VT quod ibi dictum est de non curanda Bulla Gregorij XIV. firmetur ampliùs, facit tenor concessionis Pauli V. in vtraque, de qua ibidem. Declarat enim Concessiones prædictas à die Datæ computandas, nullam aliam esse supponens ad effectus tales opportunam. Aut ergo concessio Gregorij vim non habuit, vel Societas eâ vti noluit, vnde & pro concessione alia instanter egit, vt ex tenore Bullæ vtriusque constat, & in noua Priuilegiorum editione suppressa Anno 1615. quando iuxta computationem P. Quintanæ vigebat vsque ad Annum 23. duratura. Vel si vim certè habuit, computatio concessionum Pauli non est à fine viginti illorum annorum concessionis Gregorij facienda; quia Pontifex expressè decernit faciendam à die Datæ. Currentibus ergo pariter vtriusque Pontificis concessionibus, & finitâ concessione Gregorij Anno 23. nihil inde haberi potest emolumento futurum, cùm ad prorogationem concessionis Pauli nihil conducat, iam antè à die Datæ currentis, & expleto designato termino finiendæ acsi cum Gregorij concessione minimè decurrisset.

Neque enim dici potest non obstante designatione illâ temporis ad inchoationem posse post finem concessionis Gregorij inchoatam affirmari, eò quòd, si pariter currerent, posterior concessio nullius esset vtilitatis toto illo spatio, in quo prior vim haberet. Cum tamen priuilegia ita debeant concessa censeri, vt speciale aliquid operentur, iuxta Cap. In his, de priuilegiis, ex quo sic communiter Doctores. Et ita sexennium Bullæ Cruciatæ post finitas incipit eiusdem, aut aliorum Pontificum concessiones. Non inquam dici potest, quia vbi Pontificis expressa mens habetur, omnis cum illa non compatibilis intelligentia cessat. Cùm ergo verba illa A die Datæ, seu A Data præsentium, verificari nequeant, nisi seruato tali termino, omnis alius philosophandi modus solido caret fundamento. Neque inutilis concessio est, quandoquidem ratione illius id licet, quod seclusa concessione absolutè non liceret, quamuis per accidens alia extet concessio vi cuius idem habetur, & allegari potest vt successor Pontifex similem liberalitatem exerceat, vt videmus ab iis factum, de quorum Bullis disputamus. Et quidem confirmatio in forma communi nullum ius confert nouum, vt communiter tradunt Doctores apud P. Suarium Lib. 8. de legibus Cap. 18. & tamen inutilis non est, vt idem expendit numer. 10. & 11. quia plurium personarum consensus & auctoritas confert vt plus timeatur, & securiorem reddit priuilegiatum de non reuocando priuilegio, sed conseruando ac defendendo tamquam proprio, cùm reuera tale sit. Hæc autem potiori ratione locum habent in casu nostro, vt constat. Neque est simile in Cruciatæ concessione, quia in illa non dicitur A die Datæ: & iuxta mentem supplicantis conceditur à talibus limitationibus alienam. Cùm è contrario Societas IESV ita priuilegia à Paulo V. postulauerit, vt à die Datæ semper cœperit computare. Quæ est noua ratio, & satis vrgens pro intento.

Circa Digressionem eiusdem Capitis n. 45. & seqq.

Vbi quæ sit odiosa Constitutio.

PRo resolutione nostra faciunt quæ habet Angelus Bosius Tomo 2. Titulo 2. num. 35. & seqq. qui videndus. Et quæ ex Carolo de Bausio tradit Diana Parte 10. Tract. 14. Resolut. 9. ad intelligendum quæ sit odiosa constitutio. Et licet in applicatione doctrinæ non assentiatur ipsi, volenti nomine Clericorum non venire Religiosos, quando in Consilio Constantiensi statuitur vitandos notorios percussores Clericorum; id quidem generali doctrinæ non obstat, quam neque ipse negat. Citat autem Bausius P. Suarium Disput. 9. de Censuris Sect. 2. num. 11. vti qui aduertat Concilium Constantiense loqui de percussoribus Clericorum, non autem de gaudentibus priuilegio Canonis: quod quidem immeritò ab eo assertum, vt legenti constabit. Melius videtur id posse deduci ex iis, quæ habet numer. 14. vbi ait in huiusmodi positiuis legibus proprietati verborum standum esse; & quatenus fauorem continent, amplianda; vt verò odium & rigorem, restringenda, quantumcumque potest vtrumque cadere sub verbi proprietate. Sic ille philosophatur de prædicto Concilij Decreto locutus. Cùm ergo Clerici nomen Religiosum non significet, & in odiosis versemur, videtur de Bauny sententia comprobari. Sed de hoc aliàs, & Dianæ sententia valde est probabilis. Pro resolutione autem nostrâ circa Constitutionem ex directo militat Carena Parte 2. Titulo 6. omnino videndus, & de Constitutione agit contra Solicitantes in Confessione, quam strictissimè intelligendam asserit.

