Secundò. Quia Iuris dispositiones ad [Secundò, quia ex Iure nihil vrget.]ductæ non videntur vrgere. In primis enim de Canonicâ portione ibi sermo nullus, cuius nec Glossæ meminerunt, aut antiqui Iuris interpretes. Deinde Cap. Quoniam quidam, de bonis tantùm viduatæ Ecclesiæ loquitur. Cap. verò, Quia sæpè conditionatè loquitur. Si videlicet talia bona fuerint, quæ debuerint Episcopis reseruari: quæ autem talia bona sint, non declarat: quæcumque autem fuerint, si occupentur, pro eo pœnæ ibidem iniunctæ procedunt. Clementina prædictum statutum confirmat, vnde similiter intelligenda, cum declarationibus subiunctis de emolumentis ex iurisdictione & sigillo Curiæ, cuius optimam rationem reddit Ioannes Andreas in illius expositione verb. Declaramus: qui emolumenta omnia ad fructus iurisdictionis & sigilli reuocat, vt ab ipso statim explicantur, & licet Barbosa Allegat. 86. citatâ, num. 9. cum Innocentio, & Petro Vbaldo Perusino dicat Canonicam portionem esse de lege iurisdictionis, cuius emolumenta reseruanda Episcopo asserit Clementina: ad illud dici potest, esse quidem, sed non solum, cùm in rationibus aliis fundetur, de quibus num. præcedent. Et ex quibus vna integra & adæquata conflatur. Quod autem additur, & maius in hoc negotio pondus videtur habere, scilicet: Aut aliàs vndecumque, quod ad Prælatos (Ecclesijs non vacantibus) pertineret: sic exponendum est, vt aliquam necessariò Iuri & rationi conformem limitationem admittat. Et quidem distributiones, quæ præsentibus tantùm dantur, & obuentiones, quæ interessentiam requirunt, successoribus non debent Episcopis reseruari, cùm tamen ad ipsos, Ecclesijs non vacantibus, pertinerent: quia id est Iuri & rationi conforme & conditionem importat, ex quâ ius oritur, vnde ea sublata nequit consistere. Cap. Licèt, de Præbendis. & Cap. Vnico de Clericis non residentibus in Sexto. Pro quo & Dom. Machadus Tomo 2 Pag. 148. Col. 1. Cùm ergo quarta funeralis & oblationum exercitium peculiare requirat in Episcopis, quod vacantibus Ecclesiis stare nequit, ius in ipsis ad illam non est admittendum, sicut neque Clementinam de illis loqui, cùm Iuri & rationi debeat conformis iudicari.

Tertiò. Quia Parochi onus hoc semper [Tertiò, quia non est generalis pro eo, neque rationabilis consuetudo.] grauissimum reputarunt (de Indiis loquor) & valde conati sunt illud sibi impositum amoliri: pro quo neque est generalis in illis consuetudo, ad quam Iuris expressâ decisione deficiente, non videtur à Prælatis recurrendum. Quòd enim consuetudo rationabilis non sit, multi docti & probi iudicant, & vt talis esset, modus introductionis eius obstaret; quia reluctantibus Parochis, & metu adactis, nec volentibus iteratâ solutione illam firmare taliter, vt se adsoluendum obligarent. Quæ quidem consuetudinis firmita [Ex ingenti summa in vacationibus arguitur, & Regia circa decimas dispositione.]ti obstare ostendimus num. 24. & seqq. Accedit ob ingentia vacationum spatia in Indiis summam quartarum ad notabilem excrescere quantitatem; vnde non videtur credibile iuxta mentem esse Pontificum, vt nullo laboris merito, sed suis lotis, vt vulgò dicitur, manibus, se dominos numerosæ pecuniæ deprehendant. Et quia in decimarum summâ ex eodem vacationum capite accrescente, hoc est inconueuiens deprehensum, neque visum opportunum, vt Episcopi sic repente diuites Euangelicum munus auspicerentur, habituri aliàs redditus ampliores; Reges nostri quibus decimæ ab Apostolicâ sunt Sede concessæ, tertiam tantùm partem pro expeditione Bullarum, Pontificalium ornamentorum comparatione, & itineris sumptibus, eisdem congruentem iudicarunt, vt diximus Titul. 5. num. 113. Quia verò quartæ emolumenta alterius considerationis sunt, neque de iis quidquam eisdem attributum, nihil de illis ab ipsis dispositum inuenitur, nisi vt iuxta Iuris dispositionem ea exigant, vt vidimus num. 28. & 29. Reges ergo nostri non arbitrantur ex emolumentis quartæ summam ingentem extare; sic enim consequenter arbitrari possent habere illos vnde sumptus facere pro præfatis possint: & ita viri sapientes ex Regio Indiarum Consilio, ex quorum sententiâ talia disponuntur, non videntur exactionem quartæ vacationis tempore generaliter approbare. De Pontificis autem voluntate aliunde non constat, & vt non sit dissimilis, faciunt adductæ coniecturæ.

