QVod etiam circa Qualificatores proce [Qualificatores Religiosos posse à Prælatis mutari.]dit, & sic habet: Que siendo Calificador de la Inquisicion algun Religioso, si à su Prelado le pareciere mudarle à otra parte por algunas consideraciones, los Inquisidores no se lo impidan. Sunt & pro hoc priuilegia aliqua id generaliter continentia, vt scilicet mutatio Religiosorum prohiberi à nullo queat, quicumque ille fuerit, cùm illa ad Religionis bonum visa fuerit expedire. Et Societas no [Speciale priuilegium Societatis, cui & ab ipsa renuntiatum.]stra illud speciale, de quo in Compendio communi. verb. Exemptio. §. 3. in quo de Inquisitoribus fit mentio specialis, quatenus nequeunt ad quoduis munus, officium, vel exercitium, etiam in defectum aliorum, absque expresso sui superioris consensu, ac etiam mandato, adigi, vel cogi. Quod quidem aliæ multæ participant Religiones. Sed Societas illi renuntiauit quod à Gregorio XIII. fuerat non multò antè concessum, in Congregatione Generali quintâ, vt constat ex illius Decreto 21. quia ita sibi gratum fore, ab affectum singularem in S. Inquisitionis Tribunal, eidem Congregationi significauerat gloriosissimæ memoriæ Rex noster Philippus II. Possunt ergo in Hispaniâ DD. In [Quid inde Inquisitores possint.]quisitores quoduis officium, munus, aut exercitium Religiosis Societatis committere, quod eorum congruat Professioni. Possunt & alijs: [Religionibus alijs obstat pro vsis dicta renuntiatio.] quia licet communis sententia sit amisso priuilegij vsu ab eo, cui fuit concessum, non amitti respectu eius, qui communicationis prærogatiuâ perfruitur, vt videri potest apud Emmanuelem Rodericum Tomo 1. qq. regul. quæst. 55. artic. 19. quem plures alij sequuntur. In nostro tamen casu aliter res habet, quia non est credibile contra voluntatem Regis Catholici velle Summum Pontificem priuilegium per communicationem haberi à Religiosis omnibus, cui Societas renuntiauit. Et Regis quidem talem voluntatem fuisse, indubitabile prorsus est; quia si non vellet; illius indulgentia circa Societatis renuntiationem parui momenti fuisset; cùm Religiosi alij numero sine comparatione maiores possent tali priuilegio vti, & sic S. Inquisitionis Tribunali illud pararetur incommodum, quod ipse tantoperè, ad ipsius Tribunalis instantiam statuerat remouere. [Quid speciale in Indijs.]

Quamuis autem in Hispaniâ sic vsus habeat; pro Indiis tamen quoad Qualificatores id seruandum voluit Rex noster, supremo annuente Consilio, quod in præsenti habetur Capitulo, vnde quoad munera alia non videtur ampliandum. Si ergo S. Tribunal Commissarium velit aliquem constituere, id facere sine consensu Prælatorum potest, sicut & Commissario eidem aliqua committere, propter quæ oporteat eum domo egredi, aut etiam oppido. Neque obstat Bulla Vrbani VIII. de quâ Cardinal. Lugo in Responsis Moral. Lib. 4. Dub. 36. quæ circa hoc in Indiis non est praxi roborata. De assistente loco Ordinarij alia est ratio, pro quo idem Dub. citato, & specialiter num. 10. Quamquàm & illud pro Indiis non sit exploratum: & idem est, si exer [Officium Notarij posse Religiosis iniungi.]citium aliud velit eidem demandare, quale est Notarij: Religiosos enim posse ad hoc ab Inquisitoribus officium assumi, plures Doctores affirmant, vt videri potest apud Carenam Parte 1. Titulo 12. num. 2. qui num. 9. testatur in Inquisitione Cremonæ duos adesse Cancellarios, seu Notarios: (idem enim apud illum nomen vtrumque designat) vnum à supremâ Inquisitione electum, & alium Regularem ab Inquisitore Tribunalis illius nominatum. Quod ad Qualificatores verò [Quoad mutationis impeditionem quomodo grauari Inquisitorum conscientiæ possint.] attinet, videant DD. Inquisitores circa hoc grauari eorum conscientias posse: licèt enim præceptis non agant, quod eisdem planè non licet, mutationem Religiosorum impedire conantes: tales tamen preces possunt Prælatis obtrudere, vt illi prorsus inuiti à mutatione abstineant, cùm graui Religionis incommodo. Si autem Qualificator valde vtilis S. Tribunali sit, hoc potest Prælatis sine scrupulo significari, & gratum Tribunali futurum, si mutatio talis suspendatur. Et talis etiam esse vtilitas potest, vt & compulsio liceat, quia generalis prohibitio singularem casum non excludit, vt aliàs inculcatum. Pro Societatate autem nostrâ id animaduertisse expediet, [Decretum Congreg. 5. Societatis pro obsequio Inquisitionis.] quod in citato, Decreto 21. his verbis intimatur: Quin potiùs omnes Nostros in huiusmodi Regnis existentes seriò & grauiter hortatur, vt quidquid obsequij à nostrâ tenuitate, in sanctum illud officium, eiusque Ministros prouenire poterit, id humiliter semper atque alacriter præstare curent. Sic quinta generalis Congregatio.

