An verò stante prædictâ facultate con [Recenter conuersis conferre, an possint & Regularibus sibi subiectis. Circa quod sententia negans.]ferendi Minores Ordines conuersis, ea possit ad subditos Regulares extendi, inquirit P. Pellizarius, & respondet num. 181. videri non posse, nisi fortè & ipsi ex conuersis essent; quia priuilegia non debent extendi vltra intentionem concedentis sufficientibus verbis expressam; quod in præsenti accidit; immò oppositum videtur deduci ex fine concessionis, videlicet ob promouendam conuersionem. Sed contrarium satis verosimile apparet, quia cùm sic conuersi, si in Re [Affirmatiua præfertur, & probatur.]ligionem admittantur, eo frui beneficio possint: maxima esset dissonantia in eo quòd alij, in quibus maior est sufficientia, illo gaudere non possent. Sunt quidem priuilegia aliqua nouiter conuersis concessa, quibus frui antiqui Christiani nequeunt: illa tamen differentia ex eo accidit quòd antiqui Christiani robustiores sunt ad onera Ecclesiastica præceptorum portanda, ad quæ nouiores esse imbecilles solent, vt in ieiunijs, obseruatione festorum, matrimonijs, & alijs est videre. Priuilegium autem, de quo agimus, alterius generis est, in quo præcipuè dignitas personæ spectatur, quæ pro ordinatione à sacris est Canonibus constituta. Cùm ergo Religiosi ex antiquâ Christianorum progeniè digniores sint nouiter conuersis; dissonantia magna esset, vt dixi, si his beneficio dicto gaudentibus, illo in Ordine ad ipsum repulsum paterentur. Præterquàm quòd Religiosi tales in partibus illis, vbi de conuersione agitur, consistentes, ad eam cooperaturi censentur, & ita conuersis beneficium ex ordinatione, quatenus ad illud disponunt, sunt aliquo modo collaturi. Et indignum videtur, vt Minister Euangelicus eo priuetur Apostolicæ Sedis beneficio, cuius est in aliis instrumentum: cùm aliàs sic Ordinatus possit meliùs & digniùs Euangelicæ prædicationis munus exercere. Hoc ergo non videtur improbandum.

Quia etiam Vrbanus VIII. Euangelicis [Priuilegium Vrbani 8. pro Iaponiâ quomodo suffragetur.] ministris in Iaponiâ durante præsenti persecutionis statu concessit Sacramenta (Ordinem tamen Episcopalem non requirentia) etiam Parochialia ministrare, vt vidimus suprà. Dubitari item potest an sub concessione huiusmodi Tonsura, & Ordines minores veniant. Circa quod ita scribit P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 6. Singulari 4. num. [P. Quintanad.] 8. Ordinum minorum collationem, cùm adeò necessarij non sint ad hunc finem, & pro persecutionis tempore, nec (iuxta veriorem sententiam) Sacramenta hîc non committi probabilius existimo. Sic ille, probabile quidem contrarium censens, dum suum placitum probabilius reputat. Fundamentum autem quatenus ex eo desumitur, quòd Ordines dicti Sacramenta non sint, minùs est firmum: Sacramenta enim esse probabilissimum est, vt ostendi Tomo 2. Theologicorum Problematum, circa Sacramentum Ordinis. Quod autem de non necessariâ ad effectum, pro quo est facta concessio, huiusmodi facultate asserit, ijs est conforme, quæ à nobis dicta sunt num. 370. circa Adriani concessionem. Sed certè sicut de præsenti priuilegio dictus Pater censet, de Adriani, in quo concessio & exceptio similis, censere pariter debuisset. Vtrumque ergo æquè videtur esse probabile, attentâ tantùm concessione Adriani. Cùm autem illa, & aliæ, quas adduximus, sustineri adeò verosimiliter queant, pro Iaponiensibus Missionibus maximè suffragantur: vnde quod minoris probabilitatis ex concessione Vrbani videtur habere, ex alijs potest abundè suppleri, si attento rerum statu vsus expediens videatur.

