Iam quòd verba ipsa magis in speciali id [Expressior verborum tenor.] indicant, ex illis patet: Ac cum eisdem omnibus & singulis, nunc & pro tempore in partibus Indiarum existentibus personis, quæ irregularitatem ex alijs, quam ex caußis prædictis contraxerint, super irregularitate huiusmodi, ex quibuscumque caußis, præterquàm homicidij & occasione simoniæ contracta, vt præfertur, eadem auctoritate Apostolicâ dispensandi, & illos ad obtinenda & obtenta Beneficia Ecclesiastica, & officia quæcumque, & ad altaris ministerium rehabilitandi, restituendi, & reponendi, plenam & amplam licentiam & facultatem auctoritate prædictâ perpetuò per præsentes concedimus, & elargimur. Sic ille: qui præter duas illas irregularitates homicidij & simoniæ, ceteras dispositioni subiicit Prælatorum: neque obstare debet quòd Ablatiuum Eisdem relatos referat secundùm omnes eorum qualitates, & in præsenti illorum tantùm præcesserat mentio, qui propter delicta irregularitatem contraxerant, ibi: Quascumque personas à delictis, per quæ irregularitas contrahitur, &c. Id enim conceditur. Sed quid inde? An non pro eisdem aliquid aliud concedi potest? Pro quo obseruandum, non eodem modo locutum Pontificem vtrobique: Priùs enim ait: Quas [Obseruatio peculiaris.]cumque personas. Deinde, cùm eisdem omnibus & singulis, vt plenior inde appareat concessio, qualem ipse in fine pronuntiat, Amplam licentiam & facultatem. Et quidem euidenter constat non esse illam ad irregularitatem pro delictis contractam, arctandam: quia dum Pontifex homicidij caussâ contractum excipit, sic habet: Homicidio voluntario extra bellum commisso. Ergo commissum in bello dispensari nequit, quod autem extra bellum potest dispensari. Et tamen hoc sine peccato potest contingere: non igitur ad irregularitates ex delicto concessio debet, immò nec potest, arctari.

Vbi non est vis aliqua facienda in eo, quòd [Omnes irregularitates dici possunt contrahi. Vnde occurritur obiectioni.] irregularitates, quarum absolutio & dispensatio conceditur, dicantur contrahi, quod ad eas, quæ per actus proprios accidunt, videtur posse tantùm applicari: & ita irregularitas ex defectu natalium non dicitur contrahi, sicut neque illa, quæ ex defectu aliquo naturali, vt cœcitate, & similibus. Ad hoc enim facilè responderi potest etiam prædictam irregularitatem dici posse contrahi, quatenus cum origine trahitur, ad eum modum, quo peccatum originale contrahi dicitur, & alij naturæ defectus ex peccato prouenientes, vt benè explicat D. Thomas 3. p. quæst. 14. articul. 3. qui [D. Thom.] proptereà eos Christum non contraxisse docet, quia in illo peccatum non fuit, cum quo trahi illi [Christus cur non dicatur contraxisse naturæ humanæ defectus.] potuerint, vt effectus cum caussa: & ideò Christus non contraxit huiusmodi defectus, sicut alij. Sic ille claudit Articulum. Quia ergo vitiatæ origini irregularitas adnexa est, meritò contracta dici potest, quia illius caussa motiua peccatum est, quod cùm in parentibus fuerit, in filiis vindicatur. Et vt demus non ita propriè dici quòd talis irregularitas, sicut & aliæ ex naturæ defectibus, contrahantur; cùm tamen priuilegium apertè fauo [Quia fauorabile priuilegium, generalior redditur ratio.]rabile sit, vt Pontifex attestatur, amplè explicandum est, etiamsi voces à sua magis propria significatione extrahi videantur, iuxta dicta Titulo 12. num. 18. & 29. Sic enim est modus vnus amplæ interpretationis seruatâ verborum proprietate: quia in aliquo proprio sensu verificantur, & effectus est illis adæquatus, vt cum Doctoribus, quos pro eo laudat, docet P. Suarius Lib. 8. de Legibus, Cap. 28. num. 17. Pro fundamento autem speciali, quod ad Indica priuilegia spectat, videnda quæ diximus Titul. 12. Cap. 2.

