Quia in priuilegij præfati tenore quali [Ratio concessionis indicat qualis esse vsus debeat.]ter vsus illius liceat non exprimitur, verba sunt Pontificis ad pleniorem intelligentiam proponenda: sic enim loquitur citata Bulla. Licèt debitum, Paulus III. & quia in numerosis populis illarum regionum tanta est Sacerdotum raritas, vt vnus plurium curam populorum suscipere debeat: vt bis eadem die Missam celebrare diuersis in locis valeant, &c. Non ergo quæuis ratio conuenientiæ ad hoc videtur sufficiens: circa quod video aliquoties valde alienam à Pontificis mente licentiam vsurpari. Sacerdotum raritas, & populorum numerositas, vt stare locus priuilegio possit, exigitur; & id quidem in illis, quibus plurium cura popu [Sufficit cura populorum ex charitate.]lorum incumbit. Non verò requirit Pontifex vt cura hæc Parochialis esse debeat, ad quod non est opus priuilegio, juxta communem Doctorum sententiam, ex quibus plures refert P. Fagundez circa primum Ecclesiæ præceptum Lib. 3. Cap. 16. num. 5. Sufficit ergo vt cura qualiscumque sit, ex charitate scilicet ob necessitatem assumptâ, quia Pontificis prouidentia omnibus eo subsidio carentibus pariter voluit esse consultum in eodem necessitatis articulo constitutis. Quo euentu meritò etiam existimare quis potest non esse necessarium priuilegium: quia & casum illum similiter videntur Doctores admittere propter eamdem rationem: bono enim animarum, & impletioni præcepti, in casu præcedenti consulitur; quæ ratio militat in præsenti, quidquid de diuerso genere obligationis sit in cura, quæ erga populos exercetur. Et ita P. Azor Tomo 1. Lib. 10. Cap. 24. §. Quæres, an vbi, ait quòd vbi raritas est Sacerdotum Catholicorum, vt in An [Vtilitas audientium pro necessitate habetur.]glia, id licet: nam in Cap. Consuluisti, de celebratione Missarum, excipitur necessitas; quæ meritò judicatur raritas Sacerdotum. Et Glossa ibidem ait necessitatem esse vtilitatem non solum sacrificium facientis, sed etiam personarum rem diuinam audientium. Abbas item ibi docet necessitatem boni viri arbitrio judicandam: & quando aliquid absolutè & simpliciter, & non certò ac definitè Canones, vel leges, & iura constituunt, definitio arbitrio boni viri relinquitur. L. 1. D. de jure delib. & Cap. De caußis, de officio judicis delegati. Sic ille post Nauarrum Lib. 3. Consil. Titulo de Celebrat. Missarum, Consilio 9. vbi specialiter de Anglia loquitur.

Quis autem non videat totum hoc re [Diu Indijs recepta circa prouincias alias doctrina succurrit.]spectu Indiarum pariter locum habere? Nam in Angliâ Sacerdotes Catholici non ex iustitiâ, sed ex charitate curam animarum suscipiunt, & vtilitas magna pro necessitate, quam Ius exigit, reputatur. Quòd autem boni viri pariter intercedat arbitrium circa necessitatis gradum, similiter est compertum. Vnde P. Fagundez suprà, casum hunc vt distinctum ab alio de Parochis proponit & cum Angliâ, Hyberniâ, & Germaniâ Indias in in illius resolutione componit: sic autem scribit: Secundus casus est, cùm quis præest duabus Ecclesijs vnitis, duobus sacrificijs indigentibus, & non est alius sacerdos, qui aliam poßit dicere: similiter in locis vbi rari sunt admodùm Sacerdotes, vt in Anglia, Hyber [P. Fagundez.]nia, & nonnullis partibus Germaniæ, & in Indiis tam Orientalibus, quàm Occidentalibus, quilibet Sacerdos bis poterit requirente neceßitate celebrare in die, non pluries, quia Ius in Cap. Consuluisti, de celebratione Mißarum, solùm bis in die concedit in neceßitate celebrare jejunis. Sic ille: qui manifestè casum habentis duas Ecclesias à sequenti distinguit, quod & exempla confirmant. Et eamdem fententiam in Prouinciis hæreticorum admittit Cardinalis Lugo Disput. 20. num. 46. cum Patre Laymam, & aliis: quam & tenet P. Martinon Tomo 4. Disputat. 4. num. 14. P. Amicus Tomo 7. Disput. 27. num. 14. Diana Parte 11. Tract. 4. Resolut. 34. & alij. Iuxta hæc ergo ad id, quod præfata Pauli Tertij concessio continet, non erat priuilegium necessarium, & ita ad tollendos tantùm scrupulos videtur attributum. Pro quo & facit quod P. Fagundez habet suprà num. 12. sic locutus: Quamuis enim in omnibus ferè Orbis partibus multi [Eiusdem pro casu præsenti accommoda sententia.] iam sint Sacerdotes: tamen non raro etiam inter Catholicos, aut aliquis ex prænumeratis casibus poterit euenire, aut alij, in quibus iudicio prudentis necesse sit tunc bis sacrificare, maximè in pagis ac oppidis rusticanis, in quibus non ita facilè est inuenire huiusmodi Sacerdotes, qui commodè poßint spiritualibus proximorum subuenire: nam in populosis vrbibus ac oppidis cultioribus rarò id contingere poterit. Hæc ille. Iuxta quod cùm numerosus est populus, & omnes nequeunt ad eamdem Missam concurrere, idem licebit, vt tenent Doctores, quos adducit & sequitur Diana suprà. Qui & benè addit cum illis plures duabus rarissimè permittendas.

