Quia verò consecratio non expressa sub eo nomine, dicendum verbis illis contentam, quibus accessus ad Ecclesias, ad quas sunt prouisi, prohibetur: Ad commissas eis Ecclesias accedere &c. Ibi enim prohibitio consecrationis, quæ summum in eo negotio constat habere momentum, censetur prohibita vel supponitur, in qua maiora pericula & scandala, quibus obuiare intendit Pontifex, timeri possunt: & consecrari, accedere quodammodo est, dum spirituale in illa coniugium cum Ecclesia celebratur: vnde & distinguitur accessus talis ab accessu per vsurpationem administrationis, dum dicitur, Accedere, vel bonorum Ecclesiasticorum administrationem accipere &c. Pœna autem, quæ statim imponitur, suspensionem continet, dum officio ac beneficio priuantur, licet non sub his terminis, sed sub aliis importantibus: irritis declaratis, quæ ab eisdem acta fuerint: quod est officio esse destitutos, & prouentuum perceptione negatâ, in quo beneficij est constituta priuatio. Et licet Bonacina Disput. 3. citata Quæst. 4. Puncto 10. num. 1. Sic loquatur: Suspenduntur, seu potiùs repelluntur, vt non videatur omnino propriam suspensionem agnoscere: tamen P. Suarez suprà Sect. 5. num. 23. sine limitatione loquitur, & propriam re ipsa suspensionem agnoscit per illius effectus.

Ex quibus inferendum est Consecratorem suspensionis etiam pœnam incurrere: nam promouens non subditum sine litteris testimonialibus tali pœnâ mulctatur in Cap. Eos qui, de temporib. Ordinat. à Concilio Tridentino Cap. 8. citato, & aliis apud Bonacinam Quæst. 2. Puncto 8. num. 4. vbi Auctores adducit. Ex eo ergo similiter argui potest: quia Pontifex casum adducens de promotione agit, quæ promotores & promotos amplectitur, & maiorem intendit circa illos, qui maiori sunt præditi dignitate, districtionem exercere. Nec dici potest eos non expressos, & sic à suspensione immunes, ex citato Cap. Quia periculosum. Nam licet expressi non sint, satis tamen intelligendi veniunt: quia aliàs non esset sufficienter grauissimo casui prouisum in re summi momenti, qualis est Episcopi consecratio: neque dispositio iuris circa promotos & promouentes sine dimissoriis propriorum Ordinariorum commodè fuisset adducta. Præterquam quòd suspensio in promoto arguit illam in promouente: quod in Sacerdotis promotione specialiter decisum Cap. Si qui Episcopi 1. quæst. 1. vbi sic dicitur: Si qui Episcopi talem consecrauerint Sacerdotem, qualem non liceat, Ordinationis ius vlterius non habebunt. Esse autem suspensionem latam, & non tantùm ferendam; tenent Marius Alterius Tomo 2. Disput. 16. Cap. 1. vers. Secundò, Sayrus Lib. 4. Thesauri, Cap. 14. numer. 17. & alij. Licet non desit qui dissentiat apud Bonacinam Quæst. 2. Puncto 2. num. 2. & quamuis Auctores ita nomen Sacerdotis communiter accipiant, vt de Episcopis non videantur Canonem interpretari, sicut neque de inferioribus gradibus; id quidem ex non attento contextu ortum, quia D. Leo, cuius est ille in Epist. 87. ad Episcopos Africanos scriptâ Cap. 2. apertè de Episcopis loquitur; sic enim post alia ibi: Ne quod ad tempus piâ lenitate conceßimus, iustâ post hæc punitione plectamus in eos specialiùs & propensiùs commouendi, qui in Episcopis ordinandis Sanctorum Patrum statuta neglexerint, & quos refutare debuerant, consecrarint. Vnde siqui Episcopi talem ordinauerint Sacerdotem, qualem non liceat, etiamsi aliquo modo damnum proprij honoris euaserint, Ordinationis tamen ius vlteriùs non habebunt; nec ei Sacramento intereunt, quod neglecto diuino iudicio, immeritò præstiterunt. Sic ille.

Pro quo & est Consecratorem maiore pœnâ dignum reputari in Iure; sic enim loquitur D. Cœlestinus 1. in Cap. Tantis, 81. distinct. Facilius est enim vt hanc dignitatem tali dando amiserit Ordinator, quàm eam obtineat Ordinatus, cui conuicto sociabitur, qui eum sibi crediderit largiendo Pontificium sociandum. Qualis enim sit ipse quisquis tales ordinauerit, ostendit. Sic ille, de pœnâ depositionis locutus iuxta Glossam. Et licèt dici possit non esse latam, sed ferendam; ex eo tamen habemus stante suspensione respectu consecrati, ea nequit in Consecratore negari. Præterquàm quòd depositionis sententia suspensionem videtur supponere, & eam declarare atque aggrauare, vt significat Marius Alterius Tomo 2. Disput. 2. Cap. 1. §. 1. quia maior suspensione est, vt notant Doctores, ex quibus Pater Palaus Parte 6. Disputat. 4. Puncto vltim.