Neque vlteriùs obstare debet obiectio [Quòd facultas ad rehabilitandum tribuatur, non obstare.] ex eo quòd Pontifex concedat facultatem ad rehabilitandos, restituendos, & reponendos malè promotos ad altaris ministerium, & ad obtinenda atque obtenta Ecclesiastica Beneficia. Per hoc enim supponitur eos aliquando habiles fuisse, & ita in eum statum beneficio Apostolicæ gratiæ redire: qui enim numquam habilis fuit, si reddatur habilis, habilitari, & non rehabilitari dicitur: neque restitui, qui numquàm in possessione fuit: neque reponi, qui positus anteà non fuerat, vt videtur extra controuersiam. At hoc dici de patientibus natalium defectum nequit, quia isti numquàm habiles ad prædicta fuerunt, quandoquidem cum originali irregularitate concepti & nati, iuxta nuper dicta. Et ita solùm de prioribus illis est accipiendum, qui irregularitatem ob delicta contraxerunt. Non inquam debet obstare, quia licet totum id, quod assumitur, [Congrua explicatio.] verum sit; rehabilitatio, restitutio, & repositio, ad eos referendæ sunt, quibus possunt conuenire. Itaque sensus est, rehabilitandos, restituendos, & reponendos, qui tali aliquo deprehensi fuerint indigere. Quemadmodum in Cap. Omnis vtrius [Ex Cap Omnis vtriusque sexus, roboratur.]que sexus, de Pœnit. & remiss. præcipitur. Vt omnis vtriusque sexus fidelis, postquàm ad annos discretionis peruenerint, omnia sua solus peccata saltem semel in anno fideliter confiteatur proprio Sacerdoti. Quod intelligendum est de iis, qui habuerint, quæ debeant necessariò confiteri. Vt enim Glossa ibi, verb. Omnia sua peccata, de venialibus non est obligatio: Non tamen venialia (verba illius sunt) quia illa tolluntur per Orationem Dominicam, [Glossa.] vel per aquam benedictam. De Pœnit. dist. 3. Cap. De quotidianis. Et Dist. 7. Cap. Qui vult. Sic Glossa. Et eodem modo respondendum est obiectioni ex eo petitæ, quòd Pontifex præcipit vt absoluti Pœnitentias à Confessoribus impositas tenean [Irregularitatem ex defectu natalium, ex delicto dici posse in Ordine ad dispensationem, sententia aliquorum.]tur adimplere: de illis enim exponendum, qui irregularitatem ob delicta contraxerunt. Quibus addere possumus sententiam esse aliquorum inter irregularitates ex delicto numerandam illam, quæ ob defectum natalium venit, cuius caussa delicta parentum extiterunt. Et ita quando occulta est, ab Episcopis posse dispensari, graues Scriptores tenent, apud Dianam Parte 4. Tract. 2. Resolut. 64. Et Parte 10. Tract. 11. Resolut. 24. apud quem etiam Tract 13. Resolut. 30. aliqui tenent per defectum talem non incurri irregularitatem, aut saltem id esse probabile. Sicut ergo cùm de irregularitatibus agitur in foro occulto, quæ ex defectu natalium oritur, eo nomine comprehenditur, ita & in foro externo quando pro illo facultas conceditur ad dispensationem: quia vtrobique eadem est ratio: quòd scilicet illa ex delicto parentum trahat originem, quod Ecclesia vult in filiis castigare.

Circa dispensationem in homicidio an quidquam speciale in Indiis.

REspondeo affirmatiuè, & in primis ge [Affirmatiua responsio.]neraliter id statuo iuxta dicta, posse scilicet Capitulum, quidquid Episcopi circa illud, in quo diuersæ sententiæ Doctorum extant. Est autem specialis difficultas circa homicidium in bello, cuius dispensatio à Pontifice conceditur, vt vidimus num. 70. Et quando bellum iustum est, irregularitatem ex defectu lenitatis prouenientem, sicut & aliam quamcumque eiusdem generis, posse dispensari ab eo, cui ampla facultas conceditur, excepto homicidio voluntario & bigamia, tenent Doctores, quos adducit & se [De homicidio in bello ostenditur.]quitur Diana Parte 4. Tract. 2. Resolut. 69. §. Quid ego. Et idem est quando homicidium, aut alia specialis irregularitas excipitur, vt in Bulla prædicta excipitur simonia. Vnde licet sint Doctores, qui apud eumdem ibidem. & etiam Resolut. sequenti censeant Episcopos non posse in irregularitate ex defectu lenitatis dispensare, quorum sententiam ipse probabilem reputat: in casu autem nostro nequit de facultate dictâ dubitari ob specialem concessionem. Sed quia in bello potest etiam iniustum homicidium committi, videndum an illud sit dispensabile virtute dicti priuilegij. Et quidem quando bellum est apertè in [Sed dubium quando est illud iniustum.]iustum, non videtur esse posse dubium, quia malitia talis homicidij ex nullo potest capite excusari; immò grauior multò apparet, cùm ad occisionem immanem quàm plurium extendatur. Pro quo P. Præpositus 3. p. q. 5. de Irregularitate num. 93. Quando autem bellum iustum est, & in eo moderamen non seruatur, quia is, qui seruari poterat, occisus est, vel circa quem, vt quis se defenderet, satis erat vulneratio non lethalis, videtur dicendum posse cum eo dispensari, quia Pontifex de homicidio tantùm extra bellum facto exceptionem apponit: potest ergo intra bellum factum dispensari. Si dicas: Ergo & in bello iniusto. Id negatur: quia bellum iniustum non erat cur exciperetur, quandoquidem homicidium in eo factum nullam habet specialem rationem vnde minui eius malitia possit. Cùm ergo de iusto sermo sit, & homicidium in eo factum generaliter excipiatur, sitque priuilegium amplè explicandum iuxta dicta, supra illud cadere dispensatio potest.

