Et ipse quidem Dom. Solorzanus quæstionem agitans, & pro humana Indorum tractatione eruditè discurrens, præfatum Regium rescriptum parùm practicari testatur fortè ob adductam rationem. Sic num. 35. citat. Cap. 27. & in Politica citat. Cap. 28. §. Y esto por ventura licet ipse pro illius iustificatione militet exemplis adductis ibidem & num. 21. ac §. De las quales. Qui & num. 31. & §. Y à lo que decimos ex Ferdinando Zurita Quæst. 14. Indica, etiam addit compensationem minorem deberi Indiis, ipsorum attentâ qualitate, cùm sæpè soleant esse ebrij & abiectæ sint conditionis, neque iniurias multùm curent, aut eisdem commoueantur. Quod quidem de iniuriis circa honorem specialiter dictum, sed circa omnes videtur etiam applicandum, cùm militet similis ratio.

Dico primò. Præfatum rescriptum est iustum & conueniens. Id probo, tum ex dictis, tum quia ad conuersionem Indorum, de quâ diligentissimè agi à nostris Regibus debet ex onere Pontificiæ donationis, hoc est valde expediens: sic enim Hispani, & Europæi alij ab eorum arcentur iniuriis, quæ si frequentes sint, vt timeri potest magno cum fundamento ab experientiâ roborato, odiosissima fides & professio redditur Christiana & Indi factis magis quàm verbis credunt, vnde fit vt nomen Christi inter eos blasphemetur, quod dictum aliàs ab Apostolo Rom. 2. vers. 24. vsurpat in hac caussa Concilium Limense secundum Parte 2. Cap. 112. Deinde, Indi maiore quàm Hispani indigent defensione, quia imbelles & inermes, ac simplicissimo ritu viuentes: maior ergo defensio conuenienter adhibetur, ad quam spectat rigor ille pœnalis, dum aliæ non sufficiunt cautiones. Praetereà, Indi sub Regia sunt clientela: atqui clientum offensæ maiore possunt quàm proximorum pœnâ vindicari: sic ex auctoritate Sexti Cæcilij in disciplinâ Iuris, atque legibus Populi Romani noscendis interpretandisque, scientiâ, vsu, auctoritateque illustris habet Gellius suprà verbis illis: Sic clientem in fidem acceptum cariorem haberi quàm propinquos, tuendumque esse contra cognatos censuit. Neque peius vllum facinus æstimatum est, quàm si quis probaretur clientem derisui habuisse.

Item, sic agendo, non solum Indorum caussa, sed etiam Hispanorum agitur, quorum maximè interest Indorum conseruatio, magni enim illi auri argentique thesauri, quibus totus ditatur mundus, & res adeò magnæ in Dei obsequium, ac Hispaniæ gloriam aguntur, Indis sunt deficientibus pariter defecturi. Quando autem magnum aliquod Reipublicæ commodum cuipiam ex aliorum accrescit incommodo, illi potest operam adhibere. Pro quo & est illud Auctoris citati ex eodem Cæcilio sic loquentis: Omnibus quidem virtutum generibus exercendis colendisque Populus Romanus ex parua origine ad tantæ amplitudinis instar emicuit, sed omnium maximè atque præcipuè fidem coluit, sanctamque habuit, tam priuatim quàm publicè. Sic Consules clarißimos hostibus confirmandæ fidei publicæ caussa dedit. &c. Vbi M. Attilij Reguli, & aliorum, de quibus Valerius Maximus Lib. 1. Cap. 1. Cicero Lib. 3. Officiorum, alijque, historia tangitur. Iam pro vtilitate Indorum expendantur Regia illa verba adducta. num. 155. Y en su estado los mas vtiles à mi Corona.

Dico secundò. Oporteret maximè præfatum rescriptum practicari: constat, quia cùm iustum & conueniens sit, neque ex praxi vllum sit deprehensum incommodum, non est vnde ab illa debeat abstineri. Vbi legibus viuitur, ibi & feliciter: neque vera possunt in eâ Republicâ esse solatia, vbi legum obseruatio friget, & timent illæ, quæ timeri potiùs debuissent. Quid enim potest esse felicius quàm homines de solis legibus confidere, & casus reliquos non timere? Iura publica certißima sunt humanæ vitæ solatia, infirmorum auxilia, potentum frena. Amate vnde & securitas venit, & conscientia proficit. Cassiodori verba sunt Theodorici nomine Lib. 3. 17. Quod licet ita sit, sat credo erunt Indi contenti, si communi cum ipsis agatur iure, ac eorum iniuriæ non maneant impunitæ. Vnde

Dico tertiò. Res in eo videtur statu constituta, vt prædictum rescriptum quoad excessum præfatum communiter non obliget: posset tamen quandoque in atrocioribus delictis obseruari, aut in aliis, in quibus vindictæ exemplum valde proficuum putaretur. Vt plus terror corrigat, quàm pœna consumat. Vt idem qui nuper eiusdem ex persona Lib. 7. 1.

