Dico tertiò. Licet verum sit in exigen [Assertio 3. Consuetudinem non semper attendendam, cùm de exactione decimarum agitur erga Indos.]dis decimis attendendam esse consuetudinem, iuxta id quod in Iure statuitur, vt videri præsertim potest in Cap. Cum sint, de decimis, ibi: & ideò in huiusmodi dubitatione ad consuetudinem diximus recurrendum. Et Cap. Ad Apostolicæ, ibidem, verbis illis: Tu eligas in hoc casu, quod per consuetudinem diu obtentam ibidem videris obseruatum. Et sic alibi. Circa Indos tamen consuetudo nequit allegari. Id constat ex eo quòd erga illos non iure, sed iniuriâ agi solet, nec iudicari potest Pontificem circa hoc annuere, vbi pusillos & imbecilles violentia opprimit, vt consuetudo legitimè præscripta iuxta iuris qualitates sanctè dispositas censeatur, de quo dictum num. 199. Cùm enim rationabilis esse debeat, ex Cap. Cùm tanto, quod est finale de Consuetudine, & Cap. 1. de Constitutionibus in 6. id quidem in casu præsenti penitus definit, tum ex Cap. 1. de Consuetudine Titul. citato, & Libro, vbi sic dicitur: Corruptelam, cùm sacris sit inimica Canonibus, & de ambitionis radice [Cap. 1. de consuetudine in 6.] processerit, meritò reputantes, &c. Quomodo ergo rationabilis esse consuetudo potest, in quâ contra iura naturæ, violentiâ incussâ, proceditur, & auaritiâ stimulante firmatur? Tum etiam ex citato Cap. finali, de Consuetudine, vbi quæ est iuri naturali contraria, penitus reprobatur. Tum denique, quia id quod omnibus rectè sentientibus cum horrore proponitur, rationabile esse nequit, quia ratio consonat rationi, minimè passionibus lucem eius inuoluentibus obumbratæ: sic autem euenit in præsenti, vt luce est ipsa manifestius. Cùm etiam debeat esse legitimè præscripta, ex citato Cap. finali. Cap. Non est, de Consuetudine in 6. & alibi: id sanè in casu nostro non suppetit: iuxta communem enim Doctorum sententiam, quos adducit Diana Parte 6. Tractat. 5. Resolut. 9. actus per vim & metum à populo eliciti non sufficiunt ad stabiliendam legitimè consuetudinem. Pro quo est Cap. 5. de Regulis Iuris, in quo sic dicitur: Quod latenter, aut per vim, vel aliàs illicitè introductum est, nullâ debet stabilitate subsistere. Sic ibi. Videatur Dom. Villaroel Parte 1. Pacificæ gubernationis, Quæst. 3. Art. 2. n. 41. & 42. vbi plures Auctores accumulat.

Dico quartò. Indi non tenentur deci [Assertio 4. non teneri ad illas si egeant, sicut neque generaliter pauperes.]mas integrè soluere, si ita egeant, vt id quod subtrahunt, ad suam & suorum sustentationem, necessaria recognoscant, vt sæpè accidit. Sic Doctores qui de pauperibus generaliter loquuntur, ex quibus videri possunt P. Suarez suprà Cap. 16. n. 15. & 16. P. Filliucius Tractat. 27. num. 167. P. Palaus Tractat. 1. Disput. vnicâ, Puncto 11. num. 3. P. Vincentius Tancredi de Religione, Tractat. 4. Lib. 2. Disput. 6. num. 4. & alij. Probat id P. Sua [Ratio ex P. Suario.]rez ex Matris Ecclesiæ pietate: non enim verosimile est velle illam cum tanto rigore obligare pauperes vt ex fructibus sibi & familiæ ad sustentationem necessarijs, decimas soluere teneantur, vt posteà sibi & suis de alimento necessario ad vitam emendicando prouideant: nam priùs tenetur quisque se alere, quàm alios: præsertim hoc tempore, in quo pars illa decimarum, quæ pro alendis pauperibus destinata erat, disparuit, & Ecclesiastici illam possident, & sibi ita applicant, vt eam pauperibus non distribuant. Argumenta, quæ contra hoc fieri possunt, soluit P. Fagundez Lib. 2. Cap. 3. numer. 4. & 5. vbi benè ait decimas [Alia boni Auctoris.] minùs principaliter solui in signum vniuersalis dominij Dei, principaliter autem ad congruam sustentationem Sacerdotum: & iniustum ac irrationabile esse obligare aliquem ad alium sustentandum, cùm tamen ipse fame pereat. Si instes nec teneri Sacerdotem gratis operam suam impendere; id negandum respectu pauperum, sicut de Medico, & Aduocato Doctores asserunt. Nec proptereà Parochi fame peribunt, quandoquidem aliunde habent vnde satis superque sustententur, sicut Aduocati & Medici, cùm sint multi decimas copiosè soluentes. Iuuat id, quod ex grauibus adducit Zerola in Praxi Episcopali, Parte [Notanda doctrina.] 1. verb. Decimæ, ad Primum, populum quidem teneri præstare alimenta Ministris de jure naturali, & diuino; secùs verò si non indigeant. Accedit quod ait Caietanus 2. 2. q. 81. art. 1. §. Secundò dicitur, his verbis: Quia de jure naturæ decimæ dandæ sunt in subsidium Ministrorum: idcircò si Ministri tacentes non indigent, cessat ratio obligationis juris naturalis. Sic ille. Pauperes autem ad ius naturale reducuntur, cùm pro necessitate non sit alia lex. Cap. Quod non est, de regulis juris.

