Dico quartò. Proreges Indici grauiter [Assertio 4. Grauiter peccare appellationem à suis sententiis impedientes.] peccant, si à suis sententijs recursum ad Regales Audientias per viam appellationis impediunt. Constat ex Regiis rescriptis, quæ pro eo habentur, de quibus Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 3. num. 39. & seqq. & Cap. 10. num. 54. & seqq. qui n. 56. ait illos sic impedientes malè facere, vt est compertum, cùm rescripta talia justam & lege statutam conferant defensionem. Videndus item in Politicâ pag. 768. §. De todo & pag. 881. §. De mas. Et quidem percuntari eos juuat, quid sit, cur appellationis beneficium sic impedire conentur? Si enim ex eo quòd superiores se in iis, quæ ad eos spectant, haberi volunt, neque in eorum executione ab inferioribus hominibus dependere: est illud sanè ingenuitate virorum tantorum indignum. Rex, qui eos honore isto condecorat, sic jubet, & est hoc honoris talis appendix. A quo ergo honorem tantum accipiunt, & emolumenta pariter plura & eximia, cur ingrati honoris appendicem renuant, & Regiam voluntatem amplecti sibi reputent indecorum? Item, illius sententiæ ab vnius litterati hominis, qui sæpiùs ex Togatis non est, consultatione dependent: ergo dependentia indecens non est. Ex quo fit neque indecentem futuram, si caussæ conclusio à multis, & sapientiâ & dignitate præcellentioribus viris debeat expectari. Si autem timere se dicant, ne quod ab eis est dispositum, ab appellationis judicibus dirimatur: argumento id planè est rem non esse justitiæ omnino conformem: quæ enim conformia sunt, quis dubitet à dictis judicibus confirmanda? Ad quod præter caussæ merita, eorum adigit reuerentia. Quis enim gratis velit infensum habere Proregem? Deferant ergo appellationi: hoc enim est Regi ipsi deferre, sic jubenti: & gloriosum ducant hoc esse quod sunt; minores inquam Principe, à cujus tantùm sententiâ non est licitum appellare. In ijs autem, circa quæ opiniones sunt, sequantur ipsi quod volent, vnde superuacaneum est quid nobis videatur verosimilius in talibus propalare. Ergo ad alia.

CAPVT XII.

Quomodo Proreges possint in iudicum ordinariorum annuâ electione, & aliorum Officialium Capitulis ciuitatum indulta, peccare.

DIco primò, posse grauiter peccare: [Assertio 1. posse peccare grauiter circa iudicum annuam electionem.] & vtinam reipsa non peccent, quod grauissimæ multoties querelæ videntur indicare. Libera esse illa debet: vnde si libertas ostensione beneplaciti cum efficacitate propositi stare nequeat, satis inde constat, quantùm iustitiæ iura ex hac parte violentur. Vbi non obstat, si dicatur secreta esse suffragia, quæ in vrnam mittuntur (quæ & ante missionem in manus Proregis quandôque veniunt, à quo & adstantibus propalantur) experientiâ enim constat, nihil huiusmodi manere secretum. Quid si eum reeligere faciat, qui jam annum administrationis exegit, contrà nitentibus Ciuitatis Rectoribus, & pluribus ex nobilibus occurrentibus, qui eo possint, & gaudeant officio decorari? Hæc iustificare velle est nigrum velle facere ex albo, seu potiùs album ex nigro, & curuum velle rectissimum apparere.

Dico secundò. Si electio talis sit, vt ele [Assertio 2. ineptorum electio nequit, nisi grauiter peccando, confirmari.]cti à Capitulo Proregi videantur inepti, peccabit grauiter, si eos confirmarit. Id planum; quia mala electio nequit saluâ conscientiâ confirmari; id enim est malo robur addere, quod pessimum malorum est, confirmatio enim auctoritatem tribuit, qui est vnus eiusdem effectus, inter alios, de quibus Glossa in Cap. Quia diuersitatem, de concessione Præbendæ. Et res est manifesta. Potest [Quomodo illa prudenter euitanda.] autem hoc prudenti animaduersione caueri. Ante electionem siquidem spargi in vulgus solet de aliquorum electione tractari: quæ vox ad Proregis aures nequit non deferri, ad quas minutissima alia deferuntur. Rectores ergo ciuitatis admoneat ne talem vel talem eligant: quo pacto ad durum illum reprobandæ electionis non deuenietur articulum. Neque hoc est libertati electionis obstare, sed eam dirigere, quod Proregalis est muneris, sicut contrarium ipsi id, quod Assertione præcedenti dicebamus. [Specialis casus circa electionem anni 1658.]

