NOn deberi tenent præter citatos Thomas del Benè nuper adductus Sect. 19. & alij, quos adducit & sequitur Diana Parte 10. Tract. 12. Resolut. 51. & Leander Parte 3. Tractatu 6. Disput. 6. Quæstio 37. quidquid ex Recentioribus contradicat Trullench in Decalogum Tomo 1. Lib. 3. Cap. 3. Dub. 11. num. 4. qui, vtpotè Clericus sæcularis, Religionum priuilegia non videtur habuisse perspecta, aut minùs piè eadem expendisse. Quod de Barbosa ne dicam, qui Lib. 3. de Iure Ecclesiastico Cap. 26. §. 3. num. 40. idem tenet, tanti viri compellit auctoritas. Certè si iuxta nonnullas S. Rotæ Decisiones, quas affert, illius mens explicanda, nihil contra particularia priuilegia Assertio eiusdem importat, sed iuxta ius commune procedit, ita ipso probabiliter sentiente; cùm tamen alij secus sentiant, quoties non est merè personalis exceptio: quo pacto explicant Cap. Licèt, de decimis vt de personalibus tantùm disponat: quamuis congruentior alia expositio sit iuxta tenorem concessionis, de qua ibidem; erat enim certis terminis alligata.

Cùm ergo iuxta priuilegia iudicandum sit, & non iuxta iuris communis dispositionem: inde fit neque ex agris conductis à Religiosis generalem communicationem habentibus, decimas deberi. In Cap. Dilecti de decimis, sic Alexander Tertius: Mandamus quatenus de prædiis, quæ à laicis conduxistis in Parochiis suis, de quibus consueuerant decimas percipere, plenariè soluatis eisdem, vel cum ipsis amicabiliter componatis. Sic ille. Vbi notandum, quòd si ante conductionem non erant solitæ decimæ percipi, sed à Religiosis conductoribus excoli cœperunt agri, decimæ non debentur, quia id tenor expressus Decretalis insinuat. Item si dum à suis dominis colerentur, minores erant fructus, quàm sint posteà Religiosorum industriâ, decimæ habitâ proportione pensionis prioris soluendæ sunt: neque plus illa verba designant: Plenariè soluatis eisdem. Quia Pontifex tantùm vult enorme grauamen Monachorum S. Crucis remouere, qui apud eumdem conquesti, eò quòd ex conductione Monachorum de Norbolo, qui priuilegium non decimandi habebant, sicut Monachi S. Crucis recipiendi illas, enormiter grauarentur. Quoniam ijdem Fratres ex hoc grauantur enormiter. Quæ sunt illius verba. Atqui soluendo decimas, quas Parœciani soluerent, nullum illi grauamen patiuntur enorme, ad quos decimæ spectant: ergo ad solutionem prædictam solùm tenentur. Et hoc quidem iuxta ius commune. Neque contra hoc facit communis Doctorum sententia de obligatione decimandi ex fructibus per industriam auctis, vt videri potest apud Leandrum supra. Disp. 7. Quæst. 19. & 20. nam de Religiosis alia est ratio, quia alia Pontificia dispositio.

Quia verò priuilegium extat non soluendi ex agris conductis à Religione D. Hieronymi, & per communicationem Religionibus aliis concessum, vt videri potest apud Auctores, quos adducit Diana suprà Resolut. 50. & alios apud Leandrum Parte 3. Tract. 6. Disput. 6. Quæst. 49. eo stante aliter iudicandum, vt Auctores tenent apud eumdem, qui cum illis & aliis censet, etiam non stante peculiari priuilegio, quod conductores exprimat, ab obligatione eximi, si priuilegium tale sit, vt exemptionem concedat ex prædiis, quæ Religiosi habent: nam quod conducitur habetur. Id quod priùs docuerat P. Azor Tomo 1. Lib. 7. Cap. 26. Vers. Octauò quæritur. Apud Dianam mei vsus errat citatio, dum habet Lib. 7. Quæst. 6. §. 3.