Iuxta hæc ergo satis compertum habetur violantes Censuras dictas irregularitatem contraxisse pro quâ dispensatio Pontificia confertur. Posset autem quis dicere suspensionem, de quâ in Extrauagant. Iniunctæ, non esse Censuram, sicut de suspensione incursâ propter collatos Ordines ab alieno Episcopo sine litteris proprij, dicunt aliqui, vt aduertimus numer. 97. ex quibus Glossa in Cap. Eos qui citato: quam sententiam P. Suarez attento tantùm iure antiquo dixit posse sustineri Sect. 1. citatâ, num. 14. Bonifacius autem VIII. in Extrauagante dicta secundùm ius antiquum in prædicto Capite contentum est locutus, quod est Gregorij X. in Concilio Lugdunensi. Si ergo Censura non est, sed pura pœna Ecclesiastica, ex illius violatione non veniet irregularitas incurrenda, vt citata Glossa in casu illius Capitis philosophatur, sicut & alij, vt testatur P. Sà v. Irregularitas ex Ordinis abusu, num. 7.

Sed hoc non vrget: quia cùm verosimile satis sit suspensionem illius Capitis esse Censuram, & aliunde Bonifacius in Extrauagante citatâ circa Episcopos plus velit vrgere, ex eo fit plus aliquid roboris in eius decisione contineri, vt omnino certum haberi possit propriam esse Censuram. Et ita intellexit Sacra Congregatio, dum absolutionem ac dispensationem necessariam declarauit, quam & Pontifex impertiuit, quia manifestum erat consecratum & consecrantem contra suspensionem dictam egisse, Pontificale munus exercendo. Et per violationem suspensionis, quæ pura pœna sit, irregularitatem etiam incurri vt certum statuit P. Suarez Tomo 5. citatâ Disputat. 27. Sect. 2. num. 4. ex Cap. 1. de re iudicata, & de Sent. excommun. in 6. quem sequitur P. Palaus Parte 6. Disput. 4. Puncto 6. num. 5. aliis pro eodem adductis. Leander Parte 5. Tractat. 2. Disputat. 22. Quæst. 5. Villalobos Tomo 5. Tractat. 18. Difficult. 3. numer. 57. licèt oppositum censeat probabile. Quibus addendum id, quod de Interdicto diximus ex Cap. Præsenti, de officio Ordinarij in 6. de quo numer. 75. & ad Consecratum pertinet. Circa Capitulum autem, cui in Extrauagante eadem pœna priuationis beneficialis imponitur, nihil à S. Congregatione dispositum, neque à Pontifice decretum, ob receptionem & obedientiam, quia pœna manifesta est, & nihil fuit ex parte Capituli supplicatum: vnde nec debuit sententia contra inauditam partem pronuntiari. Cùm possint aliàs Capitulares iustam causam receptionis obtendere: & quòd fortè iam in viuis non extent, qui tunc temporis in prædictâ Ecclesiâ residebant. Et hoc circa quartum, in quo non leues difficultates occurrunt, quibus, eò quòd non ita obuiæ, conatus sum lucem aliquam exhibere. Iam ad alia.

Circa resolutionem Sacræ Congregationis pro valore Consecrationis vtilia quædam adnotatæ.

