Dico tertiò. De priuilegio Indico So [Assertio 3. Circa priuilegium Indicum. Vbi quando Episcopi dicantur non adesse.]cietati concesso loquendo, ad illius vsum non est necessarium, quòd in partibus remotissimis Episcopi non sint habitualiter, id est, quod pro locis talibus non sint assignati, & numquàm ad ea perueniant, quod videtur significari dum dicitur In quibus Catholici Episcopi non sunt. Sed sufficit reipsa ibi non esse, sicut in priuilegij tenore habetur, verbis illis: Si Episcopus, qui ea faciat, Catholicus ibi non adsit. Censetur autem non adesse, si Sedes vacet, iuxta id, quod habet Fr. Emmanuel Quæstione 19. citatâ Artic. 3. & Fr. Ioannes Baptista ex eodem. Item. Si Sede plena, quia iam est confirmatus, aut etiam consecratus Episcopus, nondum tamen in Prouinciam venit: vel, si venit, longè abest, nec breui speratur adfuturus. Neque enim quod dicitur. Non adsit ibi, omnino materialiter est accipiendum de loco, in quo est consecratio facienda: adesse enim dicitur statim rediturus, qui & non putatur recessisse, iuxta vulgatam iuris regulam: vnde & statim venturus, etiamsi à loco numquam recesserit, quia numquàm ad eum peruenit. Quod ergo dicitur Ibi, non est ad locum referendum, sed ad partes in concessione designatas, loca scilicet remotissima. Si ergo ibi, in locis inquam talibus, Episcopus non adsit, priuilegio locus est, iuxta datam explicationem. Quòd si adsit, nec velit, aut [Inutiles pro mortuis.] nequeat, censendus non adesse: inutilis enim pro mortuo habetur, per Textus, & Doctores, quos adducit P. Thomas Sancius Lib. 4. Consiliorum, Cap. 2. Dub. 13. num. 1. Ex quâ conside [Priuilegium ob Episcoporum tarditatem.]ratione concessum est priuilegium à Sixto, & Eugenio, vtroque Quarto, de quo Ioannes de la Cruz Dub. 9. Conclus. 3. vt si Diœcesanus ter requisitus pro consecratione Ecclesiarum, & Altarium, venire renuerit, à Religiosis possint Episcopi alij aduocari. Et per priuilegium Societati concessum à Paulo Tertio in Bulla, quæ incipit, Licebit debitum, si vltra quatuor menses id facere distulerint. Verè enim acsi in mundo non sint, cùm se ita gerant, reputantur. Vnde & similiter est, in casu, de quo loquimur, æstimandum.

Dico quartò. Quæ benedici à Præla [Assertio 4. Etiam non propria posse benedici, seu externorum.]tis, aut ab iis, quibus ipsi concesserint, possunt, non est ad ea tantùm, quæ pro eorum sunt vsu, coarctandum: nam & pro externis esse locus priuilegio potest. Sic constat ex Bulla Innocentij citata, & ex aliis, iuxta quas in Compendio Societatis ita recognoscitur, & additur moderatio, videlicet; si neceßitas vrgeat, & Prælati distent, & sine eorum offensione. Vbi necessitas latè accipienda est, vt quæuis sufficiat, talis prudenter iudicata. Et cùm talis est, etsi Prælatus adsit, nihil obstat, si credatur non facilè suam ad id operam præstiturus. Offensio autem facilè vitatur, quia illi circa hoc non multùm solent esse soliciti, quibus labor & tædium excusatur: quod de ornamentis & vestibus sacris præsertim intelligendum. In Indiis autem id faciliùs, quia in §. Benedictionis, nulla huiusmodi limitatio circa prædicta proponitur, sed quæ additur de graui necessitate, & caussa magni momenti, ad ea, quæ vnctionem exigunt, videntur referenda; pro aliis enim non erat cur maior obligatio in Indiis, circa quas indulgentiores solent esse Pontifices, quàm pro aliis, poneretur.

De Benedictione Ecclesiarum, Cœmeteriorum, Oratoriorum, aliorumque.

