Pro Magistro autem Grammaticæ ma [De Grammatica omnino asseritur.]nifestior est ratio, cùm eam Concilium Tridentinum Seßione 5. Cap. 1. de Reformat. Decreto Innocentij Tertij in Concilio generali, vt habetur in Cap. Quia nonnullis, de Magistris, prorsus insistens, enixè commendet, ita iubens: Saltem Ma [Concilium Trident.]gistrum habeant ab Episcopo cum consilio Capituli eligendum, qui Clericos, aliosque Scholares pauperes Grammaticam gratis doceat, vt deinceps ad ipsa Sacræ Scripturæ studia, annuente Deo, transiire poßint, ideoque illi Magistro Grammatices, vel alicuius simplicis Beneficij fructus, quos tamdiu percipiat, quamdiu in docendo perstiterit, aßignentur: dum tamen Beneficium ipsum suo debito non fraudetur obsequio. &c. Ex quibus fit fructus Beneficij huic ministerio conuenienter applicari, cùm in citato Capite etiam dicatur vt vnius Præbendæ prouentus assignetur: possunt ergo & Præbendæ fructus secundùm illam portionem dari, quæ absentibus denegatur. Quod intelligendum deficiente alio, qui aequè benè id præstare possit. Quamuis P. Palaus §. illo 9. num. 3. sic [Sed deficiente alio, qui pro eo sufficiens.] concludat: Præcipuè cùm non adsit alius, qui doceat, ex dicto Cap. Quia nonnullis. Quibus videtur significare etiamsi alius sit, qui docere possit, locum habere prædictum indultum: id enim significat Particula Præcipuè, quæ casum magis certum exprimit, iuxta vulgatam acceptionem. Sed certè citatum Caput contrarium non obscurè significat, dum in eo sic habet ratio decisionis: Quia [Cap. Quia nonnullis.] nonnullis propter inopiam, & legendi studium, & opportunitas proficiendi subtrahitur &c. Si ergo sit qui gratis doceat, & sit pro ministerio tali sufficiens, vt accidit in ciuitatibus, in quibus sunt Collegia Societatis, nequit Præbendarius in eo, à sua Ecclesia absens, aut in ea non assistens, horis competentibus occupari. Est autem circa hoc [Quod non accidit, vbi adest Societas, alijs præferenda. Et maximè respectu Parochorum.] Declaratio Cardinalium, sic habens: Ante omnia in Seminariis conducendus est Grammaticus, & Musicus, qui pueros instruant: & si reperiantur Iesuitæ, ceteris anteponendi sunt. Sic circa Cap. 18. Seßionis 23. Quod in Parochis potiori ratione dicendum: licet enim ili indulto frui possint, sicut alij, quia cum de Magistris agitur, non excipiuntur, quod & Doctorum auctoritate, & exemplo confirmat Nicolaus Garcia Parte 3. Cap. 2. num. 62. ex quo P. Palaus suprà numer. 4. in casu tamen nostro id, quod de aliis negamus, de ipsis plus vrget, eò quòd residentia in Beneficiis curam animarum habentibus difficiliùs suppleatur, & illius defectus toleretur.

Præterquam quòd specialis Declaratio [Declaratio Cardinalium pro eo, de quarum auctoritate.] Cardinalium extet apud Gonzalez circa 8. reg. Cancell. Glossa 6. num. 254. ex quo citatus etiam Auctor ibidem; iuxta quam Parochus ob lecturam Grammaticæ à residentia nequit excusari. Bene verum est Declarationem dictam vrgentem non videri, etsi demus esse authenticam (circa quod videri possunt quæ adducit Dom. Villaroël Parte 1. Pacificæ gubernat. Quæst. 2. Artic. 3. [Præfata vt vrgeat.] num. 47. & 48. vbi quòd fides authenticis adhibenda est, sed non proptereà vt legibus necessariò obsequendum) quando Parochia est in ciuitate ipsa, in qua & lectura: tunc enim residere dicitur Parochus, etsi certis horis adesse non possit, sicut lectores alij, qui Præbendam in ipsa, in quâ degunt, habent ciuitate. Et vt professio dicta parui facienda non sit, præter dicta ex Conciliis, & Canonibus sacris, Cassiodori elegans commendatio, aureis sanè verbis, adijcienda, quibus Grammaticam, in hunc modum locutus, extollit: Prima enim Grammaticorum Schola est, funda [Grammaticæ præclarum elogium.]mentum pulcherrimum litterarum, mater gloriosa facundiæ: quæ cogitare nouit ad laudem loqui sine vitio, hoc incursu orationis sic errorem cognoscit absonum, quemadmodum boni mores crimen detestantur exter [Cassiodorus]num. Est Grammatica magistra verborum, ornatrix humani generis, quæ per exercitationem pulcherrimæ lectionis, antiquorum nos agnoscitur iuuare consiliis. Hac non vtuntur barbari reges, apud legales dominos manere cognoscitur singularis. Hinc Oratorum pugna Ciuilis iuris claßicum canit. Hinc cunctos Proceres nobilißima disertitudo commendet: &, vt reliqua taceamus, hoc quod loquimur, inde est. Sic ille. Lib. 9. 21.

