SOlet officium hoc à Rege vendi, & [FidelisExecutoris quod munus.] vni tantùm, quæ ad illud spectant, conuenire, sæpe sæpiùs autem ad Vrbanos Senatores pertinent annuatim seruientes. Illorum autem munus est: annonaria prouisio, visitatio, & taxatio victualium, quod per Regia rescripta eisdem reseruatum: de quibus agit Dom. Solorzonus lib. 4. Cap. 1. num. 19. In quo quidem frequentia solent admisceri peccata; & in primis, si panis Verbi gratia pretium ita taxetur, [Circa pistores notanda doctrina, vt lucrum aliquod ex officio habeant: & de obligatione restitutionis, si secus fiat.] vt nullum, aut valde exiguum lucrum pistoribus relinquatur, licet bono videatur fieri zelo, sed non secundùm scientiam. Ex eo enim fit panem minoris ponderis vendi, & in graues scrupulos vendentes incidere: & cum minore pondere deprehenso mulctantur, iniusta est condemnatio, & ita duplicia damna patiuntur. Fit etiam ex eo plures ab illo minimè lucroso artificio desistere, & sic Rempublicam inde plus detrimenti capere, vnde emolumentum quærebatur. Et hoc quidem licet rariùs accidat, est tamen ita accidere mihi penitus exploratum. Nec dici potest annis, quibus triticum viliùs emitur, plus lucrari, & ita minus lucrum sequentis anni eo pacto compensari. Non enim in hoc genere modus talis compensationis admittitur, quia est circa res, quarum pretium variatur, & semper illud attendendum est secundùm præsentem statum; vbi aliter non fuerit pactione firmatum. Cùm ergo triticum hoc anno cariùs ematur; iniquum est pistores compellere, vt eodem pretio, aut fere eodem, panem vendant; vnde moderatum illis debet lucrum assignari: id quod est omnium sententiâ manifestum: & ita obligatio restitutionis, si secus factum fuerit, consequenter asserenda.

Dico scienti & volenti non fieri iniuriam, & ita cùm nullus pistores ad commercium tale compellat, si ipsi illud cum onere prædicto suscipiunt, nulla ex eo obligatio in Reipublicæ moderatoribus resultabit. Sed contra hoc est: nam licet tales spontanei sint, nihilominus pro vtilitate publicâ laborantibus merces condigna debetur. Faciunt enim voluntarij id, quod si non facerent, aut ipsi aut alij facere cogerentur: ne refugium panis, omnium maximum, Reipublicæ deesset. Sicut ergo iniuria fieret illi, qui compelleretur officium dictum exercere nullo, aut satis exiguo lucro, & obligatio inde restitutionis emergeret, sic etiam in casu, de quo est sermo, dicendum: licet in priori propter violentiam pretium deberet augeri; non quidem minuendo panis pondus, sed aliquid per modum mercedis tribuendo, quæ diurno labori responderet, aut priuilegio alio, quod esset pretio æstimabile, iuxta illius voluntatem. Accedit quod iam insinuatum est, cùm de rerum pretio agitur, iniustitiam Reipublicæ administratores committere, si illud citra iustum constituant, & ad restitutionem teneri, quia damni multiplicis caussa sunt, etiamsi ij, qui vendunt, voluntariè vendant, quia in eo vendendi modo inuoluntarium aliquid admiscetur, ex necessitate vrgente. Cùm enim artificium suum quisque habeat multis expensis instructum, aut aliud vitæ quærendæ genus, cui iam assueuit; durissimum est ad noua diuertere: & ita cùm vtuntur assuetis exiguo lucro, quia sic Magistratus vrgent, necessitatis planè imperio compelluntur. Pro quo est doctrina P. Lessij Lib. 2. Cap. 12. n. 63. vbi ait quòd si pressus [P. Lessius.] necessitate famulus exiguò conuenit, quia dominus ampliùs dare noluit; tunc quòd operam suam multò pluris valentem tam paruò locet, non [Famulo debetur iustum stipendium etiam ex necessitate seruienti.] sponte facit (sicut si quis necessitate pressus paruò vendat rem aliquam magni pretij) tenetur ergo dominus supplere stipendium ad æquiualentiam. Sic ille, statim addens hoc debere intelligi: si dominus tali seruitio egebat, vel si magnum ex eo capiat emolumentum: tunc enim merces non minuenda, iuxta Nauarrum Cap. 17. num. 108. & seqq. Pro quo & iam P. Dicastillus Libr. 2. Tract. 2. Disp. 9. num. 147. cum aliis. Atqui pistorum opera valde est necessaria Reipublicæ, vt constat, & magnum ex eâ emolumentum capit. Licet autem doctrinam P. Lessij non omnes [Sed minùs quàm inuitato.] videantur amplecti, dum affirmant famulos in necessitate constitutos posse minori pretio conduci: re tamen verâ non contradicunt: volunt enim minori quidem pretio conduci posse; iusto tamen, attentâ vtilitate, quæ domino ex labore eius accrescit, secundùm communem æstimationem. Pro qua conciliatione adest Bonacina Disput. 3. de Contractibus. Quæst. 7. Punct. 4. n. 6. Quidquid autem de hoc sit, aliunde est certissima nostra positio, quia scilicet opifices, & victualium venditores pro Reipublicæ bono ab eadem inuitantur, ex quorum defectu grauia pateretur incommoda, & sic non vt voluntarij habendi sunt, quorum vilescant operæ, sed vt pro necessitate vocati: & ita congruum est illis pretium pro operis & victualibus assignandum, cuius violatione onus restitutionis supra se tollant necesse est nimiùm iusti Magistratus. Vnde est [Mercatores plus petere posse ratione officij.] etiam communis Doctorum sententia Mercatores posse plus exigere ratione officij: pro quo videri potest Bonacina suprà Quæst. 2. Punct. 4. num. 30. apud quem alij.

