Quod vlterius roborari potest. Nam sicut stante probabilitate sententiæ de facultate Episcoporum, quæ illis est à Concilio Tridentino concessa ad absoluendum ab hæresi occultâ, neque hucusque reuocata, vt multis contendit P. Petrus Hurtadus Disput. 84. de Fide, Sect. 2. quem sequuntur P. Escobar in Examine Confessariorum Tract. 7. numer. 37. vers. Potestne Confessarius. P. Tamburinus in Decalogum Libr. 2. Cap. 1. §. 8. num. 12. vbi quòd & Capitulum S. V. Leander Parte 4. Tract. 2. Disput. 17. Quæst. 46. & tenent etiam Patres Baldellus, Fagundez, Bauny, & alij apud Dianam Parte 6. Resolut. 23. & Parte 8. Tractat. 4. Resolut. 8. alibique, & multò plures apud P. Mendum in Bullam Cruciatæ Disput. 23. n. 78. & quando est impedimentum, idem admittit P. Martinon suprà cum P. Layman, & Lupus Lib. 7. Dist. 3. Artic. 2. licet non ex vi Concilij, quod & asserit Bossius Tomo 2. Titulo 4. numer. 17. & seqq. qui num. 52. id etiam Canonico Pœnitentiario concedit. Stante inquam sententiâ dictâ, potest etiam iuxta probabilem aliam absolutio pro casu speciali Confessario alicui committi, vt videri potest apud P. Sancium suprà Cap. 11. numer. 23. quia ordinaria est ac pro foro conscientiæ ac Sacramentali. Ita de facultate DD. Inquisitorum pro Indiis competente dicendum quod iuxta vsum reseruationis est, petitur enim absoluendi facultas tacito pœnitente. Quid autem faciendum si noluerint concedere, tum ex dictis constat, tum etiam videri P. Hurtadus potest suprà Sect. 5. vbi de Inquisitorum circa hoc obligatione quandoque ex charitate &c.

Illud circa absolutionem indirectam, de quo ex P. Palao numer. 31. nec penitus improbat Lupus suprà, restat exponendum, quomodo scilicet qui maiori excommunicatione innodatus est, ea perdurante possit absolui, & Sacramentum Pœnitentiæ recipere, in quo maxima est communicatio, & ita maximè contraria excommunicationi, præsertim Pontificiæ, qualis est propter hæresim incursa. Sed hoc facilè expeditur, quia iuxta sententiam, quam cum multis, quos citat, tenet citatus Auctor Parte 6. Disputat. 2. Puncto 7. & Diana cum aliis Parte 3. Tract. 5. Resolut. 67. & Leander Tomo 1. Tract. 5. Disput. 5. Quæstio. 77. qui Parte 4. Tractatu 2. Disputat. 6. Quæst. 11. priuatum errorem excludit, excommunicatus est capax Sacramenti Pœnitentiæ, quoties bonâ fide accedit, aut propter ignorantiam iuris aut facti, aut propter necessitatem, cuius esse diuersi gradus possunt. Videatur P. Suarius Tomo 5. in 3. p. Disput. 10. Sect 3. à n. 7. sed præsertim num. 15. qui & numer. 16. sententiam Angel. adducit ex ver. Confeßio 5. num. 10. vbi ait non solùm absolutionem esse validam, sed licitam etiam, & id quidem iure ordinario; quia potest à Sacerdote absolui à peccatis, & remitti ad Superiorem pro absolutione à censurâ, à qua sit tantùm necessarium ab eodem absolui. Sed hanc sententiam ipse Pater ait non esse probabilem. Debet tamen animaduerti qualiter eam accipiat, vt sic nota præfata digna videatur. In primis enim ait ab Angelo ita præferri, vt etiam absque speciali caussa vel necessitate iudicet id licere: deinde addit sic: Neque illa sententia ita generaliter intellecta probabilis est. Si ergo caussa & necessitas sit, non est improbabilis iudicanda. Cùm etiam dicitur tunc procedere, quando per excommunicatum non stat quo minùs à Censura absoluatur; vt ab Angelo dici posse subiungit; iam non generaliter procedit: ergo neque tunc suâ probabilitate carebit. Quibus addo multorum esse sententiam apud Leandrum suprà Disput. 12. Quæst. 32. asserentium, etiam seclusà necessitate, posse licitè absolui habentem reseruata, cum obligatione vt ea sola Superiori confiteatur, quam censet ille probabilem.

