Dico quartò. Qui in officio sine inter [Assertio 4. circa officium cum interuallis, & quomodo non sit opus vacatione, aut illa si necessaria sit.]uallis, aut per interualla fuit, nec tamen triennium expleuit, vt illud iterata eiusdem, aut alterius assumptione expleat, nullâ indiget vacatione. Eo autem non expleto, non sufficit vacatio quæuis, neque potest interpositâ vacatione ad prosecutionem iuuari. Exempli gratia, Per annum quis Rector fuit, & cùm per annum vacasset, factus est Vice-Prouincialis: in quo munere annum consumpsit integrum: posteà Rector factus, cùm alius non decurrisset annus. Tunc quidem triennium non præcessit, etsi vacatio necessaria est, duo anni vacationis fuerunt, ex quibus dimidius supra necessarium tempus excurrit. Quo euentu dicimus illius spatij excessum nihil conferre, immò nec totum, quod in priori vacatione fluxit. Primum constat; quia Pontifex de vacatione loquitur, quæ post triennium esse debet: cùm ergo illud non præcesserit, necessaria vacatio non est, & ita triennium officij potest sine illâ compleri. Quòd verò triennio non expleto non sufficiat vacatio quæuis, eisdem rationibus constat, quibus Assertione prima probauimus idem dicendum quando sine interruptione officia assumuntur. Pariter enim Societas Constitutionem circa hoc intellexit, quæ, si aliter disponeret, inutilis prorsus esset: qualibet enim breui vacatione officia suscipi possent, & sic vis Constitutionis elidi, & Pontificis intentio frustrari. Quamuis enim dici possit eum, qui per aliquod tempus vacat, sicut ceteros obedire; ea certè obedientia diuturna non est, quod intendunt Pontifices, nec locus multis relinquitur, qui gubernare possunt, dum Prælationes ab eisdem, qui vix certè vacant, occupantur.

Iam quòd interualla, quæ inter guber [Interualla gubernationis non juuare pro minuenda vacatione. Licèt oppositum verosimile.]nationem vnam & aliam præcesserunt, triennij computationi non obstent, praxis Societatis ostendit, vnde perinde computatio facienda acsi illa non præcessissent. Id tamen non ita ab omnibus intellectum, neque vbique practicatum. Ita enim videtur computatio facienda, vt cum proportione vacatio tempori debeat gubernationis respondere. Cùm ergo annus dimidius pro triennio assignetur, dimidium anni integro respondet anno. Iuxta quam proportionem, qui per annum gubernauit, si per sex menses vacet, iam talis gubernationis in ordine ad subsequentes nulla est habenda ratio: quod similiter dicendum si per duos gubernauit annos, & vnum vacationis habuit. Per quod cessant frequentes scrupuli, qui exoriri possunt ratione breuium gubernationum, quæ aliquibus sunt solitæ demandari ob absentiam superiorum: eò quòd vacationis spatia diuturniora sint, quàm gubernationes ipsæ. Nam ex illis, si quamplures sint, triennium velle conflare, omnino videtur à mente Pontificis alienum.

Sed his non obstantibus R. P. N. Gene [R. P. Generalis declaratio, vt non juuent interualla.]ralis Goswinus circa hoc ita scribit: Qui diuersis temporibus non continuatis Vice-Rector, aut superior fuit spatio trium annorum, per annum & dimidium debet præcisè vacare: & hoc est conforme Breui suæ Sanctitatis. Intelligendum tamen si ab vna ad aliam vicem annus cum dimidio non effluxit. Hæc ille: qui non cum eo rigore loquitur, quo fuerat de breui post triennium gubernatione locutus, vt patet ex adductis, num. 84. vnde non videtur praxis contraria penitus reprobata. Sicut neque alia vbique recepta: vnde Prouinciales poterunt iuxta illam pro rerum opportunitate iudicare. Licèt enim declarationi R. P. Generalis standum [Vt standum illi.] sit in ordine ad praxim, id certè est quando ille aliquid omnino seruandum statuit, non verò quando ex modo proponendi sufficienter intelligi potest, non eum velle ad talem obseruantiam prorsus arctare, eò quòd oppositum sit probabile, & modus ordinationis id potest verosimiliter persuadere. Ratio autem pro sententiâ propositâ, ea est, quam R. P. Generalis indicat, esse scili [Ratio discutitur.]cet Breui sanctitatis suæ conforme: ait enim eum, qui per triennium in officio fuit, debere per sesqui annum vacare: fuisse autem in officio per triennium, verificatur de eo, qui per interualla fuit. Ad quod quidem responderi potest Pontificem loqui de triennio sine interpositâ vacatione: quæ explicatio necessariò adhibenda iuxta id, quod R. P. Generalis addit de vacatione anni cum dimidio: quando enim illa intercessit inter vnam & alteram vicem, non conflatur triennium, quod obstet, quia vacationem requisitam habuit: ergo & de vacatione proportionatâ similiter dici potest: ea enim facit vt non debeat computari ad triennium gubernatio, cui illa successit. Licèt autem Assertio de vacatione procedat, non expleto triennio, & R. P. Generalis de expleto disponat; vtriusque ratio est eadem, cùm iuxta illum accedente gubernatione post alias, quibus triennium non expletum, vbi per tempus, quod deerat, in eâ quis fuerit, vlteriùs nequit progredi; vnde resolutio Difficultatis quartæ est eadem, pro quâ

