Cùm ergo, qui hoc propriâ auctoritate [Eorum sententiam non esse improbabilem.] fieri posse contendunt, tantæ auctoritatis sint, non videtur eorum sententia vt penitus improbabilis refutanda. Cui citata Clementis Pontificis auctoritas non parum videtur suffragari. Neque enim dici potest concessionem illam fuisse particularem, aliàs non debuisset Corpori Iuris inserta proponi, in quo leges tantùm Canonicæ proponuntur, cùm sint rescripta Pontificum facientia ius. Neque ius tale in eo esse potest, vt ex eo pro certo tantùm habeatur Pontificem circa id posse dispensare, & ita ad eumdem in permutationibus huiusmodi recurrendum. Nam de tali recursu mentio nulla; & de permutatione vti de realiàs licitâ ille loquitur, tum quoad Ecclesias, ibi: Per se queat permutatio celebrari. tum circa compensationem fructuum, dum subdit: & in permutationibus posseßionum per se non sit inhibitum. Est autem eadem ratio, etiamsi possessionum permutatio non sit, quando aliunde inæqualitas in prouentibus reperitur, quia in vtroque pecunia refunditur: vnde aut vtrumque licet, aut vtrumque est vt simoniacum reprobandum. Et quidem probabilissima sententia est [Permutationem fieri posse cum onere pensionis, pecuniâ redimibilis.] posse permutationem fieri cum onere pensionis, sic Episcopo concedente: ita enim tenent Auctores, quos adducit & sequitur P. Sancius suprà num. 5. P. Lessius in Resolutionibus posthumis. Verb. Beneficium Casu 12. Nihil ergo in eo contra ius diuinum est. Quòd autem onus pensionis possit pecuniâ refusâ tolli, satis verosimile apparet: & posse solutione anticipatâ redimi tenet P. Becanus quæst. 18. de simonia & P. Palaus Tomo 2. Tract. 1. Disput. 1. Puncto 11. §. 10. num. 12. estque communis resolutio, pro qua citatus Auctor Tomo 3. Disput. vlt. Puncto 13. numer. 10. adducit Cardinales Caietanum & Toletum, P. Suarium, P. Valentiam, & P. Lessium, qui propria auctoritate id fieri posse concedunt, etiamsi pensio auctoritate sit Pontificis constituta. Quidquid secus alij sentiant, ex quibus P. Bauny suprà Disput. 11. Quæst. 10. Assert. 1. Iam ergo Decretalis illa non vrget in ordine ad Pontificem, à quo tantùm possit talis licentia præstari. Atqui pro licentia Episcopi requirendâ nullum in ea verbum: ergo probabile est illam non esse neces [Non esse Episcopi licentiam necessariam.]sariam. Quòd si stylus habeat eam peti, id erit circa hoc dicendum, quod circa redemptionem pensionis citati Auctores affirmant, peti scilicet non vt necessariam, sed ad maiorem securitatem.

Dico secundò. Etiamsi opposita senten [Assertio 2. Sententia opposita prafertur. Et quid iuxta illam stante bona fide.]tia vt communis, & Doctorum auctoritate firmata tenenda sit; si tamen circa hoc bonâ procedatur fide, quod eâ durante acceptum est, potest licitè retineri. Et quidem bonam fidem obstare quo minùs simonia in permutatione committatur, videtur indubitabile, & pro eo videri potest Zerola. Parte 2. §. 9. Quòd verò retineri possit ita acceptum, ex eo ostenditur, quia sponte datum est, & nullum extat caput vnde traditio possit irritari. Si qua ergo lex pœnalis est circa simoniam, præsertim confidentialem, hic locum non habet, cum nequeat esse pœna, vbi culpa non est. Cap. Sine culpa, de regulis iuris num. 6. quod Nauarrus præsenti materiæ applicat Concilio 33. de simonia. Et facit pro instituto præsenti casus, quem Zerola ibidem proponit de eo, qui per [Casus specialis pro intento ex Zerola.]mutauit Beneficium cum alio, quod permutans asserebat valere in fructibus viginti aureos: & affictauit illi fructus annuos pro illis viginti; cùm tamen realiter illud Beneficium non valeret viginti, quos ille ignorans percipit. In quo resoluit, simoniam à recipiente annuos redditus non committi; ignorantiâ autem cessante sufficere quòd fiat compensatio pro rata, nisi sit modicum, iuxta Nauarrum Consilio 13. de Rescriptis. Vbi planè supponit sic esse permutationem factam, vt pro viginti aureis, quos valere in fructibus permutans asserebat, compensatio æquiualens fieret: & similiter quòd valore tali deficiente, minùs resignanti tribueretur.

