DIco tertiò. Iudices præfati speciali [Assertio 3. teneri vxoratos compelleri, vt ad vxores in Europa relictas redeant.] obligatione tenentur eos, qui vxores in Hispaniâ habent, eò vt redeant compellere, si earum licentia non extet: vel vt eas adducendas curent, venire volentes, commeatu transmisso competenti, fraudes, quæ in hoc admisceri solent, solicitè discutientes. Constat hoc ex variis rescriptis Regiis, quibus hæc illis cura committitur; & quidem meritò; quia diuortium istud contra vxorum iura inhumanè protractum, crimen est, vt negare potest nullus, cùm ex eo vxores iure petendi debiti priuentur, & solatio virorum, ac custodiâ destitutæ, manifestis periculis obnoxiæ sint connubialis fidei violandæ: & in definitione matrimonii, quam communiter Doctores tradunt, id expressè continetur; dicitur enim coniunctio maritalis viri, & fœminæ, inter legitimas personas, [Matrimonij definitio.] indiuiduam vitæ consuetudinem retinens. Quæ quidem ex vtroque est iure deducta, vt videri potest apud Doctores, quos adducit P. Palaus Tom. 5. Disput. 2. post initium. Videatur præsertim Cap. Illud quoque, de Præsumptionibus. Circa hoc tamen aliqua occurrunt notatu digna, & peculiari inquisitione.

Primò. An si vxor venire nolit, teneatur [Vxorem non teneri transfretare.] vir in conscientiâ ad eam tendere. Vbi in primis probabile est vxorem non teneri transfretare, vt maritum sequatur, sic enim tenent Hostiensis, & Henricus, quibuscum P. Thomas Sancius, Lib. 1. de Matrimonio, Disput. 41. numer. 9. Quod etiam colligitur clarè ex aliis dicentibus non teneri sequi maritum in longâ peregrinatione seu vagatione; pro quo videndus idem, & P. Palaus suprà Puncto 15. num. 5. Disp. 1. Quæ autem peregrinatio longior eâ, quâ ad Indias ex Europâ pergitur? Item ex aliorum Doctrina dicentium generaliter vxorem non teneri virum sequi, si [Sicut nec sequi cum graui detrimento.] graue timeat vitæ detrimentum. P. Sancius suprà nu. 4. & illud, vitæ, non addunt alii, sed tantùm graue detrimentum; & cum illis P. Palaus suprà numer. 2. licèt similiter possit intelligi, vt scilicet, quoties graue detrimentum est, vitæ detrimentum sit, cùm viuere cogatur vitam difficilem, & laboriosam. Graue autem detrimentum vxorem pati ex nauigatione susceptâ quis non videat? cùm & pericula frequentia mortis in illa, omnia plena timoribus, & incommodis, vt & viris ipsis nimiùm molesta censeatur: illa ergo justè transfretationem renuente, quid viro agendum?

Vbi & alia succurrit quæstio, an scilicet [Maritus an possit nauigare in Indias contra vxoris voluntatem, & affirmantis partis fundamenta.] renuente nauigationem, possit nihilominùs vir eam subire, etiam si vxor nolit abeundi facere potestatem. In quo certum est, si illa non habeat, vnde sustentari possit absente marito, aut secura non maneat in ordine ad custodiam castitatis, maritum non posse discedere spontaneâ separatione; quia obligatio eius in ordine ad prædicta est vrgentissima juxta dicta. Talis autem obligationis implemento supposito, difficultas procedit, & videtur posse probabiliter fundari. Maritum non peccare in tali discessu, si aliàs illis finis honestus præfigatur: nam lex matrimonii non obligat ex se virum ad certum locum: sed potest illa pro rerum opportunitate mutare: ergo & nauigare in Indias, ex quâ nauigatione commodum & sibi & vxori potest sperare non leue. Videtur legitima consequentia; quia pro Indiis specialis prohibitio non extat. Si dicas vxorem sequi eum non posse: contra est; quia id peraccidens se habet, neque ea impossibilitas moralis, aut physica, potestatem eius absolutè tollit. Quemadmodùm vir peregrinari potest ad implendum votum, etiam si peregrinatio longa futura sit, quem vxor sequi non tenetur, iuxta dicta, num. [Ex peregrinatione, & honesta vagatione arguitur.] præcedenti: sicut & vagari ob honestum finem, juxta eos, quos adducit P. Sancius num. 8. Quod ergo mulier viri assistentiâ priuetur, sibi imputet, quæ sequi eum non vult, quod incommodum præuidere potuit, dum de coniugio cogitauit; quia hoc sæpiùs facere mariti solent; & ita si voluit ita contrahere, sibi id adscribat; scienti enim & volenti non fit iniuria.