Pro quo juuat casum apponere, qui eo ipso, quo hæc scribebam, die accidit. Cùm enim Prorex duos equites sibi benè visos eligendos vellet, idq́ue diu ante electionis diem fecisset Capitularibus manifestum; annuerunt illi, cùm esset periculo expositum repugnare. Die ergo electionis accedente Prorege, assurrexerunt omnes & dixerunt suæ voluntatis esse vt duo dicti equites ordinarii judices crearentur, quando sic Excellentiæ suæ placitum agnoscebant. Cumq́ue Prorex eâ videretur acclamatione contentus, secretè est admonitus ne talem electionis modum admitteret, sed vsitatum per suffragia omnino secreta obseruandum imperaret. Eo, vt videtur, intuitu, ne aliquando Proregi ablatæ libertatis in electione capitulum posset opponi. Tunc ergo ille se in talem electionem non consentire respondit, & vt per suffragia in vrnam missa celebraretur iniunxit, testatus se liberam velle penitus electionem. Factum sic quantùm ad suffragationem & omnium suffragiis illi ipsi, qui acclamati fuerant, sunt iudices designati. Quis iam hîc simulatam illam liberæ electionis voluntatem non rideat? Si alios eligerent, qualem Principis indignationem incurrerent? Prior quidem electio libertati eligentium contraria visa est: Atqui & quæ secuta statim alia esse non potuit, neque quod erat ab omnibus dictum retractari; aliàs mendaces & viles ita sibi contrarii homines haberentur: ergo libertas in eâ labefactata deprehenditur. Vbi, si bona non adfuit fides (vti est adfuisse credibile) quis possit violatæ iustitiæ piaculum manifestissimum excusare? & bonam quidem fidem generaliter loquendo, desiderare magis possumus, quàm firmare in iis, qui circa hæc se, vt debent, instructissimos profitentur. Quamuis sciam aliam quandoque in aulis Theologiam ab eâ diuersam, quam in scholis didicimus, & probatis Auctoribus legimus, practicari. [Assertio 3. Peccatum esse graue non syndicatos eligi & confirmari.]

Dico tertiò. Peccatum est graue eos eligi, & confirmari, qui administrati officii rationem, quæ in syndicatu reddi solet, minimè reddiderunt. Id constat; quia pro eo est lex, & materia est grauis, in cuius obseruatione magnum est boni publici momentum constitutum. Quod generaliter loquendo verum est: potest tamen [Exceptiones aliquot.] exceptiones aliquas habere. 1. Si per electum non steterit, sed aliunde sit redditio retardata. 2. Si iam diu administratio præcessit, neque est arte aut dolo circa impeditionem actum. 3. Si nihil rumor sparserit de moribus eiusdem minùs in officii administratione probatis. Tunc enim videtur finis & ratio legis cessare, & ita illius obligatio; iuxta dicta Titulo præced. num. 95.

CAPVT XIII.

De Proregum Indicorum obligationibus circa grauamina impositionum, siue exactionum.

§. I.

Non licere illis. Pro quo Assertiones tres.

DIuersis solent illæ nominibus explicari, de quibus Auctores commu [Diuersa nomina exactionum.]niter, & videri specialiter possunt P. Molina Disput. 661. & duabus seqq. P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum, Cap. 4. dub. 1. & P. Fragosus Tomo 2. lib. 1. Disput. 3. §. 5. num. 110. & 111. & solent omnes gabellæ nomine designari, in quibus vna est specialis, de qua hîc agendum, & vocatur Assisium, Hispanè Sisa, quæ datur de rebus emptis ad cibum & potum pertinentibus. Parum autem curandam nominum diuersitatem obseruat Cardinalis Lugo Disp. 36. de Iustitia, Sect. 1. num. 1. qui tamen illa explicat, num. 2. Circa quæ

