Nec de hoc plura operæ pretium fuerit addidisse, vbi inter Catholicos, & obsequentissimos Ecclesiæ filios res agitur; illam dignissimam consideratione sententiam animo retractantes, quam ex Pontificio Oraculo grauiter inculcatam habemus: vnam in die celebrare Missam sufficiat. Et quis tantus vt vnam? notissimum illud Venerabilis & Apostolici Magistri Ioannis de Auila, qui cùm audisset mortuum Sacerdotem: qui vnam tantùm Missam dixerat, sic nar [Dictum memorabile V. M. Ioannis de Auila.]ranti subiunxit: habet ille affatim, de quo reddere debeat rationem. Ita ille de requisitis ad celebrationem tremendi sacrificij sentiebat. Non modica res est vnam Missam facere, & valde selix est, qui vnam dignè celebrare potest. Ex ore duorum testium omni exceptione maiorum stat hoc verbum, Alexandri inquam, & Honorij, quibus ob audiendum potiùs, quàm periculoso dictamini de [Deuotionem obedientia subijciendam.]uotionis nihil Deo magnum, nisi quod eidem gratum: & ita zelo gloriæ ipsius non est contra gloriam eiusdem militandum. Qui enim misericordiam vult, & non sacrificium, vult etiam obedientiam sacrificio, quantumuis sit illud magnum, anteferri. Vnde & Samuelis illud: melior est enim obedientia, quàm victima. 1. Reg. 15. [1. Reg. 15. vers. 22.] vers. 22. vbi ex eo quod additur. Et auscultare magis quàm offerre adipem arietum: non debet suspicari quispiam priorem sententiam non esse ad [Idque Deo magis sacrificio placere.] victimam Eucharisticam referendam: verissimè enim referenda est; non quòd obedientia melior sacrificicio secundùm se sumpto, quod infinitæ dignitatis est, sed in fieri; ita vt obedientia, illius oblationem prohibens, dum impletur, melior sit actu ipsius oblationis; quatenus Deus hic & nunc magis vult obediri sibi, quàm sacrificium offerri: vnde & oblatio hoc modo, scilicet contra obedientiam facta, potest Deo non esse grata.

Est quidem verissimum quod Conci [Explicatur ampliùs, & vndo aliquid Deo gratius.]lium Tridentinum de huius sacrificij munditia Seßione 22. Cap. 1. his exposuit verbis: & hæc quidem illa munda oblatio est, quæ nulla indignitate aut malitia offerentium inquinari potest. Sic ibi, & ex hac munditiæ inuiolabilitate procedit, vt quoties [Concilium Trident.] Deo offertur oblatio ista, sit illi gratissima. Nihilominùs cùm ex Dei præscripto, cuius auctoritate Prælati Ecclesiæ præcipiunt, oblatio sacrosancta vetatur, & huic quis ordinationi se subiicit, obedientia talis gratior Deo est, quia Deus non vult modò delectationem illam habere æternitate regulandam, quæ ex sacrificio illi poterat prouenire; & ita si hic & nunc illi offerretur contra suam voluntatem, minori voluptate frueretur: voluptas enim non semper maior, quia ex gratioribus secundùm, se sed quia magis iuxta præsentem dispositionem. Vnde licet mel ex se gratius palato sit, aliquid secundùm præsentem statum potest esse magis gratum, quia magis appetibile: licèt reuerà si hîc & nunc mel gustaretur, gratum palato esset, cuius tamen gustu carere quis vult, altero minùs ex se delectabili, sed nunc magis appetibili, fruiturus. Deo ergo non quod maius ex se, sed quod gratius secundùm occurrentes circumstantias, offerendum. Nec putemus [Non inde Deo minor gloria aut voluptas.] aliquid eius gloriæ decessurum ex eo quòd sacrificij Eucharistici oblationem iuxta morem Ecclesiæ coarctemus, quia & sine hac gloria ante mundi constitutionem fuit, & sine ea est post finem mundi futurus: neque ideò inglorius, quia in se ipso gloriæ cumulos omnes includit: & quod ad externam attinet, quod ex vno videtur deesse capite, ex aliis potest cumulatissimè compensare. Ad eum ergo modum voluptatem, quam ex iterati sacrificij oblatione habere poterat, subtractæ propter obedientiam oblationis gratissimo sibi obsequio compensat. Quod vrgetur [Rationem ex Dei gloria desumptam nimiùm probare.] ex eo quòd si respectus talis attendendus foret, multa licerent, quæ planè illicita sunt, vt Sacerdotem non ieiunum sacrificare, & sine sacris vestibus, lumine, libro, & aliis; ne scilicet Deus eâ priuaretur gloriâ, quæ ex sacrificij oblatione resultat. Ac præterea fieret Ecclesiam non rectè disponere vt in Parasceue sacrificium non fit, & quod in triduo omnes non sacrificant sacerdotes. Pœnam item excommunicationis, suspensionis, & Interdicti non rectè Sacerdotibus infligi, cùm tot inde impediantur sacrificia, & sic Dei gloria valde minuatur. Quæ cùm dici fide constante, nequeant, fatendum necessario est respectum illum non semper vrgere, & cum Dei gloria etiam ex multiplici illa dispositione quæratur, varios esse modos, quibus suppleri illa possit, quæ ex sacrificij moderatione à suprema illius Maiestate captatur. Videatur Diuus Thomas 2. 2. quæst. 104. artic. 3. ad. 3. Et P. Cornelius in citatum locum 1. Regum.

