POsse illos leges condere Regiâ con [Posse illos leges condere, quæ Consilij dici possunt, etiamsi Rex subscribat.]sultâ Maiestate, habetur in Ordination. 2. Ann. 1571. à Rege nostro Philippo IV. confirmatâ & renouatâ, vt testatur Dom. Solorzanus lib. 4. cap. 12. numer. 12. & in Politicâ pag. 895. tenorem eiusdem adducens. Licèt circa hoc dubitet Dom. Villaroel Parte 2. Pacificæ gubernationis quæst. 12. artic. 4. à numer. 32. eò quòd Rex in illis subscribat. Sed verò Pontifex etiam in Concilio generali subscribit, & tamen leges Conciliares dicuntur. Videndus P. Suarez lib. 4. de legibus cap. 6.

Dico primò. Regij Senatores suis le [Assertio 1. obligati illis.]gibus obligantur. Id constat; quia illæ non nisi Rege consulto, & ratificante conduntur, sine cuius voluntate vim nullam obtinerent: ea enim est vis ratificationis, ex textibus & Auctoribus, quos adducit Dom. Solorzanus suprà lib. 2. cap. 26. num. 92. & seqq. Atqui Rege statuente, omnes non excepti manent subiecti: ergo & Senatores legibus à se dispositis.

Dico secundò. Leges dictæ obligant [Assertio 2. obligationem esse iuxta condentis intentionem.] secundùm eas ferentis intentionem, iuxta dicta Cap. 1. & præced. Vnde Senatores ipsi earum conditores scient quòd circa hoc certum habeatur. Licet enim Rex sit, qui vim tandem legibus tribuit, simul tamen cum eo Consilium, cuius dispositionem sequitur. Si autem ipsi nihil speciale concipiant, sed leges ferant iuxta obligationem, quæ ex earum materiâ potest colligi, iuxta dicta est discurrendum: vt si magni momenti sint, & seclusâ obligatione sub mortali ferè inutiles redderentur, grauis earum obligatio debeat reputari. Quod etiam dicendum cùm leges à Consilio latæ alios habuerant Senatores & auctores, de quorum intentione constare nequit successoribus; debent enim iuxta præfatas regulas de obligatione, ipsam iudicare.

Dico tertiò. Cùm leges de metallis pre [Assertio 3. leges pœnales circa metalla in conscientia non obligare.]tiosis agentes vt pœnales habeantur, nec videatur æquitati conforme laqueum conscientiis plurimum iniicere; videtur dicendum tamquàm verosimile, & saltem probabile, eas in conscientiâ non obligare, cùm pœna amissionis imponitur, aut quid simile. Iuxta doctrinam Nauarri in Cap. Frater 12. q. 2. num. 22. & in Manuali Cap. 23. n. 55. & aliorum, quos adducit; pluriumque, quos congerit P. Salas Disput. 15. de legibus à num. 3. quibuscum ipse sentit à num. 17. [Quæ forma legis talem obligationem non indicet] quando lex non imponitur per verba præcepti, sed sic: Si quis hoc, vel illud fecerit, talem, vel talem pœnam incurrit: pro quo & alios adduximus num. 96. & etiam si verba præceptiua adsint, idem esse probabile Assertione 3. Capitis præcedentis ostendimus. Neque sententia hæc in notabile detrimentum Regij patrimonij cedit: nam quod ex occultatione aliquorum amittitur, ex aliorum pœnis compensatur; magnæ enim sæpiùs quantitates minùs prouidè occultatæ deteguntur, quibus fiscus adaugetur.

Dico quartò. Absolutè loquendo, Si [Assertio 4. Consiliarij grauiter delinquunt, si contra leges registri agant.] Regij Senatores contra leges registri, aut alias similes operentur, grauiter delinquunt. Id probo: quia suo exemplo alios inducunt ad similia, ex quibus legum contemptus inducitur, & prætereà, in re non parui momenti officio suo desunt, curandi scilicet vt leges pro bono communi positæ custodiantur.

Dico quintò. Stare aliquando po [Assertio 5. Aliquando non ita accidere.]test vt prædicta sine graui peccato fiant; si videlicet necessitates vrgeant, neque aliter sit habendi securitas, & cum secreto peragantur. Hoc videtur sine probatione aliâ verosimile, cùm constet per secretum damnis prædictis occurri, & necessitas rigorem legis temperet, iuxta vulgata iura. Cap. Quod non, de regulis iuris: Quod non est licitum in lege, neceßitas facit licitum. Vbi plures alios Textus adducit Glossa & in Cap. Si quis propter neceßitatem, de furtis. Quibus sublatis sola potest obligatio pœnalis legis relinqui, quæ stabit quidem, & fiet eidem satis, si quod occultè transmittitur, diligentiâ ministrorum legalium detegatur. Sic enim Regio applicabitur fisco, & erit fortè sic mulctatus, pœnæ eiusdem inexcusabilis executor.