Circa Decimum-nonum.

IN quo sic: Que los Familiares, que tubie [Circa delinquentes in Officijs Familiares & Commissarios.]ren oficios publicos, y delinquieren en ellos, sean castigados por las Iusticias Reales, y los Inquisidores no les defiendan y amparen contra esto: y lo mesmo se entienda con los Comisarios, que delinquieren en los Oficios ô Ministerios de Curas, ô Prebendas, que tubieren, si no que los dejen à sus Ordinarios. Quæ sint officia publica non est difficile internoscere: talia enim sunt, quæ administrationem iustitiæ concernunt, & quæ auctoritate Regiâ, aut illius vicariâ, ad commune bonum conferuntur: vt Bancerij, Depositarij, Tabelliones, Procurato [Quæ sint officia publica.]res, Quæstores, Rationales & huiusmodi alij. De Officialibus autem militiæ idem videtur dicendum, quia reuerà publicum officium exercent, licèt non de omnibus id certum videatur: sed Magistris militiæ post Generales, Sergentis maioribus, Ducibus, & maiorum Officialium substitutis publicâ auctoritate; Signiferis etiam, qui Regij dicuntur, de quibus nulla videtur esse dubitatio, quandoquidem eorum officium à Rege, dato pretio, prouidetur. Omnes ergo isti, & similes, circa officium delinquentes, ab Ordinariis possunt puniri iudicibus. Si verò eorum delicta circa officium non sint, quia videlicet eodem modo peccare poterant, si Officiales non essent; vt in concubinatu, rixis, & similibus, etiamsi delicta grauiora sint, dummodo inter excepta non numerentur, de quibus posteà, nullo modo ad forum Ordinarium spectant, sed ad forum Inquisitionis, vbi ad petitionem partis, vel ex officio, tales sunt caussæ iudicandæ.

Quod quidem iuxta doctrinam proce [Ex syndicatu ostenditur, quomodo in delictis non fiat extensio.]dit, quam circa Syndicatum publicorum Officialium communiter Doctores tradunt, illum videlicet non extendi ad delicta, quæ circa officium, aut cum relatione ad illud non committuntur: talia enim alterius fori sunt, & aliqua fortè de foro tantùm Dei, quia humana se ad illa prouidentia non extendit. Pro quo Doctores adducit P. Fragosus Tomo 1. Pag. 937. num. 41. Qui & pro eodem allegat Cap. Cùm ad Sedem, de restitut. spoliat. vbi nihil ad rem. Sed forsitan apud Iuristam aliquem sic citatum inuenit, in quibus non rari huiusmodi errores occurrunt, vt alibi admonui.

Circa Commissarios autem in Officio [Circa Commissarios & Præbendarios resolutio similis.] Parochiali, aut in Præbendæ ministerio peccantes, similiter est philosophandum; possunt enim à Prælatis talia peccata puniri, non verò alia quantumuis grauia, quæ ad Commissionem referri nequeunt, licet reuerà Commissarij ipsi inde sumant occasionem liberiùs delinquendi: dum actus ipsi externi tales non sunt, vt internam illam valeant ostendere prauitatem: pro quo faciunt dicta à nobis numer. 18. Quia verò circa factum ipsum esse quæstio potest, dum alij iudicant relationem ad Commissariatum habere, alij non, per quod res dubia redditur: tunc in fauorem Inquisitionis iudicandum est, quia ex consequenti est fauor fidei, & summa est ratio, quæ pro religione militat, iuxta sæpiùs dicta. Et quia tales de foro Inquisitionis sunt, in cuius illa est iuris possessione; & ita melior est illius conditio, iuxta communem Iuris Regulam.

