NOminati specialiter Prouinciales, Vi [Superiores. & officia, in quibus currit apertè decisio Pontificia.]sitatores, Propositi, Rectores, Superiores locales, Vice-Prouinciales, Vice-Præpositi, Vice-Rectores, & alij Officiales jurisdictionem & superioritatem habentes, quomodolibet nuncupati. Ex quo apparet quæ officia continuari vltra triennium nequeant, ea scilicet, quæ Officialibus designatis sunt pariter designata. Pro eorum autem ampliori expressione recensentur munera, Superioritates, Ministeria, Administrationes, & generale nomen officij ad omnia deriuatum. Circa Prouinciales autem, Visitatores, Præpositos, & Rectores Collegiorum nulla esse difficultas potest: sicut neque circa Vice-Prouinciales, quando Vice-Prouinciæ præficiuntur, vt Chilensi in Indiis: atque etiam cùm eo nomine administrationem Prouinciæ subeunt, juxta ea, quæ habentur in Regulis Prouincialis, §. 10. Quod pariter est de Vice-Præpositis, & ViceRectoribus asserendum, iuxta id, quod habetur in Formulâ Congregationis Prouincialis, §. 4. vbi sic designantur: Vice-Præpositi, & Vice-Rectores, qui toto principalium superiorum officio funguntur. Nulla etiam difficultas esse circa superiores locales potest, qui eâdem quâ Rectores Collegiorum auctoritate potiuntur, vt sunt qui residentias quasdam regunt, aut inchoata Collegia, siue Seminaria exempta: cùm enim in illis eadem sit ratio, eadem est etiam Iuris huius dispositio: sunt enim absolutè superiores cum plenâ jurisdictione. Et tales apud nos superiores Residentiæ S. Crucis, Juliensis, Huancauelicensis, & Rector Seminarij S. Martini, circa quem tamen satis ambigua R. P. Generalis responsio extat, vnde visus est iterùm admonendus. Videatur Cardin. Lugo in Responsis Moral. Lib. 4. Dub. 39. Vbi benè ostendit Rectores Seminariorum immediatè subiectos Prouinciali, propriè esse Rectores, & ita benedicere sacra ornamenta posse.

[Circa Seminariorum superiores difficultas, & arguitur pro parte affirmatiua.]

An autem Seminariorum superiores eodem debeant jure censeri, dubitatum quidem est, & pars affirmans praxi inuiolabili comprobata his in partibus ob generalitatem verborum, quibus omnes superioritatem & jurisdictionem habentes implicentur: Seminariorum enim Rectores superioritatem habent non solùm respectu alumnorum sæcularium, sed etiam eorum, qui de Societate ibidem degunt, eorumdem curam habituri. Iurisdictionem etiam exercent, quia corrigere possunt præfatos omnes, & correctio jurisdictionis genus est, vt ex Cap. Ea quæ, de [Correctio probat iurisdictionem.] statu Monachorum, colligit Barbosa in Collectaneis ad citatum Caput. Licèt autem jurisdictio hæc ad forum animæ non spectet, quia sub censura præcipere nequeunt; id certè non videtur obstare; quia jurisdictio in foro externo vera jurisdictio est: & Rectoribus etiam Collegiorum impositio Censurarum prohibetur: quod fieri posse docet P. Suarez Tomo 4. de Religione, Tractat. 8. Lib. 2. Cap. 9. num. 4. Quamuis omnino certum haberi debeat validam futuram Censuram, quia de Iure competit, & simplex prohibitio nequit actum aliàs licitum, reddere nullum, juxta receptissimam scriptorum doctrinam.

