Nonò. Quando datur mandatum [Quando stipendium vnicum futurum, quando plura ob multiplicatum laborem, aut delicta diuersa.] incarcerandi plures personas ob idem delictum, vnicum tantùm stipendium potest Alguacellus accipere: sic statuitur Titul. 10. Rubrica, En causas criminales, Lib. 3. Recopil. & aduertit P. Sancius suprà Dub. 21. cuius ratio; quòd scilicet vnum delictum est, videtur contrarium insinuare, quando delicta sunt diuersa, licèt in vno scripto, & quasi per modum vnius contineantur. Vbi quidem difficilis est ratio discriminis: nam cùm stipendium pro labore reddatur, & labor sit idem siue delictum sit vnum, siue diuersa, idem videtur stipendium statui debuisse. Immò contingere potest, vt maiore labore opus sit, ad comprehendendos eos, qui vnius delicti rei sunt, quàm eos, qui diuersorum. Si ergo aliquid in hoc excedatur, non videtur graue peccatum: lex enim videtur præsumere minorem in priori casu futurum laborem. In ciuilibus autem si ad instantiam [Quid circa executiones in ciuilibus.] alicuius creditoris sit petita executio contra plures debitores, vel contra vnum debitorem diuersarum summarum, pro qualibet personâ & pro quolibet debito, deberi integrum salarium signatum executori, licet sub vno mandato, & subscriptione contineantur; tenet P. Sancius supra cum Antonio Gomez: cuius ea est ratio: quia censentur plures executiones, & tot sunt contractus, & obligationes, quot sunt res, vel summæ deductæ, & comprehensæ in ipso contractu, licèt sub vnâ verborum conceptione exprimatur. In quo dicendi modo est difficultas; nam lex eodem modo ac de criminalibus loquitur, vt patet, ex Rubrica subiectâ; En las causas ciuiles vbi sic dicitur: Que de mandamiento para emplaçar, aunque [Lex pro illis.] sea à muchas personas, no se lleue mas de vn salario. Vnde miror prædictum textum ad oppositi probationem adduci. Videtur ergo idem dicendum, quod de criminalibus, vt cùm caussæ inter se connexionem non habent, plura sint stipendia assignanda, licèt sub vna subscriptione contineantur; quia vnitas, aut pluralitas scriptionis nihil refert ad laborem in mandati executione collocandum. Si autem caussa vna sit, quia multi pariter obligati sunt, idem quod suprà dicendum, quando delictum est vnum.

Decimo. Peccat grauiter Alguacellus, [Vt grauiter peccet decimam executionum præcipiendo. Cum quadam limitatione.] qui decimam executionis præripit ante factam solutionem debiti creditori, & expensarum eiusdem executionis. Id constat: quia sic lege cautum: pro quo P. Sancius suprà dub. 22. num. 1. si tamen in eo ita procedatur, vt nullum ex anticipatâ perceptione damnum creditori proueniat, non videtur in eo graue peccatum esse; & quidem cùm decima, & iura alia, si diuersa sunt à decimâ, non percipienda dicantur, nisi post solutionem & expensas; atque inter expensas ipsas iura Alguacelli computanda veniant, non videtur à legis mente penitus alienum, vt ante solutionem creditori factam percipiantur: si liquidè cognosci possit quantùm decima sit. De stipendio autem pro labore minor est difficultas, cùm debeatur, non attentâ liquidâ debiti quantitate. Quia verò solutio variis modis differri potest etiam factâ executione; vel executio ipsa cessare, vt cùm pars requisita statim vult soluere, vel ostendit Chirographum solutionis factæ: etiam post exhibitum mandatum pro executione, iuxta legum dispositiones, quæ satis notæ; illis est standum, & pro eisdem videndus. P. Sancius dub. 22. citato. & Dom. Auendañio lib. 10. de exequendis mandatis, Cap. 17. & pro non nullis aliis P. Fragosus. Tom. 1. lib. 5. disp. 13. per totam. Illud tamen hîc addendum.

