Et hæc ad probabilitatem satis, si adda [Declaratione, Cardinalium non esse contrarias.]mus Declarationes Cardinalium non esse contrarias, quibus Doctores aliqui apud Bonacinam, quos & secutus P. Palaus, ita respondent, vt procedant quando consuetudo non est legitimè præscripta per lapsum 40. annorum: quod quidem minùs apparet verosimile, quia dubitatio non est proposita sub tali formâ, quòd scilicet quadragenaria consuetudo nondum esset præscripta: sic enim alia erat adhibenda responsio, quia de consuetudine non solùm antecedente Concilium, sed subsequente illius Decretum agebatur. Ex quo fit Declarationem dictam minus congruam esse, vtpotè quæ propositæ non fecerit satis quæstioni. Præterquam quòd etiamsi hoc de priori Declaratione concedamus, in qua de consuetudine agitur: in posteriori id locum non habet, quia in illa de consuetudine nihil, vt constat ex illius tenore, num. præced. adducto. Aliter ergo respondendum; & ita dico Declarationem priorem tantùm sibi velle vt ratione immemorialis consuetudinis, quæ sublata est per Concilium, non liceat quotidianas distributiones recipere: quòd verò ex alio titulo liceat, Concilium neque negat, neque affirmat, id Ecclesiarum statutis post Concilium conditis, aut opinionum diuersitati relinquens. Posterior autem valde difficilem resolutionem videtur continere, quia in eâ sic habetur: Illis tribus mensibus à Iure [Illarum quædam difficilis resolutio.] conceßis non est aßignanda caussa absentiæ, quâ quis vult abesse cum licentiâ sui Prælati impetrata à Decano, vel Præsidente in Choro, & frui quibusdam nouis distributionibus per Episcopum impositis, quibus fruuntur in dictis tribus mensibus omnibus fructibus suarum Præbendarum; cùm pro præsentibus & interessentibus habeantur de iure. Sic Congregatio, ex quibus constat Præbendarios dictis tribus mensibus distributiones lucrari ab Episcopo impositas, quia pro interessentibus habentur de iure. Quæ ratio probat etiam distributiones alias ex massa fructuum detractas, & certas alias, statasque lucrari: quia scilicet pro interessentibus habentur de iure, quibus omnes illæ debentur. Cùm ergo hoc ita sit, quomodo addi statim potuit: Nemo tamen potest frui dictis distributionibus, quando istæ distributiones sunt distinctæ à Præbendis. Siquidem distributiones, de quibus præcesserat sermo, distinctæ à Præbendis erant, cùm dicantur nouiter ab Episcopo impositæ & volentes se absentare, iisdem frui debere, Sicut fruuntur omnibus fructibus suarum Præbendarum. Et prætereà respectu omnium eadem est ratio, quia pro interessentibus habentur. Cùm ergo difficilis resolutio sit, & aliqualem videatur compugnantiam præfeferre, non est multùm eidem insistendum, quando præsertim vsus, vt diximus, mentem sit Concilij interpretatus. Et [De illarum auctoritate in genere.] hoc pro explicatione satis, ne videamur passim ad defectum auctoritatis confugere, dum Declarationes dictæ authenticæ non probantur. Pro quo Diana denuò Parte 11. Tractat. 8. numer. 54. apud quem aliqui dicunt non obligare, dum non publicantur, & seruari mandantur. P. Dicastillus Tractatu de Pœnitentiâ, Disputat. 10. numer. 254. & seqq. omnino videndus. Thomas Hurtadus Tractat. 3. Resolut. 45. apud quos Vrbani VIII. Decretum, & P. Escobar de Mendoza Tom. 1. Lib. 5. Cap. 12. Problem. 3.

