Dico tertiò. Capitulum, Sede vacante, [Assertio 3. non posse licentias ab Episcopo concessas ad audiendas Confessiones suspendere.] in Indiis non potest licentias ad audiendas Confessiones ab Episcopo Religiosis concessas, suspendere, & ad nouum examen vocare. Probari id potest in primis, quia generaliter id non potest, vt probant Doctores, quos adducit & sequitur Diana Parte 3. Tract. 2. Resol. 27. §. vlt. & Parte 8. Tract. 4. Resol. 48. P. Palaus Tomo 4. Tract. 23. Disp. vnica, Puncto 17. §. Anno 1265. P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 3. n. 44. P. Martinon Tom. 5. Disp. 53. n. 74. P. Fagundez de Præceptis Ecclesiæ, Parte 2. Lib. 7. Cap. 2. n. 28. & alij. Et ratio est. Quia pro illis extat pri [Priuilegium Clem. IV.]uilegium à Clemente IV. concessum: quod licet PP. Dominicanis & Franciscanis indultum fuerit, in illo tamen communicant, qui communicationis gratiâ fruuntur, vt sunt ferè omnes. Neque reuocatum illud à Concilio Tridentino, aut ab aliis Pontificibus, quæ ad approbationem attinent, respectu Regularium ad Episcoporum instantias restrinxerunt. Neque de tali priuilegio dubitari potest, cùm habeatur authenticum in Conuentu S. Francisci Salmanticæ, vt testatur Emmanuel Rodericus in Bullario, Tomo 2. Fol. 36. cuius vltima clausula hæc est: Vestris igitur supplicationibus incli [Illius tenor.]nati, præsentium vobis auctoritate concedimus, vt in huiusmodi casu poßitis vti tamdiu liberè prædictâ licentiâ, donec viduatis Ecclesiis prouisum fuerit de Pastore. Sic Pontifex. Quòd si Capitulum licentias posset suspendere, non possent Religiosi illis vacante Sede potiri. Licentiæ autem illæ non solùm pro audiendis Confessionibus, sed pro prædicatione etiam erant, vt constat ex tenore concessionis, nec non prædicandi, sicut & pro commutatione votorum aliquorum: vnde & de Prædicatione idem asserendum, etsi qua alia gratia in ordine ad votorum commutationem; circa quod Religiosi amplissimis priuilegijs perfruuntur. Iam pro Indijs specialior est ratio, juxta dicta Titul. 12. n. 349. Et verò cùm Religiosi circa hoc probabilissimâ opi [Suspensionem Capituli futuram inutilem.]nione procedant, & suspensione licentiarum à Capitulo propositâ, nihilominùs possint functiones prædictas sine aliquo scrupulo conscientiarum obire, quod benè obseruauit P. Fagundez suprà, n. 29. & post eum alij; satis inconsideratè videtur suspensio publicari, ex quâ nullus sperari fructus potest, sed grauia incommoda suboriri. Quod non tollit quo minùs in casu aliquo, vt notabilia inconuenientia vitentur, possit Capitulum licentias dictas, & præsertim ad prædicandum reuocare. Quod & factum à Capitulo Argyropolitano cum quodam, cui à Prouinciali Concilio licentia prædicandi fuerat attributa, quia eâ cum offensione multorum, & non tolerabili ampliatione, licèt bonum præseferret zelum, vtebatur. Dixi autem circa Prædicationem hoc specialiter faciendum, quia in eâ possunt inconuenientia esse perspicua, non ita in ijs quæ ad forum Pœnitentiæ spectant. In quo tamen talis esse inordinatio potest, vt inconuenientia se prodeant, vnde & ad vitanda illa potest se Capituli auctoritas interponere. Neque enim se priuilegio tueri potest, qui illo abutitur, cùm sit constans doctrina indulgentiam & liberalitatem Ecclesiæ in priuilegiorum concessione patrocinium excessibus non præbere. Nec Papa præsumitur concedere exorbitantia. P. Sà verb. Gratia, n. 12. & alij. Et de Capitulo hæc sit satis Capitula tetigisse.

APPENDIX AD TITVLVM XVI. DE CLERICIS INDIARVM.

