Post Indulgentiam prædictam sic sub [Indulgentiæ pro Scholasticis.]ditur: Scholaribus verò in vtrâque Indiâ existentibus, ac Confraternitati Beatæ MARIÆ Virginis ibi canonicè institutæ adscriptis, qui in Annuntiationis, & Assumptionis Beatæ MARIÆVirginís festis, dictum Sanctißimum Eucharistiæ Sacramentum sumpserint, & Coronam vel tertiam partem Rosarij recitauerint &c. plenariam omnium peccatorum indulgentiam & remißionem misericorditer in Domino concedimus. Vbi diffi [Confraternitatem nomine Congregationes designatæ.]cultas esse potest an Confraternitatis nomine veniant Congregationes, quibus Scholares Societatis & alij canonicè adscribi solent, quatenus id fit iuxta formam ab Apostolicâ Sede dispositam, & videtur planè ita dicendum, quia in Societate pro Scholasticis aliæ non sunt Confraternitates: id quod benè notum Pontificibus, à quibus institutæ, amplificatæ, vel gratiis sunt ac Indulgentiis exornatæ: & prætereà ex supplicantium narratione, qui pro illis Indulgentias tales exorarunt. Id quod manifestiùs constat ex concessione temporariâ, quæ habetur verb. Indulgentiæ §. Pro Scholaribus, in quâ idem conceditur. Et in titulo §. sic habetur. Pro Scholasticis Congregationis Beatæ MARIÆ. Pro quo etiam est concessio Gregorij XIII. in Bullâ, quæ incipit, Omnipotentis Dei. die 5. Decemb. Ann. 1584. quæ de institutione Congregationis Annuntiatæ, & aggregatione aliarum est tota.

Scholaribus alios etiam Pontifex sum [Pro alijs item.]mus adiungit, ita dicens: Nec non vtriusque sexus Christi fidelibus aliquam ex Confraternitatibus canonicè erigendis ingreßis, qui in Festiuitate Sanctißimi Corporis Christi, & illius Octauæ, pœnitentes similiter & confeßi idem Sanctißimum Eucharistiæ Sacramentum sumpserint, & in cuiuslibet eorum vtriusque sexus Christi fidelium mortis articulo etiam pœnitentibus & confeßis, ac sacrâ Communione refectis, aut saltem contritis, si confiteri & communicare non potuerint: plenariam similiter omnium peccatorum suorum Indulgentiam & remißionem misericorditer in Domino concedimus. Sic Concessio. Vbi similiter quod de Confraternitate dicitur, de Congregationibus accipiendum, in quibus viri pariter & mulieres possunt adscribi. Etsi id aliunde non haberetur, ex hujusmodi sanè concessione, & similibus aliis Pontificum posset abundè fundari. Sic enim Paulus V. sic Vrbanus VIII. sunt locuti. Extat autem amplissimum Sixti V. circa hoc Indultum in Bulla speciali, quæ virica pro Societate Pontificis hujus habetur, in qua erigi Congregationes quorumcumque Christi fidelium in Ecclesiis, & Domibus Societatis concedit, & facultatem Præposito Generali Primariæ easdem aggregandi, vt omnibus, quibus illa, priuilegiis & gratiis potientur.

Illud autem circa gratiam prædictam [Indulgentiam pro mortis articulo ad Scholasticos extendi.] inquirendum occurrit, an quod pro Indulgentia in mortis articulo dicitur, sit etiam ad Scholasticos referendum: cùm enim de illis nihil tale dictum sit, & diuersus pro aliis dies ad lucrandum Indulgentiam extra mortis articulum assignatur, diuersa esse penitus dispositio videtur. Nihilominùs fauor prædictus omnes præfatos amplectitur, quia sub vnâ clausulâ continentur, & commodissimè ad illos potest referri: cùm prætereà non sit vlla ratio Scholasticos excludendi. Omnes enim ad idem Congregationis Virginis gremium pertinent; omnibus Confessionis, & Communionis onus imponitur; licet diuersi sint pro illis dies, quia eos, qui Scholastici non sunt, optat Pontifex ad celebrationem Festi Corporis Christi fructuosè concurrere, & tunc Communionem frequentare, sciens Scholasticos circa hoc esse frequentiores, per menses singulos fructum arboris vitæ degustantes. Quod ergo tandem additur de Indulgentia pro mortis articulo, ad omnes est compertum pertinere. Et fauet quidem non obscurè contextus postremis illis verbis: Plenariam similiter omnium peccatorum suorum Indulgentiam &c. Illud enim Similiter Indulgentiam eam indicat, de qua proximè dictum: nulla autem alia proximè præcesserat, nisi quæ pro Scholasticis fuerat concessa. Mens ergo Pontificis est omnes illâ in articulo necessitatis extremæ potiri. Quòd autem clausula in aliquâ Dispositione posita, ad omnia in illâ contenta referatur, quando omnium est eadem ratio, communis doctrina est, pro qua Menochius de Præsumptionibus Præsumpt. 181. num. 2. & licet hic in rigore non sit communis clausula, iuuat ea doctrina ad intelligendum rationem eamdem in iis repertam, pro quibus fauorabilis dispositio procedit, magnum esse paris effectus argumentum. Et quamuis non sit clausula expressa, est tamen tacita, & similitudinis nota efficacissima pro eodem.