Dico tertiò. Quando distributiones di [Assertio 3. affirmans absolutè cum Præbenda in distributionibus est constituta.]stinctæ à Præbenda non sunt, vt in Indiis, absentes diebus concessis illas integrè lucrantur. Ita habetur in Declaratione Cardinalium, de quâ nuper, verbis illis: Nemo tamen potest frui dictis distributionibus, quando istæ distributiones sunt distinctæ à Præbendis. Exceptio enim firmat regulam in contrarium. Et ratio videtur aperta: quia ali [Declaratio Card.]quid lucrari deberet respondens Præbendæ: atqui nihil tale est à distributionibus distinctum: [Aperta ratio.] debet ergo lucrari illud. Si dicas lucrari duas tertias partes, sicut de absentibus caussâ studij censent aliqui, vt vidimus num. 41. pro quo & extat Declaratio Cardinalium circa Cap. 1. Concil. Trid. Seßione 5. num. 25. conta est quòd in primis illud multi negarit, vt videri potest apud Dom. Solorzanum ibidem adductum. Deinde. Ibi est specialis ratio, quia non videtur æquitati consonum vt qui non laborant, laborantibus in perceptione fructuum exéquentur: in casu autem nostro par est Præbendariorum omnium conditio, quia omnibus recreationis caussâ recedentibus paria emolumenta proueniunt: & hinc est eum, qui [Ex receptâ doctrinâ vrgetur.] ob perpetratum crimen priuatur distributionibus, non ob id videri priuatum fructibus, quando distributiones à Præbenda distinctæ sunt: si autem non sit distinctio, priuatus distributionibus, etiam fructibus est priuatus, & è contra, iuxta Doctores, quos adducit & sequitur Bonacina Disput. de Officio diuino, Quæst. 1. Puncto 1. numer. 5. Sicut ergo in pœnalibus integra venit portio, ita & in fauorabilibus; pro quo videndus idem suprà, Quæst. 5. Puncto 4. num. 4. & alij apud ipsum. Est prætereà in Indijs specialis ra [Pro Indijs aliquid specialius.]tio, quia illorum Præbendarijs breuius vacationum tempus conceditur: Et prætereà facit pro eo grauium scriptorum sententia, quos citat & sequitur P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 110. num. 2. iuxta quam, si consuetudo induxerit vt dentur distributiones quotidianæ absentibus in eo casu, quo de iure dubium est; an absentibus debeantur, & sit legitimè præscripta, valet. Atqui in Ecclesiis Indiarum ita accidit, sic enim tenet plusquam quadragenaria consuetudo; vnde licet dubium aliquod de iure sit: illud debet penitus consopiri.

Facit item quod cum aliis tenet citatus [Roboratur ex aliorum verosimili valde sententia.] scriptor num. 3. & nonnullis etiam citatus Bonacina suprà, Puncto 6. num. 4. quòd scilicet si ex peculiari caussa in aliquâ Ecclesiâ inducta fuerit consuetudo, vt absentibus distributiones tribuantur, quæ quidem caussa iusta sit, valida sit habenda, vt si ratione studij, vel ad breue tempus. Quis autem non videat in casu nostro rationabilem caussam inueniri. Posset etiam adduci senten [Et Nauarri alia, de die pro barbâ, de quâ discursus,]tia Nauarri de Oratione, Cap. 5. num. 22. & Cap. 21. num. 64. iuxta quam licita est consuetudo, quæ in aliquibus Ecclesiis Hispaniæ viget, quam non est mirum Indicas æmulari, quæ in hoc se putant meliora charismata æmulari; vt Præbendarij singulis mensibus vnum vel duos dies vacationis assumant pro barbæ tonsione, & in illis distributiones lucrentur. Sed consuetudinem talem improbant alij, quos adducit & sequitur P. Palaus Tractat. 7. Disput. 3. Puncto 9. §. 12. num. 18. cui non respondet summarium, in quo sic dicitur: Con [P. Palaus.]suetudo assumendi singulis hebdomadibus vnum vel dimidium diem recreationis pro tonsione barbæ, non satis mihi probatur. Sic ibi. Supponit ergo talem esse consuetudinem: cùm tamen in textu id ponat, quod vidimus. Videtur ergo totum illud per consuetudinem haberi. Quæ quidem si diem integrum singulis hebdomadibus induxerit, intoleranda est, cùm ad functionem illam breue sufficiat spatium, & sint etiam non breuia, quæ post assistentiam in Choro supersunt. Quæ ratio probat etiam neque dimidium esse necessarium diem. Quia verò Ecclesiarum, in quibus docti & pij sedêre Prælati, Præbendarij item notæ probitatis & doctrinæ seruierunt, non est penitus reprobanda consuetudo: si quidpiam moderatum circa hoc inductum sit, debet vtique vt non penitus absonum tolerari. Pro quo facit id, quod iuxta plurium sententiam nuper est dictum, valere inquam consuetudinem, quæ ad breue tempus lucrum distributionem indulget. In casu autem, de quo loquimur, non solùm breuis temporis indulgentia est, sed caussa etiam aliqualis, quæ etsi se sola non esset sufficiens, iunctâ temporis breuitate potest sufficiens iudicari.

