AFfirmatiuam sententiam absolutè [Digniores proponendos qui censeant.] tenet Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 17. numer. 23. & seqq. pro quâ alios adducit, ex quorum generali doctrinâ id sequitur. Sed in speciali pro Indiis refert Fr. Ioannem Baptistam in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum Parte 2. vbi cum Mag. Veracruz concludit, quòd cùm in Capitulo Prouinciali Definitorium debeat eligere Guardianos & Priores, qui simul his Parochijs fungantur, debent semper eligere meliores sub mortali peccato, vt docet D. Thomas 2. 2. quæst. 63. artic. 1. & q. 185. & Quodlib. 6. quæst. 9. quem sic explicat Sotus de Iustitiâ & Iure Lib. 3. quæst. 6. artic. 2. Caietanus in Summa V. Beneficium, & egregiè Nauarrus in Miscellaneo Latino de Oratione num. 43. Sed certè neque Mag. Veracruz, neque Fr. Ioannes Baptista de Curatis Indorum locuti: vnde verba illa, Qui simul his Parochiis fungantur, de suo addidit citatus Auctor, neque ab eis dicta ad electionem pertinent Parochorum, sed generalior doctrina est, sicut & in § §. seqq. Videantur fol. [Eorum fundamenta.] 261. pag. 2. & 262. Sed quidquid de hoc sit, probari prædicta sententia potest ex communi, satisque receptâ doctrinâ, quæ in Concilij Tridentini grauissimo Decreto Seßione 24. Cap. 18. de Reformat. magnum habet fundamentum: quod scilicet ad Beneficia Curata digniores sunt eligendi: id quod cùm in Beneficiis secularibus maximè verum habeat, in Regularibus, de quibus agimus, pariter asserendum: quia pro illis seculares Parochi eligendi erant, & ita digniores: quòd autem tales non eligantur, ex oppositione Religiosorum prouenit, vt fatetur citatus Fr. Ioannes Baptista fol. 384. pag. 2. sic dicens: Quòd autem simus caussa (damnorum inquam ex [Fr. Ioan. Baptista.] defectu in ministerio) patet, quia totis viribus procuramus, ne in nostros populos Clerici vel Fratres alterius Ordinis intrent, Sacramentaque ibi ministrent. Immò si ibidem Episcopus, vel Senatus Regalis Clericos præficerent in Curatos, nos valde de hoc conquereremur. Et peto nunc, quis tenetur in dictis populis Indorum aßignatis ministrare Indis Sacramenta, diebusque festiuis Missas celebrare? &c. Non Clerici, quia inde amoti sunt nostris importunis precibus; non Episcopi, quia absunt; ergo Fratres ad supradicta tenentur. Sic ille.

Dico primò Quando Prælati tres assi [Assertio 1. Peccare grauiter Prælatos minùs dignis locum meliorem in nominatione tribuentes.]gnant, ex quibus Patronus eligat præsentandum pro doctrinâ, grauiter peccant, si in assignatione eos præferant, qui minùs digni sunt, ob humanum aliquem respectum carnis & sanguinis. Videantur dicta Titulo 2. Cap. 4. & Titul. 3. num. 76. & seqq. Et quæ de Regibus loquentes diximus Titulo 1. num. 69. & seqq. Ratio est: quia cum ij, qui Regio nomine præsentant, communiter eum eligant, qui meliorem locum in assignatione Prælati tenet, talisque sit ipsius Prælati voluntas: vnde si nominare vnum solùm posset, illum, quem primo proponit loco, nominaret: ex eo fit fidelitatem debitam in re magni momenti violari, & damna consequenter velle, quæ ex minùs digni administratione sequentur, quae sunt sanè non leuia, & ita leuis esse culpa nequit. Nisi fortè excessus non sit magnus; tunc enim aliquid est humanis obligationibus concedendum, vt neque in eo veniale peccatum inueniatur. Pro quo videri potest P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum, Cap. 1. Dub. 2. n. 17. vbi alios adducit.

