Nihilominus certum videtur donatarij [Sed pro parte donatarij certius fundamentum.] partem præferendam: tum quia beneficia Principis debent esse integra, & perfecta; vbi de illorum diminutione non constat. L. finali. D. de Constitut. Principum. L. Cum multa. C. de bonis, quæ liber: ibi: Vt enim Imperialis fortuna omnes supereminet, ita oportet principales liberalitates culmen habere præcipuum Cap. decet de regulis iuris in Sexto Vbi Glossa, & Dom. Solorzanus Tom. 2. lib. 3. Cap. 11. num. 54. Tum etiam, quia possessio stat pro donatario, qui officium, aut honorem, seu quiduis aliud Regiâ ex liberalitate suscepit, & in dubio melior est conditio possidentis. Nec dicas possessionem non dari, sicut nec titulum officij, nisi post Annatæ solutionem. Nam hîc non loquimur de materiali officij possessione, sed de iure ad illam, quod omnibus Regis vasallis competit erga donata ab ipso, vt cùm purè donantur, integrè ad eos deueniant neque ab vllo aliquo diminui queant. Sic enim possessio latiùs patet, vt communiter docent Scriptores, & possidere dicuntur Prælati, lex, votum, libertas &c. Ponamus ergo legem Annatæ non extare: tunc certè nihil de donato à Rege posset extrahi; quia pro integritate possessio staret. Tali ergo extante lege si dubium sit, possessio illa prior præualet, quia in dubio nullus est suâ priuandus possessione. Addo id, quod est sub dubio, potuisse exprimi; cum ergo expressum non fuerit, sibi imputet, qui potuit exprimere, qui certè si voluisset, expressisset, vt aliàs dictum ex Cap. Ad audientiam de decimis. & Cap. Contra de regulis iuris in Sexto, vbi sic habetur Contra eum, qui legem dicere potuit, apertiùs est interpretatio [Cap. Contra, de regul. iur. in 6.] facienda. Secus erit si probabilis ratio pro fisco extet, tunc enim iudex poterit, ut libuerit, arbitrari. Neque opposita ratio quidquam vrget, vbi iura contrarium statuunt; neque fisci [Opposita ratio diluitur.] priuilegia præsenti casui possunt applicari, quæ in ordine ad speciales effectus sunt. Bonum autem publicum ibi remotè agitur, quod etiam in priuati cuiusque vtilitate potest spectari, quia ex priuatorum vtilitatibus bonum commune resultat, & ad bonum publicum etiam spectat, ipsamq́ue Regiam dignitatem, vt donata ab ipso integrè ad donatarios veniant: quando pro diminutione nullum expressum statutum deprehenditur.

Illud quæstionem videtur difficiliorem [Officij non adeptus fructum, an debeat mediam Annatam. Vbi pro parte fisci data sententia defenditur.] habere, an officio, aut quopiam alio, à Rege dato, vel à Prorege, aut Gubernatore, quibus eius nomine id fas fuerit prouiderere, & mediâ Annatâ persolutâ, ea sit reddenda, si concessio talis non habuit effectum. In quo Limani Iudices affirmatiuam sunt partem amplexi, quando videlicet per eum, qui concessit, non stetit quominùs effectum potuerit sortiri concessio. Tunc enim solutâ iam mediâ Annatâ, sibi imputet, qui eo non est vsus beneficio, oleum, & operam perdidisse, & quidem concessiones tales ea sub conditione fiunt; quia aliàs negotium esset nimis implexum, & nouæ orientur lites circa rationes, aut occasiones non habiti effectus. Sibi ergo imputet iacturam talem, qui cum eo voluit onere beneficium acceptare. Ex quo etiam sequitur, si per mortem id accideret, non esse heredibus contra fiscum actionem, quia scilicet sub eâ fuit conditione petitum, & admissum, quod Regiâ est liberalitate concessum. Quod roborari ex eo potest: Nam si quis emisset officium, & paullò post moreretur, heredes non haberent actionem contra fiscum, quia sub eâ conditione pactum celebratur. Sicut si moriatur mancipium paulò ante emptum, quòd tamen sanum fuisse constet, damnum ex integro ad emptorem spectat; sic enim pacisci homines solent, & oppositum molestis esset obnoxium quæstionibus, & fraudibus immodicis, quibus ire obuiam conuenit potiùs, quàm vnum, aut alterum iacturas huiusmodi sustinere. Fateor contrarium posse aliquâ ratione fundari, sed cùm adductæ satis videantur verosimiles, bene potuerunt Iudices in eam partem fisco fauorabilem inclinare. In quo, & ipsi suam caussam agunt; solent enim in priuatorum commodum proni, & pro eis ferentes sententias, suâ id pecuniâ luere, à Regali Indiarum Consilio totius ancissi fiscalis emolumenti indictâ solutione mulctati.

