Dico tertiò. Non solùm ad salarii re [Assertio 3. teneri etiam ad damnorum compensationem.]stitutionem, sed ad compensationem damnorum tenentur modo dicto in officio negligentes; sic citati pro Assertione priori, & alii adducti numero illo 64. Et ratio est manifesta; quia sunt illorum causæ, quandoquidem ea debebant ex officio impedire, ex quo obligatio iustitiæ nascitur maximè propria. Quomodo autem restitutio sit facienda, diximus citat. num. Et quale esse leuamen in hoc adeò ponderoso negotio possit, etiam explicatum num. 65. Si videlicet in hoc mortalis culpa apertè non sit. Quod vtinam sic contin [Non esse in illis rationem eamdem quæ in Proregibus.]gat. Et in Proregibus quidem, quomodo hoc frequentiùs possit accidere, ibidem dictum; In iudicibus autem alia ratio est, quos neque ignorantia, neque natiui statûs magnitudo ad excusationem succurrunt: vnde timendum magis & ipsis, & aliis pro illis, qui eorum conscientias moderantur, ne omnes ruina extremæ calamitatis inuoluat, de quâ vates Rex Psalm. 140. vers. 6. sic pronuntiat: Absorpti sunt juncti petræ judices [Horror de pœna.] eorum. Quæ quidem postrema est versûs illius pars, nec ita obuius nexus cum priore, sic se habente: Quoniam adhuc & oratio mea in beneplacitis eorum. Eum autem sic exponit Ioannes Cam [Ioannes Campensis.]pensis in Paraphrasi illius loci: Quando supplicium sumetur, & veluti præcipitabuntur de rupibus judices eorum; tum sentient, quantò fuisset illis satiùs auscultare sermonibus meis gratiositate conditis, & à maledicentia diuersis. Sic ille. Oratio ergo non ad Dei preces, iuxta auctorem hunc, sed ad sermonem concinnè aptatum ad placendum iudicibus, referenda: vt sic salutaria monita meliùs eorum cordibus inhærerent. Quod quidem & Prædicato [Prædicatores vt debeant sapientibus & proceribus loqui.]res, & discreti Confessarii conuenienter curare possunt, cùm ad sapientes, & proceres Reipublicæ sunt verba facturi. Quibus, cùm illi non obaudiunt, horrendis obnoxii suppliciis relinquuntur. Absorpti juncti petræ. Ex alto quidem præcipites facti, vt celerrimè ad infernum descendant, qui celeritatem in expediendis negotiis, vt eorum exigebat officium, contempserunt.

Possunt prætereà ab obligatione restitutionis aliter extricari, quando ea ex causis adductis [Vnde possit obligatio restitutionis emolliri, iuxta probabilem dicendi modum.] emergit, si in beneficium litigantium speciale aliquid præstent vltra obligationem quod possit damni quantitatem adæquare. Id, quod illis non erit difficilè rem præ manibus habentibus: vt si opinione vtantur fauorabili, cùm possint aliâ non tali vti, & sic grauamina aliqua tollentes, aut certè minuentes, vel aliis modis, qui non possunt viros sapientes latêre. Pro quo videri potest P. Fragosus Tomo 1. pag. 420. num. 55. Tunc autem [Circa salarium difficultas.] dubitari potest an cesset obligatio restituendi salarii; & videtur non sine fundamento posse dici cessare illam; quia obligatio nascitur ob diminutum laborem in litigantium commodum: cùm ergo commodum idem resultet, habetur Regis intentum; & idem habetur labor, si non formaliter, saltem virtualiter, & æquiualenter; neque credendum est Regem, cùm ita se res habet, ita minutè cum ministris huiusmodi adeò præeminentibus acturum. Sed certè contrarium [Verosimiliùs affirmatur.] videtur similius vero; quia reuerà labor defuit, quem Rex vult non tantùm æquiualentem, sed formalem; quia hic est, de quo constare poterit, & qui ad ordinatam, & exemplarem iustitiæ administrationem spectat. Nec verum est Regem [Regem circa illud ad minutiora attendere, congruo monstratum exemplo.] minutiora ista negligere, quæ verè talia non sunt, cùm ex tot defectibus, & personarum numero, grandis possit summa consurgere. Vnde Anno 1582. in quo facta à Gregorio Decimo-tertio reformatio Kalendarii, pro decem illis diebus sublatis in Octobri à quinto vsque ad decimum quartum inclusiuè salarium adimi iussum Indiarum ministris, in Rescripto, de quo Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 4. num. 35. & in Politicâ Lib. 5. Cap. 4. pag. 781. Y son tan estrechas. Quod valde delicatum existimat: ex eo tamen satis potest efficaciter resolutio nostra probari de restitutione salarii respondentis decem illorum dierum spatio, & etiam minori. Cùm enim juxta salarium Audientiæ ministris solui solitum, quod est in Argentina quarta maior parte, diebus decem, centum & triginta, plus paulò minus ne octiregales argentei respondeant; illis certè vnus poterit miles in regio exercitu ali, & multi multiplicatâ juxta ministrorum numerum quantitate: non est ergo valdè delicatum, ex quo potest non delicata vtilitas prouenire.

