Deinde, militat principaliter pro Asser [Ex Tridentini Decreto fortior instantia.]tione Decretum Concilij Tridentini Seßione 22. Cap. 3. vbi de non implentibus personaliter competens sibi seruitium dicitur: quod illius diei distributionem amittant, nec eius quoquo modo dominium acquirant, sed fabricæ Ecclesiæ, quatenus indigeat, aut alteri pio loco, arbitrio Ordinarij applicatur. Non ergo præsentibus distributiones accrescunt. Si dicatur cum P. Sancio suprà num. 4. intelligi de distributionibus, quæ amittuntur ab iis, qui non [Differentia quædam distributionum, quam aliqui adhibent, non iuuat.] adimplent onera particularia sibi ab Episcopo imposita, quarum diuersa est ratio ab illis, quæ amittuntur propter absentiam: & ab eodem Concilio Seßione 21. Cap. 3. decernitur, vt inter illos diuidantur, qui diuinis officiis intersunt. Id certè non satisfacit, quia ratio est eadem: sicut enim non adimplentibus onera particularia ab Episcopo imposita, distributiones non accrescunt præsentibus, & imposita sibi exequentibus, quia nullus est titulus, propter quem tale accrementum mereantur, laboris sui pretium proportionatum habentes: ita similiter in aliis, quibus nullum est speciale onus impositum, absunt tamen sine titulo priuilegiato; quia nulla est ratio differentiæ. Neque Concilium cùm distribuendas inter præsentes decernit, eam generalem distributionem intendit, sed proportione accommoda: vt scilicet præsentibus suæ dentur portiones, quæ quidem Choro etiam pleno darentur, non verò quòd in paucos omnis quantitas dispergatur; cùm illa potiùs debeat præualere sententia: Dispersit, dedit pauperibus. Quia verò eo loco quid esset de portionibus absentium faciendum, non statuerat, id Decreto posteriori disposuit: vnde nulla est in præfatis Sanctionibus antinomia; neque necessaria expositio adducta, quam ex Nauarro citatus Auctor desumpsit.

Videtur autem in contrarium stare De [Neque Declaratio Cardinalium.]claratio Cardinalium quam adducit Nicolaus Garcia de Beneficijs, Parte 3. Cap. 1. num. 465. Iuxta illam enim inter duos illos distributionum modos discrimen constituitur, vt aliæ interessentibus accrescant, non ita illæ, de quibus in loco disponitur posteriori. Sed certè de tali Declaratione authenticè non constat. Deinde, cùm discriminis ratio appareat nulla, ita accipienda est dicta Declaratio, vt nullum in re ipsa discrimen sit quantùm ad Ecclesiæ, piorum locorum, ac pauperum commodum, licèt per diuersas debeat manus ad eosdem deuenire. Itaque dandæ illæ interessentibus, sed vt per eos fiat, quod erat per Ordinarios faciendum. Bona enim Ecclesiæ sunt, & in illis non est titulus vt lucrari ea possint: ergo in bonum debent ipsius Ecclesiæ conuerti. Prætereà, quod ad casum nostrum atti [Illam suffragari.]net, ex eadem Declaratione compertum habetur, sic enim in eâ dicitur: Portiones absentium accrescunt deseruientibus, si ex Decreto Concilij Seßione 21. Cap. 3. separatæ sint. Cùm ergo distributiones, de quibus agimus, non sint ex Decreto Concilij separatæ, sed totum emolumentum Beneficiale; fit inde non accrescere seruientibus. Aut ergo Declaratio dicta authentica non est, & sic ex eâ nihil probare aduersantes possunt: aut authentica; & sic Assertioni propositæ penitus conformatur.

Dico secundò, Ex distributionibus accrescentibus sumere Præbendarij possunt pro [Assertio 2. Quid ex accrescentibus sumere Præbendarij possint.]portionatum aliquid labori etiam accrescenti, consideratâ illius qualitate, & eo frui sicut distributionibus aliis. Neque obstat quod diximus de condignitate stipendij secluso incremento dicto, etiamsi illud non augeatur: quia licet ita sit; cùm tamen accrescat illis, iuxta specialem pro Indiis dispositionem, aliquid inde emolumenti percipere possunt, ne velut mericenales sint, per quos ad alios dictarum transeat vtilitas portionum. Et quia cùm reuerâ labor aliqualiter accrescat, & illius intuitu dentur, præmium inde aliquod poterit expectari: quod iuxta Ecclesiæ benignitatem est, quæ distributiones eâ consideratione disposuit. Enimuerò cùm hæc non sine doloris acri sensu aduerteret, frigere templa, silere pulpita, mœrere diuina officia, Canonicorum ea obeuntium paucitate mirabili, credidit optimum factum esse eos præmiis, vti pueros, dulciariis, ad pietatem munusque præstandum illicere, vt loquitur P. Bauny Tomo 1. Tract. 11. Quæst. 17. §. Est autem. Et quidem licet nihil sibi applicandum ex tali accretione Præbendarij haberent, hoc ipsum quod est posse de illis disponere, magni præmij loco habendum esset: quia plura opera pia instituere aut promouere possunt, consanguineorum necessitatibus subuenire, & sic gratiam multiplicem inire, atque honorem non modicum comparare. Quomodo autem portio illa labori respondens dispensanda sit, quæstio est ad integram distributionem assistentiæ respondentem spectans, de qua statim.

