Et quod ad sententiam eorum attinet, [Priorum de valore Bullæ ante Biennium acceptæ sententia refellitur.] qui valere elapsi biennij Bullam asserebant, minimè eorum est probanda doctrina, quæ auctoritate Doctorum innititur, ex quibus contrarium potiùs deducendum. Licet enim dicant illi posse quem gratiis Bullæ frui elapso tempore, ad fruitionem talem disignato; tempus tamen huiusmodi modicum esse debere affirmant, vt videri potest apud P. Henriquez Lib. 7. de [Tempus modicum esse debere, iuxta Auctores, qui id admittant. P. Henriq] Indulgentiis Cap. 20. num. 2. verbis illis: Si elapso anno & paucis diebus, non promulgetur secunda Bulla, quam constat paullò post promulgandam. Pro quo in Glossa L. N. alios adducit. Emmanuel Rodericus à D. Solorzano etiam adductus oppositum omnino sentit, aitque se non audere P. Henriquez sententiam amplecti. Vnde mirum est à præfato Scriptore pro contrariâ sententiâ citari. Neque Antonius Gomez aliter accipiendus, citatus etiam ab Scriptore præfato, si quidquam indulgeret: sed certè nihil apud ipsum tale, sed oppositum non obscurè, dum ait, gratias Bullæ anno elapso cessare, nec sufficere intentionem illam sumendi. Videatur Cap. 5. circa 5. quæstionem n. 2. & circa quintam & sextam clausulam num. 1. & 2. Cùm Emmanuele autem sentit P. Mendus in Bullam Cruciatæ Disput. 2. num. 7. & cum Patre Henriquez Ioannes Sancius in Selectis Disput. 55. num. 2. Villalobos Tract. 27. Clausula 4. num. 8. Trullench Lib. 1. Expositionis §. 1. Dub. 11. Ludouicus à Cruce in eadem Disput. 1. P. Escobar in Theologia morali Examine 17. Cap. 1. in fine. Qui tamen Tomo 1. Problematicarum Disquisitionum Lib. 7. num. 40. absolutè asserit anno elapso expirare. Diana Parte 1. Tract. 11. Resolut. 91. & alij, qui generaliter paruam distantiam tantùm admittunt, ita vt parùm pro nihilo reputetur. Atqui in nostro casu distantia erat magna, vt non possit illi doctrina de anno Ecclesiastico pro obligatione Confessionis adaptari. Et P. Bardi in [Ex anno Ecclesiastico nihil præsidij.] explicatione Bullæ Parte 1. Tract. 2. Cap. 6. Sect. 2. num. 32. rem exquisitiùs discutiens affirmat annum publicationis non posse prorogari supra annum solarem vltra dies triginta quinque: major enim annus Ecclesiasticus eum habet excessum, cùm minor ille sit, in quo Pascha incidat die vigesimâ secundâ Martij: maior, in quo die 25. Aprilis. Quem dicendi modum impugnat P. Mendus in Tractatu Miscellan. Appendice Cap. 14. Sed vt id demus, etiam protensio illa in casu, de quo loquimur, suffragari nequit: quia maior fuit, & multò maior crederetur futura fuissetque re ipsa, nisi nauigium vnum aleæ periculosæ expositum, fortunatum cursum habuisset.

Nullum ergo in Auctoribus de Bullâ [Sicut generaliter ex quibusuis sentiendi modis apud Auctores.] tractantibus pro illâ est sententiâ præsidium. Nam vel annum Solarem esse existimant, aut Ecclesiasticum, vel saltem duos tresúe dies extendi posse dicunt post nouam publicationem, vt videri potest apud P. Escobar suprà loco priori: ex quibus nihil potest casui, de quo disserimus, adæquari. Vnde ergo ita sentientes sentientiam probant? Recurrendum sanè iis est ad communes illas doctrinas de coniecturis, & ratihabitione, & ita idem est illorum, atque aliorum fundamentum, & sic pariter refellendi. Quod ergo ad coniecturas attinet, epicheiam aut præsumptionem, satis infirmum est: nam stante formâ dispositâ ad gratiæ alicuius [Epicheiam locum non habere, aut præsumptionem, contra formam præscriptam.] consecutionem, illi standum est, & contra eam nulla valet coniectura, aut interpretatio, nisi de concedentis constet voluntate. Voluntas enim per formæ appositionem ostenditur, vnde non potest nisi omnino verosimili contrariæ voluntatis significatione contra illam iudicari. Quod in grauibus negotiis præsertim obseruandum: per ea quæ adducit Marius Antoninus Lib. 1. Variarum Resolut. 11. numer. 4. & seqq. vbi quòd in dubio forma censetur substantialis. In casu autem nostro Bulla conceditur expressâ formâ concessionis, quòd per annum durare debeat, & in Indiis per biennium: ergo eâ non seruatâ actus corruit. Iuxta quam regulam in aliis ad Bullam spectantibus proceditur, vt in eleëmosynæ quantitate, in qualitate accipientium, in approbatione Confessarij, in visitatione altarium, ac similium: verbis enim concessionis insistitur, & aliter factum iudicatur nullum ex prædicto fundamento, quod benè in casu speciali, de quo agimus, exornat & roborat Antonius Gomez suprà.