CAPVT IV.

Auditores Regii Indiarum an licitè possint Decimarum causas judicare.

DE hoc dictum ex professo Titul. 2. Cap. 6. Hic autem circa Audientias Indicas addendum nonnulla. Et ita

Dico primò. Audientiæ Indiarum nequeunt [Assertio 1. non posse iudicare, vbi de colonorum obligatione circa Religiosos agitur.] cognoscere judicialiter causas decimales ad Religiosos pertinentes, quando illi contendunt juxta sua priuilegia colonos terrarum suarum non debere illas soluere, ad quod tamen per sententiam adiguntur. Quod quidem dupliciter potest contingere, vel quia directè ita judicant; vel, quia declarant judices Ecclesiasticos ad præstationem decimarum cogentes, non facere violentiam. Et colonos quidem non teneri, nisi respectu Religiosorum, communissima, & probabilissima sententia est, juxta quam sæpiùs Romæ, & in Hispania judicatum, vt testatur P. Henriquez Lib. 7. Cap. 27. num. 8. & ei correspondenti Glossa [Non teneri istos nisi respectu Religiosorum, sententia irrefragabilis.] Lit. H. quem cum paucis aliis adducit, & sequitur Diana Parte 2. Tractat. 1. Resolut. 23. & Parte 10. Tractat. 12. Resolut. 51. quibus adde P. Suarium Tomo 1. de Religione Cap. 19. à num. 13. P. Palaum Tomo 2. Disputat. de Decimis Puncto 12. num. 10. P. Vincentium Tancredi Tractat. 1. Libr. 2. Disp. 6. numer. 12. Vbi ex thesauro fori Ecclesiastici Cap. 27. à num. 73. refert decisionem Rotæ die 10. Decembris 1578. coram Bubalo. P. Fagundez Lib. 2. de Quinto Ecclesiæ præcepto Cap. 4. num. 1. Tamburinum de jure Abbatum. Tomo 1. Disputat. 15. Quæst. 21. Lauretum de Franchis Vicarium Generalem Auenionensem in Controuersis pag. 402. Ioannem de la Cruz de statu Religionis lib. 2. Cap. 9. Dub. 4. Conclus. 4. vbi varia priuilegia adducit. Horatium Mandosium Tractatu de Priuilegijs ad instar. Glossa 15. numer. 4. Villalobos Tract. 33. Diffic. 2. num. 5.

Iam quòd causa præsens merè Ecclesiastica [Ecce causam merè Ecclesiasticam, nec de facto tantum, sed etiam de iure.] sit, constat; quia agitur de jure decimandi, & non tantùm de facto, vt demus, quæstionem de facto posse ad laicos judices pertinere. Item de intelligentia priuilegii Pontificii agitur, quod maximè est à prophanis tribunalibus alienum: tractent enim fabrilia, fabri; prophana, laici; sacra, sacrati. Videantur dicta Cap. illo 6. præsertim §. 6. Vnde non valet effugium, de concessione decimarum Regibus nostris ab Apostolicâ Sede facta; tum propter ibidem dicta; tum etiam, quia cùm de jure decimandi agatur, cognitio talis ad laicum non potest spectare, quod & illi fatentur, qui contrariæ sententiæ aconimos se fautores profitentur. Tum denique; quia quæstio, an priuilegium non decimandi extendatur ad colonos, non est Indiarum specialis, neque ex judicis priuilegiis terminanda.

