Nihilominùs non damnanda Noueno [Defenditur tamen illorum pensio & exactio.]rum constitutio, & eorumdem exactio, quia quod ad concessionem Pontificiam desiderari potest, commodam habet iuxta dicta expositionem. Pontifices enim videntur eam approbasse, dum Ecclesiarum erectiones approbarunt: in quibus cùm mentio fiat Bullæ Alexandri Sexti, iuxta cuius tenorem dispositæ sunt, eadem pariter comprobata & facit pro eodem exceptio, quæ in citatá lege Partitarum habetur verbis illis: Fueras ende aquello, que estos Señores touieron para si señaladamente. Nec dici potest Reges nostros conditionem ab eo positam non implere: licèt enim ex propriis bonis eas non penitus dotent, id quod facere tantùm plenè debebant, si integrè decimas leuarent: ad earum tamen constructionem, quæ sine ingentibus sumptibus nequit ad colophonem perduci, eximiâ pietate concurrunt. Cùm etiam Noueni isti in vsus expendantur pios, & sæpè fabricis ecclesiarum applicentur, vt testatur Dom Solorzanus Lib. 3. Cap. 4. num. 18. & in Politicâ pag. 522. §. Y oy la retendran. Et præterea cùm Nouenus cum dimidio hospitalibus assignatus pro infirmorum minimè subleuatione sufficiat, etsi his proximis annis ad sexdecim ferè millia argenteorum ponderum seu octo regalium, inter duos, Hispanorum scilicet & Indorum, distribuendorum in Limanâ hac Ecclesia excreuerit: ex tributis & iuribus aliis satis magnam summam adiiciunt: vt Regium patrimonium ex contributione dictâ Nouenorum neutiquam videatur augeri, quando in id certiùs impenditur, in quod à ministris sacris minùs forsan securè impendendum posset suspicari.

Iuxta quæ, siue vna tantùm Bulla con [Probatio 1. Assertionis concluditur & incompetentia iudicum laicorum ostenditur.]cessionis fuerit siue plures, manifestum relinquitur Reges nostros decimarum ius virtute illarum habitum in Ecclesias reuocasse: vnde & ab eisdem administrantur & distribuuntur, plenariâ penitus potestate. Ex quo clara relinquitur Consequentia præcipua, & Assertionis probatio; scilicet non posse iudices sæculares in earum se caussis immiscere: tum quia spirituales sunt, vt Canonico iure decisum, quod iam vidimus num. 44. tum quia est iudicium de re alterius proprium forum habentis; & ita illi sunt prorsus incompetentes: sicut incompetentes haberentur iudices Ecclesiastici, si vellent de laicorum bonis iudicare. Vnde ius ipsum Canonicum caussas tales ad illos remittendas esse decernit, etiamsi Clerici sint actores. Cap. Si Clericus. Cap. Ex tenore, de foro competenti, vbi præclara illa sententia: Nos igitur attendentes, quòd sic sumus viduis in iustitia [Cap. Ex tenore.] debitores, quòd aliis iniustitiam facere non debemus. Verba sunt Innocentij Tertij. In vsurpatione er [Vsurpatio alieni fori est contra iustitiam.]go alieni fori iniustitia est: vt animaduertant sæculares iudices Ecclesiastici fori caussas vsurpantes, non solùm contra Religionem delinquere, sed iustitiam etiam violare.

§. IV.

Vlterior probatio, & notanda quædam.