Multa quæ ad Clericos Indiarum spectant nostro in hoc opere sparsa succurrent, nunc aliqua tantùm, quæ desiderari possunt, præstat delibasse. Ex quibus sit

PRimum. (& est illud [Suspendia accepta pro Missis in Indijs an remitti in Hispaniam possint vt plures dicantur, ampliori quantitate mittenti reseruata.] Parochis etiam Religiosisque commune) An qui Eleëmosynas pro Missis accipiunt, adeò multas, vt satisfacere per se ipsos nequeant, possint summam aliquam pecuniæ in Hispaniam transmittere, in quâ eleëmosynæ aut stipendia minori quantitate constant, vt quatuor, vel sex, aut octo, & vero etiam plures, diuisis Indici stipendij, pro vnâ dari soliti, portionibus, iuxta regionum diuersa statuta, dicantur. Vbi distinguendum est, an scilicet is, quis debet, habeat vnde satisfacere per alios possit, iusto stipendio in Indiis attributo: an verò soluendo debito non sit. Et [Non posse, si obligatus ad illas habeat copiam pecuniæ sufficientem, quia differri nequeunt.] in priori casu res videtur certa, teneri ad illas per alios in Indiis dicendas. Ratio est aperta: quia tenetur non differre ampliùs earum celebrationem, cùm iam sat longum tempus effluxerit, vt arguit debiti magnitudo. Quæ est communis doctrina scriptorum, pro quâ Bonacina Tomo 1. Disput. 4. de Sacramentis, Quæst. vlt. Puncto 7. §. 5. num. 2. Villalobos Parte 1. Tractat. 8. Difficult. 18. numer. 2. Diana Parte 2. Tractat. 14. Resolut. 25. Ludouicus à S. Ioanne, Alfonsus à Leone, Marchinus, P. Fagundez, P. Reginaldus, quos adducit Hieronymus Garcia in summâ Morali de sacerdotio, Tractat. 3. Difficult. 10. Dub. 8. num. 1. Victorellus ad Cap. 8. Lib. 2. Cardinalis Toleti §. vltimo. vbi alios refert. P. Palaus Tomo 4. Tract. 22. Puncto 14. in fine. P. Dicastillus Tractat. 5. Disputat. 4. numer. 399. & seqq. Thomas Hurtadus Tractat. 2. numer. 195. & 196. multis adductis. Cùm ergo non possit per se illas dicere, tenetur per alios, qui earum celebrationem statim exequantur.

Quòd autem hoc modo satisfaciendum [Et Satisfacere per alios debet.] obligationi tali sit, affirmant communiter Doctores, vt videri potest apud Bassæum in Floribus Theologicis. verb. Missa 7. n. 3. Quamuis in hoc accuratâ distinctione vtantur Fraxinellus, & Alfonfus à Leone, quos pro eo laudat Hier. Garcia suprà, dub. 1. n. 12. Dicunt enim quòd si Missæ erant dicendæ pro [Sed distinctione vtendum.] Defunctis, aut pro viuis in particulari, restitutio est facienda modo dicto, faciendo scilicet vt per alios dicantur. Si verò pro bono populi, aut Ecclesiæ cultu, summam illam pecuniæ posse in iis, quæ ad spirituale bonum eiusdem populi conferre possunt, & in ornatu Ecclesiæ. Si autem dicendæ erant ad aliquod beneficium à Deo impetrandum, cuius iam præteriuit occasio, vt si pro salute eius, qui iam mortuus est, restitutio facienda ei, qui stipendium contulit. Aduertunt tamen præfati, quod si Missæ dicendæ erant pro bono populi aut Communitatis, iuxta Testatoris voluntatem, & sacerdos eam velit Sacristiæ aut Ecclesiæ summam, quam debet, applicare, debet id auctoritate Episcopi interueniente præstare. Iu [Iuxta quam resolutio.]xta hæc ergo, si restitutio ei, qui stipendium contulit, facienda sit, satis apparet perspicuum non posse in Hispaniam pro multiplicandâ sacrificiorum celebratione transmitti. Sed neque ex aliis motiuis acceptum, quia cùm possit modò fieri restitutio, differri nequit, sicut differri non potuit vsque ad præsentem articulum.

