Septimò, Eos, qui pagos incolunt, & tamen Paræciani eorum sunt, suæ curæ commendatos [7. Docere rudimenta fidei etiam rusticanis.] habere, vt & illi, quæ necessaria sunt ad salutem sciant, & quæ ad Christianam agendi rationem spectant, instruantur, atque ad eorum obseruantiam excitentur. Et hoc supponit generalem obligationem docendi omnes rudimenta fidei, de quâ P Fragosus suprà §. 1. num. 2. vbi circa modum docendi puellas specialis instituenda ratio; in illis enim defectus iste magis solet errorum germina pullulare, cùm factæ fuerint grandiores.

Octauò. Non exigere quidquam pro officij [8. Gratis officium exercere, exceptis &c.] sui functionibus, præter id, quod lege aut consuetudine legitimè præscriptâ est constitutum. Vbi horum nihil licebit pacisci: sed cum paterna moderatione, vt rigidi non videantur exa [Declaratio Card. 1. Feb. 1593.]ctores.

Nonò, Pauperum Paræcialium specialem solicitudinem gerere, quod specialiter in Conci [9. Pauperum cura.]lio Tridentino iniungitur, cùm de obligatione residendi agitur: Seßione 23. Cap. 1.

Decimò, Libros Baptismi, Matrimonio [10 Libres habere Baptismi &c.]rum, & alios habere, ex quibus id omne constet, quod ad commune bonum conducere potest. Idem Concilium Seßione 24. Cap. 1. & 2. de Reformat. Matrimonij. P. Thomas Sancius Lib. 7. de Matrim. Disput. 10. num. 13.

Vndecimò. Celebrare Missam, quoties id ad [11. Missam celebrare.] officij rectam administrationem ita spectat, vt defectus in eo non leuis populo videatur. Varietatem opinionum videre licet apud P. Bauny suprà Quæst. 12. Ad solos dies festos obligationem redigere est plurimos ex Paræcianis consolatione maximâ & fructu ingenti priuare, præsertim in sacratioribus temporibus, vt Aduentus, Quadragesimæ, Octauæ Corporis Christi, & si qua alia occurrant.

[12. Nec stipendium pro ea accipere, quando est obligatoria.]

