Iuxta quam opinandi diuersitatem illud [Quid circa praxim conueniens videatur.] tutissimè dici potest, quod ex P. Henriquez nuper à nobis positum & expositum, diligentias posse quoties placuerit diebus assignatis adhiberi, quo fiet vt vel toties lucrentur, si fortè opinio prior vera est, vel si diligentiæ aliquis defectus obrepserit, per alteram supplebitur, & sic Indulgentiæ fructus colligetur. Quod si opus præfatum etiam exactè præstitum forsitan Indulgentiæ proportionatum non est, repetitum poterit debitam proportionem habere. Quæ doctrina ei est conformis, quam habet P. Suarius suprà, Disputat. 54. Sect. 3. num. 9. vbi ait quando Indulgentia [Notanda doctrina.] non habet proportionem cum opere, eo non obstante aliquem effectum habere, proportionatum quidem operi: id quod ex mente concedentis videtur apertè colligi: si enim concedere ita vult, vt plus quàm possit concedat, manifestum est circa minus eiusdem intentionem dirigi, iuxta vulgatam regulam juris in 6. quod in eo, quod plus est, id, quod est minus, continetur. Et doctrinam illam ita esse certam, vt in eâ omnes conueniant, docet idem Pater num. 2. Potest ergo operis iniuncti repetitio vtilissimè frequentari.

Dico tertiò. Quid nomine Ecclesiæ [Nomine Ecclesiæ Oratorium etiam venire qui censeant.] intelligatur non est penitus exploratum, cùm de visitatione agitur; & Oratorium priuatum sufficere tenet Trullench § 6. Dub. 2. cum P. Henriquez suprà, num. 1. L. B. inde inferens nobilem visitando quinquies Oratorium suum ab Episcopo approbatum, posse Indulgentiam Cruciatæ lucrari: vbi nobilis ideò expressus, quia illis solent Oratoria concedi: cùm tamen in omnibus eadem ratio sit, qui eamdem fuerint gratiam assecuti. Quod & tenent Fr. Emmanuel §. 8. Additionum, num. 1. Diana Parte 5. Tractat. 12. Resolut. 43. & Parte 9. Tractat. 2. Resolut. 31. Hieronymus Garcia Tractatu 3. Difficult. 8. Dub. 1. Puncto 2. num. 21. Ludouicus à Cruce, Leander, Machadus, P. Bardi apud ipsum postremo, P. Quintana in Appendice, Tractat. 6. Dub. 2 num. 2. & 3. P. Mendus Disput. 20. cap. 5. P. Escobar Cap 4. citato. Ver. Visitatio. Qui, sicut & alii ita sentientes, approbationem Episcopi necessariam esse affirmant. Ex eorum tamen rationibus colligi [Pro Oratorijs Regularium non est approbatio Episcopi necessaria,] potest quid sit de Oratoriis Regularium sentiendum, pro quibus Episcopi approbatio non requiritur: quia enim diuino cultui dedicata sunt, & priuilegio immunitatis gaudent, etiamsi extra Conuentus sint, vt in Grangiis, iuxta ea, quæ habet Diana Parte 9. Tractat. 1. Resolut. 33. videntur etiam ad lucrandas Indulgentias sufficere, sunt namque Ecclesiæ pro dictis effectibus: ergo & pro isto; quia Ecclesia quæ dici talis potest ad aliquos effectus, etiam & ad omnes, pro quibus tantùm Ecclesiæ ratio postulatur. Quando ergo approbatio Episcopi desideratur, vt Oratorium ad prædictos effectus valere possit, ideò est, quia auctoritatem habet ad similem deputationem, non præcisè, quia Episcopus est, vnde & Ecclesia Regularium ab Episcopo non benedicta, ad effectus dictos apta est: sed quia in Episcopali auctoritate, etiam auctoritas dicta continetur. Cùm ergo Oratoria Regularium similem habeant consignationem, ad eosdem effectus præualebunt. Et hoc quidem videtur satis verosimile; licèt generaliter loquendo non careat difficultate.

