Oportet equidem Proregem Indicum vi [Quæ in Indico specialis obligatio ob conuersionem, de qua agitur.]tæ exemplo prælucere: Moribus enim debet esse conspicuus, qui datur imitandus. Idem qui suprà apud eumdem Lib. 4. 3. De conuersione Indorum agitur, & promotione fidei, ac de primitiuâ quadam Ecclesiâ prioris imitatione fundanda. Quo in negotio Prorex præcipuus est motor, & promotor vnde omni debet florere virtute, vt ex eo fonte in alios Christianæ professionis dignissimæ deriuentur. Ioseph in Ægypto Prorex constitutus à Pharaone, omnium se virtutum exemplar exhibuit veri Dei inter Ægyptios Religionem, quam profitebatur ipse, promoturus. Et Iosephum eumdem esse, qui Osiris, pro Deo Ægyptiis habitus, censent multi. Quod nomen exponens [Ioseph idem quod Osiris Ægyptiis, multi oculus.] Plutarchus Lib. 1. de Iside, & Osiri ait idem esse ac Multi-oculus. Quod P. Cornelius in Genesis Cap. 41. circa finem ita adaptat An non multi-oculus, id est, multiscius Ioseph per sapientiam sibi cœli [P. Cornel.]tus inditam, quâ Ægyptios prudentißimè gubernauit. eosque docuit non tantùm Astrologiam, sed & fidem ac Dei cultum, iuxta illud Psal. 104. v. 19. & 20. Constituit eum dominum domûs suæ, & principem [Psal. 104. v. 19. & 20.] omnis posseßionis suæ. Vt erudiret principes eius sicut semetipsum, & senes eius prudentiam doceret? Sic ille. Verba autem illa, Sicut semetipsum, aliter iuxta Hebræam originem nonnullis sonant sic legentibus, Secundùm animam suam. Quod Car [Card. Bellarminus.]dinalis Bellarminus ita exponit: Id est, ad similitudinem sapientiæ, quæ erat in animâ suâ. Docuit ergo eos verum Dei numen, & quibus deberet moribus honorari. Ideò & se perfectum eorum præbuit exemplar: multis-oculus sanè; vt circumspectione attentâ se gereret, ne quid in se, quod aliorum posset offendere oculos, resideret. Et tales oportet sint Proreges.

Et verò ad circumspiciendos Proregis [Multi oculos esse oportet Indicos Proreges, quia & multi oculi, qui eos obseruant. Cassiodorus.] mores, omnes sunt multi-oculi, vt ipsi benè opus sit multi-oculum se præbere, Argum quemdam centenis luminibus intuentem. Non patitur claritas illa committere, quod poßit mobilis turba nescire. Locatus in medium, cunctorum ad se trahit aspectum: & totius vitæ iudicium promulgat fama populorum. Sic Theodoricus apud Cassiodorum Lib. 3. 11. Vnde illud apud eumdem: Quidquid feceris, nos videmus Lib. 7. 18. Sciat Prorex Indicus & turbæ posse congruere quidquid ille egerit peruidenti. Et ita ille, qui sic est visurus alios, vt quidquid egerint videat, se ipsum circumspiciat priùs, & ea, quæ est acturus: ne quidquam, quod carpere possit, turbæ oculus deprehendat. Et Indicorum populorum oculi magis sunt aliis curiosi, vt maiorem proptereà debeant curam circumspiciendi se ipsos in supremis gubernatoribus prouocare: præpostera Dei imitatione, qui vocat ea, quæ non sunt, tamquàm ea, quæ sunt. Rom. 4. v. 17. quæ neque in mentem venêre Proregum, neque etiam somniarunt, tamquàm si essent, vocant, & censuris adiectis reprehendunt. Sint ergo & illi multi-oculi, sic enim oculos oculum feliciter superabit.

