Vbi si quæras prædictorum Canonum [Inter Episcopos an esse permutatio possit.] occasione, qui Pontificij sunt, scilicet D. Anteri, & Pelagij, an inter Episcopos esse permutatio possit: id quidem iuxta Canonici iuris dispositionem est inauditum: de potentia autem absoluta Pontificis id esse factibile, nequit dubitari. Quod & nuper factum audio inter Episcopum Nicaraguensem & Caracensem. Hinc est vt non ante multos annos, id, quod in præfatis, nihil tale volentibus, est peractum, quidam Episcopus atten [Cuiusdam attentatum.]tarit; Oaxacensis nempe in Noua-Hispania: qui cùm Episcopum Iucatanensem ad Cuscensem Ecclesiam electum, & in eam tendentem hospitio recepisset, virum sanè grandæuum; persuadere ipsi conatus est (quod ab eodem excepi,) vt ibidem remaneret, seque viribus firmiorem in eius Ecclesiam profecturum, suæque diligentiæ atque industriæ relinquendum; quidquid ad negotiationem huiusmodi necessarium videretur. Daturum se insuper promisit triginta mille argenteos octiregales, quos in emolumentis antecurrentibus poterat in Ecclesia Cuscensi numerare. Sed prudente viro rem vrbanè repellente, non est in eâ processum. Et ille quidem permutationis auidus, vitam priusquam alter cum morte permutauit. Et permutatio quidem talis ex solius Patroni nequit fieri voluntate; non obstante eo, quod Dom. Solorzanus affirmat Lib. 3. Cap. 3. [Quid circa alia in Curia practicatum.] num. 20. vidisse inquam se aliquando inconsultis Prælatis permutationes admitti, in Curia præsertim his existentibus, qui de permutatione conuenerant, nouisque ad Præbendas permutatas præsentationis litteris expeditis. Quidquid enim de hoc sit, ad quod se potest in Indiis priuilegium Regij Patronatus extendere, & tradita pro Indiis à Sede Apostolica cura peculiaris: cùm aliàs perspicui iuris sit non valere renuntiationem caussâ permutationis factam coràm Patrono laico, vel [Coràm Patrono renuntiatio fieri nequit.] Ecclesiastico, vt tradunt Doctores, quos adducit Dom. Solorzanus suprà. P. Sancius etiam suprà Cap. 2. Dub. 29. num. 1. & 2. Et plures alij apud P. Suarium Lib. 4. citato Cap. 32. n. 10. & seqq. quatenus necessarium iudicant auctoritatem Episcopi, aut Episcopalem iurisdictionem habentis interponi. Et n. 12. id tantùm P. Suarez Patrono concedit, vt eius sit consensus requirendus. Videantur Cap. Prætereà. Et Cap. Illud, de Iure pa [Cap. Illud, de Iure patron.]tronatus, ibi: Tum quia laicus sine auctoritate Episcopi nemini potest Ecclesias dare, licet Religioso loco ius patronatus conferendi liberam habeat facultatem. Cap. 1. de Capellis, vbi sic Vrbanus Tertius: Capellanus, qui populum regat, ab Episcopo per consilium Monachorum [Cap. 1. de Capellis.] instituatur: ita vt ex solius Episcopi arbitrio, tam Ordinatio eius quàm depositio, & totius vitæ pendeat conuersatio. Et plura alia apud P. Bauny in Praxi Beneficiorum. Disputat. 9. Quæst. 5. P. Palaum Tomo 3. Disput vlt. Puncto 17. num. 10. Et quidem P. Bauny de praxi Galliæ circa hoc loquens. §. [Quid circa Galliæ vsum.] Decimoquartò, & Decimoquintò: quòd in Regno illo Rex Christianissimus resignationes conditionales admittat ex aperta Regalia, non nisi priuilegio esse adscribendum affirmat, quia Iuri communi oppositum, & contra communem Doctorum sensum.

