Circa Religiosos autem communica [Religiosi alij an teneantur Adnotationem seruare.]tionem priuilegiorum habentes dubium esse potest an similiter debeant in modo absolutionis procedere. Et docti aliqui existimant idem planè seruandum, quod in Adnotatione præscribitur: Prouinciales scilicet absoluere posse, & Subdelegatos pariter ab ipsis cum onere comparendi. Facultas siquidem dicta à Paulo III. Generali Societatis conceditur, sicut & modus communicationis eidem committitur verbis illis: Poßit eis, auctoritate nostrâ, facultatem concedere. Cùm ergo priuilegium tale in Religionibus aliis sit adinstar, non ampliùs eis licet, quàm quòd Generali Societatis pro eadem visus est expedire. Nihilominùs id, quòd in Adnotatione dicitur, de manifestatione, non videtur pro Religiosis aliis vrgere, vt scilicet Prouincialis teneatur onus illud imponere: quod eatenus tantùm videtur obligare, quatenus ex naturâ rei, de quâ agitur, id videtur oriri. Quia enim crimen hoc grauissimum est, videtur remedium illud opportunum, vt scilicet Pœnitens se debito modo Prouinciali manifestet.

Addunt aliqui Adnotationes prædi [Sine priuilegio absolutionem licere, qui teneant, & eorum fundamentum ex Episcopali Prælatorum auctoritate.]ctas tunc quidem seruandas, cùm ex virtute priuilegij agitur. Sed esse modum alium circa hoc expeditiorem, quandoquidem sine priuilegio circa hoc procedi potest. Episcopos enim facultatem habere absoluendi ab hæresi ex Tridentino constat Seßione 24. Cap. 6. & illam non esse reuocatam tenent quamplures, quos adducit Diana Parte 1. Tract. 5. Resolut. 2. Thomas Hurtadus Tractat. 12. num. 10. 14. & alij: ex quibus multi censent posse Episcopum facultatem absoluendi Confessario tribuere pro casu occurrenti. Prouinciales autem eadem, quâ Episcopos circa sibi subditos potestate gaudere tenent multi, quos sequitur Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. q. 61. artic. 9. Licèt enim nullum in speciali citet, quia tamen sententiam contrariam nouam appellat, pro suâ communem sensum esse manifestat. Et eam non solùm de Prouincialibus, sed etiam de superioribus localibus procedere asserit, quia non debent eorum subditi peioris esse conditionis, quàm sint communiter sæculares, qui ab Episcopis possunt absolui in prædictis omnibus. Cùm autem omnia contenta in Decreto Concilij liceant, & in iis absolutio ab hæresi, illa pariter licebit. Pro quo etiam extat priuilegium Pij V. cuius tenorem adducit citatus Auctor, & cuius etiam apud Recentiores [Pij V. priuilegium circa illud.] frequens occurrit mentio, in quo Partibus Dominicanis concedit, quidquid in foro animæ licèt Episcopis ex Concilio Tridentino erga suos subditos. Vbi licet hæresis non meminerit, eam tamen comprehendit, quia si excipere voluisset, expressisset. Et ita in speciali tenent P. Suarez Tomo 4. de Religione, Lib. 2. Cap. 20. num. 10. & 11. Tract. 8. Portel in dubijs Regular. verb. Abbas, num. 10. & 11. Candidus Tomo 1. de Censuris, Disquisit. 21. art. 4. Quæst. 32. vers. Certant, & seqq. & alij, quos adducit Diana Parte 1. Tractat. 5. Resolut. 6. vers. Plus addam. & adeò certum hoc putat Megala 1. p. Lib. 1. Cap. 13. numer. 10. vt indubius affirmet, etiamsi facultas à Tridentino concessa reuocata sit, in Religiosis priuilegij dicti virtute persistere: non enim priuilegia Religiosis cum respectu ad Episcopos conferuntur, sed maiora quandoque illis, vt constat in facultate ad dispensandum in matrimonij impedimentis, de quibus inferiùs: ac in nonnullis aliis: quia ergo Religiones aliæ communicationem prædicti priuilegij habent, eo pariter frui poterunt. Alij adducunt priuilegia alia, & præ illis ea, quæ sunt Societati concessa. Sed de priuilegiis modò non agimus, de quibus dictum: cùm circa illud versemur, an scilicet secluso priuilegio absolutio liceat: quòd ex citatis colligitur, dum facultatem concessam Episcopis, Religiosis etiam Prælatis competere pariter arbitrentur. Iuxta quod di [Limitationes non posse in vsu absolutionis apponi.]cendum est non esse locum limitationibus, neque communicationem desiderari, quandoquidem ea; quæ concessione iuris communis competunt, non possunt per inferiorum imperia prohiberi. Licèt enim priuilegia dicantur; quia tamen in Iure inserta sunt, pro iure habentur, & ita tolli nequeunt, quia inferior in superiorem non habet potestatem. Pro quo videri possunt quæ adducit Diana Parte 3. Tractat. 2. Resolut. 1. vbi multi & graues Auctores pro huiusmodi positione succurrunt.