§. III.

De Iudice Mensatæ.

CVm mediæ Annatæ iudiciali collectio [Quid Mensata?]ne solet Mensatæ recollectio sociari, quæ est exactio Ecclesiasticis imposita, pro iis quæ ad Regiam, ob Patronatûs priuilegium, spectant prouisionem, antecedenter ad exhibitionem Regij tituli eâ pecuniæ acceptâ quantitate, quæ vnius mensis redditibus, & prouentibus respondet ex beneficio recipiendo: Et hanc quidem aliqui concessêre Pontifices, negarunt alij; & modò in statu negationis versatur res finita concessione Innocentij X. Anno 1654. cuius tenorem adducit D. Gaspar. de Escalona in Gazophylacio Peruuiano lib. 2. Part. 2. Cap. 35. Quia tamen suæ Sanctitati pro eâ gratiâ supplicatur, & consequendi spes arridet, in prouisione Beneficiorum sic proceditur, vt nulli tradantur tituli, nisi cum cautione soluendi Mensatam, quando id à Pontifice fuerit imperatum. Circa quod quidem [An promissio solutionis exigi possit; sub spe impetrandi concessionem Et negatiua pars probatur.] aliqui, & in iis Dom. Archipiescopus Limensis, difficultatem nec leuem deprehendunt: videtur enim id libertati Ecclesiasticæ repugnare. Beneficia enim sine vllo onere debent conferri, quod possit illis laicus Patronus imponere, qui præter præsentationem nihil vlteriùs habet. Onera enim honesta imponere solis Prælatis, & Capitulis conceditur. Cap. significatum de præbendis, & dignitatibus. Licèt autem de facto nihil petatur, & promissio sub conditione sit, est tamen de facto onus se obligandi, sine quo minimè tituli conferuntur. Et quidem ius præsentandi in Patrono laico beneficium Ecclesiæ est, quod ipsi aliunde nequit competere, quia quid spirituale est aut spirituali annexum, cuius eadem est ratio, vt explicat Glossa. Tit. de Iure patronatûs in Sexto. Ergo eo modo competit, & iuxta eam mensuram, quam is, qui concedit, præscribit. Quidquid igitur huic facultati additur, vsurpatio alieni est, & grauamen in materiâ, cui sine sacrilegio nequit se laicus immiscere. Ex quo fit obligationem, de quâ loquimur, non posse à Patrono Beneficiariis imponi, & grauari ex Beneficio à se præstito: contra regulam iuris in sexto 61. quæ sic habet. Quod ob gratiam alicuius conceditur, non est in eius dispendium retorquendum. Quod vt dixi in materia, de quâ est sermo, præcipuè debet obseruari, ne graue sacrilegium committatur: Quidquid enim in sacratis Deo rebus, & Episcopis, iniuste a [In opposita videtur esse sacrilegium.]gitur, pro sacrilegio reputatur, quia sacra sunt, & à quoquam violari non debent, Cap. Quæ multoties de regulis iuris. Quod sacrilegium Excommunicationis pœnâ castigat Ecclesia. Cap. Nouiter de [Cap. Quæ multoties.] sententiâ Excommunicationis, & in Bulla Cœnæ: Iuxta quæ positio ista videtur manifesta.

Nihilominus ob vitanda dissidia, quæ sine [Contrarium Beneficiarios sine scrupulo posse practicare.] inconuenienti non starent, dissimulatum circa hoc, & cum obligatione dictâ tituli Beneficiorum capiuntur. Et Beneficiarij quidem tutâ id videntur conscientiâ facere: quia suam redimunt vexationem, & procedere bonâ fide possunt, dum vident dispositionem dictam à Regio venire Consilio, in quo viri docti, & pij assistunt, quos non est credibile suas in hoc velle conscientias cum periculo damnationis innodare. In Prælatis [Circa Prælatos maior difficultas propter obligationem immunitatis Ecclesiasticæ defendendæ.] autem maior esse scrupulus potest, quibus specialis incumbit cura defendendi Ecclesiasticam libertatem. Cùm ex officio suo teneantur non solùm arguere, sed etiam increpare, quin etiam interdum suspendere; nonnumquam verò ligare. Verba sunt Innocentij Tertij, & habentur in Cap. Qualiter, & quando de accusationibus & 2. Cùm inquam teneantur ex officio ad prædicta; in negotio immunitatis Ecclesiasticæ id præcipuè vrget, pro quâ Canones sacros notum est specialiùs militare, & Concilium Tridentinum Seßione 25. Cap. 20. Nec respectu eorum videtur vrgere ratio pro Beneficiariis adducta: ipsi enim diligentiùs, & profundiùs expendere debent statuta laicorum, quibus imminui constat libertatis Ecclesiasticæ prærogatiuam: ideò enim Episcopi dicuntur, id [Episcopus vnde dicatur.] est, superintendentes, seu superiorem præ aliis attentionem rebus ad suum officium spectantibus impendentes. Cap. Cleros. dist. 21. vbi & habetur, Episcopum etiam dici, quasi speculatorem: & vtriusque ratio redditur.

