Ideò obseruanda est valde doctrina quædam apud P. Thomam Sancium in Opere Morali, Libr. 1. Cap. 10. num. 61. vbi ait ob dubiam excommunicationem impediri aliquem ne in Episcopatum aut dignitatem promoueatur, à quibus turpe sit aliquando eum deturbari, comperta Censuræ veritate, aut saltem ob dubium illud nota aliqua inureretur Dignitati. Quod docet Glossa in Cap. 1. Sententia 8. quæst. 1. & probat ex Cap. Tantis 81. dist. & Cap. Omnipotens, de accusation. & cauetur ita, non tam gratia excommunicationis dubiæ obseruandæ, quàm reuerentiæ gratia, debitæ Dignitati. Et constat, quia idem fieret in dubio alicuius criminis nullâ affecti Censurâ. Sic ille philosophatur, ex quo & P. Palaus Parte 6. Disput. 1. Puncto 8. num. 9. addens quòd si periculum cesset, quia moraliter loquendo Censura cognosci non potest, dubium huiusmodi nullum præstabit impedimentum Ecclesiasticæ dignitati accipiendæ. Id autem quod de excommunicatione dicitur, ad suspensionem extendendum constat identitate rationis, quia ob illam potest Prælatus Ecclesiasticus à suâ dignitate deturbari, cui & notam inuri est pariter manifestum. Sacro nomini absit iniuria. Sic in citato Cap. Tantis. D. Cœlestinus Pontifex ex Epist. 2. ad Episcopos Galliæ. Pro quibus hæc satis.

Circa Caput VI. & §. I.

De obligatione visitandi Episcopos perurgente.

FAcit pro illa id, quod habet Pater Petrus Hurtadus 2. 2. Disputat. 162. de Charitate. §. 60. vbi post declaratam ipsam in Parochis & Prælatis aliis, & etiam in Concionatoribus in ordine ad correctionem, ita scribit: Hinc conficiant vtrùm suo muneri satisfaciant, qui totâ Diæcesi & Republicâ incendio peccatorum deflagrante, pacatè domi suæ dormiunt, qui sui officij legibus tenentur omnes angulos conspicere, ne quod peccatum lateat in tenebrarum latebris. Sic ille.

Circa §. Tertium.

Ubi de congrua Episcoporum.

AGit de illâ P. Bardi in Selectis, Lib. 3. Quæst. 10. Sect. 4. & 6. & in 5. probat non peccare contra iustitiam profanè expendens. In 4. autem num. 3. & 4. validè improbat sententiam Lorcæ 2. 2. Disputat. 40. num. 44. vbi contendit Decretum Concil. Tridentini largitiones Episcopis prohibentis non pias, de immobilibus tantùm bonis accipiendum, & de iuribus ad annos redditus. Quæ intelligentia omnino est à mente Patrum Conciliarium aliena. Pro largitionibus enim talibus non erat opus nouum Decretum efformari, quandoquidem Episcopi suo libitu nequeant bona immobilia, inter quæ etiam iura ad annuos redditus computantur, sed iuxta Canonici iuris dispositiones vrgentissimas alienare. Vnde neque ex illis licet moderatas cognatis facere donationes, quas tamen Concilium ibidem admittit. Videndus etiam Diana Parte 10. Tract. 11. Resolut. 35. vbi contra Lorcam etiam dimicat Duuallij armis. Qui & Resol. 36. cum eodem & aliis firmat pauperes loci esse præferendos, & quid circa filios spurios. Circa primum autem iuuat ex P. Ioanne Rho in variâ virtutum historiâ Lib. 1. Cap. 12. §. 4. luculentum exemplum posuisse; sic enim ille. Ibissam insulam ab Otomannicæ claßis arce imposita, vt muniret Carolus Cæsar, pecuniam vnde corradebat. Ergo à Villa-noua, cuius proximum & opulentißimum esset Sacerdotium, XX. mil. mutua petit. Negat vir Dei pauperum suorum redditus passurum se in bellicos vsus conuerti, monentibus consuli desertißimis Insulanis, Valentinos pauperes à Deo sibi commendatos, non Ibissanos esse, respondit, & alia lectu dignissima. Videri etiam pro Episcoporum obligatione potest Verricelli Tom. 1. n. 83. vbi ait illos teneri saltem ad medietatem residui, & ceteros ad sextam, cum aliis citatis n. 48. & pro Religiosis Pasqualigus Decis. 267. vbi probat omnino à voto paupertatis absolui, sicut & ab aliis etiam solemnibus, de quibus proximis Capitibus.

AD TITVLVM XIV.

Circa Caput I. num. 4. & seqq.

Ubi an Parochi esse Vicarij Generales possint.