Et quidem si in domo Religiosâ solùm [Amplior circa Oratoria declaratio, præsertim Religiosa.] Oratorium sit, non videtur rationabiliter negari posse ad effectum Indulgentiæ sufficere, quia illud pro Ecclesiâ reputatur, cùm in ipso & Missæ sacrificium celebretur, & Ecclesiastica ministeria exerceantur. Id quod etiam videtur in Bullâ ipsâ expressum, dum in eâ sic dicitur: Quinque Ecclesias, seu altaria, seu in illorum defectum, quinquies vnum altare deuotè visitauerint. Cùm ergo defectus Ecclesiæ, & quinque altarium sit, benè poterunt Religiosi Indulgentias Cruciatæ in Oratorio lucrari. In concessione autem similis Indulgentiæ pro ipsis, id non habetur, quia quinque altarium visitatio non exigitur, sed solius Ecclesiæ, Ecclesias suas deuotè visitauerint: cumque Oratorium tunc eorum Ecclesia sit, aliam enim non habent, videtur certum sufficere illud ad effectum lucrandi Indulgentias. Quod etiam de sæcularibus videtur asserendum, quia tunc sine improprietate dicuntur Regularium Ecclesiam visitare. Et hoc quidem etiamsi in oppido sint, in [Notanda diuersitas inter Oratorium solum, & cum Ecclesia concurrens.] quo Ecclesia, aut Ecclesiæ adsint, propter dictam rationem. Si autem Regulares Ecclesiam habeant ab Oratorio seu Capellâ diuersam, tunc alia videtur esse ratio, quia Oratorium absolutè nomen Ecclesiæ non habet. Vnde si quis dicat: Vado in Ecclesiam, aut, Venio ex Ecclesia, non intelligitur ad Oratorium vadere, aut ex eo venire. Ex communi autem loquendi modo desumenda est legum, & quarumcumque aliarum dispositionum intelligentia, vt dictum. n. 224. & est communis Scriptorum obseruatio. Pro quo videnda quæ habet P. Thomas Sancius Lib. 6. de Matrimonio Disput. 23. num. 3. vbi quòd vsus loquendi proprietati est verborum præferendus. Hinc est vt quando Iubilæum publicatur pro visitantibus Ecclesias Regularium, non videantur illud lucrari Oratoria eorum visitantes. Pro quo videnda quæ habet P. Sancius suprà Lib. 7. Disput. 8. n. 13. Videtur autem pro Regularibus ipsis eadem esse ratio: & hoc etiamsi in Capellâ aliquâ sit SS. Sacramenti Tabernaculum; quia ratione eius, etsi Sanctitas crescat, non tamen in communi vsu appellatur Ecclesia, vnde, etsi oppositum probabile sit, quia tamen incertum, securitati est in re tanti momenti consulendum. Pro illa autem est vlterius præsidium ex Bullâ Leonis X. pro [Vlterius pro Oratorij sufficientiâ præsidium.] Equestri Ordine S. Iacobi, in qua ad lucrandas Indulgentias Stationum Romæ tantùm exigitur vt duo aut tria altaria etiam in Oratoriis aut Capellis visitentur. Licetenim Bulla talis reuocata videatur, vt dictum. num. 257. accepta tamen Bulla Cruciatæ illius vsus licebit, non obstante reuocatione Indulgentiarum Pauli V. quia Bullæ clausula verificatur.

Dico quartò. Circa modum visitationis [Assertio 4.] Ecclesiæ & aliarum communis est quæstio Religiosis & sæcularibus, qualis scilicet accessus; qui motus, & precum numerus earumque conditio quænam, vocalesne sint necessariæ, an mentales sufficiant: de quibus citati Auctores, & alij de Indulgentiis [Ex Choro posse altaria visitari. Circa quod dubium peculiare.] tractantes. Et vt speciale aliquid addamus, certum est Moniales ex Choro posse altaria etiam distantia ad effectum Indulgentiæ visitare: vnde pro viris idem videtur dicendum, cùm constet distantiam prædictam non obstare. Contingit autem multoties in Ecclesiis Monialium quinque esse altaria, sed quæ non possint omnia ab eisdem conspici: vnde oritur difficultas, an ea, quæ videri nequeunt, perinde habenda sint acsi non essent, & ita repetitione eiusdem altaris vtendum. Quod aliunde videtur difficile: quia cùm non verificetur deesse quinque altaria, non potest repetitio vnius & eiusdem suffragari. Et hoc vltimum apud me plus ponderis habet, ac proinde existimo posse Moniales quinque altaria etiam à se non visa visitare, conuersione aliquâ ad locum, in quo sunt: quia quod non videtur, etiam visitari dicitur ratione continentis: & ita SS. Eucharistiæ Sacramentum visitari, quamuis in suo inclusum Tabernaculo. Conspecto ergo Capellæ ingressu, in quo altare est, dici etiam potest altare visitari, quia aliquomodo conspicitur. Et quia certum est Moniales posse lucrari Cruciatæ Indulgentias, nec tamen declaratum à Pontifice est, ratione impossibilitatis adeundi Capellas, cum ipsis dispensari vt modo præfato visitent; sed quia reuerà videtur cum proprietate visitatio stare: ideò dicendum pro viris etiam Religiosis eumdem visitationis modum esse sufficientem. Non enim est visitatio ad inquirendum quid in altari sit, vt cùm ab Episcopo visitatur, sed ad fundendas preces coram illo: pro quo parùm refert, quòd longè sit aut propè, & quòd videatur, aut non videatur, [Mentalem accessum non sufficere.] dummodo aliqualis interueniat accessus, & non purè mentalis sit, vt benè Cardinalis Lugo suprà num. 98. quod est attentiùs obseruandum.

