Dico Decimò. Cùm Missæ ab aliqui [Assertio 10. Circa Missas à Testatoribus relictas, notanda doctrina.]bus dicendæ post mortem relinquuntur iuxta Executorum placitum, aut magis speciali determinatione, nequeunt Parochi superiori circa hoc etiam disponente potestate, quartam eorum partem assumere, iuxta ea, quæ habet Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 22. num. 31. & in Politica pag. 687. §. Tambien & multò minùs stipendium maius exquirere, quod nescio quomodo alicubi inualuit sine iuridico fundamento. Et quidem Testator, si viueret, eleëmosynam pro Missis ad libitum posset impertiri: ergo & dum circa mortem disponit, idem facere potest, quia nullo iure illi absoluta dispositio prohibetur. Cumque Executores liberam etiam circa hoc dispositionem habeant, non debent ab eadem impediri, quia voluntas eadem Testatoris reputatur. Et verò si Executor quidquam circa dispositionem Testatoris immutet, recusari potest ab iis, quorum interest, & ab officio remoueri, per Textus & Doctores, quos adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 6. num. 4. & P. Sancius Libr. 4. Consiliorum, Cap. 1. Dub. 61. Ex quo fit extraneum non posse agere vt talis voluntas immutetur, cui nullo modo Testator voluntatem suam voluit commendatam. Stipendij [Stipendium non posse augeri] etiam augmentum minimè etiam tolerandum est, quod & contra Testatoris est voluntatem, & cum legatorum aliorum detrimento, aut etiam Testatoris ipsius, si Missæ ea de caussa ad minorem numerum redigantur. Nec valet si dicatur, stipendij designationem arbitrio Prælatorum reseruari: licet enim id verùm sit: positâ tamen stipendij taxâ pro virorum eleëmosynis, cam pro defunctis augere, contra omnem videtur æquitatem; cum illis enim magis piè & liberaliter est agendum: neque in dicentibus Missas labor aliquis peculiaris accrescit, vt inde stipendium debeat accrescere, & ita injustitia in eo manifestè videtur deprehendi, sicut esset si pro Missis viuorum ea inæqualitas statueretur. Et quemad [Sicut net pretium, nisi fortè pro exteris.]modum in assignatione pretij contingeret, si vnum pro quibusdam, aliud pro aliis esset. Nisi fortè pro exteris esset maius, quàm pro indigenis, quod aliquando licitum esse tenet P. Lessius Lib. 2. Cap. 21. num. 30. cum P. Molina Disputat. 246. & aliis. Quod quidem in casu nostro locum non habet, quia Testatores pro extraneis habendi non sunt, neque animæ, pro quibus dicendæ Missæ, vti extraneæ tractandæ, quas ad corpus Ecclesiæ Christi pertinere constat, & Ecclesia pia mater singulari affectu complexatur. Neque dici vlteriùs potest aliquid addendum [Neque ob laborem Collectoris.] stipendio, quod labori Collectoris respondeat: quia & hoc contra voluntatem Testatoris est, qui non per Collectorem, sed per Executorem vult negotium dictum expediri, ad quod, si negligens fuerit, poterit Ordinarij officio compelli: vel certè si Collectori quidquam conferendum, id communi stipendio detrahatur, sicut pro vino, cerâ, & alijs detrahi solet.

§. V.

De Quarta funerali ac Canonica portione ab Indicis Parochis exoluendâ.