Casum autem proponit Diana, in quo [Casus pro bello injusto, in quo irregularitas non incurritur, aut potest dispensari.] etiamsi bellum sit iniustum, non incurratur irregularitas; quando scilicet aliquis inuasus non possit sibi aliter consulere, seruato moderamine inculpatæ tutelæ. Quod non vt certum, sed vt non improbabile proponit. Cui tamen non assentitur Petrus Cornejo 3. p. Tract. 5. de Irregularitate Disput. 11. Dub. 2. Quæst. 3. Sicut nec Cardinal. Lugo Lib. 4. Responsorum moral. Cap. 17. num. 5. Licet autem probabile non sit, videtur tamen dispensabile virtute dicti priuilegij & ratio pro illo, sicut & pro alio, de quo prius, illa est, quòd neutrum est plenè voluntarium. Quando enim in bello iusto aggressiuo, (in defensiuo enim communis sententia est non incurri irregularitatem, pro quo videndi Auctores apud Dianam citato Tractatu 2. Resolut. 29.) occiditur aliquis non seruato moderamine, aliqua in eo necessitas inculpata est, propter quam bellum assumitur. Et prætereà difficile est in conflictu moderationem seruare, & ita est ex ea parte modus aliquis necessitatis. In bello item iniusto, etsi necessitas nulla antecedenter fuerit, in flagranti tamen fuit illa conflictu; neque enim debet quis se occidi permittere, præsertim cùm alius moderatâ esse poterat defensione contentus.

Circa Bigamiam an etiam speciale quidquam.

SCio pro illa à Capitulo dispensationem [Quid sine priuilegio circa illam possit.] aliquando præstitam, cui tamen Episcopus deferre noluit, Minorum tantùm Ordinum collatione contentus, quia ad hoc dispensare sine priuilegio Capitulum potuit, sicut & Episcopus, vt plures Doctores tenent apud Dianam Resolut. 62. Quidquid P. Amicus reluctetur Tomo 8. Disputat. 25. num. 35. Et quidem si Episcopi possunt ad Maiores, de Capitulo non est dubitandum. Et in primis si illa ex peccato veniat, dispensabilem esse ab Episcopo, Doctores non pauci tradunt apud Diana Resolut. 61. Quod & tenet P. Amicus num. 38. sicut & à Commissario S. Cruciatæ: pro quo videri etiam possunt P. Palaus Tomo 4. Tract. 25. Puncto 11. num. 5. Et P. Mendus in eamdem Bullam Disput. 37. num. 62. Quia verò sunt, qui & Episcopis & Commissario id negent, ad firmiorem dispensationis statum rectè potest priuilegij suffragium aduocari. De propriâ autem bigamiâ aut interpreta [Probabile esse propriam, & non ex delicto, esse dispensabilem.]tiuâ, quæ ex delicto non oritur, loquendo, negari nequit esse probabile, quia excepta non est, sicut alibi sæpiùs excipi solet, ex communibus regulis, quòd exceptio firmat regulam in contrarium; quòd interpretatio contra eum facienda est, qui rem dicere clariùs potuit; quòd non sit præsumendus velle, quod si voluisset, expressisset, de quibus non semel & est Textus satis vulgatus in Cap. Ad Audientiam, de decimis, & alij de regulis iuris in 6. Et ita de bigamia ob similem rationem, de Religiosis loquentes, tenent apud Dianam Resolut. 63. docti Scriptores, quia videlicet excepta non est.

