Vt ergo iurans ab onere restitutionis [Notanda doctrina in ordine ad praxim.] liberari possit, quod semper procurandum, quia grauissimum est, & pauci ad hoc induci possunt, ne in damnationis statu perpetuo relinquatur; in primis videat ipse quale onus supra se pergat imponere, & doctos consulat, vt si peccare statuerit, minùs peccet; quando autem non ita factum, verosimiliter dici potest omnem iurantem falsò ita esse affectum, vt minùs quantùm possit conscientiam grauet; & ita iurantem dicere veritatem, non verè promittere, etiamsi promittendi voce vtatur: cùm enim de obligatione imponendâ agitur, iuramentum strictè est interpretandum, vt minùs grauet: videatur P. [Iuramentum strictè interpretandum vt minus obliget.] Vincentius Tancredus de Religione pag. 513. num. 8. & ita etiam secundùm sententiam communem de obligatione iustitiæ ex promissione ortâ, non tenetur ex iustitiâ. Quia verò sententia negans obligationem iustitiæ ex promissione etiam est probabilis, probabiliter etiam obligatio restitutionis cessat, etiamsi tertio damnum inde superueniat, impedimentum scilicet suum debitum recuperandi; quod quia ex merâ negatione resultat, non videtur moralis testificationis effectus; quandoquidem ex officij obligatione non prouenit, quidquid de obligatione Charitatis sit, quam communiter Auctores agnoscunt.

§. II.

De inductione testium speciali, & obligatione restitutionis ratione illius.

CVm ij, qui potentes sunt, æmulos etiam [Stylus in Syndicatu quorumdam potentiorum.] soleant habere potentes, frequenter in Syndicatibus, & visitationibus accidit, vt dum apertè prosequi accusationem refugiunt, vel quia nequeunt, vt Auditores erga Proreges; vel quia nolunt ob humanos respectus; alium accusatorem supponant, qui proprio nomine id faciat, cùm tamen ipsi præcipui actores sint, & torum testium, & capitulorum apparatum cum plenâ suppositi accusatoris instructione disponant. Vbi in primis dubitari potest, an Togatus, cui accusatio ista interdicitur, peccet grauiter eam occultè modo prædicto prosequendo. Et videtur absque dubio, seclusis aliis, de quibus statim, id licitum non esse, & grauiter in tali prosecutione, aut persecutione peccare. Nam [Auditores grauiter peccare in eo, dum occultè accusatores instruunt.] modus ille valde contrarius muneri eius est, & contra stylum, quem Rex, & leges in talibus caussis seruandum esse determinant; odiis, simultatibus, scandalis, & multis aliis inconuenientibus obnoxius. Nec zelo se iustitiæ tueri possunt: quandoquidem ea, de quibus accusationem instruunt, Regio possunt Consilio scribere, & Regiam pro remedio adhibendo prouidentiam implorare. Ad quod quidem iuramento se, cum officij possessionem acceperunt, sicut ad alia, quæ remedio indigeant, obligarunt. Quòd si non ita fuerint consecuti, vt eorum zelus extat, Deo id remittant iudicum omnium Iudici, & Principi Regum terræ, quo iudicante nil inultum remanebit.

Iam si ad accusationem dictam eum [Punitum à iudice recusandum in Syndicatu.] supponant, qui punitus, & incarceratus est à Principe, vel iudice; repelli quidem vt inimicus à Iudice syndicatus potest, per adducta à P. Fragoso Tom. 1. pag. 933. in fine. Nuper autem admissus, quia pars in eo noluit insistere, ne caussa ad supremum Consilium indiscussa deuolueretur eò se conferente, qui repulsus fuisset. Quisquis autem sit, si de rebus, quas oppositurus est, plenam notitiam non habeat, ex eâ parte vtriusque graue peccatum apparet. In re enim adeò graui, & parti contrariæ quæstuosâ, vbi [Notitiâ carentem non posse supponi.] de honore, & facultatibus agitur, quæ nimium quantùm solent in defensione prolixâ consumi; in fide alterius procedunt, & ita cœco modo parati exequi, quidquid visum fuerit promotori. Si autem sufficienter instruxisset, & instrumentis, aut testibus possit caussam prosequi, ita vt falsitas nulla admittatur, ex eo præcisè, quòd Togati instrumentum est, grauiter peccat, cùm [Et habentem etiam grauiter peccare.] peccare principalem actorem ex dictis constet. Quod aliunde ostendi potest; ex eo scilicet, quòd magnis se periculis exponat. Vnde cùm in quodam regni huius Prætorio quidam ex istis noctu inuentus cum armis vetitis fuisset, sub pœnâ mortis, ex eo pœnam euasit quòd licentiam se ad id Gubernatoris habere testatus est, quam ille proptereà dederat, vt eius securitati prouideret. Sed satiùs fuisset iubere illi, vt se domi noctu contineret, sic enim maior illi securitas obueniret.