Deinde. Forma concessionis quòd per [Vrgetur ex eo quòd biennij duratio nullo modo verificetur.] biennium duret, aliquomodo verificanda est, ita vt duratio ad biennium tantùm extendatur. Rogo ergo quomodo in casu nostro verificari possit? Non quidem anni solaris computatione, neque Ecclesiastici, vt iam ostensum: ergo nullo modo. Quod autem verificatio requiratur, extra dubium est, quia vbi non conueniunt verba, nec conuenit dispositio l. 4. §. Toties. D. de damno infecto. Pro quo Nauarrus Lib. 3. Consilio [Ad Pontificis mentem vanum esse perfugium.] 34. & Matthæus de Afflictis Decisione 355. n. 8. Si dicatur menti potiùs quàm verbis standum: sic dicentes ostendere debent vnde illis sit mens explorata Pontificis, qui nusquàm eam dispositioni suæ contrariam indicauit, vt sæpè accidit, & in Iure est obuium, in quo statuuntur multa, & statim adiiciuntur exceptiones per particulam Nisi. Vt videri potest in Cap. omnis vtriusque sexus, de pœnitentiis & remissionibus, vbi verba illa post generalem dispositionem: Nisi fortè de proprij Sacerdotis &c. similiter Cap. Si verò de sententia excommunicat. ibi: Nisi fortè eumdem Clericum &c. & alibi passim. Licet ergo pietas [Sicut ad illius pietatem.] Pontificia magna sit, quia tamen certis est adstricta limitibus, non est ad ampliora pertrahenda. Et quidem licet pietas magna præsumi debeat; Bullam tamen Cruciatæ nisi ad Regum nostrorum instantiam minimè concessissent: quo euentu fideles in Indiis thesauro gratiarum istarum essent penitus destituti. Quando ergo illum concedit Pontifex, non iuxta generalem pietatem facienda est interpretatio, sed iuxta eam, quæ certis est limitationibus coarctata. Cùm aliàs constet Pontifices in concessione Bullæ difficiles se exhibere, & eam negasse nonnullos, existimantes id, quod ex eadem colligitur, in iis rebus, pro quibus conceditur, non expendi. Neque [Contrà cuius voluntate arbitrari Commissarius nequit, neque etiam Par.] Commissarij voluntas alia debet præsumi, qui eo ipso quòd Commissarius sic ei, qui commisit, conformem se debet exhibere. Neque aliter de Catholico Rege iudicandum, cuius voluntas nihil potest voluntati Pontificis contrarium operari, qui est primum mobile in hoc genere, ab omnibus aliis inspiciendum.

Iam quod ad ratihabitionem attinet, [Neque ex ratihabitione argui posse.] ex prædictis videtur sufficienter improbatum: sed est prætereà contra illud instantia validissima. Nam ratihabitio hæc non est de præsenti, cùm in Pontifice nullum appareat de præsenti talis dispositionis indicium; de futuro autem nihil iuuat, quia illa est in quo per Bullam conceditur facultas eligendi Confessarium, qui ab omnibus possit peccatis absoluere (exceptâ hæresi.) Ad [Quæ de futuro ad confessiones non sufficit.] jurisdictionem autem in foro pœnitentiæ non sufficit ratihabitio de futuro, vt communiter tradunt Doctores, qui videri possunt apud Bonacinam Tomo 1. Disput. 5. Quæst. 7. Puncto 4. §. 1. num. 13. & 14. Dianam Parte 3. Tract. 4. Resolut. 68. & P. Gasparem Hurtadum Disput. 10. de Pœnitentiâ, Difficult. 5. Licèt autem sint qui existiment ratihabitionem de futuro sufficere, qui videri possunt apud P. Filliucium Tractat. 7. cap. 9. num. 240. qui num. 242. affirmat eorum sententiam non carere probabilitate; licet ipse contrariam teneat num. eodem. Licèt inquam sint, & sententia eorum aliquomodo probabilis; contraria [Illius certitudo.] tamen est probabilissima, & certissimam eam asserit P. Thomas Sancius Lib. 3. de Matrimonio, Disput. 35. num. 17. multos pro eadem adducens. Contra quam irrefragabili ratione, & grauissimorum scriptorum auctoritate munitam, vt vix iam sit contrarium tenens, non debet in grauissimo S. Cruciatæ Tribunali iudicari.

