Dico tertiò. Capitulum debet sub rea [Assertio 3. Et ad doctum eligendum.]tu culpæ lethalis Vicarium doctum eligere, si inueniri talis possit. De absoluta obligatione constat: quia Vicarius est veluti Episcopus, dum Episcopalis vacat Sedes, cùm in eo iurisdictio resideat, & ita iudex in caussis totius diœcesis futurus: atqui Episcopum esse doctum debere sacri Canones clamant, pro quo præsertim Cap. In [Qualis doctrinæ suppellex in Episcopo requiratur, & consequenter in Vicario.]ter cetera, de Officio iudicis Ordin. Sed quod habetur in Cap. Nisi cùm pridem, de Renuntiatione, magnum habet momentum, & pro Vicario apprimè facit: sic enim ibi: Pro defectu quoque scientiæ plerumque potest petere ceßionem: quia cùm ipsa circa spiritualium administrationem sit potißimùm necessaria, & circa curam temporalium opportuna; Præsul, qui [Cap. Nisi cùm pridem, de Renuntiat.] commissam sibi debet Ecclesiam regere in vtrisque, salubriter ei renuntiat, si scientiam, in qua ipsam regat, ignorat. Tu enim (inquit Dominus. Osee 4. v. 6.) scientiam repulisti: & ego te repellam, ne Sacerdotio fungaris mihi. Hæc Innocentius Tertius, in quibus probatio Assertionis elucet: Vicario siquidem spiritualium cura, atque etiam temporalium, toto ambito diœcesis incumbit, pro quibus scientia necessaria est, vnde qui competenti caret, omnino est ad officium ineptus, & proinde etiam grauiter peccant talem ad illud eligentes. Quod adeò videtur perspicuum, vt absurdum videatur illud in dubium reuocare. Peccaret quidem grauiter Capitulum, si pro temporali administratione rei alicuius ad Ecclesiam pertinentis Oeconomum ineptum adhiberet, sicut & pro quolibet alio in ipsâ ministerio: ergo multò magis Vicarium eligens scientiâ ad rectam functionem sui muneris destitutum: quandoquidem omnium illud est officiorum maximum, quorum prouisio ad ipsum potest pertinere. Quòd autem eminentia scientiæ necessaria non sit, citato in Capite de [Non eminentem, sed competentem necessariam.] Renuntiatione eleganter declarat Pontifex, sic locutus: quamquàm desideranda sit eminens scientia in Pastore; in eo tamen sit competens toleranda: quia secundùm Apostolum (1. Cor. 8. v. 1.) scientia inflat; charitas autem ædificat: & ideò imperfectum scientiæ potest supplere perfectio charitatis. Sic ille: qui competenti cùm sit in Episcopo scientiâ contentus, quando perfectio charitatis adest, imperfectionem eius suppletura, idem credendus est in Vicario requirere: de Episcopo enim ad Vicarium bene arguitur in huiusmodi requisitis. Et ita cùm dubium esset an quod de Vicario Cathedralis Ecclesiæ à Tridentino disponitur, extendi etiam ad Collegiatam, defuncto eius Prælato, deberet, Congregatio die 12. Septembris 1585. censuit [Declaratio Congreg.] negatiuè: quia si non est neceßè vt hic Prælatus mortuus sit Doctor: ergo neque Vicarius eius. Sic habetur in Declarationibus circa citatum Caput.

