Tandem arguo ex eo quòd à Sanctissi [Ex dispensatione septennali circa Indos arguitur, & Alex. 7. judicio.]mo Dom. Alexandro VII. dispensatio septennalis pro Indiis concessa est, sicut & breuior alia pro Europæ Prouinciis. Dispensatio autem specialis fauor est, & beneficium Principis: pro quo videndus P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio Disputat. 1. Ex quo fit Constitutionem; in quâ dispensatur, non esse fauorabilem, quia fauor fauori non est contrarius respectu eius, cui fit. Et verò Sanctissimus sic dispensans, vt per Litteras ex Vrbe scribentium accepimus, vbi primùm in Sedem est summæ Potestatis euectus, Patribus Societatis nostræ benignè polliceri dignatus est, adfuturum se Societati fauore suo in ordine ad ea, quibus se à Prædecessore suo grauatam sentiebat. Non ergo ille fauorabilem ejusdem Constitutionem, sed grauaminibus plenam, & ita odiosam arbitratur. Iuxta hæc ergo ita interpretanda est vt grauamen non augeatur, sed arctetur; quod juxta dicta est; vnde in casibus singularibus non erit operosum judicare.

§. III.

Nouennium ad Congregationes Generales quomodo computandum.

COnstitutionis verba sunt: Congregatio Generalis in prædicta Societate singulo quoque nouennio, computando semper à celebratione vltimæ Congregationis Generalis, haberi, & celebrari omnino debeat. Circa quod

Dico primò. Satis verosimile videtur compu [Assertio 1. computationem nouennij à fine celebrationis faciendam.]tationem fieri posse à fine celebratæ vltimæ Congregationis. Id probo: quia dicta verba sine vlla improprietate ita intelligi & explicari possunt: & alioqui, cùm dispositio odiosa sit iuxta dicta §. præcedent. ita sunt interpretanda, vt Societas minùs grauetur ratione illorum; cùm tamen grauari certum sit huiusmodi temporis taxatione. Omnia constant præter id, quod de proprietate intelligentiæ est dictum, & illud probo. Nam cùm terminus ab aliquo actu desumendus est, ille debet esse perfectus: quod tenent Doctores quamplures, quos adducit Matienzus [Computatio fit ab actu perfecto.] in Lib. 5. Recopilat. L. 7. Titul. 11. Glossa 6. num. 3. & seqq. Ex quorum doctrinâ habetur tempus, qui retractui conceditur, scilicet nouem dierum, non currere à die celebrati contractus venditionis, sed à die traditionis, quia tunc ille perfectus est. An [Bona pro eo exempla.]num item, qui conceditur, vt adeptus Beneficium Parochiale ad sacros Ordines promoueri debeat, non currere à die Collationis, sed adeptæ possessionis, habetur in Cap. Commißa, de electione in 6. & similia alia adducit Tiraquellus Lib. 1. de Retractu. §. 1. Glossa 10. num. 36. & 37. Cùm ergo pro termino, à quo currere nouennium debeat, assignetur celebratio vltimæ Congregationis, & hæc vsque ad illius conclusionem perfecta non sit, non debet tempus nisi à conclusione ipsa computari.

Prætereà; quia præpositiones A, & Ab, [Ex conditione præpositionum, A, & Ab, quæ sunt termini exclusiuæ, vrgetur.] ex se sunt exclusiuæ termini à quo, regulariter loquendo, vt notant quamplures scriptores, varios ad id casus inducentes, quos adducit Barbosa de Dictionibus, Dictione 1. num. 1. Pro quo & videri potest P. Quintanad. Tomo 1. in Appendice Tractat. 8. Dub. 5. num. 1. qui num. 2. affirmat secus dicendum quando de fauore aliquo agitur: quod tamen in casu nostro non habet locum; cùm potiùs in significatione exclusiuâ fauor contineatur.

