Ad id autem quod ex Gregorio XIII. adduci potest, qui in Breui speciali apud Fr. Em [Ad Greg. XIII. declarationem responsio ex P. Menacho.]manuelem in Additionibus ad explicationem Cruciatæ, circa §. 9. num. 96. declarat non esse facultatem absoluendi ab hæresi, respondet citatus P. Menacho tantùm intelligi, vt id non possit fieri virtute Bullæ, secus si aliàs facultas habeatur: quia restrictio odiosa est, & stricti iuris, ac proptereà non debet ampliari, cùm insuper in priuilegio non omnino similes militent rationes. Ad Breue autem Pauli Quarti. Ann. 1558. in [Ad Breue Pauli IV.] quo idem videtur prohiberi, respondet non vrgere, vt legenti patebit. Adducitur illud à Fr. Emmanuele suprà. Quia verò magis videtur vr [Ad aliud Pij V.]gere Breue aliud Pij V. die 30. Iannuarij. Ann. 1572. propter quod Rojas in priuilegijs Inquisitorum num. 416. id planiùs constare pronuntiat, quem sequuntur P. Henriquez Lib. 3. de Pœnitentia. Cap. 16. num. 2. in textu, & in Glossa. Et alij, respondet ex prædicto Breui potiùs inferri contrarium, si attentè legatur: vnde qui illud citant, & ex eo moti decernunt, prioris illius Scriptoris auctoritate ducti, cùm illud non legerint, nihil plus auctoritatis eidem assertioni conciliarunt. Quod autem addit Fr. Emmanuel suprà. num. 67. Vrbanum Quartum eamdem declara [Ad Vrbani etiam Quarti, seu potiùs Alexandri.]tionem in fauorem Inquisitorum protulisse, nullius esse momenti affirmat, quia declaratio talis post diligentem perquisitionem non est inuenta. Et in Repertorio quidem Inquisitorum verb. Crimen, vbi ab Emmanuele citatur, nullatenus extat quidpiam, quod possit obstare: ibi enim tantùm dicitur hæresim esse crimen exceptum, pro quo allegatur Vrbanus Quartus: cùm tamen Vrbanus non sit, sed Alexander Quartus in Constitut. 10. quæ incipit, quod super nonnullis: in cuius verbis nihil est quod positioni isti suffragetur. Et quamuis P. Henriquez suprà Vrbanum adducat, nihil plus fidei meretur, quia ita citat vt ab Emmanuele scriptum deprehendit. Sic doctus & diligens Pater, & S. Tribunalis Qualificator.

In cuius discursu negari nequit quin ve [Sententiam Auctoris prædicti non esse generaliter admittendam.]risimilitudo non leuis elucescat, si doctrina illius priuilegio, de quo loquimur, applicetur, in quo quidem non facultas absoluta & omnimoda ad absolutionem confertur, sed cum limitatione iam dictâ. Quatenus verò ex ea videtur deduci absolutam facultatem non reuocari, minùs est probandus, ob dicta num. 301. Quatenus vero ad prohibitionem pro Bullâ Cruciatæ factam, responsio potest etiam declarationi SS. D. N. Alexandri VII. pro Iubilæo similiter applicari, quia dici poterit, pro Iubilæo quidem factam, quia sic benè visum Pontifici; cùm tamen priuilegij alia ratio sit, quia pro Indiis est concessum, vbi fidei negotium agitur, ad quod incolæ omnes suo modo possunt concurrere: id restat efficaciter refellendum, & ita arguo: nam Cruciata, & Iubi [Ratio efficacissima pro asserto.]læum anni Sancti, aut illi simile, omnium maximæ concessiones sunt; & tamen in illis absolutio dicta prohibetur ob grauia inconuenientia, quando ad illam absoluta facultas conferretur: ergo manifestum signum est non esse voluntatis Pontificum eam aliàs generaliter indulgeri. Et quidem facultas absoluendi per Iubilæum satis breue spatium habet, duarum inquam hebdomadarum; & tamen tunc in concessione talis facultatis grauia inconuenientia Sedes Apostolica deprehendit: ergo incredibile est eam generaliter suppetere communicatione amplissimâ priuilegiorum: vbi maximè locum habet vulgaris regula, de quâ sæpiùs: In generali conceßione. &c.

