Dico quartò. Peccatum lethale est [Assertio 2. Mortale esse Gradum quemcumque indignis conferri. Vbi circa hoc diuersæ opiniones.] Gradum quemlibet in quacumqùe facultate penitus indignis conferri. De Gradu Bacchalaureatûs in Theologia & Iure negat Palacius, & alij, quos sequitur P. Thomas Sancius Lib. 2. Consiliorum Cap. 1. Dub. 57. num. 5. quia parum damni infertur: Gradus enim iste parui penditur, nec ratione illius alicui fiditur. De Gradu in Artibus, quicumque ille sit, idem tenet citatus Pater n. 6. qui sic tenere doctos Recentiores affirmat, & videri etiam sic tenere Caietanum, siquidem de Doctoratu in Iure dubitat. Sed Nauarrus & Alcacer apud eumdem nobiscum sentiunt, & videtur pro eo ratio euidens militare: nam Gradûs cuiuslibet collatio est testimonium falsum publicâ auctoritate firmatum in re non leuis momenti: ergo in eius falsitate plusquàm leuiter peccatur. Assumptum est clarum, & Consequentia probatur: quia testimonium falsum publicâ auctoritate firmatum, est contra fidem publicam: hac enim ratione Tabelliones grauiter peccant, dum auctorizent mendacia, vnde & redduntur indigni, quibus in aliis fides adhibeatur. Quomodo ergo graue peccatum non sit Vniuersitatem falsum testimonium in publicâ formâ proferre, & scripto etiam ad perpetuam rei memoriam confirmare?

Quòd verò res leuis non sit, ex eo pro [Probatio ex rei grauitate.]bo, quia laureatis in quocumque Gradu ius suffragij, & non vnius, sed multiplicis, in ordine ad Cathedras tribuitur: vnde vnus ex istis sufficit, vt aliquis Cathedram possit comparare. Item, in oppositione ad beneficia Gradus isti in consideratione sunt, & ratione eorum solent alij aliis anteferri. Et ita Rota in vna Calagumitana An. 1652. die 15. Ianuarij apud Dianam Parte 11. sic [Decisio Rota.] ait: Hic dignior, & præferendus visus est, tum ob gradum Bacchalaureatus, quo caret Stephanus, quemque Rota in his terminis semper magni fecit, &c. Videantur etiam alia pro eodem die 13. Maij. Anni eiusdem. Fiunt etiam aliquando Vicarij generales Episcoporum.

Quod verò ad gradum Magisterij. in [De Magisterij gradu in Philosophia, & rationes. alia.] Philosophia attinet, quis non videat rem scandalo esse plenissimam videre per vias publicas Magistrum talem cum Magisterij insignibus, & illustri Doctorum ac Magistrorum comitatu equestri, suis etiam insignibus præfulgentium; qui tamen indignus tali honore communiter habeatur? Sciunt enim multi, & dum sic laureati inscitiam rident, festum cum aliis agunt diem, & sic illius inscitia fit apud vulgus nota, sicut & testimonij falsitas, quod Vniuersitas tubis & tympanis clangentibus perhibens, id facit, vt & contemptus sequatur, & exempli mali ad fidem publicam adulterandam certissimum documentum. Quid quòd Gradus pro insigni sufficientia merentes, dum eo insigniuntur honore, in eâ non sunt æstimatione, quæ illis debita est, eò quòd similis honor ineptis exhibitus in caussa est, vt cùm confertur dignis, infirmus adueniat, debilitatus scilicet immerentium communione: quandoquidem qui spectant, aut audiunt, ex eo nihil plus, quàm pro alio præfatis attributo, habent cur debeant æstimare. Si equestrium Ordinum insignia vilibus tribuantur hominibus, quid nobilibus inde honoris accrescat? Si titulus Dominationis priuatis nobilibus sit communis, quis propter illum magni faciat Titulatos?

Dico quintò. Cùm habentur Actus lu [Assert. 5. In Actibus qui lucrari nequeant.]cratiui, in quibus scilicet distribuuntur assistentibus pecuniæ, si quis ad finem eorum veniat, vt scilicet distributionem accipiat, nequit eam tutâ conscientiâ recipere. Patet, quia est assistentiæ præmium; non dicitur autem assistere qui ad finem actionis venit, pro quâ auctorizandâ fit distributio. Id quod ex communi Doctorum sententiâ roboratur circa distributiones quotidianas, quæ assistentibus in Choro dari solent, ad quarum licitam acceptionem necessarium est vt assistentia sit talis, quæ dici absolutè assistentia possit, respectu scilicet maioris partis Horæ Canonicæ, iuxta dicta Titulo 18. num. 29. & quidem eo assistendi modo finis distributionum talium fraudatur: sic enim statutum à legislatoribus, vt Litterarij actus concurso Doctorum ac Magistrorum splendidi & honorabiles redderentur: sicque & Magistri & discipuli ad studia euaderent promptiores. Quis autem non videat suo illo aduentu finem talem non obtineri, vacuis subselliis toto ferè disputationis tempore, & dolentibus, qui & defendunt & præsident; studia sua nihili pendi, & solam octiregalis cupidinem ad leuem ac breuem illam assistentiæ particulam permouere?

