Vt ergo circa hoc vti par est sacri Mi [Concilij Limensis 3. circa hoc salutaris prouisio.]nistri procedant, à Concilio Limensi tertio piè & salubriter est prouisum, vt ex Act. 2. Cap. 20. constat, vbi sic habetur: In Paschate omnes Christianos adultos communicare jubet sancta Dei Ecclesia, nisi iusta de caussa prorogandam Communionem Sacerdos, auditâ Confeßione, censuerit. Quòd si plerique Neophytorum hactenus ad Eucharistiæ perceptionem non facilè admißi sunt, fidei exiguitati, & morum ineptitudini tribuendum est: cùm requirat tanti Sacramenti communicatio tum firmam fidem, cœlestem illum cibum à terreno & humano diiudicantem, tum conscientiæ munditiam, quam turpitudo ebriositatis, & concubinatus, & multò magis superstitionis nefariæ prorsus labefactat: quibus vitijs plurimi his regionibus grauiter laborant. Hæc Concilium: quibus planè iudicat Eucharistiam neque in Paschate illis tribuendam, qui præfatis vitiis obnoxij fuerint deprehensi. Quod ita intelligendum, vt tunc re [Ebrietas quando impediat Communionem.]cipere non debeant, quando de emendationis proposito probabile indicium non habetur: si enim illud extet, licèt de emendatione firma non habeatur spes, Confessarij erit certum circa id ferre iudicium, sicut Doctores generaliter tradunt, cùm id commune sit aliis vitiorum luto submersis, qui tamen cùm conentur emergere, ad hauriendas aquas accurrunt ex Sacramentis, fontibus videlicet Saluatoris. Tunc enim sicut Sacramentum Pœnitentiæ non negatur, ita non negandam Eucharistiam, boni Scriptores affirmant, vt videri potest apud Dianam Parte 3. Tractat. 4. Resolut. 30. quia ex Concilio Trid. Seßione 13. Cap. 7. ad dignè communicandum sola requiritur à peccato mortali munditia, iuxta doctrinam Apostoli 1. Cor. 11. Pro quo est sententia aliquorum dicentium Communionem negari non posse peccatori occulto, si eam à proprio Pastore petat ad implendum de illâ præceptum, vt videri potest apud P. Gasparem Hurtadum [Ex eo quòd peccatori occulto negari nequeat, arguitur.] Disput. 9. de Eucharistiâ, difficult. 10. Si enim tali negari nequit, multò minùs ei, quem constat esse confessum, & hîc & nunc in statu peccati non est. Licèt autem citatus Auctor contrarium censeat de peccatore occulto: idque ex D. Thoma, & communi Theologorum sententia probet; eius tamen ratio pro instituto præsenti facit, dum ex eo arguit, quòd peccator, dum est in statu peccati, non habet ius ad Eucharistiam, quia non est in statu à Christo requisito, vt eam possit accipere, & credi nequit Christum contulisse ius iustitiæ ad Sacramenta ei, qui non est in statu requisito ab ipso. Qui discursus de eo procedit, qui in statu peccati est, quod in casu nostro secus accidit, vt Confessario constat: ergo non debet sic Confesso Eucharistia, eam ad præceptum implendum petenti, denegari.

Pergit Concilium, & sic loquitur: Sed [Alia à Concilio citato vtilissimè præstituta.] quoniam & multi Indorum quotidie in Christianâ religione proficiunt, & sunt etiam ceteri inuitandi & præparandi, vt cœlesti mensâ, ad quam etiam paruulos vocari vult (Prouerb. 9.) diuina sapientia, salubriter fruantur: præcipit sancta Synodus Parochis, ceterisque Indorum Prædicatoribus, vt sæpè ac seriò de fide huius mysterij eos instruant, veram ac realem Christi Dei nostri præsentiam sub panis specie doceant, eorum desiderium ad tantum beneficium excitent, præcipueq́ue ad omnium peccatorum detestationem, ac puram Confeßionem, vitæque in meliùs emendationem exhortentur: vt aßiduâ denique prædicatione dignos dono illo viuifico reddant. Quos autem Parochus & satis instructos, & correctione vitæ idoneos iudicauerit, ijs saltem in Paschate Eucharistiam administrare non prætermittat; ne ipse alioqui Ecclesiastici præcepti violati reus sit: in quibus autem certam sententiam tenere non poterit, consulat Episcopum. Hæc Concilium, & piè, & prudenter, [Non emendatis quomodo tribuenda Communio.] & sanctè, in quibus id quod dicitur de tradendâ Communione iis, qui satis instructi, & correctione vitæ idonei fuerint iudicati, difficultas occurrit; quia etiam illis, qui emendatione vitæ non sunt idonei redditi, eò quòd eisdem peccatis hoc anno impliciti, quibus & præcedentibus, non videtur deneganda Communio, si hîc & nunc de peccatis doleant, secundùm illum doloris gradum, qui ab eisdem expromi potest, iuxta dicta. num. præced. & eadem confiteantur. Ad quod dici potest eum dolorem sufficientem videri, additâ Confessione, vt vitæ emendatio possit affirmari: iam enim hîc & nunc talis emendatus est, cùm peccandi affectum expulerit, & vitæ proponat nouitatem. Quod autem additur, vt saltem in Paschate Communio talibus præbeatur, non tollit aliàs etiam præberi: dictio enim saltem non [Dictionis saltem vis.] arctat, sed ampliat, quod Iurisperiti dicunt esse subsidiariam, vt scilicet alij casus liceant, sed ille præcipuè, pro quo applicatur. Ex Cap. Statutum. §. Cùm viro, de Rescriptis in 6. vbi Doctores.