Et roboratur ampliùs ex eo quòd sta [Roborata probatio ex concessione alia pro Scholasticis subsecuta.]tim de Scholasticis sermo succedit, vt ea quæ dicta fuerunt, ad eos spectare non videatur posse in dubium reuocari. Succedit autem, dum eisdem pro Festis Virginis, Natiuitatis, & Resurrectionis Domini, ac etiam Pentecostes, Confessis & sacrâ Communione refectis decem annorum Indulgentia conceditur: sic enim intelligendum illud quod dicitur, si confeßi & contriti præmissa perceperint. Præmissa autem fuerant Communio, & recitatio Coronæ, aut tertiæ partis Rosarij. Quamquàm alius esse sensus possit, quòd scilicet non requiratur Communio, vt in [Notandus sensus concessionis iuxta datam explicationem.] prædictis Festis Indulgentia dicta obtineatur; immò neque Confessio, si contritio adsit. Pro quo obseruare iuuat id quod dicitur, Qui in singulis eiusdem Virginis festiuitatibus: ergo & in Festiuitatibus Annuntiationis, & Assumptionis: atqui pro illis Indulgentiam plenariam concesserat Pontifex: ergo dum hoc loco limitatam concedit Communionem non exigit, immò neque Confessionem; dummodo contritio suffragetur. Id quod vlteriùs potest efficaciter comprobari ex Bulla Gregorij X. citatâ de institutione Congregationum: in ea enim congregatis, qui in diebus Natiuitatis, & Ascensionis Domini, Annuntiationis, Assumptionis, & Conceptionis, ac Natiuitatis Virginis, ritè confessi communicauerint, plenariam Indulgentiam elargitur. Quæ gratia ad omnes Congregationis Primariæ aggregatas virtute concessionis Sixti V. de qua num. 496. est pariformiter propagata. Et est talis concessio perpetua. Quî ergo fieri possit vt Successores Pontifices hæc scientes, pro eisdem diebus Indulgentiam limitatam tempore & virtute concesserint eadem prorsus facientibus; immò & plus aliquid, dum ab eisdem recitatio Coronæ, aut tertiæ partis Rosarij postulatur? Minus ergo conceditur, quia minùs petitur, sola scilicet contritio cum recitatione dictâ.

Additur statim in hunc modum: Eos [Indulgentia pro interessentibus Processionibus Quadragesimæ.] quoque qui in singulis diebus Veneris cuiusuis quadragesimæ deuotè proceßionibus publicis, in partibus & locis transmarinis ad orandum pro conuersione Gentilium & hæreticorum prædictorum, iuxta ritum Ecclesiæ Romanæ institutis interfuerint, trium annorum: reliquis verò omnibus eisdem proceßionibus præsentibus contritis & confeßis vnius anni Indulgentiam elargimur. Hæc ibi. Possunt ergo iuxta illa tales Processiones institui, neque eas Prælati penitus interdicere, nisi pro re natâ inconueniens aliquod occurrerit, ratione cuius non videatur voluntati Pontificis in concessione huiusmodi contrairi. Et ita quidem aliqui præstiterunt, Processionibus aliàs infensi, quæ fieri à Religiosis solent in Quadragesimâ, Indis aut Æthiopibus conuocatis: ostenso enim Societatis priuilegio, eidem morem gerendum censuerunt. Licet enim in eo non exprimantur Processiones à Religiosis Societatis specialiter faciendas; quia tamen priuilegium eisdem concessum, & ad eorum instantiam impetratum, ipsis circa vsum specialis copia facta; licet aliquando Prælatis mos gerendus circa hoc fuerit, molestè ferentibus Processionum talium frequentiam, ne iis inuitis occasio contentionum esset, quod est ad fouendam concessum pietatem. Fuerat autem simile priuilegium conces [Antiquior alia, & amplior.]sum à Gregorio XIII. & extat illud in Compendio Indico. Verb. Indulgentiæ 2. §. 13. Sed temporale illud, & Anno 1603. finitum. Erat autem amplior Indulgentia, quia decem annorum, & totidem Quadragenarum: debent tamen cum Neophytis & Christianis aliis doctrinam Christianam recitare, aut priuatim docere: vnde qui priuatim eo misericordiæ vterentur officio, etsi non recitarent doctrinam in Processionibus, Indulgentiam obtinerent. Docere autem priuatim non est semel aut iterùm instruere, sed ita instructioni insistere, vt Neophyti mediocriter saltem, nisi summa eorum obsistat ruditas, instructi euaserint. Videtur autem de instructione Neophytorum concessio procedere, de quibus mentio inducta, Indorum scilicet, Æthiopum, aliorumque Indiæ vtriusque. Et ita non sufficeret eorum instructio, qui Neophytorum nomine non veniunt, vt sunt Hispanorum filij, & alij forsitan grandiores. Et Indulgentiam huiusmodi vt perpetuam admittent, qui omnia priuilegia, facultates, & gratias talia esse contendunt, vnde præfatam explicationem oportuit adhiberi: & quia eadem inferiùs in Bulla Innocentij continentur.