Dico quartò. Quod ad compensationem in materia honoris spectat, non est omnimodâ æqualitate tractandum, quia abiecta Indorum ex infima plebe conditio cùm valde disparem constituat statum, non exigit æqualem satisfactionis gradum, & quandoque nullum, quia, vt dictum est, de hoc parum, aut nihil curant, dum solis agitur verbis, & manus cessant. Quia verò inter eos plures sunt & nobiles, & vrbanè educati, si graues in eos contumeliæ iactentur, sua est judicio prudentis Confessarij satisfactio dubio procul adhibenda. Nullum enim est in Morali Theologiâ principium pro hac materia receptum, quod non ipsis faueat. Et sicut in generalibus regulis non est natio aliqua per Doctores excepta, ita neque Indorum, de quibus agimus, vt non sit opus hic nisi ad communes in hac materia doctrinas lectores remisisse,

Et sunt quidem qui censeant pro læso honore sine damno alio, nullam restitutionem deberi: vel si damnum aliquod fuerit in corpore, tale tamen quod sine sumptibus curari possit; vt si alapâ, fuste, vel calce. Quæ est sententia P. Molinæ Tract. 4. Disput. 46. quem secuti alij: est enim injuria transiens, quæ ad summum in eo, cui illata est, exacerbationem animi relinquit, vnde si qua resultet obligatio, ad placandum erit, quod variis modis fieri potest, quando injuriato id gratum futurum speratur, aut de eo ipsi curant. Quæ doctrina pro Indis accommodata videtur, qui verbis, alapis, calcibus & fustibus solent frequenter pulsari: si tamen de leniendo interno iniuriæ dolore sic pulsantes cogitarent: sed nihil plerumque minùs: facilè enim Indorum placatur animus, & quolibet sunt beneuolentiæ signo contenti, neque in eo gradu injurias æstimant, in quo Hispani, puerorum more. Licet autem qui inter eos nobiles & vrbanè educati plus eas ponderent, placantur sanè faciliùs, & sine petitione veniæ, sed beneuolâ tractatione. Licet autem Doctores communiter sententiam contrariam teneant, & obligationem restitutionis pro læso honore propugnent; in ordine tamen ad praxim vix aliquod notabilis momenti videtur esse discrimen. Cùm enim negantes affirment necessarium esse id circa iniuriatum præstare, quo eius placetur animus, etiam vsque ad veniæ petitionem, id certè rationem satisfactionis habet, quocumque titulo obueniat, & ad quamcumque velit quis virtutem pertinere. Eo est quidem injuriatus ille contentus: atqui ad nihil aliud debet satisfactio tendere: habetur ergo quod sufficit, siue quia tantumdem ponitur, siue quia deficiente parte aliquâ, ab injuriato fit relaxatio. Pro quo hæc satis. Videat qui voluerit Cardinalem Lugo Disput. 15. de iustitia num. 53.

§. III.

Acta ab Indis sine Protectoris assistentia vt valeant & an in contractibus naturaliter obligentur, firmenturque illi iuramento, cum nonnullis aliis circa ipsum.

PRohibitæ illis sine assistentia prædicta contractationes circa radices & mobilia; & stante illâ, peculiares solemnitates ad celebrationis firmitatem indicuntur, pro quibus variæ extant schedulæ, de quibus Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. num. 65. & in Politica §. Otro priuilegio. & in quadam ex ibidem adductis statutum extat de Auditoris Regij interuentione, quod tamen sublatum per alias, sicut & solemnitas præconiorum, nisi cùm de rebùs agitur, quæ triginta auri communis pondera excedant. Aliter facta obligationem neque ciuilem neque naturalem inducere, & ita posse nullitatem contractûs obiici, affirmat citatus Doctor num. 65. & 69. qui & num. 70. pro eodem adducit Dom. Felicianum à Vega in Cap. Ex parte, de foro compet. num. 19. pro quo & in Politica §. citato & etiam. § Y aunque el Principe. Sed Dom. Felicianus de obligatione naturali, & actorum valore aut nullitate nihil dicit: sicut neque Iurisconsulti alij in casus nostri specie non locuti, sed generaliùs apud illum: dum asserunt posse Principem ob bonum publicum ita potestatem ad contrahendum subditis limitare peculiaribus præscriptis, vt si contrarium fecerint, neque ciuiliter obligentur. Quod quidem etiam communis Theologorum sententia firmat de legibus & contractibus agentium, vt non sit opus quempiam in speciali compellare.

