Vnde Marquardus de Susannis in [Assertio negans quomodo sapiat hæresim.] Tractatu de Iudæis & Infidelibus 1. parte cap. 14. non dubitauit asserere potestatem Pontificis ad donationem dictam adeò esse certam, vt oppositum dicere sapiat hæresim. Quod si explicemus iuxta id quod habet P. Suarez Dis [Marquardus de Susannis.]put. 19. de Fide. Sect. 2. n. 16. & 17. mirè congruit. Obseruat enim verbum Sapere per metaphoram significare non esse claram & cer [Et quid sapere hæresim sit iuxta P. Suarium.]tam hæresim, sed habere quemdam saporem eius: quia magnam quidem speciem hæresis habet, eò quòd ex illa, coassumptis aliis principiis in Ecclesia valdè receptis, & ferè certis, ex illis sequitur hæresis, probabilissima, & communiter receptâ consequentiâ. Quod ita in præsenti applicari potest: Nam ex hac propositione: Papa errare potest in solemni donatione factâ Catholico Principi post maturissimam considerationem, & consultationem, in ordine ad conuersionem mundi, aut maximæ illius partis. Et ex aliâ: Errare etiam potest, quamuis id spectet ad tollenda impedimenta conuersionis, sequitur probabilissima consequentia non habere absolutam potestatem ad propagandum Euangelium per orbem vniuersum; aut etiam non habere materialem gladium in omnes oues Christi, contra Bonifacij Octaui definitionem, de qua n. 1.

Si autem huiusmodi qualitatem expli [Alia explicatio saporis hæresis, & illius accommodatio.]cemus iuxta Alfonsum de Castro apud P. Suarium suprà, & alios; ex quibus P. Turrianus in Selectis. Par. 2. Disput. 30. Dub. 1. quòd propositio sapiens hæresim sit illa, quæ primâ facie, & ex solis terminis spectata, hæresim præseferat; quamuis intimiùs inspecta, sensum possit habere Catholicum: facilè etiam potest applicari. Nam asserere Papam errare posse, media adhibendo conuersioni mundi, quæ post maturam considerationem, & consultationem sunt conuenientia iudicata, pro quibus est solemnis Constitutio vulgata; speciem habet hæresis, quamuis fortè aliqui iuxta Catholicum sensum velint assertionem huiusmodi declarare.

Quibus addo, iuxta id, quod à P. Suario de sapore est dictum, posse etiam propo [Alia item ex eo qui sapidè ab hæreticis assumatur, quod ostensum in Anglis]sitionem dictam ita exponi, vt sit ea, quæ præterquam quòd malè sonat, sapida est hæreticis, qui illam libenter vsurpant, & passim inculcant, cum religionis Christianæ dedecore: quod accidit in præsenti. Clamant enim illi iteratis clamoribus & irrisionibus contra Alexandrum Sextum & eiusdem donationem, negantes Pontifici talem à Christo traditam potestatem. Et his ipsis diebus Caramuëlis edicta sic blaterant: Vnde in Papa potestas ad aliena inuitis dominis tribuenda, cùm Christus cuius ille se gloriatur esse Vicarium, ab eorum diuisione inter fratres abstinuerit, ad quod fuerat inuitatus? Homo (ait ille) quis me consti [Lucæ. 12. v. 14.]tuit iudicem aut diuisorem super vos? Lucæ 12. v. 14. Quod argumentum in Anglicanos Principes potest validiùs retorqueri, qui se Christi vicarios in Anglicana esse Ecclesia contendunt. Quomodo ergo non solùm iam aliena diuidunt, sed & diripiunt, Indicas diuitias piraticis aggressionibus deprædantes? Pote [Diuisio hereditatis inter fratres cur à Christo recusata.]rat quidem Christus id facere, quod ab eo homo ille, hereditate iniustè fraudatus postulabat, vt negare potest nullus: erat enim actio honesta, & circa iustitiæ obseruantiam versabatur: noluit tamen, quia minùs tunc congruentem iudicauit: cùm enim diuitiarum, & mundi contemptum prædicaret, bona cælestia promittens, circa diuisionem terrenorum renuit occupari. Et quidem qui rogabat illum, tali re pulsa, magis aptus Dei regno, & sequelæ ipsius Christi reddebatur, temporalium diuitiarum impedimento sublato.

