Respondeo secundò, si priuilegia non [Respons. 2. id negans quando sunt diuersa.] sint eadem, etiamsi aliquomodo similia, vsus absolutè licet, quia restrictio odiosa est, & ita de simili ad simile non est facienda protensio. Vnde neque in Compendio ipso similes Adnotationes extant circa similia, vt patet ex Verb. Dispensatio, §. 1. & 2. vbi circa ieiunia dispensationis facultas sine limitatione conceditur, quæ statim circa eadem adhibetur. Item. Verb. Altare, §. 2. nulla est Adnotatio extra Textum, & in eo dicitur Altaria priuilegiata per Superiores locorum designanda. Adhibetur autem verb. Indulgentia, circa communes in casu simili, de quo num. 182. vbi Prouincialibus committitur Ecclesiarum designatio. Prætereà, verb. Matrimonium, ea conceditur Superioribus omnibus facultas, de quâ num. 183. in re scilicet adeò graui: cùm tamen circa alias in matrimonio dispensationes non ita disponatur, vt videri potest verb. Dispensatio, §. 6. & 7.

Respondeo tertiò, Prouinciales posse [Respons. 3. à Prouincialibus posse limitari.] vsum priuilegiorum huiusmodi limitare. Id constat ex Compendij communis Præfatione, de quo dictum n. 164. concedendo inquam eorum vsum cum limitatione, quæ fuerit visa conueniens. Et mens quidem RR. PP. Generalium talis videtur in transmissione Bullarum: neque enim pro illis minor est cautio necessaria, quàm pro alijs, de quibus in Compendio agitur, aut de viuæ vocis oraculis. Et ita habet praxis. Non solùm ergo ad Prouinciales pertinet priuilegiorum aliàs concessorum limitatio, sed communicatio etiam cum limitatione. Non est autem hoc [Oppositum non inuerosimile.] adeò certum, vt oppositum verisimilitudine sit prorsus destitutum: nam licet Prouinciales possint limitare priuilegia, concessâ à Superiori potestate propter inconueniens in vsu deprehensum; non tamen possunt pro arbitrio, vt est planum: hoc ergo tantùm est quod illis in Præfatione conceditur, non verò vt possint priuilegia cum limitatione concedere, aut negare penitus vsum à Generali concessum, vt videtur in iis, quæ apud citatas Bullas extant, quibus aliæ aliorum Pontificum pro temporum cursu succedunt. Quod autem de mente Generalium dicitur, erunt qui negant, quia si voluissent, expressissent, ex notissimo Textu in Cap. Ad audientiam, de deci [Sed priori standum resolutioni.]mis. Nihilominùs resolutio nostra penitus sustinenda, & oppositum in praxi potest facilè præcaueri, si Prouincialis, cùm Confessarios approbat, vsum priuilegiorum prohibeat: ad hoc enim non est necessarium inconuenientia deprehendi, quia id in Præfatione non dicitur, sed cùm expedire iudicauerint. Licet ergo à Pontifice concessa sint, talis limitatio vim habebit; vnde aduersæ positioni nullum relinquitur fundamentum.

Dubium aliud circa praxim vtilißimum.

EX Formulis adductis emergit, in qui [Superiores finito officio an habeant vsum facultatum.]bus vidimus Prouincialibus, & Rectoribus, ac Superioribus aliis varia priuilegia concedi, siue facultatem ad vsum vel vsum simpliciter: quod parum aut nihil refert ad præsens institutum. An scilicet concessio prædicta talis sit, vt etiam finito officio, facultatibus prædictis vti possint, siue concessæ à R. P. Generali fuerint, quales multæ in Compendiis reperiuntur, siue ab aliis, qui ad id habuerint facultatem, vt in eisdem Compendiis occurrit, dum dicitur concedi Superioribus, & iis, quibus illi communicauerint, nam & Prouinciales concedere illas Superioribus localibus solent, attentâ eorum dignitate.

Circa quod vti certissimum statuendum est ea, [De ijs, quæ officio hærent, certa decisio.] quæ ita ad officium spectant, vt exercitium illius quâ tale est concernant, finito illo finiri. Sic enim tenent Doctores omnes. Vnde facultas, quæ concessa est Prouincialibus, & durare est verosimile, vt in fine visitationis possint Indulgentiam plenariam concedere, in illis officio perfunctis non remanet, quia visitationi annexa est, & sic de aliis. Sub expreßis nominibus locorum, & non personarum, commißio emanauit. Cap. Quoniam Abbas, de officio Delegati. Vbi Scribentes.

