Item iuxta D. Thomam adductum num. 40. meliori absolutè & sapientiori potest qui mi [Ob qualitatem dictam fieri aliarum compensationem.]nùs est sanctus sciensque, præferri, si id magis conferat ad bonum commune, propter potentiam vel industriam sæcularem, aut aliquid huiusmodi. Sic 2. 2. q. 66. artic. 2. Vnde est regula apud Mastrillum de Magistratu Lib. 2. Cap. 1. num. 67. quam Scriptores alij frequenter vsurpant, & præ aliis Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 15. num. 59. quòd ille est dignior, qui aptior, etiamsi in eo plures non emineant, quæ in aliis visuntur, qualitates. Atqui aptior in casu nostro is est, de quo loquimur, quia ad bonum commune spectat vt Benemeriti beneficiis honorentur: sic enim amor erga Regem & regnum, à quo non parùm conseruatio pendet, valdè æstimabili nutrimento confouetur; sic nobiles cognatæ feminæ iuuari possunt vt castè in matrimonio, aut religiosè in monasteriis viuant, quarum multities pudicitia ob inopiam naufragatur. Pro quo lib. 4. Tit. 3. l. 1. Recop. ibi: Casan parientas, & alia etiam considerari circa idem possunt, ac multa videri apud Dom. Solorzanum Lib. 3. Cap. 19. & in Politicâ. Lib. 4. Cap. 19. & apud Dom. D. Petrum de Reyna post hæc scripta visum, etiam Ecclesiæ Habanensis Episcopum Tomo 2. de perfecto Prælato Lib. 1. Tract. 2. Cap. 11. Quæ de beneficiis Curatis idem dicendum persuadent. Positâ autem æqualitate libera est prorsus electio.

Dico secundò. In præsentatione ad Be [Assertio 2. Idem statuens in Curatis.]neficia Curata Benemeriti sunt, ceteris etiam non paribus, aliis præferendi à Rege. Assertio hæc supponit receptam valde doctrinam de obligatione Patrum ad eligendum digniorem, quam generaliter tenent Doctores plures, quos adducunt & sequuntur P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum. Cap. 1. Dub. 5. P. Lessius suprà. num. 62. P. Turrianus. 2. 2. Tomo 2. Disput. 22. Dub. 1. P. Bauny in Praxi Beneficiorum Disp. 3. Quæst. 12. & de Curatis specialiter Nauarra Lib. 2. de Restistitut. Cap. 2. num. 150. Ioannes Gutierrez suprà num. 26. Diana Parte 2. Tract. 15. Resol. 40. qui alios adducunt, & multò plures Thomas Hurtadus suprà num. 1512. qui de Patronis agit num. 1569. & 1630. & quidem de simplicibus etiam loquendo, aliquod saltem veniale in electione minùs digni esse peccatum tenent communiter Scriptores. Vnde Nauarræ sententiam id negantis vt singularem notant P. Lessius suprà n. 68. & P. Sancius. Videatur ille suprà num. 150. Ex quo fit circa Curata nullam posse dubitationem extare.

Probatur autem generaliter & facilè. Quia præferendo minus dignum aliquod damnum Ec [In postpositione dignioris aliquod semper esse peccatum.]clesiæ irrogatur, dum magis apto ministro priuatur, ex quo necessarium est vt aliquam iacturam patiatur. Violatur etiam distributiua iustitia, quæ proportionem meritorum attendit, & ita iniuria aliqualis infertur digniori: ergo aliquod peccatum in prouisione huiusmodi reperitur: peccatum enim iuxta Scripturæ loquendi modum iniustitia dicitur: vnde vbi specialiter contra iustitiam proceditur, illius malitia iuxta specialem magis rationem apparet.

Iam verò doctrinam dictam casui, de [Benemeritis applicata doctrina.] quo loquimur, applicando, constat ex dictis circa præcedentem Assertionem Benemeriti prærogatiuam ad dignitatem conferre; & ita clarè sequitur quòd adiuncta meritis æqualibus faciat digniorem: ergo sine aliquali culpâ non stat illum in prouisione Beneficij posthaberi.

