Quomodo autem puniendus sit, ibi non [Delinquens grauiter priuatione Doctrinæ puniendus. Vbi aliquis notatis digna.] dicitur: videtur autem ex Regia Schedula manifestum, sic enim additur: Y que en este acudan al Virrey, que los ha de nombrar, y poder remouer, à representarle las causas, para que lo haga, como se ha hecho, y hace en el Peru.Potest ergo quacumque graui caussâ existente, quæ ad mores Religiosi spectet, eum pœnâ priuationis Doctrinæ punire: neque enim medium quid in Regia Schedula admittitur, vt scilicet puniri possit, & in Parochiali officio conseruari. Et quidem meritò: nam Religioso, qui vti exemplar virtutis, immò & perfectionis proponitur, grauiter in publico delinquenti nulla esse pœna magis proportionata potest. Vnde non sunt Parochorum sæcularium more tractandi, quibus plura permittuntur, sed iuxta Decretalem Innocentij Tertij de qua n. 30. [Cap. Qualiter & quando, de accusationib.] faciliùs & liberiùs à suis possunt administrationibus amoueri. Tenentur autem Proreges Episcoporum deferre sententiis, aliàs nullius illæ roboris remanerent; & ita in Schedula adducta deciditur, verbis illis; Que los ha de nombrar, y poder remouer. Neque enim dicitur quòd nominare seu præsentare possit, sed quòd reipsa nominaturus sit; & statim additur potestas remotionis: quod est dicere: Nominet alium, quia potest aliàs nominatum remouere. Ratio autem discriminis inter Religiosos & sæculares non solùm est iam adducta ex maiori eorum obligatione; sed etiam quia sæcularis, si facilè remoueatur, sine subsidio pro vitæ necessariis manet, neque ad Beneficium aliud poterit adspirare: quod secus in Religioso accidit, cui non possunt deesse necessaria ad Monasterium redacto, in quo vti in proprio elemento securiùs & quietiùs residebit. Quòd si id doleat, eo ipso magis est illi conuentualis secessus necessarius, vbi ea, ad quæ vocatus est, studeat exercere. Si verò Prorex remotionem renuat, ipse viderit, cui & damna ex irrationabili resistentia penitus imputanda, de quo & Episcopus ipsum admonebit.

[Assertio 3. Visitare Episcopos per alios posse.]

Dico tertiò. Episcopi, si impediti legitimè sint, possunt Religiosos Parochos per alios visitare. Sic in Schedula dicta declaratur verbis illis: Que los Arzobispos y Obispos por sus personas, ô por las que ellos eligiesen estando impedidos, pudiesen visitar los Religiosos Dotrineros. Et pro eodem extat Schedula Philippi Secundi ad Episcopos NouæHispaniæ transmissa, in qua cum singulis lo [Schedula Philippi 2.]quens, sic ait: Os ruego y encargo, que quando por vuestra persona no pudieredes visitar las Dotrinas de eso Obispado, conforme à lo proueido en la Cedula mia de 1. de Iunio, de 1585. donde mas en particular se trata de esto, enuieis à las dichas visitas de Religiosos, que estubieren en las Dotrinas, en quanto à Curas, y del Santißimo Sacramento, Pila del Bautismo, y fabrica de las Iglesias, y demas cosas tocantes à ellas, y del culto Diuino, con Religiosos de las mismas Ordenes. De manera que donde vbiere Frayles Dominicos, vaya Frayle de la misma Orden por Visitador, y que la misma forma se guarde con los Agustinos, Franciscos, Mercenarios, y de la Compañia, y esto para los casos, y en la forma, que se contiene en la dicha Cedula. Fecha en Madrid à 21. de Diciembre de 1595. años. Quæ Schedula Originalis habetur in archiuo R. P. Commissarij Generalis Ordinis Minorum in Noua-Hispania, vt testatur Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum fol. 396. in fine.

[Ad omnes Prouincias potest extendi.]