Si verò priuilegia talia sint, quæ offi [Circa alia posse sibi ea concedere.]cio non hæreant, sed aliis communia esse possint, contingere potest vt Superiores illa sibi ipsis communicauerint: quod quidem facere posse docent non contemnendi Scriptores, licet sint qui negent apud Dianam Parte 10. Tract. 14. Resolut. 25. & 64. & Parte 11. Tract. 8. Resolut. 54. & in primis id colligitur ex quampluribus, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio Disput. 3. num 7. & in Opere morali Lib. 4. Cap. 37. num. 45. & P. Palaus Tomo 1. Tract. 3. Disput. 6. Puncto 7. §. 1. num. 2. asserentes Prælatos Regulares posse directè secum di [Sicut & dispensare secum.]spensare in omnibus, in quibus cum aliis possunt. Et rationem eam inter alias afferunt, quòd non debent esse peioris conditionis quàm alij, quibus possunt dispensationis beneficia etiam eorum officio finito, duratura concedere: quæ in casu nostro pariter militat: cùm enim priuilegia dicto modo concedere aliis possint, & sibi pariter poterunt, ne pejori sint conditione futuri, & finito officio alios videre suo beneficio gaudentes, se autem illius penuriâ laborantes. Quòd autem priuilegij concessio actus Superioris sit, & nemo id habeat respectu suiipsius, in dispensatione eamdem difficultatem habet, quia dispensatio etiam est actus superioris potestatis: quod ergo in ea pro solutione dicitur, priuilegij concessioni pariter applicandum. Et omnes quidem difficultati debent respondere, quandoquidem omnes fatentur posse Superiores dispensare secum saltem indirectè: quod & de concessione Indulgentiarum, communiter etiam Doctores tradunt, paucis reclamantibus, de quo idem P. Sancius suprà Disput. 3. num. 2. qui num. 6. benè expendit in dispensatione indirectâ eamdem difficultatem subesse. Est ergo simul & Superior & inferior sub diuersis respectibus: Superior quidem quatenus conferendi facultatem habet: inferior, quatenus communem cum aliis conditionem sortitur, quibus conferri gratia potest, & similem necessitatem patiens, aut vtilitatem similem experturus. Colligitur etiam clarè ex P. Thoma Sancio Disput. 3. citata num. 6. & 11. vbi ait Cap. Finale, de Institut. vbi deciditur [Cap Finale de Institutione, quomodo non obstet.] eum, qui conferre potest Beneficium, non posse se ipsum instituere, ad solum casum ibi decisum arctari, ex quo sequitur pro aliis licere, vbi de jurisdictione voluntariâ agitur. Licet autem ratio illius Textus videatur generalis, dum sic dicitur: Cùm inter dantem & accipientem debeat esse distinctio personalis: illam ad eum casum etiam limitandam ostendit, ex doctrina Abbatis, & aliorum. Idem tenet P. Palaus suprà, & in specialibus terminis recentiores Docti, qui ad comprobationem adducunt multorum Doctorum sententiam affirmantium, eum, qui à testatore relinquitur certa pecuniæ summa distribuenda pauperibus, sibi ipsi posse partem applicare, quam posset alteri, si in eo requisitæ concurrant qualitates. Ratio autem præcipua jam est insinuata: quia hoc nullibi inuenitur prohibitum, & ex potestate secum directè dispensandi, vt jam diximus, videtur manifestè deduci.

Plus difficultatis est, si Superior sibi [Si ea sibi non concesserunt, etiam esse probabile illis frui.] ipsi Priuilegia non communicauit; in quo euentu finito officio, posse etiam illis frui tamquam valde probabile proponit P. Ioannes Perez Menacho Disput. 4. de Priuilegiis, Dub. 30. quia cùm à R. P. Generali cum potestate conferendi aliis communicantur, non sunt tantùm realia sed personalia: neque enim tantùm intuitu muneris, sed personæ etiam tribuuntur: siquidem deterioris conditionis eum non vult futurum quàm sint alij, quibus gratias sibi concessas permanenter impartiuit. Et quidem cùm personæ adeò dignæ sint, & concessio fauorabilis, juxta communem juris regulam debet ampliari. L. Beneficium. D. de Constitut. Princip. & Cap. Olim, de verborum significat. Quod roboratur ex Parochis, qui [Ex Parochis finito officio id roboratur.] eo ipso quòd tales sint, possunt generaliter Confessiones audire, vt non requirant vlteriorem approbationem, juxta dispositionem Concilij Tridentini Seßione 23. Cap. 15. & hoc quidem etiam finitio officio, illis competere quamplures Doctores tenent, dum generaliter statuunt approbatum simpliciter ab Episcopo sine restrictione ad loca & tempora, aut personas, posse vbique gentium tali approbatione gaudere, vt videri potest apud Bassæum Verb. Confessarius 3. numer. 11. quia cùm sit authentica sententia de idoneitate, vbique ei suffragatur, nam & vbique talis debet reputari. Parochus autem ita approbatus est: immò ampliori approbatione: cùm non solùm idoneus ad audiendas Confessiones simpliciter judicetur, sed etiam ad munus Pastorale, & frequentiorem Sacramenti Pœnitentiæ administrationem ex justitiæ obligatione. Citat etiam adductus Pater Theologos alios suppresso nomine in Additionibus 3. p. q. 8. artic. 5. vno tantùm P. Martinez nominato. Licet ergo contrarium teneant communiter Doctores, vt videri potest apud P. Fagundez Lib. 7. in Secundum Ecclesiæ Præceptum Cap. 2. num 38. Martinon Tom. 2. in 3. p. Disputat. 73. num. 33. & Bassæum suprà num. 10. Quia tamen probabile illud est, ad probabilitatem positionis, de quâ loquimur, non incongruè potest applicari.

