Quid ergo faciendum suspicione incon [Sed supplenda illa aliquid profecturum faciendo, qualis non erat monitio.]tinentiæ constante? Quia remedium illud in vsu non est, omni est alio prorsus abstinendum? Quis hoc dixerit? Aliquid ergo ad mali adeò pestiferi depulsionem agendum, quod non in solâ monitione consistat, cui parum fidendum est. Et ideò talibus non esse indicendum iuramentum, quo iurent se ad Concubinas non reuersuros, statuit Alexander III. in Cap. Clericos, de cohabitat. sic dicens: Clericos in sacris Ordinibus [Cap. Clericos.] constitutos, qui publicè tenent Concubinas, adeas abiurandas nolumus à tua Fraternitate compelli, ne in eamdem fornicationem instinctu diabolicæ fraudis redeuntes, periurij reatum incurrant. Sic ille. Quibus ergo iurantibus fauorabilis nequit esse præsumptio, quod non iurantibus est credendum, sed admonitionem Prælatorum emendationis propositum magnum se concepisse testatis? Præmittenda quidem monitio, & iterata quidem, iuxta sacros Canones, vt videri potest in Cap. Si quisquam, eodem Titulo: de quâ & Tridentinum, & vtrumque Limense Concilium suprà. Sed si non prosiciant, quid vltra faciendum? Aliquid certè, ne prauo exemplo nouella fidei germina detrimentum lamentabile patiantur. Vel radantur, cancellentur, aut rumpantur penitus, quæ circa hoc scripta sunt, quandoquidem adeò inutilia comprobantur. Circa monitiones ita ex Declaratio [Futuræ tamen & quales.]nibus Barbosa ad citatum Cap. 14. scribit: Specialiter monendi sunt, non autem solùm generaliter, puta per edictum. Et hæ monitiones ex hoc Decreto non sunt [Declarationes Cardinalium.] faciendæ tantùm in visitatione, sed & in alijs quoque temporibus fieri debent. At tempus quod inter vnam & aliam monitionem intercedere debet, arbitrio Episcopi relinquitur. Sic ille.

Sed pergunt hi, de quibus agimus, & sa [Bono sacerdotis nomini quomodo consulendum.]cerdotis famæ consulendum esse identidem clamant, quod & ego meritò clamandum existimo, quia fama sacerdotis pretiosa est, vt iure debeat diuitijs multis anteferri. Sed certè dum de remedio agimus eorum sordibus adhibendo, nihil contra eorum famam attentamus, sed eam talem cupimus, qualis eorum statui debet conueniens iudicari. Famam illi bonam non castè agendo miserè perdiderunt, nec aliter recuperanda illa nisi splendore castitatis reparato. Qui ergo de reparandâ castitate agit, de zelo boni nominis benemeritus haberi debet, non illi iniurius conclamari: adhoc enim Ecclesiastica censura tendit, vt infamia conuertatur in bo [Cap. Inter solicitudines.]nam famam & omne scandalum & suspicio deleatur. Cap. Inter solicitudines, de purgatione Canonica. Quòd si contingat famæ aliquod detri [Famæ bonum animæ præferendum.]mentum, ob salutem multorum non debet illud à Prælatis attendi; immò nec pro bono illius tantùm, qui tale patitur detrimentum; cùm præsertim ille caussam dederit, qui immeritò vult alios famæ suæ scrupulosè prospicere, cuius ille adeò prodigus inuenitur. Id quod in præcepto fraternæ correctionis est manifestum, dum Matth. 18. [Ex præcepto correctionis arguitur.] iubet Christus peccantem secretò esse corripiendum: quòd si non audierit corripientem, id est, obaudierit, à peccato resipiscens, adhibendos testes: posse autem illos pluries aduocari, nunc hos, nunc alios, si spes emendationis affulgeat, graues scriptores dicunt, vt videri potest apud Bonacinam Tomo 2. Disp. 3. circa primum Decalogi Præceptum, Quæst. 4. Puncto 7. num. 15. Post illos autem, si emendatio adhuc desideretur, ad Prælatum tale est delictum deferendum. In quibus perspicuè apparet famam peccantis obscurari. Quod tamen Christus non esse curandum docuit, debitâ moderatione seruatâ; quia de bono animæ illius agitur, quod est famæ præferendum, vt Doctores communiter asserunt, tum scribentes in Euangelia, tum de Charitate agentes in speciali de illâ tractatione. Quòd autem propter vitandum alio [Et propter vitandum aliorum damnum non curanda.]rum damnum, præsertim spirituale, idem dicendum sit, communis est Doctorum Canon in eadem materiâ, sicut & in materiâ de iustitiâ, vbi quæstio illa incidit: an licitum sit manifestare delictum occultum, aut defectum alicuius, ad vitandum damnum proximi: ad quam affirmatiuè respondent, vt videri potest apud Auctorem citatum Disputat. 2. de Restitutione, Quæst. 4. Puncto 8. Patrem Gasparem Hurtadum Disputat. 12. de eadem Difficult. 11. P. Lessium Lib. 2. Cap. 11. Dub. 9. qui alios adducunt. Quòd autem ex nota impuritate Parochi Indorum, grauissimum illis damnum immineat, satis liquet ex dictis numer. 17. Vbi Limensis Concilij verba dedimus, testimonio experientiæ irrefragabili prolocuti.