Sed hoc rarius; cùm sit illud profectò frequentius, rerum pretia excessiua permitti, vel [Grauius peccatum in excessis pretij non curato.] iniuriâ, vel vtilitatis alicuius intuitu, aut humano alio respectu. Id quod non rarò accidit ex revendentium copia, quos non prohibent, quia ad potentiores nundinatio eorum pertinet, vel quia sua ipsi vendere excedenti pretio cupiunt, & ita alios suo sinunt arbitrio procedere, suo pariter processuri. Sic Reipublicæ faciem mutatam aspicimus, & decrescentibus ciuium facultatibus, contra naturæ ordinem rerum pretia sublimata. Et damnum cùm videamus vsquequaque diffusum, an seriò de remedio, serò licet cogitetur, penitus ignoramus. Doctorum omnium sententia est pretium aliud esse legitimum seu legale, vulgare aliud, illudque tale dici quia à lege definitum, siue à Principe, aut legitimo alio Superiore, vt à Senatu, &c. Rogo iam an tale pretium sit abstractum aliquid, aut vniuersalis Platonici adinstar, quod numquam sit ad vsum, etiamsi necessitas vrgeat, aduocandum? Quod cùm dici nequeat, & aliquando vsus statuendus, cur non modò? Si necessitates pro eo requiritur, quando maior? Sed dolendum quòd voces istæ serò nimis sint ad eorum peruenturæ aures, ad quos cura ista dirigitur. Sed si ij non audiunt audient alij; & quod præsentibus & locis & temporibus prodesse nequit, aliis & locis & temporibus profuturum confidamus, Naturæ imperio gemimus. Iuuenalis Satyra. 16. Sed gratiæ beneficio confouemur.

CAPVT VI.

Generalis Depositarij obligationes pro foro animæ.

COmmunissima hoc loco quæstio, [Ex qua culpa Depositarius generalis teneatur.] ex quâ culpâ teneatur, cùm esse lata, leuis, & leuissima queat. Et quod ad forum exterius attinet, cùm in casus contingentiâ res sit ad tribunalia deferenda, & ibidem iuxta circumstantias, quas expendi oportebit, iudicandum; non est cur hoc loco circa illud prolixius quidquam adiiciamus. Teneri de leui multi dicunt, quando depositio in deponentis & Depositarij commodum cedit: alij de leuissima: pro quo videri potest P. Lessius Lib. 2. Cap. 27. Dub. 3. Si verò in solius Depositarij, communis reso lutio est de leuissima teneri, vt videri apud eumdem potest, & alios passim. Sicut quando in solius deponentis commodum, solùm delata. Qualis autem in facti contingentia fuerit, valde est difficile explorari: vnde iudicium, varietate aliàs opinionum extante, arbitrarium est futurum: cùm aliunde etiam emergat difficultas, ex eo scilicet quòd difficilis probationis sit quando depositio in vnius tantùm, aut vtriumque commodum cedat. Et in Generali Depositario, cùm stipendium pro custodiâ lege taxatum accipiat, ex quo in rigore Depositarius non est, cùm talis mercedem non accipiat, vt notant Doctores, & habetur in. L. 1. §. Si vestimenta. D. Depositi. non videtur dubitari posse depositionem ad illius commodum pertinere: vnde & officium tale magno obtinetur pretio, & inter Reipublicæ præcipua computatur. Quòd autem in eius commodum non tantùm cedat, videtur facilè ostendi posse ex eo quod tale officium non est propter Depositarij commodum, sed propter vtilitatem publicam institutum: & eorum, quorum bona deposita sunt, res vtiliter agitur, dum in tuto collocantur. Quòd si depositio pœnalis sit; tunc aut alterius, cui adiudicanda sunt bona, negotium geritur, aut certè Fisci. Per hoc ergo potest Depositarius, si quidquam infaustum occurrerit, se tueri.