Est tamen circa doctrinam prædictam, [Difficultas ex reuocatione facultatum circa casus Bullæ Cœnæ.] probabilem quidem aliquando, difficultas ex nouioribus declarationibus: Diana enim Parte 1. Tract. 5. Resolut. 6. & Parte 3. Tractat. 2. Resolut. 122. & Parte 8. Tractat. 7. Resolut. 50. affirmat circa hoc non posse iam esse quæstionem ex Decreto Vrbani Octaui die 7. Nouemb. Ann. 1628. per quod reuocantur in amplâ formâ priuilegia Regularium absoluendi à casibus reseruatis in Bulla Cœnæ, ex quibus præcipuus est hæresis. Pro quo etiam facit, id quod habet Cardinalis [Card. Lugo] Lugo Disput. 23. de fide num. 46. vbi ita scribit: ego verò non possem primam (sententiam) amplecti, quia mihi moraliter certa est Pontificis mens, & sensus Romanæ Curiæ, in quâ omnes Pontificis Ministri pro certò supponunt, singulis annis denuò eam facultatem Episcopis auferri, & ea solùm de caussa, ad eumq́ue finem addita esse in Bulla Cœnæ verba illa, quibus reuocantur facultates concessæ etiam per cuiusuis Concilij Decreta: nullius enim alterius Concilij est facultas aliqua, nisi in Concilio Tridentino; quod reuerentiæ fortassè caußâ nominatum non est, sed solùm sub illa generalitate verborum. Sic ille. Pro eodem item est id, quod ait P. Pellizarius Tractat. 8. Cap. 2. num. 36. ita scribens: Illud asserunt communiter Doctores, in eiusmodi rebus standum esse interpretatio [P. Pellizarius.]ni, quam stylus Curiæ Romanæ admittit, & seruat: hîc enim facit ius. Cap. Ex litteris, de Constitut. Sic ille. Cùm ergo Episcopis sublata facultas sit & illis pariter sublatam, qui Episcoporum nomine comprehenduntur; eò quòd iurisdictionem quasi Episcopalem habeant, necessarium est penitus confiteri.

Nihilominùs Episcopis adhuc conces [Non obstare probabilitati positionis propositæ.]sam sibi à Concilio facultatem competere, sunt qui teneant, vt fatetur ipse Cardinalis Lugo suprà numer. 53. quibus ipse circa probabilitatem non videtur refragari, quatenus eâ suppositâ pergit explicare quinam Episcoporum nomine in ordine ad illam debeant reputari. Qui etiam cita [Cardin. Lugo.]to num. 46. ita scribit: si Episcopus non credat Pontificem eam facultatem de facto reuocare voluisse, potest primam sententiam probabiliter complecti, quæ tot Auctores, adeoque graues pro se habet: si verò id credat, debet stare secundæ sententiæ. Ego verò non possem &c. Sentit ergo, non obstante morali illâ certitudine suâ, posse Episcopos aliter, & quidem probabiliter, iudicare. Vt enim ex Peyrino, & Menochio adducit P. Pellizarius suprà, non [Vnitati circa stylum Curiæ non credi necessariò.] est necessariò standum dicto vnius Doctoris attestantis de stylo Curiæ, quippe qui consistit in facto, ideoque debet probari pluribus de certitudine & scientiâ attestantibus, & licet aliqui sint, qui de stylo Curiæ circa casum præsentem testentur, illi certè oculati testes non sunt, sed extra Romam scribunt. Probabilitatem etiam agnoscit P. Martinon Tomo 5. Disputat. 59. Sect. 18. num. 208. P. Laymam Lib. 1. Tract. 5. Parte 2. Cap. 5. num. 2. vbi adducit Marium Alterium Romanum Scriptorem, & Nauarrum Doctorem Pontificium, quamuis Doctores isti ante declarationem scripserint suprà dictam. P. Bauny suprà Quæst. 31. qui extensionem ad Religiosos, non solùm ex priuilegiis probat, sed ex æquitate naturali, vt videri potest. vers. Primum, quod æquitati P. Fagundez in secundum Ecclesiæ Præceptum Lib. 8. Cap. 9. numer. 32. Qui licet scripserit ante Decretum Vrbani, secunda tamen editio posterior fuit, & sententiam istam non solùm probabilem, sed probabiliorem existimat. P. Gaspart Hurtadus Disput. 15. de Excommunicatione Difficult. 3. num. 12. vbi circa hoc se remittit ad ea, quæ habet P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 2. Cap. 11. num. 27. qui vtramque sententiam probabilissimam dicit, licet addat negatiuam tenendam, quam non pœnitendi Doctores à Pontifice declaratam attestantur, & supremæ Inquisitionis Tribunal amplecti iubet: neque in re tam graui amplectendam esse sententiam affirmantem, quia valde dubia, & parùm tuta. Quod quidem iudicium pu [P. Sancij pugnantia in dictis,]gnantia videtur inuoluisse, quòd scilicet in sententiam affirmantem illa concurrant, quæ circa ipsam pronuntiat; vnde sic dubia, & parum tuta sit; & quòd nihilominùs sit probabilissima; vnde circa hoc aliqui aliter arbitrantur.