Quidquid inquam de hoc sit, pro Epi [Circa Episcopatus nihil tale confingi posse.]scopalibus nihil potest tale confingi, qui tantùm auctoritate possunt Beneficia resignari, eo quòd solus queat Pontifex vinculum connubiale dissoluere inter Episcopum & Ecclesiam Apostolicâ etiam auctoritate firmatum, de quo dictum aliàs, & pro quo est manifesta decisio in Cap. Quantò de translat. Episcopi. Est autem ad permutationem faciendam in illis medium resignationis in Regiis manibus minimè necessarium, quandoquidem sine illo potest permutatio perfici: si videlicet Rex conuenientiam pro eo Pontifici repræsentet, quam non est credendum ab ipso respuendam, qui nihil magis debet pro Ecclesiæ bono, nouioris præsertim qualis est Indica, nihilque ardentiùs accurare. Neque licet Regi, [Neque Regi licere præsentationem.] conuenientiâ inspectâ, sic permutare volentes ad Ecclesias præsentare, per quod videtur inconueniens vitari admissæ ab ipso renuntiationis. Quia Beneficium, quod nondum vacauit, nequit prouideri, & ita neque præsentari pro illo. Sic Cap. [Cap. Qui in viuorum, de conces. Præbendæ.] Qui in viuorum 1. de Concessione Præbendæ, vbi sic dicitur: Qui in viuorum Sacerdotum locis ponuntur, hoc ipso sunt ab Ecclesiastica communione repellendi. &c. Ad hoc autem vt permutatio fieri possit, debet resignatio Beneficiorum mutua præcedere, vt statuitur in Cap. Vnico, de rerum permutat. in 6. vbi sic Bonifacius Octauus: Illis autem [Cap. Vnicum, de rerum permut.] qui secundùm formam iuris, sua Beneficia in eadem diœcesi ad tuam Collationem spectantia, permutare volentes, liberè, ac sine fraude in manibus tuis ipsa resignant. Sic ille. Pro quo Barbosa Allegat. 69. n. 11. Vt ergo præsentatio pro Episcopatibus permutandis locum habere possit, debet resignatio eorum præcedere: cumque illam solus possit admittere Pontifex, nequit prouisio à præsentatione Regis inchoari.

Ex quibus fit Dominum illum Episco [Factum Prælati cuiusdam non legitimum.]pum non ritè in illo negotio se gessisse, si præsentationem ante admissam à Pontifice resignationem ad id putabat momentum aliquod habituram. Si autem viam sibi aliam expeditiorem ob cognatorum illustrium fauorem promittebat, res erat secundùm nudam considerationem, remotis circumstantiis, talis, vt sine graui peccato posset attentari. Sed illud nescio quomodo potuit in mentem homini docto venire, Episcopum scilicet expectaturum ibidem negotij illius ardui expeditionem, & Ecclesiam Cuscensem interdum suo Pastore priuandam. Si dicatur Bullas nondum acceptas, neque gubernationem à Capitulo assumptam, neque obligatum esse Episcopum ad illam assumendam, dum Confirmationis authenticum testimonium non extat. Contra hoc est, quòd si ea ratio quidquam valeret, Iucatanensis Ecclesia iniustè detrimentum absentiæ pateretur: deserta siquidem fuerat ante Confirmationis authenticum testimonium, vt Cuscensi consuleretur, ex præsumptâ Pontificis voluntate, vt superiùs vidimus, & manifestâ Regis. Quòd si hæc non vrgent, à suo non poterit sponso, coniugio durante, derelinqui. Cùm ergo derelictio ista ex inspectione commodi respectu Cuscensis solùm iustificari potuerit, dum ex voluntario alio respectu mora nectitur diuturna, iniustitia in eo indubitabilis reperitur. Est autem à veritate alienum non teneri Episcopum, qui Ecclesiam priorem deseruit; gubernationem alterius assumere, quia alio modo nequit eidem esse vtilis; cùm tamen eiusdem vtilitas vnicum fuerit desertionis prioris Ecclesiæ motiuum. Quod nimisquantùm videtur exploratum.

