Et quod ad Indias attinet, moderatione [Qualiter in Hispaniâ, & in Indijs exigitur.] maiori, quàm in Hispaniâ exigitur, in quâ decima pro centum soluitur; cùm tamen in illis quatuor pro centum exigantur: idque non rigidè proportione seruatâ, sed incapitatione, determinatum aliquid ab iis, qui vendere solent, per modum annuæ præstationis exigendo: quod à Regiis ministris fieri non solet, ne grauior inde reddatur exactio; sed à mercatoribus ipsis, quorum gremium, seu Consulatus in se suscipit soluendi onus, determinatam scilicet annuam summam per modum locationis. [An Indiæ cum onere dicto Coronæ accreuerint: dubia quæstio.] An autem ex eo præcisè quòd Indiarum regna adiecta Regiæ Coronæ sint, ad Alcaualam remanserint obligata, nisi priuilegium circa hoc Reges per tempus aliquod concessissent, vt reipsâ concesserunt: quæstionis est jam parùm vtilis quoad rem moralem: quomodocumque enim res se habeat, constat priuilegium iam esse sublatum, & obligationem extare ei similem, quæ alibi; nisi quòd maior in Indiis appareat, quia maior videtur illius iustificatio, ob moderationem dictam. Et quidem Dom. Solorzanus suprà, affirmatiuam sententiam amplectitur, quæ tamen difficultate non caret: cùm enim onera ista regnis imponantur ob illorum necessitates, sintque illis proportionata; non debent noua regna cum eo grauamine ad Coronam venire, vt priorum regnorum necessitates suppleant, quandoquidem ipsa suas sunt etiam necessitates habitura. Iuxta has ergo onera imponenda sunt, quæ esse multò minores possunt, vt in Indiis accidit: & ita per annos plurimos ab onere vectigalium exemptæ, magna aliàs emolumenta Regibus contulerunt.

Sunt autem qui Alcaualam non penitus [Non esse iustam absolutè qui censeant.] iustam existiment, ex quibus Cardinalis Toletus Lib. 5. cap. 74. num. 2. ita scribit: Tales gabellæ, quæ ex his, quæ ad sustentationem propriam emuntur, exigi solent, magnam speciem habent iniustitiæ, & vix possunt justificari. Ex hac parte illa gabella, quæ apud [Cardinalis Toletus.] Hispanos dicitur Alcauala, videtur iniusta: quæ quidem exigitur tum ex mercibus, tum ex ijs quæ in proprios vsus emuntur. Nec solum ex hac parte iniusta videtur, sed etiam quia jam cessauit finis, propter quem fuit imposita; puta bellum Granatæ: & quamuis bellum esset, Reges illi sunt adeò diuites facti & gabellæ etiam aliæ adeò pingues, vt poßit prouideri sufficienter absque tanta exactione. Sic ille. Quod & tenent alij apud P. Sancium suprà, Dub. 13. ex alio principio, scilicet quia durissimum tributum est, & eatenus iniustum, decem pro centum exigere: quod & affirmat ipse Pater, dicens sic tenuisse plures Magistros Salmanticenses; vnde ait non teneri venditorem soluere decem pro centum, siue vnum pro decem, sed pro triginta vel quadraginta vnum.

