AFfirmat Quæst. 136. & de Apostolicis Missionariis Quæst. 232. addens generaliter id licere ob periculum infidelium sine stola, superpelliceo, & lumine: ob Viaricum scilicet infirmo tradendum. Ergo & idem licebit ob eamdem caussam, si aliter conferri nequeat; licet vix moraliter accidere posse videatur, vt saltem stola non suppetat, quæ adhiberi poterit, etiamsi superpelliceum desit, in eo enim indecentia apparet nulla: & sæpiùs id videmus in Religiosorum funeribus, iuxta peculiares eorum ritus, & cùm Sacerdotes more laicorum communicant.

Circa Caput XI. De Sacramento Pœnitentiæ.

De absolutione ab hæresi.

QVæst. 98. §. 1. priuilegium Societatis adducit quoad absolutionem sæcularium, sed sine Adnotationibus ab eadem adiunctis. Et aliud pro Missionarijs Apostolicis in terris vbi grassantur hæreses, declaratione subiunctâ particularis Congregationis Theologorum super dubiis Missionariorum Capucinorum Orientis, in qua sic: Manifestum est non posse absolui à Mißionariis hæreticos, qui lapsi in partibus vbi non grassantur hæreses, ad partes vbi sunt Mißionarij, se conferunt. Sic Congregatio in Palatio Cardinalis Pamphylij posteà Innocentij X. Sed contrarium ille satis probabile existimat ex Bulla Eugenij IV. iuxta quam aduenæ & peregrini sortiuntur forum pœnitentiæ vbicumque contigerit reperiri. Addit & rationem conuenientiæ, quæ in aduenis & prædictis pariter militat, ne in hæreticâ prauitate confirmentur, concludens tutiùs esse S. Congregationem consulere. Ex his ergo aliquis non immeritò deducat, in Indiis locum non esse priuilegio quoad absolutionem ab hæresi, cùm absolui nequeant lapsi in partibus vbi hæreses non grassantur, vt non grassantur in Indiis, nisi fortè in locis illis, vbi Belgæ hæretici dominantur, aut Angli. Sed quidquid de Missionariis sit, ad priuilegium est Indicum prouocandum, cùm de Missionariis alia sit ratio, vt dictum suprà iuxta moderationem à Nobis designatam.

§. 2. de absolutione agit Religiosorum, & pro ea priuilegium Societatis, & aliud pro PP. Franciscanis allegat. Sed verò Gregorius XIII. vt ibidem, hæresim excepit, & nonnulla alia grauissima crimina. Non est ergo eisdem innitendum in absoluta aut affirmatione aut negatione. Quia contra affirmationem militant nouiores Pontificum dispositiones: & contra negatiuam id stat quod est à Nobis suo loco comprobatum.

Quæst. 147. probat perpetuò impeditum posse ab Episcopo absolui; non solùm quia multi, quos adducit, id probabiliter, iuxta eundem; affirmant generaliter loquendo; sed quia ratione impedimenti est casus Episcopalis. Quod si neque Episcopus adiri possit, & diuturnum sit impedimentum, etiamsi non perpetuum, quia & illud æquiparatur mortis articulo, tenet, & robustè probat Quæst. 148. absolui ab eo posse, qui ab aliis mortalibus potest absoluere, pro quo graues fautores inducit. Quæst. autem 149. degentes in Indiis ait legitimum impedimentum habere, si neque Episcopi, aut eorum Vicarij sint; quod & de aliis remotissimis regionibus tradit. Et Quæst. 50. vt probabiliùs sustinet sic absolutos, si contingeret ad ea loca accedere, in quibus obligatio est se Apostolico conspectui præsentandi, id debere facere. De Inquisitione verbum nullum: neque cùm illius Iudices adsunt, nec tamen absoluere volunt. Quæst. tamen 151. videtur obligationem penitus amoliri, dum tamquàm probabilius statuit impeditum legitimè, nec potentem Sedem Apostolicam, Episcopum, aut eius Vicarium adire, non teneri priuilegiato confiteri, neque cuicumque alteri, qui non sit Apostolicus Legatus, quales non sunt Inquisitores. Et num. 7. concludit cum multis, quos citat, impeditum personaliter adire, non teneri per Procuratorem aut litteras id præstare. Esse autem eandem rationem hæresis & aliorum criminum, vt absolui possit impeditus, probauerat. Quæst. 147. numer. 5. & seqq. Facit pro eo multorum sententia apud eumdem Quæst. 162. num. 25. dicentium denegata iniustè facultate absoluendi à reseruatis à Prælato sæculari, haberi pro obtenta (de Regulari id probaueràt num. 15. cum multis ob Pauli V. concessionem.) Tunc sic. Aut Episcopi & Inquisitores possunt absoluere ab hæresi in foro pœnitentiæ, aut non. Si primum, & tamen negant, stat prædicta sententia satis probabilis. Si secundum, perinde est acsi non adessent. Possunt ergo impediti à quocumque absolui Confessario legitimè iuxta Tridentinum approbato Pro quo & iuuat id quod tradit ipse Quæst. 161. numer. 7. scilicet Ordinario præsente, sed latente, ita vt ad eum esse nequeat accessus, haberi pro longissimè absente.