Ex quibus apparet plus ex Iure, vt illud [Quid ex priuilegio amplius liceat, quàm sit iure concessum.] Doctores intelligunt, quàm per dictum licere priuilegium: illud siquidem pro casu tantùm conceditur in eodem contento, quando scilicet numerosi sunt populi, & vnus plurium curam gerit; cùm tamen, vt vidimus, Doctores ampliorem à Iure facultatem concessam affirmant: quandoquidem boni viri arbitrio dispensatio reseruatur, & in pagis non ita numerosis, vt esse solent, & oppidis rusticanis id licere testantur. Vnde Religiosi, qui priuilegio nixi Sacerdotem destinant, qui in duobus prædiis Missam celebret, quia commodè nequeunt Indi, aut Æthiopes ad vnum eorum conuenire, videntur sanè à Pontificis mente penitus deuiare. Tum quia non sunt illi numerosi populi: tum etiam quia non est raritas Sacerdotum: duo enim mitti non ægrè possunt. Quod & tunc accidit, cùm Religiosus Missa in Ecclesia vrbis dicta, ad prædium dicturus aliam contendit: nullo enim modo possunt priuilegij verba dispensationibus istis adæquari. Benè verum est priuilegium, cùm fauorabile sit, posse extendi, iuxta sæpiùs dicta: debet tamen concessionis forma seruari, vt verborum proprietas teneatur. Poterit itaque Sacerdos duas Mis [Fauorabilis eius interpretatio vt stare debeat.]sas facere, etiamsi populi non adeò numerosi sint, & etiamsi Sacerdotum raritas non sit magna, sed aliqualis, iudicio prudentis: quia totum id priuilegij verba patiuntur. Illud autem, de quo loquimur, extra omnem verborum significationem est, & tale vt non solùm in Indiis, & remotissimis partibus habere locum possit, sed in media Europa, vbi Religiosorum prædia passim inueniuntur. Si ergo plures Missæ dici tunc possunt, non ex virtute priuilegij id licebit, sed quia necessitas occurrit, prudentis arbitrio talis iudicata: quæ si desit, ex nullo capite licebit transgredi Ecclesiæ cautionem. Vide P. Dicastillum Tract. 4. Disput. 4. num. 51. vbi cum aliis plures duabus dici posse concedit, sicut & Thom. Hurtadus Tract. 2. num. 43.

