IN quo sequentia: Que los Inquisidores no [Contra Proregem per Censuras non procedendum. Et quid circa competentias iurisdictionis.] procedan con Censuras contra el Virrey en ningun caso de competencia de Iuridicion. Y el Virrey no aduocarà ninguna caussa, ni delito de Familiares, ò Ministros de la Inquisicion, en que ouiere, ô se esperare auer competencia de Iurisdicion: antes lo dexara à las Audiencias y Iusticias Ordinarias, para que con ella los dichos Inquisidores puedan formar la dicha competencia, si la vbiere de auer. Sic ibi. Vbi limitatio circa excommunicandum Proregem omnimoda non est, sed circa materiam competentiæ in iurisdictione: circa alia ergo eorum brachium non est alligatum: cohibendum tamen, & potestate sibi à Sede Apostolicâ traditâ, annuente Rege, non nisi in casu rarissimo vtendum, quia aliàs turbamenta possunt periculosissima pertimesci. Pro quo videnda quæ diximus Titulo 3. Cap. 15. & iis addendum, vbi fundamentum competentiæ ex parte Proregum apertè iniustum est, ratione cuius ille in excommunicationem incurrerit, non prohiberi DD. Inquisitoribus eos incursos denuntiatione publicâ declarare, seruatis Iuris dispositionibus. Sed quia in hoc scandala possunt timeri similia, ad illud non est nisi ex caussis vrgentissimis veniendum.

Quoad id verò de non auocandis caus [Prorex quas caussas ad se auocare possit.]sis, ea excipienda sunt, in quibus Prorex iudex Ordinarius est, ita vt iudex alius Ordinarius non sit, sed tantùm delegati: quia Capitulum de caussis tantùm procedit, quæ ad Audientias, & iudices Ordinarios spectant; vt dici caussæ militum possunt: non enim constat Auditorem militiæ Ordinarium iudicem esse per ea, quæ adducit Couarrubias Practicarum Cap. 4. numer. 8. & specialiter in fine de Præfecto Prætorij, cui similem esse Proregem affirmant ij, quos adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. Cap. 9. numer. 9. vnde non facit delegatus iudex vnum cum eo tribunal, quandoquidem ad ipsum appellari potest. Videatur idem Dom. Solorzanus circa iudicialem Proregum potestatem vt Generales Duces sunt etiam Lib. 2. Cap. 31. n. 7. & seqq. & Lib. 4. Cap. 10. à numer 34. & præsertim in Politica Lib. 5. Cap. 18. pag. 919.

Circa Vigesimum-quintum.

DE modo decidendi difficultates circa [Circa formam in competentijs erga iurisdictionem seruandam.] iurisdictionem, cùm casus competentiæ occurrerit, in eo agitur, & concludendum statuitur concurrente antiquiore ex Regiis Auditoribus cum antiquiore Inquisitorum: & quid faciendum cùm inter eos non fuerit concordatum. Sed quia vbi esset talis faciendus concursus non expressum, & quis seruandus præcedentiæ modus, dum Auditores Regij suæ student auctoritati consulere, & suæ item Inquisitores, executio prædictæ Concordiæ nimisquantùm retardata, & licet super eo Regia rescripta prodierint, nihil ampliùs, nouis supersedendi executioni adductis rationibus, est progressum, de quo dictum numer. 34. Iuuat autem verba Dom. Solorzani ex Politica pag. 712. Col. 2. hic apponere, qui post declaratam grauissimorum Senatorum consultationem, qui ad id fuerant ex diuersis Regiis Consiliis aduocati, inter quos & ipse, ita scribit: Y finalmente se resoluio por mayor par [Finalis circa eam resolutio.]te, que el Oydor mas antiguo vbiese de ir, y fuese al Tribunal de la Inquisicion, à ver y determinar las causas de estas competencias, en el qual precediese y presi [Dom. Solorzanus.]diese el Inquisidor, como se decia auerse hecho por lo pasado. La qual costumbre, y lo que siempre se ha deseado, y es Iusto que se procure fauorecer y autorizar todo lo que tocare à la santa Inquisicion, mouio mucho à seguir este parecer à los graues y doctos Ministros, que interuinieron en esta junta, con que queda ya corriente la forma, que para lo de adelante se ha de tener en las Indias en determinar estas competencias. Sic ille. Li [De cuius omnimoda executione non constat.]cet autem ipsi sic visum fuerit, non tamen video negotium istud penitus absolutum, & vnde hoc proueniat, nescio: cùm tamen sciam illud non absolui, sine grauibus detrimentis non stare, de quibus Dom. Solorzanus in Politica pag. 711. Col. 1. & Tomo 2. Lib. 4. Cap. 4. num. 64. Cumque in iis non dubitem supremum S. Inquisitionis Tribunal sufficienter certioratum, quidquid agitur, aut toleratur, non sine magno consilio fieri, & ita non esse damnandum, nequit dubitari.