DIctum de hoc Titulo 13. numer. 79. & [Dicendorum ratio.] 84. sed ampliorem declarationem in locum præsentem reseruauimus, vbi non vacat rem ex professo persequi, de qua multa Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 22. & in Politica Lib. 4. Cap. 22. sed specialia quædam adscribere, & Parochorum conscientias satis in hoc grauatas delinire: non quidem placendi studio, sed sacrarum legum moderatione sanis oculis præsentatâ. Pro quo suppono circa hoc standum esse consuetudini, vt habetur in Cap. Requisisti, de Te [Standum esse consuetudini circa illud.]stamentis. Et in Cap. Certificari, de sepulturis, in quo sic loquitur Clemens Tertius inductâ Diui Hieronymi auctoritate: Vnaquæque Prouincia in suo sensu abundet secundùm rationabilem consuetudi [Cap. Certificari, de sepulturis.]nem regionis, illa iustitia circa medietatem, vel tertiam, aut quartam partem, pro locorum diuersitatibus attendatur. Sic Pontifex. Circa quod Zerola in Praxi Parte 1. verb. Legatum, §. 3. Conclus. 5. Et quod de quantitate dicitur, ad alia est pariter referendum propter eamdem rationem, ad ea scilicet, ex quibus Quarta solui debeat: in hoc enim magna varietas esse potest, vnde & variæ etiam sunt circa hoc iuris Canonici decisiones, vt videri specialiter potest in Cap. De ijs, quod est finale de Testamentis. Cap. Cùm inter. & Cap. Ex parte 3. de verborum significat. Neque consuetudo quæ [Rationabilis illa futura, & quæ talis dicatur.]nis, sed rationabilis attendenda, vt ex tenore decisionis constat, & sic intelligendum, quamuis id non exprimeretur, quia, vt ait Panormitanus in Cap. Cùm venerabilis, de consuetudine, irrationabilis non meretur nomen consuetudinis. Quæ autem consuetudo rationabilis dicatur, diuersimodè Doctores conantur exponere, sed non omnes id assequuntur, vt videri potest apud Dianam Parte 6. Tractat. 5. Resolut. 1. Omnes enim dicunt rationabilem esse, quæ est iuxta rationis æquitatem. Sed hoc opus, hic labor est, in declarando inquam quando contra rationis æquitatem sit, quia potest esse consuetudo contraria legi, lex autem valdè est rationis æquitati conformis; & nihilominùs non esse irrationabilis, cùm constet legem [Peculiaris, sed genuina explicatio.] posse per consuetudinem abrogari. Sed his non obstantibus iuxta prædictum dicendi modum explicari potest, vt tunc consuetudo rationabilis dicatur, quando attentè considerata nihil dissonum ex se importat, neque oculos prudentium offendit: si secus autem accidat, irrationabilis censenda est, quia videlicet sine intuentium offensione stare nequit, & ita rationi contraria est, hoc est, benè formato discursui, cui lumen rationis assistit. Sicut enim contra rationem agit quis, dum ab eo recedit, quod ipsi vt conueniens proponitur, ita erga aliorum actiones eius debet iudicium regulari; vt scilicet contra rationem in aliis esse iudicet, quod ipse in se tale reputat, vnde nec faceret, si iuxta rationis operaturus esset æquitatem. Qui explicandi modus iuxta eorum mentem æstimari potest, quos adducit Diana pro suâ sententiâ, quam sic possumus aliquatenus illustrare. Pro quo & videndus P. Becanus de Legibus, Cap. 8. quæst. 6. num. 4.

Iuxta quæ in materiâ præsenti dicere [Materiæ præsenti accommodatur.] possumus consuetudinem rationabilem eam esse, ex quâ nihil offensionis habetur: quod equidem contingit siue parum, siue nihil Parochi Episcopis soluant, Canonicæ nomine portionis. Et alicubi nihil solui, ex Vincentio & Hostiensi affirmat Ioannes Andreas in Cap. Requisisti, citato. & alios pro eodem adducit Dom. Solorzanus suprà, num. 19. & in Politicâ Pag. 684. in fine. Id [In Lusitaniâ nihil olim datum.] quod iam olim pro Lusitaniâ constitutum est ab illius Prouinciæ Concilijs, vt constat ex Cap. Placuit, & Cap. Priscis, 10. quæst. 3. pro quo & videndus P. Azor Tomo 2. Lib. 9. Cap. 12. Quæst. 3. Alibi aliter, & quidem parum. Ex quo nullus offenditur, quia sciunt Episcopis abundè alimenta suppetere, & aliundè æquitati consonum est, vt quæ donantur Ecclesiæ Rectori, plenè habeat, cùm ex eis Ecclesiæ ipsius fabricæ & ornatui debeat viuens & moriens prouidere. Non ita verò accidet, si ea, quæ Rectoribus donantur, sic Episcopi participare velint, vt & illi parcè viuant, abundantibus Episcopis, & Ecclesiæ sine ornatu & decore vilescant, aut excessus quartæ sit, cùm tamen esse non debeat: licèt enim Canones de tertiâ etiam, immò & aliquando de medietate disponant: cùm tamen obseruandam consuetudinem dicant, & hæc generaliter sit recepta, vt plus quàm quarta non soluatur, excessus debet irrationabilis reputari. Siue quod nulli Episcopi respondeat officio, vel allegetur sic exegisse antecessorem; cùm tamen legitimè præscripta esse debeat. Pro quo Zerola, & ipse Episcopus suprà, ita scribic Conclus. 10. Cauere debent locorum Ordinarij, per prætextum quod ipsi inceperint exigere [Zerola.] hanc quartam, intendant introducere consuetudinem, &c. addens sufficere decem annorum spatium, quia consuetudo hæc est iuxta ius commune, & non contra illud. Vt tamen nec tempus sufficiat, etiamsi longum sit, id facit, quod habetur in Cap. 1. de Consuetudine in Sexto, vbi consuetudo reprobatur, quæ de ambitionis radice processerit. Et [Cap. 1. de Consuet. in 6.] potest caussæ præsenti adaptari, vbi periculum est ne consuetudo ex radice tali, aut certè consimili, radice inquam amaritudinis sursum germinante, iuxta Apostoli doctrinam, oriatur.

