Dico primò. Particulæ, quæ ad imme [Assertio 1. Particulas ejusdem Missæ posse post purificationem sumi.]diatè peractum sacrificium spectant, sumi possunt absque vllo scrupulo etiam post sumptam purificationem. Sic P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disp. 68. Sect. 6. §. Secundus casus. P. Vazquez Disp. 214. n. 49. P. Præpositus Tomo 4. Quæst. 80. n. 45. P. Reginaldus Lib. 29. num. 123. P. Filliucius Tract. 4. num. 239. P. Fagundez circa tertium Ecclesiæ Præceptum Cap. 5. num. 28. P. Dicastillus Tractat. 4. num. 354. Disputat. 9. P. Arriaga suprà num. 49. Diana Parte 1. Tractat. 14. Resolut. 66. Parte 2. Tract. 4. Resolut. 45. & Parte 5. Tractat. 14. Resolut. 43. alibique, & apud ipsos alij plures. Pro quo communis ratio est, quia huiusmodi reliquiæ non sumuntur per modum integræ Communionis, sed vt complementum vnius sacrificij, ad quod Sacerdos ieiunus accessit, & ita totum illud est per modum vnius moraliter actionis. Item, quia non potest aliter Sacerdos ministerium suum, & actionem illam perfectè adimplere modo conuenienti: sæpè enim non possunt reliquiæ conseruari, neque ante ablutionem sumi: vnde Ecclesiæ ieiunium præcipientis intentio non est credenda vllatenus aduersari.

Circa quod P. Suarez sic faciendum ait [Quoties inuentæ fuerint.] quando moraliter oportuerit: qui videtur significare non esse absolutè licitum: vnde dubitari vlteriùs poterit quando id erit moraliter conueniens. Sine vllo tamen scrupulo fieri poterit, quoties reliquiæ extiterint, quia hoc clarè probat ratio adducta de sacrificij actione, quæ vna moraliter est, & de illius perfectione, ac conuenienti modo ministerium adimplendi. Quòd si ad necessitatem reducitur, iam ratio talis minimè erit sufficiens; quam tamen & ipse Eximius Doctor, & alij sufficientem arbitrantur. Vnde eo stante vi [Et debere semper ita fieri videtur.]detur particulas debere sumi, etiamsi commoditas non desit ad earum conseruationem. Quod quidem tunc accidere poterit, si quando Sacerdos post Missam daturus Communionem, pyxidem ex sacrario extrahit, in Corporali particulam aliquam deprehendit. Est enim tunc facile eam in pyxide reponere; quod tamen si faciat, conuenienti modo non se gerere ratio adducta conuincit: quia scilicet sacrificium perfectè non peragit, cùm aliquid ex eo relinquit, quod à se sumendum consecrauit. Licet enim non sit necessarium vt Sacerdos totum id sumat, quod consecrat, cùm pro aliis etiam consecrare possit: id tamen quòd à se sumendum consecrat, sumere debet, quia sumptio, vel ad substantiam sacrificij spectat, vt volunt multi, vel ad integritatem. Non videtur ergo juxta mentem Doctorum sic tenentium & probantium, aliter fieri posse, cùm in eo & ratio conuenientiæ, & integritatis requisitæ concurrant. Vnde & P. Vazquez, qui ait non esse obligationem particulas huiusmodi sumendi, [Saltem id esse valde conueniens.] si seruari possint, probabiliter quidem loquitur, sed non iuxta rationem communis assertionis. Et quidquid de obligatione in ordine ad culpam sit, de maiori quidem conuenientiâ non videtur posse dubitari. Et vrgeri ex receptissimâ sententia potest; iuxta quam, qui in Missa post consecrationem etiam solius hostiæ, recordatur se non esse ieiunium, debet in ea prosequi. Pro quo ipse P. Vazquez Cap. 5. §. Idem dicendum. junctis iis, quæ habet Disput. 208. Cap. 2. Nam communis ea resolutio in eo fundatur, quòd integritas sacrificij præferenda sit Ecclesiasticæ legi ieiunij. Ex quo arguere pro casu, de quo est sermo, efficaciter possumus: quandoquidem particulæ de integritate sacrificij sunt: vt ergo absoluta necessitas non sit, quia eam communiter non recognoscunt Doctores, saltem magnæ conuenientiæ onus incumbit Sacerdoti. Vnde non benè P. Gaspar Hurtadus Disputat. 9. de Eucharistiâ [Etiamsi seruari possint, contra P. Hurtadum.] Difficult. 17. §. Nos tamen, asserit particulam relictam non posse post ablutionem sumi, si seruari possit, sed reponendam in sacrario, quia tunc absque caussa aliqua excusante sumptionem à non ieiuno sumitur: constat enim caussam esse legitimam & vrgentem, vt iam vidimus.

