Secundum priuilegium sit, quod habe [Priuilegium circa compositionem in malè acquisitis.]tur in Verb. Compositio, & sic ibi: Conceditur Presbyteris Societatis per Generalem Præpositum in India Orientali deputandis, vt cum Neophytis, & aliis ad Ecclesiæ vnionem reductis, super bonis malè acquisitis, ad quæ restituenda in certis personis obligati existunt, ad pia opera componere, vel quatenus ipsi sic obligati indigeant, eis in toto vel in parte remittere & condonare poßint, idque in foro conscientiæ. Gregorius XIII. ad decennium 4. die Nouembris. Ann. 1579. vt patet in Litteris Apostolicis pro Indiis pag. 95. Admonentur autem Nostri in eisdem Litteris, ne hac facultate vtantur, nisi vbi expedire existimauerint, super quo eorum conscientiæ onerantur. Sic ibi. Ad [Adnotatio Compendij.]notatio subjecta talis est: Hac vti possunt Prouinciales, & ij, quibus ipsi eam commiserint. Nullus tamen eâ vtetur in iis locis, in quibus Episcopi resident, nisi Prouincialis ipse in casu aliquo particulari eâ vtendum iudicaret. Eius tamen facultatis vsum eâ condititione concedimus, dummodò Nostri nihil vnquam eiusmodi bonorum in proprium, aut Societatis vsum conuertere poßint. Sic Patres Generales. Et postrema quidem Adnotationis pars satis ostendit quàm sit à Societate in ministeriorum suorum [Societatis quàm alienus à cupiditate processus, optimo ostenditur argumento.] exercitio aliena cupiditas, quandoquidem id, quod licitè fieri poterat, in vsum scilicet proprium aliquid, factâ compositione, conuertere minime in eadem admittitur: licet Summus Pontifex in sua concessione, cùm aliàs, vt vidimus, conscientias Sociorum oneret, circa conuenientem priuilegij applicationem, minimè eam conditionem addiderit, quæ in Adnotatione proponitur. Ex quo videtur inferri, cùm tale aliquid occurrerit, in quo ex vi priuilegij non sit necessarium procedere, sed juxta regulas, quas Doctores circa materiam præsentem exhibent, idem esse faciendum, vt nihil in vsum proprium, aut So [Quæ illius obligatio etiam cum ex vi priuilegij non agitur.]cietatis conuertatur: eadem enim ratio est; quia cùm priuilegium nihil speciale præscribat, per quod Societas ad vsum talem adigatur; dum moderatio in eo adijcitur, merum spiritum eiusdem circa materiam istam PP. Generales expromunt: quòd cùm in materia paupertatis sit, grauiter, nisi excuset paruitas, obligabit. Quòd verò vbi [Quid vbi Episcopi resident.] Episcopi resident, vsus limitetur, non videtur grauem obligationem inducere, & inualidam reddere compositionem; quia si ita esset limitantium mens, id clariùs diceretur, sicut statim vsus eâ conditione conceditur, de qua diximus. Nihilominùs oppositum apparet verius, juxta dicta numer. 177.

Supponunt autem prædicta priuilegium [Finitum jam illud.] vigere, quod tamen vsque ad annum tantùm 1569. constat esse concessum. Quia verò post lapsum temporis adhuc in Compendio proponitur, & vsus conceditur, fundamentum videtur durationis præberi, de quo dictum aliàs. Non vi [De prorogatione non actum, quia vix illud necessarium ob doctrinas receptas circa applicationem incertorum.]detur autem Societas multùm de illius prorogatione curasse, quia non adeò necessarium judicauit. Indi enim aut pauperes sunt, & ita ad restitutionem incertorum non debent obligari, quia reuerà non restituent, nec debet illis peccandi occasio ministrari. Et cùm pauperes sint, eisdem applicari posse, quæ dominis debentur incertis, communis sententia est, pro qua P. Lessius Lib. 2. Cap. 14. num. 41. cum alijs, quos adducit. Et id quidem quando obligatio restitutionis ex delicto oritur: quòd si aliunde, non esse obligationem ea tribuendi pauperibus, aut operibus pijs, probabilis sententia est, vt ait P. Lessius n. 38. & eam cum alijs quos citat, tenet Eligius Bassæus verb. Restitutio 4. §. 4. Vel non sunt ita pauperes, vt restituere non valeant, & ita obligandi ad restitutionem sunt: si præsertim debita ex delicto proueniant: quod quidem etiam stante priuilegio faciendum, quia Pontifex in eo conscientias Sociorum onerat: tunc autem manifestiùs tale onus apparet, cùm restituendi facultas est, vnde in eo casu minimè priuilegij fauor assistit. Quòd si quis dicat euenire posse vt valeat restituere, sed cum familiæ incommodo, & attentis quidem restitutionis regulis ad eam penitus obligari, cùm tamen virtute priuilegij compositio aliqua fieri possit. Fateor id posse quidem accidere; sed cùm indigentia latitudinem habeat, & Indi etiam, vt dixi, ad restituendum difficulter adducantur, plus aliquid eorum tenuitati & indoli, quàm alijs, indulgendum est, & ita sine priuilegio fieri applicatio eisdem poterit, & sic peccandi occasiones amputari.