Quòd si ad illius hominis salutem, quæ [Admittenda illa, si ad salutem spiritualem petentis expediret. Vnde pro donatione Pontificis argumentum.] petebatur diuisio tunc conueniens videretur, eam Dominus minimè respuisset. Quare illius Vicarius tale quid præstare poterit, quando id fore commodum pro salute hominum fuerit arbitratus. Videantur Interpretes, ex quibus P. Cornelius benè admonet, docere Christum Ecclesiasticos & spirituales viros non debere sæcularia tractare, sed diuina, iuxta illud. 2. Tim. 2. v. 4. Nemo militans Deo implicet se negotiis sæcularibus, ex D. Ambrosio. Euthy [2. Tim. 2. v. 4.]mio, Beda, & Lyra, & ex D. Augustino Sermone 196. Addit tamen hic: Id intellige, nisi fidelium pax, charitas, & pietas aliud exigat: qua de caussa olim Episcopi sæculares fidelium lites diiu [D. Augustinus.]dicabant; vti se fecisse testatur S. Augustinus Libro de Opere Monachorum Cap. 29. Hæc ille. Iux [Sæcularium negotiorum vt deceat tractatio.]ta quæ constat Papam potiori iure posse sæcularium negotia tractare, & temporalium diuisioni va care, quando fidelium pax, charitas, & pietas id videantur exigere; quod in casu, de quo loquimur, constat vrgentiùs militare. Nec de his plura: pro quibus videri possunt Dom. Solorzanus Tomo 1. Lib. 2. & 3. & in Politica Lib. 1. Cap. 10. 11. & 12. Diana Parte 6. Tract. 4. Resolut. 16. & 18. & Auctores alij, quos ipsi adducunt, & titulos alios iustæ possessionis expendunt. Vrgentissimum ego & irrefragabilem penitus conatus sum pro viribus illustrare, quem & vnicum sunt boni qui censeant Scriptores, talem tamen vt pro multis satis esse possit. Iam ad alia.

CAPVT II.

An earum terrarum, quæ occupatæ à Catholicis Regibus non sunt, possit tutâ conscientiâ expugnatio, & Coloniarum deductio, aliis Christianis Principibus impediri.

§. I.

De infidelibus & hæreticis quædam notatu digna præmittuntur.

DE Turcis & Saracenis iuratis Christianorum hostibus nulla est difficultas: sicut enim illis bellum apertum potest indîci, ita & commodis expugnationis dictæ possunt, seruatâ penitus æquitate, priuari. De aliis autem infidelibus [Quibus infidelibus liceat auxiliari in bello.] quæstio aliqua esse potest, quia hostes iurati non sunt, & potest esse bellum iustum inter illos: Si enim iniustum sit, iniustè impugnato auxiliari quicumque alius princeps potest, quod magis est proprium Christianis, iuxta vulgarem doctrinam de innocentium defensione. Si autem sit iustum; tunc iuxta dicta Cap. præcedenti, cum distinctione videtur respondendum. Nam vel Regi Catholico vtilius est, vt is, cui bellum infertur, in talis terræ possessione sit; & sic impedire tutâ conscientiâ potest; quia terræ illius est absolutus dominus, licèt subditum principem in tali sustineat possessione. Vel vtilius non est: & sic nequit alterius vtilitatem impedire ex iusta vindicta prouenientem. Id tamen limitandum, nisi Rex Catholicus aliâ viâ possit efficere vt læso principi is, qui læsit, iustam satisfactionem exhibeat; tunc enim bellum debet prohibere, [Bellum malorum cumulus penitus auersandum.] quod est malorum maximum, quia malorum irreparabilium infelicissimum aggregatum. Arma enim non seruant modum, vt à Seneca dictum in Hercule furente Tragædia 1. Hinc de Bellona Tertullianus in Libro de Pallio Cap. 4. [Seneca.] sic ait: Ob diuersam affectationem tenebricæ vestis, & tetrici super caput velleris, in Bellonæ montes [Tertullian.] fugantur. Sic ille. Tenebricosum namque, [Bellonæ tetrica vestis.] furuum, tetricum, & nigrum indumentum, pro significandis ingentibus bellorum malis notanter destinatum. Pro quibus videri potest P. Adamus Contzen Lib. 10. Politicorum. Cap. 2.

