DIco sextò: Episcopi nequeunt ven [Assertio 6. negans licere venditionem officiorum ministerialium.]dere officia, quæ ad illorum prouisionem spectant, & ministerium spirituale non concernunt, de quibus, sicut & de Beneficijs, nulla esse dubitatio potest. Sic tenet Illustrissimus Zapata de iustitiâ distributiuâ, Parte 2. Cap. 18. num. 15. P. Thomas Sancius Lib. 2. Conciliorum, Cap. 39. n. 3. & apud eum Salon, Aragon, Garcia, & Ludouicus Lopez. Et habetur expressè in Concilio Limensi tertio Actor. 3. Cap. 8. vbi sic dicitur. Officia Notariatus aut Fiscalatus, quemadmodum est in Concilijs Prouincialibus sæpè dispositum, neque vendantur, neque locentur, sed hominibus probis, atque industrijs gratis ab Episcopo conferantur: si secùs fuerit factum, contractus omnis ipso iure sit nullus. Sic ibi. Concilia autem Prouincialia, de quibus fit mentio, sunt Toletanum Act. 2. Cap. 15. Compostellanum Act. 3. Cap. 24. & Limense secundum Seßione 2. Cap. 101. Cùm autem Toletana fuerint plura, oportuit peculiarius aliquid adnotari. Est autem vltimum Act. 2. decreto 15. Rationes pro eo sunt manifestæ. Prima; ex notabile indecentiâ in eo, qui esse debet Christianæ liberalitatis exemplar. Secunda; ex respectu quodam spirituali officijs præfatis adhærente. Tertia; quia aut officialis integrum meretur salarium, aut non. Si primum; iniustè illi detrahitur: si secundum, iniustitia manifesta committitur. Dum plus exigitur, vt ex eo supersit, quod Episcopo tribuatur. Quo argumentandi genere vsi sumus suprà, Titul. 4. numer. 168. in simili contrahendi modo. Nec dici potest salarium quidem esse iustum, & Officiali debitum attentâ proportione; eum tamen velle gratis Episcopo portionem eius elargiri: gratis quidem, non quia pretium officij non sit, sed quia voluntariè, & nulla sibi ab aliquo impositâ necessitate vult sic cum Episcopo contractare. Non inquam dici potest; quia verè talis Officialis ex necessitate id facit, quia non inuenit alium vitæ modum, quo sibi possit de necessarijs prouidere. Ad eum modum, quo is, qui vsuras petit, etiamsi voluntariè ad eas petendas accedat, necessitate tamen id cogente facit, quia remedium aliunde suis incommodis non occurrit.

Prædictum autem argumentum, etsi [Modus alius contractandi cum medietate emolumentorum explosus.] non videatur contra venditionem procedere, quæ pro certa summa pecuniæ fit, sed contra modum alium contrahendi, vt scilicet emolumenta diuidantur inter Episcopum, & Officialem, verè tamen contra vtrumque constat militare. Si enim certa summa tradatur, ex eo fit, quod dicebamus. Ex salario siquidem detrahendum est id, quod labori respondet, & prætereà id quod dandum est Episcopo: quod si post ipsum contractum est illi traditum, id per accidens est; siquidem ei, quod esset detrahendum, respondet id, quo fit compensatio pro illo; vt is, qui officio fungitur, & id ex eo eliciat, quod pro eodem dedit, & prætereà quod labori est proportionatum: vrget ergo pariter adducta ratio. Cui addendum: stipendia Offi [Stipendia Ecclesiastica debere esse moderata.]cialium Episcopalium, sicut & Ecclesiasticorum omnium tribunalium, debere esse valde moderata, vt constat ex Concilio Tridentino Seßione 21. Cap. 1. de Reformatione, vbi illa ratio præmittitur. Quoniam ab Ecclesiastico Ordine omnis auaritiæ suspicio [Concil. Trident.] abesse debet. Vnde notarios, vbi salarium non est illis constitutum, & non viget laudabilis consuetudo nihil accipiendi, pro singulis litteris dimissorijs, aut testimonialibus, decimam tantùm vnius aurei partem accipere posse decernitur. Decima autem vnius aurei pars vnius regalis est, aut paullò plus. Et quod ad hæc dicerent sacri Concilij Patres, si scirent pro testimonialibus singulorum maiorum Ordinum duodecim octi-regales solitos postulari? Addit autem Concilium in rem præsentem opportunè: Nec Episcopo ex Notarij commodis aliquod emolumentum ex eisdem ordinum collationibus directè, vel indirectè prouenire poßit; tunc enim gratis operam suam eos præstare omnino teneri decernit. Sic ibi: vbi statim consuetudines damnantur ad [Responsio quædam refutata.]uersæ, & alia in execrationem turpitudinis huius adiiciuntur. Nec responderi potest sermonem tantùm esse de testimonialibus Ordinum, & non de alijs: nam omnium eadem omnino ratio est; neque lex est pœnalis, sed quæ criminis qualitatem ostendat, & pariter pœnam, non tam ab hominibus quàm à Deo infligendam, vltra diuinam ultionem. Præterquam quòd, qui officium emit, ex omnibus detrahit vnde possit soluere, vnde & emolumenta dicta in Episcopi commodis numerantur.