CAPVT XI.

Vtrum Regium Indiarum Consilium possit personas Ecclesiasticas inordinate procedentes in Hispaniam auocare.

§. I.

Duplex sententia, & vtriusque fundamenta.

OBuia est ratio dubitandi; fit enim [Ratio dubitandi, & quæ pro parte affirmante communiter affertur de œconomica administratione.] sic, quod tamen non posse fieri notissima ostendit immunitas; contra quam non ire tot viros adeò sapientes & Christianos videtur aliàs iudicandum. Et communis illa in promptu est ratio, Regem œconomico iure in hac parte se gerere: sicut enim familiæ cuiuscumque dominus domo expellere quemcumque potest qui sibi videtur incommodus, eò quòd turbationis domesticæ caussa sit, quamuis sit ille Clericus, vel Religiosus; aut ex vno in aliud mutare cubiculum ob congruam aliquam rationem; ita & Rex Clericos ac Religiosos turbantes pacem, bono communi potest eorum mutatione consulere, & si opus sit, etiam extra regna expellere; omnia enim instar vnius domûs sunt ad negotium præsens. Et quidem in Indiis hoc speciali videtur ratione procedere: cùm enim adeò distent, si turbari eas contingat valdè difficile erit de opportuno remedio prouideri; vnde occasiones oportet anteuerti, nedum exortas amputare. Quid est enim gratius, quàm humanis rebus [Cassiodorus.] cautelam semper adhibere: quæ aut hic necessaria, aut non grauat esse superfluam? Verba sunt Theodorici apud Cassiodorum Lib. 3. 48.

Dici potest, per Ecclesiasticos Præ [Vrgetur ex in certis remedijs Prælatorum.]latos remedium posse procurari; pro quo, præter obligationem officij, Regia admonitio sufficiet. Quæ responsio optima est, quando res ita potest disponi. Sed quid si de remedio à Prælato adhibendo desperatur? vel si sperari aliquomodo possit, non tamen adeò solidis fundamentis; vt Principis possit animus conquiescere? Quod quidem in regionibus tanto interuallo distantibus rationabiliter timeri potest, cùm Prælatorum industria parùm habeatur explorata; sitq́ue prætereà eos viuere incertum: vnde ad radicem mali, sublatâ occasione, securis videtur adhibenda. Neque enim certis periculis per incerta est remedia prouidendum; cùm potiùs ex contra [Periculis etiam non certis occurrendum.]rio sit agendum: vt scilicet incertis periculis certa remedia destinentur. Sunt enim aliqua, quæ pœnâ digna non sunt, neglecta tamen aut insuper habita, multorum, magnorumq́ue malorum caussam præbeant: vt scribit Dio Cassius. Lib. 52. Vbi & il [Dio Cassius.]lud Cornelij Taciti Lib. 11. Annalium ritè cadit: Securitati consules antequàm vindictæ. Securitati in [Tacitus.]quam per remotionem vnius, ne opus sit in plures, excitatis turbis, seueriùs vindicari.

Et hæc quidem stylum videntur præ [Stylus prædictus improbatur, & œconomicus prætextus.]dictum à violatione Ecclesiasticæ immunitatis excusare. Cùm tamen remotio talis rationem pœnæ habeat, & satis profectò grauis, vtpotè longi & laboriosi nimis exilij; videtur aliàs non licere laicæ potestati: & verò si philosophari dicto modo liceret, & ad œconomicam gubernationem dispositiones istas adeò graues reuocare; eodem modo poterit circa alia discurri & sic libertatem Ecclesiasticam magnâ ex parte demoliri. Dominus enim familiæ Clericum, aut Religiosum potest domo eiicere, cuius praui displiceant mores, erga quamcumque materiam prauitas versetur, in quacumque siquidem nocere possunt: ergo & Rex poterit similiter Ecclesiasticos à regno expellere ob quamcumque morum prauitatem. Consequentia videtur vrgere iuxta doctrinam prædictam: quia Rex non minùs debet regni pacifico statui consulere, quàm pater-familias domûs propriæ vtilitati. Et quemadmodum hic non dicitur pœnam infligere, sed suæ indemnitati prospicere, ita etiam de Rege dici potest.

