His tamen fieri satis potest, & resolu [Defenditur positio affirmans, & proprietas nominum comprobatur.]tio dicta sustineri: nam Seminaria dicta etiam Collegia dici possunt, vt constat ex Congregat. 3. Decreto 24. vbi Seminarium Germanicum vocatur Collegium, in quo alebantur etiam Conuictores propriis sumptibus pro alimentis impensis. Collegium item Anglicum, Hybernicum, Scoticum, in Catalogis eo nomine designata reperiuntur. Quòd autem alumni proprijs aut communibus alantur sumptibus, nihil videtur interesse, quia ratione huius discriminis, neque plus, neque minùs, ad Societatem spectant. Et vt Collegia non sint, iuxta morem loquendi Societatis, sub generali illo locorum Societatis nomine comprehensa: sic enim in Catalogis Societatis tamquàm illius propria proponuntur: & vt alia dicantur duo sunt tituli sufficientes, habitationis scilicet, & gubernationis. Domus enim, quam quis inhabitat, dici illius solet, quamuis reuerà illius non habeat proprietatem, & ita dici solitum: eo in domum Episcopi, Canonici, Senatoris, Aduocati, Medici, Mercatoris, &c. absque respectu aliquo ad dominium, ob solam habitationem. Accedente autem gubernationis titulo, id veriùs pronuntiatur: quia administratio genus quoddam videtur esse dominij, cùm supra habitationis vsum addat aliquid, quod esse proprium solet dominorum. Et ita videtur tenere P. Suarez citato num. 16. vbi ait priuilegium, de quo dictum numer. 360. esse vtilissimum pro Scholasticis, qui intra Collegia Societatis possunt admitti, vt habetur Parte 4. Constitut. Cap. 3. num. 3. in declarat. L. B. & Cap. 9. L. A. Inspectis autem ijs, quæ circa illos dicuntur, idem quod in Seminarijs ferè occurrit: debent enim diuersam [P. Suarez vt faueat.] ab alijs habere habitationem: & Scholastici nostri nequeunt cum ipsis liberè conuersari: & tamen illis applicari priuilegium potest, etiamsi quandoque suis alantur sumptibus, vt ibidem dicitur. Ergo & dici idem de Seminarijs magis disiunctis potest, pro quibus eadem ratio occurrit, & fortè maior, quia specialis eorum gubernatio non iam quasi per accidens, & incidenter, sed omnino per se congruit, quandoquidem pro ipsis diuersis Superiores, & administri alij designantur. Et ita R. P. Mutius Vitelleschus decla [Ecclesiæ Societatis quæ dicantur.]rauit Ecclesias Seminariorum etiam esse dicendas Ecclesias Societatis ad effectum lucrandi in illis Iubilæum Generalis Communionis, in quo visitatio Ecclesiæ Societatis præscribitur, vt affirmat P. Quintana suprà, Singulari 5. num. 2. Vnde & idem de Viatico dicendum: licèt vtrumque neget Cardinal. Lugo in Responsis Moral. Lib. 4. Dub. 33.