Dico tertiò. Ex prædicta nuper ratione, [Assertio 3. Permutantem se indemnem seruare posse ex casus alterius decisione ostenditur.] quòd scilicet permutans se indemnem seruare possit, verosimile argumentum potest in caussa præsenti institui, iuxtaid, quod habet Nauarrus Consilio 75. de simonia, vbi casum huiusmodi ad quæstionem adducit. Resignans & Resignatarius conuenientes vt exprimatur valorem Beneficij esse 160. ducatorum, cùm non sit nisi 100. vt pensio sexaginta ducatorum constituatur à Papa: quia si centum tantùm esse dicatur, non poterit pensio obtineri, eo quòd oporteat vt resignanti remaneant centum: Sicut cogitauerant, consecuti sunt, & Resignatarius vt haberet 40. non dubitauit 60. resignanti condonare, cùm tamen simonia in eo esse videatur. Quam casus speciem [Nauarrus.] cùm præmisisset, ita subdit: Quæstio profectò quotidiana, & difficilis est: nam pro parte negante facit, quod in casu proposito videtur dari pro temporali, neque contra: ergo non committitur simonia. Quod confirmat numer. 8. ex eo quòd animus & intentio præfatorum non facit vendere aliquid, vel emere, neque dare vel recipere temporale pro spirituali, velè contra. Et actus agentium non operantur vltra intentionem eorum. l. Non omnia D. Si certum petatur. Et l. Si quis nec caussam D. de rebus creditis. Addit autem numer. 18. præfatum mendacium non videri fuisse caussam acquisitionis Beneficij principalem & immediatam, sed impellentem & remotam; caussa enim principalis fuit, ne tantam iacturam resignans ex sua resignatione acciperet, & quædam sustentatio ei remaneret. Sic pro parte negante; cùm tamen affirmantem tandem amplectatur, eò quòd promissio præcesserit, quæ simoniacam resignationem efficit. Cap. Quam piè 1. Quæst. 2. & Cap. Finali, de Pactis. Sed certè cùm difficilem adeò quæstionem dicat, & pro negante non leuia argumenta conficiat, suamque resolutionem non pleno assensu, sed cum quadam trepidatione proponat, dum sic ait: Non auderem excusare illum à simoniæ labe, ob argu [Idem.]menta pro parte affirmante formata: videtur sanè in opposita suum probabilitatis pondus excitare, vt non debeat simoniaca resignatio censeri, neque lethali culpæ obnoxia reputari. Vbi illud specialiter aduertendum, quod de iactura dicitur: videtur enim res dura, vt permutare quis nequeat se indemnem seruans, sed quòd necessariò iacturam sit considerabilem in permutatione alteri commodâ subiturus.

Sed difficultas specialis occurrit, de qua [Casus alius de obligatione emendi supellectilem.] in casus contingentia dubitatum. Quidam Indorum Parochus cum alio tractatum permutationis instituit, & quia illius erat locupletius Beneficium, aliquid sibi superaddendum voluit, & prætereà vt compermutans se obligaret ad emendam, quam habebat, supellectilem, mensas, inquam, lectum, sellas, imagines, & vtensilia alia: In quo quidem ob conscientiæ negotium non fuit, qui hæreret, si pretia aliàs essent moderata. Idque ita factum, eo quòd valde difficile esset præfata in alium locum asportari. Et iuxta communem Doctorum sententiam dicendum id minimè licere, & esse simoniacam pactionem. Pro quo est auctoritas Innocentij Tertij in Cap. Vt [Cap. Vt nostrum, vt Ecclesiastica &c.] nostrum, Vnico, vt Ecclesiastica Beneficia &c. vbi sic ait: Non licuit ex pactione, vel conuentione quacumque, sub modo vel tenore præscripto concedere nudum officium, & tibi retinere prouentus: cùm in Lateranensi Concilio prohibitum sit, ne quis conferendo Ecclesiasticum Beneficium partem prouentuum suis vsibus retinere præsumat; & alibi cautum reperiatur in Canone quòd Ecclesiastica Beneficia sine diminutione debeant conferri. Sic ille. Canon autem, quem citat, habetur in Cap. Si quis Præbendas 1. Quæst. 3. Et est Innocentij Secundi, sicque habet: Si quis Præbendas, vel Prioratum, seu Decanatum, aut honorem, vel promotionem aliquam Ecclesiasticam, seu quodli [Cap. Si quis Præbendas, 1. q. 3.]bet Sacramentum Ecclesiasticum, vt putà Chrisma, vel Oleum sanctum, & consecrationes altarium vel Ecclefiarum, interneniente execrabili ardore auaritiæ, per pecuniam acquisiuit; honore male acquisito careat, & emptor atque venditor, & interuentor notâ infamiæ percellantur: & nec pro pastu, nec obtentu alicuius consuetudinis, ante, vel post, aliquid exigatur, vel ipse dare præsumat; quoniam simoniacum est; liberè absque diminutione aliqua, collata sibi dignitate atque Beneficio perfruatur. Sic Canon: pro quo & est alius [Alij Canones pro eodem.] Alexandri Tertij in Cap. de Maioribus, de Præbendis. Et Gregorij item Noni in Cap. Cùm caussam, eod. tit. Et alius ibidem eiusdem Innocentij in Cap. Vacante. sunt etiam & Constitutiones Pij Quarti, & Pij Quinti specialiùs de resignatione loquentes, de quibus passim Auctores, ac præsertim Nauarrus in Consiliis de simonia.