Ibidem Circa num. 59.

Ubi de computatione triennij pro Superioribus Societatis.

VT non debeat computatio fieri de momento ad momentum, iuuat quod ait Bonacina Tomo 1. Disput. 1. de Suspensione, Puncto 3. num. 3. postremum scilicet diem debere esse completum: ergo id potiùs in fauorabilibus. Sed in contrarium videtur stare declaratio R. P. Gosuini in litteris ad Prouinciam Peruuianam die 30. Ianuarij 1659. vbi sic ait. Ni vn dia, ni vna hora mas puede gobernar el que acauò su trienio. Sic ille. Qui tamen poterit iuxta dictam computationem explicari, vt finito triennio in termino diei completi, nihil liceat vlteriùs. Vide Bossium suprà num. 55.

Ibidem Circa num. 60.

Ubi de subita & improuisa Superiorum vacatione.

PRo illius inconuenientibus facit id, quod habet Fr. Ludouicus de Miranda in Manuali Prælatorum Tomo 1. Tractatu de sacris Monialibus. Vbi adducit Constitutionem Sixti V. pro Monialibus, subiectis Fratribus Minoribus, vt earum Abbatissæ finito triennio vacent, neque aliquam possint prælationem exercere nisi alio triennio elapso à die finiti officij numerando. Et post eam adductam, nihilominùs resoluit Abbatissas prædictas finito triennio posse Præsidentes constitui pro paruo aliquo tempore, donec aliæ Abbatissæ eligantur, ob grauissima inconuenientia, quæ in aliarum designatione recenset: cùm tamen verba Pontificis adeò videantur vrgere, potestatem omnem & auctoritatem vlteriùs prohibentis: non enim credendus est id, quod pro bono Religionis disposuit, in eiusdem detrimentum cedere voluisse. Et cum Miranda sentit Diana Parte 7. Tract. 12. Resolut. 17. vbi etiam adducit Santonum, sic dicens: Tamen hoc non obstante, existimo posse per illos dies, in quibus noua electio efficitur, cogere Monasterium sub aliquo titulo seu nomine. Sic ille.

Ibidem circa num. 85. & seqq.

Ubi de paucitate dierum in delegata iurisdictione.

FAcit pro ibi dictis Nauarrus Lib. 1. Consil. Titulo de Electione, Cons. 9. in priori editione, vbi asserit Generalem Minimorum, cùm prohibeatur esse Vicarius, finito termino ordinariæ gubernationis, posse tamen constitui ad aliquot dies, seu breue tempus, sed non simpliciter. Facit etiam quod habet ibidem Tit. de ætate & qualit. Ordin. Cons. 7. vbi in simili loquens, de prælaturâ ait defectum 25. dierum in duodennio esse paruitatem materiæ: vnde sex dierum defectus in triennio paruitas etiam dicenda videtur. Nauarri autem sententiam adducit, & probat Fr. Emmanuel Tom. 2. qq. regul. quæst. 53. artic. 12. Pro quo & stat Lezana Tom. 3. v. Annus, num. 9. vbi ex Cornejo ponit in fauorabilibus annum expletum dici, etiamsi deficiant duo vel tres dies. Et Pasqualigus Decis. 473. vbi tres dies supra menses vacationis, à Tridentino Parochis concessos, ait esse paruitatem materiæ: apud quem Vincentius Vinyals, etiam quindecim in Episcopis. Hoc præsertim pro num. 89.

Ibidem circa num. 91. & 92.

Ubi de interuallis gubernationis, an sesquianum vacui complere possint.

PRo ibi dictis adstipulatur Nauarrus Consilio nuper adducto, vbi ostendit tempus requisitum ad aliquid per æquipollens posse compleri.

Ibidem circa num 94.

Ubi de sesquiani computatione.

QVæ dicta ibi, iuxta ea, quæ diximus circa num. 89. regulanda sunt.

Ibidem circa num. 97.

Ubi de necessitate sententiæ declaratoriæ ad pœnam incurrendam.

