Aliunde autem contrarium potest Concilij intentum ostendi, ex eo quòd non successus [Cum ea posse simul maiorem lucro acceptum sorti exponi quæ videantur ostendere.] ludi fortunatus attenditur, sed ne Clerici facultates suas, quas in pia opera oportet expendi, ludo dilapident, summas ingentes sordibus exponendo: id autem quod lucro accrescit, durante ipso non videtur plenè ad illum pertinere, qui lucratus est, ob contingentiam amittendi: nec enim licet semper ludum dimittere, quia id non sine offensione colludentium esse solet, & hæc potest noua ratio reputari. Deinde. Iuxta receptum loquendi morem, qui enim in ludo ingentem summam lucratus, eam statim perdidit, & simul eam, quam attulit ludo exponendam, hanc se lusisse dicit, quia perdidit, non ita aliam: vnde & Clericus, qui multa lucratus, ea statim cum allata quinquaginta aureorum summâ perdidit, dicere verissimè poterit se tantùm aureos quinquaginta lusisse; quia modus ille loquendi id tantùm indicat, quod est inter ludendum amissum. Sic Sacerdotem quemdam grandevæ ætatis, qui diu Parochus Indorum fuerat, dicentem audiui: Mentiuntur Indorum Parochi, qui dicunt seipsos alere non posse emolumentis Paræciarum, & opus ideò esse se ad commercia conuertere. Ego namque septuaginta mille octiregales in meam sustentationem (& erat illa satis lauta & abundans) insumpsi: & totidem alios lusi, nullis vnquam commerciis, & mercimonijs inplicatus. Quod ita dictum, quia perdiderat, non reputans quod lucratus aliquando, & deperditum posteà: sic enim summam poterat protulisse maiorem. Quod probari vlteriùs potest ex sententiâ multorum, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius Lib. 1. Consiliorum, Cap. 8. Dub. 8. num. 1. dicentes filium familias, qui tantùm potest ludere determinatam quantitatem, quando est in [Ex probabili sententia circa filium familiàs roboratur.] eodem ludo posse sorti exponere quidquid ludo acquisiuit. Quorum ratio est: quia lucrum dicitur, quod in fine ludi reportatur: & ita qui cum eo lusit, tantùm dicitur lucrari id, quod ad ludum adduxit, & non id, quòd cùm perdidisset, recuparauit. Lucri ergo accrescentis, dum continuatur ludus, nulla ratio habetur, quando ea, quæ ludo exponi potest, quantitas limitatur. Quòd verò illa excessiua pro vna sorte videatur, non vrget in ordine ad prohibitionem dictam: tum quia in Indijs animi magnificentiores sunt, & pecunia minoris æstimationis: tum etiam quia in ludo genus quoddam contractus exercetur, in quo iam plus, iam minùs potest fortunæ committi; vnde dilapidare non est, cùm sit lucrari contingens. Est ergo hæc pars etiam verosimilis, & cùm in terminis adeò pœnalibus simus, & lubricâ materiâ, non debent occasiones grauiter lædendi conscientias & vincula spiritualia inducendi, nimium rigidè ampliari.