Dico tertiò. Si major numerus Præ [Assertio 3. Quid faciendum statuens, cum maior numerus Præbendariorum adest.]bendariorum adsit, ita vt excedant medietatem, videtur sine scrupulo posse quidquid accrescit, assumi. Et ratio est: quia cùm sumi aliquid possit, juxta nuper dicta; id quod accrescit in casu dicto non videtur improportionatum, etsi superabundantia aliqualis appareat, ad benignitatem est Ecclesiæ talis liberalitas referenda.

Dico quartò. Si vnus tantùm Præbendarius, [Assertio 4. Quid quando vnus tantùm adest.] sit vt non semel accidit, non sunt illi distributiones penitus denegandæ, eò quòd distributio respectu vnius solùm esse nequit, vt ex nominis constat proprietate. Id videtur clarum, quia eo quòd solus sit, & sic labor eius minor, non debet esse pejoris conditionis. Habebit ergo proportionatum labori stipendium, juxta prudentis arbitrium. Et distributionis tunc etiam stabit vox propter respectum ad plures, non actu, sed aptitudine. Sicut justitia distributiua exercetur quando vni datur Beneficium non habenti oppositorem. Præter illud autem quod sibi assumpserit, dubitari potest, an alia possit Ecclesiæ aut pauperibus dilargiri, vel ad Episcopum hæc spectat functio, juxta id quod Concilium Tridentinum disponit Seßione 22. Cap. 3. Et videtur quidem satis verosimile ad Episcopum spectare, quia casus est specialis, & momenti magni, nec verosimile Præbendario vni tantùm esse concessam potestatem. Pro quo & facit id, quod cum alijs [Capitulum circa bona Mensæ vt queat disponere.] tradit Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 13. num. 53. & in Politica Lib. 4. Cap. 14. pag. 620. §. 1. Capitulum scilicet sine Episcopo posse disponere de bonis Mensæ Capitularis siue fabricæ, in rebus non multi momenti. Quod sequitur Dom. Villaroël Quæst. 8. Artic. 2. num. 10. Et est illud Iuris dispositioni conforme, videturque in Indijs seruandum, & maximè in nostro casu, vbi non [Quid fit Capitulum.] videtur esse Capitulum, quia Capitulum est collectio Canonicorum, eodem suffragij caussa commeantium: vt videri potest apud P. Bauny suprà Quæst. [Ab vno posse fieri si non adsit Episcopus.] 21. Si verò non adsit Episcopus, ab vno fieri poterit distributio, quando in Ecclesiam est indigentem facienda, aut in pauperes: quia hæc non patiuntur dilationem. Cui resolutioni accommodari potest id, quod ait Dom Barbosa de Potestate Episcopi Allegat. 53. num. 239. quòd licet Capitulum, siue Clerici inferiores sine Episcopo non possint statuere de quotidianis distributionibus, quia hoc concernit statum vniuersalis Ecclesiæ, diuinaque officia, eorumque regimen: poterunt tamen id facere, quando nihil constituunt contra Episcopi jurisdictionem, aut contra jus commune: id quod ex Auctoribus alijs desumpsit, & de quo infrà Tit. seq. num. 1. In casu ergo nostro id fieri poterit quod diximus, quia jurisdictio [In quo remanet ius Capituli.] ad vnum redacta est. Et in vno solo Canonico ius Capituli conseruari potest: vt cum aliis tradit P. Azor Tomo 2. Lib. 3. Cap. 27. Quæst. 5. quamuis hoc suam habeat difficultatem, pro qua Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 13. num. 36.

CAPVT III.

Quomodo debeat Præbendariorum defectus suppleri.