QVæ à nobis circa hoc dicta, si residere nequeant, tenent Pasqualigus Decis. 463. nullâ additâ limitatione, nisi duorum mensium vacationis.

Circa Caput V. & num. 20.

Ubi de obligatione fraternæ correctionis

NOn esse illam in delictis publicis, videri apud Dianam potest Part. 7. Tract. 3. Resol. 42. & propter illius defectum non posse denuntiationem repelli Resolut. 58.

Circa num. 29.

Ubi de ludo Ecclesiasticorum.

NOtanda Bulla Pij V. contra clericos & Religiosos ludorum lethalium spectatores, sub excommunicatione, de quâ Diana Parte 7. Tract. 9. Resol. 40.

Circa num. 30. & 31.

Ubi de exponente in ludo totam summam, quam est lucratus.

DIana suprà, Resolut. 7. P. Thomam Sancium, Cardinalem Lugo, ac P. Dicastillum sequitur. Sed si alio die? Vide ibidem & comperies esse probabile cum citatis, negante P. Dicastillo, sed non probabilitatem.

Circa num. 33.

Ubi de potestate Vicarij Generalis, de quo & Titulo 12. num. 315.

DE hoc Diana Parte 10. Tractat. 15. Resol. 31. vbi pro delegatâ plures Auctores adducit, sed pro Ordinariâ multò plures.

AD TITVLVM XV.

Circa Caput I.

Ubi an Parochi esse Visitatores possint.

QVod negat Pasqualigus Decis. 463. si residendum illis sit.

Circa num. 8. & sequentes.

Ubi de Visitatorum obligatione circa munera, & eorum restitutionem.

PAter Tamburinus in Decalogum lib. 9. cap. 2. §. 1. n. 11. & 12. ait Visitatores præ aliis iudicibus teneri, & disposita circa alios, in vi iuris naturalis relicta: vnde accepta ab illis ante prolationem sententiæ, restituenda; secus finitâ caussâ. Si tamen iudex agnoscat se non esse in proximo periculo, quia de suâ constantiâ est probabiliter certus, non tenebitur. Et leges prohibentes non obligare in conscientiâ. Sic n. 6. & 7. quia tamen Concil. Tridentin. citat Cap. Romana, in quo est verbum Præsumat, temperatur, & ad exigua non extenditur, sine esculenta, siue alia. Sic philosophatur ille, iuxta cuius mentem accipiendum, & probabiliter quidem. Et quod absolutio à suspensione impendi possit virtute Bullæ Cruciatæ, videri potest apud Leandrum Parte 4. Tractat. 4. Disput. 4. Quæst. 3 in fine. & Quæst. 4. etiam in fine, iunctis iis, quæ habet Disput. 5. Quæst. 1. & 5.

Circa num. vltimum.

Ubi de obligatione Beneficiarij ad ornatum Ecclesiæ.

TEneri ad illud, si Ecclesia indigeat, probat & benè equidem, Pater Bardi in Selectis Lib. 3. Quæst. 10. num. 4. vbi quòd & Ecclesia venit nomine pauperum. Et est sanè titulus ille non maior.

AD TITVLVM XVI.

Circa Caput I. & §. II.

Ubi de obligatione Parochi ad dicendam Missam, & applicandam pro Paræcianis.

NEgat illam Pater Tamburinus Opusculo de Sacrificio Missæ, Libr. 1. Cap. 6. §. 2. numer. 2. quando in Paræcianis non est obligatio audiendi illam. Et quantùm ad applicationem Lib. 2. §. 16. num. 4. Quæ sententia Parochis quidem est fauorabilis, humano more loquendo: sed certè fauor talis cum multorum est certissimo detrimento, cùm sint altissimi sacrificij fructu multiplici defraudandi. Leander Tomo 2. Tractat. 8. Disputat. 5. Quæstio 5. ait omnes Doctores obligationem agnoscere, licèt circa numerum non conueniant: ipse in Festis solemnioribus.

Ibidem circa num. 7.

Ubi de stipendio pro Missis obligationis.

POsse illud accipere Parochum quando est ad Missam dicendam obligatus, sed non ad applicationem, iuxta dicta hoc loco, tenet P. Tamburinus, quod est generale pro aliis, & cùm obligatio applicationis non oritur ex stipendio, pro quo Leander suprà, Quæst. 14. & 15. stipendij autem nomine veniunt salarium, redditus Capellaniæ, &c. sed ex opposito insurgit Bossius Parte 1. Titulo 1. num. 401. & seqq. Immò qui stipendium pro dicendâ Missâ accepit, sed sine obligatione applicationis, posse aliud stipendium accipere: sicut è conuerso, qui accepit pro applicatione, sed sine loci obligatione, de quo Libr. 3. Cap. 1. §. 3. numer. 14. & seqq. Quæ sententia erit probabilissima omnibus Pitantiariis, & vtinam non etiam pluribus aliis: sed iuxta illam (si consequenter loquendum) non solùm duplex stipendium, sed & triplex licebit accipere: si quis adstrictus sit tantùm loco, sed non tempori, cuius est ratio eadem. Quin etiam & quartum, si circa modum celebrationis aliquid exigatur. Atqui hæc non admittentur: modus ergo est circa prius illud statuendus, vt sit modus in rebus maximè sacris, in quibus auaritia est execrabilis. Pro quo videri potest P. Bardi in selectis, Lib. 10. Quæst. 12. n. 9. & P. Fragosus Tom. 2. Pag. 165. Col. 2.