Et quidem cùm alia multò maioris con [Ex consuetudinibus circa maiora arguitur, quæ recensentur.]siderationis consuetudine possint in materiâ præsenti firmari, non est cur circa prædictam indulgentiam, quando moderationem habet debitam, hæreamus. Videatur P. Palaus Puncto 12. citat. numer. 2. & seqq. vbi hæc omnia concedit. Posse [P. Palaus.] scilicet vacationem trimestri maiorem introduci, & in illâ distributiones Præbendarios lucrari: & regulariter præsumendum esse caussam esse rationabilem, si consuetudo Prælatis videntibus & non contradicentibus obseruetur. Quatuor mensium vacationem in multis Ecclesiis licitè permitti, & in illis lucrum distributionum Præbendariis obuenire; sicut & cùm Pontifici aut Epipiscopis assistunt, studiis dant operam, suam iurisdictionem visitant, & aliis negotiis vacant, ob quæ absentia cum fructuum perceptione conceditur. Item, qui tempore diuinorum Officiorum Missam in Ecclesiâ celebrant, etiamsi ex solâ deuotione: qui Confessiones audiunt: qui peregrinationem aliquam insignem obeunt: qui per 40. annos seruierunt: & qui Matutino interessentes, tantum lucrantur quantum alij totius diurni Officij pondus sustinentes. Quòd obligatio assistendi per alium impleatur, & vnus Præbendarius pro alio suppleat, & fructus ac distributiones primi anni hæredibus defuncti concedantur. Præbendarios non obligari ad Matutinum, cùm horâ intempestiuâ dicitur. Præbendæ fructus lucrifieri assistendo paucis per annum diebus in Choro, aut vni Horæ diebus singulis: id quod in multis Ecclesiis Hispaniæ sic vsus venit. Hæc ille ex aliis, & præsertim ex Bonacina, quæ multò maiora sunt: quàm quòd præbendariis moderatum aliquod ad effectum prædictum singulis hebdomadibus tribuatur. Quod si re ipsa necessarium non sit, honesti laxamenti finem habebit eo titulo colorati.

Et hoc modo explicata dicta consuetu [Specialis quæstionis resolutio, ex quâ & vis rationi.]dine, faciliùs fit satis quæstioni, quam mouet P. Sancius suprà, Dub. 97. vbi quærit, an cum Canonicus se excusat à Choro caussâ radendæ barbæ, si id non faciat diuini Officij tempore, sed alio, vt nocte, possit distributiones illius temporis lucrari. Circa quam Nauarrus negatiuè respondet in Cap. Quando, Hispanæ scriptionis Cap. 5. num. 19. & posteà affirmatiuè Capite eodem Latino, Cap. 5. numer. 21. Quod & sequitur P. Sancius, quia nihil subtrahit cultui diuino, cùm posset vespere, Horarum tempore id fecisse. Vbi & [Exemplum de receptione hospitis non exactum ostenditur.] exemplum addit excusationis ob hospitis receptionem. Primum autem illud ex datâ explicatione iustificari melius potest; quia scilicet laxamentum illud eo titulo cohonestatur. Quod ad hospitem autem attinet, non video quomodo stare possit. Nam si sciebat hospitem nocte venturum, quid hoc ad excusationem assistentiæ diurnæ? Si nesciebat quâ horâ venturus, iam est necessitas verè impediens ob incertitudinem; & sic non est locus quæstioni, dum quæritur, An cùm Canonicus excusatur à Choro, caussa verè necessaria, at illa verè non impediuit aßistentiam Chori, teneatur restituere distributiones. Ex prædicta autem [Coniunctis alterius enodatio.] explicatione nostra, prior illa quæstio in terminis difficilioribus soluitur: An scilicet is, cui singulis hebdomadibus spatium aliquod pro barba expoliendæ conceditur. Si id non faciat, nisi semel aut bis in mense, poßit nihilominùs distributiones singularum hebdomadarum lucrari. Affirmatiuè enim respondendum est, quia id potest titulus honesti laxamenti iustificare. Vbi & addi potest ratio, à Patre Sancio reddita, quòd scilicet ex eo diuino cultui nihil detrahatur.

CAPVT X.

Quædam aliæ obligationes circa Præbendarios Indicos percurruntur.

