Si dicas hoc non esse doctrinæ à nobis traditæ num. 408. conforme, iuxta quam coniux volens sine contumelia Creatoris cum coniuge conuerso habitare, dimitti non potest aliarum intuitu nuptiarum, pro quo & stat P. Arriaga Disputat. 25. de Fide, num. 40. quia non potest humana dispositio Christi præcepto ab Apostolo promulgato contraire. Responderi conuenienter potest, Primò iuxta sententiam, de quâ citato num. 408. non esse præceptum, sed Concilium: pro quo videri potest Leander Tomo 2. Tractat. 9. Disput. 12. Quæst. 10. P. Ægidius Disputat. 26. de Sacramentis, qui n. 61. specialiter declarat quomodo non obstet Cap. Gaudemus. Et P. Iustinianus in 1. Corinth. 7. v. 10. vbi ait omnes ferè Doctores Scholasticos pro eâ esse sententiâ, in quo deceptus. Et ita illam amplecti Pontifices potuerunt, quia pro casu eis accidit opportuna. Secundò, etsi præceptum sit, locum esse dispensationi, sicut in votis & aliis est cernere, cùm præsertim non sit in toto rigore diuinum, sed Ecclesiasticum, iuxta datam explicationem. Vnde in eo variationem esse posse, nedum dispensationem, tradit cum aliis P. Thomas Sancius adductus numer. 410. & Pontificem posse in quacumque lege Apostolicâ humanâ dispensare, communis est Theologorum sententia, vt videri potest apud Dianam Parte 8. Tractat. 3. Resolut. 3. Pro quo & facit P. Cornelius nuper adductus ad ostendendum locum esse dispensationi.

Quomodo autem diuinum præceptum dici possit, etsi aliàs Apostolicum, sic ex doctrinâ D. Augustini Lib. 1. de adulterinis coniugijs Cap. 18. optimè explicari potest. Præmittens enim verba illa ex 1. Corinth. 7. v. 4. Puto autem quòd & ego spiritum Dei habeam, sic infert: Proinde intelligendum est etiam ipsa, quæ à Domino non iubentur, sed à sancto eius famulo vtiliter suadente, eodem Domino inspirante suaderi, &c.

Sed obiici non leuiter potest, vt præceptum diuinum haberi debeat, & non Apostolicum. Nam ideo Apostolicum videtur dicendum, quia Apostolus id non obscurè videtur indicare, dum ait: nam ceteris ego dico, non Dominus. Atqui ea verba non ad sequentem, sed ad præcedentem sententiam pertinent, quatenus consilia pro cœlibatu tradiderat, vt docti tenent Interpretes, ex quibus Guilielmus Estius, pro eo laudans Ambrosium, Catharinum, & Ioannem Hesselium præceptorem suum. P. Cornelius, & P. Stephanus Menochius. Quod satis doctè & subtiliter ex ipso textu deducit ex citatis Patribus prior. Interpunctio enim correctissimæ Vulgatæ, iuxta quam post prædicta verba punctum extat, ostendit inter illa & sequentia nullum esse nexum. Tum quia illud, Nam ceteris, antithesim continet, vt est compertum; nulla autem aptior quàm vt respondeat illi: Iis autem, qui matrimonio iuncti sunt &c. vbi de matrimonio fidelium specialiter non loquitur, quando scilicet coniux vterque fidelis est; quia si ita esset, vnico verbo addito conuenienter expressisset, dicens videlicet: Fidelibus autem, qui matrimonio &c. licet v. 5. ad fideles obiter se conuertat, suadens vt ab vsu coniugij temperent, cùm ex mutuo consensu vacant orationi. Leges ergo matrimonio proprias, secundùm legitimam illius institutionem proponit, sicque planè diuinas. Cùm igitur ad coniuges disparis cultus progreditur, continuatio aperta similis propositionis est, neque de suo quidquam ingerit, quòd ad separationem pertineat: & ita volente coniuge infideli cohabitare, non licebit dimissio, & ad alias nuptias conuolare. Et ita semper ab exordio Ecclesiæ fuisse seruatum testatur Estius.

Sed hæc quidem non videntur vrgere, & in primis punctum post verba prædicta appositum. Nam ceteris &c. non arguit illa ad præcedentia pertinere: eo enim stante currere Apostolica doctrina potest, communi Doctorum assensu recepta, vt, quod sequitur, illius præceptum sit. Licet enim iuxta communiores interpunctionis leges, aut comma, aut duo puncta subiicienda videbantur; stare optimè potuit vnici puncti conclusio, quia quod sequitur, ita proponitur, vt integram sententiam supponat, dum Apostolus id, quod dicturus est, non Domini, sed suum esse præceptum statuit. Acsi dicat: Quod sequitur, iam non Domini, sed meum præceptum est. Quod si sub hac forma dixisset, punctum certè, & non comma, aut duo puncta apponi debuissent.