Verùm iuxta sententiam P. Palai loquendo, ait ille citato §. 6. numer. 4. tunc esse vrgentem necessitatem dimidiandi Confessionem, cùm præceptum Confessionis instat, aut obligatio ministrandi vel recipiendi aliquod Sacramentum, & quis est de contritione dubius; præstat enim tunc securiorem viam eligere, vt dignius ad Sacramentum accedat. Sed loquitur ille de eo, cui negatur facultas ab Inquisitoribus vt possit absolui, vnde ait eum non posse pro libito confiteri: quia aliàs non teneretur semel & iterùm insistere vt sibi facultas concedatur, quod faciendum etiam statuit Lupus Artic. 2. citato. Quando quis ergo de adipiscenda facultate omnino desperaret, aliter videtur dicendum, & ita poterit quoties voluerit, confiteri. Deinde, Cùm habens legitimum impedimentum, vt in Indiis, possit absolui à quolibet Confessario, iuxta eumdem Scriptorem citato numer. 5. §. 5. vbi id sine aliqua limitatione concedit: videtur consequenter dicendum non esse expectandum necessitatis articulum, quod & tenent aliqui apud Dianam id non improbantem Parte 7. Tract. 3. Resolut. 23.

Per Bullam Cruciatæ an liceat absolutio, & an omnis exterior hæresis sit pœnis pro illa latis comprehensa.

P. Bardi in Bullam Cruciatæ Parte 2. Tract. 6. Cap. 2. Sect. 1. ita discurrit, vt ex eius principiis deduci videatur probabile esse beneficio Bullæ posse absolui eos, qui in hæresim externam, occultam tamen, inciderunt. Cùm enim id probabile sit respectu Episcoporum, videtur consequenter dicendum idem per Bullam licere, cùm liceat absolutio ab omnibus casibus Bullæ Cœnæ occultis, minimè in eadem Sedi Apostolicæ reseruatis generali prohibitione. Sicut autem cùm absolutionem prohibet, de occultis non intelligit, ita & de hæresi videtur similiter accipiendum, quia in ea quoad hoc non fecit exceptionem, nisi quantùm ad modum absolutionis, vt ea ab Episcopis nequeat generaliter aliis committi. Quòd autem aliàs Episcoporum facultas sublata non sit, probabile quidem est, & quamplurium Doctorum auctoritate munitum, vt iam vidimus, vnde casus Pontificius non est, sed Episcopalis, & ita veniens cum aliis in Bulla contentis. Hic est discursus probabilis iuxta P. Bardi, vnde Leander Parte 4. Tractatu 2. Disputat 17. Quæst. 85. vers. Tertiò, quia non dubitat asserere, ipsum sententiam istam clarè esse probabilem affirmare: licet oppositam ille tueatur. Vnde miratur P. Mendus in Tractatu Appendice Disput. 2. Cap. 28. quomodo citatus Auctor consequentiam apertam non intulerit circa probabilitatem de Bullæ facultate loquendo, quia ita de Episcopis philosophatus fuerat, & de Bulla instituerat quæstionem, de qua præcipuè disputabat. Nec vereri debuit, Quæsitores Fidei id ægrè laturos, si probabiliter loquebatur; non enim Sanctum illud Tribunal opinionibus est probabilibus infensum, & quod pro sua pietate eas quandoque desiderat, vt reos absoluat, estque id Sedis Apostolicæ menti conforme, in qua viget Spiritus Christi ad benignitatem proni, nec condemnantis eos, qui ab iis, quos ipse in Ecclesia constituit magistros loco sui audiendos, fuerint absoluti. Neque ego te condemnabo. Illius vox est Ioan. 8. v. 11.

Et ita quidem discurrit P. Mendus, licet à nobis nonnihil ipsius discursui additum, qui tàmen ibidem nihil circa probabilitatem statuit, sicut neque Disputat. 23. Cap. 8. vbi ex professo probat non posse beneficio Bullæ absolutionem ab hæresi occulta conferri. Sic autem probationem instruit, vt satis indicet pro assertione opposita validum esse fundamentum. Concludit autem in hunc modum: Ad calcem aduerte omnino nostram assertionem esse docendam. Etenim vt obseruat P. Henriquez Lib. 6. de Pœnitentia Cap. 16. num. 2. in Glossa lit. L. duo Concionatores, qui temere in suggestu docuerunt Cordubæ, Turditaniæ, seu Murciæ, posse virtute Bullæ Cruciatæ ab hæresi absolui, coacti sunt publicè doctrinam retractare à Quæsitoribus fidei. Quæ retractatio absque distinctione cadit supra hæresim publicam & occultam. Hæc ille. Iuxta quæ meritò potuit P. Bardi timere, licet aliàs probabiliter opinatus, sicut & ipse Pater Mendus timuit probabilitatem apertè profiteri, quam tamen vtroque loco satis indicauit. Licet enim pro ratione concludente afferat expressam exceptionem pro casu hæresis in Bulla contentam, vnde neque dici sub generalitate casuum Episcopalium comprehendi; illa ipsa exceptio similiter potest intelligi, vt de hæresi procedat, quæ publica est: cùm eo modo excipiatur, quo est Sedi Apostolicæ reseruata; & soli casus publici reseruantur. Quæ ratio semper apparet verosimilis, cùm nihil afferatur contra ipsam, per quod penitus infringatur. Et omnem aliam præfatus Auctor infirmam reputat, quia congruam habet solutionem: atqui etiam quod de exceptione in Bulla dicitur, illam habet, quam diximus, ergo & non concludens debet reputari, vnde apertè ita sentiunt Angelus Bossius apud Dianam Parte 5. Tract. 12. Resolut. 35. & Mazuchellus apud eumdem Parte 8. Tract. 7. Resolut 67. qui tamen addit contrariam sententiam esse consulendam.