Et vt id, quod pro mea tenuitate asse [Quid expedire videatur auctori.]quor, dicam in hac parte, dum competentiæ futuræ sunt, & iudices vtrimque designandi, nihil potest, quod desiderio communi satisfaciat, ex tali concursus dispositione sperari, quem & illi refugiunt, aut eo succedente non conuenient, & discordiæ ex discordiis ortæ vix finem accipient, quia & recusationes esse poterunt, & non leuium occasiones emergent simultatum. Res ergo hæc Tribunalis sancti arbitrio relinquenda, aggrauatis pœnis, etiam per Censuras, vt Concordiæ Capitula ad vnguem seruentur, Prorege admonito, vt eos sui officij in casuum contingentiâ curet admoneri, & si quem excessum deprehenderit, Supremum Indiarum Consilium admoneat, vt de remedio, Rege consulto, & Supremo S. Inquisitionis Præside, faciat prouideri. Minus enim inconuenientiæ habet, vt aliquis quandoque eueniat excessus, quàm vt caussa publica passim grauia incommoda patiatur. Illis equidem, quibus data est potestas reos læsæ Maiestatis diuinæ repertos Curiæ seculari tradendi, flammis acribus addicendos, minora alia meritò possunt in gratiam officij sancti, & tuendæ publicæ pacis respectu permitti. Errare quidem aliquando po [Adiunctus Auditor momenti quanti.]terunt, fateor. Sed quis scit Auditore adiuncto, errori locum non futurum? Neque enim Auditor ad corrigendos errores datur. Quòd si suo consilio iuuet, magni, vtpotè litterati viri, faciendo; plures sunt equidem homines litterati, & doctiores, quos Inquisitores consulere possunt; vel si non consulant, aduocati tamen esse poterunt, vnde & lucem illis ad decisionem emergentis controuersiæ præbere. Hæc si non placeant, opportuniora alia conquirantur, & vtinam Deus votis communibus acquiescat.

Circa Vigesimum-sextum.

VErsatur illud circa Proreges, quibus [Modus Proregibus in Actibus fidei tenendus.] præscribitur in Actibus fidei seruandus. Debet enim eo die cum Regio Senatu, & comitatu Nobilium in domum primariam S. Officij se conferre, & medius inter duos Inquisitores vsque ad locum pro iudicio designatum incedere, eumque in concessu tenere ordinem, quem in progressu tenuerunt: & Actu peracto ad domum S. Inquisitionis similiter redituri. Quòd si vnus tantùm Inquisitor sit, ad sinistram Proregis ibit, & sedebit, & suam in domum reuertetur. Quæ omnia Catholicam, & Hispaniæ maximè propriam redolent pietatem. Non videtur autem actioni isti vndequaque prouisum. Quid [Specialis difficultas.] enim si plures duobus Inquisitores sint? Tunc siquidem si Prorex medius inter duos futurus, aliis non assignatur locus, & potest circa hoc grauis cont rouersia inter illos & Proregem excitari. Quòd enim minùs antiqui anteire debeant more Regiorum Auditorum, id ipsi fortè non patientur, eò quòd notabilis ea differentia appareat, & quia in consessu non est talis ordo seruandus, sed omnes vno consessuri gradu: si verò omnes in eadem lineâ incedere velint, tunc medius non erit Prorex, cùm impares fuerint, inter tres enim medius esse nequit, etiamsi ad vtrumque latus eos habeat; quia eo modo Inquisitorum antiquior medius pariter ibit; quod præeminentiæ loci, Proregi singulariter debitæ, videtur obuiare.

Verùm circa hoc peculiaris nequit in [Pro qua aliqualis enodatio.]structio deesse, & iuxta eam consultatio debet matura præcedere, ne in ipso concursûs & comitatûs articulo contentio cum indebitis & valde importunis pro occasione illâ clamoribus, oriatur. Illud autem, dum aliud non est à Supremo Consilio dispositum, videtur expediens, vt si Inquisitores sint pares, medium Proregem habeant; si tres, (plures enim quàm quatuor numquàm erunt) minùs ex illis antiquior proximus antiquiori ad eius dexteram procedat, sed non in eadem penitus lineâ, aut alâ, iuxta modum loquendi, quem sequitur Rota in vna apud Dianam Parte 9. fol. 603. §. Primus modus, ita vt aliquantulùm antecedat, ad eum modum, quo Auditorum antiquior ad Proregis latus ire debet in actibus publicis, in quibus cum Audientia assistit, iuxta Schedulam Regiam, cuius tenorem adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Libro 3. Cap. 3. numer. 42. & in Politica pag. 769. Col. 1. Quòd si [Circa Proreges religiosa praxis.] Proreges in non seruato scrupulosiùs hoc ordine aliquando dissimulent, id quidem eorum auctoritati nequaquam officiet, quando res, quæ agitur, adeò sublimis est, & ad Religionis Catholicæ integritatem seruandam tantoperè necessaria, vt quidquid pro eo confert, ad ipsorum gloriæ cumulum conferre meritissimò debeat reputari. De quibus hæc satis sit, sicut etiam de aliis, pro nostra tenuitate prolusisse.