Jbidem circa stipendium pro applicatione fructus respondentis celebranti, & de alijs circa Appendicem.

SEntentiam id admittentem, quam & tenet ac latè probat Leander suprà, qu. 10. esse probabilem affirmat Lezana Tomo 4. verb. Opinio, numer. 10. sicut & aliàs de duplici stipendio. Et Vericelli Tomo 1. Tract. 29. num. 5. P. Tamburinus suprà num. 71. Sed tamen post scripta à me circa ipsam, & quod euenit augurante, à Sede est Apostolicâ proscripta, & Decreto SS. D. Alexandri VII. Die 29. Ianuarij 1659. reprobata. Contra quam etiam, secluso Decreto Vrbani VIII. stat P. Bardi suprà, & item damnauerat P. Persicus de officio Sacerdotis Lib. 2. Dub. 9. num. 102. Quem & alios adducit Diana Parte 6. Tract. 6. Resolut. 8. contra Marchinum. Qui & videndus contra eumdem Resolut. sequenti, circa duplicem fructum, impetrationis scilicet & satisfactionis. Non ita absurda illa, iuxta quam P. Tamburinus suprà num. 53. & sequentibus asserit pro vna Missa posse plura stipendia exigua recipi, quæ vnum iustum stipendium non excedant. Negat id sacra Congregatio verbis, quæ satis videntur manifesta, dum sic habet: Plura stipendia, quantumcumque incongrua & exigua, siue ab vna, siue à pluribus personis collata &c. Quid ad hæc? Habere id locum dicitur, cùm ita promissum, non verò quando sine promissione accepta fuerunt stipendia. Quod quidem in Decreto videtur innui, dum ita dicitur post adducta: Vt absolutè tot Missæ celebrentur, quot ad rationem attributæ eleemosynæ, præscriptæ fuerint. Sic ibi. Et hæc mihi pro saluanda sententia prædicta vt verosimilis explicatio succurrit, quam post hæc scripta inueni esse Peyrini apud Leandrum suprà Quæst. 5. Licet plus aliquid in eadem habeatur: quòd scilicet neque promissio obstet, quam necessitas potuit extorquere: licet in eo, qui stipendium ita non accepit promissio non inducat obligationem sub mortali; immò & accepto, ob paruitatem materiæ, nisi illud fuerit copiosum. Pro quo & Diana Parte 10. Tract. 15. Resolut. 43.

Si dicas non videri verosimile iusto stipendio obligationem laboris vrgere. Dici ad id conuenienter potest Pontificem sic posse statuere ad turpis lucri occasionem in re omnium diuinissimâ remouendum. Et qui ita promisit, sibi imputet promittenti, & audaciæ, quâ sine sufficienti est titulo ad sustentationem ordinatus. Videndus Diana à me visus post hæc scripta, aut reuisus potiùs dum visus exciderat, contra P. Tamburinum depugnans Parte etiam 10. Tractat. 16. Resolut. 71. Et nonnulla addens ex Cardinali Lugo. Quod verò idem Auctor proponit §. 5. n. 6. neque improbat, posse scilicet quempiam, retentâ parte stipendij, reliquum alteri tribuere vt Missam dicat, admittendum non est, stante Congregationis apertissimâ decisione, quam sub mortali obligare contra Bordonum probat Diana suprà Resolut. 69. & Parte 8. Tract. 7. Resolut. 75. De quo & Parte 6. Tract. 8. Resolut. 10.

