Modus autem puniendi cùm sit à Rege [Circa praxim in modo punitionis.] præscriptus, videant iudices quomodo sit in eo ipsis procedendum. Ego conuenientissimum arbitror vt sic deprehensus à Magistratu cum satellitibus ad D. Inquisitorem transmittatur, vt ipse de punitione prouideat: ex incarceratione enim turbæ excitari solent, & non leues simultates. In eo autem quòd modus punitionis à Rege præscriptus seruetur, nullum est violatæ Ecclesiasticæ periculum libertatis, aut prærogatiuæ sanctissimi Tribunalis: quandoquidem id, quod Rex præcipit, à Consilio etiam supremo S. Inquisitionis iniungitur, iuxta dicta num. 34. De [Peroratio ad DD. Inquisitores.]bent autem præfati Domini circa hoc iustitiæ zelum ostendere, existimantes Regi, supremo Consilio, & etiam obsequium se præstare Deo, dum partes iustitiæ tuentur: neque auctoritati suæ quidquam ex eo derogari, quod præfatis placet, neque supremum Consilium suis Ministris incongruum arbitratur. Ab illis honor, ab illis auctoritas, à quibus & officij tanti dignitas attributa, & ampliorem velle, quàm velint ipsi, impositas est rationis metas transilire. Auctoritas ab officio veniens, in illius est administrationis modo legitimo constituta: quod multò me meliùs ipsi sciunt, vnde ad alia transeundum.

Circa Quintum.

QVod sic procedit: Que los Comisarios [Circa Officiales contractantes, pro eorum obligationibus.] y Familiares de las dichas Inquisiciones, que fueren Mercaderes, Tratantes, ô Encomenderos, no sean exentos de pagar los derechos Reales. Y las Iusticias Reales los compelan à ello, y les puedan reconocer sus casas, ô mercaderias; y hallando auer cometido algunas fraudes en los registros, castigarles conforme à las leyes y Ordenanzas Reales, y los Inquisidores contra esto no los amparen y defiendan. Primò hîc certum videtur [Qui nam hoc Capitulo comprehensi.] præter Commissarios & Familiares, alios prohibitione dictâ non comprehensos: quod equidem eatenus verum est, quatenus supponitur alios, qui officium cum salario habent, neque Mercatores, neque Contractantes, neque Commendatarios, seu Factores esse posse. Commissarij autem & Familiares officium cum salario non habent, & ita illis ex vi officij non prohibetur contractatio, licèt aliàs prohibita esse possit ratione Clericatus. Quicumque ergo ex Inquisitionis Ministris mercimonio vacant, à præstatione Regalium iurium immunes non sunt; non tamen Regiis Officialibus ideò permittitur domos eorum ingredi, & merces excutere; sed tunc sanctum debet adiri Tribunal, vt satisfactionem Regi præstari compellat. Quod si non fecerit, de eo certiores poterunt Regium Concilium admonere, si priùs ab eisdem vrbanè & grauiter admoniti, Regiis partibus non se exhibuerint æquiores.

Certum secundò, contractationem aliquoties exercuisse, non esse satis vt Mercator [Qui veniant nomine Mercatorum &c.] quis dici possit; quod etiam est de Commentario aut Factore dicendum; nisi sit respectu eorum, qui mercaturæ insistunt; horum enim merces excuti apud eos possunt, etiamsi factoria aut commendaturam semel tantùm exercuerint. Quòd autem aliquoties exercuisse mercimonium non sit satis vt quis Mercator dici possit, manifestum est ex communi vocis acceptione, quæ officium mercium tractandarum designat, & ex iis, quæ tradunt Scriptores circa Cap. Finale; de vita & honestate Clericorum, vbi Clerici negotiatores dicuntur amittere priuilegium Cleri [Cap. Finale, de vita & honest. Clericor.]cale, si ter admoniti non desistant: Si negotiationibus institerint supradictis. Non enim dicitur insistere, qui id frequenter non agitat, & tamquàm ex officio.

