Dico quartò. Præbendarij, Sede va [Præbendarios non posse esse Visitatores.]cante, vbi pauci numero sunt, non possunt esse Visitatores: quod quidem Regiis schedulis cautum inuenitur, de quibus Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 12. num. 17. Quinam autem pauci dicendi sint, si quærat quispiam, videtur dicendum paucos semper censendos, qui in Ecclesiis non Metropolitanis sunt; cùm enim etiam eorum expleto numero, qui iuxta erectionem esse possunt, multi non sint; non possunt ordinariè loquendo censeri plures, cùm semper aliqui ex eo numero desint, & aliunde copia Clericorum non suppetat, qui diuinorum officiorum ordinariæ celebrationi subseruiant, sintque insuper ægroti aliqui, aut aliàs impediti. In Metropolitanis autem cùm maior numerus sit, id posset faciliùs sustineri, nisi ob rationes dictas eorum esset numerus imminutus. Quando autem non obstante [An egredientes lucrentur distributiones] paucitate Præbendarius ad visitandum exiret, non videtur lucrari posse distributiones, quia caussa absentiæ legitima non est, neque sub aliqua ex illis comprehenditur, quas Sacri Canones admittunt, & de quibus Titulo præcedent. Cap. 7. Neque est simile cùm Episcopus mittit ob dicta num. 78. ibidem nisi necessitas esset similis, quod Patrono fieri notum oportebit. Non est autem improbabile oppositum, dummodo detrimentum Ecclesiæ obueniens compensetur. Quia verò ex huiusmodi visitationibus, ad quas Præbendarij, Sede vacante, egrediuntur, frequentia inconuenientia longo sunt temporum lapsu deprehensa, meritò Regali prouidentiâ cautum ne talis permittatur egressus, & ita circa hoc Proreges aduigilant; & vtinam eorum in re adeò vtili vigilantia perseueret.

CAPVT V.

Circa Beneficia quid possint Indicarum Ecclesiarum Capitula, & quæ circa hoc onera possint eorum conscientias aggrauare.

§. I.

De Resignatione in fauorem.

DIco primò. Capitulum, Sede va [Assertio 1. omnia circa Beneficia posse, quæ de Regi sunt patronatu, ad quæ Episcoporum se extendit auctoritas.]cante, potest præsentatos Regio nomine Canonicè instituere, & circa eos omnia præstare, quæ & Episcopus, Edicta scilicet proponere, cùm Beneficia vacauerint, ad examen vocare, per Synodales Examinatores faciendum, tres digniores eligere ex approbatis, & iuxta meritorum qualitatem locum illis in nominatione tribuere, & ad eum remittere, qui Regio nomine Patronatum exercet. Quod quidem quantùm ad institutionem Canonicam attinet, iuxta Iuris communis dispositionem procedit: pro quo videri potest P. Azor Tomo 2. Libr. 3. Cap. 38. Quæst. 2. apud quem Auctores aliqui rationem conantur reddere cur Capitulum instituere possit, & non simpliciter conferre, sed non satisfaciunt; cur scilicet Sacri Canones vnum [Cur non simpliciter conferre.] concedant, negent aliud, in quo videtur eadem esse ratio. Est autem illa & obuia & concludens, voluisse Sedem Apostolicam erga Patronos se beneuolam exhibere, vt sic multos ad fundandas Ecclesias prouocaret: & ita Glossa in Cap. Etsi [Cap. Etsi Capitulum, de Institut.] Capitulum, de Institutionibus, vbi Bonifacius VIII. quæstionem anteà dubiam suâ Constitutione diremit, ita dicens: Etsi Capitulum, Sede vacante, Beneficia, quæ ad collationem Episcopi pertinent, conferre non poßit: Præsentatos tamen à Patronis potest admittere, si sint idonei, & eos instituere in Beneficijs, ad quæ fuerint præsentati: licèt ad Episcopum, (si superesset) admißio & institutio huiusmodi pertineret. Sic ille. Et ita, inquam Glossa. verb. Præsentatos, sic habet: De Præsentatis solùm hîc di [Glossa.]xit, & poterat de Præsentatis dubitari, quasi præsentatio inniteretur gratiæ, & non Iuri communi, vt sic potestas huius gratiæ, vacante Sede, in Capitulum non transiret. Hæc Glossa. Vbi non prætermittendum Patrem Azor pro veritate propositâ allegare Glossam in Cap. Cùm illis, de Præbendis in 6. Cùm tamen in eo Titulo Cap. Cùm autem non sit, sed sit ille §. in citato Cap. Cùm illis. Quod animaduertisse oportuit, ne inde superuacui ac molesti in quærendo laboris occasio alicui tribuatur. Videatur ergo Glossa in citat. Cap. verb. Noscatur. Licet autem in prædicta Decretali solùm videatur concedi facultas instituendi Capitulo, quando vacat per mortem Ecclesia, ibi, Si superesset: ad omnem tamen vacationem referenda est, quia ratio est eadem: & sic habet Doctorum sensus ac communis praxis; quamuis Glossa cum limitatione dicta loqui videatur, sic dicens: Nota quòd potestas instituendi in Beneficijs [Eadem.] deuoluitur, Sede vacante, ad habentem exercere iurisdictionem Prælati defuncti. Sic illa. Sed id proptereà dictum, quia frequentius.