Ex quibus fit: neque illud Concilij menti [Prælati cuisdam praxis non probanda.] fuisse conforme, quod à quodam Prælato factum; qui officium Notarij cuidam contulit sub eâ pactione, vt medietatem emolumentorum ipsi daret, quam dicebat ad alium pertinere in Hispaniâ degentem, cui officium dictum fuerat impartitum. Quod quidem credibile est ita fuisse, nec Episcopum sub eo honesto colore sibi emolumenta illa reseruasse. Sed tamen id fieri non potuisse ab illo, adducta conuincunt; tum ob speciem auaritiæ, dum non constabat cuinam ea commoda cederent; & an ita erat, quod de alio, ad quem spectabant commoda, dicebatur, vnde qui pactionem sciebant, scandalum patiebantur: tum etiam ob discurssum factum, quia si labor Notarij stipendium merebatur illud, non poterat eo priuari; si autem erat superabundans, iniustitia in eo comperta cernebatur. Quod autem quis sponte in eam pactionem consensisset, non releuabat medietatem exigentem, quia sic reddens necessitate cogente in eas se angustias redigebat, & certè si Episcopus sibi medietatem illam vellet, contractus fuisset iniustus; ergo & dum vult alteri, quia id de iniustitiâ contractûs nihil tollit, & differentia illa per accidens se habet; cùm aliàs per manus Episcopi commoditates illæ ad eum veniant, qui in Hispaniâ eisdem fruitur. Prætereà in Hispaniâ existens nullum habet ius ratione officij ad emolumenta dicta, cùm seruire nequeat; ergo si jus aliquod in eo est, ilud certè non aliud, nisi quod ex donatione Episcopi oritur: ergo si ille medietatem donat, ideò erit, quia eam ad se pertinere existimat, & sic in alium posse transferre: ex quo fit nullam esse reuerà distinctionem adductam, sed tantùm apparentem prætextum ad id honestandum, quod est tot titulis reprobatum.

Dices Regem vendere officia Tabellionum, [Obiectioni ex Venditione officiorum à Rege fieri solita factum satis.] in quibus idem potest argumentum fieri; nam si stipendium, quod labori respondet, iustum est, nequit ex eo aliquid demi, quod Regi tribuatur: si autem proportionem laboris excedit, erit iniustum: & tamen illud non conuincit, vt venditio talis iniusta censeatur: ergo neque erit efficax pro casu, de quo loquimur. Sed hoc non obstat; nam Rex propter supremum dominium potest ita taxare stipendia, vt & labori seruientium proportionata sint, & sibi etiam aliquid ex eisdem tribuatur. Episcopi autem nequeunt tale aliquid facere, quia eorum officium omnino spirituale est, etsi quid adiacet, quod temporalia concernat, spirituali est modo tractandum, & quæstus ex eo, ac nundinatio minimè constituenda. Ex quo prouenit stipendia debere esse valde moderata; vt dicebamus, & præcisè labori seruientium proportionata. Neque enim officia tributaria illis esse debent; sicut Regi: qui cùm possit in iuribus, quæ Tabellionibus soluuntur, partem sibi assignare tributi nomine, ita & summam illis respondentem partibus exigere, cùm vendit officia. Quòd si eo titulo res ista non disponeretur; non posset ab iniustitiæ labe penitus excusari; semper enim stipendium ministri publici proportionatum debet esse labori, aliàs in bonum commune peccatur, dum id exigitur, quod transgreditur æquitatem. Labor autem non ex corpo [Labor vnde æstimandus in ordine ad stipendium.]rali defatigatione æstimandus est, sed ex circumstantijs, & rei, circa quam versatur, pretiositate; sic enim & Medicis & Aduocatis maius stipendium redditur; quàm corporalis exercitatio secundum se spectata mereatur. Et sic Doctores communiter obseruant, & à nobis est superiùs adnotatum In casibus autem dictis obligationem restitutionis induci consequenter dicendum est; quia contra iustitiam excessus committitur, vt adductæ rationes probant. Nec dici potest officium Notariatus, sic [Obligatio restitutionis ex venditione, & contractu dictis.]ut & Fiscalis, esse dominij Episcopalis, & ita absolutè posse onus imponere ei, cui ab Episcopo traduntur, quidquid de prohibitione Conciliari sit, quæ actum non reddit inualidum, licèt reddat illicitum: nam licet ita sit, quod de dominio dicitur, & etiam prohibitionem ex se actum non reddere nullum; ipse tamen ex se talis est ob rationem dictam: nequit enim officium tributarium esse, sicut alia quæ Rex vendit, quia ex conditione sua diuersam habet rationem, & non tantùm ab extrinseco; est enim Ecclesiasticum, & ita eius naturæ, vt ratione illius nequeant grauari fideles; dum plus iusto ab [Episcopos non esse dominos officiorum.] illis postulatur. Dixi autem, licèt ita sit, quod ad dominium attinet; cùm tamen illud reuerà possit negari; vt negat P. Th. Sancius cit. dub. 39. n. 3. dicens Episcopos tantùm esse officiorum dictorum dispensatores, & verosimile satis est, Pontificem nolle dominium eorum tribuere sed meram dispensationem, quia dominium tale ad nihil esse potest vtile, & posset aliàs esse nociuum.

