Dico sextò. Si Inquisitor pecuniam ex [Assertio 6. Per mutui extorsionem non incurri pœnam.]torqueam non dandam, sed mutuandam, non incurrit in pœnam Clementinæ. Et idem est de aliis in eadem contentis. Sic P. Suarius suprà, P. Sancius n. 10. P. Fragosus §. Item, non. Diana suprà, & Bonacina num. 4. Ratio est. Quia cùm pecuniam restituturus sit, eam absolutè non dicitur extorquere: extorsio enim significat omnimodam oblationem. Currit ergo doctrina Assertionis Tertiæ. Sed quid si non restituat, P. Suarez ait incurrere excommunicationem, ex quo idem sta [Quid si non restituat.]tuunt P. Sancius, & P. Fragosus: quod negat Bonacina, & probat: quia non restituendo, non dicitur extorquere, sed non restituere: excommunicatio autem lata ob actionem, non incurritur propter omissionem actionis. Circa hoc inprimis est certum, quod si extorquet prætextu officij ex titulo mutui, sed cum animo non soluendi, extorsio consummata est, & pœnæ excommunicationis obnoxia. Deinde, Bonacinæ sententia non videtur ab eodem solido fundamento probari, quia omissio restitutionis non est omissio actionis, propter quam est imposita excommunicatio: hæc enim non imponitur absolutè vt quis restituat, sed vt non extorqueat; vnde non [Incurri probatur.] rectè philosophatur. Et ita si Inquisitor pecuniam absolutè extorsit, excommunicationem incurrit, etiamsi posteà, mutatâ voluntate retinendi, restituat. In casu ergo dicto idem videtur dicendum; non ex eo quòd præcisè non restituat, ad quod obligatus est lege diuinâ, sed quia consummatur extorsio, vbi primum quis de non restituendo deliberat. Extorsit siquidem pecuniam, cùm mutuam accepit; sed extorsione imperfecta, quia animo restituendi: mutato ergo animo, & restitutione negatâ, extorsio consummatur, quia ab omnino inuito iam eam habet Inquisitor: sicut in simonia conuentionali accidit, ratione cuius [Exemplum simoniæ conuentionalis.] non incurruntur pœnæ simoniacis impositæ, etiamsi pretium datum sit, donec res spiritualis tradatur, iuxta communem Doctorum sententiam: immò etiamsi res spiritualis tradita sit, non tamen pretium acceptum: quod cum aliis tenet P. Thomas Sancius cit. Dub. 106 num. 4.

Dico septimò. Prædicta pœna incurritur [Assertio 7. Incurri etiam ab exigente plus quam res vendita valeat. Vbi & specialis quæstio de vendente summo pretio.] si Inquisitor cogat aliquem, vt aliquid à se emat, & prætextu officij plus exigat, quàm res valeat. Sic Bonacina. §. Hinc patet. Ratio est: quia reuerà pecunia extorquetur; modus autem, extorsionis valde materialiter se habet. Sed quid si summo pretio vendat, quod aliàs eo non erat empturus. Idem sanè videtur dicendum, quia extorsio pecuniæ absolutè est, cùm emens sit prorsus inuitus. Vnde & obligatio restitutionis est non solùm excessus pretij secundùm communem æstimationem, sed amplioris summæ, quia merces vltroneæ vilescunt: & vbi coactio aliqua interuenit, multò est vilius earum pretium. Et hoc intelligendum, si iam locus distractui non sit, eò quòd res vendita non extet: aut qui emit, velit stare contractui; aliàs enim contractus rescindendus est, quia inuoluntarius ex parte ementis; cùm tamen de ratione illius sit vt absolutè voluntarius celebretur.

Dico octauò. In casibus prædictis, in [Assertio 8. In casibus dictis peccari mortaliter.] quibus extorsio absolutè talis est, licet non incurratur pœna, est tamen peccatum mortale. Ratio est clara ob manifestam iniustitiam, ratione cuius in quolibet alio idem deberet affirmari.