Est insuper aliud circa consuetudinem [Consuetudinem vi introductam non valere.] dictam obseruandum, quòd scilicet non vi aut metu introducta sit; si tamen reuerà aliud est hoc; nam dici potest eo ipso quòd rationabilis esse debeat, id satis indicatum: irrationabile enim videtur, vt per id, quod vi & metu extortum est, & semper inuitè & coactè tributum, ius legitimum legi æquiualens acquiratur. Hac enim de caussà in citato Capite de Consuetudine reprobatur illa tamquàm corruptela, quæ de ambitionis radice processerit, quia valde dissonum est, vt ambitio in legem transeat, & super iniustitiam regula iustitiæ fundetur. Quando autem vi & metu consuetudo inducitur, idem accidit, quia de auaritiæ radice procedit, armis, quibus resisti nequit, roboratæ. Hinc est vt si per vim aut metum grauem populus aliquid faciat, etiam per longum tempus, talis consuetudo non debeat legitimè introducta reputari. Quod declarauit sacra Rota in vnâ Giennensi, Portionis. die 13. Nouemb. 1613. Pro quo & Doctores alios adducit Diana suprà, Resolut. 9. Vbi alia [Noua pro eo & vrgens ratio.] ratio occurrit, propter quam talis consuetudo non debeat censeri legitima: nam qui reluctantes faciunt, nolunt suo facto consuetudinem firmare, & arma contra se tribuere: cùm tamen ad legitimam consuetudinem necessarium sit, vt qui actus frequentant, eo faciant fine, introducendi scilicet consuetudinem, & consequenter obligationem, vt tenent Doctores, quos adducit citatus Auctor Resol. 10. & alij quos citat & sequitur Sayrus in Claui regiâ, Lib. 3. Cap. 11. numer. 9. Pro quo non prætermittenda verba Dominici [Dominicus Sotus.] Soti Lib. 1. de Iustitiâ, Quæst. 7. Art. 2. vbi sic ait: Periculum existit inter viros potentes, vt si semel vasalli vrbanitatis ac beneuolentiæ gratiâ domino ac patrono suo munuscula obtulerint, statim vrbanitas in consuetudinem rapitur, & gratia in ius debitum conuertitur. Sic ille. Quod quidem periculum in Episcopis Indiarum est etiam præsentissimum, dum de quarta agitur: quorumdam enim liberalitas in consuetudinem aduocatur, & ius ex gratiâ conficitur, quadam minimè probandâ conuersione. In quibus etiam quod de vi & metu est dictum, pariter locum habet; timent enim Parochi eorum indignationem, quæ carò illis constare potest, dum non leuiter aggrauantur ob criminationes obiectas, mittuntur iudices, suspenduntur ab officio, & spes illis meliora ad Beneficia resecatur. An hæc leuia sunt? Nec mirandum si accidant vbi auaritia cœperit imperare. Et præfata positio verbis Gregorij VII. coronanda, qui Cap. 5. de regulis iuris ita loquitur: Quod latenter, aut per [Cap. 5. de Regulis Iuris.] vim, vel aliàs illicitè introductum est, nullâ debet stabilitate subsistere.

Quia verò circa prædicta possunt dubita [Consuetudo in praxi quando legitima iudicanda.]tiones frequentes suboriri, videndum quo pacto se gerere debeant, quibus onus solutionis imponitur. Potest ergo dubitatio esse circa consuetudinis rationabilitatem, & circa illius præscriptionem. In quo quidem proborum & peritorum consilio res erit transigenda. Et quod ad tempus attinet sic sentiunt Dominicus Sotus, Medina, P. Granadus, & alij apud Dianam suprà, Resol. 2. Circa quod & Sayrus suprà, n. 8. §. Sin verò, cum alijs, & præsertim cum P. Valentia Tomo 2. disp. 7. quæst. 5. Punct. 8. qui dicunt pro temporis & rei grauitate requiri communem existimationem bonorum ac prudentium, vt illud sufficiat, vel non sufficiat, prout ipsi æquum & iustum iudicauerint. Idem autem de rationabilitate dicendum ratio eadem persuadet. Quòd si circa vnum aut aliud diuersa prædictorum sententia sit, probabile negotium relinquetur, vnde & sequi is, cui id constiterit, securè poterit quam maluerit opinionem. Quod quidem cùm generale sit, in caussâ, de quâ agimus, specialem non habet difficultatem: id tamen addendum, [In Indijs quid speciale.] ad iudicandum in Indiis consuetudinem contrariam populo, quod & suo modo in Ecclesiasticis procedit, rationabilem esse, & legitimè præscriptam, maiora quàm alibi fundamenta requiri, ob acriores auaritiæ stimulos, quibus aliquando inducta consuetudo, quæ non solùm corruptela dicenda est, sed tyrannis manifesta, iam pridem damnata à Concilio Cabilonensi, vt habetur in Cap. Quiæ cognouimus, 10. quæst. 3. Pro quo & Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 22. num. 29. qui & num. 22. bonis testibus affirmat Prælatorum aliquos hac in parte valdè Iuris dispositiones extendere: quam damnabilem extensionem Reges nostri abolendam prouiderunt, datis super eo rescriptis, de quibus numer. 21. 25. & 26. & in Politicâ Pag. 687. §. Y que es. Quibus positis, vt ad resolutionem veniamus, & quod est veritati conforme pronuntiemus, pro eo deseruient sequentes

