Quòd si Episcopi dicant se in hoc [Non posse in hoc dispensari.] posse dispensare, id quidem tolerabile esset in aliquo casu, vbi merita promouendi postularent: velle autem pro libitu id passim facere, omnino alienum à ratione & iure apparet. Dispensatio enim vulnus legis est, vt dicunt Doctores, & passim vulnerare illam quis non videat omni esse contrarium æquitati? Sed certè neque pro casu aliquo apparet modus, quo id possit seruatâ æquitate præstari. Rogo enim cùm Episcopus dispensat, & Gradum confert ei, qui nihil præter sufficientiam habet, in quâ potestate hæc faciat? Si virtute Bullæ, ergo seruari debent saltem ea, quæ vt substantialia in illâ requiruntur. Illatio est euidens. Rogo iterùm quænam hæc substantialia sint? Si dicatur esse solam sufficientiam, id sanè stare nequit, quia in nullâ Vniuersitate solius sufficientiæ ratio habetur ad Gradus conferendos, sic enim earum frequentia tolleretur, cùm possent Scholastici suis in domibus, vel priuatis aliis discere, & sic ad Gradus properare. Aliquid ergo vlteriùs necessarium est: nec videtur quid illud esse queat, nisi cursus & approbatio, iuxta formam in Bulla designatam. Præterquam quòd si sola sufficientia ad substantiam pertinet; ergo & eâ stante, etiam sine Bullâ poterit Episcopus conferre Gradum, quia similiter poterit in eo dispensare; cùm sit eadem ratio: quod tamen dici nequit, & de quo num. 117.

Vnde & altera, quæ adhiberi potest, [Potestatem Episcopi ad id suam amplitudinem non extendere, præsertim in Indijs.] responsio conuellenda, si videlicet dicatur Gradum conferri, non virtute Bullæ, sed suæ amplissimæ potestatis. Potestas siquidem Episcoporum ad conferendos Gradus non præualet, quia id solius est Pontificiâ auctoritate roboratum, cùm Sedes Apostolica eam sibi facultatem reseruarit. Est insuper, pro Indiis præsertim, Regia facultas necessaria: quæ necessitas ita vsu comprobata est, vt etiam facultates Pontificiæ, quæ pro conferendis Gradibus à Sede Apostolicâ emanarunt, quarum plures extant in Bullis authenticis Societatis, sine Regis consensu minimè executioni tradantur. Et quidem cum Rex ipse pro facultate ad conferendos Gradus Pontifici supplicarit, idque ex Consilio Supremi Indiarum Senatûs; satis apertè significat non esse in Episcopis Indiarum huiusmodi potestatem. Est insuper pro dispen [Ex defectu caussæ etiam futuram nullam dispensationem.]satione in lege Superioris caussa necessaria ad illius valorem, vt est communis Doctorum sensus, qui videri possunt apud Dianam Parte 8. Tract. 3. Resolut. 19. P. Azorium Tomo 1. Libr. 7. Cap. 18. Quæst. 6. dicentem esse omnium Iurisperitorum, & apud Dom. Barbosam circa Cap. 8. Seßion. 25. Concilij Trid. de Reformat. vbi pro eo habetur expressa decisio, dum sic dicitur: Quòd si [Concilium Trident.] vrgens, iustaque ratio, & maior quandoque vtilitas postulauerint cum aliquibus dispensandum esse, id caußâ cognitâ, ac summa maturitate, atque gratis, à quibuscumque, ad quos dispensatio pertinebit, erit præstandum; aliterque facta dispensatio surreptitia censeatur. Tunc sic. Ad dispensandum in casu nostro nulla est vrgens iustaque ratio, aut notabilis vtilitas: non ergo dispensatio valida est. Maior quàm sit certa iam constat. Minor ostenditur: quia ij, qui Ordinarij auditores in scholis Societatis non fuerunt, nihil vrget vt Gradus consequantur, neque in eo est notabilis vtilitas respectu Ecclesiæ Dei: quidquid enim post Gradum facere pos [Personalis vtilitas non attenditur.]sunt, etiam poterunt sine illo. Quòd verò ad prætensiones suas id desit, nullius considerationis est ad formam à Pontifice præscriptam violandam. Non enim vtilitas personalis attenditur, sed Ecclesiæ, nisi in iis, quæ ad animæ salutem spectant, iuxta communem Doctorum intellectum apud Barbosam de Potest. Episc. Allegat. 57. num. 8. Pro quo & P. Thomas Sancius de Matrimonio Lib. 8. Disput. 18. num. 8. & Disputat. 19. num. 35.