Est insuper priuilegium aliud pro Indijs [Aliud Innocentij X. pro Ordine ante cortam ætatem, concessum Societati.] circa Ordinem concessum, de quo num. 152. & licèt Indorum directè non sit, de illo hic aliquid adnotandum. Concesserunt illud Pontifices aliqui, sed temporale, sicut & temporale est, quo fruimur modò, & in Bullâ extat Innocentij X. his verbis: Ac cum suis Regularibus (Societatis scilicet) vt ad sacros etiam Presbyteratus Ordines per annum ante legitimam ætatem promoueri poßint, dispensare valeant, similiter concedimus. Sic Pontifex. Cuius concessionis planus videtur esse sensus, vt [Ad omnes sacros Ordines extendi.] scilicet quilibet Ordo sacer ex dispensatione Superiorum per annum ante legitimam ætatem suscipi possit. Particula enim Etiam in concessione appositâ, casum magis dubitabilem exprimit, vt per varios Textus & Doctores ostendit P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 3. singulari 25. numer. 4. & vt deesset illa, tenor ipse concessionis idem ostendit: cùm enim Pontifex de omnibus sacris loquatur Ordinibus, ad omnes est extendenda concessio, in quibus eadem ratio est; immò & in prioribus maior, quàm in Presbyteratu, qui, vt nomen ipsum indicat, ætatem exigit maturiorem.

Propter quam rationem Religiosi ali [Religiosis alijs vt frui eo liceat.]qui priuilegio isto frui tentarunt, communicationem generalem allegantes, quod tamen à Prælatis obtinere minimè valuerunt. Volebant illi expleto anno vigesimo, & vigesimo-primo inchoato, Subdiaconatum recipere, & vno plus anno Diaconatum. Sed Episcopi communicationi huiusmodi nihil deferentes, quod in Bullâ non videbant expressum, neque concessum agnoscebant. Præterquàm quòd modus ille anticipationis in omnibus sacris Ordinibus dissonus videbatur, & extra receptum stylum. Quæ quidem absolutè loquendo tolerabilia non sunt; sic enim Summi Pontificis priuilegia concedentis non parùm videtur auctoritati derogari. In casus tamen contingentia occurrere rationes potuerunt, ad similem negationem: præsertim quia videri eis potuit in Societate specialem aliquam rationem extare, ob quam priuilegium dictum fuerit ipsi concessum; quâ non extante in alijs, non debet communicatio eiusdem admitti. Pro [Non extare eandem rationem in illis, quæ in Societate, vnde videtur communicatio locum non habere.] quo & Ioannes de la Cruz in Epitome status Religiosi in Indice verb. Priuilegium, vbi ait quòd gratiæ Monasterio concessæ vnius Ordinis extenduntur ad alia eiusdem Ordinis, & sic ad omnes Ordines. Sed intelligitur existente eadem caussâ: nam priuilegia concessa Religiosis Indiarum non extenduntur ad Religiosos totius Ordinis, quia specialem attendunt rationem in illis partibus. Ita Clemens VII. in Compendio Minorum Conceßione 19. Quæ est etiam aliorum doctrina, vt superiùs vidimus. His accedit priuilegium dictum à Societate impetratum vt ipsi iuxta propriam agendi rationem deseruiret. In illâ autem numquam accidit vt quispiam anticipatione illâ annorum pro omnibus Ordinibus, initietur, sed finitis studijs, vnde & pro non seruandis interstitiis priuilegia etiam specialia sunt eidem impartita. Cùm ergo communicatio non plus conferat quàm priuilegiario directo conueniat, quia est adinstar, vt aliàs dictum; non debet esse mirum si Prælati hoc modo concessionem dictam intellexerint, & ita iuxta Religiosorum operati non fuerint voluntatem. Iam ad alia.

CAPVT XIV.

De Priuilegijs Indorum circa Sacramentum Matrimonij.

SVnt illa nec pauca, nec leuia, vt ex Compendio, & Bullis constat, & ita pro illis

Dico primò. Indi vt matrimonium [Assertio 1. Indos non egere dispensatione vltra secundum gradum.] contrahant, non obstante cognatione vltra secundum gradum transuersalem, aut affinitate, nullâ indigent dispensatione, iam enim illâ generaliter potiuntur. Sic Mag. Alfonsus à Veracruce, quem adducit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum Parte 1. Fol. 88. Pag. 1. in hunc modum loquentem: A la primera duda digo, que sin tomar la Bulla los Indios se pueden casar en el tercero y quarto grado, como antes. La razon de esto es porque esto ya entre los Indios es co [Mag. à Veracruce.]mun derecho, y la tal Bulla, que dispensa en el contraer matrimonio en tercero y quarto grado, no es priuilegio, si no Extrauagante, y de derecho. Y asi como lo fue quando estaban los grados del matrimonio estendidos à siete grados, los quales se reduxeron à quatro por Innocencio Tercero; lo mismo hizo Paulo Tercero en estos Indios, que los reduxo al primero y segundo. Y esto que aqui digo no es solo opinion mia, sino tambiem aueriguada con otros muy doctos aqui, y en España, y consultada, y admitida por el Señor Arzobispo Don Pedro Moya de Contreras. Sic ille. Circa quod aliqui ob concessionis ignorationem Indos solent ad onerosas diligentias compellere, quod & in Parochis ac Prælatis ipsis non semel deprehensum. Pro concessione alia Gregor. XIV. vide Cardinal. Lugo in Responsis Moral. Lib. 6. Dub. 5. qui alios adducit.