Nihilominùs superiores dicti non sunt [Contrarium statuitur & probatur ex defectu propriæ jurisdictionis, &c.] censendi in Constitutionis catalogo comprehensi. Quod quidem R. P. Generalis ita declarauit, qui & mentem Pontificis habere perspectam potuit, & ex tenore Constitutionis eiusdem satis verosimiliter coniectare. Et in primis intentio Pontificis ad hoc non videtur collimasse, qui viris pietate & doctrinâ insignibus fauere voluit, vt eiusdem verba manifestant: ad munera autem prædicta non solent tales eligi, vt experientiâ compertum habetur. Deinde: Pontifex non disponit circa illos, qui superioritatem tantùm habent, ad quod satis est supra alios esse, & eorum aliquam curam gubernatiuam habere: sed iurisdictionem prætereà exigit, quæ verè talis sit in genere Ecclesiasticæ iurisdictionis; quæ est duplex, [Duplex illa.] scilicet in foro animæ ad absolutionem peccatorum, & in foro exteriori ad coercendum spiritualibus pœnis, & etiam corporalibus præcipiendi cum obligatione in conscientiâ, dispensandi &c. quæ quidem non fundantur in voto obedientiæ, sed in communicatione à supremo Prælato, in quo est totius Ecclesiasticæ iurisdictionis origo. In Rectoribus autem Seminariorum & Residentiarum, quæ sunt ex ijs, de quibus dictum num. 70. prædictæ iurisdictiones non sunt: vnde licet superiores dici possint, non tamen Ecclesiastici Prælati. Qui prætereà iurisdictionem propriè non habere secundùm receptum loquendi vsum, ex eo probantur, quia talis iurisdictio aut ordinaria est aut delegata. Sed non primum; quia illa habetur à Iure [Et neutram in ipsis, apertè conuincitur.] ratione officij: quod tamen hîc non habet locum, quia officium tale non est ex iis, quibus potestas, quam Ius Prælatis confert, possit adaptari; illis namq́ue tantùm confertur, qui quasi Episcopalem dignitatem habent, quatenus exercere actus possunt erga subditos, qui proprij Episcopis esse solent: pro quo videndus P. Suarez suprà, Cap. 2. nnm. 10. & seqq. Item. Officium tale est sub officio, quod infimum censetur in ordine Prælatorum, scilicet superiorum localium, de quibus tantùm disponunt leges Canonicæ: ergo non habent iurisdictionem ordinariam. Prætereà Superiores Prælati, ad quos talium officiorum prouisio spectat, ita ea distribuunt, vt valde aliis dissimilia reputent: vnde Rectores tales Rectoribus Collegiorum subiiciunt, aut ab eorum iurisdictione eximunt: ex quo fit iurisdictionem ordinariam non habere. Quòd autem iurisdictio [Quomodo conferatur.] per electionem ad officium non conferatur nisi iuxta eligentium intentionem, benè ostendit idem eximius Doctor loco dudùm citato, num. 8. Nec secundum: quia neque ex delegatione possunt illa, quæ ad iurisdictionem vidimus pertinere: & quidem si talis esset, non competeret ratione officij. Et ita ex eo fit veros superiores non esse, quibus iurisdictio absolutè conueniat, cùm ex officio non habeatur, sed ab alterius pendeat potestate, eam augentis, aut limitantis.

Potest insuper positio ista probari: nam [Amplior probatio, ex eo quòd superiores propriè Societatis non sint.] licet negari nequeat Rectores dictos esse aliquomodo superiores, cùm supra alios sint quos gubernant, & quibus illi obedire tenentur; non tamen hucusque declaratum est esse proprios Societatis, ad quos scilicet ea spectent, quæ de superioribus in eius Instituto dicuntur, sicut expressum videtur Ministrum esse superiorem, & etiam subministrum. Pro quo est Regula 1. & vltima subministri. Vnde cum in Congregat. 7. Decreto 45. statutum sit, si quis Fratrum diceret Ministro aliquid iubenti, licet non cum præcepto, Nolo facere, casum esse reseruatum; de dicente tamen Rectori Seminarij tale quid non extat: non ergo ex eo solùm quòd iurisdictionem absolutè non habeant, sed quia superiores proprij Societatis non sunt, non debent intelligi in Constitutione præfatâ comprehensi. Vnde neque in Congregationem Prouincialem admittuntur, quod ostendit absolutè non esse Prælatos, licèt nomine Rectorum gaudeant, cùm debeant Collegiorum admitti Rectores; vt constat ex formula Congregationis Prouincialis. §. 4.

Sed vt veri superiores sint, cùm tamen [Et vlterior ex defectu jurisdictionis.] iurisdictionem non habeant, inde etiam debent non comprehensi censeri: Pontifex namque requirit verbis illis, Iurisdictionem, & Superioritatem habentes. Particula enim, &, copulatiuè explicanda est: quando enim ponitur inter duo, quorum vnum alteri inest, ambo in vnum resoluuntur: vt cum aliis tradit Barbosa Dictione 92. [Particula, &, quam habeat vim.] num. 6. & 7. & Marius Antoninus Lib. 1. variar. Resolut. 7. num. 7. Iurisdictio autem superioritati inest, quia de iurisdictione absolutè sumpta, & in exteriori etiam foro sermo est, quæ sine superioritate non stat: licèt enim non omnis superior iurisdictionem habeat, iuxta dicta; omnis autem iurisdictionem habens, superior est.