Dico quintò. De triennio per interualla completo [Assertio 5. defectio in vacatione vt suppleri per interualla possit.] idem quod de non expleto est asserendum, iuxta præcedentem Assertionem. Casum autem sic constituamus, vt ex anno & dimidio duo, vel parùm plus, aut minùs, desint dies. Poteruntnè illi per alios, qui spatio interuallorum superfuêre, suppleri? Negandum iuxta R. P. Generalis declarationem, quia id videtur esse Pontificiæ Constitutioni conforme. Absolutè autem loquendo valde verosimile apparet id fieri posse, quia verificatur post elapsum triennium per annum & dimidium vacasse, quia quod deesse videtur continuato illi spatio, æquiualenter inest, dum parti triennij respondet, & moraliter continuatur. Potest autem [Alia casus propositio.] casus aliter proponi, quamuis ad præcedentem spectare etiam Assertionem videatur: si videlicet triennio duo menses desint, aut plus aliquid, & elapso anno ac mensibus aliquot infra sex, idem aut aliud officium deseratur, & per spatium illud, quod triennio deerat, in eo quis sit. An scilicet vacatione tunc subsecutâ, quâ sesqui annus compleatur, possit talis ad idem vel aliud officium assumi. Et iuxta tenorem Constitutionis videtur negandum, quia post triennium elapsum non est integra secuta vacatio, vt in eadem intimatur. Quod est etiam communi scriptorum doctrinæ [Tempus Iure positum, debere esse continuum.] conforme, iuxta quam, cùm tempus aliquod à Iure petitur, debet esse continuatum. Pro quo Iura, & Doctores adducit P. Thomas Sancius in Opere Morali, Lib. 5. Cap. 4. num. 31. inde probans cum alijs annum Nouitiatûs continuum esse debere. Verùm quia graues scriptores, de quibus Idem num. 30. contrarium satis probabiliter sentiunt, negari nequit quominus hæc pars probabilis debeat judicari: pro quâ & faciunt casus ab eodem adducti ex Iure, & Doctoribus. Et in fauorabilibus ita esse generaliter iudicandum tenet Iason in L. Si idem. D. de jurisdict. omn. judic. & in casu nostro fauorabilem esse huiusmodi interpretationem satis videtur esse compertum.