Dico quintò. Quidquid irrationabile [Assertio 5. irrationabiliter introductum non soluendum.] est circa exactionem decimalem, etsi consuetudine videatur introductum, non est censendum obligare. Constat ex generali scriptorum doctrina circa materiam præsentem, qui abrogandum existimant quidquid irrationabile est. Vnde Zerola suprà, ad septimum, ait consuetudinem vt decimæ non soluantur, qualis in multis partibus Italiæ viget, ab Episcopis debere rescindi, cùm sit irrationabilis. Quod desumpsit ex Couarruuia Lib. 1. variarum, Cap. 35. num. 11. Sicut ergo quando irrationabilis videtur consuetudo, quâ jus Ecclesiæ minuitur, & Ministri suâ videntur debitâ procuratione fraudari, rescindenda illa est; ita & cùm irrationabilitas in præiudicium soluentium vergit, quia per paria debent iudicari. Talis autem [Tale cùm ex vno decima exigitur.] videtur confuetudo vt ex vno indiuiduo decima pars soluatur, si solùm illud natura contulerit, vt ex vno pullo animantis cuiusque, & similibus. In quo exactores aliqui inhumanè se gerunt, vnum illud penitus subtrahentes.

Probatur autem præfata positio ex [Probatio ex Lege, cuius Ecelesia secuta exemplar.] Ecclesiæ sensu, iuxta exemplar Legis, quod secuta: sic enim in Cap. Omnes decimæ, 16. q. 7. vbi Dei præceptum adducitur ex Leuit. 27. v. 30. & seqq. & sic dicitur: Omnes decimæ terræ, siue de frugibus, siue de omis arborum, Domini sunt, & illi [Leuit. 27. v. 30 & seqq.] sanctificantur. Boues, & oues, & capræ, quæ sub virga pastoris transeunt, quidquid decimum euenerit, sanctificabitur Domino. Non eligatur neque malum, nec [Cap. Omnes decimæ 16. q. 7.] in alterum commutabitur. Si quis mutauerit, & quod mutat, & quod mutatum fuerit, Domino sanctificabitur, & non redimetur. Sed quia modò multi inueniuntur decimas dare nolentes; statuimus vt secundùm Domini præceptum admoneantur semel & secundò, & tertiò, &c. Sic ibi ex Concilio Rothomagensi. Ex quibus manifestum est vnum ex decem naturæ fructibus, non verò vnam decimam partem ex vno solo deberi. Et iuxta hunc intellectum Canones alij indubitatè procedunt. Quod & indicat Concilium Limense tertium Act. 4. Cap. 12. dum soluendam ex omnibus terræ fructibus decimam Deo ait, qui dat omnibus abundè ad fruendum. Non ergo vbi nulla abundantia est, vt [Cap. Non est, de decimis.] in casu nostro: neque aliter intelligendum id, quod habetur in Cap. Non est, de decimis, vbi sic dicitur. Et de omnibus bonis decimæ sunt Ministris Ecclesiæ tribuendæ, de omnibus inquam bonis, in quibus decimum aliquid numeratur. Vnde Glossa verb. de omnibus, citatum Cap. Omnes decimæ in [Cap. Decimæ 16. q. 1.] confirmationem adducit, vtpotè quod posterioris illius intelligentiam manifestat: neque obstat si quis dixerit pro vnius illius naturæ fructu recognitionem diuini dominij deberi, iuxta id, quod habetur in Cap. Decimæ 16. q. 1. vbi ex D. August. serm. [D. August.] 119. de Tempore, sic dicitur: Non igitur Dominus Deus præmium postulat, sed honorem. Deus enim noster, qui dignatus est totum dare, decimam à nobis dignatus est recipere, non sibi, sed nobis sine dubio profuturam. Sic ille. Licèt enim recognitio talis debeatur, ea multis modis fieri potest, præsertim Eucharistici sacrificij immolatione, cùm in Missali Missa pro actione gratiarum, & speciales orationes habeantur. Acceptis filijs, Deo debetur recognitio, nec tamen pro illis, cùm pretiosissimi omnium fructus sint, oblatio exigitur decimalis. Et ipsi quidem, quibus decimæ soluuntur, pro earum debent grati esse prouentibus; nec tamen decimarum solutione, & sic aliàs.