Et Decreta præfata, Vrbani VIII. auctoritate suffulta, omnino esse inconcussa affirmat Lezana Tomo 3. verb. Missa, num. 10. & 11. & ipse P. Tamburinus §. 1. num. 6. qui tamen admittit. num. 12. quod nuper est dictum de parte stipendij, vbi recepta non sunt. & num. 13. si in gratiam eius sit datum; secus si ob Sacrificij deuotionem. Et numer. 14. si accipiens dimidiatum, aliud remittat gratis: quod rarissimè eueniet, vt cum aliis obseruat Diana Resolut. 68. Tractatus 16. citati §. Verùm, licet pergit ille, & num. 16. id ad Sacristam & Collectorem exendit. Vbi vt non improbabile idem statuit de faciente, cùm procurator pro ea re sit, vt Missæ alibi dicantur intra tempus designatum, in loco vbi minus stipendium reddi solitum. Quod & tradiderat P. Pellizarius Tract. 6. Cap. 3. num. 23. à Congregatione Indicis reprobatus, vt testatur Diana suprà Resolut. 68. citata. Item §. 9. num. 4. tres menses dilationis (quod & tradiderat Leander Tomo 2. Tract. 8. Disput. 4. Quæst. 18. & in Expositione suæ Regulæ Parte 5. in fine Lit. L. vbi & quatuor addit) vt modicum tempus admittit, vbi & Peyrinum refellit, qui circa Constitutionem 9. Vrbani VIII. ad 10. trium annorum spatium indulget. Cur non & per totam vitam, quæ esse breuior potest? Et quid ad hæc animæ in Purgatorio suffragium illud præstolantes? Modicumne illæ tempus totius trieterdis iudicabunt? O quàm aliter sentient ibi Doctores nonnulli, concedentes immodicas laxitates. Videatur P. Nicolaus Lancicius Opusculo 16. Cap. 11. Tomo 1. Vbi stupenda occurrent.

Sed quid de eo, qui stipendium maius, iuxta opinionem aliquando vt probabilem receptam, accepit, tenebiturnè ad restitutionem, & qui dedit, vti poterit compensatione? Affirmat Diana cum Auersa Par. 8. Tract. 7. Resolut. 75. Sed negat Bordonus apud eumdem: cuius sententia, aliis rationibus relictis quas ille adducit, probari potest, quia cessat ratio prohibitionis Pontificiæ, scilicet quæstûs amolitio, vt ex tenore Decreti constat. Operanti enim iuxta opinionem probabilem non potest nota turpis quæstûs imputari. Pro quo facit P. Bardi in Selectis Lib. 1. Quæst. 7. vbi probat acceptum ex probabili opinione, à contrahente ignoratâ, iustè retineri, neque esse locum compensationi. Sed Auctor ipse ibidem Lib. 10. Quæst. 12. n. 10. de eo loquens, qui ratione applicationis fructûs respondentis sibi diuersum stipendium accepit, affirmat illud esse restituendum: & id quidem consequenter: quod autem addit num. 13. est magis speciale; non scilicet suffragari bonam fidem, quia est contractus; Do vt facias, & inter contrahentes non suffragatur bona fides, vt omnes fatentur. Sed hoc non videtur quomodo potuerit in generali illa doctrina, quæ omnium dicitur esse, fundari, cùm talis reuera non esse videatur: affirmantibus grauissimis Scriptoribus acquisitum ex contractu, qui reuera iniustus fuit ob excessum rei acceptæ, non inducere obligationem restitutionis, si sit bona fide consumptum, & accipiens non est factus locupletior. Pro quo videri potest P. Molina Disput. 720 numer. 4. §. Dubium P. Laymam Lib. 3. Tract. 2. Cap. 3. P. Hermannus in Medulla Theol. mor. Lib. 3. Tract. 5. Cap. 2. Dub. 6. Artic. 1. n. 3. Bonacina Tomo 2. Disput. 1. de Restitutione Quæst. 2. Puncto 1. num 16. qui alios citat. Iuxta hæc ergo secus dicendum in casu, de quo loquitur citatus Auctor, vt sit illud satis probabile, vtpote non leui ratione & auctoritate fundatum.

Si dicas sequi ex hoc eum; qui stipendium recipit, & ita insumit, vt ex eo non fiat locupletior, posse Sacrum non facere, si bonâ fide existimauit pro eo faciendo non dari, cùm tamen posteà cum onere datum deprehendat. Respondeo Primò concedendo sequelam, quia in eo videtur communis de bona fide doctrina suffragari. Respondeo Secundò diuersam esse rationem, quia in eo reuerà fuit contractus, Do vt facias, & nihil refert quòd factus sit aut non factus locupletior, cùm id non tollat obligationem faciendi vt verus contractus sit. In casu autem nostro accipiens stipendium maius pro faciendo Sacro, illud reipsa facit, licet pro excessu bona fides suffragetur, quod stare cum vero contractu potest.

Si instes, ita factum fuisse contractum, vt dans stipendium solummodò voluerit iustum pretium laboris offerre, & quia existimauit illud esse, quod dedit, proptereà ab ipso datum: excessus ergo inuoluntarius fuit respectu vnius Sacri. Cùm ergo ex illo recipere spiritualem fructum possit, sic eius est interpretanda voluntas, vt contractum etiam velit ratione excessûs celebrare: & quidem Do vt facias. Eo ergo stante non poterit bona fides eum excusare, qui eo pacto contractum fecit, sicut non excusat respectu expressi contractûs.

