Contrarium autem probari potest ex [Quibus oppositum probetur.] eo quòd assumptio officij virtute dispensationis ab initio valida absolutè fuit, & sine limitatione: ergo debet plenum effectum habere. Antecedens constat; quia concessio Pontificis absoluta & sine limitatione est: absolutæ autem concessioni absolutus, & non limitatus debet effectus respondere. Prætereà, dispensatio concessa ad aliquem [Casus à simili, cùm diuidi commodè nequit effectus.] effectum, non cessat cessante caussâ, quando effectus commodè diuidi nequit, vt cum aliis tenet P. Sancius suprà, Disput. 30. num. 10. ergo idem dicendum quando ratione temporis cessat, sicut in casu nostro, in quo effectus diuidi commodè nequit, quia mutationes istæ superiorum ex temporaneæ inconuenientibus plenæ sunt, & non sine nota accidunt respectu externorum. Deinde [Alius de vsu dispensationis extra territorium concedentis.] argui à simili potest: nam dispensatus ab Episcopo potest vti dispensatione extra illius territorium, eò quòd dispensatio absoluta sit, & vbicumque habere suum potest effectum: pro quo Auctor idem suprà, Disp. 31. num. 17. Ergo idem dici in casu præsenti potest: licèt enim argumentum de loco ad tempus sit inualidum, iuxta ea, quæ adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 11. num. 49. valet tamen vbi similis ratio est. Item. Concessio dicta non est pura dispensatio, [Priuilegium esse, & non solam dispensationem. Et vtriusque diuersitas.] sed priuilegium temporale Indiis attributum, juxta distinctionem priuilegij & dispensationis, quam statuunt P. Suarez Lib. 8. de legibus, Cap. 2. num. 10. P. Azor Tomo 2. Lib. 7. Cap. 47. quæst. 5. Emmanuel Rodericus Tom. 2. qq. regul. q. 4. art. 2. secuti Rebuffum, Mandosium, Bartholum, & alios, vt scilicet priuilegium sit aliquid permanens, tamquàm lex, & per modum actûs primi: dispensatio autem quid transiens, & permodum actûs secundi: ergo non strictè, sed latè interpretandum est: in quo etiam caussa Religionis vertitur: ijs enim conceditur, qui in conuersionem Indorum, & in conuersorum fidei ac morum Christianorum promotionem incumbunt: ex [Ideò latè interpretandum.] quo capite amplianda esse priuilegia, jam sæpiùs ostendimus. Videatur Caput. 2. Vlterius; quia cùm dictum priuilegium à die Datæ currat, & aliàs ipsius effectus post diuturnum tempus in Indiis possit haberi, ob notitiam retardatam, ex concessione septennij portio est magna detrahenda: ergo vt gratia talis plenè fruibilis esse possit, modus est interpretationis prædictus adhibendus: sic enim septennium videtur expleri, prorogatione inquam septennij beneficio dispensationis intra illud executioni mandatæ. Denique R. P. Generalis de priuilegio dicto ad Prouincias Indiarum scribens, affirmat per illud Societatem suæ esse penitus restitutam libertati, & licere absolutè quoad illas quidquid ante Constitutionem licebat: quamuis quoad vsum nonnulla præscribat: ergo cùm ante Constitutionem designari superiores ad tempus consuetum possent, idem priuilegio durante similiter affirmandum.

Nihilominùs oppositum videtur se [Prior sententia in praxi præferenda.]curius, vnde ad vitandos scrupulos, & turbellas penitus submouendas, iuxta illud praxis inducenda. Propter quam rationem R. P. Generalis id statuit, de quo numer. 108. vt ibidem adnotatum: quodque non solùm est securum, sed etiam valdè probabile, quandoquidem effectus diuisibilis est. Vt autem inconuenientia, & nota externorum vitentur, à superioribus circa hoc solerter prouidendum, vt instante fine septennij non eos designent Superiores, quos sciunt eo finito finiendos: vel certè taliter assignent, vt circumstantijs attentis, nullum ex prædictis incommodis incurrendum arbitrentur.