Dicta verò eatenus accipienda, quatenus [In ludo esse graue peccatum ex circumstantijs posse.] iuxta illa euitari pœna excommunicationis potest; ex circumstantijs enim alijs potest in ludo graue esse peccatum ex illius frequentatione, si ex prohibitis sit, vt sunt qui in aleâ consistunt; tum ratione scandali ob frequentiam eamdem in domibus ludo generaliter expositis: sicut etiam ex eo quòd Parochi non rarò ad Sacramenta administranda vocati, moram faciunt, magnis cum periculis ægrotantium. Et in hoc vltimo dubium esse nullum potest, sicut neque in scandalo quoad frequentiam verò, cùm ludi prohibiti sunt, videatur P. Th. Sancius suprà, Dub. 28. qui alios adducit: & Recentiores alij de contractibus scribentes, qui sunt sanè complures. Est autem in Con [Concilij Limensis Decretum circa honestum ludum.]cilio Limensi citato Capite sic statutum: Exceptum tamen esse volumus honestum aliquem, ac recreationis tantùm caussa susceptum ludum: in quo comestibile quidpiam pretium sit; & tale vt duorum aureorum valorem non excedat: quod etiam ipsum frequens esse non debet. Sic illud. Iuxta quod frequentia in ludis prohibitis præcipuè condemnata supponitur, quæ & in ijs, qui honesti habentur, prohibetur. Et circa priora peccatum mortale agnoscit Thomas Hurtadus Tractat. 2. num. 701. Habentur autem honesti aliqui, in quibus taxillorum vsus est, sed præcipuè valet industria; sicut & in chartis pictis, qui ad recreationem tantùm, & non ad desperationem ludentium & dissipationem fortunarum ac conscientiarum sunt inuenti. In his ergo moderationem dictam Concilium exoptat: sed certè in eo non videtur per se loquendo graue esse peccatum posse, etiamsi frequentia sit, & pecunia pretium, nec tantùm comestibile aliquid, iuxta ea, quæ cum alijs docet P. Thomas Sancius Dub. 28. citato, Ecclesiasticos [Ludi prohibiti qualiter Ecclesiasticis liceant.] inquam non peccare mortaliter ludentes ludis prohibitis, dummodo id frequenter non faciant, & in consuetudinem conuertatur. Sic numer. 7. Ludi ergo alij honesti, etiamsi frequentes sint, sine peccato mortali stare poterunt, quia inter eos magnum est discrimen, & absolutè prohibiti non sunt, qui à Concilio etiam in casu nostro non debent censeri prohibiti taliter, vt graue in illis debeamus peccatum agnoscere, etiamsi quantitas duorum aureorum excedatur: nisi quatenus frequentia ex circumstantijs potest meritò damnabilis reputari. Id quod etiam Episcopis in ludo [Quid de Episcopis.] chartarum pictarum & talorum concedit Illustrissimus Villaroel Parte 1. Pacificæ gubernat. quæst. 3. Art. 3. num. 59. dummodò officio non desint, nec notabilem ludo quantitatem exponant, de quâ Art. 4. num. 94. & Art. 5. num. 8. De illis certè non videtur Concilium loqui, licèt eorum alias sit vrgentior obligatio, sine Censurâ tamen. Videri etiam potest Synodus Diœcesana Limensis Lib. 3. Titul. 1. Cap 2. in quâ pœnæ graues imponuntur Clericis habentibus tablagia, & ingredientibus domos, in quibus illa sunt, vt lusores videant, aut aliquid à lucrantibus accipiant.

Dico sextò. Vicarij Generales grauiter [Assertio 6. circa munerum acceptionem. Cap. Statutum, de rescriptis in 6.] peccant munera accipientes, si modus in ijs à Iure præscriptus non seruetur, & cum onere restitutionis. Sic P. Thomas Sancius Lib. 3. Consiliorum, Cap. 1. Conclus. 2. Modus ille est, vt esculenta tantùm & poculenta in quantitate moderatâ recipiantur, liberaliter attributa: sic enim de iudice delegato statuitur in Cap. Statutum, §. Insuper, & §. Si quid autem de Rescriptis in Sexto. vbi sic dicitur: Insuper, vt gratis, & cum omni puritate iudicium coràm ipso procedat, nullum munus, vel quidquid aliud, nisi forsan esculentum, vel poculentum, mera liber alitate oblatum, quod paucis consumi poßit diebus: vel nisi cùm ipsum propter caussam sibi commissam contigerit extra suum domicilium proficisci, moderatas expensas recipere ab eisdem partibus qualitercumque præsumat. Si quid autem contra Constitutionem præsentem receperit, ad ipsius restitutionem integram teneatur, nullâ eorum, quibus restitutio facienda fuerit, remißione vllatenuus profuturâ eidem. Sic Bonifacius VIII. Ex cuius verbis id tantùm videtur deduci, non posse scilicet à partibus coràm Delegato Pontificis caussam habentibus quidquam accipi, nisi iuxta moderationem assignatam, & ita obseruat Glossa. Poterit ergo aliquis Constitutionem dictam minimè ad iudices alios esse extendendam arbitrari. Nihilominùs quod ad fauo [Eseulenta & poculenta accipi posse ab omnibus iudicibus Ecclesiasticis.]rem attinet valde vrgens est, vt videlicet esculenta & poculenta à quibuslibet alijs iudicibus accipi possint, paucis consumenda diebus, iuxta arbitrium boni viri, vt cum Glossa ibi Doctores affirmant. Cùm enim iudices à Sede Apostolicâ Delegati omnium eximij sint, in quibus maxima debet esse circa iudicandum puritas, eò quòd non propriâ, sed Apostolicâ auctoritate iudicent, & ita omnibus sunt ordinariis iudicibus superiores, vt constat ex Cap. Sanè, de officio & potest. iudi. deleg. & Cap. Cùm olim Magister, eodem Titulo. Vnde & in illis Apostolica est auctoritas honoranda. Cap. vlt. 93. dist. & Cap. 5. 94. Cùm inquam tales sint, & nihilominùs accipere prædicta possint: quia non est verosimile quòd propter illa ad iniustam sententiam moueantur, vt expressit Pontifex in Cap. Etsi quæstiones, de simonia, ad finem: In alijs etiam iudicibus idem potest verosimiliter iudicari; & ita omnibus licet acceptio prædictorum. Aut ergo [Et ita Vicarijs, pro quibus ratio.] Vicarij generales Delegati sunt, vt volunt multi, & ita Delegatorum priuilegio per quamdam consequentiam perfruuntur: aut Ordinarij; & ita in illis valet dicta coniectura. Cùm enim pro Ordinarijs iudicibus nihil inueniatur in Iure Canonico circa acceptionem munerum generaliter constitutum ex ijs, quæ circa Delegatos disposita comperiuntur, iudicandi forma conuenienter vsurpatur: præsertim quia id naturali iuri maximè conforme deprehenditur, ex quo decisionis ratio desumitur; quòd scilicet muneribus talibus non soleat iudicis animus promoueri: quod in Ecclesiasticis maximè verum habet, qui Deo propinquiores cùm sint, ad eum maiorem debent habere respectum, magis à terrenis quæstibus alieni.