Dico secundò. Peccant item Vicarij, [Assertio 2. excusationum ex eo quòd non adsint requisita Iuris ad procedendum non possit generaliter applicari.] qui post publicatum edictum ad morum reformationem, venientibus vt grauia scandala denuntient respondent non audiendos, si probare non possint. Quod quidem in eâ videtur posse doctrinâ fundari, quam multi tenent scriptores, iudicem scilicet Ecclesiasticum non posse suo edicto obligare vt sibi occulta crimina detegantur, sed tantùm publica, sic enim colligitur ex Cap. Inquisitionis. §. Tertiæ, de accusationibus. Et Cap. Qualiter, & quando, eodem Titulo: in quibus deciditur ex denuntiatione non posse procedi ad inquisitionem pro puniendo delicto, nisi præcedat infamia, aut clamorosa insinuatio: Quinim [Cap. Inquisitionis.]mò depositiones contra eum recipi non debere; cùm inquisitio fieri debeat solummodo super illis, de quibus clamores aliqui præcesserunt. Sic in priori. In alio verò sicut sequitur: Sicut accusationem legitima debet [Cap. Qualiter & quando.] præcedere inscriptio, sic & denuntiationem charitatiua monitio, & inquisitionem clamosa insinuatio præuenire. Sic ibi. Qui ergo delicta in edicto iussa deferri sine præfatis qualitatibus denuntiat, non debet audiri; quidquid de iure ciuili sit cum maiori rigore procedente. Atque ita tenet P. Gaspar Hurtadus Tractatu de judicio forensi. Disput. 2. Difficult. 7. Sed certè fundamentum hoc non applicatur accommodè: & ex eo fit multa crimina manere non solùm impunita, sed impunitatis securitate [De solâ denuntiatione in ordine ad punitionem procedere sacras dispositiones.] sine remedio perennare. Quidquid sacri Canones de infamiâ ad denuntiationem præcessurâ definiunt, tunc tantùm habet locum, quando denuntiatio solam spectat punitionem, quæ quidem loco accusationis successit, quia hæc rarò iam solet adhiberi cum requisitis illis, quæ in Iure pro eadem apponuntur. Pro quo P. Lessius suprà, Cap. 29. num. 139. ita scribit: Neque prædictis ob [P. Lessius.]stat communis doctrinâ Theologorum & Canonistarum (à qua in re tanti momenti non facilè recedendum) qui docent non esse procedendum ad inquisitionem specialem nisi præuia infamia: quia id intelligendum est quando solùm intenditur punitio criminis, neque inquisitio putatur necessaria ad bonum Reipublicæ, & mali compreßionem: hoc autem prædicta sententia non negat: & hoc modo istæ sententiæ videntur posse conciliari. Sic ille.

Quia verò dicere Vicarij possunt se ma [Certam esse obligationem remedium adhibendi.]gis Iuri conformem sententiam in fauorem fidelium, ac præsertim Clericorum, amplecti; aduertant ex declaratione excessuum, ac præsertim Clericorum, qui magis præiudiciales sunt, certam obligationem procurandi remedium resultare: non enim tantùm iudices sunt, sed etiam Patres, & Pastores, sicut sunt Episcopi ipsi, iuxta dicta num. 7. Et pro quo etiam Auctores, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius Lib. 6. Consiliorum, Cap. 2. Dub. 14. Conclus. 3. Tales autem non [Etiam inflictâ pœnâ.] solùm monendo procedunt, sed etiam pœnam aliquam infligendo: vnde & Prælati Ecclesiastici illam imponere possunt: non quidem ordinariam, sed quæ medicinalis esse possit, & ita cum effectu ad remedium conducere: pro quo Auctor idem suprà, in Proœmio, num. 3. & Dub. 5. num. 8. & Dub. 10. num. 5. & ratio videtur aperta, tum ex ratione officij dictâ: tum etiam quia aliàs multa crimina impunita manebunt, & Reipublicæ status in peius quotidiè ruet. Videatur Laurentius à Franchis, & ipse etiam Vicarius Generalis in Controuersiis, Pag. 248. & 249. vbi ostendit vni facti bonæ famæ esse credendum, etiam in materia maioris momenti.