Dico nonò. Etiamsi quis pecuniam extor [Assertio 9. Non incurri pœnam, dum non agitur prætextu officij.]queat, dummodò non sit prætextu officij Inquisitorum, non incurrit excommunicationem. Sic colligitur ex dictis Auctoribus, dum pro conditione addunt vt sit prætextu S. Officij. Et pro eo specialiter P. Sancius plures Doctores adducit num. 8. ex quo P. Fragosus, & P. Palaus suprà. Dom. Solorzanus Tomo 2. Cap. 24. num. 20. citatis nonnullis, Diana Resolut. 28. citata. Cæsar Carena Parte 1. Titulo 1. num. 84. quod item Clementinæ verba iam adducta designant. Itaque qui apud S. Tribunal caussam pendentem non habet, si inuitus pecuniam tradat, non est in eo extorsio à Clementinâ damnata: sicut esset, si cognatum, aut aliàs sibi coniunctum haberet, & ab eo extorqueretur pecunia, spe data caussam fauorabiliter expediendi. Neque obstat Inquisitorem ad extorsionem dictam non futurum potentem, si Inquisitor non esset; quia enim talis est, formidabilis habetur, neque est qui audeat repugnare. Nam reuera ibi prætextus officij non est, licet illius auctoritas arma præstet extortùro: neque ex eo dici potest splendorem negotij fidei obfuscari, si quando illud occurrit, lauare inter innocentes manus suas potest Inquisitor. Et iuxta hoc accipienda quæ habet Diana Parte 4. Titulo 8. Resolut. 8.

Dico Decimò. Officialis S. Inquisitio [Assertio 10. Non esse obligationem quadrupli.]nis non tenetur ad restitutionem quadrupli, si extorsio ab eo est facta. Est contra Glossam Clementinæ verb. Officij vt eam Nauarrus intelligit dicto Titulo 15. num. 12. licet reuera non ita statuat; quidquid de pœnâ concussionis sit, in Iure ciuili, & Decreto proposita, pro quo citato loco. Sufficiet ergo simpli restitutio. P. Sancius num. 20.

Dico vndecimò. Inquisitores sub pœnâ ex [Assertio 11. Non posse accipere munera sub pœnâ excommunicationis.]communicationis latæ sententiæ, munera accipere nequeunt. Sic P. Thomas Sancius Libr. 3. Consil. moral. Dub. 4. num. 6. P. Dicastillus de Iustitia & Iure Libr. 2. Tract. 2. Disput. 6. num. 95. Simancas Lib. Institut. Titulo 34. num. 46. Carena Parte 1. Titulo 6. num. 110. vbi alios adducit, & præ aliis Paramus de Origine Inquisitionis Lib. 3. Quæst. 2. numer. 66. & seqq. Probatur ex Instructionibus adductis num. 1.

Dico duodecimo. Assertio præcedens [Assertio 12. Accipiendum iuxta Assert. 9.] intelligenda est iuxta sensum Nonæ; quando scilicet numera accipiuntur prætextu Officij S. Inquisitionis. Probatur. Quia pœna grauissima est, & ita non est credendum diuerso sensu procedere ab eo, quem Apostolica Sedes in similibus dispositionibus spectat, vt scilicet splendor negotij sancti non obfuscetur turpis quæstûs interuentu. Et ita expressè significatur Cap. 26. apud me Instructionis 1. Hispalensis. Iuxta quam aliæ regulandæ.

Dico decimotertiò. Quando ciuiliter agitur [Assertio 13. Et non, si agatur ciuiliter.] aliquid apud Tribunal S. Inquisitionis, licet extorqueatur quidpiam illo prætextu, non incurritur dicta pœna. Id probo. Nam illud non est negotium fidei absolutè loquendo, licet ab eo aliquomodo trahat originem: Clementina autem de negotio fidei loquitur, vt vidimus. Nolentes splendorem solitum negotij fidei &c. Et cùm pœnalis Constitutio sit, benigna debet interpretatio fieri, non obstante quòd in fauorem fidei esse videatur: quia hoc non tollit rationem pœnalitatis & odij, vt in casu eiusdem Clementinæ loquitur Bonacina, tum iuxta probabilem sententiam, de qua num. 3. §. Respondendum.

Dico decimoquartò. Excommunicatio [Assertio 14. Excommunicationem non reseruari factâ restitutione.] dicta non est Pontifici reseruata post satisfactionem datam simpli restitutione. Constat ex tenore Clementinæ, pro quo P. Suarius num. 27. ex quo Carena n. 86. & Doctor quidem Eximius benè explicat, quomodo, si restitutio non fiat, reseruata sit, nisi pro mortis articulo. Sed difficilè satis apparet quod stante impotentiâ restituendi talis non possit absolui, quod illa affirmat, quia solus [Et non facta, si impotentia sit ad illam.] est mortis exceptus articulus. Vnde videtur verosimiliter dici posse circa hoc idem obseruandum, quod circa percussorem Clerici Doctores tradunt, iuxta Canonici iuris indulgentiam, & videri potest apud Dianam Parte 9. Tract. 4. Resolut. 59. & seqq. Eadem enim in hoc ratio esse videtur, ne scilicet periculum animabus inde ingens generetur. Et ita tenet P. Sancius n. 19. satis solidè id probans, & illustrans, ac pro eo alios referens; sicut & P. Fragosus Tomo 2. pag. 528. §. Porrò, si. & Carena. Parte 1. Titulo 5. n. 86. §. Secundò, in eo. Est prætereà ad Bullam Cruciatæ, & ad Religiosorum priuilegia recursus, & in Indiis etiam ad Episcopos ratione difficilis ad [Et quid pro Indijs.] Apostolicam Sedem accessus, iuxta doctrinam quamplurium Scriptorum, de qua aliàs, & pro qua stat, nonnullis citatis, Diana Parte 9. Tractatu 3. Resolut. 71.

