Illud autem quod habet num. 74. quòd [Indijs ægrè applicari doctrinam de valore Professionis.] scilicet si factionum pestis totum Religionis corpus non peruadit, Professio valida est, ægrè potest Indiarum Prouinciis adaptari. Est quidem Professio valida, quia, vt ille ait, contractus celebratus à Nouitio in Professione non initur cum talî Prouincia vt sic, sed cum tali Religione: corpus autem Religionis à tali morbo sanum extat, vnde voluntarium in Nouitio, quod ad valorem Professionis necessarium est, deceptione non tollitur, cùm possit alibi quod promisit adimplere. Debent tamen illi, vt Auctor ait, sibi prouidere, & se à tanto periculo liberare. Atqui hoc in Indiis valde difficile est, vt quis nouas Prouincias in Europa quærat, qui de obligatione tali, cùm Professionem emisit, neutiquam cogitauit: ignorantia enim inuoluntariam reddidit Professionem, si consequenter loquendum est: nam quod est valde difficile, & à vouente non præuisum, valori Professionis obstat, sicut obstaret ignorantia in ordine ad substantialia. Pro quo faciunt quæ Scri [Error quando inualidet Professionem.]ptor idem habet. numer. 71. vbi sic ait: Quæ autem censeantur substantialia, vel quæ reuocentur ad ea, ita vt error seu deceptio circa ipsa, Profeßionem inualidet. Consulite Doctores relatos (scilicet Ledesmam, Vi [Giragus.]ctoriam, Cardinalem Toletum, P. Sancium, & P. Suarium). Ad rem tamen nostram est, quando ingredientis & vouentis variatur in re notabili propria existimatio, quâ variatione cognitâ non vouisset Nouitius; tunc error seu dolus inualidat Profeßionem. Ita Eminentiß. Lugo de iustitia, Disput. 22. Sect. 7. n. 94. referens Sanchez. Idem dicit Suarez vbi suprà &c. Adducit deinde ex Claui Regia doctrinæ prædictæ confirmationem, dum ait Professionem fore nullam, si quis aliquem deciperet, affirmans in tali Religione non seruari ciborum delectum; nec ieiunium, aut quidpiam aliud difficile; quod si prænosset, neutiquam vouisset. Tunc sic, si Pro [Pro Indijs applicata doctrina.]fessionem emittens cum ignorantiâ factionum, sciret se obligatum remanere ad mutandam Prouinciam, & per mare, per terras, nouam sibi esse Prouinciam conquirendam, non vouisset; quandoquidem minori impensâ & periculo elicere aliam posset ex iis, quæ in Indiis sunt, in quâ animæ suæ saluti consultum iri, posset sibi non ægrè persuadere. Quis enim non videat rem esse difficillimam cœlum adeò diuersum petere, nauigationis subire pericula, & nouos hominum mores experiri? Id quod ex aliis, quæ ibidem citatus Auctor tradit ex bonis & cum bonis Scriptoribus, satis potest efficaciter comprobari.

Ex iis autem, quæ Dub. 23. 24. & 25. [Ex citato Auctore difficultas enodata.] disserit, difficultas præsens videtur posse magis in propriis terminis enodari. Ait ergo Dub. 23. vbi factiones radicatæ sunt, posse pro bono pacis ac quietis duos definitores ex vtraque factione eligi, ac Prouinciales alternatim. Et ad id obligationem esse sub reatu culpæ lethalis. Cap. 24. addit posse condi statutum ne extendatur ad plures duobus electio; Priores, aut Guardianos, & similiter Definitores, ex vnâ natione: & sine statuto id stare meliùs posse, etiam in ordine ad alternatiuam Prouincialium. Cap. 25. statuit eos, qui sunt diuersæ nationis, præseferentes specialem ac naturalem æmulationem, vt sunt Hispani, Galli, & Germani, in muneribus Religiosis debere exæquari, ne sit respectu illorum acceptatio personarum. Cùm verò factiones radicatæ non sunt, sed Prouincia incipit eâ peste conflictari in aliis ob diuersas rationes æmulationem præseferentibus, non esse alternationum remedio vtendum; quia non tam remedium, quàm fomentum factionum erunt, & qui diuisionem facere moliuntur ratione situs, amicitiarum, conciuium &c. lethaliter peccare, dum in id tendunt, vt suffragiorum fauor in electionibus ad suos tantùm inclinetur. Iuxta hæc ergo videant Religiosi Indiarum quid sibi sit iuxta Auctoris dicti discursum faciendum. Alternatiuam enim tantùm concedit, quando factiones sunt radicatæ, & consequenter Religiones deformatæ, vnde damna illa sequuntur, de quibus n. 8. Si autem radicatæ non sunt, sed iam pullulare incipiunt, alternatiua non debet admitti, quia per illam fauentur factiones, cùm sit manifesta diuisio.