Si autem allegetur consuetudo, irratio [Consuetudinem non posse allegari, quia irrationalis.]nabilis illa est, vnde nec vim habet, iuxta Iuris vtriusque notissimas sanctiones, de quibus dictum aliàs: sicut de simili etiam consuetudine circa assistentiam in diuinis officiis dicunt Doctores, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 102. num. 4. Est ergo restitu [De obligatione restitutionis.]tionis obligatio, quæ facienda est, non Doctoribus assistentibus, quia hoc in vsu non est; absentium enim præmia assistentibus non accrescunt; sed arcæ Vniuersitatis ad communes expensas. Erit autem commoda restituendi ratio, si quis posteà assistens stipendium non accipiat, & vt notam euitet, paullò antè distributionem exeat, exitûs caussâ non detectâ.

Circa Subornationem obseruanda, & notabilis Resolutio.

DIco sextò. Subornatio in oppositio [Assert. 6. subornationem iustificari non posse.]ne ad Cathedras nullo modo iustificari potest. Hoc quidem, sicut nonnulla alia ex dictis, commune est Vniuersatibus cunctis, sed pro Indicis vrgeri debuit, quia in illis malum hoc percrebuisse dolemus, ob maiorem pecuniæ copiam, vnde monstra non semel intoleranda nascuntur. Id probo. Nam subornatus cùm ad suffragandum accedet, se subornatum non fuisse iuraturus est; sed falsò, ad quod periurium is, qui subornat, cooperatur.

Dices primò non peccare Subornantem, [Euasio 1. ex parato ad subornationem præclusa.] quia alius paratus est ad subornationem & periurium: quando autem hoc accidit, non est graue peccatum materiam pro illo ministrare. Sed hoc vix est probabile; de quo dictum Titulo 1. num. 146. & alibi. Deinde: licèt illud generaliter loquendo sustineri posset, non tamen vbi lex specialis est id prohibens. Sciebant siquidem Constitutionem pro Vniuersitatibus conditores futuros multos, qui se offerent subornationi paratos, & horum voluerunt infamem agendi modum extirpare statutis & pœnis contra eosdem stabilitis: quorum obligatio sub mortali est; quia [Obligatio statutorum sub mortali.] si non esset talis, inutilis redderetur, ob materiæ grauitatem: quis enim in negotio isto, vbi ardentissimè flagrat ambitio, veniale obstaculum vereatur? Videantur dicta Titul. 2. n. 3.

Dices secundò subornatione vexatio [Secunda item ex redemptione vexationis.]nem redimi, quam patiuntur oppositores: cùm enim quis eorum, aut etiam aliqui, pecunias profundant, si ipse nihil tale faciat, de Cathedræ potest adeptione penitus desperare. Quòd autem pro redimendâ vexatione pretium dari possit etiam iudicibus, etiam cùm de rebus sacris agitur, communis Doctorum sententia est, pro quâ videri potest P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 2. Dub. 8. & 9. & alij passim. Sed contrà est, [Quando procedat doctrina de vexatione.] quia vexatio hæc non infertur ab eo, qui subornatur: ergo doctrina illa non est ad rem; quæ tunc procedit, cùm aliquid datur iniusto vexatori, vt videri apud scribentes potest, & specialiter apud Bonacinam, qui multos congerit Tomo 1. Tractatione de simoniâ, Quæst. 6. Puncto 5. Prætereà, subornatio nequit subornatione conuelli, vt optimè Philosophatur P. Suarius Tomo 1. de Religion. Lib. 4. Cap. 50. numer. 26. ex quo citatus scriptor [Nec subornatio subornatione conuelli potest.] numer. 15. & P. Palaus Tomo 3. Disput. vlt. Puncto 20. numer. 6. qui de oppositione circa Beneficia agunt. Ratio autem, quam adducit P. Suarius, & ex eo alij, generalis est; quòd scilicet non sunt facienda mala vt bona habeant; cumq́ue subornatio ex se iniqua sit respectu eius, qui vim non facit, nequit ratione prædicti respectûs admitti.