Dico Primò. Proreges sine Regis licentiâ nequeunt genus vllum publicarum exactio [Assertio 1. non licere Proregibus eas imponere, & aliter facientes grauiter peccare.]num imponere: & aliter facientes grauiter peccant. Est iuxta omnes Doctores, qui potestatem imponendi gabellas in solis supremis Principibus recognoscunt, non recognoscentibus superiorem in ordinariâ gubernatione, si vnum Angelum excipiamus. v. Pedagium, qui solum Regem Romanorum eâ prærogatiuâ gaudere contendit, non solùm contra omnes, sed contra Textum locutus apertum, vt statim patebit. De Proregibus autem id specialiter tradit P. Lessius Lib. 2. ic. 33. n. 13. Bonacina Tomo 2. disp. 2. de Restitutione Quæst. 9. Puncto 1. in. 1. Pharaonius in Appendicetr. 2. Seß. 10. Casu 6. Cardinalis Lugo suprà n. 6. secutus P. Sancium etiam suprà Dub. 3. alios referentem. Pro quo est manifesta decisio in Cap. Innouamus, de [Cap. Innouamus.] censibus, vbi ita loquitur Alexander Tertius: Nec quisquam alicui nouas pedagiorum exactiones sine aucto [Pro quo Pontificia decisio.]ritate & consensu Regum & Principum statuere aliquomodo præsumat. Si quis autem contra hoc fecerit, & commonitus non destiterit: donec satisfaciat communione careat Christianâ. Hæc Pontifex. Ex quibus in primis contra Angelum constat Reges & Principes posse gabellas imponere. Deinde impositiones ad eos solummodò pertinere. Vbi [Ad Pedagium non arctanda.] nequit dici Pedagii nomine speciale debere genus impositionis intelligi, & est pensio pro rebus, quæ negotiationis causâ asportantur, ad defensionem & reparationem viarum destinata. Explicatio enim talis omnino est Pontificis menti contraria, qui de reparatione aut defensione viarum non erat solicitus magis quàm de aliis, neque erat cur de illis specialiùs cogitaret, cùm speciale inde grauamen non ampliùs immineret, prætermittendo alia frequentiora, quibus fideles duriùs possent aggrauari. De gabellarum ergo impositione generaliter locutus, pro quibus erat ratio eadem, & ita Doctores mentem eius intellexerunt, & vnanimiter declararunt.

Neque est simile quod in Bullâ Cœnæ [Ex Bulla Cœnæ non rectè argumentum pro limitatione nominis deduci.] habetur in Excommunicat. 5. contra eos, qui pedagia & gabellas imponunt, & augent &c. Ex quibus colligunt Hugolinus, Caietanus, Sayrus, Duardus, Bonacina, & alii, quos sequitur P. Palaus Parte 6. Disput. 3. Puncto 6. num. 3. & videtur etiam placere Patri Suario Tomo 5. in 3. p. Disput. 21. Sect. 2. num. 42. non excommunicari eos, qui imponunt tallias, collectas, seu præstantias, in quibus non rerum, sed personarum habetur ratio, quia per capita imponuntur: cùm enim lex pœnalis sit, non debet, nisi iuxta verborum accipi proprietatem. Non est inquam simile, quia diuersa est ratio, cùm de personis, aut cum de rebus agitur; & ita quod de quibusdam dictum, ad alias non debet extendi. At in vectigalibus eadem est omnino ratio, vt vidimus, & ita intelligendum Doctores censuerunt. Vbi & adden [Fauorabilem esse constitutionem.]dum legem illam esse fauorabilem: Regibus quidem, quorum supremæ auctoritati consulitur, sicut & aliorum supremorum Principum. Tum etiam bono publico, ne fideles exactionum multiplicatione grauentur: neque impropriantur verba, sed in minùs vsitatâ acceptione sumuntur: vel potiùs non juxta primæuam nominis impositionem, sed iuxta vsum posteà subsecutum; vt in nomine gabellæ videre licet, cuius primæua impositio à vectione deducta, eò quòd merces conuehantur; & tamen ad alia solet extendi, quæ non aliunde conuehuntur, vt in assisio constat, & in guidagio, quod pro ducatu per viam soluitur ratione securitatis, vt ait Glossa in Cap. Super quibusdam, de verborum significat. Et idem est de pedagio, quod ad omnem exactionem extenditur in Cap. Quamquàm, de Censibus in Sexto: Præterquàm quòd excommunicationem ad collectas imponentes extendi tenent aliqui, quos adducit, & sequitur P. Filliucius tr. 16. n. 108.

Dico secundò. Proreges in casu dicto [Assertio 2. Proreges non incurrere in excommunicationem Bullæ Cœnæ.] non incurrunt in excommunicationem Bullæ Cœnæ, constat ex illius tenore: anathematizantur enim omnes, qui in terris suis noua pedagia seu gabellas imponunt, &c. Tantùm ergo excommunicantur terrarum domini non agnoscentes superiorem. Et ita explicant communiter Doctores, verba prædicta perpendentes, ex quibus P. Suarez suprà n. 40. & P. Palaus etiam suprà n. 4. id quod est mihi certissimum: & probabile etiam, non recognoscentes superiorem præfatâ minimè excommunicatione ligari, si tributa imponant iniusta suam excedentia potestatem: quod tenet P. Suarez suprà num. 38. Potest autem congrua reddi ratio: nam Proreges, cùm temporarii sint, & syndicatui subiecti, cauebunt huiusmodi excessum, qui facilè poterit aut in gubernationis fine, aut querelis ad Regem delatis submoueri. Domini autem terrarum non ita se habent: & licèt grauati conqueri apud eos possint, idipsum periculo plenum est, indignationem Dominorum eâ de causâ subituris. Non est autem hoc ita certum, vt contrarium sentientes desint, ex quibus P. Gaspar Hurtadus de Iustitia & Iure Disp. 14. diffic. 2. & Pharaonius suprà.