Dico decimoquintò. Quandoquidem [Assertio 15. Quæ regulæ pro acceptione Inquisitoribus seruandæ.] excommunicatio non comprehendit Inquisitores, nisi quando prætextu Officij munera accipiunt, iuxta 12. Assertionem; si ex aliis titulis accipiant, acceptio regulanda est iuxta probatas regulas de iudicibus Ecclesiasticis in ordine ad munerum acceptionem; cùm constet Inquisitores iudices esse, licèt sententia cum diuersitas sit, an ordinariâ, vel purè delegatâ iurisdictione potiantur. Pro quo videri possunt Magist. Sosa in Aphorismis Inquisitorum. Libr. 1. Cap. 2. Diana Parte 4. Tractatu 8. Resolut. 1. Pater Palaus Tomo 1. Tractat. 4. Disputat. 8. Puncto 13. §. 2. numer. 2. Pater Molina Tractatu 5. de Iurisdictione, Disputat. 29. §. Illa verò ratione. Pater Azor Tomo 1. Libr. 8. Cap. 18. Rubrica de Inquisitoribus, Quæst. 6. Pater Fragosus Tomo 2. Libr. 5. Disputat. 13. numer. 61. Cæsar Carena Tractatu de Officio S. Inquisitionis, Parte 1. Titulo 5. numer. 60. Cuius resolutio satis est verosimilis, [Eorum iurisdictio qualiter Delegata.] dum ait iurisdictionem Inquisitoris esse delegatam: habere tamen omnia priuilegia & prærogatiuas (deductis omnibus imperfectionibus) iurisdictionis ordinariæ. Iuxta hæc ergo non solùm accipere esculenta & poculenta possunt à Iure permissa, de quo Pater Thomas Sancius Libr. 3. Consilior. Moral. Cap. vnico, Dub. 2. & nos suprà. sed quidquid liberaliter titulo consanguinitatis, amicitiæ, & similium fuerit liberaliter impositum; respectu enim donationum huiusmodi officium Inquisitorum materialiter se habet. Pro quo videnda, quæ diximus Titulo 3. numer. 31. & Titulo 4. numer. 12. vbi de laicis iudicibus, quibus non minùs strictæ leges circa munerum acceptiones impositæ reperiuntur.

Et quidem si vt iudices delegati con [Vt Delegatis quid prohibitum ex generali statuto.]siderentur, dispositio Iuris de illis non agit, nisi quando in negotiis inter partes iurisdictionem exercent, vt constat ex Cap. Statutum, de Rescriptis in 6. vbi sic dicitur: Insuper, vt gratis, & cum omni puritate, iudicium coràm ipso procedat; nullum munus, vel quidquid aliud, nisi forsan escu [Cap. Statutum, de Rescriptis in 6.]lentum, vel poculentum, mera liberalitate oblatum, quod paucis confumi poßit diebus, vel nisi cùm ipsum propter caussam sibi commissam contigerit extra suum domicilium proficisci, moderatas expensas recipere ab eisdem partibus qualitercumque præsumat. Sic ibi. Quod quidem satis alienum est ab Inquisitorum officio, quibus commissio illa temporalis non fit, sed perpetua ex vi officij, & iurisdictionem inter partes non exercent. Quòd autem ad casum attinet, in quo sumus, cùm de muneribus agamus, quæ ab iis, qui caussam non habent pendentem, sed liberaliter conferuntur, satis ex prædicta decisione, quod asserimus, comprobatur.

Si verò de Ordinariis iudicibus sermo [Quid vt ordinarijs.] sit, pro illis Constitutio Iuris specialis non habetur, sed Doctores ex dispositis circa Delegatos, idem esse dicendum arguunt, quia in Ordinariis maior videtur esse ratio, vt videri potest apud P. Sancium suprà, numer. 5. Non ergo aliter philosophandum de illis in eo, de quo agimus, & ita quando negotium pendens non habetur, nec de proximo habendum præsumitur, idem dicendum est, & consequenter de Inquisitoribus, quatenus eorum iurisdictio ordinaria est. Facit autem pro huiusmodi positione [Notanda regula circa obligationem restitutionis non vrgendam.] id, quod ex Syluestro, & Glossa statuit P. Sancius num. 2. quod & ipse amplectitur, scilicet ex merâ liberalitate donata censeri, quæ non sunt exacta aut petita directè vel indirectè. Quæ regula satis est iudicibus fauorabilis, & iuuare potest ne ad restitutionem à Confessariis com [Et notanda quorundam sententia.]pellant ur, quando illa ægrè fieri potest. Et in discursu Capitis, de Inquisitoribus locuti sumus pro certo habentes in Clementinâ dicta comprehendi, quod receptissima sententia tenet: cùm tamen sint qui contrarium censeant, & ex tenore illius id conentur deducere, vt videri potest apud Dianam citat. Resol. 28. qui & id non videtur improbabile reputare.

