POtest quis in Indiis compositione vti, [Compositio vt currat in Indiis in qualibet quantitate.] duodecim regalibus pro triginta ducatis, quæ dominis debentur incertis, erogatis: quòd si debitum maius sit, plures Bullas sumere, eadem pro singulis quantitate redditâ, vsque ad summam nongentorum ducatorum. Quòd si debitum amplius sit, quàm vt Bullis acceptis satis fieri eidem possit, adeundus Commissarius, qui ad hoc specialem instructionem habet, in quâ continetur vt compositio fiat ad rationem decem pro centum, consideratione habitâ & maioris culpæ, quæ in vsurpatione excessiuæ adeò quantitatis interuenire solet, & etiam quia ex illâ æquum apparet, vt maius emolumentum pro opere momenti tanti, quale Cruciata concernit, accrescat; cùm & hoc non frequenter eueniat, minusque videatur difficile, quandoquidem excessiua quantitas relinquitur debitori. Non est autem necessarium vt tota illa quantitas debita ad rationem decem pro centum componatur, sed compositione per Bullas factâ vsque ad summam dictam nongentorum ducatorum, inde alius compositionis modus assumendus.

Sed quid si compositione factâ per Bullas [Specialis difficultas.] hoc biennio prædicationis, compositio pro summâ reliquâ in biennium aliud differatur? Poteritne tunc per Bullas multiplicatas fieri, vel vtendum necessariò compositione ad rationem decem pro centum, sicut præstandum fuerat elapso biennio? Et dilatio quidem potest esse licita, ac etiam illicita: si enim satisfactio fieri hoc biennio possit, ad sequens differri nequit: immò nec ad breuius spatium; quia restitutio statim facienda est, iuxta regulas, quas Doctores pro ea tradunt; si autem non possit, clarum est in eo non esse peccatum. Potest tamen esse dubium, an qui hoc biennio, vel hoc anno, vt in Hispaniâ, restituere nequit eo modo, quo incerta restituenda sunt, poterit tamen sequentibus, teneatur ad compositionem de præsenti. Et dicendum non teneri, quia compositio loco restitutionis succedit: cùm ergo illa non obliget in præsenti, neque etiam compositio: hæc enim rationem habet gratiæ ac priuilegij, & priuilegiis vtimur cùm volumus. Quod est P. Mendi doctrinæ conforme Disput. 32. num. 51. quamuis oppositum probabile alicui videri posset ex illorum sententia, qui dicunt teneri ad audiendam Missam, qui priuilegium habet ad audiendam illam in Oratorio [Priuilegium aliquando obligat, sed non est obligatio quærendi illud.] tempore Interdicti; est siquidem sublatum impedimentum adimplendi præceptum. Sed certè similitudo non videtur penitus congruere: nam aliud est habere priuilegium, & eo teneri vti; aliud autem priuilegium teneri quærere ad satisfaciendum obligationi; hoc enim posterius admittendum non est, & ita non tenetur quis priuilegium Oratorij quærere ad satisfaciendum obligationi Missæ audiendæ: & ita nec priuilegium Compositionis. Quamquàm & contra hoc possit vrgeri: nam priuilegium iam quis habet, ex eo quòd Bulla Compositionis publicetur: Compositio autem ipsa est vsus talis priuilegij; & ita per priuilegium tollitur impedimentum satisfaciendi præcepto restitutionis, curritque doctrina de Missa, & aliis similibus.

Si ergo dilatio licita fuit, multiplicatis [Prosequitur resolutio, cum notanda doctrina.] Bullis potest fieri compositio. Quòd si secundâ compositione factâ sit vlterior quantitas, ad quam nequeunt Bullæ pertingere, eadem consideratio habenda est, an scilicet eo anno vrgeat satisfactio, an non. Si autem fuit illicita, maius est dubium; & ex doctrinâ P. Mendi dici potest locum esse compositioni; licet in casu nostro non loquatur in praxi, quam allegat, sed quando compositio culpatè differtur. Nihilominùs iunctis iis, quæ præcesserant, huius videtur esse sententiæ; cuius esse fundamentum potest, quia talis est Pontificis mens per Commissarium declarata, dum ad compositionem admittitur quicumque restitutionem diu deprehenditur distulisse. Sed quidem Instructionis forma contrarium videtur persuadere, in quâ dicitur vt compositio per Bullas vsque ad summam dictam fiat, & si vlterior sit, Commissarius adeatur, qui modum compositionis attendet, & est is, quem diximus, ad rationem decem pro centum. Hoc ergo biennio fieri aliter compositio nequit: ergo nec sequenti. Illationem ostendo: nam Instructio generalis est, & non pro hoc tantùm anno: nihil enim tale exprimit, & ita vt iacet est intelligenda. Item. Sic differens grauiter peccat contra iustititiam; ergo nequit illi prauitas sua esse proficua, vt scilicet minori adeò contributione satisfaciat excessiuæ obligationi. Nemo enim ex suo delicto meliorem suam conditionem facere potest. L. Nemo 134. Instit. de regulis iuris.

