CIrca hoc Primò statuendum est, om [Priuilegia ad tollendos scrupulos omnibus communia, & specialiter pro Indijs.]nia illa priuilegia, quæ ad tollendos scrupulos concessa sunt, omnibus esse communia, & pro Indijs suffragari, vt qui in remotis illis partibus degunt, eo leuamine perfruantur, siue ergo talia priuilegia in Compendijs extent, siue non, eorum vsus licitus & validus est ob rationem dictam: & quia aliàs sine priuilegio licitè ea, pro quibus conceduntur, possent exerceri: neque ex eo quòd prætermissa in Compendijs sint, debent non practicanda censeri, quia aliquando omittuntur aliqua, quorum vsus licet. Quemadmodum in Compendij communis proœmio dicitur. Quod licet in eo sæpenumerò fit mentio de Profeßis, tum Societatis, tum aliorum Ordi [Compendium commune.]num, aduertendum est iuxta diuersa Societatis priuilegia, quidquid de illis dicitur, intelligi etiam debere de Nostris, qui tria vota simplicia post biennium emiserunt, nisi fortè aliquid in aliquo loco excipiatur. Vbi de Nouitijs nihil dictum: cùm tamen constet ex dictis numer. præced. priuilegia etiam ad illos extendi. Quod ergo in Compendij proœmio accidit, de contentis in illo est etiam existimandum, quando ea, de quibus agitur, dicti generis sunt, & de R. P. Generalis benignissimâ voluntate nequit aliter æstimari. Vt abstineamus ab illa quæstione, An, quæ talia sunt, possint prohiberi? in quâ erunt qui negent, cùm in rigore priuilegia non sint, sed quædam leuamina conscientiæ, quæ à Pontifice amantur, prouidentur; quibus etiam leuandis debet supremus Religionis Prælatus attendere, non satis facturus aliàs muneri quod paternam exigit pietatem.

Ponendum secundò tamquàm omnino [Certa quædam de vsu inualido sine licentia Generalis.] certum, priuilegia, quæ Generali immediatè conceduntur, vt per eum ipsorum vsus in Societate disponatur, ita illius licentiam requirere, vt vsus talis sine illa non solùm sit illicitus, sed etiam inualidus. Quæ quidem est omnium eorum mens, qui in Societate de hoc possunt scientificè judicare, & aliorum etiam scriptorum extra ipsam: de quibus num. 153. dum de limitatione apposita inquirunt, an debeat cum priuilegiorum communicatione transire. Cùm enim priuilegia immediatè Generali concedantur, & non alteri, satis apparet clarum, illis vtentem id, quod sibi non competit, vsurpare. Peccat ergo grauiter id faciens, quod sublato priuilegio, peccatum esset mortale: quia priuilegium non plus suffragatur illi quàm si neutiquam extaret. Et ex eodem principio constat actum esse nullum, si ad illum necessaria est jurisdictio, aut facultas, quæ solùm potest beneficio priuilegij constare: vt absolutio, alienatio, consecratio aut benedictio. Circa quod quidem nonnulli plura fundamenta congerunt, minimè tamen necessaria in re adeò certâ: quando enim talia probari anxiè solent, suspicionem solent etiam incertitudinis generare.

Vbi illud tantùm videtur obiici posse, [Obiectio ex eo quòd Regulæ in Societate non obligent sub peccato; disiecta.] Regulas, & Ordinationes Superiorum in Societate non obligare sub reatu peccati, etiam venialis: prohibitionem autem illam de non vtendo priuilegiis sine licentia R. P. Generalis, tantùm vim Ordinationis habere aut Constitutionis. Sed certè id nullius est momenti: quia prohibitio dicta neque Regula est neque Ordinatio, aut Constitutio, ab ipsa Societate condita; sed Pontificiæ concessionis additamentum, sine quo Apostolica Sedes non vult priuilegiorum vsum in Societate valere. Cùm ergo in Constitutionibus, & priuilegiorum Compendiis sic dicitur faciendum, id non habet vim Ordinationis à Societate ipsâ profectæ, sed declarationis. Sicut cùm dicitur in Constitutionibus neminem quidquam vt proprium habere posse, manifestum est declarationem illam esse obligationis, quæ ex vi voti paupertatis oritur, & est sub mortali ex suo genere. Sicut & cùm dicitur in eisdem neminem res domus posse distrahere, neque ab externis accipere, inscio Superiore. Quod & docti sentiunt de prohibitione accipiendi stipendia pro sacris ministeriis.

