Y en resistencia y desacato calificado contra las Iusticias Reales. Vt crimen hoc exceptum reputari debeat, argui ex seruis DD. Inquisitorum potest, de quibus iam dictum. Si enim illi ex præsumpto armorum abusu laicis iudicibus subiiciuntur, quanto potiori iure id asserendum de iis, qui Regiis iustitiæ ministris armorum oppositione resistunt? Item ex Caput. 5. de Familiaribus, qui mercimonio vacant, & Regia iura defraudant. Multò est autem deterius, & magis Regiæ auctoritati contrarium, Regiis obstare ministris, & graues ipsis iniurias ore, manu, aut aliter irrogare. Id quod in Regiis Consiliariis vel Auditoribus, & Togatis quibusque manifestius.

Y en otros delitos maiores que estos. Licet ergo in Capitulis multa expressa non sint, ex ibidem appositis ad grauiora potest argumentum deriuari.

Y asi mismo en los casos tocantes à los Oficios &c. Hoc in Capitulis expressum habetur. Possunt ergo & vetus & noua Concordia iuxta expositionem datam conciliari. Cur autem non sit in noua cum antiquæ expressione prolatum, non est anxiè inuestigandum, cùm hoc ex disponentium pendeat voluntate. Quæ quidem sic à me dicta velim, vt Supremi Tribunalis censuræ, immò & aliorum meliùs sentientium ea, sicut & alia, submittam.

Pro exemptione in Ciuilibus COROLLARIVM.

ET prædicta quidem quoad criminalia procedunt, vt vidimus. In caussis autem ciuilibus, de quibus, & num. 142. existimat P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disput. 8. Puncto 12. §. 2. num. 9. solum habere locum respectu Officialium, qui sunt à secretis, ij enim tantùm conueniri & conuenire debitores possunt coràm DD. Inquisitoribus, non autem alij Officiales externi. Et idem vt probabilius tradit Thomas del Bene de Immunit. Ecclesiast. Parte 1. Cap. 14. Dubit. 14. numer. 13. sed doctrina prædicta non videtur vt proponitur amplectenda, sed potius contra se habere praxim & rationem: ne scilicet in executione officiorum ad alia ducti tribunalia præpediantur. Et ita Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 24. n. 59. ad omnes id salariatos extendi vt certum statuit. De aliis ergo aliter sentiendum, pro quibus num. 142. citato. Videatur Diana Parte 4. Tract. 8. Resolut. 55. qui rem tetigit, nec tamen plenè discussit.

Circa casum peculiarem, de quo nuper oborta quæstio, Resolutio vtilis, cum doctrina multiplici, exemptionem in criminalibus concernente.

S.Inquisitionis Tribunali ab homine opulento & pio patronatus est operum piorum relictus, & in iis eximij cuiusdam pro enutriendis & educandis vtriusque sexûs expositis, Quod adeò expediens visum est pro bono publico, vt ab Illustrissimo Dom. Inquisitore Generali iussum fuerit eam solicitudinem retineri. Et in bonis quidem defuncti, ac vxoris eius, in eo etiam pietatis officio consortis, prædium fuit satis opimum, quod seruis Æthiopicis colitur, quibus Hispani nonnulli præsunt. Ex iis vnus mortuus est inuentus, lucente adhuc sole, suo in lecto, miserandum in modum, & interfectore non cognito (qui sanè vnus esse non potuit) terribile Dei iudicium expertus: circa quod multa dici possent (dudum enim fuerat à Societate dimissus non sine infelicitatis tantæ præsagio) si id locus præsens pateretur. Et dubitatum quis iudex ea in caussa futurus. Quòd si S. Tribunal? Quis in eo tenendus ordo, & quibus cautionibus irregularitatis periculum fugiendum. Et vt iudex laicus ordinarius futurus sit videntur satis efficaciter sequentia demonstrare.

