Vbi de exponentibus mensas ad ludum.

PRobabile esse non peccare mortaliter illos, iuxta aliorum sententiam tenet Machadus Tomo 1. Lib. 3. Parte 5. Tractat. 7. Documento. 5. num. 7. videndus etiam Diana Parte 7. tractat. 7. Resolut. 39. Sed numquid sibi consonans, ipse viderit, & alij iudicent.

Circa Caput V. n. 31.

Vbi de iusto stipendio famuli ex necessitatè pro exiguo seruientis.

IVstum deberi docet Cardinalis Lugo Disput. 16. de Iustitiâ, num. 52. & eum secutus P. Tamburinus Opusculo de Sacrificio Missæ, Lib. 2. Cap. 1. § 3. num. 59. & seqq. Et ita posse vti compensatione. Addit autem hic Auctor id intelligi quando famulorum copia non est; si enim sit, & eo non seruiente, alij suppeterent, secus est dicendum. Cùm tamen Cardinalis Lugo aliter sentiat: quia eo ipso quòd conducar famulum, vult cum eo inire contractum, & ita ad justitiam in eo seruandam obligatur, juxta id, quod contractus ipse secundùm se importet, vt scilicet operæ proportionata merces tribuatur. Iuxta hoc ergo, etiamsi futuri alij sint, quia tamen omnes necessitas ad vile operarum suarum pretium impellit, ex tali copiâ non impeditur obligatio. Pro quo & stat Nauarrus Lib. 3. Consiliorum, Titulo 18. Consilio 2. præsertim num. 5. in priori editione. Sed certè cùm vltronea quasi merces esse possit, vt in proposito ponderant Doctores, quibuscum loquitur Angelus Bossius Parte 1. num. 1919. ex eo vilius venit æstimanda, iusto tamen pretio, circumstantiâ vltroneitatis, & copiâ famulorum inspectâ, & expensâ, sicut & vtilitate ex seruitio resultante. Equidem si indigenti famuli opera & communi aliàs mercede conducturo, se aliquis offerat non rogatus, aut de voluntate seruiendi requisitus, non videtur aliquâ mercedis portione fraudandus, vel certè minima, stante seruitij qualitate non minori quàm esset aliorum, qui ad seruiendum possent inuitari. Et pro famulis videri potest P. Gibalinus Tomo 1. de vsuris, Cap. 8. Articul. 3. à num. 26. vbi pro illis multa. Illud ad rem, ex necessitate seruienti ob exiguum stipendium, maius deberi, nisi ex misericordiâ sit receptus: si tamen vtile ministerium sit, aliquid addendum. Sic ille Lib. 3.

AD TITVLVM IX.

Circa Caput. III.

Vbi de contractu argentearum pinnarum.

P.Bardi in selectis Lib. 1. Quæst. 3. §. 8. tenet emi posse frumentum à non habente segetes, anticipatâ solutione, si tamen possit habere illud commodè, & sub tali spe, ita vt reuerà contractus ex parte vtriusque ad frumentum tendat. Pro quo alios adducit, concludens tamen iuxta vsum hodiernum esse periculosum, & vsuram palliatam. Quod quidem potest contractui pinnarum applicari. Idem tenet P. Tamburinus in Decalogum, Lib. 8. tractat. 3. Cap. 7. §. 6. num. 21. videri etiam potest Diana Parte 3. tractat. 8. Resolut. 16 & P. Fagundez Lib. 3. de Contractibus, Cap. 34. num. 9.

Ibidem circa num. 16.

Vbi de lucro ob priuationem pecuniæ, pro quo & num. 124.

AGit de illo Diana Parte 8. tractatu 7. Resolut. 63. & cum Cardinali Lugo, ac Patribus Gaspare Hurtado, ac Dicastillo, sententiam Medinæ, Ledesmæ & Caramuelis, eius suppresso nomine, censurâ dignam existimat. Sed certè Medinam non videntur illi legisse, cuius sententiam iam dedimus vti ab ipso expressam, quæ & sine censura reiicitur à P. Tamburino suprà Cap. 8. §. 6. quia molestia ex priuatione vix est æstimabilis. Neque Caramuel, qui illius se tueri auctoritate contendit, in eo locutus sensu, vnde aliter de illius, & aliorum, si qui sunt, placitis sentiendum.

Circa Caput IX.

Ubi de lucro cessante, & pretio rerum, quæ venduntur ad creditum.

