DIco primò. Inquisitores Indici pec [Assertio 1. de obligatione circa custodes reorum.]care grauiter possunt reorum custodiam hominibus committentes, qui perspectæ fidei non sint. Cùm enim ad Indias diuersi homines conuolent, non est obuium moribus integros inuenire; vnde examine opus est nec breui, nec leui, vt ei officio fiat satis, & id impleri absolutè possit, quod Clemens V. in priori de Hæreticis Clementinâ requirit, §. Sanè, vbi sic ait: Quia circa custodiam carcerum hæreticalium multas fraudes dudum intelleximus perpetratas: Nos volentes super hoc prouidere, statuimus vt quilibet talis carcer duos Custodes habeat principales, discretos, industrios, & fideles, &c. Et fraudes similes etiam in Indiis perpetratæ sunt, vt meritò debeat circa hoc DD. Inquisitorum prouidentia indefessè vigilare.

Dico secundò. Peccari etiam non leui [Assert. 2. & ne incarcerati liberè inter se agant.]ter potest, si carcerati permittantur liberiùs inter se agere. Circa quod quia non accuratè prouisum, grauissima sunt damna subsecuta annis non pridem elapsis: sic enim pestilentes homines ex Iudæorum fæce concilium fecerunt in vnum perdendi multos, & falsa sunt testimonia meditati, quibus & vsi: vnde & horrenda confusio quamplurium depositionibus retractatis. Damnum autem huiusmodi cùm præuidisset Viennense Concilium, sic in citatâ Clementinâ. §. Porrò, disposuit: & quòd alicui incarcerato nihil vnus in [Clem. II. de hæreticis.] secreto loquatur, quin hoc audiat alter Custos. Sic iurare illos iubet: si ergo Custos vnus incarceratorum neminem alloqui sine teste potest; neque etiam poterunt incarcerati ipsi sine testibus inter se miscere colloquia, in quo maius constat periculum inueniri. Neque enim credendum est ad hoc se Concilij prouidentiam non extendisse, cuius ore Ecclesia loquebatur, cùm illa eiusdem vox sit in Concilio Lugdunensi: Vbi periculum [Cap. 3. de Elect. in 6.] maius intenditur, ibi proculdubio est pleniùs consulendum. Sic Cap. 3. de Electione in 6. Circa prædictam autem Constitutionem sic scribit Glossa: Nec sumitur tam amarè hoc verbum, quin alter Custos in [Glossa Clement.] absentiâ alterius, captiuum alloqui poßit de non secretis ipsis incarceratis. Sic illa: quibus addi potest, etiam de secretis alloqui posse, quæ ad eorum caussam non spectant, neque facere aut officere possunt, vt de obitu aliquorum, de bonis nuntijs circa res Christianas, & similibus. Et quidem quod de allocutione sine custodis præsentia in citato Capite disponitur, tunc procedit, cùm carcer Episcopo est & Inquisitori communis, & vterque suum habet à se custodem designatum: vnde cùm carcer non est communis, non videtur esse obligatio duos designandi. Immò neque certum est, etiam cùm carcer est communis, duos debere designari, ex iis, quæ affert Glossa §. Sanè, citato v. Duos. Constitutionem inquam duos designandos statuere, nisi de vno Episcopus & Inquisitor con [Notanda eiusdem sententia.]cordarent: in casu enim discordiæ manasse videtur hæc prouisio. Pro quo adducitur Cap. Cùm speciali, de Apellationibus, in quo tamen pro casu præsenti nihil ex quo possit talis sententia fundari, quæ non improbabilis; minùs tamen verosimilis est: vnde Glossa ipsa duos necessariò designandos probat. Sed in casu loquitur, de quo & Clementina, licèt probatio plus intendere videatur. Ad [Et quid pro tollendis scrupulis opportunum.] tollendos autem scrupulos, eiusdem Glossæ doctrina succurrit circa citatum §. Porrò, verb. Pro dicto crimine. vbi sic ait: De incarcerandis etiam pro alijs criminibus non iurant Inquisitori. Sic Glossa verbis præfatis innixa. Dispositio ergo Clementinæ de incarceratis pro crimine hæresis procedit, & de iis, quæ hæreticæ prauitatis nomine comprehenduntur; non sic de aliis; licèt quod ad qualitates custodum spectat, generaliter debeat obseruari, vt scilicet tales sint, quales Pontifex delineauit.