Primum. Nam licet familiares DD. Inquisitorum gaudeant priuilegio fori in ciuilibus & criminalibus, vt est communis sententia Doctorum apud Narbonam suprà, Glossa 1. num. 10. & seqq. P. Fragosum Tomo 2. de regimine Christianæ Reipublicæ, Lib. 5. Disput. 13. §. 10. num. 15. Diana Parte 4. Tractat. 8. Resolut. 55. DD. Nicolaum Rodriguez, Fermosinum Inquisitorem Vallisoletanum Parte 2. de Iudicijs, in Cap. Si quis contra, quæstio. 16. num. 1. vbi ait circa hoc non esse dubium. De quo & in Cap. Cùm contingat, quæst. 11. & alios. Quod in familiaribus captiuis potiori ratione locum habere probat Narbona ibidem, numer. 33. & 34. & D. Fermosinus in Cap. Cùm contingat, Quæst. 12. num. 7. Debent tamen familiares huiusmodi esse propriè tales: quod vt verificetur, communiter affirmant Scriptores debere expensis eius sustentari, ad cuius dicuntur familiam pertinere. Pro quo Narbona suprà, num. 39. & 51. D. Fermosinus circa Caput nuper citatus Quæst. 11. num. 1. & Quæst. 14. num. 2. Diana Parte 9. tractat. 1. Resolut. 6. Trullench in Bullam Cruciatæ, Lib. 1. §. 3. Dub. 5. numer. 2. Barbosa de potestate Episcopi, Allegat. 5. numer. 20. P. Suarez Tomo 4. de Religione, tractat. 10. Lib. 9. Cap. 4. num. 14. P. Quintanad. Tom. 1. tract. 7. Singul. 32. num. 8. P. Mendus in Bullam, Disput. 15. num. 8. P. Bardi in eamdem Parte 2. Tractat. 2. Cap. 3. Sect. 1. num. 4. & alij apud ipsos, fauente Textu, quem adducit P. Suarez ex Cap. vltimo, de verbor. Significat. in 6. ibi: In tuis expensis continuis domestici commensales: Atqui in nostro casu famuli & serui non aluntur expensis DD. Inquisitorum, quorum neque dominij sunt, sicut neque prædium ipsum. Estque id iuxta notissimam praxim, ex quâ habetur executores testamentorum, seu patronos ex testamento ad pia opera, non esse bonorum dominos, quæ pro talibus operibus sunt relicta, sed ad summum administratores; quia neque hæredes, neque legatarij: hæres enim opera ipsa pia sunt, vt videri potest apud P. Molinam Disputat. 134. in principio, iuxta receptissimam doctrinam loquentem. Ex quibus videtur legitima consequentia deduci præfatos famulos & seruos non esse propriè familiares.

Secundum. Quia vt constat ex Cap. 4. Concordiæ, de quo numer. 37. Nigri portantes arma cùm Dominos non comitantur, puniri à laica Iustitia possunt: multò ergo magis cùm malè armis vtuntur, & præsertim cùm atrociter occidunt, vt in casu, de quo dictum. Propterea namque puniri possunt portantes arma, quia nocituri eisdem præsumuntur: igitur multò id potiùs cùm reipsa nocent: nam propter quod vnumquodque tale, & illud magis & effectus maiorem pœnam meretur, quàm affectus, iuxta omnes.

Tertium. Quia in Capitulo 13. eiusdem Concordiæ disponitur DD. Inquisitores, & Ministros, si in bonis aliquibus litigiosis succedant ex testamento, aut alio titulo, non debere causam ad S. Tribunal auocari, sed in eo terminari apud quod est inchoata; siue ad quod per appellationem deferenda, de quo numer. 50. In bonis autem huiusmodi possunt esse serui. Ex quo sequitur inprimis non esse omnino alienum ab Inquisitoria auctoritate, vt apud laicum iudicem caussa aliqua ad eam spectans iudicetur. Deinde, circa propria bona priuilegium fori negari: ergo multò id potiùs iuxta ea, quæ propriè talia non sunt, quales serui in casu nostro. Prætereà, caussæ dictæ auocari non debent, ne iudices, apud quos inchoatæ, iurisdictionis exercitio, in quo sunt, tali auocatione priuentur, & ne pars collitigans molestiam patiatur, de quo citat. num. 50. In casu autem nostro Regij Ministri similiter priuandi, & pars etiam, quæ esse potest, si quisquam sit occisi propinquus, tali molestiâ grauandus. Simili ergo modo est de illo iudicandum. Et licet in præfato Capitulo de ciuilibus tantùm agatur, ex quibus ad criminalia non est efficax argumentum, vt in Familiaribus constat, magis quoad criminalia priuilegiatis, vt ex Concordiâ patet. Efficax tamen videtur illatio: quia prima ratio, de independentia à tribunali laico, ob indecentiam in illâ, in quo non parua vis ponitur; dispositione prædicti Capituli penitus cessat. Secunda de dominij defectu magis vrget. Tertia autem, iam vidimus quale habeat similitudo momentum. Et licet de ciuilibus ad criminalia non benè arguatur: vbi pro istis specialiter est prouisum: vbi tamen prouisum non est & ratio pro illis æqualis militat, benè fundari illationes possunt.