Tertiò, licet sententia valde probabilis [Executionem circa Ecclesiasticos fieri in casu præsenti posse, & quo fundamento.] sit Clericum negotiatorem non posse à laico iudice compelli ad vectigalis solutionem, sed id debere auctoritate iudicis Ecclesiastici fieri, pro quo Diana plures adducit Parte 2. Tract. 1. Resolut. 44. In casu tamen nostro id fieri potest, quia id laicâ auctoritate absolutè non fit, sed Ecclesiasticâ, quatenus supremum S. Inquisitionis Concilium in prædictam compulsionem influit, vnde non obstat exceptio Clericatûs. Quia verò obiici potest Concilium non posse circa priuilegium Clericale disponere, cuius iurisdictio ad fidei caussas se tantùm extendit; vnde dispensationes, quæ Pontifici aut Ordinariis propriæ, ad illud non spectant. Responderi potest in Supremo Consilio id omne debere præsumi, quod necessarium est, vt ab eo Concordata debeant legitima reputari, & ita Pontificiam circa illa auctoritatem habere. Quod in casu nostro minùs habet difficultatis, cùm sit multorum sententia executionem dictam, & similes, fieri à iudice laico posse, vt videre licet apud Dianam suprà. Et Parte 1. Tract. 2. Resolut. 47. Et Tractatu citato Resolut. 4. Et P. Fragosum Tomo 1. pag. 152. num 330. & 131. qui idem tenet cum pluribus, quos allegat.

Circa Sextum.

IN quo sic: Que nombrando la Iusticia Real [Depositarium Familiarem ad reddendam rationem posse à iudice laico compelli.] Seglar por Depositario de algunos bienes à algun Familiar, se pueda competer à que dè quenta de los tales bienes, y castigarle siendo inobediente. Cùm compellere iudex sæcularis Familiarem Depositarium possit ad reddendam rationem, satis ex eo apparet posse omnia facere, quæ ad effectum dictum fuerint necessaria, acsi Familiaris non esset: quod ampliùs declaratur, cùm additur, eum posse, si inobediens fuerit, castigare. Si verò obediens rationem reddiderit; sed non bonam, in castigatione procedi non debet, quia facultas pro eo non conceditur, & vltra concessa præsumptio non debet extendi, & limitata concessio limitatum habet effectum, de quo aliàs. Debet ergo talis coram Tribunalis sancti iudicibus conueniri, qui iustitiam, postposito omni humano respectu, erga læsam partem exequentur.

Circa Septimum.

ITa habens: Que los Familiares de la Inqui [Feudatærios defensioni addicendos.]sicion, que tubieren repartimientos, ô feudos Reales, quando vinieren enemigos à los costas, vayan à guardarlas à las partes y lugares, que el Virrey, y Capitan general les ordenare, y hagan las otras cosas, que tienen obligacion, conforme à sus feudos. Sed quid si non fecerint? Si res magnoperè vrgeat, à Prorege, & Generalibus Ducibus compellendi, quia necessitas facit licitum, quod aliàs non liceret, ex regula iuris 3. Lib. 5. Si autem res non ita vrgeat, & adiri S. Tribunal possit, sic procul dubio faciendum, quia in præsenti Capitulo facultas amplior non conceditur. Quòd si Rex & Consilium aliud voluissent, expressissent, vt est sæpiùs dictum, iuxta axiomata Iuris vtriusque notissima. Neque credibile est DD. Inquisitores obligationi suæ erga Regem & Regnum tali in articulo defuturos. Vna tantùm esse exceptio potest, si Inquisitores ipsi ad defensionem suam assistentiâ Familiarium indigerent, cum quo sit fidei caussa coniuncta: non enim de piissima ac religiosissima Regum nostrorum voluntate præsumendum est id sibi placitum non futurum, qui, si opus esset, per se ipsos defensioni S. Tribunalis adstarent. Pro quo videnda quæ adducit Doctor D. Franciscus Marin, de Rodezno, Inquisitor Granatensis in Decisione apud Cæsarem Carenam pag. 376. num. 7.

Circa Octauum.