Circa id verò quod pœnale, & ita odio [Circa obligationem restituendi.]sum, in prædictâ extat Constitutione, obligationem scilicet restituendi, videri potest non vrgere, quia iuxta vulgatam regulam, odia sunt restringenda, & ita neque esculenta aut poculenta maioris pretij, neque alia diuersi generis, restitutioni obnoxia remanebunt. Nihilominùs contrarium est asserendum, quia licet Constitutio prædicta id expressè non statuat, neque alius Canonicus textus; pro eo est generalis doctrina de iudicibus, qui ea, quæ ipsis à partibus dantur, restituere tenentur, quia inuitè & coactè traduntur, numquam aliàs danda, si caussa apud ipsos non versaretur. De quo diximus Titulo 3. numer. 27. Qui verò ibidem num. seqq. oppositum probabile esse diximus de iudicibus laicis loquendo, in Ecclesiasticis idem potest affirmari. Quod quidem verosimilius tunc erit, cùm munera ab illis dantur, qui partes in negotio non sunt, nec sanè futuræ ita proximè: cùm constat Pontificiam decisionem de iis solùm procedere, qui partes in negotio sunt coràm Delegato iudice litigantes. Et ita Synodus Diœcesana Limensis Lib. 1. Titul. 8. Cap. 1. num. 4. similem prohibitionem proponens respectu Vicarij, & Officialium, sub pœna dupli, etiam esculentorum, prædictam limitationem adiecit, de litigantibus, aut qui litigaturi credantur. Circa pœnam autem dupli dicendum Titulo sequenti, numer. 14. Vbi pro regulâ esse potest id, [Quando liberalitas mera existimanda sit ex doctrinâ Glossæ.] quod circa præfatam Constitutionem habet Glossa Verb. Mera liberalitate. sic dicens: Vt exactum, vel petitum, directè vel indirectè non fuerit. Sic illa, citans Cap. Dilectus. de simoniâ. 2. in eo autem sic Innocentius III. Illud tamen gratanter recipi poterit, quod fuerit sine taxatione gratis oblatum. [Cap Dilectus, de simoniâ.] Sic ibi. Vbi tamen de iudicibus sermo non est, sed de Prælatis admittentibus aliquos ad Religionem: eadem tamen est ratio, quia omnes recipere aliquid prohibentur. Si ergo neque directè, neque indirectè fuerit quidquam exactum aut petitum, liberalis videtur esse largitio. Videant ergo Vicarij an esculenta & poculenta sint argenteæ pinnæ, aureæ glebæ, si à litigantibus ingerantur. An paucis duratura diebus, quæ prioris generis sunt, & eorum replent apothecas. An liberaliter donata, quæ occasione conuiuiorum expetuntur, licèt oblato nonnumquam pretio, sed non admisso, aut certè modico, quia vel vlterioris remissionem faciunt Indorum Parochi, vel ab Indis talia funt exiguo dato pretio extorquenda potiùs quàm emenda. Et re coràm Deo expensâ dispiciant quid sint ei, qui non irridetur, responsuri, &c. Nos illos in consideratione ad alia facturi gradum relinquamus.

TITVLVS XV. DE VISITATORIBVS EPISCOPORVM.

