DIco tertiò. Religiosus Parochus in [Deberi illam in omnibus, quæ ad mores spectant.] Indiis debet in omnibus, quæ ad mores spectant, & cum officij administratione non pugnant, Prælatis Religionis obedire, iuxta qualitatem præcepti. Constat ex dictis. Quia cùm in Ordine ad præfata exemptus non sit, debet obedientiam more aliorum. Et est hoc communi doctrinæ Scriptorum consonum, asserentium, quòd si Ecclesia, cui Religiosus præest, sit subiecta Prælatis Religionis quoad spiritualia, & ipse quoad illa subiectus manet, pro quo & aliàs subiectionis qualitates adducunt, videndas apud P. Sancium Cap. 6. citato num. 36. Sed adducta [Doctrina P. Suarij, quæ videtur obstare.] est satis, vbi de spirituali obligatione tractamus: Ecclesiam autem Parochialem, durante Religiosi administratione, subiectam esse in spiritualibus Prælatis Religionis, ex eo ostenditur, quia Religiosus ipse illius Pastor in ordine ad illa subiectus est: vnde si malè administret, puniri potest, & ideò Ecclesia quoad omnia visitatur. Vnde & dici etiam potest quoad temporalia subiecta, quia de ijs etiam curare Prælatus debet. Neque accommodari hic potest, quod docet P. Suarius citato Cap. 29. num. 19. videlicet quòd si Ecclesia sit omnino exempta à iurisdictione Episcopi, & subiecta Prælato Regulari, eâ ratione tenebitur Beneficiarius. Monachus illi parere, sicut teneretur parere Episcopo, si ordinario iure illi esset subiecta. Si autem Ecclesia sit subiecta Episcopo, non tenetur Monachus parere Prælato in rebus, quæ pertinent ad regimen Ecclesiæ, quia tenetur parere Episcopo: ergo non proprio Prælato, non enim potest in eadem materiâ duos habere Superiores inter se non subordinatos. Tum etiam quia illa non est materia obedientiæ, eò quòd non pertineat ad Regulam, neque ad obseruantiam Religiosam. Vnde licet Prælatus Religionis simul sit quasi Episcopus illius Ecclesiæ, non tenebitur Monachus Beneficiarius illi parere in tali materiâ ex vi obedientiæ, sed solùm ratione iurisdictionis, sicut tenetur parere Episcopo. Hæc autem exemptio manifestior est, quando Ecclesia non est Religioni pleno iure subiecta, vt probat idem Pater num. 24. & multo magis quando est Beneficium sæculare.

Non inquam applicari potest, quia, vt [Applicari non potest in præsenti.] diximus num. 60. Beneficia Indica, de quibus loquimur, specialem habent conditionem, neque debent iuxta regulas aliorum Beneficiorum penitus gubernari: neque enim omnino Regularia, neque omnino Sæcularia sunt, licet sine addito diminuenti sæcularia dici possint, ob rationem adductam citato loco. Pro quo & videri potest P. Sancius citato Cap. 29. Lib. 7. num. 24. vbi bene ostendit non præscribi statum Beneficij etiam post quadragenariam possessionem, quando sæculare concluditur Regulari ex dispensatione. Vnde & Episcoporum jurisdictioni subsunt quoad omnia Parochialia, & Religiosis Prælatis etiam quoad illa: non vt contrarium quidquam statuere possint, sed vt ea impleri faciant, & suâ etiam prouidentiâ addant, quæ viderint expedire, supplendo multoties eorum negligentiam aut impotentiam: & etiam circa mores & vitam, in quo plenissimâ gaudent potestate. Non esse au [Duo Superiores quomodo circa eamdem materiam esse possint.]tem inconueniens, vt circa eamdem materiam duo sint Superiores, quando Superioritas dicto modo exercetur; ex se apparet verosimile: & jam ibi aliquis modus subordinationis interuenit. Vnde & Parochum delinquentem circa Parochialia posse à suo Prælato puniri, tradit cum alijs P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 4. num. 117. licet sint qui secus sentiant. Et quidquid de Beneficiis aliis sit, in iis, de quibus loquimur, aliter se res habet, quia sic recepta sunt. An autem Prælato iubenti [Prælato iubenti circa Parochialia an ex voto obedientiæ sit illa præstanda.] circa Parochialia debeatur obedientia ex vi voti, vel extraordinariæ iurisdictionis, non multùm ad negotium obedientiæ interest, cùm constet similiter obediendum. Et licet sententia P. Suarij, quam & tenet P. Palaus Parte 3. Tract. 16. Disputat. 4. Puncto 25. num. 2. verosimile fundamentum habeat; contrarium tamen non inuerosimiliter probari potest ex dictis Cap. 6. Si enim Religiosi compelli possint ad acceptandam Parochialem curam, quod & P. Suarez ibidem adductus videtur docuisse: consequenter etiam compelli poterunt ad rectum administrationis modum: quia sicut ipsum Parochiale officium materia obedientiæ est, ita & illa quæ ad ipsum spectant, saluâ Ordinariorum potestate.