Dico secundò. Sine peccato stare potest [Assertio 2. sine peccato stare posse non proponi digniorem.] vt Prælati minùs dignum proponant, omisso digniore. Id probo ex doctrinâ Dominici Soti Lib. 3. de Iustitiâ, quæst. 6. art. 2. argum. 1. post Conclus. 9. & aliorum, quos sequitur P. Sancius loco dudùm adducto, num. 23. §. Tertiò, limitanda. Di [Notanda pro eo doctrina.]cunt illi posse digniorem omitti, quando breui expectatur locupletior Præbenda eidem conferenda. Iuxta quam philosophandum in nostro casu: cùm enim Prælati Religiosi multas habeant Doctrinas, quæ passim vacant, & in illis plures occurrere possint, quæ digniorem Pastorem requirant; prudenter facient, si pro illis eos, qui tales fuerint, reseruarint. Quod enim Doctores citati dicunt de locupletiori Præbendâ, ita intelligendum est, vt non debeat maior commoditas eligendi tantùm attendi, sed quando cum illâ bonum est Ecclesiæ connexum: neque enim Beneficia pro locupletandis Ministris, sed pro bono Ecclesiæ præsertim instituta sunt. Beneficio ergo pro quo maior esse potest industrij Ministri necessitas, conuenienter, qui nunc omittitur, reseruatur. Pro quo est etiam sententia aliorum, [Et alia obseruatione dignissima.] quos sequitur idem Pater num. 24. dicentium digniorem posse postponi respectu pinguioris Beneficij, quia in minùs pingui vtilior esse potest, ob speciales circumstantias: iuxta singularem in hac materiâ præ oculis habendam, bonum scilicet Ecclesiæ bono priuatorum esse præferendum. Cùm ergo Prælati in prædicto modo proponendi eum possint habere respectum, non debent ob prætermissos digniores condemnari.

Dico tertiò. Dummodo Prælati Reli [Assertio 3. quid circa praxim, ad vitandos scrupulos.]giosi eos proponant, de quibus plenam habent satisfactionem, quantùm humana fragilitas nosce sinit, quæ nec abesse patitur imperfectiones cum virtutis substantiâ consistentes, rarò continget in prætermissione digniorum graue peccatum inueniri. Id probo. Nam Cardin. Caietani sententia [Caietani ad probationem senentia. Vbi Beneficij consideratio duplex adhibenda.] est in Summâ. v. Electio. & v. Beneficium. §. vltim. & sentaculo 12. quæst. 4. quem multi docti Recentiores sequuntur, dicentes obligationem esse eligendi digniorem, si consideretur Beneficium formaliter, quatenus scilicet est prouentus honoris, & bonorum temporalium, quia sic ad regulas distributionis communium bonorum spectat. Si tamen attendatur ad principale, quod reperitur in Beneficijs, scilicet officium pascendi, & ministrandi diuina, satis est si conferatur digno, quia sic non est distributio honoris, sed oneris, pro quo & alias rationes adducit Salon 2. 2. q. 63. art. 4. Contr. 3. Fol. 1004. & seq. Licèt autem citati illam reprobent cum Couarruuia Reg. Peccatum, 2. p. §. 7. n. 4. vers. Igitur; quia reipsa duo illa inseparabilia sunt: in casu tamen nostro videntur posse separari: quia doctrinæ non sunt institutæ pro honore & prouentu rerum temporalium in Religiosis, in quibus oneris potiùs quàm honoris distributio est. Quòd si aliqui eas ex deprauato illo affectu appetant, id certè per accidens est. Addunt illi, vtro ex illis modo considerentur Beneficia, danda esse dignioribus, saltem ex virtute fidelitatis, quâ tenentur dispensare fideliter præficiendo Ecclesiæ Ministrum digniorem suis muneribus obeundis. Verùm hoc non obstat, & ex eo potiùs argui potest pro nostra positione: nam fidelitas omnino seruatur à Prælatis Religiosis, dum loco sæcularis Clerici aliàs seruituri, Religiosus plenæ satisfactionis offertur, licèt dignior non sit: nam generaliter loquendo plus est fidendum tali, quàm Sacerdoti sæculari non ligato votis, nec profitenti perfectionem, aut in scholâ virtutis educato; qui non solùm Episcopo, sed etiam Prælato suo administrationis est rationem exactam redditurus. Vnde præsumptionem pro Religiosis extare benè ostendunt Auctores, quos adducit Dom. Solorzanus Cap. 16. numer. 57. factâ cum sæcularibus Sacerdotibus comparatione. Licèt negandum non sit multos ex iis probatæ virtutis existere, & qui in Parochiali curâ non sint Religiosorum dignissimis posthabendi.