Sed quid faciendum, si contingat alum [Specialis difficultas circa periclitantem in Seminario vespertino tempore, non asseruato ibidem Sacramento.]num aliquem in vitæ discrimen adduci vespertino tempore, cùm in Seminario non sit asseruatum Sacramentum? Vbi quod ad Extremam vnctionem attinet, parum circa hoc difficultatis inuoluit, cùm possit Oleum sanctum ex Collegio Societatis adduci omnino occultè. Circa Eucharistiam verò omnino cauendum est ne publicè deferatur: id enim non licere per priuilegia affirmat P. Suarez suprà, Cap. 3. num. 12. qui aliquod in eo præiudicium esse Parochorum existimat, quatenus modus ille deferendi ad proprium eorum ius spectat, ob specialem solemnitatem in delatione huiusmodi requisitam. Occulta autem delatio non apparet decens, ob reuerentiam altissimo debitam Sacramento. Si autem à Parocho vt id officij præstet postuletur, ex eo eneruari videtur priuilegium, & ius in Parochis recognosci; vnde ad alios casus fieri argumentum poterit, & plus illi sibi, quàm sit debitum, vsurpare. In quo difficultatum conflictu videtur di [Posse deferri occultè.]cendum tamquàm verosimile Eucharistiam posse occultè deferri, id firmando ex eo quod habet P. Quintanad. Singulari 33. citato num. 5. Religiosos scilicet respectu eorum, quibus conferre Sacramenta possunt virtute priuilegiorum, quoad effectum dictum Parochos eorum constitui. Sicut ergo Parochus, quando publicè deferre Eucharistiam nequit, occultè id præstare potest, etiam sine lumine, si commodè nequeat afferri, pro quo videndus idem Tomo 1. Tractat. 4. Singulari 8. Nec tenetur ad Parochum alium proximiorem recurrere, qui cum maiori deferre decentiâ possit; quia pro obligatione tali ius extat nullum, & ipse habet plenum ius administrationis, quando in eâ non deprehenditur indecentia positiua. Quòd autem defectus reuerentiæ sit ab alijs exhibendæ, obligationem semper non inducit. Vnde Sacerdos, qui peractâ Missâ, quando moraliter est certum Sacramentum intra pectus haberi, coràm alijs se sistit, ignorantibus eum Missam tunc temporis absoluisse, ex eo grauiter non peccat; immò fortè nec venialiter, quia pro eo esse caussa rationabilis potest: & tamen illud eâ reuerentiâ priuat, quæ eidem sic clauso, sicut manifesto debetur. Ad hunc equidem modum in Religio [Quo id modo decenti fieri possit.]sis dicendum præfato gaudentibus priuilegio, qui deferre Eucharistiam possunt in bursâ collo appensâ, aut certè in vasculo decentissimo ad latus pectoris intra vestem: si enim in manibus, vix fieri decenter poterit, cùm illis sit ad continendam vestem vsurus, & ad signa vrbanitatis: si verò noctu, in manibus deferri poterit, & lumen pariter adhiberi: quia cùm aliàs illud portari à Religiosis soleat, decentiæ potiùs, quàm necessitatis gratiâ, non poterunt illud videntes id, quod casus habet, suspicari.

Et hæc quidem generaliter dicta Indo [In Seminarijs Indorum id maximè locum habere.]rum Collegijs possunt specialiter applicari, in quibus peculiares occurrunt rationes. Prima, Parochos circa administrationem dictam inuitos non haberi, juxta dicta num. 221. Secunda, cùm Collegia ista ex fine conuersionis Indorum, & extirpandæ penitus Idololatriæ ac superstitionis instituta sint, quæ de locis Societatis dicuntur, & generaliter quæ in priuilegijs habentur, amplissimè interpretanda esse, vt sæpiùs dictum. Tertia, opportuniùs, faciliùs, & accommodatiùs ad eorum ingenium, hoc pacto fieri, dum à suis Patribus instruuntur, vt alia omittam considerationi prudentum remittenda.

Illud tandem adiiciendum, quod Fr. [Circa partes in fœminis vngendas absurda reprobata sententia.] Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum habet Parte 2. in Indico. Verb. Extrema vnctio, ita enim ibi: Circa partes Oleo sancto vnguendas, est aduertendum, quòd Manuale Mexicanum præcipit mulieribus in vmbilico vnctionem fieri; viris autem in lumbis, his verbis: Ponga el olio al hombre en los lomos, y à la muger en el ombligo. Sic ille, adducens statim Manuale aliud præci [Fr. Ioan. Baptista.]piens tam in viris quàm in fœminis vngendos lumbos, veluti voluptatis & libidinis sedes. Circa quod ille nihil statuit; vnde vtrumque videtur tamquàm praui conueniens approbare. Pro quo etiam ita scribit P. Henriquez Lib. 3. Cap. 12. num. 3. Vnctio sexta renum, cùm non sit de essentia, non adhibetur Monachis, aut Monialibus propter honestatem: sæculares autem fœminæ vngi solent propè vmbilicum. Sic ille.

Sed certè nihil tale respectu feminarum ad [Ex Rituali Romano Pauli Quinti. Vbi quæ partes generatim vngendæ.]mittendum: & propter hujusmodi abusus extirpandos, & indecentias submouendas, Paulus V. Rituale diligenter & sapienter concinnatum studuit promulgari. In eo ergo juxta communem Theologorum sententiam, pro qua aliquos adducit Bonacina Tomo 1. Disput. 7. Quæst. vnica. Puncto 5. num. 18. & videri etiam potest P. Martinon Tomo 5. Disput. 65. num. 17. & Auctores alij apud P. Palaum Tomo 4. Tract. 26. Puncto 3. num. 3. Vnctionem lumborum in feminis non solùm vti non necessariam, remouendam duxit, sed vti parum honestati congruentem, vt clarè significat, dum omittendam dicit Propter honestatem. Quis autem non videat vmbilici vnctionem magis honestati repugnare? & ita de vtraque pariter idem statuit Bonacina suprà citato num. 18. Quod ex generali alia cautione ibidem appositâ manifestè colligitur, dum decernitur quòd cùm vnum membrum vngi nequit, vnctio in altero nequaquam fiat, nisi fortè illud deficiat; tunc enim in proximiori illius est parte facienda. Quæ fuit sententia Diui Thomæ in 4. dub. 23. quæst. 3. artic. 3. & multorum, qui eum secuti apud Bonacinam num. 16. quòd etiam in viris lumborum vnctio omittenda sit, quando illi commodè moueri nequeunt, citato loco Ritualis aduertitur, quod ex communi etiam est Theologorum doctrinâ desumptum.