IN Compendio Indico, vt vidimus. num. [Priuilegium Pauli 3. circa benedictionem Ecclesiarum. &c.] 252. Ecclesiarum, & Oratoriorum mentio nulla, sed tantùm Cœmeteriorum, quia in Bulla Pauli Tertij sæpiùs citatâ illorum tantùm mentio videtur haberi, vnde pro aliis remissio fit ad communes concessiones. Sed certè concessio Pontificia ad Ecclesias est etiam referenda, de quibus ibidem sermo, dum sic dicitur: Ac in locis prædictis remotißimis Ecclesias, hospitalia, & alia pia loca, prout expediens fuerit, erigere, ac tunc & pro tempore erecta reformare, sine alicuius præiudicio: & vestes Sacerdotales, Pallas, Corporalia, Calices, Altaria, Cœmeteria, (si Episcopus, qui ea faciat, Catholicus, inibi non adsit) benedicere, ac profanatas Ecclesias reconciliare poßint. Sic ille. Quia ergo de Ecclesiis locutus fuerat, posteà Cœmeteria tantùm addidit: neque Oratoria addi necessarium fuit: si enim Ecclesiæ benedici possunt, de Oratoriis esse dubium nequit, cùm id multò minus sit. Nec dici potest de erectione quidem Ecclesiarum actum, sed non de earum benedictione: nam cùm pro vsu erigantur, & ad hunc benedici debeant, & ibi Episcopus non adsit, manifestum est benedictionem erectionis indulto & nomine comprehensam. De Cœmeteriis autem specialis mentio subiuncta, quia non semper solent benedici, & quia non dicuntur erigi, sicut Ecclesiæ. Præterquam quòd, cùm Cœmeterium accessorium quidquam sit respectu Ecclesiæ, dum illius benedictio conceditur, ea, quæ ad Ecclesiam spectat, videtur præsupponi.

Hinc est, vt quod de expectatione per [In Indiis non est necessaria quatuor mensium expectatio, renuentibus Prælatis. Et alia iuxta communes concessiones.] quatuor menses ab eodem Pontifice dicitur, de quo num. 259. ad Indias non sit referendum, quia diuersa est dispositio, & circa diuersa versatur; vt ex contextu liquet. Quod item habetur in Compendio communi verb. Ecclesia. §. 2. in hunc modum: Possunt omnes Præpositi, & Rectores, etiam aquâ per eos benedictâ, præsertim in locis remotis, vbi Episcopum aquam benedicentem per duas dietas adire non possunt, liberè & licitè reconciliare nostras Ecclesias, Cœmeteria, & Oratoria, & eorum quodlibet, sanguinis, seu seminis effusione, aut aliàs quomodolibet pollutas, seu polluta, quoties opus fue [Compendium Societatis.]rit. Conceßit Leo X. præfatis Minoribus. &c. Hoc inquam pro Indiis necessarium non est, sed Superiores omnes aquâ à se benedictâ id præstare possunt, etiamsi Episcopi adsint, quia in prædicta Paulij Tertij concessione conditio illa de absentia Episcopi non apponitur pro effectu prædicto, sed pro aliis præcedentibus, vt vidimus. Cùm enim dictum pro illis fuisset: Si Episcopus, qui ea faciat, Catholicus inibi non adsit: posteà additur: Ac profanatas Ecclesias reconciliare poßint. Et ita tenet P. Quintanad. Tractat. 6. Singulari 13. vers. Ecclesia §. 1. fundamento tamen nullo assertionis indicato. Circa quod non est multùm digladian [Ecclesiam non consecratam à quolibet Sacerdote aqua communi benedicta posse reconciliari.]dum, cùm grauis scrupuli materia in eo non sit, quandoquidem opinio multorum est, & inter alios, Patrum Suarij, Azorij, Henriquez, Coninck, Reginaldi, Posseuini, Graffij, Sayri, & Finellij apud Bonacinam Tomo 1. Trctatatu de Matrimonio. Quæst. 4. Puncto vlt. num. 27. & Cardinalis Lugo Disputat. 20. de Sacramentis num. 61. asserentium Ecclesiam pollutam posse per aspersionem aquæ ab eo benedictæ reconciliari à simplici Sacerdote si non erat consecrata. Addit Bonacina ex P. Henriquez Lib. 9. Cap. 27. num. 6. expedire vt licentia ab Episcopo petatur, vel ab eius Vicario Generali, quod tamen ipse iudicat necessarium. Pro eodem est Diana Parte 1. Tractat. 15. Resolut. 6. qui & videndus Parte 11. Tractat. 8. Resolut. 27. post hæc scripta visus. Bassæus verb. Sacrilegium 1. §. 8. Portel Tomo 1. verb. Ecclesia num. 2. P. Auila de Censuris, Parte 5. Disputat. 7. Dub. 4. P. Fagundez in primum Ecclesiæ Præceptum. Lib. 3. Cap. 14. num. 60. Barbosa de Potestate Episcopi. Allegat. 28. num. 57. & alij complures, quos ipsi adducunt, & prætereà Diana Parte 4. Tract. 4. Resolut. 91. Vnde non videtur cui debeat attribui, quod ait Hieronymus Garcia Tractat. 3. Difficultat. 8. Dub. 2. Puncto 5. numer. 52. se scilicet non inuenire Auctorem, qui hoc clarè affirmet: nam qui id asserunt, de Religiosis loquuntur, qui pro eo specialia habent priuilegia.