Nihilominùs oppositum videtur [Negatiua præfertur, ex recepta sententia de obligatione viri, cùm vxor ex necessitate mutat domicilium.] renendum ex communi scriptorum Doctrinâ asserentium in viro esse obligationem sequendi vxorem, quando illi necessarium est domicilium mutare: sic plures, quos adducit, & sequitur P. Sancius suprà num. 15. & P. Palaus n. 7. ex quo clarè sequitur debere eam non relinquere in eo, quod habet, domicilio, quod multo minus est, quando illa ad aliud nequit se conferre, quod marito placet: & ita Doctrinam prædictorum scriptorum videtur intelligere P. Palaus, dum ait maritum teneri vxorem sequi, quando vxor necessitate legis, salutis, alteriusue causæ grauis compellitur alicubi habere domicilium, & statim pro hoc memoratos Auctores inducit. Quod cùm videatur extra controuersiam, huic potiùs standum sententiæ. Nam vxor nauigare renuens, ad id necessitate aliquâ graui compellitur, salutis inquam, de quâ dictum numer. 156. immò & vitæ cum grauaminibus aliis sat molestis, vt ibidem.

Iuxta hæc ergo quæstio proposita [Teneri in Indijs existentem ad illam remeare.] decidenda: teneri inquam virum in Indiis existentem ad vxorem remeare; quia quòd sine iniuriâ inchoari non potuit, nequit sine illâ continuari. Possunt tamen causæ aliquæ detentionis subesse, ex quibus de beneplacito vxoris verosimilis habeatur coniectura; & hoc notatu dignum occurrit. Secundo, vt si vir cœperit feliciter lucrari; potest pergere, vt peculium augeat; gratum enim [Causas aliquas detentionis subesse posse.] vxori erit virum non inopem, & inhonorum ad se redire, sed faculatibus auctis, quibus mulier ipsa copiosiùs, & honorificentiùs possit sustentari. Item si vir mulieris pertentet aduentum, bonam suam fortunam nuntians per epistolas, & necessaria ad iter remittendo. Prætereà, si beneplacitum petat, & liberalibus largitionibus conetur exorare. Deinde, si valdè illi inhonorum futurum sit ad propria ex Indiis sine substantiâ aliquâ reuerti, vt sit fabula conterraneorum. [Vxorem teneri virum transfretantem sequi, aliquorum sententia.] Insuper, si in eo sit statu, vt vxori magis oneri futurus sit, quàm solatio; quia scilicet laborare jam non possit, in eo quòd prius, & ita vxoris labore veniat sustentandus: quibus addi potest opinionem esse aliquorum vxorem teneri sequi virum honestâ ex causâ tranfretantem. Pro quo Dom. Solorzanus num. 27. adducit Fr. Ioannem Baptistam in Aduentitijs in Tabula, v. Matrimonio, & Zuritam Quæst. 38. indica. sed Fr. Ioannes Baptista citato loco nihil tale dicit. Ferdinandus autem Zurita Propositione 3. oppositum statuit, quidquid Proposit. 1. circa conuenientiam disputarit. Et ipse D. Solorzanus magis ex consilio, quàm de præcepto procedere ait, sed certè aliquantulum probabile est, quod ipse non negat.

Tertiò. Iudices criminis quando circa [Vt credi debeat dicenti se habere licentiam.] ista inquirunt, & aliquis licentiam vxoris se habere testatur, non debent credere, nisi pro eo probabilia deprehendant argumenta, vel quia licentia per authenticum constat instrumentum, vel per vxoris epistolas, aut per idoneos testes, vel si probationes non sint adeò concludentes, modus viuendi vxorati talis accedat; qùia scilicet honestè viuit, Sacramenta frequentat, non enim est credibile illum salutis suæ oblitum sacrilegia frequentia committere, & alium esse ab eo, quem opera manifestant. Pro quo est Cap. Ex studijs [Cap. Ex studiis.] de Præsumptionibus, in quo sic habetur: Quemcumque enim virtutibus studere cum modestiâ continentiæ, [Vnde fauorabilis præsumptio iuxta sacros Canones.] auditioni sapientum, obseruantiæ mandatorum Dei, maximè simplicitati, & humilitati videris; huius munda, & recta opera intellige. Sic ibi: & in Cap. In cunctis 11. Quæst. 3. sic ex Diuo Gregorio habetur: Vt nimiæ leuitatis esse ostenderem, si quis mala grauia credere studeat, quæ probari non poßint. Sic ille. Lib. 6. Epistol. 14. Hoc ergo negotium cùm ad criminalem indaginem reducatur, ea enim de causa judicibus maioribus criminalium committitur, arbitraria est, juxta dicta n. 153. & ita eorum bono zelo juxta æquitatis regulas remittendum. Pro quo. [Assertio 4. peccare posse judices prædictos zelo præcipiti, qui mansuetudine leniendus.]

