Circa Capitula Indicarum Cathedralium adnotantur nonnulla ad forum conscientiæ pertinentia, cùm Sedes plena.

DIco primò. Capitulum [Assertio 1. non posse circa distributiones sine Episcopi auctoritate disponere.] circa distributiones, in quibus sunt Præbendæ constitutæ, nequit sine Episcopi consensu disponere, modum in eo seruandum statuendo. Sic colligitur ex Dom. Barbosa Allegat. 53. num. 139. qui pro se adducit Monetam: & de distributionibus quotidianis agunt, vnde ad ampliores, quales sunt illæ, de quibus loquimur, fit euidens consequentia. Probatur ex Concilio Tridentin. Seßione 21. Cap. 3. vbi cùm distributionum deductionem statuat, quæ sunt interessentibus tribuendæ, sic subdit: Iuxta diuisionem ab Episcopo, etiam [Conc. Trid.] tamquàm Apostolicæ Sedis Delegato, in ipsâ primâ fructuum deductione faciendam, diuidantur, &c. Prætereà hoc spectat ad regimen in diuinis officiis habendum, quod valde ex fructuum distributione dependet: illud autem ad Episcopum spectare, dum Prouincialis Synodus non prouidet, ex eodem Concilio habetur Seßione 24. Cap. 12. de Reformat. in fine, ibi: Cetera, quæ ad debitum in diuinis officiis regimen spectant, &c. P. Azor Tomo 2. Lib. 7. Cap. 17. in fine, cùm proponat quæstionem: an Capitulum sine Episcopo possit statuta condere de distributionibus certâ ratione & modo diuidendis, sic resoluit: Respondeo posse, quando [Patris Azor difficilis resolutio.] nihil contra Episcopi iurisdictionem, aut contra Ius commune constituit. Sic ille adducens Francum in Cap. Consuetudinem. §. Statuimus de Cleric. non resid. in 6. Quod videtur difficile: nam stante Assertionis propositæ veritate, quòd scilicet circa prædicta statuere ad Episcopum pertineat, & non ad Capitulum sine illo: contra ipsius iurisdictionem fit, & contra ius commune, in Concilio stabilitum citatis locis: ergo nequit stare quod Capitulum statuat, & prædicta non sequantur. Vi [Mens explicatur Auctorum.]detur autem dictorum Auctorum mens, vt id, quod statuto Capituli disponitur, contra Episcopi iurisdictionem non sit, neque contra Ius commune; tunc enim ipsum statutum non debet iniquum reputari. Quod saluari ex eo potest: nam cùm Episcopus non disponit, neque dispositis contradicat, non est cur debeat dispositio vt illegitima repudiari. In hoc ergo non videtur grauiter Capitulares delinquere: quod tamen tunc accidet, cùm contradicente Episcopo id facient, quia in re graui ius illius violatur; nisi eo animo faciant, vt non velint statutum suum contra Episcopum defendere, sed vt conueniens condere, quod tamen sciant posse per Episcopum infirmari. In quo si res ex fine communis boni, & ex proprij commodi intuitu transigatur, turbis & simultatibus vitatis, facilè poterit in istis peccatum euitari. De hoc etiam Santarellus quæst. 3. n. 8. & alij, quos adducit & sequitur Bonacina Tom. 2. disp. 1. quæst. 1. Puncto 3. n. 30. quatenus concedunt Capitulum sine consensu Episcopi facere statuta posse, quæ ad bonum regimen, & ordinem ipsius Capituli pertineant, cum exceptione quadam apud illum videnda.

Dico secundò. Capitulum grauiter pec [Assertio 2. in receptione Episcopi quomodo graue peccatum possit contingere.]care potest in Ecclesijs Indiarum, si Episcopum recipiat non ostensis litteris Apostolicis, vt proprio nomine suscipiat Ecclesiæ administrationem. De hoc dictum Titulo 13. numer. 23. & seqq. Et spectare potest ad Sedem plenam, quatenus iam Episcopi confirmatio supponitur. Est autem pro Indiis id speciale, quia propter distantiam aliquæ circa hoc possunt esse fallaciæ. Potest autem Capitulum humano aliquo respectu aut timore ductus, grauissimam Apostolicæ Sedis dispositionem, dum inconsideratè recipit, violare. Neque videtur timor talis esse posse, qui cadit in constantem virum, quandoquidem nihil Episcopali auctoritati detrahitur, dum ei gubernatio iuxta Regia rescripta traditur, neque Episcopo displicere potest Canonica iura seruari, quorum obseruantiam debet ille præ aliis promouere. Si verò spiritu à sua alieno dignitate feratur, eo ipso constantiùs renitendum, & se ad patiendum aliquid pro Ecclesia non dubitandum exponere, quam Christus ipsis regendam commendauit. Pro quo videri potest Dom. Villaroël Parte 1. Pacificæ gubernat. Quæst. 1. Art. 12.