Pœnitentiæ, & Eucharistiæ Sacramenta [Sacramentorum vsu præluceant neque annuo satisfacere, ob scandalum.] sint illis frequentia. Eorum vsus semel in anno fideles vrget sub lethalis culpæ reatu. Si tamen Prorex eâ esset raritate contentus, & hoc esset aliis notum, graue in eo videtur scandalum, vnde ratione illius etiam grauis culpa & quidem semel tantùm in anno Sacramentis præfatis vti, iuxta communem existimationem eorum est, qui salutis animæ curam habent exiguam, & conscientiam grauibus oneribus prægrauatam, quod experientiæ magisterio persuasum. Hoc autem de Prorege sentiri, quis non videat ad non leue scandalum permouere? P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disputat. 35. Sect. 3. num. 11. sic ait: Vix vllus est, [P. Suarez Non sufficit illi moraliter ad vitanda mortalia.] qui moraliter poßit vitare per totum annum omnia peccata mortalia, omittendo hoc Sacramentum. Sic ille de Sacramento Confessionis. Ergo qui non vsum cognouerit, sic iudicare poterit, aut saltem magno cum fundamento suspicari. Posse autem aliquem per accidens obligari ad frequentiorem Confessionem multi Scriptores tradunt, ex [Per accidens potest esse obligatio plusquam annuæ Confessionis.] quibus videri possunt P. Suarez suprà num. 10. & Disput. 15. num. 5. & seqq. P. Palaus Tomo 4. Tract. 23. Disputat. Vnicâ Puncto 3. num. 5. apud quem P. Coninck, P. Laymam, & Bonacina. Et licèt de pœnitentiæ virtute loquantur, eadem est in Sacramentali ratio; quia is, qui iudicat se non posse facilè contritionem habere, benè tamen attritionem, vti Sacramento debet ad effectus illos, quos citati Scriptores, & alij ab eisdem adducti commemorant. Magis in speciali loquitur P. Bauny Tomo 1. Tract. 4. Quæst. 4. Assert. 3. P. Sà V. Confeßio num. 5. alios suppressis nominibus allegans. Ioannes de Medina Codice de Confeßione Quæst. 14. §. 2. Ergo similiter ratione scandali, quæ est obligatio per accidens, poterit Prorex ad Confessionem obligari. Et eadem ratio est de Communione, quæ numquàm differri solet, nisi ob horrorem Confessionis. [Confessarius idoneus deligendus: & qualis ille.]

Multum autem ad dignam in omnibus existimationem suo de Principe concipiendam, Confessarij delectio conferet; valdè enim conscientiæ suæ videtur consulere, qui moderatorem illi adhibet probitatis & sapientiæ dotibus commendatum: inde præsertim, quòd nec sibi nec suis, temporalialia sit commoda quæsiturus. Pessimum veri affectus venenum, sua cuique vtilitas. Sic Tacitus Lib. 1. Annal. Vbi benè additum à Lip [Tacitus.]sio, & iudicij. Iudicium enim vtilitatis pessimo veneno in proprium & alienum exitium deprauatur. Id autem non erit difficile attento Principi comperisse. Quo euentu, cùm animæ negotium agatur, omnibus est humanis affectibus præferendum. Pulchra illa est Diui Valeriani sententia homiliâ 20. Periculosè illis conscientiæ fides [D. Valerianus.] creditur, quibus cupiditas dominatur. Sic ille. Amoueatur, honoris habitâ ratione, & quæratur idoneus: isque talis existimetur, quem fama pronuntiat. Singuli namq́ue decipere, & decipi pos [Plinius.]sunt: nemo omnes, neminem omnes fefellerunt, vt Traiano dictum à Plinio in eius Panegyrico. [Videri potest Dom. Reyna. Tomo 2. de perfecto prælato Lib. 1. Tract. 2. Cap. 14. vbi de Proregum qualitatibus.] Quòd si falli contingat, alius itidem conquirendus: sic enim & cum medicis agitur pro salute corporis; cùm sit animæ salus incomparabiliùs æstimanda: sic cum omnibus aliis, quorum nobis est industria necessaria: vt si minùs habentes deprehensi fuerint, alii satisfacturi & officio suo & voto nostro conquirantur. Excellentissimus Comes de Fuentes Mediolani delectus Gubernator P. Claudium Aquauiuam Societatis nostræ Generalem, in memoriâ Dei & hominum æternâ futurum, rogauit enixè vt sibi [Excellentissimi Comitis de Fuentes præclarum exemplum, in Confessario deligendo.] Confessarium designaret, quem ad id muneris idoneum se meliùs poterat agnouisse. Quod cùm ex eius ore P. Didacus de Torres, qui ex Prouinciâ Peruuiana Romam ibat Procurator, quem & Heros ille, sui sæculi gloria, ad hoc sibi operam præstare, Romam postquàm appulsum, postulauit: assurgens, assidebat enim ad lectuli caput, Permittat, dixit, Excellentia vestra, vt eius peculiari & affectu & reuerentiâ manus exosculer. Si enim omnes Principes in deligendis Confessariis ita se gererent; res animarum, & consequenter boni publici meliùs agerentur. Ad quæ ille: Ecquid hic magni? An ego, nisi stultè, ex ignotis eligam ad rem tantam, quando is, qui probè suos nouit, potest à me facilè erroris periculum amouere? Sic ex magni illius viri narratione [P. Didaci de Torres cum laude commemoratio.] hausi, in magno semper pretio apud viros principes habiti ob zelum eximium, magnanimum pectus, & odorem agri pleni exploratissimæ fructibus probitatis.

