Sed certe cùm probabilitas intrinseca à solida ratione proueniat, quod de improbabilitate dixi verum habeo, si de intrinseca loquamur, vt ex adductis redditur manifestum. Quoad extrinsecam verò ex Auctorum patrocinio valde videtur exigua, nam P. Bardi, vir equidem doctus, P. Azorij se auctoritate tuetur, quæ est profectò non contemnenda. Atqui ille testatur se cum Syluestro loqui, qui ex Abbate & Dominico id tradit verb. Clericus 4. Quæs. 4. (non 44. vt per errorem apud ipsum) sed quidem Syluester sententiam tantùm Geminiani proponit, & pro ea nullum alium inducit Auctorem, vt patet ex §. & Tertiò, si Præbendæ, vbi in terminis loquitur quæstionis, Geminianus autem iuxta Glossam se loqui existimat in Cap. Præsenti de officio Ordin. in 6. cum tamen Glossa id non exprimat, sed tantum dicat Clericum non habentem administrationem, sed personaliter & simpliciter benesiciatum, & in vita, & in morte comparari vsufructuario, quantùm ad faciendos fructus suos, & quod de ipsis potest testari: Ecclesiam autem succedere in illis, si decedat ab intestato: pro quo allegat Cap. Relatum de Testamentis, in quo cùm acquisita titulo Ecclesiæ ad eamdem deuoluenda (quadam exceptione facta) post mortem Beneficiati dicantur, sic additur: Ceterùm quæ ex hereditate vel artificio, aut doctrina proueniunt, distribuantur pro arbitrio decedentis. Vbi pro distributionibus exceptio nulla, sicut neque in Cap. Adhæc. Et Cap. Quia nos, eodem Titulo, alibique. Addit tamen Glossa distinctionem dictam satis probari ex Cap. Requisisti, eodem Tit. §. Illud. Sic autem ibi: Illud autem non est generaliter obseruandum circa eum, qui potest proprium poßidere, prælationem, vel administrationem Ecclesiæ non habentem, quod si ei aliquid relinquatur specialiter, non solùm à propinquo, verum etiam ab extraneo, intelligitur esse relictum non intuitu Ecclesiæ, sed personæ: nisi probatio in contrarium appareret. Et idcirco de illo neque Episcopus, nec Ecclesia potest in vita eius sibi aliquid vindicare. Et hoc intelligitur esse verum, cùm fraus minimè procuratur: quæ si detecta fuerit, patrocinari non debet. Tantùm ibi. Quis autem non videat ad distinctionem, de qua agimus, inter fructus scilicet ac distributiones ipsas, nihil inde, quod iuuare possit, haberi? & ita de primo ad vltimum ad probabilitatem illius sententiæ fundandam nullum ab Auctoritate præsidium extare.

Addit tandem sic Glossa prædicta: & consuetudo generalis quasi vbique eam approbat: distinctionem scilicet illam de habente administrationem, & personaliter ac simpliciter beneficiato, quoad prædicta. Quod quidem si ita tunc erat, quando Glossa est edita, ex ea tantum habetur quod iam communiter Doctores tenent, Beneficiatos inquam sæculares facere fructus suos: id autem non obstat quo minùs superflua debeant largiri pauperibus, idque saltem ex charitate sub reatu peccati mortalis, vt tradunt Doctores iidem, de quo Titulo 13. numer. 76. Nihil ergo ex consuetudine habetur, quod vlteriùs possit dictam sententiam roborare. Et verò si consuetudo non erogandi superflua pauperibus ex distributionibus, de quibus præsertim agimus, extaret, valde esset illa eisdem incommoda, & contra sacrorum Canonum multiplices decisiones, cùm in Hispania, in qua pinguiores Orbis Christiani Præbendæ, omnes ferè Ecclesiæ tali modo distributionum vtantur, vt dictum hoc Titulo numer. 19. Essetque valde obuius ad defraudationem pauperum modus, & eorum clamores pariter ad Deum iustum iudicem prouocandi, eo pacto Præbendarum prouentus disponendo.

Prædicta ergo summaria recollectione sic constant. Sententia dicta solidâ caret ratione, P. Bardi eam tenens auctoritate P. Azorij se tuetur: hic Syluestri, qui nihil de suo addens Geminianum loquentem inducit, qui & Glossæ conformiter se loqui profitetur. Atqui Glossa nihil tale tradit, & vt id insinuare dicamus, Textus, quos allegat, minimè, vt vidimus, suffragantur, sicut neque allegata ab ipsa consuetudo. Glossam autem vnius tantum Doctoris auctoritatem habere apud Pasqualigum videri potest Decis. 4. ita vt præferri poßit & postponi iuxta probabilitatem, quam eius sententia continet. Quod & de Rota censet, vt scilicet probabilis tantùm illius decisio sit, cui alia præferri possit etiam minùs probabilis. Quale ergo in sententia huiusmodi firmamentum, vt eam tamquàm probabilem, cùm adeò sit infensa pauperibus, & piis operibus proponere valeamus? Viderint alij an maius occurrat quidpiam, vel circa præfata aliter oporteat iudicare: Nos enim sincero iudicio proposito, suum aliis acutiùs inspicientibus reseruamus.