Circa approbationem Confessariorum.

QVæst 98. §. 11. & citata nuper 161. ex priuilegiis, & aliis fundamentis in partibus infidelium absente Episcopo & eius Vicario, absque vlla approbatione Ordinarij posse Religiosos Confessiones audire, quod est etiam conforme Breui Innocentij X. nec censeri adesse, si per duas distent diœtas. Quod & habet numer. 80. citat. Quæst. 98. vbi de actibus Pontificalibus ex priuilegio licitis loquitur. Pro quo n. 81. adducit P. Quintanad. idem asserentem, si tamen diu deberet expectari. Et licet iuxta leges viginti milliaria singulæ habeant, non debent tamen in eo rigore accipi, cùm ratione asperitatis viarum, debilitatis virium & aliarum circumstantiarum, non ita plena sufficere possint: posse tamen licentiam per litteras postulari de quibus n. 10. Et quòd non sit necessaria Episcopalis licentia, nisi ex vrbanitate, quando à Rege, aut Prorege mittuntur vt munus exerceant Parochi, cum Fr. Emmanuele, & Fr. Ioanne Baptista affirmat num. 7. Quod tamen limitat iuxta Breue Innocentij X. si non sint Parochi in illis partibus, etiamsi sint Episcopi, & si nolint sæculares Parochos destinare. Quod non est penitus circa hoc vltimum admittendum: quia Parochi nequeunt nisi præsentati à Rege designari: cùm autem eos destinat ad munus illud, destinatio talis habet saltem vim præsentationis: debent ergo institui. Si autem sint Parochi; aut illi præmissa præsentatione instituti sunt, & tunc non est credendum velle eos, qui alios designant, penitus amoueri. Si autem præsentatio non præcessit, designatio vim habet talis, & ita Canonicè instituendi, nisi idonei non essent, tunc enim repellendi: pro quo Auctor num. 239. cit. Quæst. 98.

Quæst. 162. vers. Mihi videtur, sententiam aliquorum, quos numer. 6. allegat, asserentium pro Religiosis vnicam sufficere approbationem improbabilem iudicat, & in fine ait non esse iam locum quæstioni ob Innocentij X. Decretum in caussa Episcopi Angelopolitani, est enim satis expressum. Quod & alios dixisse vidimus, & quid circa id sentiendum declarauimus. Illud fauorabilius apud eumdem, virtute Iubilæi, & Cruciatæ vnicam approbationem sufficere. Sic num. 2. vbi quamplures pro eo adducit, quidquid aliter sentiant ibidem adducti.

Circa Confessionem in nauigatione.

DE hoc tractat Quæst. 156. & tribus seqq. vbi multa scitu digna. Et in priori, si sit Capellanus Parochi officio fungens, consitendum eidem ait: secus si nauis in portu sit, nec Capellanum habet Parochialem. Vbi addendum ex quo quis nauim non exiturus intrat, posse Capellano confiteri; secus si exiturus, vt sæpè accidit. Si Capellanus non sit, & nauis inueniatur in centum milliarium distantia à diœcesi aliqua, quæ minor est quàm distantia duarum diætarum, Confessio est facienda Confessario pro eadem approbato, si in naui adsit. Quòd si æquè distet à pluribus, aut parùm plus, minusue, cui voluerit, si plures pro eisdem approbati succurrant.

Si verò sit in alto mari neque necessitas vrgeat, nequit confiteri nisi Confessario approbato ab Ordinario Confitentis, sicut non posset in terra, etiamsi à sua diœcesi longissimè distaret: pro quo Quæst. 161. num. 4. cum multis aliis. Quia Decretum Concilij Tridentini etiam tunc videtur vrgere, neque pro exceptione fundamentum solidum affertur. Quòd si nauigatio periculosa sit, quod prudentis arbitrio relinquitur, tunc eam initurus, aut prosequens, cuicumque potest Sacerdoti etiam simplici, nec approbato, confiteri iuxta eumdem Quæst. 158. post relatas sententias aliorum. Non inquirit autem de periculo in nauigatione ipsa, quia de eo fortè dubitatio esse nequit, cùm in mari quodlibet obortum periculum debeat magnum & lethale reputari; nisi expertorum iudicio leue & ordinariè superabile censeatur. Cùm aliàs opinio sit aliquorum nauigaturos posse absolui à quolibet, quia nauigatio periculosa semper est, præsertim si longa, pro quo Auctores apud eumdem: qui Quæst. 159. concludit eum, qui præuidens periculum, se mari commisit, etiamsi liberè potuisset à naui descendere, posse in naui à quocumque absolui, secus ante ascensum in illam omnino voluntarium, quia hic omnino extra periculum esse censetur, secus ille, qui non tenetur ad confessionem non approbato faciendam, etiamsi id præuideat, immò velit à nauigatione iam inchoata desistere. Pro quo exempla ex multorum doctrina probabilia conducit. Nec Nos de illis plura.