Addit autem P. Palaus in rigore loquen [P. Palai doctrina circa subornationem ab eodem conuulsa, circa Beneficia.]do licere electoribus iam subornatis pecuniam dare; non eâ intentione vt specialiter sic danti faueant, sed vt deponant animum & affectum propensum, quem habent erga competitorem propter pecuniam ab illo acceptam: in hoc enim casu non paratur via ad Beneficium magis quàm esset parata ante subornationem iniuriosam, & in odium eius factam, qui damnum pecuniâ conatur remouere. Post doctrinam autem dictam sic subdit: Video tamen hoc maximo subijci periculo incidendi in simoniam, & in foro hoc externo ita præsumitur. Hæc ille; quibus id, quod præmiserat, penitus demolitur: nam graue peccatum est id facere, per quod graui se periculo quis exponit incidendi in illud, vt est communis Doctorum sensus. Quidquid autem de prædicto casu sit, ei, de quo agimus, nequit applicari, in quo qui subornatum iam priùs subornat, non tantùm intendit illum in statum reducere, quem ante subornationem habebat, sed ad se penitus inclinare, vnde plus offert quàm dederit alius; vel si idem, id certè cum nouo aliquo titulo, vt ad se potiùs inclinetur, vnde non relinquit eum in statu, quem habuerat ante subornationem.

Quia verò de Beneficiis ad Cathedras [Reciproca subornatio licita non est; casus tamen admittitur, in quo liceat à Legionensi.] non videtur argumentum vrgere, eò quòd materia in istis sacra non sit ex iis, quæ simoniacæ sunt obnoxia prauitati, secundùm Ecclesiæ dispositionem; videndum an respectu illarum locus sit reciprocæ subornationi. Circa quod Basilius Legionensis Libr. 5. de Matrimonij impedimentis, Cap. 14. §. 6. numer. 44. in fine: affirmat licitum esse dare pecuniam in oppositione ad Cathedram, quando duo sunt oppositores, neque excessus clarè apparet, si de facto Scholasticus, qui suffragium debet ferre, sua sponte postulauerit, vel indicauerit: non tamen esse licitum illam offerre. Iuxta hanc ergo sententiam licebit subornato maius offerre pretium, quia cùm illud ab alio acceperit, satis indicat se ab alio maius accepturum. Quòd autem licitum esse neget offerre non postulanti, aut voluntatem indicanti, ex eo prouenire potest, quia cùm ille sit iam ad peccandum propensus, non est caussa illius qui pretium confert, iuxta sententiam illam, de quâ num. 95. & facit pro eâ P. Dicastillus de Iustitiâ & Iure, Lib. 2. Tractat. 2. Disput. 6. numer. 46. vbi cum aliis ait in oblatione munerum illis factâ, qui recipere licitè nequeunt, non esse graue peccatum, quia sic paratus non inducitur, sed offerens illius peccato vtitur in suum commodum.

Sed Legionensis sententia non placet P. [Sed non placet P. Palao.] Palao suprà, quia talis doctrina pluribus iniustitiis & peccatis viam aperit. Quod enim elector postulet pecuniam, non potest honestare illius receptionem, neque largitionem, quia est postulatio iniqua: ergo si seclusâ postulatione non licet in illo casu electoribus pecuniam offerre, neque etiam petitam largiri licebit. Quod equidem benè [Sed ex eo redarguitur illius sententia.] dictum, ex eoque redargui sententia illius potest, de quâ num. 97. cùm fateatur ipse eam esse maximo subiectam periculo, propter quam rationem censet istam, de quâ agimus, reiiciendam. Deinde. Quia seclusâ postulatione nequit offerri pretium, eâ etiam positâ, non licet, quia per illam non honestatur. Tunc sic: seclusâ subornatione præcedenti, non licet pretium offerre: ergo neque stante illâ. Consequentia est euidens arguendo vt ipse arguit, quia ratione præcedentis subornationis nequit honestari, quæ ex se inhonesta est, sed quia ob auctoritatem Basilij Legionensis, abusum, de quo agimus, potest quispiam non lethaliter malum iudicare, addo ex ipsius doctrina illum non reddi tolerabilem. Nam in primis ille loquitur quando excessus clarè non apparet; isti autem suffragiorum nundinatores nihil de excessu curant, sed plus danti suffragia pollicentur.

