Quibus addi potest, cùm Pontifices [Pontifices in concessionibus non definire, sed probabiles sententias amplecti, aliis non damnatis.] exactiones pro communibus necessitatibus indulgent, quæ pariter Clericos & laicos attingunt, sub explicatâ conditione, nihil ad fidem spectans ex Cathedra decernere, aut opinionum probabilia fundamenta conuellere; sed id, quod immunitati magis fauet, relictâ opinionum diuersitate, complecti. Vnde licet annuant Christianorum Principum petitionibus, & iuxta narrationem in petitione expressam procedi concedant, quod illi piè & laudabiliter faciunt, vt seriùs procedatur, & turbæ vitentur: numquàm tamen contra aliter facientes, nec recurrentes in necessitatibus prædictis, Pœnale quidquam est à Pontificibus fulminatum. Et ita Diana suprà §. Sed notandum, cùm eorum opinionem posuisset, qui in necessitatibus prædictis, (quæ scilicet tangunt principaliter laicos & remotè tantùm, ac per consequentiam Clericos, sed æquè principaliter ac proximè omnes) non esse faciendam excussionem bonorum censent. Sed in alijs, vt sunt Arrachinus, Menochius, Zeuallos, & alij, ita subdit: Non desunt tamen Doctores contrarium [Diana.] sentientes, (citat Sousam, Gratianum, & Martham) & ego, vt verum fatear, video Summos Pontifices huic sententiæ adhærere. Nam Vrbanus Octauus &c. Vbi cùm priori sententia, & illius patronis propositis, ita loquatur, vt vidimus, scilicet non deesse Doctores contrarium sentientes, satis prioris sententiæ probabilitatem ostendit. Addens verò, & cum quadam formidinis specie, Pontifices contrariæ sententiæ adhærere, id iudicat, quod adjecimus, Pontifices inquam non definire, neque opinionum diuersitatem expungere, sed sententiam illam, quæ Ecclesiæ immunitati plus fauet, amplecti. Tuentur ergo illi jurisdictionem suam, tuentur & Principes quam se habere bonis fun [Notanda obseruatio.]damentis intelligunt, & si bellum est, certè non injustum; sicut & in aliis contingit, dum de temporali agitur potestate.

Quæri tandem circa præsentem mate [Quid Clerus cuius requirendus consensus, circa quod variæ sententiæ.]riam potest, quid nomine Cleri intelligatur, cùm jus præcipit Episcopi & Cleri consensum requirendum. Circa quod P. Suarez Cap. 26. citato num. 10. Satis probabile esse ait Capitulum intelligi, quia illud in Iure solet nomine Cleri censeri. Addit tamen in hoc multùm posse valere consuetudinem. Nam vbi ex mero præscripto Episcopus habuerit Consilium suorum Officialium vel Clericorum ad hoc munus deputatorum, & cum eis grauiora Ecclesiæ negotia expedire solet, illud videri potest sufficiens ad id, de quo agimus, conditionem scilicet à iure requisitam adimplendam. Ex quibus patet non benè Dianam citatâ Resolut. 11. §. Quæro secundo. P. Suario absolutam sententiam de Capitulo adscribere, cùm ipse eo modo, quam vidimus, opinetur. Et quod ad probabilitatem attinet à P. Suario assertam, eum sequitur P. Palaus Puncto 9. citato num. 8. Sed non sufficere Capitulum affirmant alij, quos adducit & sequitur Diana suprà, & sacra Rota declarauit apud Farinacium Tomo 2. Decis. 42. n. 7. Cùm autem Clerus varios contineat sacrorum hominum status, & personas, vocari omnes non semper esset possibile, neque etiam expediret. Vnde saltem alia Vrbis vocanda Capitula, si qua sint, & Vicarios foraneos, ex aliquorum mente affirmat Diana, & inter eos adducit Barbosam in Collectaneis ad ius Canonicum Lib. 3. Tit. 49. numer. 7. omisso Capite. Est autem 4. & satis celebre Non minùs nec n. 7. sed 6. vbi tamen absolutè pronuntiat totum Clerum vocandum, pro quo alios Doctores allegat. Et ratio id probat: nam, vt ille aut, quod omnes tangit, particulariter ab omnibus approbari debet. Cap. Cùm omnes, de Constitut. & Cap. Quod omnes, de regulis iuris in Sexto.

