Non ergo ita fauores in priuilegiis ampliandi, vt voces extra propriam & absolutam [Priuilegia juxta propriam vocum significationem exponenda.] significationem abducantur. Priuilegij enim verba sunt attendenda. Cap. Porrò, & Cap. Recepimus, de priuilegiis. Et quæcumque illa sint, strictè interpretanda, habetur in Cap. 1. cum sequenti, de filiis Presbyterorum. Cap. Ex tuarum de vsu Pallij. Cap. Quamuis, de rescriptis. Pro quo [Cap. Porrò, de priuilegijs.] videri potest Marius Antoninus Lib. 1. Variarum Resolut. 11. numer. 6. Verba Capitis Porrò non prætermittenda: sic enim ibi Pontifex: Quod totum ex inspectione priuilegiorum pleniùs aduertere potes, & secundùm quod inueneris, ita obserues. Sic enim eos volumus priuilegiorum suorum seruare tenorem, quòd eorum metas transgredi minimè videantur. [Priuilegia contra ius non esse latè interpretanda] Sic ibi. Item, Beneficium Principis latè interpretandum est, vt plures Textus & Doctores firmant: id tamen intelligendum quando est præter ius, non verò si contra illud: tunc enim strictè interpretandum esse communissima sententia tenet; quam sequitur P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio Disputat. 1. num. 4. vbi complures adducit, & mirum valde est P. Quintanam Singulari. 7. citato. num. 8. ad fundandam sententiam illam, pro quâ militat vt probabilem euincat, P. Sancium afferre loco citato; quasi absolutè statuat beneficium Principis non esse strictè interpretandum. Licet ibi id asserat de beneficio præter ius; oppositum tamen affirmans & probans de beneficio contra ius. Nam in casu nostro priuilegium non est præter ius, sed contra illud, vt est manifestum, quandoquidem iuxta ius commune est obseruantia Festorum & ieiuniorum, Matrimonij impedimenta, & alia, de quibus inferiùs.

Vt ergo quod ad præsentem caussam [Bulla pro Quarterone eadem quæ pro Hispano.] spectat concludamus, pro Quarterone, & vltrà, Bullam sumens, eleëmosynam pro Hispanis designatam debet contribuere, quia absolutè Hispani sunt, vt benè obseruat Card. Lugo supra. n. 5. vnde ad munia omnia & officia admittuntur, quæ conferri Hispanis consueuerunt: quod est aliud pro sententiâ nuper positâ argumentum. Quòd si aliquis probabilem iudicans oppositam, taxam minorem offerat, periculo se frustrandi piam contributionem exponit. Vbi dubitari potest an talis [Specialis difficultas de dimidiato fructu Bullæ.] Bulla saltem dimidiatè proficiat. Exempli gratia, Sit anima per mensem in Purgatorio futura, iuxta id, quod eius peccata merentur; si offeratur suffragium Bullæ, pro quâ taxa eleëmosinae designata, integrè reddita est, statim inde emergens ad Sedes beatas ascendet. Si ergo ex falsâ opinione taxa minor offeratur, exibitne post dimidium mensem, an verò Bulla nihil ei ad remissionem pœnæ deseruiet? Et quòd dimidiatus Bullæ fructus esse possit, ex doctrinâ colligitur, quam habet P. Mendus suprà. Cap. 1. num. 2. vbi ait posse Bullam sumi pro pluribus, vel pro omnibus animabus, vt inter eas fructus Indulgentiæ, qui ad vnam liberendam sufficeret, diuidatur. Sed contrarium videtur [Negatur ille in casu, de quo agitur.] certius: quia fructus diuidi potest quando pro Bullâ exhibita est eleëmosyna designata: quando autem non exhibetur, deficit conditio omnino requisita sine vllâ limitatione. Quemadmodum in Bullâ pro viuis, si quis tribuat eleëmosynam pro pauperibus assignatam, cùm tamen pauper non sit, nullum potest ex eâ fructum reportare, neque dimidiatum, neque partialem, quia conditio requisita deficit.