Prætereà, aut tot Missæ in Hispaniâ dicen [Vrgetur, ex dilatione, & qualis sit mortalis.]dæ sunt, sttipendio iuxta morem regionum exhibito, quot ij, qui stipendium dedêre, dicendas voluerunt, eo, quod superest, sacerdoti, qui accepit, reseruato: aut totum, quod est acceptum, in eis est expendendum. Primum stare nequit, quia dilatio noua interuenit sine adiectione fructus alicuius, quem possit is, pro quo erant Missæ dicendæ, percipere, quæ sanè mortifera est, iuxta Auctores dictos & alios communiter, ex quibus laxiùs loquentes dilationem vltra duos menses esse mortalem affirmant, cùm alij, in quibus est P. [P. Palaus.] Palaus, talem censeant, quæ mensem prætergressa. Post hæc autem scripta, ad manus venit Tomus 7. P. Arriagæ, qui Disput. 56. num. 15. in fine, sic [P. Arriagæ nimiam concedit laxitatem.] ait: Ego autem non essem ita scrupulosus, sed putarem medium annum posse concedi, quia etiam artificibus laborantibus in aliquo opere magni momenti solet anticipatò dari pars pecuniæ pro opere, quod non nisi ad quinque vel sex menses perfici potest. Sic ille, qui pro inaudita laxitate exemplum enerue prorsus adducit, & ex quo contrarium potest apertè demonstrari. Datur enim anticipatò pars pecuniæ, quia opus [Exemplum ab eo adductum retorquetur.] perfici nequit ante tempus illud, ne artifex diu sine præmio laboret, quod citò perfici non potest. Atqui recipiens stipendium pro Missis, circa illas non laborat lato illo spatio: ergo diuersa est in ea ratio. Prætereà contra citatum Auctorem facit id, quod ipse habet in fine disputationis, vbi de infirmitate Capellani agens, & quærens quænam sit talis, vt ea durante ad celebrandum per alium non teneatur, sic ait: Ego sanè, quando vltra mensem protrahitur morbus, non dubito debere iudi [Et doctrina alia priori contraria.]cari longum. Et sanè vix possumus præsumere Fundatorem consensisse in tam longam carentiam sacrificiorum. Sic ille, priori dictæ doctrinæ penitus contradicens. Sed vt hoc demus, in nostro casu parum releuat ista dilatio, vt constat; cum dilatione autem est insuper retentio partis maximæ stipendij, pro qua titulus nullus est. Et licet non defuerint, qui id posse fieri tradiderint, eo quòd id, quod retinetur, velut fructus diligentiæ est: iam tamen sententia illa iudicio Sedis Apostolicæ exauthorata est, vt non possit sustineri.

Est autem pro eo Decretum Quartum, & [Decreto Vrbani VIII. vt nihil possit, qui Missam per alium dicit, sibi retinere, cum Cardinalium Declarationibus.] Declaratio authentica Sacræ Congregationis Cardinalium, quæ est in ordine septima, pro quarum inuiolabili auctoritate videndus Hieron. Garcia suprà Dub. 2. num. 15. Cùm enim dubium circa præfatum Decretum in hunc modum fuisset propositum: Quæritur an permittendum sit Administratoribus Ecclesiarum, vt retineant aliquam Eleemosynarum portionem pro expensis manutentionis Ecclesiæ, Altarium, Inseruientium, paramentorum, luminum, vini, Hostiæ, & similium, sic respondent: Respondit permittendum non esse, vt Ecclesiæ, aut loca pia, seu illorum Administratores, ex Eleemosynis Missarum celebrandarum vllam vtcumque minimiam portionem retineant, ratione expensarum, quas subeunt in Missarum celebratione: nisi cùm Ecclesiæ, & loca pia aliàs non habent redditus, quos in vsum earumdem expensarum erogare licitè poßint. &c. Addenda etiam nona responsio, quæ in terminis resoluit quæstionem, sic: Ad Nonum, debere absolutè integram Eleemosynam tribuere Sacerdoti celebranti, nec vllam illius partem sibi retinere posse. Hæc ibi: Licet autem sint apud Thomam Hurtadum suprà num. 164. qui censeant Decretum dictum non esse receptum; ipse tamen ei standum censet, dum contrarium non constat: & meritò, quia possessio pro lege stat, iuxta recepta principia. Et iuxta hoc loquitur Ioannes Poncius in Casu Theol. Disput. 44. num. 130. Et D. Machadus Tom. 2. pag. 79. fin.

Si autem dicatur secundum, neque illud [Plurium Missarum dicendarum intuitu non posse pecuniam transmitti.] stare potest: quia is, qui stipendium contulit, benè viderat summam illam in Hispaniam transmissam pro Missis pluribus suffecturam; & tamen id ita disponere noluit, breuitatem temporis in eo & certitudinem, spei illi maioris commodi præferens: ergo aliter agens, contra illius agit voluntatem, & quidem rationabilem. Et quemadmodum si quis certam summam alio titulo debeat, non potest eam in Hispaniam transmittere, vt emptione & venditione mercium Creditoris vtilitas augeatur; ita etiam est in casu præsenti dicendum, in quo ratio est eadem.