Assertiones aliæ pro eodem.

DIco sextò. Ab Indis, qui de nouo sunt [Assertio 6. à nouiter conuersis exigendas non esse.] conuersi, non sunt decimæ exigendæ. Id planum; quia vt conuertantur, non solùm Euangelicâ prædicatione, sed muneribus attrahuntur: tali enim genio præditi plerique eorum sunt, immò & ferè omnes. Quî ergo fieri possit vt ab eisdem decimales laborum portiones exigantur? Pro quo est doctrina D. Thomæ 2 2. q. 87. art. 1. ad 5. vbi sic ait: Ministri Ecclesiæ maiorem curam debent habere spiritualium bonorum in po [D. Thom.]pulo promouendorum, quàm temporalium colligendorum. Et ideò Apostolus noluit vti potestate sibi à Domino tradita; scilicet vt acciperet stipendium victus ab his, quibus Euangelium prædicabat; ne daretur aliquod impedimentum Euangelio Christi. Nec tamen peccabant illi, qui non subueniebant; alioquin Apostolus eos corrigere non omisisset. Et similiter laudabiliter Ministri Ecclesiæ non requirunt, vbi sine scandalo requiri non possent, propter dissuetudinem, vel propter aliquam aliam caussam. Nec tamen sunt in statu damnationis qui non soluunt in locis illis, in quibus Ecclesia non petit; nisi fortè propter obstinationem animi, habentes voluntatem non soluendi, etiamsi ab eis peterentur. Hæc S. Doctor.

Ex quibus compertum habetur Indos [Circa tempus exactionis quid tenendum, & vtilia alia.] non esse pro solutione decimarum vrgendos, donec in fide adultas radices egerint: neque circa hoc temporis est statuenda mensura, sed tunc de eo tractandum, cùm ipsi ad solutionem benè fuerint animati: omne enim temporale bonum debent Euangelici ministri spirituali eorumdem posthabere. Neque proptereà credendi sunt illi in malo statu esse, dum beneuolas aures non præstant de decimis admonentibus, sicut S. Doctor [Indos non peccare dum non soluunt.] aduertit, quia stare talis resistentia potest sine graui peccato, dum illis talis obligatio non proponitur ita stricta, vt sub mortali reatu vrgeat. Et ex eo quòd audiant alios grauiter obligari, non est necessarium se pariter obligatos arbitrari, quandoquidem alij obligationes multas subeunt, à quibus ipsi sunt virtute priuilegiorum immunes, & Christus quidem vt baptizari Gentes possent, nullum Ecclesiasticum præceptum eis imponendum docuit, sed ea tantùm quæ ab ipso Domino præcepta fuerant, dum Matth. 28. v. 19. & 20. [Matth. 28 v. 19. & 20] sic locutus: Euntès ergo docete omnes gentes, baptizantes eos in nomine Patris, & Filij, & Spiritus sancti: docentes eos seruare omnia quæcumque mandaui vobis. Quod ergo ait D. Thomas: Nisi fortè propter obstinationem animi, non est ad Neophytos referendum sed ad veteres Christianos, vt ex Commentario Cardin. Caietani constat, dicentis ita [Card. Caietanus.] dictum, quia nolentes dare petentibus Ministris decimas, possent allegare aut præscriptionem, aut Ecclesiæ Romanæ tacitam donationem, eò quòd tam diuturno tempore sciuit & tolerauit.

Et roboratur doctrina tradita ex iis, [Notanda ex eodem doctrina.] quæ citatus Commentator addit in fine sic dicens: In eadem responsione iuncta Corpori Articuli, Nota quòd si gens aliqua vellet fidem Christianam amplecti sine onere decimarum, non solùm Ecclesia posset eis hoc concedere, quia Ecclesiasticâ auctoritate decimæ debentur; sed deberet eis hoc concedere: quia Ministri Ecclesiæ maiorem debent habere curam spiritualium bonorum in populo promouendorum, quàm temporalium colligendorum; & Apostoli exemplo efficere deberent ne decimarum onus præstaret impedimentum Euangelio Christi. Hæc ille. Si ergo ita fidem accipere possunt, vt onus tale à se penitus amoliantur, non est cur debeant ad illud subeundum adigi, qui cùm de suscipiendo Baptismo egerunt, nihil tale cogitarunt. Neque magnum inde Ecclesia detrimentum accipit, tot nouellis germinibus adornata; præsertim quod onus à parentibus depulsum potest succedentibus temporibus filijs imponi, cum eâ tamen moderatione, quæ maternam Ecclesiæ deceat pietatem. Quòd verò ad sustentationem [Circa sustentationem Ministrorum non hærendum.] Ministrorum attinet, non est alicuius considerationis, quia numquàm illis diuina est prouidentia defutura: & in Indijs minùs est ea ex parte timendum, cùm Rex Catholicus administranda necessaria Euangelicis operarijs teneatur; quod & abundè præstat, & multiplicari eos exoptat, atque hortatur crebris litteris, quibus ad Missiones excitat, abundantiùs æmulator existens, vt aliàs Apostolus, Paternarum suarum traditionum. Viuat vtinam diu inimicis circumquaque irruentibus triumphatis. Reposita est hæc spes mea in sinu meo.