Quia verò, cùm Beneficium est pin [Circa emptionem supellectilis resolutio ex probabili doctrina iam posita.]guius, aliquid posse refundi non sit improbabile iuxta dicta: in obligatione prædicta emendi supellectilem non videtur esse maior difficultas; sed certè minor apparet, quia nulla species emptionis & venditionis respectu ipsius Beneficij dispicitur. Et quidem adducti Canones circa hoc non videntur vrgere, quia cum Episcopis loquuntur, ne scilicet Beneficia cum diminutione conferant, & ne accipientes quidquam pro collatione retribuant: quorum nihil in casu, de quo agimus, reperitur. Constitutiones autem Pij Quarti, & Pij [Constitutiones Pij IV. & Pij. V. nouam non inducere obligationem.] Quinti damnare tantùm & punire pactiones, quæ ante illas editas erant illicitæ, tradit Nauarrus Consilio 33. de Simonia, ad ea se referens, quæ habet in Manuali Cap. 23. num. 109. Et idem videtur dicendum de qualibet alia obligatione rei pretio æstimabilis conferendæ: stare enim potest, si Beneficium, quod permutatur, ita abundans sit, vt iactura, quam commutans patitur, aliqualiter eo pacto videatur compensari. Quod autem de titulo sustentationis ex Nauarro dicebatur, in permutatione non videtur habere locum, quia cùm resignans suum Beneficium, aliud accipiat, non potest prouentibus alterius ad sustentationem indigere. Quod in Beneficiis Indiarum maximè habet verum: satis enim per Regiam prouidentiam omnibus Beneficiariis, in ordine ad prædictum effectum, qui primus dicitur, prouidetur. Pro quibus non plura.

CAPVT VI.

Circa Dispensationes quid Capitulum vacante Sede possit in Indiis, & quæ inde pericula Conscientiis Capitularium immineant.

CIrca potestatem dispensandi, an & [Generalis Assertio circa Capituli potestatem, quæ & generalis.] quomodo Capitulo conuenire possit in iis, quæ Episcopis absolutè licent, variæ moueri possunt quæstiones, de quibus Diana Parte 8. Tract. 4. Et nulla certè extat, in qua probabiliter non concedatur illi, quod ad Episcopi spectat potestatem, etiamsi vt Delegato Sedis Apostolicæ tribuantur: vt paucis resoluit Dom. Machadus Tomo 2. pag. 159. num. 3. & 4. Licent ergo illi omnia, quæ expressè prohibita non inueniuntur: vnde & Capitulum Sede vacante in Indiis eodem poterit iure gaudere: & illo specialiter vt possit dispensare in casibus Pontificiis, quando non est facilis recursus ad Pon [Quid in Indiis speciale.]tificem: in Indiis enim numquàm facilis est recursus, vt manifestè constat; etiam vbi littora propinquiora: semper enim nauigationes incertæ; & vt abire sit facile, redire difficile est; vel è contra: & non sunt Christianæ conscientiæ inter grauiorum periculorum fluctus relinquendæ. Videatur citatus Auctor Resolut. 9. qui ita asserit post Merollam.