FINIS.

INDEX EORVM QVÆ IN HOC SECVNDO THESAVRI INDICI TOMO CONTINENTVR. Prior numerus Titulum indicat, Posterior marginalem, nisi aliud notetur.

- A

- Absens.

- ABsentes quando pro præsentibus habeantur in ordine ad emolumenta Ecclesiastica. T. 18. Cap. 7.

- Absolutio.

- Indos absoluendi amplißima facultas. T. 12. 293. & seqq. vbi notanda multa.
- Religiosi an poßint quod Episcopi in ordine ad illud. 295. & 296.
- Omnes Indiarum incolas posse absolui à Religiosis in casibus Bullæ Cœnæ per sua priuilegia. 300
- Excepta hæresi, vbi est Inquisitio. 301. vbi quòd nec virtute Cruciatæ.
- Secus vbi non est Inquisitio. 302. vbi quando dicatur non esse. 304
- Licere absolutè virtute priuilegij Pauli videntur probare adducta à docto Magistro. 305. & seqq.
- Sed non id generaliter admittendum. 308. & 309
- Societas Iesv an tali priuilegio renuntiarit. 310. & seqq.
- Priuilegij dicti vsus vt queat stare modo dicto, etiamsi adsit Commissarius, aut Vicarius Episcopi. 315
- Quid de Capitulo. 316. & seqq.
- Abiuratio vt requiratur. 322
- Nullus se manifestare tenetur, vt absoluatur ab Inquisitoribus. Ibid.
- Religiosi vt poßint absolui in Indijs. 323. & 324 vbi de hæresi.
- An ex eo quòd Prælati Regulares eadem qua Episcopi gaudent facultate, id præstari queat. 325. & seqq.
- In Indijs specialem esse rationem ob distantiam & casum non esse Papalem, ac Religiosis competere. 328

- Academia.

- Quale peccatum sit Gradum sine examine sufficienti conferre. T. 20. 80
- Præsentatis ad Episcopatus non posse Gradus conferri, si de eorum sufficientia non constet. 82. & 86.
- Si probabilis notitia, esse probabile. 83. quale testimonium futurum. 85
- An illud exhiberi poßit pro ijs, qui Iura profeßi ab Vniuersitatibus, in quibus illorum non sunt Prælectores. 87. & 88. vbi illud esse probabile.
- Collationem cuiuscumque Gradus esse mortalem, si indignus sit. 89. & seqq.
- In lucratiuis Actibus serò venientes non lucrari. 92. & 93. vbi de obligatione restitutionis.
- Circa subornationem notanda doctrina. 94. & seqq.
- Gradum in Academijs Societatis acceptum ab alijs debere recipi. 111
- Ab Episcopis non posse conferri, nisi seruata forma conceßionis. 112. & seqq. & in eo non posse dispensare. 115. & 116.
- Religiosos posse tutò suffragari pro oppositoribus suæ Religionis. 118. vbi quod illorum litteratura Ecclesiæ sit vtilißima. Alia num. sequenti.
- Qui non est ordinarius auditor an queat suffragari. 120. & 121.
- Vide Restitutio.

- Actus.

- Committenti, & non exequenti vt tribuendus. T. 12. 100
- Interpretatio facienda vt actus valeat. 169
- Actus agentium non operantur vltra eorum intentionem. T. 19. 59.
- Pœna non cadit supra actum imperfectum. T. 20. 3
- Actum merè internum ab Ecclesia non posse puniri. 18

- Æthiopes.

- Indorum priuilegijs gaudere. T. 12. 442
- Quæ obligationes Parochorum circa illos. T. 16. 21
- Non teneri heros licentiam ad coniugium illis concedere, neque beneplacitum ostendere. Ibid. Vbi & quod circa Indos statutum, ne quidquam petatur à Parochis, pro illis suffragari.
- Quæ consuetudines laudabiles circa prædictos sint. Ibid.

- Altare.

- Pro Portatili priuilegium Societatis communicant Religiosi alij, sed si Mißiones faciant. T. 12. 227
- Non posse ab Ordinarijs aut Delegatis impediri. 228 vbi de Commissario Cruciatæ, & quòd necessaria pro Mißionarijs sit licentia Superioris.
- Ampliora alia priuilegia. 228. & seqq.
- Specialis difficultas ob verba Pontificum circa loca, in quibus licet. 229. & 230
- Quando sine priuilegio liceat vsus. 231. vbi quod liceat in publico.
- An Episcopi compellere Religiosos poßint vt illo non vtantur. 233. vbi generalior quæstio.

- Appellatio.

- A Gubernatore Episcopi ad ipsum appellari vt poßit. T. 19. 11. vbi doctrina peculiaris.

- Archiepiscopus.