Ad opinionis etiam stabilimentum sciant [Religionis studium in Proregibus eximium ad opinionem conciliandam.] Proreges Indici Religionis studium magnoperè profuturum: si videlicet eos videant in templis assiduos, & quæ diuina sunt peculiari quadam affectione versare: Deo proximi per affectum & cultum quodammodo efficiuntur diuini: quâ prærogatiuâ maior nulla: sicut neque existimatio propter illam in hominum cordibus excitata, Religio munda & immaculata apud Deum, & [Iacobi 1. v. 27.] Patrem hæc est; visitare pupillos & viduas in tribulatione eorum, & immaculatum se custodire ab hoc sæculo. Sic Iacobi 1. v. 27. Vbi mirum est quomodo Diuus Iacobus visitationem pupillorum, & viduarum Religioni tribuat, cùm actus isti non [Actus illius quinam.] versentur circa Dei cultum, quod est genuinum Religioni. Sed Diuus Thomas 2. 2. quæst. 81. artic. 1. ad 1. id facilè exponit, dicens, actiones [D. Thomas.] illas ad Religionem spectare, quia ab eâdem imperantur, ordinante eas ad diuinam reuerentiam. Quo pacto id stat, quod Diuus Augustinus admonet Libro de vera Religione circa finem, [D. Augustinus.] dum ait: Religet nos Religio vni Omnipotenti Deo. Sed quid iam erit immaculatum se custodire ab hoc speculo? Id equidem, non solùm vitæ gau [Aquo & immaculatum in hoc sæculo haberi, Deo honori talium consulente]dere munditiâ, sed eam ab aliis habere commendationem, vt non sit, qui audeat vitam maculare sic religiosè agentis: vel si audeat, ad Dei spectet curam eum mendacem demonstrare. Pro quo est expositio P. Cornelij in eum locum sic dicentis: Tertio, quia Religio Christiana, ac consequenter Deus, quem illa profitetur & colit, primo illo [P. Cornelius.] Ecclesiæ æuo valdè honorabatur & celebrabatur apud Gentiles, & Iudæos toto orbe. Dicebant enim: quàm Sanctus est Deus, qui tam piè & sanctè à Christianis colitur: immò qui eos facit tam puros & sanctos! Id etiamnum sit. Sic ille. Iuuat autem indicatus locus ex Sap. 10. v. 14. & mendaces ostendit, qui ma [Sap. 10. v. 14.]culauerunt illum. Vbi de Iosepho est sermo Proregum speculo præclarissimo, vt religiosè illi eiusdem imitatione formati, indubij sperent Deum eos, qui maculare ipsos attentauerint, [Experimento firmatum.] mendacissimos ostensurum. Vidimus religiosos Principes malignitate quorumdam turbulentorum hominum apud Regium Consilium, Regemque ipsum maculatos; sed Deum etiam mendaces ostendisse illos, qui maculauerunt ipsos; & adeò mendaces, vt non solùm dedecoris nihil adhæserit, sed præmiis sint cumulatissimis munerati.

Ostendit autem præfata Diui Iacobi [In sacris Proreges cum omni circumspectione versentur.] sententia id, quod est hac in parte nimis quantùm Proregibus accurandum, vt scilicet procedentes ad sacra, & populum suâ lætificantes præsentiâ, omnem præseferant puritatem. Et immaculatum se custodire ab hoc sæculo. Hæc enim præcautio conuenienter adiecta, vt obseruat citatus Interpres ita dicens: Quin & visitando pupillos & viduas, periculum esse à vanitate, auaritiâ, luxuriâ. [P. Cornelius.] Ergo sapienter monet, vt inter eos, ceterosque omnes, ita versentur, vt immaculatos se seruent. Hæc ille. Sint ergo in Ecclesiis, & Supplicationibus publicis, ad omnem modestiam compositi, vt nihil non mundum in illis adspectantium possint oculi suspicari: hoc certè Religio, quæ illos Deo religat, & diuinos proptereà reddit, suo iure exigit, & ita vt mundi sint eorum oculi, diuinorum ad instar, de quibus Habacuc: Mundi sunt oculi tui, [Habacuc. 1. v. 13.] ne videant malum Cap. 1. v. 13. Ne si secus accidat, oculi ne peccent lubrici, vt in hymno habetur sacro, omnis participatio diuina dispereat. Pepigi fœdus cum oculis meis, vt ne cogitarem quidem de virgine. Sic Iob. 31. vers. 1. mundissimos siqui [Iob. 31. v. 1.]dem curabat oculos, vt esse etiam possent mundissimæ cogitationes. Et addit statim: Quam enim partem haberet in me Deus desuper & hereditatem Omnipotens de excelsis? Quod dicitur, Nihil in me diuinum iam esse possit, nec ritè potero de participatione Diuinitatis aliquâ gloriari. Religionis abscessit decor & decus: cùm iam me immaculatum ab hoc sæculo custodisse, sordidatis nequeam oculis profiteri. Hæc ergo obligatio Proreges debet præstare sollicitos, est enim grauissima, de quâ debent Confessarij ipsos seriò & constanter admonere. Quòd si ipsi suo muneri aduigilent, quidquid in hoc admonitionum fasciculo desiderari potest, suo studio supplendum reseruamus. Pro quo & legendus P. Lessius in Resolutionibus posthumis verb. Missa, Casu 1. vbi piè & eruditè ostendit quantâ cum decentiâ debeant Principes sacris adesse.

