R. P. Didaci De Avendaño Societatis Iesv, Segoviensis, In Pervvio iam pridem publici & primarij S. Theologiæ Professoris, & in Sacro Inquisitionis Sanctæ Tribunali adlecti Censoris, Thesavrvs Indicvs, Sev Generalis Instrvctor Pro regimine conscientiæ, in iis quæad Indias spectant
author: Diego de Avendaño
source date: 1668
edition published: 2019-12-11
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

R. P. DIDACI DE AVENDAÑO SOCIETATIS IESV, SEGOVIENSIS, In PERVVIO iam pridem publici & primarij S. Theologiæ Professoris, & in Sacro Inquisitionis Sanctæ Tribunali adlecti Censoris, THESAVRVS INDICVS, SEV GENERALIS INSTRVCTOR,
Pro regimine conscientiæ, in iis quæ ad Indias spectant. TOMVS SECVNDVS Circa spiritualia totus: Sacramenta inquam, Præcepta Ecclesiæ, Priuilegia pro ipsis, Indulgentias, & Sacrorum Hominum status. ANTVERPIÆ, Apud IACOBVM MEVRSIVM. Anno M. DC. LXVIII.

INDEX TITVLORVM, CAPITVM, ET PARAGRAPHORVM SECVNDI HVIVS TOMI.

- TITVLVS XII.

De Priuilegiis Indorum. N. 1.

- CAPVT I.

- PRiuilegia quæ alijs pro bono sunt Indorum concessa, an Indorum ipsorum sint dicenda. 2

- CAPVT II.

- An Indica priuilegia sint fauorabiliter accipienda, augenda, & amplianda. 6

- CAPVT III.

- Priuilegia Indica an sint perpetua. 11

- CAPVT IV.

Quomodo currat tempus Indicorum priuilegiorum, vt certi prorogationis termini poßint assignari. 31.

- Digressio Circa Breue Innocentij X. nouam formam in Societatis gubernatione statuentis, cuius tenor apponitur 39
- §. I. De conuenientiâ dictæ Constitutionis. 40
- §. II. An Constitutio dicta sit fauorabilis vel odiosa. 46
- §. III. Nouennium ad Congregationes Generales quomodo computandum. 52
- §. IV. Nouorum Assistentium in Congregatione eligendorum obligatio qualis. 55
- §. V. Circa triennium Superiorum qualis vrgeat obligatio. 59
- §. VI. Quinam Superiores Constitutionis vinculo constringantur, & quæ in eâdem officia videantur comprehensa. 70
- §. VII. De Magistro Nouitiorum. 76
- §. VIII. De sesqui annua vacatione Superiorum. Vbi variæ Difficultates circa illam. 82
- §. IX. Pœnæ contrauenientibus impositæ quos sint dicendæ comprehendere. 96.
- §. X. De dispensatione per septennium à SS. D. Alexandro VII. Prouincijs Indiarum circa constitutionem impensa. 101

- CAPVT V.

- An Priuilegia vni Prouinciæ Indiarum concessa, alijs etiam Prouincijs concedantur. 112.

- CAPVT VI.

- An inter Indias, & Prouincias extra illas communicatio Priuilegiorum sit. 117

- CAPVT VII.

- De communicatione Indicorum Priuilegiorum inter Religiones. Et Difficultas I. 131.
- Difficultas II. 137
- Difficultas III. 139
- Difficultas IV. 149
- Difficultas V. 153
- Difficultas VI. 163
- Difficultas VII. 165
- Circa diuersas in Compendijs Adnotationum formulas vtilis excursio pro earum intelligentia. 176
- Dubium speciale & opportunum. 185
- Dubium aliud circa praxim vtilissimum. 188.

- De Priuilegiis Indorum circa Sacramenta. CAPVT VIII.

- De Priuilegijs circa Baptismum.
- Difficultas I. An quæuis neceßitas Indis pro Baptismi receptione sine solemnitate sufficiat. 194
- Difficultas II. An alij præter Parochos sine eorum licentia possint Indos solemniter baptizare. 197
- Difficultas III. An pro filijs Regulorum apud Indos extet aliquod priuilegium circa Baptismum. 201

- CAPVT IX.

- De Priuilegijs circa Sacramentum Confirmationis. 205

- CAPVT X.

- De Priuilegijs circa Sanctum Eucharistiæ Sacramentum. 219
- De Altari Portatili. 226
- Dubium incidens. 233
- De Priuilegio circa tempus dicendi Missam. 237
- De Priuilegijs circa sumptionem Particularum Eucharistiæ peracto Missæ sacrificio. 243
- De Priuilegijs circa ornamentorum, &c. benedictionem. 252
- De benedictione Ecclesiarum, Cœmeteriorum, Oratoriorum, aliorumque. 261
- De Priuilegijs circa administrationem Eucharistiæ extra Missæ Sacrificium. 265.
- De Priuilegijs pro Duabus Missis sacerdotis vnius eodem die. 274

- CAPVT XI.