QVe los Comisarios de la Inquisicion (verba [Commissarij potestas limitata.] illius sunt) no den mandamientos contra las Iusticias, ni otras personas, sino fuere por causas de la Fe en los casos que les es permitido, todo conforme à sus Titulos, ô por Comision especial de los Inquisidores. Prudentissimè hoc cautum ob dicta de illis n. 33. [Quales futuri.] Nec grauabor hîc addere, quod Cæsar Carena, vir in rebus istis experientissimus habet Parte 1. Titulo 11. numer. 1. & seqq. Vbi ita scribit: Solent [Cæsar Carena.] Inquisitores eligere in Diœcesi sibi demandatâ aliquos Ecclesiarum Rectores doctos & pios, & eos suos Vicarios foraneos (ad differentiam Vicarij sui Generalis) creare. Zanardus in Summa 1. p. Cap. 6. quæst. 44. vers. Circa hoc. Hi Vicarij foranei nullam habent præeminentiam dignitatis, prout nec Vicarij foranei Episcoporum, vt notat Barbosa in Summa Bullarij in verb. Vicarius Foraneus, & in suo Tractatu de Officio Episcopi p. 3. Allegat. 54. num. 140. In Vicarios foraneos eligendi debent esse fidei zelatores, ac probi viri, ac in materiis S. Officij versati. Et ego, si essem Inquisitor, ne mihi vnquam aliquid in istorum electione posset imputari, semper ad hoc munus deputarem Vicarios foraneos Episcoporum, nisi aliud in contrarium adesset. Quoad numerum autem horum Vicariorum ego censeo numquàm excedendum numerum ab Episcopis in sua Diœcesi deputatum, quia si prudenter Episcopus arbitratus fuit pro recto regimine suæ Diœcesis sufficere decem Vicarios foraneos: multò magis idem numerus erit sufficiens quoad S. Officium: ex quo siue vllo dubio multò maior solet esse numerus caussarum ad Tribunal Episcopi spectantium, quàm quoad Officium S. Inquisitionis attinentium. Hæc ille pro DD. Inquisitorum commodo sic exhibita. Si ergo Commissarij seu Vicarij tales fuerint, nihil erit ex eorum præcipitatione timendum. Quia verò esse Generales Vicarij possunt, licet in Indiis illi non videantur esse in vsu; si fortè contingat, cum illis Capitulum præsens non loquitur, dum supponitur eos, de quibus procedit, non habere facultatem ad mandata, vt dicitur, libranda; quod secus in Generalibus asserendum. Sed ab omnibus Instructio ad vnguem obseruanda.

Circa Nonum.

SEquentis tenoris: Que los Oficiales, Comisarios, y Familiares de la Inquisicion, no go [Priuilegium fori iis, qui post delictum Officium susceperunt, non suffragari.]cen del Fuero de la Inquisicion en los delitos que vbieren cometido antes de ser admitidos por Oficiales, Comisarios, y Familiares. Vbi inquiri non immeritò potest an hoc ita sit generaliter accipiendum, vt nulla admittatur exceptio; sicut plures Doctores admittunt in Clerico, qui ante Clericatum delictum commisit: dicunt enim gaudere, quando [Pro parte opposita arguitur ex Clericatu.] sine fraude illum suscepit, aut dolo. Sic Couarrubias Practicarum Quæst. Cap. 32. num. 4. §. Secunda conclusio, cum aliis, quos citat. Sequenti autem §. tunc fraudem præsumi ait, cùm quis post delictum commissum, & ante susceptum Ordinem, fuerit accusatus, vel denuntiatus, aut sanè infamatus. Et responderi potest ita etiam pro casu præsenti verosimile apparere, quia Capituli hujus dispositio in præsumptione fundatur, vnde indicia ad fundandam illam inquiruntur, sicut in assumente Ordinem Clericalem, de quibus P. Suarez Libro 4. contra Regem Angliæ Cap. 15. n. 18. Atqui in isto sola assumptio ad fundandam præsumptionem non sufficit: ergo neque in iis, de quibus agimus, arguendo satis verosimiliter à simili in genere immunitatis: & similium eadem ratio est, vt satis notum ex Cap. Inter corporalia de translat. Episcopi. Licet enim argumentum hoc in priuilegiis non valeat generaliter loquendo: benè tamen quando de fauore fidei & religionis agitur, vt sæpiùs dictum. Cùm sit etiam probabile quomodocumque Ordinatum priuilegio fori gaudere, vt videri potest apud P. Dicastillum Lib. 2. de Iustitia Tract. 2. Disputat. 4. num. 185. Nihilominùs sine scrupulo poterunt [Circa praxim securi vt sint iudices] iudices absolutè contra dictos procedere, quia Capitulum sine distinctione loquitur, & sententia est quamplurium ex solâ Clericatus susceptione fraudem præsumi, ex quibus Baldus à Couarrubia adductus, & alij apud Dianam Parte 1. Tract. 2. Resolut. 27. Quibus addendus Petrus Nuñez de Auendaño de exequendis mandatis Cap. 22. numer. 7. quem doctissimum semel & iterùm vocat Couarrubias suprà num. 4. §. Sed & tertio.

Circa Decimum.