Illud tamen pro se Episcopi viden [Pro Episcopis an faciat ipsorum sententia. & doctrina de dispensationis valore bonâ fide factæ.]tur habere, quòd scilicet ipsi iudicant id fieri posse, suntque viri docti, & alios habent secum sentientes: quando autem bonâ fide Prælati iudicant sibi licere dispensationem, valere illam, licet reuerà caussa sufficiens non sit, tenent P. Azor suprà. & cum eo P. Sancius Lib. citato, Disputat. 17. numer. 8. qui eum sic citat. Lib. 7. Institut. mor. Cap. 29. quæst. 6. cumque Tomum aut Partem non indicet, laborabit equidem lector omnes euoluens, & non inueniet, cùm & aliàs falsa citatio sit. Loco ergo à nobis indicato (quem neque curæ fuit P. Palao respicere, sed vt inuenit, protulit Tomo 1. Tract. 3. Disput. 8. Puncto 8, §. 2. numer. 5.) §. 1. ita scribit: Si Prælatus bona [P. Azor.] fide aliquem lege ieiunij soluit, putans iustam caussam subesse ad id faciendum, non peccat, & relaxatio prodest, quia facta est bonâ fide. Sic ille. Quod & tenent P. Reginaldus, Merolla, & Villalobos apud Dianam suprà Resolut. 2. Sed cùm Regium Consilium secus iudicet, & ita de Regis constet voluntate, ac consequenter Pontificis, qui conçessionem suam iuxta Regiam supplicationem exhibuit, non videtur quomodo bona esse fides possit, & probabile pro eo fundamentum. Quòd si nihilominùs instent, quid sit è re natâ faciendum Superiores Societatis indicabunt. Nec damnan [Quid pro praxi à Religiosis Societatis præstandum]di, si ad vitandas simultates, & indignationem Episcoporum declinandam, aliquando conniueant, & examini expositos, si inuenti fuerint sufficientes, approbent, vrbanâ cautione præmissâ, in quo non magnum videtur esse periculum, cùm forma dicta Sacramentalis non sit, à quâ Character pendeat, aut alterius substantia Sacramenti. Cùm etiam sententia Bordoni sit, quam Diana probabilem affirmat, duos alios pro eadem Auctores adducens Parte 12. Tract. 1. Resolut. 95. qui dicunt Episcopos pro suis Episcopatibus posse creare Doctores. Vbi quod Diana ait, scilicet opinionem dictam non esse intra Italiam practicabilem, Indiis potest adaptari.

Circa Religiosos Resolutio postrema.

DIco Tandem Religiosi ius suffragij in [Assertio vlt. Religiosos suffragari posse pro oppositoribus suæ Religionis. Et quàm illarum litteratura vtilis Ecclesiæ sit.] oppositione ad Cathedras habentes tutâ conscientiâ possunt pro oppositoribus suæ Religionis suffragari. Id probo. Quia generaliter loquendo tales sunt digni, & ita currit superior doctrina numer. 106. & 109. quam Religiosi vt probabilem sequi possunt. Supra generalem autem rationem illam est aliquid, per quod verosimilior comprobetur; quòd scilicet cum dignitate concurrat respectus Religionis, qui locum aliquem debet in istis habere; dubitari enim nequit ad commune bonum conferre vt Religiones viris litteratis abundent, in quibus Philosophiæ ac Theologiæ studia præsertim florent, ad fidelium salutem multipliciter opportuna. Qui cùm docti [Cap. Super specula, de Magistris.] fuerint in Dei Ecclesia velut splendor fulgeant firmamenti, ex quibus postmodum copia poßit haberi Doctorum, qui velut stellæ in perpetuas æternitates mansuri, ad iustitiam valeant plurimos erudire. Quæ sunt verba Honorij Tertij in Concilio Generali, & habentur in Cap. Super specula, quod est finale de Magistris, de quo & dictum aliàs. Hunc ergo splendorem si Religiosi accurent, honesta debet talis haberi cura, si circa Cathedrarum assecutionem modis debitis, & Religiosâ circumspectione dignis applicetur. Sicut ergo qui dignum se reputat ex illis, annuentibus Prælatis, oppositionem facere potest, aliorum oppositorum merita scrupulosiùs non discernendo, iuxta dicta n. 110. ita & conreligiosi eodem modo se gerere possunt, quia omnes vnum corpus efficiunt, & cor vnum atque anima vna esse debent, iuxta sui statûs perfectionem. Quæ quidem id in eis exigit, quod si desit, non sine grauissimis scandalis stare poterit. Cùm ergo respectus dictus aliquid operari possit, suppositâ aliàs oppositoris dignitate, ex hoc illa accrescit, vnde vota in eum possunt sine scrupulo conuenire.