Et hæc quidem iuxta Auctores dictos, cùm reuerà sententia dicta, licet speculatiuè videatur verosimilis, nullo modo sit in praxi vt probabilis admittenda, vt affirmat Diana Resolut. 67. citata: pro quo & videndus P. Bardi in Selectis Lib. 5. Quæst. 11. numer. 6. Quando præsertim delictum ita est externum vt testem habeat; sine teste enim commissum volunt aliqui instar mentalis iudicandum: quia dum quis ad nullius notitiam deuenire curat, perinde se habet acsi intra mentis adyta contineret. Et ita Ecclesia de illo non iudicat, quæ non iudicat de occultis; nisi fortè quando ex occulto delicto damnum notabile sequeretur, vt accidere potest in homicidio, furto, aut sacrilegio occultis. Ex eo autem quòd quis, conceptam hæresim se solo teste pronuntiet, nihil plus damni habetur, quàm si retineat mente. Vnde est sententia P. Petri Hurtadi, licet sub dubio 2. 2. Disput. 83. de fide Sect. 3. §. 29. proferentem hæresim, quam verè tenet, se dormire dum simulat, si audientes sibi persuadeant eum verè dormire, non esse hæreticum externum; licet contradicat Diana Parte 5 Tract. 13. Resolut. 17. Multò ergo minùs si solus esset. Facit etiam pro eodem Rebuffus à Barbosa adductus de Potestate Episcopi Allegat. 40. numer. 11. dicens hæreticos mentales non ligari excommunicatione, aut alios omnino occultos. Præter mentales enim non videntur quinam alij esse omnino occulti possint, nisi qui ita hæresim proferunt, vt omnino aliis ignotam esse curent: talis enim non solùm per accidens est occulta, quia scilicet testes desunt, sed etiam videtur per se talis, quia ita Decretum procuratum est, vt nisi miraculosè in notitiam nequeat cuiusquam deuenire. Quod secus accidit cùm quis solus profert hæresim, quæ tamen audiri potuit, licet reuerà audita non fuerit, quod quidem per accidens est.

Est etiam pro eodem notanda doctrina, quam ex probatis Doctoribus proponit P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disput 3. Puncto 3. num. 5. iuxta quos vt quis possit vti hæreticus damnari, necessarium est asseruisse illum verba vel facta se credere, & aliis credenda proposuisse. Hoc illi exigunt vt hæreticus negatiuus externo supplicio afficiatur. Magna ergo est differentia inter curantem omnino secretum, & non curantem illud in ordine ad pœnam, vt non immerito censeri debeat grauissimas pœnas excommunicationis Papæ reseruatæ, & alias illum non incurrere, quibus redditur obnoxius iste. Et quidem hæreticum occultum pœnam irregularitatis non incurrere, tenent multi & grauissimi Scriptores, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 114. & Parte 4. Tract. 2. Resolut. 46. adducit alios, sibi tamen contrarius. Nec facilè est rationem discriminis assignare: licet P. Azor Tomo 1. Libr. 8. Cap. 10. Quæsito 4. ex Simanca dicat esse omnium Iuristarum & Theologorum.