Dico secundò. Factâ computatione modo [Assertio 2. aliquem saltem diem de nouennio sumendum.] dicto, non debet ita labi nouennium, vt nihil ex eo ad Congregationis celebrationem assumatur. Si enim sic transeat, quod posteà fluit, non ad nouennium, sed ad decennium spectat. Sufficiet autem vt vel dies vnus ex nouennio assumatur: iam enim verificatur Congregationem celebrari in nouennio, licèt pars aliqua decennij adnexa sit. Cùm enim de fauore agatur, talis interpretatio potest verosimiliter vsurpari, iuxta superiùs dicta

Dico tertiò. Vt omnis controuersia [Assertio 3. conueniens, & sine controuersijs computatio.]rum amputetur occasio, nouennium ita computandum est, vt à die inchoatæ Congregationis octo anni numerentur, & nono currente intra illius spatium Congregatio penitus habeatur: nisi aliud ex vsu constet, aut ex declaratione Pontificiæ mentis suffragetur. Et quidem Pontifex in hoc secutus videtur id, quod in secunda fuerat Congregatione tractatum: in cuius Decreto 19. habetur B. Franciscum Borgiam in eadem [Iuxta id quod in Congregatione 2. visum Patribus, suum Pontifex Decretum conformauit.] electum Generalem, censuisse generalem Congregationem septimo quoque anno celebrandam, cuius sententiam secuta Congregatio: hoc addito, quòd si maior pars Prouincialium in septimo anno judicaret res graues non occurrere, quæ tractari in Congregatione debeant, differri possit in biennium; ita vt nono quoque anno ad summum debeat celebrari. Sed intercessum est, & intercessio obtinuit, ne vllum certum tempus præscribatur: sed tertio quoque anno veniant simul ex omnibus prouinciis Procuratores, iuxta quorum id est sententiam definiendum. Quod & Decreto 7. Congreg. 4. habetur constitutum. Quod ergo de nouennio Congregationi visum fuerat ante intercessionem, & B. Francisco probatum, visum est & Pontifici, suoque Decreto stabiliuit. Sicut igitur [In nouennio eadem quæ in triennio Congregationis Procuratorum habenda.] id ita visum, pariter etiam videtur computatio temporis facienda: vnde non aliter circa nouennium, quàm circa triennium habenda ratio illius est, de quo dicitur: Sed tertio quoque anno veniant, &c. Quod quidem non ita fit, vt elapso biennio intra tertij anni spatium Congregatio habeatur: sed triennio transacto, die immediatè sequenti debet inchoari. Sic enim constat ex Formula Congregationis huius Cap. 1. num. 1. vbi sic dicitur: Tertio quoque anno à decimâ quintâ die Nouembris post [Decretum circa Congregationem dictam.] finem vltimæ Congregationis generalis computando, ex omnibus Prouincijs, iuxta Congregationes & Decreta, ad Generalem conueniant Procuratores, &c. Et inferiùs. Tempus enim huius Congregationis, dies ipse quintus decimus Nouembris decretus est, nisi aliud Generali videatur. Sic ibi. Iuxta quæ id habetur, quod diximus. Sicut etiam computationem non ita fieri, vt Congregationi aliquis saltem dies triennij debeat assignari. Videtur ergo pro Nouennio Congregationis generalis idem sufficere: impleri scilicet Pontificiam voluntatem, si elapso nouennio, die immediato Congregatio inchoetur. Quod licet non sit Assertioni secundæ conforme, sustineri verosimiliter potest, & mihi pro praxi securum apparet: licèt ad controuersiarum, vt dixi, occasiones amputandas, dicto in Assertione tertiâ ritu procedendum videatur. Triennium enim disponere pro libitu Societas potuit, nouennium autem juxta Pontificiam est voluntatem regulandum.

§. IV.

Nouorum Assistentium in Congregatione eligendorum obligatio.

HIs illa verbis declaratur: Prætereà vt quotiescumque habebitur & celebrabitur Congregatio Generalis huiusmodi, toties noui Aßistentes, ab illis planè diuersi, qui præcedenti nouennio Aßistentium huiusmodi muneribus functi fuerunt, eligi, seu assumi, & deputari. Circa quæ dubium occurrit an si Congregatio Generalis ante nouennium celebretur, vt annis proximis accidit occasione mortis Generalium, noui debeant Assistentes eligi omnino à præcedentibus diuersi. Circa quod