Circa Caput V.

Vbi de Congrua Præbendariorum.

AGit de illa P. Bardi Lib. 3. & Quæst. 10. citatis. Sect. 4. numer. 3. & 4. & de obligatione erogandi, quæ Congruæ superfluunt, & Sect. 8. ait nobilibus plus permitti, sicut litteratis, & in suo munere diligentibus, iuxta dicta à Nobis numer. 25. Pro quo & Diana cum aliis contra Lorcam Parte 2. Tract. 16. Resol. 24. Vide num. 104.

Circa Caput VII. & seqq.

Vbi pro distributionibus quæ absentia noceat, & secus.

DEberi DD. Inquisitoribus affirmat P. Bardi suprà Quæst. 7. num. 4. Celebranti dum cantantur Horæ aut Missa, si caussa publicæ vtilitatis sit, non priuatæ, P. Tamburinus Lib. 3. de Sacrificio Missæ Cap. 3. §. 4. num. 2. Seruienti ob vnitam Paræciam, de quo num. 76. ex Decisione Rotæ 2. Maij 1646. apud Dianam Parte 8. vbi & de modo seruiendi. Mensibus à Iure, aut aliàs permissis, vacantibus, ex pluribus apud eumdem Parte 10. Tractat. 11. Resolut. 58. vbi & negantes multi. Etiam tunc inhonestè viuentibus, ex P. Sancio, & Martino à S. Ioseph apud eumdem etiam id non prorsus improbabile reputantem. Quod videtur improbabile aliqualiter censere, sed immeritò, vbi Doctoris tanti extat auctoritas, & aliorum etiam nullam adhibentium limitationem: perstatque ratio concessionis, leuamen scilicet à quotidiano labore, quod reuerà obtinetur, licet cum vacatione actiones Præbendariis indignæ misceantur. Vacatio ergo ex se mala non est, licet sint damnabilia, quæ adiunguntur. Legentibus Theologiam aut ius Canonicum ex Pasqualigo ab obligatione assistendi penitus eximente. Decis. 460. P. Mendus Lib. 2. de Iure Academico Quæst. 30. & 31. à Nobis circa hoc dicta confirmat, pro Cathedris scilicet, quos Religiosi possunt moderari.

Alia circa eosdem.

AN lucrentur qui assistunt, sed confabulantur in Choro, tractat Diana Parte 10. Tractat. 13. Resolut. 10. & Doctores asserentes ac negantes adducit posterioribus adhærens, & sunt ex Societate Iesv illi, apud quos alij. Quod & non improbabile existimat P. Tamburinus in Decalogum, Lib. 2. Cap. 5. §. 4. num. 19. & cum temperamento quodam amplectitur Pasqualigus Decis. 408. Ibidem etiam, & infrà, Tract. 16. Resolut. 47. in fine discutit etiam Diana an assistens, & neque ibi aut alibi recitans diuinum officium, lucretur. Et pro vtraque parte Auctores producit, cum negantibus ipse sentiens, & quòd penitus amittat, qui & Tract. 16. Resol. 54. multa circa distributiones habet, quòd scilicet negotiis Ecclesiæ occupatus lucretur, etiamsi extra tempus officiorum illa posset expedire, quia nimis id esset molestum. Et quoad hospitis exceptionem, & rationem barbæ, cum P. Sancio sentit, sicut quoad morbum ex propriâ culpâ contractum, reputans item probabile lucrari illum posse, etiam cùm datâ operâ est contractus ad assistentiam euitandam; cùm tamen oppositum probabilius arbitretur. Quemadmodùm & cùm morbus tempore iniustæ absentiæ superuenit; id quod aliqui negant probabiliter iuxta ipsum, si redeundi & assistendi voluntas adsit, vbi à morbo fuerit liberatus. Circa gradum infirmitatis specialia aliqua congerit, in quibus nulla esse videtur difficultas. Et quòd cœcus ac surdus ad assistentiam teneantur. Non canentes nihil lucrari P. Tambur. num. 15. Pro hoc videri potest Leander Parte 4. Tractat. 2. Disp. 9. Quæst. 41. Videndus & Verricelli Tomo 1. Tract. 8. quæst. 28. vbi retractat quod dixerat Tractat. 1. quæst. 16. scilicet non esse mortale, omissionem Tertiæ, aut Sextæ, ob declarationem Cardinalium.

AD TITVLVM XIX.

Circa Caput III. & n. 20. & 21.

Ubi an Theologus vel Canonista pro Vicariatu præferendus.

PRæferendum Theologum ex multis firmat Diana Parte 7. tractat. 12. Resolut. 32.