Potest tamen vlteriùs inquiri, an Capi [Circa dispensationes Episcopo directas variæ sententiæ.]tulum possit exequi dispensationes, quæ à Sede Apostolica ad Episcopum diriguntur, sicut & alia rescripta. Quam difficultatem ex professo non tractauit præfatus Auctor, licet aliam ipsi congruam discusserit Resolut. 66. an scilicet Vicarius Capituli, Sede vacante, possit exequi dispensationes directas Vicario generali Episcopi: & in fine illius tandem attigit illam, respondens negatiuè cum Nicolao Garcia Parte 6. Cap. 2. num. 46. & circa hoc quidem maior videtur esse Doctorum consensus, quàm circa difficultatem priorem, in qua multi Doctores sunt, qui pro Vicariis Capituli stent, vt non minùs quoad hoc possint, quàm Vicarij Episcoporum, vt videri apud eumdem Auctorem potest, & eos, quos ille adducit: quibus addendi Ochagauia, Basilius Legionensis, & alij, quos idem adducit Parte 5. Tract. 14. Resolut. 29. Pro Capitulo autem, vt expedire possit rescripta Episcopo directa, stare videtur Naldus in Decretales. Cap. Ad abolendam, de hæreticis, quatenus id tribuit Vicario Capituli, pro quo & citat Garciam suprà: cuius opinionem improbabilem esse censet Diana Resolut. 66. ci [Non posse à Vicario Capituli, & oppositum improbabile censet. Diana.]tata. §. Vltimo & probat, nam caussæ delegatæ, Episcopo mortuo, non possunt expediri per ipsum Capitulum; quia non succedit in iurisdictione Episcopali delegatâ, sed tantùm in ordinariâ, quod à se probatum ait suprà; videlicet Resolut. 2. ergo neque poterunt expediri per Vicarium Capitularem, quia in hunc non transit maior potestas, quàm sit in ipso Capitulo.

Sed miror Auctorem dictum ita sentire, [Sed ex eiusdem doctrina contrarium euincitur.] si ad Capitulum id velit extendere. Nam ipse citata Resolut. 2. Auctores adducit, qui iurisdictionem delegatam in Capitulum transire censent, ex quibus Machadus non solùm id probabilius reputat, sed ex generali regulâ de translatâ Ordinariâ iurisdictione in Capitulum per certam consequentiam deduci. Et Diana ipse cùm vtramque sententiam referat, nihil circa quæstionem determinat. Ex eo ergo fundamento, quòd scilicet iurisdictio delegata non transeat, nequit improbabilitas Assertionis contrariæ fundari: cùm & ipsa probabilis sit, & id, de quo disserimus, vnum generalis illius iurisdictionis membrum sit; iurisdictio inquam delegata in ordine ad particularem effectum. Itaque cùm pro fundamento constituatur id, quod sub opinione est; id quod ex contraria opinione colligitur, vt pars in toto contenta, nequit vt improbabile conclamari. Et ita quod à prædicto Auctore dictum, non est in sensu isto accipiendum, sed iuxta Naldi philoso [Naldi philosophandi modus improbatus.]phandi modum: qui cùm teneat rescripta ad Vicarium absolutè dictum directa, sine expressione Episcopi, sed solùm diœcesis, vt si dicatur Officiali, seu Vicario Segouiensi, non posse per Vicarium Capituli, Sede vacante, expediri; ait tamen, quæ diriguntur Episcopo mortuo, à prædicto expediri posse: sic enim fiet vt maior in eo potestas [Sed non probabilis.] sit, quàm in Capitulo ipso, cui talis non competit iurisdictio. Sed neque hoc modo improbabilis ea sententia dici potest: quia dum conceditur à Vicario fieri talem executionem posse, non negatur etiam id Capitulo conuenire, quòd saltem ante Vicarij electionem exequi talia rescripta potuit: transmissâ autem in Vicarium iurisdictione, non debet maior illius potestas dici, quandoquidem dependenter ab illo habet, qui & amoueri ob iustas caussas potest. Præterquam [Sicut nisi improbabile est totam Capituli auctoritatem in Vicarium transire, & haberi à lege.] quòd non est improbabile, totam Capituli auctoritatem ita transire in Vicarium, vt in eo tantum resideat: pro quo videndus Idem. Resolut. 63. vbi Doctores adducit asserentes iurisdictionem Vicarij non haberi à Capitulo eam tradente, sed à lege, mediâ electione: & ita omnem Capituli auctoritatem in Vicarium transire, nullâ ei parte specialiter reseruatâ, sunt qui teneant; vt videri apud eumdem potest Resolut. 64.

