Iuxta quæ venit accipiendum priui [Priuilegium speciale pro Inaiis.]legium, quod pro Indiis iam olim concessum à Gregorio XIII. & quia temporale, finitum: sed à Paulo V. Vrbano VIII. & Innocentio X. prorogatum: & sic habet: possunt etiam extra Ecclesias consecratas, super altaribus portatilibus, in loco tamen decenti, vbi non est commoditas Ecclesiarum, & in casu neceßitatis tantùm, etiam per horam ante lucem, vel etiam post meridiem, in eisdem regionibus, cùm opus fuerit, celebrare. Circa quam concessionem nullus dubitauit hucusque, quòd in eâ non contineatur Tridentini Concilij derogatio, ob nuper adductam rationem; quia scilicet aliàs priuilegium [Prima circa illud difficultas.] esset inutile. Circa illud autem nonnullæ difficultates occurrunt. Et in primis, an pro Indiis generaliter currat, quia in illo fit relatio ad regiones dictas, dum dicitur, in eisdem regionibus: regiones autem, de quibus erat sermo, illæ sunt, de quibus ita præmissum: prouincias remotißimas, vbi non est Inquisitio, & fideles inter infideles degunt, neque Ordinarij saltem inter duas diætas existentes, huiusmodi facultatem habentes &c. Quod si ita est, magnam profectò limitationem tale priuilegium habet, & neque in Peruuio, neque in Noua-Hispania, ac Prouinciis aliis suffragari poterit, in quibus fideles cum infidelibus non degunt, & Inquisitio adest, ac Episcopi, qui in ordine ad Altare viaticum priuilegio Canonico perfruuntur.

Sed hoc non debet amplitudinem pri [Fit illi satis, cum notanda doctrinâ.]uilegij coërcere: prædicta enim verba, quibus videatur arctari, non sunt ad Altaris concessionem referenda, sed ad id, quod immediatè sequitur, ad absolutionem scilicet à casibus in Bullâ Cœnæ contentis, in quibus est specialis conuenientiæ ratio. Licet enim recepta doctrina sit clausulam positam in vna parte dispositionis, siue ponatur in principio siue in medio, siue in fine, ad omnia in tali dispositione contenta referendam: id tantùm est verûm, quando omnium eadem est ratio, vt notat Menochius Libr. 4. de Præsumptionibus, Præsumptione 181. numer. 2. In casu autem nostro non es [Clausula quando ad omnia in dispositione contenta referatur.]se eamdem rationem apertè conuincitur: nam quòd fideles inter infideles degant, non infert maiorem necessitatem Altaris portatilis, quandoquidem inter fideles nouiter conuersos maior potest occurrere, dum per pagos dispersi sunt, nec facilè semper possunt ad contubernia frequentiora reduci. Prætereà. Cùm limitatio ista aliis duabus sit adnexa, iuxta ea explicanda est, vt omnes illæ in ordine ad eumdem effectum connectantur. Quod tamen clarè apparet dici non posse: loquendo enim iam de secundâ limitatione, & prima in ordine, quòd scilicet in regionibus dictis non sit Inquisitio: quis non videat minimè ad Altaris portatilis negotium pertinere: vsus enim illius nullum habet ad Inquisitionem respectum, neque ablatio Inquisitoribus est, sed Ordinariis demandata. Alia autem de Episcopis huiusmodi facultatem non habentibus, nihil etiam ad propositum facit: quia etiamsi Episcopi facultatem habeant vtendi Altari portatili, eam tamen nequeunt aliis concedere, vi Decreti citati, vbi prohibitio, non concessio, eisdem commissa reperitur. Et vt concedere in aliquo casu possint, generalis tamen facultas, qualis in Euangelicis operariis occurrit, ad Episcopos non spectat; aliàs superuacaneum esset illam à Sede Apostolicâ postulare. Nouiores autem Pontificum declarationes manifestè conuincunt facultatem talem minimè esse Episcopis, aut quibusuis aliis Papa inferioribus tribuendam. Stet ergo concessionem dictam sine præfatis limitationibus ad regiones omnes Indicas, & remotissimas alias, de quibus loquuntur Pontifices, extendi debere.

