Nihilominùs pro perpetuitate standum, [Eidem occurritur.] quæ cùm ita manifesta sit ex vi priorum priuilegiorum, neque à Pontificibus limitationem addentibus fuerit expressè, aut etiam tacitè, ita vt expressæ reuocationi æquiualeat, illius concessio reuocata; non est cur debeat sublata reputari. Regula Iuris in Sexto notissima est, oportere beneficium Principis esse mansurum: & ita cùm de illius permanentia dubitatio suboritur pro illa est ferenda sententia, & beneficium perpetuum iudicandum. Si ergo ita accidit quando perpetuitas in eodem priuilegio expressa non habetur, quantò id potiùs asserendum, vbi in priuilegio verbis expressis perpetuitas consignata reperitur. Neque adducta obstant, vt in casu vrgentiore diximus, num. 15. quando scilicet ab eodem beneficium cum limitatione conceditur, quod ab ipso fuerat sine limitatione concessum: dummodò voluntatem suam non amplius declararit, vt ibidem citati tenent. Pro quo discursus est satis vr [Pro quo & vrgens discursus.]gens in hunc modum efformatus. Nam concedentes cum limitatione, aut non meminerunt perpetuitatis aliàs concessæ, aut memoriam eiusdem habuerunt. Si primum: non est locus reuocationi, quia ignorantia, & idem de inconsiderantiâ est, facit inuoluntarium: neque est credibile id, quod tantâ est cum consideratione concessum, sine consideratione aliqua erga ipsum, siue in genere, siue in specie reuocatum. Et hinc est solemnis Iuris decisio in Cap. 1. de Constitut. in 6. pro ijs, quæ Pontifex in scrinio pectoris habere non debet, quia sunt res facti, & ita potest ignorantia aut obliuio in eodem reperiri. Si autem meminit, cùm reuocare expressè potuerit, nec tamen ita fecerit, contra illum est interpretatio facienda: sic enim & Pontifices ipsi statuunt, & habetur etiam in Regulis Iuris in 6. 57. dum ibi [Cap. Contra, de Regulis Iuris in 6.] dicitur quòd contra eum, qui legem dicere potuit apertiùs, est interpretatio facienda. Et in rigore contra eum non est, licèt species aliqua oppositionis esse videatur. Verè enim sibi non voluit esse contrarius, qui sic statuit, cùm expressionem suæ subtraxerit voluntatis.

Possunt autem concessiones dictæ, etsi [Omnes concessiones quomodo cohærere possint.] contrariæ appareant, inter se cohærere, & posterioris ratio aliqua specialis subesse: velle inquam Pontificem non ita independenter Euangelicos ministros se gerere, vt non debeant ad Sedem Apostolicam aliquem recursum habere, quod modus limitatæ indicat concessionis, licèt aliàs sciant concessionem esse perpetuam: vel moderationis in eius vsu admonere, cùm adeò facilis subtractio sit, sicut est facilis limitatio. Et generaliter loquendo, dum limitatio additur, id esse indicio potest, non sibi modò concessionem amplam ita placere, sicut aliis, aut etiam sibi anteà placuisset: & quòd fortè si concessa prius sinelimitatione non fuisset, modò non concederetur, eò quòd ratio aliqua posteà occurrerit, quæ pro voluntatis mutatione considerabile possit habere momentum; quâ tamen non obstante, prior concessio abroganda minimè videatur. Quando autem sic confirmari dispositiones possunt, fauorabiliter judicandum est, quia semper vitari debet contrarietas voluntatum. L. Repugnantia. D. de Regulis Iuris: pro quo & alia adducit Marius Antoninus Lib. 2. Variarum, Resol. 22. num. 7.

