Dico tertiò si Episcopi in electione ad [Assertio 3. Non seruantes formam in electione vt peccent, vel à peccato excusentur.] Beneficia non seruent formam à Patrono præscriptam, non videntur facere contra iuramentum, dummodo ius præsentationis illæsum seruent: peccant tamen contra receptam consuetudinem, quæ à Pontificibus videtur approbata, & peccatum esse graue potest, si ex eo grauis Regis offensio subsequatur, & turbationes illæ ac scandala, quæ inter illos & Proreges, ac Præsides, Gubernatoresque alios Patronatum loco Regis exercentes, solent suscitari. Primum ex eo videtur constare, quia forma electionis non est in Bullâ Patronatûs apposita, & ita circa illam solent esse varietates: iuramentum autem ad substantiam tantùm videtur extendi iuxta id, quod est [Iuramentum vt obliget.] à Pontifice constitutum. Alia enim accidentaria sunt, & ad modum spectant; iuramenti autem forma non continet accidentia, & modos, & ita ad huiusmodi se illius obligatio non extendit. Secundum autem ex eo patet: quia Rex ita constitutus est Patronus, vt cum amplissimâ aliunde sibi facultate concessâ in ordine ad ea, quæ pro Indorum conuersione, & Christianæ religionis in his partibus fundatione conducunt, ea possit constituere, quæ magis opportuna fuerit arbitratus Atqui ita factum ab eo circa prouisiones Beneficiorum, sic etiam probante Pontifice: ergo ab eâ formâ discedere, cùm in re gra [Consuetudo pro lege habenda, & illius vis.]uissimâ sit, graue esse peccatum potest. Accedit consuetudo, quæ etiam decreto deficiente sufficeret, quia quando antiqua est, vim decreti habet, consensus, & iustitiæ, & operatur vt illud, quod est consuetum, debeat fieri. Cap. Licet ex suscepto, de foro competenti. Pro quo Cardinalis Tuschus. lit. C. Conclus. 959. & alij communiter: quod autem ad turbationes attinet, satis apparet; quantum afferat detrimentum. Certissima illa D. Augustini sententia est Epist. 118. Ipsa mutatio consuetudinis etiam, quæ adiuuat vtilitate, nouitate perturbat. Sic ille. Quòd si consuetudo, quæ vtilita [D. Augustini præclara sententia circa illam.]te adiuuat, talis est, vt nouitate perturbet, quid illa faciet, quæ vtilitatis nihil affert, & solùm ad perturbandos animos gubernantium vim noxialem exercet, vnde & aliorum perturbationes non sine grauibus Dei offensis multoties suscitantur. Debent ergo Episcopi circa ista esse cautissimi, [Hortamentum salutare.] tum in eo rerum genere, de quo loquimur, tum in aliis, gubernantium beneuolentiam affectantes; hæc enim Christiana concordia multùm ad omnia illa confert, quæ Dei & Regis seruitio possunt opportuna & congrua passim accidere; & illius defectu in diaboli triumphos commutantur.

§. III.

Quæ congruæ sustentationi supersunt, qualiter distribuere teneantur.