In quo sentiarum dissidio negari nequit quin sententia, quæ Capitulum sufficere as [Sufficere Capitulum est valde probabile, & securum in praxi.]serit, sit valde probabilis, & secura in praxi: licet aliquoties aliter fuerit practicatum. Quia etiam cùm consensus totius Cleri requiritur, sufficit consensus Capituli, vt in Cap. Cùm Apostolica, de iis, quæ fiunt à Prælato sine consensu Capituli, in quo sic dicitur, D. Leonis Magni verbis [Cap. Cùm Apostolicâ.] adductis: & cum totius Cleri consensu, atque tractatu id eligat, quod non sit dubium Ecclesiæ profuturum. Sic ibi. De Capitulo autem esse sermonem manifestum est ex allatis illius Tituli verbis, & ita sine controuersiâ affirmat Glossa. §. Cleri. Videatur etiam Cap. Irrita, eodem Titulo. Deinde. Multa alia ad spirituales caussas spectantia potest Episcopus cum solius Capituli consensu disponere: ergo & hoc, de quo agimus, in quo de grauamine tantùm agitur temporali. Antecedens constat ex Titulo citato, & Consequentia à maioritate rationis.

Deinde, si contrariæ sententiæ standum sit, omnes debent Ecclesiastici vocari, ad [Iuxta contrariam sententiam quomodo procedendum.] quos potest grauamen, de quo agimus, peruenire. Hoc videtur certum ex ratione adductâ, Textibus roboratâ, quæ vel hoc probat, vel nihil. Quia verò impossibile multoties erit, vt omnes conueniant; etsi etiam possibile, magna ex tot concurrentium vocibus posset timeri confusio, vnus aut plures ab illis, qui de Capitulo non sunt, aut in ciuitate præcellens officium non habent, Procurator, aut Procuratores eligendi: quod & ratio satis ostendit expediens, & vsus videtur comprobare. Quidquid aliter dispositum fuerit, arbitrarium poterit æstimari, & sine fundamento in Iure: vnde non vocati legitimè conqueri poterunt, & Rempublicam, non sine grauibus incommodis perturbare. Præcellens autem officium Parochiale est, aut Vicariatus eidem æqualis, vel ferè; siue quod aliud, pro quibus præcedat consultatio, in hoc enim Episcopus cum Capitulo poterit, quod opportunum visum fuerit, prouidere.

De Religiosis autem Ius non loquitur, [Religiosos ad contributiones non teneri.] quia non debent ad contributionem aliquam obligari, cùm paupertatem profiteantur. Et quidem nomine Clericorum in odiosis non veniunt, vt ex Angelo, Siluestro, & Tabiena obseruat P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 6. Cap. 15. num. 74. quia in illis speciales qualitates concurrunt, quæ in communibus Clericis non inueniuntur. Et quoad præsentem casum id est manifestum: cùm enim, vt diximus, profiteantur pau [Quia pauperes.]pertatem, immeritò ad contributiones traherentur. Et quidem pauperes ad solutionem gabellarum non teneri plures Doctores affirmant, quos adducit & sequitur idem P. Sancius Lib. 2. Consiliorum. Cap. 4. Dub. 15. Ergo multò potiùs id de voluntariis Christi pauperibus asserendum. Accedunt Pontificia priuilegia, quæ illos ab exactionibus immunes præstant, & pro Societate Iesv habentur specialissima, præsertim Pauli Ter [Et ob priuilegia, quæ specialia in Societate.]tij, Pij Quarti, & Gregorij XIII. priorum facientis mentionem in Bullâ, quæ incipit, Pastoralis officij, & sic loquentis iuxta tenorem Bullæ Pij Quarti: Ac pro potiori cautelâ vniuersam Societatem prædictam, omniaque, & singula illius, Do [Greg. 13.]mos etiam Probationis, & Collegia vbilibet consistentia, præsentia, & futura, eorumque personas, fructus, redditus, & prouentus etiam bonorum Ecclesiasticorum, sæcularium, & Regularium quorumcumque illis pro tempore vnitorum, aliasque res, & bona quæcumque, à quibusuis decimis, etiam Papalibus, prædialibus, personalibus, quartis, medietatibus, & aliis fructuum partibus, subsidiis etiam caritatiuis, & aliis ordinariis oneribus, etiam pro expeditione contra infideles, defensione patriæ, ac aliàs quomodolibet, etiam ad Imperatorum, Regum, Ducum, & aliorum Principum instantiam pro tempore impositis, etiam si in illorum impositione caueretur, quòd nulla prorsus exemptio cuiquam aduersus illa suffragaretur. Ita quod Socetatis, eiusque Domus, etiam Probationis, Collegia, fructus, res, & bona præfata, semper ab illis absque declaratione desuper faciendâ, excepta essent, & esse censerentur, perpetuò liberauerit, & exemerit, &c. Quæ omnia statim confirmat, ita subdens: Nos igitur, qui votiuum ipsius Societatis profectum sincero paternæ charitatis affectu libenter amplectimur. Eâdem auctoritate concedimus, quòd singulæ Litteræ prædictæ, cum exemptionibus, ceterisque omnibus, & singulis, in eis contentis clausulis, & decretis. &c. Quæ omnia [Quid illis non prohibitum.] ita intelligenda sunt, vt non procedant in necessitatibus illis, de quibus dictum n. 102. tunc enim perinde est ac si Religiosi opifices conducerent, quorum opera damnis illis aut periculis remedium præstaretur.