Erit autem minimè tolerandum, si con [Contra iustitiam nihil peragendum, ostenditur.]tra iustitiam aliquid peragatur. Exempli gratia, si negotiatione pecuniaria, aut aliàs obtineatur, vt non matriculati, neque cursus necessarios ad gradum Bacchalaureatus habentes, & penitus in facultate Cathedræ, de quâ agitur, insufficientes, prædictum recipiant Gradum, si se fingant aliqui Sacerdotes ad qualitatem addendum, si bis suffragentur, si alij pro aliis supponantur, si sit elapsum tempus, pro quo Gradus dictus suffragandi ius tribuit, & alia, quæ ignorare nequeunt, qui mediocrem legis diuinæ notitiam nacti; quantò id potiùs, qui inter primarios recenseri gestiunt litteratos? Videndus P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. mor. Cap. 1. Dub. 52. n. 5. & seqq

Circa eos verò, qui ante Edictorum [De ijs, qui ante edicta non extiterunt in ciuitate.] affixionem in Ciuitate non extiterunt, non ita videtur certum:: quia Constitutio, etsi id prohibeat, non videtur actum inualidare: neque circumstantia illa tanti momenti apparet, vt ad forum etiam conscientiæ pertingere debeat, vt certum affirmari. Illud est tamen probabile, quòd [Et de non habentibus omnia requisita ad Gradum.] si alicui sine requisitis per Constitutiones Gradus conferatur, qui tamen sufficiens ad illum sit, suffragari potest, & iurare verbis æquiuocis, sicut de subornatis diximus numer. 101. Id quod ex P. Sancio colligo, qui Dubio citato num. 9. ait eum, qui est Auditor ordinarius, licet alia requisita non habeat, suffragium præstare posse, quia habet quod est substantiale. Atqui in casu nostro etiam habet quod substantiale est: potest ergo votum præstare,

Verum quidem est eumdem Patrem [Non esse idem de eo, qui ordinarius auditor non est, licet sufficiens.] cum aliis, quos citat num. 5. docere eum, qui cùm non sit Auditor ordinarius talis facultatis, scilicet per maiorem anni partem, furtim se ingerit ad suffragandum, & sic est caussa vt aliquis amittat Cathedram, teneri restituere. Quod quidem videtur intelligendum, etiamsi sufficiens sit, ob rationem insinuatam ab illo, quia aliter quàm per ordinarios cursus non fit quis pars huius Vniuersitatis: sin minus quilibet prætergradiens, si sufficientiam habeat, votum præbere poterit, si se furtim ingerat: quod constat dici non posse. Sed hoc non obstat, quia ille, qui ordinarius Auditor non est, suffragari nequit, etiamsi sufficiens, quia membrum Vniuersitatis non est: Atqui is, qui Gradum cum sufficientiâ suscepit, & si ordinarius auditor non fuerit, membrum est Vniuersitatis; potest igitur suffragari. Est autem pro eo manifesta mens eiusdem Patris suprà Dub. 57. num. 14. & 15. Vbi resoluit contra aliquos eum, qui Gradum recipit non habens cursus necessarios, validè eum recipere, nec peccare mortaliter, secluso iuramento, si aliàs sufficientiam necessariam habeat. De quo etiam diximus numer. 89. id quod huic potest intento deseruire. Et hæc occasione vigesimi primi Concordiæ Capituli sint satis circa Indicas Vniuersitates, vt filum iam abruptum connectamus.

Circa Vigesimum primum Concordatorum Capitulum alia item nonnulla.

