Concilium ergo Limense, cùm iurata [Quæ iurata domicilia damnat Concilium.] damnat, & legitimè contracta probat, nihil repugnans decernit, quatenus per iuramentum potest domicilium acquiri, accedente habitatione, quæ quantumuis modica sit, sufficiens est, dummodò animus permanendi adsit, nec potest ille meliùs quàm iuramento comprobari. Pro quo Nauarrus Consil. 2. de Temporibus ordinat. & Consilio 3. & 4. de Constitut. Zerola in Praxi. verb. Dimissoriæ. Ad Primum, in fine, & alij. Illa ergo iurata tantùm remouenda statuit, quæ verbalia & commentitia plerumque sunt, quod, vt dixi, ex coniecturis æstimandum, aliàs quomodo poterit id, quod latet in animo, deprehendi? vnde agnosci quòd ver [Coniecturæ vnde agnosci alia possunt.]balia tantùm & commentitia sint? quandoquidem quæ vera sunt, non debent reiici, si apparet conuenientia in promotione. In diœcesi, vbi Beneficia tenuia, vbi longè à patria, & cognatis, qui ordinationem enixè cognati desiderant, vt sibi subsidia Beneficio conferat circa temporalia laborantibus in diœcesi originaria, vbi Beneficia pinguia, quis credat domicilium animo sincero & veraci iurare?

Additur deinde in Concilio sic: Atque [Decretum Limensis Conc. de litteris testimonialibus.] insuper, si alibi cœperint ad ordines promoueri, sui Prælati litteras testimoniales ostendant. Sic ibi. Quod quidem Decreto est Concilij Trident. conforme Seßione 23. Cap. 8. & 16. vbi sic dicitur: Nullus inposterùm ordinetur, qui illi Ecclesiæ, aut pio loco, pro cuius neceßitate aut vtilitate assumitur, non adscriba [Conc. Trid.]tur, vbi suis fungatur muneribus, nec incertis vagetur Sedibus. Quòd si locum inconsulto Episcopo deseruerit, ei sacrorum exercitium interdicatur Hæc Concilium. Iuxta quæ planum est non posse sine testimonialibus litteris ordinari.

Vbi tamen dubium est an inconsulto E [An inconsulto Episcopo mutare domicilium possit Clericus.]piscopo mutare domicilium possit. Et sunt qui affirment, pro quo Barbosa adducit Piasecium & Zerolam Allegat. citat. num. 41. sed Zerola id non dicit in loco ab eo citato, & à nobis numer. 20. Ipse autem Barbosa cum alijs contrarium sentit, & est valde probabile, licèt id non probet, nisi ex Cap. Significauit, finali, de Parochijs, &c. ex quo tamen nihil habetur: quia licet ex eo habeatur Parochianos posse domicilium transferre: de Clericis autem non est sermo, pro quibus tamen videtur Concilij Tridentini Decretum vrgere. Nihilominus quia ius transferendi domicilij commune est, & in citato loco Concilium id expressè non negat, sed tantùm caueat ne inconsulto Episcopo locus mutetur, non est id liberalitati hominum subtrahendum. Potest itaque Clericus cum testimonialibus litteris, nihil de mutatione domicilij exprimens, aliò se conferre, & ibi domicilium figere, sicque ad Ordines promoueri. Nul [Pœna sine dictis litteris ordinantis & ordinati.]lam autem Concilium Limense pœnam assignat eis, qui sine testimonialibus litteris alibi Ordines suscipiunt: cùm tamen Concilium Tridentinum Cap. 8. citat. sic habeat: Eius probitas ac mores Ordinarij suo testimonio commendentur. Si secus fiat, ordi [Conc. Trid.]nans à collatione Ordinum per annum, & ordinatus à susceptorum Ordinum executione, quamdiu proprio ordinario videbitur expedire, sit suspensus. Sic Concilium.

Vbi peculiaris difficultas occurrit, si [Specialis difficultas circa Ordinarium suspensionis arbitrum, cùm mutatur domicilium.] ordinatus mutauit domicilium, per quod ordinarius eius esse desinit, qui eum cœperat promouere. Videtur equidem quoad hoc Ordinarij auctoritas permanere, aliàs delictum manebit impunitum, quod horrent Iura. Id quod etiam probare possumus ex Declaratione Cardinalium circa citatum Cap. 8. in quâ sic dicitur: Absoluere à suspensione eos, qui nullius diœcesis existentes sine litteris dimissorijs ordinati fuerunt, spectat ad Episcopum, ad [Declaratio Cardin.] quem ex Concilio pertinebat dimissorias concedere. Proprius autem Episcopus ad hoc vt poßit dimissorias concedere, dicitur ille, in cuius diœcesi ordinandus Beneficium habet. Et ita fuit iudicatum in vnâ Leodiensium, si rectè consideretur suprà, Seßione 23. Cap. 4. Fratres. Sic Congregatio. Sicut ergo is, qui nullius diœcesis cùm sit, sine dimissoriis ordinatur, quoad absolutionem subiectus manet illi, ad quem eas concedere pertinebat; ita in nostro est casu rationem ob similem asserendum.