DIco quartò. Episcopi Indiarum graue conscientiæ grauamen incurrent, si [Assertio 4. Vt peccent pecunias in Hispaniam destinantes.] quod sustentationi congruæ superest, in Hispaniam mittant, nec studeant pauperum necessitatibus subuenire. Res est clara, sacrorum Canonum & Doctorum communi sensu firmata. In assignandâ autem congruâ portione non potest alia deseruire regula, nisi quam ordinata Charitas vnicuique, & lex temperantiæ præscribit. Pro quo est grauissima Antiocheni Concilij Constitutio Cap. 35. quæ habetur in Cap. Episcopus 12. quæst. 1. & sic illa: Episcopus Ecclesiasticarum rerum [Regula pro congrua sustentatione.] habeat potestatem ad dispensandum erga omnes, qui indigent, cum summâ reuerentiâ, & timore Dei. participet autem & ipse, quibus indiget; si tamen indiget, tam in suis, quàm in fratrum, qui ab eo reci [Cap. Episcopus 12. quæst. 1.]piuntur, necessariis vsibus profuturis: ita vt nullâ qualibet occasione fraudentur: iuxta Sanctum Apostolum sic dicentem 1. Timo 6. Habentes victum, & vestitum, his contenti sumus. Hæc ibi, & alia: iuxta quæ non alia, quàm necessitatis regula debet obseruari. Quod autem ea necessitas non debeat limites nimis strictos habere, ex Cap. Ex his, quod immediate antecedit, euincitur: sic enim ibi: Ex [Cap. Ex his Ibid.] his autem quibus Episcopus indiget, si tamen indiget, in suas neceßitates, & peregrinorum fratrum vsus & ipse percipiat, vt nihil ei omnino poßit deesse. Hæc Gratianus ex Canonibus Apostolorum. Can. 41. circa quæ notabiliter Glossa sic infert: Quia de [Glossæ duplex explicatio. vt præceptum non vrgeat absolutè, circa Cleri portionem.] rebus Ecclesiæ non debet quis pasci, si habet propria. Pro quo adducit. Cap. Clericus & Cap. Pastor 1. quæst. 2. in quibus id manifestè decisum occurrit. Sed Glossa ibi diuersas adhibet expositiones. Primò enim ait exhortationem esse, non præceceptum: sed explicatio talis textibus manifestè contradicit. In Cap. enim Clericus sic habetur: Qui autem bonis parentum, & opibus suis sustentari [Cap. Clericus.] possunt, si quod pauperum est accipiunt, sacrilegium profectò committunt, & per abusionem talium, iudicium sibi manducant, & bibunt. Sic ex D. Hieronymo ad S. Damascum. In Cap. Pastor, id expres [Cap. Pastor.]sius verbis illis: Nec illi: qui sua poßidentes, dari sibi aliquid volunt, sine grandi peccato suo, vnde pauper victurus erat, accipiunt. Sic ex D. Prospero, Lib. 2. de vita contemplatiua Cap. 9. Cùm ergo expositio dicta sustineri nequeat; sic pergens dicit: vel de his loquitur, qui occasione patrimonij ampliandi quod habent, se à diuinis substrahunt obsequiis: quibus se absentantibus dandum non est. Sic Glossa. Et potest eius explicatio firmari ex iis, quæ habentur in fine Cap. Pastor. dum suscipi ab Ecclesia prohibentur illi, qui in domibus parentum residentes, vel sua relinquere nolentes, Ecclesiasticis facultatibus pasci desiderant. Poterant enim Clericatûs allegare titulum, vt bonis Ecclesiæ pascerentur: quem tamen Doctores sancti volunt minime in rebus Ecclesiæ laborantibus suffragari.

[Tertia alia eiusdem.]

Addit & tertiam explicationem in hunc modum: vel dic de quartâ pauperibus debitâ, quæ dari prohibetur abundantibus. Panis enim egentium &c. vt infra 14. q. 5. Cap. 2. In quo sic dicitur. Panis egentium vita pauperis est, qui defraudat illum, homo sanguinis est: qui effundis sanguinem, & qui frau [Eccli 34. v. 25. & 27.]dem facit, necessariò fratres sunt. Sic ibi: Est autem sententia ex Scriptura desumpta. Eccli 34. v. 25. & 27. sed extrema illius pars ex vulgata est corrigenda in hunc modum: Et qui fraudem facit mercenario, fratres sunt. Sic autem non est ad rem, de qua agitur, nec benè eam intulit Gra [Minimè textibus adaptabilis.]tianus. Est autem explicatio minimè textibus adaptabilis, vt legenti constabit, & incredibile voluisse Clericos, vt portio pauperibus assignata, quæ nullo modo ad eos pertinebat, illis adiudicaretur; quamuis aliàs, si, quod volebant, daretur ipsis, pauperibus tolleretur; quod quidem ipsi aliter interpretabantur, dicentes, in communibus bonis Ecclesiæ Clericos, eo ipso quòd sortis domini essent; sicut quondam leuitæ, suam etiam habere portionem. Præterquam quòd sancti Simplicius, Gelasius, & Gregorius Auctores Canonum de quartâ pauperibus erogandâ post D. Hieronymum, non exiguo annorum interstitio in Sede Apostolica præsederunt, quibus etiam antiquior D. Prosper, vt apud Ecclesiasticos historiographos videri potest, & pro eodem P. Molina Disputat. 142. §. Tempore Simplicij. Et P. Thomas Sancius. Tom. 1. Consiliorum, Lib. 2. Cap. 2. dub. 37. num. 6.