Sed quid si ex falsa opinione duplex [Dubium aliud de duplici dimidi am eleëmosyna integrantè vnam.] Bulla pro eodem defuncto sumatur, iuxta concessionem Gregorij XIII. cùm anteà vna tantùm sumi quotannis posset: an duplex illa pro vnâ sufficiet, cùm ex vtraque taxa maior integretur? Respondeo idem prorsus dicendum, quia Bullæ illæ non sumuntur per modum vnius, sed vt duæ, & pro qualibet taxâ debet designata conferri, quod tamen non fit. Melius ergo faciet, qui vnam tantùm Bullam sumet, taxam maiorem tribuens, in quo dubium esse potest nullum, quàm duas, opinionem minimè tutam amplexus. Quam etiamsi valdè probabilem dicamus, dubia tamen est; & si falsa, suffragij multiplicati fructus erit nullus, nisi communis eleëmosynæ, si fortè habeat rationem talis.

Sed circa præcipuam resolutionem [Aliud circa filium Mulatæ serita.] videtur esse difficultas in prole ancillæ. Nam sicut Quartero ex Hispano & Mestiziâ Hispanus est, ita & ex Hispano & Mulatâ Hispani & Æthiopissæ filia. Si autem talis Mulata serua sit, quia seruæ filia, illius filius similiter erit seruus, quia partus sequitur ventrem. Ex quo fiet Hispanum esse Hispani seruum; quod videtur absurdum, & à communi loquendi vsu penitus abhorrere. Si autem hic Hispanus non est, corruit fundamentum de excessu in mixtione, de quo. num. 249. & idem argumentum fieri potest de filio Hispani, & Mestiziæ captiuæ, quæ scilicet filia sit captiuæ Indæ, quales Chilenæ sunt bello captæ. Ad quam difficultatem dici potest, Primò ratione statûs seruilis filium prædictum non reputari Hispanum, sed inter gregem illum infimum numerari, quia communis existimatio ita habet. Neque id mirum, cùm iuxta ius commune serui habeantur pro nullis L. Quod attinet, Instit. de regulis iuris. [L. Quod attinet. Inst. de reg. iuris.] vbi sic dicitur: quod attinet ad ius ciuile, serui pro nullis habentur: non tamen ex iure naturali: quia quod ad ius naturale attinet, omnes homines æquales sunt. Sic ibi. & L. Seruitutem. Instit. eadem sic dicitur: Seruitutem mortalitati ferè comparamus. [L. Seruitutem. Ibid.] Secundò dici potest seruum dici posse Hispanum absolutè, quod necessariò fatendum est in quartâ, quintâ, & vlterioribus generationibus, si quis seruæ filius reperiatur, vt reperiri potest. Neque [Hispanus quomodo esse Hispani seruus queat.] est vlla repugnantia in eo quòd Hispanus sit seruus ratione mixturæ alicuius, cuius oppositum minimè probatur: quidquid de iure ciuili dictum sit: cùm iuxta illud in generationibus ius naturale etiam attendatur, & ita ratio etiam debet attendi mixturæ, licet quoad iura & actiones serui pro nullis reputentur. Pro quo hæc sufficiat delibasse.

APPENDI X.

An Religiosis liceat vsus Bullæ Cruciatæ. Vbi præsertim de electione Confessarij.

§. I.

Vsum esse quoad aliqua licitum. Et qualis debeat modus in eleëmosynæ contributione seruari.