Prætereà. Si expediat aliquem ex In [Rem posse ministerio Prælatorum executioni mandari, et nudi pro eo designati,]diis abduci, id potest ministerio Ecclesiasticæ iurisdictionis exerceri: ergo nequit laica potestas suo tantùm brachio vti in huiusmodi compulsione. Antecedens probo. Nam Rex per Consilium potest ad Prælatos scribere suo expedire seruitio, vt talis, aut talis, in Hispaniam remittatur: quâ voluntatis significatione, nullus erit qui non ad executionem Regij beneplaciti moueatur. Quòd si fortè in executione difficultas aliqua subsit, & supplicandum videatur, id Regi, & Consilio ingratum non accidet; immò & fortè gratius supersedisse fuerit; sic enim veritas solet propalari. Et ita quidem vidimus accidisse nonnumquàm, dum sinistris informationibus aures Regiorum Senatorum opplentur: vocati enim nequaquàm remissi; idque non solùm patienter, sed æquanimiter ac libenter toleratum. Potest item ad Proregem scribi vt executionem vrgeat, Regis inculcatâ voluntate. Vbi & mirandum erit Consilium Regium conuenientiam expulsionis iam inde ab Orbe alio prospicere, quam Prorex, rem habens præsentem, non valeat meliùs intueri. Ex quo ostenditur caussas auocationum talium non tale semper solitas habere momentum, vt ad remedium adeò acre compellant; quandoquidem ij, qui præsentes adsunt, nihil tale deprehendunt.

His addo, medium esse aliud, quo pos [Medium iuxta quod sine scrupulo potest procedi.]sit omnis scrupulus in tali auocatione cessare: si videlicet Patriarcha Indiarum eam habeat potestatem ex Apostolicæ Sedis concessione, etiam erga exemptos: quod difficile non fuerit impetrare. Tunc enim propositâ ei à Consilio Regio avocationis conuenientiâ, poterit rationabiliter imperare. Habere autem Consilium talem ab Ecclesiastico iudice dependentiam, indecorum non debet iudicari, sed maximè gloriosum, iuxta dicta num. 81. Pro quo & iuuat Athalaricum Regem ore Cassiodori Libr. 8. 24. sic locutum excepisse: Tantò Diuinitati plurima debemus, [Cassiodorus.] quantò à ceteris mortalibus maiora suscepimus. Nam quid simile rependat Deo, qui potitur Imperio? Sed [Subiectio in Regibus comparatione Ecclesiæ & vtilis & decora.] licet pro tanto munere nihil compensari poßit idoneè; ipsi tamen gratia redditur, dum in seruientibus honoratur. Et inferiùs. Sed aliorum plectenda subreptio nobis obtulit plenißimæ laudis euentum, vt caussa contingeret præstandi, quæ nos cœlestibus commendaret auxiliis. Hæc ille, & alia in caussâ immunitatis. Ex quibus patet dependentiam dictam minimè Regiam auctoritatem dedecere: & per eam diuina auxilia, quæ tantoperè sunt Regibus Catholicis necessaria, efficaciùs comparari.

Cùm ergo vtrimque rationes appá [Diuersæ sententiæ circa quæstionem.]reant, non erit mirum si Scriptores diuersimodè inueniantur opinari. Et actionem dictam esse licitam plures Iurisconsulti existimant, quos adducunt Dianâ Parte 1. Tract. 2. Resolut. 18. & Dom. Solorzanus Libr. 3. Cap. 27. & in politicâ Libr. 4. Cap. 27. & aliis accedit Dom. Villaroel Parte 2. Pacificæ gubernationis Quæst. 13. Artic. 6. num 114. Pro quo & Dom. Solorzanus schedulas aliquas Regias adducit. Contrarium autem tenent quamplures ab eisdem prolati, quod & communiter Auctores Societatis amplectuntur. P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 21 Sect. 2. num. 70. iuncto num. 102. P. Henriquez Lib. 14. Cap. 12. num. 6. & in Glossa lit. V. P. Filliucius Tomo 1. Tract. 16. n. 247. P. Scortia in Epitome Bullarum Cap. 66. Theoriâ 420. P. Palaus Tomo 6. Disput. 3. Puncto 20. §. 5. & 7. iunctis iis, qua habet Tomo 2. Tract. 12. Puncto 6. Disput. vnica, quatenus casum istum non excipit.

§. II.

Resolutio Assertionibus explicata.

DIco primò. Talem auocationem fre [Assertio 1. frequentem auocatio non esse mortaliter culpabilem.]quenter indicere, non videtur in Regiis Consiliariis sine graui conscientiæ reatu stare posse. Sic citati, & prætereà Dom. Solorzanus num. 17. vbi ita scribit: Sed licet hæc ita se habeant, & tutius, (vt dixi) satiusque sit, vt Ecclesiasticorum expulsio aliaúe coërcitio eo modo, quo diximus, expediatur (scilicet per Ecclesiasticos Prælatos:) adhuc tamen vbi Prælati Ecclesiastici hoc facere differunt, vel in [Dom Solorzanus.] ipsismet Prælatis morbus consistit, cuius medicina desideratur: vel facinus ita graue & insolens est, vt cunctationem non patiatur, & celerem ac exemplarem animaduersionem requirat; probabiliter, & absque vllo periculo &c. Non ergo probabile censet, cùm facinus non est graue & insolens, sicut frequenter non est, Consiliarios Regios ad remotionem sacrorum hominum procedere. Id quod ettiam allata à nobis superiùs persuadent.