Circa obligationem habendi Socium ex eadem Religione.

AFfirmant communiter Doctores, si Be [Quid iure statutum, cum distinctione Monachorum, & Canonicorum.]neficium Regulare sit, & Religioni pleno iure subiectum, ex Cap. Monachi, de Statu Monachorum & Cap. Quod Dei timorem, eodem tit. Si verò pleno iure subiectum non sit, & ita neque Parochus amobilis ad nutum, secus censent: quia in priori casu, cùm sub obedientiâ Religionis maneat, ad eius Prælatos spectat decenti eorum modo viuendi prouidere: quod cùm cesset in posteriori, quandoquidem Religiosus ab obedientia Prælatorum eximitur, non est obligatio Socium tribuendi. Sic P. Suarez Cap. 19. citato num 28. P. Palaus Disput. 4. Puncto 25. num. 4. P. Pellizarius num. 121. & plures alij, quos adducit P. Sancius Cap. 6. citato num. 39. vbi alios modos dicendi commemorat: eum autem sequitur, vt Religiosi Monachorum nomine designati, semper ad id teneantur, non verò Canonici Regulares, nisi quando commodè possunt: sic enim videtur decerni in prædicto Cap. Quod Dei timorem. Et quidem ita est, pro quo sola litteræ inspectio sufficit, ex qua sunt illa. Li [Ca. Quod Dei timorem, de Statu Monachorum.]cet autem in Lateranensi Concilio de Monachis caueatur, ne singuli per villas & oppida per quascumque Parochiales ponantur Ecclesias &c. Quia tamen istud de Canonicis Regularibus specialiter non cauetur, qui etsi à sanctorum Monachorum consortio non putentur seiuncti, regulæ tamen inseruiunt laxiori &c. Iuxta quæ manifestum est inter Monachos & Canonicos quoad habendum Socium diuersam Iuris dispositionem induci. Cùm ergo in fine sic additur: Sic annuendum duximus postulatis, vt exercens Plebani officium, si commodè fieri poterit, vnum Canonicum Regularem tecum habeas ad cautelam: cuius in iis, quæ Dei sunt, & Regularis obseruantiæ, tam consortio, quàm solatio perfruaris. Cùm inquam sic additur, obligatio nulla, quæ peccatum importet, imponitur; aliàs inter Monachos & Canonicos nullum esset discrimen, quod tamen Innocentius Tertius ibidem intendit stabilire. Quod ergo dicitur, Si commodè fieri poterit, ad vo [Commoda illius expositio.]luntatem est Beneficiarij penitus referendum: commodè enim non potest fieri, quod est renuenti inclinatione faciendum, quamuis aliàs ratione sustentationis & habitationis, commoditas non deficiat. Idem igitur videtur, acsi diceret, Si molestum non sit futurum. Et tunc consilium est, & prætereà licentia conceditur vt socius pariter morari cum illo possit, quia de hoc forsitan aliquis dubitaret, an scilicet Canonicus non Parochus extra Conuentum cum Parocho habitare valeret, cùm sit extra Claustra constitutus.