Quod quidem ex versu 25. vbi similiter loquitur, optimam habet probationem: sic enim ibi: De Virginibus autem præceptum Domint non habeo: consilium autem do tamquàm misericordiam consecutus à Domino, vt sim fidelis. Et cùm statim sequatur, quod se dixerat daturum esse consilium, verbis illis: Existimo ergo &c. nihilominus puncto sententia clauditur, ob rationem dictam, propter quam Sapientissimus Arias Montanus in translatione sua iuxta Græcum textum Versu 10. vbi Vulgata versio habet: Iis autem, qui matrimonio iuncti sunt, præcipio non ego, sed Dominus vxorem à viro non discedere, &c. Sic Græca secutus habet. Matrimonio iunctis præcipio, non ego, sed Dominus. Vxorem à viro non discedere. Puncto scilicet post vocem Dominus adiecto. Non ergo ab interpunctione solidum sumi argumentum potest pro fundandâ præfatâ interpretatione.

Quòd autem Apostolus clariùs potuerit loqui, (quod etiam obiiciebatur) parum mouere debet, quia & hoc obiici pariter sic arguentibus potest. Modus enim loquendi prædictus id sonat, quod sententia communis amplectitur, & vnius verbi mutatione cessabit dubitatio, si videlicet Apostolus ita diceret: nam innuptis ego dico, non Dominus. Si omnia essent obuia & plana in Scripturis, non essent Interpretes necessarij. In Matthæi 19. vers. 9. §. Dicet, Cur ergo, notat P. Cornelius, cuius est præfata obiectio, quòd dum concisè vult Euangelista vnâ oratione multa complecti, verum est in eo illud: Dum breuis esse laboro, obscurus fio. Opus ergo est vt in talibus elucidandis Interpretum laboret industria. Et antithesis quidem manifesta est, sed inter matrimonio iunctos, vtrimque fideles, & disparis cultus. Quod enim cum prioribus loquatur Apostolus, id indicat quod de abstinentia ab vsu coniugij dicitur, vt vacetur orationi: neque id solum, sed contextus totus. Vers. 2. Vnusquisque suam vxorem habeat, & vnaquæque suum virum habeat. Vers. 3. & 4. soluendi debiti coniugalis proponitur obligatio. Quod equidem ad fideles spectat, quia responsio est ad illorum interrogationem, vt constat ex versu 1. De quibus autem scripsistis mihi. & illi de coniugibus disparis cultus nihil in ea quæstione, sed de fidelibus: de prioribus enim quæstio est tertia; & ita illas proponit P. Cornelius, vt videri potest in synopsi Capitis. In vers. 5. 6. & 7. De continentia agit intuitu orationis, & qualis in eo tenendus modus cum hortamento ad cœlibatum, pro quo se proponit exemplar. Vers. 8. & 9. non nuptis & viduis modum agendi præscribit. Et quis non videat hæc ad fideles tantùm pertinere? Vers. 10. sequitur statim: Iis autem, qui matrimonio &c. in quo apparet antithesis iis respondens, quæ immediatè præcesserant, de non nuptis inquam & viduis.

Vers. autem 11. indissolubilitatem macrimonij exponit, inter fideles inquam, quia cum illis loquebatur, neque ad ipsum spectabat leges pro eo infidelibus promulgare, vt testatur idem ad eosdem scribens Corinthios Cap. 5. vers. 12. cuius auctoritatem in caussa præsenti adducit Innocentius Tertius in Cap. Gaudemus, dum cum ipso ait: Quid enim mihi de iis, qui foris sunt, iudicare? Quibus propositis, statim aliam Apostolus subiungit antithesim, de qua disserimus: Nam ceteris ego dico &c. Ex quibus habetur non benè Estium asserere expositionem dictam argui improbabilem ex eo quòd nulla significatio sit indicans Apostolum de coniugibus vtrimque fidelibus locutum. Stat igitur à nobis tradita satis inconcussa doctrina, verbis Apostoli consona, & communi Doctorum sensu roborata.

Neque verum est Glossas aliquas in citata Capita Decretalia illi esse contrarias, vt ait P. Cornelius, qui vt veriorem amplectens sententiam nostram Iuri conformem, iuxta quam coniux sine contumeliâ Creatoris cohabitare volens, dimitti nequit, cùm id prohibeat Apostolus, neque illius prohibitio solam habeat consilij vim Versu 15. §. Sed S. Paulas ita subdit: Id sanè verius, quia, vt dixi, hoc tantùm vult S. Paulus: & Canones citati, (scilicet Cap. Quantò. Cap. Gaudemus. Cap. Si Infidelis 28. quæst. 2.) & quia priores Doctores contrariæ sententiæ tantùm nituntur Gloßis in Capitula, quæ paullò antè citaui: quæ Glossæ subinde Aurelianenses sunt, & textui deformes ac reformandæ. Sic ille, Aurelianenses Glossas vocans, id est, exiguæ auctoritatis, & vix alios quàm suos ligare volentes auctores, allusione ad Aurelianas leges aut iudicia Caij Aurelij Gottæ, quarum auctoritas penes Senatores erat, & nonnullos alios.

