QVæstio 206. sic procedit, An extra necessitatem liceat committere laicis Iaponiensibus vt catechizent, ac Baptismi Sacramentum administrent? Respondetur negatiuè: nam si id fiat, paratur via ad Ecclesiasticam Hierarchiam subuertendam. Ita responderunt Theologi deputati à S. Congregatione de propaganda fide. Sic ibi. Ergo in necessitate id licet, nec sanè magnâ, eorum, quibus committltur, capacitate pensatâ.

Quæstione 210. quærit an potione Chocolaticâ possit Baptismus ministrari? de quo & Quæst. 98. num. 133. vbi affirmatiuè responderat, & probauerat hoc discursu. Nam in tali potione sex vnciæ aquæ sunt, & tres sacchari & aliorum aromatum: à maiori autem quantitate fumitur denominatio in mixtis, & ita simpliciter dici potest aqua, ac consequenter eâdem baptizari. Hunc autem breuem discursum adiunctis aliis locupletauit Quæst. 210. citata, in qua non sex vncias aquæ, & tres sacchari atque aromatum adhiberi dicit, sed ex aliorum relatione, quinque aquæ, & duas aliorum. Neque hoc constans, cùm & aliter fiat. De quo latè & cordatè Leander Tomo aut Parte 3. Tractatu 5. Quæst. 5. Quinque deinde casus distinguit. Primum cùm aqua valde superat Chocolatum, & nulla fit decoctio. Et tunc certum ait posse illo baptizari, sicut aqua luculenta mixturæ similis, iuxta communem doctrinam. Secundum, cùm facta est leuis decoctio ad primam ebullitionem. Et tunc similiter, neque iterandum sub conditione Baptismum, ex multorum, quos recenset, sententiâ. Tertium, quando dubitatur an decoctio sit magna, an magna vel modica spissitudo. Et tunc sicut materiâ dubiâ vtendum, & iterandum sub conditione, quod omnes ait tenere Doctores, & præsertim P. Laymam. Quartum, quando certum est maximam fuisse decoctionem: & tunc si maior fuerit aquæ quantitas immissa, & potio sit liquida, & ita potio vsualis, tenet contra plures idem quod circa casum præcedentem, fauentibus PP. Lessio, Coninck, & Castropalao. Quintum, auctoritate P. Coninck & Palai (& addi potest Lezana de iure carnium cum aliis locutus Tomo 3. v. Baptismus num. 11. sed Leander Tomo 1. Tract. 2. Disput. 2. Quæst. 9. & 18. contrarium videtur iudicare) idem tenet, etiamsi ob spissitudinem rationem vsualis potus amiserit, quia probabiliter credi potest esse ibi aquam Quia extrema puerorum neceßitas cogit extrema quæquæ tentare, vt loquitur P. Coninck Quæst. 66. Artic. 4. n. 23. Sic ille philosophatus non improbabiliter, vt putat. Et quidem stante probabilitate in iusculo & cereuisia crassis & multùm decoctis, de quibus duo præfati Auctores loqu untur, in potione Chocolaticâ non est specialis difficultas, sicut in qualibet alia simili. Et ita idem, & potiori ratione potest de Chicha, familiari Indis poculo ex Maizio confecto, Sydromele, vulgo Aloja, & Guarapo, de quo in Thesauro, & aliis. Vbi non prætereundem nimis esse rigidam Pasqualigi sententiam, de qua Decis. 77. negantis posse in necessitate aquis ex floribus expressis vmquam baptizari. Cùm & ipse admittat fieri posse humore stillante ex arboribus Decis. 78. & iure-carnium Decis. 79. Circa quæ videri etiam potest Leander Quæst. 8. 14. & 15. aduersans Pasqualigo.