Dico secundò. In gradibus lineæ directæ [Assertio 2. intelligi tantum in lineâ transuersali.] ascendentium scilicet, & descendentium, non videtur admittendum, quod præcedenti est Assertione probatum. Id probo; quia licet Pontifex circa hoc, discrimen non videatur statuere, ita tamen est recepta concessio, neque oppositum vnquam practicatum; immo neque de praxi aliquando cogitatum. Et quidem vix ratio occurrere potest, quæ conuenientiam aliquam in huiusmodi matrimoniis ostendat, vt facultas generaliter debeat censeri concessa, vbi plurimi Doctores sunt affirmantes talia matrimonia esse iure naturæ illicita & inualida, vt videri potest apud P. Thom. Sancium, qui eorum agmen valde numerosum congerit Lib. 7. de Matrim. Disp. 51. n. 12. Sed de eo statim Assert. 4.

Dico tertiò. Resolutio Assertionis pri [Assertio 3. extendunt ad directos in affinitate.]mæ ad gradus affinitatis in lineâ rectâ extendi potest. Itaq́ue Indus coniungi potest nepotis vxori eo mortuo, & Inda neptis suæ marito, aut è contrà; si aliunde impedimentum non sit, & ita in similibus. Ratio est; quia concessio generaliter procedit & in hoc ea non apparet indecentia, quæ in consanguineis lineæ rectæ ob sanguinis eiusdem participationem. Itaque si Indi, & alij simili prærogatiuâ gaudentes, eâ vti velint, prohibendi non sunt, nisi ratio aliqua specialis occurrat, de quâ iuxta casus contingentiam iudicandum.

Dico quartò. Si Indi ante Baptismum, [Assertio 4. non separandos conuersos in gradibus iure naturæ non prohibitis coniugatos.] coniugium inierint in gradibus iure naturæ non prohibitis, neque per eorum leges, ita vt apud eosdem, licèt illicita, non tamen inualida censeantur, non debent post Baptismum separari. Sic communiter Doctores, & ratio est clara; quia coniugium tale validum fuit iure naturæ & ciuili apud Gentes illas: coniugium autem legitimum indissolubile est, & ita Ecclesia nequit illud, stante voluntate coniugum permanendi in illo, vllatenus irritare. Leges enim illius non ligant ipsos, quia extra eamdem sunt, neque intra eamdem iam per Baptismum receptis, retrotrahi ad tempus inhabile possunt.

Quia verò circa gradus iure naturæ prohibitos [Iuxta probabiles opiniones in eo fauorabiliter procedendum.] valde diuersæ Doctorum sententiæ sunt iuxta earum probabilitatem, ita est in hac caussâ procedendum, vt voluntati Neophytorum quantùm potuerit deferatur. Hoc enim vnum fidei impedimentum maximum esse solet, quod ex monogamiâ oritur, vnde vt illa statui suauiter possit, conniuendum est paruulorum istorum desiderio, quatenus illud per probabiles potuerit sententias regulari. Est ergo satis probabilis illa, immò [Inter solos parentes & filios esse irritum matrimonium iure naturæ.] & probabilior, vt existimat P. Thomas Sancius suprà, numer. 19. quæ asserit in solo primo gradu ascendenrium & descendentium esse ita interdictum coniugium iure naturæ, vt irritum sit eo attento inter solos parentes & filios. Quod quidem magnum habet fundamentum in D. Thomæ doctrinâ 2. 2. q. 159. art. 9. ad 3. vbi quidquid indecentiæ circa hoc haberi potest, ad consuetudinem, & legem humanam reducit, & tenent multi & grauissimi Doctores apud P. Sancium citatum: quibus addendi Bonacina Tomo 1. Quæst. 3. de Matrimonio, Puncto 5. §. 1. num. 8. Diana Parte 8. Tractat. 1. Resolut. 69. Caramuel in Theologiâ morali, num. 543. Basilius Legionensis Lib. 7. de impedimentis Matrimonij, Cap. 81. num. 6. Bassæus verb. Matrimonium 7. numer. 23. P. Filliucius Tomo 1. Tractat. 10. Parte 2. Cap. 1. numer. 180. P. Palaus Tomo 5. Disputat. 4. Puncto 7. num. 7. licèt non penitus secundum excludat. P. Bauny Tomo 1. Tractat. 12. Quæst. 1. de impedimento cognationis. P. Reginaldum negantem illicitum esse adducit Bonacina suprà, ex Lib. 31. num. 140. §. Aduerte tertiò. Sed circa secundum gradum aliter videtur sentire num. 119. vt omittam alios, quos citati adducunt; addentes infideles sic coniunctos, cùm ad fidem veniunt, non esse separandos; si id ægrè ferant, & futurum sit illud recipiendæ fidei obstaculum, aut minùs in eâ proficiendi. Ad hoc ergo non habent illi opus priuilegio.