Dico secundò. Non solùm minusculæ [Assertio 2. idem de hostiolis seu Formis statuens.] particulæ, sed hostiolæ, quas Formas dicimus, pro communicandis aliis consecratæ, sumi possunt, sicut illæ, vt accidit cùm Communio fit post Missam, & aliquæ factâ Communione supersunt. Sic P. Suarez suprà, Posseuinus, Chamerota, P. Filliucius, quos citat & sequitur Bonacina Tomo 1. Disput. 4. de Eucharistia. Quæst. 6. Puncto 2. num. 13. & 14. P. Fagundez num. 31. P. Vazquez, & P. Præpositus suprà P. Henriquez Libr. 9. Cap. 30. num. ad finem P. Ægidius Quæst. 8. numer. 68. & alij. Licet autem ita sen [Ratio pro eadem notanter deducta.]tiant, non est tamen apud eos ratio, quæ resolutionem istam & præcedentem complectatur. Illa enim quæ pro præcedenti adducta est, ex integritate sacrificij procedit, quæ non videtur posse ad præsentem adaptari. Particulæ si quidem pro communicandis aliis consecratæ, ad integritatem sacrificij non spectant sicut aliæ, quia non consecrantur vt à Consecrante sumantur, licet simul consecratæ cum hostiâ vnum sacrificium constituant: ergo ratione integritatis sumi nequeunt. Nihilominùs sustineri ratio prædicta potest: tum quia dici possunt ad integritatem pertinere, quatenus ita consecrantur, vt Sacerdos virtualiter intendat eas sumere, si fortè supersint. Tum etiam quia ratio communis Doctorum non ad integritatem sacrificij referenda est, quo pacto nos sumus argumentati, seu ad integritatem & perfectionem illius actionis.

Neque vrget quod obiicit P. Hurtadus suprà §. Tertius casus, quod scilicet si ea ratio [Obiectio P. Hurtadi discussa, quæ & aliorum.] valeret, non esset contra prohibitionem sumendi Eucharistiam à non ieiunis, sumere scienter aliquid cibi ante sumptionem reliquiarum. Et similiter arguit Cardinalis Lugo Disput. 15. num. 77. & cum eo P. Arriaga num. 47. Pro quo potest casus adduci, si quis post Missam virium defectum sentiret ad Communionem multis conferendam, & ante illam secretò aliquid sumeret, quo eas repararet. Non inquam vrget: quia eo ipso quòd aliquid scienter sumeret Sacerdos, actio sacrificandi finiretur: talis enim cibi sumptio sufficiens illius signum est, cùm adeò aliena sit ab actione illa omnium sacratissima: sic enim testatur Sacerdos de cœlesti cibo se iam non agere, qui terrenum capit. Quòd si intra Missam detur Communio, idem etiam dicendum, etiamsi Sacerdos alia adiecturus sit, quæ ad finem Missæ spectant: ante illa enim sacrificium terminatum est sumptione illâ cibi, non solùm substantialiter, sed integraliter ac completiuè; licet ex Ecclesiæ præcepto, prætermittenda non sint. Deinde. Diuersa est ratio de ablutione, & sumptione illa cibi: nam ablutio ad complementum illius actionis pertinet, ex instituto Ecclesiæ; non ita cibi sumptio aut potus: & ita illa obstare nequit sicut ista. Pro quo etiam est, circa vnam nullum esse indicium permissionis Ecclesiæ, cùm tamen sit erga aliam. Vnde P. Hurtado ex illius potest [Ex sua ipsius doctrina redargutus.] responderi doctrina, qui communem sententiam, de qua Assertione 1. ex eo probat quòd voluntas Ecclesiæ pro eo sit; vult enim fractionem ieiunij non impedire, sicut non item impedire vult, quando in Parasceue ex ipsius præcepto particula hostiæ consecratæ remanentis ex Feriâ 5. vino non consecrato infunditur, & cum eo sumitur: & tamen regulariter contingit quòd particula aliqua vini priùs deglutiatur, quàm particula illa hostiæ consecratæ. Sic ergo & nos dicere possumus circa fractionem per sumptionem cibi præfatam nullum esse indicium voluntatis Ecclesiæ, cùm tamen circa ablutionem sit, quam Doctores verosimiliter coniiciunt, de alia nihil tale vspiam odorati. Quo pacto philosophantem inuenio post hæc scripta P. Dicastillum suprà n. 357. & seqq.