Dici potest in Indiis locum habere quod [Condescendendum naturali æmulationi inter Indicos, & Hispanos, ex Scripturâ vt possit ostendi.] de diuersitate nationum dicitur, quatenus in Hispaniâ & in Indiis nati, ex patriis sedibus diuersum quoque ingenium trahunt, vnde æmulatio etiam specialis & naturalis si fuerit, non debet videri mirum, sed condescendum ipsi, sicut & aliis apertiùs oppositis citatus Auctor conniuendum in electionibus arbitratur. Pro quo facit id, quod Act. 6. v. 1. legimus, vbi sic scriptum: In diebus autem illis, crescente numero discipulorum, factum est [Act 6. v. 1.] murmur Græcorum aduersus Hebræos, eò quòd despicerentur in ministerio quotidiano viduæ eorum. Græci namque, quorum factum murmur, non genere tales erant, sed Hebræi in Græciâ nati, vt videri potest apud Patres Gasparem Sancium, Cornelium, & alios: ex quibus ille diuersitatem nationum in hoc ipso recognoscit. Et hinc factum vt murmuris occasio non leuis accesserit, eò quòd despicerentur in ministerio quotidiano viduæ eorum: circa quod idem sic habet: Origo ergo murmuris [P. Gaspar Sancius.] videtur fuisse hæc, quòd viduæ Hebrææ, eò quòd Hebrææ essent, arrogarent sibi honoratiora & locupletiora ministeria, præsertim distribuendi cibos & vestes; viliora verò & tenuiora relegarent ad Græcas. Rursum quòd in distributione ciborum & vestium magis fauere, plusque dare viderentur Hebræis, quàm Græcis. Sic doctus Pater, & est illud ipsum quod in Indiis nati secum agi conqueruntur: quòd scilicet nati in Hispaniâ honoratiora sibi officia, & locupletiora arrogent, vilioribus pro iis relictis, qui nati in Indiis, quibus & minus liberaliter prouidetur. Meritò ergo eorum murmur ad Pontificum potuit aures adduci, & ab illis alternatiuarum remedium adhiberi.

Sed certè non ita in Indiis res se habent, [Sed rem aliter se habere in Indijs aperte monstratur.] vt remedio tali sit opus in eisdem natos se tueri. In Hispaniâ nati, & nati in Indiis, diuersæ nationis non sunt, neque Giraco tale quid in mentem venit. Omnium color idem, habitudo corporum, lingua, vestitus, vt multo externo signo disparitas possit originis deprehendi. Quod & in moribus est cernere, paribus aut virtutibus, aut vitiis, acsi omnes idem natale solum habuissent. Quòd si quidquam ex cœli, aut educationis conditione diuersâ contingat, id equidem inter nationes omnes videmus accidere: nulla enim est, in quâ non occurrant natiuæ disparitatis argumenta, vnde & æmulationes; neque illæ circa charismata meliora. Immò in ciuitate eadem natos scindi in contraria notissimum: interque ipsos Indianos, vt vulgò vocantur, seu Criollos, magna diuersitas est, pro diuerso in quo nati loco, quod & ingeniorum diuersitas manifestat. Sicut ergo pro quacumque discrepantià aut æmulatione non debent alternatiuæ permitti, ita neque pro illâ, de quâ agimus, sed vnusquisque suis pro meritis honorandus.

Quòd quidem ab Apostolico sanctissimè [Apostolorum sanctissimam dispositionem pro contraria praxi stare.] & prudentissimè dispositum in exemplum posterorum. Septem elegerunt Diaconos, qui omnes ex iis erant, qui nati in Græcia, vt citati probant, quia inter illos inuenire potuêre dignissimos, & præ aliis Stephanum eminentissimæ & Apostolicæ sanctitatis, alternatiua non vsi, vt tot ex Hebræis, tot ex Græcis, cum successione mutuâ ministrarent, sed ex Græcis omnes, quia sic expedire iudicarunt. In quo & offensioni eorumdem occursum, vt adnotat P. Sancius ita scribens: Fe [P. Gasper Sancius.]cerunt autem prudenter Apostoli, vt Græcorum offensioni ac dissensioni occurrerent, qui Diaconos ex Græcis ipsis elegerunt, &c. Sic enim & in Religionibus agendum, vt offensioni, quando non leue fundamentum habet, prudenter, sed sine alternatiuis, occurratur.