Dico quartò. Quod Concilium Tri [Assertio 4. Gradum in Iure Canonico habiturum, & secus eligentes vt grauiter peccant.]dentinum statuit circa Gradum in Iure Canonico, vt scilicet Vicarius sit Doctor, aut Licentiatus in illo, obligat ceteris paribus in conscientiâ, & obligatio videtur esse grauis. Sic colligitur ex multis Doctoribus, quos adducit Dom. Solorzanus Cap. 13. citato num. 38. & prætereà ex P. Bauny Tomo 1. Tract. 11. Quæst. 21. §. Eligit etiam. P. Fragoso Tomo 2. pag. 684. numer. 30. P. Palao Tomo 2. Tract. 13. Disputat. 2. Puncto 29. num. 4. P. Azor Tomo 2. Lib. 3. Cap. 23. in fine, vbi Concilij decisionem simpliciter proponit. Vnde mirari iuuat quomodo eum Dom. Solorzanus suprà num. 42. pro ea sententia referat, quæ & aliorum est, asserentium formam à Concilio propositam quoad qualitatem dictam parum in Ecclesiis Hispaniæ seruari; cùm nihil tale apud illum reperiatur. Sicut neque apud Sayrum in Floribus Decisionum Lib. 1. Titulo 16. Decisione 2. Vbi ita scribit: Vicarius gener alis à Capitulo [Sayrus.] Sede vacante constituendus, Doctor esse debet vel Licentiatus in Iure Canonico, vel aliàs quantùm fieri poterit idoneus. Et cùm Vicarius Episcopi idoneus esse debeat ad id, in quo vices eius gerit, & constitui solet ferè ad omnia, quæ gesturus est Episcopus; non satisfacit Episcopus muneri suo, nisi idoneum constituat, sed peccat: constitutio tamen talis Vicarij tenet ipso iure; modò sit Clericus saltem in Minoribus constitutus, vnde & ab eo & cum eo facta valida censentur. Hæc ille: ex quibus manifestè apparet ipsum quoad Capitulum Sede vacante sine limitatione formam à Concilio traditam in Vicarij electione complecti, neque de vsu contrario quidquam affirmare; & consequenter peccare illud, si idoneum non eligat, quandoquidem in Episcopo simile peccatum agnoscit, in quo minor est obligatio quoad prædicta, vt communiter Doctores tradunt. Quòd autem validam electionem dicat, peccatum non tollit, sed valorem in electione ab Episcopo factâ tantùm adstruit, cùm de electione Capituli nihil tale pronuntiarit. Tales autem la [Lapsus Iurisperitorum in citationibus.]psus in Iurisperitorum allegationibus passim deprehendimus, dum glomerare Auctores student pro Resolutionum suarum auctoritate fundandâ, sed in eorum lectione minimè vigilantes: quod in Textuum citatione sat frequens, vt & alij ante me adnotarunt, & ego experientiâ verissimum deprehendi. Sit tamen Dom. Solorzano sua de insigni conditione laus à me alibi non semel celebrata.

Assertionis autem probatio ex citatâ [Probatio Assertionis, & ex Concilij verbis expensis.] Concilij dispositione desumitur: neque enim quod ibi ab eo positum vim tantùm consilij habet: alioquin quod de termino pro electione, octiduo scilicet, dicitur, rationem etiam consilij solam haberet; quod est contra omnium mentem, & praxim inuiolabiliter obseruatam: neque obstat quod ibidem à Concilio additum; vel aliàs quantùm fieri poterit idoneus. Nam stante casu, vt à nobis proponitur, impossibile est vt sit aliàs quantum fieri poterit, magis idoneus. Cùm enim loquamur de omnibus, qui electioni occurrunt, ceteris paribus; si is, qui Gradum prædictum habet, prætermittatur, magis idoneus quantùm fieri potest, prætermittitur: quia habet quidquid alij, & prætereà Gradum à Concilio requisitum. Itaque si magis idoneus reperiatur; qui tamen Gradu prædicto careat, ille eligi poterit: secus ceteris paribus, vbi humani respectus tantùm præualere possunt, & ita eorum ratione [Esse aliquam de Capitulo qualtitatem, ex quâ excessus habetur.] grauiter in electione delinqui. Quemadmodum graues Auctores tenent ceteris paribus debere eligi ex gremio Capituli, vt videri potest apud Dianam suprà, Resolut. 57. qui & Cardinalium Declarationem adducunt: nam eo ipso quòd de Capitulo sit aliquis, si in aliis paritas sit, nequit esse simpliciter talis, quia ratione auctoritatis à gremio prouenientis paritas in aliis superatur.

Dico quintò. Si duo inueniantur pares, [Assertio 5. In Iure ciuili peritum ceteris paribus præferendum.] & Gradu inquam in Canonico iure conspicui, sed eorum alter in Ciuili etiam iure laureatus sit, ille est præferendus. Sic colligitur ex P. Fragoso citat. num. 30. vbi Vicarium etiam in Ciuili iuri non mediocriter versatum futurum esse pronuntiat. Est autem pro Assertione magnum in Tridentino Concilio fundamentum citato, Cap. 16. dum ait: Qui saltem in Iure Canonico sit Doctor, &c. Particula enim saltem id ponit, quod est in eo genere minus; vnde quod est plus desideratur, si inueniri possit. Cùm ergo Doctor aut Licentiatus in vtroque iure plus sit, & magis ad rem faciat, ille est iuxta Concilij mentem præferendus. Cumq́ue statim addat magis idoneum, quantùm fieri poterit, eligendum, militat argumentum idem, quod pro Assertione præcedenti iam datum. Et cùm peritia Iuris ciuilis magni esse momenti ad decisionem caussarum possit, in postpositione talis peccatum erit, quandoquidem Ecclesia aptiori administratore priuatur, in quo inueniuntur, qui eligunt, infideles. Id quod etiam probat non esse illud leue.