- Diuisa Prouincia an nouus Archiepiscopus subiectus maneat legibus Concilij Prouincialis ante diuisionem celebrati. T. 12. 431. vbi quid de subditis. 432
- Eorum dignitas de iure diuino non est. T. 13. 26
- Non accepto Pallio an poßit aliquando Chrisma conficere. 49. & 50. & ordines conferre. Ibid. & 52
- Chrismatis prohibitione non venire oleum infirmorum. 51.
- An Episcopos consecrare. 53
- Non posse conuocare Concilium, & consecrare Ecclesias. 54
- Neque benedicere Abbates, aut Virgines ritu solemni, neque deponere reali depositione. 55. vbi quòd sufficiat verbalis.
- Quid faciendum, cùm Pallium collaturus distat, &c. 56
- De iuramento, & profeßione fidei similis resolutio. 57
- Pallium ab alio accipiendum, etsi Procuratori Romæ traditum. 58
- Circa suffraganeos debere Indicos vigilare, licèt visitare nequeat. 59. vbi de modo à Iure disposito circa curam.
- Teneri ad conuocanda Concilia, & quæ pro Indijs impedimenta. 60
- A visit atione Prouinciæ generaliter excusari. Et quid pro casu speciali. 61
- Circa appellationes quanta obligatio. 62. vbi de cura etiam circa notoria.
- Visitatorem vt dare queat, suffraganeo Capitulò negligente. T. 19. 23

- Auaritia.

- Quando mortalis. T. 13. 15. vbi & de ambitione. & 74 Mentes obnubilare. T. 15. 2

- B

- Baptismus.

- QVæ neceßitas sufficiat ad baptizandos Indos sine solemnitate. T. 12. 193. & seqq.
- An eo modo baptizare eos poßint qui Parochi non sunt. 197. & seqq. vbi præsertim de Religiosis. De sæcularibus. 200
- Mortale esse sine neceßitate modo præfato baptizare. 198
- Quid speciale circa infideles. 199
- Si non integra solemnitas esse poßit, adhibendam poßibilem. 200
- Pro filijs Regulorum an extet aliquod priuilegium. 201 & seqq. vbi de priuilegio circa filios Principum vt baptizari extra Ecclesiam poßint, cùm generalis lex obliget sub mortali Indorum infantibus quando conferri poßit etiam à non Parochis. T. 16. 59
- Baptizari in absentiâ Parochorum quâ id linguâ facturi. 62
- Ab Indijs collatus, sub conditione iterandus. 63
- Circa vnum testem doctrina vtilis, & alia scitu digna. Ibidem.
- Stare iterationem, etiamsi rationem reddant rectæ administrationis, contra aliquos. 64
- Baptismi in re, aut in voto absoluta neceßitas ad salutem. 65
- In contritione illud & amore super omnia contineri, & sic duo casus in Decretalibus extantes declarati. 66
- Ex Pontificum decisionibus videri probabile sufficere attritionem cum affectu erga Baptismum. 67
- Infantes sine illo mortuos à regno excludi, nec votum parentum sufficere. 68. vbi pro opposita sententia censuræ.
- Sententia alia de supplente Deo defectum in administratione, reiecta. 69
- Ebrietates in diebus Baptismorum debere Parochos propulsare. 70

- Beneficium Ecclesiasticum.

- Nequit pro eo consequendo promitti pecunia pio operi applicanda. T. 13. & seqq.
- Dari potest donatiuum, & quomodo. 10
- Promißio an liceat sine animo soluendi. 11
- Non deberi quidquam pro labore impenso. Ibid.
- Opinio quorumdam de pacto circa ea, quæ reipsa dari possunt. 12
- Non benè applicari, nec sustinendam generaliter, & quomodo compensatio laboris fieri poßit. 13
- Renuntians sine Superioris licentiâ nequit ad Beneficium reuerti, licèt poßit compelli. 43
- Præsentatione non contrahi matrimonium de futuro. 44 vbi quòd non retrotrahitur renuntiatio.
- Nec solui per eam vinculum, sed in pœnam statui priuationem. Ibid
- Si tenue Beneficium sit, non esse obligationem restitutionis ob defectum recitationis Officij. T. 16. 15. & 16
- Attendenda ministeria alia præter recitationem. Ibid. & 17.
- Quintam partem in Parocho & Episcopo sufficere, ex aliquorum sententia. 16
- Beneficium quid sit. T. 17. 16
- Perpetuitatem aliquam esse pro eo necessariam. Ibid. & 18. ac seqq. vbi de Manualibus, & Indicis Religiosorum.
- Illiter ati incapaces Beneficij qui dicantur. T. 18. 46
- An illicita collatio. Ibid
- Bacchalaureum ceteris paribus præferendum in prouisione. T. 20. 90
- Vide Parochus Religiosus.

- Bigamia.

- Vide Capitulum Cathedrale.

- Bona Ecclesiæ vacantis.

- Vide Quarta.

- Bona Intestatorum.