Non inquam est verum, quia Glossæ dictorum Capitum nihil habent vlla ratione contrarium, vt consulenti constabit: immò apertè fauet Glossa in Cap. Si Infidelis §. Hic distinguendum, sic enim ibi: Gratianus benè distinguit in hoc §. dicens quòd si alter coniugum fuerit conuersus ad fidem, vel si Infidelis voluerit ei cohabitare, Fidelis altero viuente contrahere non poterit. Si autem Infidelis noluerit cohabitare Fideli, tunc Fidelis Infideli viuente potest contrahere. Si autem vterque est conuersus ad fidem, vel si ab initio vterque fuisset Fidelis, licet alter eorum à fide discedat, alter tamen nullo modo contrahere potest, quia ratum fuit matrimonium inter eos. Atque hæc distinctio est Canonicè bona. Et probatur extra, de diuortiis. Quantò. Sic Glossa, cui nihil est in duabus aliis Capitum dictorum aduersum, deforme Textui, eaque de caussa reformandum: vnde neque ipsis Doctores contrarij niti potuerunt. Quidquid de illâ meritò reprobanda assertione sit, ibidem occurrente; matrimonium scilicet coniugum infidelium solui quoad vinculum, si vno ad fidem conuerso alter recedat. Et est Ioannis Andreæ non reprobata in Cap. Si Infidelis, §. Ius: benè tamen in Cap. Gaudemus: vnde iam reformatum quod P. Cornelius reformandum arbitratur.

Meliùs posset obiici Cap. Iam nunc & Cap. Sic enim 28. quæst. 1. vbi ex D. Augustino Lib. 1. de adulterinis coniugiis, Cap. 13. & seqq. statuitur apertè D. Pauli monitionem præcepti vim non habere, sed consilij. Verùm id non obstat, quia illorum Capitum doctrina, cùm solius D. Augustini sit, priuatæ illius sententiæ tantùm est nacta auctoritatem: cùm tamen Pontifices posteà id decreuerint, quod in Iure, citatis Capitibus, habetur. Neque id mirum, cùm Innocentius Tertius in citato Cap. Quantò, cuiusdam Prædecessoris sui Decretalem Decisionem expungat verbis illis: Quidam Prædecessor noster sentire aliter videatur. Fuit autem ille Cœlestinus Tertius in Cap. Laudabilem de conuers. infidel. in quo iam non extat. Sic Glossa ibidem verb. Prædecessor. Pro quo & facit id, quod ipse Doctor sanctus scribit Lib. 2. Retractationum Cap. 57. in hunc modum: Scripsi duos libros de coniugiis adulterinis, quantùm potui secundùm Scripturas, cupiens soluere difficillimam quæstionem. Quod vtrum enodatissimè fecerim nescio: immò verò non me peruenisse ad huius rei perfectionem sentio: quamuis multos sinu secus aperuerim: quod iudicare poterit quisquis intelligenter legit.

Circa Caput XIX. & num. 450. & seqq.

Ubi de obligatione pauperum circa decimas, & consuetudine.

SAcra Rota in Decisione quadam 15. Ianuarij 1646. apud Dianam Parte 8. sic habet: Paupertas non excusat à solutione decimarum, nisi tanta quòd si decimas soluerent; fame perirent. Sic illa, Auctores pro eo inducens; in quo tamen alij mitius loquuntur. Videndus Leander Parte 3. Tract. 6. Disput. 6. Quæst. 28.

Et de vno fœtu soluendam decimam iuxta æstimationem, stante consuetudine, tradit P. Fagundez de 5. Ecclesiæ Præcepto Libr. 1. Cap. 5. numer. 2. ex Rebuffo, quem transcribit Leander Tomo 2. Tractatu 9. Disput. 5. Quæst. 12. vnde non penitus damnanda videtur, nisi vbi fœtus exiguæ æstimationis sit: neque enim de minimis curare generositas Ecclesiæ debet, de cuius nec curat Prætor.

Circa Caput XX. & num. 461.

Ubi de dispensatione in voto castitatis.