Circa Ecclesias autem consecratas est [Consecratas posse vi priuilegij Pauli 3. à Religiosis Societatis.] maior difficultas. Et posse à Superioribus Societatis reconciliari probatur ex priuilegio adducto num. præced. quod de Ecclesiis consecratis procedit: ad reconciliationem enim Ecclesiarum, quæ consecratæ non sunt, non est aqua Pontificaliter benedicta, cum vino scilicet, & cinere, necessaria, vt citati Auctores tradunt: alia autem, quæ benedici à quolibet Sacerdote potest, inutiliter ab Episcopis posceretur. Et ita fatentur Auctores, qui priuilegium circa hoc Religiosorum agnoscunt, vt Peyrinus, Nouarius, & Graffius, quos adducunt Diana Parte 4. Resolut. 91. citata, & Hieronymus Garcia numer. 54. ac videtur etiam tenere P. Pellizarius Tract. 10. Cap. 9. num. 38. dum generaliter loquitur. Et hoc quidem vniuersim loquendo: nam pro Indiis non videtur necessarium vt aqua ab Episcopo benedicta, siue [Et in Indiis non esse necessarium aquam ab Episcopo postulari.] adsit siue non adsit, expectetur, iuxta dicta n. 261. quod tamen si fieri possit, à Superioribus Societatis non prætermittendum, tum ex vrbanitate, & ad remouendam offensionem; tum etiam quia sic in communis Compendij propositione præscribitur, & ad quam in Indico fit remissio: vt non liceat de priuilegio, nisi quantùm R. P. Generali visum fuerit communicari conueniens. Quamquàm remissio illa, quæ ad Compendium commune fit, non videatur prorsus vrgere, vt scilicet nihil plus circa illud liceat, quàm quod per commune priuilegium habetur. Constat enim ex dictis citato num. Ecclesias posse in Indiis vi priuilegij Pauli Tertij benedici: neque erat ratio cur circa hoc limitatio apponeretur, quæ circa cœmeteria non est adiecta. Sicut ergo quoad Ecclesiarum benedictionem non erat necessaria remissio, ita neque in ordine ad reconciliationem. Quando ergo remissio fit, non tollitur quod aliàs licet; sed id, quod iuuare potest, & pro rerum opportunitatibus vsui esse valet, indicatur.

Neque obstat quòd in Compendio [Ex Compendij Indici tenore cui difficultas factum satis.] Indico verb. Ecclesia §. 1. id quod de absentia Episcopi à Pontifice dicitur, ad reconciliationem referatur: sic enim ibi: Ac Ecclesias profanatas, (si Catholicus Episcopus, qui id faciat, ibi non adsit) reconciliare. Sic ibi. Non inquam obstat; quia cùm verborum tenor immutatus sit, non est credendum ex proposito id factum, sed Scriptoris aut distantis minori animaduersione: vel quia qui id ita disposuit, in ea sententia fuit, vt omnia, de quibus priuilegium procedit, pariter iudicauerit comprehensa. Verbis ergo Pontificis potiùs standum est, quæ non possunt arbitrio cujuslibet alterari. Aliquas etiam in Compendiis [Notandum circa illud & Commune.] peculiares Collectoris esse sententias Auctores nostri non vno in loco protestantur. Et in Adnotatione post §. 2. Verb. Eucharistia, idest obuium, quam frequentiùs Doctores præfati reiiciunt, licet an benè, alterius considerationis sit. De quo num. 222. & in Indico id minùs mirabile, circa quod non est ita exactâ diligentiâ, licet non culpabili, laboratum. Res enim hæc, cùm ad remotissima spectet, maiorem notitiam exigit, quam sit ea, quæ ab iis haberi possit, qui Indias neque à limine salutarunt. De quibus hæc satis.

De Priuilegiis circa administrationem Eucharistiæ extra Missæ sacrificium.