Quartum. Iurisdictio, quam S. Tribunal circa caussas huiusmodi habet, tota est à Rege, vnde in Concordiis & ampliatur & restringitur, prout illi placet & iudicat expedire, vt eruditè probat Basilius Legionensis de Matrimonio, Lib. 5. Cap. 12. numer. 15. 17. & seqq. Est autem Regiæ intentionis vt quæ ad iurisdictionem spectant, minimè in priuilegiatis amplientur, per quod minui, & minùs timeri Regia videtur auctoritas. Quod constat ex variis schedulis, de quibus D. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 24. num. 61. & ex toto tenore Concordiæ. Ampliatio autem valde exorbitans apparet ea, de quâ agimus, pro quâ nullum extat in Regiâ concessione vestigium. Et quidem extensiones & ampliationes iurisdictionis in Inquisitoribus valde reprehensibiles iudicat Sedes Apostolica, dum in Clementinâ I. de hæreticis sic admonentur: Aduertant pariter ne metas sibi traditas excedant, extendentes suæ potestatis officium, &c.

Quintum. Quia priuilegium exemptionis est contra ius commune, dum caussæ sæcularium delinquentium ordinariis iudicibus auferuntur: strictè ergo interpretandum est, iuxta communem Doctorum sententiam. Quod specialiter in materia familiarium loquens, probat P. Bardi suprà, Sect. 7. numer. 70. & Diana Resolut. 6. citatâ. Et ab hoc generali doctrinâ non esse s. Inquisitionis Tribunal eximendum, quantumuis priuilegiatum, ex eo ostenditur, quia pro tali exceptione nullum extat fundamentum, neque pro eo debent Iuris Sanctiones immutari. Et item quia de priuilegiis Inquisitionis loquendo, & specialiter in materiâ iurisdictionis, id statuunt Doctores. Sic enim priuilegium extat Vrbani IV. per quod habetur Officiales Inquisitorum non posse à quocumque Ecclesiastico Prælato Censuris ligari. Eo tamen non obstante ab Ordinariorum iurisdictione exemptos non esse in iis, quæ ad officia Inquisitionis non spectant, & ita posse ligari Censuris, tenet cum alijs P. Fragosus suprà, §. 9. numer. 103. quia priuilegium pro eo speciale non extat, & prædictum Vrbani non debet ampliari adeò generali, & sic odiosâ Prælatis exemptione. Priuilegium item inquirendi contra mortuos hæreticos, non extenditur ad fautores, receptatores, & defensores, vt cum aliis tenet Auctor idem §. eodem, num. 106. quia propriè hæretici non sunt, & ita priuilegium dictum nequit extendi contra L. Defuncto. D. de publicis iudicijs, iuxta quam omnia crimina morte extinguuntur. Suspecti etiam de hæresi post mortem damnari nequeunt, vt cum aliis tenet Diana Parte 4. Tractat. 7. Resolut. 28. §. 4. Aduertens. & Alberghinus in Manuali, cap. 36. num. 4. alios adducens, & sic sunt alia.

Tandem supremum S. Inquisitionis Concilium hac in parte valde se circumspectum exhibet, & in fauorem Regiæ auctoritatis multa dissimulat, tum de iis non curando, siue familiares sint siue officiales, quia apud Regia tribunalia caussas suas iudicari malunt: tum puniri etiamsi reus propter delicta aliqua, etsi non excepta: pro quibus videri potest Narbona Glossa 21 & D. Thomas Carleualius de iudiciis & foro competenti Lib. 1. Titul. 1. num. 322. Valde ergo ab illius intentione videtur alienum iurisdictionem inferiorum tribunalium ad ea, quæ in hoc genere sunt parùm Iuri & praxi conformia, se non consulto, vt in casu, de quo tractamus, extendi.

Et hæc quidem partem negantem videntur non leuiter comprobare. Pro affirmante autem suæ etiam rationes occurrunt, quas, vt à me sunt excogitatæ, sicut & præcedentia fundamenta, subiiciam, ex quibus sit

