Iam circa ordinanda tempora dictarum Bullarum, & assignandum in particulari vnius Bullæ finem, & alterius initium, vt deprehendamus quot anni præterierint, quot sint reliqui, vitandus error, qui apud P. Quintanam occurrit citato Singulari 3. n. 6. vbi ait priuilegia, quæ ex concessione Gregorij XIII. durarunt vsque ad Annum 1603. extensione Gregorij XIV. annorum scilicet viginti, durasse vsque ad Annum 1623. Prorogatione autem Pauli V. eorum saltem priuilegiorum quæ in Bullâ Vrbani VIII. iam relata testantis illa concessisse, siue oraculo authentico, siue Litteris expeditis, & non promulgatis, siue ad Indias non prolatis, ad alios viginti annos, vsque ad Annum 1643. accesserunt. Et tandem ex vltimâ Vrbani extensione ad alios viginti, vsque ad Annum 1663. non expirabunt. Addere poterat per nouam extensionem Innocentij X. vsque ad Annum 1683. priuilegia eadem permansura. Nam & Bullam dictæ concessionis ad litteram proponit. Tract. 7. Singulari vltimo. Pergit autem, & nescire se ait an eadem computatio admittenda quoad priuilegia, quæ à Gregorio XIII. solum vsque ad Annum 1589. sunt extensa: qualia sunt, quæ reperiuntur in V. Baptismus, Bulla Cœnæ, Compositio, Dispensatio. §. 1. 2. 3. 4. & 7. ac V. Ordines §. 1. Quòd si ea in hac Vrbani Bullâ extent, ablatis viginti quatuor annis ab Anno 1589. ad 1603. procedentibus, Anno 1642. iam expirarunt. Quòd si tandem computemus hos viginti annos ab expeditione Bullæ Pauli V. quæ iuxta testimonia à R. P. Generali missa, facta videtur Ann. 1614. priuilegia quæ extant in Bullâ Vrbani VIII. vsque ad Annum 1654. tantùm vigent. Sic ille; quæ cùm supra incertas suppositiones cadant, & ex minùs exactâ Bullarum notitiâ, nequeunt ad certum formandum iudicium deseruire. Quare

Dico quintò. Computatio annorum cir [Assertio 5. modum prædictum computationis errantem expungens, & certam statuens.]ca præfatas Bullas, iuxta earumdem est concessiones facienda. Et in primis in ordine ad illam nulla est habenda ratio concessionis cuiuslibet ante Bullas Pauli V. cum temporis limitatione: nulla enim vltra Annum 1603. progressa est, vt ex Compendio constat. Neque ad illum autem plures extant Gregorij XIII. nulla autem Gregorij XIV. aut alterius ex iis, qui Paulum V. præcesserunt: licet à Gregorio XIV. prorogata priuilegia Anno. 1591. die 27. Septembris affirmet P. Quintanad. Singulari 3. num. 1. cuius tamen prorogationis nulla in priuilegiis mentio, nulla in Indiis notitia: cuius & Paulus V. meminisset, quandoquidem durabant illa Anno 1610. [Bullam Gregorij, XIV. non curandam.] sicut & alij Pontifices concessionum durantium meminerunt. Sed non neganda illa, quia & eius, vti in Compendio veteri contentæ meminit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum. fol. 151. Cùm ergo concessiones Pauli V. ab aliorum concessionibus non pendeant, perinde habendæ acsi minimè præcessissent. Bulla ergo Ann. 1610. vsque ad Annum 1630. vim habuit, iuxta Datam & terminum in eadem assignatum. Bulla autem Secunda Anni 1614. vsque ad Ann. 1634. Altera autem Bulla num [Neque Pauli V. nescio quam.]quam in Indiis visa, minimè curanda est, vt iuxta illam fieri aliqua computatio queat, iis præsertim attentis, quæ à Nobis dicta sunt, à num. 24. neque talis Bulla ab Vrbano VIII. visa, si verè extitit, cùm omnino suppressa sit, neque illius ipse faciat mentionem, sed aliarum similia priuilegia continentium, vnde & ipsarum exordium est idem per verba eadem. Iuxta hæc ergo Bulla Vrbani VIII. respondens Bullæ priori Pauli V. finem habuit Anno 1650. alia autem respondens secundæ, Anno 1654. cumque Innocentius X. concessionem suam à fine concessionum Vrbani VIII. per viginti annos inchoandam decernat, similis est computatio facienda, vt alia priuilegia Anno 1670. alia Anno 1674. terminentur. Hæc clara sunt & expedita: quidquid autem pro computatione à prædicto Auctore additur, minimè est curandum, quia in certis ex defectu notiæ nititur coniecturis: immò quia etiam multa ex illis nequeunt sustineri. Et hæc sic generaliter dicta sufficiant in præsenti; agentes enim de priuilegiis in particulari majorem prædictis lucem adiiciemus.