Est insuper sententia Victoriæ, quem refert, licet non probet Simancas de Catholicis Instit. Titulo 24. num. 9. dicentis hæreticum per iocum proferentem hæresim, non incurrere excommunicationem. Cuius ratio esse potest, quia sic non videtur esse noxia ita vt pœnam mereatur. Ex quo argui in casu nostro non leuiter potest. Prætereà: Auctores qui sententiam affirmantem proponunt, eam non vt certam statuunt, sed vt à probatis scriptoribus assertam. Videatur P. Granadus 2. 2. Controu. 1. Tractat. 15. Disput. 13. num. 14. Item is, qui hæresim scribit characteribus sibi tantùm notis, non incurrit pœnas dictas, vt videri apud Auctorem eumdem potest, & idem de quolibet alio signo aliis innoscibili: & cùm per verba æquiuoca, etiam coram multis, iuxta P. Palaum suprà num. 3. & P. Dicastillum Tract. 8. de Sacramentis Disput. 11. num. 46. qui & num. 49. & 50. idem vt probabile proponit de cifris alteri notis. Vide etiam Bonacinam Tomo 3. Disput. 1. Quæst. 2. Puncto 1 num. 5. Quis autem non videat magis possibile esse vt talis cifra percipiatur, quàm propositio ab omni testium auditione remota? Accedit eorum sententia, qui idem tenent de proferente cum deliberatione tantùm ad veniale peccatum sufficiente, coràm multis. Videantur citati. Cùm tamen magis noxia sit, quàm ea, de quâ loquimur.

Pro quo & stat apertè Caramuel in Regulam D. Benedicti Disput. 66. num. 1017. vbi sic ait: Actus interiores sunt liberi à directa gubernatione Ecclesiæ, illosque nequit interdicere, quia nequit agnoscere. Ita omnes Doctores boni nominis. Atqui actus interiores secreti prout tales participant eamdem rationem, nam illos non potest Ecclesia cognoscere, ergo de illis non veniunt intelligenda Iura. Dices actibus exterioribus esse accidentale secretum; si enim quispiam eos vidisset, posset publicare. An non eodem modo actus internos, si quis vidisset, poßet publicare? Et Angeli & Dœmones vident, & sæpè publicant. Vnde sic multi philosophandum docent, sic concludunt: Actus externi secreti, si eßent publici, agnoscerentur ab Ecclesia: ergo & si isti eßent publici, poßent interdici: non sunt; ergo interdici nequeunt. Vide vtrùm consequentia satis legitimè inferatur, & pro scientia tua in hac doctrina iudica: ista enim omnia ex meis principiis inferuntur. Hæc ille. Quibus addo: Caramuelem quoad generalem doctrinam de actibus occultis impugnat Illustrissimus D. Ludouicus Crespinus à Borgia in Selectis Quæstionibus moralibus contra illum. Quæst. 1. §. 1. Sed esse probabilem affirmat Crousers in Regulam S. Francisci Cap. 7. Lect. 4. Contra quem Leander Parte 4. Tract. 1. Disput. 8. quæst. 4. & Par. 5. Tract. 1. Disput. 1. quæst. 10. Cùm quis ita arguit: si isti actus agnoscerentur, possent puniri: ergo ex se sunt punibiles: negandum esse suppositum Antecedentis, quòd scilicet, si agnosci possent isti actus, reipsa essent: nam ideò sunt, quia agnosci nequeunt; si enim possent agnosci, non essent. Præterquam quòd similiter de actibus internis argui potest: si enim cognosci possent, punitioni essent obnoxij, vt sunt respectu Dei quia omnia nuda & aperta sunt oculis eius. Hebr. 4.

Et hæc quidem pro istiusmodi faciunt positione. Quidquid autem de illa sit, & de occulta hæræsi loquendo, non videtur probabile, vt dixi, beneficio Bullæ posse ab eadem absolui, cùm expressè in ipsa habeatur exceptio, quæ ad occultam dubio procul extenditur. Et volunt aliqui in Bulla Cœnæ id expressum verbis illis excommunicationis primæ: Ex quauis caußa publicè, vel occultè, quæ ad omnia esse referenda in eâ clausulâ contenta, cum Rebuffo censet Barbosa suprà num. 11. Si enim hæretici occulti per Bullam Cœnæ excommunicati sunt, iam cessat ratio, cui præcipuè aduersantes innituntur; quòd scilicet in Bulla Cœnæ publicâ tantùm hæresis reseruetur, & ita non sit casus Pontificius quæ occulta est, sed Episcopalis, & ita beneficio illius possit in eam incursus absolui. Sed certè verba prædicta, tenore Textûs attento, ad solos videntur librorum hæreticorum defensores referenda, vt videri potest apud Sayrum in Thesauro Lib. 3. Cap. 5. num. 18. Aliunde ergo præfata est veritas comprobanda: ex eo scilicet quòd exceptio regulanda est per concessionem, vt est clarum: cùm enim generaliter aliquid conceditur, si quidquam excipitur, ita est exceptio accipienda, vt non liceat stante illâ, quod respectu aliorum licet. Sic cùm in Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 6. de Reformat. conceditur Episcopis, vt possint dispensare in omnibus irregularitatibus ex delicto occulto prouenientibus, additâ exceptione homicidij voluntarij, manifestum est exceptionem debere iuxta concessionem intelligi, vt scilicet dispensatio in foro occulto non liceat, in quo respectu aliorum casuum est facta concessio: vnde exceptione non additâ, liceret dispensatio in illo, sed in foro tantùm dicto. Atqui per Bullam conceditur generaliter facultas absoluendi à casibus in Bullâ Cœnæ contentis modo in eadem explicato, idque tantùm in foro conscientiæ, quia Confessario vt tali, vt communiter Doctores admittunt videndi apud P. Mendum Disp. 25. Cap. 14. quod de immediata & directa absolutione est certissimum, sicut videri apud eumdem potest num. 159. quidquid de aliquo effectu exteriore sit, pro quo Idem citato Capite. Exceptio ergo hæresis iuxta forum est idem accipienda, vt scilicet in eo non liceat absolutio, siue publica sit siue occulta. Discursus videtur perspicuus.