SIc procedens: Que los Inquisidores no de [Ne cursus tabellariorum impediatur.]tengan los Corsos y Chasquis, y alcen la prohibicion, que contra esto tienen hecha, porque el Correo mayor les darà auiso quando partieren los tales Correos, como mando lo haga y cumpla. Ratio huius dispositionis satis est comperta, ne scilicet communis regni corresponsio ob libitum sic prohibentium cum generali iacturâ & molestiâ retardetur. Quod non tollit quominùs in casu aliquo peculiari id facere possint: quia generalis dispositio [Qui in casu speciali.] peculiarem contingentiam, in re præsertim momenti tanti, non excludit. Maior autem Tabellarius, is scilicet, qui in ciuitatibus eo munere fungitur, qui talis dicitur comparatione Cursorum, eadem obligatione tenetur, quando in ea DD. [Qualis extensio sit probanda.] Inquisitores assistunt: licet reuera Regis ad eos dirigi minimè videatur imperium, sed ad Prototabellarium, qui in vrbe primariâ residet, vt ex tenore adducto constat: nam in illis eadem ratio est, & lex ista non est pœnalis, vt debeat tantùm ad expressos arctari iuxta, dicta num. 12. As [Ad Commissarios non extendi.]sert. 13. quia nullam pœnam imponit: sed fauorabilis potiùs, vnde extendenda. Sed non ita vt Inquisitorum nomine debeant Commissarij intelligi: & sic à Tabellario maiori ciuitatis de discessu cursoris admoneri debeant, & ad eius nutum missionem huiusmodi moderari. Quia Rex apertissimè cum Inquisitoribus loquitur, in quibus est diuersa ratio, & nulli debet onus imponi sine apertâ pro eo ratione, vt dictum suprà. Casus [Nisi in casu speciali.] autem singularis necessitatis excipitur: sicut enim licet nequeant illi carceribus quempiam mancipare, nisi re cum DD. Inquisitoribus participatâ; si tamen ineuitabilis adesset necessitas, id facere possent, vt tradit Cæsar Carena Parte 1. Titulo 11. num. 6. & 7. ita etiam in casu dicendum, de quo est sermo. Expediet autem tunc ad vitandas controuersias Magistratum vrbanè facere certiorem: nullus enim erit, qui non promptè & libenter obsequatur.

Circa Vndecimum.

CVius hic est tenor: Que los Inquisidores [De modo procedendi contra Regios Alguacellos.] de aqui adelante tengan mucha consideracion en proceder contra los Alguaciles Reales, y no los prendan, sino en casos raros y notorios, en que vbieren excedido contra el Sancto Officio. Possunt ergo iuxta hæc DD. Inquisitores Alguacellos Regios incarcerare: quod quidem non procedit tantùm in casibus ad Tribunal sanctum pertinentibus, in quibus generaliter omnes in carcerem coniici possunt; de hoc siquidem dubium esse non poterat: sed ratione violati fori, quod ab istis fieri passim potest, dum Officialibus S. Officij vexationem inferunt, in carcerem trahentes, aut indebitis modis aliis molestantes. Tunc ergo vt incarcerari possint, duo pariter requiruntur, quòd scilicet id rarò fiat, & in excessu notorio: non ergo passim, etiamsi excessus notorij sint, in carcerem detrudendi. Ratio autem moderationis huiusmodi habendæ ex eo desumitur, quòd Inquisitionis carcer notam specialem infamiæ affert, quando non discernitur ex quo id delicto contingat: tum etiam quia Alguacelli officium timidè, & cum detrimento boni communis obibunt, dum incidere in aliquem timent, qui priuilegio fori S. Officij potiatur. Licèt ergo excessus notorij aliquo modo sint; non est carceratio statim infligenda, sed pœnis vtendum aliis, quas æquitas prudentiæ semper associanda dictabit: quæ valde Inquisitoribus necessaria est, vt eruditè persequitur, aliis citatis, Carena Parte 1. Titulo 5. §. 23. & seqq.

Quid rarum sit, satis est notum, scilicet [Quid rarum in præsenti casu.] quod infrequens, quod vix aliquando accidit, iuxta illud, Rara auis in terris, nigroque simillima Cygno. Iuxta quod etiam à Tullio dictum in Libro de Amicitia, Omnia præclara rara. Quod au [Quid notorium.]tem sit notorium, & ipsum notissimum, & apud Doctores obuium, pro quo est expressa decisio in Cap. Quæsitum, finali, de Cohabitation. Clericor. vbi sic dicitur: Nisi peccatum huiusmodi sit [Cap. Quaesitum, de cohabit. Cler.] notorium, per sententiam, aut confeßionem factam in iure, aut per euidentiam rei, quæ tergiuersatione aliqua celari non poßit. Sic Gregorius IX. Ex quibus notorietatis modis tertius proposito deseruit. Tunc autem nullâ tergiuersatione celari potest, quando per idoneos potest probari testes, & planè probatum est, iuxta id, quod tradit Couarruuias Libr. 3. Variar. Cap. 3. numer. 4. & 5. Vnde necessarius non est ille notorietatis modus, quem ex aliis proponit P. Lessius Libr. 2. Cap. 11. num. 3. vbi ait notorium facti esse quod est in multorum præsentiâ perpetratum, vt in aliquo Conuentu, vel in loco publico, vt in foro, vel celebri plateâ, eo tempore, quo multis innotescere potuit: vel quod maiori parti viciniæ passim ob oculos versatur. Licèt enim in ordine ad effectus alios id debeat obseruari, vt in dispensatione, detractione, &c. quando tamen de punitione ob bonum commune agitur, id sufficit, quod est dictum, & Pontificia declaratione firmatum. Alguacellorum autem nomine vulgares [Alguacellos maiores non comprehensos.] veniunt, non Maiores: ij enim inter eos computandi, qui incarcerari inconsulto Consilio nequeunt, nisi fortè domi suæ, aut loco alio decenti, vt videri potest apud D. Solorz. cit. Cap. 24. n. 57. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 24. pag. 706. Col. 1. ex quo Dom. Villaroel Parte 2. Quæst. 14. art. 5. n. 144. & seqq. Est enim officium illud valde honorificum, vnde & inter notabiles & honestas personas eo præditi numerantur.

