Dico quartò. Pro studio dicto tantum est spa [Assertio 4. Circa tempus quantum concedendum.]tium temporis concedendum, quantum conueniens apparet secundùm cursum ordinarium studiorum; aliàs non obtineretur finis à Sede Apostolica huiusmodi indulgentiâ prætensus. Cap. finali de Magistris quinquennium conceditur. Cap. Cùm ex eo, quod est posterius, septennium. Est autem inter Doctores controuersum an posterior hæc Concessio modò locum habeat, quia Declarationes Cardinalium extant, quinquennium tantummodò posse concedi concludentes, vt videri potest apud Nicolaum Garciam Tractatu de Beneficiis Parte 3. Cap. 2. num. 81. pro quo & ipse pugnat num. 82. sicut & alij, in quibus Dom. Barbosa suprà num. 31. Sed contrarium tenet Zerola Parte 1. verb. Studium. Ad Tertium, folis Parochis assignatum quinquennium affirmans, & vlteriùs addens circa hoc posse Episcopum arbitrari: & ita non solùm septennium, sed etiam octennium concedere siue pro Theologiæ, siue pro Iuris studio. Et pro eo adducit Concilium Lateranense sub Leone X. Seßione 8. §. Statuimus. [Concilium Later. sub Leone X.] vbi quinquennium pro Philosophiâ, & aliud item pro Theologia conceditur: item Pium Quartum die 24. Nouemb. Ann. 1564. Bullâ spe [Pius IV.]ciali quinquennium exprimentem. Vbi tamen additur, Vel aliud tempus. Concilium Tridentinum citato Cap. 1. Seßionis 5. vbi nulla temporis [Concil. Trid.] limitatio adiecta. Quod quidem mirum videri non debet, si Galliæ consuetudinem attendamus, in quâ decennium pro Magistris & Licentiatis in Theologiâ conceditur: & pro Doctori [Galliæ consuetudo.]bus, aut Licentiatis in Artibus, & Logicalibus inclusiuè, septennium, vt testatur P. Bauny Quæst. 2. citata §. Dixi, iure.

Et addi potest Eugenij Quarti Consti [Eugenij IV. Constitutio quæ Salmanticensi, & alijs, præsertim Indicis Vniuersitatibus, est communis.]tutio, de quâ num. 34. quæ licet pro Salmanticensi Academia tantùm expedita sit, ad omnes alias extendendam multi Scriptores affirmant, quos adducit & sequitur Dom. Solorzanus suprà num. 25. & 26. Vbi id præsertim habere verum ait in Limana & Mexicana, quibus priuilegia omnia Salmanticensis à Carolo sunt quinto concessa. Quod quidem alicui minùs fortè placeat, quia Imperator & Rex potuit quidem priuilegia communicare, quæ ipse, aut eius inclyti Progenitores concedere potuerunt: non verò [Carolus V. vt potuerit priuilegia Salmanticensis ad Indicas extendere.] illa, quæ ad ius spirituale Beneficiatorum spectant, quale est istud, de quo loquimur, & ea, quæ ad ipsum pertinent, & ita Pontifici propria sunt, vt neque Episcopi circa illa plenam habeant potestatem. Potest autem illud reduci ad Alexandri Sexti amplissimam Concessionem circa propagandam fidem, & Ministros prouidendi. Sed hoc etiam difficultatem habet, quia Reges nostri, cùm de studiis generalibus fundandis agitur, vbi Gradus, prout in Vniuersitatibus conceduntur. Sedem Apostolicam per suos Oratores adeunt, vtpotè qui existimant, quæ talia [Ratio pro ampliori spacio quae quinquennij] sunt, eorum excedere potestatem. Quidquid de hoc sit, ratio à nobis adducta vrget, quia nisi competens concedatur tempus, Ecclesia concessionis suæ fine frustratur. Quis enim quinquennio possit in litteris euadere consummatus? Tales profectò, quales illa desiderat in Cap. finali, & [Cap. Cùm ex eo.] Cap. Cùm ex eo. In scientia inquam ita proficientes, vt fructum in Dei Ecclesia suo tempore afferre valeant opportunum. Qui sicut splendor firmamenti in Ecclesia sint, & velut stellæ in perpetuas æternitates mansuri, vt ibi dicitur.