Dico quartò. Sicut Præfati judices peccare per conniuentiam possunt, juxta dicta §. præcedent. ita & per zelum præcipitem, qui aliquando non sinit veritatis lumen peruidere. Pro quo Diuus Isidorus Pelusiota ita scribit, Lib. 1. Epistol. 47. Præturæ auctoritas, & potentia, nisi mansuetudine condiatur, ipsique suauitas Deo ministrans affulgeat, arrogantia potiùs est, & immanitas: si verò [D. Isid. Pelusiota.] lenitatem admixtam habeat, ac per eam jus regat & moderetur; tum demùm & integritas, & benignitas est, & æquitatis via, & rerum tranquillitas. Sic ille ad Nemesium. Zelus ergo à mansuetudine lucem accipit, vt sic judicium prodeat conforme penitus æquitati. Non ergo præcipiti cursu, sed trementi ad judicium, præsertim sanguinis, veniendum. [D. Bernardus.] De quo sic Diuus Bernardus Teobaldo Comiti scribit Epistol. 37. & quidem in talibus, vbi culpa tam aperta, atque inexcusabilis esse videtur, quatenus nulla, nisi cum iustitiæ periculo, misericordiæ occasio relinquatur, etiam tunc tremens, & dolens vindicem vos exhibere debetis. Sic ille. [Assertio 5. Nocturnæ debere intentos esse custodiæ.]

Dico quintò. Iudices criminis nocturnis debent periculis vitandis specialem diligentiam adhibere: vnde & circuire ciuitatem idoneis ministris instructi, quod ad eorum spectat officium. Quod eâ quidem moderatione ab ipsis [Electio eorum sæpè præpostera.] faciendum vt ad laborem diurnum, ad quem manè recurrendum est, non reddantur inepti. In quo quidem, si vires suppetant, peccari grauiter potest, vt est manifestum: sicut manifestum etiam est in horum judicum electione sæpissimè peccari: eliguntur enim homines jam senio inutiles, aut morbis incurabilibus impediti. Nunc in Limano hoc Prætorio ex his vnus omnino cæcus est, qui etiam si claris esset oculis, ex aliis dictis obstaculis, quibuscum venit, minimè idoneus haberetur. Vbi obuia excusatio est, talia obstacula non præuisa. Sed nescio an in Dei oculis, aut etiam hominum illa mereatur admitti. Cùm enim ad electionem huiusmodi, quæ de præcipuis est, notitia debeat exacta eligendorum præcedere: quis defectum notitiæ pro legali excusatione censeat admittendum? Honorentur senes, sed sine officiorum dedecore; & iis qui otio, quàm negotio aptiores sunt, viribus congruentia tribuantur. [Qui senes quomodo honorandi.] Sola senum vita est quietis inuenisse remedia. Verba sunt Theodorici Regis apud Cassiodorum Lib. 5. variar. 25. Vnde Bacaudæ seni congruam attribuit [Cassiod.] dignitatem; Quatenus in exhibendis voluptatibus officij huius cura mansuetudinis nostræ beneficio jugiter perfruaris, vt ille loquitur.

CAPVT XIX.

Regii Prætorii Fiscales quibus conscientiæ obligationibus vrgeantur.

SVnt illæ nec paucæ nec leues, cùm ad eorum officium spectet, vt leges, ac Regia rescripta seruentur, ac legum violatores puniantur; jurium Regalium Patroni sunt, & priuatorum quandoque in causis peculiaribus, & in Indiis id speciale, vt Indorum etiam patrocinium ad ipsos pertineat: pro quibus

Dico Primo. Fiscales in iis, quæ ad jura [Assertio 1. non posse opinionem Fisco contrariam amplecti.] Regalia spectant, non possunt sequi opinionem probabilem Fisco aduersantem, vt possunt judices juxta satis receptam opinionem, & oppositum fieri sine graui conscientiæ nequit læsione. Id probo: nam aduocatus pro causa alicuius, si parti patrocinetur aduersæ, præuaricator est, & grauiter peccat: Atqui Fiscalis officium aduocati exercet, vt est planum; & ita Regius etiam aduocatus vocatur, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Lib. 4. Cap. 6. & in Politicâ Lib. 5. Cap. 6. ergo nequit partem amplecti contrariam, & sic indefensum Fiscum reliquisse.