Quòd autem etiam per viam violentiæ [Neque per viam violentiæ auocari posse.] nequeant, ex eo ostenditur; quia cùm Religiosi probabiliorem sequantur sententiam, & tribunalium maximorum judiciis Canonizatam, vt diximus, ex parte eorum violentia esse nequit, si à competente judice in sui juris exercitio protegantur. Opinio enim generalis, & ab antiquo deriuata, & practicata, habetur pro veritate; vt cum Baldo, Cepola, & Menochio tradit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 1. num. 63. quod [Antiqua & recepta opinione pro veritate habetur.] præsertim in causis ad immunitatem Ecclesiasticam spectantibus obseruandum est, cui semper faueri quammaximè debet, vbi de Religionis Catholicæ sincerissimâ professione fideles gloriantur; & quidem à communi opinione posse in judicando recedi, quando contraria est fauorabilis, & ad pietatem inclinans, docent ii, quos P. Fragosus adducit, & sequitur Tomo. 1. pag. 447. [A communi recedi potest in iudicando, si concernat pietatem.] num. 186. ergo potiùs communis, & recepta debet teneri, quando non solùm de pietate agitur, sed de Ecclesiæ libertate. Si ergo violentia aliqua esse potest, ex parte Clericorum erit, qui Religiosos conantur iure suo ita firmato priuare: ergo si tale quid contingat, immeritò illis Indicæ Audientiæ fauebunt, & consequenter non potest causa ista ad eas auocari, cùm nequeant earum iudices, qui vt violentiæ diuersores adeuntur, violentiæ patrocinari, & iis contrarios se exhibere, quibus fauêre legibus diuinis, humanisq́ue tenentur.

Sed demus opinionem, quæ Ecclesiis fauet, esse probabilem, & practicari posse, non [Validus discursus contra recursum per viam violentiæ.] ideò sequitur circa violentiam posse Audientias interponi. Quod contingere potest, si Coloni, aut Religiosi ipsi ad eas recurrant, eò quòd iudices Ecclesiastici decimarum eas solui compellant, in quo violentiam se pati querantur, cùm ius ipsis ad non soluendum assistat. Si enim tunc iudices violentiam non facere declarent, eorum declaratio iniuriosa conuincitur. Nam vel Ecclesiastici violentiam non faciunt repetentes decimas coactiuâ manu, & forsitan armatâ, inuitis, & resistentibus prædiorum colonis, aut fortè etiam Religiosis: quâ violentiâ nihil violentius esse potest, cùm modus ille alienus valde sit ab Ecclesiasticâ moderatione, & iniustitiis manifestis obnoxius; cùm & sic repetentibus constare non possit decimarum quota, quæ fructibus naturalibus, mixtisue respondeat. Aut non fit violentia censuris Ecclesiasticis ad solutionem cogendo: in quo etiam est error apertus: nam cùm opinio valde probabilis Religiosis, & eorum colonis faueat, & ita illas retinendo non peccent, nequeunt censuris Ecclesiasticis nisi per summam violentiam molestari. Quod quidem receptissimæ omnium est doctrinæ conforme, iuri, & rationi subnixæ, iuxta quam censuræ, & excommunicatio, quæ in his caussis sola est solita fulminari, peccatum præsupponunt: & hæc cùm major est, mortale, iuxta sententiam veriorem, [Excommunicatio ob mortale tantûm potest peccatum fulminari & ita minimè contra probabilem opinionem amplexum.] pro qua auctores congerit P. Palaus Tomo 6. Disp. 1. Punct. 7. Quod & clarè colligitur ex Concilio Tridentino Seßione 25. cap. 3. de Reformatione. Et præsertim, quòd contra eum, qui opinionem probabilem sequitur, non possit pœna constitui, & ea præsertim, quæ omnium maxima est, scilicet excommunicatio, communis etiam est Doctorum assertio, pro quâ videri potest Ioannes Sancius in Selectis Disp. 45. num. 72. & Disp. 48. num. 53. Diana Parte 2. Tract. 2. Resolut. 93. Dom Solorzanus suprà numer. 62. & in Politicâ lib. 4. Cap. 1. in fine & alij.

Factum hinc, vt supremus Castellæ Senatus caussam istam ad Ecclesiastica tribunalia [Consilium Castellæ supremum cognitionem dictarum caussarum abnuit] remiserit, vt testatur P. Henriquez suprà illis verbis: & cùm caussa hæc fuerit agitata Romæ, & apud multa Ecclesiastica tribunalia in Hispaniâ ad quæ Senatus Regius supplicatur semper caussam remisit. Ita semper pronuntiatum est in fauorem Societatis, & colonorum, vt Salmantiæ Anno 83. & Baezæ & Tridenti, seu Murciæ, adductisque executorialibus Pontificiis mandatum est executioni, atque [P. Henriquez.] id speciale priuilegium confirmatur sententia rei, iudicatæ esse priuilegium reale. Sic ille. Et executorialia quidem ad Murcianum Collegium spectantia à me perlecta, quæ authentica in Collegio Platensi asseruantur, Et exemplum quidem Supremi Consilij Audientias indicas non sequi [Quod non sequi Indicas Audientias nequit esse laudabile.] laudabile profecto esse nequit, quando Auctores non solum id, vt conueniens admonent, sed obligationem aliquam recognoscunt, iuxta ea, quæ tradunt illi, quos adducit, & sequitur Pater Fragosus Tom. 1. pag. 448. num. 193. qui cum aliis n. 194. bene affirmat de sententiis iudicum minorum aliam esse rationem & ita parùm curandum de illis ad caussarum decisiones. Quod [Tribunalium inferiorum exempla non cogunt.] quidem in caussâ præsenti licet obseruasse. Cùm enim Limana Audientia non facere vim iudicem decimarum Ecclesiasticarum contra Colonos Religiosorum procedentem, declarauerit, Argentina oppositum omnino censuit, & pro eo Prouisiones satis roboratas Regio nomine geminauit.