Et vt de potione dictâ agentes frequentissimam de ieiunio quæstionem cursim attingamus, quam & connectit Auctor Quæst. 98. cit. censet ille num. 132. apud Indos certum esse non frangere ieiunium, quia est vsualis: & apud Hispanos idem asserendum, ex multis, quos citat ibidem, sine reiectione proponit contra Pasqualigum in Praxi ieiunij Decis. 141. quem mirari iuuat circa hoc scrupulosiùs hæsisse, vbi tot suffragantur Auctores, solitum in ea materiâ sine ducibus minùs securè procedere. Maiorem difficultatem inuenit num. 133. in iis Prouinciis, in quibus non est potionis huiusmodi consuetudo, neque vt potus vsualis habetur. Et cùm multos negantes adleget, contrarium statuit pro Italia, Germania, & Gallia, eo fundamento, quod pro Baptismo ex eodem adductum. Sed certè illud valde dubium est, quia si decoctio sit facta non leuis, multi, vt vidimus, negant validam esse materiam, & tamen est potus, qui eodem modo fieri potest apud omnes nationes: non est ergo firmum fundamentum illud. Sed circa hoc non est cur diutiùs hæreamus, cùm potio ista adeò generali sit plausu vt probabiliter licita iam admissa, bonis adstipulantibus Auctoribus, vt omnino inutile fuerit, & forsitan etiam pernitiosum, scrupulum fide bonâ operantibus iniecisse. Vnde P. Michaël Palain Hieronymianus in Commentariis ad Euangelia Quadragesimæ, Dominica 1. num. 58. cùm ita scripsisset: Aliqui vt inediam non sentiant, sorbitiunculam Chocolatæ ex Indiarum nucibus pinguißimis, saccharo, & si placet, ouis conficiunt, autumantque nec frangere ieiunium, & quòd impasti remanent, ac ante illius sorbitiunculam. Ieiunium frangit secundum Laurentium à Ponte, quia omnia ingredientia (aquam demo) sunt solida essentialiter: nec dixeris esse liquida, & transire in naturam potûs. Experientiâ enim reperi post horas separationem rerum fieri, & præter saccharum in fundo omnia decidere. Vnde ergo non soluitur ieiunium? Mentior si hanc sorbitiunculam non adumbrat, quod dixit Pater Hieronymus ad Nepotianum: Audio prætereà quosdam contra hominum, rerumque naturam, aquam non bibere, nec vesci pane, sed sorbitiunculas delicatas, & contrà olera betarumque succum, non calice sorbere, sed conchâ. Dicamus Xicara Hispanice. Ita illi pro pane & aqua. At nostri ieiunatores præter aquam & panem, & delicatißimos cibos, illa vtuntur. Idem iudico de Misculla. Cùm inquam ita scripsisset, sic concludit: Non audeo tamen damnare contrariam, quam tenuêre Antolinez, Basilius Poncius, & Cornejo, qui dicunt esse potum vsualem & sic ieiunium non frangere. Videndus Diana 4. p. Tract. 4. Resol. 196. Hæc ille. Et eodem modo quæstionem dirimit P. Tamburinus in Decalogum Lib. 4. Cap. 5. §. 2. numer. 13. Pro quo & Bossius Tomo 3. Tit. 21. numer. 208.

Circa Titulum XVII. de Parochis Religiosis.

DE illis Auctor Quæst. 98. §. 37. & in eo Pontificum concessiones pro eo munere congerit. Quærit autem Primò numer. 234. an Religiosi non habentes in India Prouincialem, à Generali tamen missi, Parochi esse possint, iuxta prædictas concessiones? Et affirmatiuè resoluit contra Fr. Emmanuelem Tomo 1. qq. regul. quæst. 35. artic. 1. & 3. Certè vt id fieri possit, non tamen expedit, nec practicatum vidimus, nisi temporariâ administratione in absentiâ Parochorum, aut eorum adiutorio. Non enim habent Prælatum Regularem, à quo & de vita & de moribus visitentur, neque expedit à Prælatis aliis de huiuscemodi visitari, quod & cautum Regiis legibus.

Secundò numer. 235. An Capitulum Prouinciale Indiarum possit committere Fratribus alterius Prouinciæ curam Parochialem Indorum? Et affirmat contra Fr. Emmanuelem suprà Artic. 4. P. Sancium Lib. 3. de Matrim. Disput. 26. num. 4. & P. Pellizarium Tomo 2. Tract. 8. num. 356. quia licet Fratres tales non sint subditi, dum in suis Prouinciis sunt; vbi tamen cum licentia suorum Prælatorum in Indias tendant, earum sunt Prouincialibus subiecti, & ita pro eo tempore possunt ad Parochiale munus destinari. Sic enim verificatur illud, Vt de Superiorum suorum licentia, quòd à Pio V. est positum. Et est illud verosimile, si Religiosi tales linguam Indicam calleant, quod erit rarum in iis, qui reuersuri contendunt in Indias, nec tam Indorum salutem, quàm propria emolumenta credi possunt quæsituri.

Tertiò num. 236. Quis sit sensus verborum illorum Pij V. In locis aßignandis? In quo, quidquid aliàs fuerit, ad praxim pro Indiarum præsenti statu stabilitam, & à Dom. Solorzano propositam, se remittit.

Quartò numer. 237. an possit vir grauis fieri Parochus lingulæ Indicæ ignarus, coadiutore ipsi linguæ perito designato? Quod negat, & cum aliis, quos citat, talem detestatur abusum, Regiis etiam rescriptis improbatum. Vbi & collationem esse nullam cum aliis ibidem citatis affirmat.

Quintò numer. 239. & 241. An Rex possit inuito Episcopo, aut eo irrequisito, assignare Parochos aliquos Religiosos? Et asserit cum Fr. Emmanuele suprà Artic. vbi & Regem esse Pontificis delegatum, & ita posse etiam Religiosum ex Indiis auocare, de quo n. 240.

Sextò numer. 242. reuocationem priuilegiorum factam à Pio V. contra Regulares non comprehendere ea, quæ sunt pro partibus infidelium.

Septimò circa visitationem Parochorum adducit quæ apud Dom. Solorzanum deprehendit num. 243. & seqq.