Iuxta hæc ergo habent Indiarum Epi [Quid ex prædictis possint deducere Episcopi.]scopi vnde retundere impetum exactionis huiusmodi possint, cùm ius ad illam non sit ita, vt iudicant, expeditum. Probant illam viri docti, vnde quis erit, & laudabimus eum, qui pro illa non militet, sua decimali portione, & emolumentis alijs, de quibus nulla est controuersia, contentus? Sed certè cum Episcopis agimus, viris in Ecclesiâ primarijs, & à quibus perfectio exacta ex muneris obligatione requiritur. Si ergo inter perfectionis huius partes eam reponit Apostolus, vt litigiosus non sit. 1. Timoth. 3. v. 3. Non litigiosum: tunc maximè indecorum credat esse litigium, cùm circa pecuniam versatur, vnde Apostolus id cœlesti lumine perfusus admonuit, dum sic iunxit: Non litigiosum, non cupidum. satis indicans illud se [1. Tim. 3. v. 3.] præcipuè damnare litigium, quod solet cupiditas excitare. Vnde Concilij tertij Toletani Cap. 20. feruida illa monitio: Ne videamus in Ecclesiâ Dei exactores potiùs quàm Pontifices nominari. Sic Con [Concil. Tol. 3.]cilium, & habetur Cap. Quia agnouimus 10. q. 3. Quibus addendum, etiamsi Prælatis, quidquid hac in parte expetunt, concedatur; quia sic Ius ipsis videtur indulgere; iuxta ipsius tamen Iuris dispositionem, si diuites sint, vel aliàs habeant ex fructibus dignitatis congruam sustentationem, id quod [Quartam in Ecclesiæ beneficium debent expendere.] ex quartâ accipiunt, debere in Ecclesiæ beneficium expendere. Sic habetur in Cap. Placuit, citatâ quæst. 3. in quo ex Concilio Bracharensi secundo Cap. 2. ita scribitur: Placuit vt nullus Episcoporum per suam diœcefim præter honorem Cathedræ [Cap. Placuit 10. q. 3.] suæ, id est, duos solidos, aliud aliquid per Ecclesias tollat: neque tertiam partem ex quacumque oblatione populi Ecclesijs Parochialibus factâ sibi vsurpet; sed Ecclesiæ reparationi seruetur, & singulis annis Episcoporatio fiat: nam si tertiam partem illam Episcopus tollat, lumen & sartatecta abstulerit Ecclesiæ. Hæc ibi. Quibus similia extant in Cap. Priscis, & in Cap. Vnio, sic ex Conc. Toletano [Cap. Vnio Ibid.] subditur: Vnio nostræ Congregationis decreuit atque instituit, vt tertias, quas antiqui Canones de Parochijs suis habere Episcopos censuerunt; si eas exigendas crediderint, ab ipsis Episcopis dirutæ Ecclesiæ reparentur, &c.

Circa oblationes Resolutio postrema.

DIco vndecimò & vltimò. Id quod di [Assertio 11. circa oblatimes. Vbi deijs, quæ causa mortis fiunt, tantùm deberi Quartam.]ctum est de quarta funerali, non est ab oblationes, quæ caussâ mortis non fiunt, extendendum. Id probo ex Cap. Conquerente, de Officio Ordinarij, vbi Honorius III. iura Episcopalia determinans, & ea, quæ in contributionibus consistunt, definiens, sic ait: Synodatici, seu Cathedratici nomine duos solidos Quartam decimationum, & mortuariorum, visitationem quoque annuam. [Cap. Conquerente, de Officio Ordin.] Sic ibi. Quibus Pontifex obligationem illam sustulit, quæ à Gelasio Papa erat imposita circa oblationes, de quo in Cap. Nec numerus 10. q. 3. & in Cap. Eleutherius 18. quæst. 2. dum statuit vt circa hoc seruetur pactio & consuetudo, quoad [Specialis Gelasij Constitutio circa illas.] quotam scilicet, & vt illa designetur ex conuentione aut consuetudine, nihil certum haberi potest: & vt sublatam non velimus, sed in suo robore persistentem, illa certè moderationem habet singularem, dum sic ibi Pontifex: Nec illa pars oblationum omnium generaliter intelligenda est, sed vel anniuersariæ Dedicationis, vel quorumdam etiam solemnium dierum: prout inter Episcopum & sacerdotem tempore Dedicationis conuenerit. Hæc ille. Iuxta quæ, vbi nihil est in Dedicatione conuentum, ei visus Episcopus renuntiasse. Quòd si successores sibi non potuisse incommodare contenderint, constituant dies, sed cum moderatione prædictâ, inde, quod obuenerit, habituri.