Addendum neque honestari traditionem [Onus eleëmosynæ non posse imponi nisi ex gratitudine.] dictorum officiorum, si Episcopus sub ea conditione tribuat, vt certa Eleëmosyna Religiosæ alicui, aut alteri honestæ personæ tradatur, si obligatio sit iustitiæ futura, sic enim ex dictis sequitur: si autem tantùm sit gratitudinis, id potest tolerari iuxta ea, quæ Doctores aliqui dicunt, loquendo etiam de Beneficijs Ecclesiasticis, & rebus alijs spiritualibus, & vt probabile cum illis tuetur Diana Part. 2. tract. 2. Miscellan. resol. 37. de quo & Nos suprà. In his namque officijs minùs est periculi, quia spiritualia non sunt; sed sæcularia, licèt vt P. Th. Sancius suprà, n. 1. effigiem quandam habeant sacrorum, & Ecclesiasticorum inquantùm sunt ad Ecclesiæ regimen instituta. Sic ergo ei possunt dari, à quo speratur pietatis officium designato pauperi conferendum, & negari alteri, à quo id non speratur: modo tamen conuentionis expresso, ne, qui promittunt, maiori se vinculo credentes adstrictos, grauiter peccare contingat, dum non stant promissis, & restitutionis oneri se obnoxios arbitrantur, & tunc etiam poterunt Episcopi eis officia substrahere, & dare alijs fructiferis arboribus, quæ reddant fructum in tempore suo, nisi constaret emolumenta adeo fuisse tenuia vt vtrique necessitati non sufficerent subleuandæ. Pro quo etiam facere potest doctrina multorum apud D. Solorz. lib. 2. c. 11. n. [Ex duplici probabili sententia roboratur quod ad gratitudinem spectat.] 30. & in Politicâ l. 3. c. 12. pag. 329. §. Especialmente dicentium, quòd Episcopus potest ex iustâ causâ Beneficium, quod confert, aliquâ pensione grauare: ergo & officia, de quibus agimus, grauamine gratitudinis. Facit etiam pro eodem doctrina alia multorum apud eumdem n. 31. asserentium eum, qui eligit aliquem de pluribus, quos testator, vel alius suæ electioni commisit, posse electum grauare, saltem in fauorem aliquorum, quos eligere potuit; qui loquendi modus casum certiorem exprimit, vnde & licet grauare in fauorem aliorum, respectu quorum pietatis officium exercetur, ex quo in casu nostro idem fieri posse efficaciter comprobatur.