Est insuper circa hoc difficultas, [Quomodo sine Bullis compositio fieri queat, quæ à Pontifice vt necessariæ proponuntur.] quomodo compositio hæc fieri sine Bullis possit, quas tamen necessarias esse Commissarij verba significant, dum sic ait: Y mandamos precisamente, que recibais en vos esta santa Bulla, porque asi lo quiere y manda su Santidad, y que de otra manera no goceis de composicion, que por ella se os concede. Ad quod responderi potest prædicta verba intelligenda de compositione ordinariâ, & iuxta determinatam quantitatem: de extraordinariâ verò aliam esse rationem, ad quam Commissarium facultatem habere non est æquum dubitare; licet in eius Instructione non extet mentio Apostolicæ concessionis, nisi ad compositionem per Bullarum acceptionem: quandoquidem ipse testatur sic faciendam à Pontifice constitutum. Et quidem compositionem, quæcumque illa sit, vt Commissarius Pontificis facit ad conscientiarum exonerationem: ergo debet extare commissio ab eodem Pontifice facta. Et talis est, quam verba illa in Bullâ concessionis indicant. Item conceditur facultas eidem Commissario, vt dictam subuersionis [Concessionis tenor.] quantitatem à fidelibus, vt prædicitur, pro viuis & defunctis erogandam, iuxta personarum qualitatem, & bonorum quantitatem arbitrari poßit. Quam facultatem ad Bullam etiam Compositionis spectare sentit Trullench in illius expositione Dub. 3. in fine. Quod tamen ita compertum non est, vt ex eo sequatur posse compositionem facere sine Bullæ exhibitione.

Sic autem fieri posse vt certum admittunt [Centior compositio, quæ sine Bullis fit, contra Trullench.] Scriptores; immò P. Henriquez Lib. 7. de Indulgentiis Cap. 34. hunc compositionis modum reputat tutiorem, quia cùm pro maiori summâ fiat, plus in illo apparet satisfactionis; minor enim restat summa soluenda, si compositio non subueniret; sicut in Indulgentiis ea certior, cuius maior est caussa, vt communiter Doctores obseruant. Sed Trullench Dub. citato num. 4. æquè tutum vtrumque existimat, quia modus vterque est licitus, & à Commissario Papæ auctoritate dispositus, & qui per Bullæ traditionem facilior pro maiori summâ in belli subsidium comparandâ. Sed certè P. Henriquez pro [P. Henriquez verosimiliùs locutus.] se habet multos; qui videri possunt circa num. 4. in Glossa. L. Y. & Z. valde enim dubitant illi de compositione, quando minimum est id, quod datur, & hac ratione varietas notabilis circa compositionem accidit: nam cùm annis præteritis per quamlibet Bullam componerentur quinquies mille merauedini, modò tantùm bis mille componuntur. Erat ergo compositio prior minùs conueniens, & animaduersa doctrina grauium Scriptorum circa hoc aut dubitantium aut apertè loquentium, potuit summa compositionis augeri: licet adhuc eâ positâ, prædictorum Auctorum assertioni non sit plenè satisfactum. Potest ergo conuenienter dici compositionem sine Bullâ esse tutiorem, quia ob maiorem summam fit. Quamuis autem modus alius sit minùs tutus, cùm tamen probabilibus nitatur principiis, sufficiens est ad conscientias tranquillandas. Debet enim pro Pontifice in dubio facti præsumi, [Pro Commissario generali qualiter præsumendum.] vt etiam admonet Cardinalis Lugo Disput. 6. de Iustitia num. 150. & Disput. 21. num. 95. Sed cùm compositionis taxa non à Pontifice, sed à Commissario sit, non est similis obligatio ad præsumendum pro illo, licet eius auctoritas validam fundet coniecturam in re tantâ cum consilio doctissimorum hominum procedentis. Vbi doctrina citati Cardinalis Disput. 21. num. 94. opportunè cadit: ait enim quòd licet taxa Bullæ non fiat à [Taxam à Pontifice non ignorari.] Pontifice, sed illa Commissario remittatur; non est credibile illum eamdem ignorare, & eorum aliquem saltem errorem Ministri sui minimè tolerabilem in re tanti momenti neutiquam correxisse. Quæ coniectura verosimilis est, sed quæ certitudinem non inducat: cùm sit aliàs sententia eiusdem Cardinalis num. 95. citato §. Distinguendum, Pontificem non posse compositionem concedere pro omnibus debitis incertis sine sufficienti caussa, quæ si reipsa non sit talis, compositio erit nulla: pro quo & alios adducit [Sufficiens caussa pro compositione necessaria.] §. præcedenti. Ad sufficientiam autem caussæ etiam quantitas compositionis conducit, vt est clarum: quod totum in facto consistit, in quo nequit esse omnimoda certitudo. Quidquid de hoc sit