Duodecimò, Non recipere stipendium pro Missis, quas celebrare tenentur, vt declarauit sacra Cardinalium Congregatio, & ita Diana Parte 4. Tract. 4. Resolut. 232. mutauit sententiam, quam tradiderat Parte 2. Tractat. 14. Resolut. 26. Videndus etiam Parte 11. Tract. 8. Resolut. 67. Vbi etiam contra nonnullos nouitatum architectos, qui pro applicatione fructûs Sacerdoti correspondentis duplicari posse stipendium asserunt, de quo & Tract. 7. Resolut. 27. Digna sanè sententia, quam Ecclesia inter absurdas alias, reprobatas iam ab ipsâ, aut reprobationi proximas, comprehendat; quantumuis pro ea militet Thomas Hurtadus Tractatu 2. Resolut. 17. nonnullos adducens: qui & num. 187. & 188. doctrinam aliam minimè admittendam proponit, iuxta quam duplicatum stipendium potest recipi à diuersis. Sed Decreto standum, iuxta [Efficax procuratio.] quod est optima pro Assertione ratio, quia pro applicatione Sacrificij nihil accipi potest, esset enim simonia: si ergo stipendium licet, id tantùm est ob laborem in sacrificando: atqui labor est debitus: ergo ex tali titulo nihil accipi potest. In quo sunt qui censeant, etiam cùm labor est indebitus, non posse accipi stipendium, si Parochia suppeditet tantos redditus, quantis Parocho opus est ad vitæ onera. Sic P. Bauny suprà Quæst. 14. & ante eum Vega verb. Missas, Casu 33. & 34. [Etiam cum obligatoria non est, iuxta aliquos, pro quæ arguitur.] Quod fundari potest ex eo quòd Parochi tunc accipiunt stipendium in sustentationem: atqui illam iam à Paræcianis habent: ergo accipere vlteriorem nequeunt. Si dicatur argumentum multùm probare, quia ex eo sequeretur generaliter eum, qui sufficientem sustentationem habet, non posse stipendium accipere; cùm tamen contrarium sit communi doctrinâ receptum. Pro quo videri potest P. Oñate Disput. 84. num. 149. & seqq. Occurri potest, quia in casu, de quo loquimur, Parochus sustentationem habet à Parochianis tribuentibus temporalia, quia accipiunt spiritualia: ergo spiritualia huius diei nequeunt aliis conferri. Et licet possint Parochiani obligationem dicendi Missam remittere, non tamen censendi sunt sic remissionem facere, vt bonum, quod ex Missa illis prouenire potest, aliis tribuatur. Qui discursus, licet à præfato non proponatur Auctore, est tamen consideratione dignus, vt Parochi in hoc non sint ex pecuniarum cupiditate præcipites, vbi docti, neque scrupulosi aliàs Scriptores periculum deprehendunt. Iuxta quæ [Synodales Pacenses circa Missam pro Sponsis, non admittuntur.] non videtur admittendum, quod habetur in Synodo Diæcesana Pacensi Lib. 1. Tit. 5. Cap. 19. scilicet pro Missa benedictionum nuptialium posse accipi stipendium, quia non est obligatio illam pro sponsis dicendi. Quidquid de improbabilitate & ignorantia indignè dicat P. Turrianus in Selectis Parte 2. Disputat. 31. Dub. 16. Iubet etiam Concilium secundum Limense pag. 19. Summarij, num. 67. Missas Cathedralium, & Pa [Quidquid circa Missas in Festis à Concilio Limensi statutum.]rochialium Conuentuales, etiam Indorum, dici pro populo in Dominicis & Festis, quas ex tunc applicauit. Censet autem Dom. Villaroël non esse pro eo obligationem, quia Concilium non est vsum verbis præceptiuis. Sic Quæst. 9. Art. 5. parùm consentaneè ad ea, quæ dixerat Quæst. 2. Art. 1. num. 12. quòd scilicet ex grauitate mate [Dom. Villaroël minùs consequenter locutus.]riæ colligitur obligatio, etiamsi verba præcepti non sint. Deinde, Si applicatio Concilij valuit, non potest alia non esse culpabilis. Debuit ergo probare Concilium non potuisse applicare, licet præcipere potuerit. Sed certè Concilium opi [Vbi notanda alia.]nione est vsum probabili; & cùm res dubia remaneat, non poterit Parochus alteri applicare, cui se quomodolibet obligarit. Quod autem ad obligationem applicationis attinet, iuxta citatum Concilij Decretum, statuunt etiam Synodus Diœcesana Limensis Libr. 1. Tit. 5. Cap. 15. & Pacensis Libr. 1. Tit. 5. Cap. 11. addens, quod si non possit dici in die festo, dicatur sequenti.

Decimotertiò, Audire Parochianorum [13. Parochianorum Confessiones audire. Pro quo vrgetur.] Confessiones, quoties illi conuenienti ex caussa petierint. Video circa hoc extare opiniones, de quibus Diana Parte 2. Tract. 16. Resolut. 2. & Parte 11. Tract. 8. Resolut. 29. vbi semel aut bis audire detrectantem non peccare mortaliter, ex P. Dicastillo statuit contra Bonacinam. Pro quo & videndus P. Escobar de Mendoza Tomo 2. Theologiæ moralis Lib. 16. à num. 607. vsque ad 615. Et quidem Auctores aliqui, dum fauere conantur Parochis, & eorum reipsa, licet alia sit ipsorum mens, fouere socordiam, fidelibus incommodare grauiter comperiuntur. Quis ferat diem esse solemnem, ac Iubilæum in Parochia, & confiteri volentes Parochianos à Pastore repelli, esseque coràm Deo illum à reatu immunem, qui sic coràm hominibus damnabilis inuenitur? Cer [Ex obligatione circa Eucharistiam robur additur.]tè si Eucharistiam peterent, & negaret, nullo pacto excusabilis haberetur: ergo & negans Pœnitentiæ Sacramentum. Illatio est vrgens: quia respectu vtriusque eadem ratio est in officio fundata Pastoris. Video Patrem Bauny. Quæst. 20. de Eucharistia idem quod de Confessione sentire, [P. Bauny.] & veniale in eo tantùm peccatum agnoscere; magnum tamen: quod quidem tale existimat ob auctoritatem P. Suarij, P. Vazquez, P. Valentiæ, Cardinalis Toleti, Victoriæ & Viualdi, quibus addere & alios posset. Atqui illi mortale esse affirmant: ergo parum eorum auctoritati defert, dum tantùm veniale esse contendit. Meliùs P. Lessius circa Additiones S. Thomæ quæst. 8. num. 29. nostram vt omnino tenendam statuens Positionem: sicut & Pharaonius Tract. 1. Seßione 20. Casu 1.