Quartò; quia Prouincialibus graues [Pœna Prouincialium vltra triennium persistentium in officio, non inducit priuationem eius ipso facto.] imponuntur pœnæ à R. P. Generali, si triennio expleto non deponant officium, & tantùm modici temporis vsura permittitur: dubitari potest an eo ipso vacet officium. Et negatiuè respondendum, quia id in prohibitione dictâ non exprimitur; immò oppositum ex illius tenore deducitur, dum ad alia officia inhabilitatis pœna præfigitur, & de præsenti nihil additur. Verba illius sunt: Quod verò spectat ad ipsos Prouinciales seruetur Constitutio sancti Patris nostri, Parte 9. Cap. 3. §. 14. de triennio vt plurimùm: nec nisi [Tenor illius] grauißimâ ex caussa, & ad breue tempus, sine expressa facultate nostra id protrahatur, & in hoc grauo conscientias ipsorum Prouincialium, sub pœna etiam inhabilitatis ad Superiorum officia iterùm exercenda, si fortè (quòd absit) sine justa caussa a nobis approbanda diutiùs officium retinuerint. Sic ille: exceptio ergo firmat regulam in contrarium. Et res esset sanè scrupulis multis obnoxia, si omnes actus à Prouinciali exerciti prorogationis tempore deberent annullari. Quod autem tempus sit modi [Quod modicum tempus reputandum.]cum censendum, ex dictis num. 94. potest intelligi: quod & ego ad prudens arbitrium, adhibito Consultorum judicio, reuocandum existimo: vt si successor speretur, aut negotium aliquod expediendum sit, quod eius industriam & auctoritatem videatur postulare. Si verò successor in aliâ Prouinciâ, aut in valdè remotis sit, Vice-Prouincialis debet designari; quia cùm modicum tempus assignetur, & casus iste non excipiatur, qui & frequens esse in Indiis potest, comprehensus debet reputari. Neque arguendum ex eo quòd circa inferiores Prælatos disponitur, vt scilicet per tempus modicum durare in officio post triennium possint, vbi & pro exemplo apponitur tempus, quod intercurrit, dum successor aduentarit: nam præterquàm quòd, si aduentus successoris talis non sit [Quid in alijs superioribus.] post modicum tempus futurus, vt non rarò contingere solet, eadem de illo est sententia proferenda: in Prouinciali specialis ratio est, vt indicat pœna eidem imposita, quæ tamen aliis non sic imposita reperitur: illius enim gubernatio grauis esse toti Prouinciæ, & sine recursûs perfugio potest; cùm tamen aliter in locali superiore contingat. Quamuis alij aliter forsitan Philosophabuntur, qui parùm de Prouinciali curent, dum grato sibi Doctore, aut præposito potiantur: & ex conuerso, si grauis sarcina immediati Superioris sit, de benigno sibi Prouinciali parùm æstiment esse curandum. Humana hæc sunt: sed humanis istis aliquando conniuendum, ne infirmiores spiritus imparibus sibi ponderibus obruantur. Nec de his plura, quando & properante septennio, vix lucubratiunculæ istæ vsui esse poterunt. Sed certè, quia septennio septennium addi potest, & doctrina proposita ad alia deseruire, commentariolum istum non duximus subtrahendum: quo jam exacto, ad eam, quâ gradiebamur, orbitam disputationis curriculum traducamus. Sic ergo

CAPVT V.

An Priuilegia vni Prouinciæ Indiarum concessa, aliis etiam Prouinciis concedantur.

DIstinguenda circa hoc sunt priuilegia Indis concessa, in quorum exercitio nullus alius interuenit; & quæ ita pro illis conceduntur; vt ministerio aliorum eisdem applicentur, iuxta dicta Cap. 1. est enim circa illa non eadem ratio, quamuis fortè ob aliquam aliam possit extensio esse vtrisque communis. Pro illis ergo

Dico primò. Priuilegia concessa ali [Assertio 1. Priuilegia more Indorum non extenduntur ad diuersas Prouincias.]cui Indiarum Prouinciæ, in quorum exercitio nullus alius interuenit, non sunt alijs Prouinciis communia. Videtur ex mente omnium esse Doctorum, iuxta quos priuilegium personale non extenditur de personâ ad personam: quod habetur in Cap. Priuilegium, de Regulis Iuris in 6. vbi sic dicitur: Priuilegium personale personam sequitur, & extinguitur cum persona. Sicut autem [Cap. Priuilegium, de Regulis Iuris.] persona priuilegiata se habet in ordine ad personam, ita & Communitas ad Communitatem, juxta communem Doctorum sensum. Vnde communiter etiam tenent Religionem, quæ non habet priuilegium communicationis, non posse priuilegiis alterius frui, etiamsi in illâ caussâ similis videatur. Pro quo videndi P. Suarez Lib. 8. de Legibus, Cap. 28. num. 13. P. Salas Disput. 20. num. 93. P. Palaus Tomo 1. Tractat. 3. Disput. 4. Puncto 17. Bonacina Tomo 2. Disput. 1. Quæst. 3. Puncto 7. §. 1. num. 15. & §. 2. num. 11. & 12. & Fr. Emmanuel Tomo 1. qq. regular. Quæst. 7. artic. 2. qui alios adducunt. Vbi dici nequit caussam religio [Causam religionis non semper attendi.]nis in casu nostro verti, quia etiam in communicatione dictâ inter Religiones ratio ista valeret; cùm tamen inualidam videamus, eò quòd in causâ qualibet verbis sit priuilegij standum, vt sacri Canones clamant, & præsertim Cap. Porrò, de Priuilegij, cuius tenor datur suprà, sed non o [Cap. Porrò de Priuileg.]mittendum illud: Sic enim eos volumus priuilegiorum suorum seruare tenorem, quod eorum metas transgredi minimè videantur. Sic Alexander Tertius.

