Dico tertiò. Licèt contra iustitiam non [Assertio 3. contra charitatem in prædictis peccari.] agant Episcopi, ob rationes dictas, possunt tamen contra charitatem delinquere, dum occasiones non tollunt grauandi visitatos, etiamsi grauamen ab eorum præcipuè voluntate originem trahat. Cùm enim possint Episcopi illud vitare, & vt Patres etiam commodis subditorum attendere, ac damna in omni genere, quantùm est in ipsis, amoliri: contra huiusmodi debitum prædicta occasionum intrasione committunt; sicut generaliter illi, qui occasiones præbent vt alij liberalibus donationibus patrimonium extenuent, quando illæ non ita piæ sunt, vt earum respectus omni alteri humano respectui debeat anteferri. Non videtur autem graue peccatum, quia neque immodicæ donationes ex se graue peccatum [Non videri graue peccatum ex titulo donationum, etiamsi immodicæ sine sed ex communi damno.] sunt, vt communiter tradunt Doctores, & videri potest apud P. Molinam Disput. 271. §. Quidam exemplum. Et P. Lessium Lib. 2. Cap. 47. num. 61. Quamuis in casu nostro non ex eo solùm capite philosophandum sit quòd in donationibus peccatum admisceatur, potest enim non admisceri, iuxta dicta; sed ex eo quòd damnum visitatis generaliter inferatur; quemadmodum iuxta probabilem sententiam, de quâ Titulo 1. numer. 157. monopolia exercentes non peccant contra iustitiam, sed contra charitatem: & quidem grauiter ob commune detrimentum Reipublicæ; quod tamen ex iustitiâ non tenentur vitare. Et similiter qui sine vi & fraude Nouitium [Exemplo Monopoliorum & Nouitium avocantis.] à Religione extrahit, vt docet Cardinalis Toletus Lib. 5. Cap. 19. num. 4. Vbi tamen peccatum graue sponte exeuntis non interuenit. Sic ergo graui scrupulo non caret modus procedendi Episcoporum, de quo agimus; cùm constet visitatos grauari donationibus, etiamsi absolutè sint spontaneæ, dum illis occasiones, quæ vitari facilè ab Episcopis poterant, obtruduntur. Vnde illud Dauidis ad Absolonem conuiuium valde spontaneum: vt bonus arbitrabatur parens, offerentem: Noli fili mi, noli rogare, vt veniamus omnes, & grauemus te. 2. Reg. 13. v. 26. Nisi [2. Reg. 13. v. 25.] fortè dicatur ex eo respectu condemnationes esse leuiores: quod & ipsum scrupulo non vacat: [Pœnas in id absurde conuerti.] vt scilicet Parochorum culpis leues imponantur pœnæ, cùm mereantur grauiores: sic enim per leuia remedia morbi ampliùs ingrauescunt. Et à ratione prorsus alienum est, vt Ecclesiastica censura in nepotum ac familiarium emolumenta conuertatur. De quo hæc satis.

CAPVT IV.

De nonnullis alijs circa Visitatores.