Quia verò difficile valde est, pro omnibus, [Qui oculatus testis esse non potest, an à Regio Auditore instructus, & credens remitti se habere, iurare in Syndicatu possit.] quæ opponi Syndicato, aut visitato possunt, oculatos testes inuenire (falsa enim apertè opponere, cauteriatæ nimis conscientiæ est, & à ministri Regij in sublimi dignitate constituti intentione penitus alienum) res ita disponi potest, vt vocentur testes, iuraturi quidem verum, sed quod ipsi non viderint, & de quo neutiquam testari possunt. Formido enim eisdem eximitur, dum auctoritas Togati pro veritate interponitur, & forsitan etiam scrupulus conscientiæ tollitur, quasi liceat testari id, de quo vir primarius plenam se habere notitiam affirmarit, & forsitan iurabit ille rem ita se habere, vt & iurare sic audeat minimè aliàs oculatus. Vbi [Personæ fide dignæ credens iurare potest.] fortassis erit qui dubitet, an hoc aliquâ viâ fieri possit? & videtur posse affirmatiuè responderi, ex iis, quæ habet Dom. Solorzanus Tom. 2. lib. 2. Cap. 7. num. 48. & 49. Vbi ait talem posse esse personam aliquid affirmantem, vt eius sola assertio ad omnem scrupulum deponendum sufficiat; quia etiam dicimur aliquid scire, quando sumus informati, & certificati ab aliquo viro notabili, & fide digno. Cap. de Capitulis 10. dist. Pro quo & Doctores adducit; maximè cùm in testimoniis etiam iudicialibus, in quibus strictiùs proceditur, videamus aliquando personæ fide dignæ etiam soli credi; & quod amplius est, etiamsi deponat sine partis citatione: per Doctores ab eodem adductos. Accedit communis doctrina, de qua P. Sancius lib. 3. Operis moralis. Cap. 4. num. 10. ad iuramentum assertorium satis [Sicut & prudenter id ita esse sibi persuadens.] esse, vt iurans ita rem se habere arbitretut prudenter, & non leui coniecturâ ductus, sed certâ, aut verosimili, aut probabili, ac proinde secundùm iudicium iurantis consentaneum rationi, siue id à parte rei verum sit siue non.

Sed hæc nullo modo in caussa præsenti [Negatiuè resoluitur, quia in iudicialibus ea doctrina non currit, cùm requiratur præsentia.] sufficiunt: nam in iudicialibus testes tantùm per dictum qualificatæ personæ certiorati, testificari nequeunt, sed præsentia requiritur: Pro quo ita scribit Beatissimus Callistus Pontifex in epist. 2. ad Episcopos Galliæ & habetur in Cap. Testes. 3. Quæst. 9. Testes per quamcumque Scripturam testimonium non ferant, sed præsentes de iis, quæ nouerunt, & viderunt veraciter, testimonium proferant, nec dicant de aliis caußis, vel negotijs testimonium. nisi de iis, quæ sub eorum præsentia acta esse noscuntur, [Cap. Testes 3. q. 9.] de his etiam, quæ audierunt, si ad hoc vocati sunt &c. Ex quo habetur iurantem ex testimonio personæ fide dignæ certioratum, falsò iurare: quia cùm interrogatur an sciat, intelligitur de notitia per experientiam sensuum habitâ, dum præsens adfuit facto, de quo est quæstio: cúmque ad mentem interrogantis respondere debeat, dum iurat, factum affirmat. Et ita P. Sancius num. 13. cùm præmisisset ad veritatem iuramenti satis esse iurantem audiuisse rem illam à personâ dignâ vt sit moraliter certus, ita rem se habere; statim in iudicialibus aliter dicendum subdit, quæ & est communis doctrina. Et certè si contraria sustineri [Ex opposito horrendum absurdum.] posset, ex eâ fieret per testimonium vnius non iurati posse aliquem ad mortem condemnari: si videlicet plures audierunt à viro fide digno crimen illius morte dignum, & omnes tamquàm rem certam id affirment coram iudice, iuramento præmisso. Quod est horrendum dictu. Doctrina ergo ex Dom. Solorzano adducta nihil contrarium certæ resolutioni conuincit: aliud siquidem est vni testi credi, si cum requisitis ad testificandum deponat, de quibus iura disponunt, præsentia inquam, & intelligentia, dum præsens adfuit: aliud de vno auriculari tantùm quem iura repellunt. Non ergo circa hoc potest dubitari. Pro quo & videri possunt Bonacina Tom. 2. Disput. 4. Quæst. 1. Puncto 3. num. 7. P. Fagundez Tom. 1. in præcepta Decalogi, lib. 2. Cap. 6. num. 12. P. Palaus Tom. 3. Disp. 1. de iuramento. Puncto 5. num. 3. & P. Vincentius Tancredi de Religione pag. 603. num. 13.

