Dico quartò. Licet homicidium, de quo agimus, videatur aleuosum, à seruis inquam in homine securo patratum, quod sufficere tradit cum aliis Narbona suprà Glossa 11. numer. 6. & 59. & tunc famulos fori priuilegium amittere, de quo num. 54. & seqq. nihilominus DD. Inquisitores procedere in eo possunt. Id probo. Quia inprimis non constat talem fuisse, & in dubio caussam assumere possunt; quia iudex etiam delegatus cognoscit an sua sit iurisdictio. Pro quo Bossius Tomo 2. Tit. 12. num. 350. ex Ciarlino. Et ita vsu comprobatum in S. Officio testatur Simancas, & cum eo ac Pegna, & Roderico Acunna tenet Diana Tract. 7. cit. Resolut. 10. & de crimine loquuntur, de quo dubitatur an sapiat hæresim. Nec D. Fermosinus Tomo 2. Cap. si quis contra, de foro competenti. Quæst. 10. n. 9. dicens quòd in dubio an sortilegium sapiat hæresim manifestam, vel etiam blasphemia, de qua numer. 10. Inquisitor non se intromittit, sed accusatos remittere debet ad iudices sæculares, ex Glossa, & Martha: contrarius censendus est omnino: intelligendus enim perseuerante dubio: & tunc etiam non est obligatio remissionis, quia S. Officium cognoscere potest de sortilegiis, etiamsi non sapiant hæresim, ex Constitutione Sixti V. vt videri potest apud Dianam Tract. 7. citat. Resolut. 10. vbi ait id esse manifestum. Et apud Ignatium Lupum in Edictum S. Inquisit. Lib. 24. Dist. 1. Artic. 2. Difficult. 9. & quod ad blasphemos attinet Sanctarellus Tractatu de blasphemia Cap. 8. Dub. 1. numer. 1. ex quadam Bulla Iulij Tertij affirmat Inquisitores esse iudices contra omnes blasphemias: quod non videtur displicere Dianæ suprà Resolut. 8. & illi possunt, cum benè sibi fuerit visum, amplecti. Vide etiam Dianam Tract. 8. Resolut. 112.

Quibus addo, etiamsi occisio aleuosa sit, in Concordia Indica non exceptum, & ita ex eo capite nihil obstare: cùm enim in concessione excipiuntur Regalia, reliqua omnia Regalia concessa censentur, vt ex pluribus, quos adducit, probat D. Fermosinus suprà numer. 51. Neque hoc mirum, quando respectu Officialium S. Tribunalis, prout sunt à Familiaribus diuersi, de quibus solùm Concordata procedunt, maius aliquid affirmet Narbona Glossa 19. num. 2. crimen scilicet ipsum læsæ Maiestatis, & consequenter rebellionem aleuosam eidem annexam, nequaquam excipi, sed ad forum dictum pertinere. Nec de hoc plura: quæ autem dixi Supremi Tribunalis iudicio, immò & melius sentientium censuræ subiicio.

Pro casu alio nupero & tumultuario Discursus vtilis. In quo multa circa Bullam Pij V. Si de protegendis.

ANno præterito 1661. S. Inquisitionis Tribunal iussit in hac Regum Ciuitate capi vnum ex vrbicis Rectoribus, qui venditioni carnis arietinæ præsidens, inurbana quædam & indecora non semel, eâ occasione, protulerat, dum plus eius generis, quàm ipsi videbatur necessarium, pro personis ad curam Tribunalis eiusdem spectantibus, peteretur. Et captura quidem, non pro communi carcere, habito ad qualitatem personæ respectu, fuerat constituta, sed vt in domo maioris Alguacelli, viri quidem primarij, & ex Equestri D. Iacobi Ordine, vt ibi aliquamdiu detentus disceret inposterùm & decentiùs loqui & quæ ad suum spectabant munus, cum Ministris S. Officij digniùs & promptiùs exercere. Missis ergo ad capturam ministris, ille vt potuit resistit, sed honorario curru statim inclusus in Prætorium S. Officij ferebatur. Duo tamen concurrentes Ædiles, seu Prætores vrbani, vulgo Alcaldes Ordinarios, irruunt, & captum violenter eripiunt, eumque ad Excellentisimum Proregem Comitem de Alba de Aliste deferunt, vt sua auctoritate interpositâ vim Tribunalis Sancti repellat, caussam illam minimè ad fidem spectantem, sed humanis quibusdam respectibus concinnatam proclamantes. Sed religiosus Princeps inconsultum & præceps abominatus facinus, iussit quantocyùs ad Tribunal sanctum abiis, qui eripuerant, vinctum deportari, quod & factum. Sed cùm illud anteà de ereptionis violentiâ fuisset certius factum, & eam idoneis ac sufficientibus testibus comprobasset, ereptores duos excommunicatos declarauit, & deinceps in caussa processit, mandato sub excommunicatione adhibito vt suis se domibus continerent, additis custodibus eorum expensis, nec sane exiguis, sustencandis. Vinctus autem intra Officij sancti claustra detentus, & in domum propriam post dies aliquot remissus, & præcepto pariter ac Censurâ, nec non custodibus aggrauatus. Tres item fratres, Religiosi duo, & Sacerdos alius sæcularis, & mandatum clausuræ & censuræ passi, quia verborum non leues excessus in tumultu capturæ sunt eisdem, aut forte aliàs, imputati. Circa quod non sine controuersijs actum. Et quia, tum pro iustificando S. Tribunalis processu, tum etiam pro similibus caussis, commoda esse poterunt, visum est dubia quædam clarè & breuiter lucidare.