Deinde. Quod pro Indiis specialis ratio [In Indiis idem procedere quoad generalem concessionem.] non sit in ordine ad generalem concessionem, ex eo ostenditur quòd in Indiis etiam publicatur Cruciata cum eadem prohibitione: ergo signum est grauia inconuenientia in Indiis ex absolutâ concessione timeri. Et certè à crimine hæresis per Bullam spatio biennij semel tantùm in vitâ & semel in articulo mortis absolui posse, vel ad summum bis durante spatio, si duplex Bulla sumatur, sine grauibus stare inconuenientibus nequit: ergo multò maiora timeri possunt ex absolutâ facultate nullis temporis spatiis coarctatâ. Iubilæum etiam eodem modo in Indiis publicatur, & cum eadem restrictione: ergo similiter est de illo sicut de Bulla philosophandum, & colligendum ex eo pro Indiis etiam inconuenientia illa extare, quæ planè obstent, quominus facultas absoluta ad effectum dictum de Pontificiâ possit voluntate præsumi.

Sed restat aliud, in quo non leue vi [Difficultas ex eo quòd Societas priuilegio renuntiauit. Et quomodo illam quidam Auctor expediat.]detur esse momentum: nam quinta Congregatio Generalis ad instantiam Philippi II. Regis nostri priuilegijs, quæ habebat in ordine ad absoluendum ab hæresi, renuntiauit, vt constat ex Decreto eiusdem 21. Quod quidem ex zelo fidei, & ad instantiam Inquisitionis Hispaniæ, à piissimo & religiosissimo Principe factum: ergo non licet iam illorum vsus. Et vrgetur ex eo quòd fertur communiter Pontificem ad instantiam R. P. Claudij priuilegia dicta reuocasse. Ad quam obiectionem respondet P. Menacho de reuocatione Pontificia nullâ ratione constare post solicitam inuestigationem: immò oppositum non obscurè colligitur ex citato Decreto Congregat. 5. in quo reuocationis dictæ mentio nulla; sed Societas vsum priuilegiorum talium in Regnis Hispaniæ sponte dimittit. Quoad dimissionem autem huiusmodi, nihil in eâ esse ait, quod Indias attingat, vnde in illis nulla est intimata prohibitio; & meritò, quia valde diuersa ratio in ipsis militat, ac in Regnis Hispaniæ. Addit reuocata quidem priuilegia, quæ expressè facultatem absoluendi ab hæresi concedunt, non verò illa, in quibus hæresis non expressa, sed in generali concessione est casuum Bullæ comprehensa. Sic ille respondet. Iuxta quem dicendi modum videtur reddi ratio posse, cur in Compendio Indico non sit facta mentio concessionis Iulij III. quæ quidem expressissima est, quia videlicet talis priuilegij vsum noluit Societas in suâ illâ generalitate pro Regnis Hispaniæ permittere, sicut eius tenor continebat.

In hoc tamen aliqua difficilia sunt: nam [Non admittitur responsio, quia pro Indiis etiam renuntiatum.] in primis id, quod in Congregatione 5. statutum est, ad Indias etiam videtur pertinere, sic enim ibi: Quæ quoniam suis priuilegijs ad ædificationem, & diuinum tantùm obsequium vti cupit, & sancto illi Tribunali, vt par est, plurimum deferri, prædictas patentes litteras (R. P. Claudij) præsenti Decreto confirmat, præcipiens atque interdicens, ne quis Nostrorum in illis Regnis, alijsque Dominijs, illi Tribunali subiectis, priuilegio illo, quod ad prædictum S. Officium pertinet, quoquomodo vti, aut illo se tueri vllatenus præsumat. Immò omnem facultatem eo vtendi sibi prorsus sublatam esse intelligat, acsi priuilegium ipsum à Sede Apostolicâ numquam impetratum esset. Hæc ibi. Ex quibus apparet in Indiis etiam vsum priuilegij sublatum, quandoquidem sublatus est in omnibus Regnis & Dominiis Hispanicæ Coronæ Tribunali dicto subiectis, ad quæ Indias est manifestissimum pertinere.