Vndecimo. Alguacellum iter facientem ad faciendas plures executiones in diuersa loca, non posse à quolibet debitore iura integrè accipere, quasi plura fecisset itinera; sed pro vno tantùm, pro rata executionum ab omnibus soluendâ. Sic legibus cautum: propter quod id tenent Azebedus, Auiles, & Emmanuel Rodericus, quos adducit, & sequitur P. Sancius suprà dub. 23. & P. Fragosus cum aliis To. 1. pag. 743. n. 342. & Auiles ait, quòd acceptum contra legum dispositionem debet restitui: idque est planum; quia illud non est munus, de quo fauorabilis est opinio, de quâ dictum. num. 196. sed est iniqua extorsio salarij non assignati à lege. Pro quo videatur etiam P. Fragosus Tom. 1. pag. 707. num. 200. Addit tamen P. Emmanuel 2. Tomo summæ Cap. 48. num. 2. recipere posse quod amplius suo labore meretur. Quod intelligendum est quando labor est extraordinarius, sed non ex industriâ assumptus ad maius salarium exigendum, de quo ipse P. Sancius, Dubio eodem num. 2. Quòd si iter vno fecerit die ob suam diligentiam, quod duobus solet fieri, duplicatum stipendium potest, & debet accipere, vt ex Auiles, referente alios, ibidem ponit ipse Pater, & P. Fragosus pag. 420, num. 57. vbi & alios adducit. Ex prædictæ autem legis dispositione videtur antimonia consurgere inter illas, de quibus dictum. num. 197. assignatur enim per illas integrum ius executionis, si mandato vno ad plures executio dirigatur: vnde videbatur consequenter idem de itineris labore dicendum; cùm tamen oppositum statuatur. Sed certè antimonia non est: nam aliud est ius executionis, aliud extraordinarius circa executionem labor. In priori stabile aliquid statutum, quia sic visum conueniens in pœnam eorum, qui debitis fraudant creditores, contra fidem datam quarentigiis instrumentis: in posteriori autem tantùm est habita ratio laboris, quia præter stipendium respondens eidem sua Alguacello integra iura reseruantur. Et hæc quidem de Alguacellis curialibus Indiarum dicta sunt; quia licet communia aliis sint, non tamen omnia dicta aliis omnibus solent conuenire. Oportuit ea persequi, quia in Indicis maior quædam licentia est & peculiaris solet regnare cupido, vnde oportuit eorum conscientias præfatis canonibus excitare. De armis autem prohibitis noctu vagantibus tollendis dicemus inferiùs. Vbi de Alcaldiis Ordinariis.

§. II.

De Relatoribus, & Cancellario.

PRimò circa Relatores statuendum occurrit, [Relatores vt munera prohibeantur accipere.] eos non posse munera accipere, sed eodem modo hoc illis esse illicitum, quo & Auditoribus; sic enim decisum est. L. 5. Tit. 5. lib. 2. nouæ Recopilat: vnde circa hoc videnda quæ diximus. Tit. præcedenti. Cap. 4.

Secundò. In eadem lege cauetur ne Iudices [Sicut & Auditoribus ea ab eisdem accipere, in quo & isti grauiter peccant.] superiores & Togati munera à Relatoribus accipiant; vbi tamen diuersus est loquendi modus: respectu enim aliorum dicitur vt non possint; quod tamen non dicitur de Relatoribus, sed simplici tantùm prohibitione præcipitur verbis illis: Que los susodichos Iuezes no reciban presentes, ni cosas de comer de las Abogados, ni Procuradores, ni Relatores de las Audiencias. Minorem ergo imponere obligationem voluit; & videtur sane sub mortali, secundùm communem intelligentiam, de quo citato illo Cap. 4. & §. præcedenti octauo. Pro quo est satis vrgens ratio: Nam contra Relatores graues esse querimoniæ possunt, & si munerum interueniat acceptio, nihil contra illos, quod in officio reddat peruigiles, egredietur. Cùm ergo accipientes grauiter peccent, etiam & largientes eodem modo peccabunt, grauiter inquam: licet illi directè contra iuramentum, non tamen isti, sed indirectè: quia iuramentum de accipiendo est, sicut & lex, quæ directè non prohibet donationem: possunt tamen tituli amicitiæ & alij concurrere, qui largitionem iustificare possunt iuxta dicta citato Capite.

Tertiò. Relatores peccare grauiter [Sicut in negligentia ergâ officium.] possunt dum erga faciendam relationem negligenter se habent, & eorum caussa negotiorum expeditio notabiliter retardatur. Constat enim ex eo damna non leuia litigantibus accrescere, vnde & obligatio restitutionis oritur iuxta dicta sæpiùs.

Quartò. Peccant item lethaliter, dum siue [Aut non plena relatione. Vnde obligatio restitutionis.] per negligentiam siue scienter aliquid in relatione addunt aut omittunt, ex quo sequitur caussam aliter, quàm si relatio fuisset fidelis, iudicari; quod etiam restitutionis obligationem inducit potiori ratione, quàm dudum exposita negligentia. Hoc autem aliquando accidere notissimum est, vnde & clamare litigantes solent caussam à Relatoribus non esse fideliter enarratam.