Dico secundò. Si lis aliqua pro Fisco [Assertio 2. posse à lite abstinere, si Fisci causa minùs probabilis sit.] nondum mota sit, & Fiscalis videat Fisci jus minùs esse probabile, non tenetur litem intentare. Hoc videtur mihi valdè verosimile; quia credibile non est Regem velle jus suum minùs fundatum meliori alterius juri præferri. Pro quo faciunt, quæ adducit Dom. Solorzanus suprà num. 4. Sed illud ex L. 2. Cod. de Aduocatis, & in Politicâ §. Y son. Non prætereundum, Imperatoriâ voce prolatum: Potior est apud nos causa priuatorum, quàm Fisci tutela. Quod vrgeri potest ex eo [Priuatorum causis quantùm Iura faueant.] quòd si Fiscalis tale non haberet officium, & ab eo vt jurisprudente quæreretur, num talis conuenienter intentari lis posset, non esse id conueniens responderet: ergo cùm ad eumdem spectet non solùm aduocatio in Fisci causis, sed etiam superius aliud patrocinium; similiter agere potest, & ita non mouere litem in priuati præiudicium.

Dico tertiò. Etiamsi non teneatur [Assertio 3. posse etiam illam intentare.] Fiscalis in casu dicto, potest tamen intentare litem. Id ex eo probo: nam licèt ipse iudicet jus Fisci minùs esse probabile, existimare tamen potest, judicibus causæ aliter videri posse, & illud judicaturos probabilius, aut æquè probabile, & rationes habituros, propter quas expediens sit in fauorem Fisci judicare. Si dicas, ex hoc inferri non solùm posse, sed etiam teneri, contra id, quod nuper diximus. Respondebo: probabile quidem esse eum obligari: nego tamen absolutè teneri; quia etiam potest verosimiliter judicare non esse Regis voluntatem, vt cum tanto rigore in rebus istis procedatur: cùm contingere etiam soleat judices ob humanum timorem in fauorem Fisci judicium ferre, etiamsi illius ius minùs fundatum sit, quod & timere Fiscalis potest, cùm id non sit Regiæ voluntati conforme, iuxta dicta Assertione præcedenti.

Dico quartò, si iuxta communiorem [Assertio 4. teneri, cùm opinio communis & praxi recepta est, etiam contra propriam.] opinionem, & in praxi præferri solitam, ius Regis probabilius sit, tenetur Fiscalis tale ius prosequi, etiamsi ipse iudicet opinionem contrariam esse veriorem. Probatur; quia in eo casu priuatus quisque litem intentaret, cùm scilicet pro se communiorem, & praxi roboratam opinionem haberet, & Aduocatus quisque ad tale se patrocinium offerret; ergo & Fiscalis pariter facere potest; quia causa Regis non debet esse peioris conditionis, pro quâ & ille Aduocatum agit, iuxta dicta num. 163.

Dico quintò: si ob incuriam Fiscalis, [Assertio 5. ad restitutionem teneri ob detrimenta ex incuria subsecuta.] aut malam sui muneris administrationem, aliquod Regius Fiscus in suis directis iuribus patiatur detrimentum; Fiscalis grauiter peccat, & ad restitutionem tenetur. Primum constat; quia officio deest in re graui: secundum item; quia talis detrimenti causa est, quod vitare ex officio debuit, & ita ex obligatione iustitiæ commutatiuæ, cuius violatio obligationem restitutionis inducit, vt omnes fatentur, & de Aduocato specialiter loquentes; quorum aliquos adducit Bonacina Disput. 10. circa 8. Decalogi præceptum, Quæst. 3. Puncto 4. num. 7. Videatur P. Lessius Lib. 2. Cap. 31 num. 47. qui num. 41. affirmat multos Doctores id generaliter de Aduocato Fisci affirmare. Et sanè videtur innegabile in casu, de quo loquimur; quando scilicet Fiscus detrimentum patitur in suis directis iuribus, & in redditibus annuis, officiorum emolumentis, & iis omnibus ex quibus, seclusis pœnis, solet Regium patrimonium augeri. Eâ enim ratione omnes ad restitutionem [Sicut Aduocatus generaliter.] obligant Aduocatum, cuius negligentiâ, aut malitiâ ius clientis perit: est autem Fiscalis, vt jam diximus, Regius Aduocatus. De pœnis autem alia est ratio juxta plurium Doctorum sententiam. Procuratorem enim, Fiscalem seu Aduocatum [Quid de pœnis Fisco applicandis.] non teneri ad restitutionem pœnæ, quam Fiscus per eius negligentiam amisit, tenet P. Lessius suprà & cap. 13. num. 73. aliique à nobis adducti suprà num. 69. ob eam rationem; quia officium eius non est curare vt Fiscus mulctis, & confiscationibus ditescat; sed vt leges seruentur, & legum violatores puniantur. Quæ roboris quantum habeant, citato loco ostendimus, & vt ibidem dictum ob grauium Doctorum sic tenentium auctoritatem non potest non probabile judicari. Illud tamen obseruandum est aliud esse [Post sententiam rem esse certam.] ob incuriam Fiscalis aliquem ad pœnam non condemnari, aliud autem post condemnationem non adhibere curam, vt ea soluatur. In hoc enim secundo aliter iudicandum est iuxta Doctrinam etiam Doctorum, qui circa prius obligationem restitutionis non esse contendunt: quorum ratio est, Fiscum non habere ius ad pœnam, nisi post sententiam: ergo cùm iam sententia præcesserit, ius habet directum: & ita eadem est ratio; quæ de directis aliis iuribus. Nisi fortè aliqua pœna plus habeat terroris, quàm efficacis executionis, ex iudicum voluntate probabilibus coniecturis explorata. Sic videmus de pœnarum aliquarum executione non agi, quæ adinstar excommunicationum ad terrorem videntur proclamatæ.