Dico secundò. Non solùm Præsentatos [Assertio 2. idem esse de Præsentatis à quolibet ad Beneficia simplicia.] Regio nomine potest Capitulum instituere, sed quoscumque ab iis, qui ius habent præsentandi ad Beneficia simplicia, secundùm receptas Doctorum sententias circa id, quod necessarium est vt Beneficium aliquod dici possit. Quòd si aliquod minùs propriè tale inueniatur, quod tamen ad Episcopi institutionem spectet, idem erga illud facere Capitulum poterit quod Episcopus facere solitus. Tum quia succedit in iurisdictione Episcopo ex consuetudine competenti, vt cum Panormitano, Syluestro, Merolla, & P. Azor tenet Diana Parte 8. Tractat. 4. Resolut. 18. Tum etiam, quia qui potest plus, potest & minus, iuxta regulam iuris in 6.

[Assertio 3. non posse resignationem in fauorem admittere in Indijs, si Beneficium ad Regium Patronatum spectet.]

Dico tertiò. Capitulum in Ecclesiis Indiarum nequit resignationem Curati Beneficij, aut alterius, quod de iure patronatus sit, in fauorem alterius admittere. Probari id potest Primò ex generali Scriptorum doctrina, iuxta quam admissio talis ad solum Pontificem spectat, vt videri potest apud Dom. Barbosam Allegat. 50. n. 23. vbi pro ea adducit Cap. Deliberatione. §. Prohibemus, de Officio Legati in 6. in quo tamen expressè non [Cap Deliberatione, de officio Legati in 6.] habetur, sic enim ibi: Prohibemus insuper, ne Legatus ipse in genere aut specie cuicumque concedat vt ab ijs, qui Beneficia intra Legationem eiusdem habentes, ea in illius manibus voluerint liberè resignare, ipsorum resignatione receptâ, illa valeat idoneis conferre personis. Sic Bonifacius VIII. qui statim secus factum nullius declarat esse valoris. Non ergo de resignatione in fauorem alterius agitur. Ex ratione autem, quam Pontifex adhibet, potest illud coniectari; ita enim claudit: Cùm per hoc aperiri pos [Ex illius ratione coniectura pro decisione.]set via contra Lateranense Concilium ad Beneficia vacatura. Sic ille. Concilij autem Lateranensis Decretum, cuius mentionem inducit, habetur in Cap. Nulla, de conceß. Præbend. in quo sic dicitur: Nulla Ecclesiastica ministeria, seu etiam Beneficia Ecclesiæ, tri [Cap. Nulla, de concess. Præb.]buantur alicui, seu promittantur, antequàm vacent. Ne desiderare quis mortem proximi videatur, in cuius locum & Beneficium se crediderit successurum. Hæc ibi. Si enim facultas recipiendi vel admittendi resignationes alias concedatur, & pariter Beneficia conferendi, quæ fuerint resignata, facilè continget vt in fauorem aliquorum resignentur, quibus sit facta promissio, cùm à priuato, cui per indulgentiam talis facultas conceditur, facilè possit obtineri. Sic ergo Decretalis Bonifacij cum Decretali ex Concilio Lateranensi desumpta componitur, & quod Assertio proposita statuit, ex eisdem verosimiliter comprobatur.