Dico secundò. Quodcumque illud sit, [Assertio 2. Per iudices Ecclesiasticos, si queat, semper faciendum.] propter quod expulsio iudicatur conueniens, si per Ecclesiasticos Prælatos præstari possit, tutâ conscientiâ nequit remedium huiusmodi prætermitti. Id probo

Primò, ex decreto Clementis Octaui, de quo Genuensis apud Dianam suprà Resolut. 20. qui [Probatio 1. ex decreto Clementis Octaui.] statuit caussam Religiosi de grauissimâ rebellione in regno Neapolitano rei, non debuisse à iudicibus laicis cognosci, & tamen nullum ita præiudiciale facinus respectu boni communis, nec magis Principibus odiosum.

Dices decretum præfatum de cogni [Euasio de iudiciali cognitione tantùm prohibita.]tione iudiciali procedere, quam & opposita sententia negat laico iudici debere concedi; non cognitione per viam œconomicæ gubernationis.

Sed in primis sunt qui dicant distinctionem [Exploditur validè.] hanc esse chimericam, quia cùm cognitio causæ reipsa sit, & pœna satis grauis infligatur, sola de nomine relinquitur quæstio. Et is qui pœnam subit, mallet secum juxta juris formam agi, sic enim esse locus defensioni. Deinde. Delictum illud non debet manere impunitum: ergo cùm Regium Consilium non permittat Ecclesiasticos judices circa illud suam auctoritatem interponere, ad se vult punitionem penitus pertinere, quam reipsa illum banniendo, aut quomodocumque nominare libeat, infligit. Prætereà ex decreto dicto satis efficaciter arguitur: nam ex illo habemus grauitatem delicti non obstare immunitati, nec diuersam regulam pro eo statui posse ab eâ, quæ circa frequentiora crimina obseruatur: ergo sicut in delictis frequentioribus non est licita expulsio à regno, ita neque in grandioribus & insolitis, quando circa eorum remedium potest Ecclesiasticus gladius exerceri. Quibus addendum juxta receptam Scriptorum doctrinam Clericum incorrigibilem priuilegium Canonicum non amittere. Pro quo vide P. Dicastillum lib. 2. de Iustitia disp. 4. num. 354.

Secundò probo ex rescriptis Regiis, in [Probatio 2. ex rescriptis Regijs.] quibus ita decernitur, vt scilicet turbulenti homines interuentione Prælatorum expellantur; de quibus Dom. Solorzanus num. 12. & seqq. & licèt num. 53. alia rescripta adducat, in quibus expulsio talium Proregibus indicitur, nullâ Prælatorum Ecclesiasticorum factâ mentione; illa tamen subintelligenda est; quia correctio in legibus est vitanda. L. Præcipimus. C. de appellation. Pro quo [L. Præcipimus.] Marius Antoninus lib. 1. Resolut. 17. numer. 12. cum Menochio & Boëtio. Item, in legibus talis est facienda interpretatio, vt non videatur Princeps id tollere, quod ab ipso fuerat antè concessum. Pro quo Auctor idem. Præterquàm quòd omnes qualitates influentes & repetitæ censentur in lege additâ, vt docent Alexander, Decius, & Socius apud eumdem lib. 3. resol. 23. n. 2.

Tertiò. In Bullâ Cœnæ, Excommunic. [Probatio 3. ex Bulla Cœnæ contra Bannientes.] 19. excommunicantur bannientes personas Ecclesiasticas. Est autem bannire juxta Italorum loquendi morem, in exilium mittere. Ibi autem nulla fit exceptio insoliti facinoris: cùm tamen certum sit nonnisi ob talia crimina banniendos Ecclesiasticos timeri potuisse. Quod argumentum, sicut & præcedentia, Assertionem priorem ampliùs firmant.

Nec valet si dicas cum Dom. Solorzano n. 54. [Responsio de processu judiciali tantum prohibito.] & in Politicâ pag. 745. §. Con la qual. Bullam procedere de processu per viam contentiosam, vt indicant verba, quæ apponuntur in Clausulâ 12. præcedenti eam, in quâ de bannientibus agitur, ibi: Ac se de illarum cognitione tamquàm iudices interponunt. Quæ clausula ad omnes sequentes influit & in illis repetita censetur. Cap. Requiris, de appellat. Vbi Abbas, & doctores. Et ex textibus aliis ab eôdem adductis, in quibus id Scriptores illustrant.