Iuxta quam doctrinam affirmandum [Limitationem circa gradus similiter non obstare.] etiam non obstare limitationem, quam Pontifices posteriores addunt circa gradus consanguinitatis & affinitatis: primum enim excipiunt, vt in eo non possit dispensari, vt videri potest in Bullis Pauli V. Vrbani VIII. & Innocentij X. Cùm enim Paulus III. & Greg. XIII. aliiq́ue eos tantùm excipiant, qui iure diuino sunt prohibiti, eorum est standum concessioni; quod viri docti in hac & aliis Prouincijs censuerunt, & quasi pro certo statuit P. Quintan. de similibus concessionibus loquens suprà, singul. 13. n. 7. Est autem pro eo specialiter ratio vltima, & quod de voluntate Pontificum dictum est: velle scilicet hoc pacto ostendere, quòd si ipsi primi huius priuilegij essent auctores, primum gradum minimè essent concessuri, quamuis ob reuerentiam concedentium, & tuendam Sedis Apostolicæ auctoritatem, quæ formitati & obseruantiæ suorum priuilegiorum aduigilat, illud noluerint penitus reuocare. Qui [Instantia vrgens pro asserto.]bus addo concessionem istam vt à præfatis Pontificibus profectam, meram gratiam continere, vt ex illius constat exordio: iuxta postulationem enim RR. Patrum Generalium procedit, qui augeri Societati gratias, non adimi cupiebant: & per eam regulanda concessio. Cap. Inter dilectum, §. Cæterùm, de fide instrumentorum, cùm Glossa ibi. Et Pontifices ipsi omnino beneplacentem circa hoc voluntatem præseferunt: ergo nihil tali concessioni ademptum, quòd aliàs liceret, quia circa hoc postulatio non est directa, & Pontifices meram gratiam conferre voluerunt.

Dico sextò. Secunda priuilegij pars, [Assertio 6. circa forum exterius quòd Ordinarij cum assidentibus sacerdotibus Societatis possint.] de quo num. 382. juxta illius tenorem decurrere potest, qui sic habet: Ordinarij verò ipsi ibidem in vtroque foro, sed tantùm ad viginti annos, à data præsentium computandos, de consilio tamen & assensu dictorum Societatis Presbyterorum, tamquam Adiutorum & Assessorum suorum, vbi eorum copia commodè haberi poßit. In reliquis autem Prouincijs Ordinariorum præsentia destitutio, vel ab eis non minùs ducentis millibus passuum remotis, ijdem Presbyteri per se in vtroque foro poßint in prædictis dispensare. Possunt etiam prædicti Sacerdotes in eisdem locis denuntiationes, & alias extrin [Priuilegij tenor.]secas solemnitates & cæremonias, cùm id expedire, aut necessum esse visum fuerit, omittere: prolemque susceptam aut suscipiendam, legitimam declarare. Sic ibi. Vbi quidem licet concessio temporalis sit, in ordine tamen ad eius effectum cum amplitudine dicta debet intelligi. Itaque possunt Ordinarij Assessorum prædictorum consilio & assensu in omnibus gradibus iure diuino non prohibitis dispensare, non obstante limitatione, de qua diximus; quia sicut illa pro Religiosis Societatis non obstat, ita [Ordinarios posse in ombus prædictis gradibus dispensare.] neque pro Ordinarijs, quia similis ratio militat. Vbi non iam in concessione Vrbani & Innocentij vis facienda est; quia cùm temporalis fuerit, & limitata, satis fundatum ex illa nequit desumi præsidium; quod tamen ex Bullâ Pauli V. valde robustum occurrit. Ille enim in Bullâ citatâ An. 1614. quæ incipit: Cùm sicut accipimus, priuilegium Societati in ordine ad dispensationem in quocumque gradu non prohibito iure diuino concedit, in foro conscientiæ perpetuum: & post huiusmodi concessionem pro foro externo idem, & eisdem propè verbis, quod ex Indico Compendio est positum. Illa ergo concessio ad omnia se extendit, ad quæ prior pro foro conscientiæ: quæ finita quidem est Anno 34. sed instaurata ab alijs Pontificibus iuxta eumdem sensum intelligenda est, licèt illi primum gradum exceperint. Cùm enim, vt probauimus, eorum mens non fuerit amplitudinem priuilegij demoliri: sicut in foro interno id dicendum est, ita & in externo, in quo id priori concessione licebat. Et quemadmodum circa amplitudinem numquàm in vtroque foro aliqua est decreta varietas, sed solùm circa durationem; ita in posterioribus est concessionibus asserendum, ad idem scilicet fori vtriusque concessionem extendi, quidquid sit de illorum duratione. Neque credibile est Pontifices velle Ordinariorum circa hoc facultatem eâ esse minorem, quæ Religiosis in foro conscientiæ competit; quandoquidem in omnibus præcedentibus indultis eos pariarunt. De duratione autem priuilegij modò vigentis, scilicet Innocentij X. iam dictum suprà, quoad hoc ab Anno 1654. decurrens Anno 1674. finiendum.