Vt verò Indulgentiæ secundùm formam nouioris concessionis obtineri possint, ea [Orandum in Processionibus, & qualiter.] obseruanda, quæ à Pontificibus præscribuntur: quòd scilicet Processiones fiant ad orandum pro conuersione Gentilium & hæreticorum. Debent ergo in ordine ad hunc finem orationes fieri, & ita Litaniæ recitandæ de more Ecclesiæ, vnde non est ita accommodata recitatio Psalmi 50. aut alterius ex Pœnitentialibus. Vel admonendi in Processione futuri vt clamores dicti Pœnitentium in eum finem dirigant, vt Deum sic placatum reddant, & eo pacto supplicationis finem iuxta mentem Pontificis consequantur. Debent præ [Ritus Romanæ Ecclesiæ qualis in eisdem futurus.]terea Processiones iuxta Romanæ Ecclesiæ vsum institui. Vsus autem Romanæ Ecclesiæ est, qui habetur in Rituali Pauli V. licet non sit necessarium ad vnguem seruari, neque seruari ea, quæ ex Petro Gregorio habet Barbosa de Potestate Episcopi. Allegat. 78. num. 1. vt scilicet præcedat Clerus cum vexillis, Crucibus, & Cereis, sequente populo: id enim in Processionibus fieri solitis in Indijs de quibus loquuntur Pontifices, non ita est in vsu: neque enim ad illas Clerus concurrit, sed hinc inde procedentibus per ordinem Neophytis, gestantur vexilla cum Crucibus, & imagines Virginis, & Saluatoris Crucifixi cum cereis accensis, & cantu. Deberet autem Crux præcedere, quia hoc ad ritum Romanæ Ecclesiæ spectat: neque enim Cruces, quæ in vexillis eminent, videntur sufficientes, & aliquis in fine ire Sacerdos pluuiali ornatu, quod item de more est. Quod enim aliqui aiunt has non esse proprias & formatas Processiones, minimè videtur admittendum; quia si tales non sunt, neque erunt pariter, quæ à Pontificibus in suis concessionibus memorantur, & ita neque aptæ, vt ratione illarum Indulgentiæ obtineantur.

Pietas deinde Pontificia progreditur, [Concessio pro liberandis à Purgatorio anim abus morientium in itinere pro negotijs fidei.] de eorum felici requie solicita, qui pro caussis fidei nauigationem aggressi, in eadem moriuntur, & sic indulget: Quodque pro animabus eorum Christi fidelium, qui in prædictis vtriusque Indiæ nauigationibus pro negotio fidei instituendo ab humanis in charitate Christi coniuncti decesserunt, confeßi ac sacra Communione refecti, tertiam partem Rosarij aut vnam Coronam recitauerint; quoties id agent, toties per modum suffragij vnam ex dictorum animabus à pœnis Purgatorij liberare valeant. Sic in Bulla Innocentij citata: vbi quod ad negotium fidei attinet sic exponendum, vt num. 494. à nobis dictum. Licet autem pro morientibus in nauigationibus gratia ista proueniat; idem dicendum de morientibus, dum per terram iter faciunt, quia eadem est ratio, & fortè maior. Est namque Indulgentia ista illi affinis, de qua num. citato. Ibi autem non est tantùm pro morientibus in nauigationibus, sed, vt ibidem dicitur, In qualibet vtriusque Indiæ regione, vel Oceani insula, aut nauigatione.