PRimum ex propositis est indubitatum, [Religiosis licere vsum Bullæ, etiamsi ex bonis suis non contribuant.] nam in Bullâ ipsâ id habetur expressum, dum Regulares datâ eleëmosynâ ad illius participationem admittuntur. Videtur autem circa hoc aliqualis esse difficultas ex tenore ipsius Bullæ: dicitur enim in illâ eleëmosynam debere tribui ex propriis bonis, De bonis suis. Vnde Scriptores communiter obseruant ex bonis furtiuis non posse fieri, quia propria non sunt. Atqui Religiosi propria non habent bona: non ergo videntur gratiâ istâ posse frui. Verùm hoc obstare nequit, quandoquidem de Pontificis mente constat. Et ita cùm dicitur de bonis suis, ita exponendum est, vt bona malè acquisita tantùm excludantur, vel quæ aliena sint sine liberi vsûs facultate: id quod magis explicatur in eadem Bullâ, dum dicitur Ex bonis sibi à Deo collatis. Quod enim Religioso confertur à potente conferri, & Religiosè admittitur, à Deo collatum dici debet. Quod tamen dici nequit de bonis meretricum, & [Circa meretrices quid certius.] aliorum per turpem quæstum habitorum, & ideò ex illis non posse Bullam sumi tenent Acosta, Vega, & Nugnus apud P. Mendum Disputat. 4. num. 4. licet ipse contrarium censeat ibidem cum Emmanuele Roderico in Additionibus ad §. 1. circa num. 15. Quod & tuentur Cardinalis Lugo de Pœnitentia Disput. 27. num. 87. §. Vnde obiter. Diana Parte 1. Tract. 11. Resolut. 101. Trullench Lib. 1. §. 3. Dub. 1. num. 10. & alij communiter: quod mihi non videtur absolutè iuxta mentem Pontificum ob prædicta verba. Si enim illa specialem aliquem respectum ad turpem acquisitionem non haberent, quid necessè erat nouo eo vti loquendi modo, cùm in præcedentibus vsus verborum illorum extet, De suis bonis? & ex se certè indecentiam videtur habere, vt meretrix in statu eo infami existens, propter quem in Dei & hominum oculis abominabilis est, ex turpi quæstu ab Ecclesiâ beneficium accipiat circa relaxationem ieiunij: vnde & pro aliis similiter pronuntiandum. Potest autem id verosimiliter admitti, [Omnino verosimilis resolutio] quando meretrix ex cœnoso illo statu conatur emergere, & sic commodis spiritualibus Bullæ frui: ex tunc enim bona meretricio acquisita commercio possunt dici à Deo donari vt media reparationis eius, cùm velit eisdem vti piè & Christianè: & sicut posset eleëmosynam præbere pro satisfactione peccatorum, ita & pro Cruciatæ fine, vt sic satisfactionem pleniorem assequatur. Sed seriò de vitæ emendatione agenti expediet viam tutiorem sequi, & ex bonis ritè acquisitis Bullam sumere, quod valde facile esse poterit, cùm adeò sit contributio moderata. Vnde magis inuerosimile est, quod aliqui dicunt apud D. Machadum Tomo 1. pag. 19. col. 1. ex furtiuis posse Bullam sumi.

Sed illud quæstionem pulsat, quid à Religiosis faciendum vt eleëmosyna pro Bullæ consecutione validè & licitè fieri possit: an scilicet Prælati licentia necessaria sit, an sufficiat petita, & non obtenta, vel vtroque deficiente valida receptio sit: non quidem furtiuè aliquid ex bonis conuentus accipiendo, sed ab amico, aut alio liberaliter tribuente. Ad quod respondeo neque licitam, neque validam esse susceptionem [Religiosis nec licita nec valida Bullæ sumptio sine Prælati licentiâ.] Bullæ contra Prælati expressam aut tacitam voluntatem, nisi ille iniustè neget. Sic Auctores, quos adducit P. Mendus suprà num. 17. quos & ipse sequitur num. seq. quidquid dicat Trullench suprà num. 11. validam receptionem affirmans sibique contrarius quoad hoc vltimum: cùm §. 1. Dub. 7. num. 3. dicat posse sine licentiâ eam sumi, & in hoc conuenire Doctores, quia in Bullâ ipsâ conceditur: quod est à veritate alienum. Vnde nec audiendus Iuniparus à Drepano 1. parte Secundæ Disputationis, Quæst. 5. Cap. 3. num. 3. idem [Pontifitis mens vnde constet.] tenens. Et ratio est: quia Pontifex non intendit subordinationem debitam in Religiosis imminui, quam tantopere inuiolabilem desiderat, vt ex variis decretis circa reformationem elucet: ex nullâ enim Bullæ clausulâ id potest colligi, sed potiùs oppositum: nam de Religiosis ad exercitum pro exercendis Ecclesiasticis ministeriis, ituris, ait debere id fieri cum licentiâ Prælatorum: ergo cùm eadem ratio paupertatis sit, quæ & obedientiæ, id etiam circa eleëmosynam affirmandum. Et quemadmodum qui contra voluntatem Prælati in exercitum irer, non gauderet beneficio Bullæ, ita & qui eam sine licentiâ Prælati sumit. Prætereà, ad finem Bullæ non est necessarium sine licentiâ Prælatorum procedi: ergo incredibile est eamdem abrogatam. Antecedens constat: nam Prælatus nequit licentiam negare, nisi ob iustam caussam: si verò caussa talis sit, non est iuxta Pontificis mentem talis beneficij concessio: pro quo citati. Vix autem apparet ratio, propter quam Prælatus illam negare sine graui peccato possit: quod & citati agnoscunt, & Iuniparus. Quæst. 1. num. 5. Nihilominus esse illa [Quæ causa esse iusta possit negandi illam.] potest, si quis à Prælato licentiam petat, & pariter pecuniam ex bonis Monasterij, sitque illud valde egens, vt vix ad victum necessaria suppetant; tunc enim iustè negare potest; sed non absolutè, vt scilicet à nullo petere possit aut oblatam accipere: hoc enim est contra Pontificis mentem. Cùm enim velit Religiosos Bullâ frui, sciatque eos in particulari bona propria non habere; eo ipso voluntatis suæ esse ostendit, vt seruatâ regulari disciplinâ modis conuenientibus eleëmosynam pro illâ erogandam exquirant. Si [Quidsi iustè negetur.] autem Monasterium abundans sit, vnde & Prælati externis frequentes eleëmosynas largiuntur, videntur peccare grauiter, si subdito petenti eleëmosynam pro Bullâ negant: quia in eleëmosynis Religiosi ipsi sunt externis præferendi, & ista satis exigua est; cùm alias in ordine ab bonum spirituale magni momenti sit. Negatur ergo iniustè, & sic pro concessà habenda: vnde poterit Religiosus clam id sibi ex pecuniâ aut bonis aliis domus assumere, ex quo Bullam consequatur.