Quintò. Quia pro singulis processûs [Pro omissis processus folijs stipendium habere non posse.] foliis stipendij est pars per leges assignata, eam accipere Relatores nequeunt iuxta numerum foliorum, si aliqua ex illis non perlegerunt, vel quia prorsus inutiles aut parùm vtiles iudicarunt. Id constat, quia stipendium est laboris pretium, & vbi labor nullus, nihil debet stipendij respondere.

Sextò. (vt hæc etiam dicamus) Relatores in [In die festo quæ illis liceant, etiam ministro adhibito.] die festo possunt processum in compendium redigere, etiam vtendo ministro, quem ad id habent pretio conductum vt scribat. Sic P. Sancius Tom. 2. Consiliorum. Cap. 2. dub. 8. num. 6. cuius ratio est, quia hoc est pars studij, & ordinatur ad loquelam, & ad referendum coram Auditoribus, & ipsos instruendum, & minister adiuuat ad illud. In studio autem & instructione nihil seruile est, & ita neque in festo prohibitum. Non est prætereà actus iudicialis, sed quædam præparatio ad illum, quæ & ipsis Iudicibus licet in die festo, & vtinam omnes iis studerent diebus, vt sic iudicia iustitiæ omnino conformia diebus congruis proferrentur.

Cancellarij officium magni apud alios [Cancellarij Regiæ Audientiæ obligationes.] pretij, in Indiis non multæ æstimationis est, licet magni Indiarum Cancellarij titulus in Hispaniâ Primario fuerit Magnati non pridem attributus. Ad eum spectat prouisiones, quæ Regis loquuntur nomine, Regio signo insignire, cuius illi fit copia; cùm tamen loco Senatûs decentissimo, & cultus illi specialis habeatur. Poterit ergo peccare ille si circa custodiam signi non eam curam adhibeat, quæ illi per leges præscribitur. Item si adesse renuat, cùm Prouisionum expeditio vrget: si præter Octi-regalem pro qualibet signi impressione destinatum, plus accipiat, quod erit obnoxium restitutioni iuxta dicta num. 199. Si Prouisioni, cui aliquid ad solemnitatem defecit, signum adhibeat, & consequenter si scire non curet quid ad substantialem solemnitatem Prouisionum necessarium sit. Si aliquem substituat, etiam filium, sine Proregis aut Præsidis licentiâ, & alia fortassè erunt, in quibus peccare continget. An autem liceat in die festo talis signi impressio; si caussa pia sit, aut vrgens necessitas, vel grauis caussa necessitati æquiualens licet quidem; iuxta Caput Conquestus de Feriis. & ita tenent omnes. Item si pro bono Indorum sint, quia sunt [In fauorem Indorum licent in Festis actus iudiciales.] miserabiles personæ, pro quibus actus iudiciales liciti habentur: vt cum aliis docet P. Sancius suprà dub. 27. n. 15. & hoc etiamsi in toto rigore dicamus esse actum iudicialem. At non esse actum iudicialem ex eo ostenditur, quia neque est citatio partis, neque formatio processûs, neque cognitio caussæ, neque sententia, quæ solùm nomine [Quot sint illi.] stripitûs iudicialis à iure canonico prohiberi communiter affirmant Doctores, ex quorum mente id trahit, citatis aliquibus, P. Palaus. Tom. 2. pag. 96. numer. 6. si tamen Prouisio pœnam mortis, aut grauem pœnam contineret, non videtur licere: quia id specialiter in iure prohibitum: & signi impressio est robur sententiæ dare, & illam complere. Ex quo fundamento argui potest, vt non liceat absolutè: quia scilicet pars sententiæ est: sed cùm strepitum non præseferat, & aliunde grauamen directè non contineat, non videtur cum lethalis culpæ onere prohiberi.

§. III.

De Tabellionibus, seu scribis, qui dicuntur de Camera, & aliis Indicorum Prætoriorum.

PRimò circa illos statuendum est id [Circa munera quæ Scribarum obligatio.] quod de Relatoribus est dictum. num. 200. ad scribas dictos pariter pertinere, quia in eadem lege pariter eisdem acceptio munerum prohibetur: & quod sponte oblatum non teneantur restituere, tenet P. Gaspar Hurtadus infra. & P. Fragosus Tom. 1. pag. 726. num. 285. & pag. 728. num. 291.