Dico septimò. Indorum priuilegia [Assertio 7. quæ priuilegia specialia Indorum circa illas.] circa solutionem decimarum specialia nulla sunt, nisi quæ in diuersis prouincijs inuexit consuetudo: dum alij nihil, alij non decimam, sed vigesimam, & cum distinctione fructuum, vt decima pro quibusdam, vigesima pro alijs tribuatur. Quia verò omnes cum tributo id soluunt, quod ad sustentationem spectat Parochorum, reipsa priuilegio nullo potiuntur, sed minùs graue onus sustinent, quod tamen tollendum penitus Assertione est secundâ demonstratum. Videat ergo sua Maiestas quid magis in negotio præsenti ad commune bonum expediat, eâ irrefragabili persuasione, ex Indorum conseruatione, & paternâ tractatione bonum commune pendere: pro quorum aliàs conuersione, & promouendâ fide, ac Christianis stabiliendis moribus, grauissimæ obligationis pondus sustinetur.

Dico octauò. Suppositâ tributâ quantitate, quam Indi pro Parochorum substentatio [Assertio 8. Circa primitias, & qualiter ab Indis debiantur.]ne dependunt, si aliquid prætereà decimæ nomine soluant, non tenentur ad primitiarum solutionem. Probatur rationibus adductis Assertione 2. pro decimis. Licet autem decimas & primitias Auctores distinguant in hoc, quod illæ primariò ordinentur ad sustentationem Ministrorum, & secundariò ad Dei honorem; ex contrario verò primitiæ. Pro quo D. Thomas 2. 2. quæst. 86. artic. 4. P. Fagundez Lib. 4. Cap. 1. & alij communiter. Id non cogit vt deberi in rigore censeantur: quia id quod decimæ nomine soluitur, cùm ex obligatione ad sustentationem non sit, potest primitiæ rationem habere: sic enim est virtualis aut interpretatiua voluntas soluentium. Non enim primitiæ aliquid determinatum di [Quid determinatum non dicere. Et cur decimæ etiam primitiæ dicantur.]cunt ex parte rei, quæ datur, vt sit ex primis terræ fructibus, aut prouentibus, sed potest esse ex quibuscumque, vt notant Doctores; sic enim & decimæ dicuntur etiam primitiæ, quia soluendæ sunt antequàm deducatur tributum alicuius domini, cuius fortassè est feudalis fundus, & antequàm extrahatur satum, & expensæ, & in summa ante omnia, vt notat Zerola in Praxi Episcopali verb. Decimæ, circa Nonum Parte 1. Si verò Indi cum tributo decimas non soluant, & consuetudo sit vt loco primitiæ aliquid tribuatur; poterit quidem peti, sed cum maximâ moderatione: vt scilicet sit eorum tenuitati conforme, & minimè relinquendum exigentium voluntati, quia circa ista inhumanæ solent violentiæ contingere, vnde neque consuetudinem attenden [Consuetudo vt seruanda circa illas.]dam diximus Assert. 3. licet alioqui seruanda in primitiis consuetudo sit, vt docet D. Thomas suprà. Et alij communiter, quorum aliquos affert P. Fagundez suprà num. 4. Nisi talis illa, quæ à Prælatis sit approbata, & rationabilis, vt de consuetudine Iura statuunt, & vidimus num. 449. Quòd enim Prælatorum potestas ad talia se extendat, ex Iure ostendit P. Suarez. Tomo 1. de Religione Tract. 2. Lib. 1. Cap. 5. numer. 9. Pro quo & Concilium Limense Tertium Act. 4. Capite 12.

Indi ad Oblationes qualiter teneantur.