Quòd autem summam illam ingentem [Pecuniam ab illo offerri non potuisse.] pecuniæ offerebat, non erat cur doleret, permutatione, quam desiderabat, obtentâ, ob illam amittendam: nam Episcopus, qui oblatam respuit, nonaginta mille Octiregales obuenientes sibi ex vacatione ante ipsum in suam diœcesim ingressum numerauit. Vnde & gratitudinem suam erga Regem nostrum testari contributione luculentâ potuit, de quo & dixi Titul. 2. num. 31. An autem tutâ conscientiâ id fieri potuerit videtur affirmandum; quia id simoniæ labem non habuit, quandoquidem non vt pretium, sed vt compensatio quædam ingenua emolumentorum pio est auctori ipsorum oblatum. Et quòd Præbenda pro [Præbenda pro Praebenda vt queat commutari.] Præbendâ quoad id quod dicit secluso titulo, redditus inquam congruæ sustentationi, aut aliàs respondentes, commutari possint propriâ auctoritate, benè explicat P. Suarez citato Cap. 32. in fine, sententiam Cardinalis, & Imolæ sic exponens & amplians, qui dixerunt Præbendas eiusdem rationis in eadem Ecclesiâ posse propriâ auctoritate commutari. Iuxta prædictam siquidem explicationem, non solùm in eadem Ecclesiâ, sed in diuersis fieri commutatio potest, non quoad radices, sed quoad redditus, & alia emolumenta. Nihilominùs oblatio talis non caret difficultate, [Difficultas circa oblationem pecuniæ dictam.] si propria auctoritate fieret concessâ à Pontifice permutatione, non factâ pecuniæ mentione: quia id non erat redditus pro redditibus commutare, sed recollectam iam pecuniam tradere animo alliciendi Episcopum ad permutationem, quae sub eo erat pacto celebranda. Et communis quidem sententia est simoniam committi in permutatione, si in pactum deducatur vt alter soluat ex [Pactio de expensis simoniaca.]pensas in Beneficij acquisitione factas, aut in illius consecutione faciendas, vt videri potest apud P. Palaum Tomo 3. Disput. vlt. Puncto 17. numer. 10. qui id ex Patribus Suario & Lessio deducit, atque ex Flamminio, quem illi citant. Et licet illi de expensis tantùm loquantur, quæ in obtinendo litigioso Beneficio factæ sunt, eorum ratio etiam ad faciendas extenditur; quia scilicet omnis pactio rei pretio æstimabilis pro Beneficio est simoniaca. Quia verò aliqui apud P. Lessium de expensis factis aliter sentiant, non est illud penitus improbandum. Videndus ille etiam in Resolutionibus posthumis. verb. Restitutio Casu 3. & 4. Pro faciendis autem maior ratio est: pro quo videri potest P. Suarius Cap. 34. in fine. P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 25. numer. 11. vbi docet pactum in permutatione vt alter soluat expensas pro Bullis faciendas, esse simoniacum, quod ex Nauarri doctrina deducit, Felinique, atque aliorum asserit esse Iuniorum P. Palaus Puncto 16. num. 5. Diana Parte 11. Tractat. 6. Resolut. 7. ex Ioanne Pontio in Cursu Theologico, Disp. 56. n. 33. Pro quo hæc satis.

Dico quartò. Necessitas & vtilitas per [Assertio 4. necessitatem in permutatione iudicio prudentis relinquendam. Et quomodo non Episcopo, & tractatus qualiter faciendus.]mutationis prudentis est arbitrio remittenda. Id probo. Quia necessitas & vtilitas latissimè patent, vnde nequit certus aliquis gradus earum designari. Non dico remittendum iudicio Episcopi, vt ait P. Bauny Quæst. 4. qui ante illud possunt permutare volentes de ipsâ permutatione tractare, & inter se veluti contractum facere, cum mutua obligatione; sub conditione tamen approbationis Prælati, vt docent P. Suarius citato Cap. 33. num. 7. P. Sancius Dub. 39. P. Palaus Puncto 15. num. 2. P. Bauny Quæst. 3. §. Tractare, & seqq. qui alios adducunt, & præsertim P. Sancius, qui num. 5. cùm aliquibus, quos citat, affirmat à tali pacto non posse penitus resilire, quia ex parte ipsorum omnino perfectum est. Ideò ergo dixi negotium hoc non posse iudicio Prælati remitti, quia permutare volentium debet deliberatio præcedere, qui grauiter peccabunt, si ex leui tantùm caussa paciscantur: cùm possit contingere vt Prælatus minùs circa illam attentus, permutationi consentiat, per quod eorum conscientiæ non debent securæ remanere. Quæ autem caussæ sufficientes esse possint tractant inter alios Dom. Barbosa Allegat. 69. citatâ, num 31. & seqq. P. Sancius Dub. 38. numer. 14. P. Palaus Tomo 2. Tractat. 13. Disput. 4. Puncto 3. §. 1. P. Filliucius Tractat. 41. Cap. 10. num. 24. P. Bauny Quæst. 4. citatâ, Sylvester verb. Renuntiatione, 2. Quæst. 12. P. Azor Tomo 2. Lib. 7. Cap. 30. Quæst. 4. Ex quorum do [Fauorabilis pro causâ doctrina]ctrina id potest deduci, quod magis est fauorabile; ne multos parùm ad spirituales respectus attentos in permutationibus condemnemus. Syluester sic ait: Et generaliter credo ita esse de omni [Syluester.] caussa, quæ non resoluitur in pecuniam, vel aliquid mensurabile pecuniâ. Quod quidem videtur probare P. Sancius, dum citat, nec reiicit. Iuxta hæc ergo permutatio, quæ simoniaca non est, licèt respectum temporalem spectet, licita erit.

