Dico quintò. Quod in priuilegio tan [Assertio 5. circa licentiam per epistolam. Vbi quid speciale concedatur, cùm aliàs id liceat.]dem dicitur verbis illis: Quæ tamen per epistolam etiam impetrari poßit; licentia inquam; attento eiusdem tenore, de licentia intelligendum videtur, quæ iam approbato conferri ab aliis Episcopis potest. Cùm ergo aliquis primò ad audiendas Confessiones à Superioribus exponitur, aliter videtur dicendum: debere inquam comparere, quia aliter iudicium efformari de sic expositi sufficientiâ ab Episcopo potest, ac de eo qui tunc primò ad ministerij dicti difficile exercitium accedit. Quo pacto nihil videtur speciale per priuilegium haberi; cum tamen valde sit verosimile pro speciali aliquâ gratiâ fuisse concessum: id enim, dum clarè aliud non constat, semper debemus æstimare. Posse namque licentiam per epistolam obtineri certa res est, vnde & in Adnotatione ad §. 2. verb. Confessarius, in Compendio communi id tamquàm certum statuitur, vt vidimus, num. 334. verbis illis: Quòd si longè absint, petant per litteras: quod & expressè decisum ab Inno [Quando nequeant Episcopi eos qui licentiam petunt, ad comparendum obligare.]centio X. in citato Breui, contra id, quod Angelopolitanus Episcopus contendebat. Immò & ore tenus. Ideò dicendum videtur Episcopos non debere sic petentes ad comparendum obligare: licèt enim ex dispositione Concilij citato Cap. 15. examinare possint etiam Regulares, & ita non comparentibus approbationem denegare: in casu autem dicto, cùm absolutè de sufficientiâ constat, neque sit quidquam in contrarium, meritò vult Pontifex vt licentia sic petenti tribuatur. Et quidem Concilium ad habendam idoneitatis notitiam, non requirit examen, vnde addit: Aut aliàs idoneus judicetur, in quo magna est latitudo. Videatur P. Fagundez suprà, num. 70. Potest ergo sic petentem idoneum aliàs iudicare, quo pacto concedere licentiam præsenti deberet. Pro quo videndus P. Martinon suprà num. 39. ergo & absenti, si non esset commoditas accessus. Quid ergo mirum si Pontifex ad concessionem obliget, in quo vix onus aliquale Episcopis imponitur, pro quorum exonerandâ conscientiâ Societas nostra desudat? Si præsertim addamus [Semel approbatum posse vbique ex Parochorum consensu Confessiones audire, multorum opinio. Circa quod amplior Religiosorum facultas, quia sine licentia illorum possunt.] opinionem esse multorum semel approbatum generaliter, vlteriori approbatione non egere, nisi ad alium Episcopatum accedens approbatione habitâ vti prohibeatur: pro quâ militat P. Bauny Tomo 1. Tractat. 4. Quæst. 4. §. Dico primò, vbi alios pro eadem adducit. Vbi licet de Sacerdotibus aliis loquens, id ita temperet, vt in Episcopatibus aliis Confessiones audire nequeant, nisi à Parochis inuitati, quia præter approbationem debent eis oues assignari, & in potestate approbantis non fuit alienas committere, quamuis iudicium illius de idoneitate vniuersalem efficaciam habeat, sicut habent alia authentica instrumenta. Circa quod omnino consentit P. Dicastillus Tractatu 8. Disput. 10. Dub. 9. omnino & videndus. In Religiosis autem aliam dicit esse rationem, quibus à Pontifice iurisdictio tribuitur dependenter ab approbatione: qui vniuersalis Pastor cùm sit, omnes illis potest oues commendare. Pro quo præsertim in fine, cum Mag. Candido, quem citat, de Confeßione, Disquisit. 24. art. 5. Dub. 9. & de quo etiam P. Martinon num. 39. citato. & P. Amicus Tomo 8. Disput. 15. num. 123. cum limitatione quadam, de quâ & P. Ægidius Disput. 8. Dub. 7. & Innocentij X. Decreto conformi. Et P. Lessius circa Additiones D. Thomæ q. 8. num. 17. Nec non Hieron. Pharaonius Tractat. 1. Seßione 17. Casu 15. vbi ex Quaranta speciale priuilegium etiam adducit, & alij apud Dianam Parte 10. Tractat. 14. Resolut. 23. Vbi ergo opinio talis est, hucusque non penitus improbata, quidquid dicat Dom. Reyna Tomo 1. de Perfecto Prælato, pag. 89. non debet DD. Episcopis intolerabile videri, si minimum aliquid ex illâ, ratione priuilegiorum in Indiis licere Religiosis asseramus.