- Ex illis non est obligatio applicandi quintam partem pro eorum animabus. T. 16. 88

- Bulla.

- Pauli V. pro Societate quid speciale circa priuilegia contineat. T. 12. Cap. 3
- Quinque aliæ pro eisdem. 31
- Vt debeat earum tempus computari. 37. & seqq.
- Bulla Innocentij X. circa gubernationem Societatis. 39 circa quam Excursio à num. 40. Ibi Index.
- Bulla Pij V. circa Confeßarios pro Indijs, quando locum habeat. 181. & circa alia.
- Bulla Vrbani VIII. circa tempus implendi præceptum annuæ Confeßionis & Communionis in Indijs. 430
- Ex Bullis non semper argui posse, quia iuxta narratiuas non veras emanarunt, aut precibus importunis. In Appendice ad T. 17. post T. 19. num. 6. Aliæ multæ Bullæ per opus dispersæ. Vide præsertim. V. Capitulum.

- Bulla Cœnæ.

- Conceßione casuum illius venire hæresim iuxta praxim Pœnitentiariæ. T. 12. 312
- Circa armorum venditionem quid liceat. 477. & 478
- An delatio prohibita tantùm, & non venditio. 479 vbi quid pro Indijs.
- Sola in illâ damnatâ præsumptio. T. 13. 30

- Bulla S. Cruciatæ.

- Indi an illâ indigeant ad lucrandas Indulgentias, quæ extra Bullam conceduntur. 484. & seqq.
- Ad dispensationes pro Matrimonio non indigere. 486
- Pro eadem alibi.

- Bulla Compositionis.

- Vide Compositio, vt necessaria non sit.

- C

- Canonicus.

- REligiosos non posse esse Canonicos. T. 18. 14 & 15
- Vide Præbendarius.

- Cantus.

- Qualiter eo D. Augustinus in Ecclesiâ se experiretur affectum. T. 16. 116. vbi qualis ab illis arcendus.
- Ad illum obligati Præbendarij. T. 18. 71
- Matutini cantum non omittendum. 74. vbi præsertim de Indijs.

- Capitulum Cathedrale.