Quia verò vocari Clericos in casibus [An vocandi, quatenus Cleri nomine veniunt in fauorabilibus.] dictis fauorabile est, & in fauorabilibus Cleri nomine veniunt Religiosi: dubitari meritò potest an debeant etiam vocari. Et quidem cùm necessitates sunt, de quibus nuper, dubitari nequit, ex adductis num. 136. Nam quod omnes tangit, ab omnibus debet approbari. Quando autem tales non sunt, non videtur esse talis obligatio: fauores enim tunc exhibendi, quando vtilitatem aliquam secum afferunt, quæ ab iis, quibus fauor fit, debeat aliquantulùm æstimari. Quod tamen in præsenti non accidit: quia vocatio hæc valde periculosa esse Religiosis potest: qui si pro Rege, aut Republica statuerint, Clericorum offensionem incurrent: si autem pro Clericis, alterius partis indignationi obnoxij remanebunt. Quod tamen non ita euenit quando quis ius defendit suum; & grauamen proprium conatur amoliri. Vocati ergo, se vrbanè excusent: si autem instantia perseueret, nec eam possint de [Si concurrant, quomodo se gerent.]clinare, accurrant, & Deo iudice coram oculis mentis habito, quod conuenientius duxerint modestè, & sine contentionis turbine proloquantur. Deus autem veritatis vindex, & zeli Christiani promotor, quidquid eis auctoribus actum fuerit, bono exitu coronabit. Et de his satis.

CAPVT XIV.

An Proreges Indici ex Regiis bonis possint facere donationes.

DIco primò. Sine Regis beneplacito [Assertio 1. Proreges non posse donationes facere ex bonis Regiis.] nequeunt Proreges ex illius bonis facere donationes. Sic Ioannes Lopez in Repetitione Rubricæ de donationibus inter virum & vxorem §. 66. n. 30. Ioannes Matienzus in Lib. 5. Recopilat. l. 3. Tit. 3. Glossa 2. num. 3. Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. Cap. 10. num. 31. & in Politica. pag. 878. Col. 1. Et alij. Quod probatur ex generali Doctorum consensu, qui affirmant ei, cui libera administratio commissa est, non posse facere donationes: quod de Procuratore Cæsaris specialiter statutum l. 1. §. 1. D. de officio illius & generaliùs alibi: pro quo Matienzus plures Textus iuris ciuilis adducit. Videatur P. Lessius Lib. 2. Cap. 18. num. 77. & etiam Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 4. num. 27. [Ratio pro illa.] & ratione videtur manifestâ conuinci. Quia nullus vult patrimonium suum minui, sed augeri: neque illius administrationem alteri præbet, nisi vt tueatur & augeat: quod iuxta naturalem est hominum institutionem, iuxta quam etiam iudicandum. Quâ ratione furtum non licet, quia inuito domino res aufertur: ergo neque donatio, in quâ militat eadem ratio.

Dico secundò. Non possunt etiam [Assertio 2. Nec debita Regi, remittere.] Proreges debita Regi, remittere. Id constat: quia debitum remittere est donare. l. Si quis delegauerit. D. de donationibus. Et notat Matienzus suprà.