Dico primò. Attento tenore verborum Con [Assertio 1. In Congregatione antè nouennium non deberi Assistentes nouos eligi attentis Constitutionis verbis.]stitutionis, satis verosimile apparet non esse talem obligationem: duo enim in illis habentur, quibus res videtur reddi manifesta. Primum; quia toties eligendi dicuntur, quoties Congregatio habenda & celebranda sit, additâ particulâ huiusmodi, scilicet, quoties Congregatio huiusmodi. Est autem illa limitatiua eius ad quod refertur, & illius exprimens qualitates: vt tradunt Doctores, quos adducit, & adducere multò plures poterat P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 3. Singu [Particulæ huiusmodi vis.]lari. 17. num. 4. Cùm ergo de Congregatione generali sermo præcesserit, non quacumque, sed post nouennium celebrandâ, de illâ est intelligenda dispositio, & non de aliâ. Secundum est: quia nouennium prorsus expressum verbis illis: Ab illis planè diuersi, qui præcedenti nouennio, &c. Deinde est ratio vrgens: nam assistentibus non est [Ratio vrgens.] triennium, sicut aliis gubernatione fungentibus assignatum, eò quòd ad gubernationem totius Societatis, specialis rerum, locorum, & personarum notitia requiratur; quæ quidem per triennium vix habetur, vnde vlterius debuit spatium assignari, & ita à Pontifice nouennale omnino est conueniens iudicatum: ergo Congregatione multò ante nouennium habitâ, non debet de Pontificia voluntate præsumi ad nouorum Assistentium electionem adigere contendisse. Et ita factum in Congregatione 9. circa P. Franciscum Arinatum Assistentem Galliæ, & in decimâ circa Pater Goswinum Nickel, modò Generalem.

Quod autem de notitia dictum est, quæ [Ratione notitiæ non est necessaria eorumdem Assistentium electio, aut confirmatio.] breui nequit tempore conuenienter haberi, videtur ostendere non debere nouam Assistentium electionem fieri nouennio non exacto, si electi progredi commodè in officio possint, aut saltem eorumdem iterandam electionem. Sed reuerà non ita probat vt necessaria electio sit, sed solam indicat conuenientiam. Et quidem eximiam, si alia non desint, vt non sit verosimile voluisse Pontificem oppositum stabilire. Possunt ergo & debent Assistentes ante nouennium eligi, quando Congregatio ad electionem Generalis habetur. Quod & fieri posse etiam quando Generalis statim post electionem tum suam, tum Assistentium moritur, habetur in Formulâ Congregationis Generalis, §. 53. Nouo enim in Generali electo sic sta [Formula Congregationis circa peculiarem casum disponens.]tuitur: Post electionem verò non erit opus eligere nouos Aßistentes &c. Quòd sic intelligendum est, vt integrum Congregationi sit, vel nouos eligere, vel antiquos confirmare. Sic ibi, & quia leuioris videtur animi, id quod dudum post maturam est deliberationem conueniens judicatum, nullâ vrgenti ratione mutare, in Congregatione Decima, in quâ casus prædictus accidit, morte R. P. Alexandri Gottifredi in eadem Congregatione electi Generalis, [Quid nuper factum: pro quo & ratio.] iidem qui nuper fuerant Assistentes, à Congregatione confirmati sunt, vt habetur Decreto 57. in quo tamen additur id factum, paucis admodum dißidentibus, qui nouos eligendos censuerunt. Quod quidem ex leuitate animi in viris tantis accidisse non est æquum suspicari: sed ex eo quòd illi in electione aliis suo suffragio forsitan adhæsissent, quos nouâ electione promouendos sibi ob nouas aliquas coniecturas poterant polliceri: vel quia pro nouo Generali electorum aliqui minùs apti videbantur.