Circa Duodecimum.

QVod in hunc procedit modum: Que [Circa prohibitionem pro nauigijs, & recedentibus à Regno.] los inquisidores alcen la prohibicion, que tienen hecha, de que ningun nauio salga del Puerto, ni persona ninguna parta del Reyno sin licencia suya. Huius dispositionis conuenientia satis est comperta: non enim debet generale commercium ab Inquisitorum arbitrio dependere: neque est cur licentiam abeundi quis petat ab illis, apud quos causam pendentem non habet. In aliquo tamen casualiter contingere potest ob specialem rationem occurrentem: id quod ex tenore Capituli non obscurè colligitur: solùm enim iubetur vt generalis prohibitio tollatur: ergo de speciali ratio est alia: sicut Doctores tradunt circa prohibitionem generalem in Conc. Trident. Seß. 4. Cap. 6. de Reformat. ne Vicarij generales Episcoporum ab hæresi occultâ absoluere possint, sicut possunt Episcopi: dicunt enim generaliter non posse, benè tamen ex speciali commissione, cùm casus occurrerit; iuxta multorum sententiam, qui facultatem dictam existimant non esse per Bullam Cœnæ reuocatam, de quo aliàs. In his tamen casibus oportebit vt DD. Inquisitores de potentiâ absolutâ non procedant, sed Magistratus admoneant vt id boni consulant, & gratum habeant, eò quòd diuini seruitij caussa specialis agatur.

Circa Decimum tertium.

CVius hæc verba: Que sucediendo algun [Circa litigia pro bonis, in quibus succedunt Inquisitores, quod tenendum forum.] Inquisidor, ô Ministro de la Inquisicion en algunos bienes litigiosos por testamento, ô otro titulo, no se traygan los pleytos, que sobre ello vbiere, à la Inquisicion, sinò que se determinen y acaben, donde fueren comenzados, ô vbieren de ir en grado de apelacion. Iuxta hoc ergo, si Inquisitor reus, vel actor sit, & quilibet alius S. Officij Minister, coràm iis debet litigare iudicibus, coràm quibus, si officio non esset tali præditus, litigare debuisset. Et cùm est actor, valde est id iuri conforme, quia actor sequitur forum rei. Cùm verò reus, conforme est etiam æquitati; quia apud Inquisitorem ipsum collitigantem nequit actor caussam agere, cùm sit pars. Apud Tribunal autem nimis onerosum est, tum ob dilationes inexcusabiles, eò quòd illud erga causas suo officio proprias occupatum sit; & quia multoties continget, vt vnus tantùm Inquisitor sit, cum quo litigium habetur: tum etiam quòd minori cum libertate agendum est, ob peculiarem reuerentiam S. Tribunali debitam. Quibus accedit, si appellandum sit, moram esse immodicam sustinendam, cùm ad supremum sit illa Consilium deducenda. Quæ rationes, licèt ma [Circa alia non habere locum adductas pro illis rationes.]gni momenti sint, & propter eas meritò sit lex huiusmodi stabilita: quia tamen ad bona tantùm, in quibus Ministri officij sancti succedunt, limitata est; in aliis debent obortæ molestiæ deuorari. In illis enim Inquisitionis Ministri ad Tribunal sanctum possunt caussas auocare, & actores apud illud debent reos conuenire.