QVintum ergo sit, Sacram Congregationem vt omnino validam consecrationem proponere, quamuis tot viri docti, grauissimis ducti fundamentis, non solùm in Indiis, sed etiam in Hispaniâ, satis dubiam pronuntiauerint. Immò & oculis Pontificiæ Sedis scribens Diana Parte 12. Tractat. 1. Resolut. 47. idem statuit, ratus sub conditione repetendam consecrationem. Vnde à veritate prorsus alienum, quod in vulgari quodam scripto circumfertur, Auctorem scilicet hunc in fauorem Episcopi scripsisse. Ad quod quidem responderi potest, sicut in simili respondet citatus Auctor in fine Resolutionis dictæ circa casum Bullæ Pij IV. die 11. August. 1562. qui dispensans vt Episcopi in Indiis consecrati ab vno tantùm Episcopo sine Apostolica dispensatione, & ab huiusmodi excessu, ac suspensionibus, aliisque Ecclesiasticis sententiis, Censuris, ac pœnis absoluens pro irregularitate etiam dispensatione subiunctâ; opinionem est probabilem amplexus, conueniens non iudicans consecrationis iteratæ sub conditione remedium. Quod exemplar sacra est Congregatio secuta, ne Sedes Apostolica in suis dispositionibus sibi contraria videatur. Et quia non sine scandalo id videtur stare posse. Vnde Dominicus Sotus in 4. Distinct. 1. Quæst. 1. Artic. 8. §. Circa, docet ad huius Sacramenti iterationem difficilius quàm ad alia veniendum. Possunt ergo ordinati à præfato Episcopo post absolutionem à suspensione, quam ab interdicto, suspenso, & irregulari Ordinem accipientes contraxerunt, tutâ conscientiâ in exercitio Ordinum suorum prosequi, quia & ipsa pro se habent probabilem opinionem: sed id non tollit, quo minùs possint sub conditione iterùm ordinari. Vbi & notanda doctrina succurrit, quam ex aliis proponit & amplectitur Mag. Barnabas Gallego in Tractatu de Conscientiâ, Dub. 2. de Conscientiâ probabili, vbi statuit responsa Pontificum ad casus particulares non habere vim legis, nisi de illorum mente constet: nec credendum eos egregiorum Theologorum sententias velle penitus condemnare. Videndus etiam Leander Parte 4. Tractat. 2. Disput. 17. Quæst. 46. vbi & P. Granado Controu. 1. de Fide, Tractat. 15. Disputat. 14. num. 10. statuit S. Congregationem probabiles sæpè opiniones amplecti, sed oppositas, eo non obstante, posse valde probabiles reputari. Et ita in præsenti casu contingere dicit nouissimè Caramuel in Apologema pro doctrinâ de Probabilitate Epist. 4. num. 147. in edit. Lugdun. ann. 1663. adducens verba Sacræ Congregationis, & post illa refert Laurentium Brancatium Tom. 3. Disput. 6. artic. 4. num. 89. in addit. Romanâ, anno 1662. dicentem: In huiusmodi fateor standum esse Decretis Romanorum Pontificum ideoque retuli tantùm argumenta & responsiones, quæ pro & contra possunt adduci; eis tamen adhærere non curo, neque pro Episcopo haberem sic ordinatum. Hæc Brancatius Romæ Superiorum permissu, non ergo intendit Sacra Congregatio oppositam sententiam condemnare, sed iuxta probabilem processit.

Quod suaderi vlteriùs potest ex eo quod in eodem Decreto dicitur, consecrationem scilicet quantùm spectat ad Sacramentum, & impressionem characteris, fuisse validam. In eo enim probabiliter tantùm locuti DD. Cardinales, dum consecrationem Sacramentum propriè vocant, & impressionem characteris eidem attribuunt; contrarium enim sequuntur multi vt probabilius, licèt Nos illis neutiquam assentiamus, de quo ex professo egimus Tomo 2. Theologicorum Problematum à numer. 130. Et pro quo Bonacina cum negantibus sentiens, plures adducit Tomo 1. Disput. 8. Quæst. vnica, Puncto 1. num. 2. & 3. & suprà Quæst. 1. Puncto 1. num. 10. ad priorem locum se referens affirmat Episcopatum propriè & strictè loquendo non esse Ordinem, quod & repetit Puncto 7. numer. 4. & alibi. P. Amicum ex Recentioribus pro eadem depugnantem citato num. dedimus. Et probabilitatem agnoscit etiam Sayrus Libr. 1. de Sacramentis Cap. 1. Quæst. 3. Artic. 5. numer. 2. Et P. Becanus Tractatu de Sacramentis Cap. 26. Quæst. 3. Alexander Pesantius in Additionibus ad D. Thomam Quæst. 40. Disputat. 3. asserit Episcopatum non esse Ordinem distinctum, neque distinctum imprimere characterem. Et cum S. Thoma idem tenere Scholam Patrum Dominicanorum 3. p. quæst. 40. art. 5. ex quibus aliquos adducit. Affirmat Diana Parte 5. Tract. 10. Resolut. 41. vbi & probabilitatem agnoscit: sicut & Guilielmus Estius in 4. dist. 24. §. 28. & Ioannes Poncius in Cursu Theologico Disput. 48. num. 1. P. Comitolus Lib. 1. Responsor. morali. Quæst. 49. numer. 11. sic scribit: Quæ sententia fermè est omnium Principum Theologorum. Ex quibus statim plures inducit. Quam & tenet P. Azor Tomo 2. Libr. 3. Cap. 27. Quæst. 3. & 4. Et alij apud Leandrum. Parte 2. Tract. 6. Disput. 1. Quæst. 10. Thomas Hurtadus Tract. 13. & vltimo Resolut. mor. num. 77. ex eo quòd sit illa receptissima in Thomistarum scholâ, in Auctores Societatis inuehitur ipsam communiter impugnantes. Sed quàm inofficiosè & toruè, sicut in aliis, ostendit P. Gabriel de Henaco, de Sacramento Eucharistiæ Disput. 12. n. 95.

