Quartò. Tunc non licere extensionem [Quarta ratio excussa speciali militante in concessionibus Indicis.] asseritur, cùm exprimitur, aut militat specialis ratio concessionis, quæ pro Indiis ac Indis solùm suffragatur, vt penuria Ministrorum, distantia, instructio Neophytorum, necessitas &c. Tunc sit. In omnibus priuilegiis Indicis militat aliqua specialis ratio, quæ non sit Prouinciis aliis orbis Christiani communis: ergo numquam licebit extensio. Antecedens probo in primis: quia similia priuilegia non inueniuntur concessa Prouinciis aliis, neque erit qui audeat ea petere: ergo quandoquidem Indiis conceduntur, aliqua in illis ratio specialis occurrit. Item. Quia omnia priuilegia sic concessa dicuntur Indica, & in speciali Compendio separatim imprimuntur. Deinde Pontifices rationem specialis concessionis exprimunt, vt vidimus num. 117. & vt non exprimerent, reipsa suppetit: quia nouiter conuersis expedit aliquid de legum Ecclesiasticarum rigore remitti: pueris enim, senibus, infirmis, laborantibus, & aliis, remissiones tales fiunt: ergo & barbaris, ac eorum filiis, donec fides radices profundas egerit. Ratio item distantiæ in omnibus est manifesta.

Tandem. Totum contrariæ positionis [Probatio vltima, quia limitatio in priuilegijs semel tantùm addita.] robur in eo constituitur, quòd Pontifices, cùm priuilegium non esse commune voluerunt, limitatione additâ id expressè indicarunt: atqui limitatio talis vix semel occurrit, vt in Verb. Conseruatores §. 1. ergo iuxta eum dicendi modum fatendum est omnia ferè priuilegia Indica esse communia: quod cùm tolerabile non sit, iuxta rei omnino dicendum veritatem, non additam expressam limitationem, quia satis illa erat perspecta ex modo ipso concessionis. Cùm enim pro Indiis priuilegia concedantur, satis constat ad Indias concessionem limitari. Quòd autem a [Quod major operetur expressio.]liquando magis fuerit expressa limitatio, nihil obstat quia quod clarum est, potest ampliùs declarari ad maiorem voluntatis eius ostensionem, à quo venit declaratio. Hinc est vt licet exprimi aliquid per verba specifica vel generalia æquipollentia, paria sint, iuxta ea, quæ adducit Marius Antoninus Lib. 1. Variarum. Resolut. 83. num. 23. non sequatur aliam esse dispositionem intelligendam, cùm alicubi verba generalia æquipollentia, & alibi specifica inueniuntur, vrgendo ex vulgari axiomate sæpiùs inculcato: quod si voluisset, expreßisset. Satis enim expressit, qui verbis æquipollentibus est locutus. Iuxta hæc ergo positio ista videtur penitus irrefragabilis: & quod ad Societatem attinet, ex speciali titulo indubitanter amplectenda, quia talis extensio cùm exorbitans sit, & contra commune iudicium Doctorum eiusdem, nullo modo debet credi R. P. N. Generali probata, nec probanda: sine cuius voluntate nequeunt priuilegia quoad substantiam, modum, & personas ad vsum applicari.

Dico sextò. Si Indi aliqui extra Indias [Assertio 6. Indos extra Indias priuilegijs frui.] inueniantur, possunt eisdem priuilegiis frui, quibus possent in Indiis. Sic colligitur clarè ex P. Suario Lib. 8. de legibus Cap. 26. num. 3. ex cuius auctoritate id probat P. Quintanad. Singulari. 7. citato. num. 3. quod si id tantùm vellet suâ illâ resolutione, meritò pro ea esset audiendus: sed certè plus ille contendit, vt patet ex iis, quæ ibi [P. Quintanad.]dem habet, dum sic ait: Respondeo oppositum sequi, tum ex amplißima priuilegiorum communicatione: tum ex eo quòd in aliquibus Indicis priuilegiis exprimit extra Europam non extendi, secus in aliis, in quibus id non declarat; velin quibus similis in Europa atque Indiis militat ratio: tunc enim prudenter credendum est &c. In quibus, quod ad primum attinet de amplissimâ communicatione, ex eodem refellendum, dum in scribit Tract. 6. Singulari. 1. num. 9. Generalia verba, quibus confirmationem & innouationem nostrorum priuilegiorum conceßit (Paulus V.) aliquam restrictionem patiuntur: nam iuxta regulam 71. de Regulis Iuris in 6. in generali conceßione non veniunt ea, quæ quis non esset verosimiliter in specie concessurus. Sic suprà ostendit Pontifex hanc prorogationem concessurum non esse, & iuxta argumentum. L. Doli. D. de verborum obligat. conceßio generalis non debet referri ad ea, in quibus specialiter est prouisum, vt iam specialiter erat in Indicis priuilegijs quoad durationis terminum, &c. Quæ omnia in casu præsenti pariformiter procedunt. Quod enim Pontifices id non essent in specie verosimiliter concessuri, constat ex eo quòd nihil tale pro Europâ concessum; & quòd abiis, qui priuilegia postularunt, nihil est huiusmodi cogitatum, Indiarum tantùm caussam prosecutis. Quòd autem circa Europam specialiter sit prouisum, vt nolint Pontifices in illius Prouinciis priuilegia augeri, sicut in alijs, constat ex difficultate dispensationum erga illas, & quia diuerso iure censeri volunt, vt ex eodem Auctore positum num. 125. Ad id autem quod dicitur de ratione æquè militante in Indiis & in Europâ, possumus rogando occurrere, quænam hæc priuilegia sint, in quibus eadem ratio militat, nulla enim designantur, sed nec designari possunt: quia cùm priuilegia remissionem Canonici iuris contineant, ex eo quòd detectæ Indiæ sint, nulla apparet specialis ratio cur in Europâ talis debeat remissio concedi, cùm tamen detur, vt pro Indiis concedatur.