Prætereà, citatus Auctor in specie casus [Neque Legionensis apertè fouet subornationi, in casu de quo agitur.] nostri non loquitur, neque ex eo, quòd asserit, argui potest. Licèt enim iam subornatus recepturum se plus pretij satis videatur indicare; id tamen certum non est, quia priori fidem suam adstrixit, & aliqui in eo constantes esse solent; quòd si maius vellet pretium, id oppositoribus indicasset omnibus, aut eorum proxenetis, vt plus danti se obligarent: dum autem dubia voluntas est, nequit ad certum peccatum induci. Item. Etiamsi postulet; id fieri nequit, quia cooperatio ad tale peccatum grauissimis circumstantiis conuestitum, solùm ratione commodi honestari potest, saltem non esse lethalis: atqui commodi talis întuitus hoc non præstat: ergo illius malitia perseuerat. Maior est iuxta aduersantium doctrinam, & Minor ostenditur; quia etiam post oblatam pecuniam valde incertum est, an talis sit id, quod promiserat, impleturus, cùm sciamus multos ex istis nec Deo nec hominibus seruare fidem, vnde oppositores & cathedris & pecuniis vacui relinquuntur. Nullum ergo abusus iste in sententiâ dictâ firmum potest habere præsidium. Ideò

Dices tertiò probabile esse eum, qui [Tertia euasio ex probabili sententia circa iudices, cum pro vtraque parte est sententia probabilis.] ius suffragij in oppositione Cathedræ habet, aliquid posse pro suffragationis voluntariâ obligatione recipere: aut enim inter oppositores non est considerabilis excessus, & tunc pro quolibet suffragium dare potest: obligare autem se ad vnum potiùs quàm alium suo suffragio iuuandum, pretio æstimabile est: vnde & in iudicibus, vbi pro quolibet ex litigantibus probabilis est opinio, gratiam illam esse vendibilem, sunt qui sentiant, quibuscum P. Fagundez de Iustitiâ & Iure, Libr. 5. Cap. 18. num. 5. Licèt autem, cùm ad se suffragandum accedit, iuret se nihil ab oppositoribus accepisse, id stare sine periurio potest secundùm doctrinam P. Thomæ Sancij Lib. 2. Consil. Moral. Cap. 1. Dub. 53. numer. 5. vbi ait quòd licet iuxta statuta Vniuersitatis Salmanticensis & aliarum [Iurare vt possit subornatus sine periurio.] subornato pœna priuationis suffragij imponatur, de quo ipse Cap. præced. numer. 1. id tantùm habet locum in foro externo, vnde suffragium eius in foro conscientiæ & licitum, & validum est, de quo etiam anteced. Cap. num. 11. Potest ergo verbis æquiuocis in iuramento vti, quia suum non debet defectum aperire. Nisi fortè iudex interroget præcedente infamiâ, vel indiciis probatis, aut cum semiplena probatione; tunc enim ad mentem interrogantis respondere debet. Ex quo fit cessare rationem à nobis adductam de cooperatione ad periurium, quandoquidem sine illo stare potest testimonium suffragantis. Si au [Etiamsi excessus in oppositore, sit ex duplici capite.]tem vnius ex oppositoribus notabilis excessus sit, tunc etiam doctrinæ est prædictæ locus, tum ex eo quòd tenet Nauarrus in Manuali Cap. 25. num. 57. scilicet secluso iuramento non esse mortale eligere minùs dignum ad Cathedram, quæ per oppositionem datur. Tum etiam quia is, qui ius suffragij habet, non tenetur absolutè ad suffragandum neque pro vno, neque pro alio, vnde potest sine graui culpa à suffragatione abstinere, quòd autem se ad suffragandum obliget, pretio æstimabile est. Ratione autem iuramenti non esse obstaculum, ex adducto iam fundamento firmatur.