An autem Notarij (vt hoc interim dicamus) [Notarij an laici esse debeant.] merè laici esse debeant; vsus declarauit non videri talem obligationem extare: de quo agens D. Solorzan. lib. 3. c. 8. n. 70. & in Politicâ Pag. 563. col. 2. ait in Regiâ Cancellariâ Limensi actum fuisse vt contra Prælatos prouisio expeditur: ne Notarios nisi merè laicos habere possent, id tamen non obtinuisse, & ita contentos fuisse Auditores Regios cautione illâ, vt Notarij non laici ad faciendas relationes, cùm opus est, in Regium Prætorium non admitterentur, eâ ductos ratione, quia semper maximè absurdum, & iniquum reputatum est admitti ad officia sæcularia eos, qui si in officio delinquant, non possint puniri: per tradita à Couarruuia, Vincentio de Trarchis, Petro Caballo, & alijs. Quæ quidem cùm non videatur leuis, videtur ex eâ [Ratio vt tales sint non leuis.] fieri, vt Prælati Ecclesiastici nequeant Notarios habere, nisi omni Ordine Ecclesiastico destitutos; secus enim à nullo videtur posse conuenienti animaduersione puniri: non enim à iudicibus laicis, quia fori illorum non sunt, neq; ab Ecclesiasticis, quia in eorum tribunali non est commissum delictum. Immò generaliter Episcopum non posse cognoscere de delicto admisso à laico Officiali suo affirmat Paponius de iure Franc. lib. 1. tit. 4. arresto 8. Cùm autem hoc maximè absurdum & iniquum fuerit semper reputatum, videtur ex eo fieri grauiter Prælatos delinquere, qui tali absurditati, & iniquitati materiam exhibent, per eorundem electionem. Videtur autem prædicta ratio supponere Nota [An laici puniri à judicibus laicis queant.]rios merè laicos in officio delinquentes, vel quia falsarij, vel quia stipendiorum taxas excedentes, posse à iudicibus laicis castigari: cùm tamen plures Doctores sint id negantes, eò quòd Notarij dicti ad forum Ecclesiasticum spectet: pro quo plures adducit idem D. Solorz. n. 68 cum quibus & videtur sentire. Iuxta quem dicendi modum perstat difficultas eadem, quæ in Notariis non merè laicis, cum puniri nequeant pœnâ proportionatâ. Vt ergo stare illa doctrina possit, videtur necessariò dicendum Notarios merè laicos posse à Iudicibus laicis puniri, si in officio delinquant, quod tenent citati ab eodem n. 66. & 67. & prætereà Gabriel Pereira in tract de manu Regiâ, part. 1. c. 19. n. 13. Paponius de iure Franc. lib. 1. tit. 4. arresto 8. Ceballos tract. de cognitione per viam violentiæ, p. 2. q. 58. n. 10. licèt eorum sententiam impugnet Diana part. 1. tr. 2. res 98. & part. 3. tr. 1. res. 12. & part. 4. tr. 1. res. 30. vbi ait cum pace doctorum virorum non esse dignam responsione, quia sic Congreg. Cardinalium semel, & iterùm declarauit. Et ex mandato Pauli V. Cardin. Gallus: eò quòd sit manifestè contraria sacris Canonibus, communi rationi, & præiudicialis iurisdictioni Ecclesiasticæ: quæ sunt Pontificis verba ex Italico versa.

Sed certè id quod Diana responsione non [Praxis id Prætoriorum amplectitur.] dignum judicat; vsu Regiorum Prætoriorum est receptissimum, & hoc ipso tempore, quo hæc scribo tres Notarij in carcerem missi sunt, dum vnus post alium mittuntur notificaturi judicibus, vt reum quemdam Ecclesiæ restituant ab eadem extractum; in quâ atrocissimum facinus perpetrarat; eatenus excusabile, iuxta forum diaboli, quòd in eo honori suo grauiter læso consultum judicauit. Et difficilè profectò erit praxim istam radicitus extirpare. Vnde & ipsi Auctores, qui aliter iudicant, & pro fauore Ecclesiæ militant, cùm ad subsellia accedunt, viâ penitus contrariâ gradiuntur. Vt videri potest in D. Solorzano, qui cùm sententiam multis, & grauibus citatis Auctoribus fuerit amplexatus, cit. tamen n. 70. & in Politicâ loco item adducto, ait, quod ex eodem dedimus n. præced. In Cancellaria videlicet Limana à se cum alijs Collegis actum, vt contra Archiepiscopum, & eius Vicarium prouisio expediretur, vt illi Notarios merè laicos designarent; eâ additâ ratione, quòd scilicet sic possunt in officio peccantes pœnis debitis coerceri.

Quidquid de hoc sit, Episcopi ex adductâ [Episcopi vnde grauiter peccare possint laicos Notarios non habentes.] ratione non peccant, quod scilicet absurditati maximæ, & iniquæ agendi rationi patrocinium præstent, quia eo pacto delicta Notariorum remanent impunita. Cùm enim illorum delicta ad ipsorum forum spectent, punire ipsos possunt, vt cum alijs probat Diana part. 3. tr. 1. res. 12. eo punitionis genere, quod eorum est consentaneum tribunali, nec sanè leue illud est, licet non sit sanguinis, aut quid simile. Ex alia autem ratione grauiter peccare possunt; si videlicet sciant, ex eo quòd merè laicos non eligant, grauia futura scandala & impediendum negotiorum progressum; quandoquidem Notarij; qui laici non sint, ad informandum in tribunalia Regia non admittuntur vel quid simile. Quod vrgetur ex eo quod, vt id non faciant nihil obstat; sed praxis, quam Regia tribunalia expetunt, iuri, & rationi conformis sit, & ita eam docti Episcopi tenuerunt, Couar. Riccius, & Acuña apud D. Solorz. n. 69. & loco Politicæ citat. aliique. Vbi autem pro [D. Pauli attendenda doctrina.] Regijs tribunalibus probabilis est sententia vsu recepta seruum domini non oportet litigare (iuxta Apostoli monitum) 2. Tim. 2. v. 14. sed mansuetum esse ad omnes, docibilem, patientem, cum modestia corripientem [2. Tim. 2. v. 24.] eos, qui resistunt veritati, ne quando Deus det illis pœnitentiam ad cognoscendam veritatem. Si ergo etiam cum resistentibus veritati lites vitandæ sunt, & mansuetè cum eis agendum: cùm iis, qui veritati resistere dici non possunt, dum probabili ratione ducuntur, potiùs debent omnes, sciendis tantummodò turbis vtiles, controuersiæ deuitari.