Dico septimò. Non solùm piè & pro [Assertio 7. Inter Indos & Æthiopes dari priuilegiorum communicationem.]babiliter dici potest inter Indos & Æthiopes dari priuilegiorum communicationem generaliter loquendo, sed pro certò habendum attentis Pontificum concessionibus & declarationibus. Nam Gregorius XIII. vt habetur in Compendio Indico, verb. Indiæ, in ordine ad vsum priuilegiorum Societatis sic declarauit; vt nomine Indiæ Orientalis intelligantur omnes regiones & insulæ, quæ vltra Mauritaniam versus Austrum & Orientem, ad Regem Portugalliæ spectant, siue iure dominij, siue conquistæ, siue commercij, & nauigationis. Nomine autem Indiæ Occi [Indiarum nomine locum regiones comprehensæ.]dentalis, quidquid eodem iure Occidentem versus vltra Insulas Fortunatas, & Tertiarias, siue ad Regem Catholicum, siue ad Regem Portugalliæ petinent. Constat autem Æthiopicus tractus esse vltra terminos designatos. Licèt autem declaratio prædicta fuerit per viuæ vocis oraculum, non debet reuocata censeri per Bullas Gregorij XV. & Vrbani VIII. quia declarationes non reuocantur, vt probat P. Quintanad. Tractat. 5. citato, singulari 4. num. 6. Paulus etiam V. Vrbanus idem, & Innocentius X. de priuilegio in ordine ad dispensationes pro matrimonio Æthiopes Indis adnumerant: quorum concessiones non sunt ad prædictum effectum arctandæ, neque ad Baptismum sine solemnitate conferendum, de quibus tantùm videntur procedere: nam reuerà ampliores sunt, vt constat ex tenore Bullarum: alia enim illis priuilegia conceduntur. Et Neophytorum nomine comprehendi constat ex illis verbis, quæ in Bullâ, [Et Neophytorum nomine ipsi.] quæ incipit, Animarum saluti, habet Paulus V. Ac eisdem Christi fidelibus vtriusque Indiæ, & transmarinorum limitum, quo proceßionibus, & precibus &c. agendis, Indorum, & Æthiopum, seu quorumuis aliorum Neophytorum, &c. Similia apud citatos extant: cùm ergo sic subditur: Idcirco tenore earumdem præsentium decernimus & declaramus omnes [Paulus V.] oriundos seu naturales supradictarum omnium tam Orientalium, quàm Occidentalium partium, immò etiamsi Æthiopes, Angulani, vel quarumuis aliarum transmarinarum regionum, etiamsi Christianorum filij, & in infantiâ baptizati, vel etiam inter se, vel cum Europæis mixtim progeniti sint, ad conceßionis huiusmodi effectum, esse & intelligi debere Neophytos, &c. Cùm inquam sic additur, concessio, vt dixi, non est ad matrimonia arctanda, sed ad omnia in Bullâ eâdem Neophytos concernentia, contenta: omnia enim vnius concessionis nomine designantur. Quod quidem ex dubitatione propositâ liquet, sic enim præmissum: & insuper quia à nonnullis dubitatum fuit, an omnes & indigenæ illarum regionum oriundi, & naturales, & Christianorum indigenarum etiam baptizatorum filij, etiam in eorum infantia baptizati, jure Neophyti appellari poßint. Supra quæ cadit responsio, nullâ adhibitâ limitatione. Et quidem nulla erat ratio illam adhibendi, quandoquidem in illis totum id ad priuilegiorum congruentiam extat, quod in Indis pro eadem occurrit: immò & fortè plus aliquid, quorum misera captiuitatis conditio talibus est leuaminibus confouenda.