Dico tertiò. Etiam potest grauiter pec [Assertio 3. Dum comitari Episcopum renuit, grauiter peccare posse.]care Capitulum renuens comitari Episcopum, quando iuxta consuetudinem & statuta id facere debet, si præsertim ex eius renitentiâ diuina Officia differantur, & scandalum in populo suboriatur. Sic accidit aliquando, me spectante, cùm solemnitas funebris Principis Hispaniarum instaret, tumultuariè hac ex caussa peracta, cedente Episcopo, reluctanti Capitulo in ea occasione; qui tamen posteà suâ est vsus potestate, appellationis iudice sententiam comprobante. Et fuit tunc nescio quis de sui contemptu prætextus, cuius quærelæ locus esse deinde potuit; sed non ideò debuit dolor talis in singularem adeò demonstrationem erumpere, eo quòd & Pontifex longissimè absit, & Regalis prouidentia nequeat semper opportunum remedium adhibere. Sit ita, vt Episcopi aliquoties in modo præci [Quomodo illi obedientia præstanda.]piendi deficiant, & quòd circumstantiæ occurrant, quibus communis parendi obligatio videtur variari. Obtemperandum tamen pro re nata, quando inconuenientia dicta aut similia concurrunt: quia Capitulum congeries subditorum est, & pro obedientia exigendâ Episcopus fundatam habet intentionem. Nec deneganda illi ob quemcumque apparentem respectum, qui etiamsi fundamento non careat, obstare non debet, vt turbæ & scandala caueantur. Pro quo est id, quod circa Regios Auditores adnotat Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. Cap. 3. num. 40. cùm à Proregibus quidquam obstinatè decernitur, negatâ appellatione in caussis ad gubernationem spectantibus, sic enim scribit: Quamuis si in suis sen [Exemplo Regiorum Auditorum parendum.]tentiis tenaciter hæreant, & Regias Audientias ius de illis cognoscendi non habere contendant, quasi meræ & absolutæ gubernationis sint, nihilque contentiosæ iustitiæ admixtum habeant; vel ex aliis caußis, iis, quæ [Dom. Solorzanus.] ipsi iusserint, standum sit, vt occasiones scandali præscindantur, & ad Regium Senatum caussa remitti debet, cum protestationibus modestè ab Auditoribus factis, & rationibus ac motiuis, quibus vtraque pars suam iurisdictionem asserit, & defendit: vt in eodem Senatu ei, cui competere visa fuerit, demandetur. Sic ille. Quod equidem & Capitulo faciendum, quod comparatione Episcopi minorem multò auctoritatem habet, quàm Regium Prætorium Proregis comparatione; vt est perspicuum. Vnde & Collegium Præbendariorum Capitulum dicitur, quasi paruum Caput Episcopo comparatum: vt ex quadam Glossa affirmat P. Azor suprà Lib. 3. Cap. 37. §. In præsenti.

Dico quartò. Capitulum etiam lethale po [Assertio 4. Peccare item grauiter salaria Ministris competentia denegando.]test peccati vulnus incurrere, si salaria Ministris competentia non tribuat. Vnde & cultus diuinus minùs decenter peragatur, dum Capitulares sciunt id, quod ex ea parte decimalis portionis plus habetur, eisdem accrescere. Quomodo autem ex hoc obligatio restitutionis emergat, dictum à nobis Titulo præced. num. 91. In quo quidem Decani, aut eo non extante, eius, qui Choro præest, maioris inquam Dignitatis, aut antiquioris Canonici, iuxta ea, quæ cum aliis tradit P. Azor supra Quæst. 3. conscientia præsertim grauatur, quia ad eum specialiter hæc cura spectat, quâ maior nulla. Et ita vt nulla ex parte diuinus minuatur cultus, quisquis ille est, qui Choro præsidet, solicite curare debet, vt ex Concilio Tridentino habetur Seßione 21. Cap. 3. de Reformatione. Et ex manifestissimo lumine rationis.

