Et ex hoc forsan alicui videbitur Pon [Quomodi habere locum priuilegium possit, cùm Chrisma diu nequeat conseruari.]tificiam concessionem in Indiis locum habere non posse defectu materiæ, quia non videtur credibile, vt mixtio dicta penitus incorrupta quoad balsamum per spatium adeò longum conseruetur. Nihilominùs statuendum locum habere posse, quia in locis aliquibus accommodata conseruationi potest esse temperies: sub quâ suppositione concessio dicta procedit; quod, vt dixi, attentè dispiciendum. Quòd autem sine speciali concessione pro Episcopis factâ, possint illi Chrismate vetustiore vti, cuius vsus Religiosis Societatis indulgetur, ex eo constat: quia ma [Episcopis qualiter priuilegium Societatis prosit.]gis necessarius est respectu Episcoporum, quàm Religiosorum: Episcopi enim eo indigent ad conficiendum substantialiter Sacramentum Confirmationis, alij autem ad accidentalem Baptismi cæremoniam: ex quâ differentiâ notandum discrimen in ordine ad potestatem illud consecrandi colligit P. Suarez suprà sect. 2. §. Nec decretum. Cùm ergo magis necessarius sit, ex concessione Religiosis factâ ritè colligitur eamdem Episcopis conuenire; quia incredibile est Pontifices concedentes id, quod minùs necessarium est ad promouendam Indorum salutem, id quod est plus in eo genere necessarium denegasse: vbi communis doctrina de extensione fauorabili priuilegiorum, quando caussa Religionis & pietatis agitur, aptè cadit, de quâ n. 211. & sæpè aliàs. Quando etiam dici potest, in rigore loquendo, Episcopos sine priui [Cap. Si quis de alio.]legio id facere posse: pro quo est Cap. Si quis de alio, de Consecrat. distinct. 4. in quo sic dicitur: Si quis de alio Chrismate, quàm de illo nouo, quod pro [In rigore illo non egere.] Episcopi largitione vel conceßione acceperit, baptizare (nisi præoccupante morte) tentauerit; pro temeritatis ausu, ipse in se suæ damnationis protulisse sententiam manifestatur. Sic ibi ex Concilio Lugdunensi. Iuxta quæ habemus veteris Chrismatis vsum licere pro Baptismo morituri, ne scilicet ea cæremonia deficiat, licèt accidentalis prorsus sit: ergo & licebit Episcopo confirmari eumdem. Id est euidens. Tunc vltra. Magis necessaria est Confirmatio generaliter loquendo, & ita etiam pro non proximis morti, quàm vnctio Chrismatis pro baptizatis, in quibus non est caussa gratiæ, neque effectum aliquem Sacramentalem habet; cùm in Confirmatione totum id habeat: ergo licebit eo generaliter vti. Consequentia ostenditur arguendo sicut nuper de priuilegio: quia vbi maior est necessitas, id debet concessum credi, quod minori necessitate interueniente conceditur: magis enim licet extensio in iure permissis, quàm in iis, quæ priuilegio conceduntur; quia hoc solet esse stricti iuris, vt communiter Doctores dicunt.

Addendum dictis in hoc capite id, [Ab Indis dum confirmantur, nihil petendum ex Concilio Limensis, &c.] quod in Concilio Limensi Act. 2. Cap. 13. circa Confirmationem habetur; sic enim ibi: Cùm Sacramentum Confirmationis accipiunt Indi, nullâ ratione quidquam pecuniæ, aut argenti, ab ijs petatur, neque vt offerant inducantur. Quin etiam qui præ inopiâ candelas ferre non poterunt, ijs ab Episcopis benignè conferantur, & Cerei, & lintea: idem in Baptismo seruetur de Cereo, & Capitio baptismali. Hæc Concilium, quæ rationem priuilegij videntur habere, & ideò visum eadem adiecisse. Et licet vnius Prouincialis Consilij determinatione constituta sint, ad omnes tamen Indorum sunt extendenda Prouincias, quia in omnibus eadem obligatio est, sicut & obligationis ratio. Nulla ratione inducendi Indi ad pecuniæ obligationem, ne venale se accipere quidquam arbitrentur, & ne ea de caussa ab accipiendo Sacramento retrahantur. Quod quidem sine exceptione accipiendum, etiamsi illi benè instructi sint; vt species omnis auaritiæ, quæ in summis Sacerdotibus est turpissima, penitus amputetur. Quòd si sponte offerant, generaliter non admit [Quomodo sponte oblata admittenda.]tenda, quia ratio adducta etiam sic vrget, & iis, qui exactè instructi non sunt aliisque hoc videntibus indignum apparet, vt à pauperibus diuites accipiant, & in re adeò sacrâ quæstus iste temporalissimus conquiratur. Vnde non videtur rationabile, neque conscientiæ conformabile, vt Episcopi ampliorum diœcesum aliis Episcopis tenuioris fortunæ administrationem Confirmationis eo respectu committant, vt scilicet inde [Commissio confirmandi in Indijs vnde damnabilis aliquando.] commodum non exiguum aucupentur. Id enim quod ipsi obtinere nequeunt suis sumptibus, in prædicta functione penitus versatur, vt iuxta Concilij Tridentini mentem Seßione 24. Cap 3. declarauit Cardinalium Congregatio, de quo & Titulo 15. numer. 