DOctrinam à Nobis ibi propositam amplectitur P. Bardi in Selectis Lib. 7. Quæst. 5. num. 8. cum aliis, etiam quando pœnæ in priuatione consistunt, & non requirunt actionem. Pro quo & Lezana Tom. 1. Cap. 8. numer. 30. & 31. vbi iuxta aliquos quid etiam si dicatur, Ante declarationem. Contrarium absolutè tenet cum multis, quos citat, Leander Parte 4. Tract. 2. Disputat 9. Quæst. 28. in priuatione Beneficiorum, ob excommunicationem, & ob suspensionem Tract. 4. Disput. 3. Quæst. 28. etiamsi officium præstet: immò etsi egeat, & sit contumax, de quo Quæst. 29. sed Parte 5. Tract. 1. Disput. 3. Quæst. 13. contrarium sentit de pœnâ irregularitatis, de quo & Quæstio 16. & absolutè Bossius Tomo 2. Tit. 12. num. 162. & 163. & seqq. & Tomo 3. Titulo 18. num. 564. & Tit. 23. num. 33. vbi addit post declarationem retineri posse vsque ad executionem, pro quo alios adducit. Sed num. 36. consonat Leandro, etiam quoad censuras, & pœnas alias in priuatione consistentes. Vide autem numer. sequenti. & specialiùs Parte 1. Tractatu de Matrimonio. Cap. 5. num. 31. & seqq. vbi latissimè materiam hanc discutit, & fauorabiliter. Pro casu autem nostro num. 124. & 129. multis adductis.

Circa Caput V.

De diuersis Bullis Pontificum, de quibus num. 116. & 139.

LIcet Concessio Leonis X. priori loco sit posita, non ideo absolutè censenda prior, cùm Leo Iulio successerit.

Circa num. 137.

Ubi de communicatione priuilegiorum in Fratribus B. Ioan. Dei.

EXtare pro illa Bullam Vrbani Octaui vide apud P. Quintanad. Tomo 1. pag. 320.

Circa extensionem Priuilegij ob rationis identitatem.

HAbet pro hoc commodam Diana Doctrinam Par. 1. Tract. 13. Resolut. 4. ex communi Doctorum placito, iuxta quam valet argumentum ab identitate in æquiparatis à Iure, circa materias, si personæ sint, vel in materiis ipsis quando in illis eadem videtur esse ratio, pro quibus bona apud eumdem exempla. Et cùm fidei caussa adeò in Iure fauorabilis sit, quando circa illam constiterit eamdem esse rationem, & nullum appareat inconueniens, poterit præfata doctrina vtiliter applicari. Vnde non est necessarium quòd æquiparatio sit facta à Iure per modum regulæ, in quo vix esse dubitatio potest, sed sufficit eamdem esse rationem, & quòd fauorabili in materiâ versemur, vt fidei, religionis, & pietatis: vnde habetur, vt dispositio circa Clericos fauorem continens, ad Religiosos extendatur, de quo Auctor idem Tract. 14. Resol. 9. & Lezana verb. Priuilegium num. 9. citatis aliis.

Circa Caput VII.

Quòd Moniales gaudeant Priuilegiis Virorum, de quo num. 138.

GAudere etiamsi Ordinariis subiectæ sint, cum onere tamen seruandi statuta generalia Ordinis, quorum habuerint notitiam, & casuum reseruationem, habet Lezana Tomo 5. in Mari magno Carmelitarum, numer. 385. & 386. Iuxta quod videtur stare communicatio priuilegij, de quo Titulo 5. num. 306. & seqq. pro Missâ in cameris: quod tamen negat Pasqualigus Decis. 176. & 178. quando subiectæ Regularibus non sunt. Quamuis aliunde non videatur necessarium: cùm enim ad ingressum Sacerdotis necessaria sit Episcopi licentia, ille potest ad id suo iure vti, vnde & negare illam: quia, vt diximus, per priuilegium subordinatio religiosa neutiquam remouetur. Circa communicationem in temporalibus, diximus in Additionibus ad priorem Tomum numer. 104.

De communicatione quoad Indulgentias, de qua num. 144.

APud Dianam Parte 6. Tract. 7. Resolut. 39. sunt qui illam concedant, qui tamen cum aliis negat, & specialiter de Altari priuilegiato, quod & de Ecclesiis eiusdem Religionis negant aliqui. Et Lezana de Altari negans Tomo 3. v. Altare num. 19. de Indulgentiis concedit V. Indulgentia num. 8. ob Concessiones Prædicatorum & Carmelitarum.

De communicatione in Festis de qua num. 146.

NEgat illam Bordonus apud Dianam Par. 6. Tract. 8. Resolut. 14. nisi cùm Festa de Sanctis non propriis Religionum sunt, & de Mysteriis Christi, aut B. Virginis. Sed tenet Lezana Tomo 2. Cap. 1. num. 55. Quod cogitandum Diana relinquit. Et quod ibi de Octauis Beatificatorum dictum, iam est SS. D. Alexandri VII. Decreto sublatum, sicut electio in Patronos, & alia. Videndus Lezana circa communicationem in concessis priuatis Monasteriis & personis num. 52. & seqq. & Tomo 5. in Mari magno Augustinianorum num. 10. vbi illam quoad personas negat, concedit quoad loca, in quibus est ratio similis.