Soli autem Curati & Præbendarij in præ [Soli Curati & Praebendarij Capitulo comprehensi.]senti nominantur Capitulo, vnde alij Clerici, licèt officium aliquod Ecclesiasticum gerant, si in illo delinquant, ad forum Inquisitionis spectant. Præbendarij autem sunt in Indiis Decani, Archidiaconi, Archicantores, Scholiarchæ, Thesaurarij, Canonici, Portionarij, etiamsi dimidiam tantùm habeant portionem, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 3. Cap. 4. num. 7. & 14. & Cap. 14. num. 15. & in Politicâ Libr. 4. [Quinam Præbendarij nomino veniant.] Cap. 4. Col. 5. §. Scis Racioneros, & sequenti. & Pag. 615. §. Y passando. Dom. Felicianus à Vega in Relectionibus Canonicis Cap. 4. §. De adulteriis n. 97. de Iudiciis. Et alij. Licet autem Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. 12. de Reformat. [Portionem esse Præbendam.] Præbendam à Portione videatur distinguere, ibi: Prætereà obtinentibus in eisdem Cathedralibus aut Collegiatis Dignitates, Canonicatus, Præbendas, aut Portiones &c. id non vrget: Nam eâ ratione neque Di [Conc. Trid.]gnitates, neque Canonicatus essent Præbendæ, quod constat dici non posse: Præbendæ ergo ibi ministerium aliquod indicat Portione superius, secundùm diuersas Ecclesiarum consuetudines. Ex his autem, quæ statim addit, clarè positio nostra colligitur, dum sic ait: Alioquin primo anno priuetur vnusquisque dimidiâ parte fructuum, quos ratione etiam Præbendæ ac residentiæ fecit suos &c. Vbi de iis agit, quos antecedenter expresserat verbis allatis. Non ergo videtur de hoc posse dubitari. Et ita alij tali nomine non comprehensi, Inquisitorum censuræ penitus subiacebunt. Et quod ad limitatam illam Præbendariorum subiectionem attinet respectu Episcoporum, tantùm euincunt, quæ congerit Dom. Villaroël Parte 1. Pacificæ [D. Villaroël.] gubernat. Quæst. 5. Art. 5. Et ita in fine Capitulum prædictum adducit, vtpote quod cum adductis à se videatur concordare.

Circa delinquentes autem in officiis ac [In Parochialibus Officijs delinquentes qui intelligendi.] ministeriis Parochialibus obseruandum est, non solos Parochos, sed quotquot in officiis ac ministeriis Parochialibus delinquunt, puniri ab Ordinariis posse, vt ex tenore Capituli constat, vnde Parochorum Vicarij seu Coadiutores ab Episcopo dati, aut ab eisdem electi, similiter puniri ab illis possnnt propter eamdem rationem, nisi sint Religiosi. Licet enim Curati iuridictioni Episco [Quid si Religiosi]porum quoad concernentia officium Parochiale subiaceant, iuxta dicta Titulo 17. Cap. 7. pro quo etiam Diana Parte 11 Tract. 2. Resolut. 15. quam plures Doctores congerit, & videri etiam potest P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 6. numer. 52. ij autem qui apud illos in ministerio Parochiali assistunt, puniri nequeunt, quia de illis Bullæ Pontificiæ, & Regia rescripta non loquuntur: & cùm odiosa dispositio sit, & exemptioni contraria, non debet vltra terminos expressos ampliari. Nisi fortè Vicarij sint auctoritate Prælatorum in eorum absentiâ constituti, ij enim Parochi temporales sunt, & eorum ac aliorum ratio est eadem.

Et quidem de Parochis loquendo pos [Sententiam Bauni pro Parochis Indicis nihil iuuare.]set aliquis contendere visitationi Episcoporum nullatenus subiacere, ex iis, quæ adducit P. Brunus Chassaing. Minorita de Priuilegiis Regularium Parte 1. Tract. 1. Cap. 3. Propos. 3. Vbi probat ex multis priuilegiis Regularem Parochum vel Vicarium in Ecclesiis exemptis seruientem, non posse ab Episcopo visitari. Sed præterquam quòd sententia illa parum verosimilis est, contra quam communis Doctorum sensus militat; in proposito nihil iuuat, quia de Ecclesiis exemptis procedit, quales Indicæ non sunt. Et prætereà sub eo pacto à Rege nostro, tamquàm Patrono, & Episcopis, traduntur, vt horum visitationi debeant eorum Rectores subiacere: in quo quidem suo renuntiare priuilegio possunt, quando id Apostolicâ dispensatione præstatur.

Circa Vigesimum.