Decimoquartò, Turpes cantilenas, sonos, [14. Turpia in sonis, & actionibus ab Ecclesia propulsare.] salutationes, repræsentationes, & comessationes, arcere ab Ecclesia. Pro quo videri potest P. Fragosus suprà num. 23. & 24. & circa cantilenas & sonos, quæ à me dicta in Epithalamio Tit. num. 954. & seqq. & circa conuiuia, admittit ille cum Raphaele de la Torre vt in angulo Eccle [Quid circa conuiuia.]siæ aliquid sine tumultu sumatur: non equidem probamus, quod videtur in Indijs, vt non longè ab altari maiore, in quo sanctissimum est Eucharistiæ Sacramentum solemni pompâ propositum, lautiores epulæ pariter proponantur. Abusus est penitus extirpandus: si tamen sit qui fæminas nobiles audeat contristare.

Tandem, Lectioni vacare, vt ea quæ ad sui [15. Lectioni & studio insistere.] officij administrationem spectant, dignè exequi possint. Neque enim satisfaciunt, dum dicunt, si quid difficultatis oriatur, posse tunc aut libros, aut doctos consultare. Multa siquidem occurrunt in ipsa administratione, in quibus consultationi non est locus, & vel committendus error, vel erroris periculum incurrendum. Videatur Concilium Limense Tertium Act. 3. Cap. 22. Et P. Cressolius Lib. 3. Cap. 49.

§. III.

Difficultates nonnullæ circæ eosdem expeditæ.

PRima sit, an eiusdem Parochiæ plures esse [An plures Parochi esse eiusdem Parochiæ possint. Vbi pro parte negatiua arguitur.] Parochi poßint.

Id quidem in Indiis vsu receptum videmus, sed sunt qui id minimè probent, ex quibus Oldradus Staphylæus, & Lælius Zecchius, quos adducit, & sequitur P. Bauny Quæst. 3. alijque adducti à Trullench Tractatu de Iure Parochi, Tomo 3. Dub. vltimo, num. 1. quibuscum & sentit: qui id probant Primò, ex Cap. Dilecto. de Præbendis, vbi [Cap. Dilecto, de Præbendis.] sic habetur: Ad vnicum ius spirituale, quod vacabat ibidem, in simul duos Canonicos instituere prædicto Legato non licuit: nam si duo vnicam Præbendam haberent, id esset contra Turonense Concilium, quod Præbendarum sectionem inhibet: si verò duobus receptis, vni tantùm Præbenda daretur sub expectatione, alius contra Lateranense Concilium remaneret. Hæc Innocentius III. ex quibus ad Parochiale beneficium sit efficax argumentum. Secundò, quia inter Beneficiarium & Ecclesiam, cui præest, matrimonium quoddam spirituale contrahitur, ex Doctoribus apud P. Comitolum Lib. 1. Quæst. 72. num. 8. Atqui maritalis coniunctio vnius cum pluribus turpis, & omni iure nulla est atque inanis. Ridiculè ergo vni eidemque Parochiæ vt mulieri viros plures tribuunt aduersarij. Tertiò, vnius eiusdemque corporis non est nisi vnum caput: & Parochia corpus est, cùm instar membrorum habeat differentiam, in quæ à Parocho vita spiritualis vt à capite per gratiam manat: ergo eam regere non est plurium, sed vnius tantùm, & iuxta hæc ita statuitur L. 2. Titul. 16. Part. 1. Quibus non obstantibus.