De eo autem, quod in eadem Clementinâ circâ confiscationem bonorum Ecclesiæ disponitur, nihil dicam, quia casus rarus est, etsi acciderit aliquando: videri pro eo poterunt Bonacina, Carena, P. Suarius, P. Fragosus, P. Sancius, & alij, quos ipsi adducunt.

CAPVT II.

De Inquisitorum culpa, dum ex immoderantia affectuum, potestatem exercent aut suspendunt.

IDem qui suprà Pontifex, grauia ex [Clement 1. de hæreticis, statutum circa prædictos.] abusu Inquisitoriæ potestatis damna, si, quod absit, contingeret, recognoscens, ita statuit Clement. 1. de hæreticis. §. Verùm quia, post alia nonnulla: Episcopo, & Inquisitori prædictis, ac alijs, ad dicti executionem officij substituendis ab eis, in virtute sanctæ obedientiæ, & sub interminatione maledictionis æternæ præcipimus, vt sic discretè & promptè contra suspectos vel diffamatos, de huiusmodi prauitate procedant, quòd malitiosè aut fraudulenter tantam labem, seu quod ipsos in officio sanctæ Inquisitionis impediat, falsò alicui non imponant. Quòd si odij, gratiœ, vel amoris, lucri aut commodi temporalis obtentu, contra iustitiam & conscientiam suam omiserint contra quemque procedere, vbi fuerit procedendum super huiusmodi prauitate: aut obtentu eodem prauitatem ipsam, vel impedimentum officij sui alicui imponendo, eum super hoc præsumpserint quoquo modo vexare: præter alias culpas pro qualitate culpæ imponendas eisdem, Episcopus, aut Superior suspensionis ab officio per triennium; alij verò excommunicationis sententiam eo ipso incurrant. A quâ quidem excommunicationis sententiâ, qui eamdem incurrerint, nisi per Romanum Pontificem nequeant, præterquàm in mortis articulo, & tunc satisfactione præmißâ, absolutionis beneficium obtinere. Hæc ille. Cuius dispositio, licèt generalis sit, pro Indiis eatenus exponendam assumimus, quatenus priuati affectus in ills magis videntur prœvalere. Et quia quod de reseruatione excommunicationis dicitur, specialem in illis difficultatem habet ob distantiam singularem. Circa illam ergo

Dico primò. Pœna imposita in prædi [Assertio 1. actum merè internum ad incurrendam pœnam non sufficere.]cta Clementina solùm habere locum potest, quando affectus interior exteriori opere, quod graue peccatum aliàs sit, sufficienter redditur manifestus; ex eo principio quòd actus merè interni iudicio Ecclesiæ non subiacent. Pro quo faciunt quæ adducit Glossa verb. Eo ipso incurrant; licèt ibidem cum nonnullis Doctoribus contrarium amplectatur; quod & tenent plures alij apud P. Suarium Disput. 21. de Fide, Sect. 2. & P. Thomam Sancium in Opere morali, Lib. 2. Cap. 8. num. 1. qui tamen pro Assertione stant. Prior quidem num. 12. & alter numer. 7. quos sequuntur P. Palaus Tomo 1. Tractat. 4. Disputat. 3. Puncto 3. numer. 7. P. Amicus Disput. 5. de Iustitiâ, Sect. 5. & specialiter pro casu nostro num. 140. Diana Parte 5. Tractat. 5. num. 32. vbi adducit P. Petrum Hurtadum de Mendoza, & Tractat. 9. Resolut. 41. vbi multò plures, & in iis P. Vasquez, P. Gasparem Hurtadum, qui in casus nostri specie loquuntur, & [Circa P. Suarij sententiam.] Resolut. 41. vbi P. Suarium quasi contrarium inducit ob ea, quæ habet Tomo 5. in 3. p. Disput. 4. Sect. 2. num. 18. Sed quidquid de P. Suarij asserto sit, in adducto à nobis loco, qui curæ posterioris est, satis illius mens habetur comperta, iuxta quam prius illud est explicandum, vt cesset digladiatio P. Turriani Lib. 1. de Censuris, Disputat. 4. Dub. 2. Tenet etiam Bonacina Tomo 1. Disput. 1. Quæst. 1. Puncto 3. numer. 7. iunctis iis, quæ habet numer. 4. vbi casus nostri meminit, & alij quamplures.