Pro Scholasticis tempore Interdicti, [Priuilegium pro Scholasticis tempore Interdicti & cessationis.] & Cessationis à diuinis priuilegium additur, sicut & pro Presbyteris Societatis. Id autem quod ibi conceditur, aliàs licet, vt videri potest in Compendio communi, verb. Interdictum. §. 1. vbi solùm cauetur, vt interdicti excludantur, & aliis possint Sacramenta ministrari. Quòd si Sacramentorum administratio licet, multò magis ad audiendum Sacrum licebit admissio. Licet autem ibi non fiat mentio Cessationis à diuinis: ex concessione tamen Leonis X. de qua §. 6. habetur vt illius eadem ratio habeatur in foro conscientiæ. Pro foro ergo externo poterit priuilegium Indicum deseruire, si Ordinarij circa hoc moueant quæstionem: in eo enim absoluta concessio est. Illud autem ante omnes alios concesserat Gregorius XIII. vt constat ex Compendio Indico verb. Interdictum. vbi §. 3. sic dicitur: Postremò verò eiusdem Pontificis conceßione obtentum est, vt idem possint nostri Presbyteri, non præsentibus huiusmodi Scho [Aliud pro Presbyteris Societatis.]laribus, sed alijs Religiosis de Societate, vt habetur in viuæ vocis Oraculis, pag. 99. Sic ibi. Quod equidem mirum accidit, à Pontifice scilicet tale aliquid postulatum, quod per concessionem Pauli Tertij expressum habebatur, vt constat ex Bulla, quæ incipit, Licet debitum. Alicuius ergo scrupulo concessione præfatâ à Pontifice satisfactum. Quòd si illa effectum aliquem habere specialem potest, perpetua est, quia vim declarationis habet, & ita non est cum Oraculis reuocata, sicut priuilegium dictum eiusdem Pontificis Anno 1603. cum aliis terminatum.

Aliæ deinceps Indulgentiæ visitanti [Indulgentiæ aliæ, & ingens concessio pro Indulgentijs Stationum.]bus Ecclesias aut Capellas Societatis conceduntur, in quibus additur, & vt suprà orauerint; videlicet pro Gentilium & hæreticorum conuersione, iuxta concessionem, de qua num. 490. Est autem insignis illa, iuxta quam non vna aut alia, sed Indulgentiarum potest cumulus obtineri: sic enim illius tenor: Eisdem, qui aliquam ex prædictis Ecclesiis dictorum Presbyterorum Societatis IESV, Quadragesimæ, & alijs temporibus Stationum Vrbis, Dominicis, & Feriâ sextâ diebus visitauerint, easdem omnes & singulas Indulgentias concedimus, quas consequerentur, si Ecclesias, & Basilicas Vrbis in diebus Stationum huiusmodi deuotè visitarent. Sic ibi. Quantum autem hoc sit ex eo potest intelligi, quod Auctores dicunt, qui Bullam Cruciatam exponunt, & de Indulgentiis Stationum Vrbis inquirunt, quæ illam accipientibus, & Ecclesias visitantibus, secundum formam ibidem præscriptam, conceduntur. Dum autem Eisdem dicitur, illi designantur, de quibus immediata locutio præcesserat in §. Insuper: nam hæc particula nouam dispositionem indicat ab antiquis distinctam Cap. Statutum §. Insuper, de Rescriptis, vbi Doctores. Sunt autem ijdem omnes vtriusque sexus Indiarum incolæ, & debent intelligi cum qualitatibus adiectis, quòd scilicet deuotè visitauerint, & orauerint, sicut num. 490. dictum est. Nam referens continet quid, quale, & quantum est in relato. L. Asse tota. D. de hæredib. instit. Pro quo Cardinalis Tuschus. verb. Relatum, Conclus. 129. per totam: & hæc quidem concessio amplior est quoad dictos dies, quàm illa, quæ per Bullam Cruciatam habetur, quia in eâ non plurium Ecclesiarum aut altarium visitatio requiritur, sed vnius Ecclesiæ: circa quod communis forma in huiusmodi visitationibus seruari solita, est tenenda, de qua Auctores, & nos Titulo 5. num. 304. & 305.