Possunt tamen illi hac in parte excusari, [Vnde possint illi excusari.] quia eorum contradictio nullum erat effectum habitura. Proreges enim Regio nomine patronatum exercentes nimis hærent Senatûs Regij decretis, neque ab eorum executione desistent quibusuis Episcoporum cohortationibus. Ad arma autem Ecclesiæ, Censuras inquam, prouocare, periculosæ plenum aleæ negotium est, & ita prudenter agitur, si cohortationibus præmissis, nec quidquam obtinentibus, interim de rigore aliquid remittatur; & ad Supremum Consilium seriò, & constanter scribatur. Quod si rem benè visam esse rescribat, & nihil in eo esse, circa quod debeat quæstio scrupulosa moueri; tutò annui potest: nam vel sapientium id sententiâ firmatur, [Grauamen non videri præiudiciale.] vel tacito saltem Summi Pontificis consensu stabilitur. Præterquam quòd aliquis potest dispositioni tali locus inueniri: eò quòd grauamen dictum non videatur esse præiudiciale Ecclesiasticis, sed in eorum potiùs commodum ordinatum, & ita nec grauaminis nomine compellandum videatur. Nam supponitur gratiam Pontificis talem futuram, vt ad prouisiones iam factas extendatur; si enim non sit talis, sed simplex concessio, ad præterita non extenditur, iuxta [Simplex conceßio ad præterita non extenditur.] communem doctrinam de legibus: pro qua videri possunt P. Palaus. Tom. 1. Tract. 3. Disp. 5. Puncto 3. §. 5. apud quem alij occurrent idem tradentes, iuxta certissimam iuris vtriusque dispositionem. Et Dom. Solorzanus lib. 3. cap. 9. n. 51. & 52. & etiam de priuilegiis, de quibus Doctores sentiunt non posse extendi ad ea, quæ notitiam eorum præcedunt; & si quidam aliter sentiant; sed certè, quoad notitiam, non verò quoad realem priuilegij concessionem, de quo loculentissime P. Suarez lib. 8. de legibus cap. 25. Gratiâ ergo ad præteritas concessiones se extendente, facile erit Regi Mensatam exigere; si enim quis renuat; ex administratoribus decimarum, & gubernatoribus, qui Parochis Indorum ex ipsorum taxis stipendia soluunt, id poterit sine aliquâ difficultate integrè, & in opportunitate temporis obtineri. Quando ergo obligatio soluendi Beneficiariis imponitur, non agitur de Regia vtilitate, quæ sarta tecta modis omnibus perseuerat. Id igitur tantùm Regiæ intentionis est, vt exactio hæc sine soluentium peculiari molestiâ peragatur. Si enim nihil tale suspicantibus, concessa iam gratia, peteretur, graue illis hoc, & molestum esset, & solutionem fortè detrectarent; quod secus accidet obligatione præmissà ad ingressum in Beneficium, quo tempore ob lætitiam adeptionis, paruæ istius portionis solutio grauis illis non apparet respectu eius, qui adeò sibi commodum pro totius vitæ sustentatione cum honoris auctario, beneficium confert.

[Reges Catholicos legati Apostolici auctoritate fungi in Indijs.]

His addi potest Reges nostros non esse more Patronorum aliorum inspiciendos, cùm in Indiis ampliorem habeant potestatem, ratione cuius sunt, qui eos legatos Apostolicos esse censeant, de quo dixi alibi: scilicet Titulo 1. n. 159. & Tit. 2. num. 126. & nunc addo. Fr. Ioannem Baptistam in Animaduersionibus Indicorum Confessariorum fol. 177. pag. 1. vbi ita scribit. Vnde hoc [Fr. Ioannes Baptista] priuilegium, & indultum non tam ad ipsos Mendicantes pertinet quàm ad Regem Catholicum, qui ex speciali indulto Alexandri Sexti, & aliorum Pontificum, legatum Apostolicum in his terris agit; ad quem pertinet de idoneis ministris, quos voluerit, & sibi visum fuerit, prouidere. Sic ille. Quod licèt cum [Quod explicatione congrua temperatur.] moderatione debitâ accipiendum sit, cùm potestatem talem Reges nostri in se ipsis cum ea amplitudine non agnoscant, vnde & recursus habent frequenter ad Sedem Apostolicam, qui necessarij non essent eâ extante facultate: id certè ex eo loquendi modo colligendum est, plus scilicet illis, quàm Patronis aliis circa Ministrorum prouisionem tribuendum. Et quidem decimæ illis à Sede [Ratio alia ex decimarum concessione.] Apostolicâ concessæ; vnde, & eâ persistente concessione, circa Ministrorum sustentationem ita disponere potuerunt, vt multò minùs, quàm modò illis datur ex ipsius indulgentiâ, etiam Mensatâ demptâ, tribueretur. Quando ergo decimas Ecclesiis reddiderunt, id saltem potuerunt reseruare sibi, vt liceret aliquem modum obligationis exigere in casibus, qualis hic est, de quo loquimur, cùm aliàs vt dictum est, minimè Ecclesiasticis præiudicialis habeatur. Pro quo tandem facit ita factum post impletam concessionem Urbani VIII. & ab Innocentio X. approbatum vt ex tenore Bullæ constat. Pro quo hæc satis.

