Primum, Indum re propriâ per vim spoliatum, posse caussam suam coràm Ecclesiastico iudice prosequi, dummodo in laico negligentia adsit Cap. 6. §. Immò & in hoc, vbi aliquos adducit sentientes: idem dicendum etiam non datâ negligentiâ iudicis sæcularis, & esse ait communem sententiam Canonistarum: in Hispania tamen neutiquam admittendam, sed risui habendum eum, qui eam vellet ad praxim reuocare, quod & de Galliâ testatur. Sunt etiam aliqui praxim eamdem in Hispaniâ negantes, etiam datâ negligentiâ iudicum Regiorum, ex quibus aliquos adducit. D. Felicianus à Vega in Cap. Licet ex suscepto, num. 22. qui tamen num. 23. sequenti: non ideo reiiciendam probat, cùm sit Canonica dispositio, & communi Doctorum sensu roborata. Quod autem Scriptores illi, ex quibus aliquos etiam allegat Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 5. num. 62. dum eam negant, in eo sensu fuerint ob non peruisam ab ipsis, mouere non debet, iuxta citatum D. Felicianum, quia cùm iudices Regij in Hispaniâ pro reddendâ iustitiâ miserabilibus personis aduigilent, rarissimè accidit vt ad Ecclesiasticos recursus habeatur. Quòd ille in Indiis specialiter haberi queat, affirmat Bobadilla in Politica Libr. 2. Cap. 17. num. 110. Nec de illis ille loquitur sed generaliter, ex quo fit pro illis doctrinam dictam vrgentiùs militare. Modum autem Prælatorum prudentia docebit, ne, dum vnius damno curatur occurri, multa & grauiora sequantur.

Secundum, Cùm Indi contra eos agunt, à quibus spoliati, ab eisdem expensas dandas tenent Auctores apud illum eodem Cap. n. 5. quòd si fortè in lite succumbant, non esse reddenda quæ ex caussa prædicta acceperint, tenent aliqui apud eumdem num. 7. & fauent quæ habet in fine Capitis. Certè qui bonâ fide accepit, nec factus est locupletior, in conscientiæ foro non est obligatus, quod & iudices debebunt obseruare.

Tertium, non posse extra proprij domicilij forum trahi, vt in Curiâ respondeant Cap. 7. num. 2. §. Habent prætereà. Vbi graue dubium emergit, an id etiam stet quando actor est similiter priuilegiatus, vt si Indus contra Indum agat, Ecclesia (quam eodem priuilegio gaudere probat ibidem. §. Verùm de Ecclesia) vidua, pauper, pupillus &c. de quo luculenter agit. n. 45. & 5. diuersas Auctorum sententias adducens, & generaliter concludens non posse, stante generali regulâ, de qua in L. Sed & milites. D. de excusat. tutor. L. Verùm. §. Item quæritur. D. de minoribus. §. Sed & hac præsenti in Authent. de Sanctißimis Episcopis. Collat. 9. quod priuilegiatus vti priuilegio nequit contra pariter priuilegiatum. Et in Hispaniâ praxi firmatum ostendit §. Septimo hæc eadem.

Est autem satis verosimilis opinio Matthæi de Afflictis in Constitutione Neapolit. Lib. 1. Rubricâ 36. numer. 35. affirmantis eum, qui priuilegium habet fortiori caussâ roboratum, posse priuilegiatum ex non ita firmâ trahere ad forum Curiale. Quod quidem respectu Indorum videtur specialiter obseruandum, quando illi contra suos Gubernatores agunt, à quibus facilè opprimi possunt, aut etiam à viduis, & pupillis, potentiores habentibus defensores. Quod est quidem Couarruuiæ doctrinæ conforme §. Octauò, si alicuius. Vbi id generaliter tenet in castri, villæ, vel ciuitatis communitate, quæ potest dominum ad Curiæ tribunal adducere, etiamsi priuilegio orphani & minoris, vel si femina sit, iure viduitatis se tueri velit, cùm tribunal hujusmodi sit manifestè suspectum. Iuxta quæ quotiescumque inter litigantes priuilegiatos, est, si non manifesta, probabilis tamen, & non malè fundata suspicio, idem prorsus faciendum.