Id autem quòd Parochi officij sui ad [Parochorum culpa, & pœna qualiter illius denegatione.]monentur, attentâ est consideratione tractandum, eos scilicet violati præcepti reos esse, qui Indos, ac Neophytos alios Sacramenti diuini alimento defraudant, cùm idonei ad receptionem sint, & paruuli petentes panem, cùm non sit qui frangat eis. Immensa enim est sarcina, quam ob violationem dictam Parochi supra se tollunt, dum omnium eorum, quibus Sacramentum subtrahunt, præcepti transgressiones, licèt materiales, eò quòd ipsi grauiter non peccent, dum vim in eo patiuntur, formales in ipsis sunt, grauiter peccantibus, dum id negant, quod tradere ad præcepti impletionem debuissent. Si ergo in vnoquoque adeò est graue delictum huiusmodi præceptum non implere, vt pœna grauissima indicat, quam Ecclesia citato in Cap. Omnis vtriusque sexus, transgressoribus eius imponit, vt onus debet importabile reputari: quale illorum erit onus, quàm importabilis sarcina, & insuperabile pondus, quod ex tot ac talibus sarcinis, oneribus, & ponderibus integratur?

Quòd verò in casu dubio consulendus Episcopus dicitur, non erit facilè ad praxim applicari; & in eo Consilium videtur esse potiùs, [Consulendi Episcopum quæ obligatio.] quàm præceptum. Et tunc conuenienter exequendum, cùm Episcopi visitant, ad quos est status rei Christianæ in iis, quæ ad Indos spectant, deferendus, & pro Communione illis tribuendâ, secundùm rerum exigentiam, conueniens instructio requirenda. Si tamen ita feliciter eueniat, vt Episcopi eò accedant; multa enim loca sunt eorum oculis inaccessa, vt vultum nequeant sui gregis agnoscere, nec famem proptereà diuini nutrimenti sentire. Sed hoc ipsi viderint; ad me [Et quæ illorum pro visitatione.] enim non spectat iudices iudicare, licèt pro illis subiicienda nonnulla Titulo sequenti, neque caussas inquirere, futuras, vtinam iustas, ac cœlesti probandas Tribunali, cur visitationis beneficio oues à Principe Pastorum eisdem traditæ per ingentia adeò temporum spatia priuentur. In longinquo illæ, fateor: ardua sunt itinera deuoranda, concedo: multum de commodis est domesticæ habitationis abiiciendum, annuo: periclitatur salus, non inficior: sed numquid cùm Episcopatus oblatus est, ad hæc non est animus obfirmatus? An non licuit tunc dicere, detur validiori: ego enim in pace in idipsum dormiam, & requiescam? Si Episcopum & Pastorem animarum nostrarum ita vnius ouis erraticæ cura solicitat, vt eam per inuia, ardua, inamæna, & confragosa perquirat: quomodo non iam vna, sed innumeræ ab eo desertæ pereunt, qui vice functionis eius nomen Pastoris assumpsit? Sed ipsi (iterum dicam) viderint, quibus à videndo nomen præclarum affulget.