Neque obstat quod habetur in Cap. [Recensentur nonnulla, ex quibus solui debet, ex Cap. Cùm inter vos.] Cùm inter vos, de verb. Significat. Vbi multa recensentur oblationum genera, ex quibus Honorius, qui & auctor Cap. Conquerente, solui iubet Canonicam portionem, videlicet ex ijs, quæ in ciminili ponuntur; quod de altari suscipit (Sacerdos) & facit per Ecclesiam deportari, & quæ ante Crucem, & in Mißâ Trinitatis, & ea, quæ pro desponsatis dantur, & lampades cum oleo, quæ prædicta Capellæ (S. Hilarij) ab aliquibus offeruntur, vel quæ dantur nuntio, qui ad recipienda talia per præfatæ Capellæ Parochiam destinatur. Non inquam obstat, quia ibi [Sed non esse generalem decisionem ostenditur.] plus quàm quadragenaria consuetudo inualuerat, ad quam Pontifex respectum habuit, vt ostendimus numer. 32. & 33. Neque nos vim negamus consuetudinis rationabilis, & legitimè præscriptæ, si conditiones eas habeat, de quibus numer. 24. [Concil. Lim. 3.] & seqq. Concilium etiam Limense tertium Act. 4. Cap. 20. Quartam Oblationum soluendam statuit: sed non vrget contra dicta, cùm id velit tantummodò solui, quod iuxta Iuris dispositionem debetur, & modo, quem sacri Canones statuunt, quæ sunt illius verba. Facit pro Assertione Minorensis Episcopus Zerola in Praxi, verb. Legatum num. 3. vbi sic concludit: Quarta Parochialis non debetur nisi de his, quæ obueniunt ratione funeris, & [Zerola.] de legatis omnibus factis Ecclesiæ apud quam defunctus elegit sepulturam. Hæc ille. Sicut ergo Ecclesiæ non debetur, cui magis est Parochus obstrictus, ita neque Episcopo. Vnde iuxta Iuris Canonici dispositionem, Parocho intestato decedenti non succedit Episcopus, sed Ecclesia, cuius habuerat administrationem. Cap. Dilectus, de Sucess. ab intestato. Concilium etiam Tridentinum, vbi Quartæ meminit, solius funeralis fecit mentionem, vt videri specialiter potest Seßione 25. Cap. 13. de Reformat. Quomodo autem oblationes debeantur Episcopo celebranti in quacumque Parochiâ, non autem in loco exempto, nisi ex vrbanitate, videri potest apud Barbosam Allegat. 80. numer. 11. & seqq. & hæc pro quarta à Parochis debita sit satis attigisse, non Hispanorum tantùm, sed Indorum etiam applicanda, ad quos operæ pretium est vt iam tandem transeamus.

CAPVT II.

Circa Indorum Parochos nonnulla percurruntur.

LOngiorem pro illis non atteximus discussionem, quia in superioribus est præmissa, vnde satis erit, quæ sunt dicta, nonnullis additis, refricare. Pro illis ergo