Quod verò ad forum animæ spectat, [Ex mortali tantum teneri ostenditur.] mihi satis est verosimilis eorum opinio, qui censent ex sola mortali culpa Depositarium teneri, si depositum pereat, aut graue detrimentum patiatur. Pro quo est D. Thomas. 2. 2. quæst. 62. artic. 6. in Corp. vbi de Depositario loquens sic concludit: Propter hoc si ei subtrahatur res absque [D. Thomas] suâ culpâ, non tenentur ad restitutionem: secus autem esset si cum magna sua culpa rem depositam amitteret. Sic ille. Quod & eâ mihi ratione persuadeo: nam obligari aliquem ad compensationem damni, pœna grauissima est: ergo nequit leui culpæ respondere. Quod pœna sit, satis constat: nam ideò culpa præsupponitur. Et quòd illatio sit certa; ex eo liquet, quia inter culpam leuem, & pœnam grauissimam non est proportio, quæ tamen debet inter culpam, & pœnam iustam inueniri, vt [Pœnam debere culpæ proportionari.] omnes fatentur, & dictat ratio manifesta: nam aliàs aliqui gradus pœnæ infligentur immerenti, quandoquidem culpæ vnus aut alter respondet; vt si merenti duodecim verbera, infligantur centum, nonaginta efficiunt immerentem. Ideò ita decisum in vtroque iure; scilicet in L. Santimus. C. de pœnis, & in Cap. vt Clericorum, de vitâ, & honestate Clericorum. Quòd si dicatur hoc haberi ratione contractus, in quem quis voluntariè Consentit, & ita scienti, & volenti nullam fieri iniuriam, nec propriè haberi rationem pœnæ, licet culpam præsupponat; quia restitutio non est pœna, sed obligatio ex violatâ iustitiâ orta. Contra est, quia etiamsi contractus sit, ex nullo capite haberi potest velle quempiam se in foro animæ ad recompensandum damnum obligare. Deinde: quòd obligatio recompensationis sit in odium culpæ, manifestè probatur: nam si culpa nulla sit, omnes fatentur vix quopiam renuente apud Pharaonium Tract. 2. Seßione 4. [Pro fortuitos nullam esse obligationem.] Casu. 10. nullam esse obligationem. Vnde L. 1. §. sæpè, π. Depositi casus fortuitos excipit, quia in illis culpa nulla interuenit. Sed etiam culpam, & custodiam præstet non tamen casus fortuitos. Verba illius sunt: culpa ergo non tantùm materialiter se habet, sed formaliter in ordine ad obligationem. Et licet obligatio restitutionis esse dicetur, hoc ipsum pœnale est; obligari scilicet ad restituendum id, quod culpâ leui tantùm periit, aut damnificatum est; & vt demus pœnam non esse, est tamen onus grauissimum, quod quidem humanæ leges in exteriori foro constituere potuerunt, non ita in conscientiâ, quia ex eo grauitas oneris geminatur: quod nequit præsumi de eximiâ sic disponentium pietate; si aliàs demus id eorum non transcendere potestatem.