Illud in Concilio additur, suis etiam [Licentia ad Communionem quomodo scripto danda iuxta Concilium.] verbis proponendum: Nemo verò Indorum aut Æthiopum ad Communionem recipiatur, nisi preprij Parochi, aut Confessoris licentiam scripto sibi datam, ostenderit. Sic Concilium, cuius decisio præcepto Christi subnititur Matth. 7. v. 6. dicentis: Nolite sanctum dare canibus. Neque enim aliud est Eucharistiam prædictis ad eam imparatis tribuere, quàm si canibus tribueretur. Et Diuus quidem Chrysostomus in eum locum per canes Gentiles intelligit, per sanctum Eucharistiam. Licèt autem Indi & Æthiopes Christiani sint accepto Baptismo, dum tamen Christianis moribus non viuunt, sed brutorum instar, Gentilibus in ordine ad effectum dictum adnumerandi sunt, & ita per canes à Christo designati. Cuius circa hoc etiam doctrinâ non stante, ex ipsâ rei naturâ graue præceptum emergit, cùm sit manifestum rem omnium sanctissimam cum omni sanctitate tractandam, & ita altissimum Sacramentum non esse præfatis ministrandum. Cum ergo ij, qui idonei sunt, aliquo debeant signo dignosci; nullum certè adhiberi commodius potest quàm schedula, in quâ licentia contineatur. Quod si aliud ad effectum talem occurrat indicium, id certè sufficiens; cùm Consilium non requirat licentiam scripto expressam vt authenticum instrumentum, sed vti licentiæ facilius & frequentius argumentum. Et [Regulares ad id teneri.] licet Regulares Concilij Decreta non adstringant, iuxta communem Doctorum sententiam, de quâ Titulo 5. numer. 150. circa hoc tamen non possunt reluctari, quia, vt vidimus, ex Christi, & naturæ ipsius præcepto, grauis obligatio consurgit: ex cuius neglectu grauia irreuerentiæ incommoda timeri possunt, quæ & constat accidisse, quorum & oculati testes esse possumus. Quòd si Indi, aut Æthiopes aliàs noti sint, [Quando admitti sine illa possint.] aut idonei appareant, vt sæpè accidit, sine schedula administrari illis Communio poterit; aliquando enim eam Confessarij ad manum non habent, etsi remoueantur tales, non sine eorum dolore stare repulsa potest in oculis aliorum.

Et hæc quidem circa Communionem [Parochos teneri Indis, & Neophytis alijs Viaticum ministrare.] Paschalem, & extra mortis articulum, in quo Viaticum à Parochis debere tribui iuxta sacrorum Canonum instituta, Concilium secundum Limense prouidit Seß. 3. Cap. 59. Quòd cùm executioni non fuisset eousque mandatum, vt par erat, à Concilio tertio grauissimo est præcepto decretum Act. 2. Cap. 19. vbi sic habetur: Volens igitur sancta Synodus ad executionem perduci, quæ, Chri [Decretum Concilij Limensis 3.]sto duce, pro salute Indorum necessariò ordinata sunt, seuerè præcipit omnibus Parochis vt extremè laborantibus Indis, atque Æthiopibus, Viaticum ministrare non prætermittant; dummodò in ijs debitam dispositionem agnoscant: nempe fidem in Christum, & pœnitentiam in Deum pro suo modo. Sic Concilium: cuius loquendi modus excusationem potest fouere quorumdam, qui dum Indos atque Æ [Vtilis circa intelligentiam obseruatio.]thiopes circa prædictam dispositionem minùs habentes inueniunt, ministrare cœleste Viaticum prætermittunt. Cùm tamen minimè sint proptereà excusandi, quandoquidem tenentur dispositionem prædictam in eisdem accurare. Si enim minorem fidem deprehendant, excitare illam debent, & possunt quidem iteratâ doctrinâ, quo & fiet pœnitentiam etiam posse in illis excitari. Concilium ergo sic intelligendum, vt Parochi tunc debeant præbere Viaticum, cùm dispositionem explicatam inuenerint: vt inueniant autem suo non debent officio deesse, quod à Concilio vt indubitatum supponitur, cùm instructio diligens circa hoc inter præcipuas officij ipsorum partes veniat computanda, sicut de Baptismo decernitur Actione eadem Cap. 4. non quidem dandum indispositis; sed vt indispositi non sint, à Parochis instruendis.