Assertiones circa Quartæ obligationem.

DIco primò. Episcopi Indiarum pos [Assertio 1. Episcopos Indiarum illam exigere posse.]sunt Quartam iuxta Iuris dispositionem exigere. Sic Regio est rescripto dispositum, cuius tenorem adducit Dom. Solorzanus suprà, numer. 21. & Concilium Limense tertium approbatum à Sixto V. Act. 4. Cap. 20.

Dico secundò. Plus quàm quartæ exigi ne [Assertio 2. non posse plus quàm illam.]quit, etiamsi Canones medietatem, aut tertiam partem soluendam esse deciderint. Probatur ex nuper allatis, quia quartæ solùm exactio permittitur, & illa sola iam est in vsu, vt diximus num. 25.

Dico tertiò. Cùm Ius disponat vt circa hoc [Assertio 3. & solùm laudabilem consuetudinem obseruandam, de quâ dubium non sit.] laudabiles consuetudines obseruentur, illæ profectò obseruari debebunt, & iuxta eas exactio fieri. Constat ex dictis num. præcedentib. Quòd si tales non appareant, aut de illis opiniones sint, ex dictis etiam constat quid agendum sit.

Dico quartò. Non est laudabilis consuetudo ad certam summam quotannis Parochos obligare. Id liquet: nam consuetudo talis damnata est [Assertio 4. talem non esse, si eadem summa quotannis exigatur.] in Regio Indiarum Senatu, & pro eo extat schedula citata Assert. 1. Non ergo laudabilis reputanda est, quæ à tot sapientibus, grauibus præmissis querelis, reprobata est, & magnis inconuenientibus, ac præsertim ex multiplici Indorum grauamine emergentibus, est obnoxia iudicata.

Dico quintò. Assertio præfata intelli [Assertio 5. posse aliquam tolerari.]genda est de summâ determinatâ, quæ debitam portionem excedat: si enim ea talis sit, vt plus aliquantulum minusúe contineat, non videtur improbanda, vt dixi Titulo 13. num. 84. Quod quidem ex citatâ schedulâ constat, quâ ratio decisionis his verbis proponitur: Porque los Clerigos [Regia schedula.] por tener grato al Prelado, y à sus Visitadores, se estienden à dar mas de lo que les pertenece por esta porcion, y todo viene à salir y cargar sobre los Indios. Quando ergo nihil tale accidit, non est cur determinatio dicta debeat improbari. Tunc equidem reprobanda quando is, qui alteri in Beneficio succedit, summam eamdem exhibere compellitur; quia cùm ipse nescius qualia sint emolumenta, pro quo peculiaris experientia requiritur, in Beneficium veniat, non potest ad determinatam contributionem obligari. Sicut agricola ad certam adigi nequit decimæ portionem: in quo tamen compositio admittitur, iuxta diuersa Capita in Titulo de Decimis, & receptam consuetudinem.

Dico sextò. Qui ad certam summam obliga [Assertio 6. tenere Parochos ad habendos libros circa quartam.]ri nollet, deberet librum ad scribendas obuentiones habere, quia aliàs non posset id exequi, ad quod eius se extendit obligatio. Vnde & Episcopi poterunt Parochos ad eos habendos per Censuras obligare. Sic Dom. Solorzanus suprà, num. 35. quod & in Diœcesanâ Synodo Limensi An. 1624. statutum est Lib. 1. Titulo 5. Cap. 10. Et quòd circa hoc non admittantur conuentiones, in Synodo etiam Pacensi libri obligatio proponitur Lib. 1. Titulo 2. Cap. 23. & ratio est clara ex dictis quoad Parochos: Episcopi autem suo iure vtuntur, estq́ue id expediens ad vitandas controuersias, & deonerandas conscientias Parochorum. Quo pacto vitari & medium aliud potest, iuramenti scilicet, quod Dom. Solorzanus, etsi [Quid de iuramento.] absolutè licere dicat num. 34. non tamen opportunum reputat; & meritò, quia neque in solutione vectigalium, & Regiorum aliorum iurium, tale medium frequenter adhibetur. Vnde nec illud in Ecclesiasticis Prælatis conueniens apparet, in quibus minor erga res temporarias affectio debet residere. Libri ergo habendi præceptum, cum præcepto pariter, vt omnia, ex quibus quarta sit debita, conscribantur, ad negotium istud debet sufficiens medium iudicari.