An verò ob talis vnctionis defectum [Effectus Sacramenti an minor ob vnctionis prædictæ defectum.] minor sit effectus Sacramenti, dubitari potest: ex eo enim aliquid in ordine ad praxim potest deduci, de quo statim. Et non esse, ex eorum sententia habetur, qui dicunt Sacramentum hoc priori perfici prorsus vnctione, alias autem ex Ecclesiæ consuetudine adhiberi. Sic Molfesius Tract. 4. Cap. 3. num. 29. P. Becanus de Sacra [Variæ sententiæ circa Sacramenti hujus effectum quando scilicet conferatur.]mentis Cap. 25. Quæst. 7. numer. 6. Vniuersitas Louaniensis vt testatur P. Coninck Disputat. 19. num. 9. & alij: quamuis P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disputat. 41. Sect. 2. num. 3. dicat nullum pro ea extare Auctorem, quem ipse sciat. Et esse probabilem judicant Syluius in Additionibus ad 3. p. quæst. 32. artic. 6. §. Quæritur secundò P. Amicus Tomo 8. Disput. 19. num. 73. vbi pro ea adducit P. Becanum, non citato loco. Est autem Tractatu de Sacramentis. Cap. 27. Quæst. 7. n. 6. & 7. Ipse autem P. Amicus relatis opinionibus nihil determinat. Et Diana Parte 3. Tractatu 4. Resolut. 179. & Parte 8. Tractatu 1. Resolut. 21. §. Probatur Tertiò. Item ex aliorum opinione, qui existimant quinque vnctiones tantùm ad essentiam Sacramenti huius pertinere, quæ in organis sunt quinque sensuum faciendæ, in quarum vltima secum habet effectum, virtute illius, & aliarum præcedentium. Sic P. Suarez suprà n. 13. & alij, quos adducunt & sequuntur Bonacina suprà Puncto 6. Diana loco priori citato. Bassæus Verb. Extrema Vnctio 3. num. 2. & 3. P. Gaspar Hurtadus Tractatu de Extrema Vnctione, Difficult. 6. P. Coninck suprà num. 12. & 21. P. Palaus suprà Puncto 5. num. 13. P. Martinon suprà n. 29. P. Valentia Disputat. 8. Quæst. 2. Puncto 2. Verb. Effectus, Tomo 4. P. Dicastillus Tract. 7. num. 49. & 115. P. Mæratius Tractatu de Extrema Vnctione Disput. 3. P. Granadus Tomo 2. in 3. Par. pag. 1347. numer. 20. P. Lessius de Sacramento Vnctionis, num. 23. vt alios omittam. Prætereà, ex aliorum placito, qui licet censeant qualibet Vnctione conferri gratiam sanctificantem, quia est sufficiens materia & forma effectum gratiæ significans, id tamen ad Vnctiones quinque restringunt, ita vt per alias Sacramenti effectus neutiquam conferatur. Sic aliqui apud P. Coninck suprà num. 9. Ex iis autem quæ idem habet num. 10. §. Dices, Illicitum est, media alia sententia colligitur, dari scilicet gratiam sanctificantem per primam Vnctionem, quæcumque illa sit, per alias autem quinque sensuum effectum partialem Sacramenti, qui distinctus ab illâ est, remissionem inquam, seu ablationem reliquiarum peccatorum, quæ possunt per partes auferri.