Sed non his contentum illud, ita sub [Minor dispositio requiritur in extremè laborantibus.]dit: Neque enim in extremâ illâ neceßitate perfecta omnia exigenda sunt. Cùm Sanctorum Patrum Decreta habeant qualecumque fidei, & pœnitentiæ testimonium, in vltimo agone positis vt salutaria Sacramenta ministrentur, debere sufficere. Sic illud: quod est quidem ad tollendos scrupulos maximè opportunum; cùm accidere possit vt à Viatici sumptione multorum salus æterna dependeat: quandoquidem sententia grauissimorum scriptorum est, & in ijs, D. Thomæ virtute illius primam gratiam posse conferri. Citantur autem in margine prædicti Decreti Concilium Carthagin. 4. in Cap. Is qui in infirmitate 26. q. 6. Cap. Si quis, de Pœnitentiâ, dist. 7. & Cap. Nullus, ibidem. Cap. Hic qui tempore, 26. q. 6. Ex quibus solùm Cap. Is qui, de Eucharistiâ agit, alia enim de non deneganda pœnitentia & reconciliatione, generaliter determinant. Est autem illud ex Concilio Carthaginensi citato, & sic habet: Is, qui in infirmitate [Cap. Is qui ex Concilio Carthag. 4.] pœnitentiam petit, si casu, dum ad eum inuitatus Sacerdos venit, oppressus infirmitate obmutuerit, vel si in phrenesim conuersus fuerit, dent testimonium qui eum audierunt, & accipiat pœnitentiam: etsi continuò creditur moriturus, reconcilietur per manûs impositionem, & infundatur ori eius Eucharistia. Si superuixerit, admoneatur à supradictis testibus petitioni suæ satisfactum &c. Ex quibus Patres Limensis Concilij [Vnde colligat Concilium Limense positionem suam.] non incongruè deducere potuerunt in mortis articulo non eam exactam dispositionem, quæ aliis solet peti temporibus, requirendam. Qui enim tantùm voluntatem confitendi ostendit, & vocari Sacerdotem voluit, nondum censetur plenè dispositus: quia tamen voluntatem illam solet comitari dolor, ea judicatur sufficiens dispositio, vt absolutionis beneficium ei possit impendi, & Eucharistia, cuius remotam tantùm & virtualem voluntatem ostendit, ministrari. Quod quidem cùm ita Iura disponant, & generalis doctrina sit, Indis & Æthiopibus dubio est procul adaptanda: eoque vrgentius, quòd cùm ex opere operantis parum salutis æternæ negotium valeant promouere, Sacramentorum debent subsidiis roborari.

Addit Concilium alia pro decenti ad [Alia circa administrationem ex eodem.]ministratione, & posteà sic subdit: vbi verò Eucharistia non asseruatur, id fiet peracto ante meridiem Missæ sacrificio, atque hostijs pro indigentium numero consecratis. Sic illud, sapienter cauens aliquorum inscitiam, qui ad Communionem morituris præbendam, Missam fortè importunis temporibus celebrarent. Neque enim desunt aliquando tales, sicut nec defuit, qui Ioannis Maioris sententiam complexus, solam hostiam vespere consecrauit. Non est tamen proptereà credendum voluisse Consilium probabiles circa hoc opiniones expungere, vt minimè illis locus esset futurus. Videtur autem circa hoc illa regula de [Circa tempus celebrandi notata nonnulla.]seruire, vt ij, qui priuilegium nullum habent ad postponendum Missæ tempus, vt sunt communiter Sacerdotes sæculares, dicere Missam possint horâ tertiâ post meridiem, quantùm scilicet priuilegiatis licet, iuxta probabilem opinionem, pro qua videri possunt quæ adducit Mag. Ioannes de la Cruz in Directorio Conscientiæ Parte 2. de Sacrificio Missæ quæst. 2. dub. 1. Conclus. 4. & approbat Diana Parte 2. Tractatu 14. Resolut. 34. de quo & Nos suprà à num. 247. quia verò in casu necessitatis plus aliquid est priuilegiatis concedendum quàm aliàs liceat; necessitas enim priuilegium aliquod secum affert, ad totum illud se potest facultas cuiuslibet Sacerdotis extendere: quia in priuilegiato totum illud licet ratione necessitatis; ne scilicet moriturus circa æternam salutem irreparabile dispendium subeat: quæ ratio in quocumque Sacerdote militat, vt non debeat infirmum subsidio tali, dum lex Ecclesiæ non deprehenditur contraria, defraudare: & de his satis.

CAPVT XVIII.

De Prìuilegiis Indorum circa Quartum Ecclesiæ Præceptum, de Ieiunio.