Secundò. Quia pretia rerum his annis nimis [Circa taxam iurium, facta circa pretium magna mutatione.] excreuerunt, communis doctrina suffragatur prædictis, vt non teneantur in conscientiâ iurium suorum taxam obseruare. Pro quo videri potest P. Molina disput 83. P. Gaspar Hurtadus Disp. 5. de iudicio forensi difficult. 6. & P. Fragosus Tom. 1. pag. 707. num. 201. qui addit id non esse faciendum propriâ auctoritate, sed de consilio timorati, prudentis, ac religiosi Confessarij. Quod est quidem optimum consilium; consilium tamen, & non præceptum: quia cùm notitia rei ab ipso habeatur Notario, iuxta illam potest pretium æstimare. Addit autem P. Molina notandum aliud, scilicet iustum pretium æstimandum non esse ex indigentiâ ministri publici ad alendam familiam, vel ad subueniendum suæ paupertati, sed ex opere, & obsequio, quod præstat, vt prudentis arbitrio tantum recipiat, quantum ratio dictat; vt attentâ conditione, seu qualitate, & quantitate operis, muneretur. Quod est quidem sapienter animaduersum; verùm ad scrupulos submouendos, cùm taxa iurium manifesta sit, ea debet iusta iudicari: cumq́ue aliàs rerum mutatio notabilis facta sit, id erit satis, vt pretium augeatur, siue familiam Notarius habeat siue non, indigeat aut abundet, & certè cum tales homines non teneantur in cælibatu viuere, & communiter vxorati sint, & familiam habeant, in juribus taxandis aliqua ratio haberi debet eorum statûs, vt viuere commodè ex eo possint, & per fraudes, ac turpes venalitates vitæ necessaria non pergant comparare. Si autem de pretii proportione sit dubium, standum taxæ, vt cum aliis Pharaonius statuit Tractat. 2. Seßione 2. Casu 24.

Tertiò. Si jurantes, vt jurare debent, se [Non esse periuros, qui tunc augent.] officium legaliter obituros, & taxam jurium seruaturos, augendo ea, vrgente rerum mutatione, non videntur periuri. Cuius tamen oppositum affirmat P. Gaspar Hurtadus suprà, sed potest intelligi, si jurauit expressè taxam se seruaturum, etiamsi ad augendam illam nouus titulus haberetur; nullus autem sic jurat, sed juxta commodiorem sibi rationem: & ita juramentum in fauorem jurantis interpretandum est juxta dicta num. 177.

Quartò. Si quidquam addant in [An veris aliquid falsum admiscere, quod aliàs petenti competit: ita malum sit, vt vsus instrumenti non liceat: & pro parte negatiua arguitur, scilicet vsum non licere.] Prouisionibus in gratiam partium, vt aliquando accidit, peccant grauiter. Id est clarum & licèt obligatio circa hoc omnibus scribis incumbat, in iis de quibus loquimur, id juuat adnotasse ob rationes peculiares. Sed demus id, quod additum, ad gratiam pertinere, & præiudicium tertii non præseferre, sed quod aliàs parti competebat; oportebat autem Prouisione Regiâ roborari, vt vsus priuilegii ad quædam extensus, cui obstabant aliqui, non tamen debentes obstare. In hoc quidem casu licebit tali vti Prouisione? In primis non videtur cur vsus sit illicitus respectu aliorum, quæ ex mente judicum exprimi debuerunt, & expressa sunt; quia vtile, per inutile non vitiatur, juxta notissimam juris regulam. Hinc etiam instrumentum leuem aliquam continens falsitatem, vt ex mente plurium probat P. Fragosus Tom. 1. pag. 683. numer. 101. pro falso penitus non habetur, vnde & vsus eius licitus videtur. Quoad aliud autem secùs dicendum communis sensus scriptorum firmat. Sicut enim si Prouisio illud tantùm contineret, eâ vti non liceret, quia falso instrumento vti, valdè contra fidem publicam est, non minùs, quàm auro aut argento falsis, aut rebus aliis vti: quod confirmo ex falso juramento; quod graue semper peccatum est, quia Dei auctoritas in falsitatis confirmationem adducitur. Ad quem modum Regio tribunali grauis irrogatur iniuria, dum eius auctoritas in confirmationem falsæ concessionis adducitur, pro quo & publicum instrumentum intimatur. Sicut ergo instrumentum dictum non posset ad vsum applicari, ita neque hoc, de quo loquimur; quia pro eo eadem fundamenta vrgent, & est valdè per accidens, quòd falsitas dicta aliis veritatibus misceatur: sicut juramento falso, quod sit etiam veris admixtum, quæ vno spiritu proferuntur; & quidem confectio talis instrumenti illicita prorsus est, vt negabit nullus: ergo & vsus. Consequentia probatur: quia confectio propter vsum est; vnde si vsus futurus fuisset nullus, non videtur damnanda confectio de crimine falsi; quia tantùm res quædam ludicra videretur. [Pro opposita quæ faciant, vt probabilis videatur.]