§. VI.

Peccare grauiter, si subditorum non suscipiant protectionem, & quomodò in eo se gerere debeant.

DIco septimò. Episcopi Indiarum peccare [Assertio 7. titulo 7. respondens, & modum patrocinij ostendens.] grauiter possunt, si patrocinium subditorum non suscipiant, quando illi, Indi præsertim, humanis sunt auxilijs destituti, eò quòd Magistratus sæculares, aut circa remedium necessitatum negligenter se habeant, aut ab eisdem opprimantur. Pro hoc & Auctores, & textus adducit D. Solorz. lib. 3 c. 7. n. 55. & seqq. & in Politicâ lib. 3. c. 7 pag. 547. §. Pertenece, & seqq. vbi cùm afferat specialem casum Episcopi, qui ex carcere extraxit quendam, quem vrbis Gubernator inauditum, & indefensum, & absque Sacramentorum receptione morti tradere volebat, subdit ijs circumstantijs verificatis, non dubitaturum se eam excusationem admittere (quod & tenet D. Villaroel part. 2. q. 14. art. 2. sed non circa eos, qui ab Audientijs sunt Regiis condemnati, pro quibus stat præsumptio. Artic. autem 3. n. 72. circa miserabiles personas, licèt probabile censeat, negatiuè tamen resoluit, nolens Episcopos se eorum caussis immiscere.) Verùm facultatem à iure con [Quale illud futurum.]cessam Episcopis ad huiusmodi patrocinium, non esse per attributionem iurisdictionis, sed quoad protectionem, instando, vrgendo, & armis non materialibus, sed spiritualibus vtendo; vt Magistratus compellant ad ea, quæ officij sui sunt, quando negligentia, aut præcipitatio in graue cernitur Reipublicæ aut priuatorum etiam detrimentum redundare. Vnde in Hispaniâ recursum ad Episcopos non practicari boni Auctores docent; licèt pro Indiis illum concedat Bobadilla in Politicâ lib. 2. c. 17. n. 110. & casu [Quid pro Indijs speciale.] 84. vbi ait in casu ei simili, de quo dictum, posse Episcopum ordinare Prætori, vt vinctum soluat. Non ergo permittit in carcerem violenter irrumpere, & vinctum extrahere cum periculo conflictûs Regalium Ministrorum, & eorum, qui Episcopi monitis, aut præceptibus obsequentur. Si ergo aliquid tum faciendum, industriâ potiùs, quàm armatâ manu libertas est iniustè oppressi procuranda. Sicut ergo peccare Episcopus potest patrocinium negligens, & oppressis subuenite desistens; [Prou 24. v. 11. & 12.] pro quo apud Salomonem Prou. 24. v. 11. & 12. admonitio illa generalis habetur: Erue eos, qui ducuntur ad mortem, & qui trahuntur ad interitum, liberare non cesses; si dixeris, vires non suppetunt, qui inspector est cordis ipse intelligit, & seruatorem animæ tuæ nihil fallit, reddetque homini iuxta opera sua. Sicut inquam in eo peccare [Vt peccarè in eo queat.] potest, ita & plusquàm sibi est conueniens vsurpando. Medio ergo tutissimus ibit, medium quidem prudentia, non zelus immoderatus, ostendet. Pro quo est elegans sententia apud non veterem, sapientem tamen, & Religiosum Auctorem, ex præclaro Moderatore haustum; sic magni operis molitores admonente: Memores tamen vbique prudentiæ, ac modi essent; quia vt languor ac mollitia num suam cœpta percoquunt; ita calor ac zelus præferuidus sæpè opprimunt.