Dico tertiò. In Indiis curare speciali animad [Assert. 3. Qualificatores in Indijs qualiter eligendi. Et quod titulus iste non videatur ineptis pro exercitio conferendus.]uersione Inquisitores debent, vt idoneos Qualificatores eligant: est enim pro electione ista specialis ambitio, & periculum est ne fauore potiùs, quàm sufficientiæ respectu illa fiat. Video facilem excusationem occurrere; quòd scilicet munus hoc ad honorem magis quàm ad exercitium talibus minùs dignis conferatur. Id quod etiam supremi Tribunalis praxis videtur comprobare. Sed certè, quidquid de supremo Tribunali sit, cuius actiones discutiendæ non sunt, sed reuerenter suspiciendæ; in aliis inferioribus non videtur idem posse conuenienter exerceri, cùm in eo deformitas specialis appareat, quæ in quocumque alio Tribunali minimè sustinenda videretur. Quòd scilicet ad officium aliquod eligatur, qui pro illo ineptus est; vt honorem tantùm officij habeat, non exercitium: quandoquidem officia ipsa propter exercitium instituta sunt, & proptereà honore digna, iis dari solito, qui exercere illa pro dignitate possunt. Et in officio etiam S. Inquisitionis non sunt Inquisitores, Consultores, Secretarij, Aduocati, Receptores, de solo titulo: sicut neque in Vniuersitatibus Doctores, Magistri, aut Licentiati honorarij; nisi penitus in illis leges sint Pontificiæ & Regiæ relaxatæ. Quia verò puritas sanguinis ex admissione ad officia Tribunalis sancti redditur manifesta; si quis ad illa ob talem finem adspiret, admittatur vtique, sed ad ministerium aliud, Familiarium, Honestorum, aut similium. Nec pro sufficientiâ solum Theologiæ [Qualis sufficientia in illis requiratur.] studium aut professio suffragatur, si maturitas iudicij desit, & præceps in absurdas opiniones ingenium sit repetitis actibus deprehensum. Tunc maximè cùm ex illis aliquæ ad Tribunal sunt delatæ potiùs quàm probatæ, sine maturitatis spe, vt stat illud: Naturam expellas, furca tamen ipsa recurret. Pro prædictis autem est Instructio Toletana 1. Ann. 1561. in quâ post alia sic habetur: [Instructio Toletana.] Debese consultar con Theologos de letras, y conciencia, en quien concurran las calidades, que para esto se requieren. Sic ibi.

Facit etiam pro eodem, quòd licet Qua [Roboratur ex eo quòd sint aliquò modo iudices, quia ab eorum non est assertionibus recedendum.]lificatores non sint iudices absolutè loquendo, virtualiter tamen tales sint, quia ab eorum non est assertionibus recedendum, & iuxta eas est iudicandum, sicut tradit Ioannes Rojas de hæreticis, Parte 1. num. 384. sic locutus: vsu & consuetudine iam diu receptâ, indistinctè & absolutè cuiusuis propositionis declaratio ad Theologos spectat, & attinet; & ab eorum assertionibus in causis fidei iudicandis minimè [Ioan. Rojas] est recedendum, vt per prudentißimos Consiliarios supremi Concilij generalis Inquisitionis pleniùs decretum est. Sic ille. Cùm ergos iudices virtualiter sint, circa id quod iudicant instructissimos esse oportet & competenti doctrinâ præditos, sicut de iudicibus communis scribentium consensus firmat, vt videri potest apud Bonacinam Tomo 2. Disput. [Qualis in iudice scientia necessaria.] 10. Quæst. 2. Puncto 3. num. 1. vbi citatis multis statuit in hunc modum: In iudice necessaria est scientia, quâ rectè sciat suo munere fungi. Ita communiter Doctores. Ratio est. Quia quilibet scire tenetur, [Bonacina.] quæ pertinent ad proprium officium, sine quorum cognitione suum munus & officium exercere non potest. Quamobrem Instit. de Obligationibus, quæ ex quasi delicto nascuntur, obligatur iudex ex imperitiâ malè iudicandi ad interesse parti læsæ, & ad expensas litis. Addo huiusmodi iudicem non debere absolui, nisi factâ officij renuntiatione, aut nisi firmum habeat propositum renuntiandi. Ita S. Thomas 2. 2. quæst 76. art 2. Caietanus, &c. Et pro Inquisitoribus id specialiter tradunt, qui de iis agunt, vt videri potest apud Carenam Parte 1. Titulo 5. num. 20. vnde est notanda doctrina, quam ex Pegnâ, Rojas, & Farinacio proponit idem Titulo 8. num. 57. dicentibus Consultorum consilia, si mala sint, non excusare Inqui [Notanda sententia circa Consultores.]sitorem à culpa. Ex eo vtique, quia iudex est, & non debet cœcorum more ab aliis manuduci. Ex quibus satis apparet quid debeat de Qualificatorum peritia censeri, cùm sint iudices virtuales: pro quo etiam videri potest Diana Parte 4. Tractat. 8. Resolut. 84. & 106.