Et hæc quidem resolutionem negantem verò quam simillimam ostendunt, contraria autem potest aliquomodo fundari ex opinione P. Sà V. Falsarius, v. 2. vbi sic ait. Falsare non est, nec peccatum mortale, amissæ scripturæ de hæreditate, aut nobilitate aliam similem facere, nulli enim fit iniuria. Sic ille, cuius sententiam licèt Magister [Quorumdam sententia de confectione instrumenti in locum deperditi.] sacri Palatii immutauerit, est tamen aliorum, ad quos, eius litura non peruenit, vt videri potest apud Dianam Part. 5. Tractat. 14. Resolut. 40. vbi pro eâ adducit Iulium Clarum, Grammaticum, Grauetam, Corneum, Alciatum, Menochium, Gyptium, & sequi probabiliter ex sententiâ Bellochii, & Chapeauillæ apud eumdem satis ipse insinuat. Licèt contrarium cum aliis ibidem teneat, & Parte 3. Tractat. 6. Resolut. 56. & Bassæus v. Falsarius, num. 4. Cùm ergo ex vsu Prouisionis dictæ nemini fiat iniuria, non videtur in eo peccatum lethale committi. Accedit ratio alia, quam aliqui ex citatis Auctoribus afferunt: quòd scilicet talis Prouisio quoad prædictam additionem juuatur primordio veritatis; per quod responderi potest ad id, quod de auctoritate Regiâ in confirmationem falsitatis adductâ dicebatur: non enim ita absolutè se res habet, sed in confirmationem potiùs adducitur primordialis veritatis, concessionis scilicet Pontificiæ, aut etiam Regiæ contra eorum mentem retardatæ.

Accedit id, quod habet P. Molina Disp. [Roboratur ex aliorum doctrina circa idem. P. Molina.] 700. num. 3. vbi sic ait: Vt crimen falsi incurratur, neceßè est vt falsitas fiat circa id, quod præiudicium aliquod proximo afferre poßit; vnde si quis deprauet scripturam, ex cuius deprauatione nullum, aut leue admodùm præiudicium obuenire potest, &c. non incurritur crimen falsi. Hæc ille: quibus concinunt, quæ [Crimen falsi quando non incurratur. P. Fragos.] tradit P. Fragosus Tom. 1. pag. 243. num. 282. sic dicens: quin addunt communiter doctores, falsum, quod nemini nocet, non puniri. Quod ille explicat de pœnâ ordinariâ cum Menochio; alii autem intelligentiam dictam non adiiciunt. Quæ omnia pro casu præsenti suffragantur: neque vrget, quod de confectione illicitâ dicebatur, ex quâ videtur vsus illicitus comprobari: nam doctrina illa generaliter non admittitur; multoties enim traditio rei alicuius illicita est, cùm tamen liceat vsus, quia defectus culpabilis in traditione non obstitit translationi dominii: & in matrimonio est certum, quando contra sponsalia cum aliâ contracta celebratur, aut ob rationes alias quæ ex juris dispositione proueniunt, & in communi Doctorum sensu inconcussum habent fundamentum; sic ergo pars hæc vtcumque probabilis, vt sic facientem non penitus damnemus, licèt opposita plus auctoritatis habeat, & solidis sit rationibus roborata. Et hæc occasione Notariorum de Camera disseruisse placuit; quia scio casum in specie dictâ ante annos aliquod accidisse; & bonâ quidem fide, ac sine dolo, quo euentu crimen falsi non incurritur. L. Neque exemplum. [D. Bona fide.] C. de accusationibus, vide P. Fragosum suprà §. Idem dicendum, qui, & videri potest Lib. 5. Disput. 13. §. 11. Vbi plura de Tabellionum obligationibus. Pro quibus