Sequitur iam illud: De consilio tamen & [Sacerdotes Societatis ita esse Assessores, vt juxta eorum assensum nequeant Episcopi ferre sententiam.] assensu dictorum Societatis Presbyterorum. Vbi manifestum est particulam, &, sensum copulatiuum reddere, & ita consilium petiisse non sufficere, nisi consensus seu assensus accedat. Ea enim est vis dictæ particulæ copulatiuæ, quæ requirit concursum copulatorum. Per Glossam & Doctores, in Cap. 2. de Rescriptis. Baldum Confilio 318. in fine, Volum. 4. Castrum Consilio 44. Col. 2. Volumine 1. & alios communiter. Neque obstat quod additur: Tamquam Adiutorum & Assessorum suorum. Assessorum enim non assensus, sed consilium requiri debet, vt diximus Titulo. 3. 92. Id namque communiter verum est, non tamen repugnat Assessorum aliquando Consilium à Pontifice requiri. Et ita videmus in his regionibus accidere in iudicibus delegatis circa ciuiles caussas Regularium, quando Iurisperiti non sunt: nequeunt enim contra Assensorum Consilium sententiam pronuntiare. Præterquàm quòd Religiosi Societatis non Assessores tantùm, sed etiam Adiutores compellantur; vnde in partem vocantur solicitudinis, vtpotè quibus est priuilegium directè concessum, & ministerium conuersionis, & fidei propagationis incumbit. Consilium ergo Assessoribus respondet, assensus Adiutoribus.

An autem aliunde possint Indiarum E [Sine illis ex concessione Adriani posse dispensare.]piscopi sine Assessoribus & Adiutoribus dispensare si quis quærat. Responderi potest affirmatiuè iuxta concessionem Adriani VI. de quâ num. 385. & 386. In eâ enim Religiosis dispensandi facultas committitur, si Episcopi, aut eorum Officiales, intra duarum diætarum spatium non existant. Vbi supponitur Episcopos ipsos, & eorum Officiales facultatem talem habere: aliàs non esset cur ea Religiosis deberet, vbi illi adstant, limitari. Adducit etiam P. Quintanad. Tractat. 6. citato, Singular. 12. numer. 19. priuilegium Pij V. concessum Episcopis Indiæ Orientalis: sic enim ille Archiepiscopo Goano rescribit: Quod Nos hortatus es ad concedendum ista [Aliud Pij V]rum partium Episcopis facultatem dispensandi cum his, qui matrimonium inter se in gradibus à iure prohibitis contraxerunt, vel in posterum contrahere contigerit. Nos saluti animarum consulere volentes, & considerantes quàm difficile sit ac longum ex tam remotis Orbis terrarum partibus ab Apostolica Sede huiusmodi absolutiones & dispensationes petere, facultatem eam duximus concedendam, sicut ex alijs nostris Litteris Intelliges. Sic ille. Quam concessionem etiam ad Indias Occidentales extendi constat ex dictis, numer. 114. Verùm quia ista non adeò certa sunt: non ex eo quòd priuilegia sint incerta, sed quia illatio irre [Quid pro praxi & de Episcoporum obligatione ad vsum priuilegij juxta formam in eo præscriptam.]fragabilis non est, licèt appareat probabilis, Ordinarij, dum concessio alia viget, iuxta illam debent in dispensatione procedere; quia aliàs inutile reddent priuilegium Societatis quoad forum exterius, juxta id speciale, quod ipsis in Ordinariorum ipsorum præsentiâ conceditur, contra Pontificis mentem, & securâ relictâ viâ dubiam amplectentur sine congruenti ratione: ex affectatâ inquam independentiâ à Religiosis, in quâ deberent Pontificiæ Sedi obsequium præstare fidele, cuius beneficio sunt id, quod sunt, post Dei gratiam. Et hac ex parte eorum non limitat potestatem, cùm de iure illis dispensandi in prædictis non competat, sed eisdem benignè tribuitur cum aliorum adiutorio, sicut in multis tenentur Capituli Consilium adhibere. Si tamen concessio temporalis, de quâ agimus, aliquando desit, tunc ad duas præfatas poterunt iuxta casuum exigentiam prouocare. Et priuilegium quidem Pij V. non de solis Neo [Priuilegium Pij V. ad omnes Indiarum incolas extendi.]phytis procedit, sed generaliter: & licet de ijs procedat, qui in gradibus prohibitis contraxerunt, ad eos etiam extendendum, qui contrahere volunt, propter rationem eamdem, difficilem inquam aditum Sedis Apostolicæ: quæ sanè vrget, dum de salute agitur animarum, vt Pontifex ibidem attestatur. Quod est dignum obseruatione pro casu saltem vrgentiore.