Respondeo dantem maius stipendium, quia existimat esse legitimum, ratione excessus nolle diuersum inire contractum, dum id non exprimit, neque etiam tacitè intendit: vnde si aliqua facienda esset restitutio, non applicatione alicuius spiritualis fructûs, sed redditione excessûs dicti constare deberet, nisi id fieri non posset. Tunc enim Sacrum aliud faciendum, si excessus valorem integri stipendij attingeret, aut dimidiata illius applicatione. Cùm ergo voluntas noui contractus non fuerit, perinde se habet pecunia illa, acsi modo alio non concernente contractum, ad Sacerdotis manus deuenisset, & ita eum iuuat bona fides. Præterquam quòd propositum in mente retentum nihil operatur. L. Quidquid adstringendæ de verbor. obligationib. Quòd si facultas restituendi non sit in casibus, de quibus dictum, circa modum satisfaciendi per indulgentias, pia opera, & sacrificij applicationem, iuxta sententiam de infinito valore, consulendus Lezana suprà num. 20. & 29. vbi ex Theodoro Statio suæ Religionis Generali illum proponit.

Ibidem circa num. 8.

Vbi de obligatione in Parocho audiendi Confessiones.

BOrdonus Tomo 1. Consiliorum Regular. Resolut. 34. Quæst. 21. num. 60. tenet obligatum esse audire semel saltem in hebdomada volentem ex deuotione confiteri. Cuius sententiam adducit Diana Parte 8. Tract. 7. Resolut. 90. nec videtur improbare Leander Tomo 1. Tractat. 5. Disput. 11. Quæst. 119. debere ait quoties rationabiliter petitur.

Ibidem circa §. 3. num. 15.

Vbi de redditibus respondentibus Beneficiatorum ministeriis.

VIdendus pro resolutione nostra Diana Parte 10. Tractat. 17. Resolut. 47. vbi alios adducit.

Circa Caput III.

Vbi de cohabitatione feminarum, & occasione proxima.

P.Tamburinus Opusculo 1. quod est de Confessione Lib. 2. Cap. 3. §. 3. n. 9. circa occasionem proximam doctrinam P. Laymam admittit & §. 5. in terminis casus nostri loquens ait non teneri infirmum seruitricem dimittere, si affectus absit, & periculum. In quo nihil videtur speciale dicere, & circa quod quæstio esse possit. Cessante enim affectu & periculo, etiam sanus retinere illam potest, iam enim proxima occasio non est, quæ per ordinem ad effectum & periculum, quod in ipso affectu est positum, talis æstimatur. Sed quòd adhuc non cessante retineri possit, tenet cum aliis Leander Tomo 1. Tract. 5. Disput. 7. Quæst. 36. 39. & 42.

Circa Caput VIII. à num. 92. vbi de Tabacho.

P.Tamburinus Opusculo de Eucharistia Cap. 2. §. 6. numer. 18. ait illo per os assumpto, si deglutiatur, violari ieiunium pro recipienda Eucharistia requisitum. Et num. 23. id negat de sumpto per nares, siue in folio, siue in puluere, siue in fumo. Contrarium tenet Lezana Verb. Eucharistia num. 17. de quomodocumque sumpto, quem adductis Marchantio, Auersa, Machado, & P. Escobar, impugnat Diana Parte 8. Tract. 7. Resolut. 3. Quem & sequitur Pasqualigus Decis. 333. & 334. & Leander Tomo 2. Tract. 7. Disput. 5. Quæst. 10. & Bossius Tomo 3. Tit. 22. numer. 16. & 17. Vide P. Quintanam Tomo 1. Tract. 3. Singulari 1. in fine, circa prohibitionem in Diœcesi Hispalensi, de qua & Diana Parte 10 Tract. 16. Resol. 23.

Circa Caput IX. & num. 107.

Vbi de obligatione circa Rubricas in Sacrificio Missæ.

P.Tamburinus Lib. 2. de Sacrificio Missæ Cap. 5. §. 3. num. 5. & 7. asserit citra mortale posse in Canone loco Episcopi nominari Generalem Religionis: quod & tradit P. Quintanad Tomo 1 Tract. 7. Singulari 36. num. 4. vbi & contendit, etiamsi declaratio Nuntij, de qua in citato numer. Operis nostri, vim legis habeat, quod tamen non omnes admittunt, vt videri apud eumdem potest num. 3. non posse habere vim obligandi sub mortali, ob paruitatem materiæ. Quod tamen ego dicere non auderem, quia ex eo sequitur in tali declaratione aut præcepto errare Pontificem, quod affirmare non exiguæ esset audaciæ. Secus esset, si declaratio talis minimè præcessisset, hæc enim ostenditnon esse in eo materiæ paruitatem. Pro quo videri potest Lezana Tomo 3. V. Missa, num. 58. vbi grauem ceremoniam sub mortali obligare dicit. Et num. 59. vbi contra Patris Fagundez sententiam depugnat.