Quæ quidem cùm apud graues [Esse tamen ostenditur ex benigna imponentis voluntatis interpretatione.] scriptores extent, neque exteros illos, sed Hispanos, & erga Reges suos piè affectos, non possunt vt leuia refutari. Sed ne Regum ipsorum pietatem & iustitiam videamur offendere, dum impositionem dictam iniustitiæ notâ traducimus: videtur dicendum aliud esse, quod verba sonant; & aliud, quod iuxta ipsorum mentem æstimandum venit. Verba quidem decimam sonant, sed decimam accipi non est Regiæ voluntatis. Quod quidem [Congrua pro eo P. Sancij doctrina, & notanda pro praxi.] ex eo ostendi potest, quod habet P. Sancius suprà, Dub. 12. num. 18. Vbi ait posse nos excusare à restitutione Alcaualæ multos mercatores, quibus publicam non discooperiunt merces, nec cogunt sub iuramento aperire veritatem, sed simpliciter stant eorum dictis, & ij minùs quàm sit, palàm faciunt. Cùm istis enim dissimulare possumus, nec illos obligare ad restituendum illud, quod ex occultatis mercibus non soluerunt, ex voluntate tacitâ, immò ferè expressâ custodum seu exactorum, notâ & approbatâ à suis dominis, qui consultò, dataq́ue operâ volunt, ac iubent his ministris, ne sint onerosi ac rigidi eis mercatoribus: sed potiùs leniter ac suauiter se gerant cum illis, stentque eorum dictis: atque hoc faciunt ob proprium commodum & emolumentum, gaudent enim omnes talia loca frequentare animaduertentes commodum & vtilitatem, quam inde reportant. Sic dictus Auctor: cuius doctrina [In Indijs id manifestius.] in Indiis manifestior habetur ex iis, quæ affert Dom. Solorzanus in Politicâ pag. 975. §. Y ya en algunas, & seqq. Et id quidem quando ad rationem duorum tantùm pro centum solui iubebantur. Quid ergo de illâ velint, quando decem pro centum exiguntur? Hinc est quod approbat P. Sancius suprà, num. 2. ex Ledesmâ desumptum, vix vmquam Regem percipere vigesimam. Pro [Notanda & alia P. Molinæ.] quo etiam facit id, quod ait P. Molina Disputat. 674. §. Quinta conclusio: Quòd si tributa omnia integrè & fideliter soluerentur, Principes non imponerent tot, quot imponunt, quia pauciora imposita sufficerent; atque sola alcauala integrè soluta, ad ingentem summam perueniret. Sic ille, & benè. Et quo fit neque trigesimam, & fortè minùs multùm Reges præcipere. Præuidentes ergo in executione ipsâ ita futurum, partem adeò considerabilem designarunt, vt reipsa moderatum aliquid reportarent. Vt hîc etiam verum habeat illud, Iniustum petas, vt justum feras.

Videtur autem iuxta dicta Alcaualam [In Indijs moderatam videri.] in Indiis esse iustam, quia moderata est, ad rationem videlicet quatuor pro centum, si in omnibus partibus est æqualis. Quamquàm & hoc erunt qui negent: cùm enim sint qui dicant tunc tantùm esse iustam, quando soluitur vnum pro quadraginta, in quatuor pro centum excessus esse videtur, cùm ad rationem vnius pro quadraginta duo tantùm cum dimidio respondeant centum. Sed certè valdè moderata apparet, suppositâ benignitate; quæ iussa est circa exactionem adhiberi: sic enim idem accidet, quod nuper circa decimam dicebamus: multò scilicet minùs reipsa colligendum. Positâ autem tali moderatione an in conscientiâ sit soluendi obligatio, communis difficultas est, de quâ dictum aliàs. Esse autem [Ex nouitate impositionis vitandæ turbæ.] aliquando specialis in Peruuio, & Prouinciis adiacentibus potest, ex tributi huius nouitate in illis, de cuius introductione Historici Indici & adducti Solorzanus, & Escalona. Id autem accidit quando duo tantùm pro centum petebantur. Proximis autem annis ab Excellentissimo Comite de Chinchon Peruuiano Prorege duo addita: quia hoc conuenientius visum est quàm summam quamdam annuatim pendendam expromere à Rege pro vnione armorum expetita: & id fuit à Rege confirmatum, vt apud citatum Escalonam videri potest, num. 3. & 4.

Quoad duo ergo addita ob prædictum finem impositio præfata nouior est, & ita minùs [Quoad duo addita minùs obligare; quia nouæ impositiones minùs justæ censentur.] obligatoria, iuxta eorum doctrinam, qui gabellas nouiter impositas non obligare in conscientiâ affirmant, eò quòd minùs justæ censeantur: vt videri potest apud P. Sancium suprà, dub. 6. num. 5. & P. Molinam etiam suprà, num. 7. Vbi & addere aliquis posset, quandoquidem Indiarum regna ita sunt Regiæ Coronæ Regum nostrorum adiecta, vt onerari exactionibus possint sicut & alia; consequenter etiam eorum commoda debere sentire, iuxta notissimam Regulam Iuris in 6. quod [Quid pro Indiis attentione dignum] qui sentit onus, sentire debet & commodum. In regnis autem Hispaniæ onera gabellaria imponi nequeunt, nisi Comitiis vocatis, Procuratores ciuitatum, & Tribuni plebis ea probent, vt benè aduertit P. Sancius Dub. 2. num. 5. & talis seruatus stylus in alcaualæ impositione, dum illa est vndecimo Alfonso Regi concessa, vt citati Auctores referunt, & præsertim P. Molina Disputat. 665. Atqui nihil tale in Indiis peractum, vt in illis alcauala statueretur, & saltem quoad duo de nouo addita à præfato Prorege id videtur vrgere. Licet dici possit id, quod ex Dom. Solorzano adductum num. 118. Sed & quia illud suâ non caret difficultate, vt ibi demonstratum, eo se tueri possunt, qui obligationem istam rigidam arbitrantur. De quo hæc satis; si tantùm addamus Indos ab onere alcaualæ exemptos per ea, quæ adducit Dom. Escalona suprà pag. 151. num. 5. vbi & videnda alia.