Circa id, quod de distantia ducentorum [Distantia per passus quomodo computanda.] millium passuum dicitur, videtur asserendum non esse arithmeticè computandos, quod quidem impossibile moraliter est; sed ad diætas reducendos: cùm enim diæta viginti millia passuum soleat continere, iuxta dicta n. 386. & in Indiis ob locorum & viarum incommoda, minoris spatij esse soleant, iuxta diætarum communium, quas Iornadas dicimus, numerum, dicta est computatio facienda: cùm stet aliàs id, quod cit. num. de minoris spatij sufficientiâ dicebamus. Alia autem ex priuilegio adducta specialem difficultatem non habent, vt circa ea debeamus immorari. [Admonitio circa vsum priuilegiorum attentâ solùm conuenientiâ.]

Tandem sic additur: Admonentur tamen omnes à Summo Pontifice, ne ijs facultatibus vtantur, nisi vbi id expedire existimauerint, super quo eorum conscientiæ onerantur. Sic ibi. Quæ admonitio non Religiosos Societatis solummodò, sed & Ordinarios tangit, vt non pro libitu dispensationes faciant, sed momentis vtilitatis expensis, in quo video non rarò delinqui. Curati enim volentes contrahere Ordinarijs nudè proponunt, nullâ conuenientiæ additâ ratione, & sine inquisitione alia dispensantur. Nisi fortè existiment Indos & similes priuilegiatos eo ipso quòd contrahere velint, dispensari debere, quia in dispensationis negatione inconueniens potest non leue timeri, quòd scilicet in pellicatu incastuoso perseuerent. Quæ suspicio indole eorum inspectâ, non debile habet fundamentum. Iuxta quod etiam procedit id, quod tandem adiicitur in hunc modum, & iniungitur vt di [Admonitionis alia pars.]ligenter Neophytos ipsos admoneant, vt ab eiusmodi matrimonijs Canonica lege prohibitis abstineant. Quæ adhortatio nihil diuersum videtur præseferre: si enim prædictorum onerantur conscientiæ, ne dicta facultate vtantur, nisi vbi expedire existimauerint; eo ipso satis intelligitur debere eos, qui contrahere sine speciali conuenientia volunt, à dispensatione repellere, & sic matrimonia lege Canonicâ prohibita, non esse ab illis frequentanda. Pro huius [Obseruatio pro scrupulis submouendis.]modi autem admonitionibus id sit dixisse satis ad scrupulos submouendos, quamcumque rationem conuenientiæ, supposita talium indole, sufficientem fore, vt sine conscientiæ onere dispensatio possit impartiri.

Alia circa eamdem materiam Pronuntiata.

PRiuilegium aliud in Compendio Indico [Priuilegium eximium Greg. XIII.] habetur §. 7. in hunc modum. Potest Præpositus Generalis, & alij Præpositi ac Presbyteri Societatis per Præpositum Generalem in Indiæ Orientalis partibus deputandi, existente rationabili & legitimâ caussa, dispensare in foro conscientiæ cum Neophytis & alijs omnibus ibidem commorantibus, qui in facie Ecclesiæ illegitimum matrimonium, siue scienter siue ignoranter, contraxerunt, super quouis occulto impedimento, propter quod tale matrimonium in conscientia fuerit inualidum; ipsique contrahentes sine scandalo separari non poßint, iniunctâ eis pro modo culpæ pœnitentiâ salutari; dummodò de nouo inter se secretò contrahant, seruata forma Concil. Trid. si id sine scandalo fieri poßit: alioqui (super quo eorum conscientia oneratur) etiam dicta formâ non seruata. Sic ibi, admonitione eadem addita, de quâ n. præced. Quæ quidem [Ad omnia impedimenta & personas extenditur.] concessio eximia est, quia nullus gradus aut impedimentum excipitur, sed ad omne coniugium illegitimum extenditur. Deinde: non pro Neophytis tantùm, sed pro omnibus aliis Indiarum incolis procedit. Et licet pro Indiâ Orientali sit facta, ex declaratione tamen eiusdem, qui concessit, quæ ad illam spectant, ad occidentalem sunt etiam adsciscenda, vt num. etiam præced. dicebamus. Illud autem eximiam concessionem obnubilat, quod scilicet temporaria fuerit, vtpotè à Gregor. XIII. ad decennium tantùm indulta. Ann. 1579.