SIc in illo post exposita circa prohibi [Intromissio in negotia prohibetur. Vbi de patrocinio oppositorum ad Cathedras.]tionem de Gradibus Vniuersitatum: Ni se entremetan en cosas semejantes, ni en negocio de gobierno, que no tocan à su ministerio. Quæ sint hæc similia, in primis dicere possumus talia esse, si quando oppositiones ad Cathedras contingunt, patrocinium alicuius ex oppositoribus suscipiant, vocantes eos, qui ius suffragij habent, & vrgendo precibus, quæ in personis talibus non possunt non vim specialem habere ob metum reuerentialem. Licet enim plures Doctores dicant [Preces pro vi quando habeantur.] preces, vt vim habeant incutiendi metum cadentem in virum constantem, debere esse vehementer importunas, & sæpiùs repetitas, vt videre est apud Bonacinam Tomo 1. Quæst. 3. de impedimentis Matrimonij, Puncto 8. numer. 6. §. Addo cum aliquibus. Vbi præsertim P. Lessium suis ferè verbis loquentem inducit Libr. 7. Cap. 17. Dub. 6. §. 1. Si tamen preces, qualescumque sint, eumdem habent effectum, de illis est similiter vis eadem præsumenda. Cùm ergo timor malæ tractationis, & diuturnæ offensionis, cum asperitate vultus & verborum, pro signo metûs cadentis in virum constantem apponatur, & hic accidere possit, si precibus etiam non repetitis obsequatur quis, idem est de illis penitus asserendum. Inter com [Respectu Inquisitorum metus est cadens in constantem virum ratione illarum.]munes autem reuerentiales metus, ille, qui respectu Inquisitorum accidit, non infimum locum tenet, & fortè inter primarios computandus, multùm circa hoc influente verâ aut falsâ hominum existimatione, à qua non possint facilè reuocari. Siue enim ex vero fundamento, siue ex qualitate personæ sit, tenaciter apprehendentis, malum considerabile timeatur, eadem est ratio in ordine ad intentum, de quo agimus, vt benè P. Lessius suprà §. Respectiuè gratis, ex quo & aliis Bonacina [Vnde illius ratio sumatur.] §. citato eam regulam statuentibus, metum non esse metiendum ex caussa, à qua oritur, aut ex natura rei, sed potius ex persona, cui incutitur, de quo etiam dictum aliàs, & pro quo item videndus P. Ægidius de Sacramentis, Disput. 28. Dub. 2. P. Dicastillus Lib. 2. Tract. 3. numer. 116. & seqq. vbi de metu reuerentiali respectu cuiuscumque auctoritatem & potestatem habentis, P. Bauny Tomo 1. Tract. 12. Quæst. 20. vbi de metu graui ob apprehensum malum loquitur: qui & videndus post principium. §. Tertiò est neceßè, vbi benè cum Nauarro statuit, non alterius esse, quàm viri sapientis de natura ac qualitate metus iudicare: Confessarij inquàm in foro conscientiæ; & iudicis in externo, quia omnino à circumstantiis pendet. Et Decisio Rotæ apud Dianam Parte 11. fol. 610. & seqq. vbi Professio annullatur ob metum reuerentialem nepotis respectu patrui, & Doctores in patrocinium plurimi congeruntur. Et obseruandum Doctores, qui preces vehementes & repetitas ad metum dictum requirunt, de illis loqui, quando præter earum molestiam nihil prætereà timetur: vbi autem alterius damni timor accedit, repetitio illa & vehementia necessaria non est, ob rationem dictam; sufficit enim seria postulatio, quam homines graues adhibere semel tantùm solent, quia contra eorum auctoritatem esse videtur iterata. Videatur Basilius Legionensis Lib. 4. de impedim. Matrim. Cap. 5. & Dom. Villaroël Parte 1. Pacificæ [Dom. Villaroël.] gubernat. Quæst. 3. Artic. 5. numer. 20. vbi sic loquitur: Es saber poco de Clerigos y Obispos, querer que se repitan los ruegos. Sic ille. Quod casui nostro venit omninodis applicandum.

Deinde. Similia, quibus se immiscere [De patrocinio Commendatariorum.] Inquisitores prohibentur, sunt patrocinia Commendatariorum, eorum scilicet, qui acceptâ à Mercatoribus pecuniâ, in Hispaniam se conferunt, empturi merces, & negotia alia tractaturi. Mercatores enim possunt aliquando minùs quantum vrgere, vt huic sibi familiari ob amicitiam, vel alium respectum, copiam auri & argenti committant: sicut & alios, qui pro diuersis caussis copiam etiam ingentem transmittunt, ad quod sæpiùs Religiosi tenentur, ob varias pietatis & iustitiæ rationes. Quod quidem negotium valde periculosum est, quia Commendatarij parum se fideles exhibent, & cùm subodorari hoc Mercatores non ægrè possint, dum ad commendationem talem compelluntur, grauibus se iacturis exponunt, quod non semel experientia comprobauit. Non audent tamen Inquisitorum petitioni resistere, quia id timent, quod de suffragatoribus pro Cathedris nuper dicebamus. Et hic quidem [Obligatio restitutionis.] maior esse timor debet propter restitutionis obligationem, ad quam in Cathedris non teneri probabile est ob fundamenta, de quibus n. 108. & seqq. In casu autem præsenti tale aliquid non apparet, quia sunt caussa damni absolutè, quod nullo modo rationabiliter debebat pati, qui in illud consentit, cùm nulla sit inter eum & alium comparatio, sicut inter dignum & digniorem; vnde currit communis regula in materiâ restitutionis, & lex Aquilia de damno dato. Videatur P. Palaus de Iustitia & Iure Disput. 4. de Commutatiua, Puncto 15. num. 10. Vbi obligationem restitutionis ex vi & metu quo modocumque contingant, benè ostendit.