Quod autem ad correctionem fraternam [Correctionem fraternam non esse necessariò in casu præmittendam.] priùs adhibendam spectat, nequit prædictis obstare, si ea fuerit prætermissa: nam obligationem non esse præmittendi illam, quando crimina sunt publica, communis est sententia Doctorum, qui videri apud eumdem P. Sancium possunt citato Dub. 5. numer. 2. & post alios explicat P. Arriaga Tomo 1. in 2. 2. Disput. 46. num. 6. Si ergo Vicarij denuntiationem recipere renuant, quia edicta de solis publicis delictis procedunt, & aliàs correctionis fraternæ defectum opponant, sibi in tali procedendi modo apertè contradicunt. Item: cùm tot sint caussæ, propter quas omitti correctio potest, & ordinaria sit emendationis desperatio ex illâ, atque ordinarius timor, dum quis, si admoneat, & posteà ad iudicem delictum deferatur, timere satis probabiliter potest delati indignationem, qui delationem ab eo factam, qui admonuit, facilè sibi poterit persuadere. Licèt enim Christus Dominus ordinem seruari iusserit (si tamen proprium præceptum est, quod docti aliqui negant) ex quo talis timor oriri in dela [Quomodo præceptum cum timore denuntiantis componendum.]tore possit, dum post monitionem secretò, & coràm alijs factam, ad Ecclesiam deferri præcipit: id quidem probat multoties aliter posse contingere, aliàs præceptum esset inutile, si videlicet timor semper posset executionem impedire. Potest ergo denuntiatio fieri sine timore damni, & tunc erit obligatoria post correctionem. Quando autem timor non leue habet fundamentum, neque leuis illa est, obligatio cessat; & sic videmus passim accidere: sicut & propter rationes alias obligationem correctionis absolutè cessare, vt videri apud scriptores potest, qui sunt sanè quamplurimi, materiam dictam pertractantes, & ex nouioribus P. Arriaga suprà, & numeris seqq. vbi [P. Arriaga.] sex rationes adducit, propter quas non præmissâ correctione potest delictum statim Prælato denuntiari. Cùm ergo hoc ita sit, in casu nostro, si Vicarius roget an sit præmissa correctio, respondere quis potest à se id factum, ad quod scit se obligatum; neque informationem de hoc exhibere debet, vt est perspicuum. Non ergo Vicarius poterit ex correctionis defectu circa remedium delati criminis prouidentiam debitam subtraxisse.