Quia verò, vt dixi num. 27. non deerunt [Quia temporale, & finitum, ad praxim non videri reducendum.] qui censeant priuilegium dictum à Paulo V. confirmatum & innouatum, iuxta dicta citat. num. & antecedentibus aliis, magnum profectò ex eo pro casu vrgentissimo poterit haberi perfugium. Quod tamen in Societate non videtur facilè admittendum, quia ad priuilegiorum vsum necessaria est communicatio R. P. Generalis; & illam pro casu præsenti non esse ex eo apparet, quòd cùm ipse R. P. Generalis in eâ sit fundatissimâ persuasione, vt priuilegia huiusmodi perpetua non sint, & ita neque vsum licitum; non videtur credibile velle ipsum communicationem talem cuiquam facere in re profectò grauissima, & in cuius vsu non leuia possunt inconuenientia reperiri. Quòd si contingat illum Prouincialibus, aut aliis sine discrimine priuilegia concedere secundùm omnia in illis contenta, vtpotè viris doctis & scientibus quid sibi per illa liceat: nihilominùs res scrupulo plena est, eò quòd numquàm videatur sic communicantis ea esse mens vt ad præfatum effectum priuilegium extendatur: vnde si ipse adesset, minimè tale aliquid aut faceret aut fieri pateretur. Currit ergo vulgatissima regula iuris, quod in generali concessione non veniunt ea, quæ quis in specie non esset verosimiliter concessurus. Quòd si à Societate confirmatio dicti priuilegij non est admissa, vt quæ fundamento carere solido videatur, ex eo deducendum neque Religiosos alios posse virtute talis confirmationis operari: neque enim plus illis licere potest, quàm principali priuilegiario, cùm concessio illorum sit adinstar, vt iam dictum & probatum. Vbi ne [Sententia circa non vsum in vna Religione, non suffragari.]quit sententia illorum suffragari, qui affirmant non vsum priuilegij respectu aliquorum non nocere alijs habentibus communicationem, quo minùs vti eo possint. Pro quo Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regular. q. 55. artic. 19. nam id verum habet quando priuilegium in suâ origine ita receptum est, vt vim habuerit, cui tamen sit vsus denegatus: quod quidem in casu præsenti non accidit, iuxta præmissam explicationem. De priuilegio autem Pij V. de quo numer. 393. alia est ratio, quia sine temporis limitatione concessum.

Potest autem circa dictum priuilegium, [Quomodo extendi priuilegium ad matrimonia non contracta possit.] aliquando forsitan confirmandum, vel secundùm eam vim, quam aliqui eidem affingunt, inquiri an deseruire possit, vt qui nondum matrimonium contraxerunt contrahere queant, sicut de priuilegio Pij V. diximus num. 393. Ad quod negatiuè respondendum videtur, quia satis est tenor concessionis expressus: neque illius & alterius citati eadem est ratio: in priori enim pro ratione concessionis tantùm redditur distantia; in alio verò scandali euitatio: quæ quidem in matrimonio contracto locum habere potest, non ita in contrahendo. Quod si reuerà aliquando sit, idem dicendum, idque iuxta casus contingentiam iudicandum. Dixi licitè, quia de remedio illicito [Quid de scienter contrahentibus.] alia est ratio: vt si aliqui scientes dispensationem sibi non posse conferri vt contrahant, quæ solùm pro contracto iam matrimonio conceditur; reipsa illud ineant, & ita eo beneficio gaudere contendant. Vbi quidem negandum videtur, quia nemini sua fraus prodesse debet, vt clamant iura: neque dici potest eum, qui sic agit, suo iure vti, quandoquidem non iure, sed iniuriâ proceditur, reddendo irritum contractum, & nullum pariter Sacramentum. Si tamen post factum reuerà pœ [Ex sententia se ad ieiunium impotentem reddentes arguitur.]niteant, & satisfactionem offerant, qualem Pontifex in suâ concessione requirit, non debent illius beneficio priuari, iuxta multorum sententiam, docentium eum, qui opere prauo in eam defatigationem incidit, quæ si aliunde procederet, eum à ieiunio penitus excusaret, non esse ad ieiunium obligandum, quamuis sciens & prudens id fecerit, pro quo videri potest P. Fagundez circa quartum Ecclesiæ Præceptum Lib. 1. Cap. 8. num. 17. Cùm enim Pontifex de contrahentibus scienter etiam determinet, neque casum præsentem excipiat, ac satisfactione sit proportionatâ contentus; id satis videtur ad beneficium dispensationis obtinendum.