CVm id possit in Indiis non rarò contingere, ad Regiam prouidentiam pertinuit casus huiusmodi præuenire, vt scilicet Ecclesiæ debito cultu non careant, & diuina officia cum conuenienti possint decentiâ celebrari. Ideò per Regias schedulas constitutum, vt paucitate Præbendariorum succedente, Episcopi Clericos aliquos deputent adstituros Choro, & Praebendariorum more sacra peracturos, competenti illis stipendio designato. De sua S. Iacobi Chilensi Ecclesia locutus Dom. Villaroël & Schedulam, & factum refert Quæst. 5. Art. 5. num. 25. qui per errorem typographiæ est. 14. Circa quod

Dico primò. Episcopi nequeunt Religiosum [Assertio 1. Id negans de Religiosis.] ad Canonicatum modo dicto designare, etiam conniuentibus Prælatis. Quod quidem non ex eo accidit, quia Religiosis nequeunt sine licentia Sedis Apostolicæ Beneficia concedi. Cap. Super eo, de Regularibus. Cap. Cùm de Beneficio, de Præbendis in Sexto. & alibi: Pro quo alia satis vrgentia adducit Lauretus de Franchis in Controuersiis. Quæst. 89. cùm tale ministerium non sit Beneficium, sed seruitium temporale, sicut de Vicariis temporalibus affirmant communiter Doctores, & esse ab omnibus receptum testatur P. Palaus Tomo 2. Tract. 13. Disput. 1. Puncto 1. in fine. Sed quia id absolutè extat prohibitum in citato Cap. Super eo, verbis illis: Nec ampliùs in [Cap. Super eo, de Regularibus.] Ecclesiis sæcularibus debent assumi: ne contra votum, quod Deo fecerunt, venire probentur. Vbi cùm de iis sermo sit, qui nondum professionem emiserunt; habitum tamen Religionis assumpserunt; ex eo Doctores colligunt, ad Religiosos talem decisionem extendi. Quæ cùm generalis sit, & assumptionem prohibeat, de illâ etiam, quæ temporalis est, necessariò intelligenda. Et ideò Religio [Qui nequeunt esse Canonici.]sum non posse esse Canonicum tenent quamplures, quos adducit P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 7. Cap. 29. num. 75. Pro quo & Thomas à Iesv in Cap. Non dicatis. Parte 2. Cap. 7. Dub. 3. §. 1. In eo enim maximè verificatur ratio, quam Canon inducit, quòd scilicet contra votum Deo factum venire probetur: contra professionem inquam Religiosi statûs, qui humilitatis, obedientiæ, & secessus à sæculo est.

Dices primò aliquos esse Doctores, qui [Sententiam quorumdam contrariam, antiquatam.] affirmant Regulares esse capaces Canonicatûs in Ecclesia sæculari, vt videri potest apud P. Sancium suprà num. 74. Sed contra hos est communissima & verissima sententia ita vsu recepta, vt contraria penitus videatur antiquata, & ab vsu Ecclesiæ reiecta, vnde sine dispensatione Pontificis id numquam ad praxim reuocatur.

Dices secundò communem decisionem tunc [Neque titulum necessitatis suffragari.] quidem obseruandam, cùm non vrget necessitas, eâ autem vrgente ob defectum Præbendariorum, Religiosos posse ad id muneris aduocari. Sic enim affirmat Rebuffus, & Gonzalez alios referens, ex illisque P. Palaus suprà Puncto 3. n. 11. qui ex Nicolao Garcia addit in casu dicto Beneficia non esse conferenda in titulum, sed in Commendam, quia non videtur necessarius modus alius prouisionis; & hic est aptior: siquidem, quandocumque reperiatur minister idoneus, poterit extraneus remoueri. Et sic decisum videri à sacra Congregatione apud citatum Garciam [Doctrina id admittens, in Beneficiis Curatis tantùm currit, & qualiter illud.] Parte 7. de Beneficiis Cap. 10. num. 32. in 1. Declaratione. Verùm neque hoc vrget, quia doctrina illa procedit circa Beneficia Curata, vt videri potest apud citatum Patrem, Auctores pro eadem afferentem. Cùm enim §. decimum cum sententiâ Mandosij terminasset dicentis hodie non dispensari cum Monacho ad Beneficium Curatum obtinendum, statim sequentem verbis illis auspicatur: Limitanda tamen est doctrina &c. Et est illa etiam P. Sancij citato Cap. 29. num. 39. vbi pro eadem plures Auctores adducit. Et ex hac differentiâ argui pro Assertione potest: nam ad Beneficia Curata promoueri Regularis nequit, cùm tamen iuxta Ius commune capax illorum sit, vt constat ex Cap. Quid Dei timorem, de statu Monachorum (iuxta quod P. Lessius verb. Religiosus Casu 2. in Resolutionibus posthumis praxim Belgicam defendit) id enim propter bonum animarum sic est ab Apostolicâ Sede dispositum: immò neque ad tempus ad eadem assumi, vt declarauit Gregorius XIII. cuius Declarationem adducunt plures Scriptores, vt videri potest apud P. Palaum, num. 20. citato & sic se habet: Sanctissimus D. N. Gregor. XIII. noluit licere Canonicis Re [Greg. XIII. Etiam de illis vetuit, licet ad tempus.]gularibus Congregationis Lateranensis, etiam de licentia sui Generalis, absque permissu Summi Pontificis assumere curam animarum etiam ad tempus, multò minùs Beneficium Curatum. Sic Declaratio. Ex qua fit multò minùs licere Beneficium simplex assumere, quia illud neque de iure communi licet, & ita neque ad tempus: quia etiam ad tempus assumptum ea habet inconuenientia, de quibus numer. præced. & ex eisdem fundamentis constat neque Episcopum in eo posse dispensare. Id quod specialiter aduertunt P. Sancius loco nuper adducto n. 76. qui plures adducit, & P. Palaus num. 5. quamuis Staphylæus apud P. Sancium contrarium sentiat, minimè audiendus, sicut nec Gambara apud Lauretum suprà, Doctorum agmine repugnante, & nihil contra eos, quod aliquatenus vrgeat obiectans.

