Cùm ergo dissolutio matrimonij facta [Priuilegium adductum quid conferat, vt tale dici propriè possit. Et vt tale non sit, quæ videantur vim haberè.] mutatione vitæ melioris per Baptismum liceat, videndum quid in priuilegio adducto specialis gratiæ rationem habeat, vt verè & propriè priuilegium possit compellari. Et videtur quidem tale non esse, sed meram communis iuris declarationem, sicut de priuilegio alio ex §. 5. verb. Dispensatio dicebamus. Quòd enim transire ad alias nuptias absolutè liceat, ex communi iure, vt nuper vidimus, compertum habetur. Volentem autem coniugem infidelem cohabitare fideli, sine periculo peruersionis non posse dimitti, iam etiam ostendimus, iuxta Ecclesiæ mentem in Cap. Quantò, de diuortiis, cuius verba dedimus num. 40. & in Cap. Gaudemus, eodem Titulo. Vnde doctrina Apostoli in casu tantùm periculi procedit. Id ergo quod dicitur in priuilegio de monendo coniuge infideli, & eius expectando responso, iuxta huiusmodi præsuppositum cadit, quòd scilicet, ad securam habitationem sit tantùm admittendus: & quòd moneri debeat, non priuilegij, sed stricti præcepti continet rationem. Quòd si respondere intra terminum competentem nequeat, aut nolit, coniux fidelis nouum possit inire coniugium, ex Iure habetur: sic enim in Cap. Gaudemus citato, verbis illis: nisi post [Cap. Gaudemus.] conuersionem ipsius illa renuat habitare cum ipso. Quæ autem non respondet, apertè renuit, cùm sciat se non respondente, coniugem ad alias nuptias transiturum. Si autem nequeat expectari responsum, eadem ratio est, quia non debet coniux fidelis obligari ad valde diuturnum cælibatum: & esset profectò, vt diximus, magnum ad fidei receptionem obstaculum, si is, qui de conuersione sua agit, ad onus eiusmodi cogeretur. Ex quo prouenit vt Æthiopes in regiones alias distracti, & fideles redditi susceptione Baptismi, sine scrupulo aliquo matrimonium contrahere permittantur, cùm tamen certum sit multos illorum in natiuo solo matrimonia suis ritibus contraxisse. Quod tandem Gregorius priuilegij largitor attexuit de firmitate matrimonij sic contracti, etiamsi coniux impeditus respondere, posteà voluntatem suam manisestet, & reipsa conuertatur ita dicendum necessariò fuit: quia cùm matrimonium in facie Ecclesiæ contractum omnino validum fuerit, ab alterius iam consensu non pendet, neque illi iniuria fit, quandoquidem & ille liber à vinculo manet, & alias potest nuptias sibi fortè gratiores & commodiores celebrare. Nihil ergo videtur speciale per hoc priuilegium concedi, quod anteà non liceret.

Qui discursus etiam ostendit ad effe [Dispensationem non videri necessariam.]ctum prædictum dispensationem non esse necessariam: vnde non apparet quomodo in priuilegio ipso dicatur ibi expressos posse cum Neophytis in ordine ad illum dispensare. Dispensandi enim facultas ex Iure habetur, & Apostolicâ declaratione: neque in speciali infidelium genere, de quo agitur, quidquam occurrit, vt pro iis peculiaris sit dispensandi facultas requisita. In quo quidem licet non multùm ad rem ipsam spectare videatur hoc aut illo modo loqui, dummodo constat quid sit in facti contingentiâ faciendum; dici tamen potest gratiam aliquam ad [Aliquam tamen gratiam admisceri ostenditur.]misceri in eo quòd spatium temporis ad expectationem responsi coniugis infidelis, & alia, quæ circa hoc occurrere possunt, non solùm Ordinariorum, sed Parochorum, & Religiosorum Societatis dispositioni committitur, cùm ad Episcopos id spectare soleat, & ita per eos, aut etiam per Prouincialia Concilia spatium sit temporis definitum, vt statim videbimus. Est ergo dispensandi facultas non tam in substantiâ ipsâ, quàm in modo. Deinde, licet verum sit, quod ex aliis habet P. Sancius Lib. 7. Disput. 74. num. 4. posse scilicet dissolui matrimonium in prædictis euentibus non esse ex iure aliquo Pontificio: matrimonium enim consummatum nequit iure Pontificio dissolui, quamuis in infidelitate initum sit, saltem lege naturali: sed id haberi ex priuilegio Christi sic in fidei fauorem concedentis, quod D. Paulus citato loco promulgauit verbis allegatis sic ab Ecclesia intellectis. Id tamen non est ita certum, vt graues Auctores desint asserentes dissolutionem talem iure Pontificio [Dissolutionem matrimonij jure Pontificio peragi, aliquorum sententia. Et quid ex illa, sicut ex nonnullis alijs.] peragi, vt videri potest apud eumdem Patrem ibidem. Potuit ergo Doctissimus Pontifex Gregorius in ea esse fortè sententia, vti priuatus Doctor, & ita ad dispensandum omnibus præfatis tribuere facultatem. Quòd si dicatur iam illam ex Iure haberi: occurri potest non esse omnino certum eos, qui conuertuntur, non conuersis coniugibus, eo ipso esse dispensatos, & sine dependentia omni ab Ecclesiasticâ iurisdictione posse contrahere: quia hoc non debuit Neophytorum arbitrio, qui rudes circa res Ecclesiasticas solent esse, relinqui. Immò generaliter loquendo non dissolui matrimonium, de fide esse affirmat P. Sancius suprà Disput. 73. num. 6. & desiderari sententiam iudicis sunt qui affirment, vt videri apud eumdem potest Disput 74. num. 11. & necessariam esse Pontificiam auctoritatem, cùm coniux moneri non potest, tenent Basilius, Pontius, & alij, quorum sententiam vt probabilem proponit Diana Parte 3. Tract. 4. Res. 264. vbi pro contraria plures adducit. Est ergo locus dispensationi auctoritate Pontificis à Ministris Euangelicis faciendæ.