Dico tertiò. Particulæ post sumptionem ablutionis inuentæ sumi possunt, etiam si [Assertio 3. Idem concludens de particulis ex alia Missa.] ex alia sint Missa relictæ. Sic P. Suarez suprà §. Ad secundam, quatenus sic ait: si autem sint ex præsanctificatis, consultiùs erit illas reseruare, sicut anteà conseruabantur. Sic ille, qui dum consultius esse ait, oppositum indicat fieri absolutè posse [P. Suarez.] & ita probabiliter. Quod etiam tenet P. Fagundez sententiam P. Suarij, & verba desumens. Bonacina suprà num. 14. dicens meliùs esse eas asseruare. Bassæus verb. Communio, in fine, vbi eisdem vtitur verbis, quibus P. Suarez. Marchinus apertiùs, de Sacramento Ordinis Tract. 3. p. 3. Cap. 3. num. 19. Est ergo hoc probabile, cuius tamen ratio apud Scriptores non occurrit: potest nihilominùs ex eo fundari, quia ad actionem præsentis sacrificij non solùm pertinet quidquid à Sacerdote oblatum est, sed etiam quòd ab alio, si illud sumere sit conueniens. Vnde manifestum est Sacerdotem posse sumere ante oblationem particulas ex alia Missa relictas, sicut & purificare ciborium, in quo sacræ hostiolæ asseruantur: ergo quemadmodum sumere à se consecrata potest post ablutionem, ita & consecrata ab aliis, quia hoc etiam pertinet ad actionis illius complementum.

[Assertio 4. resolutionem præcedentem de hostiolis etiam procedere videtur.]

Dico quartò. Præcedens resolutio videtur procedere non solùm de maiusculis particulis, sed etiam de hostiolis pro Communione tribuendâ consecratis. Id probatur ex eorum auctoritate, quos nuper adduximus. P. Suarez absolutè loquitur de reliquiis post datam Communionem, sicut & P. Fagundez & Bonacina: post Communionem autem non solùm reliquiæ minutiores restare solent, sed etiam formulæ aliquæ. Si ergo oporteat ciborium purificare, sumi poterunt, aut quauis aliâ rationabili caussâ intercedente. Bassæus de reliquiis loquitur, etiamsi notabilis sint quantitatis. Et quidem P. Fagundez de reliquiis loquens præsentis sacrificij, ita sumi à Sacerdote, qui per longum spatium Communionem populo dispensauit, & posteà vasa purificat, posse arbitratur: vt nullum in eo esse dubium, non dubitet pronuntiare. Quod quidem oportebit obseruent illi, qui scrupulis circa ista perurgentur. Ex eo autem quòd nullum dubium in eo sit, vt vult ille; in eo quod de præsanctificatis addit cum aliis, consultum quidem esse ea seruare: licet dubium aliquod esse possit, satis tamen verosimiliter affirmatur, quia indubitato adhæret, quasi proximo ab eo gradu.

Dico quintò. Etiamsi Sacerdos ab al [Assertio 5. Particulas post recessum ab altari sumi posse.]tari recesserit, poterit particulam inuentam sumere, quæ commodè seruari non possit. Sic citati, quatenus id admittunt quando sine irreuerentia seruari nequit: quæ quidem ordinariè continget; cùm enim Sacerdos nequeat sine nota ad altare redire, videtur particula in Sacristiâ seruanda secretò, vnde & irreuerentia est manifesta. Est ergo sufficiens ratio, quæ ex incommoditate in asseruatione desumitur, & ita generaliùs locutus circa hoc P. Martinon Tomo 4. Disput. 35. num. 63. & de aliorum vsu testatur P. Arriaga num. 51. cùm essent valde docti. Pro quo & alij apud Dianam Parte 6. Tractat. 6. Resolut. 17. & Parte 10. Tract. 13. Resolut. 54. Accedit particulas istas dubitari posse an sint consecratæ.

Dico sextò. Licet aliqua ex prædictis non [Assertio 6. Præfatas resolutiones Indico priuilegio iuuari.] ita recepta sint, ad ea tamen potest priuilegium Indicum, de quo num. 163. probabiliter applicari, vt eo pacto magis licita videantur. Diximus ibi priuilegium dictum nihil speciale concedere. Sed esse pro tollendis scrupulis impetratum. At erunt qui censeant aliquid aliàs non licitum concedi per ilud: & cùm nihil aliud præter dicta excogitari possit, ad ea erit applicandum.