Dico tertiò. Proreges sine expressa li [Assertio 3. licentiam expressam requiri, & aliter peccari mortaliter.]centiâ Regis nequeunt publica grauamina exactionum imponere, & aliter facientes peccant mortaliter. Sic P. Sancius citato Dub. 3. & Cardinalis Lugo suprà num. 6. post Bonacinam in expositione Bullæ Cœnæ Quæst. 6. Puncto 3. num. 11. Licèt ergo Rex illis Regalia concedat; circa oneris dicti impositionem non est generalis concessio vllatenus extendenda. De peccati autem grauitate dubitari nequit, cùm sit onus Reipublicæ grauissimum, & ampliatio exitiosissima potestatis. Videantur dicta num. 91.

§. II.

Circa Sisam notanda quædam, Assertiones aliæ.

DIco quartò. Onus Assisii, seu Sisæ ex [Assertio 4. Sisam non posse ad alium effectum à Proregibus applicari.] Regis facultate ad vnum effectum impositum, non potest ex Proregis libitu ad alium applicari; nec tempus concessionis extendi, sine graui piaculo conscientiæ. Sic colligitur ex communi doctrinâ scriptorum asserentium cessare tributi justitiam, quando Princeps non præstat ea, pro quibus illud imposuit, & consequenter esse iniustam exactionem, neque esse obliga [Cessat tributi obligatio non præstante Principe id, pro quo est impositum.]tionem ad soluendum. Sic plures, quos adducit & sequitur P. Sancius suprà dub. 8. num. 5. P. Vasquez opusculo de Restitutione Cap. 6. Dub. 2. num. 25. & Dub. 4. num. 54. Cardinalis Lugo suprà num. 20. 61. & seqq. P. Lessius Lib. 2. Cap. 33. num. 41. P. Sà v. Gabella n. 5. P. Gaspar Hurtadus Disput. 14. citatâ Difficult. 8. P. Dicastillus lib. 2. de Iustitia Tractat. 20. Disput. 3. num. 179. & seqq. Bassæus v. Gabella numer. 7. & alii: qui de supremis loquuntur Principibus, vt de Proregibus nulla possit dubitatio superesse. Et in illis quidem cita [Circa tempus quæ fieri possit extensio.]ti Auctores, & alii, quod ad tempus attinet justum esse tributum affirmant, licèt vltra determinatum tempus protrahatur, si causa eadem perseueret; vel si cessauerit, alia succedat, pro qua meritò possit imponi: secus si penitus cessauit, & alia non extet æquiualens. Videantur præsertim Cardinalis Lugo num. 51. P. Vasquez numer. 66. P. Sancius num. 7. & Nauarra Lib. 3. Cap. 1. Parte 3. Dub. 11. num. 251. & 260. Vbi quod ad prius attinet, quando scilicet id, pro quo est tributum impositum, imperfectum est, quia non obstante contributione, & conuenienti diligentiâ adhibita, perfici non potuit; idem prorsus videtur admittendum, nam voluntas Regis debet talis æstimari. Licèt enim sine expressâ illius facultate nequeat onus exactionis imponi, juxta dicta Assertione præced. hoc tamen diuersum valdè est, vbi facultas supponitur, & de perfectione operis rationabiliter præsumitur; fuit enim ad illud petita facultas, ad inchoandum scilicet & perficiendum, pro quo & concessa: & quia tanti temporis contributio sufficiens visa est; tanti, & non longioris est facta concessio: vnde si illud sufficiens non fuit, omne, quod necessarium fuerit, videtur concessisse.