Sed quidquid de præfata sententia sit, [Pro Indiis maior sententiæ probabilitas.] generaliter loquendo, & præsertim de Regnis Hispaniæ; circa Indias alia ratio est, vnde ad illas potest probabilius doctrina Scriptorum extendi. Quia in illis est impossibilitas adeundi Summum Pontificem, ex quâ prouenit vt casus Papales reddentur Episcopales, quæ est generalis regula, vbi adest impedimentum, vt ait P. Laymam suprà Cap. 6. num. 6. & approbat P. [Ratione impedimenti casus Papales fieri Episcopales.] Martinon numer. 209. quia bonum regimen, & congrua suauisque subordinatio inter Ecclesiæ Prælatos id requirere videtur. Vnde illi in partibus Septemtrionalibus id habere locum affirmant, propter frequentiam & multitudinem absoluendorum, ex qua nascitur impedimentum sufficiens. Pro quo etiam est Bordonus, quem adducit, & videtur omnino sequi P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 2. num. 40. qui & Resolut. 3. num. 35. & 36. ait pro impeditis facultatem concedi Episcopis à Iure. Cap. De cetero 11. Cap. Ea noscitur 13. Cap. Quod de his 16. Cap. Quamuis 50. & Cap. Eas 20. de sententia excommunicat. Et eam competere Prælatis Regularibus respectu Religiosorum subditorum: cùm Iura concedentia talem facultatem de Episcopis loquantur, non formaliter, sed æquipollenter, pro quouis habente dignitatem quasi Episcopalem, cuiusmodi sunt Prælati Regulares. Addit tamen sic absolutos, cessante impedimento, debere se Pontifici præsentare, cùm sic illis pateat aditus de licentia proprij Prælati. Vnde melius est in tali casu priuilegio vti Concilij Tridentini, vel aliis concessis immediatè Religioni pro vtroque foro: sic enim absoluti non debent se Papæ præsentare. Pro quo addo priuilegium Indicum, de quo [Priuilegium Indicum fauere, iuxta non vulgarem intellectum.] num. 302. verbis illis: Neque Ordinarij saltem inter duas diætas existant huiusmodi facultatem habentes. Licet enim hoc ita intelligi possit, vt conditionem prædicta verba contineant, si videlicet Ordinarij sint, quos huiusmodi facultatem habere contingat, cùm possit eis priuilegium tale concedi: valde tamen proprius & genuinus sensus esse potest, vt conditio non intelligatur, sed absolutè ita contingere pronuntietur: Neque Ordinarij sint huiusmodi facultatem habentes; id est, qui verè habeænt huiusmodi facultatem, ratione inquam distantiæ, & difficultatis magnæ Sedem Apostolicam adeundi. Vnde quod ait Thomas Hurtadus suprà numer. 1018. de probabilitate speculatiuâ, sed non practicâ, potest circumstantiis attentis ad practicam etiam aduocari. Et hæc iuxta dictorum Scriptorum sententias dicta sint: quid enim nobis conuenientius appareat, diximus suprà, & præsertim num. 308. & 309. De quibus hæc satis.

§. V.

De Priuilegiis Indicorum Confessariorum circa approbationem.