Tertium priuilegium, non tam con [Indi vnde habeant, vt non possint excommunicari, cùm absolutè possint.]cessione, quàm vsu receptum, capacitate Indorum attentâ, est, vt illi non possint excommunicari. Quod quidem & in Neophytis aliis similiter currit, in quibus consimilis indoles reperitur. Et quod ad concessionem Pontificum attinet, nulla in speciali videtur extare; immò contrarium videntur illi supponere, dum facultatem concedunt absoluendi omnes in Indiis commorantes ab omnibus peccatis, & Censuris, vt videri specialiter potest in Compendio Indico verb. Absolutio. Et iuxta hæc procedit Adnotatio eiusdem §. vbi dicitur in locis vbi officium S. Inquisitionis resi [Adnotatio Compendij Indici, in qua id expressum.]det, hac facultate non vtendum, nisi cum Neophytis, & ea moderatione vt Inquisitores nulla ratione offendantur. Si autem Neophyti non essent Censuris comprehensi, nullum ad hoc necessarium erat priuilegium, quia peccata, quæ excommunicationem adiunctam habent, & ideo reseruantur, sublatâ Censurâ desinunt esse reseruata, & ab Ordinariis possunt Confessarijs sic delinquentes absolui: vnde neque esset vllum vel leue fundamentum, vt ex absolutione tali Inquisitores offende [Et in Bullis Pontificum.]rentur. Idem est cernere in Bullis Pauli V. Vrbani VIII. & Innocentij X. in quibus similis facultas conceditur, quæ ad omnes in Indiis commorantes extenditur: possunt ergo omnes excommunicatione percelli. Idem expressius in Concilio Limensi Act. 2. Cap. 17. vbi omnibus [Et Concilio Limensi 3.] Indorum Confessariis conceditur, vt ab omnibus casibus, & Censuris annexis poßint absoluere Indos, cùm id expedire in Christo iudicauerint, de quo suprà, n. 309. & aliis in Cap. 11.

Nihilominus vt Indi non excommu [Ab eodem statutum vt id non fiat, sicut & à secundo.]nicentur à Concilio Limensi citato Decretis Concilij Secundi etiam Limensis insistente, valde prudenter statutum inuenitur Act. 4. Cap. 7. vbi sic dicitur: Cùm Ecclesiæ spiritualis vindicta grauissima sit, ad animarum intima penetrans; iis tamen vtilis esse potest, qui bona spiritualia, & damna possunt satis cogitatione concipere, & prout oportet, expendere. Quibus verò nihil vel pretiosum vel vile est, nisi quod oculis cernitur, in eos certè spiritualis illa censura intentata poterit proficere parum, onerare plurimùm. Quam rem cùm prudenter Superiores huius noui Orbis Antistites secum perpenderent, statuerunt, in hastam faciles & minimè perspicaces Indorum gentes ab excommunicatione, ceterisque censuris esse abstinendum: pro his verò ad conseruandam Ecclesiasticam disciplinam & religionem, necessariò externâ & temporali aliquâ pœnâ vtendum: quod à priscis in simile genus hominum etiam obseruatum esse compertum est. Hæc Concilium. Ex quibus videtur colligi Indos non incurrere in excommunicationem, aut Censuram aliam statuto aliquo propositam pro iis, qui illud fuerint transgressi, siue à iure Indico, siue ab homine: pro omnibus enim illis rationes dictas constat militare. Licet autem quandoque ex eo fiat vt multa delicta maneant impunita, quibus pœna tantùm est spiritualis imposita, vt etiam occultè peccantes comprehendat: id tolerandum est, sicut in multis criminibus occultè perpetratis toleratur.