Prima, & fundamentalis. Nam familiares DD. Inquisitorum foro illorum gaudent, vnde multò id potiùs familiares ipsius S. Tribunalis; quæ est veritas inconcussa. Vnde cùm sint qui hoc negent familiæ Episcoporum, immò & Nuntiorum Apostolicorum, respectu tamen eorum, de quibus loquimur, id ingenuè protestantur: vt videri potest in Allegatione peculiari D. Christophori Moscosi Regij olim Fisci in supremo Castellæ Consilio Patroni num. 75. pro D. Moscoso stat D. Fermosinus in Cap. Cùm contingat. Quæst. 12. numer. 13. quoad consuetudinem: quidquid de Iure sit. Cuius positionem ex hoc quod negare de familia Inquisitorum non potuit, impugnat Diana Parte 6. Tractat. 2. qui est totus contra ipsum, & specialiter Resolut. 9. in principio. Videantur citati num. 158. Atqui serui, & idem dictum sit de seruitoribus aliis, non diarijs, & fortuitis, sed diuturnis ac salariatis, licèt omnes etiam diurnos priuilegio gaudere teneat Narbona suprà, Glossa 1. num. 27. pro quo & plures alios adducit Diana Parte 3. Tractat. 1. Resolut. 47. & D. Fermosinus citatâ Quæst. 12. Narbonæ sententiam amplexus. Sed familiares à seruitoribus discernit apertè S. Congregatio apud Barbosam in Collectaneis Bullarij, V. Confessarius primo, ex quo Lezana Tom. 2. Cap. 16. num. 16. verba illius sunt: Communes commensales, non tamen illorum, qui deseruiunt in Monasterijs. Et de approbatione necessaria agitur ad eorum audiendas confessiones. Atqui inquam serui sunt familiares in sensu non improprio: gaudent ergo foro. Maior constat, & Minor ostenditur: nam serui DD. Inquisitorum ideò familiares dicuntur, quia eorum sunt, & vt partes quædam ipsorum, vt apud Narbonam videri potest num. 158. adductum, ab eisdem gubernantur, quorum & imperio ac dispositioni subduntur. Hæc autem seruis patronatûs competunt, quorum DD. Inquisitores habent, sicut & prædij, plenissimam administrationem, in quo, cùm libet, eisdem assistunt, & eorum mandatis maior præstatur obedientia, quàm defunctis dominis præstabatur. Sunt igitur non impropriè familiares.

Iam quòd administratio talis sufficiat, vt prædium dictum cum omnibus, quæ in eo sunt; vnde & cum seruis, S. Inquisitionis dici possit, ex eo ostendo, quod in Beneficijs cernitur, quorum proprietatem Beneficiarij dicuntur habere, cùm de illis est facta collatio, ad distinctionem interinariæ possessionis, proptereà quòd illorum habeant administrationem, vt constat ex Cap. Requisisti de testamentis, §. Illud, ibi: Eum qui potest proprium poßidere: prælationem vel administrationem Ecclesiæ non habentem. Cap. Expedit. & Cap. Finali, 12. quæst. 1. Pro quo & videndus P. Molina Disput. 3. §. Addit Bartholus. Cùm ergo in nostro casu plenissima administratio sit, ad effectum, de quo agimus, simile fundamentum extabit, vnde & pro foro est legitima consequentia.

Secunda. Quia licet serui prædicti non sint familiares propriè; quia tamen non omnino abusiuè tales dicuntur, potest ad illos priuilegium exemptionis extendi, eo quòd priuilegium tale sit fauorabile, & ex cuius vsu nullum cuiquam suboritur detrimentum. Est autem communis doctrina in talibus posse verba etiam impropriari. Propter quam P. Pellizarius in Manuali Regul. Tomo 2. Tract. 8. Cap. 2. Sect. 2. n. 149. de familiaribus loquens, singularem quamdam facit extensionem, de quâ inferius ad Primum, sicut & aliorum. Et fauet L. Cùm quidam. D. de liber. & posthum. Quod autem priuilegium fauorabile sit negari nequit, cùm sit in fauorem Tribunalis sancti concessum, ad eius auctoritatem augendam, quam bono publico ij, qui concesserunt, sunt vtilissimam arbitrati. Pro quo multa extant Regia rescripta, & pro Indiis videri potest Dom. Solorzanus citat. Cap. 24. Et detrimentum nullum cuiquam ex tali vsu creari, ex eo liquet, quia si alicui, maximè iudici, ex cuius tribunali caussa auocatur: at hoc detrimenti nihil habet, sed diminutio laboris in molestissimo negotio, qualia esse criminalia solent. Et cùm ea, de quibus loquimur, Inquisitorem tangant, nullus erit, qui non libenter ab iis se exoneratum gaudeat, ne, dum ea tractat, aut iustitiam propter humanum respectum violet, aut eâ seruatâ, Dominorum indignationem incurrat, dum ipsi aliter possunt de caussæ meritis iudicare.