COmmunionem intra Missam debere [Communio intra Missam facienda ex Ecclesiæ vsu.] fieri, postquàm scilicet Sacerdos Sacramentum sumpserit, antiquus Ecclesiæ vsus fuit: pro quo videri possunt quæ adducit Cardinalis Bellarminus Lib. 2. de Missa Cap. 9. vnde & Nouantes aliqui contendunt Missam dici non posse, in qua adstantes non communicent, iuxta illud quod in Canone dicitur: Vt quotquot ex hac altaris participatione sacrosanctum Filij tui Corpus & [Iuxta qui etiam pro infirmis asseruatur.] sanguinem sumpserimus &c. & licet iam inde antiquis temporibus in more fuerit vt Eucharistia extra Missam asseruetur, id pro infirmis tantùm videtur institutum, vt habetur in Cap. Presbyter. de Consecrat. dist. 2. vbi sic dicitur: Presbyter [Cap. Presbyter.] Eucharistiam semper habeat paratam, vt quando quis infirmatus fuerit, statim eum communicet, ne sine Communione moriatur. Sic ibi ex Concilio Wormatiensi. Quod etiam statuitur in Rubricis Missalis pro Feria 5. in Cœna Domini, verbis illis: Reseruat etiam aliquas particulas consecratas, si opus fue [Rubrica Missalis.]rit, pro infirmis. Et colligitur etiam ex Rubrica alia, de qua infrà. n. 267. Et ex priuilegiis, quæ circa hoc concedi solent: si enim prohibitio non fuisset vlla, frustrà concessa viderentur. Neque ad tollendos scrupulos dici possunt postulata; quia scrupuli prohibitionem aliquam indicant, quæ licet non extet, aliquando tamen fuerit: neq; enim scrupuli tales imperitorum sunt, qui non rarò ex nimia oriuntur peritia, dum aliqui plus sapiunt quàm oporteat sapere, cum sapere oporteat ad sobrietatem.

Propter quod concessione speciali So [Priuilegium Societatis pro Communicatione extra Missam.]cietati Paulus Tertius indulsit id, quod habetur in eius Bulla, quæ incidit, Cùm inter cunctas, in hunc modum: Ac Missas ante diem, circa tamen diurnam lucem, & etiam infra horam post meridiem, quando & quoties, stante legitimo impedimento, moderno, & pro tempore existenti Præposito vestro præfato id necessarium, vel aliàs in Domino expedire vi [Paulus Tertius.]sum fuerit, & post seu ante illarum celebrationem, aut aliàs, Christi fidelibus ipsis Eucharistiæ & alia Ecclesiastica Sacramenta, sine alicuius præiudicio ministrandi, Diœcesanorum locorum, Rectorum Parochialium, & aliarum Ecclesiarum, seu quorumuis aliorum licentia desuper minimè requisita. Hæc Pontifex: vbi satis est perspicua concessionis amplitudo, dum ante Missam, vel post illam, aut aliàs, communicandi facultas tribuitur: quòd enim, aliàs, dicitur, vsitatum tribuendi modum indicat, cùm Sacerdos superpelliceo & stolâ indutus, tale exhibet ministerium: siue Alba & stola, si fortè administrandum in altari sic reperiatur, dum Communio petitur, quam non oporteat protelare. Et cùm adeò ampla & luculenta sit huiusmodi concessio; in Compendio tamen Communi verb. Eucharistia, aut verb. Missa, nulla illius mentio fit, [Quid in Compendio communi.] sed duæ aliæ adducuntur, quæ per communicationem habentur: alia ex Monumentis Minorum, de qua §. 3. in priori Verbo vt Eucharistia ministrari possit omni tem pore. Aliud. §. 4. ex Minimorum priuilegiis, ministrandi illam quibuscumque personis, quoties opus fuerit. Vtraque autem præsenti instituto deseruire potest: si enim omni tempore, & omnibus quoties opus fuerit ministrari potest: ergo extra Missam, quia & extra illam tempus occurrere potest, in quo oporteat illam ministrari. Sed verb. Sacramenta priuilegij prædicti mentio extat; nec tamen specialis concessionis in ordine ad illud, de quo agimus, quidquam additur. Sed tantùm in Annotatione sic dicitur: Facultas quidem administrandi Eucharistiam omnibus Sacerdotibus conceditur, iuxta id quod dictum est verb. Eucharistia. §. 2. Sic ibi. In §. autem illo Festum Paschæ Re [Quid in Indico.]surrectionis, & articulus mortis excipitur, nisi necessitas vrgeat. In Compendio verò Indico verb. Missa §. 3. sic habetur: Possunt Superiores in vtraque India dispensare in Regula Missalis de communicandis laicis intra Missam; ita vt quando eis videbitur expediens, fieri id poßit finitâ Missâ. Gregorius XIII. in viuæ vocis Oraculis. Sic ibi. Sed quia Oraculum iam expirauit: etsi non expirasse contendat quis, satis angusta concessio est. Quod ergo ad amplitudinem concessionis attinet, ministradi scilicet ante, vel post Missam, vel aliàs, vt suprà, omnibus Societatis Sacerdotibus est licitum sicut & aliis qui communicatione omnimodâ perfruuntur.