Vbi & obseruandum, non eos electos, à [Non electos, in quibus murmur.] quibus murmur profectum, sed eos, in quibus dotes eximiæ, quas quærendas sibi statuerant, inuenerunt. Viros ex vobis boni testimonij septem, plenos spiritu sancto & sapientiâ. v. 3. Non ergo mur [Act. 6. v. 3.]mur in illis, quocum Spiritus sanctus nullum potest habere commercium. Vnde Sapient. 1. v. 5. sic habetur: Spiritus enim sanctus disciplinæ effugiet [Sap. 1. v. 5.] fictum. Et cùm alia de linguæ moderatione subiiciat, sic Spiritus ipse sanctus hortatur: Custodite ergo vos à murmuratione, quæ nihil prodest, & à detractione parcite linguæ, &c. Neque ego de alternatiuis plus addiderim, Religiosos Patres monuisse contentus, vt Dei & Religionis caussam, non suam & suorum agant, ne se & illos periculo damnationis exponant. Tremendum profectò illud, quod Giracus non veretur affirmare, dum sic alloquitur Factionarios num. 127. Vultis Fa [Giraci tremenda sententia in Factionarios.]ctionarij destruere factiones linguâ, & non votis ac moribus, iniusto modo solito per tot annos maculando conscientiam, & implendo infernum animabus sanguine Christi redemptis. Hæc ille, & alia. Mihi autem Deo gratiæ animitus agendæ, qui in loco pascuæ ibi [Psal. 22. v. 1.] me collocauit. Psalm. 22. v. 1. tamquàm ouem scilicet, quam ipse vt Pastor regit, ad quam nulla de electionibus spectat cura, sed de obedientiâ proprio adhibendâ Pastori. Et dum proprijs exulto, aliena non carpo. Videant alij quid sibi plus placeat; dummodò & Deo placere possit. Væ autem si, iuxta nuper dicta, contigerit displicere.

Tertium: An visitatores, Vicarij Generales, & alij, qui Superiori cum potestate mittuntur, ingentem poßint summam pecuniæ colligere, & eam secum in Hispaniam asportare.

Circa quod (quidquid re ipsa acciderit, de quo [Damna collectionis prædictæ recensentur.] Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 26. numer. 38.) negari nequit rem esse periculo plenam, & in eâ scandalum saltem ineuitabile reperiri. Vnde ij, qui aliquid dederunt, si minùs officiosos accipientes experiantur, eos sunt soliti vocare rapto [Scandali.]res, & pyratas; neque doloris acerbitas intra domesticos tantùm pariates talia patitur inhonestamenta iactari. Aliunde etiam graue paupertati [Violatæ paupertatis.] præiudicium generatur, si ita accipientium adeò peculium accrescat, vt inter populares, aut Ecclesiasticos diuites possint numerari, iuxta dicta Titulo 17. num. 59. sicut & Religiosæ gubernationi: [Gubernationis præposteræ.] dum enim officia muneribus distribuuntur acceptis, attentio ad merita esse nequit, & ita administratio præpostera subsequetur. Sic ergo distributiuæ iustitiæ negatur locus, & commutatiuæ et [Violatæ iustitiæ.]iam ex eo leges violari noscuntur, quod ingens summa illa pecuniæ Indicis Prouinciis eripitur ad quas spectat, cùm ad earum spectet Religiosos, quarum necessitatibus applicari debuit, ab eisdem cum querelis ad Regium datis Senatum identidem deploratis. Vnde & charitas violata, iuxta [Et charitatis.] quam proximioribus debet præ aliis subueniri, quando cetera sunt paria. Pro quo D. Thomas 2. 2. quæst. 32. art 9. & ibidem Interpretes, atque alij communiter, ex quibus videri possunt Cardinalis Toletus, Lib. 8. Cap. 39. & alij, quos ibidem adducit Victorellus. Et Bassæus verb. Eleëmosyna, num. 16.