COncilium Limense tertium Act. 4. [Visitationis tempore Parochum præsentem non futurum.] Cap. 3. præcipit, vt dum informationes secretæ fiunt, is, qui visitatur, abesse cogatur, vt Indi liberè valeant de suis Parochis querelas proferre, & sibi factas læsiones iniustas denuntiare. In quo quidem manifestum est grauiter Visitatores delinquere, si secus fecerint; aliàs siquidem Visitationis fructus vix erit vllus, & miselli isti suis sub grauaminibus contabescent. Additur à Concilio sic: Interim [Concilium Lim. 3.] dum Parochus absens est, alius, si commodè fieri queat, Pastoris officio fungatur. Sic ibi. Quid ergo si commodè fieri nequeat? Non equidem proptereà Parochus sustinendus; sic enim, vt dixi, non valebunt Indi liberè conqueri, & frustra [Quis eius loco futurus.]nea reddetur visitatio. Visitator ergo ipse munus Pastoris obibit, vt in Diœcesanâ Synodo Limensi Lib. 1. Titulo 7. Cap. 10. decernitur: quod quidem non sine inconuenientibus fortè constabit. Licèt enim paternum erga Indos, quos defensurus pergit, debeat affectum præseferre, vnde & ipsi pro remedio animæ ad eum non verebuntur accurrere; strepitus tamen ille iudicialis minùs opportunus est, & rerum occurrentium instantia, in caussâ erunt, vt Indi ad eos pro remedio dicto, dum occupatos vident, accedere reformident. Præterquàm quòd periculum est ne, vt obuentionum emolumenta reportent, visitationis tempus protrahant. Vbi dubitari potest an om [Obuentiones an integrè habiturus & beneficij fructus.]ni fraude doloque cessante obuentiones integrè reportare possint, si præsertim Parochi fideles tandem suo in officio deprehensi fuerint, neque aliquâ fuerint condemnatione mulctati. Et affirmatiuè videtur respondendum, quia altari ex integro deseruiunt, vnde & integrum debent seruitij sui fructum obtinere. Quod autem Parochi inculpati inueniantur, nihil obstat, quia absentia talis, in quâ altari non seruiunt, est quid consequens eorum officium. Quòd si ratio innocentiæ valeret, fieret ex eâ neque partem emolumentorum illis esse detrahendam. Et id est Diœcesanæ Synodo Limensi conforme Lib. 3. Tit. 2. Cap. 1. Vbi dicitur doctrinarium in diebus absentiæ non lucrari [Synodus Limensis.] stipendium, etiamsi absit cum licentiâ: quod de obuentionibus saltem accipiendum. Et Pacensi etiam Lib. 3. Titul. 4. Cap. 1. statuenti substitutum [Synodus Pacensis.] omnes habiturum obuentiones, neque circa hoc conuentionem admittendam. Ex Synodo autem, seu annuo salario, nihil videtur detrahendum, quando visitatio breui concluditur: si autem diu protrahatur iustis de caussis, secus dicendum est, in quo arbitrium Episcopi requirendum. Sicut enim vacante Parochiali Ecclesiâ ad Episcopum spectat Vicarium designare, congruâ eius arbitrio fructuum portione assignatâ, vt decernitur à Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 18. de Reformat. Ita etiam in casu præsenti, & similibus dicendum: quia omnium eadem ratio est, vnde & eadem debet esse dispositio. Neque contra hoc facit id, quod habet Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 15. num. 52. & in Politicâ Pag. 629. §. Cerca de. Vbi adductis Regiis schedulis affirmat talibus esse integrum stipendium reddendum per quatuor menses: id enim tantùm intelligendum quando Parochus est ab officio suspensus; aliàs enim alimentis priuari nequit. Integrum stipendium intelligitur congruum, & labori respondens, attentâ proprietarij necessitate.

Sequitur post prædicta in Concilio con [Pœnæ Visitatoris causas iniquè transigentis.]sultissima cautio verbis illis: Visitatores omnes monet hæc sancta Synodus: quòd si timore Dei postposito processus aliquos occultauerint, aut iniquâ collusione cum visitatis, eorum vitia dißimulauerint, ad Ordinarium prædictas caussas integrè non transmiserint, Visitatores ipso facto excommunicatos esse decernimus. Sic ibi. Vbi satis aperta decisio est. Pro conuenientia autem pœnæ propositæ, quæ reclamante per appellationem Parte, nihilominùs à Sacrâ Congregatione Cardinalium ex auctoritate summi Pontificis, rata habita & confirmata est, sic in Proœmio eiusdem Concilij dicitur. §. In Actio. 4. Cap. 3. Fol. 8. Pag. 2. Et sunt verba doctissimi Patris Iosephi Acostæ: Sciunt ex parte illa [Illius conuenientia ex P. Iosepho Acosta.]rum regionum, visitatorum sæpè cupiditate & fraudibus visitationes non parum fuisse corruptas, vnde remedij nihil rebus Ecclesiasticis allatum sit; quin potiùs damni plurimum datum. Quam visitationis Canonicæ perniciem amouere cupiens Synodus, statuit à Visitatoribus caussas criminales Parochorum cognosci quidem, sed definitiuam sententiam reseruari. Ne verò aut processus occultarentur, aut corruptè transigerentur, excommunicationis latæ sententiam intentandam censuit, idque Sacræ Congregationi etiam placuit. Hæc ille. Vbi cùm excommunicatio supra iniquam collusionem cadat, & Visitatorum, ac eorum, qui visitantur, commune crimen importet, ab [Si collusio desit, vnius malitia ad illam non sufficiet.] eâ liber erit, qui suâ tantum peruersitate eo in negotio vtitur, & ob fines prauos iudicium corrumpit, visitatis nihil cooperantibus, etiamsi post confectos processus aliquid ab illis accipiat, de quo pactio nulla præcessit. Id quod verba ipsa Concilij satis insinuant, dum dicitur: Aut iniquâ collusione cum visitatis, eorum vitia dißimulauerint. Non ergo dissimulatio quæuis pœnâ dictâ feritur, sed ea, quæ ex iniqua collusione procedit. Quod quidem iuxta communem doctrinam est, & vulgaria iura de restringendis odiis, & pœnalibus statutis. Vnde multò potiùs idem asserendum, [Contra aliquorum indiscretum zelum circa honorem Ecclesiasticorum.] quando quis ex indiscreto zelo occultari curat Parochorum vitia: aliqui enim tales sunt, qui in eo arbitrantur obsequium se præstare Deo, reipsa Iuris Canonicas dispositiones, & Conciliorum Decreta damnantes, eorumque zelo suum præferentes, vti qui Ecclesiasticorum honori plus sibi consulere videantur. Sed certè intolerabilis est ista præsumptio, & quantùm oporteat vt Ecclesiastici pœnarum fræno in officio contineantur, res ipsa clamat, & notant Doctores in Cap. Ad reprimendam, de officio iudicis Ordinarij. In prædictis ergo graue peccatum est, sed Excommunicationis pœna solùm iuxta propositam Concilij formam limitanda. Et quia reseruata non est, à quolibet poterit Confessorio legitimè exposito, submoueri.