Deinde arguo ex stylo & mente Pon [Ex stylo Pontificiarum concessionum arguitur.]tificum, qui circa hoc varias solent limitationes adiicere locis temporis, & personarum, quæ quidem nullius essent effectus, quandoquidem omnimoda facienda est iuxta eorum mentem extensio: omnis enim priuilegiorum vis ab eorum voluntate dependet, à quo & descendit: ergo cùm sciant caussam fidei & religionis agi, & alioqui etiam piam, quia miserabilium personarum, sciantq́ue pariter eorum priuilegia penitus extendenda, inutiliter limitationes multiplicant: quod cùm minimè dicendum sit, consequenter est asserendum extensionem talem contra eorum esse voluntatem. Vbi specialiter vrgeri potest ex eo [Et ex tempore, circa quod non est extensio.] quòd de tempore dictum est: nam priuilegium etiam respectu caussæ piæ, & omnino fauorabile, nequit vltra tempus, pro quo est concessum, extendi, vt omnes admittunt; licèt circa aliqualem extensionem fieri interpretatio possit, quando eam concessionis verba patiuntur; vt circa computationem diximus, num. 52. & seqq. quod etiam circa locum admittendum. Atqui si circa locum extensio verbis non comprehensa liceret, circa tempus idem esset asserendum, quia vnius maior ratio quàm alterius non est, & summa est ratio, quæ pro religione facit, & pietati omnino fauendum est. Quod si Textus adductus obiiciatur de priuilegio personali, quod cum personâ extinguitur: responderi potest de eo, quod personale non est, sed commune, aliam esse rationem. Et prætereà ibi non esse sermonem de priuilegio ob fauorem fidei aut pietatis concesso. Et ex eo quòd de priuilegio personali admittitur, argui etiam euidenter potest: nam illud non [Extensio personæ quando liceat.] extenditur de personâ ad personam, nisi fortè ratione coniunctionis specialis aliquorum cum identitate rationis: vt de priuilegio concesso patri, quod ad filium, in quo est eadem ratio, debeat extendi, affirmat Emmanuel Rodericus, à P. Suario adductus suprà. Sed errante nescio per quem citatione. Pro quo & nos alios adduximus in Epithalamio numer. 218. Id autem ad præsentem caussam non facit, vbi generaliùs loquimur, & casus, in quo sumus, eam non habet personarum coniunctionem, & ita secundùm receptam communiter doctrinam. Iam vrgeo. Priuilegium dictum non extenditur de personâ ad personam, etiam stante caussâ pietatis & religionis, quia vni est tantùm personæ concessum; & priuilegium, non iuxta rationem, sed iuxta concedentis voluntatem regulandum: ergo & pluribus concessum personis non debet vltra illas extendi. Patet Consequentia ab euidenti paritate. Quòd si in isto extensio admittitur, non est cur in illo non debeat admitti: Iura enim de illis pariter determinant sine vmbra discriminis alicuius. Tenet apertè P. Escobar de Mendoza Tomo 1. lib. 6. n. 82. & 132.