QVod Diana contra Crousers statuit adducens alios, de Religiosis statuerat Parte 6. Tract. 6. Resolut. 50. Et fragilitatem in vouente esse sufficientam caussam dispensationis firmant multi, quos adducit & sequitur Parte 10. Tract. 12. Resolut. 1. §. Stando igitur, & sequenti. Vbi quòd si non sufficiat, adiuncta tamen inconsideratio & leuitas in vouendo, caussam sufficientem integrent, vt idem cum aliis determinat. Immò & solam sufficere leuitatem in vouendo, etiamsi difficultas implendi non sit, sufficientem esse rationem docuerat cum aliis citata Parte 6. Tractat. 7. Resolut. 24. quod bono nititur fundamento. Pater etiam Tamburinus Libr. 3. in Decalogum Cap. 16. §. 4. ex P. Sancio rationes ad dispensandum sufficientes adducit. Plus autem circa hoc vide in Indice. V. Votum.

Circa Caput XXI. & n. 466. & seqq.

ac num. 153. Ubi de dispensatione in petitione debiti.

PRiuilegium Pij V. vim etiam nunc habere ex Leandro de Sacramento omnino videndo Tomo 2. Tract. 9. Disput. 24. Quæst. 16. & 17. & Martino à S. Ioseph, proponit Diana Parte 10. Tractat. 14. Resolut. 20. Vigere etiam aliud Iulij Secundi, ex eodem Leandro, & Mag. Candido habetur, iuxta quod censent illi Confessarios Regulares dispensare posse sine deputatione Prouincialis, & cum sola Localis Prælati facultate, quod & videtur probare Machadus Tomo 1. Lib. 5. Parte 3. Tract. 3. Documento 2. n. 2. ab eodem adductus: quidquid scrupulosiùs dixerat Parte 6. Tract. 8. Resolut. 32. & pro priuilegio Pij V. & aliorum videndus etiam Bossius Parte 1. Tractatu de Matrimonio, Cap. 5. numer. 10. & 14. licet abnuat P. Quintanad In Casibus Iubilæi. Cap. 16. numer. 9. & 10. Qui tamen num 11. & 12. apertè suffragatur.

Circa Caput XXII. & num. 481. & seqq.

Ubi an Indi excommunicationi subiaceant.

FAcit pro illis quod ex Martino à S. Ioseph habet Diana Parte 10. Tractat. 12. Resolut. 36. in fine, addens Leandrum & Trullench, pueros scilicet ante duodecimum annum non esse obnoxios excommunicationi, quæ ab Ecclesia pro suorum præceptorum violatione decernitur, de quo ipse alibi, & consuli eiusdem Summa potest. Plus autem cum aliis addit Verricelli Tomo 1. Tract. 8. Quæst. 66. num. 33. pueros scilicet ante decimumquartum non ligari, & duodecimum puellas, & de excommunicatione agit ab Episcopis impositâ, sed aliorum sententiæ generaliter loquentium innixus. Ex quibus est etiam & Leander Tomo 1. Tractat. 5. Disputat. 3. Quæst. 57. generaliter loquens, plenam ad incursionem exigit pubertatem, plures pro eo adducens; licèt addat ad minùs duodecimum requiri in pueris, nihil de fœminis adiiciens. Pueris autem Indi communiter loquendo simillimi, licèt multi, vt aliàs dixi, Europæos plures exæquent ac superent, circa quos regula indicata seruanda.

AD TITVLVM XIII.

Circa Caput III.

Ubi de necessariâ præsentatione Litterarum Apostolicarum ad ineundum Episcopatum.

QVia post scripta citato in Capite, & prælo transmissa, circa casum, de quo ibidem Decretum Sacræ Congregationis Cardinalium Concilij Tridentini Interpretum vulgata est, & SS. D. Alexandri VII. Apostolicum Breue eidem conforme proditum, quibus ea, quæ à Nobis dicta, videntur aliquatenus infirmari: operæ pretium duxi ea hoc loco addere, quæ in negotio adeò perplexo conducere poterunt, erratis quorumdam ex sinistrâ intelligentiâ confutatis. Breue ergo, in quo & Decreti specifica mentio, sic se habet.

ALEXANDER PP. VII.

Ad futuram rei memoriam.