Dico secundò. Cùm de nouis decimis [Assertio 2. Idem statuens cum de nouis decimis soluendis agitur.] soluendis agitur, non videtur quomodo Audientiæ Indicæ possint caussas huiusmodi ad se auocare. Et quidem per L. Regiam 6. & 7. Tit. 5. lib. 1. Recopilat. tales caussas ad Supremum Consilium auocandas statuitur, de quo latè Couarruuias in Practi. Cap. 35. num. 2. v. Quartò. Et Bobadilla in Politicâ lib. 2. Cap. 18. num. 148. alios adducens. Indiarum tamen Audientiæ adhuc de eisdem cognoscunt, prout quotidiana praxis ostendit, & in Limanâ, & Argentinâ Cancellariâ sæpè in litibus emergentibus factum se vidisse [Contraria praxis, sed non solidè huc vsque firmata.] testatur Dom. Solorzanus Lib. 4. c. 3. num. 26. & in Politicâ lib. 5. Cap. 3. pag. 765. §. Lo Quinto. Et earum sententias supremum Indiarum Senatum confirmasse. Et per hoc ait cessare posse scrupulum, quem cùm esset Fiscalis Argentinus, se habuisse testatur D. Franciscus de Alfaro Tract. de Officio Fiscalis Glossa 24. num. 2. & 3. sed certè ad euellendum scrupulum præfata non sufficiunt. Quidquid enim de Supremo Consilio sit, Indicarum Audientiarum praxis non tantum videtur habere ponderis, vt contra Ecclesiasticam libertatem eius possint sententiæ præualere. Vt enim num. præcedenti diximus, inferiorum tribunalium sententiæ non vrgent vi exempli. Non [Per exempla non iudicandum.] est enim iudicandum prout iudicatum fuit, sed quid sit iudicandum, oportet diligenter inuestigare L. Sed licet. D. de Officio Præsidis, de quo præcipuè agit Baldus Consilio 234. Quod autem Senatus Indiarum sententias confirmarit, non planè concludit, quia illi in hac parte valde contradicitur: & licet Caussarum decimalium iudicium assumpserit, circa hoc ipsum validæ sunt impugnationes instructæ. Cùm ergo ad tollendum scrupulum nihil prætereà sit, quod & à Domino Alfaro benè visum, erat enim vir prudentiæ, eruditionis & experientiæ singularis, & nihilominus eò identidem vrgebatur; alia profecto tenenda via, quæ scrupulosa non sit, & eo præsertim scrupuli genere, quod in materiâ adeò Ecclesiæ odiosâ versatur.

In quâ etiam pro Assertione est ratio [Valida ratio ex eo quòd est quæstio iuris, & non tantum facti.] manifesta: quia cùm de nouis decimis agitur, quæstio non est tantùm facti, sed etiam juris, quæ ad laicos, ipsismet fatentibus, spectare nequit. Quod sic ostendo: nam quæstio non est an soluerint, cùm id euidens sit, & ex terminis constat; cùm dicatur esse quæstio super nouis decimis: si ergo nouæ, non anteà soluebantur. Ergo quæstio est an debeant soluere: & ita de iure exigendi illas, quod spirituale est, vtpote in ministeriis Ecclesiasticis fundatum propter quæ ministris sacris est debita sustentatio; vt est communis Doctorum sensus & explicatio. Videantur P. Azor. Part. 1. lib. 7. Cap. 25. §. Ex his colliges. P. Fagundez supra Cap. 5. num. 8. Diana Parte 1. Tract. 2. Resol. 92.

