- Lucrari eas Vicarium generalem Officio vacantem. T. 14. 11. vbi quid si Professor publicus simul sit, & de Pœnitentiario dum audit Confessiones, alijsque officio incumbentes suo.
- Officium debere esse ex necessitate susceptum, excepta Cathedra. 12
- Illius labor commendatus. Ibid
- Lucratur eas impeditus morbo, cui caussam dedit. T. 18. 4.
- Quomodo sint stipendium diurnum labori respondens. 7. & 22.
- Earum differentia quædam, cùm speciali circa ipsas doctrina. 9. & 10
- Quæ roboratur, vt paucis præsentibus non omnes debeantur. 11
- Cur ab Ecclesia dispositæ. 12
- Eadem obligatio ex illis consurgit, quando tota Præbenda in eisdem consistit, quoad superflua largienda. 20 & seqq. & idem de quotidianis. 22.
- Dominium accipienti posse onus charitatis imponi. 23
- Quomodo absentibus pro studio debeantur. 41
- Et pro caußâ publicâ. 56. vbi quòd debentur quando non stat per aliquem vt non resideat.
- De commeantibus in Hispaniam cum Procuratorum titulo. 57
- Quid circa collusionem & condonationem. 59. & seqq. Vide Præbendarius.
- Vacationis permissæ tempore deberi, etiamsi distinctæ sint, vt probabile proponitur. 65
- Statuta vt fieri queant non conformia Concil. Trident. circa illas. Ibid
- Declarationes Cardinalium concordatæ. 66
- In Indijs integrè deberi. 67. & seqq.
- Circa consuetudines sententiæ quædam. Ibid. & sequenti. vbi de die pro barbæ tonsione.
- Nonnullæ aliæ tolerabiles, ex quibus indulgentia pro dicta actione roboratur. 69
- Pro eodem. 70. vbi quæstiones aliæ circa res vsuales.
- Distributionum medietatem amittere qui non canit. 72 vbi difficultas specialis circa Indicos Præbendarios.
- Circa Antiphonam Salue Regina quid statuere Episcopus poßit ad distributiones spectans. 75
- Circa illas nihil posse Capitulum Sede plena sine Episcopi auctoritate. T. 19. 1. vbi exceptio quædam.
- Præbendarios visitantes sine neceßitate non lucrari. 30

- Doctrina Christiana.

- Pro illam docentibus Indulgentia. T. 12. 499
- Vide Parochus.

- Doctrinæ Indorum.

- Vide Beneficium, Episcopus, Parochus, Parochi Regulares, Vicarius Generalis.

- Domicilium.

- Iurans illud pro Ordinibus, sed animo non permanendi, ordinari nequit, si animi appareant coniecturæ. In Appendice ad T. 16. post T. 19. numer. 18. & 20. vbi Decretum Concilij Limens. circa illud, & quid Ius statuat erga domicilij acquisitionem.
- Eiusdem Concilij aliud circa litteras testimoniales. 21
- Inconsulto Episcopo posse domicilium mutari. 22
- Pœna sine litteris ordinantis, & ordinati. Ibid.
- Etiam mutato domicilio eam ordinatus incurrit, & à quo absoluendus. 23
- Pœna ordinatorum ad titulum malè iurati domicilij, quia non acquisiti. 24. vbi an furtiuè ordinatus dici queat, & à quo absoluendus.
- Casus specialis ordinati cum iurato domicilio, sed cum dimissorijs proprij Episcopi. 25. & 26. vbi quòd pœnam statutam non incurrat.

- Donatio.

- Etiam in exceßiuis non esse peccatum mortale. T. 15. 26. vbi quomodo occasionem earum præbens peccet grauiter contra charitatem.

- Dubium.

- In dubio circa jurisdictionem, pro Inquisitione judicandum. T. 20. 12

- E

- Ecclesia.

- NOn consecrata à quolibet Sacerdote reconciliari potest aquâ communi benedictâ. T. 12. 262
- Ecclesia inter pauperes maximè computanda, si egeat. T. 15. 32
- Quando dicatur vacare. T. 19. 6. & seqq.
- Vide Parochus, Parochus Regularis, Visitator.

- Ecclesiastici.

- Pœnis illos frænari oportet. T. 15. 28
- Vide Clericus.

- Epikeia.