DE illis inquam, qui ab Episcopis mittendi sunt, dum per [Visitationum scopus ex Concilio Trident.] seipsos nequeunt illi annis singulis suam diœcesim visitare, aut saltem biennio, si aliud non patiatur eius amplitudo, vt decernitur in Concilio Tridentino Sessione 24. Cap. 3. de Reformat. Quod quidem & in Indiis ita faciendum, quia in Regulâ generali non inueniuntur exceptæ; neque sine grauibus stare inconuenientibus potest, vt Parochorum, præsertim Indicorum, visitatio vltra biennium protrahatur. Si tamen Visitatores futuri tales, de quibus confidi meritò possit, Episcoporum non solùm præsentiam, sed & zelum & diligentiam suppleturos, de quo dictum Titulo 13. num. 63. & de quo etiam luculenter Concilium Tridentinum vbi suprà, vbi cùm sic dicatur: Visitationum autem omnium istarum præcipuus sit scopus sanam orthodoxamque doctrinam, expulsis hæresibus, inducere, bonos mores tueri, prauos corrigere, populum cohortationibus & admonitionibus ad religionem, pacem, innocentiamq́ue accendere: cetera prout locus, tempus, & occasio feret, ex visitantium prudentia ad fidelium fructum constituere. Sic Concilium, visitationum scopum sanctè & sapienter executum. Cùm inquam sic dicatur, ab eo quàm longissimè absunt, qui nullo ad illas alio mouentur intuitu, quàm turpis quæstûs, ex quo st vt nihil ex prædictis sperari possit, sed vt, quæ remedio indigent, ad deteriorem statum, ijs conniuentibus, redigantur. Satiùs ergo fuerit visitationem omitti, quàm huiusmodi futuram destinare.

Obscuros & tenebrosos reddit homines cupiditas: vnde & Iudas eiusdem [Auaritia illi maximè aduersatur, quæ mentes obnubilat.] impulsu ad sacrilegum contractum explendum egrediens, & sic Magistrum, Lumen de Lumine, traditurus, talis ab Euangelista proponitur, dum ait: Cùm ergo accepisset ille buccellam, exiuit continuò: erat autem nox. Ioan. 13. v. 30. Vbi quidem non sine mysterio additum noctem tunc fuisse, cùm Iudas auaritiæ stimulis actus exiuit. Patres & Interpretes multi considerant, ex quictus D. Ambrosius Lib. 2. de [Ioan. 13. v. 30.] Cain & Abel Cap. 4. sic scribit: Non solùm exiuit, sed continuò, & nocte exijt. Nec mirum si noctis tenebras habebat, qui Christum deserebat. D. Cyrillus Alexandrinus [D. Ambr.] Lib. 9. in Ioan. Cap 19. sic etiam ait: Hac de caußâ sestinat, & impellit etiam Iudam, cum post panem omnino separauerit, tum moram tum benedictionis virtutem timens, ne [D. Cyrill, Alexand.] scintillam in animo eius accenderit, ac inde illuminauerit. Sic ille. Vbi & audiendus D. Augustinus Tractat 62. in Ioannem, ita scribens: Erat autem nox. & ipse, qui [D. August.] exiuit, erat nox. Cùm ergo exisset nox, ait IESVS: nunc clarificatus est Filius hominis v. 14. Dies ergo diei eructauit verbum, id est, Christus discipulis fidelibus, vt audirent eum, & amarent sequendo: & nox nocti annuntiauit scientiam; adest Iudas [Psalm. 18. v. 2.] Iudæis infidelibus, vt venirent ad eum, & apprehenderent persequendo. Hæc diei illius clarissimum lumen, cuius & illud paullò ante præmissum: Cogitauit pecuniæ lucrum & inuenit animæ detrimentum. Inde ergo nox, & inde etiam nebulones, qui ad visitationes egressi, nihil nisi lucrum pecuniæ cogitant, ex quo suarum, & multarum etiam aliarum animarum inueniunt detrimentum. Et quorsum hæc, cùm visitationes lumen ad illuminationem gentium afferre debeant, de quo Zacharias Baptistæ parens suo in Eucharistico Cantico sic locutus: Visitauit nos Oriens ex alto. Illuminare his, qui in tenebris, & in vmbra mortis sedent: ad dirigendos pedes nostros [Lucæ 1. v. 78. & 79.] in viam pacis. Lucæ 1. v. 78. & 79. Ecce visitationum Ecclesiasticarum normam, Pro quo Illustrissimus Barbosa de Potestate Episcopi, Titulo 2. Glossa 10. num. 22. qui audiatur dignissimus, sic locutus: Verus quidem Episcopus, dum exit ad discur [Illustriss. Barbosa.]rendum per omnes Parochias est quasi sol egrediens ad illustrandas terras, vt videlicet tres actus illos hierarchicos exerceat, qui sunt purgare, illuminare, & perficere. Nam quemadmodum matutinus lucis splendor nocturnas tenebras fugat, ita sancti Pontificis [Visitatores futuros soles.] præsentia, veluti spiritualis quidam sol, tenebras flagitiorum, & perditorum hominum virtutis suæ fulgore depellit. Hæc ille & alia, verus & ipse jam Episcopus, qui nouit facere & docere. Quando ergo Episcopi, quia visitare per se ipsos nequeunt, alios sunt missuri, soles profectò oportet inquirant, vnde & à caligine auaritiæ peregrinos. Quòd si non soles inueniant, curent certe per alios, qui videlicet illustrati ab ipsis, soles alij videantur: quales Concilium Limense tertium describit Actio. 4. Cap. 1. De quibus vt dicamus aliquid, quod ad Indicos specialim attinet, sit iam