Deinde. Si in priuilegio absolutionem [Alia in eadem additâ deijciuntur.] à casibus Bullæ Cœnæ generaliter concedente, hæresis continetur, vt id Societas dubio procul intellexit, pro quo & est praxis sacræ Pœnitentiariæ Romæ, quoties Casus Bullæ Cœnæ inde [Concessione casuum Bullæ Cœnæ venire hæresim, praxis Pœnitentiariæ.]finitè conceduntur, vt affirmat P. Filliucius Collegij ipsius Pœnitentiariæ Rector Tractat. 8. num. 265. quod valdè commendat P. Pellizarius Tractatu 8. Cap. 2. num. 39. ob dicentis auctoritatem: ex eo videtur fieri, vt & illius vsui debuerit renuntiari, quandoquidem taciti & expressi ratio est eadem, vt aliàs diximus; & renuntiatio expressi priuilegij valoris nullius esset, si remaneret aliud, per quod idem omnino liceret, pro quo expressum, facultatem tribuebat. Non ergo videtur exacta ratio illa, quæ pro sublatâ mentione priuilegij Iulij III. reddebatur. Prætereà. Si in Indiis non est eadem ratio prohibitionis vsus priuilegij, quæ in Hispaniæ Regnis, & concessio Iulij III. ad Indias spectare specialiter potest, in quibus inconueniens circa illius vsum non est, sicut non est in vsu alterius ad eumdem effectum; additâ moderatione, quæ in alio; satis erat cuilibet inconuenienti consultum: vnde Pontifices in Bullis citatis, in quibus generalem concessionem pro casibus Bullæ Cœnæ in Indiis indulgent, additâ limitatione circa Inquisitionem satis inconuenientibus fuisse occursum indicarunt. Sed his non obstantibus

Dicendum videtur renuntiationem il [Renuntiationem pro Indiis etiam fuisse concluditur.]lam priuilegiorum quoad Hispaniæ Regna ita pertinere, vt Indias etiam comprehenderit, quatenus absolutè eorum vsus non licet, nisi cum moderatione adhibitâ, & à nobis explicatâ. Vnde & priuilegio generali de casibus Bullæ Coenæ, & non tantùm speciali renuntiatum; quandoquidem & in generali limitatio est inuiolabilis apposita, iuxta quam illa sustineri posse constat ex Bullis citatis, in quibus mentio Inquisitionis ad limitationem adiecta. Constat item ex editione Compendij post quintam Congregationem, in quo facultas dicta cum Adnotatione iam expositâ continetur. Congregatio ergo cùm de Regnis ac Dominiis S. Tribunali subiectis est [Sed non quoad illarum speciale priuilegium.] locuta, Indias minimè voluit comprehensas quoad speciale illarum priuilegium, quia neque hoc Regis postulatio continebat, sed quòd vsu nonnullorum priuilegiorum in illis regionibus abstineret. Pro Indiis enim sciebat S. Tribunali, quod à Rege vt postularet obtinuit, satis prouidam in Compendio adhibitam cautionem. Quod ergo mentio concessionis Iulij III. facta non sit, cùm tamen absque dubio fieri posset, moderatione additâ, ea fuit ratio, quia absolutè necessaria non fuit, & cùm in illâ hæresis expressa habeatur continentia, conueniens iudicatum est offensionem omnem eius præteritione vitare: cùm præsertim concessio illa generalis sit, & non tantùm pro Indiis. Neque circa ista opus est rationem exactissimam reddidisse. Mentio quidem fieri potuit, sed non facta. Aliqua profectò viris doctis ratio pro eo succurrit: si minùs placeat quæ à nobis assignata est, alia equidem fuit, vel si non alia, de Concilij alicuius Generalis definitione non agitur, sed de peculiari hominum dispositione: & in huiusmodi non solent omnia ita exactè peragi, vt nihil possit ab iis, qui rem oculatissimè introspexerint, vti minùs congruum subnotari.

§. III.

Notanda quædam circa vsum Priuilegiorum, de quibus dictum.

DIco primò. Etsi Commissarij Inqui [Assertio 1. etiamsi adsit Commissarius, non censeri ad esse Inquisitionem ad effectum absolutionis.]sitionis adsint, si tamen distantia interueniat, de quâ loquitur priuilegium, vsus illius licet. Sic Docti aliqui. Et ratio est clara; quia Commissarij communiter loquendo, & prout in Indiis solent constitui, non habent iurisdictionem pro foro interno. Sed ad specialem quamdam prouidentiam designantur: & ita in ordine ad bonum animæ, quod priuilegij concessione prætenditur, perinde est acsi non adessent. Si verò contingeret Commissarium facultatem habere pro foro interiori ab Inquisitoribus eidem attributum, iuxta probabilem sententiam de facultate eadem pro foro dicto Inquisitoribus competenti, & eamdem delegandi potestate; aliter videtur dicendum. Tunc enim in eo loco diceretur esse Inquisitio, quandoquidem in eo Minister eiusdem adest, ad effectum huiusmodi sufficienter instructus. Nihilominùs hoc non videtur certum; quia reuerà, & secundùm communem ac receptum loquendi modum, ibi Inquisitio non est. Et prætereà Minister talis satis dubiâ facultate est præditus, vnde Religiosus Priuilegiarius, cui illa certiùs conuenit, videtur præferendus. Præterquàm quòd in concursu priuilegiatorum ille est præferendus, qui excellentiori modo priuilegiatus est, vt apertè liquet: atqui Religiosus in concursu dicto talis est, scilicet vt Minister Euangelicus per priuilegium Pontificum Religioni concessum: Commissarius autem per nudam commissionem facultate gaudet à Pontificis factam Delegato, cui ratione status nihil tale conuenit; in quo excellentia apparet manifesta: potest ergo in concursu Commissarij datâ sibi vti à Pontifice facultate.