Sed certè, licèt de eo loquendo, cui per [Resignatio sub spe vt queat ab Episcopo admitti.] extraordinariam viam id concedi potest, omnino ex Decretali dictâ colligatur; non videtur id generaliter certum, quandoquidem deficiente promissione, talis potestas Episcopis competit, licèt resignatio sub spe fiat collationis ei faciendæ, quam desiderat resignator; & eo etiam designato, dummodò pactio nullatenùs intercedat. Quod quidem cum multis vt probabile tenet Dom. Barbosa Allegat. 69. num. 50. & id quidem stante insuper Constitutione Pij V. de quâ idem num. 47. & seqq. & in quâ præcipit ne resignationes fiant designato successore; addens alia, ex quibus colligi possit resignationem saltem tacitè esse in fauorem, quæ coràm Episcopis & aliis Collatoribus fieri non potest, vt citati ab eo Doctores affirmant num. 48. & sententiam Barbosæ tenet etiam P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. cap. 3. Dub. 38. numer. 23. post Constitutionis Pij V. factam mentionem, & luculentam explicationem: [Neque obstare Constitutiones Pij V.] neque vnius tantùm, quæ in hoc negotio præcipua, sed prioris alterius Idibus August. 1567. cùm alia fuerit Kal. Aprilis 1568. estque ordine 58. & ad verbum habetur apud P. Fragosum Tomo 2. Pag. 718. numer. 35. Videndus etiam Diana Parte 5. Tractat. 14. Resolut. 22. & generaliter quòd resignatio in fauorem tertij licita & valida sit, tenent Ducrenus, Aragon, Sotus, & Couarruuias apud P. Sancium numer. 14. quod & cum aliis, quos affert, tenet Illustriss. Zerola Parte 1. verb. Renuntiatio. §. Ad secundum. Et tam isti, quàm ex antiquioribus aliqui, post editas Constitutiones à Pio V. rescripserunt: quarum quæ maximè vrget, suspicatur non esse receptam P. Sancius, pro quo num. 19. cuius & præsertim Zerola meminit, neque aduersari contendit. Ex generali ergo illâ doctrinâ non potest Assertio nostra ita firmari, vt pro certâ debeat haberi, licèt communior Doctorum sensus pro eo stet, ex quibus plures adducit P. Sancius suprà num. 11. Et eam cum aliis tenet P. Oñate Disputat. 83. numer. 137. Non est autem reuerentiæ debitæ veritati conforme, quod P. Palaus scribit Tomo 2. Tractatu 13. [P. Palaum non benè contrarium omnium esse Doctorum asserere.] Disput. 6. Puncto 2. §. 2. num. 2. quòd scilicet, si sub conditione resignatio fiat, solus Pontifex eam admittere potest, vt tenent omnes Doctores (excepta resignatione ex caussâ permutationis) Ordinarij namque solùm possunt simplicem & puram resignationem admittere ex caussis à Pio V. in suâ Constitutione propositis. Quòd autem nomine resignationis sub conditione eam complectatur, quæ fit in fauorem, constat ex iis, quæ idem habet §. 1. n. 3. Cùm ex dictis perspicuum sit plures esse, qui aliis præter Pontifices potestatem dictam competere protestentur; nequit dici sine veritatis iniuriâ omnes contrarium sentire Doctores. [P. Bauny cautiùs locutum.] Circa idem P. Bauny in Praxi Benefic. Disp. 9. q. 25. Assert. 2. modo cautiore locutus, dum statuit alium à Pontifice non posse designationem conditionalem admittere, & confirmare, non tamen ob simoniam; aliàs neque Pontifici id liceret: sed quia id fieri mos communis non patitur; à quo malum est, sicut & à lege discedere. Nec pro se Doctorem vllum adducit, aut omnium esse pronuntiat.

Si ergo aliud non obstaret in Beneficiis, [Resignationes puras posse à Capitulo admitti.] de quibus loquimur, possent eorum resignationes à Capitulo, Sede vacante, probabilem amplexo sententiam, admitti. Quia resignationes admitti ab illo posse, multorum sententia est, pro quâ Diana non paucos allegat Parte 8. Tract. 4. Resol. 28. & tenet ipse vt probabiliorem. Neque negabit P. Palaus, qui §. 2. citato, numer. 4. affirmat Capitulum posse admittere resignationes purè factas; & probat, quia succedit Episcopo in omnibus, quæ sunt iurisdictionis ordinariæ, exceptis casibus à Iure expressis. Cùm autem admissio resignationis pertineat ad ordinariam iurisdictionem, neque inueniatur in Iure excepta Capitulo, fit sanè ad ipsum pertinere. Quæ ra [Et etiam fauorem.]tio probat etiam de resignatione in fauorem, supposito quòd illa Episcopo competat quoad sui admissionem: quam & idem Auctor numer. seq. absolutè Capitulo concedit, licèt neque illud, neque Episcopi possint prouidere. Pro quo etiam Disput. 2. Puncto 29. num. 15. & 16. Sed est aliud quod obstet, vnde &