Quia verò Iura & Doctores videntur [An Diœcesani præferendi.] clamare Diœcesanos esse præferendos exteris, vt videri potest Cap. Nullus & Cap. Obitum, 61. dist. & Cap. Metropolitano & Cap. Sacrorum 63. dist. ac sæpè alibi. Pro quo & stant leges Hispaniæ, quas adducit Dom. Solorzanus suprà num. 14. quibus aliæ addi possunt; dubitari potest an in concursu sint Benemeriti præferendi. Et videtur quidem sic dicendum, ceteris paribus, quia qualitas dicta sublimioris rationis est, & in commune bonum magis conducens, cùm alia ad bonum magis speciale conducat, iuxta dicta num. 63. [An etiam alij.] Pro quo & facit qualitatem diœcesanatûs, vbi de Parochiis Indorum agitur, facilè posse per alias superari; vnde non semper videtur strictè seruanda & ita in legibus Recopilationis omittitur, & solùm pro tribus Episcopatibus intimatur l. 21. Tit. 3. Lib. 1. quæ l. 13. Tit. 15. Parti. 1. generalis habetur. Cùm enim de conuersione illorum agatur, ille eligendus, qui aptior absolutè sit, iuxta qualitates Cap. 3. explicatas. In quo, quæ ex domiciliari incolatu sumitur, parum videtur conducere. Cùm enim prouisiones pro Ecclesiis Parœcialibus sint, in quibus Diœcesani nec nati nec nutriti, respectu earum, qui Benemeriti sunt, nihil minùs videntur habere, & ita cessat ratio, quam communiter Doctores adducunt, & de quâ num. 62. Vnde praxis Indicorum Episcoporum inualuit Ministros idoneos, vndecumque venerint, admittentium. Et Regiæ schedulæ idem supponunt, dum statuunt vt Diœcesani Indiarum aliis ceteris paribus, præferantur apud D. Solorij cit. Cap. 19. n. 25. Vnde etiam ex Hispanià passim videmus mitti Præbendarios & in Indiis non attentâ Diœcesi designari.

Dico tertiò. Stante doctrinâ prædictâ, qualitatem inquam Benemeriti ad maiorem dig [Assertio 3. sine graui culpa non stare Benemeritum posthaberi.]nitatem conferre, excessus videtur esse notabilis, & ita in quocumque alium præferente, id sine reatu grauis culpæ non stare. Diximus quidem Assertione 1. inæqualitatem ratione naturalitatis constitui, vt naturales debeant præferri, si alij sint, qui in qualitatibus ceteris non parum excedunt; hac enim solâ de caussâ notabiliter exceduntur, quia scilicet naturales sunt: Ergo excessus talis non est exigui momenti. Hoc autem in Benemeritis pariter procedere ibidem ostensum: Pro quo & efficaciter depugnat Illustrissimus Ioannes Zapata in Disceptatione de Iustitia distributiua Parte 2. Cap. 15. num. 20. 21. & 25. in casûs præsentis specie loquens, & solum articulum necessitatis aut magnæ vtilitatis excipiens.

Quòd autem sic prouidentes, vt dignio [Grauiter peccari in præteritione dignioris ex Tridentino ostenditur.]res posthabeant, grauiter peccent, quicumque illi sint, ex doctrina Concilij Tridentini manifestè deducitur: Seßione enim 24. Cap. 1. de Reformatione sic habet: Omnes verò & singulos, qui ad promotionem præficiendorum quodcumque ius quacumque ratione, à Sede Apostolicâ habent, aut alioquin operam suam præstant, nihil in iis pro præsenti temporum ratione innouando; hortatur & monet (Synodus) vt inprimis meminerint nihil se ad Dei gloriam & populorum salutem vtilius posse facere, quàm si bonos Pastores, & Ecclesiæ gubernandæ idoneos promoueri studeant: eosque alienis peccatis communicantes mortaliter peccare, nisi quos digniores, & Ecclesiæ magis vtiles ipsi iudicauerint; non quidem precibus, vel humano affectu, aut ambientium suggestionibus, sed eorum exigentibus meritis præfici diligenter curauerint. Hæc Concilium; quæ quidem omnes, vt ex verborum eiusdem constat tenore, constringunt & ex adductâ ab eôdem irrefragabili ratione: quia ij, qui minùs dignos eligunt, alienis peccatis communicant, ideoque mortaliter peccant. Rogo namq́ue, an Principes minùs dignos [Quod in Principibus etiam vrget.] promouentes alienis peccatis communicent? Si enim non communicant; neque alij quidem, qui ad eorum promotionem quacumque ratione operam suam præstant. Et vlteriùs inquiro, an Principes priuilegium habeant aliquod, vt alienis peccatis communicantes, non tamen moraliter peccent? Nihil certè tale in eorum persuasione regnabit; cùm sic sit illud procul dubio iuxta veritatis lucem clarissimam asserendum potius, maiorem in illis esse obligationem quàm in aliis sortis inferioris; quia forma populorum esse debent, & suo exemplo in re momenti tanti aliis prælucere.