Neque prædictis obstare debet id, [Ex ordinatione, iuxta quam dispensandi facultas cum Superioribus conceditur, obiectio.] quod habetur in Ordinatione pro Prouincialibus Cap. 1. Ordinationum num. 22. vbi ita dicitur: Confessarij Superiorum, absente Prouinciali, dispensare cum illis possunt in cibis vetitis, horis Canonicis, irregularitate, & similibus, eodem planè modo, quo Superiores cum suis subditis. Eademque erga Prouinciales sacultas eius Consessario conceditur. Claudius. Quæ ordinatio cùm adeò generalis sit, & pro lege communi proposita, non est opus ad Epistolam R. P. Generalis, & testimonium P. Granadi recurrere, vt est apud P. Quintanam Tomo. 1. Tract. 3. Singulari 24. num. 4. vbi concludit quòd Socius Prouincialis, qui est eius ordinarius Confessarius dispenset in prædictis cum ipso, haberi inter Ordinationes à Septima Congregatione approbatas: quasi non etiam quod ad Superiores locales pertinet, ibidem habeatur. Ad quod dicen [Fit illi satis.]dum à R. P. Generali assignari modum securum ad habendam dispensationem, sed non vnicum: neque enim eius intentionis fuit tot Doctorum grauissimorum sententias à praxi Societatis ablegare.

Iuxta dicta ergo poteruntij, qui Su [Circa aliquorum priuilegiorum vsum notantur nonnulla.]perioratu perfuncti sunt, sacras vestes, altaris lintea, & Corporalia benedicere. Quod quidem, dum iter faciunt, erit quandoque conueniens, immò & decoro ipsorum necessarium. Cùm enim videant Indorum Parochi aliorum Ordinum Religiosos, immò & hesternos Sacerdotes, juuenes, & inexpertos, benedictiones istas priuilegij interuentu passim impertire; mirari profectò poterunt viros in Societate grauissimos, & sæpiùs Prælatos, impotentiam ad hujusmodi functiones allegare. Quod quidem ipsis non potest non indecorum accidere, quidquid circa impotentiam dictam excusationis pergant adhibere. Et similiter est in nonnullis aliis discurrendum. Nec tamen ex hoc deducere [Non remanere facultatem absoluendi à reseruatis.] quisquam debet, in eo, qui Superior fuit, remanere facultatem absoluendi à reseruatis, quia talis facultas in Superioribus non habetur per priuilegium, sed ratione officij. Quemadmodum neque facultas remanet ad dandum & accipiendum, quam ipse forsan aliquibus cum aliqua generalitate concessit: quia & hæc ratione officij conuenit, & sic aliæ. Nec dici potest ex [Satis fit instantiæ.] eo fieri vt pejoris maneat conditionis, cùm ea non possit, quæ possunt alij, quibus est ipse facultatem dilargitus: ex quo Nos superiùs pro permanentiâ priuilegiorum arguebamus. Nam concessiones dictæ aduentu noui Superioris cessant, ipso eas reuocante, juxta morem Societatis: de quo P. Quintanad. suprà Singulari 21. num. 5. Quòd si concedat iterùm, non erit certè illas iis, qui eas concesserant, negaturus. Quod quidem circa priuilegia non ita accidit, quia illa non à Superioribus localibus generaliter communicari solent, sed à Generali, vel Prouinciali, vnde non est ita facilis conditionis æqualitas. Et quia etiamsi inæqualitas aliqua sequatur, ea est officij naturam consequens, cùm Superiori proprium, sit facultates concedere & licentias: de priuilegiis autem diuersa est ratio, quia illa iuxta qualitates personarum conferri æquissimum est, dignitate illarum attentâ, ex meritis sapientiæ & probitatis. Nec de his plura, vt ad specialia priuilegia gradum faciamus.