De Indiis an veniant Regnorum Hispaniæ nomine, de quo n. 147. & 148.

VIderi pro eo possunt duæ Rotæ Decisiones apud Dianam Parte 8. Prima 9. Iulij 1645. Secunda 26. Februarij 1646. in quibus negatur ius Canonicatûs Barchinonensis, quia Catalonia non est Regnorum Hispaniae nomine comprehensa. Sed P. Tamburinus in Decalogum Lib. 2. Cap. 5. §. 2. num. 6. pro Siciliâ militat in Sanctorum celebratione.

De Parocho dimisso officio, de quo num. 190.

MAnere approbatum pro Confessionibus, tenet cum aliis P. Mendus Disput. 22. à num. 34. & Tractatu appendice Disput. 2. Cap. 24. & ante illum Peyrinus apud Lezanam v. Parochus num. 6. & Leander Tomo 1. Tract. 5. Disput. 11. Quæst. 65. cum aliis quos citat.

Circa Caput VIII. num. 199.

Ubi de necessario Principis consensu ad vim consuetudinis.

SVfficere consensum lege ipsâ expressum, neque requiri specialem, tenet P. Bardi in Selectis Lib. 8. Quæst. 2. num. 16. & quando inducat obligationem præmiserat num. 9. Videatur, iam à me alibi commendatus.

Vide infra circa Baptismum. num. 260.

Circa Caput IX. num. 212. & seqq.

Ubi circa potestatem Ecclesiæ in materiis & formis Sacramentorum. Et Balsamo Indico.

AGit de hoc Diana Parte; 10. Tract. 11. Resolut. 65. & in Additionibus post Tractatum 16. vbi citatur Tractatus 2. per errorem Matritensis impressionis, & firmat bonorum Auctorum sententia id quod à nobis citato loco dictum, & alibi etiam comprobatum. Iuxta hæc censeo posse ab Ecclesia declarari quando in Ordinatione imprimatur Character, de quo est varietas sententiarum: nam cùm hoc pendeat ex applicatione formæ & materiæ, & talis applicatio & designatio illius sit determinationi commissa, consequens est vt declarare possit qualis sit materia & forma secundùm illius determinationem. Vnde si in Pontificiali poneretur in singulorum Ordinum ritu, Hic imprimitur Character, optimè id stare posset, & aliquando poterit illud fortè expediens iudicari. Neque obstat iuxta ritum ab Ecclesia iam pridem institutum id non constare: nam cùm Ecclesia modò eadem sit, & similis omnino Pontificis auctoritas, determinare id potest quod aliàs determinatum non erat, nec constat semper obseruatum. Vnde si manus impositio in Diaconatu, aut traditio libri Epistolarum in Subdiaconatu, ad substantiam Ordinum talium pertinent, iuxta ritum iam pridem vsitatum, declarare Ecclesia potest non pertinere, quia ita potest disponere, vt vnica tantùm sit materia, etiam ritu veteri obseruato, & sic in Presbyteratu quo ad ea, in quibus sunt opiniones. Videatur etiam Diana Parte 6. Tract. 8. Resolut. 18. & Leander Tomo 1. Tract. 1. Disput. 1. Quæstio 11. citatus quidem à Diana, sed dicta confirmans in noua editione.

Circa Balsamum autem explodenda Doctoris Lagunæ sententia, iuxta quam loquitur Fr. Didacus Ximenez Arias in Lexico Ecclesiastico V. Balsamum, vbi ait Balsamum Indiarum nostrarum nihil esse aliud quàm oleum purissimum stactis, vulgo Estoraque: id enim stare nequit, cùm aliàs iuxta ipsum stacte non sit naturalis liquor, sed artificialis ex crassiore myrrha expressus, additâ aquâ aut vino ad expressionem, vt videri potest V. Stacte.

Circa Caput X. num. 219.

Ubi de Communione Paschali an sumi apud Religiosos possit.