§. III.

De caußis aliis, & specialiter de iis, quæ pro Indiis in Limensi sunt statuta Concilio.

DIco decimoquartò. Præbendarij In [Assertio 14. caussas generaliter probatas.]diarum, si alias habeant absentiæ caussas, quæ generaliter iustæ à Doctoribus reputantur, eodem sunt iure, quo illi, censendi, & distributiones pariter lucrari possunt, sicut de absentibus ratione studij conclusimus. Pro quo Dom. Solorzanus citato Cap. 14. num. 37. & seqq. & in Politica pag. 617. §. Y en fuerza. Circa illud autem Concilium Limense Tertium Act. 3. Cap. 28. sic statuit: Cathedralis Ecclesia suis Ministris carere non debet. Itaque quod quæstûs, non charitatis caussa [Concilium Lim. 3.] fit, nullâ ratione permittendum est, vt Dignitatem, Canonicatum, aut quamcumque Præbendam in ea obtinentes, ad Vicariatum, aut Curatum, extra illam mittantur: quod in Sede vacante, quia perquam frequens est, ne fiat, Sancta Synodus sub æterni iudicij comminatione denuntiat. Sic Concilium. Vbi cùm eam [Quæ caussa quæstus non fit absentia, probata ab illo, & aliqua illius exempla.] absentiam damnet, quæ caussa quæstûs fit, non videtur comprehendi illa, quæ vt damno alicui temporali magni momenti occurratur, fieri potest: vt si quis esset patrimonium, aut aliquam eius considerabilem partem amissurus: periclitarentur parentes, aut sorores præsentiâ fratris ad remedium orphanitatis indigerent. Est enim hæc iusta & rationabilis corporalis neceßitas quæ in Cap. [Cap. Vnicum de Cler. non resid.] Vnico de Cler. non resident. in 6. vt sufficiens approbatur, & ab infirmitate distinguitur: illius enim nomine omne iustum impedimentum intelligitur, vt docent communiter Scriptores, ex quibus aliquos adducit D. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 92. numer. 1. Pro quo & videtur facere Cap. Præsentium 7. quæst. 1. vbi Clerico, qui suis ordinandis negotiis per duorum mensium [Cap. Præsentium, 7. q. 1 quid probet: cuius & congrua explicatio.] spatium abfuerat, indulgendum ab Episcopo, D. Gregorius statuit. Et ita P. Bauny in Praxi Beneficiorum, Disput. 14. Quæst. 2. §. Vndecimò absentiam, propria negotia caussam esse absentiæ legitimam arbitratur. Sed certè cùm in eo Capite negotiorum adducta caussa non probetur, sed solius ægritudinis, circa quam, & non circa negotia Pontifex sanctus iubet inquiri, ex decisione tali non videtur illa sufficienter comprobari, sed reprobari potiùs, quia exceptio firmat regulam in contrarium. Nihilominùs admitti potest, quatenus ægritudo illa potuit occasione negotiorum contrahi: si enim præcessisset, non fuisset commoditas se absentandi, neque fundamentum ad remouendum illum ab Ecclesia, in quâ Beneficium obtinebat. Quod ergo inquirendum circa ægritudinem dicitur, ita est accipiendum, vt videatur an ratione illius absentia maior fuerit, quàm negotia requirebant. Quæ est verosimilis explicatio, pro quâ & facit caussam ordinandi negotia non damnari, vt damnari oportebat, si minùs sufficiens habebatur.