Circa iurata autem domicilia sic addit [Pœna Ordinatorum ad titulum iurati domicilij ex Conc. Lim.] Limense Concilium: Si quis ad titulum Beneficij iurati, antequam domicilium ipsum legitimè contraxerit, ordinabitur, sit ab ordinum executione ipso facto suspensus, & cuiuscumque Beneficij aut Paræciæ Indorum incapax per triennium. Sic illud. Ratio decidendi est clara; quia domicilium animo & facto contrahitur: quorum neutrum sufficit, vt Doctores communiter explicant, & videri possunt, quos adducit Barbosa suprà, num. 23. Licèt ergo quis iuret, dum non habitat in loco, cui se destinat, non est domicilium acquisitum, & ita neque ille subiectus Episcopo, à quo ordinatur, sed sub alterius iurisdictione. Meritò ergo sic ordinato pœna præfata potuit imponi. Et quidem furtiuè [Quod dicitur furtiuè ordinatus; qui sine dimissorijs.] ordinatum irregularitatem incurrere, & eum qui sine dimissoriis ordinatur, furtiuè ordinatum debere dici, multi Doctores affirmant, vt videri potest apud Hieronymum Garciam Tractat. 1. Difficult. 1. Dub. 13. Puncto 4. Sic enim accipiunt Decretalem Alexandri III. Cap. Veniens, de eo, qui furtiuè Ordines suscepit. Pro quo & est Constitutio Pij V. quæ incipit, Cùm sacrorum. Propter quam sunt qui censeant suspensionem Pontifici reseruari. Et Declaratio Cardinalium circa citat. Caput. 8. concludit tutiùs esse ab eodem peti dispensationem; si videlicet occulta non sit: nam pro occultis habent Episcopi amplissimam concessionem, sicut habetur etiam virtute Bullæ, & priuilegiorum, quibus fruuntur Regulares. Cùm ergo hæc ita se habeant, non est mirum à Concilio Limensi pœnam, quam diximus, irrogari,

Casus specialis.

DE eo scilicet, qui cum dimissoriis pro [Ordinati cum iurato domicilio, habentis tamen dimissorias proprij Episcopi.]prij Episcopi ad alium accedit celebrantem Ordines extra propriam diœcesim cum licentiâ diœcesani. Si is scilicet iuret domicilium pro diœcesi Ordinantis, an pœnas incurrat à Concilio impositas. Et videtur ita dicendum, quia reuerà ordinatur ad titulum domicilij non contracti legitimè, cùm desit commoratio in loco ad contrahendum necessaria, iuxta nuper dicta. Deinde. Si talis ordinatur ad titulum domicilij, nequit virtute dimissoriarum ordinari; illæ enim eatenus dantur, quatenus quis ad diœcesim eius pertinet qui eas dedit, quando nullius diœcesis non est, vt in casu, de quo nuper, in quo etiam velut proprius Episcopus reputatur. Ex quo fit sine dimissoriis ordinari, quia illæ, quæ tales non sunt, vt earum virtute fieri ordinatio possit, perinde sunt, acsi non essent. Sunt autem illæ omnino necessariæ, quia domicilium contractum non est. Præterquàm quòd tale iuramentum deseruire potest vt Episcopus faciliùs ad conferendos Ordines moueatur, & circa aliqua, quæ animaduersione digna essent, eâ non adhibitâ, se gerat; vnde adeptis Ordinibus poterit curare reditum ad propria, qui sic fuerit ordinatus. Cùm ergo Concilium hæc & similia inconuenientia vitanda suo Decreto voluerit, non est dicendum in illo casum non fuisse huiusmodi comprehensum.