Tertia. Nam in seruis dictis, & aliis, similis est ratio ac in propriis, etiamsi dicamus non esse familiares: atqui hoc sufficit ad extensionem priuilegij: potest igitur conuenienter extendi. Maiorem probo, quia vt vidimus numer. 164. plenissimæ dominorum gubernationi non minùs quàm proprij serui subduntur; & si eorum caussæ apud sæcularia tribunalia essent tractandæ, id Dominis valdè esset incommodum, neque Tribunalis sancti auctoritati conforme. Minor autem probari efficacissimè potest ex concessione Vrbani IV. de quâ numer. 162. Pontifex siquidem in illâ de Inquisitoribus tantùm, & eorum Notariis loquitur: & tamen Doctores illam ad alios Officiales extendunt propter similitudinem rationis, licèt reuerà Officiales alij dici Notarij nequeant, etiam impropriè. Pro quo Pater Fragosus citat. n. 103. & D. Fermosinus suprà, plures adducens n. 43. Est ergo efficax consequentia.

Quarta. Quia Regium priuilegium circa exemptionem familiarium in fauorem fidei tendit, pro quâ constat Tribunal sanctum militare: ergo ex eo titulo debet specialiter extendi, etiamsi familiarium nomen non ita consonet. Quod quidem ex eo ostenditur, quia fauore fidei in pœnalibus fit extensio. Vnde cùm in Cap. Contra Christianos, de hæreticis in 6. statuatur, vt possint DD. Inquisitores cognoscere de transeuntibus ad sectam Iudæorum, id Doctores ad transeuntes ad quamcumque sectam infidelium extendunt. Et fauore fidei fit extensio, vt specialiter loquitur Rojas, de hæreticis Parte 1. num. 124. stante eadem ratione.

Quinta. Quia si DD. Inquisitores in casibus huiusmodi dependentiam à laicalibus tribunalibus essent habituri, minimè patronatum dictum sustinerent, ex quo fieret bono publico graue detrimentum obuenturum: vnde ab Illustrissim. D. Inquisitore Generali retentio est illius imperata. Ex quo sequitur hoc etiam esse Regi nostro gratissimum, qui opera hæc pia passim commendat & fauet: vnde & priuilegij extensio nequit eidem displicere, sine quâ opus dictum stare nequit. Et pro beneplacito huiusmodi illud prætereà facit, quod laica tribunalia in casu speciali, pro quo est orta difficultas, se non opposuerint, neque Dom. Prorex post sapientium consultationem voluerit competentiam modo præscripto & vsitato formari. Quòd si iurisdictio talis ex Regiâ concessione procedens, vti iam spirituali coniuncta, spiritualis & Ecclesiastica est, vt latè probat Narbona Glossa 22. & alij, id extensionem ex parte Regiæ voluntatis non tollit, quia quo modocumque influat, in eam perfectionem transit; & ita similiter est, aut non est, id quod agitur ipsi conforme.

Vltima. Nam sicut ad extensionem priuilegij facit quòd sit in fauorem fidei concessum, ita & pietas similem fundat extensionis facultatem: pro quo sæpiùs in Thesauro dictum, & de quo cumulatiùs reliquis Tiraquellus de priuilegijs piæ caussæ. numer. 160. & seqq. vbi quòd amplianda, & augenda, etiamsi iuris communis derogatoria sint. In nostro ergo casu, vbi pietatis est caussa manifesta, & non ad vnum aut alterum, sed ad innumeros illius beneficium extenditur, priuilegium est pariter extendendum. Vbi dici satis conuenienter potest, quòd si quidpiam ad compellationem familiarium in seruis deest, dum alterius esse probantur, id quidem pietatis additamento abunde compensari. Sicut in pœnalibus dicunt aliqui id, quod ad perfectionem actûs, cui est pœna imposita deficit, illius repetitione suppleri. Pro quo Mag. Sousa in Aphorismis S. Inquisitionis Lib. 1. Cap. 59. numer. 8. Sic rationibus firmata positio affirmans, solutione poterit obiectorum ampliùs roborari.

Ad Primum ex prima & fundamentali ratione est prompta responsio, eo enim modo, quo prædium dictum & ea quæ ad illud spectant, dicuntur esse S. Tribunalis, dici etiam potest seruos illius expensis ali. Item ex Secunda, quia licet aliquid ad compellationem desit, propter fauorem priuilegium extenditur. Et idem habetur ex Quarta, & vltima. Stare etiam posse vt quis gaudeat familiaris priuilegio, etiamsi suis expensis sustentetur, videri apud P. Pellizarium potest suprà, qui ad fratres sub eodem tecto viuentes Oratorij priuilegium extendit. Et apud Dianam Parte 4. Tract. 1. Resolut. 30. de familiaribus Episcopi loquentem. Ex quo & aliis D. Fermosinus num. 44. ad matrem extensionem facit Molfesius Tomo 1. Tract. 3. Cap. 17. numer. 70. Trullench suprà cum Ludouico Lopez ad pedisequas certis diebus comitari solitus: & Dub. 3. ad magistros, & Pædagogum. P. Tamburinus Lib. 1. de Sacrificio Missæ. Cap. 4. §. 4. num. 31. ad filios & filias, nurum & generum; dummodò habitent moraliter in eadem domo. Ex quo Verricelli Tractatu de Mißonibus Quæst. 135. num. 20. Lezana Tomo 2. Cap. 16. num. 1. ad gratis etiam seruientes. Et sic alij.