Deinde probatur ex eo quòd ab eo tempore, quo exceptio addita est, & Gregorius XIII. declarauit, sic est ab omnibus intellectum, & Gregorius ipse exceptionem declarans, ita loquitur: Nos autem omnem dubitandi occasionem in praemißiis removendam esse existimantes, ne circa id vllo tempore hæsitari contingat, &c. Mansisset autem magna dubitatio, si non omnem absoluendi in foro animæ (de quo expressè loquitur) facultatem remouisset. Vnde & subdit: Dictis Confessoribus aliquo modo absoluendi, &c.

Prætereà, si ex eo quòd sit probabile hæresim esse casum Episcopalem, licet probabiliter absolutio per Bullam: ergo & licet toties quoties, quia in ipsa conceditur ampla facultas pro omnibus, quæ non sunt in Bullâ Cœnæ reseruata: immò & horum absolutio, quando occulta sunt, toties quoties licebit, quod tenet P. Mendus Disput. 23. Cap. 5. iunctis iis, quæ habet Disput. 25. num. 48. & ante ipsum Trullench in Expositione Bullæ Cruciatæ, Lib. 1. §. 7. Cap. 2. Dub. 6. num. 4. cum P. Thoma Sancio in Opere morali, Libr. 4. Cap. 54. num. 27. Et etiam cùm publica, iuxta limitationem appositam in illâ, semel scilicet in vitâ, & semel in morte, in foro conscientiæ, iuxta eosdem. Atqui hoc non est tolerabile, vti omnino alienum à mente Pontificum, vt constat ex declaratione Innocentij X. pro Iubilæis, etiam cùm non sit expressa & peculiaris exceptio, de quâ Diana Parte 12. Tractat. 2. Resolut. 24. Prodiit autem prædicta Declaratio ad instantiam Toletanæ Inquisitionis, & non pro absolutione ab hæresi, cùm publica est, sed generaliter facta, plurium Pontificum, qui idem declarauerant, commemoratione propositâ, & ita responsio iuxta mentem est postulantis regulanda. Cùm ergo in Iubilæo paucis duraturo diebus, & rarò concedi solito, vtpotè omnium maximâ largitione, talis sit Sedis Pontificiæ voluntas, quis credat in Bullâ Cruciatæ concessionem adeò frequentem haberi? Sic Titulo isto num. 308. argumentabamur pro priuilegiis aliis, vbi & de SS. Alexandri VI. Declaratione.

Et ex eodem possumus etiam in proposito concludenter instare. Nam si beneficio Bullæ licet probabiliter absolutio ab hæresi, & per Religiosorum pariter priuilegia licebit. Illatio ostenditur. Religiosi enim possunt probabiliter absoluere à reseruatis Episcopis, vt latè probat P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 7. Singular. 14. & tribus sequentibus, non obstante Decreto Vrbani VIII. quo id videtur prohiberi. Licèt autem Diana Parte 10. Tractat. 13. Resolut. 22. reiiciendam talem sententiam censeat, pro quo adducit P. Vidal suæ Religionis, quia contra illam stat communis Doctorum sensus, stylus & praxis Romanæ Curiæ, & quatuor Decreta Pontificum: quorum vltimum est Innocentij X. quod refert cum rescripto ad Archiepiscopum Neapolitanum, die 7. Decembris 1647. adhuc tamen non videtur probabilitas abrogata: nam in Decreto prædicto sola excluditur facultas absoluendi in vim confirmationis, extensionis, aut communicationis priuilegiorum post Concilium Tridentinum obtentæ, aut imposterum obtinendæ. Atqui extant priuilegia circa hoc ante Tridentinum, de quibus P. Quintanad. Singulari 16. Ergo virtute eorum poterit absolutio conferri. Video tamen posse ex Epistolâ præfatâ vrgeri; nam in eâ dicitur facultatem absoluendi prædictam fuisse à Concilio sublatam: Sono state annullate & estinte, cosi dal sacro Concilio di Trento, como dalle sodette Constitutioni. Verùm à Concilio non fuisse talem annullatam & extinctam facultatem, ostendit citatus Auctor Singulari 14. Neque quoad hunc articulum videtur plus vrgere Sacræ Congregationis auctoritas, quàm eiusdem in Decreto Vrbani VIII. in quo per Concilium supponuntur extincta priuilegia, & cauetur ne censeantur reuixisse per confirmationes, &c. Illâ autem suppositione non obstante, de facultate absoluendi sunt Doctores probabiliter opinati.