Qui discursus videtur esse clarissimus, [Auctores resolutioni fauentes.] vnde sententiam istam communiter iam Theologi amplectuntur, saltem tamquam probabilem, quibus credendum potiùs in negotio conscientiæ, quàm Iurisperitis, & ita pro illâ adduximus Titulo 3. Cap. 9. num. 65. Cardinalem Lugo & Bassæum alios referentes, & P. Amicum, videndum etiam pro Depositario Disput. 29. de Iustitia. num. 10. quæ & valde placet Remigio, Tract. 2. in septimum præceptum. §. 31. ac P. Dicastillo Lib. 2. Tractat. 3. num. 413. qui se remittit ad Tract. 8. num. 37. & seqq. vbi de Depositario. Sicut & Thomæ à Iesu in Cap. Non dicatis, Parte 3. Cap. 6. in fine: & ante alios eam eleganter, & robustè firmauit P. Lessius Lib. 2. Cap. 7. Dubit. 6. vbi generaliter loquitur de obligatione restitutionis ortâ ex damno dato, Dubitatione autem 7. magis in speciali de damno in officio. Dubitatione autem 8. num. 43. vbi magis in speciali agit de Deposito, affirmat leges obligationem statuentes pro culpa leui, non videri quoad forum conscientiæ receptas: nemo enim, qui pignori, vel rei conductæ putet se maiorem custodiam debere ex iustitiâ, quàm dominus ipse adhibere solet. Addit tamen num. 45. contrariam sententiam esse communiorem, & ordinariè in praxi seruandam. [P. Lessij ratio, cuius expenditur vis.] Probabilitatem etiam sententiæ oppositæ recognoscit: Cap. 17. num. 11. referens se ad dicta Dubitatione 8. citatâ: & quidem ratio ab eo adducta citato cap. 7. num. 27. aut hoc probat, aut pro aliis nullius momenti est: sic enim arguit, quando solùm culpa venialis commißa est, non est actus perfectus in ratione iniuriæ, sed imperfectus, ergo non inducit obligationem restitutionis saltem perfectam, quâ astringatur sub peccato mortali: non enim potest obligatio maior esse in suo ordine, quàm fuerit iniuria, ex quâ nascitur, in suo. Sic ille; quis autem non videat rationem istam etiam pro damno in contractibus contingente concludere? Quid si in illis vim non habet, neque generaliter habebit; dici enim poterit esse actum imperfectum, sed voluntarium, & cùm absolutè damni caussa fuerit, obligationem ex eo restitutionis oriri. Quæ solutio est insufficiens; sed ei tamen similis est, quæ ad damnum in contractu secutum applicatæ potest adhiberi. Culpa enim leuis Depositarij actus imperfectus est, ad quod ineptè dicitur esse absolutè caussam damni, & ita ad restitutionem obligari: quia hoc, sicut aliud, potest confutari ex eadem imperfectione actûs. Quòd si recurratur ad leges, non cessat instantiæ vis: nam leges propter actum imperfectum in foro interno nequeunt onus imponere, quo mortaliter conscientiæ grauentur: ideò enim pro peccato veniali nequit maior excommunicatio fulminari. Videatur etiam Pharaonius Tract. 2. Seß. 3. Casu 9. in fine.

Quibus præiactis; quæ ad Depositarios [Depositarius an vti rebus dispositis queat.] videntur generaliter pertinere, circa Indicos id video frequenter accidere, vt rebus sibi in depositum traditis ad sua commoda vtantur, & de recompensatione non admodum videntur esse soliciti; itaque mancipijs, iumentis, & alijs prædia colunt sua; & mirum in modum locupletantur; in quo qualia conscientiæ grauamina interueniant perquirendum: & communis resolutio est: Depositarium non posse deposito vti contra [Id lege prohibitum.] domini voluntatem. Sic habetur in L. sacculum. D. depositi. Pro quo & videri potest Bonacina Tract. 3. de contractibus, quæst. 14. Puncto 1. num. 3. P. Molina Disput. 524. P. Lessius Cap. 27. citato Dubit. 2. P. Gaspar Hurtadus Disput. 10. de contractibus, difficult. 2. & alij communiter de contractibus agentes: qui sunt sanè quamplurimi, apud quos aliquæ exceptiones sunt. 1. Si Depositarius [Exceptiones quædam.] bonâ fide existimet id non displicere domino, etiamsi reipsa displiceat; dummodò non constet displicere post præcedentem vsum, & in eo procedatur. 2. Ex domini expressâ, aut tacitâ concessione; tacita autem verosimilibus fundanda coniecturis pro re contingenti ponderandis. 3. Quando depositum est res consumptibilis vsu vt triticum, vel pecunia, & depositarius certus est habiturum se tantumdem quod reddat, cùm depositum repetetur: in quo aliqui peccatum veniale esse dicunt: sed certè aut mortale esse debet, [Et sine veniali stare posse.] si vsus in re magni momenti sit, aut nullum: nam vsus talis contra voluntatem domini, est peccatum mortale absolutè loquendo, nec Depositarius speciale ius ad illum habet, cùm res deposita alterius sit, neque ipse dominium proprietatis, aut vtile habet. Quod si proptereà mortale peccatum esse negatur, quia nullâ violentiâ à domino res aufertur, & ex vsu nullum patitur detrimentum, ex eo fit nullum esse peccatum: si enim tale esset, ideò certè, quia contra voluntatem illius non est; aliàs esset peccatum mortale: vel quia licet contra illum sit; est tamen irrationabilis talis voluntas; quando autem talis est, nullum est peccatum de illâ non curare. Quod aliunde ostendi potest, ex eo scilicet, quòd ea, quæ functionem accipiunt, cùm in depositum traduntur, non debent eadem numero reddi, & ita dominium earum, in depositarium transit, & consequenter vsus est licitus, iuxta ea quæ adducit P. Oñate Tom. 2. Disp. 54. n. 15. 4. Addi potest limitatio quando non vsus esset noxius deponenti, vt si deposita putrescerent, aut serui otiosi penitus manerent. Quo euentu non solùm licet, sed obligatio est procurandi ne damna dicta sequantur; si quid autem in eo specialis laboris abhibitum, compensatio est debita facienda.