DIGRESSIO.

Circa Breue Innocentij X. nouam formam in Societatis gubernatione statuentis.

QVia de modo computandi tempus per statuta & leges, atque etiam per priuilegia, dudum locuti sumus, & quæ à nobis dicta, pro Constitutione Innocentij X. circa gubernantes in Societate exactè intelligenda deseruire possunt, abs re non fuerit non nihil circa isthæc distineri. Cùm ad Indias etiam hoc negotium spectet, & pro illis specialis dispensatio à sanctissimo D. Alexandro VII. concessa inueniatur. Et posset quidem satis prolixa circa hæc disputatio institui, vbi multæ, nec leues, quæstiones occurrunt: breuitati tamen, dum aliud ex instituto versamur, duximus consulendum. Constitutio ergo præfata sit habet:

Innocentius Papa X. ad perpetuam rei memoriam.

PRospero, felicique statui Societatis Iesu, quæ viuis pietate & doctrinâ insignibus referta, vberes in Vinea Domini fructus iugiter producit, pro Pastorali nostrâ solicitudine consulere volentes: audita desuper dilectorum filiorum Presbyterorum, Regularium eiusdem Societatis ad præsens in Vrbe generaliter, pro faciendâ noui Præpositi Generalis electione congregatorum sententia: motu proprio, & ex certâ scientiâ, & maturâ deliberatione nostris, deque Apostolicæ potestatis plenitudine, vt in posterum futuris temporibus Congregatio Generalis in prædictâ Societate singulo quoque nouennio computandâ semper à celebratione vltimæ Congregationis Generalis, haberi & celebrari omnino debeat. Ita quòd illius celebratio nullo modo, nec ex quauis caussâ, siue per Præpositum Generalem pro tempore existentem, siue per quamcumque Congregationem particularem vel Generalem impediri, vel vltra nouennium huiusmodi differri, seu prorogari possit. Præterea vt quotiescumque habebitur & celebrabitur Congregatio Generalis huiusmodi, toties noui Assistentes, ab illis planè diuersi, qui præcedenti nouennio Assistentium huiusmodi muneribus functi fuerunt, eligi seu assumi, & deputari: ac demum vt omnes & singuli eiusdem Societatis Prouinciales, Visitatores, Præpositi, Rectores, Superiores locales, & alij Officiales iurisdictionem & Superioritatem habentes, quomodolibet nuncupati, exceptis Magistris Nouitiorum, in eorum respectiuè muneribus, Superioritatibus, Ministeriis, Administrationibus, & Officiis prædictis, quomodocumque nuncupatis, per triennium tantùm durare debeant, eoque elapso triennio, eo ipso vacent, & vacare censeantur, ipsique ad alia quæuis eiusdem Societatis munera, Superioritates, Ministeria, Administrationes, & Officia prædicta quomodolibet nuncupata, etiam Vice-prouincialis, seu Vicepræpositi, vel Vice-rectoris, nullatenus eligi seu assumi, vel deputari valeant, nisi per annum cum dimidio saltem à fine dicti triennij computandum, à prædictis muneribus, Superioritatibus, Ministeriis, Administrationibus, & Officiis prædictis cessauerint, tenore præsentium statuimus, mandamus, præcipimus, & ordinamus; decernentes præmissa omnia & singula in perpetuum inuiolabiliter sub excommunicatione latæ sententiæ, ac suspensionis à diuinis, priuationis vocis actiuæ & passiuæ, ac officiorum quorumlibet, inhabilitatisque ad illa, & alia quæuis in posterùm obtinenda, pœnis ipso facto absque aliâ declaratione, tam per mandantes, procurantes eligentes, & deputantes, quàm recipientes, & exequentes, irremissibiliter incurrendis, obseruari debere: neque aduersus illa seu eorum aliquod, præsentemque nostram Constitutionem, per Præpositum Generalem pro tempore existentem, aut quamcumque Congregationem, etiam Generalem, vel quemlibet alium Superiorem & Officialem dictæ Societatis, aut Nostros, & pro tempore existentes, Romani Pontificis Sedisque Apostolicæ Nuncios, vel S. R. E. Cardinales etiam de Latere Legatos, & quosuis alios quacumque potestate fungentes, vnquam dispensari, disponi, vel derogari posse; & quamcumque dispensationem, dispositionem, & derogationem, aduersus eadem præmissa, seu eorum aliquod