Octauò, esse verè Parochos, vt apud eumdem num. 255,

Nonò, semel examinatum debere iterùm examinari in Peruuio. Sic n. 256. ex eodem.

Decimò, Si Clerici sæculares sint, qui benè administrent, conueniens futurum vt Religiosi Parochias dimittant, secus si necessarij censeantur. Statuitque generaliter loquendo meliùs administrare, cum eodem fere locutus & citatis ab ipso num. 257. & seqq. & hoc vltimum confirmans sic arguit num. 260. Tertiò, quia Indi Sacerdotes sæculares rarò inueniuntur pari scientiâ præditi ac Religiosi; præsertim cùm Indi sint obtusi ingenij: Regulares verò Europæi plerumque doctißimi. Sic ille, grauiter in eo lapsus, quod natos in Indiis Indos vocat, cùm Hispani sint Hispanis prognati parentibus. Et deinde obtusi eos ingenij insimulat, cùm acutissimi, & perspicacissimi, omnique litterarum genere instructi, magnâ in copiâ reperiantur. Pro quo legere potuit Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 1. Cap. 28. num. 22. & seqq. eodem certe Capite, ex quo eum citat, vt quasi inconsequenter locutum immeritissimò reprehendat: ait enim vers. vltimo sic: Miror ergo Solorzanum de Iure Indiarum Tomo 2. Lib. 3. Cap. 16. num. 68 asserere se consuluisse Regi vt Parochiæ sensim auferentur ex Religiosis, & huiusmodi Mulatis Presbyteris traderentur. Miror sane eum oblitum eorum, quæ de prauis moribus Mestizorum scripserat Tomo 2. Lib. 1. Cap. 28. Sed meritò prudentißimus ac Piißimus Rex prauum viri consilium secutus non est, vt ipsemet scribit, sed præcepit innouari. Sic ille.

Vbi mirari Nobis potius licet virum aliàs diligentem ex incuriosa lectione aut intelligentia ita grauiter cecidisse. Numquam enim Dom. Solorzano in mentem venit vt Parochiæ Indicæ Mulatis & Mestizis traderentur, quos probè cognitos habebat, & suis depinxerat ipse coloribus: sed vt darentur Clericis sæcularibus. Et ego quoque (verba illius sunt. citat. num. 68.) Cùm in Limana Cancellaria Auditoris munus exercerem, & illa per Schedulam Ann. 1618. rogata esset quid super hoc articulo censerem, cum omnibus ferè eiusdem Audientiæ Collegis pro Sacerdotibus sæcularibus consului: & Proregis, atque ipsorum Collegarum consensu propria manu epistolam ad Regium Senatum Indiarum scripsi &c. An hoc est Mulatis & Mestizis dandas censuisse Doctrinas? An hoc prauum consilium, quod & Auctor dictus Assert. 1. num. 257. & 258. probat, dum P. Acostam, & Episcopum Paraquariensem adducit, idem luculentissimè comprobantes, & apertas conuenientias ostendentes? Nec dici potest, vt ille ait, sæpissimè esse tales, id enim omnino à vero abest. Mulatus nullus, Mestizi perpauci in magna copia Sacerdotum. An superstes sit hic Auctor nescio: si tamen fuerit, optandum vt quod hic dictum, sicut alia, de quibus in fine Operis, ingenuâ recognitione retractet. Sin minùs, hæc nostra poterunt vtcumque sufficere, si digna fuerint, vt ad communem vsum expromantur.

Vndecimò ex num. 265. & seqq. ea quæ Parochi, cùm ad Monasterium redeunt, secum deferunt, statim fieri Monasterij, etiam iure communi attento, sicut & ea, quæ morienti lupersunt, quia sub obedientia viuunt, & in claustro degere reputantur, ex concessione Clementis VIII. Et quidquid de iure communisit, illos non posse de superfluis sustentationi disponere, sed (iuxta Prælatorum placitum sic enim intelligendum) dispensanda in Monasteriorum commodum, iuxta Regias schedulas: quæ ex Dom. Solorzano habet num. 271. Si autem in Ciuitate aut Prouincia, in qua moratur Religiosus Doctrinarius, nullum sit Monasterium, neque eiusdem Ordinis Religiosus: tunc ait quòd in vita poterit expendere pro libito in vsus pios, neque requiritur licentia Superioris Regularis. Stipendia verò remanentia post mortem spectabunt ad Ecclesiam beneficialem, si nullus alius Religiosus eiusdem Ordinis in eâ Prouinciâ sit. Vbi rogo, si Religiosus talis sit, cur ei tradenda stipendia, & non Ecclesiæ? An vt ipse, si eget, sustenietur? Bene quidem, sed si non egeat? Erit quidem vt Monasterio, à quo ille egressus, aut alteri, iuxta dispensationem Prouincialis, conferatur. Vt enim probat Dom. Solorzanus, magnis annuentibus viris, relicta à Religiosis non possunt vt spolia colligi, sicut Episcopalia &c. quia Monasterio acquirunt, vbicumque sint, etiam Apostatæ, vt videri potest citat. Lib. 3. Cap. 1. num. 101. & seqq. Iuxta hæc ergo videtur in casu prædicto procedendum, nisi de Prælatorum voluntate aliter præsumatur.