Dico sextò. Computatio sesqui anni va [Assertio 6. vacationem non esse computandam de momento ad momentum.]cationis non est necessariò facienda de momento ad momentum. Videantur dicta num. 59. & 60. Deinde ex doctrinâ multorum, qui de sponsalibus loquentes, pro quibus Ius septennium requirit, affirmant non esse necessarium vt sit physicè completum, sed moraliter, quod contingit quando dies aliquot desunt: quia quod parùm distat, nihil distare videtur: & aliqui ad hebdomadam extendunt, alij vlteriùs, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 1. de Matrimonio, Disputat. 16. num. 4. qui & id reputat probabile. Et quidem stante probabilitate sententiæ, quæ modicum tempus non obstare defendit, in illius assignatione magna potest esse diuersitas, iuxta id, quod Doctores circa modicum tempus arbitrantur, vt videri potest apud Prateium in Lexico, V. Tempus modicum, & apud scribentes in Clement. 1. de [Tempus modicum quod dicatur.] rebus Ecclesiæ non alienandis, in quâ ponitur Modicum tempus. Vnde in casu nostro sunt qui censeant quindecim dies esse modicum tempus. Quod ex doctrinâ aliâ satis receptâ ampliari potest, iuxta quam, cùm numerus annorum, mensium, aut dierum ad aliquid exigitur, si materia sit fauorabilis, inceptus reputatur pro integro. Quam regulam statuit Glossa in Cap. Cùm in cunctis, de Electione. Verb. Exegerit, & admittitur à Doctoribus in ætate pro Ordinibus designatâ. Quando enim Ius tempus voluit esse completum, id expressit, vt in citato Cap. In cunctis, vbi de ætate ad Episcopatum requisitâ, & in Cap. Ad no [Cap. In cunctis. Cap. Ad nostram.]stram, de Regularibus, vbi de necessariâ ad Professionem. In priori enim sic dicitur: Nisi qui triginta annos exegerit. In posteriori: Ante consummationem 14. anni. Ex Iure autem nouo Concilij Tridentini Seßione 25. Cap. 15. de Regularibus, cùm sexdecim requirantur anni, additur etiam debere esse completos. Et sic alibi, vt videri po [Mensem 18. vacationem inceptum esse, sufficere.]test apud Glossam in citato Cap. Ad nostram. Cùm ergo in Constitutione nostrâ menses octodecim exigantur, qui annum cum dimidio constituunt, videtur sufficere, vt decimus octauus sit inchoatus. Et certè Innocentius Constitutionis Auctor vir fuit Iuris vtriusque peritissimus, ac proinde probè sciens doctrinam hanc in scriptoribus esse communem, & cum iis se agere, quos ipse in Constitutione eadem, doctrinâ insignes agnoscit. Vidit ergo explicationem præfatam adhiberi posse, si sesqui annum completum non apponeret; & tamen non censuit apponendum: ergo explicationem talem suæ menti contrariam minimè iudicauit. Quod equidem sub doctiorum censurâ dictum velim, & ad saluandum quod accidere aliquando forsan poterit, licèt oppositum ante factum semper fuerit consulendum.

Dico septimo. Admissa sententia, quæ [Assertio 7. circa annum bisextum.] annum & dimidium omnino completum debere esse contendit, si annus bisextus occurrat, iuxta probabilem multorum mentem, quos adducit Bonacina Tomo 3. Disput. 3. quæst. 1. Puncto 1. num. 5. dies Februario additus, non est computandus. Quorum ratio est; quia de fauore agitur; & vbi id accidit, accipiendus est annus secundùm ordinarium dierum numerum, scilicet 365. In casu autem nostro fauor vertitur, vt iam ostendimus. Videndus P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disp. 29. Sect. 1. n. 7. & seqq. qui omnium optimè rem est istam executus.

§. IX.

Pœnæ contrauenientibus impositæ quos sint dicendæ comprehendere.

SVnt illæ satis in Constitutione perspi [Circa pœnas non immorandum, & quare.]cuæ, de quibus iuxta generales regulas in materia huiusmodi iudicandum, vnde nihil de illis speciale subiiciam: tum etiam quia omnino persuasum habeo nullum in Societate pro contraventione easdem incursurum. Si quid enim aliquando acciderit, quod videatur esse contrarium, vel bonâ agetur fide, vel probabili opinioni assensu præstito: quod minimè condemnandum, cùm ipse Constitutionis Conditor eos, qui ipsum pro difficultatibus occurrentibus consulebant, ad Theologos remiserit, dicens: Theologos habetis. Vnde quod in eadem Constitutione habetur: sublatâ eis interpretandi facultate & auctoritate, sic est intelligendum, vt nihil apertè contra illam fiat, quo suo robore priuaretur. Solùm ergo hic nonnihil addendum ad scrupulos quosdam submouendos.