Illud hoc loco speciale occurrit, an distri [Dubium circa Præbendarium à Prorege accersitum.]butiones lucretur, qui à Prorege in Curiam accersitur, eò quòd contra illum aliquid subortum sit, propter quod accersendus, potestate illâ, de qua grauis est controuersia, videatur. Et Dom. quidem Solorzanus de vocatis à Rege & Proregibus id verum reputat citatis locis: sed in iis videtur locutus casibus, in quibus caussa boni publici agitur, cui possunt Præbendarij sic vocati consilium aut operam præstare: est autem diuersa ratio, cùm Præbendarius vt reus comparere cogitur, quomodocumque iudicium illud instruatur. Circa quod illud est certum, si Præbendarius [Si innocens nihil amittere.] innocens in caussâ sit, emolumenta Præbendæ non amittere, quæ Præbendam ipsam constituunt: quidquid de distributionibus sit, secundum partem illam tertiam, quam & studentibus negandam volunt multi, de quo numer. 41. & in casu præsenti id potiùs dicendum, quia absentibus à loco Beneficij etiam ob caussam publicam, vt quia in Concilio generali assistunt, negandum resoluit cum multis P. Thomas Sancius suprà, Dubio 94. licèt alij secùs sentiant apud eumdem, qui Decreto Concilij Constantiensis Seß. 19. §. Item, cum absente, videntur contraire. Est autem oppositum probabile, quando Præbenda in solis est distributionibus constituta. Et in casus nostri specie, quando scilicet iniustum Superioris præceptum interuenit, id tenet Bonacina Disputat. 2. de officio diuino, Quæst. 5. Puncto 2. num. 9. cum aliis, & valde verosimiliter etiam cùm distributiones distinctæ sunt; sicut de iniustè incarcerato Trullench Lib. 1. Cap. 8. Dub. 10. Si verò culpa in eo [Neque etiamsi culpabilis.] resideat, non ideò amittit, quia culpâ illâ non erat tali pœna digna; etsi esset, à competendi erat iudice infligenda, qualis non est laicus Gubernator, qui neque in eo articulo se intromittit. Est ergo tunc iusta & rationabilis corporalis neceßitas; quia licet culpa præcesserit; iustè tamen & rationabiliter Præbendarius edicto Proregis obsequitur, ne maiora incommoda subsequantur. Quemadmodum infirmitas lucrandis distributionibus non obstat, etiamsi culpabiliter contracta fuerit, iuxta dicta num. 4. Est autem circa præ [Declarationes Cardinalium circa predicta.]dicta generalis illa decisio, pro quâ in Declarationibus Cardinalium ad Cap. 12. Seßione 24. de Reformat. sic dicitur: Quando non stat per aliquem quo minùs in suo Beneficio resideat, nullum ob non residentiam detrimentum sentire debet. Hoc sæpè resolutum est. Alia item in hunc modum: Congregatio censuit distributiones quotidianas lucrari eum, qui indebitè coniectus in carcerem fuerit, & fructus Præbendæ, siue massæ grossæ tamdiu deberi, quamdiu per sententiam non fuerit declaratus iustè illum in carcere detineri.

Pergit Concilium, & sic subdit: Nulli [In Hispaniam non licere commeari, nisi resignato Beneficio.] quoque in Ecclesiâ Cathedrali Praebendam obtinenti commeandi in Hispaniam copia fiat, nisi Præbendam suam aut Beneficium priùs resignauerit. Sic illud: cuius oppositum cùm videamus fieri, credendum est ad caussam ipsius Ecclesiæ copiam sic factam reuocari. Et ita illud admittit Dom. Villaroël Parte 1. Quæst. 8. Art. 1. num. 40. Sed certè vix talis inuenietur, qui ob solam Ecclesiæ vtilitatem incommoda & pericula nauigationis assumat. Sua [Circa eos, qui prætextu vtilitatis Ecclesiæ tendunt notanda doctrina.] ergo Præbendarius quæsiturus augmenta, honorificam commissionem accurat, vt sic minùs illi negotiorum suorum prosecutio quæstuosa reddatur: quo euentu non posse lucrari distributiones tenent graues scriptores apud Bonacinam Disput. 2. citatâ, Quæst. 5. Puncto 3. numer. 14. Ex quo frequenter accidit, vt circa propria solicitus, alia frigidè pertractet; vnde & promotus redit, sed non Ecclesiæ caussa promota, post transmissam ipsi à Capitulo ingentem pecuniæ quantitatem. Res ergo ista coràm Deo debet expendi, cùm de tradendâ commissione agitur, & vtilitas ponderanda: & qui de illâ suscipiendâ agit, suam conscientiam oportet inspiciat, quia in præposterâ intentione & traditione graue peccatum interuenit, & restitutionis obligatio manifesta. Videndus Bonacina suprà, num. 17. & seqq. Neque semper ad condonationem confugi potest, quia multoties illa non habet locum vel quia mortui aliqui Præbendarij sunt, vel quia eorum quidam præ verecundia non exigunt, videntes alios ex dignioribus obmutescere: vel proptereà quòd ignorant quo se pacto gesserit Procurator: vnde ad illius est hoc conscientiam remittendum.