Concludit sic tandem Glossa, & in [Vt tandem concludat, negans posse accipi portionem ab iis, qui habent vnde aliàs queant sustentari.] Summa: si abundantes de bonis Ecclesiæ suscipiant, siue absentes, siue præsentes sint; licet non debet eis denegari portio, quia nemo cogitur suis stipendiis militare: mortaliter tamen peccant, præsertim si ex cupiditate sua reseruant. Sic ibi citans Caput sequens, & Scripturæ auctoritatem inductam. num. Præcedenti. In quo difficile satis apparet, quomodo denegari portio nequeat, eò quòd nullus suis stipendiis cogatur militare, & alioqui mortaliter [Euidens in illa contradictio.] peccet, qui debitum stipendium recipit; etiamsi aliàs habeat vnde possit sustentari. Si enim negari stipendium nequit, sequitur neque iniustè peti, cùm sit spiritualis militiæ stipendium. Et ita tenent Troilus Maluicius Tractatu de oblationibus, in fine. Dominicus Sotus de iustitia, & iure. Lib. 10. quæst. 4. art. 3. Cardinalis Lugo Disput. 4. de Iustitia, num. 36. P. Thomas Sancius Tom. 1. [Cui & Doctores communiter contradicant.] Consiliorum, Lib. 2. Cap. 2. Dub. 44. & alij Doctores communiter, vt ex Gabriele testatur Alfonsus Valdes, in Tract. de Eleëmosyna, fol. 42. Col 4. & quod, etiamsi ex cupiditate reseruet, non sit peccatum mortale, communis sententia est, quia neque contra iustitiam quidquam committitur, vt est planum; neque contra charitatem, quia ratione stipendij accepti non magis obligatus manet Clericus, quàm quiuis alius, qui stipendium labore quolibet meruisset. Affectio autem erga bona temporalia numquàm est mortalis, nisi quando contra iustitiam, aut Charitatem mi [Affectio ad diuitias quando mortalis.]litat, vt luculenter tradit D. Thomas 2. 2. quæst. 118. art. 4. in Corpore: vbi sic concludit. Si inordinatio amoris intra hoc sistat, vt scilicet homo quamuis superfluè diuitias amet, non tamen præfert earum amorem amori diuino; vt si propter diuitias non velit [D. Thomas.] aliquid facere contra Deum, & proximum, sic auaritia est peccatum veniale. Sic Doctor Sanctus. Non videtur ergo quomodo prædicta possit constare doctrina. Ex eâ tamen id deduci potest, Beneficiarios, & Episcopos præsertim, de quibus modò agimus, circa hoc debere esse vehementer attentos. Nam si ij, qui stipendium sui laboris accipiunt, cùm non egeant, mortaliter in eo peccant, iuxta Glossam: quid de illis censeri oportet, qui Ecclesiasticos redditus accipiunt, in quibus pauperes suam habent portionem?

Sed ad id, à quo paululùm sumus di [Congruæ Episcopalis vlterior declaratio.]gressi, reuertendum. Episcoporum congrua talis esse debet iuxta Apostolicos Canones, vt nihil eis desit. Quod quidem ita accipiendum, vt non solùm naturæ, sed decentiæ, ac honorifici status in oculis hominum, ad quem est dignitas Episcopalis prouecta, ratio habeatur. Pro quo est Glossa celebris in Cap. Clericus 21. quæst. 1. Verb. Neceßitatem. Vbi cùm adducat Cap. Episcopus, citatum; necessaria tantum ad victum, & vestitum, iuxta doctrinam Apostoli limitans, & Cap. Vi [Cap. Vilem 41. dist.]lem 41. dist. In quo sic dicitur: Episcopis Vilem suppellectilem, & mensam, ac victum pauperem habeat; & dignitatis suæ auctoritatem, fidei, & vitæ meritis quærat: hospitiolum quoque non longè ab Ecclesia habeat. Sic ibi ex Concilio Charthagin. 4. Cap. 17. Cum inquam hæc adducat, sic subdit: sed hoc obtinuit secundùm illa tempora: hodie verò creuit decus [Glossa celebris.] Ecclesiæ, creuitque Deus Ecclesias. Sic Glossa in confirmationem positionis suæ allegans Cap. Vasa, de Consecrat. Dist. 1. Vbi sic dicitur. In hoc enim sicut, [Cap. Vasa de Cons. dist. 1.] & in reliquis cultibus (in vasis inquam pro consecratione Corporis, & Sanguinis Christi) magis, & magis per incrementa temporum decus succreuit Ecclesiarum: nostris enim diebus, qui serui Patris Familias sumus, ne decus Matris Ecclesiæ minuatur, sed magis cumuletur, & amplificetur. &c. Debet ergo iuxta hæc aliquid decentissimo Episcoporum statui tribui, quod nequit Arithmeticè designari, vt bene admonet D. Solorzanus Lib. 3. Cap. 10. num. 72. vbi textus aliquos adducit minimè ad propositum conducentes, & meritò celebrem Glossam laudans in Cap. Clericus 21. quæst. 1. §. Neceßitatem, de quâ dictum; alia enim ibidem sunt obuia, quæ non est opus adiecisse. Videatur P. Molina Disput. 145.