Vlteriùs inquiro an Commissarius [In casu non frequenti an Subdelegatus compositionem concedere possit in minori quantitate, quâm taxa habeat.] subdelegatus possit facere compositionem sine Bullâ, quando quantitas numerum Bullarum excedit in minori quantitate quàm sit Decima pro centum à Generali Commissario designata. Et communiter quidem nequit, quia aliàs taxa esset inutilis, quod dici nequit, cùm ab eo designata sit, qui circa hoc supremam habet potestatem à Pontifice delegatam. Difficultas ergo est pro casibus rarò contingentibus, vt ille, in quo ego interuentor extiti, cuius opera quantitas sexaginta millium octi-regalium compositionis est beneficio temperata. Instabat debitor in casu tali debere sibi decimæ rigorem emolliri, non vsuro aliàs compositionis remedio, sed aliud ad conscientiæ tranquillitatem quæsituro. Sex ergo pro centum offerebat, & vt possent admitti, rationes istæ succurrebant. Prima, hoc non esse contra dispositionem [Prima ratio pro parte affirmàtiua, ex præsumpta Commissarij voluntate.] aliquam Pontificum; sed solùm deuiare ab instructione Commissarij, qui sicut designauit decem, potuit sex, aut minus aliquid assignare. De Commissarij autem voluntate verosimiliter posse præsumi, quia ille in suæ commissionis exercitio id præcipuum attendit, vt ad Regios sumptus contra infideles maximam pecuniæ copiam per licitas compositiones exhibeat: atqui hoc compositione tali conuenienter assequitur, quæ si non fiat, maximum Rex noster emolumentum amittet: ergo meritò potest de illius voluntate præsumi. Vbi communis illa & frequenter vsurpata Scriptorum doctrina quadrat, si quando aliàs, de præsumptione, ratihabitione, coniecturis: pro quo videri possunt Doctores, quos adducit P. Thomas Sancius Lib. 3. de Matrimonio Disput. 35. num. 15. & Glossa in Cap. Ratihabitionem, de regulis iuris. Hîc enim Regium interesse vertitur sine damno tertij, quod summum habet pondus, vt nihil videatur posse in contrarium, quod momenti sit alicuius, adduci.

Alia ex temporis circumstantiâ desumpta. [Secunda ex temporis circumstantiâ.] Cùm enim Rex noster calamitosis temporibus magnâ indigeat pecuniæ copiâ vt bella possit ingruentia vndique sustinere, incredibile est compositionem istam, quæ absolutè fieri potest, sibi gratam non futuram, & consequenter Commissario, qui, vt diximus, in hanc maximè curam incumbit. Vnde quod de ratihabitione dictum, plus hac additâ circumstantiâ vrget. Et licet plures sint, qui ratihabitionem de futuro consensu sufficientem non esse dicant, vt vidimus n. 216. id tamen est in materiâ Sacramentorum, quando [Ratihabitio de futuro quando valeat.] ex consensu alterius valor eorum pendet, vt in Confessione, & Matrimonio, non verò in aliis, quorum valor stare potest independenter ab omni aliâ voluntate præter voluntatem conferentis: vt videri potest apud P. Sancium suprà num. 17. & 24. Præterquam quòd ratihabitio in casu isto potest non tantùm de futuro, sed etiam de præsenti censeri: quia Commissarius in eâ est semper moraliter voluntate, vt Regiis commodis suo seruiat officio, & nihil contrarium velit. Et vt demus in actuali voluntate non esse, de præteritâ est valde verosimilis coniectura, saltem cùm officium auspicatus est, & Dei, ac Regis seruitio [De præterito item.] suam industriam dedicauit. Ratihabitionem autem de præterito ad similia sufficere, communis resolutio est: & in ordine ad audiendas Confessiones, in quo omnium maxima difficultas est, sufficientem esse docent plures, quos adducit & sequitur P. Sancius suprà num 21. & iuxta hunc explicandi modum verosimilior dicenda est sententia eorum, qui affirmant absolutè ratihabitionem etiam de futuro in Confessario sufficere, vt non velint illam esse defuturo, licèt de futuro [De futuro notanda explicatio.] videantur exponere, sed de præsenti, aut præterito; quia semper minister huius Sacramenti ordinarius in eâ fuit voluntate, vt omni rationabiliter de suâ voluntate præsumenti licentiam velit concedere; quæ voluntas moraliter perseuerat, quia non est credendum velle illum tot sacrilegia fieri, & oues suas adeò grauia animarum subire dispendia. Cuius indicium est expressa ratihabitio, quando factum agnoscit, vt non tunc valere actus incipiat, sed valor illius præteritis comprobetur.