Dico quartò. Prælati Religiosi graui [Assertio 4. contra abusum nominantium ignaros Idiomatis, & socium peritum assignantium.]ter peccant, si doctrinas in titulum Patribus grauioribus conferri faciant, dum eos ad illas nominant, Indicum Idioma non callentibus, alium illis associantes in eo peritum, vt Parochiales per eum functiones obeantur. Sic Dom. Solorzanus Cap. 17. num. 26. & seqq. & in Politicâ Pag. 651. vbi & Motum proprium sæpiùs adductum, & Textus alios expendit, ex quibus constat peritiam linguæ in Parocho necessariam esse, vt per se ipsum administret: pro quo & faciunt adducta Titulo præced. numer. 3. & Titulo 13. num. 4. & speciale Rescriptum Philippi III. in propriis terminis casum decidentis. Estque id adeò perspicuum, vt mirum sit apud viros doctos & pios tale quid accidere potuisse. Et videtur sanè peccatum tale [Peccatum commune trium.] commune trium: Prælati inquam proponentis, Patroni præsentantis, & Episcopi approbantis ac Canonicè instituentis. Cùm enim debeat examen præcedere, & reuerà non præcedat quale necessarium est, sic enim de linguæ defectu constaret; dum ita omnes ad huiusmodi absurdum concurrunt, in eadem sunt pariter damnatione. Nisi fortè Religiosus socius examen subeat, & [Fraus qui in eo esse potest, prorsus damnabilis.] præsentetur, atque approbetur, eique Canonica institutio fiat: cùm tamen in foro Religionis aliter se res habeat, eò quòd Religiosi existiment se ad illa omnia non teneri, eisque proptereà subiici, quia si secus facerent, turbæ inde excitarentur, & stipendium Parochialis curæ minimè solueretur. Quod quidem dissonantiam habet insignem, & fraudem Religiosâ sinceritate prorsus indignam: vnde nec credibile est tale quid alicubi practicatum: neque occultari illud posset: detectum autem remedio fuisset opportuno per superiorem prouidentiam extirpatum. De hoc certè Schedula Regia non loquitur, quia talis in Regiorum Consiliariorum mentem venire non potuit absurditas, cuius postrema verba oportebit expungi, dum ibi sic dicitur: Quedando con [Regia Schedula circa quid versetur.] esto sugeto todo lo que como tales Curas hicieron, à los escrupulos, nullidades, è inconuenientes, que se dexan considerar. Licèt enim circa præfata possit quisquam opinione probabili se tueri, sine periculo nullitatis, iuxta dicta num. 25. in casu tamen isto omnino deficit probabilitas, & grauiter debita fidelitas violatur, vnde non possunt non acres scrupuli suboriri. Ad ea, quæ initio Capitis allata sunt, quid sit dicendum, constat ex dictis circa Assertionem præcedentem.

CAPVT VI.

An Religiosi Prælatorum possint præcepto compelli ad Parochialem curam Indorum.

NOn vna est circa hoc Auctorum [Diuersæ sententiæ & 1. affirmans, & illius fundamentum.] mens. Affirmant Ludouicus Lopez 1. p. Instructorij, Cap. 56. Col. 3. Emmanuel Rodericus Tomo 2. Summæ, Cap. 9. num. 6. Pro quo & P. Palaus citat P. Suarium Tomo 3. de Religione, Lib. 10. Cap. 10. in fine; qui tamen id absolutè non tenet, sed tantùm ait ex speciali titulo, quem exposuerat, illud quandoque fieri. Et hoc titulo interdum coguntur Religiosi [P. Suarez.] per præcepta suorum Prælatorum ad suscipiendum munus Parochorum apud Indos, quia iam illud ministerium ex dispensatione Pontificum talibus Religionibus appropriatum est. Verba illius sunt. Pro explicatione autem tituli sic præmiserat, probans Religiosum posse compelli ad acceptandum Beneficium Regulare: Quia illa Beneficia, & eorum ministeria pertinent propriè ad munera talis Religionis, & ideò cadunt sub materia obedientiæ Prælatorum eius. Argumento Cap. Quorumdum de Electione in Sexto, ibi: extra administrationes proprij Ordinis. Et Cap. Cùm singula, de Præbendis, in Sexto. Sic ille. Qui de illis videtur Beneficiis locutus, quæ Monasteriis adnexa sunt. Et quidem Cap. Quorumdam ne [Cap. Quorumdam, de Electione in 6, quid determinet.]que vnum, neque aliud probat, quia illud Proprij Ordinis, ad Prælaturas est proprij Ordinis referendum, ad quas quis sine speciali Prælati licentiâ potest Præbere consensum: neque decisio illa potest casui præsenti accommodari, vbi de licentiâ ad Prælaturas extra Religionem admittendas agitur, & negatur id fieri posse, etiam cum Prælati licentiâ, quando in discordiâ factæ sunt electiones. Quid hoc ad rem? Vnde Glossa verb. Ordinis, ait circa administrationes proprij Ordinis hîc nihil noui iuris statui. Caput autem Singula id probat, quod dicebamus, de Beneficiis quidem Monasteriis annexis P. Suarium locutum, sic enim ibi: Prohibemus insuper, ne Prioratus, vel Ec [Quid Cap. Singula, de Præbendis, ibid.]clesiæ, aut administrationes, seu officia vnius Monasterij consueta per eiusdem Monachos gubernari, committantur deinceps absque auctoritate Sedis eiusdem alterius Monasterij Monachis gubernanda, &c.