Dico tertiò. Vicarios in eo etiam gra [Assertio 3. de obligatione circa curam decentiæ habitus Clericorum.]uiter peccare continget, & est illud in Indijs non rarum absurdum, si circa decentiam Clericalis habitus non inuigilent. Qualis ille esse debeat habetur in Cap. Clerici 2. de vita & honest. Cleric. In Clement. Quoniam, eodem Titul. Cap. Non liceat. 23. dist. 21. quæst. 4. per totam. In Concilio Lateranensi sub Innocentio III. Can. 16. & in 10. Seßione 9. In Constantiensi Seßione 14. In Tridentino Seßione 14. Cap. 6. de Reformat. Post septimam Synodum. Can. 16. & Romanam Canone 31. Et quod ad Indias attinet, in Concilijs Limensibus, ex quibus tertium ad magis singularia descendit Actio. 3. Cap. 16. Vestes neque diuersi co [Qualis in Indijs ex Concilio Limensi.]loris, neque sericæ sint, neque aut breuiores & strictiores: neque contrà prolixiores & splendidiores quàm deceat, sed pro Ecclesiasticâ grauitate, talares: remoueantur verò à Clericali vsu noua quædam inuenta indumentorum aut ornatus, quæ milites, non Clericos decent, qualia sunt, quæ patrio nomine vocare solent, lechuguillas, polaynas, puñetes, guarniciones de seda, faxas en los manteos, alamares, monteras, pantuflos, ô Zapatos de seda, follages en las calzas, ô muslos, aunque sean de paño. Hæc Concilium. Vbi quod attinet ad talarem vestem, obligationem esse specialem deducitur ex varijs Concilijs, quæ adducit Ambrosius de Immunitate Ec [De obligatione talaris vestis.]cles. Cap. 23. num. 11. & 12. Gauantus in Commentarijs circa Rubricas Missalis, Parte 2. §. 1. numer. 2. L. Y. Hieronymus Garzia de Sacerdotio, Tractat. 1. Difficult. 2. Dub. 1. Puncto 1. P. Bauny Tomo 1. Tractat. 11. Quæst. 11. Assert. 1. Et secundùm Aaron talarem vestem induere, vt sint in habitu ornato. Verba sunt S. Martini Pontificis in citato Cap. Non liceat. Vbi satis vrgens ratio talis consuetu [Cap. Non liceat.]dinis indicatur; quòd scilicet Euangelici Ministri non debent minori decentiâ procedere, quàm [Illius ratio.] antiqui Sacerdotes, quibus talaris habitus diuino erat imperio destinatus. Maiorem enim in illis decentiam maior dignitas exigit, cùm non aliter illi differant quàm vmbra & veritas, substantia & mortua effigies. Non autem ita est talaris vestis [Exceptio quædam.] in obligatione, vt cum rigore mensura talis tenenda sit, nam & itinerantibus, ac peregrinis breuiores vestes permittuntur, & rusticanis Parochis, etiam in Missæ sacrificio, vt docti Recentiores tradunt, ex quibus videri possunt Homobonus Tractat. 4. Quæst. 145. & Gauantus suprà, circa verba illa Rubricæ: Quarum exterior saltem talum pedis attingat. Debere autem medium crus saltem attingere, citati dicunt.

Et vestem talem dum in publico quis [Esse sub mortali communis sententia.] versatur, non habere, aliquale peccatum esse nequit dubitari; sine illa enim dignosci nequit an quis sit in sacro Ordine constitutus, vnde & reuerentia illi debita exhiberi nequit, ac prætereà statum suum dedecorat, dum more profanorum se gerit. Quòd verò mortale sit in habentibus sacrum Ordinem, atque etiam in Beneficiarijs, tenent communiter Doctores, ex quibus Angelus verb. Clericus 4. numer. 1. Panormitanus in Cap. Si quis, de vitâ & honest. Cleric. Nauarrus in Manuali, Cap. 25. num. 109. Syluest. verb. Clericus §. 2. Remigius in Praxi Curatorum, Tractat. 5. §. 4. P. Reginaldus Tomo 2. Tractat. 3. Cap. 2. num. 10. P. Azor Tomo 2. Lib. 7. Cap. 13. Quæst. 3. P. Bauny suprà, Assert. 4. & alij, quos adducit Hieronymus [Fundamentum pro illa.] Garcia Pag. 28. num. 33. Fundamentum est compertum ex grauissimis, & iteratis Conciliorum, & sacrorum Canonum Decretis, ac pœnarum magnitudine, quæ transgressoribus imponuntur, nec non ex rei ipsius conditione: nihil enim magis indecentius excogitari potest, quàm Clericos, personas adeò sacras, nihil in se, quod tantæ sublimitatis sit indicium circumferre. Quâ ratione Religiosos peccare grauiter habitûs dimissione certissimum est, cui leuitati grauis est etiam adnexa censura. Excusant autem aliqui [Qui excusari possint, qui secus.] eos, qui vt pilâ ludant, aut venationi, vel Comicæ actioni incumbant, tale aliquid faciunt: addunt tamen debere esse aliquomodo occultè, & sine scandalo. Non ergo videntur excusandi, qui vestitu merè sæculari præ foribus domorum suarum adstant recreationis caussa, aut ibidem in mensa lusoriâ propter auram captandam sedent, non semel aut iterùm, quod tolerabile esset, sed frequenter.