Dico secundò. Licèt attento tenore [Assertio 2. assistentes vltra nouennium non posse in officio perdurare.] verborum Constitutionis, & stantibus Pontificij beneplaciti coniecturis, sit omnino verosimile quod diximus, non ita tamen est, vt Assistentes vltra nouennium debeant in officio permanere. Nouennio ergo exacto alij assumi debent, iuxta id, quod in Constitutionibus habetur Parte 8. Cap. 5. §. 4. & in Formula Congregationis Generalis, §. 85. Id probo: quia mens Pontificis est, vt munera ista honorifica pluribus fiant communia, vt ex tenore Constitutionis constat: vnde Assistentes superioribus æquat proportione seruatâ: & sicut hos non patitur vltra triennium progredi, quomodocumque illud continuetur; ita credendus est de nouennio illorum voluisse, & certè in illis maior videtur ratio, eò quòd munus illud suprà omnia alia honorificum habeatur. Vnde Clemens VIII. in Congregatione 5. Generali jussit tres Assistentes, Italiæ scilicet, Hispaniæ, & Lusitaniæ mutari, proptereà quòd diu nimis in eo officio perdurarunt: quod & ita factum, vt constat ex Decreto 73. 74. & 77. licèt [Clementis VIII. jussio circa Assistentium remotionem.] de eo à Congregatione fuerit supplicatum: pro quo in Decreto 74. Vbi obseruatione dignum occurrit, tres illos Assistentes, quos mutandos Pontifex voluit, non fuisse in præcedenti Congregatione electos, sed in eâdem ipsâ quintâ Congregatione, vt patet ex illius Decreto 1. Erant autem P. Benedictus Palmius, Italiæ; P. Ægidius Consaluius, Hispaniæ; P. Petrus Fonseca, Lusitaniæ. Sed quia in Congregatione tertiâ electi fuerant, & P. Benedictus Palmius, etiam B. Francisci Borgiæ aliquandiu Assistens fuerat, vt constat ex Decreto 17. Congregationis tertiæ; visum est Pontifici non expedire, vt iterùm eodem munere fungerentur: ergo id in continuatâ functione muneris eiusdem minùs videtur expediens, & ita Pontificiæ magis aduersum voluntati.

[Assertio 3. officium Assistentium continuari vt possit.]

Dico tertiò. Si de Pontificis mente verosimilis habeatur coniectura, vt non videatur continuationem dictam improbare, cùm alioqui obligatio dicta non sit adeò explorata, procedi in eo sine conscientiæ remorsu poterit. Videtur autem non parùm congruere, vt in rebus istis cum prouidâ moderatione ab ijs, qui gubernationi Societatis præpositi fuerint, procedatur; ne ad Pontificis aures querelæ aliquorum inofficiosæ perueniant, & sic societas, cui turbellæ istæ nimis incommodare possunt, molestis iterùm solicitudinibus implicetur.

§. V.

Circa triennium superiorum qualis vrgeat obligatio.

PRo illo habetur sic: Per triennium tan [Difficultates circa triennium pro vacatione.]tùm durare debeant, eo que elapso triennio, eo ipso vacent, & vacare censeantur, &c. Vbi difficultates aliquot occurrunt. Prima, an si triennio aliquid desit, quæuis interruptio sufficiat, quæ est cum aliis circa vacationis spatium discutienda. Secunda, An vacatio futura sit computando triennium de momento ad momentum. Tertia, An sit aliquis casus, in quo dispositio prædicta non currat. Quarta. Vtrùm si triennium non in eodem officio nihilominus vacationis præceptum vrgeat. Quinta, An computatio à possessione officij, vel à designatione sumenda sit. Circa quas

Dico primò. Satis verosimile est computa [Assertio 1. Compensationem de momento ad momentum non vrgere: & qualis sufficiat.]tionem non esse faciendam de momento ad momentum. Id probo ex dictis. numer. 32. & 33. juxta quæ dies, à quo incipit currere tempus designatum, non computatur. Iuxta datam scilicet ibidem explicationem; quòd non computetur eò quòd integer non sit: vnde si integer fuerit, aliter est dicendum: si videlicet à media nocte decurrerit: tunc enim nulla est verosimilis ratio cur non debeat computari. Alio etiam modo explicari potest, supponendo, vt modò dictum est, non inchoari tempus à media nocte, sed ab aliquâ horâ diei: tunc enim hora similis respondet in termino, in quo triennium mathematicè completur: at non est ita materialiter computandum, sed moraliter, quia totus ille dies computatur vt terminus spatij; quia non est credibile legislatorem velle ita rigorosè & delicatè agere, vt horæ sint minutiùs obseruandæ. Quâ ratione censent aliqui implentem vigesimum primum annum, à quo incipit obligatio jeiunandi non [Ex obligatione jejunij probatio.] teneri jeiunare eo die, quo ætas dicta completur, etiamsi manè compleatur. Pro quo videri potest Diana Parte 1. Tract. 9. Resolut. 49. Est item [Alia ex ætate ad Ordines.] pro eodem sententia alia Doctorum asserentium eum, qui tali die implet viginti quatuor annos, non posse in eodem ordinari, bene tamen in sequenti. Cujus ratio est: quia pars illa diei ad eumdem diem pertinet, vnde vigesimus quintus annus ad Ordinem requisitus non videtur inchoatus, & ita mediæ noctis transcursus expectandus. Sic P. Thomas Sancius Lib. 7. Consil. Dub. 33. n. 7. Diana Parte 5. Tr. 5. Resol. 17. & alij.