Cùm ergo probabile sit, quod de Capi [In Indiis maximè locum habere resolutionem de Capitulo propositam.]tulo diximus, id in Indiis maximè locum habet, & maiori in illis cum probabilitate procedit: quia si fortè Episcopus mortuus sit, executio per longum tempus extraheretur; quod equidem sine graui inconuenienti stare nequit, vt est compertum. Poterit ergo in hoc sine scrupulo procedi: immò conuenientia executionis Litterarum Apostolicarum talis esse potest, vt graue in non exequendo esse peccatum possit, cùm securâ queant conscientiâ damna vitari, quibus negligitur contrairi. Quod autem de stylo Curiæ di [Ex stylo Curiæ difficultas, cui fit satis.]citur, iuxta quem rescripta numquam remittuntur Vicario Capituli, eò quòd eidem non fidatur, sed aut Episcopo viciniori, aut eius Vicario; non debet resolutioni propositæ vllatenus obstare, quia commissiones illæ non remittuntur, nisi à quibus facilè possunt expediri; cùm tamen in Indiis peculiaris ratio occurrat, de quâ dictum. [Vt ille obliget.] Præterquàm quòd stylus non videtur penitus obligare, vnde ex opinione aliàs probabili contra illum iri potest: vt circa genus quoddam dispensationis graues Doctores tradunt, qui videri possunt apud Dianam Parte 1. Tractat. 10. Resol. 39. & generaliter apud eumdem Parte 11. Tractat. 5. Resolut. 1. §. Vnde ego, quamplures Auctores affirmant stylum Romanæ Curiæ tantùm obligare in foro interiori, & in sententiæ, quam sequitur, probabilitatem alterius. Videatur etiam Tractat. 6. Resolut. 44. vbi plures alios citat: & Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 4. Cap. 5. num. 21. dum [D. Solorz.] de stylo Cancellariæ agit, qui antiquus sit, benè ait non esse ab eo temerè recedendum, quod & alij citati ab eodem aduertunt, quando autem ratio magni momenti est, qualis ea, de quâ dictum, non est vlla in eo non obseruato temeritas; cùm iuxta æquitatis, immò & iustitiæ, ad quam spectat multoties dispensatio, regulas procedatur. His præiactis, circa alia

Dico primò. Quidquid circa dispensa [Assertio 1. posse Capitulum in Indijs dispensare quoad Ordines & Beneficia, sicut Episcopi possunt.]tiones pro Ordinibus suscipiendis, & Beneficiis, Episcopi Indiarum possunt, Capitulo, Sede vacante, licet. Talia sunt dispensatio circa Interstitia, & cum illegitimis quoad Ordines minores, & Beneficium simplex. Sic Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 13. num. 12. & 13. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 13. Pag. 602. Col. 1. cum Dom. Feliciano à Vega in Cap. 4. de Indicijs. §. de adulterijs, num. 52. & 53. ex quibus Diana Parte 8. Tractat. 4. Resolut. 5. & 6. & iuxta Dom. Solorzanum numer. 14. & 15. & in Politicâ Col. 2. aliosque, dipensatio quoad interstitia nequit intra annum à die vacantis Sedis concedi: quia cùm concessio Dimissoriarum sit à Concilio Tridentino prohibita Seßione 7. Cap. 23. de Reformat. etiam illa, quæ sunt præparationes ad Ordines debent prohibita censeri. Quæ [Et quoad Interstitia intra annum.] tamen ratio non vrget: nam ad præparatoria, quæ coniuncta sunt cum ipsa Ordinum executione benè quidem argui posset ex Ordinum prohibitione: ad illa verò, quæ præcedere diu possunt non est legitimum argumentum. Et huiusmodi sunt dispensationes Interstitiorum, quæ concedi possunt vt apto tempore deseruiant. Et quidem cùm lex odiosa & pœnalis sit, ad ea, quæ in ipsâ non exprimuntur, minimè debet extendi, iuxta sæpiùs dicta. Præterquàm quòd Capitulum vacantis Sedis potest Dimissorias concedere electis & præsentatis ad Beneficia Curata, vt generaliter in Indiis accidit, sicut aliis ad Ordinum susceptionem arctatis, vt Declarauit Sacra Concilij Congregatio circa Cap. 10. Seßione 7. in quo id expressum. Et videri etiam potest Diana Resolut. 41. Tunc ergo licebit dispensatio Interstitiorum. Et idem est dicendum de dispensatione cum illegitimis. Vbi & illud est speciale, ex Declaratione [Decretum Concilij non procedere de primâ Tonsurâ.] eiusdem Sacræ Congregationis semel & iterùm haberi, Decretum dictum non esse de primâ Tonsurâ intelligendum. Cui Diana contrarium sentiens Resolut. 43. §. Ad Declarationem, ex Nicolao Garcia respondet id intelligi quoad pœnas in eo contentas. Quæ responsio non satisfacit, nam Declaratio sic habet: Congregatio censuit Textum [Declaratio Cardin.] hunc non comprehendere primam Tonsuram. Cùm ergo hoc probabile sit, poterit Capitulum cum illegitimis intra annum dispensare ad Beneficium simplex, cum Tonsurâ pariter conferendum. An autem illa Ordo sit, quod citato loco Diana tractat, à me est Tomo 2. Theologicorum Problematum disputatum.