Dico tertiò. Non possunt item Regia emo [Assertio 3. Neque emolumenta eiusdem negligere; vbi & pro eo limitatio.]lumenta negligere, liberalitatis intuitu, nisi quando eo pacto negotium Regis vtiliùs peragitur. Exempli gratia, Vectigal, quod ex argento in Hispaniam transmittendo soluendum lege præcipitur, & est valde moderatum, remittere nequeunt, simulantes se illius quantitatem ignorare. Et sic in aliis. Vnde sicut & in casibus prædictis ad restitutionem tenentur, iuxta generalem doctrinam de Officialibus Regiis pro rebus huiusmodi salarium accipientibus. Cùm enim ex iustitia ad curam & custodiam teneantur, ex illius violatione obligatio resultat damni integrè reparandi. Videndi P. Lessius Lib. 2. Cap. 32. num. 26. Pater Gaspar Hurtadus de Iustitia & Iure Disput. 5. Difficultate 10. & alij apud ipsos. De quo & nos a [Vide Tit. 4. n. 77. & Tit. 5. num. 5. 8. 16. 18. 19. & 24.]libi. Tunc autem vtiliter negotium Regis ageretur, si nolentibus mercatoribus aliquando argentum transmittere ob timorem non leui suspicione conceptum, vel registro exponere; eisdem significetur de rigore aliquid remittendum. Tunc namque plus habebit Rex, quàm si iuxta rigorem legis ista versarentur. Donationes autem esse licitas quando ab administratore fiunt, & in domini commodum cadunt, communis sententia est, pro qua videri potest P. Lessius citato n. 77. & ea, quæ Dom. Solorzanus congerit Libr. 2. Cap. 4. num. 59. & nos etiam aliquid Titulo 1. num. 8. Cauendum tamen ne Proreges commodo potiùs suo quàm Regio prospiciant, indulgentiæ suæ pretium non leue recepturi. Quo euentu fraudata Regi emolumenta restitui debent. [Obligatio inde restitutionis.] Indulgentia enim talis non suo, sed Regis nomine exhibetur, qui non vult semper vassallos suos nimiùm grauari. Et ita Proreges ad id ratione officij tenentur, pro quo & salarium satis copiosum accipiunt, vnde non possunt vlteriùs aliquid extorquere.

Dicò quartò. Ad donationes faciendas [Assertio 4. Regis voluntatem præsumptam sufficere.] satis est præsumpta Regis voluntas. Colligitur ex iis, quæ adducit Matienzus suprà bonis Textibus & Auctoribus contestata. In aliis certè præsumpta, seu tacita voluntas Superioris est sufficiens, etiam in iis, qui voto ad non donandum adiguntur: quales sunt Religiosi. Pro quo videndi P. Lessius Lib. & Cap. 18. citatis num. 85. & P. Fragosus Tomo 2. Disput. 24. §. 12. num. 7. vbi alios adducit. In quo si bonâ procedatur fide, [Si renuat quomodo facienda restitutio.] & adhibito Auditorum consilio, timendum nihil. Quòd si Rex fortè non annuat, donationis factæ conscius, & restitutionem iniungat; restituat Prorex, & Auditores pariter, qui consilio suo donandi auctores extiterunt: immò illi soli. At in foro conscientiæ neutri, cùm bonâ fide processerint, neque ex eo sint locupletiores redditi, vt suppono: nam si tales facti, aliter iudicandum. Donatarius autem retinere rem donatam potest, cùm Rex eam redhibendam nolit: sin autem velit, obsequendum ipsi, & restitutio ex obligatione graui conscientiæ facienda. Res enim illius erat, & possessio alteri contra eius est tradita voluntatem.

Dico quintò. Quod apprehenditur ex [Assertio 5. Apprehensa ob pœnam commissi nequeunt delinquentibus restitui.] auro, argento, & aliis in pœnam commissi, nequit prioribus dominis reddi, neque in eo Proreges gratiam facere possunt, cùm nequeant rem ad Regium iam fiscum pertinentem ab eo tollere, & alteri condonare. Hoc videtur certum: & qui damnum passi, id sibi imputent, qui ob immoderatam cupiditatem, quod multis congessêre sudoribus, certo periculo non sunt veriti deuouere. Si naufragio amisissent, sibi certè imputarint, qui maris non sunt periculis à lucri cupidine reuocati. Si latronum incursu: dolendum equidem, sed remedio nullo; cùm tamen sibi consulere auaritiæ moderamine potuissent. Non ergo iam mirum si registrum detrectantes, quo salua esse omnia possent, irremediabili amissione multentur, & amantes periculum, pereant in illo.

Quia tamen cùm res ita accidunt, non [Potest tamen benignè circa illa iudicari.] ita esse aperta transgressio solet, vt locus penitus reo ad recuperationem nullus relinquatur, vnde & lis solet super talibus excitari. Tunc licebit Proregi rem ita peragere, vt neque Rex suis iuribus, nec miser inter angustias deprehensus omnino spolietur. Cùm enim in delictis probationes esse debeant luce solis clariores, & in dubio sit reo potiùs fauendum quàm actori, etiamsi actor Fiscus sit, iuxta hæc poterit benigna sententia pronuntiari. Cauendum tamen ne manibus adhæreat macula, de quo Sanctus Job sanctissimè gloriabatur. Iob. 31. v. 1. Si enim adhæreat, adhærebit etiam restituendi obligatio, & vsque ad æternæ damnationis pœnam, si eidem satis non fuerit factum, adhærebit.