Quia verò processus per testificationes [Testificationibus Indorum qualiter deferendum.] Indorum confici potest; immò multoties per solas illas: quid tunc præstandum sit, prouidè & sapienter cautum ab eodem Concilio Actio. 4. Cap. 6. in quo sic concluditur: Denique vbi neceßitas exigendi testimonij vrgens fuerit, & ex solo Indorum testimonio respondeat, perpendat quan [Concilium Limense 3.]tum fidei talibus debeat adhibere, quos facilè ad peierandum induci notum est. Sic illud. Quod dum facilitatem ad peierandum in his gentibus notam affirmat, satis declarat non esse eumdem numerum testium sufficientem ad concludendum contra aliquem, qui iuxta receptas Iuris regulas aliàs sufficiens haberetur. Circa quod pro Peruuianis extat Ordinatio DD. Francisci à Toleto Peruuiani Proregis, quam & alibi obser [Ordinatio pro Peruuianis, & an illi se conformare debeant Ecclesiastici. Vbi pro parte affirmatiua arguitur.]uari affirmat Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. n. 57. iuxta quam sex Indi vnum integrum testem conficiunt. Vnde dubitari potest an Visitatores huic se debeant stylo conformare, vel tutâ conscientiâ possint aliter procedere, ac minori testium numero esse contenti. Et videtur equidem asserendum prius: non quidem ex eo quòd Ordinatio dicta Ecclesiasticos iudices liget ex vi directâ, & iurisdictionis alicuius titulo, quod meritò negabunt omnes rectè sentientes: sed ex illius ratione, quæ pro omnibus tribunalibus idem videtur habere momentum. Viri enim experti & docti sic censent, vt non maiorem fidem sex mereantur Indi, quàm vnus testis integer: in iudicio autem Ecclesiastico, cùm non mutentur res, & de fide adhibendâ agatur, eodem est modo sentiendum. Quemadmodum rerum pretium idem est respectu illorum & laicorum: quia attentâ rerum vendibilium conditione, viri eo in genere experti & sani iudicij, tale pretium iustum arbitrantur.

Nihilominùs oppositum magis videtur [Negatiua prafertur.] similius vero: nam Concilium probè nouerat Ordinationem talem non multò antè editam; & tamen illius non meminit, vt iuxta ipsam Ecclesiasticum iudicium formaretur. Præterquam quòd à tempore Ordinationis dictæ anni fluxerunt iam plures, & maior in Indis capacitas deprehenditur, vt meritò plus fidei debeat eorum dictis adhiberi. Et quidem respectu laicalis iudicij semper videtur discrimen aliquod obseruari debuisse. Sex enim Indi vnum integrum testem constituunt, attentâ eorum incapacitate & facilitate ad peierandum: ergo si capacitas supra communem sit, aliter est procul dubio sentiendum, quia dissimilium simile non debet esse iudicium, & à disparatis non fit eadem illatio. L. Papinianus. D. de Minoribus. Et Cap. Ad audientiam, de decimis. Sic cùm matrimonium generaliter loquendo contrahi ante pubertatem nequeat, ea regula fallit, vbi malitia supplet ætatem, iuxta dispositionem Cap. De illis, de dispensatione impuberum. Maior ergo capacitas diuersum ius statuit. Sapienter ergo Concilium Visitatorum arbitriorum istam committendam censuit, vt perpendat quantùm fidei talibus debeat adhibere. Solerti enim inuestigatione falsitas testium detegi poterit, sicut & dictorum sinceritas coniectari. Etenim cir [Cap. Prætereà, de testibus.]cumspectus iudex atque discretus motum animi sui ex argumentis & testimonijs, quæ rei aptiora esse compererit, confirmabit, vt ait Cælestinus Tertius in Cap. Prætereà, de testibus, &c. Pro quo est & Cap. Cùm autem, eodem Titul. in quo [Cap. Cùm autem eod. tit.] Innocentius Tertius sic loquitur: Ac eos diligenter examinare procures: & de singulis circumstantijs prudenter inquirens, de caußis videlicet, personis, loco, tempore, visu, auditu, scientiâ, credulitate, fama, & certitudine, cuncta plenè conscribas. Hæc ille. Quæ si à Visitatoribus strenuè perficiantur, testificantium Indorum poterit depositiones quoad earum qualitatem explorare.