Iam, si Sacerdos aliquis integrè soluendo [Qui soluendo non est, ad transmissionem non teneri.] non sit, video in vsu haberi transmissionem pecuniæ talem, & à viris piis, & non indoctis probari. Circa quod in primis dicendum videtur id non esse in conscientiæ foro necessarium, quia non est solidum pro obligatione huiusmodi fundamentum. Hoc in loco contraxit, neque obligatio restitutionis pro alio esse potest, nisi is, qui debet, aliò se conferat, & sit obligatio personalis: vnde si in Hispaniam iret Sacerdos tali obligatione grauatus, ibi satisfacere eidem posset. Et hoc quidem iuxta communem doctrinam est in materia restitutionis, ex qua habetur restitutionem, cuius obligatio ex contractu descendit, in quo pro re acceptâ est reddenda alia, ibi facien [Restitutio vbi facienda.]dam, vbi res, pro quâ datur, est accepta, nisi aliter sit conuentum: pro quo Nauarrus, Bonacina, Syluius, P. Vazquez, P. Lessius, P. Filliucius, quos adducit & sequitur Bassæus verb. Restitutio 4. §. num. 11. P. Molina Disput. 752. Conctus 2. P. Gaspar Hurtadus Tractatu de Iust. & Iure Disput. 8. de Restitutione, Difficult. 3. & alij passim. Ex eo autem quòd debitum deterioratum sit, & integrè non possit eidem satisfieri, non oritur noua obligatio extraordinariæ illius diligentiæ; quâ etiam positâ incertum est an sit modus ille conuenientior, ob incertitudinem aut dilationem.

Propter quam rationem satis est verosimi [Transmissionem non esse licitam ostenditur.]le neque id fieri posse: licet Thomas Hurtadus suprà num. 168. non ita damnandum dicat, vt putat Vega, si ob dilationem aliqua compensatio fiat. Sed hoc non obstante id fieri non posse ait, iuxta Decretum Vrbani VIII. quando quis partem stipendij sibi reseruat. Ego insuper arguo: qui enim stipendium contulit, statim obligationi satisfaciendum voluit: quod cùm secus factum sit, quamprimùm debet satisfieri iuxta dicta: quod si integrè non possit, iuxta possibilitatem tamen. Neque dici potest dilationem vtilitate maiori ex sacrificiorum æquato numero compensari: quia cùm sit hoc incertum ob nauigationum pericula, mari & hostibus infestis, non est congruus restitutionis modus. Vt verò debitoris conscientia secura sit & quieta, neque transuersa illa torqueatur spina de non dictis tot Missis, quot fieri debuissent; si doctus est, habet quomodo id assequi valeat, ijs, quæ diximus, neutiquam ignoratis: si autem non doctus, iudicio se Confessarij docti submittat, & vt animabus [Animabus in Purgatorio vt fieri possit satisfactio.] in Purgatorio detentis, quas sacrificij subuentione frustrauit, non ex integro iniuriosus appareat, plenarias pro eis Indulgentias studeat lucrari, aut beneficio Bullæ Cruciatæ, aut frequentium aliarum largitionum. Sic enim accidere potest vt Indulgentia vtilior animæ sit, quàm sacrificium; licet hoc in ordine ad Dei gloriam, & fructus alios, summæ sit æstimationis. Quia verò obligatio dicta maior esse & frequentior in Parochis Indiarum solet, si plenæ satisfactioni impares sint, Bullas defunctorum sumere pro eisdem expediet, pro quibus debuerant celebrare. Quia verò transmissio dicta aliquibus non iniusta apparet, in quibus est Vega verb. Missas, Casu 5. generaliter loquens, cùm omnes, pro quibus est obligatio, dici non possunt, in suo illi censu poterunt abundare; & erit tolerabile, dummodo mare securum ab hostibus sit, & negotium personis in Hispania securissimis committatur, quorum manibus non adhæreat: & de hoc possunt cum Beato Iob, sed in Domino, gloriari.

Secundum quod inquiri erga Indicos Clericos potest, illud est, An qui ad Oratorium priuatum, vt Missam ibi dicant, vocantur, maius stipendium eligere possint.

Scio petitum aliquando duplicatum ab eo, [Non posse maius peti statuitur.] qui per ipsam transibat domum, in qua rogatus est vt Missam celebraret: Sed est abusus neutiquam tolerandus, quia neque vnum vltra taxam currentem exigere obolum potest, cùm nihil in eo specialis laboris supra ordinarium eundi in Ecclesiam ad sacrificium offerendum reperiatur. Quando enim specialis aliquis labor est, qui se [Quando id liceat exemplis declaratur.]cundùm communem æstimationem pretio sit compensabilis, & à Sacerdote adhibetur, recepta sententia est plus aliquid prudentis esse arbitrio tribuendum, de quo post alios P. Dicastillus Tomo 1. de Sacramentis Tract. 5. Disput. 4. num. 322. vbi exempla apponit eius qui obligatus ad iter vnius leucæ ob dicendam Missam, vel ad ministrandum Sacramentum, vel ad dicendas Missas certis horis, & non aliis, sicut & certis locis, ad celebrandum sub dio, vel loco malè sano, vel ad expectandum quotidie vnam vel duas horas ad dicendam Missam. Pro quo & Cardin. Lugo in Responsis moral. Lib. 5. Dub. 18. num. 3. Atqui in casu nostro nihil horum, nec simile quidquam interuenit, vt est compertum, & ita est excessus manifestus.