Nec parui pendendum hoc ex eo quòd [Sine priuilegio id videri licitum, ex communi sententia.] Communio dicto modo sine priuilegio dari posse videatur: iuxta receptam enim sententiam, quam tuentur multi, quos adducit & sequitur P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 3. num. 319. & Bassæus verb. Communio sacra num 22. & circa casum præsentem P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 6. Singulari 7. verb. Missa. Communio dari potest qualibet horâ, secluso scandalo, vt patet ex superiùs dictis: ergo signum est non habere illam cum Missa connexionem. Licet enim hoc ita sit, & Canones circa hoc loquentes videantur consuetudine mitigati, & Regula Missalis obli [Priuilegia tamen locum habere.]gationem non strictam imponere, sed id, quod fieri solet regulariter; indicare: nihilominùs difficultas aliqua occurrere circa praxim potest ex iis, quæ habet Gauantus in Rubri Missalis. Parte 2. Titulo 10. ad §. 6. Lit. D. vbi cùm de Communione in Missa facienda agatur, ita subdit: Regu [Gauantus.]lariter hoc loco facienda est Communio. Amactarius Præfat. 2. ad librum de Ecclesiast. officiis & Vralfridus Cap. 20. Sed hodie quia plurimi exoptant finem Missæ, & eos tædat expectare alios vt communicent, præsertim simulti sint communicandi, differri solet Communio vsque ad peractam Missam: tolerandum videtur, si multi communicent, non autem si pauci. Sic ille. Iuxta cuius doctrinam, quando adsunt qui communicare intra Missam possunt, neque obstaculum multitudinis intercedit, non est tolerabile vt Communio ad finem Missæ protrahatur. Pro eo ergo priuilegium suffragari potest, si id conueniens videatur: neque enim dici potest stante conuenientiâ id licere sine priuilegio, sicut ratione illius licet quando adest communicare volentium multitudo. Non enim conuenientia quæuis pro omnibus est sufficiens, licet adducta iudicetur talis, quia sic obtinuit consuetudo: cùm tamen in Religiosis ratio quæuis conuenientiæ sufficiat, iuxta tenorem concessionis: quod est à Pontifice prouidentissimè dispositum, vt sic fideles ad vsum sacræ Communionis alliciantur, pro quâ Operarij Societatis specialissimâ curâ decertant. Pro quo & testimonium illustre Pontificis eiusdem succurrit in Bul [Illustre Pauli III. testimonium pro Societate circa frequentiam Communionis]la, quæ incipit, Licet debitum, & sic habet: Prætereà cùm intellexerimus populos ciuitatum, terrarum, & locorum, apud quæ habitationem ijdem Socij habent, vel ibi eos versari, aut transire contingit: exemplo allectos & inductos Religiosæ vitæ, quam Domino concedente ducunt, libenter ad confitendum eisdem, & sacratißimam Communionem de manibus eorum accipiendam confluere. &c.

