda, multiplicatis sumptibus, & imminutione bonorum, quæ ex absentiâ à propriis domibus, & alijs non leuibus occasionibus oriuntur. Vnde & obligatio restitutionis planè consequitur, ni velint ipsi, & qui eorum moderantur conscientias, in aperto lumine caligare. Et vt obligatio restitutionis non sit, ipsa cessatio ab operatione damnabilis est in operario conducto ad laborem magno pretio compensandum.

Dico secundò. In ijs, quæ Assessor vti [Assertio 2. Quæ obligatio standi iudicio Assesorum.] obligatoria proponit, & jus tertij concernunt, atque aliquam juris notitiam exigunt, tenentur Proreges Indici consentire, nisi fortè alium consulant aliter sentientem, qui ordinarius Assessor non sit, vel Ordinarius vt probabile proponat id, circa quod vertitur controuersia. Ratio est: quia licet Assessor non sit judex, sed consultor specialis, vnde laicus potest esse Assessor Episco [Assessor non est iudex.]pi in caussis spiritualibus, vt tradunt Doctores, quos affert P. Thomas Sancius Lib. 7. de Matrimonio Disput. 46. num. 14. ex l. 1. D. de officio Assessoris: sine illius tamen sententiâ periculum errandi in re grauis momenti incurritur: quod quidem stare nequit sine graui conscientiæ grauamine. Nisi fortè alia ejusdem generis ex Assessoris sententiâ jam fuissent decreta, & in eâ, de quâ agitur, nihil occurreret, ex quo lapsus considerabilis timeretur.

Dico tertiò. Proreges peccant grauiter [Assertio 3. Peccare grauiter suam ampliantes potestatem.] suam ampliantes potestatem. Id constat. Quia si priuatus potestatem ad aliquid vsurparet, peccaret grauiter, vti rei alienæ vsurpator, quæ magnæ est æstimationis: vnde & grauissima in legibus pro hujusmodi crimine pœna inuenitur constituta: Atqui Proreges in ijs, quæ ipsis concessa non sunt, vt priuati habentur, cùm non plus juris ad illa habeant, quàm ijdem: ergo illos est grauiter delinquere manifestum. Videatur Dom. Solorzanus suprà Cap. 10. num. 9. & in Politicâ pag. 874. §. Pero yo vbi hunc Indicorum Proregum carpit abusum; vix enim reperietur aliquid ab eisdem non tentatum, vltra limites, inquam, legitimæ potestatis: crescente semper abusu; nam successores plus aliquid semper moliuntur, facilè addentes inuentis, vt posteriores pleniorem afferre potestatem videantur. Erit autem damnabilior, si eò deueniat, vt ea, quæ ardua sunt, & Regiæ amplitudini reseruata, sibi velint Proreges arrogare. Pro quo idem Cap. 10. num. 11.

Hinc mihi semper displicuit stylus nimis [Stylus per exemplaria iudicandi non probandus in præfatis.] in his, quæ placent Proregibus, obseruatus, per exemplaria inquam iudicandi. Cùm enim illa ex abusu multoties sint explicato profecta, quî fieri potest, vt cæco debeant more, quasi Delphica oracula venerari. Si præsertim Ecclesiasticam immunitatem concernant, in quo video non satis cautè quandoque procedi. Hinc est doctrina complurium, quos adducit, & pro eâ laudat Dom. Solorzanus lib. 2. Cap. 28. num. 49. & in Politicâ pag. 386. §. y non hacen, dicentium exemplaribus in judicando parùm esse fidendum, cùm caussæ non sint semper omnino similes. Et in terminis caussæ, de quâ agimus, idem obseruat, etiam cùm de consuetudine agitur, ob rationem dictam perperàm extensæ potestatis; vnde illa debet rationabilis comprobari. Pro ijs [In rebus maximè Ecclesiasticis, pro quibus reprobatur consuetudo.] autem, quæ ad Ecclesiasticas caussas spectant, addo nihil fidendum exemplaribus, vt nec legibus sæcularium Principum deferri debeat; prout Rota obseruat in vnâ Oscensis Canonicatus apud Dianam Parte 5. §. Ad istas & §. Sed respondebatur. Vbi multa de consuetudine circa hujusmodi reprobanda. Quod ergo affirmat Menochius Consilio 52. num. 50. adductus à Barbosa in Collectaneis ad Decretales Lib. 2. Tit. 27. Cap. 29. num. 4. exemplo optimi Principis firmiter judicandum esse, hic non potest applicari: quia nec [Qui nomine Principum gaudeant.] Proreges absolutè nomine Principum veniunt, licèt communiter ita vocentur; cùm id nomen eum specialiter designet, qui supremâ gaudet potestate, cujus & sententia sacit jus, juxta Auctores quamplures ab eôdem adductos Collectore: quod & pro Papâ citatum Cap. In caußis, apertè [Princeps Pontifex.] determinat. Tum etiam quia licèt plures ex Proregibus se laudabiliter gesserint; ad optimi excellentiam, numeris omnibus absolutâ ex bonitate consurgentem, rarus probabitur peruenisse. Tum etiam, quia licèt optimi illi, de Assessorum tamen non potest omnimodâ sapientiâ, experientiâ, & integritate, plena haberi certitudo.