ALia pro parte Vener. Fratris Episcopi Ciuitatis Assumptionis, nuncupatæ Prouinciæ Paraquariensis in Indijs Occidentalibus, Congregationi Venerab. Fratrum nostrorum S. R. E. Cardinalium, Concilij Tridentini Interpretum, expositum, quòd ipse Episcopus possessionem Ecclesiæ Ciuitatis Assumptionis huiusmodi apprehendisset, & se à Venerabili etiam Fratre Episcopo Tucumanensi consecrari curasset, non præsentatis Litteris Apostolicis prouisionis & præfectionis suæ in Episcopum eiusdem Ecclesiæ, quæ tamen reuerà concessæ priùs & expeditæ fuerant; deque ipsa concessione & expeditione, præuijs aliquibus informationibus, aliqualiter constabat. Quodq́ue consecratio huiusmodi ab vno prædicto Episcopo Tucumanensi, assistentibus duobus de Capitulo Canonicis, peracta fuisset, non exhibito Apostolico dispensationis indulto; quod tamen reipsa priùs concessum fuerat, & sub aliquali huiusmodi concessionis notitiâ, aut saltem præsumptione, (quia scilicet Sedes Apostolica solita sit circa numerum Episcoporum dispensare cum Episcopis consecrandis in Indijs) prænarrata consecratio facta fuerat. Ac quæsito Primò, an prædicta possessio, non præsentatis Litteris Apostolicis, apprehensa fuerit legitima? Secundò, an prænarrata Consecratio, vt suprà peracta, fuerit valida? Prædicta Cardinalium Congregatio die quidem 1. Septembris 1657. respondit ad Primum non fuisse legitimam, Ad secundum verò eadem Congregatio die 15. Decembris dicti anni, re maturè discußâ, secundùm ea, quæ proponebantur respondit supradictam consecrationem Episcopi Paraquariensis, quantùm spectat ad Sacramentum, & impressionem Characteris, fuisse validam. Quantum verò spectat ad licitam executionem Ordinis fuisse irritam & inanem, & Episcopum ita consecratum, ac respectiuè consecrantem, indigere absolutione ac dispensatione. Quare pro parte eorumdem Ciuitatis Assumptionis & Tucumanensis Episcoporum, Nobis humiliter supplicatum est, vt eorum statui opportunè in præmißis prouidere de benignitate Apostolicâ dignaremur. Nos igitur specialem eisdem Episcopis gratiam facere volentes, & eorum singulares personas à quibusuis excommunicationis, suspensionis, & interdicti, alijsque Ecclesiasticis sententijs, Censuris, & pœnis, à jure, vel ab homine, quauis occasione vel caussa latis, si quibus quomodolibet innodatæ extiterint, ad effectum præsentium dumtaxat consequendum harum seriè absoluentes, & absolutas fore censentes, huiusmodi supplicationibus inclinati, de memoratorum Cardinalium consilio, ipsos Ciuitatis Assumptionis & Tucumanensis Episcopos, & eorum singulos, à Censuris & pœnis Ecclesiasticis quibuslibet per eos occasione consecrationis, sicut præmittitur, peractæ, quoquo modo respectiuè incursis, & quas ipsi incurisse dici, censeri, prætendi, vel intelligi possent, Auctoritate Apostolicâ tenore præsentium absoluimus. & plenariè liberamus. Ac cum eisdem Episcopis, & eorum singulis, super irregularitate per eos præmissorum occasione quomodolibet contractâ; ita quòd illa, & eisdem præmißis non obstantibus, dummodo non aliud Canonicum respectiuè obstet impedimentum, Clericali charactere, quo aliàs, ritè insigniti fuerunt, illiusque priuilegijs vti, de in susceptis per eos pariter ritè quatuor Minoribus nec non sacris Subdiaconatûs, Diaconatûs, & Presbyteratûs Ordinibus, etiam in Altaris ministerio, ministrare, Episcopaliaq́ue munia obire, exequi, & exercere liberè & liciti poßint & valeant, Auctoritate & tenore præsentium dispensamus, Non obstantibus præmißis, nec non Apostolicis, ac in Vniuersalibus, Prouincialibusque Concilijs, generalibus vel specialibus Constitutionibus, & ordinationibus, ceterisque contrarijs quibuscumque. Volumus autem vt dicti Episcopi pœnitentiam, quam eis respectiuè Sacerdos idoneus propter præmissa imposuerit, omnino adimpleant: alioquin Præsentes quoad absolutionem eis in foro conscientiæ nullatenus suffragentur. Datum Romæ apud S. Petrum sub annulo Piscatoris die 27. Febr. 1660. Pontificatus nostri anno 5.

S. Vgolinvs.

Ex hac Pontificiâ decisione deducenda nonnulla.

Primum, eos, qui consecrationi & possessioni præfatis obstiterunt, ritè id ac legitimè præstitisse, cùm factum vti illegitimum ac culpabile à Pontifice fuerit condemnatum.

Secundum, minimè stare ea, quæ Dom. Solorzanus asseruit circa notitiam quacumque viâ habitam factæ gratiæ: id enim præsertim reiicitur, quandoquidem ex narratione constat aliqualem notitiam præcessisse. Deque ipsa conceßione & expeditione, præuijs aliquibus informationibus aliqualiter constabat.