Ex quo iustificari poterunt frequentes [Aliquæ in Indijs permutationes vnde iustificari queant.] permutationes in Beneficiis Indiarum, quia in illis qui spiritualem vtilitatem attendat, rarus erit. Circa hoc tamen ita scribit P. Filliucius suprà, num. 25. Si sola intercedat commoditas temporalis absque vllo respectu ad diuinum cultum, Primò, peccatum esset suo genere graue; non tamen simonia, nisi latè sumpta. [P. Filliuc.] Secundò, probabile est fore nullam coràm Ordinarijs; quia dispensatio in Iure communi absque iusta caussa, nulla existimatur, præsertim accedente Bulla Pij V. 58. vers. Ad hæc, vbi solùm conceditur Ordinarijs admittere permutationes, quæ Canonicis sanctionibus permittuntur, cum Decreto irritanti, si secus. Sic ille ex Nicalao Garcia Parte 11. Cap. 4. numer. 49. Iuxta quæ væ Indiarum Parochis, væ & Prælatis. Sed potest ex iis, quæ Auctor ex Nicolao etiam Garcia præmiserat, talis doctrina molliri: sic enim ibi: Suffi [Personalis commoditas, vt possit attendi.]cit etiam vtilitas personarum, & quòd sic ijs expediat: hæc enim redundat in augmentum diuini cultus, & vt meliùs Deo seruiatur. Hæc ille. Quæ quidem firmari ex Glossâ possunt, in Cap. Cùm vniuersorum, de rerum permutat. in quo cùm de duobus, qui permutare Præbendas voluerunt, sic habeatur: De permutatione Præbendarum suarum inter se tra [Cap. Vniuersorum, de rerum permutat.]ctare cœpissent, quam vtilitati vtriusque imminere credebant, &c. sic explicat verb. Vtriusque: Quia altera alteri magis vicina erat, aut alia conueniens caussa. Sic Glossa. Commoditas ergo illa maioris vici [Glossa.]nitatis sufficiens iudicatur, etsi temporalis, quia in eo respectus potest spiritualis admisceri; sic enim Deo meliùs seruiri potest. Quid ergo de eo, qui proptereà permutat, quia Beneficium alterius maiorem habet commoditatem ad contractus exercendos? Periculosæ profectò plenum [Respectus exercendorum contractatuum abigendus.] opus aleæ, cùm ex eo nequeat sperari quòd Deo sit meliùs, sed deteriùs, seruiendum, dum auaritiæ quæ iuxta Apostolum, est Idolorum seruitus, ex toto corde, ex tota mente, ex totis viribus, ex tota virtute seruitur. Quod ergo ex Syluestro positum, vt probabile sit, ita est accipiendum, vt tunc permutatio liceat, quando simoniaca non est; quia cum respectu alio temporali potest commoditas aliqua spiritualis intendi, quæ tunc stabit facilè, cùm Ecclesiæ detrimentum ex fine intento circa temporalia non sequetur, in cuius commodum potest Beneficiarij temporalis commoditas redundare; quatenùs commodiùs potest, animo alacriori iam reddito, ministeria sibi credita exercere.

P. Azor loco citato sic scribit: Sed num [Ob fauorem personæ an Episcopus permutare possit.]quid solùm ob personæ fauorem, nulla habitâ ratione vtilitatis Ecclesiæ, licitè Episcopus Beneficia permutet? Ægidius (scilicet Bellamera) p. 6. q. 2. ex sententiâ Hostiensis, & Ioannis Andreæ contendit Episcopum id facere iure non posse; si tamen fecerit, ratum esse [P. Azor obscura dectrina circa illud.] & firmum, quod facit. Sed primum est dicendum. Sic ille: qui dum breuis esse laborat, obscurus factus. Primum ait dicendum. Sed quod est illud primum? Nam & est primum in Quæsito illo, quòd scilicet ex solâ necessitate, vel vtilitate Ecclesiæ permutatio fieri possit, & quoties priuata Beneficiati commoditas in bonum Ecclesiæ redundat: & est item primum in speciali illâ difficultate, quòd videlicet Episcopus iure facere nequeat, vt ob fauorem personæ permutatio fiat. Et quia primum ad clausulam potiùs posteriorem videtur referendum; si ita est, vltimum illud, quòd scilicet rata & firma permutatio sit, indecisum relinquitur. Nisi dicas ex affirmatione vnius, & non alterius, huius colligi negationem. Sed certè id non semper accidit, & suas patitur limitationes; quod quidem vitari potuit, propriam ampliùs sententiam explicando. Ex eo autem quòd illam, quæ Episcopis id tribuit, quod vidimus, non penitus probet, eiusdem probabilitas non tollitur: & cum stare possit, vt ob fauorem personæ [Pro praxi notandum.] facta permutatio sit firma & rata, facilè est Episcopis ita rem disponere vt & licita sit, quocumque bono respectu, qui spirituale bonum attingat; & ille satis obuius est, quod permutans in loco sibi gratiore consistens lætior, & sic promptior munus sibi creditum adimplebit.