Sed an in hoc casu, in quo sumus, ea doctrina conuenienter applicetur, debuisset inquiri, & assertio pro eo proposita comprobari. Cùm sit valde probabilis sententia affirmans contractus etiamsi per legem prohibeantur, & nulli pronuntientur, obligationem naturalem parere, dum patronæ non redduntur ad contrahendum per illam prorsus inhabiles, vt in contractu matrimonij clandestini constat, vbi receptum est Concilium Tridentinum quoad hoc, & in quibusdam aliis, licet ius sit ad distractus coràm iudice petitionem. Quod in contractibus pupillorum & minorum specialiùs tradunt multi & grauissimi Scriptores, quos adducunt & sequuntur P. Thomas Sancius Lib. 6. de Matrimonio Disputat. 6. num. 21. P. Molina Disputat. 230. 231. & 261. Cardinalis Lugo Tomo 2. de Iustitiæ Disput. 22. num. 288. P. Fragosus Tomo 3. Lib. 1. Disput. 2. numer. 275. P. Fagundez de iustitia & iure Disput. 1. Cap. 13. num. 5. & 9. P. Palaus Parte 7. Disput. 1. de iustitia commutatiua, Puncto 4. §. 4. P. Oñate Tomo 1. de Contractibus Disput. 4. num. 42. & 60. vt obuios alios omittam.

Non videntur autem Regia rescripta Indorum contractus sine Protectorum assistentia prohibentia obligationem naturalem excludere, inhabilitate ad contrahendum omnimodâ stabilitâ: & vbi id non accidit, recognoscenda videtur. Pro quo facit notanda obseruatio apud P. Oñate suprà Disputat. 7. num. 65. vbi tradit irritationem obligationis naturalis satis raram esse, neque asserendam vbi lex expressè non resistit contractui. Facit item L. 5. Tit. 12. Parti. 5. ibi: si algun sieruo prometieße a otro &c. tenido es naturalmente de complir por si lo que promete, por quanto es hombre. Ex quo validum pro Indis videtur argumentum sumi posse, cùm homines sint, & insuper liberi.

Dico primò. Difficilè ostendi potest Indos sine Protectoris assistentia contrahentes, si ita capaces sint, vt fatis percipiant quod agunt, naturaliter non obligari. Id probo: nam si aliquod firmum fundamentum pro excludendâ obligatione suppetit, maximè ex eo quòd leges circa hoc latæ in Regiis rescriptis contractui resistunt, vt communiter Auctores affirmant: atqui satis controuersum est, & ideò etiam satis dubium, quando leges ita resistant, vt nulla resultet obligatio, aut resistentiâ non obstante, nihilominùs oriatur. Et quidem P. Thomas Sancius Lib. 1. de Matrimonio, Disput. 7. num. 16. ex bonis Auctoribus hanc regulam vt certam proponit. Si lex reprobet contractum, ipsumq́ue prohibeat ei resistens, neutra oritur obligatio. L. Non dubium. C. de legibus, ibi: Nullum pactum, nullam conuentionem, nullum contractum inter eos volumus subsecutum, qui contrahunt, lege contrahere prohibente. L. Cùm lex 47. D. de fideiussoribus, ibi: cùm lex venditionibus occurrere voluerit, fideiussor quoque liberatur. Nulla ergo remanet obligatio: & rationem regulæ esseait, quia licet ex quolibet contractu obligatio naturalis oriatur, ius enim naturæ fidem in contractibus seruandam præscribit; vt lex ob publicum bonum potest hanc obligationem impedire: videtur autem id manifestè efficere quando contractum ipsum omnino vitiant & cassant, quod est illi prorsus resistere. Sic ille philosophatur; apud quem tamen regulam prædictam reprobat Menchaca, dicens & probans resistentiam legis non esse signum sufficiens sublatæ naturalis obligationis: & alij etiam ex Nouioribus regulam eamdem minimè veram arbitrantur.