Dico octauò. Si qui alij Neophyti [Assertio 8. idem statuens de Neophytis omnium transmarinarum regionum.] sint in transmarinis regionibus, ad eos est priuilegiorum extendenda communicatio. Id probo ex citatis Bullis trium Pontificum, in quibus Saraceni alijs Neophytis adiunguntur, vt possint ab omnibus peccatis absolui, etiam in Bullâ Cœnæ contentis, sicut & quicumque alij diuersarum terrarum incolæ, ad quas Hispani & Lusitani penetrant. Quod etiam est ad priuilegia alia extendendum, ob similes rationes. In priuilegio etiam circa dispensationes in matrimoniis sic dicitur, vt iam vidimus: vel quarumvis aliarum transmarinarum regionum. Et in Bullâ Pauli V. circa matrimonia & Baptismum, cui alia est similis Vrbani VIII. sic habetur: In quibusuis Orientis, Brasiliæ, Peru, Nouæ-Hispaniæ, & alijs vltramarinis regionibus, insulisque Oceani maris, &c. vt cum Neophytis ibi existentibus, &c. Quod intelligendum iuxta dicta Assertione 6. vt etiamsi in Indiis, aut regionibus dictis, non existant, sed in Europâ, aut alibi, priuilegijs vti possint, quia personalia sunt.

Dico vltimò. Circa mixtim progenitos vi [Assertio vltima circa mixtim progenitos.]denda quæ diximus Titulo 5. num. 244. & seqq. & relegenda concessio Pauli V. de quâ numer. præcedent.

CAPVT VII.

De communicatione Jndicorum Priuilegiorum inter Religiones.

CIrca hoc non leues item difficultates, vnde nec leuiter, breuiter tamen, discutiendæ succurrunt.

Prima est, An omnes Religiones communicationis priuilegium habentes, poßint in Indijs illo potiri.

QVod quidem eatenus quæri potest, quatenus Religiones aliquæ Sedem fixam in illis non habent, ex quibus tamen Religiosi nonnulli aduenire solent, vel cum Prælatorum licentiâ, vel fortè aliquando sine illâ. Pro quo & difficultatatem specialem mouere potest, si licentia quidem Prælatorum sit, sed non Regis, aut ex contra.

Dico primò. Si Religiosus cum licen [Assertio 1. Religiosos gaudere priuilegijs in Indijs, etiamsi sedem fixam non habeat eorum Religio.]tia Regis & Prælatorum veniat, vti priuilegiis potest iuxta amplitudinem communicationis. Id probo; quia quòd Religio aliqua non habeat Sedem fixam in Indiis, non inuenitur pro obstaculo appositum in aliquâ Pontificiâ decisione. Et prætereà. Religiosus talis potest esse minister vtilis vineæ Indicæ, & pro dato sibi talento in eâdem laborare: ergo & beneficiis illis frui, quæ Ministris Indicis communicata reperiuntur. Videatur P. Thomas Sancius in Opere Moral. Lib. 6. Cap. 8. num. 35.

Dico secundò. Religiosus dictus cum [Assertio 2. sufficere licentiam Prælatorum, etiamsi Regis non sit.] licentia suorum Prælatorum veniens, potest etiam beneficio communicationis frui. Colligitur ex P. Sancio suprà. Et probatur: quia licet ab Alexandro VII. fuerit lata excommunicatio contra transeuntes sine licentiâ Regis Catholici ad Indias Occidentales, ea modò non ligat, vt benè obseruat P. Quintan. tom. 2. tr. 6. singul. 4. n. 2. post [Excommucatio Alex. VII. cur non liget rationes enerues.] Emmanuelem Rodericum Tom. 2. qq. regul. q. 99. vt ab eo citatur, sed reuerà. 100. art. 7. & rationem addit ex eo quòd non fuerit legitimè promulgata; quod tamen incertum est: vel quia iam decidit à memoriâ hominum, & inuincibiliter ignoratur: quod etiam non videtur vrgere, quia saltem ligabit eos, in quibus notitia illius fuerit, iam enim non dicentur inuincibiliter ignorare. Aut quia non fuit lata per modum statuti perpetui, sed per modum sententiæ, quæ est ab homine, & cum homine finitur; & ideò iam cessauit. Quòd minùs est verosimile: nam ex tenore Bullæ redargui potest, quæ est illa celebris, de quâ Titulo 1. Cap. 1. & seqq. in eâ enim Pontifex cùm accessum prohibeat sub excommunicatione latæ sententiæ, subdit: Absque vestra, ac hæredum, & successorum vestrorum prædictorum licentia speciali. Hæc ille: iuxta quæ euidens apparet vltra vitæ suæ spatium præceptum extendisse, cùm licentiam hæredum ac successorum habendam esse determinet. Dici ergo potest pœnam hanc non [Solida proponitur.] fuisse vsu receptam: cuius ratio esse potuit, quia donatio Pontificis ab omnibus probata non est, & circa eam docti aliqui dubitarunt: vnde & consequenter prohibitio nauigationis, & ita pœna excommunicationis non est executioni mandata: tum repugnantibus iis, quorum id intererat, tum ad denuntiationem numquam Ecclesiasticis iudicibus deuenientibus. Et tales esse aliquas in Iure, Doctores communiter obser [Non esse mortale sine licentia dicta transire, nec vsum priuilegiorum impediri.]uant, & frequentiùs in Extrauagantibus.