Id quod vlteriùs potest declarari, & comprobari. Nam lex concedens priuilegium fori personis dictis, non concedit directè & apertè, nisi cùm actores sunt: lex inquam vnica C. Quando Imperator inter pupillum & viduam. Cui lex Regni consonat. 41. Tit. 18. Part. 3. & aliæ apud Couarruuiam suprà in principio Capitis. Quando ergo rei sunt & conuenti, id ex interpretatione Doctorum inualuit, & inde fit in praxi locum arbitrio relinqui. Et cùm priuilegij huiusmodi fundamentum miseria litigantium sit, ei potiùs fauendum videtur, in quo major pro commiseratione ratio deprehenditur. Qui discursus pro Indis apprimè facit, quibus illud ex Thoma à Kempis ritè adaptetur: Omnes miserabiles sumus, sed neminem te miserabiliorem (perinde est, fragiliorem) æstimes. Vnde doctrinam hanc arbitror sub grauis peccati reatu à judicibus practicandam; nisi circumstantiæ tales occurrant, quæ in contrarium vrgeant, & ad commiserationem possint majorem sincerum iudicantium animum permouere.

Quartum, Caussas Indorum ante omnes alias in Regiis Prætoriis tractandas, quæ in Tabulæ habentur descriptæ, vt suo ordine expediantur. Sic Cap. 7. num. 3. §. His accedit: vbi additur vsu obtentum vt Sabbato cuiuslibet hebdomadæ caussæ pauperum & Monasteriorum, quæ pauperibus æquiparantur, omnino examinentur ad earum expeditam diffinitionem. Quod vtinam sic fiat!

His addo circa priuilegium illud præfato titulo innixum, vt sine fidejussione possint Indi libellos contra Prætores cùm voluerint, ante scilicet, aut post syndicatum, præsentare, de quo Dom. Solorzanus citat. Cap. 27. numer. 62. & seqq. & in Politica pag. 235. & sequenti, Col. 2. §. Y en la misma, & seqq. benè ipsum aduertere aliquos Prætoribus infensos Indorum vti ministerio solitos, dum eos ad accusationem impellunt, vt sic à fidejussione præstandâ liberentur. In quo quidem, si accusatio justa sit, & Indi ad falsò testificandum neutiquam adigantur, peccatum graue non est ex se: quidquid de odio mortali sit, quod abesse aliquando potest, sed rarò, quia ad hujusmodi expostulationes non justitiæ aut pietatis zelus, sed priuatæ extimulant simultates. Ex quo quidem obligatio restitutionis non oritur, juxta communem Scriptorum doctrinam de violatâ tantummodò charitate. Nisi ob acceleratam expostulationem ante syndicatûs tempus, cùm res non vrgeret, expensæ fuerint cumulatæ: sic enim justitiæ jam res agitur à talibus violatæ.

§. VI.

An quæ de Indis dicta, ad Æthiopes debeant extendi. Vbi & de Mixtis.

SI serui sint, vix esse locus dubio potest, nisi cùm de libertate agunt, & tunc, ac quoties tale quid occurrerit, dubitari nequit miserabiles esse personas, in quibus miseria summa est, carentia scilicet libertatis: & ita quæ de Indis dicta sunt, & illorum statui non repugnant, eis penitus adaptanda. Sunt verò & liberi multi, in quibus non illa, quæ in Indis simplicitas, præsertim in viris, sicut & in feminis apud Hispanos natis, pro quibus, & mixtim progenitis, Mestiziis inquam & Mulatis, quos vocant, ex Europæis scilicet atque Indis, vel Æthiopibus ortis.

Dico primò. Æthiopes, quicumque illi sint, miserabiles sunt personæ, & ita Indis quoad prærogatiuas talium exequandi. Id constat, nam eorum est satis miseranda conditio, quia pauperes, multorum injuriis frequenter expositi, ac mancipiorum more tractati, vnde in omnibus publicis concursibus sine controuersia Indis postponuntur. Cùm ergo, vt ex Cyno, Alberico, & Bartholo habet Couarruuias citato Cap. 7. §. Ceterùm, quia, judicis arbitrio relinquatur quæ sint miserabiles dicendæ personæ. nullus erit qui circa hoc hærere possit, licet suis expressi nominib us apud Scriptores non inueniantur.

