Dico septimò. Alia quæ ab Episcopis [Assertio 7. non posse Abbates benedicere.] præstanda sunt, vt benedictio Abbatum, Consecratio Virginum, & si qua alia, de quibus in Cap. Quamuis, 68. distinct. in Indijs aut locum non habent, aut sine recepto Pallio perficienda non sunt. Abbates quidem solemniter benedicti in illis non adsunt; neque virgines solent ritu [Neque Virgines ritu solemni.] illo specialissimo consecrari; quod si tale aliquid esset, non potest ratio ita vrgens occurrere, vt nequeat Pallium expectari. Depositio autem aut degradatio Clericorum, quæ etiam Episcopalis muneris est, differri potest. Quod si ob sa [Neque degradare reali dispositione.]tisfactionem publicam necessarium sit supplicium accelerari, necessitas tunc caret lege, & quod ratione distantiæ conceditur, potest ex simili ratione concedi. Quamuis neque id videatur necessarium, quandoquidem verbalis depositio sufficere potest, iuxta id, quod decernit Concilium Tridentinum Seßione 13. Cap. 4. de reformatione: [Verbalem sufficere.] ad quam Episcopus per se, vel per Vicarium procedere potest; vnde non requirit ordinem Episcopalem. Quod autem ea sufficiat, vt tradantur curiæ sæculari; ibidem Concilium indicat verbis illis: Cùm verò tam grauia nonnumquam sint deli [Concilium Trident.]cta ab Ecclesiasticis commissa personis, vt ob eorum atrocitatem ex sacris Ordinibus deponendæ, & curiæ sint tradendæ sæculari, in quo secundùm sacros Canones, &c. Licèt communiter Doctores teneant per deposi [Quî id stare possit, cùm non amittatur priuilegium fori & Canonis per illam.]tionem verbalem priuilegium fori, & Canonis non amitti, & ita depositum non posse à Curia sæculari puniri, nisi sit incorrigibilis, & de eo judex Ecclesiasticus attestetur, juridicâ factâ informatione, vt videri potest apud Bassæum verbo Degradatio num. 3. & alios, quos citat. Quod ita est intelligendum, vt puniri non debeat, quando id expressè aut tacitè à degradante non conceditur; concedi autem posse ex Concilio deducitur, quod post verba dicta statim depositionem verbalem fieri posse à prædictis declarat, vtique ad effectum prædictum tradendi curiæ sæculari; aliàs decisio illa satis esset confusa, cùm debeant ea distingui, quæ in illâ sine distinctione aliquâ proponuntur: & quidem depositio realis vix vmquam adhibetur.

Dico octauò. Si Pallij solemnis traditio [Assertio 8. quid faciendum, cùm Episcopus cui Pallium tradendum committitur, non est propinquus, &c.] alicui Episcopo in Indiis committatur, & ille non adsit, sed necessarium sit, aut Archiepiscopum longiùs abire, aut Episcopum ex longinquo venire, vel alium iter facientem per Metropolitanam diœcesim expectare, poterit tunc Archiepiscopus Pallium ex manu dignitatis suæ Ecclesiæ recipere; quia id ita fieri solet. Pro quo faciunt omnia illa, quæ Dom. Solorzanus congerit citato Lib. 3. Cap. 6. numer. 25. & seqq. & in Politicâ Lib. 4. Cap. 6. pag. 536. & seqq. vt probet iuramentum fidelitatis, quod ab Episcopis præstari debet, & professionem fidei, posse in manibus vicinioris Episcopi fieri, si is qui designatus ad tale ministerium est, mortuus sit, aut longiùs absit. Quod cùm ita factum esset, omnino fuisset licitum & legitimum, neque in eo interfuisse defectum, qui debuerit suppleri, Sedem Apostolicam declarasse, testatur idem num. 44. Est autem omnino similis ratio in casu nostro: & in talibus ex similitudine de voluntate Pontificis judicandum luculenter statuit, & probat Innocentius III. in [A similibus valere argumentum.] Cap. Inter corporalia ibi. Propter expressam tamen similitudinem, vel identitatem potiùs, nemini poterat videri dubium subtiliter intuenti: cùm de similibus idem iudicium sit habendum. Sic ille, vt probet non so [Cap. Inter corporalia.]lùm Episcopum Consecratum, sed etiam electum & confirmatum, spirituale matrimonium cum Ecclesia contrahere, & ita neutrum posse sine licentiâ Sedis Apostolicæ Episcopatui renuntiare. In illis ergo, quæ huius generis sunt, argumentum à similitudine valdè robustum debet reputari.