Et hæc quidem adeò certa videntur, vt [Certa esse omnia illa.] dubitatio circa illa esse nequeat, nisi apud eos, qui claudere sibi oculos voluerint, vt non adspiciant meridianam lucem veritatis. Quibus aliud irre [Irrefragabile aliud argumentum.]fragabilis roboris argumentum accedit. Rogo enim vnde habeant pecunias istas, quas Religiosi tribuunt? Si intra Conuentus habitant, quæ adquirunt, illorum sunt, neque possunt adquisito iure à Prælatis spoliari. Si extra Conuentus, & per loca vagantes, in quibus auri & argenti sunt fodinæ, ad aliquem solent Conuentum pertinere; vnde eadem de illis, quæ de prædictis ratio est. Si ad nullum: filiationem tamen in Prouincia habent, vnde Prouinciæ adquirunt, pro quo apud eas specialia erant statuta. Aut doctrinarij sunt; & tunc quidem sicut applicari Conuentui possunt, quæ supersunt, iuxta dicta Titulo 17. num. 57. & 58. ita & offerri Prælato. Sed ille sic oblata religiosè debet expendere, neque applicare sibi, sed necessitatibus Prouinciæ subleuandis, quia earum est Caput, & illum non debet necessarium influxum denegare. Neque excusationi locus ex eo quòd in Hispaniâ etiam necessitates sunt, & quidem magnæ, quibus vt subueniatur, cùm idem corpus Religionis sit, videtur charitas imperare. Nam cùm necessitates Indicarum Prouinciarum de proximo vrgeant, illis debet potiùs ab iis consuli, qui earum gubernationem pro bono ipsarum solummodò susceperunt. Pro quo videri potest Bassæus verb. Paupertas Religiosa, num. 13. vbi alios adducit. Contra quam obligationem [Quid possit tutò fieri.] non erit si aliquando subsidium nonnullum in Europam transmittatur, pro necessitate aliqua Conuentus Ordinis non vulgari, siue virorum sit, siue fœminarum; qualis illa, de quâ ante annos non plures Regiâ est auctoritate conscriptum, vt Monialibus Teresianis Couuentus Culagurritani eleëmosyna in Peruuio quæreretur, quarum tanta erat indigentia, vt pro emendo oleo, quo lampas ante altare maius arderet, copia non suppeteret.

Quartum, circa Prælatos dictos id pro [Prælatos in electionibus suffragantium non debere obsistere libertati.] certo statuendum, quod neque ipsi possunt ignorare, in electionibus scilicet Religiosis non esse adimendam libertatem; pro quo Iura clamant: vnde non sustinendum, vt audita non rarò illa inualescat vox in Capitulis, vnum tantùm esse suffragium. Quid alibi accidat; nescio; in Indiis Prælati dicti amplissimâ gaudent potestate, vt Virgilianum illud pro illorum quolibet possit assumi. 6. Æneid.

Nonnulli quisquam se impunè tulisset
Obuius armato.

Circa quod multa dici possent, quæ apud Auctores occurrunt, de electionibus præsertim Religiosis agentes, in quibus Ragpius de Regimine Regularium Pag. 522. n. 1. & seqq. & præ aliis apud Castellinum, qui integro opere huiusmodi exequitur tractationem. Illud tantùm expendam, quod pro casu præsenti specialiùs videtur vrgere, ex Cap. Cùm terra, de Electione, vbi Cœlestinus III. ita loquitur: Sicut ex quarumdam litter arum tenore acce [Cap. Cùm terra, de Electione.]pimus, quidam in electionibus prauæ consuetudinis morbus irrepsit; vt cùm alicuius Prælati electio debet celebrari, Conuentus, ad quem pertinere dignoscitur, duas personas nominet latenter, auribus Patriarchæ vel Principis exprimendas, vt sic alterius eligendæ, vel totius electionis penitus irritandæ idem Patriarcha vel Princeps plenariam habet facultatem. Quia igitur hoc redundat in grauem perniciem Ecclesiasticæ libertatis, præscriptam consuetudinis prauitatem sancimus penitus abolendam. Statuentes vt forma electionis Canonicæ in omnibus Conuentualibus Ecclesiis obseruetur, &c. Circa quam Constitutionem sic infert Glossa §. Cùm terra. [Glossa.] Non valet consuetudo, per quam Collegium ad alterius voluntatem tenetur sibi eligere Prælatum. Sic ille.

Ratio decisionis est clara in ipso Textu, [Ratio decisionis, & illius explicatio.] quia scilicet dicta consuetudo redundat in graue præiudicium Ecclesiasticæ libertatis. Quod non est proptereà dictum, quia sæcularis potestas se Ecclesiasticis rebus immiscet; sic enim de Principe tantum deberet dispositio procedere. & non de Patriarcha, quem constat Ecclesiasticà potestate omnium post Papalem supremâ gaudere. Neque copulatiua decisio est, vt scilicet tunc electio damnanda sit, quando Patriarchæ & Principis voluntas interuenit; sed disiunctiua, vt constat ibi: Patriarchæ, vel Principis. & iterùm: Idem Patriarcha, vel Princeps. Ecclesiasticæ ergo libertatis nomine illa debet intelligi, quæ in electionibus est Ecclesiasticis obseruanda, in quâ nec Princeps, Patronus scilicet, de eo enim prædicta dispositio procedit, vt cum aliis docet P. Suarez Tom. 4. de Religione, tract. 8. lib. 2. cap. 6. n. 19. neque Prælatus, quantalibet polleat dignitate, libertatem possunt eligentium conquassare.