Et vt aliquid commune circa preces [Quamcumque orationem etiam mentalem sufficere.] dicam, ij qui certum earum numerum assignant, vt semel, bis, aut ter Orationem Dominicam, & salutationem Angelicam, valde mihi videntur voluntariè loqui. Vnde enim illud colligant, cùm in concessionis formâ tale nihil exigatur, sed vt deuotè pro præscriptis orent? Sufficit ergo quæeumque oratio etiam mentalis, vt ait Cardinalis Lugo suprà. num. 111. cum Nauarro Notabili. 32. citato. num. 48. Pro quo & alios adducit Diana Parte 9. Tract. 1. Resolut. 30. Addit tamen Cardinalis tutius esse aliquid admiscere de oratione vocali: ergo tutum non addi. Equidem si quis loquendi vsum amittat, vt multis accidit paralyticis, lucrari nihilominus Indulgentias poterit; [Sed cum morâ competenti.] ergo absolutè non est vocalis oratio necessaria; quia nulla pro talibus exceptio facta, & ita secundùm concessionis formam obligatio tantùm regulatur. Debet autem oratio non esse ita deproperata, vt visitatio dici nequeat, sed transitus; ad eum modum, quo dicunt Doctores, quando Indulgentia potest toties quoties eodem die obtineri, non sufficere ad id continuatum ingressum & egressum, quia omnes illi pro vnâ visitatione reputantur. Pro quo videri P. Suarez potest Disp. 57. citatâ. Sect. 1. n. 7. Cardinalis Lugo suprà. numer. 95. Bonacina Disputat. 6. citata. Quæstion. 1. Puncto. 5. num. 42. Debet ergo visitatio aliquali fieri pausatione, vt & reipsa videtur satis persuadere: quia scilicet de re summi momenti agitur, & ita non debet leuiusculè peragi, & sic rogari Deus, vt nullus Principum, aut inferioris notæ homo in re momenti qualiscumque rogatur. De quibus hæc satis.

Quia verò quod ad Oratorium attinet, [Infirmi vt possint altaria visitare.] satis probabile est, poterunt infir ni Cruciatæ Indulgentias in suis lucrari lectis, si valetudinarium sit pariter Oratorium Superiorum auctoritate constitutum, & etiam speciales Indulgentias Regularibus concessas: visitari enim altaria possunt aliquali ad ipsa conuersione, & vbi altaris visitatio necessaria non est, sed Ecclesiæ, aliquid exteriùs præstandum, quod visitationis rationem habere possit, & non sola mentalis conuersio: vt inclinatio circa imagines, cum precum emissione. Id quod etiam fieri poterit, si cubiculum oratorio proximum sit, vnde audiri Missa possit: sicut enim sic audiens sufficienter satisfacit præcepto, si fortè illo tenetur, & ita sufficientem modum præsentiæ habet pro Missæ auditione: ita & pro visitatione, vt de priuilegiis taceam pro infirmis concessis vt lucrari Indulgentias possint, de quibus Religiosi sua Compendia consulant. In [Peculiaris concessio pro Societate.] Compendio quidem Societatis. V. Indulgentiæ. §. 2. Sic habetur: & generaliter quando aliquâ neceßitate vel infirmitate essent præpediti, vel in itinere constituti, ita quòd Ecclesias pro consequendis Indulgentiis, vel aliis gratiis Societati conceßis adire non possunt, illas consequentur dicendo dumtaxat illud, quod in Ecclesia dicturi erant. Habetur in Summario Priuilegiorum S. Iustinæ, in priuilegiis impressis fol. 121. pag. 2. Sic ibi. Quod P. Henriquez Lib. 7. Cap. 19. num. 3. vt generale proponit. Id igitur quod de visitatione dictum est, ad maiorem impediti satisfactionem deseruire potest. Licet dubitari etiam [Specialis difficultatis enodatio.] possit, & quidem non immeritò, an dictum priuilegium locum habeat quando in valetudinario, aut prope illud, extat altare & Oratorium: cùm enim ad visitationem modo dicto faciendam impediti non sint, non videntur ab eadem excusari. Illud certum, non esse necessarium ad maiorem certitudinem vnam & aliam diligentiam adhibere, sed visitationem sufficere emissione precum iniuncta: sic enim eadem fit oratio, quæ in Ecclesiâ deberet fieri, & ita priuilegij forma proposita cum visitationis supererogatione seruatur. Quòd si visitatio nullius commodi sit, eò quòd illa debeat in Ecclesiâ fieri, iuxta opinionem dictam, preces ad effectum obtentionis sufficient ratione priuilegij, quia vtile per inutile non vitiatur, vt est Iuris notissima regula. Et licet Indulgentiæ à Paulo V. sublatæ sint, numero præfato relicto, priuilegium tamen dictum Indulgentia non est, sed facultas specialis ad eas, quæ obtineri possunt, quæcumque illæ sint, ab impeditis comparandas, vt in simili obseruat P. Quintana in Appendice Tract. 4. Dub. 13. num. 3.