- Sede vacante non obligari ad eligendum Vicarium intra octo dies. T. 12. 317
- Apud illud jurisdictionem residere. 318
- Non posse licentias ab Episcopis Religiosis datas reuocare. 339
- Capituli definitio. T. 18. 13
- Circa bona Mensæ vt queat disponere. Ibid. vbi quòd in vno ius Capituli conseruari potest.
- Sede plena quæ illius obligationes. T. 19. 1. & seqq.
- In receptione Episcopi quomodo graue peccatum poßit contingere. 2
- Sicut si renuat comitari Episcopum, & quid circa praxim obedientiæ. 3
- Capitulum vnde dictum. Ibid
- Peccat item grauiter salaria Ministris competentia denegando. 4
- Et in decimarum administratione cum onere restitutionis. 5
- Ecclesia quando dicatur vacare, vt Capituli incipiat jurisdictio. 6. & seqq.
- Dum non recedit à diœcesi, posse Episcopum gubernare, secus si recedat, quia est tacita renuntiatio. 8
- Stare expressam intra diœcesim posse. 9. vbi notanda doctrina pro Indijs.
- Capitulum non debere resistere, si probabiliter procedat Episcopus. 10
- Sola præsentatione non induci vacationem, nisi Episcopus longam profectionem assumat. 11
- Nec posse tunc Gubernatorem relinquere. 12
- Spirituale coniugium quomodo tunc sola præsentatione soluatur. 13
- Dispositio Concilij Trident. circa electionem Vicarij an tantùm locum habeat, cùm Ecclesia vacat per mortem Prælati. 14
- Teneri ad electionem intra octiduum. 15. vbi quod sub mortali; (etsi secus aliqui T. 12. 317.) sicut & ad doctum eligendum, licèt non eminentem. 16
- Quid de Vicario Collegiatæ. Ibid
- Gradum in Iure Canonico habiturus, & secus eligentes vt peccent. 17
- An ex gremio Capituli. 18
- Peritum in Ciuili, ceteris paribus, sub graui obligatione præferendum. 19
- Et peritum in Canonico, laureato in vtroque, sed minùs in illo peritus, licèt in Ciuili emineat. 20
- Ceteris paribus Theologum præferendum. Ibi. Assert. 3. & 21. cum Theologiæ commendatione.
- Indiarum Capitulum sicut alia posse eligere, cum obseruanda doctrina. 22
- Capitulum posse visitare, quia succedit in jurisdictione necessaria. 23. & 24. vbi obseruandæ limitationes.
- In Indijs posse Capitulum visitationem omittere. 25
- De pactione simoniaca, quæ esse potest, Capitularium cum visitatoribus. 26. & seqq.
- Non posse illos esse visitatores, etsi visitent, distributiones vt queant lucrari. 30
- Circa Beneficia in Indijs, quæ Regij Patronatus sunt, idem posse quæ Episcopi. 31. & circa alia. 32.
- Resignationem in fauorem an poßit admittere. 33. & seqq. vbi diuersæ pro eo sententiæ.
- In Indijs non licere, ob ius Patroni, quidquid de alijs. 56. & 57.
- Circa dispensationes posse quidquid Episcopi. 62
- Circa directas Episcopo variæ sententiæ. 64
- Affirmatiua pro Indijs præfertur. 65. vbi quòd obligatoria esse potest, & de obligatione circa stylum Curiæ & Cancellariæ.
- Posse dispensare cum illegitimis in Indijs quoad Ordines Minores, & Beneficia simplicia, & quoad interstitia intra primum annum generaliter. 66
- Ad Ordines etiam sacros, & Beneficia Curata Indorum. 67. vbi quod succedat in jurisdictione ex consuetudine.
- Bullas Pij V. & Gregor. XIII. quoad Ordines vim etiamnunc habere. 68. vbi circa Mestizos peculiaris animaduersio, & salutare monitum Concilij Limensis tertij. 69
- Bullam Gregorij circa Beneficia vim habere, & Bullam Pij non de solis irregularitatibus ex delicto procedere. 70. & 71. & seqq. vbi quòd sine priuilegio dispensari in Indijs poßit, juxta aliquorum sententiam.
- Pro homicidio in bello dispensari posse. Et quid specialiter, si iniustè factum. 75
- Casus aliquis dispensabilis in bello iniusto. 76
- Dispensare circa bigamiam posse ad Ordines minores, & Beneficium simplex. Et probabiliter circa Maiores, quando est ex delicto: quod certum juxta priuilegium dictum. 77
- Probabile etiam de eâ, quæ ex delicto non oritur. Ibid & 78.
- Quid si occulta. Id posse fieri. 79
- Quod etiam de homicidio juxta aliquos. Ibid
- Dispensationes Matrimoniales ad ipsum sicut ad Episcopum pertinere, & eius Vicarium posse caussas huiusmodi tractare. 80. vbi quid circa denuntiationes. Et quod sine iusta caussa dispensare in illis sit mortale. 81. & an potestas dispensandi vicario competat sine speciali conceßione.
- Circa caussas diuortij quid ex Concilio Limensi. 82
- Posse committi vicarijs. 83
- Dispensationes per priuilegia Indiarum Capitulo competere. 85. vbi an Vicario independenter Capitulo, eo quòd Ordinarius.
- De peculiaribus facultatibus Indiarum Episcopis concedi solitis. 86. & 87. vbi quod Capitulo non competant, & alia.
- Posse vnire Beneficia. 88
- Et circa clausuram Monialium idem quod Episcopus. 89 Id quod in Indijs probabilius. Ibid. & 90
- Circa egressum earum idem pariter. 91. vbi quantâ cautelâ in negotio clausuræ procedendum.
- Non posse licentias ab Episcopo concessas Religiosis ad audiendas Confeßiones, & prædicandum suspendere. &c. 92

- Cardinalis.

- Eorum testimonijs quæ fides adhibenda sit. T. 13. 36 & seqq.
- Vide Declaratio.

- Casus reseruati.

- An facultatem pro illis habeant Ministri Societatis, & Vicarij, in absentia, & morte Superiorum. T. 12 87. & 88
- Indos ab omnibus absolui posse à quolibet pro illis approbato Sacerdote. 295. & 299
- De priuilegijs Societatis circa illud. 293. & seqq.
- Conceßio illorum per Concilium Limense, an valeat diuisa iam Prouincia, & Archiepiscopo alio constituto. 431. & 432
- Petitio debiti respectu impediti est casus reseruatus Episcopo, & Religiosis competens dispensatio. 474
- An tales Canonico Pœnitentiario competant. T. 18. 85.

- Censura.

- Censuras validè imponit Prælatus Ordinarius, etiamsi prohibitus à Superiori. T. 12. 71
- An Episcopi poßint Censuris compellere Religiosos, ne Altari portatili vtantur, vbi de generali potestate. 233. & T. 17. 50. & seqq.
- Ignorantiam obstare incursioni Censuræ. T. 12. 483
- Ignorantia crassa quæ dicatur. Ibid.
- Indos inde ab excommunicatione excusari, quia talis in ipsis non est. Ibid.

- Charitas.

- Obligatio ratione illius quando contingat. T. 16. 47
- Notanda regula pro illius obligatione. T. 17. 4
- Ex actu charitatis potest obligatio justitiae resultare, Confeßionis exemplo. 9
- Notanda circa idem doctrina. 10. in fine.
- Iuxta illam proximioribus præ alijs subueniendum. In Appendice ad T. 17. post T. 19. n. 15. & 16.

- Clausula.

- Antecedens quando ad sequentia trahatur. T. 12. 80
- Quando ad omnia referatur posita in vnâ parte dispositionis. 229. & 497. Quando non ita. 343
- De clausula, cum libera. T. 16. 46

- Clericus.