Quid specialiter in Conciliis Peruuianis dispositum circa eos, qui post contractum in Paganismo matrimonium conuertuntur.

COncilium Limense secundum quod Prouinciale fuit, & Anno 1567. ce [Decreta Concilij 2. & 3. Limensis.]lebratum, ea circa caussam præsentem decreuit, quæ Consilium Limense Tertium Anno 1582. his est verbis Act. 2. Cap. 10. complexum. De iis, qui iam matrimonio iuncti conuertuntur ad fidem, coniuge adhuc infideli permanente, in Superiore Concilio prouidè consultum est, vt si infidelis quidem spem suæ conuersionis maturam ostendat, Christianus nullo modo ad alias nuptias transeat, quemadmodum sacris est Canonibus definitum, sed coniugis lucrum in Christo expectet. Si verò differat conuersionem suam, neque tamen iam baptizato coniugi perniciosus existat, eum à fide auertendo, aut ad peccatum mortale pertrahendo (ceterùm id cùm sit, sacri Canones eos separandos volunt, & Christiano noui coniugij ineundi potestatem tribuunt) tunc & expectandum adhuc esse per semestre tempus, & aßiduè de sua interim conuersione admouendum. Sed quoniam tum periculum recèns conuersi cauendum est, ne si diu permanserit in toro infidelis, fidem Christo fortaßis amittat, dum vult seruare homini: tum verò libertati illius consulendum est, ne celebs viuere cogatur, qui forsitan vritur. Idcircò decernimus vt transacto sex mensium spatio res ad Episcopum deferatur, qui benè perspectâ caussâ, fideli declaret copiam esse aliud matrimonium ineundi propter fidei aut charitatis scandalum, quod patitur. Quòd si nullum esse periculum in cohabitatione viderit, iubeat expectare infidelem, vel etiam consulat cohabitare, si prodesse intelligit iuxta Pauli Apostoli consilium. 1. Cor. 7. Neque enim potest omnibus conuersis eadem lex præfigi, cùm occurrant profectò variæ circumstantiæ, neque sit omnium infidelium eadem ratio. Quarè Episcopi prudentia in re dubia, ne grauiter erretur, consulenda erit, & iuxta Cap. Quanto, de diuortiis, cùm casus acciderit, decernendum. Sic Concilium à Sede Apostolica confirmatum, circa quæ à nobis aliquid adiiciendum.