CAPVT XVI.

De vectigali maritimo, vulgò Almoxarifazgo.

ALmoxarife, vnde Almoxarifazgo, vox [Almoxarifazgo quid designet.] est Maurica, & quidquid etymon illius sonet, de quo non plenè constat, Præfectum maritimis vectigalibus colligendis ex iis scilicet, quæ aduehuntur, aut extrahuntur, designat; & ius ipsum exactionis Almoxarifazgo dictum. Pro quo videri potest Dom. Solorzanus Tomo 2. Libr. 5. numer. 53. & in Politicâ Libr. 6. Cap. 9. qui in Prouinciis Indiarum ait esse maioris quæstûs ac ponderis circa Regios redditus, dictum generaliter Portorium, & magis in speciali [Idem quid Portorium.] pro illis explicatur à D. Escalona in Gazophylacio Peruuiano pag. 138. & 139. & aliquando quidem, teste Matienzo, quem Dom. Solorzanus [Ingens aliquando.] adducit, ita erat vectigal istud constitutum, vt ex mercibus, quæ ad Indias vendendæ comportabantur, quindecim pro centum soluerentur, & ex vino viginti: ex quibus media pars soluebatur in Indiis, media in Hispaniâ: & est illud iuxta Schedulam Regiam Anni 1566. quæ extat Tomo 3. pag. 449. Quod sanè nimis durum apparet: & ex eo tolerabile videri potuit, quia merces tunc magnis pretiis vendebantur. Sed mirum [Quomodo D. Solorzanus illud augeri quotidie dixerit.] est quod addit idem Dom. Solorzanus post adducta Matienzi verba Lib. 5. citato num. 54. Sic dicens: Quod tamen quotidie augeri videmus, Regiis neceßitatibus, & hostium, Piratarumque incursibus ita desiderantibus. Sic ille, non obscurè significans onus prædictum maius indies fieri: quod tamen in vino dici in primis nequit antè in Peruuiam afferri solito; adeò enim iam illud ex vineis natiuis abundat, vt externo non egeat, nec sit cur generosius apud Europæos debeat exoptare. Circa merces autem alias ad minorem est summam exactio ista redacta; ad rationem scilicet quinque pro centum, iuxta maiorem rei valorem, quem habet in eo Indiarum portu, pro quo registrum est factum. Quomodo ergo stare poterit id, quod ait Dom. Solorzanus, supra summam ingentem illam quotidie vectigal istud augeri?

Videtur quidem difficile, sed certè re [Eius dictum verum ostenditur.] attentiùs expensà potest vtrumque componi. Nam in portu Terræ-firmæ quinque dicta soluuntur, iuxta medium pretium, quod ibidem habent. Rursum cùm ad portum Callaensem perueniunt, alia quinque soluuntur: & deinceps cùm in portum Aricæ, aut ex Chilensibus alium prouehuntur, alia quinque. Ecce iam quindecim, vt dictum possit Auctoris præfati constare, non attentis verbis Matienzi, quæ aliam profectò [Quale pro ijs, quæ ex Indiis exportantur.] tunc vigentem dispositionem insinuant, sed quod re ipsâ deprehenditur. Circa merces autem, quæ ex Indiis in Hispaniam aut Prouincias alias, seu portus intra easdem transuehuntur, ratio est exactionis alia: de quâ Dom. Escalona pag. 139. & est quidem non leuis, si præter alia illud perpendamus vectigal istud pro nauigationis securitate solui consueuisse, dum mare ab hostibus liberum nauigantibus exhibetur: quod tamen in mari Australi seu Pacifico, est de subiecto, vt dici solet, non supponente; cuius securitatem non Regia classis, sed marium constituit immensitas, vt sit sanè rarum in illo hostile aliquid experiri quod ad vectigal pro mercibus ex Hispaniâ adductis referri potest, adeò accrescens ex eiusdem maris enauigatione, in quâ onerarias numquam pro securitatis commodo naues Regiæ comitantur.