- De Priuilegijs circa Sacramentum Pœnitentiæ.
- §. I. An respectu Indorum sit peccatum aliquod reseruatum, à quo absoluere nequeant approbati Confessarij. 293
- §. II. An quod de Indijs dictum est, ad omnes Indiarum incolas possit extendi. 300
- §. III. Notanda quædam circa vsum Priuilegiorum, de quibus dictum. 314.
- §. IV. Quid circa absolutionem Religiosorum specialius habeatur. 323
- §. V. De Priuilegijs Indicorum Confessariorum circa approbationem. 329

- CAPVT XII.

- De Priuilegijs Indorum circa Sacramentum Extremæ vnctionis. 345
- Specialis casus, & vtilis pro Resolutione doctrina. 364

- CAPVT XIII.

- De Priuilegijs Indorum circa Sacramentum Ordinis. 368.

- CAPVT XIV.

- De Priuilegijs Indorum circa Sacramentum Matrimonij. 375.
- Assertiones aliæ pro eodem. 382
- Alia circa eamdem materiam Pronuntiata. 395
- De ijs, qui conuertuntur, & ante conuersionem plures vxores habuerunt. 414.
- De Priuilegiis Indorum circa Præcepta Ecclesiæ.

- CAPVT XV.

- De Priuilegiis circa Festorum obseruationem. 417

- CAPVT XVI.

- De Priuilegiis Indorum circa secundum Ecclesiæ Præceptum annuæ Confeßionis. 428
- Bulla Vrbani VIII. 430

- CAPVT XVII.

- De Priuilegiis Indorum circa sacram Communionem, secundùm quod tertio est Ecclesiæ indicta Præcepto. 432

- CAPVT XVIII.

- De Priuilegiis Indorum circa quartum Ecclesiæ Præceptum de Jeiunio. 442

- CAPVT XIX. De Priuilegiis Indorum circa decimas, & primitias, pro quibus quintum Ecclesiæ Præceptum.

- Assertiones aliæ pro eodem. 453
- Ad oblationes qualiter teneantur. 458

- CAPVT XX.

- De Priuilegiis Indorum circa dispensationes in votis. 460.

- CAPVT XXI.

- De Priuilegiis circa petitionem coniugalis debiti. 466.

- CAPVT XXII.

- De nonnullis aliis Indorum Priuilegijs. 477

- CAPVT XXIII.

- De Indulgentijs pro Indis, & Indijs, ab Apostolica Sede conceßis. 489
- Indulgentiæ aliæ ex Bullâ Innocentij X. 491
- Circa Catechumenos doctrina vtilis, nonnullis adiectis. 508

- TITVLVS XIII.

De Indiarum Episcopis. Pro explicatione onerum, quæ conscientiis ipsorum incumbunt. Num. 1.

- CAPVT I.

- AD Indicos Episcopatus damnabilis per munerum largitionem ingressus. Vbi casus aliquot peculiares. 4

- CAPVT II.

- Circa Religiosos Pronuntiata nonnulla. 14

- CAPVT III.

- Qualiter Apostolicæ Litteræ ad consecrationem Indicorum Episcoporum requirantur, sicut & ad ofcij administrationem. 19

- CAPVT IV.

- Episcopi Indiarum an sola Regia præsentatione possint Ecclesias, quibus præsunt, deserere, & ad eas, pro quibus sunt præsentati conuolare. 40

- CAPVT V.

- Circa Indicos Archiepiscopos vtilia Pronuntiata. 49

- CAPVT VI.

- Peculiares obligationes Indicorum Episcoporum.
- §. I. De obligationibus circa Indorum salutem procurandam. 63
- §. II. De obligationibus circa obseruantiam Regij Patronatus. 70
- §. III. Quæ congruæ sustentationi supersunt qualiter distribuere teneantur. 72
- §. IV. In Quartæ exactione quomodo peccare poßint. 84
- §. V. Non posse officia vendere, quibus in sui muneris executione iuuantur. 85
- §. VI. Peccare grauiter, si subditorum non suscipiant protectionem. Et quomodo in eo se gerere debeant. 93
- Appendix de Patriarchâ Indiarum. 95

- TITVLVS XIV.

De Indicorum Episcoporum Vicarijs Generalibus.

- CAPVT I.

- QVales esse Indicorum Episcoporum Generales Vicarij debeant. Numer 1.