Deinde arguo. Nam ea, pro quibus [Vrgens probatio ex Concilij Tridentini Decreto circa depositionem. Vbi residentia commodata.] Episcopi præsentia requiritur, sine illâ fieri possunt, quando propter illa inconueniens ex defectu residentiæ est incurrendum, vt probat textus singularis Concilij Tridentini Seßione 13. Cap. 4. de reformatione, vbi, vt paullò superiùs vidimus, de Clericorum depositione agitur, ob enormia crimina, & sic additur post adducta num. 55. In quo secundùm Sacros Canones certus Episcoporum numerus requiritur, quos si omnes adhibere difficile esset, debita iuris executio differretur: si quando autem interuenire possent, eorum residentia intermitteretur; proptereà statuit, & decreuit; Episcopo per se, seu illius vicarium in spiritualibus generalem, &c. etiam absque illis procedere liceat. Sic Concilium: Residentia ergo iuxta mentem Ecclesiæ summi momenti est, & vt illa non intermittatur, circa quoduis aliud, quod valde accidentarium in rebus istis est, dispensandum fore eiusdem doctrina manifestat. Quis autem non videat contra huiusmodi spiritum eam dispositionem fuisse, quæ aliquot ante annos apud nos visa; cùm Episcopus Panamen [Factum nuper tum non probatum.]sis quingentas leucas à Limanâ ciuitate distans, ad tradendum eiusdem Archiepiscopo Pallium est accitus, per mare, per terras facto itinere non exiguis facientis molestiis, & sumptibus accientis. Magnus ille planè vir, & multarum virtutum clarus insignibus, qui ad hoc se credidit durâ ne [De iuramento & professione fidei, idem.]cessitate compulsum, decem mille octi-regalibus eâ in functione consumptis. Nihil equidem tale in mentem potuit venire Pontificis, benigna semper pro animarum salute meditantis, & ita de professione fidei, & iuramento fidelitatis idem est penitus asserendum.

Dico nonò. Quamuis Pallium Romæ ab Archiepiscopi fuerit Procuratore receptum, peccabit grauiter ille, si nullâ aliâ traditione in [Assertio 9. Pallium ab alio accipiendum, etsi procuratori Romæ datum.]terueniente, illud assumat. Sic Dom. Solorzanus suprà, num. 45. & in Politicâ Pag. 546. Col. 2. in fine, affirmans, cùm id scriberet, in quæstionem deductum, & à quodam grauissimo Prælato non satis animaduersum. Pro quo citat P. Azor Tomo 2. Lib. 3. Cap 30. Sed cùm caput illud longissimum sit, paragraphum oportuit adnotasse, sed quod adnotaretur non fuit, quia nihil tale in illo extat. Capite autem 34. §. secundo quæritur: formula traditionis ab eodem apponitur ex Glossa in Cap. Ad honorem de vsu Pallij. Procuratori quidem Romæ tradi commune est. quia & per Procuratorem petitur, vnde ex eo nequit Ecclesiasticæ dispositionis stylus inuerti, & sine sacris ceremonijs id, quod magnis est mysterijs plenum, & in cuius traditione plenitudo est potestatis constituta; & formulæ quidem tenor talis est, vt nequeat receptioni per Procuratorem adaptari. Quamuis negari nequeat Pontificem in eo di [Posse in eo Pontificem dispensare.]spensare posse, formulâ aliqualiter immutatâ, ita vt Procuratori sine necessitate vlterioris ceremoniæ tradatur: quemadmodum confirmatio Procuratori conceditur, & vt Episcopus talis haberi possit in ordine ad omnia, quæ iurisdictionis sunt, nulla est vlteriùs ceremonia necessaria ex Cap. Transmissam de electione. Quòd si id constaret, non esset cur deberet Prælatus sic recipiens condemnari.