Nec parui pendenda Indulgentia alia [Pro Ferijs sextis Indulgentia specialis.] præfatis contermina, tenoris sequentis: Illisque, qui singulis diebus Feriæ sextæ primæ hebdomadæ cuiusque mensis easdem Ecclesias deuotè visitauerint, & ibi quinquies Orationem Dominicam, & toties salutationem Angelicam, pro exaltatione Fidei Catholicæ recitauerint, septem annos; in Festis verò Domini Nostri Iesv Christi, & Beatæ Virginis, Apostolorum, sub cuius Titulo Ecclesia consistet, decem annos. Sic Pontifices in Bullis tenoris eiusdem. Quia verò in illis, vt communiter circumferuntur, aliquid videtur deficere, cum præfatus tenor nequeat cum Grammaticæ proprietate consistere; dum dicitur, sub cuius Titulo, vbi pluralis debebat esse locutio, si ad præfatos referenda, & Ecclesiæ sub aliorum Sanctorum Titulo possint consistere, supplendum ex tenore Indulgentiæ eiusdem, vt habetur in Compendio Indico. §. 10. vbi post verba, & SS. Apostolorum, sic additur: Ac festiuitate sancti, sub cuius Titulo Ecclesiæ consistent, decem annos. Quæ concessio est Gregorij XIII. [Perpetua ex Gregor. XIII. concessione.] & perpetua, Apostolicisque Litteris roborata, vt §. 12. adnotatur. Quidquid ergo de temporariâ limitatione fuerit à tribus Pontificibus adiectum, Gregoriana concessio manet, æternumque manebit. Quomodo autem concessio illorum, [Cur ab alijs temporalis.] qui Gregorianæ inscij esse minimè potuerunt, cùm eadem omnino sit, & cum circumstantijs eisdem, temporaria facta sit, vel quare temporarijs alijs inserta, quæ nouo robore non egebat: si quærat quispiam, vt iure optimo quærere potest? Respondendum est id proptereà factum, quia stylus iam in concessionibus Indulgentiarum inualuit, vt quæ communes Religionibus non sunt, aut earum singulis, cum limitatione temporis tribuantur. Licet ergo Pontifices dicti perpetuitatem Indulgentiæ prædictæ non ademerint, sicut neque alteri concessioni, de quâ dictum numer. 499. voluntatem tamen suam circa prædictum stylum ostenderunt, confirmantes quidem concessiones antiquas, sed cum limitatione: vt si quidquam confirmatio profutura sit, vltra tempus concessionis nequeat prorogari. Sic etiam superiùs circa priuilegiorum concessionem philosophati sumus. Et est prætereà ratio alia, quia Gregorianæ concessioni aliquid est adiectum in hunc modum: His autem, [Quid per illos adiectum.] qui aliquam ex dictis Ecclesijs postquàm confeßi, Sanctißimum Eucharistiæ Sacramentum sumpserint, visitauerint, viginti annos. Quod quidem & à Gregorio concessum, vt constat ex §. 11. Sed cum speciali onere, sic enim ibi: Prætereà, [Onus speciale à Gregorio additum.] qui in aliquâ ex dictis Ecclesiis peccata sua confeßi fuerint, vel Sanctißimum Eucharistiæ Sacramentum sumpserint, quoties id fecerint, toties viginti annos. Idem Gregorius, &c. Vt ergo iuxta huiusmodi concessionem possit quis Indulgentiam consequi, debet aut confiteri aut communicare in Ecclesiâ Societatis. Quam tamen obligationem alij sustulêre Pontifices, Ecclesiæ visitatione contenti, etiamsi alibi confessi fuerint, & sacrâ Communione refecti. Quoad hoc ergo temporalis concessio est, & ideò potuit tota concessionis series vt temporalis proponi.

Non modicâ insuper æstimatione di [Pro inseruientibus in Xenodochijs Indulgentia peculiaris.]gna est Indulgentia alia, quia quotidiano potest misericordiæ officio immensus inde thesaurns comparari. Sic ergo Pontificia liberalitas: Inuisentibus autem infirmos, & præsertim Indorum Hospitalia, & alia similia loca pia, ipsis etiam infirmis per se, vel alium ministrando, singulis diebus, quibus id fecerint, viginti quinque; qui verò ad infirmos accedentes, ibi pernoctauerint, quinquaginta dies de iniunctis eis, seu aliàs quomodolibet debitis pœnitentijs, in formâ Ecclesiæ consuetâ relaxamus, ac respectiuè concedimus & indulgemus. Sic in citatâ Bullâ, & in alijs duorum Pontificum memoratis. Vbi Hospitale, Xenodochium, & loca pia idem designant, diuersis licet nominibus compellentur: domus enim sunt, in quibus ad hospitium salutare infirmi pauperes admittuntur. In illis ergo, siue latinè siue Græcè nomen acceperint, eadem nominis vtriusque significatione, siue quocumque alio, qui sic admissos inuisunt, & eisdem inseruiunt, Indulgentiâ prædictâ potiuntur. Possunt autem per se, vel per alios inseruire, per filios inquam, aut famulos. Neque id proptereà tantùm esse debet, quòd ipsi impediti sint, quo minùs inseruire possint; nam licet nullo laborent impedimento, lucrari Indulgentiam possunt, dummodò inuisant: accedant inquam, alloquantur, solentur, & aliquod per seipsos officium charitatis exerceant; id enim inuisendi verbum importat. Volunt autem Pontifices Indorum Hospitalibus specialis beneuolentiæ affectum ostendere, dum aiunt, & præsertim Indorum Hospitalia; cum aliàs nihil ea inuisentibus peculiare concedant. Et potest obtineri Indul [Etiam extra Hospitalia posse obtineri.]gentia cuiuscumque infirmi visitatione, etiamsi in domo propria sit, aut alibi, dummodo illi aliquomodo per se, vel per alium seruiatur; quia concessionis forma non ampliùs exigit, licèt circa Indos in Hospitalibus iacentes specialiùs velint officia pietatis exerceri. Dictio enim Præsertim [Vis particulæ Præsertim.] implicatiua est, vt Iurisperiti loquuntur: indicant enim idem esse in casu alio, licèt in illo fortior militet ratio, iuxta ea, quæ adducit Euerardus in loco A natura dictionum implicatiuaris, num. 1. & Guttierez Libro 1. Quæst. Canon. Quæst. 20. num. 5. Fuerat autem multò amplior concessio Gregorij XIII. qui non dies, sed annos Indulgentiæ, viginti scilicet quinque, & quinquaginta inuisentibus & seruientibus erogarat. Sed fuit illa cum multis aliis Anno 1603. finita. Qui autem perpetuam cum alijs volunt, eo poterunt suæ conscientiæ solatio in opere adeò Deo grato, & à Pontificibus expetito, ministrare.