DUBIUM I.

An casus prædictus, si inexcusabilis sit, ad aliam dici poßit Bullam, præter citatam Pij V. aut Decretum Apostolicum pertinere.

DIco primò. Alia esse Pontificia Decreta contra impedientes officium S. Inquisitionis, manifestum habetur ex Bullâ Iulij III. Kalendis April. 1551. ab Vrbano VIII. renouatâ, vt constat ex Decreto eiusdem die 7. Iunij 1633. in qua sic ille: Licèt à diuersis Romanis Pontificibus Prædecessoribus nostris, etiam per speciales Constitutiones in Corpore juris insertas, fuerit ritè & salubriter sancitum atque decretum, vt seculi Potestates, & Domini temporales, ac prouinciarum, ciuitatum, terrarum, & locorum quorumcumque Rectores, &c. Neque Diœcesano Episcopo, vel Inquisitori ipsius Inquisitionis negotio incumbens se opponere, aut ipsum aliquatenus impedire, vel impedientibus auxilium, fauorem scienter dare audeat, perpetuæ damnationis sententia in eos, qui contra prædicta fecerint, promulgata, quam si per annum animo sustinuerint pertinaci, ex tunc velut hæretici condemnentur, &c. In quibus Pontifex Decretalem Bonifacij VIII quæ habetur in Cap. Vt Inquisitionis, de hæreticis in 6. præsertim commemorat, verbis eiusdem adductis, in quibus præsertim notanda illa: Aut ipsum aliquatenus impedire.

Est item Decretalis alia Vrbani IV. in Cap. Statutum el. 1. eodem titulo, contra statuta sæcularium Potestatum, quibus negotium Inquisitionis directè aut indirectè possit impediri, Aut quomodolibet retardari. In ea tamen non est lata Censura, sed ferenda; sic enim clauditur: Per Censuram Ecclesiasticam decernimus compellendos. Quod quidem non solùm de auctoribus statuti, sed etiam de executoribus intelligendum, vt videtur compertum, quia statutum propter executionem prohibetur, & ita currit vulgare axioma, Propter quod vnumquodque tale, &c. adductum in Authentica, & magis in C. de Sacrosanctis Ecclesijs.

Extra Corpus autem Iuris est Bulla celebris eiusdem Pontificis ex Anno 1261. die 27. Septembris, in quâ sic statuit: Ceterùm si fortè (quod non credimus) aliqui cuiuscumque conditionis huic negotio vobis commisso se opponere, aut illud præsumpserint aliquatenus impedire, vt non poßit procedi liberè in eodem: immò nisi inquisiti seu requisiti id fouerint, & juxta officium & posse suum singuli juuerint studiosè: contra eos tamquàm hæreticorum fautores & defensores, & secundùm sanctiones Canonicas, freti eadem auctoritate, intrepidè procedatis. Sic ille. Et præter dicta sunt etiam alia, quæ videri possunt apud Pegnam post Scholia in Eymerici Directorium: quibus præfatus Iulius III. nouum addidit robur Constitutione citatâ, dum excommunicationem Sedi Apostolicæ reseruatam accumulat contra prædictos, & eorum Officiales; cùm præsertim se in negotio hæresis ingerunt, & de eo volunt cognoscere, quocumque prætextu id fiat.