OPinionem affirmantem posse apud illos impleri præceptum probabilem esse speculatiuè tenet P. Tamburinus Opusculo de Eucharistia Cap. 4. §. 4. numer. 53. sed non practicè ob Prælatorum & Parochorum querelas. Vbi ergo nullæ tales, licebit & practicè iuxta ipsum. Et id quidem stare multoties poterit, vt sententia dicta non debeat speculatiuè tantùm probabilis reputari, quando & praxis esse non rara potest, probabilitate potiori stabilita. Ego à litibus & offensionibus studeo semper abstinere. Et Auctor quidem dictus non videtur nactus Epistolam ad Neapolitanum Archiepiscopum scriptam à Sacra Congregatione Cardinalium, quam adducit Diana Parte 6. Tract. 7. Resolut. 58. cuius nec meminit. Et dici ad eam potest tantùm prohiberi communionem ipse die Paschali, sic enim ibi: In die Paschatis. Et iuxta id exponendum quod subditur, Tempore Paschali. Negat id tamen P. Gabriel de Henao Disput. 15. de Eucharistia num. 54. 55. & 56. adducto priuilegio Guadalupensi, quod pro Societate non communicatum à P. Generali, cùm sit aliàs dubium, ex Card. Lugo. Neque vim Decreti Innocentij X. perpendens, cuius tenorem adducit. Id tantùm obseruant, communionem ex deuotione neque in die Paschatis esse prohibitam, vt ex vsu constat: licet possit prohiberi iuxta præfatum Decretum. Negat etiam Leander Tomo 2. Tractatu 7. Disputat. 3. Quæst. 19. sed contrariam sententiam ait esse probabilem, & communem.

Ibîdem circa num. 227. & seqq.

De Priuilegiis ad celebrandum in Cameris sæcularium, de quo & Tit. 5. à num. 306.

Vide Additiones ibi. num. 116.

LIcere id Religiosis Societatis per priuilegium Gregorij XIII. dum versantur in Missionibus, tenet P. Tamburinus Lib. 1. de Sacrificio Missæ. Cap. 4. §. 3. numer. 4. ob verba illa: Vbique fuerint: sicut per priuilegium Pauli Tertij pro Societate. Non enim sunt reuocata, dum Episcopi se non opponunt, de quo num. 9. & requiri communicationem R. P. Generalis num. 13. Stat nihilominùs quod à nobis specialiter dictum num. 310. & 311. Decentia enim loci generalibus illis loquendi formulis non exclusa: vnde qui in Missionibus versantur, non possunt in cubiculis, in quibus dormiunt, celebrare, nisi fortè corum aliquis in lecto iaceat, & Socius celebret iuxta aliud priuilegium, de quo citato num. 310. In iure tamen nonnulla aliquando facit licere necessitas, quæ non sunt ad communes regulas exigenda.

Ibidem circa num. 233. & sequentes.

Ubi an Religiosi ab Ecclesiasticis Prælatis compelli per Censuras possint in iis, circa quæ subsunt.

VIdendus pro eo omnino Diana Parte 7. Tract. 12. Resolut. 27. apud quem alij, benè & negantes & probantes. Vtinam hæc & alia ipsis ad defensionem satis, ne ab iis, quorum spontanei & vtilissimi adiutores sunt, alienorum more, & aduersantium ritu tractentur. Benè verum est Verricalli Tomo 1. excipere administrantes Sacramentum Pœnitentiæ ex Decreto Greg. XV. Tract. 8. Quæst. 48. in fine.

Ibidem circa num. 237. & seqq.

Ubi de tempore celebrationis Missæ.

IVxta P. Tamburinum Lib. 1. de Sacrificio Missæ Cap. 6. §. 4. numer. 2. Missa potest inchoari duabus horis plus minusue ante auroram, & in Natali Domini post mediam noctem, de quo num. 3. sicut ad communicandum infirmum num. 4. & vbi consuetudo, ac etiam quando sol tardiùs oritur, maior anticipatio licet, Ibidem cum P. Layman, Religiosos autem immediatè post mediam noctem ex priuilegio Leonis X. num. 13. & seqq. Sed in Societate necessariam esse priuilegij communicationem num. 18. Vsque ad horam Nonam posse differri Missam ex caussa Viatici, num. 21. & rationabili aliâ in Festo num. 20. & Mendicantes ob priuilegium Eugenij Quarti num. 24. sunt & quidam apud Dianam Parte 10. Tract. 12. Resolut. 21. ex quibus & Leander Tomo 2. Tract. 8. Disput. 6. Quæstio 11. qui & de Viatico vt nuper, Quæst. 34. qui censent Missam sine vllo scrupulo inchoari posse elapsâ vnâ post meridiem, immò & maiori spatio sine notabili caussa; quæ autem sint notabiles, videri apud ipsum potest. Videri etiam potest P. Busembaum in Medulla Lib. 6. Tractat. 3. Cap. 3. Dub. 3. vbi varias Auctorum sententias proponit, & quòd post tres horas à Meridie id liceat Religiosis, quod diximus videndum apud eumdem, & Leandrum suprà Quæst. 10.

Ibidem, de particulis post absolutionem, ad num. 247.

POsse sumi, quæ ex alia Missa sunt relictæ, tenet etiam Marchinus Tract. 3. de Sacramento Ordinis Parte 3. Cap. 3. numer. 19. qui & de laicis communicantibus idem asserit: sed contradicit Diana Parte 6. Tract. 6. Resolut. 23. vbi alios adducit. Pro quo & Leander suprà Disput. 4. Quæst. 21. & Angelus Bossius Tomo 3. Tit. 22. num. 101. & 103.