Hinc oritur difficultas circa iustificationem [An obligat in conscientia. Vbi quid de alcauala resoluitur.] vectigalis dicti ei similis, de qua Cap. præcedenti. & qui illam in alcaualâ, si exactio sit vt lege præscribitur, non agnoscunt, in eo pariter denegabunt. Sed videtur similiter philosophandum, vt scilicet summa exactionis excessiua sit, sed quæ numquàm penitus persoluatur. Quod enim in alcauala euenit, in hoc etiam vectigalis genere deprehenditur; occultantur enim merces, neque rigidè cum mercatoribus agitur mercium inuolucra resignando, quod esset sanè incommodissimum; sed eorum statur dictis iuramento firmatis, asserentium merces tales esse easdem, quæ in registro continentur: iuxta Regiam schedulam, quæ habetur Tomo 3. pag. 474. Quibus aliam addo rationem. Nam Reges nostri, cùm [Ratio pro eo specialis.] sint præcipuum Catholicæ Ecclesiæ propugnaculum, plures habent aduersarios: sicut enim contra illam portæ inferi præualere nituntur; ita & contra illos, eiusdem inclytos defensores. Ex quo aliquando euenit vt intra patrimonialia regna etiam turbationes emergant externorum hostium flatibus concitatæ: pro quibus negari nequit quin immensi thesauri requirantur. Ne ergo frequentiores & nouæ exactiones molestæ vasallis accidant, & in earum præstatione nouæ difficultates oriantur: quædam præcipuè eliguntur, & augentur pro necessitatum incremento. Ex quibus vectigal, de quo agimus, vnum est: quod, vt dictum, maioris quæstûs & ponderis comperitur.

Circa obligationem autem Regiorum [Regiorum Officialium obligatio benignè declarata] Officialium, qui in portibus ad tale ministerium assistunt, dictum à nobis num. 23. & seqq. & quod ibi in eorum fauorem admissum & explicatum, ex eo firmari potest, quod in alcaualæ exactione Regia rescripta disponunt: quod scilicet benignè & vitatis molestiis exigantur, vt dictum num. 120. & circa vectigal etiam istud Regia est schedula Tomo 3. pag. 474. cuius mentionem faciunt Ioannes de Heuia in Labyrintho Contractuum Cap. 7. num. 20. & D. Escalona suprà pag. 139. L. F. in qua decernitur, vt, nisi denuntiator sit, dictis mercatorum stetur, nec vasa mercium aperiantur, dummodo iurent merces eas metipsas esse, quæ in registro continentur. Quod iuramentum nescio an vsu receptum, sic ita vt semper exigatur, & satius certè esset talem obligationem [Iuramentum mercatorum tolli valde futurum expediens.] auferri, cùm ex hoc periuriorum quamplurium occasiones oriantur. Et Iura quidem statuunt multorum testimonium non admittendum, etiam iuramento firmatum, qui ad eum, pro quo iurant, specialem habeant affectionem ob cognationem, aut rationes similes. Quis autem non videat erga propria bona homines, & præcipuè eos, qui mercimoniis viuunt, singulari affectione teneri? quomodo ergo eorum iuramentum non debeat haberi suspectum? Et vt eos conscientiæ suæ non existimemus immemores: cùm opiniones sibi fauentes habeant circa huiusmodi obligationem, & aliunde etiam aliæ sint, iuxta quas licitum est in iuramentis amphibologiâ vti, quando non leuis in eo vtilitas vertitur: qualis de eorum iuramento potest esse fiducia, aut æstimanda securitas? Præstat ergo obligationem iurandi tolli, & illam ministrorum diligentiâ suppleri, moderatione adhibitâ, quam iuxta voluntatem Regis esse in rebus talibus, iam remanet demonstratum.

CAPVT XVII.

De Vectigali alio maritimo, vulgo Aueria.