Assertio probatur secundò, quia Benefi [Pro Indijs quid obstet, ex jure patronatus, sicut & generaliter.]cia, quæ sunt iuris patronatus, resignari nequeunt sine patroni consensu in fauorem, quando resignatio collationem infert; aliàs enim licet. Sic Flamminius, Gigas, Couarruuias, & P. Lessius, quos adducit & sequitur P. Bauny suprà. Quæst. 6. §. Sextò. Ad resignationem. Quidquid dixerit §. Et quoniam. P. Azor Tomo 2. Lib. 5. Quæst. 4. cum limitatione dictâ, ex quo P. Palaus num. 5. citato. Pro eodem alios allegat P Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 29. numer. 1. quibus cumet sentit. Neque mirum ita illos aliosque sentire, quia expressa pro eo Iuris decisio extat in Cap. Consultationibus. Cap. Ex insinuatione. Cap. Postulasti, de Iure Patronatus. Adducit etiam P. Sancius Cap. In Lateranensi, quod tamen ad rem non facit, tantùm enim ibi dicitur: Institutos verò remouere non au [Cap. Lateranensis, de Iure Pat.]deant Episcopis inconsultis, scilicet Patroni: quod est valde diuersum. Vnde resignatio talis non solùm est illicita, sed etiam inualida, iuxta prædictos: licèt Aluinus apud P. Bauny existimet non esse nullam, sed annullandam Prioribus tamen consentit Dom. Solorzanus cum aliis pro eodem laudatis Lib. 3. Cap. 3. Potest autem pro Aluini sententiâ auctoritas Alexandri III. non eam leuiter iudicantis, adduci, dum in Cap. Illud, Titul. cit. sic habet: Si verò ius Patronatus, vacante Ecclesiâ, [Cap. Illud ibid.] Religioso loco contulerit, & aliquis sine præsentatione Fratrum eiusdem loci fuerit in ipsâ Ecclesiâ institutus, eius secundùm rigorem Iuris est institutio irritanda. Sic ille. Pro quo & Zerola Parte 2. verb. Ius Patronatus ad octauum. §. Octauum dubium. Siue ergo irrita siue irritanda sit, qui sine præsentatione instituit, grauiter peccat, quia ius Patroni violat in re magni momenti; & priuilegio Pontificio, immò & Pontificum omnium, contradicit. Quod equidem in casu est nostro quàm verissimum, quia Reges Catholici priuilegium tale maximi faciunt, & contra illud iri inter iniurias deputant grauiores. Id autem sequitur, cùm resignatio in fauorem admittitur, ei, pro quo est fauor, Beneficium conferendo: quod vt dixi, secus esset, si sola esset admissio à Capitulo facta, de quo specialiter loquimur, & beneplacitum Patroni ad institutionem quæreretur.

Hinc est non apparere vnde iustificari [De quadam secus facta renuntiatione.] potuerit resignatio cuiusdam Parochi, qui ad Præbendam Ecclesiæ cuiusdam Cathedralis promotus per Regiam præsentationem Beneficium in fauorem alterius resignauit, qui Parochiam habebat tenuiorem. Concedit quidem Pius V. in Constitutione citatâ inter alias caussas, propter quas Beneficium resignari potest, vt id fiat, cùm Beneficiatus ad aliud Beneficium contigerit promoueri: pro quo Auctores, quos adducit P. Palaus sup. §. 1. n. 6. Qui id dicunt, quod est ex se manifestum, resignationem inquam talem esse admittendam, quia non est voluntatis, sed necessitatis, cùm nequeat duo simul Beneficia incompatibilia, Iure & ratione reclamantibus, possidere. Quando autem ne [Morti proximum non posse in fauorem resignare.]cessitas talis est, non est locus resignationi in fauorem: quâ ratione non potest quis morti proximus modo dicto resignare: quod iam pridem decreuêre Pontifices, vt videri apud Auctores potest, quos citat P. Palaus Disput. 6. citatâ, Puncto 2. §. 1. num. 3. Licèt enim in eo ad vitandas fraudes attenderint; hæc etiam ratio mouere maximè potuit. Neque enim in gratiam eius admitti resignatio debet, qui id facit, quod est eum facere prorsus necessarium, & circa id, quod non est iam omnino suum, vt benè P. Sancius suprà, Cap. 37. num. 12. Suppositâ autem acceptatione noui Beneficij idem est in resignante prius illud, quod habebat; vnde neque resignare potest. Præterquàm quòd cùm necessitatis titulus resignationem faciat licitam, illi omnino deficit in resignatione ad fauorem, quia nulla est necessitas taliter renuntiandi. Neque est simile de eo, qui ob crimen, quod commisit, priuandus est Beneficio, quem posse in fauorem resignare, quorumdam [Bene tamen ob crimen illo priuandum.] sententia est: vt videri potest apud P. Palaum suprà, Puncto 2. §. 2. num. 8. & seqq. in quo resignatio videtur necessaria: nam verè talis non est: potest siquidem non resignare, sed priuationis sententiam, quam meretur, expectare, vbi resignatio locum non habet. Quibus accedit contra ius Patroni agi; in quo nequit excusatio aliqua fundamentalis inueniri. Et quidem permutationes nequeunt fieri sine illius consensu, de quo §. sequenti; vbi tamen minor violatio iuris apparet, si ille non requiratur: iam enim eos, qui permutant vti dignos probauit; quod secus accidit in eo, in cuius fauorem fieri resignatio potest. Et licet contingere queat, vt probatus iam sit, quia ab eo ad Beneficium præsentatus; id quidem est per accidens, quia resignatio, si absolutè licet, in fauorem etiam non probati fieri potest. Quod si [Quod si Patronus assensum præstet.] fortè Patronus, aut eius locum tenens, consensum præstet huiusmodi resignationi, erit ille insufficiens ad eius valorem, quia aliunde est in illâ insanabilis defectus, ex Iuris inquam Canonici & Pontificum dispositione, iuxta dicta: debet enim per concursum prouideri.