Dico secundò. Id quod est de Com [Assertio 2. de Vicarijs Episcoporum idem statuens.]missariis dictum, de Vicariis etiam Episcoporum dicendum. Et ratio est similis: quia illis non solet talis facultas attribui: quòd si tribuatur aliquando, verificatur tamen ibi non esse Ordinarium, quia Vicarij foranei non dicuntur Ordinarij. Licèt autem Vicarius Generalis dicatur Ordinarius, iuxta magis receptam sententiam, quia illiûs & Episcopi, aut alterius, cuius Vicarius est, idem est tribunal, vt habetur in Cap. Romana de appellationib. in 6. Pro quo innumeros Auctores adducit P. Thomas Sancius Lib. 3. de [Esse Ordinarios si Generales, sed non in omnibus.] Matrimonio, Disput. 29. num. 3. ea tamen facultas non solet illis cum officio committi, quia Concilium Tridentinum prohibet per Vicarios absolutionem ab hæresi dari. Et quamuis probabile sit posse committi Vicariis; addunt tamen Doctores id non posse per modum habitus fieri, sed iuxta casuum occursum. Quando autem ita fit commissio, Vicarius non fungitur Ordinariâ iurisdictione, vt docent plures apud eumdem Auctorem suprà, num. 6. qui & idem asserit num. 8. Sed limitatione additâ; videlicet si in commissione fiat expressa mentio vicariatus, siue in salutatione, siue in progressu: vt tali Officiali nostro, vel Vicario committimus, aut potestatem aliàs per Nos commissam extendimus. Quæ quidem in casu, de quo agimus, non videntur habere locum; quia commissio ista secretissima est, neque pro ea scripto vti Ordinarij solent. Accedit id, quod omne videtur dubium submouere: cùm commissio hæc secretò fiat, non posse ab eo, qui absoluere aliàs à prædicto crimine potest, an verè illam Vicarius habeat agnosci: & meritò posse præsumere Episcopum circa id modo conuenienti procedere: ac proinde potest ille priuilegio suo sine aliqua dubitatione potiri. Fateor in casu quo facultas absolutè ad effectum dictum Ordinariis Indiarum tribuatur, de quâ an modò competat, valde dubia quæstio est, alium esse posse concessionis modum ab eo, quem Concilium superiori determinatione præscribit, & ita forsitan illis licebit id per alios exercere, sicut in facultate absoluendi Indos vidimus. §. 1. Sed tunc etiam valde probabile est non esse Ordinarios respectu illius, vt citati Doctores sentiunt; etiamsi cum officio pariter tribuatur; quia officio non est annexa, sed penitus delegata. Cùm aliàs adhuc [Non esse Ordinarios probabilis sententia multorum.] sub iudice lis sit an Vicarij sint Ordinarij: vnde P. Bauny Tomo 1. Tractat. 9. Quæst. 7. ait opinionem affirmantem videri sibi tutam in praxi, & sequendam; apertè indicans contrariæ probabilitatem, de quo & Quæst. 24. Ex quo habetur multò plus probabilitatis esse in eâ sententiâ, quæ negat Ordinarios esse in iis, quæ minimè ratione officij conueniunt. Sed ex speciali Sedis Apostolicæ priuilegio, pro cuius executione ab Ordinariis sunt gratiosè substituti, procedunt.

Circa Vicarios autem Sede vacante, [De Vicariis Sede vacante idem decernitur] etsi iuxta communem sententiam; pro quâ Auctores suprà, Ordinarij sint; dubitari tamen potest an in prædictâ facultate succedant, quæ Prælatis Indiarum concedi circa hoc potest, & quidem si ita tribuatur, vt perpetuò adhæreat officio, & non eligatur personæ industria, ad Capitulum transire satis probabilis sententia est, quam cum aliis tenet Barbosa de potestate Episcopi Allegat. 54. num. 26. P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio, Disputat. 2. num. 10. & in Opere Morali, Lib. 2. Cap. 11. num. 4. vbi de facultate absoluendi [Quando non censeatur industria personæ eligi.] ab hæresi id etiam affirmat, sicut & num. 23. qui & videndus specialiter Lib. 2. de Matrimonio, Disp. 40. num. 17. vbi benè ostendit non eligi industriam personæ, quoties aliquid conceditur Prælatis præsentibus & futuris in perpetuum; cùm personis incognitis delegetur: pro quo ibidem graues Auctores adducit. Vnde & deducit Conclusionem præsenti accommodatam instituto.