Hoc ergo circa excommunicationem constante, non videtur aliunde ex non habita licentia Regis priuilegiorum vsum impediri. Pontifex enim non impedit, cùm licentiam petendam non iubeat rigoroso præcepto: neque Rex impedire ea potest quæ ad forum interius spectant. Neque Episcopus, si aliàs Confessarium approbet, aut in iis, quæ ad forum pœnitentiæ non pertinent, ob Religiosorum exemptionem. Neque Prælatus proprius, dum licentiam confert. Et cùm talis, vt diximus, vtilis minister esse possit, de beneplacito omnium prædictorum est præsumendum, vt negotium publicum fructuosiùs peragatur.

Dico tertiò. Si Religiosus sine licen [Assertio 3. non frui sine Prælatorum licentia venientes.]tiâ suorum Prælatorum ad Indias, aut regiones alias transmarinas se conferat, nequit beneficio communicationis potiri. Sic Doctores, quos adducit P. Sancius suprà, id generaliter asserentes de quocumque modo recedentibus, quod & ipse videtur tenere, dum pro ratione, vt gaudeant illis, reddit licitam discessionem. Verum est tamen eumdem num. 34. de Apostatis loquentem, affirmare iuxta Concilij Tridentini decretum Seßione 25. de Regularibus, Cap. 19. eos tantùm priuilegiorum participatione priuatos, qui recedunt à Religione habitum dimittentes, eò quòd prætendant Professionem fuisse nullam. Ex quo sequitur de fugitiuis id potiùs asserendum, contra quos non inuenitur Pontificia alia dispositio, vt debeant priuilegiorum participatione priuari. Sed nihilominùs, quidquid de alijs priuilegiis sit, circa Indica est ratio specialis: nam mens Pon [Gemina ratio ex mente Pontificum.]tificum talis esse videtur, dum Religiosos ad Indias eatenus transire volunt, quatenus tales sint, qui negotio amplificandæ fidei deseruire possint, iuxta eas qualitates, quas Titulo 1. Cap. 3. digessimus: Probos, & Deum timentes, &c. quorum nihil in iis, de quibus loquimur, est videre. Et peccare eos grauiter excusso obedientiæ jugo communiter Doctores affirmant: pro quo videri potest specialiter P. Suarez Tomo 4. de Religione, Tractat. 8. Lib. 3. Cap. 1. num. 2. & P. Palaus Tomo 3. Disput. [Grauiter peccare recedentes.] 4. de voto obedientiæ, Puncto 16. num. 1. & quidem cùm à nullo missi sint, non debent gaudere eorum priuilegiis, qui mittuntur: sunt namque intrusi, & intrusis nullum ius competit in iis, respectu quorum intrusi censentur. Doctores autem qui priuilegia non videntur auferre, de illis loquuntur, quæ Religioni generaliter adnexa sunt, & ad statûs decentiam pertinent, non de iis, quæ specialibus Ministris ex peculiari delegatione ob ministerium commissum deferuntur. Res certè ex se videtur comperta, & omnino ita existimandum & practicandum à Prælatis, ne fugitiuos istos fauor in suo perniciabili recessu detineat, & fructum ac commodum ex continuatione criminis videantur reportare, contra sacrorum Canonum pronuntiata: neque est simile quod habet P. Pellizarius Tractatu 8. Cap. 3. num. 17. vbi ait [Ex casu alio non benè argui.] non esse improbabile Regularem, qui sine licentia Prælati, approbatus tamen ab Ordinario, Confessiones audit, vti posse priuilegiis suæ Religionis: nam casus ille est singularis, & non adæquabilis, in quo absolutè negant Miranda, & Emmanuel Rodericus apud eumdem.