IN mutuo, ob lucrum cessans posse aliquid accipi, tenet cum communi P. Tamburinus Cap. 8. citato §. 3. num. 11. addens id fieri posse etiam quando aliquis non habet pecuniam destinatam, nisi pro casu, quo non sint mutuum cum lucro petituri. Sentiens item cum communi P. Gibalinus Tomo 1. de Vsuris Lib 2. Cap. 5. Artic. 6. & seqq. vbi & de damno emergente, subdit Artic. 9. Consectario 8. licere, etiamsi nullus in particulari petiturus videatur, sed in communi pro eo pecuniam destinare. Ob periculum idem tradit vterque. Ille. §. 4. hic Cap. 4. Artic. 1. qui & Secundo ait posse in se quempiam assecurationem assumere cum præmio: quod & prior dixerat, cùm sponte id fit. num. 4. qui & §. 3. num. 9. asserit ex mora solutionis non oriri obligationem in conscientia, secus de consuetudine Mercatorum, aut si admonitio interueniat. Quod & tenet P. Gibalinus num. 32. si non aliter fuerit pactum; de quo & Cap. 6. Art. 2. num. 2. & nisi sit mora culpabilis.

Est etiam pro eodem id quod habet Verricelli Tractatu de Mißionibus Quæst. 106. vbi refert in regno Sinarum lege stabilitum esse vt in mutuo triginta pro centum accipiantur absque respectu lucri cessantis, aut damni emergentis. Quæsitumque à Sacrâ Congregatione Cardinalium sub Innocentio X. quid circa hoc agendum ministris Euangelicis: qui addebant in recuperandâ pecuniâ aliquod esse periculum ob fugam debitoris, aut moram, vt necessarium aliquando sit coram iudice postulare. Et censuerunt, approbante Pontifice cum Decretis aliis, de quibus ibi, ratione mutui immediatè & præcisè nihil esse accipiendum vltra sortem principalem: si verò aliquid accipiatur ratione periculi probabiliter imminentis, prout in casu, non esse inquietandos; dummodò habeatur ratio qualitatis periculi, & probabilitatis ejusdem, ac seruatâ proportione inter periculum, & id, quod accipitur. Quæ omnino consonant iis, quæ sunt à Nobis stabilita.

Quæsitum etiam de Vsurariis, quæ domos publicas habent, & à Magistratibus, vt eas non deserant, compelluntur. Et responsum generaliter vsurario in statu permanentes non esse baptizandos. Quod si compellantur, posse aliquid vltra sortem accipere, etiam recepto pignore, ratione oneris, quod subire coguntur, & curæ in custodiâ pignorum, lucri quoque cessantis, & damni emergentis. Tempore verò præstituto, si ex venditione pignorum aliquid supersit sorti principali, & lucro ex caussis prædictis iustè acquisito, domino pignoris esse restituendum.

Est item circa vsurariorum hæredes proposita quæstio, & responsum fuit illos ad restitutionem teneri, à doctis, piis, & prudentibus viris dirigendam, iuxta regulas à Doctoribus traditas. Ex quibus habemus doctrinam de lucro cessante, damno emergente, ac periculo à Nobis traditam, iam esse quasi canonizatam, vt non liceat circa illam hæsitare: quòd scilicet saltem vt probabilis possit sustineri. Et cum conscientiæ securitate ad praxim aduocari: licet plus aliquid ex Pontificiâ auctoritate possit non immeritò colligi, de quo alij iudicabunt.

De venditione ad creditum.

QVæ solent frequentiùs vendi pecuniâ creditâ, quàm numeratâ, posse maiori pretio vendi, cum aliis, quos refert, probat Diana Parte 10. Tract. 12. Resolut. 28. de quo & dixerat Parte 1. Tract. 8. Resolut. 21. & Nos etiam Titulo 5. num. 28. Suam autem & communem doctrinam propugnat contra Rocafull, qui Lib. 3. in Decalogum, Precepto 7. Cap. 3 num. 81. eam falsam compellarat. Et tam hoc loco, quàm aliis, egrè fert ille sententias probabiles falsas appellari; ac si, cùm falsitatis insimulantur, aliqua illis inuri nota videatur. Sed certè cùm eam opinionem, quam quis amplectitur, veram censeat, consequens est vt oppositam debeat, licet cum formidine, falsam reputare: verum enim falso est immediatè contrarium. Non ergo excessus molestiæ videtur esse contrarius, quando id, quod ita est consequens, affirmatur, & sic quidem videtur dicendum, cùm apud Scriptores modus dicendi præfatus occurrit circa opiniones communiter receptas, si præsertim grauium Auctorum sint, vt in casu, de quo agimus. Vt apud Cardinalem Lugo Disput. 19. de Iustitia, num. 26. P. Molinam Tomo 4. Tract. 3. Disputat. 69. num. 6. & alios satis modestos Scriptores, inter quos eminet Couarruuias; qui tamen videndus in Cap. Quamuis pactum, de pactis in 6. 2. p. §. 3. numer. 4. Nihilominùs ab eo videtur abstinendum, quando opiniones tales sunt, & earum Auctores reuerentiùs pertractandi. Quod quidem ex eo ostendi potest, quia Pontifices, dum propositiones aliquas grauibus dignas censuris suâ auctoritate traduncunt, inter censuras alias notam falsitatis accumulant. Sic Clemens VIII. in Decreto circa absolutionem absentis, sententiam affirmantem vocat falsam, temerariam, & scandalosam, vt videri potest apud P. Suarium Disp. 19. de Pœnitentia, Sect. 3. num. 13. & Innocentius X. damnans propositiones Cornelij Iansenij Iprensis Episcopi circa quartam sic habet: Quartam Semipelagiani admittebant præuenientis gratiæ interioris neceßitatem ad singulos actus, etiam ad initium fidei; & in hoc erant hæretici, quòd vellent eam gratiam talem esse, cui posset humana voluntas resistere vel obtemperare, falsam & hæreticam declaramus, & vti talem damnamus. Sic ille. Cuius Constitutionem confirmat & declarat SS. Dom. Alexander VII. vt constat ex Litteris eiusdem die 16. Octobris. Anni. 1657. Pontificatus Secundi, qui vtinam plures numeret magno totius Ecclesiæ bono decursurus.