Quia verò casus necessitatis exprimi [Casus necessitatis qualis sufficiat.]tur, circa illum non multùm hærendum, aut scrupulosiùs arbitrandum: qualis namque casus necessitatis à Pontifice requitatur, ab eodem est statim sufficienter expressum, dum subdit: Cùm opus fuerit. Quoties ergo prudenter iudicatum fuerit opus esse Altaris vsu, id licebit. Vt autem circa hoc scrupuius omnis abscedat, communis doctrina pariter adsciscenda, iuxta quam etiam [Sine priuilegio quam] sine priuilegio, accedente necessitate, potest in Altari viatico celebrari, vt videri potest apud Expositores D. Thomæ 3. p. q. 83. art. 3. & licet in [Auctores dicant sufficientem.] Cap. Sicut, de Consecratione, distinct. 1. dicatur necessitatem summam esse debere, illi tamen est per contrariam consuetudinem derogatum, vt docet [D. Thomas] P. Vasquez Tomo 3. in 3. p. disp. 232. cap. vlt. & S. Thomas suprà art. 1. ait, quòd in itinere positus, si Ecclesia desit, licitè potest sub dio, vel tentorio, in Altari portatili celebrare, id deducens ex Cap. Concedimus, de Consecrat. distinct. citatâ. Quod P. Suarez ita intelligit Tomo 3. in 3. p. Disp. 81. Sect. 2. [P. Suarez.] §. Tertia exceptio, quando per plures dies itineris non occurrit locus aptus ad celebrandum. Cardi [Cardinal. Toletus.]nalis Toletus Lib. 2. Cap. 2. ait sufficientem necessitatem esse, si dum fit iter, occurrat præceptum audiendi Missam. Moure Parte 3. cap. 5. §. 10. n. 2. eum sequitur, addens rationem communicandi [Antonius Moure.] aliquem in mortis articulo: quod vltimum admittit tantum P. Arriaga suprà n. 29. Sed cùm addat Maxi [P. Arriaga. P. Sà.]mè, alia videtur admittere iuxta P. Suar. P. Sà verb. Missa n. 2. Sic loquitur post resolutionem circa iter facientes: Extra neceßitatem verò si fiat, & absit contemptus & scandalum, non est mortale. Quod est Dominici [Dominicus Sotus, cuius assertio defenditur.] Soti doctrinæ conforme in 4. dist. 13. q. 2. art. 3. §. Circa hoc, vbi sic ait: Immò verò vbi nullus sit contemptus, vel scandalum, vix arbitror posse contingere, quod scilicet graue peccatum sit. Quem tamen circa hoc impugnant plures, & præsertim P. Suarez suprà, dicens eum nimis excessisse videri, eò quòd in Cap. Sicut citato summa necessitas exigatur, & materia grauis sit. Sed cùm ipse P. Suarius summam necessitatem non requiri censeat, vt ex eo vidimus, non potest ex prædicti Capitis decisione vrgens fundamentum pro condemnandâ Soti sententiâ desumi. Neque ex materiæ grauitate argui item potest, stante derogatione, de quâ diximus.

Et addi potest prædictum Caput, quod [Cap. Sicut non esse contrarium, & de Missa solemni procedens.] ex Epistolâ est S. Felicis IV. desumptum, videri de Missa solemni procedere, sic enim subdit: Satiùs est ergo Missam non cantare, aut non audire, quàm in locis, vbi fieri non oportet: & licet sic concludat: In domibus autem ab Episcopis, siue Presbyteris oblationes celebrari nullatenus licet. Vbi Glossa Eucharistiæ oblationes exponit: id tamen non videtur ita certum, & vt certum sit, alia est ratio de domibus priuatis, & de locis aliis, ob indecentias, quæ in illis possunt occurrere: & quia cùm Sacrificium Missæ, etiam priuatæ, publicum sit ex institutione suâ, & Ecsiæ ritu, vnde in Canone sic dicitur: Hanc igitur oblationem seruitutis nostræ, sed & cunctæ familiæ tuæ, &c. Vnde & memores, Domine, nos seruitui, sed & plebs tua sancta. & in fine dicitur, Ite missa est, pro dimissione populi. In Quadragesimæ etiam ferialibus Missis dicitur Oratio super populum. Inde est locum publicum magis proportionatum esse, quàm sit domus priuata, etiamsi talis locus non sit ad sacrarum functionum exercitium destinatus. Quod post hæc scripta inuenio à P. Arriaga sic pronuntiatum suprà. num. 29. §. 1. Quæ quidem licet non ita dicta à me sint vt probanda penitus veniant, vbi priuilegium non habetur: eo tamen extante, in ordine ad tollendos scrupulos, dum de necessitatis gradu non ita apertè constat, coniungi omnia possunt, & sic non pro sola deuotione. Sed iusto alio accedente titulo, extra Ecclesiam cum Altari portatili celebrare, de quo alia à nobis dicta Titulo 5. à n. 316.

Dubium incidens.