Dico quartò. Si Religiosus cum licen [Assertio 4. gaudere cum sola Regis licentiâ transeuntê, priuilegijs Indicis.]tia Regis veniat, non obtentâ subreptitiè, sed quia Rex eum vult contra Prælatorum transmittere voluntatem; dici probabiliter potest non esse priuilegiorum communicatione priuatum. Probatur; quia cùm Regi cura mittendorum Ministrorum cum obedientiæ sit præcepto commissa, vt constat ex citatâ Alexandri VI. Bullâ; etiamsi Prælati inferiores abnuant, præsumi potest non esse missionem dictam contra Pontificis voluntatem. Pro quo videri potest citatus Emmanuel Tomo 1. qq. regular. quæst. 56. artic. 11. vbi potestatem delegatam Pontificis in Regibus Catholicis agnoscit ad huiusmodi amplissimam dispositionem. Item. Quamuis Prælati inuiti videantur quoad illam, eâ tamen positâ credendi sunt voluntatem suam Regis voluntati tandem conformare, vt decenter & fructuosè fiat, quod ab illo est conueniens judicatum. Si tamen licentia Regis talis sit, vt nullum [Quæ licentia non probanda.] speciale negotium Regij seruitij delatum Religioso huiusmodi deprehendatur, sed vt concedi communiter aliis solet, subreptitia censenda est: quia Regi transitus isti Religiosorum graues & molesti accidunt, & multis schedulis eorumdem reuocationem ad sua monasteria solet Indicis gubernatoribus imperare.

Dico quintò. Prælati Ecclesiastici In [Assertio 5. Prælatos Indicos teneri transfugos non admittere ad altaris ministerium.]diarum permittere non debent vt prædicti fugitiui Missam celebrent. Quod quidem non ex eo probandum, quòd excommunicatione innodati sint, quamuis id multi Doctores affirment; contrarium enim communior sententia tenet, pro quâ videri potest P. Suarez suprà num. 3. & 10. & P. Sancius num. 46. & P. Palaus num. 8. Quod ex communicatione à Iure intelligendum est: nam per statuta Religionum stare potest vt eam incurrant. Sed quia in malo statu sunt, & fauore, vt diximus, fieri poterunt deteriores. Quod si in Tridentino Seßione 22. in Decreto de obseruandis & euitandis, &c. Sic præcipitur: Singuli in suis Diœcesibus interdicant, ne cui vago & igno [Concilium Tridentinum quid circa tales.]to Sacerdoti Missas celebrare liceat. Quomodo non debeant id apertè criminosis prohibere? Pro quo sequentia vrgent: Neminem prætereà, qui publicè & notoriè criminosus sit, aut sancto altari ministrare, aut sacris interesse permittant. Licèt enim sine licentiâ venientes publicè & notoriè criminosi non sint, quia de licentiæ defectu non constat: timeri tamen meritò potest eos tales futuros; vt temeritas fugæ suadere, & experientia persuadere potest, non sine lamentabili dedecore Religionum.

Secunda difficultas. Quæ Religiones habeant priuilegium communicationis in Indijs.

DIco sextò, vnumquemque Religio [Assertio 6. circa Sacerdotes in Religione B. Ioannis Dei.]sum debere id ex Instituti sui legibus habere perspectum. Inter Religiones autem, quæ in Indiis sunt, Religio B. Ioannis Dei eam non videtur habere. Quòd si habere contingat, dubitari potest de Sacerdotibus in illâ iam præter institutionem admissis. Et videtur dicendum non eâ potiri in ordine ad Indica priuilegia pro Ecclesiasticis ministeriis, quia tantùm in eâ permittuntur, vt Religiosi laici, ex quibus corpus Religionis coalescit, habeant à quibus possint recipere Sacramenta, vnde eorum non debet iurisdictio prorogari, nisi ad summum ad Confessiones sæcularium; cùm aliàs Religiosi huiusmodi parùm litterati sint, vt dispensationes, & alia nequeant illis securè committi. Sunt etiam Sacer [De Equestrium Ordinum Religiosis.]dotes aliqui ex Equestribus Ordinibus D. Ioannis, D. Iacobi &c. de quibus dubitari etiam potest, & resolutio præcedenti similis est futura: Religiones enim tales ad militandum sunt institutæ, & non pro Ecclesiasticis ministeriis: quòd si Sacerdotes habent, ad eorum tantùm domesticum commodum admittuntur; & ad summum vt in Commendarum loco Curati esse possint. Cùm ergo corpus talium Religionum capax Indicorum priuilegiorum non sit; neque Sacerdotes, qui veluti per accidens adhibentur, censendi sunt eorumdem posse communicatione gaudere, quia accessorium sequitur principale. Nec tamen deerunt qui secùs sentiant: quod tunc erit similius vero, cùm aliqui ad ministerium altaris in Religionibus dictis admittuntur: si verò post receptum habitum equestri more Sacerdotes fiant, vt videmus aliquos non rarò facere: vel cùm Sacerdotes sint, equites auratorum calcarium constituantur, quod & videmus aliquoties: nullo modo apparet verosimile prædictâ posse communicatione potiri: quia habitus tunc minimè pro Ecclesiasticis ministeriis assumitur, sed ad testimonium & incrementum nobilitatis, & sacerdotio valde materialiter adhæret.