Et quidem Episcopi, de quibus Pius IV. in sua Bulla, minùs certum fundamentum valoris suæ consecrationis habebant, quia consecrati fuerant absolutè sine dispensatione, in quo de necessario aliquo ex iure diuino, & quod nullo modo aderat, quæstio vertebatur, ternario scilicet Episcoporum. In casu autem nostro reuerà extabat dispensatio circa illud, tum in speciali Bulla Vrbani Octaui nondum receptâ; tum in Bulla prædicta Pij IV. Et tantùm dubitari poterat an ipsi verè applicaretur, sic enim Pontifex loquitur: Nos igitur sacrorum Canonum æquitatem à nemine vltra quàm præstare poßit exigere perpendentes &c. (vbi satis innuitur pluralitatem Episcoporum pro consecratione, per sacros Canones, & non ex Christi præcepto vt omnino necessariam fuisse introductam) Vt deinceps perpetuis futuris temporibus, post eorum electionem & assumptionem huiusmodi, nullo alio sibi obstante Canonico impedimento, à quocumque maluerint Catholico Antistite &c. Cùm ergo Episcopo, de quo quæstio, Canonicum impedimentum ex defectu Litterarum Apostolicarum videatur obstitisse, dispensatio locum non habere videbatur. Iam ergo Bullæ vtriusque decisione perspectâ, Pij inquam & Alexandri, intelligere deinceps possumus Sedis Apostolicæ voluntatem esse, vt dispensatio in casibus similibus semper locum habeat, quantùm ad valorem consecrationis, si illa necessaria est, ne sit opus iteratâ consecratione, quod, vt diximus, stare sine scandalo nequit. Et hoc circa Episcopos, de quibus Pius IV. suo modo etiam accidisse potest affirmari, quibuscum in eorum prouisione, electione, & assumptione tacitè dispensatum est quoad valorem: cùm semper Pontificia Sedes erga ea, quæ tanti momenti sunt, similem sit credenda prouidentiam exercere.

Et hæc quoad valorem sufficiunt, licet consecratio peracta non fuerit, virtute dispensationis Pij IV. à Consecrato penitus ignoratæ; vnde in Breui nulla illius mentio ad fundandum valorem consecrationis: sed ex aliquali notitia, aut præsumptione ab Vrbano Octauo concessæ, vt ex Breui constat. Quamuis autem notitia illius deficiat, effectum habere potest, si Bullæ confirmationis adsint, & specialis de dispensatione non extet: quia est gratia Communitati concessa, communiter etiam acceptata, præsertim à Rege, ad cuius instantiam emanauit: & per accidens est quòd ab vno, aut altero, dum operatur, ignoretur. Pro quo videri potest P. Suarez Lib. 8. de legibus Cap. 25. num. 16. ad quem locum se refert Lib. 6. Cap. 11. num. 8. vbi de dispensatione agit. In casu autem nostro, quia Bullæ confirmationis defuerunt, quod est Canonicum impedimentum, aliter res se habuit, quia pro conditione exigitur ne illud interueniat: non ergo potest valor confirmationis eo fundamento inniti, nisi iuxta datam explicationem.

Immò (quod verosimiliùs apparet) iuxta mentem Pontificum videtur, ad valorem consecrationis non esse dispensatio vlla necessaria, cùm illam non videantur attendere. Licet enim id stare possit quod de tacita dispensatione diximus, id tamen solùm est verosimilis coniectura, quæ aliis talis fortè non apparebit. Et quidem Pius IV. numerum Episcoporum pro consecratione à Iure tantùm statutum inquit, ibi: Nos igitur sacrorum Canonum æquitatem, & alia vt num. 87. Et cùm vni Episcopo facultatem tribuit, non de valore agit, sed de libera ac licita potestate, verbis illis: Vt idem minus talis auctoritate præfata impendere libere poßit, plenam & liberam auctoritate & tenore præsentium facultatem concedimus & indulgemus. Non ergo decisionis suæ vim in habituali dispensatione constituit, quam nostra intulit coniectura, & ab aliis (vt dixi) forsitan reiicienda. Quemadmodum P. Ouiedus in approbatione Scripti cuiusdam P. Francisci de Connexas, circa casum præsentem euulgati, de simili coniecturâ censuit. Cùm enim præmisisset posse aliquando licitum esse vsum opinionis probabilis in materia Sacramentorum, quia tunc Ecclesia defectum supplet, si illa vera non sit, ita subdit: En la legitimacion del Ministro es materia mucho mas escrupulosa; y aunque alguno dira que en esta materia es lo mismo, (Ordinis scilicet) por poder el Pontifice dispensar para que vn Obispo solo validè consagre, asi se ha de presumir suple el defecto de los dos quando con probabilidad se hace la consagracion ab vno: esto dirase solo con vna prudente congetura muy incierta. Sic ille.