Siue autem Canones, qui de portione [Eleëmosynas non posse in exteras prouincias destinari.] pauperibus assignatâ loquuntur, & habentur diuersis Capitibus 12. quæst. 2. alibique; siue qui de perceptione decimarum disponunt, super quibus sunt Beneficia Ecclesiastica constituta, & in ordine præsertim ad Episcopos, inspiciamus; nullibi certè inueniemus posse eos id, quod deductâ congruâ superest, in alienas terras, etiam bonorum operum intuitu transmutare. Licèt enim domini efficiantur reddituum, vt satis probabilis sententia firmat, de quo suprà; obligatio tamen [Obligatio Episcoporum circa superflua sub mortali.] sub mortali obstringens cum redditibus venit. Pro quo videri potest P. Molina Disputat. 144. §. His ita constitutis. Cardinalis Lugo Disputat. 4. citatâ Sect. 2. P. Sancius suprà, dub. 38. vbi innumeros congerit. P. Lessius Lib. 2. Cap. 4. num. 47. & seqq. & alij passim. Ex quo infert Gregorius Lopez in L. 40. Titul. 5. Part. 1. in Gloßâ magnâ in [Notanda doctrina.] fine, iure actionis posse cogi Ecclesiasticos conferre superfluos fructus Beneficij pauperibus; & cum eo Alfonsus de Valdes Tractat. de Eleëmosyna 3. parte Fol. 39. Col. 1. & pro eo recolendum, quod diximus num. 72. & obligatio quidem talis erga pauperes populares, aut regionarios vrget, vt textus adducti significant, & docent D. Thomas: Quodlib. 197. Gregorius Lopez suprà, verb. Limosnas. Valdes fol. 36. Col. 3. num. 3. & alij, & ita nequeunt ea, quæ ex decimali contributione proueniunt, aliò deportari.

Pro quo est etiam ratio penitus irrefra [Ex assignatione quartæ pro pauperibus vrgens ratio.]gabilis: nam eo tempore, quo quarta pars bonorum dictorum erat assignata pauperibus non alijs, quàm popularibus, aut prouincialibus donari poterat: atqui post erecta Beneficia, certosque prouentus singulis Titulis ex decimis aut aliter assignatos, eadem remansit obligatio: ergo nequeunt illa extraneis destinari. Maior probatur ex Canonibus allegatis. Cap. Vobis. Cap. Conceßio. Cap. Quatuor. Cap. De redditibus. Cap. Cognouimus. Cap. Mos est 12. quæst. 2. & alijs; vbi eodem modo assignatur quarta pauperibus, sicut alia Episcopis, Clericis, & fabricis; atqui Episcopi, Clerici, & Fabricæ, pro ijs, qui in regione sunt, & non in terris extraneis interpretationem accipere possunt: ergo & pauperes. Prætereà Episcopis quarta assignatur pars, quæ est sanè magna, & ratio illius superabundantiæ redditur nospitalitas, vt videri specialiter potest in Cap. Mos [Cap. Mos est.] est. ibi: vna videlicet Episcopo, & familiæ eius propter hospitalitatem: Hospitalitas autem extraneorum non est, sed in domibus Episcopalibus exercetur. Item in Cap. Vobis, sic habetur: Tertiam pauperi [Ca. Vobis.]bus sub omni conscientia faciat erogari. Quòd est idem, ac omnibus scientibus; eò quòd publicè distributio fiat, vt disponitur etiam in Cap. Qua [Cap. Quatuor.]tuor, vbi sic Gelasius: Ipsam nihilominùs adscriptam pauperibus portionem, quamquàm diuinis rationibus se dispensasse monstraturus esse videatur: tamen iuxta hoc, quod scriptum est: vt videant opera vestra bona, & glorificent Patrem vestrum, qui in cœlis est. Matth. 5. Oportet etiam præsenti testificatione prædicari, & bonæ famæ præconijs non taceri. Sic ille quàm quòd clarissimè. Quibus addo Cap. Sancimus, ibidem ex [Cap Sancimus.] Concilio Toletano vbi sic dicitur: Prima pars secundùm Apostolorum præcepta Titulorum nec non cæmiteriorum restaurationibus diligenter attribuatur: secunda Clericis: tertia cunctis pauperibus: quarta verò aduenis. Sic ibi: cùm verò cunctis pauperibus attribuenda sit pars illa tertia, manifestum est prouinciales pauperes non esse eo subsidio defraudandos. Quod si ita fiat, nihil certè supererit pro extraneis, nisi fortè hospites sint; immò neque istis ex portione illa subuenire voluerunt Apostoli, sed ex alia, quæ secundum alios Canones Episcopis assignatur. Et hæc quidem Maiorem illam propositionem satis apertè demonstrant. Minor autem est manifesta; quia ex nouâ illâ dispositione nihil est sublatum pauperibus, quia neque Apostolica est consuetudo in mores inducta vllatenus abrogata: neque Ecclesiæ pietas imminuta: id quod sacri Canones nouiores exponunt; sic enim in Cap. Tua nobis [Cap. Tua nobis, de decimis.] de decimis. Innocentius III. Nec decimas (quæ tributa sunt egentium animarum) præsumerent detinere. Sic ille: ex quo illatio manifesta deducitur, teneri inquam Episcopos, sicut & Ecclesiasticos alios, ad subuentionem pauperum, qui sunt ipsis comprouinciales, nec posse, quod eis debitum est, alijs applicare.