Ex fundamento autem prædicto videtur [Ampliatio etiamsi concessio ad Generalem non dirigatur.] pari certitudine dicendum nec licitum nec validum esse vsum quorumuis aliorum priuilegiorum, etiamsi eorum concessio non ad Generalem, sed ad alios dirigatur: sic enim aliqua occurrunt. Nam id quod expressum habetur quando Generali conceduntur, subintelligitur in qualibet generali concessione: de personalibus enim alia est ratio. Id enim ex Bullis Pontificiis constat Pauli Tertij, Iulij Tertij, Pij V. Gregorij XIII. & Pauli V. Sic & habetur in Compendio verb. Communicatio gratiarum: vbi tamen solius Gregorij concessio proponitur, quia illa est sufficiens iudicata, & extat in Bulla, quæ incipit, Decet Romanum Pontificem. die 3. Maij. Ann. 1575. ibi: Prædicto, & pro tempore existenti Præposito Generali Societatis huiusmodi concessa esse intelligantur. Nec aliter ceteræ personæ dictæ Societatis, prædictis priuilegiis, facultatibus, & aliis præmißis, aut ali [Greg. XIII.]quo eorum, nisi per Generalem Præpositum, & de eius beneplacito, aut per alium, seu alios de eius commissione electos, vt præmissum est, vti aut gaudere possint. Sic ille. Post quem cùm Paulus V. modum gubernationis in Societate sub vno Capite per omnia probet in celebri Bulla, quæ incipit, Quantum Religio: non videtur posse dubium aliquod circa hæc relinqui, stante priore resolutione circa priuilegia expressè Generali concessa: tenor enim verborum adductus adeò est perspicuus vt qui, eo attento, tergiuersari voluerit, in meridianâ censendus sit luce caligare.

Vnde non videtur probanda aliquo [Aliquorum sententia de validitate actus & illius fundamentum.]rum sententia, qui affirmant esse quidem illicitum, & peccatum mortale iuxta priuilegium operari, non habitâ per Generalem facultate, & circa hoc esse dubium non posse: & probabilius item actum esse nullum ob fundamentum dictum: nihilominùs oppositum non esse post factum, vt penitus improbabile condemnandum, quia fundamentum dictum euidentiam non inducit, eò quòd in ordine ad valorem actûs possit de R. P. Generalis voluntate præsumi pro eo non penitus refragari: quia vt ex verbis Compendiorum constat, tantùm dicunt vsum non esse licitum. Et iuxta Iuris axioma celebre, semper in dubio debet ita interpretatio fieri vt actus valeat. L. Quoties 2. De rebus dubiis. Vbi Glossa, [Quæ improbatur, & pro contraria arguitur.] & Doctores. Non inquam videtur probanda: quia vel omnino certum hoc debet reputari: vel, si tale reuerà non est, circa priuilegia immediatè Generali concessa similiter est propter rationes easdem iudicandum. Voluntas enim R. P. Generalis potest non penitus contraria præsumi, & pro actûs valore iuxta eamdem iudicari. Quo fundamento etiam dici potest non esse peccatum graue in huiusmodi transgressionibus, quia non est præsumendum de benigno erga filios parente vt velit eos totaliter obligare, quòd propter omissam licentiam reatum sint damnationis æternæ subituri. Et multoties plus damni sequitur ex eo quòd in graue peccatum incurratur, quàm ex inualiditate actûs, qui seclusâ malitiâ, eò quòd illicitus sit, non habeat moralem, vt est compertum. Quis autem non videat modum hunc philosophandi non esse tolerandum? Ex eo enim fieret vix esse vllam in Societate obligationem sub reatu peccati mortalis, vt benignitas præcipientium fauorabilem interpretationem habeat, & totus ille præcipiendi apparatus ad solum debeat exterius forum applicari. Cùm ergo dicitur eam materiam in genere furti peccatum esse mortale, quæ in sæculo habetur talis, ad benignam erit sic declarantium voluntatem prouocandum: & sic in aliis, in quorum nonnullis pœna excommunicationis admiscetur. Quæ cùm constet à ratione & praxi esse penitus aliena, iuxta illa etiam est in casu, de quo loquimur, iudicandum: pro quo hic est breuis & euidens [Breuis & euidens discursus.] discursus: actus requirens priuilegium, illicitus & inualidus est, si illud sit Generali concessum, & licentia eius non habeatur: atqui omnia Societatis priuilegia Generali conceduntur: vt constat ex verbis Pontificis: ergo actus sine illius licentia factus, est illicitus & inualidus.

