Dicò secundò. Vicarius Episcopi proba [Assertio 2. probatis moribus pariter futurum sub mortalis peccati reatu.]tis moribus esse debet, & aliter electio facta non sine mortalis culpæ reatu constat & eligentis & electi. Id quod in Indiis peculiari ratione verum habet, ob caussam sæpiùs inculcatam de probitate Ministrorum, quia de noui Orbis conuersione agitur, & stabiliendâ fide, ac moribus Christianis. Probant hoc adducti Doctores, & est ornamentum istud cum præcedenti connexum in formulâ, quâ creari Vicarius solet, & ex Iacobo Sbrozio adducitur à Barbosa suprà n. 56. in qua sic dicitur: Nos Dei, & Sanctæ Sedis Apo [Formula creationis.]stolicæ gratiâ Episcopus. N. Salutem in Domino &c. Considerantes igitur probitatem, legalitatem, scientiam, discretionem, & industriam discreti viri. N. iuris vtriusque Doctoris &c. Pertinet etiam ad morum [Qua ætate esse debeat.] maturitatem competentia ætatis: & debere esse saltem viginti quinque annorum, adducti docent: licet Homobonus de statibus Cap. 7. vers. Ætas dicat debere esse viginti octo, & in hoc non posse Episcopum dispensare, ex Cardinali, quem citat, non tamen communiter recepto. Et quidem cùm ad Episcopatum triginta sufficiant: non est mirum si minùs aliquid ad Vicariatum necessarium videatur, cùm aliàs ætas. 25. annorum ad Presbyteratum sufficiat, in quo tantùm constat dignitatis residere. Id colligunt ex Cap. In cun [Cap. In cunctis, de electione]ctis §. Inferiora, de electione, vbi sic dicitur: Inferiora etiam ministeria vt puta Decanatum, Archidiaconatum, & alia, quæ curam animarum habent annexam, nullus omnino suscipiat, sed nec Parochialis Ecclesiæ regimen, nisi qui iam 25. annum ætatis suæ attigerit. Sic ibi. Cùm ergo Vicariatus curam animarum annexam habeat, immò & eorum, qui curam animarum habent, in prædicto Decreto videtur comprehensus: sicut & ad eum spectant quæ sequuntur: & scientia, & moribus commendandus existat. Nihilominus quia expressè id non habetur, fundamentum relinquitur ad contrarium asserendum: cùm prætereà addatur, vt ij, de quibus ibi est sermo, debeant præfixo à Canonibus tempore in Presbyteros ordinari. Quod tamen de Vicariis non est ita receptum, & quidem doctorum, & probitatis eximiæ Prælatorum vsu: vn [Ordines sacros an habere debeant.]de & scimus aliquos post Vicariam functionem matrimoniis innodatos. Sed certè hoc ipsum inconueniens in caussa esse deberet, vt non nisi Sacris initiati ad officium istud adscirentur. Vnde & refert P. Bauny Quæst. 2. citata §. Tertiò debet, declaratum esse in Tolosana Curiâ Vicarium debere esse Sacerdotem, & ita non toleratum in officio quemdam, qui per abusum à sententia contra se latâ ad dictam Curiam appellarat. Neque id mirum, quandoquidem & Breue Clementis octaui extat, quo Vicarij Sacris initiati esse iubentur. Non tamen in Hispania receptum, vt ex aliis testatur Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 8. num. 39. Licet ergo contrarium videatur probabile, quod ad ætatem scilicet attinet, & etiam quod ad Sacerdotium; dummodo cetera suffragentur; in facti tamen contingentia poterunt Episcopi grauiter peccare huiusmodi electionibus, si attentis circumstantiis dispiciant defectus illos executioni officij posse incommodare.