Dico septimò. Moniales in Indiis exi [Assertio 7. de Monialibus, pro quibus affirmatur.]stentes frui posse omnibus Indicis priuilegiis, quæ earum statui congrua esse possunt, siue quoad personas, siue quoad loca. Id probo: quia Moniales fruuntur priuilegiis concessis Ordinibus, quos profitentur. Quòd benè ostendit Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. quæst. 42. artic. 20. & q. 55. art. 13. 14. & 15. & P. Quintanad. Tomo 1. Tract. 8. singul. 16. alijq́ue quos adducit & sequitur Diana Parte 10. Tractat. 13. Resol. 24. Ex quo fit quòd si Religiones habeant communicationem generalem priuilegiorum, sicut viri eâ gaudent, ita & Moniales. Et cùm illæ, quæ in Indiis sunt, ad Religiones spectant, quæ generalis communicationis priuilegium habent, eisdem gaudere possunt, si earum sint statui accommodata. Et licèt in aliquibus concessionibus, de iis Monialibus loquantur Pontifices, quæ sub obedientiâ Prælatorum eiusdem Ordinis sunt, vt videri potest apud Fr. Emmanuel. suprà, & Dianam §. Sed difficultas, vbi & alij; aliæ tamen concessiones sine aliqua limitatione procedunt; neque est ratio cur fieri talis distinctio debeat, cùm Religio eadem quoad substantialia vota permaneat, & quoad alias Regulares obseruantias discrimen nullum habeatur: & experientiâ quidem compertum habetur Moniales, quæ subiectionem præstare Prælatis Ordinum recusarunt, non ex laxioris vitæ studio, sed ex bonis aliis rationibus, quibus annuerunt Pontifices, tale aliquid effecisse. Priuilegia autem, quæ statui & loco accommodata esse possunt, ea sunt quæ ad forum pœnitentiæ, & dispensationes non spectant, vt quæ ad recitationem Horarum, ieiunia, & alia, pro quibus sit

Tertia difficultas, Vtrum prædicta communicatio ad Festa Ordinum extendatur, vt, quæ pro aliquibus in speciali concessa sunt, ad omnia possint similia in Religionibus cunctis prorogari.

EX adductis numer. 116. videtur affir [Priuilegia pro communicatione in Festiuitatibus.]matiuè respondendum: ibi enim Iulium Secundum post Leonem X. expressè concedentem vidimus de Festiuitatibus ad Festiuitates. Vbi quidem de Religionibus Prædicatorum & Minorum specialiter pronuntians sic subdit: Ita [Iulius II.] quòd ea, quæ in honorem Sanctorum Dominici, Petri Martyris, Thomæ de Aquino, Catharinæ de Senis, Fratribus, vel locis Prædicatorum sunt concessa, omnia illa Fratribus Minoribus præfatis, eorumque locis, & Festiuitatibus Sanctorum Francisci, Antonij, Ludouici, Bernardini, Bonauenturæ, quinque Martyrum dicti Ordinis, qui apud Marioquium Martyrij coronam adepti sunt, & S. Claræ, ac in aliis Festiuitatibus dicti Ordinis Minorum, licet sint in maiori numero, quàm Festa ipsorum Fratrum Prædicatorum, sint, & intelligantur concessa. Sic Pontifex. Ex quibus ita philosophatur Fr. Emmanuel Quæst. 55. citata. artic. 20. vt priuilegia quæ ad Iubilæa [Modus philosophandi Fr. Emmanuelis circa illa.] & Indulgentias spectant, sint communia. Quòd autem Diui Hyacinthi mentio facta non sit, sicut neque etiam Sancti Didaci, quia nondum erant catalogo Sanctorum adscripti, non tollit quominùs similibus gratiis eorum debeant Festa decorari: nam Sixtus V. Indulgentiam plenariam concessit visitantibus Ecclesias Minorum in Festo S. Didaci. Et quia Religio Prædicatorum habet priuilegium communicationis, potest in die S. Hyacinthi similis Indulgentia comparari. Et quia à Clemente Octauo concessum est, vt in Festo S. Didaci possint Fratres Minores, & Moniales S. Claræ in suis Ecclesiis Interdictum suspendere; ita in Festo S. Hyacinthi Fratribus Prædicatoribus debet intelligi esse concessum.