Dubio 31, ibidem latè ostendit donationem ex Beneficiario factam ipso mortis die, esse validam, si animus fuit donandi inter viuos; & regulam Cancellariæ habentem donationem factam intra viginti dies ante mortem esse nullam, fundari in præsumptione fraudis, & ita in conscientia non obligare. Videatur ille, multa enim vtilia congerit de legibus huiusmodi.

Dubio 32. inquirit an Parochi dicti possint matrimonio iungere non incolas & vagos? Et de vagis affirmat, sed Episcopum consulendum, contra aliquos probabiliter loquentes, & circa hoc consuetudinem attendendam. Item, transeuntes, qui in patria carent Parocho, & possunt sine illo contrahere, adhibitis tantùm duobus testibus: etsi ibidem non sit Consilium publicatum, valide contrahere sine illis, sed non licitè. Apud Indos certè non fit publicatio Tridentini sub iis terminis, sed prohibitio Ecclesiæ eisdem intimatur: quæ si defuerit, iuri eorum proprio non repugnanti naturæ contractûs standum: expediet autem matrimonium reualidari, in quo erit difficultas nulla. Adesse Parochum tunc censeri, quando adest Religiosus, qui ex priuilegio potest Parochialia exercere, & sine eo inualidè contrahi generaliter statuit: & inualidè etiam ignorantem, quando maior fidelium pars scit esse Parochum, quia lex ligat ignorantes. Quæ doctrina circa Indos videtur fallere ob eorum ordinariam inscitiam & hebetudinem. Et proprium habentes Parochum non posse ad locum transire, in quo Parochus non est, vt ibi contrahant, declaratum à Sacra Congregatione. Indos etiam habentes proprium Parochum, absentem tamen, non posse matrimonio iungi ab eo, qui illas transit, Parocho loci alterius eisdem assignati, concludit cum Veracruce, P. Sancio, & P. Pellizario.

Quæst. 227. probat Parochos in Indiis, sicut Euangelicos Ministros, non petitis, sed voluntariis tantùm eleëmosynis & oblationibus viuere ex obligatione constringi. Sed aliud satis prouidè Regiis est dispositionibus constitutum: licet firmum stare debeat oblationes non spontaneas penitus relegandas, de quo à Nobis dictum.

Circa Appendicem num. 20. adducit Bullam Pauli V. de qua ibi, vt quæ viro habeat etiam modò. Quæst. 98. num. 111.

Circa Titulum XIX. & Cap. VI.

Ubi de potestate Capituli circa dispensationes cum illegitimis.

ID quod à Nobis ibi dictum, probat Quæst. 98. §. 14. Pij V. & Greg. XIII. Bullis adductis. & de Capitulo præsertim loquitur numer. 67. Et concludit omnia, quæ circa dispensationes possunt Episcopi, etiam posse Capitulum.

Eodem §. quia de dispensatione est, hæc habet. Primò Regulares posse dispensare cum iis, qui excommunicati receperunt Ordines, aut celebrarunt, Ex Innocentio IV. Secundò idem posse cum malè promotis, dummodo seruata talis forma extiterit, per quam Ordines recepissent. Quod perinde est ac dicere nihil ex substantialibus omissum. Tertiò idem posse circa alias irregularitates, in quibus solent Legati Sedis Apostolicæ dispensare. Et etiam in defectum talium, dummodò non sit ex adulterio, incestu, aut Regularium turpitudine. Ex eodem, sicut & præcedens. Quartò, cum Schismaticis & Apostatis à Religione, vel Clericali Ordine. Ex eodem. Et de Apostatis à Religione agit etiam §. 4. & n. 17. obseruat tales sic sponte venientes & absolutos non esse puniendos, alioqui nullus fauor iis concederetur. Addit ex Clemente VIII. num. 18. & 19. alia circa eosdem, qui circa omnia dispensari possunt, & secluso scandalo celebrare, & Sacramenta, si in eo animarum comperiatur vtilitas, ministrare, & per tempus aliquod in habitu reassumpto suæ Religionis extra Monasterium degere. Locum concessionis non indicat, sed est in Bulla pro PP. Discalceatis Carmelitanis numer. 16. Addit tandem num. 20. proficiscentem ad partes infidelium sine licentia Generalis apostasiæ notam ipso iure incurrere. Ex eodem num. 19. Sed cùm hoc non sit priuilegium, sed pœna, ad Patres prædictos arctandum. Addere etiam poterat non ad omnes illos, sed ad solos Italicæ Congregationis extendi. Et licentiam sufficere Commissarij eiusdem, de quo num. citat. Censet ergo Auctor in fauorabilibus esse communicationem: quod & Nos suprà. Vt cum eodem pariter concludamus.