Et hoc modo conuenienter stare po [Concilij dispositio vt stare commodè queat, cùm Indorum testimonium non videatur admittendum.]test Concilij dispositio, dum præfatis verbis, vt perpendat quantum fidei talibus debeat adhibere, additur: Quos facilè ad peierandum induci notum est. Talibus namque nulla adhibenda fides, vt colligitur ex Cap. Testimonium, de testibus, &c. vbi periurus à testificando repellitur, etiamsi videatur emendatus; cùm tamen emendatis in aliorum criminum genere plus Canonicæ Sanctiones indulgeant. Hi namque, quos facilè ad peierandum induci notum est, non plus merentur fidei quàm illi, qui aliquando peierarunt. Et videntur emendati: habitus enim, seu naturalis inclinatio, maius motiuum suspicionis generat, quàm vnus actus eius, qui habitualiter affectus non est: cùm vna hirundo non faciat ver, neque vnus actus vitiosum, iuxta doctrinam Philosophi. Si ergo fides non adhibenda talibus, [Ratio necessitatis à Concilio reddita, quæ in caussis alijs solet admitti.] vt quid ad testificandum admittantur? Rationem reddit Concilium ex necessitate desumptam, verbis illis: Vbi neceßitas exigendi testimonij vrgens fuerit. Ratione enim necessitatis admittuntur testes, aliàs non admittendi, vt constat ex pluribus Canonici iuris decisionibus, & præsertim ex Cap. Tam Litteris, de testibus, &c. vbi sic dicitur: Nos, vt tantæ irregularitatis obiectio non remaneat indiscußa, mandamus quatenus testes, si [Cap. Tam Litteris de testib. &c.]ue laicos siue fœminas, &c. Verùm si attendamus quod statim sequitur, ex eo videtur ratio prædicta penitus informari; sic enim ibidem: Dum [Ex decisione illius obiectio.]taxat idoneos, qui ad hoc fuerint probandum inducti, recipiatis legaliter, & examinatis prudenter. Atqui Indi idonei non sunt, ipsius attestatione Concilij, cùm asserat eos facilè ad peierandum induci, & esse id notum. Vnde Dom. Solorzanus suprà, numer. 55. & in Politicâ Lib. 2. Cap. 28. Pag. 233. [D. Solorz.] Col. 1. ait quòd meliùs agi cum Indis videtur, si eis non credatur, quàm si peierandi occasio præbeatur, propter iudicij infirmitatem, falsitatisque suspicionem, prout in simili disposuit Concilium Matisconense Cap. 21. Pro quo & adducit Decretum Limensis Concilij, de quo agimus. Sed cùm Decretum dictum eos à testificando non repellat, id tantùm dicens, quod vidimus, immeritò ad intenti probationem adducitur. Dicendum ergo Concilium ob vrgentem necessitatem Indos ad testificandum esse admittendos decernere, quia ex solerti examinatione verosimile Visitator potest formare iudicium. Licèt autem idonei non sint, si in indiuiduo singuli inspiciantur, eorum tamen numerus idoneitatem supplere potest. Quòd autem eis occasio peierandi præbeatur, malum est, quod propter bonum commune permittitur, ne grauissimæ caussæ maneant indiscussæ, vt sacri Canones loquuntur. Et quidem fœminas idoneos testes non esse habetur in Cap. Forus, de verb. [Cap. Forus, de verb. Signific.] Significat. Vbi sic dicitur: Natura si vir, non fœmina: nam varium & mutabile testimonium semper fœmina producit. Sic ibi. Cùm ergo ad testificandum accersuntur, occasio illis peccandi ministratur: & tamen admittendas Sacri Canones determinant, eâ quam vidimus, redditâ ratione.