Potest etiam casus alius occurrere, [Casus licitæ negationis proponitur, pro quo resolutio notanda.] propter quem videri possit licentiam concedere non teneri Prælatum, si videlicet intelligat Bullæ vsum apud suos vigere in ordine ad electionem Confessarij pro reseruatis. Cùm enim Pontifices talem vsum illicitum protestentur, de quo posteà, videtur rectè etiam posse à Prælatis remoueri: & ita etiam id fieri, quod ad prædictum remotionis finem pro tempore necessarium iudicarint. Et hoc quidem ego absolutè loquendo certum iudico, quia id non est vsum, sed abusum Bullæ tollere, iuxta Pontificum voluntatem. Est autem difficilis executio, quia notitia abusùs istius non potest haberi nisi ex Confessione: quâ tamen notitiâ vti Prælatus nequit, non solùm quando ipse Confessionem audiuit, sed quomodocumque ad eum deuenerit, eò quòd generaliter prohibeatur. Deinde. Negatio nullius effectûs erit: licentia enim iniustè negata censebitur, & ita ad Bullæ sumptionem procedetur. Præterquam quod in Communitate Religiosa plures sunt, qui Religiosè viuant, & reseruata non committant; vel si quidquam huiusmodi humanitus acciderit, ad certa remedia confugiunt. Hi autem propter paucorum abusum, qui, si Bullam sibi prodesse non posse existiment, alias exonerandæ conscientiæ vias inquirent, non debent Bullæ beneficio priuari; cùm eorum conditio non debeat esse peior, quàm sæcularium potentium illo gaudere, nec sit æquum aliorum odio prægrauari, vt est regula satis nota iuris in 6. Circa tacitam autem licentiam, aut illius negationes, communes regulæ obseruandæ sunt, quas Doctores tradunt de votis obedientiæ & paupertatis agentes, & de Ministro Confessionis, aliisque, & res tota ex circumstantiis pendet prudenter expendendis.