Sed sunt insuper qui per omnes septem [Sententia aliorum.] Vnctiones, aut earum quamlibet, si seorsim adhibeantur, gratiam sanctificantem conferri dicunt. Sic aliqui apud citatos, qui dum per quamlibet Vnctionem effectum Sacramenti, & partialem gratiam conferri asserunt, inter illas non distinguunt, quorum & ratio id probat, quòd scilicet in qualibet Vnctione materia & forma consimilis adhibeatur. Propter quam Sotus in 4. dist. 23. quæst. 2. artic. vlt. censet omnes septem vnctiones ad essentiam Sacramenti pertinere, & per omnes pariter conferri gratiam, quando reipsa fiunt, & intentio Ministri est tali adæquatæ actioni conformis. Licet sentiat gratiam tantùm dari in vltima: pro quo etiam D. Thomas, & Doctores alij citantur, & amplectitur P. Henriquez suprà num. 3. Per singulas autem septem dari tenet P. Bauny. Tomo 1. Tract. vlt. Quæst. 2. & alij, vt dixi, de eisdem sine discrimine affirmantes. Pro quo & videtur esse Concilium Florentinum in Decreto §. Quintum Sacramentum, [Ratio cur omnes septem vnctiones Sacramentales pariter videantur.] vbi pro materiâ huius Sacramenti septem vnctiones proponit cum correspondentibus formis: ergo per omnes gratia Sacramenti confertur: hac enim ratione materias & formas alias Sacramentorum ibidem traditas, vt veras & proprias recognoscimus: sin minùs, doctrina Concilij tunc maximè necessaria pro vnione Ecclesiæ, diminuta & incerta fuisset. Et quidem cùm materia eadem sit, forma item illi proportionata omnino similis, ritus collationis idem, incredibile apparet adeò latam differentiam intercedere, vt in quibusdam ratio Sacramenti sit, & in aliis merus cæremonialis ritus inueniatur. Cùm præsertim partes illæ, quas Concilium inungendas determinat, non minùs quàm aliæ possint esse instrumenta peccandi, & frequentissimè sint arma iniquitatis ad peccandum, vt Apo [Neque obstare necessarias non esse.]stolus loquitur. Ex eo autem quòd necessariæ tales vnctiones non sint, non sequitur sufficientem materiam esse non posse: sicut panis fermentatus non est materia necessaria, & tamen sufficiens est pro Sacramento Eucharistiæ: & peccata venialia, ac mortalia iam confessa, pro Sacramento Pœnitentiæ, eo modo quo peccata materia esse dicuntur. Pro quo etiam facit id, quod ait P. Henriquez suprà num. 2. vnctionem in manibus minùs necessariam esse; & tamen negabit nullus materiam esse sufficientem. Quòd autem si sufficiens materia essent, non debuerint ab Ecclesia prohiberi, vel vt non necessariæ proponi, ex quo arguunt aliqui, quia non possunt rationabiliter fideles beneficio Sacramentalis gratiæ priuari, quo à Christo liberaliter sunt donati: id certè nullatenus videtur vrgere, quia stante ratione conuenientiæ, id non videtur repugnare.

Et pro ampliori rei huius declaratione, [Prohiberi aliquas ab Ecclesia potuisse exemplo communionis sub vtraque specie.] id quod ab Ecclesia de Communione sub vna specie statutum est, exactè suffragatur. Per vtramque enim speciem maiorem gratiam conferri multi & graues Scriptores tenent, vt videri potest apud P. Martinon, qui eorum agmen adducit Tomo 4. Disput. 34. num. 20. & nihilominus ob conuenientiam in tali prohibitione repertam, ob inconuenientiam vsus alterius, id sanctè & prudenter potuit generali præcepto stabiliri. Vnde & Doctores qui affirmant sub vtraque specie communicantibus non plus gratiæ tribui, nisi maior dispositio accedat, fatentur prohibitionem fore legitimam, etiamsi gratia maior conferretur, vt videri potest apud P. Suarium Tomo 3. in 3. p. Disput. 71. Sect. 3. Dicto. 2. circa finem. P. Coninckium Quæst. 80. num. 127. ad Secundum, & [De eo non extare in Rituali præceptum videri quibusdam. Ex eo tamen arguitur, vt necessariæ non sint.] alios. Nihil ergo mirum, si circa Extremam Vnctionem aliquid tale fuerit ab Ecclesia constitutum. Quamuis de eo præceptum non extare, ex eo potest colligi, quòd si alicubi, maximè in Rituali Pauli V. quod tamen non obligare sub præcepto ex eo aliqui colligunt, quòd in eo Pontifex exhortando potiùs, quàm præcipiendo loquatur. Nihilominus ex eo deduci efficacissimè potest vnctionem renum non esse de necessitate Sacramenti: quia licet Pontifex tantùm hortando procedat, cùm tamen doctrina illa generalis pro Ecclesiâ sit, errare in illa Pontifex nequit, vt non necessarium proponens id, quod reuerà necessarium est.