- CAPVT II.

- An Parochi Indiarum poßint esse Vicarij generales. 4

- CAPVT III.

- An Præbendarij Cathedralium poßint esse Vicarij Episcoporum. 9

- CAPVT IV.

- Vtrum Vicarij generales esse possint, quos Episcopi ex Hispaniâ secum afferunt, aut inde ad tale munus accersunt. 13

- CAPVT V.

- Ratione officij in quibus grauiter peccare contingat Vicarios Indicorum. 15

- TITVLVS XV.

De Visitatoribus Episcoporum. Num. 1. & 2.

- CAPVT I.

- DE Procuratione Visitatoribus tribuendâ. 3

- CAPVT II.

- De obligatione restitutionis eorum, quæ à Visitatoribus illicitè recipiuntur. 8
- Resolutio Assertionibus proposita, & roborata. 14
- Assertiones aliæ circa absolutionem à pœnis ob illicitam receptionem incursis. 19.

- CAPVT III.

- An vsus quorumdam Indicorum Episcoporum probari debeat, qui Visitatores secum ducunt, dum per diœcesim discurrunt. 23

- CAPVT IV.

- De nonnullis alijs circa Visitatores. 27

- TITVLVS XVI.

De Indicis Parochis, ac præsertim Indorum.

- CAPVT I.

- DE Parochis Indicis Hispanorum, peculiaria quædam proponuntur.
- §. I. Circa notitiam linguæ Indicæ. Vbi notanda nonnulla de obligatione prædicationis in Parochis. Num. 1.
- §. II. Obligationes aliæ eorumdem Parochorum. 6
- §. III. Difficultates nonnullæ circa eosdem expeditæ. 10
- §. IV. Aliqua insuper circa prædictos notatu digna. 20
- §. V. De Quarta funerali, ac Canonica portione ab Indicis Parochis exsoluenda. 24
- Assertiones circa Quartæ obligationem. 28
- Circa quartam Sede Vacante. 36
- Circa oblationes Resolutio postrema. 41

- CAPVT II.

- Circa Indorum Parochi nonnulla percurruntur. 43

- CAPVT III.

- Parochis Indorum vt sit prohibita cohabitatio fœminarum, & obseruanda circa illam. 52

- CAPVT IV.

- Parochi Indorum quam habeant specialem obligationem circa Sacramentum Baptismi. 59.

- CAPVT V.

- Circa Sacramentum Pœnitentiæ Parochi Indorum qualiter obligentur. 71

- CAPVT VI.

- Indorum Parochis quæ obligationes circa Sacramentorum aliorum administrationem incumbant. 78.

- CAPVT VII.

- Indorum Parochi circa morituros & mortuos vt se gerere debeant. 86

- CAPVT VIII.

- Quædam alia pro Indorum Parochis. 89
- Dubiorum quorumdam circa Tabachum Resolutiones. 97
- Alia circa eamdem materiam. 105

- CAPVT IX.

- Circa ministerium Altaris nonnulla alia pro Indorum Parochis. 107

- TITVLVS XVII.

De Parochis Indorum Religiosis.

- CAPVT I.

- AN expediat Religiosos circa Indos munus suscipere Parochorum. Numer. 1.

- CAPVT II.

- An Religiosi Indorum Parochi ex justitiâ, & non solùm ex charitate Parochiale debeant officium exercere. 9

- CAPVT III.

- An Religiosi Indorum Parochi Beneficium propriè Ecclesiasticum habeant, & teneantur illud acceptare per Canonicam institutionem, Ordinario conferente, & non tantùm in Commendam. 16

- CAPVT IV.

- An Religiosi Indorum Parochi ad examen ab Ordinario faciendum teneantur. 26

- CAPVT V.

- An Prælati Religiosi pro Parochis Indorum debeant proponere digniores. 32

- CAPVT VI.

- An Religiosi Prælatorum possint præcepto compelli ad Parochialem curam Indorum. 37

- CAPVT VII.

- Qualiter Religiosi Parochi ad visitationem ab Ordinario faciendam teneantur. 43

- CAPVT VIII.

- Qualiter Religiosi Indorum Parochi Religionis vinculis teneantur. 54
- Circa votum Paupertatis. 55
- Circa votum Obedientiæ. 62
- Circa obligationem habendi socium ex eadem Religione. 64

- TITVLVS XVIII.

De Præbendarijs Ecclesiarum Cathedralium Indicarum.

- CAPVT I.

- AN prouisionis titulum accipientes pro Cathedralium Indicarum Præbendis, si admittant, debeant statim ad seruiendum, præsentatione exhibitâ, se conferre. Num. 1.

- CAPVT II.