Dico secundò. Pro casu aliquo vrgen [Assertio 2. extensionem posse in casu aliquo necessitatis admitti.]tis necessitatis posset extensio aliqualis admitti. Id probo: nam licet resolutio præcedens videatur certa, non tamen oppositum improbabile prorsus apparet, ob auctoritatem Doctorum, qui extensionem talem fieri posse defendunt, vt videri potest apud P. Suarium num. 12. & quod maioris momenti est, ob declarationem & concessionem Gregorij XIII. quæ habetur in Compendio Indico Societatis, verb. Gratiarum Communicatio, §. 1. vbi sic dicitur: Omnia priuilegia, facultates, & gratiæ, quæ Occidentali Indiæ & Orienta [Greg. XIII. concessio, pro mutuâ vtriusque Indiæ communicatione.]li concessa sunt, & in posterum concedentur, ita in vicem communicantur, vt singuli earumdem Indiarum; & Nouæ-Hispaniæ Societatis Religiosi, illis omnibus æquè principaliter in omnibus, & per omnia gaudeant: illisque vti poßint perinde ac illa omnia vtriusque Indiæ ac Nouæ-Hispaniæ Religiosis prædictis specialiter ac nominatim conceßa fuissent. Gregor. XIII. die 10. Februarij, Ann. 1579. &c. Iuxta quæ, licèt concessio ad Religiosos dirigatur, satis tamen Pontificis mens videtur esse testata, vt priuilegia quæ Orientali & Occidentali Indiæ singillatim ac diuisim concessa sunt, communia vtrique habeantur: nam priuilegia non tam Religiosis, quàm Indiis ipsis conceduntur, vt ex tenore concessionis constat, verbis illis: Quæ Occidentali Indiæ, & Orientali concessa sunt, & in posterùm concedentur. Licèt Pontifex etiam non de concessis specialibus Pro [Notanda obseruatio pro modo loquendi Pontificis, vt non debeat ad concessa generaliter Indijs arctari.]uinciis, aut Communitatibus, sed de concessis generaliùs videatur loqui, toti scilicet occidentali, aut orientali: nam indefinita locutio eum videtur habere sensum: sine improprietate tamen aut violentiâ potest sensus minùs vniuersalis sustineri: nam quod concessum est parti alicuius Communitatis, dummodo pars sit, quæ Communitatem etiam partialem efficiat, dici potest Communitati concessum. Sic enim in Compendiis Religionum omnium occurrit, in quibus priuilegia recensentur, & absolutè dicuntur Religioni concessa, licèt multa eorum ad aliquos tantùm spectent, vt ad Prælatos, Confessarios, Magistros, &c. Quod specialiter in Compendiis Generali & Indico Societatis est videre, in quibus passim occurrit: Per priuilegium concessum Benedictinis, Cisterciensibus, Prædicatoribus, Minoribus, Augustinianis, &c. cùm tamen illa ad omnes non pertineant. Sic tamen in Cap. In his, quæ, de Priuilegiis, loquitur Honorius Tertius verbis [Cap. In his quæ, de Priuilegijs.] illis: Cùm Fratribus Prædicatoribus & Minoribus duxerimus indulgendum, vt vbicumque fuerint, sine Parochialis juris præiudicio, cum altari valeant viaticum celebrare, &c. Vbi quod aliquibus tantùm conuenire potest, Fratribus dicitur generaliter indultum. Iuxta hæc ergo ampliatio priuilegij, de quo agimus, poterit aliquando, necessitate vrgente, cui par est magna vtilitas, exerceri.

Dico tertiò. Si priuilegia talia sint, vt [Assertio 3. in priuilegijs quæ propriè Ministeriorum non sunt, dari communicationem.] Ministris etiam concedantur, quatenus per eorum ininisteria beneficium concessionis obtinetur, & Ministri nullum aliàs speciale priuilegium habeant, idem est, quod in vtraque diximus resolutione, dicendum. Id constat; quia cùm nullum aliàs Ministrorum priuilegium sit, ad Indorum commodum tota concessio reuocatur: etsi respectus aliquis Ministrorum habitus, nihil ampliùs fauoris inde resultat, quàm id, quod materia ipsa secum importat, ob illius pietatem, & ita eadem regulâ mensurandum.