Nec dicas in Capite præfato Concilij de [Nec solùm in præsentationibus ad Episcopatus, sed in Curatis aliis.] solis Episcopis esse sermonem. Nam, vt hoc verum sit, ratio tamen à Concilio adducta omnes comprehendit prouisiones, ne aliter prouidentes alienis peccatis communicent, & consequenter caussa sint notabilium in Ecclesiâ iacturarum. Rogo enim, an communicare peccatis Parochi, aut quæ ex eius minori idonetate se quuntur, stare sine mortali peccato possit? Si enim id admittatur; ergo & communicare peccatis Episcopi & aliis ouium, similiter stare poterit: quia non magis influit vnum promouens, quàm alium. Nec maior subditorum copia reddi pro ratione differentiæ potest: id enim probat maius futurum peccatum, non tamen aliud futurum tantùm veniale: sicut scandalizans vnum, non ideò mortaliter non peccat, quia scandalizans plures peccat mortaliter, quod & in aliis est obuium generibus peccatorum. Neque ex eo quòd Conci [Præpostera Concilij explicatio reiecta.]lium peccatorum communicationem affirmet, inferri verosimiliter potest tantùm agere de indignorum promotione, ex quâ sequi illa possunt; quod secus accidit in promotione digni, benè quidem administraturi, sed non ita vtiliter vt alius, in quo aptitudo maior prospectatur: Qui dicendi modus improbabilis visus P. Dica [Ioannes Poncius infrà. n. 73.]stillo Lib. 2. Tract. 2. Disp. 8. num. 92. moderno placuit Auctori: contra eum enim est communis intelligentia Doctorum circa citatum Concilij locum. Tum etiam verba ipsa eiusdem, Quos digniores, & Ecclesiæ magis vtiles, vbi comparatio cum dignis & vtilibus fit. Prætereà, Doctissimi illi Concilij Patres iuxta receptissimum loquendi modum apud Doctores Theologos & Iuristas, sunt affati; apud quos, cùm de materiâ præsenti sermo est, comparatio digniorum cum minùs dignis in sensu proprio procedit, vt minùs digni neutiquam penitus indigni censeantur. Quod autem de communicatione peccatorum additum ideò fuit, quia frequenter ita accidit, & iuxta frequenter accidentia est regulariter iudicandum. Hæc ergo explicatio penitus refellenda.

Potest autem positio nostra vlteriùs vrgeri ex eo quòd tradunt Abulensis, Sotus, Sa [De electione dignioris est præceptum naturale.]lon, & alij, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius suprà Dub. 2. num. 28. & benè ostendit Cardinalis Lugo Tomo 2. de Iustitia Disput. 35. n. 18. præceptum scilicet eligendi digniorem esse de iure diuino & naturali: id enim exposcit vt bona communia distribuantur melioribus, sicut & præmia meritorum: & vt dispensans illa, fidelitatem seruet præficiendo Ecclesiæ & Reipublicæ ministrum digniorem. Pro quo obseruo modum loquendi Concilij: neque enim præceptum sub mortali imponit, & iubendi aut præcipiendi verbo vtitur, sed hortatur & monet: & tamen peccatum mortale futurum esse ait in eius, quod hortatur & monet, transgressione: manifestè ostendens diuinum esse præceptum, & illud se tantùm declarare. Cùm ergo tale sit, omnes ligat; neque Principes, ad quos Ecclesiarum prouisiones spectant, aliquo se possunt priuilegio defensare.

Ex quo pariter infertur numquam id es [In omni casu obligat.]se licitum, quia numquam licet alienis communicare peccatis, aut præceptum diuinum vel naturale transgredi, in quibus nulla admittitur dispensatio. Quidquid nonnulli censeant, Principum libertati aliquantulùm indulgentes. Contra quos sic P. Lessius suprà num. 64. Qui præsentant, vel eligunt, vel Beneficia liberè conferunt, grauiter [P. Lessius.] peccant, si digniores prætermittant, siue sit Papa, siue Episcopus, siue Princeps sæcularis; non enim sunt domini Beneficiorum, sed æconomi; vnde tamquam æconomi tenentur rem domini sui, quantùm commodè possunt, promouere. Sic ille. Pro quo & est Rotæ Decisio apud Dianam Parte 11. pag. 593. & 598. vbi & secus factum annullatur. Tenet etiam de Rege loquens Dom. Zapata suprà Cap. 14. num. 19. contra quemdam qui ex eo arguebat quòd Tridentinum non agat de Regio patronatu; quod tamen esse falsum adducta conuin [Dom. Zapata.]cunt. Qui item Cap. 6. ita scribit: Verißima est, & inter Doctores S. Theologiæ supremos, ex quibus nullus vel nutu ipso ausus est alienum insinuare, quòd Beneficium seu Episcopatum digno conferre, digniore posthabito, est mortale peccatum. Sic ille, addens id intelligendum quando excessus est notabilis euidenter (quod & P. Dicastillus similiter asserit suprà num. 84.) & circa id non esse anxiè laborandum. Plurimos pro Assertione Auctores congerit, pro quâ & videndus Parte 1. Cap. 12. num. 21. & seqq.