Quia verò ante Missam dari Commu [An dari post inceptam Missam queat.]nio potest, difficultas occurrit circa modum, quo id fieri debeat, solent enim aliqui post inceptam Missam, & Psalmo cum Confessione ac Orationibus ante Introitum dictis, sacrarium aperire, & Communionem ministrare. Quod quidem non est Missalis Rubricæ conforme. §. enim 3. num. 4. de Ritu seruando in celebratione sic habetur: Producens manu dextra à fronte ad pectus signum [Rubrica Missalis pro continuatione ex quo resolutio.] Crucis, dicit intelligibili voce: In nomine Patris, & Filij, & Spiritus Sancti, Amen, & postquàm id dixerit, non debet diuertere quemcumque in alio Altari celebrantem, etiamsi Sacramentum eleuet, sed continuatè prosequi Missam vsque ad finem. Sic ibi Iuxta quæ, cùm Missa interrumpenda non sit, non licebit Communionem ante Introitum ministrare. Si dicas Missam interrumpi solitam Concione: id certè ex Ecclesiæ præscripto fit, sicut & per oblationes ad Offertorium ex illius permissione, & per Communionem item circa finem, quod ipsius est Ecclesiæ ordinatione dispositum: id quod circa prædictum ministrandi modum dici nequit. Vbi neque allegari priuilegium potest, iuxta quod omni tempore dari Communio potest, & quoties oportuerit; quia id intelligitur sine violatione legum circa ritum celebrationis Missæ disponentium. Neque enin licet illas sine expressâ circa hoc licentiâ præterire. Aliàs licebit etiam Communionem post dictam Gloriam, aut Symbolum, vel Præfationem præbere. Præterquam quòd nulla esse ratio conuenientiæ in eo potest, quandoquidem ante inceptam Missam dari Communio potest eo modo, quo præberi solet, quando qui præbet non est Missam celebraturus. Et hoc indicatum non obscurè à Pontifice, cùm dixit: Et post, seu ante illarum celebrationem. Sicut enim Post absolutam penitus Missam indicat, ita & Ante, eiusdem exordium. Et ita quidem statutum in hac Prouincia Peruuiensi fuit à P. Didaco Aluarez de Paz. Vener. mem. Prouinciali. Tunc autem Benedictio post Communionem conferenda est, licet in Rubrica Missalis habeatur dandam non esse, cùm Communio fit ante Missæ finem. Ibi enim specialis ratio est, quòd scilicet finitâ Missâ est tribuenda Benedictio, cuius finem ij, qui communicant expectaturi creduntur: quod non ita accidit cùm ante Missam tribuitur, quia pars Missæ non est, sicut alia: neque est cur debeat credi eos, qui communicarunt, Benedictionem vltimam esse expectaturos.

Quibus stabilitis videndum iam vtrùm [Circa modum seruandum in tradenda Indis Communione.] pro Indiis speciale aliquid occurrat in eo, de quo agimus. Et quod ad priuilegium attinet, jam admonui in Compendio Indico nihil haberi: per communicationem autem nihil insuper apparet. Illud ergo tantùm adiiciendum, oportere vt Indis Communio extra Missam non tribuatur, ita vt neque illam immediatè audierint, nec sint statim audituri: quia sic reuerentiùs accedunt, & de eo, quod accipiunt, digniorem efformant illi conceptum. Recipientes quidem immediatè ante Missam, eodem gaudent bono, vt non statim post Communionem abscedant, quod facere aliàs soliti: post Missam autem, quia eo pacto meliùs se disponere ad Communionem possunt: & tunc prouidendum vt post acceptam illam aliquantùm in gratiarum actione persistant. Quia verò in hoc variæ possunt conuenientiæ occurrere, vt hoc aut alio modo Communio Indis tribuatur, præter commune priuilegium, de quo dictum, potest priuilegium Adriani, in quo omnimoda Ministris Euangelicis potestas ad ea, quæ huius generis esse possunt, conceditur, iuxta rationabile iudicium applicari.

An autem Indis ministrari Eucharistia [Indis pro Viatico ad Ecclesias Regularium accedentibus illud esse tribuendum.] possit in mortis articulo, quæstionis est minimè prætermittendæ. In qua illud inprimis videtur certum, quòd si Indi accepturi Viaticum ad Ecclesiam deferantur, quod sæpiùs accidit, non sit illis denegandum. Probari hoc potest ex Bulla Pauli Tertij, Licet debitum, sæpiùs allegatâ, in qua ille sic loquitur: Nec non omnibus & singulis Christi fidelibus, tam fosentibus, quàm in ciuitatibus & locis, in quibus Socij prædicti consistunt, commorantibus, aut illac transeuntibus, Eucharistiæ Sacramentum [Priuilegium Pauli III. pro Societate.] (quod in suis Ecclesiis decenter tenere Socios præfatos volumus) quocumque anni tempore, præterquàm in Festo Pachalis Resurrectionis Dominicæ, & mortis articulo, nisi neceßitas vrgeret eorumdem fidelium, Parochialium Ecclesiarum Rectorem, licentiâ niminè requisitâ, accipere libere & licitè valeant. Sic Pontifex. Iuxta quæ, cùm necessitas vrget, dari Eucharistia potest: atqui, cùm Indi ad Ecclesiam accepturi Eucharistiam deferuntur, necessitas vrget: ergo dari illa potest, nullâ Parochorum licentiâ requisitâ. Quòd necessitas vrgeat ostenditur: quia si circa licentiam petendam cura deferentibus imponatur, timeri potest, ne infirmus sine Viatico moriatur. Indi enim Parochos suos magis formidant, quàm diligunt, & ita de eorum circa hoc solicitudine sufficiens nequit haberi fiducia. Præterquam quòd Parochi inuiti esse non solent, dummodò illis iura funeris integrè reseruentur. Et ita hoc in casu sine scrupulo procedendum.