§. II.

De Permutationibus. An valeant vacante Sede, & quæ in illis conscientiarum grauamina.

NOn esse licitas; immò absolutè non [Permutationes à Capitulo perfici non posse, qui censeant.] posse permutationem à Capitulo admitti, non pauci tenent, quos adducit & sequitur P. Palaus Tomo 2. Tractat. 13. Disput. 2. Puncto 29. numer. 17. & seqq. & plures alij apud P. Thomam Sancium Lib. 2. Consil. Cap. 3. Dub. 38. num. 7. quorum sententiam amplectitur: addens tamen num. 8. quòd licet Capitulum non possit auctoritatem permutationi præstare; potest tamen illam admittere ab Episcopo perficiendam. Negat item P. Bauny in Praxi Beneficiorum, Disputat. 10. Quæst. 2. §. Tertiò, Nomine. qui §. vlt. modum dicendi P. Sancij reprobat quoad permutationis admissionem, quam & negat cum Nicolao Garcia P. Palaus num. 28. Sed ante P. Sancium illum tradiderat P. Azor Tomo 2. Lib. 3. Cap. 38. Quæst. 8. cum aliis, quos allegat. Et eorum doctrina directè procedit in Beneficiis, de quibus loquimur, quorum collatio ad solum Episcopum pertinet sine Capituli interuentu, suppositâ præsentatione. Et Diana quidem quæstione istâ propositâ Parte 8. [Circa Dianæ sententiam coniectura.] Tractat. 4. Resolut. 29. ita circa illam discurrit, vt nihil decernat. Sententiâ enim P. Azorij præmissâ, sic subdit: Sed hæc sententia non caret difficultate, vt optimè obseruat Merolla. Cuius Auctoris rationibus, verbis eiusdem propositis, sic concludit: Vnde ex his omnibus existimat Merolla non posse Capitulum, Sede vacante, dictas resignationes recipere. Videtur autem in eo, quòd obiecta à Merolla laudet cum Auctore, illius iudicium approbare: quod & §. vltimus etiam ostendit, dum sic ille ibi scribit: Nota etiam hîc obiter, non posse etiam Capitulum præsentare ad Beneficium iuris Patronatus Episcopo competentis. Ita Merolla loco citato, Dub. 12. per totum. Sic ille. Qui dum ait: Nota etiam non posse, vbi iuxta propriam mentem non obscurè loquitur, satis significare videtur se etiam negasse id, de quo sermo immediatè præcesserat. In hac etiam sententiâ fuit Illustris Dom. D. Ioannes de Caruasal, y Sande Argentinensis Prætorij in Peruuio Præses, & Tractûs illius, in quo Potosinus mons, latissimi Visitator, & posteà in Hispaniâ, propter insignem sapientiam, & rerum magnarum tractandarum industriam, ad primariorum munerum culmina sublimatus, & erudito sanè, ac diligenter elaborato Scripto eam adeò certam est conatus ostendere, vt nullum Auctorem pro oppositâ extare minimè dubius affirmarit: & ita nec probabilem esse reputandam. Nihilominus