Iuxta hæc ergo satis compertum est; [Magis in speciali quid liceat aut non liceat explicatur.] depositarios Indicos non posse depositorum vsu ditescere generaliter loquendo; si autem depositum pecuniæ sit, & non clausa, aut obsignata, cùm functionem accipiat, lucrari per eam possunt iuxta nuper dicta; reddenda tamen illa eiusdem omnino valoris, & perfectionis, vel quod interest compensandum: non tamen si non reddatur, lucrum ex ea factum cedit deponenti, quia vsus fuit veri domini: & vt non talis esset, fuit fructus industriæ, vt aliàs dictum est de Regiis officialibus, & Prætoribus aliisq́ue. Quod videtur extendendum ad pecuniam, etiam si clausa, & obsignata tradatur: quâ erit vti illicitum, sed non restituendum lucrum, si nullum inde damnum emergat lucro compensandum. Et consequenter idem dicendum de rebus aliis fungibilibus; si enim per eas negotietur, lucrum negotiationis acquiret, etiamsi lex aliqua sit negotiationem prohibens, iuxta dicta etiam, cùm de præfatis ageremus. Videatur P. Molina suprà. Circa iumenta autem vsus non licet, & est obligationi compensationis obnoxius, si ex labore detrimentum alicuius considerationis accipiant, vt ordinariè contingit, dum onera subire coguntur, aut modis aliis laborare. Id quod circa seruos non ita videtur faciendum; [Quid circa seruos.] quia iumenta securè, & cum vtilitate domini in pascuis, aut stabulis relinquuntur; cùm tamen serui non debeant otiosi relinqui. Laborent ergo quia & manducant, & de aliis ad vitam necessariis à Depositario prouidetur, & vt scrupuli cessent, labor sit mercedi respondens, & merces labori, vt scilicet maior non sit, quàm sit illius Pretium ad necessaria pro victu reuocatum. Cùm autem labor multò esse maior soleat, quàm qui solo possit victu compensari; quandoquidem vix quarta pars pretij soleat victui laborantium respondere: satis ex eo apparet depositarios ad superabundantium pretij reddendam obligari. Pro quo est Lex 1. §. Si quis. D. Depositi. vbi sic [L. 1. D. Depositi.] dicitur: Si quis seruum custodiendum coruerit fortè in pristinum; siquidem merces interuenerit, custodiæ puto esse actionem aduersus pristinarium ex conducto. Vbi id Doctores tradunt, & exornant, & colligitur ex doctrina generali eorum, dum docent in his, quæ habent vsumfructum, vt equus, vestis, &c. debere depositarium restituere valorem talis vsus, si contra Domini voluntatem vtatur: illud enim & cætera seruos manifestè complectitur. Adducit autem pro eâ Bonacina suprà, Doctores plures, dicens illos ita docere cum S. Thoma 2. 2. q. 63. art. 6. cùm tamen in eâ quæstione talis articulus non sit. Articulo autem sexto, quæst. 62. in quâ de restitutione agit, & depositarij mentionem inserit, de quâ num. 34. nec verbum quidem de rebus habentibus vsumfructum; sed in re clarâ non est cur diutiùs hæreamus; sicut neque circa alia, quæ vt dixi, communia sunt, vt non sit opus pro Indiis plus aliquid contulisse.

CAPVT VII.

De Ministris Vrbanorum Senatuum.