Quòd verò ex vulgata etiam regula [Generalem regulam de concessione generali non vrgere.] dici potest, in generali concessione non venire ea, quæ quis non esset in specie verosimiliter concessurus. Cap. In generali, suprà; non vrget, quia concessio priuilegij præfati non est generalis, quandoquidem in illa irregularitates aliquæ excipiantur. Prætereà non est verosimile Pontificem huiusmodi facultatem non fuisse concessurum; quia vt eam concederet singularis ratio extitit, qualis forsan maior nulla multis retro actis sæculis; conuersio inquam Noui mundi, & pro tantæ molis negotio necessitas Ministrorum. Vnde & inter facultates Archiepiscopo Limensi, quæ & aliis concedi Episcopis solent, ea inuenitur, vt in bigamia vera dispensare poßit, si necessitas operariorum fuerit. Vbi cùm veram concedat, pro aliis extare videtur supponere facultatem.

Si autem occulta bigamia sit, quod in [Quid si occulta.] interpretatiuâ potest frequenter accidere, sine vllo scrupulo procedendum: quia & in illa posse dispensare Episcopum probabile est, iuxta opinionem eorum, qui censent Episcopum posse dispensare in homicidio occulto, vt videri potest apud Dianam Parte 6. Tract. 6. Resolut. 51. Cùm ergo pariter prohibeantur homicidium & bigamia; sicut illud quando est occultum, dispensari ab Episcopo potest, sic & ista. Neque obstare debet ratio significationis, quia & illa etiam extat in bigamia ex delicto proueniente, quo non obstante est dispensabilis, vt iam vidimus.

Circa Dispensationes Matrimoniales.

DIco secundò. Capitulum, Sede vacan [Assertio 2. Capitulum posse circa illas quidquid Episcopi. Et quid de Vicarijs.]te, circa illas potest quidquid Episcopi possunt. Constat ex fundamentis adductis. Et de Matrimoniorum contractu loquendo, Concilium Limense Tertium nonnulla tradit Act. 2. Cap. 34. scilicet quòd ignoti & exteri, aut vagantes, nullo modo ad coniugium admittantur, nisi informationem prius Prælatus ipse & viderit & probauerit. Quo non obstante, id fieri à Capitulo poterit, & etiam ab eius Vicario ex ipsius commissione. Id probo. Nam licet Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. 20. de Reformat. præcipiat, vt Episcopi per seipsos tantùm caussas Matrimoniales cognoscant, graues Auctores affirmant ad Capitulum eam potestatem transire, vt videri potest apud Dianam Parte 8. Tract. 4. Resolut. 22. quia Concilium tantùm exclusit à cognitione talium caussarum Prælatos inferiores; Capitulum autem inferius non est, sed par. Quoad Vicarios autem similiter philosophandum; nam Vicarij Episcoporum possunt caussas prædictas tractare, vt quamplures Doctores docent, quos adducit & sequitur Dom. Barbosa Allegat. 54. numer. 99. ergo & Vicarij Sede vacante, si eidem committantur. In casu igitur nostro non est de potestate dictâ dubitandum. Additur ibi [Concilium Trid.]dem ne Ordinarij in dispensatione Denuntiationum faciles se exhibeant, nisi cùm valde probabile est impedimentum malitiosum Matrimonio obfuturum. In [Circa Denuntiationes praxis non probanda.] quo quidem Capitulum non se intromittere solet, totum illud Vicario relinquendo. Qui sæpiùs, sicut & Vicarius Episcopi, circa hoc minùs videntur ordinatè procedere. Est enim hoc Indiarum malum, vt intercessionibus pleraque confundantur Vnde satis prouidè à Concilio id præmonitum, quod vidimus, vtpotè quod incommodum istud Ecclesiasticæ gubernationis altè percallebat.

Licet autem non vtatur verbis præce [In qua & mortale peccatum.]ptum indicantibus, sed tantùm illis: Animaduertant quoque Ordinarij: mortale tamen peccatum est in Denuntiationibus sine iustis caussis dispensare, vt cum aliis tradit Dom. Barbosa. Allegat. 32. numer. 50. Et ratio est clara: quia generaliter loquendo graue peccatum est dispensare in lege Superioris grauem continente materiam sine iusta caussa. Quia verò Concilium cum Ordinariis loquitur, existimare quispiam possit, Vicariis, [Vicarij possunt sine commissione speciali dispensare.] qui Ordinarij nomine veniunt, concessam dispensandi facultatem, etiamsi neque à Capitulo, & idem est de Episcopo, concessa non sit. Sic enim circa Decretum Concilij Seßione 24. Cap. 1. de Reformatione Matrimonij sentiunt plures apud eumdem Allegat. 32. citata numer. 28. & 29. qui specialiter de Vicario Episcopi loquuntur, & consequenter debent idem de Vicario Capituli confiteri. Sed alij apud ipsum contrarium tenent, licet pauciores, fortiori tamen fundamento innixi; quòd scilicet potestas dispensandi in generali concessione non concedatur. Et addendum, cùm præsertim dispensatio in caussa magni momenti versatur. Pro quo videri potest P. Henriquez Lib. 11. Cap. 13. num. 5. Quia enim grauissima est, dispensatio sine iustâ caussa peccatum mortale secum portat & sententiam æternæ damnationis. Propter quod etiam Concilium Tridentinum disposuit, vt caussæ Matrimoniales per seipsos ab Episcopis transigantur.