Iuuat autem ardentis quidem zeli sed [Illustre in D. Ambrosio Episcopi patrocinantis exemplum.] moderatione conditi, illustre exemplum ad ecisse Sozomeni verbis Lib. 7. Historiæ Ecclesiasticæ Cap. 24. in quo sic scribit: Paganus quidam ordine illustris vir Gratianum conuitijs prosciderat, & patre indignum appellauerat; eiusque rei habito iudicio, capitis damnatus erat. Cumque iam ad supplicium duceretur; venit in palatium Ambrosius pro illo supplicæturus. Ceterùm [Sozomenus] cúm Gratianus, eorum instinctu, qui illi damnato infidiabantur, destineretur spectaculis venationum (quales priuatæ delectationis, non publici commodi gratia Principes exhibere consueuerunt) nec atriensium quisquam illi rem indicaret, quasi opportunum non esset; receßit: Progressus autem ad illam portam, per quam feras introducebant; clanculùm se habuit: ac simul cum venatoribus ingressus, non ante caussam rei agere omisit; neque priùs Gratiani, & Aulicorum eius oblectationibus ceßit, quàm salutiferum suffragium Grationo extorfisset, quo morti destinatum liberaret. Hæc Sozomenus & hæc præclara agendi forma, vt grauibus, ac prudentibus verbis, non castrensi tumultu, Prælati reorum caussas, cùm pietas exigit, apud sæculares transigant Magistratus Clericos ergo suos, non armis, sed præceptis salutiferis instruant; sic enim & ipsi & illi, ad omnia charitati propria molimina redduntur procul dubio validiores. Vnde citatus Scriptor post narrationem præfa [Vnde in illo cum Imperatoribus agendi libertas.]tam ita subdit: Quin etiam circa legum Ecclesiasticarum obseruantiam, & institutionem Clericorum sibi commissorum admodùm sedulus erat. Sic ille. Inde ergo libertas loquendi apud Imperatores, de qua idem verbis illis: Vt intelligatur quantâ apud Impe [Idem.]ratores propter Deum loquendi libertate polluerit. Neque nobis loquendi cum Dominis Episcopis, etiamsi propter Deum, vtendum ampliùs libertate. Alia per opus sparsa Index dabit.

APPENDIX

De Patriarcha Indiarum.

PAtriarcha, qui idem est ac Pater Pa [Patriarcha idem qui Primas, iuxta sententiam communem.]trum, seu cognationum vel familiarum, vsu Ecclesiastico peculiarem in Ordine Episcoporum designat dignitatem, qui quadri-pertitus est, vt habetur in Cap. Cleros 21. dist. Esse autem eumdem, qui Latinè dicitur Primas, & supra Archiepiscopos est, qui tres saltem esse debent, vt obseruat Laurentius Beyerlinck in Theatro vitæ humanæ, Tomo 6. Libr. 14. Litterâ P. communis est Canonici Iuris interpretum: sic enim habetur in Cap. 1. 99. dist. in quo Gratianus ita scribit: Primates & Patriarchæ diuersorum sunt nomi [Gratianus.]num, sed eiusdem officij. Sic ille. Pro quo videri possunt citatus Beyerlinck, Syluester V. Patriarcha, vbi pro eo Raynundum adducit, & v. Primas, in quo nihil de illo, referens se ad v. Patriarcha. Lessius Zechius de Republica Ecclesiastica, Tit. de Patriarchis num. 1. P. Azor Tomo 2. Lib. 3. Cap. 35. Quæst. 2. & alij ex Recentioribus.

Pro eodem videtur stare Cap. Nulli, [Ex Cap. Nulli an rectè probari queat.] citat. 99. dist. in qua sic P. Anicetus Pontifex: Nulli Archiepiscopi Primates vocentur, ni illi, qui primas Sedes tenent, quarum Episcopos Apostoli, eorumque successores regulariter, Patriarchas vel Primates esse constituerunt: nisi gens deinceps ad fidem conuertatur, cui neceßè sit præ multitudine Primatem constitui: reliqui Metropolitani nominentur, qui reliquas Metropoles tenent. Sic ille. Ex quo P. Fragosus Tomo 2. Disput. 16. §. 1. num. 5. patere ait idem esse Patriarcham & Primatem. Sed certè non ita videtur patens; immò oppositum insinuari. Cùm enim Diuus Pontifex in Ecclesiis ab Apostolis & successoribus Patriarchas & Primates constitutos dixerit, de futuris loquens Primates tantùm constituendos esse decernit, Patriarcharum nomine prætermisso. Illud ergo Seu, disiunctionis nota est. Quod post hæc scripta inuenio sic tenere Ioan. Filesacum de sacra Episcoporum auctoritate, Cap. 9. §. 8. Vnde Patriarchæ & Primates vt distincti etiam proponuntur in cit. Cap. Cleros. Ex Diuo enim Isidoro Lib. 7. Etymol. Cap. 12. [Cap. Cleros, ex quo oppositum.] sic ibi: Archiepiscopus Græeo interpretatur vocabulo, quòd sit Summus Episcoporum, id est, Primas: tenet enim vicem Apostolicam, & præsidet tam Metropolitanis, quàm ceteris Episcopis. Sic ibi: & ita tenet Illustriss. Barbosa de Potestate Episcopi Tit. 1. Cap. 6. num. 7. & 8. & de Iure Ecclesiastico Lib. 1. Cap. 6. num. 10. & 12. Sed ex alio fundamento, quia scilicet existimat nomen Patriarchæ tantùm quatuor propriè adaptari posse, qui post Romanum celebres in Conciliis, Epistolis Decretalibus, & Iure habentur; Constantinopolitanus scilicet, Alexandrinus, Antiochenus, & Ierosolymitanus, cùm alij, qui Primates sunt, quodammodo tantùm dici tales possint. Quod & tenet P. Fragosus suprà num. 6. dicens lato modo tantùm esse Patriarchas, cùm alij tales per antonomasiam sint.