Ad Secundum dici potest in odiosis & pœnalibus non valere argumentum, etiam vbi maior est ratio. Pro quo in Thesauro dictum, & videri vlteriùs potest Diana in materia immunitatis loquens Parte 7. Tract. 1. Resolut. 15. num. 2. & 9. P. Molina Tomo 4. Disput. 75. num. 4. Carena Parte 2. Titulo 6. num. 13. Est autem ratio in nostro casu non leuis. Seruus enim arma portans, ad nocendum ea portare præsumitur, vnde expedit illum statim exarmari, & puniri. Iam autem damno illato, æquum est vt per iudicem eius, cuius est fori, caussa ipsius transigatur.

Ad Tertium bene ibi responsum de ciuilibus ad criminalia non esse legitimam illationem. Cuius responsionis impugnationi dicendum, quòd, etsi rationes videantur similes, id non obstat, quia & inter criminalia ipsa tales esse possunt, immò & quandoque maiores: nec tamen, vt nuper diximus, ex aliis ad alia crimina fieri argumentum potest. Et prætereà non est difficile rationem aliquam specialis conuenientiæ in tali dispositione deprehendere eam penitiùs intuenti. Valde enim diuersum est caussam cœptam auocari à tribunali, & maioribus inconuenientibus expositam, quàm non cœptam vti propriam assumere, prosequi, & terminare.

Ad Quartum, etsi iurisdictio à Rege sit, iuxta illius intentionem posse illam extendi, ostenditur ratione vltimâ, quia respectus boni publici, & eximiæ pietatis, multùm operatur. Cùm aliàs penitus exploratum non sit iurisdictionem ex Regia concessione descendere, vt videri potest apud P. Fermosinum Parte 2. Allegat. 1. in fine.

Ad Quintum, etsi priuilegium exemptionis contra ius commune sit, & generaliter, quod tale est, debeat strictè interpretari: id fallere, vbi fauor fidei, religionis, aut pietatis interuenit. Quod probatur ex ipso priuilegio Vrbani Quarti, de quo ibi, cuius extensionem vidimus num. 167. Priuilegium autem ad procedendum contra hæreticos defunctos in rigore non videtur tale, sed lex pœnalis omnino, licet in fauorem fidei, non tamen alicuius personæ particularis, aut in communi, per quod deficit ratio fauorabilis. Nulla enim lex quantumuis pœnalis est, quæ in fauorem boni communis non sit: Priuilegium autem immunitatis fauorem respicit personarum, vnde aliter interpretandum. Facit etiam pro eodem id, quod de Bulla Pij V. si de protegendo, tradit Diana Parte 4. Tract. 7. Resolut. 13. latè scilicet interpretandam, & extendendam vti fauorabilem, quia ob publicam vti itatem: cùm tamen grauissimas omnium contineat pœnas. Pro quo & Riccius apud ipsum.

Ad Vltimum, Circumspectionem Supremi S. Inquisitionis Tribunalis esse exploratam, sed processu nostro eius esse non obscuram mentem circumspectioni minimè aduersantem. Dum enim iubet patronatum sustineri, consequenter modum conuenientem in eius retensione præscribit: & is est, quem diximus, Regiæ, & Regiorum Ministrorum voluntati conformis.

Circa modum procedendi in casu dicto.

Ubi vtiles obseruationes.

STante fauorabili resolutione, quam & rationibus & obiectorum dilatione firmauimus, in reliquis nulla apparet difficultas peculiaris. Procedendum siquidem sicut in caussis familiarium, in quibus an tales sint, nulla potest esse dubitatio, & pro quo etiam est varietas sententiarum. Quando enim caussa sanguinis est, committendum laico delegato contendit Narbona Glossa 21. §. 58. & seqq. eo modo, quo Prælati iurisdictionem habentes temporalem, committere caussas huiusmodi solent: quod si non ita fiat, irregularitas non poterit euitari, si Curiæ sæculari reus conclusâ caussâ tradatur. Videtur autem neque ad torturam posse procedi nisi à delegato dicto, quia cùm sit illa ad sententiam sanguinis ordinata, ad eum spectat, ad quem & sententia, Aliàs si reus in tortura crimen fateretur, & iudex qui torturam indixit, atque eidem præfuit, confessionemdelegato traderet, caussæ sanguinis se manifestè immisceret, & perinde esset ac reum capitaliter condemnare: quod cauetur in Cap. finali. Ne Clerici, vel Monachi in sexto.