Sed contra hoc est doctrinam præfa [Contra illam arguitur ex recepta doctrina.]tam tunc tantùm currere, cùm iam est peccatum acceptionis pretij commissum; tunc enim non tenetur quis à suffragando abstinere, & æquiuocatione potest suum delictum occultare. Quòd verò sine peccato acceptio stare possit, prædicta non probant, quandoquidem procedunt iure tantùm naturali attento, iuxta quod probabiliter asseritur non esse peccatum mortale. Pro quo & faciunt quæ docent P. Layman Lib. 3. Sect. 5. Tract. 4. Cap. 4. num. 9. & P. Lessius Lib. 2. Cap. [P. Lessius.] 14. num. 64. qui sic concludit: Hæc argumenta, si solum ius naturæ spectetur, faciunt hanc sententiam satis probabilem. Nihilominùs legibus id vetitum est, quæ etiam possunt ad restitutionem obligare; immò & incapaces reddere dominij rei hoc titulo datæ adquirendi. Sic ille. Neque aliter loquitur P. Laymam, aut alia est P. Fagundi mens, vt videri apud eumdem potest Tomo 2. in Decalogum Libr. 8. Cap. 26. num. 34. sicut & Dianæ Parte 3. Tract. 5. Resolut. 55. vbi de eo clarissimè. Quòd autem lex, de qua agimus, Academicos sub lethali vrgeat, iam habetur ex dictis num. 95. Deinde. Etiamsi subti [Et ex praxi periculosa.]litas illa pro modo æquiuocè iurandi ob auctoritatem sic dicentium reprobari penitus nequeat; communiter tamen illa non attenditur, neque qui subornant aut subornantur, de illo sunt iurandi modo soliciti, sed periurij malum auaritiæ & ambitionis fame insatiabili deuoratur. Vnde in ordine ad communem praxim doctrina prædicta non seruit, ex quo habetur id, quod Assertione nostrâ contendimus, subornationem scilicet iustificari nullatenus posse.

In quo genere illud videtur minùs ab [Non posse quem à suffragando abstinere pretio accepto.]surdi continere, si quis pretium accipiat, non vt suffragio assistat, sed vt pro Oppositore neutiquam suffragetur. Quod fieri solet, vel ad suffragiorum locum non accedendo, vel si quis accedat, & sehedulas accipiat, ita eas in vrnam mittat, vt nullius momenti suffragium sit, pro quo varij esse modi possunt, secreti iure seruato. Sed neque hoc licet, quia reuerà subornatio est, & sub generali prohibitione contenta. Et quidem meritò, vtpotè absurditatem viris litteratis indignissimam præseferens: cùm reuera dici possit eum, qui hoc modo victoriam consequitur, non meritis, sed pecuniis Cathedram consecutum.

Circa obligationem autem restitutionis, secundùm probabilem sententiam dicen [Circa obligationem restitutionis, quæ probabiliter negatur.]dum est illam non vrgere, si quis promissis stet, quia lex Academica translationem dominij non inducit, cùm de eo non disponat: pro quo videndus P. Lessius suprà Dub. 8. & alij passim, & sit etiam probabile id, quod pro opere prauo datur, non esse obnoxium restitutioni. Et quia in casu, de quo agimus, stare potest vt quis pro digniore suffragium ferat, in quo opus virtutis exercet, pro eo etiam datum non debere restitui, multorum sententia est, de qua post alios P. Dicastillus Disput. 6. citata, num. 59. vbi pro ea adducit Nauarrum, Sotum, Ledesmam, Bañez, & Patres Vazquez, Valentiam, Azor, & Rebellum, & vt probabilem amplectens, licet contrariam vt veriorem tueatur, quando actio aut illius omissio in dantis commodum postulantur. Posset autem & Dianam adducere Resolut. 55. citata cum P. Tannero, & aliis eam vt probabiliorem amplectentem.

Et cùm probabilis talis sententia sit, qui [Pro quo alia fauorabilia.] in casu nostro delinquerint, non sunt ad restitutionem vrgendi, quia huiusmodi homines difficilè ad illam induci poterunt, & ita benigniore isto sentiendi modo illorum est securitati conscientiæ consulendum. Cùm aliàs, licet actio ista honesta sit, & ex charitate saltem debita, iuxta quam tenetur qui suffragij ius habet, caussam benemeriti promouere: in executione autem prauum aliquid admiscetur, ob nuper dicta circa iuramentum, vnde operi prauo pretium datur, quia [Pro opere prauo pretium posse accipi] malum ex quocumque defectu: quo euentu non esse obligationem restitutionis communior iam inter Scribentes sententia tenet, pro quo P. Lessius suprà. & plures alij apud P. Dicastillum Disput. citat. Dub. 3. P. Fagundez suprà, quos & sequitur numer. 34. Eligium Bassæum Verb. Restitutio 4. §. 3. & obuios alios. Si verò ex iniqua suffragatione Cathedram is amiserit, cui ex iustitiâ debebatur, quia oppositores alij indigni erant, aut singularis in eorum aliquo excessus cernebatur, obligatio restitutionis erit iuxta damni dati æstimationem.