Stante ergo inductionis prædictæ [An resultet restitutionis obligatio. Et fundamenta pro parte affirmatiua contra Capitulantem principalem.] testium iniquitate, dubitari vlteriùs potest, an sic inducens, & consequenter testes, teneantur ad restitutionem expensarum, quas syndicati, aut visitati faciunt, & quandoque satis multas; non facturi, si contra eos modo prædicto non esset processatum; & etiam ad solutionem pœnæ, quæ pro obiectis, & probatis est imposita, aliàs non imponenda, quia non debebatur ante sententiam: & videtur ad restitutionem teneri. Primò. Quia in huiusmodi capitulationis modo iniustitia committitur: si enim Togatus sit, qui Capitulantem submittit, peccat contra officium, vt vidimus, & cùm ad custodiam legum constitutus sit, modum hunc insectationis debebat, inquantum poterat, impedire: quod tamen non solùm ab ipso non factum, sed positiuè damno concursus caussæ principalis applicatus. Deinde. Quicumque ille potentiorum sit, contra iustitiam peccare ostenditur. Quia id, quod Syndicato opponitur, dum probari nequit, nisi per inductos testes, pro secreto habetur: atqui pro secreto delicto nequit puniri quisquam, & punitio talis est contra iustitiam, vt iura clamant: ergo nec pro illo accusatio proponi. Quòd si dicatur delictum esse probabile, sed testes, qui oculati esse possunt, ob timorem, aut aliquem humanum respectum non deponere. Contra illud est: quia etiamsi eo modo sit probabile delictum, iudex tamen nisi probatione præmissâ pœnam nequit imponere, neque in cognitionem caussæ non præcedente infamiâ, aut clamorosâ insinuatione, se intromittere; & aliter faciens contra iustitiam peccaret, & restitutionis onus suprase tolleret. Ex quo sequitur similiter peccare eum, qui iudicem inductis testibus ad ferendam sententiam compellit: quo euentu non quidem peccat iudex iuxta allegata procedens: peccat tamen Capitulator principalis; & etiam immediatus ex eodem fundamento, quo iudex in casu dicto peccaret, quia est caussa damni sine ordine iustitiæ, quem seruare tenebatur.

De testibus autem manifesta est ratio; [Contra testes item.] quia licet non mentiantur re ipsâ, id tamen ipsis non constat: quia licet vera sit doctrina illa, de quâ num. 180. intelligenda tamen est extra iudicium, vt ostendimus: ergo Syndicatus ius habet ut aliter contra illum minimè deponatur: vnde quemadmodum ad restitutionem teneretur falsò iurans, iuxta dicta num. 173. ita & iurans, quod non vidit, qui etiam aliàs falsò iurat, iuxta dicta num. ante præced. quibus accedit præfatam doctrinam intelligi debere, quando persona est ita fide digna, vt sit omni exceptione maior, quod tamen non accidit in casu præsenti; vbi informans est Syndicati inimicus, cuius testimonium iura reiiciunt, de quo in terminis Auilos in Cap. de [Inimicus non est fide dignus, vt ei credi possit, vt in casu præsenti.] Syndicatu. Verbo Pesquisa. num. 4. & P. Fragosus Tom. 1. pag. 933. §. Notandum. Vnde & particulari cuiuis debet esse suspectum: & ita pro fundamento sumi nequit ad certum damnum inferendum: possessio enim innocentiæ pro reo stat, quâ nequit dubia ex persuasione priuari, secundùm receptissimam doctrinam vtroque in iure & euidenti ratione fundatam, de quâ præcipuè agit P. Sancius lib. 2. de Matrimonio Disp. 21. quæ omnia videntur partem istam adeò verosimilem reddere, vt de eius probabilitate nequeat dubitari. Quia verò, vt aliàs dixi, restitutio grauissimum onus est, cui frequenter succumbitur cum æternæ damnationis periculo; videndum est an sic agentes probabiliter possint ab eo grauamine liberari. Neque ex eo fiet audaciores futuros Capitulantes, quia etiamsi ad restitutionem obligemus, à suo illi nocendi animo non desistent, cùm ad desistendum valde fortia incitamenta ex grauissimâ Dei offensione succurrant. Eorum ergo remedio, ne penitus pereant, per sententiam benignam consulendum.