Quod quidem specialem difficultatem [Quid cùm Inquisitor est in illis pars litigans.] habet quando reus est Inquisitor, quia Inquisitor contra Inquisitorem agere nequit, vt cum aliis probat Carena Parte 1. Titulo 5. §. 77. Quid ergo faciat, qui ciuilem contra eum potest actionem intentare? Id tantùm vt eum vrbanè adeat, & iustitiam proponat suam, vel per alios moueat. Quo annuente, debebunt in conscientiâ arbitri designari: renuente autem, supremum Consilium adeundum, & Euangelicum illud retinendum: Patientiam habe in me, & omnia reddam tibi. An autem Familiares Mini [Familiares Ministrorum an gaudeant eorum priuilegio.]strorum nomine intelligantur, dubitari potest, quia in Hispaniâ id non videtur generaliter admissum, & pro speciali prærogatiuâ regni Valentiæ refertur Familiares de foro esse Inquisitionis, vt latè prosequitur Don Hieronymus Leo in Decisionibus Regni Valentiæ, in 2. per totam. Sed quidem cùm pro Indiis id sit dispositum, quod vidimus, snon erit id singulare Regni prædicti, cum habeatur exemplum, & pro illis esse possit ratio specialis. Quo obstante vsus consulendus, qui in Peruuio pro Ministris stat.

Circa Decimum-quartum.

SCilicet: Que estando presos en la Inquisi [Caussas pendentes reorum non auocandas.]cion alguno, ò algunas personas, por algun delito, aunque sea de la Fe, los Inquisidores no den mandamientos contra las Iusticias para que sobresean, ô paren en los pleitos, que los tales presos tubieren ante las tales Iusticias. Ratio est, ne pars, cum qua litigium agitur, huiusmodi fori mutatione molestiam patiatur. Est autem illud Iuri communi [Iuxta commune Ius.] conforme. Canonico in Cap. Proposuisti, de foro competenti. Ciuili. L. Si quis posteà, de Iudic. & L. Vbi cœptum est. D. de Iurisdiction. omn. iudic. Quibus non obstantibus in fauorem fidei potuit aliter disponi: sicut priuilegia alia sunt S. Officio concessa, & præsertim pro Indiis. Sed prudenter non factum, quia vt talis exceptio fieret non occurrit specialis conuenientiæ ratio, & generaliter conueniens est ne alij aliorum odio prægrauentur, vt habet notissima Regula. In hoc autem, sicut in multis aliis, exceptio singularis casûs facienda est: talis enim potest occurrere, vt auocatio talis expediat: vnde præsumendum non est id esse Inquisitorum detractum penitus potestati, quibus ampliora alia concessa reperiuntur. Et Capituli præsentis tenor talis est, vt exceptionem huiusmodi patiatur.

Sed cùm prohibitio in id tantùm ten [Iudices an possint vltro caussas ad Inquisitionem remittere.]dat, vt mandata pro iurisdictione non dentur, dubitari potest an iudices sine mandato possint caussas pendentes ad Inquisitores remittere, qui id sibi placitum indicarint? Et respondendum videtur absolutè non posse, quia est in partium præiudicium, iuxta dicta: ex consensu autem eorum, quorum interest, id fieri poterit; quia incarceratus de foro Inquisitionis est; vnde non est incompetentia respectu illius. Licèt autem nullus contra voluntatem iudicis, ad cuius spectat forum, alium possit eligere, vt circa laicos disponit Ius Ciuile. L. In criminali. C. De Iurisdiction. omn. iudic. & circa Clericos, tum respectu laicorum, tum etiam Ecclesiasticorum iudicum. Cap. Si diligenti. & Cap. Significasti, de foro Compet: vbi Innocentius tertius, & Gre [Partes quando possint in iudicem consentire.]gorius nonus. Primum in criminalibus tantùm procedit: cùm in Ciuilibus contrarium habeatur L. 1. & 2. D. de Iudic. Secundum autem quando iudex non est Ecclesiastica persona: si autem sit, benè id stare poterit, consentiente Ordinario. Sic enim in Cap. Significasti citato, ibi: Clerici tamen in iudicem non suum (nisi fortè [Cap. Significasti, de foro compet.] sit persona Ecclesiastica, & Episcopi Diœcesani voluntas accedat) consentire non possunt. Sic ibi: si ergo incarceratus, de quo loquimur, laicus sit, Ius illius collitigatori fauet, si sit actor. Quòd si incarceratus ipse actor sit, & coràm iudice laico res agatur, & reus in iudicem Inquisitorem consentiat, idem ius currit, priori iudice præsertim annuente. Si autem incarceratus sit Clericus, cùm voluntas Ordinarij accedat, factum Canonici Iuris auctoritate firmatur. Est ergo valida & licita sic facta remissio.

Circa Decimum quintum.