Ex quo etiam constat non vrgere id, [Ex modo loquendi Compendiorum non benè aduersantes arguere.] quod dicitur de modo loquendi in Compendiis, in quibus vsus sine licentia R. P. Generalis tantùm non licitus affirmatur, nec de valore actûs quidquam additur. Nam si id roboris quidpiam habet, fiet ex eo interpretationem talem generaliter adhibendam, quia vbi lex non distinguit, neque nos distinguere debemus: constat autem verba prædicta generalia esse, & non solùm ad concessa Generali, sed etiam aliis, extendi, neque ad communia tantùm, sed etiam ad Indica; vnde in Proœmio Indici Compendij sic habe [Compendium Indicum.]tur: quoniam iuxta Litteras Apostolicas nullius priuilegij seu gratiæ hactenus concessæ, vel in posterum concedendæ vsus potest in Societate licitus esse, nisi per solius Præpositi Generalis communicationem: idcircò sicut in Compendio communi, ita in hoc Indico suis in locis adnotatum est, quænam gratiæ, quibus, ac quatenus concessæ ac limitatæ sint. Sic ibi. Cùm ergo id, quod dicitur de non licito vsu, ad omnia priuilegia nequeat extendi, juxta datam explicationem: satis ex eo apparet leue esse tale pro valore actûs fundamentum. Quòd autem talis loquendi modus inualiditatem actûs inducat, ex adductis venit verbis comprobandum. Actum enim non esse licitum ex eo ostenditur ibidem expresso, quia scilicet per Litteras Apostolicas ita dispositum: neque alia voluntas Generalium Præpositorum ibi expromitur, nisi quæ eisdem Litteris Apostolicis est conformis. Atqui de mente Pontificum nequit præsumi quod de voluntate PP. Generalium dicitur: ergo satis ibidem habetur expressum vsum non tantùm illicitum, sed etiam inualidum futurum. Accedit quod additur, in Compendio adnotatum quænam priuilegia sint concessa, & quæ limitata. Ex quo fit ea, quæ non adnotantur, concessa non esse: ergo apertè ex eo conuincitur actum esse inualidum, quia sine priuilegij concessione validus esse non potest. Neque enim dici potest concedi vt actus validus sit, sed non vt sit licitus. Vbi enim talis discriminis vel leuissimum indicium, cùm concessio absolutè denegetur?

Iuxta dicta iam tertiò constituendum, [Respectu Indiarum eamdem dependentiam seruari.] in ordine ad vsum licitum & validum in Indiis non alio iure agi, sed eumdem dependentiæ modum à R. P. Generali seruari: quod quidem ex verbis Indici Compendij nuper adductis apparet: id quod etiam Paulus Tertius, & Iulius Tertius seruandum decreuerunt, Indiarum factâ mentione: nisi quòd in illis communicationem mediis inferioribus Prælatis faciendam ratione distantiæ conueniens iudicarint. Quascumque gratias, conceßiones, & Indulta, eisdem Gene [Paulus 3.]ralibus dictæ Societatis Præpositis pro tempore existentibus per Nos concessa, per eorum Vicarios, aut personas ad id sibi benè visas, præsertim in Indiarum, & aliis partibus remotis, pro tempore substitutas, exercere liberè & licitè valeant. Verba sunt Pauli Tertij in Bulla, quæ incipit, Licet debitum: quibus similia habet Iulius Tertius in Bulla, cuius initium, Sacræ Religionis. In quibus obseruandum illud, Licitè valeant: per quod absoluta potestas indicatur vt id, quod fecerint, non solùm licitum, sed & validum sit. Quemadmodum ergo per aduerbium Licitè vtrumque designari potest, ita & ex contrario quod non licitum dicitur, ad vtrumque etiam referri potest, vbi pro eo sufficiens coniectura succurrit.