Et cùm sententia dicta ita generalis fue [In Indijs necessariam non esse pro Regularibus Episcoporum approbationem sententia aliquorum.]rit, non equidem minùs verosimile reputari debet quod docti aliqui circa Indias censuerunt: non inquam esse necessariam Ordinariorum approbationem, sed Superiorum Religionis, ad quos spectat Confessarios approbare. Quod quidem in Societate faciliùs ostenditur, & per communicationem ad Ordines alios deriuandum. Paulus enim III. priuilegium eidem concessit, de quo Compendium Indicum verb. Absolutio, & Nos suprà, n. 293. & 294. in quo Generali facultatem tribuit mittendi in terras infidelium, & concedendi item facultatem eisdem vt fideles ibi commorantes absoluere possint à casibus ibidem expressis. Concessâ, sibi facultate ab eo [Priuilegium Pauli III.]dem Præposito fideles ibi commorantes, confeßione suorum peccatorum auditâ, &c. absoluere. Verba priuilegij sunt: vbi quidem Episcoporum mentio nulla, sicut neque in Adnotationibus. Nec mirum est à Pontifice non adiectam, quia cùm priuilegium dictum ante promulgationem Concilij Tridentini fuerit, quando licentia & approbatio Episcopi necessaria non erat, neque erat cur addi debuisset. Hoc autem priuilegium post Concilium vim suam retinuisse ex eo constat, quòd non solùm à Iulio III. qui etiam Concilij promulgationem anteiuit, sed etiam à Gregorio XIII. pro maiori est cautelâ concessum, vt vidi [A Gregor. XIII. confirmatum.]mus citato num. 293. & quidem cum omnibus suis qualitatibus, vt verba illa eiusdem indicant: Prout per dictos prædecessores confecta fuit. Dictio enim Prout, est relatiua & repetitiua omnium qualitatum præcedentium, vt tenent multi quos refert & sequitur Ioannes Garcia de Hispanorum nobilitate Titul. Diuisio, num. 51. Verba etiam illa, pro potiore cautela, continere nouam concessionem tenet Rota cum alijs Parte 2. ex libro Decisionum nouiorum Decisione 36. num. 7. Quod & satis declarant verba illa: De nouo concedimus. Pro quo etiam faciunt supplicationis verba in eadem Bullâ inserta, dum dicitur: Ipse quoque Præpositus, & Presbyteri Societatis huiusmodi, pro tempore, & locorum ratione eamdem facultatem confirmari ac aliàs de nouo sibi concedi desiderant, sic ibi. Et licet Concilium dicat, Priuilegijs non obstantibus, per id non [Concilium non excludere priuilegia concedenda.] excluduntur priuilegia post ipsum concedenda, sed ante illud concessa: & ita eisdem stantibus non requiri Episcoporum approbationem, tenet Corduba in Summâ, quæst. 10. dub. 3. P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disput. 28. Sect. 4. num. 9. & alij. Quamuis autem idem Gregorius in Bullâ citatâ mentionem faciat approbationis Episcoporum, dicens vnius sufficere; id quidem non est ad concessionem pro Confessariis referendum, pro quo non erat noua necessaria concessio, sed ad alia ibidem contenta de ministeriis prædicationis, ac Missarum celebrationis. Neque obstat concessionem illam fuisse temporalem, quia reuerà quoad hoc perpetua fuit, quatenus priorem Pauli Terti cum suis confirmat qualitatibus, quarum vna est perpetuitas, quidquid de concessione in ordine ad alia sit.

Et hæc quidem P. Ioannes Perez Me [Quid sententiæ prædictæ obstat, quæ aliquando in vsu.]nacho in explicatione priuilegiorum ad Compendium Indicum. Verb. Absolutio, Dub. 4. quæ cùm verosimilia appareant, nisi aliquid aliàs occurreret, propter quod aliter sentire necessarium sit, possent sine scrupulo recipi, & generaliter practicari, sicut factum in his Prouinciis: licet ob reuerentiam Episcoporum, noui Sacerdotes eisdem solerent à Superioribus præsentari. Vnde cùm Anno 1618. Venerabilis memoriæ P. Didacus Aluarez de Paz tunc Prouincialis, Neomystæ mihi licentiam ad audiendas confessiones daret, addidit præsentatum me cum aliis pariter Ordinatis Illustrissimo D. P. Bartholomæo Lobo Guerrero, Archiepiscopo Limano, licet non esset necessarium. Illius enim Prælati singularis in Societatem affectio, & amabilis comitas, id sanè promeruit, vt erga eum officia aliàs non debita Societas frequentaret. Sed occurrit certè [Dispositio R. P. Generalis] quod sententiam compulerit aliam amplexari, quia scilicet R. P. N. Generalis præsentationem faciendam esse præscripsit: instantibus enim Episcopis sic fieri conueniens visum est, vnde & priuilegij vsus, si verè legitimus, eatenus limitatus. Sic etiam videntur sensisse Pontifices: nam Gregorius XIII. in citatâ Bullâ confirmans [Mens Pontificum.] Pauli Tertij concessionem, vnius Episcopi approbationem sufficientem statuit, & gratiam huiusmodi voluit esse temporalem. Et ita Societas intellexit, addens in margine priuilegij Verb. Confessarius, durasse tantùm vsque ad annum 1603. & eam quidem cum eâ amplitudine nullus posteà Pontifex concedere voluit, sed cum limitationibus, de quibus suprà.