Et illa quidem possent Religiosi aliarum Prouinciarum se tueri, quia in ea non fuit inspecta ratio aliqua specialis, que in Religiosis Nouæ-Hispaniæ, & non in aliis, militaret, sed generalis illa ibidem præmissa: Que les es causa de [Ratio in eadem reddita.] mucha inquietud y desasosiego, enuiarlos à visitar en quanto Curas, con Clerigos, ô Religiosos de otras Ordenes: y conuiene escusar todas las occasiones, que los pueden diuertir de su principal fin. &c. Quæ quidem ad omnes Religiosos in Indijs Parochialem curam exercentes constat pertinere. Quando enim ratio est generalior quàm dispositio, hæc per illam ampliatur, juxta Textus & Doctores, quos [Cui videtur renuntiatum ob inconuenientia.] adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 22. num. 71. Videntur autem Religiosi fauori isti renuntiasse, quia & inconuenientibus est obnoxius, iuxta id, quod citatus P. Fr. Ioannes Baptista eodem loco scribit ita dicens: Sed & hoc suam [Fr. Ioan. Baptista.] habet difficultatem, si Episcopi aliquem eligerent in Visitatorem Religiosum ambitiosum, honoris, & pecuniarum cupidum & auidum, & erga Religionem suam malè affectum. Vnde eligi non debet ad tale munus subeundum qui sibi sumit honorem, sed qui vocatur à Deo tamquàm Aaron. Sic ille. Cùm verò dicatur Episcopum tunc tantùm aliquem suo loco missurum, quando ipse est impeditus; non tenentur Religiosi Visitatorem admittere, qui à non im [Episcopi non impediti nequeunt mitere Visitatorem: & quid, si mittatur, agendum.]pedito mittitur; & Episcopus in hoc non videtur à graui culpâ eximius. Quia verò de impedimento, aut illius defectu, non facilè possunt Religiosi iudicare; vbi oppositum non constat, admittenda visitatio est: & cùm constiterit, vitandi tumultus, & res vrbanè & pacificè transigenda: neque enim Religiosa iura defendenda sunt more castrorum; & modo ipso defensionis arma præbenda contrariis, dum in eo iniuriæ verbis & actionibus Religiosâ moderatione indignis admiscentur.

Dico quartò. An Religiosi Indorum [Assertio 4. Religiosi Parochi an possint per Censuras premi.] Parochi occasione visitationis & correctionis, quæ Episcopis licet circa Officium Parochiale, possint ab illis per Censuras premi, quæstio momenti non leuis est: in qua partem affirmantem multis firmat Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 17. num. 57. & seqq. & in Politica fol. 657. §. Pero [Affirmatiua sententia. Et illius fundamentum.] no obstante, & seq. & Lauretus à Franchis in Controuersiis pag. 9. & 10. minimè Religiosis infensus, licet Vicarius generalis Auenionensis. Et est præcipuum illius fundamentum absoluta iurisdictio Episcoporum in Religiosos Parochos quatenus tales, quæ ex supradictis constat: vbi autem iurisdictio in foro externo est, datur pariter potestas ad compellendum per Censuras, quæ sunt arma Ecclesiastici brachij ad subditos in officio continendos. Pro quo P. Thomas Sancius Lib. 7. de Matrimonio, Disput. 33. num. 22. & 23. plures Auctores adducit: & ita plures etiam sunt, qui in casu nostro ita sentiunt à Dom. Solorzano citati, qui ita practicatum aliquoties ait, præcedente declaratione Limæ Peruuij Metropoli. Obseruandum tamen nullum ex præfatis Auctoribus esse Religiosum. Pro parte verò ne [Negatiua & fundamentum item.]gante sunt plurimi apud P. Sancium suprà, quatenus generaliter asserunt concessà iurisdictione in aliquem, qui priuilegium habet ne possit excommunicari, aut Censuris aliis coërceri, non illas posse in eum ferri, &, si ferantur, esse inualidas. Pro quo facit manifestè Cap. 1. de Priuilegiis in Sexto §. In eos autem. Religiones autem talibus priuilegiis gaudere ibidem P. Sancius ostendit.