CAPVT XIII.

Qualiter Indicorum Auditorum conscientiæ grauari possint, dum se inhonorantium vindictam prosequuntur.

§. I.

Inhonorationem non esse sacrilegium, & quando crimen lesæ Maiestatis.

HOnorandos Regios Senatores, & [Honorandos eximiè Indicos Auditores.] eximiè quidem honorandos, eorum dignitas persuadet, cùm Regiæ Maiestatis culmen excellentiori quodam modo, practicè vt sic dixerim, repræsentent: & ita tradunt, exornant, illustrant Auctores plures, quos adducit Dom. Solorzanus lib. 4. Cap. 4. à num. 21. & in Politicâ lib. 5. Cap. 4. pag. 779. vbi & specialiter id necessarium esse ostendit in Auditoribus Indicis, pro quo & videnda, quæ diximus Cap. 1. Tenenda tamen circa hoc moderatio, quam ratio & iura præscribunt: nam per excessum potest & solet non leuiter in hac parte peccari. Fiscalem Regium audiui, qui seriò contenderet inhonorationem huiusmodi habere rationem [Inhonorationem esse sacrilegium, malè quemdam censuisse.] proprij sacrilegij. Id quod ex Cæsareo iure conabatur deducere, sed ineptè: Religio quidem Deum spectat, erga cuius versatur cultum, vt neque ad Sanctorum propriè cultum se extendat, quod luculenter ostendit D. Thomas 2. 2. q. 103. Art. 3. Ex cuius etiam doctrinâ q. 99. art. 1. 2. & 3. manifestè conuincitur præfatus error: ibi enim [Quid propriè sacrilegium.] ostendit quid sit sacrilegium. In 1. autem pro argumento priori adducit, id, quod habetur. Cap. Si quis suadente 17. q. 4. vbi sic dicitur. Committunt etiam sacrilegium, qui de principali Iudicio disputant, [D. Thomas.] dubitantes, an is dignus sit, quem Princeps elegerit: vel qui intra Prouinciam, in qua prouinciales & ciues habentur, officium gerendæ, ac susciptendæ administrationis desiderant, vt in Codice lib. 9. Titulo de crimine sacrilegij. Sic Gratianus. Ad quod S. Doctor respondet, quòd iuxta Aristotelem lib. 1. Ethicor. Cap. 2. bonum commune gentis est quoddam diuinum, & ideò antiquitus Rectores Reipublicæ diuini vocabantur, quasi diuinæ prouidentiæ ministri, secundùm illud Sapientiæ. 6. v. 5. Cùm essetis ministri [Sapient. 6. v. 5.] regni illius non recte iudicastis, & sic per quandam nominis extensionem, illud, quod pertinet ad irreuerentiam Principis, scilicet disputare de eius iudicio, an oporteat eum sequi, secundùm quandam similitudinem sacrilegium dicitur. Hæc Doctor Sanctus: iuxta quæ satis manifestè apparet sacrilegium tantùm similitudinariè posse ad inhonorationem laicarum personarum trahi: quòd si erga Principem ita contingit, multò est certiùs non posse irreuerentiæ ministrorum proprietatem nominis, & rei significatæ per illud conuenire.