Quintò, id etiam obseruandum; licèt [Pro Indis posse in diebus Festis Tabelliones laborare.] variæ sententiæ Doctorum sint circa ea, quæ diebus festis scribere Tabellionibus sunt prohibita, cùm de Indis agitur, omnem debere scrupulum remoueri, quia cùm miserabiles personæ sint, quidquid ad eorum commodum spectat, pietatis negotium est, & ita potest diebus, quantumlibet festiuis expediri. Iuxta dicta num. 203. vbi illud dubitari specialiter potest, an quando Indorum aliquis contra alium litigat, doctrina præfata [Etiamsi Indus contra Indum litiget.] currat; quia priuilegiatus contra pariter priuilegiatum non potest priuilegio vti. L. verùm. §. vltimo, & L. sequenti de Minoribus, & alibi, de quo specialiter. P. Suarez Lib. 8. de Legib. Cap. 23. sed dicendum doctrinam currere; quia absolutè Indus priuilegiatus est, & ex eo, quòd negotium breuiter expediatur, collitigatori nullum grauamen imponitur, quod à grauamine distinctum sit in ipsâ sententiâ contento: ergo potest diebus festis sine violatione ipsorum, & sine pietatis etiam violatione, concludi.

Tàndem, animaduertant præfati se in [Peccare illos grauiter nectantes moras, ob Indorum paupertatem: & magnorum causas esse malorum, sicut & judices, &c.] extremo contrario grauiter posse delinquere, & id frequentius, si videlicet Indorum executoriales litteras remorentur; quia pauperes sunt, neque clamant valenter vt alii, sed asperiori quolibet verbo recedunt. Ex quo præter moras semper noxias alia specialis cernitur, Indos scilicet in locis sibi insalubribus in graues morbos incidere, & multoties lethales. Quæ quidem damna in humanis deterioribus imputanda. Pro quo videnda, quæ ex probatis Auctoribus adducit P. Fragosus suprà pag. 724. num. 275. Quod & Iudices & Relatores, ac Protectores, aliiq́ue, vt cum Diuo Ambrosio loquar Lib. 5. in Lucam, acerbi Indorum funeris portitores, animaduertant oportet, quod & animaduertere plurimos compertum est: sed non omnes capiunt verbum istud de capiendis aliis soliciti. Sed væ illis; cùm diuinum [Quàm id formidandum.] proclamet edictum. Virum iniustum mala capient in interitu. Psalm. 139. v. 12. Capientur à malis, & malis quidem malorum maximis, in interitu, qui multorum interitum inhumanè illos tractantes induxerunt.

§. IV.

De Janitoribus.

POssunt & ii grauiter in officii sui administratione peccare.

Primò. Si pretium accipiant, vt cùm aliquis [Ianitores peccare grauiter posse, dum pretio accepto allegantes perturbant.] coram Auditoribus pro tribunali sedentibus justitiam suam allegat, eum perturbent, dum tacere, aut breuiter concludere monent elatâ voce, quâ solent sic allegantes commoueri. Satis enim compertum est neminem posse à postulatione sui juris impediri, & vt aliquis justitiam assequatur multa juuare, quæ si supprimantur, à causa cadere sæpè continget: vnde expertus dicebat Auditor, cùm aliquem ad jus petendum videbat accedere: Nihil taceas, nam inde aliquando judices decidendi motiuum assumunt, vbi parum esse momenti alij suspicantur. Peccant ergo isti contra iustitiam, [Ad restitutionem regulariter non teneri.] & potest obligatio ad restitutionem ex vocibus inconsultè prolatis oriri: sed quia valdè id dubium erit, quòd scilicet voces tales causa damni fuerint, cùm & aliàs Aduocati soleant quod defuit in partis allegatione supplere: ideò vix accidet ad onus prædictum obligandos juxta dicta num. 186.

Secundò, peccare grauiter possunt, si [Peccare item sacerdotum indecorâ in tribunalibus interpellatione.] sacerdotem coram judicibus vt suprà perorantem inurbanè interpellent, vt taceat, aut se succingat in dicendo: Loquentur enim isti sine honoris titulo, qui solet inter ciues communiter adhiberi; sicut & alii adstantes, ob repræsentationis Regiæ reuerentiam. Sed certè inferioris conditionis hominem sic alioqui sacerdotem, & modo ipso dicendi risui illum adstantium exponere, intolerabilis abusus debet meritò reputari. Et quidem cùm sacerdotes non soleant ita frequenter in tribunalibus apparere; quando id accidit, credendum est causam momenti non leuis impellere: vnde non sunt more aliorum arctandi, vt quod ad causam suam spectat laconismo debeant coërcere. Sacerdotem non decet protendere improbam litem. Sic Theodoricus verbis Cassiodori [Debere illos à litibus abstinere, & reuerenter tractari.] Lib. 4. variar. 44. Debet ergo cùm loquitur in causa sua, aut aliena, quam pietas vt propriam coëgit defendere, vt justitiæ patrocinator haberi, & sic libera elocutio permitti. Labia enim sacerdotis custodiunt scientiam, & legem requirunt de ore eius: quia Angelus domini exercituum est. Malachiæ 2. vers. 7. Labiis ergo, in quibus scientiæ custodia [Malach. 2. v. 7.] est, & à quibus lex est requirenda: Dei Angeli, seu Legati, cuius est loqui supremæ nomine Maiestatis, singularis reuerentia exhibenda est, & non tumultuariè, & petulanter silentium imperandum. Ne autem illi indecoram huiusmodi tractationem patiantur, à tribunalibus procul conentur absistere, & quod Iura cauent attentiùs exequantur, vt vix per se ipsos litigent, sed per Procuratores, quos Apocrisiarios antiqui compellarunt. Pro quo videnda Fornerii eruditio circa citatum locum Cassiodori.