DIctum circa hoc pro Confessariis In [Circa approbationem quæ priuilegia Societati concessa]dorum num. 180. & 181. Generaliter autem loquendo, licet Gregorij XIII. concessio satis ampla præcesserit, quia temporalis fuit, ad alias fuit necessariò prouocandum. Et Pij V. habetur alia, de qua citato num. 181. quia tamen dubius intellectus ob declarationem Innocentij X. certius aliquid requirendum & habetur illud in Bullâ eiusdem Innocentij nunc vigente, concessionibus similibus Pauli V. & Vrbani VIII. iam finitis, & ibidem confirmatis. Sic ergo ille habet: eisdemque, vt semel ab aliquo illarum [Innocentij X. verba.] partium Episcopo approbati ad prædicandum, Confessiones audiendas, & Missas celebrandum, in Ecclesiis & Oratoriis Societatis IESV prædictæ, pro ministeriorum huiusmodi exercitio vlteriùs licentiam & approbationem ab aliis Episcopis, quatenus distent vltra duas diætas, petere seu habere minimè teneantur, sed absque illis præmissa sacere poßint. Si verò Episcopus ab Ecclesia vel loco vbi prædicatur, vel Confeßiones audiuntur, non distet vltra præfatas duas diœtas, tunc licentia etiam alterius Ordinarij ita vicini priùs obtineri debeat, quæ tamen per epistolam etiam impetrari possit. Hæc Pontifex. Circa quæ quia nonnulla obseruatione digna occurrunt, pro illis

Dico primò. Quod de approbatione [Assertio 1. facultatem audiendi confessiones non esse locis designatis adstrictam.] pro Ecclesiis & Oratoriis Societatis dicitur, non est ad Confessiones referendum: vnde approbatio talis non est locis adstricta, sed generaliter accipienda. Id videtur clarum: quia priuilegium hoc Societati conceditur ad vsum ordinarium huiusmodi ministerij: illud autem non solùm in Ecclesiis & Oratoriis propriis, sed in priuatis domibus, ad quas pro infirmis vocantur, in Missionibus, & alienis Ecclesiis solet exerceri: non est ergo ad nominata loca vllatenus adstringendum. Quod & de aliis dicendum pariter. Et quod ad Missas attinet, sine priuilegio id fieri potest: de approbatione autem & licentia ad prædicandum pro Ecclesiis aliis nihil specialiter dictum, quia ij, qui idonei iudicantur ad prædicandum in suis Ecclesiis, idonei etiam reputantur à Pontifice, vt in aliis possint prædicare: cùm & audientes iidem esse possint, & Religiosæ Ecclesiæ satis graues & celebres sint, & non rarò Cathedralibus ipsis celebriores: quod quidem ad Ecclesiæ Catholicæ decus & ornamentum, consequenterque ad Christi gloriam egregiè conducit. Quod etiam constat ex generalitate verborum, quibus Pontifex vtitur, dum addit: Pro ministeriorum huiusmodi exercitio vlteriùs licentiam & approbationem ab aliis Episcopis. &c.

Est etiam pro eodem ratio alia, ver [Circa prædicationem quid specialiter concedatur. Et quod sola benedictio Episcopi pro Ecclesiis propriis exigatur.]bis prædictis ampliùs ponderatis, in quibus de licentia & approbatione agitur. Nam ad prædicandum in propriis Ecclesiis Religiosi non indigent approbatione & licentiâ, sed tantùm Episcopali benedictione, vt constat ex Concilio Trident. Seßione 5. Cap. 2. de Reformat. ibi. Cum qua licentia (Superiorem) personaliter se coràm Episcopis præsentare, & ab eis benedictionem petere teneantur, antequàm prædicare incipiant. Sic Concilium: pro quo & extat declaratio Cardinalium apud Barbosam circa citatum Caput, qui pro ea [Concilium Trident. id statuit.]dem adducit Fr. Emmanuelem, Ricium, & P. Reginaldum. Et extat etiam manifesta decisio Innocentij X. de qua num. 181. vbi Patres Societatis solâ benedictione, & non approbatione ac licentiâ Episcoporum indigere ait, vt in suis Ecclesiis concionentur. Quòd si eam dare nolint, eo non obstante concionari posse, Citati affirmant, quia petita requiritur, non obtenta. Sed in casûs contingentia vitandæ turbellæ, & cautè ac prudenter procedendum. Quoties autem, & qualiter peti debeat, videri potest apud P. Pellizarium. Tract. 8. Cap. 4. num. 11. & 12. Cùm ergo approbatio & licentia necessariæ non sint, dum à Pontifice conceditur, vt cum approbatione & licentiâ in suis Ecclesiis semel obtentâ concionari possint, ad generalem facultatem id faciendi videtur referendum, iuxta ea quæ Concilium citato loco præscribit, dum ad prædicandum in Ecclesiis, quæ Ordinum non sunt, quorum ipsi sunt alumni, licentiam petendam his verbis iubet: In Ecclesiis verò, quæ suorum Or [Pro Ecclesiis alienis licentia necessaria ex eodem sed non examen.]dinum non sunt, vltra licentiam suorum Superiorum, etiam Episcopi licentiam habere teneantur, sine quo in ipsis Ecclesiis non suorum Ordinum nullo modo prædicare poßint: ipsam autem licentiam gratis Episcopi concedant. Sic Concilium. Vbi obseruandum, non approbationem Episcopi, quæ aliquod videtur examen indicare, sed solam licentiam necessariam esse decerni. Et ita tenent plures, quos adducit & sequitur. P. Pellizarius suprà num. 22. & 23. in quibus est Diana Parte 3. Tract. 2. Resolutio 111. qui videndus etiam Parte 4. Tract. 4. Resolut. 22. vbi adductâ declaratione Cardinalium in contrarium, videtur hærere. Sed de illâ non esse curandum affirmat Pellizarius, stante in contrarium Bullâ Leonis X.