Primò ergo quòd fidelis ad alias nup [Quæ spes conuersionis infidelis coniugis esse debeat.]tias transire nequeat, si infidelis spem suæ conuersionis ostendat, sacris dicitur esse Canonibus definitum: & spem hanc non qualemcumque sufficere, sed maturam esse debere, id est, non conuersionis in longum protractæ, sed tempus post breue futuræ. Pro quo est Apostolus citato Cap. 7. Cor. 1. vbi cùm præcipiat conjugem fidelem ab infideli non discederem volente in pace habitare cum illo, ita subdit: Vnde enim scis mulier si virum saluum faciet? aut vnde scis vir, si mulierem saluam facies? Nisi vnicuique sicut diuisit Do [1. Cor. 7. v. 16. & 17.]minus, vnumquemque sicut vocauit Deus, ita ambulet. Sic v. 16. & 17. & ita habetur in Cap. Iam nunc 28. quæst. 1. vbi sic dicitur: & sic ad lucran [Cap. Iam nunc.]dos coniuges, & filios Christo, exemplis etiam, quæ prouenerant, videtur hortatus. Cur ergo non expediat etiam infideles coniuges dimitti à fidelibus, caussa euidenter expressa est. Non enim propter vinculum cum talibus pactum coniugale est seruandum, sed vt quærantur in Christo recedi ab infidelibus coniugibus Apostolus vetat. Sic ibi ex D. Augustino Libr. 1. de a [D. August.]dulterinis connubiis. Cap. 13. Quod autem spes maturæ conuersionis esse debeat, & non in longum protractæ, ex eadem doctrinâ deducitur: nam experimentum dispositionis in ordine ad conuersionem breui tempore haberi potest, & ita cessat finis huiusmodi permissionis, quòd scilicet coniux infidelis quæratur in Christo. Aliàs grauissimum onus conuersis imponeretur coniugibus, quòd scilicet per totam vitam deberent in coniugio cum infidelibus permanere, quia per totam vitam spes aliqua esse potest, & constat aliquos in illius fine conuersos.

Secundò addit Concilium coniugem [Modo non licere habitationem cum infideli, aliquorum sententia.] infidelem ad cohabitationem admittendum, si perniciosus non sit, alias dimittendum. In quo quidem sunt qui contradicant, existimantes non esse licitam huiusmodi cohabitationem, quia ab Ecclesiâ prohibita, quidquid de sæculis prioribus fuerit. Tria enim tempora distinguunt. Primum ab Apostolorum prædicatione, & sexcentis posteà annis, quibus frequens erat infidelium conuersio ac Iudæorum. Et tunc permittebatur cohabitatio secundùm D. Pauli consilium, & conditiones ab eodem propositas. Et ita id tenuit D. Augustinus relatus in Cap. Si enim 27. quæst. 2. Vbi manifestus error est: in prædicto enim Capite. Si enim nihil tale habetur; benè tamen in Cap. Sic enim 28. quæst. 1. Secundum tempus secutum est, quo rarissimè Iudæi ad Christum conuertebantur, erantque peruicaciores in sua perfidiâ; & tunc edita est Synodi Toletanæ Constitutio, quæ habetur in Cap. Iudæi 28. quæst. 1. vbi prohibentur Iudæi, qui mulieres habent Christianas, cum eisdem habitare, cuius ratio redditur verbis illis: Verùm hoc ideò statutum [Concilium Tolet. 4.] est, ne dum fidelis salutem quærit infidelis, potiùs ipse cum ea infidelitatis perditionem inueniat. Sic Concilium Toletanum 4. Ratio autem prædicta, licet ad omnes spectare infideles videatur, ad solos est Iudæos, de quibus agebatur, referenda; quia infideles alij non ita obstinati in sua perfidiâ erant, vt eorum deberet conuersio desperari. Tertium tandem, quo Ecclesiæ consuetudine est receptum, ac præceptum inductum, vt coniux ad fidem conuersus non permittatur cum infideli cuiusque sectæ habitare. Eo quòd experientia docuerit successu temporis coniugi fideli ex infidelis consortio non modicum periculum imminere. Sic P. Thomas Sancius Lib. 7. Disp. 73. numer. 12. vbi plures pro eodem adducit. Qui tamen, cùm præceptum esse dicat; vbi tamen illud extet, & à quo sit impositum, non exponit: nisi velit consuetudine ipsâ præceptum inductum, vt aliàs solet accidere.

[Contrariam Concilium Limense secutum, quæ & verisimilior ostenditur.]