Citatum Caput sic Concilium claudit: [Mensis vnius vacatio Indicis Præbendarijs tantùm indulta.] Prætereà iidem in Ecclesiâ Cathedrali Præbendam obtinentes, non ampliùs quàm per mensem, atque hunc interpolatum, ac per dies, non per horas computandum, ab Ecclesia abesse possunt. Hæc Concilium: cuius dispositio non debet dispositioni Concilii Tridentini videri contraria, dum Seßione 24. Cap. 12. absentiam trium mensium indulget: cùm ibidem sic addat: Saluis nihilominùs earum Ecclesiarum Con [Non esse id Conc. Trid. dispositioni contrarium.]stitutionibus, quæ longius seruitij tempus re uirunt. Vnde in margine Decreti citati locus Tridentini præfatus apponitur; vtpotè cui se voluit dicta Synodus conformare. Et quidem meritò ob inculcatas rationes, quia & Ecclesiæ Indicæ ad stabiliendam meliùs Religionem, Ministrorum debent numero competenti decorari: & quia ob distantiam Patroni, ex ordinario numero aliqui semper desiderantur; & sic diuina officia non possent conuenienter celebrari. Vnde & extant plures Cardinalium Declarationes pro diuersis Ecclesiis, quibus minor vacatio per statuta est propria constituta. Neque allegari potest in contrarium statuta dicta ante Concilium fuisse; cùm tamen Limense Concilium post Tridentini confirmationem fuerit congregatum. Nam Concilium generaliter loquitur, & Limense approbatum fuit à Sede Apostolicâ, quæ nihil contrarium Tridentini Decretis nuper editis permisisset. Quomodo autem prædicta dispositio in omnibus Ecclesiis non vigeat, sed Tridentini, indulgentiâ illarum Præbendarij perfruantur, ipsi viderint, neque enim sine magno fundamento id factum debemus arbitrari. Mensem autem non [Cur non per horas facienda computatio.] per horas, sed per dies computandum, eam potest habere caussam, quòd computatio horaria nimis laboriosa est: & prætereà ne quis horam magis incommodam eligat, vt in ea non assistat, dum ex ea mensem integrandum sibi habet persuasum. Est autem decretum prædictum Cardinalium Declarationi conforme, circa citatum Caput, quæ sic habet: Congregatio censuit non posse confici ex [Congregationis Trid. Declaratio.] horis, quibus Canonici residentes absunt à Choro, dies, vt ex diebus & horis confici poßint menses absentiæ, de quibus in hoc Decreto: neque ad constituendum seruitium nouem mensium colligendas esse punctaturas; quasi ij, qui nouem partes punctaturarum ex duodecim, quæ ex seruitio totius anni conflantur, deseruiendo tulerint, seruitio nouem mensium debito satisfecerint: sed ipsos dies residentiæ & seruitij, siue continui siue interpolati, numerandos esse, vt compleant numerum dictorum nouem mensium. Sic Congregatio. Est ergo iuxta spiritum & mentem Ecclesiæ vt eo, quo quis seruit die, integrè seruiat, eo quem elegerit vacationi aut propriis negotiis assignato. Quemadmodum in iis, qui Scholas frequentant, accidit, quibus dies sunt vacationum assignati: id quod conuenientius est, quàm vt, dum Scholas frequentant, non integros dies lectionibus audiendis impendant: quod equidem non potest non esse, & Scholis ipsis & docentibus indecorum, nec de obligatione assistendi plura, vt ad alia transeamus.

CAPVT VIII.

Vtrum Indici Præbendarij absentes lucrari fructus Præbendæ possint ex aliorum condonatione.