Eadem Act. 4. Cap. 5. agit Concilium de [De visitatione fabricæ & ornamentorum.] visitatione fabricæ & ornamentorum. Et quod ad ibi contenta spectat, nullam exigit discussionem. Potuisset autem conuenienter addi, vt circa illa peculiaris ratio haberetur, & Parochorum mulctæ in ornatum cederent Ecclesiarum. Sunt enim plures Indorum Paræciæ satis pingues, vnde & earum opulenti Pastores, quorum mensæ, & alia suppellex, sublimem redolent dignitatem. Cùm tamen Ecclesiæ nihil splendidum, nihil decens, nihil quod sine fastidio spectantium possit conspici, præseferant. Et certè vbi Ecclesiæ paupertas & [Parochos ad ornatum Ecclesiæ teneri.] indecentia talis est, debere Rectorem de suo tribuere, quando superfluum habet, res ipsa videtur clarissimè persuadere. Si enim debet pauperibus, quomodo non Ecclesiæ quæ & pauper est, & in quâ præter paupertatem tot alij tituli concurrunt, ad religionem, charitatem, pietatem pertinentes? Prætereà id tradunt communiter Scriptores, iuxta id, quod sacri Canones indicant, vt videri potest apud P. Azor Tomo 2. Lib. 9. Cap. 3. §. Nonò quæritur. Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 3. Cap. 23. num. 10. iunctis iis, quæ ex Doctoribus aliis, quos citat, habet P. Thomas Sancius Lib. 4. Consiliorum, Cap. 2. Dub. 14. quod scilicet nomine fabricæ veniant etiam ornamenta. Concilium etiam Tridentinum Seßione 21. Cap. 8. de Reformat. iubet vt ab Episcopis, singulis annis, quæ ad Dei cultum spectant, visitentur, [Concilium Trident.] curentque congruentibus remediis, etiam per sequestrationem fructuum, vt quæ renouatione indigent aut restauratione, refricantur. Est autem satis opportunum iuris remedium, vt Parochi circa diuinum cultum, aut aliàs delinquentes, suis sumptibus, quæ ad illum spectant, cogantur instaurare. Pro quo & extat Decretum Concilij Limensis Tertij Act. 3. Cap. 14. vbi statuitur vt defectus doctrinæ Ecclesiis Indorum debeat cedere: quan [Concil. Limense 3.]do scilicet propter absentiam aliqua de legitimis stipendiis subtrahuntur: quamquàm & ibidem dicatur pauperibus oppidi posse distribui. Sed certè si Ecclesia pauper est, ita vt decenter in eâ nequeant diuina peragi, omnium est prima inter pauperes computanda, quando necessitates tantùm communes sunt. Quòd autem Ecclesiis Indorum sua sit assignata portio, nouena inquam cum dimidiâ, vt videri potest apud Consilium idem Cap. 13. Actionis citatæ, ea, quæ diximus, non debet infirmare. Hic enim & nunc Ecclesia in statu paupertatis est, qualitercumque id obtigerit & ita hic & nunc subueniendum est ipsi, quæ sibi nequit ex legitimè debitis subuenire. Præsertim quia cùm portio dicta assignata sit, incuriæ Parochi adscribendum est, quòd ea non applicetur cum effectu, vnde ex hac parte non debet impunitus remanere. Et quidem cùm videamus Parochorum plures Ecclesiarum suarum & fabricam & ornatum promouere in eisdem Prouinciis, in quibus Ecclesiæ aliæ squalidæ & indecoræ cernuntur, socordiæ profectò Rectorum incommodum tale venit adscribendum, quibus viles sponsæ sunt, vnde ab illis deberent meritissimò remoueri. Nec plura de Visitatoribus, vt ad visitatos, Parochos inquam, transeamus.

TITVLVS XVI. DE INDICIS PAROCHIS, AC PRÆSERTIM INDORVM.

Eorum tractationem aliis præmittimus, quia vbi res Indica præsertim agitur, quæ per illos præcipuè administratur, non debent locum postremum occupare. Et de Hispanorum Parochis non multa sunt, quæ peculiarem postulent discußionem, vnde illis præmißis, ad alios gradum faciemus. Sit ergo

CAPVT I.

De Parochis Indicis Hispanorum peculiaria nonnulla proponuntur.

§. I.

Circa notitiam linguæ Indicæ, vbi notanda nonnulla de obligatione prædicationis in Parochis.

DIco Primò. In Parochiis Indo [Assertio 1. Parochos Hispanorum & Indorum, horum linguam scire debere.]rum, in quibus Indi etiam sunt, Hispanicum idioma non benè callentes, Parochi illorum linguam ita callere debent, vt circa illos possint quidquid Parochi officium exigit, exercere. Pro hoc facit apertè Cap. Quoniam, de officio Ordinarij, de ciuitatibus loquens, in quibus ciues diuersarum linguarum sunt. Sic etiam est Regiis schedulis cautum. Et iure quidem optimo: quia aliàs inepti penitus erunt respectus illorum. Et quemadmodum si linguam Hispanicam ignorarent, neutiquam possent pro Hispanis Parochi constitui, sic etiam de Indicâ linguâ dicendum. Videantur ea, quæ adducit Dom Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 15. num. 76. & seqq. & in Politica Libr. 4. Cap. 15. pag. 632. Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum, fol. 213. num. 33. Illustriss. Zapatu in Disceptatione de Iustitia distributiua, pag. 125. & 126. & res ipsa sine nouâ probatione indicat in hoc esse peccatum mortale absolutè loquendo, vt citati cum aliis affirmant. Nec valet, si dicatur Parochiam præcipuè esse Hispanorum, & id, quod est præcipuum, attendi debere. Nam in primis negari id potest, quia in Indiis conuersio Indorum præsertim agitur, & ideò Parochorum cura ad eos debet præsertim extendi. Deinde etsi portio minùs præcipua sit, ita ad eorum curam est obligatus Parochus, vt illis plenè prouideat, non secus acsi soli illi in Parochia versarentur.