Vbi quidem quæstio videtur esse de vo [Verosimilior resolutio.]ce, si Primates quoad iurisdictionem, & insignia, ac priuilegia totum id habeant, quod quatuor dicti, pro quo vsus Ecclesiæ consulendus. In quo mihi videtur certum, eum, cui à Pontifice Primatus conceditur, cum nomine Patriarchali verum Patriarcham esse censendum, cùm totum hoc ad Pontificiam dispositionem spectet, & ab Apostolicæ Sedis pendeat voluntate. Sic veri Æthiopiæ Patriarchæ fuerunt Reuerendiss. DD. Ioannes Nonnius Barretus, Andreas Ouiedus, Alfonsus Mendezius, Societatis nostræ; & ideo priuilegiis omnibus frui possunt, qui tales fuerint, Patriarchis in Iure concessis: quod de Minoribus negant P. Azor suprà Cap. 26. Quæst. 7. cum Geminiano, & Barbosa Tit. 6. Cap. 1. num. 37. quia impropriè tales sunt; non negatiui in casu nostro, vbi à Pontifice & nomen & substantia tribuitur dignitatis.

Iuxta quæ concludendum pariter Pa [Patriarcha Indiarum cur & qualiter constitutus.]triarcham Indiarum verè esse talem, cuius creandi à Paulo Tertio (vt ex Gongalez in Reg. 8. Cancel. Glossa. 41. num. 14. refert Barbosa citat. Cap. 6. de Iure Eccles. num. 43. & Dom. Machadus Tomo 2. pag. 343. col. 2. in principio) rationem reddit Gregorius Lopez in l. 12. Tit. 5. Part. 1. Glossa 2. sic scribens: & quando aliqua gens de nouo ad fidem conuertitur, si neceßè sit propter multitudinem, debet Primas ibi constitui, vt in Cap. Nulli 99. dist. & sic videmus temporibus nostris constitui à Papa [Greg. Lopez.] Patriarcham Indiarum maris Oceani. Sic ille. Vbi illud videtur negotium facessere non videri Patriarcham huiusmodi propriè talem, cùm illi solus videatur titulus attributus: nullam enim circa Indicos Præsules, aut eorum subditos, iurisdictionem exercet. De quo testatur D. Villaroel Parte 1. Quæst. 4. Art. 5. num. 37. oculatus testis; qui num. seq. nobiscum quoad discrimen inter Patriarcham & Primatem sentit. Tantùm ergo Titularis apparet, quod non videtur D. Aniceti dispositioni conforme: nouos enim Primates, aut Patriarchas, iuxta communem intelligentiam, constituendos ait, quando id exiget conuersarum gentium multitudo: Cui neceßè sit præ multitudine Primatem constitui. Atqui si Patriarcha nihil circa conuersos operatur, eorum non est necessitati consultum, & ita neque Pontificis sancti menti satisfactum,

Sed certè, cùm id, quod agitur, Pontifi [Quomodo eius dignitas sine iurisdictione.]ciâ dispositione procul dubio peragatur, non est circa illud difficultas concitanda. Patriarcha quidem radicalem erga Indias retinet potestatem: sed quia hucusque non est inuentus modus conueniens, vt exercere illam queat, honor ille circa exercitium vacat, quemadmodum Patriarcha Ierosolymitanus per annos ferè quingentos talem honorem sine vsu habuit potestatis, vt ostendit Cardinalis Bellarminus Lib. 1. de Pontifice Cap. 24. §. Porrò.

[Et pro Indiis tantùm Occidentalibus.]