Et vt Mendicantes gaudeant, secluso [Pro Mendicantibus vrgetur ex Cap. 1. de Priuilegiis in 6.] nouo aliquo alio priuilegio, vel cui possit aliquid circa valorem opponi, expendi potest id, quod est animaduersione dignissimum, licet à Doctoribus non videatur adnotatum; in citato inquam Capite sic haberi: In eos autem, quibus ne interdici, suspendi vel excommunicari à quoquam valeant, à Sede est Apostolica indultum, (sicut sunt Religiosi quamplures,) in quorum priuilegiis continetur &c. Quæ decisio negari nequit quominùs hodie verum habeat quoad omnia in illa contenta: vnde & modò sunt Religiosi quamplures tale priuilegium habentes, quia nunc Religiones præcipuæ extant, quæ tempore decisionis præfatæ vigebant. Est namque Decretalis illa Innocentij Quarti in Concilio Lugdunensi, quod celebratum est Ann. 1245. Quis autem non videat Monachales omnes illius temporis, etiam nunc vigere, sicut & Mendicantium plures? Aut quis insuper dubitare, eas ipsas, aut earum aliquas esse, quibus tale sit priuilegium ab Apostolicâ Sede concessum? Non est autem reuocatum illud, [Circa reuocationem obseruatio.] quia de tali reuocatione non constat. Licet enim Alexander Quartus priuilegia concessa ab Innocentio Quarto & aliis, præter Regias personas, quibus ab antiquo talis erat gratia concessa, reuocauerit speciali Constitutione; Clemens tamen Quartus illo clementior, vt ait Ioannes Andreas in Glossa, reuocationem abrogauit, temperamento addito, de quo in Cap. Ne aliqui, eodem Titulo, per quod Ordinarij Censuris vti in Priuilegiatos nequeunt, quando priuilegium concessum non est personarum intuitu, sed Religionum, aut locorum, vt in casu nostro. Ex quo videtur euidenter deduci Religiosos Mendicantes excommunicari non posse, aut Censuris aliis percelli, nisi quando id in speciali ab Apostolicâ fuerit Sede dispositum, vt in casibus aliquibus apud Tridentinum. Et idem est de Religiosis aliis cum Mendicantibus communicationem priuilegiorum habentibus; quia, vt ex amplissima concessione singulis facta constat, omnia priuilegia participant Religionibus quibuscumque concessa: ergo & illa, de quibus testatur Concilium, & Innocentius in Decretali illa, cùm non constet esse reuocata. Qui discursus videtur euidens generaliter loquendo, quamuis in casu, de quo loquimur, sit specialis difficultas inferiùs declaranda. Et ita, licet prædicto discursu non adducto, non posse Religiosos grauari Censuris, nisi vbi specialis pro eo concessio est, si priuile [Negantem qui tueantur.]gium generale habeant, tenent Gambaro, Emmanuel Rodericus, & P. Henriquez, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius citato num. 23. & in Opere morali Lib. 6. Cap. 1. num. 14. P. Gaspar Hurtadus Tractatu de Censuris Disput. 12. n. 5. P. Martinon Tomo 5. Disput. 58. num. 29. P. Bauny Tomo 2. Tract. 1. Quæst. 12. ad finem P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 4. numer. 117. §. Maius dubium, iuncto Summario eiusdem numeri. Tamburinus, Scortia, Peyrinus, Portel, Villalobos, Aloysius Bariola, quos adducit, & sequitur Diana Parte 3. Tract. 2. Resolut. 76. & Parte 5. Tract. 9. Resolut. 43. & alij complures.

Difficultas autem, quam dixi circa præ [Difficultas circa illam ex Decretali citata Innoc. IV.]dictum discursum extare, in casu de quo loquimur, occurrit, in Parochis inquam Episcopis in omni Parochiali iure subiectis, ex eo quòd in prædicta Decretali additur post prædicta, in fine illius; sic enim dicitur: Nec forsan ipsi Monachi ad Monasteriorum suorum Prioratus Ordinarijs eisdem subiectos (vt vel gerant eorum regimen, vel in eis tamquàm proprij locorum ipsorum Monachi resideant) fuerint destinati: tunc enim etsi liberè poßint ad eadem Monasteria reuocari; ne tam illorum, quàm ipsorum Prioratuum Monachi reputentur (cùm non sit inconueniens aliquem vtrobique locum habere Monachicum) vnum alteri subesse Monasterio, vel ab ipso noscitur dependere: ratione tamen eorumdem Prioratuum dicti Ordinarij sua iurisdictione in ipsis etiam quoad præmissa, quamdiu morantur in illis, licitè vti possunt. Hæc ibi. Iuxta quæ etiamsi amplissimum priuilegium sit, quale ibidem exponitur, vt Ordinarij Censuris vti nequeant erga sic Priuilegiatos: si tamen in loco sint iurisdictioni Episcopi subiecto, aut cum illius regimine, aut sine illo, priuilegium cessat erga præmissa; scilicet suspensionem, excommunicationem, & Interdictum: vt exponit Glossa verba illa Textus: Quoad præmissa: quia de illis decisio apertè procedit. Cùm ergo Parochi Religiosi Indorum in loco Episcopo subiecto sint, priuilegium exemptionis prædictæ non videtur vllatenus suffragari. Non enim hîc locum habet [Glossæ doctrinam non tollere illam.] exceptio, quam addit Glossa, post adducta verba sic dicens: & intelligas hoc quando Prioratus ille tale priuilegium non habet ex se, nec ex superiori Monasterio: quia si maius Monasterium habet priuilegium quòd Monachi sui, & Prioratuum sibi subiectorum, à quoquam excommunicari non poßint, &c. tunc secus. Non inquam habet locum, quia Doctrinæ Indorum tale priuilegium non habent, neque Prioratus, aut Prælaturæ aliæ, quibus aliquæ illarum subiectæ esse solent quoad obseruantiam Religiosam, illud item allegare possunt; quia Ecclesiæ etiam illæ, in quibus Prælatura exercetur, Parochiales sunt, & ita Episcopo subiectæ, proptereaque non gaudent priuilegio. Licèt enim contingere possit vt Prælatus non sit Parochus; quia tamen Ecclesia, & tali Prælato subditi sub iurisdictione Episcopi sunt, & domorum etiam, quas ædificarunt, domini non sint, vt expressè est Regiis Schedulis declaratum, de quibus Dom. Solorzanus Cap. 16. [Domos Parochorum non esse.] num. 87. Prioratus talis dici potest subiectus Ordinario, vt Decretalis loquitur; quia quoad maiorem sui partem subiectus est. Quamuis ergo (vt hoc detur) Prælatum nequeat Censuris impetere; subditos tamen poterit, qui Parochiale munus administrant.