Quod quidem limitandum est nisi in [Limitatio circa consanguineos alibi existentes & egentes.] Hispaniâ sint Episcoporum consanguinei, ijs enim succurri ab eisdem potest, vtpotè indigentibus, iuxta id, quod Concilium Tridentinum his verbis exponit Seßione 25. Cap. 1. de reformatione. Omnino verò eis interdicit, ne ex redditibus Ecclesiæ consanguineos, familiæresúe suos augere studeant: cùm & Apostolorum Canones prohibeant, ne res Eccle [Concilium Trident.]siasticas, quæ Dei sunt, consanguineis donent: sed si pauperes sint, ijs, vt pauperibus distribuant. Sic Concilium. Cùm ergo frequentissimè accidat, vt consanguinei Episcoporum extra illorum territorium sint, dum ijs Concilium subueniri permittit, non debet ad præsentes tantùm subuentio coarctari. Canones Apostolorum, ad quos alluditur, sunt 39. & 75. & de his mentio in Cap. Quisquis 12. quæst. 2. vbi eadem extat Concilij doctrina circa consanguineos. Pro quo & est Cap. Est probanda 86. dist. in quo sic dicitur: Est probanda & alia liberælitas, vt proximos seminis tui non despicias, [Cap. Est probanda 86. dist.] si egere cognoscas: meliùs est enim, vt ipse subuenias tuis, quibus pudor est ab alijs sumptum deposcere, aut alicui postulare subsidium neceßitatis: non tamen vt illi diuites fieri velint, ex eo, quod tu potes conferre in apibus; caussam enim natura præstat, non gratia. Hæc ibi; & alia ex D. Ambrosio 1. Officiorum, Cap. 30. Vide Portel Tomo 2. Casu 94. Licèt autem ibi non loquatur de Episcopis, quia tamen illa naturæ ratio communis est, meritò ad illos in casibus similibus deriuatur.

Quia verò Concilium de redditibus tan [Limitatio alia, & de fructibus tantùm de amalibus sit sermo.]tùm Ecclesiasticis loquitur, non est illud ad emolumenta alia præter decimas ampliandum, quia in illis est portio pauperum inclusa, non ita in alijs, vt eleëmosynis, pro Missis in funeribus, oblationibus, procurationibus, visitationibus, confirmationibus, firmis, & alijs pœnis pecuniarijs, si quæ à iure Cameræ Episcopali applicantur, vt benè cum multis docet Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 10. numer. 75. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 10. Pag. 576. Col. 1. Quibus addendum etiam magnum emolumentum ex quartis funeralibus, & oblationum, de quâ Concilium Limense tertium Actione 4. Cap. 20. vbi citatur Cap. Conquerente de officio iudicis ordinarij. In eo autem quartæ oblationum mentio nulla; in quâ tamen obtinuit consuetudo; sicut etiam inuasuit, vt Cathedraticum, aut Synodaticum, de quo ibidem Honorius III. non soluatur. Cùm tamen Auctores dicant non posse præscribi, vt videri potest apud Barbosam de Potestate Episcopi, Allegat. 86. §. 3. Dicendum & de hoc inferiùs, vbi de Parochis, & Assertione 5. de quartâ verò decimationum alia est in Indiis dispositio. Pro libertate autem Episcoporum circa prædicta facit Cap. Episcopi 12. q. 1. [Cap. Episcopi 12. q. 1.] in quo sic dicitur. Episcopi de rebus proprijs, vel acquisitis vel quidquid de proprio habent, hæredibus suis (si voluerint) deresinquant; quidquid vero de prouisione suæ Ecclesiæ fuerit, siue de agris siue de fructibus siue de oblationibus, omnia in iure Ecclesiæ reseruare censuimus. Sic ibi ex Concilio Agathensi: vbi quod de oblationibus dicitur, vel iure nouo im [Quid de oblationibus.]mutatum est, vel de illis intelligendum, quæ intuitu Ecclesiæ fiunt, & est commodior explicatio & consona Cap. Clerici 13. quæst. 2. Vbi sic dicitur: Clerici vel sæculares, qui oblationes parentum, aut donatas aut testamento relictas, retinere perstiterint, aut ipsi, quod donauerant Ecclesijs vel Monasterijs, crediderint auferendum; sicut sancta Synodus constituit, velut necatores pauperum, quousque reddant, ab Ecclesijs excludantur. Sic ibi ex Concilio eodem Cap. 4. videatur P. Molina Disputat. 142. §. Dixi hodie: vbi quid oblationum nomine prioribus illis Ecclesiæ temporibus præcipuè intelligeretur, benè exponit, & P. Fagundez circa 5. Ecclesiæ præceptum Lib. 4. Cap. 1. numer. 5.