Habet autem Societas priuilegium hujusmodi, & cum expressionibus clausulis à Paulo Tertio concessum, confirmatum à Pio Quarto, & specialissimè à Gregorio Decimotertio roboratum cum derogatione Capitis Nuper, de decimis: iuxta quod eidem indultum, vt de Domibus, & Collegiis, eorumque prædiis, hortis, & aliis locis eisdem sociis iuxta eorum viuendi institutum habere conceßis &c. & aliis bonis quibuscumque per dictam Societatem, & illius Collegia posseßis & obtentis, aliquam decimam etiam Papalem soluere &c. minime tenerentur. Prætereà. Eorum personas, fructus, redditus, & prouentus, etiam bonorum Ecclesiasticorum, sæcularium, & Regularium quorumcumque illis pro tempore vnitorum, aliasque res & bona quæcumque, à quibusuis decimis etiam Papalibus, perpetuò liberauerit, & exemerit, scilicet Pius Quartus quibus nihil videtur dici clarius potuisse. Verba enim illa, de locis iuxta eorum viuendi institutum habere conceßis, ad conductores possunt dubio procul extendi, cùm haberi iuxta institutum queant. Possidentur etiam & obtinentur ad tempus, vnde & congruit illud, Posseßis, & obtentis. Additur prætereà personas, fructus, prouentus, & res ac bona quæcumque, esse omnino exempta. Quid ergo adhuc desideramus testes? Erunt qui obnitantur, & per sententiam inferiorum iudicum Religiosi ad soluendum adigentur. Quo euentu qualis esse sententiæ adeò verosimilis fructus possis, norunt qui in materiis istis vel mediocriter versati sunt. Quid inquam forum valeat interius, in quo iudex Deus, dum per illius Vicarium nihil contrarium imperatur.

Circa id quod de communicatione priuilegij Hieronymiani diximus, obiectio potest non leuis opponi ex Decisione Rotæ Anno 1646. apud Dianam Parte 8. firmantis Moniales non gaudere communicatione in odiosis, vt est exemptio in solutione decimarum, pro quo multos adducit. Vbi & quòd sine expressa derogatione Cap. Nuper procedit illa. Et de communicatione absolutè inter Religiones loquendo, idem statuunt aliæ Rotæ Decisiones, quibuscum sentit Diana Parte 10. Tract. 12. Resolut. 49. alios pro eo referens, sicut etiam contrà sentientes. Pro quo & in Additionibus adducit Bullam Pij V. in quâ & de aliis priuilegiis circa temporalia concessis idem decernitur, vt scilicet communicatio pro illis non sit, sed tantum pro spiritualibus. Ad quæ dici potest Decisiones Rotæ non tollere probabilitatem sententiæ contrariæ, vnde illæ quoad hoc non sunt communiter receptæ. Pro quo & faciunt quæ generalius loquentes habent Auctores, quorum varia pronuntiata congerit Angelus Bossius Parte 1. Titulo 1. num. 581. & seqq. & de non receptione testatur Diana. Quòd verò Bulla citata non obstet, ex eo suadetur, quia Auctores post illam scribentes pro communicatione etiam in temporalibus militant, vt Ioannes à Cruce, Raphael à Turre, Ioannes Baptista Lezana, & Hieronymus Garcia apud eumdem Dianam Resolut. 49. citatâ. quibus addendus Leander citata Disput. 6. Quæst. 34. & 46. & fundamentum esse potest, vel quia non recepta, vel quia post eam Pontifices alij Religionum multarum priuilegia amplissimè confirmarunt, non adhibitâ prædictâ limitatione, vnde communicatio aliarum etiam ampliata. Quidquid autem de hoc sit, pro Societate nulla est difficultas circa priuilegium dictum, cùm non per solam communicationem eidem competat, sed per specialem & expressam concessionem.

Circa Caput VII.

Ubi an iudices laici in Episcoporum spoliis se intromittere possint.

NEgat id P. Fagundez Lib. 6. de Contractib. Cap. 4. numer. 14. & seqq. cuius resolutionem, neque breuem illam, ad verbum habet Diana Parte 8. Tract. 5. Resolut. vltima. nihil circa resolutionem de suo adiiciens nisi approbationem, eò quòd consonet dictis ab ipso alibi, pro quo locum non citat specialem: sed habetur Parte 4. Tract. 1. Resolut. 110. vbi pro eo adducit Martham, Franciscum Marcum, & Augustinum Barbosam, sicut pro opposito Gutierrez, Cabedum, & Ceballos; quorum fundamentum solidum quidem esset, si Prælatorum Ecclesiæ circa hoc diligentia non extaret, neque posset Capitulo plenè in hac parte confidi. Sic enim credibile est non futurum id Sedi Apostolicæ prorsus ingratum. Et quidem in multis ea fiducia non suppetit, vnde Titulus integer extat Vt Sede vacante nihil innouetur. Beneficia, quæ de iure patronatûs non sunt, conferri prohibentur: dimissoriarum collatio intra annum, vltra quem non est visa vacatio proroganda, quod est proprium Indiarum Reuocatio licentiarum pro audiendis Confessionibus Regularibus concessarum, seu approbationibus. Quomodo etiam Sedes Apostolica non plenè confidat, ostendunt ea, quæ habet Diana Parte 8. Tract. 4. Resolut. 66. circa dispensationes directas Vicariis generalibus, vt alia missa faciam. Est autem maximè viscosa spoliorum substantia.

Circa Caput XIII. §. I.

Vbi an inhonoratio Regij Auditoris sit crimen læsæ Maiestatis.