Quidquid de hoc sit id, quod præfati af [Sententia negans, & ratio pro illâ.]firmant, negat P. Thomas Sancius en Opere Morali, Lib. 6. Cap. 2. numer. 50. id probans, quia est præter Religionum institutum, & res periculis plena. Et licet Pius V. id concesserit, ex eo pro [P. Sancius.]batur licitum esse tali fungi ministerio, non autem Religiosos posse ad illud obligari. Addit autem num. 51. posse Religiosum cogi ad suscipiendum Beneficium consuetum regi per Religiosos Monasterij, quia talis gubernatio pertinet ad Monasterium, & ita ab eius Prælato posse tale onus imponi. Videtur autem hoc ad Indorum Parochias referendum, quando iunctæ sunt Monasteriis, & Religiosi conuentualiter viuunt, & non soli, quia de Parochiis Indorum agens ad ea se refert, quæ dicenda ab ipso numer. seq. & illum sequitur P. Palaus Tomo 3. Tractat. 16. Disputat. 4. Puncto 5. numer. 3. quoad Parochias Indorum; addit tamen sic: Quòd si Beneficium Regulare sit tui [P. Palaus.] Ordinis, ad illud subeundum compelli à tuo Prælato potes. Cùm enim à Religiosis illius administrari debeat, necessum erat vt Prælatus, apud quem est Ordinis administratio, potestatem haberet compellendi ad illius Beneficij administrationem. Sic ille. Cuius ratio videtur ad Parochias Indorum aduocanda, licèt ille pro ipsis ex eo arguat, quia Beneficia sæcularia sunt: Pontificia enim concessio non mutat Beneficij sæcularis naturam, & consequenter non præstat vt ad illud subeundum obligare Prælatus possit. Sed id non videtur satisfacere: quia semel susceptâ administratione talium Beneficiorum, cùm à Religiosis administrari debeant, necessarium est vt Prælatus, apud quem est Ordinis administratio, potestatem habeat compellendi ad talem administrationem: vnde parum interest, quòd Regulare ex naturâ suâ, aut sæculare sit, quia idem onus circa administrationem incumbit. Aut ergo ratio citati Doctoris pro Beneficijs Regularibus eneruis est, aut sæcularibus etiam debet applicari.

Dico primò. Si Religiones aliquæ à [Assertio 1. affirmans quando à Pontifice indicitur Religioni administratio.] Pontifice compellantur Indorum Parochias administrare, poterunt Prælatieos, quos idoneos iudicauerint, ad curam talem constringere. Sic colligitur ex Auctoribus generaliter affirmantibus, & constat ex nuper adductâ ratione: quia cùm administrare teneantur, ad talem administrationem necessaria est potestas compulsiua, aliàs stare non posset administratio.

Dico secundò. Idem erit, si aliunde necessitas [Assertio 2. idem statuens, vndecumque sit necessitas.] oriatur, vt quia Rex vrget, cuius nequit sine grauibus inconuenientibus voluntati contrairi. Ratio est eadem.

Dico tertiò. Si Religiones omnino voluntariè curam prædictam assumant, nequeunt [Assertio 3. negans, si voluntaria sit assumptio in Religione, & soli sint Parochi futuri.] Prælati Religiosos ad illam compellere pro iis locis, in quibus conuentualiter non viuunt. Id constat: quia tunc non vrget necessitas. Et prætereà ex communi doctrinâ scriptorum, iuxta quam Religiosi non possunt compelli ad ea, quæ sunt supra aut præter regulam, & proprium institutum: de quâ P. Suarius Lib. 10. citat. cap. 8. P. Sancius Cap. illo 2. præsertim n. 15. P. Palaus Disp. 4. cit. Puncto 4. & alij apud ipsos, quibus addendus Bassæus verb. Religio 4. n. 9. P. Busembaus in Medullâ Theologiæ Moralis, Lib. 4. Cap. 1. §. 1. Non tenetur. Talis autem est occupatio prædicta, cùm ad sæculares spectet, & plena sit periculis, iuxta dicta.