præsentemque Constitutionem per prædictos, seu ipsorum aliquem, pro tempore quomodolibet factam, siue concessam, nullam prorsus, ac nulliter, & subreptitiè, obreptitieq́ue extortam fore, & esse ac censeri, & haberi, neminique vllatenus suffragari debere: præsentesq́ue Litteras, de subreptionis, obreptionis, ac nullitatis vitio, vel intentionis nostræ, seu quocumque alio quantumuis substantiali, & expressam mentionem requirente, defectu, aut ex quocumque titulo, prætextu, caussâ, & occasione, & Capite etiam in Corpore Iuris clauso, notari, impugnari, redargui, rescindi, ad viam & terminos Iuris reduci, vel aduersus illas restitutionis in integrum, aperitionis oris, vel quoduis aliud Iuris, facti, vel gratiæ remedium impetrari, vel etiam Motu simili concesso: quempiam in iudicio, vel extra illud, vti minimè posse; sed easdem præsentes semper & perpetuò validas, firmas, & efficaces existere, & fore, suosq́ue plenarios effectus sortiri, & obtinere: sicque, & non aliter in præmissis per quoscumque iudices Ordinarios & Delegacos, etiam caussarum Palatij Apostolici Auditores, ac eiusdem S. R. E. Cardinales, etiam de Latere Legatos, & quosuis alios quacumque potestate fungentes, nunc & pro tempore existentes, sublatâ eis, & eorum cuilibet, quauis aliter iudicandi & interpretandi facultate, & auctoritate, & iudicari, & definiri debere, ac irritum & inane, si secùs super his à quocumque quauis caussâ scienter, & ignoranter contigerit attentari. Non obstantibus quibuslibet Apostolicis, & præsertim fel. recordat. Gregorij XIV. vna quæ incipit: Ecclesiæ Catholicæ sub Data 28. Iunij, & alia quæ incipit: exponi nobis Data 30. Augusti 1591. Pontificatus sui anno primo. Et Pauli V. Romanorum Pontificum prædecessorum nostrorum, quæ incipit. Quantùm Religio Societatis Iesv de Anno 1606. Pontificatus sui Anno 2. aliisq́ue in fauorem dictæ Societatis, vel circa illam, seu eius regimen, ac etiam in Vniuersalibus, Prouincialibusque, & Synodalibus Conciliis, editis generalibus vel specialibus Constitutionibus, & Ordinationibus, & quatenus opus sit, Nostra, & Cancellariæ Apostolicæ Regulâ, de non tollendo iure quæsito: nec non prædictæ Societatis, etiam iuramenta, Confirmatione Apostolicâ, vel quauis firmitate aliâ roboratis statutis, & consuetudinibus, priuilegiis quoque, Indultis, & Litteris Apostolicis, eidem Societati, illiusq́ue superioribus & personis, ac locis quibuslibet, sub quibuscumque verborum tenoribus & formis, ac cum quibusuis etiam derogatoriarum derogatoriis, aliisque efficacioribus, & insolitis clausulis, irritantibusque, & aliis decretis in genere vel in specie, ac aliàs in contrarium quomodolibet concessis, approbatis, & innouatis. Quibus omnibus & singulis, etiamsi pro sufficienti illorum derogatione de illis, eorumque totis, tenore, specifica, expressa, & indiuidua, ac de verbo ad verbum, non autem per clausulas generales idem importantes, mentio, seu quæuis alia expressio habenda, seu alia exquisita forma ad hoc seruanda foret, tenore huiusmodi acsi de verbo ad verbum, nihil penitus omisso, & forma in illis tradita obseruata, exprimerentur, & insererentur, præsentibus pro plenè & sufficienter expressis habentes, illis aliàs in suo robore permansuris, ad præmissorum effectum specialiter & expressè derogamus, ceterisq́ue contrariis quibuscumque. Volumus autem vt præsentium, transumptis, etiam impressis, manu alicuius Notarij subscriptis, & sigillo personæ alicuius in dignitate Ecclesiasticâ constitutæ munitis, eadem prorsus fides in iudicio & extra adhibeatur, quæ præsentibus ipsis adhiberetur, si forent exhibitæ, vel ostensæ. Datum Romæ apud D. Petrum sub Annulo Piscationis, die 1. Ianuarij 1646. Pontificatus nostri Anno secundo.

Marcus Ant. Maraldus.

Ecce notabilis illius Constitutionis vigentissimum vndequaque tenorem, circa quam nonnulla oportet disquiramus. Sit ergo

§. I.

De conuenientia dictæ Constitutionis.