Circa quæ Diana Resolut. 40. citatâ ita [Probabile esse contrarium qui censeant.] scribit: Si hæc opinio esset vera, magnum pondus haberent Pontifices & Reges. Sed mihi probabilis videtur etiam contraria sententia, quam ex Neotericis sustinet Reginaldus Tomo 2. Lib. 30. Tract. 3. Cap. 14. [Diana.] num. 197. vbi sic asserit: Qui ius habent conferendi Beneficia per prouisionem liberam, vt Papa, ac non [P. Reginaldus.]numquàm etiam Princeps ex priuilegio, vel consensu tacito Ecclesiæ, non tenentur eligere digniores, nisi in promptu sint, sed sufficit eligere dignos; alioquin enim semper tenerentur digniorem quærere, quod à Papâ, vel Regibus exigere durum est. Sic ille: quod P. Bauny suprà ait non videri à vero alienum, quamuis oppositum vt in praxi tutius amplectatur.

Sed certè Dianæ suis possumus verbis [Dianæ suis verbis respondetur.] respondere, qui Tractatu eodem Resolut. 67. probans in electionibus Officialium, quæ à Senatu fiunt in ciuitatibus, debere eligi digniores, & opponens durum id videri, sic respondet: Durus est hic sermo; durus quidem, sed verus, & communis inter Doctores. Deinde vt à sententiâ tantope [Quòd dura videatur obligatio nihil obstat, quia tales Principum.]rè fundatâ recedatur, debile satis fundamentum est, quòd videatur durum id à Papâ & Regibus exigere: multa enim dura dignitati sunt eorum annexa, à quibus salus subditorum pendet, & ea debent necessariò deuorare. Et quia circa dura eorum versatur obligatio, ideò durißimum iudicium his, qui præsunt, fiet. Sap. 6. vers. 6. Præterquam quòd minimè durum hoc videri debet, [Sap. 6. v. 6.] cùm facilè possint Principes ministris suis curam istam indicere, vt satis idoneos quærant, & sibi proponant post diligentem informationem Ecclesiis præficiendos.

Prætereà, P. Reginaldus sententiam con [P. Reginaldus sententia à communi non diuersa.]trariam absolutè non sustinet, vt Diana eidem imponit: cùm clarè docet teneri Principes eligere digniores, si in promptu sint, vt communiter accidit; sunt enim in promptu, vel quia præsentes, aut non longè positi: quòd si remotissimi, vt in Indiis, eorum notitia cum informationibus de eorum idoneitate captatur. Illis autem oc [Modus facilis Regibus nostris ostenditur.]currentibus, non est obligatio in conscientiâ quærendi alios, quia ex tali conquisitione prouisio Ecclesiarum nimiùm differretur; cui damno debet per prouisionem celerem obuiari, quia Ecclesiis est periculosa vacatio. Cap. Qui poßit, de Electione in 6. Et per hoc viam facilem Regibus nostris ostendimus, vt sine anxietate conscientiæ in negotio possint considerationis tantæ procedere.