Vbi dubium incidit circa id, quod est [Dubium circa dicentes duas Missas, ob reciduum sanguinem in Calice & rationem adductam de particulis. Fundamenta vt sumi in primâ possit purificatio.] in Parochis Indorum frequentissimum. Missas enim dicunt duas diuersis in populis. Possuntnè illi in priori Calicem purificare, & purificationem sumere? Videtur enim id licitum ex dictis, quia purificatio illa ad complementum sacrificij pertinet: ergo quemadmodum sacrificium non obstat quo minùs aliud offerri & sumi queat, ita neque talis sumptio. Item. Post sumptionem talem possunt sumi particulæ in eadem Missâ non consecratæ: ergo & sumi poterunt, quæ in Missa sequenti fuerint consecratæ: nam in hoc Sacramento magis & minùs non variant excellentiam, ob contentum in illo, Christum scilicet. Ponamus ad huius comprobationem Sacerdotem post sumptam ablutionem circa Communionem ministrandam occupari, vt contingere in magnis Iubilæis potest, & interim Sacerdotes alios in eodem altari Missas facere, & vasa hostiolis plena consecrare, quas & ipse ad Communicandum accedentibus largiatur. Finitâ certè Communione purificare omnia vasa poterit, & reliquias sumere non solùm à se, sed ab aliis etiam in præcedentibus Missis, ac etiam in subsequentibus consecratas: quia quòd præsanctificatæ, aut post sanctificatæ sint, omnino materialiter se habet, iuxta dicta Assertione 3. & 4. Idem ergo in casu, de quo loquimur, dici potest. Quòd si dicatur actionem sacrificij prioris omnino fuisse finitam, & sequentis sacrificij actionem minimè ad illam pertinere, occurri potest ex adductis num. 246. vt saltem probabiliter in hoc possit aliquis arbitrari: quia non est certum id, quod Doctores de sumptione particularum dicunt in eo fundari, quòd eadem actio totalis & completa moraliter reputetur. Deinde. Particulæ Sanguinis in Calice relictæ nequeunt sine ablutione perfectè exhauriri, vt experientiâ constat: ex eo autem quòd remaneant, sequitur primò non habere sacrificium omnimodam integritatem. Secundò irreuerentiis exponi: Calix enim in alium populum sine cultu debito deportatur, quia vel seruari commodè nequit, aut Calix alius non est, vnde & pro secundâ Missâ etiam adhibendus. Cùm ergo Doctores ob irreuerentiam Sacramenti vitandam licitum censeant non ieiunos illud sumere, hîc certè doctrina illa accommodanda venit opportunè. Et ex hoc videtur occurri posse notissimo [In Missis Natalis D. non eandem esse rationem.] Ecclesiæ præcepto, quod in Missali Romano extat ante Missas Natalis Domini, vbi dicitur Sacerdotem, qui tres est dicturus Missas, in duabus prioribus non sumpturum purificationem. Ibi enim nullum est irreuerentiæ periculum, sicut in casu, de quo loquimur: & propter hæc erit forsan qui huiusmodi verosimilem censeat positionem; aliæ enim minoribus fundamentis probabiles solent ab aliquibus reputari.

Sed ego non audeo probare illam, quia [Contrarium statuitur, & sit satis in contrarium adductis.] sensus Ecclesiæ pro contrariâ videtur manifestus. Et quod de Missis Natalis Domini nuper dictum, fortiter vrget: ibi enim ex integritate sacrificij argui nequit: & licet ablutio ad illius complementum spectet, omnino sublata ab Ecclesiâ est. Iam ergo ex illis capitibus nihil, quod iuuet, potest afferri. Vide Cardinal. Lugo in Responsis Moral. Lib. 1. Dub. 10. num. 13. Quod autem ad rationem totalitatis in actione spectat, nihil etiam confert: nam qui dicunt eam non esse potissimam, adducunt aliam, scilicet voluntatem Ecclesiæ: quæ quidem in casu præsenti non deprehenditur, neque vllum eius apparet indicium, sed potius appositæ. Iam quod ad irreuerentiam attinet, vitari illa facilè potest, si sacerdos ipse Calicem decenter exportet, neque Indo tradat cum sarcinis aliis sacris deportandum, vt nonnulli satis inconsideratè faciunt. Vt autem quidquid esse periculi circa hoc potest, penitus euitetur, duo sint Calices, aut plures pro populorum numero, quod est sanè facillimum, si in Parochis aliquis sit pietatis & Religionis igniculus, & Prælati circa hoc eâ, quâ debent, solicitudine pergant prouidere. Licet autem in præfatâ Missalis Rubricâ non [Rubrica Missalis circa Missas Natalis D. quomodo obligationem sub mortali indicet.] videtur esse præceptum, quia simplicissimo modo proponitur: ex eo argumentum sumi nequit; quia cùm res ipsa circa id versetur, quod est graui præcepto prohibitum, communicare inquam non ieiunum, & circa purificationem in Cap. Ex parte, de Celebratione Missarum, quod est Innocentij III. omnino apertè decisum: satis superq́ue fuit simplex adhibita declaratio, quâ [Cap. Ex parte.] Sacerdotes obligationis suæ, de quâ fortè dubitarent indocti aliqui, moneantur. Si enim non defuit, qui sumptione panis benedicti non solui naturale ieiunium ad Communionem necessarium, sibi persuasum haberet, an non tale aliquid circa præsentem articulum potuit prouidentia Ecclesiæ suspicari? Vnde etsi Rubrica talis non extaret, præceptum vrgeret ex generali Ecclesiæ lege, iuxta traditionem Apostolicam in diuersis Conciliis stabilitâ. Pro quo videri potest P. Suarius Disput. 68. citat. Sectione 3. & ita præceptum circa Missas Natalis Domini, prout ibidem præscribitur, sub mortali obligans communis assensio Doctorum agnoscit. Quamuis Bassæus verb. Communio, numer. 21. ita scribat: Sacerdotes in die Natiuitatis Domini possunt ter communicare celebran [Bassæus.]do, modò ablutionem digitorum in primâ & secundâ Mißâ non sumant. Sic ille. Iuxta quem ablutio prior, seu purificatio Calicis, non videtur celebrationem impedire. Sed hoc non vrget. Vnde eius non erit audacia toleranda, qui contrarium non fuerit veritus practicare. Iam ad alia.