FVndamentum dubitationi præbet [Collusio & remissio à Tridentino damnata.] Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. 12. de Reformat. in quo sic dicitur: Distributiones verò qui statis horis interfuerint, recipiant: reliqui, quauis collusione aut remißione exclusa, his careant, iuxta Bonifacij VIII. Decretum, quod incipit Consuetudinem, quod sancta Synodus in vsum reuocat, &c. Iuxta quod sunt etiam Cardinalium Declarationes, ex quibus illa pro Ecclesiâ Vxo [Pro eadem Declarationes Cardimlium.]niensi 22. Nouemb. 1592. tenoris sequentis: Congregatio Concilij censuit non licere Capitulo, aliquo prætextu distributiones quotidianas donare aut remittere alicui, qui ab Ecclesiæ seruitio abfuerit: quin immò eum, qui illas receperit, teneri ad earum restitutionem, nec illas suas facere posse. Sic Congregatio, cuius alia Declaratio idem de Episcopo statuens inferiùs referenda. Pro eadem stat Concilium Limense tertium Act. 4. Cap. 26. sic decernens: [Et Concil. Lim. 3.] Diuino Officio diurno & nocturno, ac Missarum solemnibus intersint omnes Cathedralibus Ecclesiis Dignitates, atque Canonici, quemadmodum in Tridentino & Limensi Concilio constitutum est. Qui verò non interfuerint, sine vlla remißione distributiones amittant, quæ teteris, qui intersunt, eo ipso debeantur: neque verò remißionem aut condonationem vllam in ijs sibi vicißim Capitulares facere poßint; si fecerint, nulla sit, sed distributiones ita perceptas teneatur in conscientiâ restituere, qui fraudem facit. Sic illud, iis conformiter, quæ à Bonifacio VIII. in citato Cap. Consuetudinem, de Cleric. non resident. statuta sunt verbis illis: Qui verò aliter de distributionibus ipsis quicquam [Ac Decretalis Bonifacij 8.] receperit (exceptis illis, quos infirmitas, seu iusta & rationabilis corporis neceßitas, aut euidens Ecclesiæ vtilitas excusaret) rerum sic receptarum dominium non acquirat, nec faciat eas suas; immò ad omnium restitutionem, quæ contra huiusmodi nostram Constitutionem receperit, teneatur. De distributionibus etiam pro Defunctorum Anniuersarijs, largiendis, idem decernimus obseruandum. Sic Pontifex: quæ omnia, licèt adeò videantur perspicua, locum tamen quæstioni relinquunt: an scilicet aliqua via sit, quâ condonationes sustineri possint? Vt neque lethales sint, neque obligationem restitutionis inducant. Circa quod

Dico primò. Remissio aut condonatio [Assertio 1. mortale esse generalem condonationem decernere.] generaliter facta, dum Præbendarij ita inter se conueniunt, vt sibi inuicem remittant, mortale peccatum est. Id videtur clarum: quia est contra legem in materiâ grauissimâ, quæ si non obligaret hoc pacto, inutilis redderetur. Pro quo dictum Titul. 2. n. 3.

Dico secundò. Non obstante remissione di [Assertio 2. obligationem esse restitutionis.]ctâ, est obligatio restitutionis. Constat ex dictis num. præced. & ita vt certum statuunt Auctores, quos adducit P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. cap. 2. dub. 108. n. 2. & Pharaonius Pag. 459.

Dico tertiò. Restitutio talis facienda est Ec [Assertio 3. cui facienda.]clesiæ, aut piis operibus, iuxta Declarationem Cardinalium, quæ extat in vltimâ recognitione, & sic habet: Non licet Episcopo, aliquo prætextu, distributiones quotidianas donare, relinquere, aut quauis [Declaratio Card.] collusione remittere alicui, qui vel ab Ecclesiæ seruitio abfuerit, vel alio quouis modo distributiones legitimè debeat amittere. Nec fas sit cuipiam eas capere; & si acceperit, suas ne faciat, sed eas restituere omnino cogatur, distribuendo fabricæ Ecclesiæ, quatenùs indiget, aut alteri pio loco, Episcopi arbitratu. Sic Congregatio: & [Assertionis ratio.] ratio est: quia licet distributiones amissæ à non seruientibus, iis, qui seruiunt, accrescant; dum tamen generalis ista remissio fit, ij, quibus accrescere debebant, eas remittunt, vnde earum domini non fiunt: cùmque aliàs fructus Ecclesiastici, & patrimonium Christi sint ita expendi debent, vt mos Ecclesiæ seruat, & est ille, quem Congregatio designat. Si dicas remissionem esse conditionalem, si videlicet is, cui fit, eius sit vtilitatem percepturus, seu minùs in dominio seruientis futuras. Contra hoc est, quia talis modus remit [Responsio quædam disiecta.]tendi communiter non habetur: tum etiam; quia modus ille donandi non est proptereà quòd velit se iustitiæ conformare, non aliter donando quàm ei liceat, sed vt fraudem faciat Ecclesiæ, ad quam talia debent bona pertinere, vtilitatem propriam vtilitati eiusdem præferendo: vnde cùm voluntas iuridica & legalis non sit, sed fraudulenta & iniqua, non attenditur conditio, sed remissio penitus annullatur. Quin etiam quòd cùm tales indifferenter diuino Officio defuerint, etiamsi quis donationem conditionatam fecerit, & sic illa locum habere nequeat, sed in eius iure id, quod remisit, remaneat: aliunde habere nequit quod seruitio suo non meruit, cui constat defuisse. Communis ergo defectus communi est animaduersione mulctandus, & ita ex eo nullus debet commodum reportare. Et quidem cùm talis defectus sit, qui in detrimentum Ecclesiæ redundet, nulla alia caussa est præter ipsos, & ita ipsi debent illum redditione fructuum compensare. Quia verò contingere potest, vt Ecclesia non indigeat, ad alia pia opera eius benignitas deriuatur.