DIco primò. Præbendarij Indici vt [Assertio 1. Præbendarios canere in Choro debere.] distributiones integrè lucrentur, canere in Choro debent, quando cantus non est harmoniacus, tunc enim recitando satisfaciunt, aut ibi, aut alibi. Probatur Primò ex generali obligatione Præbendariorum, quam recognoscunt communiter Doctores, quos adducunt & sequuntur Bonacina Disputat. 1. de Officio diuino, Quæst. 3. Puncto 2. §. 1. num. 16. Dom. Escobar à Corro Tractatu de Horis Canonicis, Quæst. 3. §. 6. numer. 7. Vnde minùs consequenter locutus Quæst. 9. §. 2. numer. 92. vbi ait per solam assistentiam lucrari. Videndus etiam numer. 49. P. Suarez Tomo 2. de Religione, Tractat. 4. Libr. 4. Cap. 12. num. 8. & 9. P. Lessius Libr. 2. Cap. 34. numer. 185. & 186. vbi seclusa consuetudine, quam remouendam censet, à Prælatis obligationem ex iure, & primaria institutione recognoscit. Sicut & P. Bauny Tomo 1. Tractat. 11. Quæst. 17. & in Praxi Beneficiorum, Disputat. 15. Quæst. 23. quæ per errorem typographiæ est 24. §. Septimo, Decreto, vbi hanc statuit Assertionem: Decreto Concilij, Ca [P. Bauny.]nonico non est satis cum ceteris in Choro esse, dum Deo laus ab his peragitur, nisi sacræ ipse Psalmodiæ pro viribus vacet. Rationes autem satis validas priori loco in illius comprobationem adducit Filliucius Tractat. 23. numer. 295. P. Pellizarius Tractat. 5. Cap. 8. num. 25. P. Vincentius Tancredi de Religione, Tractatu 3. Libr. 4. Disputat. 5. numer. 9. Bassæus verb. Horæ Canonicæ 2. num. 13. Diana Tomo 1. Tractat. 12. Resolut. 33. Dom. Villaroël Parte 1. Pacificæ gubernat. Quæst. 8. Articul. 2. num. 8. & seqq. Trullench in speciali de hoc Tractatu ad finem Tomi 3. Dom. Reyna Tomo 1. de Perfecto Prælato, Libr. 4. Tractat. 1. Cap. 5. vt alios omittam. Licèt sint qui negent apud Dom. Machadum Tomo 2. Pag. 171. Col. 2. Decretum Concilij [Conc. Trid.] citatum extat Seßione 24. Cap. 12. de Reformation. vbi sic dicitur: Omnes verò diuina per se, & non per substitutum compellantur obire officia, atque in Choro, ad psallendum instituto, hymnis & Canticis Dei nomen reuerenter, distinctè, deuoteque laudare. Sic ibi: vbi valdè incongrua responsio illa fuerit, [Responsio incongrua depulsa.] si quis dicat Decretum dictum ad Prælatos dirigi, & non ad singulares personas. Nam cùm Concilium iubeat vt compellantur sua obire officia, obligatio ex eisdem officiis orta satis apertè designatur. Et ex hoc sumitur ratio manifesta. [Ratio manifesta.] Nam Præbendarij Officium aliquod speciale est, quandoquidem propter illud confertur Beneficium: Atqui non est assistentia sola in Choro, nec priuata recitatio: ergo aliquid aliud ad finem spectans, propter quem Chorus institutus est: De priuata recitatione constat; nam illa Beneficiariis omnibus est communis: Præbendarij autem aliquid magis speciale in ordine ad diuinum Officium habent. Quòd autem neque assistentia in Choro substantia tota Officij sit, demonstratur clarè: quia Chorus debet à Præbendariis frequentari ratione eius, propter quod ille institutus est, vt ex præfato Tridentini testimonio constat, verbis illis: In Choro, ad psallendum instituto: ergo assistentia sola non sufficit, & ita ex solo illius fine non debet à Præbendariis frequentari. [Declaratio Pij V.] Accedit sic esse à Pio V. declaratum, vt constat ex Bulla, quæ incipit: Ex proximo Lateranensi: in qua apertè decernitur, vt Canonicus, qui non psallit in Choro, licet præsens sit, fructus amittat, quos lucrifecisset, si cantasset. Pro quo & alia sunt Decreta Pontificum apud Citatos videnda.