Et arguere possumus ex pluribus legibus resistentibus contractibus pupillorum apud eumdem Disput. 38. citatâ, num. 20. quæ sunt satis perspicuæ: & tamen ille obligationem naturalem in ipsis cum Auctorum agmine numeroso defendit, & num. 36. ad leges respondet; licèt responsiones aliquæ non adeò exactæ & verosimiles videantur. Licèt ergo leges Indicæ contractibus Indorum sine Protectoris auctoritate resistant, ex eo nequit solidum pro excludenda naturali obligatione, ac penitus inconcussum fundamentum deriuari. Pro quo & stat id quod cum aliis proponit P. Oñate Disput. 7. citatâ, num. 63. vbi ait ita quidem esse vt tunc contractus nullus sit quando ei lex resistit, obligationem omnem excludens: id tamen non solitum ius commune facere, nisi quando contractus ipse ex se nullus est, quia deest illi aliquid essentiale, vt propter defectum in consensu, vel rei, de quâ nequeat esse contractus; vel ob turpitudinem contrahentis, vt in vi & dolo &c. Atqui in casu nostro nihil horum esse supponitur: non ergo naturali obligationi locus denegatur.

Dico secundò. Pro Indorum vitandis incommodis parùm interest quod obligatio naturalis in eorum contractibus extet. Id probo: nam in primis actionem habent ad petendam rescissionem contractus, quàm dubio procul obtinebunt. Si dicas futuros sumptus in lite, id nihil officit; maiores enim in repetitione extraiudiciali futuri, & id sibi debent imprudenter agentes imputare. Deinde, habent pro se opinionem valde probabilem de nullitate contractus, qua se tueri possunt, acsi certa omninò sententia foret, & Confessarios eorum agere partes conuenientissimum erit, immò & ferè semper necessarium, quia aliàs occasio erit eisdem in statu peccati remanendi, cùm valdè difficulter obtinendum ab eis sit vt vel restituant, vel à se data non repetant, aut compensatione vtantur: vti autem posse est etiam probabile, vt cum aliis tenet P. Fagundez suprà num. 24. quotiescumque id commodè recuperare nequeunt, in quo sunt læsi ij, qui contrahere sine auctoritate alterius prohibentur.

Quòd si Indus rem vendidit, & pretium distraxit, neque ex eo locupletior factus est, & bona in eo fide processit; sicut repetere in iudicio potest, sine obligatione reddendi pretium, ita & compensatione vti, si rem nequeat obtinere; quia contractus fuit nullus in vtroque foro secundùm satis probabilem opinionem, cum quâ & compensatio licèt etiam probabiliter, vt in legato ex testamento minùs solemni, tenent multi, & ex P. Becano Parte 2. Tractat. 3. Cap. 7. Quæst. 7. Conclus. 1. habet Diana Parte 5. Tractat. 3. Resol. 119. cùm hæres ab intestato retinet. Et in compensatione pecuniariâ pro famâ ex PP. Lessio & Tannero, & ex Aragonio & Ioanne de la Cruz Parte 3. Tractat. 5. Resolut. 3. & cùm quis iudicat rem esse suam, etiamsi aliter iudicet, & nullus possidet, potest sibi adiudicare, donec constet non esse suam, ex S. Angelo Bossio Tomo 1. n. 1854. qui addit sine violentia id futurum. Cum tamen in casu nostro debitum liquidum sit ex sententiâ judicis necessariò reddendum. Minor etiam, qui id, quod soluit, recuperare nequit, potest debitum à se aliunde, non soluere, vt cum alijs tenet P. Thomas Sancius suprà num. 34. cùm tamen iuxta ipsum is, qui cum Minore contraxit, non teneatur nisi post iudicis sententiam acceptum redhibere.

Licèt autem debitum actu non sit, cùm tamen sit debitum in spe, locus est compensationi, ex P. Tannero Tomo 3. Disput. 4. num. 406. quando tempore præfixo non est commodè obtinendum, id affirmante, & Diana id valde commendante, quia quotidianum, Parte 2. Tract. 16. Resolut. 46. Quòd autem diximus de non facto locupletiore, iuxta communem scriptorum doctrinam est de restitutione loquentium, vt ratione rei acceptæ bonâ fide non teneatur quis, nisi inquantùm factus est locupletior Et sunt qui in casu nostro obligationem naturalem tantùm agnoscant, quando Minor factus est locupletior, pro quo P. Thomas Sancius num. 22. id non admittens: sed est sanè probabile: quia cùm valde probabile sit, absolutè loquendo, non consurgere obligationem naturalem, & similiter contrarium, sententia præfata media est, addens aliquid priori, & negans aliquid oppositæ.