Quidquid de hoc sit, in Parochis Indo [In Parochis Indicis obligationem cessare.]rum specialis ratio ad non habendum Socium occurrit, quia propter necessitatem illis est Parochialis cura commissa, vt Pius V. in suâ exprimit concessione; ratione cuius necessitatis etiam sic fieri cœptum, vt Religiosi sine socio in Parochiis degerent; quod & posteà, eorum etiam aucto numero, sic etiam factum & continuatum, vt iam obligatio dicta videatur consuetudine penitus abrogata. Pro quo & aliorum potest sententia succurrere apud P. Sancium suprà, dicentium [Quorumdam sententia, & explicatio. Cap. citati.] Monachos & Canonicos Regulares teneri ad habendum Socium, Si commodè fieri poterit: & in hoc esse illos prorsus æquales, discrimenque à Pontifice constitutum in eo consistere, vt Canonicis faciliùs quàm Monachis Parochialia Beneficia conferantur. Quod equidem probabile est: vbi & alium explicandi modum possumus [Alius explicandi modus.] adhibere: Pontificem scilicet ita Parochialem curam illi, de quo erat sermo, concedere, vt licet Regulæ inseruiret laxiori, Monachorum tamen subire obligationem deberet, habendi scilicet Socium ad cautelam. Discrimen ergo à Pontifice traditum inter Monachos & Canonicos, in eo est, in quo à Pontifice constituitur, quòd scilicet isti Regulæ inseruiant laxiori: sed eo non obstante statuit, cùm de Parochiali curâ agitur, quoad obligationem habendi socium penitus exæquandos. Obligatio autem vtrorumque est. Si commodè fieri poterit. Id quod respectu Indicorum Parochorum frequenter accidit quia vel idonei deficiunt: vel, si extent, vitam illam solitariam renuunt: vel à Prælatis non conceduntur, quia eos pro Conuentibus necessarios iudicant: vel quia vt in plurimùm molesti sunt, nec solatio, vt Pontifex ait, sed tormento: vnde non videtur circa hoc scrupulus inijciendus. Ex quo & commodum illud sequitur, vt non multiplicetur eorum numerus, qui vitæ laxiori assueti, difficilè ad domesticam obseruantiam reuocantur. Pro [P. Suarez] quo P. Suarius Cap. 19. citato num. 21. optimè philosophatus, dum ait quòd reuocatio Religiosi ad Claustrum est valde vtilis, & vicißitudo illa est moraliter necessaria ad bonum Religionis; ne per longam consuetudinem existendi extra Claustrum amittat Religiosus consuetudinem etiam obediendi, & alios Religiosos mores &c.

Illud tamen hoc loco addendum teneri [Obligationem extare, si numerus Paræcianorum sit magnus. &c.] Religiosum Parochum pro habendo socio solicitudinem adhibere, & Prælatum Religionis præbere illum, quando ob Paræcianorum numerum, aut oppidorum distantiam, vel aliâ ex caussa nequit commodè administrare. Et tunc quidem ad Ordinariorum prouidentiam spectat Parochiæ diuisio, concurrente Patrono. Neque enim hic locum habet priuilegium, de quo P. Pellizarius suprà num. 113. §. Quæri potest, Ordini Ierosolymitano concessum, vt ob numerositatem nequeat Episcopus Parochias dismembrare: quod participant aliæ Religiones: quia cùm Parochiæ Indicæ sæculares sint, & precariò à Religiosis habeantur, de illis diuersa est ratio. Pro quo Concilium Limense Tertium Act. 3. Cap. 11. sic loquitur: & antiquißima Iura, & nouißima Concilij Tridentini Decreta (Sessione 21. Cap. 4. de Refor [Concilij Limen. 3. Decretum circa numerum Parochianorum.]mat.) Episcopos magnoperè admonent, ne plures Parochianos Rectori alicui committi patiantur, quàm quibus poßit sufficere ad Ecclesiastica Sacramenta administranda, & diuinum cultum peragendum. Quod maturè expendentes Patres in hac ipsa vrbe iam pridem ad Synodum Prouincialem congregati: vt animas suas liberarent, super speculam Domini constituti, clarâ voce pronuntiarunt, testatique sunt, iudicare se non posse vni Rectori plures Parochianos Indos quàm quadringentos tutè committi: sed neque ipsis adhuc quadringentis vnum sufficere certò se affirmare: interim tamen id tolerandum esse. Post hæc, & alia sic concluditur: Itaque censemus in quocumque populo Indorum, qui contineat Parochianos trecentos, aut etiam ducentos, proprium Parochum debere constitui. Cùm autem pauciores fuerint quàm ducenti, curet, & efficiat Prælatus vt eò reducantur, vbi commodè regi possint. Hæc iuxta duo Concilia; vt videant Parochi, in quorum populis Indi multiplicati sunt supra numerum, quomodo debeant eisdem aduocato socio subuenire.