Dico ergo potest obligationem in casu [Non esse obligationem probatur ex probabili doctrina circa infamantem aliquem apud officij aut Beneficij Collatorem. Vbi de principali Capitulante.] dicto ad restitutionem non dari ex opposito fundamento; quia scilicet iustitia commutatiua non est violata quoad substantiam; quidquid de modo sit. Quod probari potest ex doctrinâ P. Lessij lib. 2. Cap. 12. num. 124. quem sequitur Pater Hurtadus disput. 12. de restitut. difficul. 17. dicunt enim illi, eum qui aliquem apud collatorem infamat officij aut beneficij, non teneri ad restitutionem damni inde secuti: quia ius est quando de officiis, aut beneficiis agitur, patefaciendi ea, quæ hominem minùs habilem, vel collationem minus decoram reddunt: vnde solent capi occultæ informationes. Quòd si sequatur infamia apud plures, idem censent dicendum, quando officium aut beneficium non negatur ratione infamiæ, sed ratione delicti. Immo addit P. Hurtadus; quòd, etiamsi non solùm propter defectum manifestatum, sed etiam propter infamiam officium aut beneficium negaretur, non esset obligatio restitutionis; si aliàs defectus ipse futurus erat sufficiens ad negationem. Quia quando aliquis est causa damni aliàs justè inferendi, quamuis non fuisset ea causa, non est obligatio ad restitutionem. Sic ille philosophatur; cuius [Exemplum pro Doctrine comprobatione.] vltima doctrina potest declarari exemplo eius, qui falsum aliquid contra alium in judicio jurauit, contra quem alii veri deposuerant testes; ex quorum testificatione ad pœnam est pecuniariam, aut cum damnis aliis pecuniâ æstimabilibus coniunctam, condemnatus. Licèt enim ad restitutionem famæ teneatur, non tamen ad quidquam aliud; sic ergo cùm infamatus apud collatorem justè possit bono conferendo priuari, ex iniustâ infamiâ obligatio restitutionis alia non consurgit, quàm ea, quæ ad famam spectat: quæ poterit stare respectu aliorum, cùm tamen respectu collatoris obligatio nulla sit, ob rationem dictam, qui etiam stante restitutione dictâ, poterit in suâ negatione procedere; sciens alium non restituere, eò quòd verum eius dictum non sit, sed quia occultum respectu illorum.

Iuxta hæc in casu nostro philosophari [Applicatio Doctrinæ.] licet. Nam sciens syndicati delicta, potest ea Regi reddere manifesta, ne homines tales officiis tantæ confidentiæ honoret, Reipublicæ perniciosos: & consequenter iis, qui eius nomine ad ea sunt corripienda destinati. Quòd autem modo conuenienti non vtantur, peccatum quidem est, sed ex quo obligatio restitutionis non oriatur; quia pœna non infertur propter aliquid in manifestatione contentum, sed propter delicta. Expensæ autem se non justè defendenti sunt imputandæ. Si enim delictum verè commissum est, illius nequit esse iusta defensio. Fateatur ergo, & nullis erit opus expensis. Quod autem ad Togatum Capitulantem attinet, nihil est, quod specialiùs vrgeat: licèt enim ex officio ad vitanda iniqua damna teneatur, hoc tamen damnum iniquum non est quoad substantiam: ex modo autem non resultat, vt diximus, aliquid specialem obligationem restitutionis inducens.