MAgnis circa hoc illi priuilegiis perfruuntur: per concessionem [Priuilegia Indorum circa ieiunium.] enim Pauli Tertij in Bulla, quæ incipit, Altitudo diuini consilij, ab omnibus ieiunij Ecclesiastici legibus eximuntur, præter Ferias Sextas Quadragesimæ, Sabbatum Sanctum, & Vigiliam Natiuitatis Domini. Possunt etiam in omnibus diebus, in quibus à carnibus abstinentia præcipitur, omnibus iis vesci cibis, quibus vesci possunt qui Bullam Cruciatæ accipiunt, ex eiusdem Pontificis concessione: de quo Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Confessariis Indorum Parte 1. verb. Ayuno. F F. Emmanuel, & Hieronymus Rodriquez, & Veracruz apud P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 9. Singulari 34. Neque hoc mirum, cùm in Indiis consuetudo inualuerit circa talem vsum, de quo diximus Titulo 5. num. 226. & seqq. & pro quo pugnat Dom Villaroel Parte 1. Pacificæ gubernationis Quæst. 3. Artic. 2. per totum. Contranitentibus Commissariis S. Cruciatæ, sed non obtinentibus, dum docti, & pij, ac in iis Religiosi pro consuetudine stant, eamque suo ipsorum vsu non verentur roborare. Videat ergo sanctorum illud Tribunal quid circa hoc præstandum, ne, dum priuilegium Bullæ tueri curat, laqueus conscientiis, vt experientiâ constat, iniiciatur. Præter dictos etiam dies Indi in multis [Sabbatis licet Indis vesci carnibus, non tamen Æthiopibus, ex consuetudine.] partibus Indiarum ad abstinentiam à carnibus non tenentur in Sabbatis: pro quo quidem priuilegium nullum extat, sed id consuetudine est tantùm introductum. Quia verò Æthiopum consuetudo talis non fuit, ad illos talis non extenditur permissio. Et certè oportuit Indis occasionem lapsuum frequentium amputari. Cùm enim in Indiis, sicut & in Hispania, liceat Sabbatis animantium extremitatibus, & intestinis vesci, quorum carnes diebus non vetitis solent manducari; difficile esset Indos inter extremitates, & partes alias distinguere, cùm discrimen illud nullâ sit rationis luce perspicuum, & circa vsum nihil tale discernet appetitus, in iis præsertim, qui ad hæc immoderatâ inclinatione feruntur. Ex quo alicui forsitan videbitur pro Æthiopibus [Non esse improbabile licere istis.] eamdem facere rationem, quia & isti discrimen tale deprehendere rationis lumine nequeunt, & inclinatio ad negotia ventris non minor in illis, cum onere aliàs seruitutis, exilij à patriis sedibus, & derelicto penitus solatio parentelæ. Quod quidem reuerà ita est, sed ratio pro consuetudine vrget. Nihilominus non videtur improbabile oppositum ex doctrina multorum, dicentium legem fauorabilem extendi secundùm identitatem rationis, immò & priuilegium, si præsertim fauor in eo fidei aut Religionis versatur. Consuetudinem autem instar legis interpretandam quoad obligationem, & alia legis propria, docent P. Suarez, P. Azor, & P. Salas, quos adducit & sequitur Diana Parte 6. Tractatu 5. Resolut. 17. & quidem cùm ad consuetudinem legitimè introducendam consensus Principis requiratur, qualiscumque ille sit, de quo num. 199. circa eam, de qua loquimur, consensus Principis, Pontificis inquam, inuenitur. Quis enim credat Paternam illius pietatem erga Indos hac in parte propensam, erga Æthiopes, miserabiliores profectò personas, minùs se suauem ac liberalem exhibere?

Sunt insuper priuilegia alia à Pontifi [Priuilegium ad dispensandum eum Indis & Neophytis circa ieiunia.]cibus circa ieiunium Indis concessa, vt videri potest in Compendio Indico Societatis verb. Dispensatio §. 1. & 2. & quia illa iam finita, vel quòd Oracula, vel quòd cum temporis limitatione tributa, ab Vrbano Octauo noua est facta concessio, quæ & ipsa expirauit, non ita quæ ab Innocentio X. & ita habet: nec non cum Indis in foro conscientiæ tantùm, & cum Neophytis in vtroque foro, super ieiuniis, gratis tamen dispensandi. Sic ille. Vbi non videtur facilis concessionis huius intellectus, cùm Indi à Neophytis distinguantur, & his major quàm illis circa dispensationem gratia fiat. Cùm in eadem etiam Bulla statim declaret Pontifex omnes oriundos seu naturales supradictarum omnium, tam Orientalium, quàm Occidentalium partium: immò etiamsi Æthiopes, Angulani, vel quarumuis aliarum transmarinarum regionum, etiamsi Christianorum filij, ac in infantia baptizati, vel etiam inter se, vel cum Europæis mixtim progeniti sint, ad conceßonis huiusmodi effectum esse & intelligi debere Neophytos. Si dicatur Neophytorum nomine a [Indi à Neopyhtis quomodo distinguantur in illo.]lios intelligi, qui Indi non sunt, sed transmarini incolæ, id non est vllo pacto verosimile, quia incredibile est Pontifices plus illis quàm Indis fauere voluisse: cùm pro Indis dispensandi facultas tantùm circa forum conscientiæ concedatur, aliis pro vtroque. Videtur ergo dicendum Neophytorum nomine illos intelligi, qui verè tales sunt, iuxta Iuris acceptionem, recèns inquam conuersos, qui nondum à recepto Baptismo in adulta ætate decem annos exegerunt, vt Doctores communiter explicant, & videri potest apud Bonacinam Tomo 1. Tractatu de Censuris Di [In rigore qui dicantur Neophyti.]sput. 7. Quæst. 2. Puncto 1. num. 5. vel quomodocumque aliter explicetur: pro quo P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 43. Sect. 3. num. 6. & 7. Cùm Indis ergo in infantiâ baptizatis dispensari tantùm in foro conscientiæ potest, cum aliis in vtroque: vbi ratio discriminis est comperta. Quòd verò Pontifices statim declarent Neophytorum nomine venire Indos & quoscumque alios vltramarinos incolas, non obstat traditæ expositioni; quia id intelligendum est, vbi contrarium manifestè non ponitur, vt in casu nostro.