De hæreticis autem videtur absque dubio teneri Regem Catholicum pro viribus [Hæreticis penitus obsistendum.] semper obsistere, quò minùs terras occupent, quarum ipse est dominus à Sede Apostolica constitutus. Hac enim conditione talis facta donatio, vt ex tenore concessionis apparet in citatis Bullis Cap. præced. §. 1. præsertim in Bulla priori Alexandri Sexti, in qua sic ille: Nos igitur huiusmodi vestrum sanctum & laudabi [Ex tenore Pontificiæ concessionis ostenditur.]le propositum plurimùm in Domino commendantes, & cupientes vt illud ad debitum finem perducatur, & ipsum nomem Saluatoris nostri in partibus illis inducatur: hortamur vos quamplurimùm in Domino, & per Sacri lauacri susceptionem, quâ mandatis Apostolicis obligati estis, & viscera misericordiæ Domini nostri Iesv Christi attentè requirimus; vt cum expeditionibus huiusmodi omnino prosequi & absoluere probâ mente, Orthodoxæ fidei zelo intendatis, populos in huiusmodi insulis & terris degentes ad Christianam religionem suscipiendam inducere velitis, & debeatis &c. & vt tanti negotij prouinciam Apostolicæ gratiæ largitate donati, liberiùs & audaciùs assumatis, &c. omnes insulas, & terras firmas inuentas & inueniendas &c. Cùm ergo Rex Catholicus negotium fidei ex vi donationis huiusmodi solertissimè agere debeat: consequens est vt nequeat permittere hæreticos in portubus Indiarum pedem figere: ex eo enim manifestè fieret Indiarum incolas peruersis dogmatibus imbuendos, & intentionem Pontificum in prædicta donatione frustrandam; contra quorum non solùm monitionem, sed præceptum tenditur, grauibus adeò & manifestis verbis intimatum.

Videant ergo Reges Catholici, vi [Pacta cum illis, vtpotè cum lupis, neutiquam ineunda.]deant eorum Consiliarij, quomodò pacta circa huiusmodi occupationem cum hæreticis ineantur, oues Christi Petro & Vicariis successoribus ab eodem commissas, & ab iis illorum curæ, custodiæ, prouidentiæ, & pietati, lupis tradendo, qui dispergant & rapiant, iuxta attestationem summi verique Pastoris. Ioan. 10. v. 12. & lupus rapit, & dispergit oues. Cir [Ioan. 10. v. 12.]ca quod sic P. Maldonatus: Lupi haretici sunt, præsertim Caluiniani homines, fraudis & crudelitatis pleni: quæ res potißimum duæ maximè propriæ [P. Maldonatus.] sunt lupis. Sic ille. Congruit & illud. v. 16. & alias oues habeo, quæ non sunt ex hoc ouili, & il [v. 16.]las oportet me adducere, & vocem meam audient, & fiet vnum ouile, & vnus pastor. Vbi de illis locutus ouibus Pastor bonus, quæ sibi erant ex Gentilismo in ouile Ecclesiæ congregandæ & illas oportet me adducere. Oportet inquam, quia necessarium, vt citatus docet interpres, quô exactior nullus: Vt neceßitatem significet, non illam quidem absolutam, quam Theologi vocant, sed neceßitatem ex hypothesi. Oportet me adducere, vt saluæ sint, alioqui perituræ. Aut, Oportet me adducere, vt omnibus partibus officij mei satisfaciam. Hæc ille. Quæ quidem Rex Catholicus debet consimiliter adaptare. Oues enim suas Christus ex Gentilium multitudine in ouile Ecclesiæ congregandas ipsi, Vicarij sui & monitione, & præcepto commisit, ex quo & necessitas talis congregationis incumbit. Incumbat ergo vt saluæ sint, aliter perituræ, lupis permistæ, hæreticis scilicet Caluinianis, Lutheranis, Zuinglianis, Anabaptistis, & omnium deterrimis Puritanis. Oportet & necessè est illas adducere, vt omnibus partibus officij sui satisfaciat; sunt enim illius partes plures, quæ in Bullis Pontificiis extant, & præ se etiam fert præclarissimum Catholici cognomentum.

Anglica Manifesta conclamitant in [Quid Angli circa fœdus cum Hispanis conquerantur, & qualiter fœdus deinceps ineundum.] fœderibus pacis stabilitæ inter Hispanos & Anglos annis præteritis, nauigationis Indicæ, & liberæ conquisitæ in iis, quæ ab Hispanis occupata non fuerint, non adhibitam exceptionem, vnde & datam abrumpendi fœderis occasionem, de quo dictum. n. 21. Fiat ergo clara & specialis exceptio, si redintegrari fœdus obtingat. Quòd si contrarium ob vrgentem aliquam rationem conueniens videatur, consulendus Pontifex, & eius iudicio standum; quia ius habet, & intentionem fundatam exigendi à Rege Catholico, vt conditio [Rex Catholicus conditiones donationis debet adimplere, ad quod potest à Pontifice compelli.]nes adimpleat, sub quibus donatio facta, omnium maxima, quæ ab orbe extiterunt condito, & vsque ad eius sunt finem extituræ. Qui enim conditionem non adimplet, ad id potest compelli officio iudicis implorato. Cap. Cùm sit proprium, de donationibus appositis, ibi: Tu ergo, si ita esse repereris, sic te exhibe, vt nec illi monasterium deserendi sit facultas, & manu [Cap. Cùm sit proprium. Ca. Quod omnes.]mittentis voluntas non valeat præteriri. Et quia fœdus, de quo agitur, conditionem donationis importat in re maximè substantiali, & ad religionem spectante, iudicium eius præsertim requirendum, qui eo in genere est præcipuus, & ex cuius præteritione inconuenientia possunt summi momenti resultare. Non debet res momenti magni, eo inconsulto agi, ad quem præsertim illam constat pertinere; sit notissima Iuris regula in Sexto sic habens: Quod omnes tangit, debet ab omnibus approbari. Vbi opportunè Ioannes Andreas. Pro quo & multa habet Glossa in Cap. Et si memb. Verb. Contingere.