Id tamen non negauerim, si alicubi to [In indijs praxim dictam magis posse permitti.] tolerabilis prædicta praxis est, Indicis in regionibus præsertim permittenda, sicut & aliæ decimariis fauorabiles. Tum, quia ubi eas Indi soluunt, vexationibus exigentium sunt expositi, de quibus Dom. Solorzanus libr. 1. Cap. 22. num. 56. & 57. & in Politicâ lib. 2. Cap. 23. in fine. Circa alios etiam multa violenter contingunt, quibus à Prælatis remedium, aut nullum, aut languidum, aut rarum adhibetur. In quo loqui iuuat expertum. Si ergo Regia pro istis quæratur protectio, tolerabile id reddit vexatio, quæ dabit iuncta propriæ violentis exactatibus intellectum.

CAPVT V.

An Indicæ Audientiæ intromittere se possint in moderandis stipendiis ministrorum Ecclesiasticorum; sicut & circa numerum ministrorum ipsorum?

AFfirmat D. Solorzanus Lib. 4. Cap. 3. [Quid praxi circa taxationem firmatum.] n. 31. & in Politicâ lib. 5. Cap. 3. pag. 766. §. Lo octauò. Quia in Hispaniâ id lege statutum, perquàm cura hæc Senatui supremo committitur, quoad taxas, seu Aranceles. L. 27. Tit. 25. lib. 4. Recopilat. & Indicis Audientiis per varia rescripta, quibus taxæ non debent excedere triplum in Toletano Archiepiscopatu solui solitum. Quoad Alguacellos autem nihil dicit, posse tamen per potestatem Regiam moderari, sunt qui teneant, sicut & procurationes, & collectas, quas visitatores in visitationibus exigunt. Pro quo etiam citatus Auctor Lib. 3. Cap. 8. num. 64. & seqq. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 8. §. Y si aun. Et Bobadilla Lib. 2. Politicæ Cap. 18. num. 227. & seqq.

Dico primò, Generaliter loquendo, ne [Assertio 1. Generaliter non esse licitum.]queunt Audientiæ Indicæ stipendia Ecclesiasticorum ministrorum taxare. Id constat: quia taxatio talis est actus jurisdictionis Ecclesiasticæ, vt est manifestum, ad quam sicut spectat ministros eligere, & eis laboris sui stipendia soluere, ita & stipendiorum eorumdem taxatio, vt quid consequens. Et ita Concilium Tridentinum Seßione 21. Cap. 1. de Reformatione. Notariis Episcoporum pro litteris dimissoriis, aut testimonialibus, decimam vnius aurei partem assignauit, si aliàs salarium non habeant assignatum, & leges ipsæ, quæ hoc ad laicam potestatem spectare indicant: vt 27. citata, & aliæ, hoc ipsum supponunt, dum statuunt remittendos ad sua Prætoria Aranceles tribunalium Ecclesiasticorum, vt scilicet an in illis excessus sit aliquis dispiciant. Ex quo clarè arguitur: Nam quod proprium est jurisdictioni Ecclesiasticæ, nequit ad se laica potestas auocare. Hac enim ratione matrimoniales caussæ, beneficiales, decimales, & aliæ auocari nequeunt, quia scilicet propriæ jurisdictionis Ecclesiasticæ sunt & materiam concernunt spiritualem. Neque enim dici potest esse mixti fori; quia in illis [Mixti fori non esse.] non est specialis ratio, propter quam id debeat affirmari, potius quàm in adductis: titulus enim omnino spiritualis est, sicut & fundamentum, licet circa materiam temporalem versetur. Quemadmodum taxare stipendium Missarum ad Eccle [Concludentia exempla.]siasticum forum tantùm spectat, quia pro labore in re omnino sacrâ est, licet materialem pecuniæ substantiam concernat: sicut etiam matrimonium & beneficium; corporum enim traditionem, & vsum respicit illud, sicut & hic fructuum perceptionem.

Nec dici etiam valet potestatem Regiam [Euasio ex iure naturali præclusa.] ex vi juris naturalis ad hoc se extendere posse, juxta quod damnis, & vexationibus subditorum prouidere debet, quæ per impositiones, & contributiones illicitas contingunt. Nam generaliter loquendo de Episcopis aut Synodalibus conuentibus id præsumi nequit, juxta illud Sancti Anteri Papæ ad Episcopos Hispaniæ: Absit, vt [Cap. Absit 11. q. 3.] quidquam sinistrum de his arbitremur, qui Apostolico gradui succedentes, Christi corpus sacro ore conficiunt. &c. Habetur 11. q. 3. & quidem majora illorum dispositioni creduntur, distributio inquam, totius patrimonij Christi, decimarum videlicet, & prouentuum aliorum; ciuiles, & criminales causæ in omnibus instantiis præter censuras, & alia ad Sacramenta spectantia, in quibus major verti potest subditorum periculum, aut momentum. Ergo & minora ista, quæ illorum comparatione vix veniunt æstimanda.