De sumptione earumdem in Sacristia ad num. 249.

QVod ibi dictum docent alij apud Dianam suprà Resolut. 17. qui in fine ait nullum inter magnas & paruas habendum esse discrimen. Pro quo & Bossius numer. 100.

De benedictione ac consecratione ornamentorum ac vasorum, ad num. 252. & seqq.

P:Tamburinus Libr. 1. de Sacrificio Missæ Cap. 1. §. 2. affirmat per priuilegium Societatis posse ab eiusdem Religiosis consecrari Calices, (& idem esse de Patenis) & in eo communicare alios, sed cum limitationibus in eodem priuilegio additis: & ita qui Prælati non sunt, concessione indigere, de quo numer. 7. & hoc in Indiis. Item ex priuilegio Leonis X. & Adriani VI. quando in Prouincia Episcopi non existunt, cum Emmanuele & Portel. num. 9. De aliorum benedictione secus existimat cum Portel; vnde etiam iis, qui Prælati non sunt, videtur licere. Clarius aliud Sixti IV. pro paramentis altarium, & indumentis Sacerdotalibus, exceptis Corporalibus, quod etiam non Prælatis suffragatur. Cap. 3. §. 2. num. 6. ex Portel apud Minores limitatum, non ita apud Dominicanos. Ibidem. Vndecumque afferantur, licere Superioribus Societatis, ex eodem priuilegio, & alio Innocentij VIII. num. 5. & 7. de quo Bossius Tomo 2. Tit. 6. illud cum aliis negans. P. Busembaum quoad benedictionem vestium videndum consulit P. Tamburinum, videndus ipse Libr. 6. Tract. 3. Cap. 3. Dub. 5. num. 3. Lezana Tomo 1. Cap. 18. num. 57. & Leander suprà Disput. 7. Quæst. 16.

De reconciliatione Ecclesiæ, ad n. 262.

POsse illam à simplici Sacerdote fieri aquâ per ipsum benedictâ tenet Marchinus Tract. 3. citato, Parte 3. Cap. 11. num. 14. Lezana Tomo 3. Verb. Ecclesia num. 15. alios adducens. Et Cap. 18. citato numer. 58. & Diana Parte 6. Tract. 6. Resolut. 22. vbi & priuilegium Leonis X. cum aliis defendit, & quid sit Diœta benè explicat, sicut & Leander Parte 5. Tract. 5. Disput. 3. Quæst. 4. & 5.

De duabus Missis eodem die, de quo num. 274. & seqq.

LIcere plures duabus, quando pro pluribus est eadem ratio, tradit P. Tamburinus citato Opusculo Lib. 1. de Sacrificio Missæ Cap. 1. §. 3. num. 1. qui numer. 3. præmiserat tamquam probabile, non ieiunum, eo quod in Missa purificationem & absolutionem sumpsit, posse celebrare ad communicandum moriturum. Sed quid de tertia Missa, si occurrat similis necessitas? Videtur equidem concedendum etiam licere, si consequenter sit loquendum. Erit illud rarum. Sed pro raris etiam doctrina est probabilis statuenda. At credo non esse obligationem, nisi ex eo videretur salus alicuius æterna pendere, eo quòd iuxta sententiam D. Thomæ, & quamplurium grauium Scriptorum Eucharistia vim habeat conferendi primam gratiam in aliquo casu.

Circa Caput XI.

De absolutione ab hæresi pro perpetuò impeditis, de quo num. 301. & seqq.