Si dicas obligari ad celebrandum in tali [Nihil tale exigi posse ob certi loci obligationem] loco; id non satisfacit: quia pro tali obligatione tunc accipi aliquid potest, quando ex eo specialis labor accrescit, & priuatio libertatis non connexa generali obligationi, iuxta id quod est vsu receptum, & Prælatorum statuta præscribunt. Vnde si quis Sacerdoti existenti in Ecclesia offerat commune stipendium, vt in eadem Ecclesia, atque in altari determinato Missam faciat: non potest aliquid supra commune ab eodem exigere: & ita si Prælati exigentem scirent, non sinerent impunitum. Et tamen priuatur libertate dicendi alibi, & aliquod fortè incommodum patitur; sed ex iis, quæ communiter recurrunt, & ita pretio peculiari non debent æstimari. Quem [Exemplis euincitur.]admodum si specialis Missa ab eo petatur, per quod libertate priuetur dicendi aliam. Et vt demus in casu, de quo agimus, plus aliquid exigi potuisse; non tamen duplum; immò nec medietatem; quia labor ille valde tenuis est. Quod ex eo deduci clarè etiam potest, nam ei, qui vt Diaconus, aut Subdiaconus in Missâ solemni ministrat, medietas stipendij datur pro Missa dari soliti; vbi certe labor est maior, & prolixior occupatio. Est autem casus communis, sed quia in Indiis plus fortè aliquid sibi Sacerdotes circa hoc arrogant, & valde est frequens in Oratoriis, aut Cameris etiam sæcularium, Missarum celebratio, vt Indiarum debuit proprius pertractari.

Pro quo addo sententiam esse quorum [In stipendio inueniri iusti pretij varietatem.]dam Doctorum in stipendio Missæ inueniri varietatem iusti pretij, quam communiter Doctores admittunt, vt videri potest apud P. Suarium Tomo 3. in 3. p. Disput. 86. Sect. 2. §. Dico Secundo. Et apud Hieron. Garciam suprà Dub. 4. n. 7. vbi ait cum aliis, in Castella morem vigere, vt stipendium Missæ sit Regalis argenteus, & Regalis cum Quartello, & etiam Regalis cum dimidio. Regalis ergo cum dimidio est pretium summum, Regalis cum Quartello medium, & Regalis solus infimum, infra quod non licet sæculari summam stipendij præstare. Hoc autem in Indiis [Quomodo id locum habere in Indijs possit.] non facile accommodari potest, quia per legem est stipendij quantitas constituta, licet pro regionum varietate, maior aut minor sit: semper tamen pro illis præfinita. Nihilominus non videtur doctrina prædicta penitus improbanda; quia non est vnde constet cum tanto rigore stipendium constitutum vt ei debeat inuiolabiliter inhæreri. Pretium ergo Octiregalis argentei, quod communius est, summum esse videtur, quia sic receptum apparet, vt nihil vltra exigatur: tribuitur etiam communiter, quia homines circa hoc liberales se student exhibere. Sed si quis minus aliquid dare velit, Regalem videlicet, & ita cum Sacerdote paciscatur, non est talis pactio reprobanda. Et erit fortè, qui ad Regalem cum dimidio, aut duos etiam extendat: quod minus certè est, proportione seruatâ, quam pro Castella citati Auctores allegant. Ex quo infero quòd si dicturo Missam leuis aliquis labor accedat, non ideò debet stipendium augeri, quandoquidem plus datur, quàm pro illo generaliter debeatur.

Posset autem aliquis in casu, de quo lo [Posse contrahi pro maiori stipendio sententia aliquorum, & satis probabilis.]quimur, Doctorum quorumdam se doctrinâ tueri apud citatum Garciam num. 9. iuxta quam Sacerdos potest cum eo, qui dici Missam exoptat, de maiori stipendio pacisci, quàm sit commune, dummodò hic voluntariè id præstet, quia contractus ex conuentione legem accipere dignoscuntur, vt est regula iuris notissima. Non enim Episcoporum leges mutuam liberalitatem paciscentium prohibere possunt, vt vnus petere minus nequeat, & alius dare non possit ampliùs, vt cum Patribus Suario & Vazquez obseruat P. Dicastillus suprà num. 367. Et tenet etiam P. Azor Tomo 3. Lib. 12. Cap. 6. §. vltimo. Et Cardin. Lugo suprà num. 5. Vnde & sacra Congregatio Cardinalium superiùs adducta determinat, ab eo, qui stipendia pro [Pro stipendio accepto, etsi exiguo dicendi Missam obligationem consurgere.] Missis accipit, tot esse dicendas, quot illa fuerint, quantumcumque incongrua & exigua illa esse contigerit: cuius Decreti violationem declarat esse peccatum mortale, & cum obligatione restitutionis. sic §. Deinde die 1. Iunij 1625. Quod equidem non posset stare, si minus quàm taxâ est communi firmatum accipi non posset: quia ergo ex voluntaria pactione acceptum, obligatio dicta consurgit. Vnde non videtur generaliter admittendum, quod ait P. Granadus Tomo 2. in 3. p. pag. 107. à n. 8. de stipendiis non integris.