Neque enim caussari possunt se ad id [Excusationem esse inualidam ex eo quòd salarium non augeatur, ex illius superabundantia ostenditur.] non teneri, dum salarium non augetur, scientibus Episcopis Paræcianorum excessum, neque ignorante Patrono, quibus est potiùs defectus, qui in administratione obuenerit, imputandus. Nam, vt in eodem Concilij loco habetur, emolumenta Parochorum maiora sunt, quàm eorum singulis debeantur: sic enim ibi: Cùm præsertim Indorum tributa, quæ Doctrinæ potißimo titulo exiguntur, tanta sint, vt longè plures Ecclesiasticos Ministros non rarò alere poßint. Sic ibi. Quibus addendæ obuentiones pro Indorum numerositate multiplices. Deinde. Et, si salarium non augeatur, tenentur Parochi dum morbo impediuntur, Paræcianis de Ministro prouidere, quia id exigit Pastoralis cura: ergo & in casu, de quo loquimur. Et cum hoc onere videntur Beneficia ista conferri, licet in collatione ipsà illud non exprimatur. Quod quidem in Parochis Religiosis euidentiùs apparet, quia illis pro sustentatione pauciora sufficiunt, vnde & iubentur habere socium ad cautelam, consortium, & solatium, iuxta dicta. Et ita supponitur obligatio ad eorum sustentationem: ergo multò magis in partem solicitudinis, quando illa necessaria est. Vnde si requisiti Prælati Socium tradere nequeant, aut nolint, cùm possint, debent Parochi sæcularem Sacerdotem aduocare, etiamsi præceptum Prælatorum id vetantium extet: quia in eo & charitas, & iustitia aliud manifestissimè persuadent. Quòd si etiam certam summam contribuere Prouinciali, aut Conuentui alicui, præcepto imposito, compellantur, & eam in stipendium coadiutoris insumant, ad illam, neque aliquam eius tenentur portionem in foro conscientiæ: & affirmare cum veritate, & etiam iuramento possunt, emolumenta fuisse talia, vt ad contributionem dictam minimè fuerint sufficientia. Si eis fides adhibeatur, benè quidem res se habebunt: sin minùs, patientia illis necessaria erit, quia reddere compellentur; sed non ideò, vt credo, fame morientur. Pro quibus hæc sit satis attexuisse.

TITVLVS XVIII. DE PRÆBENDARIIS ECCLESIARVM CATHEDRALIVM INDICARVM.

EOrum supra Parochos nota excellentia est: sed cùm de Ministris saluti Indorum quærendæ præpositis, & Episcoporum præcipuis adiutoribus tractatio nostra procedat, illos est visum præmisisse. Cùm aliàs ob peculiarem Curam animarum, in quâ Parochi ad Episcopalis solicitudinis partem aduocantur, sint qui tractationem de Parochis tractationi de Præbendariis præponendam arbitrentur, vt videri potest apud P. Bauny Tomo 1. aut etiam anteponant quatenus ex minùs perfectis ad perfectiora procedunt; eo quòd Beneficia Curam animarum habentia simplicibus perfectiora quoad substantiam videantur; immò & reuerà sint: iuxta quæ de illis agit P. Azor Tomo 2. Lib. 3. qui de Parochis Cap. 12. Sed hoc parui momenti est: nec Domini Præbendarij multùm de ordine curabunt, dummodo illis hoc nostro labore aliquantulùm seruiamus. Sit ergo pro ipsis

CAPVT I.

An prouisionis titulum accipientes pro Cathedralium Indicarum Praebendis, si admittant, debeant statim ad seruiendum, præsentatione exhibitâ, se conferre.

QVando Reges nostri aliquos ad Indi [Prouisionis Regiæ stylus, assignatione temporis.]cas solent præsentare Præbendas, in prouisionis schedulis spatium etiam soliti sunt satis competens temporis assignare, intra quod sic prouisi Regiâ præsentatione Prælato Ecclesiæ exhibita, debeant suum ministerium auspicari, non valituram aliter, vt in eadem ex [Formulam prouisionis proponit D. Villaroel. quaest. 19. Art. 3. n. 18.]primi consueuit. Et caussa quidem longi spatij, duorum scilicet, aut trium annorum, ex distantia desumitur, & nauigationum incertitudine. Contingit autem multoties aliquos prouisionem dictam accipientes totum illud spatium expectare, cùm breuiori possint ad Ecclesiam sibi assignatam accurrere, Regiæ beneficentiæ fructum accepturi. Circa quod meritò dubitari potest, an tutâ conscientiâ fieri possit. Et pro parte affirmatiua stat prouisionis ipsius tenor, cui se potest quis, saluâ conscientiâ, accommodare; est [Pars affirmatiua probatur.] enim gratia, & talibus, sicut & priuilegiis, vtimur cùm volumus, iuxta receptum axioma. Præterquàm quòd cùm Regio Consilio Indiarum constet prouisos posse in ciuitate ipsa adesse, in quâ est Ecclesia, ad cuius seruitium promouentur, vel certè non longè ab illa, sic statuere poterant, vt si intra breuius spatium se præsentare non possint, longum aliud minimè patrocinari posset, clausulâ illâ additâ, vel si intra breuius poßint, in quo mora eis nocebit. Atqui tale quidquam non additur: ergo quia non est iuxta prouidentis mentem vt spatium illud, cùm fieri poterit, debeat ex obligatione conscientiæ coarctari. Nihilominùs