DE PRIVILEGIIS INDORVM CIRCA SACRAMENTA. CAPVT VIII.

De Priuilegiis circa Baptismum.

NOnnulla circa illum discutienda succurrunt, & pro ipsis occurrit

DIFFICVLTAS PRIMA.

An quæuis neceßitas in Indis pro Baptismi receptione sine solemnitate sufficiat.

CIrca hoc extat Pij V. Gregorij XIII. [Priuilegia circa Baptismum.] & Vrbani VIII. concessio, de qua in Compendio. Verb. Baptismus. Et in Bulla Vrbani, quæ incipit, Cùm sicut accepimus. Quia verò temporalis fuit, si priuilegio est opus, ad aliud recurrendum. Et P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 6. Singulari 11. Verb. Baptismus. adducit Bullam Leonis X. à se relatam Singulari 3. num. 7. vbi relatio illius nulla. Adducit item Bullam Innocentij Quarti, quæ est non vigesima illius apud Emmanuelem, vt ipse ait, sed 19. in qua sic loquitur: Præsentium vobis auctoritate concedimus, vt [Innocentius IV. quod concedit ad insontes extendendum.] in terris, quæ adhuc Sedis Apostolicæ magisterio non intendunt, proponere verbum Dei &c. Et ipsos, seu etiam alios conuerti ad vnitatem fidei cupientes, recipere, baptizare, & aggregare Ecclesiæ filiis valeatis. &c. Sic ille Prædicatoribus infidelium, hæreticorum, & schismaticorum. Vbi tamen dubium circa infantes occurrit, quia concessio dicta de solis videtur adultis procedere. Sed cùm fauorabile priuilegium sit, ad illos est etiam extendendum, si quidquam speciale in hac parte concedit: illi enim etiam dici possunt advnitatem fidei Christianæ conuerti, cùm ex diaboli seruitute, & diuisione ab Ecclesiæ vnitate, in qua sunt ratione communis talium gentium status, ad vnitatem Christianæ fidei, quam habitualiter recipiunt, conuertuntur. Pro quo facit doctrina Emmanuelis Roderici Tomo 1. qq. regul. q. 31 art. 3. de Indiis [Emmanuelis accommodata doctrina.] loquentis: quòd licet in particulari nouiter conuersi dicantur, qui iam adulti sunt baptizati: nihilominus in generabili considerantibus illam noui huius Orbis Ecclesiam in Deo adunatam, omnes & singuli illarum partium nouiter conuersi apparebunt: quod fideli ministrorum Euangelicorum apud eos laborantium testimonio comprobatur: Hæc ille aliàs; & eidem concinens Miranda in Manuali Tomo 1. quæst. 43. artic. 2. §. Præter de quo & posteà: sed, vt dixi, caussæ potest præsenti accommodari. Videtur autem in prædicta concessione nihil haberi speciale ad intentum, quia tantùm conceditur id, quod est ad conuersionem necessarium, & illius præcipuum fundamentum: baptizari inquam, conuerti cupientes: circa modum autem nihil dicitur, vnde [Quid Innocentius concedat..] recepto Ecclesiæ mori videtur relinqui. Nihilominùs rectè potest concessio dicta, cùm adeò fauorabilis sit, & priuilegij aliquid contineat, ad omnem modum extendi, qui ad conuersionem conuenientior fuerit iudicatus: vnde & ad Baptismi collationem sine solemnitate, si id visum fuerit expedire.