Dicò sextò. Proreges Indici nequeunt [Assertio 6. Stipendia non posse augere, & quædam alia.] tutâ conscientiâ stipendia pro libitu augere: in augmento enim illo donatio interuenit, cùm id, quod non est debitum, tribuatur. Nequeunt etiam militiæ stipendia famulis assignare, qui minimè in militiâ seruiunt, & dicuntur Plazas muertas. Non seruientibus enim stipendia non debentur, & ita donationes tantùm sunt ex Regio patrimonio infideliter & iniustè in rebus talibus dissipato. Quis autem hîc de obligatione restitutionis dubiter, vbi adeò est iniustitia manifesta? Sic circa similia poterit discursus efformari. Pro sumptibus extraordinariis videatur Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 3. num. 45. & in Politicâ pag. 769. §. Lo duodecimo.

CAPVT XV.

Proreges Indici quomodo Excommunicationi deferre teneantur.

DIco primò. Proreges Indici pos [Assertio 1. Proreges posse excommunicari ab ordinarijs, neque in hoc Regum gaudere priuilegijs.]sunt, sicut & alij, ab Ordinariis excommunicari. Pro hoc videndus Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 10. n. 66. & seqq. & in Politicâ pag. 883. §. Lo que mas. Vbi ex pluribus Auctoribus ostendit solis Regibus priuilegium istud competere, vt à solo Pontifice excommunicari possint. Et ab eo adductis addendi P. Gaspar Hurtadus Tractatu de Excommunicatione Disput. 12. Difficult. 2. §. Subditus. P. Palaus Tomo 6. Disput. 1. Puncto 6. num. 3. P. Bauny Tomo 1. Disput. 2. Quæst. 6. Dub. 9. P. Layman Lib. 4. Tract. 6. Cap. 1. num. 4. quamuis non desint, qui hoc etiam Regibus negent: sic enim tenent Marius Alterius Tom. 1. de Censuris pag. 37. Col. 2. & P. Fagundez Præcepto 2. Lib. 1. Cap. 3. num. 21. Proreges autem non gaudent priuilegus ab Apostolicâ Sede concessis dubitari nequit: Tum quia quæ à iure communi exorbitant, nequaquam ad consequentiam sunt trahenda. Quæ est iuris regula. 28. in Sexto. Tum etiam quia cùm hoc ipsum priuilegij rationem habeat, quòd scilicet Regum priuilegio gaudere possint, illud debent ostendere: quod statutum in Cap. Cùm personæ, de Priuile [Cap. Cùm personæ.]giis, in Sexto: Atqui tale priuilegium non ostenditur: ergo nihil est, quod Ordinariorum possit sententiam prohibere. Item. Ex repræsentatione Regiæ personæ argui nequit, quia hoc ipsum est, quod contendimus; priuilegium scilicet Apostolicum non posse ad repræsentantem personam eius, cui est concessum, extendi, & quidem repræsentatio hæc non tollit inæqualitatem Regiæ, & Proregiæ personæ, & ita est in illis diuersa ratio: & Rex quidem poterit Proregi suo repræsentationem sui conferre, non tamen in eum priuilegium Apostolicum transferre, quia neque ex generali concessione, neque ex particulari aliquâ, hoc habetur. Habet Rex priuilegium comedendi carnes in diebus vetitis: poteritne illud suo conferre Proregi? Quis hoc nisi per summam inscitiam affirmarit?

Quod vrgeri potest ex Cap. Ne aliqui, vbi suprà. Cùm enim ibi Clemens Quartus de [Vrgetur ex Cap. Ne aliqui extensionem prohibente.] priuilegiis eorum agat, qui excommunicari, aut interdici nequeunt; addit tamen priuilegia talia non extendenda, cuiuscumque præeminentiæ, dignitatis, & conditionis sint, Regibus, Reginis, & eorum filiis, ac Religiosis cœtibus exceptis, sic decernens: Ad Ordinariorum sententias & processus edicto perpetuo prohibemus extendi. Sic ille. Priuilegium ergo Regium in materia censurarum, non est ad Proreges, etiamsi præeminentiam singularem habeant, extendendum. Et multò minùs ad Regios alios Ministros, vt nonnulli contendunt, contra quos benè disputat Diana. Parte 2. Tract. 1. Resolut. 9. Probat autem idem Textus ineptè fieri extensionem de personâ ad personam; cùm neque in persona eâdem extensio locum habeat in ordine ad id, quod licet verba videantur exprimere, ratio tamen non patitur ampliari: Ne aliqui de indultis Apostolicis confidentes, [Clementis 4. verba.] alios confidentes in suo iure molestent, & Ordinariorum iurisdictionem contemnant pariter & eludant, vt loquitur Pontifex: quod tamen de Regiis personis, & Religiosis non est cœtibus præsumendum: cùm de Proregibus aliter existimandum multi [Ex Inquisitorum prohibitione non benè argui.]plici experimento doceamur. Et ex præfati Capitis determinatione fit satis obiectioni, quæ ex Inquisitorum iurisdictione instrui potest: illi enim, vt ex Concordatis constat, nequeunt Proreges Indicos excommunicare. Ex hoc enim priuilegio ad Ordinarios fieri Consequentia nequit, propter rationem & decisionem Pontificis. Neque ex eo fiet vt Inquisitorum iurisdictionem contemnant aut eludant; id enim est Regiis cautionibus abundè prouisum: & dummodò illi intra suos se contineant terminos, semper illos Proreges veneratione eximiâ prosequuntur.