Sed verò ita ad Capitulum transire ali [Ad Vicarium talem totam jurisdictionem transferri qui censeant, & fundamenta pro eo.]qui existimant, vt Vicario Generali ab eodem constituto, tota ad illum iurisdictio tranferatur, quia consilium Tridentinum eam videtur ipsi conferre, dependenter quidem à Capitulo in fieri, non tamen in conseruari, sic enim Seßione 24. Cap. 16. decernit de Reformatione: Officialem seu Vicarium infrà octo dies post mortem Episcopi constituere, vel existentem confirmare omnino teneantur. Sic illud. Hæc enim obligatio constituendi Vicarium planè indicat apud eum Capituli iurisdictionem futuram; aliàs non esset cur Capitulum ad constitutionem huiusmodi teneretur. Ideò namque Episcopo non imponitur obligatio talis, quia apud illum jurisdictio residet, & ita potest per se ipsum iudicare. Et inde est quod in eodem Capite Concilium præcipit vt eligendus Vicarius sit in Iure Canonico Doctor vel Licentiatus; quod tamen de Vicario Episcopi non inuenitur decretum: eo videlicet, quia tota apud illum est iurisdictio futura. Pro quo faciunt quæ adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 13. num. 70. Vnde pro certo videtur statuere Barbosa suprà, num. 157. cum Doctoribus, quos citat, iurisdictionem Episcopi ad Capitulum deuolui Sede vacante, sed iuxta formam præscriptam in Cap. Vnico, de maioritate & [Cap. Vnicum de maioritate in 6.] obedientia in 6. in quo sic dicitur: Episcopali Sede vacante, potest Capitulum, seu is, ad quem Episcopalis jurisdictio tunc temporis noscitur pertinere, &c. absolutionis beneficium impertiri. Vbi Glossa sic habet: [Glossa.] Habes ex hoc textu, Ibi, seu is, ad quem; quòd jurisdictio Episcopalis potest etiam ad alium deuolui, quàm ad Capitulum Sede vacante, secundùm Dominicum. Sic ille. Quis autem hic esse possit, declaratur in fericis, dum sic dicitur: Puta, Visitator datus à Papa suprà eod. Lib. de Electione. Is cui. Vel ab Archiepiscopo in casu, suprà eod. Lib. de supplenda neglig. Prælat. Cap. vltimo, vel electus ad hoc per Capitulum. Hæc Glossa. Iuxta quæ citatus Auctor num. 163. cum [Non esse obligationem eligendi illum infra octo dies.] aliis affirmat tamquàm speciale Capitulum Sede vacante infra octo dies vacationis non arctari ad constituendum Vicarium, sed posse successiuè per se administrare, ex Quaranta. In deest quòd suspenso Capitulo non suspendatur Vicarius, vt tradit Vgolinus Tractatu de Censuris, Tab. 1. Cap. 4. §. 2. Ex quibus videtur fieri nomine Ordinarij in casu nostro Vicarium talem accipiendum, quia ad ipsum iurisdictio deuoluitur etiam in ijs, quæ per priuilegium, perpetuum tamen, obtinentur.