Dico tertiò, vnius & eiusdem Parochiæ [Assertio 3. affirmans.] plures possunt esse Rectores. Sic Bellamera, & Cardinalis Tuschus apud citatum Auctorem, qui pro eodem adducit Galliæ vsum, quamuis in fine conetur respondere ad illum, dicens illos non esse Parochos, sed viros industrios, qui nomine Episcoporum, non quidem curam animarum exerceant, sed curæ tantùm exercitium. Quod est [Vsus Galliæ defenditur.] creditu profectò difficile, Ecclesiis scilicet illis non esse de Parochis prouisum, qui vt veri Pastores fidelium curam peculiarem gerant, & per solos mercenarios negotium tantum transigatur. Curam quidem animarum non habent. Quis ergo illam habebit? Episcopi? Atqui illos non posse commodè Ecclesiis particularibus curâ immediata prouidere, generalis Ecclesiæ vsus iam olim ab ipsis Ecclesiæ exordiis demonstrauit. Aliàs cur Parochi in Ecclesiis creantur, cùm sufficiant Episcopi, curâ apud ipsos residente? Et quidem viri illi industrij, qui nomine Episcoporum curæ exercitium habent, Ecclesiis numerosis adhibentur. Tales autem Ecclesias Parochorum curâ destitui, quæ minoribus impenditur, non videtur iuxta æquitatis regulas admittendum. Et ita in Indiis sic est diuersis in locis constitutum. Vbi distinctio illa nequit admitti: dantur enim administrationes istæ vt vera Beneficia per oppositionem, & Canonicam institutionem. Id quod est iuxta communem Doctorum sensum, iuxta quem, si plures sint eiusdem Parochiæ Parochi, cuiuslibet ex illis licentia sufficit, vt alius possit Matrimonio assistere. Pro quo P. Busenbaum Lib. 6. Tractat. 6. Cap. 3. Dub. 2. §. 3. duo sint & Pharaonius in Appendice, Tractat. 1. Seßione 13. Casu 2. Quòd autem nihil obstat, constabit vlteriùs obiectorum solutione.

Ad primum dico ex Capite illo consta [Solutio obiectionis 1. de Præbendarum indistinctione.]re Præbendam diuidi non posse regulariter loquendo, quia duobus commodè seruire nequit. Quòd autem si pinguis sit, & pro duobus sufficiens, diuidi possit, manifestè habetur in Cap. Vacante, eodem Titulo. Vbi sic dicitur post pro [Cap. Vacante, de Præbendis.]hibitam diuisionem: Nisi rationabili caußa de vacante Præbendâ supra dicta duæ fuerint constitutæ, ac tot sint vtriusque prouentus, quòd per vtramque sit vtrique prouisum in Beneficio competenti. Sic ibi Pontifex idem. In citato etiam Cap. Dilecto, sic [Cap. Dilecto cit.] habetur: Quamquam interdum hi, ad quos spectat electio, de communi assensu augmentare valeant numerum Præbendarum, quoddam ius spirituale de nouo creando, &c. Idem ergo dici de Beneficio Parochiali potest, iuxta plenam facultatem pro Indiis concessam Regibus nostris à Sede Apostolicâ, interueniente iudicio Episcoporum, vt omnis circa hoc dubitatio debeat consopiri.

Ad secundum, si ita est, quod Parochi [Solutio 2. de vnico sponso.] sponsi sunt, communis omnibus remanet difficultas, quomodo scilicet, cùm Episcopus sponsus sit, duo esse Ecclesiæ sponsi queant: immò & tres videntur concedendi: nam Christus etiam sponsus est: vnde in officio Consecrationis & dedicationis Ecclesiæ dicitur: Sponsum eius Christum adoremus in eâ. Dici ergo potest quod in his metaphoricis & mysticis locutionibus non sunt omnia, quæ in iis, ex quibus similitudo trahitur, requirenda. Sic sapiens de sapientiâ loquens, hæc habet: & quæsiui sponsam mihi eam assumere. Sapient. 8. v. 2. Quomodò ergo sapientia tot habet sponsos, quot sapientes sunt? Et certum est sapientem de illâ vt de vnâ loqui, sicut constat ex Cap. 10. & 11. vbi magnalia Patrum veteris Testamenti eidem adscribit. Deinde dici potest Parochos non esse sponsos, sed Rectores, vt eos Sacri Canones vocant. Neque P. Comitolus Doctorem aliquem in speciali allegat aliter sentientem: quòd si aliqui sint, minùs propriè locuti, & per quamdam similitudinem Episcoporum, in quo non est multùm insistendum.

Ad tertium facilis est responsio iuxta nu [Solutio 3. de vno capite.]per dicta de mysticâ locutione, addendo quòd sicut Paræciani vniuntur nexu aliquo vt efficiant vnum corpus, ita dici potest quòd Parochi vniantur & vnum caput efficiant, sicut Capitulum Sede vacante vnum caput est: quo pacto dici etiam posset esse vnum sponsum, qui ex multis conflari potest: sic enim Alexander III. Reipublicæ Venetæ concessit vt Adriatico mari in signum pleni dominij desponsaretur: cuius desponsationis ceræmonia celebris annuatim repetitur die Ascensionis Domini, de quo multi agunt Auctores. Neque lex adducta vrget, quando praxis, de quâ loquimur, Regiâ auctoritate fulcitur, quæ suis potest in legibus dispensare. De Episcopis alia ratio est, quia sunt præcipua Capita, & ita ex eo benè arguit Innocentius III. in Cap. Quoniam, de Officio Ordinarij. Illud præfatis addendum: quòd cùm ratio multiplicandi Parochos numerositas Paræcianorum sit, non debent per hebdomadas alternatim seruire: & ita decernitur in Synodo Diœcesanâ Limensi Libr. 1. Titul. 5. Cap. 14. Quod vtinam obseruetur.