Circa Caput XII. De Extrema Vnctione.

DE hoc Sacramento agit Quæst. 165. & seqq. & in illa tenet cum multis deficiente oleo infirmorum pro communitate posse oleo Catechumenorum ministrari; secus si vnus vel alter nequiret inungi: quam limitationem proponit ex P. Layman, P. Castropalao num. 9. sed cùm alij eam non adhibeant, sed generaliter loquantur, oppositum est probabile, si consequenter sit loquendum. Addit ibidem. vers. Verùm non desinam, non esse improbabile, deficiente vtro que oleo licitè posse Chrisma adhiberi sub conditione, sicut de oleo Cathecumenorum dicendum.

Quæst. 166. multis conatur ostendere non esse præceptum vllum renouandi quotannis oleum infirmorum, & nouo vngere; licet respectu Chrismatis sit obligans sub mortali, licet contraria sententia sit communis. Et vt præceptum aliquod sit illud sub veniali tantùm obligare, pro eodem stat cum aliis Leander Tract. 4. Disput. 2. Quæst. 11. qualecumque autem sit præceptum, si factâ diligentiâ nouum haberi nequeat, nullum futurum peccatum, de quo & Quæst. 98. n. 222. Neque ad illam teneri eos, qui priuilegium habent vtendi veteri. Quòd si diligentia præscribatur, illa certè minor sufficiet, quàm si priuilegium non esset, quia illud aliquid debet operari. Et licet in Rituali Pauli V. habeatur oleum dictum quotannis Feriâ v. in Cœna Domini renouandum, addit Rubricas dictas tantùm continere doctrinalem instructionem, & non præceptum: quia Paulus V. in Bulla Rituali præfixâ non præcipit, sed tantùm hortatur ad illius obseruantiam. Hoc vltimum à Nobis est sufficienter improbatum. Quod autem de diligentia dicitur, non videtur admittendum, quia renouatio olei ideò fit, nam vetus est obnoxium corruptioni, & oportet, etiamsi corruptum non sit, esse purissimum. Et licet in priuilegio diligentia non exprimatur, id satis apertè innuitur, dum dicitur id licere in locis, à quibus valde remoti sunt Episcopi, vt in Bulla Pauli V. & sequentium Pontificum. Et leuis quidem iste non videtur esse defectus. Opinioni P. Martinon, de qua numer. 223. nullam notam inurit, sed tantùm falsam asserit num. 222. citat.

Et vt quod ad olea spectat pariter præbeamus, citat. Quæst. 98. num. 219. & 220. ait peccatum esse mortale oleo Catechumenorum antiquo adultum extra periculum mortis inungere, non verò infantem, quia semper iste in periculo versatur. Addit tamen num. 221. ex virtute priuilegij Greg. XIII. etiam nullo mortis periculo existente, & etiam si nulla sit adhibita diligentia, posse oleo antiquo quatuor annorum circa baptizandos vti. Sed verò Gregorij priuilegium præterquam quòd temporale fuit, & anno 1603. finitum, faciendam diligentiam præscribit, sicut & Clemens VIII. in Bulla pro PP. Carmelitis Discalceatis.

Circa Caput XIII. De Sacramento Ordinis.

PRiuilegium conferendi Ordines Minores Innocentij IV. & Leonis X. non esse reuocatum censet cum Fr. Emmanuele, & Fr. Hieronymo Rodriguez Quæst. 98. num. 224. Inter alia priuilegia vt Religiosi ordinari possint, illud proponit, quod est ab Vrbano VIII. PP. Augustinianis Discalceatis concessum in Indiis Occidentalibus & Philippinis degentibus, vt scilicet tribus diebus continuatis festiuis promoueri possint à quocumque Antistite, quem maluerint, in propriâ Diœcesi, aut in alienâ, de Diœcesani consensu Pontificalia exercente. Sic num. 226. qui tamen num. 227. asserit priuilegia dicta pro Orientalibus Indiis non fauere: sed Nos aliter suo loco demonstrauimus.