Potest etiam Capitulum cum illegitimis [Posse etiam ad Ordines Sacros & Beneficia Curata Indorum Capitulum dispensare.] in Indiis ad Ordines Sacros, & Beneficia Curata Indorum dispensare, iuxta id, quod in Bullis Pij V. & Gregorij XIII. conceditur; quarum tenorem videre est apud Dom. Solorzanum suprà, Cap. 20. num. 27. & 31. qui num. 39. id quod Episcopis concessum est, ad Capitula extendendum tradit, sicut & in Politicâ Lib. 4. Cap. 20. §. Y aun ay: ex eâ ratione quòd Episcopis succedant in omnibus, quæ ipsorum iurisdictionem concernunt, pro quo Auctores adducit in terminis propriis loquentes, & ad ea se refert, quæ circa hoc dixerat, scilicet Lib. 3. Cap. 13. num. 4. & seqq. & Lib. 4. Politicæ, Cap. 13. vbi de iurisdictione delegatâ id negauerat, & ea tantùm concesserat, quæ ex Iure communi competunt, & sunt in eorum officio radicata. Licèt autem ea, de quâ agimus, ex Communi iure non descendat, in eorum tamen officio radicata dici potest, quia cum officio venit, neque pro illâ specialis est alia commissio necessaria. Ex quo colligunt Doctores, quos [Sicut in ijs, quæ ex consuetudine habentur.] adducit Diana Resolut. 18. Capitulum succedere in iurisdictione, quæ habetur ex consuetudine, quia est accessoria ordinariæ: & accessorium ex consuetudine comparatum, qualitatem ac naturam sortitur principalis. Cùm ergo iurisdictio ex priuilegio perpetuo veniens, accessoria sit, vt naturam principalis sortita, in Capitulum transfertur.

Quamuis autem prædictæ Bullæ extent, [Bullis Pij V. & Greg. XIII. an locus iam sit.] circa dispensationes virtute earum videtur D. Solorz. aliquantulum hærere, eò quòd sine earum notitiâ multi ordinati sunt, & Beneficia parochialia consecuti. Et quia illas non extendi ad irregularitates alias, præter illas, quæ ex delicto proueniunt, viri docti arbitrantur, ex quibus Dom. Felicianus à Vega suprà, num. 109. Quod & tenet Dom. Villaroël Quæst. 9. Artic. 5. numer. 44. Sed certè quod ad Bullam Gregorij attinet, manifestum est de illegitimis loqui, cùm id verbis expressis habeatur respondentibus postulato. Vnde ex eâ parte nihil est, in quo, si loquamur de Ordinibus, hærere debeamus. Aliunde autem diffi [Ex copiâ iam Ministrorum difficultas.]cultas esse potest; ex eo scilicet quòd penuria Ministrorum idioma Indicum callentium, tanta asseratur, vt illis communiter verbum Dei per interpretes annuntietur, nec possint suis Parochis Indi confiteri. Quod equidem aliquando sic accidit, sed iam Ministrorum copia est Indici idiomatis peritorum. Et illorum copiam non post multos extitisse annos ab expeditis præfatis Bullis, agnoscit Concilium Limense tertium Act. 2. Cap. 33. Anno videlicet 1583. Quòd si in nouis aliquibus conuersionibus nouum idioma reperiatur, illius profectò nullus est peritus ex iis, qui nati in Indiis, vnde & omnibus est pro illo addiscendo pariter laborandum. Sed hoc non videtur vrgere. [Qua depellitur.] Nam Pontificia gratia non solùm pro tempore illo extraordinariæ penuriæ postulata est, sed pro temporibus etiam futuris, in quibus perspicuum erat copiam Ministrorum futuram: numquàm tamen tantam, vt prædicti non possent, si Ordines & Beneficia susciperent, maximum adiumentum ad Indorum conuersionem, & promotionem in fide, ac Christianis moribus exhibere. Constat hoc ibi: Nunc, & pro tempore existentibus, & ibi; Verbum ipsum maximum susciperet incrementum, ac saluti animarum Indorum prædictorum plurimùm consultum soret. Ex quibus apparet finalem [Sufficere finalem causam aliqualiter extare, vt priuilegium locum habeat.] caussam concessionis nunc etiam locum habere, & futuris semper temporibus habituram. Cùm tamen vt priuilegium valeat, sufficiens sit caussam motiuam aliqualiter perseuerare, vt est grauium scriptorum sententia, pro quâ videri possunt P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimon. Disputat. 30. numer. 8. vbi cum aliis reliquias caussæ permanere sufficiens esse ait P. Palaus Tomo 1. Tractat. 3. Disp. 4. Puncto 15. num. 7. Vbi congruum exemplum apponit in Religione, cui ob Regularem obser [Congruum exemplum.]uantiam, & fructum in proximos, concessum est priuilegium non decimandi: eo enim gaudet, etiamsi ab illa perfectione desciuerit ob reliquias remanentes. Et exemplum hoc deductum est ex P. Suario Libr. 8. de Legibus, Cap. 30. circa quod philosophatur P. Arriaga Tomo 2. in 1. 2. Disput. 34. num. 10. & seqq. vbi & alia adducit, benè concludens non penitus cessare in illis caussam finalem. P. Sà verb. Gratia, num. 24. & alij, quos refert & sequitur Dom. Felicianus suprà, num. 127. & visus post hæc scripta Dom. Reyna Tomo 1. de Perfecto Prælato, Lib. 6. Tract. 2. Cap. 8.