CAPVT II.

Erga familiam qualis futurus Prorex Indicus vt conscientiæ stare jura possint.

FVturus profectò oculatissimus, sicut [Familiæ peccata non vitanti tribuuntur.] erga se ipsum, iuxta dicta num. 8. sciens quidquid peccatum in eâ fuerit, sibi non vitanti tribuendum. Qui non vitat peccare, cùm poßit, iubet. Sic in Medæâ Seneca. Et cùm existimationis suæ curam debeat habere præci [Seneca.]puam, iuxta nuper dicta, hoc ad illam magni constat esse momenti. Pro quo Cassiodorus [Illius mores pandunt dominos.] Lib. 12. 1. ita scribit: Sicut discipuli magistri scientiam produnt: sic nos obsequentium mores aperiunt. Præceps non putatur obsecundasse moderato: auarus paruisse non videtur continenti: stultus prudentibus seruisse non creditur. Periclitamur, fateor, in actioni [Cassiodorus.]bus vestris, si vos malâ intentione tractetis: & quod nulli accidit, vestrum alienum vitium nostrum celebratur opprobrium. Et inferiùs. Sed habemus iterùm ex alia parte solatium, quòd vestra bona, nostra creduntur esse mandata, & nobis otiosis acquiritur, quidquid gloriæ vestris laboribus expeditur. Sic ille. Quomodò ergo non debeat circa hoc Proregis oculus vigilare? Oculi mei ad fideles terræ, vt sedeant mecum: ambulant in via immaculata, hic mihi ministrabat. [Psal. 100. v. 6.] Sic Vates Rex Psalm. 100. v. 6. Ille inquam, qui Psalm. 27. v. 4. dixerat: & ero immaculatus cum eo: & obseruabo me ab iniquitate meâ. Pares ergo [Psal. 27. v. 4.] curæ esse debent immaculatæ vitæ & immaculatæ familiæ, illa religiosum ostendit, vt dictum n. 6. & seqq. ostendit & ista. Quòd si hîc maculæ, in illam pariter redundabunt. Debet ergo multioculus esse Prorex, iuxta dicta num. 2. vt & se circumspiciat ipsum, & suorum etiam actiones attentissimus conspicetur. Oculi mei ad fideles terræ, vt sedeant mecum. Vbi sedere idem quod versari est: & modus loquendi attentionem, & solicitudinem specialissimam manifestat Vnde Ioannes Campensis ita vertit: Ocu [Ioannes Campensis.]lus meus in hoc mundo ad veri studiosos intentus sit, vt mecum versentur: & qui in viâ innocentiæ ambulat, ministrat mihi. Id quod in Indiis peculiari animaduersione tractandum, vbi maioris exempli ea est ratio, quam num. 1. adduximus, & occasiones ebulliunt, in aulam præsertim aditum auidissimè & frequentissime moliente.

Circa vxorem, si illam habeat, id strenuè [Circa vxorem qualis futurus Prorex.] curet, ne se gubernationi immisceat, quod vidimus multos accuratissimè peregisse. Si secus aliquando accidit, non parùm opinioni Principis ea est conniuentia detractum. Non est bonum esse [Gen. 2. v. 18. & 22.] hominem solum: saciamus ei adiutorium simile sibi. Genes. 2. v. 18. & ædificauit Dominus Deus costam, quam tulerat de Adam, in mulierem v. 22. Ne quis autem existimaret mulierem sic in adiutorium data, vt etiam in mundi moderatione partem esset habitura, obseruatione dignissimum occur [Mulier post nominum impositionem ab Adamo, mysticâ ratione formata. v. 19.]rit id quod ad moderationem spectat, ante formationem mulieris extitisse. Formatis igitur Dominus Deus, de humo cunctis animantibus terræ, & vniuersis volatilibus cœli, adduxit ea ad Adam, vt videret quid vocaret ea: omne enim quod vocauit Adam animæ viuentis, ipsum est nomen eius v. 19. Post hæc ad mulieris Deus formationem venit: postquam scilicet Adam moderationis mundi præclarum specimen præbuisset. Si ergo mulier [Non enim debet partem gubernationis, nisi domesticæ tantùm assis mere.] in adiutorium data, ad negotium propagationis, ad socialis vitæ commoda, non ad gubernationis est consortium referendum. Ad moderationem equidem mundi impositionem nominum pertinuisse, præter Interpretum sensum ita significantium, id probat, quod habet Plato in Cratylo, vbi ita scribit: Non certè omnis hominis est, ô [Plato.] Hermogenes, nomen imponere, sed alicuius fabricatoris nominis: hic verò est, vt videtur, legislator, qui quidem est opifex inter omnes homines rarißimus. Hæc ille. Sit ergo mulier quamlibet prudens, id certè ad domûs gubernationem inflectat: quam si fuerit conuenienter assecuta, credat se numeri suo fecisse satis, neque extra domum illius iurisdictionem protrahendam. Quod vt significarent Græci, eo vsi versiculo: Mulier frugi est gubernaculum domus. Hinc etiam Salomon in mulieris fortis elogio, domesticam tantùm solici [Inde gloriosus vir.]tudinem commendauit, ex quo factum vt vir eius gubernaculo Reipublicæ admotus, gloriosus inter sibi assidentes appareret. Nobilis in por [Prou. 31. v. 23.]tis vir eius, quando sederit cum Senatoribus terræ. Prouerb 31. v. 23 Quod equidem secùs esset, si mulier externæ se vellet gubernationi, iuxta multorum phantasiam, immiscere.