- Qùando locum habeat, & de legislatorum coniecturanda voluntate. T. 12. 175

- Episcopus

- Quomodo sint Ecclesiæ Doctores, vt probabiles reddere sententias singulares poßint. T. 12. 288
- Sententiam de potestate illorum in suis diœcesibus, sicut Papæ in Ecclesiâ, plenam esse periculo. 290
- An modo habeant facultatem absoluendi ab hæresi. 226 & 227
- Visitare qualiter teneantur. 437
- Ratione distantiæ aut periculi posse in voto castitatis, &c. dispensare, & ita in Indijs, & cum Indis maximè, & potestatem talem esse ordinariam. 461. & 475
- Eorum onera periculosa, & ingressum non per ostium, duplici narratione monstratum. T. 13. 1
- Eorum obligationes, quia debent esse Apostolici. 2
- Instructionem non fastidiendam ab ipsis, qui speculum habent Euangelium. 3
- Quatuor illis necessaria, Indicis præsertim. 4. vbi quid sit per ostium intrare.
- De ingressu per munera. 5. & seqq.
- Religiosis Indicis prætensoribus non posse dignitatem talem sine graui peccato conferri: & quale in ambientibus. Duo casus excepti. 14
- Card. Caietani doctrinam non suffragari. 15. & 16
- Debere linguam Indorum callere, & tales præferendos. 17. vbi de doctrinæ supellectili requisita, & alia.
- Quantâ id curâ prouidendum, & quomodo ex eo honestari prætensio queat, mente concepta. 18
- Obligatio Litterarum Apostolicarum pro Indijs detrimentosa retardatio. 19
- Præsentatos à Rege debere statim ad Ecclesias se conferre. 20. & 47.
- Quid, quando nulla aut modica est Ecclesiæ vtilitas. Ibid.
- Residentiam esse de jure diuino. Ibid.
- Quando Bullæ poßint expectari: pro quo tres caussæ absentiæ ex Tridentino applicatæ. 21
- Circa trimestre benignæ opiniones vt faueant. 22
- Authentico Confirmationis testimonio posse sumi posseßionem. 23. vbi quòd minor etiam pro foro conscientiæ notitia sufficiat.
- Probabilitatem positionis dictæ sufficere, vbi ex mutatione habitus arguitur. 25
- Sine Litteris dictis non posse consecrari, est probabile. 26
- Tres Episcopos ad consecrationem absolutè requiri. Ibid. & 27
- Sententia multorum, Papam non posse dispensare: sed contraria vsu Ecclesiæ recepta. 28
- Priorem esse improbabilem. 33. & seqq.
- Trasumpta Bullarum an sufficiant. 36. & seqq.
- Episcopus cum sola præsentatione vt queat ad Ecclesiam se conferre. 40. & seqq.
- Maiorem vtilitatem in translatione pensandam. 42 & 47.
- Translationem soli Pontifici reseruatam. 43
- Sola præsentatione gubernationem accipiens, an delegatus, vel ordinarius sit. 46
- Indiarum Episcopos in quibus grauiter peccare contingat. 63. & seqq.
- Regium item Patronatum non seruantes. 70. & 71. vbi alia vtilia.
- Peccare pecunias in Hispaniam destinantes. 72
- Circa congruam sustentationem. Ibid. & seqq.
- Notanda pro resolutione doctrina in fauorem Prælatorum. 83
- In Quartæ exactione quomodo peccare poßint. 84
- Non posse officia ministerialia vendere. 85. Neque partem emolumentorum exigere, sibi aut alijs applicandam. 86. & seqq.
- Non esse dominos officiorum. 88
- Posse onus eleëmosynæ imponere ex gratitudine conferendæ, & non conferenti officium auferre. 89. vbi probabiles quædam sententiæ suffragantes.
- Circa Notarios vtilis doctrina. 91. & 92
- Quomodo debeant subditos defendere, si opprimi contingat. 93
- Illustre D. Ambrosij Episcopi patrocinantis exemplum. 94
- Residentia necessaria. T. 14. 4. vbi de alijs Curatis.
- Suis sumptibus debent diœcesim obire Confirmationis conferendæ gratia. T. 15. 23
- Quàm illos dedeceat cupiditas litigiorum origo. T. 16 40
- Ad ipsos spectare consuetudines corrigere circa aßistentiam Præbendariorum. 36. vbi de duobus ex illis ad consilium adhibendis, circa quos notanda quædam.
- Non omnem consuetudinem posse abrogare, & quid circa eorum potestatem. 37
- Adiri posse per viam querelæ. T. 19. 12
- Quanta in illis doctrinæ suppellex requisita. 16
- Mediocrem sufficere. T. 20. 84

- Eucharistia.

- Vinum pro illâ potest esse diuersæ speciei, vt & triticum. T. 12. 214
- Quomodo deferenda periclitanti in Seminario Societatis. 356
- De Seminarijs Indorum. 357
- Ecclesiam potuisse vsum Calicis prohibere, etsi per illius sumptionem distincta gratia conferatur. 361
- Panis est non dandus canibus, & quomodo id intelligatur. 438. vbi de schedulâ dandâ ab Indis, & Nigris.
- De Viatico ipsis dando. 439. & seqq.
- In extremis positis minor est dispositis requirenda. 440
- Tabachum ante illam quomodo non sumere liceat, vide Tabachus.
- Abstinentia post ipsam à D. Clemente præceptam. T. 16 95
- Quid poßit ante illam sumi. 97. & 100
- Quomodo intelligendum Per modum saliuæ. Ibid.
- Vide Communio, Priuilegium.

- Examen.

- Non repetendum in Beneficiorum concursu. T. 16. 45
- Habilitas inspicienda de tempore primi examinis. 48
- Vide Patronus, Parochus, & Parochus Religiosus.

- Excommunicatio.