Verùm ista non videntur vrgere, iu [Contraria sententia circa jurisdictionem præfatur. Et iuxta eam decisio casus præsentis.]risdictionem namque apud Capitulum residere communis sententia est, & ita eo suspenso Vicarium etiam suspendi tenet P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 7. Sect. 3. num. 13. Barbosa suprà num. 180. & alij, quoad priuationem scilicet à iurisdictione. Potest ergo Capitulum facultatem, de quâ agimus, sibi penitus reseruare, aut etiam conferre. Quòd si conferat, iuxta eam iudicandum est, quæ dicta sunt numer. 315. vt non debeat maior ratio haberi Vicarij à Capitulo electi, quàm ab Episcopo designati; cùm vtrique facultas dicta voluntariè concedatur. Ad ea autem quæ pro contrariâ positione allata sunt, non est operosum respondere, licèt loci præsentis non sit, & apud Auctores, qui de Vicariis agunt, sint obuiæ responsiones, de quibus & nos infrà, Titulo 14. & 19. Illud sit modo dixisse satis, quòd licet Consilium Tridentinum ad electio [Non esse fundamentum ad priuandum Capitulum jurisdictione.]nem Vicarij obliget intra octiduum, non ideò debet intelligi jurisdictionem ita illi à Concilio tribui, vt nullo modo resideat in Capitulo: quia cùm ex Iure certum habeatur iurisdictionem Episcopi ad Capitulum deuolui, & ex obligatione eligendi Vicarij nihil contrarium ponatur, sicut non poneretur, si Episcopo ad faciliorem negotiorum expeditionem similis imponeretur obligatio: non esse fundamentum ad priuandum illud iurisdictione: cùm enim res grauissima sit, & in eius notabile præiudicium, nonnisi per manifestissimam determinationem fieri debuisset. Obligatur ergo Capitulum, cùm non obligetur Episcopus, ob faciliorem, vt dixi, negotiorum expeditionem, quia faciliùs est cum vno agere, quàm cum multis, & quia ille ad Capitulum non potest sic facilem habere recursum, sicut ad Episcopum eius Vicarius potest, ideò maior pro eo est litteratura à Concilio requisita. Glossa autem dicta circa Cap. Vnicum de Minoritate, asserit quidem in electo à Capitulo esse posse, sed non negat in Capitulo etiam reside [Illud tamen se posse illa aliquomodo priuare.]re. Vbi & dici potest Capitulum ita suam transferre iurisdictionem in electum posse, vt se eâ priuet, nisi in ijs, quæ ad ipsum ita spectant, vt etiam electo Vicario perseuerent. Quod intelligendum de vsu proximo iurisdictionis, quatenus obligare se potest ad hoc vt illam minimè exercere tentet, licèt semper in eo maneat potestas radicalis. Pro quo hæc modò satis.

Dico tertiò. Quod in Adnotatione [Assertio 3. circa vsum priuilegij cum delatit ad S. Officium.] dicitur his verbis: Pro absolutione tamen à casibus hæresis, eâ non vtantur cum ijs, quos probabiliter sciuerint ad Inquisitionis Officium esse delatos, nisi fortè hac de re cum Inquisitoribus agatur, atque ipsis placeat vt Nostri hac facultate vtantur. Diligentissimè obseruandum est, &, vt docti quidam Magistri ex [Instructionem sub mortali obligare.]istimant, obligatione sub mortali, quia res grauissima est, & priuilegia sic, & non aliter conceduntur. Putat autem P. Menacho verba illa ad instructionem tantum, & non ad substantiam pertinere; ex quo fit vsum quidem esse illicitum. Sed non inualidum. Sic circa verb. Absolutio, in [Ad substantiam non pertinere qui videantur probare juxta doctum Magistrum.] Compendio Indico, Dub. 9. in principio, ad ea se referens, quæ dixerat Disput. 4. Proœmiali, Dub. 13. Vbi quidem id probat ex eo quòd suppositâ priuilegij communicatione, quidquid deinde additur ad vsum spectans, ad solam instructionem spectat, juxta communem Doctorum sententiam, pro quâ est specialiter Panormitanus in Cap. Ex parte, de Constitutionib. in 6. Felinus ibidem num. 8. Paulus de Castro Consilio 124. Glossa in Clement. 1. verb. Inhibentes, de Iure patronatus. Romanus Consilio 202. Col. 2. Immola, & Zabarella, & facit pro eodem doctrinâ, quam Doctores deducunt ex Cap. De caußis, de officio De [Temporis præfixio quando ad substantiam non spectet.]legati, quòd quando tempus præfigitur soli iudici, & non jurisdictioni, præfixio talis non spectat ad formam substantialem, sed accidentalem. Vt etiam constat ex L. Properandum, in principio. C. de judicijs. Vbi Bartholus, & clariùs, ex L. vnica. C. vt omnes judices, &c. vbi Beroius à num. 48. pro quo & Panormitanus suprà num. 9. & caussæ præsenti meritò venit applicandum, vbi modus vtendi gratiis non imponitur commissioni, sed commissario. Et quidem cùm saltem dubia res sit, in eo fauorabiliter accipienda moderatio, vt ad instructionem, & non ad substantiam spectet: quia negari nequit quin hoc fauorabile sit: & sicut priuilegium fauorabiliter interpretandum est, vt à Pontifice procedit, iuxta sæpiùs dicta: ita etiam vt illius communicatio ab immediato Prælato descendit: sic enim gratia Pontificis ad eum peruenit, & consequenter fauorabilem est effectum habitura.