Dico quartò. Quando nulla ante re [Assertio 4. Idem statuens in tacita conuentione.]missionem procedit conuentio, ita tamen soliti sunt Præbendarij facere, idem dicendum est. Id probo: quia ibi est genus quoddam tacitæ conuentionis, ex quâ sequitur vt in seruiendo magni deprehendantur defectus, quorum quidem ij sunt caussa, qui talem solent facere remissionem: si enim scirent omnes nihil sibi remittendum, diligentiùs adstarent. Sic ergo, dum absunt, nequeunt mereri stipendium, neque alij donare ipsis illud possunt, quia caussa absentiæ sunt, & sic ad compensationem tenentur Ecclesiæ faciendam, sicut nuper arguebamus. Et hæc ratio maximè vrget quando est expressa conuentio.

Dico quintò. Si nullâ præcedente conuen [Assertio 5. Negans, cum abest fraus vt probabile.]tione modis dictis aliquis distributiones sibi debitas remittat gratis, probabiliter sustineri potest id esse licitum & validum. Sic Gabriel, Nauarrus, Honcala, & Sandoual, apud P. Thomam Sancium numer. 2. citato. Et probatur: quia Concilium eam videtur remissionem tantùm damnare, quæ fraudulenta est, & collusionem importat, vt indicant verba illa. Quauis collusione aut remißione exclusa: remissio enim addita est ad exponendum quid nomine collusionis significatum vellet, vt sit remissio mutua, quæ eo ipso fraudulenta est. Et ita videtur intellexisse Limense Concilium, vt illa eiusdem declarant verba: Teneatur in conscientia restituere, qui fraudem fecit. Pro quo P. Filliucius Tract. 41. num 51. & P. Palaus Tract. 7. Disput. 3. Puncto 9. §. 13. num. 2. & alij citandi.

Quod roboratur ex sententia grauium [Robur additur ex recepta doctrina.] Scriptorum, quos adducit & sequitur P. Sancius suprà Dub. 109. P. Filliucius & P. Palaus locis dudum citatis, quibus adde Dom. Escobar à Corro Tractatu de Horis Canonicis, Quæst. 5. §. 2. n. 209. & Trullench Lib. 1. Cap. 8. Dub. 16. numer. 405. iuxta quam, si Præbendarius restituat distributiones cum pacto de donando posteà, donationem valet, quia reuera idem est acsi non restitueret: si verò sine fraude restituat, & alter sine dolo aut metu reddat ex intuitu amicitiæ, remissio valida est. Etiamsi extent apud Thesaurarium, sed iam designatæ. Quæ est celebris doctrina Glossæ in Cap. Statutum, de Rescriptis in Sexto, licet in alia materia, ad quem tamen resolutionem se remittit in citato Cap. Consuetudinem, verb. Suas: sic enim ibi: Quòd si illi, quorum lucro prædicta ce [Glossa celebris pro eadem.]debant, remittant; numquid est Canonicus absolutus? Satis videtur quòd sic. Instit. de rerum diuis. §. Per traditionem; cùm hic non sit additum remißionem non prodesse, vt suprà eodem lib. de Rescriptis, statutum. §. antepenult. Hæc Glossa, quæ in allegato Capite, vbi remissio submouetur, donationem esse validam & affirmat & probat, quia remissio est donatione facilior. Sed certè, licet facilior sit, quia est rei non apprehensæ, est tamen genus quoddam donationis. l. Peculium, in principio D. de peculio, vbi Bartholus: & in casu nostro eiusdem omnino considerationis: quia cùm Præbendarius sumat dandas sibi statim distributiones absque vlla difficultate, quasi in possessione earum est, & ita cùm eas remittit, nihilo minùs facit, quàm si post apprehensionem eas Collegæ suo donaret. Sicut ergo hoc verosimiliter licet, ita & illud. Vnde nec designatio portionis videtur necessaria. Neque aliter accipiendum quod [Declaratio Cardinalium vt accipienda.] in Declaratione Cardinalium habetur, dum dicitur non posse aliquo prætextu distributiones donari aut remitti, & qui illas receperit, teneri ad restitutionem: loquitur enim de donatione factâ à Capitulo, aut ab Episcopo; ex quibus hic nequit dare quod suum non est, sed Præbendariorum, quibus accrescit: Capitulum autem per modum talis id etiam præstare nequit, quia sic decernente maiori parte, inuiti aliqui priuarentur: & quia, cùm à Capitulo fit, tacita videtur esse conuentio, vt omnibus ea faciat indulgentia, quam omnes sic liberaliter præstant.