Non inquam valet; quia doctrina illa [Apertè conuellitur.] non est generaliter vera & ita non habet locum quando, si clausula referretur ad capitulum, induceretur juris communis correctio, vt docent Bartholus in l. Talis scriptura, ae legatis 1. Gabriel Consilio 22. n. 12. volum. 1. Aretinus in l. 3. §. Filius, in fine, D. de liberis & posthumis. Item, quando in aliis post clausulam est diuersa ratio, vt tradit Cardinalis Mantica Decisione 52. n. 3. juxta communem Doctorum sensum; quod hîc contingit, & sic aliàs. Pro præsenti autem causâ id certum, non extendi quando verba legislatoris contrarium indicant; & est in fauorem Ecclesiæ, vt hîc accidit: nam Pontifex quatuor aut quinque actiones prohibet sub dictâ excommunicatione verbis illis: Illas processando, banniendo, capiendo, seu sententias contra illas proferendo vel exequendo. Vbi sententiam proferre, quod est vt judicem se interponere, tamquàm quid diuersum à bannitione constituit. Et prætereà si clausula illa deberet intelligi: ergo qui caperet sine judiciali processu, non incurreret prædictam excommunicationem; quod dici nequit; cùm multò grauior ea iniuria sit, quàm sola processatio sub eâdem excommunicatione prohibita. Pro quo videndus Bonacina disp. 1. de Censuris, q. 20. Puncto 2. n. 9. Item. In hac excommunicatione extant verba illa. Quomodolibet se interponentes: ergo non sola interpositio judicialis & contentiosa prohibetur, cùm aduerbium. Quomodolibet sit vniuersale, vt constat, & habetur ex Cap. Indemnitatibus. §. Si qua verò, de electione in Sexto, ibi: Ipsius aliquod quomodolibet non quæratur. Vbi Archidiaconus ait esse distributiuum modorum, quod probat Glossa.

Dico tertiò. Si delictum sit insolens, & [Assertio 3. exceptionem statuens secundum vrgentes circumstantias.] turbulentum aliquid timeatur, probabile est posse Regium Consilium sic delinquentem expellere, si Prælatus Ecclesiasticus nolit, aut nequeat, requisitus ad id operam exhibere. Colligitur ex P. Suario lib. 4. defensionis fidei, cap. 34. n. 6. & in 8. magis ad rem ita scribit; Atque hinc possumus vniuersaliter col [P. Suarez.]ligere, numquàm posse sæcularem judicem vsurpare jurisdictionem in Clericum prætextu neceßitatis, quamdiu aliquis prælatus Ecclesiasticus, siue proximus siue remotus adiri potuerit. Sic ille. Quando ergo Ecclesiasticus Prælatus adiri non potest, aliter judicandum. Est autem idem non posse Prælatum, aut nolle reme [Inutilis Prælatus pro nullo.]dium adhibere, ac penitus non esse: quia in ordine ad illum effectum non est. Sic C. Inter cetera. de translatione Episcopi, ecclesia viduata dicitur quæ habet [Cap. Inter cetera.] Episcopum inutilem. Vbi Glossa v. Inutilem, ait inutilem mortuum reputari. Et L. Plagiarij ad L. Fabiam, de plagiarijs, pater vocatur filio orbatus, quando sibi est [L. Plagiarij.] filius inutilis. Vbi & id notat Glossa, & Baldus. Propter quem Textum Baldus ipse, Didacus Perez, [Simile in filio, & marito.] Palacius, Rubeus, Rebuffus, Hippolytus, Couarr. & Cotta, apud P. Th. Sancium tom. 2. Consiliorum, lib. 4. c. 2. dub. 15. n. 1. affirmant viduam dici, quæ maritum habet inutilem, & gaudere priuilegiis viduarum.

Dices P. Suarium, n. 7. asserere adeundum [Responsio de aditione Pontificis, nequit Indijs applicari.] esse Pontificem, qui si neglexerit, non est per Regem cogendus, sed rogandus, vel cum debitâ submissione monendus. Sed hoc pro Indiis in casibus particularibus est difficile, vt constat, & mora potest esse nociua: vnde succedit alia doctrina eius [P. Suarez.]dem Patris, n. 9. sic dicentis: si verò aut casus est particularis & extraordinarius, aut non datur locus consulendi Pontificem, aut exequendi mandata eius: tunc casus reducitur ad terminos juris naturalis, & gentium. Et ideò licebit vti remedio quocumque honesto secundùm rectam rationem. Vel dici etiam potest tunc posse conueniri Clericum coràm iudice laico jure defensionis, quia ille tunc est modus suauior se defendendi, vel suum conseruandi, aut recuperandi, aut etiam communi bono consulendi. Sic ille. Quod & alii admittunt, quibus no [Dom. Villaroel.]uissimè accedit D. Villaroel Part. 2. q. 18. art. 3. n. 1. & seqq. & n. 38. & seqq. Iuxta quod exponendum quod habet art. 1. n. 117. Clericos inquam incorrigibiles posse à laicis puniri iudicibus.