An autem ratione distantiæ aliquid [Ratione distantiæ quid licere queat.] quandoque liceat, pro quo communicatio non extat, communis quæstio est, & certum ratione distantiæ multa licere probant. L. Si longiùs L. Nemo L. Pro locis. L. Mediterraneos. C. de annon. & tribut. lib. 10. vbi Doctores, & inter alios Bobadilla in Politica Lib. 2. Cap. 17. num. 106. & seqq. & Cap. 21. num. 118. & 119. Iuxta illam ergo communem doctrinam in casus contingentiâ recurrendum. Non est autem ex eo quòd Prouin [Obseruatio notanda.]cialibus, Præpositis & Rectoribus in suis Regulis conceditur, ad id, de quo agimus, faciendum regulariter argumentum. Dispensatio enim in citatis locis circa illa committitur, quæ juris specialis sunt, & quæ in Societate non obligant sub reatu peccati, Regulæ inquam, Ordinationes. Decreta, & Constitutiones: quod verò ad communicationem priuilegiorum attinet, cùm sit dispensatio in jure communi, non habet locum respectu inferiorum, quando Pontifex certam formam in eo præscribit. Et licet posset Societas ita statuere, vt casu speciali vrgente priuilegium communicatum censeatur: id tamen non statuit, sed potiùs oppositum. Nam cùm circa Regulas, & alia facultatem dispensandi concedat in iis, quæ videantur vrgere, & in quibus sine graui incommodo Generalis responsum expectari nequeat: vt habetur in Regulis Prouincialis §. 7. Quod & in Regulis Præpositi & Rectoris dicitur, cùm expectari responsum Generalis nequit: circa priuilegia tamen nihil tale dispositum: vnde generaliter loquendo ita est etiam in Indiis asserendum, quia pro illis nulla est exceptio, sed oppositum satis apertè in Proœmio, vt jam vidimus, præstitutum.

Quia verò esse casus nimis vrgens po [Pro casu nimis vrgenti præsumptionem valere]test, pro eo videtur habere locum posse fundatam præsumptionem. Id quod ex eo probari potest: quia reuerà in Societate est tale priuilegium ad casum sic occurrentem, in quo dubitari nequit dispensaturum Generalem, vel certè facultatem ad vsum priuilegij concessurum, si adesset: ad hoc enim priuilegia conceduntur; aliàs nulli sunt vtilitati futura. Ergo verosimiliter de illius præsumitur voluntate. Pro quo sunt Textus & Doctores adducti à Petro de Luna. Consilio 12. num. 32. & roborari potest ex eo quod in citato Proœmio Indici Compendij, sicut etiam in Compendij generalis Proœmio, pariter inuenimus: sic enim ibi dicitur: Aduertendum est autem nomine Prouincialium, Præpositorum, & Rectorum, [Vtriusque Compendij verba, circa Superiorum absentiam.] subintelligendos quoque esse Vice-Prouinciales, VicePræpositos, ac Vice-Rectores: quando nimirùm nullus est Pronincialis, Præpositus, aut Rector: vel adeò longè abest, vt pro rei exigentia consuli non satis commodè posset. Sic ibi. Sicut ergo quando Superior consuli nequit, ejus substituto facultas conceditur in ordine ad priuilegiorum vsum, per se, aut per alios; quia non est æquum, cùm rei exigentia occurrit, priuilegiis beneficium subtraxisse: ita & dicendum videtur quando nullus potest Superior consuli, aut certè ille, cui tantùm est facultas communicationis attributa: ob eamdem scilicet rationem: cùm præsertim de animarum agatur salute, & vitandis peccatis, in quibus fauores ampliandi, vt sæpiùs dictum. Neque obstat rationem extensæ facultatis ad substitutos non esse expressam in Proœmio: nam illa tacitè inest, sed quam omnes talem sibi esse persuadent. Quando autem talis est, sufficit ad ampliandam dispositionem, vt tradit citatus Petrus de Luna cum aliis suprà. Videatur Index. verb. Ratio. §. Ratio generalis, num. 37. cui non fideliter respondet Textus ob incuriam Typographorum. Videantur autem quæ habet à 23. & præsertim. num. 33. & 36. & in Additionibus.

Et hoc quidem probatum à nobis spe [Quid illi in casu vrgente possint.]cialiter, quatenus de omnibus loquimur, quibus casus potest momenti maximi occurrere, circa quod non est expressa in Societatis jure decisio. Nam loquendo de Visitatoribus & Prouincialibus, id est in Compendij generalis præfatione decretum, ibi: Si periculum in mora esset, cen [Compendium generale.]seatur Prouincialibus, & Visitatoribus eo dumtaxat in casu communicatus, &c. Vbi juxta explicationem ibidem adductam, nomine Prouincialium ViceProuinciales etiam veniunt. De Præpositis autem & Rectoribus non ita clarè dispositum, vnde opus fuit concessionem etiam ad eos extendi demonstrare, sicut ad Vice-Præpositos, & ViceRectores, aliosq́ue; maturissimo consilio semper processuros. Licèt autem clausula dicta non inueniatur in Compendio Indico, communis est etiam pro Indijs, quia Compendium commune ideò tale dicitur, quia ad omnes spectant ea, quæ in ipso continentur; circa quod esse dubium nequit.