Dico quintò. Capitulum graui item potest [Assertio 5. Et in decimarum administratione.] turpari delicto, si ob humanos respectus administrationem decimarum, aut locationem iis faciat committi, quibus plenè confidi nequit, ob amicitiam videlicet, cognationem, aut auaritiæ labem in aliquo, aut aliquibus: quod damnum in Indiis solet esse non infrequens. Et ex eo o [Obligatio inde restitutionis.]bligationem restitutionis oriri, satis videtur apertum, si damnum in prædictis obtigerit. Et quidem si omnes cum plena personarum notitiâ facto consenserunt, nulli est restitutio facienda, quia scienti & volenti non fit iniuria. Si autem dolo & fraude res acta, illis debere fieri à fraudulentis & dolosis, iuxta communem in hac materiâ doctrinam est. Quia verò non soli Capitulares damnum passi, sed alij etiam, quibus minora emolumenta proueniunt, illis satisfactio reddenda à Capitulo, iuxta reddituum, quibus potiuntur singuli, proportionem. Ita vt Dignitates plus Canonicis reddant: & Canonici plusquàm Portionarij, qui & in rebus istis solent habere suffragium. Sed quando hæc erunt? Nescio sanè. Illud tamen scio, futurum tempus, in quo reddatur vsque ad vltimum quadrantem. Et vt nullus sit, cui restitutio sit facienda ex Ecclesiæ Ministris; facienda quidem Ecclesiæ ipsi, iuxta prudentis arbitrium, iuxta dicta num. 91. Tituli præced.

CAPVT II.

Quando Sedes dicatur vacare, & quomodo circa hoc peccare Capitulum possit.

CIrca hoc aliqua sunt certa. Primum, [Certa quædam circa Ecclesiæ vacationem.] Sedem vacare per mortem Episcopi: cùm enim non sit iam qui sedere possit, vacua est, seu vacat, ab ipso interitus puncto. Secundum, per depositionem Episcopi, quando scilicet Pontificiâ sententiâ deponitur, id est, Pontificiâ dignitate priuatur. Tertium, per translationem cùm Episcopus vnius Ecclesiæ ad aliam transfertur, & illius est adeptus possessionem, siue non adeptus priori penitus renuntiauit. Ex his enim caussis vinculum spiritualis coniugij dissoluitur, & Ecclesia dicitur viduata, vt constat ex Cap. Inter Corporalia de Translat. Episcopi. Quartum habetur in Cap. Si Episcopus, de supplenda neglig. Prælat. in 6. vbi sic dicitur: Si Episcopus à Paganis aut Schismaticis ca [Cap. Si Episcopus, de supplendâ neglig. Prælat.]piatur, non Archiepiscopus, sed Capitulum, acsi Sedes per mortem vacaret illius, in spiritualibus & temporaralibus ministrare debebit, donec eum libertati restitui, vel per Sedem Apostolicam (cuius interest Ecclesiarum prouidere neceßitatibus) super hoc per ipsum Capitulum, quam citò commodè poterit, consulendam, aliud contigerit ordinari. Sic Bonifacius Octauus. Idem autem esse, si Episcopus captus ab hæreticis fuerit, notat Ioannes Andreas, & ratio est eadem, neque in eo esse poterat difficultas. Potest autem id in Indiis accidere, si dum Episcopus diœcesim visi [Circa captiuitatem quid obseruandum.]tat, & longiùs progreditur, irruptio aliqua Ethnicorum fiat, vt in Chilensi accidit rebellione. In hoc ergo casu Vicarius cessat Episcopi, aut Gubernator ab eodem designatus; sicut per mortem cessaret, quia captiuitas est ciuilis mors: pro quo Auctores apud Dianam Parte 8. Tractat. 4. Resolut. 4. post Glossam in Cap. citato. Videtur autem adhibenda limitatio, si Episcopus speretur breui libertatem adepturus: non enim abesse creditur, statim reuersurus, iuxta Iuris regulas: & præsertim in casu captiuitatis. l. Postliminium §. Captiuis l. Nihil D. de captiu. & postlim. reuer. Et Concilium Tridentinum Seßione 23. Cap. 1. de Reformat. eas absentiæ Episcoporum per tres menses accommodat: ampliandas autem in casu dicto satis est verosimile, quia trimestris absentia ex ordinariis caussis, & non multùm vrgentibus assumi, potentior ratio est: debet etiam longius spatium indulgeri, vt ex eodem loco Concilij constat; & quia Episcopi tunc speratur reuersio, ad eumdem gubernatio pertinet, & ita illius Vicarius & Gubernator vsque ad reditum permanebunt. Quintum, si Episcopus in dementiam incidat, [Quid circa Episcopi dementiam.] quod faciendum tunc constat ex Cap. Pastoralis, de Clerico ægrot. in 6. vbi sic decernitur: Si verò Episcopus demens fuerit, & quid velit, aut nolit ex [Cap. Pastoralis, de Cler. ægrot. in 6.]primere nesciat, vel non poßit: tunc eius Capitulum, vel duæ ipsius partes, eadem auctoritate vnum aut duos coadiutores sumant idoneos, qui eius officium exequantur. Sic Bonifacius Octauus. Possunt ergo Vicarium generalem eligere, nec tenentur seruare formam in Concilio Tridentino traditam Seßione 24. Cap. 16. de Reformat. quia de electione post mortem Episcopi agitur: mortuo autem dementi, alius eligi Vicarius poterit; immò & debebit; formâ Concilij seruatâ, aut alius aut idem, qui dementiæ tempore subrogatus.