QVe estando amancebados (sic illud ait) al [In Familiarium concubinatu tradatur locus præuentioni.]gunos Familiares de la Inquisicion, y procediendo mis Iusticias, ô las Ecclesiasticas por el dicho amancebamiento contra ellos, los Inquisidores no les amparen, ni defiendan, auiendo las dichas Iusticias preuenido la causa. Regulare est hoc iuxta Iuris dispositionem in delictis, quæ sunt mixti fori, cuius ratio præcipua est, ne quis coram duobus iudicibus in eadem caussâ vexetur, vt benè obseruat Bossius in Tract. Crimin. Titulo de foro compet. num. 108. Circa quod multæ agitari solent quæstiones, pro quibus videri potest P. Fragosus Tomo 1. pag. 507. num. 32. & seqq. In casu autem nostro id disponi debuit, quia non constabat delictum esse mixti fori. Cùm enim Familiares de foro Inquisitionis sint; factâ nondum declaratione; caussa ad Tribunal, quacumque non obstante præuentione, traheretur. Licèt autem tunc coram duobus iudicibus vexaretur delinquens, id non obstaret, quia vexatio iudicis incompetentis fuisset iniusta, & ita contra eum agere sic vexatus posset actione iniuriarum, & ad damna compensanda officium Superioris iudicis implorare; sicut in alio quocumque tribunali contingeret, si iudex incompetens caussam vsurparet. Cur autem [Cur ille specialiter expressus.] in delicto concubinatus potiùs quàm in alio ita dispositum sit, ratio esse potest huius frequentia delicti, cui oporteat remedium opportunum adhiberi: si enim luxuria laxis sinatur habenis decurrere, non sunt matrimonia secura, vnde grauissima damna in diuitiis, honore, vitâ, & animâ subsequuntur. Quæ quidem vtinam, vt verissima sunt, ita & iudicum animos, ad quos pertinent ista, pulsarent! Sed nescio an ita accidat: dum enim pellicatus annexi & publici in oculos multorum, & in quamplurium notitiam incurrunt, eorum desidiam videntur arguere, qui, cùm vigilare deberent, vt in matutino interficerent peccatores terræ, etiam sub ipsâ meridianâ luce videntur dormitare.

Cùm autem Capitulum præsens de so [Non extendendum ad alios præter Familiares.]lis Familiaribus procedat, ad alios S. Inquisitionis Ministros non debet extendi, quia odium continet, & odiosæ dispositiones strictè accipiendæ sunt, etiamsi in aliis, qui non exprimuntur, similis ratio sit, vt superiùs dictum num. 70. & 71. & alibi sæpiùs. Et videri pro eo possunt Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. quæst. 11. art. 9. P. Suarez de legibus Lib. 8. Cap. 28. num. 11. & P. Salas etiam de legibus Quæst. 96. Tract. 14. Disputat. 17. Sect. 8. num. 43. qui plures alios adducit. Negari [Contrarium probabile, ob rationis identitatem.] tamen nequit contrarium in casu nostro esse probabile, quia non tam similitudo, quàm rationis identitas inuenitur, vt consideranti constabit: vbi autem rationis identitas est, illam debere verbis præualere multi Doctores tradunt, etiam cùm dispositio odiosa est; vt videri potest apud Ioannem Gutierrez in Practicis Quæst. ciuil. Lib. 3. Cap. 17. & 118. numer. 113. Tiraquellum in l. Si vnquam verb. Libert. à numer. 45. vsque ad 56. Ioannem Garciam de Hispanorum nobilitate, in diuisione num. 46. 61. & 62. Menochium Tomo 1. Consiliorum, Cons. 11. num. 16. & moderniores alios.

Vnde Domini Inquisitores dissimulare aliquando poterunt, cùm sciant iudices non te [Praxis pro DD. Inquisitoribus]merè se in huiusmodi caussarum cognitionem ingerere; præsertim si Ecclesiastici sint, quibus multò est ampliùs deferendum: neque penitus illæ à foro Inquisitionis extrahuntur, quandoquidem Episcopi Ordinarij Inquisitores sunt, vt est no [Episcopos esse Ordinarios Inquisitores.]tissimum. Videndus Farinacius de hæresibus, Quæst. 166. Mag. Sousa in Aphorismis Inquisitorum Lib. 1. Cap. 3. P. Molina Tomo 6. Tract. 5. Disputat. 28. num, 18. Carena Parte 1. Titulo 4. §. 1. & Dom. Barbosa de Potest. Episc. Allegat. 40. numer. 39. Qùod et [De Capitulo & eius Vicario.]iam Capitulo, Sede vacante, & illius Vicario competere, communis sententia est, pro qua P. Molina suprà numer. 11. P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disput. 8. Puncto 12. §. 1. num. 5. Diana Parte 4. Tract. 8. Resolut. 33. Sousa suprà §. 20. Carena Titulo 8. §. 3. & alij.