Gratianus autem in describendis sacrilegiis [Gratiani doctrinam non aptè propositam.] parum consideratè processit, ea, quæ propriè talia sunt; iis, quæ similitudinariè tantùm sunt talia, coniungens, vt ex citato Capite constat, in quo sacrilegium, quod quis per violentarum manuum iniectionem in Clericum vel Monachum incurrit, & per violatam Ecclesiæ immunitatem, & iniurias in eadem Sacerdotibus irrogatas; aliis tum præfatis, tum etiam omnibus diuinæ legis transgressionibus, siue per ignorantiam siue per negligentiam, adnectit. Qui ergo auctoritatibus præfatis nituntur, nihil obtinere possunt, sed quamdam similitudinariam extensionem, sicut in iuramento accidit, quod extenditur ad similes loquendi formulas, in quibus manifestè iuramentum non est, vt cùm quis ait; Per patrem, aut matrem meam, aut per vitam vxoris, vel filiorum iuro: & certè, aut sacrilegium [Discursu aperto concluditur.] esse proprium contendunt, quia contra religionem est, & hoc non posse stare iam vidimus, quia Auditor non est res propriè sacra. Vel tantùm extensionem illam nominis, quâ ius vtitur. Quod si damus; quid inde? An ex eo quòd extendatur nomen, iniuria ad superiorem sphæram assurget? Ad hoc certè necessarium erat, vt ad religionem proprio aliquo modo pertineret; cùm ergo non pertineat, quid interest erga similitudinem nominis litigare? Vnde neque circa hoc audiendus D. Villaroel Part. 2. Quæst. 11. Art. 3. num. 24. vbi ex Dom. Solorzano & alijs sacrilegium esse absolutè pronuntiat.

Illud maioris quæstionis est, an qui illis [Inhonoratio an sit crimen læsæ Maiestatis.] iniuriam inferunt, crimen læsæ Maiestatis incurrant, & hoc iidem passim clamitant. Et cum aliis affirmat Dom. Villaroel loco nuper adducto num. 22. cùm tamen circa illud distinctio sit satis notabilis adhibenda. Crimen quidem læsæ Maiestatis committi, communis resolutio est, pro quâ textus, & Auctores congerit Farinacius in Pract. crim. Part. 4. Quæst. 112. num. 136. & seqq. Non quidem in primo gradu, sed in secundo. Id tamen ita accipiendum, vt tunc crimen tale sit, quando iniuria irrogatur ratione officij; [Notanda pro resolutione distinctio de iniuriâ ratione officij, aut ob aliam caussam.] secùs si ex priuato odio, aut inimicitiâ: vt videri apud eumdem potest. numer. 150. & duobus sequentibus: vel si ob prauos mores, de quo num. 155. Pro quo exemplum adduci potest eorum, qui Togatum quemdam nocte intempestâ obseruarunt domum pellicis ingredientem, cùm ille ex officio circumire ciuitatem ad custodiam simularet, & eum non leuibus molestiis affecerunt. Quod & videtur pariter asserendum, etiamsi ratione officij iudex iniuriosè tractetur, quando constat eum in officio iniuriam pariter intulisse. Quod quidem negari nequit, quin grauis iniuria sit; non tamen læsæ Maiestatis crimen, cùm in iudice suo perperàm vtenti officio, non sit animus offendere Principem, sed id, quod contra voluntatem, & auctoritatem est Principis, castigare. Iniustum enim iudicium, non est iudicium, [Iniustum iudicem non esse iudicem.] & iniustus iudex, non est iudex reputandus, ex D. Thomâ, & Cassiodoro, vt diximus Titulo 2. num. 76. vnde nec tale iudicium à vultu Dei oritur, & consequenter neque à vultu Principis, ita nec ille in læso iudice debet læsus reputari.

Quando autem dubium est, an ratione [Quando sit censenda ratione officij facta iniuria.] officij, an verò ex odio, & inimicitiâ ortum habuerit offensio, ad coniecturas esse recurrendum affirmat cum aliis Farinacius num. 154. ex quibus illa pro officio videtur valida, si in ipso actu officii, & exercitio judiciario fuerit irrogata. Non ergo talis, quando judici nondum in Tribunali sedenti, aut post descensum ab eo quidquam iniuriosum infertur. Si præsertim Iudex partem potiùs litigantem quàm judicem agat: vt in facti contingentiâ accidit; altercantibus inter se Sacerdote quodam, & Auditore, circa prædiorum [Casus specialis.] aquæ ductum; & eâ de causâ, cùm se iniustè grauatum Sacerdos crederet, & in Auditorio Regio res ageretur, cum collitigante suo, præ tribunalis foribus, nescio quid contentiosiùs, quàm deceret peractum, quod est exilio mulctatum; auctoritate tamen Prælati, qui ad id est monitoriis Iudicum incitatus. Cùm ergo res arbitraria sit, caueant sibi ad huiusmodi iniurias proni; quia Iudices talium causarum suum in illis negotium agunt, auctoritati consulentes suæ, & omnimodæ immunitati. Quod tamen Iudices ipsos etiam [Auditores quàm debeant cautè in caussis procedere.] debet ad moderationem in judicando compellere; quia in eo partes simul & judices sunt; vnde peccare grauissimè possunt, si stante pro reo verosimili defensionis fundamento, ad rigorem semper inclinent, & seueriora sectentur. Quod enim communis habet Scriptorum vox, in criminibus sole clariores debere esse probationes, quod ad factum spectat, id etiam suo modo circa ius dicendum; quòd scilicet, vt ad seueriorem pœnam damnatur reus, sole clariora debeant in jure fundamenta suppetere: vtriusque enim ratio eadem videtur. Vnde est regula juris notissima, cùm sunt partium jura obscura, reo fauendum est potiùs, quam actori 11. in Sexto. Neque crimina contra judices alicubi inueniuntur excepta; licèt verissimum sit grauiùs aliis punienda.