DEinde Positio illa, de quâ post Assertionem [Tali in caussarum decimalium cognitione, etiamsi Regi concuæ, vbi ex feudo & Emphytheusi arguitur.] n. 45. probari vlteriùs potest: nam etiamsi demus priuilegium leuandi decimas Regibus nostris competere, non ideò sequitur earum caussas posse à laicis tribunalibus iudicari: ergo ea ratio minimè suffragatur. Antecedens probatur ex receptissimâ sententiâ affirmante, quando decimæ in feudum, seu emphytheusim sæcularibus conceduntur, earum caussam ad iudicem Ecclesiasticum pertinere. Pro quâ plures adducit Diana Parte 1. Tract. 2. Resolut. 91. Parte 3. Tract. 1. Resolut 50. & Parte 4. Tract. 1. Resolut. 56. Estq́ue expressa decisio Rotæ, vt idem testatur Auctor ex Antonio de Marinis per extensum illam proponente. Et eamdem, cùm de iure decimandi agitur & non de facto, præter citatos à Dianâ tenent Barbosa Lib. 3. de iure Eccles. Cap. 26. §. 4. num. 1. & 3. Molfesius Tractatu 6. Cap. 4. num. 64. Trullens in Decalogum Lib. 3. Cap. 3. Dub. 8. num. 11. Gutierrez de iuramento confirmatorio. Parte 1. Cap. 2. num. 35. Zerola Parte 1. v. Decima, §. 6. Leander de Sacramento Tractatu circæ Quintum Ecclesiæ præceptum, Quæst. 29. Bassæus v. Decimæ num. 12. Doctor Carrascus del Saz Panamensis Cancellariæ Senator & Iurisconsultus egregius, in Tractatu de iudice competente decimarum Cap. 6. §. 2. num. 2. & 3. Tondutus de præuentione iudicij 2. parte Cap. 25. num. 2. Rebuffus Tractatu de decimis. Quæst. 12. num. 2. P. Suarez Tomo 1. de Religione Libr. 1. de diuino cultu Cap. 38. num. 15. & 16. P. Lessius Libr. 2. Cap. 39. num. 18. P. Castro Palaus Tomo 2. Tract. 10. Disputat. Vnica Puncto 15. num. 5. & 8. P. Vincentius Tancredi Tract. 1. de Religione Lib. 2. Quæst. 2. alios adducens. Et est adeò communis sententia Theologorum, vt vix sit, qui ex illis in oppositam inclinarit.

Solus P. Henriquez Libr. 7. qui est de Indulgentiis. Cap. 27. in Gloßâ lit. L. asserit de de [Patrem Henriquez non benè pro contrariâ sententia adduci]cimis nobilibus laicis à Pontifice concessis, non Episcopum, sed laicum iudicare. Et esse probabile cùm decimæ in perpetuum conceduntur, affirmat P. Palaus suprà num. 6. & Patrem Henriquez adducens Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 1. num. 44. aut ita resoluere post Nauarrum in Manuali Cap. 21. num. 3. & alios Theologos, & Iuristas. Sed certè citatus Pater nullum pro eo Theologum adducit: nam nonnulli ab eo Litterâ antecedenti citati, ad rem aliam pertinent, quòd scilicet, quamuis mulier, communiter loquendo, non sit capax iurisdictionis spiritualis, eam Pontifex potest reddere capacem: ex quo pro decimis arguit: quod non negamus, licèt negari non sine magno fundamento possit: vnde id vt [Circa ius decimandi rem esse certam communi assensu] certum videtur admittere Dom. Solorzanus suprà num. 42. dum ait ius decimandi spirituale esse, & ita iudices laicos ad iudicandum de illis penitus incapaces, atque ita non agi de eo in casu præsenti, sed de temporali earum perceptione. Nullum est ergo à Theologis sententiæ isti patrocinium, & citatus Pater praxim apposuit, non illius iustificationem: neque enim omnis praxis illam habet. Vnde Couarruuias Practicarum Quæ [Non omnis praxis iustificata.]stionum Cap. 35. num. 1. §. Non oberit, cùm statuisset caussam possessionis rei spiritualis vel quasi spiritualis, non posse per laicum iudicem examinari, subdit sic: Ex quibus opinor vsum forensem Galliæ admodum refragari iuris Pontificij receptis con [Couarruuias.]clusionibus. Additq́ue statim: Tametsi quandôque Reipublicæ conueniat illum etiam apud nos admitti. Sic ille acsi in Catholicissimo regno expediens esse possit Iuris Pontificij receptis conclusionibus refragari. Prætereà P. Henriquez non ab Episcopis, sed à laicis iudicibus cognitionem ha [Cognitionem quoad factum plures admittunt.]beri dixit: Atqui hoc de cognitione quoad factum potest intelligi, quam esse licitam plures ex citatis admittunt, licèt sint qui negent, vt videri potest apud Dianam loco citato Partis 4. Cùm ergo res hæc spiritualis sit, in eâ examinandâ Theolo [In caussa ista Theologorum potiùs habenda ratio.]gorum potiùs habenda est ratio, præsertim si ex Iurisperitis plures sint, qui eorum sententiam amplectantur, vt in præsenti contingit.