Dico quartò. Si Conuentus aliquis sit, [Assertio 4. affirmans, si Beneficium sit annexum Conuentui.] in quo Cura prædicta habeatur, possunt Prælati Religiosi subditos ad illam suscipiendam compellere. Sic citati n. 38. & ratio est; quia licet Beneficium ex se sæculare sit, dum tamen Conuentui adnectitur, conditionem sortitur Regularis, cùm Ecclesia Regularis sit, & Regulari modo administretur, cessentque pericula, quæ in solitariè agentibus inueniuntur. Si qua autem sunt ex conditione officij, illa quidem ministeriis etiam sunt adnexa, quæ maximè propria Ordinum Mendicantium sunt, cùm debeant esse Ordinariorum Præsidum adiutores. Huius tamen oppositum non est im [Oppositum probabile.]probabile, si Cura in tali Conuentu omnino voluntariè suscipiatur: neque inconueniens erit vllum, si nullus, qui talem Curam velit assumere, reperiatur; poterit enim tale Beneficium dimitti, cuius dimissio libenter ab Ordinariis admittetur, cùm nihil magis exoptent, quàm vt Religiosi, quæ sua sunt tractent, & sæcularibus Sacerdotibus, quæ sæcularia sunt Beneficia, tractanda derelinquant. Si tamen ad bonum Conuentus [Notanda limitatio.] conseruatio Beneficij valde conferat, non debet administratio voluntaria omnino censeri, vnde alia militat ratio, de quâ dictum.

Dico quintò. Religiosi Societatis Iesv [Assertio 5. pro Societate generaliter affirmans.] compelli possunt ad Parochialem curam Indorum quomodocumque illa à Superioribus suscipiatur. Probatur ex amplissimâ obedientiæ materia, quam eius institutum amplectitur. In Constitutionibus enim Parte 3. Cap. 1. §. 23. & Parte 6. Cap. 1. §. 1. dicitur obediendum esse in omnibus, in quibus manifestum peccatum non cernatur: vnde obligationem obediendi in Societate latiùs patere, quàm in aliis Ordinibus affirmat P. Lessius Lib. 2. Cap. 41. numer. 75. §. Alterum est: sicut & in Ordine Minorum, quia in illius Regulæ Cap. 10. dicitur obediendum in omnibus, quæ non sunt contra Regulam, vel animam: contra animam enim solum peccatum est. Pro quo & [Illius obedientia quam late pateat.] Illustrissimus Caramuel in Theologiâ Morali numer. 1392. ita scribit: Vnde Patres Iesuitæ, quia promittunt obedientiam in omni materia, quæ non sit euidenter mala, posito Superioris præcepto, tenebuntur iuxta minùs probabilem sententiam operari, aut etiam actio [Caramuel.]nes probabiliter malas elicere. Sic ille. Licèt autem circa hoc limitationem aliquam esse admittendam doceant P. Suarez Tomo 4. de Religione, Tractat. 10. Lib. 4. Cap. 12. num. 10. & seqq. P. Sancius suprà, num. 16. & P. Palaus Cap. 4. num. 7. §. Religiosi verò. Ea tamen in iis tantùm locum habere [Neque limitationem, quam Doctores adhibent, obstare.] potest, quæ conformia Instituto non sunt, quatenus conducere non possunt ad spirituale bonum proximorum, quorum saluti debet illa vacare: si autem ipsa aliquid ad prædictum finem expedire iudicauerit, non debet à materiâ obedientiæ, quam profitetur, excludi. Atqui assumptio Parochialis curæ Indorum potest conueniens ad spiritualem illorum profectum iudicari: ergo & obligari ad illam poterunt tale Institutum profitentes.

Quod quidem roborari potest ex eo, [Ex loco Constitutionum robur additum probationi.] quòd Parte 9. Constitutionum, Cap. 3. §. 20. de Generali loquens D. Ignativs his verbis decernit: Generatim loquendo in rebus omnibus, quæ ad propositum Societati finem perfectionis, & auxilium proximorum ad Gloriam Dei faciunt, omnibus præcipere in obedientiæ virtute poßit. Sic ibi. Quis autem non videat ad auxilium proximorum conducere curam prædictam posse, idque ad Dei Gloriam, cùm Gloria eius ex hominum salute singulariter propagetur? & multò illud potiùs, quàm ex cælorum magnitudine, ornatu, splendore, de quibus Vates summus: Cæli enarrant Gloriam Dei. Psalm. 18. v. 1. Potest item roborari ampliùs ex eo quòd citato, Cap. 3. §. 9. habetur, dum dicitur in Generali esse potestatem admittendas quascumque personas Societatis ad quælibet loca ad quamuis actionem ex ijs, quibus vti [Alius pro eodem.] ad proximorum auxilium Societas solet, exercendam. Constat autem Societatem Indorum Parochialem curam exercere solitam, in Iaponiâ, Sinâ, Indiâ Orientali, Brasiliâ, Nouâ-Hispaniâ, Paraquariâ, Nouo-Regno Granatensi, Chilensi, & Peruuiano, atque vbicumque ad maiorem proximorum vtilitatem iudicat expedire. Licèt enim, vt diximus, num. 7. & 8. Societas doctrinas prudentissimè & cautissimè detrectet; vbi tamen expedire iudicat, tale onus non refugit sustinere: & ita quando tale accidit, id non sine speciali conuenientia fieri, debet ab eius filiis iudicari. Ex quo fit compelli illos ad curam Parochialem posse: neque sententiâ illâ grauium ex ipsa Societate Doctorum se tueri posse: quandoquidem pro Societate specialis ratio militat iam proposita & roborata. Quemadmodum sententia com [Sicut & posse ad Indias mitti, & alia infidelium loca.]munis est, Religiosos non posse compelli vt in Indias se conferant conuersioni Gentilium vacaturi, vel ad alios infideles mitti: cùm tamen in Societate secus accidat, vt citati docent, & etiam Ludouicus Lopez & Emmanuel Rodericus, quos pro eo laudat P. Sancius num. 47.