Dico sextò. Sententia, quam tenent Em [Assertio 6. Sententia quædam de diuersitate distributionum improbata.]manuel Rodericus, Vega, Sandoual, & alij, ac probabilem reputat Moneta, Naldus autem & Bonacina probabilissimam, vt videri potest apud P. Palaum suprà num. 5. minimè videtur probanda, quatenus affirmant Consilium Tridentinum solùm decernere circa distributiones in posterùm amittendas, si debita assistentia defuerit, non verò circa iam amissas, ad quas, qui adstitit, proximum habet ius: quam distinctionem improbant Nicolaus Garcia, Menochius, & Bonacina, quos adducit & sequitur P. Palaus suprà num. 6. qui dum num. præced. asserit Naldum eam probabilissimam reputare, omnino deceptus est, quia in loco ab eodem, sicut est apud Bonacinam, allegato, scilicet verb. Distributio num. 3. nihil tale habet, sed suam sententiam his verbis proponit: Distributiones quotidianæ in casibus, in quibus in absentia non percipiuntur, non possunt per Capitulum remitti aut donari ipsi absenti; neque is, sic eas accipiens, faceret suas. Sic ille. In quo & lapsus apertè Bonacina dum Disput. 2. de diuino Officio &c. Quæst. 5. Puncto 7. §. 1. num. 5. affirmat Naldum sententiam Emmanuelis & aliorum sequi loco citato. Quæ licet non multùm ad rem facere videantur, omittenda non fuerunt, vt & de veritate constet, & Auctores eam, quæ opus est, diligentiam studeant adhibere, neque aliis facilè credant sæpiùs in errore deprehensis. Ratio autem Assertionis [Illius ratio.] illa est, quia & in amissis distributionibus potest esse collusio à Concilio reprobata: vt scilicet omnes sibi invicem remittant: & aliquando in amittendis de futuro potest fraus deesse, quam diximus Concilium remouere, vt si quis amico dicat se numquam rigorem cum eo in requirendis distributionibus seruaturum, quem sciat non proptereà praesentiam diuinis Officiis substracturum, sed quia aliàs ei libebit, abfuturo equidem etiamsi esset annua Præbendæ commoda perditurus. Et Concilium quidem Limense non videtur [Concilium Limense de quibus locutum.] de remissione amittendarum de futuro locutum, vt ex eius apparet verbis. num. 57. adductis, neque quod nondum est, propriè remittitur aut donatur. Addo distinctionem illam quoad effectum, de quo agitur, nullius esse momenti. Nam si remissio amittendarum nulla est: quando re ipsa contigit amissio ob negatum seruitium poterit Præbendarius remittere & donare non virtute prioris promissionis, sed quia iam est illarum dominus. Si instes non eo ipso quòd dominus sit posse pro libitu disponere, quandoquidem parte suæ Congruæ detractâ, reliquum debet in opera pietatis expendere. Contra est, quia distributiones cum eo onere transeunt ad Collegam, quod de illis etiam diximus num. 22. quæ tota Præbenda non sunt: neque est, vt supponimus, fundamentum aliquod peculiare, propter quod de contrario expendendi modo possit condonator suspicari.

CAPVT IX.

Permissæ vacationis mensibus an Præbendæ fructus debeantur. Et quid speciale circa Indicos Præbendarios.