Dico primò. Futuri Indorum Parochi Indicæ [Assertio 1. circa linguæ Indicæ peritiam in Parochis necessariam.] linguæ debent habere peritiam, & eâ destituti grauiter peccant, dum tale munus assumunt, sicut qui illos approbant, præsentant, aut Canonicè instituunt. Videantur circa hoc dicta Cap. præced. §. 1. & Titulo 13. numer. 67. Circa quod his diebus grauis concertatio extitit. Cùm enim [Casus specialis circa illam non annuente Prorege judicio Capituli, & ad examen nominatos compellente.] Capitulum Ecclesiæ Truxilliensis, Sede vacante, tres à se probatos ad Proregem, Patronatum Regium exercentem, vt iuxta morem eorum vnum eligeret pro Indicâ Parochiâ remisisset; & non contemnendis relationibus illos peritiam linguæ sufficientem non habere renuntiatum Proregi fuisset; vti minùs legitima nominatio ad prædictum est Capitulum reuoluta, vt rem attentiùs & legaliùs expediret. Pro quo cùm competens temporis spatium suo arbitrio designasset, nouo facto examine, iidem sunt nominati, & ad Proregem nominatio destinata. Sed frustrà: nam relatione aliquorum de insufficientiâ præfatâ, non est ad præsentationem progressus factus, sed notificatum illis vt comparerent coram Prorege ipso examen subituri. Sic sactum, & iudicium Capituli præsentatione ipsâ comprobatum. Quod cùm in oppositione aliâ similiter factum esset, iudicium Capituli minùs est legitimum deprehensum, & nominatus ante alios inuentus est minùs habens, sicut & secundum locum tenens, & solus postremus præter communem expectationem, Beneficium est ob peritiam linguæ, & alia congrua morum & doctrinæ ornamenta consecutus. Quod cùm sic factum sit, & zelus debuerit sic agentis commendari, an tamen secundùm scientiam fuerit, dubitarunt multi, alij apertiùs inficiati. Vn [Non approbatur factum.]de enim Patrono potestas talis, cuius solæ partes in præsentatione sunt positæ, cùm examen, & alia consequentia, ad ius Prælati spectent, & negotium merè spirituale sit, cui nequit nisi violatis legibus laica se potestas immiscere? Cùm ex vi iuris patro [Cap. Transmissæ, de iure patr. Glossa. Patroni potestas circa solam præsentationem.]natus, non conceßio, sed præsentatio pertineat ad Patronum: quæ sunt verba Gregorij Noni in Cap. Transmissæ, de iure patronatus, vbi Glossa sic ait: nota ergo vim & potestatem, quam habet Patronus Solam præsentationem; vnde nil aliud sibi vendicare debet. Sic illa. Et est hæc communissima doctrina Iuris auctoritate firmata, de quâ nequit dubitari. Si præterea addamus quæ Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. 18. de Reformat. circa examen eorum qui ad Parochiales Ecclesias sunt assumendi, disponit: debent enim esse in eo examinatores Synodales, qui cum Episcopo, aut eo impedito, cum ipsius Vicario concurrant. Quæ & [Minimè ad Examinatores.] obseruanda exactissimè in prouisionibus Indiarum Regio edicto cauetur, cuius tenorem adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 15. numer. 14. & in Politica pag. 624. Videnda etiam Cardinalium declaratio infrà numer. 8. per quam omne aliud examen remouetur, etiamsi ius ad illud cumulatiuè dicatur haberi ex immemoriali consuetudine. Et quid ad hæc Patronus, & ab eodem Examinatores designati, nec pro linguæ peritia tantùm, sed etiam pro doctrinâ?

Si communis equidem præsentandi mo [Ex ordinario præsentandi modo roboratur.]dus esset, & Prorex nullâ præcedente Episcopi, aut Capituli nominatione, aliquem aut aliquos deberet præsentare, non liceret ipsi ad examen vocare, sed informatione de idoneitate præmissâ, præsentatio ab ipso fieri debuisset. Cùm enim Regi in præsentatione nihil tale in vsu sit, & id Ecclesiæ consuetudo non ferat, non debet Prorex plus sibi eius generis adrogare. Ex eo autem quod nominatio in Indiis Ordinarij præcedat, non plus potestatis substituto Patroni confertur, quia nullum amplioris huius licentiæ extat fundamentum. Cùm Parochialis collatio ex priuilegio ad aliquem Abbatem, vel quempiam alium inferiorem pertinet, declarauit sacra Congregatio Cardinalium, vt videri potest in earum vltima Recognitione circa citatum Caput Tridentini. §. Quoties aliquis, Collatores tales nihil quoad examen posse illis verbis: neque Abbas eam ob caussam vllum exa [Congregatio Cardinalium.]minis edictum proponere potest, neque illius officij partem vllam attingere: sed id totum pertinet ad Ordinarium &c. Idque eâ ratione; quia cùm sola collatio sit illis concessa, non debent circa examen partem vllam sibi vendicare: cùm tamen Prælati Ecclesiastici sint, & videatur Iuri & rationi consentaneum vt collaturus Beneficium, per examen agnoscat illo esse dignum eum, cui est ab ipso conferendum. Quid ergo de Patrono laico est æquum censeamus, qui & ob statum, & Pontificiam indulgentiam, minori est præditus facultate?