§. II.

Quid de Ecclesiasticis iniuriarum auctoribus.

POsse illos in carcerem mitti, si delictum [Ecclesiasticos posse à judice laico in carcerem mitti, quorumdam sententia.] ita exigat, aut pœnâ pecuniariâ coërceri, si irreuerentia interuenerit, quæ non leuis momenti sit, vt si coram eis pertranseant nullo reuerentiæ signo adhibito; affirmant Pereira, & Bobadilla, quos adducit Diana Parte 1. Tractat. 2. Resolut. 26. & Tiberius Decianus apud Dom. Felicianum à Vega. Relectione in caput. si diligenti de foro competenti num. 58. & ipse Dom. Felicianus cùm num. 56. & 57. absolutè affirmet Clericum [D. Felicianus à Vega, vt temperet illam.] contra judicem delinquentem, de illius foro non effici; cum aliàs ex jure habeatur id ita esse respectu aliorum; eò quòd illi suo possunt renuntiare foro, quod faciunt eo ipso, quòd contra judicem delinquunt; non tamen Clerici: citato tamen num. 58. cum citatis conuenit, si coërcitionem non exerceant auctoritatiuè, & quasi proprio iure, sed ex permissione Pontificis, cui illa non videtur displicere, si carceratio non sit diuturna, sed intra viginti quatuor horas Clericus suo Prælato præsentetur. Pro quo & facit Clericum Regio fungentem officio, si in eo delinquat, priuari eo posse & mulctari, vt tenent multi, quibuscum Dom. Villaroel Parte 1. Pacificæ gubernationis Quæst. 1. Art. 8. num. 68. & 69. Quibus non obstantibus

Dico Primò. Si Clericus non sit paratus in crimine prosequi, aut id verosimiliter ti [Assertio 1. non paratum in crimine prosequi teneri non posse.]meatur, teneri nequit, & clausurâ premi. Constat ex manifestâ Iuris decisione Cap. Vt famæ, de sententiâ excommunicationis, in quo sic loquitur Innocentius Tertius: Laici verò citra excommunicationis sententiam capere Clericos, & ad judicium trahere possunt, si oporteat, etiam violenter; dum tamen [Cap. Vt famæ, de sent excom.] id de mandato faciant Prælatorum, quorum illi sunt jurisdictioni subiecti, & quorum est corrigere criminosos; cùm hoc non ipsi, sed illi, quorum auctoritate id faciunt, facere videantur; dum tamen non ampliùs eorum violentia se extendat, quàm defensio, vel rebellio exigit Clericorum. Sic ille: juxta quam decisionem id sequitur quod intendimus; nam respectu eius, qui non est paratus in crimine prosequi, aut de quo id verosimiliter non timetur, nulla defensio, aut rebellio est, neque beneplacitum Prælatorum expressum aut tacitum. Tacitus namque præsumi verosimiliter potest, quando ex capturâ damnum imminens impeditur; quod velle Prælatus debet; & si adesset, rationabiliter credi potest judicis auctoritate ad illud impediendum fore vsurum; & juxta hanc intelligentiam accipiendi sunt, qui dicunt Clericum in flagranti crimine deprehensum, capi posse, & ad Prælatum remitti: qui videri possunt apud Dianam suprà Resolut. 11. [De fuga suspectum capi posse.] & 12. vbi obseruare juuat, etiamsi nihil prætereà timeatur nisi fuga, id aliquibus videre sufficiens; cuius ea esse ratio potest, ipsam fugam damnosam esse, tum ob rationem, quam adducit Pontifex citato Capite; quòd scilicet, publicæ vtilitatis intersit, ne crimina maneant impunita. Tum etiam quia sic fugiens, & ab oculis Prælatorum remotus, addere peccata peccatis potest, & turbarum occasiones excitare. Pro quo videri possunt Sousa in Bullam Cœnæ Can. 16. Disput. 82. num. 9. & Ioannes de la Cruz in Directorio Conscientiæ, Parte 1. Præcepto 8. Quæst. 3. Art. 1. Dub. 3. Conclus. 3. P. Fragosus Tomo 2. Pag. 251. num. 329. & alii, apud ipsos, & apud Barbosam in Collectaneis ad Decretales, cap. citato n. 5. & nouissimus D. Villaroel Parte 2. Quæst. 11. Art. 3. n. 30. & seqq.