Iam ex dictis, num. 73. circa Ministros [Ministros non comprehensos.] videtur colligi illos Constitutione Pontificiâ comprehensos. Pro quo & facit Pontificem in designatione officiorum Ministeria nominare; non videtur autem quale aliud esse possit officium, cui hoc nomen conuenientiùs valeat adaptari. Et ita quidem iudicatum aliquando, ac de illo consultus Pontifex dicitur respondisse: Theologos habetis. Iuxta illorum ergo satis verosimile iudi [Pro eo declaratio.]cium sanctæ memoriæ R. P. Generalis Vincentius Carrafa Anno 1647. non comprehendi declarauit. Quam declarationem R. P. Goswinus omnino sustinendam censuit, litteris pro eo ad Indiarum Prouincias destinatis. Pro quo & fa [Et rationes aliquot.]ciunt ferè omnia, quæ pro Rectoribus Seminariorum adduximus. Et quidem intentio Pontificis ad eos minimè directa videtur, quia cùm fauere velit vinis pietate ac doctrinâ insignibus, Superioritas Ministrorum nihil ad eius conducit intentum, cùm manifestum sit ad officium dictum tales non solitos adhiberi, quod & illi non honorificum, sed inhonorum prorsus æstimarent, Deinde. Ministri iurisdictionem ordinariam non habent, sed neque delegatam, quæ determinata ratione officij sit, vt benè obseruat P. Suarez Tomo. 2. de Religione Lib. 6. de Voto, Cap. 7. num. 17. & Tomo 4. Tractatu 8. Lib. 2. Cap. 2. num. 2. & P. Thomas Sancius in Opere Morali Lib. 4. Cap. 33. num. 16. dicens non esse propriè Prælatos ob dictam rationem. Quod quidem ex prima eorum Regula satis est perspicuum, quæ sic habet: Eius officium erit Præpositum, vel Recto [Ministri regula.]rem iuuare in ijs, quæ in genere, vel in particulari ei commendabit: nec dispensandi, aut mutandi, aut quidquam faciendi, nisi ex eiusdem præscripto, facultatem habeat. Sic ergo. Quod ergo de casu reseruato Congregatio statuit, non ideò est, quia jurisdictionem habeant; sed quia cùm Præpositi, aut Rectoris loco iubeant, ipsis, quorum auctoritate funguntur, irreuerentia grauis irrogatur. Pro quo videri potest Cardinalis Lugo Disput. 20 de Pœnitentia, num. 54. Addi potest, à Congregatione eo ipso quòd sic statuit, graue præceptum imponi, ne quis Ministro ita respondeat: vnde non est argumentum jurisdictionis in illo. Pontifex autem in suâ Constitutione Ministeriorum [Cur eis dicere. Nolo facere, sit casus reseruatus.] nomine officium Ministrorum nequaquàm intellexit: si enim eos designare vellet, facile ipsi erat, sicut alios suis expressit nominibus, ita & Ministros, quorum est notissimum munus, expressisse: vnde ex tenore Constitutionis id potiùs quod intendimus, deducendum venit. Ministeriorum ergo nomine officia intelligenda, [Ministeriorum nomine quid Pontifex intellexerit.] quæ Operariis possunt Euangelicis conuenire, dum eorum aliquis Missionum Superior cum potestate Rectoris, licet non eo vtatur nomine, constituitur. Vt Superior Missionis Hollandicæ, de quo in Congregatione 8. Decreto 51. Non ita Superior primæ Residentiæ Missionum de quo ibidem: nisi ille aliarum Superior sit, vt in Missionibus Paraquariis: in quibus tamen qui Superior est, nullius particularis Superior sit oportet, vt omnes possit sine defectu in proprio visitare. Ex quibus quid de Officialibus aliis, Ministro inferioribus, sit dicendum satis constat.

§. VIJ.

De Magistris Nouitiorum.