Deinde argui potest. Quia non alia esse [Ex intentione verosimiliter præsumpta Pontificis.] videtur Pontificis intentio, pro cujus implemento nihil refert talis modus computationis. Cùm enim tantùm velit gubernationem non protendi, & locum multis esse in illâ; nihil profecto ad hoc interest hoc aut illo modo triennium computari, quando in diuersitate computationis adeò breue spatium intercedit. Intentionem legislatoris attendendam sæpiùs diximus & juxta debere interpretationem fieri. Lex est quidquid in ratione consistit. Cap. Consuetudo. Dist. 1. Pro quo videri potest P. Suarez Libr. 6. de legibus Cap. 5. [Quorumdam excusatio ex ratione dicta.] num. 5. & seqq. Iuxta quæ excusandus venit Prouincialis quidam, qui cùm horâ decimâ antemeridianâ triennium, de momento ad momentum computatione facta compleuisset, circa aliqua occupatus, quæ ad renuntiandum successorem pertinebant, aliquantùm progressus est. Sicut etiam excusari potuerunt Superiores, quibus vacationis nuntium inopinatum accidit: potuerunt enim eo die aliqua disponere, quæ ad officium spectabant, & sine inconuenienti non poterant indisposita remanere. Vacationem enim ita acceleratam, & inconuenientibus plenam, non est credibile Pontificem voluisse.

Dico secundò. Dari casus potest, in quo [Assertio 2. Casus specialis in quo dispositio Pontificia non currit.] dispositio prædicta non currat. Id potest ostendi in Indiis, si vacatio innotescat, nec tamen sit Superior à Generali designatus: non enim domus debet sine Superiori relinqui, neque illud potest de Pontificis voluntate præsumi. Nec dici potest Superiorem vacationi obnoxium posse vice sui alium nominare: si enim per notitiam vacationis cessauit, nequit actum Superiori proprium exercere. Neque etiam dici potest per Epikeiam illud posse, & jurisdictionem eius vsque ad nominationem non expirare. Quia jurisdictionem talem, si verè cessatio est futura, Pontifex non confert, & Superior supremus nequit contra Pontificis concedere voluntatem. Si ergo Epikeiæ locus est futurus, id potiùs dicendum, quod Assertione statuimus, Constitutionem inquam eo in casu non obligare. Videatur P. Suarez suprà Cap. 7. num. 10. cuius doctrinam a [Notanda doctrina pro depulsione obligationis, cùm bonum commune aliud postulat.]lij plures amplexi: quòd scilicet præceptum legis non obliget, quando boni communis ratio contrarium postulat; etiamsi possit sine peccato adimpleri: pro quo exempla ad ducit num. 9. Non videtur autem improbabile posse vice sui aliquem nominare: non quidem vices habiturum eius, in rigore loquendo, quandoquidem ordinariâ est potestate destitutus, & ita Vicarium habere nequit, sed in latiori significatione: qui scilicet locum eius suppleat, dum alius prouidetur. [Probabilis positio circa nominationem successoris.] Et hoc quidem ex præsumptâ Superioris eius facultate, ad quem spectat prouisio: quod quidem stare sine jurisdictione potest, ministerialiter tantùm, licet cum arbitrio. Sicut Generalis committere alicui potest omnino priuatè vt eum, qui sibi benè visus fuerit, Superiorem nominet, non suo, sed Generalis nomine. Potest autem voluntas ista præsumi: quia ad Superiorem spectat successorem sibi in officio constituere, quando à maiori non est Prælato designatus, vt vicariam scilicet domûs curam habeat. Sic enim habetur Decreto 20. & Canone 3. Congregat. 8. Ergo pro casu speciali, in quo vacatio accidit, ita etiam coniiciendum, & ita posset generali lege sanciri: hic enim casus in Constitutionibus, & Congregationum, aut Generalium Ordinationibus non occurrit, cùm tamen possit non semel occurrere.