- An tutâ conscientiâ pauci Præbendarij, ad quos est numerus statutus in erectione redactus, eorum possint emolumenta lucrari. 7

- CAPVT III.

- Quomodo debeat Præbendariorum defectus suppleri. 14.

- CAPVT IV.

- An eo quòd decimalia emolumenta in Indijs ad distributiones quotidianas Ecclesijs sint redacta, obligatio erogandi superflua pauperibus, &c. in Præbendarijs minuatur. 19

- CAPVT V.

- Quid circa congruitatem sustentationis obseruare Indici debeant Præbendarij. 24

- CAPVT VI.

- De obligatione Indicorum Præbendariorum cirea assistentiam in diuinis officijs. 28.

- CAPVT VII.

- Quæ absentia in Præbendarijs Indicis debeat justa reputari.
- §. I. De justâ caußâ ratione studiorum. 38
- §. II. De justâ absentiæ caußâ ratione Magisterij. 51
- §. III. De caussis alijs; & specialiter de ijs, quæ pro Indijs in Limensi sunt statuta Concilio. 55

- CAPVT VIII.

- Vtrùm Indici Præbendarij absentes lucrari fructus Præbendæ poßint ex aliorum condonatione. 59.

- CAPVT IX.

- Permissæ vacationis mensibus an Præbendæ fructus debeantur. Et quid speciale circa Indicos Præbendarios. 64

- CAPVT X.

- Quædam aliæ obligationes circa Præbendarios Indicos percurruntur. 71
- De Canonico Magistrali. 80
- De Canonico Doctorali. 83
- De Canonico Scriptuario. 84
- De Canonico Pœnitentiario. 85
- De Scholiarcha, & Cantore. 87
- De Portionarijs. 90
- De Capellanis Chori, alijsque. 91

- TITVLVS XIX.

De Capitulis Cathedralium Ecclesiarum, Sede præsertim vacante.

- CAPVT I.

- CIrca Capitula Indicarum Cathedralium adnotantur nonnulla ad sorum conscientiæ pertinentia, cùm Sedes plena. Num. 1

- CAPVT II.

- Quando Sedes dicatur vacare, & quomodo circa hoc peccare Capitulum poßit. 6

- CAPVT III.

- Circa obligationem Vicarij Generalis eligendi qualiter Capitulum in conscientiæ foro teneatur. 14

- CAPVT IV.

- Circa Visitationem Diœcesis quid debeat à Capitulis Indicarum Ecclesiarum Sede Vacante præstari. 25

- CAPVT V.

- Circa Beneficia quid possint Indicarum Ecclesiarum Capitula, & quæ circa hoc possint eorum conscientias aggrauare.
- §. I. De resignatione in fauorem. Numer. 1.
- §. II. De Permutationibus. An valeant Vacante Sede. Et quæ in illis conscientiæ grauamina. 38
- §. III. Frequentes in Indijs casus circa Permutationes. Et quid juris interni circa illos. 52

- CAPVT VI.

- Circa dispensationes quid Capitulum vacante Sede possit in Indijs. Et quæ inde pericula conscientijs Capitularium immineant. 62
- Circa dispensationem in homicidio an quidquam speciale in Indijs. 75
- Circa bigamiam an etiam speciale quidquam. 78
- Circa dispensationes Matrimoniales. 80
- De peculiaribus quibusdam Facultatibus Indiarum Episcopis conceßis. 86

- CAPVT VII.

- Nonnulla circa Capitulum Sede Vacante in Indijs percurruntur. 88

- APPENDIX AD TITVLVM XVI.

- De Clericis Indiarum.
- Casus specialis. Num. 25

- APPENDIX AD TITVLVM XVII.

- De Religiosis Indiarum.

- TITVLVS XX.

De Apostolicorum Inquisitorum in regnis Indiarum obligationibus.

- CAPVT I.

- INdicis Inquisitoribus quale circa munerum receptionem conscientiæ onus incumbat. Num. 1.

- CAPVT II.

- De Inquisitorum culpa, dum ex immoderantia affectuum potestatem exercent, aut suspendunt. 17.

- CAPVT III.

- Inquisitores Indicos qualiter peccare poßit accidere, caussarum expeditione protractâ, etiam vbi ciuiliter agitur. 23

- CAPVT IV.

- De nonnullis alijs Inquisitorum Indicorum obligationibus in conscientiæ foro. 27

- CAPVT V.

De obligatione peculiari Indicorum Inquisitorum circa Concordata, quibus & Regiæ justitiæ, & illorum potestatis sunt limites designati. 34.