Dico tertio. Indorum contractus circa ea, quæ ipsis sine Protectoris assistentiâ prohibentur, communiter loquendo, non firmantur iuramento, quidquid de firmitate huius generis sit circa alios similiter contrahentes, de quo Doctores varietate sententiarum quæstionem agitantes, vt videri potest apud P. Oñate ceteris copiosiorem Disput. 11. præsertim Sect. 4. Quod probo ex eo quòd tenet P. Thomas Sancius suprà num. 16. alios pro eodem adducens; scilicet ad confirmandos tales contractus requiri in iurantibus pubertatem, nec sufficere proximos esse illi, ob defectum capacitatis ad res huiusmodi quoad conuenientiam & incommoda discernendas. Sunt autem illis Indi simillimi, communiter loquendo, de quo num. 154. non ergo iuramento firmantur.

Dico quartò. Indi maioris capacitatis Europæis multis exæquandi, sicut naturaliter obligari possunt, vt diximus, ita & iuramento: non enim dubitari potest plures esse, qui Europæos multos excedant in ætate quatuordecim annorum, quâ pubertas inchoatur. Et cùm non agamus de priuilegio aliquo peculiari à Principe concesso Indis, quod pro eisdem possit fauorabiliter extendi, sed de obligatione ex iure diuino consurgente; id certè attendendum pro eâ, quod præcipuæ considerationis esse solet, mentis integritas in iurantibus, quam Ius præsertim attendit: Authent. Sacramenta puberum, num. 9. C. Si aduersus vendit: & alibi. Cùm ergo illa in prædictis suppetat, eorum contractus iuramento poterunt roborari.

Dico quintò. Iuramenta Indorum circa prædicta sine alia caussa, quàm quòd talium sunt, poterunt à Prælatis relaxare. Negat hoc P. Sancius de pupillis loquens num. 17. quia relaxatio talis est in præiudicium tertij, respectu cuius est naturalis obligatio. Sed id tenet, licèt obligationem naturalem agnoscat Ludouicus Lopez Lib. 2. de Contractibus, Cap. 39. fol. 485. P. Palaus Tomo 3. Lib. 3. de iuramento, Disput. 3. Puncto 2. vers. Sextò, parentes. P. Vincentius Tancredi de Religione, Tractat. 4. Lib. 2. Disput. 17. num. 2. & alij. Quamuis enim obligationem naturalem videantur inducere, hoc est incertum, & eâ non obstante sunt rescindibiles: quod satis esse videtur vt locus sit relaxationi. Similiter ergo de Indis dicendum. Et licet ij, de quibus Assertione præcedenti, puberibus exequentur, quorum iuramenta relaxari nequeunt, ex Authent. citatâ, ibi: Inuiolabiliter custodiantur: quod docere omnes affirmat P. Sancius num. 13. ita vt duo illa verba dispensationem omnem, relaxationem, & omne aliud contraueniendi remedium excludant, vt ex omnium etiam mente habet P. Oñate Disput. 11. num. 140. Quoad hoc tamen possunt impuberibus assimilari; tum quia sunt qui censeant contractus Minorum, etiamsi puberes sint, non firmari iuramento, neque Authenticam de illis agere, quando sine auctoritate Tutorum contrahunt, sed quando cum illâ. Tum etiam quia hîc iam agitur de priuilegio Indorum, licèt non speciali, sed à iure communi concesso: vnde, quia fauorabile, debet extendi; maximè cùm simus in negotio religionis ac fidei, pro quâ summa militat ratio, vt dictum sæpiùs. Quod autem diximus, ad relaxationem sufficere rationem illam ex iurantium conditione desumptam, conforme est grauium scriptorum doctrinæ, qui de impuberibus loquentes affirmant defectum ætatis sufficere, vt videri potest apud P. Sancium citato n. 17.

Dico sextò, tamquàm probabile Protectores posse iuramenta prædicta Indorum irritare, sicut de Tutoribus Doctores affirmant apud P. Sancium citat. num. 17. Ludouicus Lopez, P. Palaus & P. Tancredi nuper adducti. Protectores namque instar Tutorum sunt, & ob eamdem rationem Indis assignati, inopiam inquam iudicij ad se & sua moderandum: vnde & vtrisque competit vt acta ab ipsis sine eorum auctoritate irrita penitus habeantur quoad ciuiles actiones.

§. IV.

De Testamentis Indorum.