[Euasio ex eo quòd per alios possit prouidere, præclusæ.]

Dices, posse per alios prouidere. Sed contra, quia ei, qui absolutè non est idoneus in eo genere, de quo agimus, non agimus, non suffragatur similis excusatio, quòd scilicet per idoneos potest defectus talis suppleri. Sic in defectu scientiæ præcipuè tradunt Doctores, pro quo videri potest Illustriss. Barbosa de Potestate Episcopi Allegat. 63. Et quidem quæ Concilia, & sacri Canones determinant circa collationes Beneficiorum vt dignioribus dentur, nullius essent roboris, quia quod dignitatis defuerit, poterit per alios suppleri: ex quo fieret etiam indignos eligi posse, quia & illis tale suppeteret supplementum. Est ergo electio dicta ignorantis linguam aut irrita, vt volunt multi apud Dom. Solorzanum; aut irritanda, si electus non speretur conuenienti tempore illius notitiam & vsum adepturus, vt videri potest apud Fr. Ioannem Baptistam num. 34. vbi generaliter id statuit de indignis, & præsertim loquitur de ignorantia linguæ; addit tamen sic: Nota hoc pro Parochis populorum Indorum, nescientibus Indorum linguam: pos [Fr. Ioannes Baptista.]sunt tamen per alium prouidere, scientiam & peritiam linguarum Indorum habentem. Sic ille. Cuius doctrinæ aliquis insistens poterit arbitrari sine peritiâ linguæ Indicæ posse Parochum quempiam constitui, quando defectus ille per alium suppleri potest. Sed certè Auctoris illius alia est mens: loquitur enim in casu, quo idoneus non inueniatur ex ea parte; cùm tamen aliàs talis sit. Neque obiici potest casum non habere locum, quandoquidem sunt alij, per quos suppleri talis defectus potest. Nam vel illi superueniunt post factam Beneficij collationem: vel si iam aderant, fortè non apti vt illis posset Parochialis cura demandari, quia præter linguæ peritiam multa alia ad id muneris exiguntur.

Cùm ergo habiturus Parochialem curam [Quæ peritia linguæ in Parocho requiratur. Et in primis necessariam pro Confessionis Sacramento & alij.] linguam Indorum debeat scire; dubitari potest qualis illius peritia requiratur. Circa quod in primis dicendum eam requiri, quæ sufficiat ad Sacramentum Pœnitentiæ administrandum: quæ si habeatur, circa administrationem aliorum nulla erit difficultas: pauciora enim ad illa necessaria sunt, & breuiori possunt instructione conferri, stante necessariâ pro illis dispositione. Ratio est clara: quia hoc est, quod maximè spectat ad officium Parochi: vnde & defectus in illis valde substantialis est, vt communiter dicunt Docto [Ex Ferdinando Zurita notanda doctrina.]res, & res ipsa clamat. Addit autem Ferdinandus Zurita in Enchiridio Indico Quæst. 5. Proposit. 2. ad ordinarium Confessarij munus sufficere mediocrem linguæ Indicæ cognitionem, licet ignoret alicuius vocis significationem, dummodò omnia ferè percipiat. Quod est equidem notandum ad scrupulos remouendos, & ne Indi sæpiùs cogantur peccata eadem confiteri. Deinde, talis peritia necessaria est, quæ ad instructionem [Necessaria quæ ad prædicationem sufficiat.] generalem sit sufficiens in iis, quæ ad mores formandos pertinent, vnde & quæ ad prædicationem sit necessaria. Sic statuit Concilium Tridentinum Seßione 23. Cap. 1. de Reformat. omnia prædicta amplectens his verbis: cum præcepto diuino mandatum omnibus, quibus animarum cura com [Concilium Trid.]missa est, oues suas agnoscere, pro his sacrificium offerre, verbique diuini prædicatione, Sacramentorum administratione, ac bonorum omnium operum exemplo pascere &c. Et quidem stante obligatione circa alia dicta, circa prædicationem non videtur locus excusationi superesse: notitia enim linguæ Indicæ ad illa sufficiens est vt ex superiori loco possit Parochus suos Parochianos instruere, si diligentiam aliquam præmeditationis adhibeat. Vnde experimento constat faciliùs prædicare eos, qui addiscendis Indicis linguis operam nauant, quàm in audiendis Confessionibus expediti reperiantur. Pro qua obligatione clamat Synodus Diœcesana Limensis Ann. 1614. Libr. 1. Tit. 1. Cap. 4. vbi singulare præceptum scribendi conciones ad reddendam rationem habetur. Et pro eadem est celebris Schedula Philippi Tertij Regis nostri die 4. Aprilis Ann. 1609. formam statuens in Beneficiorum prouisione tenendam, de qua Dom. Solorzanus suprà num. 14. ibi: Y de los asi examinados escojan los Arzobispos y Obispos tres los mas dignos, teniendo consideracion à la suficiencia de la lengua para dotrinar, y predicar &c.