ILlud nempe: Que los Inquisidores tengan [Circa qualitates Familiarium & Ministrorum.] mucho cuydado de nombrar por Familiares y Ministros de la Inquisicion personas quietas, de buena vida, y exemplo. Cuius ratio in promptu est, & id iam pridem prouiderat Ioannes XXII. in quadam Constitutione, quæ incipit: Exigit ordinis, & extat post Directorium Inquisitorum: sic enim ibi: Discretioni vestræ per Apostolica scri [Ioannes XXII.]pta mandamus, quatenus neminem Familiarem, nisi eiusdem Ecclesiæ fidelem ac deuotum & laudabilis conuersationis & vitæ habere quomodolibet præsumatis. Addit Simancas Titulo 41. num. 15. eligendos viros bonos & pacificos, & in Hispaniâ, iuxta quamdam supremi Senatûs Epistolam, vxoratos: hoc tamen vltimum in Indiis non seruatur generaliter. Non item alienigenas futuros addunt alij apud Carenam Parte 1. Titulo 14. numer. 3. & hunc esse vnum ex casibus, in quibus Inquisitor diceretur abuti facultate concessionis armorum, ex qualitate personarum. Quod pro Indiis præcipuâ est animaduersione dignissimum, in quas alienigenæ confluere solent.

Quinam autem extranei censeantur, sa [Quinam extranei censendi.]tis ex legibus Hispaniæ notum, dum per eas solùm ad Castellæ & Legionis regna pertinentes, censentur naturales, quibus addendi Nauarrenses, quia eisdem vtuntur legibus. Vnde his diebus pro magno habitum naturalitatis priuilegium, Dertusensi Ciuitati concessum, quod adducit Don Ambrosius Ros in suo eleganti & erudito Monitorio ad suos Catalannienses. Carpit autem incuriam nostram Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 5. numer. 54. propter quam plures alienigenas, quàm naturales in illis versari conspicimus, & ditescere. Addit autem in Politicâ Libr. 3. Cap. 6. Col. 2. §. Al qual derecho, Pag. 283. id quod in caussam præsentem facit, dum ait: Las quales por nuestro gran descuydo, pue [Dom. Solorzanus.]blan y desfrutan por mayor parte gentes estrañas de todas naciones, y entre ellas (lo que es de mayor sentimiento) de las reueldes à Dios, y à su Rey. Hæc ille. Iuxta quæ satis apparet quàm debeat circa hoc, de quo agimus, DD. Inquisitorum circumspectio vigilare.

Circa Decimum sextum.

CVius illa sunt verba: Que en la Vera [Tollendos Alguacellos S. Officij, vno excepto.]Cruz per ser puerto principal, y escala del Reyno de la Nueua-España, aya vn Alguacil de la Inquisicion, el qual goçe del fuero della como Familiar: y los Alguaciles que vbiere nombrados en las otras Ciudades, Villas, y lugares de esos Reynos de las Indias, se quiten luego. Huius Capituli conuenientia iuxta priorem illius partem in eodem redditur, non ita posterioris: ea autem esse videtur ne multitudo Ministrorum extet, quorum exemptio circa forum præiudicialis esse potest: vnde & circa hoc etiam Sacri Canones prouiderunt: & est præsertim pro eo Clementina II. de hæreticis. §. [Clem. II. de hæret.] Finali, ibi: Nec Officiales nisi sibi necessarios habeant. Quod benè admonet Carena Parte 1. Tit. 11. n. 4. & ante illum Simancas Titul. 41. n. 17. Addit autem idem Carena Titulo 16. §. vnic. birruariorum (sic Itali ministros iustitiæ vocant, quos nos Alguacellos) plura esse, nec leuia delicta, vt ea ostendunt, quæ Farinacius circa ea tractat Quæst. 32. de Carceribus, & Carceratis. Quod licet verum sit de vulgaribus & infimæ sortis hominibus, vbi eorum est copia necessaria; non ita apud nos solet accidere: qui enim Maiores Alguacelli dicuntur, viri honesti sunt; & alij cùm Inquisitoribus assistant, & in ætate competenti sint, nihil indecorum moliuntur.

Hac fortassè de causâ Capitulum dictum [Cur non executioni mandatum, & de Maioris Alguacelli conuenientia.] quoad remouendos, & penitus tollendos Alguacellos non est executioni mandatum; & Maiores S. Tribunalis Alguacelli à Generali Dom. Inquisitore eliguntur, quibus & congruum salarium assignatur. Licèt autem per Familiares posset, quod ad comprehensionem hæreticorum, & aliorum delinquentium attinet, exerceri; ad hoc enim eorum est officium institutum, vt ex Eymerico, Salcedo & Bernardo Diaz probat citatus scriptor Tit. 11. n. 12. Pro Inquisitionis tamen S. Tribunalis decoro & maiestate congruentissimum est, vt Ministros peculiares habeat, qui virgâ Regali simili, ei scilicet, quâ Regij Ministri vtuntur, & verò etiam Regali ipsa, cùm in eâ Regis etiam auctoritas suam pariter potestatem tribuentis, eluceat, insignes habeantur. Hac enim ratione etiam armatos seruos in comitatu habere posse diximus n. 43.