CAPVT XI.

De Priuilegiis circa Sacramentum Pœnitentiæ.

§. I.

An respectu Indorum sit peccatum aliquod reseruatum, à quo absoluere nequeant approbati Confessarij.

DIco primò. Religiosi Societatis, & [Assertio 1. à Religiosis Societatis posse Indos absolui ab omnibus reseruatis; sicut ab alijs priuilegiatis.] qui eorum gaudent priuilegiis, possunt Indos absoluere ab omnibus casibus, Sedi Apostolicæ reseruatis, nullo excepto. In huius Asserti confirmationem adducit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum fol. 151. priuilegium Societati concessum à Paulo III. in Bullâ Anni 1549. Kalend. Nouemb. Pontificatus sui Ann. 15. sæpiùs à nobis citatâ, quæ incipit Licet debitum, & à Iulio III. confirmatum die 22. Octobris Ann. 1552. cuius Bulla incipit, sacræ Religionis. Et proportiori cautela etiam à Gregorio XIII. die 8. Septembris Ann. 1573. ad omnes Sacerdotes Societatis extensa: quia concessio Iulij III. de Pro [Priuilegia illius à Fr. Ioanne Baptista proposita.]fessis loquebatur, nec de Indiis, & transmarinis regionibus. Quæ ampliatio licet temporalis fuerit, perpetua denique facta est. Quæ omnia patere ait ex Litteris Apostolicis impressis, & ex Compendio Indico. verb. Absolutio, §. 1. & 2. cuius Adnotationem circa vsum cum solis Neophytis, & sine offensione S. Inquisitionis, vbi illius Tribunal extiterit, etiam adducit. Quod valde considerandum esse affirmat Mag. Alfonsus à Veracruce, apud ipsum. Addit à Gregorio XIV. die 22. Septembris Ann. 1591. extensam facultatem eamdem ad duo decennia: sed id non tollere nec infirmare præcedentis concessionis perpetuitatem, quia Gregor. XIII. firmam, validam, & perpetuam esse voluit donec per Sedem Apostolicam reuocaretur.