Indulgentiarum postrema in prædictis [Pro Imagine Virginis Roma Missâ Indulgentia singularis.] Bullis sic habet: Eis etiam, qui coràm Beatæ Mariæ imagine ab alma Vrbe ad Collegium Ciuitatis Limæ in Peru, vt asseritur, delata, tertiam Rosarij partem, vel Coronam recitauerint, centum similiter dies, de iniunctis eis, seu aliàs quomodolibet debitis Pœnitentijs, &c. Imago hæc parua quidem, sed veneratione dignissima, à Beato Francisco Borgia, cùm Societatis esset Præpositus Generalis, dono est singulari transmissa, quæ & singulari ornatu, ac peculiari cultu, deuotoque multorum concursu celebratur. Et in concessione pro illâ id specialiter [Specialis obseruatio pro excellentia Virginis commendanda.] obseruandum occurrit, quòd cum Indulgentia pro seruientibus infirmis, quando officium charitatis adeò excellit, vt apud eos quis seruiturus plenè pernoctet, quinquaginta dies non excedat: recitantibus tamen tertiam Rosarij partem, vel Coronam coràm dicta Imagine, duplo maior Indulgentia, dierum scilicet centum, concedatur. Minor ergo labor, in quo molestiæ nihil, tædij, aut horroris interuenit, vt interuenire solet, dum infirmis in Hospitalibus, pernoctatione præsertim apud eosdem, ministratur, maiori donatur præmio: quia excellentia Virginis, cui tale præstatur obsequium, suo id iure videtur promereri. Est autem Indulgentia alia prædictæ par, cuius appositione viui isti pietatis Pontificiæ claudendi, qui nostra tractatione fluxerunt, & habetur §. 12. vbi sic dicitur: Facientes insuper suæ conscien [Pro facientibus conscientiæ examen Indulgentia æqualis.]tiæ examen, & de peccatis per eos commißis verè pœnitentes, quoties fecerint, centum dies. Ex Litteris pro Indijs Gregorij XIII. Magnum ergo aliquid in conscientiæ reperitur examine, cùm illud pietatis officijs erga infirmos præferatur, & obsequio Virginis duplò maioris præmij, prærogatiua Pontificum exæquetur. Tria hæc qui studiosè peregerit, ô quàm ille felix! dum felicitatis egregia pignora numero fausto connectit; quæ ne excidant, duo versiculi beneficio memoriæ comprehendent. Sequentes excipe

Saluus eris Mariæ obsequio, si seruis egenis; Si dolor erratis quotidianus adest.

Circa Catechumenos doctrina vtilis, nonnullis alijs adiectis.