Possunt autem Religiosi Societatis [Religiosos dispensare posse, etiam si Parochi non sint. Si autem Parochi, etiam ratione officij.] prædictam dispensationem impendere, etiamsi Parochi Indorum non sint, in quo præsertim virtus priuilegij consistit. Si enim sint Parochi, satis probabile est posse ex vi talis muneris dispensare, vt docent complures Doctores: idque non solùm absente Episcopo, aut eius Vicario, sed etiam præsente: non enim ita facilis ad illos est aditus. Videantur illi apud Pasqualigum Decisione 387. num. 1. qui & addit cum Ioanne Sancio in Selectis Disputat. 54. numer. 36. non solùm Parochos id posse, sed etiam eorum Vicarios. Quæ extensio nimia profectò est, & con [Quid Vicarij.]tra id, quod consuetudine videtur esse receptum, si de Vicariis quibuscumque loquamur. Sunt enim Vicarij, qui plenam officij administrationem habent, & alij, qui in partem solicitudinis tantùm aduocantur. Illis prioribus cùm jurisdictio plenè competat, id etiam licebit, quod ad dispensationes spectat, in quibus iurisdictio exercetur; aliis autem non ita; nisi fortè ad Parochum aditus non facilis sit, tunc enim rectè præsumitur iurisdictio ad actus huiusmodi, qui frequenter occurrunt, prorogata. Pro quo videri potest P. Quintanad. suprà Singul. 33. n. 1.

Facultas autem dispensandi Religiosis [Amplitudo dispensationis explicatur.] concessa valde ampla est, cùm limitationem nullam habeat, nisi illam de foro interno & externo, super ieiuniis inquam. Possunt ergo dispensare super ieiuniis, non solùm quæ pro Indis, & Neophytis aliis de præcepto sunt, pauca scilicet illa, de quibus num. 442. sed etiam in aliis, quæ sunt communia, & in quibus abstinentia à carnibus seruari ab illis debet, sic enim dies ieiunij etiam dici possunt. Vnde cùm in Iure statuta ieiunia sint, obligatio eorum tantùm erat de abstinentia à carnibus, neque aliud ex eo expressè colligi potest, sed vnica comestio consuetudine introducta est, vt testantur Doctores, quos adducit & sequitur P. Fagundez circa Præceptum 4. Lib. 1. Cap. 4. num. 1. qui & videndus Cap. 6. num. 4. & 5. circa ieiunium Sabbati, & Feriæ 6. quod imperfectum quidem est; tale tamen vt dies prædicti possint ieiunij compellari. Et licet imperfectum illud; vbi de priuilegio agitur, ad ipsos extendendum, cùm caussa est pia, iuxta sæpiùs dicta, & esse in præsenti liquet. Pro quo videri potest P. Palaus Tomo 1. Tractatu 3. Disputat. 4. Puncto 10. num. 5. & P. Pellizarius Tractat. 8. num. 142. vbi de priuilegiis Regularium agunt. In priuilegio autem, de quo loquimur, pietatis, fidei, & Religionis negotium agitur, vnde & constat ampliandum. Poterunt ergo Re [Pro comedendis carnibus vt debeat practicari.]ligiosi Societatis cum Neophytis dispensare vt carnes comedant in diebus dictis, congruâ ad id suppetente ratione, vt frequenter suppetit, ob defectum ciborum aliorum, quæ ad robustum alimentum requiruntur: valde enim debilia esse solent illorum pulmenta, carnibus demptis, in iis præsertim, qui ab oppidis Hispanorum distant. Et licet talibus soleant esse contenti; aliud est, quod necessitate cogente sustinent, aliud quod lege Ecclesiasticâ constricti debeant sustinere: vnde & frequentissimè propter hanc caussam à ieiuniis etiam sibi propriis excusantur. Et in pastoribus hoc specialiùs præstari debet, quia præter carnes vix est solidum aliquid, quo vesci possint: & licet lacticiniis ieiunium tolerare possint; non tamen alimentum huiusmodi tale videtur, vt licet in rigore sufficiens sit, non debeat sufficiens ratio dispensationis ad edendas carnes, illius sola copia iudicari. Rigor enim cum illis tenendus non est, ex quo apertè resultat incommodum, & dubia prætereà manet obligatio: quo euentu dispensari in ieiunio posse, innumeri tenent Doctores videndi apud Pasqualigum Decisione 596. num. 3. sicut & plures asserentes dispensari posse quando dubium est an ratio ad dispensandum sit sufficiens.