Quoad immediatum autem Capitulantem, [Circa immediatum Capitulantem & testes probatio alia per eodem.] videtur maior esse difficultas, si ipse non sit oculatus delictorum testis, ficut etiam de testibus. Sed etiam pro illis ab obligatione liberandis fundamenta non leuia occurrunt: nam ipsi non sciunt testimonium suum reuerà falsum fuisse, & dubitare possunt, quandoquidem à viris grauibus verum esse affirmatur: in dubio autem tali melior est conditio possidentis. Sic consulens furtum, & dubitans an ex eo furtum secutum sit, non tenetur restituere. Sic colligitur ex D. Thoma 2. 2. Quæst. 62. artic. 7. circa finem, & tenent quamplures, quos adducit & sequitur Mag. Barnabas Gallego in Resolutionibus Moralibus de conscientia dubia 83. & inter alios, ex Societate Patres [Dubitans de damno non tenetur ad restitutionem.] Henriquez, Rebellum, Filliucium, & Castrum Palaum. Cùm ergo dubitans an testimonium suum falsum fuerit, consequenter dubitet an causa iniusta damni quoad substantiam fuerit; prædicta doctrina currit, & ita potest probabiliter ab onere restitutionis liberari. Pro quo est, & alia etiam probabilis, quam tenet Diana Parte 4. Tractat. 3. Resol. 63. vbi cum Patribus Gordono, & Rebello tenet, eum, qui dubitat an suum suffragium rem iniustam concluserit, vt dum per secreta suffragia agitur, & per priora damnum concluditur, ita vt posteriora nullius effectus sint, non teneri ad restitutionem, ob receptissimum Canonem de meliore in dubio possidentis conditione. Quod potest pariter applicari. Et hoc stat quando merum dubium est; cùm tamen esse valdè probabilis persuasio possit ex auctoritate dicentis: licèt enim; quia inimicus, videatur suspectus; nihilominùs potest aliàs talis de eo existimatio haberi, vt absurdum adeò facinus, & vilissimorum hominum proprium, non possit quisquam ritè sentiens suspicari. Per quæ potest non ægrè ad [Per contraria parte adducta diluuntur.] adducta in contrarium responderi: negamus enim esse iniustitiam quoad substantiam, & secretum non obstare, quod reuerà tale non est in casibus de quibus loquimur, sed cùm probabilia delicta sint, testes, qui adhiberi possunt, ob humanos respectus tacent: neque obstat Togatorum officium, de quo dictum; præterquàm quòd illi non habent legem aliquam, quâ ad non deferendam vllo modo accusationem ad judices syndicatûs, aut Visitatores teneantur, cùm excitare possint, & instruere eos, qui licitè accusare possunt: auertere autem eos, qui juridicè non procedunt, ad eorum officium specialiter non spectat, qui ad syndicatum subeundum tantùm adiguntur. Pro aliis autem responsio est satis perspecta. Vnde ad alia transeundum.

§. III.

Nonnulla alia notatu digna circa materiam eamdem.

PRimum sit, sententiam multorum esse [Circa Ecclesiasticos, qui officium Regale gesserunt, diversæ opiniones.] Iudices Regios, etiamsi Ecclesiastici sint, posse syndicari & visitari: vt videri potest apud Dom. Solorzanum Lib. 4. Cap. 8. num. 16. & in Politicâ Lib. 5. Cap. 10. Pag. 840. §. Y lo que mas, qui pluribus citatis, eosdem sequitur. Pro quâ & alios adducit Diana Parte 1. Tractat. 2. Resolut. 19. inter quos sunt P. Suarez & P. Layman, & P. Sancius Tomo 1. Consiliorum, Dub. 20. num. 10. alios refert, sicut & P. Fragosus Tomo 1. pag. 172. num. 345. qui & eos sequitur. Contrariam autem defendunt plurimi, quos adducunt, & sequuntur Diana, & P. Sancius numer. 11. Ratio est; quia exemptio est certa, & hic casus non exceptus, vt excipi apertè debuit, si ad illum potest se laica potestas extendere. Quia verò tot Auctoribus pro contraria sententia stantibus, eam Visitatores dubio procul practicabunt, non est circa hoc contentiosiùs digladiandum, si tantùm admoneam indecorum valdè esse si quando contingat, visitatum in sublimi jam esse dignitate [Vtilis admonitio circa constitutum in sublimi dignitate.] Ecclesiasticâ constitutum, eius propalare defectus, & pœnis additis castigare. Et simile quid vidimus circa Archiepiscopum, & magni quidem nominis, actum, quod non potuit illi non valdè molestum accidisse. Negantes generaliter id licere, non solùm Theologi sunt, sed Iurisperiti insignes, & in judicialibus subselliis versatissimi. His accedit dignitatis Ecclesiasticæ reuerentia. Ergo justissimè illi facient, si quid prædictos concernere potest, neutiquam attentarint. Sed sunt quidam ita affecti, vt ex huiusmodi minimè laudabilibus assumptis laudem rectitudinis studeant sibi conciliare. Qui forsitan erga laicos judices, ad quos eorum commissio dirigitur, remissiùs se gerent. Quod notatum scio; & si ita est, satis ex eo liquet, quo spiritu illi in tali inquisitione ducantur. Quoniam non Deus volens iniquitatem tu es. Psalm. 5. vers. 5. iniquitatem inquam, contrariam [Psal. 5. v. 5.] scilicet æquitati. Vbi & credo graue peccatum esse posse, si eius, qui in Ecclesiasticâ est positus dignitate, vulgatorum defectuum causa bonum nomen non leuiter denigretur.