DIco nonò. Indi non tenentur ad obla [Assertio 9. Circa oblationes, & Indos non teneri ad illas, sicut neque generaliter alios per se loquendo.]tiones in festiuitatibus faciendas ad offertorium Missæ, etiam si circa hoc videatur esse consuetudo. Primum probatur ex communi sententiâ, quam cum aliis tenet & probat P. Azor. Tomo 1. Libr. 7. Cap. 7. Quæst. 11. ex quo hausit P. Fagundez suprà num. 5. P. Palaus Tomo 2. Tract. 10. Disputat. Vnica Puncto 17. num. 2. P. Vincentius Tancredi de Religione Tract. 1. Lib. 2. Disput. 1. num. 8. P. Bauny Tomo 1. Quæst. 41. Tract. 10. qui tres tantùm agnoscit titulos obligationis, quorum duo in præsenti locum non habent, de tertio autem, consuetudine scilicet, dicemus statim. Et omnium optimè P. Suarez suprà num. 2. & seqq. qui dicunt oblationum per se loquendo nullam esse obligationem, neque ex iure naturali, neque diuino, aut Ecclesiastico. Qui verò allegari potest titulus sustentationis, respectu Indorum non habet locum, quia cum tributo id præstant, quod est ad illam necessarium. Si verò decimas soluant, id manifestiùs apparet. Et aliunde Rex Catholicus debet illis de Ministris necessariis prouidere, cum eo enim onere dominium est illis Indiarum generaliter attributum. Quòd si circa hoc defectus aliquis contingat, non ideò Indi ad supplementa Magistratuum obligandi sunt: pro quo videnda quæ habet P. Suarez suprà num. 7. & 8.

Secundum autem, quod scilicet ad con [Neque ratione consuetudinis.]suetudinem attinet, probari primò potest ex doctrina grauium Scriptorum, qui affirmant consuetudinem circa oblationes non esse obligatoriam in conscientiæ foro; quia cùm oblationes gratis fuerint factæ ab exordio, & cum eodem respectu continuatæ, non potest ex illis titulus onerosus emergere. Sic Angelus verb. Oblationes num. 1. in Additionibus ad illum. Sotus Lib. 9. de Iustitia Quæst. 6. Artic. 1. & alij: quod probabile reputant P. Azor suprà & Cap. 27. Quæst. 12. id absolutè affirmat, quando absolutè constiterit oblationes studio pietatis & religionis in Deum liberaliter fieri. Fatetur etiam esse probabile P. Palaus suprà num. 3. in quod etiam maximè inclinat, asserens num. 4. oppositam sententiam solum propter auctoritatem Doctorum esse probabilissimam. Deinde probari potest ex dictis Assert. 3. circa consuetudinem in rebus huiusmodi, quæ per violentiam tantùm solet induci. Vn [Parochos ad earum restitutionem teneri.]de tantùm abest quod Indi ad oblationes obligari possint, vt potiùs Parochi ad restitutionem eorum, quæ per vim obtinuerunt, sint indubitanter obligati. Violentia autem circa hoc facilè dignosci potest, pusillanimitate Indorum attentâ, & circumstantiis exactionis obseruatis, in quo nullus est alius necessarius iudex, quàm propria Parochorum conscientia, si eam semotis auaritiæ tumultibus velint auscultare. Extat autem in Concilio Limensi Tertio Act. 2. Cap. 38. prouida circa hos Constitutio, dum sic loquitur: Sed neque ad oblationes faciendas in Missa, aut aliàs [Concilium Limense 3.] Indi cogantur: sed si quis offerre voluerit, intelligat id quidem meritorium & pium, sed tamen prorsus liberum esse, vel facere vel non facere. Sic Consilium. Quod & Synodus Diœcesana Limensis Libr. 3. Titulo 5. Cap. 6. pari verborum grauitate decernit. Et iuxta illa quæstio omnis circa hoc cessat, vt scilicet nequeat pro obligatione ad oblationes faciendas consuetudo earum allegari, quandoquidem Concilium eas semper liberas esse testatur. Videnda etiam quæ post hæc scripta in Decisione Rotæ visa apud Dianam Parte 11. fol. 660. Col. 2. vbi eruditè o [Nec taciturnitatem illis prodesse.]stenditur quòd ex actibus facultatiuis, seu spontaneis, non inducitur possessio contra aliquem. Quòd si Parochus huius liberæ facultatis non admoneat Parochianos, & ita illi vti obligati offerre pergant, non est proptereà legitima censenda consuetudo, iuxta dicta num. 449. Nec debet Parochis sua prodesse malitia, aut incuria, qui eo ipso ad restitutionem aliquam tenentur, cùm sit doctrinæ defectus, de quo Concilium citatum Act. 3. Cap. 14. vbi licet de eo tantùm doctrinæ defectu agat, qui propter absen [Ex doctrinæ defectu titulus alius.]tiam inofficiosam accidit, ad defectum etiam qualemcumque referendum est: dum enim minùs laboris impendit, quàm sit obligatus, & in re quidem, ex quâ Indi non leue detrimentum subeunt, minùs etiam stipendij debet accipere, vt naturalis ratio apertè conuincit. His addo [Intolerandus quorumdam abusus.] quod nuper comperi, Parochos quosdam non solùm à præsentibus, sed ab iis etiam, qui Sacro non interfuerunt, aut in illo non obtulerunt, statas oblationes, diuersâ quantitatis designatione, per ministros ad id designatos exigere. In quo se consuetudine tuentur: sed cùm illa rationabilis non sit, & iuxta dicta penitus explodenda: diuini iudicij formidanda districtio, dum sic pauperculi à suis pastoribus opprimuntur. Nec plura de priuilegiis circa Ecclesiæ Præcepta.