23. neque aliis vt obtineant, & maiori cum periculo, ac subditorum dispendio, vti non proprij Pastores, permittere potest. Solent autem Patrini Hispani pro Indis offerre, in quo minor videtur offensionis occasio, quod certè in populis Indorum deberet abrogari, ne illis scandalo sit, mercimonium reputantibus. Posset [Vnde & acceptio justificari queat.] autem tam hoc quàm illud tolerabile reddi, si quod offertur, aut pauperibus statim, aut Ecclesiæ ab Episcopis traderetur, exhortatione præmissâ, vt sciant, si quid obtulerint, minimè ad Episcopi commodum pertinere, sed Deo offerri, & piis vsibus applicandum. Quòd autem Cerei [Genus eleëmosynæ obligatoriæ circa Cereos & lintea.] & lintea ab Episcopis conferri debeant, ex eo constat, quia ad eleëmosynas faciendas absolutè tenentur: ergo ad illas maximè, quæ ad spirituale pauperum bonum sunt necessariæ: tales autem sunt istæ, de quibus agimus, cùm ad eum finem tendant vt Indi Sacramentum Confirmationis accipiant; quod cùm ad fidem firmandam sit, illis est præ aliis opportunum. Quod [Etiam in Baptismo.] quidem in Baptismo potiùs vrgere satis est manifestum ob maiorem illius necessitatem. Licèt in illo alia videatur esse ratio, eò quòd Baptismus non soleat ab Episcopis conferri, vnde ea, quæ ad ipsum spectant, ad eum etiam spectare non videtur asserendum. Nihilominùs Concilium ita statuit, planè iudicans Episcoporum prouidentiam debere ad hoc etiam extendi. Et quidem meritò: vt in eo, quod totius Christianæ Religionis fundamentum est, nihil pauperibus huiusmodi desit, circa quos Parochorum pietas non ita prompta aliquoties solet recognosci. Vn [Quale peccatum omissio.]de & circa hoc peccatum mortale esse potest, & quidem multiplex, dum multorum salus animitus accuranda negligitur.

CAPVT X.

De Priuilegiis circa Sanctissimum Eucharistiæ Sacramentum.

FR. Ioannes Baptista in Animaduersioni [Etiam die Paschæ posse Indis conferri Eucharistiam in Ecclesijs Regularium qui doceant, & vnde probent.]bus pro Confessarijs Indorum fol. 294. pag. 1. ita circa hoc scribit: Deinde notant Pater Noroña, & P. Mag. à Veracruce, quòd Paulus IV. conceßit nobis vt poßimus administrare omnia Sacramenta omnibus Indis: & quia non excipit diem Resurrectionis, & conceßit vt omnibus Indis possemus administrare: sequitur quòd in nostris locis, etiam die Dominico Resurrectionis possumus omnibus Indis dare Eucharistiæ Sacramentum, etiam in populis Hispanorum. Sic ille: qui & pro auctoritate dictæ concessionis viden [Non obstare fuisse viuæ vocis oraculo concessum, ob doctrinam circa Oracula.]dus fol. 173. pag. 2. licèt enim fuerit viuæ vocis oraculo, ad Cardinalis Alexandrini, qui posteà Pontifex Pius V, instantiam impertita, ipsius tamen Cardinalis attestatione firmatur: & quæ huiusmodi sunt speciali circumstantiâ prædita, dici potest non fuisse reuocata. Pro quo faciunt quæ habet Leander à Murcia in Expositione Regulæ D. Francisci, Quæst. 20. ad Cap. 6. num. 3. & 4. vbi [Fr. Leandri à Murcia.] probat priuilegia huiusmodi Religionibus concessa, non esse reuocata saltem in foro interiori. Et præcipuum fundamentum est priuilegia dicta fuisse à Pio V. Gregorio XIII. & Sixto V. confirmata generali confirmatione & innouatione, vnde iam non debent purè oracula reputari. Facit etiam pro eodem Laurentius de Peyrinis in [Laurentij de Peyrin.] Priuilegiis Minimorum Tomo 3. Cap. 12. Constitut. 18. aliàs 28. dum ex eodem fundamento affirmat non reuocari priuilegia viuâ voce concessa ante Pium V. Quod ait etiam posse extendi ad Oracula ante Gregor. XIII. & posset etiam ad concessa ante Sixtum V. prorogasse. Peyrini sententiam jam antè probabilem iudicauerat Le [Lezanæ, & P. Quint.]zana qq. regular. Cap. 3. num. 21. quam & sequitur Thomas Hurtadus Tract. 