In quibus quod ad concessionem Pauli [Sed non ita esse omnia ostenditur.] III & Iulij III. attinet, ita prorsus est, quia in eorum Bullis id habetur manifestum: alia autem, licèt ita in veteri legerentur Compendio, in nouo non ita habentur. Et in primis concessionis Iulij III. illud non meminit, forsitan quia tantùm de Professis illius concessio procedit: videtur autem commodè apponi potuisse, quia & speciale illud habet, vt de absolutione ab hæresi apertè loquatur: & valde expediens est vt Professi sciant quid sibi specialiter per Sedem Apostolicam fuerit attributum: circa hoc enim frequentes oriri solitæ quæstiones. Ex Gregorio [Extensio temporalis Greg. XIII. licèt finita non incommodat. Et Paulum ac Iulium esse conformes.] autem XIII. concessio tantùm temporalis affertur, & eam vsque ad annum 1603. durasse in margine adnotatur. Alterius ergo perpetuæ mentio nulla, quia nulla reuerà extat, licèt nonnulli quoad concessionem huiusmodi ad Confessarios spectantem perpetuam esse contendant, de quo inferiùs n. 343. Extensio ergo temporalis licet iam expirauerit, nihil eius defectus incommodare potest, duplici concessione Pauli & Iulij suo in robore persistente. Quod enim Iulius de Professis loquatur, nihil obstat, quia Paulus absolutè de sociis loquitur. Præterquàm quòd etiam illius concessio ad sacerdotes quoscumque Societatis potest & debet extendi: quia absolutè & omnimodè confirmat omnia ab aliis Pontificibus, & à se etiam concessa, quomodolibet, & sub quibuslibet tenoribus & formis. Neque item Professos in eâ proprietate sumit, quâ à non Professis in Societate discernuntur, sed secundùm vniuersaliorem aliam significationem, iuxta quam aliqui dicuntur Religionem talem, aut tale institutum profiteri, sicut & dicuntur diuersorum statuum homines profiteri illos. Id quod ex verbis [Professi non semper cum omni proprietate sumuntur.] eiusdem Pontificis liquet, sic enim ait: Per te, vel alios Societatem ipsam professos. Vnde cùm addit inferiùs: Per te, & successores tuos, vel alios similiter Professos: eodem modo est intelligendus. Quod ad hæresim autem attinet in concessione Pauli III. contineri illam Societas iudicauit. Cùm enim concessionis Iulij III. in verb. Absolutio, non meminerit, in Adnotationibus cautionem addit circa illam, & cum Neophytis vtendum tantùm huiusmodi facultate præscribit. Expressio autem Indiarum, & transmarinarum regionum necessaria non est, quia illæ satis apertè sunt Pauli verbis comprehensæ, dum ait: In Saracenorum, Paganorum, aliorumque infidelium terras, & prouincias alias remotißimas, à quibus adiri non potest Sedes Apo [Hæresis absolutio ab vtroque concessa Pontifice pro Indijs]stolica. Quæ enim terræ aut regiones Indicis remotiores? & vnde ad Sedem Apostolicam difficilior accessus? Non ergo est absolutè necessaria prædicta concessio. Circa quam dici etiam potest non improbabiliter cum P. Quintanad. Tomo 2. Tractat. 6. Singulari 10. & Portel Tomo 2. Casu 13. num. 13. non expirasse, quia tantùm habet vim declarationis, de quo num. 129. Concessionis autem Gregorij XIV. mentio nulla in Compendio, pro quo videnda quæ diximus num. 38.

Adducit prætereà citatus Fr. Ioannes [Concessiones aliæ.] Baptista concessiones alias, de quibus quia generales sunt, dicemus inferiùs, & præsertim Omnimodam Adriani, pro quâ etiam in fine Partis 2. Est autem magis specialis ad intentum, quæ habetur in Confessionali, auctoritate Limensis Concilij confecto sub finem, his verbis: Por Bulla de [Specialissima ad intentum, ex Confessionali Hispana lingua confecto, iuxta Gregor. XIII concessionem.] Gregorio Decimo tercio, à instancia de la Magestad Catholica, se conceda à todos los Arzobispos y Obispos de las Indias, y a las personas à quien ellos en esta parte cometieren sus veces, que puedan absoluer de crimen de heregia, y Idolatria, y otros qualesquier casos reseruados, asi en el fuero de la conciencia, como en el fuero exterior, à qualesquier Indios, hombres y mugeres. Y asi mismo à los que fueran nacidos de Indios y Moras, y de Moros y Indias, imponiendoles alguna penitencia saludable. Y declara su Santidad que quanto à esto no estorua el vso declarado, que por la Bulla de la Cruzada no se concede absoluer de caso de heregia. Ex Litteris authenticis Gregorij XIII. Fue enuiado este Breue por el Commissario General de la Santa Cruzada Don Thomas de Salazar. Y añadiose à los Priuilegios vistos por el Santo Concilio Prouincial por mandado del Reuerendißimo Metropolitano.Sic ibi euideri pro [Videri sine priuilegio id licere, iuxta quorumdam doctrinam.]fectò alicui posset præfata sine priuilegio licere: Episcopos enim posse à reseruatis Pontifici absoluere, cùm ille nequit adiri, vt in Indiis accidit, tenent ij quos Diana sequitur Parte 11. Tract. 8. Resolut. 1. & in defectu Episcopi Parochum, atque in huius defectu simplicem Sacerdotem. Pro quo & Parte 5. Tractatu 9. Resolut. 6. §. Non desinam. Quod ad hæresim extendit P. Dicastillus Tract. 8. Disput. 11. num. 267. à Diana minimè [Etiam quoad hæresim.] reprobatus. Et procedit quidem resolutio dicta in notoriis; nam pro occultis concessio est manifesta. Quid autem notorium circa hoc dicatur, videndum apud citatum Parte 11. Tract. 8. Resolut. 68. Addit autem citatus Fr. Ioannes Ba [Concessiones aliæ ad prædicta, & nonnulla insuper.]ptista animaduersionem in hunc modum scribens: circa hanc conceßionem animaduertendum est ex doctißimo Mag. Alfonso à Vera-cruce in suo Compendio, verb. Episcopus, quòd Religiosi habent specialia priuilegia, vt poßint omnia illa quæ Episcopus in foro pœnitentiæ. Sic ille. Quæ autem priuilegia hæc sint ibi [Fr. Ioannes Baptista.] non explicat. Sed potest pro eo allegari concessio, de quâ Auctor idem fol. 363. n. 13 vbi sic ait: y despues el año de 1553. el mesmo Iulio Tercero por su Delegado Iuan Poggico Cardenal, que estaba en España, dio poder para dispensar los Religiosos en la Nueua-E [Iulij III. quædam per Delegatum in Hispania.]spaña en Irregularidad contrahida, aunque sea ex homicidio voluntario, y para commutar los votos, que puede el Ordinario, y dispensar, y absoluer en todos los casos, que puede el Ordinario, y otras cosas à este tono. Y que pueda el Prouincial con su Definitorio en cada Conuento nombrar dos o tres Confessores, que el llama Penitenciarios, que puedan absoluer de todos los casos reseruados à los Diocesanos. Este priuilegio Original se guarda en S. Francisco. Hæc Auctor ille.