Quid ergo? Eritne priuilegium prædi [Habere rationem vtilis declarationis circa necessitatem.]ctum superuacuum? Non vtique, quia est vtilis declaratio eius, quod iure communi licet, & de quo esse poterat dubitatio. Ius enim comune casum necessitatis excipit, vt constat ex Cap. sufficit de Consecrat. Dist. 1. vbi Alexander Secundus prohibet plures fieri Missas eodem die ab vno Sacerdote, sic subdens: Quidam tamen pro [Cap. Sufficit.] defunctis vnam faciunt, & alteram de die, si necessè fuerit. Vbi consuetudinem referens, neque improbans, necessitatem pro ratione reddit. Et ex Cap. Consuluisti, de celebrat. Missarum, vbi i [Cap. Consuluisti]dem statuitur, illâ additâ limitatione: Nisi caussa neceßitatis suadeat. Cùm ergo necessitas locum dispensationi præbeat, & circa illius gradum magna esse possit iudiciorum varietas, vt constat ex variis sententiis, quæ apud Auctores occurrunt: inde est vt cùm Pontifex casum designat, in quo liceat, vt non sit iam opus opiniones Doctorum in patrocinium adduci, valde vtilis debeat reputari. Immò & priuilegium meritò iudicari potest, [Et etiam priuilegij propriè dicti.] quia id concedit omnino securè & indubitanter fieri, ac sine contradictione inferioris cuiuscumque Prælati, quod anteà non ita licebat. Et quamuis plus aliàs videatur licere, quàm quod priuilegium concedit; id quidem per opiniones tantùm habetur probabiles. Dici prætereà potest vi priuilegij posse duas Missas dici, non solùm in Festis de præcepto, sed in professis etiam; si caussa rationabilis vrgeat, in quo modus aliquis necessitatis deprehendatur, vt affirmat P. Martinon Tomo 4. Disput. 40. num. 7. & licet P. Suarez To [Licere per illud duas Missas dici etiam diebus non festiuis.]mo 3. in 3. p. Disputat. 80. Sect. 3. circa sextum casum, id absolutè concedat Parochis, si sufficiens sit populi multitudo, quia satis grauis caussa est, vt illi non priuentur sacrificij fructu, & opportunitate audiendi Missam: quod & tenet Thomas Hurtadus Tract. 2. num. 422. id non est penitus exploratum, licet probabile. Et prætereà tantùm de Parochis ille loquitur: sicut & Card. Lugo in Responsis moral. Lib. 1. Dub. 12. & negat Trullench Lib. 3. de Sacramentis Cap. 8. Dub. 10. numer. 4. cùm tamen priuilegium ad eos etiam, qui Parochi non sunt, possit extendi, iuxta dicta num. 285. quamuis & non Parochis id concedat Thom. Hurtadus. num. 438. vbi & obligationem esse posse ait. Addendum insuper in priuilegio nullam necessitatis rationem apponi, nisi quam multitudo ipsa, & raritas Sacerdotum adducit, vt patet ex tenore ipsius: Vt bis eadem die Missam celebrare diuersis in locis valeant. Vnde plus ratione illius videtur liceret, quàm Iura permittant.

Et huic simile Episcopis Indiarum con [Simile pro Episcopis Indiarum haberi]ceditur in serie illâ facultatum, de qua num. 208. sic enim ibi: Celebrandi bis in die, si neceßitas vrgeat; itatamen vt in prima Missa non sumpserit ablutionem, per vnam horam ante auroram, & alteram post meridiem. Vbi cùm casus necessitatis addatur, nihil videtur speciale concedi. Si præsertim sit pro Viatico dando infirmo, pro quo citatus Hur [Qualis in illis possit esse necessitas.]tadus n. 431. Nihilominus ita accipiendum, vt minor necessitas sufficiat, quæ quidem secluso priuilegio minimè sufficiens putaretur. Non videtur autem qualis necessitas possit occurrere in Episcopis ad huiusmodi celebrationem, nisi quatenus in eadem videtur concessione supponi, non eâ auctoritate & tranquillitate gaudeant, quâ in Indiis communiter perfruuntur: sed grauem persecutionem sustineant, qualem Iaponienses Antistites, vnde & additur in concessione prædicta: Sine Ministro, sub dio, & sub terra; in loco tamen decenti: etiamsi Altare sit fractum, vel sine Reliquiis Sanctorum, & præsentibus hæreticis, schismaticis, infidelibus, & excommunicatis, & aliter celebrari non poßit. Sic ibi: ex quo id, quod diximus, videtur manifestum. Quod autem de ablutione non sumenda dicitur, notandum pro iis, quæ circa Parochos dicta sunt. numer. 291. Id enim quod Episcopis non licet, quomodo Parochis licitum esse, possit sibi quispiam vllatenus persuadere?

Supponit autem præfata facultas, quæ [Eo cessante minimè licere, vt certissimum amplectendum.] non omnibus, sed petentibus à Sede Apostolicâ, & cum temporis limitatione conceditur, Episcopis non licere bis eadem die Missam celebrare; quod quidem expressè decisum ab Honorio Tertio rescribenti Episcopo Sipontino, vt habetur in Cap. Te referente, de celebrat. Missarum, sic enim ibi: Cùm cuilibet Sacerdoti, quacumque digni [Cap. Te referente.]tate præfulgeat, vnam in die celebrare Mißam sufficiat: nam & valde est felix, qui celebrat dignè vnam: Fraternitati tuæ mandamus quatenus die Cœnæ Domini in Ecclesia Sipontina dumtaxat in qua teneris Chrisma conficere, Missarum studeas solemnia celebrare. Sic Honorius, verba Alexandri Secundi, quæ circa idem habentur in citato Cap. Sufficit, de Consecrat. dist. 1. ad consimilem deter [Contra quod nuperus abusus apud Indias emersit.]minationem vsurpans. Quod quidem Theologi omnes ita intellexerunt, vt non sit opus circa hoc ad alia properantibus immorari. Scio tamen non defuisse aliquem, qui circa hoc perniciabilem verbo & exemplo conatus sit introducere nouitatem. Sed illius sententia cum eo pariter moritura, neque apud Catholicè sentientes vnquam præualebit. Et circa hoc desideratum iam diu est à suprema Potestate remedium, quod necdum hucusque adhibitum validâ executione fuisse, nescio cui possit aduersanti spiritui, quod frequens est Indiarum malum, imputari. Est quidem pro eo Ecclesiæ decisio, Doctorum consensus, praxis inuiolabilis. Et quid aliud ad veritatem aliquam stabiliendam desiderari vlteriùs queat? Si hoc quidem non sufficit, nihil profectò erit in toto Canonico iure, aut Ecclesiasticis dogmatibus inconcussum. Sed quid ad hæc dicatur videamus.