CAPVT XX.

De priuilegiis Indorum circa dispensationes in votis.

IN Bullis recentiorum Pontificum di [Facultas dispensandi in voto Castitatis.]spensandi facultas illa conceditur, quam Innocentius X. cujus modò concessio viget, in Breui, quod incipit, Animarum saluti, die 1. Martij An. 1649. his verbis expressit: postremò iisdem Presbyteris à Præposito Generali, & dicta [Innocentius X.] Societate deputandis, vt in prædictis regionibus, prouinciis, & locis, in quibus similiter fideles cum infidelibus viuunt, & non adsunt Ordinarij, qui huiusmodi facultatem habeant, qui distent vltra duas diætas, cum Neophytis, aliisque ad fidem reductis, ex rationabili caussa, & legitimâ, super voto castitatis, non tamen solemni, quomodolibet, etiam per Ordinis sacri susceptionem, vel Profeßionis Regularis in Religione per Sedem Apostolicam approbatâ emißionem facto. Sic ille. Amplior autem concessio facta fuerat à Gregorio XIII. quæ habetur in Compendio Indico verb. Dispensatio §. 4. ad dispensandum scilicet in foro conscientiæ cum Neophytis, & aliis ibidem commoran [Greg. XIII.]tibus super voto castitatis non solemni. Non ergo ad Neophytos tantùm, sed omnes Indiarum incolas talis facultas protenditur, neque vlla est Ordinariorum distantia requisita. Additur autem hic in Adnotatione: Hac facultate vti poterunt [Adnotatio Compendij.] Prouinciales, & ij, quibus eam ipsi commiserint. Quibus videtur innui facultatem hujusmodi etiamnunc vigere, cùm tamen temporalis fuerit, & vsque ad Ann. 1589. tantùm extendi ibidem asseratur. Constat autem Compendium post annos plures editum à fine dictæ concessionis. Ex quo erunt qui firmare contendant Positionem [Aliqualia indicia perpetuitatis.] illam de duratione priuilegiorum etiam temporalium, de qua Cap. 3. Nam si priuilegium tale, sicut & alia similiter concessa, iam penitus ob lapsum concessionis tempus virtute omni carebant, ad quid illa in Compendio proposita, aut quomodo stat, quod illis vti Prouinciales per se, & eos, quibus ipsi commiserint? Sed de hoc dictum aliàs quod videtur certum: si quis autem secus sentiat, in suo, quod non semel admonui, sensu poterit abundare. Non omittam autem id ex quo roborari sententia illa potest, & habetur in eodem Compendio verb. Indulgentia §. 2. vbi cùm quædam apponatur Indulgentia, sic ad marginem dicitur: Expirauit, ponitur tamen vt prorogetur. Sic ibi. Cùm ergo nihil tale in priuilegio dicto, sicut neque in aliis, dicatur, signum esse videtur durationis.