CAPVT XII.

An idem quod de alijs, de Episcoporum auocatione, aut remotione dicendum.

DIco primo. Quæ in prima & secun [Assertio 1. de alijs dicta pro Episcopis magis vrgere, ob eorum maiorem dignitatem, quæ expenditur.]da Assertione cap. præced. diximus, in Episcopis ampliùs vrgent. Constat ex eorum maiori dignitate, cui maior est etiam debita reuerentia: vnde specialis est excommunicatio in Bullâ Cœnæ, scilicet vndecimâ, contia eos hostiliter insequente. Iniurià eorum ad Christum pertinet, cuius legatione funguntur, ait Diuus Anacletus Epistol. 2. & S. Melchiades in Epistolâ ad Episcopos Hispaniæ, quod & habetur [D. Anacletus.] in Cap. De his verò, de Consecrat. dist. 5. eos vocat summos Pontifices verbis illis: Et sicut vnum maioribus, id est, summis Pontificibus, est accommoda [S. Melchiades.]tum. Vbi de Sacramento loquitur Confirmationis. Et, vt explicat Glossa, summi dicuntur; [Glossa.] quia vltra eos nullus est ordo: nam Metropolitani Episcopi vocantur 18. dist. Quamuis hic titulus iam sit soli Christi Vicario, & Diui Petri Successori reseruatus. Sed omnium elegantissimè Gelasius Papa Anastasio Imperatori sic scribit: Honor & [Gelasius Papa.] sublimitas Episcopalis nullis poterit comparationibus adæquari. Sunt regum fulgori compares & Principum diadematis; longè erit inferius &c. Extat in cap. Duo sunt, 96. dist.

Dico secundò. Quod Assertione 3. est [Assertio 2. idem quod de alijs dictum, etiam illis applicandum, vt auocari possint, si seditionarij.] dictum, potest etiam Episcopis applicari, in quibus aliqualiter maior videtur esse ratio, quàm in aliis. Id constat: nam & grauiter turbare Respublicas possunt, & Superiorem non habent, à quo possint coërceri. Ideò non solùm Episcopos, sed & Archiepiscopos scimus in Hispaniam accitos, neque id Pontifices molestè tolerasse, sed Regibus nostris postulantibus, & ad Episcopatus illius Prouinciæ præsentatis, eorum translatione publicæ tranquillitati consultum. Consilium Car [Concilium Carthag.]thaginiense quartum cap. 67. sic decernit: seditionarios statuimus numquàm ordinandos Clericos, sicut nec vsurarios, vel iniuriarum suarum vltores. Sic Concilium, & id ad Episcopos præcipuè pertinere constat ex totâ distinct. 46. in quâ Gratianus requisitum illud exponit, quod apud Apostolum extat 1. Tim. 3. v. 3. Non litigiosum. & ita pro eo [1. Tim. 3. v. 3.] statutum Concilii prædictum adducit in cap. Seditionarios. Cur autem seditionariis vsurarios adiunxerit, exponit Glossa sic dicens: Quia tales pro [Glossa.]pter auaritiam pro minimo litigant. Vbi & addit non solùm non ordinandos, sed & ordinatos deiiciendos. Vltores autem iniuriarum suarum satis litigari probantur. Quæ quidem in Indiis satis perniciosa [In Indijs pro eo ratio specialis.] comperiuntur, sicut & frequentiores pro iisdem occasiones: auaritia enim pretiosis stimulata fomentis animos elatiores generat, & periculum est, ne qui præsunt, dum à supremis illis Europæ in spiritualibus & temporalibus remoti Principibus degunt, se vti huius noui mundi dominos arbitrentur. Sic ergo & periculosè omnia miscere moderamine turbulento. Non eruntequidem plures, nam & modestissimos frequenter experimur: sed siqui contrariâ gradiantur viâ, magnâ debet huic damno prouidentiâ subueniri. Non poterit Regium Consilium erga eos, quod sola potest auctoritas suprema Pontificis, Ordinatos deijciendo, vt ait Glossa: poterit tamen deiectionem auocatione disponere, iuxta probabilem Doctorum sensum operando.