De Priuilegijs circa ornamentorum, linteorum, & sacrorum vasorum benedictionem.

CIrca hæc ita habetur in Compendio [Priuilegium Indicum circa benedictiones, quibusdam adnotatis.] Indico Verb. Benedictio: Possunt ij, qui mittuntur à Præposito Generali in loca remotißima, à quibus non potest adiri Sedes Apostolica, vestes Sacerdotales, Pallas, Corporalia, Calices, Altaria, & Cæmeteria, (si Episcopus, qui ea faciat, Catholicus ibi non adsit) in eis partibus benedicere. Sic ibi: & statim hoc ad omnes, qui in prædictis regionibus sunt, extendendum esse, dicitur concessione Gregorij XIII. Est autem priuilegium dictum Pauli III. vt in eius habetur Bulla pag. 43. Quomodo autem Prouincialibus, & alijs per eos vsus talis priuilegij concedatur, ibidem dicitur, & dictum etiam à nobis numer. 176. Fit autem citato loco remissio ad Compendium commune circa benedictionem Ecclesiarum, Oratoriorum, & Paramentorum: vbi de benedictione eorum, in quâ vnctio interuenit, nihil extat: pro aliis autem illud habetur speciale, vt tam propria, quàm aliena possint benedici. De Ecclesiis & Oratoriis dicemus inferiùs. Præter concessiones autem in Compendiis citatas, aliæ sunt, de quibus agunt Fr. Emmanuel Tomo 1. qq. regular. quæst. 19. Bassæus verb. Altare. Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus citatis, Parte 2. verb. Benedicere. P. Pellizarius Tomo 2. Tractat. 8. Cap. 5. Sect. 3. P. Quintanad. Tomo 2. Tractat. 5. Singular. 12. Fr. Ioannes de la Cruz in Epitome status Religiosi, Lib. 2. Cap. 5. Dubio 8. & pleniùs ceteris Ascanius Tamburinus de Iure Abbatum Tomo 1. Disput. 23. quæst. 4. num. 3. & alij.