His ratio tertia iungebatur, ex eo quòd [Tertia ratio ex casus raritate, de quibus leges non tractant.] casus esset extraordinarius, & de quo non sit arbitrandi facultas denegata. Vix enim tale aliquid vnquam accidit, vt scilicet ingens adeò summa in compositionem venerit. Quando autem casus extraordinarius est, non solent de illo communes leges procedere, sed aliquod iudicibus arbitrium reseruatum. Legislator enim non potuit omnes casuum contingentias præuenire, & si vellet legem ad omnes extendi, damnosa esset multoties dispositio: quod tamen non est admittendum in eo, qui de communi bono specialem solicitudinem gerit; qui etsi secùs vellet, minimè in eo esset audiendus, cùm lex ad præiudicialia nequeat extendi. Pro quo videndus P. Suarez Lib. 6. de Legibus Cap. 7. num. 3. 11. & 13. & P. Palaus Tomo 1. Tractat. 3. Disput. 1. Puncto 3. §. 2. Et circa huiusmodi casus versatur Epikeia, quæ correctio legis dicitur, quia iuxta Aristotelem Lib. 3. [Et pro quibus Epicheia, cuius explicata conditio.] Ethicorum, cap. 10. legem emendat in eo, in quo illa peccat. Quod ita intelligendum est, non vt lex peccare possit omnem actum contingentem comprehendens, verè enim non comprehendit, nisi rationabiles, & communi bono congruentes; sed quia supplet id, quod lege caueri non potuit, quia non potuit ad omnes actus descendere: vnde generalitatem illam, secundùm quam loquitur, limitat, & ita quasi emendat. Quod benè citati Doctores explicant, & alij apud ipsos, atque ante omnes Diuus Thomas 1. 2. quæst. 96. art. 6. alibi datus, sed hîc etiam audiendus, dum sic in Corpore loquitur: Quia legislator non potest omnes singulares casus intueri, proponit legem secundùm ea, [D. Thom.] quæ in pluribus accidunt, ferens intentionem suam ad communem vtilitatem. Vnde si emergat casus, in quo obseruatio talis legis sit damnosa communi saluti, non est obseruanda, &c. Luculentiùs autem 2. 2. quæst. 120. quæ est de Epikeia, in cuius Articul. 1. sic loquitur: Legislatores attendunt ad id, quod in pluribus accidit, secundùm hoc legem ferentes: quam tamen in aliquibus casibus seruare est contra æqualitatem justitiæ, & contra commune bonum quod lex intendit, &c.

Addebatur & quarta: nam dubitari [Quarta ex probabilitate, rationum & auctoritate ita sentientium.] nequit pro parte hac probabilem rationem extare, cui probabilitati auctoritas sic iudicantium maius pondus conciliabat: hoc autem sufficiens est ad dispensationem legis in iudice inferiori, vt tradunt P. Azor Lib. 7. cap. 29. Quæst. 6. P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio, Disput. 17. num. 8. Diana Parte 1. Tractat. 10. Resolut. 33. & alij. Quia non est credendum aliam esse Pontificis intentionem circa suas leges, ac Dei circa suas, in quibus permittitur inferiori dispensare. Quæ sunt verba P. Sancij. Quod autem de Pontifice dicitur, de inferioribus aliis iudicibus etiam accipiendum, in quibus eadem ratio militat, vt scilicet leges suas non prorsus indispensabiles esse velint & diuinis in hoc illas anteferre. Videndus etiam P. Suarius Lib. 6. citato, cap. 8. & P. Palaus suprà num. 4.