Pro quo videtur etiam jus Canonicum [Ius Canonicum pro auocatione militat.] militare, dum ex Concilio Agathensi 2. cap. 35. sic statuitur in cap. Si Episcopus 18. dist. Si Episcopus Metropolitanus ad Comprouinciales Episcopos epistolas direxerit, in quibus eos aut ad ordinationem summi Pon [Cap. Si Episcopus.]tificis, aut ad Synodum innitet: postpositis omnibus (exceptâ graui infirmitate corporis, aut præceptione Regis) ad constitutum diem adesse non differant. Ex Concilio etiam Sardicensi cap. 8. sic habetur: Si vobis, fratres [Cap. Si vobis.] Charißimi, placet, decernite ne Episcopi ad comitatum accedant, nisi fortè hi, qui à religiosis Imperatoribus, vel inuitati vel vocati fuerint. sic extat in Cap. Si vobis 23. q. 8. Et sunt verba Osii Cordubensis Episcopi in Concilio præsedentis. Iuxta hæc ergo constat Episcopos à Regibus aut Imperatoribus vocatos non debere eorum placito reluctari, quia semper præsumi debet non leuis momenti causa aduocationem huiusmodi permouere. Sic ergo interpretanda est eorum mens, cùm Consilio Indiarum ita arbitrante, Prælati in Hispaniam auocantur: grauissima enim tunc intercedit causa, & audiri coràm eos conuenit, pro se rationem, & fortè congruam, reddituros.

Dices ex eorum absentiâ ea emersura [Occurritur difficultati de damnis absentiæ.] damna, de quibus dictum cap. 5. Ad quod responderi potest, vocantibus id onus relinqui, vt videant quomodo possit damnis emergentibus obuiari. Deinde, etiamsi damna aliqua sint futura, maioribus vitandis per talem absentiam attendi, & maiora ex eâ bona pro vtilitate communi sperari. Quemadmodùm cùm generale Concilium indicitur, omnium Episcoporum futura absentia decernitur, & quæ ex ipsâ oriri damna possunt, communis totius Ecclesiæ boni consideratione & maiorum damnorum euitationis respectu compensantur. Et prædictam praxim videtur ap [Ex Diana positionis probatio, pro Indijs.]probare Diana Parte 5. tract. 1. resol. 5. §. Verùm hanc, vbi ita scribit: Non sumus in Indiâ, ita vt ad compescendam, si adesset, licentiam & delicta Episcoporum, tanta esset neceßitas, vt periculum esset in morâ, si pro ruinâ publicâ subleuandâ Pontificis resolutio expectaretur. Sic ille. Licet ergo in Indiis, quod alibi non ita, iuxta ipsum. In quibus prætereà volunt aliqui Reges nostros Legati Pontificii au [Ex Legati auctoritate in Regibus idem juxta aliquos probatum.]ctoritatem habere, vt vidimus Titulo præced. n. 159. quibus cum Dom. Villaroel Parte 1. quæst. 1. lib. 8. n. 23. & seqq. Parte 2. quæst. 14. art. 4. n. 36. qui eâ non adductâ ratione auocationem & expulsionem vt licitam admittit respectu Regis, Proregum, & Audientiarum, vt citato Art. 8. num. 34. & seqq. & Parte 2. quæst. 12. art. 5. num. 97. Legati etiam auctoritatem agnouit Fr. Ioannes de Silua in Animaduersionibus citatis fol. 7 pag. 1.

CAPVT XIII.

An ratione styli possint Regij Indiarum Consiliarij in rescriptis ad Ecclesiasticos transmissis conscientiæ grauamen incurrere.

DOminus Solorzanus lib. 4. cap. 12. n. [Stylus comminatorius ex stylo nouo.] 78. & 79. & in Politicâ lib. 5. cap. 16. pag. 908. §. Los quales, nouum stylum circa hoc censurâ dignum existimat; sic enim scribit: Quod notare etiam oportebit pro censu [D. Solorz.]ra cuiusdam praui styli, qui his temporibus in dictis schedulis frequentatur; quatenus Princeps ad earum obseruationem multis pœnis insurgit, & multis verbis hortatur, & aliquando indignationem minatur, &c. Cùm ergo rescripta talia per Consilium expediantur, ad illius Patres talis videtur censura pertinere. Et dubitari potest an in hoc eorum possint conscientiæ grauari. Circa quod

Dico primò. Nisi bona fides excuset, [Assertio 1. aliquod in eo esse peccatum.] aliquod in huiusmodi stylo peccatum admiscetur. Sic videtur sentire Dom. Solorzanus, cùm prauum dicat. Et probatur. Quia Ecclesiastici alterius fori, & quidem diuinioris sunt: ergo debet cum illis reuerenter agi, nec pœnarum comminatione compelli; & quidem cùm pœnæ non sint pro libito, sed præcedente causæ cognitione imponendæ, qui pœnas minantur, eo ipso se iudices videntur profiteri. Hoc autem quantùm immunitati sacrorum hominum aduersetur, satis est perspectum. Quòd si non animo verè infligendi, sed ad terrorem tantùm proferuntur, hoc etiam contra reuerentiam est debitam; quòd scilicet terroribus cum eis agatur, quibus omnis vrbanus agendi modus, vtpotè in altiori gradu constitutis, debeatur. Comminatio autem Regiæ indignationis est formidabilis, vt Rex omnium sapientissimus attestatur Prouerb. 16. v. 14. dum [Prouerb. 16. v. 14.] ait; Indignatio regis, nuntij mortis.