Quando verò ideò non est absolutum [Non admittenda circa diuersum effectum in Proregibus, quidquid de Regibus sit.] opus, aut satisfactum obligationi, quia Prorex collectam pecuniam in alia conuertit opera, diuersa prorsus ratio est. Si illa sint vtilia Reipublicæ: licèt enim talia sint, supra facultatem illius est, Regibus quidem id conceditur, quia pro talibus possent exactionem imponere, & ita parùm interest, quod iam impositâ vtantur, pro suæ amplitudine potestatis. Prorex autem non ita est potens; quia etiam pro vtilibus nequit præstationes imponere: vnde cùm vnius concessionem ad aliud transfert, & legis & justitiæ præuaricator existit. Et multò id potiùs quando opera talia sunt, vt Respublica non possit ad ea efficienda [Non est vera vtilitas, cùm ad splendorem tantùm aliqua conficiuntur.] compelli, quia inutilia, vel etiam aliquo modo vtilia, quia ad aliquem splendorem conferunt, sine eo tamen viui conuenienter & decenter posset: neque enim pulchra omnia ornamenta, quæ alibi magnificentiâ Principum elaborata visuntur, cuilibet sunt Reipublicæ conquirenda: pro quo est quamplurimum scriptorum doctrina apud P. Sancium suprà Cap. 55. num. 15. Exemplo sit Limani fori quæstuosissimus fons, qualem nec Regis Curia, nec vlla habet Hispaniæ ciuitas, vel si vmquàm habitura, Assisii onere pro obligatione aliâ iustitiæ concesso, perfectus: de quo tamen dici cum Poëta possit: Sed nunc non erat his opus, & sic de aliis. Quo euentu cum satisfactum obligationi justitiæ non sit, videtur posse dicta exactio continuari, ob rationem dictam: quod tamen ægrè peragitur, ad varios effectus exactionis huius superabundante copiâ pro gubernantium arbitrio distractâ. Sed si peccati grauitas (quæ vtinam non talis in contingentia facti) eos non reddit in re tantâ peruigiles, quod sequitur audiatur.

Dico quintò. Proreges tenentur ad re [Assertio 5. obligari prædictos ad restitutionem.]stitutionem eorum, quæ ex actionibus aut sine licentiâ impositis, aut non seruato licentiæ tenore iuxta superiorem explicationem, insumpserint. Id constat. Primò ex communi doctrinâ Theologorum, qui Reges, ex quibus ad Proreges est illatio irrefragabilis, ad restitutionem teneri asserunt in casibus num. 103. declaratis. Sunt autem omnes citati, quibus addendi P. Turrianus de Iustitia Disput. 46. Dub. 4. & Bonacina suprà num. 9. & licèt aliqui apud P. Hurtadum tantùm obligent ad restitutionem damnorum, eorum hîc locum sententia non habet: tum quia sine fundamento loquuntur, vt citati aduertunt, & ratio est manifesta, quia pro auertendis damnis pretium illud acceperunt: ergo sicut ad damna tenentur, quia non impleuerunt pactum, ita & ad pretium restituendum: consequentia patet; quia auersio damnorum est vnicus titulus acceptionis, qui cessat, & ita iniqua est retentio. Tum etiam quia de exactionibus agunt pro damnis auertendis impositis: in nostro autem casu damna alia non sunt, quàm illa, quæ ex ipsa iniquâ pecuniæ extorsione proueniunt; cùm detur ad opera, ex quorum defectu nullum considerabile damnum Respublica pateretur. Præterquàm quòd in casu dicto aut damna sunt, aut non. Si primum: ergo saltem ex eo titulo restituenda pecunia, quia illâ æquiualens est auersioni damnorum, quæ tamen reipsa auersa non sunt. Si secundum: ergo nullus est titulus ad illam retinendam, & ita absque dubio redhibenda.

Deinde probatur de Proregibus spe [Probatio de Proregibus specialis.]cialiter; quia omni iure ad exactiones carent: ergo sine licentiâ exigentes contra dominorum rei acceptæ voluntatem extorquent, qui inuiti præstant, & meritò inuiti. Ex quo sequitur restituendi obligatio; quia est furtum; contrectatio scilicet rei alienæ inuito domino. Vel si ex eo [Rapina maius peccatum furto, vt hîc interueniat.] quòd domino non sit occulta surreptio, velis esse rapinam, id certè peius, quia rapina maius peccatum est, vt docet Diuus Thomas 2. 2. quæst. 66. artic. 9. pro quo & videri potest P. Lessius Lib. 2. Cap. 12. num. 8. Si autem licentiæ limites fuerint violati, eadem est ratio; quia pro eo, quod sine licentiâ fit, valdè per accidens se habet, quòd pro alio illa præcesserit, aut fuerit comitata. Quemadmodùm si quis licentiam tribunt alicui vt ex arcâ eius decem sibi regales extrahat; si viginti extraxerit, quoad illum excessum licentia pro decem data nihil iuuat, vnde est obligatio restitutionis penitus innegabilis.