Dico quartò. Inquisitores Indici graui [Assert. 4. In contractibus debere pretium commune seruare.]ter delinquere possunt, si circa contractus, etiam ratione officij celebratos, aliquid agant quod alijs non liceret. Exempli gratia, si res velint minori pretio sibi vendi, & sine assignatione pretij recepti, minus soluant, quàm communiter, aut secundum vendentis vsum licitum æstimantur. Ratio est obuia. Quia auctoritas officij nihil ad rem, de quâ agitur. Vnde neque Rex ipse, cùm emit aliquid, quidquam de iusto solet pretio detrahere. Et est re [Fiscus contrahens legibus ligatur pro contractu latis.]cepta doctrina, quod Fiscus faciens aliquem actum, ligatur legibus de illo actu loquentibus, vt ex Petro Sardo Decisione 13. num. 5. tradit Petrus de Luna Consilio 18. in Additio. num. 1. Est autem Consilium dictum Octauij Corsetti. Neque obstat res paullò ante celebratum contractum minori pretio vendi solitas; si quidpiam posteà accidit, ex quo pretium iustè potuit augeri: cùm receptissima apud scribentes doctrina sit rerum pretia ex accidentibus variari. Et quidem si res paullò antè magno haberentur in pretio, & propter superue nientem caussam, minori in æstimatione esse debeant, prius illud pretium à se exigi non paterentur emptores, qui eas pretio non conuento recepissent: ex quo fit similiter esse contrario in euentu dicendum. Sed de hoc iterum num. 39. & 40.

Dico quintò. Si in huiusmodi emptio [Assertio 5. Excessus vendentium non esse more aliorum puniendos.]nibus aliquis ex parte vendentium interueniat excessus, circa quem oporteat correptione vti, grauiter peccare Inquisitores possunt, si tales ad Tribunal iubeant adduci more eorum, qui ob caussas ad illud cum infamiæ notâ spectantes adducuntur. Possunt quidem Inquisitores punire illos, qui factis aut verbis iniuriam ipsis irrogarunt, vt citatis aliis firmat Diana Tract. 4. citato Resolut. 91. & P. Fragosus Tomo 2. pag. 531. num. 9. Sed eorum pœnæ iuxta delicti sunt moderandæ qualitatem; & pœnæ non leuis pars aduocatio est ad Tribunal, ex cuius modo nota solet non leuis incurri, vt experientiâ est notum. Quod est speciali consideratione dignissimum, [Ad Tribunal quinam ex leui caussa non trahendi.] cùm is, qui aduocatur, honesta persona est, quæ ex leui suspicione, etiam in caussa hæresis, trahi ad iudicium non debet, per adducta à Dom. Solorzano Tomo 2. Lib. 3. Cap. 4. num. 58. vel Religiosus, qui rebus, quæ ad Religionem spectant, vendendis est præpositus, aliquid forsan minùs consideratè protulit, dum à ministris Tribunalis sancti plusquàm deceret, vrgetur. Et quod ad pœnas attinet delictis esse commensurandas iam vidimus num. 24. In actionibus autem iniuriarum, cùm illæ excusari variis modis possint, & debeant multoties excusationes admitti, vt cum [Excusationes debere admittere iniuriarium; præsertim ex eo quòd caussa illis data à Ministris.] multis ostendit eruditus Doctor Dom. Petrus Marin de Rodezno, Inquisitor Granatensis in Decisione quam adducit Cæsar Carena pag. 375. num. 83. non debet statim gladius vtraque parte acutus distringi, acsi de iniuria prorsus qualificatâ constaret; cùm ex ministrorum relatione id tantùm habeatur, qui fortè in eo culpabiliores extiterunt: & vbi iniuria occasionem iniuriæ dedit, sic rependens non est statutâ pœnâ tribunali in quolibet feriendus. Stat enim præclara Diui Hieronymi sententia & habetur in Cap. Esto subiectus 95. dist. sic dicentis: Episcopi honorent Clericos quasi Clericos, vt ipsis Episcopis à Clericis, quasi [D. Hieronymus.] Episcopis honor deferatur. Scitum est illud Oratoris Domitij: Cur ego (inquit) te habeam vt Principem cùm tu me non habeas vt Senatorem? Sic ille in Epistola ad Nepotianum. Pro quo & alia eruditè congerit Tiraquellus de legibus Connubialibus, Glossa 1. Parte 15. numer. 41. Sic, cùm inter Commissarium S. Inquisitionis, & Vicarium generalem in quadam Indiarum ciuitate grauis fuisset verborum rixa, & Commissarius apud S. Tribunal grauiter conquestus fuisset, Vicarius fortiter obstitit se defendens ex eo quòd Commissarius auctoritate officij, peculiarem aliquam ad inferendas iniurias minimè recepisset. Et quòd, cùm Tribunal illud sanctissimum om [Et paternum eius futurum procedendi modum.]ni sit veneratione dignum, eam non iniustis terroribus, sed paternâ quadam debeat grauitate tueri. Pro quo sic citatus Granatensis Inquisitor: n. 103. Et quia hoc sanctum ac venerandum Tribunal præcipuè Patris officium exercet, studiosius emenda [Decisio Granatensis Tribunalis.]tionem atque correctionem delinquentis, quàm iudicis seueritatem affectans; habens æquitatem ante oculos, inquit l. Quòd si Ephesi in fine ff. de eo, quod certo loco. Sic ille. Præfatis accedit iniuriam non factam in odium seu contemptum Tribunalis mitiùs esse iudicandam; & tales sunt quæ frequentiùs accidunt. Pro quo P. Fragosus suprà.