Dico secundò. Circa Mestizios & Mulatos, eorum est attendendus status. Si enim Hispanorum more agant, neque simplices sint aut pauperes, eorum sunt etiam more tractandi. Hinc Mestizij sub Protectoris curâ non sunt, cùm se posse sufficienter regere censeantur: quamuis aliqui sint inter Indos nati & educati, qui nihil ab Indis diuersum præseferant, eorum etiam more vestiti, ad quos debet etiam cura se Protectoris extendere si ipsi velint; nam id fortè refugient, vt in suis contractibus agere liberiùs possint, & domicilium pro libitu commutare. Quod autem de Mulatis dictum, de liberis tantùm procedit: si enim mancipia sint, quia ex captiuâ nati, idem est quod de Æthiopibus asserendum; quando, etiamsi liberi essent, eorum deberet attendi paupertas; quæ quia communiter in prædictis occurrit, juxta eam judicandum; cùm aliàs paupertatis ex abjecta origine incrementum miseriæ dispiciatur; licet se solo non sufficiat: sunt namque multi, sicut & Mestizij adeò lautè viuentes, & in honore habiti, vt nullus eos miserabiles reputet, neque in eorum litigiis ad commiserationem peculiarem miserabilibus personis debitam, moueatur. Et quidem viduas, cùm diuites sunt, multi inter miserabiles personas numerandas negant, sicut & pupillos, vt videri potest apud Couarruuiam Cap. 6. citato. §. Primus casus. Quis enim miserabiles dicat diuites, id habentes, quo miserias possint omnes propulsare? Pecuniam inquam, de qua recens, sed elegans Poëta:

Me diua omnìpotens, cusa, effigiata, rotunda.

Cujus & Hispana versio illa.

Aquella, si bien vndida
Diosa, que todo lo puede,
Redonda, para que ruede,
Porque se abata, batida.

Quòd si aliter dicendum, vt apud eumdem alij, de quo & suprà num. 154. ideò est quia in lege ipsâ expressum, in qua de viduis & pupillis mentio, vnde beneficium hoc non debuit eisdem, licet ratio pro ipsis non adeò esset vrgens, denegari. In casu autem nostro nulla est lex, quæ prædictos exprimat, & alioqui ratio non suffragatur ipsis: ex quo fit nullum futurum judicem, qui vti priuilegiatis fauendum in litigiis arbitretur.

Quòd si fortè aliquis sit, per me certè licebit, & tueri se poterit ex eo quòd tales Pontificiis priuilegiis Indorum ac Æthiopum in ordine ad res spirituales, seu negotia animæ perfruantur, de quo dictum Titulo 5. numer. 134. quamquàm id non adeò solidum sit: pro extensione enim præfatâ stat Pontificum expressa in quibusdam declaratio, vnde ad alia fit verosimilis ampliatio. Quod secus in iis accidit, de quibus agimus: nullius enim legis, aut peculiaris rescripti pro eo indultum reperitur. Sed quia simile extat aliquid, vt in quibusdam aliis accidit, poterit tolerari, & pupillorum ac viduarum diuitum exemplum adscisci in fauorem prædictorum.

§. VII.

An ex præfatis origo puritati sanguinis obstet ad officia aliqua, & honorarios titulos requisita.

DE hoc Dom. Solorzanus citato Cap. 27. numer. 77. & seqq. & in Politica Cap. 29. pag. 242. Col. 1. & seqq. vbi in eorum fauorem resoluit admittendos ad omnia, & ciuilia & sacra, si capacitas suppetat, neque Maurorum aut Iudæorum jure censendos, atque inter eos nobiles ad Equestres Ordines admittendos. Quod ego in Indis rarissimè admitterem: valde enim equestrium Ordinum splendor decresceret & contemptui haberetur, essetque indecorum nimis equestres homines ob ebrietatem ludibrio habitos, quod in talibus potest magno cum fundamento, quisquis eos nouerit, suspicari. Et citatus quidem Auctor de Indorum genere ac Nigrorum promiscuè loquitur; cùm tamen circa hoc valde diuersus sit in communi æstimatione conceptus: ex Nigris enim oriundi licet ex eo capite possint puritatem habere sanguinis, quia neque Iudæi, neque Mauri: non tamen nobilitatem, quia ex mancipiis descendunt, quorum ante captiuitatem genus probari nobile nullo modo potest, vnde & ceteris paribus Indigenis posthabentur.