Cùm ergo in priuilegio licentiæ & ap [Ex priuilegio autem Innocentij X. eam non requiri, suppositâ ea, quæ datur pro Ecclesiis propriis.]probationis ratio habeatur ad prædicandum in Ecclesiis Ordinum, quod proprium est respectu Ecclesiarum, quæ Ordinum non sunt, id genus superabundantis subiectionis meritò existimatur sufficiens, vt ad Ecclesias, quæ Ordinis proprij non sunt, licentia talis extendatur. Quidquid igitur illud est, quod hoc priuilegio conceditur, generale existimari debet, vt vnica generis dicti approbatio tantùm requiratur. Neque positioni isti aduersatur, quod in Breui citato Innocentij X. habetur, vbi tantùm pro Ecclesiis propriis benedictio requisita statuitur, cùm circa alias dispositioni Iuris videatur relinqui, quandoquidem exceptio firmat regulam in contrarium. Nam reuerà id damus, quod obiectione contenditur. Sed fauorabili priuilegij explicatione. Cùm enim pro Ecclesiis propriis sola petatur benedictio, non est credendum in priuilegio plus aliquid contineri; iam enim priuilegium non esset. Sed noui oneris impositio. Alia ergo quæ adduntur de approbatione & licentia, ad ampliorem effectum sunt trahenda, & ita iam pro Ecclesiis alienis licentia additur, quam Pontifex etiam in Indiis statuit requirendam. Et hoc pacto priuilegium dictum habet rationem talis; nam alio modo nihil videtur licere per illud, quod sine ipso non etiam licitum haberetur. Prædicare enim in propriis Ecclesiis cum solâ Episcopi benedictione, & in alienis cum eorum approbatione & licentiâ, sine priuilegio licet, quandoquidem id à Concilio manifestè constat attributum. Neque enim dici potest priuilegium tantùm concedi pro casu distantiæ in eodem expresso, & in aliis iuris communis dispositioni relinqui: nam id est incredibile aliàs Pontifex sicut locutus de Ecclesiis propriis fuit, ita etiam de alienis fuisset locutus. Quod cùm non fecerit, perspicuum ex eo habetur id quod de propriis dixit, ad alienas modo dicto extendendum voluisse.

Quia verò Concilium de solis Ecclesiis [Ad prædicandum in plateis an licentia necessaria, aut quid aliud.] propriis & alienis est locutum, videtur aliquibus sine licentia aut benedictione posse Religiosos in plateis publicis concionari. Sic Lezana, quam adducit & sequitur P. Pellizarius suprà num. 32. ob rationem insinuatam. Et id quidem tenendum tamquam probabile; quod tamen aliàs est difficile, cùm eadem prorsus ratio, & fortè maior, in huiusmodi concionibus inueniatur. Et quòd Ecclesiæ tantùm nominatæ sint, proptereà fuit, quia in illis ordinariè prædicari solet, & ita pro communi exemplo appositæ sunt. Quando autem aliquid ita in dispositionibus Pontificiis aut Ciuilibus apponitur, non solet generalitatem coarctare, quia exempla non arctant regulam, vt est communis Scribentium canon, ex Glossa in Cap. Quod Dei timorem, de statu Monachorum. Pro quo Marius Antoninus Lib. 2. Variarum Resolut. 56. num. 26. P. Thomas Sancius Lib. 1. de Matrim. Disput. 59. num. 6. Nihilominus quia probabile est quod citati Scriptores dicunt, illius ratio reddi potest ex eo quòd præ [Ratio cur necessaria non sit, juxta probabilem sententiam.]dicatio in plateis, compitis, scalis furcarum, & similibus, non fit cum cæremoniis sacris, neque vt res sacra tractatur, sicut ea, quæ fit in Ecclesiis, in quibus benedictio à Celebrante petitur, & Missæ officium interrumpitur. Et licet in Ecclesiis sine prædictis etiam prædicari contingat, vt in concionibus vespertinis: quia tamen illæ eiusdem solent auctoritatis reputari, & quandoque maioris, videanturque esse vespertini Officij complementum, pro illis est etiam benedictio requisita. De lectionibus autem sacris alia videtur esse ratio, sicut & de exhortationibus, quæ non in suggestu, sed sedendo haberi solent. Sed cùm benedictio facilè haberi possit generaliter ad prædicationem, non est circa hoc cum tot limitationibus procedendum. Et hoc circa prædicationem hîc interim dictum sit, vbi tamen de Confessariorum approbatione agimus, quia ob connexionem in eadem clausula, conueniens vilum est connexa etiam explicationis fibula præbuisse.