Circa Vigesimumprimum.

VErba illius sunt: Que los Inquisidores no [Circa gradus in Academiis non posse mandata expedire.] den mandamiento contra las Vniuersidades, en que manden que se gradue algun Dotor por Claustro contra los Estatutos, y Constituciones dellas, ni se entremetan en cosas semejantes, ni en negocios de gobierno, que no tocan à su ministerio. Omnia hæc sanctè & prudenter constituta. Et quod ad mandatum conferendi Gradum per Claustrum, per suffragia inquam Doctorum, non præcedentibus examinibus requisitis, non audiui vnquam tale per præfatos Dominos attentatum. Quia verò dispositio præsens non sine fundamento aliquo emanauit; meritò timeri potest, ne quod aliquando contigit, aliquando etiam repetatur. Erit autem peccatum [Quod in eo peccatum.] illud non solùm commune duorum, sed plurimorum, tum mandantium, tum mandato deferentium, cùm constet illud esse iniquum; si præsertim sufficientia in laureando desit, vt videtur defutura: sufficientes enim examinum periculum minimè reformidant.

Si autem sufficientia esset notoria, dubi [Quid cùm sufficientia est notoria.]tari potest an grauiter peccarent Gradum huiusmodi decernentes & conferentes. Et videtur negatiuè respondendum iuxta Doctores quos adducit P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. moral. Cap. 1. Dub. 57. & etiam sequitur dicentes peccatum mortale esse gradum Doctoratus conferre notabiliter insufficienti, sicut & illum recipere: & idem asserit de gradu Licentiati, quia eum adeptus sine nouo examine potest ad gradum ascendere Doctoratus. Quando autem insufficientia [Quid cùm mediocris.] notabilis non est, seu, quod in idem redit, est mediocris sufficientia, id non asserunt, etiamsi sciant statuta Vniuersitatum id expressè prohibere. In quorum quidem transgressione aliquale peccatum erit; quod tamen & tunc vitari poterit, quando ratio aliqua conuenientiæ occurrerit. Talis autem videtur, cùm Inquisitor circa hoc auctoritatem suam interponit: in quo graue erit peccatum, si mandato id extorquere velit, vt in Capitulo præsenti dicitur, quia illi Euangelicum illud dici iure poterit: In qua potestate hæc facis? Inquisitores enim tali sunt facultate penitus destituti, quia neque à iure, neque à consuetudine, aut priuilegio aliquo, fundamentum illius vel leuissimum apparet; neque ad ipsorum officium est vllatenus necessaria.

Quia verò Capitulum præsens Docto [Quid de Gradibus aliis præter Doctoratùm.]ratûs tantùm meminit, videtur circa Gradus alios secus esse dicendum. Sed non est reuera fundamentum pro eiusmodi assertione: quia quod ad gradum Licentiati attinet, eiusdem rationis est cum Doctoratu, vt iam vidimus: & vt non sit, de illo atque aliis adducta procedit ratio; quòd scilicet Inquisitores non habent iurisdictionem aliquam circa ista, vnde mandatum dare nequeunt. Et ita non videtur excusationi locus, etiam cum Gradus inferiores sunt, & in quorum collatione non est peccatum mortale, etiamsi requisita sufficientia desit; quia est vsurpatio iurisdictionis, & violentia circa eos, ad quos spectat libera dispositio. Capitulum autem præsens Doctoratûs meminit, quia in eo esse specialis difficultas solet, tali mandato vincenda; vel quia de eo specialiter querela ad Regem delata, quia sic factum fuerat, & in eo se magis grauatas Vniuersitates querebantur.

Neque Rex, & Supremum S. Inquisi [Vnde talis obligatio proueniat.]tionis Consilium, specialem circa hoc legem statuunt; sed extantem declarant; nec specialem etiam illam ex Iure Canonico aut Ciuili, sed naturali, in vtroque sæpiùs inculcato, quòd scilicet nullus non subditis imperare potest, neque contra Iura & leges quidquam eorum disponere, quæ ad ipsum non spectant; & generaliter id verissimum, quod habet Regula 19. Iuris in 6. Non est [Reg. 19. Iur. in 6.] sine culpa, qui rei, quæ ad eum non pertinet, se immiscet. Pro iudice autem est Regula 26. ibidem, in qua dicitur: Ea, quæ fiunt à iudice, si ad eius non spe [Et 26. ibidem.]ctant officium, viribus non subsistunt. Et peccatum graue in hoc inuenire communiter Doctores affirmant: pro quo videri potest Eligius Bassæus Verb. Iudex num. 3. vbi alios adducit:

Excursio breuis Circa Indicas Vniuersitates.