Sed quis damnum tantum valeat ex [Circa praxim restitutionis respectu Cathedras amittentium.] tali hominum genere compensare? Satisfacere ergo aliqualiter poterit in oppositione alia pro illo suffragando, vel per Confessarium remissionem debiti postulando. Rarò autem Oppositores manifestè indigni sunt, vnde sententiâ se poterit Nauarri tueri, de qua num. 101. Sicut enim non accepto pretio potuit suffragari pro digno, omisso digniore; ita & illa accepto, quia ex acceptione non est nouus iustitiæ titulus in isto vt illi plus aliquid debeatur. Et quidem Nauarri sententia parum verosimilis est, & ita communiter à Doctoribus reprobatur: sed minùs verosimile est eos, de quibus loquimur, restitutionis curam condignam habituros. Accedit etiam dictis eum, qui, cùm minùs dignus sit, Cathedram est assecutus, id non nisi multorum suffragiis obtinuisse; ex quo fit singulos non esse caussam totalem damni, & ita neque ad restitutionem integram obligatos; immò neque ad partialem, si ex vltimis in suffragatione fuerunt, & sine quorum suffragiis [Cum multis damnificent, ad quod teneatur.] minùs dignus victor in oppositione fuisset, quando vno consilio omnes in actionem huiusmodi minimè confluxerunt, iuxta communem doctrinam de testibus, pro qua videri possunt P. Lessius Lib. 2. Cap. 30. num. 52. §. Aduerte tamen. P. Fagundez Tomo 2. in Decalogum Lib. 8. Cap. 42. n. 3. & alij passim: suffragium enim pro minus digno est falsum testimonium de maiore illius dignitate practicum & reale, vim electionis habens.

Maior circa eos, qui per modum istum [Cathedras iniquè adepti vt teneantur.] damnabilem Cathedras obtinuerunt, est difficultas, quia non apparet verosimile aliquod fundamentum, vt illas possint retinere, quas nec restituere possunt, quandoquidem in eorum non est id positum potestate, quia earum prouisio concursum exigit, & à multorum voluntate depen [Communis sententia obligationem agnoscit.]det. Compensatio autem valde est difficilis, si ad pecuniam reducenda sit: quia honor non est pecuniâ compensandus, & interesse salarij non debetur non seruienti. Nihilominùs obligationem restitutionis Doctores agnoscunt, de Cathedrâ agentes, & de aliis, quæ per sententiam iniquam reipsa, licet secundùm allegata & probata iustam, adiudicaretur alicui, quando ipse auctor iniquæ adiudicationis est falso illius fundamento cooperans. Licet enim probabilis sententia sit, quam multi Doctores, præsertim Iurisperiti, tenent apud P. Fagundez suprà Cap. 32. num. 7. asseren [Ex iniqua sententia quæ obligatio, si secundùm allegata & probata.]tes eum, qui scit iniquam esse sententiam re ipsa, iustam autem secundùm allegata & probata, posse Cathedram retinere, quod & amplectitur P. Lessius Lib. 2. Cap. 31. numer. 28. Id tamen ita intelligendum vt diximus, quando scilicet iniqua oppositio non fuit respectu eius, cui Cathedra, aut Beneficium, vel officium quodcumque confertur, vt benè notat P. Fagundez suprà §. 8. ex P. Lessio illud deducens cum ea limitatione locuto verbis illis: quia caussa non est cur alter iniu [P. Lessius.]stè sit priuatus: vnde iustè quæri non potest sibi ab eo fieri iniuriam. Hæc ille. Si ergo in oppositore iniquum fundamentum pro adiudicatione fuit, non iudicat probabile P. Fagundez posse Cathedram retinere: qui, etiam vbi talis iniqua oppositio deest, si sententia secundùm se iniqua sit, iudicat Cathedram retineri non posse ab eo, qui iniquam esse cognoscit, quam ait communiter tenere Theologos, vt videri potest n. 9.