QVòd non sit propriè tale probat Narbona in Lib. 4. Recopilationis. Tit. 1. lege 20. Glossâ 7. num. 100. de quo & Noë in Additionibus ad Titulum 20. num. 147. & quòd neque illa iniuria, quæ in secundo gradu læsæ Majestatis est, eam habeat qualitatem, quando non infertur ratione officij, cum multis firmat Diana Parte 6. Tract. 8. Resolut. 3. de quo & Nos citato loco, & etiam. num. 140.

Circa Caput XIV. num. 118. Ubi de Academicis accipientibus præmium assistentiæ, cùm vix assistant.

QVæ ibi dicta comprobat P. Mendus de iure Academico Lib. 2. Quæst. 25. post hæc scripta visus: qui tamen non audeat damnare consuetudinem, cùm tamen dicenda sit potiùs corruptela, non sine adstantium offensione, aut vero etiam irrisione contingens.

Circa Caput XVII.

De temperandis pœnis erga Benemeritos, de quo num. 154.

DOctrinam ibi propositam, ad crimina etiam, quæ ad Tribunal S. Inquisitionis spectant, extendendam, cum Baiardo & Farinacio tradit Magister Sousa in Aphorismis pro eodem Lib. 3. Cap. 36. num. 12. quæ in Conquisitorum Indicorum posteris conuenienter poterit practicari.

Circa Caput XVIII. Pro dictis num. 171. & 172.

De iuramento cum æquiuocatione: de quo & Titulo 6. Cap. 1.

AGit de illo P. Bardi in Selectis Libro 1. Quæst. 10. in cuius fine. n. 11. circa praxim est notanda doctrina, quam ex aliis proponit: id scilicet quod mente additur, debere cum externâ propositione congruum sensum habere; si enim incongruus sit, nihil præstat. Item, dum non occurrit speciale aliquid ad verificationem, posse in eo sensu proferri, qui vniuersaliter apprehenditur, & est possibilis: licet propter capacitatis defectum non sit obuius. Neque erit inconueniens admonere tales, vt iurent in eo sensu in quo admonens intendit. Quibus addi potest, non solùm pro rudibus hanc doctrinam succurrere, sed etiam pro aliis, quando subitò quis interrogatur, & debet protinus respondere: tunc enim vniuersalis illa apprehensio sensus possibilis satis erit, & in confuso dicere: Volo iurare eo modo, quo possum.

Concludit illa num. 12. prædictam doctrinam sustineri posse, licèt juramentum exigens dicat velle se vt alter iuret omni remotâ æquiuocatione; tunc enim, si illicitè petit, poterit iuraturus dicere se in iuramento nullam adhibiturum æquiuocationem, immò & id iurare; intelligendo additum aliquid interiùs. Exempli gratia, nolle æquiuocare modo indebito, vel quid simile: ita vt cum tali addito assertio exterior vera reddatur. Quod quidem satis verosimile est: & vt procedere sine scrupulo possit, addendum id, quod nuper appositum, scilicet necessarium non esse vt in particulari aliquid interiùs concipiatur, sed statuat quis se iurare velle negando æquiuocationem eo modo, quo illam negare potest: & potest quidem intelligendo de conceptibus mentis, quibus verba respondent, in quibus esse æquiuocatio nequit, iuxta communem Dialecticorum doctrinam, ex Philosophorum Principe desumptam. Et quia hoc subtilius est, nec omnium captui accommodatum, id quod nuper diximus de æquiuocatione modo illicito faciliùs vsurpandum. Si hoc etiam addamus, instrui minùs capaces posse vt æquiuocationem sub iuramento negent, referendo se ad peculiares modos, quos Confessarius scit, & esse licitos ipsi sciunt, quibus Deus vt credamus iubet, vel vt iuuent sub confusâ illâ ratione, & semper sine animo mentiendi. Videatur etiam P. Hermannus Busembaum in Medulla Theologiæ moralis, Lib. 3. Tractat. 2. Cap. 2. Dub. 4. vbi generalem regulam ex aliis tradit, posse scilicet iurari cum æquiuocatione quoties iusta caussa est, & ipsa æquiuocatio licet: quia vbi est ius occultandi veritatem, & sine mendacio occultatur, nulla irreuerentia fit iuramento. Itaque quoties licita est æquiuocatio, est etiam licitum iuramentum: est autem illa licita, quoties ratio pro ipsa vtilitatis interuenit, & generaliter non leuis conuenientia.

AD TITVLVM V.

Circa Caput III. num. 14.

Vbi de Officialium Regiorum negotiatione cum Regiâ pecuniâ.

QVæ ibi à Nobis dicta, firmat P. Gibalinus Tomo 1. de Vsuris, Lib. 2. Cap. 6. Articul. 6. Consectario 1. Vt rarò sit licita, sed non contra iustitiam, & cum fructu industriæ. Videatur, est enim vir doctus, & non vulgariter eruditus.

Circa Caput XII. & num. 90.