DIco primò. Vbi Præbenda à distri [Assertio 1. Præbendam certò deberi à distributionibus distinctam.]butionibus distincta est, non est dubium illam mensibus deberi præfatis. Sic communiter Scriptores, qui circa distributiones tantùm quæstionem mouent, aliud vt indubitabile supponentes, iuxta Iuris dispositionem, ac præsertim Concilij Tridentini Seßione 24. Cap. 12. de Reformat. vbi generaliter supponitur absentes Præbendæ fructus facere suos. Aliàs non esset æstimabile beneficium, quod Ecclesia ad leuamen laboris indulget, cùm Præbendarij subsidio ad vitam competenti carerent, quod & indecorum esset aliis modis quæritare. Si dicat sibi illos imputare debere, qui sponte recedunt. Contra est: quia durum inde Ecclesiæ seruitium redderetur, cùm vacationis nihil suppeteret iis, qui Choro manè & vespere interesse deberent, & diebus præcipuè festis, in quibus alij solent à labore continuo feriari. Pro quo Declaratio Cardinalium circa citatum Caput die 5. Iulij 1598. verbis illis: Prout fruuntur in dictis tribus mensibus omnibus fructibus suarum Præbendarum, cùm pro præsentibus & interessentibus habeantur in iure.

Dico secundò. Quando distributiones [Assertio 2. Distributiones probabiliter deberi.] distinctæ sunt, probabile est illas deberi trimestri, aut alio statuto vacationis tempore. Vt non debeantur, faciunt Declarationes Cardinalium, ex quibus est dudum citata, dum in ea sic subditur: Nemo tamen potest frui dictis distributionibus, quando istæ distributiones sunt distinctæ à Præbendis. Idem habetur in alia 17. Iulij 1597. sed strictiori, dum sic ait: Congregatio Concilij censuit non licere Canoni [Cardinalium Declarationes.]cis prætextu immemorabilis consuetudinis vltra tres menses quotannis ab Ecclesia abesse, neque eo trimestri tempore posse absentes quotidianas percipere: quippe quòd huiusmodi immemorabilis consuetudo vtroque casu sublata est Decreto Capitis 12. Seßio. 24. Facit insuper quòd cùm distributiones interessentibus tantummodò debitæ sint, & ita Sacri Canones statuant, exceptio absentium, vt genio indulgeant temporis spatio permisso, nullibi reperitur. Et ita tenent. Naldus verb. Distributiones, num. 3. innixus præfatæ Declarationi consuetudinem etiam remouenti. Diana statim allegandus, pro se adducens non paucos. Tenent item alij, quos adducit Bonacina Disput. 2. de Officio diuino in Choro &c. Quæst. 5. Puncto 6. numer. 7. Et etiam Trullench Lib. 1. Cap. 8. Dub. 3. num. 5. Quòd verò debitæ sint, probat Bonifacij Octaui Constitutio, quam Concilium Tridentinum innouat citato Cap. 12. dum distributiones etiam non interessentibus conceduntur, quando adest iusta & rationabilis corporalis neceßitas. Talis enim debet existimari, [Const. Bonificacij VIII.] quæ in vacationibus istis interuenit, sine quibus Chori labor valde molestus redderetur: pro quo Bonacina eruditè discurrit num. 7. citato ex quo P. Palaus Tract. 7. Disput. 3. Puncto 9. §. 12. num. 4. alijque apud Dianam Parte 10. Tractatu 11. Resolut. 58. Et ante illos P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 103. num. 2. qui istam te [P. Sancius.]net sententiam, sed cum limitatione, quando scilicet statuta Ecclesiæ illas Præbendariis concedunt; vnde videtur supponere absolutè non deberi. Verùm limitatio non videtur absolutè adhibita: quandoquidem, si per Concilium non esset ius ad illas, non possent per statuta concedi, quæ dispositioni Concilij contraria esse ne [Statuta circa Decretum Trid. quomodo fieri queant.]queunt, cùm in eo sic addatur: Non obstantibus quibuscumque statutis & consuetudinibus. Quia verò dubium aliquod circa mentem Concilij esse poterat, dum trimestre absentiæ concedit, sic subdit citatus Auctor post adductam rationem, de qua nuper: Item, quia sic vsus interpretatus est. Hac ergo de caussa possunt statuta fieri, quæ sint Iuris circa hoc interpretationes cum obligationis vi. Et ita tenere nonnullos ait maximè doctos Recentiores. Videtur etiam sic tenere P. Palaus, qui cùm permissionem solitam appro [P. Palaus.]bet lucrandi his diebus distributiones, ex fructibus grossæ arguit, quos certum est lucrari absentes, cùm in omnibus eadem ratio inueniatur. Nec dissentit Bonacina, qui non solùm ratione [Bonacina.] consuetudinis legitimè præscriptæ, quadragenariæ inquam, id licere affirmat. Sed etiam ratione Constitutionis: vnde id currit, quod de Statutis dicebamus, pro quo & alios adducit.