Dico sextò, circa criminum punitionem [Assertio 6. circa criminum curandam punitionem.] eodem modo peccare Fiscales possunt, quo & iudices, de quibus dictum Cap. præcedenti: & prætereà in solicitatore Fisci, ministro inquam ab illis electo; si videlicet tale officium vendant, vel alicui tribuant cum obligatione partiendorum emolumentorum; ex quo fit multas iniquas extorsiones fieri, & scandala non leuia generari. Est ergo non vnum in hoc Fiscalium delictum, [Officium solicitatoris Fisci vendi non posse, neque emolumenta partiri.] sed concatenatio delictorum, ipso cum tempore officii prorogata. Officium illud designari à Fiscali potest, qui tamen illius dominus non est; quia nec proprii officii est dominus, cui illud annexum est, sed Regis: vnde illud dare, aut auferre potest: qui ergo illud vendit, alienum vtique vendit, & sic manifestam iniustitiam committit. Sicut de venditione aliorum officiorum dictum Titulo præcedenti cap. 5. Deinde emolumenta, aut sunt iusta, aut superexcedentia. Si primum, debentur Officiali pro labore suo, & ita iniquè illi substrahuntur: si secundum; maior est iniquitas. His ergo dies per singulos perpetratis, quantus post finem officii criminum aceruus exurget? Væ talibus, si tales sint.

Dico septimò. Fiscales Indici Prætorii [Assertio 7. circa obligationem curandi fidei propagationem in Indiis.] grauissimâ obligatione constringuntur ad promouenda ea, quæ ad fidei propagationem spectant. Id clarum; quia cùm obligatio ista Reges Catholicos nostros grauiter purgat, & pro exoneratione conscientiæ suæ multas condiderint leges, varia rescripta transmiserint, quorum adimpletionis cura ad Fiscales pertinet, satis compertum est officio illos deesse suo in re grauissimâ; & sic leue eorumdem, dum eam leuiter tractant, nequit esse delictum. Si præsertim ex eo moueantur; quia aliquæ sunt expensæ ex Regio ærario faciendæ, plus alienos denarios, quàm Christi sanguinem, pro Gentilium salute effusum, æstimantes. In quo quidem Principis potiùs mundi huius, quem foras venit emissum Princeps pacis, quàm Catholicissimorum Hispaniarum, & Indiarum Principum Fiscales esse comperiuntur. Qualis ille, de quo Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 4. num. 80. & in Politicâ Lib. 5. Cap. 4. Pag. 786. §. Pero si. Sed sunt sanè multi zelo Christiano, & morum probitate laudabiles, de quibus id possum testis oculatissimus pronuntiare.

Dico octauò. Fiscales Indorum [Assertio 8. Circa curam Indorum.] patrocinium diligenter debent, & purè suscipere, cuius defectu grauiter peccare possunt. Id clarum: quia patrocinium hoc per leges illis iniungitur, & circa miserabiles personas versatur, quas grauant multi, & ita Regio debent defendi præsidio. Videatur Dom. Solorzanus citato Cap. 6. num. 32. & seqq. Quod ad puritatem verò manuum attinet, res ipsa videtur comprobare: à miseris enim & pauperibus quæstum exigere [Munuscula ab eisdem accipi posse.] inhumanum prorsus est, de quo dictum aliàs. Illud tamen addendum, secluso scandalo, posse ab Indis munuscula aliqua recipi, quæ soliti sunt libenter offerre. Talis enim sunt indolis, vt si oblata non admittantur, id ægrè ferant, & contristentur, existimantes se contemni, aut non amari. Vnde & ministri sacri, turpem quæstum aliàs vehementer exosi, hæc solent non repudiare munuscula, vt sic dantium animos magis sibi valeant conciliare. Quod ergo de paruitate materiæ in munerum acceptione dictum. Titulo præced. num. 22. & 23. hic locum habet speciali dictâ ratione.