Ecclesiæ inquam determinationem [Non esse circa hoc generale præceptum responsio auctoris illius.] nullam esse, quæ in hac parte vrgeat, præsertim Episcopos. Alexander enim Pontifex præceptum generaliter non statuit, sed contra eos decernere, qui ex turpibus respectibus plures Missas dicere non verentur: vt ex eiusdem apparet verbis, dum subdit: Qui verò pro pecuniis, aut adulationibus sæculærium vna die præsumunt plures [Cap. Sufficit, apertè suffragari negatur, & alia juris Canonici.] facere Missas non æstimo euadere damnationem. Licebit ergo eos facere ex purâ deuotione, & Dei gloriam altissimi sacrificij oblatione spectanti, cùm major ea sit, quàm quæ à Sanctis omnibus, & Beatissima etiam Virgine ei possit impendi. Innocentium item in Cap. Consuluisti non plus obligare, etiam ex illius verbis habetur, eodem enim modo loquitur, dum sufficere vnam Missam ait, vnde eodem modo illius est accipienda decisio. Et ita Glossa sic ait: Nec expressè prohibetur quin plures poßint celebrari ex eo quod dicit, sufficit. Quod etiam circa Decretalem Honorij [Glossa.] Tertij dicendum, qui duorum prædictorum Pontificum verba subsumit, vnde quod ad generalem obligationem pertinet, quatenus etiam quacumque dignitate præfulgentes comprehendit, nihil insuper ex illius determinatione resultat, quàm vnam Missam cuicumque Sacerdoti sufficere, & propter nullum humanum respectum plures illi esse licitum celebrare. Quatenus verò mandatum eiusdem sequitur, dum addit: Fraternitati tuæ mandamus: id non est ad generalem prohibitionem trahendum, sed ad casum illius Textus, vt scilicet Missa vnica dici in eo loco debeat, in quo est Chrisma conficiendum. Et vt mandatum generale in prædictis sit Decretis, secum profectò potest Episcopus dis [Etiamsi obligent, posse Episcopum dispensare secum, & cum alijs, pro amplisma in diœcesi potestate, sicut est Pontificis in Ecclesiam. & sic alia.]pensare; immò & cum aliis, quandoquidem recepta sententia est posse illum in Diœcesi sua quod Pontifex in vniuersali Ecclesia: pro quo Doctores adducit P. Thomas Sancius Libro 1. de Matrimonio Disput. 61. num. 3. & circa idem latè excurrit Dom. Villaroel Parte 1. Pacificæ gubernationis. Quæst. 1. Artic. 4. & licet addant id intelligi, nisi aliquid sit Pontifici reseruatum; in præsenti nulla esse videtur reseruatio. Quòd si Archiepiscopus Sipontinus, cùm dispensare secum posset, Pontificem censuit consulendum, id certè non nec essitati est, sed deuotioni eiusdem tribuendum. Cúm ergo ille se Pontificis dispositioni submiserit, meritò potuit Pontifex illi mandatum imponere, verbis quidem tale, sed quod reuerà consilij tantùm rationem esset habiturum. Vel si tale sit, ita tantùm obligans, vt illud, quod vniuersos constringit Sacerdotes circa vnius Missæ celebrationem: vt scilicet propter eos respectus non dicantur plures qui à Pontificibus condemnati reperiuntur. Vel si etiam plus vrgeat, dispensationi tamen locus est, quam sicut aliis, ita etiam sibi potest Episcopus exhibere.