DIFFICVLTAS IV. Circa Gratias, quid sine Bulla Cruciatæ possint Regulares.

QVid Gratiæ nomine in Bullâ intelligatur, [Gratiarum amplior explicatio.] dictum. numer. 280. & suspendi omnes à Pontifice concessas durante Bullæ publicatione, ex ipsius suspensionis tenore constat, qui in Bullâ habetur, siue similes siue dissimiles sint iis, quæ in Bulla conceduntur. Neque est profectò facile, quæ illæ sint, designare, quandoquidem & similes & dissimiles suspenduntur. Sed iuxta datam explicationem negotium istud expedientes, constat eas, quæ Superioribus Ordinum Mendicantium erga suos Fratres tantùm conceduntur, non suspendi, vt ex tenore Bullæ perspectum habetur, & ita quidquid in ordine ad absolutiones, dispensationes, votorum commutationes, & similia, Superiores possunt cum Fratribus tantùm, suo in robore perseuerat: licet id non fiat semper à Superioribus, sed ab aliis, pro ratione sui officij, quia totum id à Superiorum auctoritate descendit. Si autem quidquam sit, quod à Superiore præstari nequeat, quia alicui officio est annexum, vt potestas absoluendi Superiorem ipsum à casibus reseruatis, similiter est de illo sentiendum, quia ad fauorem Religionis purè spectat, quam præcipuè Pontifex in exceptione prædictâ intendit, nec Superiores debent peioris esse conditionis, quibus in ordine ad Confessionem amplior facultas in Iure concessa reperitur, vt constat ex Cap. finali, de pœnitent. & remiss.

Est ergo difficultas circa ea, quæ ad sæculares [Circa gratias pro sæcularibus, vbi de speciali quadam pro Concionatoribus.] spectare possunt, & quando ad ipsos solùm spectant, dictum iam. num. 291. quod ad Indulgentias attinet, licet gratia illas concedendi Indulgentia non sit, sed pura gratia. Et talis fortè est, quæ concessa est Fratribus Prædicatoribus, & Minoribus, & consequenter illis, qui in priuilegiis communicant, vt scilicet prædicantes in suis domibus possint 18. annos, & 322. dies Indulgentiæ concedere: extra suas Ecclesias verò vltra dictos 18. annos, dies tantùm 222. Tempore autem Quadragesimæ in suis domibus prædicantes Feriâ 2. 4. & 6. 156. annos & 524. dies. De quâ concessione P. Quintanad. in Appendice Iract. 4. Dub. 3. num. 8. censens illam non suspendi, quia communis est Religiosis & sæcularibus: cùm possint etiam Religiosi esse auditores: quæ videtur ratio esse licet eam ipse non adducat. Quod tamen valde dubium est, cùm concessio ista ad hoc tendat, vt sæculares ad audiendas prædictorum Patrum conciones alliciantur: neque enim ipsi illâ indigent, cùm alias habeant copiosissimas. Et quidem Concionatores ipsi illâ non fruuntur, vt non sit mirum Religiosos eiusdem Ordinis nihil in eo opere laborantes illam non obtinere. Sed de gratiâ tali, atque aliis redintegranda tractatio, an scilicet per Bullæ publicationem suspendantur, ad quod difficultas præcipua reuocatur; de gratiis enim communibus Religiosis & sæcularibus, sicut de Indulgentiis philosophandum. Et non suspendi [Quoad Religiosos non suspendi illas, etiamsi communes cum sæcularibus] quoad Religiosos ipsos, ita vt illis vti possint, consequenter asserendum, respectu scilicet aliorum Religiosorum. Quoad sæculares autem grauis difficultas est, vtrùm scilicet sine Bullâ eo frui beneficio possint. Quòd verò illa necessaria in Religioso non sit, si eam sæcularis sumpserit, videtur certum, quia duplex Bulla non est pro vnico beneficio necessaria: & cùm sæcularis ante publicationem Bullæ beneficio gratiæ Religiosis concessæ frui posset, dum Bullam sumit, impedimentum penitus remouetur.