PRo præsidiariis classibus introductum [Aueria quid, & quando imposita & aucta.] illud, vt scilicet mercatores, & transfretantes alij ab hostibus securi se & sua possint mari committere, armis Regiis defendendi. Et in Peruuio quidem ob prædictam rationem initium habet, cùm Franciscus Drachius Anglicus pirata nauim Regiam solito transmitti thesauro onustam, nec militari aliquo tutamento munitam, Australi in pelago post Magallenicum enauigatum fretum, occupasset. De quo D. Escalona in Gazophylacio Parte 2. pag. 140. num. 3. Tunc enim Excellentissimus Prorex D. Martinus Henriquez classem instruendam statuit, & ita pro expensis in eâ faciendis dimidium pro centum reddendum esse decreuit, quod ad vnum excreuit posteà, & tandem ad duo: ex argento scilicet, quod Regiis nauibus exportatur ex Callaensi portu in Panamensem. Et ita affirmat citatus Auctor; cùm tamen certum sit solui etiam quando in onerariis sine aliquo Regio præsidio argentum registratur. Solent autem Proreges circa hoc cum mercatorum gremio compositione benignâ vti, & certâ quantitate acceptâ ad rationem registri fieri soliti, circa alia à perscrutatione penitus abstinere, neque in pœnam commissi capere, quæ non multo negotio possent explorare.

Et de iustificatione indulgentiæ huius [Indulgentia Proregum circa illam defenditur.] nullus moueri scrupulus solet, quia hoc modo vtiliter Regis negotium agitur, & communi etiam vtilitati consulitur. In registro enim grauissimum dispendium mercatores experiuntur, & commodo aliquo circa hoc eisdem denegato, pauciora ad registrum adducent, & modis aliis indemnitati facultatum suarum prouidebunt. Et hoc quidem Regium Indiarum nequit latere consilium; & cùm non damnet, vt damnare alia solet, non debet illicitum reputari. Quod enim de alcaualâ, & portorio dictum nuper, huic etiam exactioni potest attribui: vt scilicet nolit Rex amarè peragi, & Proregi suo non licere, quod Officialibus præfatis licitum esse pronuntiauit. Pro quo & iuuant quæ adducit D. Escalona suprà pag. 180. num. 16. & 17. & quem allegat Heuia: L. F. Nomine autem Officialium non veniunt nauales administri, qui se ad occultandas [Qui Officialium nomine intelligantur.] mercatorum gazas, & aliorum transfretantium offerunt, pretij non leuis obtentu: iis enim nihil tale licet, quandoquidem Regis stipendium ad tuenda ipsius iura recipiunt, vnde ex officio ad damna inde secuta tenentur, vt sæpiùs dictum; & pro quo videri specialiter potest Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 5. num. 75. & seqq. & in Politicâ Lib. 6. Cap. 9. in fine, vbi de Generalibus, Almirantis, Ducibus, Argenti-magistris, Contra-magistris, & militibus id affirmat. Sed quod ad duces attinet, distinguendum videtur: aut enim tales sunt quibus cura nauis incumbat, & ij meritò alijs adnectuntur, qui ex officio tenentur non cooperari vt iura Regia defraudentur. Alij autem sunt Infantarij, quibus præcipuè res militaris competit: & ij ratione officij nullam videntur specialem obligationem ad prædictam custodiam habere: & eodem modo de militibus asserendum, nisi quando specialis cura custodiæ illis committitur. Sicut & de Contra-magistris, quorum aliud est munus & multò potiùs de Nauarcho seu Piloto, ob eamdem rationem. Qui tamen ex alio generali principio obligari possunt, eo scilicet quòd cooperentur defraudationi Regiorum iurium, si ij, qui defraudant, ad manifestationem obligantur. Cùm tamen ij, quibus ex officio competit, ad restitutionem teneantur; quidquid de opinionibus sit, quæ circa manifestationem esse possunt, de quo dictum aliàs.