Tandem ex eo pars ista firmabatur, [Vltima ex occasione vlteriorum compositionum.] quia benigno hoc compositionis modo moueri alij possent ad eamdem postulandam. Quod quidem non oberat quominùs casus iste deberet rarò contingens iudicari; quia vt aliquot compositiones tales fierent, specialis concursus circumstantiarum inerat, nusquàm aliàs visus, & vtinam nec videndus. Hinc ergo maius commodum compositionis eam magis verosimilem efficiebat; immò & necessariam, quia magna vtilitas pro necessitate computatur: vt est communis scriptorum doctrina, & amissio lucri pro damno habetur: vnde & ratione illius benigna est interpretatio legis facienda, vt docent P. Suarez suprà, num. 14. & P. Palaus num. 3. In nostro autem casu non vnius tantùm lucri iactura erat, sed plurium, vnde Commissarij lex potuit benignè interpretari.

Propter quæ à Commissario Prouinciæ [Iuxta dicta est facta compositio.] de los Charcas, qui Commissario Generali immediatè subest, licèt in nonnullis obsequi Limano debeat, cum Regij Auditoris, & Quæstoris eiusdem Tribunalis Consilio, compositio modo dicto facta est, ad rationem scilicet, sex pro centum. De quo cùm ad Limanum Tribunal fuisset scriptum, Regius Auditor in eo adstans, omnibus scilicet antiquior, prorsus abnuit, & ita cum facti improbatione rescriptum: eò quòd forma in talibus compositionibus à Generali Commissario proposita, non fuerit obseruata; & ita nec securitati conscientiæ se componentis consultum: sicut neque saluti corporis infirmi consuleret, qui decretum à medico pharmacum commutaret, & quid pro quo, vt vulgò dicitur, impartiret. Nihilominùs quod factum cùm fundamentis adductis fuerat, non potuit penitus infirmari. Vnde quod improbatum tunc, similis compositionis opportunitate succedente, ab ipso Limano Tribunali factâ compositione probatum, re scilicet meliùs ponderatâ. Nec scio id à Generali Commissario reprehensum, qui fortè neque de hoc certior factus, quia vbi dubium non est, sed probabili ratione proceditur, non est necessarium ad superiorem recurrere, & illius iudicium explorare: licèt conueniens esse possit ad modum procedendi securiorem. Quod est P. Suarij doctrinæ conforme suprà num. 4. & 6. vbi enim ex verosimilibus Theologiæ aut Iuris principiis agitur, recursus ad superiorem non est necessarius, si præsertim de illius potestate agatur. De quo hæc satis.

Sextum, circa Bullam defunctorum.

ILlud speciale in Indiis circa illam occurrit, [Taxæ diversitas in Indiis pro diuersitate personarii] quod ad differentiam taxæ, & personarum spectat, pro quibus applicatio facienda: & pro quo sic statutum. Y la Limosna de las Bullas de Difuntos Españoles, à quatro reales, ô su valor, por el alma de qualquiera persona, hombre, ô muger Español. Y los Indios, y Morenos, y Españoles pobres, y los que siruen à otros, Frayles, y Monjas, dos réales por cada persona difunta. De manera que en las dichas Bullas de Difuntos no ha de auer mas que las dichas dos tasas, y diferencias. Vbi quidem non prorsus expressum an Hispanus sumens Bullam pro Indi animâ aut Æthiopis, eleëmosynam eamdem tribuere debeat, quam pro animâ Hispani debet: solùm enim dicitur debere quatuor regales tribuere pro animâ Hispani defuncti. Verùm licèt non exprimatur, ex eo videtur non obscurè deduci; quandoquidem pro animâ Hispani tantùm illa maior taxa constituitur. Et ita aduertit P. Mendus Disput. 36. num. 6. Potuit autem hoc ita [Indorum in eâ bono consultum.] disponi, quia cùm pro Indiis illa sit taxa constituta, Indorum bono est tali assignatione consultum: vt scilicet Hispani in benefaciendo Indis reddantur promptiores. Vbi & dubitari potest [Non Hispanis defunctis an prodesse possit.] an Hispanorum nomine illi tantùm veniant, qui verè tales sunt, & ad quos tantùm beneficium dirigatur: sic enim neque Italis, neque Belgis Bulla prodesse poterit; vel si potest prodesse, an sit satis pro ipsis minorem taxam erogare.