§. II.

Circa Christianos Principes resolutio affirmatiua.

MAnifesta sanè est circa illos prohibitio in [Clara circa Christianos Principes prohibitio.] citata Bulla, & in alia, quæ incipit, Dudum siquidem. Prioris verba sunt. Ac quibuscumque personis qualiscumque dignitatis, etiam Imperialis & Regalis status, gradus, ordinis, vel conditionis, sub excommunicationis latæ sententiæ pœnâ, quam eo ipso, si contra fecerint, incurrant, distri [Bulla Alexandri VI.]ctiùs inhibemus, ne ad insulas, & terras firmas iuuentas & inueniendas, detectas & detegendas, versus Occidentem & Meridiem fabricando & construendo lineam à Polo Arctico ad Polum Antarcticum, siue terræ firmæ & insulæ inuentæ & inueniendæ sint versus Indiam, aut versus aliam quamcumque partem; quæ linea distet à qualibet insularum, quæ vulgariter vocantur de los Azores, Y Cabo-Verde, centum leucis versus Occidentem & Meridiem, vt præfertur, pro mercibus habendis, vel quauis alia de causa accedere præsumant, absque vestra, atque hæredum & successorum vestrorum prædictorum licentia. Non obstantibus &c. Sic Pontifex, qui distantiam illam lineæ ad ducentas & septuaginta leucas extendit, Herrera decade 1. lib. 2. cap. 10.

Atque adeò, mens Pontificis videtur esse expressa, in fauorem regum Hispaniæ, his verbis: Ita quod omnes insulæ, & terræ firmæ, re [Ad terras non detectas prohibitionem extendi ex tenore eiusdem ostenditur.]pertæ & reperiendæ, detectæ & detegendæ, à præfata linea versus Occidentem & Meridiem, per alium Regem aut Principem Christianum non fuerint actualiter possessæ, vsque ad diem Natiuitatis Domini nostri Iesv Christi proximè præteritum, à quo incipit annus præsens millesimus quadringentesimus tertius, quando fuerunt per nuntios & capitaneos vestros inuentæ aliquæ prædictarum insularum, auctoritate Omnipotentis Dei, & cætera, quæ donationem continent posita. num. 2. Et post ipsam sic subdit: Decernentes nihilominùs per huiusmodi donationem, conceßionem, & aßignationem nostram, nulli Christiano Principi, qui actualiter præfatas insulas, & terras firmas possederit vsque ad dictum diem Natiuitatis Domini nostri Iesv Christi, jus quæsitum sublatum intelligi posse, aut conferri debere. Sic Pontifex, ex quibus manifestè constat omnes terras vltra lineam illam contentas, Regibus Catholicis ab eodem concessas, præter eas, quæ ad Portugalliæ Reges pertinebant, præter quos nullus alius Princeps vsque ad diem à Pontifice assignatum quidquam possidebat. Cùm ergo amplissima hæc fuerit facta donatio, quando prohibet ne quisquam Principum verè Christianorum illam transgrediatur lineam ad terras inuentas, siue ad inueniendas, siue pro mercibus vel quauis alia de causa, sine Catholicorum Regum licentia speciali, satis est illius perspecta mens; aliàs sibi esset contrarius, dum ex vna parte donationem facit, & ex alia copiam vt Princeps quiuis Christianus possit Reges Catholicos re donatâ spoliare: sicque donatorium falleret; quod est ab Ecclesiæ sincerissimo agendi ritu penitus alienum: Ecclesia enim in actibus suis fraudem non debet aliquam adhibere. Cap. Per tuas, de donationibus, de quo dictum num. 3.