[De diuortij caussis apud Concium Limense 3.]

Similiter de diuortij caussis asserendum, de quibus sit in citato Concilio Limensi Act. 2. Cap. 35. Diuortij caussam solus Episcopus per se cognoscat & finiat: poterit tamen eius Generalis Vicarius processum vsque ad diffinitiuam exclusiuè formare: sed nisi caussæ prorsus graues, ac perspicuè probatæ intercesserint, non sunt Matrimonia, quæ Deus ipse coniunxit, separanda. Hæc Concilium. Quæ quidem de diuortio per sententiam nullitatis, quæ prætenditur, intelligenda videntur, aut de separatione perpetuâ: nam separatio temporalis quoad torum non est tanti momenti, vt non possit illius caussæ cognitio & terminatio committi Vicario, sicut & quoad cohabitationem, de qua loquitur Concilium Tridentinum Seßione citata Canone 8.

Et quidem caussam Matrimonialem [Licet grauissimæ, non est graue peccatum eas committi.] grauem esse & arduam Doctores tradunt, vt videri potest apud Dom. Barbosam Allegat. 84. num. 8. & seqq. Inter omnes autem Matrimoniales illa est præcipua, cùm de dissoluendo Matrimonio agitur, & ita per Episcopum debet terminari. Sed non videtur pro hoc talis esse obligatio, vt absolutè loquendo graue sit peccatum eam commisisse Vicario, qui ita doctus sit, aut talem habeat Assessorem, cui non minùs quàm sibi fidere possit Episcopus. Quod ex citato Scriptore colligitur, & ex aliis ab eo adductis n. 15. Vbi ait caussas Matrimoniales, quæ ad Episcopum spectant iure Ordinario, posse illum committere discutiendas & decidendas Doctoribus, qui eius Vicarij non sunt. Vbi supponit Vicariis committi posse non solùm discutiendas, sed etiam decidendas. Neque Concilium Limense grauius videtur onus imponere, sed obligationem generalem Episcopis repræsentat, & quid eos facere oporteat iuxta Tridentini Concilij Decretum, quod in margine citatur, nec ampliùs quàm vidimus, iuxta receptam Scriptorum doctrinam videtur obligare. [Damna ex non bene inspectis illis, vnde Matrimoniorum frequens dissolutio.]

Id autem quod de exacta probatione caussarum dicitur, grauissimam obligationem non tam inducit, quàm ostendit, & supponit; ob cuius minùs perspicacem animaduersionem Matrimonia videmus passim dissolui: circa quod nihil est quod addamus, cùm constat in eo graue committi peccatum, inde præsertim emergens quod testes leuiter exanimantur; cùm circa hoc exactissima debeat cautela, & industriæ acumen [Circa examen testium.] adhiberi. Pro quo est Cap. Cùm caussam, de Testibus & ibi: Ac eos diligenter examinare procures, & de singulis circumstantiis prudenter inquirens, de [Cap. Cùm caussam, de testib.] caußis videlicet, personis, locis, tempore, visu, auditu, scientia, credulitate, fama, & certitudine, cuncta plenè conscribas. Sic Innocentius Tertius. De quo Tit. 15. num. 30.

Circa dispensationes peculiares, quæ per [De dispensationibus per priuilegia Indiarum.] priuilegia Indiarum concedi possunt, idem est quod de aliis præfatis asserendum: posse scilicet Capitulum circa illas quod & Episcopi. Quia verò in illis Ordinariorum tantùm mentio fit, vt videri potest Titulo 12. num. 392. & 408. dubitari potest an independenter à Capitulo id Vicario competat, qui Ordinarij nomine venit. Pro quo Bonacina Tomo 1. Tractatu de Clausura. Quæst. 1. Puncto 8. num. 3. & P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 6. Cap. 15. numer. 30. Et est sanè probabile Vicarium eo nomine comprehendi, de quo & dictum numer. 81. quia tamen incertum, vt ibidem vidimus, vnde & multi, quos adducit Dom. Barbosa etiam Allegat. 54. num. 121. id negant generali illa assertione, quòd scilicet potestas dispensandi non veniat generali Vicariatus mandato: Episcopi per se ipsos solent dispensationes huiusmodi assidentibus sibi Societatis Patribus expedire. Quod Illustrissimus Limanæ huius Metropolis Archiepiscopus Dom. D. Petrus à Villagomez ita obseruat, vt absens etiam id reseruet sibi, Patres per litteras consulendo. Id ergo & Capitulum satis posset conuenienter præstare: sed faciliori expeditioni conuenientius apparet, vt illud Vicario committat: cùm aliàs eidem probabilis sententia pro independentiâ circa effectum huiusmodi suffragetur.