Constitutionis verba hæc sunt: Decer [Recensentur illæ.]nentes præmissa omnia & singula in perpetuum inuiolabiliter sub excommunicatione latæ sententiæ ac suspensionis à diuinis, priuationis vocis actiuæ & paßiuæ, ac officiorum quorumlibet, inhabilitatisque ad illa, & alia quæuis in posterùm obtinenda, pœnis ipso facto absque alia declaratione, tam per mandantes, procurantes, eligentes, & deputantes, quàm recipientes, & exequentes irremißibiliter incurrendis, obseruari debere. Sic Pontifex: qui licet pœnas sine vllâ declaratione incurrendas statuat, communis tamen sententia hic, sicut alibi, applicanda, quòd scilicet declaratio commissi criminis necessaria sit: [Declaratio vt incurrantur quomodo necessaria.] eâ autem stante, non esse aliam declarationem per sententiam condemnatoriam ad pœnas necessariam. Sic multi quos adducit P. Thomas Sancius Libr. 2. Operis moralis Cap. 22. numer. 20. & Lib. 9. de Matrim. Disput. 30. num. 1. quod & Recentiores iam communiter amplectuntur. Quòd si dicas fieri ex hoc Generalem, ad quem [Circa Generalem difficultas expedita.] præcipuè officiorum distributio spectat, ab his pœnis liberum fore, quia iudicem supra se non habet, qui possit crimen commissum declarare. Id facilè elidi potest: nam Generalis supra se habet Congregationem generalem: & prætereà sufficit habere Pontificem, quem huiusmodi transgressio non latebit, multorum zelo circa hoc indispensabiliter excubante. Et vt illum lateat, excommunicationis certè pœna, cùm latæ sententiæ sit, non poterit euitari. Est tamen incredibile tale quidquam in viro tanto futurum. Et idem de generali Congregatione dicendum. De pœnâ autem suspensionis, licet sine sententiâ vllâ incurratur, pro quo P. Sancius cit. Disputat. 30. eatenus si incurretur, quatenus quis à sacris abstinens se infamaret. Pro quo P. Lessius in Resolutionibus posthumis. verb. Bulla, num. 2. & Pharaonius pag. 402.

Et Mandantium nomine omnes illi comprehensi, qui Superiores possunt, de quibus [Qui Mandantes, ad pœnarum incursionem.] Constitutio agit, constituere: sunt autem Generalis, Prouincialis, si designatum à Generali vrgeat, non seruatâ formâ prædictâ, officium subire, aut in eo permanere, vel eum, quem ipse designauerit in casibus, quibus potest, vt Præpositos, Rectores, Vice-Prouincialem, aut Visitatorem suo nomine. Quod etiam de Visitatore Prouinciæ dicendum à Generali designato. Item Præpositus Domus Professæ, Rector, qui iuxta dicta numer. 87. & 88. & Superior localis, qui plenâ, sicut Præpositus & Rector, gaudet potestate, eos nominant, quos possunt nominare. Procurantes autem omnes illi esse possunt, qui aut sibi, aut aliis officium aut conseruandum, [Qui Procurantes.] aut deferendum student, mediis ad consecutionem adhibitis. Eligentes: soli sunt Superiores, qui & Mandantes: vnde Consultores eo non veniunt nomine, quia votum decisiuum in electione non habent. Possunt autem aliunde comprehendi, si Procurantes sint: quod tamen non accidit, si simpliciter, & sine solicitatione aliquâ iudicium suum proferant. Deputantes item soli eligentes sunt, quia apud illos tantùm est potestas deputandi, seu adhibendi ad aliquid pote [Non remouentes ab officio non sunt Mandantium &c nomine comprehensi.]statiuè. Non sunt autem eligentes, neque deputantes, qui aliquem in officio conseruant; immò nec Mandantes esse videntur, dum non prouident, sed negatiuè se habentes: licet enim tacitè mandare videantur, dum non prouident successorem, quia proprium ta nen mandatum non est, non cadit pœna supra illud, quæ supra perfectum actum tantummodo pronuntiatur, dum aliud non inuenitur expressum. Cùm enim pœna odium importet, restringenda est lex, quæ illam statuit, vt non nisi ad actum proprium & perfectum extendatur, juxta vulgarem regulam. Odia re [Ad pœnam actus perfectus requisitus.]stringi &c. & communem scribentium doctrinam. Et actus quidem imperfectus non est tantùm ille, qui ex indeliberatione procedit, aut effectum non habet, sed etiam qui, cùm deliberatus sit, & effectum habeat, ex parte modi sortitur imperfectionem. Pro quo est casus in Cap. Mandato finali de simonia, vbi sic dicitur: Et ad resignationes spiritualium & corporalium, quæ nullo pacto, sed affectu animi præcedente vtrimque ta [Cap. Mandato, de simonia.]liter acquiruntur (in quo casu sufficit delinquentibus per solam pœnitentiam suo satisfacere Creatori) eos pro simonia huiusmodi non teneri. Sic ibi. Vbi propter imperfectionem actûs, non in ordine ad effectum, nam effectus verè extitit, dum temporalis res pro spirituali est attributa; sed modi in contractu habiti, pœna simoniacis decreta vitatur: vt notauit P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 4. Sect. 3. num 3. & est accommodatum exemplum pro casu, de quo loquimur, in quo effectus quidem prorogati officij datur contra Pontificis voluntatem, sed in modo ipsius actûs est imperfectio, quia neque mandatum, neque electio, neque deputatio est.