Dices, saltem cùm pecunia in eum vsum [Obligationem dictam etiam cùm pecunia in vtilitatem publicam expensa est, vrgere.] est conuersa, pro quo imponi iustè exactio posset, non videri obligationem restitutionis vrgere, sicut de Regibus dictum, num. 103. Sed certè neque in hoc casu videtur obligatio cessare ob rationem præcedentem: quia pecunia illa etiam per rapinam extorta, inuitis inquam dominis, ad quos de opere tali notitia nulla peruenit, & de quo forsitan neque ipse imponens tunc temporis cogitabat, si autem posteà & cogitauit, & alios cogitare fecit; adhuc etiam iustè illi habentur inuiti; quia nullus vult se contra id, quod leges præcipiunt, onerari. Nihilominùs probabiliter dici [Quid probabiliter circa modum.] potest teneri quidem ad restitutionem, quod videtur certum: sed restitutionem ipso opere subrogato fieri posse: valdè enim esset difficilè singulis restitutionem fieri, & ita opere illo in communem vtilitatem exhibito conuenienter illam fieri. Sic enim censent multi obligatum ad restituendum communitati, si restitutio commodè fieri nequeat singularibus, debere in vsus eiusdem fieri ad Rectoris arbitrium. Pro quo Nauarra Lib. 4. Cap. 2. num. 66. alios adducens, de quo & nos inferiùs Titulo 6. num. 18. Quando ergo Rector ipse est qui debet, suo potest id arbitrio facere, ratione & consilio regulato. Et talis est Prorex in nostro casu, in quo præter rationem dictam est alia adducta ex eo quòd exactio eadem pro opere subrogato præsumi poterat facienda.

§. III.

Quoad Ecclesiasticos quid in permissa exactione cauendum. Vbi de speciali quadam penitus reprobandâ.

ID cauendum certè, ne eâdem compre [Excommunicationes contra exigentes ab Ecclesiasticis.]hendantur: aliàs contra immunitatem peccabitur, & in excommunicationem Bullæ Cœnæ, & quidem duplicem, incurretur: in 15. scilicet, & 18. In illa enim prohibet Pontifex statuta, pragmaticas, & quælibet alia decreta contra libertatem Ecclesiasticam: in istâ magis in speciali de gabellarum impositione disponit. Pro quo & multa alia Pontificia decreta in Iure extant, & extra illud, vt hac nihil testatius esse possit veritate. Quâ suppositâ, semper in regnis [Id semper in Indiis cautum.] Indiarum, vtpotè Catholico Regi subiectis sicut vero Domino, id caueri curæ fuit, ne quidquam prædictæ immunitati aduersum statueretur. Sed non equidem sic feliciter semper cautela processit, vt ex consulentium minore aut pietate, aut [Lapsus peculiaris ex impunitione quadam.] peritiâ, lapsus aliquis non fuerit deprehensus. Et talis fuit ille, cùm pro muro Cullaico extruendo, qui magni esse ad securitatem totius Peruuiani regni momenti videbatur, (licet in hoc contrariæ non defuerint opiniones) supra sacharum est Sisa constituta: cuius prouentus ad Ecclesiasticos præsertim pertinebat. Et ne illi viderentur grauari, res ita disposita est, vt supra ordinarium pretium arrobæ viginti quinque libras habentis taxa quatuor regalium adderetur. Cùmque exactor non posset omnibus emptoribus adesse, statutum est, vt apud Ecclesiasticos auctarium illud pretij seruaretur, & ipsi collectam quantitatem tunc redderent, cùm à ministris ad hoc deputatis peteretur: vel certè si ipsi vellent laborem minutioris istius numerationis euitare, ad certam summam soluendam partibus benè visam tenerentur.

In quo quidem, vt dixi, lapsus est com [Contra illam efficaciter agitur.]missus in Christianâ Republicâ minimè tolerandus. Nam in primis venditio talis non esset Ecclesiasticis libera sicut anteà, cùm onus illi satis fastidiosum adderetur; recipiendi scilicet pretij auctarium, seruandi, rationem reddendi dati & accepti, cum bonæ existimationis periculo, ob non seruatæ fidelitatis suspicionem: numerandi deinde, quod soluendum erat, exactore petente, cum testimonijs receptionis. Est autem regula receptissima in hac materiâ, tunc lædi li [Regula ad dignoscendam læsionem libertatis.]bertatem, quando Ecclesiasticæ personæ non licet id, quod anteà licebat, vel naturæ jure, vel ex prærogatiuâ immunitatis. Quod benè inter alios obseruant Riccius in Praxi Tomo 3. Resol. 207. num. 8. Laderehius Consilio 103. à num. 8 vsque ad 15. Mandellus Lib. 1. Consilio 8. num. 3. & P. Filliucius Tomo 1. Tract. 16. num. 271. Ex quo multæ decidi solent quæstiones.