Sunt autem, qui Episcopis hac in parte [Sententia fauens, vt opera vbique fieri queant.] plus faueant asserentes, posse illos opera pia in alijs locis ab eo diuersis, in quo Beneficium est situm, efficere; sicut & Beneficiarios quoslibet. Sic enim tenet Nauarrus in Apologiâ circa hanc materiam Monito 77. cuius sententiam laudat P. Molina Disput. 145. §. Illud verò, & sequitur Cardinalis Lugo Disput. 4. num. 39. quando necessitates non sunt extremæ, aut graues, ob rationem quandam plus subtilitatis, quàm soliditatis habentem, attentâ Iuris Canonici dispositione, ad quam est præcipuus recursus habendus. Pro quo & Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 10. num. 65. & in Politicâ Pag. 575. Col. 2. Qui tamen plura adducit ita oppositum probantia, vt id potiùs sentire videatur, conuenientiam apertè protestatur. Videatur in locis, pro quibus seipsum citat: sic etiam tenet P. Bauny in praxi Beneficiorum, Disput. 15. Quæst. 23. Dub. 6. Quod & videtur probare multorum Prælatorum munificentia, qui extra prouincias suas Monasteria, & collegia celeberrima construxerunt, vt Salmanticæ, Vallisoleti, Hispali, Compluti, & alibi videre licet. Verùm [Limitatio ab eadem addita vix locum habens.] limitatio, quæ additur, talis est, vt vix locum habere ea doctrina possit: dicitur enim id tunc fieri posse, quando ita postulat commune diœcesis, Regionum, aut totius Ecclesiæ bonum: vt si collegium in vniuersitate à loco Beneficij distanre ad ministros Ecclesiæ educandos, aut aliud simile fiat, vel certè occurrit peculiaris alia ratio, quæ id persuadeat. Quæ si desint, tunc opera pia potiùs fieri debent in populi vtilitatem, qui redditus contribuit. Id, quod non de populo, in quo sita est Cathedralis, sed de aliis, ad quos diœcesis extenditur; est accipiendum, iuxta eorum indigentiam & qualitatem. Hæc inquam limitatio vix locum, vt dixi, generali doctrinæ relinquit: cùm enim subsidium Episcopi ad totam se debeat diœcesim extendere, incredibile est in eâ multas, & graues necessitates non occurrere, quibus illud debeat impendi. Communis autem boni respectus adeò in longum protenditur, vt propter illud non debeant pauperes gementes & flentes in miseriarum valle relinqui; quod enim Collegium fundetur ad educandos Ministros, bonum quidem est, sed multùm profectò expectandum quousque operis huius vtilitas sentiatur.

Quòd autem id non habeat vim, ex eo [Respectum boni communis non suffragari.] liquet, quia si respectus dictus contra subuentionem præsentium necessitatum præualeret, fieret ex eo, quidquid Episcopus per multos annos ex redditibus Ecclesiasticis, detractâ congruâ, comportat, posse in huiusmodi operibus extra diœcesim factis insumere, nullo totius suæ vitæ tempore subsidio pauperibus impertito. Quod quidem ex illa sequitur positione, quia commune bonum priuatis alijs debet anteferri. Id autem nisi temerè, nequit admitti, est enim contra sacrorum Canonum dispositionem, de quâ dictum num. 77. Quòd si magnos Prælatos talia quædam [Quid de exemplis magnorum Prælatorum.] cum fructu & laude patrarunt, dici potest, vel à Pontifice specialem facultatem habuisse; vel ea bona in id genus operum contulisse, quæ ex redditibus Ecclesiasticis non obuenerant, sed aliunde iuxta dicta num. præced. Pro quo & videri potest Diana Parte 4. Tractat. 4. Resol. 171. vel si ex redditibus fuêre prædictis, ea tamen de congruâ subtraxerunt: talia enim donari liberaliùs posse, aut [Quæ congruè subtrahuntur, pro libitu posse expendi.] de illis pro libito disponi, communis sententia est, quam cum alijs tenent P. Molina Disput. 145. & 146. Cardinalis Lugo Disput. 4. citat. num. 35. P. Thomas Sancius Disput. 4. citat. dubio 43. num. 3. P. Petrus Hurtadus de Charitate Disput. 160. §. 113. & alij apud Dianam parte 4. Tractat. 4. Resol. 171. & Parte 5. Tractat. 8. Resol. 27. §. Nota etiam idem tenentem. Et Dom. Solorzanus Libr. 3. Cap. 10. num. 70. & seqq. plures congerens, & in Politicâ Pag. 576. Col. 1. Cùm autem redditus sunt pingues, per annos aliquos summa sic subtractorum ad cumulum magnum potest excrescere.