Et vrgeo. Nam si ad dispensationem pro defendendo valore est recurrendum, rogo quando id faciendum, an semper, an aliquando tantum? Semper quidem non videtur admitti posse: nam multoties posset esse valde exorbitans consecratio, & inconuenientibus grauissimis plena; si videlicet quis neque à Patrono præsentatus, neque electus; aut confirmatus, & plures patiens Canonicos defectus se faceret consecrari. Vbi & dici iuxta moralia principia debet dispensationem esse nullam, quia est in lege Superioris, Christi scilicet, sine iusta aut rationabili caussa, Quòd autem aliquando, non est verosimile, quia à Pontificibus non sunt designatæ circumstantiæ, in quibus id possit contingere, & valde diuersæ illæ esse possunt, vnde in casuum contingentia magna confusio sequeretur. Cumque stante valore, remaneant aliæ pœnæ, quas Consecratus incurrit, vt in casu nostro videre licet, neque tunc rationes conuenientes dispensationis occurrant, vnde & dubitari de illius valore poterit. Sicut enim non est caussa sufficiens ad dispensandum in eisdem casibus, vt consecratio non solùm valida sit, sed etiam quoad vsum illius; cùm tamen, si validus non sit, grauia inconuenientia sequantur, incursu censurarum, irregularitatum, & periculorum quamplurium animarum ex non legitima administratione Sacramentorum: ita consequenter de consecrationis valore dicendum, in quo omnia præfata admiscentur incommoda, & maiora fortè alia, vnde iuxta mentem Ecclesiæ idem consequenter faciendum, si valor à dispensatione illius dependeret. Non ergo dependet, iuxta praxim, quam amplectitur, grauium Scriptorum auctoritate firmatam, qui videri apud Dianam possunt Resolut. 47. citata, quorum & sententiam ille probabiliorem arbitratur.

Circa vulgare scriptum post Breue editum commodæ Animaduersiones.

SCripti huius memini num. 85. in quo illius auctor tria vt digna notatione proponit. Primum, sacram Congregationem sine plena notitia facti pronuntiasse. Secundum, iis inspectis, quæ post Decretum ad Romanam sunt Curiam allata, & anteà afferri commodè non potuerunt, aliter forsitan decernendum, & declarandum Censuras Episcopum neutiquam incurrisse. Tertium, omnia Sacramenta ab Episcopo administrata, quæ characterem Episcopalem requirunt, vt Ordo, & Confirmatio, fuisse valida, & conseqùenter omnia administrata à Sacerdotibus ab eodem ordinatis, etiamsi ille censuris ligatus fuerit, immò & irregularis, iuxta communem Doctorum sententiam, ex quibus D. Thomas, Diana, & Barbosa, & nonnulli pro eodem Textus ex Decreto proferuntur. Ad quæ breuiter dico,

Primum non esse Apostolico Breui conforme, ex quo constat pro parte Episcoporum dictorum fuisse Congregationi expositum statum caussæ, de quo agimus: vnde manifestum apparet eos nudè veritatem enarrasse; aliàs eorum conscientiæ per resoluta in Congregatione minimè tutæ remanerent. Idem constat ex humili supplicatione eorumdem coràm sua Sanctitate, Vt eorum statui opportunè in præmißis prouidere de benignitate Apostolica dignaretur. Status ergo ab eisdem propositus & expositus. Ex quo sequitur neque Secundum veritati consonare: quia quidquid de nonnullis accidentibus fuerit, substantia ipsa negotij non potuit legitimè variari. Consecrationem prætereà sine Litteris Apostolicis peractam nullo modo negari potuit, quidquid de suscepta administratione fuerit: in quo id, quod dicitur, credent fortassè longinqui; sed qui viciniores, sciunt quid actum, sciunt & complures alij, & acta ipsa iudicialia resque ipsa clamant: qui enim ritè & rectè se consecratum contendebat, quocirca administrationem, quæ quid est consequens, vt vidimus num. 74. nouo scrupulo pungeretur? Vnde & decantatum illud Brocardi exemplum, de quo Glossa in Extrauag. Iniunctæ. vers. Subsistat: qui sine confirmatione administrationem suscepit. Non ergo æmulatio damnabilis, sed quæ meliora amplexatur charismata, circa gesta fuit talia concitata.