Circa Caput XIV. De Sacramento Matrimonij.

CItatâ nuper Quæst. 98. §. 29. & Dubijs seqq. de illo Auctor, sicut & Titulo 12. & num. 170. §. dicti, priuilegium Pauli III. Societati concessum exhibet, rogatque an in illo propriè dispensatio, an sola declaratio sit? Videtur hæc esse, quia matrimonia in gradibus diuinâ lege non prohibitis legitima sunt. Quia verò Pontifex voce dispensationis vtitur, censet illud ad hæreticos extendendum qui infideles reuerà sunt, sed contra Ecclesiæ leges contraxerunt invalidè, & possunt virtute priuilegij circa gradus quoscumque dispensari, in quibus matrimonium celebrarunt. Gradum primum excipit num. 175. & num. 174. cum alijs docet in primo gradu lineæ transuersalis, vt fratrum, non esse inualidum, & sic coniunctos non separandos; secus si hæretici, de quo citat. num. 175. Pro quo & Leander Tomo 2. Tractat. 9. Disputat. 12. Quæst. 9. citans alios.

Num. 176. adducit dispensationem Pauli circa 3. & 4. gradum: contendit tamen non eo ipso esse dispensatos, sed posse dispensari: & probat ex Bullâ Gregor. XIV. die 21. Septemb. 1591. quam allegat D. Solorzanus Tom. 2. Lib. 1. Cap. 28. n. 50. ibi enim Pontifex dispensationem necessariam statuit, & eam ad Mestizos extendit. Sed certè nihil tale ex Bullâ deduci potest, quidquid Dom. Solorzanus num. 51. videatur indicare, qui tamen se refert ad Fr. Ioannem Baptistam in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum 1. parte in Tabulâ, v. Mestizos, vbi tenorem concessionis adducit, iuxta quam Indi & Æthiopes ex Christianis etiam parentibus nati, & in infantiâ baptizati; Neophyti censendi sunt, & iis mixtim progeniti admiscendi: Vt vel matrimonio coniungi, vel in contracto remanere poßint, siue eorum alter tantùm, siue etiam vterque inde oriundus ac propriè indigena sit, in quibuscumque consanguinitatis, seu affinitatis gradibus, iure diuino (vt suprà) non prohibitis, dispensare poßit, concedimus & indulgemus. Quæ sunt verba Pontificis. Vbi cùm dispensationem pro omnibus concedat gradibus, non eo ipso, sed à Societatis Patribus tribuendam, non benè inde infertur pro tertio & quarto esse necessariam, pro quibus iam concessio præcesserat; sed pro aliis, pro quibus facultas præcipuè quærebatur. Quarterones Mestizorum nomine non venire affirmat n. 172. de quo iam dictum.

Quæst. 170. multis probare pergit generaliter loquendo non posse coniugem conuersum cum remanente infideli cohabitare, etiamsi alter velit cohabitationem sine iniuria Creatoris. In Nouo tamen Orbe, & Æthiopia aliter faciendum, quia aliàs grauia incommoda sequerentur. Canonem Concilij Toletani defendit, etsi Prouincialem, quia Iuri insertum, Decreto inquam, quod Iuris auctoritatem habere contendit cum aliquibus contra plures à se adductos. Nihil profectò in iis, quæ à Nobis stabilita possint demoliri.

Quæst. 176. statuit, cùm Polygami conuertuntur, primam vxorem retinendam, cum qua verè fuerit contractum matrimonium. Quòd si hoc deprehendere non sit probabile, nulla est circa coniuges obligatio. In dubio autem dari posse facultatem Missionariis vt dispensent, fore conueniens. Sed certè hoc non videtur admittendum: nam dubium aut vinci diligentiâ potest, aut non? si primum, & legitimus coniux comperiatur, in coniugio permanendum: si secundum, stat resolutio præcedens de impossibili notitiâ: cessat ergo obligatio, quia respectu aliarum superari nequit, cùm hoc pendeat à notitia coniugij omnium primi. Alia, de quibus ibi, de contrahentibus scilicet cum conditione repudij, valde verosimilia sunt, vt scilicet standum sit communi modo contrahendi, etiamsi non sit conditio semper expressa, quæ est contra substantiam matrimonij, & ita in sic contracto nulla est obligatio.