Restat ergo vt illorum iudicium, qui [Bullas quæ superfuerunt, non posse distribui.] distributionem bullarum ex iis, quæ superfuerunt fieri posse & debere existimarunt, efficaciter improbemus: estq́ue id facilè. Nam bullæ dictæ biennio tantum valituræ destinantur, vt in ipsis exprimitur. Quâ ergo veritate distribui possunt, vt illæ quæ pro sequenti biennio transmittuntur? Falsitas certè in re valdè sacrâ, & momenti summi committitur. Item, quâ auctoritate id præstat Commissarius? Illi quidem commissa non est; recurrendum est ergo ad coniecturas & ratihabitionem, & ita in fundamentum deuoluitur iam à nobis infirmatum. Demus autem id esse probabile, [Rei dubiæ pretium non debet esse idem: & quæ tunc obligatio.] sicut & priùs: res certè dubia relinquitur. Quâ ergo ratione sustineri potest, vt populo tamquàm res certa & indubitata tradatur cum onere contributionis id, quod valdè dubium est, & minimè ab eo admittendum, si dubium illi esse constitisset? In rebus sanè quæ vendi & emi solent, nequit pro vero tradi id, quod an sit tale dubitatur: vnde & obligatio restitutionis est, aut dissoluendi contractum. Est enim vitium rei secundum hominum æstimationem, & illud debere detegi omnium sententia est: pro quâ videri potest Bonacina Tomo 2. Disputat. 1. de Contractibus, quæst. 2. Puncto 6. vbi de hoc specialiter agentes adducit: & pro eodem extant alij complures. Præterquàm quòd contractus est nullus, quia inuoluntarius ob ignorantiam emptoris. Quod vt [Euidens instantia.] manifestiùs appareat, rogo sic distribuentes Bullas, an pecuniam, de quâ dubitaretur an esset legitima, ab accipientibus Bullas admitterent? Quis de hoc valeat vel leuiter suspicari? Ergo & quod tradunt exploratæ fidei sit oportet, aliàs contractus claudicabit: neque enim rationi congruit aut conuenit æquitati, alium Deum velle sibi, alium alteri, vt vulgaris habet loquendi vsus.

Et hæc cùm mihi certa sint, audio à [Aliter in Tribunali supremo videtur iudicatum.] Tribunali supremo S. Cruciatæ rescriptum, posse in casibus talibus Bullas distribui, quæ ex dudum elapso biennio superfuerunt: eâ redditâ ratione, quòd valde materialiter se habeat ad gratiæ consecutionem distributio Bullarum, quandoquidem sine illâ stare posset, vt in Iubileis, & Indulgentiis contingit, quæ sine traditione aliquâ instrumenti cuiusquam obtinentur. Quod quidem, si ita est, reuerenter accipiendum: & ex eo saltem constat sententiam eorum, qui volebant Bullam posse vltra biennium protendi, nequaquam admittendam. Pro quo vlteriùs [Ex quo saltem habetur publicationis tempus non posse extendi, pro quo & Bullæ iteratus tenor.] addo expressam clausulam Bullæ, in quâ Pontifex ita loquitur: Expirante anno omnes prædictæ facultates, & gratiæ & indulta expirent: tantumque poterunt caussæ pendentes ad finem perduci. Sic Paulus V. Vrbanus VIII. & Innocentius X. quibus nihil dici clarius potuit. Quod autem de distributione, quæ fieri ex Bullis residuis possit, declaratum dicitur, valde videtur difficile: neque enim materiale quid censeri potest, quod à Pontifice non est arbitrio Commissarij remissum, sed expressè decretum inuenitur: sic enim in citatâ [Difficultas magna circa declarationem, eò quòd acceptio non se habeat materialiter.] Bullâ habetur: Item mandatur vt summarium hoc per omnes Christi fideles, ad prædictum bellum contribuentes, qui huiusmodi gratiarum participes esse voluerint, recipiatur, & retineatur: ne circa sibi concessas gratias errare, neúe alij illas sibi vsurpare poßint, & vnusquisque qua facultate eisdem gratijs & facultatibus vtatur, docere valeat. Sic ibi. Vbi si dicatur ad notitiam gratiarum & reddendam rationem, sufficere Bullam, quæ traditur etiamsi ad annum præteritum spectet. Contrà est: nam eâ ratione non erit necessarium illam dari habenti eam, quam pro biennio elapso recepit: quod tamen non admittitur, neque admitti potest: nam ex eo fieret pro omnibus concessionibus, saltem eiusdem Pontificis, non esse necessarium nisi vnicam Bullam accipere, & eam seruare ad effectum per Pontificem designatum, quandoquidem in omnibus idem tenor gratiarum continetur. Quod cùm admitti nequeat, ex eo clarè apparet sumptionem distincti Summarij non se habere materialiter: vnde in eadem Bullâ sic etiam subditur: Ac vti idem omnes Christi fideles, non tantùm semel, sed bis singulo quoque anno, quo idem summarium sumpserint, tam perse, quàm per modum suffragij, &c. Vbi summarij acceptionem, tamquam rem ad substantiam concessionis omnino necessariam, Pontifex præsupponit.