Dico tertiò. Triennium continuatum in [Assertio 3. Triennium in diuersis officiis non posse prorogari.] officiis, de quibus agit Pontifex, etiamsi illa diuersa sint, nequit sine violatione Constitutionis Pontificiæ prorogari. Probatur ex praxi sic indubitatè procedente. Deinde, ex intentione Pontificis in eadem expressæ, quæ quidem per contrariam intelligentiam posset penitus elidi: si videlicet quis in diuersis occuparetur muneribus, in quorum nullo triennium expleret. Item. Tenor ipse Constitutionis id continet, dum sic dicitur: In eorum respectiuè muneribus. Et officiis prædictis per triennium dumtaxat durare debeant. Atqui duo officia continuatè sustinens, si vltra triennium administrationem extendat, non potest verificari quòd in illis per triennium tantùm duret: ergo contra tenorem Constitutionis delinquit.

Dico quarto. Triennij computatio non [Assertio 4. Triennium quando inchoetur] est facienda à die possessionis, sed eo modo, quo faciendam decernit Congregatio 8. Decreto 43. in quo sic dicitur: Statuit Congregatio officium & auctoritatem Superiorum localium, atque adeò triennium Præfecturis definitum, inchoari à die authenticæ [Congregatio 8.] renuntiationis ipsorum in Collegio, vel Domo, quibus præficiuntur: siue ipsi præsentes sint, siue absentes. Pro eodem est Decretum 10. Congregationis 9. sic se habens: Decretum 43. Seßionis 116. Congregationis 8. intelligendum est de ordinaria Superiorum renuntiatione. In casibus verò extraordinariis, cùm res [Congregatio 9.] vrget, & in loco vbi præficiendus est Superior fieri renuntiatio non potest, ob impedimentum belli verbi gratia vel pestilentiæ: decreuit Congregatio satis esse, si fiat in loco, vbi maior pars subditorum fuerit; vel, si id etiam nequeat, in eo, quem Prouincialis aptiorem iudicauerit. Sic ibi. Circa quæ Decreta obseruan [De localibus tantum superioribus Decreta procedunt & quare.]dum in primis est illa de Superioribus tantùm localibus procedere, & non de maioribus Prælatis, visitatoribus inquam & Prouincialibus. Quod quidem proptereà sic factum videtur, quia in illis inchoatio officij cum possessione solet esse coniuncta, dum scilicet patentes litteræ leguntur, & sic fiunt Prouinciis manifestæ.

Sed certè erga illos etiam esse difficultas [In Majoribus difficultatem perstare.] potest, quia aliquando designatus Prouincialis extra Prouinciam versatur, & à R. P. Generali ad Prouincialem prædecessorem de eo scribitur, vnde & authenticè renuntiatur; quia authentica renuntiatio est, quæ ex authentico R. P. Generalis scripto officij sigillo munito, fundamentum indubitabile desumit. Sic enim authentica renuntiatio est, quæ ex Prouincialis præscripto fit in Collegio aut Domo designati Rectoris, aut Præpositi: quæ quidem minoris auctoritatis est quàm ea, quæ per Generalis litteras & sigillum, dictum retinet fundamentum. Cùm ergo eadem circa illos ratio sit, non videtur circa hoc pro rei exigentiâ prouisum: neque apparet caussa, propter quam de solis Superioribus localibus fuerit exordium defi [Prouincialium renuntiatio qualis futura.]nitum. Ad quod quidem illud occurrit, per quod possit difficultati verosimiliter responderi. Cùm Prouincialium prouisio sit, renuntiationem authenticam non esse reputandam eam notitiam, quam Prouincialis litteris acceptis communicat, quia illi deficit substantiale requisitum, quòd scilicet auctoritate Generalis fiat, ad quem illa specialiter spectat. Licet enim notitia designationis per eiusdem litteras habeatur: non vult ille tamen eam suo nomine Prouinciæ communicari, vt pro authenticâ debeat haberi. Ad hoc enim vt authentica renuntiatio sit, potest illi solemnitatem aliquam specialem exigere, quæ suprà notitiam sit, juxta mentem Congregationis, quæ ad authenticam renuntiationem non quamlibet notitiam, etiam auctoritate Prouincialis communicatam, sufficientem esse voluit, sed specialius aliquid suis decretis requisiuit. Est autem specialis illa solemnitas, patentium litterarum apertio & publica lectio: vel, si non legantur: quod tamen omnino expedire judico, notificatio ab eo facta, ad quem spectat, secundùm consuetudinem Societatis. Et hoc quidem poterat in prædicto Decreto apponi: non autem factum, quia ad R. P. Generalis prouidentiam Congregatio censuit pertinere.