Dico septimò. Priuilegium, de quo in [Assertio 7. circa priuilegium pro conuersis coniuge non conuersa, aut è contrà.] Compendio Indico verb. Matrimonium, vsum habet penitus expeditum, vt scilicet Ordinarij locorum, Parochi, & Religiosi Societatis cum Indis & Æthiopibus, liberis seu seruis, ad fidem conuersis, qui ante susceptum Baptisma matrimonium contraxerunt, vt eorum quilibet, etiam superstite coniuge infideli, & eius consensu minimè requisito, aut responso non expectato, matrimonia cum quouis fideli, aliàs tamen ritè contrahere, & in facie Ecclesiæ solemnizare, & in eis posteà carnali copulâ consummatis quoad vixerint, remanere licitè valeant: dummodò constet; etiam summariè, & extra judicialiter, coniugem, vt præfertur, absentem moneri legitimè non posse, aut monitum intra tempus in eadem monitione præfixum suam voluntatem non significasse. Gregorius XIII. die 25. Ianuarij, Ann. [Gregor. XIII.] 1585. & habetur in Litteris Apostolicis pro Indijs Pag. 103. Decreuit etiam eisdem Litteris (sic in Compendio additur) talia matrimonia, etiamsi posteà contigerit coniuges priores infideles suam voluntatem [Speciale illius decretum, & declaratio.] iustè impeditos declarare non potuisse, & ad fidem etiam tempore contracti secundi matrimonij conuersos fuisse; nihilominùs rescindi numquàm debere, sed valida & firma, prolemque inde susceptam legitimam fore. Sic ibi. Et hac facultate vti posse omnes Superiores, & eos, quibus ipsi eam communicauerint, ex Ad [Quibus sit vsus facultatis concessus.]notatione habetur. Quæ quidem iuxta id intelligenda videtur, quod in textu extat, dum sic dicitur: In Angolâ, Æthiopiâ, Brasiliâ, & alijs Indicis regionibus possunt eorumdem locorum Ordinarij, Parochi, & Presbyteri nostræ Societatis, ad Confeßiones audiendas ab eiusdem Societatis Superioribus approbati, & ad dictas regiones pro tempore mißi, vel in illis admißi, dispensare, &c. Cùm enim ad fruendum dicto priuilegio solùm requiratur approbatio Superiorum ad audiendas Confessiones, illa ipsa eiusdem priuilegij videtur communicatio, quæ in Adnotatione præscribitur, & à quolibet fieri Superiore potest. Vnde in simili alia facultate, de quâ verb. Dispensatio §. 5. nihil aliud requiritur quàm legitima deputatio ad audiendas Confessiones, iuxta ea, quæ dicta sunt, num. 180. & 181. Sufficiet ergo ad audiendas Confessiones Indorum à Superioribus esse deputatos.

Continet autem priuilegium dictum [Difficultas circa priuilegium ex legitimo matrimonio inter infideles, vt dissolui nequeant.] satis difficilem decisionem. Cùm enim ex Ecclesiæ declaratione constet matrimonia infidelium legitimè contracta Baptismo non solui, de quo specialiter in Cap. Gaudemus, de diuortijs: Cùm per Sacramentum Baptismi non soluantur matrimonia sed crimina dimittantur. De quo numer. 378. Qui fieri potest, vt ab eadem soluantur Ecclesiâ, quando id accidit, quod in priuilegio habetur? Sed certè illud ita componi potest, vt non soluan [Fit illi satis, optima adducta ratione, & Iuris dispositione eidem innixa.]tur matrimonia per Baptismum, quando infidelis coniux habitare cum fideli non renuit, neque iste periculum peruersionis ex cohabitatione subit, propter quod eligat separari. Tunc siquidem ad alias transire nuptias cum fideli coniuge potest; neque enim ad cœlibatum cogendus est; aliàs fidei Christianæ susceptio multis exosa redderetur. Cùm præsertim ij, qui conuertuntur, ex Paganismo veniant nondum plenè fibris gentilitatis euulsis, & carnis illecebris, quibus innutriti, vi spiritus mitigatis. Hoc ergo sic voluisse Christum meritò sibi Ecclesia persuasit, & iam diu in vsu habuit, cùm id ratio videatur vrgentissima comprobare. Pro quo est, Cap. Quantò, de diuortiis, post citatum Cap. Gaudemus. Cap. Iam nunc. Cap. Sic enim 28. q. 1. Cap. Si infidelis, & alia ibidem, & quæst. 2.