Præterquam quod iudicio Ordinarij circa [Vrgetur ex eo quòd Ordinarij iudicio standum sit.] sufficientiam eorum, qui præmisso examine eliguntur, omnino standum est, quando nullus est, qui de tali iudicio appellet ob prætermissionem suam, cùm notoriè dignior sit: tunc enim appellationis recursus conceditur à Pio V. in Bullâ publicatâ Kalendis Aprilis 1567. Pro quo extant Declarationes Cardinalium plures, quæ videri in recollectione & recognitione citatâ possunt. Vnde vnius aut alterius dicto standum non est, sed actis iuridicis vbi præsertim doctrina, & timorata conscientia Ordinariis suffragantur. Cap. Lugdunensis 9. quæst. 2. & Cap. Nisi essent, de Præbendis, ibi: nisi essent viri prouidi & honesti. &c. [Cap. Nisi essent de Præbendis.] Vbi Doctores. Et hoc quidem in casu nostro effectus comprobauit: nominatus enim primo loco à Capitulo est à Prorege præsentatus, ex quo apparuit transuersales delationes veritatis fuisse præsidio destitutas. Quòd si in secundo casu secus euenit, ad id quidem responderi potest ex doctrina sacræ Rotæ, quam amplectitur Barbosa Allegat. 60. num. 91. §. In prouisionibus, vbi statuit cùm in prouisione Curati Beneficij per Sedem Apostolicam additur; Si per diligentem [Notanda doctrina pro repetione examinis euitandâ.] examinationem per te adhibitis Examinatoribus in Synodo Diœcesana deputatis, ad hoc idoneum esse repereris, super quo conscientiam tuam oneramus: eâ clausula non obstante, non esse nouum examen necessarium, si prouisus iam priùs esset examinatus: satis enim per illud dispositio Pontificis adimpletur. Pro quo bonos textus & Auctores adducit. Nec enim debet prouisus ca [Barbosa.]suali conditioni cum periculo amissionis exponi, aut nouum iudicium, quod mutabile est, sæpè subire. Idoneus enim casu (verba illius sunt) vt puta memoriâ labente, vel Præsulis, & Examinatorum aspectu perterritus, deficere potest in examine; siue tamquàm dependens etiam ab arbitrio & iudicio Ordinarij; vel Examinatorum &c. Iuxta quæ sic etiam accidere potuit in casu nostro. Et vt reuerà ita sit, quod minùs sufficiens extiterit, id non est tantæ considerationis, vt propter vnum aut alterum contingens, modus debeat receptus, & Superiorum Ordinationibus constitutus, dum nihil euidens in contrarium occurrerit, variari. Neque Patroni conscientia ex eo grauatur, dum iuri se Indiarum, satis prouidè disposito, cum euitatione turbarum, quas nouitas excitare solet, accommodat: cùm timere potiùs debeat, ne, dum sacris se plus iusto intrudit, lepram aliquam non facilè medicabilem patiatur.

Pro resolutione autem prædictâ mouere [Exemplar circa idem non benè allegari.] potuit nescio quod Proregis alterius exemplar. Sed exemplaria huiusmodi non talia esse solent, qualia illa, de quibus Apostolus Hebræor. 9. v. 24. scilicet: Exemplaria verorum: in quibus scilicet veritatis, iustitiæ, & æquitatis respectus reperiatur. Et quæ talia non sunt, trahi non debent in exemplum. L. Quod contra rationem D. de regulis iuris. Pro quo & regula Iuris 64. in Sexto, quæ sic habet: Quæ contra ius fiunt, debent vtique pro infectis haberi. Non ergo vt exemplaria proponenda, de quo & dictum Titulo 3. num. 92. Po [Neque peculiarem in Indijs potestatem ex concessione Pontificum.]tuit etiam Vicaria potestas allegari eius, quæ in Regibus nostris est, pro iis disponendis, quæ ad Indorum conuersionem, & stabiliendam in Indiis Christianam religionem spectant. Quâ quidem videtur vsus gloriosæ memoriæ Philippus Tertius, dum modum obseruandum in Prouisionibus Indicorum Beneficiorum præscripsit die 4. Aprilis 1609. de quo num. 43. nullam specialis alicuius Pontificij Indulti faciens mentionem. Sed hoc quidem non solidum firmamentum est. Quid quid enim de Regibus nostris sit, de quo dictum aliàs, Proregibus certè sunt fines præscripti, quos vltra citraque nequit consistere recti cura ministerij. Et cùm negotium adeò peri [Proregum potestas quos habeat limites.]culosum sit, non est hæc amplianda, sed cum omni moderatione tractanda potestas. Quod quidem generaliter de Proregibus loquendo verum habet, vt ostendit Dom. Solorzanus suprà Lib. 2. Cap. 11. num. 15. & 16. Vbi quod clausula Cum libera in mandatis à Rege, Proregibus datis, limitationem habet ex formâ præsciptâ.