Sed priuilegio præfato potest id statim [Obiectio ex eo quòd videatur viuæ vocis oraculum.] opponi, quod multis aliis hoc tempore, esse scilicet viuæ vocis Oraculum, vt ex concessionis tenore apparet. Cùm enim à Pontifice per suum fuerit Delegatum Prouinciæ illi concessum, non fuit pro eo Bulla specialis expedita, licet testimonium authenticum eiusdem asseruetur. Sic ergo concessum cum aliis consimilibus expirauit. Nisi fortè quis velit illorum se Doctorum [Quid ad illam.] opinione tueri, qui reuocationem Oraculorum non obstare contendunt, ex eo quòd priuilegia sint per Bullam generaliter confirmata, vt sic iam non Oracula, sed Bullata debeant reputari. Et alioqui constat Religiosorum priuilegia post concessionem dictam confirmata, reualidata, & innouata fuisse, per ea, quæ adducit Ioannes de la Cruz in Epitome Status Religiosi Lib. 2. Cap. 3. Dub. 5. Conclus. 3. & Dub. 6. §. Si tamen, de quo & nos suprà num. 219.

Meliùs probari potest ex eo quòd Re [Probatis melior ex eo quòd casus desinant esse Papales dum Episcopis conceduntur.]ligiosi possunt absoluere à casibus, qui non sunt Papæ reseruati, Indos præsertim pro quibus non solùm illi, sed reseruati etiam Papæ conceduntur, vt vidimus num. 293. Eo autem ipso quòd casus, de quibus loquimur, sint concessi Episcopis generaliter, & eorum officio, ac non personis, quarum industria requiratur, adhæreant, desinunt esse Papales: quod tenet P. Thomas Sancius in Opere morali Libr. 4. Cap. 54. numer. 27. & multi Recentiores. Constat autem industriam personalem non requiri ex tenore concessionis, cùm in ea sic dicatur: Se concede à todos los Arzobispos y Obispos de las Indias, y à las personas à quien ellos en esta parte cometieren sus veces. Pro quo & videri potest P. Pellizarius Tract. 8. Cap. 3. n. 68. & P. Mendus in expositione Bullæ Disputat. 23. num. 63.

Dico secundò. Archiepiscopi & Epi [Assertio 2. ordinarios Prælatos Indicorum ab omnibus absoluere posse, & qualis pro eo commissio sufficiat.]scopi, & ij, quibus ipsi commiserint, possunt Indos absoluere ab omnibus casibus, nullo excepto, Pontifici reseruatis. Constat ex dictis num. 305. & seqq. Non est autem necessarium quod commissio fiat pro casu singulari, sed generalis sufficit: quod probo, quia quando Concilium Tridentinum voluit commissionem generaliter non fieri, id expressit, vt in casu hæresis pro quo Seßione 24. Cap. 6. & talis esse solet stylus Pontificum: ergo cùm in concessione prædictâ non fiat, non est cur necessariò sit faciendum, asseramus.