HAbentes quodlibet impedimentum perpetuum quo minùs possint adire Pontificem, posse absolui à Confessario quocumque, tenet P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disputat. 4. Puncto 3. §. 5. num. 5. neque necessarium illi per litteras aut procuratorem agere, vel ad Inquisitores se conferre. Et contrariam sententiam ait solâ auctoritate eam tenentium probabilem reputari. Adducit illos Diana Parte 8. Tractat. 7. Resolut. 15. sicut & P. Palaum suis verbis loquentem: nec quidquam de suo addit, vnde sententiam istam non videtur improbare: quæ & aliorum est, vt videri potest apud P. Thomam Sancium in Opere morali Lib. 2. Cap. 13. num. 36. & apud eumdem Dianam Parte 12. Tractatu 2. Resolut. 24. & 25. & probabilem, licet sub correctione, iudicat Angelus Bossius Tomo 2. Tit. 4. num. 71. post citatos pro ea num. 70. Alterio, & P. Palao, quando non est recursus ad Episcopum, qui absoluere potest ratione difficilis recursûs ad Pontificem. Existentes autem in Indiis vt incolæ, perpetuò impediti sunt ob distantiæ immensitatem. Vnde in illis, vt satis probabile affirmat P. Suarius, vsum priuilegij Pauli III. licere, quod negat aliàs concessis casibus Bullæ Cœnæ Tomo 4. de Relig. Tract. 10. Lib. 9. Cap. 2. num. 16. & 17. Et comprehenditur hoc impedimentum sub generali illâ clausulâ, quam Doctores adiiciunt post specialia impedimenta numerata: & denique quodlibet impedimentum, quod arbitrio viri prudentis iudicabitur legitimum. Vt videri potest apud Dianam Parte 9. Tractat. 4. Resolut. 62. vers. Igitur breuiter. Bonacinam Tomo 3. Disput. 2. Quæst. 3. Puncto 6. Sect. 5. numer. 10. Leandrum Parte 4. Tract. 2. Disput. 17. Quæst. 59. Bossium suprà num. 77. & alios. Quis autem vir prudens ita non censeat, quando minora alia incommoda legitima reputantur? Et hæc quidem pro sententia P. Palai, in Sacro Inquisitionis Tribunali Qualificatoris. Sed cùm Pontifices in Indiis recursum ad illud habendum esse significent, iuxta dicta procedendum.

Neque obstat potestatem DD. Inquisitorum tantùm esse pro foro externo, vt probat P. Thomas Sancius cum aliis suprà, & vti probabilius amplectitur Cap. 12. num. 3. nam contrarium est probabile iuxta eumdem, & alios, de quibus numer. 1. quibus addendi Diana Parte 4. Tract. 4. Resolut. 242. Ignatius Lupus in Edictum S. Inquisitionis Lib. 10. Dist. 9. Artic. 3. Difficult. 2. de quo & dixerat magis ex professo Lib. 2. Dist. 2. Art 1. Difficult. 1. & Art. 2. Difficult. 1. & Lib. 7. Dist. 3. Artic. 1. Difficult. 4. P. Granadus loco statim citando. Et P. Tamburinus in Decalogum Lib. 2. Cap. 1. §. 8. numer. 11. Et vt probabile pro aliis partibus non sit, in Indis pro certo videtur habendum, quandoquidem Pontifices recursum esse determinant, dum limitationem illam addunt: Vbi non est Inquisitio, & distantiam designant, quæ ad vsum priuilegij sufficiat. Nec enim credendi sunt obligare criminosos tales vt se S. Tribunali in exteriori foro manifestent pro accipiendâ absolutione: quod & generaliter negant plures, quibuscum Diana Parte 1. Tract. 3. Resolut. 2. & 3. & ita Doctores asserentes impeditos absolui non posse iuxta sententiam P. Palai, concludunt illis nullum superesse remedium, nisi vt ad DD. Inquisitores accurrant, vel ad Pontificem per procuratorem, aut litteras, tacito nomine, vt videri potest apud P. Sancium Cap. 13. citato in fine. Patrem Granadum 2. 2. Controuersia 1. Tract. 15. Disput. 16. num. 18. Carenam Parte 2. Tit. 2. num. 63. & Dianam suprà. Illud enim, Tacito nomine ad omnes de quibus sermo præcesserat, videtur referendum.

Sed certè non omnes ita intelligunt, cùm sint qui recursum talem ad DD. Inquisitores exigant, vt licet secretus, iudicialis tamen sit, comparente reo, & Notario acta conscribente: vt videri potest apud P. Suarium Disputat. 21. de Fide, Sect. 4. in fine iuncto modo, ad quem se refert, de quo num. 16. & seqq. P. Palaum §. 2. num. 3. & §. 6. num. 2. Carenam Tit. 1. num. 135. verb. Neque obstat. Lezanam Tomo 3. verb. Hæresis, numer. 12. & eumdem P. Sancium citato Cap. 12. num. 3. Vnde res hæc valde dubia redditur, cùm dici possit Pontifices in Indiis eum recursum ad absolutionem exigere, qui communiter necessarius est, iuxta DD. Inquisitorum facultatem, quæ tota est pro exteriori foro, quatenus iste à Sacramentali distinguitur, etiam quando secretus modo dicto. Nihilominùs mihi est valde probabile pro Indiis id, quod superiùs indicaui.