Nihilominùs erit fortè qui censeat oppo [Pro parte fauorabili quæ faciant.]situm ex eo quòd talis Concilij prohibitio eò tendat, ne indigni & incapaces ad Ordines obrepant: quod tunc accidere potest, quando sine sufficienti notitiâ ipsorum ordinantur: talisque defectus tunc adest, cùm domicilium iuratur: id enim ab iis fit, qui, cùm in loco, vbi domicilium habent, Ordines consequi nequeunt, aliò commigrant, vt non probè cogniti id, quod desiderant, assequantur. Cùm ergo in casu, de quo agimus, sufficiens ordinandi notitia sit per dimissorias habita, non videtur menti Concilij in hoc penitus contrairi. Proptereà licet peccatum non appareat excusabile, quia non adeò graue, nec quale Concilium punire intendit, non est pœna ab eodem imposita penitus infligenda, cùm expressa continentia non sit, iuxta communem scriptorum doctrinam, & Honorij III. præclarissimam [Pro pœnis notanda doctrina.] cautionem in Cap. Ex parte, finali de Transactionibus, vbi ita loquitur: In his verò, super quibus ius non inuenitur expressum, procedas (æquitate seruatâ) semper in humaniorem partem inclinando, se [Cap. Ex parte, de transactionib.]cundùm quod personas, & caussas, loca, tempora videris postulare. Hæc ille. Circa quæ Glossa verb. Causas, benè quatuor illa à Pontifice adducta perpendit.

Quartum ad decorum & honestatem Clericorum spectans à Limensi Concilio sanctißimè constitutum.

Habetur illud Act. 3. Cap. 18. in quo sic dici [Decretum Concilij Limensis circa comitatum fœminarum.]tur: Nullus in sacris constitutus, fœminis familiare ministerium exhibeat, ita vt equitando à tergo, aut ambulando manu teneat, aut comitetur, nisi soror, vel mater sit; alioqui & Clericus & fœminæ contrà agentes arbitrio Episcopi puniantur. Sic Concilium. In cuius præcepti transgressione graue peccatum in [Graue in transgressione peccatum.]teruenit, quia negari nequit in eo notabilem indecentiam contra sacerrimi statûs celsitudinem reperiri. Et erit illud etiamsi mater aut soror sint, si tales non esse constiterit, & sic videntium offensio non vitetur, & similiter dicendum de sacerdote fœminam sellâ honorariâ ductam comitante, famulorum more, eò quòd Capellanus sit, vt aliquoties vidi. Immò & de quolibet alio in sacris constituto, iuxta mentem Concilij, & rationem. Pergit illud sic dicens: Eidem quoque sententiæ subiaceat Clericus, [Aliud eiusdem circa famulitium] si laico alicui famulum se exhibuerit, & œconomi, aut alicuius alterius officij genere inseruierit. Qui & gradum suum, & nostrum Decretum contemnens, quiduis horum fecerit, arbitrio Prælati puniatur. Valde enim absurdum est, vt qui ad Altißimi ministerium consecrati sunt, hi se laicorum & maximè fœminarum famulos patiantur. Hæc illud. Iuxta quæ si Clericus in sacris villicum agat, qui in Indiis œconomi solet nomine compellari, vulgò Maiordomo, pœnæ subiacet declaratæ, ab Episcopis infligendæ. In officio enim tali multa exercentur indigna, propter quæ tales Indis & mancipiis in prædiis laborantibus exosi habentùr: quod absurdissimum in regionibus istis apparet, vbi Ministri sacri paternam erga prædictos, vt eos in fide, & Christiana institutione promoueant, gerere solicitudinem debent, iuxta dicta sæpiùs, & sæpiùs etiam repetenda; & opportunè, vt arbitror, quando & importunitas, iuxta Apostolum, debet in similibus adhiberi.

Quintum circa obligationem recitandi diuinum officium, dum Clerici iterfaciunt.

Est illa certa generaliter loquendo, quia ne [Certam esse obligationem generaliter loquendo.]que ratio, neque auctoritas ad immunitatem ab illâ suffragantur, cùm potiùs videantur refragari. Ratio equidem, quia obligatio recitationis est certa, & caussa, quæ hic & nunc obstare posset, est penitus insufficiens: onus enim est horæ vnius, aut parum plus, quod vt leue fiat, in partes potest plures diuidi, & earum plures in ipsa equitatione percurri. Neque est eadem ratio de ie [Diuersam esse rationem in ieiunio.]iunio, à quo sunt qui itinerantem excusent; quia continua illa corporis iactatio, dum iumento vehitur, & diei integri spatium ex æquans, aliaque itinerantium incommoda, pondus diei & æstus portantium, vitales exhauriunt spiritus, & defatigationem non leuem adducunt. Pro quo videri possunt qui ita philosophantur apud Dianam Parte 11. Tract. 2. Resolut. 57. Est enim recitationis labor minimè comparandus, ex quo non sequitur defatigatio illa, & spirituum vitalium exhaustio, quæ debeat per cessationem ab ipso reparari. Et quidem in Cap. Clericus 91. dist. [Cap. Clericus 91. dist.] sic habetur: Clericus, qui absque corpusculi sui inæqualitate vigiliis deest, stipendio priuatus excommunicatur. Sic ex Carthaginensi Concilio 4. Cap. 49. Vbi vigiliarum nomine diuini officij recitatio [Quæ debilitas excuset.] venit, pro quo non impleto excusatio admittitur ratione inæqualitatis corpusculi, infirmitatis inquam, quæ ex humorem solet inæqualitate procedere. Et id Doctores aliqui ad debilitatem extendunt, etiam non grauem, quia Textus non grauem, sed leuem potiùs videtur indicare: sed certè, quæ cum morbo coniuncta sit; cùm tamen alij plus exigant: talem scilicet, cui recitatio sit notabiliter nocitura, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 7. Consil. moral. Cap. 2. Dub. 45. Vide Thomam à Iesv in Exposit. Regulæ Carmelit. P. 3. Cap. 8. Dub. 4. Vbi discrimen infirmitatis & debilitatis exponit. Et Cap. 12. Dub. 3.