Dico primò, Capitulum, Sede vacante, [Assertio 1. Contrarium esse probabile, quoad resignationis admissionem.] posse resignationem caussâ permutationis admittere, probabile est. Probatur, quia & hoc graues Auctores tenent, vt videri potest apud P. Azorium suprà, qui plures adducit, quibuscum & ipse sentit, sicut & P. Sancius locis citatis, P. Filliucius Tract. 41. Cap. 2. numer. 45. quidquid posteà dicat Cap. 9. num. 7. Et prætereà est pro eo ratio non leuis momenti: nam Capitulum succedit Episcopo in iurisdictione ordinaria quoad omnia, iis exceptis, quæ in Iure, Conciliis, ac Pontificiis Constitutionibus habentur expressa: pro quo Auctores congerit Diana Parte 8. citat. Rosolut. 1. Atqui admissio permutationum non est inter excepta: ergo potest à Capitulo exerceri. Si dicas in Cap. Quæsitum, de rerum permutat. soli Episcopo auctoritatem hujusmodi reseruari, ibi: Si autem Episcopus caussam inspexerit necessariam, licitè poterit de vno loco ad a [Cap. Quaesitum, de rerum permut.]lium transferre personas: vt quæ vni loco minùs sunt vtiles, alibi se valeant vtiliùs exercere. Id certè non ita vrget, vt explicatio satis verosimilis non possit eidem adhiberi: vt scilicet de Episcopo, & quolibet alio Episcopalem auctoritatem habente, debeat intelligi, vt sæpè alibi. Pro quo faciunt quæ habet P. Suarez Tomo 1. de Religione Tract. 3. Lib. 4. Cap. 32. numer. 11. quòd scilicet [Notanda doctrina circa Episcopi nominationem, Eximij Doctoris.] denominatio sumi solet ab eo, quod est regulare & ordinarium: per quod non excluduntur, immò comprehenduntur ea, quæ sunt eiusdem rationis, vt latissimè confirmat Tiraquelus Lib. 1. de Retractu, §. 2. à num. 4. vsque ad 10. Tum etiam quia Episcopus vno modo, & quasi formaliter dicitur ratione iurisdictionis Episcopalis; id est quoad officium & curam, licet non sit talis quoad dignitatem & consecrationem. Vnde quando actus, de quo est sermo, pertinet purè ad officium & iurisdictionem Ordinariam, etiamsi nominetur Episcopus, intelligitur ratione iurisdictionis: nam character & dignitas nihil ad talem actum operatur, Hæc ille. Quæ quidem quàm sint verosimilia, nullus erit qui sanâ possit mente dubitare.

Dico secundò. Probabile etiam est Ca [Assertio 2. Esse etiam probabile quoad plenam auctoritatis præstationem.]pitulum posse permutationem perficere eo modo, quo Episcopus. Sic tenent aliqui, quos adducit P. Suarez numer. 11. citato. Verum est tamen illos non loqui quando Collatio Beneficiorum ad solum Episcopum pertinet, aliqui enim id negant, vt Glossa in Clement. Vnica, de rerum permut. verb. Conferantur; id tantùm admittens quando Collatio ad Capitulum simul cum Episcopo pertinebat, & sic alij. Vnde videri alicui poterit, quod casui nostro nequit adaptari vbi de Beneficiis Indicis præsertim agimus, quorum collatio ad solum Episcopum sine Capitulo pertinet, de quo inferiùs. Sed si limitationem aliqui addunt, alij sine illa loquuntur, Zerola Parte 1. verb. Renuntiatio, Ad Quartum principale, vbi fieri [Zerola.] posse permutationem absolutè affirmat coràm Ordinario, & eius Vicario ad id habente potestatem. Et licet Glossam præfatam alleget, eius tamen limitationem non apponit; sed ait quod de resignatione dictum, similiter esse de permutatione dicendum, P. Suarez citato Capite num. 14. [P. Suarez.] vbi sic ait: Quod ita potest declarari, distinguendo duo, quæ in hoc negotio interueniunt. Vnum est approbare permutationem, & conuentionem partium: seu consensibus partium auctoritatem dare, & quasi complere conditionem vt pactio conditionata transeat in absolutam: aliud est exequi permutationem acceptando resignationem, & nouam Collationem faciendo. Primum ergo pertinet ad Episcopum. D. Cap. Quærenti: & non ad inferiorem Collatorem, nisi iurisdictionem Episcopalem etiam habeat. Secundum autem pertinet ad inferiores, quando Beneficiorum Collatio ad ipsos, & non ad Episcopum pertinet, & ita fieri non poterit ab Episcopo, nisi de consensu illius. Hæc ille: qui cùm Episcopum, & habentem Episcopalem iurisdictionem pares faciat in ordine ad permutationem, & solùm illis sit neganda collatio, quando ad inferiores pertinet, satis apertè suam videtur mentem exprompsisse. Quòd autem Capitulum intelligat, cum de habente Episcopalem iurisdictionem idem, quod de Episcopo, pronuntiat, ex num. 11. perspicuum habetur, ibi: Qui habet iurisdictionem Episcopalem, etiamsi dignitatem Episcopalem non habeat, vt est Capitulum Sede vacante. Pro quo & faciunt adducta num. præced. Aduertendum autem citari à P. Suario Cap. Quærenti, cùm esse debeat Cap. Quæsitum: quod per errorem typographi factum ibi, & alibi, nisi fortè Scriptoris. Ne autem cuipiam molestæ inquisitionis [Quædam errantes citationes apus P. Suarium notantur.] cum iactura temporis paretur occasio ob erraticas citationes, sciat citato Cap. 1. num. 1. Sic haberi: Id enim clarè supponitur (scilicet licitas esse permutationes) in Cap. Inter cetera de Præbendis. Et in Vnico, de rerum permutat. in 9. Et sumi potest ex Cap. Quærenti. Et Cap. Cùm olim. Et Cap. Ad quæstiones. Extra. eod. Ita ibi. Vbi quod in 9. dicitur, legendum in 6. Quod additur Extra, non est Extrauagantis alicuius citatio, sed error manifestus: cùm Capita illa habeantur in Titulo de rerum permutatíone Libr. 3. Decretalium. Et addi potuit Ex eodem Cap. Cùm vniuersorum, quod maximè ad rem facit. P. Suarium sequitur P. Oñate Disput. 84. num. 88. & P. Vincentius Tancredi de Religione Tract. 2. Lib. 4. Disput. 24. num. 12. expressè loquens de Capitulo, & sine limitatione vllâ, qui alios pro eodem accumulat, eâ fundamentali redditâ ratione, quòd fundamentum talis actionis est iurisdictio Episcopalis, & non Ordo.