Et vt id verosimilius appareat, illud facit quod habet P. Palaus citato numer. 2. vbi probat non tuneri hæresis reum manifestare se DD. Inquisitoribus iudicialiter, etiam secretè pro absolutione sacramentaliter obtinenda. Cùm ergo ad id non teneatur, sicut neque ad agendum apud Papam per litteras aut procuratorem, vt tenent quamplures apud Dianam Parte 12. Tractat. 2. Resolut. 24. quod & ipse tradiderat Parte 7. Tractat. 10. Resolut. 23. Pro quo & Leander cum multis suprà Quæst. 60. & Bossius Tomo 2. Tit. 4. numer. 23. quid faciendum ei, qui in Indiis degit? Beneficio vtique se tueri. Atqui illud pro absolutione Sacramentali est, vnde positâ distantiâ S. Tribunalis absolutio dicta conceditur. Ergo & cùm illud adiri non poterit, ita vt iudiciale nihil in eadem admisceatur. Illationem ostendo. Quia in dispositione Pontificiâ nulla apparet absolutionis diuersitas, sed sola locorum. Prætereà, remedium illud iudicialis manifestationis non obligat: ergo neque Pontifex illud vt necessarium proponit. Quod si necessarium, ex eo fieret sic de suo crimine pœnitentem per totam vitam innodatum vinculo adeò intolerando futurum: excommunicatio enim contritione non tollitur; quæ & multis difficilis: & durissimum sanè, ac minimè de benignitate Sedis Apostolicæ præsumendum, velle ipsam vt beneficio Sacramenti sit tamdiu pœnitens destitutus.

Dici potest talem à quolibet ordinario Confessario posse ab aliis peccatis absolui, tacitâ hæresi, à qua absoluendus indirectè, quia vt citato num. 2. philosophatur P. Palaus, sufficiens caussa est vt non sit materialiter integra confessio, damnum scilicet graue ex manifestatione iudiciali, & ita currere communem doctrinam, iuxta quam non vrget integritas, cùm graue aliquod occurrit incommodum. Vel si vrget, confiteatur hæresim impeditus, sic namque stare etiam absolutio indirecta potest, iuxta ea, quæ ex aliis habet Bossius suprà num. 71. Sed certè ratio adducta adhuc videtur vrgere; quia neque hoc apparet de Apostolicæ Sedis posse benignitate præsumi; magnum enim adhuc pondus imminet: & cùm in mortis articulo absolutio directa conferenda sit ex Apostolicâ benignitate institutioni Christi conformi; cur non & ante illum, vt sic securior talis reddatur articulus, & quod in remedium institutum est, in detrimentum ac præiudicium ingens minimè conuertatur.

Si dicas posse contingere vt Inquisitor Sacerdos non sit, & ita absolutionem sacramentalem esse non posse. Respondendum in eo casu posse à censura absoluere, vt ex Homobono obseruat Diana Parte 1. Tr. 5. Res. 3. Sic autem absolutum posse cuilibet ordinario Confessario confiteri, quia sublata est reseruatio, vt communiter Doctores, quibuscum P. Martinon Tomo 5. Disput. 59. num. 209. Ne autem quis teneatur duobus suum crimen reddere manifestum, poterit hoc vitari, si facultas pro absolutione ab excommunicatione tacito pœnitentis nomine postuletur. Et licet id neget Cardinalis Lugo Disputat. 23. de Fide num. 89. dicens DD. Inquisitores non posse decernere de persona incerta: id tamen est generaliter loquendo iuxta sententiam eius & aliorum asserentium DD. Inquisitoribus pro foro conscientiæ nullam competere facultatem sine aliqua forma iudiciali: quod & tenet Alberghinus in Manuali qualificatorum Cap. 6. num. 18. & 19. secutus P. Fagundez in Præceptum 1. Decalogi Lib. 1. numer. 20. & seqq. In casu autem nostro, vbi de Indiis, ac speciali priuilegio loquitur, aliter videtur dicendum ob adductas rationes. Præterquam quòd DD. Inquisitoribus Hispaniæ specialiter concessum, vt in foro conscientiæ absoluere possint, testatur Carena suprà num. 61. vnde & Indici id poterunt, arguendo pro illis sicut pro Siculis arguit Diana citata Resolut. 3. quia omnes eidem supremo Tribunali subsunt, & eisdem legibus gubernantur. Specialitatem etiam respectu Hispanorum agnoscit cum aliis Dian Resolutione eadem. & Parte 4. Tract. 8. Resolut. 35. vbi de praxi sibi notâ testatur. Et cum Nicolao Garcia Trullench Lib. 1. in Bullam Cruciatæ §. 7. Cap. 2. Dub. 7. numer. 5. vbi de praxi id habet, quod parùm fauere videtur, cùm minister sit S. Tribunalis adhibendus. Sed id alij non dicunt, ampliorem facultatem & secretam penitus concedentes: quam & Inquisitoribus generaliter non negat Barbosa, sed ait contrariam praxim esse tutiorem Allegat. 40. de potestate Episcopi, num. 28. Et cùm hæresis omnino occulta est, quia sine teste, non adhibendum Notarium, cum bonis Auctoribus firmat Ignatius Lupus suprà Lib. 7. Dist. 2. Art. 4. Difficult. 2.