Nihilominus Concilium Limense opinionem satis probabilem est secutum, quam tenent Doctores plures apud eumdem P. Sancium numer. 11. & 13. & prætereà P. Fragosus Tomo 3. Lib. 10. Disput. 22. num. 75. P. Valentia Tomo 4. Disput. 10. Quæst. 1. Puncto 1. Cardinalis Toletus Lib. 7. Cap. 11. num. 2. P. Mæratius Disput. 7. de Matrimonio Sect. 6. P. Martinon Disput. 72. num. 77. & alij. In speciali autem, de Indis loquens ita affirmat Veracruz Parte 2. speciali. Artic 32. Conclus. 4. P. Lessius de Matrimonium. 95. Et videtur sanè verosimilior iis suppositis, quæ nuper dicta sunt circa obligationem non recedendi à coniugio, si coniux cohabitare velit sine periculo peruersionis: sic enim docet D. Paulus, sic Sancti Patres, & Pontifices eius doctrinam accipiunt, & inter sacros Canones com [Præceptum ab Apostolo non impositum vt probant aliqui.]mendatur. Neque satisfacit quod dicitur, Primò doctrinam D. Pauli non continere præceptum, sed consilium, & ita Ecclesiam contrarium statuere potuisse. Sic enim tenet Pater Sancius, & alij, quos citat suprà num. 7. Apostoli verbis innixus, dum ait: Nam ceteris ego dico, non Dominus. Si enim id Dominus non præcipit, ex ipsa lege coniugij, quæ diuina est, fieri necessariò non debet. Nec credendum est D. Paulum onus adeò graue imponere infideli voluisse, qui ad fidem conuertitur, cùm illud Christus non imposuerit: noluit enim Christus vt fidelis obstrictus esset ad conuiuendum infideli in vitæ consuetudine adeò arctâ ac familiari, qualis est coniugalis. Pro quo etiam militat P. Martinon suprà num. 70. & P. Lessius n. 93. Non inquam [Qui improbantur.] satisfacit, quia præceptum in verbis Apostoli Patres agnoscunt, quos ibidem adducit P. Sancius, & plures alij Scriptores. Et D. Augustini doctrinam sic inter alios sentientis Pontifices admittunt, & in Canonico Iure proponunt. Quamuis autem quæ in Decreto habentur, non adeò habeantur vrgentia, in hoc autem puncto Innocentius Tertius Decreti Canones citat, & exponit in Cap. Quantò, de diuortiis; qui & in Cap. Gaudemus sic statuit, §. Qui autem, verbis illis: [Cap. Gaudemus, de diuortiis.] Numquam ea viuente poterit aliam etiam ad fidem Christi conuersus habere, nisi post conuersionem ipsius illa renuat cohabitare cum ipso, aut etiam si consentiat, non tamen absque contumelia Creatoris, vel vt eum pertrahat ad mortale peccatum. Sic ille: quo nihil dici apertius potuit. Quomodo autem D. Paulus exponendus sit diximus num. 401. & seqq.

Deinde, vt demus consilium fuisse, ra [Etiamsi consilium fuerit, robur sententie verosimilioris persistere.]tio quæ illud licitum tunc temporis reddidit, potest similiter in aliis occurrere: cur enim non possit haberi spes conuersionis coniugis infidelis? & quidem Concilium Limense, post experientiam recentissimam, huiusmodi spem esse posse testatur, & iuxta eam statuit id quod iam ex ipso posuimus, cui credendum potiùs, quàm Auctoribus multis rem istam à longè salutantibus. Vbi & argui efficacissimè potest: nam si non liceret modò quod hortatur Apostolus, maximè ob experientiam, quæ in caussa fuit vt vim præcepti habens inducta fuerit consuetudo. Atqui omnium maxima experientia ex conuersione Indorum deduci debuit, illa enim omnium est maxima ab initio ferè nascentis Ecclesiæ: & qui circa illam occupantur, spem esse conuersionis affirmant, si coniuges infideles cohabitationem non renuant, quæ stare sine contumelia Creatoris possit: ergo illi est potiùs innitendum, quàm non ita fundatis aliquorum scribentium coniecturis.

Vnde nec satisfacit quod Secundò dici [Variationem induci potuisse circa præceptum Apostoli, aliorum responsio, quæ & reiecta.]tur, etiamsi in D. Paulis verbis præceptum sit, circa illud potuisse variationem induci, sic temporum necessitate postulante, vt habetur in Cap. Non debet, de Consanguin. & affinit. iam enim vidimus necessitatem non esse generalem. Et licet Concilium Toletanum rationem illam generalem. reddiderit, de qua num. 407. iam ibidem vidimus ad solos eam spectare Iudæos, & ita fatetur P. Sancius citato num. 12. de ceteris infidelibus nullibi statutum, quia non ita obstinati in sua perfidia erant, vt eorum deberet desperari conuersio, vnde & num. 13. tandem fatetur admitti cohabitationem posse in illis insulis vbi crebrior est conuersio, & conuersionis spes, ex Episcopi tamen dispensatione. Concilium ergo Limense sapientissimè in suo Decreto processit, & illud quidem, sicut alia eiusdem, diligentissimè sunt Romæ perspecta in Cardinalium Congregatione iussu Sixti V. & sic ab eodem confirmata; vt minimè suspicari liceat in hoc, de quo tractamus, articulo, à Patribus Concilij quidquam minùs consonum Iuri statutum, aut à Pontifice comprobatum: cùm res adeò grauis sit, vt vix vlla maioris considerationis in eodem occurrat.