Dico primò. Si prouisus de Præbenda sine [Assertio 1. negans, deficiente caussa.] rationabili caussa præsentationem diu differat, non videtur tutâ conscientiâ id facere posse. Probatur, quia cùm Præbenda instituta sit pro feruitio Ecclesiæ, ad cuius auctoritatem, decentiam, & splendorem spectat, dum eo per longum spatium priuatur, damnum notabile patitur, cuius rationabilis caussa non est in eo, qui eidem occurrere potuit, & debuit, acceptâ præsentatione. Damnum autem notabile reputari ex dispensatione Iuris ostenditur, circa tempus, quod Patronis ad præsentationem conceditur; laicis enim quadrimestre, Ecclesiasticis semestre: quia vlte [Ex tempore Patronis designato vrgetur.]riùs prouisionem differre non sine notabili Ecclesiæ potest contingere detrimento. Et ideò negligentes in præsentando intra illud spatium, præsentationis pro illâ vice iure priuantur: quæ pœna grauis profectò est. Cap. Qui diuersitatem 5. de Concessione Præbendæ. Et Cap. Vnico, de iure patronatus in Sexto. Ratio autem decisionis redditur in Cap. Ne defectu 41. de supplen. neglig. Prælator. ne scilicet Beneficia diu vacent. Et Cap. [Cap. Nulla de concess. Præbendæ.] Nulla 2. de Concess. Præb. ibi: Non diu maneant in suspenso. Quid autem prouisio prodest, si electus remoratur? Quod vrgetur ex obligatione, quam Præbendarij habent assistendi in Ecclesiâ, quæ sub mortali est, si absentia sit diuturna, vt cum alijs docet P. Bauny Tomo 1. Tractat. 11. Quæst. 6. [Et ex obligatione assistendi in Ecclesiâ Præbendarijs communi.] §. Est autem. Et §. Quæres. Et in Praxi Beneficiorum, Disput. 13. Quæst. 47. ac Disput. 15. Quæst. 24. per errorem, cùm esse debeat. 25. §. Quæ etsi. Et probabilius, multis adductis, affirmat Diana Parte 2. Tractat. 12. Resolut. 31. P. Palaus Tomo 2. Tractat. 7. Disputat. 3. Puncto 2. Et omnino videndus Bonacina Tomo 1. Disput. 2. de officio diuino in Choro, &c. Quæst. 1. Puncto 2. num. 1. & P. Lessius in Resolutionibus posthumis. verb. Horæ Canonicæ, num. 18. Pro quo & nonnullos adducit P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum, Cap. 2. Dub. 112. num. 2. licèt ipse num. 4. & 5. tantùm sub veniali esse dicat, nisi contemptus adsit, aut propter absentiam omittatur Officium diuinum publicum, vel aliàs notabiliter lædatur cultus diuini officij. Atqui prouisus de Præbenda, quam admisit, iam est moraliter Præbendarius, & titulo Præbendæ ab omnibus salutatur, eiusque absentia non sine detrimento diuini cultûs accidit: ergo de illo est simi [Non obstare fructus non percipi.]liter iudicandum. Neque obstat Præbendæ fructus non percipere: quia obligatio residendi ex vi Beneficij habetur ad Ecclesiæ seruitium instituti: distributiones autem neque augent, neque minuunt obligationem, sicut neque alia emolumenta: sed dantur ad inuitandum Præbendarios vt animo promptiore concurrant, vt benè obseruat P. Sancius suprà, num. 6.