Ex Nicolao Garcia suprà, numer. 49. sic [Vtilis pro eodem doctrina ex bonis Auctoribus.] habet P. Palaus §. 1. citato num. 4. Adde, vtilitatem vnius ex compermutantibus in Ecclesiæ vtilitatem cedentem, præstare sufficientem caussam permutationis; dummodo ex parte alterius damnosa Ecclesiæ permutatio non sit. Quia absolutè illa permutatio in vtilitatem [P. Palaus.] Ecclesiæ cedit. Sic ille. Quod quidem ad præsentem caussam non parum momenti habet. Rarò enim accidet vt ex permutationibus alter rationem aliquam conuenientiæ in permutatione non habeat. Ab illo ergo cùm tractatus incipiat, si aliter ingenuè fateatur se caussam sufficientem habere, quam Prælato aperiet, poterit hic eidem credere, & sic de permutatione pacisci, licèt ipse caussam nullam habeat permutandi. Quoad damnum ve [Circa dannum Ecclesiæ ex permutatione imminens.]rò Ecclesiæ, illud certè debet Prælato exponi, si verosimile sit, quando Episcopo ipsi aliàs perspectum non habetur: vt si viribus integris sit, & linguæ Indicæ peritus; cùm alius his sit qualitatibus destitutus. Potest autem tunc considerari an damnum tale maius futurum sit, quàm bonum, quod Ecclesiæ alteri ex illius curâ proueniet. Si enim bonum præponderaret, illud posset iure præferri: & etiam si æquale. Nam cùm dicatur ex parte vnius esse caussam in bonum Ecclesiæ cedentem; ille equidem vtilior erit Ecclesiæ, ad quam transfertur, quàm priori. Qui autem sine speciali caussa permutat, tam erit vtilis vni quàm alteri: & ita generaliter loquendo maius erit Ecclesiæ bonum; sicut cùm translatio Episcoporum fit, ex quo Ecclesia, quæ deseritur, damnum aliquod patitur, sed quia alia ad quam fit translatio, commodum ex eâ reportat, absolutè illa in bonum dicitur Ecclesiæ redundare.

§. III.

Frequentes in Indijs casus circa Permutationes: & quid Iuris interni circa illos,