Est autem manifestior adhuc prohibitio in Bulla tertia citata, quæ incipit, Dudum siquidem, in qua sic idem: Nos volentes etiam vos fauoribus prosequi gratiosis, motu, & scientia, & potestatis Apostolicæ similibus, donationem, concessionem, assignationem, & litteras prædictas, cum omnibus & singulis in eisdem litteris contentis clausulis, ad omnes & singulas insulas, & terras firmas, inuentas & inueniendas, ac detectas & detegendas, quæ nauigando, aut itinerando versus Occidentem, aut Meridiem huiusmodi sint, vel fuerint, vel apparuerint, siue in partibus Occidentalibus vel Meridionalibus, & Orientalibus, & Indiæ existant, auctoritate Apostolica in omnibus, & per omnia, &c. Et paucis interiectis: Ac quibuscumque personis; etiam cuiuscumque dignitatis, status, gradus, ordinis, vel conditionis, sub excommunicationis latæ sententiæ pœnâ, quam contra facientes eo ipso incurrant, districtiùs inhibentes, ne ad partes prædictas ad nauigandum, piscandum, vel inquirendum insulas, vel terras firmas, aut quouis alio respectu seu colore, ire, vel mittere quoquo modo præsumant, absque expressa, vel speciali vestra, ac hæredum, & successorum prædictorum licentia. Sic Pontifex, adeò perspicuè vt nullus circa hoc hærere possit, nisi qui velit lumini esse rebellis.

Callistus item tertius similiter prohibuit, & sub pœna excommunicationis latæ sententiæ, ne quis vlla ratione se in ea maria [Callisti 3. prohibitio alia in fauorem Regum Portugalliæ, vnde & Regum Catholicorum.] introducat, in quibus Portugalliæ Reges nauigationem exercent, quâ nouas prouincias ad Meridionales & Orientales plagas spectantes, à memoria hominum non cognitas, detexerunt: prout videri potest apud Dom. Solorzanum Tomo 1. lib. 2. cap. 24. Quæ prohibitio & pœna, sicut alia interdicti pro Communitatibus, suam vim obtinent, etiam postquam Castellæ Regnum Portugalliæ Coronæ suæ feliciter adiunxerunt. Nam Pontifex in præfato Diplomate de Portugalliæ Regibus, & eorum successoribus in perpetuum loquitur: & tales Catholici nostri Reges, licet interruptio inopinata turbulentis hisce temporibus contra [Recens contra hos damnata rebellio.]rium conata fuerit demonstrare. Sed erit, erit sanè interruptio cadens, de qua Euangelicus vates sic habet: Proptereà erit vobis iniquitas hæc sicut interruptio cadens, & requisita in muro excelso; quoniam subitò, dum non spectatur, veniet contritio [Isaiæ 30. v. 13.] eius. Isaiæ 30. v. 13. Iniquitas quidem cum interruptione deprehensa est, justitiæ & fidei sacramentis violatis: sed verò interruptio cadens; cadet enim præ infirmitate, viribus penitus destituta, & si quos opprimet, suos dubio procul auctores. Sed sint alij bono animo, quibus id, quod apud Prophetam sequitur, possumus fiducialiter polliceri. Quia hæc dicit Dominus Deus Sanctus Israel: si reuertamini, & quiescatis, salui eritis v. 15. Sic Deus, sic & Rex [v. 15.] noster piissimus, & erga nobilem illam regni sui portionem speciali titulo commiserationis [Ad rebelles adhortatio.] affectus. Vtinam illi sapiant & intelligant, & sic reuertentes quiescant, & salui fiant; neque igne sit opus, aut sanguine, sanguine inquam Christiano & fraterno, quem propter causam nec justam, nec piam velle prodigere, non potest non infeliciter cedere, & dolore ingenti Christianorum pectorum, eorumdemq́ue offensione constare.

Stet ergo non posse Christianos Prin [Contra prohibitionem facientes armis extrudi possunt.]cipes ea, quæ Catholicorum Regum sunt assignata dominio, sine eorum licentia conquirere, & armis, aut aliter occupare. Quod si fecerint, armis poterunt justi possessoris expelli, vt expressit Pontifex citata Bulla, Dudum, illis verbis: Vobis, ac hæredibus, & successoribus vestris prædictis, per vos, vel alium, seu alios, corporalem insularum ac terrarum prædictarum posseßionem propriâ auctoritate liberè apprehendendi, ac perpetuò retinendi, illasque aduersus quoscumque impedientes etiam defendendi, plenam & liberam facultatem concedentes. Sic ille.

Quàm autem hoc conueniens sit, ele [Quàm fuerit prohibitio dicta conveniens?]ganter ostendit P. Suarez Disput. 18. de Fide sect. 1. n. 7. vbi ita scribit: & quoad hoc potest Pontifex vnicuique Principi certos terminos præfigere, quos posteà sine iniustitia transgredi non poterit: sicut factum esse legimus ab Alexandro Sexto inter Reges Lusitaniæ & Castellæ. Et ratio omnium est, quia ita expedit, vt hæc res, quæ in Ecclesiâ grauißima est, ordinatè fiat: quod maximè est necessarium, tum ad conseruandam pacem inter ipsos Christianos Principes; tum etiam vt vnusquisque maiore solicitudine procuret bonum gentis sibi commissæ. Vnde hoc totum pertinet ad Pontificem, tamquàm ad principalem motorem, vt sic dicam: nam Reges sunt veluti organa & instrumenta eius; & ideò nullus potest transgredi terminos sibi præscriptos, quia non potest moueri nisi motus. Sic ille.