Dico tertiò. Omnibus Indorum Parochis vi [Assertio 3. Parochis eam officio committi.]detur facta commissio ad effectum dictum. Id constat. Quia cùm maximè illis necessaria sit, neque Indi possint ad Prælatos remitti, aut facultas in casibus frequenter occurrentibus peti, nequit illis iustè denegari. Quando ergo officium Parochi tribuunt, etsi non exprimant, tacitè tamen illam conferunt, quia & pariter credendi sunt omne illud conferre, sine quo nequit officium recte administrari, iuxta dicta n. 176.

Dico quartò. Sacerdotes alij, qui ita [Assertio 4. idem de coadiutoribus.] approbantur, vt Parochorum esse adiutores possint, eamdem censendi sunt facultatem habere, ob eamdem rationem: immò & illis fortè maior conuenit, quia faciliùs se illis Indi quàm Parochis credunt, & in quibus lapsi fuerint, manifestant.

Dico quintò. Sacerdotes alij communiter ap [Assertio 5. sed non de communiter approbatis, nisi vsus aliter ferat.]probati, facultates sibi concessas consulant, quia non eo ipso quòd quis approbetur, censeri debet ad ea approbari, quæ tanti momenti sunt, & quæ si generaliter essent omnibus concedenda, frustrà Prælatis supremis fuissent concessa, & iis, quibus illi concedenda iudicarent. Si autem ex vsu aliud habeatur, & Prælati circa hoc nullam soleant limitationem adiicere, nec curent vt ad se talia crimina deferantur, aut specialis commissio postuletur, iuxta stylum huiusmodi procedendum, quem communis Scriptorum doctrina complectitur. In Concilio autem Limensi Tertio Act. 2. Cap. 17. omnibus Parochis & Confes [Quid ex Concilio Limensi.]sariis approbatis casus prædicti conceduntur, optimâ redditâ ratione. Vide infrà num. 431. quinam autem Indorum nomine comprehensi debeant intelligi, diximus. num. 129. & 130. Vbi & de mixtim progenitis; quamuis concessio, de qua num. 295. de mixtim progenitis ex Indis & Mauris tantùm videatur procedere.

§. II.

An quod de Indis dictum est, ad omnes Indiarum incolas possit extendi.

DIco primò. Absolutè loquendo om [Assertio 1. omnes Indiarum incolas absolui posse à casibus Bullæ Cœnæ.]nes Indiarum incolæ absolui possunt à casibus Pontifici reseruatis, etiam in Bullâ Cœnæ contentis per Religiosorum priuilegia. Probatur clarè ex priuilegiis adductis Pauli & Iulij Tertij, ac Gregorij XIII. num. 303. illa enim de omnibus Indiarum incolis procedunt, dum dicitur, Fideles ibi commorantes. Et ita absque vlla dubitatione proponitur in Adnotationibus ad illa, dum moderatio circa illorum vsum indicitur, & inter Neophytos, ac Christianos alios diuersitas constituitur. Quæ quidem omnibus in priuilegiis communicantibus debent attendi, & ita Mag. Alfonsus à Veracruce in suo Compendio, quem adducit P. Ioannes Baptista fol. 150. pag. 2. valde hoc considerandum esse ait: quia verò Annotatio prædicta ad solos Societatis alumnos spectat, viderint alij quid sibi ex vsu liceat, & priuilegiis iuxta proprium vtantur institutum.

Dico secundò. Quod ad hæresim atti [Assertio 2. exceptio hæresis, quod ex Cruciata demonstratur.]net, vbi est Inquisitio, nequeunt Religiosi vi priuilegiorum dictorum Hispanos, & Europæos alios absoluere. Id probo. Nam virtute Bullæ Cruciatæ nequit absolui, sic enim in ea expressè habetur, neque oppositum potest tutò sustineri ob declarationes Pontificum, pro quibus videri potest P. Mendus Disput. 23. citata, Cap. 8. Item. In Edicto Inquisitorum promulgata est prohibitio specialis circa hoc SS. D. N. Alexandri VII. pro Iubilæo ab eodem concesso. Ex quibus videtur constare virtute priuilegiorum id præstari non posse: si enim posset, prohibitiones dictæ essent prorsus inutiles, cùm adeò facilè possit absolutio per priuilegia Religiosorum obtineri. Videtur autem id ex tenore Bullæ apertè deduci: in eâ enim suspenduntur facultates & concessiones, quæ contrariæ sunt conuenienti Bullæ expeditioni, de quo suprà Titulo 5. Cùm ergo prohibetur absolutio ab hæresi, non solùm prohibetur ne quis virtute Bullæ possit absoluere, sed etiam ne absolutè possit, quia facultas illa valde contraria est: etsi prohibitio non esset vniuersalis quoad personas, de quibus agitur, prohibitio esset ferè nomine tenus: cùm possint fideles non obstante illâ facillimum ad Religiosos recursum habere. Quæ ratio probat saltem durante [Et etiam eius publicatione non stante.] publicatione Bullæ, id non licere. Si autem contingeret Bullam non publicari, adhuc videtur prohibitio subsistere: nam Pontifices ideò prohibent absolutionem, cùm publicatur Bulla, quia vt ipsi apertè significant, grauissimi esset inconuenientis talem concedere facultatem, vbi Tribunal S. Inquisitionis existit, contra hæreticam prauitatem principaliter institutum: ergo cùm inconueniens idem sequeretur, si Religiosi ad absolutionem dictam generali priuilegio gauderent, minimè credendum est aliam esse circa hoc Pontificum voluntatem.