Quod autem ad alia attinet à Consilio Limensi recensita, multa iam ex illis curæ esse [Circa recensita à Concilio Limensi excursio.] non debent, quia eorum vsus etiam apud laicos penitus exoleuit, vt lechuguinas, polaynas, follages, puñetes. Sericæ autem veris nimiumquantum vsus inoleuit, vt nullus illis non inueniatur vtens, nisi qui cas assequi nequit, & sunt sanè non multi: [Vestes sericæ.] non videtur ergo graue peccatum in eo esse, & ita in Hispaniâ hujusmodi etiam vsus toleratur. Vnde Eminentissimus Dom. D. Balthassar Moscosus & Sandouel, eximium sæculi nostri ornamentum, Cardinalis, & Archiepiscopus Toletanus, Edicto suo speciali circa hoc die 28. Octobris Ann. 1652. cùm ad multa singularia descendat, serica non prohibet, sed telam vniformi texturâ, vulgò lisam, & sine scissuris, futuram decernit, cum eiusdem coloris interiori assumento, & eiusdem telæ manicis, vel alterius, pretij inferioris. Circa hoc ergo non videtur maior in Indiis rigor affectandus; quamuis expediret, vt vbi propagandæ fidei, & stabiliendæ religionis Christianæ negotium agitur, peculiaris modestiæ ratio in eius Ministris haberetur. Quamuis, quod ad Indos spectat, illos vilioris habitûs gestatio ob temperantiæ significationem nihil moueat, sed ad reuerentiam, & credulitatem magis soleat vestium decentia, & aliqualis splendor permouere. Alia verò à Concilio vetita omnino obseruanda sunt, quamuis in pileolis, qui à monte nomen nacti [Monterarum vsus.] sunt, eo quod per montes gradientibus accommodati sint, & ita dicuntur Monteras, cum distinctione loquendum sit: sunt enim Monteræ honorificæ, quibus domi honesti ciues vtuntur; & istæ non videntur Clericos dedecere, vnde & in vsu apud illos iam pridem fuerunt: aliæ autem sunt, quibus honestæ personæ non vtuntur intra vrbem, & ex se minimè decentes apparent, vnde & vulgus promiscuum eas sibi tamquam vsui proprio conuenientes assumit: & in Clericis in sacris, ac Beneficiariis non debent vlla ratione permitti.

Obligationem autem esse, generaliter [Sub mortali obligare.] loquendo, sub mortali citati affirmant, dum de vestibus prohibitis generaliter etiam loquuntur. Et potest deinde efficaciter ostendi ex eo quòd Concilia & sacri Canones, dum vestes indecentes prohibent, non potuerunt omnes singularum prouinciarum profanos vsus suâ prohibitione, eos designando, complecti: vnde cùm generaliter statuunt, & statim aliqua specialia designant, sicut magis specialiter in Cap. Clerici citato; minimè existimandum est ea so la fuisse prohibita, sed omnia quæ in diuersis regionibus similia occurrunt, & pro vsu Clericorum indecentia reputantur. Item Episcopis præcipitur vt circa hoc inuigilent, & quæ indecora viderint, pœnarum inflictione remoueant; quod præsertim videre licet in Concilio Tridentino citato Cap. 6. Atqui Concilia Limensia in his prouinciis ea penitus indecentia iudicarunt, de quibus agimus, & omnino exterminanda decreuerunt: ergo obligatio ex Conciliis, & sacris Canonibus descendens, hic venit penitus asserenda. Et quidem esset illa, etiamsi à Conciliis Limensibus non fuisset ita sta [Etiam Concilijs Decreto non obstante.]bilitum, quia Concilia suâ determinatione non fecerunt vt essent illicita Clericis, quæ illicita priùs habebantur, sed quòd essent illis illicita ampliùs declararunt, vt ex tenore Decreti constat, dum in eo remouenda dicuntur quædam vestimentorum inuenta, quæ milites, non Clericos decent, vt vidimus num. 22. Quæ autem talia sunt, planum est per Sacros Canones esse prohibita. Indica ergo Concilia id, quod iam erat prohibitum Clericis, intimarunt, nouorum inuentorum enumeratione propositâ. Quòd autem materia sit leuis, dici profectò nequit, quia similia sacris Canonibus prohibita reperiuntur, quorum prohibitio sub mortali vrget, iuxta citatos Auctores. Et Eminentissimus Cardinalis Toletanus in citato edicto similia, & aliqua multò minora prohibet sub pœnâ excommunicationis maioris latæ sententiæ ipso facto incurrendæ, in toto, & in parte transgredientibus.