Quod autem in contrarium adduceba [Aduersa diluuntur, cum notanda doctrina.]tur, non vrget, quia de Pontificum mente satis constare jam vidimus. Licet autem non omnes insulæ aut terræ Indicorum tractuum ab Hispanis detectæ sint; possunt tamen detegi; & vt numquàm detegantur, ob ingentia damna ex discordiis inde emersuris, quibus principale negotium propagationis fidei impediendum, potest occupatio talis prohiberi, etiam si lux Euangelij, quæ illis inferri potest, magnum earumdem bonum sit, quo videntur tali prohibitione priuari: illud enim omitti potest, cùm incertum sit, & maius bonum in eo genere stare possit, dum Catholici Reges sine impedimento valent in fidei dilatatione procedere. Dixi Incertum, rerum experientia teste, etsi à quibusdam Principibus, vt à Gallis olim in Brasilia, & alibi: (nam de Anglis, & Hollandis hæresum venenis infectis, res est penitus explorata) terræ quædam occupatæ sint, nihil proptereà aut parùm fides Christiana prouexit. Cùm id etiam compertum sit in huiusmodi classibus multos hæreticos milites, & rei maritimæ administros commisceri: quod semper timendum: vnde pro exaltatione fidei nihil, quod momenti alicuius futurum sit, cum sufficienti potest fundamento sperari, sed potiùs damna non leuia pertimeri.

CAPVT III.

An Rex Catholicus Ministros Euangelicos in Indias proprijs expensis mittere teneatur, & quales futurì.

GRauissimum circa hoc extat Ale [Circa missionem Euangelicorum ministrorum præceptum Pontificium.]xandri Sexti præceptum, sic enim loquitur in Bulla priori; & insuper mandamus vobis in virtute sanctæ obedientiæ, vt (sicut pollicemini, & non dubitamus pro vestrâ magnâ deuotione, & Regia magnanimitate vos esse facturos) ad terras firmas, & insulas prædictas, viros probos, & Deum timentes, doctos, peritos, & expertos, ad instruendum incolas, & habitatores præfatos in fide Catholica, & bonis moribus imbuendum, destinare debeatis, omnem debitam diligentiam in præmißis adhibentes. Sic ille cum Ferdinando & [Catholicorum Regum vrget successores, quia donatio cum onere transit.] Isabella locutus: eius tamen præceptum ad ipsorum etiam successores spectat, ad quos donatio protenditur, & ita debet cum suo onere transire. Rationi enim congruit, vt succedat in onere, qui substituitur in honore. Vt est notissima regula Iuris in 6. & quidem successores maioribus ex Indiis sunt locupletati thesauris, qui etiam nostris temporibus transmittuntur, vt [Cap. Rationi.] maior proptereà obligatio videri debeat, ne plus justo necessariis parcatur expensis. Et circa obligationem huiusmodi ex prædicto titulo resultantem acriter & neruosè discurrit Frater Ioannes de Silua, Franciscanus, in Animaduersio [Fr. Ioannes de Sylua.]nibus pro gubernatione Indiarum, Memoriali tertio. Quæ indubitabilis cùm sit, non est opus circa illam prolixiùs declamare.

At erunt fortè qui dicant sat esse Mi [Messis Indica oper arijs indiget ex Europa mittendis.]nistrorum sacrorum in regionibus istis. Quod vtinam sic esset: sed messis profectò multa, non tamen operarij multi, qui scilicet multitudinem messis exæquent. Rogamus ergo Dominum messis, Deum inquam: rogamus etiam eum, qui messis item est Dominus Apostolico dictamine constitutus, vt mittat operarios in messem suam; tales tamen, quales vidimus ore Pontificis requisitos. Viros probos, & Deum timentes, doctos, peritos, & expertos. Si tales non suppetunt; ij saltem qui futuri sperentur tales, Religiosa exercitatione formati. Sed qualitates dictas excutiamus.