Hæc cùm videantur certa; grauissima ta [Quæstio grauissima circa translationem.]men quæstio circa translationem extat, quando scilicet ratione illius absolutè dicenda sit Ecclesia vacare, vt Capituli auctoritas locum incipiat habere. Licet enim constet per translationem, sicut per mortem, Capitulum in iurisdictione succedere, vnde Glossa in citat. Cap. Si Episcopus vers. Mortem, sic habet: Mortem, renuntiationem, tran [Glossa.]slationem, depositionem, vel alio modo. Quia tamen contingere potest vt notitiâ certâ confirmationis habitâ, siue ante illam, per solam præsentationem Episcopus discedat, & possessio differatur, quæ ad vacationem prioris Ecclesiæ necessaria videtur, inde dubium oritur circa Capituli successionem. Quod certius apparet, dum Episcopus in priori se Ecclesia continet: indecorum enim est, vt in ea sit, nec tamen gubernare eam possit, sed Capituli maneat in multis iurisdictioni subiectus, ac molestiis, immò & iniuriis expositus eorum, quos nuper sibi subiectos & obsequentes habebat. Pro quo diuersas Doctorum sententias refert Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 13. num. 77. & seqq. & in Politica Lib. 4. Cap. 13. pag. 609. & seqq. & Diana Tract. citato. Resolut. 29. de quo & nos Titulo 13. Cap. 4. Vnde iam

Dico primò. Generaliter loquendo, licet [Assertio 1. Episcopum dum à diœcesi non recedit; posse gubernare.] per confirmationem vacare censeatur Ecclesia, vbi certa illius habetur notitia, & Episcopi consensus accedit; non tamen Capitulo succedit auctoritas, donec Episcopus extra diœcesim sit, vel si sit intra ipsam, à gubernatione velit penitus abstinere. Primum constat ex manifesta declaratione Innocentij Tertij in Cap. Inter Corporalia, [Cap. Inter Corporalia.] ex quo habetur per confirmationem coniugium spirituale cum Ecclesia contrahi, cuius dissolutionis potestas soli Pontifici reseruatur. Vnde cùm non sit maius vinculum Episcopi ad Ecclesiam, quam Electi; maximè cum fuerit confirmatus: immò idem penitus & non aliud, idem iuris obtinet in vtroque &c. Verba illius sunt. Spirituali ergo contracto [Confirmatione conjugium spirituale dissolui.] coniugio, apertè sequitur quod prius fuerat dissolutum; quando quidem spiritualis esse bigamia nequit, vt ibidem pronuntiat Pontifex verbis illis: Ad secundam priori vinculo perdurante non poterit Canonicè consecrari. Secundum autem iuxta complurium Scriptorum sententiam est, quos Citati adducunt asserentes administrare posse, donec nouæ Cathedræ accipiat possessionem: dum enim totum illud concedunt, hanc necessè est partem consequenter admittant: quòd scilicet dum intra diœcesim sunt, administrare queant. Neque obstat quod ex Mossobrio adducit Diana suprà Resolut. 55. §. Terminus, testante resolutum esse Episcopum debere, ab exercitio ordinariæ iurisdictionis abstinere, & Capitulo illam conuenire, vbi primùm absolutionis suæ testimonium authenticum habuerit: neque enim de resolutionis illius qualitate constat, cuiusnam illa, aut qualis: vnde communi sententiæ non debet obstare. Et pro Indiis illud speciale succur [Quid speciale pro Indijs.]rit, quòd scilicet Reges nostri cum gratia præsentationis schedulam ad Capitulum remittunt Ecclesiæ, pro quo est illa facta Prouisio, vt eidem gubernationem attribuat; cui in mandatis datur vt statim se ad illam conferat, ne oues damna diu experiantur, quæ ex absentiâ solent cumulari Pastoris. Sicut ergo ante confirmationem ob prædictam caussam administrare potest, ita & ad aliam Ecclesiam promotus, dum in priori existit: quia eadem ratio est, & ita etiam eadem Pontificis, Regisque dispositio, & satis verosimiliter præsumpta voluntas. Tertium eos habet Patronos, [Recessus extra diœcesim quomodo sit tacita renuntiatio.] qui apud Citatos occurrunt, dum necessariam non esse possessionem affirmant. Et pro eo maximè faciunt, quæ adducit Dom. Solorzanus num. 88. & seqq. & in Politica pag. 611. & seq. Est enim tacita renuntiatio, non verbis, sed opere ipso facta, quæ non habet minorem efficaciam. Quòd si de voluntate contrariâ constet, non est de illa curandum, quando opus ipsum verbis contrarium habetur: est enim absoluta desertio Ecclesiæ, vnde & administrationis, pro qua iam titulus nullus extat, & ita si prætendatur, nullum talis prætensio potest legitimum effectum habere.