Dico Primò. Negari nequit securrissimum esse procedendi modum, quem Narbona omnino necessarium arbitratur, vt videtur compertum, estque ille iuxta decisionem Capitis citati, in quo Ecclesiasticis habentibus temporalem iurisdictionem vt necessarius præscribitur, dum dicitur, Debent & possunt.

Dico Secundò, illum in Tribunali S. Inquisitionis non videri necessarium. Et quidem in caussis ad fidem spectantibus id est manifestum. Deinde, in casibus non spectantibus ad illam, vbi de foro tamen ipsius sunt, non est necessaria commissio aut delegatio, vt constat in peccato Sodomiæ in Portugallia, Aragonia, Valentia, Catalaunia: ergo cùm in Hispaniæ Inquisitione crimina familiarium &c. de foro illius sint, eodem modo videtur procedendum.

Deinde id probo ex Concordia citata l. 20. Tit. 1. lib. 4. recopilat. in qua statuitur Familiarem, qui deprehenditur non gaudere foro Inquisitionis, remittendum Curiæ sæculari, modo ibidem tradito, & sic clauditur: La qual (remision) luego que se hiciere y presentare al Inquisidor, o Iuez seglar, contra cuya Iuridicion se vbiere declarado, remita el tal proceso y causa, y lo deje à aquel, en cuya fauor se vbiere fecho la dicha remision, para que proceda en el conocimiento y determinacion, de la causa. Sic ibi. Vbi licet de remissione processûs & caussæ tantùm videatur ferri præceptum, dubitari nequit quin de remissione etiam rei debeat intelligi, vt benè ostendit Diana Parte 4. Tract. 2. Resolut. 191. Notanda iam verba illa: Para que proceda en el conocimiento y determinacion de la causa. Potest ergo S. Tribunal in determinatione & cognitione causæ procedere: ex quo euidenter elicitur non esse necessariam caussæ delegationem, quando illa est sanguinis, cùm decisio sit vniuersalis.

Et ex eadem decisione argui efficaciter potest. Nam Familiaris, qui mortem intulit, priuilegio fori gaudet in Hispania, dum mors aleuosa non est, vt videri potest apud Narbonam Glossa 11. num. 36. & Glossa 17. num. 11. de eo si competentia formetur: seruandus interim in custodia iudicis præuenientis reus, & si foro non gaudere fuerit deprehensus, atque in custodia S. Inquisitionis fuerit, iudici est laico cum processu & caussa tradendus: ex quo clarè habetur eum mortis supplicio afficiendum. Et nihilominus id sine periculo irregularitatis accidit: ergo similiter poterit S. Tribunal in caussa procedere quando crimen sui est fori, & conuictum aut confessum reum, & sic capitali pœnâ dignum, Curiæ tradere sæculari. Consequentia est clara: nam in vtroque casu est eadem ratio, cùm mors sit pariter secutura.

Benè verum est pro hoc non haberi speciale Pontificum priuilegium, sicut habetur pro caussis fidei, & offendentium Inquisitores ac eorum Ministros, vt videri potest apud Dianam Parte 4. Tractatu 8. Resolut 51. Narbonam Glossa 22. num. 64. Leandrum infrà Quæst. 39. & P. Fragosum Disput. 13. citata §. 1. numer. 9. & cùm iurisdictio à Rege sit, inde videri difficile quomodo possit irregularitatis vinculum euitari. Neque videri satisfieri ex decisione Concordiæ, quia cùm in illa & Rex & Tribunal Inquisitionis sanctæ concurrant, in neutro est potestas ad irregularitatis labem submouendam. Proter quam rationem in casu remissionis post competentiam censet Diana Resolut. 101. citata, hoc non esse ad potestatem Tribunalis supremi referendum, sed dicendum fuisse tantùm declarationem ex multorum Scriptorum doctrinâ, quos ibidem affert, asserentium eam non esse proximam cooperationem ad mortem, & ita ab irregularitate alienam.