EXcipiuntur isti à communi lege ver [Magistros non Rectores, etiam sine exceptione, non comprehensos.]bis illis: Exceptis Magistris Nouitiorum. Et quidem quando Magistri huiusmodi Rectores Domorum Probationis non sunt, sed Rectori subiecti curam istam exercent, indubitabile erat, etiamsi nulla adhiberetur exceptio, non esse Constitutionis verbis comprehensos: cùm perspicuum sit Superiores non esse, nec iurisdictione gaudere, licet quædam ipsis præeminentiæ concedantur, vt videri potest in eorum Regulis. §. 5. 6. & 7. & quòd §. 7. dicitur de or [Potestas absoluendi à reseruatis quomodo ordinaria in illis]dinariâ potestate absoluendi Nouitios à casibus reseruatis, nihil obstat, nam ibidem sic additur: Nisi eius Superiori hæc facultas aliqua de caussa restringenda videretur. Ex quo apparet iurisdictionem eius non esse ordinariam in eo sensu, quo Ordinaria iurisdictio in Iure sumitur, prout scilicet contra delegatam distinguitur, & absolutè Superiorem constituit: cùm ita pro arbitrio Superioris limitari possit: sed Ordinaria dicitur, id est, ordinariè conueniens, vel semper, aut ferè semper. Et licet limitatio illa non adderetur, idem nihilominùs esset dicendum; quia Instructori facultas eadem sine limitatione conceditur respectu eorum, qui annum tertium Probationis agunt, vt constat ex Instructione pro ipsis Cap. 3. §. 10. Instructorem tamen non esse Su [Quæ de instructore Probationis 3. qui tamen non Superior.]periorem, ex declaratione speciali constat. Idque ita esse, necessariò fatendum est, quia si Superior esset, non posset ordinarius esse Confessarius: nam id prohibet Clemens VIII. in suo Decreto de peccatis reseruatis, de quo in Libro Ordinationum, in quo & citata Instructio Cap. 5. num. 4. Vnde cùm pro Magistris Nouitiorum, qui Superiores sunt, specialis dispensatio ab eodem Pontifice fuerit impetrata, vt constat ex citato Cap. 5. De dispensationibus, num. 1. pro Instructore nulla petita dispensatio, quia illâ opus non erat. Cùm ergo citato Cap. 3. §. 1. sic dicitur: Superiorem illis, seu Instructorem deliget &c. de Superiore secundùm quid intelligendum est, vnde & nomine Instructoris addito, Superioritatis est qualitas declarata; vt scilicet non tam Superior, quàm Instructor sit. Particula enim, seu, sic accipi solet, expositiuè inquam, aut correctiuè, vt docent Doctores, quos adducit P. Quintanad. Tom. 1. Tract. 3. Singulari. 20. n. 4. Quando igitur Ponti [Particula seu quam habeat vim.]fex in suâ Constitutione Magistros Nouitiorum excipit, de iis manifestè loquitur, qui Superiores Domorum Probationis sunt, vt cessare non debeant, etiamsi per triennium in Officio perdurarint: alij enim Superiores non sunt: quod & à R. P Generali Goswino Nickel specialiter declaratum die 24. Februarij. Ann. 1655. Sed circa exceptionem dictam aliqua explicanda occurrunt, pro quibus

Dico primò. Qui superiores per trien [Assertio 1. Post triennium gubernationis alterius non posse Rectores eligi domorum Probationis.]nium fuerunt, nequeunt esse Magistri Nouitiorum, vbi illi etiam Rectores sunt. Constat ex tenore Bullæ, in quâ sic dicitur: Superiores quomodolibet nuncupati, exceptis Magistris Nouitiorum, per triennium dumtaxat durare debeant. Vbi clarum apparet talium indultum; vt scilicet vltra triennium possint in officio perdurare: atqui Superior triennalis, si Magister Nouitiorum fiat, non dicitur in officio Magistri perdurare, sed tunc inchoare illud. Cùm ergo tenor Constitutionis ita apertus sit, non videtur locus dispositioni alteri, de quâ loquimur, remanere. Ex inspectione autem Motus proprij iudicandum esse, ex sacris Canonibus habemus. Cap. Porrò & Cap. Accepimus, de Priuilegiis. Pro quo Paulus de Castro. Consilio 163. volum. 1. Socinus Senior Consilio 91. Col. 3. volum. 4. Marius Antoninus Libr. 2. Resolut. finali. Casu. 27. & in specie casus nostri R. P. Generalis Goswinus suprà. cuius illa sunt verba: Magister Nouitiorum quamuis Rector potest prosequi in [Declaratio R. P. Generalis.] suo officio &c. Quia hoc priuilegium solummodò conceditur Magistro Nouitiorum, vt poßit prosequi in eodem Officio &c. Constat autem de eo, qui post triennalem Præfecturam Magister Nouitiorum constituitur, non posse dici in officio Magistri prosequi.