Ad quod mihi videtur vti certum [Resolutio affirmatiua.] respondendum. Hispanorum nomen non esse positum taxatiuè, sed per contrapositionem ad Indos: quod est iuxta Indorum ipsorum loquendi morem, qui Europæos omnes, albos scilicet homines, & ex iis progenitos, Hispanos vocant, & communi nomine Viracochas. Et verò Bulla Defunctorum extra Indias ad Hispanorum animas non arctatur, quia id ex nullâ ipsius clausulâ colligi potest: ergo neque illa, quæ pro Indiis conceditur, quæ minùs ampla non est, & ita quemadmodum qui in Hispaniâ aut Siciliâ degit, potest illam pro anima eius, qui in Indiis defunctus est, sumere, ita ex conuerso. Nec [P. Mendum contrarium non docere.] moueat quemquam id, quod habet P. Mendus supra, num. 5. posse scilicet hanc Bullam sumere eos qui pro se possunt Bullam viuorum accipere, & pro eorum animabus, qui viuentes Indulgentiis fungi valerent. Cùm enim exteri non possint pro se Bullam sumere, non videtur iuxta prædictam doctrinam pro eisdem posse Bullas sumi, vt defunctis prosint. Non inquam moueat, quia Auctoris dicti alia est valde diuersa mens: cùm enim se referat ad ea, quæ dixerat Disp. 4. de iis, qui Bullæ indulgentiis frui possunt, [Pro Catechumenis an sumi queat.] ex illis tantùm colligitur non posse sumi pro Catechumenis: sic enim ipse tenet, aliis contrarium sentientibus; sicut nec pro aliis Bullam, quæ viuorum est, ad effectum aliquem post ipsorum mortem. Hoc ille vult, & non aliud; vnde ineptè ad casum præsentem aduocatur. Quòd verò minor taxa possit pro exterorum animabus tribui, nullo modo potest admitti: quia aliàs Bulla defunctorum fauorabilior esset respectu exterorum, quàm Hispanorum; cùm tamen contrarium esset potiùs asserendum: quia cùm ipsi viuentes vtantur Bullâ, & suas pro eâ facultates impendant, æquissimum est vt defuncti, si aliqua futura est inæqualitas, maius beneficium assequantur.

Circa Indos autem, pro quibus ab [Indorum nomine an veniant mixtim geniti.] Hispanis minor taxa requiritur, dubitari potest quinam veniant eo nomine: vbi quæstio eadem coincidit, an Hispanorum nomine illi intelligendi sint, qui ex Europæis, & Indis mixtim sunt progeniti, an verò Indorum nomine censeantur. Circa quod in primis dico natum ex Europæo & Indâ, aut ex Indo & Europæâ, quoad hunc effectum non esse Hispanum censendum (vt hoc nomine Europæos omnes complectamur.) Sic P. Quintanadueñas de Præceptis [Qui affirmant, & nonnullorum fundamentum.] Ecclesiæ, Tractat. 6. Singulari 6. generaliter statuens sic genitos omnibus Indorum priuilegiis gaudere, vnde & eo, de quo loquimur: & ante eum Ludouicus Miranda in Manuali Tomo 1. quæst. 43. articul. 2. §. Præter. & in specie nostri casûs P. Mendus suprà, num. 8. qui ex eo probant: nam ex Indo genitus, Indus est; quia filij patris sequuntur originem. L. Assumptio. 6. §. Filius. D. Ad municipal. & alibi vbi scribentes. Si autem mater Inda sit, inde etiam computatur origo, vt est compertissimum. Vnde & consanguinitas pariter ex lineâ maternâ ac ex paternâ ducitur: & similia ex vtraque impedimenta oriuntur. Sed [Quod claudicare ostenditur.] certè fundamentum hoc videtur claudicare, & dum vnum probat, aliud destruit. Qui ex Indo genitus, Indus censeri debet: ergo qui ex Hispano, debet haberi Hispanus: atqui Hispanus absolutè talis, priuilegiis Indorum non fruitur: ergo neque mixtim genitus, si absolutè talis est. Nec satisfacit P. Quintana dum tantùm probat genitum ex matre Indâ esse mixti sanguinis verè & propriè. Quis enim de hoc dubitat? cùm sit subiectum quæstionis. Quòd autem fœminæ ad genus spectent, & consanguinitatem fundent, etiam est indubitatum. Ast hoc non obstante, ex Indo genitus & matre Hispanâ Indus absolutè dicitur: ergo & Hispanus ex parte Hispano & Inda matre progenitus.