Tertiò addit Concilium, expectan [Semestris expectatio qualiter practicanda.]dum per semestre, & crebrò coniugem admonendum. Quodquidem intelligendum quando expectatio talis ad desideratum effectum vtilis esse potest: si autem intra dictum tempus haberi responsio nequeat ob rationes quas adducit Gregorius XIII. in Breui, ex quo priuilegium citatum est trasumptum, & affertur à Fr. Ioanne Baptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum Parte 1. Verb. Matrimonium; quia scilicet interdum ad hostiles & barbaras prouincias, ne [Greg XIII.] nunciis quidem accessus pateat; vel quia ignorent prorsus in quas regiones fuerint transuecti: vel quia ipsa itineris longitudo magnam afferat difficultatem. Tunc equidem non est expectandum semestre, sed post Baptismum potest iniri coniugium. Pro quo & est declaratio Pij V. ad Nouam-Hispaniam directa, cuius meminit. P. Sancius Lib. 7. Disp. 74. n. 13. qui & pro admonitionis modo ac nonnullis aliis ad hoc spectantibus videri potest ibidem n. 12. & seqq. Quia verò Concilium Pontificiis obstare priuilegiis nequit, non obstante semestris assignatione, quando coniux infidelis moneri potest, intra breuius spatium poterit coniugium celebrari, & illa omnia peragi, quæ in ip [Facultas priuilegij etiam pro foro externo.]so conceduntur: quandoquidem facultas non est tantùm pro foro interno, vt ex tenore constat, & quia Pontifex verbis vtitur id significantibus, dum ait: Plenam auctoritate Apostolica tenore præsentium concedimus facultatem dispensandi cum quibuscumque &c. Et certè cùm priuilegium dictum adeò generale sit, vt Ordinariis, Parochis, & Religiosis communicationem habentibus sit commune, designatio semestris vix vllius videtur esse momenti. Neque id mirum, quia Concilium ante priuilegij concessionem celebratum est, quod Anno constat 1585. ab Apostolicâ prouidentiâ prodiisse, in quo & Paternâ pietate Gentium istarum se miseratum sortem magnus ille Pontifex attestatus.

Potest autem circa dictum semestre [Semestre quomodo ampliari possit in fauorem conjugis infidelis] dubitari, an currat aliquomodo in fauorem coniugis infidelis, ita vt propter rationem aliquam possit ampliari. Vt si notitia conuersionis coniugis, & de nouo contrahendo matrimonio deliberantis, ante semestre ad coniugem infidelem perueniat, sed maiori illius spatij parte iam decursâ, ita vt deliberationi in re adeò graui tempus sufficiens non suppetat, vt responsum intra semestre transmiti ad coniugem fidelem queat. Si videlicet hoc modo respondeat: Serò ad me nuntium perlatum est, & opus habeo in re tanta maturam considerationem adhibere: videbo quid expediat, & re benè perpensâ respondebo. An hæc responsio ad protrahendum semestre compellet, ita vt ea extante nequeat fidelis coniux nouum inire coniugium? Ad quam dubitationem iuxta Limensis eiusdem Consilij doctrinam ita respondendum, vt circa hoc Episcopus adeatur, qui fidelis coniugis dispositione perspectâ, iuxta eamdem quid sit faciendum iudicabit. Indicium autem eius tale futurum, vt si fidelis coniux sine periculo lapsus in carnalia peccata expectare possit, expectet, quia scilicet non vritur, vt Concilium loquitur, D. Pauli phrasim amplexus. Si autem vratur, igni huiusmodi aquas applicet nuptiales, de quibus integro volumine Nouarinus. Quia verò difficile est gentes Indorum, & similes, heri carnis mancipia, se diu continere, in eam partem inclinandum est, vt illis matrimonij adminiculo quantociùs succurratur. Coniux ergo, qui intra præfixum terminum non respondit, sine culpâ suâ consorte priuabitur, quia in fauorem fidei sic statui oportuit, sicut aliàs in Iure habetur, vt permanente matrimonij vinculo, sine culpâ suâ coniux vsu illius priuetur, idque multis ex caussis: pro quo Innocentius III. in Cap. Quantò citato [Cap. Quantò.] ita loquitur: Nec obstat quod à quibusdam forsan obiicitur, quòd fidelis relictus, (dum fidelis qui fuerat, coniux fidem deserit) non debeat jure suo sine culpa priuari: cùm in multis casibus hoc contingat, vt si alter coniugum incidatur. Sic ille. In casu autem nostro minùs est cur dolere coniux infidelis debeat, quia liber manet, vt coniugium aliud possit celebrare.