Dico septimò. Ex iis, quæ à Testatore, [Assertio 7. non deberi ex ijs, quæ Parocho ve tali non tribuuntur.] vel Executoribus, Parocho tribuuntur, non vt Parocho, sed ex amicabili alio respectu, non debetur quarta. Sic Doctores, quos adducit, Dom. Solorzanus suprà, num. 31. & in Politicâ Pag. 688. Col. 1. eosdem secutus. Ratio est, quia pro obligatione tali non est in Iure fundamentum: si enim Parochus non esset, & illi relinquerentur, ad nihil esset obligatus, vt habetur expressè in Cap. Requisisti, de Testamentis, in quo [Cap. Requisisti, de Testamentis.] sic dicitur: Illud autem est generaliter obseruandum circa eum, qui potest proprium poßidere, prælationem vel administrationem Ecclesiæ non habentem; quod si aliquid ei relinquatur specialiter, non solùm à propinquo, verùm etiam ab extraneo, intelligitur esse relictum non intuitu Ecclesiæ, sed personæ, nisi probatio in contrarium appareret: & idcircò de illo nec Episcopus, nec Ecclesia potest in vita eius sibi aliquid vendicare. Et hoc intelligitur esse verum, cùm fraus minimè procuratur, quæ, si detecta fuerit, patrocinari non debet. Sic Innocentius Tertius. Cùm ergo Parochus in casu de quo loquimur, perinde se habeat acsi talis non esset, neque intuitu Ecclesiæ à Testatore relicta, aut ab Executoribus oblata tribuantur; nihil ex illis ad Ecclesiam aut Episcopum constat pertinere.

Et ex huius Textus decisione resoluen [Ex emolumentis ob associationem funeris an quarta Episcopis debeatur.]dum venit dubium inter Capitulares, & Episcopos Indiarum exortum, dum isti contendunt Quartam sibi deberi ex mercede, quæ illis tribuitur ob associationem funerum. Quod quidem cùm ad Regium Indiarum Consilium delatum esset, nihil ab eo decisum, iubente tantùm vt Regia Limana Cancellaria super eo informaret, quibusque Archiepiscopus rationibus niteretur, & in quantam summam emolumentum istud quotannis euaderet. Sic refert Dom. Solorzanus suprà num. 32. & in Politica. §. Y el Dean, [Quid pro parte affirmatiua.] & seqq. addens non difficilè potuisse Consilium quæstionem istam absoluere. Nam cùm Quarta debeatur ex iis omnibus, quæ occasione funerum ad Ecclesiam perueniunt, & ex eleëmosynis, quæ pro dicendis Missis Curatis tribuuntur, vt Auctores citati resoluunt: non videtur quo iure discrimen constitui possit in hac oblatione, seu satisfactione, quæ Capitularibus pro funere sociando præstatur, etiamsi ipsi prætendant id totum veluti pretium laboris sui esse censendum. Nam hæc ratio æquè in Missis & aliis prætexi potuisset. Sed [Quid pro opposita.] certè non pauci viri docti oppositum censuerunt, quod & Concilium Regium videtur indicasse, dum reddi sibi rationes iubet, quibus Archiepiscopus niteretur, quasi nouam & insolitam talem exactionem reputans, quæ videlicet in iure communi satis obuia, & tantis viris perspecta, fundamentum sufficiens non haberet. Et, vt dixi, ex allati Capitis tenore decidendum venit, dum ex [Quæ præfertur. Vbi vtilis doctrina.] iis, quæ intuitu Ecclesiæ non conferuntur, quidquam Ecclesiæ, aut Episcopo debitum inficiatur: atqui in associatione dicta nullus est Ecclesiæ intuitus, sed tantùm peculiaris pompæ quæstuosus apparatus, cum Capitulari, vt dicitur, Companarum sono, qui vt talis ad peculiarem etiam honorem spectat; rarissimè proptereà à Testatoribus disposito, sed ab hæredibus, aut aliis, sui potiùs quàm defunctorum respectu habito, ne parci & ingrati in his supremis functionibus habeantur. Est enim stipendium ingens, quod à Capitulis est pro associatione huiusmodi constitutum. Et quidem intuitus specialem affectionem dicit, iuxta communem intellectum, pro quo Glossa in citatum Cap. verb. Præsumitur. & verb. Nec est. In casu autem nostro illa desideratur. Debet etiam quarta ex iis tantùm solui, quæ quis relinquit pro anima sua in morte, iuxta Glossam in Cap. Conquerente, de officio iudicis Ordinarij, verb. Mortuariorum. Præterquam quod merces laboris est, quæ minimè fraudenda, iuxta generalem doctrinam, nisi vbi specialis iuris dispositio est, vt in Missis, & ita, vti odium, restringenda, iuxta notam regulam: si tamen & in Missis res adeò certa sit, pro quo iam