Ratio autem cur non liceat in Benefi [Ratio pro Curato maior, quàm pro simplici.]cio simplici id, quod in Curato, iam insinuata est, quia pro hoc esse potest necessitas, non pro illo, vt colligitur ex Cap. Priscis 55. dist. ibi: Quia eatenus Ecclesiæ vel cunctis, vel sufficientibus priuatæ sunt ministris, vt plebibus ad se pertinentibus di [Cap. Priscis 55. dist.]uina munera supplere non valeant; concedimus vt si quis Monasterialibus disciplinis eruditus &c. Ex Gelasio Papa. Pro simplicium autem Beneficiorum administratione, in quibus magis est honoris & commodi, quàm laboris, talis necessitas non est, cùm illa ad animarum curam non ordinentur, licet ad diuinum cultum decenter exhibendum possint necessaria iudicari, vt in Ecclesiis Cathedralibus accidit: pro eo enim Præbendæ institutæ sunt; & vt vigeat, distributiones quotidianæ dispositæ sunt, vt constat ex Concilio Tridentino Seßione 21. Cap. 3. & ex dictis Cap. præced. Cùm autem cultus diuinus in Monasteriis etiam sit decenter exhibendus, non est conueniens vt, iuxta vulgarem parœmiam, vnum spolietur altare, vt alterum vestiatur: neque inquietandi Religiosi, cùm possint Clerici sæculares inquiri, & dictis muneribus admoueri. Non equidem desunt illi in oppidis frequentioribus: si autem Cathedralis in solitario oppido fundata sit, non est ibi quærendus splendor & pompa insignium ciuitatum. Et pro Festis solemnioribus inuitari Religiosi poterunt, qui libenter accurrent, etiamsi nullius temporalis lucri illecebrâ prouocentur. Quamquàm neque erit indignum, vt aliquid huiusmodi per modum eleëmosynæ aut gratitudinis interdum transmittatur.

Dico secundò. Si Episcopus opinione [Assertio 2. Religiosum factum Canonicum, non posse ab Episcopo puniri ob defectu circa mores.] vtens inuerosimili Religiosum de licentia suorum Prælatorum in Canonicum assumat, non poterit illum pro publicis delictis publicâ animaduersione punire, licet quoad leuiores defectus in suo ministerio corripere illum possit proportionatâ correctione. Primum probo ex eo quòd talis manet absolutè sub obedientia Prælatorum Religionis, & multò magis quàm Parochi, circa quorum mores & vitam nequit Episcopus coërciuam potentiam exercere, vt vidimus Titulo præced. Cap. 7. In eo ergo seruandum quod à Concilio Tridentino statutum est Seßione 25. Cap. 14. de Regularibus, vt tunc tantùm puniri delicta Religiosi possint, cùm notoria sunt, & extra claustra commissa, ac proprius Prælatus admonitus omiserit punitionem, aut de ea Episcopum intra tempus ab eo assignatum non fecerit [Quid circa defectus in ministeria.] certiorem. Secundum autem ex eo ostenditur, quia cùm ad Episcopum pertineat, vt ea, quæ ad diuinum cultum spectant, cum omni decentiâ administrentur, in eo, qui administrant, videntur eidem esse subiecti. Non videntur autem in tali administratione alij esse defectus posse, nisi qui in modo assistendi in Choro, aut Missas celebrandi, occurrere solent, qui graues esse in Religioso vix possunt, vnde non est cur ad grauem sit animaduersionem ab Episcopis veniendum; & ita non probandum, quod à quodam dicitur factum Episcopo, qui suæ Religionis socium, quem fecerat ille Canonicum, & in pu [Factum cuius Episcopi non probandum.]blico grauiter deliquerat Regij Gubernatoris iniuria, in Choro publicè Religiosorum more traduxit, acri verberatione, vt eo pacto Gubernatori satisfactio conueniens præberetur. Nisi fortè à Prælato suo id ipsi permissum, aut socius talis eius obedientiæ penitus subiaceret. Sed non credo subiectionem ad casus istos extendi conuenienter potuisse; quandoquidem supplicium in proprio potuit Conuentu inferri, & pœnis reclusionis, alijsque ex se perspicuis, satisfactio proportionata disponi.