In iis verò, quæ à Sede Apostolicâ, siue [Neque à Iure aut ab homine impositas incurrere.] quia in Iure habentur, siue quia per Constitutiones peculiares, vniuersali complexione descendunt, maior videtur esse difficultas propter adducta nuper, & quia Conc ilium Limense non potuit potestatem supremam coarctare. Sed certè, licèt non potuerit; explicare tamen potuit mentem Sedis Apostolicæ per verosimiles coniecturas; cumque Concilium à Sede Apostolica confirmatum fuerit, & quod ad punctum Censurarum spectat diligenter inspectum; satis ex eo verosimile apparet non esse intentionem Sedis Apostolicæ Indos in Censuris pro delictis peculiari ratione prohibitis comprehendi. Quod ergo priuilegium pro absolutione à Censuris conceditur, non arguit veram incursionem in illas, sed conditionalem, sicut in ordinariâ absolutione dicitur, si fortè incurristi, & quia labente tempore accidere potest vt Indi capaciores ad spiritualia reddantur, vt & nunc sunt plures, & sic obnoxij Censuris: quo euentu plenum effectum habebit priuilegium. Et ita accipiendum id, quod habet Illustriss. D. Petrus de Reyna post hæc scripta visus Tomo 2. de Perfecto Prælato, Lib. 6. Tractat. 4. Cap. 7, Vbi formam absolutionis Indorum appo [Fauet communis sententia de ignorantibus illas.]nit, qui à fide recesserunt. Fauet etiam illis communis sententia, iuxta quam ignorantia Censuræ obstat incursioni in illam. Pro quâ plures Auctores adducit Diana Parte 3. Tractat. 5. Resolut. 13. & P. Quintanad. Tomo 2. Tractat. 4. Singulari 8. Quod & in hæresi contingere docet P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 2. Cap. 8. num. 5. & Recentiores plures amplectuntur. Et licet communiter dicant ignorantiam crassam non excusare; ea certè in Indis non habet locum, iuxta explicationem, quam iidem Doctores adhibent, [Ignorantia crassa quid sit.] quòd scilicet sit ea, quæ adiunctum habeat notabilem diligentiæ defectum ad inquirendam legis prohibentis qualitatem, vel an sit talis lex. Quæ quidem ab Indorum ingenio sunt valde peregrina. Et clariùs apparet ex eo quòd alij aiunt, scilicet ignorantiam crassam esse illam, quæ dolo æquiparatur. In huiusmodi enim gente dolus [Indis non competit circa materiam, de quâ agitur.] omnis circa hæc abest, paratis audire, quæ Euangelici ministri docuerint, sed sine dolo in eorum accuratâ inquisitione animis feriatis. Minimè perspicaces Indorum gentes; à Concilio iam auditum; quod & satis iis, qui apud eos versati sunt, experientia persuasit. Quòd si in aliquibus malitia vincit naturam, sicut & ætatem vincere solet; non equidem id circa spiritualium cognitionem communiter accidit, sed circa illa, in quæ naturæ inclinatio vitiosa raptatur, dum nonnullis aperiuntur oculi, vt ea faciant, quæ alios ad sublimiora vocatos, & eisdem norma sunt vitæ Christianæ futuri, factitare conspiciunt. Vtinam & istis aperiantur oculi, vt viam perditionis, quâ gradiuntur penitiùs conspicantes, ab imminenti præcipitio maturè reuocentur. Nec de Priuilegiis plura, vt iam de Indulgentiis appendiculum adiiciamus, pro quibus sit

CAPVT XXIII.

De Indulgentiis pro Indis, & Indiis ab Apostolicâ Sede concessis.

SEdes Apostolica in priuilegiis libera [Indi an Bulla indigeant ad lucrandas Indulgentias. Et pro parte negatiua arguitur.]lis, circa indulgentias etiam liberalem se studuit exhibere. Circa quas illud in primis potest inquiri, an scilicet Indi eas valeant sine Bulla Cruciatæ lucrari, suppositâ reuocatione generali, quæ à Commissario fit durante publicatione. Et in primis illud est certum, Indulgentias, quæ Bullam sumentibus conceduntur, sine illâ non posse ab Indis obtineri: conceduntur enim sub conditione onerosâ, quâ deficiente, nequit locum habere concessio. Pro aliis est ratio dubitandi. Nam Indulgentiæ Indis pro augendâ eorum fide, & vt illi in Christianâ pietate fundentur, atque vt nouellæ Ecclesiæ plantæ fructus redemptionis singulari ratione percipiant, à Sede Apostolicâ conceduntur: atqui credibile non apparet Sedem eamdem velle fructum huiusmodi à receptione Bullæ, & eleëmosynæ pauperculorum istorum largitione pendere. Item. Cùm Concilium Tridentinum priuilegia reuocat, quæ contra eius possunt esse Decreta, id non esse intelligendum de priuilegiis pro Indiis concessis, & in speciali loquendo de quodam priuilegio PP. Augustinianis concesso circa primum gradum affinitatis occultum, sunt qui censeant. [Priuilegia Indica non reuocari generali reuocatione.] Licèt enim videatur reuocatum, quia Concilium Cap. 23. Seßion. 25. de Regularibus, omnia priuilegia reuocat concessa eisdem, si eius sint contraria Decretis, quod & Pontifices cauent, cùm priuilegia concedunt, eamdem limitationem habentes. Nihilominùs P. Quintanad. Tomo 1. Tract. 9. Singulari 1. reuocatum non esse ait, quia, vt indicat Veracruz in speculo coniugiorum, Artic. 27. Fol. 474. concessum fuit pro nouo Orbe. Habent ergo priuilegia talia singularem prærogatiuam, vt in generali reuocatione minimè reuocata censeantur, quod & statuit Fr. Lud. Miranda in Manuali, Tomo 1. quæst. 43. artic. 5. §. Secundò dico, in fine. Id quod vlteriùs potest comprobari ex eo [A maiorì efficax argumentum.] quòd in suspensione priuilegiorum à Commissario factâ excipiuntur concessa Regularibus, iuxta dicta suprà: idque fauore Religionis: ergo & fauore fidei priuilegia & Indulgentiæ Indis concessæ non debent suspensæ censeri: istæ enim duæ caussæ seu tituli coniungi solent in ordine ad eosdem effectus; quia in negotio fidei caussa animarum agitur singulari quadam ratione, vt videri potest apud Doctores, quos adducit P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 8. Singul. 15. num. 6.