Recipientes non illi accipiendi sunt, qui [Recipientes quinam.] cùm subditi sint, Superiorem recipiunt: illis enim obligatio nulla specialis imponitur: & ex eo quòd excommunicati sint, quod tamen non facilè sibi persuadere debent, ad eos vitandos non tenentur, cùm non sint nominatim denuntiati, juxta notissimam de excommunicatione doctrinam per Extrauagantem Ad euitanda, ex Concilio Constantiensi, quam latè expendit P. Suarez suprà Disput. 9. Sect. 2. & ex recepta alia de sub [Admittentes non ligari sibi datum superiorem.]ditis erga Superiores, quæ in vulgari versu voce Humilis designatur: & etiam Vtile, quia vt est manifestum, valde vtile est subditis cum suis communicare Prælatis. Et tandem voce Neceßè: nenessitas enim communicationis, cui non est comperta? Sunt ergo Recipientes, qui officium à Superioribus Prælatis contra Constitutionis præscripta recipiunt, circa quod difficultas nulla specialis occurrit.

Exequentes autem, aut iidem qui Re [Qui Exequentes.]cipientes sunt, vt vox vna per alteram explicetur, quod solet non rarò contingere, juxta dicta numer. 76. & eam vim habere, dictum etiam num. 74. receptioni enim executio inest. Possunt etiam exequentes dici, qui nomine Superioris aliquem in officio constituunt. Nam licet actus committenti, & non exequenti tribuatur, vt probant Doctores, quos adducit Marius Antoninus Lib. 3. Variarum Resolut. 19. n. 5. & Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 12. num. 56. & Cap. 26. num. 60. qui id Textibus diuersis exornat: legislator tamen potest etiam exequentem suâ lege comprehendere, & præsertim Ecclesiasticus, & omnium maximè Supremus: vnde exequentes mandatum alterius in percussione personæ sacræ pœnam Canonis absque vmbrâ aliquâ dubitationis incurrunt: & ita idem est in casu nostro sentiendum, de quo & aliis ad Constitutionem dictam generaliter spectantibus sint hæc satis.

§. X.

De dispensatione per septennium à Sanctissimo Dom. Alexandro VII. Prouinciis Indiarum circa Constitutionem impensâ.

ILlius ratio satis obuia est, distantia in [Dispensationis ratio, & quædam circa illam.]quam, quæ in caussa esse solet vt quæ ad gubernationem spectant nequeant opportunis temporibus ab Vrbe transmitti, nec sit semper tanta Sociorum copia, quæ ad interualla sustinenda sufficiat. Ideò vbi primùm Constitutio dicta prodiuit, dispensatio est pro Indiis impetrata: circa quam quia aliquæ sunt difficultates obortæ, & quibusdam grata non accidit, licet suæ Sanctitati pro eâ continuandâ fuerit supplicatum, penitus abnuit, affirmans insinuatum sibi in Indiis magis necessarium esse, quod eius fuerat Constitutione sancitum. Et quidem non immeritò, si de Superiorum duratione tractetur: eo enim ipso quòd propter distantiam nequeant Superiorum designationes opportunè haberi, & res per incerta hujusmodi expeditionum tempora disponatur, certiora esse subditorum fastidia possunt, si (quod humanum est) Superiores minùs sibi gratos contigerit obuenisse. Id autem sine adeò acri remedio vitari potuit, vt ex iis patet, quæ à R. P. N. Generali Goswino ordinata sunt, vt ex dispensatione septennali, quam Sanctiss. Dom. Alexander VII. summâ benignitate concessit, nulla inconuenientia suboriantur. Circa quam quæri potest

Primò, an à die Datæ, scilicet à die 14. [Septennium à die Datæ computandum.] Nouembris. Ann. 1656. an verò à die notitiæ in Indiis habitæ, debeat septennium computari. Circa quod videnda quæ diximus num. 36. ex quibus constabit à die Datæ computandum, quia & ille dies notitiæ fuit respectu R. P. Generalis, cui præcipuè est concessa dispensatio, vtpotè primario officiorum distributori, & ita ex tunc illâ vti potuit Superiorum designatione. Cùm aliàs ex eiusdem dispensatione Litteris constet à die Datæ septennium inchoandum. Quòd si ad remotissimas Indiarum partes nimis serò notitia ista perueniat, vt ex septennio vix pars dimidia sit reliqua, prouidentiæ R. P. Generalis erit de hoc admonere Pontificem, vt septennium addat aliud, vel quo placuerit modo consolationi & necessitati Patrum illorum, pro Dei & Ecclesiæ gloriâ indefessè laborantium consulatur.