Secundum notatu dignum occurrit, in [In Indiis an queat judex syndicatus extraiudiciali notitia juuari ad pœnam proportionatam imponendam] Indiis id frequenter accidere, vt Visitatores, & judices Residentiæ extraiudicialiter plura sciant, quæ tamen testes negant se scire, cùm satis sciant apertè; quod & ipsis est judicibus manifestum. Hac ergo de causa multoties Capitulantes in probatione deficiunt, vt non possit illa talis esse, quæ ad pœnam ordinariam sufficiat, vel ad grauamen proportionatum delictis imponendum. Quid ergo faciat? Existimo non peccaturum, si grauamen proportionatum iniungat: nam licèt probatio non ita plena sit, adest extraiudicialis notitiæ adminiculum: quòd licèt se solo non sufficiat juxta communem sententiam, de quâ P. Lessius Lib. 2. Cap. 29. num. 84. quando tamen adest, aliquem potest effectum bonum habere. Quod probo: nam judex in eo casu probationis defectum supplere potest per talem notitiam, & testis vicem habere; quandoquidem testes ipsos audiuit aliter, quàm jurauerint, sentientes; aut aliàs scit eos ita sentire: estque valdè incommodum bono publico, vt delicta ob talem testium corruptelam remaneant impunita, præsertim judicum, de quibus tanta est Regum fiducia, [Quàm id expediat ne judicum criminum maneant impunita.] vt eos suo nomine velint justitiam inter subditos exhibere. Quia decretali pœnâ plectendi sunt, qui se prohibitis exceßibus miscuerunt. Quid enim in alijs damnent, si ipsise inhonestâ contagione commaculent? Cassiodorus Lib. 9. variar. 18. Quod roborari potest ex probabili doctrinâ, praxi ipsâ bo [Cassiodorus.]norum judicum comprobatâ, de quâ P. Lessius suprà num. 104. P. Gaspar Hurtadus Disput. 1. de Iudicio forensi, difficult. 9. Quòd scilicet, quando delictum est Iudici ipsi notum, & publicè notorium, & expedit illud statim puniri, non sit necessaria vlterior probatio; sic enim aliquando latrones in flagranti furto publico reperti puniuntur, etiamsi Iudice inferiore absque alia solemnitate. Pro quo & videndus P. Fragosus Tomo 1. Pag. 529. n. 116. [Ex facti euidentia sola posse judicem ad pœnam infligendam procedere.] vbi cum multis probat quòd facti euidentia tantam habeat vim in omnibus criminibus, vt suppleat vices accusatoris, testis, & totius processus juridici, quando ipsi judici delinquens est notorius cum hac facti euidentia. Ex Caietano præsertim 2. 2. quæst. 67. artic. 3. & P. Lessio suprà. Ergo notitia specialis judicis in ordine ad condemnationem aliquid conferre potest, & ita similiter in casu nostro, vbi probatio aliqua est, licèt non prorsus plena, quod non negabunt Auctores propter adductam rationem, licèt non ita id expressè; quia casus non est obuius, fateantur. Quia verò merita causæ in supremo sunt Indiarum Consilio discutienda; ne illi imputetur excessus, poterit, & debuit plenam de omnibus informationem remittere, propter quam Domini, non aliter vt credo, judicabunt.

Deinde, non peccabit Visitator aut Residentiæ [Deficientem in probatione non debere puniri accusatorem, quando id sine eius culpa accidit.] judex, si accusatorem in probatione deficientem non condemnet, eò scilicet quòd non plenè probauerit; quia testes vocati dicere verum noluerunt in judicio; qui tamen extra judicium rem fatentur, de quo sufficienter Visitatori constat: id ex eo probo; quia ad condemnandum in casu nuper dicto est sufficiens facultas ex præsumptâ Principis voluntate, vt videri apud citatum P. Hurtadum potest; multò autem veriùs est ad absoluendum dari illam in casu adeò vrgenti, vbi sine aliquâ suâ culpâ accusator in probatione defectum sustinet ob malitiam aliorum; cùm certum sit, voluntatem Principum promptiorem esse ad soluendum, quàm ad condemnandum, Dei adinstar, qui ad benefaciendum sponte procedit, cùm tamen ad plectendum [Deus ad pœnam procedit inuitus.] quodammodò tendat inuitus; vt probaret vtique nobis Deus, quòd ipse eos noluerit perdere, sed ipsi extorserint, vt perirent. vt Saluianus loquitur, Lib. 1. de Gubernatione Dei. Et quidem si Rex ipse adesset, [Saluian.] incredibile est eum velle damnare, quem in causæ progressu videret inculpabiliter impeditum.