CAPVT VII.

Qualiter Religiosi Parochi ad visitationem ab Ordinariis faciendam teneantur.

TEnentur equidem, quia sic à Sede [Teneri illos, & obligationis fundamenta.] est Apostolicâ constitutum, sic etiam Regiis Schedulis, iuxta potestatem ab eadem Sede concessam. Et quidem Pius V. ex cuius magis speciali Indulto Religiosi possunt Parochialem curam exercere, dum statuit in Bullâ sæpiùs allegatâ, vt sine alicuius licentiâ praedictam curam exerceant, nullam de visitatione faciens mentionem: non ideò censendus est illam penitus exclusisse, quia, vt sæpiùs dictum est, iuxta vulgatum Iuris axioma, à separatis non fit illatio; & stat optimè Parochialem curam independenter à quocumque Ordinario assumi & dimitti cum Ordinarij iure circa inspectionem administrationis: & ita vbi huius iuri expressè derogatum non est, debet penitus recognosci. Potestati enim Ordinariorum non detrahitur, nisi [Iuri Ordinariorum non derogatur, nisi per expressa.] inquantùm est expressum. Vt ex Cap. Auditis. & Cap. Cùm olim, probat Ioannes Andreas in Cap. 1. de Priuilegijs, in Sexto. §. Quantùm ad ista. Pro quo est & Cap. Pastoralis, de Priuilegiis, vbi Innocentius Tertius declarat Religiosos, quibus à Papa concessum est, vt Ecclesias ei subiectas possint in proprios vsus conuertere, non auctoritate propriâ, sed à Diœcesano loci possessionem illarum accipere debere, nisi in priuilegio aliud exprimatur: vbi sic concluditur: Quia per [Cap. Pastoralis, de Priuilegiis.] indulgentiam huiusmodi Episcopali iuri non credimus derogari. Habent autem Episcopi ius fundatum circa visitationem Religiosorum in his, quæ curam Parochialem concernunt, non solùm per Concilium Tridentinum. Seßione 25. Cap. de Regularibus, vbi id expressè deciditur, quæ decisio anterior fuit comparatione Concessionis Pij Quinti: sed etiam per iuris communis dispositionem in Cap. Cùm Capellas de Priuilegiis: quod benè expendit Dom. Solorzanus Cap. 17. n. 48. & 49. & quod ex re præsenti maximè videtur esse Pius Quintus præfati priuilegij auctor ita luculenter declarauit, vt videri potest in Collectaneis Declarationum Barbosæ circa citatum Caput Tridentini. Voluit tamen (verba illius sunt) vt [Pij V. Declaratio.] in omnibus Ecclesiis Parochialibus, in quibus Curæ animarum, etiam laicorum exercetur, habeant Ordinarij facultatem eas Ecclesias & personas in iisdem Curam exercentes, visitandi, & corrigendi, in his dumtaxat quæ ad dictam Curam, & Sacramentorum administrationem spectant, ita vt ab hoc Decreto nullus videatur exemptus. Sic ille ex Religioso Pontifex, & Religiosorum singularis Patronus: vt non debeant illi de hoc onere querelis interminabilibus proclamare. Pro quo & Regiæ Schedulæ extant, moderationem dictam, post varias circa illud altercationes & controuersias, exprimentes: de quibus agit Mag. Grijalua in historia Augustiniensi Nouæ-Hispaniæ ad finem Ætatis 3. & per plura Capita Ætatis 4. Dom. Solorzanus Cap. 16. num. 77. & seqq. Cap. 17. num. 46. & seqq. & in Politica Lib. 4. Cap. 16. & 17. & Dom. Felicianus à Vega in Cap. Ceterùm de Iudiciis. num. 36. Pro quibus