Et quidem licet sacræ Congregationi ante illius Decretum non fuerint pleniora illa scripta præsentata, potuerunt sanè posteà præsentari, cùm allata dicantur ante expeditionem Breuis, in quo potuit per notitiam pleniorem habitam (duorum annorum, & sex mensium interiecto spatio, vt ex tenore ipsius constat) id, quod minùs exactè processerat, reformari. Cùm ergo Breue ita impetratum fuerit, vt nihil in eo à Decreto Congregationis diuersum habeatur, non obscurum indicium est parùm veridicæ narrationis, aut minimè probabilis coniecturæ de variatione Decreti, Censuris improbatis. Neque Allegatio quædam Iurisconsulti Curialis adeò irrefragabilis fuit, vt clamatur, quam constat in Romana Curia nihil ad euitandas Censuras, aut earum potiùs declarationem, roboris habuisse. Valorem autem consecrationis nullus ex iis, qui æmuli dicuntur, omnino negauit, sed dubium fuisse contenderunt, stantibus contra illum valde probabilibus fundamentis. Quòd si post Allegationem dictam tacuerunt, à doctis quibusdam comprobatam, id non, quia eorum sunt oppressi iudicio, factum ab eisdem, sed honestâ aliâ ratione: nusquàm enim coràm Pontifice, etsi grauiter læsi, caussam prosecuti. Et cùm in Regia Curia executioni Breuis se possunt opponere, abstinuerunt penitus, Deo exitum committentes: qui vtinam felix faustusque sit, ad ipsius gloriam, triumphum agente veritate.

Iam quod ad Tertium attinet de rata Ordinatione libenter àmplectimur, pro quo plenissimè P. Suarez Tomo 5. Disput. 11. Sect. 2. Videndus item P. Bauny Tomo 2. Tract. 1. Quæst. 9. Dicto 6. §. de iudice absoluente. Sed illud certè in sensu ab Auctoribus asserto; quando scilicet in Episcopi consecratione nihil fuit, vnde possit de valore ipsius dubium resultare. Et in eo etiam casu, licet acta ab Ordinatis Sacerdotibus circa Sacramenta, ad quæ solus Sacerdotalis character sufficit, valida sint, vt consecratio Eucharistiæ, Extremæ vnctionis collatio, absolutio in articulo mortis, pro quo videri citati possunt Sectione & Quæstione indicatis. Posterior item Quæst. 8. Dicto 2. quamuis circa Extremam vnctionem non desit qui neget deficiente bona fide ex parte recipientis, pro quo P. Suarez num. 3. Non ita in aliis; vt generaliter & pro certo asseritur; quia cùm priuati officio sint, vt iam dictum, per Extrauag. Iniunctæ, iurisdictionem exercere nequeunt: quòd si contra ab eis tentatum fuerit, quidquid actum fuerit, irritum habeatur: quæ sunt verba Pontificis. Vnde Confessarij ab eisdem approbati iurisdictione pro foro conscientiæ carent, & consequenter Parochi assistere celebrationi Matrimonij nequeunt, cùm verè Parochi non sint, & ita illud validum esse non potest.

Vbi dici nequit errorem esse communem, & titulum coloratum: quia reuera error communis non fuit, reclamantibus quamplurimis, & defectum allegantibus, quem tandem aliquando Sedes Apostolica vti inexcusabilem Orbi vniuerso propalauit. Quo vitio Ordinati ab eodem, aut constituti Parochi laborarunt. Communi autem errore non extante, nihil coloratus titulus prodest, qui & penitus defuit: debuit enim à legitimo Superiore conferri, vt est communis sententia Doctorum, pro qua & communi errore videri potest P. Thomas Sancius Lib. 3. de Matrimonio Disputat. 22. & Bonacina Tomo 1. quæst. 2. de Matrimonio Puncto 8. num. 25. Non fuit autem legitimus Superior Episcopus ab officio suspensus, & repulsus propter præposterum ingressum: qui neque titulum coloratum habuit, quem sufficere in Superiore asserit Bonacina: quia & hic conferriab aliquo debuit; quod tamen non ita accidit: si enim ab aliquo, maximè à Pontifice: quod dici nequit, quia Pontifex per Litteras confert, quæ penitus defuerunt, vnde & intrusus, & violentus detentor asseritur in Bulla Pauli Tertij sine illis ingrediens: talibus autem non suffragari communem errorem obseruat Flamminius de Resignat. Lib. 11. Quæst. 1. n. 11. Vt notant omnes Doctores, quæ sunt illius verba. Pro quo & P. Comitolus Lib. 6. Quæst 58. præsertim numer. 4. & 5. Vbi Syluestrum adducit, Panormitanum, & Alexandrum Hallensem.