Potest autem in Priuilegij prædicti vsu [In vsu Priuilegij vt peccari grauiter possit, Mestizos præsertim promouendo ad Sacros Ordines, &c.] grauiter peccari, & id Sede vacante, frequentiùs euenire, ex eo quòd in suâ Bullâ Gregorius exigit, dum sic ait: Si aliàs idonei, & iuxta Decreta Concilij Tridentini qualificati fuerint, & dictum Idioma loqui & intelligere sciuerint; super quibus conscientiam vestram oneramus. Sic ille. Pro quo videnda, quæ diximus Titulo 13. num. 65. & quidem si de iis loquamur, qui ex Indis & Europæis mixtim progeniti sunt, quos vulgo Mestizos dicimus, paucissimi hucusque inuenti sunt, qui eâ morum maturitate, & vitæ candore præfulserint, vt iis valuerit tutò ministerium Parochiale committi: maternus enim sanguis ad vitia pronus, & paternus incontinentiâ originis vitiatus, quid nisi vitiosam referant pronitatem, vt meritò de Zoilis istis dicere possimus, quod aliàs Martialis, rem magnam facturos, si boni sint. Et verò homines [Per leges Regias à publicis muneribus arcentur.] isti per leges Regias ab officiis Tabellionum, & publicis aliis arcentur; nec nisi speciali dispensatione ad eadem admittuntur, vt videri potest apud Dom. Solorzanum Lib. 1. Cap. 28. num. 36. & 37. & in Politicâ Lib. 2. Cap. 30. Pag. 247. in principio. Quomodo ergo ad sacros Ordines, & Pastoralem curam, omnium diuinorum diuinissimam, iuxta D. Dionysij vulgatissimum effatum, sine aliquo diuinæ gratiæ miraculo, quod quidem debeat ab iis, ad quos id spectat, diligenti explorari examine, idonei esse possint, coram Deo & hominibus bona suo genuina muneri prouidentes? Iuxta quod Regij etiam Concilij Indiarum prouidentia aduigilauit, dum per plures Schedulas, quæ extant Tomo 1. impressarum, Pag. 172. & sequentib. & Tomo 4. Pag. 344. cauetur ne tales ad Sacros admittantur Ordines, & ne promotis Beneficia Curata, etiam Indorum, conferri possint: pro quibus & Dom. Solorzanus Libr. 3. Cap. 20. num. 4. & seqq. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 20. Illud ergo præclarum monitum Concilij Limensis ter [Concilij Limensis monitum salutare.]tij Act. 2. Cap. 33. præ oculis habendum: ne Prælati eo prætextu quòd Ecclesiæ laborant inopiâ Ministrorum, indignos ad sacras functiones vocent: quia longè certe meliùs Dei Ecclesiæ & saluti Neophytorum consulitur paucitate electorum Sacerdotum, quàm multitudine imperitorum.

Iam de Priuilegio ad Beneficia Curata [De Priuilegio quoad Curata, vnde difficultas vt iam non valeat.] loquendo, est quidem aliquod dubitandi fundamentum: nam Gregorius in suâ Bullâ id expressè non concedit, & Pius de irregularitatibus ex delicto prouenientibus loquitur, vt ex tenore constat, ibi: Quascumque personas à delictis, per quæ irregularitas contrahitur, homicidio voluntario extra [Pius V.] Bellum commisso, ac simoniæ labe dumtaxat exceptâ, &c. ad obtinenda & obtenta Beneficia Ecclesiastica, & officia quæcumque, &c. Sed certè fundamentum hoc [Submouetur illa ipsius amplitudine demonstrata.] non est sufficiens, vt amplissimum priuilegium restringere debeamus. Et Gregorius quidem id non obscurè suâ in concessione significat, ex cuius tenore constat motum ad illam, ex eo quòd penuriâ sacerdotum existente, fieret ex eo communiter verbum Dei cum interpretibus ipsis Indis annun [Greg. XIII.]tiandum esse, ac Indi peccata sua confiteri non valent. Atqui Parochorum hoc proprium officium est, etsi deficiant Parochi ad prædicta idonei, non est Indorum saluti consultum, etiamsi sacerdotes alij sint cum idoneitate prædicta, quia non sunt cogendi Indi ad illos extra sua oppida conquirendos: & si vocentur à Parochis vt coadiutores adstent, omnia inconuenientia, quæ ex Parochiali curâ in illis timeri possunt, ex tali cohabitatione sequuntur: vnde sicutab illa arcentur, ab ista debent pariter arceri: ex quo fit Indos sine remedio conuenienti remanere, & ita concessionem Pontificiam esse inutilem: quod constat dici non posse. Quæ inutilitas aliunde etiam colligi potest; ex eo scilicet quòd si malè nati prædicti ad Titulum Indorum ordinari non possunt, alij tituli difficilè in illis inuenientur, cùm & Beneficiis simplicibus & patrimonio careant; vnde eorum raritate in statu sacerdotali inductâ, exiguum inde adiutorium potest Indis egentissimis expectari.