Solet autem pro iis, qui ex vrbibus exe [Itinerantium abusus.]unt, siue longum siue etiam diarium iter confecturi, plus aliquid circa hoc in Indiis vsurpari: Clericalem enim habitum aliqui penitus dimittunt. Quod quidem in vtroque Limensi Concilio apertè damnatum. In secundo; Seßione 3. Cap. 21. & in tertio Act. 3. Cap. 16. in quo sic [Concilium Limense 3.] dicitur: Porrò cùm iter faciunt decorum Sacerdotale ipso etiam apparatu conseruent. Etenim, quod quidam faciunt, lanceas, sclopetos, aliaque id genus arma gestare, milites Christi magnopere dedecet. Sic ibi. Nec obstat de vestibus nullam fieri mentionem, iam enim de illis præcesserat, cùm immediatis verbis de noctu exeuntibus ageretur, vestitu militari ac profano compositos, sic addendo. Nulla ratione ferendum est. Præterquam quòd cùm decorum Sacerdotale conseruandum in itinere dicatur, ad illud in primis decentiam vestium conducere est penitus manifestum. Quamuis autem de solis Sacerdotibus videatur dispositio dicta procedere, ad omnes spectare constat, de quibus illa procedit: sunt autem generaliter Clerici, quamuis ad eos, [Ad quos specialiter pertineat obligatio.] qui Ordinis sacri sunt, & alios, de quibus Concilium Tridentinum loquitur, obligatio sub mortali spectet, quia in illis maior est indecentia, & de ipsis in speciali dicta Decreta procedunt, vt ex verborum tenore perspicuum habetur. Est autem pro illis expressa decisio Zachariæ Pontificis in Synodo Romana [Synodus Romana.] Cap. 31. vbi sic dicitur: Episcopi, Presbyteri, Diaconi, sæcularibus vestibus non vtantur, nisi vt condecet, tunicâ Sacerdotali talari; sed neque dum ambulauerint in ciuitate, aut in via, aut in plateis, sine operimento præsumant ambulare, præterquàm si in itinere longo ambulauerint. Sic ille. Vbi quod de itinere longo dicitur, non est exceptio totalis, vt in illo possit dimitti habitus Clericalis; sed vt non debeat commune operimentum afferri, quod propter longitudinem sit impedimento futurum: de talari autem tunicâ nihil dicitur, quia illa ita accommodari potest extremitatum eleuatione, vt non impediat: quod tamen in operimento, pallio inquam, aut mantello, non ita fieri potest, vt passim experimur. Quòd autem sine talari tunicâ in villis, aut prædiis, vel in itinere, aut sine breuiore aliqua, sed cum vestibus, quæ sunt prorsus laicis communes, Clerici incedant, intolerabilis indecentia est, sed non infrequens, vnde circa illam oportet Prælatorum diligentiam efficaciùs militare.

Neque verò tueri se illi possunt senten [Sententiam Caietani non posse in patrocinium aduocari.]tiâ Caietani in Summa, Verb. Clerici peccata, vbi ait in dimissione habitûs Clericalis tunc tantùm esse peccatum mortale, quando in eo est temeritas, contumacia, aut contemptus: quod tamquam valde probabile approbat Villalobos Tomo 1. Tract. 11. Difficult. 16. num. 5. & Diana Parte 3. Tract. 4. Resolut. 183. Nam in primis Caietanus ante Concilium Tridentinum scripsit, in quo res hæc quoad obligationem non solùm est innouata, sed etiam ampliata, vt ex tenore Decreti constat, graues namque in eodem pœnæ propositæ, culpæ arguunt grauitatem. Deinde temeritas, contumacia, & contemptus iuxta id æstimanda sunt, quæ idem Concilium ad incurrendas pœnas sufficere suo Decreto determinat: atqui illud sic habet: Tanta autem hodie aliquorum [Concilij Tridentini Decretum.] in oleuit temeritas, religionisque contemptus, vt propriam dignitatem, & honorem Clericalem parui pendentes, vestes etiam deferant publicè laicales, pedes in diuersis ponentes, vnum in diuinis, alterum in carnalibus: proptereà omnes Ecclesiasticæ personæ, quantumcumque exemptæ, quæ aut in sacris, aut dignitates, personatus, officia aut Beneficia qualiacumque Ecclesiastica obtinuerint: si postquàm ab Episcopo suo, etiam per edictum publicum moniti fuerint, honestum habitum Clericalem illorum Ordini & dignitati congruentem, & iuxta