Prætereà, valde probabilis sententia est [In lineâ transuersali nullum tale impedimentum.] in lineâ transuersali nullum esse impedimentum iure naturæ aut diuino, quod diuersum esse à jure naturæ nequit; quia quod in lege veteri, iam cessauit; in noua autem aliud non est, nisi quod pro Baptizatis Ecclesiâ statuit, & infideles non tangit, vt benè obseruat cum alijs P. Thomas Sancius suprà, Disput. 52. num. 2. Itaque coniugia fratrum cum sororibus iure naturæ licent, & apud Peruuianos in vsu fuerant, præsertim apud Reges, vt Regium genus hoc pacto illustrius haberetur, sicut & apud Reges Mexicanos, & incolas prouinciæ de Vera-pace: pro quo videri potest Fr. Ioannes de Torquemada Parte 2. Monarchiæ Indicæ, Lib. 13. Cap. 11. vbi de Peruuianis negat; sed apud Reges in more fuisse certis fundamentis compertum habetur: immò & apud alios, vt ex Concilio Limensi colligitur, de quo statim. Sententiam dictam tenent plures, quos adducunt & sequuntur Basilius Legionensis suprà, Cap. 32. num. 3. & seqq. Diana Parte 4. Tract. 4. Resolut. 93. & suprà, Resolut. 70. Quidquid habeat Parte 11. Tractatu 8. Resol. 63. ex Cardinali Lugo Disput. 16. de Pœnitentiâ, num. 145. Franciscus Ramus in Allegatione speciali de hac quæstione. Caramuel suprà, numer. 544. P. Bauny Quæst. 2. P. Gaspar Hurtadus Disput. 17. de Matrimonio, Difficult. 5. P. Ægidius Disput. 32. num. 19. P. Tannerus Tomo 4. Disputat. 8. de Matrimonio, Quæst. 4. Dub. 4. num. 59. & 60. Adducit etiam complures P. Thomas Sancius Disputat. 52. citatâ, num. 10. Quidquid dixerit Sotus, cuius assertio non videtur P. Amico displicere Tomo 9. Disput. 16. n. 33. Vbi ait hanc sententiam esse valde probabilem, sicut & P. Fragosus Tomo 3. Lib. 10. Disput. 22. §. 3. num. 36. addens cum eodem sic conuersos non esse separandos, si id ægrè ferant, quod & Veracruz & Vega apud eumdem affirmant. Tenent etiam P. Palaus suprà num. 11. P. Martinus Perez Disput. 28. de Matrimonio Sect. 5. & deberent certè tenere quotquot de secundo consan [In consequentia affirmantium in secundo gradu ascendentium.]guinitatis gradu dudum in ascendentibus vidimus tenuisse. Maior enim reuerentia auis debetur quàm fratribus, & ita videmus fratrum conuictum esse familiarissimum, vt minùs videatur dedecere sororem supra corpus fratris potestatem habere, quàm neptem supra corpus aui. Quæ enim neptis ab auo non verecundetur petere debitum; quod tamen in sorore non ita accideret, consuetâ fratrem familiùs contrectare? Si ergo, non obstante reuerentiâ illâ, validum est coniugium, multò id videtur certius in coniugio transuersaliter coniunctorum, quicumque illi fuerint. Quod ergo in Concilio Limensi Tertio dicitur, vt coniugia inter fratres, cùm ad Baptismi gratiam peruenerint, rata non habeantur, sed quicumque ita coniuncti fuerint, reperti separentur. De quo & Concilium secundum Cap. 38. iuxta probabilem sententiam procedit, & ita non videtur generaliter, neque pro foro conscientiæ, obligare.