- Quæ in transeuntes ad Indias sine Regis licentiâ ab Alexand. VI. imposita, non ligare, cuius rationes redditæ. T. 12. 132
- Vide Bulla Cœnæ, Censura, Visitator, & alibi.

- Exemplum.

- Exemplum non arctare dispositionem. T. 12. 333
- Nec benè allegari in caußis Ecclesiasticis à laicis tractatis. T. 16. 46.
- Exempla quoad mores, vide Clericus, Episcopus, Parochus.

- Extrema vnctio.

- Simplex sacerdos an poßit oleum benedicere, aut non benedictio in neceßitate vngere. T. 12. 345
- Circa Indos peccari mortaliter per omißionem. Ibid.
- Qualis obligatio generaliter. Ibid.
- De priuilegio circa administrationem pro familiaribus & externis. 346. & seqq.
- In Seminarijs alumnorum locum habere. 363. & seqq.
- Quæ partes vngendæ maximè in fœminis. 358. & seqq.
- Circa Sacramenti effectum variæ sententiæ, & an omnes vnctiones illum conferant. 359. & 360
- Quale præceptum circa illas ex Rituali Romano. 361
- Vnde non omnes esse necessarias colligere Ecclesia potuit. 362
- Circa praxim quid tenendum. 363
- Casus specialis de omißis verbis illis Per locutionem. 364. & seqq.
- Non esse necessarium exprimi sensum, aut partem, in quâ fit vnctio, sententia aliquorum. 365
- Variæ aliæ sententiæ circa administrationis modum. 366. & 367.
- Modus supplendi defectum. Ibid
- Quæ obligatio illam conferendi. T. 16. 82
- Subito morbo correptis esse conferendam, & sensibus destitutis, & pro eo illam extare. Ibid.

- F

- Fabrica.

- Vide Visitator.

- Facultas.

- Vide Absolutio, Bulla, Confessarius, Priuilegium, & alia.

- Fama.

- Illi bonum animæ præferendum: quod ex præcepto correctionis ostenditur: propter vitandum aliorum damnum non curandum, vnde & occultum delictum detegendum. T. 14. 18

- Famula.

- An dimittenda ab infirmo indigente illâ, quæ tamen occasio illi peccandi est. T. 16. 53. & seqq.

- Fœmina.

- Quare ad testificandum aliquoties admittatur. T. 15 31.
- Vide Clericus.

- Festum.

- Festorum celebratio pro vno Hispaniæ regno concessa an pro alijs suffragetur. T. 12. 147. & 148
- Ad quæ Festa Indi teneantur. 147
- An ad in dictâ generaliter post priuilegium Pauli III. 418
- De Festis SS. Innocentij & S. Syluestri an generaliter obligent. 420
- Consuetudo circa Festa ex ignorantiâ non inducit obligationem. 416

- Fides.

- Negotium fidei quod dicatur pro lucrandâ Indulgentiâ Plenariâ ab ijs, qui in itinere moriuntur. T. 12 494.
- Pro eodem Indulgentia alia. 501

- Fiscus.

- Fiscus contrahens ligatur legibus pro contractu latis. T. 20. 30

- Forma.

- Quando substantialis censenda. T. 12. 319. 320. & 321.
- Eâ non seruatâ corruere actum. T. 20. 112. vbi alia pro amplificatione.

- Fructus.

- Vide Beneficium, Episcopus, Parochus, Præbendarius.

- G

- Grammatica.

- ILlius commendatio. T. 18. 46. 53. & 54. vbi alia circa ipsam.

- Gratia.

- Iuxta postulationem, illius est conceßio regulanda. T. 12 390
- Vide Priuilegium.

- Gratitudo.

- Vide Officium.

- Gubernator.

- Vide Appellatio, & Episcopus.

- Gula.

- Quando peccatum mortale. T. 16. 106

- H

- Habitus.

- DE habitu decenti Clericorum vide Clericus.

- Hæresis.

- Vide Absolutio.
- Vide Capitulum Cathedrale.

- Horæ Canonicæ.

- Quæ Officij pars omissa mortalem transgreßionem inducat. T. 18. 29
- Vide Beneficium, Parochus, Præbendarius.

- Hospitale.

- Pro inuisentibus illa Indulgentiæ. T. 12. 506

- I

- Ieiunium.

- QVando illius præcisè incipiat obligatio. T. 12. 59
- De culpabiliter defatigato. 397
- Parochos posse in illo dispensare. 444. vbi an Vicarij.
- In dubio posse dispensari. 445
- Vide Priuilegium, vbi multa circa illud.

- Ignorantia.

- Vide Censura.

- Illegitimi.

- Vide Capitulum.

- Illitterati.

- Quando irregulares. T. 18. 46

- Indi.