Circa Caput IV. & n. 27.

Ubi de pacto dandi aliquid ex gratitudine.

SEntentiam id admittentium non esse in praxi recipiendam, dixerat etiam Diana Parte 6. Tractat. 7. Resolut. 42. nonnullis vtrimque citatis. Pro quo & videndus Lezana Tomo 3. v. Dare, num. 28. licèt P. Gibalinus Tomo 1. de Vsuris, Lib. 2. Cap. 3. licere in mutuo dicat, sed non consulendum ante factum Art. 3.

Circa Caput V. n. 37. & 52.

Vbi de Irregularis resignatione.

POsse illum renuntiare in fauorem tertij tenent multi apud Leandrum Parte 5. tractat. 1. disput. 4. quæst. 19. & Dianam Parte 10. tractat. 16. Resol. 24. vbi qualiter se gerere irregularis queat, dum non est priuatus per sententiam. Qui & Parte 6. tractat. 7. Resolut. 42. plures adducit, asserentes posse aliquem resignare Beneficium expressâ intentione vt aliud conferatur, cum obligatione tantùm antedotali: quod aliis non placet.

Circa Caput VI.

Vbi de stylo Curiæ.

VIdendus etiam pro eo Diana Parte 12. tractat. 2. Resolut. 25. vbi plurimos obligationem negantes adducit. Vide & pro eo Lezanam Tomo 5. in Mari magno Minimorum, num. 93. & Bossium Parte 1. Titul. 1. numer. 581. & seqq.

Ibidem circa num. 74.

Circa potestatem dispensandi in irregularitate ob defectum natalium.

VIdendus etiam pro eo Diana Parte 7. tractat. 2. Resolut. 24. vbi plures Doctores adducit affirmatiuam sententiam tenentes, quam & probabilem censet, sicut & Leander Parte 5. Tract. 2. disp. 3. quæst. 56. plures citans.

Ibidem circa num. 77.

Vbi de dispensatione super bigamia.

NEgat potestatem ad illam, etiam cùm interpretatiua tantùm est, ad minores Ordines, Episcopo, & consequenter Capitulo P. Bardi in Selectis, Libr. 7. Quæst. 15. Lezana infra, numer. 7. & Leander suprà, disputat. 6. quæstion. 33. qui quæst. 35. affirmat in Indiis posse ob necessitatem, etiam cùm est propria. In casu necessitatis generaliter admittitur à Pater Bauny Tomo 2. tractat. 11. quæst. 59. qui circa Religiosos quæst. 68. Pro quo etiam Diana Parte 7. tractat. 2. Resolut. 37. & tractat. 11. Resolut. 43. & Lezana pro similitudinaria v. Bigamus, numer. 6. quam admittit.

AD TITVLVM XX.

Circa Caput I. num. 11. & 12.

Vbi de munerum acceptione.

PRo ibi dictis facit quod habet Mag. Sousa in Aphorismis Inquisitorum, Lib. 2. Cap. 28. numer. 12. ita scribens: Xenia, esculenta, & poculenta, quæ intra paucos dies prodigantur, quamuis Inquisitores accipere poßint, nullo tamen modo à reis accipienda sunt, propter scandalum & suspicionem, neque etiam à quibusuis alijs ob indecentiam. Sic ille, pro se adducens Pennam. Facit & Bouadilla in Politicâ, Libr. 2. num. 68. ibi: Por razon de sus oficios. Et quia ex eo quòd iurisdictio Inquisitorum ordinaria non sit, infert Pasqualigus Decisio. 114. non posse illos Confessarium non approbatum eligere, nec gaudere priuilegio Cap. Finalis, de Pœnitent. ex contrario fundamento, de quo num. 11. contraria est illatio facienda.

Circa Caput II. & num. 14.

Vbi de non punibili actu merè interno.

STat pro eo P. Bardi in Selectis, Lib. 8. quæst. 3. Sect. 2. & specialiter in casu nostro loquens num. 12.

Ibidem circa num. 17. & 18.

Ubi an Prælati absolui à suspensione possint, à qua alij ab ipsis.

AGit de hoc Diana Parte 10. tractat. 14. Resol. 54. in fine, & cum Basilio Poncio id negat ob fundamentum à nobis dictum; quia scilicet esset frustranea: id tamen intelligendum quando per sententiam incurritur pro Prælatis tantùm latam, & non est tantum Censura, sed inhabilitas, sicut irregularitas. Si verò ipso iure incurratur, secus censet; quia tunc sicut potest cum aliis, ita & secum dispensare. Pro quo adducit P. Palaum Tomo 1. tractat. 3. disputat. 6. Puncto 7. §. 1. num. 4. & 5. & P. Sancium Lib. 8. de Matrimonio, disp. 3. n. 4. & 5.

Circa Caput III. & num. 20.

Vbi de temperandâ pœnâ ob prolixam carceris molestiam.