SVnt in illis aliquæ; & quidem Euro [Illarum laus.]pæis plurimis ob præstantiam ingeniorum, & doctrinæ supellectilem, exæquandæ; pro quibus occasione præcedentis Capituli nonnihil hoc loco inseruisse commodum iudicaui. Et pro quibus etiam videnda, quæ diximus Titulo 4. Cap. 14. circa Regios Auditores, & alia eorum occasione. Ergo vt breuitati consulam,

Dico primò. Præsentatis à Rege nostro ad [Assertio 1. Præsentatis ad Episcopatum non posse Gradus conserri sine requisitis, si de eorum sufficientia non constet.] Episcopatus, nequeunt in Vniuersitatibus Indicis ij conferri Gradus, qui pro eâ requiruntur dignitate, si de eorum sufficientiâ non sit saltem probabilis certitudo. Hoc quidem generale est pro Vniuersitatibus cunctis, sed nescio an alibi tale quid accidere possit, cùm de electis notitia plenior ob distantiam non ita ingentem habeatur: licet monstra huius generis vbique soleant inueniri: vnde in Cap. Quamuis, de ætate & qualit. in ord. præficiend. mentio Episcopi inducitur, qui nihil de Grammatica didicisset. Verùm [Cap. Quamuis, de ætate &c.] notitia maior communiter habetur, quæ tamen pro existentibus in Indiis deest, vnde post Præsentationem ad Vniuersitates confugitur, vt Gradus necessarius habeatur. Vbi quidem inprimis [Præsentati sine Gradis an valida Præsentatio.] non vacat scrupulo quod ad Præsentationem attinet, an scilicet valida sit respectu eius, qui Gradu necessario caret. Non enim voluntatis Regiæ esse videtur, vt non habens necessaria requisita, in quibus ille dispensare nequit, Præsentationis beneficium consequatur: talia enim supponuntur; &, si non subsistant, eorum ignoratio facit inuoluntarium: sicut scientiæ sufficientia supponitur, sine quâ, qui acceptat, mortaliter peccat, vt benè obseruat Dom. Villaroël Parte 1. Quæst. 7. [Cap. Eam te. eod. tit.] Artic. 7. Pro quo est Cap. Eam te, eod. tit. Ibi: Nec aliqua occasione, vel etiam Litterarum nostrarum obtentu, institui patiaris, quæ scientiâ, moribus, & ætate, Concilij (Lateranensis) non congruant institutis. Sic Alexander Tertius; vbi Glossa verb. Litterarum concludit non esse mandatum Pontifi [Glossa notanda.]cis, quando ignoranter mandat. Rescriptum etiam Regium contra Ius, & publicam vtilitatem non valet. l. Rescripta C. de prec. Imper. Offer. Vbi Doctores. Et pro Pontificio etiam est Cap. Ex [Cap. Ex parte 1. de reseriptis.] parte 1. de rescriptis satis celebre in hac materia, ob illam eiusdem Pontificis regulam: & in huiusmodi Litteris intelligenda est hæc conditio, etiamsi non apponatur, si preces veritate nitantur. Sic ibi. Deinde, quod ad casum spectat, in quo sumus, videtur certissimum id fieri non posse: cùm enim generaliter fieri nequeat, ob rationes, quas P. Thomas Sancius adducit Tomo 1. Consil. Libr. 2. Cap. 1. Dub. 57. in Episcopis præsertim vrget, quia eorum approbatio, si insufficientes esse contingat, in maius Ecclesiæ vergit præiudicium, vt est planum.