Dico sextò. Si quis Doctor aut Licen [Assertio 6. Peritus in Canonico Laureato in vtroque minoris in illo peritiæ præhabendus.]tiatus in Iure Canonico, in eo excellat, præferendus est laureato in vtroque peritiæ minoris, etiamsi in Ciuile constet eminere. Id ex eo ostenditur; nam caussæ, quas est tractaturus Vicarius, Ecclesiasticæ sunt, circa quas Canonicæ sunt leges constitutæ, vnde maior in illis peritia Ciuili anteponenda est, quæ in subsidium tantum adhibetur. Pro quo est Cap. Intelleximus, quod est [Cap. Intelleximus de noui oper. nunt.] primum, de noui operis nuntiat. in quo sic Lucius III. Pontifex: Quia verò sicut leges non dedignantur Sacros Canones imitari, ita & sacrorum instituta Canonum Principum Constitutionibus adiuuantur, &c.

Dico septimò. Si ceteris paribus Doctor aut [Assertio 7. ceteris paribus Theologum præferendum.] Licentiatus in Theologiâ cum Doctore Licentiato in Iure concurrat, nihil Tridentini Decreto derogando, dici potest præferendum illum, si Gradui doctrinam constet respondere. Quod quidem in adductis nuper verbis fundari potest: Qui saltem in Iure Canonico sit Doctor, &c. Illud enim saltem, vt dicebam, maius aliquid indicat, quod sit Concilij menti conformius. Rogo ergo quodnam illud sit? Dici potest iuxta Assertionem quintam, Gradum in Iure vtroque designari. Atqui hoc licet verosimile sit, & quod ad Assertionem attinet, illa ex eo rectè deducatur, quo modocumque dicta particula explicetur: videtur autem explicata alia satis congrua, si dicamus illud saltem Gradum in Theologiâ denotare, quia Gradus in Iure inferior est, & ita si Doctor Theologus non inueniatur, saltem Iuristam esse quærendum. Et de superioritate Gradûs Theo [De superioritate Gradus in Theologiâ.]logici dubitari nequit: sic enim Ecclesiæ statuta determinant, iuxta quæ Vniuersitatum omnium praxis inuiolata procedit, vnde & color insignibus omnium perfectissimus, albus scilicet, attributus. Deinde Theologia in Sacris Canonibus præsertim commendatur, vt videri potest in Cap. Licèt, de Præbendis. Cap. Finali, de Magistris. In Concilio Trident. Seßione 5. cap. 1. de Reformat. Vnde necessarium fuit per specialem Declarationem Sacræ Congregationis Cardinalium stabiliri, priuilegium Magistris & Scholasticis Beneficiariis ad residendum obligatis concessum, vt possint, dum legunt, aut studio Theologiæ dant operam, pro præsentibus haberi, ad Professores Iuris Canonici, & eidem studentes extendi. Accedit De [Ex Declaratione Cardinalium efficax argumentum.]claratio alia adducta num. 16. iuxta quam Vicarius succedens Prælato Ecclesiæ Collegiatæ non tenetur esse Doctor, cuius ratio est; quia cùm Prælatus ipse non teneatur esse Doctor, consequens est, vt neque Vicarius teneatur. Tunc sic: Episcopus non tenetur esse Doctor aut Licentiatus in Iure Canonico, cùm possit esse Theologus: ergo neque Vicarius illi succedens. Quæ consequentia, si legitima non est, neque illa esse videtur, quæ Congregationi est ratio decidendi. Videatur Thomas Hurtadus Tract. 12. num. 1842 vbi pro Theologi prælatione decertat.