Quia verò in Societate nostra statutum de puritate dictâ extat in Congregat. 5. Decreto 52. & 53. & in 6. Decreto 28. obseruare juuat eos, qui ex Indorum genere nobiles vulgo habentur, nullum habere inde impedimentum. Sic citato Decreto 28. secus si ignobiles, vsque ad quintum gradum inclusiuè, ex eodem de Tarteris, & aliis ita concludente: intra quos tamen gradus dispensare R. P. Generalem posse, ibidem habetur. Quòd autem in eo Decreto Indica sit progenies inclusa, ex eo constat, quia minimè exclusa comperitur. Vbi enim? & quia quando opus est, ad eumdem R. P. habitus inuenitur pro dispensatione recursus. Etsi quandoque annuit, nomine dispensationis vtitur: pro quo eorum epistolas poterunt consulere Prouinciales. Si factum aliter aliquando, id certè bonâ fide; quam non suffragari, ibidem declaratum. Id quod in Æthiopibus certius multò.

INDEX ADDITIONVM AD TOMVM PRIOREM THESAVRI INDICI. Numeri marginales hic tantum indicantur.

- A

- Æthiopes.

- GAudent Indorum priuilegijs quoad temporalia, quia miserabiles personæ. 182. & 183
- Ab ipsis origo an obstet sanguinis puritati ad multa requisitæ. 186

- Alexander VI.

- Illius defensio, & singularis deuotio erga Eucharistiam. 2

- Angelus Maria Verricelli.

- Illius erga Indiarum expugnationem & donationem Pontificiam asserta excutiuntur, cum donationis eiusdem defensione. 3. & seqq.

- B

- Bellum.

- AN inferri poßit nolentibus Euangelij Prædicatores admittere. 8

- Beneficium.

- Circa Ecclesiastica, vide v. Electio.

- Benemeriti.

- Temperandæ circa illos pœnæ. 94

- Bona incerta.

- An restituenda. Et modus pro restitutione peculiaris. 98.

- Bulla Cruciata.

- Circa illius durationem difficultates peculiares expeditæ. Et qualis pro ea futurus annus. 87. & seqq.
- Religiosos non posse eâ vti quoad reseruata. 110
- Quid Nouitij. 112

- C

- Confessarius.

- QVæ illius obligatio circa ea, in quibus Pœnitens laborat ignorantiâ culpabili. 37

- Contractus.

- Argentearum pinnarum ex simili in frumento declaratus. 119
- Locationis animalium vt liceat Ecclesiasticis. 129
- De contractu Nigrorum. 131
- De contractibus Indorum vide. V. Indi. De triplici in vno. 128

- D

- Decimæ.

- ILlarum caussas ad laicos non spectare, quidquid vnus aut alter ex Theologis aduersentur in peculiari casu. 44
- Non debentur ex prædijs Religiosorum conductis. 86
- Neque ex ijs, quæ ipsi conducunt, stante priuilegio vt non soluanter ex ijs, quæ habent. 87. & 88
- Speciale illud in Societate Iesv. 89
- Dari communicationem priuilegiorum etiam in decimis, non obstante Bulla Pij V. 90

- Didacus Butronius.

- Laudatus ob constantiam, & munificentiam. 21

- E

- Electio.

- AD Beneficia Ecclesiastica an digniores eligendi ab habentibus liberam prouisionem, & quid pro Indijs. 27
- An præferendi in Indijs Diœcesani. 28. & seqq. vbi notanda quædam.

- F

- Famulus.

- QVod iustum stipendium ex neceßitate seruientis. 19.

- Fontirrabia.

- Quæ vrbs. Qualis eius constantia contra Gallicam incursionem. 20. & seqq.

- G

- Gallia.

- EIus in Indias nauigationes vnde minùs felices. 26.

- I

- Indiæ. Indi.