Nihilominùs excusari ab illa possunt. [A qua excusantur, multiplice ex capite.] Primò ex bona fide, quam est credibile habere viros tantos, dum hæc gerunt. Secundò. Quia hoc non omnino inuiti faciunt Commendantes, dum sic gaudent Inquisitores sibi beneuolos reddere, vt ipsis in eodem genere aut alio fautores mereantur. Tertiò, Quia nullus voluntati Inquisitoris obsequitur animo ipsum ad compensationem damnorum obligandi. Quartò. Quia restitutio talis non est in vsu, neque quisquam de illa cogitat. Tandem, Quia aliquomodo sustineri potest preces non inducere metum cadentem in constantem virum, cùm importunæ non sunt, iuxta [Preces non importunas non inducere metum cadentem in constantem visum, qui censeant.] P. Lessium suprà. & P. Ægidium, qui eum citat & sequitur numer. 35. vbi & rationem reddit illis verbis: Cùm grauißimum sit diuturnas ac continuas preces Superioris semper reijcere, cùm hoc non fiat sine periculo grauißimæ offensionis. Aliàs etsi hæc solitariè sumpta aliquomodo dicantur cogere, non tamen virum constantem. Hæc ille: quibus non obstantibus, videant DD. Inquisitores se suis precibus ad [P. Ægidius.] damna prædicta inferenda exponi, vnde est abstinendi obligatio manifesta, quæ vt grauior sit, lex facit Capitulo præsenti contenta.

Sed quid illud, Ni en negocios de gobierno, [Quæ negotia aliena à munere Inquisitorum.] que no tocan à su ministerio? Non equidem operosa est intelligentia, quando ea; quæ propria ministerij sunt, adeò habentur perspecta. Propugnatores fidei sunt. Sic eos Ecclesia vocat in Oratione Secreta Missæ S. Petri Martyris, Propugnatorum omnium Choriphæi, Exemplaris, Protectoris. Militant ergo Deo: & nemo militans Deo, implicat se negotiis secularibus, vt ei placeat, cui se pro [2. Tim. 2. v. 4.]bauit, clamat Apostolus 2. Tim. 2. v. 4. Non igitur placebunt, si se negotiis sæcularibus implicarint. Si Proregum palatia frequentent, vt consultationibus, quæ Auditorum, ac Regalium Officialium sunt propriæ, intersint; aut etiam non vocati, quæ huiusmodi sunt, domi agitent, & scripta conficiant, in quibus sua proponant arbitria circa ea, quæ ad ministerium suum nullam habent relationem. Quia verò Capitulum intromissionem tantùm vetat, Ni se entremetan, non [Intromissio vetita non consultatio.] erit contra illius dispositionem, si à Proregibus aliquando consulti de re aliqua ad commune regni bonum singulariter pertinente, aut verbo aut scripto respondeant, quia hæc intromissio non est, neque Apostolico edicto repugnat, cùm tantùm prohibeat huiusmodi negotiis se implicare, propriæ scilicet impetu voluntatis. Implicat se. Quod non accidit, quando ab alio, Regis nomine, eorum industria in casu non frequenti prouocatur. Partes enim Reipublicæ sunt, & illius quasi membra, vnde & in corporis istius bonum operam debent conferre suam, quando illa necessaria, aut valde expediens contigerit reputari.

Ad hoc etiam videtur spectare ne sint [Testamentorum executores vt esse possint.] executores testamentorum. Et quidem quando testamenta prophanas tantùm, aut principali ex parte dispositiones tales continent, id videtur valde dissonans, & quod meritò intelligi potest prohibitum in præsenti Capitulo; nisi fortè pietatis lege ad id viderentur induci, quia testatores eorum propinqui, neque habentes alios, quibus ea possit cura confidenter demandari. Si autem pias, id non ita dissonat, quia & Episcopi ex officio habent pias omnes exequi voluntates, sicut & Religiosi & Clerici ex testatoris designatione: iuxta Cap. Tua nobis, de Testamentis. Pro quo Dom. Barbosa de Potestate Episcopi Allegat. 82. num. 2. Sunt autem Episcopi Ordinarij Inquisitores vt diximus num. 78. Et habetur expressè in Clementina 1. de hæreticis Quia verò dispositiones tales possunt aliquando multùm solicitudinis & occupationis offerre, illæ etiam sunt reiiciendæ iuxta Regis mentem & Concilij supremi.