Quibus id videtur obstare, contrarium [Obiectioni ex contrario intellectu Concilij, & Declarationibus, occurritur.] scilicet intellectum communiter esse receptum, vt scilicet omnino iuxta mentem Concilij fuerit in Iure Canonico Laureatum debere esse Vicarium: quod ita fatentur, quo absolutè id tenent; & qui censent non obligare decisionem dictam, in eo fundantur, quod per verba subsequentia sit illi moderatio adhibita, siue alius, quantùm fieri poterit, idoneus: vel quia ita vsu receptum: ac proptereà quia pro eo extant Cardinalium Declarationes, ac præsertim vna 28. Augusti 1621. quam Auctores adducunt, ac præcipuè Dom. Barbosa in Tractatu de Canonicis, cap. 42. numer. 53. Ad quæ responderi potest, ita quidem esse, vt communis intellectus pro contrariâ faciat positione; sed non ideò reiiciendam vt inuerosimilem, quæ Textui conformis ostenditur, & pro se habet præsidia non contemnenda à Iure, & ratione petita. Vbi accommodari non immeritò potest, quod Bonacina habet Tomo 1. Disput. 2. de officio diuino, Quæst. 5. Puncto 3. §. 3. num. 1. Vbi [Bonacina opportuna ad probationem doctrina.] cùm dixisset Præbendarium absentem ad tuenda iura Capituli lucrari distributiones, etiamsi stipendium à Capitulo accipiat, ita subdit: Hæc ampliatio mihi probatur, licèt nullum habeam Auctorem, qui meæ sententiæ subscribat, plures verò contrarios inueniam, &c. Deinde, quamplures esse, qui teneant Doctorem Theologum eligi posse, vt videri potest apud Dom. Solorzanum suprà, quem item cum Riccio adducit Diana suprà, Resolut. 56. vnde quod ad rem attinet, seu effectum ex Concilij interpretatione deductum, non potest dici sententia ista singularis. Quòd verò particula, saltem, hoc aut illo modo accipi debeat, quantùm ad vim consequentiæ ex illâ, tanti momenti non habetur, vt singularis sententia solidis fundamentis innixa, veniat respuenda. Quod verò Cardinalium Declarationes non vrgeant, iam vidimus num. 14. ex Dom. Solorzano. Cùm autem Doctorem Theologum dicimus, non quemlibet intelligimus, sed eum, qui in Theologiâ generale possit magisterium exercere, quæ non tantùm speculatiuas notitias de diuinis, sed morales etiam & iudiciales multas comprehendit: qui enim tales, facillimo negotio iudices esse possunt, & caussas, de quibus agitur, intimè penetrare. Quod verò ad praxim attinet, nihil est difficultatis in illâ, vt & illiterati in ipsâ inueniuntur promptissimi; cùm aliàs Assessor sit Iuris Canonici consultus adhibendus. Nullum ergo erit peccatum in talium electione.

Dico octauò. Capitula Indiarum more [Assertio 8. Capitulum Indiarum sicut alia eligere posse.] aliorum se gerere possunt in Vicariorum electione, quia & in illis homines docti reperiuntur, & in dictarum facultatum exercitatione versati. Sed non est specioso Doctoris titulo multùm quandoque deferendum, vt ob eam solam debeat aliquis non pariter laureatis anteferri. Dantur non rarò sine meritis laureæ, ex quo accidit vt Doctor in Iure [Doctoris laureæ non multùm deferendum.] Canonico Vicarius electus, cùm Assessorem non cogatur habere, absurda non leuia in caussarum iudiciali expeditione committat. Tantùm ergo abest vt Doctores tales præferri debeant, quòd potiùs in eorum electione grauis culpa reperiatur. Vnde Concilium Tridentinum citato in Capite sapientissimè ista prouidit. Cùm enim statuisset eligendum Doctorem aut Licentiatum in [Conc. Trid. vt sit summa attentione locutum.] Iure Canonico, non addidit, velsi talis non extet, alius qui magis idoneus inueniatur. Sed vt iam vidimus: vel alius, quantùm fieri poterit, idoneus. Sciebat enim Doctores & Licentiatos in Iure Canonico posse plures occurrere, sed non idoneos, tum ob qualitatum aliarum defectum, tum etiam ob doctrinæ in facultate illa tenuitatem, quibus non debet titulus honorificus auxiliari. Id ergo in Indiis præcipuè accurrandum, quod ex Inno [Charitas in Vicarijs Indicis maximè necessaria.]centio III. dedimus numer. 16. vt scilicet talis eligatur, in quo imperfectum scientiæ potest supplere perfectio charitatis. Charitas enim maximè necessaria, vt Indorum saluti consulant, & caussæ illorum ingrediantur ad ipsos: ne clamor ille aures diuinæ Iustitiæ lacessat, de quo Isa. 1. v. 23. Pupillo non iudicant, & caussa viduæ non ingreditur ad illos. [Isa. 1. v. 23.] Debent enim pauperum & desolatorum caussæ ad iudices ingredi, vt non sit opus deductore. Nullus præ foribus adstabit ianitor, sed sine obice, vti in domum propriam, intrabunt. Vel si ianitor aliquis futurus, sit equidem charitas, quæ iuxta Apostolum. 1. Corinth. 13. v. 4. & 5. Patiens est, non quærit quæ sua sunt, non irritatur. O dignis [1. Cor. 13. v. 4. & 5.]simum pro misellorum Indorum caussis ianitorem!