Quòd verò defatigatio ex corporali [Non quamlibet defatigationem sufficere.] labore pro excusatione admittenda non sit, constat ex eodem Capite, in quo sic dicitur: Clericus victum, & vestitum sibi artificiolo, vel agriculturâ, absque Officij sui dumtaxat detrimento paret. Sic ibi. [Cap. idem.] Ex quo Glossa sic infert: Ergo Clericus non po [Glossa.]test operas suas per totam diem locare, cùm non debeat officio deesse vt 54. dist. Seruus. Hæc Glossa. Ex cuius illatione nos etiam sic inferre possumus: Ergo Clericus potest operas suas per diem ita locare, vt non debeat proptereà officio deesse. Tunc sic. Ex tali operarum locatione necessariò sequitur labor & defatigatio; & nihilominus non ideo est Clericus ab officij diuini obligatione excusandus, quia non quæuis, sed notabilis & insolita ad hoc à Concilio necessaria iudicatur.

Ex quo & pars altera probationis elu [Abusui non recitandi Scriptores omnes refragari.]cet, quod scilicet abusui prædicto constans scriptorum auctoritas refragetur: nullus siquidem inuenietur, qui aut in particulari, vel generali aliquâ doctrinâ, ei patrocinium præstet: cùm tamen omnes iuxta citatum Caput suas conforment Assertiones. Videantur quotquot de Horis Canonicis agunt, scilicet Summistæ omnes & prætereà Nauarrus, Zerola, Bonacina, Diana, Hieronymus Garcia, Bassæus, & ex Societatis Auctoribus argumentum, ac præsertim P. Suarius, & elucidator P. Vincentius Tancredi, Cardinalis Toletus, P. Azor, P. Palaus, P. Bauny, P. Reginaldus, P. Filliucius, P. Valentia, P. Laymam, P. Escobar de Mendoza, P. Busembaum, P. Thomas Sancius, P. Lessius, qui Lib. 2. Cap. 37. num. 54. expressè iterfacientis meminit, & tamquàm certum statuit obligari, Nauarrum adducens. P. Sa, & complures alij, quorum illa est communis [Illorum communis vox.] vox, quæ apud Cardinalem Toletum extat Lib. 2. Cap. 14. num. 2. dum sic ait: Officium enim, cùm sit maximè proprium Clerico, non est prætermittendum, nisi graui vrgente neceßitate, vt aliud fieri non [Card. Toletus.] poßit. Sic ille.

Circa infirmos tamen maior esse indulgentia solet: pro quo P. Sancius suprà, & alij [Quid de infirmitate, & debilitate notabili.] apud ipsum. Sicut & in Opere morali Libr. 1. Cap. 19. Quo non obstante tanta potest esse debilitas, vt pro excusatione sufficiat: nam & debilitatem ab infirmitate circa hoc Auctores discernunt, vt videri potest apud Bassæum verb. Horæ Canonicæ 6. numer. 5. vbi cum P. Lessio locutus. Et obligationem talem sunt qui agnoscant: sed vident meliora, probantque; cùm tamen deteriora sequantur. Ex quibus erat ille [Cuiusdam praxis infanda.] Indorum Parochus, qui cùm iterfaciens ab alio fuisset domi, Parocho etiam Indorum, exceptus, & de onere recitationis inter cœnandum ageretur, dixit, me audiente, se numquam, dum in itinere versaretur, recitare solitum, quia pro hoc habebat priuilegium. Etde illo interrogatus, subdidit, se, finito itinere, Confessario suum defectum aperire, & ab eo absolutionem accipere consueuisse. Quâ ratione etiam dicere poterat habere se priuilegium ad totum Decalogum, & Dei, atque Ecclesiæ præcepta omnia non implenda, quia eorum poterat post transgressionem à Confessario absolutionem similiter accepisse. Sed credo neque hoc illi potuisse priuilegium prodesse: Confessio enim cum vero dolore, & emendationis debet esse proposito, vt absolutionem, qui eam facit, consequatur. Vt est dogma Catholicum. Qui autem propositum non recitandi, quoties iterfecisset, habebat, suo illo priuilegio contentus, quomodo dolere poterat, & proponere, atque adeò inter se contrarias componere voluntates? Nugæ sunt istæ; sed perniciosæ, sed lethales, sed indignæ vsque ad honorem in iis, quos aliqua salutis animæ suæ cura remordet. Et qui erga se talis, erga alios qualem credamus? Quales & similes? Timendum sanè ne & similibus erga illos priuilegiis abutantur. Sed iam ad alios.