Dico secundò. Si rationabilis caussa di [Assertio 2. affirmans stante rationabili caussa.]lationis sit, nullum erit in illâ peccatum. Probatur; quia rationabilis caussa dilationis, est rationabile impedimentum: atqui impedito non currit tempus, vt est regula multis Iuris vtriusque decisionibus comprobata, pro quibus videri potest Glossa in Cap. His quibus de Electione verb. Currit. Vt verò rationabilis debeat caussa reputari, inspiciendum an ex affectu honesto procedat, etiamsi temporale commodum concernat; vt quia tempus illud necessarium est ad recupe [Vnde talis reputanda.]randa debita, vel de rebus suis disponendum. Non verò si ex titulo augendi diuitias per contractus minùs decentes Clericalis statum, aut ex ambitione, quia sic viam munit Præbendæ alteri pinguiori. Erit autem honestissima, si Parochus Indorum sit, & in ædificandâ Ecclesiâ versetur, cuius fabrica eo abscedente, aut nullo modo, aut lentè admodum censeatur processura. Vel si pio alteri incumbat operi illius præsentia promouendo, & absentia negligendo. Et generaliter si Deus habeatur præ oculis, cuius beneplacitum inquiratur, & non mundi vanitas dominetur.

Dico tertiò. Si tempus in Regiâ prouisio [Assertio 3. etiam illâ deficiente validam esse admissionem, immò & non culpabilem.]ne assignatum non sit elapsum, etiamsi rationabilis caussa pro dilatione non fuerit, non peccabit grauiter qui præsentato titulo Præbendæ postulauerit collationem, neque etiam qui sic præsentatum admiserit ad Canonicam institutionem & possessionem. Ratio est; quia quidquid de præterito peccato fuerit, ius ex præsentatione habitum non est amissum, quia Regia prouisio absolutè illum terminum statuit, neque ob dilationem aliàs culpabilem inualidari gratiam à se factam declarat, aut verosimili aliquâ ratione significat. Oportet autem beneficia Principum esse mansura. Sicut Regula habet Iuris in Sexto: pro quo & facit ratio adducta nu. 1. & deseruire potest mul [Ægrotantes lucrari distributiones, etiamsi ex culpa.]torum scriptorum sententia asserentium Præbendarios ægrotantes lucrari distributiones quotidianas, etiamsi propriâ culpâ in morbum inciderint, vt videri potest apud P. Sancium suprà, Dub. 91. Trullench Lib. 1. Cap. 8. Dub. 8. numer. 5. & Zerolam Parte 1. verb. Distributiones, numer. 3. Culpa ergo priuilegio & gratiæ non obstat, quando ita admiscetur, vt ob illam non inueniatur aliud à Principe declaratum: vnde nec veniale in eo videtur esse peccatum.

Dico quartò. Si terminus elapsus sit, ne [Assertio 4. Idem statuens elapso termino.]que rationabilis caussa substiterit dilationis, etiam prouisus poterit tunc tutâ conscientiâ ad Episcopum venire, institutionem Canonicam petiturus. Id probo ex Cap. Si tibi absenti, de Præbendis, &c. in Sexto, vbi sic habetur: Sed si Episcopus (notificatâ tibi Collatione) ad consentiendum terminum com [Cap. Si tibi absenti, de Præbendis in 6.]petentem aßignet: nisi consenseris, poterit eo elapso Beneficium liberè, cui viderit expedire, conferre. Antequàm tamen ipsum contulerit, tuum poterit (non obstante quòd elapsus sit terminus) præstare consensum: & ex tunc de ipso non poterit aliter ordinari. Sic Bonifacius VIII. Propter quam decisionem tenent communiter Doctores nullum tempus in Iure præfixum esse, intra quod Beneficia acceptari debeant, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 2. Cap. 13. numer. 21. Licèt autem Re [Nullum tempus in Iure designatum pro acceptatione.]giam præsentationem acceptauerit, cui terminus præfixus est, cùm renuntiare illi possit liberè ante Collationem, non est plenè Beneficium acceptatum. Præterquàm quòd Capitis præfati decisio eò tendit, vt Collationi non sit tempus in Iure præfixum, licèt præsentationi & prouisioni sit: ergo dummodo Ordinarius præsentatum velit instituere Canonicè, lapsus termini à Patrono designati non officit; quæ quidem designatio prouisi diligentiam excitat, & obligationem ante oculos ponit, & non formam inuiolabilem proponit, etiamsi dicatur vt Præbenda vacet: vt verò hoc non debeat Regiæ voluntati contrarium existimari, valida est coniectura ex iis, quæ diximus num. 2. circa damna, quæ ex dilatione in Beneficiorum prouisione sequuntur: id namque in casu præsenti maximè verum comprobatur. Si enim post elapsum tempus præsentationi assignatum, ad nouam sit deueniendum prouisionem, aliud erit spatium simile percurrendum, quod iunctum præcedenti longissimam faciet vacationem. Nequit autem tale quid de Regiâ voluntate præsumi, ad maius semper bonum caussæ publicæ, & præsertim Indiarum, intentâ, cuius sunt curæ ab Apostolicâ Sede quoad spiritualia commendatæ. Si etiam addamus non sine graui scrupulo præsentationem ita posse prorogari, contra Iuris dispositiones, præsertim circa Patronos laicos.