Quòd autem vnctio talis, sicut & ea, [Vnde non esse necessarias deduci potuerit.] quæ pro pedibus indicitur, cùm Sacramentalis esse possit, & ita ex institutione Christi habeatur, nihilominùs necessaria iudicata ab Ecclesia non sit, ex ipsius Sacramenti institutione haberi potuit, quia in eo indecentia aliqua esse potest, quam sicut in discooperiendis renibus, ita & in pedibus aliqui reperiunt: vnde propter eamdem rationem aliquæ Ecclesiæ vtramque omittendam censuerunt, vt obseruat P. Ægidius Disput. 19. num. 8. post P. Suarium suprà Disputat. 20. Sect. 2. numer. 6. si autem obiiciat quis indecentiam hanc Christo præuisam, & nihilominùs vnctiones dictas pro materia statuisse, Occurri potest indecentiam in hoc non semper fuisse, & ita primæuis illis Ecclesiæ sanctæ temporibus, sinceritate ac puritate regnantibus, vsum talem de [Aliquando nullam indecentiam in illis repertam.]centem esse potuisse. Posteà tamen refrigescente charitate, & abundante malitiâ, circa hoc cautiùs oportuit prouideri, sicut circa vsum Calicis notant Scriptores citati: crescente enim fidelium numero non potuit circa illum, ea, quâ par est, reuerentia versari: quod tamen anteà experimentis similibus non fuerat comprobatum. Accedit vnctionem renum multoties sine incommodo infirmi fieri non posse: neque credibile esse Christum, qui Sacramentum hoc pro salute etiam corporali prodesse voluit, cum illius detrimento ministrandum voluisse. Et quia circa pedes tale aliquid potest accidere, quòd scilicet discooperiri sine periculo aliquo nequeant, ideò de illis similiter iudicatum; non ita de aliis, quæ in propatulo sunt, caput scilicet, & manuum aliqua.

Iuxta hæc ergo id in ordine ad praxim [In Praxi quid tenendum.] deducendum, pro quo, vt admonui. num. 359. disquisitio ista processit in viris scilicet nullam esse vnctionem omittendam, quod Rituale Pauli V. ita decernit, quando id commodè fieri potest. Quod intelligendum etiamsi Monachi sint: non obstante eo, quod ex P. Henriquez num. 358. eiusdem verbis est positum. Cùm enim valde probabile sit gratiam sanctificantem & Sacramentalem etiam specialem qualibet vnctione conferri, non debet infirmus in eo tantæ necessitatis articulo huiusmodi subsidio fraudari. Vt autem commodè ad receptionem possit aptari, non est status periculi in talibus commotionibus expectandus, sed opportunè occurrendum. Licet autem aliqualis defatigatio infirmo sit ex motione futura, ad eam est suauiter excitandus ob fructus magnitudinem: maiores enim à medicis pati grauitates solent, nullo frequenter salutis compendio: Vt valeant ergo animo quidquam tolerare negabunt?

Specialis casus, & vtilis in eius resolutione doctrina.

QVia in Indiis accidit, licet non ad In [In vnctione 4. omissio locutionis an sit in caussa iterandi illam. Et quæ ostendant non esse.]dias tantùm spectet, & his fermè diebus, illius discussionem iuuat hoc loco, neque inutilem, vt reor, attexere. Cùm moribundum Religiosus Sacerdos inungeret, in quarta vnctione locutionem omisit, tantùm dicens, Quidquid per gustum deliquisti. Et dubitatum quid fieri oporteret, nihil tamen factum, sed cæremonia illa sacra more solito consummata. Et vt ita fieret, in primis ratio esse potuit, quòd iuxta sententiam grauium Scriptorum de qua n. 359. primâ vnctione Sacramentum quoad omnia essentialia perficitur. Item, quia secundùm aliam sententiam, de qua num. 360. per quamlibet vnctionem specialis gratia confertur, vnde vnâ earum aliquâ deficiente, non ideò infirmus Sacramenti defraudatur effectu. Quòd si dicatur defraudari partiali illâ gratiâ respondente quartæ vnctioni, id non debet esse caussa vt illa seorsim perficiatur, quia iam extra suum locum est, neque moraliter continuatur cum aliis, & ita non videtur conueniens vnctionis iteratio: gratiæ autem illius defectus, cùm præter intentionem Ministri fuerit, casui tribuendus est, & alia ratione supplendus: si tamen ad supplementum vrgens obligatio est, quod potest non sine fundamento negari, quia iactura illa inculpabilis fuit, vel si culpa aliqua interuenit, ea fuit profectò leuissima, ob inaduertentiam inquam, aut perturbationem, quæ in rebus hisce non rarò solet admisceri.