Velle autem illam esse perpetuam ob [Cum qualitate perpetuitatis non esse confirmatam concessionem à Greg. XIII.] rationem illam, quòd scilicet per eam concessio Pauli & Iulij confirmetur, prout ab illis confecta fuit, & ita vt perpetua, difficillimum sanè apparet, quia cùm perpetuitatis qualitas ab eodem denegata sit, qui stare queat, vt secundùm eamdem priuilegium dictum voluerit confirmare? Generi ergo per speciem derogatum, iuxta vulgarem regulam: neque concessio ad id extendenda, pro quo specialiter est prouisum. Cap. Si propter, de Rescriptis in 6. vbi Doctores, & pro quo specialiter Calderinus Consilio 1. & Horatius Mandosius, de priuilegiis ad instar. Glossa. 8. [L. Doli. de Verb. significat.] n. 6. & pro eodem est. l. Doli. D. de verbor. significat. in qua sic dicitur: Clausula, quæ in stipulationibus subiicitur, non pertinet ad eas partes stipulationis, in quibus nominatiuè cauetur. Vbi Glossa [Glossa.] Verb. Cauetur, sic ait: & nota generale Verbum non pertinere ad ea, de quibus nominatim cauetur: quod ex variis iuribus illustrat. Quæ quidem & alia meliùs & vrgentiùs in hanc partem aduocantur, quàm vt per illa ostendatur limitationem in concessione Gregorij non esse ad Confessionum auditionem trahendam, quia de illâ dictum fuit: Prout per dictos Prædecessores confecta fuit. Vbi [Responsio pro contraria sententia congruoentior.] quidem doctrina prædicta non sine violentia videtur applicari. Satiùs quidem fuisset asserere concessionem Gregorij temporalem fuisse, sed non obstare concessionum aliarum perpetuitati, dum eas non reuocauit, iuxta doctrinam superiùs traditam: quia priuilegia dicta non sunt per Tridentinum reuocata, quod de Indiis, & remotissimis partibus non egit, in quibus necessarium est specialiùs prouideri. Vide infra num. 484. Vbi & accommodari nuper tradita doctrina potest, in generali inquam dispositione non venire ea, de quibus specialiter est prouisum; quando scilicet ad ita prouidendum peculiares rationes occurrunt. Extat etiam pro necessitate dictâ Breue Innocentij X. de quo num. 181.