De Bullâ autem Pij V. loqui eodem [De Bullâ Pij V. cuius etiam ostenditur amplitudo.] modo possumus, quia magnum in illâ apparet veritatis propositæ fundamentum, quamuis D. Felicianus illud conetur infirmare, contrà obnitente Dom. Reyna suprà. In illâ enim Pontifex testatur à se concessam facultatem Fratribus Ordinum Mendicantium in Indiis degentibus, vt in certis casibus cum personis, quæ tam ex delicto, quàm ex non delicto irregularitatem contraxissent, in eadem dispensarent. Ad quid autem hoc si Patriarchis, Archiepiscopis, & Episcopis similem erat gratiam negaturus? Videretur equidem plus se Fratribus Ordinum dictorum fidere, quàm iis, qui supremis illis dignitatibus eminentes, maiorem debent erga Fideles solicitudinem exhibere. Cùm aliàs sententia grauium Doctorum sit, posse prædictos cum illegitimis sine speciali licentia Pontificis dispensare, quoties id Ecclesiæ necessitas postulauerit, vt postulare in Indiis ob rationem dictam, & longam distantiam, [Sine priuilegio speciali quid possint Episcopi.] videtur manifestum. Videantur illi apud Dom. Solorzanum citato, Cap. 20. num. 38. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 20. Pag. 674. §. Y aun ay. Vnde non audiendus Ferdinandus Zurita in Enchiridio Indico, Quæst. 2. vbi ait Episcopum non posse cum bigamo aut homicida dispensare, qui Indicam gentem vniuersam conuersuri viderentur. Quis enim hoc [Ferdinandus Zurita] credat? Ideò P. Amicus Tomo 8. Disput. 25. num. 39. omnino veram existimat esse contrariam positionem. Concedit tamen dispensandi facultatem in casibus frequenter occurrentibus, sed hoc peculiare pro Indiis non est, & ita de Ieiuniis, & Festis tradunt communiter Doctores: plus ergo aliquid illis indulgendum. Deinde etsi Pontifex de irregularitatibus ex delicto contractis loqua [Ex animo Pontificis satis insinuato arguitur.]tur, eius tamen animus maioribus fauoribus præstandis se promptum ostendit, ex quibus possit animarum salus in regionibus istis promoueri: ex eoque affirmat se ad concessionem præfatam respectu Fratrum Mendicantium fuisse permotum: quæ quidem non tantùm ad irregularitatem ex delicto, sed ad alias se constat extendisse. Decens & debitum arbitramur, vt inijs, quæ animarum salutem, tranquillumque statum respiciunt, simus fauo [Illius verba.]rabiles & benigni. Hac igitur consideratione ducti, aliàs dilectis filijs Fratribus Ordinum Mendicantium, &c. Cùm ergo talis Pontificis animus sit, constetque dispensationem cum illegitimis ad salutem animarum conducere, & consequenter ad tranquillum statum, quia tranquillus Indiarum status ex Indorum conuersione, & exactâ in rebus fidei instructione dependet; si verba eiusdem talem concessionem sonant, etsi non ita expressè, non debet de illâ vllatenus dubitari. Prætereà, com [Aliud eiusdem argumentum.]moditati degentium in his partibus consulere se velle Pontifex asseuerat; & ideò irregularitate non obstante promotos, & ad Beneficia Ecclesiastica electos, ac in eorum exercitio versatos, rehabilitari concedit, vt in ministerio altaris seruire queant, & officia Beneficialia pariter exercere. Atqui id, quod in hoc genere maximè necessarium erat, irregularitatem ob natalium defectum concernebat, quia plurimi erant illum patientes ad Ordines & Beneficia promoti: ergo huic maximè incommodo studet Pontifex prouidere; aliàs id, quod maximè intendit, sine remedio permanebit. Quibus addendum, post fauorem Mendicantium Ordinum commemoratum, Pontificem adiicere se velle præfatos Ecclesiæ Principes gratioso fauore prosequi: nihil ergo minùs fuit, quod ipsis præstitit.