Potest etiam pro eodem esse funda [Vnctionem fuisse validum vnde probari queat.]mentum aliud, ex valore scilicet vnctionis prædictæ, etiam locutionis non adhibitâ mentione. Nam additio ad valorem non videtur necessaria: iuxta probabilem enim multorum sententiam, de qua numer. 359. Vnctiones tantùm quinque necessariæ sunt, quatenus in organis quinque sensuum fiunt, eò quòd inde omnium sit peccatorum origo, quia nihil in intellectu, quod priùs non fuerit in sensu: atqui locutio non est actus sensationis, vt constat: ergo licet in vnctione exprimi soleat, non erit substantialis defectus expressionis. Tum etiam quia in vnctione membri non est necessarium exprimi omnes illius actus, sed præcipuum: quemadmodum etiamsi exprimatur locutio, non est necessarium exprimi silentium, per quod multoties grauia peccata committantur. Pro quo etiam facit illorum sen [Non esse necessarium exprimi sensum, in quo fit vnctio, sententia quorumdam.]tentia, qui affirmant non esse necessarium exprimi sensum, in cuius organo fit vnctio: & ita dictiones illæ Per visum. Per auditum &c. de substantia non esse; quia determinationem effectus non est necessarium indicari: Deus enim non dat veniam dimidiatam, ita vt in prima vnctione remittantur peccata commissa per visum, & sic de aliis: sed mortalia omnia simul remittuntur, etiam illa, quæ per sensus commissa non sunt, sed per actus merè internos. Immò nec determinatio partium necessaria videtur, aut quòd vn [Sicut nec partem, in quâ fit illa.]ctio in illis fiat: quandoquidem si quis careret aliquibus earum, vt manu, vel pede, nequiret alioqui validè istud suscipere Sacramentum. Et etiamsi sit de Sacramenti essentia vt vnctio in partibus determinatis fiat; non tamen est earum expressio: quemadmodum licet vnctio in fronte dicatur esse de essentiâ Confirmationis, id tamen in illius forma non declaratur. Et ita tenet P. Reginaldus Tomo 2 Lib. 28. Cap. 9. num. 56. Hermes Christianus, & Petrus à S. Ioseph, apud Dianam Parte 9. Tract. 7. Resolut. 56. vbi cum P. Præposito sententiam dictam non esse improbabilem affirmat. Quod & firmat Parte 10. Tract. 12. Resolut. 32.

Nihilominus vnctio videtur iteranda [Iterandam vnctionem verosimilius.] fuisse: quia defectus formæ fuit in parte valde substantiali: à Concilio enim Florentino locutio exprimenda decernitur verbis illis: In ore, propter gustum, vel locutionem. Et quidem quod ad locutionem attinet, videtur esse præcipuum: peccata enim frequentiora & grauiora per locutionem, quàm per gustum, committuntur, iuxta Diui Iacobi doctrinam in sua Catholica Cap. 3. vbi inter alia vers. 6. & 7. illud: & lingua ignis est, vni [Iacobi 3. v. 6. & 7.]uersitas iniquitatis. Quæ maculat totum corpus, & inflammat rotam natiuitatis nostræ inflammata à gehenna. His ergo linguæ malis medicinam Sacramenti oportuit specialiter adhiberi. Potuit autem defectus ille suppleri sine aliquo incommodo absque aliarum vnctionum repetitione, iuxta doctrinam multorum, quos adducit & sequitur P. [Si Sacerdos non perfecit vnctiones, posse alium. Et vnam vnctionem aliam non supponere. Vnde arguitur.] Martinon Disputat. 65. citata, num. 20. dicentes quòd si Sacerdos ante perfectum Sacramentum moriatur, aut non possit vlteriùs pergere, potest Sacerdos alius sine noua inchoatione perficere: ergo multò potiùs Sacerdos idem. Item, in casu necessitatis posse plures Sacerdotes vngere, & vnctionem vnam non supponere aliam, de quo idem ibidem. Et P. Coninck Disputat. 19. numer. 10. §. Antecedens. Quod intelligendum, etiamsi omnes necessariæ sint: à quacumque enim inchoetur, validum est Sacramentum: vt ex P. Suario, P. Sa, & Bonacina docet P. Palaus suprà Puncto 3. in fine. Quòd autem discontinuatio aliqua non obstet, ex prædictâ doctrinâ colligitur: nam si deficiente vno Sacerdote, alius prosequi potest, quod peculiare esse in hoc Sacramento aduertit P. Henriquez Libr. 3. Cap. 12. num. 4. pro quo & P. Palaus suprà numer. 8. & P. Bauny Tract. vlt. citato Quæst. 2. §. Quintum: dum alius vocatur, qui ministerium impleat, discontinuatio est necessariò futura. Quod ex doctrinâ aliâ deduci [Sicut ex doctrina alia notanda, circa discontinuationem.] etiam potest, juxta quam si infirmus ante quintam vnctionem an sit mortuus dubitetur, ad illam & alias procedendum: si autem mortuus putabatur ob paroxismum, & posteà signa vitæ ostendat, adijciendæ, quæ defuerant, vnctiones. Sic P. Henriquez citato numer. 4. In quo euentu discontinuatio est manifesta.