Quod verò per expressam renuntiatio [Si expressa, vacationem inducere, etiam existentis intra diœcesin.]nem adhuc intra Diœcesim versantis, vacatio Ecclesiæ contingat, vt in vltima Assertionis est parte propositum; videtur irrefragabile; quia nullibi renuntiatio talis vt inualida videtur reprobata, & generalis regula est posse quemlibet iuri suo cedere. Illud tantum videtur obstare, de quo [Quædam instantia disiecta ex defectu potestatis.] citato Cap. 4. Episcopum videlicet non posse scire beneplacito Summi Pontificis suæ dignitati renuntiare, etiamsi confirmatus tantùm, & nondum consecratus sit: de quo item adductum Cap. Inter Corporalia, perspicuè disponit. Sed hoc non vrget: quia per renuntiationem prædictam non renuntiatur dignitati, pro qua iam renuntiatio præcessit, quando promotioni ad aliam Ecclesiam assensus est præstitus, sed fit aliquid consequenter ad illam, vt actus completus sit. Si ad [Item alia ex dispositis ob bonum Ecclesiæ.]huc instes, post consensum præstitum manere in Translato potestatem administrandi ex Iuris dispositione, quæ videtur in bonum Ecclesiæ concessa, cui proprius qui fuit sponsus, melius prouidebit, dum intra illius diœcesim demoratur. Quod in Ecclesiis Indiarum videtur magis vrgere ob adductam paulò superiùs rationem. Neque illud etiam obstat: quia licet in fauorem Ecclesiæ potestas illa in translato perseueret, locus est renuntiationi; quia non omne, quod est in fauorem Ecclesiæ, est irrenuntiabile, sed illud tantùm quod est in Iure, aut aliàs per Pontificias leges tale declaratum: & ita contingit in præsenti: ex ea ratione, quòd cura huiusmodi potest per alios suppleri; & licet non ita aliquando benè; quia tamen citò eam depositurus est ob necessitatem profectionis; non ipsi cum tanto onere relinquitur, vt statim in illos transferri nequeat, in quos est statim transferenda. Et argumento est ob huiusmodi administrationem nullum Episcopo emolumentum ex massa decimali relinqui, omnia gratis peracturo. Quod etiam in Indiis conuenienter fieri potest regulariter loquendo, nisi casus talis occurreret, in quo charitas aliter fieri compellere videretur.

Dico secundò. In Indiis licet Capitulum [Assertio 2. Capitulum in Indijs Episcopo non restiturum, licet probabilis pro eo sententia sit.] secundùm probabilem opinionem procedat, dum tamen Episcopus renititur, & sibi administrationem competere probabili etiam ratione contendit, non est Sedes vacans publicanda, nisi Patrono de omnibus certiorato, Prorege inquam, aut supremo Gubernatore: quia cùm turbæ inde possint excitari, & scandala non leuia emergere, nisi iurisdictio stabiliatur, à nullo alio possunt inconuenientia ista submoueri. Et ex eo etiam quia cùm præsentare ad Beneficia possit, oportet vt eius, cui præsentatio facienda est, sit pacificè fundata iurisdictio, vnde & prouidentiam suam circa hoc potest interponere. Et in consultationis huiusmodi prætermissione grauiter potest delinqui, propter inconuenientia, quæ [Quid Patrono vltra præsentationem liceat.] debent à Capitularibus præcaueri. Quomodo autem contra Ecclesiastica iura non sit vt Patroni vltra præsentationem aliquid circa Prælatos exercere possint, vt firma eorum iurisdictio sit, ex Canonico iure habemus. Cap. Nobis, de iure patron. ibi: Non electioni Prælati, sed iam factæ hone [Cap. Nobis de jure patron.]stius Patroni postulatur assensus; nisi aliter de sua iurisdictione obtineat, vt partes suas interponere debeat electioni tractandæ. Sic Clemens Tertius. Non ergo mirum esse poterit, si aliud præter præsentationem Regibus Catholicis, & præsertim in Indiis concedatur: quòd scilicet omnino curent, vt satis fundata iurisdictio eorum sit, quibus Canonicè instituendi à se præsentandos est futura potestas.