[Quæ augetur ex publicatione facienda Bullis aduenientibus.]

His accedit, distributione factâ modo dicto, & aduenientibus posteà Bullis, publicationem faciendam. Ex quo sequitur eos, qui acceperant, non futuros in suâ conscientiâ quietos, cùm videant nouas Bullas publicari, & quas ipsi acceperant, ad elapsum biennium pertinere. Nec facilè eos tranquillare poterunt distributionis ministri, aut alij, qui caussam Tribunalis conentur defensare. Meritò ergo postulabunt vt sibi nouæ traduntur Bullæ, ad quod & qui distribuunt tenebuntur, nullâ nouâ acceptâ pecuniâ. Quod quidem à sinceritate & ingenuitate, quâ tractari res istæ debent, valde videtur alienum. Si autem dicatur non faciendam publicationem post Bullarum aduentum, sed post elapsum biennium ad distributionem earum, quæ superfuerunt, & consequenter aliarum, quæ posteà aduenient; id certè non videtur posse sustineri. Nam à die publicationis currit biennium, sicut [Non posse illam omitti.] annus alibi: & vnusquisque jus habet vt possit integro biennio frui. Atqui multi non sument Bullam elapsi biennij ob illius incertitudinem: neque enim tenentur cuilibet declarationi stare, cùm sint viri docti oppositum sentientes. Si autem sumant nouam post aliquos menses adductarum, biennium illis à publicatione integrum non relinquitur. Præterquàm quòd publicari non possunt Bullæ, de quibus non constat an sint peruenturæ, vt est valde contingens, submersâ, in quâ exportantur, naui, siue ab hostibus occupatâ. Publicatio ergo certam materiam requirit, vt ipsum nomen ostendit; id enim publicatur, quod occultum priùs erat, non quod possibile est vt sit; cùm possit etiam non esse, etiam moraliter loquendo. Quæ quidem docti & attenti negotij huius administri solerter aduertent, & viam hanc ita exhibebunt planam, vt nullum in eâ offendiculum fidelibus relinquatur. De quo cùm satis hæc sint, sit iam

Secundum, an Prorex inhibere possit Commissarium, quando ille commißionis limites videtur transilire.

REspectu iudicum aliorum expressa est [Prohibitione Audientiæ de causis Cruciatæ cognoscant.] prohibitio apud Dom. Solorzanum, qui tenorem erectionis Tribunalis in Indiis refert, pro caussis ad Bullam spectantibus cum plenitudine potestatis expediendis: sic enim in eâ dicitur: Sin que por via de fuerza, ni por otro algun modo, se puedan llebar, ni lleben las dichas causas à las dichas Audiencias Reales, ni introducirse, ni se introduzcan en ellas por manera alguna. Sic ibi. Sed durum satis apparet, vt si Commissarius velit aliquem iniustè vexare, nullus remaneat illi recursus, [Dura si generalis, videtur.] sed onus sit quantumuis importabile subiturus. Et tale aliquid visum aliquando, cùm Religionis cuiusdam supremus Prælatus ad reuocationem Religiosi à se extra vrbem abire jussi ob caussas sibi benè visas, per censuras cogeretur. In quo quidem Commissarius iuxta communem æstimationem affectu quàm ratione potiùs ducebatur. Vbi si dicatur nullum esse inconueniens in eo quòd sic coactus obtemperet, cùm possit Concilium S. Cruciatæ de re totâ certum reddere, à quo dubio procul remedium adhibendum. Id sanè nullius consolationis est violentiam patienti: remedium enim tale serò veniet, si tamen veniet, aduersantium informatione apud iudices remotissimos præualente.