- De illorum priuilegijs toto Titulo 12. Vide Priuilegium.
- An capaces Ordinis Clericalis. T. 12. 368
- Non possunt cogi ad laborandum in Festis, pro quibus habent priuilegium, & in eo peccari mortaliter. 421 422. Etiamsi serui, sicut nec Æthiopes. 423
- Ad Missam audiendam in illis non teneri. 425
- Puerorum more tractandi circa præceptorum laborem. 429
- Ebrietas in illis vt obstet Communioni. 433. & 434
- Indi & Neophyti quomodo vt distincti proponuntur in Bullâ Pontificiâ. 440
- Qualis imbecillitas eorum sit. 446
- An possint excommunicari. 487. & seqq.
- Nihil ab illis exigi posse ob administrationem Sacramentorum. T. 13. 68
- Qualiter eorum testimonium admittendum, & an semper sex vnum conficiant testem. T. 15. 29. & seqq.
- Benigne tractandos. T. 7. 6. T. 11. 2. & T. 16. 51
- Quantùm in illis hortamenta continentiæ valeant, exemplo duorum coniugun declaratum. 85

- Indiæ.

- Inter illas communicatio priuilegiorum. T. 12. 491
- Vide Priuilegium, pro quibus & alia paßim.

- Indulgentia.

- Quomodo illas lucrari liceat in Ecclesijs Religiosorum. T. 12. 139. & seqq. vbi & de Iubilæis.
- Confeßionem pro obtinenda sufficere, cùm contritio petitur. 488
- Variæ Indulgentiæ pro Indijs. 491. & seqq. Ibi Index marginalis.
- Non esse generali reuocatione sublatas. 484. & 493
- Latè interpretandæ, quia gratiæ. 494
- Catechumenos eas posse lucrari. 508
- Priuilegium peculiare pro Indijs circa impeditos etiam culpabiliter. Ibid.
- Vt conueniat Cathecumenis. Ibid.

- Infidelis.

- Vide Conuersio, Decimæ, Matrimonium.

- Infirmus.

- Vide Indulgentiam, pro visitantibus ipsos. T. 12. 505

- Inquisitio, Inquisitor.

- Delictum dicentis duas Missas eodem die ad illam spectare. T. 12. 289. vbi doctrina complectens alia.
- Munera accipere prohibentur. T. 20. n. 1
- Clementinæ pœnam non incurri ex gratuitâ largitione. 2
- Quæ actio vim extorsionis habeat. 3
- Per aliqualem vim non incurri, si tribuens absolutè non sit inuitus. 4. vbi quid cùm datur aliquid ad redimendam vexationem.
- Circa pecuniæ tantùm receptionem versari, probabile. Contrarium tamen videri certißimum, maximè in Indijs, quando est eadem ratio, quæ in pecunia. 5. 6. & 7. vbi notanda doctrina.
- Per violentiam circa mutuum non incurri, nisi non restituat. 8
- Incurri ab exigente plus quàm valeat res ab eo vendita. Vbi de vendente summo pretio specialis quæstio. 9. & in casibus dictis peccari mortaliter.
- Non incurri, dum non agitur prætextu officij. 10
- Sufficere restitutionem simpli. 11
- De pœnâ excommunicationis, & qualiter exponenda. Ibid. & 12
- Facta restitutione cessare reseruationem. 13
- Si ob impotentiam non fiat, posse absolui Inquisitorem, & non tantùm in casu mortis, & à quibus. Ibid
- Quæ regulæ illis circa acceptionem seruandæ. 14
- Vi delegatis quid generaliter prohibitum. 15
- Quid vt Ordinarijs. 16
- Notanda regula pro obligatione restitutionis non stringenda. Ibid
- Pœna non procedentis ritè in officio. 17
- Actum merè internum in illo non puniri. 18
- Duo tantùm peccata commißionis vix jam credibilia in Clementinâ percelli. 19
- Omißionis tantùm peccatum pœnâ affici, & id circa hæresim. 20. vbi quod ex negligentiâ, aut metu non procedens minimè incurrit.
- Excommunicatio à quo tolli poßit. 21
- Circa suspensionem diuersitas sententiarum: & communior circa Confessarium Ordinarium. Secus, si Ordinarius ipse incurrerit, & tunc quid præstandum. Ibid. & 22
- In protractione caussarum vt peccari contingat, & quando graue sit peccatum. 23
- Minuendam pœnam iuxta carcerationis durationem. 24
- S. Tribunali propria clementia. Ibid
- Ex quorumdam Doctorum sententia in casu alia præcedens positio roborata. Ibid.
- Quid pro praxi. 25
- Circa ciuiles caussas etiam grauiter posse peccari. 26
- De obligatione circa Custodes. 27
- Et ad curandum ne incarcerati inter se colloquantur. Vbi de quibus agere cum illis Custodes poßint. Et quòd Clementina de incarceratis tantùm pro hæresi procedat, & quòd vnus sufficiat Custos.
- Circa Qualificatorum electionem specialem in Indijs curam adhibendam. 28. & 29. vbi qualis sufficientia in illis requiratur, ob munus, cuius proprietas explicata. Pro illis etiam. 66. & seqq.
- In contractibus debere pretium commune seruare. 30
- Excessus vendentium non esse more alio non puniendos. 31. vbi notata nonnulla.
- Ad Tribunal qui non sint ex leui caussa trahendi, & admittendas excusationes quando iniurijs caussam dedêre ministri, ac paternum deberi modum agendi seruari.
- Perniciosa scripta vt debeant prohibere, & quales in cura futuri. 32
- Supra Commissarios vigilandum ex graui obligatione. 33. vbi quod oporteat esse tales, vt S. Tribunal non reddant odiosum.
- Circa Concordata grauis obligatio. 34
- Eorum Capitula percurruntur additis Commentariolis. 35. & seqq.
- Vbi aliqua peculiaria, & notatu digna, vsque ad finem operis. Ibi Index.