Dico sextò. Inquisitores Indici, si sciant [Assertio 6. Scripta perniciosa debere prohiberi.] etiam extraiudicialiter Scriptum aliquod perniciosum circumferri, cuius materia ad S. Tribunal spectet, qualia solent multa ex Europâ deferri, tenentur ex officio illud prohibere. Dixi si sciant; quia non ex notitia qualibet moueri debent ad edictum publicandum, sed ex certo fundamento. Quia verò vbi rumor aliquis extitit, nec vanus, nec leuis, præcaueri extraiudicialiter potest ne damnum serpat, quod cautione non adhibitâ difficilè poterit reparari, ad diligentias [Inquisitores quales incuria futuri.] accommodatas tenentur. Fidei enim muros tutantur; eiusdemque fidei indagatores & exploratores sunt, vt scribit Petrus Gregorius Lib. 47. Syntagm. Iuris Cap. 36 num. 6. Qui autem tutantur muros, non debent hostium ingressum permittere, & ingressos expellere; sed ne ingrediantur omnimodis impedire. Sic enim scriptum à Senecâ memini, arcendos hostes à muris, nam ægrè excluduntur admissi. Cuius & illa præclara sententia [Seneca.] est. Epist. 85. Quomodo ad id finiendum satis valeo, ad quod prohibendum parum valui? Cùm facilius sit excludere, quàm admissa comprimere. Sic ille.

Dico septimò. Præfati Domini graui o [Assertio 7. Supra Commissarios vigilandum ex graui obligatione.]bligatione tenentur circa Commissariorum agendi modum vigilare, de quorum qualitatibus videndus P. Fragosus Tomo 2. pag. 519. §. 71. vbi cum aliis, quos citat, easdem ait debere esse, quæ pro Inquisitoribus exiguntur. Solent enim graues excessus in sui muneris administratione [Vide infra n. 52.] committere, Vnde Tribunal sanctum odiosum redditur; cùm omnino curandum sit vt Fideles non solùm veneratione illud, sed & amore prosequantur. Hac de caussa Clement. 1. de hæreticis prodiit, vt ex illius constat exordio, dum sic ibi: Multorum querela Sedis Apostolicæ pulsauit audi [Clement. 1. de hæreticis.]tum, quòd nonnulli Inquisitores per Sedem eamdem contra prauitatem hæreticam deputati, metas sibi traditas excedentes, sic interdum extendunt suæ potestatis officium, vt quod in augmentum fidei per circumspectam eiusdem Sedis vigilantiam salubriter est prouisum, dum sub pietatis specie grauantur innoxij, cedat in fidelium detrimentum. Sic cum Concilio generali Pontifex. Quod equidem non tam ad Inquisitores, quàm ad illorum Commissarios referendum, qui metas excedere soliti, vt non dubitauerit Dom. Villaroël asserere Commissarios aliquos respirationem ipsam; nobis El resollar, negotium Inquisitionis esse velle. Quæ exaggeratio pro multorum indole declarandâ deseruit. Et tales amouendi profectò sunt; nihil enim magis Apostolicæ Sedis menti contrarium: vel, si spes emendationis sit, seueriùs admonendi, cum læsorum satisfactione: læsa enim iustitia satisfactione est congruâ reparanda, ex iuris diuini irrefragili præscripto, quod in omni debet tribunali Deo militante seruari. Diligite iustitiam qui iudica [Sap. 1. v. 1.]tis terram. Vox est Iudicis omnium iudicantium. Sap. 1, v. 1. & illa Sapientiæ Librum auspicatur, vt iustitiam ad supremos iudices præ aliis omnibus doceat pertinere.

CAPVT V.