Proptereà dicendum videtur Proregem [Ad Proreges non extendi in casibus extraordinarijs, quia & circa Cruciatæ Tribunal eius extenditur prouidentia.] posse in casu tali, & similibus, suam auctoritatem interponere violentias manifestas remouendo: non quidem iudiciali indagine, sed de facto, monitoriis in primis vtendo; iis autem non procedentibus, ad impediendum efficacem potentiam adhibendo. Pro quo facit in prohibitione præfatâ Proregis non fieri mentionem, & ita illius prouidentiam non exclusam, qui, vt ait P. Oñate Tomo 2. Disputat. 46. num. 60. in Indiis Tribunali Cruciatæ præsidet, & imperitat. & Dom. Escalona Lib. 2. Cap. 34. num. 9. ita in specie scribit: En casos extraordinarios, y de gobierno superior, [D. Escalon.] por razon de la quietad publica en competencias de Tribunales encontrados, se puede interponer el virrey, vsando para remediarlos de los poderes que tiene, como quien representa la Real persona. Sic ille. Debebit ergo tunc Commissarius cedere, & à censuris abstinere; [Quomodo id ritè præstandum.] & si absolutione opus sit, eam impendere, honesto colore quæsito: ad quod directo Proregis mandato non vrgendus, sed rei ipsius conuenientiâ, cùm iam contumacia non sit, quandoquidem Proregalis auctoritatis interuentu obedientia prohibetur. Non enim contumax dici potest, qui, vt non obediat in re sibi permolestâ, adiutorium licitum & vsitatum implorat; præsertim quando iurisdictionis excessus comperitur: Cùm [Excommunicatio solum pro manifesta & rationabili caussa.] non leuis sit culpa tantam imponere pœnam insonti: vt habetur in Cap. Sacro, de sententiâ excommunicat. vbi & illa extat Pontificis admonitio: Caueat etiam diligenter ne ad excommunicationem cuiusquam absque manifestâ & rationabili caußâ procedat. Sic Clemens Tertius. Vbi ergo neque rationabilis, [Cap. Sacro de sent. excommun.] neque manifesta est, quòd si grauatus auxilium opportuni fautoris exquirat? Adeundus sanè Ecclesiasticus Patronus; sed non adest: is ergo aditur, qui auxiliari potest, & Dei officio perfungi, cuius est violentiam passis subuenire.

Tertium, circa taxam pecuniæ ab accipientibus Bullam tribuendæ.

ESt illa in Indiis diuersa ab eâ, quæ in [Taxa contributionis pro Indijs. & specialiter pro Indis, servis, &c.] Hispaniâ, & regnis aliis Coronæ seruatur, in quibus solita publicari. Et habetur in speciali Instructione apud Alfonsum Perez de Lara in Libro trium gratiarum, Fol. 254. ex quo illam adducit Trullench Lib. 1. §. 3. dub. 1. & ex hoc P. Mendus Disput. 1. num. 11. Qui tamen in eo decepti, quòd pro Indis, quibus Religiosi, pauperes, & Æthiopes exequantur, duos regales Castellanos assignatos affirment; cùm tamen sint duo tomini, qui tres regales cum quartello constituunt. Tominus enim duodecim habet grana. Nisi fortè nomine Castellani eum intelligendum velint, quam nos Ensayado dicimus, sic enim idem est quòd Tominus. Talis ergo taxa pro [An milites eadem vti possint.] prædictis omnibus assignata. Et circa eam inquiri potest an valeat consuetudo, quæ esse dicitur, vt milites eadem perfruantur. In quo, si reuerà ita est, & sciente Commissario subdelegato id fit, non videtur notitiam talem Commissario generali defuisse, & ita eo sciente & annuente, licèt tacitè, potest consuetudo præfata sustineri. Quâ ratione vtuntur docti scriptores ad probandum [Consuetudo circa hoc potest præualere.] annum publicationis Bullæ esse Ecclesiasticum, & non solarem, quia vsus sic habet, sciente & patiente Commissario, vt videri potest apud P. Mendum Disput. 2. num. 7.

Potest vlteriùs quæri an Indis mendicis [Eumdem esse taxam pro Indis mendicis, quæ pro alijs.] pro minori pecuniæ summâ possit Bulla concedi. Nam inter Hispanos variæ classes sunt, iuxta diuersas eorum facultates: ergo & inter Indos aliquid huiusmodi statuendum est, cùm inter eos sui etiam diuersi status sint, & ita Caciquij pondus argenti insaiati debent contribuere. Verùm ratio ista conuenientiam quidem dispositionis ostendit; vnde & statui posset exiguum aliquid pro Indis mendicantibus, regalis inquam: de facto autem nequit admitti; quia nulla minor taxa extat, quàm prædicta: & in hoc arbitrari non licet subdelegatis Commissariis; aliàs possent etiam circa Hispanos taxam variare; quia non videtur consonum, vt idem à mendicante, ac seruiente actualiter exigatur; qui enim seruit, plus dare potest, cùm seruitij mercedem accipiat, & multoties copiosam. Præterquàm quod in Bullæ concessione non tam attenditur spirituale fidelium bonum eam accipientium, quàm subsidium pro bello contra infideles; ad quod nihili penditur id, quod ab Indis mendicantibus tribui potest. Et talis illi ingenij sunt, ac peculioli sui adeò tenaces, vt rarus futurus sit suâ sponte Bullam accepturus. Id autem in xenodochiis opportunè prouisum, vt morituris Bullæ, si eas non obtinuerint, tribuantur.