- Instructiones.

- Quam habeant obligandi vim. T. 14. 7

- Interdictum.

- Impositum donec aliquid fiat, eo facto, cessat sine absolutione ab homine, sed non à iure. T. 15. 22
- Priuilegium pro illo Societatis. T. 12. 502

- Irregularitas.

- Non contrahitur ex actibus charitatis, & exhortatione ad illos, ex quo aliqui excusantur. T. 16. 76
- Quæ propriè contrahi dicatur. T. 19. 73
- Quæ ex defectu natalium an dici poßit ex delicto. 74
- Ex defectu lenitatis an poßit ab Episcopo dispensari. 75 vbi de homicidio in bello quid pro Indijs, & in defensiuo non incurri. 76. vbi casus specialis.

- Iubilæum.

- Vide Indulgentia.

- Iudex.

- Vt peccet, & ad restitutionem teneatur caussarum decisionem protrahens. T. 20. 26
- Quæ scientia necessaria in illo. 29
- An aliquid accipere poßit ob sententiam probabiliter pronuntiatam, cùm potuerit sequi contrariam. 101
- Vide Munera.

- Iudicium.

- Iuxta ordinariè est accidentia formandum. T. 12. 68

- Iuramentum.

- Episcoporum circa Patronatum Regium vt obliget. T. 13 70. & 71
- Iurare vt poßit subornatus pro Cathedrâ se nihil accepisse. T. 20. 101
- Quid de alijs requisita omnia non habentibus, licèt habeant substantialia. 120. & 121

- Iurisdictio.

- Correctio probat iurisdictionem. T. 12. 71
- Quæ sit verè & propriè talis, & quotuplex. 72. vbi an Rectores Seminariorum Superiores sint, de quibus Bulla Innocent. X. Ibid. & seqq.
- Delegata quæ propriè sit. T. 13. 45
- Et quòd non obstet ordinariæ. Ibid. vbi de Prorege, Vicarijs Capituli, & Alcaldijs.

- Iustitia.

- Ad supremos judices præcipuè spectat. T. 20. 33
- Vide Charitas, Parochus, Religiosus, Restitutio.

- L

- Labor.

- VNde æstimandus. T. 13. 88
- Vide Beneficium, Præbendarius, Quarta.

- Lex.

- Quando fauorabilis, aut odiosa censenda. T. 12. 46. & seqq.
- Ex illius ratione coniicienda obligatio, quæ intentionem legislatoris ostendit. 60
- Legum Pontificiarum obligatio grauis vnde colligatur. 285.
- Cùm lex contra præsumentes loquitur, vt sit explicandæ præsumptio. 286
- Verbum Oportet aliquando grauem in conscientiâ obligationem indicat. T. 16. 19
- Lex pœnalis quando extendatur propter identitatem rationis. T. 20. 77
- Quando secus, etiamsi in fauorem fidei. 12

- Libri.

- Esse filios, & pro eorum editione posse Episcopos expensas facere nihil congruæ subtrahentes. T. 13. 82
- Ad libros pro Quarta posse Parochos per excommunicationem compelli. T. 16. 29. Pro alijs. n. 6.

- Libertas Ecclesiastica.

- Praxis quædam circa obligationem Concordati non Inquisitionis, ansit contra illam.

- Licentia.

- Regis Catholici an sufficiat vt Religiosus ad Indias transiens gaudeat priuilegijs Religionis, præsertim Indicis. T. 12. 135
- Vide Priuilegium, & Religiosi.

- Lis.

- Vide Iudex.

- Litteræ Apostolicæ.

- Qualiter necessariæ ad Episcoporum consecrationem, &c. T. 13. 19. 22. & seqq.

- Litterati.

- Quantoperè sint in Ecclesiâ necessarij. T. 18. 42

- Ludus.

- Circa illum aliqua ad Clericos spectantia. T. 14. 29 & seqq.
- Alia magis generalia. 31. & 32. vbi & de Episcopis.

- M

- Mandatum.

- NOn esse mandatum Pontificis, quod ab eo ignorante prodit. T. 20. 82

- Maria Virgo.

- Illius excellentia conceßione Indulgentiæ specialis pro Imagine in Ecclesiâ Limanâ Societatis existente, Româ missa, singulariter commendata. T. 12. 506.

- Matrimonium.