Vnde P. Suarez suprà num. 16, admonet cautè legendum Couarruuiam, qui Capite citato [Cautè legendos Auctores aduersantes.] num. 2. §. Tertiò, quoties, contrariam à nobis propositæ sententiam statuit. & Lib. 1. Variarum Cap. 17. Dicto 9. iudicium etiam circa decimas legibus Hispaniæ statutum in casu speciali, vt iustissimum in sæculari tribunali defendit: sicut & alios similiter loquentes, quia plusquàm oportet inclinant in fauorem sæcularium Principum. Quod & P. Azor Tomo 1. Lib. 7. Cap. 25. & 36. etiam adnotauit, dum consuetudines dictas sæpiùs vocat corruptelas. Et cùm Cap. 25. §. Tertiò quæritur, donationis, de qua agimus, Regibus Hispaniæ in Indiis factæ, inserat mentionem, cum modis aliis, quibus à Sede Apostolicâ dari solent decimæ ob merita laicorum: sequenti statim §. affirmat donatione prædictâ non obstante, earum caussas ad iudices tantùm Ecclesiasticos pertinere. Et addit sic: Nec sufficit in hoc si Romanus [P. Azor.] Pontifex tolerat id, quod fit in Curiis vel Prætoriis Ciuilium Principum secundùm postremam sententiam: [Tolerantiam Pontificis non excusare.] quia aut non tolerat, quippe qui sæpiùs reclamat: aut si tacet, ac tolerat, id solum facit, quoniam id commodè impedire nequeat, aut ignoret illud, quòd laicorum auctoritate, vel consensu fit. Sic ille.

Et prædicta quidem cautio meliùs hîc cadit, quàm vbi Dom. Solorzanus eam censuit [Gregorij Lopez doctrina penitus amplectenda, contra immeritam Dom. Solorzani cautionem.] adhibendam; circa doctrinam scilicet Gregorij Lopez in l. 17. Tit. 4. Partis 3. verbo, Casi ellos vbi ita scribit: Si Rex donet alicui partem aliquam decimarum, quæ Regi competunt ex priuilegio Pontificis, & super tali donatione lis oriatur; sitq́ue quæstio super iure decimandi vel quotâ decimæ, quod non potest in Curiâ Regis cognosci: quia sicut ipse cognoscere non potest de tali caussa, veluti merè spirituali, sic nec eius Curiâ. Sic ille, subdens hoc esse benè notandum ad limitationem l. 27. Tit. 18. Partis 3. quæ Regi tribuit cognitionem priuilegiorum & donationum, quas facit: Ad quæ sic ait Dom. Solorzanus citato Cap. 1. num. 60. Vnde cautè legen [Dom. Solorzanus.]dus est noster Gregorius Lopez quatenus explicans illum Textum &c. loquitur enim contra apertam tot & tantorum virorum doctrinam: vel est strictè circa terminos, in quibus loquitur, intelligendus: nempè quando de mero iure percipiendi decimas agitur: quod vbi absolutè in quæstionem deducitur, non negamus esse spirituale vel spirituali annexum, vt dixi suprà n. 42. & resoluit Azeuedo in dicta l. cit. 5. libri Recopilat. Hæc ille, qui cautionem meritò debuisset apponere cum magnis illis Theologis, de quibus nuper, si oppositum docuisset. Doctrina præclarissimi Iurisconsulti, & Consiliarij Regii, ac Iurisconsultorum Hispanorum Principis, tanto viro est profectò dignissima; qui ad veritatis præscriptum, non ad gratiam, est locutus. Vnde re meliùs expensâ nihil tale in Politicâ duxit apponendum. Videatur pag. 503. Col. 2.

Et præfata quidem sententia absolutè [Sententiam veram absolutè defendit, & non vt explicat citatus Auctor.] ab illo defenditur, vt non habeat locum explicatio adhibita: nam proptereà non solùm posuit quæstionem super iure decimandi, sed etiam super quotâ decimæ, vt distincta scilicet à iure. Et præterea citatus Doctor affirmat doctrinam suam esse limitationem ad citatam legem, in quâ Regi tribuitur cognitio priuilegiorum & donationum, quas facit: at si cognoscere posset non sub respectu illo spiritualitatis, sed sub alio, de tali priuilegio decimarum à se concesso, non esset absoluta limitatio, cùm remaneat absoluta cognitio quantùm ad id, de quo lis communiter esse potest. Tum etiam quando tractantur huiusmodi quæstiones, non solent tales respectus attendi, sed quod ad interesse partium pertinet: ergo cùm absolutam limitationem esse dicat, ideò planè est, quia etiam sub alio respectu cognitio talis haberi nequit: licet enim qualitas illa non attendatur, inest tamen Quemadmodùm licet quis, cùm Matrimonium contrahit, non attendat ad rationem Sacramenti; nihilominus caussa hæc generaliter spiritualis est, quia qualitas Sacramenti necessariò inest.