Quod cùm probabile esse negari non [Quid pro praxi.] possit, difficilè speret quisquam occurrente occasione, id quod fauorabile est Religiosis, ab Episcopis eligendum. Sed habent illi vnde obuiare molestijs huiusmodi possint, cedendo, ne cædantur mucrone Censuræ, & res ita disponendo, vt numquam ad extrema hæc remedia veniatur. Debent autem Domini Episcopi considerare non ita opportunum esse remedium, quod potest sine difficultate frustrari. Cùm enim Religiosi opinionem pro se habeant, iure, ratione, & magnorum scriptorum auctoritate firmatum, Censuris se non ligatos possunt, cùm interminatæ illæ fuerint, arbitrari; & ita quoad forum an imæ nihil factum nimiâ illâ seueritate, & multoties etiam [Pœnæ aliæ præter Censuras.] quoad externum, cùm sine testibus ordinariè Parochi in populis degant, vbi suæ sunt absoluti domini voluntatis. Alijs profectò pœnis vti possunt, vt ex Hostiensi aduertit Ioannes Andreas in citatum Cap. Volentes, quod est primum de Priuilegijs, vbi illa ipsius verba: Dicit Hostiensis quòd etiam [Ioan. Andreas.] deponere illos poterunt, & in arctum Monasterium detrudere, si caussa talis fuerit, &c. Et quidem Monasterium quantumuis amplum satis erit arctum ijs, qui vitæ Doctrinariorum assuefacti, obseruantiam domesticam ægerrimè possunt tolerare. De quo Prælati testantur, vt videri potest apud D. Solorzanum Cap. 16. n. 38. Vide etiam infrà, Titulo 20. n. 60. & Titulo 12. n. 233.

CAPVT VIII.

Qualiter Religiosi Indorum Parochi Religionis vinculis teneantur.

SVnt illa plura, quoad vota scilicet, & alia, quæ iuxta Regulam, aut Prælatorum præcepta possunt eorum conscientias onerare, pro quibus

Dico primò. Votum Castitatis ita obligat Pa [Assertio 1. circa votum Castitatis, reseruationem vim habere.]rochum Religiosum vt si quid reseruatum, quod ad illud spectet, sit, non possit ab eo sine licentiâ Prælati Regularis absolui. Id constat. Quia Parochus talis absolutè manet subiectus Religionis Prælatis in omnibus, quæ ad mores pertinent, cùm circa ea tantùm, quæ Parochialis officij sunt, Ordinario debeant subiacere: ergo in ijs, quæ ad votum castitatis spectant omnimodam retinet subiectionem. Sicut de aliis Religionis obseruantijs Auctores dicunt, quæ cum officij administratione non pugnant: vt videri potest apud P. Pellizarium Tractat. 8. Cap. 4. num. 115. & alios pro Tertiâ Assertione citandos. Et quidem nulla est ratio laxamenti circa hoc, quando constringi possunt habenae, debent, vt maioribus periculis maior cautio adhibeatur. Quia verò contingere potest [Quid si nulli inferiori Prælato subiecti sint.] vt Parochus aliquis nullius Monasterij Prælato subiectus sit, sed tantùm Prouinciali: circa hoc à Prouincialibus prouidendum, & obseruandum quod Religionum statuta præscribent. Si autem nihil præscriptum inueniatur, videndum quid in more sit. Quòd si nec de more constiterit, communes regulæ reseruationis seruandæ, quæ apud Doctores occurrent. Vt si Prælato reseruatum peccatum sit, absoluatur cum onere comparendi, vel gerat se vti non habens copiam Confessarij, iuxta diuersas opiniones, si autem nihil est in Religione reseruatum Prouinciali, sed Prælato Monasterij, qui nullius Monasterij Prælato subiectus est, videtur posse cui voluerit confiteri, & hoc est verosimile. Quamquàm inuerosimile non sit reseruationem tunc ad Prouincialem transire, quia immediatus Religiosi talis Prælatus est; nec credibile reseruationis habenas tunc laxari, quando, vt dixi, cohibendæ potiùs sunt. Sed quia reseruatio odiosa est, erunt quibus hoc non placeat, nec facilè fuerit eos à suâ sententiâ dimouere. Et idem est pro reseruatis circa materias alias obseruandum. Possunt autem confiteri non approbato ab Ordinario: quod secus esset, si Ordinario ipsi essent plenè subiecti, iuxta ea, quæ tradit P. [Amotis ab officio durare approbationem, cum notanda doctrina.] Pellizarius suprà num. 135. Amotis tamen ab officio, durat approbatio, quia non pro Indis tantùm approbati sunt, sed etiam pro Hispanis, iuxta Regiam Schedulam, de quâ numer. 13. & ita sine limitatione sexuum & personarum. Videatur citatus num. 136. qui num. 133. ait quando Parochi sunt amobiles ad nutum, non posse eligi in Confessarios ex delegatione aliorum Parochorum: cuius oppositum est probabile, & ita in Parochis Indicis sine scrupulo aliquo circa Indos practicandum: immò & valde expediens est, cùm etiam Indi cuilibet approbato confiteri possint. Circa Hispanos autem non esset ita certum, si Parochi essent amobiles: sed certè non sunt, quia & Religiosos non esse tales constat ex dictis num. 18. & seqq.