Omitto alia, quia pro instituto hæc satis, si illud tantùm addiderim, Auctorem aliquem deceptum fuisse asserere, non videri à modestia Scriptoribus seruandâ penitus alienum: sic enim P. Suarius, præclarum modestiæ totius exemplar, Tomo 2. de Religione Tract. 4. Lib. 1. Cap. 15. num. 4. valde deceptum ait Ioannem Medinam circa rem, de quâ ibi sermo. Sed verò, cùm de magnis Auctoribus agitur, eo vti loquendi modo, sine irreuerentia non stat, vt si de Suario ipso aliquis ita loqueretur, & multò magis de Diuis Thoma, Bonauentura, & similibus. Iam ad rem.

Ratio vt vendi ad creditum dicto modo queat, à Præfato Auctore cum aliis redditur, quia de præsenti est paucitas emptorum, vnde minùs valent merces, cùm tamen ad creditum plures sint: vnde intrat communis regula circa contractum hujusmodi, vt multitudo emptorum augeat pretium, raritas minuat. Quod specialiter asserit Auctor dictus cum P. Dicastillo, quando merces mari asportatæ in magna quantitate venduntur, de quo à Nobis dictum hoc Titulo num. 103. & 104. vbi de Memoriis, quas vocant, & alium titulum præter lucri cessantis quærendum ibidem ostendimus, est autem hic satis verosimilis. Quamquàm & dici possit sufficere sic esse vsu fori constitutum à timoratæ conscientiæ Mercatoribus, (sunt enim huius generis plures, qui venales non habent animas) re penitus exploratâ.

Ibidem circa num. 109.

Ubi de contractu ad damnum, triplicem continente.

DEfendit illum P. Gibalinus Tomo 1. de vsuris toto Libro 6. vbi Lezanam, P. Raynaudum, Badellum, & alios adducit ac commuem pro eo stare Theologorum Romanorum sensum ostendit. Auctor idem, ob promissionem non repetendi mutuum negat quidquam accipi posse. Et censet contrarium esse improbabile Lib. 1. Cap. 8. etiam speculatiuè n. 53. sed P. Tamburinus Cap. 8. citato §. 5. probabilitatem firmat rationibus, & solutione argumentorum: licet absolutè sententiam neque amplectatur, nec respuat, pro quo num. 7. & quinque pro centum in anno ex eo titulo accipi posse, cum Caramuele statuit. Hoc circa Citatum Caput 9. num. 128. & seqq.

Circa Caput XII.

De locatione animalium an licita Clericis & Religiosis, de quo num. 152. & 177.

SEntentiam P. Molinæ, & Cardinalis Lugo adducit Diana Parte 8. Tract. 7. Resolut. 62. & isti potiùs videtur adhærere. Neque obstat Declaratio Cardinalium apud eumdem, cùm ex ea habeatur locari posse boues, quos pro suis colendis agris habent, dum vacant: nec solùm illlos, sed eos etiam, qui alio modo licito retinentur. Modus enim licitus est, si empti sint, etiamsi pro emolumento locationis, vt benè arguit Cardinalis.

Circa §. 7. eiusdem Capitis.

Ubi an Ecclesiastici in domo propria aut Monasterio possint vendere vinum ex suis prædiis.