Et quidem (vt hoc etiam dicamus contra aduersantes, & distinctione illâ se tuentes) cognitio [Iudices laicos non solum factum, sed ius etiam in decimarum caussa pertingere vbi quæstio vtraque explicatur.] caussæ decimalis vt à iudicibus laicis vsurpatur, & de cuius agitur iustificatione, aut ius tangit, aut non est eorum intento proficua. Hoc constat. Nam Doctores distinguentes in hoc casu ius à facto, sic explicant distinctionem, vt tunc de iure agatur, quando quæstio est an quis debeat soluere, & non tantùm an soluerit. Stante enim vt certâ obligatione soluendi, potest contingere vt solutionem detrectet, vel quia fructus non esse caussetur, vel quia se iam soluisse contendat, aut aliquam velit compensationem efficere ob æqualem sibi debitam quantitatem: vt videri potest apud citatos, & eos, quos adducunt P. Tancredi suprà num. 7. & Bassæus. Dicunt etiam [Quid aliqui sentiant quando allegatur priuilegium aut præscriptio.] aliqui quæstionem esse facti, quando ad non soluendum decimas allegat quis priuilegium, aut etiam præscriptionem. Tunc enim id, quod controuertitur, est, an sit tale priuilegium, vel præscriptio, nec ne: & tunc esse probabile posse caussam à laica potestate tractari, affirmat P. Palaus suprà numer. 7. cum Couarruuiâ, & Ioanne Geruia, & tenet P. Tancredi Dïcto 4. & P. Fagundez Lib. 3. in Præceptum 5. Ecclesiæ Cap. 5. num. 10. ait se non audere eam sententiam condemnare. Addunt tamen quòd si quæstio sit circa obligationem soluendi, eò quòd Ecclesia prætendat priuilegium non esse legitimum, aut etiam præscriptionem, nequaquàm posse caussam nisi ab Ecclesiastico iudice tractari, quia iam est quæstio iuris. Verùm doctrina hæc ex illis est, quarum Auctores P. Suarez cautè legendos esse iam admonuisse perspeximus. Et sanè iuxta eam omnino elidi & eludi potest quidquid de iudicio caussarum decimalium ab Ecclesiâ est constitutum. Quidquid enim de illis tractari potest, ad quæstionem potest facti reuocari: An scilicet quis habeat vel non habeat titulum: habere enim, & non habere, res facti est: & vt deprehendatur, an sit, vel non sit, debet examinari qui allegatur: nam inualidus titulus reuerà titulus non est; & ita an priuilegium, vel præscriptio sit legitima.

Sed quidquid de hoc sit, qui iudicium [Positio detractatione iuris demonstratur.] in caussis decimalibus ad se pertinere contendunt, rem non solùm facti, sed iuris assumunt, quia sine iuris examine stare eorum prætensio nequit & intentio fundari. Agitur enim contra priuilegiatos, vnde priuilegia quoad valorem suum examinantur: quod si non fiat, procedi in caussâ nequit: priuilegij autem Pontificii valor res spiritualis est, sicut & titulus ab eo proueniens & ius resultans: ergo si de hoc agi nequit, neque etiam iudicium laicale in caussâ decimali procedere. Nisi dicant posse quidem examinari [Priuilegium Pontificium examinari per laicos nequit. Et quæ inde absurda.] quoad valorem, quia est res facti. An scilicet reipsa sit aliquod validum priuilegium. Iuxta quam responsionem, vt dicebam nuper, omnino elidi potest quidquid est circa hoc ab Ecclesiâ constitutum: immò & circa caussas alias spirituales, quæ omnino inueniuntur prohibitæ, vt Beneficiales quoad proprietatem, Matrimoniales, Clericales, Regulares &c. circa quod quiuis potest facilè discursum efformare.

§. V.

Instauratur probatio & manifestus pro Assertione discursus.

EX dictis circa secundam nuper proba [Ex redonatione Ecclesiis factâ validè arguitur.]tionem validissimum pro Assertione argumentum instauratur. Nam si adeò certum est iudices laicos non posse decimalium caussarum tractationem vsurpare, etiam cùm beneficiarius est laicus: quantò id erit certius, quando decimæ beneficio Apostolicæ Sedis acceptæ Ecclesiis redonantur? Tunc enim pristinam omnino conditionem assumunt. Quod benè vidit Dom. Solorzanus, contrarius aliàs, dicens hanc esse communiorem & securiorem opinionem, vt videri potest Cap. 12. num. 63. & in Politicâ pag. 600. §. Pero sin embargo, & seqq. quam & secuti [Inde Regis nostri piissima resolutio.] grauissimi Consiliarij in Regio Indiarum Senatu, aliique, & Rex noster Philippus Quartus amplexus, cùm ageretur de decimis vacantium Ecclesiarum, an scilicet de illis posset integrè disponere: quod quidem renuit, reseruatâ tantùm tertiâ parte in vsus piissimos expendendâ: pro quo idem num. 81. Quòd si de iustificatione illius [Tertiam vacantiarum partem vnde liceat distribuere eidem.] tertiæ partis subdubites, ad beneplacitum potest Apostolicæ Sedis referri, cum quâ de erectionibus Ecclesiarum actum, ad quas suo modo etiam spectant distributiones fructuum vacantiarum: cùm præsertim in eos expendantur vsus, ad quos Præsules obligantur. Et antiquam circa dispositionem vacantiarum consuetudinem à Regibus Catholicis, primis ab erectis Ecclesiis obseruatam, testatur Rex noster in Rescripto quodam Ann. 1631. de quo Dom. Solorzanus supra num. 31.