AD TITVLVM XVII.

Circa Caput VIII.

Vbi de Parochis Religiosis quoad absolutionem à reseruatis n. 54.

ERunt fortasse qui putent absolui posse per priuilegium Innocentij VIII. pro Prædicatoribus, quod adducit Eusebius de Herrera Decisione 9. numer. 23. Remigius, & Recentiores alij. Sed quòd ad rem non faciat, benè ostendit Diana Parte 8. Tract. 7. Resolut. 78.

Circa num. 55. & seqq. vbi de voto paupertatis.

LEzana Tomo 2. Cap. 18. numer. 15. à Nobis dicta confirmat, licet addat securiùs esse id, quod superest, post Ecclesiæ & pauperum subleuationem, Ecclesiæ potiùs, quàm Monasterio applicare. Incorporationem autem eorum, quæ secum fert, statuit numer. 28. subdens numer. 33. tam amplè posse disponere in vsus pios, præsertim circa Ecclesiam, ac Parochi sæculares. Quod iuxta dicta intelligendum; Prælatorum enim debent dispositionem amplecti. Vnde num. 37. affirmat, quòd licet Prælatus imponere nequeat pensionem Beneficio, benè tamen Beneficiario pro religioso aliquo, aut pio opere. Non ergo, cùm Ecclesia non eget, semper licet in eam beneficij emolumenta conferre; & de Indicis loquitur ille, de quibus num. 32.

Circa Appendicem.

Vbi de Monasterio diuite, an exigere aliquid ab ingredientibus queat.

DE hoc Diana Par. 8. Tract. 7. Resol. 29. vbi satis doctum Renati à Valle discursum adducit, vt id non liceat. Sed ille cum Villalobos Tom. 2. Tract. 37. Diffic. 13. num. 5. contrarium sentit, pro quo & citat Hieron Rodriguez, id tunc negantem, cùm ratione vtilitatis personæ sic fieret, aut ob clariorem Monasterij magnificentiam: & generaliter cùm ratione victûs non exigitur. Allegat item P. Laymam Lib. 4. Tract. 10. Cap. vlt. §. 4. num. 39. vbi cum aliis ratione consuetudinis id admittit, vbi illa excusare potest. Non possum autem non rationem, quam afferunt ex præfatis aliqui, minùs esse consequentem adnotare. Aiunt enim posse recipi, quia in locupletibus Monasteriis sumptus maiores sunt. Aut enim non necessarij illi, & ita pro eisdem nihil exigi potest. Aut necessarij: & ita cessat quæstio: iam enim Monasterium, etsi locuples sit ob reddituum quantitatem, reuera est egens, cùm non habeat, quod sibi est ad rationem viuendi necessarium. Addunt his temporibus pretia rerum aucta: ex quo similiter arguendum, cessare scilicet quæstionem. Videndus & Leander Parte 5. in Expositione suæ Regulæ Cap. 44. exactionem quamcumque prohibens.

Circa approbationem Confessariorum, an vnica satis. De quo Titulo 12. num. 340.

DE hoc egerat Diana Parte 6. Titulo 7. Resolut. 59. Vbi aliquos asserentes adduxerat, Patres scilicet Celotium, Baunyum, & Præpositum, quorum sententiæ obstare declarationem Vrbani concluserat. Pro quo & Leander Tomo. 1. Tract. 5. Disput. 11. Quæst. 66. dicens non esse omnino certum in Regularibus.

An cum limitatione approbari Religiosi possint. De quo Titulo eodem num. 354.

DE hoc etiam Auctor idem loco eodem Resolut. 61 vbi cum Card. Lugo id concedit, P. Celotij sententiâ reiectâ. Licet iniustè aliquando procedere Episcopi soleant, contra quorum tamen non est eundum voluntatem. Inualidam autem esse reuocationem sine rationabili caussa cum eodem tenet Cardinali Resolut. 62. vbi & alios adducit. Qui ergo circa se iniustè agi sciunt, etiamsi iustè se agere Episcopi iudicent, quòd possint agere nequeunt ignorare, scandalis tamen euitatis. Pro quo videri potest Lezana Tom. 1. Cap. 19. num. 8. & 9. & Pasqualigus Decis. 500. vbi num. 10. & seqq. probat Religiosum habentem sufficientiam non posse cum limitatione locorum ac personarum approbari, etiam ratione ætatis, quod & tenet cum aliis Leander suprà Quæst. 85.

De approbatione ad prædicandum. An examen necessarium. De quo ibidem à num. 331.