INter primarios Alguacellus maior [De maiori Alguacello.] ciuitatis numeratur, de quo iam dictum Titulo 4. Cap. 19. §. 1. dum de Alguacello maiori Prætoriali dicta ibidem ad Vrbanum sunt etiam referenda in iis, quæ ferè communia sunt. Illud tamen hoc loco opertet adiecisse, in Indiis faciliùs solere maiores Alguacellos à ciuitatibus abesse, & alios suo loco [Ex substituti prauo vsu quando teneatur.] relinquere, in quo id agendum, quod Regiis est ordinationibus constitutum, circa eorum approbationem. Quæ licet id sit, si illi officio desint, & eorum incuria, aut lucri auiditate, alioue humano respectu, quidquam circa carceratos accidat, ex quo damnum alicui sequatur, ab iisdem restitutione factâ compensandum. Approbatio enim non suffragatur: vt liber ille ab eâ obligatione remaneat, quando damnum nequit à substituto exigi, non habente vnde reddat: non enim debet approbatio plus prodesse ipsi damnificanti substituto, quàm eidem substituenti prodesset, si damnum simile eo præsente, & cooperante contingeret. Suâ ergo culpâ damnum accidit, qui ineptum substituit; quod si approbatio extitit, qui approbarunt sunt ab eodem decepti, licèt forsan bona fide processit, & ita electio in eius debet caput retorqueri: & quod ad forum externum attinet, ita quidem fiet, & debet fieri, quando tertij damnum extat: si autem bona fides extitit, poterit doctrina adducta capite præcedenti se tueri: quia scilicet grauis culpa abfuit: non [Dubium bonam fidem excludit.] erit bona fides, quando de sufficientiâ substituti dubitauit; quia dubium bonam fidem excludit; cùm de inchoanda possessione agitur, iuxta ea, quæ adducit P. Lessius Lib. 2. Cap. 6. num. 10. cùm aliis ita communiter pro certo statuentibus; & hoc est quod ordinariè contingit, dum substituentes, de substituentium sufficientiâ plenam notitiam non habent, sed priuato aliquo respectu ad electiones huiusmodi permouentur.

Vbi & dubitari potest (quamuis & [Circa Alguacellum notabiliter impeditum dubitatio.] dubium hoc commune sit, sed occasione casus contingentis discutiendum) quid faciendum quando maior Alguacellus est notabiliter impeditus, ita vt ad ea, quæ muneris sui sunt, & hominem exigunt expeditum, diu noctuque valentem, ad ea quæ occurrunt, aut occurrere possunt promptum ministerium exhibere. Ad quod quidem dicendum videtur dubio procul talem debere alium substituere, qui satisfacere officio possit: vel [Debere per substitutum seruire.] si hoc ipse renuat, supremus magistratus id præstare poterit competenti salario, ex iis, quæ ad proprietarium spectant, designato. Licèt enim Regio Ministro non seruienti ob infirmitatem integrum debeatur salarium iuxta Regias ordinationes, neque ad eum spectet substitutum assignare; id quidem in illis singulare est, quia sic legi dispositum, & talium officiorum prouisiones ad Regem penitus spectant: quod secus accidit in prædictis, qui seruire per substitutos possunt, & stipendium ab exerciti officij, & variis eius functionibus vendicant, quasi quotidianas distributiones. Itaque tenentur seruire, & non seruiunt, quorum tamen seruitium est necessarium Reipublicæ; ergo debent, cùm possint, supplere defectum. Aut ergo quærant gratis pro amicitiâ facientem officij honore contentum, aut si non inueniant qui velit seruire gratis, raræ enim sunt istæ aues in terris, cùm alia emolumenta partiantur. Et in auditoribus Regiis, aliisque maioribus [Diuersa ratio in Auditoribus Regijs, & alijs nonnullis.] Officialibus alia est ratio præter dictas, vt cum illis agi benignè debeat, quia scilicet quando ægrotat vnus; alij sunt qui eorum supplere ministerium possint, quòd secus euenit in iis, qui singulares sunt, etsi eorum ministerium desit, eo sit Respublica penitus caritura. Vnde & similiter est de Prætoribus dicendum, qui si impediti sint, locum tenentes debent designare, & cum eis emolumenta dispartire. Pro quo videri potest P. [Sed non in Prætoribus.] Fragosus Tom. 1. Pag. 420. num. 61. vers. Excusatur: vbi ex grauibus scriptoribus firmat impeditum eatenus non priuari salario, aut etiam officio, quatenus seruire potest per substitutum à se designatum. Quamuis de Regiis Auditoribus alia sit ratio, de quibus ibidem.