FINIS.

INDEX ADDITIONVM AD TOMVM POSTERIOREM THESAVRI INDICI. Numeri marginales hic tantum indicantur.

- A

- Absolutio.

- AB hæresi vt liceat pro perpetuò impeditis. 27. & seqq. & 291. vbi obseruatione digna.
- Pro Regularibus. 125. & 290

- Academia.

- An gradus per sufficientiam dari queant, in eo dispensando. 143. & 144
- An gradum Magisterij sine illa recipere sit mortale. 144

- Actus.

- Quando imperfectus qualiter excuset à pœnis. 204 & seqq.

- Angelus, Maria Verricelli.

- Auctarium Additionum pro eodem, quia de Indicis Misßionibus ex professo egit. 254. & seqq.

- Annus.

- In Bullis pro Indijs quomodo computandi. 1. & 2

- Apostatæ.

- Quid circa illos liceat ex conceßione Pontificia. 300

- B

- Baptismus.

- Vide v. Sacramentum.

- Benedictio.

- Ornamentorum & vasorum ex priuilegio. 24. 283 & 284

- Beneficiatus.

- Ad ornatum Ecclesiæ tenetur. 106
- De redditibus respondentibus ministerijs, pro obligatione restitutionis. 115

- Bulla Cœnæ.

- Excommunicatio pro venditione armorum quando incurratur. 309
- Vide v. Hæresis, & v. Inquisitio.

- Bullæ pro Indiis.

- Vide v. Annus.

- Bulla Pij V.

- Pro Mendicantibus vt reuocata. 51

- C

- Chocolata.

- AN frangat ieiunium Ecclesiasticum. 319

- Confessarius.

- An pro eo vnica sufficiat approbatio. 121
- Pro nauigantibus specialia. 294. & 295

- Confessio.

- Cum complice an liceat. 315. & 316. vbi specialia.

- Confirmatio Sacramentum.

- Quando administrandum in Nouo orbe. 262
- An Episcopus validè poßit consecrare olea benedictione à se composita. 263. & 264
- An confirmare Oleo Catechumenorum aut infirmorum. Ibidem.
- Balsamum an materia necessaria. Ibid.
- Quæ balsami quantitas sufficiat. 265
- Subsidente balsamo, an cum eo sit valida confirmatio, & quid de solo oleo. Ibid
- Balsamum Indicum an propriè tale, & an Pontifex in eo dispensarit. Ibid
- Minor Ministrorum numerus in neceßitate sufficit. Ibid
- Illius administratio an simplici Sacerdoti committi poßit, sitque id vtile in Iaponiâ, & similibus. 266
- Ex vi juris diuini an Episcopus poßit administrationem talem committere, & quid de Græcis. 267
- Non licere ex conceßione id non exprimente Adriani VI. & Vrbani VIII. 268
- An si liceret, poßet ad Indias Orientales extendi Adriani conceßio. Ibid

- Correctio fraterna.

- Non obligat in publicis delictis, nec ob illius defectum potest repelli denuntiator. 105

- Constitutio.

- Quæ dicatur odiosa. 3. vbi an Religiosi veniant nomine Clericorum, cùm vitandi dicuntur illorum percussores.

- Consuetudo.

- Qui consensus Principis necessarius vt vim habeat. 15

- D

- Decimæ.

- DE obligatione pauperum circa illas. 66. & de vno fœtu secundum æstimationem. Ibid

- Dispensatio.

- Ignorata an suffragetur pro valore actus. 88
- Circa votum Castitatis quæ caussæ sufficiant, & quid pro Indijs. 67. & 308
- Circa petitionem debiti extare priuilegium Religiosorum. 68
- Circa bigamiam. 136
- Multa & specialia circa illam pro Religiosis in Indijs ex Verricelli. 330
- Vide verb. Irregularitas.

- Donatio.

- Facta ipso mortis die à Beneficiario valida. 327

- E

- Ecclesia.

- AQuo reconciliari poßit. 25

- Ecclesiastici.

- Clerici ludorum prohibitorum spectatores excommunicati per Bullam Pij V. 105
- De cohabitatione fœminarum, & occasione proxima. 116.

- Episcopus.