Et prædicta quidem ostendunt non [In Religionibus alijs priuilegium cum limitatione practicandum.] solùm in Societate priuilegium cum limitatione prædicta ad praxim applicandum, sed etiam in Religionibus aliis communicationem habentibus: quia non insistimus tantùm in Generalis ordinatione, sed in vrgentibus fundamentis, propter quæ illa processit. Quamquàm erunt fortè qui contendant totum hoc ad forum externum spectare, cùm tamen in conscientiæ foro contrarium liceat, ob ea quæ adducit Fr. Ioannes Ba [Solùm pro foro externo prohibitiones Pontificium procedere, quis & quæ probent.]ptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum fol. 440. & seqq. vbi & pro eodem citat graues alios & doctos Magistros: sunt enim priuilegia Pontificum sic concedentia. Quod autem post illorum Auctorum scripta, & eos allegantis, qui ante annum 1600. scripsit, circa hoc videtur innouatum, cùm in gratiam Episcoporum fuerit, & illis per recursum in ordine ad exterius forum videatur fieri satis, non est cur Religiosi tot Pontificum fauoribus debeant spoliari. Poterit ergo contra eos procedi, qui sine approbatione deprehensi fuerint ministerium istud exercere; sed non Censuris & pœnis Ecclesiasticis, sicut in citato Breui Innocentij X. declaratur. Si dicas negotium hic agi merè internum, & solùm ad forum conscientiæ spectans, ac proptereà non benè accommodari fori vtriusque distinctionem, neganda est illatio, quandoquidem Pontifices de negotio tali loquentes, & dicta priuilegia concedentes, forum vtrumque circa illa etiam discreuerunt: quod & alij Scriptores agnoscunt de hoc agentes: vnde ex eo nulla videtur repugnantia circa huiusmodi emergere positionem. Verosimilis profectò discursus: sed an verus, viderint doctiores. Ego [Non esse id penitus improbabile.] quidem non auserim improbabilem penitus ob reuerentiam & auctoritatem ita sentientium pronuntiare. Cùm videamus passim multa vt probabilia admitti, & juxta ea praxim decurrere, quæ minori cum fundamento, & leuiori auctoritatis pondere, à suis sunt auctoribus promulgata. Vide P. Escobar de Mendoza Tomo. 1. Theol. moral. in Præloquio Cap. 4. & Pharaonium Tract. 1. Seßione 3. Casu 14. & 17. Pro quo & facit, quod in Compendio Indico, Verb. Confessarius, Adnotatio sic habet: Potestas approbandi conceditur Prouincialibus. Quod quidem ita Scriptum post annum 1603. ad quem, vsque concessionem Gregorij durasse ibidem adnotatur. Iuxta quæ illud certius Episcopos in approbationibus non [Episcopos non posse cum limitationibus Religiosos approbare.] posse limitationes apponere, quando in approbatis absoluta sufficientia comprobatur, vt quòd feminas non audiant nisi post 40. annos, & similes. Quod tenent Auctores à Diana adducti Parte 11. Tractat. 8. Resolut. 27. & iis addendus Dom. Villaroel Parte 1. Quæst. 6. Artic. 12. num. 8. & seqq. Vbi & quòd approbati cum limitatione sunt eligibiles per Bullam & Iubilæum; pro quo Magistros Salmanticenses adducit. Nec ta [Non tamen iuuenes publicè exponendos.]men proptereà laudandi Prælati, qui iuuenes in Ecclesiis exponunt: id quod aliquando Episcopos ad graues solet querimonias publicitùs prouocare. Nec de materia ista plura, circa quam difficultates aliæ; nec leues, occurrunt: sed quæ pro Indiis speciales, non sunt, vnde omittendæ illæ, ne dum communia tractationi subiiciemus, opus immensum moliamur. Sit ergo

CAPVT XII.

De Priuilegiis Indorum circa Sacramentum Extremæ Vnctionis.

NVllum extat speciale in Compen [Simplex Sacerdos an possit oleum pro Vnctione benedicere, aut sine benedictione conferre.]dio Indico, præter illud, de quo, num. 115. & seqq. de vsu sacrorum oleorum vltra annum. Pro vitandis autem circa hoc scrupulis videnda quæ habet Diana Parte 3. Tract. 4. Resolut. 176. & pro Indiis facit quod ait P. Martinon Tomo 5. Disput. 65. num. 16. circa potestatem simplicis Sacerdotis ad benedictionem, & quòd sine benedictione conferri possit: verba illius sunt: Immò quia opinio Glossæ initio re [P. Martinon.]lata videtur nonnullis esse probabilis in praxi, posset Sacerdos in casu extremæ neceßitatis oleum ipse benedicere, eoque moribundum inungere: aut si neque benedicere liceret, posset vti oleo etiam non benedicto. Sed si ægrotus superuiueret, vngendus esset iterùm sub conditione, propter securitatem. Sic ille. Idem censet probabile P. Amicus Tomo 8. Disput. 19. n. 40. Neque alibi mentio magis specialis occurrit, nisi quatenus generali concessione circa administrationem Sacramentorum comprehenditur in Bullis Adriani Sexti & aliorum. Poterit quidem [Posse conferri, Parocho non adstante, aut recusante.] conferri quoties Parochus abest, & infirmus periclitatur, pro quo non est priuilegium necessarium: immò etiamsi adsit, & iniustè neget, vt docent Auctores, quos adducit & sequitur Diana. Parte 3. Tractat. 4. Resolut. 170. & Parte 5. Tract. 3. Resolut. 62. ex quibus P. Laymam Lib. 5. Tract. 8. Cap. 7. numer. 3. non solùm posse, sed [Circa Indos peccari mortaliter per omissionem.] teneri affirmat, non tamen sub mortali. Quod quidem ego in Indis non admiserim, qui ob capacitatis defectum non ita facilè disponi possunt ad habendum actum contritionis, aut supernalis attritionis ad Sacramentum Pœnitentiæ juxta communem sententiam necessarium: ad Sacramentum autem Vnctionis minùs aliquid sufficere, & bona fide receptum sine affectu ad peccatum, quod memoriæ non occurrit, gratiam conferre, graues Doctores affirmant, de quo dixi Tomo 1. Theologicorum Problematum, in fine, & videri etiam potest P. Martinon suprà num. 36. vbi ita affirmat. Pusillos ergo istos tali remedio, cùm adhiberi facilè possit, priuare, inhumanum est, & à Christianâ charitate penitus alienum. Neque obstat, si dicatur non esse obligationem sub mortali Sacramentum istud recipiendi, de quo Auctores apud Scriptorem citatum: & ita neque conferendi. Nam illatio ista in aliis Sa [Qualis obligatio Parochorum generaliter circa illud.]cramentis non est legitima: licet enim quis non teneatur intra annum confiteri, Parochus tamen, iuxta receptissimam sententiam, de qua infra, tenetur audire, & idem est de Eucharistia, ac Matrimonio, sicut & de Confirmatione atque Ordine respectu Episcopi. Et in eodem Sacramento Vnctionis communiter tenent Scriptores: & aliqui adeò grauem obligationem agnoscunt, vt cum periculo vitæ etiam conferendam arbitrentur. Pro quo videndus Diana suprà Tractat. 4. citato. Resolut. 174. In casu autem, de quo loquimur, simplex Sacerdos loco proprij succedit, facturus ex obligatione charitatis, quod alius facere ex obligatione iustitiæ tenebatur. Pro quo & P. Martinon suprà n. 48.