Et hæc quidem roborari ampliùs pos [Aliud item plus vrgens.]sunt ex eo quòd suprà ostendimus num. 223. & num. 224. Indos scilicet vt lucrentur Indulgentias, non obligari ad ea, quæ pro aliis statuuntur, & præsertim ad Communionem, quod & de eleëmosynâ specialiter dictum, quando pro Iubilæis lucrandis exigitur. Cùm ergo ea, quæ tanti momenti sunt, ab illis non exigantur in magnis ac singularibus Indulgentiis; ex eo videtur colligi neque Bullâ Cruciatæ ad earum consecutionem generaliter indigere. In dispensationibus enim extensionem posse fieri de expresso ad non expressum, si eadem ratio sit, multi tenent apud P. [In dispensationibus extensionem valere de expresso ad non expressum.] Thomam Sancium Lib. 8. de Matrimonio, Disput. 1. num. 31. & licet aliqui id negent; quando tamen materia fauorabilis est, communiter admittitur. Et videri pro eo potest Diana Parte 8. Tractat. 3. Resolut. 32. vbi ex P. Amico accommodatam doctrinam adducit, quam habet Tomo 5. Disput. 6. Sect. 2. num. 16. & præfatæ quidem rationes vim habere videntur non solùm respectu Indulgentiarum, quæ in speciali Indis conceduntur, ac Neophytis reliquis, sed etiam in aliis, communibus etiam Europæis: & in Æthiopibus singularem etiam efficaciam continent: quia cùm illi [Pro Æthiopibus specialis ratio.] sub seruitute vitam pauperrimam viuant, difficiliùs est eleëmosynam pro Bullæ obtentione tribuere: quamuis multi domini piè erga eosdem affecti, Bullas pro eisdem sumere soleant, quod ex obligatione fieri debere à Ministris S. Cruciatæ tentatum, sed immeritò: gratia enim est Pontificia, ad quam neque pro se, neque pro aliis quisquam adigitur, alioquin gratia iam non erit gratia, vt aliàs Apostolus: sed pauci illi, qui pietate permoti id præstant eorum comparatione, qui circa hoc curam omnem abiiciunt, ad quam expediret vt à Confessariis inducerentur, iniunctâ eis huiusmodi satisfactione, cùm eam, & maiorem multoties soleant illi promereri.