Si verò ad infirmorum domos Viati [Posse etiam ad in infirmos deferri.]cum deferendum sit, similiter dicendum, si Parochus in populo non adsit, vt sæpiùs accidit, eò quòd plures populi vni & eidem Parocho committantur; eadem enim ratio est, vel quia fortè, etsi vnus populus tantùm sit tunc abesse contingit. Quod quidem etiam sine priuilegio fieri posse, non obstante Clement. Religiosi, de priuilegiis, in qua excommunicatio maior ipso facto incurrenda profertur, tenent communiter Doctores, vt videri potest apud P. Fagundez circa tertium Ecclesiæ Præceptum Lib. 3. Cap. 2. num 20. vbi plures adducit. Et addunt illi idem [Quod cauendum in eo.] faciendum, si Parochus malitiosè neget: in quo quidem valde cautè procedendum est: nam videntur inde graues rixarum occasiones excitandæ: & cùm Eucharistia non sit de necessitate salutis reipsa suscepta, infirmusque Sacramentum Confessionis acceperit, omnino est à litibus abstinendum. Si verò id fieri sine Parochi offensio [Occultè vt liceat.]ne possit, non est infirmus eo priuandus subsidio, etiamsi occultè, & sine comitatu ac lumine Viaticum deferendum sit; eo tamen decenti modo quem charitas iudicabit. Pro quo facit priuilegium concessum Episcopis Indiarum inter alia ab Innocentio X. iuxta formam, de qua suprà num. 208. & sic habet: Deferendi Sanctißimum [Priuilegium Episcoporum Indicorum.] Sacramentum occultè ad infirmos sine lumine, illudque sine eodem retinendi pro eisdem infirmis, in loco tamen decenti, si ab hæreticis, aut infidelibus sit periculum sacrilegij. Sic facultas. Ex quo apparet necessitatem subueniendi infirmo per cæleste præsidium, decentiæ illi ex comitatu, lumine, & ornatu Sacerdotis, præualere.

Ad vitandam prætereà excommuni [Ex potestate Regibus Catholicis data ab Alexandro VI videri aliquod in præsenti fundamentum.]cationem Clementinæ dictæ in Indiis, aliud P. Pellizarius exhibet fundamentum Tractat. 8. Cap. 3. num. 304. vbi ex Miranda & Emmanuele Roderico docet, supposita donatione noui Orbis facta Regibus Catholicis ab Alexandro Sexto, posse illos auctoritate Papæ ipsis delegatâ dare Regularibus licentiam ministrandi Eucharistiam, sicut & alia Sacramenta. Additque Miranda Tomo 1. Qu. 42. Art. 6. Episcopos id prohibentes esse excommunicatos excommunicatione reseruatâ Papæ aut de licentiâ Prælatorum Regularium, de quorum interesse agitur, ob Indultum Leonis X. factum Minoribus administranda Sacramenta Neophytis, & præcipientis sub pœna dicta, ne quis eos impedire audeat directè aut indirectè, quocumque quæsito colore. Sed vt de hoc vltimo in primis loquamur, quod [Sed illud non esse ad rem ostenditur.] ex Bulla Leonis adducitur, nullius est momenti: iam enim aliquoties admonuimus illam fuisse temporalem. De aliis verò etsi Emmanuel Rodericus loco à P. Pellizario citato, scilicet Tomo 1. qq. regular. q. 56. artic. 11. ita sentiat, vt etiam contradicentibus Episcopis possint Reges Catholici Religiosis Sacramentorum administrationem committere, quia ad id delegatâ Pontificis potestate potiuntur: quoad factum tamen res aliter se habere potest. Neque enim ex eo quòd à Rege mittantur, tali sunt præditi potestate, nisi quando ad terras mittuntur, in quibus Episcopi non sunt, sed de fundanda apud illas Christiana religione tractetur. Vbi verò iam Episcopatus erecti sunt, omnino alia est Regum Catholicorum mens, quod ab eodem P. Emmanuele luculenter expositum Tomo eodem Quæst. 35. Artic. 2. vbi ita scribit: Aduertendum tamen quòd hæc habent vim, quando illa loca vbi Rex mittit au [Pro quo luculenta Emmanuelis Roderici doctrina, vt nequeat Rex Parorochos independenter ab Episcopis constituere.]ctoritate huius conceßionis Alexandri Sexti Prædicatores, & Ministros, non haberent Episcopum, vel Capitulum Sede vacante. Et ratio est quia Alexander Sextus solùm committit Regibus Hispaniarum vt mittant viros doctos ad instruendum Indos in fide. Quòd verò ex his verbis concedatur Regibus quod contra voluntatem Episcoporum poßint præferre Parochos, indecens videtur officio Episcopali, nec admittendum talem sensum ex verbis illis generalis conceßionis Alexandri puto: quia notabiliter læditur iurisdictio Episcoporum, & de hac læsione non fit mentio, & sic non debemus talem intellectum admittere, iuxta tradita à Siluestro & Panormitano. Secundò quia Rex mandauit vt prouideatur Indorum populis, vocato Episcopo, & Prouinciale coràm Vice-rege. Sic ille.