Dico secundò. Etiamsi triennium in a [Assertio 2. Etiamsi triennium non sit impletum, idem statuitur, licet contrarium non sit improbabile.]lio officio non fuerit impletum, nequit munus Magistri Nouitiorum assumi, nisi pro spatio, quo possit triennium integrari. Hoc est contra interpretationem, quæ aliquibus & quidem non indoctis placuit, nec videtur improbabilis. Nam de eo, qui triennium explet modo dicto, dici potest quod in officio Magistri prosequatur: atqui hoc iuxta Pontificiam exceptionem licet, sicut & juxta Declarationem adductam. Cumque aliàs fauor sit, & pro Religione faciat, meritò est, juxta dicta sæpiùs, ampliandum. Nihilominus contrarium est tenendum & practi [Ex tenore Bullæ deductum,]candum, quia sic videtur esse Pontificis mens, ex cuius id verbis etiam comprobatur. Nam de eo, qui triennium sic explet, nequit dici in officio Magistri per triennium perdurasse, & nihilominus posse in eo prosequi: cùm tamen Pontifex de triennio Nouitiatûs jam decurso loquatur. Itaque Pontifex de aliis Superioribus loquens triennium præfigit: exceptionem autem Magistri interponit, planè indicans triennium in officio exactum illi non obstare: obstabit ergo quod in alio fuerit officio tempus insumptum.

Dico tertiò. Magister Nouitiorum exa [Assertio 3. Non posse ad aliud officium post Nouitiatum assumi]cto triennio nequit ad aliud officium Superioris ex numeratis assumi. Sic R. P. Generalis suprà ita dicens: Nequit esse Prouincialis, nec Superior alterius Domûs, aut Collegij: quia hoc priuilegium solummodo conceditur Magistro Nouitiorum, vt poßit in eodem officio prosequi, non vt poßit aliud distinctum habere. Sic ille, qui id potuit ex concessione ip [Declaratio R. P. Generalis.]sa colligere, iuxta supplicationem pro gratia ista suæ Sanctitati propositam. Patres enim Congregationis valde conueniens iudicarunt vt Magistri Nouitiorum in officio suo diutiùs permanerent: de eo autem quòd post officium dictum ad aliud promoueri possent, nullâ ratione curarunt. Et Pontifex quidem in exceptione prædicta non solùm rei conuenientiam attendit, sed Clementis VIII. vestigiis institit, qui triennium etiam Superioribus assignans & annuam vacationem, Magistros Nouitiorum excepit, vt constat ex Decreto 64. Congregat. 5. in quo sic habetur: vt [Decretum Clementis VIII.] Prouinciales atque Rectores, exceptis qui sunt in Domibus Nouitiorum, non durent vltra triennium, sed vacent saltem per annum, in quo obediant, sicut ceteri. Sic illa, ex cuius verbis mens etiam Innocentij coniicitur; vt scilicet Magistri Nouitiorum in officio durare possint: ergo circa officia alia nihil indultum. Quod sic etiam practicatum.

Nihilominùs viri docti aliter censue [Oppositum probabile ostenditur.]runt, quod & probabile videtur. Et pro eo facit, duo à Pontifice in sua Constitutione decerni, quòd scilicet Superiorum officia vacent per triennium, & ad nulla alia possint promoueri. His exceptionem Magistrorum interserit; ex quo videtur ad vtrumque referendum. Quod enim ad prius illud de triennio referri debeat, indubitatum est: & quòd etiam ad posteriùs, ex co ostenditur, quia nulla est adiecta particula taxatiua: nec non quia clausula antecedens ad [Clausulam antecedentem ad sequentia trahi.] sequentia etiam trahi debet, præsertim cùm de fauore agitur, vt in præsenti; iuxta multorum doctrinam apud P. Thomam Sancium Lib. 6. de Matrimonio Disput. 22. num. 17. licet explicatio, quam ipse adhibet num. 19. non videatur instituto præsenti quadrare: quòd scilicet tunc ea doctrina currat, cùm omnia determinabilia vna determinatio respicit, in quibus ratio est similis. Alij tamen Doctores eam generaliter amplectuntur; & in casu, de quo ibi, probatio occurrit, in quo non est omnino ratio similis: & verò licet in casu nostro specialis videatur esse ratio vt triennium Magistri prorogetur, non ita vt ad aliud promoueri officium possit: est tamen congrua alia, quam Clemens VIII. verbis adductis indicauit: Vacent per annum, in quo obediant sicut [Ex Clementis VIII. verbis robur Assertioni.] ceteri. Ex quibus apparet Superioribus vacationem annuam indictam, vt obedientiæ exercitium non dediscant: quod in Magistris Nouitiorum non est suspicabile, qui virtutis probatissimæ cùm sint, & obedientiam in Nouitiis tantopere radidicare contendant, eo non videntur exercitio aliorum instar indigere. Præterquam quòd officium tale valde est laboriosum, & plus oneris quàm honoris habens, vnde impedimentum non debet præstare quo minùs eo perfuncti ad aliud possint honorificum promoueri. Est ergo hoc probabile, si R. P. Generali sic practicandum videatur: dum tamen aliud statuit, illius est standum Ordinationi, quandoquidem pro praxi potest id, quod sibi conueniens visum fuerit, ordinare. Ex Congregat. 4. Decreto 19.