Dico quintò. Quæ Assertionibus præ [Assertio 5. Prædicta Indijs applicanda.]cedentibus dicta funt, Indiis possunt applicari, pro quibus locutus Dom. Solorzanus citatis locis, & in Politica pag. 616. Et ratio est quia nullibi exceptæ inueniuntur: quamuis dici non inuerosimiliter posset excipiendas esse, quia in illis speciales militant rationes, scilicet distantia ma [Quæ oppositum probare videantur.]gna respectu Regiæ Curiæ, vnde prouisiones adueniunt, ex quo fit vt Ecclesiæ multoties competentibus Ministris destitutæ reperiantur: cui incommodo, si ex alia parte accedat, quod ex absentiâ pro studiis emergit, maior videbitur solitudo. Deinde, Pro Ecclesiis Indiarum Ministros debere idoneos eligi, iuxta id, quod ab Alexandro Sexto Regibus Catholicis in celebri donationis Indiarum Bullâ grauiter intimatur. Præterquam quòd in Ecclesiis Europæ, vbi priuilegium dictum viget, solent Vicarij substitui; (licet obligationem talem negat Trullench Libro 1. Cap. 8. §. 9. num. 5.) per quos satis sacris fiat officiis, vt de Gallia testatur P. Bauny suprà §. Dixi, iure. Et generaliùs Zerola. V. Beneficium, ad Tertium, pag. 87. similis enim vbique ratio occurrit: ne scilicet Ecclesiæ seruitium per longum adeò spatium, cùm pro eo abundè sint dispositi prouentus, omittatur. Atqui id fieri in Ecclesiis Indiarum conuenienter nequit, quia nullus pro absenti inter Capitulares admittitur: & quamuis ad canendum posset admitti, non tamen ad alia, quæ Præbendariis propria sunt, tum in Choro, tum in altari. Item cùm in Ecclesiis Indiarum, vt diximus, tota Præbenda sit in distributionibus constituta, eam integrè sic absentes lucrari contendent, quia multi Doctores ita censent, quos refert & sequitur Dom. Solorzanus citato Cap. 14. num. 28. & 29. quod quidem durum videtur, vt scilicet ij, qui in Ecclesia resident, & pondus seruitij sustinent, nil plus eo titulo habeant: vnde sacri Canones distributiones semper excipiunt, sicut & Eugenius Quartus, vt vidimus num. 34. eo quidem respectu vt præsentes & seruientes, non præsentibus nec seruientibus præferantur. Licet autem sint [Ex distributionibus an aliquid detrahendum.] Doctores, qui in hoc casu tertiam distributionum partem detrahendam dicant, vt videri potest apud eumdem Auctorem citato num. 28. tenetque etiam P. Palaus Tomo 2. Tractatu 7. Disputat. 3. Puncto 9. §. 9. num. 13. vers. Solum est: quod est equidem & iuri & rationi apprimè consonum, extatque pro eo Declaratio Cardinalium circa Cap. 1. Seß. 5. num. 25. Cùm tamen in opinione sit, facilè contingere poterit vt contra Præbendarios in fauorem studentium sententia proferatur. Et ita quidem videmus in Magistris practicari, quibus pro absentiæ tempore nihil detrahitur.

Dico sextò. Si priuilegium studentium [Assertio 6. Licentiam Praelatorum in Indiis necessariam.] sit in Præbendariis Indicis practicandum, nullo modo id sine licentiâ debet fieri Prælatorum, qui & eam poterunt denegare. Scio multorum esse sententiam, qui affirmant Prælatorum licentiam non requiri, quibuscum tandem sentit Nicolaus Garcia Parte 3. Cap. 2. num 95. pro quo & alios adducit P. Bauny Quæst. 2. §. Hac tamen. Sed certè multi alij necessariam esse dicunt, ex quibus P. Reginaldus Lib. 30. Tract. 3. Cap. 5. num. 54. §. Quarta sententia, vbi P. Lessium adducit; qui tamen Lib. 2. Cap. 34. num. 163. ad studium Theologiæ, & Iuris Canonici non esse necessariam asserit. P. Palaus suprà num. 7. Dom. Barbosa Allegat. 56. numer. 28. & 29. Citat autem vterque Nicolaum Garciam, qui tamen citatorum. contrarium determinat. Et pro eo stat Cap. Relatum, [Caput, Relatum. Et Cap. Tuæ Fraternitatis.] & Cap. Tuæ Fraternitatis, de Cler. non resid. ibi: Nisi fortè de licentia suorum Prælatorum, vel studio litterarum, vel pro aliis honestis caußis &c. Sic in priori. Et in alio, ibi: Accepta licentia. Ita vt etiam apertè Pius Quartus in Bulla citatâ numer. 39. & Congregatio Cardinalium, de qua Nicolaus Garcia num. 81. & 82. quæ circa ætatem præscribit limitationem: neque iudicium circa illud & alia formari conuenienter potest, nisi Prælatus à Præbendario conueniatur. Pro quo & expendo Cap. Super specula, ibi: Ad Theologicæ profeßionis [Cap. Super specula.] studium aliqui docibiles declinentur: qui, cùm docti fuerint, in Dei Ecclesia velut splendor fulgeant firmamenti &c. Non ergo omnes, sed docibiles, ad Theologicæ professionis, & Iuris Canonici sunt studia destinandi; sed qui docibiles? De quibus scilicet sperari possit, si diu prædictis facultatibus operam dederint, in Dei Ecclesia adinstar splendoris firmamenti futuros, & vt ad iustitam valeant plurimos erudire, vt ibidem dicitur, priùs ipsi iuxta ingenij docilitatem eruditi. Vt ergo ex circumstantiis docilitas possit agnosci, Prælatus necessariò est adeundus, & illius beneplacitum requirendum. Quòd autem in Indiis negare licentiam debeat, nisi casus aliquis rarus accideret, adductæ rationes ostendunt.