Tertium, id quod Nos diximus de authentico testimonio pro apprehensione possessionis non videri penitus iimprobatum, quia de eo mentio nulla, licèt sic ibi: Non præsentatis Litteris Apostolicis prouisionis, &c. & deinde in Quæstionis propositione: An prædicta posseßio non præsentatis Litteris Apostolicis apprehensa, fuerit legitima? Ad quam negatione omnimodâ respondetur. Est enim responsio accommodata quæsito, in quo de authentico testimonio nihil appositum. Et cùm probabilis illa doctrina sit, grauiumque scriptorum auctoritate munita, non est verosimile Sacram Congregationem voluisse eam vti improbabilem relegare. Nihilominùs ab eâ abstinuisse præstabit, quia necessaria in praxi non est, cum Episcopi Indici gubernationem Ecclesiarum suscipiant eo modo, quem diximus Titulo isto num. 25. & graue euitabunt periculum improbandæ apprehensionis, litibus & controuersiis excitatis.

Quartum, non esse admittendum id, quod tradit Dom. Solorzanus circa Censuras & pœnas apprehendentium possessionem sine suffragio Litterarum: affirmat enim nullam extare in Extrauagante Iniunctæ contra Episcopos, sed contra Capitulares recipientes illos, vt ex contextu apparet, & notant Auctores ab ipso adducti. §. Y vltimamente. Non inquam esse admittendum; quia Congregatio, cui Pontifex verbis & facto ipso annuit, oppositum manifestat. Cùm enim Censuras incursas statuant, à quibus absolutio confertur, necessariò fatendum est id vel occasione possessionis, vel consecrationis accidisse: atqui de consecratione negat, eò quòd pro eo nullus textus expressus sit; debet ergo de possessione fateri.

Benè verum est inspecto contextu, non videri statim ita apertè deduci Censuras ex apprehensione possessionis fuisse incursas, sed ex Consecratione. In priori enim Decreto die 1. Septembris, de pœnis nihil habetur, sed tantùm non fuisse legitimam. In secundo autem dicitur, quantùm spectat ad licitam executionem Ordinis fuisse irritam & inanem (consecrationem) & Episcopos ita consecratum, ac respectiuè consecrantem, indigere absolutione ac dispensatione. Apprehensio autem possessionis non est executio Ordinis, quia sine illo stare potest, & ius ad illam competit virtute confirmationis, ex Cap. Transmissam de Electione, & alibi. Deinde Pontifex in absolutione ipsa idem significat verbis illis: A Censuris, & pœnis Ecclesiasticis quibuslibet per eos occasione consecrationis, sicut præmittitur, peractæ, quoquo modo respectiuè incursis: vbi respectiuè idem est quòd singula singulis referendo, vt cum aliis docet Barbosa Tractatu de Dictionibus, 348. num. 6. Nihilominùs contrarium est asserendum, quia id non obscurè indicatum in dispensatione super irregularitate, dum dicitur: Ac cum eisdem Episcopis, & eorum singulis, super irregularitate per eos præmissorum occasione quomodolibet contractâ, &c. Cùm enim de consecratione sermo præcesserit, si de Censurâ violatâ, & irregularitate proptereà incursâ, Pontificis verba procederent, non occasione præmissorum, sed occasione præmissæ consecrationis dici debuisset. Notanda etiam quæ post adducta, & ad consecrationem spectant, subiiciuntur, dum dicitur: & quas ipsi incurrisse dici, censeri, prætendi, vel intelligi possent. Si enim præter incursas propter consecrationem nullæ aliæ Censuræ sunt, superflua sanè verba prædicta censeri deberent.

Prætereà, apprehensio facta est virtute consecrationis: cùm enim Litteræ pro eadem non extarent, ideò est captata possessio, quia consecrationis auctoritas omnem videbatur dubitationem submouere. Vnde & consecrationis authenticum testimonium Capitulo exhibitum, vt ex Capitulari libro constat, & extrasumptis iudicialiter præsentatis. Dum ergo dicitur, Occasione consecrationis, possessionis etiam actus designatus, & ita etiam accipiendum quod in Decreto Congregationis habetur, consecrationem videlicet fuisse irritam & inanem quantùm spectat ad licitam executionem Ordinis; & ideò Episcopum indigere absolutione ac dispensatione. Apprehensio enim possessionis, executio Ordinis fuit, quia virtute illius contigit, vt quid ad Ordinem consecutum, licèt sine illo stare possit, sed cum necessario tamen respectu: ideò enim administratio conceditur, quia Episcopus in re, aut in spe juridica est, cum obligatione consecrationis. Vt enim benè explicat D. Thomas in 4. distinct. 24. quæst. 39. articul. 2. Episcopatus secum affert iurisdictionem erga corpus mysticum Ecclesiæ.