Circa eos, qui seruiunt, inquiri etiam [Circa seruientes difficultas, qui nam intelligendi.] potest, an ij solùm intelligendi sint, qui famulitio assistunt, quos vulgò vocamus Mozos, & communibus ministeriis destinantur. An verò etiam qui superius aliquod ministerium tractant, vt famulorum Præfecti, vel qui in prædiis villicis agunt: seruiunt namque omnes, & juxta voluntatem Dominorum res sibi iniunctas exequuntur. Ad quod negatiuè mihi videtur respondendum, attento modo loquendi Commissarij; ait enim: Y los hombres y mugeres de seruicio. Iuxta vsitatum autem modum loquendi nostrum nomine gentis de seruitio ij tantùm veniunt, qui in domesticis ministeriis seruilem, aut quasi seruilem operam præstant, &, vt dixi, vocantur Mozos, in quibus & qui anteambulones equestres, & qui Pages dicuntur, adolescentes inquam posttergales. Alij autem nominati non dicuntur tales: & licèt voluntati dominorum obsequantur, altius ministerium tractant. Quod quidem receptæ est [Verba vt accipienda, in quibus ampla esse significatio potest.] scriptorum doctrinæ conforme, asserentium verba sumenda esse secundùm vulgarem acceptionem, & non in omni earum amplitudine, quando de illâ non constat loquentem intelligi voluisse. Quod benè explicat & exornat Cardin. Mantica Decisione 59. num. 8.

Pro mendicantibus occurrit item dubitatio, [Qui nomine mendicantium veniant: vbi verecundantes venire ostenditur.] an soli illi intelligendi sint, qui ostiatim petunt eleëmosynam; hoc enim est propriè mendicare: an possit etiam ad alios extendi, verè inopes, licèt ostiatim ob verecundiam non mendicent. In quo dicendum videtur, omnes, qui ex eleëmosynis viuunt; tam viros quàm fœminas, quas non est decens ita mendicare, mendicantium nomine comprehendi, quia in omnibus eadem est ratio; immò & maior in iis, qui ob verecundiam ostiatim non mendicant: isti enim abundantiùs sibi consulunt, vnde diebus istis deprehensi sunt aliqui pecuniosissimi: licèt autem [A paritate rationis quomodo argumentum.] à paritate rationis non semper vrgeat argumentum, cùm de priuilegiis agitur aut dispensationibus, per notissimam regulam juris in 6. Quæ à jure communi exorbitant, minimè sunt ad consequentiam trahenda. Pro pro videri potest P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio, Disput. 1. num. 32. vbi agmen scriptorum adducit. Hîc tamen non in solâ paritate nitimur, sed quia nomine mendicantium verè comprehenduntur ex eleëmosynis viuentes, cùm ad januam aliorum per se, aut per alios accurrunt, vt possint viuere, immò etiamsi non accurrant, sed alij ad subueniendum ipsis sponte moueantur, mendicantes dici possunt, non actu, sed habitu: sicut Religiosi Mendicantes dicuntur; etiamsi reipsâ non mendicent; quia eorum status ad mendicandum est dispositus, ad differentiam Monachorum. [In fauorabilibus vale extensio.] Præterquàm quod in fauorabilibus extensio fieri potest ob rationis paritatem, vt videri potest apud P. Sancium suprà, num. 33. vbi alios congerit. Et P. Henriquez Lib. 7. de Indulgentijs, Cap. 30. num. 3. vbi ait ex prædictâ ratione concessionem ouorum extendi ad ilac & caseum. Et pro similibus casibus sunt Auctores alij, vt videri apud eumdem P. Sancium potest num. 38. sicut & doctrinæ aliæ suffragantur apud ipsum num. 34. & seqq.

Quartum, circa vsum ouorum, lacticiniorum, lardi, & butyri suilli.