- QVàm justè ab Hispaniarum Regibus acquisitæ. 10. & seqq.
- Indi an cogi ad mineras poßint. 133. & 134
- Sunt miserabiles personæ varios ob titulos. 141. & 142.
- Quàm graues inde illatæ ipsis iniuriæ. 143. vbi vulturis notandum exemplum.
- Seueriùs quàm illatæ alijs puniendæ ex rescripto Regio, quod defenditur ratione, & Romanorum exemplis. 144. & seqq.
- Quam vtiles. 148
- Vt faciendo ipsis læsi honoris restitutio, verbis, alapâ, &c. 151. & 152. Vbi de obligatione generaliter circa hoc, & diuersarum sententiarum conciliatione.
- An obligentur naturaliter in contractibus ipsis prohibitis sine aßistentia Protectoris. 152. & seqq. vbi & generalis doctrina.
- De illorum testamentis. 165. & seqq.
- Varia illorum priuilegia vt miserabilium personarum. 174. & seqq.
- Vt spoliati an poßint ad Ecclesiasticum judicem recurrere. 175
- Expensas pro lite an ipsis dare debeant spoliantes. 176
- Extra proprij domicilij forum an trahi queant. 177 & seqq.
- Eorum caussæ ante alias expediendæ. 180
- Fideiußionem dare in capitulis aduersus Prætores non debent, & specialis resolutio circa eos, qui ipsorum circa capitula vtuntur ministerio. 181
- Origo ex ipsis non obstat sanguinis puritati ad multa requisitæ. 186
- Speciale pro Societate Iesv. 187
- Vide Iuramentum.

- Indulgentia.

- Opinio probabilis circa illas non suffragatur, si non vera. 107. & 108.
- Stationum an plenariæ. 112

- Iuramentum.

- Cum æquiuocatione. vt liceat, cum notanda doctrina. 195. & 96.
- Prætores Indici vt iurare poßint. 113
- Qualiter & Commendatarij, vbi & doctrina peculiaris. 114 & 115.
- An confirmet contractus Indis prohibitos sine aßistentia Protectoris, &c. 161. & seqq.
- Posse relaxari vt pupillorum. 163
- Etiam à Protectore. 164

- L

- Lex.

- DE illius obligatione in conscientiæ foro peculiaris doctrina. 43. & 44
- Ab illarum obseruantiâ felicitas. 149

- Læsæ Maiestatis crimen.

- An tale in Auditorum Regiorum inhonoratione. 92
- Libertas Ecclesiastica.
- Quando illi præiudicetur per impositiones, & de praxi reddendi iurantibus in fine anni. 84. & 85

- Lucrum.

- Ob carentiam pecuniæ an liceat. 120
- Cessante licere in mutuo auctoritate Apostolicâ comprobatum, sicut ob damnum emergens, & pericula. 121 & seqq.
- Licet ex contractu triplicem includente. 128

- M

- B. G. Marisotus.

- SInistræ fidei scriptor, contra quem à num. 18. Vana ex ipso præcellentia pseudo regis. 14
- Eiusdem non vera narratio de nauali prælio cum classe Indica. 23. & seqq.

- Mestizij.

- An gaudeant Indorum priuilegijs. 184. & 185. vbi & de Mulatis.
- Sub Protectoris cura an sint. Ibid

- Minerarij.

- Vt obligentur in foro animæ Regijs Ordinationibus. 132

- Missa.

- An virtute priuilegij celebrari poßit in cameris Religiosorum ab infirmis in eisdem degentibus. 109

- N

- NOuitates in gubernatione quæ dicantur, pro Regiarum schedularum intelligentia. 56. & seqq.

- O

- Officiales Regij.

- QVomodo negotiari cum Regiâ pecuniâ queant. 97

- Opinio.

- Quæ probabilis an falsa dici queat. 125
- An dicietiam deceptum Auctorem. 126
- Cum ea licet compensatio occulta. 159
- Et cùm debitum est in spe. 160

- P

- Peruuium.

- QVantæ ab illo diuitiæ, præ Orientali India. 14

- Philippus II. H. R.