Præterquam quòd sententia asserens, Pa [Patronum laicum non teneri ad dignioris præsentationem qui teneant.]tronum Laicum non teneri sub mortali digniorem præsentare, non contemnendos Auctores habet. Sic enim tenet cum aliis Diana suprà & Resolut. 37. & Parte 3. Tract. 5. Resolut. 110. vbi plures congerit. Et Parte 4. Tract. 4. Resolut. 170. defendit præsentationem digni omisso digniore, factam à Senatu Panormitano pro Parochiâ quadam, vti licitam in conscientiæ foro. Pedraza in Summa præcitat. 7. §. 36. Dom. Machadus Electus Episcopus Popaianensis, & morte curis scrupulosis exemptus. Tomo 1. pag. 672. num. 5. P. Henriquez in Manusscriptis apud P. Thomam Sancium Dub. 5. citato, id affirmans quando Patroni habent ius præsentandi, quia construxerunt & dotârunt Ecclesias de propriis bonis, & non ex solâ Pontificiâ concessione: quod est cernere in Ecclesis Indiarum, cui omnino consonat P. Vasquez Opusculo de Beneficiis Cap. 2. Dub. 4. P. Dicastillus suprà num. 101. & generaliùs Eligius Bassæus verb. Beneficium 6. numer. 3. vbi Dianæ, & P. Reginaldi doctrinam amplectitur, de quâ nuper. P. Layman Lib. 4. Tract. 2. Cap. 15. num. 7. P. Palaus Tomo 2. Tract. 13. Disp. 2. Puncto 7. num. 6. P. Bauny suprà, dum non à vero alienam affirmat esse Dianæ doctrinam, quidquid de tutiori praxi, vt diximus, arbitretur. Et nouissimè Ioannes Poncius in cursu Theologico Disput. 59. Quæst. 1. generaliter tenet digni electionem licere, digniore posthabito, dummodò damna ex electione tali minimè timeantur, vt alios omittam. Nostra ergo sententia solidè [Quomodo Principes prædictâ debeant vti sententiâ.] roborata præcedit, vt Principes debeant contrariam praxim habere suspectam: sed probabilem aliam exhibemus, vt si quandoque in eo genere aliquid libeat, sciant posse illud non violatis apertè iustitiæ præscriptis exercere. Vt autem vitetur etiam veniale peccatum, quod neque aliqui ex citatis Auctoribus videntur agnoscere, li [Dom. Zapata.]cet non ita perspicuè loquantur; finis aliquis potest honestus attendi, vt non sit sola pro ratione voluntas, sed ratio potiùs pro voluntate. Iuxta quod etiam loquitur Dom. Zapata suprà Cap. 7. & 17. num. 11. dicens non esse peccatum mortale aliquoties dignis dare, dummodò frequenter ratio maioris dignitatis habeatur. Et quòd Beneficia simplicia non sunt minoris momenti, quia electi habent suffragium in ordine ad gubernationem, vt Canonici, & Præbendarij: vbi de Indiis specialiùs loquitur, videndus etiam Parte 1. Cap. 4. num. 18. cui tamen aduersatur Thomas Hurtadus dicens dignitates inferioris classis, vt Canonicatus &c. posse minùs dignis conferri. Vide suprà num. 65. & de obligatione sub mortali circa alia loquitur, & specialiùs de Curatis. Sed Dom. Zapatæ sententiam tenet P. Dicastillus suprà numer. 97. Licet Pharcionius Tract. 1. seßione 8. Casu. 12. nullam respectu simplicium inter ipsa faciat exceptionem.

Quia verò circa Beneficia Curata specialis est modus prouisionis in Indiis, in quibus Regij patronatûs functiones Proreges & Præsides exequuntur, de illis inferiùs disserendum: prædicta enim resolutio de Rege Catholico procedit, qui ad Episcopatus per se præsentat, & aliquando etiam solitus ad nonnulla Curata Beneficia similiter præsentare.

CAPVT VIII.

An Rex Catholicus specialiter instructus esse debeat circa res Indicas, & ea quæ in ipsis geruntur, graui conscientiæ obligatione.

AFfirmatiuè respondeo, & ratio est [Discursu claro ostenditur obligatio Regis Catholici ad habendam notitiam rerum Indicarum.] clara. Quia vnusquisque tenetur earum rerum notitiam habere, quæ ad rectè administrandum officium, quo fungitur, necessaria est, vt communis sensus Doctorum firmat, pro quo videri potest P. Thomas Sancius Tomo 1. Consiliorum lib. 2. cap. 1. dub. 36. num. 6. & Illustrissimus Zapata Parte 1. Disceptationis de Iustitia distributiua cap. 9. quod pro Indiis ait specialiter vrgere num. 18. Atqui Rex Catholicus omnium præstantissimo inter humanos officio fungitur: ergo debet scire, quæ ad illius rectam administrationem requiruntur. Atqui in administratione regnorum locum habent, & quidem satis nobilem, Indiæ: ergo quæ ad eas spectant scire debet sub graui conscientiæ obligatione. Omnia sunt adeò perspicua, vt suâ se luce manifestent. Et ita in specie casus nostri tenet Fr. Ioannes de Silua in Animaduersionibus pro Rege ipso fol. 54. pag. 1.

Nec jam de notitiâ illâ rerum sublimiori [In Regibus litterarum laudabilis.] loquimur, quæ se ad studium litterarum extendit, qualem in Theodahado Amalascuncha Regina regni consors prædicauit Cassiodori verbis lib. [Cassiodor.] 10. 3. sic locuta: Acceßit historiæ desiderabilis eruditio litterarum, quæ naturam laudabilem eximiè reddit ornatam. Ibi prudens inuenit, vnde sapientior fiat: ibi bellator reperit, vnde animi virtute roboretur: inde Princeps accipit, quemadmodum populos sub æqualitate componat. Nec aliqua in mundo potest esse fortuna, quam litterarum non augeat gloriosa notitia. Sic ille.