Et ex hoc videri alicui possit Constitutionem istam, sicut & alias, ad quas alluditur in ipsâ, non comprehendere eos, qui impediunt aut retardant in negotio ad fidem non spectante, quia Pontifices in illis de negotio hæreticæ prauitatis tantùm loquuntur, & dispositiones tales, vti pœnales, neutiquam ampliandæ, vt sæpiùs dictum, & paullò superiùs numer. 172. Sed hoc non obstat: nam in Cap. Vt Inquisitionis, sic concluditur: Si quis verò de prædictis Potestatibus, Dominis temporalibus, Rectoribus, vel eorum Officialibus, seu Balliuis, contra prædicta fecerit, aut præfato fidei negotio, sæpè satis Diœcesano Episcopo, vel Inquisitori incumbenti se opponere præsumpserit, vel ipsum aliquatenus impedire, &c. vbi post facientem contra prædicta, in quibus expressi hæretici, credentes, receptatores, fautores, & defensores; additur qui se opponit, & impedit in negotio prædicto: quod quidem generalius quid indicat, negotium scilicet Inquisitionis ad alia præter adducta, sed tamen in ordine ad fidei puritatem conseruandam extendi. Præterquàm quòd cum DD. Inquisitores capturam decernunt; nemini constare potest an propter hæresim, credentiam, receptationem, fautoriam, aut defensionem, id faciant, in quibus Decretalis vim continet manifestam. Et licet aliquid præcesserit, vt in casu prædicto, propter quod intelligi possit capturæ dispositæ fundamentum; id ipsum est fallibile, & forsitan cum eo, de quo vulgata notitia, est aliud notitiæ secretioris; cui illud adiunctum caussam possit reddere grauiorem.

Circa Caput verò Statutum affirmat Glossa contra illius ire dispositionem, & consequenter pœnas ibidem expressas irrogandas, qui statuunt vt nullus, nisi sit de familia Potestatis, possit arma gestare. Sic verb. Indirectè. Non ergo tantùm de negotio hæresis agitur; cùm de impedimentis tractatur. Et impedientes arma deferre Familiares, posse vt impedientes puniri, cum aliis affirmat Pegna in Scholiis ad Directorium citatis Lib. 3. Scholia 114. §. Iam hoc priuilegium.

Et Vrbanus IV. præfatæ Decretalis auctor in Bullâ celebri citatâ ante adducta eiusdem verba ex §. Ceterùm, de quo num. 192. Inquisitoribus facultatem concesserat prohibendi Prædicatores Quæstuarios. Vnde qui hoc impediret, absque dubio impedientium pœnas incurreret. Cùm ergo statim de illis statuat, non est id ad hæresis caussas tantùm limitandum. Et ita eodem modo debet accipi quod est à Iulio III. dispositum præfatis innitente, & eadem suo decreto roborante. Præcipimus ne Diœcesanos Episcopos, & Inquisitores ipsos, in suo Inquisitioni; negotio vllo modo impediant, seu perturbent: neque se in hæresis crimine cognoscendo, seu iudicando, &c. Verba illius sunt: in quibus impedimentum in officio priùs generaliter amouetur, & statim speciale illud de cognitione iudiciali hæreticæ prauitatis. Licèt ergo Bulla Pij V. non extaret, ampla esset DD. Inquisitorum potestas ad impedientes quomodolibet coërcendos. Sed iam de illa sit

DUBIUM II.

An, & quomodo casus præfatus in Bullâ Pij V. contineatur.

DIco primò. Casus talis in Bullâ præfatâ continetur, quæ etiam renouata ab Vrbano III. Decreto citato, num. 190. Constat ex §. 4. vbi sic habetur? Quiúe carcerem, aut aliam custodiam, seu publicam, seu priuatam, effregerit, vinctumque extraxerit, seu emiserit, capiendum prohibuerit, seu facultatem effugiendi dederit, &c. Ecce vinctum capi prohibitum, & captum ereptum. Quid manifestius?

Dices agi de hæretico, quod tripliciter probari potest. Primò ex tenore Bullæ in eius §. 1. vbi Pontifex in eos inuehitur impios homines, qui omnibus malis artibus S. Officium subuertere, Ministrosque functionibus disturbare moliuntur. Tales autem se reprimere velle Constitutione suâ protestatur. Non solent autem tales esse nisi qui hæreticis fauent, & ideò Tribunali sancto sunt infensi, quod est hæreticorum terror. Secundò, quia §. 2. inter eos, quos offendi prohibet, sic concludit: Seu accusatorem, denuntiatorem, aut testem in caußâ fidei, quomodocumque productum. Quod ad præmissos omnes videtur referendum ex communi doctrinâ de qualitate, seu determinatione in fine dispositionis, pro quâ Glossa in Cap. Secundò requiris, de appellationibus & cum aliis atque ex aliis Barbosa de dictionibus & clausulis Claus. 119. de quo & Nos alibi. Tertiò quia §. 7. sic habetur: Quicumque autem pro talibus veniam petere, aut aliàs intercedere tentauerint; in easdem illas pœnas, quæ in hæreticorum fautores à Sacris Constitutionibus inferuntur, ipso facto se nouerint incurrisse. Hæc Pontifex: ex quibus id satis videtur apertum. Tandem, quia Constitutio ista est conformis duabus aliis, scilicet Innocentij IV. & Clementis IV. vbi de hæretici capturâ agitur, & pœnæ impedientibus assignantur. Quæ apud Pegnam habentur suprà.