12. num. 1171. & seqq. & valde probabilem censet P. Quintanad. in libello de Casibus occurrentibus in Iubilæis duarum hebdomadarum: quidquid dicat Tomo 1. Tractat. 9. singulari 3. num. 5. Iuuat itidem quod affirmat Iacobus Bordonus in Consiliis Regu [Iacobi Bordoni.]larium Tomo 1. Resolut. 31. & Tomo 2. Resolut. 54. num. 238. scilicet non reuocari oracula purè fauorabilia, & per quæ nullum cuiquam præiudicium generatur. Quod & videtur probare P. Pellizarius Tomo 2. Tractat. 8. Cap. 1. num. 133. [P. Pellizari.] dum refert, explicat, & defendit. Qui & num. 131. §. Addo quod, adducit Bullam Pauli V. quâ priuilegia Ordinis Prædicatorum, etiam Oraculis concessa, confirmat die 23. Maij, Ann. 1605. & §. Sequenti confirmationem priuilegiorum Ordinis Theatinorum, ex certâ scientiâ, eorum etiam, quæ per communicationem aliarum Religionum sunt ipsis facta communia, non eas limitationes adiiciens, quæ in superiori confirmatione reperiuntur, scilicet quatenus sint in vsu, & non sint reuocata, seu sub aliquibus reuocationibus comprehensa, ac Sacris Canonibus, & Concilij Tridentini Decretis non aduersentur. Priuilegia autem viuæ vocis oraculo concessa jam fuerunt facta bullata, & ita reualidantur à Gregor. XV. die 16. Octobris, Ann. 1621. vnde neque reuocatione eiusdem circa oracula, neque Vrbani successoris censentur reuocata. Et huiusmodi confirmatione Religiones aliæ potiuntur, quia & ipsa confirmatio & innouatio priuilegium est, iuxta P. Suarium Lib. 8. de Legibus, Cap. 19. n. 8. in quo etiam beneficium communicationis debent, qui eadem fruuntur, experiri. Id quod magis apparet certum ex confirmatione Oraculorum facta Societ. Iesv ab Vrbano VIII. An. 1624. die 19. April. cuius mentionem facit Portel in Dubijs Regul. pag. 909. & 910. & Murcia suprà, licèt prior tom. 2. Casu vlt. sententiam retractauit circa reualidationem, de quo & Casu 13. & 34. & post hæc scripta inuenio [Aliorum plurium.] plures sententiam ista tenentes apud Dianam Parte 11. tract. 6. resol. 43. licèt ipse neget. De quo etiam Parte 10. tract. 14. resol. 24. vbi similiter negat, sed assertores adducit. In quam etiam valde inclinat P. Escobar de Mendoza Tomo 1. lib. 6. n. 195.

Et hæc quidem pro priuilegio, de quo [Noua vis in illo ex eo quod à Cardinali impetratum, qui posteà Pontifex, cum notanda doctrina.] loquimur, sufficientia videntur, vt eo vti Religiosi securè queant: cùm tamen pro eo ratio alia maximè specialis sit, eum scilicet ipsum, qui concessionem suâ instantiâ impetrauit, cùm Cardinalis erat, Pontificem posteà factum, vnde testificatio ista maioris ponderis est: quia licet non sit formaliter Pontificis, reuerà Pontificis est: qui quidem cùm pro eâ gratiâ instanter supplicasset, & impetrasset, si factus Pontifex vim illi aliquam deesse conspiceret, & opus Bullâ, eam illi procul dubio, expeditis etiam Litteris, adiecisset. Est ergo virtualiter testificatio Pontificis, & in quâ cùm specialissima ratio subsit, non est ad communes regulas exigenda. Et licet Vrbanus conceßiones & gratias etiam à S. R. E. Cardinalibus obtentas, & ipsorum manu firmatas, reuocauerit, eam tamen rationem addit, quòd scilicet sæpè ab his, in quorum fauorem emanarunt, minus Canonica [Vrbani 8. Constitutio reuocatoria, quomodo non obstet.] interpretatione extendi, & perperàm in disciplinæ Ecclesiasticæ detrimentum executioni demandari contingat. Hoc autem præsumi nequit de Oraculis ad instantiam Cardinalium impetratis, quæ ipsi suâ auctoritate firmarunt, & facti Pontifices rata esse voluerunt: quandoquidem de concessione dubitari nequit: & quidquid aliunde periculi esse posset ex interpretatione, satis superq́ue penetrarunt, & ita de eorum nequit firmitate dubitari. Hoc certè verosimile apparet, quidquid Vrbanus de suismet ipsius voluerit Oraculis: & licet ex hac ratione integra haberi firmitas priuilegij nequeat, iuncta tamen adductis aliis potest nonum robur eidem conciliare, vt ad vsum possit adscisci, iuxta dicta.