Dico secundò. Prædictum priuilegium aliquid concedit, quod per priuilegium Socie [Assertio 2. Priuilegio dicto aliquid concedi, per commune non licitum.]tati commune non liceat. Huius tenor sic habet verb. Confessarius §. 2. Confessarij nostri, ac Prædicatores ab aliquo Ordinario semel approbati, & à suis Superioribus ad huiusmodi munera deputati, quandocumque, siue mari, siue terrâ, iter faciunt, possunt, non repugnantibus tamen Curatis Parochialium Ecclesiarum, verbum Dei prædicare, & quorumcum [Priuilegium commune.]que Christi fidelium Confeßiones audire; dummodò id non faciant in oppidis aut locis, in quibus Ordinarij existunt, nisi eorum licentiâ desuper obtentâ. Gregorius XIII. pag. 146. & seq. Est Bulla quæ incipit Decet Romanum die 3. Maij. Ann. 1575. in primis priuilegium hoc tantùm est pro itinerantibus vnde non itinerantes aliter se gerere debent, vt in Instructione dicitur, quando scilicet aliqui ad Missionem tendunt in aliquâ diœcesi faciendam: per eam enim excurrere non debent, antequàm rectà [Instructio circa degentes in aliquo loco.] ad Episcopum, vel eo absente, ad eius Vicarium tendant, illi se offerant, & facultatem fructificandi obtineant: quòd si longè absint, petant per litteras. Sic Instructio. Priuilegium autem Indicum generale est, & etiam ad eos, qui in loco aliquo degunt, extenditur, si distantia ea sit, quæ in eodem explicatur. Cùm tamen alibi, etiamsi plus distent, licentiam petere teneantur.

Deinde. In priuilegio Gregorij dici [Inuitis Parochis, posse in Indijs prædicari, &c. sed non expedire regulariter.]tur ministeria dicta posse exerceri ab itinerantibus, non repugnantibus tamen Curatis Parochialium Ecclesiarum; quod in priuilegio Innocentij non habetur: vnde in rigore videtur ita fieri posse, quidquid de conuenientiâ sit. Neque insolitum est vt priuilegia hoc modo concedantur, aliqua enim talia inueniuntur, vt videri potest apud P. Pellizarium suprà num. 33. vbi de prædicatione, in quo plus videtur difficultatis esse, determinant. Et ratio est obuia: quia Summus Parochus omnium Ecclesiarum est Pontifex, & ita inferioribus sibi pleno iure subiectis prorsus inuitis, in suâ domo potest Religiosis talem licentiam dilargiri. Eâ tamen non vti conuenientius erit regulariter loquendo: quod quidem in Regulis eorum, qui in Missionibus versantur, ita habetur: quandoquidem si secus fiat, neque fructus ministeriorum talis esse, qualis à Societate expetitur, poterit, neque sine populorum scandalo eâ in concertatione procedi. Eosque omnes, tam [Regula Missionariorum.] Ecclesiasticos, præcipuè Parochos, quàm Sæculares, quorum auctoritate aut fauore opus habent, beneuolos sibi facere studeant. Sic Regula 7. Quod licet in Missionibus, & aliàs, ita regulariter seruan [Aliquando posse expedire.]dum sit; casus tamen occurrere potest, in quo liceat Religiosis traditâ sibi à Pontificibus vti laudabiliter potestate: sin minùs Parochorum contradictionibus irrationabiliter obtrusis, eorum priuilegia poterunt reddi prorsus inutilia, & Dei gloria, atque animarum salus multipliciter impediri. Videatur Bonacina Tomo 1. Disputat. 5. Puncto 4. numer. 18. §. Hinc ergo, & alij apud ipsum.