Quod verò ad Doctorum commu [Doctorum consensum non obstare vt dicatur & probetur.]nem sententiam attinet, non vrgere, ex eo dicitur, quòd doctus Episcopus, qui eo ipso quòd talis est, Ecclesiæ est Doctor constitutus, probabilem sententiam facere queat: cùm tamen ea, de qua loquimur, non videatur singularis: eam enim tenet Glossa, vt vidimus: pro qua & est Bernardus in Cap. Constituisti, sic dicens: Nota [Bernardi Glossa.] contra Sacerdotes, qui plures Missas celebrant caussâ cupiditatis. Cupiditatem ergo, & non deuotionem volunt Pontifices relegare. Consuetudinem autem non esse attendendam ex eo conten [Et etiam consuetudinem: quæ non valet, cùm ex ignorantia procedit.]ditur, quia ex ignorantiâ procedit: quando enim talis est, non obligat, iuxta receptam sententiam Theologorum & Iurisperitorum, vt videri potest apud Dianam Parte 6. Tract. 5. Resolut. 9. Pro quo & notabilis textus adducitur ex Genes 31. vers. 35. vbi Rachel parenti Laban Idola quærenti, supra quæ illa sedebat, sic locuta: Quia iuxta consuetudinem feminarum nunc accidit mihi. Ignorantes enim in Scriptura per feminas soliti designari.

Sed hæc quàm sint futilia quis non vi [Quod ad Pontificum Decreta attinet humanos tantùm repellentium respectus, confutatur.]deat? & in primis quod ad Pontificum determinationem attinet, eos solùm prohibere plures Missas, ob humanos respectus, apertè conuellitur; quia de eo nulla esse dubitatio poterat, quandoquidem neque vna Missa dici propter illos potest: vnde & inepta circa hoc esset consultatio. Præterquam quòd minimè stare posset ratio à Pontificibus inculcata, dum dicunt sufficere Sacerdoti vnam Missam facere: si enim ex deuotione fieri plures possunt, deuotioni certè vna non sufficit, licet obligationi sufficiat. Vnde & qui ita philosophatur, ex eo arguit quod iam vidimus, scilicet ex gloria, quæ ex sacrificio Missæ Deo conciliatur. Quis enim dicat sufficere vt Deo tantùm gloriæ detur, si dari plus laudabiliter potest, & ille significat sic suæ esse beneplacitum Maiestati? Item. Si non pluralitas Missarum, sed turpes in illis respectus prohibentur, cùm Innocentius Tertius in citato Cap. Consuluisti, sic ait: Respondemus quòd excepto die Natiuitatis Dominicæ, nisi caussa neceßitatis suadeat, sufficit Sa [Cap. Consuluisti.]cerdoti semel in die vnam Missam solummodò celebrare. Cùm inquam hoc dicit, sensus erit non licere plures Missas facere ob respectus turpes, excepto die Natiuitatis Dominicæ. Similiter quòd plures Missas dicere Sacerdos possit ob respectus dictos si necessitas suadeat. Nam ille sensus prohibitionis est, exceptio facta eumdem importat, juxta exceptionis naturam. Quod cùm absurdissimum sit, necessariò fatendum est absolutam esse prohibitionem, & non respectus illos tantùm interdici. Quibus accedit ratio mystica adducta [Mystica ratio vnius Missæ.] in Cap. Sufficit: quòd scilicet Christus semel passus est, & totum mundum redemit. Hic enim respectus omnis alius remouetur, nisi quem inducit necessitas, de quo ibidem.

Quòd autem per verbum Sufficit, obli [Verbo Sufficit, sufficienter declaratum obligationem.]gatio satis sit à Pontificibus declarata, ex eo constat, quia aliàs eorum Decreta superuacua redderentur. Nullum certè in Dei Ecclesiâ momentum ei æquale, quod im Missæ sacrificio continetur: neque circa quidquam aliud par debuit adhiberi cura ab illius Pastoribus, quàm vt illud dignè & religiosè tractetur. Pro quo est Concilium Tridentinum Seßione 22. in Decreto de obseruandis & vitandis in celebratione Missæ, cu [Concilium Trident.]ius illud exordium: quanta cura adhibenda sit, vt sacrosanctum Missæ sacrificium omni religionis cultu ac veneratione celebretur. &c. Est autem circa hoc summæ considerationis, an semel, aut pluries possit eodem die à Sacerdotibus singulis celebrari: vnde & negari nequit Ecclesiam circa hoc aliquid, quod obligatorium grauiter sit, iam olim decreuisse. Si enim grauiter obligatorium non sit, & res singulorum permittatur arbitrio, satis est perspicuum grauibus circa id inconuenientibus non esse consultum. Vbi ergo Decreta ista? vbi prouidentiæ adeò necessariæ extant argumenta? Certè si alicubi; in citatis maximè Capitibus: vel si qua sunt alia, ad eadem appellamus: ergo dicendum est in illis, quidquid de verborum stricta significatione sit, obligationem dictam contineri.