COntra Patres Laymam & Rebellum id negantes ob tabernæ indecentiam, affirmat Diana Parte 8. Tract. 7. Resolut. 26. cum Renato à Valle consuetudinem esse in contrarium, & iuxta id, quod dictum num. 174. de venditione eorum, quæ empta sunt in vsum proprium, videndus Idem Resolut. 27. vbi cum eodem docet posse vendi cariori pretio, si tale tunc occurrat, dummodo ad vendendum non sint empta. Quod intelligendum de directâ intentione, nam ex eo nihil est damnabile, si emantur ad vsum proprium, sed tali animo, vt si quidquam superfluat, pretio currenti vendatur. Immò addo, etiamsi non superfluat, posse cariori pretio vendi, vt illud commodum habeatur, si speratur futurum opportuno tempore quod necessarium est, & commodiori pretio comparandum: potest enim dici in præsenti superfluere, quidquid de futuro sit. De Pharmacopoliis idem tenet Lezana Tomo 1. Cap. 9. n. 39. addens tamen id per sæculares peragendum, ne medicamenta corrumpantur. Verùm si per Fratrem laicum id fiat, vix est indecentiæ aliqualis excessus, nisi officinæ porta in propatulo sit, quo pacto & sumptus cum Iæculari faciendi euitantur, & securitas magni æstimanda habetur, cùm rari inueniantur sæculares, quibus pecunia sine testibus colligenda possit securè committi.

Circa §. 8.

Ubi de contractu Æthiopicorum mancipiorum.

AGit de illis Verricelli Tractatu de Missionibus Quæst. 107. per plures Sectiones: pro ipsis militans, præsertim circa ordinariam contractationem Sect. 8. quatuor sequentibus, & 16. vix respiraculum relinquens, quo possit aut vendens, aut emens, siue post vnam, siue post plures venditiones, securus in conscientia remanere. Id tantùm esse alleuiationi pluribus potest quod habet num. 92. vbi cum P. Salas 1. 2. Tomo 2. Tract. 8. Disput. Vnica Sect. 23. num. 236. & aliis, de quibus num. 88. affirmat, scilicet non teneri ad restitutionem eum, qui acquisiuit ab alio bonæ fidei possessore. Communiter enim sic accidit quando mancipia post iteratas venditiones emuntur. Quod intelligitur etiam si dubium aliquod superueniat; addit enim sic: Verùm non improbabiliter inquit Rebellius Parte 1. Lib. 1. Quæst. 10. Sect. 2. num. 12. faciendam esse restitutionem proportione dubij, paciscendo vt post tot annorum seruitutem sit liber. Sic ille, qui neque in hoc securitatem voluit omnimodam indulgere.

AD TITVLVM. X.

Circa Caput II.

Ubi de obligatione Ordinationum pro Minerariis.

QVòd illæ in conscientiâ non obligent, de quibus ibi, colligitur ex communi doctrina, pro qua Auctores adducit Bonacina Tomo 2. Disput. 1. Quæst. 1. Puncto 7. num. 2. obligationem scilicet non esse, cùm populus legem vt obligatoriam non accipit, & de voluntate potest Principis ita præsumi. Id quod specialiter habet locum, cùm ij, quibus leges imponuntur: parùm de hujusmodi obligationibus curaturos potest verosimiliter æstimari. Tales autem esse Minerarios quis, eosdem qui nouit, ignorat? Quòd si qui sint circa conscientiæ negotium attenti, & de Ordinationibus hæsitent, eos de obligationis qualitate instrui à Confessariis expediet, quia res est valde lubrica, & grauium lapsuum pericula præstat anteuerti. Tales autem leges, quæ consultoriæ dicuntur, propriè esse tales, etsi non adeò propriè ac aliàs, affirmat Nauarrus in Commentario Cap. Fraternitas 12. quæst. 2. ad calcem Consiliorum num. 7.

Alia pro Indorum coactione, quæ ad Tituli Primi Caput 12. etiam pertinent.