DE illis Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. num. 74. & seqq. & in Politicâ Lib. 2. Cap. 28. §. El qual, circa finem: & affirmat in illis non debere se Protectoribus intromittere, quia in ordine ad testandum habent Indi plenam libertatem: nisi in illis falsitatem aliquam interuenisse intelligatur. Item, receptum esse vt sine Tabellione, & testibus vicinis ac rogatis fieri possint, sufficereq́ue vt aliquis ab eorum Gubernatoribus designatus illa scribat; & duo aut tres testes assistant, siue vicini siue fœminæ, si opportunè occurrerint. Quòd si posteà coràm competente iudice comprobetur, qui sibi verum esse persuadeat, eò quòd specimen veritatis habeat & scriptis conformia deponunt, testamentum ritè factum pronuntiatur, & executioni mandari iubetur; quidquid litis contra illud fuerit intentatum. Id enim Indorum multa simplicitas operatur, & scribentium aut testium sæpiùs copiâ non repertâ. Ex quâ ratione videtur non esse necessarium vt testamentum scripto fiat; multoties enim qui sciat scribere desiderabitur, & Gubernator deerit, qui scientem designet. Poterunt ergo tunc Indi vltimam suam voluntatem coràm iis, qui adfuerint declarare.

Sed numquid duo tantùm Indi sufficient, & eorum dictis, nullo addito adminiculo, iudex deferri poterit, vt legitimum pronuntiet testamentum? Difficile sanè id videtur, neque in eo casu loquitur Dom. Solorzanus, qui præter testes, qui adfuerint ad confectionem cum scribente, alios requirit ad comprobationem, quibus, si eorum dicta scriptis conforment, fides adhibetur. Statq́ue insuper illius doctrina Cap. eodem, num. 57. & in Politicâ §. Lo qual nos da: quòd scilicet sex Indi vnum tantùm idoneum efficiant.

Dico primò. Duo testes ex prædictis fidem facere possunt, si verosimiliter deponant. Id probari potest: nam cùm ad pronuntiandum testamentum validum id tantùm exigatur, vt ex testium depositione iudex sibi persuadeat illos verum dicere, si hoc duorum testificatione obtineri potest, habetur equidem quod necessarium secundùm receptam praxim iudicatur. Atqui id duorum testificatione haberi potest, quia verosimiliter possunt deponere, dum suspicio non obuiat falsitatis; quia ex eo quòd testamentum validum sit, nihil ipsi commodi reportant, aut eorum proximi, neque ab aliquo inducti comperiuntur. Quod firmari potest ex eo quòd in multis testamentis, eò quòd priuilegiata sint, testes duo minimè aliàs idonei vt sufficientes admittuntur, vt duæ fœminæ in testamento inter liberos. Pro quo Diana Parte 7. Tractat. 6. Resol. 33. P. Fragosus Tomo 3. Lib. 4. Disput. 6. §. 2. num. 32. cùm Glossa, Baldo, Iulio Claro, & P. Molinâ: & quamplures alij, quos adducit & sequitur Angelus Bossius Tomo 2. Titulo 9. num. 75. & Titul. 10. num. 7. In testamento ad pias causas, pro quo Diana suprà, Resolut. 16. P. Molina Disput. 134. P. Fragosus num. 62. Bossius num. 81. alios congerens. In testamento militis, de quo P. Molina Disput. 129. apud quem alij. P. Fragosus num. 104. Diana Resolut. 47. cùm Ferdinando Vasquio & Hunnio, Bossius num. 78. cum aliis: & Titul. 11. num. 4. & esse eamdem rationem tempore pestis, sunt qui censeant apud P. Molinam Disput. 127. §. De iure communi, & Dianam Resol. 35. quod aliis citatis tenet Bossius num. 70. & seqq. & præsertim num. 75. qui & de peregrinis citato num. 78. Quid ergo mirum, si duo Indi pro Indorum testamento in pari necessitate sufficiant, aut etiam vbi ratio similis videtur militare, cùm etiamsi minor sit, debeat reputari sufficiens, quandoquidem omnium maximè priuilegiati comperiuntur.

Dico secundò. Indi degentes in oppidis Hispanorum, vbi & Tabellio, & testes legitimi suppetunt, debent iuxta leges regni testari. Sic vsu receptum, licèt Dom. Solorzanus suprà affirmet vbique consuetudinem inoleuisse vt Indi modo explicato testentur, neque de ciuitatum incolis quidquam diuersum asseueret. Et ratio quidem ab eo adducta ita tenendum insinuat, dum pro ea tenui solemnitate multam Indorum simplicitatem allegat, quæ quidem vbique videtur suffragari. Addit & frequentem scribentium & idoneorum testium defectum: quod quidem non arguit aliter dicendum, quando & scriptores & copia testium haberi facilè possunt: sed frequentem illam rationem in caussâ fuisse vt generalis illis facultas ad testandum modo dicto tribueretur; quia res esset multis dubijs, & ita etiam litibus obnoxia, si in vno loco hoc modo, & in alio aliter deberent illi testari. Cùm etiam frequenter accidat vt in oppidis etiam Hispanorum qui pro eis scribat non ita opportunè accedat, neque testes valeant aduocari. Et quod ratione loci licet, etiam licet ratione impedimenti, iuxta ea, quæ ex aliis habet Bossius citato Titulo 9. num. 111. & est iuxta dicta ab ipso num. 61. & 62. & de militibus Titul. 11. num. 32. Ideò verosimile omnino videtur quod à Dom. Solorzano dicitur, esse generaliter accipiendum. Quòd si Indi more Hispanorum in eorum oppidis sæpè testentur, id non tollit quin aliter factum debeat à Regiis iudicibus, & etiam in foro conscientiæ sustineri.