CAPVT XX.

Ministri Togati qualiter grauare conscientias suas possint, obnoxij dum sunt Syndicatui.

Vbi de Proregibus aliquid.

QVia nihil Syndicutu validius inter humana remedia ad iudices in officio continendos validè illius robur curatur infringi; sed certe vbi humana intenditur declinari vindicta, in diuinam impingitur, præ illa comparabili timoris excessu formidanda. Pro quo sit

§. I.

Circa falsò iurantes, & inducentes notandæ resolutiones.

DIco primo. Frequentior scopulus, per [Assertio 1. Inductio falsorum testium quantum malum, & qualis eorum vsus in Syndicatu.] quem multorum solent conscientiæ lethale pati naufragium; falsorum testium inductio est. Circa huius criminis grauitatem nullum esse dubium potest, nisi fortè an homicidio maius; quod volunt multi, sed de quo hîc non est opus disputare: vbi tantùm grauissimum esse peccatum satis est affirmasse, quod neque ipsi, qui committunt, ignorant, nec possunt, qui ad illud induxerint, ignorare; & nemo quidem est ita sibi iniurius, & suæ oblitus dignitatis, vt ad peierandum apertè non vereatur inducere: fit tamen tacitâ suasione, dum fauor petitur in eo, in quo nisi peierando, fauor esse nullus potest, & interuentores submittendo, qui deposituros moneant, aut etiam terrefaciant, si quidquam, quod possit incommodare, testificentur. Tanta enim secreti seruandi difficultas est, vt quidquid testes dixerint, cum eorum periculo propaletur. Vnde tueri se possunt communi doctrinâ, quam [Non teneri ad mentem interrogantis respondere, quidam num timet.] post alios amplectitur P. Fragosus Tom. 1. pag. 591. num. 342. quòd scilicet testis iuridicè interrogatus non teneatur ad mentem interrogantis respondere, si ex prolato testimonio sibi graue damnum immineat; quod quidem non est necessarium certò scire, sed probabiliter suspicari. Vide P. Becan. q. 4. de Iuram.

Ex quo videtur inducentes ad iurandum [Inducentes â mortalij posse excusari ex prædicta doctrina.] in fauorem maiorum huiusmodi potestatem, posse à reatu culpæ læthalis excusari: quia tantùm inducunt ad id, quod sine graui peccato fieri potest. Quòd si ij, qui iuraturi sunt, minùs intelligentes sint, & cùm conscientiâ mortalis culpæ credantur esse dicturi, instrui certè possunt, vt credant se in hoc mortaliter non peccare, ad suam, & non ad interrogantis mentem respondendo. Quod quidem ipsi libenter admittent; cùm vix sit, qui contra potentes non testificetur inuitus: vnde modo inuento conciliandi cum iuramento conscientiam, sine cordis angustiis ad deponendum accedent, vt qui gratiam etiam ex hoc potentium aucupentur. Terrefacere autem, [Et terrefacientes.] sine graui peccato stare potest, si minæ non ad effectum, sed ad terrorem dirigantur. Et quia sic minans id verè dicere potest, quod non à se faciendum sit, sed quod frequenter solet accidere; semper enim potentes patronis abundant, & ex amicorum, vel cognatorum offensione graue aliquid timeri potest; quod ille contra quem fuit depositio, valeat euitare. Diebus his proximis Clericus tabellionem in publico sui officij loco, & multis astantibus fuste cecidit, quia patruum suum, Regium Auditorem, recèns mortuum, nescio quo testificationis impulsu, vt ille est ratus, offenderat. Et quis ad hæc non timeat, & fumantem nasum viui tentauerit vrsi? Fateor magnum hoc ad iustitiæ administrationem obstaculum. Sed cùm illud vitari nequeat, curandum est, vt cum minoribus diuinæ Maiestatis offensis peragatur: & ita doctrina ista debet attentiùs obseruari.