COntra illam effusè declamat Verricelli Tractatu citato de Mißionibus, Titulo 5. Quæst. 108. vbi ea congerit quæ Dom. Solorzanus plenà contulerat manu Tomo 2. Lib. 1. Cap. 14. 15. & 16. nonnullis adiectis de Mineris Hispaniæ, ac de multis Indorum millionibus hujusmodi vexatione peremptis. Quod nequaquàm est veritati conforme, licet de hoc odiosæ quorumdam prodierint narrationes. Quòd imminuti alicubi tantoperè Indi, aliam profecto caussam habuit, cùm ita in iis Prouinciis, in quibus Minerarum effossio nulla, accidisse videamus. In Noua Hispania Anno 1545. spatio sex mensium innumeros pestis absumpsit, vt scribit Fr. Ioannes de Torquemada in Monarchiâ Indianâ. Parte 1. Lib. 5. Cap. 13. Arruynò y despoblo la maior parte de la tierra, de donde comenzaron à ir en gran diminucion y ruyna todos estos Reynos. Quæ sunt illius verba. Et Ann. 1576. immanior alia superueniens stragem majorem edidit, de qua Scriptor idem Cap. 22. Durò por tiempo de mas de vn año, y fue tan grande, que arruynò y destruyò casi toda la tierra, y aun casi quedaron despobladas las Indias, que llamamos Nueua-España. Additque sic: Fue tanta la gente que murio aquel año, que para creer despues de la mortandad que era esta tierra la misma que Don Fernando Cortes, y sus Compañeros conquistaron, fue necessario que lo atestiguaran los muchos que poco despues del vinieron, que vieron lo vno y lo otro. Sic ille. Fuerunt etiam & alibi clades similes, quas & frequenter experimur, vt earum quauis multò moriantur plures diebus singulis, quàm per annos multos. Minerarum labore frequentato. Quid circa illam sententiam ex citato Capite constat: sed oportet ab immoderantia exaggerationum Religiosos præsertim homines temperare. Michael ab Agia id defendit, quod diximus ibidem, qui & pelinodiam recantauit, nec ex Societate Iesu fuit, vt P. Verricelli affirmat, num. 9. sed Franciscanus absque controuersia, vt diximus. num. 110. citati Tituli 1.

Quæst. 109. de fodinis agit peste, venenatisque animalibus infectis: de quibus & Dom. Solorzanus suprà Cap. 17. & locus est aptus ad eruditionis ostentationem, sed inutilis sanè quantùm ad morale negotium attinet: nullæ enim tales inueniuntur fodinæ, in quibus certum periculum subsit ex dictis caussis, sicut neque ex infestatione Dæmonum, de quo Idem Quæst. 110. cum Dom. Solorzano in eodem Capite. Neque, si tale quidquam acciderit, Gubernatorum pietas grauari misellos istos inhumano ingressu hujusmodi patietur. Curatur equidem diligenter ab ipsis vt dum compulsio ista perdurat, humanè & commodè compulsi pertractentur. Si quidpiam minùs pium aut humanum interueniat, iuxta humanæ id prouidentiæ infirmitatem eueniet, quæ non potest omnia cum effectus certitudine præcauere.

AD TITVLVM XI. Circa Caput I.

De Protectoribus.

DVbitari de illis potest an teneantur xenodochia Indorum visitare, vt videant an commodè illis prouideatur. De quo ego non dubito generaliter loquendo, vt ratio videtur aperta demonstrare: tunc enim maximè indigent, non solùm quoad corporis, sed etiam quoad animæ salutem. Vnde non sine scandalo stare solet, si Protectores domos huiusmodi numquam deprehendantur visitare, ac si ad eos minimè videantur pertinere. Et quidem cùm Christus in iudicio exprobraturus sit duris erga infirmos corde verbis illis: Infirmus eram, & non visitatis me. Matth. 25. Qualem se erga eos exhibiturum putamus, qui Protectorum fungentes officio commissos sibi pauperculos detrectant penitus visitare.

Dixi autem Generaliter loquendo, quia aliquando tales possunt circumstantiæ concurrere, vt videatur obligatio præfata cessare quemadmodum in Limensi xenodochio videre licet, cuius administrationem Mercatorum Cantabrorum gremium gratis assumpsit, cum quibusdam aliis ex primoribus, de quo Cap. 3. & satis diligenter in eadem administratione se gerunt. Est autem ipsis molestum si quisquam exploraturus accedat, an res vt est opus procedant, eò quòd parùm ipsis videatur fidi, timerique non sine fundamento potest eos sic molestia affectos ab opere valde vtili, & vix aliter durabili, destituros.

Vbi dicet fortassè aliquis visitationem taliter institui posse, vt Protector laudaturus potiùs quàm administratorum censor futurus accedat. Sed certè cùm visitatio eò tendere debeat vt infirmantium necessitatibus consulatur, quocumque id vultu Protector efficiat, visitationis scopus erit administratoribus manifestus, nec laudati credent, scientes experimento quales habeant laudum istarum effectus, obseruatis defectibus, & non sine illorum dedecore propalatis. Sublatâ autem obligatione visitationis ex fine prædicto, quæ remanere alia potest, communis omnibus esse videtur iuxta leges charitatis.

Nihilominùs non iudico penitus excusandos, quia, vt nihil visitatione suâ obtineant in ordine ad promouendam curationem, ratio scandali perseuerat: neque homines adeò pij & feruentes spiritui charitatis, ita leuiter huic operi incumbunt, vt quamcumque animaduersionem vrbanè & opportunè propositam, ab eo sint statim recessuri. Vnde ibi trepidare Protectores videntur, vbi non est timor, id est solidum fundamentum ad illum. Si tamen illi bonæ conscientiæ ac docti sint, & in detrectandâ, ob inconuenientia sibi nota, visitatione persistant, suæ possunt conscientiæ relinqui.