Deinde. Ex tali grauamine valde læ [Multipliter in casu dicto verificatur.]derentur Ecclesiastici: aucto enim pretio pauciores essent, qui ad emendum accederent; cùm constet homines ab emendo retrahi aucto rerum pretio: & vel ab emptione abstinere, aut minori multò esse contentos. Item, austeriores paterentur emptores, auaros illos, & crudeles existimantes, qui, cùm videant Rempublicam tali onere grauari, nihil tamen de ordinario pretio remittunt. Prætereà. Grauamen hoc Ecclesiasticos præsertim attingeret, cùm illi, vt dixi, eo prouentûs genere alijs antecellant. Quæ omnia satis indicant ex impositione prædictâ Ecclesiasticam lædi libertatem. Neque enim priuilegium hoc tantùm est, vt non impediantur Ecclesiastici tale aliquid facere, quòd aliàs erat jure licitum, sed etiam ne impediantur quoad faciendi modum: si enim circa modum impediuntur, non plena jam & totalis libertas est. Quælibet ergo molestia illis illata priuilegio est immunitatis contraria. Et quemadmodum qui alterius jurisdictionis est in ciuili foro, nullam potest molestiam per judicem aut dominum diuersum pati: ita, & multò magis in Ecclesiasticis, qui per superius jus à laicali sunt penitus exempti potestate. Hinc est doctrina communis, de quâ P. Filliucius suprà num. 270. §. quartò sunt, juxta quam contra libertatem Ecclesiasticam est id, per quod Eccle [Aliud læse libertatis argumentum.]siastici redduntur timidiores, & sæculares audaciores: vt quòd percutientes Clericos puniantur in decem aureis; qui verò laicos, in viginti. Nulla enim illis actio tali statuto præcipitur, nulla prohibetur: quia tamen grauis irrogatur molelestia, eo quòd majori curâ se tueri debeant, ex eo libertatis est violatio manifesta. Eo enim secluso statuto, ea illis sufficiebat cura, quæ reliquis. Et tamen poterat statuti talis prætextus aliquis inueniri; quòd scilicet Ecclesiastici arma habeant spiritualia potentiora, quibus se defendant; Censuras inquam: & quòd ex eorum percussione non possint damna timeri, quæ ex aliorum; quia maiorem debent habere patientiam. Et sic alia cumulari possent: quibus tamen sibi iniquitas mentiretur. Videndus etiam Decius in Cap. Ecclesia sanctæ MARIÆ.

Nec in præfatæ dispositionis patroci [Quorumdam Auctorum doctrinam minimè suffragari impositioni præfatæ.]nium afferri potest quorumdam sententia, qui apud Dianam Parte 1. Tract. 2. Resolut. 49. affirmant talem gabellæ modum esse licitum: quod ex Societatis Auctoribus etiam tenent apud eundem P. Molina Disputat. 663. num. 5. in fine. P. Henriquez Lib. 10. Cap. 25. num. 6. in Glossa. Et probabile censet Cardinalis Lugo Disput. 36. de Iustitia num. 144. non inquam afferri potest: quia in primis P. Molina tantùm ait juxta leges Hispaniæ ex iis, quæ Clericis venduntur, deberi alcabalam: quod est alterius quæstionis. P. Henriquez nihil habet loco citato & quamuis n. 5. de Sisâ loquatur, casum præsentem, vt communiter à Doctoribus tractatur, non tangit. Probabilitas [Probabilitas à Cardinali Lugo asserta confutatur.] autem quam Cardinalis Lugo sic generaliter agnoscit, non videtur eius consonare doctrinæ: cum ipse num. 140. vt certum statuat contra libertatem Ecclesiasticam esse, quando aucto rerum pretio, tale augmentum non manet apud venditorem, sed per modum gabellæ soluitur. Dicere enim augmentum tale in ipsà venditione solutum non esse partem pretij, sed aliquid pretio superadditum, fallacia est manifesta, & verba legis amplectendo, contra legis niti voluntatem. Si enim Clerici eodem grauantur modo, sic aut aliter tribuendo, quod interest nominum discrimen, in re præsertim adeò scrupulis obnoxiâ, & pro qua diligentissimè Ecclesiæ auctoritas excubat, sciens in Dei populum ex eius violatione infandam malorum colluuiem irrupisse? Pretium quidem currens talis rei venialis sisæ suppositæ, vt quatuor argenteorum est: & eadem est rerum copia, ac ementium frequentia. Non potest equidem rebus sic se habentibus augeri pretium: quod si augeatur vsque ad sex, & duo additi ab Ecclesiastico venditore petantur, libertas dicitur Ecclesiastica violari, quia iniustè exigitur, quod manere apud venditorem debet. Quod tamen non sic videtur: quia cùm augmentum illud supra pretij iustitiam sit, non habet Ecclesiasticus ius ad illud, nec Respublica habere vult, cùm illud contributioni designet, vtpotè supra iustum pretium acquisitum. Si ergo eo non obstante libertas Ecclesiastica violatur, ex alio id capite proueniet, quia scilicet Ecclesiastici ad modum specialem vendendi adiguntur iuxta dicta num. præced. Atqui eadem est ratio, cùm augmentum pretij non manet apud venditorem, vt constat, quia etiam ad modum specialem vendendi adstringitur: ergo similiter Ecclesiastica libertas minuetur.