Nec ratione tantùm in eam persuasio [Pro eodem D. Pauli auctoritas.]nem inductâ, sed D. Pauli auctoritate, qui 1. Cor. 7. vers. 10. & sequentib. ita scribit: Iis autem qui matrimonio iuncti sunt, præcipio non ego, sed Dominus, vxorem à viro non discedere: quòd si discesserit, [1. Cor. 7. v. 10. & seqq.] manere innuptam, aut viro suo reconciliari. Et vir vxorem non dimittat. Nam ceteris ego dico, non dominus. Si quis frater vxorem habet infidelem, & hæc consentit habitare cum illo, non dimittat illam. Etsi qua mulier fidelis habet virum infidelem, & hic consentit habitare cum illa, non dimittat virum. Quòd si infidelis discedit, discedat: non enim seruituti subiectus est frater aut soror in huiusmodi: in pace autem vocauit nos Deus. Hæc Apostolus: qui dum libertatem fidelis coniugis, alio discedente, commendat, de illâ est accipiendus, quæ talis sit, vt liceat ad nuptias alias animum applicare. Sic enim intellexerunt Patres & Pontifices, iuxta quorum intelligentiam citati Canones prodierunt. Quod verò consensus in ordine ad habitationem, non qualiscumque sit satis, sed qui esse queat sine iniuria Creatoris, ex eiusdem Apostoli doctrinâ deducitur, dum non quemlibet consensum statuit, sed qui possit esse pacificus: qualis non erit, si coniuges se ad fidem eiurandam, aut grauia aliqua crimina infidelibus propria prouocarint. Pro quo Innocentius III. in Cap. Quantò iam citato [Cap. Quantò, de diuortijs.] ita loquitur: Si enim aliquis infidelium coniugum ad fidem Catholicam conuertatur, altero, vel nullo modo vel non sine blasphemia diuini nominis, vel vt eum pertrahat ad mortale peccatum, ei cohabitare volente, qui relinquitur, adsecunda, si voluerit, vota transibit: & in hoc sensu intelligimus quod ait Apostolus: si infidelis discedit, discedat: frater enim, vel soror, non est seruituti subiectus in huiusmodi: & Canonem etiam, in quo dicitur: (citato Cap. Si infidelis, q. 1.) Contumelia Creatoris soluit jus matrimonij circa eum, qui relinquitur, Sic ibi; quia verò stante infidelitate non videtur obtineri posse, vt sine periculo peruersionis cohabitare coniuges possint; censent Doctores aliqui, eo ipso quòd conuerti nolint, posse fideles ad alias nuptias pertransire. Videantur illi apud Dianam Parte 3. Tractat. 4. Resol. 252. qui pro contraria plures adducit, iuxta quam discursus noster procedit.

Quòd si quis vrgeat, cùm Christus [Doctrina Apostoli vt stare queat cum præcepto Christi non dimittendi vxorem.] non esse vxorem dimittendam præceperit, & discedentem manere innuptam, quomodo stare possit vt Apostolus dissolutionem asserat licere coniugij? Respondeo vtrumque stare optimè posse, quia quod Christus iubet, absolutum præceptum est, neque conditiones conuersionis insinuat, pro quibus ratio specialis occurrit: debet siquidem vxor non dimitti, sicut neque à viro vxor recedere, & vterque ad alias nuptias non transire: quod generaliter loquendo verum est. Sed cùm fidei caussa agitur, speciale aliquid est, propter quod possit licitus esse recessus: non quidem expressum à Christo, sed quod Apostolus speciali Spiritus sancti instinctu optima ratiocinatione deduxerit. Est ergo in illius doctrina aliquid, quod rationem præcepti diuini contineat, & aliquid quod humani. Si periculum peruersionis [Matth. 18. v. 8.] sit, obligatio dimissionis vrget, quia vt Matth. 18. v. 8. Christus ait: Si manus tua, vel pes tuus, scandalizat te, abscinde eum, & proiice abs te. Quod autem hoc recessu aut dimissione lex matrimonij soluatur, humanum præceptum est, quia id à Christo non inuenitur expressum. Sicut enim quando duo in hæresis statu contrahunt, & vnus conuertitur altero non conuerso; si hic ob periculum peruersionis dimittendus sit, non ideò Catholicus nouas contrahere nuptias potest, quia hæresis non est sufficiens ad matrimonij dissolutionem, vt determinat Pontifex in Cap. Quantò iam citato. Ita & circa infideles id statui poterat. Quod autem non ita statutum sit, Apostolus cælesti illustratus lumine, per quem & locutus Christus, vt testatur ipse 1. Corinth. 13. v. 3. declarauit. Quòd autem generalis aliqua Christi assertio peculiarem casum non excludat, ex eodem loco potest, vbi Christus statuit matrimonij firmitatem dicens: Dico autem vobis, quia quicumque dimiserit vxorem suam, nisi ob fornicationem, & aliam duxerit, mæchatur. Sic Matth. 19. v. 9. Eo [Idem 19. v. 9.]dem Capite sic Dominus ad interrogationem Petri respondens: & omnis qui reliquerit domum, &c. aut vxorem, & filios, &c. vxor ergo non solùm ob fornicationem, sed propter Christum relinqui potest; & ita cùm generalis doctrina traditur, non semper sub ea veniunt, in quibus peculiaris aliqua ratio pro dispositione contraria suffragatur.