Neque obstat probabile esse id, quod [Non obstare probabilitatem sententiæ appositæ, pro qua adducuntur.] pro contraria parte adduximus, pro qua etiam militant ea, quæ Diana congerit Parte 8. Tract. 1. Resolut. 21. ad fundandam sententiæ illius probabilitatem, quæ contendit vnicâ vnctione hoc posse perfici Sacramentum. Et Parte 10. Tract. 12. Resolut. 31. vbi & cum P. Pellizario tenet non repetendum Sacramentum, sed supplendam vnctionem quæ defuit, si non multùm temporis intercessit, casu necessitatis excepto. Et in ordine ad casum nostrum addo, etiamsi quinque, aut plures necessariæ sint, in quarta sufficere expressionem gustus ex variis Ritualibus ab eodem adductis, in quibus cùm gustûs mentio fiat, non tamen locutionis. Vnde & P. Martinon suprà n. 23. censet quòd sine repetitione illarum vocum. Per hanc sanctam vnctionem, constaret Sacramentum, si quis vnctiones quinque sensuum celeriter perficeret sub hac forma: Per istam Sanctam Vnctionem, & suam piißimam misericordiam, dimittat tibi Deus quidquid peccasti per visum, auditum, odoratum, gustum, & tactum. Non inquam, obstat, quia pro [Quia contra charitatem delinquitur.]babilitate illâ non obstante, res dubia persistit, & contra charitatem est sine vrgenti caussa dubium reddere effectum Sacramenti; & sic recipientem ingenti iacturæ bonorum spiritualium exponi. Pro quo videnda quæ adducit Diana Parte 8. Resolutione illa 21. circa finem. Quod equidem in casu, de quo loquimur, videtur specialiter vrgere, quia recipiens in periculosissimo versatur articulo, & subsidiis eget potentissimis, qualia Christus Sa [Obseruatio ad praxim.]cramentorum institutione prouidit. Claudo, aduertens in defectûs prædicti supplemento sic dicendum: Quidquid per locutionem deliquisti: de gustu nihil addendo, quia pro eo sufficiens forma præcessit. Licet enim vt vna tantùm proponatur pro vtroque, virtute tamen est duplex, & re ipsa diuisibilis. Pro quibus hæc satis.

CAPVT XIII.

De Priuilegiis Indorum circa Sacramentum Ordinis.

NVllum equidem pro illis extat, ne [Indis nullum circa Ordines priuilegium, & quare.]que necessarium fuit: quia cùm illorum capacitas pro ministerio tanto hucusque sufficiens visa non fuerit, & ipsum ministerium in Hispanorum oculis tali promotione vilesceret, nullo opus priuilegio fuit, neque vt credo, erit, si de maioribus loquamur Ordinibus: pro Minoribus autem faciliùs poterit indulgeri: licèt in Concilium Limensi secundo Parte 2. Cap. 74. caueatur ne aliquis Ecclesiasticus Ordo eisdem conferatur. Sed cùm communis Docto [Tonsuram posse illis aliquando conferri.]rum sententia sit Tonsuram non esse Ordinem, existimare quispiam poterit non esse Canone dicto comprehensam, & posse ijs conferri, qui Ecclesiæ seruitio se dedicant, vt nouæ istæ Ecclesiæ plantæ ab Ecclesiasticis gradibus non penitus arceantur. Quod quidem Prælatorum est prudentiæ relinquendum, qui circumstantijs inspectis poterunt quod sibi benè visum fuerit agere, cùm nulla aliàs prohibitio extet, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 3. Cap. 20. num. 1. & seqq. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 20. de quo & Lib. 2. pag. 242.