CVm aliquis ex benignitate Regiâ, Be [Admittens. præsentationem ad Praebendam, an possit Beneficium Curatum permutare, & sic de alijs.]neficium Curatum habens, ad Præbendam in Cathedrali aliqua Ecclesia præsentatur, accidere solet vt amicum, aut aliàs coniunctum, promouere desiderans, qui non ita pingue Beneficium habeat, cum eo permutationem intentet, & multoties consequatur. Voluntatem enim admittendæ Præbendæ dissimulat, vt nihil inde sibi possit opponi, vel fortè hoc sine dissimulatione peragitur, quia non obstante huiusmodi voluntate, de bono exitu minimè desperatur. Idem videre licet in aliis, qui proptereà quòd in Hispaniam benè nummati redire volunt, vel ad honoratiora Beneficia obtinenda contendere, permutationem instituunt: quod equidem vacante Sede solet euenire, quia tunc ista faciliùs obtinentur. Videtur autem in illis posse sine [Pro parte affirmatiua quid faciat.] graui conscientiæ reatu procedi, quia dum non vacat Beneficium, possidentis est: ergo & potest de illo iuxta id, quod permittunt Canones Sacri, disponere, in quibus casus isti non inueniuntur excepti. Et quod ad vtilitatem Ecclesiæ attinet, quam illi in permutatione requirunt, potest in casibus dictis locum habere, si is, cum quo Permutatio instituitur, aptus Beneficio sit, & hilariùs ac promptiùs in eo credatur seruiturus, iuxta nuper dicta. Quod verò vacatio breuî futura [Vacationem instantem non obstare ex receptâ doctrinâ de priuando Beneficio.] non obstet, ex eo probari potest, quod graues scriptores admittunt, eum scilicet, qui se priuandum Beneficio scit, posse illud in fauorem resignare. Pro quo P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 14. num. 7. Quod verum putant etiam cum priuatio futura est ob irregularitatem ex homicidio, aut crimine alio contractam. Et ita expressè tenet P. Bauny in Praxi Beneficiorum, Disput. 11. Quæst. 34. Dicto 1. ac 2. & P. Sancius Lib. 7. de Matrim. Disput. 42. numer. 2. Ex eo autem quòd accepturus Beneficium, non multò post illud sit repositurus, non videtur grauiter delinquere: nam [Neque voluntatem renuntiandi, ex aliâ etiam recepta.] & accipere Beneficium potest quis animo dimittendi illud post breue spatium temporis, si occasio alterius commodioris incidat, vel si permutatio occurrat, vel pro quo faciat oppositionem, vt cum multis tenet etiam P. Sancius Libr. 7. citato, Disput. 45. n. 12. vbi Nauarrum laudat asserentem non posse eum, qui Beneficium Parochiale recipit animo inseruiendi illi, donec permutet cum alio, etsi proponat vnico solo die tenere illud; dummodo eo die impleat, quod tenetur. Pro quo videri etiam potest P. Lessius Lib. 2. Cap. 34. num. 136. vbi mortiferum negat in eo esse peccatum. Pater Laymam Libr. 4. Tractat. 2. Cap. 14. numer. 9. Pater Bauny in Praxi Beneficiorum, Disput. 6. Quæst. 2. Bassæus verb. Beneficium 3. n. 13. & alij.

Dico primò. Permutatio dicta non vi [Assertio 1. non videri mortale.]detur vt mortifera penitus improbanda, si nihil, quod aliàs sit damnabile, eidem admisceatur. Hoc probant fundamenta adducta. Neque est similis omnino casus, de quo diximus §. 1. quia vt ibidem dictum numer. 37. in permutatione ratio est aliqua magis specialis, propter quam licere potest, quod in casu dicto non debet licitum reputari. Quòd verò ibi etiam dictum de imperfecto possessorio in resignante, hîc etiam locum videtur habere: propter quod P. Sancius suprà, Cap. [Imperfecta possessio vt videatur obstare.] 3. Dub. 37. num. 12. statuit eum, qui intra certum tempus tenetur dimittere Beneficium, non posse illud permutare, quia non est omnino suum; & etiam quia si permutaret, non censeretur dimittere: vt si Papa dispenset cum aliquo ad duo Beneficia curata; modo intra annum dimittat alterum: in eo enim euentu, si permutaret, non censeretur dimittere. Pro quo Rebuffum, & Rotam ab eodem relatum, adducit. Hoc tamen [Cui occurritur instantiæ.] in casu nostro non videtur vrgere, sicut in alio: quia resignationis in fauorem, & permutationis, etiam vbi Beneficium iuris patronatus non est, diuersa est ratio, iuxta mentem Pontificum: Pius siquidem Quintus, qui circa resignationes speciales cautiones adhibuit, circa permutationes nihil innouandum censuit, sed vt illæ, sicut Canonicus Sanctionibus constitutum habetur, agerentur. In illis ergo prædicta ratio locum habet, quòd scilicet cùm quis determinatum habet dimittendi tempus, resignare nequeat; quia quod sic habet, nequit absolutè dicere quòd sit omnino suum. In permutatione autem, licèt idem videatur accidere quantùm ad imperfectam possessionem, suppositâ acceptatione præsentationis, in quâ tempus postulandæ præscribitur Collationis, nequit Ecclesia summo iure vti; cùm aliàs in iis, quæ iuris patronatûs sunt, vt ea, de quibus agimus, Ordinarij & Patroni debeat prouidentia versari, & conuenientiam mutuæ translationis inspicere.