Circa votum Paupertatis,

DIco secundò. Circa votum pauperta [Assertio 2. difficultas ex eo quòd Parochi Indorum videantur dominium reddituum adquirere, sicut & Episcopi.]tis maior videtur esse difficultas ob receptam multorum sententiam de Beneficiarijs dominium Ecclesiasticorum reddituum adquirentibus: quod quidem & in Parochis Religiosis videtur admittendum, sicut & in Episcopis Doctores admittunt, qui videri possunt apud P. Thomam Sancium in Opere moral. Lib. 6. cap. 6. n. 7. qui num. 13. ait esse probabile: ob similem rationem, quia videlicet ita adiudicatur sua portio Beneficiario Regulari ac Seculari cum liberâ transferendi in alium dominij facultate: vnde tam amplè potest disponere inter viuos de sui Beneficij redditibus, quàm potest Beneficiarius sæcularis, vt docent Doctores quamplures, quos adducit & sequitur P. Sancius suprà n. 14. & Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 16. num. 85. Nihilominùs [Contrarium statuitur vt certum] vti certissimum tenendum Beneficiarium Religiosum voto paupertatis adstringi, neque reddituum Ecclesiasticorum, aut bonorum aliorum, quæ adquirit, proprietatem comparare. Sic P. Suarez Tomo 4. de Religione, Tractat. 8. Cap. 19. num. 7. P. Sancius suprà. num 36. Dom. Solorzanus dudum citato Capite numer. 84. Thomas à Iesv de statu Monachorum Parte 2. Cap. 7. Dub. 3. quod etiam de Religiosis Episcopis tenet Dom. Villaroël Parte 1. quæst. 3. art. 4. numer. 67. & seqq. & Parte 2. Quæst. 14. art. 4. num. 74. & alij apud ipsos. Ratio est clara; quia Parochus talis manet verus Religiosus: neque paupertatis votum, quoad id, quod essentialiter importat, quomodocumque explicetur, incompatibile est cum munere Parochiali: cumq́ue aliàs circa hoc nulla extet dispensatio, nullum est fundamentum vt oppositum quidquam asseramus.

Est autem specialis difficultas in Religio [De ijs, qui in Societate nondum professi aut formati, dubium speciale.]sis Societatis, qui vota post biennium tantùm emiserunt, & dominij capaces sunt: illi enim, si in Indiis Parochiale munus administrent, videntur fructuum Beneficij adquirere proprietatem, & ita non solùm inter viuos, sed etiam post mortem posse disponere, iuxta formam in Constitutionibus assignatam. Sed certè & in illis etiam resolutio prædicta locum habet: sic enim Societas Beneficia prædicta admittit, vt in nullo lædatur votum paupertatis, & sub eâ conditione, vt ex emolumentis nihil sibi Religiosi adquirant, [Idem de illis affirmandum.] sicut inuiolabili est praxi semper obseruatum. Licèt ergo stare possit, quod docet Cardinalis Lugo Disput. 3. de Iustitiâ, num. 90. iuxta mentem R. P. Mutij Vitelleschi Societatis nostræ Præpositi Generalis, eum, qui biennij tantùm emisit vota, posse sibi adquirere dominium notabilis alicuius quantitatis, quæ aut hæreditate aut donatione proueniat; cùm tamen in ordinarijs adquisitionibus domui aut Collegio adquirat. In casu tamen nostro, si emolumenta Beneficij in magno pretio sint, non sunt illâ regulâ comprehensa, quia sub conditione dicta adquiruntur: si autem non magni valoris, stare illa potest: quamuis Prælati debeant illis abundantiùs prouidere. Vnde nec distributio illorum eisdem permittitur pro suo arbitrio facienda: idque omnes ita sibi persuasum habent, vt neque in ordine ad proprias necessitates, si quando occurrant, insciis Superioribus, quidquam audeant attrectare.