AN scilicet in Indiis eorum liceat vsus [Vsum ouorum &c. in Indijs non videri licitum sine Bullâ.] sine Bullâ. Commissarius enim generalis non licere contendit, & priuilegium Pij Quarti circa hoc vires iam non habere, cùm temporale fuerit, & illius ratio cessauerit. Propter quam rationem nouæ Bullæ circa hoc pro Prælatis, Præbendariis, ac Presbyteris aliis nuper expeditæ, quibus per communem Bullam Quadragesimæ tempore vsus prædictorum non licebat: licèt illæ de ouis tantùm & lacticiniis loquantur; & de suillâ pinguedine nihil in speciali concessum reperiatur. Quia verò vix erat, qui ad hunc effectum Bullam sumeret, subdelegatus Commissarius publico edicto transgressionem peccatum esse mortale declarauit, sub excommunicationis pœnâ Confessariis iniungens, vt id pœnitentibus aperirent. Videtur ergo judicio Commissarij standum ob illius summam in negotio isto auctoritatem. Immò circa illud videtur esse non obscura Pontificum mens, cùm Bullas circa prædicta concedunt, & solam hebdomadam Sanctam excipiunt. Supponunt ergo vsum talem minimè sine Bullæ acceptione licere: quod & ij pro certo habent, qui concessionem talem vt rem magni momenti, & in æstimatione speciali habendam, postularunt.

Nihilominùs in Peruuio (& idem [In Peruuio contrariam consuetudinem præualere.] fortè in aliis Prouinciis accidit) vsus prædictorum licitus, & omni scrupulo vacans, absque Bullæ receptione putatur: & apud religiosos ac viros doctos, ac conscientiæ suæ studiosos viget, etiam post præfatas declarationes: eo fundamento, quòd consuetudo circa hoc inueterata præualuit siue ratione alicuius priuilegij originem habuerit, siue aliàs. Consuetudinem autem posse legem ieiunij aliquatenus abrogare, indubitatum est, & ita videmus in Hispaniâ vsum extremitatum carnalium & intestinorum Sabbatis introductum: & quod generalius est, serotinam refectionem vbique gentium, & notabilem Cœnæ anticipationem. Circa quæ sine vllo conscientiæ remorsu proceditur, & in casu quidem nostro Prælati non solùm vident, nec contradicunt, sed etiam vsum eumdem amplectuntur: cùm sint illi & docti & pij. Quòd cùm accidit communis doctrina est consuetudinem esse [Vnde robur in illa.] rationabilem. Pro quo videri potest Diana Parte 6. Tractatu 5. Resolut. 5. & specialiter Parte 1. Tract. 9. Resolut. 21. vbi de consuetudine agit contra legem ieiunij. Cùm ergo hoc certum sit, videndum an ex adductis fundamentis tali sit consuetudini derogatum.

Et in primis declaratio Commissarij [Neque Commissarius eam potest improbare.] non videtur obstare, quia illa consuetudinis titulum non improbat, quem nec improbare potest, cùm ex dispositione Iuris communis habeatur vt lex Canonicâ consuetudine possit abrogari. Vt constat ex Cap. finali, de Consuetudine, & omnes Doctores admittunt. Solùm ergo asserit priuilegium iam cessasse. Atqui vsus dictus priuilegio non innititur, cuius nec memoria occurrit iam ab annis plurimis, & ea ratio inualuit quòd pisces in copiâ sufficienti non inueniantur, [Quibus fundamentis introducta.] nisi in maritimis, & cibaria alia exigui vigoris sint, regionesque istæ homines languidos reddant. Quæ vltima ratio iuuat pro regionibus etiam maritimis: sicut etiam quòd cum ita remotis, atque Europæ commodis destitutis, non ita est seuerè agendum, vt nihil de lege Ecclesiastici jeiunij fuerit remittendum: cùm sciamus in regionibus aliis, indulgentias aliquas circa illam tolerari. Sic in Belgio, diebus paucis exceptis, consuetudo permittit lacticinia etiam in Quadragesimâ, vt testatur Diana Resolut. 21. citata. Et in Indiis nostris ex solâ consuetudine Sabbatis est licitus Indis carnis vsus. Quid ergo si Hispanis vsus præfatus liceat? Nec maius habere pondus potest subdelegati edictum, de quo suprà.

Quod verò ad concessionem Bullarum [Ex Bullis specialibus nihil quod vrgeat, haberi.] specialium attinet, responderi potest ex illis nihil peculiare haberi quod vrgeat. Sicut enim non habetur ex eo quòd in Bullis communibus concedatur facultas ad vsum prædictum, vt ostendimus; ita neque in aliis pro Clero concessis, quia illæ non sunt specialiter pro Indiis postulatæ, sed pro regnis etiam aliis Hispanæ Coronæ, in quibus est Bullæ vsus introductus, & ita, sicut & aliæ ad Indias remissæ, contendente Commissario posse in illis effectum habere, ex motiuo dicto. Nec supponit Pontifex communem ieiunij obligationem, quæ in omnibus vigeat Hispanæ Coronæ regnis, sed quæ iuxta legem est Ecclesiasticam, quidquid de consuetudine regnorum quorumdam sit, quam non tenetur scire vt dispositio eius curret. Consuetudo enim non est aliquid iuris, sed facti, quod legislator scire non tenetur: cùm id solûm, quod est communis [Leges Pontificias consuetudines non abrogare.] iuris, debeat in scrinio pectoris retinere. Pro quo est Cap. Licet Romanus, de Constitutionibus in 6. vbi sic loquitur Bonifacius Octauus: Licet Romanus Pontifex (qui iura omnia in scrinio pectoris sui censetur habere) Constitutionem condendo [Cap. L Romanus.] posteriorem, priorem, quamuis de ipsâ mentionem non faciat, reuocare noscatur: quia tamen locorum specialium, & personarum singularium consuetudines & statuta (cùm sint facti, & in facto consistant) poßit probabiliter ignorare; ipsis, dum tamen sint rationabilia, per Constitutionem à se nouiter editam (nisi expreßè caueatur ipsa) non intelligitur in aliquo derogare. Sic ille. Iuxta hæc ergo, si Rex noster consuetudinem abrogari velit, Pontificis imploret auxilium, qui id facere poterit de plenitudine potestatis. Sed an expediat, alterius est considerationis; &, vt ego autumo, difficilè poterit stabiliri.