Iuxta quam etiam videtur esse, vt Tu [Et Tutores ac Curatores.]tores, vel Curatores esse nequeant. Et quidem Testamentarij ac Datiui non solùm Clerici in sacris constituti, ac Religiosi; sed neque Episcopi esse possunt, per Textus, quos adducit P. Molina Disputat. 221. §. Religiosus, & seqq. quamuis [Quinam tales esse possint.] Episcopis id liceat respectu miserabilium personarum, sicut & Clericis dictis, si non Testamentarij & Datiui, sed Legitimi sint, quando scilicet proximiores in gradu pupillo sunt. Quia verò ad id non tenentur, ea est cura ab Inquisitoribus etiam respuenda, nisi grauis aliqua caussa faciendum aliter persuadeat, in quâ pietas sine notabili distractionis periculo misceatur; in quo eadem quæ pro Executoris Testamentarij munere videtur ratio militare. Quod etiam de Tutoris ac Curatoris munere respectu miserabilium personarum de Episcopis dictum, ad D.D. potest Inqui [Quorum specialiter Inquisitores.]sitores extendi, vbi id officij Episcopi non præstarent miseris; cùm sit illud ad Christianam fidem spectans, vt meritò clamet Apostolus: Si quis autem suorum, & maximè domesticorum, curam non ha [1. Tim. 5. v. 8.]bet, fidem negauit, & est infideli deterior. 1. Tim. 5. vers. 8. Huic ergo numeri Propugnatores fidei non immerito suam possunt vigilantiam applicare: ne & ipsi insidelitatis notam illam, quam D. Paulus miseros non curantibus impingit; aliquatenus incurrere videantur: tunc præcipuè, cùm non quorumcumque, sed suorum necessitatem id constat implorare.

Circa Vigesimum secundum.

QVod in hunc procedit modum: Que [Circa prohibitionem gestandi arma in die Actus fidei. Pro quo rationes.] el dia, que se vbiere de celebrar Auto de la Fe, los Inquisidores de aqui adelante no prohiban tener armas, picas si conuiene que no se traigan el Virrey lo mandarà proueer asi. Ratio cur prohibitio portandi arma in die Actus fidei ab Inquisitoribus fieret, ea esse poterat, ne aliqui pro reorum defensione tumultum in populo facerent, qui ignoti cùm essent, non poterat ipsos specialiter prohibitio coërcere. Poterat etiam, ne occasione concursus, in quo circa loca rixæ oriri solent, sanguis fidelium funderetur; cùm in Actibus hujusmodi singularis debeat seruari modestia, & pacis cura præferri; ne scandalis occasione exaltandæ fidei exortis, infidelium lancinentur conscientiæ, & in suis erroribus computrescant. Alia etiam esse ratio posset, vt scilicet singulare priuilegium Ministrorum S. Officij tunc eluceret, portandi scilicet arma, de qua dictum numer. 41. & [Quæ videatur genuina.] seqq. Prior autem videtur genuina, & præcipua, ob rationem redditam, quod scilicet, si expedierit, id Prorex prohibebit: duæ enim posteriores, cùm negotium sacrum concernant, ad Proregem non videntur pertinere.

Quæcumquæ autem illa sit, maximè [Meritò ablatam dictam consuetudinem.] conueniens fuit morem talem prohiberi, quia res molestissima esset respectu honorabilium personarum: discrimen autem inter populares constituere, res odio plenissima futura, & prætereà valde difficilis: neque insuper necessaria: qui enim tumultuari possent, pauci essent, comparatione fidelis multitudinis, in quâ fidei zelus exardescit, vnde facilè tumultuantes, armati licet, ab armatis comprimi & opprimi possunt: quare nihil ab illis videtur timendum, qui multùm habent cur timeant, & diebus talibus in illis solet magis timor excitari, iuxta prouerbium nostrum: Cùm barbam vicini abradi videris, tuam laua. Quod & Latinum habet vulgari carmine: Tunc tua res agitur, paries cùm proximus ardet. Nihilominùs quia iuxta occurrentes circumstantias expedire posset vt armorum depositio iniungeretur, id à Prorege præstari poterit: circa quod admonitio ad Inquisitores spectabit, sed ille quod sibi benè visum fuerit, circa rem ipsam, & modum, adhibitâ consultatione, præstabit. In quocumque autem e [Proregis semper armatum militiam futuram.]uentu custodiæ suæ militiam armatam habebit; neque aliud ipsi licet, cùm personalis ea prærogatiua non sit, sed iuxta eius, quam repræsentat, dignitatem. Vt possit dicere, quod olim Iob: Cumque sederem, quasi rex, circumstante exercitu, eram [Iob. 29. v. 25.] tamen mœrentium consolator. Iob. 29. v. 25.