Esset autem magnum in hoc genere [De quodam priuilegio ad eleëmosynam pecuniariam cum Orationibus commutandam, & Missis.] leuamen Religiosorum, si priuilegium illud in viridi observantiâ versaretur, quod Corduba in Annotatione ad Compendium. v. Cruciatâ §. 5. Patribus Minoribus concessum refert, & ex eo Villalobos Tract. 27. Clausula. 12. num. 30. & ante eum meminit eiusdem Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. quæst. 21. artic. 10. à se visum attestatus; vt scilicet possint omnibus frui gratiis spiritualibus & corporalibus, quæ ab Anno. 1533. conceduntur in quibusdam Bullis S. Cruciatæ: dummodò pro Bullâ loco eleëmosynæ Sacerdotes celebrent duas Missas: laici verò dicant ducentos Pater noster, & Ducentas Aue MARIA, secundùm Pontificis intentionem. Circa quod Trullench suprà. num. 11. ait se haud [Non habere iam vim multipliciter ostenditur.] credere in viridi obseruantia esse, eò quòd videret Religiosos etiam Minores diligenter curare accipere Bullam. Et videtur id certum, tum ex dictorum Religiosorum praxi, tum etiam aliorum, qui priuilegio eodem per communicationem gauderent: nec poterat latere eos, cùm in dicto Compendio extet. Præterquam quòd cùm hoc priuilegium videatur Cruciatæ intentioni contrarium, quatenus ratione illius minor fit pecuniarum collectio, videtur concessione ipsâ Bullæ reuocatum, dum Regularibus absolutè onus contribuendi eleemosynam à Commissario taxatam imponitur, qui eam pro omnibus taxat, etiam pauperrimis, iuxta Pontificis mentem, volentis omnes opus istud adeò vtile ad Dei gloriam promouere. Nec latere poterat priuilegium hoc, & communicatio ferè omnium Religionum in illo, ex quo concessio Bullæ pro Regularibus in ordine ad intentum dictum ferè inutilis redderetur. Pontifices enim in concessione Bullæ Regularium commoda præcipuè non spectant; aliàs illam pro omnibus Christiani orbis regionibus concessissent; cùm tamen constet ad pauciores illam pertinere. Si prætereà addamus fuisse hoc viuæ vocis oraculum Pauli Tertij, & ita iam reuocatum. Licet P. Quintana Tomo 1. in [Indulgentiæ an reuocatæ reuocatione Oraculorum.] Appendice Tractatus 4. Dist. 12. num. 8. dicat quoad Indulgentias vim suam habere, quæ per reuocationem generalem non censentur reuocatæ. Quod quidem est satis incertum: & licet ob titulum Oraculi reuocata non sit talis concessio; quatenus tamen Indulgentia est, à Paulo V. reuocatam non videtur posse dubitari, dum Indulgentias Religiosorum ad paucas reduxit, de quo etiam inferiùs.

Circa Nouitios communis resolutio [Nouitius licentiâ non egere, & taxâ professorum frui posse.] est posse illos vti Bullâ, etiam renitente Prælato, pro quâ aliquos adducit P. Mendus suprà n. 21. & Trullench Lib. 1. §. 1. Dub. 7. num. 1. eosdem secuti, ex communi doctrinâ, circa quam Nouitij gaudent Religionis priuilegiis, vt adducti ponderant. Sed certè doctrina illa necessaria non est absolute loquendo, quia ad gaudendum priuilegio illius non est necessarium priuilegium nouum, gratia, aut communicatio in illâ, cùm tale beneficium sit commune omnibus fidelibus in regnis, pro quibus Bulla conceditur. Potest autem prædicta deseruire doctrina in ordine ad taxam eleëmosynæ; non enim tenentur maiorem tribuere, quàm à Religiosis communiter postulatur. Quoad receptionem autem renitente Prælato, doctrina alia communis suffragatur; iuxta quam Nouitij non tenentur ad onera, censuras, præcepta & alia, quæ odiosa reputatur: quod & adducti expendunt in proposito: & eorum plures in ordine ad electionem Confessarij pro reseruatis licentiam non esse necessariam affirmant, quia onus est, & quidem grauissimum Religionis. Sed de hoc inferiùs. Videtur autem esse aliqua difficultas in eo quòd Nouitius gaudeat [Instantiæ vt sit licentia necessaria fit satis.] fauore Religionis in ordine ad Eleëmosynam, & non debeat onus licentiæ petendæ sentire; vbi de absolutione à reseruatis non loquimur: nam vt est regula 55. iuris in 6. Qui sentit onus, sentire debet commodum. Et ex contrà. Verùm hæc regula in Nouitiis fallit, sicut in aliis, de quibus Glossa ibi scilicet ratione ætatis, personæ, & naturæ contractuum, quorum explicationem & exempla ibidem videnda. Dicendum item Nouitium, etsi sentiat commodum, non esse ab oneribus immunem, cùm pondus obseruantiæ Religiosæ sustineat: quòd autem onera quædam non sentiat, id non debet esse mirum, quia etiam commodis aliis caret, quibus Professi potiuntur, in habitu, tractatione, honoribus, liberiori agendi ratione, aliisque.

§. II. Quoad Ieiunia quid Religiosis liceat per Bullam.