Dico decimò. Cùm Archiepiscopi In [Assertio 10. Archiepiscopos Indiarum speciali cura debere erga suffraganeos vigilare.]dorum, attentâ Archiepiscopali dignitate, aliquam circa suffraganeorum diœceses exercere prouidentiam debeant, siue Sede plenâ siue vacante, & ita admonere negligenter se habentes, quorum iurisdictio ad eos deuoluitur persistente defectu, vt videri potest apud P. Fragosum qui Auctores adducit Tomo 2. Pag. 596. num. 19. & 20. & Dom. Solorzanum Tomo 2. Libr. 3. Cap. 7. num. 33. plures congerentem: ex eo tamen, quod Archiepiscopi Indiarum sint, maior est obligatio, quia & Episcopi maiori obligatione tenentur, eò quòd de conuersione Indorum agatur, & stabiliendâ fide, ac Christianis moribus, vnde maior vigilantia debet adhiberi. Neque opus est expectare querelas, quæ quidem ad eos deferri possunt, quando ob negligentiam suffraganeorum, subditi detrimenta aliqua patiuntur: vt videri potest apud P. Thomam Sancium Tomo 2. Consiliorum, Lib. 4. Cap. 1. Dub. 54. num. 23. qui alios adducit. Sed ex officio id præstare potest, quod ex Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 3. colligit Felinus in Cap. Pastoralis, de officio Ordinarij; quia iuxta illud potest Archiepiscopus visitare Prouinciam, & inquirere de criminibus, [Non posse visitare Prouinciam, contra aliquos ostenditur.] quamuis non appareat de negligentia suffraganeorum. Quod & tenent Cabedus & Barbosa pariter adducti à P. Fragoso citato numer. 20. & Barbosa quidem in Collectaneis ad Lib. 5. Decretalium Titulo 1. Cap. sicut 25. num. 4. ex nouiore ait Concilij dispositione id Archiepiscopos posse citato loco. Sed nescio quibus oculis Concilium [Concil. Trident.] ab ipsis fuerit loco citato lustratum: sic enim habet illud: A Metropolitanis verò etiam post plenè visitatam propriam diœcesim, non visitentur Cathedrales Ecclesiæ, neque diœceses suorum comprouincialium, nisi caußâ cognitâ, & probatâ in Concilio Prouinciali. Sic Concilium, ex quo opposi um potiùs colligi debuisset. Si ergo id licet, aliunde est illud deducendum, & ex eo satis probatur intentum, quia si visitare licet, ordinaria etiam cura eisdem incumbet, quia & Pastores sunt, & non vnâ debent esse visitatione contenti. Pro quo est textus insignis [Quid specialiter circa curam prædictam à Iure dispositum.] citato in Cap. Sicut de accusationibus, in quo sic Innocentius III. in Concilio Generali, de Concilijs Prouincialibus agens pro reformatione morum in Clero præsertim, conuocandis: Vt autem id valeat efficaciùs adimpleri per singulas diœceses statuant personas idoneas, prouidas videlicet, & honestas, quæ per totum annum simpliciter, & de plano, absque vlla [Cap. Sicut de accusat.] iurisdictione solicitè inuestigent, quæ correctione, vel reformatione sunt digna, & ea fideliter perferant ad Metropolitanum, & suffraganeos, &c. Quæ quidem licet eò tendant, vt in Concilijs Prouincialibus sic obseruatâ correctione digna corrigantur; vbi tamen Concilia talia rara sunt; vt in Indijs, eo vtendum correctionis modo, qui opportunus esse possit, nec sola charitas, sed & officij præstantia erga alios efficaciter persuadet. Videatur Glossa. Quod quidem Sede suffraganeâ vacante præcipuè agendum per Regiam schedulam habetur, de quâ Dom. Solorzanus suprà num. 34.

Dico vndecimò. Archiepiscopi India [Assertio 11. teneri ad conuocanda Concilia.]rum graui conscientiæ obligatione constringuntur, ne curam conuocandi Prouincialia Concilia penitus abiiciant. Id constat; nam Concilium Tridentinum Seßione 24. Cap. 2. de reformatione quolibet triennio id fieri præcipit. Licèt autem in Indiis id fieri commodè nequeat, tum ob vacantes diu sedes, tum ob distantiam locorum, ex qua habetur, vt Episcopi per longa temporis spatia nequeant residere. Tum etiam quia [Quæ in Indijs sunt impedimenta non penitus obstare.] eorum confirmatio ab Apostolicâ Sede diu protrahitur, sicut & registratio in Regio Indiarum Concilio, ne quidpiam Patronatui contrarium inueniatur, aut ex quo turbatio aliqua possit in regionibus adeò distantibus exoriri. Hæc tamen non videntur obstare quo minùs id, quod sacri Canones adeò necessarium iudicant, debeat penitus intermitti. Nisi credamus in Indiis adeò Christianè viui, vt nihil reformatione dignum generaliter videatur. Quod vtinam sic esset Sed res non ita feliciter currere norunt qui Indias norunt, nec possunt ij, quibuscum agimus, ignorare.