Quartò, circa alia, quæ in præfato Con [Quid sit scandalum charitatis, de quo in Concilij Decreto.]cilij Decreto habentur, non est difficile intelligi quid sit scandalum charitatis, quod pati fidelis coniux potest; est enim amissio gratiæ per peccatum, retentâ fide, & contingere potest si coniux talis à nouo coniugio ineundo impediatur: Illud autem quod dicitur, vt Episcopus semestri transacto, benè perspectâ caussâ fideli declaret copiam esse matrimonium aliud contrahendi, propter fidei aut charitatis scandalum, quod patitur, iam est à nobis explicatum. In eo verò quod addi [Cohabitatio quomodo consuli & non præcipi possit.]tur, aliqua occurrit difficultas; quòd scilicet, si nullum esse in cohabitatione periculum videat, expectare iubeat infidelem, vel etiam cohabitare consulat, si prodesse intelligat: cùm enim aliquid sit, quod iubere possit, & aliquid, quod consulat, videndum cur ea sit differentia constituta: neque enim videtur cur debuerit illa constitui; quia enim spes est lucrandi Christo coniugem, expectatio iuberi potest: ergo & cohabitatio; quia eadem est in vtroque ratio. Et quidem cùm pro eo Apostoli locus adducatur, ita fatendum videtur; quia Apostolus non de expectatione tantùm sed etiam est de cohabitatione locutus; vt illius verba manifestant: & hæc consentit habitare cum illo. Et hic consentit habitare cum illa, non dimittat illam, &c. Sed certè Concilium sapienti est diuersitate verborum vsum: post transactum siquidem semestre, & scandalum nullum in vlteriori aliqua expectatione deprehensum, stare optimè potest vlterioris adhuc expectationis imperium, in quo fidelis coniux nullum patitur detrimentum; immò & commodum aliquod esse potest, si filij sint, quos parentis vtriusque oporteat curâ tunc temporis enutriri. In cohabitatione autem licet periculum scandali non sit, potest tamen esse molestia ob cultûs disparitatem, & ita consuli potest, non iuberi, generaliter loquendo. Quòd si ex cohabitatione spes maior affulserit, poterit etiam Episcopus illam indicere, quia casus speciales non sunt Generali Canone comprehensi, vt in simili habet P. Sancius num. 13. citato & alij apud ipsum. Apostolus autem admittendum [Cohabitatio quanta futura, iuxta Apostolum.] coniugem ad cohabitationem iubet, sed pro tempore rationabiliter assignando, vt eius doctrinam Patres, Pontifices, & Doctores communiter iam pridem acceperunt, & pro Concilio hæc satis.

De ijs, qui conuertuntur, & ante conuersionem plures vxores habuerunt.

PRo illis est specialis decisio in Breui [Pij V. decisio circa conuersum plures habentem vxores.] quodam Pij V. quod asseruatur authenticum in archiuo Metropolitanæ Limensis Ecclesiæ, vt asseritur in Confessionali, auctoritate Concilij præfati vulgato, cuius & meminit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum Parte 1. verb. Matrimonium, cuius Data est, die 2. Augusti Ann. 1571. & in eo iubet Pontifex, vt cùm aliquis conuertitur plures habens vxores, ei nubat, & cum ea legitimè copulatus censeatur, quæ ex eisdem conuersa fuerit, & Baptismum pariter receperit, quamuis non prima earum fuerit, quæ in gentilitate habuerat, & sunt adhuc superstites. Et quòd sine vllo scrupulo matrimonium hoc pro legitimo habeatur. Quod quidem tunc videtur procedere, cùm [Obseruatio prima circa illud.] vna tantùm ex vxoribus conuertitur, & in fauorem fidei respectu coniugis vtriusque decernitur: & expressè habetur in Facultatibus, quæ Indiarum Episcopis per quinqennium conceduntur, ibi, circa Facult. 11. Nisi prima voluerit conuerti. Videtur autem supponere Pontifex vxores om [Obseruatio secunda, & difficultas circa Pontificis decisionem.]nes legitimas esse potuisse; aliàs enim non apparet quomodo esse conueniens dispositio possit: siquidem earum letigimitate sublatâ nullum ius speciale in viro est, sicut neque in illis, vt ratione eius priuilegium hoc ipsis concedatur. Deinde. Iuxta dipositionem Cap. Gaudemus, prima vxor pro legitimâ tantùm habenda: cùm enim ibi hoc modo quæstionem proponat Pontifex: Quia ve [Cap. Gaudemus.]rò Pagani circa plures insimul fœminas affectum diuidunt coniugalem, vtrùm post conuersionem omnes, vel quam ex omnibus retinere valeant, non immeritò dubitatur. Post quæstionis autem propositionem in reprobanda vxorum pluralitate multus est Pontifex, neque difficultati propositæ directè respondet, vt notat Glossa verb. Vel quam, quæ tamen addit quòd indirectè satis respondetur quòd prima sit vxor, ex eo quòd dicit Pontifex pluralitatem ex vtroque sexu reprobandam: pro quo & in verb. Pluralitatem. Vnde & decisum expressè eo loco affirmat P. Thomas Sancius Lib. 7. Disput. 73. num. 5. Quod & in Facultate dicta pro Episcopis Indiarum non obscurè videtur indicatum. Cùm ergo prima tantùm pro legitimâ habenda sit; quomodò stare potest, vt ea quæ conuertitur, eo ipso præferatur; cùm ratione conuersionis plus juris non acquirat, quàm si minimè fideli conuerso fuisset vnquam copulata, vt ex D. Thoma, & alijs docet P. Sancius loco dudum adducto. Et vt demus legitimas fuisse omnes, cùm primam præferendam Ius statuat, & expectari illius conuersio debeat volentis cohabitare, non debet iure illo priuari ob maturatam couxoris alterius conuersionem: quæ enim prior fuit tempore, prior esse & iure debet, neque Baptismo iura quæsita in coniugio soluantur, sed crimina dimittantur, vt in eodem Capite Pontifex protestatur. Circa quod