Dico secundò. Si de sufficientiâ Præ [Assertio 2. Illum conferri posse cum probabili sufficientiæ notitia, probabile esse.]sentati probabilis notitia sit, non orta nuper ex dictis aliquorum, sed per experientiam habita, aut ex præcedenti fama, non est improbabile posse talem per Claustrum ad Doctoratum suscipiendum approbari. Probatur ex dictis. n. 79. Et quia iste non abusus potestatis, sed dispensatio quædam est, pro quâ ratio non leuis occurrit: si enim Præsentatus ad Gradum non admittatur, consecrari non poterit, ex quo fiet vacationem longissimam futuram: quod quàm sit exitiosum, sæpiùs est à nobis dictum, & ex se res ipsa est oculos habentibus manifesta. Vt verò Gradus conferri nequeat, communis sententia vrget in [Contrariæ fundamenta.] ordine ad prædictum effectum: iuxta quam Gradus acceptus non factâ professione fidei secundùm Constitutionem Pij Quarti, aut contra Academiæ statuta vel consuetudines, vt quia quis falsò probauit cursus necessarios, vel descriptionem in matricula, aut non fuit in examine forma præscripta seruata, seu aliàs: non sufficit ad testimonium sufficientiæ, quod in Episcopis sacri Canones requirunt, & præsertim Concilium Tridentinum Seßione 22. Cap. 2. de Reformat. Sic Nicolaus Garcia Parte 7. Cap. 7. in Additionibus numer. 51. Dom. Barbosa de Potest. Episc. ex eodem Allegat. 55. num. 6. & alij. Nihilo minùs proba [Priori vt faueat P. Henriquez, & alij.]bilitas contrariæ sententiæ negari nequit: eam enim tenet P. Henriquez Lib. 10. Cap. 33. n. 2. vbi ait quod si eum Gradum habeat tantùm in Iure Ciuili (cui qui incumbunt, solent etiam studere sacris Canonibus, & de vtroque Iure examinantur) aut si nullum Gradum scientiæ habeat; satis esset vt ab aliqua probata Academia impetret testimonium approbatorium suæ scientiæ, (vt disponit idem Concilium) quod facilè concedi solet, quando eius scientia multis sapientibus nota est. Sic ille: qui cùm pro se adducat Vniuersitatum vsum, in quibus tot viri sapientes concurrunt, ad sententiæ huius probabilitatem adstruendam momenti non parum accedit.

Quòd verò notitia scientiæ mediocris sa [Scientia mediocris notitiam sufficere.]tis sit, ex eo constat, quia adhibito etiam examine, qui mediocris deprehenditur, debet approbari, iuxta Constitutiones Vniuersitatum vsu roboratas. Vnde P. Gerunda, quem adducit Diana Parte 12. Tract. 1. Resolut. 71 de Episcoporum necessariâ doctrinæ sufficientiâ loquens, post enumerata alia in particulari, sic concludit: Ac si quæ sunt alia prudentis iudicio ad Episcopale mu [P. Gerunda.]nus pro mediocritate scitu digna &c. Pro quo & videnda illa, quæ ex Petro Marchantio ibidem exscribit. Id quod iam pridem stabilitum l. 22. Tit. 5. Part. 1. vbi post alia illud: Letrado Comunalmente. Neque contra hoc vrget, quod ex Constitutione Gregorij Decimiquarti, quæ incipit, Onus Apostolicæ, habet Quaranta Verb. Electio. Atque ex eodem P. Fragosus Tomo 2. pag. 603. numer. 10. scilicet non sufficere priuilegium Doctoris, seu Licentiati, sed debere fieri de doctrinâ promouendi diligentem inquisitionem, nisi [Non obstare Constitutionem Gregorij XIV.] aliunde constet ex aliqua publica functione. Non inquam vrget, quia cum diligenti illâ inquisitione stat doctrinam esse mediocrem: diligentia enim inquisitionis ad explorandam sufficientiam necessariam adhibetur. Immò ex prædictâ Constitutione videtur deduci Gradum so [Non esse solùm attendendi Gradum.]lum attendendum non esse: id enim tantùm significatur, cùm dicitur non sufficere priuilegium Doctoris aut Licentiati, id est, priuilegium, quod per Gradus illos confertur, ascendendi inquam Cathedras, & Principes facultatum interpretari, fruendique gratiis aliis, quæ à Pontifice, & Christianis Principibus conceduntur. Cùm ergo Gradui non ita fidendum sit, pro quo & facit Episcopos Romæ coràm Pontifice à viris doctissimis examinari, vt videri potest apud Dianam Parte 11. Tract. 8. Resolut. 26. Barbosam in Collectaneis circa Cap. Cùm in cunctis num. 20. vbi Clem. VIII. Decretum adducit, & est generale Cardin. Lugo in Responsis moral. libr. 5. Dub. 15. num. 6. & Thomam Hurtadum Tract. 12. Resolutione 32. etiamsi aliàs Gradum requisitum habeant: inde fit in conferendâ approbatione per Claustrum minus scrupuli superesse; mediocritas enim probatur: si autem plus aliquid velint ij, ad quos prouisio spectat, ipsi viderint, quia ab Vniuersitate tale iudicium minimè postulatur.