Quæ licet ita sint, non tamen, vt dixi, in [Sententiam dictam non suffragari in casu, de quo agitur, ob neceßitatem, ex qua contrahitur.] casu, de quo agimus, & similibus, tueri huiusmodi doctrinâ se quisquam potest, quia in eo stipendium conferens non est voluntarius, ex necessitate enim, vt infirmi aliqui aut impediti Missam in die festo audiant, & ex eo generaliter fine, propter quem indulto Oratorij gaudet, ad curandum, vt dicatur Missa, progreditur, consolationi suæ & multorum consulens: quando autem necessitas est, ibi voluntarium perfectum esse non potest, qua ratione vsurarius à reatu immunis non euadit, ex eo quòd alius voluntariè lucrum offerre videatur, quia scilicet voluntarium illud perfectum non est, cùm oblatio talis ex imperio necessitatis oriatur. Nequit ergo generaliter loquendo Sacerdos plus petere quàm taxa recepta fuerat: si autem offerratur à sciente & volente, admitti potest, & sic pactio celebrari.

Sed circa obligationem restitutionis sunt [Obligationem restitutionis esse qui negent.] qui censeant illam non oriri ex huiusmodi iniquâ pactione: sic enim tenet Alfonsus à Leone de officio Capellani, Quæst. 1. Sect. 9. num. 83. ex eo quòd non videatur obligatio esse iustitiæ commutatiuæ, quia sacerdos absolutè non est obligatus ad dicendam Missam: ex eo autem quòd illam velit dicere accepto stipendio, non sequitur quòd plus aliquid petere nequeat ex obligatione eadem, quia solùm interuenit iustitia legalis ex statuto Episcopi; cùm iustitia commutatiua ad id tantùm obliget vt accipi non possit supra id, quod sustentationi vnius diei sufficit. Quòd si quid taxæ Epi [Et non obligare taxam, quæ ad diariam sustentationem necessarium subtrahit.]scopali ex necessario ad dictam sustentationem subtrahitur, non videtur in illius transgressione contra iustitiam commutatiuam delinqui. Præterquam quòd qui aliquid quod excederet vltra communem taxam petens, non compellit vt detur; quandoquidem qui Missas dici cupit, alios potest Sacerdotes adire, qui communi taxâ acceptâ eius desiderio satisfacient. Iuxta quod etiam loquitur P. Reginaldus Lib. 23. numer. 232. dicens quòd si quis taxam ignorans plus dederit, non potest à Sacerdote recipi, nisi quantitatem sufficientem ad diariam sustentationem non excedat.

Verùm doctrina hæc non est admitten [Obligatio ex iustitiâ & restitutionis statuitur vt certa.]da, quam communiter Auctores explodunt, obligationem restitutionis vt certissimam agnoscentes. Pro quo præsertim P. Suarez Tomo 1. de Religione, Lib. 4. Cap. 59. num. 20. vbi sine dubio iniustitiam in hoc reperiri pronuntiat, dum sic ait: Et hoc etiam confirmari potest ex vsu Ecclesiæ: nam sine dubio iniustus censeretur Sacerdos, qui ad suum arbi [P. Suarez.]trium peteret exceßiuum stipendium pro vnâ Mißâ, vel pro vno Baptismo, vel simili, fortasse propter inopiam sacerdotum, vel aliam similem caussam, censereturque vexationem iniustam facere: ergo multò magis si vltra stipendium peteret pretium. Sic ille, qui bonis id confirmat exemplis. Cardinal. Lugo numer. 4. cum P. Pellizario. Videndus etiam Bonacina Tomo 1. Disput. 4. de Sacramentis, Quæst. vlt. Puncto 8. num. [Bonacina.] 11. vbi plures adducit. Sed in eo non plena fide, quòd in eo casu loquatur, cùm sacerdos importunè exigit vltra taxam ab inuitis, & iuxta eum sensum Auctores inducat; cùm tamen illi generaliter loquantur, quando scilicet maius stipendium petitur, etiamsi importuni non sint, vt videri potest apud P. Azor suprà, P. Suarium Tomo 3. in 3. p. Disput. 86. Sect. 2. P. Coninck de Sacramentis, Quæst. 83. num. 192. §. vbi nota. Vbi sic habet: Quamuis sæcerdos poßit plus accipere à sponte [P. Coninck] offerentibus; neminem tamen potest cogere, aut fraude inducere, vt plus det. Sic ille. Qui solùm à sponte offerentibus plus accipi posse fatetur: non ergo iuxta eum plus potest peti, in quo ordinariè aliqua esse coactio aut deceptio solet, ideoq́ue de illis specialiter Corduba Lib. 1. Quæstionarij, Quæst. 4. §. Igitur quod amplius, de simplici acceptione locu [Corduba.]tus, vt alios omittam. Et ratio est; quia cùm rei alicuius pretium taxatur, nequit excessus peti, quando enim petitur, non intelligitur donatio liberalis peti, aut eleëmosyna, sed pretium reuerà tale: atqui respectu ministerij circa Missam impensi taxa imposita est, quæ pretij legitimi, & non voluntarij rationem habet: vel si vulgare pretium asserendum sit, plus petitur, quàm pretium summum sit, iuxta dicta num. 119. Ergo in eo iustitiæ violatio manifesta interuenit.