Ad certa veniendo, priuilegium Inno [Neophyti, & reducti, vt distincti.]centij circa Neophytos clarum est. Quinam autem Neophytorum nomine veniant, satis est notum: pro quo videnda quæ diximus num. 443. Sed non ita quinam præter Neophytos dicantur ad fidem reducti: quicumque siquidem ad fidem reducti in Indiis videntur esse Neophyti. Ad quod dico Neophytorum nomine eos intelligi, qui ex Gentilitate conuersi sunt: præter quos cùm sint alij in Oceani Indiis, de quibus Pontifex loquitur Schismatici, & sub Christiano nomine graues circa fidem errores amplexi, ad eos priuilegium extenditur, cùm ad fidem reducuntur. Videtur autem sine priuilegio stare [Sine priuilegio videri validam esse dispensationem, ex communi doctrina circa illam, quia imperfectum votum, & ratione periculi.] posse hujusmodi dispensationem; eò quòd licet prædictum votum videatur totale & absolutum, semper tamen imperfectum manet ratione capacitatis eorum, qui ex Indis illud emiserunt. Sic enim multi Doctores affirmant Episcopum posse dispensare in voto castitatis ex animi perturbatione emisso, quando vouens est iuuenis, vel suspectus: vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 8. de Matrimonio Disputat. 9. num. 24. Atqui Indi ob defectum capacitatis possunt dictis exæquari. Quod autem ad suspicionem attinet non seruandi votum, quod Doctores communiter dicunt periculum incontinentiæ, id pro certa regula statuit P. Sancius in Opere morali Lib. 4. Cap. 40. num. 32. & 34. & respectu Indorum est quàm verissimum, & pro aliis non inuerosimilia, juxta graues Scriptores asserentes Episcopum posse in votis reseruatis Pontifici dispensare, cùm ille adiri non potest; vt in Indiis accidit, vbi semper est periculum in mora. Sic illi, quos [Et ratione distantia.] adducit & sequitur Diana Parte 11. Tractatu 8. Resolut. 5. & 6. circa finem: vbi tamen contra Crousers & Pasqualigum affirmat id non licere virtute Cruciatæ. Sed illi certè non videntur improbabiliter locuti. Potestatem autem talem in Episcopis esse Ordinariam, tenent P. Suarez, P. Sancius, Felinus, Couarrubias, & Basilius Poncius, quos idem Auctor adducit Parte 8. Tract. 3. Resolut. 12. quia competit ratione officij, & est perpetua. Votum ergo castitatis imperfectum non est Pontifici reseruatum. Ex quo colligunt [Nec solum ab Episcopis, sed à Religiosis.] non contemnendi Doctores posse à Religiosis in eo dispensari; cùm possint in omnibus, quæ non sunt Pontifici reseruata. Et ita P. Sancius numer. 34. citato. cum illis ait, iure optimo credi posse non esse Pontificis mentem velle in tali casu reseruare sibi hæc vota: neque esse verosimile, velle illum vt animæ laqueis irretitæ versentur in tanto periculo. Sic ille de castitatis voto locutus cum aliis, quos allegat, referens se ad ea, quæ cum pluribus docuerat Disput. 9. citatâ, num. 22. Religiosos autem virtute priuilegiorum posse dispensare in votis, quæ non sunt Sedi Apostolicæ reseruata, res est manifesta, vnde & circa votum prædictum, quod imperfectum est, & ratione distantiæ, poterunt cum Indis dictam facultatem exercere.

Sed occurrit P. Sancius Cap. 43. citati [P. Sancis id negans sua doctrina efficaciter redarguitur.] libri num. 7. dicens Religiosos quidem posse dispensare quando votum castitatis, sicut & alia reseruata, ob aliquam circumstantiam deficiunt à ratione veri voti reseruati, & materiâ eius, vt sunt conditionalia, partialia, temporalia etsi secus autem quando verè reseruata sunt, & materia est capax reseruationis: ratione autem solius necessitatis ius est Episcopo dispensandi. Et tale esse existimat votum castitatis, quando solùm ob periculum incontinentiæ ab Episcopo in illo dispensatur. Sed quidem doctrina hæc, quæ & aliorum est, nullo modo videtur sibi cohærere: in omnibus enim eadem ratio est, & ita vel in omnibus dispensatio licet, vel in nullo. Quòd eadem sit, constat ex iis, quæ habet citatus Pater [In omnibus votis, de quibus agitur, eamdem esse rationem.] num. 7. vbi ex eo probat dispensationem licere in illis prioribus, quia Pontifex generaliter concedit facultatem dispensandi in votis Episcopo reseruatis; id est, in quibus iure ordinario id licet: atqui in illis casibus possunt iure Ordinario Episcopi, eo quòd reseruatio non intelligatur in ipsis: ergo & poterunt Religiosi. Prætereà, quia ratione solius reseruationis hæc vota indigent speciali mentione, vt concessa intelligantur, quod probat ipse Cap. 40. num. 16. Cùm ergo in his casibus non censeatur eorum dispensatio reseruata, non eâ indigebunt, sed claudentur in generali concessione, & indefinitâ. Sic ille arguit.