Dixi, Integrè; quia probabile est dimi [Non amitti integrè distributiones à non canente si attendat.]diam partem distributionum lucrari posse, si ad id, quod ab aliis canitur, debitam attentionem adhibeat: talis enim assistendi modus eam videtur promereri. Et ita cum P. Suario suprà n. 10. ferè omnes citati tenent; quidquid contradicat Bonacina, qui pro sententia sua alios præter citatos adducit. Habet autem specialem difficultatem in Præbendarijs Indicis, ex eo quòd distributiones sint tota Præbendæ substantia: non e [Specialis difficultas circa Præbendarios Indicos.]nim videntur dimidiam partem amittere. Nam iuxta P. Suarium, & alios citatos, qui priuatim recitat Officium, lucratur integrè fructus, & solùm dimidiam partem distributionum amittit. Non videtur autem Præbendarius Indicus peioris conditionis futurus, dum Choro assistit, & ita duas tertias partes fructuum lucrabitur, ac prætereà dimidiam tertiæ, quæ detrahenda erat, si distributiones iuxta Concilij formam statuerentur; sed hoc non videtur admittendum: quia priuata recitatio in ordine ad lucrandos fructus, quando illi ad distributiones sunt penitus redacti, perinde se habet, ac si non esset, quia proptereà illi ad distributiones redacti sunt, vt more distributionum percipiantur, & ita per formalem assistentiam in diuinis Officiis, vt nihil priuatæ recitationi respondeat. Sunt ergo peioris quoad hoc conditionis Indici Præbendarij quantùm ad corporalis laboris incrementum, sed melioris apud Deum, quia sic magis illi assistunt, Angelo [Quod non improbabile in eorum fauorem.]rum fungentes officio. Nihilominùs non videtur improbabile minùs aliquid dimidiâ parte non canentem amittere, stante probabilitate sententiæ dictæ, quam tot ac tanti Doctores amplexi, quia aliqualis proportio debet ad alios lucrandi modos haberi. Sicut enim durum esset quod integram aut dimidiam Præbendam, & partem distributionum dimidiam amitteret, qui non caneret; vnde quod ad Præbendam attinet saluum manet: ita durum etiam videtur dimidiam Præbendam amitti, in quâ tota est, per designationem distributionum, Beneficij substantia constituta. Quamquam ad hoc dici non immeritò possit; Canant, & integrè lucrabuntur. Si autem id, quod adeo est facile, & Deo honorificum, fastidiosè detrectant, sibi imputent, dum prouentuum amissione plectuntur. Sed iuxta dicta videtur moderata mulcta tertiæ partis amissio.

Quòd autem Præbendarij Indici ad ea [Specialis obligatio eorum circa cantum.] nondum specialiter teneantur, quod erat Secundò probandum, & pro quo videri potest Dom. Reyna suprà Cap. 5. ex eo ostenditur quia, vt fatentur qui obligationem canendi negant, & videri possunt apud P. Sancium suprà Dub. 99. qui eorum sententiam probabiliorem iudicat, nisi vbi est consuetudo, aut Episcopi statutum: id locum habere nequit. Vbi sine Præbendariorum cantu Officium diuinum congruè peragi nequit, eo quòd non sit sufficiens Cantorum copia. Hoc autem in Ecclesiis Indicis ordinariè contingit in diebus ferialibus, & multoties in festiuis. Item. Quia cùm de stabiliendâ Christianâ fide in regionibus istis agatur, diuinus cultus debet speciali curâ tractari, ad quem spectat vt ij, qui sunt inter Ecclesiasticos praecipui, diuinas laudes personent. Quòd si consuetudo in contrarium sit, ea debet à Prælatis aboleri, vt benè P. Lessius num. 71. citatus admonuit.