Consultò autem in præfatæ Assertio [Ratihabitionis & Epikeiæ fundamentum non adductum, ex solidiori consideratione.]nis probatione non sum vsus communi fundamento ratihabitionis, & Epikeiæ, quo tamen in casu præsenti vtitur P. Menacho Disput. 4. de Priuilegijs, Dub. 11. post hæc scripta à me visus, vt probabilitatem illius ostendat: licèt ipse cum P. Suario Lib. 5. de Legibus, Cap. 23. & Tomo 4. in 3. p. Disput. 27. Sect. 4. Dub. 4. Assert. 1. & alijs, censeat in actibus, in quibus irritatio & nullitas esse potest ob defectum jurisdictionis aut potestatis, locum non habere. Non inquam eo vsus, quia necessarium non est: & sine ratihabitione aut Epikeia potest instrui luculenta probatio. Probauimus enim facultatem esse concessam pro casibus, in quibus est periculum ex mora, & illam ad omnes extendi. Quòd autem si adesset R. P. Generalis, ita planè vellet, non est argumentum à ratihabitione aut Epikeiâ petitum: sed ex eo quod tunc vellet, probamus in eâ dispositione, quâ circa Priuilegia disposuit, id, si non expressè, tacitè tamen, & modo ad operandum sufficienti iuxta eius beneplacitum voluisse. Quòd si quis velit Epikeiam dicere, erit quæstio de nomine, circa quam non est cur multùm contendere debeamus. Quòd tunc quidem operari iuxta verosimilem coniecturam liceat, sententia est quamplurium Doctorum, ex quibus Iason ita scribit: [Iasonis obseruanda doctrina.] Statuentes præsumuntur statuisse in casu omisso, quando verosimiliter sic statuissent, si fuissent interrogati, & illud habetur proinde acsi ita statuissent. Sic ille circa L. Barbarius, num. 3. D. de officio Prætoris, & num. 4. & 5. idem prosequitur, & probat ex identitate rationis. Et verò cùm rationabiliter statuisse dubitari nequeat, & ita rationem secutos; vbi illa sublucet, dubitari item nequit iuxta eamdem arbitratos. Id quod in legislatoribus Religiosis præcipuè locum habet, quorum dispositiones magis sunt æquitati conformes, vti quæ ad animarum bonum penitus dirigantur.

Circa diuersas in Compendijs Adnotationum formulas vtilis excursio pro earum intelligentia.

QVia verò in Compendijs priuilegiorum Adnotationes non eisdem verborum formulis inueniuntur propositæ, videtur inde posse colligi diuersum earum esse sensum, in quo magnum est momentum constitutum. Et de occurrentibus in Compendio Indico frequentiores expromemus; sic enim ibi: Prouinciales vti poterunt hac facultate, & ij, quibus ipsi eam communicauerint. In hac difficultas esse nulla potest. Hæc facultas sit penes Prouinciales, quam in aliquo casu alicui alteri de Societate communicare poterunt. Sic verbo. Apostatæ. §. 4. In quâ aduertendum, vsum [Circa negatum vsum obseruatio peculiaris.] tantùm esse, quem Prouincialis alteri potest concedere: & cùm vsus tantùm competat, dicitur facultas, & consequenter priuilegium communicari. Ex quo fit, cùm in Adnotationibus prohibetur vsus priuilegij, non esse intelligendum concedi quidem priuilegium, sed vsum moderatum, vt aliqui nimis subtiliter cogitarunt, de quo inferiùs. Hac facultate vti poterunt Prouinciales, & reliqui Superiores de illorum licentia. Ita verb. Benedictio. Vbi dubitari potest, an si superioribus talis facultas concedi à Prouincialibus soleat, intelligenda sit concessa, etiamsi specialis petitio, aut voluntaria concessio non præcesserit. Et videtur affir [Circa Benedictiones peculiaris difficultas.]matiuè respondendum, si præsertim casus vrgeat, juxta dicta num. præced. & etiam 173. & præterea, quia cùm aliquid confertur, id existimandum est conferri, sine quo officium aut munus nequit commodè expediri: juxta L. Penultimam. D. de vsurar. & L. Quicumque. §. Si ei quem. D. Institut. action. vbi Doctores. Et in Cap. Prætereà, de testibus, vbi Aretinus. Si præsertim ita habeat consuetudo, secundùm quam est communiter judicandum: & ad inducendum sufficere vnum actum probant Textus & Doctores, quos adducit Marius Antoninus Lib. 1. variarum. Resol. 103. numer. 4. vt scilicet solitum dici possit, & vt vnus actus non sufficiat, sat certè erunt plures, de quibus non extat circa præsentem casum dubitatio. Si præsertim antecessor in officio talem facultatem habuerit: tunc enim successorem eâ carere, ipsi esset indecorum: & ita non est tale aliquid de superiorum, à quibus hoc pendet, voluntate præsumendum.