CAPVT I.

De Procuratione Visitatoribus tribuenda.

CIrca illam Concilium Limense [Concilij Limensis 3. decretum circa Procurationem.] tertium Act. 4. Cap. 2. ita loquitur; id quod Concilium secundum Seßione 2. Cap. 110. circa idem statuerat prorsus amplexus, Procurationis nomine ita vnicuique Visitatori competens salarium aßignetur ab Episcopo, vt neque de pœnis Cameræ Episcopalis, neque de condemnationibus, visitatori ipsi aut Officialibus eius aliquid proueniat. Sic Concilium: cuius statuti transgressio cùm [Visitatoribus ab Episcopis salarium assignandum.] grauem materiam concernat, & ad iustitiam commutatiuam spectet, non stabit sine lethalis culpæ reatu. Debent ergo Episcopi Peruuiani, ex vi statuti prædicti ita facere (aut illi saltem, ad quos Concilij se extendit auctoritas). Debent etiam & ij, & alij, ex obligatione iustitiæ salarium competens Visitatoribus assignare, quia nemo suis militare stipendijs debet: nisi fortè aliquis tanti inueniatur zeli, & non quæ sua sunt, sed quæ Iesv Christi quærens, vt velit Deo seruire gratis, solâ pro necessariis procuratione contentus. Sed quis erit hîc, & laudabimus eum? fecit enim mirabilia in vitâ suâ. Erunt qui sic spondeant, sed non tandem ex illis, qui iuxta Scripturam excutiunt manus suas ab omni munere. Quòd si salarium soluendum ex dictis pœnis assi [Quid si ex pœnis Cameræ.]gnauerint, in eo grauiter Episcopi peccabunt, quia occasionem præbent eas aggrauandi; quod inconueniens voluit Concilium remouere. Si autem reuerà iustæ illæ fuerint, & stipendium ex iis deductum etiam labori respondeat, non erit obligatio restituendi, quia prohibitio Concilij non reddit actum nullum, vt ex eius tenore constat, iuxta communem doctrinam in hac materiâ, de quâ & nos suprà.

Si verò salarium nullum assignetur, an de [Quid si salarium non assignetur.]beat stipendium labori reddi, quæstio est, circa quam videndus Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 8. num. 59. & seqq. & vt aliquid circa illam dicamus, qui visitationes huiusmodi ambiunt, & magni faciunt dum assequuntur, neque de salario quidquam in pactum deducunt, eò quòd emolumentis sint ministerij huiusce contenti, & ex eo spes promoueant suas pro Præbendis honorabilibus obtinendis, dum inter merita ad illas functiones dictæ numerantur. Mortaliter peccant, si mortuo Episcopo salarium ex spoliis petant, & si consecuti fuerint, ad restitutionem obligantur. Ratio est clara, quia ipsi de salario nihil cogitarunt, nec sub pactione illius seruierunt: ergo non debetur. Neque ex famulis argui potest, qui admitti petunt, nullâ constitutâ mercede, sed alimentis contenti; quibus tamen salarium deberi tenent plures, de quo diximus Titulo 8. num. 31. Quia in illis est ratio diuersa, eò quòd necessitate coacti id faciant, quia aliter nequeunt vitæ suæ instituere rationem: licèt minoris pretij futurum stipendium sit, eo quòd merces vltroneæ vilescant. Hi verò, de quibus agimus, inuiti non seruiunt, sed maximè spontanei, vnde nihil prætereà illis debetur. Pro quo est [Pragmatica circa hoc specialis.] Pragmatica Matritensis An. 1616. in quâ decernitur vt salaria non conuenta peti nequeant ab iis, qui Magistratibus, Prælatis, aut aliis dominis famulantur, à quibus alias commoditates, vel fauores in temporalibus, vel spiritualibus sperare possunt. Tales enim ij sunt, qui visitationes ob caussas prædictas, non solùm precibus, sed etiam intercessionibus primariorum virorum, aut etiam nobilium feminarum aucupantur. Si autem rogati munus prædictum obeant, & de salario non agant, pudore ingenuo præpediti; certum est deberi illud ab Episcopis, & posse peti post eorum mortem, aut etiam viventibus eisdem, si necessitas aut quiduis aliud cogat pudoris obstacula superare.