Et in partibus Indiarum inde hoc peri [Malum ingens in Indiis, si in Beneficiis conferendis partem habere contendant.]culosius malum, quòd Beneficia Ecclesiastica ad Regium spectant patronatum, suntq́ue illa quamplurima, & præsentationes ad ipsa à Proregibus, & Præsidibus fiunt, vices Patroni summi juxta formam ab eodem præscriptam obeuntibus. Si ergo illorum vxores gubernationis partes assumant, & suæ velint omnia voluntati seruire, magna circa hoc incommoda Ecclesiæ Indicæ sustinebunt. Minùs enim digni plus negotiationis impendent, & potentes fœminæ quid non efficacitatis, vt quod libet obtingat, adhibebunt? Fœminæ illa vox est apud Iuuenalem Satyra 6. [Iuuenalis.] Nil fecerit, esto, Hoc volo, sic jubeo, sit pro ratione voluntas. Apud quem & illud loco eôdem:

Intolerabilius nihil est, quàm fœmina diues. Iezabel ab impio marito gubernationi permissa, veri Dei cultum sacrilegiis atrocissimis profligauit. Quod expendens Venerabilis P. Gaspar San [P. Gaspar Sancius.]cius in Commentarijs ad Libros Regum lib. 3. cap. 16. v. 31. sic concludit: Quid enim non faceret fœmina potens, superba, quæ in virum plussatis vxorium plus habuit potestatis, quàm amantem viri vxorem, & modestam fœminam deceret? Sic ille. In hoc ergo & vir & vxor grauiter peccare possunt: pro quo illorum Confessarii, vt oportet, vigilabunt.

Circa filios, quos non adduci, si grandio [Circa filios grandiores cura peruigil valdè opus.]res sunt, satius fuerit, cura peruigil necessaria. Pro honestate inprimis, sed quæ tanta vt sufficiat liberam iuuentutem infrænare? vrgenda tamen, honestis occupationibus assignatis, quibus scimus nonnullos à cœptis morum præcipitiis reuocatos. Iuuenum siquidem virtus præsumptione laboris animatur; sola senum vita est, quietis inuenisse remedia. Verba sunt Theodorici regis apud Cassiodorum lib. 5. 25. Animatur equidem juuenum [Cassiodor.] virtus occupatione decenti, sine quâ mortuæ similis est futura, & hæc est laboris honesti vis, vt virtutem mortuam vitæ miraculoso quodam imperio restituat.