ID tantùm licet, vt sexagenarij possint ouis & lacticiniis vti. Vbi primò inquiri [Sexagenarios posse vesci carnibus in diebus ieiunij, qui & quæ probeat,] potest an ad hoc sit opus Bullâ? Et videtur non esse: nam sexagenariis est licitus carnis vsus, vt ex Peromato adducit Benedictus Remigius in Practica Parochorum & Confessariorum pag. 220. qui & pag. 221. id non omnino improbabile putat, ex ratione ipsius Peromati, quia scilicet sunt malè sanis viciniores: & viro in suâ arte doctissimo credendum est. Quod & roborare ex eo possumus, quia annus sexagesimus tertius est climactericus, & in quo frequentiùs solet vita periclitari: ergo sexagenarij sunt viciniores malè sanis, siue proximi periculo amittendæ salutis, & ita carnibus vti possunt, sicut alij, qui simili periculo obnoxij comperiuntur. Prætereà, communis opinio sexagenarios ab onere ieiunij releuat; atqui eadem ratio subesse videtur ad releuandum eosdem ab obligatione abstinentiæ à carnibus: nam proptereà prior illa obligatio cessat, quia natura in statu debilitatis existit, & ita opus habet per sequentem cibi sumptionem roborari: cùm ergo caro ad effectum huiusmodi accommodatior sit; & ad infirmitatum propulsationem opportunior, videtur clarè conuinci eamdem pro illâ rationem suffragari. Item: quidquid præter carnem [Quæ alimenta senibus incongrua.] sexagenarij comedere possunt, alimentum pro illis conueniens non est, vt facilè ostendi potest. Legumina debilioris virtutis sunt: pisces phlegmaticum humorem nutriunt, quo senes abundant: lacticinia conditionis sunt non sanæ, & ita infirmis prohibentur: oua, etsi recentia congruum alimentum sint, non recentia tamen satis incongruum: est autem difficile recentia semper præ manibus habere: quòd si alicui obuium, ex eo non debet argumentum sumi, sed ex eo quod frequentiùs accidit. L. Nam ad ea. D. de Legibus: carnes autem satis obuiæ sunt. Quòd si illarum vsus sexagenarijs licitus est, etiam ouorum erit & lacticiniorum, vt communiter Doctores obseruant, quia multò id minus est, & cui licet plus, licet & quod minus est, vt est regula iuris in 6. scilicet in eodem genere, vt dictum aliàs.

Aliunde etiam id probari potest, ex [Probatio alia ex quorumdam sententia de anno 55. in quo cessat ieiunij obligatio.] quorumdam scilicet sententia asserentium post annum quinquagesimum quintum legem ieiunij non obligare, vt testatur Victorellus ad Caput 4. Lib. 6. summæ Cardinalis Toleti §. Senes. Et apud Angelum v. Ieiunium, num. 15. Iuxta quam doctrinam, quæ non videtur probabilitate carere, eò quòd iam natura in eâ ætate non parum debilitatis contraxerit, cui oporteat per aliquot cibi non exiguas portiones subueniri. Iuxta illam inquam sexagenariis plus est aliquid concedendum maiore debilitate laborantibus, & inualetudinis periculo admodùm vicinis, vt paullò superiùs dicebamus. Cùm ergo carnes illis concedendæ non sint, videtur consequens vt oua & lacticinia concedantur: non ergo pro eorum vsu necessaria erit Bulla.