NOn videtur illud hoc loco prætermit [Episcopos Censuris vti contra Religiosos non posse in vsu Altaris, qui & qualiter probent.]tendum, an Episcopi possint Religiosos Censuris compellere vt Decretum Concilij circa vsum præfatum obseruent. Negant plures, & fundamentum esse potest in primis pro Mendicantibus, & priuilegiorum cum illis communicationem habentibus, quia ex Iure communi habent Altaris portatilis priuilegium, vt constat ex Cap. In his, de priuilegiis: quod non esse à Concil. Tridentino reuocatum, cum P. Præposito Tom. 4. [Mendicantium priuilegium in Iure.] q. 83. art. 3. n. 151. & aliis affirmat Bassæus Verb. Missa 4. n. 1. §. An autem; ex eo quòd Concilium non abroget priuilegia in Iure communi contenta, quæ pro Iure ipso habentur, vnde opus erat de illis expressam fieri mentionem: iuxta communem Doctorum sententiam, de quâ Emmanuel Rodericus circa materiam præsentem tom. 1. qq. regul. q. 43. art. 5. Item; quia cùm Religiosi omnimodâ exemptione gaudeant, nequeunt Episcopi circa illos iurisdictionem exercere, nisi in casibus expressis, vt omnes admittunt. Quando item iurisdictio conceditur, si ad ferendas Censuras non concedatur, id sufficienter exprimendo, non debet concessa censeri, quia id valdè odiosum est, & ita restringendum. Non concedi autem in prædicto Decreto, ex illius videtur tenore constare, sic enim habet: Ipsi quoque datâ sibi à sacrosancta Synodo pote [Concilij verba.]state, ac etiam vt Delegati Sedis Apostolicæ prohibeant, mandent, corrigant, statuant, atque ad ea inuiolatè seruanda Censuris Ecclesiasticis, alijsque pœnis, quæ eorum arbitrio Constituentur, fidelem populum compellant. Hæc Concilium, vbi fidelis quidem populi mentio facta, cùm de censuris agitur, nulla tamen Religiosorum. Circa illos ergo id tantùm licet, quod fuerat præmissum: Neue patiantur priuatis in domibus, atque omnino extra Ecclesiam, &c. Ad quod equidem Censuris vti poterunt, iubendo suis subditis ne id permittant, aut locum præstent, siue Missis adstent, & ad summum aliis pœnis, de quibus Concilium loquitur, & in speciali proponuntur à P. Thoma Sancio suprà. His accedit priuilegium Mendicantibus concessum ne excommunicari, suspendi aut interdici possint, nisi id expressè Episcopis concedatur. Quod quidem agnoscit Barbosa Alleg. 105. n. 13. & constat ex eorum Compendio, verb. Exemptio, n. 9. 23. & 24.

Contrarium autem plures Doctores te [Contrarium tenentes, & quo fundamento.]nent, quia potestas illa ordinariis tamquam Apostolicæ Sedis Delegatis concessa propter Exemptos est; ad alios enim sibi subditos coërcendos ordinaria potestas sufficiebat. Et ita specialiter quoad hoc Religiosos esse subiectos affirmat P. Sancius suprà, & alij, quos citat P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 6. num. 44.

Dico primò. Propter priuilegium in Iure con [Assertio 1. ex Iuris priuilegio non eximi à censuris.]tentum nequeunt Religiosi à jurisdictione Ordinariorum eximi quoad Censuras. Sic præter citatos Emmanuel Rodericus suprà: qui licet asserat priuilegium dictum non esse abrogatum; ait tamen illud tantum licere, dum ab ordinarijs illius vsus non prohibetur, quod facere per Censuras possunt. In quo quidem non videtur verosimiliter philosophari, sicut neque Ioannes à Cruce eum secutus in Epitome de statu Religionis Lib. 2. Cap. 5. Dub. 7. Conclus. 4. & nonnulli alij: quod & probabile censet Cardinalis Lugo Tomo 1. de Sacramentis, Disputat. 20. numer. 51. Nam vel Concilium reuocat priuilegium, vel non. Si primum, nullo modo est vsus licitus. Si secundum, non poterunt ordinarij, non solùm Censuris, sed neque pœnis alijs ad obseruantiam compulsare. Quòd autem ex parte reuocet, & absolutè in suo relinquat robore, distinctio est, quæ in Textu nullum habet fundamentum. Sed probo jam absolutam reuocationem. Nam Gregorius XIII. in speciali Bullâ pro Societate circa vsum Altaris portatilis concessa, ita declarat verbis illis: Vsum Altaris viatici Societatis vestræ à fel. recordat. Paulo Papa III. concessum, deinde à Concilio Tridentino vniuersè sublatum, &c. Quæ declaratio omnibus scriptorum subtilitatibus est robustior, vt eâ stante, nequeat circa positionem istam dubium aliquod superesse. Illius Data est Die 1. Octobr. An. 1579. Videatur Barbosa Alleg. 23. n. 4. qui distinctionem Emmanuelis allatam friuolam appellat.