POntificia est, ex certâ scientiâ, motu [Conuenientia Constitutionis admittitur, licèt vt insolita sugiatur.] proprio, ac maturâ deliberatione, auditis Congregationis Patribus, deq́ue Apostolicæ plenitudine potestatis. Quis ergo de illius possit conuenientiâ dubitare? Miramur equidem nobis insolitam, & ita penitus insperatam. Accipimus tamen supernam ordinationem, etiamsi contra ordinem processisse videatur. Vbi audiendus Diuus Bernardus Epistola 276. ita scribens Eugenio III. Pontifici: Ordinatißimum est, [D. Bern.] minùs interdum ordinatè aliquid fieri. Claues vestras, qui sanum sapiunt, alteram in discretione, alteram in potestate constituunt. Sic ille: sed quia dispositiones huiusmodi iuxta informantium solent testificationem oriri, & caussa, de quâ agitur, humanum aliquid pati ex prædicto fundamento potuit: quandoque accidit, vt constitutio aliqua, etiam post deliberationem seriam, minùs conueniens, aut verò etiam disconueniens oriatur. Pro quo idem ad eumdem ita scribit Epistol. 18. [Idem.] Habere bonum, iustum, & bonæ famæ Cancellarium Apostolicæ dignitatis non modica pars est; Apostolicæ [Constitutio Pontificia aliquando perniciosa, ex informantium vitio.] administrationis non paruum adminiculum est: Apostolicæ conscientiæ non modica custodia est. Semper quidem notabilis Constitutio perniciosa; at post longam deliberationem, etiam turpis. Hæc Diuus Pater omnium Patri. Sicut ergo intimè adstantis alicuius vitio Constitutio notabilis, & ita perniciosa prodire potest; ita & aliorum non vera suggerentium: à quo malo neque ipsa Apostolica Sedes exempta reperitur. Vnde Goffridus Abbas Paschali Pontifici ita loquitur Lib. 1. Epistol. 8. [Goffridus Abbas.] Sed si Deus vitam & prosperitatem mihi concesserit vsque ad festiuitatem S. Clementis, beatam faciem vestram visitabo de Abbate, & de Monachis B. Albini iustitiam accepturus: & quia Venerabilis memoriæ Dominum Papam Vrbanum deceperunt, multis auctoritatibus Sanctorum Romanorum Pontificum probaturus. Ipse posteà Dominus Papa, visis priuilegijs nostris se fuisse deceptum asseruit, & auctoritate priuilegij sui, quod contra nos fecerat, ita retractauit, &c. Pro eodem ita scribit Honorio Diuus Bernardus Epistol. [D. Bern.] 46. Iam Regis (Ludouici Francorum) Flexerat iram humilitas, vel potiùs constantia Episcoporum: cùm ecce à Summo Pontifice summa superueniens auctoritas, (heu) deiecit constantiam, superbiam statuit. Scimus quidem id vobis per mendacium fuisse subreptum, sed quod ex vestris Litteris palàm datur aduerti; vt euerti tam iustum, tamque necessarium interdictum juberetis. Sic ille.

Quòd autem circa Constitutionem di [Contra modum gubernationis in Societate à multis oblatum.]ctam aliquid hujusmodi accidere potuerit, non erit temerarium suspicari. Iam enim ab ipso Societatis exordio contra illius gubernandi modum multa excogitata sunt, multa etiam dicta, nec semel apud Sedem Apostolicam actum, vt circa illum noua forma poneretur. In cuius confirmationem, vnum sit satis testem exceptione omni majorem produxisse, scilicet Gregorium XIV. qui in Bullâ, quæ incipit, Ecclesiæ Catholicæ sub Dat. 28. Iunij 1591. sic loquitur: Quamuis enim præfatæ Societatis institutum iam inde ab eius primor [Greg. XIV. pro eo testimonium.]dijs fuerit per fel. recordat. Paulum Tertium, & Iulium etiam Tertium, Romanos Pontifices prædecessores nostros approbatum; & à fel. recordat. Gregorio XIII. etiam prædecessore nostro, primò per eius quasdam Litteras sub Dat. Kalend. Februarij, Pontificatûs eius Anno vndecimo: deinde copiosiùs per Constitutionem, quæ incipit Ascendente Domino, confirmatum; nihilominùs tamen non idcircò defuerunt, qui adhuc sub zeli, & boni specie, aliqua ex ijs, quæ in dictis Pontificiis approbationibus, & confirmationibus continentur, & alia etiam, quæ ad Institutum, & rationem gubernandi dictæ Societatis pertinent, variis modis impugnare: quin etiam apud piæ mem. Sixtum PP. V. prædecessorem item nostrum, oblatis libellis, & variis excogitatis modis traducere & calumniari, atque vt ea, quæ consultißimè sancita erant infringerentur, conari veriti non fuerint, instantes &c. Sic Pontifex ille diuturniore sessione dignissimum: illis autem similia Innocentio ingesta, extra omnem est dubitationem: ex quibus licet plura reiecerit, alia benigniùs excepta, ex eorumque consideratione fœtus est Constitutionis prædictæ ad Societatis bonum vt ipsi visum, efformatus. Est ergo fundamentum non leue ad iudicandum quòd tanta non sit conuenientia in illâ, vt oppositum non possit conuenientius iudicari.