Neque obiici potest facultatem amplè [Concessio Iuris pro distributione quomodo non obstet.] distribuendi à Iure haberi, cui nequit ex inferiorum dispositione quidpiam contrarium stabiliri. Nam Ius quidem, vel Ecclesia, vt cum aliis Doctoribus loquitur P. Sancius num. 14. citato. concedit plenam reddituum administrationem: sed cùm priuilegium sit, illi potest renuntiari, eò quòd Religio noxium sibi futurum esse præuideat, ob specialem circa paupertatem perfectionem, aut morem suo instituto conuenientem, in eadem obseruatum. Sicut priuilegiis quibusdam iuxta ea, quæ ad officium S. Inquisitionis spectant, renuntiauit, vt constat ex Decreto 21. Congreg. 5. & in materiâ paupertatis loquendo, Con [Conc. Trid.]cilium Tridentinum Seßione 25. Cap. 3. de Regularibus. Concedit omnibus Monasterijs & domibus tam virorum, quàm mulierum & Mendicantium, exceptis domibus Fratrum S. Francisci, Capucinorum, & eorum, qui Minorum de obseruantia vocantur, etiam quibus, aut ex Constitutionibus suis erat prohibitum, aut ex priuilegio Apostolico non erat conceßum, vt deinceps bona immobilia eis poßidere liceat. Cui tamen Concessioni Societas nostra quoad Domos Professas renuntiauit. Non est ergo mirum si amplæ illi facultatati distribuendi bona ex Beneficio obuenientia renuntiauerit. Præterquàm quòd cùm Beneficia dicta ita à Pontifice data sint, cuius mentem Regiæ Schedulæ declararunt, vt ea quæ ad mores spectant curæ Prælatorum Regularium reseruentur: & ad mores maximè spectet, præsertim in Indiis, ne Religiosi liberam habeant bonorum administrationem, eo ipso ea, quae ad hoc spectant, ad eosdem spectat moderari.

Et ex prædicto discursu constat quid de [Religiosis aliorum Ordinum quid liceat circa illam.] Religiosis aliorum Ordinum circa potestatem distribuendi bona Beneficij sit dicendum. Possunt enim Prælati distributionem huiusmodi moderari, & applicare fructuum partem atque emolumentorum piis operibus, inter quæ Monasteriorum necessitates meritò debent computari: habito tamen ante alia & præ aliis respectu ad necessitatem Parochialis Ecclesiæ, & pauperum Paræcianorum iuxta dicta num. 15. & tenendam omninò sententiam Thomæ à Iesv suprà, §. Ex quibus, quæ pro Indicis Parochis specialiter militant, quia manent absolutè sub obedientiâ Prælatorum, vnde ab illis tantùm corrigi possunt in iis, quæ ad mores spectant, iuxta dicta Cap. præcedent. Quòd si applicatio talis non fiat, aut portione aliquâ pro opere pio assignatâ, reliqua Parocho relinquantur, illa sanè poterit pro suo arbitrio in opera pia dispensare. Poterit etiam reseruare sibi aliqua, si præuideat necessaria sibi futura post Parochiam dimissam, eò quòd Religio non plenè prouideat ad Religiosorum necessitates subleuandas. Ad Monasterium autem reuersus tenebitur ea manifestare Prælato, & iuxta illius licentiam vsum temperare. Circa quod, nisi Religio sit penitus relexata, non potest non aliquid dispositum inueniri: Parochis enim distribuendi, & sibi retinendi facultatem tribui ad liberum vsum extra monasterium, & intra illud, non sine graui stare paupertatis iniuriâ potest; nisi quantitas valde moderata sit, quam cùm Religiosus suo labore collegerit, non est penitus inordinatum, vt eâ ad monasterium regressus perfruatur: quamuis [Quæ secum offerunt, Monasterij fieri.] eo ipso quòd regrediatur, aut ad aliud vadat, ibi habitaturus monasterij fiant, vt benè explicat P. Suarius Tomo 4. de Religione, Tractat. 8. Lib. 3. Cap. 19. num. 11. cuius illa sunt verba: Existimo autem [P. Suarez.] eo ipso quòd persona redit ad Monasterium cum talibus bonis, incorporari bona illa bonis Monasterij: quia in primis talis Religiosus iam non potest habere liberam administrationem talium bonorum, quia hoc repugnat Religiosæ vitæ, cùm iam illa persona sit omnino actu subiecta Prælato Religionis: ad illum ergo iam spectat talium bonorum administratio. Vnde eo ipso quòd Religiosus secum defert talia bona ad Monasterium, quantùm est ex se illa applicat, & Prælatus illa permittendo, consequenter acceptat: & ideò ex tunc incipit dominium talium bonorum esse apud Monasterium. Sic ille.