Dico tertiò. Clerici ad Præbendas in [Assertio 3. Clerici subrogati obligationes subeunt proprietarijs communes, quorum & priuilegijs potiuntur, exceptâ obligatione superflua largiendi.] casu dicto supplendas adsciti, ad omnia tenentur, ad quæ proprietarij Præbendati, sicut & eorum frui priuilegijs possunt, si qua sunt in modo seruiendi. Id constat: quia subrogatio fit cum omnibus qualitatibus, quæ in eo essent, pro quo succedit subrogatus, vt probant Doctores, quos adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 19. num. 22. & Lib. 3. Cap. 9. num. 24. Si verò stipendium non sit integrum, ex eo capite erit inæqualitas, quantum ad obligationem detrahendi congruam portionem pro sustentatione, & reliqua pijs operibus applicandi: vix enim vlla esse videtur: quia si proprietarius tantùm pauperibus, aut piis operibus applicaret, quantum subrogato detrahitur, satis suæ obligationi satisfecisse videretur: ergo cùm illud minus hic habeat, ad nihil aliud videtur obligandus. Hac ratione excusantur qui vicariam habent temporalem, vt videri potest apud P. Palaum Tomo 1. Tract. 6. Disput. 2. Puncto 5. num. 2. & 3. Et prætereà est ratio aperta: quia id, quod detrahitur, piis est operibus applicandum; neque enim reseruandum successoribus est in Indiis, in quibus decimalis grossa pro Præbendariis sequestrata, inter eos diuiditur, licèt pauciores sint quàm esse debeant, iuxta Ecclesiarum erectionem: nihil ergo successoribus reseruatur, & ita quod paucis superfluit, piis operibus destinandum. Quidquid ergo de communi iure sit, de quo post alios eruditè agit P. Bauny in Praxi Beneficiorum, Disput. 15. Quæst. 22. & de nouis statutis in Beneficijs Cameræ Apostolicæ, de quibus Zerola Parte 1. verb. Beneficium, ad sextum: praxis equidem dicta contraria illis penitus non [Quid iuxta ius commune circa dictam obligationem.] est: quia vt constat ex Cap. Quarta, de officio iudicis Ordinarij, & ex Cap. Præsenti, eodem titul. in Sexto. Vacantium Beneficiorum fructus ita administrare œconomi ex præscripto Ordinariorum debent, aut eorum, ad quos cura talis spectat, vt eos aut in vtilitatem Ecclesiarum expendant, aut futuris personis fideliter reseruent. Quando ergo nihil reseruatur successoribus, sed in Ecclesiæ vtilitatem expenduntur, communis Iuris dispositionibus non penitus contraitur. Leges autem de spolijs pro Camerâ Apostolicâ in Indijs non sunt receptæ.

CAPVT IV.

An eo quòd decimalia emolumenta ad distributiones quotidianas in Ecclesijs Indiarum sint redacta, obligatio erogandi superflua pauperibus &c. in Præbendarijs minuatur.