Sed quid si emolumenta tanti pretij fue [Quid quando emolumenta stipendium æquant.]rint, vt stipendium superent, aut saltem æquent, ab Episcopis conferendum. Respondeo, si emolumenta ex eo accesserint, quod sine obligatione restitutionis obtineri potuit, & est quasi fructus genuinus officij, non deberi salarium aliud, quia meritò salarij nomine id censeri potest: & cùm illud ex donatione Episcopi proueniat, sed ipsum in officij collatione procedere, dum aliud non assignat: cùm enim emolumenta huiusmodi salarium æquent, iis compensare laborem intendit, in quo nihil contra iustitiam agit, quandoquidem labor satis est fructu dicto compensatus, vnde superabundans aliud nequit postulari. Aut emolumenta talia fructus tantùm industriæ sunt. Et tunc salarium est prætereà debitum, quia fructus industriæ non est laboris pretium: & ita videmus in officiis aliis salarium deberi, quamuis multoties maiora ex industriâ emolumenta proueniant. Si verò emolumenta inde habeantur, vnde haberi nequeunt, quia vel auctione iurium, vel ex muneribus, subdistinguendum est vlteriùs. Aut enim, iniustitiâ prædictâ non obstante, Visitator in aliis suo officio satisfecit: & tunc ei stipendium debetur, sicut & debet ipse, quæ iniustè accepit restituere. Aut non satisfecit: & tunc stipendium non debetur. Si autem ex parte satisfecit, debebitur aliquid, sicut & ipse Procurationis partem, quæ non debetur nisi Visitatori formaliter tali, & non aliud sub vmbra speciosi nominis agitanti: vnde si ex toto satisfactio defuit, tota erit restituenda Procuratio ob eamdem, de quo & inferiùs. Quòd si illicitè accepta aliqua sint, [Specialior difficultas, in qua duplex dicendi modus.] sed quæ non sit restituendi obligatio, de illis sicut de fructibus industriæ philosophandum esse potest alicui videri: est enim industria, sed non bona, qualis in laicis Magistratibus, qui contra leges & iuramentum negotiantur. Et hoc videtur probabile. Contrarium tamen est verosimile, quia sub ea conditione videtur ab Episcopo salarium constitui, si Visitatores illud aliunde non eliciant grauando visitatos: ea enim industria dici nequit, quæ tunc accidit, cùm aliquid quæritur per media aliàs licita, & solùm mala est aliquando, quia hic & nunc prohibita: in casu autem nostro etiamsi prohibitio non extaret per Conciliorum leges, grauamen esset iniustum, vel modus procedendi; vnde malitiæ potiùs, quàm industriæ debet fructus reputari, & acceptio salarij per media illicita, non tamen contra iustitiam. Neque credibile est Episcopos aliter circa hoc velle se gerere, & malitiæ ita conniuere, vt ex illâ in ministerio adeò sacro duplicatum commodum reportetur.

Circa Officiales autem idem est cum pro [Circa Officiales iuxta eamdem doctrinam procedendum.]portione dicendum, in quibus genuini officij fructus, & industriæ, ac malitiæ distinguendi sunt; quibus etiam salarium deberi manifestius est, quia in illis non sunt respectus illi cumulandi merita ad prætensiones alias, sed suo ex labore viuendi, vnde fauet illis apertè Pragmatica, de qua num. 4.