Pro quo quidem stat communis Socie [Efficax argumentum pro minori conuenientia Constitutionis ex Pontificia auctoritate deductum.]tatis sensus, cui ea, quæ ad ipsam spectant meliùs quàm aliis exteris obseruatoribus, perspecta sunt. Deinde argui potest argumento, quo vtitur Gregorius XIV. in præfatâ Constitutione, in quâ sic loquitur: & quoniam neque tranquillitati, nec firmitati huiusmodi Ordinum prospectum esse poterit, nisi eorum Instituta firmiter inconcussa seruentur iisdemque modis feliciter progrediantur & crescant, quibus à Fundatoribus, Domino inspirante, atque hac [Grogorij XIV. Constitutio,] Sanctâ Sede approbante, primùm fundati sunt; necessarium duximus ea, quæ ab IGNATIO huius Ordinis Fundatore ordinata, & à Prædeceßoribus nostris Romanis Pontificibus, circa eiusdem Societatis Institutum sancita sunt, Apostolicæ firmitatis munimine denuò roborare. Sic ille: cuius ratio magni est profectò momenti: cùm enim constet Societatem eo gubernandi modo, quem à Fundatore Sanctissimo accepit, feliciter progressam excreuisse, Sanctâ illum Sede approbante; & eiusdem conseruatio ex huiusmodi natiuis Institutis ritè obseruatis pendeat: manifestum est gubernationis originariæ modum magis conuenientem esse quouis alio, quem velint nouitatum amatores interduci. Quo argumento vtitur Nauarrus variis in locis, ex quo Fr. Ludouicus Miranda in Manuali Tomo 2. q. 6. art. 6. probans nouo genere gubernationis inducto per Apostolicas Constitutiones à nouatoribus impetratas, statum Religiosum euerti.

Prætereà vrgere possumus ex Constitu [Aliud ex Constitutione Pauli V. satis vrgens.]tione Pauli V. quæ incipit, quantùm Religio, in quâ contra aliquos gubernationi Societatis infensos, eam approbat prout à quinta Congregatione fuerat instituta, nolens circa illam quidquam immutari. Est autem tali gubernationis modo valde contraria Innocentij, de qua loquimur, Constitutio: vnde illius specialiter meminit, vt ex adducto tenore constat. Sed iam audiendus Paulus sic locutus: Nos igitur certò scientes totum sanctæ huius, & numquàm satis laudatæ Religionis stabilimentum & profectum, in viridi Instituti ipsius, & Decretorum super hoc in Generalibus Congregationibus eiusdem Societatis editorum obseruantiâ consistere: illamque ab huiusmodi, & aliis impugnationibus, molestiis, calumniis, ac illorum inuentis vendicare, & in sui Instituti puritate, integritate, quiete, ac pace conseruare, quantum cum Deo possumus, cupientes, &c. Motu proprio, & ex certâ scientiâ, ac merâ deliberatione nostris, deque Apostolicæ potestatis plenitudine, laudabile dictæ Societatis Institutum &c. Nec non supra dicta, & quæcumque alia Decreta, Statuta, & Ordinationes, quæ Institutum, & Societatem huiusmodi, illiusque gubernandi rationem quomodolibet concernunt, in Generalibus Congregationibus edita &c. perpetuò approbamus, & confirmamus &c. Hanc ergo grauissimam pro conuenientia gubernationis in Societate vigentis jam pridem Pontificis tanti sententiam quis dubitare possit veritati subnixam, cùm ipse asserat se certò scire ab eius & aliorum obseruatione, progressum Societatis eiusdem, stabilimentumque pendere? Illius ergo mutatio non poterit non eidem perniciosa deprehendi.