Dico secundò. Quod Assertione præceden [Assertio 2. Excommunicationem dictam validam futuram, sed rarò licitam. P. Bauny.]ti est dictum, de excommunicatione intelligendum est quantùm ad valorem: quæ tamen nisi in casu specialissimo licita non erit. Probatur ratione, quam pro Regibus adducit P. Bauny suprà ita scribens: E re tamen est communi eos hoc tempore quoad hanc pœnam non subesse Ordinariis ob turbarum motum certum, si publicè, deque loco superiore excommunicati renuntientur ab Episcopis. Sic ille. Atqui turbarum motus ob excommunicationem Proregum etiam vrget, & præsertim in Indiis, in quibus à supremis Principibus non potest statim commodum remedium adhiberi: ergo illorum excommunicatio generaliter loquendo licita non est. Id quod de publicâ denuntiatione dicendum pariter ob simile fundamentum. Casus autem specialis non potest assignari, cùm ex circumstantiis pendeat, quas quidem Prælati, adhibito sapientium, prudentium, expertorumq́ue virorum consilio & pri [Quid in ea ferenda obseruandum.]uatis semotis affectibus, ponderabunt: illud præ oculis habentes, quod Innocentius Quartus in Concilio Lugdunensi obseruandum præscribit verbis illis: Cùm medicinalis sit excommuni [Cap. Cùm medicinalis.]catio, non mortalis; disciplinans, non eradicans: dum tamen is, in quem lata fuerit, non contemnat; cautè prouideat Iudex Ecclesiasticus, vt in ea ferenda ostendat se prosequi, quòd corrigentis fuerit & medentis. Sic ille. Et habetur in Cap. Cum medicinalis, de sententia excommunicationis in sexto.

Vbi non est sensus, vt aliquis sinistrè [Quomodo sit medicinalis.] interpretari posset, quando quis contemneret, seuerè cum illo per excommunicationem agendum, etiamsi medicina in tormentum animæ & corporis suo vitio conuertatur: sed excommunicationem esse medicinalem ex naturâ suâ, nisi quis contempserit medicinam, & ita illi non prosit, sicut Ecclesia prodesse desiderat. Sed talis esse contemptus potest, vt de medicinâ sperari nequeat, & ita satiùs fuerit ab illa penitus abstinere. Sic enim & in medicinis corporalibus accidit, vt quando non iudicantur profuræ ob pessimam ægri dispositionem, ab iis debeat adhibendis temperari. Pro quo videri potest P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disputat. 4. Sect. 5. num. 10. vbi præfatum Caput doctè explicat, ostendens quomodo excommunicatio medicina sit, & id specialiùs ei conueniat comparatione aliarum pœnarum, quas Ecclesia infligere potest: Nam per [Et specialiter comparatione aliarum pœnarum. P. Suarez.] se intendit (verba illius sunt) non solùm præcauere futura peccata, sed potiùs per se primò curare peccatum à peccato commisso, & liberare illum ab statu, in quo permanet ratione talis peccati. &c. Quando ergo de tali bono effectu spes nulla est, aut satis infirma, contra charitatem est, & videtur etiam contra iustitiam, quæ rectam iurisdictionis administrationem præscribit, illam applicare.

CAPVT XVI.

Circa nonnulla alia ad Indicos Proreges spectantia postremæ, & breues resolutiones.