De obligatione peculiari Indicorum Inquisitorum circa Concordata, quibus & Regiæ iustitiæ, & illorum potestatis sunt limites designati.

SVnt illa post maturam deliberationem [Obligationem seruandi Concordata esse sub reatu culpæ grauis.] inter supremi Tribunalis S. Inquisitionis Consiliarios, & supremi etiam Castellæ Consilij Senatores, & re ad clarissimæ memoriæ Reges nostros Philippos Secundum & Tertium delatâ, huius auctoritate, & Supremi pariter Consilij S. Inquisitionis ad Indias transmissâ, distinctis expressa Capitibus, quorum tenorem videre licet apud Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 3. Cap. 24. & in Politica pag. 708. & seqq. Circa quorum obseruantiam obligatio est grauis in foro animæ, quia & Regis, & Supremi S. Officij, sic Rege ipso disponente, Consilij, circa hoc vrgentes sunt litteræ ad cuncta Indiarum Tribunalia transmissæ: & cùm ille Proregibus omnimodam obseruantiam grauissimis verbis iniungat, post illa sic subdit: Y à los Tribunales, y Ministros del Santo Oficio se ordena lo mismo [Philippi III. verba ad Proreges.] por el Consejo de la Santa y General Inquisicion, por los despachos, que de la misma fecha de esta se enuian por aquel Consejo, para que por sus partes, y lo que les toca, asi lo cumplan puntual y precisamente. Sic ille. In quibus mira eius religio, & pietas elucet: ne [Illius eximia religio & pietas.]que enim circa Tribunalia S. Inquisitionis quidquam agi suo nomine voluit, neque cum eis aliquatenus locutus, auctoritatem sic loquendi supremo illius Consilio reseruando. Vnde & in more apud Tribunalia habetur, vt licet Regiæ Schedulæ circa aliquid, quod ea concernat, expediantur, ab executione abstineant si pro eodem non sint Supremi sui Consilij litteræ pariter expeditæ. Et ita cùm circa præcedentiam in con [Tribunalis praxis circa Regia rescripta.]cursu, qui aliquando necessarius est ad competentiam aliquam pro iurisdictione exortam, decidendam, Regium fuisset rescriptum destinatum, Inquisitores Limani & Mexicani ei acquiescere noluerunt, eò quòd Supremi Inquisitionis Consilij mandatum non haberent: vt testatur Dom. Solorzanus citat. Cap. 24. num. 73. qui licet ibi controuersiam huiusmodi de præcedentiâ nondum terminatam dixerit: in Politicâ tamen pag. 712. §. Pero parece, conclusionem eius in fauorem S. Inquisitionis apponit cum commendatione reuerentiæ, quam eidem oportet exibere. Iam ergo ad Capitula prædicta.

Circa Primum Concordatorum Capitulum.

ESt illud vt sequitur: Que los Inquisidores [Circa locationem & conductionem Regiorum iurium prohibitio.] del Peru, Nueua España, y Cartagena, tacito ni expressamente, no se entremetan por si, ni por terceras personas, en beneficio suyo, ni de sus deudos, ni amigos, à arrendar rentas Reales, ni à prohibir que con libertad se arrienden en la persona, que mas por ellas diere, so pena de perder sus Oficios. Circa hoc, quod ad ipsos Inquisitores attinet, nullum videtur esse periculum: quia cum locatio Regiosum iurium ab Officialibus Regiis facienda sit, nullus erit, qui eam Inquisitori facere sit ausurus, neque Inquisitor, qui tale aliquid attentarit. Quòd si portentum tale aliquando occurrerit, de [In eo mortaliter peccari. Et quid de valore contractus.] mortali non poterit crimine excusari, cùm rem adeò suo officio incongruam, & inconuenientibus magnis obnoxiam moliatur: & valde quidem probabile est contractum dictum esse nullum, quia deest voluntas vnius ex contrahentibus, Regis scilicet, quidquid de Officiali illius sit, qui contra legis ac Regis contrahit voluntatem, vnde censendus est vt ille, qui formam mandati transgreditur, cuius acta nulla esse Ius vtrumque statuit, & communiter Doctores affirmant. Sed vt demus validum esse, quia verbum in lege non additur quo videatur irritari, & ita in foro conscientiæ subsistere; cùm probabilissima sententia sit contractus huiusmodi generaliter tales esse, vnde aliqui in solo Matrimonio, cuius impedi [Quid de talibus sentiant generaliter aliqui.]menta à Concilio Tridentino; & in donatione pupilli, quæ in Iure Cæsareo & Municipalibus, proponuntur, omnimodam agnoscunt nullitatem, vt videri potest apud P. Bauny Tomo 3. Lib. 1. Tract. 1. Quæst. 6. Assertione 2. In foro tamen ex [P. Bauny.]terno rescindendus est, quia indignum est vt lex contractui assistat, cui apertè resistit: quod si aliàs verum, in contractu est præsenti verissimum, vnde omni debet effectu priuari, peræquè acsi numquàm fuisset celebratus. Pro quo citatus Auctor cum aliis.