Quæst. 177. contrarium firmat ei, quod Quæst. 170. vidimus asseruisse: vno scilicet coniuge non conuerso, eum, qui conuertitur, posse ad alias nuptias transire, etiamsi infidelis velit sine iniuria Creatoris habitare. Cùm modò ob auctoritatem Innocentij III. in Cap. Gaudemus, de diuortiis; statuat num. 4. regulariter non licere: qui citatâ Quæst. 170. num. 4. dixerat Innocentium agere de casu, in quo coniux vterque conuertitur. Limitationes addit. Primò, quando est lex aut consuetudo prohibens cohabitationem. Secundò, quando ex circumstantiis timetur periculum peruersionis coniugis, filiorum, aut familiæ. Sic num. 5. 6. & 7. & id auctoritate Concilij Limensis probat num. 8. addens in sequentibus, quòd si coniux infidelis requiri nequeat ob difficultatem itineris, non ideò licet denuò contrahere, nisi circumstantiæ tales sint, ex quibus eum nolle conuerti verosimiliter coniiciatur. Tertiò, si fidelis pertrahatur ad peccatum mortale. Sic num. 13. Quod, vt diuersum sit à primo, intelligendum, cùm cohabitatio admissa, eo quòd nullum coniiciebatur periculum, est reipsa deprehensa periculosa ex dictâ ad peccatum pertractione. Immò dicendum, etiamsi fidelis ita constans sit, vt sibi inde non metuat, secedere posse, quia esset illud onus grauissimum. Quartò, per Pontificis dispensationem, quæ stare potest etiam in matrimonio infidelis consummato. Sic num. 18. contra aliquos. Et id posse conueniens ob conuersionem alicuius, aut multorum inde euenturam, iudicari, præcipuè si vniuersi populi, aut regni.

Quæst. 180. affirmat, & multis comprobat matrimonium celebratum coram Parocho, qui contrahentium idioma non callet, sed interprete vtitur, esse validum, contra Basilium Donnæi. Sed certè vt ista sententia possit tutò sustineri, interpretes Indus esse non debet, sed talis, cui meritò credi possit. Vel adhibendi plures, ita vt moraliter constare de consensu queat. Vel si non plures, alia debent adminicula suffragari. Pro quibus sunt Doctores ab Auctore adducti Quæst. 181. multi enim dicunt absolutè non sufficere vnum interpretem ad matrimonium contrahendum, vt videri potest numer. 1. & 2. si duo in loco haberi possint. Alij plures requirunt iuxta sententiam eorum, qui dicunt requiri plures quando non habent certas artis suæ regulas. Sic num. 2. §. Tertia opinio. Item, cùm interpres non est cognitus, neque consideratè electus, neque à partibus, sed à Parocho. Prætereà Parochus tunc tenetur credere interpreti dicenti se fuisse de consensu coniugum electum, quando est persona bonæ famæ, & non adest rationabilis suspicio fraudis, sic num. 5. Denique interpreti à Republica electo & stipendiato creditur, qui de fideliter exercendo officio iurat, de quo §. Tertius est casus: est enim velut notarius publicus. Quæ omnia pro Indis non faciunt: vnde plures adhibendi in casu, qui videtur Metaphysicus: Parochus enim potest duo hæc verba addiscere, Vultis maritari? idque breuissimè, nisi stipes sit. Illis autem dextras iungentibus, & annuentibus, ad firmitatem satis. Quòd si difficultatem aliquam in memoria habeat, scribat, & scriptum legens interroget.

Quæst 247. rogat an Indi validè contrahant, vbi ex consuetudine receptâ Gubernator explicat præsentium coniugum consensum. Et affirmatiuè respondet cum Veracruz & Matienzo, ac Pesancio, quia ex consuetudine illud est signum sufficiens expressiuum consensûs, vnde etsi taceant, consentire probantur. Addit tamen, si reuerà non consentiunt, matrimonium esse nullum, aut si consentiant ex non leui metu. Res prorsus periculosa & non toleranda, cùm sciamus quantoperè Indi Gubernatores timeant suos, & quàm illi durè imperent, extraneis quibusque frequenter duriores.

Quæst. 148. de variis inquirit casibus, in quibus dubitari potest an sine assistente Parocho possit matrimonium contrahi. Et respondet ex Declaratione Clementis VIII. & S. Congregationis, esse tantum tres: quando scilicet ob persecutionem Episcopus & Parochus Ecclesiam deseruerunt, vel quacumque ex caussa non sunt, quia scilicet mortui, aut occisi, aut relegati. Et quando etiamsi adstent, latent penitus; vel si absentes sint, tutò adiri nequeunt: & item cùm Parochus nequit haberi, nec de proximo speratur: tunc autem de proximo sperari censet, cùm infra annum expectatur. Alios casus, quos graues Scriptores admittunt, reiicit, quia nullum bonum æquiualere potest illi, quod ex firmâ Conciliaris Decreti obseruatione tenetur. Admissis enim variis limitationibus, aut potiùs relaxationibus, ad frequentiores alios Ecclesiæ perniciosissimos venietur. Idem tenet Leander suprà, Quæst. 7. qui & videndus quæst. 8. circa Clementis VIII. Declarationem non firmam. Sed certè cùm probabiles opiniones sint tales casus admittentes, quas Ecclesia tolerat, in casuum eorumdem contingentia parùm cautio præfata molietur: viris ergo doctis negotium est huiusmodi relinquendum. In Indiis autem, si Religiosi adsint, nulla est difficultas, quia ex priuilegio Pij V. administrare omnia Sacramenta possunt, vbi Parochi non sunt.