Quia verò repulsus appellare potest, vt [Quid si repulsus appellet.] cum Zerola tradunt alij ab eodem citati suprà num. 1. §. Ad Primum. Et P. Palaus §. Nihilominùs, videant appellationis iudices qualiter in huiusmodi caussa procedant: vix enim credibile est, vt maiorem notitiam docilitatis habeant illi, quàm Pastor proprius, qui omnes circumstantias attentè potest expendere, & viciniores testes examinare. Omnibus autem id audiendum, quod habet Glossa in citatum Cap. Cùm ex eo, verb. Lit [Glossa.]terarum, sic clamans: Caueant Episcopi ne dispensent cum iis, qui dociles non sunt; iam enim in eis cessat huius Constitutionis caussa. Vnde nec fiat dispensatio. Sic illa, adducens statim Cap. Quod pro remedio 1. quæst. 7. quod tamen non videtur ad rem, quia ibi tantum dicitur quòd id quod neceßitas pro remedio re [Cap. Quod pro remedio 1. q. 7.]perit, cessante vtique neceßitate debet cessare pariter. Nisi dicamus cessare hic necessitatem, quatenus necessitas possibile respicit: cùm autemis, qui docibilis non est, nequeat necessitati Ecclesiæ succurrere, respectu illius cessat necessitas. Sicut esuriens necessarium habet panem, non lapidem, qui tantùm in panem potest per diuinam potentiam transmutari. Accedit Regia Schedula Philippi Tertij die 14. Augusti. Ann. 1620. ad Proregem, & Audientiam Nouæ- Hispaniæ, in qua iubet Que ningun Prebendado deje de seruir y [Schedula Philippi 3.] residir su Prebenda, à titulo de Cathedra. Ex tali enim iussione clarè videtur inferri neque ratione studij debere residentiam omitti: quia omissio residentiæ ob publicum magisterium magis priuilegiata est, vt constat ex Cap. Finali, de Magistris, vbi cùm pro studentibus concedatur quinquennium, Magistris tamen minimè tempus limitatur, vt communiter obseruant Scribentes, pro quo Dom. Barbosa Allegat. 56. citatan. 32. vbi alios adducit. Et P. Palaus suprà numer. 11. §. Ceterùm: quamuis Glossa non ita resolutiuè in eo loqui videatur. Cùm ergo pro Magistris priuilegium Iuris in Indiis non ita suffragetur, vt illi à residendi obligatione habeantur immunes, neque id certè debet pro studentibus indulgeri. Et licet Schedula dicta non sit ad omnia Indiarum regna directa, ex eâ tamen pro iudicando conueniens fundamentum sumi potest, stante præsertim sententiâ & praxi, pro qua Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. Cap. 12. num. 66. & seqq. plures Auctores adducit, quod scilicet Regiæ Schedulæ ad vnum Proregem directæ, non solùm pro illo regno, sed pro omnibus ius statuant, in quibus eadem est ratio, vt in casu est nostro manifestum.