Est etiam in compendio communi [Priuilegium circa administrationem pro externis, dum in domibus Religiosis infirmantur.] aliquid, de quo videndum quomodo possit specialiter ad Indos pertinere. Verbo enim Extrema Vnctio, sic habetur: Possunt Nostri ijs, qui intra septa Collegiorum, seu Domorum, infirmati fuerint, Extremam Vnctionem Apostolicâ auctoritate liberè & licitè, Parochialis Presbyteri vel alterius cuiusque Episcopi vel Superioris licentiâ vel assensu nullatenus requisito, ministrare. Concessum est Benedictinis, vt in Compendio Minorum. Verb. Vnctio extrema §. 1. Sic illud. Vbi videndum præscribitur. verb. Sacramenta, & Verb. Familiares. §. 1. & 2. vbi idem conceditur pro omnibus, qui in nostris morantur obsequiis, & pro familiaribus tam intra, quàm extra septa Collegiorum seu Domorum commorantibus, atque etiam pro famulis. In Adnotatione autem ad. §. 1. Verb. Familiaris, sic dicitur: Familiaribus Extrema Vnctio poterit administrari, atque adeò iis solis, qui in Domibus, Collegiis, Residentiis, & aliis locis Societatis habitauerint. Sic ibi. Quod quidem ad id, quod de Extremâ Vnctione dictum est in §. propriò, videtur referendum: quandoquidem ibidem dicitur videndum quod verbis citatis continetur. Iuxta quæ priuilegium dictum non videtur ita ad vsum adsciscendum, vt extra septa nominatis in illo conferatur. Sed cùm Adnotatio pro Societatis tan [Adnotatio pro Religiosis alijs non vrget.]tùm vsu apposita sit, poterunt qui priuilegiorum communicatione, aut etiam directâ concessione fruuntur, illis vt iacet vti, seruatis tamen iis, quæ pro vitandâ offensione prudentia dictauerit obseruanda.

Verúm ne vsus liceat, obstare aliud [Difficultas ex eo quòd videatur viuæ vocis oraculum.] potest, quòd scilicet priuilegium illud videtur fuisse viuæ vocis oraculum, quia auctoritate Apostolicâ concessum fuit à Nicolao Franco de Latere Legato, vt ex Lezano obseruat Diana Parte 9. Tract. 9. Resolut. 36. §. Sed hic obiter. Et ita tamquàm oraculum proponitur in Compendio Minorum. Videtur autem Cardinalis Lugo in Adnotationibus ad Oracula Compendij communis, illius auctoritati deferre, ex eo quòd addat Verb. Extrema Vnctio, quasi aduersatiuè: sed concessum in primis fuit per Litteras Bene [Cardinalis Lugo vt satisfacere videatur.]dictinis à Nicolao Franco Nuntio cum potestate Legati à Latere in Regnis Castellæ & Legionis, vt constat ex Bullario Regularium apud Fr. Emmanuelem Rodriguez sub titulo Bullæ 42. num. 4. sub Sixto IV. Sic ille. Sed id non obstat: quia non potuit Auctoris dicti iudicium contra apertam decisionem Vrbani VIII. procedere reuocantis oracula et [Alij vt faueant non reuocationi.]iam à Cardinalibus authenticè roborata. Quamuis Lezana dubitet an inter oracula computari debeat: cuius fundamentum esse potest, quia vti Bulla Pontificia inter alias recensetur. Et etiam non reuocari ea, quæ à Legatis de Latere authenticata sunt. Pro quo videri possunt quæ adducit P. Pellizarius tract. 8. cap. 3. n. 326. Non item reuocatum censet P. Quintanad. Tom. 1. tract. 5. singul. 4. in fine. Sensus ergo aduersatiuus quidem est, [Cardinalis citati alia est mens, quatenus Bulla extat concessionis.] sed non ratione prædictâ, sed ob id, quod sequitur, scilicet Patribus Theatinis simile priuilegium concessum à Pio V. per Bullam 31. §. 17. apud Cherubinum Tom. 2. Itaque iuxta ipsum non obstat illud prius, quando posterius aliud irrefragabile in eadem caussâ succurrit, sicut alia, de quibus suprà. Et quidquid de illis sit, in eo, de quo specialis esse difficultas potest, ministrandi inquam extra septa, sola allegatur Martini V. concessio, quæ valde diuersa est ab oraculo illo Nicolai Franci auctoritate Sixti IV. In quo quidem video Auctores nonnullos æquiuocatione aliquâ laborare dum priuilegium vtrumque confundunt. Et P. Suarez Tom. 4. de Religione, Tract. 10. Lib. 9. Cap. 4. n. 16. licèt diuersas esse concessiones admittat, non [Duo extare distincta priuilegia, quæ aliqui confundunt.] tamen vt certum; sed tantùm ait diuersas videri, quia in Compendio Benedictinorum sub diuersis verbis proponuntur, scilicet verb. Extrema vnctio §. 1. & verb. Familiares, §. 10. Vbi pro Benedictinorum reponendum Minorum, sicut in Compendio communi habetur. Et indicium illud ex diuersitate locorum non est magni momenti, quia eadem priuilegia diuersis in locis apponi solent, eò quòd multa contineant, quæ ad diuersa possunt verba pertinere. Ad manifestius ergo aliud, ad diuersos scilicet concedentes Pontifices, recurrendum.