Circa quæ quidem notandum occur [Nonnullæ difficultates contra illum proponuntur.]rit, id quod Auctor dictus de S. Hyacintho ait, ad S. Antoninum, potuisse meliùs applicari, quia eius Canonizatio multò prior extitit, sicut & ad S. Vincentium Ferrerium, propter eamdem rationem, aut certè maiorem, quia prior D. Antonino honorem Canonizationis accepit, à Calisto scilicet tertio: cùm alter ab Adriano VI. Diui autem Raymundi non meminit, quia cùm scribebat, nondum erat inter Sanctos ritu solemni proclamatus: sed pro eo constat rationem eamdem militare. Quanta ergo Sanctis ad communicationem concurentibus eorum, quæ pro Festo S. Didaci concessa sunt, cui eorum debeat concedi, si non suffragatur antiquitas, dubium prorsus negotium est, vnde & videndum quis possit litem istam terminare. Deinde. Cùm in Bullâ præfatâ ita aperta concessio sit, vt de Festiuitate ad Festiuitatem valeat extensio, non est cur ad generalis communicationis priuilegium pro hoc recurrere debeamus. Item, pro Diui Hyacinthi festo specialis concessio est, vt patet ex Bulla Canonizationis, in qua Clemens Octauus omnibus verè pœnitentibus & confessis, qui in eius die Festo Ecclesias, vel altaria in ipsius honorem constructa, deuotè visitauerint, easdem Indulgentias, & peccatorum remissiones concedit, quæ ceteris dicti Ordinis Monasteriis & Ecclesiis, in diebus festis eiusdem Ordinis Sanctorum concessa fuerant. Prætereà. Sicut circa Interdictum, non solùm in Ecclesiis Minorum, sed etiam in Ecclesiis Monialium S. Claræ suspendi potest in die S. Didaci: ita consequenter videtur dicendum, vt non solùm in Ecclesiis Fratrum Prædicatorum, sed etiam S. Catharinæ Senensis; vel, si hoc iam erat concessum, in Ecclesiis S. Agnetis Politianæ, debeat similiter in Festo S. Hyacinthi suspendi:

Quidquid autem de hoc sit, doctri [Ad omnes Ordines concessio extendi aliquorum sententia, etiam quoad Iubilæa, & Indulgentias.]nam citati Auctoris generaliter quidam amplectuntur, vt ad omnes Ordines debeat priuilegium communicationis extendi, de quorum pluribus disserit ille quæst. 55. citata. Nec solùm id de Indultis aliis intelligendum, sed de Indulgentiis ac Iubilæis, etiamsi specialissima illa sint, vt est Iubilæum Portiunculæ. Sic P. Ioannes Perez Menacho Disput. 4. de Priuilegiis Dub. 2. & 3. vbi pro eo alios adducit. Et quidem quia Emmanuelis doctrinam videntur amplecti, vel quia ex eorum principiis sequitur. Et vt alios omittamus, negari nequit P. Suarium eidem suffragari, qui Lib. 8. de legibus, Cap. 18. num. 7. ita scribit: Quod conceditur vni Religioni respectu suorum [P. Suari] Sanctorum, communicatur alteri respectu suorum: idemque de locis, Festiuitatibus, & aliis similibus intelligendum est. Sicut quod conceditur vni Religioni respectu suorum Nouitiorum vel Familiarum, communicatur alteri respectu suorum; quando communicatio Priuilegiorum in genere, vel talis Priuilegij in particulari, absolutè, & sine aliâ declaratione fit. Quia ex ipsa materiâ satis constat, hac intentione & proportione fieri talem communicationem. Atque ita declaratam esse à Iulio secundo, inter Prædicatores & Minores, refertur latè in Supplemento, & ab Emmanuele Roderico dictâ Quæst. 55. artic. 20. Tamen cum proportione ad omnia similia priuilegia est applicanda, vt respectiuè intelligatur facta communicatio. &c. Ex quibus constat, iuxta mentem Eximij Doctoris, non aliter iudicandum quando communicatio generalis est, quàm cùm est specialis. Et pro comprobatione concessionem Iulij Secundi præfatam adducit & Emmanuelem ipsam adducentem. Iam quòd concessio illa communis Religionibus sit priuilegium communicationis habentibus, non videtur posse negari: ergo cum proportione est earum Festiuitatibus applicanda, non secus acsi in dicto priuilegio expressæ penitus haberentur. Quod & tenent expressè Hieronymus Rodriguez in Compendio qq. regular. Resolut. 116. num. 52. & Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarij Indorum, pag. 157. num. 38. & pag. 311. num. 20. Vbi cùm prædictum priuilegium proponat, quoad illius intelligentiam refert se ad locum prioris citationis, in quo aliud pro Festiuitatibus etiam habet, & illud esse commune, ratione communicationis ostendit. Quod & de eodem loquens tenet Iuniparus Tractatu de Casibus reseruatis Parte 1. secundæ. Disputat. 6. Cap. 1. num. 7. & alij: licet non rectè sentiant, dum contendunt perseuerare non obstante iteratâ prohibitione Pontificum circa reseruata.