Ratio autem generalis, vt non possint [Ratio euidens pro incompetentia iudicum laicorum.] iudices laici caussarum decimalium cognitionem assumere, & quidem non solùm verosimilis, sed omnino euidens & manifesta ea est, Nam Pontifex concedens decimas, non ideò concedit caussarum ad easdem spectantium decisionem: ergo cùm concessa non sit, temerè contra eius voluntatem vsurpatur, Antecedens constat: nam con [Concessio decimarum, & iudicandi de illis, sunt duæ inconnexæ facultates.]cessio decimarum, & facultas circa illas iudicandi, sunt duæ distinctæ & non necessariò connexæ facultates: ergo vnam concedens, non ideò aliam concedere comprobatur. Antecedens negari nequit: nam facultas recipiendi decimas optimè stare potest sine facultate circa illas iudicandi: vnde Pontifex concedens illam, potest absolutè aliam denegare. Consequentia autem est legitima: Nam à separatis non fit illatio; & non concessa in materià iurisdictionis Ecclesiasticæ, negata censentur, cùm absolutè sit prohibita, & in caussâ præsenti magis in speciali. Vt visum suprà. Pro quo est in propriis terminis notanda decisio in Cap. Tua, de decimis, in quo sic Inno [Cap. Tua de decimis.]centius Tertius: Cùm laicis nulla sit de spiritualibus concedendi vel disponendi facultas, Imperialis conceßio quantumcumque generaliter fiat, neminem potest à solutione decimarum eximere, quæ diuinâ constitutione debentur. Nec occasione decimationis antiquæ (licet in feudum decimæ sint concessæ) sunt decimæ noualium vsurpandæ; cum in talibus non sit extendenda licentia, sed potiùs restringenda. Hæc ibi. Ex qui [Restringenda concessio circa illam.]bus habemus in concessione decimarum non esse faciendam extensionem vt noualia comprehendat, quia standum est concessionis tenori, & restringenda potiùs, quàm extendenda concessio: cùm vnum stare sine alio possit. Ergo in casu nostro concessio extendenda non est ad facultatem iudicandi de caussâ spirituali; cùm stare concessio decimarum possit sine tali magis odiosâ concessione: faciliùs enim Ecclesia decimas concedet, quàm huiusmodi facultatem. Vnde cùm in Bullâ Cœnæ non sit excommunicatio [Excommunicatio 14. Bullæ Cœnæ quomodo contra iudices laicos in caussa decimarum.] contra raptores decimarum fulminata: contra eos tamen, qui caussam illarum ad laica tribunalia trahunt, extat ordine 14. licèt; vt num. 44. aduertimus, non videatur procedere vniuersaliter contra omnes tale iudicium vsurpantes. Est tamen specialiter contra laicos, licèt etiam Ecclesiasticos comprehendat, qui talem caussam ab Apostolicis iudicibus ad se auocant, Apostolicarum aut aliàs prætextu litterarum: quatenus scilicet ij munere aliquo sæculari funguntur in Curiis Principum, vt aduertit P. Suarez Tomo 5. in 3. part. Disput. 21. num. 76.

§. VI.

Assertiones aliæ.

DIco secundò. Circa duos Nouenos, de [Assertio 2. circa duos Nouenos vt habenda cognitio.] quibus dictum Regibus nostris competere, quos & illi sibi assignandos decernunt variis rescriptis, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Cap. 4. num. 15. & in Politicâ, pag. 522. Col. 1. in principio. Si de iure sit quæstio, idem videtur dicendum: quia eos tribuens Pontifex, nullibi quæstionem circa ius exigendi illos iudicibus laicos inuenitur tribuisse, vnde negata debet reputari, iuxta dicta num. præcedenti. Quia verò quæstio ordinariè videtur esse non posse circa ius, sed circa factum; cùm ius exigendi sine controuersiâ sit ex parte eorum, qui sunt eos soluturi, fundatum; ideò probabile est, posse eorum caussam apud Regia tribunalia tractari. Videantur citati.