In quibus tamen quod ad generalem [Aliud generale Innocentij 8. & vniuersalius.] concessionem attinet, vnam tantùm inuenio Innocentij VIII. Abbati factam Cisterciensi Monasterij Cabilonensis, & eius successoribus, nec non quatuor aliis eiusdem Ordinis Abbatibus, in Bullâ, quæ incipit, Exposcit tuæ deuotionis, die 3. Aprilis, Ann. 1489. & est quinta huius Pontificis apud Fr. Emmanuelem, & ad omnes est Ordinis Abbates extensa à Gregorio XIV. vt testatur idem Fr. Emmanuel suprà, Quæst. 28. Artic. 2. illa enim ad Calices & Altaria porrigitur verbis illis: & quæcumque alia vestimenta ac ornamenta Ecclesiastica, Corporalibus, vasculisque ad reponendam Eucharistiam, ac imaginibus quibuslibet comprehensis, in locis, & domibus dicti Ordinis benedicere, & Calices consecrare, tam de dicto Ordine, quàm si ad vos aliunde nonnumquam deferantur. Ac Altaria de nouo constructa, seu translata restaurare, aut mutata in quibuslibet locis dicti Ordinis, Chrismate sacro priùs ab aliquo Catholico Antistite recepto, consecrare, &c. Vbi notanda limi [Quæ in illò limitatio.]tatio, quòd scilicet prædicta in domibus tantùm præfati Ordinis fieri possunt; non ergo extra, dum scilicet quis itinerando vt id faciat ab aliquibus inuitatur. Dixi autem concessionem dictam magis esse generalem, quia omnia complectitur: alia enim est, quæ Altarium portatilium conse [Pro consecratione Ararum aliud Pij 4.]crationem indulget, non tamen Calicum & Patenarum, & est Pij IV. in ordine 97. Abbatibus Benedictinis, pro suis tamen Ecclesiis tantùm, & ad eorum vsum. Ait autem P. Pellizarius suprà num. 102. similem facultatem concessisse Minoribus Honorium secundum, vt in eorum habetur monumentis Conceßione 212. & refertur in [Circa similem concessionem deceptum P. Pellizarium.] Compendio Societatis verb. Ecclesia, §. 1. Sed certè similis facultas non est: quia tamen per eam habetur, vt possint Minores facere benedici altaria à quocumque Antistite, si Diœcesanus renuerit; hæc certè similis est ei, de quâ ibi, à Paulo III. concessâ Societati; alia enim de Consecratione ab eisdem Religiosis facienda, valde esset dissimilis. Neque in Compendio habetur Honorium secundum id concessisse, neque haberi potuit, quia Honorius secundus multò fuit antiquior Ordine Minorum. Honorius ergo tertius reponendus. Idem Auctor ibidem affirmat Adrianum VI. concessisse Prouincialibus Indiarum Ordinis Minorum, & Fratribus, quibus illi concesserint, facultatem consecrandi Aras & Calices, etiam pro vsu alieno in casu necessitatis, Episcopis in Prouinciâ non existentibus, pro quo Au [Sicut circa aliud pro Indijs Adriani 6.]ctorem nullum, aut instrumentum allegat; sed neque allegare potest, quia concessio talis non est pro Altaribus, sed pro ornamentis, & aliis, quibus Calices addit, vt videri potest apud Emmanuelem suprà, Artic. 3. & Quæst. 28. Artic. 2. Vbi quidem concessionem Leonis X. factam duobus Fratribus Minoribus ad Indias euntibus, de quâ diximus num. 209. etiam producit: sed ex eâ nihil ad intentum deduci potest, cùm fuerit personalis, vt citato loco demonstratum. Vide tamen infrà, num. 385.

Quòd autem concessiones dictæ ad [Abbatibus concessum non posse ad alios extendi, qui probent.] Religiones omnes priuilegium communicationis habentes extendi nequeant, ex Auctoribus citatis, & aliis nonnullis colligitur. Procedunt enim illæ de Abbatibus vsum Pontificalium habentibus: quæ autem talibus conceduntur, nequeunt ad Prælatos alios, qui Abbates non sunt, per communicationem extendi. Quod tenent Miranda Tomo 2. Quæst. 41. Artic. 4. Diana Parte 3. Tractat. 2. Resolut. 15. Cespedes de Exemptione. D. 158. numer. 1. P. Pellizarius suprà, numer. 104. Hieronymus Garcia Tractat. 3. Difficult. 8. Dub. 3. Puncto 1. num. 4. & alij, ante quos id luculentiùs prosecutus P. Suarez Tom. 4. de Religione, Tractat. 8. Lib. 2. Cap. 30. vbi probat Abbatibus Regularibus numquam in vsu fuisse Altarium & Calicum consecrationem, sicut & aliorum, pro quibus Chrisma debet adhiberi. De priuilegio autem dicto Innocentij VIII. loquens numer. 8. sic concludit: Non est ergo dubium quin poßit Pontifex [P. Suarez.] hunc actum committere Sacerdoti non Episcopo. Cur ergo non poterit etiam consuetudine præscribi, vel benedictioni Abbatis ipso iure coniungi? De facto verò certum est non ita factum esse: immò & de illo speciali priuilegio mihi incertum est an fuerit vsu receptum, & an nunc duret. Sic ille: cuius doctrina circa priuilegium simile ad conferendos Ordines minores, de quâ Cap. 29. num. 28. huic loco accommodanda venit, quòd quoties Iura loquuntur de inferioribus Prælatis, quibus hæc potestas ordinandi communicata est, semper loquuntur de illis sub nomine Abbatis: quod est signum per eam vocem in Iure significari peculiarem dignitatem, quam non habent Prælati aliarum Religionum, qui hoc nomine non vocantur, & ideò in hac potestate non communicant: præsertim [Fundamentum discriminis inter illos.] quia ex se & ex primæuâ institutione postulabat hæc potestas benedictionem ipsius Abbatis: & licet specialiter commissa sit posteà Abbatibus non benedictis eorumdem Ordinum, id solùm fuit quia eis quodammodo erat debita benedictio, ne omnino priuarentur commodis eius: Prælati verò aliarum Religionum per se nullam habent benedictionem, vnde diuersa circa illos est ratio, & ita non est locus communicationi.