PRima sit, non posse illos tollere ius [Proreges non posse tollere ius quæsitum.] quæsitum priuatis, pro suo libitu. Et certè pro libitu erit, etiamsi Assessoris consilium accedat, si illud manifestata voluntas, cui tutò contradici non possit, extorserit. Et quod ad ius attinet, benè obseruat Dom. Solorzanus Lib. 4. cap. 10. num. 72. & in Politicâ pag. 883. §. En quanto. Et ratio est clara; quia hoc nec illis concessum est, nec concedi licitè potuit. De consilio autem etiam constat: quia coactum iudicium non potest vocari consilium, quod omnino liberam exigit voluntatem. Et ad hoc iniustitiæ genus pertinet, quando factâ alicuius officii prouisione, & titulo tradito, dispositio reuocato titulo reuocatur. Iam enim ius quæsitum fuerat, & nisi noua aliqua superueniat causa, quæ indignitatem prouisi constituat, manifesta illi irrogatur iniuria. Si enim talis esset in donatione gratuitâ; multò id certius habetur in prouisione secundùm justitiæ leges consummatâ.

Secunda, sine justis causis non posse [Neque dilationes debitoribus.] debitoribus dilationes, seu litteras moratorias, vulgo Esperas, concedere. Quod patet ex eo quòd tales dilationes sunt in præiudicium tertii, circa quod Proregibus potestas nulla conceditur, vt patet ex eorum titulis, & legibus, quæ de eisdem loquuntur: nec dari conuenienter posset, cùm in eo iniustitia appareat manifesta. Videndus Dom. Solorzanus suprà num. 73. & 74. qui alios adducit. Quando autem justæ causæ sunt, dila [Nisi ob iustas causas, quæ recensentur.]tiones concedere possunt, vt testantur adducti à citato scriptore num. 73. & in Politicâ §. citato: quod & ipse tenet. Sunt autem justæ causæ, quas iniquis hisce temporibus experimur, retardationem inquam Classium ob bellorum incursiones, pro quibus eligans ex Societate scriptor sic cecinit:

Temporibus bello infectis, & Marte inimico [P. Millieu in Moyse viatore.]

Mercurij, queis cuncta palàm commercia cessant. Fortuitum etiam aliquid, propter quod bonâ agentes fide soluendo esse minimè potuerunt. Homines prætereà esse in commercio principes, & de Republica benemeritos: circa quos si executio vrgeatur, status cum honore pariter vacillabit. Et generaliter dilationem debitori valde esse vtilem, & creditori parùm nocumenti afferre. In quo quidem Proreges non gratuitum aliquid præstant, sed justitiæ actum exercent, ad quem tenentur; cùm id ad bonum Reipublicæ spectat, cui ex officio debent prouidere.

Tertia, Peccare concedentes licentiam [Neque dare licentiam ædificandi Monasteria, &c.] ædificandi Monasteria aut Conuentus, quod Regiis rescriptis serio prohibetur. Et quidem non desunt, qui censeant leges huiusmodi contra immunitatem Ecclesiasticam militare, & ita non esse obligatorias, pro quo multos adducit Diana Parte 1. Tractat. 2. Resolut. 62. & 129. quos & ille sequitur. Contrarium tamen alii tenent, quos congerit & sequitur D. Solorzan. Tomo 1. Lib. 2. [Reges an id possint prohibere.] Cap. 20. & Tomo 2. Lib. 3. Cap. 23. n. 31. & seqq. & in Politicâ pag. 695. Col. 2. habetq́ue in ipso naturæ iure magnum fundamentum. In solo siquidem priuati hominis nullus eo inuito ædificare potest, etiamsi illud, quod ædificari contenditur, maximè sacrum sit: ergo neque inuito Rege in eius terris: quarum licèt dominus dominio basso non sit, est tamen dominio alto & præcellenti, vnde terræ eius vocantur: sicq́ue in Bullâ Cœnæ, vt vidimus num. 99. qui præter supremos Principes in terris suis noua pedagia imponunt, excommunicantur: cùm tamen constet maiorem terrarum partem ad priuatorum dominium pertinere. Quidquid autem de hoc sit alibi, in Indiis [In Indijs pro eo speciale priuilegium.] certè alia est ratio, in quibus concessione Sedis Apostolicæ jus habent Reges Catholici, vt sine eorum licentiâ nequeant Ecclesiæ, aut Monasteria ædificari. Sic enim concessit Iulius secundus in Bullâ, quæ incipit, Vniuersalis Ecclesiæ, die 28. Augusti An. 1508. quam adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 2. num. 10. in cuius fine mendosè scriptum datam Anno 1580. non numeris, sed verbis expressis: qui lapsus in Politicâ correctus pag. 506. in principio. In illâ ergo sic [Concessio Iulij 2.] postulant Ferdinandus Rex Catholicus, & Serenissima Ioanna eius filia, & Hispaniæ Regina; Quòd nulla Ecclesia, Monasteria, aut locus pius, tam in prædictis jam acquisitis, quàm alijs acquirendis Insulis & locis, absque eorumdem Ferdinandi Regis, & Ioannæ Reginæ, ac Regum Castellæ & Legionis pro tempore existentium consensu erigi aut fundari poßint. Postulatis autem annuens Pontifex, sic indulget: Nos præfati &c. eidsdem Ferdinando Regi, ac Ioannæ Reginæ Castellæ & Legionis pro tempore existenti, quòd nullus in prædictis acquisitis, & aliis acquirendis Insulis, & locis maris huiusmodi, Ecclesias magnas, & locis statui præfati Regis importantes, alias quàm Ferdinandi Regis, & Ioannæ Reginæ, ac Regis Castellæ, & Legionis pro tempore existentis expreßo consensu, construi, ædificari, & erigi facere poßit, &c.