Et hanc doctrinam generaliter propo [Ex P. Suario vt colligatur, sed non benè.]sitam, licèt non ita confirmatam, colligit doctus Pater ex P. Suario Lib. 5. de Legibus, Cap. 31. num. 14. & 15. Sed certè num. 14. nihil habet, quod suffragari possit, vt legenti constabit; immò oppositum posset aliquo modo ex eodem deduci, quatenus ait quòd cùm in lege dicitur, Non poßit, actus sit inualidus, si circa id versetur, quod pendet ex voluntate concedentis: & in casu nostro certum est actum versari circa id, quod à concedentis voluntate dependet. Et licet non dicatur, Non poßit: quia tamen in Præfatione vsus negatur esse licitus, nisi vbi concessio priuilegij præcedit, & licitum absolutam indicat facultatem, vt ex tenore constat & diximus, num. 165. Difficult. 7. per totam, ei potiùs videtur Doctor Eximius suffragari. Quidquid autem de præcipuâ assertione sit, in eo, de quo agimus, quando scilicet dubium est, vtrùm instructio, an forma sit, nihil ex prædicta doctrina habetur, pro quâ tamen allegatur. Sequenti autem §. hæc ha [Quid tamen obstat, vt non faueat casui præsenti.]bet, quibus fauere videtur: quia ibi lex supponit potestatem ad actum, cui formam præbet, & ideò ex vi verborum non videtur esse forma substantialis, nisi per verba satis expressa declaretur, qualis non videtur esse sola illa. Aliter non poßit, nisi aliunde constare poßit intentio legislatoris esse limitare simpliciter potestatem operandi, & non tantùm licitè operandi, & ideò ordinariè addi solent verba irritantia ad hoc explicandum. Item, si non addantur, aliæ circumstantiæ speciales sunt. Hæc ille. In quibus tamen quominùs fauere possint, materia subiecta obstat, quia loquitur de actibus priuati dominij, quia scilicet absolutè licent, in quibus tamen lex modum præscribit. Nos autem de actibus loquimur, qui absolutè non licent ante priuilegij communicationem. Nec videtur verum concedi priuilegium, & posteà formam decerni: nam reuerà vtrumque est simul, concessio scilicet priuilegij cum sua limitatione. Et hoc quidem contra præcipuam positionem facit: quatenus verò P. Suarez non quamlibet prohibitionis formam esse substantialem dicit, etiamsi addatur quòd aliter non poßit, patrocinari videtur asserto, non quidem apertè, vtcumque tamen: vtquoties de irritatione apertè non constat, quia non adduntur verba irritantia, vt addi solent, neque circumstantiæ vrgent, non esse substantialem formam debeat iudicari.

In quo quidem negare non possumus [Pro quo efficaciter arguitur, vt substantialis probetur instructio.] quin doctrina præfata generaliter sumpta sit satis verosimilis, & quòd vbi dubium est, ea maximè locum habeat, libenter admittimus. Præsenti autem casui non bene applicari videtur, vt merè accidentalis forma debeat reputari, propter dicta Difficultat. 7. citata. Licet enim verba ipsa instructionem sonent, & non substantiam quia nullus in illis terminus ex iis, qui solent vt irritationis signum adhiberi; circumstantiæ tamen vrgent, quia res est grauissima, vt diximus, & transgressio magnis inconuenientibus & turbationibus obnoxia, vnde & peccatum graue in ea committi citatus Pater affirmat: ergo minimè credendum est Societatem voluisse ad actum talem absolutam concedere potestatem. Cuius mens aliunde etiam constat, ex Compendij scilicet Præfatione, in qua, vt diximus, negatur sine Generalis concessione vsum priuilegiorum licere, id est, posse validè exerceri actum, vt citato loco probatum. Atqui non conceditur pro delatis ad Inquisitionis Tribunal: ergo nec licitè, nec validè potest priuilegium ad vsum aduocari. Et vrgere effica [Efficax instantia.]citer possumus: nam sicut in Adnotatione prædictâ apponitur limitatio, de quâ agimus, ita etiam alia, de qua suprà, quòd scilicet vbi est Inquisitio, eâ facultate non vtantur Nostri, nisi cum Neophytis. Hoc autem non spectat ad solam instructionem, quia priuilegium ad aliud non se extendit: ergo similiter est in casu priori dicendum: quia nequit vis fieri in eo quòd verba solummodò sonent instructionem, quandoquidem etiam sequentia eumdem tenorem seruant, & nihilominus substantialia sunt ratione significati.