Ex quo apparet leuissimo fundamento [Sententiæ oppositæ leuissimum fundamentum. Et obligatio iustitia ostensa.] sententiam illam Leonis inniti; quia ex eo quòd ab Episcopo taxa stipendij statuatur, non debet tantùm iustitia in eo legalis agnosci; quamuis dici fortè possit actum ab eodem iustitiæ legalis circa determinationem talem exerceri: quatenus ad iustitiam legalem spectat pretium rebus assignare: eo autem assignato, iustitiæ commutatiuæ iam partes aguntur, vt determinationi tali debeat iuxta illam stari: quæ est communissima Theologorum & Iurisperitorum doctrina in materiâ de Contractibus. Licèt autem sacerdos non teneatur ex iustitiâ, dum stipendium non accipit, Missam facere; eo tamen accepto, legem taxæ debet ex iustitiæ obligatione seruare. Sicut non tenetur quis ex iustitiâ rem suam vendere; si autem vendere velit, ex iustitiâ tenetur non excedere legitimum pretium aut vulgare, cum obligatione restitutionis, si contigerit excessisse.

Discrimen autem illud de stipendio suf [Stipendium non debere diariæ sustentationi sufficere.]ficienti aut non sufficienti pro diariâ sustentatione, omnino est reprobandum, tum ex vrgentissimâ ratione, quòd stipendium non debeat diariæ sustentationi respondere, cùm breuissimi spatij laborem non excedat, vt citati expendunt, & præsertim P. Suarius, P. Azor, & Corduba; atque etiam Diana visus post hæc scripta Parte 11. Tractat. 1. Resolut. 24. ex P. Dicastillo suprà, num. 339. & seqq. Tum etiam ex Decretis Sacræ Congregationis iam citatis, & præsertim numer. 11. vbi obligatio restitutionis imponitur, aut potiùs illam esse declaratur, sicut & peccatum mortale, cùm accepto minori stipendio Missæ non dicuntur iuxta eorum numerum: in quo certè minor est ratio, quàm cum excessiua stipendia postulantur, quia id magis contrarium est puritati intentionis, quâ debet res ista, omnium diuinissima, tractari, vt in auaritiæ occasionem & fomentum neutiquam conuertatur: & consequenter intentioni Ecclesiæ, ipsius legibus circa hoc manifestissimè declaratæ. Pro quo sunt verba illa. §. 5. Ac simi [Decretum Congreg. Card.]liter, omne damnabile lucrum ab Ecclesia remouere volens. Et alia etiam Concilij Tridentini Seßione 22. in Decreto de obseruandis & vitandis, &c. ex quibus [Conc. Trid.] illud: Nec non importunas atque illiberales eleëmosynarum exactiones potiùs quàm postulationes, aliaque huiusmodi, quæ à simoniaca labe, vel certè à turpi quæstu non longè absunt, omnino prohibeant. Sic Concilium.