Quòd si scandalizantur aliqui, minùs id malum est, quàm vt opus adeò insigne deficiat, ex cuius defectu grauiora mala ad corpus. & animum spectantia suborirentur. In materia enim scandali hoc debet semper obseruari, vt maioris momenti præceptum minimè prætereatur ob illud vitandum. Vnde si quis tenetur opitulari alicui indigenti, & alius id videns accepturus sit occasionem maledicentiæ, aut alterius peccati grauis, tenetur opitulari indigenti, quia præceptum benefaciendi illi plus habet ponderis, quàm præceptum vitandi occasionem: & iniquum est vt propter cuiusque malitiam alius patiatur detrimentum, vt benè discurrit P. Petrus Hurtadus de Mendoza 2. 2. Disput. 173. §. 268. Sic ergo iniquum erit vt Indi pauperes graue damnum in suis infirmitatibus visitati à Protectoribus patiantur, ne aliquibus maledicentiæ præbeatur occasio, qui possunt & debent iudicij fui audaciam cohibere. Et quidem maledicentiæ peccatum, cùm passiuum scandalum est, ex malitiâ, & non passione, aut infirmitate, ordinariè prouenit, cuius vitandi minor est obligatio, vt communiter tradunt scriptores.

Facit pro eodem id, quod habet P. Suarius Disput. 10. de Charitate, sect. 3. num. 10. vbi ait in iis rebus, quorum quis non est dominus, sed curator, vel dispensator, vt est Episcopus verbi gratiâ, in bonis Ecclesiæ, communiter teneri eum non omittere suam curam, nec perdere bona temporalia propter scandalum aliorum: præcipuè si damnum temporale sit graue. Quam doctrinam eo citato amplectitur P. Palaus Tomo 1. Tractat. 6. Disput. 6. Puncto 17. Licèt citatio erret circa Sectionem. Estque illa casui præsenti adaptabilis, vbi Protector curatorem agit, & non solùm de damno graui temporali vitando agitur, sed etiam de spirituali, cùm certissimum sit ad Indorum æternam salutem xenodochiorum institutionem, & rectam administrationem summoperè conferre id quod passim manibus, vt sic dixerim, contrectamus. Vnde dici de illis verissimè potest non solùm esse Domus Dei, sed Portas Cœli: licèt humanis oculis Domus calamitatis & miseriæ, & Portæ mortis esse videantur. Et licet non visitare in Protectoribus, curæ potiùs omissio quàm administratio appareat; re tamen verâ sic se gerere ad curam & administrationem pertinet, cùm vtiliter negotium istud agatur, vt in aliis accidit, in quibus non minùs vtiles esse aliquando dissimulationes solent, quàm instantiæ actionum. Pro quo & citati de Pontifice loquentes, multa quandoque, aliàs non ferenda, propter vitanda maiora damna tolerante. Cum tamen in casu nostro illa non sint, sed solùm omissio actionis, quæ vtilis esse posset, & inspectis circumstantiis nocitura potiùs iudicatur. Si enim damna essent comperta aut verosimilia, tunc aliter dicendum; esset enim peccatum grauissimum se non potenter opponere, & ob humanos respectus miserabiles vndequaque personas in periculiosiore miseriæ extremo indefensas, legibus charitatis & iustitiæ violatis, reliquisse.

COROLLARIVM.

Circa rationes, propter quas Indi opus habent Protectore, & illarum effectus peculiares.

DIximus in fine num. præcedentis Indos esse miserabiles vndequaque personas, & proptereà Protectoribus valdè intentis circa eorum curam indigere. Quod licet fatis videatur perspicuum iis, qui inter eos degunt; probandum tamen, videndumq́ue quod ex eo habeatur consideratione dignum, vtilibus pro ipsorum commodo discursibus efformatis.

§. I.

Indos varijs ex titulis miserabiles esse personas.