Dico quartò. Religiosi communica [Assertio 4. maior illa in Religiosis communicationem habentibus.]tionem priuilegiorum habentes, maius habent fundamentum ad prædictam ampliationem. Probatur ex amplissima concessione Leonis X. pro Mendicantibus, de quâ Emmanuel Rodericus Tomo 3. qq. regul. q. 1. art. 1. in quâ sic habet: Priuilegia, indultæ, qualiacumque illa essent, siue in genere, [Leonis X. concessio.] siue in specie concessa fuerint, aut in posterùm concedentur, illa omnia, & singula illis Ordinibus, Ecclesijs, Oratorijs, de Fratribus priuatis ad priuatos, & de Festiuitatibus ad Festiuitates, &c. Iulius Secundus in [Alia Iulij II.] Bullâ apud eumdem Tomo 1. quæst. 55. artic. 20. sic ait: & quod de Prælatis ad Prælatos dictum est, ita de Congregationibus vnius Ordinis, de Fratribus priuatis ad priuatos, & de Festiuitatibus ad Festiuitates, &c. Pius quartus Ordini S. Hieronymi similem gratiam attribuit, vt scilicet in genere, vel in specie [Pij IV. aliæ.] concessa, ad omnia & singula Monasteria Ordinis, tam virorum, quàm mulierum, quibus in specie concessa non sunt, & in quibus aliæ caussæ conceßionis suberant, pariformiter vti poßint. De quo citatus Auctor Artic. 9. Sic sunt aliæ concessiones: & hanc vltimam etiam à Pio V. factam, Collector priuilegiorum [A Pio V. roborata,] prædicti Ordinis aduertit, qui concessionis à Prædecessore factæ Litteras expediuit. Iuxta hæc ergo sine scrupulo videtur posse in hac parte procedi, vt quæ in vnâ Indiarum Prouinciâ licent, in alia etiam licita censeantur. An autem quæ in Indiis per priuilegia fieri possunt, extra illas fieri queant, alterius est considerationis, de quo statim. Illud certius, ea quæ ratione communicationis in Europa licent, in Indiis pariter licere, quia Indiarum Prouinciæ omnium maximè priuilegiatæ sunt ob fauorem fidei, & rationes alias, de quibus non semel dictum. Et quidem eorum Pontificum tempore, qui extensionem prædictam concesserunt, detectæ iam Indiæ fuerant, vt de illis etiam cogitasse indubitanter affirmare debeamus; pro quo iam alia.

CAPVT VI.

An inter Indias, & Prouincias extra illas, communicatio Priuilegiorum sit.

CIrca hoc non leues difficultates occurrunt, nec parùm profectò vtiles, pro quibus

Dico primò. Si qua extant priuilegia [Assertio 1. De priuilegiis omnibus nouiter vbique conuersorum.] aliquibus de nouo conuersis extra Indias concessa, eo modo philosophandum de illis sicut Capite præced. Assert. 1. Pro quo est doctrina P. Suarij Lib. 8. de legibus Cap. 26. num. 3. & quoad vrgentem casum iuuat quod Assertione 2. dictum circa auctoritatem eorum, qui extensionem hujusmodi admittere minimè reformidant: cetera enim, quæ ibidem addita, neutiquam suffragantur.

Dico secundò. Si priuilegium sit Christianis antiquis concessum, potest ad Indias verosimili [Assertio 2. De concessis antiquis Christianis. Pro quo affirmatur.]ter extendi. Id probo ex mente Pontificum, qui Indias maximè priuilegiatas esse volunt, vt & re ipsâ per singularia valde priuilegia constat, & eorumdem est verbis manifestum. Paulus V. in Bulla, quæ incipit, Cùm sicut accepimus, ita loquitur: Nos eorumdem Neophytorum animarum statui, & conscientiæ securitati, quantum cum Domino possumus, prospicere volentes, nec non æquum reputantes huiusmodi Neophytis aliquid de iure Canonico [Paulus V.] remitti. Hæc ille: quibus similia habet Vrbanus Octauus in Bullâ consimilis concessionis, & alij. Cùm ergo, quantùm cum Domino possunt, Pontifices Indorum commodo spirituali prospicere intendant, & ad hoc conferre existiment iuris Canonici remissionem; videtur inde haberi compertum non negata ipsis, quæ antiquioribus Christianis pro eorum sunt spirituali commodo Apostolicâ benignitate concessa. Quòd si quidquam eorum negatum esset, non staret certè Pontifices quantùm cum Domino possunt, Indorum spirituali saluti prospexisse. Si quid ergo circa ieiunia, dispensationes, Festa &c. alicubi reperiatur indultum, id poterit ad Indos sine scrupulo vllo transferri. Pro quo & est ratio, quam adducit Clemens Octauus in Breui, cuius meminit Dom. Solorzanus in Politica pag. 239. Col. 1. in margine: ita enim loquitur: Ac Christi fideles [Clemens VIII.] illarum partium, tamquàm teneros nouæ plantationis palmites, suaui mansuetudinis imbre irrigare volentes &c. Suauitas namque irrigationis huius in eo ostendi debet, vt leuiora illis onera, quàm Christianis veteribus imponantur, eò quòd teneri palmites sint: ergo ampliora illis sunt priuilegia concedenda; immò & concessa intelligi, quæ [Indi maximè priuilegiati.] aliis fuisse constet indulta: vt stet etiam quod citatus Auctor affirmat, nullos vnquam nouiter conuersos magis priuilegiatos extitisse.