Dico secundò. Ex modis deponendi [Assertio 2. Non contrahi obligationem restituendi ex prædicto testificandi modo, etiam pœnæ Fisco applicandæ.] præfatis non oritur obligatio restitutionis, eò quòd pœna Fisco applicanda, non soluatur. Et quod ad posteriorem spectat deponendi modum, cùm in eo iniustitia non sit, sed sine peccato stare possit, manifestum est non oriri restitutionis obligationem. Quando autem falsa depositio fuit, sententia illorum locum habet, de qua. num. 167. & potiori quidem ratione, nam testis non tenetur ex officio ad deponendum, sicut tenentur illi, de quibus dictum. Licet oppositum boni tueantur Auctores, ex quibus Sotus de iustitia Quæst. 6. Art. 6. Videantur tamen pro contrariâ de teste specialiter loquentes Bonacina Disp. 10. Quæst. 3. Puncto 2. num. 23. in fine Nauarrus Cap. 18. n. 48. P. Vasquez 1. 2. Disp. 175. Cap. 2. P. Thomas Sancius in Opere morali lib. 2. Cap. 22. num. 22. & 23. P. Gaspar Hurt. disp. 4. de iudicio forensi, difficult. 6. P. Turrianus de iustit. disp. 52. num. 6. Ioannes de la Cruz in Directorio conscientiæ Parte 1. Præcepto 8. Art. 1. dub. 6. Malderus 2. 2. Tract. 6 disp. 2. dub. 19. §. dico tertiò. Diana Parte 3. Tract. 5. Resolut. 101. P. Lessius Lib. 2. Cap. 31. num. 50. vt alios omittam. [Secus si de iure tertij agatur, & falsò iuretur.] Si autem de iure tertij agatur, quod ille contra Togatum in iudicio prosequitur, quia scilicet aliquid sibi deberi contendit, quod reuerà ita est, tunc falsò iurans, ex cuius iuramento tertius dictus in caussâ cadit, & debitum amittit, ad restitutionem tenetur, quia est damni illius caussa, vt communiter Doctores censent, & citati affirmant; viderique potest P. Lessius Cap. 30. dubio 7. Bonacina suprà. Puncto. 3. num. 15. §. ex dictis. Bassæus V. Testis num. 10. P. Sancius Tom. 2. Consiliorum lib. 6. Cap. 5. dub. 21. n. 1. P. Hurtadus disp. 3. difficult. 5. qui ait omnes in hoc conuenire.

Verùm ex doctrina P. Lessij Cap. 30. [Probabiliter pars oppositum affirmari.] num. 60. videtur probabile esse ad restitutionem non teneri: quia testis non tenetur ex iustitia dicere veritatem, nisi illud promiserit, sed ex obedientiâ, vt idem ostendit §. Antecedenti: Nemo enim potest dare ius ad functiones liberas alterius, nisi qui earum est dominus, qualis non est iudex respectu testis actionum. Quæ ratio satis est vrgens, & licet in fine sic addat: Hæc dixerim non [P. Lessius] omnino asserendo, sed disputando, vt res illa à viris doctis magis examinetur: alioquin mihi sententia magis recepta est cordi. Initio tamen illius §. absolutè affirmat esse probabile, dum sic ait: Respondeo probabile esse non teneri ex iustitia, sed solum ex obedientia. &c. Quod autem viro tanto probabile [Si testis non promittat dicere veritatem.] visum est, quis audeat vt improbabile condemnare? Quòd si communiter Doctores testem falsum ad restitutionem obligant, ideò est, quia communiter etiam testes promittunt se dicturos veritatem, ex quâ promissione iuramento firmatâ ius confertur iustitiæ parti, in cuius fauorem debet testis iurare, vt videtur supponere P. Lessius. Quamuis & hoc non sit ita certum, vt oppositum non sit etiam probabile, etiam quando promissio est acceptata, vt affirmat idem P. Lesssius. [Immò & promissione positâ stare probabilitas potest.] Cap. 18. num. 54. nonnullos pro ea Auctores adducens, sicut & Diana Parte 2. Tract. 17. Resolut. 9. alios congerens. Quod autem iuramentum additum, ius propriæ iustitiæ non conferat, probabilius censet idem P. Lessius Lib. 2. Cap. 17. num. 25. & 26. vbi communem illam doctrinam adducit, iuramentum sequi naturam contractûs, quam habet, ex natura rei. Quod si ibidem promissionem acceptatam, & iuramento firmatam, ius iustitiæ conferre ait, non id ex iuramenti adiectione deducit, sed quia ex acceptatione [Nullam ex iuramento obligationem iustitiæ resultare, vnde neque circa promissionem.] ius tale resultat. Vnde promissionem non acceptatam ex iustitiâ non obligare asserit, etiamsi firmetur iuramento. Quod & tenent alij adducti à P. Sancio Lib. 3. Operis moralis Cap. 12 num. 4. nullam ex iuramento obligationem iustitiæ agnoscentes, neque ex naturâ suâ neque ex iuris dispositione. Pro quo & plures citat. n. 17. Non videtur ergo negari posse modum istum dicendi esse probabilem.