APPENDIX AD TITVLVM XVII. DE RELIGIOSIS INDIARVM.

Quam plura de illis sparsim dicta, quæ dabit Index; nunc adiicienda aliqua, quibus Tractatio de re adeò eximiâ, & in qua tantùm est Indicæ caussæ momentum constitutum, nostro pro modulo compleatur. De illis ergo inquirendum discussione perbreui.

PRimò, An compellare poßint Nouitios, vt legitimam Conuentui, in quo sunt professuri, relinquant, aliàs eos ad Profeßiones non admittendo.

Resolutio videtur clara, & indubitabilis; quia [Resolutio negatiua.] dispositio bonorum libera debet esse Nouitio: & sicut ante ingressum renuntiare in fauorem aliorum potuit, nec proptereà debuit à Religione repelli, ita & post ingressum, quia non minùs liber tunc est, quàm anteà fuerat. Vnde à Con [Libertas renunciantibus summa futura ex Tridentino.]cilio Tridentino prouidentissimè cautum, vt renuntiationes maximâ cum libertate fierent, & interuentione Episcopi, aut eius Vicarij, cum aliis de quibus Seßione 25. Cap. 16. de Regularibus. Quia enim coactio aliqua timeri poterat, res hæc non est Nouitiorum voluntati; & Prælatorum Regularium directioni relicta, sed Episcopi aut Vicarij assistentiam voluit Concilium intra præfixum terminum expectari. In quo ha [Societati quantùm ab illo delatum, & quàm meritò]bet nostra Societas, cur grates summas Concilij Patribus & Sedi Apostolicæ reddat: quia circa hoc in Decreto prædicto, sicut & in aliis, minimè voluit comprehensam. Et potuit quidem iure optimo eidem in hac parte fidere, quia in ordine ad libertatem renuntiantium leges habet quamplures pietate & sapientiâ plenas. Et cùm liberrimos renuntiantes velit; eos maximè, qui aliquid volunt eidem Societati donare: vnde pro illis maiores adhibet cautiones, & ampliora temporis spatia pro admissione designat, ne vnquam dicere renuntians possit, minùs se liberum in tali dispositione fuisse.