Licèt autem Apostolus non potuerit [Et quomodo illius præceptum ad totam Ecclesiam possit pertinere.] Ecclesiam aliquo suo præcepto ligare, quia Vniuersalis Pastor non fuit, quod solius D. Petri prærogatiua continuit: potuit tamen iudicium suum Ecclesiæ proponere, quod Christo inspirante conceperat, & ipsa illud non vt præceptum amplecti: vt præceptum enim ad eos dirigi tantùm potuit, qui ad specialem Apostoli curam pertinebant, & ad quos scribebat: sed vt doctrinam Apostolicam, in quâ error esse non poterat; & ita quod ad particularem Ecclesiam scriptum, ad generalem vsum aduocare: neque enim id, quod ex diuina inspiratione, in quâ error esse non potest, ab eo, cui est facta, proponitur, diuinum præceptum est absolutè dicendum; licèt alias præceptum generale sit obediendi ex tali inspiratione præcipienti. Sicut hunc Sanctum ab Ecclesia Canonizatum coli non est de præcepto diuino, sed Ecclesiastico; quamuis præceptum diuinum sit obediendi Ecclesiæ in ijs, quæ ad cultum Sanctorum spectant. Illa enim de præcepto diuino [De præcepto diuino quæ dicentur, quæ de Ecclesiastico.] esse dicuntur, quæ à Deo ipso proprio nomine proponuntur, non ita quæ à Vicarijs eius, ipso infallibiliter dirigente, progrediuntur. Et iuxta hoc non tollitur quin dici possit Christum Dominum in dissolutione matrimonij pro casibus, de quibus loquimur, dispensare, vt loquuntur Doctores aliqui apud P. Thomam Sancium Lib. 2. de matrimonio Disput. 13. numer. 9. & Lib. 10. Disput. 15. num. 7. Quia cùm Christo inspirante, & per Apostolum loquente, sic res ista procedat, [Explicatio alia ex eo quòd matrimonium ex natura sua indissolubile non sit.] Christo adscribi potest, & debet. Quamquàm satis verosimiliter dici possit in hoc non interuenire dispensationem, sed id esse iuxta matrimonij natiuam conditionem, quod ex se non habet omnimodam indissolubilitatem: & cùm ex caussa aliqua dissolui queat, nulla profectò maior esse potest, quàm illa, quæ ex cultus disparitate consurgit. Quando autem aliquid iuxta natiuam conditionem rei alicuius fit, non est dispensatio in eo, quia neque communis lex, sed dispositio accommodata naturæ. Et ita etiam dicendum in matrimonio rato, quod per Religiosam dissoluitur Professionem: cùm enim consummatum non est, ex natura sua more aliorum contractuum dissolui posset ex voluntate contrahentium, naturâ contractûs eiusdem attentâ: sicut autem ex mutua voluntate, ita & per vnius ex illis, factâ Deo sui traditione in ordine ad statum incomparabiliter perfectiorem. Videatur P. Sancius suprà num. 10. & hæc explicandi ratio videtur satis congrua & expedita, quales non aliquæ aliæ, quæ apud Doctores occurrunt. Locum Apostoli elegantissimè versat D. Augustinus Lib. 1. de adulterinis coniugiis Cap. 18. & refertur in Cap. Sic enim 28. q. 1.