Tertium. Visitatores grauiter peccare [Circa mortuos mitiùs agendum.] posse, dum mortuorum in caussis seueriùs immorantur. Quod in Indiis debeat fieri cautum Regio rescripto, quod habet Dom. Solorzanus Cap. 7. citato num. 63. Quia enim mortui defendere se nequeunt, judicium vehementer vrgere, inhumanum videbitur, nisi pars sit, quæ de proprio agat interesse, quo etiam in casu, de rigore juris aliquid remittendum: sed præcipuè cùm de pœnâ agitur Fisco applicandâ, ita enim de Regiâ est pietate præsumendum, quæ colligitur ex prædicti rescripti verbis. Para que esto cesse, y los delitos [Regiæ legis tenor.] sean castigados. Neque enim vult rigorem pœnarum, sed punitionem, quæ etiamsi moderata sit erga mortuum, qui defendere se non potest, satis videtur exacta. Ratione ætatis, valetudinis, sexus, paupertatis, pœnarum moderationem leges admittunt: ergo & ratione mortis, malorum maximi, quando jam reus ad tribunal stetit Christi, rationem pro commissis omnibus redditurus.

De quibus autem judicum supremorum [De P. Fragoso viro docto judicium, & eiusdem pro jurata fidelitate sententia.] delictis debeat syndicatio procedere, ac multis aliis ad eam spectantibus, præter Auctores à Dom. Solorzano citatis agit P. Fragosus Tomo 1. Disput. 23. per totam: videndus quidem; quia vir est doctus ac sani judicii.

CAPVT XXI.

De Ministris alijs Indicarum Audientiarum, & quomodo negotium conscientiæ debeant pertractare.

SVnt in illis Alguacelli maiores, Relatores, Cancellarii, Tabelliones, Janitores, vt omittam alios: de præfatis autem hîc quod opportunum visum fuerit, inserendum.

§. I.

De Maioribus Alguacellis.

ALguacellus tenetur sub mortalis culpæ [Circa carcerum curam, & carceratorum alimenta, obligatio sub mortali.] reatu. Primò carceris curialis curam agere, quam ei sui officii edicta præscribunt; quia res est momenti magni, & emolumenta ex hoc illi satis considerabilia proueniunt: & licèt non teneatur incarceratos suis sumptibus alere, tenetur tamen curam circa id sedulam habere, vt pauperibus alimenta non desint Gubernatorum prouidentiam requirendo.

Secundo. A pauperibus nequit jura sibi debita [Item circa exactionem iurium à pauperibus,] cum rigore exigere, quia cùm necessaria ad sustentationem non habeant, iniquum est suâ illos tenuitate priuare. In quo non solùm peccant contra charitatem, sed etiam contra justitiam, quia priuant eos pecuniis, quas non debent, cùm sibi priùs debeant prouidere.

Tertiò. Graue peccatum est incarceratos [& detentionem incarcere propter illa.] in custodia detinere; quia jura non soluunt, si pauperes sint: quia nemo debet quod soluere nequit; vel si debeat, dum non habet, nequit pro eo in corpore luere, nisi ad id cogatur per sententiam judicis: Alguacellus autem judex non est, & carceris clausura inter mala ingentia computatur.

Quartò. Non excusatur à prædictis [Etiamsi per carceris custodem faciat.] Alguacellus ex eo, quòd non per se ipsum hæc agat, sed per alium, quem carceris custodiæ præficit, sub pacto, vt singulis mensibus certam illi pecuniæ summam largiatur, commissâ eidem iurium ominum collectione. Nam certa juris regula est. Qui facit per alium, est perinde ac si faciat per se ipsum. L. Quod jussu alterius, de Regulis juris, & in sexto 92. Quòd si dicat se nescire, quia non tenetur esse præsens, id locum non habet, cùm carcerem frequenter debeat visitare, & sic querelas miserorum audire.