De casu ergo proposito loquendo, vt [Titulum sustentationis non suffragari.] iustificari talis compulsio possit, duæ rationes occurrent. Prima ex titulo sustentationis, ratione cuius in Monialibus dotes admittuntur; immò & exiguntur, quibus non datis, Professio inculpabiliter denegatur. Sed hæc admitti nequit; quia Religiones redditus habent vnde alere alumnos possint, & ita ab ingredientibus non est generalis pro sustentatione petitio. Et ita tenent plures, quos adducit & sequitur P. Oñate Disputat. 82. num. 227. & P. Lessius in Resolutionibus v. simonia à Casu 10. Hoc autem stante, non est obligatio in renuntiantibus aliquid relinquendi monasterio, vt cum aliis probat P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 7. Cap. 3. num. 8. Hinc quæstio suborta an Religiosis interdictum sit inducere Nouitios vt aliquid Monasterio re [An Nouitij induci possunt, vt sua bona Religioni donent.]linquant. Ad quam citatus Auctor num. 15. respondet Emmanuelèm Rodericum Tomo 2. Summæ Cap. 7. num. 11. Et P. Suarium Tomo. 5. in 3. p. Disputat. 22. Sect. 5. numer. 5. cum aliis, quos ipsi adducunt, multis, ostendere licitum esse inducere Nouitios vt donent seu relinquant sua bona Monasteriis. Ex eo autem quod addunt clarissimè apparet quid sit in præsenti casu dicendum. Cùm enim dicant id fieri posse, cautionem adiiciunt, dummodò id fiat bono fine, & ita moderatè, vt relinquatur Nouitiis libertas ad disponendum de suis bonis. Quæ quidem resolutio communissima est; quamuis P. Suarez citato loco nihil pro ea speciali difficultate habeat, sicut neque in tota illa Sectione: in quâ quidem solidissimè probat, licet non sit damnabile aliquid pro su [Peti pro sustentatione aliquid inusitatum affirmat P. Suarez.]stentatione exigere, quando pro illâ non habent Conuentus redditus necessarios, vel licet pro aliis habeant, non tamen pro eo, qui recipi desiderat: rarum tamen esse inusitatumque quoad Religiones virorum, vt ex pacto tacito vel expresso ita petatur aliquid in sustentationem, vel subsidium Religionis, vt aliter habitus, vel Professio denegetur: pro quo specialiter num. 12. Quod [P. Sancij doctrina non constans, cum Monasterium est diues.] verò P. Sancius ibidem amplectitur, non est conforme sententiæ, quam posteà docuit Lib. 1. Consil. moral. Cap. 2. Dub. 23. num. 1. vbi ait etiamsi Monasterium sit diues, posse ab ingrediente aliquid pro sustentatione requirere, sicut etiamsi aliquis sit ditissimus, potest dotem ab vxore exigere. Si enim res ita se habet, iam non relinquitur libertas Nouitio ad disponendum de suis bonis, quam constat illæsam penitus remansuram. Et sententiam P. Sancij tenent alij, in quibus est Bonacina Tomo 3. Disputat. 2. Quæst. 3. Puncto 29. P. Palaus Tomo 3. Tract. 17. Disput. 3. Puncto 9. P. Valentia Tomo etiam 3. Disputat. 6. Quæst. 16. Puncto 3. §. Multò verò. Quod & probabile reputat P. Vincentius Tancredi de Religione, Tractat. 2. Lib. 4. Disput. 12. num. 8. licèt ipse cum P. Suario contrarium teneat, quæ est etiam communissima sententia Sacris Canonibus & rationi prorsus consonans, pro quâ specialiter P. Suarius consulendus, qui alios adducit, sicut & P. Tancredi num. 5. & P. Becanus quæst. 9. de simonia, num. 2.

Ne autem Religiosi, de quibus loquimur, [Non posse exigi plus quàm necessarium est pro alimentis.] præfatæ sententiæ se possint authoritate tueri, addendum est, vt ab eis res peragitur, omni videri probabilitate carere: quia Auctores, eam tenentes, id addunt, quod ab eisdem non seruatur. Dicunt enim non posse pro sustentatione plus exigi, quàm reuerà necessarium sit. Bonacina numer. 4. §. Hæc tamen sententia. P. Sancius numer. 7. & alij, qui solùm id, quod pro alimentis necessarium est, exigi posse permittunt. Quod quidem in viris iuxta id regulandum est, quod solet pro Monialibus assignari. Cùm quo quidem non stat integram legitimam, quæ copiosa sit, aut maiorem eius partem postulari, negatâ aliàs Professione. In quo quidem peccatum videtur manifestæ iniustitiæ committi: qui enim ingressus est, ius habet ad Professionem, si aptus fuerit deprehensus; ad hoc enim Apostolicâ auctoritate Religio confirmata est, & ad hoc etiam Fideles bona sua, dum Monasteria fundarunt, liberaliter contulerunt. Atqui ex eo quòd quis nolit bona sua Religioni donare, non est ineptus, quia in hoc liber est, & liberum prorsus esse voluêre Pontifices, vt vidimus; & specialiter obseruanda verba Vrbani IV. in Cap. Sanè, Extra, de simonia, vbi post alia sic [Cap. Sanè, Extrau. de simonia.] concludit: Illa dumtaxat, quæ personæ ipsæ ingredientes, purè & spontè, & plena libertate, omnique pactione cessante, dare vel offerre Ecclesijs, Monasterijs, Prioribus, domibus, & locis huiusmodi voluerint, cum gratiarum actione licitè recepturi. Sic ille. Ergo si negetur Professio, iniuria fit manifesta; vnde & peccatum iniustitiæ grauissimum in hoc agnoscunt graues scriptores apud Bassæum verb. Simonia 3. num. 9.