Et ex his constat Parochis potiori ratio [Parochis licentiam denegandam.]ne licentiam huiusmodi denegandam. Pro quo & facit quamplurium Doctorum sententia asserentium illis post Concilium Tridentinum non posse concedi. Cùm enim iuxta illud Beneficia Curata debeant per concursum, dignioribusque conferri; non est possibile digniorem inueniri aliquem, & aliàs penitus illitteratum. Videndi illi apud Barbosam suprà, num. 30. qui & ita decisum affirmant. Quod etiam vt probabilius & in consulendo ac iudicando seruandum amplectitur P. Palaus suprà, num. 8. & 9. vbi plures etiam congerit oppositum sentientes, qui tamen ab Episcopo licentiam petendam affirmant. Tenent etiam Trullench suprà, num. 3. casum tantùm rarum excipiens. Et Thomas Hurtadus Tractatu vltimo, num. 740. nisi quando Cura est data sine concursu, de quo num. 741. Habent ergo India [Nec appellationi deferendum.]rum Episcopi vnde negare eam meritò possint, idque sine appellationis remedio, quia suo vtuntur iure secundùm priorem sententiam, & secundùm posteriorem: cùm enim licentia in hoc vt necessaria statuatur, appellatio subuenire nequit, vt contra id fieri possit. Pro quo est Cap. [Cap. Relatum, de Cleric. non resid.] Relatum citatum, ibi: Nisi fortè de licentiâ suorum Prælatorum, vel studio litterarum, vel pro alijs honestis caußis contigerit eos abesse: nec patrocinari debet eis appellationis diffugium, si contra huiusmodi intentionem Decreti fuerit interiectum. Sic Alexander III. vbi de habentibus Curatum Beneficium agebatur. Extat etiam pro eodem Decretum Concilij Triden [Conc. Trid.]tini Seßion. 23. Cap. 1. de Reformat. vbi statuitur neminem Curam animarum habentem posse sine licentiâ Ordinarij in scriptis, gratisque concedendam, se absentare: quod si secus accidat, censuris absentem posse compellere ad residentiam, non obstante Eugenianâ, Extrauagante inquam Eugenij IV. quæ habetur inter Communes Lib. 5. de Priuilegijs, Cap. 3. & prohibet Censuras ferri in eos, qui Romam tendunt, ibique negotia apud Sedem Apostolicam prosequuntur. Possunt ergo & tales ad residendum compelli, possunt pariter & studentes, idque sine appellatione, aut inhibitione etiam in Romanâ Curiâ.

Dico septimò. Pro studio Iuris ciuilis [Assertio 5. circa Ius Ciuile idem priuilegium extare, iuxta probabilem sententiam.] posse priuilegium dictum suffragari (iis exceptis, de quibus in Cap. Non Magnopere. & Cap. Super specula, ne Clerici, vel Monachi, Religiosis inquam, Presbyteris & habentibus dignitatem, vel personatum, vel Parochialem) tenent Doctores aliqui, ex quibus nonnullos adducit & sequitur Tiberius Decianus Volum. 1. Responso 43. numer. 5. & seqq. quibus addendi Dom. Barbosa Allegat. 56. citata, num. 26. Zerola verb. Studium. Ad quintum, qui etiam alios allegat. Bonacina Tomo 1. Disput. 2. de officio diuino, Quæst. 5. Puncto 3. §. 9. num. 4. & P. Palaus tamquàm probabile suprà, numer. 6. Negant alij, ex quibus videtur Dom. Solorzanus, qui solius Theologiæ, & Iuris Canonici meminit. Pro quo & faciunt Declarationes Cardinalium, quæ numquàm de Ciuili iure loquuntur. Sed certè cùm prior dicendi modus graues Patronos habeat, non potest penitus improbari: præsertim quia Cap. Cùm de diuersis, de Priuilegijs in [Cap. Cùm de diuersis, de Priuileg. in 6.] 6. expressè Ius ciuile commemorat, dum studentes Romæ, vbi iubetur vt regatur & vigeat studium iuris diuini & humani; Canonici videlicet, & Ciuilis, omnibus priuilegiis fruantur, quibus fruuntur ij, qui student in Scholis, vbi generale regitur studium, & ita quòd recipiant integrè prouentus suos Ecclesiasticos. sicut illi, &c. Vbi Innocentius IV. non solùm pro Romæ studentibus priuilegium illud concedit, sed simul ostendit quantùm debeat Iuris Ciuilis studium æstimari; atque ita caussam esse sufficientem, vt abesse Beneficiarij possint: pariterque præsupponit id in studiis aliis generalibus fieri, dum ad eorum similitudinem Romanas vult Scholas frequentari, & similibus priui [Theologiæ cur non in eo expressa mentio.]legiis studentes frui. Quòd si quis miretur quomodo Pontifex in statuendis scholis non meminerit Theologiæ, occurrendum est cum Ioanne Monacho, qui ait illud, Canonici videlicet & Ciuilis, non ita exponendum, vt Canonicum respondeat diuino, & Ciuile humano, sed per vtrumque quod sit humanum exponatur. Id est, positiui, scilicet Ca [Ioan. Monachus.]nonici & Ciuilis: quod dicit diuini intelligatur propriè de sacrâ paginâ. Verba illius sunt. Et meritò quidem, quia Ius Canonicum nequit propriè dici diuinum, quandoquidem iuxta communem Theologorum & Iurisperitorum intellectum, ius diuinum & positiuum omnino distincta sunt, & ita frequentissimè loquimur, dum dicimus aliquid [In Indijs non esse licentiam, pro studio legum concedendam.] esse de iure positiuo, non tamen diuino. Quidquid tamen de hoc sit, in Indiis non est concedenda licentia pro studio legum, non solùm ob generalem rationem dictam, sed quia ad negotium fidei, quod præsertim in eisdem agitur, vix vtilis esse potest. Et quidem merus Legista generaliter loquendo parùm valet, vnde est illud apud Tiberium Decianum suprà. Legista senza Capitulo, val poco: Canonista senza legge val niente. Hinc factum vt in Limanâ Academiâ ita legum studium vigeat, quòd in illo nullus Gradum accipere nequeat; & ita duo tantùm anni cursus exigantur, quia eâ moderatione tantum comparari notitiæ potest, quantum est ad Sacrorum Canonum intelligentiam necessarium.