- Breue Alexandri VII. circa consecrationem, & posseßionem sine Litteris Apostolicis. 70
- Notanda circa ipsum. 71. & 72
- Ex apprehensione posseßionis censuræ incursæ. 73 & seqq.
- Non posse allegari defectum præsumptionis, quia hæc datur cùm quis contra legem scienter operatur. 75
- Pœnæ consecrantis & consecrati. 76. & seqq. vbi quid suspensio, quæ est censura. 84. Et irregularitas ob violationem. Ibid.
- Sacræ Congregationis Decretum validam quoad impreßionem Characteris consecrationem statuentis, vt stare queat tamquàm omnino certum, cùm reuerà dubia sit. 85. & seqq. vbi quòd Episcopatus iuxta plures non sit Ordo Sacramentalis.
- Pius IV. opinione probabili vsus circa consecrationem sine tribus Episcopis. 87
- Dispensatio eiusdem ignorata quomodo ad effectum conferre poßit. 88
- Quæ coniectura voluntatis Pontificiæ iuuare pro talibus queat, & quòd sine illa stat valor iuxta ipsius mentem. 89. & 90
- Circa Decretum dictum depulsæ malefactæ narratiunculæ. 91. & seqq.
- Stante valore consecrationis non ideò valida sunt omnia, quæ ex Characteris positione dependent. 94 vbi illa recensentur.
- Communem errorem non suffragari intrusis, vt verum. 95. & 96.
- Quid si non præstetur iuramentum fidelitatis & obedientiæ. 99. & seqq
- Dubia excommunicatio ingressum impedit, sicut & in alias dignitates. 102
- Quàm vrgens visitandi obligatio. 103
- Non peccare contra justitiam profanè expendentes. 104
- Ad pauperes diœcesanos præcipuè teneri. Ibid.
- Vbi & præclarum S. Thomæ Villa-nouæ exemplum.

- Error.

- An suffragetur intrusis, si communis. 95. & 96

- Eucharistia.

- Communio Paschalis apud Religiosos an liceat. 18
- De Communione Indorum, & qualis generaliter capacitas ad illam satis. 269
- De habentibus lucida interualla, & nonnullis alijs. 270
- De illius gestatione ad collum. 288

- Excommunicatio.

- Pueri quando illi subiaceant. 69
- Dubia impedit ingressum in Ecclesiæ dignitates.
- Reseruata, quæ in Bullâ si de protegendis. 226 & seqq.
- Quomodo redeat, cùm data absolutio ad aliquem effectum. 241. & seqq.
- Quomodo illam incurrant fautores Hæreticorum. 211 & 212.

- Extrema vnctio.

- A Religiosis an poßit hospitibus conferri. 49
- Oleo non benedicto ab Episcopo an liceat. 123
- Quomodo supplendi defectus in administratione. 124

- F

- FAmiliares quinam dicantur vide v. Inquisitio, vbi & de Familiaribus Ministris.

- G

- QVæ dicantur Glossæ. Aurelianenses. 62

- H

- Hispania.

- REgum illius rescripta pro Indijs quomodo habeant vim acsi à Pontifice emanassent. 285 & 286

- I

- Indi.

- AN excommunicationi subiaceant. 69

- Indiæ.

- An veniant regnorum Hispaniæ nomine. 13
- Vide v. Priuilegium.

- Indulgentia.

- Religiosos in partibus infidelium eas posse concedere, quas Episcopi. 310
- Quæ pro visitantibus eorum Ecclesias, ac nonnullis alijs. 311
- Pro tendentibus ad Indias. 312

- Inquisitio, Inquisitores.