Probos: Quia si improbi, nihil effici [Probos requirit Pontifex, quia filij facta parentum magis quam verba sequuntur.]mus. Quis credet auditui nostro, quando fidem dictis detrahunt mores pessimi, & mendax haberi potest, qui manifestè probatur impurus? Semel malus semper præsumitur esse malus. Sic Regula 8. juris in 6. Sed credant vtcumque: faciliùs facta quàm verba sequentur eorum, qui se Patres dicunt, & per Euangelium in Christo Iesv filios se genuisse gloriantur. Pulchrè & robustè Iuuenalis, Saty [Iuuenalis.]ra 14. circa hoc Philosophatus, vbi ex multis illud:

Sic natura jubet; velocius & citiùs nos

Corrumpunt vitiorum exempla domestica, magnis

Cùm subeant animos auctoribus. Vnus & alter

Forsitan hæc spernant iuuenes, quibus arte benigna,

Et meliore luto finxit præcordia Titan.

Sed reliquos fugienda patrum vestigia ducunt,

Et monstrata diu veteris trahit orbita culpæ.

Abstineas igitur damnis, huiusce etenim vel

Vna potens ratio est, ne crimina nostra sequantur

Ex nobis geniti: quoniam dociles imitandis

Turpibus ac prauis omnes sumus. Circa quod multa dici possent, quibus tamen hîc negamus locum, alibi, Deo auspice, tribuendum.

Et Deum timentes. Et quàm id meritò! [Timor Dei maximè in illis necessarius.] Si Dei timor in regionibus istis non adsit, vix est alius, qui à ministro sacro verè & seriò timeatur. Habent quò possint timorem omnem alium submouere. Prælati absunt: scelerum testes timidissimi delatores, & ex quibus plures vix vnius idonei testis partes explent, de quo Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. num. 57. Et nos alibi. Quòd si quidquam videatur imminere periculi, præstò est cuncti-potentis argenti subsidium. Si ergo Dei timor non adstet, actum est de omnibus puræ conscientiæ ornamentis, & turpitudini ianua frequentissima reserata. Et qualis inde Euangelicus minister, Euangelij ipsius exitiosissimus infamator? Hinc Apostolis, & Apostolicis viris, quibus credita mundi conuersio, laus illa congruit, quæ habetur Cant. 5. v. 15. Cru [Cant. 5. v. 15.]ra illius columnæ marmoreæ, quæ fundatæ sunt super bases aureas. Circa quam Diuus Ambrosius [Inde Euangelicis ministris fortitudo.] ita loquitur: Accipite de Verbo Dei lectum in Canticis: Crura eius columnæ marmoreæ fundatæ super bases aureas. Significant scilicet columnas esse Apostolos, qui fundati sunt in timore Sancto. Sic ille. A timore ergo Domini fortitudo, & inde in Euangelicis operariis de vniuersis animæ hostibus sperandus triumphus, & coronæ victoriales. Timor Domini gloria, & gloriatio, & [Eccli. 1. v. 11.] lætitia, & corona exultationis. Eccli. 1 v. 11. Vbi doctus Interpres sic ait; Denique timens Deum [Victoria, & triumphus.] est triumphator, ideòque coronatus; triumphat enim de peccato, mundo, carne, & Dæmone. Hæc ille.

Doctos. Falluntur ergo illi, qui ad ne [Doctos pro Indorum conuersione requirit Pontifex, & quanta doctrinæ necessitas.]gotium conuersionis Indorum superuacuam existimant esse doctrinam, à quâ doctus quis possit absolutè vocari. Plura certè in eo occurrunt, quæ solius Grammaticæ, & leui quadam moralis Theologiæ notitiâ nequeunt expediri. Hinc timori Domini sapientia adnexa à Siracide pro salute propria & aliorum cum fructu pertractanda, Corona, inquiens, sa [Eccli. 1. v. 12.]pientiæ timor Domini, replens pacem & salutis fructum. Vbi sic Arabicus; Ex ea multiplicatur doctrina (ex sapientia inquam) & vita, & sa [Arabicus.]nitas; & est virga vtilitatis, & sustentaculum laudis, & honor perpetuus cuilibet illam tenenti. Sic ille. Multiplicatio ergo doctrinæ, quæ & gloriosa docenti & salutaris ipsi, vtilisque aliis, à timore Domini sapientiæ maritato. Inde pax, & abundantia pacis, quæ scilicet repleat animam sic feliciter sapientis; tales enim (vt experientiâ notum) pacifici sunt, & studio assidui, ac incubantes libris, externos solent vitare tumultus, quibus indocti, tædio habentes libros, ideóque gyro-vagi, frequenter implicantur.