Licèt autem verosimile sit, quod cum alijs affirmat Dom. Solorzanus, nullam scilicet pœnam, quæ Censura sit, (licèt ille generaliter id de pœnâ statuat, quod constat verum non esse, cùm acta irritentur, & prouentuum perceptio prohibeatur) in præfatâ Extrauagante decerni, sicut nec in alia Iulij Tertij, cuius Auctores obuiam exhibent mentionem, ac præsertim P. Azor Tomo 2. Lib. 7. Cap. 1. §. Extat etiam. Et Quaranta in Summa Bullarum fol. 105. vbi ad litteram eam proponit. Est tamen Bonifacij Octaui Decretalis in Cap. Præsenti, de officio Ordinarij in Sexto, in qua Censuræ bona, vacationis Ecclesiarum tempore obuenientia, occupantibus imponuntur, cùm debeant successoribus reseruari. Ne occupare, aut in vsus suos conuertere, quoquo modo præsumant. Nisi de speciali priuilegio, vel consuetudine iam præscripta legitimè, seu alia caussa rationabili, hoc eisdem competere dignoscatur. Alioquin Episcopi, & eorum Superiores, ab ingressu Ecclesiæ; ceteri verò ab officio & beneficio tamdiu eo ipso nouerint se suspensos, quousque restitutionem fecerint de prædictis. Quæ sunt verba Pontificis. Constat autem eum, qui sine Litteris Apostolicis possessionem apprehendit, & bona obuenientia vacationis tempore; neque priuilegio, neque consuetudine, neque rationabili caussa id facere. Pro quo & est vrgentior Canon in Bulla Cœnæ, scilicet 17. de vsurpantibus iurisdictiones, fructus, redditus, & prouentus: & ad tempus vacationis specialiter spectare probat cum aliis Leander Parte 4. Disput. 17. Tract. 3. Quæst. 3. Non potest autem suffragari prætextus non admixtæ præsumptionis, eo quòd dicatur in Textu, Ne præsumant, iuxta vulgarem doctrinam, de qua Nos sæpiùs in Thesauro, & Bonacina, vt testatur ipse Tomo 3. Disput. 3. Quæst. 4. Puncto 14. n. 1. P. Suarius Tomo 5. in 3. p. Disput. 31. Sect. 1. n. 15. cum Nauarro, quem allegat. Nam in Extrauag. Iniunctæ similis modus loquendi extat, & tamen sacra Congregatio ad intelligendum in casu, de quo loquimur, illam interfuisse, solum factum eidem contrarium attendit: est enim præsumptionis genus legem apertè violare, dum contra eam agitur, & in Decretali adducta genus omne præsumptionis remouetur, cùm dicitur, quoquo modo præsumant, & id quidem in iudiciali foro communiter seruatur; aliàs vix posset quisquam pro violatâ lege puniri, quia dicere potest se non ex præsumptione, sed bonâ intentione, aut certè ex fragilitate fecisse. Sicut autem Ecclesia de occultis non iudicat, ita neque occultos actus pro defensione reorum attendit, de quibus illi non constat, ne sic delicta maneant impunita. Solus ergo per ignorantiam operans non dicitur præsumere: vnde Doctores disputant qualis ignorantia excludat præsumptionem: pro quo videri potest P. Thomas Sancius Libr. 3. de Matrimonio Disput. 48. num. 7. & non omnem id habere, est communis sententia, videndus etiam specialiter Lib. 9. Disput. 32. num. 36. 37. & 38. vbi cum aliis præsumptionem esse ait quando est dolus, & hunc dari quando aliquid scienter sit contra Canonem seu, vt Hispanè dicitur, A sabiendas, quia scilicet ignorantia abest. Pro quo & Leander in Expositione suæ Regulæ, Parte 5. Cap. 20. Lit. g.

De pœnis circa Consecrationem.

IAm quod ad consecrationem attinet, similiter esse dicendum, Censuram scilicet aliquam incursam, quod manifestius in Decreto, & Pontificia absolutione dispicitur, dubitari nequit. Vnde non admittendum quod habet Dom Solorzanus §. Demas de que, dicens se non inuenisse legem Canonicam in Iure insertam, aut extra illud, quæ pœnam aliquam imponat Episcopo, qui cum notitia, licet non ita plenè probatâ, confirmationis Pontificiæ, consecrat aut recipit consecrationem. Probat autem in sequentibus; non extante lege in terminis loquente, non posse ex iis argui, quæ suspensionem, aut pœnam aliam statuunt in casibus similibus, quia de Episcopis expressè non loquuntur, vt deberent loqui, iuxta Cap. Quia periculosum, de sent. excommun. in 6. vbi vt Episcopi pœnam Interdicti & suspensionis incurrant, expressam de ipsis statuitur debere fieri mentionem. Quæ quidem doctrina si firma esset, ex eâ haberetur eum, qui sola præsentatione consecrari se curat, nullam pœnam incurrere, quamuis confirmationis notitia, non solùm plenè non probata, sed neque vlla præcederet; quia nec de eo lex Canonica specialior extat, pœnam imponens, cùm penitus notitia deest, & virtute præsentationis agitur, aut modo alio prouisionis, cum Confirmationis spe: sed generalis est prohibitio indistinctè procedens, vbi de confirmatione non constat, vt constare debet. Quod tamen prædictus Auctor non audet affirmare. Datur ergo illa, & à Nobis est solicite conquirenda.