Si dicas magnum timeri damnum posse, [Ex absurdo turpis quæstûs in rebus sacris non benè argui.] si res diuinæ ut materia turpis quæstûs assumantur. Id quidem non potest obstare. Nam licet, si ita contingat, magnum profectò malum sit; id tamen, vt probauimus, nequit cum sufficenti fundamento præsumi, & præterea respectus ille omnino proprius Ecclesiasticis Prælatis est, quia est omnino spiritualis, & ita ad laicam potestatem non pertinet intuitu illius operari. Quemadmodum res sacras vendere, & simoniæ crimen incurrere, malum est penitus detestandum. Nec tamen ad laicos spectat iudices, leges contra simoniacos promulgare, quia id ad Ecclesiasticos prorsus spectat: prohibere scilicet, ne res sacræ materia venalitatis execrandæ reddantur. Circa quod esse nequit dubitatio.

Dico secundò. Quod de taxis stipendiorum [Assertio 2. Idem statuens circa Procurationes visitationum, & collectas.] est dictum, generaliter etiam loquendo ad procurationes & collectas est extendendum. Id constat eisdem fundamentis. Et præterea, à Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 3. de Reformatione circa moderationem procurationum huiusmodi id statutum, quo nihil sanctius, aut vrgentius excogitari potest: ergo potuit circa moderationem talem dubio procul auctoritatem suam interponere, vt propriam Ecclesiasticæ potestati. Tunc vltra. Ergo laica potestas circa hæc disponens, & modum statuens irremissibiliter obseruandum, iurisdictionem Ecclesiasticam conuincitur usurpare. Et quidem pecuniæ taxa, vbi victualia noluerint visitati in specie tribuere, Ecclesiasticis visitatoribus facienda committitur verbis illis: Certa pecunia taxata. Nequit ergo hoc sibi laica potestas arrogare. Præterquam quòd, si laica prouidentia circa huiusmodi est taxationes intenta, ideò quidem erit, quia Ecclesiastica circa hoc minus sufficiens iudicatur: Atqui id dici nequit: nam Concilium summi ponderis obligationem apponit, quæ visitatores valet reddere supra modum solicitos: ergo nihil est, quod debeat hac in parte suppleri. Quod si non obstante Concilij prouidentiâ, excessus in visitationibus inueniuntur; quod à laica addi contigerit, minùs etiam erit sufficiens, & quod titulo stipendij non habebitur, modis aliis turpioribus exigetur.

Dico tertiò circa numerum Satellitum, [Assertio 3. & circa numerum Alguacellorum.] aut Alguacellorum idem dicendum, quod Assertionibus præcedentibus. Sic Grauantus, Barbosa, Venerus, & Cardinalis Petrus Bertrandus, quos adducit, & sequitur Diana Parte 4. Tract. 1. Resolut. 100. vbi & declarationem Cardinalium profert An. 1615. In quâ decernitur, quòd Episcopus potest habere tot satellites, quot voluerit. Fundamentum est: quia Episcopi possunt ministros sibi conuenientes habere: ergo & quot sibi benè visi fuerint. Qui ergo minuendos cogunt, contra illorum militant dignitatem: vt si vellent eorum capellanos, aut seruitores limitare. Antecedens est certissimum, & constat ex [Concilium Trident.] Concilio Tridentino Seßione 25. Cap. 3. de Reformatione, vbi in caussis iudicialibus, in quibus executio realis, vel personalis in qualibet parte iudicij propria auctoritate ab ipsis fieri poterit, à censuris se abstineant. Supponit ergo propriâ auctoritate fieri [Episcopi satellites habere possunt quoad executionem & familiam armatam.] posse executionem realem, & personalem, & consequenter ministros ad illam sufficientes habendos, de quibus statim addit; Super captionem pignorum, personarumque districtionem per suos proprios, aut alienos executores faciendam. Sic ibi. Ex quibus colligunt communiter Scriptores, posse Episcopos familiam armatam habere, ex quibus aliquos adducit Dom. Solorzanus lib. 3. cap. 7. num. 82. & in Politicâ libr. 4. cap. 7. pag. 550. §. De la qual. Licet ante Concilium etiam id licuisse plures alij affirmarint. Et ex iis citatus Cardinalis, & complures citati à Barbosa De Potestate Episcopi Allegat. 107. Quia tamen sunt, qui hoc negent, apud citatos, videndi neque vbique sit in vsu, & maximè in Indiis, non debent circa hoc Episcopi nimiùm esse contumaces.