Est insuper satis communis, & valde [Nullum affinitatis gradum esse iure naturæ prohibitum, vt irritans matrimonium probabilis sententia multorum.] probabilis sententia, quæ affirmat ex affinitate in quocumque gradu siue transuersæ lineæ sit, siue etiam rectæ, non oriri impedimentum, ex quo irritum matrimonium naturæ iure reddatur, quidquid de indecentia aliquali sit. Sic tenent quamplures, quos adducit P. Thomas Sancius suprà Disputat. 66. numer. 7. Bonacina Quæst. 3. citata Puncto 12. n. 7. & seqq. Bassæus verb. Matrimonium 7. numer. 72. Caramuel num. 591. Basilius Legionensis Libr. 7. Cap. 34. P. Gaspar Hurtadus Disput. 20. Difficult. 3. & 4. P. Bauny. §. de impedimento affinitatis. vers. Opposita tamen. Cardin. Lugo in Responsis moral. Libr. 1. Dub. 4. numer. 1. P. Amicus suprà Sect. 2. P. Mæratius Tractatu de Matrimonio Disput. 9. Sect. 13. P. Escobar de Mendoza in Theologia morali. Tract. 7. n. 94. vbi tantùm ait esse probabile dirimere matrimonium iure naturæ in primo gradu, quasi de probabilitate alterius nequeat dubitari. P. Martinus Perez Disput. 31. Sect. 3. num. 6. Diana Parte 4. Resolut. 93. citata & Parte 8. Tract. 1. Resolut. 67. & 68. & alij. Sic ergo coniuncti, cùm conuertuntur, in suo sunt relinquendi coniugio, si nequeunt ad separationem in primo gradu rectæ lineæ conuenienter induci. Circa quos quidem casus admonet Pater Laymam Libr. 5. Tract. 10. Cap. 5. numer. 3. consultiùs esse adire Pontificem: vbi quidem specialiter loquitur de coniugio inter fratres & sorores. Vbi cùm consultius dicat, conuenientiam talis aditionis ostendit, sed non obligationem. Et quidem admonitio talis pro Indiis videtur inutilis, in quarum remotissimis regionibus qui conuertuntur, nequeunt responsum per tot temporum spatia venturum expectare. Pro re ergo nata iuxta probabiles sententias agendum: licet de conuenientia consultationis dictæ pro casibus eius generis, quatenus occurrere possunt, inposterùm, nequeat dubitari, & ad hoc, vt dixi, non est opus priuilegio. Potest quidem inter fideles matrimonium fratris & sororis tolerari, qui ignorent se esse tales, eo quòd nequeat eius dissolutio sine graui inconuenienti tentari: pro quo singularem casum adducit P. Comitolus Lib. 1. Responsorum moralium. Quæst. 112. Ex quo fit inter infideles, vbi pro eius valore, & rationum pondus & scriptorum militat auctoritas, magis esse tolerabile, vt cùm ad fidem veniunt, non debeat illud penitus improbari. Neque vrgent, quæ Cardin. Lugo adducit suprà num. 4. & seqq. quia hic de dispensatione non agimus, sed de tolerandis coniugiis contractis ab infidelibus. Concilium autem Limense, ex quo ille arguit, probabilitatem sententiæ non tollit, sicut neque declaratio Pauli Quarti, quorum decisio generalis est & non tollit quin in casu particulari id possit fieri, quod est à nobis comprobatum.