Dico tertiò. Licèt propter auctorita [Assertio 3. Opinionem aduersam non sine scrupulo posse defendi, licèt probabilis ab extrinseco videatur.]tem scriptorum, qui licitam asserunt tribunalium praxim in casu nostro, sententia ista videatur probabilis; quia tamen solidis est fundamentis destituta, & contraria jure & ratione consistit, negotium valdè scrupulosum est eam in praxim deduci; & ita Regii Consiliarii aliiq́ue, si conscientiæ quieti volunt consulere, communiorem & securiorem amplectantur. Cùm etiam Bulla Cœnæ eos meritò reddere debeat de sui transgressione suspectos; casum enim hunc in eâ contentum probat prætextus priuilegii Apostolici. Et quia [In Bulla Cænæ casus talis verosimiliter comprehensus.] non solùm auocatio à judicibus Apostolicis, sed etiam ab aliis sub censurâ præfatâ prohibetur, juxta satis congruam & maximè accommodatam litteræ intelligentiam, verbis illis: Ab Auditoribus, & Commissariis nostris, alijsq́ue judicibus Ecclesiasti [Verba illius.]cis, auocant. Quod tenent P. Filliucius, & Mag. Sousa, quos adducit, & sequitur Diana Parte 2. tract. 1. Resol. 55. & ita videtur intellexisse Dom. Solorzanus Lib. 3. cap. 1. num. 61. & in Politicâ, pag. 503. §. vltimo; vbi ait non esse cur vereantur, qui dictam jurisdictionem exercent, censuram talem, quia per illam non prohibentur casus in jure permissi, vt aduertunt Nauarrus, Barbosa, & Martha; & talem esse præsentem. Additq́ue num. sequenti, cùm talis opinio sit probabilis, eam securè posse in praxim deduci sine censuræ formidine, juxta communem doctrinam Theologorum, ex quibus nonnullos adducit cum Iurisconsultis quibusdam. Quod quidem sapienter dictum. Sed nihilominùs, cùm idem cap. 12. num. [Ex Regia resolutione firmatur.] 62. & 63. & in Politicâ, pag. 600. §. Pero sin embargo, & seqq. vbi non jam Fiscalem agebat, sed juxta propriam locutus sententiam & conscientiam, opinionem contrariam communiorem, & securiorem asserat, & iuxta eam à Rege nostro, vt num. 64. diximus, judicatum; res, vt præmissum à nobis, valdè scrupulosa relinquitur, & altâ reponendum mente, quod iam ex Innocentio proposuimus. num. 65. dum ait: Cùm in talibus non sit extendenda licentia, sed potiùs restringenda. De quo hæc satis.

CAPVT VII.

An Regium Indiarum Consilium possit sine graui conscientiæ grauamine causas Ecclesiastici fori, & præsertim ad personas Ecclesiasticas pertinentes per viam violentiæ ad se delatas, adhibitâ cognitione tractare.

§. I.

Diuersæ sententiæ, & quædam specialia pro affirmatiuâ.

VIdetur certa resolutio ex Regii eius [Licitum recursum per viam violentiæ quæ videantur ostendere.]dem Consilii ordinationibus cap. 4. & ex Regio Rescripto An. 1561. & praxi, de qua Dom. Solorzanus lib. 4. c. 12. n. 89. & in Politicâ pag. 767. Neque in illo videtur esse specialis difficultas, si Consilio Castellæ supremo, & Regiis Cancellariis licet: & vt liceat, eadem fundamenta succurrunt: sic enim & leges Hispanicæ ac Indicæ disponunt, & praxi est frequentissimâ comprobatum, priuilegioq́ue Pontificio inniti affirmat Illustrissimus Zapata Parte 1. cap. 6. num. 9. ex Bañes 2. 2. quæst. 67. articul. 1. dub. 2. Conclus. 6. Quia verò pro Indiis nonnulla occurrunt consideratione dignissima, non potuit difficultas præsens conuenienter omitti.