ILlud tandem adiiciendum Catechume [Catechumenos posse lucrari Indulgentias.]nos posse lucrari Indulgentias, si in statu gratiæ sint; iam enim voto Baptismum susceperunt, & facti sunt Christi membra; immò & Baptismo fluminis baptizati, vnde & pro illis sumi Bullæ defunctorum possunt. Sic Doctores, quos adducit & sequitur P. Quintanadueñas Tomo 2. Tractat. 6. Singulari 8. Vbi illud speciale addide [Etiamsi ante Baptismum publicentur. Casus specialis.]rim, quòd si, dum Baptismi susceptio differtur, etiamsi id culpabili Catechumeni contingat incuriâ, Indulgentia aliqua, vel Iubilæum publicetur; poterit ille suscepto posteà Baptismo, & ea faciens, quæ pro obtinendis gratijs huiusmodi præscribuntur, easdem obtinere. Licèt enim Baptismo remittantur peccata omnia, & illis debitæ pœnæ; post illum tamen possunt alia committi, & pro illis Indulgentiarum subsidium adhiberi. Id probo ex concessione Gregorij XIII. de quâ verb. Indulgentiâ, §. 18. in Compendio Indico, vbi sic dicitur: Pœnitentes autem, qui culpabili in [Priuilegium peculiare pro Indijs.]dispositione impediti erunt, eamdem Indulgentiam consequi poterunt, vbi primùm abstulerint impedimentum, & communicauerint, & etiamsi iam dies ad Indulgentiam obtinendam constitutus præterierit; ita habetur in viuæ vocis Oraculis, paginâ 100. Sic ibi. Et perpepetua quidem Indulgentia est, cui non obstare per viuæ vocis Oraculum haberi, iam diximus: neque pro Orientali Indiâ concessam; cùm adeò probabile sit generales Indulgentias esse communes, Quod autem ibidem dicitur: Vt quando in Indiâ Orientali conceditur plenaria Indulgentia ijs, qui confeßi fuerint, & sacram Eucharistiam sumpserint; obtineri poßit ea Indulgentia etiam ab ijs, quibus per ætatem, vel aliud legitimum impedimentum (sine eorum tamen culpa) communicare non licet; si tamen cetera omnia peregerint. Non ita est accipiendum, vt [Concessionem locum habere etiam pro Indulgentijs non concessis specialiter pro Indijs.] tantùm debeat intelligi de Indulgentijs, quæ in speciali pro Indijs conceduntur, sed pro quibuscumque alijs, etiam vniuerso Orbi Christiano communibus: verè siquidem de illis dici potest in Indijs concedi, & omnium eadem est ratio. Immò pro generalibus maior esse ratio potest, quia solent esse illæ rariores, vt Anni sancti, & similes; quibus æquissimum est nullum fidelium defraudari. Quod ad Catechumenos verò attinet, [Ad Catechumenos applicatio.] cùm in illis eadem ratio sit, quæ in alijs, & cum omni proprietate verificetur culpabili indispositione esse impeditos (si autem inculpabilis sit, ratio est manifestior) poterit prædicta locum habere concessio: quæ cùm aliàs fauorabilis sit, & in fauorem fidei specialiter, ex eo capite etiam amplianda, iuxta sæpiùs dicta & specialiter Cap. 2. Et hæc pro priuilegijs satis, vt iam ad alia.

TITVLVS XIII. DE INDIARVM EPISCOPIS, PRO EXPLICATIONE ONERVM, QVÆ CONSCIENTIIS IPSORVM INCVMBVNT.

SUnt illa multa & magna, sola Episcopali celsitudine, quæ [Episcoporum periculosa onera.] illis est cum alijs communis, expensa; vt exclamare idemtidem cum magno animi sensu B. Thomas de VillaNoua, Episcoporum illustrissimum exemplar, cogeretur. Domine, ne excludar numero Beatorum, quia fui de numero Prælatorum. Quo in timore confortatus à Christo, vt refert P. Balinghem in Kalendario Virginis, die 28. Septembris. Vtinam multi, vtinam omnes sic mereantur consortari. Sed nescio an omnes capiant verbum istud. Multi non per ostium, sed aliunde in ouile ascendunt, qui neque ingredientes, neque egredientes pascua cœlestia reperient. Qui pro se rogat, jam judicatus est, ait D. Bernardus Lib. 2. de considera [Et periculum ab ingressu non per ostium.]tione, cap. 5. & quotusquisque est, qui non roget, & rogari potiùs expectet, vt dicat inuitator: Amice ascende superiùs: sunt sanè aliqui, non negabo, sed quod illi, qui non rogantes rogentur: dum qui rogant, vix locum non rogantibus esse permit [D. Bernardus.]tant. Non ergo vanus Beati illius timor Antistitis, qui apud Thomam Cantipratensem legerat Lib. 1. Cap. 20. dixisse quemdam viuis exemptum, qui Episcopatui pertinaciter fuerat reluctatus: Quod in vitâ semper timui, nunc scio: scilicet, quod si [Damnationis quàm fundatus timor.] Episcopatus Cathedram ascendissem, in damnationis perpetuæ periculum incidissem. Quàm autem sit talium horrenda damnatio ex narratione constare potest, quæ apud P. Hieremiam Drexellium extat in Tribunali Christi Lib. 2. Cap. 8. Pagina mihi 485. vbi ita scribit: Non absimile quod bonæ fidei scriptor commemorans: vir nobilis, inquit Gualterus de Mere, vnus aliquis ex Caroli V. Cæsaris aulico famulitio, ad partes Boreales Islandiam versus nauigans, ex aduerso nauim magno impetu ferri, & in puppi tetrum monstrum, Æthiopem nigerrimum, pro nauarcho considere vidit, Gualteri nauta pro more acclamans, quid mercium vectarent, quoúe tenderent, quæsiuit. Cui Nauarchus ater respondit; Archiepiscopum vehimus (nomini parcitur) & ad mon [Damnati Archiepiscopi horrenda narratio.]tem Heclam tendimus. Mons est assiduis incendijs, perinde vt Æthna, terribilis. Hoc vbi Gualterus audijt, totus contremuit, & vitæ rationes secum subducere orsus, quàm primùm Leidam appulit, in Religiosam D. Francisci familiam se dicauit, vt rerum humanarum curâ solutus, Deo liberius operaretur; magistrum sui tyrocinij habuit Guilielmum Delphensem, qui hæc domi meæ, inquit scriptor, multis honestißimis viris præsentibus exactè narrauit. Hæc ille, & quis ad ea cum Gualtero non etiam totus contremiscat? Damnari Archiepiscopos non est metaphysicè tantùm, sed etiam moraliter possibile: quidquid de multis probatissimæ virtutis sit, qui velut luminaria Ecclesiæ antiquiorum temporum memoranda exemplaria repræsentant.