Sed certè nullo est modo sustinendum, stante in contrarium supremorum Tribunalium praxi, quam Pontifices vti suæ menti conformem dubio procul amplectuntur. Et illi se Tribunalia inferiora conformant, vt necessarium omnino id sibi rata: cùm regulam non debeant sequi, quod nec ipsis est licitum, laxiorem. Et ita videmus iuxta tenorem Bullæ eiusdem punitos, qui vinctos eripuerant non hæreticos, pœnis aliquando ex Pontificiâ mansuetudine temperatis. Pro quo Carena Parte 2. Titulo 13. num. 67. & aliis, de quibus infrà, num. 215.

Deinde. Quæ in contrarium adducuntur, non vrgent. Primum enim est quidem verissimum, & omninò Pontificem velle impiis hominibus S. Officio infensis validum frænum iniicere, ac penitus reprimere eorum audaciam. Sed tales non semper fautores hæreticorum sunt, sed liberrimi, petulantes, & præcipites, sub pietatis colore, vt loquitur Constitutione citatâ Iulius III. & licet non omnes subuertere S. Officium malis artibus, aut Ministros suis functionibus disturbare moliantur: si tamen id faciant, quod est prohibitum, pœnas incurrunt: quia tali prohibitione intendit Pontifex, ne quisquam sic agendo in profundum malorum veniat, & illam contra S. Tribunal, & eius Ministros, tandem hauriat impietatem. Quemadmodum si quis hæreticum ex manibus Ministrorum eripiat humano aliquo respectu, Bullæ pœnis obnoxius redditur: & tamen non ideo subuertere S. Officium intendit, & generaliter Ministros suis functionibus disturbare. Et reuerà licet expressè ac directè nolit sic operans S. Officium subuertere, vult tamen, ex parte quidem, expressè; & interpretatiuè, totaliter. Siquidem suo facto & exemplo viam aliis sternit similiter faciendi: quod si ita contingat, actum est de S. Officij auctoritate.

Secundum est enerue, quia caussa fidei latiùs patet, vnde & additum à Pontifice, Quomodocumque productum. Et ita caussa, quæ contra impedientes agitur, caussa fidei est, vt benè ex Zanardo Carena suprà, num. 67. vnde & abiurant, vt videri potest apud Dianam Parte 4. Tractat. 7. Resolut. 13. in fine: licèt hoc in omnibus locum non habeat regionibus, de quo infrà, Dub. 4. & verò cùm facilè fuisset Pontifici dicere, In caußâ hæresis, sicut expresserunt nonnulli alij, nec tamen dixerit, validum argumentum est vt credamus Constitutionem suam voluisse ad omnem caussam tribunali sancto propriam ampliare. Vnde concedo quod de qualitate aut determinatione, in fine dispositionis adiectâ obiiciebatur.

Tertium videtur vrgentius, sed soluitur nihilominùs inprimis, si dicamus ibi quidem esse sermonem de hæreticorum caussis, pro quibus, qui veniam petunt, eisdem fauere videntur. Prætereà dicendum magis ad rem pœnas fautorum incurrere, non quia fauent hæreticis, sed quia Pontifex vult in eodem pœnarum genere comprehensos cum hæreticorum fautoribus: eò quòd impedire S. Inquisitionis Officium maius quid est simplici hæretici fauore; tendit enim ad illud subuertendum, vt iam vidimus asseruisse Pontificem, & ita grauiùs puniendos benè obseruat P. Palaus Tomo 1. tract 4. Disput. 8. Puncto 16. §. 7. n. 2. sic etiam Pontifex tales pœnis subiicit, quæ reis læsæ Maiestatis sunt constitutæ, licèt reuerà rei talis criminis non sint.

Vltimum denique parui momenti est, cùm constet Pium V. ampliorem voluisse Constitutionem edere pro speciali Tribunalis sancti, & Ministrorum eiusdem protectione, vnde Constitutionum Pontificum aliorum non meminit, quia si meminisset, de earum ampliatione non poterat dubitari.