Circa quæ Dom. Solorzanus Tomo 2. [Quæ non ad solas Cathedrales arctatur Ecclesias.] Lib. 3. Cap. 23. num. 40. & in Politicâ pag. 696. §. Y eumque, ait Pontificem de solis Ecclesiis Cathedralibus videri concludere. Sed quidem immeritò: nam concessio postulationi respondet, cùm profiteatur Pontifex se ad magnam instantiam, quam super hoc fecerunt Ferdinandus Rex, & Ioanna Regìna, debitum habere respectum: & illorum profectò instantia pro Cathedralibus non tantùm erat Ecclesiis, de quibus minùs esse difficultatis poterat, cùm juxta Bullam Alexandri Sexti, earum dotatio, vnde & erectionis cura, ad eos pertineret. Deinde, Ecclesia magna per comparationem ad paruam dicitur, & Pontifex iuxta mentem postulantium statuit, qui de magnis Ecclesiis loquebantur: neque enim pro quauis Capellâ, Oratorio, Hospitio, aut Residentiâ, Regis est licentia requirenda. Quod & sequentia verba declarant: & locis statui præfati Regis im [Verborum quorundam illius non facilium illustratio.]portantes. Quorum est sensus, Ecclesias tales debere esse, quæ locis aut statui præfati Regis importent, seu momenti considerabilis sint; quod nos dicimus, Cosa de importancia, quales Ecclesiæ paruæ non sunt, & loca alia dicta. Quamquàm textus videatur obscurus, neque eodem modo semper legatur apud citatum Auctorem. Capite enim secundo citato, in quo Bulla integrè exstat, sic legitur vt à nobis propositum. Capite autem 23. num. illo 40. sic: Et locis præfati Regis importantibus: vbi & vox statui omittitur, & in participio casus variatur, ac sensus parùm redditur expeditus: qui tamen expeditior videtur, si legamus; & locos statui Præfati Regis importantes: vt postulationi de locis piis sine licentiâ Regum non erigendis respondere videatur. Monasteria autem nomine magnarum Ecclesiarum possunt conuenienter intelligi, aut etiam piorum locorum: vtrumque enim habent, & res, vt more loquamur nostro, importantiæ est magnæ; vnde sine Regis licentiâ nequeunt ædificari. Et ita praxis obtinuit, vt idem Auctor affirmat.

Iuxta hæc ergo sufficienter intelligitur [Proreges in licentiæ concessione grauiter peccare.] peccare Proreges, & quidem in re graui, licentiam ædificandi contra prohibitiones Regias concedentes. Vnde iam non habet locum, quod tradit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus Hispano-Latinis pro Confessarijs Indorum fol. 307. §. Dari etiam, posse scilicet cum solâ Proregis licen [Fr. Ioan. Baptista redarguitur. circa illud]tiâ Religiosos Cœnobia construere, etiam reluctantibus Episcopis, & quidem cùm scribebat hic Auctor, iam prohibitiones extabant, vt patebit conferenti Libri publicationem, & rescripta, quæ adducit Dom. Solorzanus Cap. 23. citato n. 26. & seqq. Sed quidquid ille dixerit, jam non licet circa rem istam dubitare. Est insuper ratio alia, ex quâ constat peccare Proreges in huiusmodi concessionibus: nam Rex solet ædificia, quæ sine illius sunt licentia constructa, destrui penitus imperare: ex quo damna Religiosis, aut Fundatoribus, non leuia proueniunt, expensarum ingentium frustratione. Et licèt Reges nostri, quæ illorum est eximia pietas, contra ipsorum voluntatem erecta ædificia ob precum instantiam non semel sustinenda censuerint: non tamen semper ita factum; sed neque faciendum potest quis sibi prudenter persuadere.