Secunda difficultas, An tales Parochi, si [An teneantur ad restitutionem Horas non recitantes Parochi.] Horas Canonicas non recitent, teneantur ad aliquam restitutionem.

Ratio dubitandi, quia obligatio restitutionis oritur ex eo quòd Beneficiati recipiant redditus Ecclesiasticos cum eo onere, scilicet propter officium, vt constat ex Cap. Cùm secundùm Apostolum, de Præbendis. Cap. Finali, de Rescriptis in Sexto. Et ex Concilio Lateranensi sub Leone X. Seß. 9. §. Statuimus. Et aliàs debent esse sufficientes [Pro negatiua fundamentum.] ad congruam sustentationem ex citat. Cap. Cùm secundùm, vbi sic dicitur: Dignum est vt Ecclesiæ stipendijs sustententur, in quâ, & per quam diuinis obse [Cap. Cùm secundum, de Præbendis.]quijs adscribuntur. Sic ibi. Vnde graues scriptores tenent, Beneficium tenue, quòd scilicet tenues redditus Ecclesiasticos habet, non inducere obligationem restitutionis, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 2. Consiliorum, Cap. 2. Dub. 66. qui hanc sententiam ait esse probabiliorem [Ex Beneficio tenui arguitur, ex quo non oritur obligatio.] in praxi: pro quâ & Diana multis adductis Parte 2. Tractat. 12. Resol. 9. & P. Escobar de Mendoza Tom. 1. Lib. 3. n. 160. In Indijs autem Parochi Hispanorum tenues redditus Ecclesiasticos, ex decimis inquam, recipiunt, & quod ad congruam sustentationem necessarium est, ex stipendiis peculiaribus habetur, quæ pro singulis ministeriis assignata sunt, in quibus id fieri sine indecentia, & simoniæ apparentiâ potest. Quod tamen nescio an plenè sic agentes consequantur. Ea au [Attendenda ministeria alia præter recitationem.]tem quæ ministeriis respondent, non esse cum aliis computanda, sed attendendum tantùm id, quod ex decimis Beneficiarij obtinent, ex multorum sententiâ deducitur, quos P. Sancius adducit suprà, Dub. 68. & Diana Resolut. 8. eosdem secuti: dicentes in Capellaniâ tenuitatem attendendam respectu fructuum, qui supersunt, dempto stipendio, quod Missis debetur, & Dub. 83. tamquam probabiliorem idem Pater amplectitur sententiam quamplurium, quos ibidem profert, tenentes in ordine ad restitutionem attendendos fructus, qui respondent ministeriis, vbi in speciali de Curatis id asseritur, & de illis nihil restituendum. Pro eodem videndus P. Bauny in Praxi Beneficiorum, Disputat. 13. Quæst. 36. Assertione 3. vbi pro eadem alios adducit. Et Tomo 1. Tractat. 10. Quæst. 36. qui Assertione 4. cum aliis ibidem citatis concludit Parochum, sicut & Episcopum quintâ receptorum fructuum parte restitutâ satisfacere, quod & tradit Trullench Tomo 1. in Decalogum, Lib. 1. Cap. 7. Dub. 16. num. 3. addens Canonicum quartâ, & alios tertiâ. Vbi ergo illi perpauci, nihil videtur obligatio restitutionis vrgere.

Dico quartò. Si id quod Parochis Hi [Assertio 4 negans obligationem, quando ex decimis bona pars sustentationis non habetur.]spanorum in Indiis decimalium fructuum tribuitur, adeò tenue sit, vt non præstet bonam partem sustentationis, non tenentur quidquam ex eisdem restituere. Sic Auctores, quos adducit P. Sancius suprà, Dub. 67. vbi propositis variis dicendi modis circa designationem bonæ huius partis sustentationis, benè concludit relinquendum id esse prudentis arbitrio, quia pro diuersitate prouinciarum, locorum, & temporum, diuersimodè possunt alimenta constare. Quod quidem in Indiis maximè verum habet, & passim experimur: turbatio enim Europæ in multa Indiarum detrimenta protrahitur, in quibus aliàs magna esse circa prædicta diuersitas consueuit, vt non debeant Ecclesiastici nimium circa id, de quo agimus, degrauari. Faciunt pro eodem Auctores, quos adducit Diana Parte 1. Tractat. 12. Resolut. 8. eorum sententiam vt probabilem proponens, quatenus dicunt eum, qui habet Beneficium Curatum, non teneri restituere, nisi partem respondentem obligationi recitandi Horas. In nostro ergo casu id, quod Horis respondet, tenue est, vt supponimus, & ita restituendi obligatio nulla.