Grauis autem pernicies in eo est satis [Grauis pernicies ex violatione libertatis expenditur.] manifesta, quod ex Miranda Giracus expendit Parte 1. numer. 139. quia videtur fere impoßibile, quòd subditi sic coarctati diligant & ament Prælatos electos, & è contra. Quos autem subditos amore non [Giracus.] prosequantur Prælati, quonam pactos regere ac gubernare rectè poterunt: cùm amor sit, atque esse debeat totius boni regiminis, & rectæ gubernationis exordium, vice etiam versa, quos subditi non amant, nullo pacto reuereri, debitamque obedientiam illis præstare poterunt. Sic illi, & quidem verissimè, philosophantur. Neque Prælati dicti caussam suam iustificare pergant, ex eo quòd electores sponte se offerunt, suffragaturi iuxta eorumdem voluntatem. Hoc enim etsi sponte videatur fieri, reuera non fit, sed ex humano timore, quia si ita non fecerint, in eorum indignationem incurrere pertimescunt. Non debent ergo voluntatem suam reddere manifestam, sed vnicuique secum iudicium relinquere, vt id, quod sibi melius coràm Deo visum fuerit, exequatur. Nisi fortè talis persona inter eligendos occurrat, per cuius ele [Quid non damnandum in hoc genere.]ctionem bonum Religionis speretur singulariter promouendum, vt aliquot ante menses in hac Limana vidimus ciuitate, dum omnium suffragiis in voluntatem Generalis Vicarij remissis, eius sibi electionem in Prouincialem placere dixit, qui nihil de illa cogitabat, sed paulò antè renuntiationem Magisterij, & consequenter vocis in Capitulo, ab eodem Vicario scripto sincerissimo & veracissimo pij, humilis, & penitus Religiosi affectus indice, postularet. Quod felix faustumque fuisse, gubernationis, vt credo, progressus manifestant.

Quintum, Consideratione digna occur [Regiis expensis in Indias venientes qualem subeant obligationem.]rit obligatio, quam subeunt ij, qui Regijs expensis in Indias tendunt, ad Indorum curandam conuersionem, & negotium fidei promouendum: de quo Dom. Solorzanus citat. Cap. 26. num. 93. & 94. Vbi ex Miranda ait grauiter eos peccare, & ad expensas in viatico factas Regi teneri, si in Hispaniam eo inconsulto redierint, vel in aliis Prouinciis remanserint, ad quas non sunt destinati. Pro quo Regia rescripta extant, & Bulla etiam Pontificia cum grauibus Censuris & pœnis, cuius mentio habetur in Regia Schedula An. 1611. die 7. Septembris, contra eos, qui in Hispaniam reuertuntur, si præsertim in Philippinas Indias Regiâ se directione contulissent. Quod tamen parum, (heu dolor) in multis eorum seruatur, (citati Scriptoris verba sunt) qui frequenter appetunt Prouincias magis pingues, & deliciis ac Monasteriis afluentes, & parùm de Indorum conuersionibus, [Dom. Solorzanus.] Mißionibusque, ad quas conducuntur, curantes, omne suum studium collocant vt in dictis Monasteriis Priores, Guardiani, Diffinitores, ac Prouinciales creentur. &c.

Quæ quidem iuxta regulas iustitiæ pro [Ad restitutionem vt teneantur, exemplo accipientium stipendia pro Missis dicendis.]cedunt, si res ita eueniant: restitutionis inquam onus transgressoribus pacti initi ab eisdem incumbere, sicut de obligatione dicendi Missam, in eo, qui stipendium accepit, communiter sentiunt Doctores, iuxta dicta in Appendice præced. circa Primum & secundum. Pro quo & Caramuel in Theologia fundamentali, Fundam. 13. quæst. 2. num. 345. Ex quo infert, quòd si stipendium resti [Caramuel.]tuat Sacerdos, non tenetur, qui dedit, recipere, sed posse eum vrgere vt stet contractui; nisi fortè grauis caussa inopinata emerserit; tunc enim videtur debere pretium recipere, Sacerdotemque à celebrandi onere liberari. Iuxta quam doctrinam dici etiam potest, quòd si caussa inopinata emerserit, propter quam Religiosus debeat in Hispa [Sed notanda exceptio, & doctrina pro stipendio.]niam remigrare, liberum ab obligatione contractâ remanere. Sed addendum, ad restitutionem non teneri; quia bonâ fide, quod est pro viatico datum, insumpsit, & non est inde factus locupletior, iuxta communes regulas in materia restitutionis. Neque est idem de Clerico, qui stipendium accepit, quia per se loquendo ditior inde factus est. Aut enim insumpsit stipendium pro sustentatione, vel non. Si Primum: id plus habet ex propriis bonis, quod reuera insumpsisset. Si secundum: manifestius est ditiorem factum, cùm id habeat, quod aliàs non haberet. Religioso autem cùm sit debita sustentatio à Religione tribuenda, ex dato pro alimentis à Rege nihil accrescit: id enim habet, quod esset alias habiturus. Neque Conuentus, à quo egressus, di [Conuentum ad illam non teneri.]tior factus ob cessationem impensæ in eius sustentationem, quia loco eius alium recipere debet: & maiora forsitan passus detrimenta, si Religiosus bonis erat talentis præditus, quales eos decet esse, qui ad Apostolica munia deliguntur. Præterquàm quòd de Regia liberalitate non est tale aliquid præsumendum.