- De habitu decenti Clericorum specialis in Indijs Constitutio. T. 14. 22. & seqq.
- Quando sit obligatio sub mortali. 25
- De itinerantibus. 26
- An temeritas, contemptus, & contumacia ad graue peccatum debeant concurrere, & quomodo. 27
- Vt peccent ludendo, & in Indijs quam summam nequeant excedere. 29
- Specialis quæstio circa illam. 30. & 31
- Circa cohabitationem fœminarum Canonicæ prohibitiones. T. 16. 52
- Temperata vsu, sed non circa Indias. Ibid.
- Comitari fœminas vt prohibeantur in Concilio Lim. 3. In appendice ad T. 16. post T. 19. n. 27.
- Sicut & familitium exercere. Ibid
- Ratione itineris non excusari à recitatione Officij, neque eamdem esse rationem ieiunij. 28. vbi quæ debilitas excuset.
- Non quamlibet defatigationem sufficere. 29
- Abusui non recitandi scriptores omnes refragari, & quæ eorum communis vox. 30
- Circa debilitatem, quando non parua, quid dicendum. 31 vbi quòd ab infirmitate discernitur in Iure.
- Qui Clerici dicantur negotiatores. T. 20. 48

- Communio.

- Paschalis an liceat in Ecclesijs Religiosis. T. 12. 221 & 222.
- Intra Missam facienda ex Ecclesiæ vsu. 265
- Quæ pro eo obligatio. 267
- Post Missam inceptam non danda. 268
- Indis vt tribui debeat. 269. & seqq.
- In neceßitate posse generaliter tribui sine licentia Parochi. 271
- Circa illius præceptum posse per consuetudinem spatium annuo longius introduci. Idem de Confeßione. 429
- Bulla pro Indijs circa illud. 430
- An neganda occulto peccatori à Parocho quando adimplendum præceptum postulatur. 434
- Non emendatis quomodo tribuenda. 435
- Obligatio Confeßionis pro illa, cur non eodem modo Sacerdotibus & alijs à Concilio Trident. imponatur. T. 16. 103.

- Compositio.

- An valida contra formam conceßionis in Confessario Societatis. T. 12. 177
- Vt fieri à Religiosis Societatis queat. 479
- Indis vt applicari poßint ea, quæ debent. 480. vbi sententia deobligans debitores ad incerta, non ex delicto.

- Concionator.

- Circa modum. T. 18. 81

- Concussio.

- Quid in Iure. T. 15. 12. & T. 16. 20

- Concubinarius.

- Quis propriè dicatur talis, & solus ille Decreto Concil. Trid. comprehensus. T. 14. 15

- Confessarius.

- An necessaria sit approbatio Episcopi pro Confessarijs Indorum. T. 12. 180. & 181
- Reuersus ad diœcesim, pro quâ approbatus, non indiget noua approbatione, etiamsi mortuus sit Episcopus, qui approbauit, iuxta sententiam probabilem. 337
- Successorem non posse, aut excommunicare, nisi in certis casibus. Ibid
- Licentiam posse per epistolam peti, & quid priuilegio, in quo hoc extat, concedatur. 340
- Semel approbatum posse vbique Confeßiones audire, grauium scriptorum sententia, quæ præcipuè Religiosis fauet. Ibid
- Et pro Indijs id speciale iuxta doctos Magistros. 341
- Sed contrarium penitus sentiendum, & practicandum. 342
- Prohibitiones Pontificum pro foro tantùm externo procedere, non improbabilis sententia. 344
- Episcopos non posse Religiosos cum limitationibus approbare. Ibid
- Cum illis approbatum esse eligibilem per Bullam, & Iubilæum. Ibid
- Confessarius Pœnitentiam Parocho impositam ab alio vt queat mutare. T. 16. 18
- Confessarij qualitates. 77
- Non approbato neque Episcopum posse confiteri. 91
- Parochum tantùm posse Parocho diœcesis alterius confiteri. Ibid. vbi quid de simplici Sacerdote.
- Confessarius non ordinarius an absoluere à suspensione non reseruatâ poßit. T. 20. 21
- Prælatum eâ ligatum non posse facultatem Confessario conferre vt se absoluat, quando tantùm est pœna, & non Censura. 22

- Confessio.

- Eius confeßio, quæ cum Confeßario rem habuit, an licita. T. 16. 57. vbi an peccatum cum filia Confeßionis sit circumstantia mutans speciem, aut notabiliter aggrauans.
- Alia pro Confeßione diuersis in verbis, vt absolutio casus reseruati, Clericus, Communio, & præsertim Priuilegium, circa Sacramentum Pœnitentiæ.

- Confirmatio.

- In formâ communi quid valeat, & quid aliæ speciales habentes clausulas. T. 12. 13

- Confirmatio Sacramentum.