Potest autem dubitari, an si Religiosus [An sit satis Religiosum Bullam sumere, & non sæcularem. Vbi vtriusque partis fundamenta proponuntur.] Bullam sumpserit, id sit satis ad omnem difficultatem in hoc puncto propullandam. Et id quidem ratio nuper adducta videtur persuadere, quia scilicet ad vnum beneficium vna Bulla sufficit. Et prætereà Religiosus non poterat durante Bullæ publicatione, vti gratiâ sibi concessâ: ergo sumptâ Bullâ iam poterit: implicat autem quòd absolutè possit, & quòd sæcularis Bullâ indigeat; quia concesso aliquo conceditur id, sine quo illud stare nequit. Item; suspensione huius gratiæ commodum contributionis intenditur: ergo cùm illud habeatur sumptâ Bullâ, nihil refert quòd à Regulari, vel à sæculari sumatur. Videtur sanè hoc non improbabile, sed incertum; quia praxis contrarium videtur ostendere, & Bullæ ipsius tenor indicare, in quâ accipienti conceditur tantùm vt absolui possit, commutari eius vota, & reliquis vti gratiis, sicut & Indulgentiis: ergo ab eo Bulla sumenda est, & non sufficit à Religioso sumi. Præterquàm quòd taxa eleëmosynæ eum respicit, qui beneficio Bullæ quoad prædicta est gauisurus. Cùmque pro sæculari diuersa sit, ac pro Religioso, si eam Religiosus sumeret, multum contributio per Bullæ concessionem intenta minueretur, vt est manifestum. Sed quidquid de hoc sit, difficultas præcipua restat, an scilicet sæcularis absolutè loquendo indigeat Bullâ ad fruendum gratiis, quæ Religiosis in ordine ad sæculares conceduntur. In quo quidem affirmatiuam [Qui affirmantem teneant, quoad necessitatem in sæculari.] sententiam tenent Trullench §. 9. Dub. 3. num. 8. & apud eum Nauarrus, Sotus, Acosta, Ludouicus Lopez, Fr. Emmanuel, qui contrarium priùs docuerat, sed re meliùs perpensâ retractauit in Additionibus ad §. 12. Dub. 6. P. Escobar Lib. 1. Examine, 17. cap. 4. v. 1. & alij.

Fundamenta sunt. Primò, tenor ipse [Et quibus probent.] suspensionis iuxta formam Pontificiæ concessionis, in quibus solum excipiuntur gratiæ concessæ Regularibus quoad eorum Fratres tantùm: particula enim Tantùm aliquid debet operari: quod tamen ita non erit, si quoad sæculares etiam exceptæ proferantur. Secundò; quia si ita non esset, Bulla nullius ferè esset momenti, & intentio Pontificis in eâ concedendâ frustraretur; aut certè maxima ex parte, quando id, propter quod præcipuè sumi posset, sine illâ liceret. Tertiò, quia sic habet praxis: quando enim gratiæ aliquæ Religiosis concessæ publicantur, in ordine ad absolutiones, commutationes, & similia, à Commissario apponi solet debere Bullam Cruciatæ habere eisdem fruituros. Vnde addit Trullench sententiam oppositam non ausurum se in praxim deducere.