Sed quid si Prælatus nesciat, quia Reli [Cùm Prælatus ignorat, & Religiosus non applicat, quid dicendum.]giosus occultat, & neque iste vult ea Monasterio applicari? In primis contra paupertatis votum peccare, ex eodem Patre constat. Deinde, sufficit tacita Prælati voluntas: quia sicut illa sufficit, iuxta communem Doctorum sententiam, vt Religiosus alienare aliquid, aut consumere possit: ita etiam, (& multò id potiùs) vt possit Monasterij bonis incorporari. Neque obstat Religiosum applicationi reluctari, quia circa hoc non est dominus suæ voluntatis, & talis applicatio beneficio iuris communis habetur: vt si existens in Monasterio aliquid adquirat, quod tamen applicari Monasterio nolit, sed suo vsui reseruare. Erit autem idem si pecunias, aut alia secum non ferat in Monasterium, sed apud sæcularem deponat: quia cum personâ adueniunt iura. Nisi fortè ante dimissam Parochiam, sciens eam breui dimittendam, statuerit bona talia dispositioni Prouincialis reseruare: tunc enim, etsi ea in Monasterium apportet, Monasterij non erunt, sed eius, cui Prouincialis voluerit applicare. Id insuper obseruando ingentem pecuniæ quantitatem, neque cum Prælati licentiâ posse Religiosum retinere; quia licet non sit contra formalem rationem paupertatis, quæ solùm in Professis proprietatem excludit; est tamen contra statum; quia adeò pecuniosus & potens ad sua commoda pecuniâ promptâ vti, si sæcularis esset, minimè pauper haberetur: ergo multò minùs Religiosus in statu pauperis viuens. Vnde Concilium Tridentinum Seßione 25. Cap. 2. de Regularibus, sic statuit: Nemini igitur Regularium, tam virorum, quàm mulie [Concilium Trid. quid circa paupertatis vsum statuat.]rum, liceat bona immobilia vel mobilia, cuiuscumque qualitatis fuerint, etiam quouis modo ab eis acquisita, tamquàm propria, aut etiam nomine Conuentus, poßidere vel retinere, sed statim ea Superiori tradantur, Conuentuique incorporentur. Nec deinceps liceat Superioribus bona stabilia alicui Regulari concedere, etiam ad vsumfructum, vel vsum, administrationem, aut Commendam. Administratio autem bonorum Monasteriorum, seu Conuentuum, ad solos Officiales eorumdem ad nutum Superior um amouibiles pertineat. Mobilium verò vsum ita Superiores permittant, vt eorum supellex statui paupertatis, quam profeßi sunt, conueniat: nihilque superflui in ea fit, nihil etiam, quod necessarium, eis denegetur. Quòd si quis aliter, &c. Hæc si Religiosi considerent; quod à nobis dictum est, quàm sit rationi & veritati conforme, non poterunt non indubij penitus iudicare. Pro quo & addo Declarationem Cardinalium apud [Declaratio Cardinalium pro eodem.] Dom. Barbosam, & alios, sic habentem: Per talem licentiam Regulares ipsa immobilia, vel mobilia superflua poßidentes, à culpa vel à pœnæ non excusantur. Nec credendum est Superioribus asserentibus se posse concedere licentiam poßidendi mobilia aut immobilia superflua. Sic illi.