Prætereà. Vt concessiones dictæ circa [In Compendijs Societatis omissæ concessiones, vti non ad rem.] consecrationem non habeant vim sufficientem, argumentum est non leue omnes illas in Compendiis Societatis omissas. In communi enim nihil circa illam habetur, & in Indico solius concessionis Pauli III. mentio extat eidem Societati factæ: cùm tamen exacta diligentia circa priuilegiorum explorationem adhibita fuerit à viris non vulgariter eruditis. Cùm etiam R. P. Ge [Argumentum aliud, ex peculiari quadam concessione.]nerali Iacobo Laynio à Cardinali S. Angeli Summo Pœnitentiario concessa fuisset, vt Generalis per se, vel plures alios, quos nominaret, posset benedicere ornamenta, vestes sacras, & alia ad diuinum cultum necessaria; illa tamen excepit, quæ ab Episcopis tantùm benedici possunt, id est, citra Calices & Patenas, vt testatus ipse P. Generalis, & habetur in viuæ vocis Oraculis pag. 19. vt videre etiam est in opusculo Cardinalis Lugo circa viuæ vocis Oracula pro Societate, verb. Benedicere. Hæc ergo exceptio videtur arguere nullum circa hoc aliis concessum priuilegium extare: si enim verè esset, non adeò stricta limitatio fieret, neque ita apertè significaretur consecrationem talem taliter ad Episcopos pertinere, vt aliis minimè competere posse iudicari videatur. Pro quo & facit id quod præter nuper dicta habet P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disp. 81. sect. 5. §. Tertiò additur, vbi sic ait: Papa rectè [P. Suarez singularem in Societate concessionem agnoscit.] potest hanc sacultatem committere simplici Sacerdoti, ordinariè autem non facit: solùm inuenio hoc esse concessum Presbyteris Societatis Iesv pro locis remotißimis infidelium, in quibus Episcopi Catholici non adsunt, in Bullâ Pauli III. An. 1549. Sic ille.

Dico primò. Probabile est Prælatos [Assertio 1. ea, in quibus vnctio adhibetur, posse à Mendicantibus probabiliter consecrari.] Religionum Mendicantium, & alios habentes priuilegium communicationis, posse Altaria fixa, Aras, Calices, Patenas, & alia, in quibus Chrisma adhibetur, consecrare. Probatur ex adductis priuilegijs, propter quæ ita sentiunt ex citatis Auctoribus Ioannes de la Cruz, P. Quintana, Emmanuel Rodericus, Fr. Ioannes Baptista, qui in speciali concessionem Innocentij VIII. omnino suffragari Religiosis communicationem habentibus arbitrantur. Quod & tenet P. Pellizarius Tractat. 10. Cap. 9. num. 38. ob priuilegiorum tenorem, quæ in speciali non recenset. Et vt id verosimilius fiat, manifestè ostendendum est priuilegium consecrationis, de quo loquimur, aliis non Episcopis concessum, & in vsu haberi. Pro quo in primis facit Declaratio Cardinalium, [In vsu illam Abbatum diuersarum Religionum.] quam ex Naldo adducit Diana Resolut. 15. citatâ: quæ quidem in iudicio contradictorio est impetrata, & post sententiam prohibentem ob allegationes Procuratorum, pro Abbatibus fauorabiliter pronuntiatam. Deinde. Tamburinus suprà, pro concessione in ordine ad consecrationem Altarium varia priuilegia adducit, refertq́ue Visitatores Pontifices, cùm Romæ ad Auctoris eiusdem Conuentum accessissent, quod est Religionis Vallis vmbrosæ, & illis instillatum fuisset Abbates ipsius Altaria consecrare, quod à Congregatione Rituum non solùm de portatilibus, sed etiam de fixis intelligendum declarauerat, id ratum habuisse. Additq́ue ita haberi in Missalis regulis, quo dicta Religio vtitur, à Paulo V. approbato. Vnde non est vllatenus deferendum Patri Fagundez, qui circa prinium Ecclesiæ Præceptum Lib. 3. Cap. 22. numer. 3. ita [Nec toti Societati concessa, contra P. Fagund.] scribit, Consecratio petræ Aræ, sicut & Calicis & Patenæ, ad solos Episcopos de jure spectat: potest tamen Summus Pontifex illam committere ex priuilegio simplici Sacerdoti: numquàm verò (quod sciam) adhuc illam Sacerdotibus simplicibus commisit nisi solis tantummodò Religiosis Societatis Iesv, & non alijs, & his quidem solùm pro remotißimis infidelium partibus, in quibus Episcopi Catholici non sunt. Sic ille.