Sed nihilominùs illam tenent Ledesma, [Contrariam qui amplectantur.] Joannes de la Cruz, Graffis, P. Henriquez, & P. Thomas Sancius, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 100. addens in praxi hodie ita obseruari. Idem repetit in Additionibus, Resolut. 23. vbi adducit Villalobos alios ex Doctoribus Salmanticensibus congerentem. Sed labor ille in P. Henriquez præcessit, qui Lib. 7. Cap. 28. num. 7. in Gloßâ, l. Z. complures adducit Cardinalis Lugo Disput. 20. de Pœnitentiâ, num. 146. apud quem P. Salas in Expositione Bullæ manuscripta. Leander Tomo 1. de Sacramentis, Tractat. 5. Disput. 12. Quæst. 57. Bassæus V. Priuilegium 3. num. 5. Vers. Sed petes, P. Mendus Disputat. 29. Cap. 9. & alij, multipliciter arguentes, & nos cum illis addentes aliqua, & aliena aliqualiter illustrantes. Primò, quia priuilegia Religionum pro [Rationes pro illa.] bono communi concessa, non sunt reputanda vt suspensa, dum de illis expressa mentio non fit: sunt enim adinstar legum, quæ in iure communi continentur. Secundò, quia fauorabiliter interpretanda. Tertiò, quia stat cum prædictâ exceptione tenor verborum Bullæ, scilicet: quoad eorum Fratres tantùm. Nam facultas absoluendi, commutandi, &c. ad Fratres tantùm spectat: neque enim alij præter ipsos possunt illis vti actiuè. Et prætereà particula illa potest ad priora verba referri, scilicet Exceptis tamen conceßis Ordinum Mendicantium superioribus: vt sit sensus tantùm excipi illas, quæ præfatis conceduntur. Quartò, quia si sæcularis vt fruatur gratiâ Religiosis concessâ, Bullâ indiget; ergo gratia reualidatur respectu illius quando eam accipit: atqui id stare nequit, quia gratia illa non erat sæculari propria: ergo respectu illius non reualidatur: neque etiam respectu Religiosi, quia gratia reualidatur in eo, qui Bullam accipit: atqui Religiosus eam non accipit: ergo neque in eo reualidatur.

Arguitur item Quintò; quia nullo ex [Postrema collectio valde vrgens ex tenore suspensionis, & alijs.] nominatis à Pontifice talis suspensio continetur, vt patet discurrenti per singula, scilicet Ecclesias, Monasteria, Hospitalia, loca pia, Vniuersitates, Confraternitates, personas particulares. Vbi enim hîc Religiosi Ordines? Si dicas cum Ludouico Lopez nomine Monasteriorum designatos, id minimè est consonum: nam ea, quæ Religiosis Ordinibus conceduntur, non dicuntur Monasteriis concedi, vt ex Bullis priuilegiorum apparet. Monasteriis autem solent aliquæ Indulgentiæ concedi pro ea visitantibus in Ecclesiis aut Capellis: solent enim Ecclesiæ vt distinctæ à [Ecclesiæ à Monasterijs vt distinctæ ponantur.] Monasteriis poni, licèt in Monasteriis sint, quia de Ecclesiis non Religiosis accipi solet Ecclesiæ nomen, vt patet ex Pontificiis Bullis, in quibus Ecclesiæ, quæ Regularium non sunt, sæculares vocantur, & ita Monasteriorum Ecclesiis, vt contradistinctæ proponuntur: & similis loquendi modus ei, quem Cruciata complectitur, habetur in Bullâ Pij Quarti prohibentis pro Iubilæorum expeditione quidquam dare vel accipere, vt videri potest apud Cherubinum Tomo 1. Bullâ 382. cuius partem refert P. Quintanad. in Appendice, Tractat. 2. Dub. 5. Pro quibuscumque particularibus personis, seu Ecclesijs, Monasterijs, Confraternitatibus, &c. Vbi nequit dici Iubilæa Fratribus concedi, cùm tantùm concedantur eorum Ecclesias visitantibus, licèt ipsi etiam lucrari ea possint: sed certè non quatenus Religiosi sunt, sed vt fidelium nomine comprehensi. Quod autem ait Trullench, si Monasteriorum nomine non comprehenduntur, comprehendi nomine particularium personarum, inuerosimile prorsus est: quia cùm concedantur omnibus gratiæ istæ, & nulli in speciali, nequeunt dici particularibus personis concedi. Sextò, quia sic concessit Pius Quintus, aut potiùs declarauit, vt testatur P. Henriquez suprà. Septimò, quia sic habet praxis, scientibus, & tacentibus Commissariis, vt ait Cardinalis Lugo. His positis