Dico secundò. Præfatus stylus graue [Assertio 2. videri mortale, ob reuerentiam debitam etiam à Regibus.] videtur esse peccatum. Hoc probant nuper adducta. Et prætereà arguo ex eo quòd graue ex illo scandalum oriatur, dum vident populares sic Ecclesiasticas tractari personas: minuitur enim in illis debitus eisdem respectus, & de immunitate earum abiectè sentiunt: quod constat damnum esse grauissimum: cùm debeant præ aliis Christiani Principes honorem Ecclesiastici ordinis illibatum accurare. Pro quo ita scribit Diuus Marcellus Pontifex in Epist. 2. ad Maxentium. Boni [D. Marcellus.] Principis est ac Religiosi ecclesias contritas atque concussas restaurare, nouasque ædificare, & Dei Sacerdotes honorare ac tueri. Sic ille, & habetur in Cap. Boni, 96. dist. In quâ etiam. Cap. In Scripturis, Nicolaus Pontifex Magni Constantini exemplum adducit, quem dixisse scribitur: Verè si proprijs oculis vi [Magni Constantini egregium affatum.]dissem Sacerdotem Dei, aut aliquem eorum, qui Monachali habitu circumamicti sunt, peccantem, chlamydem meam expoliarem, & cooperirem eum, ne ab aliquo videretur. Post exemplum autem dictum sic alloquitur Ludouicum Imperatorem: Sed hoc quidem diximus cautos vos reddere cupientes, vt si de Do [Nicolaus Pontifex.]mini Sacerdotibus (qui iure Patres animarum dicuntur) aliquid contigerit vos audire, quod confusionem pijs mentibus ingerat: non infrunitum, sed pudoratos filios Noë imitantes, paternam de reliquo verecundiam contegatis; vt affluenti (quemadmodum & illi) benedictione repleri, moderante Domino, mereamini. Sic ille.

Dico tertiò. Aliquando sine peccato [Assertio 3. Regias comminationes aliquando licere.] vllo poterunt Regiæ comminationes intendi: quando scilicet res ipsæ id exigere, ob grauia, quæ imminere possunt, damna videantur. Et potest congruus talibus rescriptis sensus adhiberi; infligendas scilicet pœnas, eo modo, quo infligi à laicâ potestate possunt, exequendo scilicet, quas Pontifex, aut inferiores Prælati, infligendas iudicarint; aut eo modo qui, juxta dicta Capite præcedenti, sine eorum interuentione potest probabiliter vsurpari. Ex quo habetur non esse jam stylum, quem prauum dicimus: stylus enim dicit vsitatum scribendi modum, qui cum consuetudine ferè coincidit: in vno autem aut alio casu non dicitur esse stylus; & ita non potest penitus condemnari: estq́ue in hoc interpretationi dictæ locus; quæ tamen non potest stylo conuenienter adhiberi.

Et hæc pro Regio Indiarum Consilio delibasse sufficiat, plura forsitan quàm opus fuerit; si enim intelligenti plura, vt communi prouerbio fertur, sublimi adeò intelligantiâ præditis, qualis in eis semper effloruit, qui ad illud ex flore sapientium eliguntur, paucissima sufficient, quæ & ipsi poterunt maioris luminis ornamento conuestire. Iam ergo ad alia.

TITVLVS III. DE PROREGIBVS INDIARVM EORVMQVE

Obligationibus ad negotium animæ pertinentibus.

Post Regem, Regiumque Consilium, Proregum videtur dignitas & auctoritas eminere: vnde circa illos præsenti hoc Titulo, quæ commoda esse possunt expediemus. Sit ergo pro illis,

CAPVT I.

Qualiter Proreges Indici ad exemplum vitæ teneantur.

QVæ circa Gubernatores [Proregum integritas vel solâ Regia electione probatur.] Indiarum à Rege destinandos dicta à nobis Titulo 1. Cap. 9. ad Proreges maximè constat pertinere; quibus suppositis præsens quæstio parùm erit necessaria: cùm enim viri probitatis eximiæ sint ad munus tantum deligendi, quid opus est circa vitæ exemplum inquirere vbi illud non potest in sic delectis defecisse. Iudicij nostri culmen excelsum est, cùm qui à nobis prouehitur, præcipuus, & plenus meritis æstimatur. Nam si æquabilis credendus [Cassiodorus.] est, quem iustus elegerit, si temperantiâ præditus, quem moderatus asciuit: omnium profectò capax potest esse meritorum, qui iudicem cunctarum meruit habere virtutum. Sic Theodoricus apud Cassiodorum Lib. 1. 3. vbi de supremæ elatione dignitatis agebatur. Licèt autem parùm necessaria videri possit, ea suppositione firmata, vtilis tamen non potest non haberi: & nos non solùm necessaria, sed etiam vtilia consectamur.