Dico tertiò. Vicarij dicti debent circa In [Assertio 3. ad Indorum curam grauiter obligatos.]dos peculiarem gerere solicitudinem, cuius defectu grauiter peccare continget. Id constat, quia Episcopis obligatio talis incumbit; Vicarij autem ad munus idem circa animarum salutem procurandam assumuntur: vnde quæ de Episcopis dicta sunt Cap. 1. Tituli præced. de Vicariis sunt etiam accipienda. Debent ergo esse solicitudine non pigri, (vt Apostolus loquitur Rom. 12. v. 11.) [Rom. 12. v. 11.] Spiritu feruentes, Domino seruientes. Indorum caussæ multâ egent solicitudine, quia multi sunt pro eorum vexatione soliciti, vnde & diabolus occasionem eos perdendi desumit. Parochorum multi erga eorum pigritantur salutem, dum ad sua commoda indesinentur inuigilant: quorum pigritia Vicariorum est solicitudine propulsanda. Vnde & feruentes spiritu sint oportet: spiritu inquam, non carne, carnis & sanguinis negotia pertractantes; eos sibi beneuolos cupientes, à quibus impleri promptuaria possunt, & ex hoc in illud eructare, Domino, non mammomæ, & genio seruientes, quæ esse Indiarum crinita constellatio solet, dum tot sunt qui sua quærunt, non quæ Iesu Christi, pro quo se ipsos impendere, & superimpendere, Apostoli exemplo, debuissent. Et Vicarij in primis, quibus sunt greges isti primariis Pastoribus ab ipso Pastorum Principe pariter & Pastore commissi. Videatur Dom. Reyna post hæc scripta visus Tomo 1. de Perfecto Prælato Lib. 5. Tract. 5. per plura Capita.

CAPVT II.

An Parochi Indiarum possint esse Vicarij generales.

DIco primò. Si nulla sit specialis neces [Assertio 1. negans, si absentia futura.]sitas, sed sola Episcopi in eo deprehendatur affectio, aut aliqualis commoditas, non potest Parochus in Indiis esse Vicarius generalis, cum necessitate absentiæ à sua Parochia, etiamsi illa per Vicarium suppleatur. Probatur ex generali Doctorum consensu circa obligationem residendi, de quo Titulo præced. num. 20. vbi illam non humani tantùm iuris, sed naturalis & diuini esse monstrauimus. Eo autem sic stante in Parochis, manifestum est abesse non posse, nisi maius Ecclesiæ bonum id postulet, vt communiter Doctores affirmant, & habetur expressè in Concilio Tridentino Seßione 23. Cap. [Sola Ecclesiæ, ac Reipublicæ vtilitas absentiam licitam reddit, non alia minoris momenti.] 1. ibi; Euidens Ecclesiæ, vel Reipublicæ vtilitas. Vbi licet de Episcopis sermo sit: eadem tamen est ratio de Pastoribus aliis, quia Concilium eo loco diuinum præceptum erga omnes agnoscit, ex quo deducit non posse non residere, nisi ex caussis ibidem assignatis: quibus occurentibus ratio naturalis dictat obligationem talis præcepti cessare. Et in casu nostro id liquet: nam cùm residere teneatur Parochus ob bonum Ecclesiæ suæ, rationabile omnino est, vt Ecclesiæ amplioris bonum illi præferendum si: quod perinde est ac dicere spiritualem multorum salutem paucorum esse saluti præferendam. Atqui in casu proposito non interponitur maius Ecclesiæ bonum, vt est compertum, quia nulla est specialis necessitas, & affectio Episcopi circa hoc non est rationi conformis, cuius & aliqualis commoditas non potest incommodis maximis ex absentia Parochi præponderare, vt Concilium clamat, & ratio clarissima persuadet. Et ita generaliter non posse Episcopum vti operâ Parochi in quocumque seruitio suæ diœcesis, nisi pro tempore duorum mensium, quod Consilium ibidem concedit Parochis ad non refidendum iuxta Congregationis Cardinalium Declarationem, tradit Barbosa circa Caput. 1. citatum Seßionis 23. numer. 7. & §. Episcopus non potest. Et de Potestate Episcopi Allegat. 53. numer. 85. & 86. vbi alios pro eodem adducit.

Quod ergo Nauarrus ait Consilio 15. de [Doctrina Nauarri quomodo accipienda, sicut & aliorum.] Clericis non residentib. posse scilicet Parochum abesse, si Vicarius generalis eligatur, quod & alij affirmant; iuxta explicationem datam est admittendum, quando scilicet in eo euidens Ecclesiæ vtilitas deprehenditur. Apostilla autem illius Consilij resolutioni Auctoris obsistit, dum in ea dicitur Sacram Congregationem censuisse Ordinarium hanc licentiam non posse dare, & quòd illius Auctor viderit Curatum licentiam à Papâ circa hoc negotium postulare. Quod ex aliorum etiam facto comprobat Zerola in Praxi Episcopali Parte 1. verb. Parochus §. Sextò. verum est; [Resolutio procedit etiam in diœcesi in qua est Parochia.] tamen Auctorem hunc non de Vicariatu loqui in diœcesi, in qua est Parochialis, sed in alia, & sic procedere ea, quæ ibidem adducit. Et est quidem in eo discrimen non leue, quia Parochus Vicarius effectus à proprio Episcopo, curam suæ Ecclesiæ non relinquit: cùm enim omnium in diœcesi existentium eam habeat, in illis, quæ ipsius est propria, ante eius oculos obuersatur. Nihilominùs doctrina tradita generaliter est accipienda, quia & ratio generaliter vrget, cùm sit verissimum, quidquid de cura illa generali sit, Parochum non residere. Et inconuenientia illa fore certissima, quæ ex Pastorum absentia subsequuntur: vnde & Declarationes Cardinalium ita exprimunt, cùm de seruitio circa propriam diœcesim [In Parochis Indorum id speciale.] loquuntur. Dixi autem in Parochis Indiarum hoc esse peculiare, quia Indi maiore curâ indigent, vti plantæ nouæ, & substituti propriis solent commodis inhiare, nec sperari facilè remedium possit, quandoquidem Vicarios propitios habent, vtpotè eorum facturæ, & quos student emolumentorum opportunâ contributione demereri.