Quis autem non videat fundamenta dicta pro casu, de quo loquimur, pariter milita [Pergit probatio.]re? Nam talia vota non esse reseruata affirmat idem Pater num. 34. citato, verbis illis: Iure optimo credi potest non esse Pontificis mentem velle in tali [P. Sancius.] casu reseruare sibi hæc vota. Sic ille. Si ergo non sunt reseruata, & quæ talia sunt, dispensari à Religiosis possunt, sub generali veniunt concessione. Cùm ergo reseruata non sint, non video quo pacto dici queat esse reseruata, vt asserit idem Pater numer. 7. citato. & sic non iure Ordinario dispensationem competere Episcopo, sed tantùm per accidens ratione necessitatis. Quod vrgeo ex eo quod addit numer. 34. & à nobis est [Idem.] numer. 461. iam datum: Non esse verisimile velle Pontificem vt animæ laqueis irretitæ versentur in tanto periculo. Tunc sic. Ex ea ratione talia vota reseruata non sunt: atqui Episcopo ex officio competit animas irretitas laqueis, quibus in damnationis versantur periculo, ab eisdem extricare, & ea facultas perpetua est: ergo & Ordinaria; sic enim facultas Ordinaria definiri solet. Quòd si dicas Pontificem potuisse dispensationem talem sibi reseruare, & ita non esse Episcoporum muneri cohærentem. Contra est: nam ex eo sequitur non licere absolutè, neque iure Ordinario, neque per accidens, in eisdem dispensare. Quibus addi potest beneficium Principis esse amplè interpretandum, & præsertim illud, per quod fa [Facultatem dispensandi latè interpretandam.]cultas dispensandi conceditur, vt aliàs diximus, & probat post alios Diana Parte 8. Tract. 3. Resol. 42. cum P. Amico. Tomo 5. Disputat. 6. Sect. 2. num. 21. & seqq. Stunica de Voto Quæst. 6. num. 57. & aliis. Neque vllus in eo fusior ipso P. Sancio Lib. 8. de Matrimonio, Disputat. 2. Cùm ergo priuilegium concessum Religiosis pro votis non reseruatis sit, & vota, de quibus loquimur, reseruata non sint, etiamsi dicamus modum reseruationis esse diuersum, ad illa est talis extendenda facultas, quandoquidem hic nulla earum exceptionum currit, quas Auctores apponunt, dum dicunt facultatem dispensandi esse amplè interpretandam, vt videri apud citatos potest, & apud alios, qui in speciali de voto castitatis loquuntur, vt Crousers in Regulam S. Francisci Cap. 7. Sect. 29. quem adducit Diana suis verbis loquentem Parte 6. Tract. 6. Resolut. 50. licet sententiam contrariam vt communiorem præferat. Eligius Bassæus verb. Votum 7. num. 29. vbi ait sententiam P. Crousers satis sibi placere, quia Ann. 1629. in Consistorio sacræ Congregatio [Peculiaris pro sententia auctoritas.]nis Illustrissimorum Cardinalium visa & tolerata est. Pro quo & faciunt quæ adducit P. Quintanad Tomo 2. Tract. 6. Singul. 12. numer. 15. & seqq. quidquid dixerit Tomo 1. Tract. 9. Singul. 1. num. 6.

In casu prætereà nostro specialiter ob [Vis peculiaris fit in ratione voti imperfecta, & ex pœnali arguitur.]seruandum est votum non ideò tantùm debere non reseruatum censeri, quia difficilis est aditus Pontificis, & periculum in mora, manente integrâ voti substantiâ, & perfectâ in suo genere, sed quia reuera talis non est, sed imperfecta, ex speciali modo vouendi; ad eum modum, quo votum pœnale non est reseruatum, quod de voto castitatis loquentes tenent Doctores, quos adducit & sequitur Bassæus suprà numer. 22. eo quòd affectus non videatur directè ferri in castitatem, & ita ex eo capite imperfectum sit. Quod amplius explicat & confirmat Pater Palaus Tomo 3. Tract. 15. de voto, Disput. 2. Puncto 12. num. 13. vbi de votis etiam conditionalibus loquitur, quantumuis impletâ conditione, ex quo etiam argui potest. Atqui vota Indorum imperfecta sunt quoad substantiam ipsam, vt constat, quia eorum discursus circa obligationem, quam subeunt, valde superficialis est, & circa præsentia occupati, de futuris euentibus tenuiter philosophantur: ergo non debent censeri reseruata. Pro quo est id, quod habet P. Bauny Tomo 1. Tract. 8. Quæst. 13. §. His ex caussis, vbi ita scribit: Enim vero habet votum ab inaduertentia, vt vim eius remittere [P. Bauny.] poßit Episcopus. At est animo insita leuitas, magnum & efficax argumentum animi malè compositi, nec satis aduertentis ad ea, quæ molitur: ergo cùm de ea constare poßit Episcopo, quin eum, qui sic imprudenter votorum vincula sibi iniecit, libertate donare poßit, non video. Sic ille. Quis autem non videat Indos leuitate huiusmodi laborare? Vnde in Religionem non admittuntur nisi Oblati; quo in statu perseuerant pauci. Iam ergo cùm fateantur Auctores in votis, quæ imperfecta sunt modis dictis, Episcopos dispensare posse, & consequenter Religiosos, quia verè reseruata non sunt, circa vota Indorum idem præstari posse, non licet in dubium reuocare. Immò quæ adducta sunt non solùm de Indis probant, sed etiam de aliis, quando in illis similes circumstantiæ concurrunt: Doctores enim, quos adduximus, non de Indis, sed generaliter sunt locuti.