- Circa Primum Concordatorum Capitulum. 35
- Circa Secundum. 37
- Circa Tertium. 39
- Circa Quartum. 41
- Circa Quintum. 47
- Circa Sextum. 50
- Circa Septimum. 51
- Circa Octauum. 52
- Circa Nonum. 53
- Circa Decimum. 54
- Circa Vndecimum. 55
- Circa Duodecimum. 57
- Circa Decimum-tertium. 58
- Circa Decimum-quartum. 60
- Circa Decimum-quintum. 62
- Circa Decimum-sextum. 64
- Circa Decimum-septimum. 66
- Circa Decimum-octauum. 68
- Circa Decimum-nonum 70
- Circa Vigesimum. 76
- Circa Vigesimum-primum. 79
- Excursio breuis circa Indicas Vniuersitates. 82
- Circa subornationem obseruanda & notabilis Resolutio. 94
- De Vniuersitatibus Societatis JESV. 111.
- Circa Religiosos Resolutio postrema. 118
- Circa Vigesimum-primum Concordatorum Capitulum alia item nonnulla. 122
- Circa Vigesimum-secundum. 128
- Circa Vigesimum-tertium. 130
- Circa Vigesimum-quartum. 135
- Circa Vigesimum-quintum. 137
- Circa Vigesimum-sextum. 159

THESAVRI ET INSTRVCTORIS INDICI TITVLVS DVODECIMVS. De Priuilegiis Indorum.

SVnt illa non pauca, & circa quæ possunt non leues diffi [N. 1]cultates occurrere: ac proinde quæ opportuna de illis visa fuerint, discutiemus. Et de iis, quæ ad temporalia pertinent, [Quanta Indis à Regibus priuilegia concessa, & de quibus præsertim disserendum.] atque à Regibus concedi possunt, nihil videtur dicendum superesse. In ordino autem ad eorum rectam & pacificam gubernationem multa sunt ab eisdem disposita, quæ si obseruentur, nihil illis vlterius exquirendum restat: & vt obseruatio vigeat, solicitâ est etiam monitionum repetitione prouisum. Ultra humanæ autem prouidentiæ facultatem est omnia imperata compleri, & præsertim ad partes longinquas directa. Quamuis certò mihi constet in supremis Magistratibus zelum talis obseruantiæ feruere, & tum eos, tum Regia Prætoria, omnia, quæ ad Indos spectant, cum omni pietate tractare, & vt rescripta Regia executioni mandentur vrgere. Sed manus sæpiùs pares conatibus imperantium cum dolore deficiunt: vnde id euenit, quod à D. Escalona scriptum in Gazophylacio Peruuiano Lib. 1. Cap. 16. num. 1. scilicet ea, quæ mul [D. Escalona.]tis cautionibus in fauorem & leuamen Indorum piè & prudenter decreta sunt à Supremo Indiarum Senatu, & Indicis Proregibus, nuspiam benè obseruata reperiantur. Pro gubernatione ergo Indorum continuatum esse videtur priuilegium, si contingat feliciter obseruari. Ex quibus specialia quædam proponit & discutit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 1. Cap. 27. & in Politica Lib. 2. Cap. 28. & ad [Dom. Solorzanus.] res temporales spectant, ac politicam agendi rationem: in quibus non est visum distineri; quia negotium conscientiæ non ita directè concernunt, & eorum aliqua in decursu, aut expedita, aut quantùm necessitas requisierit, expedienda. Sed præter illa sunt alia, quæ licet à Pontificibus summis concessa sint, Regia dici possunt, quatenus à Regibus impetrata, vel saltem in Regio registrata Consilio, ac libenti animo suscepta & commendata, vt pro eorum obseruatione Indici debeant Magistratus fauorem & auxilium Regio nomine petentibus impartiri. De illis ergo nobis præcipuè disserendum, pro quo sit

CAPVT I.

Priuilegia quæ aliis pro bono sunt Indorum concessa, an Indorum ipsorum sint dicenda.

TAlia sunt, quæ in ordine ad Sacramentorum administrationem spectant, vel dispensationes circa alia: in hoc enim interesse aliquid potest, & ita oportet non indiscussum præterisse. Circa quod

Dico primò. Priuilegia prædicta verè & pro [Assertio 1. affirmatiua respondens quæstioni.]priè Indorum dicenda sunt. Probatur ex doctrinâ P. Suarij Libr. 8. de legibus Cap. 6. num. 1. vbi juxta receptam de priuilegiis Scriptorum sententiam, ait materiam priuilegij, seu finem proximum ejus, esse commodum illud, quod præbet [P. Suarez.] priuilegiato: quod aliquando est priuatæ personæ, aliquando commune: quam differentiam doctè exponit. Ad nostrum autem intentum satis est scire ex commodo, quod intenditur, rationem esse priuilegij desumendam. Si ergo per illud commodum non e us, qui aliquid est facturus, sed eius, circa quem est facturus, inspiciatur, hujus certè priuilegium cum omni est proprietate dicendum. Tunc sic. Pontifices in concessione Indicorum priuilegiorum, commodum Indorum præsertim intendunt, quibus, vt nouellis plantis, indulgendum arbitrantur: ergo priuilegia propriè talia ipsorum sunt.