Verùm quod ad sententiam Doctoris [Sexagenarijs vsum carnium licere non admittenda sententia.] Peromati spectat, illa non videtur admittenda, quia contra omnes Doctores militat, & citatus Remigius dum eam non omnino improbabilem reputat, aliquomodo improbabilem esse eo ipso profitetur, qui & nimis laxam eam vocat, & ita addit non esse à communi Doctorum sententiâ recedendum. Licèt ergo Peromatus in suâ arte peritissimus fuerit, & medicis in arte peritis credendum sit, vt habetur in Cap. Significasti, 2. de [Peritis in suâ arte vt credendum.] homicidio, & Doctores generaliter notant in aliarum artium peritiâ, pro quo videri potest Barbosa in Collectaneis ad citatum Caput: non spectat tamen ad illos de obligatione, aut obligationis cessatione definitiuam sententiam pronuntiare, quia res hæc sacra est, & ad superiùs tribunal spectat: vnde quidquid illi dixerint, si Theologorum judicium ex aduerso stet obligationem legis agnoscentium, non est ab illâ recedendum. Pro quo videri potest P. Azor Tomo 1. lib. 7. cap. 18. §. Quartò quæritur. Ecclesia enim præcipere aliquid potest cum aliquali valetudinis detrimento, vt [Non obstante inualetudine aliqua jeiunium ab Ecclesia posse præscribi.] constat ex ieiunio quadragesimæ. Quis enim dubitet illud tale non esse, in quo caro per abstinentiam atteritur: id quod Ecclesia ipsa, quæ tale præceptum imponit, in diuinis officiis recognoscit, vt cùm loco quodam ait: Vt qui per abstinentiam macerantur in corpore. Et alibi: Quæ se carnis maceratione castigat. Vnde est communis resolutio Doctorum non quamlibet debilitatem & fatigationem [Non quamlibet infirmitatem excusare.] corporis ab obligatione ieiunij excusare. Pro quo videndus P. Thomas Sancius Lib. 5. Conciliorum, Cap. 1. dub. 14. num. 1. Vbi sic ex omnium sententia scribit: Non quæcumque infirmitas, [P. Thomas Sancius.] aut quicumque dolor capitis excusat, sed standum est arbitrio boni viri, vel medici. Sic ille; cùm ergo non quodlibet valetudinis detrimentum à lege ieiunij excuset, poterit Ecclesia sexagenarios obligare, etsi ea sequantur incommoda, quæ superiùs sumus prosecuti, quidquid circa illa Medici iudicarint. Vt autem non solùm possit, sed etiam reipsa ita velit, argumentum validissimum ex Doctorum omnium attestatione desumitur, contra quos temerarium fuerit opinari, vt est communis Theologorum vox.

Addit Remigius sufficere sexagenario [Quomodo leuis caussa sexagenarijs ad esum carnium sufficiat.] aliqualem caussam habere, ad concedendum illi carnium esum: sicut timorati omnes, & bonæ conscientiæ viri hactenus censuêre. Et hoc quidem ille absolutè profert, etiamsi talis Bullam non sumat. Ex quo habenti Bullam caussam leuiorem sufficere; aliàs illa nihil concedet. Et quidem cum in aliis eximios quosdam fauores Bulla contineat; non est credendum circa hoc, speciale nihil indulgere. Pro iis autem qui in Indiis degunt, minor adhuc caussa est sufficiens, quia alimenta debiliora sunt, & consequenter natura debilior, vnde faciliùs cum talibus potest dispensari. Et dispensatio quidem ad Prælatum non spectat, sed ad Confessarium post consultationem Medici: sic enim Bulla præscribit. Sufficiet autem Medicum damnum imminens attestari: quod si graue sit, certum est dispensatione opus non esse: poterit autem esse necessitas Prælatum [Dispensationem ad Confessarium, & non ad Prælatum pertinere.] adeundi, vt sciat quid Medicus dixerit, ne, si eo inscio fiat, contra subditum sic operantem indignetur. Si autem damnum leue esse dicat, & suo iudicio non sufficiens ad esum carnium, nihilominùs Confessarius dispensare poterit, quia ad talem dispensationem leuis, vt diximus, caussa sufficit, quæ scilicet aliàs sufficiens non esset: vnde seruatur quod Pontifex iubet; Medici inquam corporalis & spiritualis Concilium adhiberi.