Dico secundò. Etiamsi Parochi vrbani [Asserio 2. & etiamsi in Parochia propria resideant, si officio nequeunt satisfacere.] sint, & in sua possint residere Parochia; si tamen ratione Vicariatûs ita abesse necessarium sit, vt nequeant commodè suo muneri satisfacere, eligi ad illud nequeunt, neque tutâ conscientiâ admittere, stantibus tantùm rationibus, de quibus Assert. præced. Ratio est clara, & ex communi Doctorum sententia desumpta, iuxta quam residentia non requiritur pro materiali tantùm assistentia Parochi, sed pro cura & solicitudine opportunè Parochianis exhibendâ: vnde etsi Vicarium quis habeat, de quo possit non minorem, quàm de se ipso, satisfactionem habere, per se ipsum tenetur in multis ministrare, vt aliàs diximus; pro quo & videri possunt Ioannes Sancius in Selectis [Residentiam materialem non sufficere.] Disput. 47. Mosconius Parte 1. Cap. 2. Diana Parte 3. Tract. 4. Resolut. 156. alios adducens. P. Bauny Tomo 1. Tract. 10. Quæst. 34. præsertim Dicto 5. & quod maius omnibus habet pondus Innocentius Tertius in Cap. Extirpandæ, de Præbendis, v [Cap. Extirpandæ, de Præbendis.]bi sic ait: Qui verò Paræcialem habet Ecclesiam, non per Vicarium, sed per se ipsum illi deseruiat in ordine, quem ipsius Ecclesiæ cura requirit. Sic ille. Tum sic. Qui ratione Vicariatus ministrare nequit in ordine suo, formaliter non residet, quidquid de materiali residentia sit: Atqui non residere absolutè non licet Parocho ratione Vicariatûs: ergo neque stante residentiâ materiali, quæ perinde est ac si non esset.

Ait tamen P. Bauny Dicto 1. quosdam sic [Sententia eorum, quà Parochos seruire per alios posse affirmant, non esse admittendam.] opinari, vt existiment eos, qui per alios munus Parochiale obeunt, quando illi viri docti sunt, ita vt æquè benè omnia ad illud spectantia præstare possint, obligationi suæ satisfacere: quod cùm generaliter asserant, ad casum nostrum poterit specialiùs adaptari. Sed certè talis opinio non videtur admittenda: vt enim citatus Pater ait, eorum est, qui Concilij Tridentini auctoritatem, verbaque quibus Seßione 23. Cap. 1. residentiam ex vi præcepti diuini obligare determinat, præ suis facientes nihili, ad libidinem opiniones sibi fingunt. Neque eorum ratio quidquam euincit, [Præsentiam Parochorum non esse supplebilem, clarè ostenditur.] quòd scilicet per alios æquè benè omnia Parochialia munia obiri possint: id enim est omnino falsum: nam præsentia Pastoris secundùm omnes illius effectus insupplebilis est, quia mercenarius numquàm potest agere vt proprius potest Pastor: & hoc ipsum quod est oues præsentem proprium habere Parochum, magni momenti est, & specialem secum affert confidentiam & consolationem: est enim ad manum recursus, si substitutus excedat, & ad omnia potentius adiumentum. Quodquidem clarè ostendit non posse Parochum se penitus absentare, vt videntur voluisse illi, quibuscum prædictus Auctor disputabat. Non autem id sufficere ex eo etiam probatur, quia non pascens, absolutè pastor non est, etiamsi per alium pascere conetur: sicut medicus non est, qui curam Egrotis medicum non deesse, neque Aduocatus, qui Aduocatorum patrocinium egentibus prouidet, & sic de aliis: Atqui officium Pastoris est, vt ex Concilio Tridentino constat citato Cap. 1. Seß. 23. de Reformat. verbis il [Concilium Trident.]lis: Cùm præcepto diuino mandatum sit omnibus, quibus animarum cura commissa est, oues suas agnoscere, pro iis sacrificium offerre verbique diuini prædicatione, Sacramentorum administratione, ac bonorum omnium exemplo pascere. &c. Ergo dum nihil eorum per se agit, pastoris officium non exercet, vnde nec nomine tali dignus habetur. Iuuant etiam quæ in Concilio post adducta sequuntur, dum sic dicitur: Pauperum, aliarumque miserabilium personarum curam paternam gerere, & in cetera munia Pastoralia incumbere: quæ omnia nequaquam abiis præstari & impleri possunt, qui gregi suo non inuigilant, neque aßistunt, sed mercenariorum more deserunt. Hæc Concilium: quæ quidem non solùm de materiali assistentia, sed formali sunt etiam accipienda: & ex illis planum redditur per Vicarium non posse præstari, qui mercenarij ritu seruit, & in Indiis specialibus & frequentibus experimentis, satis & plusquàm satis habetur exploratum.