Ad leges autem Hispaniæ dicendum il [Leges Hispaniæ qualiter circa præfata accipiendæ, cum notandâ doctrinâ.]las iuxta quorumdam Iuris consultorum sententiam, latas, & quoad obligationem nihil esse quod urgeat; illa enim & Principum voluntate dependet, vt vidimus Tit. 2. cap. 9. Reges autem nostri, cùm eximiè Catholici sint & Ecclesiæ obsequentissimi filij, nihil suis legibus eidem contrarium volunt, & ita vt effectum aliquem habere velint, ille certe explicandus est, qui libertati Ecclesiasticæ minimè contrarius habeatur. Erit ergo eorum voluntatis, vt in præfatis casibus Prælatos Ecclesiasticos Regij Magistratus exhortentur, vt ea moderentur, quæ subditos grauare possunt, quorum grauaminum argumentum esse potest, si illi de ipsis communiter conquerantur. Et hoc quidem ad moderationem desideratam sufficiet, vnde nihil addendum vltrà. Quomodo enim credibile sit Episcopos vrbanè, & rationabiliter admonitos, contra Regis voluntatem suas dispositiones obstinatiùs defensuros? Cùm ergo hoc satis sit, ad quid leges plenæ periculo? aut qui credi queat eas Reges per excellentiam Catholicos, toto obligationis pondere conditas voluisse?

CAPVT VI.

Audientiæ Indicæ an circa funeralia possint judicialiter diffinire?

EXtat rescriptum Regium Tom. 4. pag. [Moderationem in iuribus funeralium & aliorum, statuit rescriptum Regium.] 337. quo Audientiis injungitur, vt tolli penitus faciant excessus, quos in funeralibus, matrimonialibus, & aliis similibus iuribus Indiarum Parochi per corruptelam inducunt. Et ita hoc licitè fieri posse consequenter affirmat Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 3. n. 32. & in Politicâ lib. 5. Cap. 3. pag. 766. col. 2. Et quod ad funeralia attinet, Caietanus, Nauarrus, Sousa, Graffis, P. Filliucius, & P. Layman, quos adducit Diana Parte 1. Tract. 2. Resolut 65. docent, [Fauet grauium Auctorum sententia.] Principes posse Clericis, suis statutis moderari sumptus ceræ, quod & consequenter de aliis dicendum videtur, quæ purè spiritu alia non sunt, & videntur tantùm ad pompam pertinere, licet ex illis aliquæ Ecclesiis vtilitates possint prouenire, vt ex culcitris, atque operimentis pretiosis, quæ defunctorum corporibus apponuntur: ex illis enim fieri possunt ornamenta, & ita id tenent Duardus, & Martha apud Dianam suprà. Sicut & de extructione sepulchri, cuius temperamentum statui lege potest. Ipse autem Diana, cum [Quid alij. adhibita distinctione.] aliis, quos allegat, existimat statutis quidem Principem eam decerni moderationem posse, ex quâ Ecclesiæ detrimentum nullum patiantur, quia non minuuntur eleëmosynæ: vt minuuntur, si cereorum, & candelarum numerus statuatur, vel pretiosa operimenta prohibeantur, Ecclesiis relinquenda. Quod & de extructione sepulchri cum Carolo de Grassis videtur sentire.

Dico primò. Quidquid in funeralibus ad [Assertio 1. Ad pompam spectantia posse moderari.] solam pompam spectat, possunt potestates laicæ moderari. Sic citati. Ratio est clara: quia ex tali moderatione nullum Ecclesiis detrimentum superuenit. Ergo minimè ex eâ parte Ecclesiastica libertas violatur. Sic ergo & ornatus parietum & magnificentia tumuli, & ornamenta corporis, ac cereorum numerus ad moderationem redigi possunt, quando ex illis nihil in Ecclesia relinquendum, vt frequentiùs accidit, neque ad diuini officij celebritatem spectant, cuius intuitu minimè disponuntur, & quidem justissimè statui posset, ne defunctorum corpora nimis pretiosis vestibus ornarentur, ex aureis scilicet telis in sepulchris putrefaciendis, præsertim in feminis. Solent enim in hoc genere vanissima quædam portenta videri.

Dico secundò: sumptus, qui circa ea [Assertio 2. Non ea, quæ directè ad Ecclesiæ vtilitatem spectant.] versantur, ex quibus directè solet Ecclesijs vtilitas accrescere, nequeunt statutis laicalibus prohiberi. Sic ex citatis colligitur, & ratio est clara: quia ex hoc libertas Ecclesiastica coarctatur, ratione cujus possunt Ecclesiæ admittere quidquid à fidelibus dari potest. Sicut ergo extra funeris occasionem cereos, & oblationes panis, vini, arietum, vitulorum &c. accipere poterant ita & illius occasione, sin minus limitata com-, perietur.