Dico primò. Episcopi visitare Religio [Assertio 1. affirmans, quòad Curam Parochialem.]sos possunt quoad ea, quæ officium Parochiale concernunt. Constat ex dictis. Quæ autem sint illa, declaratur in Regio Rescripto die 22. Iunij 1624. quod per iterata alia iussum ad vnguem obseruari, vt videri potest apud Dom. Solorzanum citatis locis, ibi, En lo tocante à la administracion [Quæ ad illam spectent explicantur ex rescripto Regio.] de Curas, y no en mas, visitando las Iglesias, Sacramento, Chrisma, Cofradias, limosnas de ellas, y todo lo que tocare à la mera administracion de los Santos Sacramentos, y ministerio de Curas &c. Quæ quidem meritò expressa sunt, qui ad Parochialem curam manifestè spectant. Nomine autem Chrismatis, Baptismalis fons etiam intelligitur, qui in aliquibus Schedulis expressus habetur, eò quòd ad solemnem illius administrationem adhibendum sit, & fons ipse sacro sit Chrismate consecratus: vnde & pariter accipiendum venit Oleum sacrum pro Sacramento Extremæ vnctionis, quod cum Chrismate solet asseruari. Ecclesiæ item nomine venit sacristia, & ornamenta sacra; circa quæ Episcopi specialem debent solicitudinem adhibere, sicut & circa Calices, Corporalia, & Missale: in his enim omnibus magnæ solent indignitates admisceri. Libri item Baptismi, Matrimoniorum, ac defunctorum: Eleëmosynæ pro Ecclesiiis datæ: neque enim ad illas, quæ ex Confraternitatibus colliguntur, arctanda est visitatio, licet illæ solæ fuerint in citata Schedula designatæ. Deinde circa modum agendi Religiosi Parochi inquirendum in iis, quæ ad ipsum vt talem pertinent, de quibus dictum est Titulo præcedenti. Et pro quibus legi solet Edictum ad hanc regu [Specialis additio circa explicanda Indis sua priuilegia.]lam conformandum. Quibus addo ad Parochi Indici officium etiam pertinere, vt Indos faciat de suis priuilegiis certiores. Pro quo Ferdinandus Zurita in Enchiridio Indico Quæst. 10. Et obligationem hanc sub mortali vrgere satis compertum apparet, quia res est magni momenti, & Pontificiis gratiis Parochorum incuriâ germina ista nouella fraudantur. Obseruat autem citatus Auctor priuilegia posse consuetudine abrogari, & quando tale accidit, obligationem cessare, cujus erit indicium, si violatores legis puniantur. Sed circa hoc cautè procedendum est, quia Indi numquam voluntatem etiam tacitam habent suis priuilegiis renuntiandi, & desuetudo ex defectu potest notitiæ contingere, neque aliud de Pontificia est præsumendum voluntate. Videantur dicta Tit. 12. num. 426. Hoc ergo videant, & disponant visitantes.

Dico secundò. Visitatio prædicta circa [Assertio 2. Ad mores non extendendam.] mores & vitam Religiosorum non debet extendi. Sic constat ex dictis, & satis innuitur in prædicta Schedula verbis illis: En lo tocante à la administracion de Curas, y no en mas. Sed eo non contenti Regij Consiliarij Indiarum Regio nomine [Regia Schedula modum procedendi disponens.] sic pergunt: Que en los excesos personales de las costumbres y vidas de los Religiosos Dotrineros, no quedasen sugetos à los Arzobispos, ô Obispos, para que los castigasen por las visitas, aunque fuese à titulo de Curas: sino que en caso que se tubiese noticia de exceso, sin escribir, ni hacer procesos auisasen secretamente à sus Prelados Regulares para que lo remediasen, y que sino lo hiciesen, los Arzobispos y Obispos pudiesen vsar de la facultad, que les da el Sancto Concilio Tridentino, de la manera, y en los casos, que lo pueden hacer con los Regiosos no Curas. Y que en este acudan al Virrey, que los ha de nombrar, y poder remouer, à representarle las causas para que lo haga, como se ha hecho, y hace en el Peru. Hæc Rex. Circa quæ obseruandum est [Notandum circa crimina personalia, & ad officium spectantia.] aliqua esse Religiosorum posse crimina Parochorum, quæ videntur simul personalia, & ad officium pertinentia. Vt verbi gratia, si Religiosus sit ludo aleatorio deditus, quia illi immersus est, cùm ad ea, quæ sunt officio propria, vocatur, non accurrit, vnde & grauia detrimenta subsequuntur. In hoc ergo cùm testium depositiones excipiuntur, ita procedendum est, vt tantum scribatur Religiosum ad ea, quæ officij sunt, administranda vocatum non accurrere, & in tali ac tali occasione id accidisse. Quod verò ad ludum spectat, quia personalis defectus est, non processandum, sed ad Regularem Prælatum deferendum, vt remedium apponat, iuxta Schedulæ tenorem. Quòd si ita inter se connexa sint ea, quæ ad officium, & quæ ad personam spectant, vt secerni non possint, respectus officij debet præualere, quia maioris momenti est, cùm damnum importet publicum, & aliud sit tantùm personale. Vt si potestate officij ad aliqua perpetranda vteretur, ad quæ personalis respectus minimè suffecisset. Itaque illa personalia censenda sunt, quæ cum officio nullam habent connexionem secundùm se spectata, licet per accidens habere possint. Vt si Religiosus aleâ ludat, & multas pecunias exponat, quæ ratione officij proueniunt: posset namque similiter ludere, si aliunde haberet, & sic in aliis. Non ita si mercimoniis vacet, textrinas habeat, erga Indos asperè se gerat, & alia, quæ sæcularibus Parochis ratione officij prohibentur: hæc enim nullo modo, nisi Parochi essent, exercerent. Et ita accipiendum [P. Pellizarius.] quod habet P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 4. num. 16. dum ait cum aliis comprehendi ea, quæ occasione, colore, fauore, & auctoritate officij committuntur,