MAg. Sousa In Aphorismis, Lib. 3. Cap. 30. num. 3. ex Gundisaluo, & Farinacio sic habet: Augere, vel minuere pœnas pro ratione qualitatum & circumstantiarum occurrentium, etiam in crimine hæresis potest Inquisitor. Videndus etiam §. sequenti, vbi quòd & minuere potest etiam in hæresi post latam sententiam, quod iudicibus aliis non concessum, & numer. 10. & 11. quòd arbitrium circa hoc non est plenum, sed regulatum iure ac ratione, ex similibus scilicet iure vel consuetudine determinatis ad similia procedendo: cuius similitudinis in determinando debet expressa fieri mentio. Ex Menochio de Arbitrarijs, lib. 1. quæst. 14. num. 3.

Circa Caput IV. & num. 28.

Vbi de iniuriis Ministris Sancti Tribunalis irrogatis.

PRo ibi dictis quando intuitu officij non accidunt, stat Carena Parte 2. Titulo 13. §. 6. vbi pro eo multos adducit, & Diana Parte 6. tractat. 8. Resol. 3. Quomodo autem dignosci possit quando ex intuitu prædicto, quando ex alio procedat offensio, benè explicat idem Carena omnino videndus præsertim numer. 28. iuxta tradita siquidem ab ipso, cùm in Religioso aliquid acciderit offensionis, vix esse fundamentum poterit ad odiosam fundandam præsumptionem, in quo & vitæ probitas, & nullum vnquam cum Tribunali sancto in fidei caussa negotium. Benè verum est Auctorem hunc non absolutè eximere sic offendentes ab Inquisitorum iurisdictione, sed à pœnis in Bullâ Pij V. si de protegendis, sat celebri contentis: licet neque iurisdictionem apertè tueatur, sed in eo se ad Iosephum Sesse in latissimâ eiusdem Disputatione remittit, in fine. Et est quidem satis perplexa quæstio de offendente generaliter Officialem Ecclesiasticum, pro quâ videndus Diana Resolut. citatâ, vbi ait esse mixti fori, licèt de Inquisitorum Ministris specialiter non loquatur. In quibus eadem videtur ratio; cùm sint etiam apud ipsum, qui omnino laicæ potestati subiiciant, & alij, qui offendentium etiam ratione officij delictum mixti fori esse contendant.

Circa Caput V. & num. 34.

Vbi quòd Ministri puniri à Sancto Tribunali possint.

VIdendus Bouadilla in Politicâ Lib. 2. Cap. 17. num. 126. sed si delinquant in officio: vnde si extra illud, secus dicendum apparet. Sed certè propter omnia illa puniri possunt, propter quæ ab Ordinariis iudicibus: forum enim Inquisitionis non præbet peccandi impunitatem, sed maiorem morum exigit probitatem. Quando autem priuandi officio, si delinquant, non potest certis regulis definiri, sed à DD. Inquisitorum pendet arbitrio iure ac ratione regulato.

Ibidem circa num. 50.

Vbi de exemptione in caussis ciuilibus.

CItat. num. in fine, dum in Indiis exemplum esse dicitur, per quod prærogatiua Familiarium regni Valentiæ non videatur singularis, iuxta modum loquendi D. Augustini, si exemplum haberet: non esset singulare: quo significatur in Indiis Familiares quoad ciuilia Inquisitionis foro gaudere: non est ita intelligendum, cùm solis id debeat concedi Ministris in omnibus, quæ excepta non sunt, vt in præsenti Capitulo 13. & alibi. Ministri namque à Familiaribus in Concordiæ Capitulis secernuntur, sicut & Officiales, & præsertim Capitulo 3. de quo numer. 35. Capitulo 15. de quo numer. 52. Capitulo 24. de quo 99. & Capitulo 25. vbi tota differentiarum materia inter tribunalia laica & S. Inquisitionis ad Familiares reuocatur, circa forum inquam in criminalibus, quæ neque hæresis sint, neque ab illa dependeant: & vbi de Ministris nihil, qui omnino exempti supponuntur, de quo num. 100. & in Concordiâ quidam antiqua, cuius verba dabimus num. 151. expressè statuitur in ciuilibus nullam Inquisitores habere, nec posse prætendere iurisdictionem erga Familiares. In nouâ autem id satis innuitur, dum de solis controuersiis circa criminalia agitur, & quid sit in illis faciendum declaratur. Quando in fine Dicti num. 50. dicitur consulendum vsum, qui in Peruuio pro Ministris stat, Familiares censentur exclusi. Et hæc iuxta propriam mentem sunt, & iuxta ea, quæ de Ministris diximus §. 1. circa Concordata.

Ibidem circa num. 63. & seqq.

Vbi de gradibus per sufficientiam in Vniuersitatibus conferendis.