Aleatorum concursum illis permittere, [Aleatorum concursus minimè illis permittendus, ob damna in eo ingentia.] ex quo grandis quæstus accrescat, sine graui conscientiæ reatu parentes nequeunt. Sciunt meliùs, qui talibus intersunt, quanta in iis apertè damnanda concurrant. Siue chartarum pretium pro ludo seruientium, siue ingentium censuum jactura, vxorum ac filiorum facultatibus dissipatis, siue gratiæ aucupatio largitionibus iteratis, vt sic officia meliora, nec tamen melioribus deferantur. Siue validius scandalum, vt nequeant proptereà alia eiusdem generis prohiberi. Vbi friuola sanè [Nequit horum ignorantia excusationi seruire, ob circumspiciendi domestica obligationem.] est parentum excusatio, se insciis hæc fieri: quod, præter incredibilitatem, quam præsefert, contra se habet obligationem illam, de qua num. 8. circumspiciendi suos, sicut & seipsum. De muliere forti Prouerb. 31. v. 27. à Salomone dictum: Considerauit semitas domûs suæ, & panem otiosa non comedit. Si ergo semitas domus suæ considerare debet mater-familias, quid virum facere oporteat, ad [Prou. 31. v. 27.] quem familiæ curam præcipuam constat pertinere? Ergo & semitas domûs suæ ille consideret: semitas inquam, per quas & ingressus & egressus externorum vel ipsis cæcis occurrunt. Quamuis nomen semitæ quidpiam designare minutiùs videatur; vt etiam illud oculis debeat patris-familias perlustrari. Vnde lectiones aliæ id exprimunt, Septuaginta enim, & Complutensis sic vertunt: Angustæ [Lectiones Lariæ loci præfati.] sunt viæ domûs eius. Vaticana, Constrictæ mansiones domûs eius. Has ergo fortis illa consideret mulier. Vbi Hebræa vox eam habet vim, vt hæc omnia simul possimus pronuntiare: Speculata est, prospexit, discooperuit, apertis oculis circumlustrauit. Videatur P. Cornelius, & videat Paterfamilias, ille præsertim, de quo agimus, maiorem sibi circa hoc obligationem imminere; si occulta aliqua in filiis discooperiat, illis vt remedium apponat, sibiq́ue pariter consulat, redd iturus rationem ei, cuius oculi multò plus lucidiores sunt super solem, circumspicientes omnes vias hominum. Eccli. 23. v. 28.

[Eccli. 23. v. 28.]

Aspiciunt oculis superi mortalia justis.

Ouidius 13. Metamorph.

[Ouidius.]

Ex quibus quid circa familiares alios dicendum sit, satis videtur esse perspicuum. Valdè [Circa domesticos qualis suturus Prorex.] indecorum est, vt aula, quæ virtutis esse schola debuerat, fiat receptaculum vitiorum, & vt Cassiodorus loquitur lib. 8. 14. habere speciem agri videatur inculti: cùm tamen deberet esse cultissima, & de regno quidem locutus ille, quod decet inter [Cassiodor.] initia pacis amænitate componi. Quomodò autem sperari possit horti adinstar, vt ille loquitur, regnum excolendum, si aula speciem agri habere videatur inculti? Si erga proxima friget cura, erga exteriùs posita qualiter incalescet? Tales ergo [Aulici quales futuri.] esse decet aulicos viros, vt naturæ bona indicio frontis aperiant: & poßint agnosci de moribus, cùm videntur: sic ille. D. Pauli plena maiestatis vox. 1. Tim. 5. v. 8. Si quis autem suorum, & maximè domesticorum curam [1. Tim. 5. v. 8.] non habet, fidem negauit, & est infideli deterior. Quod quidem in casu nostro specialem videtur habere efficaciam, vbi de aulâ loquimur, in quâ de bono odore Christiani nominis pro conuersione Gentilium, & conuersorum in fide progressu, cura debet haberi præcipua; quæ tamen penitus videtur abiecta, si domesticorum inprimis non peruigil habeatur. Qui enim suos negligit, videtur fidem, [P. Cornel.] & Christianismi famam negligere, esseq́ue causa cur infideles blasphement Christum & Christianos. Verba sunt magni Interpretis in eum locum, Et est infideli deterior. Quomodò ergo pro infidelium conuersione operam possit vtilem adhibere?

Post hæc auaritiæ scopulus attentissimè [Auaritiæ scopulus declinandus Proregi. Cassiodor.] declinandus, in quem plures infeliciter impegerunt: Regina illa procacium vitiorum, vt Cassiodorus loquitur lib. 12. 1. quam opulentia Indica vehementiùs exstimulat, vt insatiabiliter dominetur. Præclarum illi testimonium exhibuit Apostolus Timotheo scribens, dum ait: Radix omnium malorum est cupiditas, quam quidam appetentes, errauerunt à fide. 1. Tim. 6. v. 10. Circa quod Diuus [1. Tim. 6. v. 10.] Valerianus Homiliâ 20. ita scribit: Et verò, dilectißimi, si respiciamus ad singula, quibus ab initio vitam suam habendi studio conditio humana prostituit: nihil [P. Valerianus. Eiusdem damna.] est malorum, quod non cupiditas aut concipiat, aut pariat, aut pascat, aut nutriat. Sic ille eleganter exornans positionem. Nec prætermittenda aurea D. Petri Chrysologi pro eôdem sententia: Sermone 126. ita loquitur: Quisquis est ab huius mam [D. Chrysologus.]monæ captiuitate liber, & pecuniæ jam crudeli pondere non grauatur, consistat in speculâ cælesti, & inde despectet mammonam mundo & mundanis tyrannico furore dominari. Imperat gentibus, jubet regnis, bellæ mandat, comparat bellatores, sanguinem vendit, agit mortes, prodit patrias, vrbes destruit, subdit populos, arcas vrget, versat ciues, foro præsidet, jus delet, fas nefasq́ue confundit, & ad mortes vsque tendendo, fidem tentat, violat veritatem, famam carpit, honestatem dißipat, soluit affectus, innocentiam tollit, pietatem sepelit, neceßitudinem scindit, amicitiam subruit. Et quid pluræ? Hoc est in mammona dominus iniquitatis, qui iniquè humanis & corporibus dominatur, & mentibus. Hæc ille. Iuxta quæ, cùm fidem in talibus satis juxta Apostolum Patres fateantur infirmam; ex eo pariter habetur, quàm dedeceat illos qui pro amplificandâ fide vt motores præcipui ad regiones Indicas destinantur. Videndum ergo jam quibus contingat modis in hoc pelago naufragari.