Dico octauò. Pro auditione Gramma [Assertio 6. pro Grammaticâ licentiam debere concedi, & quid de litteris humanioribus.]ticæ, si talis defectus possit cum Præbendæ adeptione componi, concedi licentia potest, immò & debet, quia sine Grammaticâ Præbendarius lapsus fœdissimos in diuini officij exercitatione committet. Ad litteras humaniores posse licentiam concedi cum Nauarro tenet P. Lessius Lib. 2. Cap. 34. num. 163. P. Reginaldus Lib. 30. Tractat. 3. Cap. 5. num. 54. §. Quarta caussa. Alij etiam sine limitatione id fieri posse concedunt, vt Malderus & Petrus Gregorius, quorum sententiam vt probabilem amplectitur P. Bauny Quæst. 2. citatâ. §. Has tamen: & §. Secundò excusat. Cùm ergo hoc circa humaniores litteras ita habeat, circa Grammaticam non videtur etiam in Indiis, pro Parochis ipsis dubitandum. Sic vidimus Parochum quemdam Indorum ab Episcopo in Seminarium missum, vbi Grammaticam inter pueros addisceret, quod nescio an fuerit consecutus. Si dicas tales, vtpotè penitus illiteratos, esse irregulares, & ita Beneficio priuandos, cuius non sunt capaces ex Cap. Cùm in cunctis, de Electione. §. Finali. Cap. Cùm nobis, eodem Titulo: [Quinam illiterati irregulares censeantur,] pro quo & Doctores apud Barbosam Allegat. 46. num. 5. & 10. & Allegat. 63. num. 1. Occurrendum est ex communi sententiâ Doctorum, qui illiteratos Beneficij incapaces eos tantùm esse dicunt, qui legere nesciunt, vel ad summum, scribere: vt videri potest apud Illustrissimum Zapatam Disceptatione de Iustitiâ distributiuâ, Pag. 120. P. Thomam Sancium Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 20. & P. Palaum Tractat. 13. Disput. 4. Puncto 6. num. 9. qui sufficiens iudicat, si legere linguam Latinam sciat. Barbosa num. 9. & 13. cum aliis plus exigit, sed reuerà parum, quod scilicet aliquod principium Grammaticæ habeat. Quòd si inste [Eorum electiones irritandas.]tur electiones istas esse irritandas, licèt validæ sint, vt indignis delatas, contra Concilij Tridentini Decretum Seßione 7. Cap. 3. de Reformat. ibi, [Conc. Trid.] Aliter autem facta collatio, siue prouisio, omnino irritetur. Pro quo Barbosa Allegat. 65. num. 3. & P. Palaus suprà, numer. 8. Responderi potest irritandam quidem, si nulla sit spes meliorationis; cùm tamen esse possit, & rationes aliquæ conuenientiæ, vt irritatio possit suspendi, concesso tempore studij, sitque hoc pacto melior conditio possidentis, vel tolerati ob insignem probitatem, & alia, de quibus Barbosa citato numer. 3. & etiam.