Vbi illud tantùm videtur dici posse, res [Euasio ex status rerum mutatione præclusa, ex Innocentij X. auctoritate.] non esse in eodem statu, & ita Innocentium ob noua inconuenientia potuisie aliter iudicare. Id tamen non esse admittendum ex ipsius Innocentij verbis venit apertè comprobandum: ipse enim ait Societatem viris pietate & doctrinâ insignibus refertam, vberes in Vineâ Domini fructus iugiter producere. Est ergo eadem, & nihil ab illa mutata, quam priores honorare Pontifices, & stabilire, nec non internâ pace, ac tranquillitate frui volentes, cum modo gubernationis in eadem vsitato pariter approbarunt. Sic viros insignes pietate & doctrinâ progenuit, totque illos, referta eisdem à Pontifice asseratur. Sic vberes fructus in Vineâ Domini iugiter producit. Ergo modus gubernationis pristinæ nihil incommodare potuit, neque nouum aliquod inconueniens emersit, quod fuerit necessarium beneficio nouitatis amoueri. Neque vis aliqua in eo fieri potest, quòd Pontifex auditâ Patrum Congregatorum sententiâ sic se statuisse pronuntiet. Neque enim ait se eam secutum; licet videntes eum in id prorsus incumbentem, morem gesserint, & vacationem aliquam in gubernatione perfunctis approbarint. Et Pontifex quidem biennalem esse vacationem volebat, Patres annalem sufficientem iudicabant. Mediam ille amplexus viam, sesqui annalem statuit. Quàm autem diuersa fuerit Societatis sententia, ex quintâ Congregatione constat, cuius Decreti tenorem Paulus V. in citata Constitutione censuit inserendum. Vnde aliorum aliter forsitan sentientium ratio non habenda, de quibus id præferri non immeritò possit, quod dicta Congregatio his est verbis protestata: Non dubitarunt libellis scriptis, atque ad Summos Pontifices transmißis subscribere his [Congregatio 5.] verbis: ita petens tota Societas: cùm tamen ij pauci essent, & denegantes filij nostræ Religionis. Hæc & alia ibi.

Nulla ergo inconuenientia reipsa ex [Inconuenientia nulla reipsa extitisse, quæ tamen in mutatione.]titerunt, vt oportuerit modum gubernationis immutari: cùm tamen reuerâ ex mutuatione non pauca nec leuia fuerint deprehensa. Et sic sperare iuuat Apostolicam Sedem per restitutionem in integrum Societati plenissimè subuenturam. Vnde & cùm in Congregatione Generali quintâ decretum fuisset triennium pro omnibus Superioribus, cum annali vacatione, [Spem reuocationis affulgere.] exceptis Rectoribus Domorum Probationis, & Seminariorum, (hoc enim addit P. Suarez Tomo 4. de Religione Tract. 10. Lib. 10. Cap. 4. num. 20.) & cùm aliquis ad munus esset Prouincialis eligendus: quod item P. Suarius addit, vt patet ex Decreto 64. quia id Clemens VIII. sibi placitum significauit, à Paulo V. est paucis post annis penitus reuocatum. Vbi notandum occurrit [A Clemente VIII. Decretum Paulus V. abrogauit circa materiam præsentem.] de hoc nullum factum à Congregatione Decretum, sed ita tantùm ab eadem additum: quæ omnia Congregatio reuerenter audiuit, & debita cum submißione, obedientiâ, atque animorum promptitudine amplexa est. Et quod plus est, Decretum contrarium circa hoc iam formatum omnino retentum; quod sic habet, post nescio cuius petitionem, qui aduersum aliud expetebat: Decreuit autem Congregatio nullum certum tempus præfigendum, sed seruandum esse Decretum 87. Congregationis 2. generalis. Et nihilominùs Congregatio [Decretum 5 Congregationis cum peculiari obseruatione.] vehementer commendat P. Præposito, vt diligenter curet, ne Præfecturæ istæ Societatis nimis diuturnæ sint, aut prolixè continuentur. Sic ibi. Non est ergo visum Patribus Decretum illud prius reuocare, licet non executioni mandandum, stante obedientiâ, quam significatæ voluntati Pontificis promptissimè censuit exhibendam. Sperabat enim venturum citò alium, qui prius illud, sicut & alia, vt verè accidit, reuocaret: post quadriennium scilicet, secundo Pontificatûs Pauli V. anno, qui fuit 1606. & reuocationis similis feliciter futuræ non leues extant coniecturæ, ac præsertim pro Indiis: iam enim à Sanctissimo Dom. Alexandro VII. dispensatio ad septennium est [Pro Indijs concessa dispensatio.] concessa, non obscurè significante concessionem perpetuam indultorum, si nouum aliquod inconueniens ex abusu dispensationis, quod equidem præsumi nequit, non fuerit deprehensum: vt R. P. Generalis suis litteris Indiarum Prouinciis intimauit.

§. II.

An Constitutio dicta sit fauorabilis, vel odiosa.