PRosequitur illos Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. & in Politicâ Lib. 2. Cap. 28. & 29. & sunt obuij, abiectissima scilicet eorum conditio, nouitas conuersionis, paupertas, rusticatio, discursûs inopia, puerorum adinstar, de quo in Additionibus ad Tomum 2. num. 69. quidquid de multis sit vrbanè excultis, de quo ibidem, & quia iuxta id, quod communiter accidit leges feruntur, Indi quicumque, quando de eorum fauore agitur, miserabiles personæ habendi sunt, licèt iam non sint hospites & aduenæ, vt Apostolus loquitur Ephes. 2. Sed ciues Sanctorum, & domestici Dei, licèt ingenio validi, facultatibus supra tenuitatem instructi, & vrbium incolæ. Sicut enim his non obstantibus frui possunt priuilegiis omnibus à Sede Apostolicâ, & Regia benignitate concessis; ita & iis gaudere prærogatiuis, quæ ex titulo miserabilium personarum oriuntur: re enim vera Indi quicumque, Indi sunt, & natura miseri, & parùm capaces: si quid autem Dei indulgentiâ excellentius habeant, non debent proptereà deterioris esse conditionis, & humanis beneficiis destitui, quia diuina succurrunt. Pro quo facit id, quod de orphanis & viduis docent Couarruuias Practicarum Quæstionum Cap. 6. §. Primus igitur casus, & D. Felicianus à Vega in Cap. Ex tenore, de foro compet. num. 13. cùm aliis, quos citant, foro scilicet Curiæ gaudere, si velint, etiamsi diuites sint. Sic etiam L. vnicâ. C. Quando Imperator inter pupillum & viduam ad fidem. Post pupillos & viduas commemoratos pro beneficio, de quo ibi, pro aliis ita subdit: Alijq́ue fortunæ iniuriâ miserabiles, &c. Ex quibus videtur inferri eum, qui in paupertatem & miserum statum suâ culpâ incidit, à prædicto excludendum beneficio, quia id non accidit fortunæ iniuriâ & nihilominus contrarium statuit citatus Præses & Præsul eiusdem Capitis, num. 3. §. Sed si quis. Et Lib. 2. Variarum, Cap. 16. num. 9. Quia hîc & nunc reuerà iste pauper est, quidquid de caussâ miseriæ fuerit, quod in considerationem non venit, neque lex id curat, pro iis, quæ communiter accidunt, constituta. Marius Antonius Lib. 2. Variarum Resolutionum, resol. 33. num. 10.

Et ita quidem ex Regiis rescriptis habetur, ex quibus illud Philippi III. memoriæ æternæ die 24. Aprilis 1618. vbi post alia sic: De manera que estos vassallos, que como queda dicho, son personas tan miserables y necesitadas de auxilio y fauor de la Iusticia y caridad conueniente, con que deben ser amparados, y tan sugetos à vexaciones, y en su estado los mas vtiles à mi Corona, sean restituidos à la libertad, buen tratamiento, y gobierno, que tengo mandado, &c. Pro quo & Ordinatio prima in Titulo Fiscalis Regij Indiarum Consilij, verbis illis: De cuya proteccion y amparo, como de personas pobres y miserables se tenga por muy encargado, y con grande vigilancia y cuydado pida y solicitè siempre lo que para bien de ellos conuenga. Iuxta quæ non debet censeri contrarium id, quod habetur in Regio rescripto Regis eiusdem die 20. Iulij 1617. dum sic ibi: Pues no es justo que en causas de Indios, y personas miserables, que prosiguen el castigo y Iusticia de sus iniurias, ô de los suyos, &c. Et inferiùs. Que en las causas de los Indios, ô personas miserables, se ha de guardar la costumbre referida: quòd scilicet querelantes non teneantur fideiussionem adhibere. Non inquam debet censeri contrarium, licèt inter Indos & miserabiles personas videatur statui distinctio, & ita Indos miserabiles personas non esse; vnum enim membrum diuidens non debet in alios claudi, juxta Dialectica præcepta, & apud Iurisperitos coniunctio, &, aut diuersa nectit, aut est repetitiua similium. Proquo Cenedus Singul. 50. similitudo autem inter distincta tantùm reperitur. Cùm enim Regum nostrorum mens adeò sit in præsenti articulo manifesta, non est credendum in iis, quæ ob fauorem Indorum disponebant, quidquam minùs fauorabile interseri voluisse. Et quia vitanda legum correctio, etiam impropriatione verborum, iuxta communem scribentium doctrinam, de quâ Marius Antoninus Lib. 1. Resol. 46. in fine. Vbi quòd potiùs ita accipienda verba vt nihil operentur. In nostro autem casu sine impropriatione aut redundantiâ stat sensus congruus, si vnum tantummodò subintellectum verbum adiiciatur, scilicet, Otras, aliæ, sic: En causas de Indios, y otras personas miserables. Vult enim Rex vt indulto illo non præstandæ fideiussionis, quando contra aliquem pro iniuria accepta aut depellenda agitur non solùm Indi, sed miserabiles omnes personæ in Indijs perfruantur: quod est aliàs iuri communi conforme, vt in eodem rescripto dicitur.