Quòd si alicubi defectus erat prorsus ignotus, & sic Ordinati approbationem, aut institutionem Canonicam ab alio Episcopo habuerunt, probabile videtur acta fuisse valida. Sic enim eis fauet grauium Scriptorum sententia, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius citata Disput. 22. num. 9. & 13. Bonacina num. 31. & P. Suarez Tomo 5. Disput. 13. Sect. 1. num. 16. & Recentiores communiter amplectuntur. Immò & errorem communem sine titulo sufficere sunt qui teneant, vt videri potest apud Dianam Parte 2. Tract. 2. Miscellaneor Resolut. 43. & Parte 3. Tractatu 4. Resolut. 122. ex quibus & Leander Tomo 1. Tract. 5. Disput. 5. Quæst 81. & Disput. 11. Quæst. 102. alios adducens. Et videtur non displicere P. Busembaum in Medulla Theol. moralis Lib. 6. Tract. 4. de Pœnitentia Cap. 2. Dub. 3. numer. 8.

Si dicas sententiam esse P. Suarij suprà Disput. 40. Sect. 2. num. 45. & 46. quam secuti sunt alij, vt videri potest apud Dianam Parte 4. Tractat. 2. Resolut. 68. irregularem & suspensum validè absoluere, si Pœnitens bonâ fide accedat. Respondeo id in casu præsenti locum non habere; non solùm quia contrarium absolutè sentiunt plures apud Dianam, quibus addendus P. Comitolus Quæst. 9. citata, vbi alios adducit, & P. Bauny cum aliis, quos citat, Quæst. 9. etiam citata, Dicto 8. §. Sacerdos quem. & Dicto vltimo. §. Quidquod. Sed quia illud procedit, quando habens aliàs iurisdictionem, priuatur ipsâ: tunc enim cùm tantùm priuetur vsu, iurisdictio remanet in eodem radicata; eò quòd in ordine ad valorem actûs non inueniatur per Ecclesiæ Canones abrogata. In casu autem nostro secus euenit, nam iurisdictionis acquisitio penitus remouetur. Et ita censuit Congregatio D D. Cardinalium apprehensionem possessionis fuisse illegitimam, & consecrationem quoad vsum irritam & inanem. Vnde neque allegari potest suspensionem non obstitisse, eo quòd suspensus esset toleratus, cùm non esset publicè denuntiatus, iuxta Extrauag. Martini V. Ad euitanda: quia suspensio dicta est per modum repulsæ ab ingressu in officium, vnde & ille cum tumultuariâ & non pacifica possessione, irritus & vanus fuit, volente expressè Pontifice vt nullum habeat effectum, quod ex verbis Extrauagantis est compertum & etiam Iulij Tertij, quia ab intruso, & violento detentore, vt iam vidimus assertum ab ipso. num. præced. Et circa sic ingressos Extrauagantem Martini V. non procedere, videri potest apud P. Comitolum suprà num. 12. videndus etiam P. Suarez Disput. 31. Sect. 1. num. 23. Constat item ex dispensatione super irregularitate à Pontifice concessâ, quæ necessaria non esset, quia non denuntiati celebrantes illam non contrahunt, cùm rogati id faciunt: vt videri potest apud P. Gasparem Hurtadum de Suspensione, Difficult. 5. num. 13. Et P. Bauny Tract. 8. in Epitome Cap. 5. in fin. etiamsi grauiter peccent: immò etiamsi se ingerant, vt vterque significat: ille numer. 14. & hic eum adducens §. Quod in eo, quando ita exercentur actus, vt conditionem importent, si à Fidelibus acceptentur. Non constabat autem aliter factum ab eo, aut ab eis, cum quibus est dispensatum.

Accedit id, quod valde notandum est, & negotium istud videtur penitus conficere: tunc scilicet suspensionem valori actus obstare non posse, quando suspensione sublatâ validus esse posset, si enim aliàs actus esset inualidus, & stante suspensione validus euaderet, beneficium quis ex sua iniquitate reportaret; & melioris, succedente Censurâ, conditionis redderetur. Quod quidem Doctores plures Iuramento tribuunt ob reuerentiam diuini nominis, cùm tamen negent plurimi. Iam ergo in casu nostro loquendo, etiam suspensione sublatâ ingressus est nullus, Litteris non exhibitis; quia contra manifestam Pontificum voluntatem, & ideò acta annullantur, ac negantur prouentus, vt vidimus, vbi neque error communis, neque coloratus titulus, vt est ostensum, possunt suffragari.