Dico secundò. Priuilegia dicta, quæ nul [Assertio 2. tantùm esse illorum, si nullum commodum aliorum intendatur.]lum speciale commodum eorum, qui ministerio aliquo sunt vsuri, respiciunt, non sunt dicenda propriè eorum priuilegia. Probatur ex doctrinâ dudum propositâ: quia cùm nullum commodum ex talibus priuilegiis percipiant, neque illa stare sine tali commodo possint; non videtur quomodo dici talia queant respectu ipsorum. Licet autem ad actiones hujusmodi obeundas soleat ad speciales qualitates sacrorum Ministrorum attendi, id non est satis ad propositum, ex doctrina ejusdem Eximij Doctoris Cap. 4. Libri citati n 1. vbi benè obseruat aliquando concedi priuilegium alicui propter commune bonum; & nihilominùs in eo considerari bona eius merita; non vt merita, sed vt indicia virtutis conuenientis, vt ei tale ministerium committatur. Quod ex Cap. Mandata, de Præsumptionibus: licet ibi de priuilegiis non agatur & quamuis ibidem dictus Pater dicat priuilegium tali benemerito, licet non vt benemerito, concedi; id non est ex eo quòd priuilegium secundùm propriam rationem ipsi conueniat, sed ministerialiter, & secundùm quòd per eum priuilegij commodum ad alium, pro quo est concessum, deriuatur, vel, vt loquitur Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus [Fr. Ioan. Baptista.] pro Confessariis Indorum. 2. p. fol. 119. pag. 1. & fol. 375. pag. 2. quia per eos dispensantur.

Dico tertiò. Aliqua sunt priuilegia, quorum licet commodum ad Indos resultet, dici [Assertio 3. id limitans, cùm aliquod subest commodum.] possunt priuilegia eorum, qui circa illos aliquod obeunt ministerium. Ratio est: quia potest etiam commodum eorum Ministros attingere; pro quo ipsa consulenda. Esse autem talia posse constat ex Cap. Vt priuilegia, de Priuilegiis, cujus illud initium: Vt priuilegia, quæ quibusdam Religiosis [Cap. Vt priuilegia] Romana conceßit Ecclesia, permaneant inconcussa &c. Et statim de Confratribus, & Oblatis loquitur, quibus specialis gratia conceditur circa sepulturam tempore Interdicti, eò quòd ab ipsis in Religiosos specialià emolumenta redundabant.

Dico quartò. Differentia dicta ad id po [Assertio 4. Qualis effectu ex differentia dicta.]test deseruire, vt priuilegia diuerso modo interpretanda sint, juxta diuersas Scribentium opiniones. Si enim Indorum sunt, & non Ministrorum circa illos valde fauorabiliter extendenda; non ita circa istos; nisi quatenus fauorabilis circa hos interpretatio in illorum fauorem potest redundare. Sicut ex conuerso, quando Ministrorum sunt. Sin autem commodum vtrique persentiant, vtrimque est fauor ampliandus. Et ratio est: quia fauorem esse ampliandum ex regula Iuris habemus in 6. fauor autem & commodum idem sunt in præsenti: ergo cùm priuilegium propriè tale ex commodo dignoscatur; respectu ejus fauor ampliandus est, respectu cujus commodum habetur; non ita in eo, qui nullum commodum experitur. Sed ampliatio hæc ampliùs explicanda, & ita pro ea sit

CAPVT II.

An Indica Priuilegia sint fauorabiliter accipienda, augenda, & amplianda.