POst scripta ibi ad manus deuenit Regia schedula, in quâ Vniuersitati Limanæ, sic ipsâ supplicante, præcipitur ne dispenset, vt Gradus per sufficientiam possint conferri. Et est illa Philippi III. die 11. Martij 1602. Vallisoleti. Quâ suppositâ videtur omnis circa hoc quæstio circumscripta, neque posse Vniuersitatem, quod adeò strictè denegatur: Gradus videlicet conferre, nisi cursus integrè transigantur. Vnde quod diximus de Gradu, quem postulantij, qui sunt ad Episcopatus præsentati, ita accipiendum est, vt non sit propriè talis, iuxta formam, quæ dari solet, cum solemnitate & titulo; sed æquiualenter; testimonium videlicet sufficientiæ, quod sufficere ex Concilio Tridentino iam vidimus: nulla est enim ratio, propter quam plus exigi queat, & ita neque necessaria dispensatio.

Cui quidem locus esse aliquando respectu aliorum posset, si ratio peculiaris occurreret, eaque rarò, & in personâ non vulgarium meritorum. Non enim videtur negata penitus facultas dispensandi, sed ordinariè, vt constat ex ratione, quæ redditur: Para que los Estudiantes que cursaren en ella trabagen, y se enseñen mejor. Vbi & innuitur ex opposito graue futurum detrimentum studiorum. Nihil enim tale ex rarâ potest dispensatione timeri. Quod quidem ex multorum doctrina deducitur, iuxta quos dispensatio in rebus maioris momenti licet pro raro casu, quæ est generaliter denegata: vt videri potest apud Dianam Parte 8. Tractat. 3. Resolut. 71. & tribus seqq. Quod magis vrget si dispensatio totalis non sit (quam & admittit Pasqualigus Decisione 448. quando est notoria sufficientia) vt scilicet vnus aut alius cursus suppleatur, & certum sit ita petentem multos ex Graduatis scientiæ ornamento superare. Iuxta dicta ergo neque Prorex poterit in prædictis dispensare (casibus raris exceptis) quia si illis non esset ablata facultas, Regia prohibitio inutilis redderetur, facillimè enim ista à Proregibus possunt obtineri, dum intercessiones accedunt, in his partibus validiores.

Circa num. 70.

GRadum Magisterij sine sufficientiâ recipere, non esse mortale, & consequenter Bacchalaureatus in Artibus, tenet P. Mendus de Iure Academico, Lib. 2. num. 25.

CIRCA CONCORDATA.

Vbi vtiles aliquot, & non obuiæ animaduersiones.

EXemptio in illis Familiarium, & aliorum Tribunalis sancti Ministrorum, potiùs supponitur, quàm adstruitur. Capitulo 9. prohibentur foro illius gaudere in delictis ante adeptum officium commissis. Cap. 16. de Alguacello in Portu de la Veracruz dicitur: El qual goce del fuero della como Familiar. Cap. 19. statuitur vt delinquentes in officiis publicis, ab Ordinarijs iudicibus puniantur: vnde exceptio firmat regulam in contrarium. Cap. 20. in delicto pellicatus singulariter decernitur vt sit locus præuentioni, & sic alibi. Vnde optimâ ratiocinatione deducitur in quibus delictis gaudere fori priuilegio possint. Sunt enim omnia præter indicata, etiamsi enormia. Et quod ad nefandum crimen spectat, exceptum existimat P. Palaus Tom. 1. tract. 4. disp. 8. Puncto 12. §. 2. n. 9. vbi & alia enumerat, pro quibus & Doctores refert. Sed quidquid de illis alibi sit, Indicis Concordatis standum videtur, de quo inferiùs. Non debet autem primum illud alienum ab eo foro iudicari, quandoquidem in Tribunalibus Lusitaniæ, Aragoniæ, Valentiæ, & Catalauniæ, ad illud directè spectat, sicut alia ad fidem spectantia, vt videri potest apud Carenam Parte 2. Titulo 6. §. 83. & 84. Quia verò Cap. 20. citato, præuentio conceditur in crimine pellicatûs, idem videtur in crimine illo infami dicendum, in qua maior est ratio. Hîc enim meritò argui potest à maioritate rationis, quia crimen illud est multò turpius in genere luxuriæ. Quemadmodùm licèt in Bullâ Pij V. si de protegendis, non exprimantur Iudices, & Magistratus, ad illos dispositio eius extenditur, quia comprehendit Duces, Marchiones; & alio quocumque titulo Illustres; & ita potiori ratione prædictos, vt cum aliis resoluit Carena Titul. 13. §. 19. immò & cùm ratio est eadem, idem dicendum. Vnde cùm præfata Constitutio procedat de offendentibus Ministros S. Officij, extenditur ad offendentes eos, qui iam tales non sunt, quando iniuria irrogatur illis intuitu officij, quo functi sunt, vt videre est apud eumdem. §. 4. pro quo & faciunt quæ habet. §. 17.