Dico secundò. Ratione specialis pri [Assertio 2. eximi ex priuilegijs alijs, quæ referuntur.]uilegij, quo gaudent Mendicantes, & qui communicationem cum ipsis habent, iure se tueri possunt, vt nequeant in casu, de quo loquimur, ab ordinariis per Censuras obligari. Priuilegium est Nicolai IV. concessum Minoribus vt nequaquam possint Censuris ligari, etiam hominis, nisi [Nicolai IV.] nominatim fiat eorum mentio, nec sufficere si dicatur in sententiâ generali vt perinde valeat acsi essent nominatim expressi. Quod habetur in Ceremoniali, seu Pontificali, in Bibliothecâ Vaticanâ, vt fidem facit Compendium commune Societatis verb. Excommunicatio, §. 3. Adducit etiam P. Sancius suprà, priuilegium Pauli III. So [Pauli III. non esse ad rem.]cietati concessum in Bullâ, quæ incipit, Licèt debitum, quod tamen non est ad rem, in eo enim tantùm decernit Pontifex vt Societatis Religiosi nequeant contra sua priuilegia à Prælatis par Censuras molestari: & ita Compendium nostrum talis priuilegij nullam habuit rationem. Hic autem de casu agimus, pro quo priuilegium non habetur, vt ex præcedenti constat Assertione. Probari autem efficaciter potest: nam licèt priuilegium celebrandi extra Ecclesiam à Consilio sublatum sit, & ita eo se tueri Religiosi nequeant: aliud autem priuilegium, de quo nuper, sublatum non est; ex nullo enim Consilij verbo tale aliquid deduci potest: cùm aliàs stare optimè queat, vt vnum priuilegium tollatur, perseuerante alio. Et ita videtur sentire Barbosa Allegat. 105. vbi à num. 14. casus recenset, in quibus Regulares possunt ab ordinariis per Censuras distringi, & inter eos, cùm alios ex Tridentino congerat, præsentem non attingit.

Sed cùm graues scriptores, & ex iis [Religiosi vt se gerere debeant, cùm Episcopi pro se habeant probabilem opinionem.] multi Religiosi, contrarium sentiant, pro certo habendum est ordinarios eam praxim amplexuros: vnde licet Religiosi possint in foro interiori, seu secreto, quantùm res hæc patitur, sententiâ propositâ se tueri; non benè illi facent, si ordinariis prohibentibus obluctentur, & à Censuris se prorsus liberos fuisse contendant, eò quòd nequeant illis innodari. Orta quandoque circa hoc iurgia molestissima, quibus potuit facili condescensione præcurri: & vsque ad conseruatoris iudicis ob fulminatam excommunicationem deuentum est creationem, non sine scandalo populorum. Circa quod variè potest accidere con [Diuersa circa hoc controuersiæ genera, & quid circa illas vtrique.]trouersia. Aut enim Religiosus prudenti priuilegij vsu Missam dixit: & tunc ordinarius aliter potuit iudicare. Tunc quidem audiendus ille, & legitimâ redditâ ratione, manifestum est non debere ad pœnam aliquam procedi, si iuridicè & Christianè res est ista transigenda. Vel manifestus fuit excessus, & excusatio friuola: & neque in eo casu vlteriùs progrediendum, nisi ad intimationem specialis prohibitionis. Consilium enim nullam pœnam facto ipso incurrendam statuit; sed ordinarios monet ne patiantur, & vt prohibeant, mandent, corrigant, statuant, & ad ea seruanda, quæ statuerint, Censurarum impositione compellant. Aut post specialem prohibitionem; quo euentu licebit prohibenti, seruatis Iuris Regulis, citatione scilicet præmissâ, & loco defensionis concesso, quidquid in similibus licere solet. Ne ergo ad huiusmodi deueniatur angustias, prohibenti parendum: quidquid enim aliter factum fuerit, à malo est, etiamsi alicuius magni boni zelo coloretur. Numquam enim magna bona Deus alterationibus indiscretis immiscuit, cuius spiritus non in turbine, sed in sibilo auræ tenuis, tranquillo inquam spiramine persentitur.

De Priuilegio circa tempus dicendi Missam.