Iuxta hæc ergo priuilegium Pauli Ter [Priuilegium Pauli III. non esse absolutè necessarium.]tij, quod habetur in Compendio Indico verb. Dispensatio §. 5. absolutè necessarium non est, sed ad tollendam dubitationem omnem impetratum. Habetur in Bulla eiusdem, quæ incipit. Licet debitum, cuius verba sunt: & cum iis, qui ab infidelitate conuertuntur, & in locis remotißimis, in gradibus non licitis, tamen lege diuina non prohibitis, ma [Illius tenor.]trimonia contraxerunt, vt in eisdem manere poßint dispensare. Sic Pontifex. Cùm enim matrimonia dicta non sint contracta in gradibus diuinâ lege prohibitis, iuxta probabiles valde sententias, non videtur esse opus dispensatione, quia in illis nihil contrarium est dogmatibus Catholicis. Nisi [Quomodo habere rationem dispensationis videtur: vbi ex polygamia arguitur iure naturæ non permissa, & tamen non tolerata ab Ecclesia.] dicamus Ecclesiam posse sic coniugatos ad Baptismum non admittere, nisi se illius legibus hac in parte velint conformare: quod dum non facit, sed benignè suscipit, videri dispensare. Sicut enim illi probabiliter in coniugio permanere possunt, ita & Ecclesia probabiliter de inualiditate eorum iudicare, & sic separationem renuentibus ingressum prohibere. Sicut prohibet polygamis in polygamia perseuerare volentibus; cùm tamen polygamiam non esse contra legem naturalem, graues scriptores teneant, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 7. Disputat. 80. num. 5. & licet ad hoc vt Ecclesia polygamiam non admittat in iis, qui conuertuntur, afferri pro ratione adæquatâ possit præceptum positiuum Christi, qui Matthæi 19. matrimonium ad primæuum statum reduxit, in quo vnica tantùm licebat vxor, id quidem non est certum ad infideles extendi: & ita apud illos polygamiam esse licitam tenent Abulensis in citatum Caput Matthæi. [Lex monogamiæ infideles non obligare qui censeant, & de probabilitate sententiæ.] Quæst. 35. paulò post principium, Veracruz Secunda Parte speciali Artic. 17. Conclus. 5. tamquàm valde probabile. Et quamuis P. Sancius suprà numer. 14. sententiam dictam tolerabilem, non esse affirmet, alij tantùm dicunt oppositam esse communem, vt videri potest apud Bonacinam Quæst. 3. Puncto 10. P. Palaum Disput. 3. Puncto 1. P. Martinon Disput. 72. numer. 27. & alios. Et Victorellus in Additionibus ad Cardinalem Toletum Lib. 7. Cap. 7. sic ait: Problema est an infideles nunc plures vxores habentes peccent. Qui dicendi modus licet sustineri aliquo modo possit, contrarium tamen magis est Ecclesiæ menti conforme in Cap. Gaudemus, de diuortiis, vbi permit [Cap. Gaudemus.]titur fideli conuerso habitare cum infideli, sic reddita ratione: Cùm per Sacramentum Baptismi non soluantur matrimonia, sed crimina dimittantur. Cùm ergo matrimonia non soluuntur per Baptismum; ea quæ probabiliter talia sunt, ab Ecclesia debent probabiliter sustineri: & ita pro illo dispensatio necessaria non est, quæ propriè talis sit; vnde si detur, ad maiorem debet securitatem aduocari.

Assertiones aliæ pro eodem.

DIco quintò. Religiosi Societatis pos [Assertio 5. Religiosos Societatis posse in omnibus gradibus iure diuino non prohibitis dispensare.]sunt cum Neophytis dispensare in quibuscumque gradibus consanguinitatis & affinitatis iure diuino non prohibitis, iuxta formam concessionis, quæ habetur in Compendio Indico per Gregorium XIII. Pium IV. & Pium V. & sic habet: Possunt Presbyteri Societatis à Præposito Generali per se vel alios ad id electi Auctoritate Apostolica (gratis tamen, dispensare cum Neophytis in quibusuis Orientis, Brasiliæ, Peru, Nouæ-Hispaniæ, & aliis vltramarinis regionibus, insulisque Oceani maris, ac [Priuilegij tenor.] Occidentalibus partibus degentibus, in quibuscumque iure diuino non prohibitis consanguinitatis vel affinitatis gradibus, vel aliàs coniunctis, aut se attinentibus, vt impedimentis huiusmodi non obstantibus, matrimonium inter se contrahere, & solemnizare, seu, si iam scienter contraxerint, denuò contrahere valeant. In partibus quidem vbi locorum Ordinarij de facili adiri possunt, in foro conscientiæ tantùm, sed perpetuo. Sic ibi. Pro quo & adduci potuit concessio Pauli V. in BulIa, quæ incipit: Cùm sicut accepimus Ann. 1614. Vbi quidem aliqua continentur satis eximia. Primum, nullum gradum excipi, nisi qui [Eximia illius concessio.] jure diuino sunt prohibiti, de quibus iam dictum. Secundum, non solos gradus consanguinitatis & affinitatis, sed quamcumque aliam conjunctionem dispensationi non obstare, quæ quidem non alia esse videtur, nisi cognationis spiritualis, legalis, & publicæ honestatis. Tertium, ad Ordinarios necessarium non esse recursum, vbi de facili adiri nequeunt. Quartum, concessionem in foro conscientiæ esse perpetuam. Circa quæ aliquid adiiciendum.