- Quæ facultas dispensandi circa illud Religiosis Societatis sit sine communicatione Generalis. T. 12. 183
- Circa gradus jure naturæ non prohibitos, probabiles opiniones, pro coniugijs Indorum, & aliorum conuersorum, non dissoluendis. 378. & seqq.
- Quomodo Ecclesia in eo dici poßit dispensare. 381
- Polygamia an licita apud Infideles. Ibid.
- In cognatione spirituali an dispensatio esse poßit, & pro illâ extet priuilegium. 384. & 385
- Casus specialis de contrahentibus inualidè, vt sic impetrans dispensationem. 397
- Matrimonia Gentilium Baptismo non solui. 399. vbi quomodo cum eo stet baptizatum posse cum alia contrahere si vxor conuerti nequeat, aut è contra.
- Doctrina D. Pauli circa illud quatenùs ab Ecclesia recepta. 400. & seqq.
- Vt stare queat cum proæcepto Christi non dimittendi vxorem. 401
- Peculiaris pro eo doctrina. 402. vbi quomodo dici possit Christum in eo dispensare, & quòd matrimonium ex naturâ suâ non sit indissolubile.
- Priuilegia circa prædicta quid conferant, cùm ex Iure videantur haberi. 403. & 404
- Dissolutio matrimonij in dicto casu an ex dispositione Christi, an ex Ecclesiæ potestate contingat, & an stet ipso facto, vel Ecclesiæ sententiam requirat, Ibid
- Concilia Limensia quid circa prædicta disponant. 405
- Quæ spes conuersionis in coniuge non conuerso sufficiat. 406
- Conuersus an poßit cohabitare cum infideli. Id aliquos negare. 407
- Contrarium statuitur. 408. & seqq. vbi quòd Apostolus non Consilio tantùm, sed præcepto vsus.
- Semestris à Concilijs prædictis designati non esse obligationem juxta priuilegia. 411
- An currat in fauorem coniugis infidelis. 412. vbi quòd coniux sine culpa potest coniugij iure priuari.
- Quòd scandalum charitatis, propter quod stare dissolutio potest. 413. vbi an cohabitatio vltra semestre consuli aut præcipi poßit.
- Circa conuersum plures vxores habentem, vt cum qualibet ex conuersis contrahere poßit, decisio Pij V. 414 & seqq.
- Apud Indos non videri vera matrimonia fuisse. 415 vbi quid in more apud Mexicanos. 415
- In dubio an in fauorem matrimonij inclinandum. 416
- Quando impedimentum petendi debitum oritur ex incestu, potens dispensare in matrimonio, potest etiam in illo, sine nouo priuilegio. 476
- Ex copulâ cum consanguinea vltra secundum gradum non oriri impedimentum dictum. Ibid
- An ex incestu occulto. Quod Indis præsertim fauet. Ibidem.
- Caussas Matrimoniales debent Episcopi per se tractare, & præsertim diuortij. 80. & seqq.
- Quantâ diligentiâ postremæ istæ discutiendæ. 84

- Mestizi.

- Ad Sacros Ordines & Beneficia rarò admittendos. T. 19. 69.
- Per leges Regias à publicis muneribus arcentur. Ibid. vbi & salutare monitum Concilij tertij Limensis circa illos.

- Metus.

- Qualis debeat censeri grauis, & cadens in constantem virum. T. 20. 122. vbi & de precibus, de quibus & 124.

- Missa.

- Pro illâ decentior locus publicus, quàm domus priuata. 232
- Quo tempore dici queat, & quid per priuilegia habeatur. 237. & seqq. vbi notanda multa. Ibi Index marginalis.
- Particulæ an sumi post purificationem poßint. 163. & 243. ac seqq. vbi multa scitu digna. Ibi Index.
- Duas dicturus Missas an poßit purificationem in priori sumere. 250. & 251
- De obligatione non sumendi illam in Mißis Natalis D. Ibid.
- Quando sine priuilegio plures dici queant. 275. vbi de gradu neceßitatis plura.
- Pro Indijs prædicta militare. 276. vbi & pro alijs doctrina.
- Contra nuperum abusum in Indijs dicendi duas Missas. 280. & seqq.
- Quomodo obedientia circa non dicendam Missam gratior Deo sit quàm illa. 291. & 292. cum notanda doctrina.
- Quo tempore celebrari sine priuilegio poßit ad dandum viaticum. 441
- Pro applicatione fructus Sacerdoti respondentis non posse accipi speciale stipendium. Nec pro Mißâ nuptiali. T. 16. 7. vbi an Missæ poßint à Concilio antecedenter applicari.
- Missarum à Testatoribus relictarum non posse stipendium augeri. 23. vbi & alia, ac de Collectore.
- De sumptione Tabachi ante Missam prohibita, vide Tabachus, & 92. ac seqq.
- Decretum Pij V. de obseruandis in illa, & circa Pacem quid ex Concilio Limensi, & Rubricis Missalis. 206 & 207. vbi quòd obligatio sit sub mortali.
- Circa obseruantiam Rubricarum idem statuitur. 100. & 111. vbi circa Dianæ Assertiones quædam adnotata.
- Vsum Patenæ contra prohibitionem esse mortalem, sicut sine consecratione. 112
- Pacem fœminis per Ministrum deferri similiter. 113. vbi quando Rubrica videatur grauiter obligatoria, & quòd nequeant in Mißis ministrare.
- Quæ obligatio in Religiosis circa Pacem per Ministrum sacrum. 115
- Puellas cantatrices in Choro nequeunt Parochi sustinere sub reatu graui. 116. vbi quòd Episcopi id debent prohibere.
- Vide Sacerdos, vbi plura circa stipendium.