Quòd autem pro Indiis maris Oceani constitutus dicitur, indicat pro Occidentalibus tantùm eam concessam dignitatem: Occidentalis enim India non ad Oceanum, sed ad mare Indicum specialiter dictum spectat. Vnde Regibus Castellæ sic curantibus ea est creata dignitas, quando regnum Portugalliæ minimè eorum potestati subiacebat. Scribit autem Barbosa in Catalogo Episcopatuum Tit. 1. in fine Archiepiscopum Goanum esse totius Indiæ Primatem. Et [Beyerlinck.] Beyerlinck ita scribit: In eadem Hispania Valentinus Archiepiscopus Hispaniarum, vt Goanus, Indiarum Patriarcha, gaudet nuncupari. Sic ille. Tam autem est vnum à vero alienum, quàm aliud. Dictus quidem Patriarcha D. P. Ioannes à Riuera; sed quia Antiochenus: vnde forsan erroris occasio. Nec de his plura. Qualis Patriarchalis dignitatis vsus possit conuenienter Indiarum Patriarchæ concedi, dictum à nobis Tit. 1. num. 40. & Tit. 2. num. 113. Vtinam vtiliter.

TITVLVS XIV. DE INDICORVM EPISCOPORVM VICARIIS GENERALIBVS

Dicendum hoc loco de illis quia vnum cum Episcopis Tribunal constituunt: circa quos longißima posset institui tractatio, si ea, quæ ad Indicos tantùm spectant, non esset instituti nostri lucidare. Per breuia ergo capita, quæ ad eorum conscientias pertinent, proponemus; pro quo sit

CAPVT I.

Quales esse Indicorum Episcoporum generales Vicarij debeant.

DIco primò. Generales Vicarij [Litteratos esse debere. Et graue in electione non talium fore peccatum.] debent esse homines litterati. In hoc ergo graue esse peccatum potest, & eorum, qui officium affectant, aut oblatum recipiunt, & pariter eligentium. Quod esse non rarum Indiarum malum pudor est attestari: dum homines merè Grammatici, & neque boni eo in genere, ad curam huiusmodi, omnium post Episcopalem maximam, assumuntur. Et solent Episcopi electionis talis excusationèm eam adducere, quòd ipsi circa eorum actiones attentissimi sint futuri, à quibus pariter dirigendi. Qui autem officium affectant, ex eo securas conscientias reputant, quòd litteratorum sint consilio rebus in omnibus imbuendi. Sed nihil horum eos re leuat: quia neque Episcopi dum visitant erga Vicariorum actiones aduigilare possunt, neque populi scandalum eâ ratione depellitur: & impossibile moraliter est vt in omnibus, si expeditio negotiorum opportuna futura est, ad Episcopum recurratur. Quòd autem per Assessores doctos non fiat satis, ex eo constat, quia ita illi de Assessorum consilio debent sententiam pronuntiare, vt quod iudicant intelligant, & non sint emortuæ fistulæ aquæ aliunde profluentis. Vnde Concilium Limense Tertium Act. 3. Cap. 2. sic [Concilium Limense.] decernit: Vicarios verò & iudices, ac Visitatores, ex ijs, qui sapientiâ & moribus præstant, eligant. Sic Concilium. Prætereà ostenditur: quia Vicarius generalis est iudex ordinariam habens potestatem, [Ex ratione iudicis validum argumentum.] & iurisdictionem, vt suprà diximus cum communi Doctorum sententiâ: pro quâ & complures congerit Barbosa de Potestate Episcopi Allegat. 54. num. 37. & seqq. & in Remißionibus ad Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. 16. lit. Z. Nec qualiscumque iudex, sed amplissimi territorij, & diuersorum valde generum passim occurrentium caussarum in materiis spiritualibus, sacris, & momenti maximi. Immò & iudex iudicum, cùm ad eum omnis diœceseos gubernatio deuoluatur: ergo debet esse rei iudiciariæ, in quâ versatur, peritus. Illatio est euidens, quam & iura humana præscribunt L. penult. de iudicibus. Vbi scribentes videantur, si lubet, P. Azor Parte 2. Lib. 3. Cap. 43. Quæsito 10. P. Bauny Tomo 1. Tract. 9. Quæst. 2. Barbosa suprà num. 54. & alij passim. Videtur autem Zerola contrarium sentire in Praxi Episcopali Parte 1. verb. Vicarius, Assert. 21. vbi sic ait: E [Zerola.]piscopus potest tenere Vicarium non Doctorem. Ratio est: quia cùm ipse Episcopus sit Doctor, vt patet vulgatis iuribus, sufficit quidquid sit Vicarius. Sic ille. Sed certè venit commodè explicandus: sufficere inquam quidquid Vicarius sit; videlicet siue Doctor aut non Doctor, dummodò aliàs sufficiens, quia multi sunt Bacchalauri Doctoribus doctiores, aut sine gradu etiam, doctrinâ studio, & experientiâ non mediocri comparatâ; sicut à Concilio Tridentino dictum de Vicario electo à Capitulo; vel aliàs, quantùm fieri poterit, idoneus.