Quoad id verò, quòd de contractu [Per alios quomodo contractus possit celebrari.] dicto neque per alium ineundo additur, in beneficium Inquisitorum, cognatorum, & amicorum, maior est difficultas, an scilicet graue peccatum sit. Et videtur tale non esse, si ita secretè fiat, vt qui conducere velint, non sciant in eo rem Inquisitionis agi. Quòd enim ratione contractus, absolutè loquendo, id non sit ilcitum, probabilis sententia est: de qua suprà, Tit. 3. num. 15. & 16. & Tit. 9. numer. 147. & 148. Cùm autem secretè fit, vitatur inconueniens, quod lex vitare contendit, vt constat ex allatis verbis, que con libertad no se arrienden. Pro quo videnda quæ diximus Titulo 4. num. 44. Et de cessante fine legis, locis aliis. Quam resolutionem vt probabilem tantùm proponimus, quia pro opposito non leuia fundamenta succurrunt.

Circa Secundum.

SIc illud habet: Que los dichos Inquisidores [Mercimonia prohibentur, pro Fiscalibus etiam, & Officialibus alijs.] y Fiscales, y los otros Oficiales salariados, no traten en mercaderias, ni arrendamientos, por si, ni por interpositas personas, so pena de perdimiento de sus Oficios, y de lo que trataren y contrataren. In hoc prioris extensio est, in quo de Inquisitoribus tantùm dispositio processerat: quod ergo de illis dictum circa Regiorum iurium conductionem, ad Fiscales, & alios præfatos extenditur. Et prætereà ne mercatores sint, neque conductores per se, aut per alios; & aggrauatur pœna, quia non solùm amissionis officij comminatio fit, sed eorum etiam, quæ contractationi fuerint exposita, & circa quæ illa versatur. Sed quia non est credibile per leges dictas earum auctores plùs grauare officiales velle, quàm Inquisitores ipsos, [Circa interpositas personas difficultas enodata.] in quibus maior est obligatio seruandæ in officio puritatis: dicendum videtur id, quod de mercimoniis & conductionibus dicitur, similiter intelligendum, vt scilicet quòd tunc debeant certò prohibita censeri, quando conductiones proprio nomine fiunt, vel si alieno, taliter, vt facilè agnosci possit cuius in eo negotium agatur, ob similem rationem. Mercimonia autem similiter debent censeri prohibita, quia grauioribus verbis prohibitio talis in Sacris Canonibus circa Ecclesiasticos extat; & tamen exceptionem dictam de interpositis personis Doctores admittunt, vt vidimus Titulo 9. num. 33. 147. & seqq. & licet in Inquisitoribus & Fiscalibus, qui iam Inquisitorum quoad honorem, & salarium prærogatiuâ fruuntur, quod non ita erat eo tempore, quo præfata sunt constituta Capitula, specialem id habere indecentiam videatur; in aliis non ita euenit, neque cum rigore indicato videtur fuisse receptum.

Cùm verò secundum hoc Capitulum [Cur conductiones jurium Regiorum expressæ.] conductiones absolutè prohibeat, & pariter mercimonia; quod de conductione iurium Regiorum disponit, videtur esse superfluum. Quod cùm dici non debeat, affirmandum est proptereà sic dispositum, vt rei momentum eo pacto exprimeretur. Priuatio autem officiorum, & amis [Inquisitoes & Fiscales à solo Consilio supremo, aut eius Præside puniuntur.]sio mercium, quæ pro pœnâ assignantur, si Inquisitores & Fiscales delinquentes sint, à solo est supremo S. Inquisitionis Consilio, vel Visitatore ab illo designato, ipsis infligenda. Inferioribus autem infligi ab eodem Tribunali potest, ad quod officia spectant, ex adductis à Cæsare Carena Parte 1. Titulo 14. numer. 16. & P. Fragoso Pag. 531. num. 9. Sed si à supremi Consilij Præside sint electi, appellare ad supremum Concilium poterunt, vel potiùs ad Generalem Inquisitorem, ex speciali pro Hispaniâ concessione Clementis VII. de quâ Paramus Lib. 3. Quæst. 4. à num. 102. sic enim videtur accipiendum quod Auctores tradunt à P. Fragoso citati Tomo 2. Pag. 516. num. 55. ad supremum inquam Consilium pertinere Ministros castigare, eos inquam, qui ab eodem Consilio, vel eius Præside, sunt electi: si videlicet de caussis benè informati sint, nullâ etiam præcedente sententiâ; vel si præcesserit, & appellationi delatum fuerit, eam confirmando, aut etiam aggrauando. Quòd autem Fiscales iudicari ab [Circa Fiscales id firmatur.] Inquisitoribus nequeant, ex eo ostenditur, quòd pares ferè in dignitate sint & officiales Pontificij, contra quos procedere Inquisitores nequeunt, iuxta ea, quæ Doctores tradunt, quos adducunt Diana Parte 4. Tractat. 8. Resolut. 24. & P. Fragosus Pag. 526. §. Secunda resolutio. & Pag. 528. §. 104. qui tamen in speciali de Fiscalibus non loquuntur, quia tunc illi ad tantam non fuerant dignitatem euecti: ex eorum tamen doctrina circa Officiales Apostolicos positio nostra non obscurè deriuatur.