Quod etiam circa Visitatores dicendum: [Qualis etiam Visitatorum.] tunc enim eorum officium inchoatur, quando R. P. Generali visum fuerit. Est autem pro eo à R. P. Generali Claudio Aquauiua sit prouisum, vt Instructionis eius §. 15. ostendit, in quo sic habetur: Incipiat visitationem ab ea Domo, vel Collegio, quod ratione neceßitatis, aut commoditatis videbitur præferendum: & vbi sui aduentus rationem in communi omnium conuentu reddiderit, litterasque patentes exhibuerit, omnes ad perfectionis studium, & [Instructio R. P. Claudij Aquauiua.] spiritus renouationem hortetur. Sic ille. Non est ergo necessarium vt Prouinciali se præsentet, & commissionis suæ copiam faciat, si fortè ille ab eo absit loco, vnde inchoandam visitationem iudicauerit. Quòd si in loco Prouinciæ præcipuo patentes litteras exhibuerit, non est necessarium, vt eas omnibus in Collegiis aut Domibus manifestet, cùm ex manifestatione prædictâ iam sit eius iurisdictio notoria, vnde cessat communis illa doctrina de obligatione ostendendi litteras commissionis in Delegato, alioqui poterit impunè non ipsi pareri: quæ tantùm habet locum, quando iurisdictio non est notoria, vt videri potest apud Dominum Solorzanum quod ad obligationem generaliter spectat Tomo 2. Lib. 4. Cap. 11. præsertim num. 22. & seqq. & quoad illam item cum limitatione prædictâ apud P. Thomam Sancium Lib. 6. Consiliorum Cap. 9. Dub. 4. Quamuis autem necessarium non sit, videtur tamen magis Instructioni conforme, vt patentes litteræ vbicumque visitatio fuerit instituenda legantur, vt eam exhortatio præfata sequatur. Sed hoc ad negotium præsens parùm refert, vbi solùm de visitationis inchoatione tractamus, de quâ juxta dictam constat Instructionem.

Iam de Superioribus localibus loquen [Quæ sit dicenda renuntiatio authentica pro Superioribus localibus.]do authentica renuntiatio illa censenda est, quam diximus, ea scilicet, quæ auctoritate Prouincialis sit juxta formam in Congregationibus præscriptam. Vbi quidem Prouincialis mentio tantùm fit in casu speciali, de quo ibi. Videtur autem idem faciendum supponi in aliis, quia id est iuxta morem Societatis, in quâ Prouinciales solent Superiores locales publicare. Nihilominùs si alicui patentes litteræ Generalis traditæ sint, quibus Superior designatur, & eas ille in Collegium seu Domum suæ curæ transmittat, authentica erit renuntiatio: vel si earum copiam eo modo, quo fidem plenè facere possint. Quod potest accidere, si quis nolit tempus Prælaturæ sibi à possessione inchoari, eò quòd molestum illi onus gubernationis appareat, & ita portionem illam, quæ ad possessionem vsque decurrit, demptam velit, cùm non valeat ad iter se statim expedire.

Non videtur autem authentica renuntiatio, si Prouincialis ad Collegium vel Domum scribat de Superiore designato, si ipse nolit no [Quæ non authentica videatur.]tificationem talem pro authenticâ renuntiatione haberi. Quia cùm Congregatio formam præscribens circa id, per quod authentica haberi renuntiatio debeat, nihil præscribat, arbitrio hoc Prouincialium videtur fuisse remissum, seu etiam Visitatorum, ita enim illi munus designationis assumunt, nisi fortè in eo metas suæ iurisdictionis excedant, bonâ quidem procedendo fide, & patientiâ Prouincialium largiùs vtentes; si non specialem ad id à Generali habeant potestatem. Debet ergo renuntiatio ita fieri, vt in ordine ad effectum, de quo agimus, dirigatur, vt scilicet inde officium videatur inchoari. Ante notitiam ergo renuntiationis factæ dicto modo nequit designatus Superior vt talem se gerere, quia verè talis non est. Quòd si vt Superior se gerat, inde inchoandum triennium: licèt enim non de iure, de facto tamen officium exercuit, etsi prætereà triennium expleat, verificatur de illo vltra triennium in officio perdurasse, & ita contra dispositionem Pontificis pœnas incursurum egisse.