Peritos. Inter doctos & peritos ali [Peritos item, & quid peritia.]quid interesse discriminis ex Tullio Libr. 3. de Officiis, coniiciunt quidam, vbi illa eiusdem verba, Cùm sint docti à peritis, facilè à sententia desistunt. [Tullius.] Videtur ergo peritus ille esse, qui non solùm doctus est, sed etiam ad docendum aptus: neque enim docti omnes sunt ad docendum idonei: & idonei profectò ad conuersionem Indorum, eosque in fide & Christiana pietate continendos, requiruntur. Vnde Gentium Apostolus, Qui & idoneos, inquit, nos fecit ministros noui Testamenti. 2. Cor. 2. v. 3. Est autem [2. Cor. 2. v. 3.] peritia timori Dei sapienter adiuncta, quia Spiritus sanctus dotes istas suâ sententiâ copulauit. Eccli. 25. v. 8. sic dicens: Corona se [Eccli. 25. v. 8.]num multa peritia, & gloria illorum timor Dei. Vbi peritia videtur quasi senibus propria com [Timori Domini quomodo coniugata.]mendari. Quod quidem in caussa præsenti mirè congruit, dum monentur ij, quibus cura mittendorum Ministrorum pro salute Indorum incumbit, ne iuuenes operi tanto præficiant, nisi in illis morum comperta maturitas ætatis defectum suppleat, quod non semel accidere satis est compertum: sicut & senes inueniri sensu quoad grauia & seria penitùs destitutos. Monstrum inquam illud, quod cum duobus aliis sibi esse fastidio Spiritus sanctus protestatur, dum Eccli. 25. v. 3. & 4. sic ait: [Eccli. 25. v. 3. & 4.] Tres species odiuit anima mea, & aggrauor valdè animæ illorum: Pauperem superbum: diuitem mendacem: senem fatuum & insensatum.

Et expertos. Illustre hoc Euangelicorum [Expertos denique, & quòd experientia corona sit.] ministrorum honestamentum, quod & coronam Spiritus sanctus appellauit, iuxta citatum ex Siracide locum, & grauium Interpretum expositionem. Corona senum multa peritia, peritiam enim dicunt experimentum de [Eccli. 25. v. 8.]signare. Videndus P. Cornelius. Nullum autem ornamentum coronâ illustrius, immò neque ita illustre; vt hinc maturæ experientiæ dignitatem agnoscamus. Pro eâdem ipse Cap. [Ibid. 34. v. 9.] 34. v. 9. sic habet: Vir in multis expertus cogitabit multa: & qui multa didicit, enarrabit intellectum. Quod quidem præsenti aptissimum instituto; cùm ex eo habeamus expertos omnium aptissimos esse magistros, à quibus hauriri rerum plurium, animarum statui conuenientium, intelligentia possit. Vnde citatus Inter [P. Cornelius.]pres sic ait: Ipse ergo eum vocat sapientem, dignum cui credamus, qui per tentationes à cœlo eruditus est, & per multorum experientiam prudens doctusque euasit, vt poßit & alios docerei, consolari, mede [Euangelicè ministri officium.]ri, consulere, dirigere. Hæc ille, quæ ad Euangelici ministri spectant munus paucis executus; cuius est docere, consolari &c. Tales optat & præcipit Pontifex ad Indorum conuersionem mitti. Ex quo illud eliciendum certissimum assertum, in concursu ad Indica Beneficia mul [Præferendus expertus in concursu ad Pontificia.]tùm debere ad experientiam oppositorum attendi, & eum præferendum, qui experientiâ valeat, si virtus nota, & doctrina sufficiens suffragetur, aliis, qui in litteris, & aliqualem etiam in virtute habeant excessum. Pro quo sic P. Stephanus Baunij in noua praxi Beneficio [P. Baunij.]rum Disputat. 3. Quæstione 13. communem doctrinam amplexus: Ad bonum commune Beneficia cùm ordinentur ex rei naturâ, fieri potest, vt doctus sanctiori idiotæ præferri debeat, expertus meliori, qui tamen rerum vsu, experientiâque non polleat; eò quòd (inquit D. Thomas 2. 2. qu. 66. [D. Thom.] arti. 2.) ille qui minùs est sanctus, & minùs sciens, potest magis conferre ad bonum commune propter potentiam vel industriam sæcularem, vel propter aliquid huiusmodi: & quia dispensationes spiritualium principaliter ordinantur ad vtilitatem communem, secundùm illud. 1. ad Corinth. 12. Vnicuique datur manifestatio spiritus ad vtilitatem: ideoq́ue quandoque absque acceptione personarum in dispensatione spiritualium illi, qui sunt simpliciter minùs boni, melioribus præferuntur. Sic ille. Quod etiam cum aliis tradit Diana Parte 3. Tract. 5. Resolut. 110. & Thomas Hurtadus Tract. 12. num. 13. 16. & seqq. Sed de his alibi magis ex professo.

Corollarium peculiare.