FAuorabilem esse prima illius verba vi [Fauorabilem esse quæ videantur ostendere.]dentur ostendere, quibus Pontifex prospero ac felici statui Societatis se velle consulere profitetur. Quid enim fauorabilius excogitari potest, quàm id, quo prosperitas ac felicitas accuratur? Deinde, ex eo quòd viris doctrinâ ac pietate insignibus fauere intendit, vt scilicet illi partem in gubernatione habere possint, ad pauciores per voluntariam, & penitus arbitrariam Generalis designationem, non arctata. Et qui [Ex fine legis fauor agnoscitur.]dem ex fine legis iudicandum est an lex fauorabilis sit, vt docti tradunt, quorum sententiam nonnullis citatis, adducit P. Suarez Lib. 5. de legibus Cap. 2. numer. 4. Vnde licet grauamen aliquod sit adnexum, ex eo non desinit talis esse, sicut ex contrario. In casu autem nostro intentio Pontificis non est primariò in grauamen aliquod Societatis directa, quia talis intentionis nullum est in exordio aut progressu Constitutionis indicium, cùm tamen fauoris sit intentio manifesta; quòd scilicet viri pietate & doctrinâ insignes, quibus Societas referta est, parte gubernationis honorentur. Quod etiam aliunde probari potest: nam iuxta dicta negari nequit quin Constitutio nostra fauorem contineat, licet aliunde grauamen inducat: eo autem ipso quòd fauorabilis ex prædicto capite sit, debet absolutè censeri [Et ex eo præcise quòd fauorem contineat, licet odij aliquid videatur admisceri.] talis, vt censent non contemnendi Doctores, quos refert Tiraquellus in Præfatione ad Retractum 4. num. 66. quia eadem lex nequit esse simul fauorabilis & odiosa: id enim quod videtur odium, reipsa fauor est, quia propter fauorem statuitur, & non propter se. Vnde odium restringendum est, vt fauor amplietur. Et ex hoc apparet non posse Constitutionem simul esse fauorabilem & odiosam: tum quia fauor debet præualere, iuxta Regulam notissimam in 6. Odia restringi, & fauores conuenit ampliari. Ergo ita ampliandi sunt, vt vbi fauor est, lex nullo modo odiosa, sed fauorabilis debeat absolutè iudicari. Tum etiam quia odium ipsum species fauoris est, dum in bonum & commodum alicuius ordinatur. Vt ex se patet. Quod etiam ex doctrina P. Suarij roborari po [Ex concursu item multorum. ex P. Suario.]test citato Capite num. 12. vbi ait ad intelligendum an lex fauorabilis sit, vbi odium aliquod interuenit, prudenter pensenda esse omnia scilicet intentionem legislatoris, rationem boni communis, & alias circumstantias materiæ & verborum, quæ quidem in casu nostro videntur concurrere: de intentione enim & ratione communis boni in Societate iam vidimus: verba item fauent, & circumstantiæ suffragantur; cùm sciamus Pontificem ad condendam legem prædictam aliquorum postulationibus fuisse permotum, quibus gratificari voluit, conuenientiam in eo, quod statuit, non modicam arbitratus. Præterea. Idem Doctor eximius num. 13. docet, cùm fa [Quia odium non excedit.]uor excedit, pro illo esse absolutè iudicandum, & legem simpliciter esse habendam fauorabilem: quia lex per se & sponte suâ inducit fauorem, odium verò quasi ex accidenti & coactè ob necessitatem: id autem quod est per se præfertur ei, quod est accidentarium, ceteris paribus. Et idem asserit dicendum quando fauor & odium æqualiter se habent, siue tamquàm excedens & [Vel res dubia est.] excessum, vel res dubia est. Quod quidem in caussa, de qua agimus, videtur propter rationes dictas saltem affirmandum.

Vt verò Constitutio ista odiosa censen [Quæ odiosam probent Constitutionem.]da sit in primis facit esse contra ius commune Societatis, vt est compertum: ex quo fit restringendam illam, vt patet exemplis ex Iure adductis à Glossa in Cap. Odia. de regulis iuris. Deinde, Doctrina multorum asserentium, quando lex grauamen aliquod inducit, simpliciter censendam esse odiosam; etiamsi fauorem aliunde contineat: quod ex eo ostenditur, quia simpliciter fauorabilis dici nequit: bonum enim ex integra caussa: cùm tamen odium rationem mali habeat: ergo est simpliciter odiosa dicenda, quia malum ex quocumque defectu. Tum etiam quia fauor ipse rationem importat odij, cùm cedat in alterius præiudicium; vnde nequit respectus fauoris puri præscindi. Quod in casu nostro facilè ostendi potest: hoc enim quod est in fauorem virorum pietate ac doctrinâ insignium, sine respectu ad grauamem nequit concipi: non enim illis simpliciter conceditur vt partem in gubernatione habere possint, hoc enim ex se habent; sed vt non impediatur eorum assumptio ad Prælaturam assignatione repetitâ, & numquàm cessante aliorum, qui pro arbitrio Generalis eliguntur: hanc autem non impeditionem, in præiudicium cedere potestatis illius, satis est compertum. Pro quo videri potest Tiraquellus suprà num. 65.