De peculiaribus quibusdam Facultatibus Indiarum Episcopis concessis.

DIco tertiò. Facultates, quæ Episcopis [Assertio 3. Facultates quindennales Episcoporum Capitulo non competere.] Indiarum per quindennium conceduntur ad dispensandum in multis, Capitulo, Sede vacante, non competunt. Constat ex 28. in qua sic dicitur: Prædictas facultates communicandi, non tamen illas, quæ requirunt Ordinem Episcopalem, vel non sine sacrorum Oleorum vsu exercentur, Sacerdotibus idoneis, qui in eius Diœcesi laborabunt, & præsertim tempore sui obitus, vt Sede vacante sit qui poßit supplere, donec Sedes Apostolica certior facta (quod quàm primùm fieri debebit) per delegatos, vel per vnum ex eis, alio modo prouideat: quibus delegatis auctoritate Apostolicâ facultas conceditur, Sede vacante, in casu neceßitatis consecrandi Calices, Patenas, & Altaria portatilia, sacris Oleis; ab Episcopo tamen benedictis. Sic Pontifices. Vbi cum ab Episcopo designandum dicant eum, qui Sede vacante supplere possit, manifestè indicat facultates dictas ad Capitulum non transire. Quia verò dicitur Sa [Cui tamen possunt delegari.]cerdotibus idoneis eas posse committi, poterit Capitulo illas Episcopus delegare, & aliquibus ex ipso, quæ sacris sunt Oleis consecranda. Neque obstare videtur quod additur: Qui in eius Diœcesi laborabunt. Tantùm enim per id exigitur, vt Sacerdotes tales curam suam ad totam Diœcesim extendant, & pro illius vtilitate laborent executione traditarum sibi facultatum. Si enim impensum aliàs laborem pro Diœcesis vtilitate Pontifices ad talem delegationem vellent, non equidem qui laborabunt, sed qui laborauerint, edixissent. Animaduertat autem Capitulum sibi curam à Pontifice iniungi, vt mortuo Episcopo ad Sedem Apostolicam pro facultatum confirmatione recurrant; quod nescio an ita fiat. Ex huius autem diligentiæ neglectu non leue conscientiæ grauamen incurritur, quia ad vsum licitum facultatum hoc onus imponitur: & Ecclesia earum fructu quoad consecrationes eorum, quæ delegatis ante Episcoporum committuntur adventum, satis ingenti priuatur: cùm præsertim in Indiis longissimæ esse soleant vacationes.

Si roges an ab Episcopo morti proximo [Non tamen Vicario à Capitulo, Sede vacante, eligendo.] possint facultates dictæ Vicario à Capitulo eligendo committi. Respondeo negatiuè: quia cùm commissio talis Sacerdotibus idoneis facienda sit, de illorum idoneitate debet Episcopo constare: quod tamen haberi nequit, cùm eligendus ignoretur. In hoc enim maximè verum habet ea committi aliis non posse, quæ industriæ Episcopi concreduntur; quod & de aliis communis scriptorum doctrina Iuris dispositioni innixa, resoluit. Et facit præsertim Cap. Quoniam, de officio & potest. iud. deleg. ibi: Cùm in his omnibus casibus industriam [Cap. Quoniam, de offic. & pot. iud. deleg.] & fidem personæ, cui talia committimus, eligere videamur. Sic Gregorius IX. qui statim quædam enumerat, in quibus non licet id, quod est commissum, alteri delegare, sic inquiens: Nulli cui commissum fuerit prædicare Crucem, vel excommunicare, vel absoluere aliquos, dispensare cum irregularibus, vel [In quibus non liceat commissio actus delegati.] iniungere Pœnitentias; liceat hæc de cetero alijs demandare, quia non sibi iurisdictio, sed certum ministerium potiùs committitur in hac parte. Hæc ille. Simile autem in casu præsenti accidit; nam electio idoneorum Sacerdotum ad functiones prædictas, non iurisdictionis actus, sed purum ministerium est. Et cum Episcopis Pontifex loquebatur, vt ex Textu liquet, ex quibus ad alios Constitutio prorogatur. Pro quo videri potest Barbosa in Collectaneis ad citatum Caput. Vbi iuxta probatos Auctores multa adducit, ex quibus colligi potest personalissimam esse commissionem. Neque dici potest per se ipsum personam designare. Sed electam ab aliis: quia hoc perinde est acsi aliis designationem committeret, quandoquidem ipsi non potest de idoneitate constare, & ita idoneitas aliorum iudicio & electioni committitur. Et quidem quod maximè attendendum iniungitur, idoneitas est: cùm ergo hæc per designationem modo dicto factam nequeat agnosci, nihil releuat quod hoc vnâ vel aliâ ratione Pontificis contrariâ peragatur.