Dico quintò. Etiamsi id, quod ex deci [Assertio 5. non esse integrè restituendum, etiamsi ad sustentationem sufficiant.]mis aut primitiis accipitur, ad bonam partem sustentationis sufficiat, non est integrè restituendum iuxta defectum recitationis Horarum, vt per dies, quibus omissa est recitatio, nullum lucrum habeatur. Id probo. Quia licet specialibus ministeriis sua specialia iura respondeant, ex quibus sustentatio potest integrari; non adeò existimandum est decimalem portionem pro solâ Horarum recitatione concedi; id enim fundamento caret: datur ergo vt stipendium Pastori, qui diuersimodè pascere potest, licèt eorum labori non sit adæquata, vnde pro defectu recitationis non est integrè redhibenda.

Dico sextò. Id quod iuxta computatio [Assertio 6. in Indicis Parochis nullam sub peccato extare.]nem dictam potest recitationi Horarum respondere, non est ex obligatione iustitiæ restituendum, aut ex aliâ, quæ sub peccato sit. Probabilitatem huius Assertionis ostendunt dicta n. 15. & 16. quia id, quod respondere potest, est adeò tenue, vt non inducat ex se obligationem recitationis; licèt aliàs ratione Ordinis sacri illa vrgeat. Contrarium tamen satis probabile est, & cui meliùs faciant, si se Parochi conformarint. Et [Potest pro Pœnitentia imponi, & mutari ab alijs Confessarijs.] oportebit aliquando vt Confessarij pro satisfactione talem restitutionem iniungant, & vt Pœnitentes circa hoc minimè se opinione probabili tueantur. Quia verò circa Pœnitentiam à Confessario impositam fauorabiles sunt opiniones, iuxta quas illa mutari ab aliis Confessariis potest, non erit erga casum præsentem maior quàm circa alios difficultas, vnde & mutari ab aliis Confessariis poterit, congruâ interueniente ratione, aut Indulgentiarum obtentione suppleri, secundum diuersas concessiones pro iniunctis Pœnitentiis, & non impletis Iubilæorum, & similium, de quibus passim Doctores. De obligatione Parochorum Indorum circa prædicta dicendum inferiùs, num. 49.

Tertia difficultas, Quo Rituali vti debeant [Quo Rituali vti debeant.] in sacrorum administratione.

Circa hoc sic habet Concilium Limense tertium. Act. 2. Cap. 37. Cùm nuptiæ benedicuntur. [Concilium Lim. 3.] Missa iuxta præscriptum noui Romani Missalis dicatur, nihil penitus mutato: cæremoniæ verò consuetæ fiant ad Ecclesiæ ianuam prout moris est donec Sanctißimi Romani Pontificis auctoritate Manuale commune publicetur, quod oportebit per omnia sequi. Sic Concilium. Circa quod.