Et circa hoc docti & exemplares Prælati [Notandum exemplum.] solent esse diligenter attenti, & hoc ipso, quo hæc scribo, tempore, cùm illustrissimus D. Gaspar de Villaroel Episcopus Arequipensis, mille octi-regales in hanc Regum ciuitatem ad [Etiam post hæc scripta Archiepiscopus Platensis.] impressionem libri cuiusdam à se constructi misisset, admonuit curatores operis, ne scandalizarentur ex tali sumptu, nam illud victui subtraxerat suo; quod quidem, & aliàs ab eodem fieri solitum, vt opera pietatis promoueat, pro quibus, ne ipsi quidem Bibliothecæ parcit, quâ nihil viro esse litterato quidquam pretiosius potest, & quidem ad effectum prædictum posse ex redditibus id desumi, quod necessarium occurrit, satis verosimile est: nam in Prælato sic docto, vt opera [Pro impressione libri expensas fieri posse, nihil congruæ detrahendo.] possit in publicum dare, quod pro editione necessarium est, debet ad congruam sustentationem etiam necessarium iudicari. Docti enim Prælati, qui operibus huiusmodi, Ecclesias, quibus præsunt, illustrant, maiori stipendio digni sunt, vt tenet Nauarrus in Apologiâ citatâ, Monito 82. num. 7. P. Molina Disputat. 145. §. Dubium est, & alij. Prætereà librorum editio cùm in bonum commune redundet, opus pium est, & intra diœcesim conceptum; vnde cùm pro editione adhibetur aliquid, nihil fit à communi regula peregrinum, etiamsi editio alibi facienda sit; vt si Episcopus pro aliquo solueret, quod in exterum erat mittendum creditorem. Item ex Tridentino, vt vidimus, potest Episcopus competentes Consan [Sicut & pro filiorum etiam superiorum sustentatione.]guineis facere donationes; quod quidem erga filios præsertim locum habet, vt omnes admittunt, & ad filios illegitimos, etiamsi spurij, id extendunt: pro quo citati, Prior agens de spolijs Clericorum, §. vltimo, num. 9. & seqq. & alius Disp. 146. in fine. & prætereà P. Thomas Sancius suprà dubio 38. n 6. & seqq. Sunt autem libri nobilium [Libros esse Ingenij filios.] ingeniorum filij, vt ex Platone, & Aristotele notum, pro quo & Martialis Lib. 1. Epigram. 34 illud: Custodit ipse Virginis pater chartæ: vt ergo illi viuere possint, & honorem apud homines, quantus illis est debitus, comparare, id potest ab Episcopis, & alijs conferri, quod ad eorum necessarium visum fuerit editionem.

Iam quod peculiaris alia ratio occurrere [Peculiares aliæ rationes vt iuuare possint.] potest præter illam communis boni, iuxta Auctores, de quibus num. 80. vt opera pia possint extra diœcesim fieri, faciliùs admitti potest, sed nihil tunc diuersum à communi doctrinà contingit: nam si opera illa in bonum commune non tendunt, bonum equidem erit priuatorum, quorum indigentiæ subuenitur. Potest enim ea talis esse, vt subsidium extra diœcesim transmitti oporteat, sicut in casu de quo num. præced. cui similes alij excogitari possunt. Et quidem non est [Notanda pro resolutione doctrina in fauorem Prælatorum.] opus vt sit illa nimis vrgens; cùm enim iuxta receptissimam sententiam (cuius oppositam iudicat improbabilem P. Turrianus in Selectis Cent. 2. Dub. 27. & 28. vbi ait multos ita hac ætate sentire) Episcopi dominium reddituum habeant, qui ad eorum pertinent portionem; liberam etiam habent eorum distributionem. Vnde vt dilapidatores non dicantur, quæuis rationabilis caussa erit satis: non enim rationi consentaneam dispersionem Concilia, & Sacri Canones damnant, cùm illi pauperibus videntur substrahi, sed à & ratione alienam distractionem. Pro quo sunt verba Concilij Tridentini pòst allata num. 78. quibus consanguineis, vt pauperibus tantùm iubet ab Episcopis sacra emolumenta distribui; sic enim subdit: Eas autem (res scilicet Ecclesiasticas, quales redditus secundùm datam ibidem explicationem) [Concil. Trident.] non distrahant, nec dißipent, illorum caußâ. Sic Concilium, statim ad Ecclesiasticos omnes etiam Cardinales, vrgens documentum extendens. Quod autem de consanguineis dictum, omnem alium humanum respectum comprehendit: non ergo distributio quæuis, sed distractio, & dissipatio prohibetur. Nequit autem talis dici distributio, quàm pietas, & ratio non penitus humana persuadet: & in fauorem huius resolutionis sentit. D. Villaroel post eam elucubratam visus, dum Parte 2. Quæst. 14. art. 4. n. 84. ait diœcesanos pauperes præferendos, licèt alijs possit succurri, si opes ad omnia suppetant, & Diana Part. 10. tract. 14. Resol. 36. vbi alios adducit.