Non videtur autem concessioni illi [Priuilegium Martini V. videri à Tridentino reuocatum.] Martini V. vllatenus insistendum, quia à Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 11. de Reformatione, huiusmodi priuilegia reuocata sunt, dum ibidem dicitur: Exceptis tamen ijs, qui prædictis locis, atque militijs actu seruiunt, & intra eorum septa at domos resident, subq́ue eorum obedientia viuunt. Sic ibi. Alij ergo Ordinariorum subiectioni penitus subiiciuntur. Et ita tenet P. Suarez suprà, numer. 12. Vbi licet Concilij Decretum ad hoc referendum censeat: addit tamen per priuilegium Pij V. de quo Fr. Emmanuel Tomo 1. qq. regular. quæst. 56. articul. 14. & in Compendio communi Societatis. Verb. Concilium Tridentinum, §. 3. sic dicitur: Possumus vti in [Compendium commune.] foro conscientiæ omnibus gratijs per conceßiones Pij V. Minoribus conceßis, etiam quoad illas ex eis, quæ sunt restrictæ, seu derogatæ per Concilium Tridentinum, prout eisdem conceßit ipse Pius V. viuæ vocis Oraculo, &c. In Adnotatione autem sic additur: Quæ hoc §. dicuntur, intelligantur de occultis, seu non manifestis. Nam pro huiusmodi tantùm fieri solent similes conceßiones viuæ vocis oraculo. Sic ibi. Per priuilegium inquam tale ea li [In foro conscientiæ validum iuxta P. Suarium.]cere, de quibus agimus, in foro conscientiæ: addens tamen quòd si Parochi aliquod sibi ius circa huiusmodi personas vendicare vellent, & in exteriori foro illud postularent, non posset eis resisti, virtute priuilegiorum, nisi quatenus per Concilium Tridentinum non sunt restricta: quamdiu autem ipsi non resistunt, tutâ conscientiâ possumus vti priuilegijs juxta concessionem Pij V.

Circa quam Eximij Doctoris do [Improbabiliter locutum malè asserere P. Pellizarium.]ctrinam sic ait P. Pellizarius suprà, numer. 325. Qui tamen attentâ reuocatione viuæ vocis Oraculorum, de quâ suprà, improbabiliter docet præfatum Decretum Concilij Tridentini non obstare quominùs Religiosi Societatis, immò & aliorum Ordinum participantium de ipsorum priuilegijs, poßint ministrare extremam vnctionem etiam familiaribus non habitantibus in eorum domibus, &c. Debuit tamen attendere dictus Auctor P. Suarium non scripsisse post reuocationem Oraculorum, & ita satis probabiliter locutum. Immò etiamsi dicamus post reuocationem dictam scripsisse, non debuit eius assertio improbabilis pronuntiari, propter ea, quæ Auctor idem adducit Tractatu citato, Cap. 1. numer. 150. & seqq. potuit enim priuilegium dictum non reuocatum censeri, quia post illius concessionem Bullæ aliorum Pontificum confirmantium & innouantium priuilegia omnia prodierunt, vt videri apud eumdem potest. Quod si P. Suarius improbabiliter locutus, cur non etiam eamdem notam Compendio Societatis inurit, quod priuilegium dictum citato loco proponit? Illud ergo minùs circumspectè dictum, sicut & priuilegium Benedictinis circa ministrandam vnctionem à Nicolao V. concessum, cùm à Martino V. concessum sit, vt in Compendio dicitur. Extat autem priuilegium Nicolai V. familiaribus Hieronymianis concessum, de quo Portel Tomo 1. V. Famuli, sed ad alia. Aliud item eiusdem pro Hospitalibus Religiosorum, vide apud Dianam Parte 8. Tractat. 7. Resolut. 95. quod pro caussâ præsenti non facit.