Dico septimò. Cùm Manuale prodierit auctoritate Pauli V. Decretum Concilij præfatum [Assertio 7. Romano vtendum, pro cuius auctoritate certatur.] pariter obseruandum. Et quidem Manuale prædictum auctoritatem Pontificiam habere mihi est indubitabile ex Bullâ eiusdem Pontificis, vt ostendit P. Ægidius Coninck in responsione contra Coquetium circa hanc materiam n. 38. P. Martinon Tomo 5. Disputat. 50. num. 21. Pro quo & Diana Parte 3. Tract. 3. Resolut. 4. §. Ad tertium. Quidquid nonnulli apud eumdem dixerint, asserentes illud ab vno Doctore confectum, & illius auctoritatem non excedere. Neque consensum Pontificis, aut iussionem obstare, quâ confectum fuit & evulgatum, quia totum id nullum pondus rebus confert, quæ in eo præscribuntur, cùm non præcesserit serium & exactum Theologorum examen. Quæ quidem satis liberè pronuntiata [Libera & temeraria aliquorum pronuntiata.] sunt, & sine temeritatis notâ dici nequit res tanta, vbi res maximè Theologicæ continentur; sine serio ac sufficienti Theologorum examine à Pontifice promulgata. Et verò si auctoritas Pontificia in eo non est, non satis consultum ab eo damnis, quæ ex arbitrariâ sacrorum administratione, ac præcipuè Sacramentorum, quibus occurrere voluit, poterant pullulare. Immò neque hucusque à Romana Sede prouisum; quod incredibile est. Cùm ergo obliget iuxta subjectam materiam, licet Limensis Concilij non extaret auctoritas, quæ specialem obligationem induceret, eidem esset obsequendum. Iam verò, li [Ex vi Decreti Concilij specialis obligatio.]cet dicamus Manuale dictum obligationem sub mortali non importare, ex vi Decreti prædicti aliter asserendum, in partibus, ad quas Concilij auctoritas propagatur. Neque obstat loquendi modus. Quod oportebit per omnia sequi. Verbum enim Oportet obligationem etiam grauem solet [Verbum Oportet aliquando illam indicat.] designare, iunctâ materiæ grauitate, & magno in obseruatione momento, vt aliter non videatur communi bono consultum. Pro quo Nauarrus in Manuali Cap. 23. num. 34. Medina Tractatu de Ieiunio, Cap. 7. & alij. Nec dissentit P. Suarez Lib. 3. de legibus Cap. 15. num. 10. vbi tantùm ait ex vi verbi non deduci obligationem; quod non negamus: vnde & ipse, quòd aliunde colligi obligatio possit, ex dictis scilicet, non negabit: qui & idem ipso loquendi modo videtur indicasse, juxta doctrinam Diui Thomæ 2. 2. quæst. 104. artic. 2. quam ibidem adducit, quatenus ait quòd quacumque ratione constet subdito de voluntate Superioris, habetur præceptum saltem tacitum. Vbi & videndum quid de circumstantiis ait, iuxta quas vis præcepti dispicienda.

§. IV.

Aliqua insuper circa Prædictos notatu digna.

DIco octauò. Præfati Parochi grauiter [Assertio 8. Peccare grauiter altercantes cum Religiosis circa funeralia.] peccare possunt (quod & vtinam non sæpè contingat) cum Religiosis circa iura funeralium altercantes, quando aliqui in eorum Ecclesijs sepeliuntur. Priuilegia ipsorum circa hoc notissima sunt, de quibus Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 22. num. 25. & seqq. & in Politica Lib. 4. Cap. 22. pag. 686. in fine, vbi & Auctores congerit de illis agentes, & schedulas Regias allegat, vt illa à Prælatis & Curatis obseruentur. Vt autem iura ampliora sint cum Religiosorum jacturâ, informationes confici à vero alienas, quis non videat ab eorum statu penitus abhorrere? Contra Conuentum Patrum Minorum Limanæ hujus Ciuitatis informationem instructam audiui, ex qua habebatur eum octiginta Octiregalium, seu Pataconum millia in annuis redditibus, ex Capellaniis, funeralibus, & emolumentis alijs numerare. Quod equidem aduersum est penitus veritati. Nec duplicia ergo iura, neque Quartam funeralem, neque oblationes se posse requirere pro certo habentes, prorsus conquiescant. Quibus illud dicere conuenienter possumus, quod militibus D. Ioannes Baptista: Neminem concutia [Lucæ 3. v. 14.]tis, neque calumniam faciatis; & contenti estote stipendiis vestris. Lucæ 3. vers. 14. vbi verbum Concutere iuridicum esse potest, quatenus Concußio in Iure est iniqua acceptio alicujus ratione Officij publici, de quo Tit. præced. num. 12. Alia autem satis aperta sunt.