Sequitur in Concilio sic: Tempus autem non [Circa tempus quid à Concilio statutum, & quando obligatio restitutionis ex mora.] longius in visitatione consumant Visitatores, quàm necessarium esse perspexerint; si secus egerint, ita vt propter sua commoda, aut quouis alio respectu, diutiùs immorentur, excomunicatione feriantur. Sic Concilium. Vbi id prætermissum, quod maximè aduertendum videbatur, teneri scilicet visitationem protendentes ad restitutionem expensarum à Parochis, & Indis propter demorationem auctarum: quod equidem, quia videbatur compertum, fortè prætermissum. Et restitutio à Visitatoribus ex integro facienda, quia Officiales caussa detentionis non sunt, & si quid consumunt, id Visitatorum caussâ faciunt, cuius si imperiis obsisterent, graues inde possent moleftias sibi superuenturas suspicari: neque iuxta eorum arbitrium, sed Visitatorum, tempus est visitationi necessarium regulandum. Si verò de iniustâ demoratione constet, & Visitatores non restituant, Officiales ad restitutionem tenentur portionum ad se pertinentium, si mala quidem fides fuit, absolutè; si autem bona, in quantum facti sunt locupletes: iuxta communem doctrinam. Et pro prædictis facit Glossa in Cap. Exigit, de Censibus &c. verb. Teneantur. Sic dicens: & tenetur etiam familia de eo, quod percepit, & ipse Episcopus tenetur de facto ip [Glossa.]sorum 86. dist. Cap. An putatis. Sic illa. Quòd verò ad excommunicationem attinet, non est illa [Difficultas circa excommunicationem.] lata, sed ferenda. Et videtur difficile quomodo habere locum possit, quia propter peccatum præteritum imponi nequit, vt est Doctorum receptissima sententia. Tantùm ergo habere locum prædicta dispositio potest, si moras faciente Visitatore, id resciat Episcopus: tunc enim pœna talis infligi poterit, nisi à Visitationis loco recedat.

[De obligatione seruandi Instructionem.]

Additur tandem illo in Capite sic: Instructionem verò ab hac sanctâ Synodo factam pro Visitatoribus, sub mortalis peccati reatu, & secum deferre, & fideliter obseruare teneantur. Sic ibi. Id autem quod pro Peruuianis Prouinciis à Conciliis statutum est, ad omnes est Indicas alias prouincias extendendum, si per Prouincialia Concilia, vel aliàs, confectæ instructiones sint: formæ enim sunt in modo procedendi seruandæ, & in re grauissima, & ita omissio non potest non esse, generaliter loquendo, grauiter criminosa. Et ita Synodus Diœcesana Pacensis sub mortali declarat obligare Lib. 1. Tit. 7. Cap. 1. Quia verò esse aliqua in talibus Instructionibus possunt, quæ meram rationem instructionis habeant, in iis deficere non erit mortale; quæ autem talia sint, nequit in speciali decerni, vnde ad iudicium est virorum prudentium prouocandum. Vbi certè res magni momenti apparet, præceptum est: neque ex eo quòd instructionis nomine affectæ sint, ideò sola est in eorum obseruatione conuenientia, & non obligatio recognoscenda: Instructiones siquidem tales vera præcepta sunt, vt de iis, quæ Magistratibus dantur, tradit Dom. Solorzanus Lib. 4. Cap. 9. num. 57. addens ab illis securâ conscientiâ non posse recedi. Instructio, de qua Concilium habetur integra in Synodo Diœcesana Limensi Ann. 1614. Libr. 1. Tit. 7. Cap. 1.

CAPVT II.

De obligatione restitutionis eorum, quæ à Visitatoribus illicitè recipiuntur.