Et licet communis sententia sit eum, qui [Tacitam renuntiationem per triennium inductam non benè casui præsenti applicari.] per triennium collationem non acceptauit, censeri iuri sibi competenti renuntiasse, & ita illo priuari: pro quo Dom. Solorzanus suprà, num. 21. & 22. quia est tacita renuntiatio, quæ in Iure expressæ æquiparatur. Cap. Quàm periculosum 7. quæst. 1. In casu tamen nostro aliter res habet, quia nequit tacita renuntiatio præsumi, vbi expressa est Beneficij assumendi voluntas, quamuis [Cap. Quam periculosum 7. q. 1. explicatum.] plus iustò illius executio prorogata. Neque Caput illud quidquam probat, in quo de tacita renuntiatione nihil habetur sed quòd periculosum sit iuri & potestati in spiritualibus renuntiare, quandoquidem quod dimittitur, nequit reassumi, quod Esau exemplo comprobatur, qui vendidit primogenita sua. Atqui Esau non tacitè, sed expressè renuntiauit, vt constat ex Genesis 25. & ex facto: vnde Caput illud desumptum, quia scilicet Diuus Cornelius Pontifex volebat Pontificatui renuntiare, quod ne faciat, Diuus Cyprianus exhortatur. Vbi manifestum est non de tacita, sed de expressâ renuntiatione tractatum. Negandum tamen non est tacitam tantùm renuntiationem inueniri posse, & triennium ad illam sufficere, vbi de contrariâ voluntate non constat, per quam tacita venit elidenda, quia in solâ præsumptione fundatur. Ad ea, quæ initio Capitis pro parte fauorabili sunt proposita, non est opus respondere, cùm ex dictis constet quod ex illis habeatur.

CAPVT II.

An tutâ conscientiâ pauci Præbendarij, ad quos est numerus statutus in erectione redactus, eorum possint emolumenta lucrari.

DEcimalia emolumenta sic disposita [Ratio dubitandi.] in Indiis sunt, vt ad distributiones quotidianas quarta decimarum portio sequestretur Præbendariis dispensanda. Cùm ergo ob Patroni distantiam contingere possit, vt deficientibus Præbendariis alij tardiùs adueniant, & sic eorum numerus reddatur exiguus, inde dubitationis materia, & certè non leuis, vt non debeat hoc loco prætermitti. Circa quam

Dico primò. Quando numerus Præbenda [Assertio 1. affirmans, sed cum diuerso modo obligationis.]riorum adeò est exiguus, vt eorum distributiones veniant duplicandæ, aut ampliores duplo futurae, recipi quidem ab illis possunt, sed cum diuerso modo obligationis. Primum ex eo ostenditur, quia quota illa eisdem assignata est, & pro casibus contingentibus nihil aliud dispositum, dum deficientium numerus non suppletur. Sicut ergo quarta Episcopalis deferenda Episcopis est, & sua etiam portio fabricæ, sicq́ue alijs; ita & Præbendarijs. Secundum autem probatur; quia distributiones decimales secundùm maiorem sui partem sunt stipendium laboris, quod vti proportionatum est eisdem assignatum, de quo num. 2. Atqui numero ad paucos redacto, nequit quod cum dicto excessu superadditur rationem proportionati stipendij habere: ergo non est illius & alterius eadem ratio, & pro vtroque similis obligatio. Maior constat ex dictis. Et prætereà [Distributiones quomodo stipendium diurnum.] est pro illa quod ex communi scribentium doctrina habet Couarruuias Lib. 3. variarum, Cap. 13. num. 1. distributiones scilicet esse veluti diurnum & horarium stipendium his, qui quotidiano ministerio in celebrandis diuinis officijs inseruiunt Ecclesiæ. Pro quo & Zerola Parte 1. verb. Distributiones, num. 3. §. Primum dubium, bene ait, esse denarium diurnum illi ex condigno debitum, qui portauit pondus diei & æstus, vt in Euangelio. Matth. 20. v. 12. & Congregatio Cardinalium circa Caput. 12. Seßione 24. de Reformat. ante num. 40. verbis illis: Amittendas esse distributiones quotidianas, vtpotè quæ debeantur illis, qui adstant. Ideoque dicunt esse salarium diurnum, quod laborantibus debetur. Minor autem est manifesta: nam distributiones sunt proportionatum stipendium, quando numerus est Præbendariorum expletus: ergo quod additur duplò aut ampliùs excedens, supra proportionem est: ex quo fit illationem esse etiam manifestam.