CIrca hoc vidimus num. 229. quid per [Priuilegium circa horam ante lucem pro Missa celebranda &c.] Indicum priuilegium habeatur: sic enim Pontifex: Etiam per horam ante lucem, vel etiam post meridiem, in eisdem regionibus, cùm opus fuerit, celebrare. Pro quo & est Gregor. XIII. concessio, de quâ in communi Compendio, sic se habens: Possunt Presbyteri Societatis celebrare Missam per horam ante auroram, & infra horam post meridiem, itineris, vel alicuius [Aliud Gregor. XIII.] legitimi impedimenti caussa, de licentia Præpositi Generalis, vel cuiuslibet alterius ad id ab eo deputati. Sic ibi. Videtur ergo priuilegium Indicum nihil concedere à communi diuersum; immò commune plus aliquid: nam Indicum, Per horam, inquit, post meridiem: Commune autem infrà horam: vnde transactâ horâ post meridiem celebrari potest: cum tamen per Indicum intra illam tantùm celebratio concedatur. Nihilominùs plus aliquid per [Plus priore pro Indiis concedi.] Indicum licet, quatenus minorem caussam ad celebrationem requirit, cùm in eo dicatur: Cùm opus fuerit: in alio autem legitimum impedimentum requiratur. Et ratio quæuis in Indiis sufficiet, cùm tamen extra illas plus aliquid requiratur. Quòd autem de horâ post meridiem dicitur, similiter est accipiendum: quia non est credendum priuilegium Indicum minùs aliquid concessisse: & etiam, quia quod de horâ ante auroram dicitur, sic etiam est receptum, vt non intra illam Missa incipi debeat, sed possit ante illam, dummodò intra eamdem finiatur. Et eo modo posse etiam post meridiem dici, ita vt post horam terminetur, omnino tenendum est: sic enim absolutè verificatur post meridiem per horam dici. Et cùm priuilegium fauorabile sit, amplè interprætandum venit, quandoquidem in nullius præiudicium cedit. Sed parùm est illud. Inchoari Mis [Sine priuilegio quando inchoari possit.]sa ante horam auroræ proximam potest, & etiam finiri. Quia iuxta communem sententiam, quam post alios tenent Bassæus verb. Missa 4. n. 6. P. Martinon Tomo 4. Disp. 40. n. 15. P. Bauny Tomo 1. Tractat. 10. Quæst. 13. P. Gaspar Hurtadus Disput. 4. de sacrificio Missæ Difficult. 4. & P. Pellizarius Tractat. 8. Cap. 2. numer. 98. Missa inchoari & finiri ante auroram potest sine priuilegio: cùm ergo illud horam vltra communiter licitam concedat, iuxta illud inchoatio & finitio dictâ ratione licebit.

Sed addendum aliquid, quo priuile [Duabus horis ante ortum solis licere, tribus cum illo.]gium augustius comprobetur. Missam scilicet sine priuilegio inchoari posse duabus horis ante solis ortum, iuxta id, quod cum alijs tenet P. Suarius Tomo 3. in 3. q. Disp. 80. Sect. 4. §. Secundò inquiri. Vnde & consequenter affirmat §. Tertia inceptio, ex priuilegio vnius horæ spatium concedente, posse tribus horis ante solis ortum celebrari. Quod & tenent Cardinalis Lugo Disput. 20. numer. 33. P. Dicastillus infrà, numer. 55. P. Lessius quæst. 83. num. 74. Diana Parte 1. Tractat. 14. Resolut. 33. & Parte 10. Tractat. 12. Resolut. 26. Bassæus suprà. P. Pellizarius etiam suprà. P. Arriaga Tomo 7. Disput. 54. num. 17. & alij. Addit autem Diana posse post matutinum, aut duabus [Duabus post mediam noctem qui teneant ob priuilegia.] horis post dimidiam noctem illicò Missam dici, ductus auctoritate Ioannis de la Cruz, qui in Directorio Conscientiæ Parte 2. de sacrificio Missæ. Quæst. 2. Dub. 1. Conclus. 3. in fine affirmat, ad ea remittens, quæ dixerat in Epitome de statu Religionis, Lib. 2. Cap. 5. Dub. 1. Conclus. 2. Tenent etiam P. Dicastillus, P. Tannerus, P. Pellizarius, P. Quintanad. Tamburinus, & Hieron. Rodriguez apud Dianam Resolut. 26. citatâ: vbi pro eo adducit priuilegium Alexandri VI. Bullâ 13. pro Benedictinis Montis-Serrati, & concessionem Leonis X. viuæ vocis oraculo. Quod & propter Alexandri VI. concessionem tenet Bassæus cum Hieronymo Rodriguez, & Portel. Concessioni enim Leonis X. cùm oraculum fuerit, non videtur momenti aliquid exhibere. Pro alio, in hoc [Et qualibet post illam, ex alijs.] genere latissimo, militat P. Dicastillus Tractat. 5. Disput. 4. numer. 65. & seqq. vt scilicet possit dici Missa quauis horâ post dimidiam noctem. Pro quo & aliud concessum dicitur PP. Mexicanæ Prouinciæ Societatis nostræ, sed à quo Pontifice scire non potui. Videtur autem à Paulo V. eo enim viuente illius notitia in Peruuiam delata, cum quâ & vsus scientium, & communicationem eiusdem à Prouincialibus postulantium & obtinentium inoleuit. Quâ & ego iam inde à tempore illo potitus, Prouincialium signo ac subscriptione munitâ. Nec mirum hoc videri debet, quandoquidem Remigius Tractat. 5. Cap. 4. §. 4. num. 1. testatur Religiosos virtute priuilegiorum idem posse. Vbi & addendum pro dando Viatico id sine priuilegio omnibus licere, vt cum aliis tenet Diana Parte 11. Tractat. 7. Resolut. 21. qui & videndus Parte 10. Tractat. 12. Resol. 57. vbi cum multis probat tres Missas Natiuitatis dici nocte posse. Pro quo & P. Amicus Tomo 7. [Quid de Missis Natiuitatis.] Disputat. 33. numer. 330. P. Dicastillus numer. 72. vbi quòd à puncto mediæ noctis. Et P. Granadus Tomo 2. in 3. p. pag. 1070. num. 5. vbi quòd Romæ ita fiat.