Quòd autem in caussis, de quibus agi [Illustratur & vrgetur præclara Dom. Solorzani doctrina.]mus, id maximè verum sit, eiusdem est verbis exornandum, dum citato Cap. 15. num. 46. & seqq. ita scribit: Si caussæ, & caussarum cognitio desideratur, iam apparet quàm sit à Iuris Canonici principiis alienum, quòd Prorex, & alij Gubernatores, quantumuis Regium Patronatum exerceant, se (etiam simul cum Prælatis) his caußis immisceant, à quibus laici omnino abstinere debent. Cap. Decernimus, cum vulgat, de Iudiciis & quidem sub Censuris Bullæ Cœnæ Domini. §. 9. & 10. & Concilium Tridentinum Seßione 24. de Reformat. Cap. 18. quod solùm Patronis laicis personam Beneficiarij præsentare permittit: ceterùm eius examen visitationem, & correctionem, Prælato dumtaxat relinquit, vtpotè soli, & vero iudici Clerici. Hæc ille: cuius postrema verba vim specialem pro casu nostro præseferunt. Nam examinatio actûs veri iudicis est, vti præambula ad sententiam iuridicam de sufficientiâ, quam Examinatores non ferunt, licet iudicium suum circa eamdem interponant. Ex quo fit Patrono non [Dilemma fortissimum.] posse vllatenus conuenire. Pro quo tandem rogo, cùm auditis Examinatoribus à se designatis Prorex ad præsentationem procedit, virtute cujus examinis id præstat? Si prioris illius coràm Ordinario: ergo illud sufficiens fuit: si posterioris, non est seruata in illo forma Concilij Tridentini citato Cap. 18. Non ergo legitimè prius illud est reiectum, & ad aliud prouocatum. Et certè non videtur dici posse vi prioris præsentationem fieri, de cuius legitimitate fuerit Prorex certioratus: nam hæc mera verba sunt, cùm constet examen ad habendam certitudinem sufficientiæ prorsus ordinari: atqui Prorex ratione secundi examinis tantùm est certioratus de sufficientiâ, de quâ se penitus incertum fatebatur: ergo vi illius fit præsentatio. Et Examinatores quidem in secundo examine iudicium suum proferentes, non aiunt legitimè prius examen fuisse peractum, sed sufficientem esse examinatum. Illis enim constare nequit de prioris examinis legitimitate, quia accidere potuit vt iam examinati, & minùs sufficientes, non legitimè approbati, scientes posteà se iterum ab Examinatoribus per Proregem designandis, fore examinandos, studium auxerint, & sufficientiam fuerint consecuti. Quod neque suffragari in caussâ præsenti potest, quia habilitas debet inspici de tempore primi examinis, ex Rotâ & aliis ab eâdem citatis in Decisione quadam ex nouioribus 15. Nouemb. 1649. §. Non vrget, apud Dianam Parte 10.

In casibus ergo similibus poterit Prorex [Quid in casibus similibus faciendum.] præsentationem differre, & Ordinarium monere vt videat si quidquam fuerit in nominatione commissum, vnde offensio aliquorum, de quâ ipsi constat, fuerit excitata. Illo autem legitimè omnia peracta rescribente, & in priori persistente iudicio, annuendum quidem, quidquid vnus aut alter contradicat. Nam & Examinatores aliqui possunt esse contrarij, & Capitulares item: quorum tamen iudicio non statur, si maior pars oppositori suffragetur. Immò plus aliquid sacra Congregatio censuit, vt refert Garcia de Beneficiis Parte 9. Cap. 2. num. 109. Cùm enim roga [Congregationis Cardinalium notanda responsio.]tum esset, An si pluribus examinatis, aliqui vltra dimidiam vocum partem fuerint consecuti, & sic approbati, vnus autem omnia suffragia prospera reportarit: Episcopus factâ per Examinatores relatione possit, postposito alio, in quem omnia suffragia confluxerunt, vnum ex eis eligere, qui vltra dimidiam partem vocum habuerunt, cum omnes approbati dicantur? Congregatio respondit posse. Hinc constat Capitulari, qui in contrariâ sententiâ fuit, non esse credendum, neque Examinatori, & multò minùs iis, qui extra conclaue examinis fuerunt, qui passione multoties, non zeli puritate, ducuntur, aut rem non habent penitus exploratam. Quia verò a [Posse aliquando Proregem iudicio Ordinarij non stare.]liquando contingere potest, vt de indignitate alicuius Proregi constet, circa quam Ordinarius ignorantiâ laborauerit, reijcere eum poterit, & in loco secundo aut tertio nominatum præferre: immò & tenebitur sic facere, etiamsi Ordinarius judicet expedire, vt talis ex vno Beneficio, in quo periculosè versatur, debeat transferri ad aliud. Præsentatio enim indigni iniqua est absolutè loquendo: quòd si aliàs remotio expediat, remoueatur vtique, sed non promoueatur, qui culpâ suâ Paræcianorum odium prouocarit. Et ita nuper accidit Excellentissimo D. Comiti de Alba de Aliste post doctorum virorum consultationem quemdam primo loco nominatum ab Illustrissimo Limano Archiepiscopo semel iterùm repellente. Pro quo hæc satis

Dico secundò. Parochi Indorum debent [Assertio 2. Prædicandum Indis] illis prædicare, juxta dicta. n. 3. & 4.

Dico tertiò. Parochi Indorum peccant grauiter, dum illos in diebus festiuis ad oblationes [Assertio 3. Non extorquendas oblationes.] compellunt. De hoc dictum Titulo 12. num. 468. & 469. Vbi etiam de obligatione restitutionis videatur etiam Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 15. num. 92. & in Politica pag. 633. Col. 1.