Neque obstat priuilegium dictum non [Esse fauorabile, etsi videatur juri Parochorum præiudicari.] videri vndequaque fauorabile, cùm sit in tertij præiudicium, iuris videlicet Parochorum: iam enim vidimus Cap. 1. & 2. fauorabilia esse Indorum priuilegia: & quod ad casum attinet, in quo sumus, de Communione Paschali, id est certius, quia Parochi circa hoc non sunt inuiti, vt experientiâ constat, & generaliter de eorum Communionibus non multùm soliciti sunt, parùm easdem approbantes, licèt aliqui erga illud solicitiores inueniantur, qui tamen minimè vsui prædicto reluctantur. Pro quo faciunt quæ habet Diana Parte 11. Tractat. 7. Resolut. 28. §. Nota tamen: scilicet ex probabili spe quòd Parochus gratum habebit, Communionem Paschalem posse conferri. Licèt ergo dicamus de iure non esse priuilegium fauorabile, est tamen de facto: & ita etiam sine priuilegij notitiâ multi circa Indos & Æthiopes sine scrupuli alicuius interpellatione procedunt. Quòd si quis contendat esse adhuc [Ex Bullâ Adriani VI. idem deduci.] dubiam huiusmodi extensionem, quia priuilegium dictum purum Oraculum est, ad alias potest concessiones recursus haberi, quarum Bullæ extant, & ante alias celebris illa Adriani VI. Cùm enim priuilegium Pauli IV. Communionem Paschalem in speciali non contineat, sed illius concessio ex generalitate circa Sacramentorum administrationem colligatur: ex generalitate item in Bullâ Adriani reperta potest similiter colligi. Et hoc, quidquid sit de priuilegio illo Monasterij de Guadalupe circa Paschalem Communionem, ex quo multis scriptores contendunt, [Sicut juxta aliquos ex priuilegio de Guadalupe.] eam Religiosis priuilegium communicationis habentibus posse competere: quod post alios docet P. Bauny Tomo 1. Tractat. 5. Quæst. 15. Crousers in Cap. 7. Regulæ Minorum, Sect 7. num. 539. Bassæus. Verb. Communio sacra, num. 10. tamquam valde probabile, & alij apud Dianam Parte 11. Tractat. 7. Resolut. 4. Addit autem P. Bauny §. De occasione, talis priuilegij vsum non expedire, ob vitandas vtique cum Ordinariis controuersias. Vbi ergo illæ non timentur, talis vsus erit expediens. Quidquid inquam de priuilegio illo sit, circa quod non leuis est difficultas, & quia Vrbanus VIII. priuilegia omnia circa hoc, etiam Societati concessa reuocauit.

Sed quia post Vrbanum declaratio alia [Declaratio Innocentij X. pro eodem.] prodijt post grauem in Galliâ inter Ordinarios & Religiosos concertationem, meliùs in eâ potest facultas dicta fundari. Extat illa apud P. Martinon Tomo 5. Disput. 53. num. 84. eamdemque adducit Diana Parte 9. Tractat. 9. Resolut. 27. & in illâ Pontifex Decretum Congregationis Cardinalium comprobans circa caussæ decisionem, quæ circa audiendas Confessiones Paschalis temporis præcipuè fuerat agitata, ita subdit: Post maturam discußionem censuit Archiepiscopum Burdigalensem non posse prohibere Regularibus habentibus priuilegia Apostolica, vt à Dominica Palmarum vsque ad Dominicam in Albis inclusiuè administrare non valeant personis sæcularibus Sacramentum Confeßionis: posse tamen eisdem prohibere, vt personis sæcularibus in die Paschatis non administrem Eucharistiæ Sacramentum, etsi dictæ personæ sæculares in aliâ die satisfecerint præcepto Ecclesiæ hac de re edito, &c. Ex quibus apparet solam Communionem diei Paschalis, primi inquam, non licere, si ab Episcopis prohibeatur. Dum ergo in speciali prohibita non inuenitur, omnino licet. Quòd autem respectu Indorum prohibita non sit, perspicuè liquet. Quòd si prohibeant, Apostoli monitum penitus hauriendum 2. Timoth. 2. vers. 14. dicentis: Seruum autem Domini non oportet litigare. Videatur P. Pellizarius Tomo 2. Tractat. 8. Cap. 3. num. 295. aliorum dicendi modos adducens, probansque cum aliqui [Circa praxim quid commodius.]bus praxim, quæ sit à litibus aliena, & Ordinariorum vitet offensiones, quandoquidem hoc stare saluo iure Religionum potest, quæ si in aliquo se læsas deprehenderint, habent Pastorem summum, à quo possit illatum iniustè grauamen emendari de quo aliàs in Cap. Pastoralis, de appellat. Circa Indos autem paucæ lites, nisi cùm de eorum operis ad temporalia lucra applicandis agitur: ad omnia enim judicantur apti, qui ad Communionem sacram solùm inepti & incapaces judicantur: vt videantur juxta istos à generali illo edicto summi legislatoris exclusi: Nisi manducaueritis carnem Filij hominis & biberitis eius sanguinem, non habebitis vitam in vobis. Ioan. 6. v. 54.