Sed dubitari vlteriùs potest an Indi te [Indos non teneri ad ieiunia specialia populorum.]neantur ad ieiunia vel à Magistratibus ex voto, Episcopo ex statuto indictis. Ad quod affirmatiuè respondet P. Quintanad. suprà, in fine: nisi aliunde hi prohibiti sint eiusmodi condere statuta vel Indos in eis apertè exclusos protestentur. Sed contrarium dicendum, sicut de Festis diximus Cap. 15. quòd scilicet Indi comprehensi talibus statutis non sint, nisi de illis mentio expressa habeatur. Cùm enim Ecclesia ab obligatione ieiuniorum, quæ grauissimis legibus in eadem, & ob solemnitates celeberrimas seruari sunt solita, exemptos velit; non est præsumendum aliam esse eorum mentem, qui ieiunium aliquod speciale constituunt, cùm membrorum sensus Capitis sui debeat sensui esse conformis. Quod & intelligendum de ieiunio imperfecto, [Neque ad abstinentiam à carnibus.] abstinentiâ inquam solâ à carnibus: quia cùm non exprimatur, non est cur debeat ea fieri discretio vt illi grauentur, quorum iugum oportet leuius reddi, & de quorum imbecillitate agit idem Auctor num. 4. quæ generalis quidem non est, sunt enim quamplures eorum robustissimi. Quòd autem eorum aliquando imbecillitas generaliter prædicetur, vt in Concilio Limensi, de quo diximus numer. 432. ad animam est potius, quàm ad corpus referendum, vt ibidem Concilium exposuit addens & spiritualis sensus inopiam &c.

CAPVT XIX.

De Priuilegiis Indorum circa decimas, & primitias, pro quibus quintum Ecclesiæ Præceptum.

CIrca obligationem Indorum soluendi decimas dictum suprà. & quæ dici generaliter possunt, ad eorum caussam coarctando, pro ea

Dico primò. Indos decimas, & primi [Assertio 1. Indos ad solutionem decimarum conuenienter obligari.]tias, aut tale aliquid Ecclesiæ soluere, res est sanctissima, & quæ ab omnibus rectè sentientibus debet commendari. Id constat ex Alexandri Tertij Constitutione in. Cap. Parochianos, de decimis, vbi sic ait: Cùm decimæ, non ab homine, sed ab ipso Domino sint institutæ, quasi debitum exigi possunt. Sic ille. Sunt quidem à Domino institutæ in veteri lege; ex quo constat esse illas iuri ac di [Cap. Parochianos]uinæ institutioni conformes. Licet autem in lege gratiæ præcepta veteris, quæ iuris erant posi [Quomodo illa ex diuina institutione.]tiui, non obligent; ex institutione tamen illâ, quæ in iure naturæ fundatur, optimè potuit Ecclesia formam præcepti desumere, vt id statueret, quod alendis Ministris, & decori suo sustentando ac promouendo opportunum videretur. Quotam ergo Ecclesiastici juris esse, solutionem verò in genere diuini, quatenus ex naturæ instinctu descendit, sic dictante Deo, vt danti spiritualia, non vt pretium, sed vt alimenta corporalia ministrentur, communis Doctorum resolutio est, qui videri possunt apud Dom. Solorzanum Tomo 2. Lib. 1. Cap. 21. numer. 44. & seqq. & in Politica Lib. 2. Cap. 22. §. El segundo, & seqq. & P. Fagundez Lib. 1. circa 5. Ecclesiæ Præceptum. Cap. 1. num. 1. & seqq. Licet non desint multi Canonici iuris Interpretes, qui præfatis Alexandri Tertij verbis, & consimilibus aliis Innocentij Tertij in Cap. Tua nobis, & Cap. Cùm non sit, eodem Titulo, innixi, jus in quotâ etiam diuinum agnoscant, vt videri apud citatos potest, & alios de hoc agentes. Hoc autem sic stante, quòd Indi ad Christum conuersi, & ab illis præcipuè progeniti, soluere decimas debeant, exploratum est, cùm subditi Ecclesiæ sint, & ad sustentationem sibi in spiritualibus seruientium teneantur. Neque enim illi spiritualibus ministeriis occupati fodere aut arare possunt, nec debent mendicare. Quòd si D. Paulus suo se labore sustentabat, scenæ factoriam exercens artem, id quidem ex [D. Pauli exemplum non obstare, cum suffragetur doctrina.] supererogatione ingentis spiritus factum, non ex obligatione, cùm a Christo dictum fuerit Lucæ 10. v. 7. In eadem autem domo manete, edentes & bibentes quæ apud illos sunt: dignus est enim operarius mercede sua. Pro quo & Apostolus ipse 1. Cor. 9. longum discursum attexit, & inter alia sic dicit: [Lucæ 10. v. 7.] Sed non vsi sumus hac potestate: sed omnia sustinemus, ne quod offendiculum demus Euangelio Christi. Nescitis, quoniam qui in sacrario operantur, quæ de sacrario sunt, [1. Cor. 9. v. 12. 13. & 14.] edunt: & qui altari deseruiunt, cum altari participant? Ita & Dominus ordinauit iis, qui Euangelium annuntiant, de Euangelio viuere. Ego autem nullo horum vsus sum. Non ergo Indi ab hac diuina & naturali lege exempti sunt: modus autem in eâ seruandus potuit ab Ecclesia præscribi; & sic factum decimarum impositâ præstatione.