In quâ, non obstantibus legibus & praxi [Illicitum qui censeant.] prædictis, omnino esse illicitum talem recursum, nec posse sic recurrentes audiri, & multò minùs Ecclesiasticos judices ad desistendum compelli, Notariis Ecclesiasticis ad informandum aduocatis, tenent quamplures, quos adducunt Diana Parte 1. tr. 2. Res. 5. & 6. & 14. & Parte 2. tr. 1. resol. 55. & Parte 5. tract. 1. Resol. 13. & P. Fragosus Tomo 2. disp. 3. §. 13. n. 258. vers. Porrò, & sequenti, vbi id videtur sentire, licèt posteà oppositum tueatur. Apud eosdem etiam plures occurrent oppositum sentientes: pro quo & doctam allegationem vulgauit Doctor D. Petrus de Menesses occasione cuiusdam controuersiæ inter [Doctor D. Petrus de Menesses cum laude adductus.] Vicarium generalem Limanæ huius Metropolis, & Prouincialem sanctæ Fraternitatis, qui homicidam quemdam per sententiam suspendio addixit, Ecclesiam, ex quâ extractus fuerat, compellantem. Erat enim tunc ille Fiscalis Regius, qui & posteà in eâdem Cancellariâ Auditor; vir sanè doctus & timoratæ conscientiæ, pro quo possum plenissimum testimonium exhibere. Quod & admittit Thomas Hurtadus Tomo 1. tractat. 3. n. 129. & sequent. ex voluntate præsumptâ Pontificis, quia non est alia via recurrendi ad ipsum; aliàs negat. Alii hærent, vt Nauarrus in Manuali [Qui hæreant, nihil decernentes.] Cap. 27. vbi ait se hoc Pontificis determinationi remittere; quod & facit P. Suarez Tomo 5. in 3. p. disputat. 21. num. 76. Pro quo ego nonnulla subiiciam, quæ non video ab aliis obseruata.

Et vt praxis Hispanorum tribunalium [Pro sustinendâ probabiliter praxi, est imprimis in Bulla Coenae non reprobatum.] sustineri possit, vti probabili sententiæ innixa, id imprimis occurrit, Pontificem non videri damnare velle recursum per viam violentiæ generali prohibitione: nam in Bullâ Cœnæ Excommunicatione 14. in qua illa habentur verba, Etiam prætextu violentiæ, probabile est non agi de omni auocatione causarum, sed tantùm cùm à Commissariis Pontificiis auocantur: quod tenent Alterius, Vgolinus, & Bonacina apud Dianam Parte 2. tractat. 1. Resolut. 55. & P. Fragosus cum Menochio Tomo 2. pag. 208. §. Secundo excusatur. In Excommunicatione autem 15. vbi directè agitur contra eos, qui Ecclesiasticas personas ad laica tribunalia trahunt, talia verba non habentur; vbi tamen illa magis necessaria videbantur, si juxta mentem Pontificis, etiam recursus prætextu violentiæ, Ecclesiasticæ est libertati contrarius: quia hic frequentiùs occurrit, & ita illi debuit manifestum remedium adhiberi. Videtur ergo Pontifex noluisse practicatum adeò stylum apud Christianas penitus condemnare Respublicas, sed illum vt probabilem juxta earum mentem tolerare.

Licèt enim verissimum sit tolerantiam [Pontificis tolerantia vim approbationis generaliter non habet.] Pontificis non esse approbationem: Cùm multa per patientiam tolerentur, quæ si deducta fuerint in judicium, exigente justitiâ non debeant approbari. Cap. Cùm jam dudum, de Præbendis. Pro quo & in Cap. Denique 4. dist. sic ex Diuo Gregorio habetur: Ideò cum venia suo ingenio relinquendi sunt, ne fortè peiores existant, si à tali consuetudine prohibeantur. Vt enim ait Salomon Prouerb. 30. vers. 33. Qui multùm emungit, elicit sanguinem. Sic ille. Quod benè cum Theologis aliis obseruat P. Suarez lib. 7. de Legibus cap. 13. num. 12. Potest tamen esse [Aliqua tamen est non tantum permissiua praxis, vt in præsenti.] tolerantia bonæ fidei fauens, quæ valdè diuersa est ab eâ, quâ malum tolerat, ab iis, qui illud perpetrant, minimè bonum judicatum: dum Pontifex sciens consuetudinem aliquam esse contra ipsius mentem, sed verosimilibus rationibus communitam eam tolerat, nolens suæ mentis apertione maioribus incommodis occasionem ministrare; aut eos, qui consuetudinem talem amplectuntur, in apertum damnationis discrimen adducere. Et quamuis de Hispanorum fide ac obedientiâ multùm sibi possit, & meritò polliceri, & de aliis fortè: non tamen de omnibus; nec videtur expediens vrgere quosdam, aliis suo arbitrio gubernandis.