Adducitur etiam pro eodem Bulla A [Bulla Adriani VI. quod concedat.]driani Sexti Ann. 1522. quæ dicitur Omnimoda, in quâ ad petitionem Caroli V. Imperatoris, & Hispaniarum Regis, concessit vt Prælati Ordinum Mendicantium, & alij, quibus ipsi de Fratribus suis in Indiis commorantibus, duxerint committendum, tam quoad Fratres suos, & alios cuiuscumque Ordinis, qui fuerint ad conuersionis opus deputati, ac super Indos ad fidem Christi conuersos, quàm etiam ad alios Christicolas ad dictum opus eosdem comitantes, omnimodam auctoritatem Apostolicam, tantam, quantam ipsi, & per eos deputati de Fratribus suis, iudicauerint opportunam & expedientem pro conuersione Indorum, & manutentione, ac profectu illorum in fide Catholica, & obedientia Romanæ Ecclesiæ. Quod priuilegium quoad forum conscientiæ non esse reuocatum affirmat Emmanuel Rodericus suprà. quæst. 20. art. 9. in fine. Et quoad vtrumque forum vim suam retinere asserit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum fol. 125. pag. 1. de quo aliàs, Iuxta illud ergo licebit baptizare Indos Religiosis priuilegiatis, prout opportunum iudicauerint. Sed difficultas proposita locum adhuc obtinet, an scilicet quæuis necessitas debeat sufficiens iudicari. Refertur item Vrbani Octaui concessio: sed illa etsi iterata fuerit Pauli V. gratia, iam ante annos aliquot expirauit, vt recognoscit generaliter de illius Pontificis concessionibus ipse Pater Quintana. Singulari 3. licet Singulari 2. num. 4. vbi tenorem concessionis adducit, nullam temporis limitationem adhibeat, scribentium incuriâ. Sunt etiam priuilegia Pauli Tertij, & Pij V. de quibus dictus Fr. Emma [Priuilegia alia.]nuel Artic. 3. citato, vt in omnibus Monasteriis Ordinum, vel extra illa, in locis ipsarum partium ipsis deputatis, poßint Religiosi baptizare. Vbi de gradu necessitatis nihil, vt solemnitas possit prætermitti. Pro quo

Dico Primò. Quælibet necessitas, quæ [Assertio 1. Quamlibet rationabilem necessitatem sufficere.] verosimiliter videatur vrgere, sufficiens est vt Indi possint sine solemnitate baptizari. Id constat ex adductis priuilegiis; cùm enim facultatem in ordine ad hoc concedant absolutè loquendo ita, debet profectò intelligi, vt numer. 193. dicebamus. Et priuilegio illo Innocentij Quarti non fruuntur Religiosi, Sed quicumque alij conuersioni Indorum deputati, quales sunt Indorum Parochi, & ad titulum Indorum etiam ordinati, quamuis Parochi non sint.

Dico secundò. Etiam sine priuilegio [Assertio 2. Id sine priuilegio licere.] aliquo baptizari Indi sine solemnitate possint, necessitate qualibet occurrente, quæ talis in aliis non sufficiens haberetur. Probatur. Quia minùs aliquid pro ipsis exigitur, iuxta dicta, & prætereà periculum esse potest, si baptismus pro infantibus differatur, ob socordiam matrum eos suffocantium inter dormiendum, aut verentium, si semel repulsæ, eos iterùm ministris sacris præsentare, etiamsi morbo videant laborantes, de cuius vi ferre iudicium nequeunt: vel si morientes videant, iam fortè Baptismi opportunitas, ob Ministri defectum, auolauit. Quia verò etiam respectu adultorum tale aliquid potest accidere, circa illos similiter est philosophandum. Pro quo faciunt quæ habet P. Quintanad. Tomo. 1. Tract. 1. Singulari 20. num. 3. Quod ergo Pontifices in concessionibus pro Societate adductis dicunt, posse scilicet Nostros extra Ecclesias, & sine consue [Pontificum mens.]tis cæremoniis, quando ipsi iudicabunt ad maius Dei obsequium fore: quoad hæc non habet rationem temporalis concessionis; quando scilicet necessitas exigit, talis prudenter iudicata, sed absolulutæ declarationis, quæ quidem eatenus tantùm esse temporalis potest, quatenus statim additur: Propter paucitatem operariorum, & incommoditates, quæ se offerunt: hæc enim ad necessitatem non videntur pertinere. Quamquàm & rationes illæ tales sint, vt sufficere etiam ad prædictum effectum possint. Quis enim dubitet propter paucitatem operariorum, & incommoditates occurrentes, posse Baptismum sine ordinariis solemnitatibus ministrari? Solemnitates enim accidentia quædam sunt, sine quibus stare tota substantia & Baptismi effectus possunt: vnde propter eas non debet periculo amissionis exponi: quod sanè contingeret, si paucitate operariorum existente, circa cæremonias nimis occuparentur: tunc enim non posset omnibus satisfieri, & ita substantia propter accidentia relicta, in maximum plurium damnum redundaret. Quod item accideret si incommoditatibus se offerentibus, circa cæremonias esset insistendum, defatigatio enim operarios breui consumeret, vel ad animarum salutem vix relinqueret efficaces. Vnde existimare quis posset concessionem dictam ob sedandos aliquorum scrupulos à Sede Apostolicâ prodiisse: nisi huic cogitationi obstaret fuisse illam temporalem, & breuioris [Concessio quomodo temporalis.] æui quàm aliæ: ad decennium enim à Pio V. & Gregorio XIII. solùm facta reperitur: licet ab Vrbano decennium fuerit duplicatum: quæ enim tales sunt, videntur futuræ perpetuæ. Nihilominùs vt temporalis esset, rationem aliquam potuerunt habere Pontifices, vt scilicet cura petendi illam, in ministerio tanto operarios redderet attentiores. Verùm Pontifices alij circa hoc liberaliores, Operariorum labores hac voluerunt indulgentiâ munerari, & Indorum saluti abundantiùs subuenire. Omnes tamen piè, sanctè, & prudenter, in suis sensibus abundarunt.