Videtur ergo sententia ista non impro [Circa præfatam sententiam iudicium, & noua ratio ex concessionibus aliis, pro quibus Bulla non est necessaria.]babilis, dum Commissarij circa hoc Pontificiam mentem non ampliùs manifestant. Et quæ esse debet circa gentes istas propensa benignitas, ex re magis futurum apparet, si circa hoc nihil ipsis onerosum imponatur. Et prædictis addo, quòd licet Commissario facultas ad dispensandum in matrimonio iam contracto concedatur, vt non obstante affinitate ex copulâ fornicariâ ortâ, contrahere sic coniuncti de nouo possint, cùm conditionibus ad talem dispensationem adiectis, etiamsi primus gradus sit in lineâ rectâ vel transuersali, pro quo videri potest Diana, Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 116. & 117. Indi tamen ad dispensationem dictam Bullâ non indigent, cùm possint à Regularibus dispensari: neque potestas talis generali facultatem & gratiarum suspensione concluditur, sicut & similes, vt est communis sententia Doctorum. Et quòd prætereà Indi vt contrahant vltra secundum gradum, Bullâ non indigeant, specialiter adnotat Mag. Veracruz, & ex eo Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum, Parte 1. Fol. 88. Cùm ergo ad hæc, quæ iuri communi adeò contraria sunt, Indi non habeant opus Bullâ, videtur ex eo fieri pro lucrandis Indulgentiis, in quo nullum Iuris vulnus interuenit, sed Pontificius fauor, eadem non indigere: Neque ex eo fit illos, si ita esse sibi persuadeant, Bullam non esse sumpturos; sument siquidem hortamentis, & frequenter etiam compellentibus Parochis, quia magnum quid in eâ esse, vt est reuerà, sua qualicumque mente concipiunt: & Bullæ ipsius beneficio adeò insignes Indulgentiæ proueniunt, vt magnorum deberent thesaurorum contributione à rerum istarum dignis æstimatoribus comparari.

Quæri deinde potest quænam Indul [Cur Indis peculiares non sint Indulgentiæ concessæ.]gentiæ Indis specialiter concessæ sint. Circa quod dico aliquas esse pro Confratribus specialium Confraternitatum, & Iubilæa in Festis peculiaribus eorum contemplatione concessa, quorum formæ consulendæ. Aliæ autem communes sunt omnibus regiones Indicas incolentibus, vt nulla specialis pro Neophytis inueniatur. Quod equidem mirum esse non debet: nam omnes illæ ipsorum sunt contemplatione concessæ, & ipsis ex primariâ intentione, vtpotè natiuis dictarum regionum accolis, de quorum conuersione agitur, & Christianâ pietate in eisdem propagandâ. Et Inde factum vt prima omnium Indulgentiarum, quæ in Bullis nouioribus extant, hunc Pontificum respectum statim manifestet & quidem Pius IV. die 2. Februarij, Ann. 1563. sic concesse [Pij IV. quædam affectum conuersionis insinuant.]rat: Vt quoties ij, qui verè pœnitentes & confeßi, siue firmum constitutis à Iure temporibus confitendi propositum habentes, aliquem ex infidelitate, & ab Idololatria ad veri Dei cognitionem & cultum reduxerint, toties plenariam Indulgentiam, plenariumque Iubilæum consequantur, adiunctâ aliquâ arbitrariâ per Confessores salutari pœnitentiâ, pro quo eorum conscientiæ onerantur. Sic in Compendio Indico. verb. Indulgentiæ 2. §. 2. Sed quia ad 20. tantùm annos fuit, iam [Adnotatio Compendij.] pridem expirauit. In margine autem notatur, quòd licet expirauerit, eo loco apposita est, vt progoretur, id est, vt prorogatio curetur impetrari. Quod quidem sic factum, nam à Paulo V. Vrbano VIII. & Innocentio X. concessa, sed cum aliqua limitatione, quæ an verè talis, inquirendum, cùm aliàs etiam amplior habeatur.

Sic ergo Innocentius post citatos: [Innocent. X consimilis.] Omnibus Christi fidelibus, in quibuscumque Oceani Indijs, aut Sinarum regione, vel Brasiliâ constitutis, præsentibus & futuris, verè pœnitentibus & confeßis, ac sacra Communione refectis, quoties aliquem ex infidelitate & Idololatria ad veri Dei cognitionem reduxerint, plenariam, &c. Vbi limitatio obuia est ex eo quòd [Limitatio quænam in illa, circa Confessionem, & Communionem.] Pius non exigat Communionem, neque Confessionem reipsa factam, sed satis esse dicat propositum statutis à Iure temporibus confitendi. In eo autem videtur amplior, quòd pœnitentiam à Confessore imponendam non statuat, neque super eo conscientia talium oneretur. Et videtur quidem satis esse, vt quis statutis temporibus fuerit confessus, & sacrâ Communione refectus: quod quidem tunc est intelligendum, quando qui statutis temporibus confessus est, & communicauit, non est posteà in aliquod mortale prolapsus; tunc enim status ille prior non perseuerat, qui perseuerare habitualiter videbatur; & sic neque gratiæ Sacramentales, quæ per Sacramenta dicta conferuntur, & conducere maximè possunt ad opus diuinorum omnium diuinissimum aggrediendum, conuersionem inquam infidelium, iuxta tritam Diui Dionysij doctrinam. Et quod ad Confessionem attinet, cùm [Contritio quando sufficiat ad lucrandum Indulgentiam.] illa petitur, sufficere contritionem, si ita dicatur, Contritis, & Confeßis, graues Doctores tenent, ex quibus P. Suarius Tomo 4. in 3. p. Disput. 52. Sect. 3. num. 13. ex quo P. Filliucius Tractat. 8. Cap. 8. numer. 148. Neque enim apparet verosimile vt vera contritio simul cum Confessione petatur, quandoquidem attritio sufficit ad effectum Sacramenti, & ita videtur esse sensus disiunctiuus. Est autem idem quando sic dicitur: Verè pœnitentibus, & confeßis, vt in nostro priuilegio; quia vera pœnitentia non nisi per contritionem habetur, quæ est dolor perfectus, & ita extra Sacramentum dispositio vltima ad iustificationem. Quòd si cùm illa Communio pariter exigatur, tunc quidem necessaria Confessio est, quia ita Concilium Tridentinum declarauit. In casu autem nostro vtraque simul exposcitur, sed, vt dixi, non proxima, nisi mortale peccatum interuenerit; quia hîc non agitur directè negotium eius qui est Indulgentiam lucraturus, sed infidelium, quorum conuersio à Pontificibus exoptatur: ad quod congruè peragendum non videtur specialiter necessaria dispositio per proximam Sacramentorum illorum receptionem.