Prætereà. Vt demus sententiam illam [Ex speciali Ecclesiasticorum grauamine impositio, de qua agitur, improbatur. Et quando illa talis censenda sit.] generaliter propositam esse probabilem, in casum nostrum non cadit, qui est valde specialis. Nam, vt diximus, grauantur præcipuè Ecclesiastici: quo euentu Doctores manifestam violationem libertatis agnoscunt. Tunc enim grauamen aliquod tolerabile iudicant, quando contributio laicis imposita, dum extenditur ad Clericos, parùm & paucis noceret per accidens, vt ex illorum mente loquitur P. Henriquez suprà num. 5. vel, vt loquitur iuxta eosdem P. Sancius Lib. 2. Consiliorum Cap. 4. Dub. 55. num. 40. Non imponunt magis su [P. Henriq.]per his, quæ sæpiùs emuntur à Clericis. Item. Non [P, Sancius.] loquuntur in casu, quo grauamina aliqua specialia venditoribus imponuntur, qualia iam vidimus in casu nostro reperta. Et quidem sine illis & solùm ob generales rationes, affirmat Diana suprà, in fine, rem visam esse difficilem ac periculosam Senatui Panormitano, & ita prædictam gabellam non impotuisse. Quid ergo facerent, si eam viderent tot oneribus prægrauandam? Ea certè non diu perstitit, sed re meliùs trutinatâ, ipse qui & imposuerat, & conatus exequi, pius aliàs & iustus Gubernator, abrogauit. Non tamen hoc loco omitti illius commemoratio potuit, vt in posterùm dispositiones similes caueantur.

§. IV.

De exactione aliâ, & quomodo toleranda: ac de obligatione restitutionis

SEd successit alia eôdem auctore, quæ [Gabellæ impositio cum restitutione in fine anni Ecclesiasticis facta à quibus probetur.] potest iuxta opinionem probabilem sustineri eorum, quos sequitur Cardinalis Lugo suprà num. 141. & Diana Resolut. 45. dicentes licitè exigi gabellas ab Ecclesiasticis cum animo restituendi eas in fine anni: quod ita fit ad vitandam confusionem. Cùm enim Ecclesiastici non per se, sed per famulos emant, nec scire possint vendentes an verè tales famuli eorum sint, vel fideliter se gerant, idem pretium accipiunt, & in fine anni redditur iurantibus sibi deberi. Sic factum apud nos exemplo Panormitanæ vrbis, vbi idem in vsu, Dianâ teste; & ex singulis arietibus in macello venditis sine pelle, extremitatibus, & extis duo argentei siue regales exiguntur. Quod quidem, non factâ etiam Ecclesiasticis re [A quibus item sine restitutione.]stitutione modo dicto posse sine Ecclesiasticæ libertatis violatione fieri affirmat P. Henriquez citato n. 5. exemplum apponens, vt si Respublica in necessitate habeat ius imponendi collectam siue Sisam in vini designatis tabernis: nec fieri posset expedita collectio, nisi omnes sine discrimine etiam nobiles ac Clerici sponte contribuant, qui eius tabernæ vino sponte vti volunt. Addit autem in Glossa, vt Prætor curet quòd sit alia taberna vini, in quam absque tributo confluere possint Clerici, vel vt à vicinis oppidis sibi afferre possint in vrbem: sic enim planius fit non cogi ad hanc tabernam tributis oneratam. Pro quo plures adducit Lit. O. & Q. addens sic etiam Doctores Salmanticæ consultos censuisse. Pro quo & Diana Parte 1. Tract. 2. Resolut. 83. alios adducit. Quibus non obstantibus, aliter apud nos dispositum, vt securiùs & pacatiùs apud Deum & homines procedatur.