Dico tertiò. Vbi non est Inquisitio, li [Assertio 3. licere vbi non est Inquisitio.]citus est vsus priuilegij prædictus. Ita supponitur in Adnotatione ad illud verb. Absolutio: vbi sic dicitur: nec in locis, in quibus Officium S. Inquisitionis residet, hac facultate vtentur, nisi cum solis Neo [Adnotatio Compendij.]phytis, & eâ moderatione vt Inquisititores nullâ ratione offendantur. Sic ibi. Supponitur ergo in locis, in quibus Inquisitio non est, cum omnibus facultatis prædictæ vsum licere. Pro quo & est priuilegium aliud à Paulo V. & Vrbano VIII. cum temporis limitatione concessum, & ab Innocentio X. confirmatum & innouatum, licet temporale etiam sit, sed à Successoribus dubio procul continuandum, in quo sic dicitur: insuper Pres [Plurium concessio Pontificum]byteris eiusdem Societatis IESV, quos in Saracenorum, & aliorum infidelium terras, & alias vtriusque Indiæ, & transmarinas regiones maris Oceani, ad quas Hispani & Lusitani penetrant, ac prouincias remotißimas, vbi non est Inquisitio, & fideles inter infideles degunt, neque Ordinarij saltem inter duas diœtas existunt, huiusmodi facultatem habentes, Præpositus Generalis miserit: Christianos in eisdem prouinciis, Indiis, & regionibus commorantes, ab omnibus peccatis, sententiis, & Censuris, etiam in Bullâ Cœnæ Domini contentis, & reseruatis, etiam gratiosè absoluendi facultatem &c. Circa quam concessionem non videtur posse du [Quid juxta illam deducendum.]bitari aliquid concedere voluisse Pontificem quod anteà per priuilegia non licebat. Cùm enim asserant illi ad huiusmodi concessiones Prædecessorum suorum vestigiis inhærere, argumentum inde minimè dubium desumitur eisdem concessiones eorum innotuisse: & quid perpetuum, quid temporale, quid cum restrictione, quid sine illa, ministris Indicis indulsissent. Priuilegia ergo habuisse illos ad absoluendum à casibus in Bulla Cœnæ contentis fideles omnes in vltramarinis partibus consistentes, sine restrictione vllâ, perspicuum fuit; vnde restrictionem addere minimè voluerunt. Quod ex eo etiam ostenditur in eorum concessionibus occurrente: nam ad illas faciendas fatentur se Præpositi Generalis supplicationibus inclinatos, vt videri in earum exordiis potest. Præpositi autem Generales aliquid obtineri suis supplicationibus sunt conati, quod aliàs priuilegiorum non valebant virtute præstare.