Dico quarto. Magister Nouitiorum in [Assertio 4. Posse prosequi in alia Domo Probationis.] vna Domo, potest in alia vltra triennium prosequi. Colligitur ex declaratione adductâ R. P. Generalis: quia talis verè dicitur prosequi officium, & quòd in vna, aut diuersis, Domibus sit, valde materialiter se habet. Potest etiam in hoc specialis congruentia occurrere ad bonum Societatis, quam cùm etiam Pontifex in exceptione dictâ attendat, sic est eius interpretanda voluntas verbis eiusdem omnino conformis, sicut & verba voluntati. Vacent, inquit, Superiores post triennium, exceptis Magistris Nouitiorum: ergo illi prosequi possunt in Domo quauis, cùm indifferenter loquatur Constitutio, & vbi illa non distinguit, nec nos distinguere debemus. Vnde non solùm Magistri tales possunt post triennium in alia Domo esse quod in priori, sed etiam post sexennium, & vltra. Et in officio, si nihil aliàs obstet, vsque ad mortem perdurare.

§. VIII.

De sesqui annuâ vacatione Superiorum. Vbi variæ difficultates circa illam.

ANnum cum dimidio post triennium [Sesqui annuæ vacationis indictio.] in Prælaturâ exactum ante promotionem ad officium ex enumeratis inuiolabiliter elapsurum Constitutio decernit verbis illis: Ipsique ad alia quæuis eiusdem Societatis munera, Superioritates, Ministeria, Administrationes, & officia prædicta quomodolibet nuncupata, etiam Vice-Prouincialis, seu Vice-Præpositi, vel Vice-Rectoris, nullatenus eligi, seu assumi, vel deputari volumus, nisi per annum cum dimidio saltem à fine triennij computandum, à prædictis muneribus &c. cessauerint. Vbi [Difficultates variæ.] quæri potest Primò, An qui triennium non expleuit, vacare toto illo spatio debeat. Secundò, an breuis officij cura sit prohibita. Tertiò, quomodo computanda vacatio eius, qui per aliqua discontinuata spatia in officio fuit, nec tamen triennium expleuit. Quartò, si triennium expleuit discontinuatis spatiis, an integra expectanda vacatio. Quintò, an computatio sit facienda de momento ad momentum. Circa quæ

Dico primò. Qui per triennium in of [Assertio 1. qui triennium non expleuit, non indigere vacatione.]ficio non fuit, non indiget vacatione aliquâ, vt ad aliud officium transeat. Constat ex tenore Constitutionis, in quâ integrum triennium postulatur.

Dico secundò. Ad aliud officium transiens [Assertio 2. qui non expleuit partem ex alio tantùm assumere potest.] ante triennium expletum, debet desistere, vbi primùm pars triennij, quæ deerat, fuerit terminata. Sic vniuersa Societas Constitutionem Pontificiam intellexit, quæ, si eo modo non deberet intelligi, eneruis prorsus redderetur. Possent enim officia ad tempus triennio minus attribui, & sic in singulis sine interruptione per totam vitam continuari. Quòd si dicatur in eo non esse inconueniens, dum Pontifex aliud in Constitutione non exprimit, & Societas iure suo vtitur: & insuper bonum illud ex eo habetur, quòd in eodem loco non prorogatur officium, vnde & fastidium subditorum ex prolixâ superioris eiusdem gubernatione vitatur. Contra est; quia præcipua Pontificis frustratur intentio; videlicet viris doctrinâ & pietate insignibus, quibus referta est Societas, locum in gubernatione relinquit: vt enim ostendimus, ex imminuto cuiusque officij spatio iidem possent in gubernatione dum viuerent perdurare. Circa hoc ergo non potest vllo pacto dubitari.