Vnde quod ait P. Henriquez, sufficere [Vniuersitatum testimonium quale futurum.] scilicet quòd ab aliqua probata Academia impetret testimonium approbatorium, non de approbatione ad Episcopatum est accipiendum, sed de approbatorio mediocris sufficientiæ, quod tantùm ab illâ petitur. Qui enim sic de approbatione solicitum promouendum volunt, & præsentant, Vniuersitatem circa sufficientiam non consistunt, minimè præsentaturi eum, si scirent Gradu necessario carere, pro quo saltem est vehemens coniectura vt numer. 82. dicebamus. Ipse autem Præsentatus Gradum petit, & publicum sufficientiæ testimonium, quæ ad illum requiritur, & nihil ampliùs, vt Concilij Tridentini Decreto fiat satis: in quo sic videtur expressum, cùm dici [Concilium Trident.]tur: Ideoque anteà in Vniuersitate studiorum, Magister, siue Doctor, aut Licentiatus in sacra Theologia, vel Iure Canonico, meritò sit promotus; aut publico Academiæ testimonio idoneus ad alios docendos ostendatur. Sic Concilium, tantummodò exigens testimonium sufficientiæ publicum ad alios docendos, non verò ad id, de quo agitur, scilicet ad Episcopatum.

Vt verò id, quod diximus numer. 82. de [Ex quo probatio.] non conferendo Gradu ei, de cuius sufficientia non constat, ampliùs roboretur, animaduertendum id, quod Concilium ad hoc declarandum addidit, dum dixit: Meritò sit promotus. Non ergo promotio ad Gradum sufficit, nisi quæ meritò fit: id est cum notitiâ sufficienti meritorum. Quàm autem hoc obligatorium sit, satis ex iis apparet, quæ à Concilio subiiciuntur, dum sic concludit: [Et obligationis grauitas.] Prædicti autem omnes, vnde instructio seu testificatio erit sumenda, hæc fideliter & gratis referre teneantur: alioquin eorum conscientias grauiter oneratas esse sciant; ac Deum, & Superiores suos habebunt vltores. Sic illud. Licet autem cùm Præsentatus Gradum petit, approbationem ad Episcopatum non [Qualem approbationem Præsentatus petat.] petat, vt diximus, id de approbatione totali est accipiendum, non verò de approbatione, quam Gradus per se importat; de illâ enim agitur in ordine ad effectum, pro quo petitur sine solemnitatibus solitis adhiberi: quæ etsi non sufficiat, iuuat tamen: & sic sub reatu peccati mortalis fidelitas in eo debet obseruari.

Dico tertiò. Si à promouendis ad Epi [Assertio 3. De approbatione Vniuersitatum, in quibus Iuris Professores non sunt.]scopatum approbatio petatur Indicarum Vniuersitatum, in quibus Ius Canonicum non legitur, quod illi sunt professi, nequit ab eisdem conferri. Sunt namque in Indiis Vniuersitates aliquæ sub curâ Societatis, & in eius studiis, in quibus Philosophia & Theologia prælegitur, & à Pontifice ac Rege facultas concessa est, vt qui easdem per designatos cursus audierint, ad omnes, qui in Vniuersitatibus aliis, conferri Gradus solent, possint, Episcopis illos conferentibus, promoueri. Et tales posse Vniuersitates dici auctoritate Supremi Indiarum Senatûs habetur, dum per vltimam sententiam in iudicio contradictorio decreuit vt in Ciuitate Platensi, seu Cinquisacensi, [Tit. 18. n. 50.] Vniuersitas permaneret, de quo dixi aliàs. Non defuerunt autem qui ad Episcopatus præsentati, cùm Gradu maiori in Iure, quod professi fuerant, carerent, inde supplementum defectûs quæritarent. Quod tamen illis negatum est, quia non approbationem, sed Gradum exigebant, quem conferri non posse, certius est quàm vt egeat probatione. Quòd si approbationem peterent, eadem ratio esse videtur: quia cùm in Vniuersitatibus dictis non habeatur Canonici Iuris exacta notitia, nequit de sufficientiâ in ipsa testimonium fidele perhiberi.

Licet autem hoc certius sit, non videtur [Probabile esse posse approbationem ab illis conferri.] tamen oppositum probabilitate omnimodâ destitutum: quia de peritiâ in Iure Canonico iudicare Theologi sufficienter possunt. Vnde & in Vniuersitatibus Doctores Theologi in oppositione ad Cathedras Iuris vtriusque suffragari possunt, & è contra: sicut & Canonici in concursu ad Canonicatus. Quod in casu nostro verosimilius apparet, vbi de præiudicio tertij periculum nullum, & de mediocritate promouendi agitur, cuius notitia non est difficilis; ea enim se prodit experimentis & famâ: quis enim mediocritate saltem non præditus eam assequatur? Quòd autem ex hoc argui ad Gradûs collationem nequeat, ex eo constat, quia pro eo non est à Pontifice & Rege facultas attributa; cùm tamen pro approbatione negata non inueniatur.