CIrca conuenientiam dispositionis di [Vsus distributionum in Ecclesiis Indiarum, in alijs multis seruatus.]ctæ, pro quâ Concilium Limense secundum Seßione 2. Caput. 66. & tertium Act. 3. Cap. 26. videndus Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 14. num. 19. & in Politicâ Fol. 616. Quod & in nonnullis aliarum Prouinciarum Ecclesijs seruari supponunt Doctores, dum de distributionibus agunt, & earum discrimen ostendunt vsitatumque iam pridem probant Glossæ Decretalium citandæ num. sequenti; & in omnibus ferè Cathedralibus ac Collegiatis Hispaniæ ac Lusitaniæ in vsu esse affirmat P. Fragosus Tomo 2. Lib. 10. Disput. 23. §. 1. vers. Tertiò limitatur. Et vt consuetudine dictâ extante, non [Pro minuenda obligatione quid facere videatur.] sit obligatio erogandi pauperibus, aut in alia pia opera expendendi, quæ congruæ sustentationi superfluunt, ex eo videtur probari, quia ex distributionibus obligatio ista non emergit, vt tenent Doctores plures generaliter loquentes, & inter alios Couarruuias, Syluester, Rosella, quos adducit & sequitur P. Bauny in Praxi Beneficiorum, Disput. 15. Quæst. 23. Dub. 2. Assert. 2. & plures alios apud P. Thomam Sancium Lib. 2. Consiliorum, Cap. 2. Dub. 46. quibus adde D. Escobar à Corro Tractatu de Horis Canonicis, Quæst. 5. §. 2. num. 26. & videtur etiam tenere P. Reginaldus Libr. 10. Tractat. 3. num. 92. Quorum ratio est; quia distributiones conceduntur ob personale ministerium, suntque denarius diurnus labori debitus, vt iam diximus; quando autem tale aliquid est, nequit onus eidem apponi: hac enim de caussâ ex bonis acquisitis ob ministeria Ecclesiastica prædicationis, auditionis Confessionum, celebrationis Missarum, & similium, non est obligatio erogandi quidquam, iuxta communem sententiam Doctorum: censentur enim quasi patrimonialia, vt videri potest apud P. Sancium suprà. dub. 45. numer. 4. P. Palaum numer. 5. apud quem P. Vazquez, P. Coninck, & P. Lessius. Nihilominùs

Dico primò. Præbendarij Indici non [Assertio 1. obligatio eadem sicut in aliis Præbendarijs.] minùs ad eroganda superflua tenentur, quàm si vsitato aliis Prouinciis modo Præbendæ fructus acciperent. Et oppositum videtur improbabile, rationisque atque auctoritatis præsidio destitutum. Licèt enim sint qui de distributionibus videantur generaliter locuti, de illis tamen agunt, quæ verè & propriè tales sunt, iuxta communem sacrorum Canonum, & Doctorum de illis scribentium intellectum. Illæ enim quæ propriæ distributiones sunt, quotidianæ item sunt, quia quotidiè tamquàm denarius diurnus tribuuntur, iuxta dicta num. 7. & ita in Iure, cùm de illis agitur, proponuntur, vt constat ex Cap. Licèt, de Præ [Cap. Licèt de Præbendis.]bendis ibi: Nolumus autem vt quotidianæ distributiones, quæ tantùm residentibus in Ecclesijs, & ijs, qui intersunt horis Canonicis, exhibentur, ei tribui faciatis. Quando autem tota Præbenda in eis consistit, non distribuuntur quotidiè, sed in fine anni. Similiter in Cap. Consuetudinem, vnico de Cler. non resi [Cap. Consuetudinem, de Cleric. non resid.]dent. in 6. ibi: Distributiones quotidianas, quæ aliàs Manualia Beneficia, seu victualia nuncupantur. Vbi Glossæ id obseruant, quas communiter Doctores sequuntur. Hinc Præbenda sic dari solita distributionis nomine non comprehenditur, sed vt quid ab illis distinctum in Cap. Olim, de verb. [Cap. Olim de verbor. significat.] Signific. ibi: Præbendam, quæ tantùm residentibus de communi confertur, sicut vni ex alijs, de communibus prouentibus, & Manualia Beneficia non conferrent, &c. Manualia enim Beneficia distributiones quotidianæ sunt, iuxta id, quod ex Bonifacio VIII. in citat. Cap. Consuetudinem, iam expressum habemus. Concilium etiam Triden [Conc. Trid.]tinum Seßione 21. Cap. 3. ibi: In quibus nullæ sunt distributiones quotidianæ. & Seßione 22. Cap. 3. Illius diei distributionem amittant, &c. Sic alibi. Videndus Dom. Solorzanus citato Cap. 14. num. 23. & seqq. Vbi plures Auctores ita de distributionibus sentientes adducit, quibus addendi P. Thomas Sancius citato Cap. 2. Dub. 111. praeter id quod Dub. 46. citat. vt certum præsupponit in illius initio; distributiones scilicet esse partem distinctam à grossa Beneficij, & quæ titulo illius datur. Pater Reginaldus suprà, numer. 22. & 23. in cuius fine clarè ostendit se de quotidianis distributionibus fuisse locutum. P. Bauny suprà, quæst. 24. quæ per errorem impressionis est. 23. Dub. 6. licèt omninò contrarius sibi in eo, de quo inferiùs. P. Fragosus Tomo 2. Libr. 10. Disputat. 23. §. 1. numer. 2. & 13. Vers. Tertiò limitatur, vt alios omittam.