Dico octauò. Non est omnino certum [Assertio 8. Pro legato Missarum non esse deberi certum.] quartam deberi ex legato relicto Parocho Ecclesiæ, in qua quis eligit sepulturam, pro Missis per illum faciendis, licet Doctores aliqui ita sentiant apud Dom. Solorzanum suprà num. 31. quibus addendus P. Azor suprà Cap. 13. Quæst. 7. vbi post propositam quæstionem circa Quartam Parochialem, ita scribit: Debetur, quia Episcopalis [P. Azor.] etiam quarta ex illo soluitur. Cap. Cùm inter vos, de verbor. significat. Sic ille. Vbi cùm vnicum Assertionis fundamentum sit citati Capitis auctoritas, videndum restat an tale sit, vt ex eo certa deduci resolutio queat. Et videtur quidem non certa, licet probabilis sit: quia licet in eo sic dicatur: At [Cap. Cùm inter vos, de verb. significat.] Capellani prædictæ Capellæ dicentes primitias & decimas, vel ea, quæ offeruntur pro Mißis mortuorum Sacerdotibus, & quæ pro Septimis, & tricesimis, & Anniuersariis, panes & alia, quæ intra hebdomadam offeruntur, & mortuorum iudicia oblationum nomine minimè contineri: de his omnibus tertiam partem soluere vobis nolunt. Licet inquam sic dicatur, & statim Honorij sententia sequatur, in hunc modum: Volumus igitur & mandamus, vt per vestrum Clericum à vobis in eadem Ecclesia constitutum, de omnibus supradictis, & aliis oblationibus quocumque titulo ad Ecclesiam peruenerint, sine diminutione aliqua, integrè tertia vobis portio persoluatur. Sic Pon [Illud non vrgere ostenditur.]tifex. Licet inquam sic eius decisio habeat, non tamen generaliter procedit, quia Abbas S. Petri Spoletani probauerat plusquam quadragenariam præscriptionem. Vnde & Pontifex iubet non deduci id, quod ad necessarias expensas in dictâ Capellâ faciendas pertinebat. Quod esse contrarium iuris vtriusque dispositioni ostendens Glossa. verb. Necessarias, vt videri specialiter potest in Clementina Statutum, de Electione; & ratione aliquorum præmissa, cur nihilominus Honorius sic censuerit faciendum, ita subdit: Illa est ratio potior, quia Tertia ista integraliter præ [Glossa Cap. citati.]scripta est, vnde integraliter debet solui, & onus fabricæ incumbit Capellano de aliis partibus. Sic suprà de Præscriptionibus Cap. De Quarta. Hæc Glossa Bernardi Parmensis, Canonici Bononiensis, & Pontificij Capellani. Sicut ergo in eo, quod ad necessarias expensas pertinet, allegari prædictum Caput nequit, nisi vbi Quadragenaria præscriptio præcessit, & legitimè probata est, ita neque in aliis: cùm aliàs Pontifex non declaret quæ sint oblationum nomine generaliter intelligenda: sed narrationi insistens omnium enumeratorum solutionem iniungat.

Et in Missis quidem peculiaris difficul [Vrgetur ex stipendio Missarum eas facienti debito.]tas est, quia cùm id, quod pro ipsis dicendis relinquitur, stipendium laboris sit; non videtur rationi consonum, si eas dicens iustâ mercede fraudetur, vt paulò superiùs dicebamus. Vt ergo resolutio prædictorum scriptorum irrefragabilis sit, aliud debet firmius præsidium aduocari. Tunc certè probabilius, cùm stipendium maius est, quàm communiter dari solitum; eo enim fine sic videtur auctum, vt iustâ Rectori manente mercede, habeat vnde possit suam Episcopo & Ecclesiæ reddere portionem. Quamuis quod ad Ecclesiam attinet in Indiis non inueniatur vsitatum: vnde veteri tantùm de more id fuisse testatur Dom. Solorzanus suprà num. 8. verbis illis: Quæ Parochiæ solebat reseruari. Et expediret quidem, quia pro illarum fabricâ, quæ Hispanorum sunt, nihil apparet specialiter deputatum, licet pro Ecclesiis Indorum sit, de quo Limense Concilium Tertium Act. 3. Cap. 13. & quod diximus, eatenus accipiendum est, quatenus ad Iuris dispositionem reducitur, quæ non ita videtur comperta, vt nonnulli existimant: de consuetudine autem alia est ratio, circa quam philosophandum est iuxta dicta in præmissis ad Assertiones, & iuxta proborum ac peritorum consilium procedendum. Et erunt fortè eorum aliqui, rationabile non existimaturi, seclusâ Pontificiâ decisione, vt quis Missarum stipendio fraudetur, cùm dignus sit operarius mercede sua, iuxta Christi [Quid si Missæ Episcoporum arbitrio distribuantur.] notissimum pronuntiatum Lucæ 10. vers. 7. adductum in Cap. 1. de sepulturis, & alibi. Si dicatur non fraudari stipendio, sed quartam Missarum partem Episcopo dandam vt ipse eas dicendas pro suâ voluntate distribuat: id quod vsu videtur roboratum. Si vsus quidem legitimè præscriptus, non est penitus improbandus: sin minus, iuxta dicta temperandum arbitrium, quia neque pro eo Iuris decisio suffragatur.