Secus posset aliquis existimare de ingressu Litteris exhibitis, sed non præstito fidelitatis & obedientiæ iuramento, quòd scilicet ingressus validus sit, sed pœna suspensionis incurratur, si post illum non præstetur. Id quod fundari potest ex eo quòd recipientibus sic ingredientes nulla pœna imponitur: illud enim quod in fine habetur, vt de alijs prædicitur, non ad recipientes, sed ad Prælatos est ipsos, iuxta Glossam, referendum. Et potest esse casus non rarò occurrens, quoties scilicet Episcopus ante consecrationem præsentatis Litteris administrationem suscipit; tunc enim iuramentum non præstat, sed in consecratione, iuxta exemplar Cap. Ego N. de Iureiurando, vel quam voluerint Pontifices formam assignare, vt reuerà assignarunt: pro quo videri potest Andreas du Saussay in Panopliâ Episcopali, Lib. 2. in fine. Tunc ergo si non præstetur iuramentum, suspensio incurritur in citatâ Extrauag. designata: quâ non obstante videtur licere communicatio, quia non est Episcopus denuntiatus. Quod quidem verosimile apparebit fortè nonnullis: sed cùm in Extrauagante annullentur acta sic ingressi, sicut & ingressi sine Litteris Apostolicis, difficultas videtur perstare, de quâ nuper ex hoc pacto dispositio ferè esset inutilis, cùm non sit, præsertim in locis valdè distantibus, & in Indiis maximè, qui denuntiare Episcopum possit, & sic acta semper essent valida. Id quod pro casu etiam, de quo specialiter agimus, non parum videtur habere momenti.

Vbi id profectò dici potest Extrauagantem prædictam priorem esse aliâ Martini V. Ad euitanda, sciebat autem Pontifex Episcopos non denuntiandos communiter loquendo: ergo licet acta ab ipsis aliàs essent nulla, ex vi fauorabilis illius Constitutionis valida debent reputari. Sed certè euasio ista ex eo præcluditur, quia alias Decretum S. Congregationis minimè esset Iuri conforme ac rationi, dum inutilis, vanus, & irritus pronuntiatur ingressus, cùm constaret ipsi Episcopum denuntiatum non fuisse. Sicut & in casu non præstiti iuramenti dicendum, quia eodem modo constitutio disponit. Illius ergo vis non est per posteriorem aliam labefactata, quia tantùm procedit in casu ei simili, aut quodammodo eodem, de quo numer. 97. quando scilicet superuenit suspensio habenti potestatem ad actum cum pacificâ possessione, & sine notorio vitio intrusionis. Pro quo & Diana Parte 5. Tractatu 10. Resolut. 52. cum Victoria, Caietano, ac Ludouico à Cruce, de absolutione à suspenso impensâ loquentibus; quamuis sint qui negent ibidem. Videatur P. Comitolus suprà numer. 12. vbi obseruat Extrauagantem dictam de ingressis per intrusionem non procedere. Videndus etiam P. Bauny Tomo 4. seu Praxi Beneficiorum, Disputat. 1. Quæst. 7. §. Regula 5. & seqq. vbi ait quod licet cùm dicitur, Ipso iure, aut ipso facto, vacat officium aut Beneficium, non excludatur sententia saltem declaratoria criminis, vnde nec inducitur priuatio iurisdictionis, ex P. Lessio, & alijs. Id tamen non habere locum, cùm verus possessor non est ex defectu qualitatis requisitæ. Quod quidem in casu nostro contingit, in quo priuatio iure & facto iniungitur à Iulio III. & qualitas ad ingressum omnino necessaria desideratur, scilicet exhibitio Litterarum. Pro quo P. Thesaurus de pœnis Ecclesiast. Parte 2. V. Fidei profeßio. vers. Ex hoc, cum Nauarro in Manual. Cap. 25. num. 118. Licèt sint qui dicant sententiam declaratoriam requiri ad amissionem fructuum, pro quo Bossius Parte 1. Tractatu de Matrimon. Cap. 5. numer. 93.

Licèt autem in casu non præstiti iuramenti potestas ad actum supponatur, iuxta contingentiam dictam de possessione legitima ante consecrationem; id non videtur obstare, quia Pontifex eodem modo vult dispositionem illam procedere, vt ex verbis illius constat, dum concludit; vt de alijs prædicitur: licèt hoc non ita certum videatur, & possit aliquo modo sustineri, dum Sacra Congregatio aliud non decernit, vt credi quidem potest decreturam, quia hoc est Decretis aliis eiusdem conforme: vnde in hac materiâ semper est cum omni securitate possibili procedendum, ne similes tragædiæ videantur. Et verò per litteras ex Europa missas compertum habetur Pontificem in concedenda absolutione ac dispensatione prædictis valde se difficilem exhibuisse. Quid ergo faciet sic inter angustias deprehensus? & quale erit dignitatis dedecus, ab ea ingressum non per ostium, sed stellionis more per maceriam reptando, decidisse? Aut ingressum canonicè ob administrationem præposteram, vel damnabilem sacrorum vsum, quasi manibus & pedibus ligatum à luce ac splendore Pontificiæ Sedis in exteriores tenebras, in statum inquam obscurum ac contemptibilem amandari?