Et certè licet absolutè loquendo con [Statum solùm gratiæ ad Indulgentiam, de quâ est sermo, requiri.]uenientissimum sit gratia per receptionem dictam aucta & roborata ad diuinum illud opus accedere; onus tamen huiusmodi ad obtinendam Indulgentiam non ita conueniens apparet, & magis Euangelici ministri ad illud erunt propensi, si ab eis solus status gratiæ, receptis suo tempore duobus illis Sacramentis, exigatur. Cùm ergo negotium, de quo agitur præcipuè, obtineri sine illo possit, neque specialem in ordine ad illud vtilitatem conferat, & Indulgentiæ lucrum sit conuersionis peculiare præmium; quidquid de Sacramentorum receptione additur, non est necessarium vt ad proximam referatur. Quod roborari ex eo potest, quia Pontifices in concessione dictâ testantur se vestigiis prædecessorum Pontificum inhærere: constat autem Pium IV. cuius concessionis tenorem dedimus, Communionem minimè postulasse. Vt ergo concessiones conformes sint, dici potest non postulasse quidem [Concessiones diuersorum Pontificum conciliatæ.] proximam, benè tamen statutis temporibus receptam: atque ita intellexisse posteriores Pontifices, suisque tenoribus expressisse. Quòd autem Pius IV. pœnitentiam imponendam dixerit, & super hoc Confessorum conscientias onerauerit, à successoribus est sublatum, quia admonitio talis non ita videbatur necessaria, quandoquidem Sacramentum Pœnitentiæ id secum affert, cuius pars est satisfactio, & Confessarios ad illam imponendam teneri iuxta peccatorum numerum & qualitatem, nimis notum dogma est. Videtur [Circa Pœnitentiam iniungendam notanda doctrina.] autem sufficiens & salutaris pœnitentia, si conuersionis ipsius cura præcipiatur, quæ si effectum habeat, cùm Indulgentiæ tunc beneficium accedat, nullum vlterioris satisfactionis onus relinquitur: si verò non sequatur conuersio, labor ille satis egregius & satisfactorius est. Posset autem videri alicui quòd etiamsi conuersio non sequatur, labor strenuè impensus in ordine ad illam, & ex se sufficiens, ad obtinendam valere possit Indulgentiam; quia cùm obtinetur conuersione secutâ, illa præmium laboris est, & non conuersionis, vt se tenet ex parte conuersi, & in manu Euangelici ministri non est: idem autem inquantum idem, semper est natum facere idem. Nihilominùs hoc non potest certò affirmari: quia Pontifices potuerunt beneficium illud operi cum effectu coniuncto adligare, quamuis idem sit labor: quemadmodum irregularitas adnexa est percussioni, ex quâ mors sequitur, & non alteri, licèt fortè grauiori, quia hæc medicum nacta est peritiorem, vel quia miraculosè curata est. Et idem est in pœnis aliis Ecclesiasticis. Ex quo fit effectum operis multoties attendi, quia ille esse solet index operationis, cuius qualitas, deficiente effectu, non potest facilè deprehendi.

Indulgentiæ aliæ ex Bullâ Innocentij X.