Addi etiam potest id, quod idem Pater Singul. 14. num. 5. respondet circa Epistolam similem in puncto eodem eiusdem Sacræ Congregationis ad Archiepiscopum alium Neapolitanum; sic enim ille: Sed cùm hæc sit Epistola cuidam particulari missa, nec sufficienter promulgata, vim legis in omnibus Christiani Orbis plagis non habet. Sic ille quem adducit, nec improbat P. Busembaum in Medullâ, Lib. 6. Tractat. 4. Cap. 2. Dub. 3. circa finem, post Innocentij X. præfatam declarationem scribens, sicut & P. Escobar de Mendoza Libr. 16. Moralis Theologiæ, Tomo 2. num. 53. vbi id absolutè tenet. Iuxta hæc ergo, cùm hæresis casus Episcopalis sit, quando est occulta, ab eâ poterunt Religiosi probabiliter absoluere; & quidem toties quoties: quod concedit Crousers apud Dianam Parte 6. Tract. 6. Resol. 54.

Ad quod quidem id tantùm dici potest (ne illatio adeò exorbitans concedatur) facultatem à Pontifice sublatam exceptione propositâ, vt dictum suprà, de quo Diana loco eodem. Sed instari potest sublatam profectò respectu hæresis, cùm publica est: sed contra clarè. Nam aufertur facultas, quæ in vim priuilegiorum competebat: atqui nullum extabat priuilegium circa hæresim publicam etiam in foro conscientiæ: ergo non illa tantùm, sed omnimodè debet sublata censeri. Ex quo fit idem de Bullâ dicendum, quia eodem modo absoluendi facultas denegatur, priuilegio circa alia concesso, & sicut respectu priuilegiorum Regularium non venit nomine casuum Episcopalium, ita neque respectu Cruciatæ.

Nec dici potest in Bullâ absolutionem respectu omnium aliorum concedi, cùm tamen Religiosis respectu casuum Bullæ Cœnæ penitus subtrahatur. Ex eo enim ad summum habetur facultatem Bullæ esse ampliorem, non tamen exceptionem esse aliter accipiendam. Præterquàm quòd priuilegia pro casibus Bullæ Cœnæ sibi competere Religiosi multi contendebant, quorum vsus ad occultos tantummodo extendebatur. Et hinc ortæ Episcoporum delationes ad Sedem Apostolicam, vt ex citatâ Epistolâ constat, ibi: Vostra Eminenza con sua lettera de 4. di Agosto precedente, que in cotesta Citta, è sua Diocesi alcuni Confessori seculari è Regolari, senza giustificare con quale facolta assoluano de fatto dalle Censure è Casi sudetti, &c. Quando ergo Pontifex facultatem negat ad absoluendum, non de publicis tantùm disponit; alioquin inconuenientibus ex tali praxi emersuris neutiquàm obuiaret. Id autem de hæresi est præsertim accipiendum, quæ inter casus Bullæ Cœnæ locum habet potiorem. Pontifices autem alios in eodem locutos sensu manifestum est, cùm pro dispositione eadem inducantur. Licèt enim quis contendere possit Epistolam præfatam non habendam pro lege, iuxta dicta: ad intelligendum tamen id, quod intendimus, quòd scilicet de facto Religiosi sic procederent, vnde & illatio est euidens, sufficientissimum præbet fundamentum. Et hæc quidem rem istam ita videntur ostendere, vt meritò cum Diana Resolut. 67. citatâ, possimus asserere, contrarium affirmare esse in meridianâ luce cœcutire. Vnde & semel atque iterùm affirmat talem amplexos positionem in S. Inquisitionis Tribunali seuerè puniendos. Cui ego quidquid in superioribus discursibus à me est dictum promptissimâ ingenuitate submitto, cui & pro meo est munere necessarium deseruire.