Dubitari tamen circa hoc potest an si à [Specialis difficultas circa illam ex probabili coniectura jam factæ.] Prouinciali pro facienda renuntiatione sit scriptum, & juxta ordinarium tabellarij cursum, jam nunc facta verosimiliter credatur, possit superior vt talem se gerere, & talis ab aliis ad actus haberi legitimos, vt Exempli gratia in Congregationem Prouincialem admitti; & pars affirmans probabilis visa est quibusdam, quia juxta ea, quæ moraliter semper accidunt, solet judicari, & ita factum debet credi, quod semper fit, licèt rarò contrarium possit euenire. Sic enim communis sententia firmat Iuri innixa. Cap. 1. de Clerico non resident. L. Ideoque. D. de legibus. Vbi Glossa. Et L. Neque natales. Vbi Bartholus, Salicetus, & alij, ex quibus Marius Antonius Lib. 2. variarum, Resolut. 43. num. 8. Pro quo & facit sententia P. Henriquez, Villalobos, & aliorum, quam probabilem, & tutam in praxi putat Diana Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 90. asserentium eum, qui scit patrem vel amicum quolibet anno sumere illi Bullam, posse eâ vti, antequàm certior de illius factus fuerit sumptione. Et certè valdè verosimilis talis sententia apparet quando rarò contrarium accidit: in casûs autem contingentiâ mihi oppositum penitus placuit; quia in Indiis, vbi magna locorum distantia est, & tabellarij Indi; vix quidquam certum circa diem traditionis litterarum haberi potest, vnde renuntiatio prorsus reddebatur incerta; cùm tamen ius ad Congregationem in alio certum esset, nec possit certum ab incerto superari; vt est constans omnium scribentium doctrina ex Iure vtroque, & manifestâ petita ratione.

Vbi & aliud dubium occurrit circa fa [Dubium aliud circa rationem pro extraordinaria renuntiatione.]cultatem datam Prouincialibus, vt possint renuntiationem in loco sibi benè viso facere. An scilicet quæuis ratio sufficiat ad extraordinarium dictum renuntiationis modum. Et sic exemplum in casu adducto Rectoris in eo Collegio renuntiati, vbi habenda est Congregatio, vt scilicet ius suffragij in illâ habeat, cùm nequeat certa haberi notitia renuntiationis in proprio Collegio factæ. Circa quod aliqui Prouincialis voluntati conniuentes fieri posse judicarunt. Sed mihi oppositum visum est omnino veritati conforme; quia tunc facultas extraordinariæ renuntiationis Prouinciali conceditur, cùm res viget, & impedimenta grauia concurrunt: in casu autem dicto nihil vrgebat, quia nulla erat necessitas vt talis designatus in Congregationem admitteretur, in quâ jus suffragij ob antiquitatem habebat, qui officio illo fuerat immediatè perfunctus, & de rebus ad Collegium spectantibus poterat opportuniùs agere, in quo dum esset, circa tractanda in Congregatione consultationes fuerat, quæ faciendæ Rectoribus antè Congregationem talem iniunguntur. Et vt prædecessor non adstaret, ra [Expressio aliquorum casuum similes non excludit.]tio illa pro admissione in Congregationem valde videtur infirma: quandoquidem Congregatio generalis duas tantùm caussas impedimenti posuit, bellum scilicet, & pestilentiam: nec generaliter aliud disposuit, vt contingere solet, adducta clausula, & similes, vel, aliæ. Non inficior, etiam cùm non adduntur clausulæ huiusmodi probabilem esse Doctorum sententiam, qui extensioni esse locum affirmant, etiamsi addatur particula taxatiua: addunt tamen debere esse ad casus similes, vt videri potest apud P. Thomam Sancium in Opere Morali, Lib. 6. Cap. 15. num. 37. Atqui casus admissionis ad Congregationem non est similis, quia nihil est quod impediat renuntiationem ordinario modo fieri, vt in duobus assignatis, vnde dissimilis prorsus est: ergo non debet data facultas pro alijs ad illum extendi. Iuxta hunc ergo casum sunt alij decidendi, neque Prouinciales suam debent extendere potestatem, quorum gubernatio juxta Societatis mentem scriptis debet maturissimis conformari.

§. VI.

Quinam superiores Constitutionis vinculo constringantur, & quæ in eâdem officia inueniantur comprehensa.