Dico quartò. Parochi Indorum, dum deci [Assertio 4. Parochos non teneri ad restitutionem ex officij omissione cum decimas non accipiunt.]marum partem non accipiunt, non tenentur ad restitutionem ex Officij diuini omissâ recitatione. Constat ex dictis num. 15. & seqq. Quia verò iam est pro Indis à Regio Concilio sententia pronuntiata, vt non debeant speciale tributum pro sustentatione Parochorum soluere, & decimas pariter, sed vnum aut alterum: quòd si obligentur ad decimas, inde eorum Parochos suam debere accipere portionem: rebus sic stantibus obligatio restitutionis erit, juxta eam proportionem, quæ loco est citat. demonstrata. Vide Tit. seqq. num. 18.

Dico quintò. Parochi Indorum nequeunt [Assertio 5. Non posse contractare.] cum illis, aut per illos, contractationem lucrosam exercere. Pro hoc videnda, quæ ex professo diximus Titulo 9. n. 151. & seqq.

Dico sextò. Parochi Indorum ad illa [Assertio 6. Teneri ad omnia Parochis communia.] omnia tenentur, quæ Parochis communia sunt, de quibus Cap. præced. §. 2. Cùm enim veri Parochi sint, & ipsi hoc frequenter inculcent ad iura Parochialia exigenda, non debent se in odiosis, si tamen verè odiosa sunt, ad obligationes scilicet, eo quòd Indorum sint, semiparochos tantùm æstimare. Alia pro eisdem videnda Titulo 13. n. 4. & seqq.

Dico septimò. Parochi Indorum tenentur [Assertio 7. Et ad vtendum Rituali Pauli V.] Rituali vti Pauli V. vbi eius esse copia potest. Videantur dicta num. 19. Dixi Vbi eius haberi copia potest. quia hæc quandoque non extat, immò neque aliorum, ex quibus Mexicanum quoddam solet esse frequentius, quo vti licebit, quia sic est multorum vsu receptum. Et ita statuit Synodus Diœcesana Limensis Libr. 1. Titulo 5. Cap. 17. vbi vsum Toletani præscribit, & in eius defectu, Mexicani, quia tunc temporis Romanum nondum fuerat euulgatum. In forma quidem Extremæ Vnctionis aliqualis solet esse diuersitas, sed quæ ad substantiam non spectat. Vt verò in hoc & in alijs, quæ ad Sacramentorum administrationem pertinent, omnimoda conformitas esse possit, facile erit Parocho ad aliquem in ciuitate residentem scribere, vt ex Rituali Romano ea fideliter depromat, quæ majoris momenti sunt: quod & Parochus ipse facere poterit in Ciuitatem veniens, vt sæpè accidit. Et cùm hoc facilè fieri possit, & res non exigui momenti sit, non videtur vacare culpâ id facere prætermittens, quia modus administrandi Sacramenta ab Ecclesia præscriptus, non est alligatus litteris Typographiâ expressis, quandoquidem res ipsa, non modus litterarum imperatur.

Dico octauò. Parochi Indorum graui [Assertio 8. Et vt asperè Indos non tractent.]ter peccare possunt, si se erga illos asperos & seueros exhibeant. Pro quo militant, quæ Titulo 7. num. 6. diximus de Commendatarijs Indorum loquentes, id enim in Parochis locum habet potiorem. Et ratio est manifesta, timiditate eorum [Vide etiam Tit. 11. n. 2.] ac pusillanimitate perspectâ. Quomodo enim ad illos confidenter accedent confessuri peccata, & animarum remedium inter diaboli frequentia tentamenta quæsituri? Quâ de caussa, vt diximus Titulo 12. num. 442. casus omnes ad forum Pœnitentiæ spectantes concessi sunt cunctis Indorum Confessarijs à Concilio Limensi Tertio eamdem reddente rationem, imbecillitatis inquam [Concilium Lim. 3.] eorum, & spiritualis sensus inopiæ. Sed extat magis speciale circa hoc eiusdem Concilij Decretum Act. 3. Cap. 3. vbi si habetur: Porrò Parochis, ceterisque Ecclesiasticis ministris seriò præcipit, vt Pastores se meminerint, non percussores, & tamquàm filios Christianæ charitatis sinu Indos foueant & portent. Quòd si quispiam percutiendo, maledicendo, aut aliàs quoquo modo Indum aliquem læserint, Episcopi ac Visitatores seuerè admodum & inquirant & vindicent. Profectò enim turpißimum est Dei Ministros in sæculi satellites verti. Sic Concilium: cuius & circa idem Decretum habetur aliud Act. 4. Cap. 8. vt Parochi per se ipsos non cædant aut puniant illos. Videndum illud, est enim quod legatur dignissimum.