Prout verò Indi ad generalem conces [Priuilegium Nicolai III. ad conserendum Tonsuram & Minores Ordines.]sionem spectant, iuxta quam nouiter conuersis gratiis aliquibus frui licet, Regularibus attributis, extat pro illis priuilegium Nicolai III. de quo Emmanuel Rodericus in Bullario Bullâ 2. eiusdem Patribus Dominicanis concessum vt nouiter conuersos possint Clericali charactere insignire, & ad Acolychatus Ordinem promouere. Ex eo autem quòd gradus iste inter quatuor Minores supremus, concedatur, manifestum est tres priores concedi, vt obseruat P. Pellizarius Tract. [An sit per Tridentinum reuocatum circa quod diuersæ sententiæ.] 8. Cap. 2. numer. 180. Sed est circa hoc non leuis dubitatio, an scilicet priuilegium hoc à Concilio Tridentino fuerit reuocatum Seßione 23. Cap. 10. de Reformat. Vbi priuilegia omnia reuocat ad conferendum Tonsuram, & Minores Ordines iis, qui Regulares subditi non sint, si intra fines alicuius diœcesis consistunt. Et reuocari generaliter omnia, etiam in Iure contenta, affirmat P. Suarez Tomo 4. de Religione, Tract. 8. Cap. 29. num. 19. qui pro eo Congregationis Cardinalium Declarationem allegat. Alij autem etsi de priuilegiis in Iure contentis aliter sentiant, & quando illa ab aliquo sunt Generali Concilio concessa, circa alia conueniunt: & ita tenet P. Thomas Sancius Tomo 2. Consiliorum, Lib. 7. Cap. 1. Dub. 19. num. 22. & P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 2. singulari 5. num. 6. & 7. cum aliis, qui de priuilegiis Indorum loquitur, & celebre illud Adriani VI. [Priuilegia alia pro eodem.] adducit, cuius & tenorem num. 1. proponit, quod dicitur Omnimoda: licèt enim in illo Ordinum mentio non extet, in generali illa & omnimoda facultate contentum arbitratur: & ex eo quòd ibidem sic dicatur: & quòd præfata auctoritas extendatur etiam quoad omnes actus Episcopales exercendos, qui non requirunt Ordinem Episcopalem. Innititur prætereà priuilegio Leonis X. in Bullâ, quæ incipit. Aliàs felicis, die 25. Aprilis, Anni 1521. in quâ sic habetur: Nec non aggregatos eosdem, vbi Episcopi non habentur, Clericali insignire charactere, & ipsos ad Minores Ordines promouere licere. Sic ille.

Verùm quod ad Omnimodam attinet, [Priuilegium Adriani VI. parum prodesse.] licèt videatur probabile, incertum tamen, quia tantùm conceditur illa quatenus necessaria est pro Indorum conuersione vel opportuna aut expediens ad promouendam fidem: ad quem effectum minimè necessaria est facultas conferendi Ordines sic conuersis, ac aliis in eo opere laborantibus. Quòd secus accidit in facultate ad ornamentorum benedictionem, & aliorum pro vsu Altaris seruientium, & etiam, vt hoc etiam [Et minùs Leonis X.] demus, ad Confirmationis Sacramentum. Priuilegium autem Leonis X. temporale & valde limitatum fuit, vt non semel admonui. Vide tamen num. 385. Priuilegij autem Nicolai III. nullus ex citatis meminit, cùm tamen amplius & expressius sit: sicut neque priuilegij Innocentij [Aliud Innocent. IV.] IV. pro eodem concessi Patribus etiam Prædicatoribus, de quo & nos suprà, & habetur apud Emmanuelem Rodericum in Bullario, Bulla 19. citati Pontificis, vbi & de Indis mentio fit, sicut & in aliâ citatâ, licèt Indiæ tunc temporis non essent detectæ, quia de antiquiore India erat sermo, cuius frequens apud Auctores mentio, sicut & Indi fluminis, à quo sic dicitur compellata. Et [Post Concilium vim habere, nec reuocationem Greg. XIII. obstare pro Indijs.] ex doctrinâ Auctoris eiusdem colligi potest priuilegia dicta non fuisse per Concilium reuocata iuxta ea, quæ habet Tomo 1. qq. regul. q. 35. art. 1. eò quòd Pius V. concesserit Mendicantibus vsum priuilegiorum, etiam eorum, quibus per Concilij reuocationem vti non licebat. Licèt autem Gregorius XIII. concessionem istam reuocauerit, non videtur de iis locutus priuilegiis, quibus Indici Ministri fruebantur. Cùm enim de infidelium conuersione, & conuersorum manutentione tractetur, pro quo quotidiè varia priuilegia contra Tridentini Decreta conceduntur, non est credibile Gregorium zelo propagandæ fidei præstantissimum, adimere voluisse illa, quæ pro effectu dicto fuerant à diuersis Pontificibus attributa. Circa quod & nos suprà philosophati sumus num. 344. & hinc est P. Pellizarium suprà de priuilegio isto vti de valido loqui, & minimè reuocato: vnde negari nequit quin sit probabile talem esse in Prælatis Regularibus potestatem: vbi scilicet Episcopi non sunt, neque citò sperantur adfuturi. Quamquàm in illius vsu nescio [Quid circa vsum.] an sit conuenientia alicuius momenti futura, cùm tamen rebus vt nunc stantibus, inconuenientia potiùs non leuia possint pertinere.