Suppositâ ergo concessione huiusmodi [Inde argumentum pro Asserto.] respectu Abbatum, satis iam verosimile apparet communicationem Prælatis Mendicantibus conuenire: nam illorum maiora merita erga Ecclesiam in caussâ fuerunt, vt ipsis communicatio amplissima tribueretur omnium eorum priuilegiorum, [Mendicantium maiora ergo Ecclesiam merita.] quæ Monachalibus fuerant attributa, & in posterùm erant tribuenda: sunt enim in acie contra inimicos Ecclesiæ, & sæculares Prælatos egregiè adiuuant in Pastorali cura, quod non ita faciunt Monachales, ad pedes Domini cum Mariâ sedentes, & sanctæ contemplationis dulcedinem ex fonte viuo per otium haurientes. Vnde in Clement. 1. de Regularibus iis, qui ex Mendicantibus ad non Mendicantes transeunt, etiam auctoritate Apostolicâ, variæ inhabilitates imponuntur, de quibus ibi, & pro quibus videri potest P. Thomas Sancius in Opere Morali, Lib. 6. Cap. 7. num. 109. & seqq. Sicut & alter Thomas à Iesv in Cap. Non dicatis, Parte 5. Cap. 1. vbi multa de Mendicantium dignitate. Ex quo argui efficaciter potest: nam si merita Mendicantium talia sunt, & propter illa communicationis sunt priuilegio donati, quod nullam limitationem importat; videtur non obscurè deduci, hoc, de quo loquimur, in illis conuenire. Aut enim [Dilemma concludens.] magnum est, aut non magnum. Si primum: non est æquum eo priuari, qui magna pro Ecclesiâ moliuntur, & dum faciunt & docent; magni sunt in regno cœlorum. Si secundum: non est cur debeat, vbi maiora alia conceduntur, denegari. Licèt ergo Abbates speciali aliquâ sint præditi [Fit satis obiectis.] qualitate, quâ Mendicantes carent; id non debet obstare, quando concessionis motiuum ea qualitas non est, sed commune aliud meritum, vt in præsenti contingit, & ex tenore ipsius concessionis constat, videriq́ue potest in citatâ Innocentij VIII. quæ sic incipit: Exposcit tuæ deuotio [Innocentij 8. verba.]nis sinceritas, & Religionis promeretur honestas, &c. Per quod patet ad rationem adductam pro contraria positione. Ad id autem, quod ex concessione R. P. Generali Laynio factâ obiiciebatur, responderi potest concedentem potuisse ea cum limitatione concedere, quia ita conueniens iudicauit, de priuilegijs alijs nihil cogitans, per quod illis nihil incommodatum: & P. Generalem eâ concessione securiorem vsum voluisse: quamuis dubitari nequeat sine illa licuisse, quod concessione præfatâ continetur, vt constat ex allatis in Compendio. Quòd verò significetur id ad Episcopos tantùm pertinere, verum quidem est de jure loquendo, non ex priuilegio, de cuius nequit concessione vllatenus dubitari.

Dico secundò. Ex concessione circa [Assertio 2. ex Ararum benedictione ad alia faciendam extensionem, & ex conuerso.] Aras, aut fixa Altaria, satis verosimiliter deduci potest licere etiam Calicum, Patenarum, & aliorum huiusmodi consecrationem, sicut ex conuerso: vnde concessiones aliquæ ex adductis, quæ circa hoc videntur diminutæ, generales possunt reputari. Et quod ad concessionem pro Calicibus spectat, etiam pro Aris esse accipiendum tenet Tamburinus suprà, Quæst. 5. num. 3. & Quæst. 13. num. 3. quem sequitur Hieronymus Garcia [Ara an Calicis consecratio, maius quid sit.] suprà, arguendo de maiori ad minus: maius enim videtur posse Calicem consecrare, in quo Christi Sanguis, & etiam Corpus, cùm fit commixtio, immediatè, licèt comitanter aliàs, continetur, quàm consecrare Aram, in quâ immediatus contactus non interuenit. Quando autem licet maius aliquid, etiam & minus licet, si in eodem genere sint, per vulgarem regulam juris in sexto. Sed certè pro opposito argui etiam potest: nam consecratio Aræ maius quid esse videtur, vt ex multitudine eorum constat, quæ pro illâ adhibentur: neque enim in ipsâ tantùm contactus attenditur, sed mystica etiam ratio, eò quòd Christum significet, vt in eadem consecratione habetur. Hinc est vt Corporalium benedictio, in quibus immediatus contactus est, Prælatis omnibus sine difficultate concedatur. Et ita quod ad Calicem attinet non esset difficile, si contactus tantum attenderetur: ciborium enim, in quo hostiolæ consecratæ asseruantur, etiamsi immediatè eas tangat, benedici à Prælatis potest: quia verò Romæ consecrari sacrâ vnctione solet, eadem pro eo, quæ pro Calice, respectu eorum, qui Episcopi non sunt, difficultas reperitur. Est ergo Aræ consecratio aliunde valde sublimis, dum sacra in illa adhibetur vnctio, illius instar quæ à Patriarcha Iacobi adhibita, cùm erexit lapidem in titulum, fundens oleum desuper; de quo Genes. 28. vers. 18.