CAPVT IV.

Circa visitationem Diœcesis quid debeat à Capitulis Indicarum Ecclesiarum, Sede vacante, præstari.

QVæstio inter Doctores antiqua [Capitulum visitare posse diœcesim, communior sententia.] est, an Capitulum, Sede vacante, circa Diœcesis visitationem possit officij sui partes applicare, de quâ specialiter P. Azor Tomo 2. Lib. 3. Cap. 37. Quæst. 5. & sunt qui negant, quia Capitulum non succedit in iurisdictione voluntaria, sed necessaria: visitatio autem tantùm necessaria censebitur, quando contra aliquem inquisitio debet fieri, aut quòd eius fama læsa inueniatur. Communior autem sententia affirmat, pro quâ citatus Auctor adducit Decretum Concilij Tridentini Seßione 2. [Conc. Trid.] Cap. 3. de Reformat. vbi sic habetur: Visitatores etiam à Capitulo deputandi, vbi Capitulum ius visitandi habet, priùs ab Episcopo approbentur. Sic ibi. Quod tamen ad rem non videtur facere, cùm de Capitu [Textus à P. Azor adductus nihil ad intentum facere.]lo Sede vacante sermo non sit, quod Episcopo generaliter in iurisdictione succedit, sed de aliàs priuilegiato, cui Sede etiam plenâ ius est pro visitatione concessum, vnde & visitatorem ab Episcopo approbandum statuitur, ex quo plena comprobatur. Adducit etiam Cap. Sopitæ, de Censibus, vbi nihil ad intentum: solùm enim decernitur vt Archiepiscopus visitans Prouinciam Procurationem habeat à Monasterijs. Addit Cap. Relatum 10. quæst. 1. seu potiùs Relata, in quo tantùm de negligentia & auaritia Episcoporum agitur, cùm commissos sibi populos Confirmationis, & prædicationis caussâ circumeunt. Sed hoc quid ad quæstionem? Probat tandem ex Cap. Ecclesiæ, quòd est finale de supplement. negligent. Prælat. in Sexto. adducto etiam pro eodem à Patre Molina Tomo 6. Tractat. 5. Disputat. 11. numer. 7. vbi Archiepiscopus dat Visitatorem, si Capitulum visitationis vsum neglexerit. Sed videamus Textum sic se habentem: Ecclesiæ Cathedrali vacanti Visitator ab alio, quàm [Cap. Ecclesiæ, de suppl. neg. Prælat.] à Romano Pontifice deputari non potest. Nisi fortè Capitulum in spiritualibus & temporalibus, negligenter aut perperam administret. Tunc enim Archiepiscopus ob negligentiam, vel malitiam Capituli (eo vocato, caussaque super hoc cognitione præmissâ) Visitatorem, seu administratorem eidem Ecclesiæ licitè poterit deputare. Sic Bonifacius Octauus, addens statim Visitatorem ab Archiepiscopo deputatum non posse Beneficia conferre, quæ ad collationem pertinent Episcopi. Quid iam in Textu isto, quod ad rem, de qua est sermo, conducat? De negligentiâ Capituli in visitandâ Diœcesi nec verbum quidem. Quòd si Visitator datur, non ea de caussa est, neque vt diœcesim visitet, sed vt in spiritualibus & temporalibus administret. Vnde Glossa ibi verb. Visitator, sic ait: Visitator idem quod Administrator, de quo 61. dist. Catinensis. Et Cap. [Glossa.] Quoniam Festus. Sic Glossa. In Capitibus, quæ allegat, Visitatio Diœcesis nulla ratione committitur: nam in priori Visitator mittitur; qui de electione Episcopi curet, & in Secundo, vt omnem vigilantiam atque cautelam circa Clericos plebemque Capuanæ exhibeat Ecclesiæ, vt in vigiliis, obsequioque Ecclesiastico, sedulè ac deuotè debeant deseruire. Nullus ergo ex adductis Textibus quidquam præstat ad intentum: in quo doctus Auctor inuentus est minùs habens, dum Iuristarum allegationibus fidem adhibuit, quam plerumque non merentur vt num. 17. etiam dicebamus.