Dico tertiò. Dum Episcopi translatio [Assertio 3. Sola præsentatione non induci vacationem.]nis suæ testimonium, quod facere plenam fidem possit, non habent, sed solam Regiam præsentationem, non debent ab Ecclesiarum, in quibus sunt, administratione desistere. Hoc probant adducta à nobis citato Cap. 4. Tit. 13. & ratio est clara, quia coniugale vinculum perseuerat, vnde & cura sponsæ opus est etiam perseueret. Sic ergo Sedes vacare nequit.

Dico quartò. Si Episcopus litteris præsenta [Assertio 4. Nisi Episcopus longam profectionem assumat.]tionis acceptis, & exhortatorio maturandæ profectionis ante Confirmationis legale scriptum abeat in regionem longinquam, ex quo administratio Ecclesiæ, quam relinquit, statim ac recedit, peragi ab eo nequeat, Sedes vacare dicenda est, vnde nequit Vicarium aut Gubernatorem relinquere, qui eius nomine administrat. Exemplo esse potest, si ex Noua-Hispania in Peruuium, aut ex contra transferatur. Si ex Insulâ S. Dominici in Prouincias nuper dictas. Si ex [Pro quo exempla.] Paraqueria, aut Tucumano in Popaianum. Si ex Panamensi Ecclesia in Ecclesiam S. Crucis in Montanis; si inde in Ecclesiam S. Fidei Regni noui Granatensis: tales enim videmus translationes, quæ aliquando ex non agnitâ distantiæ immensitate videntur factæ, non sine magnis Ecclesiarum detrimentis, de quo aliàs. In illis ergo Sedes vacare dicenda est quoad effectum dictum, quidquid de rigore sit, cùm non sit penitus vinculum dissolutum. Neque dici potest per Vicarium posse administrari, donec Electus adueniat, aut transmissa ei à Capitulo gubernatione Gubernatorem ille designet & in defectu huius alium: quia Vicarius cum Episcopo vnum habet tribunal & auditorium, vt determinat Bonifacius Octauus in Cap. Non putamus, de Consuetudine. Et in Cap. Romana, de Appellation. in 6. Cùm ergo penitus cesset Episcopi tribunal, etiam & Vicarij cessare necessarium est.

Si dicatur posse Episcopum Gubernato [Euasio ex constitutione Gubernatoris & non Vicarij præclusa.]rem, & non Vicarium relinquere, cuius sit delegata potestas, & ita diuersum habeat tribunal, Contra est: quia tunc appellatio à sententiis Gubernatoris ad Episcopum est deferenda: quod impossibile cùm sit, ex eo fit designationem dictam non valere. Deferendam constat ex Cap. Super quæstionibus §. Porrò de Officio Delegati. Cap. Si is cui. Cap. Si à Subdelegato, de officio, & [Circa appellationem à delegato notanda doctrina.] potest. iud. delegati in 6. & textibus aliis, quos adducit Couarruuias Practicar. qq. Cap. 4. num. 8. Et quidem aut Gubernatori tali committitur iurisdictio omnis, vel cum aliqua reseruatione. Si Primum, iuxta multorum sententiam, quos adducit & sequitur citatus Auctor, est idem vtriusque tribunal, sicut de Vicario generali dictum, & ita ratio adducta pro illo militat. Si autem Secundum, locus est appellationi ad eumdem, & ita sequitur intentum. Quia verò sunt qui censeant, apud eumdem, appellationem esse non ad delegantem, sed ad Superiorem interponendam: neque illud facere pro aduersa valet positione: quia Episcopus sic recedens nihil potest sibi reseruare, cùm prouidere circa illud ex longinquo nequeat: ex quo fit vnum esse illius & Gubernatoris tribunal; quod stare non posse iam vidimus; quidquid de appellatione sit. Et prætereà cùm sit adeò probabilis sententia, quæ affirmat appellationem esse ad Episcopum interponendam, poterit Gubernator iuxta illam procedere; & ad alium factam non admittere: quod est grauamen satis ingens, & ita ab Episcopo nequit in suo recessu relinqui: id enim esset; non iam sponsi sed acerbi dominatoris officium. Quidquid præterea [Episcopus adiri potest per viam querelæ: vnde arguitur.] de appellatione sit, receptissima doctrina est Episcopum adiri posse per viam querelæ, de cuius recursu praui consulendus P. Thomas Sancius Libr. 3. Consil. Cap. Vnico, Dub. 35. Hic autem absolutè tollitur recessu dicto: ergo nequit, dum recedit, res ita disponere, vt subditi illo careant, sicut carere necesse est Gubernatoris designatione: quia illius potestas non est in destructionem, sed in ædificationem.