Pro quo item arguo: nam P. Suarez [Pro illo contra eundem arguitur ex sententia quam admittit, circa ægrotantes intra septa, etiamsi non sint familiares.] citato num. 16. quem sequitur idem P. Pellizarius suprà num. 326. & alij affirmant ei, qui intra domum Religiosam in morbum incidit, etiamsi, neque famulus, neque familiaris sit, posse vnctionem ministrari, ob priuilegium citatum concessum Benedictinis à Sixto IV. de quo numer. 356. Cùm autem à Concilio exigatur actuale seruitium, & commemoratio intra septa, & quòd tales sub obedientia viuant eorum, dubitari meritò potest quomodo tale priuilegium non sit reuocatum. Ad quod quidem P. Suarez nihil respondet, sed tantùm explicat conuenientiam concessionis, & quòd Societati possit esse valde accommodatum, de quo inferiùs: ergo quod attinet ad reuocationem, Concilium non videtur vrgere, quia de illo, & similibus non procedit. Deinde. Discursus eiusdem Patris à num. 13. hoc etiam conuincit: ait enim ibi quòd seclusâ etiam concessione Pij V. stare potest vsus priuilegij Pauli III. sicut in Societate circa illud habetur dispositum, vt constat ex Adnotatione citatâ ad §. 1. verb. Familiares: quod scilicet intra domos Societatis commorentur, & intra septa contingat infirmari. Quòd autem non sit necessarium vt familiares sint, & ita etiam debeat intelligi priuilegium Pauli III. colligit ex priuilegio citato Benedictinis concesso, in quo familiaritatis nulla est mentio. Iuxta illum ergo, etiam secluso Pij V. priuilegio, stat dicta concessio: ergo non est per Concilium reuocata: vnde recurrendum ad rationem à nobis adductam, quòd scilicet Conci [Inde pro concessione vrgetur ægrotantium extra septa.]lium de huiusmodi priuilegiis non loquatur. Ex quo etiam sequitur priuilegium Martini V. de administratione etiam extra septa non esse reuocatum, quia vt ait idem Doctor Eximius num. 15. vbi illud adducit, familiaritas, & compellatio domestici esse potest, etiamsi quis non habitat intra septa Monasterij: & cùm ex vi priuilegij non petatur commoratio intra domos Religiosas, licebit certè per illud: quod tamen in Societate prudenter non admissum, vt iam vidimus.

Pater autem Pellizarius cùm P. Suarium [P. Pellizarij non sibi constare doctrinam.] pro suâ citet assertione, illius videtur amplecti doctrinam. Nec potuit concessioni Pij V. assertio eius inniti, quia eam reuocatam contendit, n. 325. de quo & Nos suprà, n. 349. necessariò ergo debet ad illud haberi recursus, quod contendimus, scilicet à Concilio concessiones huiusmodi minimè reuocatas. Quàm autem consequenter dictus loquatur Auctor non est cur anxiè prosequamur, si ea, quæ cit. n. 325. & 326. habet ille, inter se componantur. In priori enim contendit duas conditiones à Concilio requisitas debere seruari, & P. Suarium, qui conditionem de habitatione intra septa non esse necessariam dixit ob priuilegium Pij V. improbabiliter id asserit docuisse. In posteriori autem idem quod P. Suarez de non necessaria conditione illa prorsus admittit, ob priuilegium illud concessum Benedictinis, de quo in Compendio. Verb. Extrema vnctio. Addens cum Miranda non reuocatum reuocatione Oraculorum, quia fuit per Legatum à Latere Apostolicâ auctoritate concessum. Sed cùm Concilium priuilegia reuocet, vt ipse fatetur; quomodo stare potest, vt priuilegium illud Legati auctoritate firmatum, reuocatum non sit, quando generaliter concessa & concedenda reuocantur? Viderit ipse quid dicturus sit: Nos ratione iam redditâ conquiescimus.