De aliâ nobis sermo est, quæ ad artem [Non omnis necessaria, sed quæ ad artem regendi spectat. Psal. 2. v 10.] regendi spectat, vt sciat Princeps populos sibi commissos imperio regere, bono communi consulens, quod ex eius maximè prouidentiâ deriuatur. Pro quo Psal. 2. v. 10. sic vates Rex: Et nunc Reges intelligite: erudimini qui judicatis terram. Vbi Ioannes Campensis ita vertit: Idcircò Reges [Campensis.] quæso sapite, & disciplinam recipite, ô judices terræ! Vult ergo illos esse sapientes: atque vt tales sint, eruditionem, & disciplinam libenter excipere: & ea certè sapientia, quæ ad rectam administrationem muneris sibi commissi conducit. Vnde sequitur: Seruite Domino in timore, &c. Seruiunt [Dei adnectenda timore ob formidandum examen.] enim Reges Domino in timore, dum non suam, sed communem causam agunt, intelligentes de omnibus sibi concreditis reddendam esse rationem, & quis ad hæc non timeat? Quis non judiciale illud Interrogatorium seuerissimi omnium Iudicis extimescat? Quando ad examen ii, qui aliorum fuerunt judices, vocabuntur. Ideò Sapiens, post alia inculcanda Regibus, sic Sapient. 6. v. 10. eosdem adhortatur: Ad vos ergo Reges sunt hi sermones mei, vt discatis sapientiam, & non [Sapient. 6. v. 10.] excidatis: qui enim custodierint justa justè, justificabuntur: & qui didicerint ista, inuenient quid respondeant. Quid inquam respondeant ad finale illud Interrogatorium, tremore artuum omnium formidandum.

Et hæc quidem communia Regibus om [Circa Indias quomodo id speciale ob earum distantiam.]nibus sunt, & Catholico erga omnia sua regna ac multiplices congruunt principatus. Sunt autem pro Indiis necessariò refricanda, quia illarum distantia in causâ esse potest vt res earum aut ignorentur penitus, aut minùs attentè disponantur. Quâ consideratione homines quidam, in quorum persona loquitur Eliphaz, existimarunt Deum res humanas non curare, vtpote ab illis longissimo discretum interuallo. Iob 22. v. 14. & [Iob 22. v. 14. & 15.] 15. vbi sic ille: Et dicit: Quid enim nouit Deus? & quasi per caliginem judicat. Nubes latibulum ejus, nec nostra considerat, & circa cardines cœli perambulat. Circa quæ P. Gaspar Sancius terque quaterque venerandus interpres ita scribit: Immò puto hunc [Inde nonnullos Deo mundi curam valdè tenuem adscripsisse.] esse Idumæis prouerbialem dicendi modum, cùm significare volunt aliquid longè esse remotum; aut aliquem ab aliquâ curâ sic abesse procul, vt in alia omnia quàm longißimè abierit. Sic ille. Longa ergo distantia curam rerum sic distantium abolere solet: ex quo satis humanitus consideratione fundato, id rati homines illi, quod & fassi: Deo scilicet non morem alium in suâ gubernatione seruari, super cæli cardines ambulanti, & ita res humanas non curare: vel si fortè aliquantulùm circa illos digreditur, quasi per caliginem judicare.

Sed omninò illi decepti: Deus enim, [Eorum redarguta deceptio.] etsi sublimis, rebus tamen omnibus est præsentissimus: omnia manu tangit, & attentissimè conspicit, quæ remotissima judicantur. Quia in manu eius sunt omnes fines terræ, & altitudines montium ipsius sunt. Sic Psal. 94. v. 5. vbi Psalterium [Psal. 94. v. 5.] Romanum: Quia in manu eius sunt omnes fines terræ, & altitudines montium ipse conspicit. Ipse inquam [Deus Magnus Rex. quia distantia attendit vt regat.] conspicit fines terræ, & distantissimas montium altitudines, manuq́ue tenet, vt regat. Per se, & non per caliginem judicat, vt se Regem magnum hac ratione demonstret, & faciat hominibus manifestum. Ideò sic præmisit vates: Quoniam Deus magnus Dominus & Rex magnus super omnem terram. Verè Rex magnus, qui distantis terræ terminos & manu tractat & intimâ inspectione probatur habere præsentes: & altitudines montium ipsius sunt. Benè hîc congruit lectio alia: Ipse conspicit. Quomodò enim non conspiciat quæ sua sunt? Certè si non conspiceret, non essent sua, sed aliena deberent meritò judicari.

Iuxta hoc ergo Rex Catholicus se gerat [Rex Catholicus Dei in hac causa imitatione formandus. Homerus.] oportet, vt Dei scilicet imitatione formetur. Si enim Reges Numinis instar sunt, vnde Homerus de quodam sic:

Vadentemque per vrbem adpectant Numinis instar.