DIFFICVLTAS II.

An alij præter Parochos sine eorum licentiâ possint Indos solemniter baptizare.

AFfirmant Emmanuel Rodericus Tomo [Posse Religiosos solemniter baptizare sine licentia Parochorum, qui, & qualiter probent.] 1. qq. regular. q. 31. art. 3. Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Indorum Confessarijs, fol. 199. pag. 2. num. 40. P. Quintanad. Tomo 2. Tractat. 6. singulari 11. ob priuilegia Pauli III. à Pio V. confirmata, de quo num. 194. Addit Fr. Emmanuel, quem Fr. Ioannes Baptista ferè semper ad verbum referre, & transcribere solitus, & sequitur etiam Miranda suprà, & art. 5. §. Secundo dico, quòd Fratres solùm debent baptizare in Ecclesiis Monasteriorum sui Ordinis, in quibus habitant, etiam in ciuitatibus seu oppidis Hispanorum, vt fit Mexici, & in locis, quæ habent de visita, vt vocant. Nam indecens esset quod Sacramentum, quod tantas cæremonias & solemnitates publicas petit, administraretur in alienâ Parochiâ sine licentiâ proprij Parochi, quia sic confunderetur Ecclesiasticus ordo contra Sacros Canones Cap. Perennis 11. q. 1. Quòd si Papa particulariter non exprimit in concessione, nullo modo debere intelligi, vel deduci ex concessione generali, vt est concessio Pauli III. numquam enim Papa in generali concessione visus est alicui præiudicare. Et addit non esse dubium quòd in Ecclesiis Fratrum supradictis possit fieri Baptismus; aliàs concessio Pauli III. suum effectum non consequeretur. In quibus etiam baptizare possunt Indos aliorum populorum, siue Clericorum, siue alterius Ordinis: quia sic factum fuit à principio in his Prouinciis, vt constat ex testimonio virorum grauium, qui ex illis partibus in Europam remearunt. Hæc omnia dictus Fr. Emmanuel. Quibus non obstantibus