Dico tertiò. Indirectè possunt prohiberi [Assertio 3. Bene tamen quæ indirectè.] sumptus, ex quibus vtilitates possunt in Ecclesias deriuari. Hoc explico. Moderatio circa magnificentiam tumuli, statui potest, ex quo directè nulla utilitas pro Ecclesiâ habetur: At quia in eo multi cerei, & candelæ apponi solent, quæ Ecclesiis relinquuntur, ex illius moderatione imminutio cereorum, & candelarum sequitur, quam dicimus cum citatis Auctoribus non esse contra Ecclesiasticam libertatem. Id, quod ex communi aliâ scriptorum doctrinâ ostendo: nam Magistratus augere pretium rerum possunt, ex quo Ecclesiastici indirectè grauentur, cùm debeant vniformi pretio res sibi necessarias comparare: & tamen id contra Ecclesiasticam libertatem non est; quia non est obligatio ad genus illud indirectæ molestiæ vitandum, quando ex intentione grauandi Clericos non progreditur, vt scilicet eo circuitu, quod aliàs obtineri non poterat, exigatur.

Dico quartò. De legibus circa prædicta, [Idem circa leges dicendum circa dicta disponentes.] quæ contrariæ videntur, eodem modò philosophandum, quo de aliis, de quibus dictum num. 32. Itaque admonendi Prælati, & seriis exhortatoriis ad remedium excitandi. Quòd si non sufficiant, vrgeantur meliori modo, ex eo fundamento; quia Regibus nostris commissa est Indorum conuersio, & promotio in fide, contra quam fit iniquis extorsionibus pecuniæ, & pecuniâ æstimabilium, quæ in rerum sacrarum administratione admiscentur. Quòd si Parochi Hispanorum sint, pariter procedendum; quia non alius debet esse illorum agendi modus, & eorum praua exempla etiam promotioni fidei officiunt, cùm talia Indi prospiciant, & scandalizari possint, sicut ex iis, quæ erga ipsos peraguntur. Possunt ergo Audientiæ Indicæ Regio nomine erga huiusmodi prouidere. Et hoc etiam circa iura matrimonii, & quæcumque alia agendum, cùm in omnibus eadem sit ratio, & paria inconuenientia sequantur, de quibus inferiùs etiam disserendum.

CAPVT VII.

Quid Indicæ Audientiæ sine Conscientiæ labe possint circa spolia Episcoporum?

VT se intromittere in spoliorum [Spolia Episcoporum vt colligantur in Hispania & Indijs.] huiusmodi collatione possint, & lites, quæ ex eo oriri possunt, dirimere solutionemq́ue famulorum, & creditorum exequi, quod in Hispaniâ Regio Senatui praxi iam veteri competit, Regiis rescriptis stabilitum inuenitur, de quibus Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 11. num. 37. & seqq. & Lib. 4. Cap. 3. num. 34. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 11. & Lib 5. Cap. 3. §. Lo Noueno. Est autem id difficile si solum Regiam auctoritatem, etiam de plenitudine potestatis inspiciamus. Quia, vt benè arguit P. Azor Parte 2. Lib. 8. Cap. 4. Quæsito 2. Spolia sunt bona Ecclesiastica, circa quæ nequit Regum, & Principum auctoritate disponi. Quo iure in Pontifice stante, ea suæ cameræ generaliter applicauit, licèt non in omnibus Regnis, & Prouinciis eadem circa hoc consuetudo seruetur. Pro quo videndus idem Quæst. 1. In Indiis certè Pontificia collectio non viget; ob rationabiles enim causas, id est hucusque detrectatum: non quidem ad Regii Patrimonii incrementum pertinentibus, cùm ex illis nihil sibi nostri Reges assumant, sed piissimâ attentione distribuant; verùm consideratis aliis, de quibus non est cur specialiùs disseramus. Quamuis, ne hoc ad profundum aliquod [Cur in his Cameræ Apostolicæ non inferantur.] Sacramentum referre videamur, dici potest ideò spolia Indica Apostolicæ Cameræ non inferri, quia ipsa Sedes Apostolica decimas Catholicis Regibus largita est, quarum portiones videntur esse spolia: neque decens erat, vt ei, quæ plenam adeò largitionem fecerat, reliquiæ istiusmodi cum rigore exigenti redderentur.