Possunt autem quandoque id per alios [Per alios id fieri aliquando posse, non semper. Nicolaus I. Pont.] idoneos præstare: quod iam olim Nicolaus Primus respondit ad Consulta Bulgarorum Cap. 106. sic dicens: nec enim curamus, quantùm ad fidem nostram pertinet, qui prædicent, sed quem prædicent. Sic ille. Quod quidem ita intelligendum est, vt quandoque id fieri possit, non semper: sic enim Concilium Tridentinum intellexit Sessione 5. Cap. 2. de Reformat. ita loquens: Archipresbyteri quoque, Plebani, & quicumque Parochiales, [Concilium Trid. solos eximit impeditos.] vel aliàs curam animarum habentes Ecclesias quocumque modo obtinent, per se, vel alios idoneos, si legitimè impediti fuerint, diebus saltem Dominicis & Festis solemnibus, plebes sibi commissas pro suâ & earum capacitate pascant salutaribus verbis, docendo quæ scire omnibus necessarium est ad salutem: annuntiandoque eis cum breuitate & facilitate sermonis vitia, quæ eos declinare, & virtutes, quas sectari oporteat, vt pœnam æternam euadere, & cœlestem gloriam consequi valeant. Hæc Concilium, solùm excusationem eorum admittens, qui legitimè fuerint impediti, vnde constat alios generaliter teneri. Videndi Bonacina Tomo 2. Disput. 5. Quæst. vnica. Puncto 2. num. 19. & Disput. 6. Quæst. vnica. Puncto 8. & Diana Parte 6. Tract. 7. Resolut. 13. & quidem cùm Concilium dicat id faciendum pro suo, & audientium capacitate, omnis videtur excusationi locus interclusus, nihil enim supra vires petitur, nisi velint officij obligationes supra vires esse, vnde illas, admittendo ipsum, subire minimè debuissent. Probat autem Ferdinandus Zurita suprà Quæst. 26. prædicari posse etiam cum [Pro mediocritate linguæ Indicæ animaduersio.] periculo falsum aliquid proferendi, per quod Indi in errorem aliquem inducantur. Quod quidem ad capacitatem referri potest, de quâ Concilium loquitur. Nihilominùs cautè accipiendum est, scribi enim concio potest, iuxta citatam Synodum, & Indi consuli circa id, in quo dubium erga significationem vocabulorum occurrit. Neque ex Episcopis argui potest, quorum plures [Ex Episcopis non prædicantibus argui nequit.] numquàm suggesta conscendunt; cùm tamen docti sint, & timoratæ conscientiæ, quique omnes officij sui partes studeant adimplere: cùm nihilominùs iure diuino teneantur ad pascendas oues, etiam prædicatione, vt ex Concilio Tridentino vidimus num. præced. Ad hoc enim dicendum in Episcopis ita vsu rceptum, quamuis non desint, qui rem hanc minimè scrupulo vacuam arbitrentur. Habent prætereà graues occupationes, propter quas illis conceditur, vt per alios id facere possint, vt constat ex Cap. Inter cetera, de officio Ordinarij. Quod tamen in Parochis secus habet, vt est manifestum, & præsertim Indorum.