Circa Caput XII.

De hospitibus apud Religiosos, pro Sacramento Extremæ vnctionis, &c. Ad num. 351.

POsse illis administrari Sacramentum dictum (sicut & Viaticum & sepultura conferri) cum aliis, quos citat, tenet Diana Parte 10. Tractat. 11. Resolut. 31. in fine, ob varia priuilegia apud eosdem. Inter quæ vt notabile proponitur quoddam PP. Theatinorum à Lezana Tomo 3. verb. Extrema vnctio num. 3. pro mercenariis, famulis, operariis, seruis, & hospitibus quibusuis. Et quod ad sepulturam attinet, ita intelligendum, vt Parochorum licentia necessaria non sit, sua tamen illis iura non subtrahenda, si postulentur: id autem hæredis erit aut executoris testamenti. Neque ex eo præcisè quòd secularis in Monasterio moriatur, talis cura, sicut & aliæ, ad Religiosos pertinent, nisi fortè ex charitate, quia nullus extat, qui officia pietatis exerceat. Et cùm infirmus ita de sepulturâ disposuit, nulla est difficultas: quæ tamen esse potest si ab intestato moriatur; sic enim moriens sepeliendus est in Ecclesiâ, in quâ suorum est sepultura maiorum: vel si talis non sit, in Paræciâ propriâ, iuxta Canonici iuris dispositionem. Et videri pro eo possunt P. Molina Disput. 214. vers. Si quis ex vita. Fr. Emmanuel Tomo 2. qq. regul. quæst. 88. art. 2. Diana Parte 5. Tractat. 3. Resolut. 108. Barbosa de officio Parochi, Cap. 26. num. 28. Lezana Tomo 3. verb. Sepultura, numer. 9. & Pasqualigus Decis. 401. & seqq. Sed an hoc etiam seruandum in casu nostro, dum scilicet hospes moritur apud Religiosos? Respondendum videtur negatiuè: nam si ita esset, ad nihil priuilegium deseruiret, vt arguit Fr. Emmanuel citato Artic. 2. de famulis locutus. Ex quo infert Parochis repugnantibus sepeliri posse. Ipsis enim, qui apud Religiosos decedunt, eligentibus in eorum Ecclesiis sepulturam, repugnare Parochi nequeunt: si autem non eligant, & Parochi non repugnent, idem similiter dicendum. Priuilegium ergo ad id conceditur, vt ipsis repugnantibus possint in eorum Ecclesiis sepeliri.

Deinde, ad facultatem administrandi Sacramenta hoc est consequens, quia in eo Religiosi Parochiale exercent ministerium. Vnde in Compendio communi Societatis. verb. Familiares, §. 1. concessione Pauli III. & Martini V. propositâ, in Adnotatione, sic additur: Id etiam de sepulturâ intelligatur. Vbi quasi consequens ad Sacramentorum administrationem ponitur sepultura: licèt verum sit expressè illam fuisse concessam: sed certè vt quid consequens, sicut respectu eorum, qui in Societatis morantur obsequiis, vt loquitur Paulus III. Contrarium enim maximè dedeceret; neque in familiaribus maior est ratio quàm in aliis, qui & similiter sibi possunt eligere sepulturam, vt est clarum, & notat Fr. Emmanuel citato Artic. 2. & hoc etiam procedit respectu eorum, qui ius habent eligendi aliis sepulturam, vt parentes filiis impuberibus, etiam matres, mortuis aut absentibus patribus, vt videri potest apud P. Molinam suprà. vers. Pater eligere. & Portel Tomo 2. Casu 68. & si qui sunt alij eo iure gaudentes, cum moderatione videnda apud Dianam suprà, Resolut. 107. ex Barbosa, vnde Portelij temperanda sententia. Videatur etiam Fr. Emmanuel Tomo 3. Quæst. 58. artic. 3. vbi de iuribus Parochis debitis: sic enim ait solere Pontifices in suis concessionibus apponere. In quo & seruandæ consuetudines, iuxta eumdem Ibidem. vers. Circa quas, & vitandæ turbulentæ contentiones & rixæ, quæ in funeribus valde accidunt importunæ: vt cum defunctis requiem postulamus ac pacem, & nos eâ pariter, quibus eisdem parentandum officiis, pariter perfruamur.

Circa Caput XIII. & num. 370.

Ubi de reuocatione Bullæ Pij V. pro Mendicantibus à Gregorio XIII.