Priuilegium aliud à Pio Quarto con [Indo sine Communione posse lucrari Iubilæa ex concessione Pij IV.]cessum adducit Fr. Emmanuel Tomo 2. qq. regul. quæst. 100. artic. 6. ad Eucharistiam spectans, & circa quod conueniens videtur expositio desiderari. Concedit ergo omnibus vtriusque sexus fidelibus Indis Occidentalium Indiarum ad supplicationem Philippi Secundi, vt cùm Indulgentiæ plenariæ aut aliæ publicantur, pro quibus ieiunium, Confessio, & Communio debent præcedere, si ante tempus ad Indulgentiarum consecutionem statutum peccata sua commodè confiteri nequiuerint, dummodò corde contriti sint, ac cùm primùm Presbyteri copiam, confitendique opportunitatem nanciscentur, vel saltem intra mensem primum Præsbyteri copiam, & confitendi opportunitatem habuerint, factâ debita quoad ieiunium diligentiâ, prædictas Indulgentias etiam plenarias, & peccatorum suorum remißiones verè consequantur, & consequi valeant in omnibus & per omnia, perinde acsi Confeßionis & facræ Communionis Sacramenta susceperint. &c. Vbi quidem de eleëmosyna mentio nulla; cùm tamen simul exigi soleat: vnde dubitari potest an necessaria sit? quod quidem alterius loci est. Sed vt id hoc lo [Sicut & sine eleemosyna.]co, vbi occurrit, dirimamus, videtur dicendum ab Indis pro consecutione Indulgentiarum eleëmosynam non requiri: quia Pontifex minimè illius meminit: quòd si voluisset, expreßisset, ex toties citato Cap. Ad Audientiam, de decimis. Vbi & vulgatum circa Indulgentias axioma succurrit, quòd scilicet tantùm valeant, quantùm sonant. Et prætereà vt à Pontifice non fuerit requisita, specialis ratio in promptu est, Indorum scilicet tenuissimæ facultates, sicut in Religiosis dicendum, vt videri potest apud P. Lessium in Resolutionibus posthumis verb. Indulgentia num. 5. & licet eorum aliqui pinguioris fortunæ sint, pauci profectò illi respectu eorum, qui in paupertate & miseriâ viuunt, nec potuit commodè pro illis taxa, sicut pro Bulla Cruciata, definiri: hæc enim cùm ad subsidium pro bellis contra infideles concedatur, meritò eleëmosynæ onus respectu quorumlibet importat, & ita etiam pro Indis, iuxta eorum est conditionem designata. Contrarium tamen tenet Fr. Emmanuel suprà §. Sed respondetur, illius tamen sunt debita fundamenta: quòd scilicet non sit ratio cur Indi ab eleëmosynâ largiendâ eximantur: & quia si ab aliis eximuntur durante publicatione, ideò est, quia adimpletionis facultas defecit. Iam enim vidimus esse rationem exceptionis specialem: & quòd in eleëmosynâ non sit eadem ratio, quæ pro aliis: & ita non ob occurrentem impossibilitatem tempore publicationis; sed quia ita visum, & quidem prouidentissimè, gratiæ huiusmodi largitori. Neque quod ille respondet, vllo modo satisfacit, vt consulenti patebit.