- Eorum potestas etiam pro foro interno: contra quod tenent alij. 28. & 29
- Aliquam semper formam iudicialem iuxta eosdem requiri. 30. quod ibidem alij negant, vbi specialiter de Hispanis.
- An absoluere valeant Episcopi ab hæresi, & id alijs committere. 33
- Absolutionis quomodo capax excommunicatus. 34
- Beneficio Cruciatæ an valeat absolutio ab hæresi. 36. 42. & seqq. vbi specialia.
- Quid per Religiosorum priuilegia. 45. & seqq.
- Quid illi pro casibus Bullæ Cœnæ. 48
- Munera vt prohibita S. Inquisitionis Ministris. 137
- DD. Inquisitores an queant Confessarium eligere non approbatum. Ibid.
- De illorum iniurijs, ac ipsorum Ministris, quando non intuitu Officij. 140
- Ministri puniri à S. Tribunali possunt. 141
- Quomodo ij exempti in ciuilibus. 142. & 156
- Qui gaudeant eius foro in criminalibus, & in quibus criminibus. Vbi de Sodomitis. 145
- De crimine læsæ Maiestatis. 146
- Non esse tale circa Regios Consiliarios. 147
- Quid si rei sint Ecclesiastici, & an necessariò tradendi Curiæ sæculari. 148. & 149
- An degradandi. 150
- Concordia nouior an cum antiquiore circa excepta crimina componenda? 151
- Pro illis discursus vt non excepta constet. 152. & seqq.
- Specialis casus, pro quo instituta tractatio. 157
- Familiares, qui scilicet de familiâ, gaudent foro Inquisitionis, maximè serui. 138. & 164
- Debent eorum expensis sustentari. Ibid
- Ex Nigris arma gestantibus argumentum. 159
- Ex dispositione aliâ Concordiæ circa bona, in quibus DD. Inquisitores succedunt, aliud. 160
- Eorum jurisdictio circa familiares à Rege, ex quo & tertium argumentum. 161. De quo & 173. vbi quod id sit dubium.
- Exemptio est contra ius, vnde strictè interpretanda, ex quo & arguitur. 162
- Supremum S. I. Consilium valde in huiusmodi circumspectum: ex quo & ratio pro casu. 163
- Seruientes non diuturni an gaudeant priuilegio. 164
- Fit satis argumento ex sustentatione, & dari id, cùm S. Tribunali competit administratio. Ibid. & 165 vbi ratione beneficij arguitur.
- Quia fauorabile ampliandum. 166
- Nomen familiarium extendendum fauore S. Tribunalis, quia est fauor fidei. 168
- Etiamsi contra ius commune. 175
- Ex identitate rationis validum argumentum in proposito. 167
- Pro voluntate Regiâ, & supremi Consilij valida coniectura. 169
- Ratione pietatis stare extensionem. 170
- Stat familiaris priuilegio gaudere aliquem sine sustentatione, pro quâ varia exempla. 171
- A maioritate rationis non valet illatio. 172
- Quando est caussa sanguinis, non committendam laico ab Ecclesiastico, ex Iure habetur, & id securius in casu, de quo agitur. 177. & 178
- Sed non penitus necessarium. 179
- Ex praxi S. Tribunalis à Supremo disposita argumentum. 180. & 181
- Specialis difficultas circa illam, eò quòd non extet priuilegium pro eo, sicut in caußis fidei. 182
- Ex eo quòd non sit proxima cooperatio ad mortem, vt philosophentur quidam. Ibid.
- Priuilegium in caußis alijs ad tollendos scrupulos concessum. 183
- Non videri necessarium vt rei capitaliter Curiæ sæculari tradantur, exemplo Sodomitarum & Lamiarum. 184
- Constitutio Gregorij XV. de maleficis homicidium perpetrantibus non videri contraria. 185
- Possunt DD. Inquisitores ad torturam procedere, etiam sine speciali priuilegio. 186
- Et in homicidio aleuoso: quod quale sit explicatur. 187 & 188
- In dubio circa jurisdictionem generaliter loquendo, possunt cognoscere, vbi de sortilegio & blasphemia. Ibid.
- Etiamsi non sapiant hæresim. Ibid
- Crimen læsæ Maiestatis non exceptum iuxta aliquos, sicut nec aleuosa rebellio. 188
- Specialis casus contra Bullam Pij V. si de protegendis. 187
- Bullæ aliæ contra impedientes, & Decretales. 190 & seqq.
- Impedientes in caußis etiam ad fidem non spectantibus comprehensi. 190. & seqq.
- Bullam Pij V. non agere tantum de impedientibus in in caußâ hæresis. 196. & seqq.
- Perterrefacientes comprehensi. 203
- Imperfectio actus non excusat ad incursionem pœnarum Bullæ, quidquid de alijs sit iuxta communem doctrinam. 204. & seqq.
- Circa excommunicationem non est arbitrio locus, secus circa pœnas alias. 207
- Ex eo quòd prætendatur impediendi conatum non fuisse ex contemptu aut odio S. Officij, non vitari pœnas Bullæ. 208. & seqq.
- Fautores hæreticorum non incurrunt excommunicationem Bullæ Cœnæ, nisi sint eorum vt talium, quæ aliquorum est sententia, vt poßit sustineri. 211 & 212
- Peculiaris diuersitas in Bullâ Cœnæ, & Pij V. quoad pœnas. 213
- Quomodo probationes in contrarium admittantur. 217 & 218
- Pro praxi notandum. 219
- Pœnæ possunt à S. Tribunali moderari. 220 & seqq.
- Circa priuationem Beneficiorum speciali difficultati occursum. 223
- Obseruatio peculiaris de non imposito præcepto circa inflictionem pœnarum. 224
- Nobilitas non excusat à pœnis. 225
- Temperari posse probabile. 226
- Quod reus Familiaris sit aggrauat, & aliquomodo delictum extenuat. 227
- Iuuat pro moderatione ampla cognatio. 228
- Quòd iniusta captura iudicetur, aggrauat excessum, ob DD. Inquisitorum probitatem & maturitatem, & qualiter extenuet. 229
- Ex circumstantiarum concursu rectè adhibita moderatio. 230
- Item ex actu non prorsus completo. 231
- Sine citatione an potuerint rei statim excommunicati denuntiari. 233. & 234
- Ministri capturæ, cùm non sunt personæ viles, possunt esse testes. 235
- Aliquando acceleratione vtendum, stylo ordinario relicto. Ibid
- Absolutionem excommunicationis Bullæ dictæ esse reseruatam Pontifici, quidquid nonnulli dicant. 236. & seqq.
- Potestatem à DD. Inquisitoribus impendi. 240. & seqq.
- Data ad effectum comparendi &c. quomodo redeat. 241 & seqq. vbi notanda doctrina.
- Captus resistens an Bullæ pœnas incurrat. 246. & seqq.
- Perterrefactio verbalis sufficit. 249. & 250
- Quid si comminationes præcesserant. 251. & 252
- Quid de mancipijs cooperantibus, & de satellitibus, cùm notanda pro ipsis & famulis doctrina. 253

- Irregularis.