Dico secundò. Casus prædictus etiam in Bullâ Pij V. continetur, quatenus fuit cum perterrefactione Ministrorum coniunctus, de quâ §. 2. ibi: Seu perterrefecerit. Quod quidem non respectu actionis illius tantùm accidit, sed & aliarum, quæ deinceps iniungi à DD. Inquisitoribus contingeret. Quis enim non timeat manus in aliquem iniicere, cùm contra se potestatem sæcularem irrupturam possit verosimiliter suspicari? Et cedere quidem parùm videbitur honorificum, quando & resistere magno constat obnoxium esse periculo. Scio hæc non inaniter dici, sed magno, &, vt sic dicam, palpabili fundamento. Vnde & metus est cadens in constantem virum, quem in hoc negotio requiri ex Zanardo habet Diana Resol. 13. citatâ, & Carena num. 63. & 64.

DUBIUM III.

An ob imperfectionem actus poßit casus, de quo agitur, à pœnis Constitutionis Pij V. alienus pronuntiari.

QVia scilicet ereptus reus, Tribunali est tandem S. Officij consignatus, vt in narratione perspeximus. Imperfectionem namque actus obstare pœnarum incursioni dictum à Nobis hoc Titulo, num. 2. & in materiâ præsenti loquendo sic tradere videtur Sousa in Aphorismis, Lib. 1. Cap. 28. num. 16. vbi ita scribit: Impedientes Officium S. Inquisitionis effectu non secuto, non excommunicantur in Bullâ Cœnæ. Dixi suprà, Cap. 23. n. 19. Farinacius §. 7. num. 101. & seqq. sic ibi. Et loco à se allegato sic habet: Receptatores hæreticorum (idem est de fautoribus & defensoribus iudicandum) non excommunicantur effectu non secuto: ab Inquisitoribus tamen puniendi sunt. Sanchez numer. 9. (scilicet Decalogi, Lib. 2. Cap. 10.) Hæc ille, citans insuper seipsum in Expositione Bullæ Coenæ variis in locis. Et cùm de impedientibus loquens idem velit intelligi de ipsis, quod de fautoribus ac defensoribus, non solùm de excommunicatione Bullæ Cœnæ intelligendus venit, sed etiam de pœnis aliàs constitutis, cùm & ipse teneat citat. Cap. 28. num. 14. impedientes esse fautores, & tales esse etiamsi non in odium fidei n. 17. vt probabilius. Pro eodem stat Bonacina Tom. 3. disput. 1. quæst. 2. Puncto 3. num. 3. qui malè, vt sæpè facere solet (verba sunt Dianæ Tract. 7. cit. Resol. 21. §. Sed in fine) citat prose Suarez & Filliucium. Et licet de receptatoribus & fautoribus loquatur, de eisdem vt impedientibus etiam loquitur, quod plus est, vt diximus, quàm simplex receptatio & fauor. Tenet etiam P. Tamburinus Lib. 2. in Decalogum, Cap. 1. §. 6. n. 7. & Leander Part. 4. tractat. 3. Disputat. 1. quæst. 21.

Dico primò. Imperfectio actus in casu nostro non tollit pœnarum incursionem. Sic de receptatoribus & fautoribus loquuntur P. Suarez P. Palaus, Sayrus, Graffia, Megala, & Duardus, quos adducit & sequitur Diana loco citato §. At his non obstantibus, & P. Martinon Tom. 5. Disp. 59. n. 14. & in casu, de quo agimus, est pro eo manifesta Pontificis mens, dum §. 4. sic statuit: Siue aliàs auxilium, consilium, aut fauorem, publice, vel occultè, in quolibet prædictorum scienter præstiterit, licèt nemo occisus, nemo verberatus, nemo extractus, emissus, vel ereptus, nihil expugnatum, nihil effractum, succensum, direptumúe nullum denique damnum reipsa sit secutum, nihilominùs hic sit anathemate præsentis Canonis auctoritate ligatus. Sic ille: ad quod non est quod possit verosimiliter responderi, & ita in terminis casus nostri tenet Ignatius Lupus in edictum S. Inquisitionis, Lib. 24. Dict. 1. art. 2. Difficult. 4. §. Circa vtramque, & Difficult. 7. ad finem. Qui de receptatoribus idem tenuerat Lib. 14. Dist. 5. art. 3. Difficult. 2. & Carena suprà, numer. 50. & 66. qui perterrefacientes testem tantùm excipit. Videndus etiam num. 104. vers. Notare. Vnde qui negasse videntur Auctores, speciale hoc statutum non videntur attendisse, neque in terminis illius locuti. Et Sousa quidem parùm consequenter processit, qui citat. Cap. 23. numer. 10. ita scribit: Receptans hæreticum non desinit esse verè receptator, quamuis pœnitentiâ ductus illum voluntariè & non delatus manifestet: mitiùs tamen puniri debet. Decian. Crimin. Titul. 5. Cap. 51. num. 78. Farin. num. 155. Sic ille. Atqui receptatio fuit ne receptatus in manus iudicum veniret, qui effectus non est secutus: quod ergo de non secuto effectu aliàs dicitur, non est solidâ ratione subnixum.