Alij tamen communicationem vniuersalem quoad Indulgentias non admittendam exi [Qui negant quoad prædicta.]stimant, ex quibus aliquos adducit Diana, & sequitur Parte 9. Tract. 2. Resolut. 20. & ante eum P. Quintanad. Tomo 1. in Appendice Tract. 4. Dub. 8. qui tamen Dubio 9. moderationem proponit, iuxta quam possit priuilegium communicationis subsistere, nec tamen inconuenientia communicationis sentiri. Ait ergo Primò omnes Indul [Temperamentum P. Quintanad.]gentias & Iubilæa Rellgiosis immediatè concessa, aut personis adiunctis, omnino esse communia. Secundò. Quæ immediatè & directè sæcularibus conceduntur, in omnibus Ecclesiis eius Ordinis obtineri posse, cuius est locus designatus, nisi aliud exprimatur. Regulares autem cuiuscumque Ordinis in suis Ecclesiis ea posse lucrari. Est autem indicium immediatæ concessionis pro sæcularibus, cum ad illos concessio dirigitur vsitatâ formâ: vniuersis Christi fidelibus &c. & quod ad extensionem pro sæcularibus in diuersorum Ordinum Ecclesiiis, ex declaratione habetur Leonis X. in Bullà communicationis, de quâ num. 116. Tertiò, Iulium Secundum de Indulgentiis non locutum, sed de fauoribus aliis, vt suspensione Interdicti, & solemnitatis alicuius additione: vti est ea, quæ ex recitatione Symboli Nicœni in Missâ potest accrescere: & quam habent Patres Franciscani pro Sanctorum suorum celebratione. Circa sæculares ergo nihil est commune ex Indulgentiis & Iubilæis: licet sit quoad Religiosos ipsos modo dicto. Et hunc philosophandi modum videtur probare Diana, quatenus in ordine ad modum communicationis in Iubilæis & Indulgentiis inter Regulares ad P. Quintanam remittit lectorem.

Præcipuum eorum fundamentum ex [Negantium fundamentum.] praxi desumitur: communicationem enim prædictam detestatur consuetudo; secundùm quam priuilegia esse interpretanda, communis est Scriptorum doctrina. Et talis esse videtur Fidelium sensus, doctis etiam id probantibus. Quis enim Iubilæum vnius Ordinis Ecclesiæ concessum, in alterius Ordinis Ecclesiâ lucraturus pergat? Accedit, quod & illi non addunt, frustrà à Pontificibus Iubilæa peti pro Festis, quandoquidem beneficio communicationis in Religionibus illa exuberant, si ita est intelligenda. Quibus positis

Dico octauò. Quidquid specialis fauoris est, [Assertio 8. Omnia pro Festiuitatibus esse communia.] extra Indulgentias & Iubilæa, quod ad Festiuitates Sanctorum spectat, communicationis beneficio debet Religionibus esse commune. Sic citati: qùi circa hoc saltem debent conuenire suppositâ communicatione in iis, quæ Iulius Secundus in sua illa pariformitate concedit.

Dico nonò. Quoad Iubilæa, & Indul [Assertio 9. Probabile idem de Indulgentiis.]gentias pro Festiuitatibus concessa, probabile est communicationem extendi, ita vt non solùm Regulares, sed sæculares etiam possint illa in eorum Ecclesiis indifferenter obtinere. Sic citati, & probatur ex tenore concessionis, de quo num. 139. amplissima enim est. Ita quòd ea quæ in honorem Sanctorum Fratribus, vel locis sunt concessa, omnia illa Fratribus eorumq́ue locis, & Festiuitatibus &c. Atqui Indulgentiæ & Iubilæa in aliquo vero sensu dici possunt Fratribus, locis, & Festiuitatibus concedi: ergo sub tali generalitate fuisse comprehensa, potest verosimiliter affirmari.