SEquitur sic in illâ: Nec non eisdem etiam [Indulgentia pro visitantibus Ecclesias Societatis certis diebus. Vbi an communis pro Indijs.] verè pœnitentibus & confeßis, S. Thomæ Apostoli in Indijs prædictis, vel aliquam ex certis dilectorum filiorum Presbyterorum Societatis Iesv Ecclesias illarum partium Deo, vel in honorem sanctorum erectis. Nec non omnes & singulas huiusmodi Ecclesias Collegiorum, Domorum, & Residentiarum eiusdem Societatis regionum præfatarum, saltem inter se per centum milliaria distantes, vt suprà erectas, singulis annis, quatuor diebus festis, Domini nostri, B. Mariæ Virginis, aut sanctorum, per dictæ Societatis Præpositum Generalem designatas, visitantibus, & inibi Sanctissimum Eucharistiæ Sacramentum sumentibus, ac pro Gentilium & hæreticorum conuersione pias ad Deum preces fundentibus, etiam plenariam. Sic Pontifex; in quâ concessione videri alicui potest nihil de nouo concedi, quod anteà non liceret per Gregorij XIII. priuilegium, de quo in Compendio Indico. Verb. Indulgentiæ 2. §. 3. similis formæ: & quidem perpetuum, cùm tamen illud temporale sit. Licèt enim illud de Indiâ tantùm Orientali, & Brasiliâ procedat, ad omnes tamen Societatis Ecclesias extendi posse non distantes per spatium dictum etiam in Indiis Occidentalibus constat ex concessione eiusdem Gregorij, de quâ verb. Gratiarum communicatio §. 1. in quo habetur gratiarum communicationem inter Indiam vtramque esse, de quo in superioribus non semel dictum.

Nihilominùs diuersa videtur esse con [Esse diuersa ab alià à Greg. XIII. concessa, & amplioris forma.]cessio, & sub ampliori ac certiore formâ procedere: nam in primis Indulgentia pro visitantibus Ecclesiam S. Thomæ Apostoli in Indiâ Orientali, non habetur in illâ priori concessione. Deinde. Quòd debeat illa ad Indias Occidentales extendi non videtur ita certum: tum quia ea gratiarum communicatio totalis & omnimoda facta est viuæ vocis Oraculo à Gregor. XIII. vt constat ex Compendio Indico, §. citato. Et licet dici possit extensionem dictam habuisse tantùm rationem declarationis, & tales non esse reuocatas, vt superiùs positum: id equidem difficultate non caret, quando declaratio vim noui priuilegij habet, vt in præsenti; vbi non priuilegium aliquod, sed ingens eorum cumulus ad loca & personas adeò plures & diuersas extenditur. Quod item dici potest Pontifices suis illis Bullis non reuocasse Indulgentias, probabile quidem est, sed non penitus exploratum. His ergo de caussis priuilegium posterius, etsi temporale, magni tamen æstimandum est, & pro perpetuo habendum, cùm Pontifices sine difficultate ante finitum concessionis tempus illam soleant prorogare. Quod aliunde etiam ostenditur: nam licet demus omnino esse certum priuilegia Societati concessa pro Indiis cum eâ esse extensione accipienda: id quidem de priuilegiis est intelligendum, quæ Societatis eiusdem filijs conceduntur; idque omnino certum haberi debet, quia Gregorius non tantùm viuæ vocis Oraculo, sed Litteris etiam expeditis huiusmodi communicationem indulsit, vt ex citato §. liquet: non est autem ita de concessis pro determinatis locis, & ad Indulgentias spectantibus, quia illa non concernunt ministeria, & Indulgentiarum extensio specialem difficultatem continet. Verba priuilegij sunt: Vt [Priuilegium communicationis, pro vtraque India.] singuli earumdem Indiarum & Nouæ-Hispaniæ Societatis Religiosi, illis omnibus æquè principaliter & omnibus, & per omnia gaudeant, illisque vti poßint, perinde ac si illa omnia vtriusque Indiæ, & Nouæ-Hispaniæ Religiosis prædictis specialiter ac nominatim concessa fuissent. Sic ibi. Quamuis ergo communicatio in casu nostro probabilis sit ex vi prædictæ concessionis; alia profectò magnâ debet æstimatione recipi, per quam dubium omne circa illius vsum remouetur.