Dico secundò. Clerico irreuerenti nequit [Assertio 2. non posse pœnam pecuniariam irreuerenti imponi à laica potestate.] ab Auditore, aut Audientiâ totâ, seu quocumque alio judice, pœna pecuniaria imponi. Sic citati à Dianâ, & contrarium est prorsus improbabile, quia contra libertatem Ecclesiasticam, in Iure Canonico, & Bullâ Cœnæ specialiter declaratam & pœnis adiectis communitam. Neque apparet vnde talis licentia fundari possit, quæ nullibi fundamentum habet, nisi in aliquorum scriptorum, qui laici fuêre judices, minùs piâ erga Ecclesiasticos affectione.

Nec dicas Clericos capi posse & ita etiam in [Ex capturà non benè argui.] pecuniâ mulctari: quod minus est ex Cap. Cui licet, de regulis juris in Sexto: vbi sic dicitur: Cui licet quod est plus, licet vtique quod est minus. Ex L. eadem. D. eodem Titul. Nam inprimis id est valdè dubium, an scilicet plus sit capi, vt statim tradatur Iudici, an pœnam pecuniariam soluere; quia prior pœna nihil demit, & captura cum debitâ reuerentiâ est executioni mandanda; pecuniæ autem jactura pluris solet ab Ecclesiasticis æstimari. [Regula. Cui licet plus, qualiter accipienda.] Deinde. Regula illa plures habet exceptiones, de quibus Glossa. Et tantùm habet verum, quando id quod est minus, in eo, quod plus est, continetur. Vt in materia præsenti, cui licet capere, licet armis spoliare, quia benè capi & teneri nequit, si suis ille armis instructus relinquatur; & etiamsi non sit capiendus ne vlteriùs nocere possit. Quidquid [Qui potest capi, an possit armis spoliari.] de hoc aliqui in contrarium sentiant, quos adducit, & sequitur Diana suprà Resolut. 10. & Part. 2. Tractatu 1. Resol. 28. Nam pro assertione positâ stant complures, & inter eos præstantissimi Theologi vt fatetur Diana eos allegans. Neque priores videntur contradicere in casu à nobis proposito; quando scilicet Clericus nequit commodè ad suum judicem deferri, & aliàs in capturâ inconueniens apparet; tunc enim eum armis spoliare licitum erit; immò & expediens, vt nocumenti vlterioris occasio præcidatur. Item, cui licet plus, licet & minus, quando tale est in eodem genere actionis, nec potest rationabiliter judicari Superioris id esse contrarium voluntati. Sic cui licet carnes comedere die jeiunii, licet & oua. Non tamen licet potenti administrare Eucharistiam, Sacramentum administrare Baptismi, Pœnitentiæ & aliorum, quæ minora sunt, de quibus proportionaliter eadem ratio est, vt minora non liceant, eo ipso, quòd liceant maiora: & generaliter vbi est diuersa ratio, & fundamentum aliter coniecturandi de superioris voluntate, aliter sentiendum est, vt in præsenti. Prælatus enim [Ratio diuersitatis in capturâ.] circa capturam potest esse rationabiliter beneplacens ob rationes dictas; non ita circa mulctam pecuniariam; quia in primo ministri laici eius etiam ministri sunt, vt Pontifex citato Cap. Vt famæ, affirmat: in alio verò judiciariam potestatem vsurpant, mulctam vt judices imponentes, quod quidem Ecclesiasticæ libertati penitus aduersatur.

Non ergo circa hoc admittendum est, [Distinctio circa hoc D. Feliciani minimè probanda.] quod Dom. Felicianus tradit; hoc scilicet laicis Iudicibus concedi, non vt auctoritatiúe, & suo quasi jure id faciant, sed ex Pontificis beneplacito. Si enim hoc illis semel concedatur, parum ipsi de illâ respectuum diuersitate curabunt, in libertatis Ecclesiasticæ certissimum detrimentum; & deinde Pontificis voluntas, vt vidimus, in contrarium vergit, nec præsumi illa, nisi præsumptuosè, potest. Quod in Indiis [In Indijs quantùm oporteat honorari Sacerdotes.] præsertim obseruandum, in quibus Eccesiasticis honor est eximius tribuendus, vt Neophyti erga Christianam eruditionem, quam ab ipsis hauriunt, potentiùs afficiantur. Ex quâ persuasione Ferdinandus Cortesius, nulli nisi sibi inter [Ferdinandi Cortesii exemplum singulare.] Heroës bellicos comparandus, Sacerdotibus singulari reuerentiæ affectu se prosternebat, & eorum manus osculabatur, vt hoc videntes Indi magnum aliquid de eorum conciperent dignitate. Quod quidem non sine eximio fructu ab eo peractum; fides enim cum pietate in Mexicanis regionibus meliùs est, quàm in aliis, propagata. Videatur Fr. Ioannes de Torquemada in Monarchia Indica. Parte 3. Lib. 15. Cap. 10. Vbi de Cortesii occursu primis gentium illarum Apostolis ex Familiâ Franciscanâ.