Circa tempus autem, vltra quod differ [Circa tempus, vltra quod differri nequit, variæ sententiæ.]ri celebratio nequit, cùm Ecclesiæ praxis, Rubricæ Missalis, & Pontificum concessiones circa illud, meridiem esse significent, in huius termini taxatione variæ sententiæ sunt, de quibus Diana tract. 14. cit. resol. 34. & Parte 5. tract. 5. resol. 58. & Part. 10. tract. 12. resol. 22. & communiter Doctores excusant inchoantes post meridiem, dummodò intra horam immediatam finiatur: cùm etiam sint qui probabile censeant posse inchoari ante finitam horam, etiamsi post transactam finiatur. Immò & post transactam inchoari posse, vt videri potest apud citatum Auctorem Resol. illâ 22. Circa quod P. Suarij congrua doctrina succurrit suprà, §. Quocirca. Cùm enim dixisset in die festo, si Missa solemnis & concio non finiatur vsque ad vnum vel duas horas post meridiem, id licere: & ratione itineris, quamuis non debeat vnius horæ spatium excedi, ita subdit: Quod significat Soto suprà, & [P. Suarij notanda doctrina.] fauet consuetudo; immò & regula Missalis, in quâ non sine caussa additur illa particula, Communiter: Ac denique quia res morales, quando non sunt per legem omnino declaratæ ac limitatæ, non possunt indiuisibiliter definiri; præsertim quia hæc res non est tam grauis vel necessaria ad honestatem, vt intercedente rationabili caussa non poßit prædicto modo ampliari. Sic ille. Cuius præclara sententia ad varios potest casus, rationabiliter tamen, applicari. Id autem quod Nauarrus tradit in Manuali Cap. 25. num. 87. nec [Sententiæ de tertia hora post meridiem.] displicet P. Becano de Sacrificio Missæ, 2. p. q. 4. num. 5. dum non reprobat de tertiâ horâ post meridiem: & secutus est Viualdus in Candelabro aureo, de Eucharistiâ, num. 50. & Pitigianus apud Bonacinam Tomo 1. Disput. 4. de Eucharistiâ, quæst. vlt. Punct. 9. num. 7. P. Dicastillus suprà, num. 77. & seqq. & P. Tannerus Tomo 4. Disput. 5. quæst. 9. num. 61. vbi plures adducit dicens non esse mortale: communiter Doctores improbant, nec praxis admittit. Immò Emmanuel Rodericus in [A Pio V. reprobatam qui censeant, pœnâ adiectâ.] Summa Cap. 249. Conclus. 3. censet eum, qui per audaciam & præsumptionem sic celebrat, remanere perpetuò suspensum à diuiuis, quia Pius V. in Bullâ 4. (apud Cherubinum Tomo 2.) prohibet in virtute sanctæ obedientiæ, ne quis sub pœna prædictæ suspensionis à diuinis præsumat quouis prætextu, etiam licentiarum, in Vesperis celebrare. Ad quæ quidem Bonacina suprà, sic subiicit: Ego tamen censeo illam suspensionem non incurri ipso facto, quia in præfatâ Bullâ dicitur, sub indignationis suæ, ac perpetuæ suspensionis à diuinis pœnâ: quæ loquendi forma continet Censuram comminatoriam, non autem latam ipso iure. Sic ille. Sed miror vtrum [Sed impugnati illi.]que, sicut & Hieronymum Garciam Tractat. 3. Difficult. 8. Dub. 1. Puncto 1. num. 8. non animaduertentes Bullam illam nihil ad intentum præsens conducibile continere. In ipsâ enim Pontifex contra illos tantùm decernit, qui Missas Natiuitatis, Resurrectionis, & alias, summo manè dici solitas, prætextu licentiarum quarumdam, præcedentibus vesperis, de serò, vt loquitur ille, & ante solis occasum, celebrabant. Quod quidem valde diuersum est ab eo, quod citati scriptores asserunt, scilicet Missam diei, aut votiuam dici permissam, circa horam nonam, quâ Christus sui Corporis & Sanguinis sacrificium obtulit, posse celebrari. Vnde illorum sententia nullam notam promeretur: & eam, si absit scandalum, absolutè tenet P. Sà V. Mißa, num. 27. Pro quâ etiam Hieronymus Garcia suprà, adducit Sotum, Durandum, LLamas, & Salcedum, & P. Lessius suprà, non improbabilem censet. Quòd si pro dando Viatico necessitas occurrat, id certiùs licet, vt cum aliis tenet Diana Parte 10. Tract. 12. Resolut. 26. & Parte 11. Tract. 7. Resolut. 21.