Dico primò. Vbi Parochi sunt, quo [Assertio 1. id negans, vbi sunt proprij Parochi.]rum curæ Indorum populi sunt commissi, nequeunt Religiosi sine speciali eorum licentia, aut eorum, qui concedere illam iure possunt, Batismum solemni ritu conferre. Sic P. Suarez Tomo 4. de Religione, Tractat. 10 Lib. 9. Cap. 4. num. 6. P. Escobar de Mendoza Tomo 2. Problematum moralium, Lib. 11. n. 388. & alij. Id probo; quia sine priuilegio id facere graue peccatum est, quandoquidem vsurpati est Pastoralis officij in re admodùm graui: vnde etiam à proprio Parocho nequit Baptismus sine solemnitate conferri extra casum necessitatis, vt cum Dominico Soto, & communi Doctorum fatetur Emmanuel suprà, & Miranda de Indiis loquens Art. 3. §. Extra casum: pro quo & videri potest P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disp. 31. Sect. 5. §. Tertium Caput, qui vt certum id proponit. Atqui vt sic fieri debeat, priuilegium non extat: ergo nequit absolutè fieri. Maior iam constat, & Minor ostenditur: Quia priuilegia, quæ suffragari poterant, ea sunt, de quibus dictum num. 193. & 194. illa autem non suffragantur, quia circa casum, de quo loquimur, non disponunt. Ostendatur enim vbinam concedant Pontifices, quòd Parochis populorum extantibus, Religiosi queant eorum Parochianos solemniter baptizare. Nullibi certè hoc reperietur, sed generales quædam concessiones, quæ cum præiudicio tertij intelligendæ non sunt, iuxta doctrinam communiter receptam, & ex quâ arguit citatus Emmanuel ad probandum Religiosos non posse in alienâ Ecclesiâ solemniter baptizare, vt vidimus num. præced. & ille quidem concessioni Pauli III. à Pio V. confirmatæ præsertim inni [Verba priuilegij Pij V.]titur, propter verba illa: Vt in omnibus Monasterijs Ordinum, vel extra illa, in locis ipsarum partium ipsis deputatis poßint Religiosi baptizare. Sed certè non vrgent, quia ibi de Parochis est sermo: ad instantiam enim Philippi II. dictus Pontifex concessit vt in partibus Indiarum parochorum possent officium exercere: & talis quidem cura in Monasteriis sustineri potest, si sic Patrono arrideat, aut in locis aliis, vt communiter accidit, dum Indorum populis Religiosi Parochi deputantur. Non ergo ex dicta positione potest elici idem esse de non Parochis accipiendum. Vnde Bullam dictam quatenus non videtur id reuocare, quod ante huiusmodi deputationem ad Parochialem curam in vsu erat, tantùm habere locum in locis vbi est defectus Parochorum, declarauit Innocentius X. in Breui circa controuersias cum Episcopo Angelopolitano, de [Breue Innocentij X. vt conferat ad intentum.] quo numer. 181. & licet, vt ibidem diximus, Breue illud non videatur generalem decisionem continere, sed quæ tantùm controuersiæ partes attingat, quod nec scimus hucusque fuisse executioni mandatum, nam supplicatum de eo, & Audientia Mexicana circa hoc est interpellata. Nihilominùs circa casum præsentem multùm videtur habere momenti, quia decisio generalis est, & cum Regularibus absolutè loquitur. Et vt circa alia sustineri responsio illa possit, non tamen circa Baptismi solemnitatem, quia necessaria non est talis facultas ad fidei propagationem, vbi Parochi designati sunt; sicut esse potest pro Baptismo non solemni, ob rationes adductas numer. 196. & pro Sacramento Pœnitentiæ. Quod autem citato numer. 181. dicebatur circa Parochorum defectum, semper scilicet illum occurrere, in caussâ præsenti non habet locum: nam ad baptizandum solemniter talis defectus non est, neque Indi suos Parochos ea in functione deuitant. Id autem quod diximus certius est, si de baptismo eorum agatur, qui ex parentibus fidelibus nati sunt: circa adultos autem nouiter conuersos probabilis est opposita assertio, quia illi Parochis non sunt subiecti, & ita eisdem, dum baptizantur, nullum præiudicium generatur. Et hoc sibi esse valde probabile affirmat P. Suarez Cap. 4. citato, num. 7. licèt contrarium vti securius amplectendum dicat num. 8. quando scilicet tales conuersi intra diœcesim aliquam degunt, eo enim ipso ad curam Pastorum pertinent pro eadem positorum. Et P. Suarium sequitur P. Escobar suprà, num. 389. sicut & P. Palaum Parte 4. Tractat. 19. P. 9. num. 3.