Hac vti possunt Prouinciales, & ij, quibus [Circa compositionem formula, & difficultas circa illam.] ipsi eam commiserint. Nullus tamen vtetur in ijs locis, in quibus Episcopi resident, nisi Prouincialis ipse in casu aliquo particulari eâ vtendum judicaret. Eius tamen facultatis vsum ea conditione concedimus, dummodò Nostri nihil vnquam eiusmodi bonorum in proprium aut Societatis vsum conuertere poßint. Sic verb. Compositio, §. 1. Hic etiam negato vsu facultas est intelligenda denegata: vnde actus compositionis non solùm erit illicitus, sed nullus. Videri autem alicui posset oppositum non carere fundamento: nam cùm in sequentibus dicatur vsum facultatis eâ conditione concedi, de qua ibi: hoc circa priorem casum non inuenitur adiectum. Conditionis enim defectus actum reddit nullum, vt communiter Doctores tenent Iuris dispositiones secuti. Cùm ergo ea conditio circa prius omissa fuerit, quia non ita visum est puritati in modo procedendi contrarium, quâ debet ministeria Societatis exerceri; aliter videtur judicandum. Est hoc non inuerosimile, sed quod diximus, præferendum, quia interpretatio dicta conformis est similibus alijs formulis, quas ita est communis vsus Societatis amplexus.

Hac vti possunt omnes Superiores. Sic verb. Dispensatio §. 2. vbi de dispensatione agitur [Concessio vsûs idem quod facultas.] in ieiuniis circa Neophytos Brasiliæ. Ex eâ constat concessionem vsus, & facultatem, seu priuilegium pro eodem vsurpari. Nam in prædicto §. sic dicitur: Qui omnimodam facultatem habeant; & tamen Adnotatio sic habet, vt vidimus. Eodem verb. §. 3. sic: Hæc conceditur omnibus superioribus, & quibus ipsi eam communicauerint. Nemo tamen eâ vtetur, nisi admonito Pœnitente, vt, si coniugi superuiuat, votum seruet. Hîc aliter de vsu pronuntian [Aliquando aliter, & quòd defectus in Instructione actum non reddat nullum. Vbi specialiter de dispensatione in voto.]dum: licèt enim quis Pœnitentem non admoneat, dispensatio stabit: quia Adnotatio tantùm habet vim instructionis. Et quando tales sunt, actuum inualiditatem non inducunt, vt post P. Menachum docet P. Quintana Tomo 2. Tract. 5. singul. 9. numer. 4. Quòd autem instructio tantùm sit, ex eo constat, quia admonitio est quid valde accidentarium ad dispensationem, & cuius potest Pœnitens obliuisci, nec proptereà erit irrita dispensatio. Potest etiam qui dispensat; admonitionem per obliuionem omittere; quo euentu stabit nihilominùs dispensatio. Iudicare item potest Pœnitentem satis esse suæ obligationis conscium, & ita non admonere; vbi & admonitionis defectus nihil obstabit, etiamsi contingat Pœnitentem non ita fuisse suæ conscium obligationis, vti est Confessarius arbitratus.

Eiusdem verb. §. 4. sic habetur: Ad [Circa illud admonitio alia, sed substantialis, ex naturali illius obligatione.]monentur tamen Nostri à summo Pontifice, ne hac facultate vtantur, nisi vbi expedire existimauerint: super quo eorum conscientiæ onerantur. Est illa circa votum Castitatis: & in talibus manifestum est ex omissa formâ actûs nullitatem induci, quia est circa obligationem voti, in quâ nec Pontifex ipse potest sine caussa rationabili dispensare, vt tenent communiter Doctores: & videri specialiter potest P. Thomas Sancius Lib. 4. Operis moralis, Cap. 45. numer. 3. Licèt ergo talis admonitio non [Cur addita à Pontifice.] extaret, obligatio, quæ ex jure naturali prouenit, eadem prorsus instaret, & irritus esset omnino actus dispensationis. Voluit autem sic admonitos Pontifex, vt in rebus huiusmodi, quæ magni momenti sunt, ministros redderet cautiores; ne, dum aliquid se fecisse putauerint, nihil fecerint, & absoluere cupientes, plus ligatos relinquant, qui vt ligati non maneant, nullam sunt congruam nacti rationem.