Quidquid de hoc sit, pro quo & vi [Potestas Capituli ex successione in iurisdictione probatur.]dendus Diana Parte 8. Tract. 4. Resolut. 13. iurisdictio Capituli in Ordine ad visitationem rectè probatur ex eo quòd succedet Episcopo in omnibus, quæ Episcopalem Ordinem non requirunt, & aliàs prohibita in speciali non inueniuntur, vt collatio Beneficiorum, de qua in citat. Cap. Ecclesiæ, & nonnulla alia. Circa quod videri etiam potest P. Lessius in Resolutionibus posthumis. verb. Absolutio, numer. 23. Quod verò de jurisdictione necessaria dicebatur juxta sententiam Ioannis Andreæ, omnino hic locum habet, quia visitatio generalis ad illam pertinet, cùm Episcopus ad eamdem omnino teneatur. Vnde etiam & Capitulum, in Indijs præsertim, quod & Auctores aduersi negare nequeunt, quando vacatio diutina est, vt in illis esse solet. Nec tamen certum illud, sed probabilius, vt cum alijs affirmat P. Azor. Quod quidem animaduertisse juuabit, vt Capitula Indiarum non sint ita circa mittendos Visitatores solicita, quando probabile est illis hanc minimè competere facultatem. Circa quod op [Obseruatio pro limitatione.]portunè citatus idem Auctor obseruat, quòd cùm modica est vacatio, videlicet cùm nondum anni curriculum effluxit, ex quo Episcopus, qui decessit, Visitationem absoluerat, aut quando probabiliter creditur Successor breui futurus: tunc non est quòd Capitulum visitet. Hoc au [Et pro Indijs alia.]tem licet numquàm accidat, cùm Capitulum in Indijs post mortem Episcopi in jurisdictione succedat, semper enim vacationes annum prætergrediuntur: potest tamen in translatione succedere, vnde & seruandum illis. Pro eo verò, quòd dixi, Capitulum in Indiis non debere esse multùm de visitatione solicitum, cùm probabile sit illi ius generalis visitationis non competere. Consideratione dignum occurrit, quòd cùm Concilium Limense Tertium de visitatione egerit Act. 4. per priora Capita & de Visitatoribus ab Episcopis, dum visitare ipsi non valent, mittendis: de Visitatoribus tamen Sede vacante non meminit neque ibi neque alibi. Actione autem 3. Cap. 28. vbi statuit, Sede vacante, non mittendum Præbendarium, vt extra suam Ecclesiam Vicariatum aut Curatum exerceat, quod perquam frequens esse ait: cùm opportuna de Visitatoribus loquendi occasio videretur, nihil pro illis adiecit, vtpotè qui ad visitandum mitti à Capitulo non debeant, quia pro iure ad visitationem non est satis explorata potestas. Quibus præiactis

Dico primò. Capitulum in Indiis, Sede [Assertio 1. Visitationem à Capitulo omitti posse.] vacante, etiamsi vacatio annum excedat, potest tutâ conscientiâ visitationem omittere, nisi alicubi illam exigat ratio specialis. Probatur ex dictis: quia probabile est id fieri non posse. Deinde. Quia visitationes huiusmodi infructuosæ; immò & præiudiciales esse solent: pro quo extat elegans protestatio Concilij Limensis citati Act. 4. Cap. 1. vbi de Visitatoribus ab Episcopis destinatis loquitur, in quibus minus est periculi, quia purior ab humanis respectibus videtur electio, & excessus faciliùs possunt puniri, cùm non habeant validos defensores, vt Sede vacante con [Concilium Lim. 3.]tingit. Verba illius sunt: Ecclesiasticæ disciplinæ neruus ferè in Canonica visitatione consistit, quem astu dæmonis, & auaritiâ hominum plurimorum, ita debilitatum cernimus, vt inde potiùs plurimæ querelæ & damna prouenerint &c. Pro quorum remedio monet statim; Vt non nisi viris integris, spectatæ probitatis, industriis, atque idoneis visitationem committant. Quod equidem desiderari potest, non ita tamen obtineri. Vnde & frequentes semper audiuntur querelæ, & communis persuasio clamat nihil huiusmodi visitationibus bonum Indicæ Ecclesiæ promoueri. Ita de suis Consilium attestatum temporibus; neque mirum in iis, quæ subsecuta sunt & subsequentur, conditionem mundi non euadere meliorem; qui quantùm senior, tantùm deterior. Sit tamen multis suâ de integritate, probitate, atque industriâ commendatio: sed ij curas recusant tales, si fortè contingat ad eas suscipiendas inuitari, nam qui compellat rarus inuenietur.