Dico tertiò. Licet quod dictum est de [Assertio 3. Rationem maioris boni rarò occurrere.] communi bono, & maiori vtilitate Ecclesiæ, satis verosimile sit, vt vidimus, & ita in Indiis vniuersim loquendo possit practicari: rarò tamen talis occurrit casus, in quo iustificari huiusmodi electio possit. In Capitulis enim Cathedralibus viri esse sufficientes solent, & etiam extra illa. Quia verò iudicium de hoc videtur Episcopis reseruatum, ipsi conscientiam suam consulant, & videant num ad electionem talem ratio inducat, vel impellet affectio. Illi certè qui dispositiones istas solent sine passionum turbatione dispicere, non semel illud vsurpare consueuerunt: Vt quid perditio hæc? habentes quidem personarum cognitionem, & iudicantes caussam posse communem procedere, nihil suâ sede mouendo: quin & meliùs, quia & melioribus offensionibus, quæ in istis solent non leues occurrere, deuitatis. Sed ipsi [Cap. Absit 11. q 3.] fortè plus vident, & ita absit vt quidquam sinistrum de his arbitremur, qui Apostolico gradui succedentes. &c. 11. quæst. 3. & ita ad alia.

CAPVT III.

An Præbendarij Cathedralium possint esse Vicarij Episcoporum.

DIco primò. Præbendarij dicti pos [Assertio 1. affirmans.]sunt esse Vicarij generales Episcorum absolutè loquendo, quia id nullibi inuenitur prohibitum. Immò in Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 16. de Reformatione id supponitur verbis illis: Etiamsi fuerint ex eodem [Concilium Trident.] Capitulo. Quamuis ibi de Vicario Capituli sermo sit: sed quoad hoc nullum est discrimen, & ita Doctores id communiter supponunt, dum de loco agunt, in quo is sedere debet, & quos ex Præbendariis debeat præcedere. Ad quod cum satis tritâ doctrinâ respondent, de Vicario, qui de Capitulo sit, vel qui non sit de illo: pro quo videri potest Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 8. num. 43. & seqq. & in Politica Lib. 4. Cap. 8. pag. 558. Col. 2.

Dico secundò. In Cathedralibus India [Assertio 2. negans in penuria Præbendariorum.]rum potest aliquando tanta esse Præbendariorum penuria, vt Episcopo non liceat Vicarium ex illis eligere, si propter officium diuino sit cultui detrimentum inferendum: in hoc enim esse peccatum mortale potest, vt cum aliis tenet P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum, Cap. 2. Dub. 12. num. 4. Tunc ergo aut Episcopus sine Vicario se gerat, si id non impediat diœcesis amplitudo, iuxta ea quæ adducit idem Dom. Solorzanus suprà num. 11. vel alium eligat, qui de Capitulo non sit, idoneum tamen: ceteris enim paribus ille eligendus est, aut si magnus excessus non sit. In casu autem necessitatis, illa legem facit. Quòd si [Quid de casu necessitatis, Præbendarium, & Curatum inter se comparando. Vbi pro Curato potiorem esse rationem.] ex Curatis quisquam idoneus appareat, dubitari potest in quo maius inconueniens sit, in eo scilicet eligendo, an in Præbendario? Circa quod dicendum minus inconueniens esse in Præbendarij electione, quia in illo non ita apparet præsens periculum animarum, & Deus id, quod ad earum salutem spectat, cultui suo patitur anteferri, quando in eo aliqua tantùm diminutio sine scandalo adspicientium intervenit: quia misericordiam magis, quàm sacrificium amat. Vnde & Doctores circa cultum Eucharistiæ aliqua omitti posse communiter asserunt, ne infirmus sine Viatico moriatur. Pro quo est & Decretum [Quomodo diuino cultui præferenda animarum cura.] Concilij Limensis secundi, quod à Tertio confirmatum & renouatum Act. 4. Cap. 18. vbi sic dicitur: Cùm solemnes feriæ aguntur in vrbibus, earum celebritatis caussa Parochi populos sibi Indorum commissos nequaquàm deserant, etiamsi Sacratißimum Corporis Christi Festum, aut etiam dies Parasceues in [Concilium Limense.] magna hebdomada celebretur: neque verò ob id vocentur & inuitentur à Vicariis vrbium: cùm Deo sit longè gratius obsequium oues proprias eo tempore instruere & curare, quàm cum earum periculo vrbanas solemnitates frequentare. Hæc ibi. Quæ quidem sic intelligenda, vt eo modo faciendum sit, etiamsi Vicarius relinquatur: de alio enim vix esse poterat dubitatio.