Vbi de incertorum restitutione.

STante obligatione restituendi pauperibus, de quâ & num. 91. fieri eidem satis, si quis anteà illius immemor eleëmosynas fecisset, ex Bartholomæo à Sancto Fausto, Candido, & Morono, habet Lezana Tomo 5. in Mari-magno Minimorum, num. 67. exemplo eius, qui donauit creditori. Non esse autem obligationem restitutionis habet ille cum multis, quos adducit in Mari-magno Minorum, n. 74. Quod & absolutè tenet P. Tamburinus in Decalogum, Lib. 8. Tractat. 4. Cap. 1. §. 3. num. 33. Videndus etiam Pasqualigus Decisione 455. Vbi cum Lezana circa modum restitutionis conuenit ex P. Thoma Sancio.

Circa Caput XX. & num. 152.

Vbi de Dominis Inquisitoribus.

OPortere vt Sanctum Tribunal pecuniis abundet pro necessariis vsibus, & quòd non sit attendendum ad præsentem tantummodò statum, in quo indigentia non est, sed ad futuros euentus, & sic posse pecuniarias pœnas imponi, ex Auctoribus bonæ notæ ostendit Diana Parte 10. Tractat. 8. Resolut. 8.

Circa Caput XXVIII.

De durationæ Bullæ Cruciatæ, attentâ publicatione, de quâ num. 203.

COmmunis quæstio est quomodo sit computandus annus durationis Bullæ, cùm contingere possit, vt aliquando post elapsum illum, & dies prætereà aliquos, atque etiam ante expletum publicetur. An scilicet solaris annus esse debeat, qui & naturalis; an Ecclesiastici adinstar, qui à Paschate in Pascha computari solet, & sic obligatio annuæ Confessionis à Doctoribus multis exponi: ita vt à publicatione in publicatione attendi debeat, siue breuior solari sit, siue longiùs protrahatur. In quo est diuersitas sententiarum: quidam enim Ecclesiasticum annum esse defendunt, vt P. Henriquez Lib. 7. Cap. 20. num. 2. qui in Glossa Lit. O. affirmat plures Salmanticenses Doctores Theologos & Iurisperitos ita censuisse, nonnullos referens. P. Escobar de Mendoza Tomo 1. Moralis Theologiæ, Lib. 7. Sect. 2. Problem. 3. P. Bardi in Bullam Parte 1. Tractat. 2. Cap. 6. Sect. 2. §. 1. Ludouicus à Cruce, Trullench, Antonius Gomez, Villalobos, Ioannes Sancius apud P. Mendum Disput. 2. num. 5. Licèt horum aliqui id tantùm admittant quando computatio dicta fauorabilis est, quia scilicet supra annum solarem dies aliquot excurrunt, non verò cùm pauciores sunt. Satis etiam probabilem sententiam istam censet Diana absolutè loquendo part. 1. tr. 11. resol. 91. in eamq́ue D. Solorz. videtur inclinare Tom. 2. lib. 3. cap. 25. n. 24. Oppositam autem cum Emmanuele Roderico, Ludouico Lopez, Vega, Basilio Legionensi, tenet P. Mendus suprà, & pro eadem Ioannes Sancius in selectis Disp. 55. n. 3. ait posse citari Palacium, & P. Thomam Sancium, Lezana Tomo 3. verb. Bulla Cruciatæ, n. 5. & alij.

Et sententia quidem ista firmiori videtur fundamento consistere: annus enim absolutè dictus solarem designat, vt & aduersantes fatentur, qui solùm ad consuetudinem recurrunt Commissariorum scientiâ & assensu comprobatam. Sed certè dum summi Pontifices annum absolutè exigentis consensus non habetur, quidquid aliud prætereà adsit, ad necessariam non videtur sufficiens firmitatem. Quis autem de consensu Pontificis certum possit testimonium reddere longiùs ab his regionibus, in quibus Bullæ est vsus, consistentis? Immò nec Commissariorum, quibus circa ampliationem aut breuiationem anni, nihil scimus speciale à Pontificibus attributum. Præterquàm quòd consensus talis non est exploratus, cùm eum multi negent, sententiam scilicet de solari anno defendentes, qui minimè auderent se Commissariorum opponere voluntati. Vel si oppositionem non verentur, dum juxta veritatem se opinari iudicant, non est, vt dixi, solidum, quod ex consensu tali adducitur, firmamentum. Sciunt illi viros doctos eam tenere sententiam, quæ cùm fini concessionis Cruciatæ non videatur esse contraria, rem ita pergere sinunt, vt & alia Pontifices, in quibus opinionum extant varietates.