CAPVT III.

An liceat Indicis Proregibus quæstuosos contractus exercere.

AN inquam liceat emere vt vendant ea, quæ aliis licent, vt sint honorabiles mercatores. Circa quod

Dico primò. Publicum hoc exercitium [Assertio 1. contractare publicè mortale esse in Proregibus.] non licet, estq́ue graue peccatum. Id constat; quia legibus prohibentur, & ita quæ fuerint nundinationi exposita, si deprehendantur, amittuntur. Neque vllus erit qui mutire audeat, & defensioni se præferat, ne maiora inde sint incommoda subituri. Est ergo grauis, & obligationem consentaneam secum afferens prohibitio: ac proptereà eam apertè violare eum, qui ante omnes alios est custodiendis legibus constitutus, non stat sine lethalis culpæ reatu. Videantur dicta [Sicut & in Regijs Auditoribus.] Titulo præced. cap. 9. & 10. Id quod etiam de Auditoribus Regiis dictum sit, qui de eo juramentum emittunt, sed implicitum, vt ex illius formâ probat Illustrissimus Villaroel Parte 2. quæst. 15. art. 1. num. 17. licèt reuera non ita appareat ex illius tenore.

Dico secundò. Si Prorex pecuniam fido [Assertio 2. non ita, si per alios id faciant, quod & Clericis licet.] mercatori tradat, vt cum eâ propriæ junctâ negotietur, & partem lucri retineat, non videtur in eo mortale crimen intercedere. Id probo ex communi sententiâ de negotiatione Clericorum per alios, quando dicto modo fit: esse enim à culpâ mortali immunem tenent quamplures, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. tract. 8. Resol. 72. & magis ex professo Parte 9. tractat. 7. Resol. [Vide Tit. 9. n. 147. & 148.] 69. quibus addendus Eligius Bassæus v. Clericus num. 14. §. Prætereà. Est autem prædicta obligatio strictior, vtpotè à sacris Canonibus profecta, & quia ratio prohibitionis eorum statui magis contraria deprehenditur, quia à sacrorum curâ & deuotione in ipsis auertuntur; & tamen per alios licet: ergo multò id potiùs in laicalis muneris Magistratu. Et quidem Franciscus Syluius in 2. 2. D. Thomæ quæst. 77. art. 4. præfatam sen [Franciscus Syluius,]tentiam probans, sic ait: Rationes prohibitionis non pariter locum habent quando aliquis negotiatur per alium, nullam ipse præstans operam, sed solùm communicans pecuniam: tum denique quia sic pecuniam subministrare non est propriè negotiari: nam & viri nobiles, & matronæ honestæ ita subinde lucrum quærunt, nec proptereà censentur negotiari. Hæc ille. Iuxta quæ id sequitur quod intendimus, & ita Proreges sic agentes non esse mortalis criminis reos.

Dico tertiò. Assertio præfata non habet [Assertio 3.] locum, quando negotiatio fit interuentu filiorum, aut famulorum. Id probo. Quia tunc Pro [Nisi fiat interuentu filiorum, & famulorum.]rex ipse est causa principalis, & eo modo negotiantur magni quique mercatores, vnde occulta esse negotiatio nequit, & id est juxta distinctionem, quam loquentes de Clericis adhibent Renatus & Syluius à Dianâ adducti. Licèt in Clericis alia sit specialis ratio, de quâ nuper: scilicet à cura diuinorum eâ solicitudine diuelli: quæ ratio vrget, etiamsi ponamus occultam esse negotiationem, dummodò in eâ ipsi sint causa principalis. Quod secùs accideret in Proregibus, si stare posset, vt per filios & famulos negotiantes, occulta esse posset negotiatio; tunc enim id sine mortali peccato contingeret. Non posse autent ita contingere manifestum est, quia omnibus constat filiis & famulis non esse adeò ingentes pecuniæ quantitates, quibus emere possint id, quod posteà exponunt venditioni.