Dico tertiò. Præbendarij qui ratione [Assertio 3. Vltra tempus, quod officium exigit, absentes non lucrari emolumenta assistentium.] officij à Choro plus absunt, quàm officij administratio exigat, nequeunt assistentium emolumenta lucrari. Id constat: quia in eo, in quo Præbendarius non habet impedimentum assistendi, perinde se habet acsi officium non haberet. Deinde arguere possumus ex iis, quæ circa Præbendarios, quibus ex officio lecturæ onus incumbit, vel in Vniuersitatibus Facultatum ingenuarum Professores sunt, adducit Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 14. numer. 31. & seqq. & in Politica Lib. 4. Cap. 14. pag. 616. & seqq. illis enim certæ tantùm sunt horæ concedendæ, & non, vt contendebant aliqui, dies integra functionis. Et eam gratiam eisdem factam à Gregorio XIII. habetur in Declarationibus Cardinalium circa Cap. 7. Session. 5 num. 12. §. Non debent. Et ita id tenet P. Thomas Sancius Libr. 2. Consiliorum Cap. 2. Dub. 95. num. 5. de quo & inferius Titulo 18. Quòd autem in quauis alia iustâ non assistendi caussâ, quæ publicum bonum concernat, idem dicendum sit, apud eumdem Dom. Solorzanum habetur num. 37. & talis debet Vicariatus officium reputari. Esset autem maius ad prætensionem [Si publicus Professor sit qualis illi sit absentia concedenda.] dictam fundamentum, si quis esset simul Vicarius, & publicus Theologiæ, aut sacrorum Canonum Professor, vt hic Limæ nonnullos vidimus: occupationes enim illæ integrum hominem exigunt, ex quibus si quidquam temporis relinquitur, aliquali est quieti necessarium, vnde non videntur tales ad assistentiam in Choro diebus omnibus obligandi. Et quidem vt non assistant horis, in quibus exercitio munerum prædictorum vacant, ratio congrua persuadeat; vnde & sic est per dispositionem aut declarationem iuridicam constitutum: Atqui geminata occupatione majus est otium pro studio & requie necessarium: ergo ratio quæ pro vno militat, debet etiam pro alio militare. Id quod roborati potest ex dispositione Concilij Tridentini Seßione 24. Cap. 8. de Reformat. vbi de Cononico Pœnitentiario sic di [Concilium Trident.]citur: Qui dum Confeßiones in Ecclesia audiet, interim præsens in Choro censeatur. Hæc ibi. Si ergo in [Ex concessionibus pro alijs arguitur.] Confessionibus audiendis toto eo tempore distineatur, quo Chorus non vacat, toto eo est pro præsenti reputandus. Cuius ea est ratio, quia totum illud officij conditio requirit: ergo similiter est in casu nostro dicendum. Idem autem esse de Archidiacono, & quolibet alio, dum auocatur à Choro, vt officio fungatur suo, communis resolutio est, pro qua Lælius Zechius de Repub Eccles. Cap. 24. num. 6. & de Canonico pariter, qui Paræciam habet annexam vt videri potest apud P. Bauny Tomo 1. Tract. 11 Quæst. 7. §. Secundus est. Et de ægrotantibus, per adducta à P. Thoma Sancio suprà Dub. 90. ac de aliis legitimè impeditis ex eodem Dub. 92. & seqq.