Ex quibus habetur quàm inhumanum sit miseros istos, & ideò miserabiles, diuexare. Si enim miserabiles personæ dicuntur illi, de quibus natura mouetur ad miserandum, vt ex multis proponit D. Solorzanus cit. cap. 27. n. 1. naturam certè humanam exuisse videtur, qui imperium naturæ ipsius rationi adeò conforme, non agnoscit, sed ferino quodam impetu ad vexandas imbelles animas, & teneram Christi ac Matris Ecclesiæ gregem, semel iterumq́ue raptatur. Proh dolor! Pietas in auibus inuenitur, quæ ab humana conditione deseritur. Vultur ipse, cuius vita est cadauer alienum, tante magnitudinis corpus, nec exiguis alitibus probatur infectus, sed magis accipitrem vitam plumigerum auium persequentem, alis cædit, ore dilaniat, totoq́ue suo pondere periclitantibus nititur subuenire, & homines parcere nequeunt cuius se genus esse cognoscunt. Sic Theodoricus verbis Cassiodori Lib. 2. variarum 19. Hinc jam meritò subit quæstio, pro quâ

§. II.

Indorum iniuriæ an seueriùs quàm alijs illatæ puniendæ. Vbi de illarum compensatione, cum doctrina vtili.

STat pro eo Philippi II. Regis nostri, clarissimi pietatis iustitiæ speculi, rescriptum ad Limanam Audientiam die 29. Decemb. 1593. quod habetur Tom. 4. Schedularum Indicarum pag. 269. in quo post alia sic: Os mando que de aqui adelante castigueis con mayor rigor à los Españoles que iniuriaren, ofendieren, ô maltrataren à los Indios, que si los mismos delitos se cometiesen contra los Españoles, y esto mismo ordinareis à todas las Iusticias del distrito de esa Audientia. Sic ille, accipitribus infensus, qui exigius istis alitibus inhumanè probantur infesti: & videri poterit alicui excessus in hac esse censurâ: plus enim consulendum gentilitio generi, quàm extraneo, quia propinquius illud: magis ergo Hispanis ab Hispano Rege, quàm Indis & vt magis non sit, æqualiter saltem eâ, quam iustitia amplectitur, æquitate. Sic Deus Exodi 21. v. 12. legem contra homicidam statuens, vult illam esse communem, dum ait: Qui percusserit hominem volens occidere, morte moriatur. Vbi licet Rabbi Salomon id non de occidente Gentilem, sed ludæum, intelligendum velit, communi Doctorum sensu talis intelligentia reiicitur, cùm stet contra illam id quod inferius habetur, dicente eodem v. 20. occidentem seruum, reum esse homicidij criminis: ex quo inferunt esse & capitalis pœnæ, vt videri potest apud P. Cornelium, vt scilicet æqualitas iustitiæ seruetur, quia solus Deus vitæ & mortis est Dominus, vnde priuans illâ, quicumque ille sit, eâdem debet pœnâ mulctari, quia dominus vitæ non est. Quòd si in seruo ita actum, circa hominem liberum nulla esse dubitatio potest quo minùs sit pariter faciendum.

Hanc ergo iustitiæ æquitatem circa iniurias violare is videtur, qui Indorum atque Hispanorum in eo disparem statuit rationem, vt grauius debeant illorum præ istis iniusta damna puniri. Cùm stet aliàs communis scribentium doctrina, circa iniuriarum compensationem attendendum personarum statum, vt cùm inæqualis est ob vnius inæqualem conditionem, & viliorem alterius, compensatio eam debeat proportionem seruare. Quod quidem in citato Exodi Capite videre licet: cùm enim in illo talionis pœna statuatur, vt oculum pro oculo, dentem pro dente damnificator reddere teneretur, in seruis aliter est decretum; vt scilicet pro eruto oculo aut excusso dente, solâ eiusdem libertate comparatio facienda sufficiens habeatur Sic v. 26. & 27. & in occisione etiam illud additur vers. 21. Sin autem vno die vel duobus superuixerit, non subiacebit pœnæ. Sunt autem Indi vilioris conditionis Hispanorum comparatione, licet serui non sint: neque enim seruorum iniuriæ, eò quòd serui sint, minoris æstimantur, quasi ij, qui eas irrogant, membrorum læsorum dominium habeant, cùm reuera ita non sit, sed eadem membrorum sit ratio quæ & vitæ. Vnde Romani etiam antiquis legibus iniurias atrociores, vt de osse fracto, non liberis modò, verùm etiam seruis factas, impensiore damno vindicarunt, vt scribit Aulus Gellius Noctium Atticarum Lib. 20. Cap. 1. Caussa ergo à viliori est conditione petenda; vnde & attenditur illa cùm quis iniuriam seruo intulit alieno. Idem ergo in casu nostro dicendum, pro quo Dom. Solorzanus Cap. 27. citat. num. 34. adducit Gomecium de Amescua in Tractatu de potestate in se ipsum Lib. 2. Cap. 23. n. 24. vers. Nihilominus affirmantem Hispanum vilem nobiliore esse Indo digniorem.