Pro quo & Seneca lib. 1. de Clementiâ cap. 14. sic [Seneca.] scribit: Nec alio nomine Rectorem suum intuetur, quàm si dij immortales potestatem visendi tui faciant, intueremur venerantes, colentesque. Quid autem? Non proximum illum locum tenetis? &c. Si inquam alij Reges tali debent imitatione præcellere: quid Rex Catholicus, quem Deus amplissimo omnium imperio decorauit? Fines ergo terræ, Indicas inquam Regiones, non per caliginem judicet: manu eas teneat, & notitiâ solicitè partâ conspiciat: suæ enim sunt; vnde & manu & conspectu dignissimæ. Decet prudentiæ nostræ curam, subiectorum negotijs adhibere custodiam; quia nobis ordinantibus illa fieri debent, quæ Regiam possunt demonstrare præsentiam. aiebat Theodoricus apud Cassiodorum lib. 4. 37. Qui per caligi [Cassiodor.]nem videt, nihil potest per se conueniens, & ex quo eius demonstretur præsentia, in negotiis subditorum ordinare. Si ad judicandum processerit, judicabit per caliginem; cùm tamen Regale judicium debeat ipsum meridianum splendorem exæquare. Et judicium tuum tamquàm meridiem. Psalm. 36. v. 3. Si ergo Rex Catholicus suæ [Psal. 36. v. 3.] velit conscientiæ consulere, vt velle semper deprehenditur, optet instrui circa ista, & eruditionem non tantùm oblatam excipiat, sed animitus ipse conquirat: vt qui duobus illis præ aliis gaudet titulis, vnde & alij multoties omittuntur, contentus dici Hispaniarum, & Indiarum Rex Catholicus: Hispanias meridiano fulgore judicet, & Indias manu pariter & benigno conspectu complectatur.

CAPVT IX.

An Rex Catholicus tutâ possit conscientiâ eligere ad Indica officia quos velit, Regio non audito Concilio, vel ipsius judicium non secutus, etiam in Ecclesiasticis.

DIfficultas hæc omnibus, & circa omnia, communis potest esse Prin [Varia in Regia Curiâ Consilia Consilij studiosos Reges Catholicos manifestant.]cipibus, quibus omnino necessarium sapientium esse consilium, res est penitus explorata, pro qua multi multa. Et quàm hoc cordi fuerit Regibus nostris, tot Consiliorum erectorum in Curiâ grauissima & sapientissima Tribunalia demonstrant. Consiliorum enim nomine nobilitata sunt, etiamsi diuersarum causarum decisiones ab eisdem progrediantur; quia pro Consiliis Regum nostrorum auribus ingerendis videntur quàm maximè constituta. Videant ergo illi quos eligant, cùm non alij esse debeant, nisi quos in rebus momenti magni dignentur. Ne si secùs fiat, minùs idoneis adlectis, id eueniat, quod apud exteri Legati relationem ad suam transmissam Rempublicam jam pridem me legisse memini: Nullibi scilicet plura esse quàm in Hispani Regis Curiâ Consilia, & Consilij minùs. Quod certè ex eo processit animo, quem æmulatio dura sicut infernus solet in extraneis pectoribus contra Hispaniæ magnitudinem & gloriam inflammare. Erit autem quæstio specialis in ijs, quæ ad Indias spectant, ob peculiarem distantiæ rationem, & minoris earum notitiæ, vnde maior Consiliorum ratio videtur militare. De vtroque aliquid.

Dico Primò. Quædam sunt, in quibus Rex [Aliqua officia potest Rex suo arbitrio conferre.] suum sequi potest arbitrium, officia conferens, honestatis semper habitâ ratione. Id probo; nam si Rex sciat aliquem in Belgio aut Orano egregriè militasse, & occurrat prouisio militaris alicuius officij, non est vnde oriatur impossibilitas talem eo sine consultationibus honorandi. Si enim illæ requisitæ, id esset propter notitiam comparandam; quod tamen necessarium non est: Eum enim, qui certus est, certiorari vlteriùs non oportet, vt habet Regula 31. juris in 6. Neque obstat pro rebus talibus Consiliarios designatos: quia cùm eos designauit, non sibi manus ligauit Rex, quo minùs possit sine illis id agere, quod rationi non constat aduersari.