Circa Tertium.

PRohibentur in illo Inquisitores, & Mi [Retractus vt liceat, & qualis circa id timor, vt non sit locus excusationi.]nistri S. Officij, id quod alicui est venditum pro tanto, retrahere, nisi quando id iure permittitur, si videlicet retractu sanguinis id liceat, aut iure alio, quod secluso officio conueniret. Vbi clarum apparet id non posse officio iudicis implorato, cùm ius nullum ad huiusmodi implorationem sit: vnde videntur modi alij prohibiti, quibus id obtineatur: preces inquam vrgentes, aut minæ, quæ in talibus semper formidabiles sunt, formidine in virum constantem cadente. Et [Nihil sumere posse contra vendentis voluntatem, & quid in casu necessitatis.] rarò continget vt annuens non sit prorsus inuitus: quòd si tantùm secundùm quid, in eo est philosophandum sicut Cap. 1. dicto 3. Post hæc sic additur: Y que no puedan tomar cosa alguna de mercaderias à otras personas contra su voluntad, aunque sea pagandola à tasacion, si no fuere en caso de grande necesidad, para los presos, ô obras de la casa de la Inquisicion, y no para las suyas, y sus personas, y familias. Sanctissimè hæc omnia constituta sunt, circa quæ dictum numer. 30. quæ & credo etiam sanctissimè obseruari: sed sunt illa maximè præ oculis habenda, ne quidpiam ex minori animaduersione subrepat. Et quod ad inuitos attinet, similiter est ac in retractu dicendum. Cumq́ue extorqueri quidquam nequeat, etiam pretio iuxta taxam receptam constituto; multò est illud verius, quando minori pretio rem contigerit extorqueri.

Vnus necessitatis, sed non cuiusuis ma [In illa pretium communiter receptum exsoluendum.]gnæ tamen, casus excipitur, circa incarceratos, & domum ipsam Inquisitionis, qualem vidimus hîc Limæ Anno 1655. cùm die 13. Nouembris, terræmotu horribili ædificia sunt ferè omnia conquassata, & in illis domus Inquisitionis, ac aulæ & cameræ Audientiæ, & Secreto destinatæ. Tunc [Qualis Limæ ex terræmotu.] ergo pro reparatione, calcis & laterum procuratâ copiâ; & quia communis necessitas reparationis copiam esse vetabat, quamplurimis ad officinas materialium dictorum concurrentibus, vi aliquâ opus fuit. Pretium autem, quod maius empto [Et quid circa pretium factum, quod non probatur.]rum copia fecit, iuxta communes Doctorum regulas de contractibus agentium, secum seruandum DD. Inquisitores noluerunt, quorum ea esse ratio potuit, quòd in præfato Capitulo prohibentur aliquid contra voluntatem dominorum sumere, Aunque sea pagandola à tasacion. Et statim additur exceptio necessitatis, in quâ cùm dicatur sumi posse, intelligitur cum adiuncta qualitate, scilicet à tasacion, iuxta communem doctrinam, [Qualitates quomodo repetitæ censeantur in lege.] quòd omnes qualitates influunt, & repetitæ censentur, quæ in lege additæ, pro quo Doctores adducit Marius Antoninus Lib. 3. Variar. Resolut. 23. num. 2. Taxatio autem non videtur facienda à vendente, sed à tertio, ne quid nimis ille petat: & iuxta hæc potuit dispositio illa procedere. Sed certè non videtur illa æquitati conformis, quia taxationi à tertio faciendæ tunc standum, cùm pretium determinatum non est, siue per legem, siue per communem æstimationem: in casu autem, de quo loquimur, posteriori erat modo determinatum, & illi se emptores omnes conformabant, in quibus & Prorex ipse, vbi Regium negotium agebatur. Ex quo fit à tertio non potuisse taxationem aliam fieri, quia tertius negotio ambiguo tantùm adhibetur.