Prætereà. Quia difficultas esse potest [Etiam post mutatum domicilium non est necessaria approbatio ab eodem Episcopo.] an approbatus ab aliquo Episcopo, si à diœcesi abeat, & post diuturnam in alio loco habitationem redeat eodem viuente, nouam licentiam petere debeat. Licet communiter negent Doctores, & ita praxim habere affirmet P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 3. num. 40. post P. Fagundez Lib. 7. in 2. Ecclesiæ Præceptum Cap. 2. num. 20. vbi plures adducit: Per priuilegium Indicum omnis tollitur ambiguitas, vt patet ex verbis illis: Vlteriùs licentiam & approbationem ab aliis Episcopis, quatenus distent per duas diœtas, petere aut habere minimè teneantur. Pro aliis ergo Episcopis illud conceditur, cùm pro eodem nihil tale necessarium supponatur. Siue ergo ille distet per duas diœtas, siue non, vlterior recursus pro licentia ad diœcesim reuertenti, etiam post mutatum domicilium, necessarius non est. Quod & sequentia indicant, ibi, Alterius Ordinarij. Et addo videri ex præfatis [Casus magis specialis.] sequi habentem approbationem ab Episcopo, si in aliam diœcesim tendat, ad quam ille promotus est, nouâ non indigere cùm alius Episcopus absolutè non sit, & sufficientia approbati sit illi omnino perspecta. Sed hoc non est adeò certum, vt prius illud.

Immò si alius Episcopus in diœcesi sit, ad quam pro eâ approbatus reuertitur, non esse [Neque à successore, juxta verosimilem Priuilegij intellectum.] nouam licentiam necessariam, ex eiusdem priuilegij tenore deduci videtur. Nam verba illa, Ab alijs Episcopis, verificantur viuente eo, qui licentiam dedit: atqui illi sunt Episcopi aliarum diœcesium: ergo de illis intelligendum est priuilegium. Et quidem cùm fauorabile sit, ita interpretandum venit, iuxta dicta non vno in loco. Præsertim quia sententia valde probabilis est sic [Immò & sine priuilegio, juxta multorum sententiam.] reuertentem non indigere nouâ approbatione, etiamsi Episcopus mortuus sit, & successor datas à prædecessore licentias minimè reuocarit. Sic Nauarrus, Rebuffus, Antonius Gabriel, & alij, quos adducit & sequitur P. Fagundez suprà; iunctis iis, quæ habet num. 34. P. Pellizarium num. 40. & colligitur ex doctrinâ aliorum, qui cùm dicant eum, qui reuertitur viuente Episcopo, non indigere nouâ approbatione, etiam generaliter asserunt morte approbantis non expirare approbationem, apud Patrem Fagundez suprà: pro quo & plures adducit Bonacina suprà, Puncto 3. numer. 2. & est receptissima sententia. Et successorem non posse examinare aut suspendere examinatum & approbatum à prædecessore, nisi in casu particulari, tenent etiam ij, quos adducit Diana Parte 11. Tractat. 8. Resolut. 52. in quibus est P. Dicastillus. Quandoquidem ergo sine priuilegio aliquo reuersus ad eumdem Episcopatum nouâ approbatione non indiget, non est mirum si ad id priuilegium dicamus extendi, vt scilicet id certiùs liceat. Sicut de priori casu dicebamus, quia mutatione domicilij videtur licentia penitus disperire.