[Ex recepta doctrina de potestate ad conferenda Beneficia validum argumentum.]

Est insuper pro eodem id, quod resolutionem circa casum, de quo loquimur, reddit certiorem, quandoquidem de Beneficiis Indiarum agimus, quæ sunt iuris patronatus: communem inquam esse doctrinam, ad eum spectare permutationum auctoritatem, qui conferendi Beneficia potestatem habet. Pro quo sic P. Sa verb. Beneficium num. 59. Qui potest conferre Beneficia, po [P. Sa.]test concedere vt permutentur. Et de inferioribus respectu Episcopi, etiamsi non habeant eamdem Episcopalem iurisdictionem, affirmant Angelus, Syluester, Sotus, apud P. Suarium suprà num. 13. quorum sententiam P. Tancredi suprà numer. 14. ait esse valdè probabilem: sicut & P. Palaus Tomo 3. Disput. vlt. Puncto 15. num. 6. Ante quos P. Suarez numer. 14. dixerat vi rationis spectatâ sibi videri valde verosimilem. Et Barbosa Allegat. 69. numer. 9. quamplures adducens amplexatur. Et P. Sancius suprà num. 4. Id ergo quod talibus conceditur, potiori est iure Capitulo concedendum, vtpotè quod inferiorem potestatem non habet, sicut alij, sed eamdem, quam Episcopus, quia Ordinaria huius in illud transit, iuxta dicta. Pro quo & Auctores plurimi videri possunt apud P. Filliucium Tractatu 41. num. 40. Potest autem illud Beneficia conferre, quia iuris patronatus sunt, vt est Iuris manifesta decisio, de qua dictum, & pro qua post Barbosam alios referentem suprà num. 8. ita scribit P. Palaus Tract. 13. Disput. 6. Puncto 2. §. 3. num. 5. Capitulum, Sede Vacante, potest recipere resignationes Beneficiorum ex caussa permutationis, si eorum Colla [P. Palaus, contraria vt doceat.]tio ad ipsum pertineat. Tradunt cum Glossa in Clement. de rerum permutat. Doctores communiter. At si solius Episcopi collatio, electio, seu præsentatio Beneficiorum sit, nequaquam Capitulum poterit resignationes ex caussa permutationis admittere. Quia non potest admittere, nisi admittendo conditionem, vt compermutantibus conferantur, quod sibi datum non est. Sic pluribus relatis Nic. Garcia. Parte 11. Cap. 4. num. 75. Sic ille, qui statim ex eodem Nicolao Garcia num. 81. Sic addit: Verùm si Episcopus horum Beneficiorum resignationes admißisset, & antequàm eas compermutantibus conferret ex vita decederet, posse Capitulum, Sede vacante, ea compermutantibus dare, quia admissa resignatione Beneficiorum, collatio necessaria est. Cap. de rerum permut. in 6. & Clement. eodem titulo. Et Capitulum Episcopo succedit in his, quæ sunt neceßitatis & obligationis. Garcia suprà n. 81. Hæc ille. Vbi mirari licet quomodo sui immemor ita protulerit: nam Disput. 2. Res. 29. num. 20. oppositum contra citatum à se Auctorem probauerat, concludens post alia talem casum vix posse contingere, cùm admittens permutationem, eo ipso Collationem Beneficij præstet, & eodem contextu admittatur vtriusque renuntiatio, & pariter fiat vtriusque Collatio, vt aliis citatis docuit ipse Garcia. 5. Parte Cap. 8. n. 104.