§. IV. In quartæ exactione quomodo peccare possint.

DIco quintò: Episcopi Indiarum pec [Assertio 5. circa quartæ exactionem vt contingant grauiter peccari.]cabunt grauiter, & cum obligatione restitutionis, si in exigendâ quartâ funerali, & oblationum, ita Beneficiarios vrgeant, vt illi plusquàm debent, inuiti contribuant. Res est plana: sed praxis non ita plana esse solet, ministrorum forsitan immoderantiâ, arbitrantium obsequium se dominis eâ ratione præstare. Testatur Beneficiarius se non posse soluere summam eam, quæ ei soluenda proponitur: compositione enim circa hoc vti frequentiùs iuuat; eò quòd molestum Beneficiarijs accidat obuentiones quotidianas adnotare. Plus tamen paullò, aut minùs non ægrè deprehenditur, quantùm possit ex illis Prælato deberi. Dum verò timent ex negatione postulatæ summæ offensionem eius incurrere, eam redimunt solutione. Solet autem in istis pro regulâ assumi id, quod semel solutum est; minùs enim eo alij Prælato tributo admitti renuitur. Quia verò Beneficij grandis esse opinio soleat; quandoque quod anteà fuit solutum, augetur: cùm tamen opinio talis non inde ortum habeat, quòd obuentiones pingues sint; sed quia maior eo loco pro contractibus commoditas adsit, vnde fiunt Parochi locupletes, vt ergo hæc aspera fiant in vias planas, totum id est Parochorum conscientiæ relinquendum, dum aliud non constat manifestè, vt Prælati docti & timoratæ conscientiæ faciunt; quod autem ijs abundantiùs est, à malo est. Experimentis non raris compertum, complures Parochos plus titulo quartæ soluere, quàm sit tota obuentionum summa, dimidium stipendij à Rege assignati, aut etiam plus aliquid in solutionem dictam destinantes. Quàm autem inuitè hoc faciant, ipsi clamant, nisi aliqui fortè sint, qui non grauantur contribuere, eò quòd sic beneuolos sibi Prælatos curent, ne & ipsi curent circa eorum vitam inquirere, sed illos sinant suis cupiditatibus inseruire, vel certè vt mitiùs cum eis agant, si quid fortè ad eos fuerit de eorumdem agendi ratione delatum. Aut quodam munificentiæ spiritu ducantur, qui in quibusdam dominari solet, ne pusilli & vilis animi erga personas adeò sublimes videantur. Verùm quando [Quando obligatio restitutionis etiam in ijs, quæ sponte tribui videntur.] de indebitâ quantitate constat per moraliter certas coniecturas, neque moralis habetur certitudo de sic soluentis animo, id, quod est incertum, non debet contra certum præualere. Vnde nequit tutâ conscientiâ sic oblatum recipi, aut receptum retineri, in quo sicut in alijs, communis est scriptorum doctrina, de quâ nos sæpiùs, secundùm communiter contingentia debet iudicari; cùm rarus profectò sit, qui vltroneus tribuat Episcopis id, quod se meminè debere cognoscit: cùm soleant, & ista per visitatores exigi, à quibus meritò sibi timeri possunt, qui in solutione tali inuenti fuerint parciores; & quidem non solùm excessus dictus grauis solet esse soluentibus, sed quartæ solutio vniuersim grauissimum onus censetur. Vnde & seriò & instanter actum est in Regio Concilio pro parte Parochorum, vt illud ipsis tolleretur, sed etiam Apostolica Sedes pro eodem interpellata; multis enim Indiarum in partibus quartæ vsus non inualuit, & Episcoporum redditus nimiumquantùm increuerunt. Quòd si aliquorum tenues sint, id Regiâ liberalitate suppletur; ibi namque etiam Parochi tenuissimas habent obuentiones, vnde & non facilè inueniuntur, qui velint exiguis adeò stipendijs ministrare. Nihilominùs nihil obtentum; & Episcopi suo se dicunt iure tueri, vti ab Apostolicâ Sede in Concilio Limensi tertio, vt num. 79. vidimus, confirmato. Quando ergo onus ex se tale est, non debet nouo addito onere ab Episco [Monitum salutare.]pis intolerabile reddi, vt portantes obruantur. Et hinc eorum aliqui excusationem pro frequentandis mercimonijs sumunt, dum aiunt se aliter non posse procuratoribus visitatorum, & quartarum solutionibus satisfacere. Quod an verum coràm Deo sit, ad me non attinet iudicare. De quo vt admonui iam, etiam dicendum inferiùs Titul. 16. num. 24.

§. V.

Non posse officia vendere quibus in sui muneris executione iuuantur.