Dico secundò. Licèt prædicta Clemen [Assert. 2. clementinam non esse multùm formidabilem, ob duo tantum comissionis peccata, propter quæ excommunicatio.]tina formidabilis appareat, reuerà non est cur multùm illa ab Inquisitoribus timeatur. Ratio est: quia quod ad commissionis peccatum pertinet, duo in illâ tantùm excommunicationis reseruatæ fulmine feriuntur. Primò, imposuisse alicui hæresim ob prauum Inquisitoris affectum: de hæreticâ siquidem prauitate Clementina procedit, vt ex illius tenore habetur expressum. Secundò, imposuisse aliquid, per quod in executione officij S. Inquisitionis aliquis impediatur. Talia autem sunt, quæ obstant quo minùs officium tale possit haberi, vt si opponatur esse ex impuro sanguine, aut defectus alij. Quis autem non videat primum illud esse rarissimum & vix auditum? Quidquid illorum temporum malignitas tulerit, in quo Clemens Pontifex taliter decernebat. Secundum autem non ita verum esse potest, ex eo quòd inter Ministros S. Tribunalis oriri aliquæ simultates possunt, & ita periculum infamationis ipsorum. Sed quidem cùm ad certas personas determinata Censura sit, ex eâ parte non est materia timoris magni: cùm aliunde vt quis ad officia S. Inquisitionis admittatur, exacta præcedere probatio soleat, quam non facilè fuerit Inquisitori conuellere, nisi fortè falsorum testium inductione: quod cùm perditissimorum hominum sit, vix potest esse credibile à tantæ dignitatis hominibus attentandum. Clementis verò temporibus quia non ita exactæ requirebantur probationes, periculum circa prædicta timeri potuit, quod illi visum est Constitutione prouidissimâ submouere.

Dico tertiò. Quod ad peccatum omis [Assert. 3. omissionis peccatum circa hæresim tantùm versari, quod pœnæ subijcitur.]sionis pertinet, illud tantum excommunicationi respectu Inquisitorum in prædictâ Clementinâ subiicitur, quod ad caussam hæresis spectat. Id videtur clarum ex illius tenore, dum sic dicitur: Si omiserint contra quemquam procedere, vbi fuerit procedendum super huiusmodi prauitate. Peccabunt equidem grauiter, si omittere contingat in caussis aliis grauibus ad S. Tribunal spectantibus processum necessarium, sed excommunicationi minimè subiacebunt. Immò si ex negligentia aut tædio quodam caussarum huiusmodi ita se gesserint, non videntur Censuræ subiecti, quia in illâ ij tantùm comprehensi, qui odij, gratiæ, vel amoris, lucri, aut commodi temporalis obtentu, procedere omiserint. Et cùm lex pœnalis sit, ad designatos debet arctati terminos, iuxta dicta num. 12. & tenet in terminis P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disputat. 31. Sect. 5. num. 16. alios adducens. Neque enim dici potest Inquisitorem, qui ob vitandum laborem id, quod sui est muneris, omittit, obtentu commodi temporalis moueri; quia de alio temporali commodo sermo est, iuxta vsitatum in Iure loquendi modum & Doctorum stylum. Et in casu nostro in commodum potiùs vitari intenditur, quàm nouum aliquod commodum comparari. Idem de metu dicendum est cum eodem & aliis apud ipsum.