Dico tertiò Priuilegia concessa Mini [Assertio 3. Indicos Ministros aliorum per orbem priuilegiis frui.]stris Ecclesiasticis erga alios extra Indias, Indicis etiam Ministris sunt communia, quicumque illi Ministri sint, vt si non Religiosi, neque habentes communicationem. Probatur ex dictis Assert. præced. quæ hoc etiam ostendunt: nam talia priuilegia non solùm Ministrorum sunt, sed fidelium, ad quorum spirituale commodum diriguntur: ergo ex eâ parte debent esse communia: vnde & consequenter respectu eorum, sine quorum ministerio nequeunt eorum effectum obtinere. Ex quibus constat quid de habentibus communicationis priuilegium asserendum.

Dico quartò. Communicatio dicta nequit ita [Assertio 4. Erga Europæos non licere, quæ erga Indos vi communicationis.] extendi, vt quæ circa Indos licent, debeant etiam Europæis licita censeri. Hoc debet haberi certissimum, licet verba priuilegiorum adducta num. 116. videantur extensionem omnimodam indicare: talis enim manifestè apparet mens esse Pontificum, qui, vt dicebamus nuper, teneros Neophytorum palmites suaui priuilegiorum imbre student irrigare. Quis autem credat imbrem eumdem communem plantis robustis velle, & insignem circa illos iuris Canonici remissionem? In generali certè concessione non veniunt illa, quæ quis non esset in specie verosimiliter concessurus, vt habet Regula iuris in 6. quod equidem hic maximè videtur locum habere, quia iam inter Neophytos, & Christianos veteres nullum esset discrimen quoad absolutiones, dispensationes, & alia: cùm tamen Pontifices tale esse velint, quale inter palmites teneros, & adultas esse plantas solet: vnde & pro dispensationibus erga Europæos adiri se volunt, circa quas etiam difficiles se multoties ostendunt, circa Indos benigniores.

Dico quintò. Sententia est aliquorum [Assertio 5. Sententia quorundam contraria proponitur, & repudiatur.] priuilegia Indica ad Prouincias alias extendi, cum limitationibus tamen quibusdam. Nam quidam asserunt quod in priuilegiis dicitur de extensione loci ad locum non debere intelligi de Capellis, Altaribus, & similibus, nisi Capellæ essent separatæ, & pro Ecclesiis haberentur: & hac sunt limitatione contenti. Sic doctus ex Nostris Peruuianus Magister. Alij affirmant totum Indicum Compendium in Hispaniâ, & vbique gentium suffragari, vbi non exprimitur concedi solùm pro Indiis Orientalibus, vel Occidentalibus, aut extra Europam: vel in quibus non exprimitur, aut militat specialis concessionis ratio, quæ pro Indis, ac Indiis solùm reperitur; vt penuria Ministrorum, locorum distantia, Neophytorum instructio, necessitas, &c. Sic P. Quintanad. Tomo 2. Tractatu 5. Singulari 7. num. 2. vbi pro se adducit P. Christophorum Garciam virum doctissimum, & alios à se consultos. Probant ex adductis priuilegiis: & quia vbi Pontifices nolunt ad Europam extendi, id exprimunt: cùm ergo non addunt, aliter videntur sentire: nam si voluissent, expressissent. Cap. Ad audientiam, de decimis. & exceptio firmat regulam in contrarium. L. Nam quod liquidè. §. finali. D. de pen. legat. Sed his non obstantibus, oppositum videtur dubio procul asserendum: quod & tenet Ioannes à Cruce in Epithome Status Religiosi, in Indice, verb. Priuilegia gratiæ. Et illud probo