Iuxta hæc ergo exponendum venit ad [Nouam non habere restrictionem, licet aliqualis appareat.]ductum priuilegium, vt scilicet restrictio in eo nulla sit, quæ de nouo sit adiecta, sed potiùs fauorabile aliquid largiatur. Quod ergo dicitur, vbi fideles inter infideles degunt, illud ipsum est quod à Paulo Tertio dictum, in terras Saracenorum, Paganorum, aliorumque infidelium. Vbi scilicet adhuc de conuersione agitur & multi hucusque infideles sunt, vt in omnibus ferè Indiarum regionibus accidit. Quòd si in aliquibus iam infideles non extent, quia & Indi penitus, aut ferè consumpti, sicut in Insula Hispaniola, aut S. Dominici, ac nonnullis aliis, pro iis, quod sequitur, suffragatur: & in alias Prouincias remotißimas, à quibus non potest adiri Sedes Apostolica. Hoc autem vltimum sublatum est, & eius loco positum, vbi non est Inquisitio: vt pro eodem reputari debeat, quòd adiri Sedes Apostolica non possit, & quòd non sit Inquisitio, aut loco vnius succedat aliud. Hoc autem ita factum, quia Societas ita voluit. Cùm [Quæ & iuxta Societatis voluntatem.] enim in eius Adnotationibus inuentum fuisset non esse vtendum huiusmodi facultate, nisi cum Neophytis, vbi est Inquisitio, visum est Pontificibus Priuilegio eam hac in parte renuntiasse, aut interpretatam sic esse intelligendum: circa quod fortè etiam priorum concedentium instructio præcessit. Concessio ergo iuxta mentem Societatis fuit, & ita per communicationem nequit plus licere aliis, quàm ipsi licitum habeatur. In eo autem quod de Ordinariis dicitur, videtur esse limitatio; sed reuera non est, solumque explicatio fauorabilis: Episcopienim sunt Ordina [Quid circa Episcopos vt Ordinarij sunt Inquisitores.]rij Inquisitores: & cùm de Inquisitione dictum fuisset, hoc non tantùm de habentibus delegatam potestatem, qui communiter Inquisitores dicuntur, sed de Ordinariis etiam accipiendum Pontifices declararunt. Quia verò dubitari poterat, quando non esse dicerentur, explicatio addita est de duabus diœtis, seu duorum dierum itinere, iuxta communem explicationem. Quod quidem satis fauorabile est.

Et iuxta hæc videtur explicandum quan [Distantia eadem Inquisitionis, quæ & Episcoporum sufficit, circa absolutionem ab hæresi.]do Inquisitio non dicatur esse in ordine ad prædictum effectum: regulandum enim videtur secundùm quod de distantiâ Ordinariorum dicitur, quia eadem omnino ratio est neque apparet cur esse discrimen debeat inter distantiam Inquisitorum & Episcoporum, qui Ordinarij Inquisitores sunt, in ordine ad effectum omnino eumdem in personis eisdem. Et quia in Indiis viæ solent esse difficiles, pauciores leucæ multoties sufficient quàm in Europa vnius diei soleant itineratione percurri. Et hoc quidem circa crimen hæresis intelligendum videtur, de quo in Annotationibus priuilegij tantùm est sermo, & iuxta quam priuilegij alterius concessio procedit: nam de aliis non ita procedit dispositio, à quibus absolui [Pro criminibus aliis nulla necessaria.] possunt, qui in ea incurrerint, etiam cùm non extiterit distantia præfinita. Nec videtur priuilegium istud Bullæ publicatione sublatum, quia Bulla directè priuilegia circa illud non tollit: quatenus autem ex tali prohibitione colligitur [Neque per Cruciatam tolli.] mentem Pontificum esse vt facultas adeò generalis non sit, quia sine grauibus stare inconuenientibus nequit, id non videtur aduersari: quia id quod per priuilegium cum moderatione conconuenienti à tot est Pontificibus concessum, nequit dici grauia inconuenientia continere. Et ex eo etiam soluitur id, quod ex suspensione facultatum obiici poterat, iuxta id quod à nobis est superiùs comprobatum. Nam facultas hæc non est absolutè contraria intentioni Pontificum in Bullæ expeditione. Nullus enim ex eo quòd vbi Inquisitio non est, & Ordinarij absunt, absolui à peccatis possit, Bullam recusabit accipere, cuius pro multis aliis commoda poterit experiri. Et hæc quidem philosophandi ratio an minùs aliquid simile vero contineat, viderint doctiores