Dico quartò. Circa absolutionem ab [Assert. 4. excommunicatio à quo tolli possit.] excommunicatione id dicendum, quod circa aliam similem à nobis dictum numer. 13. Circa id verò quod additur in articulo mortis absolutionem conferendam, & tunc satisfactione præmissa, benè aduertit P. Suarius Tomo 5. citato, Disput. 22. Sect. 4. numer. 1. intelligendum, quantum fieri poßit, nam in eo articulo non est absolutio neganda propter illam impotentiam. Circa absolutionem autem à [Circa suspensionem diuersitas sententiarum.] suspensione, quam Episcopi contrahunt, dicturum se ait Disput. vltima, de suspensione, Sectione 6. vbi tamen de illa non agit, sed de aliâ ex Concilio Tridentino. In secunda autem Rubricæ 2. eam Textu inducto proponit, sed nihil addens circa illius absolutionem. Dici autem potest circa illam id, quod circa absolutionem ab Interdicto diximus Titulo 13. numer. 22. satisfactâ inquam parte, absolui posse virtute Bullæ Cruciatæ, & Priuilegiorum Regularium. Iuxta ea, quæ tradunt circa Bullam P. Auila de Censuris, Disputat. 6. Dub. 2. P. Laymam Tractat. 5. Parte 3. Cap. 4. P. Mendus in Bullam Cruciatæ, Disput. 25. numer. 30. & circa Priuilegia Bassæus. verb. Suspensio 3. n. 4. Quamquàm videri alicui posset absolutionem cuicumque ordinario Confessori competere, cùm reseruata non sit: ordinario inquam, qui ratione officij talis sit, vt Parochus, vel Pœnitentiarius; vel etiamsi ex officio non sit talis, habeat tamen ad id specialem facultatem, dum ea illi, quæ Ordinariis Confessariis concedi sunt solita, conceduntur. Quod quidem est probabile iuxta sensum Auctorum, qui de Parocho & ordinario Confessario loquuntur, vnde neque specialem concessionem videntur exigere in eo, qui Parochus non est, sed generalem habet approbationem vt à Parocho ei committi iurisdictio possit, vel si licentiam etiam habet, ab Ordinario. Pro quo Viualdus, P. Filliucius, P. Præpositus apud Dianam Parte 5. Tractat. 10. Resolut. 23. Communior au [Communior circa Confessarium ordinarium.]tem sententia id tribuit Ordinario ipsi, quam apud eumdem amplectuntur P. Laymam, Henriquez, Auila, & Gaspar Hurtadus, & valde est verosimilis, si de aliis loquamur, qui suspensionem contraxerunt, non verò de Ordinario ipso, quia nugatoriæ essent suspensiones, si à quolibet ab ipso electo absolui posset, vt benè arguit P. Mendus citat. num. 95. Quamuis si occulta sit, Episcopus erga se ipsum vti facultate possit, quam pro aliis concedit Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. 6. de Reformat. eam scilicet Confessario concedens vt se absoluat: quod tenet P. Suarez Tomo 5. citato, Disput. 41. num. 9. & alij, quos adducit & sequitur Dom. Barbosa de Potest. Episcop. Allegat. 39. num. 15.

Dixi autem sententiam priorem esse probabilem iuxta sensum Auctorum, quia illi de su [Quo sensu Auctores locuti de suspensione. Et quòd de eâ, quæ est Censura, loquantur, alia enim Pontifici reseruatur.]spensione, quæ est Censura, loquuntur, quando videlicet ad contumaciam imponitur, non autem de illâ, quæ pura est pœna, vt contingit in casu nostro, & similibus; quando scilicet imponitur ob delictum præteritum, & ad certum tempus: tunc enim communissima sententia est soli Pontifici reseruari, quia est genus quoddam dispensationis imponenti reseruatæ. Pontifex enim Ius viuum est, &, si dispensari ab Episcopo posset vtente dispensatione erga seipsum, inutilis prorsus esset, vt nuper argumentabamur: vnde in suspensione ab eodem incursâ id videtur certissimum, quod etiam de aliis communissima, vt dixi, sententia tradit: pro quâ videri potest P. Suarius Disput. 29. Sect. 1. num. 16. Cardin. Toletus Lib. 1. Cap. 46. num. 2. P. Gaspar Hurtadus Disput. 12 de Censuris, numer. 32. P. Martinon Tomo 5. Disput. 60. Bassæus citato num. 4. & idem supponit Diana citat. Resolut. 23. & ab eodem adducti Doctores, dum de suspensione tantùm, quæ est Censura, loquuntur, vt quamplures alios omittam. Quod adeò verum putat P. Suarius ex fundamento Glossæ, quia scilicet suspensiones contemnerentur, nec delicta possent pro dignitate puniri, vt sic addat: Quam adeò efficacem esse censeo, vt [Neque ipsum Pontificem posse in illâ semper dispensare.] propter illam existimem neque ipsum summum Pontificem, seu Auctores Canonis, debere facilè à tali suspensione absoluere: neque id licitè facere posse absque rationabili caussa; sicut dicisolet de dispensatione in suis legibus, quia eadem est vtriusque ratio, & quia ad bonum [P. Suarez.] commune id maximè expedit. Sic ille. Cuius grauissimæ sententiæ vis in multis suspensionibus euidenter infringitur, quales esse solent illæ, de quibus agimus, & in quibus idem Pater dispensationem admittit per generalem doctrinam nuper adductam. Si enim suspensio Censura sit, absolui ab eâ potest, qui illam incurrit, ab electo ad illud: si pœna, dispensari, vt ibidem asserit. Addendum [Quæ sufficiens caussa dispensationis circa illam.] tamen ad dispensationem dictam debere sufficientem caussam iudicari eam, quœ Pontificem mouet ad concedendam Bullam Cruciatæ: cuius facultas maior est facultate Episcopali: vnde absolui à Confessario potest, etiam in foro exteriori, vt ex P. Henriquez docet Diana Tractat. 10. citato, Resolut. 53. licèt alij secùs iudicent. Est ergo multiplex Episcopis eâ in afflictione refugium, sicut & Inquisitoribus.