IVxta grauium Scriptorum sententiam [Communis differentia priuilegiorum, iuxta quam loquuntur Auctores.] videtur cum distinctione loquendum. Aut enim priuilegia sunt pura beneficia, quæ nulli præjudicium afferunt, nec derogant juri communi, aut alicujus tertij: vel secus. Si primum, fauorabiliter accipienda sunt, augenda, & amplianda, seruatâ tamen verborum proprietate. Si secundum, restringenda sunt, quia odium continent: odiosum enim est quod à jure communi exorbitat, aut alicui ingenerat præjudicium: odia autem esse restringenda, celebris regula juris in 6. pronuntiat. Sic. P. Suarez Lib. 8. de legibus Cap. 7. P. Palaus Tomo 1. Tract. 3. Disputat. 4. Puncto 10. & alij apud ipsos. Nihilominus

Dico primò. Priuilegia Indorum propria [Assertio 1. Indica latè interpretanda.] latè interpretanda sunt, juxta ea omnia, quæ Doctores circa hujusmodi interpretationem affirmant. Sic Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 26. num. 110. juxta doctrinam Tiraquelli, & Barbosæ. Fr. Ioannes Baptista suprà. fol. 144. pag. 2. & alij. Quod probo ex receptissimâ do [Probatio, quia cedit in fauorem religionis.]ctrina apud Scriptores, juxta quam priuilegia, etiamsi odium aliàs contineant ob rationem dictam, latè interpretanda sunt, quando cedunt in fauorem religionis, ac piæ caussæ, de quo aliàs dictum: & videri pro eo potest P. Suarez suprà num. 7. P. Palaus. num. 5. apud quos alij. Bonacina Tomo 2. Disput. 1. Quæst. 3. Puncto 7. §. 1. num. 5. vers. Diui regulariter cum Patribus Henriquez, Salas, Sancio, & aliis. Atqui Indorum priuilegia cedunt in fauorem religionis, & caussæ piæ: ergo amplè interpretanda sunt. Major constat, & Minor ostenditur: quia cedunt in fauorem fidei, & conuersionis. Indorum, vt est compertum: vnde Pontifices id solent in concessione testari, vt videri potest specialiter in Bullis Pauli V. Vrbani VIII. & Innocentij X. quarum exordium est, Animarum saluti. Item piæ caussæ [Et etiam caussæ piæ.] negotium agitur, quandoquidem Indi miserabiles personæ sunt, vt probat Dom. Solorzanus suprà Lib. 1. Cap. 27. per totum: vbi eorum priuilegia ex tali titulo ipsis conuenientia recenset. Vnde irrefragabilis est consequentia.

Dico secundò. Idem dicendum est de pri [Assertio 2. idem statuens de priuilegiis Ministrorum, si in eorum cedant commodum.]uilegiis respectu eorum quibus propriè non conueniunt. Sed ministerialiter, iuxta dicta num. 3. quando ex lata interpretatione erga ipsos fauor in Indorum cedit commodum, sicut num. 5. dicebamus. Et hoc etiamsi priuilegia contra ius commune sint, aut odium aliud videantur continere. Quod quidem eodem probandum fundamento, quo præcedens Assertio roborata: nam ex eâ parte fauor religionis, & caussæ piæ habetur: vnde & debeant ampliari.

Dico tertiò. Si priuilegium aliquod sit contra [Assertio 3. negans, si commodum desit.] ius commune, aut aliàs odiosum, ex quo nulla vtilitas ad Ministrum veniat, non debet amplè interprerari. Ratio videtur clara. Quia priuilegium huiusmodi non habet rationem talis respectu Ministri: ergo nullum est fundamentum cur possit in ordine ad illum ampliari.

Dico quartò. Ordinariè, & vt in pluri [Assertio 4. Affirmans ordinariè loquendo, ob commodum aliquod Ministrorum.]mum, non improbabiliter loquendo, priuilegia etiam respectu Ministrorum possunt amplè interpretari. Id probo. Nam ordinariè priuilegia commodum aliquod Ministris afferunt: negari enim nequit quin potestas dispensandi, & faciliori ritu administrandi Sacramenta, commodissima Ministris sit: sic enim non solùm minor est eorum labor, sed etiam multis anxietatibus liberantur, dum implexas & turbatas conscientias dispensationis reddunt beneficio serenas, & in statu saluationis constituunt eos, qui sine remedio aliàs perituri videbantur. Quòd si dicas hoc vltimum iam in vtilitatem Indorum cedere; primum certè non cedit tantùm, & ita locum habere etiam in dispensationibus potest, per quas Ministri à labore aliquo eximuntur. Accedit, [Notanda doctrina ad fundandam probabilitatem Assertionis.] vt probabile hoc sit, verosimilis Bonacinæ doctrina suprà Puncto 8. num. 20. vbi ait quòd si priuilegium concedatur indefinitè & generaliter, præsumitur concessum in fauorem illius, cui facultas committitur: vt si alicui concedatur facultas ad dispensandum, vel ad audiendas Confessiones indefinitè, seu cum personis indeterminatis. Sic ille cum PP. Suario & Sales, ac Rota Romana: secus si concedatur personæ designatæ. Cùm ergo priuilegia Ministris Indicis concessa sic se habeant, dici possunt illis concessa: & quia commodum illud non sistit in ipsis, sed ad Indos respectum includit, ex eo dici potest amplè interpretanda. Et etiam quia Religiosis conceduntur, si Ministri tales sint, immò & si non sint tales, sed quæcumque personæ sacræ: quia negotium religionis agitur, dum personæ sacræ taliter honorantur, in quo etiam pietatis respectus admiscetur, vt dici etiam caussa pia possit. Vnde & idem dicendum de priuilegiiis, quæ pro Hispanis, & aliis Indiarum incolis conceduntur.