Dico secundò. Damnabilis est omnis [Assertio 2. Omnem conuentionem pro pecunia danda esse damnabilem, ad quam emolumenta reuocantur.] conuentio, quæ fieri inter Capitulares & Visitatores potest, vt emolumenta istorum illis reddenda sint, aut illorum certa portio. Quis hic hæreat? Aut enim ea tantum emolumenta sunt, quæ licitè reportari possunt, & sic laboris sunt præmia, quæ Visitator subit, ac proinde illis priuantur iniustè. Aut illicita illa, dum à Parochis, quæ non licet, corraduntur. Talia autem restituenda sunt, iuxta dicta Titulo 15. Cap. 2. Si dicas emolumenta licita posse vltro donari Præbendariis, eò quòd Visitator in huiusmodi functione solum prætendat honorem speciosi tituli in ordine ad suas in Curiâ prætensiones; id certè non releuat; quia cùm conuentio præcedat expressa, aut expressæ æquiualens, non est iam donatio gratuita. In quo est & execrabilis simoniæ labes: Officium spirituales functiones habens propter pecuniam datur, non dandum aliàs, illis, qui dabunt quidem, sed non tantùm, quantùm turpis cupiditas pergit extorquere. Pro quo faciunt quæ Doctores tradunt de simonia, agentes ad cognoscendum quando id, quod pro re spirituali datur, rationem pretij habet, cùm constet multoties dari aliqua pecuniâ æstimabilia, & pecuniam ipsam, nec tamen simoniam committi: vt cùm stipendium datur pro dicenda Missa, & distributiones quotidianæ pro assistentia in diuinis officiis. Dicunt enim tunc rationem pre [Quando id, quod pro re spirituali datur, rationem pretij habeat, vt Simonia proptereà committatur.]tij habere, quando non est titulus aliquis, ex quo datio possit honestari; qualis est titulus sustentationis debitæ operario, redimendæ vexationis, laboris extraordinarij, aut liberalitatis: pro quibus specialiter videri potest Bonacina Tomo 1. Tractatu de simonia Disput. 1. Quæst. 1. §. 2. Nullus autem talis titulus in præsenti occurrit, vt est manifestum: si enim aliquis, maximè vltimus, quem tamen iam vidimus locum non habere. Pro quo & videndus citatus Auctor Quæst. 6. [Præsenti casui doctrina applicata.] Puncto 1. vbi præter alia id habet §. Vltimo, quod hic videtur accidere: ait enim simoniam committi, dum quis aliquid spirituale tradit cum pacto vt pecuniam, vel rem pretio æstimabilem præbeat: etiamsi dicat se hoc postulare ex beneuolentia, & liberalitate illius, cui res spiritualis traditur: quia in pactum deducit obligationem, & falsa est illa propositio, quâ indicat se liberaliter tradere, & liberale donum exigere, cùm ineat contractum onerosum, & re ipsa non donat, sed vendat. Quod & de pacto vt gratus esse debeat tale quid reddendo, dixerat ante ista num. 7. & ex P. Suario desumpsit Tomo 1. de Religione Lib. 4. Cap. 45. num. 8. 11. & 12.

Video tamen his aliquos aduersari, exi [Effugium de pacto licito cum sola obligatione gratitudinis, ex quorumdam sententia.]stimantes non esse simoniam, quando sola obligatio beneuolentiæ aut gratitudinis in pactum deducitur; vt videri potest apud Dianam Parte 2. Tract. 2. Miscellaneo. Resolut. 27. qui prædictam sententiam probabilem censet. Sed certè, quidquid de illa sit, contra quem pugnat P. Fragosus Tomo 2. pag. 534. num. 8. & 10. Pharaonius in Append. Tractatus 2. Seßione 12. Casu 5. Et Diana ipse visus post hæc scripta Parte 11. Tract. 5. Resolut. 31. §. His suppositis, pro praxi reprobat cum Rocafull. Pro quo & Tract. 7. Resolut. 23. vbi de mutuo agit, & Ioannem Soriam adducit, probabile existimantem illud licere ad procurandam amicitiam Collatoris, & vt gratiam sibi præstet, etiamsi in pactum deducatur. Videatur etiam Parte 10. Tractat. 15. Resolut. 5. Quidquid inquam de illa sit: quam & in puncto metaphysico probabilem iudicat P. Oñate. Disputat. 84. num. 212. in casu nostro res ita se habet, vt nul [In casu præsenti locum non habere demonstratur.]lus futurus sit sanè sapiens, qui pactum dictum possit approbare. Solis enim verbis beneuolentia & gratitudo præfertur, cùm tamen re ipsa obligatio stricta contendatur induci. (vide Patrem Lessium suprà Casu 6.) Si enim gratitudinis debito se satisfacturum promittens, id non præstet, nullus non mouebitur lapis, vt ab illo extorqueatur: neque erit qui audeat promissis non stare, indignationem veritus expectatione sua defraudari. Exactio autem talis contra rationem gratuitæ donationis est. Cap. Episcopus 1. quæst. 2. Ibi: Si non ex pacto, neque exactus, aut petitus &c. Prætereà, Omnino alienum à ratione gratitudinis est, vt id, quod est labori debitum, tamquam illius stipendium, ei, qui officium contulit, tribuatur. In quo quidem genus quoddam crudelitatis interuenit, cum quo nequit stare, vt debitum gratitudinis ad huiusmodi retributionem inducat: quia reuera beneficium non fuit, quod ita onerosum redditur laboranti, & in quo, qui officium tribuit, non eius, cui tribuit, attendit commodum, sed proprium: cùm beneficium actus beneuolentiæ sit. Item Scriptores illi, qui [Instantia vrgens ex aduersantium doctrina.] pactionem de re temporali pro spirituali licitam esse in foro conscientiæ dicunt, eatenus sic asserunt, quatenus res spiritualis secundùm rationem communem officij considerata meretur ex iustitiâ compensationem, tamquàm stipendium, vt spirituale etiam officium meretur renumerationem gratuitam. Atqui hoc in casu nostro commodum locum habere nequit: quia officium Visitatoris ita confertur, vt secundùm communem rationem Officij, non debeatur stipendium ei, qui dedit; vnde etiamsi nihil spirituale in eo reperiatur, minimè esset debitum: Capitulo enim propter administrationem stipendium non debetur, neque in communi, neque in particulari. Quòd verò gratuitam mereatur remunerationem, omnino alienum ab obligatione stipendij est, vt res ipsa clamat; non ergo illa doctrina quadrat.