CAPVT III.

Inquisitores Indicos qualiter peccare possit accidere, caussarum expeditione protractâ, etiam vbi ciuiliter agitur.

DIfficultas videtur esse communis, [Quid circa factum in Indijs.] sed ad Indicos Inquisitores eatenus applicatur, quòd illo maiorem videantur habere licentiam, quia non est, à quo ad celerem caussarum possint conclusionem vrgeri, vnde circa hoc non raræ esse querelæ solent, & alij in alios morarum soliti reiicere rationes, quas non debemus secretissimi fori inscij passim culpabiles reputare. Quia verò homines sunt, & in officio suo grauiter posse delinquere, Sedes Apostolica & Concilium generale iudicarunt, vt ex Clementinis compertum habetur, de quibus in Capitibus præcedentibus, addemus hîc aliqua, quibus eorum solicitudo, quam eximiam arbitror, acuatur. Et ita

Dico primò. Quæuis mora non necessaria, [Assertio 1. grauiter peccari retardatione, vbi grauamen est notabile.] ex quâ is, de cuius delicto agitur, graue detrimentum sustinet, lethalis est in iudicibus, de quibus agimus. Ratio est clara. Quia in eo iniustitia est manifesta, caussæ enim S. Officij, cùm iuxta iuris peculiaris regulas, subsidio iuris communis, & diuini ac naturalis, transigi debeant, suos habent terminos, quos vltra citraque nequit consistere rectum Tribunalis sancti iudicium, in quo debent summæ æquitatis exemplaria resplendere. Vnde Instructio Hispalensis Anno 1494. sic statuit: Item acordaron y ordenaron, que los que fueren [Instructio Hispalensis.] presos por este delito, que no sean fatigados en las carceles en la dilacion del tiempo: que luego se haga el proceso con ellos, porque no aya lugar de quejarse. Y no se detengan à causa de no auer entera probanza; pues que es causa, que quando sobreuiene probanza, se puede de nueuo agitar, no obstante la sentencia que fuere dada. Sic Instructio. Quæ licet sic appelletur, statuta conti [Quam habeat vim.]net fundamentalia pro regimine S. Tribunalis: ad hoc enim viri doctissimi Hispalim conuocati, sic curantibus Catholicis Regibus Ferdinando & Isabellâ, & præsidentibus Illustrissim. Dom. D. Petro Gonzalez de Mendoza Archiepiscopo Hispalensi, & Reuerend. P. Fr. Thoma de Torquemada, primo Generali in Hispaniâ Inquisitore. Pro quo Paramus de Origine S. Officij, Titulo 2. Cap. 2. numer. 26. ex quo P. Fragosus Tomo 2. Pag. 513. num. 46.

Dico secundò. Si quis fuerit in carceri [Assert. 2. Minuendam pœnam iuxta carcerationis dilationem.]bus plus iusto detentus, pœna ei debet, sub reatu grauis culpæ, in sententiâ diffinitiuâ, proportione seruatâ, remitti. Id videtur ex se satis verosimile; & est iuxta certissima Iuris vtriusque principia, iuxta quæ habetur, quòd pœna est commensuranda delicto, ex adductis à Mario Antonino Lib. 3. variar. Resolut. 39. num. 36. & Resolut. 45. numer. 14. & à Cæsare Carena Parte 3. Titulo 13. num. 93. Atqui si post pœnam carceris non debitam integra infligatur pœna, non seruatur commensuratio: ergo graue est in eo peccatum. Quod quidem in sancto hoc Tribunali speciali [S. Tribunalis propria clementia.]ter locum habere debet, misericordiâ & clementiâ semper vti solito, iuxta notata à Simancas de Catholicis Institut. Titulo 47. num. 79. & seqq. & tradita à Carena suprà Titulo 3. num. 39. vbi illud: Y su causa serà despachada con toda la breuedad y miseri [Statutum pro illo.]cordia, que vbiere lugar. Sic statuta. Ex quo principio firmatur sententia illa, quam cum Sousa, & P. Palao tenet Diana Parte 4. Titulo 7. Resolut. 35. iuxta quam condemnatus propter hæresim, aut [Notanda sententia pro Assertionis comprobatione.] illius suspicionem, pœna arbitraria ob defectum probationis, si plena probatio superueniat & pœna adimpleta sit, compensatur in secundâ, vt non debeat esse ordinaria, nisi sit capitalis, sed detrahendum ex illâ quantùm prior alia importat, ne scilicet pœna sit delicto improportionata, & quod ante sententiam passus reus supra delicti meritum, in partem satisfactionis non accipiatur. Immò circa pœnam capitalem multoties Inquisitorum arbitrio locum esse, probant ea quæ citatus Carena habet Pag. 392. §. 69.