Nec debet circa mores & vitam inquisi [Inquisitionem non faciendam, etiam sine processu.]tio fieri ad habendam notitiam, etiamsi nihil processandum sit, sed eo tantùm fine vt à suis Prælatis corrigantur: id quod Regia Schedula satis indicat verbis illis: Sino que en caso, que se tubiere noticia de exceso, sin escribir &c. Vbi de notitiâ tantùm agitur, quæ haberi sine inquisitione potest, & accidit cùm Indi, aut alij, scandala Parochorum Episcopis aperiunt, quod & facere possunt, si remedium aliâ viâ non sperent, aut eam iudicent meliorem. Nec videtur peccare grauiter Episco [Non peccare grauiter, inquirentes.]pus, qui extraiudicialiter interrogat ad notitiam hauriendam, vt à Prælatis Religiosis, quæ damnabilia occurrerint, faciat emendari. Tantùm enim videtur inquisitio iudicialis prohibita in ordine ad correctionem ab ipsis titulo superioris iurisdictionis adhibendam, vt ex verbis illis apparet, Para que los castigasen por las visitas. Quòd au [Prælati vt secretè admonendi.]tem secretè admonendos Prælatos dicitur, non ideo est, quia in eo absolutè secretum seruandum sit, eò quòd res, de quibus agitur, sint secretæ; tunc enim Religiosi Parochi fraternè corrigendi, iuxta formam à Christo traditam. Pro quo est & Regia Schedula Philippi Secundi Ann. 1585. in quâ sic dicitur: Y que à los Religiosos, que estubieren en las dichas Dotrinas, asi mismo los visiten y corri [Schedula Philippi 2.]jan en quanto à lo mas fraternalmente, teniendo particular quenta de mirar por el honor y buena fama de los tales Religiosos: en los excesos que fueren ocultos: y que quando mas que esto fuere menester, ò conuiniere, den noticia à sus Prelados para que los castiguen: y que no lo haciendo, lo hagan ellos, conforme à lo dispuesto en el Santo Concilio de Trento. Quod verò de rebus, quæ secretæ sunt, non agatur, ex eo constat quia si Prælati remedium non adhibeant, Episcopi facultate sibi à Concilio traditâ vti debeant, quæ pro secretis non est, cùm ad id lex sufficiat Charitatis. Id ergo tantùm secreti intimatione præscribitur, vt Religiosi Prælati iudicialiter non conueniantur, sed amicabiliter; efficaciter tamen, quia res summi momenti agitur, à qua pendet multorum æterna salus, & ex cuius conniuentiâ multorum sequi potest æterna damnatio. Quid autem ex Concilio Tridentino habeatur, ad quod se Regiæ Schedulæ referunt, consta [Concilij Tridentini dispositio circa correctionem.]bit legenti Seßionis 25. Caput 14. de Regularibus. Vbi breuis illa, sed valde formidanda conclusio: Episcopo instante, à suo Superiore intra tempus ab Episcopo præfigendum, seuerè puniatur, ac de punitione Episcopum certiorem faciat: sin minùs, à suo Superiore officio priuetur, & delinquens ab Episcopo puniri poßit, Sic Concilium.