Accedit, quod licet generaliter loquen [Sola præsentatione quomodo stare possit vinculum spirituale dissolui.]do, per solam præsentationem non dissoluatur vinculum spiritualis connubij, potest tamen ante connubium cum aliâ sponsâ celebrandum, prioris renuntiatione dissolui, iuxta dicta numer. 7. Licet autem vt renuntiatio valeat, sit licentia Pontificis necessaria, iuxta dicta etiam num. 9. totum id videtur in casu præsenti contingere. Dum enim recedit Episcopus, & curam omnem Ecclesiæ deponit, renuntiare videtur eidem: nullum enim maius renuntiationis argumentum inueniri posse videtur, quàm omnimoda desertio eius, [Licentiam adesse Pontificis in Indijs. Et vnde colligatur.] qui non est ampliùs reuersurus. Quòd autem licentia Pontificis adsit, ex iis deducendum, quæ diximus Titulo 13. numer. 45. & 46. Vbi licentiam quidem in ordine ad dimissionem Ecclesiæ admittimus, per quam tamen minimè vinculum connubiale soluatur. Id autem tunc accidere credendum est, quando Ecclesia dimissa gubernari ab Episcopo potest, distantiâ positâ competenti: quando autem illa immensa est, id nullatenus est credibile: quia sicut de potestate Episcopi diximus, quæ, iuxta Apostolum, non est in destructionem, sed in ædificationem: ita & de Pontificis est potestate iudicandum; vnde & Apostolica sententia ab eisdem in sacris Canonibus vsurpatur. Quòd si renuntiationis nomine [Generali renuntiationis nomine comprehensa, quæ in præsenti cernitur.] non veniat dimissio dicta, venit tamen sub generalitate illa, de quâ Glossa adducta num. 7. verbis illis, Vel alio modo. Neque enim quando condebantur Iura, & Glossæ adiiciebantur, detectæ Indiæ fuerant: tunc etenim casus iste expressiùs poneretur. Et quia contingere poterat, sub illa oportuit generalitate signari. Et quemadmodum circa Episcoporum Consecrationem nouus est pro Indiis modus introductus, quem Iura nescierunt: ita & circa eorum translationem nouus etiam introduci potuit, in quo Apostolica Sedes suâ vtitur amplissimâ potestate, vt in illis ædificentur deserta sæculorum, iuxta Isaiæ vaticinium Cap. 58. vers. 12. Id est, tot retrò sæculis deserta, & sic desertorum more solis horrida spelæis infernalium bestiarum.

CAPVT III.

Circa obligationem Vicarij generalis eligendi qualiter Capitulum in conscientiæ foro teneatur.