Secundò, vtrum attestatio R. P. Ge [Assertionem R. P. Generalis de dispensatione obtentâ non sufficere, quæ videantur ostendere, de obligatione agendo.]neralis de hujusmodi dispensatione sufficiat, & obliget in conscientia, sine Breuis authentico trasumpto. Quòd sufficiat, constat ex dictis num. 16. quòd autem obliget erunt qui negent, juxta dicta ibidem, & generalem doctrinam ex Iure petitam, quòd non est obligatio credendi priuilegiato, nisi litteras commissionis ostendat, de quo etiam num. 65. & videnda etiam quæ adducit Marius Antoninus Lib. 1. Variarum. Resolut. 11. num. 3. & ex hoc fundamento circa dispensationem similem concessam ab Innocentio X. de qua numer. 101. difficultas non leuis exorta, quia ejus copia non fuit exhibita, nec de viuæ vocis oraculo constans testimonium intimatum. Et quidem Pontifices in suis Constitutionibus vt faciant fidem, id addere solent, quod in eâ, de quâ agimus, est cernere. num. 39. Volumus autem vt præsentium trasumptis &c. supponentes sanè, si trasumpta non extent, non esse plenam & integram fidem testantibus adhibendam. Licet ergo R. P. Generalis persona sit in dignitate Ecclesticâ constituta, & suâ subscriptione ac sigillo litteras obtestationis obfirmet: dum tamen trasumptum, & Notarij subscriptio desunt, non concurrunt ea, quæ à Pontifice ad plenam & integram fidem faciendam vt omnino necessaria proponuntur. Et roborari potest: quia sicut Pontifex in Constitutione dictâ trasumptis fidem adhibendam statuit, per quod indicat ad Prouincias omnes, ac proptereà etiam ad Indias trasumpta hujusmodi destinanda, vt notum sit omnibus nouum illud jus pro Societatis regimine constitutum: ita etiam per trasumpta dispensatio debet innotescere, quia res per caussas, per quas nascitur, per easdem dissoluitur. Cùm aliunde etiam agatur de tollendo iure tertij, quandoquidem Constitutio in fauorem eorum prodiit, qui habere locum in gubernatione possunt, & per iteratas quorumdam promotiones, aut conseruationes in officiis, impediuntur. Pro quo Doctores, quos adducit & sequitur P. Suarez Lib. 8. de legibus Cap. 2. num. 5.

Sed his non obstantibus contrarium [Contrarium vt certum statuitur.] videtur prorsus irrefragabile, si de Societate, & in casu præsenti specialiter loquamur. Nam modus gubernationis in eâ vsitatus sic procedit, vt R. P. Generali de viuæ vocis oraculo fidem facienti omnimodis credatur: ex quo fit, vt etiam de Breui obtento testanti omnimoda debeat fides adhiberi. Prætereà, vt Doctores communiter asserunt, & illi specialiter, quos P. Suarez adducit loco citato. priuilegium potest per testes [Priuilegium per testes probari posse.] probari, vt non sit necessaria scriptura Breuis, aut trasumpti authentici: vnde & consequenter ea probatio sufficit, quæ illi æquiualet, aut major est, vt euidenti ratione conuincitur. Ideò enim duobus aut tribus testibus creditur, quia eorum testificatio moralem certitudinem inducit: ergo vbi moralis certitudo est, similis est fides adhibenda. Atqui in testificatione R. P. Generalis in qua Assistens, aut alius magnæ fidei Officialis interuenit, quæ & illius sigillo munitur, moralis est certitudo, & quidem multò major, quàm ea, quæ per duorum, aut trium testificationem habetur: ergo illi est integra fides adhibenda. Deinde, ad roborandam fidem multa concurrunt, quæ dubitationem omnem submoueant, scilicet adeò specifica relatio dispensationis, additis tempore, pro quo data, & die quo expedita, animaduersionibus circa vsum, propter Pontificis admonitionem, qui eam sic limitatam præbuit, experiri volens qualiter eius vsu procedatur; concessurus equidem sine termino, si nulla in eo inconuenientia fuerit deprehensa. Item. Testis deponens de gestis coràm se, & quæ [Cui testi plenè credatur.] per alium commodè probari non possunt, probat integrè, vt docent Doctores, quos adducit Marius Antoninus Libr. 2. Variarum. Cap. 14. num. 8. Id quod in præsenti accidit: sic R. P. Generalis de factâ dispensatione ad ejus instantiam, & sibi traditâ. Insuper, sicut Pontifices in caussis Religiosorum nolunt apices Iuris seruari, sed ex equo & bono judicari inspectâ rei veritate, vt constat ex Cap. Qualitas & quando 2. de accusationibus: ita in extrajudicialibus non sunt ad Iuris rigorem arctandi, vbi de minori præjudicio agitur.