Et vt manifestatio talis in conscientiâ [Aueria an in conscientia obligat, pro quo pœnæ recensentur.] obliget, præter dicta de alcauala & portorio, est Regium rescriptum, quod habetur Tomo 3. pag. 474. in quo Philippus Secundus, clarissimæ memoriæ Rex ita statuit: El que encubriere el Aueria, y no pagare, allende de auer perdido la mercaderia, ô cosa que lleuare por registrar conforme à la Ordenanza, aunque condonado ò executado en perdimiento de la cosa, toda via queda obligado à pagar el Aueria della. Y aunque no sea denunciado, ni se sepa, està obligado à la pagar en el fuero de la conciencia. Y los que por [Philipp. 2. rescriptum obligationem talem statuentis, & quid ex illo vt actum deducatur.] descargo della vinieren restituyendo, no cumplen con restituirla à ninguna causa pia, sino que sean obligados à restituirla al Recetor, por si, ô por interposita persona, por ante el Escribano de la Aueria. &c. Vbi quidem Aueriæ tantùm restitutio in conscientiæ foro præcipitur, non autem alterius contra legem occultati. Quod autem re occultatâ per sententiam amissâ, obligatio in conscientiæ foro ad Aueriæ solutionem remaneat, nimis esset durum, & ita rescripto præfato id non videtur imperari; sed tantummodò quando denuntiator non extat, nec de occultatione habetur notitia. Quando autem est denuntiator, & proptereà in commissum inciditur, resque amittitur; tunc licet obligatio manere dicatur, de conscientiæ tamen foro nihil pronuntiatur.

Hinc est, vt si contingat Aueriam non [Si non petatur non deberi.] exigi, non restet obligatio restitutionis. Quod est juxta eorum doctrinam, qui dicunt obligationem talium legum esse disiunctiuam, seu alternatiuam, quarum sensus est: Ordinamus, seu, statuimus, vt quilibet vectigalia soluat, alioqui merces amittat. Quæ ita obligant, vt vnum ex duobus debeat eligi; vel soluere vectigalia, vel pœnam subire post condemnationem, si res fuerit apprehensa. Sic Nauarrus in Manuali Cap. 23. num. 54. non ergo debetur vtrumque. Quod & alij tradunt [Esse disiunctiuam, & non obligare ad omissionem & pœnam.] dicentes, quòd si culpâ Custodis, qui transfretantes denuntiare omisit, soluta vectigalia non fuerant, vtrumque Publicano, aut Principi non debetur; hoc est, tributum & res, in pœnam tributi non soluti: sed illud lucrum, quod ex duobus maius est, pretium scilicet mercis, aut merces ipsa. Pro quo videri potest P. Rebellus Parte 1. lib. 2. de Restitutione, Quæst. 16. num. 2. & est etiam conforme aliorum doctrinæ dicentium Officiales, qui sunt caussa damni in casu dicto, debere in conscientiâ illud resarcire; in optione autem Fisci, seu conductoris vectigalium Fiscorum accipere vel quantitatem pœnæ, quæ de jure à judice parti accusanti applicatur. Sic Ioannes de Medina Codice de Restitutione, quæst. 22. dub. vlt. §. & sic est vnus. Et Sayrus Lib. 10. tract. 2. cap. 14. num. 19. qui, sicut & plures alij, supponit non esse obligationem in defraudante gabellas ad vtrumque; quia obligatio Officialium est in subsidium, quando scilicet illi non restituunt, qui sunt caussa principalis, vt citati aduertunt, & præsertim Medina, & Sayrus, quibuscum sentit P. Fragosus Tomo 1. pag. 521. n. 89.