Cùm autem ij, qui consuetudine in [Matutini Cantus in Ecclesiis Indicis missus. Circa quod excursio.]duci posse testantur vt Præbendarij non canant, & sunt ferè omnes adducti numer. 71. Pater Suarium secuti numer. 11. addant id per Mensionarios aut Capellanos faciendum, ita vt cantus pro nulla Hora deficiat: mirari profectò iuuat quomodo in Ecclesiis Indicis mos ille inoleuerit, vt Matutinum Officium sine cantu relinquatur. Matutinum inquam, Hora illa inter Canonicas præcipua, & ad Dei laudem præsertim instituta, vnde & extrema illius pars Laudum nomine compellata. Et poterat quidem excusatio admitti, si tempus esset incommodum, non iam nocte intempestâ, quod vix in vsu, sed sub illius initium, vt in Concilio Limensi Tertio Act. 3. Cap. 27. statuitur, vbi sic dicitur: [Concilium Lim. 3.] Horæ Canonicæ Matutinæ ante pulsum Salutationis Angelicæ nequaquam inchoentur. Quod quidem consuetudine abrogatum, neque immeritò, quia non sine inconuenientibus tempore illo ianuæ Ecclesiæ paterent, quod frequentia experimenta comprobarunt. At cùm præfatum Officium horâ quartâ pomeridianâ dici soleat, qualis esse excusationi locus potest, surgentibus ad Matutinum mediâ nocte Religiosis, & in Choro diuinas laudes insonantibus, cùm Cathedralis Ecclesia omnium debeat esse speculum, typus, exemplar? Et quidem ego Auctores euoluens de hac materia agentes, & varias circa illam consuetudines admittentes, de quibus num. 69. Et circa quas etiam videri specialiùs potest Bonacina tota Disput. 2. de Officio diuino: nihil tale deprehendo, quòd scilicet extante Præbendariorum numero competenti vt Horæ sacræ in Choro decantari possint, & circa alios ita vsu habente, illarum praecipua cantûs celebritate possit penitus defraudari. Nulla enim rationabilis caussa illis ad exceptionem istam potest occurrere, quia reuerà non apparet, neque ex leuitate materiæ, cùm sit illa grauissima; neque ex temporis incommodo, quandoquidem ad tempus omnium commodissimum Hora est ista anticipata. Quòd autem ex Horis præcedentibus defatigati sint assistentes, non satisfacit, quia interruptio sufficiens esse potest: item, priuilegium aliquod pro assistentia concedi. Et absolutè loquendo conuenientius est, Præbendariis aliquibus absentibus, Officium cani, quàm iis assistentibus prætermitti, in quo ad laudandum Dominum præsertim inuitantur: Venite, exultemus Domino. Semper in Psalmis meditemur atque voce concordi Domino canamus dulciter hymnos. Et quidem Concilium Limense citato Cap. 27. post adducta verba sic subdit: Signum [Campanæ pulsus ad Horas cur detur.] verò Campanæ ad singulas Canonici Officij Horas detur. Quibus satis videtur indicare Canonicas Horas, eas præcipuè, de quibus immediatus sermo præcesserat, cantu dicendas: non enim consuetum est pro recitandis submissâ voce, Campanæ pulsus adhiberi: quia ille non tantùm pro recitaturis datur, sed etiam pro aliis, qui voluerint Dei laudibus interesse. Pro quo hæc satis, & circa quod poterunt docti & Religiosi Prælati pro munere prouidere.

Dico secundò. Circa Antiphonam, Salue [Assertio 2. Circa Salue Regina.] Regina, Sabbatis dicendam, quæ & Quadragesimæ tempore singulis diebus dicitur in aliquibus Ecclesiis, seruanda consuetudo, vt distributiones illi respondentes lucrifiant, aut amittantur. Posse id statuto firmari non videtur dubitabile, & ita Concilium Limense citato Capite sic statuit: Omnibus autem Sabbatis Salue Regina cantetur in Cathe [Limensis Concilij Decretum.]dralibus & Parochialibus Ecclesiis, cui intersint Præbendati & alij Clerici omnes cum superpellicio, etiam primæ Tonsuræ; alioqui arbitrio Ordinarij plectantur. Hæc Concilium. Quod quidem cùm plectendos iubeat eos, qui abfuerint, & clausula illa omnes, de quibus sermo præcesserat, comprehendat, obligationem supponit, quæ circa Clericos alios est per desuetudinem abrogata. Circa Præben [Qualiter obliget.]darios autem non videtur esse sub mortali. Et cum de mulcta pecuniariâ nihil dicatur, nihil etiam in foro conscientiæ ex distributionibus restituendum. Poterit autem Prælatus, si defectus fuerit frequens, aliquid inde detrahere, & interessentibus applicare. Sed in hoc, vt dixi, attendenda consuetudo. Et Concilium quidem Tridentinum de distributionibus agens, dum eas diuidendas decernit, Horarum in speciali non meminit, sed sic generaliùs pronuntiauit: Quæ inter Dignitates obtinentes, & ceteros diuinis interessentes, proportionabiliter iuxta diuisionem ab Episcopo, etiam tamquam Apostolicæ Sedis Legato, in ipsa prima fructuum deductione faciendam diuidantur. Seßione 21. Cap. 3. De Reformat. Cùm ergo Antiphona dicta inter diuina debeat meritò computari: poterit Episcopus in Distributionum diuisione, interessentiæ respectu illius rationem habere, vt lucrifiat earum aliquid, vel amittatur.