In primis ergo occurrit Canonica dispositio variis in locis Decreti, & præsertim 9. quæst. 1. iuxta quam recipiens Ordines ab excommunicato, suspenso, aut interdicto vitando, suspensionem incurrit: quod Doctores extendunt ad eum, qui recipit Consecrationem, vt videri potest apud Bonacinam Tomo 3. Disput. 3. Quæst. 1. Puncto 10. num. 6. qui rationem adhibet, non ex eo quòd sit paritas; id enim in pœnalibus fallit; præsertim circa Episcopos, ob citatum Cap. Quia periculosum. Sed ex defectu potestatis in consecrante, quia non habet vsum Ordinis, & ita neque illum conferre potest, vnde suspensus manet recipiens. Est autem eadem ratio in nostro casu, quia Consecrans non habet liberum vsum in ordine ad hunc: non ergo liber esse in consecrato similis vsus potest, & ita manet suspensus. Et ex hoc fundamento ortum habuit probabilis opinio, iuxta quam ille, qui consecratur ab Episcopo, qui renuntiauit quoad dignitatem, suspensionem incurrit, quia nequit vsum liberum conferre, quo caret. Licet Bonacina suprà Puncto 9. n. 12. contrariam censeat probabiliorem, quem pro eo laudat Dom. Solorzanus §. A los quales. Sed quidem eius non videtur doctrinæ aptè cohærere. Vnde meliùs philosophatur P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 31. Sect. 1. num. 12. dum ait, quòd sicut Episcopus indiget Charactere vt Characterem imprimat: ita & indiget charactere habili & expedito, vt habilem in ordine ad operandum & expeditum imprimat characterem. Sic ille, quidquid de assertione sit, de qua non pronuntiauit expressè, benè tamen de consecratione ab excommunicato num. 65. iis adiunctis, quæ ex eodem desumpsit Bonacina.

Deinde. In Extrauag. Iniunctæ hoc videtur non obscurè decisum. Eò enim tendit, vt Episcopis, & Prælatis aliis non adhibeatur fides in ordine ad actus suorum munerum propriis, nisi mandatum Apostolicæ Sedis litteris expressum ostendatur. Inde illud circa initium: Asserenti namque cum mandatis Principis se venisse credendum non est, nisi hoc scriptis probauerit. Id autem non solùm ad suscipiendum administrationem, sed etiam ad consecrationem spectare, ex eo constat, quia in actu consecrationis ante alia à Consecrando quæritur an habeat mandatum Apostolicum. Et eo asserente, Bullæ Apostolicæ proferuntur, & clarâ voce leguntur. Item. Cùm Pontifex in Extrauag. prædictâ varios afferat casus & exempla, in quibus litteræ probatoriæ requiruntur, & inter alia sic habeat: Similiter Clerici ad alienam Diœcesim sine suorum Ordinariorum litteris venientes, nec in suis recipiantur Ordinibus, nec ad superiores ascendant: statim subdit: Quòd autem illis, qui se Episcopos &c. appellant, sit discußio celebris & diligens facienda, luculenter apparet, si scandala & pericula grauia, quæ ipsorum parere posset communicatio indiscussa, diligenter attendatur. Hæc Pontifex: iuxta quæ manifestum est illius intentionem eò dirigi, vt prouideat ne quisquam sine Litteris consecretur: quia ex eo grauia scandala & pericula perspicuum est emersura, dum se Episcopum electum appellat, quod tamen Apostolico nequit testimonio comprobare.

Et hoc ampliùs quæ subnectit Pontifex sic locutus, ostendunt: Hinc Nos euidens euocat ratio, vt cum præmißis aliis casibus, qui minoris existunt periculi, sit ex Constitutionibus editis iam prouisum: hunc vltimum, qui pericula grauiora minatur, nequaquàm sine prouisionis opportunæ remedio relinquamus. Sic ille. Constat autem eum, qui sine Ordinarij sui Litteris promouetur, manere suspensum, non solùm ex iure nouo per Bullam Pij Secundi sextam aut septimam in ordine, & Concilij Tridentini Decretum Seßione 23. Cap. 8. Sed ex antiquo. Cap. Eos qui, de temporib. Ordinat. licet circa genus suspensionis diuersitas fuerit sententiarum, dum alij Censuram esse negarent, affirmarent alij, ita vt ex illius violatione irregularitas contraheretur. Dicendum ergo eum, qui sine Apostolicis Litteris consecratur, pœnam suspensionis incurrere, & eam in Extrauagante præfatâ contineri.