Aliud ergo est actum prohibitum non fuisse perfectè talem, & aliud non fuisse secutum effectum, ad quem ille tendit. Vt qui furari aut occidere intendit, non tamen furatus est, aut occidit, pœnas furis aut homicidæ non incurrit, ob actus imperfectionem minimè sufficientem ad absolutam denominationem talis, quia neque furtum, neque homicidium dici potest, quod sub his terminis prohibetur. Qui autem resistit iustitiæ ministris, ne in manus eorum cadat, licèt reuerà capiatur, pœnis resistentium subiectus manet, quia resistentia per se prohibetur, & per accidens est, quòd captura sequatur, aut non sequatur: quod in casu nostro euenit: receptans enim verè receptat, & fauens verè fauet, & captum eripiens verè eripit, quæ actiones per se sunt prohibitæ sub pœnis adiectis, vnde iuxta illas est iudicandum, & non ex subsecutis per accidens. Et ita currit doctrina, de quâ Nos num. 2. Tituli huius.

Dico secundò. Licèt quoad excommunicationem latam in dictâ Bullâ, nulla esse possit exceptio, quia in eâ non est magis aut minùs, in aliis tamen pœnis esse remissio aliqualis potest, quando non est secutus effectus. Id probo. Quia inflictio pænarum huiusmodi non est omnino præcisa, ita vt debeat necessariò statui à DD. Inquisitoribus, etiam crimine plenè probato. Vnde ex Zanardo obseruat Diana cit. Resol. 13. §. Non desinam, quòd ad infligendas pœnas positas in dictâ Bullâ consulendus est Senatus Cardinalium super negotiis fidei deputatus. Pro quo bonus testis ille Tribunalis sancti diuturnus Consultor. Et P. Palaus suprà, num. 13. affirmat pœnam mortis impositam non esse in vsu, nisi in casu rarissimo. Est ergo locus arbitrio, & ita in casu non secuti effectus habere illud potest locum, quia ratio pro eâ congrua est satis, & maximè cùm impediens pœnitentiâ ductus restitutionem cum effectu fecit, vt ex Sousa est positum num. 203. de receptatore, qui & ipse est impediens, vt diximus. Sed si quis fuerit ex manibus ministrorum ereptus, & vt sibi consulat fugiendo permissus, aliàs capiatur, id ad euitandam pœnam nihil videtur conducere, nisi quatenus iuuare eum plus forsan potuit, & noluit, eripuisse contentus. Vnde res hæc ex circumstantiis maximè pendet, quæ in caussis criminalibus magnum solent habere momentum.

DUBIUM IV.

An ex eo quòd impedimentum non fuerit ex contemptu aut odio S. Tribunalis, id poßit incursioni pœnarum obstare.

FVndamentum dubia præstant verba Pontificis sic enim §. 5. Nemo autem expurgationem habere, aut caussam vllam proponere vel prætendere poßit, qui tantum nefas in contemptum & odium huius Officij admiserit: nisi contrarium per planas probationes docuerit se fecisse. Sic ille. Circa quod ita scribit Sousa in Aphorismis Lib. 1. Cap. 28. num. 9. Intelligitur hæc Constitutio quando offendentes ipsos Inquisitores, & ministros, id faciunt in contemptum & odium S. Officij, secus verò si ex alia caussa, ex qua per claras probationes id fecisse ostendant, non in odium Inquisitionis. Farinacius 5. n. 8. (§. inquam 5. Quæst. 182. de hæresi.) Idem tenet Lupus suprà Lib. 24. Dist. 1. Art. 2. Difficult. 2. in fine. Sed cùm Difficult. 9. §. Si primo modo, aperte contrarium teneat, dubitari potest an in loco priori error typographiæ substet. Cui tamen obstare videtur citatio Farinacij pro suo asserto, & quòd in Catalogo erratorum in fine non contineatur.