Illud difficiliùs an Indi ad lucrandas Indul [Positio de non necessaria Eucharistiæ sumptione fundatur.]gentias dictas debeant necessariò Eucharistiam sumere. Et videtur quidem non debere, quia ab ipsis non exigitur: sed sola Confessio & ieiunium, quando Iubilæum celebrius occurrit. Quod probatur ex tenore concessionis: cùm enim Confessionis, Communionis, & ieiunij mentio fiat verbis illis: & cum conditione quòd ieiunium, & Confeßio, & sacra Communio præcedere debeant: statim solius ieiunij & Confessionis mentio inducitur per verba illa: si ante tempus ad Indulgentiarum consecutionem statutum peccata sua commodè confiteri nequiuerint, dummodò corde contriti sint, ac cùm primùm Presbyteri copiam, confitendique opportunitatem nanciscentur &c. Et inferiùs. Factâ debitâ quoad ieiunium diligentiâ. Cùm ergo Communionis obligatio nulla inueniatur iniuncta, ad illam non videntur adigendi. Et vrgere possumus ex eo [Concessionis ratio.] quod de eleëmosyna nuper diximus: illius enim obligationem non esse probauimus, quia mentio illius nulla habetur. Si dicas statim addi verba illa: consequi valeant in omnibus & per omnia, perinde acsi Confeßionis, & sacræ Communionis Sacramenta susceperint. Vbi videtur supponi obligatio Communionis, si illius opportunitas præcessisset. Responderi potest obligationem non supponi, sed effectum eumdem quoad consecutionem Indulgentiarum, acsi Confessionis & Communionis Sacramenta suscepissent. Et quidem vt obligatio talis Indis iniecta non fuerit, communis persuasio in caussa esse potuit de illorum incapacitate: vel quia nouiter Christiani minoribus ad lucrandas Indulgentias oneribus videntur afficiendi. Licet autem reuerà plures ex illis capaces sint, non ideò addenda obligatio, quam Pontifex non expressit, cùm videamus aliquando Indulgentias plenarias concedi sine Communionis obligatione; immò & id frequentius. Pro quo satis obuium est exemplum in Iubilæo Portiunculæ. In Ecclesia etiam Hospitali Diuæ Annæ Ciuitatis huius Regiæ: idem videmus in præclaro Iubilæo; quo nescio an maius aliud toto sit Orbe in Christiano.

Et hoc modo fundari verosimiliter po [Vnicum in illa fundamentum Assertionis.]test positio proposita, circa quam audiui iam pridem indubios assertores: cùm tamen eorum fundamentum ad hoc diuersum non deprehenderim pro antiquioribus illis temporibus. Et ita Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus citatis, Assertionem dictam sine vllâ restrictione proponit de priuilegiis locutus à Pio Quarto concessi; fol. 365. pag. 2. vbi sit ait: Asi mismo concedio muchas cosas en fauor de estos Indios nueuamente conuertidos, como es que oygan Missa en tiempo [F. Ioannes Baptista.] de Entredicho, y que en tiempo de Iubileo le ganen aunque no comulguen, y sino se pudieren confesar en el tiempo Señalado, como propongan confesarse dentro de vn mes; y otras cosas semejantes, que son argumento de la voluntad que la Silla Apostolica siempre tiene de fauorecer à los nueuamente conuertidos, y à sus Ministros. Sic ille ad prædictam concessionem alludens, & generaliter statuens Indos pro lucrandis Iubilæis ad Communionem non teneri: & statim ad casum specialem descendens, cùm Confessarij copia deest, vt ea quasi omnino diuersa constituat. Est ergo illud verosimile, quamvis curandum semper sit vt Indi sacrâ se Communione reficiant, vt frequenter faciunt, ad sacram mensam corditus aduolantes. Est autem pro eo [Concessio alia Pauli V. sed non omnimoda.]dem recentior & apertior Pauli V. concessio, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. numer. 91. & apud P. Quintanam Tomo 2. Tract. 6. Cap. 14. num. 11. quando iudicio Confessarij debent abstinere, vt ex illius tenore constat apud Synodum Diœcesanam Limensem An 1614. Lib. 5. Titulo 2. Cap. 7. Christi fidelibus recenter ad fidem conuersis Indiarum Occidentalium, qui Confessariorum iudicio ab Eucharistiæ Sacramento accipiendo tunc temporis abstinere debere videbuntur. Quæ sunt verba Pontificis, cuius concessionem Vrbanus Octauus confirmauit die 13. Martij. Anni 1634. cuius authenticum trasumptum apud me habeo. Non est ergo absoluta concessio, vnde ad priorem pro omnimoda recurrendum.

De Altari portatili.