Dico secundò. Si consuetudo alicubi [Assertio 2. consuetudinem circa hoc vti priuilegium generaliter extendi.] legitimè præscripta inueniatur, vt Religiosi fontem habeant baptismalem, cùm tamen Parochi non sint, vt de Mexicana Prouincia affirmare vidimus Fr. Ioannem Baptistam num. 197. posset quidem illud alibi practicari, iuxta dicta n. 116. ibi enim varia Pontificum priuilegia occurrent, pro amplissimâ eorum communicatione. Habet autem prædicta consuetudo rationem priuilegij specialis, quatenus vel scientiam & patientiam legislatoris importat, vel etiamsi eam ignoret, eidem per dispositionem Iuris statuentis requisita consuetudinis, illi vim tribuit: vnde videtur habere rationem specialis concessionis: quia con [Fauorabilem rationem priuilegij habere.]suetudo in fauorabilibus nomine priuilegij venit, vt ait P. Suarez Lib. 8. de Legibus, Cap. 7. num. 7. & 10. & alij, quos adducit P. Quintanad. Tractat. 5. singular. 4. num. 8. Quod quidem est juxta communem sententiam, quam cum multis tenet idem P. Suarez Lib. 7. de Legibus, Cap. 13. num. 7. Vnde perinde est acsi id, quod consuetudine habetur, [Quis consensus legistatoris ad consuetudinem sit satis.] legislator expressè concessisset. Et Doctores hanc sententiam tenentes, de consuetudine loquuntur circa ea, quæ jus Canonicum concernunt, vnde & de Pontifice, illius auctore. Cap. vlt. de Consuetudine: vbi duæ tantùm conditiones ad consuetudinem Ecclesiasticam requiruntur, quòd scilicet sit rationabilis, & legitimè præscripta. Eo ergo ipso quòd Pontifex sic statuit, circa consuetudines omnes duabus illis qualitatibus præditas, censetur præbere consensum. Pro quo & sunt quamplures alij, quos adducit Diana Parte 6. Tractat. 5. Resolut. 13. & videndi P. Thomas Sancius Lib. 7. de Matrimonio, Disput. 4. num. 11. & P. Palaus Tomo 1. Tractat. 3. Disputat. 3. Puncto 2. §. 4. numer. 3. Quod quidem videtur specialem vim habere, cùm consuetudo priuilegio innititur, quod sic ipsa interpretatur consuetudo. Tunc enim non tam consuetudo, quàm priuilegium ipsum videtur præualere, quod sic esse intelligendum consuetudo firmauit, quæ optima est legum interpres. Cap. Cùm dilectus, de consuetudine. Vnde Doctores quatuor modos in [Quatuor modi interpretationis priuilegiorum ex quibus præcipuus consuetudo.]terpretationis priuilegiorum esse dicunt, scilicet ab ipso priuilegiante, per sententiam judicis, doctrinaliter per Doctorum Consilia, & per consuetudinem. Et hanc maximè debere attendi, etiam cùm agitur de iure tertij, obseruat Syluester Verb. Priuilegium, num. 3. & pro eo adducit Cap. Cùm dilectio, de Consanguinit. Vbi tamen de in [Cap. Cùm dilectio,]terpretatione priuilegij non est sermo, sed legis consanguinitatis gradus, quibus matrimonium impeditur statuentis, circa quos Pontifex ait receptæ esse consuetudini deferendum. Argui ergo ex eo pro priuilegio licet, quatenus est priuata [de consanguinit. vt conferat ad intentum.] lex, & ita more legis interpretationem habiturum. Quod quidem licet probabile sit, non tamen videtur ad praxim adducendum, quia neque necessarium est pro conuersione Indorum promouenda, & litibus occasionem præstat inter Religiosos ac Prælatos sæculares, quas oportet penitus amputari. Et quidem in Peruuio, & adiacentibus Prouincijs talis consuetudo non extat, neque permittuntur Religiosi fontem Baptismalem habere, etiam pro mancipiorum filijs, & adscriptitijs seruis, vulgò Ianaconas, & quod in nonnullis partibus circa hoc fuerat introductum, Prælatis & Patrono agentibus, est prorsus abrogatum. Pro quo & est Decretum Concilij Ter [Concilij Limensis Decretum.]tij Limensis Actor. 2. Cap. 12. vbi sic habetur: Regularibus, præterquàm in Indorum oppidis, vbi Parochorum munus exercent, Baptisteria habere, aut præter neceßitatem baptizare, aut matrimonia copulare, sacri Canones prohibent. Id ita fieri hæc sancta Synodus valdè commendat; ne scandala in Ecclesiâ ab ijs fiant, quos maximè oportet exemplo humilitatis alijs præstare. Hæc Concilium: non jubens suæ jurisdictionis conscium, sed commendans ob scandalorum experientiam: vnde nihil contra priuilegia pronuntiatum.

Dico tertiò. Virtute priuilegij Inno [Assertio 3. vbi non adsunt Parochi, licet solemnitas Baptismalis.]centij IV. de quo num. 193. quicumque Euangelici ministri, etiamsi Religiosi non sint, in partibus vbi Parochi non sunt, possunt solemniter baptizare. Sic citati pro Assert. 1. licèt priuilegij præfati non meminerint in speciali. Et constat ex tenore Bullæ, quia generalis ad omnes est: & licet solemnitas non videatur necessaria, potest tamen ad effectum auctorizandi Sacramentum conferre, vt sublimem de illo conceptum, qui conuertuntur, efforment. Quòd si aliquid desit ex iis, quæ Ecclesiasticâ lege requiruntur, non ideò est illicitum cum alijs ipsum ministrare: si enim non est illicitum sine omnibus, quæ ad solemnitatem spectant, neque erit sine aliquibus; quia cui licet id quod plus est, licet etiam quod est minus, ex Regulis Iuris in Sexto: quando scilicet plus & minus in eodem genere sunt, & præsertim quando vnum est pars, vel quasi pars, vt dictum aliàs: & hîc est cernere, vbi id, quod non suppetit, solemnitatis totalis portio est.

DIFFICVLTAS III.

An pro filijs Regulorum apud Indos extet aliquod priuilegium circa Baptismum.