Hoc ergo supposito, & vtriusque sententiæ probabilitate concessâ, circa Indias specialis videtur esse difficultas, in quibus biennium à publicatione in publicationem indultum; cùm tamen contingat aliquando ante expletum biennium publicari. An scilicet etiam stante publicatione tali, duret quæ post publicationem antecedentem sumpta est, vsque ad biennij expletionem. Quod quidem cùm per annum Bulla conceditur, affirmant Fr. Emmanuel, Vega, Lezana, & Ioannes Sancius, & vt valde probabile amplectitur Diana suprà Resol. 93. quamuis annus non sit solaris accipiendus: iuxta hanc enim computandi rationem tantùm (vt videtur) habere locum quæstio potest: solarem namq́ue debere esse statuentes, consequenter id dicere tenentur, quia in eo est constituta quæstio: licèt reuerà quæstio etiam esse possit, an stante sententiâ de anno solari, id ita debeat intelligi, vt vltra illum non valeat Bulla; & nihilominùs si publicatio ante illum expletum fiat, eo ipso expiret: quia videri alicui potest semper à publicatione annum inchoandum, iuxta tenorem Bullæ verbis illis: Qui intra annum à die publicationis præsentium in singulis locis prædictis facienda inchoandum. Quòd si ex accidenti aliquo ante expletum facta est, vt quia antecedens publicatio seriùs facta, & oporteat ad destinatum pro annis præcedentibus diem reuocari; id non suffragari, quemadmodum non suffragatur sumenti Bullam post dies aliquot à publicatione, qui absens à loco publicationis fuit, cùm id per accidens se habeat. Quod quidem dici etiam non improbabiliter potest, licèt pro eo desiderentur Auctores. Iuxta priorem autem sententiam loquendo, &c. vt verosimiliori retentâ, circa biennium difficultas restat; quia pro eo videtur ratio esse diuersa. Ex anno enim nihil detrahi potest, quia sic à Pontifice concessum; secùs autem ex biennio; quia Bulla pro anno concessa est etiam respectu Indiarum, ad quas facta extensio, vti ad partes accessorias Coronæ, de quo Dom. Solorzanus suprà num. 15. & 16. quem adducit D. Escalona in Gazophylacio pag. 240. Lit. B. in margine. Additio ergo videtur Regi voluntaria, & ita de illâ id detrahi poterit, quod eidem visum fuerit: & eo detracto, obligatio eadem consistere ad breuius spatium coarctata.

Nihilominùs satis apparet verosimile oppositum, & similiter esse sicut de annuali publicatione philosophandum. Et ratio est quia modus dictus publicationis auctoritate Gregorij XIII. stabilitus est, vt ex Breui constat die 5. Septembris, Anni 1578. de quo Dom. Solorzanus num. 31. & Dom. Escalona Lit. D. Vnde similis omnino habenda ratio; quia contra Pontificiam dispositionem iri nequit, neque in substantia, neque in modo. Nec dici potest fuisse priuilegium, & regulam generalem extare quòd priuilegiis vtimur, cùm volumus. Re siquidem vera ad Pontificiam voluntatem dispositio est præfata referenda. Si enim Reges nostri id facere possent, non esset cur ad Sedem Apostolicam recursus haberetur: & res ipsa dilucidè ostenditur. Nam cùm Bulla ita concessa sit, vt singulis annis debeat fieri publicatio, sicut ex eius tenore constat; manifestum relinquitur non potuisse ab eo, cui est talis gratia facta, & à quauis alia inferiore facultate decerni, vt vna Bulla per biennium deseruiret. Licèt ergo priuilegijs vtamur cùm volumus; in modo tamen vtendi forma est in eisdem præscripta seruanda. Liceat ergo Regibus nostris, vt hoc demus, Bullæ concessione non vti; si tamen vtendum illâ, modus est in concessione dispositus pœnitus obseruandus.

Quibus addendum de Regis voluntate non esse aliter præsumendum, cui voluntas est Commissarij conformis: nam ex praxi iuxta sententiam dictam nihil minùs habet: qui enim Bullâ fuerit vsus vsque ad expletum biennium, non ideò aliam sumere desinet post prædictum terminum, quæ quidem vsque ad sequentem publicationem vim tantùm habebit, cùm annus à publicatione debeat inchoari, iuxta Pontificis declarationem, de quâ num. 116. Vnde Bulla post illam sumenda certis debet terminis circumscribi, aliàs nihil erit certum in decursu sequentium publicationum, cùm numquam in illis biennium compleatur. Quamquàm & erunt fortè qui sentiant inchoandum biennium ab expleto alio, & finiendum post publicationem, sicut de priore est dictum, ob similem rationem; & tunc etiam Regem nihil minùs habiturum, quia ob ampliationem illam non desinent Bullam fideles sumere; & dummodo intra tempus publicationis colligatur pecunia, nihil refert quòd aliquantulùm collectio postponatur, cùm eadem tandem sit futura & solent illi circa hoc liberaliores esse, vt nullum ex hac parte incommodum debeat Regia pietas suspicari.