QVæ circa illud in Indiis concessa sunt, ad Eucharistiæ Sacramentum constat pertinere, & Indorum posse priuilegia dici, quatenus eorum Ministris pro ipsorum bono, & accessoriè pro aliis ibidem degentibus conceduntur. Dicendum ergo de illis aliquid, fusiori omissâ de materiâ istâ tractatione, de qua post alios P. Pellizarius. Tomo 2. Tract. 8. Cap. 2. & habet quidem Societas perpetuum priuilegium circa illud in Missionibus, de quo in Compendio generali. verb. Altare. Et in eo communicatio [Priuilegium Societatis circa Altare.]nem habere Religiosos, qui priuilegium habent generalis communicationis, aduertunt P. Fagundez circa primum Præceptum Ecclesiæ Lib. 3. Cap. 13. num. 17. P. Pellizarius suprà numer. 86. P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 6. Singulari 10. n. 7. Pasqualigus Tomo 1. Decisione 53. num. 2. & alij. [Commune aliis Religiosis sed si Missionarij, & non aliter.] Sed certè non aliter communicatur, nisi illi Missiones more Societatis frequentauerint: non enim Societati absolutè conceditur, sed eiusdem Missionariis, & ita neque Religiosi eius possunt ex vi prædictæ concessionis talem vsum habere, nisi dum versentur in Missionibus, & ita exercitium tale pro conditione assignatur, quâ deficiente nequit locum habere, vt est constans doctrina, de qua num. 211. & videri potest P. Palaus Tomo 1. Tract. 3. Disputat. 4. Puncto 2. §. 11. P. Quintanad. suprà Singulari 4. numer. 9. & alij passim. Vnde communicationem dictam aliter non licere obseruat P. Pellizarius suprà post P. Fagundez loco citato. Et nihil videtur penitus exploratum. Quod est etiam iuxta mentem P. Suarij Tomo 3. in 3. p. Disput. 81. Sect. 3. in fine, vbi ait in Altari prædicto Missionum non posse Sacerdotes alios, etiam Missionum socios, celebrare. Benè verum est de Religiosis in speciali non loqui: vnde P. Arriaga Tomo 7. Disput. 54. numer. 28. non retulit fideliter verba P. Suarij, dum ait quòd iuxta eum, si cum nostris Missionariis sint, alij Religiosi non possunt in Altari celebrare. Probat ille sententiam nostram dum non reiicit, sed locum aut in Auctore non legit, aut cursim profectò.

Et cùm concessio dicta expressam con [Vsum priuilegij ab Ordinariis aut aliis non posse prohiberi.]tineat Concilij Tridentini derogationem, nequeunt Ordinarij propter facultatem sibi in Concilio Tridentino concessam Seßione 22. in Decreto de obseruandis & vitandis &c. illius vsum prohibere; ad hoc enim priuilegium conceditur: si enim prohibere possent, non esset opus Concilij derogatione, quandoquidem non plus possunt eâ positâ, quàm si adhibita non fuisset: & ita notant docti Scriptores. Neque Delegati alij id possunt facere: & Commissariis Cruciatæ non licere, ex [Neque à Commissariis Cruciatæ.] ipsius Bullæ tenore colligitur: in quo cùm prohibeatur vsus quarumcumque gratiarum & facultatum, quæ contrariæ censeri possint illæ excipiuntur, quæ Prælatis Religionum Mendicantium erga suos Fratres concessæ inueniuntur: & talem hanc esse satis perspicuum habetur: à Pontifice enim conceditur Superioribus, vt eam iis, quos ad Missiones destinant, concedere queant. Quod quidem Commissarij dicti oportet aduertant, ex inaduertentiâ enim metas aliquando Commissionis sibi traditæ transgrediuntur, & magnum illud Missionum bonum in tempestiuis contradictionibus impeditur. Videant tamen Religiosi [Missio qualis futura.] ne limites concessionis transiliant, & missi ad alia, Missionem Apostolici instituti prætendant, vt priuilegio potiantur: quandoquidem Pontifex ad licitum illius vsum exigit, vt à Superioribus missi, in eo Apostolico munere, & non aliter occupentur. Quia verò in Compendio, vbi priuilegium dictum ponitur, nulla subiicitur Adno [Non omnibus indiscriminatim conceditur.]tatio, omnibus forsitan censebitur esse concessum, iuxta ea, quæ in Præfatione habentur. Eo ergo ipso quòd quis ad Missionem missus tendat, vti Altari portatili poterit, juxta formam concessionis. Sed certè non est ita: limitatio enim in ipso textu continetur, seu tenore concessionis, vbi judicium circa hoc Superioris exigitur: vnde sine discrimine omnibus illud concedi contra mentem Pontificis est. Quia verò concessio, quæ habetur in Compendio Indico, limitationem in textu non habet, in Adnotatione statim adhibetur.