Dico primò. Negari nequit Constitu [Assertio 1. Esse aliquomodo fauorabilem.]tionem dictam fauorem aliquem continere, & ita etiam fauorabilem aliquo modo dici posse. Constat ex dictis. num. 46.

Dico secundò. Odiosam esse negari nequit. [Assertio 2. Esse item aliqualiter odiosam.] Constat item ex nuper adductis, & ex Societatis sensu, quæ grauamen ex illa satis sibi molestum experitur.

Dico tertiò. Discrimen, quod circa hoc esse [Assertio 3. Parui esse momenti discrimen circa illud.] potest, parui videtur esse momenti. Id probo. Nam si momentum aliquod haberet, id esset ratione interpretationis, quòd scilicet ampliari, aut restringi possit: atqui hoc fieri potest eodem modo, siue vno, siue alio pacto loquamur: ergo discrimen nullius momenti est. Maior est certa ex communi Doctorum sensu circa Regulam adductam, Odia restringi &c. & Minor ostenditur: nam etiamsi dicatur fauorabilis, ex eâ etiam parte, quâ odium continet, restringenda est, ne odium aliquo ex capite augeatur: & fauor, si quis est, similiter ampliandus, iuxta eamdem: ergo siue vno, siue alio loquamur modo, eadem stare interpretatio potest.

Dico quartò. Constitutio nostra abso [Assertio 4. Esse absolutè odiosam.]lutè dicenda est odiosa. Hoc probant adducta num. 47. & prætereà ostenditur ex communi, vt paulò superiùs dicebam, Societatis sensu. Deinde quia est reuocatoria fauorum, qui in Bullis Gregorij XIV. & Pauli V. circa ea, de quibus agit, specialiter continentur. Item. Nam totus illius tenor solas prohibitiones, cessationes, pœnas, cum extraordinariis clausulis prementibus & vrgentibus præsefert: cui non obstat id, quod de viris pietate ac doctrinâ insignibus est præmissum. Quod probari efficaciter potest ex lege, per quam fæminæ excluduntur ab hereditate: quam communiter Doctores dicunt odiosam; licet masculorum fauor per eamdem intendatur: vt videri potest apud Tiraquellum suprà num. 64. ad [Ex lege de exheredatione feminarum luculenter ostensum.]dit autem rationem P. Suarez num. 12. citato. quia fauor ille priuatus est, & non admodùm necessarius, neque ad pacem & honestatem morum multùm vtilis. Quæ quidem pro casu nostro aptè consonant: priuatus enim fauor est, vt scilicet aliqui locum in gubernatione reperiant: neque enim de omnibus pietate & doctrinâ insignibus dubitari potest, cùm constet communiter tales ad gubernationem assumi. Quòd autem fauor iste non admodum necessarius sit, ex eo liquet, quòd sine illo diu Societas floruit, & ex illius concessione non est reddita fructuosior. Pro quo videnda quæ diximus num. 44. Non est denique ad pacem & honestatem morum multùm vtilis, vt est experientiâ deprehensum. Et vtinam non plus incommodi quàm vtilitatis attulisset.

Vrgeo insuper ex doctrina Emmanuelis [Vrgetur pœnis, & censuris.] Roderici Tomo 1. qq. regular. quæst. 11. artic. 6. §. Sexta regula, in fine, vbi Constitutiones, & extrauagantes, quæ præcipiunt aliquid executioni mandari, quod à jure communi præcipitur, aliquas pœnas & censuras addendo, odiosas debere judicari; cùm respectu talium pœnarum & censurarum à terminis juris communis egrediantur. Ex quibus euidens in caussâ nostrâ conficitur argumentum. Nam si Constitutio juri communi conformis, ex eo quòd pœnam addat, debet odiosa censeri: ergo multò magis illa, quæ juri communi conformis non est, qualis est ea, de quâ agimus, Iuri Societatis, ab eius institutione firmissimo, apertè contraria. Videatur citatus Auctor benè asserens circa hoc non posse certam regulam assignari: vix enim lex aliqua o [Notanda ex Emmanuele doctrina.]diosa reperiri potest, quam non Doctores aliqui fauorabilem arbitrentur, sicut ex contrario: vnde & ille legem Canonis circa percussores Clericorum, quæ communiter censetur fauorabilis, odiosam reputat: id quod juxta citatam illius doctrinam consequenter affirmandum. In casu ergo nostro licet defuturi non sint, qui Constitutionem fauorabilem existiment, nobis certè satis est verosimiliter philosophari, vt interpretatio accommodari possit, quæ non debeat inuerosimilis æstimari.