Neque obstat si obiicias Rusticum in ciuitate testantem, cuius est factus incola, debere cum eâ, quâ ciues alij, solemnitate testari, licèt dum iure ageret minor solemnitas pro illius testamento sufficeret: etsi rure testatus sit, eius testamentum non valebit, si moriatur intra annum in ciuitate, vt cum aliis tenet P. Fragosus num. 133. eam afferens rationem ex L. Titia. 87. §. Vsuras. D. de legatis 2. quod caussa priuilegij cessat, priuilegium etiam cessat. Respondeo enim pro Rustico quidem domicilium mutante nullum extare priuilegium, quia cùm ciuis fit, mores ciuium haurit, & licet simplicioris ingenij sit, id non interest, quia aliàs in pluribus ciuitatum incolis deberet titulus idem attendi; cùm sit certum in ciuitatibus multos simplices & bardos, ac rusticiores ipsis rusticis inueniri: quod esset sanè difficillimum. Non ergo debuit in generali dispositione illud statui discrimen, sed debuit illa potius ciues omnes verè tales sine differentiâ complecti: pro Indis autem alia est ratio, quia ferè per accidens contingit vt incolæ ciuitatum sint, cùm studiosè curetur vt ad sua oppida reducantur, ad quæ iudicantur pertinere. Vnde pro eis iuuat quod de ciue testante in rure, fortuitò ibi ægrotante, tradunt multi, quos citat Bossius num. 107. ex quo ex conuerso pro Rusticis viget argumentum. Iuuat item quod de illis docent Baldus, Imola, & Ripa, ex quibus P. Fragosus suprà §. Secus dicendum. Quòd si Rusticus facto testamento rure, moriatur in ciuitate, sed vt aduena, etiam post annum, testamentum sustinebitur, eò quòd non transtulerit domicilium. Immò etsi transferant, tenent Iason, Corneus, & alij, quos adducit & sequitur Bossius numer. 30. & ratio pro eo vrget eadem, ex hominum huiusmodi simplicitate desumpta, quæ eos etiam in ciuitatibus comitatur: & quæ ab Imperatore proponitur in Authent. de instrum. Caut. & fide §. Hæc autem: & ita tenet Negreiros apud Bossium num. 108. Ex quo fit Indos etiam in Hispaniâ, in quam aliquando transfretare contingit, posse modo prædicto testari, sicut etiam in mari. Pro aliis autem priuilegiatis circa hoc in nauigatione Indicâ, vt sunt milites, & in expeditione versantes, videri potest P. Fragosus num. 109. & 110. vbi hæc habet.

Primò milites stipendiatos in arcibus Indicis locorum hostilium existentes, ad præliandum paratos, priuilegio gaudere, de quo numer. 180. Quod est iuri communi conforme per Textus & Auctores apud Bossium Titulo 11. num. 28.

Secundò non gaudere præsidiarios in terris non hostilibus, sed pro illarum quiete constitutos, quamuis stipendiatos. Sed pauci profectò in Indiis sunt, qui licet in terris hostilibus non sint, non debeant præfatâ iuris indulgentiâ potiri: semper enim hostile aliquid timeri potest ab exteris aut intraneis, vt necessarium sit quodammodo esse in procinctu. Pro quo D. Petrus Auendannus in Dictionario Hispanico verb. Caballeros pag. 176. vbi ait milites regni Nauarræ. Granatæ, Neapolis, & Stationarios Lusitaniæ dicto priuilegio gaudere. Et de Stationarijs alijs, vulgò de guarnicion idem tenent plures, quos citat & sequitur Bossius citato Titul. 11. num. 58.