Iuxta hæc ergo priuilegij est regulan [Supra tempus, in quo celebrare licet, horam à priuilegio concedi.]da concessio; vt quoties sine illo id licet, quod iuxta probabiles Auctores sententias exposuimus, vna prætereà hora adiiciatur. Licet enim sint qui velint non adiiciendam, sed iuxta tempus Iure aut consuetudine designatum, scilicet auroram, & meridiem, pro quo Hieron. Garcia suprà num. 17. adducit Patres Vazquez, Fagundez, & Bauny: contrarium tamen tenent P. Suarez, Emmanuel Rodericus, Tamburinus, Miranda, Diana apud eumdem num. 16. & prætereà P. Pellizarius suprà P. Gaspar Hurtadus Difficult. 4. citat. §. Circa conclusionem. P. Dicastillus, citat. num. 55. Bassæus num. 6. citat. Remigius suprà num. 2. Gauantus in Rubricas Missalis Parte 1. Tit. 15. num. 1. §. Priuilegiati. Et alij communiter: atque optimo sanè fundamento: nam priuilegium, quando non est tantum ad tollendos scrupulos, aliquid debet concedere vltra id, quod aliunde licet: aliàs erit inutile, vt suprà num. 228. dicebamus. Et constat etiam ex Cap. Si Papa, de Priuilegiis in Sexto. Quomodocumque ergo aliquid circa horam liceat, horæ est spatium adiiciendum; dummodò scandalum non adsit, quod remoueri poterit adstantium instructione, vt sciant id beneplacito Pontificis agi posse. Et ita à Religiosis Missam per tres horas post meridiem differri posse affirmant P. Dicastillus suprà num. 84. Ioannes de la Cruz etiam suprà, qui adducit Priuilegium Eugenij Quarti in Bullâ eius 11. Bassæus loco citato, Diana citato Tract. 14. Resolut. 34. & Parte 10. citat. Resolut. 22. vbi alios adducit. Remigius numer. 2. Pro quo etiam stat Cardinalis Lugo suprà numer. 42. licet censeat concessionem non esse absolutam. Ait etiam Bassæus Dianam pro eodem adducere P. Suarium; cùm tamen reuerà eum non adducat, vt consulenti constabit. Vnde & idem dicendum, si [Quid circa Commissarij Cruciatæ concessionem.] Commissarius S. Cruciatæ simile priuilegium horæ concedat, affirmat Remigius §. citat. licet alij contrarium sentiant, vt videri potest apud P. Mendum in eamdem Bullam Disput. 37. num. 98. Neque negabit quod de horâ tertiâ est dictum P. Arriaga, qui circa id hæret, dum Diana speciale priuilegium non assignat, & ita duas horas tantùm concedit. num. 20. iuxta priuilegium Societatis: sed est illud Eugenij Quarti, vt diximus apud Ioannem de la Cruz, & alios, Alexandri Sexti, & aliorum.