Et hoc Doctorum omnium consensus [Ex consensu Doctorum vrgetur.] ita firmat, vt ne fas fuerit reluctari. Ad cognoscendum enim quando Decreta Pontificia grauem obligationem importent, illa est receptissima regula, qualiter sint recepta dispicere, & quid Doctores circa illa communi consensu pronuntient. De populari enim existimatione non ita curandum esse, iam vidimus graues affirmare Doctores. Cùm enim in Pontificiis Decretis varij esse termini soleant, & nullus talis, cui ex se grauis sit obligatio affixa, nisi quando aut mortalis peccati violatio arguitur, aut excommunicatio ipso facto fulminatur: valde debent circumstantiæ non solùm verborum, sed & rerum, ac personarum expendi: & cùm Doctores vnanimes circa obligationem decernunt, id est pro certo sine tergiuersationibus accipiendum. Sin autem, rogo vnde lex ieiunij grauiter obligatoria censeatur, sicut & de auditione Missæ, de recitatione Horarum Canonicarum, & similes? Non aliunde equidem; etsi animus repugnandi sit, etiam circa illas inueniri poterunt, quæ circa legem, de quâ loquimur, vt obligare non debeat, opponuntur. Et de eâ quidem loquendo, admittamus quod dicitur, esse quidem grauiter obligatoriam, quando ob respectus illos, qui à Pontificibus expressi, pluries Missæ celebrari prohibentur. Et arguo iam grauiter obligatoriam non esse: si enim ita contingeret, maximè ob verba illa Alexandri II. in Cap. Sufficit, iam citato: qui verò pro pecunijs, aut adulationibus sæcularium, vnâ [Cap. Sufficit vnde intellectus.] die præsumunt plures facere Missas, non æstimo euadere damnationem. Atqui ea non obstare probo: nam dicere Missam ob pecunias, quando illæ vt stipendium accipiuntur, non est graue peccatum; immò neque veniale, si in illo non excedatur, nec sit finis celebrationis præcipuus: & hoc quidem quod ad intentionem spectat, ad forum Ecclesiæ non spectat, dum illa per actum externum non est sufficienter declarata, vt est communissima Doctorum sententia: ergo ex prædicto Capite non obligat præfata decisio. Iam quod ad adulationes attinet, graue peccatum non arguit: nam vana gloria regulariter loquendo graue peccatum non est, sed in quatuor casibus, quos ex [Vana gloria regulariter venialis, nisi in quatuor casibus.]plicat Cardinalis Toletus Lib. 8. Cap. 7. scilicet cùm est de peccato mortali, vel ob mortale peccatum appetitur, aut quis propter illam paratus est transgredi præceptum sub mortali obligans, aut ex eâ sequitur notabile damnum proximo: pro quibus congrua adducit exempla. In qua doctrina communiter Auctores conueniunt. Nihil autem tale in casu, de quo loquimur, inuenitur, vt constat; & cùm vana gloria non sit signo aliquo externo manifesta, ad forum item Ecclesiæ non spectat, vt de motiuo præfato dicebamus. Quid ad hæc? Illud certè: aliter à Doctoribus decisionem illam accipi, & ita grauiter obligare. Vnde nec dici potest damnationem, de qua ibidem, non esse eam, quæ mortali transgressioni respondet, sed aliqualem: omnis enim pœna damnationem importat: quod tamen dici posset, si communis acceptionis, iuxta quam pro æternâ sumitur, ratio neutiquam habeatur.

Quòd si dicatur in præfata decisione [Prohibitionem sufficienter declaratam.] non dici eum, qui pluries celebrat, non euadere damnationem, quod tamen dici debuerat, si generalis esset prohibitio: sed tantùm iteratam celebrationem ob fines dictos reprobari. Responsio est facilis. Nam cùm prohibitio absoluta sit, quando legem dictam violari contingit, aliquis semper finis damnabilis admiscetur, quem ad duo præcipua capita Pontifex reuocauit; auaritiæ scilicet, & gloriæ vanæ. Vnde nequit se quisquam deuotionis prætextu tueri: nam ibi etiam præsumtio est à Pontifice pariter indicata, dum ait, vna die præsumunt &c. Vitio enim præsumptionis non caret, qui contra communem Ecclesiæ sensum agere in re momenti tanti non veretur. Et hoc etiam quòd præsumptio tantùm in Pontificia decisione damnatur, pro fundamento assumi posset, vt ea grauiter non obliget, nec pœnis subiaceat, nisi quatenus aliàs contra diuinam legem delinquitur, quod & in Missa vnica contingere posse iam admonuimus. [Ex eo quòd præsumptio tantum damnatur, euasio præclusa.] Id enim iuxta communem Doctorum sententiam est, qui id ita dicendum affirmant, cùm pœna statuitur contra præsumentes, quia præsumptio dolum importat, vt videri potest apud Nauarrum de Regularibus, Comment. 4. Quæst. 5. vers. Septimò nota. Tom. 5. & alios. Quod & similiter refellendum ex eodem fundamento: quia videlicet sic Doctores accipiunt: cùm prædicta doctrina generalis non sit, & præsumere etiam dicatur qui contra legem facit, ex iis, quæ affert Marius Antoninus Lib. 3. Variarum Resol. 9. n. 12.