NOn innitor aliquorum placito, qui Bullam prædictam reuocationis publicatam negant, cùm ex Cherubino constet oppositum. Vel in eo quòd suppressa, aut non recepta, neque in vsu: quia reuerà in vsu est, vt non semel declarauit Rota, & videri potest in Decisione Ann. 1646. die 15. Ianuarij, apud Dianam Parte 8. Pro quo & Lezana Tomo 2. Cap. 1. numer. 14. & 15.

Circa Caput XIV. num. 414. & seqq.

Ubi de Matrimonijs Indorum, cùm conuertuntur, qui plures habent vxores, & Pij V. Priuilegium.

NAuarrus Lib. 3. Consiliorum, Titulo 33. qui est de Conuersione infidelium, Consilio 2. in priore editione Bullæ Pij V. meminit, eam vocans Apostolicam declarationem, & decretum permittens; resoluitque numer. 5. ex eo non tolli obligationem monendi primam vxorem, vt sciatur an conuerti velit, vel cohabitare sine contumelia Creatoris. Non tamen necessariam esse separationem iudicialem, licèt vtilis sit, sed quamcumque aliam, per quam certa haberi notitia possit, sufficere probationem. Addit num. 7. negari non posse prædictam declarationem fuisse duriusculam, & molliendam additione illâ. Iuxta quem dicendi modum in Decreto prædicto nihil habetur speciale, cùm ex eo tantùm deducatur id, quod iure Canonico dispositum inuenitur: posse videlicet coniugem conuersum ad alias nuptias transire, si legitimus consors in suâ infidelitate permanere velit, pro quo à nobis dati Textus plures num. 406. & seqq. Non videtur autem id credibile, quod nec verba præseferunt, neque conueniens apparet vt tanti Pontificis declarationem duriusculam pronuntiemus. Vnde in editione posteriore id sublatum, neque declarationis Pontificiæ ad Indias spectantis mentio vlla, & quod ad duritiem locutionis attinet, ob reuerentiam Apostolicæ Sedis fieri potuit: aliud autem, quia declarationis notitia peculiaris defuit, vt in aliis accidit ad Indias pertinentibus. Est autem in posteriore editione Consilium primum citati libri & Tituli, sicut tertium quod est in priore secundum: quod & consuli vtiliter potest: continet enim pro materiâ præsenti doctas & vtiles decisiones.

Illa autem quæ est in prædicto Consilio secunda, ad casum, de quo agimus, specialiùs conducit, dum statuit Pontificem posse dispensare in matrimonio infidelium, quando coniux vterque conuertitur, sicut potest in matrimonio fidelium rato & non consummato. Matrimonium enim ratum Fidelium maioris roboris est, cùm sit Sacramentum, quod plus est quàm ratum, sed contractus purus habens inseparabilitatem moralem solâ lege naturæ inductam. Hoc ergo posito, si iusta & pia dispensandi caussa sit cum Fideli conuerso, & vxor pariter conuersa consentiat, de quo agit circa dubium tertium, nihil valori & conuenientiæ, dispensationis obstabit. Iuxta quam doctrinam dici potest Pium V. in præfato Decreto, maiori cum fundamento processisse: dispensauit enim iusta exigente caussa, non vt absolutè nubat Fidelis conuersus, eam ducendo vxorem ex Fidelibus, quæ sibi placuerit; sed quæ pariter conuersa est, vt sic etiam eidem faueat: dum enim prima vxor conuerti nequit, videtur nuptiis cum alia consentire.

Quibus addi potest etiam renuente vxore stare posse dispensationem: quia licet communiter loquendo Papa non præiudicet iuri tertij, iuxta regulam Cancellariæ: præiudicare tamen potest, iustâ interueniente caussâ, vt ostendit Nauarrus citato Consilio, aliàs tertio, numer. 15. & 17. quam doctrinam caussæ præsenti adaptat, independenter à consensu vxoris. Si enim ille necessarius est, iam non datur præiudicium tertij, quia scienti & volenti non fit iniuria. Licèt ergo regulariter loquendo standum sit dispositioni Cap. Gaudemus, ex eâ non tollitur quin locus sit dispensationi, & attentâ Indorum indole iudicari caussa sufficiens potuit quæ superiùs est tradita num. 425. vnde P. Cornelius in citatum locum Apostoli §. Adde Concilium, ait quòd licet Canon Concilij Toletani prohibentis cohabitationem non obliget generaliter, quia Concilij Prouincialis est: dato tamen quòd de infidelibus absolutè loquatur, & non tantùm de Iudæis, (quod ipse negat) secus esse in Hispaniâ, & vbi Ecclesia hoc statuere vellet, cessante scandalo, & impedimento eâ de caussâ conuersionis.