Deinde, Pontifex non solùm videtur [Fauere illi ex Nuntij procedendi modo apparet.] praxim tolerare prædictam, sed eisdem suffragari. Nuntius enim in Curia existens, si vim aliquam suâ sententiâ videatur inferre, & pro eâ ad supremum Senatum litigans recurrat, siue ad Indiarum, cùm res agitur ad Indias pertinens, & Senatus Notarium ad faciendam relationem vocari statuit; omninò annuit, nec tantùm merè negatiuè se habet in causâ non procedens, donec Consilii decretum accedat. Vnde cùm Anno 1636. Consilium Indicum Notarium ad faciendam relationem vocari statuisset, pro quadam causa ad Indias spectante, de quâ in Nuntii Audientia tractabatur: id & Nuntius, & Notarius vti rem nouam recusarunt; quia videlicet hoc ad supremum tantùm Consilium pertinere contendebant. Videat qui voluerit Dom. Solorzanum suprà sic testantem. Est ergo juxta Nuntii praxim, [Illius praxis iuxtam mentem Pontificis.] & non tantùm tolerantiam, judicio tali per viam violentiæ submitti. Quod certè si contra Ecclesiasticam immunitatem esset, fieri tutâ conscientiâ non posset; ab eo præsertim, qui illius defensionem debet ante alios, vti immediatius Pontificis organum, sartam tectam conseruare. Ex quo etiam apparet Pontificem, vt dixi, praxi huiusmodi suffragari: quandoquidem ipsius Nuntius nihil tale ageret, nisi eidem sciret esse probatum, cuius & sequitur instructionem: cùm multa minoris momenti sint, & causam publicam non ita concernentia, inter illa, quæ in ipsâ continentur.

§. II.

Pro negatiua quæ videantur vigere.

IN contrarium verò id stat, quod est ex [Stylus sacræ Rotæ contrarium probat, dum à censurâ ob recursum incursâ litigantes priùs jubet absolui.] stylo sacræ Rotæ notissimum, ad quam cùm aliqui pro iustitiæ obtentione recurrunt, si ad Curiam habuêre recursum, minimè, nisi priùs absolutionem excommunicationis eâ de causâ incursæ obtinuerint, à sacris iudicibus audiuntur. Est ergo illis mens Pontificis omnino perspecta, cuius auctoritate decernunt. Et certè, si crederent sententiam illos secutos probabilem, eorum stylus valdè esset iniurius, dum reos grauissimi peccati faciunt eos, qui de suâ salute soliciti credi debuissent. Cùm ergo absolui faciant, signum est manifestum ita de laicali recursu sentire, vt nullus excusationi locus esse videatur; sic Pontifice legis auctore judicante. Pro quo in speciali est notanda decisio An. 1647. Innocentio X. Pontifice, quam adducit Diana Parte 9. sic enim in eâ dicitur: Domini dixerunt, Carolo obtentam [Egregium prædictæ veritatis exemplum sub Innocentio X.] absolutionem ab excommunicatione ob recursum ad judices laicos obtentam, non suffragari. Quamuis enim eisdem recursibus, & omnibus quibuscumq́ue juribus inde forsan acquisitis, in amplißima forma renuntiauerit: quia tamen non obstante sequestro de mandato Rotæ apposito super Beneficio inter ipsum & Sanctium controuerso, adhuc de facto se confouet in posseßione eiusdem Beneficij, & oblationes Christi fidelium recipit, vt probatur ex testibus in Summario Sanctij num. 8. & sic apparet de clarâ & euidenti violatione sequestri, juxta notata in Clement. Ad compescendas, de sequestri posseß. & fructib. minimè satisfecit conditioni in facultate absoluendi à Sanctißimo appositæ per hanc suam tantùm verbalem renuntiationem, vt in proximis terminis dixit Rota inter impressas, &c. Ex quibus habemus quanto cum rigore res ista in supremo illo Tribunali tractetur; & quàm exacta executio requiratur eorum, quæ pro absolutione obtinendâ ab eôdem disponuntur; accedente Pontificis non solùm notitiâ, sed expressâ dispositione, dum Breuia pro exequenda sententia ad partium instantiam expediuntur. Non ergo de expressa Pontificis mente dubitari potest, & obligandi animo; nec quidquam ex parte se volentium consuetudine dictâ tueri, quod momenti sit alicuius, valet allegari. Accedunt Decisiones duæ apud eumdem Parte 5. in causa Oscannensis Canonicatûs, & præsertim posterior, in quâ punctum hoc ex professo discussum.

Pro quo etiam facit libros quosdam ab [Noua ratio ex prohibitione librorum in fauorem recursûs.] Hispanis conscriptos Auctoribus, in quibus recursus huiusmodi vt liciti & legitimi defenduntur, ab Apostolica Sede prohibitos: quæ tamen prohibitio in Hispania non est executioni mandata; immò executioni occursum Regiis monitoriis. Constat ergo de Pontificis mente, quæ ad notabilem adeo demonstrationem procedit. Menti autem illius expressæ quomodo potest saluâ conscientiâ resisti?