Ex eo autem quòd in rescripto præfato [Vt in conscientiâ non obligat, quæ succurrunt.] dicatur obligationem esse in foro conscientiæ, benè quidem intelligitur intentio Principis grauandi quantùm potest, iuxta satis receptam doctrinam. Per quod supponitur vectigal esse iustum, secundùm omnes circumstantias, quæ ad iustificationem sunt necessariæ, & ab Auctoribus præfatis, atque aliis explicantur. Hoc autem ita contingere in specialis casûs contingentiâ, est difficile iudicare. Vnde quidquid de illius intentione sit, si aliàs de iustificatione non constat, maior illius obligatio non erit, quàm si modus ille obligandi expressus non fuisset. Quemadmodum etsi non exprimatur, si aliundè materia legis grauis est, & sine graui obligatione redderetur inutilis, in foro conscientiæ ligat, iuxta dicta Titulo 2. num. 3. Expressio ergo nihil speciale operatur suppositâ legis æquitate, & adductis rationibus, pro illius obligatione. Sed suppositio, vt diximus, est difficilis, & quam negant plurimi. Cuius satis validum argumentum est, vix aliquem repertum, qui fraudatam restituerit Aueriam, cùm tamen sint innumeri, qui illam defraudarint. Nec credibile est illos animæ suæ salutem penitus neglexisse, cùm & Sacramenta suscipiant, & Christianorum ritu moriantur. Ipsi ergo, & ab ipsis consulti conscientiarum ductores, suppositionem dictam inficiati sunt, aut de illâ dubitarunt. In casu autem dubij vectigalia non obligare [In casu dubij non obligare vectigalia.] in conscientiâ, & ea præsertim, de quorum initio constat, multorum sententia est, pro quo videri potest P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum, Cap. 4. dub. 6. num. 5. vbi plures adducit, quos & sequitur, sicut & P. Lessius Lib. 2. cap. 33. num. 63. vbi plures etiam allegat obligationem conscientiæ in nouis vectigalibus, aut veterum incrementis remouentes, quia de illorum iustitiâ satisfactio plena non habetur. P. Filliucius Tract. 28. cap. 7. num. 127. P. Molina Disp. 674. num. 9. §. Quinta conclusio, & alij. Rescriptum ergo prædictum reuerenter [Quid de rescripto dicto.] accipiendum est, & capiti imponendum, quod & rationes probabiles justum possunt comprobare: de illius autem efficaciâ quoad conscientiæ forum quis possit certum aliquid polliceri? Pro quo & facit, eo tempore, quo Schedula Regia transmissa, Aueriam ad rationem tantùm vnius pro centum persolutam. Circa illud ergo potuit grauamen conscientiæ constitui: cùm tamen posteà fuerit geminatum, hoc extra obligationem præfatam manet, & quidquid in posterùm adiiciatur.

Et tolerabilis quidem Aueria, quæ pro [Aueria Oceani maris grauis, & qualiter exigatur.] mari Pacifico soluitur, haberetur, si non alia quæstuosior succederet, ad expensas omnes Regiæ classis, quæ ex Hispaniâ in Indias mittitur: illæ enim pro rata ex aceruo diuitiarum, quæ ex Indiis comportantur, cuiuscumque fuerint, Regiis demptis, extrahuntur. Ex quo fit vt ad rationem duodecim pro centum quam solui contingat, moderatissima habeatur, esse enim maior multò solet, & ad viginti, & ampliùs non numquàm peruenire. Ex eo enim quòd pro certo habeatur plurima sine registro reportari, juxta id, quod verosimile apparet, vnusquisque grauatur. Habet autem hoc id commodum, vt ex tali pensione iuxta verosimiles in dictâ coniecturas, perscrutationis damnum euitetur, quæ fieri posset in Hispaniæ portubus, antequàm singulis educendi res suas facultas traderetur. In quo varia esse arbitria solent, dum Regij ministri, quibus visitatio est classis Regiæ commissa, pro iuribus Regiis integrè colligendis satagunt, & diuitiarum domini Aueriæ grauamen, quod excessiuum reputant, & præsertim argenti sui molestam & perniciosam detentionem, conantur destinare. Et vt exactio [Non esse justam quæ ostendere videantur.] ista æqua non sit, suadet in primis excessus dictus, iuxta Doctorum omnium in materia ista sententiam, de quâ dictum sæpiùs. Deinde. In Regiâ classe non solæ priuatorum expectantur diuitiæ, sed Regius etiam thesaurus: & ita exportationis illius expensæ non debent ad priuatos pertinere. Prætereà. Ex dubiis coniecturis non debent onera certa deduci, acsi id, quod coniecturæ indicant esset penitus exploratum: in dubio enim melior est conditio possidentis, vt est regula iuris notissima: si ergo aliquid ob coniecturarum verosimilitudinem eliciendum est, sit illud maximè moderatum, & sponte potiùs datum quàm extortum: quod aliquando factum, vt non debeat benignitate Regiâ, cuius auctoritate res agitur, indignum reputari.

Ad hæc, quæ videntur esse verissima, [Excusatio necessitatum vt debeat tolerari.] id dici tantùm potest, necessitates nimium quantùm vrgere, & ad ista, ac duriora sæpiùs, obligare. Et id quidem ego ita esse arbitror: oportet tamen vt temporibus bello infestis, bellum in propria viscera minimè conuertatur, & desideratissimi Hispaniæ portus ipsis sint maris tempestatibus, & hostilibus insectationibus grauiores. Neque ego pro necessitate temporum doctrinam exhibeo, sed generaliùs loquor, quia & extra necessitatis tempora, multa ex prædictis peraguntur: plurima tamen, vt creditur, citra Regis conscientiam, cuius erga subditos benignissimi animi plura & eximia habentur argumenta. Et verò quod modò non habet ille ex diuitiis Indicis, habebit postmodùm; omnia enim quæ in Hispaniam deferuntur, ad negotiationes prodeunt in lucem ex nauium vteris, & ex negotiationibus emolumenta maxima Regi accrescunt: vt meritò negotiantium quiuis dicere illi possit: Patientiam habe in me, & omnia reddam tibi.