Secunda ratio, propter quam alicui forsan [Negare Religioni bona, vt argumentum parui amoris, an sufficiens caussa non admissionis.] videbitur posse iustificari præfatam Religiosorum praxim, illa est, quòd ita erga Religionem affectus, vt legitimam illi neget suam aut aliàs obuenientia bona, ad illam aptus non appareat: eam enim non diligit, siquidem amare est velle bonum: non ergo amat, qui bona negat: sine amore autem nihil sperari de illo potest, in eius commodum recursurum. Sed hæc quidem ratio nullius momenti est: satis enim amare Religionem [Negatur, & clarè demonstratur] conuincitur, qui se ipsum illi donat, & inter eius vult membra numerari. Vt autem bona sua non tribuat, subesse aliquæ rationabiles caussæ possunt: vnde & experientia docuit eos, qui bona sua Religioni donarunt, non fuisse semper eidem meliores, quia obseruantiam non ita vt censum prouexerunt, & vt D. Bernardus dixit, vel quisquis est Auctor sermonis de decem Virginibus, Mirabilem fecerunt conuersionem, sed non conuersatio [D. Bern.]nem. Prætereà; si ratio dicta considerationis alicuius esset, immeritò Sacri Canones prohibuissent necessarias istas donationes, quandoquidem non dantes eo ipso inepti ad Religionem habendi sunt; & dantes, tali amoris significatione sufficientiam talenti ad vocationis suæ effectum complent. Immò quemadmodum Religionibus, paucis exceptis, in quibus est nostra Societas, ab Apostolicâ Sede indultum est, vt in iure Religiosi Professi succedant, & sic legitima Monasterio obueniat: ita & consequenter videbatur statuendum, vt Religiosus legitimam suam Monasterio secum afferret, sicque & se & sua pariter daret, atque eo pacto filialem affectum erga futuram matrem testaretur.

Habent autem Religiosi Indiarum sic fa [Aliquarum Religionum praxim esse illam.]cientes aliorum consuetudinem suffragantem, de quâ P. Suarius citatâ, Sect. 5. numer. 5. ita scribit: Quin etiam aliquando in Religionibus virorum, præsertim quando egestate premuntur, solet aliquid ab in [P. Suarez.]gredientibus ad eorum sustentationem postulari: vel si bona temporalia habent, solet ab eis ante Profeßionem exigi, vt vel ea Monasterio donent, vel saltem de eis non testentur in fauorem aliorum, vt ius hæreditandi per profeßionem eorum in Monasterium transferatur: quod si hoc facere recusent, ad Profeßionem non admittuntur, sed potiùs expelluntur. Sic ille: qui dum consuetudinem prædictam præsertim esse ait, cùm Religiones egestate premuntur, id egestate non extante etiam accidere, non obscurè significat. Quid autem ad hoc respondeat, videri apud ipsum potest [Vnde illam excuset.] citat. numer. 12. vbi ait ex singularibus aliquarum personarum factis non debere argumentum sumi, & bonæ id fidei tribuendum, si excessus appareat ex opinione probabili practicè non benè applicatâ. Vnde etiam alia, propter quæ titulus sustentationis fundari possit, ita subdens: Quapropter [Et quo pacto penitus reprobat.] quando multò plus exigitur, quàm ad vnius personæ in tali statu constitutæ sustentationem commodè sufficit, non video quâ ratione aut titulo id honestari poßit. Hæc ille. In quibus notandum illud: Quando multò plus exigitur: si enim non sit notabilis excessus, [Quid ex eius doctrina fauorabile Religiosis.] excusari exactio poterit; cùm sit etiam certum rerum pretia temporum lapsu succrescere, & ita plus ad sustentationem requiri quàm fuerit retroactis temporibus requisitum. Et videri pro eo potest Garcilassus Inga de la Vega in Historiâ generali Peruuij, Lib. 1. Cap. 6. vbi aliqua scitu digna congerit. Sic tandem concludit P. Suarius: Vltimò verò addo, si quid minùs rectum fiat bono zelo, & ex ignorantiâ etiam culpabili, id satis esse ad excusandam Censuram huius Extrauagantis (citatæ inquam Vrbani IV.) vt Caietanus, & ferè omnes notant, ex proprietate illius verbi Præsumant, sæpè à nobis ponderatâ. Sic Doctor Eximius. Videatur Bassæus verb. Simonia 3. num. 9. §. Aliquid: qui cum aliis satis solidè contra huiusmodi pugnat exactiones, in quibus simoniam probat esse palliatam, & quæstio quidem communis est: sed pro Indiis debuit specialiter agitari, quia multa in illis licere contenditur, quæ reuerà non licent, cùm debeant iuxta Iuris Canonici Oracula, & probatas Doctorum sententias regulari. De quo hæc satis.

Secundò inquiri pro Religiosis Indiarum potest: An licitè circa gubernationem alternatiuis vti queant inter natos in illis, & in Hispaniâ.