Ratio autem est manifesta. Quia non est [Ratio pro Assertione manifesta.] titulus aliquis, propter quem Præbendam accipientes modo dicto ab obligatione communi Præbendariorum eximendi sint. Quòd enim hoc aut illo modo Præbenda detur, illius substantiam non variat, neque specialis labor Præbendarijs adiicitur, quandoquidem vt lucrentur, necessariò assistere debent, vt statuitur in Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 12. ibi: Non liceat vigore cuiuslibet statuti aut consuetudinis, vltra tres menses, ab [Conc. idem] eisdem Ecclesijs quolibet anno abesse, &c. Habet ergo modus dictus distributionis illud speciale, vt amissa à non assistentibus accrescant iis qui assistunt: quod non accideret, si Præbendario cuilibet certa esset quantitas annuatim designata: pro quo Couarruuias adductus num. 9. vbi de hac dictum distinctione. Quod quidem tantùm abest vt obligationem Præbendariorum minuat, vt potiùs augeat: quia hoc modo locupletiores redduntur, vt in omnibus omnem sufficientiam habentes abundent in omne opus bonum, iuxta Apostoli monitum, & ita dispergant, & dent pauperibus. 2. Cor. 9.

Dico secundò. Etiam vbi distributiones [Assertio 2. ex distributionibus portionem deberi pauperibus, &c] non sunt tota Præbenda, sed portio aliqua ex decimali massâ detracta, tenentur illas lucrantes ad eumdem expendendi modum, de quo in Assert. præced. Sic Sarmientus, & Nauarrus, quos adducit & sequitur P. Sancius Dub. 46. citato. P. Bauny Dub. 6. contrarius sibi, vt iam dixi: sed posteriori standum Assertioni, vti testamento, quo priùs facta reuocantur. Vt autem in gratiam viri docti contrarietatem talem explicatione commodâ propulsemus, dici potest in priori loco, vbi sic [P. Bauny contraria dicta conciliantur.] statuit: Dico secundò: Nec de annonis diarijs, quas distributiones nominant, quidpiam esse pauperi dandum, quod negatum in negantis cedat exitium: de distributionibus loqui, quæ ad quotidianum victum necessaria sunt, ita vt nihil ex illis superfluat. In secundo autem, vbi sic inquirit: An si distributiones diariæ sint his, quæ ad victum, suique sustentationem honestam ac decentem, Beneficiatus exigit, ampliores teneantur, quod de ijs reliquum erit, in res pias, inopumque commodum impendere? Et respondet statim sic: Omnino, nam omnia bona Ecclesiæ sunt eiusdem generis & conditionis. Et probationem latiùs exequitur: ibi inquam de alijs loqui, quæ abundantiores sunt. Benè verùm est rationem ab eo pro Assertione priori adductam explicationi isti non congruere: arguit enim ex eo quòd Præbendarius ob ministerium suum mercedem illam diariam accipiat, cuius & dominium comparat; & ideò ab Ecclesia non posse onus illud imponi, sicut neque patrimonialibus, quia quasi patrimonialia sunt. Quæ ratio probat, etiamsi aliquid superfluat, non esse obligationem ad illud piè expendendum, si verè quidquam probat juxta Auctoris mentem, pro quâ hæc satis. Fundamentum [Fundamentum Assertionis.] autem Assertionis nostræ iam indicatum est, quia distributiones non habent conditionem diuersam ab aliis fructibus Præbendæ, neque ex modo, quo tribuuntur, illa fundari potest, sicut de distributionibus, in quibus tota est Præbenda constituta, dicebamus. Et illo irrefragabili fundamento præsupposito, videtur euidens consequentia circa quotidianas, de quibus loquimur. Neque illæ absolutè pro diariâ sustentatione dantur: alioqui quod reliquum est Præbendæ & maior est illius pars, deberet in pia opera dispertiri: quia congruâ detractâ, id quod superfluit, sic expendendum est, de quo ex professo dictum Tit. 13. num. 72. & seqq. Hoc autem quis admiserit? Dantur ergo vt diarium subsidium, & leuamentum laboris, & desidiæ excitamentum, iuxta dicta num. 12.

Neque obiecta vrgent: licèt enim stipen [Obiectis sit satis. Vbi quòd ei, cuius dominium adquiritur, potest onus pietatis imponi.]dium laboris sint, id etiam habet Præbenda tota, quia Beneficium datur propter officium; & tamen onus illud pietatis adnectitur. Cui quidem non obstat dominium earum adquiri: nam & iis, quæ sic adquiruntur, potest onus charitatis imponi, quod grauiter quidem vrgeat, nec tamen implementi defectus obligationem restitutionis inducat: est enim obligatio velut paterna ab Ecclesia imposita; Pater autem non ex iustitiâ, sed ex pietate tenetur subuenire necessitatibus filiorum iuxta communem sententiam. Et ita potest quis donationem patri facere intuitu filiorum, vt illis scilicet in necessitate succurrat, nullam specialem eidem obligationem adiiciens, sed vt illi, quæ ipsi est propria, satisfaciat: quod si non fecerit, ad restitutionem non tenetur eisdem filiis faciendam: pro quo videri possunt P. Lessius Lib. 2. Cap. 9. n. 152. P. Filliucius Tract. 28. n. 4. P. Azor Tomo 2. Lib. 2. Cap. 4. quæst. 26. P. Reginaldus Lib. 20. n. 10. Bassæus verb. Alimenta, n. 5. Sayrus in Claui Regia Lib. 7. Cap. 5. n. 15. & apud eos alij, vt non videatur circa hoc posse dubitari.