Dico secundò. Si officium à Rege con [Milites non nisi maturitate perspectâ, gubernatores constituendi.]ferendum, gubernationem concernat non parui momenti, etiamsi cum militiâ connexum, non est secura in conscientiâ designatio militis strenui, licet benè notus sit Principi, si de illius prudentiâ & maturitate non habetur satisfactio. De hoc actum à me in Epithalamio sacro circa Titulum à num. 7. vbi plura adduxi consideratione dignissima, & ad Indias spectantia, quæ operæ erit aliquale pretium adiisse. Ratio autem est irrefragabilis: quia aptus ad militiam, non adeò est aptus ad præfecturam; sunt enim dotes diuersæ, & ita non se inuicem inferentes; pro quo & experientiæ frequentissimæ, non sine [Damna ex contraria praxi permagna.] magno animi dolore succurrunt. Videmus enim (vt alia omittam) Chilense regnum, optimam Occidentalis huius Tractus portionem, hac ex causa ferè deperditum, cæde multiplici, deprædatione ac deuastatione consimili, violatione sacrorum, multorum captiuitate, & totalis præsentissimo periculo ac irreparabilis amissionis. Hîc ergo, quod de Galliâ Theodoricus, cuilibet istarum possumus aptare Prouinciæ, dum ait: Desiderat viros egregios coacta cladibus suis, Gubernatores scilicet, de quibus agebat, & qualem ipse ibidem in aliorum exemplum sic commendat Gemellum: Firmum est judicium, cuius tenetur exemplum: nec locus ambiguitati relinquitur, vbi experimenta probabilia suffragantur. Explorauimus efficaciam tuam per diuersos industriæ gradus; sed non imparem meruisti gratiam varijs actionibus æqualiter approbatus. Hinc est quòd præsenti tempore in Gallias, nobis Deo auxiliante subiectas, Vicarium te Præfectorum nostra mittit auctoritas. Sic ille, & in causam [Cassiodor.] præsentem opportunè, apud Cassiodor. Lib. 3. 16.

Pro eodem juuat P. Thomam Sancium [Positiua notitia idoneitatis requisita. P. Thom. Sancius.] excipere Tomo 1. Consiliorum lib. 2. cap. 1. dub. 36. n. 5. sic scribentem; Tertiò nota non sat esse electori ignorare esse indignum electum, sed tenetur scire electum positiue esse dignum, aut per se ipsum, aut testimonio fide dignorum: & aliàs peccat mortaliter, & tenetur restituere damna, quia exponit se periculo eligendi indignum. Sic Salon ibi (scilicet 2. 2. quæst. 63. [Etiam in vendentibus & renuntiantibus.] fol. 1041.) & quidam docti iuniores; quorum nonnulli notant in suis Manuscriptis hoc habere verum, etiam in priuatis renuntiantibus & vendentibus hæc officia, & in vendentibus ea nomine Regis; non enim vendere debent maius offerentibus pretium, sed idoneis. Hæc ille, qui præcipuè loquitur de officiis jurisdictionem habentibus, de quibus & nos loquimur: & præcipuè locum habent in illis, qui ad gubernationem Indicarum Prouinciarum destinantur, quorum errores difficilem habent correctionem. Et in Ecclesiasticis magis vrget, vt benè expendit P. Lessius lib. 2. cap. 34. num. 56. cùm [Et præcipuè in Ecclesiasticis.] Adriano quos & secutus videtur P. Sancius. Idem tenet, positiuam notitiam dignitatis exigens, Dom. Zapata Parte 2. cap. 6. num. 35. & seqq. qui etiam cap. 15. n. 3. & Parte 3. cap. 1. num. 2. cùm [Obligatio restitutionis ex omissione.] multis affirmat eligentem ad restitutionem teneri ob damna ex indigni electione secuta: Ecclesiæ quidem, si officium Ecclesiasticum sit: Reipublicæ verò, si sæculare: pro quo & cap. 3. num. 5.

Dico tertiò. Circa electionem Ecclesia [Benigna circa Ecclesiasticas prouisiones doctrina. P. Sancius.]sticorum benigna est Salonis doctrina suprà. Fol. 1003. & sequenti, quam P. Sancius amplexus citato capite dub. 12. num. 4. sic dicens: Si quis elector habet amicum vel familiarem, quem certißimè scit esse dignum, potest eligere illum, quando non videt certissimè & euidenter alium esse digniorem, sed probabiliter tantùm. Ratio, quia ea certitudo, quâ nouit suum familiarem esse dignum, habitâ longâ experientiâ, præferenda est opinioni, quæ habetur de maiori alterius dignitate, estq́ue elector securior quando nouit hunc certò dignum, de digniori verò est dubius. Sic doctus Pater: juxta quæ, & alia superiùs dicta, non tenetur Rex Catholicus in huiusmodi prouisionibus Consilium Indiarum aut Cameræ consultare, sed juxta priuatam scientiam prouidere. Quod quidem potest in Confessariis, & Capellanis accidere, & in aliis assistentiæ frequentioris. Immò ad [Rex contra Consilij judicium potest ex priuatâ scientiâ procedere.]do. Etiamsi Consilium & Camera alium proponant, & digniorem censeant, non teneri se illis conformare, ob rationem dictam; quia scilicet ipsius est certa notitia, & sic præualet alteri, quæ de aliorum habetur dignitate. Licet enim Consilij judicium interueniat, illud probabilem cognitionem non excedit: nisi fortè aliqua esset persona Consiliariis nota, de quâ Regi non minùs quàm de aliâ sibi familiari constaret. Quo euentu eorum attestationi standum esse videtur, quæ moralem infert certitudinem.