Dico tertiò. Ille, qui per triennium in [Expleto non licet officium etiam per dies paucos ante vacationem.] officio fuit, non potest etiam per dies aliquot antè expletam vacationem sesqui anni illud, aut aliud suscipere, iuxta declarationem R. P. N. Goswini, qui de spatio dierum octo interrogatus sic addidit: Nec pro breuioris temporis spatio, & solerti animaduersione curetur, ne contrarium in vllo [Declaratio R. P. Generalis.] practicetur euentu, quia id licitè fieri nequit, nec debet permitti. Sic ille. Ratio est: quia Constitutionis tenor sic indicat, assumptionem omnem officij prohibens, vnde & ad assumptionem per breue tempus debet extendi. Id quod particula Nullatenus, quâ Pontifex vtitur, non obscurè significat, quæ vniuersalis est, & tantæ vis, vt nec in casibus aliàs permissis locus sit opposito: vt ex [Particulæ Nullatenus vis Generalis.] Iasone in L. 1. §. Sublata. D. Ad Trabell. probat Marius Antoninus Lib. 2. variar. Resolut. 32. num. 6. De quo etiam Auctores, quos adducit P. Thomas Sancius Lib. 6. de Matrimonio, Disput. 32. num. 6.

Quod quidem iuxta præscriptum R. P. [Oppositum verosimile ostenditur seclusâ R. P. Generalis declaratione] Generalis ita obseruandum est. Licèt non videatur credibile Pontificem tale aliquid voluisse; cùm tamen Societas supererogationem obedientiæ talem in signum humillimæ & obsequentissimæ subiectionis practicandam ordinarit. Breuis namque officij cura minimè opponitur intentioni Pontificis. Quòd enim hoc viris pietate & doctrinâ insignibus incommodare possit, quorum est decoro dictâ dispositione consultum? Et ipse quidem loquendi modus id videtur insinuare, dum dicitur quòd Nullatenus eligi, seu assumi, vel deputari valeant. Nam electio, assumptio, & deputatio signisicant officium non transeunter, & semiplenè committi, sed aliquo administrationis modo qui diuturnitatem dicat, & quod vulgò dicimus de proposito, & cum plenâ potestate. Et hoc modo ritè congruit vis particulæ præfatæ: vt scilicet nullatenus possint, qui non vacarunt, ad officia iurisdictionalia ex proposito designari. Et quidem si Ius vtrumque, & Doctores euoluamus, verba electionis, assumptionis, & deputationis, non inuenientur casui præsenti posse conuenientur adaptari. Si enim Rector per dies paucos extra Collegium futurus, dicat alicui vt suo loco curam illius habeat, neque electum ipsum, neque assumptum, neque deputatum propriè licet asseramus. Est ergo simplex quædam designatio ad aliqualem curam, qualis committi ordinariè solet.

Et ex hoc argui satis robustè potest: nam [Satis robusta argumentatio.] officia Rectoris Seminarij, Ministri, & aliorum, de quibus § §. præced. possunt suscipi post triennium in superioratu perfecto decursum, quia illi Superiores cum plenâ & propriâ iurisdictione non sunt: atqui tales existunt qui in huiusmodi absentiis breuibus relinqui possunt, & solent: ergo non est pro illis rigor vacationis necessarius. Maior constat, & Minor est comperta: quia sic substitutis solùm domesticæ obseruantiæ cura committitur: & vt aliqua quandoque præstent, quæ maiorem auctoritatem requirant, quàm ea, quæ Ministro fortè competat: ergo superiores non sunt, de quibus loquitur Constitutio. Quod roboratur ex iis quæ habentur in [Cui noua vis ex Formula Congreg. Prouincialis.] Formula Congregationis Prouincialis §. 4. vbi dicitur ad Congregationem dictam ius habere Vice-præpositos, & Vice-Rectores, qui toto principalium Superiorum officio funguntur. Ideò profectò, quia veri Superiores sunt cum plena iurisdictione. Ex quo sequitur eos, qui non toto principalium Superiorum funguntur officio, non esse proprios superiores, de quibus loquitur Constitutio; quia iuxta stylum Societatis loquitur, & terminis in eadem vsitatis: nec magis de illis curat, quàm de Ministris, & aliis explicatis: & certè vt scrupulus omnis in hac parte cessaret, posset in designatione huiusmodi ob breuem absentiam res iuxta modum dictum explicari.