Dico Primò. Sententia hæc vltima omnino [Vltima sententia præfertur.] tenenda est, quia validis nititur fundamentis, & est pariter benignior: hîc enim quæ benignior meritò præferenda est, quia fauor iste vtilitati coniunctus, dum eo vti securè possumus sine periculo illo, quod in Indulgentiis inueniri, dum fauorabiliores opiniones præponuntur, diximus num. 299. vbi & huius, quam modò rationem [Illius vtilitas pro praxi.] tradimus, fundamentum indicauimus: absolutio enim & commutatio, aut dispensatio coram Deo valent, vt nequeat defectus potestatis absoluentibus & absolutis, dispensatis & dispensantibus imputari. Cumq́ue circa hoc Commissarij non reclament, neque Pontificem pro declaratione adeant, ex eo videtur reddi manifestum nihil illos in huius sententiæ praxi deprehendere, quod contrarium Pontificiæ dispositioni sit, nec sperare se posse quidquam, quod ampliùs vrgeat obtinendum: eò quòd Pontifices maximè curent, vt priuilegia sua, & Religiosis præsertim concessa, quæ in commune bonum tendunt, exactissimè conseruentur. Pro quo inter alia est Cap. Quantò [Pontifices sua priuilegia conseruari desiderant.] ampliùs, de Priuilegiis, ibi: Mandamus quatenus huiusmodi sententias in fraudem priuilegiorum nostrorum de cetero non feratis; quia si super hoc ad Nos clamor denuò ascenderit, non poterimus conniuentibus oculis pertransire, quia promulgatores talium sententiarum seueritate debitâ castigemus. Sic ibi: vbi ad Archiepiscopos & Episcopos sermo dirigitur ab Honorio Tertio in fauorem Cluniacensium.

Neque obiecta vrgent. Ad primum [Contraria fundamen dissoluuntur.] enim dicimus de sensu verborum in exceptione constare iuxta datam explicationem. Ad secundum, eo non obstante, Bullam in magnâ æstimatione habendam, cùm multa alia, maiori pretio dato, comparanda concedantur. Et praxis ipsa ostendit nihil talem exceptionem obstare, cùm vix sit, qui Bullam non sumat, etiamsi aliàs de Religiosorum priuilegiis notitia subsit; vel certè si non sit, ex eâ parte nullum expeditioni Bullæ obstaculum adhibetur. Ad tertium negatur praxim generaliter acceptam sic habere, cùm de contrariâ fidem faciat Cardinalis Lugo. In Iubilæis quidem obseruari id solet, vt sine licentiâ Commissarij minimè publicentur, quia iudex est talium gratiarum specialiter deputatus: licèt Iubilæi Anni Sancti, & similium alia sit ratio. Id autem, de quo agimus, diuersum est, de quo ad eum non spectat iudicari, cùm à Pontifice circa illud ligatæ manus sint exceptione præfatâ. Vndé [Timor in illius praxi nullus.] timor Trullenchij deducendi in praxim sententiam nostram, non est cur debeat in aliorum cordibus residere, cùm de praxi tali constet, & eam non solus Cardinalis Lugo, sed Diana etiam contestetur.

Dico secundò. De Indis loquendo, [Indos Bullâ non egere pro gratijs de quibus agitur.] sine dubio asserendum est eos ad vsum gratiarum, de quibus loquimur, Cruciatâ non egere. Id constat ex amplissima concessione Pontificum, & præsertim Gregorij XIII. per Bullam authenticam die 1. Ianuarij Ann. 1573. ad instantiam Philippi Secundi immortalis memoriæ Regis, quâ conceditur vt Indi, sicut & nati ex Indis & Mauris, absolui possint ab omnibus casibus Sedi Apostolicæ reseruatis, & etiam ab hæresi, ab Archiepiscopis, & Episcopis Indiarum, non obstante reseruatione hæresis per Bullam non concessæ. Quâ facultate gaudent etiam Religiosi Mendicantes, & alij eorum gaudentes priuilegiis, in foro pœnitentiæ, vt aduertit Alfonsus à Veracruce in suo Compendio. V. Episcopus, & Fr. Ioannes Baptista in animaduersionibus pro Confessarijs Indorum, Pag. 443. Vers. Circa hanc, per specialia ad id priuilegia generaliter concessa, vt tales Religiosi possint in foro dicto quidquid maioribus Prælatis concessum inuenitur. De quo priuilegio, & de aliis pro Indis concessis inferiùs, Deo dante, Titulo inquam 12. disseremus.

DIFFICVLTAS V.

De facultatibus non reuocatis pro Religiosis, & præsertim de illa quæ generaliter conceditur circa electionem Confessarij.