Et hac ratione dicendum exemptionem non habere locum in crimine læsæ Maiestatis erga Principem; pro quo P. Palaus cum aliis suprà: quia cùm locum non habeat respectu minoris momenti, idem debet de crimine illo adeò qualificato censeri. Vnde & in Bulla Gregorij XIV. de Ecclesiæ immunitate habetur exceptum. Si Inquisitorum serui arma deferentes quando Dominos non comitantur, exemptione non gaudent, quia ad nocendum deferre verosimiliter præsumuntur. De quo Cap. 4. Item, defraudantes iura Regia in matrimoniis, de quo Cap. 5. Depositarius publicus in iis, quæ ad officium spectant. De quo Cap. 6. Habentes officium publicum. De quo Cap. 19. Si ergo hi, à quibus Rex aliquale detrimentum patitur, aut etiam Respublica, exemptione non gaudent; quantò id potiùs affirmandum de lædentibus Regiam Maiestatem?

Hoc tamen non videtur extendendum ad crimen, quod latè tale dicitur ex eo titulo, quando scilicet Consiliarius Principis offenditur. L. Quisquis. C. Ad legem Iuliam. Vbi scribentes. De quo & diximus Tract. 4. num. 102. quia exemptio in significatione propriâ & strictâ debet intelligi, quando de immunitate agitur. Ex quo fundamento tenent Doctores, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. Tract. 1. Resol. 6. nomine Principis non intelligi habentes & recognoscentes superiorem, cùm de crimine læsæ Maiestatis agitur, quia in rigore Principes non sunt, licet non desit qui contradicat. Videndus etiam Auctor dictus Resolut. 7. vbi ex Doctoribus aliis, huic positioni fauentes doctrinæ succurrunt. Facit etiam quod habet Parte 3. Tract. 1. Resolut. 9. vbi cum aliis probat priuilegium Regum vt nequeant nisi à summo excommunicari Pontifice, non posse ad Regios Consiliarios extendi, quia illud Regibus & Imperatoribus conceditur propter illorum reuerentiam. De quo dictum Titulo 3. numer. 142. & 143. & in propriis terminis quòd erga Consiliarios non committatur propriè crimen læsæ Maiestatis, cum aliis, quos adducit, probat Ioannes Oinotomus super libros Institutionum Imperialium. Vulgo Instituta, Lib. 4. Titulo 18. §. Publica, num. 2. & 3. Licèt autem ex eo quòd crimen læsæ Maiestatis absolutè dici nequeat, non videatur exceptum, pro exceptione autem aliud esse potest argumentum iuxta dicenda inferiùs numer. 154. §. Y en resistencia y desacato.

Nec potest argui ex eo quòd si fori Ecclesiastici sint, qui rei læsæ sunt Maiestatis, ad suos sint iudices remittendi, pro quo dictum à nobis Titulo 2. numer. 115. & pro quo videri etiam potest Diana Parte 3. Tractat. 1. Resolut. 30. vbi præter Clementis Octaui circa hoc declarationem, alia Catholicorum nostrorum Regum Decreta producit: sicut & præclara exempla Parte 7. Tract. 1. Resolut. 10. Id namque de iis intelligendum, qui personæ Ecclesiasticæ sunt; cùm tamen hîc de Ministris laicis loquamur. Vnde si contingeret Ministrum aliquem S. Tribunalis nostri, ad Clericalem statum pertinentem, crimen Maiestatis læsæ committere, ad illius deberet forum caussa remitti, de cuius eximiâ erga Regem suum fidelitate meritò confidi potest ita se in illius cognitione gesturum, vt reus nullo modo euadat pœnam, quæ crimini tali ac tanto debetur, executione laicali Curiæ commissâ, reo pariter relaxato.

Si dicas similem confidentiam haberi posse, vt & Ministri laici in casu dicto à Tribunali sancto iudicentur. Concedi id potest; sed nihilominùs aliter dispositum iustas ob caussas, circa quas non oportet longiores discursus efformare. Quamquàm & sint qui censeant reum huiusmodi Ecclesiasticum non esse laicæ Curiæ, nisi post incorrigibilitatem, applicandum: quorum sententiam, nonnullis citatis, veriorem existimat Barbosa de Potestate Episcopi, Allegat. 110. num. 12. §. Vtrùm autem. Et incorigilitatem expectandam cum multis tradit etiam Diana Parte 1. Tract. 2. Resolut. 130. & Parte 3. Tract. 1. Resolut. 16. & Parte 7. Tract. 1. Resolut. 11. & 15. & D. Fermosinus Tomo 1. pag. 303. vers. Verùm, alios adducens. Cùm sint alij, qui apud Dianam qui secus sentiant de enormissimo crimine, quale est proditio, & alio læsæ Maiestatis.