In quo quidem videtur P. Bauny secum [P. Bauny pugnantia videri tradidisse, circa consensum Patroni.] pugnantia tradidisse. Nam Disputat. 10. Quæst. 4. §. Quamquam, cùm sententiam Rebuffi referat dicentis, cùm de permutatione agitur, vocandos ab Episcopo Patronos, & eorum sententiam requirendam, quia eorum interest quis huic Ecclesiæ, quis alteri præfici expediat, obseruare: id ipse negat, eâ redditâ ratione, quia ab Episcopo alienum est laicorum subesse iudicio in regendâ Dei Ecclesiâ. Quod & prosequitur §. sequenti. In vltimo autem necessarium esse ait Patronorum consensum his verbis: Idem dicendum de Patroni consensu: quod etsi Staphylæus apud Zerolam neget in Praxi. Verb. Ius Patronatus ad 6. dummodò fiat hæc permutatio auctoritate Episcopi; huic tamen eius opinioni præponderat communis, quam consuetudo confirmat, Rebuffo teste in Practica Beneficiorum, Titulo de Permutatione, n. 43. Rodoano Cons. 5. Aluino de potest. Abbat. Cap. 10. num. 10. Hæc ille; quæ non videntur facilè posse componi. Quidquid autem de hoc sit, id quod de necessitate circa resignationes dicebamus §. 1. ob cuius defectum non erat locus illi in casu dicto, non debet ad casum præsentem trahi, sicut de imperfecta possessione dicebamus, quia minori rigore agendum est circa permutationem. Hinc est vt Regula [Circa permutationem minori rigore agendum, quàm circa resignationem.] Cancellariæ circa resignantis vitam per 20. dies post factam resignationem, non ita locum habeat, vt multoties, etiamsi non superuiuat, firma & rata esse non possit, vt videri potest apud citatum Auctorem Quæst. 12. ex Rebuffo, Gomecio, & Petro Gregorio, quæ sicut & alia dicta sufficere videntur ad fundandam aliqualem probabilitatem: quam & in casu, de quo §. 1. erit fortè qui esse contendat: quandoquidem id, quod maximè obstare posset, Patroni scilicet deesse consensum, ex sententiâ Staphylæi, de quâ nuper, possit aliquatenus elidi. Quod tamen ego in In [Quid pro Indijs irrefragabile.]diis arbitror minimè posse sustineri, cùm Prælati insuper iuramentum circa obseruantiam Regij Patronatus emittant, vnde & debent illum iuxta praxim receptissimam, qualis illa est, de quâ loquimur, obseruare.

Dico secundò. Licèt id, quod Assertio [Assertio 2. oppositum Assert. 1. esse verius & practicandum.]ne præcedenti probauimus, aliqualem probabilitatem habeat, oppositum tamen verius est, & regulariter practicandum tum ob rationes §. 1. adductas, tum quia fraus in re magni momenti committitur, dum Præsentatus ad Præbendam animum illius assumendæ dissimulat. Pro quo facit Regula Cancellariæ, de quâ nuper: si enim quis per viginti dies non superuiuat à resignatione factâ, nullius est roboris, quia est præsumptio fraudis, quam eleganter explicat P. Bauny Quæst. 12. citatâ. §. Docent, etiam in permutatione, ex [Fraudis in eo satis fundata præsumptio.] eo quòd cùm resignatarius compermutantem morbo viderit afflictum, propeq́ue iam extinctum, ei suum de manibus Beneficium, non sine Ordinarij, ac expectantium detrimento, quà prece, quà veteris inter eos amici [P. Bauny.]tiæ recordatione, violentus extorserit. Sic ille ex Rebuffo. Si ergo fraudis præsumptio irritam permutationem reddit; vbi illa manifesta est, suum electo ad præbendam animum occultante, magis profectò debet obstare. Pro quo videri potest Nauarrus Consilio 75. de simoniâ. §. Tertiò, quòd, & sequenti, vbi probat mendacium in talibus esse peccatum mortale. Tum etiam, quia ordinariè [Rationes aliæ.] permutationes istæ in gratiam eorum fiunt, qui examen in oppositione refugiunt; ex quo fit vt multi benemeriti suâ expectatione frustrantur. Tum item, quia multoties permutatio ita fit, vt lucrosa sit pingue Beneficium dimittenti: nolunt enim gratis dimittere, sed considerabile aliquid pro expensis in itinere faciendis elicere, & aliquid amplius. Quod cùm non sit facilè discernere, licèt aliqui ab eâ immunes labe reperiantur, pro communi est lege statuendum. Horum enim & non aliorum permutationes admittere ob praesumptionis defectum, vel vehementiam, non sine graui stare multorum iniuriâ poterit. Vbi autem communis est lex, nemo habet vnde querelam possit efformare. Quod autem de Præsentato ad Præbendam dictum, de aliis est etiam asserendum, de quibus num. 52. animum recedendi celare solitis; vel alia occurrunt, quæ aliunde vrgent, & sunt paullò superiùs explicati; illud præsertim, pro quo

§. IV.