Dico quintò. Priuilegia dicta ex eo quòd Regibus Catholicis videantur concessa, di [Assertio 5. Fauorabiliter interpretanda, quia Regibus Catholicis concessa.]ci potest fauorabiliter esse interpretanda, etiamsi odiosa aliàs propter adductas appareant rationes. Sic Dom. Solorzanus, & Fr. Ioannes Baptista locis adductis num. 7. & quidem quando priuilegia aliqua ad eorum instantiam concessa sunt, non videtur posse dubitari. Potest autem dici omnia eumdem respectum habere: cùm enim concedantur Ministris à Rege missis, siue ad conuersionem Indorum aliàs destinatis, eidem videntur concedi, quandoquidem communis caussa est, & Pontifices sciunt à Regibus negotium istud cum omni sedulitate tractari. Vnde etsi non expressè, tacitè tamen ad eos videtur directa concessio. Taciti autem & expressi ratio [Cap. Cùm olim,] est eadem, vt notant Doctores in Cap. Cùm olim, de censibus, ibi: Cui renuntiasse tacitè videbatur. Videndus Barbosa ibidem num. 7.

CAPVT III.

Priuilegia Jndica an sint perpetua.

DE aliquorum perpetuitate nequit [Perpetua quæ certa sint.] dubitari, quia ita in eorum concessione expressum habetur, vel saltem nulla temporis limitatio adiecta, quod satis est vt perpetua esse intelligantur, iuxta communem Doctorum sententiam. Pro quo videri potest P. Suarez suprà Cap. 5. præsertim numer. 2. [Cap. Decet de reg. jure.] Fauetque apertè regula iuris in Sexto sic habens: Decet beneficium Principis esse mansurum. Vt maneat scilicet, quando nulla est limitatio apposita ipsi. De concessis ergo prædicto modo res est extra controuersiam, nisi reuocata fuerint, vt accidit in iis, quæ concessa sunt viuæ vocis oraculo, & in nonnullis aliis, quæ propter instantiam aduersantium aliquorum esse desierunt, sic Sede Apostolicâ conueniens iudicante. Est ergo difficultas de temporalibus, qualia multa inter Indica reperiuntur, Religiosis concessa, & præsertim Societati nostræ, in quibus Religiones multæ communicant in Indiis existentes, vnde ad omnes ferè potest, quod de illis discusum fuerit, pertinere. Quamuis negandum non sit circa aliqua, vt non communia sint, specialem difficultatem occurrere, quod non est in præsenti disputandum: sed illud tantùm, an limitatione temporis non obstante in eisdem adiectâ, probabile aliquod fundamentum succurrat ad eorum perpetuitatem asserendam.

In quo non defuerunt qui ita cense [De omnibus sententia affirmans pro quo ratio 1. ex Bulla Pauli V.]rent, & quidem docti viri id probantes.

Primò ex Bulla Pauli V. die 4. Septembris. An. 1606. in qua de Societate loquens sic ait: Motu proprio, & ex certa scientia, ac mera deliberatione nostra, deque Apostolicæ potestatis plenitudine, laudabile Societatis Institutum, Constitutiones &c. Nec non priuilegia, facultates, exemptiones, immunitates, gratias, & indulta, à prædictis, & aliis Prædecessoribus nostris eidem Societati, & illius pro tempore existenti Præposito Generali, & Religioni principaliter vel per communicationem concessa, qualiacumque illa sint, Apostolica auctoritate prædicta; eorumdem tenore præsentium perpetuò approbamus, & confirmamus, ac illis perpetuæ ac inuiolabilis firmitatis, ac nostræ, & Apostolicâ Sedis auctoritate robur adiicimus, eaque omnia & singula innouamus, & de nouo concedimus. Hæc Pontifex, ex quibus videtur efficaciter argui posse: nam priuilegia, qualiacumque illæ sint, Societati concessa confirmantur, approbantur, & innouantur, cùm perpetuâ firmitate, omnia & singula. Atqui priuilegia Indica sub illâ vniuersalitate comprehenduntur, vt est planum, sic enim indicant verba illa, Qualiacumque, omnia, & singula: ergo perpetuæ, & inuiolabilis firmitatis robur assequuntur.