Esset autem maioris æstimationis illa, [Concessio circa idem sed amplior.] quæ in citato verb. Indulgentiæ habetur §. 4. & sic habet: Placuit posteà eidem Pontifici, vt eadem plenaria Indulgentiæ obtineri poßit in omnibus Ecclesiis Societatis in Indiâ Orientali non distantibus inter se per centum milliaria, in diuersis tamen diebus à Superioribus nominandis. Esset inquam, si adhuc duraret, & esset Indiæ vtrique communis: quibus videtur obstare, quòd pro Orientali concessa sit, & viuæ vocis Oraculo. Sed cùm probabile sit nihil istorum obstare, quia in gratiarum communicatione non solùm priuilegia & facultates, sed & gratiæ recensentur, vt ex § dicto constat, & Indulgentias gratiarum nomine venire dubitari nequeat, ex eâ parte nullum esse videtur obstaculum. Quòd verò Indulgentiæ reuocatæ non sint: non contemnendi Doctores tradunt, de quo suprà & vt de aliis minùs certum sit, de iis, quæ pro Indiis sunt concessæ, peculiaris ratio ex [Quid circa distantiam Ecclesiarum.]tat, de quo aliàs & superiùs num. 484. Non debent ergo Ecclesiæ iuxta concessionem istam per centum milliaria distare, sed quæcumque illæ fint, etiamsi plures in eâdem vrbe, in eis potest quater in anno Indulgentia plenaria diebus per Prouinciales designandis comparari. Immò videtur designatio fieri posse à Superioribus localibus, quia Gregorius nullum specialem expressit. Et licet in priori concessione designationem faciendam per Præpositum Generalem edixit, & in Adnotatione ea Prouincialibus committatur: pro §. autem 4. in quo ampliatio concessionis extat, nihil est appositum, vt ex eo non leue argumentum pro eo, quod diximus, habeatur. Vbi autem juxta formam nouioris priuilegij agendum videbitur, & spatium prædictum obseruandum, facilis fieri per leucas computatio potest, cùm leuca tria millia passuum habeat, vnde centum milliaria 33. leucas cum tertiâ leucæ parte, vno inquam milliari, conficiunt. Milliarium enim non Germanicum, sed Italicum, & legale intelligendum est: Germanicum enim quatuor Italica continet, vnde neque in Germania, cùm de Milliaribus, aut Milliariis, in Pontificiis Decretis agitur, Germanica, sed Italica, intelligenda sunt.

In hac ergo Peruuianâ Prouinciâ po [In Peruuio quomodo Ecclesiæ designandæ.]terunt quatuor illi dies pro plenariâ Indulgentiâ à Prouincialibus designari Limæ, Truxillij, Pisci, Huancauelicæ. Huamangæ, Cusci, Arequipæ, Iulij aut Ciuquiabi, Oruri, Ciuquisacæ, aut Potosij, & in Residentia S. Crucis. Sed dubitari potest an possint Prouinciales concessionem ita partiri, ne præcipuæ Ecclesiæ eo maneant beneficio fraudatæ, vt Potosij duo designentur dies, & duo alij Ciuquisacæ; & sic in nonnullis aliis. Et videtur id sanè probabile, quia concessionis [Concessionem inter Ecclesias non distantes posse partiri.] forma seruatur, dum in eâ dicitur posse Indulgentiam plenariam obtineri in Ecclesiis distantibus per centum milliaria: ergo dum Ecclesiæ & dies pro Ecclesiis ab aliis eo interuallo distantibus assignantur, nihil fit Pontificiæ dispositioni contrarium; duæ enim illæ ob indistantiam pro vnâ & eâdem reputantur. Et in hoc quidem neque concessionis limites quoad substantiam exceduntur, cùm dierum numerus teneatur: neque in modo inconueniens est aliquod, sed potiùs conuenientia esse specialis potest: & alioqui, cùm sit gratia, latè interpretanda est, vt gra [Gratiæ interpretatio ampla.]ues Auctores tenent videndi apud Dianam Parte 1. Tract. 11. numer. 98. & Bonacinam Tomo 1. Disput. 6. Quæst. 1. Puncto 7. num. 3. & 4. Quod, vt superiùs admonui, in illis, quæ pro Indiis conceduntur, est specialiter asserendum, quia tituli pro fauore respectu illarum multiplicantur, vnde & fauor debet ampliari. vide num. 494.

In eadem Innocentij Bullâ sequentes indul [Indulgentia promouentibus è Societate in itinere pro negotijs fidei.]gentiæ conceduntur. Plenaria iis, qui de Societate in itinere pro fidei negotio suscepto moriuntur. Et illa non solis Sacerdotibus, sed omnibus aliis est communis. Fidei autem negotium magnam habet latitudinem: & tale est omne illud, quod ad infidelium conuersionem spectat, vel ad promouendos Neophytos in Christiana religione: siue Sociorum adducendorum caussâ pro Euangelicis ministeriis profectio instituatur, siue pro obtinendis à Sede Apostolicâ ad promotionem dictam facultatibus, vel a Rege Catholico pro eodem litteris impetrandis, aut pro submouendis Indorum oneribus: quia & hoc negotium fidei est, quandoquidem eò tendit, vt sic Indi ad fidem Christianam auidiùs & robustiùs afficiantur. Et ad hunc modum possunt alia, quæ sunt multa, cumulari.