NOn posse ab Episcopis examinari Religiosos tenentij, quos adducit Diana Parte 6. Tract. 8. Resolut. 20. dicens praxim esse in contrarium, & Declarationem Cardinalium, quam adducit Barbosa circa Sessionem 5. Concilij Tridentini; sic autem concludit: Vnde supposito quòd sit vera, non est ab ea recedendum. Parùm ergo praxim sensit vrgere, cùm obligationem totam in Declarationis constituat veritate. Et quidem praxis generalis non est, neque in Indiis viget. Quòd autem Declaratio non sit recepta, & generaliter intimata, Auctoris eiusdem adeò diligentis ignoratio manifestat. Et nullam requiri licentiam ad prædicandum extra Ecclesias, immò contradicentibus Ordinariis id fieri posse tradit variis locis Lezana Tomo 5. à se citatis in Mari magno Carmelitarum numer. 466 cum Hieron. Rodriguez. Vt sanctè admonet P. Suar. Tomo 4. de Relig. Tract. 1. Lib. 9. Cap. 1. num. 9. (qui & videndus num. 16. pro prædicatione in plateis) Sed vitandæ turbæ, quia non ita certum, vt dixi: & vt esset, præstat cedere, quàm rixari.

De Sacramento Extremæ vnctionis, pro Parochis, de quo Cap. 12. Tituli eiusdem.

COntra sententiam P. Martinon, de qua num. 345. acriter depugnat Diana Parte 15. Tract. 15. Resolu. 81. vt vnctio oleo non benedicto minimè valeat, nec sit in praxi admittenda. Quod quidem P. Suarius ita censet Tomo 4. in 3. Partem Disput. 40. Sect. 1. numer. 6. vbi ait talem sententiam sibi ad minimum videri temerariam. Sed cùm eam teneant Glossa in Cap. Presbyteros. 95. dist Caietanus 3. p. quæst. 72. in Comment. artic. 3. rationem generalem adducens, quæ huius etiam Sacramenti materiam comprehendit. Victoria in Summa de Sacramentis n. 216. P. Sa V. Extrema vnctio numer. 6. & probabilem etiam alij censeant, vt testatur P. Martinon, non videtur ita acriter improbanda. Cùm dici aliàs possit oleum ipso vsu sanctificari. Dicente enim Sacerdote: Per istam sanctam vnctionem. iam ostenditur sanctum id, quod pro eadem adhibetur. Et quidem simplici Sacerdoti posse à Pontifice facultatem concedi benedicendi oleum pro hoc Sacramento, graues Scriptores affirmant apud Dianam Resolut. citata. quod ipse probabile affirmat, & est in vsu apud Græcos, ex tacitâ saltem Papæ concessione, vt ille ait: nec reiiciendum statuit Constitutione suâ Clemens VIII. quæ est 34. Tom. 3. Bullarij Romani. Iuxta quod dici etiam potest in casu necessitatis ex tacita Pontificis concessione idem posse fieri, cùm similia multa in necessitate sint licita, quæ aliàs prohibentur. Et cùm vsu ipso oleum sanctificari queat, vt diximus, talisque sit Sacerdotis intentio, inde etiam id potest sufficiens verosimiliter reputari, & P. Suarius ad suam illam censuram, & Florentini Concilij ac Tridentini, post antiquiora alia Prouincialia, & Innocentij I. in Epistola ad Decentium Cap. 8. auctoritate fundatur, à quibus oleum per Episcopum benedictum vt materia Sacramenti huius assignatur. Atqui eo non obstante, sufficere oleum à simplici Sacerdote benedictum, probabile est, iuxta dicta: ergo decreta illa non sunt accipienda vt sonant, ita vt de necessitate Sacramenti sit Episcopalis benedictio, sed dicendum de ordinario Ministro procedere, vt ex Nicolao Ysambert habet Diana Parte etiam 10. Tract. 17. Resolut. 32. Ex quo & fit neque ex illis posse conuinci Sacerdotalem saltem esse necessariam, quia id nullibi declaratur. Non ergo id videtur vti penitus improbabile reprobandum. Sed reprobatum tamen in Indice expurgatorio videtur Anni 1640. vt testatur P. Quintanad venas Tomo 1. Tractat. 5. Singulari 2. num. 1. Victoriæ sententia expuncta. Et P. Raynaudus in eruditissimo Opusculo de bonis ac malis libris numer. 537. vbi de Lusitanica etiam Inquisitione testatus. Non ergo in Hispania aliter opinandum: quod tamen P. Martinon, & exteri alij, parùm fortassè, sed immeritò, curabunt. Licet Leander dudum in Hispania scribens id vt probabile proponat Tomo 1. Tract. 4. Disput. 2. Quæst. 3. ex multis quos citat.