Alia autem quæ in eadem Adnotatio [Alia Adnotationis pars, qualis sit.]ne habentur, quòd scilicet Pœnitentibus declarent nihil eam absolutionem illis in foro externo prodesse, eosque exhortentur vt complices, si quos habuerint, reuelent, & hæreses abiurent, & vt in iis, quæ in foro exteriori reuelare tenentur suo officio non desint. Hæc inquam magna ex parte substantialia sunt, sed non ex vi Adnotationis, sed ex obligatione rectè administrandi Sacramentum: cùm enim Pœnitens ad reuelandos complices, non tamen se ipsum, teneatur, quando id facere sine sui manifestatione potest, nisi damnum ingens in Christiana Republica timeretur, & ad abiurandum hæresim cautione iuratoriâ adhibitâ de parendo mandatis Ecclesiæ, quam esse necessariam dicunt aliqui, cùm tamen plures negant: pro quo videndus Vgolinus de [Abiuratio vt requiratur.] Censuris Rom. Pontifici reseruatis Parte 3. Conclus. 2. §. 1. numer. 4. vers. Immò vbi quis: dum id non præstat, non est capax absolutionis, & ita ad substantiam actus ita pertinens, vt sine illis validus non sit. Quod verò attinet ad exhortationem pro foro exteriori, in quo non præbet absolutio libertatem, ad substantiam non pertinet, quia etiamsi desit talis declaratio, qui absoluitur, Tribunali S. Inquisitionis manet obnoxius, neque quidquam illi ex omissa declaratione detrahitur. Cùm enim non teneatur se manifestare, [Nullus se manifestare tenetur S. Inquisitioni.] siue absoluatur, siue non absoluatur: pro quo videatur Nauarrus in Rubrica de Iudiciis num. 53. & seqq. vbi alios adducit. Sotus de tegendo secreto Membro. 2. Quæst. 7. Dub. 1. Diana Parte 1. Tractatu. 5. Resolut. 4. ex absolutione nullo modo Tribunalis potestas ab executione sui muneris impeditur. Poterit autem declarationis talis defectus sine culpa graui contingere, aut etiam sine leui, ex obliuione scilicet: & vix est credibile vt in eo mortalis culpa interueniat, dum ex malitia quadam affectatâ non omittitur, quæ cùm commodum nullum habere queat respectu omittentis, nequit vllâ ratione præsumi.

§. IV.

Quid circa absolutionem Religiosorum specialius habeatur.

DIco quartò. Si aliquis ex Societate [Assertio 4. Religiosi Societatis vt possint absolui in Indijs, cum doctrinâ vtili.] (quod Deus auertat, & auersurum speramus, sicut hucusque fecit) absolutione, de quâ est dictum, indigeret, obseruandum quod in Adnotatione prædictâ disponitur, vt scilicet à Prouinciali absoluatur, cui ad eum effectum facultas absoluta conceditur, sine obligatione se præsentandi Generali, vt in Compendio communi dicitur verb. eodem post §. 8. Quam facultatem possit quidem subdelegare, non tamen absolutè, sed taliter vt Pœnitens teneatur se Prouinciali manifestare eo modo quo teneretur Generali, vel se ipsum præsentando, vel rem ei aperiendo eo modo, quo seruata sigilli integritate Prouinciali videbitur. Quibus equidem eo tenditur, vt malo huic omnium maximo conueniens possit remedium adhiberi. Quomodocumque ergo hoc obtineri valeat, cessat obligatio se præsentandi, sicut in casibus aliis reseruatis; licèt circa hunc maior debeat cautio esse, & minor fides Pœnitenti præstari. Leges ergo reseruationis, de quibus frequens apud Doctores tractatio, circa hoc obseruandæ. Illud autem specialiter aduertendum, quod in Compendio communi [Notanda obseruatio.] obligatio manifestationis quantùm ad modum, quo illa fieri Generali debet, Prouincialis iudicio remittitur, quia eidem absoluendi facultas communicatur. In Indiis autem cùm solutio communicetur Prouincialibus sine onere aliquo erga Generalem, & Prouincialis ipse possit eam subdelegare, non remittitur illius arbitrio modus manifestationis, sed Subdelegato, quia ille succedit loco Prouincialis, qui eò quòd rem in foro pœnitentiæ tractauerit, potest circa hoc conuenientius judicium efformare. Cùm ergo Subdelegatus rem in eodem foro discusserit, eius est standum iudicio. Neque hoc est contra id, quod in Ordinatione pro reseruatis disponitur circa iudicium Confessarij, cui non tenetur deferre superior: ibi enim agitur de concedendâ facultate ad absoluendum; hîc autem non de illâ sermo, sed eâ suppositâ, de modo est quæstio, quo debeat manifestatio fieri Prouinciali. Sicut enim iudicio Generalis standum non dicitur, sed Prouincialis extra Indias, quia Confessarius est, etsi valde Generali inferior, ita & de Subdelegato dicendum Prouincialis comparatione.