Dico tandem Pontificiam decisionem [Assertio vlt. satis faciens difficultati.] posse sustineri. Primò; quia dici potest in eâ nullum ius coniugis conuersæ speciale eidem agnosci, sed amorem peculiarem supponi, tum ex communi titulo coniugij, tum ex speciali, qui ex conuersione accrescit, cùm virum in fidei professione sequatur, alijs id facere renuentibus. Quòd si posteà dicat se Baptismum fictè ob viri amorem suscepisse, non esse illi in foro exteriori credendum, nisi adsint legitimæ probationes, obseruat Ferdinandus Zurita in Enchiridio Indico, [Indicia veri matrimonij qualia in Indis.] Quæst. 24. vbi & teneri illam ad Baptismum ritè suscipiendum, nisi coniux copiam abeundi fecerit. Secundo, ob rationem dictam posse in illâ speciale ius agnosci, licèt prima non sit, quia verum coniugium inter fideles non ex primitate colligendum est, sed ex voluntate in eo permanendi secundùm principalem rationem contractûs lumine naturæ constantem. Tertiò; quia verosi [An reuerà talia.]militer existimari potuit apud Indos non fuisse vera matrimonia, eorum cognitâ ruditate, quia neque animo perseuerandi in coniugio inseparabiliter contrahebant, neque in ordine ad seruandam fidem, & filiorum educationem; quæ ad substantiam contractûs pertinent, intentione expressâ aut tacitâ ducebantur. Pro quo facit discursus P. Balthassaris Barreira apud P. Fragosum Tomo 3. Lib. 10. Disput. 22. num. 48. & 49. & alia quæ habet Auctor idem numer. 57. & seqq. & P. Andreas Perez in Historiâ Missionum Cinaloensium. Et id quod tunc temporis, de Indorum, qui conuertebantur, moribus circa coniugia vigebat, in ijs pariter dispicitur, qui modò in diuersis regionibus conuertuntur. Et apud Indos non fuisse vera matrimonia secundùm id, quod ex naturâ suâ, & diuina institutione, talis contractus exigit, fuêre non contemnendi magistri, & Euangelici operarij, qui ob indubitata experimenta censuerunt, vt videri potest apud Fr. Ioannem de Torquemada in Monarchiâ Indianâ, Parte 2. Lib. 13. Cap. 15. Post plantatam siquidem fidem in Nouâ-Hispaniâ inuenti sunt multi coniuges, qui se mutuò relinquebant. Quod quidem cùm à Christianis accipere non potuerint, fatendum est ex antiquis eorum moribus descendisse. Refert autem Auctor idem citato Libro Cap. 5. in [Quid apud nonnullos in vsu.] in more apud Indos fuisse, vt si quando aliquis inscijs puellæ parentibus contrahebat, maritus ad illos sit venire solitus, & facti pœnitens veniam, & puellam pariter postulare, in eorum ipsam tradendo manus, vt si connubio annuere nollent, apud ipsos remaneret. Et Cap. 9. narrat prouinciæ cuiusdam incolas à suis hostibus vxores dato pretio comparare: ex quibus quos generant filios, reseruant quidem, filias autem occidunt, ne si eas hostes capiant, ex eis filios generent, hostes sibi parentum imitatione futuros. Hoc autem matrimonium, cùm contra finem legitimi huius contractus sit, bonum scilicet prolisi, à propria illius ratione alienum fuisse, extra dubitationem est. Vt alia præteream diuersarum gentium in eodem genere iniuriosa naturæ portenta. Iuxta hæc ergo potuit Pontifex decernere, vt primæ vxoris ratio haberetur nulla, si cum alia ex conuersis velit vir pariter conuersus stabili connubio copulari.