Et multò plus aliqui hac in parte con [Absolutionem præfatam licere virtute priuilegij Pauli Tertij, aliquorum sententia.]cedunt, dum sine limitatione aiunt absolutionem ab hæresi licere virtute priuilegij Pauli Tertij. Sic enim tenet P. Ioannes Perez Menacho in explicatione priuilegiorum Indicorum verb. Absolutio, Dub. 8. vbi pro eodem adducit R. P. N. Generalem Claudium in Adnotatione citatâ, & doctos Societatis viros Compendij eiusdem, & Annotationis auctores, ac præterea Ioannem de la Cruz in Epitome Status Religiosi, Lib. 2. Cap. 6. Conclus. 3. Fr. Ioannem Baptistam in Animaduersionibus citatis fol. 150. pag. 2. Zerolam in Praxi pœnitentiali Cap. 13. Quæst. 4. & in Praxi Episcopali 1. p. verb. Absolutio, §. Ad quintum, sub finem Ioannem Mariam Brasilensem, Magistrum sacri Palatij in Indice Expurgatorio Tomo 1. verb. Manuel Sa. pag. 424. num. 20. propter illa eius verba: conceßis omnibus casibus huius Bullæ (Cœnæ) intelligitur etiam concessus casus hæresis. Ita declarauit Congregatio. Sic ille. Adducit etiam P. Sa verb. Excommunicatio. § de excommunicationibus Bullæ Cœnæ. num. 20. quatenus id reputat probabile, & viros pios & doctos. Pro quo ait etiam posse allegari Sotum in 4. dist. 22. quæst. 2. artic. 3. in casu 1. Conclus. 5. Magistros Ioannem de la Peña, & Bartholomæum Medinam, quos refert Viualdus in Candelabro. Titulo de absolutione Sacramentali num. 16. Franciscum Pernam Directorio Inquisitorum 2. p. Comment. 25. Col. 10. vers. Quòd si quis quærat. Et in terminis priuilegij Vgolinum de Censuris Romano Pontifici reseruatis, Parte 3. Cap. 2. vers. vlt. num. 4. Et hæc quidem eatenus adducit, quatenus tradunt in generali concessione casuum Bullæ Cœnæ hæresim comprehendi. Quod de Iubilæo loquentes tenent alij quamplures adducti ab eodem Ad secundum. Et à Diana Parte 1. Tract. 5. Resolut. 1.

Probat deinde Primò, quia priuilegium [Rationes pro illa.] hoc latè interpretandum est, cùm sit in fauorem animarum. Secundò, quia hæc videtur fuisse voluntas Pontificum, vt hoc pacto multis à Sede Apostolica remotissimis, & grauibus oppressis criminibus subuenirent. Tertiò, ex solutione eorum, quæ in contrarium adduci possunt. Et in primis publicationem Bullæ Cœnæ quotannis fieri solitam non obstare, benè ostendit Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. quæst. 20. artic. 9. Et in Additionibus ad explicationem Cruciatæ, circa §. 9. num. 62. Et ex eodem Fr. Ioannes Baptista suprà fol. 124. & 125. Pro quo & est, vt citatus Pater ait, id quod in Compendio Indico habetur in fine Adnotationum circa verb. Absolutio. Sic enim [Compendij Additio.] ibi: qualiter item non censeatur reuocata per Bullam Cœnæ, vide in Compendio Communi verb. Bulla Cœnæ §. 2. Vbi ad hunc effectum affertur Oraculum Gregorij XIII. die 18. Martij An. 1584. Et prætereà extat amplissima confirmatio priuilegiorum per Paulum V. 4. Septemb. 1606. Quia verò concessioni prædictæ Gregorij opponi reuo [Per Bullam Cœnæ non reuocari Religiosorum priuilegia.]catio potest, eò quòd fuerit Oraculum, occurrere obiectioni possumus ex eo quòd talis concessio vim tantùm declarationis habuerit circa priuilegium dictum, iuxta dicta, num. 294. quidquid de aliis sit: quamquàm de omnibus idem videatur dicendum: cùm enim priuilegia huiusmodi à Pontificibus pro expeditâ miinisteriorum circa animarum salutem in diuersis mundi partibus executione tribuantur, inuerosimile prorsus est ea statim reuocari, & necessariam esse annualem innouationem: iuxta ea quæ docti Scriptores tradunt apud P. Pellizarium Tractat. 8. Cap. 3. num. 73. & seqq. Et apud Dianam Parte 3. Tract. 2. Resolut. 10. vbi & plures & grauiores. Quod verò ad remissionem illam in Annotatio [Specialis difficultas circa Annotationem.]ne prædictâ ad Compendium commune vlteriùs attinet, consideratione dignum est eam in nouiore Compendio Indico non exstare. Cur enim sublata illa? Non vtique sublatum priuilegium in Communi Compendio, sed Gregorij concessio ibidem habetur. Non ergo licet iam illud concessioni prædictæ, vt anteà licuerat, applicare? Sed responderi opportunè potest partem illam Adnotationis expunctam, quia necessaria non erat. Cùm enim priuilegia Societatis per Bullam Coenæ non reuocentur, necessarium non fuit id specialiter circa prædictum adnotare. Item. quia id iam ex Compendio communi constabat in fine Adnotationum circa verb. Absolutio: sic enim ibi: & quòd facultates hoc verbo contentæ, quæ Bullæ Cœnæ repugnant, hodie perseuerent, vide Verb. Bulla Cœnæ. §. 2.