Circa Caput. XX. num. 461.

Ubi de dispensatione in voto Castitatis.

DE hoc Quæst. 98. §. vltimo. vbi priuilegium Clementis VIII. pro PP. Carmelitanis Discalceatis adducit, iuxta quod ex rationabili caussa licet, necessitatis nempè, vtilitatis, conuersionis, & salutis animarum illarum partium. Quod & de voto religionis similiter concedit. Licebit ergo & in Indiis ex vi communicationis, quia concessio illa generalis est pro terris infidelium, vbi & fideles etiam fortè sint, vt Clemens loquitur & ita concessio ista non est more aliarum pro Missionariis Apostolicis regulanda, quarum Formulas exhibet Auctor Titulo 16. in quarum Quartâ Sect. 6. §. 2. quæ est pro Asiâ, Africâ, & Americâ, sic habetur: Secundò, dispensandi, & commutandi vota simplicia, etiam castitatis, ex rationabili caussa, in alia pia opera, non tamen religionis. Sic ibi. Vbi quod de voto religionis dicitur, non obstat priori concessioni, quia concessio limitata ampliorem non tollit, dum non exprimit: vt tradunt Abbas, Portel, Sigismundus Scaccia, P. Arriaga, & P. Palaus, quos adducit Auctor Quæst. 95. num. 1. vbi id tamquàm probabile proponit, & pro eo statuit primam Assertionem.

Circa Caput XXII. De venditione armorum pro infidelibus.

DE hoc agit Quæst. 202. vbi hæc habet. Primum non prohiberi, quando de abusu contra Catholicos non constat, etiamsi aliquando per accidens contra intentionem contingat, cum multis numer. 1. Secundum, incidere in excommunicationem, qui in ipsis terris infidelium arma conficit & vendit: pro quo Auctores citat, sicut & pro contrariâ sententiâ. Licèt enim non deferat, præbet tamen auxilium, quod expressè prohibitum. Oppositum tenet Leander Parte 4. Tractat. 3. Disput. 7. Quæst. 2. cum Alterio & P. Petro Hurtado. Tertium, metum grauem excusare, si non præponderet damnum Christianæ Reipublicæ, vt est à S. Congregatione declaratum. Id quod rarò eueniet, cùm illud, quod facere vnus homo potest, magnum nequeat dispendium afferre, & ita non præponderat proprio, siue vxoris, filiorum, parentum, aut consanguineorum vel affinium, seu intimorum amicorum: ex Sousâ in explicatione Bullæ Cœnæ, Disp. 51. num. 5. Pro quo & Leander suprà, Quæst. 66. ex PP. Suario & Petro Hurtado. Quartum, quando damnum commune præponderat; peccari quidem grauiter, sed non incurri excommunicationem; sic bonis Auctoribus affirmantibus, sed negantibus grauissimis aliis, quorum vrgentius videtur fundamentum; sed fauorabilius aliud promiserit præferendum. Quintum excusari vendentem ob redemptionem captiuorum. Sic apud illum multi. Sextum, hæreticos expressè seu nominatim declaratos, de quibus Canone 7. Bullæ, esse eos, qui sequuntur sectam expressè damnatam, vt Lutheri, Caluini &c. contra non paucos volentes propriis expressis nominibus declaratos esse debere.

Circa Caput XXIII. De Indulgentiis.