QVid facultas sit dictum num. 281. & [Circa facultates sicut circa gratias philosophandum.] vix circa illas quidquam occurrit, in quo hærere possimus, suppositâ doctrinâ, quam circa Indulgentias & gratias præmisimus: similiter enim ac de gratiis philosophandum, quia eadem prorsus fundamenta sunt, si quæ occurrant, iuxta datam explicationem. Amplissimè enim interpretandæ sunt, cùm in earum vsu periculum inualidationis non subsit respectu eius circa quod versatur, & possit tali facultate vtenti vt culpabilis imputari. Stante autem licito vsu, non obstante Bullâ, oriri circa illum aliquæ difficultates possunt, sicut circa alia, quæ nullum ad Bullam respectum important, neque nostri instituti est omnia huiusmodi persequi, ne moliminis nimium operosi negotium sine spe terminandi complectamus. Et talis equidem esse poterat quæstio illa circa vsum altaris portatilis, qui priuilegio Pij Quarti concessus Canonicis Regularibus [Priuilegium speciale circa vsum altaris portatilis in cubiculis Religiosorum.] S. Saluatoris Lateranensis die 18. Maij Anni 1565. vt quauis infirmitate detenti, quibus ratione illius, aut judicio Medici, vel Superioris præscripto, ex cubiculis suis exire prohibentur, durante tantùm infirmitate, Missam in proprio cubiculo super altari portatili, in loco tamen decenti & honesto, per aliquem Sacerdotem, per eos iuxta libitum suum eligendum, celebrare faciant, & in cubiculis iacentis Missam audire, & Eucharistiam sumere possint ordinariorum locorum, seu quorumuis aliorum licentiâ desuper minimè requisitâ; & vt ipsi, ac Presbyter per eos eligendus Missam huiusmodi respectiuè audiendi ac celebrandi, plenam & liberam licentiam & facultatem habeant. Prædictum autem priuilegium in vsu haberi satis apertè significant qui illius mentionem faciunt, scilicet Pasqualigus Decisione 174. & 176. Lezana Tomo 3. v. Altare, num. 16. P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 7. Singulari 34. num. 7. P. Pellizarius Tractat. 8. Cap. 2. num. 96. Diana Parte 9. Tractat. 1. Resolut. 34. P. Dicastillus Tractat. 5. Disput. 4. num. 104. Thomas Hurtadus Tractat. 12. num. 2228. Cardinalis Lugo in Tractatiuncula de viuæ vocis Oraculis circa priuilegia Societatis, V. Missa post §. 6. & illud Compendio Societatis addendum voluit R. P. Generalis Mutius Vitellescus, vt testatur idem Cardinalis.

Circa quam concessionem admiratur [Rarus illius vsus apud illos.] Diana Pontificum liberalitatem, & modestiam pariter Regularium, qui parcè & rarissimè illâ vtuntur. Quod quidem & ego sic faciendum monuerim, licèt circa priuilegij valorem non videatur posse dubitari, cùm de illo constet, & post Concilij Tridentini publicationem fuerit, vt benè citatus Cardinalis obseruauit: nam dubitari nequit quin in cubiculis infirmorum multa occurrant indecentiæ plenâ, quæ neque oculis aliorum possunt sine offensione præsentari. Quòd si dicas ex eo fieri numquàm debere Missam in prædictis cubiculis celebrari, quia numquàm licet in loco indecenti id fieri, vt Pontifices præcauent quoties licentiam pro celebratione concedunt, vnde & in Bullâ nostrâ præter licentiam Commissarij approbatio Ordinarij præscribitur per visitationem, & designationem, iuxta id, quod à Consilio est Tridentino decretum Sessione 22. in Decreto de obseruandis in celebratione &c. & in priuilegio adducto id etiam statuitur, vt ex eius tenore constat. Ad id dico, [Cur non frequens liceat, cum frequens non ita.] etiamsi ordinariè in prædictis cubiculis illa, quæ dicuntur, occurrant, & proptereà non debeat Missa in illis frequenter celebrari; pro rariore celebratione aliam esse rationem: tum quia pro illa possunt decenter ornari & mundari cubicula, quod pro frequenti non potest moraliter ita præstari: tum quia licet minùs aliquid decens adsit, status Religiosus, & locus sacer, quicumque ille sit, cùm in illo immunitas Ecclesiastica vigeat, & pars sit Religiosæ habitationis, quæ sanctitatem quamdam continet, vnde & Religiosæ domus sanctæ & sacræ compellantur: & prætereà Religiosæ professionis meritum, suo iure postulant, vt eo, quod minùs apparet decens, non obstante, dispensatio aliqua circa celebrationem præbeatur. Sic enim pro celebratione in domibus sæcularium priuilegium in Bullâ conceditur; cùm tamen certum sit multa, quæ indecentia sunt, in eisdem reperiri: propter conuenientiam enim aliquam in eo potest dispensari, attentâ bonitate Christi immensâ, quæ in hoc Sacramento elucet, vnde horrori non est ipsi cubicula immundissima ingredi, cùm pro Viatico defertur; & in stomachos fœtidissimos penetrare.