Dico Nonò. Quædam sunt, ex quibus [Assertio 9. Aliqua ex quibus non debeatur, recensentur.] Canonica portio indubitanter quia pro illis sunt manifestæ decisiones in Iure. Cap. finali de Testamentis sic habetur: De ijs, quæ in ornamentis, vel pro Cereis, seu fabricâ, luminaribus, anniuersario, septimo, vicesimo die, siue aliis, ad perpetuum cultum diuinum legantur Ecclesiis, vel reliquis piis locis, Ca [Cap. finale de Testam.]nonica portio, dummodo in fraudem non fiat, vt ea Episcopus, seu Parochialis Ecclesia, debeat defraudari, deduci non debet. Hæc ibi. Quibus consonant quæ habentur in Cap. Ex parte 31. de verbor. significat. Quia verò nonnihil varietatis est, hic etiam proponenda. Sic ergò ibi Honorius Tertius: [Cap. Ex parte. de verb. significatione.] Cùm igitur ipsi (sicut ex eorum interpositione accepimus) non intellexerint quòd de his, quæ in ornamentis Ecclesiasticis, vel ad fabricam Ecclesiæ reparatione indigentis, aut ad Ecclesiæ luminaria, nec non de his, quæ pro anniuersario, septimo, tricesimo, ac vicesimo faciendis, vel de his, quæ personis specialiter, nisi fortè id fiat Ecclesiæ ratione, à quocumque legantur, aliqua debet solui portio &c. Diuersitas quidem in eo apparet, quòd in priori loco absolutè statuitur, vt de ijs, quæ pro fabrica Ecclesiæ legata fuerint, nihil pro Ca [Circa relicta pro Ecclesiæ reparatione, diuersitas in modo loquendi non obstat.]nonica portione detrahatur: in posteriori autem non ita absolutè id afferitur, sed cùm Ecclesia indiget reparatione: vnde si reparatione non indigeat, videtur deberi. Sed hoc non obstat, quominùs generalis decisio debeat sustineri, quia iuxta Glossas vtriusque Capitis eadem est, & cùm sit fauorabilis, amplè interpretanda. Illud ergo, Reparatione indigentis, sic accipiendum est, vt ad tempus etiam futurum extendatur: id est, pro reparatione, quando illa indigere contingat, juxta vulgarem quòd fauores conuenit ampliari. Atque ita tenent graues Scriptores apud Barbosam de Potestate Episcopi, Allegat. 86. num. 24. quidquid alij sentiant ibidem adducti. Et vt diuersum aliquid continere fateamur, standum equidem decisioni Gregorij, quæ posterior est, licet in Decretalium libris prior habeatur. Gregorius enim Honorio successit, vnde nulla restat difficultas. Quod autem de relictis personis specialiter dicitur, non ratione Ecclesiæ, juxta id est quod diximus. num. 31.

Id verò quod de luminaribus traditur, [In relictis pro luminaribus ceremonia explicata.] non videtur consonum decisioni Cap. Cùm inter, de verbor. significat. Vbi portio Canonica soluenda disponitur ex lampadibus cum oleo, ibi: & lampades cum oleo, quæ prædictæ Capellæ ab ali [Cap. Cùm inter, de verb. significat.]quibus offeruntur. Sic præfatus Honorius. Sed hoc debet negotium facessere, dici enim potest Primò ibi ratione præscriptionis id concessum, ex quo ea confirmantur, quæ diximus Assert. 9. decisionem scilicet illius Capitis non esse generalem. Secundò posteriorem esse decisionem Gregorij, & ita illi potiùs standum. Tertiò decisionem vtriusque in prioribus Capitibus procedere de luminaribus, pro quorum perpetuo vsu aliquid relinquitur; cùm tamen Cap. Cùm inter vos, de luminaribus procedat, pro quorum temporario vsu aliquid offertur. Sed illud non videtur admitten [Pro relictis ad vsum temporarium similiter philosophadum.]dum: pro quo & faciunt ea, quæ adducit Bernardus Parmensis in citatum Cap. finale de Testam. fauore enim religionis, & ob reuerentiam diuini cultus, prædicta disponuntur, & summa est ratio, quæ pro religione facit. L. Sunt personæ D. de Relig. & sump. funer. & sicut de legatis piis non deducitur falcidia, quod & leges humanæ disponunt C. ad l. Falcidiam authent. Similiter. Et alibi: ita neque ex legatis pro diuino cultu, ne sacri Canones minùs in hac parte fauere pietati videantur. Et hoc specialiter procedit in oblationibus, quæ caussa mortis fiunt, vnde dispositio Iuris pro illis in Titulo de Testamentis apposita, & legati nomine significata. In alijs autem idem dicendum ob eamdem rationem, nisi ex legitima consuetudinis præscriptione aliud habeatur.