Tertiò, qui Vlissypone (idem est de aliis Hispaniæ portubus) militiæ nomen dederunt, & Regiis expensis ad Orientalem Indiam nauigant (idem est de Occidentali) aut classibus vehuntur ob caussam militiæ, quamdiu nauigant non posse testari iure militari, quamuis animo militandi nauigent. Ex Ægidio Lusitano in L. 1. C. de Sacr. Eccles. 2. p. §. 1. n. 7. & 8. Ratio esse potest; quia tales neque in castris sunt, neq; in expeditione, seu procinctu, aut proxima dispositione ad prælium; cùm tamen Imperator Iustinianus. §. Illis. & §. Sed hactenus, Instit. de militari testament. requirat vt in castris, aut in expeditione sint. Naues enim illæ, de quibus citatus scriptor, non eos vehunt vt proprios milites; sed tales alibi futuros. Sicut de ijs, qui à Pontifice, aut alijs Principibus mittuntur Imperatori, aut alijs Dominis, tenet Merenda apud Bossium suprà numer. 52. ex illis enim fit posteà delectus à Generali Duce, neque enim omnes sic missi indifferenter admittuntur. Quod equidem parùm verosimile apparet: nomen enim expeditionis benignius est interpretandum: & sic in expeditione esse dicuntur, qui se ab omni alia curâ expediunt, & ad præliandum, longis licet itineribus, progrediuntur. Cùm etiam in nauigatione ipsâ occurrere occasiones præliandi possint; propter quod & milites in nauibus hujusmodi proprij conuehuntur. Et ita videtur idem Auctor sentire, subdit enim.

Quartò ex eodem Ægidio tamquàm indubitabile, Nauarchos & Trierarchos nauium Indicarum, & classium, iure posse militari testari, sicut & omnes remiges in classibus & triremibus, quia censentur milites L. vnica §. Item Nauarchos D. de bonorum possess. ex milit. textamento. vbi alij legunt Triarchos Lusitanos item, qui nauibus Indicis præficiuntur duces, & nauim scribas, ac nautas, quia & milites reputantur L. ex eo tempore D. de milit. testam. quia occupantur in expeditione, cùm properent ad bellum ineundum cum hostibus. Et idem ait de iis, qui soluunt ex portu ad Insulas expectaturi naues ex Indiâ redeuntes, vt præsidio suo eas ab hostili tueantur classe, & tutas in portum reducant. Hæc ille habet priori assertioni minimè consona, benè tamen rationi. Si enim omnes prædicti eò quòd ad bellum ineundum tendant, in expeditione esse dicuntut, & ideò priuilegio vti militari possunt, nequit profectò id iis negari, de quibus negauit Auctor. Videatur Bossius suprà num. 46. & seqq. pro officialibus, remigibus, & aliis. & num. 59. vbi de medico, & Cancellario.

Quintò ait cum citato Ægidio eos, qui nauigant ad Indos sumptibus Regiis animo exercendi mercaturam, licet milites nuncupentur, non posse sine communi solemnitate testari. Sed certè si stipendium accipiant, & omnia obeant militum munia, mercaturæ animus non videtur obesse, quia vtile per inutile non vitiatur. Et circa prædicta quidem cùm dubium inciderit, & ad Regios iudices fuerit caussa deleta, ipsi prout benè visum fuerit, attentis Doctorum sententiis iudicabunt. Quod autem à me dictum, pro foro poterit conscientiæ iuuare, vt testamenta militum non solemnia sine illius possint grauamine sustineri. Pro quibus & aliis hæc satis.

§. V.

Alia circa Indos ex miserabilium personarum titulo priuilegia percurruntur.

COngerit illa Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. num. 40. & seqq. & in Politica pag. 233. Col. 2. suntque restitutionis in integrum: dolum & fraudem in eis non præsumi: à tutelis, & aliis oneribus similibus excusari: lites eorum citò, & sublatis formulis expediendas, pro quo Regia rescripta extant, & Concilij Limensis secundi admonitio Parte 1. Cap. 140. Venire posse contra instrumenta, quæ præsentauerint, & confessionem sui Aduocati in libello factam, non solùm in continenti, sed quandocumque reuocare, & etiam post publicationem testium, atque in secunda instantiâ per eosdem articulos, & directè contrarios, nouos producere testes: iudiciariam contumaciam non committere, Curiæ casum habere, & à pœnis non confecti inuentarij liberari. Sic habet ille cum prædicto alio de non præstandâ fideiussione in Capitulis contra Prætores, de quo §. 1. In quibusdam tamen diuersæ occurrunt Doctorum sententiæ, sed iuxta fauorabiles locutus, vt in casu Curiæ post litis contestationem, quod negat Couarruuias Practicarum quæst. Cap. 7. §. Nono, vbi circa finem. Sed tenet Matthæus de Afflictis apud eumdem. Occurrunt etiam apud ipsum doctissimum Præsidem alia, quæ in fauorem Indorum possunt aduocari, ex quibus sit