Sed numquid crimine dicto à S. Tribunali summariè cognito, poterit reus Ecclesiasticus ad Curiam laicam remitti, cui est tandem applicandus? Vt scilicet ibi caussa ex professo discutiatur, quatenus eo pacto Maiestatis læsæ peculiaris ratio habita à DD. Inquisitoribus innuatur; stante sententiâ affirmantium debere relaxari, pro qua Auctores adducit etiam Barbosa suprà, in quibus est. Albertinus satis expertus & Inquisitor & Episcopus. Et videtur procul dubio negandum, quia vbi cœptum est iudicium, ibi est etiam terminandum, quando competens habetur iudex: nemo enim potest à duobus in diuerso tribunali sedentibus iudicari, vt Iura clamant L. Si quis posteà. L. vbi acceptum (al. Cœptum) D. de iudiciis. Card. Tuschus Lit. 1. Conclus. 487. vbi alios adducit, & Bossius à Nobis adductus hoc Titulo num. 61. & magis in speciali loquendo, iudex laicus nequit Ecclesiasticum criminaliter iudicare, nisi ex licentiâ Papæ: vt firmat Glossa in Cap. Decernimus, de iudiciis, & Barbosa in Collectaneis circa illud num. 7.

Tradendi etiam Curiæ sæculari priùs sunt de gradandi realiter, si in Sacris sint, vnde & præcedere conclusio caussæ debet. Card Tuschus suprà Conclus. 453. numer. 8. Idem autem videtur dicendum in aliis: licet non sit necessaria degradatio dicta, iuxta sententiam plurium, ex quibus aliquos refert Barbosa suprà num. 8. sicut & alios oppositum asserentes, quibus addendus Mag. Sousa in Aphorismis Lib. 2. Cap. 45. numer. 20. & Carena Parte 5. Titulo 12. numer. 57. Innocentius enim Tertius in Cap. Nouimus, de verbor. significat. generalem tradit doctrinam circa relaxandos Curiæ sæculari, dum ait. Cùm ab Ecclesiastico foro fuerit proiectus, eius est degradatio celebranda sæculari potestate præsenti, ac pronuntiandum eidem, cum fuerit celebrata, vt in suum forum recipiat degradatum, & sic intelligitur tradi Curiæ sæculari. &c. Pro quo & facit Pius V. in Bulla Si de protegendis. §. 5. ibi: Hæreticorum more degradentur, vbi de Clericis generaliter loquitur. Quicumque ergo ille sit, qui Curiæ est sæculari tradendus, sic tradi debet, vt ab Ecclesiastico foro fuisse proiectum sæculari debeat potestati declarari. Debet igitur modo aliquo degradari, id est, à foro Ecclesiæ iudicialiter proiici, & saltem Clericali habitu exui, si in sacris non sit, verbis pro tali actu congruentibus, iuxta ea, quæ habet Barbosa num. 24. & D. Fermosinus suprà pag. 193. circa Cap. Non ab homine. Quæst. 1. quidquid dicat pag. 206. Quæst. 2. Cùm enim à gradu excidat, meritò dici potest degradatus, quod idem est ac depositus, & ita explicat Glossa verbis illis: Post depositionem tradi Curiæ sæculari puniendus. Licet depositio alia sit, quæ cum priuilegio fori & Canonis constare possit, vt cum aliis obseruat Barbosa suprà num. 3. Totum autem hoc conclusionem caussæ plenario iudicio peractæ supponit, vt constat. Relaxatio siquidem grauissima pœna est, vt expendit Moneta de distributionibus Quæst. 17. num. 6. cum aliis, & res ipsa clamat.

Occurritur difficultati ex antiquioribus Concordatis, cum eorum declaratione.

COntra exemptionem in aliis criminibus, præter enorme illud læsæ Maiestatis, videtur antiqua Concordia militare ad Indias transmissa litteris iteratis, quæ habentur Tomo 1. impressarum pag. 52. & seqq. quarum epitomem proponit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 24. num. 60. ex quibus illud: Y que en las causas ciuiles de los tales Familiares no tengan, ni pretendan los Inquisidores Iuridicion alguna; ni tampoco en los delitos graues, como son læsæ Maiestatis humanæ, leuantamiento ô rebelion aleue, fuerza de muger, ô robo de ella, y de robador publico, y de quebrantamiento de casa, Iglesia, ô Monasterio, ò en quema de campo, ò de casa, con dolo, ô en resistencia, y desacato calificado contra las Iusticias Reales, y en otros delitos maiores que estos. Y asi mismo en los casos tocantes à los Oficios y cargos Reales, y de Republica, que ouieren administrado los dichos Familiares. Hæc ibi. Quæ cùm in Hispania seruantur ex Concordatis Ann. 1569. de quo Heuia in Curia Philippica Parte 3. §. 1. num. 15. non videtur cur in Indiis non debeant pariter obseruari, quæ legibus debent gubernari eisdem, nisi vbi pro illis specialiter est prouisum, vt ostendit Dom. Solorzanus citato Libro Cap. 25. num. 15. & Lib. 2. Cap. 30. n. 40. & Tomo 1. Libr. 3. Cap. 1. numer. 46. & seqq. De peccato autem nefando non est mentio peculiaris facta, sed sub generali illâ clausulâ comprehensum: Y en otros delitos maiores que estos: quod tamen habetur in citata Concordia An. 1569.