Quæ doctrina casui nostro potest, & similibus, generaliter adaptari. Nam, sicut ex sententia eorum, quos prædictus Auctor adducit, colligitur, etiam seclusis Bullis Pontificiis, in traditione sæculari Curiæ non incurreretur irregularitas, & in casu nostro, & similibus, non sit aliter remissio facienda; idem erit de irregularitate dicendum. Quòd si Pontifices pro eo priuilegium concesserunt, id ad tollendos scrupulos factum, vt in simili affirmat Diana in Bulla Gregorij XIV. loquens citata Resolut. in qua de tradentibus Curiæ sæculari non gaudentes immunitate Ecclesiasticâ decernit Pontifex. Hoc ergo securos reddere DD. Inquisitores potest.

Præterquam quòd non videtur necessarium vt capitali pœnâ digni Curiæ sæculari tradantur. Sic enim de Sodomiis, vbi de eorum crimine Tribunal S. Inquisitionis cognoscit, affirmat Freytas in Additionibus ad Tractatum de Confessariis solicitantibus Quæst. 24. numer. 136. tales, nisi sint incorrigibiles, non posse Curiæ sæculari tradi, quod non improbat Diana Tract. 7. Resolut. 20. P. 4. & Sousa in Aphorismis Lib. 1. Cap. 59. num. 27. ait esse probabile, qui & num. 37. addit, quòd licet pœna Sodomitæ, plenè probato crimine, non possit à iudice ordinario minui; Inquisitores tamen Lusitaniæ non ita limitatam habere iurisdictionem, sed circa pœnæ impositionem procedere valent, prout eis expedire visum fuerit, ex Farinacio, & conformiter ad Bullam quamdam Pij IV. Striges etiam & lamias, infanticidia committentes, non solere Supremum S. Inquisitionis Tribunal Romæ, Curiæ sæculari tradere, ex Dusino illius Assessore proponit Diana Tract. 8. citat Resolut. 118. quod & cum Pegna tenet Auctor idem, & pro quo etiam alios adducit Alberghinus in Manuali Qualificatorum, Cap. 18. Sect. 3. §. 9. num. 7.

Neque id videtur contrarium dispositioni Gregorij XV. in Bulla editâ die 20. Martij 1623. apud Carenam Parte 2. Titulo 42. n. 257. in qua statuit vt constito quòd quis pactum cum diabolo fecerit, & à fide apostatando, maleficiis, vel sortilegiis vnam vel plures personas ita læserit, vt ex maleficio vel sortilegio mors secuta sit, etiam pro primo lapsu Curiæ sæculari tradatur, debitis pœnis puniendus. Nam Pontifex homicidium cum apostasiâ à fide coniungit, quæ se solâ illam meretur pœnam etiam in primo lapsu non confessi. Et ita Diana, qui præfatæ Bullæ meminit Tract. 7. Resolut. 10. ea non obstante id tenet, quod vidimus. Et quidem cùm priuilegium exemptionis Ministris sit Officij sancti concessum in eorum fauorem, non est credendum teneri illud ad remittendum Curiæ sæculari, vt ibi ordinaria pœna reddatur: sic enim nihil fauoris haberet; immò odij non parùm: nam S. Officium ad probationem delictorum validius & efficacius est: plus enim timetur, vnde & testes promptiores sunt ad aperiendam veritatem. Estque insuper satis graue sub duplici tribunali pati reum, dum caussa eius agitur, & pariter ab eodem iudicari.

Dico tertiò DD. Inqùisitores in caussis dictis possunt ad torturam procedere, quando illa fuerit necessaria iudicata. In quo, iis suppositis, quæ de eorum iurisdictione sunt dicta, non videtur dubitari posse. Concessâ enim iurisdictione, conceduntur omnia, quæ sunt ad illius executionem necessaria l. 2. de iurisdict. omn. iud. Et concesso fine conceduntur omnia, per quæ peruenitur ad finem. Cap. Cùm infirmitas, de pœnit. & remiss. Et Cap. Quoniam, de sent. excommun. Præterquam quòd in torturâ non est periculum irregularitatis, quia neque mortis, aut mutilationis, vt supponitur. Et etiamsi debilitetur membrum, non incurri irregularitatem docent Doctores, quos adducit & sequitur Leander Parte 5. Tract. 2. Disput. 7. Quæstio. 9. Vnde etiam in Religionibus habere locum potest, non ex speciali priuilegio Apostolico, sed per consequentiam iurisdictionis ad criminum punitionem. Et torturam in Tribunali S. Officij immoderatam non futuram benè ex Farinacio obseruat Sousa suprà Lib. 2. Cap. 39. num. 25. & regulariter non plures tribus futuras quassationes aut ictus: cùm tamen sciamus in Curia sæculari septem adhiberi solitas; quod nuper in duobus Indis, accidit de homicidio suspectis, quos vidi in xenodochio Diuæ Annæ ciuitatis huius Limanæ vlceratos medicari.