DE illis Quæst. 98. §. 25. & num. 137. & Religiosos in partibus infidelium illas concedere posse, quas Episcopi: Visitantes eorum Ecclesias centum dies Indulgentiæ consequi affirmat. num. 138. Pro quibus omnes illæ, quas in Terra-sancta fideles consequuntur, de quo num. 139. & ex Fr. Emmanuele Tomo 3. qq. regular. quæst. 98. artic. 1. & 2. in Noua-Hispania visitantes Ecclesias PP. Prædicatorum Indulgentiam plenariam in Festis S. Dominici, S. Thomæ, S. Vincentij, & S. Catharinæ Senensis, ex Motu proprio Pij V. & confessos ac contritos, si in Octauis SS. Dominici & Thomæ Eucharistiam sumpserint, similiter Indulgentiam plenariam. Quam concessionem extendit ad Ecclesias PP. Minorum, & S. Augustini in NouaHispania. Additque per communicationem idem habere Ecclesias aliorum Ordinum in Festis suorum Sanctorum, etiam Beatificatorum, vt B. Andreæ Caietani, & B. Andreæ Auellini. Sic enim numer. 139. & 140. Indorum priuilegium vt sine confessione, dum Confessarij copia deest, lucrari Iubilæum possint, habet n. 141. de quo & Nos numer. 233. & 234. Esse etiam pro eo die, quo PP. Dominicani iter aggrediuntur ad Indos, & quo perueniunt, aut in itinere decedunt, tradit numer. 142. esseque Pij IV. cùm tamen sit Pij V. apud Fr. Emmanuelem Artic. 2. quia ex eadem Bulla, de qua suprà Ann. 1571. & ex eadem ibidem docentes Indos eorum idiomate totiesquoties centum dies. Ac tandem ex Paulo V. eadem quæ ex Pio V. pro Religiosis omnibus, sed confessis, & sacrâ Communione refectis. Sic numer. 144. Nec de Indiis tantùm procedit, sed de infidelium ac hæreticorum quorumlibet conuersione. Eamque consequi Fratres laicos ex P. Pellizario Tomo 2. Tract. 8. num. 200. firmat. num. 145.

Circa quæ id quod de communicatione aliarum Religionum dicitur pro Indulgentia illâ Nouæ-Hispaniæ, est tantùm probabile iuxta à Nobis hoc Titulo num. 141. & seqq. Communicationem siquidem in Indulgentiis negant multi. Propter quod concessio pro PP. Prædicatoribus ad duos alios Ordines fuit extensa, supponentibus eorum Religiosis non extendi, aut valde dubitantibus circa illud. Id quod dicendum potiùs de extensione ad Prouincias alias Indiarum: pro quo & illud est fundamentum, quod à Nobis propositum hoc etiam Titulo Cap. 5. Dicto 4. Cùm autem visitantibus Ecclesias Indulgentia plenaria concedatur, quid noui habet quòd posteà illa pro communicantibus aut Missam celebrantibus concedatur? Fr. Emmanuel citat. Artic. 1. quasi pro Textu addit, A fortiori. Nihil ergo maius additum, sed maius pro consecutione Indulgentiæ fundamentum. Quod autem insuper concedit Pontifex, vt celebrantes, aut facientes celebrare in Festis D. Dominici, & D. Thomæ, toties consequantur per modum Iubilæi eamdem, aliquid magis speciale videtur indicare, cum pro Sanctorum omnium Festis non procedat, de quibus priùs. Nec verò quale sit apparet; nam quòd Toties dicitur, etiam de aliis Festis dictum fuerat, sicut per modum Iubilæi, quod ad electionem Confessarij solet vsurpari. Est ergo speciale, sed latens, & Deo soli notum, quod esse satis debet, vt iuxta concessionem operantes, specialem sibi possint suo reuelandum tempore thesaurum expectare. Fundendæ preces iuxta Pontificis præscriptum pro augmento Christianæ Religionis, felici statu Sedis Apostolicæ, & infidelium conuersione.

Pro euntibus ad Indias duo sunt priuilegia similia, Pij. V. & Pauli V. sed ille communionem non petit, quam tamen petit iste. Et si die inchoandi itineris, aut consummati, non est pro eo commoditas, quid tunc? Priuilegium Pij V. tantùm in eo casu locum habebit, & Communione ante iter inceptum præmissâ, aut consummato itinere, Pauli concessio valebit: neque aliud potest de voluntate Pontificum rationabiliter suspicari. Quamquam fortè non deerit, qui pium contrarium sensum arbitretur, dum per eum non stat, cui facta est gratia pro Apostolicâ functione.

CIRCA TITVLVM XIII.

De Episcopis. Et Cap. 6. num. 65.

Ubi de illitteratorum Ordinatione ob Indicæ linguæ peritiam.