Circa Quartum.

QVe los Negros de los Inquisidores anden [Serui vt arma deferre possint, & Inquisitores familiam armatam habere.] sin espadas y otras armas, y si las traxeren, sino fuere acompañando à sus Amos, las Iusticias Reales los puedan castigar, guardando en esto el orden, que està dado con los Oydores.Circa quod certum est Inquisitorem posse familiam armatam habere: sic enim conceditur in Clement. 1. de hæreticis. §. finali, alibique, & tradunt ac explicant Doctores, quos adducunt P. Fragosus Tomo 2. Pag. 521. num. 80. & 81. & Pag. 531. num. 10. Diana Parte 1. Tractat. 2. Resolut. vlt. & Parte 4. Tractat. 8. Resolut. 31. Cæsar Carena Parte 1. Titulo 14. §. 1. qui multos citans ait omnes penè Doctores quotquot de hac materiâ pertractarunt, vno id ore concludere. Ex eo autem quòd mancipiis Æthiopicis, quando suos non comitantur dominos, armorum por [Non derogari priuilegio per prohibitionem huius Capituli.]tatio prohibeatur, non est credendum eorum priuilegio quidpiam derogatum: quia & sic Tribunal supremum censuit conuenire; & aliunde satis verosimile est hoc absolutè in priuilegio Pontificio minimè contineri. Nam arma familiæ conceduntur in ordine ad defensionem DD. Inquisitorum, qui propter officium viris scelestis valde odiosum, multos habere inimicos solent; & etiam vt exequi illud possint vim aduersariam repellendo, vt videri potest apud citatos, & præsertim apud P. Fragosum, & Carenam num. 12. Atqui ad neutrum ex dictis finem deseruire armorum gestatio potest in mancipijs Æthiopicis, quando suos non comitantur dominos, vt est manifestum: ergo pro illis non videtur Pontificium priuilegium suffragari.

His addendum à Pontifice & Conci [Abusus à Pontifice & Concilio districtè coërcitus.]lio §. citato, abusum circa portationem dictam plus quàm districtè coërceri verbis illis: Porrò Inquisitoribus ipsis districtiùs inhibemus, vt nec abutantur quomodolibet conceßione portationis armorum: nec Officiales, nisi sibi necessarios habeant, tales, qui se conferant ad sua cum Inquisitoribus ipsis officia exequenda. Sic ibi. Vbi quod de Officialibus dicitur, consequenter ad priorem clausulam se habet: volunt siquidem Concilium & Pontifex, vt Officialium numerus excessiuus non sit, ne ex armorum portatione inconuenientia satis obuia subsequantur. Nolunt prætereà iis, qui in officiis non deseruiunt, concessionem dictam auxiliari. Quam dispositionis præfatæ consequentiam ex aliis collectam proponit P. Fragosus citat. numer. 81. & in hoc abusum portationis armorum consistere; si videlicet contra sic disposita contingat agere eos, quibuscum loquitur Clementina. Tunc sic. In eo quòd mancipia dicta arma portent, cùm dominos non comitantur, similis abusus, immò & maior, sequitur: ergo non est illis in Priuilegio Pontificio portationis huiusmodi facta concessio. Assumptum ostenditur: nam ex portatione grauia sequi inconuenientia possunt, cùm sint barbari isti communiter loquendo iuxta rationis ductum non agentes, & feroces impetu; vnde maximâ curâ conantur iustitiæ ministri eis genus omne armorum auferre; quòd si reperta apud eos fuerint, in carcerem detruduntur.

Quæ inconuenientia ex eo crescunt, [Rationes aliæ pro eodem.] quod ebrietati dediti sint, & gladius in manu furiosi, prouerbium est. Prætereà, ij non habent officium, ad quod cum Inquisitoribus exequendum se debeant conferre: ergo similis abusus in portatione committitur, dum scilicet dominos non comitantur suos: tunc enim ratione securitatis portatio licet: & vt securitas plena sit, qualis ordinariè in ciuitatibus Indiarum habetur, ratione auctoritatis tantopere DD. Inquisitoribus debitæ, hoc illis meritissimè indulgetur. Quo tamen video illos parcè vti, sicut in aliis, ad se dignum moderationis exemplum. Quia verò prohibitio circa Nigros habetur, alij, qui ex Europæis ac Nigris progeniti sunt, non debent censeri prohibiti in præfato Capitulo. An autem ex ratione alia, iuxta nuper dicta deducendum, quod ipsi Domini accuratè perpendent,