Sed contrarium amplectitur Ioannes Baptista Scortia in Epitome Bullarum Epit. 106. Theoria 278. dicens Pontificem non velle à præfatis pœnis eximere quempiam, eo quòd tantum facinus suâ naturâ in contemptum maximum Inquisitionis vergens, docuerit se aliâ caussà, quàm contemptûs & odij prædicti Tribunalis fecisse: sed solùm si doceat se contrarium præstitisse: quare probata quidem actio contraria violationi Inquisitionis eximit à pœnis, sed non diuersitas intentionis: vtpotè si aliquis hæc commisisset rogatus precibus consanguinei, non formaliter in contemptum S. Inquisitionis. Sic ille censet. Et exemplum ab ipso adductum non ita accipiendum quasi ex illo probetur contrarium factum violationi, sed vt diuersitas, intentionis non releuet violatorem: qui enim rogatus à consanguineo tale quid perpetrat, non videtur ex formali contemptu aut odio operatus: sed nihilominùs facinus committit ex se in contemptum & odium S. Tribunalis vergens, quod est ad pœnas incurrendas satis. Et satis quidem contemnere Sanctum videtur Officium, qui propter pretium aut preces in eius sacrarium irrumpit, mandata violat, irreuerens, infrunitus. Aut Ecclesiam Dei contemnitis? Sic Apostolus 1. Cor. 11. v. 22. quia in Ecclesia videbat indecentia quædam, dum voluptatem præferebant suam Corinthios perpetrare.

Dico primò. Quomodocumque impedimentum dictum contingat, excommunicatio incurritur Constitutionis prædictæ. Hoc quasi certum videtur statuere Carena suprà n. 102. quod & tenet Lupus citata Difficult. 9. qui Artic. 4. contrarium videtur amplecti quando impediens non est talis respectu hæretici, aut eius actio hæresim sapit: solùm enim ad talia Inquisitorum iurisdictio se potest extendere. Pro quo sex adducit Auctores, qui de blasphemiâ agentes id indicant, dum non hæreticalem ad Inquisitores negant pertinere. Sed certè eorum nullus in casu nostro locutus, qui specialis est. Videtur autem Assertio efficaciter ostendi posse, tum ex praxi Romanæ Inquisitionis, annuente Pontifice: tum quia Pontifex Constitutionis Auctor. nullo modo vult à pœnis expertem, qui ex humano aliquo affectu fecerit quod seuerè adeò prohibetur, vnde indubitatum est illum esse grauiter puniendum. Atqui non pœnis reorum læsæ Maiestatis, iuxta modum dicendi contrarium, quia in odium & contemptum non est commissum: ergo saltem excommunicatione, quæ est maximè propria Ecclesiasticæ potestatis. Patet illatio, quia aliàs sic delinquens omnino euaderet immunis. Si dicas puniendum pœnâ arbitrariâ. Instari validissimè potest: nam eo pacto Constitutio dicta nihil in casibus talibus operatur: pœna enim arbitraria, etiam non stante Constitutione huiusmodi, statui poterat: vnde & Auctores ante Pium V scribentes, de pœnis impedientium agunt, pro quibus & aliæ Bullæ extant, & Decretales, vt vidimus Dub. 1.

Dices sententiam esse multorum, quos adducit & sequitur Diana Parte 4. Tract. 7. Resolut. 21. §. Verùm ego, asserentium fautores hæreticorum non ligari excommunicatione Bullæ Cœnæ contra illos, nisi faueant hæreticis vt talibus: sicut & loquitur P. Sa V. Excommunicatio Bullæ Cœnæ numer. 1. & Lupus quoad forum conscientiæ Libr. 14. Dist. 2. Artic. 1. Difficul. 7. P. Tamburinus in Decalogum. Lib. 2. Cap. 1. §. 6. num. 6. vbi se refert addicta Libr. 1. Cap. 3. §. 7. v. Hæreticus. Quod & videtur in casu nostro cum proportione dicendum, vt non ligentur qui in odium & contemptum S. Officij non fuerint operati.

Sed hoc non obstat. Nam inprimis sententiam contrariam in fautoribus tenent P. Suarez, P. Laymam, Sousa & Sanctarellus, apud Dianam §. ante nuper citatum. Et prætereà P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disput. 3. Puncto 5. n. 9. Nec contrarius videtur P. Martinon Tomo 5. Disputat. 59. num. 213. licet enim dicat non incurrere excommunicationem fauentem ex titulo amicitiæ, cognationis, aut vtilitatis, addit tamen extra caussam hæresis. Quod & in aliis Auctoribus obseruandum, qui immeritò pro assertione opposita referuntur. Aliud est namque fauorem præstari hæretico extra caussam hæresis, quando scilicet ille non quæritur, aut aliquid agitur in ordine ad hæresim puniendam. Licet enim in hoc secundo casu non faueatur vt hæretico formaliter, fauetur tamen in caussa hæresis: & tunc excommunicationem incurri non videntur negare quotquot priori modo loquuntur: vnde & contrarium non esse Patrem Martinon meritò pronuntiamus. Et hoc pacto etiam accipiendum quod tradit P. Palaus Disput. 8. Puncto 16. §. 7. numer. 1. vbi ait pœnas fautorum non incurrere, qui ex titulo consanguinitatis vel amicitiæ faciunt: ne sibi apertè contrarius euincatur. Id quod etiam benè explicat P. Fragosus Tomo 2. Lib. 1. Disput 3. §. 1. num. 29. vers. Excusantur, dicens requiri ad incurrendam censuram, quòd quis faueat propter hæresim, vel quòd fauor redundet in fauorem hæresis. Quid dicat Leander Part. 4. Tract. 3. Disput. 1. quæst. 18.