Sed cùm concessiones aliæ ampliores [Ampliora alia priuilegia,] sint, de quibus P. Quintana citato Singulari 10. & P. Pellizarius citato etiam numer. 86. & qui ante eos scripserunt, Fr. Emmanuel Tomo 1. qq. regular. quæst. 43. artic. 4. & Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus citatis fol. 165. & seqq. poterunt illis Religiosi vti, adhibitâ prudenti moderatione. Præter concessiones autem à præfatis Auctoribus adductas, est alia Leonis X. pro Religione Sancti Iacobi, vt poßint habere Altare por [Ordinis S. Iacobi Leonis X.]tabile cum debita reuerentia & honestate in locis aptis & decentibus, in quo Missam dicere valeant, & diuina officia sine præiudicio alieni iuris celebrare. Iussa est imprimi in Comitiis Ordinis Matriti habitis, ante paucos annos. Alia item, in quâ Pius IV. Re [S. Ioannis Melitensis. Pij IV.]ligioni S. Ioannis Melitensis varia priuilegia concedit, & in iis vsum Altaris portatilis: quæ quidem ad Religiones alias beneficio communicationis extenditur: vnde extra Missiones talis vsus licebit, neque eum poterunt Ordinarij aut Delegati prohibere. Quod quidem eatenus accipiendum si priuilegij talis authentica copia exhibeatur, qualem apud me habui, vno ex Religiosis Ordinis commodante: cuius & mentionem facit Barbosa de Potestate Episcopi Allegat. 4. n. 65. vbi ex eadem verba proponit: & in quibusuis tam sæcularium, quàm Regularium Ecclesiis, absque alicuius [Illius explicatio.] licentia, etiam Altari portatili, celebrare poßint. Vbi licet concessio tantùm videatur pro Altari portatili, in Ecclesiis; non est tamen talis intelligentia vllatenus verosimilis: nam ad celebrandum in Ecclesiis in altari portatili non est opus priuilegio, sine illis enim licet: tum quia in Ecclesiis altaria fixa sunt, & ita pro illis priuilegium esset ferè superuacaneum. Quia verò opponi posset illud esse per Concilium Tridentinum reuocatum; concessum enim est die 24. Martij Anni 1561. [A multis Pontificibus confirmata.] cùm tamen Concilium confirmatum fuerit ab eodem Pontifice die 26. Ianuarij Ann. 1263. Responsio est obuia: nam dicta Bulla confirmata est à Pio V. Greg. XIII. Sixto V. Greg. XIV. & Clemente VIII. Sed aliunde suboritur difficultas: quia Concilio Tridentino non derogatur, nisi de illo expressa mentio habeatur, qualis in præfatâ Bullâ non videtur reperiri. Sic affirmant Doctores, quos adducunt Bonacina Tomo 2. Disput. 1. de legibus Quæst. 3. Puncto 8. §. 3. num. 13. Portel Tomo 2. Casu 92. num. 5. & P. Pellizarius suprà Cap. 1. numer. 98. quos & ipsi sequuntur. [Non obstare quod denegatio Tridentini per verba expressa non habeatur.] Ad quod dici potest, etiamsi talis mentio non sit, constare tamen de mente Pontificis, quod esse sufficiens affirmant Scriptores, quos adducit P. Thomas Sancius Libr. 3. de Matrimonio, Disput. 26. num. 7. & tradiderat Portel sui immemor Casu 4. n. 6. quòd autem constat, ex eo ostenditur, quia aliàs priuilegium esset inutile: cùm enim Concilium Tridentinum celebrare extra Ecclesias vetet; si concesso priuilegio ad celebrandum extra illas, stat eadem prohibitio, priuilegio certè nihil conceditur, vnde & est inutile: cùm tamen priuilegium aliquid debeat concedere, vt expressè decisum Cap. in his quæ, de priuilegiis, quod in materia præsenti procedit, scilicet in altari viatico. Cùm ergo voluntas Pontificis sit Iuri conformis, & concessionem suam nolit esse superuacuam, Concilio Tridentino intelligendum est manifestè derogasse. Quibus addi potest [Etiam illius non factâ mentione, stare priuilegium posse, probabile iuxta plures.] id, quod de mentione Tridentini dicitur, non esse certum, sed contrarium valde probabile, quando Consiliorum generalium Constitutiones non debere obstare in priuilegiis pronuntiatur: quod in præsenti casu accidit, vt videri potest in Bulla 77. Pij V. & Gregorij XIV. 5. apud Cherubinum Tomo 2. Videatur Bonacina suprà, vbi se ad alium locum remittit, in quo id ex professo discutit.