- Monialis.

- Frui priuilegijs virorum. T. 12. 138. vbi de Indicis.
- Asuo degenerare nomine colloquijs sæcularium aßistentes. T. 14. 28. vbi de indecenti concentu.
- Circa earum clausuram & egressum quid poßint Episcopi & Vicarij, ac Capitulum Sede Vacante. T. 19. 89. & seqq.

- Mors.

- Post mortem Prælatorum quæ potestas Vicarijs, & Ministris. T. 12. 87. & 88

- Mortuus.

- Vide Parochus.

- Munera.

- Quæ poßint judices Ecclesiastici accipere. T. 14. 33
- De obligatione restitutionis. 34. vbi notanda regula ad agnoscendam gratuitam donationem.
- Pro eodem plura. T. 20. 15. & 16
- Ad redimendam vexationem, vt dari poßint. T. 20. 96 vbi quando hæc doctrina procedat.
- Subornationem non posse subornatione depelli in Beneficiorum oppositione. Ibid.
- Munerum nomine vim & fraudem non venire. 108

- N

- Negotiatio.

- QVi dicantur, sicut & Mercatores. T. 20. 48

- Neophytus.

- Qui tales dicantur. T. 12. 443. & 461. vbi quomodo ab Indis, & reductis distinguantur, de quo & 476.

- Notarius.

- Episcoporum Notarij an laici esse debeant. T. 19. 90
- An si tales, puniri à laicis judicibus poßint in officio delinquentes. Ibid.
- Praxim id Prætoriorum amplecti. 91
- Vide Officium.

- Notorium.

- Notorietas criminis vt necessaria ad procedendum contra Clericum. T. 14. 16. & seqq.

- O

- Obedientia.

- VIde Missa, & Parochus Religiosus.

- Oblationes.

- Ad illas non teneri Indos, neque alios generaliter loquendo. T. 12. 458
- Neque ratione consuetudinis. 459
- Parochus ad restitutionem teneri. Ibid.
- De intolerando circa hoc quorumdam abusu. Ibid.
- De illis vt poßint Episcopi disponere. T. 19. 79

- Occasio.

- Peccati occasio quando non sit graue peccatum. T. 16. 55.
- Præcidendas illas etiam cum gemitu ex dolore. 59

- Officium.

- Officia Notarij, Fiscalis, & alia ministerij sui, non posse ab Episcopis vendi. T. 13. 86. & 87
- Non esse eorum dominos. 88. vbi de obligatione restitutionis.
- Onus Eleëmosynæ ex gratitudine imponi posse. 89. vbi doctrina ex probabilibus opinionibus circa gratitudinem.

- Officium diuinum.

- Vide Horæ Canonicæ.

- Opinio.

- Probabili in vsu Sacramentorum quando vti non liceat. T. 13. 30.
- Non esse probabilem, quæ tenet Pontificem non posse circa tres Episcopos pro Consecratione necessarios dispensare. 33. & seqq.
- Opinionem aliquando probabilem posse improbabilem reddi, auctoritate Pontificis accedente.
- Vide Capitulum, Matrimonium, & alibi.

- Oracula viuæ vocis.

- Vide Viuæ vocis oracula.

- Oratorium.

- Priuilegium circa benedictionem. T. 12. 261

- Ordo sacer.

- Ætas pro illo quomodo computanda. T. 12. 59
- Indis an poßit conferri. 368
- Pro dispensatione ad illos, vide Dispensatio, & Capitulum.
- Prima Tonsura an sit Ordo. T. 19. 66

- P

- Papa.

- EX falsis informationibus aliquando minùs conuenientia constituit. T. 12. 40
- Studiosus conseruandi aliorum jurisdictiones. 290
- Vide Bullas, Capitulum, Episcopus, Lex, Opinio, Priuilegium, & sæpè alibi.

- Parochus.