Alia autem quæ prædicti Auctores ad [De obligatione non mutandi Prouincias & occupationes, ad quas sunt destinati.]dunt de non mutandis Prouinciis, iuxta Pontificia & Regia Decreta, satis verosimilia sunt. Nam Euangelici Ministri mittuntur secùndùm notitiam, quæ habetur, necessitatum in diuersis locis. Cùm ergo & iussio prædicta vrgeat, & necessitas exigat, pro illiusque subuentione impensæ factæ sint non modicæ: circa hæc sine vrgenti caussa deficere, satis apparet defectum esse grauissimum, & ita non leue in eo tantummodò peccatum inueniri. Quia verò multoties, quæ à postulantibus asserta fuerunt, non ita esse deprehenduntur, eò quòd & ipsi à referentibus decepti, poterunt tunc Euangelici Ministri ibi zelum exercere suum, vbi albæ regiones fuerint ad messem, vel vt tandem aliquando albescant, sementem Euangelicam inchoare. Cùm autem qui mittuntur, Prælatis Indiarum debeant esse subiecti, suæ satisfacient conscientiæ, si eorum se moderationi permittant, significatâ promptâ ad salutem Indorum diligenter curandam voluntate. Neque Prælati peccabunt, si eos quan [Notanda doctrina.]doque ministeriis aliis pro bono Religionis applicauerint, quia ad illa, quæ ab ipsis præstari possunt, alios applicant, qui ad ipsa minimè tenebantur. Et cùm Indorum bonum ex Religiosis familiis ritè constantibus magnâ ex parte dependeat, eorum profectò res agitur, cùm earum statui meliori consulitur, Magistris, & Prælatis conuenientibus designatis. Absit ergo genij indulgentia, auaritiæ pestis, & ambitionis tempestas & quidquid præterea bono fuerit zelo peractum, & Pontifici, & Regi, non terreno solùm, sed sæculorum, immortali, & inuisibili, non dubitent placiturum.

Nec de Religiosis plura, quos obligationum suarum satis futuros conscios reputamus, à quibus si desciuisse contingat, non ignorantiæ, sed præualidi alicuius affectûs est immoderantiæ tribuendum, pro quibus medicinam opportunam ministrabunt alij, & præ aliis elegans & solidus, ac neruosus semper P. Carolus Scribanus in suo Medico Religioso.

TITVLVS XX. DE APOSTOLICORVM INQVISITORVM IN REGNIS INDIARVM OBLIGATIONIBVS.

Inquisitorum obligationes sat plures sunt, de quibus etiam plures scripsêre Doctores, & magnis voluminibus sunt easdem prosecuti. Mihi pro Indicis nonnulla tantùm addenda ad doctrinæ complementum; cùm sciam aliàs ipsos probè instructos, & adimplendo omnium præstantißimo ministerio sedulam operam exhibere. Sit ergo

CAPVT I.

Indicis Inquisitoribus quale circa munerum receptionem conscientiæ onus incumbat.