Dico tertiò. Non est necessaria vm [Assertio 3. numquam esse necessariam duplicis licentiam Ordinarij.]quam duplicis Ordinarij approbatio aut licentia ad audiendas Confessiones. Hanc Assertionem propono priuilegij explicandi gratiâ, in quo oppositum videtur indicari. Sic enim in eo dicitur: Si verò Episcopus ab Ecclesia, vel loco, vbi prædicatur, vel Confeßiones audiuntur, non distet vltra prædictas duas diætas, tunc licentia etiam alterius Ordinarij ita vicini priùs obtineri debeat. Vbi cum alterius Ordi [Priuilegium Innocent. X]narij ab eo, qui licentiam concessit, etiam obtinenda dicatur, duæ videntur licentiæ prærequiri. Cùm enim dicitur, si Episcopus non distet; dicendum in sequentibus videbatur, Tunc licentia eius priùs obtineri debeat. Non tamen sic dicitur, sed Tunc licentia etiam alterius Ordinarij ita vicini, &c. ergo est vnus & alter respectu eiusdem. Sed certè alius est priuilegij sensus, licèt verbis potuerit clarioribus illius forma componi: scilicet semel approbatum ab vno Episcopo, ab aliis per duas diætas non distantibus etiam debere licentiam obtinere. Cùm ergo dicitur: Si verò Episcopus ab Ecclesia, vel loco non distet, non est sermo de Episcopo, qui licentiam concessit, sed de eo, qui non distat à loco, vbi ministeria exercentur, de quo proximè sermo præcesserat verbis illis: Approbationem ab alijs Episcopis quatenus distent, &c. Vbi quia in plurali locutio fuerat, dicendum statim videbatur: Si verò Episcopi ab Ecclesia, vel loco non distent. Non tamen sic dictum, quia in singulari conuenientior visa est. Additum tamen: Tunc licentia etiam alterius Ordinarij, &c. vt omnino constaret non esse sermonem de Episcopo, qui licentiam concesserat: poterat enim existimare aliquis licentiam petitam ab Ordinario, qui per duas non distat diætas, sufficientem esse ad generalem vbique ministeriorum functionem. Quòd autem is, qui priùs dictus fuerat Episcopus, statim Ordinarius dicatur, obstare nequit, quia Episcopus eo nomine solet frequentissimè designari. Pro quo tamen noua videtur difficultas emergere; an scilicet si Episcopus non existat intra duas diætas, sed Capitulum, aut Vicarius Generalis Sede vacante aut plenâ, priuilegium de illis intelligendum veniat, quatenus Ordinarij nomine intelligi consueuerunt. Circa quod

Dico quartò. Iuxta priuilegij tenorem [Assertio 4. à Capitulo aut Vicario non videri licentiam necessario petendam.] dicendum videtur solùm ab Episcopis, quando per duas diætas non distant, licentiam esse petendam. Et ita neque Capitulum, neque Vicarium Generalem, plenâ aut Vacante Ecclesiæ Sede pro obtinendâ illâ necessariò adeundum. Constat ex nuper dictis: nam licet in priuilegio Ordinarij mentio fiat, eo tamen nomine Episcopus intelligitur: ergo ab illo tantùm, & non ab aliis licentia est obtinenda. Benè verum est communem Doctorum sententiam, & receptissimam praxim tenere, cùm in Concilio Tridentino Seßione 23. Cap. 15. de Reformatione, approbationem etiam Regularium ab Episcopo obtinendam decernitur, nomine Episcopi Ordinarium intelligi, etiamsi Episcopus non sit. Quando verò de priuilegiis agitur, quæ ad animarum salutem, propagationem fidei, & religionis incrementum conceduntur, alia ratio est: tunc enim ampla facienda interpretatio, & standum verbis, vbi odiosum aliquid intercedit. Et in [Circa multa diuersam eorum esse rationem.] ordine ad approbationem discrimen aliquod inter Episcopum & Capitulum, ac Vicarium necessariò esse constituendum, multorum Doctorum sententia est, dum dicunt, Capitulum quidem, si de rigore iuris loquamur, reuocare posse licentias Regularibus concessas ad prædicta ministeria: attentis autem priuilegiis non posse, de quibus P. Fagundez suprà num. 28. P. Pellizarius Cap. 3. num. 44. cum aliis. P. Martinon Tomo 5. Disput. 53. num. 74. Idem autem esse de Vicario satis videtur manifestum, qui Capitulo habetur inferior: & ita non posse Regulares suspendere à munere Confessiones audiendi, sicut potest Episcopus in casibus permissis, tenet cum aliis Diana Parte 3. Tractat. 2. Resolut. 27. & Parte 8. Tractat. 7. Resolut. 94. Regularem etiam, qui benedictionem ab Episcopo accepit ad prædicandum in Ecclesiis sui Ordinis si moriatur Episcopus, non teneri ad benedictionem à Vicario petendam, & proportionaliter idem in approbatione ad Confessiones audiendas euenire, tamquam probabile cum doctis Neotericis tenet P. Pellizarius suprà Cap. 4. num. 9. Non ergo mirum videri debet si per priuilegium Indicum, cùm ex eorum genere sit, quæ magis esse specialia congruit, tale aliquid concedatur. Cùm aliàs constans aliquando sententia fuerit Religiosos in Indiis sine approbatione Episcoporum potuisse Confessiones audire, sic intellectâ Pij V. amplissimâ concessione, & Pontificum aliorum. Stante ergo necessitate Episcopalis approbationis, quòd circa Capitulum & Vicarium aliquid speciale indultum sit, non debet vt absonum reiectari.