CAPVT VII.

Nonnulla circa Capitulum, Sede vacante, in Indiis percurruntur.

DIco primò. Capitulum potest vnire [Assertio 1. Capitulum posse vnire Beneficia.] Beneficia. Sic absolutè loquendo tenent plures, quos adducit, & sequi videtur Diana Parte 8. Tractat. 4. Resolut. 31. licèt nonnulli apud eumdem contradicant. Ratio est quæ pro aliis remanet inculcata, quòd scilicet in ordinariâ iurisdictione Episcopo succedat, neque hoc in Sacris Canonibus exceptum reperiatur. Et pro exercitio huiusmodi potestatis possunt in Indiis frequentes occasiones occurrere; quia Indorum populis ad raritatem adductis, necessarium, aut valde vtile est eos sub vnius Parochi curâ constitui. Tunc ergo vnum ex iis Beneficium vacans vniri alteri non vacanti poterit: aut si vtrumque vacet, vnum ex vtroque conflari. Hoc autem sine consensu Patroni fieri nequit, quia Ecclesiæ omnes sub illius curâ sunt, & non debet in eis Pastor, eo non annuente, collocari.

Dico secundò. Valde probabile est Ca [Assertio 2. Capitulum circa Clausuram Monialium idem posse quod Episcopus.]pitulum Sede vacante, in Indiis posse circa Moniales exemptas id, quod Episcopus in ordine ad Clausuram, iuxta facultatem, quæ illi à Concilio Tridentino conceditur Seßione 25. Cap. 5. de Regularibus. Vbi de exemptis esse sermonem, quæcumque illæ sint, etiamsi Prælatis Religionis subiectæ, communis sententia est, pro quâ videri potest P. Palaus Tomo 3. Tractat. 16. Disput. 4. Puncto 9. numer. 7. & 8. Id probo. Nam si aliquid obstaret, id certè esset, quòd in Concilio ibidem habetur illis verbis: In Monasterijs sibi subiectis Ordi [Conc. Trid.]naria; in alijs verò Sedis Apostolicæ auctoritate, &c. Ea enim quæ sub huiusmodi qualitate conceduntur Episcopis, in Capitulum non transeunt, vt tenent Doctores in simili loquentes de Monasteriis Sedi Apostolicæ immediatè subiectis, quæ ab Episcopis vt delegatis Sedis eiusdem gubernantur, de quibus Cap. 9. eiusidem Seßionis, & videri possunt apud Dianam suprà, Resolut. 14. quos & sequitur. Atqui probabilissima etiam sententia est, quæ contrarium statuit, & pro eâ sunt multi grauesque scriptores, vt videri apud eumdem potest citato nuper loco & etiam Resolut. 2. de quo & nos diximus num. 67. In Indiis autem probabili [In Indijs probabilitatem esse maiorem.]tas est maior; & talis quidem, vt videatur certitudinem exæquare. Nam Auctores contrariæ sententiæ affirmant in casu vrgentis necessitatis posse Capitulum visitare, idque potestate ordinariâ, quando Moniales non sunt immediatè Apostolicæ Sedi subiectæ: vnde & similiter videntur in casu, de quo loquimur, vbi minor est exemptio, concessuri. Tunc sic. Si necessitas in Indiis occurrat, quia Prælati Regulares admoniti de remedio efficaci non curant, vrgens illa ferè semper est, quia vacationes Episcopalis Sedis solent esse prolixæ, & à Sede Apostolicâ nimis serò potest remedium expectari. Siue ergo delegata, siue ordinaria potestas sit, illa est Capitulo tribuenda.