Dico Nonò. Quia Parochi Hispano [Grauiter peccare incuriâ erga Æthiopes, circa quos quæ sint præstanda proponuntur.]rum solent etiam Æthiopes curæ suæ habere commissos, peccant grauiter si circa eos omnia non præstent, quæ circa Hispanos præstanda ab ipsis officij sui iura compellunt. Immò plus aliquid circa eos præstare debent, quia eorum major est necessitas. Instruendi ergo illi, quod diebus saltem Dominicis & Festis faciendum præcipit Limense Concilium tertium Act. 2. Cap. 5. & de Baptismo solerter inquirendum: ad prædicationem vocandi eorum captui accommodandam: curandum vt annuæ Confessionis & Communionis præcepta expleant, & volentes matrimonium contrahere non repellendi, quando ea, quæ ad ipsum spectant, ritè peracta sunt, eo solùm quòd sibi iura exactè non soluant, nescio quomodo, nullo eorum caussam apud judices agente, constituta: volentes vt quod ipsi non habent, à dominis soluatur, contra quorum multoties voluntatem contrahunt, id si resciuerint, qui protinus vetituri: & si non vetare conringat, nolentium tamen circa illud plenum præstare consensum, cùm sint solâ permissione contenti: vnde nec sunt ad jurium solutionem in [Ad licentiam pro matrimonio præbendam non tenentur eorum domini.] conscientiæ foro etiam adigendi. Nam vetare quidem, iniquissimè sit; cùm tamen fiat sæpè, contra Concilij Tridentini Decreta Seßione 24. Cap. 9. de Reformat. matrimonij. Et Limensis 2. Seßione 2. Cap. 19. ac Tertij Act. 2. Cap. 36. Licentiam autem præbere, & beneplacitum ostendere, non est obligationis sub reatu culpæ lethalis; ad id enim nullum est vrgens caput, & cùm valde iniucunda dominis esse soleat, non sunt in eo ipsorum conscientiæ à Confessarijs aggrauandæ: & pro hoc stat P. Sancius Lib. 7. de Ma [Cui & reniti possunt.]trimonio Disput. 21. num. 7. vbi & ait dominum posse tutâ conscientiâ reniti, nullum tamen obstaculum inducendo. Cùm ergo domini non teneantur ea tribuere, quæ Parochi sibi deberi contendunt, neque aliunde seruis suppetant, quid restat faciendum? Furtóne quærant? Ita fortè eueniet: sed indignum est vt Christiani Pastoris ouicula ob illius auaritiam ad talia sit animæ præcipitia compellenda. Et Concilium quidem Limense Tertium suprà Cap 38. sic habet: Pactiones quascumque tacitas vel expressas pro [Concilium Lim. 3. pactionem omnem excludit.] Sacramentis administrandis, aut sepulturâ conferendâ sacri Canones tamquàm simoniacæ labis commercia fœdißima detestantur: laudabiles tamen consuetudines in populo Christiano receptas amplectuntur, & probant. Sic ibi Concilium: quod tamen statim circa Indos ita obseruandum præcipit, vt nihil ab ipsis pro talibus, aut etiam pro Sacramentalibus exigatur aut recipiatur, sub pœna quadrupli: redditâ ratione, quia ad Neophytorum fidem stabiliendam magnopere id necessarium est, & sine scandalo nequit contrarium admitti. Quod quidem in Æthiopibus vim habet eamdem, qui & Neophyti sunt, & magis quàm Indi humanis præsidiis destituti.

Non prætereunda tamen Sanctionis il [Consuetudines quæ tolerari queant circa dicta.]lius conclusio, quæ sic habet: Quicumque tamen Indorum in Hispanorum vrbibus domicilium habent, quia & in fide instructiores sunt & nostrorum hominum vsum crebrò affectant, cum ijs poterunt consuetudines in sepulturis, & ceteris, si quæ sint laudabiles, [Concilium idem.] obseruari. Hæc Concilium. Quæ quidem & erga Æthiopes obseruare licet, sed moderatione dictâ circa consuetudines, Si quæ sint laudabiles: quæ desumpta est ex Cap. Ad Apostolicam, de simonia, in quo de benedictionibus nuptiarum inter alia agitur, sicut & in Cap. Cùm in Ecclesiæ, vbi consuetudines generaliter remouentur, quibus potiùs peccata cumulantur. Putant autem [Cap. Cùm in Ecclesiæ, de Simonia.] plures ex hoc licere (verba illius sunt) quia legem mortis de longa inualuisse consuetudine arbitrantur: non attendentes, quòd tantò grauiora sunt crimina, quantò diutiùs infelicem animam tenuerunt alligatam. Sic ex Concilio Lateranensi. Talis autem est consuetudo, vt à seruis iura nuptiarum sic exigantur, vt non valentibus reddere, nuptialis assistentia & benedictio denegetur. Et in legibus quidem humanis ob paupertatem rigor illarum temperatur, vt in Cautione Mutiana: de quo P. Molina Disput. 206. §. Quando aliquis. Quomodo ergo rigor non sit in casu, de quo loquimur, vbi negotium animæ agitur, temperandus?