- An validè absoluat, sicut & suspensus. 97. & 98
- Negatur cùm suspensio est cum notorio vitio intrusionis, aut simili. 100
- Irregularis an resignari poßit? 135
- Ob defectum natalium vt dispensabilis. 136

- Dom. Ioan. Solorzanus.

- Cum laude propugnatus. 286

- L

- LÆsæ Maiestatis crimen, vide v. Inquisitio, ad num. 146. 147. & 188.

- M

- Matrimonium.

- QVid circa illud, cùm apud Indos conuertuntur qui plures habent vxores. 52. & seqq. & 303
- Pontifex an dispensare queat in matrimonio infidelium quando coniux vterque conuertitur. 53
- Vno coniuge conuerso an alius poßit ad nouas nuptias transire, etiamsi alter cohabitare velit. 54. & 55 302 & 304
- Præceptum D. Pauli circa hoc luculenter explicatum. 57 & seqq.
- Non esse tantum Consilium. 65
- Cum hæreticis posse in gradibus ab Ecclesia prohibitis dispensari per priuilegium Pauli III. concessum Societati Iesv, excepto primo: in quo infideles alij, qui contraxerunt, non separandi, si transuersalis. 300
- Pro tertio & quarto non est necessaria dispensatio, contra Verricelli. 301
- Per interpretem vt valeat. 305
- An cùm Indorum Gubernator explicat præsentium contrahentium voluntatem. 306
- Sine aßistentia Parochi quando valeat. 307

- Missa.

- De priuilegijs Religiosorum pro cameris sæcularium. 19
- De tempore celebrationis. 21
- Particulæ an sumi post ablutionem poßint. 22
- An in sacristiâ. 23
- Duæ Missæ vt liceant eodem die. 26
- Circa stipendium doctrina multiplex. 108. & seqq.
- Quid de restitutione accepti ex opinione olim probabili. 111. & 112. cum doctrina vtili, & modo conuenienti pro satisfactione.
- De obligatione circa Rubricas. 118
- Quædam circa horam ex priuilegijs. 271
- Item circa locum. 272
- Sacerdos sæcularis quando duas dicere poßit. 273
- In altari portatili vbicumque Religiosi. Prædicatores & Minores ex priuilegio non reuocato à Tridentino. 274
- In Oratorijs sæcularium etiam contradicente Episcopo. 275.
- An plures in illis dici poßint Missæ. Ibid
- Et Eucharistia ministrari. Sed vitandæ turbæ. 276
- In grangijs: quarum Oratoria gaudent priuilegio immunitatis, quidquid Episcopi renuant. 277
- Altari viatico vti posse etiam diebus ferialibus, cum rationabili quacumque caussa extra neceßitatem. 278
- Episcopum licentiam posse concedere, sed pro specialibus casibus. 279
- Et sacerdotem itinerantem, quotidie. 280. vbi quid cùm plures itinerantes.
- Quid in mari. 287

- N

- Nobilitas.

- APœnis an excuset? 225. & 226

- O

- Officium diuinum.

- OMißionem cuiusque Horæ esse peccatum mortale. 134

- Ordo.

- Episcopatus an Ordo, & quomodo. 86
- Illitteratus an ob neceßitatem ordinari poßit, & qui iam ordinatus, an ministrare. 313

- P

- DImisso officio an maneat approbatus pro Confeßionibus. 14
- Quæ pro illis audiendis obligatio. 115
- An esse Vicarij generales poßint. 105
- An Visitatores. Ibid
- Quæ obligatio ad Missam, & illius pro Paræcianis applicationem. 106
- An recipere stipendium poßint pro Mißis obligationis.

- Parochi Religiosi.

- Parochi Religiosi an absolui à reseruatis poßint. 119
- Quid circa votum paupertatis. Ibid
- Non habentes in Indijs Prouincialem an Parochi esse poßint. 320
- Quid poßit circa hoc Capitulum Prouinciale. 321
- De sensu verborum Pij V. In locis aßignatis, & aßignandis. 312
- An Rex Catholicus inuito Episcopo poßit Parochum destinare vt Delegatus Pontificis. 323
- Alia quæ ex D. Solorzano P. Verricelli. Ibid
- Amouendos si sæculares idonei ad Parochias sint. 324
- Verricelli lapsus, & in Dom. Solorzanum aperta calumnia. Ibid. & 325
- De bonis, quæ secum afferunt, cùm ad Monasteria redeunt. 326. vbi quædam alia circa Parochorum emolumenta.
- Abusus designandi virum grauem in Indicæ linguæ ignarum dato socio illius perito damnatus. 322
- Quid circa non Parochianos poßint. 328
- Quid de locis, in quibus non est Tridentinum publicatum, & non censeri deesse Parochum, vbi Religiosus adest. Ibid
- An circa hoc suffragetur Indis ignorantia. Ibid
- Proprium habentes Parochum non posse vt contrahant eò se conferre vbi non est. Ibid