Ex doctrina tamen quorumdam videtur [Qui eos excusent.] ea obligatio cessare, si in Parochia sint Concionatores. Sic Diana suprà sibi contrarius, cum Trullench, quem allegat. Alij, quia in oppidis, [Diana.] in quibus Parochi sunt, adsunt Concionatores, qui frequenter ad populum verba faciunt dignè, & vtiliter, ac multò meliùs quam Parochi ipsi: tunc enim, cùm facile sit Parochianis ad Conciones ire, si quæ sunt necessaria ignorent, illis est & non Parochis adscribendum. Sic Posseuinus de Officio Curati Quæst. 3. Cap. 3. cuius doctri [Posseuinus.]nam proponit, & videtur amplecti P. Bauny Tomo 1. Lib. 10. Quæst. 32. § §. penult. & vlt. licet ex [P. Bauny.] ipsius doctrina contrarium sequi videatur, cùm ait Concionatores dictos ab Episcopis Substitu [Sibi non consonus.]tos, vt quod Parochi per se nequeunt, per ipsos faciant. Iuxta quæ Parochi, qui per se possunt, non videntur excusandi. Excusat autem à mortali idem Pater eos, qui inopiâ doctrinæ laborant; aut commeatum non habent ad alendum Concionatorem. Sic §. Primò, inopia. Sed certè [Qui & refellitur circa alia.] non video quomodo id stare possit, cùm Parochus sufficienti debeat instructus doctrinâ constitui: & vt num. præced. ex Concilio Tridentino diximus, non ad elegantem & politum dicendi modum, aut eruditione conspicuum, teneatur, sed pro sua & audientium capacitate. Audient autem oues Pastoris sui verbum sanum, & irreprehensibile, iuxta Apostoli monitum proponentis, si illi grauitas morum, & vitæ exemplum auctoritatem præterea concilient. Et humano timore depulso vsus facilitatem conferet, vt multiplici experientiâ passim comprobatur.

§. II.

Obligationes aliæ eorumdem Parochorum.

DIco Secundò. Hispanorum Parochi in [Assertio 2. Hispanorum Parochos in Indijs ad omnia teneri, quæ generaliter Parochis incumbunt.] Indijs sub graui reatu conscientiæ tenentur ad omnia illa, quæ de Parochis generaliter tradunt Doctores, pro quibus videri possunt Posseuinus, Piasecius, Zerola Summistæ verb. Parochus P. Bauny Tomo 1. Tract. 10. P. Fragosus Tomo 2. Libr. 10. Disput. 21. P. Cressolius in Mystagogo Libr. 3. Cap. 44. & seqq. P. Reginaldus, P. Filliucius, Lelius Zechius, Diana, Barbosa de Potestate Episcopi, locis, quos dabunt Indices, Hieronymus Garcia integro opere de Sacerdotio, Bonacina diuersis in locis, sed præsertim Tomo 2. Disputat. 6. Quæst. Vnica, Puncto 8. num. 4. & alij passim. Quod quidem expressisse oportuit, quia sunt aliqui res Indicas alijs oculis adspicientes, vt scilicet ea, quæ alibi obseruantur, in illis debeant pariter obseruari. Cùm sit profe [Et speciali quodam titulo. Et ita debent.]ctò certissimum Indicos Parochos maiori debere virtutum exemplo fulgere, ob rationem superiùs inculcatam: quòd scilicet in teris sint, in quibus de conuersione infidelium agitur, & de promouendâ Christianâ religione, vnde ipsi prælucere eisdem debent vitæ probitate, & obligationum suarum obseruatione constanti, atque Hispanis insuper, vt & illi pusillos non scandalizent: quod quidem ægrè obtinebitur, si Parochos non habeant, quorum monitis & exemplis ad moderationem vitæ formentur. Debent ergo, vt aliquid in speciali dicamus,

Primò, Residere in Parochia, aut valde pro [1. Residere in Parochia.]pe. Ex Declaratione sacræ Cardinalium Congregationis. Pro quo Riccius Parte 4. Decisione 41. & Diana Parte 3. Tract. 4. Resolut. 156.

Secundò. Non abesse præter spatio temporis [2. Non abesse nisi &c.] iure, aut speciali licentiâ, iuri eidem conformi, permissa. De quo Tit. 14. num. 4.

Tertio, Prædicare, iuxta dicta §. præced. Pro [3. Prædicare,] quo & Limensis Synodus Cap 4. citato.

Quartò, Per seipsos Sacramenta administra [4. Per se ipsos ministrare.]re: licet quandoque per alios possint. Videndus Diana Resolut. citatâ, apud quem alij, & dicta Tit. 14. num. 6. & 7.

Quintò, Infirmis præsertim succurrere, ne [5. Infirmis adesse.]que post administrata Sacramenta eos penitus deserere. Pro quo Paulus V. in suo Rituali, & Concilium Limense Tertium Act. 2. Cap. 29. vbi de extremè laborantibus, & Dom. Machadus Tomo 2. pag. 129. Docum. 23.

Sextò, Ad dicendas Missas, Confessiones [6. Non admittere incognitos. Concilium Trid. Ses. 23. c. 16.] audiendas, & concionandum, eos non admittere, de quibus sufficienter non constat idoneos esse & approbatos.