Circa Decimum-septimum.

HIs clausum verbis: Que los dichos Inquisido [Circa qualificatores Religiosos ex Hispaniâ transeuntes.]res no nombren por Calificadores del Santo Oficio à ningun Religioso, que no aya pasado à aquellos Reynos con licencia suya y de su Prelado. Nescio an hoc penitus obseruetur. Et in primis videri alicui posset sensum prædictorum verborum esse vt nulli alij Religiosi in Qualificatores assumantur, nisi qui ex Hispaniâ cum Regis & Praelatorum transierint facultate. Sed hoc sustineri nequit, quia ex eo duo satis intoleranda sequuntur. Primum, in Indiis natos Qualificatores esse non posse; cùm tamen sint multi eo honore dignissimi, siue puritatem sanguinis, siue probitatem morum, siue doctrinæ ornamenta conquiramus. Secundum, eos, qui in Hispaniâ nati, Religiosum habitum in Indiis susceperunt, non posse Qualificatores designari. Quod si staret, in eorum numerum non fuissem adlectus, nec tali me fuissent humanissimi Domini honorificâ, & penitus vltroneâ assumptione dignati. Non ergo talis Capituli sensus, sed genuinus ille & certus, nullum Religiosum ex Hispaniâ in regiones istas appulsum, Qualificatorem eligendum, qui sine geminâ illâ licentiâ deuenerit; quia vtraque, aut [Qualis de illis suspicio qui sine licentia id faciunt.] alterutrâ destitutus, non bonam de se exhibet suspicionem. Et est circa hoc valde notabile id, quod ex Ioannis XXII. Extrauagante proponit Cæsar Carena Part. 2. Titul. 17. n. 26. scilicet inter casus vehementis suspicionis hæresis; non infimum locum tenere illum, cùm Regulares sine licentiâ vltra mare proficiscuntur. Sic ille in Indice absolutè affirmat, verb. Regulares: sed attendenda alia, de quibus ibidem.

Deinde, licèt transiens sine Superiorum [Recedentis sine licentia, quæ pœnæ.] licentiâ nullatenus ad honorem præfatum debeat admitti, quia neque ad alia, sed potiùs ob recessum talem puniri, vt disponit Concilium Tridentinum Seßione 25. Cap. 4. de Regularibus, dum sic ait: Nec liceat Regularibus à suis Conuentibus recedere, etiam prætextu ad Superiores suos accedendi, nisi [Conc. Trid.] ab eisdem mißi, aut vocati fuerint. Qui verò sine prædicto mandato, in scriptis obtento, repertus fuerit, ab Ordinarijs locorûm tamquam desertor sui Instituti puniatur. Sic Concilium. Licèt etiam Pontificia prohibitio sit, eaque sub excommunicationis latæ sententiæ pœnâ, ne quis sine Regis licentia in Indias transgrediatur: si tamen Religiosus in suo [Vnde illà præsumi possit.] Conuentu diu vixit, & suæ Religionis muneribus est perfunctus, non est de prædictâ licentia scrupulosiùs inquirendum, quia præsumi meritò potest. Sicut enim in aliis ex huiusmodi actionibus præsumptio firmatur, vt ex gestatione habitus Professorum, & exercitio eorum, quæ talibus propria esse solent. animus profitendi, sicut & admittendi illum, & diligentiæ adhibitæ ad ea, quæ pro valore Professionis necessaria sunt, iuxta communem scribentium doctrinam, & sic in aliis; ita & in praesenti licentia præsumi potest. Et quod ad licentiam Regis attinet, prohibitionem Pontificiam non esse vsu receptam iam vidimus cum [De Ministris alijs non procedere Capitulum.] bonæ fidei scriptoribus Titulo 12. num. 131. Cùm autem Capitulum de solis Qualificatoribus loquatur, circa Ministros alios prohibitio non procedit, si accuratum pro eorum sufficientiâ examen accedat. Sic Commissarios Religiosos vidimus non Hispanos, qui magnâ cum satisfactione Tribunalis sancti processerunt. Vnde & Ministri alij assumi poterunt, qui ad ministerium non ita honorificum, & confidentiæ tantæ deliguntur.

Circa Decimum-octauum.