Quintò. Peccat officium custodiæ [Cui nequit officium nisi sub portione moderata tribui.] tribuendo cum obligatione exorbitantis summæ soluendæ, quando ea non potest nisi per iniquas violentias extorqueri, vnde in vno peccato plura & satis grauia continentur, sed quæ (heu) laxo guttere deuorantur.

Sextò. Nequit aut suo nomine, aut per alium, [Ad victum necessaria vt queant vendere.] in carcere res ad sustentationem pertinentes vendere excessiuo pretio, sed currenti; quia licèt ob laborem eò comportandi illas, aliquid videatur posse ampliùs exigi; cùm tamen laborem alii libenter subibunt, si illis permittatur esculenta, & poculenta incarceratis vendere, eodem pretio vendituris. Quòd si hoc non semper contingat, & labor sit æstimandus, non plus certè, quàm labor ipse æstimabilis sit, nec vt rebus singulis pretium augeatur; sic enim laboris pretium intolerandum habebit excessum. Quod vrgetur ex eo, quod lege cautum est ne Alguacelli ab incarceratis quidquam recipiant, scilicet L. 9. Titul. 23. Lib. 4. Recopil. nouæ, & specialiter vt incarceratos non cogant ad emendum à se victui necessaria. De quo P. Fragosus Tom. 1. pag. 757. num. 407.

Septimò. Peccat item grauiter, si [Peccare grauiter si incarceratum exire sinat.] incarceratum, de cuius securâ custodia curare debet ob causæ grauitatem, exire permittat, rediturum credens ante lucem, siue gratuitò respectu siue ob datum aliquod, & si fugiat, tenetur ad damna inde secuta, si pecuniâ æstimabilia sint. Resolutio est certa ex iis, quæ Doctores tradunt in materiâ restitutionis, & de obligatione depositarii. Alguacellus enim publicus depositarius est, & hîc lata culpa interuenit, cùm maiorem sufficere communiter Auctores sentiant. Vnde in hoc casu, ac quocumque alio, cùm ex eorum conniuentiâ debitor fugit, ad restitutionem obligatur. Vide P. Fragosum suprà pag. 748. num. 865.

Octauò. Non videtur esse peccatum graue aliquem [Aliquando graue non esse peccatum, & quòd pro eo possit aliquid accipere.] pro breui spatio ex carcere exire permitti, si certum moraliter sit rediturum; quia nec judices multùm de eo curant. Quòd si quidquam accipiatur ab Alguacello, ad restitutionem non tenetur; quia pro illis non extat rigor legum, qui pro judicibus, cùm ipsi judices non sint. Vnde L. 11. Titul. 13. Lib. 4. Recopilat. sic dicitur: Alguaciles no reciban dadiua, ni presentes, directè ni indirectè, [Lex de illis loquens.] por si ni por otro, de qualquier persona, que con ellos vbiere de librar, en las cosas tocantes à sus officios, saluo cosas de comer, y beber en pequeña cantidad ofrecidas de grado, sin las pedir en manera alguna y esto despues, que fueren librados, y despachados. Sic lex: In quâ cùm simplex tantùm prohibitio habeatur, neque dicatur vt non possint recipere, non videtur receptio inualidari, quidquid de peccato sit. Et ita tenent plures Doctores, quos adducit, & sequitur P. Sancius Tom. 1. Conciliorum lib. 3. Dub. 3. num. 28. & 29. qui num. 25. peccare illos mortaliter ait; dum id de judicibus, scribis, & aliis iustitiæ ministris generaliter statuit; quod à fortiori tenent quamplures Doctores ab eodem adducti num. 27. qui eos ad restitutionem obligatos arbitrantur. Pro quo & est lex citata nuper §. sexto. Verùm in casu, de quo loquimur, non videtur esse graue peccatum: si quidquam accipiant, quia illud non est propriè munus, sed solutio pro eo, ad quod minister talis non est obligatus, & ratione cuius se periculo incurrendi pœnam exponit. Quando autem minister, vel etiam [Pro non debitis ex officio aliquid accipi posse, & id non esse contra juramentum.] judex aliquid præstat, ad quod obligatus non est, licitè potest aliquid vltra stipendium accipere, juxta ea, quæ cum aliis docet idem Pater num. 22. & nos alibi diximus. Pro quo est & P. Lessius Lib. 2. cap. 14. num. 64. & P. Fragosus Tom. 1. pag. 420. num. 54. & juxta hæc juramentum exponendum est, quod non extendit obligationem sed maiorem reddit, juxta dicta numer. 146. & 174.