Hac vti possunt omnes Confessarij, quos Pro [Circa Confessarios Indorum an sit necessaria Episcopalis approbatio.]uinciales nominauerint, seruatis tamen requisitis à Concilio Tridentino, vbi illud publicatum fuerit. Sic verb. eodem, §. 5. vbi de matrimonijs infidelium est sermo: & constat facultatem dispensandi concedi, & tamen vsus tantùm verbis Adnotationis indicatus. Quod autem ad requisita à Concilio Tridentino additum, ea certè conditio à Paulo III. qui prædictum priuilegium concessit, & habetur in Bullâ, quæ incipit, licèt debitum, non est adiecta, neque tunc erat Concilium Tridentinum publicatum: à R. autem P. Generali specialis erga Sedem Apostolicam obseruantiæ gratia videtur apposita: cùm multorum sententia sit ad Confessiones Indorum non esse necessariam in Regularibus approbationem Episcoporum. Pro quo varia Priuilegia adducit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum fol. 440. qui num. 20. & 21. id prosequitur, & in fine adducit Venerabilem Mag. Fr. Alfonsum à Veracruce, qui, cùm priùs sententiam dictam non solùm pro Confessarijs Indorum, sed generaliter tenuisset, jam morti proximus, sic ad marginem propriâ manu apposuit: Verùm quia res maximi momenti est, & dato in foro [Mag. à Veracruce.] conscientiæ omnia priuilegia sint confirmata, ablata omni restrictione Concilij Tridentini, quæ ad Confeßionem non solùm forum interius respiciunt, sed etiam exterius: præsentatio Confessorum pro antiquis Christianis fieri debet, sicut Concilium præscribit. Hæc sunt dicta re exactè consideratâ, quamuis aliquando contrarium apparuit. Sic ille, circa Confessiones Indorum nullo scrupulo etiam proximus morti stimulatus.

His obstare videtur Breue Innocentij [Ex Breui Innocentij X. difficultas non leuis, expedita.] X. circa grauem controuersiam inter Patres Societatis Prouinciæ Nouæ- Hispaniæ, & Episcopum Angelopolitanum, in quo sic habetur: Censuit (Congregatio) prædictos Religiosos nequaquam posse in ciuitate & diœcesi Angelopolitanâ personarum sæcularium Confeßiones audire sine approbatione Episcopi Diœcesani. Dici enim potest prædictam declarationem procedere de personis sæcularibus absolutè & generaliter loquendo, non verò de Indis, qui non solent illis terminis designari. Deinde, pro eodem facit Bulla Pij V. cuius virtute talis facultas competit, & est in ordine 34. Tomo 2. Bullarij, in Breui prædicto ita declarari vt locum habere possit in locis, in quibus est defectus Parochorum: ordinariè autem loquendo defectus Parochorum est: licèt enim vt Parochi sufficientes sint solerti dispositione curetur, vix fieri potest vt omnibus sibi commissis adsint, & ij qui adsunt, parùm grati Indis esse solent, vnde difficillimè adduci possunt, vt illis integrè confiteantur. Defectus ergo est aut omnimodus, aut formalis, quidquid de materiali præsentiâ sit. Prætereà, licèt reuerà ita sit à Sacra Congregatione decretum, & auctoritate Sanctissimi confirmatum, id contra vnam est tantùm Prouinciam pronuntiatum: & acta inter alios alicui nocere nequeunt eo non citato, iuxta Auctores, quos adducit Marius Antoninus Lib. 1. variarum. Resolut. 82. num. 9. Præterquàm quòd iuxta aliquos dici potest dispositionem dictam in foro externo procedere; cùm tamen Bulla Pij V. pro solo interno suffragetur: & hoc Religiosos debere esse contentos, vt Indorum saluti meliùs consulatur. Quæ quidem verosimiliter dicta sint, de [Magis genuina explicatio.]cretorio iudicio ijs, ad quos illud pertinet, reseruato. Quamquàm id, quod de seruandis à Concilio requisitis dicitur, non debeat necessariò ad appobationem Episcopalem trahi, sed ad ritus in matrimonij celebratione: quæ explicatio videtur magis genuina.

Verb. Ecclesia, circa erectionem Eccle [Circa consulendum Generalem in erectione Ecclesiarum, &c.]siarum, hospitalium, aut aliorum piorum locorum, si Societatis futura sint, aut eius superintendentiæ subiecta, sic additur: Consulatur priùs Generalis. Vbi omissio consultationis per se loquendo graue peccatum est, quia dispositio circa prædicta ad Generalem spectat, & ita est vsurpatio alienæ iurisdictionis, ex quâ periculum subesse potest, vt si erectis non annuat, illa destruantur, aut sumptus magni erga illa reddantur inutiles. Quia verò periculum esse in morâ potest, pro tali articulo quæ n. 173. & seqq. sunt dicta, succurrent.