Et ita quidem videtur dicendum, si quòd [Si tamen ex necessitate officium sit acceptum] Vicarius quis scit, ex necessitate Ecclesiæ proueniat: si autem officium tale ab alio potest æquè benè administrari, non debet talis absentia sustineri. Vnde si velit talis retinere vtrumque, plus certè laborandum illi est, vt & eisdem satisfaciat, & Choro intersit horis feriatis. Quòd si Capitulares non assistenti nihil opponant, nec litem intentent, securâ conscientiâ poterit distributionum commoda reportare. Prohibitio enim non ita explorata est, & qui nihil opponunt, liberalem videntur facere remissionem, quam posse facere multorum sententia est apud P. Thomam Sancium suprà Dub. 108. Dixi debere Vicariatum dimittere, non cathedram, quia Cathedraticis spe [Professorum labor meritò muneratus.]ciale est circa hoc priuilegium à Gregorio XIII. concessum, vt vidimus, ob magnum Ecclesiæ bonum in litteraria professione: quod tamen non ita videtur pro Vicariatu concessum, cui multi possunt idonei reperiri: cùm tamen non ita sit de litterariis Professoribus: arcta enim est via, quæ ducit ad Cathedram, & pauci sunt, qui inueniunt illam. Vnde Præbendarij non debent priuilegium dictum vti iniuriosum sibi calumniari, qui portare se pondus diei, & æstus inclamant, Chori sedibus inhærentes: maior namque est in publicis Professoribus defatigatio, noctes ducentibus insomnes, cùm alij Chori labore contenti sine solicitudine requiescant. Certissima illa Salomonis, vtpotè & Spiritus sancti sententia est. Eccles. 1. v. 18. Quòd in multa scientia, multa sit [Eccles. 1. v. 18.] indignatio: & qui addit scientiam, addit & laborem. Vbi Ioannis Campensis Paraphrasis sic habet: [Paraphrasis Campensis.] Qui enim conatur supra modum sapiens fieri, plurima experietur valde ingrata: & qui ad priorem eruditionem aliquid addere volet, id sine magna molestia non perficiet. Sic ille, post Paraphrasim in Psalmos.

CAPVT IV.

Vtrum Vicarij generales esse possint, quos Episcopi ex Hispania secum afferunt, aut inde ad tale munus accersunt.

RAtio dubitandi est, quia sic aduen [Ratio dubitandi.]titij sunt rerum Indicarum prorsus inexperti, cùm tamen ad munus tale experientia requiratur: id quod præsertim videtur vrgere quando Episcopus & Vicarius simul veniunt, vt vnus alteri esse adminiculo nequeat, cùm cœcus nequeat cœco præstare ducatum. Quòd verò liceat, multorum Episcoporum videtur praxis non facilè damnanda persuadere. Vnde

Dico primò. Nullo modo videtur conue [Assertio 1 Conuenientiam negans.]niens vt Episcopus ex Hispaniâ veniens Vicarium secum afferat, officium cum eo pariter suscepturum. Ratio est clara ex dictis nuper: pro qua facit id, quod habet Barbosa Allegat. 54. num. eodem, de Potestate Episcopi, vbi sic ait: Episcopus [Barbosa.] suum Vicarium generalem debet curare peritum in iis, quæ ad suum munus exercendum pertinent, peritum in Iure Canonico, & Ciuili versatum, ac Moralis Theologiæ non ignarum, & forensium caussarum peritum. Sic ille ex aliis, & cum aliis. Quæ quidem ornamenta planum est in eo esse non posse, qui rerum earum inexpertus prorsus est, quæ ad Prouinciam spectant, cuius est gubernationem subiturus. Et vt id desit, quod de peritia Iuris dicitur; quod tamen ad peritiam eorum, quae ad suum munus attinent, asseritur, indispensabile penitus debet æstimari, vt Cap. 1. dicebamus. Quæ doctrina casui nostro pressiùs adaptatur: res enim Indicæ alterius indaginis sunt, municipalia iura diuersa, vnde experientiam exigunt propiorem. Facit etiam pro eodem id, quod habet P. Bauny Tomo 1. Tract. 9. Quæst. 2. §. Quartò, vbi ait, quòd [P. Bauny notanda doctrina.] cùm Episcopus est alienigena; Belga. V. C. aut Italus, eius Officiales ac Vicariosè regno oriundos esse oportet, ex Choppino Libr. 1. de sacra politia tit. 6. numer. 10. & priori eius ratione omissâ, secunda ex eo procedit quòd caussa erit turbarum in populo, qui cùm rebus suis tutelam atque præsidium nullum esse in eorum sinu cernant, qui linguam suam non norunt, iusta eis haud dubiè daretur querendi caussa se ab Episcopo neglectos. Quæ quidem licet non omnino quadret; habet tamen momenti non parum, non solùm ob neglectos indigenas ad curam hujusmodi, sed ex confidentiæ defectu in eo, quem penitus ignotum habent, licet eadem linguâ loquentem. Omittunt autem Auctores illi quod ad experientiam pertinet, & est sanè potissimum. In eo ergo juxta circumstantiarum qualitatem poterit graue esse peccatum.