Circa repetitionem vnctionis, si defuit quidpiam, vt in casu, de quo in citato Capite, videri potest Diana Tract. 12. cit. Resol. 31. vbi ministrandum sub conditione docet, si infirmus nullum aliud potuit recipere Sacramentum, secus si suscepit, quia tunc graue non suberit detrimentum. Et in fine cum P. Pellizario concludit, si tempus notabile non intercessit, vnctionem supplendam; si tale fuit, omnes adhibendas, quia probabilius est omnes esse de substantia, & Sacramentum in vltimâ perfici. Non esse necessariam sensuum expressionem ex aliis proponit Resolut. 32. aliter sentiens.

Circa absolutionem ab hæresi an liceat respectu Regularium.

COntra P Baunyum facultatem pro illa defendentem, vt à suis scilicet maioribus Prælatis, & ab aliis ex ipsorum commissione possint absolui, insurgit Diana Parte 6. Tractat. 7. Resol. 63. ob Decretum Vrbani VIII. & meritò quidem generaliter loquendo. Apud Indias tamen id, quod pro aliis licet, nequit Religiosis denegari, iuxta dicta numer. 323. & seqq. Idem firmauerat citatus Auctor Parte 2. Tract. 2. Resolut. 23. & præsertim contra Crousers, & Scriptorem citatum Tract. 6. Resolut. 54. citatæ Partis 6. ob Constitutionem etiam Pauli V. quam & adducens Alberghinus in Manuali Qualificatorum Cap. 38. idem statuit. Quibus non obstantibus sententiam P. Bauny, & P. Crousers defendit vt probabilem Leander Parte 4. Tract. 2. Disp. 17. Quæst. 78. alios adducens, licet pro Hispania aliter censeat Quæst. 79. & absolutè tenet Bossius Tomo 2. Tit. 4. num. 48.

AD TITVLVM XVIII.

Circa Caput I.

Vbi de obligatione assistendi in Præbendariis.

PAter Bardi in Selectis Libr. 3. Quæst. 5. numer. 10. ait non obligari sub mortali, dum non lucrantur, non enim est graue Ecclesiæ detrimentum si ex triginta vnus desit. Ergo vbi numerus valde minor, vt in Indiis, secus dicendum, in quibus numquam prædictus extat, etiam in maioribus Ecclesiis. Vnde circa hoc Regiâ est cautione prouisum iam, diebus tantùm quindecim pro acceptatione permissis.

Circa Caput II. & num. 13.

Vbi de Vnico Canonico circa lucrum.

FAcit pro Dicti 4. decisione Cap. Relatum & 2. de Testam. ibi. Vbi autem in locum defuncti tantùm est vnus ordinandus, is ea bona (sicut & alia ipsius Ecclesiæ) in Dei timore dispenset. Videri etiam potest Pasqualigus Decis. 253. num. 7. vbi cum multis firmat ad vnum posse totam Collegij redigi potestatem.

Circa Caput III. & num. 18.

Vbi de Præbendariis subrogatis.

QVòd æquiparatio idem operetur, textibus & Auctoribus adductis ostendit S. Rota in vna Valentina 8. Iunij 1643. apud Dianam Parte 7. & hoc in iuridico negotio; cùm stet aliàs receptum vulgò proloquium quòd omne simile claudicat: pro quo lepidum extat Epigramma Nostri Antonij Stratij Lib. 2. Selectorum eiusdem circa initium, cuius illa conclusio:

In te igitur verum est vulgi, Chæristrate, verbum:
Quod omne simile claudicat.

Et quando æquiparatio est cum substitutione, stat euidentiùs resolutio de fruitione eorumdem priuilegiorum, iuxta Textus & Doctores, quos adducit Pasqualigus Decis. 103. num. 4.

Circa Caput IV.

Vbi de obligatione erogandi super cùm tota Præbenda est in distributionibus constituta.

NEgat id P. Bardi in Selectis Libr. 3. Quæst. 19. Dicto 2. sed fundamento ferè nullo, contra quem militant quæ à Nobis sunt adducta, & à viro docto minimè videntur expensa. Ergo cum bona ipsius venia Quod scripsi, scripsi. Et scripsi quidem ante illum visum, sententiamque illam improbabilem dixi, & auctoritatis ac rationis præsidio destitutam: pro qua tamen ille adducit P. Azor Tomo 2. Lib. 7. Cap. 9. Quæs. 10. alios referentem, additâ ratione quòd semper distributiones tales tribuuntur vt stipendium laboris, sicut quod datur pulsanti organa, campanas, &c. Fructus autem Præbendæ propriè tales, & à distributionibus distincti, non dantur vt stipendium, sed in titulum, seu intuitu Ecclesiæ, & non personæ vt operanti.