Nec considerationis alicuius est, quod ex Glossa adducebatur, quia nullatenus contra [Glossam non refragari.]ria est: si quidem in eodem loco solùm casum necessitatis admittit, & illius mens est non prohiberi absolutè plures Missas, quandoquidem interueniente necessitate duæ dici possunt: vnde post verba adducta statim subdit: vnde potest vnam celebrare de die, & aliam pro defunctis: scilicet iuxta Cap. Sufficit, vbi casus necessitatis adiicitur. Et vt demus Glossam in eâ fuisse sententiâ, illius non debet auctoritati hac in parte deferri, quia antiquata est, & communi Doctorum sensu reprobata. Quod & de Bernardo Parmensi Glossatore etiam dici posset, si verè adversaretur; cùm tamen ita non sit; quia solùm admonet Decretalem notanter inspiciendam, vt sic Sacerdotes illi à manifesto reuocentur abusu, qui plures Missas cupiditatis caussâ celebrant, quia vt diximus. num. præced. quando plures Missas celebrari sine legitimâ necessitate contingit, cupiditatis respectus interuenit, aut alius similis. Sed certè Bernardus pro Pontificia decisione stat [Bernardus Parmensis.] in Cap. Te referente citato, vbi ita scribit: nota quod Sacerdos duas Missas in die celebrare non debet, nisi ex caussa necessaria. Sic ille.

Id etiam quod additur de Episcopali au [Episcopi quomodo Ecclesiæ Doctores vt probabiles facere sententias singulares possint.]ctoritate ad faciendam opinionem probabilem, tolerabile est, quando sententia contra apertam non militat decisionem, iuxta consensum, quem Doctores alij, ex quibus & complures sunt Episcopi, certum & inuiolabilem protestantur. Vnde si Concilio generali Episcopi, & Theologi, ac Canonum sacrorum periti in re aliquâ conuenirent, & vnus aliquis Episcopus contradiceret, illius assertio minimè curaretur, quia sententia loquentis contra omnes nequit probabilis reputari. Sunt quidem Episcopi Ecclesiæ Doctores, quia esse ita docti debent vt alios instruere pro dignitate possint, vnde & testimonium litteraturæ habere debent, iuxta id quod Iura præscribunt. Quæ acceptio inferioris notæ est, neque id explere sufficiens, quod præclarus titulus Doctoris Ecclesiæ complectitur: & ita absolutè non sunt Ecclesiæ dicendi Doctores, nisi præclarâ aliquâ in eo genere prærogatiuâ decorentur. Vnde cùm Ecclesia plures Episcopos memoria festiua concelebret, eos titulo Doctorum non donat, licet in Ecclesia pro suo munere constiterit docuisse: aliàs honore illo haberentur indigni, vtpotè qui suo muneri defuissent. Non ergo infulæ ita in doctrina sublimant, vt eo ipso qui priùs probabilitatem conferre assertioni non poterant, debeant ad id potentes iudicari. Vnde Caramuel in Theologia morali num. 1348. post relatum iudicium notissimi Auctoris, qui circa impedimentum matrimonij in casu dubij admonet ad Episcopum recurren [Nota.]dum, vt declaret quòd non requiratur dispensatio, ita subdit: sed nescio an secura sit illa Episcopi de [Caramuel.]claratio, rarò enim ipsi tam docti, vt præponi debeant Theologiæ Professoribus. Sic ille.