- Ex dispensatione Apostolicâ non Episcopus potest illius esse minister. T. 12. 205
- Id non esse de fide, sed ita certum, vt oppositum sit temerarium. Ibid
- Balsamum Indicum esse materiam sufficientem. 212. & seqq. vbi circa vsum Palæstini notanda doctrina.
- In oleo cur non admittatur distinctio. 214
- Chrisma cur quotannis renouandum. 216
- Episcopos sine priuilegio posse Chrismate & oleo veteri vti, si aliud non sit. 217
- Obligatio Indicorum Episcoporum circa administrationem ex Concilio Limensi, vbi specialia quædam. 218
- Quomodo ad illud Indi disponendi. T. 16. 80

- Consuetudo.

- In fauorabilibus nomine priuilegij venit. T. 12. 199 vbi quod per eam optimè interpretatur priuilegium, & alia circa ipsam, & præsertim de consensu necessario legislatoris.
- Quæ non admittenda. 449
- Ex actibus spontaneis orta non ligat. 459
- Pro lege habenda, & de illius vi. T. 13. 71
- Quæ sit rationabilis; pro quo commoda explicatio. T. 16 24
- Vi introducta non valet, sicut ex actibus factis sine animo se obligandi. 26
- Circa praxim quomodo procedendum. 27

- Contractus.

- Quando perfectus censeatur, vt ab eo incipiat obligatio legalis. T. 12. 52
- Quinam validi, etiamsi contra legem facti. T. 20. 35

- Contritio.

- Vide Baptismus, & Indulgentia.

- Conuersio.

- Conuertens aliquém ex infidelitate plenariam Indulgentiam lucratur. 487. & 488
- An labor sufficiat non secuta conuersione, & alia pro eodem. 489

- Culpa.

- De illis paßim toto opere, vide Peccatum.

- D

- Damnum.

- EX damnis à Religiosis illatis, qui impediunt Clericos ad Doctrinas prouideri meliùs administraturos, quæ resultet. T. 17. 9. & 15
- Vide Restitutio.

- Debitum.

- Vide Compositio,

- Decimæ.

- De iure diuino vt dici queant, & vnde obligatio earum oriatur. T. 12. 447
- Circa illas attendendam consuetudinem: sed non cum Indis. 449
- Pauperes ad illas non teneri. 450
- Neque generaliter ad id, quod est irrationabile, etiamsi consuetum. 451. & 452. vbi quod ex vno decima pars non debeatur.
- A nouiter conuersis non exigendas. 453
- Circa tempus exactionis quod tenendum. Vbi quomodo Indi sic conuersi non peccent, si non soluant. 454
- Posse fidem recipi sine decimarum obligatione. 455. vbi quod circa Ministrorum sustentationem.
- Indi cur nulla specialia priuilegia circa decimas habeant, & quid à Rege præstandum. 456
- Decimæ vt differant à primitijs & qualis circa istas obligatio. 457

- Declaratio.

- Declarationes Oraculo factas non expirasse oraculis abrogatis. T. 12. 129. & 294
- Cardinalium quam habeant auctoritatem. T. 18. 54 & 66.

- Deus.

- Quomodo obedientia magis illi placeat, quàm Sacrificium. T. 12. 291
- Vnde aliquid illi gratius. 292. vbi notanda doctrina.
- Pro eo paßim alia.

- Dictio.

- Dictio similis, & similiter, quid importet. T. 12. 16
- A & Ab esse exclusiuas termini à quo. 53
- Dictionis Huiusmodi vis. 55
- Dictio Et. 74. & 392
- Dictio Seu. 76
- Dictio Nullatenus. 84
- Dictio Prout. 340
- Dictio Etiam. 373
- Dictio Tantum. 418
- Dictio Saltem. 435
- Dictio Idem. 503
- Dictio Præsertim. 505

- Diœta.

- Quomodo computanda. T. 12. 386. & 394

- Dispensatio.

- Non cessat cessante caussa, quando effectus commodè diuidi nequit. T. 12 108
- Dispensatus ab Episcopo, potest extra territorium vti dispensatione. Ibid
- Dispensationis & priuilegij discrimen. 109
- Dispensatio in voto castitatis non est nulla ex defectu admonitionis, quæ iniungitur dispensanti. 178
- Aliquando circa illud esse substantialem. 179
- Prælatos posse secum dispensare. 189
- Dispensatio in voto castitatis vt liceat in Indijs Religiosis Societatis. 460. vbi an perpetuò.
- Sine priuilegio videri licitam circa Indos, ob Doctorum sententias circa ista & an virtute Cruciatæ? 461
- Posse etiam Religiosos. Ibid. & seqq.
- Facultatem dispensandi amplè interpretandam. 462
- Valere in illis extensionem ad non expressa in fauorabilibus, stante eadem ratione. 465
- Sine caussa in lege Superioris est nulla. T. 20. 116
- Personalem vtilitatem non attendendam, sed Ecclesiæ. Ibid.
- Valere ab Episcopo bona fide datam, licèt caußa sufficiens non sit. 117
- Vide Capitulum Cathedrale.

- Distributiones.