Ex his ergo apparet quid faciendum sit [Cùm plures conuertuntur vxores, quid faciendum.] in casu à Pontifice prætermisso: si videlicet plures vxores eius, qui conuertitur, pariter conuertantur, non tamen prima. Vnde & habetur Pontificiæ voluntatis non fuisse onus conuerso imponi, vt eam, quæ conuersa est, ducere teneretur: quandoquidem plures conuerti possunt, & nullum tunc ius cuiusquam esse ad coniugium potest; & ita neque cùm sola vna conuertitur; quia si verè in illâ esset ius tale, non posset per aliarum conuersionem tolli, quæ valde accidentaria est. In casu ergo dicto nullam tenetur ducere conuersus, vt docet D. Thomas in 4. dist. 39. q. vnicâ, art. 3. ad 4. vbi & Sotus, q. vnicâ, Articul. 3. ad 5. quibuscum P. Thomas Sancius Disput. 73. citat. num. 5. & alij communiter. Quod verò ad pri [Quid cum prima & quòd primitas non sufficiat, vt legitima censeatur.]mam attinet, iuxta dicta iudicandum est, & inspiciendus modus, quo ij, de quorum coniugio agitur, in contrahendo vtuntur. Neque enim satis est, vt legitimum, & iuri naturæ esse conforme intelligatur, ritus aliquos in eo seruari, quales ij sunt, de quibus citatus Fr. Ioannes de Torquemada Lib. 13. Cap. 5. & seqq. Neque diuersa nomina haberi apud illos, quibus vxores & pellices distinguantur, sicut habentur apud Peruuianos, qui etiam ad significandum fornicationis peccatum nomen speciale habent. Quemadmodum enim apud antiquos diuersa nomina ad Vxores & Concubinas designandas, non erat indicium sufficiens, vt concubinas non esse etiam vxores crederetur: sicut specialiter obseruant Interpretes circa Cap. 6. Cantici Salomonis, v. 7. ita neque indicium sufficiens ad intelligendum eam, quæ vxoris gaudet nomine, propriè esse talem debet æstimari. Vult autem P. Fragosus suprà num. 55. quando res fuerit dubia, semper in fauorem matrimonij non solùm inclinandum, sed pro eo iudicandum: pro quo adducit Patrem Tholozam Prouincialem quondam Brasiliæ. Quod quidem verum est, quando fauor in aliquod eorum, qui conuertuntur, commodum resultat, & non solius contractus habetur ratio. Quod secùs accidit in matrimonio fidelium, eò quòd Sacramentum sit, in illius enim fauorem semper inclinandum, cùm res dubia est, iuxta communem Doctorum animaduersionem; nisi fortè non dubium tantùm, sed probabilis opinio sit: tunc enim eam licebit amplecti, quæ opportunior pro casu occurrenti fuerit iudicata. Et de priuilegijs ad Sacramenta spectantibus hæc satis, vt ad ea, quæ ad Ecclesiæ Præcepta pertinent, transeamus.

De Priuilegijs Indorum circa Præcepta Ecclesiæ. CAPVT XV.

De Priuilegijs circa Festorum obseruationem.

PRo illis sic habet Concilium Limen [Concil. Limensis Decretum circa Festa Indorum.]se Tertium Act. 4. Cap. 9. iuxta ea, quæ Concilium secundum Seßione 3. cap. 90. tradiderat: Porrò Neophyti, quos Ecclesiæ materna indulgentia præceptorum suorum sarcina magnâ ex parte leuandos existimauerit, sequentes tantùm dies juxta Superioris Synodi Prouincialis statutum, obseruare cogantur. Primùm dies omnes Dominicos, vt Ecclesia vniuersalis semper obseruat. Deinde, Diem Natiuitatis Domini, diem Resurrectionis primum, diem Pentecostes primum. Item Circumcisionis, Epiphaniæ, Ascensionis, & Corporis Christi. Beatæ quoque Virginis Mariæ Festum Natiuitatis, Annuntiationis, Purificationis, & Assumptionis. Demùm, Apostolum Petri & Pauli. Sic Concilium: quod dum maternam circa hoc [Pro quibus & priuilegium Pauli III.] indulgentiam Ecclesiæ recognoscit, priuilegium indicat Pauli III. cuius mentionem faciunt Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum Parte 1. Verb. Festum. D. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. numer. 94. & seqq. vbi primò ait priuilegium esse Pauli IV. scilicet, numer. 94. sicut in Politicâ Pag. 240. Col. 2. & in fine eiusdem. §. Pauli III. esse testatur, & ita proculdubio asserendum. Ferdinandus Zurita in Enchiridio Indico Quæst. 10. & P. Quintanad. Tomo 2. Tractat. 1. Singul. 11. & alij apud ipsum. Circa quod quæri potest