Quamquàm id non satis videatur con [Auctorem citatum sibi contrarium in tali Assertione fuisse.]forme ijs, quæ habet citato, Artic. 11. vbi ita scribit: Quòd autem Reges Hispaniæ sine consensu Episcoporum poßint aßignare dictis Fratribus Mendicantibus populos Indorum, vt ibi exerceant hanc potestatem Parochorum, est notorium in Nouo orbe, nam sic practicatum fuit Mexici Anno 1566. &c. & hanc potestatem habent Reges Hispaniæ per Breue Alexandri VI. concedentis dictis Regibus Hispaniæ conuersionem Indorum. Et concludit sic: Ex dictis sequitur quod etiam Communionem Paschalem possunt dicti Religiosi in illis partibus ministrare sine timore alicuius Censuræ. Hæc ille. Quidquid autem de potestate ad assignandos [Quid praxi statutum, & omnino tenendum.] Parochos sit, ea quidem iam ita est limitata, vt Reges Catholici sine dependentia ab Episcopis, & institutione Canonicâ, nolint quæ ad hoc spectant practicari. Et quidquid etiam de Parochis sit, qui eo ipso quòd tales sint, Sacramenta ministrare possunt; non est hoc ad eos adsciscendum, qui Parochi non sunt, & in ijs adsunt partibus, in quibus Sedes sunt Episcopales: ibi enim, etsi à Rege missi, perinde se gerere debent, acsi missi non essent in ordine ad spiritualem administrationem, quia Rex circa hæc non se interponit. Sed quæ sunt Dei, Deo summâ pietate reseruat, Patronatus sui prærogatiuâ contentus juxta conuenientissimam formam pro illius vsibus constitutam. Quod autem de Bullâ Pij V. quâ concedit vt Religiosi in Indiis sine licentia Ordinariorum Sacramenta ministrent, addit citatus P. Emmanuel Artic. 2. per quod indicat omnem esse sublatum scrupulum: non item vrget: jam enim vidimus suprà, num. 181. ex declaratione Innocentij X. solùm in illis locis habere locum, vbi defectus interuenit Parochorum; de quo & inferiùs: nam circa Confessiones audiendas iterùm est mentio eiusdem inducenda: modò dicendum restat.

De Priuilegijs pro duabus Mißis Sacerdotis vnius eodem die.

PRo eo sic in Compendio Indico verb. [Priuilegium pro duabus Missis in Indiis.] Missa, §. 2. Presbyteri Societatis, qui à Præposito Generali mittuntur in Saracenorum, & Paganorum, aliorumque infidelium terras, & prouincias alias remotißimas, à quibus adiri non potest Sedes Apostolica, factâ sibi ab eodem Præposito facultate possunt ibidem bis in die diuersis in locis Missas celebrare. Paulus III. in Litteris Apostolicis communibus, pag. 44. Qualiter verò hoc sit extensum ad eos, qui à Præposito Generali non mittuntur, collige ex verb. Gratiarum communicatio, & extensio. §. 2. Sic ibi, & statim additur: Hac facultate vti poterunt Superiores, & ij, quibus ipsi eam communicauerint. Est ergo communis non solùm Ordinarijs Prælatis, sed eorum vicem gerentibus, iuxta vtriusque Compendij Præfationem, de quo suprà. Vnde & Rectores, ac Vice-Rectores, ac Superiores exemptarum Residentiarum jurisdictionem habentes, eam possunt alijs communicare. Et id quidem non solùm pro casibus occurrentibus, sed etiam generaliter: durabitque talis concessio donec per successorem reuocetur, de quo & dictum suprà, num. 170. 174. & 192.