Verb. Indulgentia, §. 3. de communibus, cùm quater in anno visitantibus Societatis Ecclesias in [Circa Indulgentiam specialem, cum notanda animaduersione.] Brasiliâ, & Indiâ Orientali concedantur, addit Gregorius XIII. In diebus tamen per Præpositum Generalem designandis. Et concessionem hanc ad Occidentalem Indiam extendendam, sicut & alias similes, constat ex iis, quæ habentur verb. Gratiarum communicatio, §. 1. de quo Nos suprà. Adnotatio autem sic habet: Designentur per Prouincialem. Quod animaduersione dignum occurrit. Cùm enim Pontifex dicat per Generalem designandos, Generalis Prouincialibus id omnino committit. Ex quo apparet illa etiam quæ Generalium sunt dispositioni commissa, aliis eum posse committere: quia scilicet in eo non eligitur eius industria, vt communiter Doctores tradunt, sed modus gubernationis Societati proprius attenditur, vt ab eo, quæ opportuna visa fuerint, attentâ dispositione, descendant.

Verb. Matrimonium, §. vnico, sic addi [Circa dispensationem in matrimonijs conuersorum.]tum: Hac vti possunt Superiores, & ij, quibus ipsi eam communicauerint: vt scilicet conuersi ad fidem matrimonium inire possint, etiamsi coniuges infideles habeant, quæ moneri nequeant, aut monitæ suam voluntatem opportunè declarare. Quinam autem Superiorum nomine comprehenduntur, ex Compendij Præfatione constat, de quo & jam diximus. Videtur autem communicatio minimè necessaria, quia immediatè fit concessio Presbyteris Societatis, vt ex tenore constat, cùm dicitur: In Angolâ, Æthiopâ, Brasiliâ, & alijs Indicis regionibus, possunt eorumdem locorum Ordinarij, Parochi, & Presbyteri nostræ Societatis ad Confessiones audiendas ab eiusdem Societatis Superioribus approbati, & ad dictas regiones pro tempore mißi, vel in illis admißi, dispensare cum quibuscumque vtriusque sexus fidelibus, &c. Solùm ergo requiritur approbatio Superiorum Societatis ad Confessiones audiendas, vt facultas præfata conueniat: communicatio ergo solâ approbatione fit, & ita Adnotatio intelligenda.

Et istæ quidem sunt formulæ omnes in [Concluditur negato vsu facultatem negatam.] Compendio repertæ: illa enim, per quam concessio sit Prouincialibus, vel vsus permittitur, & ijs, quibus ipsi communicauerint, sæpiùs occurrit. Cùm autem, vt vidimus, pro eodem sumatur vsum concedi, seu facultatem, fit ex eo actum esse nullum, etiam cùm vsus prohibetur: vnde discrimen illud de vsu negato, sed non facultate, omnino est Generalium menti difformis. Neque in Societatis sincero procedendi modo huiusmodi sunt subtilitates probandæ; licèt verùm sit occasiones illarum conuenienter resecandas. Vnde cùm nescio quis obligationem eorum Decretorum Congregationum generalium nullam esse contenderet, ex quibus Canones formati non sunt, proptereà quòd in Præfatione dicantur Canones ad praxim pertinere, Præfatio illa jussu R. P. Mutij expuncta est, ne aliis, adeò absurdæ interpretationis ansam exhiberet. Sed occurrit hoc loco

Dubium speciale, & opportunum.

EX eo scilicet quòd priuilegia aliqua in [Priuilegia in Bullis contenta, & non in Compendio quomodo limitanda.] Compendio Indico non extent, quæ tamen in citatis Bullis Pauli, Vrbani, & Innocentij continentur. Circa illa autem nullæ extant Adnotationes, sed à RR. PP. Generalibus sine vlla sunt limitatione transmissæ. Licebitnè ergo illarum absolutus vsus, vel Prouinciales illum poterunt moderari, aut limitationes circa similia in Compendio positæ, pro illis debent applicari?

Respondeo primò, si priuilegia sint omnino [Responsio 1. de similibus similes limitationes admittens, cùm innouantur.] eadem, quæ ab aliis fuerant Pontificibus, sed cum temporis limitatione, concessa, eas circa illa obseruandas limitationes, quæ in Compendio habentur. Ideò namque priuilegia dicta in Compendio apposita, etiamsi temporis lapsu finita, quia spes innouationis inerat, & ita Adnotationes sunt adhibitæ circa vsum aliquando futurum.