Tertiò. Si quidquam Officiali dicto, qui & salarium habet suum, datum fuerit ab aliquo litigante pro re aliquâ ab ipso præstandâ, id potest accipere; quia non est ex eorum numero, quos leges acceptiones munerum prohibentes comprehendunt; & quæ dantur, ad salarii augmentum non spectant: si tamen pro functionibus aliquibus speciale habet stipendium assignatum, plus nequit exigere, & exactum debet restituere. Gratis tamen oblatum retinere potest, quia nullâ id lege prohibetur, & dantes inuoluntarii non sunt, cùm nullum appareat caput, vnde possit violentiæ aliquid coniectari.

APPENDIX.

De Aduocatis.

LIcèt Aduocati in Audientiis magnæ [De Aduocatis præmissa nonnulla.] considerationis sint; quia tamen earum non videntur ministri, cùm eorum officium latiùs pateat, & ad omnia se extendat tribunalia; non est hoc loco de illis ex professo agendum; cùm præsertim circa Indicos vix aliquid speciale occurrat, quod debeamus adnotare. De illis agunt Doctores passim, & præsertim, qui de obligationibus justitiæ scribunt, ac prætereà Bonacina Tomo 2. disput. 10. circa octauum Decalogi præceptum, quæst. 3. Puncto 4. P. Thomas Sancius Tomo 2. Consiliorum, Lib. 6. Cap. 7. per totum, & Tom. 1. Dub. 42. & 44. & P. Fragosus Tomo 1. Libr. 5. Disputat. 13. §. 10. qui multa de illis complectuntur, ex quibus hîc nonnulla subiiciam, quæ in Indiis possunt frequentiùs euenire. Sit ergo

Primum. An si Aduocatus pactum ineat cum [Pactionem de quota litis facere lege prohibetur.] litigante, si vincat in lite, de quotâ illius, aut præmio alio speciali; eo accepto ad restitutionem teneatur. Pro quo est Lex 8. Titul. 16. Lib. 2. nouæ Compilat. in qua id prohibetur verbis illis: Mandamos que ningun Abogado pueda hacer partido, ni [Legis tenor.] iguala con la parte, que le de cierta cantidad, ni otra alguna, por razon de la vitoria del pleyto. Sic lex: in qua Iguala idem est, quod pactio, seu conuentio, & non solùm eam vetat, sed potentiam tollit; vnde & dominii videtur translationem impedire, & est conformis L. Si quis. C. de postulat. & L. 14. Titul. 6. Part. 3. & aliis. Quarum ratio est: quia pactione positâ, Aduocati per jus & nefas victoriam procurabunt; quod non ita contingit in salario, quod siue vincant siue vincantur, sunt similiter accepturi. Videtur ergo hoc prorsus [Non obligare in conscientia; quia in præsumptione fundatur.] illicitum, & ita censent Auctores, quos adducunt, & sequuntur P. Sancius Dub. 49. citato & P. Fragosus num. 257. & cap. 7. etiam citato Dub. 9. vbi plures alios Auctores adducit. Sed certè cùm lex in adductâ præsumptione fundetur, eâ cessante non videtur obligare, juxta communem doctrinam de legibus in præsumptione fundatis.