Sed non videtur resolutio opposita [Oppositam probabilitate non destitutam.] probabilitate penitus destituta. Tum quia Auctores, quos pro sententiâ suâ contrariâ adducit P. Fagundez, limitationem illam vniuersaliter non habent, quam ipse ex P. Lessio; & rationem etiam addunt, quæ vniuersaliter currit, licet à P. Lessio non probetur, scilicet eo ipso quòd Cathedra, Benesicio, aut officio priuatus non appellauit, acquieuisse sententiæ, & etiam transisse in rem iudicatam: iuxta Cap. Quod ad consultationem, de sent. & re iudic. 15. & Cap. Cùm dilectus, de Electione 32. Tum etiam, quia multorum sententia est, quos adducit & sequitur Diana Parte [Munera vis nomine non venire.] 3. Tract. 6. Resolut. 34. eum, qui sine vi & fraude, sed suasione & precibus impedit ne Cathedra conferatur digniori, sicut & Beneficium & officium quodlibet, non teneri ad restitutionem. Quòd autem munerum collatio vis rationem non habeat aut fraudis, perspicuè tradit idem Resolut. 33. §. Verùm non grauabor, cuius illa sunt verba: Quòd si impediatur ne omnia supradicta bo [Diana.]na aliquis assequatur, non vi, fraude, mendaciis &c. sed precibus, blanditiis, muneribus &c. Vbi manifestè munera vi & fraudi contraponit. Et inferiùs ita scribit: Igitur cùm preces, munera, blanditiæ, non repugnent libertati; nullo modo infert alicui iniuriam. Sic ille. Iuxta quæ habetur per munera suffragatoribus collata eorum non sublatam libertatem, & ita iis non obstantibus in casu nostro validam esse electionem, cui sola vis & fraus incommodare, quo minùs talis esset, potuissent. Tum item, quia pro hoc eadem militat ratio, quæ pro valore suffragiorum, vt suffragatores non teneantur ad restitutionem: si enim illi non tenentur, neque etiam qui Cathedram assecuti, quandoquidem actus validus fuit.

Et quidem in Beneficiis collatio est [Ex collatione valida, facta minus digno, arguitur, in Beneficiis.] valida, facta minùs digno; cùm tamen sacri Canones clament dignioribus esse conferenda, vnde respectu illorum maior videtur esse ratio, quàm respectu aliorum sæculariorum, aut etiam Ecclesiasticorum officiorum: ergo idem non improbabiliter dici poterit. Licet enim non desint Doctores, qui in hoc discrimen agnoscant, eò quòd Beneficia non sunt instituta vt præmia, sed pro bono Ecclesiæ, cui fit satis digni ministri prouisione; cùm tamen Cathedræ vt præmia litterarum instituta sint. Re tamen vera discrimen dictum non videtur sufficiens, ad diuersam de eo, circa quod agimus, assertionem: quia vniuersitates primariò institutæ non sunt ad præmiandum litteratos, sed pro communi vtilitate, vt scilicet Doctores & Magistri in Ecclesia esse possint à quibus alij doceantur, & Ecclesia ipse ab infestis impugnatoribus defendatur: pro quo visum est commodissimum, vt honoribus & stipendiis Professores donarentur. Quod cùm certissimum sit, non videtur negari posse satis probabiliter argui ex vno ad aliud; vt scilicet quod in Beneficiis est sufficiens vt valida collatio sit, non obstante oppositione, in Cathedris etiam possit admitti.

Pro quo etiam facit, vt quis se ad resti [Rationes aliæ pro eodem.]tuendam Cathedram obligatum existimet, debere minùs dignum se etiam reputare: quod quidem vix erit qui sibi persuaserit, iuxta Martialis illud:

Aurum, & opes, & rura frequens donauit amicus:
Qui velit ingenio cedere, rarus erit.

[Martialis.]

Si ergo comparatione amici hoc accidit, quid aduersarij comparatione? Quando etiam dignitas non ex ingenio solùm, sed ex pluribus aliis coalescit. Iam ergo circa excessum, vt ille retentioni Cathedræ obstet, non vertitur quæstio, sed, an excessu etiam non existente, iniqua illa sit ob iniquum acquisitionis modum. Et vt non sit talis, qui ad restitutionem obliget, adducta probabiliter ostendunt: sicut & id, quod ex P. Thoma Sancio adduximus numer. 101. scilicet subornatum validè suffragari, dum per sententiam iure suffragij non priuatur, & ita validam esse electionem respectu eius, pro quo suffragium fertur, omnino est consequens, quia neque ille est voce passiua priuatus. Hæc vt talium conscientiis consulatur.

De Vniuersitatibus Societatis IESV.