ipsius Episcopi ordinationem & mandatum non detulerint, per suspensionem ab Ordinibus &c. Iuxta [Quæ temeritas & contemptus sufficiant ad pœnas incurrendas.] quæ post monitionem Episcopi temeritas, contemptus, & contumacia est ad pœnam sufficiens incurrendam; ante monitionem autem temeriritas & contemptus sunt, quia supra illa cadit monitio, vt apertè verborum tenor ostendit: temeritas autem & contemptus in eo apparent quòd laicales vestes deferantur, Clericalibus dimissis: eo enim ipso Clericalis videtur dignitas parui pendi: ergo iam interuenit quod à Caietano requiritur vt in dimissione possit mortale peccatum inueniri: neque enim temeritatem, contemptum, & pertinaciam, aut contumaciam collectiuè exigit, sed quodcumque illorum: quamuis iuxta Concilij doctrinam neque temeritas sine contemptu, neque contemptus sine temeritate reperiatur. Temeritas enim in præsenti materiâ pro actione sumitur sine caussa rationabili ab homine sui status æstimatore iniquo prodeunte. Duo ergo Auctores citati eodem modo sunt accipiendi: præterquam quòd expressè affirmant peccatum mortale tunc esle, quando Clericus ita vestitus incedit, vt nequeat dignosci Clericatus: multò ergo magis quando ea, quæ specialem indecentiam habent, & specialiter sunt prohibita, ab eisdem vsurpantur.

Dico quartò. Vicarij generales Indiarum [Assertio 4. circa curam Monialium, & grauissimum in eo peccatum.] grauissimè peccare possunt, si circa Moniales curam non exerceant singularem. Circa illas nonnulla Concilij tertij Limensis Decreta extant Act. 2. Cap. 33. & tribus sequentib. Sed illud Capitis 35. summi inter alia momenti, vbi sic dicitur: Abbatissæ, siue Præpositæ, sæcularibus facilem cum Sanctimonialibus colloquendi licentiam non conce [Concilium Limense 3.]dent, nisi parentes aut fratres fuerint. Atque ijs ipsis, non ita crebrò: sine teste verò loqui non permittant. Porrò Clerici illarum Collocutoria ne frequentent: quod si absque Prælati permissu eas visitare pro nihilo duxerint, excommunicentur. Sic ibi. Summi inquam momenti hoc est, vt ab eo videatur tota Monialium spiritualis cultura pendere. Monialis qui [Summa cura à colloquiis sæcularium ercendæ.]dem à solicitudine dicta, & cùm ad colloquia secularium frequenter accurrit, esse desinit Monialis, & Manualis effecta, valde incipit cælestis Sponsi oculis displicere. Tunc illi amica, tunc speciosa, tunc dulcis voce, & decora facies cùm [Cant. 2.] in foraminibus petræ, & cauerna maceriæ: cùm scilicet non Manualis, sed Monialis intra Monasterij septa, velut columba in petræ foraminibus, & maceriæ cauernâ deprehensa. Proptereà Pontifices circa hoc fuêre cautissimi, licentias huiusmodi volentes esse rarissimas: vnde frequentiam videntes, neque impedientes, contra eorum faciunt voluntatem; & contra diuinam, maximè in hoc negotio perspectam, cùm ex frequentiâ tali religiosa obseruantia, multis interuenientibus scandalis, detrimenta quamplurima patiatur. Et hoc quidem non solùm in Monasteriis Ordina [Etiam Ordinariis non subiectos quoad hoc subisci.]rio subiectis, sed in exemptis etiam ab Ordinariis eisdem obseruandum, ad quos etiam quæ ad clausuram spectant constat pertinere ex dispositione Concilij Tridentini Seßione 25. Cap. 5. de Regularibus. Ad custodiam autem clausuræ spectare accessum ad Moniales impedire, & ita etiam Episcopalis curæ & auctoritatis id esse, benè aduertit Barbosa de Potest. Episcopi Allegat. 102. num. 11. Quod quidem in Indiis magis necessarium, in quibus distantia Pontificis maior in caussa esse solet maioris in istis licentiæ vendicari: sicut & [In concentu musico eliminandus abusus.] in musico concentu, pro quo videnda quæ dixi in Epithalamio num. 954. & seqq. Et nunc addo Extrauagantem Ioannis XXII. quæ est vnica inter communes Lib. 2. de vita & honest. Clericor. omnino legendam, in eâ enim id expressum, quod nostris temporibus deprehendimus.