IN Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. [Concilij Tridentini decisio circa restitutionem.] 3. de Reformat. Sic circa ista deciditur: Quòd si quisquam, quod absit, aliquid amplius in supradictis omnibus casibus accipere præsumpserit, is præter dupli restitutionem intra mensem faciendam, alijs etiam pœnis iuxta Constitutionem Concilij generalis Lugdunensis, quæ incipit, Exigit, nec non & alijs pœnis in Synodo Prouinciali arbitrio Synodi, absque vlla spe veniæ, mulctetur. Sic Concilium: quod ea solùm accipienda decreuerat, quæ ad victum spectant, vbi non est consuetudo, quòd neque illa tribuantur. Quibus Concilium Limense tertium insistens Act. 4. Cap. 4. sic statuit: Munera quæ [Consilium Limen. 3.]cumque, aut commodi aliquid præter ea, quæ sunt à iure permissa, neque Visitator ipse recipiat, neque suos recipere permittat: sed neque emat, neque permutet cum his, qui visitantur, equitatum, aut aliquid aliud: si quid huiusmodi acceperit, sciat se ad dupli restitutionem intra mensem faciendam iuxta Constitutionem Concilij Tridentini in conscientiâ teneri: quòd si non restituerit intra prædictum tempus, ab omni & beneficio, & officio esse suspensum, secundùm Gregorij X. in Concilio generali editam sanctionem. Hæc Concilium. Vbi maior quædam declaratio ex [Illius Decretum nihil addit Tridentino.]tat, cùm reuera quidquid additum, in Concilij Tridentini Constitutione comprehensum videatur. Quod enim non solùm munera, sed commodum etiam omne recipi prohibeatur, satis illa Concilij Tridentini verba declarant: Quòd si quisquam aliquid aliud &c. Non solùm autem Visitatorem non posse accipere, sed neque permittere vt sui, eo sciente, accipiant, satis perspectum est, quia quod sui ita accipiunt, etiam ipse videtur accipere: quod enim mei caussa fit, meum quodammodo fit. L. Prætor ait. D. de edendo. cùm aliàs debeat suorum præiudicialem cupidinem cohibere. Præterquam quòd & id expressè à Tridentino prouisum verbis illis: Ne re ipse, aut quisquam suorum &c. & in Lugdunensi Cap. Exigit, de Censibus &c. in Sexto à Tridentino citato. Quod item ad emptionem, & permutationem equitatus cum iis, qui visitantur, in generali est prohibitione contentum, quia numquam ista emuntur iusto pretio, neque permutatio nisi pro melioribus fit, & ita iam aliquid vltra debitum accipitur. Quòd si omnis abesset dolus, & necessitas vrgeret, idque fieret post absolutam visitationem, non est credibile id Consilium vetuisse. Immò Innocentius, Hostiensis, & alij a [Quid recipi iuxta nonnullos possit.]pud Glossam in citato Cap. Exigit, asserunt pro vecturis, & ferraturis equorum pecuniam posse Visitatores exigere, si indigeant.

Circa restitutionem autem dupli intra [Obligationem dupli videri in conscientia vrgere.] mensem id adiectum, vt in conscientiâ ad illam teneantur, pœnis, nisi ita fecerint, Generalis Concilij designatis. Vbi non obscurè videtur innui, quod à Concilio generali Lugdunensi, & à Tridentino de restitutione dupli constitutum inuenitur, in conscientia obligare. Concilium siquidem Lugdunense, cuius determinationi Tridentinum inhæret, verbis vtitur obligationem talem indicantibus, dum ait: Duplum eius, quod receperint, intra mensem reddere teneantur. Vbi cùm teneri dicantur, & de compulsione addatur nihil, conscientia sic accipientium conuenitur. Et quidem cùm obligatio dicta Patriarchis, Archiepiscopis, & Episcopis imponatur, vt ex iis, quæ statim subiiciuntur, apparet, dum dicitur: Alio [Cap. Exigit, de Censibus &c.]quin ex tunc Patriarchæ, Archiepiscopi, Episcopi, duplum ipsum vltra prædictum tempus restituere differentes, ingressum sibi Ecclesiæ censeant interdictum. Sic ibi. Fit ex eo obligationem talem ad forum conscientiæ spectare: nam si ita non esset, Constitutio talis respectu dictorum esset inutilis. Quis enim Episcopum compellet vt duplum reddat? Recursum enim ad Archiepiscopum circa hoc nullus audebit. Quòd si ad Archiepiscopum detur recursus, vbi tamen Archiepiscopus est delinquens, ad quem est, vt compellat reddere, recurrendum? & vt recursus etiam ibi admittatur, qui moraliter loquendo videtur impossibilis, Patriarchæ excessus à quo veniet corrigendus? A Pontifice? At quis non videat hoc ineptè dici, quod licet possibile de iure sit, non tamen de facto? Si ergo pœna ante sententiam in foro conscientiæ non obligat, inutilis quoad prædictos est. Circa alios autem idem faciendum, quia eodem modo de omnibus Constitutio Lugdunensis Concilij procedit, sic enim sequitur post adducta: Inferiores verò ab officio & beneficio nouerint [Cap. idem.] se suspensos, quousque de duplo huiusmodi grauatis Ecclesiis plenariam satisfactionem impenderint: nullâ eis in hoc dantium remißione, liberalitate, seu gratiâ valitura. Sic Concilium, & Greg. X. in illo. In quibus nihil de iudiciali cognitione habetur, & suspensio ipso facto apertè videtur indicata verbis illis, Nouerint se suspensos. Si enim sententia [Suspensio ipso facto.] condemnatoria, aut saltem declaratoria criminis expectanda esset, non possent noscere se suspensos, sed suspendendos. Et quidem cùm de Prælatis Superioribus ita decisum præcessisset, & in aliis nihil occurrat, quod diuerfum decisionis modum aut rationem variandæ decisionis ostendat, de omnibus est pariter sentiendum.