Sed stando vltimæ eius voluntati, ex [Ex necessitate Collationis pro permutatione arguitur.] doctrinâ illâ potest etiam Assertio nostra probari; ex eo scilicet quòd permutatio necessitatem inducat, ita vt resignanti Beneficium collatio alterius pariter resignati debeatur, vt statuitur in Clementina, in qua sic dicitur: Nec conceßione Iuris vtentibus, præsertim circa spiritualia, illudatur: [Clement. de rerum permutat.] si qua Beneficia ex caussa permutationis ab aliquibus resignata, aliis quàm ipsis permutare volentibus conferantur, nullius hoc esse volumus firmitatis. Sic Pontifex. Et inde est respectu permutationis non currere determinationem temporis pro Beneficiis reseruatis, aut non reseruatis, vt cum aliis obseruat P. Palaus Disputat. 3. Puncto 5. numer. 6. eam reddentibus rationem, quod hæc Collatio obligatoria sit, non voluntaria, & semestre concessum est Collatoribus liberè conferentibus. Si dicas ex eadem Disput. 2. Puncto 29. num. 19. necessitatem dictam esse ex suppositione liberâ, [Euasionem ex eo quòd collatio sit tantum necessaria ex suppositione reiecta.] ex eo scilicet quòd resignatio liberè sit acceptata, quâ suppositione sublatâ, nulla est obligatio collationis, ex qua colligit non posse Capitulum resignationem caussâ permutationis admittere. Si inquam hoc dicas nihil inde ratio adducta ad fundandam probabilitatem ex vi fundamenti hujus infringitur. Nam si quidquam valeret, fieret ex ea tempus à Pontificibus pro Collatione praescriptum etiam in permutationibus currere necessariò debere, quia illæ tantùm ex suppositione liberâ necessariæ sunt, quandoquidem permutatio potest non admitti, & ita illa, cessante obligatione, cessabit. Cùm ergo non cesset, necessitas aliter est explicanda, ex eo scilicet quòd cum permutare volentibus debeat condescendi, sicut & Patronis; quia permutatio non nisi ex caussa necessaria fieri potest, vt Canones sacri disponunt, de quo statim. Stet ergo licitum esse Capitulo permutationes admittere, quod certius & exploratius in Indiis, vbi & praxis id communissima roborauit. Fundamenta autem ex dictis constant, vnde non est cur plura addere debeamus.

Dico tertiò. Ad permutationem caussa [Assertio 3. Caussam non leuem ad permutationem requiri.] aliqua non leuis momenti debet intercedere. Sic Doctores omnes, ex quibus videri possunt Zerola Parte 1. verb. Renuntiatio. Ad Tertium. §. Quintum dubium. Barbosa suprà num. 27. Et P. Sancius suprà Cap. 38. num. 14. Estque illud iuxta Iuris communis dispositionem. Nam in [Ca. Quæsitum, de rerum permutat.] Cap. Quæsitum, de rerum permutat. Sic habetur: Si autem Episcopus caussam inspexerit necessariam, licitè poterit de suo loco ad alium transferre personas, vt quæ vni loco minùs sunt vtiles, alibi se valeant vtiliùs exercere. Sic Vrbanus Tertius; iuxta cuius mentem necessitas ad vtilitatem etiam reuocatur: magna enim vtilitas pro necessitate debet reputari. Neque vtilitas permutantium attendenda est, sed [Ecclesiæ vtilitatem, & non permutare volentium, attendendum.] Ecclesiæ, vt satis ibidem expressum. Vnde Cap. Valet. 81. dist. quod circa prædictam Vrbani decisionem adducit Glossa, non videtur ad rem: quia in eo tantùm dicitur, vt recenter conuersis loca mutentur, in quibus peccandi occasiones habuerunt. Nisi fortè contingat Parochum aliquem, in loco, vbi diu fuit, ex occasionum illecebrâ labi grauiter consueuisse, & opportunum videatur de vitæ mutatione solicitum ad locum aliquem minoris ex occasionum raritate periculi illum transmutare. Pro quo tales possunt circumstantiæ concurrere, vt id non debeat penitus respui, & ita Prælatorum iudicio relinquendum. Adducit prætereà Glossa Cap. Mutationes, Cap. Scias, Cap. Omnis qui 7. quæst. 1. in quibus tamen de solâ Episcoporum agitur mutatione. [Vtilitas quomodo admittatur.] Quia verò in illis ratio necessitatis inter alias pro ipsâ commendatur; non immeritò possunt inferiorum Beneficiatorum permutationibus applicari.