Circa Vigesimum tertium.

IN quo vt sequitur: Que quando los Inqui [Circa modum sedendi in Ecclesiis. Vbi quòd intra Presbyterium non videatur licere.]sidores fueren à alguna Iglesia à publicar el Edicto de la Fe, ò à hacer otro acto de Iuridicion, se sentaran en la Capilla maior en sillas, teniendo delante vna alfombra, y almohadas, y los Oficiales vn banco cubierto con vna alfombra. Ex cuius tenore inferre aliquis poterit Primò non licere DD. Inquisitoribus in Presbyterio apparatum dicti concessûs habere, quia Presbyterium locus est in Ecclesia à maiori Capella diuersus: quod aliunde ex eo colligitur, quòd pro consessu dictorum Dominorum, & Officialium locus idem designatur, vt constat: Officiales autem intra Presbyterium non esse sessuros, certius est quàm quod certissimum, vnde circa illud esse dubitatio nequit. Deinde, locus ille videtur Episcopo Diœcesano proprius, vt Pontificium Rituale disponit: neque id, quod Episcopis proprium est, præfatis D. D. fieri commune potest: vnde neque ante se solium, seu Sitiale habere possunt, neque cum celebrante ante altare dicere Confessionem, benedicere incensum, & benedictionem Diacono ante decantationem Euangelij, aut Concionatori præbere, & sic alia. Secundò, apparatum illum pro iis tantùm concedi diebus, in quibus Actus fidei, publicationis Edicti, aut alij ad iurisdictionem Tribunalis propriam pertinentes exercentur. Si ergo pro sua deuotione in Festis assistant, aut sponte aut inuitati, aliter dicendum videtur, iuxta propositum aliàs Iuris axioma, quòd limitata dispositio limitatum producit effectum, vltra quem nequit extendi.

Et ita quidem dicendum videtur attentâ verborum formâ; sed eâ non obstante ali [Sed contrarium statuitur.]ter pronuntiandum. Possunt ergo intra Presbyterium sedere, quia sic est vsu receptum, neque locus ille minùs conueniens respectu illorum iudicandus est, cùm sint Pontificis Delegati, qui in eisdem honoratur, cui dignitati debet locus respondere. Pro quo videnda quæ habet Cæsar Carena Lib. 1. Titulo 5. §. 6. & 7. & pro eodem facit argumentum, quod pro similitudine ho [In Titulo honorifico Episcopis similes.]norifici tituli conficit Paramus Lib. 3. Quæst. 9. numer. 23. & 24. arguit enim in hunc modum: Titulus Reuerendißimatus de iure est debitus Episcopis, vt in l. In contractibus §. In omni verò tempore. C. de non numerata pecunia, ibi: Per virum Reuerendißi [Paramus.]mum Episcopum. Igitur idem Titulus erit debitus Inquisitoribus, qui in caussa fidei à Summo Pontifice Delegati videntur assumpti quoad iurisdictionem ad præcipuam partem muneris Episcopalis. Sic ille. Quod se citatus Carena probasse ait in Adnotationibus ad Quæstionem Tertiam Guidonis Fulcodij Cardinalis, qui posteà fuit Pontifex Clemens Quartus numer. 8. Incipiunt autem Quæstiones ad calcem operis pag. 469. quæ per errorem est 169. In citato autem loco nihil habet. Potest autem videri in Adnotationibus ad Quæstionem [Alia pro ipsis.] Quartam; vbi benè ostendit Inquisitores esse Pontificis Delegatos. Et etiam Quæst. 8. numer. 8. vbi probat Episcopum in caussis fidei esse inferiorem Inquisitore. Et Quæst. Prima num. 16. ad quam se refert.