Dico quintò. Vicarij dicti peccare item [Assertio 5. circa ludos Clericorum auertendos.] lethaliter possunt, dum serio & exactè non student ludos Clericorum auertere, & ne domos eisdem publicè deputatas cum dignitatis suæ dedecore manifesto frequentent. Quod quidem, nullo id specialiter etiam docente, arguit peccatum in eo esse lethale, ex dicto capite, & quia plurium est occasio peccatorum. Quibus incommodis Concilium Secundum Limense remedium est conatum adhibere Seßione 3. Cap. 22. sicut & Tertium Act. 3. Cap. 17. vbi sic dicitur: Ita multorum Clericorum in ludendo creuit excessus, vt coga [Concilium Limen. 3.]mur remedia austeriora tentare, quo & Ecclesiastici Ordinis infamia aliqua ex parte aboleatur, & perditi mores illorum, qui in huiusmodi insaniunt, quoad fieri poterit corrigantur. Hæc pro exordio: ex quibus affatim liquet quàm grauiter in hoc Clerici delinquant & quàm sit strenuè eliminando huic contagio à Prælatis Ecclesiasticis adnitendum. Pergit iam, & sic ait: Quicumque ergo aleæ, chartisue [Summa, quæ ludi in Peruuio potest.] pictis, aut alteri Iure prohibito ludo vacauerit & summam excedentem quinquaginta aureos luserit, excommunicationis sententiam ipso facto incurrat. Sic Concilium. Quod quidem malum hoc adeò extirpare tentauerat, vt circa summam, propter quam excommunicationis esset incurrenda sententia, si ludo exponeretur, nimis rigidum iudicium pronuntiarit. Statuerat enim, vt si Clericus ludo prohibito pretium duorum aureorum excederet, excommunicationem ipso facto inductam pateretur. Id tamen à Sacra Congregatione temperatum est, & summa est ad effectum pœnæ, quam diximus, assignata, vt in Animaduersionibus ad Concilium dictum, testatum reliquit P. Iosephus Acosta, Concilij eiusdem Luminare clarissimum. Et vtinam moderatione dictâ sanctum Concilij obtinuisset intentum: Verùm perditi mores illorum, qui in huiusmodi insaniunt, vt Concilium loquitur, neque prædictis possunt repagulis contineri. Cùm enim absolutio ab excommunicatione tam sit facilis, quàm & peccati, quia non reseruatur, juxta ea, quæ Doctores tradunt apud Dianam Parte 5. Tractat. 9. Resolut. 5. parum aut nihil huiusmodi curatur obstaculum. Debet ergo mortua lex viuâ Vicariorum solicitudine roborari: quod dum non agitur, tuta esse conscientia nequit, rem momenti tanti negligendo.

Circa summam autem dictam dubitari po [Dubium circa summam dictam.]test, an si sola illa ludo exponatur, & sorte lucrum accedat, ita vt quinquaginta aureos, vel plus aliquid, qui ludit, acquirat; possit vni sorti maiorem quàm sitquinquaginta, summam exponere, ex propriâ summâ, & ex lucro, maiori summâ confectâ, absque eo quòd excommunicationis fulmine feriatur? Et supponitur eum, qui lucratus est, & id posteà simul cum quinquaginta aureis perdit, in pœnam dictam non incidere, quod ex dicendis constabit. At videtur res dubia, quia sic ludens verè summam excedentem quinquaginta aureos lusit; quod tamen sub pœna dicta à Concilio prohibetur. Præterquàm quòd intolerandus apparet excessus in personâ sacrâ, cui talis ludus absolutè vt indecens prohibetur, summam adeò ingentem vni sorti exponere, quam neque Reges ipsi exponere consuerunt. Pro quo est sententia Nauarri, & aliorum apud P. Thomam Sancium infrà, Dub. 28. num. 5. Ad hoc ergo etiam Concilij prohibitionem extendi valde verosimile apparet, attentâ præsertim sacræ Congregationis moderatione, quæ valde improportionata est summæ à Concilio duorum aureorum appositæ, etiamsi cum limitatione dicta veniat accipienda, quam verba Concilij præseferunt: ergo non est extensio alia supra extensionem dictam facienda, vt iam non solùm quinquaginta, sed etiam centum, & maiores etiam summæ, crescente lucro, liceat exponere iactui vni, aut chartæ pictæ responsioni.