Quod si tantum in eâ est dignitate periculum, Indicis profectò Præsulibus [Maius Indicorum periculum ob maiores eorum obligationes.] maius imminet, ob multa, quæ in his regionibus conscientiæ offendicula reperiuntur. Debentur sanè conuersioni, de quâ agitur, & Christianorum morum stabilimento, viri vndequaque Apostolici: quod arduum, ac sublime negotium ad eos præsertim spectat, quos Apostolis præclaro in munere constat successisse: vt declarat Concilium Tridentinum Sessione 23. Cap. 4. verbis illis. Episcopos, qui in Apostolorum locum successerunt. Quales ergo sint oportet, qui talium loco sufficiuntur? Cui generali respectui specialis alter accedit: conuersionis inquam Gentilium, in quâ sumus, & nouæ Ecclesiæ, primitiuæ illius emulæ, fundationis, de quâ dici possit non habere maculam, neque rugam, aut aliquid huiusmodi; juxta Christi scopum ab Apostolo declaratum. Ephes. 5. Quod quidem Limense Concilium [Concilium Limens. 3.] grauiter, & eleganter exequitur. Actione 3. Cap. 1. verbis illis: Quòd si vbique quidem Apostolorum successores Episcopos, Apostolicam etiam doctrinam, & vitam referre par est: tamen propriâ quadam, & peculiari ratione, vbi Gentes ad Euangelicam lu [Apostolici sint oportet.]cem primùm vocantur: quod in hoc altero orbe nostrâ ætate, in quos fines sæculorum deuenerunt, Dei Consilio placuisse cernimus; ibi Apostolico verè muneri Episcoporum, Apostolicam quoque sanctitatem, & lumen respondere debere, nemo est, qui non videat: non enim in ouile Domini eum nouus Christi grex rectè adduci, adductus rectè pasci potest, quandiu Pastores non quæ JESU Christi, sed quæ sua sunt quærunt. Hæc Concilium, & alia, quæ non possunt non obuia esse, & satis trita gregis nouelli Pastoribus; qui cùm populorum sint Magistri primarij constituti, non eâ egebunt tenuitate doctrinæ, quæ ex istis potest lucubrationibus nostris hauriri.

Ad illius tamen complementum nonnihil adiiciendum breui quadam obli [De doctrina pro ipsis.]gationum serie propositâ, quibus fas non fuerit dictis dominis contraisse. Sic enim & Auctores communiter faciunt, qui dum in summis Moralibus, & eiusmodi doctrinæ Tractatibus, generalia documenta conscribunt, minimè sibi prætereundos Episcopos arbitrantur. Quod quia in illis peruium, non est opus eos specialiùs compellasse. Accipiant ergo Illustriß. ac Reuerendiß. Præsules pupilla oculi Dei, columnæ Ecclesiæ, summi Sacerdotes, gerentes personam Christi eiusque Vicarij, Apostolorum [Thomas Zerola.] successores, munus hoc, quodcumque sit. Vt cum Minorensi loquar Episcopo in suâ Praxi. Habent speculum meliùs, in quo se possint intueri, Diuo Bernardo teste, vel quocumque alio sermonis illius Auctore ad Pastores in Synodo Congregatos, sic scribente: Sæculares in speculis suis visu cognoscere solent pulchritudinem, aut turpitudinem suam. Alterius generis est speculum vestrum, in quo magis audi [Eorum speculum euangelium.]tu, quàm visu potestis attendere; quid deceat, & quid non deceat: quid impediat, quid expediat: quid ex debito vestri officij vobis incumbat. Speculum vestrum sanctum Euangelium. Hæc ille, & alia. Iuxta quæ illud mihi certum, si hoc speculum [D. Bern.] ante oculos semper sit, nihil in pupillis Ecclesiæ non decens, nitidumque futurum. Quod ergo nos dabimus, inde venit, & ex limpidis Canonicæ doctrinæ fontibus, vt non debeat contemptibile reputari. Sit ergo

CAPVT I.

Ad Indicos Episcopatus damnabilis per munerum largitionem ingressus. Vbi casus aliquot peculiares.