Est autem in Senatu Vrbano Procurator, [Procuratoris Vrbani obligationes.] qui scilicet pro ciuitate stet, si forsan contra illam Senatores aliquid moliantur, & vt ea, quæ vtilia illi esse vtcumque possunt in Capitulo proponat, & apud omnes qui iuuare ad id possunt; quia superiorem gubernationem exercent, negotia prosequatur. In quo quidem graue potest per iniuriam peccatum irrepere: dum officium tale perfunctoriè geritur, & cùm multa occurrant, pro quibus solicitudo desideratur, nihil de illis curatur. In quo etiam pestis auaritiæ se potest ingerere: si ob interesse aliquod, aut omissionis, aut commissionis peccatum admittatur; [Esse sub mortali & ex iustitia.] & obligationem Procuratoris esse sub mortali, & ex iustitiâ commutatiua, ita vt non possit à prosecutione desistere, communis sententia firmat: cuius violatio obligationem restitutionis inducit. Pro quo textus, & Auctores adducit P. Oñate Tom. 2. Disput. 45. num. 55. Quod quidem Indicis Procuratoribus seriò, & frequenter inculcandum, in quibus, quæ ad commune bonum spectant somniculosè tractantur; & quidem cùm in Procuratore ad caussam specialem alicuius priuati constituto, obligatio præfata militet, inde licet coniicere quanta sit illa, quæ in Procuratore residet, ad totius ciuitatis vtilitatem designato, & quamuis stipendium non habeat speciale, non ideò cessat obligatio, quandoquidem sic cum ciuitate contraxit, & in eo etiam casu obligationem dictam esse probant adducta à P. Oñate, suprà. cùm aliàs dici possit Procuratorem talem non carere emolumentis, habet enim honorificam sedem, & immunitates alias; cùm etiam ciuis sit de communi vtilitate participat, quam pro communi solicitat; ex iustitia ergo, & cum obligatione restitutionis ad officij implementum obligatur.

Cui affine est officium Aduocati capituli [Aduocati Capituli onera conscientiæ.] vrbani, circa cuius electionem peccari grauiter potest, dum minùs sufficiens eligitur ob priuatum aliquem respectum, quia scilicet vir nobilis; cùm tamen talis sit, vt nullus eum ex ciuibus ad caussam momenti alicuius eligeret defensorem. Huic certè salarium soluitur, quod peritissimo redderetur; in quo manifesta est iniustitia cum restitutionis obligatione; quandoquidem salarium non à Capitularibus ex suis facultatibus soluitur, sed ex bonis ciuitatis. Quòd si contingat negotium magni momenti, alius aduocatus quærendus, cui & salarium tribuendum; ex quibus constat ciuitati detrimentum non leue comparari. Aduocatus ergo quicumque ille sit iura ciuitatis ita tueri debet, vt non desistat ab eâ curâ vitandi laboris caussâ. Et dicens in casus contingentia aliquid non esse probabile, aut licet probabile sit, parum tamen probabilitatis habere, vt nequeat victoria in lite sperari: cùm tamen sint certæ expensæ faciendæ. Hæc namque siue non sint, satis liquet quàm sint contraria iustitiæ, & quale onus restitutionis inducant. Possunt autem vera putari, quia libri non consulti, in quo similis est conscientiæ clauus. Quòd si post adhibitum studium aliquid probabile appareat licet minùs probabile quàm oppositum, id ita Capitulo proponendum; eius autem erit decernere an intentanda lis sit, audito Aduocati consilio, qui & ad illud post libros, conscientiæ sincera dictamina consultabit. Non debet autem ex eo [Notanda doctrina.] quòd ius ciuitatis minùs probabile sit, illud acsi nullum esset prætermitti; quia id quod minùs probabile Aduocato videtur, poterit forsan à iudice probabilius iudicari, & ita pluribus adductis tenet P. Fragosus. Tomo 1. pag. 728. num. 262. pro quo etiam & Diana Parte 2. Tract. 13. Resolut. 4. Pharaonius Tract. 1. Seßione 3. Casu. 9. & 10. & Cardinalis Lugo disp. 41. num. 8. Nec de Aduocato plura, pro quo alia dedimus Titulo 4. num. 214. & seqq.