DIco septimò. Qui in Vniuersitatibus [Assertio 7. Gradum in Societatis Vniuersitatibus receptum, in aliis acceptandum.] Societatis Gradum accipiunt, in omnibus debent Vniuersitatibus recipi, & admitti sicut alij, qui in Europæ Vniuersitatibus Gradum assequentur. Id constat ex tenore Bullæ Vrbani Octaui, cuius concessio perpetua est, & in Regio Indiarum Consilio registrata. In ea enim dicitur vt Gradus tales in omnibus & vbique suffragentur, sicut alibi recepti. Prætereà, Non sine iniuria dictarum Vniuersitatum videtur talis repulsa fieri, cùm admittantur alij, in quibus Gradus exiguæ litteraturæ argumenta communiter reputantur. Is qui Abulæ Doctoralem gradum ostendit, ad incorporationem admittitur, cùm tamen nullum experimentum sufficientiæ præcesserit, vel omnia superficialiter sint peracta. Ille autem repellitur, qui post experimenta omnia exactissimè decursa, Gradum est consecutus. Quis hanc non videat & miretur iniuriam? Ad quid Rex noster concessionem prædictam à Pontifice postulauit, si ita illa parui facienda est, vt Doctores pro non Doctoribus habeantur? Non sic certè Regium Indiarum Consilium, in quo Gradus dicti magni fiunt, & eorum merito Doctores huiusmodi præferuntur. Si quis ergo humanus respectus ad hanc obsistentiam permouet, non est à reatu culpæ liber, quidquid de bonâ fide sit, quæ in multis non damnabilem illam reddet, vt est æquum de probitate ipsorum suspicari. Vide Thomam Hurtadum Tract. 12. num. 1620. pro Vniuersitate S. Thomæ Hispalensi decertante; quæ enim adducit Indicis nostris possunt applicari.

Dico octauò, Episcopi Indiarum ne [Assertio 8. Indiarum Episcopos non posse Gradus cursibus non peractis conferre.]queunt Gradus conferre iis, qui in Vniuersitatibus Societatis ordinarios minimè cursus peregerunt, qui à Pontifice pro ipsis exiguntur. Res videtur clara, quia facultas sub illa ipsis conditione defertur: vt ex tenore concessionis apparet. Et formâ non seruatâ corruit actus, vt dictum aliàs, & est apud Scriptores obuium. Videndi Cardinalis Tuscus Litt. F. verb. Forma. Marius Antoninus Lib. 1. Variarum Resolut. 26. numer. 3. & Lib. 2. Resolut. 11. numer. 4. & 5. & Resolut. 48. num. 17. & Resolut. 92. num. 4. Petrus de Luna Consilio 34. num. 18. Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 7. num. 19. & 20. Vbi quòd in dubio intelligitur esse substantialis, ita vt eius omissio actum vitiet, præ sertim cùm lex ex tali formâ prætendit aliquem certum finem, seu effectum, qui, si ea omittatur, non potest obtineri. Et quòd forma attenditur magis quàm ratio. Et Cap. 26. numer. 40. Vbi quòd formæ defectus maior sit [Formæ quanta vis.] quàm substantiæ, & quòd à lege requisita non potest per æquipollens adimpleri, & quòd debet attendi magis quàm ratio, & quòd ex minimo eius defectu actus rescindatur, seu resoluatur: vbi de concessione Principis agit, & omnia prædicta multis Textibus & Auctoribus illustrat & roborat, sicut & alij passim. Videndus etiam in Politica Lib. 3. Cap. 28. pag. 448. Col. 1.

Id autem, quod de fine obtinendo per [Specialis applicatio ad præsentem casum] formæ obseruantiam dicit, in rem præsentem apprimè cadit: Pontifex siquidem dum præcipit vt laureandi in Scholis studuerint Societatis, finem aliquem peculiarem intendit, sicut & Rex noster, qui vt ita fieret, postulauit; sicut & Societas ipsa. Non est autem difficile intellectu, quinam ille fuerit: vt scilicet studentes, non solùm in litteris, sed etiam in virtutibus instruantur. Quibus accedit à Pontifice etiam exigi, vt studentes talem Gradum accepturi, à Magistro studiorum Societatis approbationem habeant; vnde negotium istud arbitrio Episcoporum non relinquitur. Et ita Romæ, & Matriti visum, indeque rescriptum, Regio Indiarum Consilio id penitus prohibente.

Neque opponi potest id, quod à no [Non benè arguitur valida collatione per sufficientiam, sine cursibus.]bis dictum paullò superius, de recipiente Gradum sine cursibus necessariis: nam aliud est talem Gradum esse validum in foro conscientiæ, aliud autem in exteriori foro posse concedi: hoc enim Auctores non dicunt, sed absolutè negant. Et licet aliqui de gradibus Bacchalaureatus, & aliis in Artibus, dicant non esse mortale illos insufficientibus conferre; de aliis secus affirmant, & aliquod saltem peccatum in omnibus recognoscunt, iuxta dicta numer. 89. & 90. Præterquam quòd aliud est non habere sufficientiam necessariam, aliud ordinarios cursus non habere: cum defectu enim isto nullus admitti potest, quia de hoc debet certificatio Magistrorum, & informatio præcedere. Debet item examinatorum approbatio, licet illi in eo minùs fideles habeantur, eum, quæ est insufficiens, approbando.