Deinde (quidquid de præfata sententia probabili sit) in casu nostro alia est ratio: nam Bulla Cœnæ solam pœnam excommunicationis profert à prædictis incurrendam. Si ergo fundamentum sit ad Pontificis mentem dignoscendam, vt non sit verosimile adeò graue onus imponere, cessabit illa penitus, quia non est diuisibilis. At Pius V. in sua Constitutione diuersas pœnas imponit, & manifestum est ex humano impedientem affectu aliquas mereri: cùm ergo grauissimæ illæ læsæ Maiestatis non habeant locum; iuxta modum illum dicendi, excommunicatio saltem debet admitti, vt superiùs arguebamus.

Dico secundò. Quocumque humano respectu impedimentum contingat, pœnis aliis à Pontifice designatis obnoxius remanet impeditor. Sic Scortia suprà Sousa citat. Cap. 28. numer. 17. vbi ita scribit: Impedientes Officium S. Inquisitionis, & ad id dantes auxilium, consilium, vel fauorem, non in odium fidei, sed propter alias caussas, probabile est non dici fautores hæreticorum: oppositum tamen probabilius est. Dixi Cap. 23. num. 6. & 7. Sic ille, qui loco à se citato de receptatoribus egerat, vbi nec parentes, nec filios, nec coniuges excusat, licet, numer. 8. mitiùs dicat puniendos. Eum sequitur Diana supra Resolut. 13. §. Sed ego. & vterque de impedientibus locutus: de quibus & agens Sanctarellus Tract. de hæresi, Cap. 41. Dub. 3. num. 5. in fine, licet dicat non esse suspectos de hæresi, si id faciant ex amicitia, vel consanguinitate: addit tamen procedi contra ipsos posse tamquàm perturbantes iurisdictionem S. Officij, quod & alij affirmant, vnde & iuxta communem videtur esse Doctorum sensum pœnas perturbatorum non effugi ex humanis respectibus, quamuis possint temperari. Quod & probo:

Primò ex praxi Supremi S. Inquisitionis Tribunalis, & Pontificiæ Sedis, pro qua faciunt quæ habet Carena suprà num. 67. vbi punitum quemdam ait Constitutionis pœnis, qui blasphemum nomine Inquisitionis captum eripuerat. Et §. 19. vbi de Regente Aponte. Et n. 99. vbi diuersas sententias delinquentium contra illam refert, licet non abiurent, quia non suspecti. Et numer. 100. vers. Sic etiam, vbi Gregorij XV. manifestam declarationem adducit.

Secundò. Quia si excusatio talis valeret, nullo modo à Pontifice esset grauissimo malo consultum, cui ipse intendit remedium efficax adhibere, vt ex Constitutionis constat exordio. Id ostendo. Nam vix est (si apertè hæreticus non sit) qui excusationem aliquam non posset adducere ex motiuo humano, à contemptu & odio S. Tribunalis alieno. Id quod in regionibus, vbi fides Catholica viget, est specialiter certum, in quibus nihil tale præsumitur, vt obseruat Lupus suprà Dist. 1. Artic. 2. Difficult, 1. in principio, regulariter loquendo: & ideò non abiurant, vt ante eum tradiderat Carena citat. num. 99. Deinde, Si amici, si cognati, si socij, si collegæ, eripere reum absque periculo incursionis pœnarum possunt, quæ erit in capiendo securitas? Certè si puniri tales possint virtute Pontificiorum Decretorum, vt nuper dicebamus, id Pius V. non iudicauit sufficiens ad securè in hoc negotio procedendum: & ita securitati Ministrorum consulens, sic, vt vidimus, ordinauit. Hoc autem non consecutum liquet, si euasioni illi locus sit, de contemptu & odio minimè interuenientibus, tantoperè humanis respectibus deferendo: vix enim erit, cui fautores huiusmodi desint, cùm aut cognatos, aut amicos, aut collegas, seu socios, in quouis viuendi genere sit facile reperire.

Dices Pontificem ita significare verbis allatis, dum contemptum & odium in violatione iurisdictionis Officij sancti interuenturum exponit. Ad quid enim illud, si verba talia nullum erant effectum specialem habitura? Sed hoc certè non vrget; iam enim ex Scortia congruam expetitionem accepimus.