Ideò meliùs probari potest; quia ex [Melior ratio ex mixtione, ex qua fit, vt mixtum absolutè simplex non sit, ex quo constat.] Hispano patre genitus, & multò magis ex Hispanâ matre absolutè Hispanus non est, si ex matre Indâ aut Indo patre veniat origo: ergo cùm tantùm pro Hispanis maior taxa Bullæ exigatur, non debent eo nomine comprehensi judicari. Antecedens ostendo: nam mixtum non est absolutè simplex, ex quo æqualiter est compositum, neque eius nomine absolutè gaudet, vt est penitus exploratum, præsertim in viuentibus: genitus enim ex asino & equâ, non est asinus, neque equus, sed mulus; ex sue & apro, neque sus, neque aper est, sed hybrida: ex pardo & leæna, non pardus, nec leo, sed Leo-pardus. Et sic in aliis: ergo similiter in casu, de quo loquimur. Quæ certissima persuasio apud Indiarum incolas in caussâ fuit, vt pro sic natis specialem gratiam à Sede Apostolicâ eorum salutis soliciti curatores exposcerent, vt Indorum possent priuilegiis quoad iucunda matrimonia frui. Vbi [Responsiones aliquæ confutatæ.] nequit dici vulgarem illum fuisse sensum, de quo non curandum, iuxta ea, quæ adducit P. Quintana suprà singulari 7. num. 7. Quia sic existimantes & petentes, non vulgares homines, sed valde sapientes & experti fuerunt. Nec responderi vlteriùs potest priuilegia ista ad tollendos scrupulos postulata: nam si eâ ratione id tantùm factum fuisset, ante postulationem fuisset vtique practicatum virorum sapientium Consilio, vt in aliis accidit: & specialiter comprobari potest in Priuilegio Pij V. ad recitandum diuinum Officium totum manè ratione itineris, occupationis, aut maioris deuotionis, & Matutinum ante solis occasum, de quo in Priuilegiis Societatis. V. Horæ Canonicæ. De hoc autem inferiùs ex professo agendum, vbi de Indorum priuilegiis: ad institutum enim præsens ratio adducta sufficit, quæ est penitus manifesta.

Quod autem de mixtâ Hispanorum & [De Æthiopibus idem quod de Indis.] Indorum generatione est dictum, similiter est de generatione mixtâ Æthiopum asserendum propter eamdem rationem: natus enim ex Hispano patre & matre Æthiopissa, neque Hispanus neque Æthiops est; neque reipsâ neque communi æstimatione. Nec ad casum, in quo sumus, necessaria est quæstionis illius non ita expedita discussio, an scilicet Æthiopes priuilegiis Indorum gaudeant, de quâ, Deo dante, inferiùs Titulo 12. n. 129. cùm modò sit satis scire illos non esse Hispanos absolutè, & ita pro defunctorum animabus quæ sumitur Bulla, minori est taxâ regulanda: sicut & de quacumque aliâ mixturâ dicendum.

Illud profectò difficilius, an ex Hispano [Difficultas peculiaris de Quarteronibus.] patre, & mixtim genita matre, siue Indicus, siue Æthiopicus, aut quilibet alius sanguis sit, natus filius Hispanus censendus sit; & ita priuilegio dicto nequeat frui: vel etiamsi Hispanus dicatur propter mixtionem dictam, idem sit illi concedendum. Circa quod aliqui affirmatiuè prorsus [Affirmantium quorumdam fundamenta.] respondent, quatenus de omnibus priuilegiis loquuntur: & id probabilitate non carere existimat P. Quintana Singulari 7. citato, pro eoque aliqua fundamenta adducit. Primum ex eo quòd [Primum.] isti verè Indorum filij sunt, eâ receptissimâ loquendi formâ, quâ & aui & proaui vocantur parentes: sic enim & Abrahami & Dauidis filius dicitur in Euangelio Christus. Secundum; quia [Secundum.] in istis est ratio eadem, quæ in Mestiziis, Indicus scilicet sanguis, ad quem Pontifices attenderunt, cùm gaudere illos priuilegiis Indorum in matrimoniis indulserunt. Tertium; quia Pontifices in [Tertium.] priuilegiis solùm requirunt vt sint mixtim progeniti, quod de prædictis verificatur, & licet Mestizios vocent, id non est taxatiuè intelligendum, sed demonstratiuè, & exempli gratiâ; exempla autem non arctant regulam, iuxta communem doctrinam, de quâ suprà. Quartum; quia licèt [Quartum.] Pontifices tantùm ad postulata respondere soleant, & sic ad postulationem pro Mestiziis Paulus V. & alij fauorabilem præstiterint responsionem; cùm tamen illi ad priuilegij fruitionem solùm exigant quòd sint mixtim progeniti; huic est regulæ potiùs attendendum. Quintum; quia [Quintum.] vulgaris opinio, quæ pro Indis eos non habet, non est curanda, quia frequenter erronea. Ex quibus non solùm prædictos, qui scilicet tres partes Hispani sanguinis habent, sed etiam qui tales dicuntur ob quartam additam portionem, quia ex matre Quarteronâ, similiter priuilegiis gaudere eisdem ibidem arbitratur; licèt cum formidine, & ita rem doctioribus expendendam & iudicandam relinquit, addens in fine communissimam doctrinam de priuilegijs Principum latissimè interpretandis.