Dico secundò. Id quod est Assert. præ [Assertio 2. idem statuens de accersitis ex Hispania.]ced. dictum, currit etiam quando aliquis ex Hispania accersitur constituendus statim Vicarius, curâ Episcopatus ipsi generaliter demandatâ. Ratio est similis: quia idem est experientiæ defectus: quantus autem ille sit, diximus Titulo 1. num. 40. vbi experientiæ ornamentum commendatum.

Dico tertiò. In viro aliàs idoneo experientiæ [Assertio 3. experientiæ defectum suppleri aliquamdiu ab Episcopo posse.] defectus suppleri interim ab Episcopo potest, si ita vices suas tribuat, vt quæ momenti magni sunt, ad se deferenda præcipiat, donec Vicarius sufficientem hauriat rerum notitiam Indicarum. Quòd si propter diœcesis amplitudinem & multitudinem negotiorum, nequeat ab Episcopo satisfieri cum nouitio Vicario, graue in eo esse peccatum potest: quia tenetur omnino suo muneri satisfacere, & cùm per se non possit, debet competentem sibi adiutorem adscire, juxta ea, quæ cum multis affert Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 8. num. 11. & seqq. & in Politica Lib. 4. Cap. 8. pag. 555. [Consiliatus Barbosa.] Col. 1. & per hæc conciliari possunt, quæ Barbosa adducit Allegat. 1. vsque ad 4. Ex Sbrozio enim de Vicario Episcopi Lib. 1. quæst. 34. Cucho, Lælio, Zechio, Menochio, & aliis statuit Vicarium non futurum exterum, sed qui notos habeat mores hominum ejus loci, pro quo constituitur: & quia jure præsumitur originarium majori fide & diligentiâ administraturum. Sed opponit deinde S. Carolum aliter censuisse, de quo sic Carolus vitæ Scriptor: Vicarium verò generalem in primis [S. Carolus exteros adscissebat. Et quomodo id accipiendum.] grauem, pietate, religioneque præstantem, doctrina spectatum, Iurisconsultum, tum prætereà disciplinæ sacræ studio incensum, Sacerdotemque eligebat. Hos verò, nempe Vicarium generalem, & duos alios, qui tum ad ciuilia, tum ad criminalia deputabantur, adhibere exteros solebat; ne fortè amicitiâ, propinquitate, gratiâ, aut verò metu adducti, ius aliquomodo quandoque violarent, minusue liberè dicerent. Sic ille. Conciliari inquam possunt, vt exteri eligantur, sed non penitus inexperti: accedente autem experientiâ inconueniens illud videtur cessare de minore fide ac diligentiâ, quàm sit eâ, quæ originarijs esse propria solet: multa enim aliunde non suppetentia, per illam possunt opportunè suppleri. Videantur dicta citato illo, num. 40.

CAPVT V.

Ratione officij in quibus grauiter peccare contingat Vicarios Indicorum Prælatorum.