Nihilo minùs vt non excepta iudicari debeant, facit nouioris Concordiæ, cuius sumus prosecuti Capitula, proœmium, in quo Rex noster Philippus Tertius, venerandæ semper recordationis, id non obscurè videtur indicare: sic enim ibi: Y auiendo tenido noticia el Rey mi Señor, que aya gloria, que entre los Virreyes de esas Prouincias, y de Nueua España, y las Audiencias de ambos Reynos, y otros Ministros seglares de las Indias, y los Tribunales de la Inquisicion de esa Ciudad de los Reyes, y de la de Mexico, y sus Comissarios auia alguna diferencia y competencias de Iuridicion sobre causas y negocios fuera del crimen de la heregia, ô dependiente de ella, y deseando que se escusen para adelante, y se diese orden que conuiniese, y que cada vno acuda à lo que le tocare por razon de su oficio, y no se perturbe la paz, mande que los del Consejo &c. Sequuntur statim Concordiæ Capitula, quæ, vt testatur Rex, ab eius fuerunt Serenissimo Patre disposita, & nondum transmissa, cùm duodecim saltem anni à dispositione huiusmodi effluxissent: mortuus est enim ille die 13. Septembris Ann. 1598. & Schedula prædicta sub Data est. 22. Maij Ann. 1610. In illa ergo, vt ex præmissis verbis constat, affirmat Regia Maiestas inter laica Tribunalia vtriusque Indici Regni, & Sanctæ Inquisitionis Tribunal, circa crimina, quæ neque hæresis, neque ab ipsa dependentia, controuersias extitisse: & statim ad eas sopiendas, & in futurum cauendas, congrui remedij adhibitione contendens, Capitula à Nobis explicata Concordiæ proponit, in quibus catologus ille criminum antiquioris Concordiæ non inuenitur, & solùm duo illa, de quibus à Nobis dictum, legitimâ ratio cinatione excepta comperiuntur, Maiestatis læsæ absolutè, & nefandi criminis, cùm fuerit facta præuentio. Quod roboratur ex tenore Capituli 26. sic enim ibi: Sobre el conocimiento de las causas criminales de los Familiares, fuera del crimen de la heregia, ô dependiente de ella &c. In aliis ergo vim habet exceptio. Quæ illatio satis videtur vrgere: neque obstare quod ex Concordia antiquiore adduximus, quia id potuit per nouiorem reuocari. Sicut neque Hispaniæ vsus, quia vbi pro Indiis aliter est prouisum, leges pro illa latæ non currunt, vt iam dictum.

Ne verò videamur crimina in antiquiore expressa Concordiâ à Regiis Tribunalibus penitus ablegare, iuuat discurrendo per singula, quid opportunum videatur adnotare.

Læsæ Maiestatis humanæ. De hoc iam dictum. Leuantamiento, ô rebelion aleue. Hæc procul dubio excepta, quia ad crimen læsæ Maiestatis reuocantur, vt est clarum: immò & esse verè talia tenet cum aliis, Narbona in Lib. 4. Recopil at. Tit. 1. l. 20 Glossa 1. num. 9.

Fuerza de muger, ô robo de ella. In hoc saltem locus est præuentioni, quia maius est crimen pellicatu, sicut de nefando crimine dicebamus. num. 145. & pro raptuid videtur quod de sequenti dicendum.

Y de robador publico. Hic etiam præuentio valere saltem potest ob criminis enormitatem: immò & absoluta potestas, argumento desumpto ex Nigris DD. Inquisitorum mancipiis, de quibus Cap. 4. qui laicæ potestati plenè subiiciuntur, cùm arma portant non comitantes Dominos, eo quòd videantur ad nocendum parati. Quantò ergo id potiùs in publica luce raptores. Item, ex Capit. 20. vbi delinquentibus in officio eadem subiectio statuitur; est enim rapinæ genus. Publicum autem raptorem tantùm esse illum, qui solitus aggredi cum armis in viâ publicâ, ostendit Narbona suprà Glossa 14. præsertim n. 11.

Y de quebrantamiento de casa, Iglesia, ô Monasterio. Hæc cùm rapiendi caussâ fieri soleant, publicâ sunt rapinâ peiora, vnde idem de illis pronuntiandum. Si autem ex alio fine contingant, luxuriæ inquam, ex dictis liquet inter excepta computanda. Si ex alio, talis quidem erit, vt possit ad prædicta specialiter excepta reduci.

O en quema de campo, ô de casa, con dolo. Hoc crimen in genere iniustitiæ maius rapinâ est, quàm potest excusare necessitas; cùm tamen incendiariorum atrocitatem nihil sit quod possit excusare. Non solùm ergo rapiunt, sed diripiunt.