His addendum notitiam, de quâ agimus, suf [Pro foro conscientiæ sufficientem notitiam sufficere ad obligationem.]ficientem esse ad obligandum in foro conscientiæ, quidquid de foro exteriori sit: pro illo autem certa notitia sufficit, vt ait P. Suarez Lib. 8. de legibus Cap. 24. num. 9. vbi hæc habet: In foro conscientiæ sufficit notitia priuilegij moraliter certa, de qua probabiliter dubitari non poßit: tunc enim quæsito aliquo falso colore tergiuersari, voluntati Superio [P. Suarez.]ris resistere, non potest in conscientia esse licitum. Sic ille. Et verò si ab aliquo tergiuersante sciscitemur an sibi verè persuadeat falsum esse moraliter posse quod Generalis affirmat, absque dubio negabit, nisi proteruiâ insanabili laborarit. Cùm ergo pro certo habeat, contra Spiritum Sanctum peccat, dum manifestæ resistit veritati. Neque dicere potest id certum se putare, sed non teneri juxta illud genus certitudinis agere, sed expectare aliud per trasumpti exhibitionem. Nam talis responsio contra Regulam juris militat, ex qua habemus eum, qui certus est, certiorari ampliùs non oportere, sic in Sexto. Quòd si respectu aliquorum speciale genus certitudinis exigitur, vt in rescriptis Beneficialibus, & aliis requirentibus Tituli præsentationem, id specialiter expressum inuenitur: secus autem in casu, de quo loquimur, & similibus.

Accedit quod in Compendio Priuile [Ex priuilegio vrgentissima probatio de potestate Generalis Compendium Societatis.]giorum Societatis habetur. Ver. Generalis §. 5. vbi sic scribitur: Facultate concessa Ordini Prædicatorum possunt Præpositi Generales Societatis auctoritate Apostolicâ declarare, (quoad serenitatem illarum conscientiarum, quæ sibi subiectæ sunt dumtaxat) dubia, quæ super nostris Constitutionibus, priuilegiis, indultis, gratiis, & exemptionibus à Sede Apostolicâ conceßis & concedendis, emerserint. Iulius Secundus in Priuilegijs Prædicat. fol. 173. §. 6. Sic ibi. Iuxta quæ compertum habemus posse Generalem in casu nostro declarare Constitutionem dictam non obligare pro Indiis, quia priuilegium circa illam à Sede est Apostolicâ impetratum: quia circa priuilegia, indulta, gratias, & exemptiones, concessio præfata disponit. Pro quo etiam est alia Gregorij XIII. in celebri Constitutione, quæ incipit, Ascendente Domino, in quâ sic ille: [Greg. XIII.] Si quid verò dubij de eisdem oriri contigerit, ad Sedem prædictam, vel ad Generalem Præpositum dictæ Societatis, aut ad eos, quibus ipse commiserit, referatur. Sic Pontifex, qui in decidendis dubiis adeò amplam Generali facultatem attribuit, vt cùm ad Sedem Apostolicam referenda præmiserit, ab eo onere exemptos voluerit, qui ad Generalem, aut ab ipso deputatos referre maluerit, quadam quoad illos miserabili ac benignâ æqualitate constituta. Ex quo id sequitur quod intendimus, vt non debeat vllo pacto circa illud dubitari. Extat item priuilegium Iulij Secundi pro Augustinianis Ann. 1508. de quo Emmanuel Rodericus adductus à P. Quintanad. suprà. v. Priuilegium. §. 6. & citatur in Compendio communi Societatis. verbo. Et 5. eisdem, & ita habet: Si re ipsa exemplaria, siue eorum trasumpta ostendantur, [Iulius II.] Prælati alicuius aut publici Notarij manu signata, aut etiam Generalis Ordinis sigillo firmata, eodem motu, scientiâ, & potestate decernimus, mandamusque eamdem omnino & vim & fidem adhiberi, ac si plumbi signum haberent. Sic ille.