Dico nonò. Pro studio solius Philoso [Assertio 9. ad studium Philosophiæ priuilegium extendi.]phiæ generaliter loquendo verosimile est priuilegium studiorum ad sic studentes extendi. Sic Zerola verb. Studium, Ad quintum. P. Lessius, P. Reginaldus, & P. Bauny num. præced. citati; qui de licentiâ vt de Grammaticâ loquuntur, & apud ipsos alij. In Indiis tamen id non videtur admit [Sed non in Indijs.]tendum, propter rationem generalem, de quâ num. 41. & propter adductam num. 45. circa Ius ciuile: est enim studium hoc ad negotium, quod præcipuè in Indiis agitur, stabiliendae scilicet Christianæ Religionis, vbi dominata barbaries, parùm vtile, & tempus in eo insumendum vtilius posset studiis aliis commodioribus applicari. Et Præbendariis quidem, de quibus præsertim agimus, pro ministerio Chori & Altaris, defectus Logicæ, Physicæ, & Metaphysicæ incommodare non poterit. Sed si tantus amor huiusmodi cognitionis in aliquo vigeat, vt de illius carentia doleat, habet ille profectò horas vacuas, habet & menses, in quibus instructore consulto, possit adeptione notitiæ respirare. Poterit etiam frequentare Scholas, cùm residentiæ obligatio non vrget, nec difficilè fuerit Gradum aliquem consequi, cùm eos, qui in facultate istâ conferri solent, sit facillimum obtinere. Quod si in ciuitate sit, in quâ studia communia non vigent, de Gradu non curandum, vix vtili, nisi quatenus ad superiores est via. Satius fuerit studio probitatis incumbere, sic enim & Magistri & Doctoris lauream magis honorificam comparabit.

Dico decimò. Priuilegio dicto non de [Assertio 10. circa studium Medicinæ negatiua. Et quid pro opposito facere videatur.]bent gaudere, præsertim in Ecclesiis Indiarum, qui Medicinæ operam dare velint. Sunt equidem qui hoc concedant, ex quibus Zerola Verb. Studium ad quintum principale, & in responsione ad dubium primum: vbi cùm prohibitionem proponat, de quâ num. 45. circa alios nullam mouet quæstionem. Colligitur etiam ex P. Bauny Quæst. 2. citatâ. §. In eorum. Vbi quod in Cap. Relatum, de studio litterarum dicitur, vt vidimus num. 44. ad humanas omnes litteras extendendum arbitratur, cùm reuerà omnibus & diuinis & humanis sit commune. Et posset quidem in Indiis specialis ratio conuenientiæ, immò & necessitatis allegari, ob paucitatem scilicet Medicorum, qui huic studio post Philosophiæ curriculum, quæ illius fundamentum est, operam strenuam diuturnamque nauarint. Neque Medicina Præben [Illam non dedecere Præbendarios.]darium dedecet, quandoquidem Præbendarios Medicos constat extitisse, & his ipsis diebus Canonicus Legionensis nescio quam super curando controuersiam Romæ discussam excitauit. Et quidem cùm Medicina simul cum Iure ciuili inueniatur concessa, iis exceptis, de quibus in Cap. [Cap. Super specula.] Super specula, ne Clerici vel Monachi, ibi: Ad Archidiaconos, Decanos, Plebanos, Præpositos, Cantores, & alios Clericos Personatus habentes, nec non Presbyteros. Sicut propter studium Iuris ciuilis potest licentia concedi, iuxta dicta numer. 45. ita & pro studio Medicinæ, cùm de similibus idem iudicium sit habendum. Cap. Inter Corporalia, de translation. Episcop.

Nihilominùs proposita est Assertio su [Probatur Assertio.]stinenda, quia licet Medicinæ studium non sit Ecclesiasticis absolutè prohibitum: quòd tamen abesse à Beneficio possint, vt illi dent operam, contra morem Ecclesiæ est, non enim circa hoc quidquam practicatum extat, neque sine scandalo staret, si ad praxim illud adducere quisquam niteretur. Pro Indiis autem est singularis ratio, quam Honorius III. adducit in citato Cap. Super specula, sic locutus: Quia verò Theologiæ studium [Ex citato Cap. Super specula vrgens ratio.] cupimus ampliari, vt dilatato sui tentorij loco, funiculos suos faciat longiores, vt sit fides Catholica circumcincta muro inexpugnabili bellatorum, &c. Cùm enim in Indiis de propagatione agatur fidei, & ita, vt funiculos suos, dilatato tentorij loco, faciat longiores, omnium maximè necessaria Theologia est, & ita non est ad Medicinam indulgentia Sedis Apostolicæ pro studentibus amplianda. Cuius licet necessitas aliqua subsit, aliunde suppleri potest, prouidendo vt aliorum statuum adolescentes studio eiusdem applicentur. Non est autem eius, & Ciuilis iuris ratio eadem, licèt simul proponantur: quia Iuris ciuilis studium pro Sacrorum Canonum intelligentiâ valde necessarium est, & pro eo, vt vidimus, specialis est Innocentij IV. concessio.