Quia verò vrgeri potest ex facultate ad [Ex facultate pro reseruatis instantia contraria.] casus reseruatos, quæ Vicariis, & Subprioribus conuenit in absentiâ principalium Superiorum: & ita de Vice-Rectoribus idem dicendum propter eamdem rationem, iuxta ea, quæ habet Diana Parte 3. Tractat. 2. Resolut. 38. P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 3. Singulari 13. Iuniperus de Casibus reseruatis, Parte 1. Disputat. 8. Quæst. 2. Cap. 2. & alij apud ipsos: Responderi potest retorquen [Retorquetur argumentum, & in Societate talem non esse facultatem.]do argumentum: nam in Societate, qui dicto modo superiorum loco relinquuntur, non habent facultatem dictam, vt à R. P. Claudio est declaratum. Posse autem id ita in Religione constitui, tradit Diana suprà, & P. Suarez Tomo 2. de Religione, Lib. 6. de voto, Cap. 7. num. 17. vbi ita scribit: Si quis habeat sub se coadiutores regiminis, [P. Suarez.] vt Vicarios, vel Ministros, illi non habent hanc potestatem ordinariam, sicut nec spiritualem jurisdictionem habent, nisi delegatam accipiant, vel quando in absentiâ Prælati vicem illius gerunt cum tota jurisdictione, juxta vniuscuiusque Religionis consuetudinem. Sic ille; qui & videndus Tomo 4. Tractat. 4. Lib. 2. Cap. 2. num. 2. Sicut ergo Ministri quando in absentiâ Superiorum gubernationem sustinent, facultatem pro reseruatis non habent, quando vicem illorum non gerunt cum tota iurisdictione, vt ordinariè contingit; ita etiam de iis Vice-Rectoribus est dicendum, quibus tota non solet iurisdictio conferri. Quod ex Regulis Ministri colligitur, in quibus illis iniungitur quid in Superiorum absentiâ agere debeant, manifestâ insinuatione limitatæ facultatis. Non ergo absentia tantùm iuris confert, quantùm aliqui hallucinantur apud Citatos. Et pro eodem facit id, quod tradit Iuni [Peculiaris Iuniperi doctrina circa Vicarios.]perus suprà, num. 7. & 8. Vicarios scilicet à Guardianis constitutos dictâ facultate etiam in absentiâ carere; immò & in morte; nec posse iurisdictionis actum aliquem exercere, sed tantùm præsidere in Conuentu, ne tumultus fiat.

Sed certè quod ad mortem attinet, aliter [Non admittitur pro casu mortis superioris in Ministris.] est de Ministris dicendum, quia tunc ordinariam iurisdictionem habent, vt ait P. Suarez loco citato Tomi 4. & colligitur ex P. Thoma Sancio in Opere Morali, Lib. 4. Cap. 33. num. 16. vbi P. Suarij doctrinam amplectitur. Congregatio autem 8. pro eodem sic ait: Decreto 10. Statuit, sicut absente, ita etiam moriente superiore alicuius loci; huius curam ad [Congreg. 8. Decretum.] Ministrum pertinere, etiam in Domibus Profeßis, quamuis ipse Professus non sit. Licet nihilominùs Superiori, cùm Domo, aut vita excedit, alium nominare, qui eam curam habeat, si Prouincialis citò moneri non poßit, aut alia grauis caussa id suadeat. Sic autem dicens [Illius commoda explicatio.] non est ita intelligenda, vt parem absentiæ & mortis caussam faciat in omni euentu; sed quando absentia notabilis est, quia grauis illius occurrit caussa; etsi citò moneri Prouincialis posset, ab eo deberet responsum, & designatio vicemgesturi simul expectari: non ergo de ordinariis absentiis loquitur, pro quibus Prouincialem moneri non est necessarium; & ita in illis non licet, quod in morte superioris. Licèt autem in aliis, quando plena iurisdictio sic substitutis delegatur.

Quamuis ergo circa prædicta declaratio [Non omne breue tempus per R. P. Generalis declarationem exclusum.]ni R. P. N. Generalis standum sit, in eâ tamen obseruandum, non omne breue tempus excludere: tantùm enim breuius spatio octo dierum non esse etiam admittendum affirmat verbis illis: Nec pro breuioris temporis spatio. Non ergo licebit per septem, aut sex, vel quinque fortè dies: sed quòd per vnum, duos, aut tres non liceat, minimè ab eodem affirmatur. Quod autem facere superiores ordinariè solent, vt domo excedentes eodem die reuersuri, alicui curam eius committant, sine omni potest scrupulo sustineri. Quòd si qui illum moneant, erunt profectò minimè docti, & ita funt à doctioribus instruendi. Doctiores autem, si quæ adducta sunt perpendant, non poterunt rationabiliter dubitare. Et cùm circa hoc per Constitutionis Auctorem liceat Theologis verosimilem ferre sententiam: quod iuxta illam factum fuerit, si quis damnet, minimè est de illius contradictione curandum.