CIrca hoc in Clement. 2. [Clement. II. statutum circa munerum receptionem.] de hæreticis, sic habetur: & tam ipsorum (scilicet Inquisitorum) quàm Episcoporum, seu Capitulorum, Sede vacante, super hoc deputatis Commissariis quibuscumque, districtiùs iniungentes, ne prætextu officij Inquisitionis, quibusuis modis illicitis ab aliquibus pecuniam extorqueant: nec scienter attentant Ecclesiarum bona ob Clericorum delictum, prædicti occasione officij, Fisco etiam Ecclesiæ applicare. Quòd si secus in his vel eorum altero fecerint, excommunicationis sententiæ eos subiacere decernimus ipso facto. A quâ non poßint absolui, præterquàm in mortis articulo, donec illis, à quibus extorserint, plenè satisfecerint, de pecuniâ sic extortâ. Sic Clemens V. in Concilio Viennensi. Pro Inquisitoribus autem Hispaniæ, [Pro quo & Instructiones Hispalenses.] & consequenter Indiarum, statuitur in Hispalensi Instructione. 1. Cap. 25. & in 2. Cap. 1. & in 4. Cap. 15. quæ apud me est Abulensis vt Inquisitores dona non recipiant, etiam ab Officialibus, sub pœna excommunicationis latæ sententiæ. Quibus præiactis

Dico primò. Per gratuitam munerum [Assertio 1. Clementinæ pœnam non incurri gratuita munerum largione.] collationem non incurritur pœna Clementinæ. Id clarum: quia ibi extorsio non est. P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 23. Sect. 5. numer. 25. Bonacina Tomo 3. Disputat. 2. Quæst. 10. Puncto 10. num. 2. qui id statuunt, etiamsi aduertant dari ob officium S. Inquisitionis, qui ea accipiunt. Vt tenent etiam P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 2. Cap. 20. num. 7. P. Fragosus Tomo 2. pag. 517. §. Dictum. & Diana Parte 4. Tractatu 8. Resolutione 28.

Dico secundò. Quæcumque actio, aut [Assertio 2. Quæ actio vim extorsionis habeat.] actionis omissio, quæ in caussa sit vt pecuniæ ab inuitis conferantur, extorsio est, & pœnis Clementinæ subiecta. Id etiam constat: quia vbi inuitus quis est, violentia interuenit, quam nomen indicat extorsionis, non physicam, sed moralem, quia libertatem absolutè non tollit, sed talem vim inducit, vt iuxta humanam inter mortales necessitatem, sine graui ei nequeat damno, aut illius suspicione probabili, repugnari. Videatur D. Thomas 12. quæst. 6. art. 5. & 6. & Interpretes ibi.

Dico tertiò. Si absolutè quis inuitus non [Assertio 3. Non quamcumque inuiti donationem pœnæ subiacere.] donet, sed tantùm aliqualiter, non est extorsio, quæ veniat Clementinæ pœnâ plectenda. Probatur. Quia quod sic datur, absolutè non extorquetur; quandoquidem tantùm intercedit vis aliqualis, quæ secundùm quid talis sit: cùm autem actus aliquis pœnâ impositâ prohibetur, non qualiscumque, sed absolutè talis debet intelligi, iuxta receptam Scriptorum doctrinam, de qua aliàs, & pro qua videri potest P. Suarius Tomo 5. citato Disputat. 4. Sect. 3. & Tomo 1. de Religione Libr. 4. Cap. 55. num. 14. & Cap. 56. num. 33. & P. Thomas Sancius Lib. 10. de Matrim. Disput. 4. n. 12. & Lib. 2. Consil. mor. Cap. 3. Dub. 106. numer. 4. & quamplures apud Dianam Parte 5. Tract. 9. Resolut. 48. Vnde etiamsi quis inuitus sit, & solùm ob vitandam vexationem, & rigorem Inquisitionis offerat, non incurri ab accipiente excommunicationem, quia crimen ibi concussionis non est, docent cum aliis P. Sancius, & P. Fragosus. Quod tunc videtur intelligendum, quando vexatio & rigor non eò tendunt, vt pecuniæ extorqueantur; aliàs stat resolutio Assertionis præcedentis.

[Assertio 4. Pœnam circa pecuniarum tantum receptionem versari, probabile.]

Dico quartò. Probabile est id, quod de pecunia dicitur non esse ad alias pretio æstimabiles extendendum. Sic iudicat Bonacina suprà num. 3. quia verba formaliter, & in significatione propriâ sumenda sunt; præsertim cùm sumus in materia pœnali. Contrarium tamem tenent communiter scribentes, vt videri potest apud eumdem Auctorem, & apud P. Suarium; qui id tamquàm certum videtur affirmare, P. Sancium num. 9. P. Fragosum §. eodem P. Palaum Tomo 1. Tract. 4. Disputat. 8. Puncto 13. §. 2. num. 21. Vt verò probabilitas possit prædicta fundari, ea ratio afferri potest, quòd in pecunia sit facilis & magis vsitata receptio, quàm in aliis, in quibus illa vix potest occultari. Vt si frumentum, vinum, & similia recipiantur. Hæc ergo non erat opus sub pœna adeò graui prohiberi, sed communi iuris diuini dispositioni relinqui. Sed certè communior sententia videtur mihi certissima; si de iis agamus, in quibus eadem, quæ in pecunia, ra [Oppositum videri certissimum.]tio esse videtur, & multoties maior. Quis enim non videat ineptissimum apparere, vt Inquisitor æream pecuniam accipiens, excommunicationem incurrat, si verò vas aureum, vel argenteum, aut annulum cum pretiosa gemma, vel torquem auream; ab excommunicatione eximius habeatur? Licet ergo in esculentis aut poculentis etiam magni pretij, alia ratio sit, in iis, quæ materiæ eiusdem cum pecunia pretiosa sunt, vel ad eius solent pretium augendum adnecti, vt pretiosæ gemmæ, eadem prorsus esse videtur.