Dico vndecimò. Si in Indiis licentia [Assertio 11. In Scholis Societatis posse priuilegium obtineri.] Præbendariis, aut etiam Parochis, studiorum caussâ concedatur, poterunt illi Philosophiam & Theologiam in Scholis Societatis audire, in quibus illæ cum facultate conferendi Gradus præleguntur. Licet enim Doctores aliqui, Declarationi cuidam Congregationis Cardinalium inhærentes, dicant futurum studium in famosa Vniuersitate, Vt Zerola verb. Studium, Ad Octauum, Bonacina Tomo 1. Disputat. 2. de Officio diuino Quæst. 5. Puncto 3. §. 9. num. 7. & 8. Dom. Barbosa Allegat. citata num. 21. & 22. P. Palaus Tomo 2. Tract. 7. Disput. 3. Puncto 9. num. 1. & alij. id tamen non videtur vrgere, quia iuxta dispositiones Iuris communis id necessarium non est; [Cap. Tuæ Fraternitatis.] & vbi præsertim de eo agitur, scilicet in Cap. Tuæ Fraternitatis, de Cler. non resident. nihil tale iubetur. Quæsiuisti (inquit Innocentius Tertius Episcopo Altissiodorensi,) vt cùm interdum Canonici, quibus studiorum gratiâ est indultum vt in absentia sua fructus recipiant Præbendarum suarum, acceptâ licentiâ se ad villas transferunt, vel castella, in quibus nullum est, vel minùs competens studiorum exercitium, vtrùm Præbendarum suarum fructus sint talibus conferendi? Ad hoc sic ille. Ad quod breuiter respondemus, eis, qui huiusmodi fraudem committunt, (cùm fraus & dolus nemini debeat patrocinium impertiri) præfatam indulgentiam competere non debere. Hæc Pontifex. Quis autem non videat fraudem hic tantùm dolumque notari, dum prætextu studiorum vagandi oblectamenta quæruntur? & quis item non perspiciat nihil tale in studiis Societatis inueniri, vbi valde competens studiorum exercitium reperitur? Vnde Bernardus Parmensis in citatum Caput sic ait: Nota quod nomen [Glossa Bernardi Parmensis. Et alia.] studij de meliori, vel saltem de bono intelligendum est. & Glossa ibidem verb. Sudiorum ita habet: Sufficit, si sit studium conueniens, siue mediocre. D. de Ædil. edicto. Sciendum. §. Illud & l. Si quod. §. Venditor. Hæc Glossa. Et ita non obstante Declaratione dictâ tenet Moneta de Distributionibus. Parte 2. Quæst. 10. num. 17. Nec videtur tandem dissentire Dom. Barbosa, dum ait studium generale illud dici, quod est erectum & institutum per Papam, Regem, seu Principem, & ita non sufficere studium, quod non est Vniuersitas. Studia enim Societatis, in quibus conferri Gradus possunt in Indiis, auctoritate Papæ & Regis id habent, & possunt vocari Vniuersitates. Pro quo est sententia executorialis Regij Indiarum Consilij, quâ concluditur vt in Ciuitate Platensi sit Vniuersitas, vbi de studiis Societatis erat controuersia. Et quidem non parum apparet dissonum, vt studia Abulensia, Oxomensia, & nonnulla alia in Hispania, in quibus nullum est, vel minùs competens studiorum exercitium, vt Textus citatus loquitur, Vniuersitatis nomen obtineant, & quòd illud sit studiis Societatis in Indiis, in quibus valde competens exercitium cernitur, propter aliquorum minùs competentem contradictiunculam, denegandum. Et hæc pro studentibus, iam pro docentibus

§. II

De iusta absentiæ caussa ratione Magisterij.