TAntam esse necessitatem posse, vt prorsus illitteratus propter linguæ peritiam valeat ordinari, tenent ij, quos adducit Quæst. 276. quibus & assentitur ipse non absque formidine, & expectandam quidem ait Pontificis dispensationem, nisi biennium ferè sit elapsurum, vt in nauigatione Indica solet accidere. Sed certè si ratio, quam ipse & alij adducunt, efficax est; quòd scilicet multi sine Viatico & Pœnitentiæ Sacramento morientur, minus spatium videtur admittendum: immò nec peritia necessaria ob illam, sed aliqualis notitia. Cùm sit aliàs spes vt sic Ordinati ex Indorum communicatione maiorem sint illius notitiam adepturi, sicut etiam Latinæ, pro quo conscientiæ sunt eorum onerandæ. Sine necessitate autem Ordinatum, si aliàs sciat Ordinum functiones, ministrare posse, tenent P. Henriquez, P. Quintanad. Dicacus Perez, & Garcias apud Auctorem: quod negant alij apud ipsum mediâ gradientem viâ, & dicentem quòd si omnino illitteratus sit, ita vt Grammaticam non audierit, est omnino irregularis, secus si aliqualem illius notitiam habeat, pro quo & Auctores adlegat. Certè si non possit sine adstantium offensione celebrare, ab Altari arcendus, vel iniungendum vt occultè celebret. Quoad Beneficium autem dictum à Nobis aliàs.

CIRCA TITVLVM XIV.

De Vicariis Generalibus Episcoporum.

IN aliquibus Indiarum partibus post mortem Episcoporum designantur auctoritate Apostolicâ eorum Vicarij, quia Capitulum non est. Sicut & ex eadem auctoritate ab Episcopis ante obitum. De his quæsitum an possint intra annum vacationis dimissorias concedere. Et responsum negatiuè à S. Congregatione, vt videri potest apud Auctorem Quæst. 274. sed videtur addenda limitatio iuxta præcedentem decisionem; videlicet si necessitas tanta non sit, vt Parochi desint & Ministri Euangelici, ex quo defectu ingens res Christiana sit acceptura dispendium: hic enim eadem ratio videtur militare.

CIRCA TITVLVM XVI.

& Cap. III.

Ubi de Confessione cum Complice.

LIcere illam generaliter loquendo negat Quæst. 162. Dub. 5. pro quo & multiplicat probationes, secutus Basilium Poncium Lib. 7. de Matrimonio Cap. 38. numer. 3. vbi tamen id concedit in extremæ necessitatis casu, & vrgente præcepto annuæ Confessionis sine copia alterius, nec possibili dissimulatione illud adimplendi. Adducit tamen n. 33. plures id concedentes cessante periculo consensus. Vult autem quòd si ad euitandam infamiam Confessio facienda sit, debet illa dimidiari, tacendo impuros actus, iuges cogitationes de illo, & vix vnico verbo indicando breuissimè actus inhonestos cum illo habitos: immò neque hos, si in eorum recordatione magnum aduertat fore periculum. Quod quidem non videtur quomodo stare queat, Confessario scilicet scienti actus inhonestos secum habitos illos in Confessione non aperiri, saltem sub confusa illa narratione: Confiteor tibi actus inhonestos, quos scis, vel ea peccata, quæ tecum patrata. Nisi adeò doctus sit, vt has P. Verricelli animaduersiones habeat vsque quaque perspectas, & sciat à muliere dimidiari Confessionem posse circa idem pariter instructam: in quo grauius fortè periculum occurret deprehendenti illam erga se vehementer affici, vt nequeat sine magno periculo commercij cum eo habiti recordari. Et quidem ob periculum in recordatione regulariter loquendo non excusatur quis à Confessione similium, quando Confessio non est complici facienda: ergo neque quando illi: si verò cum proposito emendationis accedat, quo & poterit ille ad emendationem consimilem prouocari. Et sic debet iudicare femina, vnde non erit caussa scandali in illo, quidquid aliàs malitia in eo fuerit radicata.

Pergit, & numer. 41. quòd si dubitet Pœnitens an validæ fuerint Confessiones cum complice in carnali crimine factæ, debent repeti sub mortali, quia in dubio pro ea est parte iudicandum, pro qua stat præsumptio, juxta communem doctrinam, pro qua ibi aliquos citat: quod in casu præsenti contingit, quia communiter in talibus Confessionibus mortale peccatum inuenitur. Sed cùm tot sint Doctores, qui dicunt posse cessare periculum, non est adeò firma prædicta præsumptio, & valde durum est peccata huius generis iterùm confiteri, quando & id semel facere est onus satis graue, præsertim respectu feminarum. Et non recordatio grauium in hoc lapsuum, argumento esse potest tales non extitisse, cùm soleant quæ eiusmodi sunt ob suam grauitatem in memoriâ conseruari. Et hoc procedit quando tantùm in confuso dubitatio occurrit ob multoties accidentia: si autem dubitaret de graui in eo peccato an consenserit, necnon, & ita an sacrilega fuerit Confessio, id iam non ob doctrinam de præsumptione iudicandum, sed ex ea, quæ habet peccata dubia mortalia esse confitenda, quod iam multi negant, & circa quod non oportet distineri.

CIRCA TITVLVM XVI.

& Cap. IV.

Ubi de Baptismo pro Parochis. Et quædam de Chocolato.