Primò. Ex dictis Assert. præcedenti: nam [Prima ratio pro illa ex defectu fundamenti in Apostolica concessione, & alijs adnexis.] priuilegia concessa pro Indis, nequeunt aliis applicari: ergo neque generaliter Indiis concessa. Antecedens vlteriùs probo: quia pro extensione nullum est fundamentum in Apostolicis concessionibus, vt constat: sed neque ad communicationem recurri potest, tum ob dicta, tum etiam, quia neque ad Europæos in Indiis degentes extendi queunt; ergo multò minùs ad alios extra Indias existentes. Assumptum constat ex generali omnium praxi, & recursu ad Pontificem, vt nullius in mentem venerit posse priuilegia Indorum ad dispensationes cum Europæis extendi, & ad alia, pro quorum obtentione in particulari nimis quantùm laboratur. Deinde. Quòd communicatio dicta non sit ita generaliter accipienda, ex eo probatur, quòd si Religiosus accipiat [Communicationem non esse omnino generaliter accipiendam euidenter instantiæ manifestant.] Bullam Cruciatæ, non ideò sequitur posse quemuis alium Religiosum beneficio illius vti ratione solius communicationis, cùm tamen multa in illa priuilegia concedantur. Item. Obtento priuilegio circa dispensationes cum Indis ad contrahendum matrimonium in gradibus prohibitis supplicatione interpositâ est etiam obtentum, vt illud ad Mestizos dignaretur extendere Paulus V. In extensione enim tali grauis difficultas occurrebat: vel quia absolutè id fieri non posse putabatur, vel quia res erat scrupulis plena. Ex quo euidens apparet circa Europæos nullam fuisse rationem dubitandi: cùm tamen, si communicatio prodesse posset, res fuisset omnino peruia, & in quâ docti hærere minimè debuissent. Pontifices prætereà Paulus, & Vrbanus Religiosos Societatis admonent ne his facultatibus vtantur, nisi vbi expedire existimauerint, super quo eorum conscientiæ onerantur: Mandantesque eisdem, vt Neophytos istos diligenter admoneant, quòd ab istis matrimoniis Canonicâ lege prohibitis abstineant. Cùm ergo Neophytos ipsos velint ita à matrimoniis Canonicâ lege prohibitis abstinere, manifestum est circa Europæos nihil tale indulgendum generaliter velle, & ita communicationem priuilegiorum circa hoc neutiquam suffragari.

Iam illationem priorem ostendo. Nam [Ex eo quod inter Indos ipsos communicatio non currat, efficaciter arguitur.] sicut communicatio non currit circa Indos, etiamsi generalis sit, quia præsumi nequit talem esse Pontificum voluntatem, & sic ad verosimilia coarctandam: ita etiam circa Europæos debet limitari, non obstante generalitate: vel si generalitas iuuare potest, ad Indorum etiam priuilegia debet applicari: axiomata illa Iuris applicando, quòd si voluisset, expressisset, & quòd exceptio firmat regulam in contrarium. Vbi quod de limitatione, quam addunt Pontifices, iuxta vsum frequentem dicebatur, scilicet, Extra Europam, nihil obstat; dici enim potest illos ita limitatè concedere, & ideò ex vi concessionis extendi non posse; at ratione communicationis validam esse extensionem. Quemadmodum. P. Quintanad. suprà Tractatu 6. Singulari 3. num. 7. ait quòd licet Pontifices aliqua priuilegia cum temporis limitatione concedant, id non tollit [Ex limitatione, quam addunt, robur maius.] quo minùs perpetua esse possint, si aliàs sit facta sine limitatione concessio. Quod vrgeo vlteriùs ex eo quod dicitur extensionem fieri non posse de Capella ad Capellam, neque de altari ad altare: ergo generalitas communicationis non est sine verosimilibus limitationibus accipienda.

Vbi & notanda ratio, quam adducunt, [Et ex ratione quam reddunt inconuenientiam &c.] scilicet extensionem fore penè infinitam, & ex eâ inconuenientia emersura, ac confusiones, non secus acsi priuilegia de personâ ad personam extenderentur. Notanda inquam, quia ex ea fit neque extensionem licere, quam sic respondentes affirmant, ob similia inconuenientia & confusiones: nam plures sunt personæ quàm Capellæ & altaria, ad quas extensio fieri potest, iuxta illorum sententiam: ergo si ex multiplicatione emergunt inconuenientia & confusiones, multò magis ex personarum multiplicatione: vnde extensio est penè infinita. Fit etiam vim priuilegij tolli: nam iuxta illa fieri extensio potest de persona ad personam, vt vidimus. num. 116. verbis illis: de priuatis ad priuatos: quia si ex tali extensione confusiones & inconuenientia sunt futura, eò quòd illa propè infinita sit, clausula illa nequit ad effectum aliquem deseruire. Quòd si vim habere dicatur: ergo non benè arguitur, cùm potiùs oppositum elici debuisset: videlicet licere extensionem de Capellâ ad Capellam, quia etiam licet de personâ ad personam beneficio communicationis. Dicendum ergo neutrum licere in in casu, de quo loquimur; quia verosimile non est ita velle Pontifices, quando adeò diuersa materia est; & cùm à generalitate eximenda aliqua sint, nec possint commodè illa determinari, conuenientius esse vt ea, quæ extra Indias sunt, penitus excludantur.