Sed quia doctrina generaliter falsos testes ab obligatione restituendi contra communem [Contrariam doctrinam de obligatione salsi testis esse receptissimam. Sed cum distinctione circa illam videri loquendum.] videtur esse Doctorum sensum, ac fidelium persuasionem, sicut & id esse probabile, quod tamen Iulius Clarus cum aliis tenet infrà. Cùm distinctione mihi videtur esse loquendum: aliud enim est testem falsum testimonium dicere contra aliquem, propter quod damnum considerabile subsequatur; aliud tantùm tacere veritatem, quâ positâ damnum eius vitaretur. In priori casu pro certo habendum obligationem restitutionis existere, quia positiuè est caussa damni mendacio suo, illius compensationem impediendo: vt qui donare volentem ab eâ voluntate retraheret mendacio aliquo, fraude, aut dolo, vt communiter Scriptores; licet enim mendacium ex se contra iustitiam non sit, est tamen contra iustitiam eo vti ad tollendum ius, quod habet proximus ad habendam donationem, quemadmodum etiamsi mulier viro petenti debitum, respondeat se esse [Exemplo res declaratur, & vrgetur, vt falsum dicens omnino teneatur.] infirmam, cùm non sit, contra iustitiam peccat, licet mendacio vtatur: quod contra iustitiam non est: quia vir iustitiæ ius habet ad petendum, & vt redditio fraudibus non impediatur, vt impeditur in casu dicto: vrgeret enim executionem, nisi mendacio ab eâ prohiberetur. Sic ergo si testis interrogatus an sciat Petrum Auditori tale aliquid commodasse; respondeat id esse falsum, quia tempore traditionis assignato Petrus erat absens; absque dubio ad restitutionem obligatur, quia damni caussa est, periurio suo recuperationem rei commodatæ prorsus impediens. Quamuis Iulius clarus libr. 5. receptarum sentent. [Quidquid asserat Iulius Clarus.] §. Falsum. num. 19. id de foro conscientiæ neget, pro quo adducit aliquos, quod & ait sequi communiter Doctores. Contra quem insurgit P. Molina Disp. 700. num. 4. qui non benè ait illum affirmasse sententiam suam esse contra omnes, cùm & aliquos citet pro ea, & addat sequi communiter Doctores.

In secundo autem casu alia est ratio, [Ex tacita veritate non oriri obligationem restitutionis. Vbi de fugiente, ne testificetur.] quia tantùm tacere non est caussam ita dare Domino, vt tacenti penitus imputetur; sic enim valde probabile est, scientem aliquid, & ne testificetur, fugientem, non peccare contra iustitiam, neque ad restitutionem teneri, etiam citatum per ministrum Iudicis. Quod tenet P. Lessius suprà. num. 59. non esse improbabile: sicut verius, & probabilius num. 58. posse occultare se, aut fugere priusquàm iudicis præceptum, aut citatio ei legitimè denuntietur: quod & tenent plures, quos adducit, & sequitur Bonacina suprà Puncto 3. n. 12. qui num. 14. citat P. Lessium, [Et de eo, qui iurauit se illam dicturum.] tàmquam absolutè asserentem, testem, qui iurauit se dicturum veritatem, non teneri ex iustitia illam dicere, cùm tamen Pater Lessius contrarium teneat, vt vidimus, datis eiusdem verbis. Sic autem illud refert citatus Auctor, vt non videatur improbabile iudicare, tantùm enim ita subdit: Sed contrarium tenendum est, quia hoc [Bonacina.] iuramentum est promissorium: ex iuramento autem promissorio consurgit obligatio iustitiæ. Sic ille: vbi & simplex negatio tantùm indicat sententiam aliam præferendam; & fundamentum, cui innititur, tantùm est probabile, vt vidimus. Sed maiori cum resolutione loquitur Cardinalis [Card. Lugo.] Lugo, Tom. 2. de iustitia disp. 39. sect. 1. vbi tamquàm veriorem amplectitur, & defendit sententiam dictam cum P. Molina, & P. Raynaudo. Nam ille id expresè tenet Disp. 83. §. de teste. & Disp. 700. num. 4. Hic de Monitoriis Part. 2. Cap. 3. Quæst. 24. Contrarium tamen inter alios tenet P. Sancius citato Cap. 5. Dub. 3. n. 4.