- Dimißo officio posse vt approbatum se gerere, probabilis opinio. T. 12. 190
- Quo priuilegio generaliter gaudent omnes Indorum Parochi. 195
- Sine priuilegio duas Missas celebrare vt poßint. 275
- Parochi Indorum ad manifestanda Indis priuilegia circa Festa. 426. & 427
- Quam graue peccatorum pondus super se tollant, communionem, Indis præsertim, denegantes. 436. & T. 16. 51. & 78.
- Ex doctrinæ defectu quæ obligatio restitutionis. T. 12 459
- De obligatione residendi. T. 14. 4
- De peculiari Indiarum. 5
- Etiamsi vicarium habeant, per se in multis debere administrare. 6. & 7. vbi notanda aliqua.
- Quomodo diuino cultui animarum sit cura præferenda. 10.
- Ad ornatum Ecclesiæ teneri. T. 15. 32. vbi de Indicis specialiter.
- Parochos Hispanorum & Indicorum pariter horum linguam scire debere. T. 16. 1. & id sub mortali.
- Euasionem ex defectu per alios supplendo non valere. 2
- Requiri peritiam pro Confessarij munere, & prædicatione. 3. & seqq. vbi de prædicatione an præstari per alios poßit.
- Hispanorum Parochos ad omnia teneri, quæ generaliter pro Parochis sunt statuta, & id præ alijs. 6. Illa percurruntur. Ibid. vbi quod ad Missas dicendas etiam diebus non festiuis. §. 11.
- Debere illas pro Parochianis dicere. 7. vbi specialia quædam.
- Confeßiones quando audire teneantur, & Eucharistiam ministrare. 8
- Turpia in sonis & actionibus, ac comessationibus ab Ecclesia arcere. 9. vbi quid circa comestionem liceat.
- Lectioni insistere etiam obligati. Ibid.
- An plures Parochi esse eiusdem Parochiæ queant. 10 & seqq.
- Vsus Galliæ. 11
- An Parochi sint sponsi. 13
- An teneantur ad restitutionem non recitantes officium sacrum. 15. & seqq.
- Quo Rituali vtendum. 19
- Peccari grauiter in altercationibus cum Religiosis circa funeralia. 20
- Et iniuria erga Æthiopes, circa quos quæ præstanda. 21. & 22.
- Circa Missas à Testatoribus relictas notanda doctrina. 23. 32. & seqq.
- Circa oblationes. 41. & 42
- Parochi Indorum vt scire eorum linguam teneantur. 43
- Speciale dubium circa casum peculiarem, non annuente Prorege judicio Capituli circa illam, & ad examen in Curia nominatos compellente. Ibid. & seqq.
- Prædicandum Indis. 49
- Non extorquendas oblationes. Ibid.
- Ad restitutionem ob non recitatum officium quæ obligatio. Ibid. vbi & quid circa contractationem.
- Ad omnia teneri Parochis communia. 50. vbi quid ad vsum Ritualis Romani, & quid si desit, & de habitus decentia, ac vitæ exemplo.
- Circa cohabitationem fœminarum. 52. & seqq.
- Circa Baptismum infantium obligatio. 59. & seqq.
- Teneri Indos audire confiteri volentes etiam extra tempus præcepti. 71
- Ad infirmos tendere, etiam cum notabili detrimento. 72 & 73. vbi variæ sententiæ circa alios, & de generali obligatione circa rusticos, etiam cum vitæ periculo.
- Subleuationem debere esse cum certa spe. 74. Quod ex doctrinâ Card. Toleti confirmatum. 75
- Non teneri ad recedentes pro libitu, & quid cum talibus faciendum. 76
- Qualiter se gerere debeant Confeßiones Indorum audientes. 77
- Circa Eucharistiam obligationes. 78. & 79
- Circa dispositionem pro Confirmatione. 80. vbi notandum circa cognationem spiritualem.
- Teneri ad conferendam Extremam vnctionem, circa quod aliqua. 81. & 82
- Pro administratione Matrimonij & benedictionibus, nihil accipi posse, 83. vbi fauorabilis limitatio.
- Rituale Romanum circa ritus nuptiales obseruandum. 84. vbi quòd quædam ex Rituali Toletano contraria possunt sustineri, scilicet priùs sponsam interrogandam, & circa jungendas manus.
- Nuptias ebrietatibus non incestandas, pro quo Parochorum obligatio. 85. vbi an timore fauentium excusandi, & quòd in Indis exhortationes ad continentiam valeant, pro quo exemplum.
- Quid circa permißionem quamdam Parochi, & benedictionem mensæ crapularis. Ibid
- Debere aßistere morituris, etiam cum graui incommodo. 86.
- Et Indulgentias applicare, præsertim Cruciatæ, idque ex charitate & justitiâ. 87
- Ex Indorum obeuntium bonis nihil vsurpandum, neque quintam partem pro eis applicandam, ad quod neque heredes tenentur. 88. vbi aliquæ pro eo Indicarum Synodorum sanctiones, & pro restitutione doctrina.
- Grauiter peccare ad expugnationes obeuntes. 89. vbi & pœna excommunicationis cum notanda limitatione.
- In Missæ celebratione debere ritus in Missali contentos penitus obseruare. 107

- Parochus Religiosus.

- Generaliter loquendo conueniens esse vt Religiosi Parochi Indorum sint. T. 17. 1
- Præsertim recèns conuersorum ab ipsis. 2
- Et etiamsi stabilita jam fide meliùs sit per illos promouenda. 3
- Si secus, ab eo esse cauendum ministerio. 4
- Et sic statuentibus non posse Religiosos reluctari. 5
- Patrum Mexicanorum sententiâ comprobatum. 5. & 6
- Quid de Societate Iesv. 7. & 8
- An ex charitate, vel ex justitiâ administrent. 9
- Cum distinctione responsio. In seqq.
- Si ex charitate, non teneri ad damna ex defectu aliorum, à quibus euitarentur, vt probabile proponitur. 11
- Quomodo à Regibus imponi obligatio justitiæ poßit. 13 & 14. vbi Pij V. verba declarata.
- Ex obligatione tali quæ in speciali sequantur. 15
- Esse propriè Beneficia, quæ illis deferuntur. 18. & seqq.