Circa primum, cùm solùm in primo [Dispensationem, circa omnes dictos gradus stare posse, si probabiles sententiæ circa eosdem sint.] gradu ascendentium sit prohibitio indicta lege naturæ, & sic diuina, circa alios concessio locum habere potest, si id forum conscientiæ patiatur. Nam cùm cognationes soleant esse notissimæ, sicut & affinitates, quæ ex copulâ illicitâ non proueniunt, non videtur frequenter posse occasionem occurrere, in qua forum illud secretum possit obseruari. Sed quia reuera esse potest, licet non frequens, tunc dictâ vtendum facultate; vt si ignoretur feminam aliquam esse neptem cuiusquam, quia ex fornicaria copulâ genita, quod tamen auus sciat, & sic in aliis. Vt inter ignotos fratres & sorores, pro quo duos casus notabiles refert P. Comitolus Lib. 1. Quæst. 112. Tales enim circa hoc occurrere congruentiæ possunt, vt priuilegium applicandum sit iuxta probabiles de graduum prohibitione sententias: illæ enim non ad meram speculationem inuentæ, sed vt per easdem possit animarum saluti, & conscientiarum tranquillitati succurri. Quomodo autem stare huiusmodi ampla concessio possit cum limitatione circa primum gradum ab aliis Pontificibus adiecta, dicemus n. 387. & seqq.

Circa secundum, quod ad impedimen [Idem circa cognationem spiritualem, legalem, & publica honestatis.]ta dicta cognationis spiritualis, legalis, & publicæ honestatis verba illa referri debeant vel aliàs coniunctis, aut se attinentibus, ex eo constat, quia ratione illorum aliqua coniunctio seu attinentia est; & cùm nulla dicatur obstare, generali sunt clausulâ comprehensa. Et quod ad duo posteriora impedimenta pertinet, nulla videtur esse difficultas: quoad primum autem id forsan obstare quispiam arbitretur, quod habet P. Thomas Sancius [Difficultas circa cognationem spiritualem.] Lib. 8. de Matrimonio, Disp. 19. num. 7. ex diuersis Auctoribus, scilicet dispensationem in hoc impedimento esse difficiliorem, quia coniunctio est dignior, vtpotè à venerabiliori principio, & ita magis ab huiusmodi coniugiis abstinendum esse prætereà illud indecens, & Ecclesiam Romanam numquàm in eo dispensare. Quod quidem vt non debeat sic generaliter accipi; saltem habere verum in cognatione inter leuantem ac tenentem, & leuatum ac tentum, experientiâ est compertum. Et confirmari potest ex facultatibus concessis Episcopis Indiarum, de quibus aliàs: nona enim sic habet: Dispensandi in impedimento cognationis spiritualis, præter quam inter leuantem & leuatum. Sed hæc non videntur obstare: [Cui clarà occurritur.] nam in primis dispensatio talis concedi sæpè solet in secunda eius specie, in compaternitate inquam, quæ est inter leuantem & tenentem ac inter leuati ac tenti parentes: vnde ratio illa dignioris coniunctionis ob venerabilius principium non cogit, eo quòd totum illud iuris positiui Ecclesiastici sit, & in eo tantùm inueniatur quædam imitatio naturæ in ordine ad superiorem finem, vt exponit D. Thomas in 4. Dist. 42. q. 1. art. 1. in Corpore, & art. 2. ad 1.

Deinde. Quod Doctores de difficultate [Et quid ex difficili concessionis praxi sequatur.] illa dicunt, intelligendum venit de dispensatione pro foro externo; nec de Indiis locuti, in quibus ratione immensæ distantiæ aliter oportuit prouideri. Quòd si Pontifices in facultatibus Episcopis Indiarum concessis id cum limitatione dicta concesserunt, alij eam non apponentes, liberalitatem exhibuêre maiorem, & id erga Episcopos etiam, vt inferiùs exponemus. Vnde in rigore facultate dictâ non egent, durante Societatis priuilegio, de quo & statim. Et ita concessionem ad omnia impedimenta extendi, quæ iuris diui non sunt, tenent Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum sol. 143. pag. 1. P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 6. Singulari 12. verb. Dispensatio n. 17. & alij; quamuis de aliis loquantur concessionibus, ex quibus quæ à nobis [Concessio alia Innocentij IV.] aliàs allata est, Innocentij Quarti sic habet: Vel in gradibus, & casibus, à diuina minimè lege prohibitis, matrimonia contraxerant &c. Vim etiam facit P. Quintana in concessione Alexandri Sexti omnimodam facultatem tribuentis: vbi per errorem pro Adriano positus Alexander, erroris repetitione, quales alij in eodem opere, quæ esse solet fortuna posthumorum. Adducitui etiam concessio Leonis X. die 25. Aprilis Ann. 1521. de quo diximus non semel temporalem fuisse & personalem, & ita non curandum. Nunc autem prædictâ Adriani Bullâ accuratiùs inspecta ad communem existimationem firmandam, iuxta quam vim retinere censetur, in eadem aliquale inuenio fundamentum: sic enim in illa Adrianus post Omnimodæ [Et Adriani Sexti altera.] concessionem: & quia vt accepimus, per præfatos Prædecessores nostros Romanos Pontifices aliqua indulta concessa fuerunt Fratribus existentibus, aut ire procurantibus in dictis, & ad dictas Indiarum partes; Nos omnia illa confirmando, ac (quatenus opus est) de nouo concedendo, volumus vt præfati Prælati Fratrum pro tempore existentes, & quibus ipsi de suis Fratribus duxerint concedendum, omnibus prædictis indultis in genere vel in specie hactenus conceßis, & in posterùm concedendis, vti, potiri & gaudere liberè & licitè poßint. Hæc Adrianus: quæ quidem ad ea præsertim referri possunt, quæ prædecessor eius Leo X. anno proximo concesserat; sed cum temporariâ limitatione. Cùm autem in confirmatione & innouatione prædictâ nulla limitatio sit, & ad futuros Prælatos ac Fratres, quibus illi concedendum duxerint, indultum præfatum extendat, verosimile apparet generale esse & perpetuum, ac per communicationem alijs eâ gaudentibus conuenire. Quibus quid opponi possit video; sed ea alijs discutienda relinquo.