DIco duodecimò. Professores Theolo [Assertio 12. Professores Theologiæ, & Canonum in Indiis qualiter priuilegiati.]giæ Scholasticæ, Expositiuæ, & Moralis, ac etiam Iuris Canonici, ita in Vniuersitatibus Indicis docere possunt, vt præter horas lectioni competentes, Ecclesiæ debeant iuxta Præbendarum suarum officia deseruire. Pro hoc videndus Dom. Solorzanus citato Cap. 14. n. 21. & seqq. & in Politicâ pag. 617. Quia verò circa hoc amplior concessio extat, videntur illâ se tueri posse. Et est Gregorij XIII. cuius fit mentio in Declarationibus Concilij Tridentini ad Cap. 1. [Greg. XIII. amplior indulgentia.] Seßionis 5. numer. 29. & iuxta quam ita scribit P. Thomas Sancius Lib. 2. Concil. Cap. 2. Dub. 95. n. 5. Verùm iam ex gratia, diebus, quibus legunt, habendi sunt sicut præsentes in Choro & inseruientes, vt declarauit Gregorius XIII. audita relatione Congregationis Cardinalium ad Caput 1. Seßionis 5. num. 12. §. Non debent. Sic ille. Quod & inductâ huiusmodi concessione tenent Gonzalez ad Regul. 8. Cancellariæ §. 7. Proœmij numer. 180. & Nicolaus Garcia Parte 3. Cap. 2. num. 118. & post eos Bonacina Disput. 2. de officio diuino Quæst. 5. Puncto 3. §. 6. num. 2. Trullench Lib. 1. Cap. 8. §. 6. n. 1. & Thomas Hurtadus Tract. 12. num. 1585. Poterunt ergo in foro conscientiæ totius diei distributiones retinere. Quis enim possit illis Pontificiam gratiam impedire? Sed illud videtur obstare, de [Obstantia quædam depulsa, & obseruatio addit a doctrinalis.] gratiâ prædictâ authenticè non constare. Sed obstantia ista ex eo depellitur, quia negari nequit saltem id esse probabile, cùm testimonium pro eo Scriptorum grauium habeamus. Stante autem probabilitate, securè potest Præbendarius Professor, illâ se in retentione dicta tueri, iuxta communem doctrinam, de qua sæpiùs. Sed debet talis consequenter in hac materia procedere: & sicut Declaratione dictâ in suum vult vti commodum, cùm tamen authentica non sit, ita & similis pro detractione tertiæ partis distributionum debet admitti, de qua circa citatum Caput num. 25. [Cap. Ex eo, de reg. iuris.] vt enim habet Regula 38. Iuris in 6. Ex eo non debet quis fructum consequi, quod visus est impugnare. Non tamen ideò improbabile redditur priùs dictum.

Dico decimotertiò. Præbendarij Cathe [Assertio 13. Circa Cathedras Iuris ciuilis affirmans.]dras Iuris ciuilis moderari possunt, & indulto frui, quo & alij Professores. Id negat P. Palaus citato §. 9. num. 3. Sed constat ex dictis num. 45. circa studentes, quia omnium quo ad hoc eadem ratio est. Et ita Thomas Hurtadus Tract. 11. n. 737. ait sic legentes Eugenianâ gaudere, etiamsi sint Curati, pro quo numer. 732. illud magis speciale, omnes exceptos in Cap. Finali, de quibus num. 48. non esse Professores, sed studentes, vt ex tenore ipsius est Textûs manifestum: quamuis Cap. Non magnoperè, vtrumque Religiosis videatur prohiberi, vt exponitur in Cap. Finali. In priori enim sic: Ad legendas leges. sed studium non ita expressum, subintellectum tamen ab Alexan [Cap. Finali, Ne Clerici &c.]dro, exponit Honorius, sic dicens: Contra Religiosas personas de claustris exeuntes ad audiendum leges, vel Physicam Alexander Prædecessor noster olim statuit &c. Quibus circa eosdem ampliùs roboratis, subdit statim: Quia verò Theologiæ studium cupimus ampliari &c. ad Archidiaconos &c. (sicut n. 48. & 49.) hoc extendi volumus & mandamus. Sic ille. Studium ergo est quod prohibet, non magisterium. Est insuper intellectus alius citati Capitis, Non magnoperè. & verò legitimus, iuxta quem [Cap. Non magnopere genuina explicatio.] omnis cessat difficultas: nam cùm in illo dicitur Ad legendas leges, lectio studentium, non legentium indicatur, & ita exponit Honorius, estque iuxta Cap. Quianonnullis, de Magistris, ibi: Legendi studium, & opportunitas proficiendi. Et ita de Re [Religiosis etiam licere]ligiosis etiam loquentes tenent plures, quos adducunt & sequuntur P. Thomas Sancius in Opere morali. Lib. 6. Cap. 14. num. 45. & P. Palaus Tomo 3. Tract. 16. Disput. 4. Puncto 13. §. 6. num. 2. qui cùm addant Religiosos posse in ea facultate graduari, consequenter sentire debent, & eam legere publicè posse, ad id enim Gradus conceditur, vnde & de aliis idem pariter est dicendum. Et quidem decisionis ratio in magisterio deficit: ex eo enim quod in Iure ciuili laureatus illud publicè doceat, Theologiæ studium non desinit ampliari: talis enim huiusmodi studio non est operam iam daturus, neque quemquam impedit quo minùs Theologiæ possit gymnasia frequentare. Ex fun [Circa Medicinam.]damento autem dicto idem videtur in Professore Medicinæ dicendum, & ita de illa similiter Scriptores citati loquuntur. Quia verò hæc ob speciales aliquas circumstantias potest in Indiis dedecere, in iis præsertim, quos Ius excipit, iudicio Episcopi standum est; cùm resolutio nostra circa illos non sit adeò certa, quin possit eidem non inuerosimiliter penitus refragari.