Dico tertiò. Si ex occupationibus eius, [Assertio 3. Quid faciendum ne impedimentis occurrentibus negotiorum cursus retardetur.] qui loco Ordinarij assistit, aut Consultorum, inexcusabilibus, & passim occurrentibus, retardatio expeditionis proueniat, id debet ita moderari Tribunal, vt alia forma in habendis consultationibus sumatur, ad quod est grauis in conscientiâ obligatio. Exempli gratia, Aliqui ex illis in Tribunali S. Cruciatæ binis diebus per hebdomadas singulas assistunt, per quod fit, vt assistere in Tribunali S. Officij nequeant, & ita caussas ad illud spectantes nimium quantùm prorogari. Curandum ergo vt diebus aliis labor consultationis accrescat, vel quòd deputentur alij minùs occupati. Quod quidem satis compertum apparet & consideratione dignissimum, vt à supremo Inquisitionis Præside, pro suo zelo & potestate amplissimâ circa illud debeat prouideri. Audiui Dominum Inquisitorem super hoc dolentem, & miserorum in carceribus iam diu latitantium angustias miserantem, & se, licèt Tribunalis moderatorem, eam prorogatæ plus quàm deberet pœnalitatis excusationem adhibentem, cum nonnullis aliis, quæ ob infirmitates Iudicum sacrorum occurrunt, & quæ generis huius sunt, cùm euitari nequeant, si cum aliis stabilibus, & ferè quotidianis concurrant, caussas facient perennare. Nuper caussa extitit personae cuiusdam sacrae ferè per sexennium agitata, cum reclusione illius, licèt domesticâ. Cuius licet felix fuerit exitus; dolendum tamen eum, qui per sententiam ab instantiâ est absolutus, probrosâ adeò & prolixâ fuisse reclusionis pœnâ vexatum. Quod quidem ad has debet morarum caussas referri. Si autem ex parte aliquorum alia minùs iustificata subsit, leuis certè esse non potest, vbi adeò graue reis detrimentum infertur. Et quod ad ægritudines attinet, si illæ vitalitiæ sint, ex quibus creberrima accidit interruptio negotiorum, quis non videat huic occurrendum incommodo, & talibus honore officij & salario reseruatis, concedendam vacationem, designatis aliis, qui possint onus tantum sustinere. Pro quo Carena Parte 1. Titulo 5. numer. 107. & P. Palaus Tomo 1. Tractat. 4. Disput. 8. Puncto 13. §. 2. num. 21.

Dico quartò. Circa ciuiles caussas etiam [Assert. 4. circa ciuiles caussas etiam grauiter posse peccari.] peccari grauiter potest, dum illarum expeditio sine legitimo titulo retardatur. Ratio in promptu est, quia ex retardatione grauia detrimenta interessatis, vt vulgò dicitur, importantur. Vnde & frequentes oriuntur querelæ, in quibus & Inquisitores ipsi aliquando conueniunt, sed aliis, non sibi, retardationis caussas tribuentes. Mirabile sanè est ad tradendum flammis hominem de Iudaismo conuictum, vnum vel alterum annum post carcerationem sufficere; & ad reddendam dotam vxori multò plures non esse sufficientes, & sic de aliis, quibus bona debent sine excussione confiscata restitui. Quod quidem in eos refundi folet, qui rationibus & computationibus adscribuntur. Sed certè vrgendi illi, & pro necessitate caussarum multiplicandi, non parcendo moderatis sumptibus, cùm illi ad interessatos spectent, qui damnum inde proueniens breuitatis beneficio compensabunt. Videatur Bonacina Tomo 2. [Iudicem mortaliter peccare cum onere restitutionis caussas protrahendo.] Disput. 20. Quæst. 2. Puncto 3. num. 4. vbi ex Syluestro, Sayro, Nauarro, & aliis ita scribit: Iudex tenetur caussas iudicare, & celeriter expedire. L. Properandum. C. de iudiciis. Ratio est, quia iudici ex officio cura & onus incumbit iudicandi, & tribuendi cuique suum: non tribuit autem cuique suum, dum sententiam sine iusta caussa differt. Quamobrem iudex mortaliter [Bonacina.] peccat contra proprium officium caussarum expeditionem notabiliter differendo: immò tenetur parti læsæ damna & expensas, quarum caussa est, restituere; quia caussa iniusta damni ad illius restitutionem obligatur. Sic ille: cuius resolutionem eisdem ferè verbis proponit Eligius Bassæus verb. Iudex n. 11. & est apud alios communis.

CAPVT IV.

De nonnullis aliis Inquisitorum Indicorum obligationibus in conscientiæ foro.