DIco primò. Attentâ Concilij Triden [Assertio 1. Formam electionis ex Tridentino solum post mortem Episcopi videri obligare.]tini dispositione circa electionem Vicarij Seß. 24. Cap. 16. de Reform. non videtur obligare, nisi quando Sedes per mortem Episcopi vacat. Probatur ex illius tenore, ibi: Item, Officialem seu Vicarium, infra octo dies post mortem Episcopi constituere, vel existentem confirmare omnino teneantur. Est ergo dispositio limitata, quæ eo ipso quod talis limitatum habet effectum, ita est communis scribentium Doctrina, pro quo Cardinalis Tuschus Lit. D. verb. Dispositio Concl. 494 Videtur autem in contrarium stare sacra Cardinalium Congregatio in Declaratione quadam 28. April. 159. quam & adducit Naldus verb. Vicarius num. 8. & sic habet: Congregatio Concilij [Declaratio Cardinalium in contrarium.] censuit Capitulum adhibitum posse amouere Vicarium, aliàs per ipsum electum & confirmatum: tenerique intra octo dies alium constituere: alioquin deuolui ius deputandi Vicarium ad Metropolitanum: acsi Ecclesia ipsa Metropolitana fuerit, ad antiquiorem Episcopum. Sic Patres illi, iuxta quorum mentem idem videtur necessariò faciendum quocumque modo Vicarius desit, vnde & ad casum vacantis Sedis per translationem Episcopi similis consequentia facienda ob similem rationem, iuxta notoriam regulam de similibus, pro qua præsertim Innocentius Tertius in Cap. Inter Corporalia, de Translat. Episc. de quo aliàs à nobis dictum. Et in terminis casus, de quo loquimur, terminum octo dierum currere Capitulo etiam à die scientiæ translationis, quando tamen à Summo Pontifice fuerit Episcopus absolutus à vinculo prioris Ecclesiæ, decisum refert Stephanus Quaranta verb. Capitulum Sede vacante. §. Duodecimò quæro. V. Terminum. Et ex eo Dom. Barbosa Allegat. 54. num. 164. Et absolutè Diana Parte 8. Tract. 4. Resolut. 55. §. Terminus. Videtur autem circa alia ibidem disposita idem asserendum, si talia sint, vt grauis pro illis, generaliter loquendo, dispositio debeat æstimari. Vbi ergo Declaratio talis sub testimonio est authentico præsentata, omnino [Quid circa illam, & alias similes.] seruanda est, si & ipsa sit vsu recepta: vbi autem secus accidit, id dici potest, quod de similibus Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 13. num. 45. & in Politica Lib. 4. Cap. 13. pag. 607. §. Y aunque scilicet non videri tanti ponderis vt Concilij dispositionem vincant de electione post mortem locuti, etsi aliud voluisset. Negandum tamen non est Capitulum non ritè facturum, si electionem intra terminum dictum non perficiat, dum nullum occurrit obstaculum; quia illam periculo annullationis exponit, si Metropolitanus eam probare nequeat, aut antiquior Episcopus, si Ecclesiæ Metropolitanæ, aut exemptæ Capitulum sit, prout à Concilio in eodem Capite dispositum reperitur.

Dico secundò. Verba Concilij citata o [Assertio 2. Sub mortali ad electionem obligari intra dictum terminum.]bligationem in conscientia important. Omnino teneantur. Et ita intra prædictum terminum debet Vicarius eligi, vt graue peccatum euitetur. Id videtur compertum, quia præceptum est manifestum, & materia, circa quam versatur, est grauissima, cuius omissio graui animaduersione punitur: dum Capitulum eligendi facultate priuatur, vt cum aliis tenet Diana suprà Resolut. 71. quamuis non desint qui dicant non priuari, vt videri potest apud P. Palaum Parte 2. Tract. 12. Disput. 2. Puncto 29. num. 6. Præterquam quòd id non videtur posse nisi ex damnabili dissensione contingere, ex qua item scandala solita pullulare. Capitulum itaque officio suo deest in re, ex qua administratio Ecclesiæ maiori ex parte dependet, quod sine graui culpâ esse nequit. Et in Indiis quidem id quàm verissimum ostenditur, quia si electio ad alium ex designatis à Concilio deuoluenda sit, magnæ in eo sunt faciendæ moræ propter distantiam, quæ etiam in caussa esse poterit, vt in electione erretur; nimis enim distantia difficilè agnosci possunt: quod sicut in sensu, ita & in intellectu vsuuenire passim deprehendimus, dum errorem experientia reddit cum dolore perspectum. Ad hæc, cùm gubernatio apud Capitulum plenè resideat, dum Vicarius non eligitur: & vt non eligatur Capitularium in caussa sit obstinata contentio, eâ quidem persistente, gubernatio esse congrua nequit, perturbatus enim animus, iuxta celebre sapientis effatum, non est aptus ad exequendum munus suum: & multorum perturbatio nihil dare concinnum poterit, sicut neque cithara, in qua chordæ discordarint. Pro quo multa apud Scriptores sacratioris litteraturæ & politioris occurrunt. Ego pro casu nostro illud expendo, quod ex Lateranensi Concilio habeatur in Cap. Cùm in cunctis, quod est primum de iis, quæ fiunt à maiori parte Capituli: sic enim ibi Præualeat semper, & [Cap. Cùm in cunctis, de iis quæ fiunt &c.] suum consequatur effectum, quod à maiori & saniori parte Capituli fuerit constitutum. Supponit ergo Concilium sanum futurum esse Capitulum, quando in iis, quæ disponit, maiorem & saniorem partem agnoscit: saniorem enim dicens, sanam item partem aliam profitetur. Si ergo non sanum, sed vulnera discordiæ præ se ferens illud sit, non erit ab eo conueniens aliquid expectare, neque sanitas inde populi desiderata procedet: cùm sit illud ex D. Leone notissimum, & in Iure vulgatum, quod vita Rectorum, est sanitas populorum.