Et est illud in vsu non apud omnes, neque a [Vsus alternationum, ex Bullis Pontificijs non plenè conueniens comprobari.]pud plures, & per Pontificias Bullas, ita constitutum, vt non videatur de conuenientia posse dubitari. Sed certè, quod ad Bullas attinet, non multùm videtur vrgere: Pontifices siquidem multa concedunt inuiti, & iuxta supplicantium narrationes, quæ non sunt semper consonæ veritati. Pro quo Ioannes XXII. in celebri Extrauag. Execrabilis ita loquitur: Execrabilis quorum [Extrauag. Execrabilis.]dam, tam Religiosorum quàm Sæcularium ambitio, quæ semper plus ambiens, eò magis insatiabilis creditur, quò sibi amplius indulgetur: & improbitas importuna petentium, à Nobis, & Prædecessoribus nostris Romanis Pontificibus, non tam obtinuisse, quam extorsisse plerumque noscuntur. &c. Pro eodem est Cap. Quia per ambitiosam, de Rescriptis in 6. ibi: Quia per ambitiosam importunitatem petentium, tam Nos, quàm nonnulli Prædicatores nostri Romani Ponti [Cap. Per ambitiosam, de Rescrip. in 6.]fices, Indulgentias perpetuas multis conceßimus. &c. Hinc mutationes frequentes circa disposita à Romanâ Sede, pro quâ Bonifacius Octauus, qui & in nuper citato Capite locutus, sic ait: Statutum, quod circa iudices à Sede Apostolica deputandos nuper [Cap. Statutum, ibidem.] edidimus; cùm quædam contenta in eo, quæ pro communi vtilitate credebantur inducta, sicut experientia docuit, tendere dignoscantur ad noxam: Sanctione præsenti, quam irrefragabiliter obseruari mandamus, suadente vtilitate, in meliùs duximus reformandam. Sic ille. Iuxta quæ non obstante Apostolicâ concessione, alternatiuæ dictæ possunt esse nociuæ, vnde & supersedere ipsis illi possunt, ad quorum sunt instantiam impetratæ. Pro quo Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 26. n. 106.

Et quidem contentio circa materiam præ [Contentio circa prædicta quam præiudicialis.]dictam, non potest non præiudicialis cœtibus Religiosis haberi, cùm tempestas sit, quâ Regularis tranquillitas perturbatur. Pro quo ita scribit Mag. Grijalua in Chronica Augustiniensi Prouinciarum Nouæ-Hispaniæ fol. 168. Col. 4. Y porque no quede nada por decir, de la tormenta, que [Mag. Grijalua.] padecio esta Edad, de que tratamos, digo que no solo padeciamos estos cuydados, que nos venian de fuera, sino que dentro de la Orden se empezaron à mouer platicas de nacion: las quales, aunque no llegaron à turbar la paz, causaban empero algunos disgustos, que hacen desabrida la vida Religiosa. Hæc ille & alia. Et quidem tunc ad turbandam pacem tempestas illa non valuit, quia magnorum est virorum prudentiâ propulsata sed vt reualesceret nescio quando actum, quandoquidem ad alternatiuarum fuit remedium tandem prouocatum. Id quod Vrbani Octaui testimonio constat in Bulla pro alternatiua, quam adducit Dom. Solorzanus suprà num. 96. qui & numer. 102. & seqq. impetrationem dictæ Bullæ ex non satis certâ narratione Pontifici factâ, processisse non dubitet affirmare: neque paci per eam consultum, sed nouis dissensionibus, rixis, & partialitatibus materiam ministratam.

Quod equidem non sine grauissimo Re [Damna factionum Religiosarum à Girago recensentur notandis Assertionibus.]ligionum dispendio stare potest, ex iis, quæ disputat Fr. Ioannes Franciscus Giragus in Centuria Dubiorum Regularium Parte 1. Dubio præsertim 1. & quatuor seqq. in quibus hæc statuit. Primum, Prouinciam, in qua radicatæ sunt factiones in electionibus censendam esse prorsus deformatam. Secundum, Peccatum esse mortale inducere aliquos vt Religiosi fiant in tali Prouinciâ, & eosdem admittere. Tertium, Professionem talium per ignorantiam factionum talium celebratam, esse irritam, si vitium dictum per totam sit Religionem dispersum. Quartum, Ignorantiam dictam ita validitati Professionis obstare, vt post quemcumque temporis lapsum, & habitus gestationem, neutiquam validetur; nisi Professus notitiâ habitâ de nullitate Professionis, habitum Professorum per triduum portauerit, aut se actibus statim Professorum ingesserit. Quintum, Professum dictum post notitiam nullitatis Professionis, non teneri ex vi voti eam ratificare, sed ratione magni scandali in Ecclesiâ, vnde ad id potest à Religione compelli. Sic ille statuit: circa quod eruditè philosophatur, neque singulari iudicio innixus, sed grauium Scriptorum auctoritate munitus.