Dico quartò. Negotiatio in mercibus [Assertio 4. & in mercibus prohibitis, quia præiudiciales regno.] prohibitis, si illa regno præiudicialis sit, non potest à Prorege vllatenus exerceri, neque etiam ob interesse aliquod indulgeri. Ratio est clara; quia ex officio debet communi regni bono consulere: ergo non licet illi quod bono tali contrarium inuenitur. Euidens est discursus: ex quo vlteriùs sequitur ad restitutionem teneri. Est communis Doctorum sententia, qui vno id videntur ore fa [Ex quo & obligatio restitutionis.]teri. Pro quo videndus P. Lessius lib. 2. cap. 13. num. 70. P. Dicastillus lib. 2. tractat. 2. disputat. 3. num. 88. Pharaonius pag. 245. & Bonacina Tomo 2. disputat. 1. de restitutione quæst. 3. Puncto 8. num. 4. Iuxta quos Principes, Magistratus, Prætores, & Duces belli tenentur ad restitutionem, si omittant impedire furta, latrocinia, iniusta monopolia, & similia damna, cùm possint sine suo notabili detrimento. Quod est ad Prælatos Religiosos extendendum, vt cum aliis probat P. Sancius lib. 6. Operis moral. cap. 14. num. 33. Est autem restitutio facienda iis, quibus damnum illatum fuerit: quod in particulari casu, viri prudentis consilio adhibito dispiciendum.

Dico quintò. Si non sit negotiatio præ [Assertio 5. in non præiudicialibus aliter pro foro conscientiæ, sed dari pro ijs licentia nequit.]judicialis, in foro conscientiæ licebit eo modo, quo aliæ, de quibus dictum: non verò publicè; sicut nec licentia concedi; quia cùm sit manifestè contra legem, cuius obseruantia, sicut & aliarum, ad Proregem præsertim spectat, id stare sine graui conscientiæ grauamine nequit. Videantur dicta Titulo præced. num. 100. & 101. circa Regii Consilii Præsidem.

Dico sextò. In casu dicto non potest [Assertio 6. neque pro nauigijs de Permiso.] Prorex nauigia, quæ de permiso dicuntur, concedere. Id probo; quia permissiones istæ sunt reuerà licentiæ, vnde & petuntur, & non exiguo sumptu comparantur: licèt nec scripto, nec viuâ voce, per modum positiuæ concessionis proueniant, pœnæ periculum præuidendo. Quòd si tale beneplacitum non extaret, minimè nauigatio assumeretur: Atqui hoc licentiam inuoluit [Vbi promissio pro licentia habetur.] nomine variato: ergo non licet, sicut neque expressa. Maior est clara, & Minor ostenditur ex Cap. Si seruus 2. §. 4. dist. in quo sic dicitur: Si seruus sciente, & non contradicente domino suo, in [Cap. Si seruus.] Clero fuerit ordinatus, ex hoc ipso liber & ingenuus erit. Sed si ignorante domino, licet ei &c. Vbi taciturnitas domini videntis licentia computatur, cùm id permiserit, quod poterat impedire. In casu autem nostro plus est aliquid, quia beneplacitum exquiritur, & dissimulanter exploratur.

Dico septimò. Oppositum non vide [Assertio 7. oppositum non esse improbabile.]tur improbabile, quia voluntas Regis non est ita amarè interpretanda in re non penitus præiudiciali, & quæ pro parte aduersa suas etiam habet congruentias, estq́ue populo plausibilis & jucunda, tum propter abundantiam mercium, tum ob varietatem, ex quâ homines conditionis mediocris commodum non leue reportant, viliore pretio quæ sibi sunt necessaria comparantes: & Ecclesiæ ornamentis etiam necessariis abundantiùs & commodiùs instruuntur. Hoc certè si quandoque accidat, quomodò potest Regi piissimo ingratum penitus accidisse?

CAPVT IV.

An Proreges Jndici munera possint accipere.

§. I.

Tribus Assertis obligationis qualitas stabilitur.

COmmunis est pro cunctis Proregibus difficultas: sed specialis pro Indicis ex eo redditur, quòd amplior in illis esse copia potest & munerum pretium superius: & ita videndum quid circa hoc leges conscientiæ patiantur.

Dico primò. Proreges Indici non pos [Assertio 1. Proreges non posse munera accipere à litigantibus.]sunt munera accipere ab iis, qui coram ipsis causam agunt, aut verosimiliter creduntur acturi. Constat ex L. 56 tit. 5. nouæ Recopilat. In quâ Audientiarum Præsidibus id specialiter imperatur, sicut & vxoribus, & filiis. Sunt autem Proreges Audientiarum Præsides; vnde manifestè in lege dictâ videntur comprehensi: quæ munera quidem cuiuscumque valoris excludit verbis illis: Presente, ni dadiua alguna, de qualquier valor que sea, [Legis verbæ.] ni cosas de comer, ni beber. Est autem illud juri Cæsareo conforme: sic enim habetur L. Plebis scito. D. de officio Præsidis, & L. Solet. D. de officio Proconsulis.