An in Permutatione excessus Beneficialium obuentionum possit pecuniâ, aut re alia pretio æstimabili compensari.

PEriculosus hic scopulus, ad quem solent conscientiæ multorum allidi. Vt ergo vitari id possit, cùm sit aliàs difficile omnem temporalem respectum pecuniæ, aut rei pecuniâ æstimabilis in permutatione respuere, aliqua à Doctoribus benignè iuxta ipsorum mentem excogitata traduntur, circa quæ iudicium nostrum sequentibus Assertionibus exponemus. Itaque

Dico primò. Sententia est aliquorum, cùm [Assertio 1. Compensationem pecuniariam fieri posse qui sentiant.] permutatio inter Beneficia inæqualia quoad emolumenta fit, posse aliquid dicti generis accipi. Pro eo ita scribit P. Sa. verb. simonia numer. 2. Non est simonia &c. Nec videtur in permutationibus pecunia ad recompensationem fructuum paucorum, aut nullorum. Sic ille: quod est iuxta ea, quæ habet [P. Sa.] Siluester verb. Permutatio 2. num. 6. vbi ita scribit: Secundò quæritur vtrùm sit simonia, si in permutatione detur pecunia in supplementum maioris Beneficij? & dicit Panormitanus in Cap. Quæstiones. [Siluester.] eo. tit. quòd sic, si detur occasione spiritualium iurium, de quibus plus habet Ecclesia vna, quàm alia: puta quia habet maiorem auctoritatem in administratione spiritualium, quàm alia. Et intellige secundùm Archidiaconum, etiamsi fiat auctoritate Superioris: secus si detur in recompensationem prouentuum temporalium. Hæc ille. Ad quæ videtur alludere P. Thomas Sancius Libr. 2. Consil. Cap. 3. Dub. 42. num. 6. dum sic ait: Licet sub iudice sit, an quando duo permutant Beneficia inæqualium reddituum, sicut licet auctoritate Papæ illum excessum recompensare pensione, [P. Thomas Sancius.] ita etiam liceat datâ pecuniâ: multi enim & grauißimi Doctores tenent licere; & est probabile: at verius est non licere. Sic ille. Vbi non videtur loqui de data pecunia, si Papæ interueniat auctoritas, quia de eo dubitatio esse nequit, vt ait P. Palaus Tomo 3. Disputat. vlt. Puncto 16. num. 1. Cùm non sit pretium rei spiritualis, quod dari & admitti contra ius diuinum est; sed compensatio quædam pro inæqualitate prouentuum, in qua est contractus alterius generis in Iure probatus, vt constat ex Cap. Ad quæstiones, de rerum permutat. in quo sic Clemens Tertius: Respondemus, [Cap. Ad questiones, de rerum permutat.] quòd cùm de dictis Parœcialibus Ecclesiiis per se queat permutatio celebrari, & in permutatione posseßionum per se non sit inhibitum, si altera ratione posseßionum alteri præponderet, pecuniam posse refundi, de ipsarum posseßionibus ad inuicem, prout visum fuerit expedire, refusâ certâ pecuniæ quantitate, poterit contractus permutationis iniri; sic tamen quod illi contractus nequaquam sibi inuicem misceantur. Sic Pontifex: vbi vel absolutam facultatem concedit, vt omnes ita facere possint, sicut præfati censuerunt; & prætereà P. Becanus quæst. 13. de Simonia num. 3. vel eam necessariam supponit: pro quo sic P. Bauny in Praxi Beneficiorum Disputat. 10. Quæst. 6. §. In [P. Bauny.] hac tamen: & quod ad pecuniam spectat, quam inæqualitatis tollendæ caussa inter fructus prædictorum dari posse Pontifex ait: id sine facultate Pontificis tentandum non esse censeo. Sic ille. Quod verò aliqui dicunt possessiones illas, de quibus loquitur Pontifex, titulo tantùm temporali habitas, non est vnde colligere possint, licet Glossa id videatur indicare verb. Prouentuum. Sed reuera id non dicit, cùm constet prouentus esse temporales, etiamsi ius ad illos spirituale sit. Nequit ergo de potestate Pontificis circa hoc vllatenus dubitari.