Et quia ob ingentem locorum distantiam accidere potest vt publicatio priùs fiat Limæ, quàm Argyropoli: dubitari potest an qui Limæ Bullam sumpsit, & Argyropolim se transtulit, beneficio Bullæ gaudere possit vsque ad publicationem seriùs ibi aut alibi faciendam. Circa quod negant Ludouicus Lopez & Fr. Emmanuel apud P. Escobar, qui contrarium tenet cum Ioanne Sancio citata Sect. Problem. 2. qui num. 457. si concludit: Hanc putarim esse Pontificis intentionem, ne sine culpa, illorum dierum interstitio, cogar tanto bono priuari. Sic ille, addens statim de peregrinis aliter sentiendum, quod ex Ioanne Sancio desumptum. Sed quidem sui immemor: nam Sect. 1. Cap. 3. contrarium statuerat, ita scribens: si in Metropoli recipiatur Bulla, & recipiens se conferat ad alia loca, in quibus est postrema publicatio, respectu recipientis Bullam computatio fiet à die publicationis in Metropoli, in quâ Bullam accepit. Sic ille cum P. Henriquez, quem citat Lib. 2. Cap. 20. §. 2. sed pro Lib. 2. reponendum est Lib. 7. vbi id non dicit, sed ita loquitur: Bullæ Cruciatæ, quæ ad annum concedi solet, non censetur reuocata vsque ad expletum annum: nec paullò pòst per hoc quòd noua Bulla promulgetur in Metropoli eiusdem diœcesis; sed in eodem oppido principali, in quo promulgari solet. Hæc ille, diuerso in casu locutus: in nostro autem cum Ioanne Sancio sentit Trullench quantum ad sententiæ illius probabilitatem, licet ipse contrariam tueatur Lib. 1. §. 1. Dub. 10. num. 5. sicut & P. Mendus, locutus etiam iuxta sententiam de anno Ecclesiastico Disput. 2. citatâ num. 17.

Et iure quidem optimo sic dicendum, quia ampliatio talis nimis est quantùm excessiua, & debili fundamento subnixa, præsumtæ inquam voluntatis Pontificis, ne quis tanto bono sine culpâ priuetur: quo argumento etiam dici poterit eum, qui longè dictat à loco, vbi publicatur Bulla, neque accedere ad illum potest, sine illius reali sumptione, & solùm in voto, illâ frui posse. Certè qui sic priuari dolet tanto bono post expletum biennium spatio, si longiùs absit, sumat illius biennij Bullam pro eo loco decurrentis satis enim exigua est eleëmosyna, & statibus omnibus accommodata, maioresque solent homines impensas facere pro rebus, quæ minoris incomparabiliter momenti sunt.

Circa Appendicem. §. 4. Difficultate 3. num. 289.

Ubi de opinione probabili in materiâ Indulgentiarum.

IVuat hoc loco circa ea, quæ habet Diana Parte 8. Tract. 11. Resolut. 34. nonnihil immorari. Tenet ille cum aliis, quos citat, quod & Nos, sed pro contrariâ sententiâ adducit Leandrum à SS. Sacramento, Martinum de S. Ioseph, & Paulum Mariam Quarti. Sed Leander eam tantùm proponit vt æquè probabilem, sicut videri potest Tomo 1. Tract. 5. Disputat. 14. Quæst. 164. Fundamenta illius sunt. Primò quia cùm circa materiam & opera Iubilæi adsint diuersæ Doctorum opiniones, quas volentes illud lucrari sequuntur, vix esset qui Indulgentiam obtineret. Secundò, quia cum opinione probabili valide absoluit Sacerdos à reseruatis, iurisdictionem tribuente Pontifice; ergo & vt Indulgentia Iubilæi obtineatur: sic enim est de Apostolicæ Sedis benignitate credendum & argumentum à simili valde est vrgens, vt communiter Doctores tradunt, fauente Iure & Canonico & Ciuili. Verùm fundamenta ista parùm vrgent. Ad Primum enim dici potest immeritò ex communi sententiâ deduci vix futurum qui Indulgentiam obtineat, cùm constet communiter Fideles à Confessariis circa hoc dirigi, vel, si docti sint, aut etiam indocti, tenori concessionis adhærere, & rariùs opinionibus illis vti, ex quibus dubia redditur consecutio Anno 1300. quo Bonifacius VIII. Iubilæum Anni sancti concessit, reuelatum est à Virgine Deiparâ deuoto sibi Clerico omnes Indulgentiam consecutos & viuos, & defunctos; pro quibus potuit applicari. Sic ex Iacobo Gardino habet P. Balinghem in Kalendario Virginis die 11. Octobris num. 3.