Suus item est Tabellio in Senatu vrbico, qui à Capitulo nomen adsciscit, & dicitur [De Capituli Tabellione.] scribanus Capituli, atque inter alios per honorificum officium, qui publici, Regales, aut de numero dicuntur, vnde & magno emi pretio solet: & de eorum obligationibus, quatenus scribanij sunt, videri specialiter potest P. Fragosus suprà Disput. 13. lib. 4. §. 11. vbi multa congerit, & de eorum peccatis præsertim agit. num. 286. & seqq. videantur etiam dicta à nobis Titulo 4. n. 404. & seqq. & de capitulari specialiùs loquendo, peccat ille, si vocatus vt Capitulo adsit, & acta conscribat, ire renuat priuatis commodis impeditus: & peccatum quidem graue est, quia in re momenti magni suo deest officio. Quòd si sciat [Quid circa iuramentum.] nihil, quod momenti sit alicuius, in Capitulo tractandum, & ire detrectet, non videtur grauiter peccare, quia ex eo nullum bono publico sequitur detrimentum. Obedientia autem illa non est talis, vt sub præcepto Capitulares iubere censeantur. Quòd si sub pœnâ præstiti iuberetur, adesse, videndum, an iuramentum ad id se extendat, vt videtur extendi, cùm de exequendo fideliter officio sit. Hæc enim pars officij est, Capitulis scilicet adesse; licet aliàs obligatio non videatur adeò rigerosa, quia sicut secluso iuramento, non est obligatio grauis, cùm res tractanda parui momenti est, ita & iuramento posito, quòd vt sæpiùs dictum, intelligendum est præstari iuxta præcedentem obligationem, vt scilicet grauem, grauiorem reddat, non autem vt ex leui grauem. Præterquam quòd iuramentum videtur se extendere ad omnia prædicta, sed ad fidelitatem, vt nihil falsum suo testimonio firment; & ad stipendium, vt nihil vltra taxam admittant. Si autem res magni momenti sit, & ex absentiâ scribanij non concludatur id, cuius defectu damnum aliquod subsequatur, ad restitutionem teneri, iuxta receptissima principia est; de quibus à nobis dictum variis in locis. Videantur specialiter P. Gaspar Hurtadus Disp. & diffic. vltima de iustitia §. Circa fidelitatem. [De nouiter inuentis officijs.] P. Fragosus suprà. n. 275. Nec plura de illis, sicut neque de aliis nouiter inuentis officiis, de quibus num. 26. circa quorum obligationes, & aliorum nouiter creandorum, iuxta dicta philosophandum est; vix enim aliquid ita implicatum occurret, vt vel ad conscientiæ obligationem non spectet ob legis circa illud positionem, & tunc rei grauitas perpendenda est, & inconuenientia ex transgressione, vel propter restitutionem ex damno dato, aut titulo alio pro quo multa sunt à nobis non leui discussione proposita. Quæ ergo ad vnum ex dictis officium spectant, ad alia transferenda, & in mitiorem partem ita inclinandum, vt præcipui Theologiæ duces propter vnius, aut alterius summistæ nouum inuentum minimè deserantur. In quo certè magni nostris his temporibus notantur excessus, quos oporteret censoriâ virgâ supremorum in hac materia Iudicum cohiberi. De quo aliàs, vt iam ad alia.

TITVLVS IX. DE CONSVLATV MERCATORVM, ET ALIIS AD INDICOS CONTRACTVS SPECTANTIBVS.

MErcatores in Indiis, si non [Erectio Tribunalis pro Mercatoribus, & qualiter in Indijs etiam nobiles esse tales possint.] præcipua, præcipuæ proxima portio sunt, de iis loquendo, quæ ad ciuilem statum pertinent: quia cùm plurima ex Hispaniâ in Indias, & non pauca ex Indiis in Hispaniam transuehantur, in hoc commercialis vitæ genere, & validissimo & necessario, multæ hominum myriades occupantur. Quando etiam intra regna ipsa Indiarum, quæ est earum opulentia, vt diuitias parent, multi nundinationum auidi reperiuntur. Hinc factum vt mercatura nobilitati non officiat, nisi quando in tabernis, quas Teendos dicimus, actu personaliter exercetur. Quod est conforme L. Nequis C. de dignit. liber. lib. 12. & iuribus aliis. De quo Tiraquellus de Nobilitate. Cap. 27. num. 7. & seqq. & Cap. 33. num. 19. & fusiùs Cap. 10. per totum; & alij, quos adducit D. Solorzanus. Lib. 4. Cap. 1. num. 10. & in Politicâ Lib. 5. Cap. 1. Col. 1. & Hæuia in labyrintho Cap. 1. num. 28. Vnde videmus multos ex præcipuis mercatoribus Equestrium Ordinum insignibus decoratos, sancti scilicet Iacobi, Calatrabæ & Alcantaræ, quibus maior Hispaniæ nobilitas gloriatur. Quia verò quæ ad contractus speciales spectant, meliùs ipsi quàm ordinarij Iudices norunt, optimo rerum nostrorum consilio speciale ex ipsis Tribunal erectum caussis huiusmodi decidendis, in quo vnus præsidet Prior, & Consules duo, qui annuatim eliguntur. Habent autem primam tantùm instantiam, nam ab illis ad Regium Auditorem pro eo designatum appellatur, de quo diximus Titulo 4. num. 92. & de cuius erectione & authoritate necessariâ ad illud, videndus Ioannes de Heuia in Citato labyrintho contractuum lib. 2. Cap. 15. circa illorum ergo obligationes, & contractuum quorumdam genera in Indiis peculiarium oportet inquiramus. Pro quo sit

CAPVT I.

Qui iudicandi modus in Consulatu debeat obseruari.