Dici potest supra proportionem non esse, [Ex laborè aucto non benè argui ad totalem acceptionem.] quia augetur labor, dum ille, qui plurium erat futurus, ad paucos reuocatur: sed contra hoc est, quia licet labor aliquantulum augeatur, non tamen in eâ proportione vt totum distributionum incrementum possit illi respondere; cùm aliàs certum sit, quòd præmium laboris iuxta illius debeat crescere proportionem. Quòd autem non sic crescat euidentissimum est. Nam quod attinet ad Chorum non duplicatur assistentia, cùm sit obligatio eadem, licèt hebdomarij munus sit frequentiùs obeundum, vnde & Missa Conuentualis pluries etiam decantanda. At hoc incrementum laboris aliquale tantum est, non tamen duplo maior labor. Præterquàm quòd propter incrementum tale laboris nihil videtur peti ampliùs posse, quia ratione Præbendæ ad id tenetur, quando casus necessitatis occurrunt, vt patet quando Socij ægrotant, aut impedimentum aliud legitimum patiuntur. Et ita etiam accidit in officiis aliis: Auditores enim Regij, si pauciores sint, plus laborare coguntur, nec tamen proptereà salarium maius accipiunt: sicut & Quæstores, & Rationales. Non debent autem Ecclesiastici in hac rerum temporalium caussa à laicis ministris superari. Pro quo est & sententia multorum apud Couarruuiam suprà. §. Tertiò, eadem, quam & sequitur Zerola suprà. §. Primum dubium, asserentium Præbendario, qui gerit vicem duarum personarum, vt quia Canonicus, & Archidiaconus est, non deberi plures distributiones, quia non multiplicatur præsentia, licèt labor aliquomodo multiplicetur: est enim absonum vt quis stipendia sibi vendicet plurimorum, vt habetur in Cap. Quia [Cap. Quia nonnulli.] nonnulli, de Cleric. non resident.

Et pro resolutione propositâ stat etiam [Ex probatis sententijs vrgetur.] sententia, quam cum doctis Recentioribus tenet P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiltorum, Cap. 2. Dub. 88. num. 8. quòd scilicet si Canonicus propter excommunicationem, suspensionem, vel aliud impedimentum occultum, Beneficij fructus principales amittat, non tenetur illos restituere aliis Canonicis, sed fabricæ Ecclesiæ, in quâ est Beneficium, vel pauperibus. Id quod numer. 7. etiam docuerat citatus Auctor cum communi etiam Doctorum sententia Recentiorum, de eo, qui fructus principales amittit, quos vocant Grossam, ob non recitatas Horas Canonicas. Atqui idem videtur dicendum quando fructus ex quacumque aliâ ratione supersunt, & ita cùm Præbendæ vacant, quia eadem ratio est. Sicut enim in casibus prioribus non sunt aliis dandi Præbendariis, quia nullus apparet titulus, propter quem illos lucrari possint; ita & in posteriori, cùm ipsis possit Euangelicum illud dici: Tolle, quod tuum est, & vade. Stat enim celebris opinio Glossa in Clement. 2. verb. Suspensos, de vita & honest. Clericor. asserentis absentium partes in fructibus principalibus in Ecclesiam conferendos. Sunt autem distributiones, de quibus loquimur, principales fructus, vt constat, & licet Couarruuias suprà. §. Quartò, quod, contrarium videatur tenere, id tamen cum formidine pronuntiat, sic dicens: & sanè, ni fallor etiam in redditibus principalibus, &c. addens statim [Couarruuias, distinctionem apponit, non probatam.] quamdam distinctionem; vt tunc fructus accrescant præsentibus, quando certa quantitas destinata est ad Ministrorum victum, & laboris mercedem: secus autem si statutum sit, vt cuilibet Ministro detur certa aliqua præstatio: tunc enim absentium partes debentur Ecclesiæ. Quis autem non videat eamdem in omnibus esse rationem, nec maiorem titulum pro lucro extare, quando labor non duplicatur. Quòd si ratione aucti aliqualiter laboris debet stipendium accrescere: ergo & quando certa annua præstatio destinata est, idem debet affirmari: quod tamen negatur.