DIco primò. Peccant illi grauiter Pa [Assertio 1. Inhonestos Parochos tolerantes peccare grauiter.]rochorum notam libidinem tolerantes. Pro quo Decretum Concilij Limensis secundi à Concilio tertio confirmatum & innouatum habemus verbis grauissimis Actio. 3. Cap. 19. vbi sic post alia multa: Porrò Parochijs Indorum nullo modo Clericos incontinentiâ notatos aut suspectos præficiant: quin potiùs, cùm tales resciuerint, sine cunctatione remoueant, neque aliunde [Concilium Lim. 3.] remotos aliò transferant: ne propter eos (quod crebrò cernimus) nomen Dei blasphematur inter Gentes. Sed neque iuuenales Indas ad seruitia domestica, siue perpetuò, siue etiam per vices alternantes, tenere vlla ratione permittantur: sed aut famulatu virorum, aut si opus erit, mulierum satis ætate prouectarum seruitio vtantur. Hæc Concilium. Vbi cum Episcopis & Visitatoribus loquitur; spectat autem etiam ad Vicarios, quorum eadem est cum Episcopis solicitudo, sicut & idem est tribunal. Quàm autem lethalis hæc dissimulatio sit, & res ipsa & Concilij verba declarant, quæ præcesserant, illa scilicet: Scientes sibi in æterno Dei iudicio grauißimè imputandum, si eiusmodi Concubinarios monere aut punire dißimulauerint. Sic ibi. Quales autem monitiones esse debeant, & qualiter ac quando ad pœnarum inflictionem veniendum, ibidem decernitur. Concinit autem Diœcesana Synodus Limensis Lib. 3. Cap. 3. Titul. 1. Nec quia de Con [Nec solum de Concubinarijs propriè dictis procedere Decretum.]cubinarijs sermo est, ad eos solùm, qui in rigore tales sunt, eò quòd pellices domi retineant, vxorum more, vt videri potest apud Bonacinam Tomo 3. Disputat. 3. Quæst. 7. Puncto 4. num. 1. pertinere putandum est. Concilium enim in Decreto prædicto ad Concilij Tridentini dispositionem alludit, cuius & meminit, quæ pro eodem habetur Seßione 25. Cap. 14. de Reformat. Vbi non solùm concubinatus traducitur, sed impudicitiæ sordes; vnde sic habet: Prohibet S. Synodus quibus [Concilium Trident.]cumque Clericis, ne Concubinas, aut alias mulieres, de quibus poßit haberi suspicio, in domo, vel extra detinere, aut cum ijs vllam consuetudinem habere audeant: alioquin pœnis à sacris Canonibus, &c. Vnde declarationem, quam adducit Barbosa ibi, quòd scilicet, [Barbosæ explicatio vt possit sustineri.] hoc Decretum de concubinatu, & alijs impudicitiæ sordibus Clericorum non procedit in simplici incontinentia absque qualitate concubinatus, cùm contraria verbis Concilij sit, nullus probare potest. Nisi dicamus impudicitiam non quamlibet, pœnis ibi contentis affici, sed quæ Concubinatus habeat qualitates, hoc est, illi similes, dum extra domum habetur femina, vel consuetudo cum illâ interuenit, acsi domi haberetur: & hoc sibi velle Auctorem illum dictâ explicatione. Quidquid autem de illa sit, Concilium Limense omnem publicam incontinentiam suo Decreto comprehendit, dum Clericos incontinentiâ notatos remouendos statuit, circa quod Vicarios sub reatu lethalis culpæ, & grauissimæ profectò, oportet vigilare.

Vbi coommunem illam excusationem [Notorietas criminis vt necessaria ad procedendum contra Clericos.] de notorietatis defectu oportet expungere. Est quidem omninò tenenda doctrina, quam sacri Canones circa hoc exhibent, & præsertim Iulius III. in Cap. Vestra, de cohabitat. Clericor. & Innocentius III. in Cap. Tua nos, & Gregorius IX. in Cap. Quæsitum, eodem Titulo, dum statuunt non esse contra Clericos ob crimen huiusmodi procedendum, nisi notorium fuerit, neque ab eorum consortio in diuinis abstinendum: & sine accusatore, deficiente notorietate, formandum non esse iudicium, ac etiam credendum non esse testimonio bonorum virorum, inter quos viuere dignoscuntur. Nihilominùs in citato Cap. Tua nos, id decernitur, quod sine accusatore & notorietate potest ad remedium mali huiusmodi deseruire, dum sic dicitur: Sed si de Clericis ipsis [Cap. Tua nos.] talis habeatur suspicio, vt ex eâ scandalum generetur in populo, licèt contrà ipsos non appareat accusator, eis tamen est Canonica purgatio indicenda: quam si præstare noluerint, vel defecerint in præstanda, eos Canonicâ debebit animaduersione punire. Sic ibi. Licèt ergo bonorum virorum testimonia non sint ad punitionis effectum sufficientia, possunt ad suspicionem sufficere, & ad scandalum credendum; neque enim ad hoc iudicij formam Pontifex necessariam esse definit. Indicenda ergo est purgatio Canonica taliter criminosis. Sed certè in populis [Purgationem Canonicam in vsu non esse.] Indorum illa impossibilis est, communiter loquendo, quia nequit ibi esse sufficiens purgationi testium numerus, de quo Cap. Insinuatum, de simoniâ. Præterquàm quòd purgatio Canonica vix iam in vsu habetur: immò ab vsu penitus abiisse, nisi in caussâ hæresis, testantur Iulius Clarus, Salcadus, & Penna, apud Barbosam in Collectaneis ad Decretales, Lib. 5. Titul. 34. Cap. 1. numer. 2.