Licet autem multorum Doctorum sen [Licet in lex pœnalis, extendi ob doctrinam receptam circa illam.]tentia sit, in pœnalibus, etiamsi maior ratio sit, non debere fieri extensionem, de quo nos sæpiùs: id tamen fallit quando aliàs lex inutilis redderetur, & imprudentia argui in legislatore posset, qui bono publico non studuit suâ dispositione consulere, viam relinquens apertam impendenti malo, quam occludere eadem dispositio conatur. Videatur Pater Palaus Tomo 1. Tract. [Clementinæ exordium.] 3. Disputat. 5. Puncto 3. §. 4. numer. 8. Quod equidem in casu nostro contingeret, si verbis Clementinæ hærendum foret, cuius illud exordium: Nolentes splendorem solitum negotij fidei per actus indiscretos & improbos quorumuis Inquisitorum hæreticæ prauitatis quasi tenebrosi fumi caligine obfuscari. Sic Concilium: quod ea de caussa pecuniam prohibet extorqueri, quia videlicet extorsione tali, quasi tenebroso fumo, negotij fidei splendor obfuscatur. Atqui quòd pecunia, autsimilis pretij, seu maioris donarium sit, eiusdem tenebrosi fumi conditionem habet ad splendorem dictum obfuscandum; ergo pariter exclusum debet iudicari. Quod auem inutilis dispositio esset, & sic non prudenter imposita, si ad pecuniam arctaretur, constat. Quia cùm quispiam pecuniam offerret, posset Inquisitor dicere eam se non posse recipere, & ita re alia compensandam pretij eiusdem, paruâ mole æstimationem non paruam continente. Et quidem ea quæ talia sunt, minus indecorè petuntur, dum erga illa suum quis declarat affectum; quod circa pecunias indecens & indignum reputatur.

Dico quintò. In Indiis vix est probabile, [Assertio 5. In Indijs vix illud esse probabile, quod vt tale propositum.] quod Assertione præcedenti tale esse posuimus. Ratio est: quia in illis vsus auri & argenti non signati valde communis est, & per illud solent frequentes contractus celebrari. Vnde circa negotium præsens, si pecunia sit prohibita, vt ei soli debeat statuta pœna rependi, nihil actum est constitutione prædictâ, cùm verborum tenore seruato, negotij fidei possit splendor per receptiones æquè æstimabiles obfuscari. Ergo hic, si vspiam alibi, manifestum est in legem delinquere, qui verba legis amplexus, contra legis nititur voluntatem. Quæ est Regula vlt. Iuris in 6. desumpta ex l. Fraus. Et l. Non dubium C. de legibus. [Regulæ Iuris ad intentum.] Pro quo & est alia ibidem, scilicet 84. tenoris sequentis: Cùm quis vna via prohibetur alicui, ad id alia non debet admitti. Iuxta quam procedit Decretalis Bonifacij Octaui in Cap. Vnico, de Clericis coniugatis in 6. vbi statuit Clericos, qui trahi ad iudicium nequeunt, secundùm antiquam Innocentij Secundi Constitutionem, siue criminaliter, siue ciuiliter; non posse etiam personaliter, aut pecuniariter vllatenus condemnari, videlicet etiamsi non trahantur ad iudicium. Et rationem [Cap. Vnicum de Clericis coniug. in 6.] sic reddit: Ne per vnam viam concedatur eisdem iudicibus, quod per aliam denegatur. Sic ille. Vbi certè non est tenori verborum inhærendum: quia qui personaliter aut pecuniariter condemnatur, ad iudicium non trahitur: & tamen Pontifex sic intelligendum statuit; quia non esset satis Ecclesiasticæ immunitati prouisum, nec prædictorum Clericorum caussa sufficienter propugnata, si tractio tantùm esset prohibita, cùm sine tractione similis posset molestia eisdem importari. Id quod in casu nostro similiter dicendum, in quo eadem ratio occurrit.