Neque adducta in contrarium vrgent. [Fit satis obiectis.] Ad id enim quòd de non credendo ei, qui priuilegium allegat, dicitur, respondeo esse verum, nisi priùs id, quod asserit legitimis ostenderit docu [Extrauag. Iniunctæ.]mentis. Vt habetur in Extrauag. Iniunctæ, de Electione, inter communes. In casu autem nostro [Priuilegiato vt credendum, si litteras non ostendat.] legitima documenta sunt ipsa dicentis auctoritas, & circumstantiæ ad fidem faciendam abundè sufficientes. Et doctrina quidem illa communis de priuilegiato loquitur, qui speciale suum priuilegium allegat, non verò in casu nostro ex similibus, vbi dispensatio ad omnes eos in Societate extenditur, qui gubernare possunt: quorum Caput cùm Generalis sit, sicut communi nomine dispensationem postulauit, ita & notificat, non suam, sed communem caussam prosecutus. Casus autem in confirmationem adductus non est pariformis, quia dispensatio illa non ita perspicua: & tamen quia à R. P. Generali suo fuit testimonio comprobata, plena illi debuit adhiberi fides, vt senserunt quotquot in eo negotio sincerè, candidè, semotis priuatis affectibus, & spiritu Societatis probè instructi iudicarunt. Quod verò Pontifices trasumptis fidem [Trasumpta authentica quomodo necessaria.] adhibendam statuant, non arguit notitiæ modum non esse sufficientem, sed frequentiorem ostendunt. Et certè maior fides præstanda est Generali suâ subscriptione & signo testimonium munienti, quàm ordinariis trasumptis incognitorum hominum, Notarij inquam, & alterius in dignitate Ecclesiasticâ constituti. Nec benè arguitur ex Clausulâ de trasumptis in Constitutione: quia ad Constitutionem notificandam non fuit trasumptum necessarium, cùm R. P. Generalis testimonium suffecisset: vnde potest argumentum retorqueri. Res ergo per eas causas dissoluitur, per quas nata est, quando veræ & necessariæ caussæ sunt, non autem si caussæ tales non sint, sed ex abundanti additæ, vt in casu nostro. Quod tandem de jure tertij additur, minimi momenti est: nam vt id demus in casu nostro, de quo aliàs: cùm Pontifex illi derogare velit, & de eius indubitabiliter constat voluntate, nihil refert quòd hoc aut illo modo certitudo dispensationis habeatur. Pro quo est communis sententia, quam adductis alijs tenet P. Sancius Lib. 8. de Matrimonio, Disputat. 17. num. 20. asserens credendum Episcopo dicenti in Titulo se promouisse non subditum ex licentiâ proprij Episcopi, quia agitur de modico præiudicio. Et quidem si aliquid adducta ratio probaret, fieret ex eo neque in foro conscientiæ licitum esse vti dispensatione cum certitudine dictâ: cuius tamen oppositum jam vidimus Doctores communiter affirmare. Et de hoc satis, quando obedientiæ spiritus in Societate promptissimus, huiusmodi ferè reddit inutiles quæstiones. Iam ergo

Tertiò quæri potest, vtrum qui duran [Promotum intra septennium non posse eo finito prosequi, quæ videantur ostendere.]te septennio sunt promoti, eo finito possint in officio prosequi vsque ad triennij expletionem, vel necessariò debeant eo expleto cessare, si beneficio dispensationis sine vacatione, quam Constitutio iniungit, sint assumpti. Et videtur quidem id fieri non posse, quia dispensationis tempus septennio expleto finitur: cessandum ergo. Antecedens est clarum, & Consequentia ostenditur: nam eo quòd finiatur septennium non potest quis ad officium nouum assumi, vt est certum: ergo nec prosequi in illo. Illatio est legitima; quia eadem dispensatio necessaria est ad prosequendum in officio, & ad nouam illius assumptionem: vtrumque enim Constitutio apertè prohibet, vt ex illius tenore constat: Eoque elapso triennio, eo ipso vacent, ipsique ad alia quæuis eiusdem Societatis munera, &c. Factum hinc vt cum durante dispensatione ab Innocentio X. pro Indiis concessâ aliqui vltra triennium gubernassent diuersis in muneribus continuatâ prælatione: vbi primum cessatio dispensationis innotuit, ab officijs sint remoti, sic disponente R. P. Generali, & Vice-Prouinciales, ac Vice-Rectores (erat enim tunc Vicarius Societatis) assignante, quos posteà in officijs confirmauit.