- Quanto cum consilio, iustitiâ, & maturitate Lusitaniæ regnum occuparit. 12. 14. & seqq. Vbi eiusdem elogia.
- Vt Galliæ auxiliatus. 15. & 16
- Singularis Dei prouidentia in succeßione Lusitaniæ. 19

- Prædicatio.

- Quando præmittenda vt expugnari infideles poßint. 4 & seqq.

- Priuilegium.

- Vide Indi, quoad illorum priuilegia, vbi & de priuilegijs miserabilium personarum.
- Priuilegiatus contra priuilegiatum, vt gaudeat priuilegio. 177. & seqq.

- Prorex.

- Quomodo Omnimodâ vti poßit circa Religiosorum electiones. 70

- Protector.

- Indorum an teneatur ad visitanda xenodochia illorum cum doctrina vtili. 135. & seqq.
- Acta ab Indis sine illius aßistentia vt valeant. 153 & seqq.
- Circa testamenta quid poßit. 165
- Quid circa Mestizios. 166
- Vide v. Iuramentum.

- Q

- Querelæ.

- INdorum contra Prætores, vide v. Indi.

- R

- Recursus per viam violentiæ.

- QValiter Religiosos dedeceat, si ex ambitione. 46 Qualis licitus. 73
- Recollectio Patentium non damnanda. 47. & 48
- Quid de illarum valore, si non registratæ. 48. & seqq. & 71.
- Quod dißimulare Regiæ Audientiæ poßint. 69
- Quid innouationis & ordinariæ gubernationis nomine in Regijs schedulis intelligatur. 55. & seqq.
- Quæ specialiter prohibita, & de prorogatione Capituli non stabili, atque abbreuiatione. Ibid
- Quid de stabili. 61. & seqq.
- Prorex quomodo tunc vti poßit Omnimoda. 70

- Religiosi.

- Illorum controuersiæ meliùs apud eosdem tractantur, & indecorè à laicis. 73
- Quando arbitri assumendi, & quales. Ibid
- De vnione ac diuisione Prouinciarum quid jure, quid Schedulis Regijs cautum. 64. & seqq.
- Quid in Societate Iesv. 66
- Pro casu speciali notabiles Assertiones. 68. & seqq.
- De obligatione restitutionis pro malè expensis, etiam cum generali licentia, vbi & de Beneficiarijs. 76 & seqq.
- Quid de PP. Minoribus. 81
- Quæ munera dare poßint, & quòd circa hoc Bulla Clementis VIII. mitigata. 80
- Quid circa opinionem fingularem Cardin. Lugo. 82
- Vide v. Recursus.

- Reliquiæ Sanctorum.

- Ab illis auxilium cum mirabili euentu. 24

- S

- Scandalum.

- QValis circumstantia scandali in Gubernatore. 116 Et in exponentibus mensas ad ludum. 117
- Propter illud non omittendam indigentium opitulationem. 138
- Neque temporalium administrationem. 139

- Seruitus, Seruus.

- Indorum depulsa. 40
- Illatæ seruis iniuriæ vt vindicatæ in lege veteri. 144
- Qualiter à Romanis. 145

- Spolia.

- In spolijs Episcoporum quomodo judices laici se intromittere queant. 91

- T

- Testamentum.

- IN quibus sufficiant duo testes, etiam fœminæ. 167
- Ciuis raro testantis an valeat cum solemnitate rurali. 169
- Et rustici in ciuitate. Ibid
- Militum. 170. & 171
- Aliorum militiæ officialium, 172
- Indorum. Vide v. Indi.

- Titulus.

- Circa Titulum operis obseruatio. 1

- Tributa, & Vectigalia.

- Notanda quædam circa illorum obligationem. 41. & 42.

- V

- Venditio.

- OFficiorum vt liceat. 40
- Illicita Proregibus, etiam ob titulum liberæ electionis. 83
- Indifferentium & pro illis obseruanda doctrina. 38 & 39.
- De pretio venditorum ad creditum. 125. & seqq.
- Pecunia diua omnipotens. 184

- Vinum.

- Ad Ecclesiasticis an vendi in domibus proprijs, aut Monasterijs poßit. 130

- Vniuersitas.

- Non aßistentes Actibus an lucrentur. 93

FINIS.