Nec satisfaciet qui dixerit Capitulo qui [Euasio ex diligentia Præbendarij, cui stipendium debeatur, expuncta.]dem non deberi stipendium, deberi autem singulari Præbendario, qui suâ diligentiâ obtinet, vt Capitulum talem eligat Visitatorem. Nam cùm Præbendarius talis in huiusmodi diligentia suum potiùs commodum quàm Visitatoris attendat, stipendium ex eo capite non meretur. Et quidem sicut Capitulum totum nequit stipendium exigere ratione huius electionis, ita neque Præbendarius, qui diligentiam dicitur adhibuisse: quia Capitulum diligentiam adhibere tenetur vt congruas personas pro visitatione reperiat: Capitulum autem non est abstractum aliquod Platonicum, sed Collegium Præbendariorum, ad quorum singulos spectat proponere idoneos, & deinde ad Capitulum circa conuenientiam, deliberationem sine humanis respectibus agitare. Non ergo diligentia dicta stipendio est peculiari digna, quia ex obligatione officij debuit adhiberi. Neque quod ad simoniam spectat eâ ratione mollitur: quia Præbendarius in dicto casu non habet tantùm solicitatoris partes, sed collatoris officij simul cum aliis: vnde non solam diligentiam vendit, sed collationem.

Dico tertiò. Non solùm iniqua est pa [Assertio 3. Idem statuens de parte emolumentorum.]ctio, vt emolumenta tradantur, sed etiam aliqua illorum portio, aut certa, vel incerta quantitas. Constat ex dictis: quia non est titulus ad quidquam accipiendum: si enim dignus sit, de quo agitur, proponi debet: si indignus, abominanda est prorsus propositio. Et diligentia pro electione penitus execrabilis. Si dicas esse multos dignos posse, & tunc non esse obligationem proponendi vnum potiùs quàm alium. Id certè non satisfacit, quia casus eo ipso variatur. Loquimur enim de paciscente cum Præbendario, vt obtineat designationem: hic autem eo ipso illâ penitus indignus est. Quid enim indignius pro tali potest munere cogitari? Neque cum integritate, neque cum spectata probitate, & aliis à Concilio Limensi requisitis, de quibus num. 25. id potest vllâ ratione componi. Deinde, etsi componi possit, & gratia aliqua in eâ prælatione intercedat, illa non est temporali stipendio compensanda, pro eo adhibitâ pactione; quia electio alicuius disiunctiuè necessaria est, neque plus laboris in vnâ, quàm in aliâ propositione intercedit. Præterquàm quòd electio est ad rem spiritualem, nec pretio æstimabilem. Sicut enim Episcopus, si ex concurrentibus ad Ordines quosdam præ aliis eligat, ratione prælationis huiusmodi nequit accipere pretium, quia ad rem omnino spiritualem est; ita similiter in casu nostro dicendum. Sin minus, ad pactiones tales in omni rerum sacrarum genere ianua aperietur latissima, per quam & via quæ ducat ad perditionem. Vide Titul. 13. à num. 5. vsque ad 13.