Dico nonò. Parochi Indorum circa vestium, [Assertio 9. Circa vestitus decentiam.] decentiam debent suo statui congruentem obseruare: iuxta dicta Titulo 14. n. 21. & seqq.

Dico decimò. Parochi Indorum exemplo vitæ debent illis singulariter prælucere, quia cùm [Assertio 10. De vitæ exemplo.] de conuersione eorum agatur, & firmamento fidei in illis statuendo, cum Christianæ perfectionis auctario, quidquid scandalizare eos potest, generalem ruinam loco ædificationis inducit. De hoc dictum Titulo 13. num. 65. Et consulenda præcipuè quæ dicta sunt Titulo 1. Cap. 3. vbi de qualitatibus Ministrorum Indicorum.

Dico vndecimò. Parochi Indorum sub rea [Assertio 11. De graui obligatione disponendi Indos ad Eucharistiam.]tu lethalis culpæ tenentur illos ad Eucharistiæ susceptionem disponere, & eam ipsis suo tempore ministrare. Pro quo sunt Auctores, quos adducit Dom. Solorzanus Cap. 15. citato, num. 95. & in Politica suprà Col. 2. Et illis addendus Ferdinandus Zurita in Enchiridio Indico Quæst. 3. Et videri possunt quæ diximus Titulo 12. n. 443. & seqq. vbi de hoc actum ex professo. Sunt etiam pro eodem grauissima Concilij Limensis tertij Decreta Act. 2. Cap. 19. & 20. quorum prius allegat Dom. Solorzanus, in quo de tradendo Viatico agitur, qui & secundum de Paschali Communione poterat etiam allegare. Circa vtrumque autem, quæ ibidem diximus consulenda, vbi Parochorum obligatio satis demonstrata. Vide etiam inferiùs num. 78. Iam ergo ad alia, pro quibus sit

CAPVT III.

Parochis Indorum vt sit prohibita cohabitatio fœminarum, & obseruanda circa illam.

DIctum de hoc Titulo 14. num. 15. & [Concilij Lim. 3. Decretum circa cohabitationem fœminarum.] seqq. vbi Concilij Limensis tertij grauissimum Decretum adductum, cuius tamen hoc loco circa cohabitationem huiusmodi peculiaris prohibitio discutienda. Sic ergo Act. 3. Cap. 19. in fine habetur: Sed neque iuuenculas Indas adseruitia domestica, siue perpetuò siue etiam per vices alternantes, tenere vllâ ratione permittantur: sed aut famulatu virorum, aut, si opus erit, mulierum satis ætate prouectarum seruitio vtantur. Sic ibi. In quo quidem Concilium Sacrorum Canonum est instituta secutum. Nam Cap. In [Alia Sacrorum Canonum.]hibendum, quod est primum de Cohabitat. Clericor. ita dicitur: Inhibendum est vt nullus sacerdos fœminas, de quibus suspicio potest esse, retineat. Sed neque [Cap. Inhibendum, de cohabitat.] illas quas Canones concedunt, matrem, amitam, & sororem: quia instigante diabolo & in illis scelus perpetratum reperitur, aut etiam in pedisequis earumdem. Sic ibi. Et Cap. A nobis, eodem Titulo, ita dicitur: Cum Clericis quoque non permittas mulierculas habitare, nisi fortè de illis personis existant, in quibus [Cap. Anobis, eodem Titul.] naturale fœdus nihil permittit sæui criminis suspicari. Sic Innocentius III. cùm prius Caput deductum fuerit ex Concilio Moguntino. Personas autem magis in speciali designat Lib. 37. Titul. 6. Part. 1. Nec videtur dubitari posse de graui circa hoc obligatione, grauitate rei ipsius, & Canonum verbis inspectis, quamuis vsus notabilem indux [Ea grauiter obligare. Sed vsu temperata, & qualiter.]erit laxitatem, vt sententia illa, quam adducit Glossa in citat. Cap. Inhibendum, videatur admittenda, illud scilicet procedere de Clericis suspectis & iuuenibus, ac de mulieribus etiam suspectis: pro quibus etiam Lib. 38. Titul. eodem: cessante ergo suspicione, stare cum illis habitatio poterit. Videatur inquam admittenda, ne plurimos grauis huius præcepti reos, qui bonâ aliàs fide procedunt, & æternæ damnationi addictos fateamur. In casu autem nostro minimè est tale [Non tamen circa Parochos Indorum.] aliquid admittendum, cùm Concilium permissionem circa hoc omnem abscindat, dum ait: Neque vllâ ratione permittantur, & circumstantiæ tales sint, vt oporteat iis attentis cautelam specialissimam adhibere. Inter Indos enim viuitur, de quorum conuersione agitur, & à quorum persuasione longissimè omnis debet esse suspicio, quæ suos possit maculare Pastores.