Circa Quartam, Sede vacante.

DIco decimò. Sede vacante an debeat [Assertio 10. Circa id dubiam esse quæstionem. Et deberi quæ probant.] solui Quarta, ita vt futuro Episcopo reseruetur, dubiæ quæstionis est, præsertim in Indiis. Et vt debeatur, adducitur Cap. Quoniam quidam 75. dist. in quo statuitur sic: Redditus verò eiusdem viduatæ Ecclesiæ integros reseruari apud Oeconomum eiusdem Ecclesiæ censemus. Hæc ibi ex Con [Cap. Quoniam 75. dist.]cilio Chalcedonesi Can. 25. Item Cap. Quia sæpè, de Electione in Sexto, in quo Bonifacius Octauus graues pœnas statuit in eos, qui bona à Prælatis Ecclesiarum dimissa, vel vacationis tempore obuenientia, [Cap. Quia sæpè, de Elect. in 6.] quæ in vtilitatem ipsarum Ecclesiarum expendi, vel futuris deberent successoribus fideliter reseruari, occupant, inter se diuidunt, surripiunt, dilapidant, dißipant, & consumunt, in earum graue dispendium & iacturam. Prætereà Clement. Statutum, de Electione, in qua sic Clemens V. in Concilio Viennensi: Statutum super bonis à Prælatis Cathedralium, Regula [Clement. Statutum. de Elect.]rium, & Collegiatarum Ecclesiarum dimißis, aut obuenientibus tempore vacationis earum, futuris successoribus fideliter reseruandis, editum, locum declaramus habere in omni emolumento, quod prouenit ex iurisdictione & sigillo Curiæ Ecclesiasticæ, vel sæcularis, aut aliàs vndecumque quod ad Prælatos (Ecclesiis non vacantibus) pertineret; consuetudine qualibet contrariâ non obstante. Hæc ibi: propter quæ ita tenet Dom. Solorzanus suprà numer. 37. sed simplici assertione, verbis illis: Sed nihilominùs contrarium dicendum existimo: pro quo & aliquos adducit, quibus addi potest Barbosa Allegat. 114. num. 8. vbi generaliter loquitur de obuenientibus tempore vacationis. Et assertionis prædictæ hoc solùm fundamentum est, Iuris inquam dispositio, quam in Indijs etiam locum habere non videtur posse dubitari, quia Episcopi iuxta Iuris dispositionem exigere Quartam possunt, & id Regia rescripta concedunt, vt vidimus num. 28. vbi & Decretum Concilij Limensis adduximus.

Sed contrarium potest probari Primò. [Oppositum fundatur. Primò ex defectu fundamenti; seu tituli, qui triplex.] Quia vt debeatur, obstat defectus fundamenti, propter quod est sacris Canonibus constituta: pro quo audiendus Illustrissimus Barbosa Allegat. 86. citatâ, num. 7. vbi sic ait: Episcopo debetur Canonica hæc portio, potißimùm tribus ex caußis. Prima in recognitionem superioritatis, sicut cetera iura Episcopalia, de quibus in Cap. Conquerente, de Officio Ordi [Barbosa.]narij, & in Cap. De quarta. Et in Cap. Auditis, de Rescriptis. Secunda ob communicationem, quæ inter Episcopum, & Ecclesias sibi (commißas, &) subiectas reperitur. Cap. Requisisti. vers. Secus, de Testamentis. Tertia ob curam, & cæleste pabulum, quod impartitur Ecclesiis inferioribus, vt satis deprehenditur, ex Cap. 1. ibi, Cœlesti pabulo, de sepulturis Constant omnes ex Abbate. Cap. Officij 14. numer. 6. de Testamentis. Et ex Lapo de Canonicâ portione, Parte 2. numer. 1. Sic ille. Atqui manifestum est prædictas caussas vacante Ecclesia locum penitus non habere: ergo tali stante defectu illa non debetur.