Dixi bona posse à Religioso Parocho [Quæ bona Religiosus secum afferre non possit, nec donare.] vel Monasterio, vel Prouinciali, vt ea iuxta id, quod magis expedire viderit, applicet, condonari, quando distributio illi permissa est. Quod intelligendum de bonis, quæ illi non intuitu Ecclesiæ data sunt, aut ab ipsa ex eodem intuitu adquisita: si præsertim iam sint in ornamenta, & alia vtensilia conuersa. Pro quo videndus Dom. Solorzanus citato 16. num. 87. & in Politica fol. 646. Idem erit, si ipsi ex adquisitis propriâ industriâ, aut ex salariis, quidquam pro seruitio Ecclesiæ fecerint: in quo Clericorum Secularium alia ratio est, iuxta ea, quæ habet P. Suarez citat. Lib. 3. Cap. 16. num. 26. Nisi aliter apud se statuant, nolentes vt talia Ecclesiæ sint, si contingat eam ad Sæculares Clericos deuenire, aut si ipsi Parochialem curam dimiserint. Quae quidem voluntas quantùm ad forum conscientiæ sufficiat: in foro autem externo non suffecturam credo; quia cum seruitio Ecclesiæ applicatum sit, ex illius intuitu factum, præsumptionis erit non leuis: circa quod pro re nata talium arbitri iudicabunt. Vnde non est generaliter admittendum quod affirmat P. Sancius in Opere moral. Lib. 7. Cap. 32. num. 76. & ex eo Cardinalis Lugo Disput. 3. citat. num. 234. & P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 4. num. 128. Religiosum scilicet Parochum [Non semper Ecclesiæ adquirere.] Ecclesiæ adquirere, quando Beneficium est sæculare. Nisi dicamus eam doctrinam, quæ etiam est P. Suarij citato Cap. 19. numer. 28. rectè stare, quando Beneficium non solùm ex institutione suâ, sed etiam ex vsu sæculare est; quia videlicet non semper solet per Regulares administrari, & Regularis, qui nunc administrat, pleno est iure Ordinario subiectus: quod non ita accidit in Parochiis Indorum: licet enim ex institutione sua sæculares sint, & Sæcularibus destinatæ, solùmque ratione necessitatis Regularibus ad tempus attributæ: illi tamen Ordinariis non pleno iure subduntur; in quo Beneficia ista à communi talium conditione deficiunt, sic disponentibus Pontificibus, qui ad hoc habent absolutissimam potestatem.

Quibus addendum (vt quæ ad hanc [Peccare grauiter profane expendentem, etiam cum Licentiâ. Et accipientes ad restitutionem teneri.] materiam spectant, terminemus) Religiosum, qui ea, quæ ex Parochiali Beneficio adquirit, in vsus profanos, aut inhonestos expendit, mortaliter peccare, neque ad hoc posse licentiam amplam Prælatorum, aut prætensum ius ratione Beneficij suffragari, vt communiter tradunt Doctores, & videri possunt P. Suarez suprà num. 20. P. Sancius Lib. 6. Cap. 6. num. 14. & Lib. 7. Cap. 19. numer. 31. P. Pellizarius. numer. 130. & alij, quos adduximus Titulo 3. numer. 39. Ex quo sequi videtur clarè, accipientem sic data teneri ad restitutionem: quod etiam communi est Doctorum assensu firmatum. Videantur dicta Titulo 1. num. 146. & Titulo 3. num. 38. & seqq. & Thomas à IESV suprà Parte 3. Cap. 2. De ludo au [Quid ludo exponere possint.]tem communis est Religiosis omnibus difficultas: & licere aliquid illi exponere ad honestam recreationem, sententia est satis recepta Doctorum: pro quo videri potest P. Molina Disputat. 520. paullò post principium. Et P. Sancius Cap. 19. citato 10. numer. 79. Vbi plures congerit sic docentes. Addit autem posse ludo exponere ad rationem quatuor vel quinque aureorum pro centum sibi quotannis ad sustentationem concessis. In Indiis autem constat maiorem licere quantitatem Pro quo & facit, quòd cùm in Concilio Limensi Tertio Act. 3. Cap. 17. lata esset [Ex Concilio Lim. 3. desumpta quantitas.] excommunicatio aduersùs Clericos aleis vel chartis pictis ludentes, aut quolibet alio ludo prohibito, si quod exponunt, valorem duorum aureorum excederet: à sacra Cardinalium Congregatione auctoritate Sixti V. id temperatum est, vt pœnam excommunicationis non incurrant, nisi summam luserint quinquaginta aureos excedentem, vt constat ex Præsatione Concilij ipsius §. 1. Prudenter enim Patres illi iudicarunt quinquaginta aureos in Indiis non esse notabilem quantitatem, idque pro singulis vicibus. Vt ex hoc intelligamus quatuor aut quinque aureos à Doctoribus prædictis pro Religiosis assignatos, in Indiis ad maiorem debere summam excrescere, vt graue in eo peccatum inueniatur. Vnde aliquali seruatâ proportione (neque enim omnimoda seruari debet; cùm adeò dispar sit sæcularium Clericorum, ac Religiosorum conditio) neque viginti sufficient, & plus aliquid requiretur, quod difficile fuerit prætaxare. Et hæc circa Paupertatem, vt iam

Circa Votum Obedientiæ.