Et quidem P. Bauny Tomo 1. Tractat. [Ex doctrinâ P. Bauny roboratur.] 11. de Abbatibus, &c. Quæst. 24. de Canonicis, vbi sententiam Dianæ, aliorumque vt probabilem defendit, & in quam se trahi fatetur. §. Deinde est, cùm anteà sic obiecisset: Si visitare Capitulum non potest, quòd illis fiet? Si institutum, iuraque domus ac Ordinis pessumdabunt? &c. ita subdit: Est quod respondeam, esse scilicet admonendum à Capituli Vicario Papam dere integra, ac si à semestri à litteris ad eum datis, malo non occurrat, tum videri honestam rationem habere Capitulum animaduertendi in sontes. Sic ille. Cùm ergo neque à semestri, neque ab anno integro, à litteris ad Pontificem datis, haberi responsum in Indiis possit, satis ex eo verosimile apparet posse Capitulum circa huiusmodi prouidere. Addit autem præfatus Auctor in hunc modum: Quòd si (quod existimo verius) facere id non potest, res [Quoddam illius non admissum effatum.] videtur committenda Deo esse, aut ad noui Episcopi aduentum remittenda. Sic ille. Atqui nouus Episcopus in Indiis nimis serò veniet: non est ergo inde satis necessitati prouisum. Ad Deum autem negotium totum remitti, non videtur iuxta humanæ prudentiæ leges, quas Deus vult in gubernatione hominum obseruari, vt vulgatum Prouerbium habet: Deum rogando, & percutiendo malleo. Vbi non prætereundum Auctorem dictum [Aliud circa egressum Monialium minùs consequens.] §. Vltimo asserere Capitulum, Sede vacante, posse Monialibus exemptis ac immediatè subiectis Papæ, dare licentiam ad egressum ex Claustro in causis à Concilio citat. Cap. Episcoporum iudicio remissis, & à Pio V. specialiter designatis. Quod probat quia succedit in iurisdictione Episcopo mortuo: licèt fateatur Episcopum id posse facere ex iurisdictione delegatâ. Quod equidem non video quomodo ab illo consequenter dici possit, qui priorem suam Assertionem de potestatis defectu in Capitulo ad visitationem probat ex eo quòd illa sit in Episcopo delegata, & ita non transmissibilis in Capitulum. In quo & Diana [Circa quod & Diana inconsequentiæ notatus.] videtur consequentiæ defectu laborare, qui P. Bauny sententia circa licentiam egressûs proposita Resolut. 39. sic concludit: Sed hæc opinio non est admittenda stantibus Declarationibus Sacræ Congregationis, de quibus alibi dicendum erit. Sic ille. Qui tamen Resolut. 14. citatâ, sic dixerat: Ex quo etiam fit posse Capitulum, Sede vacante, concedere licentiam Monialibus immediatè subiectis Sedi Apostolicæ egrediendi à Monasterio in casibus permißis in Bullâ Pij V. quæ incipit. Decori, & honestatis, quamuis id pertineat ad Episcopum tamquam Sedis Apostolicæ Delegatum, &c.

Quidquid de hoc sit, si licentia ad egres [Si licentia egressus ad Episcopum pertinet, posse etiam à Capitulo concedi.]sum in Monialibus exemptis, quamuis Prælatos Religiosos habeant, ad Episcopos etiam pertinet, quod Concilium significat, & plures Auctores tenent, vt videri potest apud P. Thomam Sancium in Opere Morali, Lib. 6. Cap. 15. numer. 26. P. Palaum suprà, numer. 9. & Bonacinam Tractatu de Clausurâ, Quæst. 1. Puncto 8. num. 1. Si inquam necessaria est, eam posse Capitulum concedere, vt citati docent P. Sancius num. 30. P. Palaus num. 10. & Bonacina n. 3. qui Vicario Capituli idem [Quid de illius Vicario.] competere ait, sicut & Vicario Episcopi, nisi specialis prohibitio, aut verbo, aut vsu habeatur. Sed citati Patres id negant, specialem concessionem esse necessariam affirmantes. Vtrumque probabile. Quia verò quod ad visitationem ratione Clausuræ attinet, si Episcopi id attentent, grauibus est obnoxium incommodis, vt experientia [Quâ procedendum cautela in negotio Clausuræ.] comprobauit, videtur magis ex re futurum, si remedium aliter accurent, Religiosos admonendo Prælatos; & si id non sufficiat, Proregem, & Præsides exhortando, vt ipsi apud Prælatos instent, protestando etiam se rem ad Regium Indiarum Consilium delaturos; id quod proderit aliquando sic fecisse. Quæ si eorum intentum non promoueant, & scandala manifesta sint, suâ illi vtantur potestate. Pro quo videri potest Zerola verb. Moniales. Ad quartum, & ad octauum. §. 4. Qui tamen licentiam à Prælato Religionis habendam [Licentia vt necessaria, & cujus Prælati.] censet; sed immeritò: quia in iis, quæ Episcopis suo iure, aut delegatione Pontificiâ competunt, non est alterius, qui eorum Superior non sit, licentia necessaria; immò etiam si Superior, eo non expresso. Illud certius, petitam & non obtentam sufficere; aliàs sine remedio deberent ista relinqui, si Prælati licentiam concedere recusarent.