Cùm aliàs pactio talis ex natura sua [Vrgetur ex eo quòd pactio ex natura sua est licita.] nullam habeat iniquitatem, vnde seclusâ lege stare illa posset, sicut quæuis alia, ratione cuius pars aliqua adiuuanti in negotio designatur. Et ita tenet Cardinalis Toletus Lib. 5. Cap. 60. in fine. P. Hurtadus Disput. 5. de judicio forensi, Difficult. 4. Si quis certè Factorem, quem vocant, constitueret, vt rem ita curaret, promissâ parte, id esset omnino licitum, & passim ita euenit: ergo & pariter facere posset Aduocatus. Accedit doctrina Baldi, & Angeli apud P. Fragosum dicentium, Aduocatum posse pacisci de aliâ re sibi dandâ, [Et ex sententia aliquorum circa pactionem in re alia extra litem.] super quâ non litigatur, nec sit ex petitis; quod & ipse Pater videtur complecti. Et Bonacina num. 10. quando non est lege interdictum. Quis autem non videat vtriusque eamdem esse rationem? Quod benè admonet P. Sancius citato Dub. 9. num. 6. & ita negat cum aliis, quos adducit: stante autem rigore prædictæ prohibitionis, & quòd pactio iniqua sit, acceptâque re promissâ, [Non esse obligationem restitutionis.] non esse obligationem restitutionis benè cum Couarruuia, Nauarro, & P. Henriquez ostendit P. Sancius, quia lex pactionem irritat, non acceptionem; & dominii translationem non tollit, quod cùm valde odiosum sit, exprimi debuisset.

Secundum. An liceat litiganti alterius [Non licere litiganti alterius informationes surripere, nisi surripuerit alter suas.] informationes surripere, vt Aduocato illis vti. P. Sancius Lib. 3. citatâ Dub. 44. benè ostendit primum esse prorsus illicitum nisi par pari reddatur, & ei qui informationes collitigantis subripuit, quæ illius sunt, ab alio surripiantur. Quem sequitur Diana Parte 11. Tractat. 7. Resolut. 20. vbi & adducit Cardinalem Lugo, & addit idem esse de Aduocato quoad vsum: quod scilicet, quando litigans non potest prædictas informationes [Et Aduocatum non posse illis vti, qui sentiant: sicut neque Amanuensem scribere; etiam in dubio circa modum captionis.] capere, neque Aduocatus potest illas recipere, neque Amanuensis illas scribere; quia licèt studium Aduocati, & actio scribendi sint res indifferentes; at litigans vult illis abuti contra justitiam. Immò neque in dubio an litigans peccauerit capiendo illas, poterunt Aduocatus & Amanuensis prædicta facere, quia rarissimè contingit id non fieri contra justitiam: quòd si aliud constaret, secùs dicendum. Sed hæc ita videntur intelligenda, si informationes subreptæ non sint collitiganti reddendæ; si enim reddendæ sint, in eo quòd ab Aduocato videantur, & ab Amanuensi scribantur, non apparet graue peccatum: ex tali [Non apparere in eo graue peccatum ostenditur.] enim visione, & scriptione tantùm habetur anticipata quædam earum notitia; quidquid enim in eis continetur, ab Aduocato collitigantis est tandem allegandum, & ita etiam ab Aduocato sciendum partis aduersæ; in anticipatione autem suppositâ subreptione, grauis esse iniuria nequit. Si dicas ex hoc sequi surripi illas posse, cùm ex eo tantùm habeatur anticipata notitia, neganda est sequela; quia informationes illæ sunt aliquid collitigatoris, & prætio æstimabile. Vnde eo inuito nequeunt contrectari. Suppositâ autem ablatione, non est proptereà omnis vsus lethaliter iniquus, juxta dicta num. 208. Et si surripiat quis speculum, & post subreptum illud se in eo semel iterumque intuitus fuerit, grauiter non delinquit; aut si etiam legat in libro per iniuriam ablato, & sic in aliis; quia in illis non est considerabilis iniustitia suppositâ subreptione.

Quando autem dubium occurrit, de [Circa dubium prædictum contraria resolutio.] quo citatus Auctor; non est certa illius resolutio, licèt sit probabilis, tum quia non debet adeò sinistrè de suo cliente judicare, vt furem arbitretur, qui & fortè bonâ agere fide potuit: tum quia ægrè fert informationes non videri, & nimis scrupulosus reputabitur: ex quo fieri poterit, vt in officio aduocationis à paucis conquiratur. Cum talibus autem incommodis actioni ex se indifferenti cooperari potest, juxta receptam multorum opinionem, de quâ Titul. 1. Cap. 14. §. 4. [Actioni indifferenti ex se vt cooperari possit.] & quam firmat ipse P. Sancius Tomo 1. operis moralis, lib. 1. cap. 7. & specialiter de dubio agens num. 17. sufficere ait aliqualem caussam; minorem autem, quàm cùm abusus est certus: & hic est casus, in quo sumus, vnde absolutè nobis tanti Doctoris auctoritas suffragatur.