Iam quod ad consuetudinem pertinet [Ex consuetudine euidens redargutio.] libenter admittendum, eam scilicet vim non habere, quæ ex ignorantiâ obligationis procedit; & ex eo redarguenda manifestè responsio: nam consuetudo, & receptissima praxis circa obligationem non dicendi plures Missas, non est ignorantium, sed doctissimorum. Omnes eam Sacerdotes agnoscunt, supremarum facultatum Professores, Episcopi, eorum Generales Vicarij, Cardinales, & ipsi etiam Pontifices, qui priuilegia circa hoc cum difficultate concedunt, & vix nisi pro remotissimis partibus. Pro quo est & alia vrgentissima probatio, ex huius scilicet legis transgressione seuerissimè punitâ: id enim ita debere fieri tradit Bernardus Diaz in Practicâ Crimi [Graues pœnæ transgressorum.]nali, Cap. 35. n. 2. & quia per leges non est specialis pœna assignata, debet esse arbitraria, vt ex eodem Auctore affirmat Menochius de Arbitr. Casu 407. & diuersas pœnas ex Auctoribus diuersis reipsa iniunctas refert P. Pellizarius Tr. 9. Cap. 4. n. 181. in quibus & triremium per tres annos ex auaritia celebranti. Vbi & disputat an sit irregularis, & cum [Et infamia iuris & facti.] aliis affirmat, si crimen sit notorium, quia infamis infamia juris & facti: omne enim delictum contra Religionem in cultu Sacramentorum est dignum depositione, & quod depositione dignum est, infamiâ afficit delinquentem. Videatur ille; qui tamen non addit, quod addere poterat, de [Ad Inquisitionem pertinet eius caussa.]lictum scilicet hoc ad Inquisitionis etiam Tribunal pertinere, ob rationem dictam, quia videlicet circa cultum Sacramentorum versatur, & suspicionem generare potest non benè de illis à transgressore sentiri. Præterquàm quòd assertio ista verbis, scriptis, & quotidianis operibus contestata, contra communem est Ecclesiæ sensum: quæ autem tales sunt, ad Inquisitionis Sanctæ Tribunal pertinere affirmant plures, vt videri potest apud Dianam Parte 4. Tractat. 8. Resolut. 94. An autem priuatiuè, negari verosimiliter potest, [Sed non priuatiuè.] nam & praxis pro Ordinarijs facit, vt videri apud eos potest, quos adducit P. Pellizarius suprà.

Dispensationem autem non posse in [Non est locus dispensationi Episcopalis circa illud quia Pontifici reseruatem.] casu huiusmodi locum habere, ex dictis habetur, quandoquidem hanc sibi Pontifices reseruarunt. Cùm enim in Cap. Te referente mandatum habeatur, quo Episcopis iterata in eodem die Missæ interdicitur celebratio, ex eo est omnino perspicuum eos non posse circa illud dispensare; aliàs mandatum esset inutile, quia in casu Textus caussa dispensandi suberat, vt patet ex casus ipsius narratione, vt proponitur à Glossa. Et licèt Pontifex circa singularem casum disponat, dispositio talis non est singularis, sed vim legis habet, quia est Rescriptum in Corpore juris positum, quod à Iurisperitis definitur, Responsum Principis faciens [Rescriptum est generale.] jus. Et quòd generalis decisio sit, ex tenore ipsius constat, cùm ad omnes extendatur quacumque dignitate præfulgentes, vt num. 280. vidimus. Vnde & Episcopis circa hoc priuilegia à Pontificibus, & quidem cum limitatione magnâ conceduntur, vt vidimus num. 279. Ad quod dici nequit id, non ex necessitate, sed ex obseruantia erga Sedem Apostolicam fieri, sicut factum dicitur ab Episcopo Sipontino: quia Episcoporum mens alia proculdubio est, ideò ad Sedem Apostolicam recurrentium, quia certè arbitrantur talem sibi non competere facultatem. Et verò si ex obseruantiâ tantùm, & non ex necessitate consultatio dicta processisset, verbo Mandamus vsus Pontifex non fuisset: non enim hoc obseruantia merebatur, vt scilicet potestas tolleretur ab eo, qui eâ vti noluit ob reuerentialem respectum, cùm potiùs eâ de caussâ debuerit ampliari. Potest quidem aliquando contingere, vt aliquis [Pontificis nemo potest iurisdictionem ampliare.] recognitione iudicis aliàs non sui, illius jurisdictionem amplificet, de quo Doctores communiter: id tamen respectu Pontificis stare nequit, cuius est amplissima potestas, & nulli vmquam tollit eam, quæ competere potest, nisi id eius excessus mereatur. Et pro attentissima prouidentia, vt subditis sua conseruetur auctoritas, cùm [Studiosi lilius aliorum conseruandi.] Pontificia prouisio contingit, facit Cap. Cùm aliquibus, de Rescriptis in sexto, vbi Bonifacius VIII. ita concludit: Si verò Canonicorum receptio aliàs pertineat ad eosdem, non Apostolica, sed recipien [Cap. Cùm aliquibus,]tium censetur auctoritate receptus: nisi quòd eum auctoritate nostra reciperent, in nostris Litteris caueretur expreßè. Sic ille. Benè ergo Dom. Villaroel. Parte 1. citata, Artic. 10. num. 143. admonet sententiam illam de amplissima Episcoporum potestate, de qua num. 281. plenam esse periculo.

[Vnam Missam dicere Sacerdotibus sufficiat.]