Et quod ad butyrum suillum, saginem, [De butyre suillo, & sagimine. Et quòd sine speciali concessione non liceant, quidquid nonnulli censeant.] seu lardum attinet, non est singularis, & sine exemplo Indica consuetudo, cùm sit eadem in Siciliâ, teste Dianâ Resolut. 21. citata & multis aliis in locis, eodem teste loco inferiùs allegando: apud quem etiam sunt Doctores aliqui asserentes, stante licito ouorum & lacticiniorum vsu, etiam licitum esse sagiminis: quod diuersimodè probant graues Societatis Auctores: alij, quia pinguedo non est caro, sed quid naturali augmento superueniens, ex Aristotele Lib. 2. de generatione: alij autem, quia minus est, & maiori concesso in consequentiam venit, iuxta multorum doctrinam apud P. Sancium Disput. 1. citatá n. 37. & seqq. Vtrumque autem est difficile, & ideò iudico sagimen non licere, etiamsi oua & lacticinia liceant, & ita virtute Bullæ non esse licitum illius vsum: quod tenet Diana Parte 10. Tract. 16. Resolut. 77. mutans, vt ille ait, re meliùs consideratâ, sententiam, quam docuerat Resolut. 21. citata. Si ergo alicubi licet, ad consuetudinem est præscriptam recurrendum. Sanguinem [Sicut neque sanguinem, quod non benè Hostiensi tribuitur.] autem licere diebus, quibus præfata licent, & si non defuerit, qui ita sit attestatus, absurdissima mihi assertio est, neque Hostiensi attribuenda, in Summa, de obseruantia ieiuniorum §. Quando n. 8. de sagimine enim, & non de sanguine locutus. Vult autem Diana citatâ Resolut. 77. non sagimine, sed sanguine legendum, & P. Azorium Lib. 7. Cap. 10. Quæst. 8. malè sagimen pro sanguine transcripsisse. Sed certè non erat cur errantem transcriptionem Auctori tanto bonus etiam Auctor adscriberet: nam Hostiensis pro assertione suâ citat Cap. Presbyter 82. dist. in quo non sanguis, sed sagimen habetur. Nam cùm ibi de pœnitentiâ, quam acturus erat Presbyter fornicarius, agatur, pro diebus remissionis ieiunij ita dicitur: Tantùm autem diebus Dominicis, & præcipuis Festis, modico vino, & pisciculis, atque leguminibus recreetur; [Cap. Presbyter.] sine carne & sagimine, ouis & caseo vtatur. Sic ibi Iuxta quæ non est eadem ratio de ouis & sagimine, cùm vnum, permissis alijs, constet prohiberi: & sagimen quasi quod ad carnem spectans, eidem societur. Quòd si inferiùs sagimen, oua, & casus permittuntur; ideò est, quia plus aliquid post diuturniorem pœnitentiam indulgetur. Vnde non benè Glossa ibi argumento id esse ait vt [Glossæ sententia reprobata.] liceat comedere de sagimine illis diebus, quibus oua & caseum licet: pro quo adducit Cap. Denique 4. dist. vbi tamen de sagimine nec verbum; sed [Cap. Denique.] lacte, caseo, & ouis vti prohibentur illi, quos Ecclesiasticus gradus exornet, in Dominicis à Quinquagesimâ, iuxta veterem consuetudinem. Si quid autem ex eo licet colligere, id certè est, cùm prædicta prohibentur, etiam sagimen; propter rationem ibidem adductam prohiberi: quia scilicet sementinam trahunt originem carnis: neque expressum sagimen, quia de illo non videbatur posse dubitari.

Quintum, circa Bullam Compositionis. Vbi specialis difficultas, cùm quantitas est ingens, & supra communem compositionis modum.