Secundò. Quia si priuilegia, in qui [Secunda ratio satis vrgens.]bus non exprimitur concedi solùm pro Indiis, aliis esse communia possunt, non verò illa, in quibus contrarium inuenitur, & ad hoc reuocatur assertio; aut nihil speciale dicitur, aut priuilegia, quæ pro fundamento adducuntur, ineptè applicantur. Primum constat: nam si priuilegia pro Indiis specialiter non conceduntur, non sunt Indica, sed communia, & de iis dubium non est, vnde cessat suppositum quæstionis. Secundum item Quia etiamsi ad concessionem pro Indiis specialis ratio subsit, ea non debet obstare communicationi, si tenor priuilegiorum attendatur. Nam Pius Quartus extensionem concedit etiam in iis, in quibus aliæ caussæ conceßionibus suberant, vt vidimus num. 116. Ex quibus communicationem aliter esse applicandam, vt de Indis ad non Indos, & Christianos veteres nequeat extendi colligitur, sic mente Pontificum intellectâ.

Tertiò. Quia nulla sunt priuilegia In [Tertia, quia omnia Indica priuilegia, Indiarum intuitu sunt concessa.]dica, quæ non sint intuitu Indiarum concessa: ergo in omnibus est specialis ratio, propter quam Indiis, & non aliis, debeant applicari. Antecedens constat discurrendo per totum Indicum Compendium, vnde clara est Consequentia. Si dicatur esse quidem intuitu Indiarum concessa, sed non tantùm pro Indiis, quia in aliis habere locum possunt ex redundantiâ Pontificiæ largitatis. Contra est: quia in primis, si ita non est, necessaria ad hoc non erit amplissima illa communicatio, cùm ex directâ intentione Pontificum sit generaliter facta concessio. Deinde. Iam vidimus, quòd etiamsi ratio specialis sit, non obstat extensioni: ergo si specialis ratio pro Indiis dicatur esse in caussa, non benè in eo sic dicentes philosophantur. Prætereà. In omnibus priuilegiis concessis pro Indiis est specialis ratio concessionis, vt illis tantùm, & non aliis concedantur: ergo nullum illorum ad exteros protrahendum. Antecedens probo ex adductis. n. 117. & num. 118. vbi vidimus Pontifices in concessione priuilegiorum ad bonum remotarum partium attendisse: neque alia est illorum mens, qui similia priuilegia concesserunt.

Illud autem quod respondetur de non [Euidens probatio, vt non obstet concessionem tantum pro Indijs non exprimi.] expressa limitatione, pro Indiis tantùm, iam est à nobis refutatum, sed vlteriùs euidenter improbatur; nam multa priuilegia, in quibus id non additur, extendi dicto modo nequeunt: ergo leue est dictum fundamentum. Antecedens ostenditur clarè in facultate absoluendi à peccatis in Bullâ Cœnæ contentis, quam non habere Confessarios Societatis generaliter loquendo affirmat P. Quintanad. Tract. 5. citato. Singulari. 10. §. 1. & tamen pro Indijs conceditur à Paulo V. Vrbano VIII. & Innocentio X. præter alias concessiones antiquiores: in quibus tamen non apponitur prædicta limitatio, vt legenti constabit. Prætereà. Facultas absoluendi diripientes bona naufragantium non est generalis, & cessasse, quia concessa erat Oraculo Gregorij XIII. obseruat Auctor idem suprà. verb. Absolutio. §. 2. Eam autem in Indiis extare, constat ex generali facultate circa casus dictæ Bullæ. Tum etiam, quia dispensationes circa matrimonia minimè licent pro Europæis, in quibus tamen limitatio dicta non inuenitur. Et non licere satis ex adductis constat, neque erit qui audeat circa hoc in Hispania dispensare. Quod equidem non solùm in Hispaniâ est certum, sed etiam in ipsis Indiis, nisi pro illis speciale aliquod priuilegium adducatur. Vidit hoc P. Quintanad. & ita non solùm de dispensationibus, sed de priuilegiis aliis sic fatus Tract. 6. Singulari 6. num. 2. De illis, qui ex parentibus Hispanis in Indiarum Prouinciis oriun [P. Quintanad. redargutus suismet ipsius verbis.]tur, vulgo Criollos, non est dubium, quin priuilegiis pro Neophytis ac Indis tantùm conceßis, non fruantur: quia eodem iure, quo Hispani censendi sunt &c. Si ergo dubium non est: ergo contra indubitatam positionem asseritur priuilegia Indica posse ad Hispaniam extendi, vt in illâ & aliis Prouinciis possint illis Religiosi frui priuilegium communicationis habentes. Vbi dici nequit de illis priuilegiis locutum Auctorem, in quibus non apponitur limitatio dicta: id enim euidenter refelli potest: nam ille clarè loquitur de priuilegiis circa matrimoniales dispensationes; in quibus tamen dicta non extat limitatio.