Iuxta quæ constat sexagenarios non [Sententia de habentibus 55. annos reprobata, generaliter loquendo.] esse ob præfatum titulum à lege prohibente ouorum & lacticiniorum vsum exemptos. Idem autem esse non obstante fundamento alio de exemptione ob ætatem 55. annorum, ex dictis etiam colligi potest; quia nullus Doctor eos propter senectutem etiam procedentem vsque ad sexagesimum excusat, & Ecclesia potest eos, nisi specialem aliquam debilitatem sentiant, ad abstinentiam dictam obligare, sicut circa esum carnium. Opinio autem de excusatione quinquagenarij cum auctario quinque annorum, absolutè loquendo non est admittenda, quia eam Doctores communiter reprobant, & qui plus fauent, non parùm se præstitisse existimant, si sexagenarios esse excusandos euincant, quod negant plurimi. Est [In multis admittitur etiam minoris ætatis, quia ætas senectutis non est determinata.] autem valde probabile in multis ex quinquagenariis dictis obligationem cessare ieiunij, quia senectus festinauit in illis, debilitate virium, & incommodis aliis senum propriis deprehensâ. Quod obseruat P. Sancius suprà Dub. 4. num. 3. idque ex multorum Doctorum, quos num. 2. adduxerat, doctrinâ deducit, asserentium ab Ecclesiâ non esse determinatum tempus senectutis, in quo cesset obligatio ieiunij; sicut neque ex naturâ rei est determinata senectutis ætas. Pro quo & Thomas à Jesv in Expositione Regulæ Carmelitarum, Parte 3. cap. 8. dub. 4. Ex quo fit non solùm quinquagenarios cum additamento quinquennij, sed & minoris ætatis, ab obligatione dictâ immunes [Illius signa.] habendos, quia in illis adproperauit senectus, cuius indicia, præter debilitatem, sunt nimia canities, dentium ac molarium defectus, in somnia pituitæ copia, quòd lumen oculorum eorum & ipsum non sit cum eis, vt dolebat Vates, &c.

Stante ergo obligatione dictâ absolutè [Annum sexagesim um sufficere esse inchoatum.] loquendo, inquiri secundò potest an ad gaudendum priuilegio Bullæ in esu ouorum & lacticiniorum debeant anni sexaginta esse completi, vel sufficiat esse inchoatos. Et videtur satis probabile inchoatos sufficere; quia cùm lex numerum annorum in fauorabilibus præscribit, sufficit vltimum esse inchoatum. L. Quâ ætate. D. de testamentis, nisi contrarium exprimat, vt exprimit Concilium Tridentinum, cùm de professione Religiosa loquitur Seßione 25. de Regularibus, cap. 15. non tamen in ætate ad Ordines sacros, vnde vsu receptum est vt annus vltimus inchoatus sufficiat. Pro quo Doctores, quos adducit Barbosa circa Cap. 12. Seßionis 23. Cùm etiam sexagenarius [Nomen sexagenarij inchoatum designare.] non eum tantùm significet, qui sexaginta annos habet, sed qui sexagesimum ingressus est. Currens enim annus cum omni proprietate sexagesimus dicitur, sicut & alij currentes; aliàs non esset conueniens ille significandi modus, cùm nequeant numero anni præcedentis designari. Et sicut annus, ante quem alius non est, primus dicitur, etiamsi completus non sit, vnde Pontifices dicunt, Pontificatûs nostri anno primo; ita est de sequentibus dicendum. Sicut ergo annus sexagesimus dicitur, ita & ab eo sexagenarius potest quis appellari. Vnde sapienter Caietanus. V. Ieiunium, ait excusari sexagenarium, seu sexaginta annorum. Vbi sexagenarium vocat eum, qui sexagesimum agit: sexaginta autem annorum illum, qui compleuit. Et est iuxta regulam aliquorum, quos adducit Siluester. V. Ætas. num. 4. dicentium, cùm annus explicatur per genitiuum, illius complementum designari: & ita tenet P. Mendus Disput. 18. num. 10. Est autem hoc priuilegium [Sexagenarios à lege jeiunij excusatos, cum quo stat Bullæ concessio.] ab eo independens, quod in sexagenariis quamplurium sententia Doctorum agnoscit, vt non teneantur ieiunare; quam robustè confirmat P. Sancius Lib. 7. de Matrimonio Disput. 32. num. 17. & dubio 4. citato, num. 6. vbi & pro eadem Doctores adducit. Pro quâ etiam aliis citatis militat Diana Parte 1. Tractat. 9. Resolut. 20. Trullench Lib. 1. §. 4. dub. 4. num. 4. adducens Nauarrum, & P. Lessium Lib. 4. Cap. 2. num. 41. Dom. Solorzanus Tomo 2. lib. 1. cap. 5. num. 60. aliis adductis. Remigius Pag. 217. num. 1. Bassæus V. Ieiunium 2. num. 6. §. Proinde, tamquàm pro maximè probabili, sicut & alij apud ipsum. Est inquam independens, quia licet sententia dicta vera non sit, & quis contrariam teneat, potest priuilegio Bullæ vti, non quidem lege ieiunij solutus, sed illud esu ouorum ac lacticiniorum peragens.