Dico tertiò. Præbendarij Indici, qui [Assertio 3. Circa Præbendarios Parochos.] propter tenuitatem Præbendæ, simul sunt Parochi, dum Parochiale Officium ex necessitate exercent, non tenentur ad Chorum, & Præbendam in distributionibus constitutam integrè lucrantur. Sic tenent Gonzalez, Moneta, & Nicolaus Garcia, quos adducit & sequitur Bonacina Disput. 2. citata Quæst. 5. Puncto 3. §. 7. num. 3. Et alij plures apud ipsos, loquentes etiam cùm Distributiones à Præbenda distinctæ sunt. Quando autem non sunt distinctæ, id certius, & ita in speciali declaratum à sacra Cardinalium Congregatione, vt testatur Aloysius Riccius Decisione 498. num. 4. Et Nicolaus Garcia Parte 3. Cap. 2. num. 114. & 353. Est autem huius Concessionis ratio, quia si ita non fieret, minimè obtineri posset finis, propter quem duorum illorum Beneficiorum simultas indulgetur: vt scilicet quod ex vno [Notandum circa praxim.] deest, per aliud suppleatur. Dixi. Dum Parochiale officium ex neceßitate exercent: quia si possit in tempus aliud sine aliqua animarum iacturâ differri, non potest tutâ conscientiâ Præbendarius sacris se officiis denegare. Aliter hoc explicat Dom. [Modus alius seruiendi.] Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 14. numer. 5. vt scilicet Curatus Præbendis aggregetur, cum onere eidem per vices inseruiendi ab eisdem Præbendariis, vel Rectorem cum congruâ sustentatione constituendi. Additque hanc praxim in Ecclesiis Indiarum ortum habuisse ex Textu in Cap. Exposuisti, de Præbendis 33. Et dispositis in Tridentino Seßione 24. Cap. 13. & 15. Sed certè Cap. Exposuisti de aggregatione Parochialis Ecclesiæ non agit, sed Capellæ; licet Bernardus in Glossa id ad Parochialem Ecclesiam extendat. Consilium Trid. in Cap. 15. de vnione Parochialis nihil, sed de simplicibus Beneficiis disponit. In Capite autem 13. id expressius, sed de iam facta: cum tamen unio Parochialis Ecclesiæ penitus Episcopis prohibeatur. Nullibi autem de modo seruiendi quidquam adiectum, vnde hoc iudicio Episcopi relinquendum.

Dico quartò. Generaliter loquendo, [Assertio 4. Quamlibet justam caussam ad integrum lucrum sufficere in Indicis.] quoties Præbendarius Indicus ex iusta caussa abest, tutâ conscientiâ potest distributiones integrè lucrari, in quibus est Præbenda constituta. Probatur. Quia generaliter loquendo, absens ex iusta caussa lucratur fructus Præbendæ, id quod ex sacris Canonibus & Conciliis manifestum habetur, vt vidimus num. 64. Atqui Præbenda Indica in distributionibus consistit: ergo illam ex iusta caussa absentes possunt lucrari. Si dicas tertiam partem detrahendam respondentem quotidianis distributionibus, iuxta illorum sententiam, de qua num. 41. Cùm opposita sit non parum probabilis, tuta conscientia se illi potest Præben [Et obligationem restitutionis ex ea non oriri.]darius conformare. Ex quo generalis etiam Assertio sequitur, quòd scilicet Præbendarius numquam sit ad restitutionem obligatus, quoties iusta caussa absentiæ succurrit, in quo non debet suo iudicio inniti, nisi casus sit apud Auctores expressus. Facilè enim in caussa propria decipimur, dum iudices esse properamus. Videtur autem caussa iusta, vt communes alias prætereamus, si Præbendarius vnius Ecclesiæ ad concursum veniat pro alterius Præbendâ necessarium: [Talem esse absentiam pro concursu ad Præbendam in alia Ecclesia.] in quo quidem ratione distantiæ, quæ in regionibus istis occurrit, multùm est temporis insumendum, tres scilicet aliquando, aut quatuor menses: ad hoc enim edicta proponuntur. In hoc autem spatio tempus vacationi permissum includendum, videri alicui possit: quia cùm illud ad leuandam molestiam ex assistentiâ in Choro, & propria agenda negotia concedatur, vt vidimus Cap. præced. totum hoc occupatione, de qua agimus, obtinetur: nec debet Ecclesia tot absentiarum incommoda sustinere, quando eius caussa non agitur, sed priuata oppositorum. Contrarium autem suâ est probabilitate præditum: quia reuera oppositioni concessum