Circa tertium. Quòd scilicet recursus [Recursum ad Ordinarios non esse necessarium. Et quando neque pro foro externo distantiæ spatio designato.] ad Ordinarios necessarius non sit, cùm de foro conscientiæ agitur, vbicumque illi sint, indicat pro foro externo etiam facultatem concedi, cùm de facili adiri nequeunt, vt exponit P. Quintanad. Singulari 12. citato, num. 10. sic censens vt Ordinarius debeat itinere decem diætarum distare, quarum quælibet viginti millia passuum contineat, & omnes ducenta millia passuum, sicut in eodem priuilegio extat, & in Bullâ Innocentij X. post alias Pauli V. & Vrbani VIII. Verosimilius tamen est quod ex concessione prædicta Adriani habetur, & ab eodem ipsius verbis proponitur numer. 12. dum sic loquitur: Tamen intra duarum diætarum spatium ipsi, vel Officiales eorum, inueniri minimè poßint. Sic ille. Pro quo etiam facit id, quod Pontifices alij circa facultatem absoluendi à casibus Bullæ Cœnæ decernunt, & post alios ab Innocentio X. cuius verba dedimus num. 302. & quæ ad institutum præsens faciunt, illa sunt: Neque Ordinarij saltem inter duas diætas existant. Distantia ergo duarum diætarum, quas communiter dicimus Iornadas, difficilem aditum reddit, vnde eâ stante, licebit vsus prædictæ facultatis virtute priorum concessionum, quamuis Innocentius X. priores illas decem diætas assignet: expediet autem ad offensiones, quæ oriri inde aliquando poterunt, submouendas, plus, quàm de iure necessarium sit, Ordinariis hac in parte, sicut & aliàs sæpè, deferre.

Circa quartum, vt prædicta gratia per [Quid perpetuitati priuilegij obstare videatur ex temporali aliorum Pontificum concessione.]petua non sit, videntur obstare temporales aliorum Pontificum concessiones, iuxta quas Innocentius X. verba illa. Sed perpetuo sustulit, & ad viginti tantùm annos suas voluit prorogari. Et concessionem quidem perpetuam extitisse ignorare non potuit, quia eius meminit, quæ in Bullâ habetur Pauli III. & videtur esse, quæ incipit Licet debitum, de quâ num. 381. & sine vlla temporis limitatione procedit. Aut ergo eam reuocare quoad hoc voluit, aut non esse perpetuam iudicauit. Cumque hoc vltimum dici nequeat, prius videtur asserendum. Et hoc quidem magis videtur vrgere in concessione prædictâ, quatenus eadem est cum concessione Pauli V. & Vrbani VIII. vt ex earumdem tenore constat. Paulus autem in concessione suâ, & similiter Vrbanus, in earum exordio protestantur, in huiusmodi gratiarum concessionibus, vestigiis multorum Prædecessorum suorum insistere. Vnde non videtur dubitari posse quominùs quidquid illi concesserant, habuerint satis superque perspectum. Hoc ergo scientes, & cum limitatione temporis concedentes, inutilem equidem concessionem suam non poterant ignorare: quandoquidem limitatione dictâ non obstante, id quod ipsi temporale volunt, perpetuum fore sciebant, & ita minimè à priuilegiatis de eorum limitatione curandum. Cùm ergo hoc dici nequeat, dicendum sanè actum vtilem facere voluisse, & ita priuilegiorum antecedentium amplitudinem limitasse.