Sed oportet vt eam satis efficaciter [Conc. Tridentinum non obstare, & de quibus priuilegiis loquatur.] comprobemus, & sic P. Suarium defendamus, non iam insistendo concessioni dictæ Pij V. sed quia Concilium Tridentinum neutiquam videtur obstare, non enim loquitur de priuilegiis circa prædicta, sed de iis ratione quorum aliqui à iurisdictione Ordinariorum penitus eximuntur, seruitiis quibusdam exemptorum addicti, ex quo fit quòd priuilegia talia exemptis occasionem laxioris vitæ præbere dignoscuntur, vt ibidem habetur. Hîc autem de exemptis non loquimur, sed de subditis Ordinariæ iurisdictioni, qui tamen propter specialia obsequia Religiosis præstita, aut decentiam eorum domibus congruentem, ne scilicet Parochi in eas Sacramenta ministraturi ingrediantur, fauore aliquo per benignitatem Apostolicam potiuntur. Et hæc est mens Societatis, Patrum inquam Generalium, ac eorum, qui concinnando Compendio communi operam sedulam, viri sanè eruditissimi, contulerunt. Priuilegia enim in eo, vt vidimus, proponuntur nullâ Concilij Tridentini factâ mentione, aut remissione ad ea, quæ in §. 3. de illo extare per [Compendium commune.]speximus. In Adnotatione autem ad §. 1. verb. Familiares, sic habetur: Extra septa verò cum illis perinde atque cum alijs agatur, prout habetur. Verb. Sacramenta. Sic ibi. Quæ limitatio non additur vt Decreta à Tridentino; sed quia cùm priuilegium Martini V. præmissum fuisset, per quod Sacramentorum administratio etiam extra septa conceditur, noluit Societas eâ in parte eodem frui, ob vicandam Ordinariorum offensionem. Quòd si vsum alium contrarium Tridentini dispositionibus censuisset, non vtique eam proposuisset absolutè, & aliter Adnotatio procederet, vt intelligeretur talem vsum non licere. Sed iam ad alia, quæ ad Indias possunt specialiùs pertinere.

Sunt in illis Indorum Collegia aut Se [In Seminariis alumnorum posse vsum priuilegij sustineri, qui & quæ ostendant.]minaria curæ Societatis & gubernationi commissa. Et dubitari meritò posset an priuilegiorum dictorum vsus possit ad illos extendi. Circa quod, de Seminarijs Generaliter loquendo, respondet P. Pellizarius suprà numer. 328. quòd si extra Monasteria ac proprias domos sint, illis potest vnctio sacra administrari ex priuilegio Martini V. citato: quia alumni reuerà veniunt nomine Familiarium; quo vti possunt alij Religiosi. In Societate verò id non licere ob limitationem additam ad Familiares, qui in Domibus, Collegiis, Residentiis, & aliis locis Societatis habitauerint. Supponit ergo pro certo illis, si in prædictis Seminarijs sint, vnctionem posse conferri, quia familiares sunt, & intra septa. Quod & tenet P. Quintanad. Tomo 2. ad 4. Ecclesiæ Præceptum, Singulari 33. num. 3. & pro eodem deseruire possunt quæ ex Bordono adducit Diana Parte 8. Tractat. 7. Resolut. 95. vbi infirmos in Hospitalibus Regularium de eorum dicit esse familiâ in ordine ad Sacramentâ: quod plus est quàm id, quod de alumnis Seminariorum præfati determinant.

Potest autem opponi id, quod in Com [Obiectio ex stylo Societatis circa nomina Domorum, Collegiorum, &c.]pendio habetur verb. Extrema vnctio, & verb. Familiares. In priori enim dicitur: Qui intra septa Collegiorum, seu Domorum infirmati fuerint. In alio autem: Tam intra, quàm extra septa Collegiorum, seu Domorum. Sic §. 1. In Adnotatione autem sic additur: Qui in Domibus, Collegijs, Residentijs, & alijs locis Societatis habitauerint. Iuxta stylum autem Societatis Domus non quamcumque, sed Professam designat; Collegium autem, illud quod Sociorum proprium est, pro studijs institutum, vt expressè habetur Parte 1. Constitut. Cap. 1. §. 27. Residentia verò propriam item Sociorum habitationem, quæ neque Domus Professa, nec Collegium sit. Quod autem additur, In alijs locis Societatis, Seminaria videtur excludere, quæ loca Societatis non sunt, sed prorsus aliena; licèt eorum gubernatio sit Societati commendata: vnde Seminarium Societatis, cùm dicitur, illud designatur quod Sociorum Societatis est, ad formandos Professores, & alios operarios Vineæ Christi in humanioribus litteris, Philosophiâ, & Theologiâ: vt toti Prouinciæ posteà sufficiant: vt habetur Canone 5. Congreg. 2.