Ad Secundum, non benè ex opinionibus circa iurisdictionem argui: ibi enim de æternâ salute agitur, & durissimum esset damnari aliquem ob non obtentam absolutionem, qui opinionem est secutus probabilem, & iuxta doctorum in Ecclesia Magistrorum, quos Christus iubet audiri, confidenter est & prudenter operatus. Quod in materiâ Indulgentiarum aliter constat accidere, quæ ad salutem necessariæ non sunt. Et quemadmodum ex eo quòd in Pœnitentiæ id Sacramento contingat, quod diximus, non licet illud ad alia extendere Sacramenta, de benignitate Christi sic esse credibile pronuntiando; ita neque in casu, de quo agimus. Vnde quod additur de argumento à simili, nullius est roboris, quia reuerà similitudo non intercedit, vt vidimus. Vel si quidquam probat, in aliis erit validum Sacramentis, quod citati Auctores neutiquam admittendum iudicabunt. Pro communi sententiâ stat post alios P. Busembaum in Medulla Theologiæ Moralis Lib. 6. Tract. 4. Cap. 1. Dub. 4. Artic. 2. num. 13. adducens Bonacinam, Patres Suarium & Thomam Sancium. Quidquid in contrarium teneat Verricelli Tomo 1. Tract. 8. Quæst. 41.

Circa Eadem num. 306. & seqq.

Ubi de priuilegio ad celebrandum in cameris Religiosorum.

DE illo egerat etiam Diana Parte 6. Tract. 8. Res. 39. vbi & Auctores adduxerat circa potestatem Episcorum ad prohibendam celebrationem, & quosdam qui negent, qui de priuilegio speciali dictorum Canonicorum non locuti, pro quo non est difficultas. Illud occurrit addendum, Prouincialem, qui virtute priuilegij dicti in camerâ suâ, nondum post morbum reparatis viribus, celebrabat, iussum à Visitatore ab huiusmodi celebratione desistere, viris doctis consultis, & tenore priuilegij dispecto. De quo à me breuiter dictum, sed quod satis esse videbatur. Visus posteà P. Verricelli, qui Tractatu de Mißionibus, Quæst. 135. num. 10. affirmat posse infirmum ipsum celebrare, etiamsi infirmitas non sit adeò grauis; si tamen non inde possit exire. Sed ego quod scripsi, scripsi: & fortè citatus Auctor tenorem priuilegij non attendit, sed de eo, vt ab alijs summatim allegatur, est locutus. Benè autem cum Diana, & Lezana improbat Pasqualigum, id extendentem ad Religiosos in sæcularium domibus ægrotantes, quod & à Nobis præstitum.

Circa vsum Bullæ quoad reseruata in Religiosis, de quo num. 314. & seqq.

VIdendus etiam pro eo Diana Parte 8. Tractat. 7. Resolut. 78. vbi alios negantes licere vsum adducit, & absurdam Eusebij de Herrera sententiam, tum circa prædicta, tum circa absolutionem extra monasterium existentium, apertè conuellit. Quod & generaliter tenet Lezana Tom. 1. Cap. 19. num. 29. Tomo 3. verb. Bulla Cruciatæ, num. 29. & Tomo 4. verb. Opinio, num. 10. vbi improbabilitatem à Nobis assertam statuit. Et Leander Tomo 1. Tractat. 5. Disput. 12. Quæst. 58. testatur se idem firmissimè asserturum, nisi Regia supplicatio, de quâ est dictum, obstaret. Sed certè cùm occulta illa sit, & vnius non oculati testis testimonio Auctori præfato nota, quando oportebat esse notissimam, vt ij, ad quos Pontificium Decretum spectat, scirent vti se Bullâ posse, eo non obstante: quibus etiam fauorabilis debuisset intimari responsio, qualiscumque illa fuisset; quorum extat nihil: ex eo equidem nihil habetur, quod ab assertione dictâ debuerit Auctorem istum dimouere. Qui si testi prædicto adeò credit, quomodo sententiam contrariam certissimam ferè pronuntiat vers. Sed certißimè? Non equidem videntur posse facilè ista componi. Videatur idem Quæst. 61. & quæ de vnico teste habet Parte 4. Tractat. 2. Disput. 15. Quæst. 53. Circa quod & alia addi possent, à quibus abstineo: adducta siquidem videntur negotium planè & plenè conficere: & quibus illa non sufficiunt, neque ampliora, sic in suo obfirmatis sensu crediderim suffectura. Orandus Deus vt mittat lucem suam & veritatem suam, dum nostra sufficit.

Circa reseruata pro Nouitijs, de quibus, num. 330. & seqq.