Circa priuilegia autem citata hærent a [Difficultas circa priuilegia dicta quia à Tridentino videntur reuocata.]liqui, quia ante Tridentinum sunt, à quo omnia eiuscemodi reuocata, sicut loquentes de Altari portatili diximus, & præsertim num. 235. & prætereà tenent P. Azor Parte 1. Libr. 10. Cap. 26. Quæst. 7. P. Ægidius Quæst. 83. num. 226. P. Becanus suprà quæst. 5. §. Tertia exceptio. Durantus de Ritibus Ecclesiæ Lib. 2. Cap. 6. num. 8. Nauarrus suprà num. 82. aliique. Nam quod ad horam dicendi Missam attinet, à Concilio etiam est Episcopis demandatum, sicut alia, de quibus dictum, ne scilicet inordinatum quidquam patiantur, verbis illis: Postremò, ne superstitioni locus aliquis de [Illius Decretum circa horam &c.]tur, edicto, & pœnis propositis caueant ne Sacerdotes aliis quàm debitis horis celebrent, ne ritus alios, aut alias Cæremonias, & preces, in Missarum celebratione adhibeant, prætereas, quæ ab Ecclesiâ probatæ, ac frequenti, & laudabili vsu receptæ fuerunt. Sic Concilium. Verùm hæc non videntur obstare, quia Regularium ibi non meminit, sicut superiùs, cùm de celebratione extra Ecclesiam ageretur. Et certè cùm ritus apud ipsos diuersi extent, circa Missæ celebrationem à Sede Apostolicâ approbati, satis ex eo liquet ea, quæ de ritibus, & consequenter de horâ statuit, ad eos non esse referenda. Præterquam quòd vt ex verborum tenore apparet, à Concilio superstitio tantùm circa Missarum celebrationem propulsari intenditur, à quâ longè absunt, qui ex priuilegio sacrificandi horam anteuertunt, aut extendunt. Auctores ergo priuilegia Eugenij Quarti, Alexandri Sexti, & aliorum afferentes, id leui non faciunt fundamento, si iis, quæ diximus, permoti fuerint, quæ tamen apud ipsos non deprehendi: vel quia generaliter censent priuilegia Regularium non esse à Concilio reuocata, quod præter alios suprà adductos tenet P. Dicastillus num. 69. & Cardinalis Lugo Disputat. 20. citat. num. 29. qui ait ita sentire Dianam Tract. 14. citat. Resol. 33. Circa quod P. Arriaga supra num. 16. se in Dia [Circa Dianam legitima citatio Card. Lugo defenditur contra P. Arriagam.]na nec mentionem huius dubij inuenisse testatur. Et ne fortè erratum esset in citatione, in Indice omnium trium Tomorum quæsiuisse, nihilque ea de re inuenire potuisse. Sed certè Dianæ mens citato est loco perspecta, dum §. 2. sic ait: sed plus ego addo cum Ioanne de la Cruz in Directorio conscientiæ Parte 2. de Sacrificio Missæ. Quæst 2. Dub. 2. Conclus. 3. in fine; posse illicò post Matutinum, aut post duas horas media noctis, Missas celebrare ex priuilegiis. Sic ille. Atqui priuilegia talia ante Tridentinum sunt, vt constat, cùm illud Eugenius, & Alexander præcesserint: ergo sentit non esse reuocata. Id quod clarissimè etiam constat ex Resolut. 34. Qui etiam Parte 10. Tract. 12. citato, Resolut. 25. cum aliis pro Alexandri priuilegio militat. Potuit ergo meritò à Cardinali Lugo citari: qui tamen circa priuile [In Priuilegio Alex. VI. quod difficultatis, auertitur.]gium Alexandri Sexti, concessum Monasterio Montis-Serrati, fundamentum communicationis non inuenit ob restrictionem ad ipsum. Licet Hieron. Garcia suprà num. 15. qui malè Adrianum pro Alexandro posuit, aduertat Auctorem dictum videri de Monachis loqui, quando extra Monasterium celebrant. Fundamentum autem communicationis satis est obuium apud Recentiores, ob concessiones Pontificum in ordine ad huiusmodi extensionem, vt vidimus n. 116.

[Contra illud & alia ante Tridentinum qui militent: sed defendendum.]

Sed adhuc parùm curanda illa quando ante Concilium Tridentinum sunt, contendit citatus Scriptor propter illa, quæ habet num. 14. vbi nonnullos adducit ita sentientes, in quibus est P. Fagundez circa primum Ecclesiæ præceptum Lib. 3. Cap. 17. num. 3. vbi ait priuilegium Societati concessum fuisse à Gregorio XII. cum Concilij derogatione, quod priuilegia talia reuocarat. Sed id non esse, vt ille asserit, constabit Bullam concessionis legenti, quæ incipit, Quanta in vinea die 5. Maij Ann. 1578. nulla enim ibidem mentio Tridentini. Plus autem videtur vrgere Declaratio Cardinalium, quam adducunt [Declarationem Cardinalium non obstare.] Card. Bellarminus, & Barbosa, Sicque habet: Ante diem & horis indebitis nulli licet celebrare, etiam vi priuilegij ante Tridentinum conceßi. Sed quòd hæc Declaratio generatim non vrgeat debet fateri citatus Auctor, qui num. 13. cum pluribus statuit Episcopos posse ante auroram celebrare, siue vi priuilegij, siue consuetudinis, & aliis licentiam celebrandi concedere, etiam post meridiem: cùm tamen post Tridentinum nullum priuilegium huiusmodi concessum reperiatur. Dicendum ergo Declarationem dictam authenticam non esse: & vt verè talis fuerit, quod non negamus, probabili sententiæ innixam; cùm tamen nos probabilem etiam, & satis verosimilem consectemur.

De Priuilegiis circa sumptionem Particularum Eucharistiæ, peracto Missæ sacrificio.

DE hoc priuilegio dictum num. 163. sed hoc loco quæ ad illud spectant ampliùs explicanda.