In prædicto autem exactionis genere [Aliud exactionis genus ob personalem deportationem, quomodo erga Ecclesiasticos non debeat tolerari.] aliud interuenit, quod sine aliquo conscientiæ remorsu practicatur: estque personale ob calcatam, vt dicunt, nauim, & notabile profectò: personas scilicet Ecclesiasticas more aliarum ad eamdem compelli: sed certè cùm gabellæ genus sit, à quarum illæ solutione exemptæ sunt, non videtur quomodo id possit ita securè tractari. Si enim dicatur Regem non teneri gratis Ecclesiasticos suis in nauibus transportare, & ita quod soluitur, non gabellæ, sed solutionis ob commoditatem præstitam, rationem habere: est enim domus mobilis pro maritima habitatione, siue currus aquaticus, aut inanime iumentum pretio ab Ecclesiasticis obtinendum. Si inquam hoc dicatur, potest redargui manifestè: nam commoditatem transuectionis gubernatoribus nauium Ecclesiastici soluunt, & quæstuosissimâ quidem solutione. Præter hoc autem Aueria imponitur, quæ absque dubio gabellæ genus est ob dictos fines constituta: ergo ab illo debent Ecclesiastici esse prorsus immunes. Peccant ergo grauiter exigentes, [Sicut nec Aueria, quia gabella propriè est: secùs registrum.] & pœnas Ecclesiasticæ libertatis violatorum incurrunt. Sin minùs ostendant vnde in hac parte, quod exequuntur liceat: quod certè non poterunt, nusquàm circa hoc Pontificiâ Sede quidquam indulgente. Ad registrum teneri verosimiliter dici potest, quia lex ciuilis est ob commune bonum lata; & tales ad Ecclesiasticos extendi, sic Pontificio Iure conniuente, multorum sententia est, pro quâ Auctores congerit P. Fragosus Tomo 1. pag. 141. num. 305. quos & ille sequitur. Non ita ad Aueriæ solutionem; quia gabella est, cui omnis Pontificiæ Sedis resistit auctoritas: Ecclesiastici enim soluentes suam redimunt vexationem, vt in aliis contingit.

CAPVT XVIII.

De Regiis aliis emolumentis ex pœnis Commissi prouenientibus.

AGunt de illis Dom. Solorzanus Tomo 2. [Pœna commissi quid sit.] Lib. 5. num. 64. & seqq. & in Politicâ Lib. 6. Cap. 10. & Dom. Gaspar de Escalona in Gazophylacio lib. 2. Parte 2. cap. 12. per aliquot §. §. & talia sunt quæ ex amissione eorum habentur, quæ contra leges exportationem vetantes, aut modum illius specialem, conuehuntur. Pro quibus sit

§. I.

Duæ speciales prohibitiones expenduntur.

PRima est circa registrum: quidquid [Registrandi obligatio etiam ad non vetita extenditur.] enim sine illo transuehitur, vbi faciendum præscribitur, Fisco addicitur, quia Regia iura eo pacto defraudantur. Cui tamen rationi videtur esse contrarium id, quod habet citatus de Escalona, §. 4. num. 8. vbi ait etiam ea, ex quibus non debentur iura, debere registrari: ergo registri alia est ratio magis generalis, quàm ille reddit, num. 1. Vnde triticum. etiam cùm extra Prouinciam non exportatur, registro subiiciendum est. Ratio ergo est; quia notitia eorum, quæ transuehuntur, necessaria est: sic enim publicæ œconomiae congruit, & defraudationis Regiorum iurium cura deponitur, dum quod exportatur, Regiis fit Officialibus manifestum. Potest etiam accidere, vt non expediat aliqua extrahi, quia sunt pro eo loco necessaria, vt triticum, farina, legumina, & similia si quæ sint alia.