[Assertio 2. Indos non teneri soluere decimas, si aliunde tribuant pro sustentatione Pastorum.]

Dico Secundò. Decimæ non ita debentur ab Indis, vt si aliunde Pastores alant suos, debeant illas, aut minus etiam aliquid ex naturæ prouentibus exhibere. Id constat ex Cap. Ad Apostolicæ, citato Titulo, vbi duplicem decimam soluendam non esse decernitur, sed vnicam illi Ecclesiæ, in qua fideles Ecclesiastica percipiunt Sacramenta. Item. Quia decimæ stipendium laboris [Cap. Ad Apostolicæ.] spiritualis sunt; vnde in Cap. Nouum genus, ibidem, sic dicitur: Illi profectò Clerici, qui à Clericis spiritualium ministeriorum labores accipiunt, decimas eis debent. Sic ibi. Pro quo Caietanus 2. 2. q. 87. [Cap. Nouum genus.] art. 1. §. Ad hoc dicitur. Nulli autem pro ordinario labore duplex stipendium debetur, nisi fortè nouus titulus, aut incrementum laboris accedat, vt videri potest apud P. Lessium Lib. 2. Cap. 24. Dub. 5. P. Fragosum Tomo 1. pag. 420. num. 58. & alios. Magisque pro instituto præsenti P. Suarez Tomo 1. de Religione Tractat. 2. Lib. 1. Cap. 5. num. 8. Hinc est vt cùm Indi, dum tributum soluunt, partem eius pro Parochorum sustentatione contribuant, secundum id, quod Regiis est legibus ex Pontificia facultate constitutum, non debeant vlteriùs decimarum exactionibus aggrauari. Quòd si decimas ab eis exigi videatur expediens, vt Indi magis Ecclesiasticis institutionibus conformentur; minuatur tributum iuxta eam partem, quæ pro primo effectu, vt dicitur, [Ob titulum sustentationis Prælatorum non deberi ab ipsis.] doctrinâ inquam, exhibetur. Neque enim dici potest decimas etiam deberi ad sustentationem Prælatorum, vt sunt Episcopi, & alij: vt ait P. Suarez suprà num. 7. nam pro illo ea sufficiunt quæ ab aliis fidelibus ministrantur, & vt ministrare possint, Indorum operæ conferunt, quia in eorum prædiis vt laborent, exiguo designato stipendio, compelluntur. Item Hispani ob titulum dictum non soluunt decimas, & tributum aliud: ergo neque Indi soluere debent: quæ est euidens consequentia. Et ita quidem, vt dixi aliàs, à supremo est Indiarum Consilio post diuturnam controuersiam iudicatum: sed illius sententiæ obluctatum validè, vt fit passim in iis, quæ pro Indorum commodis disponuntur. Quid autem in talibus pro foro conscientiæ liceat, sciunt illi, qui aliquid sciunt, vnde non est opus circa illud immorari. Pro quo etiam