Sed certè adducta momenti sunt [Negatiua sententia statuitur.] perexigui ad nimiam istam, & plus nimio latam extensionem. De priuilegiis quidem circa matrimonia pro Mestiziis concessis ad alia Indis propria extensionem fieri non patiuntur viri doctissimi, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Tomo 2. lib. 2. cap. 28. num. 52. & tenet etiam Cardinal. Lugo in Responsis moral. lib. 6. dub. 5. num. 3. & 4. Quid illi de extensione ad Quartarones dicerent? Et tamen hac non contenti, nescio qui fauorum amplificatores eximij ad Quarteronum filios extensionem trahunt, ex quo fit vt ad Quarteronum filios; nepotes, & pronepotes, non sint qui extendant defuturi. Et hæc ratio contra [Primi fundamenti conuulsio.] illos facit: nam Christus Dominus (vt suo eos vrgeamus exemplo) filius dicitur Dauidis & Abrahæ, & tamen quamplures generationes præcesserunt: ergo similiter in casu nostro. Quòd si hoc non admittitur, primum ex adductis fundamentis infirmum esse conuincitur. Sicut & secundum, [Secundum conuulsuum.] scilicet consanguinitas, propter quam hæreditates ad valde remotos transire solent, & in Maioralibus est notissimum: cùm ergo ea ratio nimiùm probet, nihil probare concluditur. Tertium item [Tertium corruere.] fundamentum corruit, si Pontificum intentio mixtionem sanguinis tantùm respicit, & Mestiziorum nomen exempli tantùm gratiâ in eorum est Bullis expressum. Similiter & quartum, quod [Quartum infirmatum.] ad præcedentia reducitur, de respectu sanguinis mixti, & intentione Pontificum, quæ pro regulâ habenda, quidquid postulatio contineat, cui respondere solet Pontificia decisio: ratio enim mixtionis huiusmodi in multis aliis reperitur. Quintum insuper; quia licet vulgus remotiores [Sicut & quintum.] in gradu pro Indis non habeat, errare in hoc, sicut In aliis, existimandum est, & magno illo argumento mixti sanguinis corrigendum.

Iuxta hæc ergo videtur necessariò [Ex eo quòd superet sanguis in mixtione. denominatio absolutè desummitur in ordine ad priuilegia.] dicendum non quamcumque mixtionem sufficere ad hoc vt ex Indico veniens sanguine nequeat Hispani nomine absolutè gaudere. Si enim sauguis Hispanus superet, talis absolutè reputatur, vt in filio Hispani & Mestiziæ, & sic in mixturis aliis. Quemadmodum vinum modicè lymphatum absolutè dicitur vinum, secùs si tantumdem sit aquæ ac vini. Quâ ratione docti Theologi affirmant vinum in calice cum aquâ modicâ consecrationi dispositum, in Christi sanguinem immediatè cum aquâ simul conuerti; quia totum illud absolutè dici potest vinum secundùm receptissimum loquendi morem. Pro quo P. Ægidius de Sacramentis, quæst. 74. in Dubio circa Articulum 8. & alij, quos adducit P. Martin. Tomo 4. Disputat. 29. num. 56. Et licet hoc non admittat Auctor iste cum aliis multis: nihilominùs ex illius doctrinâ præsens positio firmatur: ait enim num. 61. formam consecrationis Calicis, cùm dicitur, Hic est, non totum contentum, sed vinum tantùm designare ex institutione Christi, quia in illo vinum præcipuum est, ex quo denominatio sumitur. Idem ergo est in casu nostro dicendum: quod scilicet denominatio sit à præcipuo desumenda. Sic & aqua absolutè calida dicitur, in quâ calor excellit, licèt non sit summus, & ita cum admixtione frigiditatis; sicut & frigida, cùm frigus est maius: & idem est in temperamento aliarum qualitatum, sicut & in rebus aliis, quorum obuiæ exempla succurrunt.