spatium, leuamini non est, cùm & molestia itineris eunti & redeunti, & oppositionis sint angustiæ deuorandæ. Pro [Ex probabili sententia arguitur, vt non debeat vacationis tempus includi.] quo & facit illorum sententia, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius suprà, Dub. 104. vbi ait Canonicum per totum annum non residentem posse frui diebus, quos vocant de Recle, vacationis scilicet: nisi per Ecclesiæ statuta, aut consuetudine aliud habeatur. Eorum ergo ratio specialis habetur; quidquid de absentia ex aliis causis sit. In hoc autem obseruandum illud, quod Pius V. in similibus admonuit, Diuo Carolo rescribens, cuius rescripti generalem dispositionem esse tenet Bonacina Disputat. 2. citatâ, Quæst. 5. Puncto 3. §. 8. num. 4. qui num. 3. illius tenorem apponit. Concedens enim vt Præbendarij, dum [Obseruatio in prædictis.] visitant, vel alteri spirituali negotio ex commissione Prælati vacant, distributiones obtineant, sic addit: Dummodò ipsi Vicarij intræ fines sui Vicariatus maneant, & prætextu exercendi officium, non vagentur solatij caussa. Sic ille. Non est autem iusta [Missam ex deuotione celebrare non esse talem.] caussa, si ob dicendam Missam ex deuotione absit, vt cum aliis tenet Dom. Villaroël Quæst. 8. Art. 2. num. 5. & Trullench Libr. 1. Dub. 12. §. 4. Quia licet sanctissima occupatio sit, anteponi potuit, aut postponi. Quòd si tempore officij deuotionis occasio vrget; aut interesse illud Deo sacrificet, aut deuotioni obligationem præferat, sciens melius esse obedire, quàm sacrificare.

Caussa item iusta debet computari, si [Benè talem Diœcesis visitationem.] Præbendarius diœcesim visitet, eò quòd sit Episcopus impeditus, neque sit alius, qui æquè benè munus illud possit obire. Sic ex præfatâ Pij V. concessione habetur. Vbi illud addendum, non obstare quòd Præbendarius dictus salarium pro labore visitationis accipiat, vt in simili tenet Bonacina suprà, §. 3. vers. Amplia secundò, de Præbendario abeunte vt iura suæ tueatur Ecclesiæ. Qui tamen §. 6. num. 4. in simili sic contendit: Excipienda tamen ad minimum videtur tertia pars, [Bonacinæ non sibi constans doctrina.] quæ inseruientibus accrescere consueuit, dum Beneficium in solis consistit distributionibus: par enim non est vt ipsi pro absente laborent, & nullum inde commodum sentiant, vt innuere videtur ex Declarationibus sacræ Congregationis Garcias, Moneta, & alij, &c. Verùm his non obstantibus, non tenebitur talis Visitator partem illam tertiam non admittere, aut admissam restituere, quia Pontifex ita distributiones indulget talibus, acsi in Choro personaliter inseruirent. Neque dolere interessentes debent, [Interessentibus cur non debeat id haberi molestum.] quod laboris pro alio suscepti nullum commodum sentiunt, quia labor dictus spirituali vtilitate compensatur, cui & ipsi debent pro sui officij ratione consulere: sunt enim Episcoporum Consiliarij in partem solicitudinis vocati, & in quos, vacante Ecclesiâ, tota spiritualis cura descendit. Quòd si ratio illa vim haberet, non solùm de tertiâ parte, sed etiam de integrâ distributionum portione probaret: quia pro alio laborantes, non partem commodi, sed totum illud habere debent: qui enim non laborat, manducare non debet, iuxta Apostoli sententiam in hac materiâ à Sacris Canonibus vsurpatam. Iustum prætereà est, vt illi consequantur stipendium, qui pro tempore suum commodare reperiuntur obsequium. Cap. Chari [Cap. Charitatem 12. q. 2.]tatem, 12. quæst. 2. Neque obstat Regia prohibitio, iuxta quam Præbendarij nequeunt Diœcesim visitare. Pro quo Dom. Villaroël Quæst. 2. Articul. 8. numer. 15. Non ex ratione ab eo adducta, sinistræ informationis; verissimè enim est Regium Consilium informatum. Sed quia vtcumque id se habeat, labor est idem, & transgressio non Visitatori, sed Episcopo adscribenda, cui nulla est apposita pœna: & potest in hoc ratione peculiaris necessitatis, cum iustificatione procedere, vt non videatur in illâ locum habere Regia dispositio.