Hinc apparet excessisse Auditores [Audientiæ cuiusdam factum non probandum.] Cancellariæ cuiusdam, qui Concionatori eiusdem Ecclesiæ Præbendario mulctam pecuniariam satis magnam decreuerunt, ob salutationis officium in Concionis exordio non ita honorificum, vt ipsi censuerunt; qui nescio quid aliud sibi exhibendum intimarant. Quod quidem non omnibus est Togatis dominis probatum, & ita cùm eâ de re sermo mihi in scribendo ad eorum vnum incidisset, qui non aderat in occasione præfata, prudentissimè & Christianissimè rescripsit, & ita illius verba non grauabor, ad aliorum exemplum, his paginis adiecisse. Sic ergo ille post alia scribit, [Docti & pij Senatoris epistola.] cuius non oportet nomen expressisse: El caso que refiere V. P. se obro apriesa segun vi por los autos. Dueleme mucho que tal vez en mi casa, ô en la agena, en la calle, en la plaça, y en el Tribunal, no paresco Ministro del Rey, si no de mis liuiandades, y pasiones, deleytes, y vicias, y en la Yglesia, y en los templos, alli solo aspiro à la Magestad: alli si pretendo la competencia, aun con la diuina viuamente repræsentada à todas luces en un Prælado reuestido de Pontifical, como en los ministros seculares la humana Dios nos de su gracia, &c.

§. III.

Circa concionatores eo in munere moderationis regulas trangredientes.

ET quia de Concionatoribus mentio à [Concionatorum quorumdam excessus.] nobis est inducta, negari quidem nequit plures eorum circa hoc grauiter delinquere; Senatores Regios, ac supremos ipsos Gubernatores, apud populum traducentes. Tum dicendi modo, qui satyricus potiùs est, quàm Euangelicus; tum exprobratione actionum, de quibus tumultuariam notitiam, & ab inuidiâ, & malauolentia sæpiùs ortam, habuerunt: tum denique eorum narratione, quæ licet vera sint, sine audientium scandalo non referuntur, jurisdictione circa hoc Prælatorum vsurpatâ, ad quos tantùm spectat peccantium publica districtio; cùm reprehensiones huiusmodi ad correctionem fraternam reduci nequeant: in quâ occulta debet monitio præcedere, & alia seruari à Christo tradita, in quibus animaduersio adeò publica delicti non inuenietur. Et quidem concionatores, aut indo [non excusabiles.]cti sunt, & vulgari linguâ scriptis libellis instructi ad dicendum procedunt, in quibus quàm sit ignorantia damnabilis, satis est unicuique perspectum. Aut litterati, & ii, quod ad eorum obligationem spectat, non ignorantes, aut malitiâ, aut passione, vel populo placendi libidine, in huiusmodi videntur absurda prosilire. Quod si zelo quisquam ducatur: non secundùm scientiam, vt liceat illi Apostoli sententiam applicare, sic scribentis. Rom. 10. v. 2. & 3. Testimonium enim perhibeo [Rom. 10. v. 2. & 3.] illis, quod æmulationem Dei habent, sed non secundùm scientiam. Ignorantes enim justitiam Dei, & suam quærentes statuere: justitiæ Dei non sunt subiecti. Ignorant equidem justitiam æmulatores isti, contra quam peccant inhonorantes Magistratus, & alienam jurisdictionem vsurpantes, suam volentes statuere, dum se ad hæc officii aiunt obligatione teneri, quod dicendi imperat libertatem. Quam quidem non negamus, sed contra vitia [Optima Concionandi formula.] suauitate dicendi temperatam, de quo sic Diuus Isidorus Pelusiota lib. 3. Epist. 397. Sermonis quidem libertati suauitatem admiscere oportet, diuinæ autem [D. Isid. Pelusiota.] dextræ sanitatem permittere. Hæc ille Moysis, Eliæ, & D. Ioannis Baptistæ exempla prosecutus. Sit ergo rigor iustitiæ semper feruidus, sed numquàm præceps, vt D. Bernard. admonet Epist. 25. quando de iustitiæ obligatione ita sunt prefati Ministri verbi soliciti.