Circa quæ Declaratio Cardinalium sic [Declarat. Card.] habet: Non enim est obligationis: poterit tamen accipi eleëmosyna inter partes stabilita pro Mißis celebrandis: & promittens soluere, potest conueniri. Caietanus in summa. v. Simonia. Sic ibi. Non ergo est obligationis, quòd, cùm non debeatur, sponte & liberaliter aliquis pollicetur. Circa promissum autem dicto modo potest cadere obligatio, & in hunc modum pactio firmari: sacrum facias, & dabo tibi duodecim, aut sexdecim Regales (cùm communis taxa, vt dixi, octo Regalium sit) Annuenti tunc Clerico, & Sacrum facienti, quidquid est promissum debetur, quia contractus ex conuentione legem accipiunt. Vel si offerenti communem taxam dicat sacerdos: da plus aliquid, licet non debeat, quia pluribus indigeo, vel quia diues aut nobilis es. Tunc si promittat, obligatio erit; quia etsi gratis promiserit, promissio videtur in pactum onerosum transisse; nec remanere intra limites puræ promissionis, & saltem est promissio acceptata, quæ iuxta communem sententiam obligationem in conscientiâ inducit. Et quidquid de obligationis qualitate sit, si dederit, accipi poterit; sicut & peti, si scandalum non adsit, quod dationem non reddet inualidam, cùm à voluntate gratuita oriatur. Et hæc circa casum prædictum, in quo, sicut & similibus, scandalum semper admiscetur: obligatio autem restitutionis tunc erit sub mortali, quando quantitas excessûs talis est, vt aliàs vsurpata ad mortale sufficeret, juxta communem sententiam Theologorum.

Tertium circa Indiarum Clericos obseruandum quod ad domicilium spectat ordinandorum.

Et non posse illos ordinari vbi domici [Ordinantium & ordinandorum circadomicilium peccata.]lium vsque ad Ordinum susceptionem non habuerunt, ex eo quòd ante illam jurent se in diœcesi eius Episcopi, à quo illos sunt accepturi, permansuros, cùm tamen animum non habeant ibidem permanendi, vt certum statuendum est, & de periurij peccato res est clara, quando reuerà talis animus non habetur, sicut & de graui ordinantium peccato, quando, licet jurent, satis verosimiliter possunt præsumere eos, animo non implendi quod jurant, juramenti verba pronuntiare: sunt autem pro eo validæ passim coniecturæ. Ne [Iurantes vt peccent, dum deest animus permanendi.]que sic jurantes ex eo à reatu immunes censeri debent, quòd reuerà animum permanendi habeant, si Episcopus ordinans, aut Capitulum succedens, vel Episcopus successor, abeundi noluerint licentiam indulgere; certus tamen se illam adepturum, & animo eam diligentissimè procurandi: sic enim reuerà animus permanendi non est, & Episcopo illuditur, qui licentiam est, velit nolit, concessurus. Vt si quis Religionem ingrederetur animo statim egrediendi, eò quòd ingressus ad peculiare aliquod intentum vtilis illi esset, vt ad destinandam sæcularem iurisdictionem. Et de hac quidem materiâ satis eruditum opusculum edidit P. Stephanus de Auila in Limanâ Academiâ Primarius Theologiæ Professor, vir sanè doctissimus, ad instantiam Illustrissimi Dom. P. Ildefonsi Ramirez de Vergara Argyropolitani Antistitis, qui abusum prædictum cùm experimentis nosset, studuit re penitus introspectâ iudicio viri tanti remouere.

Pro quo & Concilium Limense tertium [Concilij Limensis 3. pro eo Decretum.] iam anteà in hunc statuerat modum Act. 2. Cap. 30. quod valde oporteret vt in promptu Episcopi omnes Indiarum haberent: Quoniam verò abusus quidam iam pridem inoleuit, vt per domicilia quædam iurata, quæ verbalia & commentitia plerumque sunt, in fraudem Ecclesiæ, & Sacrorum Canonum contemptum, ad Ordines indigni irrepant; declarat hæc sancta Synodus neminem sub prætextu domicilij esse ordinandum, nisi illud legitimè, quemadmodum Ius statuit, contractum fuerit. Hæc Concilium. Quid autem Ius statuat vt domicilium legitimè contractum debeat reputari, si de Ciuili loquamur, habetur l. 1. [Quid Ius ad domicilium contrahendum statuat.] & l. Aßumptio. §. Iuris prudentibus. D. Ad municip. vbi scribentes, & præ aliis Bartholus, alibique. Iuxta quarum legum dispositionem, tunc contrahitur, cùm quis se transfert ad habitandum in aliquo loco, & expressè declarat se habere animum ibi domicilium contrahendi: vnde communiter definitur sic: Est habitatio animi destinatione perpetua, in quâ sic statuens rerum suarum magnam summam [Illius definitio.] constituit. Videatur Glossa in Cap. Cùm nullus. v. Domicilium. Dom. Barbosa de Potestat. Episcop. Allegat. 4. num. 22. & seqq. & Diana Parte 8. Tractat. 2. Resolut. 15. Si autem de Canonico, nihil speciale in eo habetur, sed domicilij ritè contracti necessitas statuitur ad Ordines suscipiendos, quando neque originarius quis est eius diœcesis, in quâ Ordines vult accipere, neque in eâ possidet Beneficium. Sic enim statuitur in citat. Cap. Cùm nullus.