CAPVT V.

Quid circa congruitatem sustentationis obseruare Indici debeant Præbendarij.

DIctum de hoc Titulo 13. num. 72. & seqq. & specialiter num. 75. cùm de Episcopis ageremus: ibi enim dicta ad Præbendarios sunt, proportione personarum ac reddituum seruatâ, penitus aduocanda. Sed vt aliquid magis speciale pro eisdem adijciamus

Dico primò. Præbendarij Indici non pos [Assertio 1. Quæ vanitatem sæculi redolent, non posse in Congrua computari & quæ illa.]sunt ad Congruam referre, quæ sæculi redolent vanitatem, qualia sunt vestes holosericæ magni pretij, aut earum varietas; serui multiplices, & eorum pretiosus ornatus, quem & in Episcopis damnat Dom. Villaroël, & ipse Episcopus Parte 1. Quæst. 2. Art. 3. num. 14. Qui & pro eorumdem conuiuiis videndus Quæst. 3. Artic. 1. & Parte 2. Quæst. 14. Artic. 4. num. 36. Lecti curiositate mirabiles, & operimentis planè regiis; currus vrbani nobiliorum curribus exæquandi; aulæa similis qualitatis: mensæ ex auro & argento singulariter spectabilis apparatus, & quotidiana fercula illius instar, qui epulabatur quotidie splen [Lucæ 16. v. 19.]didè, consequenter ad illud: Qui induebatur purpurâ & abysso. Lucæ 16. vers. 19. Sic enim fiet vt multi Lazari sint, qui neque micam pro tolerandâ fame, neque malagma pro curandis, aut panniculum pro leniendis vlceribus assequantur. Et hæc quidem satis comperta sunt; cùm Principes potiùs deceant, quam Christi ministros, & Christianæ moderationis exemplaria, quibus commendati pauperes, quibus pia opera demandata: pro quibus Fideles in sudore vultus sui terram colunt, non vt sæculi pompas nutriant, sed vt decentem & honestam viuendi rationem, talibus adiuti præsidiis cum omni tranquillitate complectantur. Ideo contra huiuismodi meritò Diuus Bernardus inuehitur Epist. 42. Col. 3. ita [D. Bernardi præclara declamatio.] scribens: Clamant verò nudi, clamant famelici, conqueruntur, & dicunt: Nobis frigore & fame laborantibus quid conferunt tot mutatoria, vel extensa in perticis, vel plicata in manticis? Nostrum est quod effunditis, nobis crudeliter subtrahitur quod inaniter expenditis. Et nos Dei plasmatio, & nos Sanguine Christi redempti sumus. Nos ergo fratres vestri: videte quale sit de fraterna portione pascere oculos vestros. Vita nostra cedit vobis in superfluas copias. Nostris necessitatibus detrahitur quidquid accedit vanitatibus vestris. Duo ergo mala de vnâ prodeunt radice cupiditatis, dum & vos vanitando, & nos spoliando perimitis. Huc accedit, quòd hæc omnia nec negotiationis studio, nec proprio manuum exercitio vobis laborastis: sed nec iure hereditario poßidetis: nisi & fortè vos in corde vestro dixeritis: Hereditate poßideamus Sanctuarium Dei, Psalm. 82. v. 15. & hæc pauperes modò quidem coràm Deo tantùm, cui corda loquuntur. Ceterùm in futuro stabunt in magna constantia aduersus eos, qui se angustiauerunt. Sap. 5. v. 1. Stante quidem pro eis Patre orphanorum, & iudice viduarum. Psalm. 67. v. 5. Ipsius enim tunc vox erit. Quamdiu non fecistis vni de istis minimis, nec mihi fecistis. Matth. 25. vers. 45. Hæc ille, & alia, ad quæ Præbendariorum debet attentio commoueri, & conscientiæ remorsus fideli eorum exauditione; non Scriptorum quorumdam nimis laxa doctrina sopiri. Pro quo & Auctores quamplures congerit Alfonsus de Valdes in Tractatu de Eleëmosyna pag. 42. Col. 2. & seqq.