Plus autem est quod affirmat & pro [Eorum superioritatem non esse tantùm secundùm quid.]bat citato §. 7. num. 64. & seqq. Superioritatem scilicet Inquisitorum non solùm esse secundùm quid, sed absolute: quia non sunt delegati ad vnam caussam, sed ad vniuersalitatem caussarum in negotio fidei contra omnes & quascumque personas. Ex quo deducit Inquisitorem in ses [Quid inde pro honoribus, & præsertim circa sessionem in Presbyterio.]sione debere præcedere Vicarium generalem Episcopi, etiam in actibus indifferentibus, quando scilicet non exercent suam iurisdictionem. Ex quibus id deduci potest, quod ad casum præsentem spectat, posse videlicet intra Presbyterium sedere, vt sicut in Titulo æquiparantur Episcopis, ita & in loco; licet in aliis, quæ ad ritus sacros pertinent, non debeant exæquari, quia propria respectu Pontificiæ dignitatis sunt, vt ea, de quibus numer. 130. Neque hoc negatur in præsenti Capitulo, sed id statuitur, quod frequentiùs accidit, vt scilicet DD. Inquisitores cum Officialibus assistant: & quia isti in Capellâ maiori etiam sessuri, locus sessionis communi nomine designatur. Præterquàm quòd Presbyterium pars maioris Capellæ dici potest in aliqua non impropriâ significatione: & quia fauorabilis est dispositio, ad illud extendi, iuxta communem de priuilegiis doctrinam, pro qua sæpiùs. Quòd autem id seruandum semper sit, satis videtur rationi conforme, ne illorum vilescat auctoritas. Et quia, vt in simili arguit Carena suprà numer. 62. Cùm in quocumque loco interueniant, semper sint cum qualitate iurisdictionis dictâ, tamquam Apostolici inquam Delegati, eumdem debent tenere auctoritatis apparatum; id quod in Episcopis etiam obseruatut.

Occasione autem dictorum quæri po [Titulum Dominationis, seu Señoria, posse illis attribui.]test an Inquisitoribus attribui possit Titulus Dominationis, vulgò Señoria. Et cùm pro Tribunali sedent, nulla est dubitatio, sic enim est vsu receptum, quocumque etiam modo in Tribunali adstent, nec solùm omnibus pariter, sed etiam singulis: vnde difficultas tantùm est de vulgari aut ordinariâ allocutione, siue verbali, siue per scripta. Et ita quidem paucis abhinc annis cœptum introduci, sed renuentibus eorum primariis, etiam in Episcopatibus præsentatis, quia Episcopatus admittere renuerunt: quod & aliqui recentiùs admissi sequuntur, quorum est modestia meritò collaudanda; sine vituperatione autem aliorum, qui dum permittunt, suæ illud dignitati non indignum arbitrantur. Et ita quidem dici potest, non obstante Pragmaticâ, quæ vix est vnquam obseruata: arguique potest ex Titulo Reuerendißimatus: sicut enim quia ille Episcopis proprius est, attribui etiam Inquisitoribus potest ob præstantiam dignitatis, iuxta dicta, numer. 131. ita & de Titulo Dominationis consequenter videtur asserendum, qui Episcopis attribuitur iuxta l. 18. Tit. 1. Lib. 4. pro quo Auctores adducit Dom. Villaroël Parte 1. Quæstio. 1. Act. 3. num. 15.

Pro quo & facit receptissimus vsus, [Ex titulo Dominorum arguitur.] iuxta quem Inquisitores Domini vocari solent, & ita non nudè Inquisitores, sed DD. Inquisitores, cùm de illis agitur, compellari, vulgo Señores, vnde abstractum nomen Señoria, sicut Dominatio comparatione Domini. Quemadmodum enim Sanctißimi, & Beatißimi Tituli Summo Pontifici proprij sunt, & proptereà cùm eum Titulis Sanctitatis, & Beatitudinis compellamus; ita & in proposito dici potest. Quod quidem cùm in nullius præiudicium cedat, & ad æstimationem muneris tanti videatur conferre, non est cur pro eo litem Dominis intendamus. Facit item pro eodem, iudicibus Conseruatoribus Titulum præfatum attribui solitum, eò [Et ex iudicibus Conseruatoribus.] quod sint Sedis Apostolicæ Delegati: quod multò excellentiùs in DD. Inquisitoribus cernitur, quandoquidem ad caussas maiores eis Apostolica iurisdictio, & vniuersalius delegatur. Vbi argumentari etiam possumus sicut Carena suprà §. 55. circa Titulum Reuerendißimatus, sic enim ille: & cùm hic Titulus nunc indistinctè tribuatur Vicariis Episcoporum, qui longè inferiores sunt Inquisi [Et ex aliis cum Carena.]toribus in caußis ad S. Tribunal spectantibus; maximum esset absurdum eum denegare Inquisitoribus Sic ille; quod ex Conseruatoribus, & aliis arguendo, similiter applicandum.

Circa Vigesimum-quartum.