PRo Societatis Nouitijs extat Decretum R. P. Gener. Claudij Aquauiua pro Siculâ Prouinciâ, cum aliis apud P. Bardi in Selectis Lib. 6. Quæst. 21. in fine, vt non liceat contrarium defendere aut consulere eius, de quo num. 331. Pro quo & generaliter stat Lezana Tomo 1. Cap. 24. n. 7. & pro eodem facit quod adducit Diana Parte 6. tract. 8. Resol. 30. de Tertiarijs, quæ Religiosæ non sunt, ex R. P. Theodoro Stracio Generali PP. Carmelitarum firmante potestatem reseruationis, quia sunt à iurisdictione Ordinariorum exemptæ, vnde plenè subsunt Prælatorum iurisdictioni, & ita possunt per reseruationem earum conscientias moderari. Sic apud Leandrum alij Quæst. 64.

Indulgentiæ stationum an plenariæ, de quo num. 287. & seqq.

NEgat Lezana Tomo 1. verb. Indulgentia, num. 21. etiam pro defunctis, ob stylum Curiæ, & regulas Cancellariæ, licèt oppositum censeat probabile: & quidem licet in prædictis variatio sit nouorum voluntate Pontificum; quoad Indulgentias tamen ne illæ vilescant, & pœnitentiarum cura deficiat, variatio est nulla, nisi fortè vt reducantur ad terminos arctiores.

AD TITVLVM VI. Circa Caput I.

Vbi de iuramento Prætorum, pro quo vide num. 109. & 110.

QVia Prætores iurant se non exercituros contractus, etiam aliàs licitos, sic illud mente concipient, vt contractus ex se licitos non sint modis illicitis inituri. Quòd si lex fortè sub terminis vrgentioribus feratur de iuramento circa contractus nullo modo exercendos, ad huiusmodi æquiuocationes excludendas, & meliùs bono Indorum consulendum: erit qui illam obseruet nullus, & ita morum suberit offendiculum conscientiarum, seu petra scandali, & sic à Regum nostrorum valde alienum pietate. Tunc ergo suus etiam erit locus æquiuocationi iuxta dicta citatis locis; & Reges Iustissimi, ac Piissimi satis esse contenti poterunt, si Prætores contractus sine violatione iustitiæ & charitatis peragant, circa id iuramento, quod præstiterint, adimpleto. Vide statim dicenda.

AD TITVLVM VII. Circa Caput IV. n. 15.

Vbi de intentione jurantis, & an juxta illam obligatio regulanda, quando lex aliud jubet.

IVxta intentionem iurantis regulandam obligationem, dictum à Nobis, licèt in foro externo proprietatem verborum in communi acceptione iudicandum sit, vt iuxta communem sententiam proponit P. Azor Tomo 1. Lib. 11. Cap. 8. Quæst. 1. & quia contingere potest Commendatarium iurare reipsa velle, sed non se obligare, obligationem ex eo non consurgere, cuius transgressio sacrilegium sit, benè idem explicat iuxta aliorum doctrinam satis probabilem Cap. 4. Quæst. 2. quod & secuti alij. Et hoc in istis, sicut in aliis iurantibus, debet obseruari, inquirendo, dum consulunt pro conscientiâ componendâ, an obligare se voluerint, an secus. Si enim hoc secundum dicant, etiamsi de exclusâ voluntate iurandi non meminerint, & reuerà illa fuerit non sunt vt rei violati iuramenti damnandi, neque ex vi illius, ad eius, quod est iuratum, executionem vrgendi.

Sed quid si se iurasse meminerint, de obligatione tamen intentâ subdubitent? Verius quidem est obligatos remanere, quia communiter loquendo obligatio est annexa voluntati iurandi. Quòd si talis non fuisset, aliquam profectò speciem singularis illa exceptio reliquisset. Nihilominùs probabile existimo oppositum, quia in his, de quibus loquimur, & similibus (vt Prætores, de quibus nuper) loquendo regulariter dispositio animi talis est, vt se quàm minimùm possint, velint obligare, quia grauis censetur, & molesta nimis obligatio. Et ita licet adeò expressa exclusio obligationis in memoriam non resideat, verosimiliter tamen potest coniectari. Pro quo ex bonis scriptoribus, bona item, & valde bona fundamenta succurrunt apud Citatum Capite illo 4. Quæst. 3. Licèt ipse contrariam sententiam tueatur. In casu tamen nostro speciales circumstantiæ cùm sint, verosimile est non refragaturum, sicut & alios, quorum est sententiam amplexus.

AD TITVLVM VIII.

Circa Caput Tertium. & num. 13. 14. & 15.

Vbi de circumstantia scandali in Gubernatore.

NOn esse talem præcisè ratione officij, vt explicari debeat in Confessione, tenet P. Tamburinus Opusculo 1. quod est de Confessione, Lib. 2. Cap. 8. §. 1. num. 2. ex Cardinali Lugo Disput. 16. de Pœnitentiâ, num. 180, Quidquid autem illi velint, stat nostræ resolutionis integritas, quæ, vt reor, Diuini Tribunalis, malis iudicibus infensissimi, auctoritate fulcitur.

Ibidem Circa n. 18. & sequentes.