Dico duodecimò. Obligatio visitandi [Assertio 12. à visitatione Prouinciæ generaliter excusari.] Prouinciam videtur in Archiepiscopis Indiarum penitus cessare. Id probo: nam cùm id fieri deberet post diœcesim propriam visitatam, vt Concilium Tridentinum citato Capite 3. indicat verbis illis: Etiam post plenè visitatam propriam diœcesim. Hoc certè nequit cum visitatione Prouinciæ componi, quia ad eam visitandam, post visitatam biennio quolibet propriam diœcesim, vt ibidem disponitur, tempus non suppetit ob earum latitudinem. Quod quidem generaliter dictum sit: nam casus occurrere potest, in quo propriæ diœ [Quid pro casu speciali.]cesis visitatio possit vicario, aut alteri fideli, & prudenti Christi Ministro committi, vt alteri visitatione indigenti prouideatur: præsertim quando non tota Prouincia obeunda est, quod multorum esset annorum negotium, sed diœcesis aliqua aut illius pars. In quo quidem etiamsi Concilium Prouinciale ita iudicauerit, non debet sine Patroni consensu procedi: quia cùm res insolita sit, & turbellis exposita, debet Regia auctoritas interponi: præsertim quia Patroni officium potest à visitatis implorari, eò quòd in exercitio Beneficiorum, quæ per eius præsentationem accepêre, turbentur. Vnde in hoc grauiter peccari potest, dum turbulenta ista non cauentur remedio dicto, sed inconsideratè contenditur, vt scandala scandalis expungantur; vel potiùs vt nouis additis scandalis res in deteriùs ruant, & vulnera augeat, quod esse debuerat medicina.

Dico decimo-tertiò. Archiepiscopi In [Assertio 13. de obligatione peculiari circa caussas appellatione delatas.]diarum grauiter peccare possunt, dum appellatione ad eos delatas caussas non student diligentissimè pertractari. Cùm enim in Indiis dispensatum circa id sit, quod Iura præscribunt, vt tres esse conformes sententiæ debeant ad caussarum conclusionem, sed duæ sufficiant, id quod à Gregorio XIII. oportunè dispositum ob locorum distantiam, cuius Bullam adducit, & explicat Dom. Solorzanus Lib. 3. Cap. 9. valde inuigilandum est, cùm in secundâ instantiâ res versatur, quia si conformis sententia in eâ sit, non est vlterius remedium, quo possit litigans respirare. Quod quidem cum per vicarios communiter agi soleat, in eis constituendis lapsus esse grauissimi possunt, de quo inferiùs, qui in Metropolitanis deteriores erunt ob rationem dictam. Sicut ergo si tertia locum haberet instantia, exactior esset & maturior caussæ discussio, multorum oculis circa eam intentis: ita in secundâ sic agendum, vt vna illa duarum diligentiam complectatur. Admonitio salutaris habetur in Cap. Consuluit de appellationibus, vbi cùm decidatur in notoriis non [Cap. Consuluit de appellat.] esse deferendum appellationi; sic subditur: sed cùm multa dicantur notoria, quæ non sunt, prouidere debet, ne, quod dubium est, pro notorio videatur habere. [Quanta diligentia etiam circa notoria requiratur.] Sic Alexander III. & quidem Archiepiscopo scribens, Toletano inquam. Si ergo in notorijs perspicacia prouidentiæ requiritur; quantò illa debet esse auctior, vbi de notorijs non agitur, sed opus est occulti iuris rationes per caliginem vestigare? & in hoc quidem duplici solet extremo peccari, aut acceleratione scilicet nimiâ, aut nimiâ etiam protractione; & vbi acceleratio talis est, quantum illa rectæ decisioni obstet, quæ maturam requirit indaginem, satis perspicuum est. Quòd autem sit etiam perniciosa protractio, est item compertum, quia testes vel moriuntur, vel recedunt, quorum ratificatio necessaria est, & ipsa protractionis molestia litigantis cura torpescit, dum augentur expensæ, & quidem desperationis torpor obrepit. Videant ergo hæc Archiepiscopi Indiarum, Archiepiscopi inquam, qui suo in nomine videndi, præseferunt principatum. De quibus dicta satis.

CAPVT VI.

Peculiares obligationes Indicorum Episcoporum.

§. I.

De obligationibus circa Indorum salutem procurandam.

DIco primò. Indici Episcopi grauis [Assertio 1. grauissimè peccare Indiarum Episcopos curam Indorum negligentes.]simè tenentur ad Indorum salutem procurandam, vnde & grauissimè peccant, dum ea, quæ ad illam spectant, omittunt, aut ea præstant, quibus illam constar impediri. Constat ex dictis, num. 17. ex Concilio Limensi: nam ea totius Episcopalis officij in his Prouincijs potissima cura est. Hinc est vt grauiter peccent

- Qui non visitant Indorum populos: negligunt enim oues, quæ ad potissimam eorum curam spectant. Dum scilicet visitare possunt, quia aliàs obligatio cessat, vt ex Concilio Tridentino constat Seßione 24. Cap. 3. de Reformatione: verbis illis: Si legitimè impediti fuerint. Videatur Dom. Reyna visus post hæc scripta Tomo 1. de Perfecto Prælato, Lib. 2. Tractat. 5. Cap. 5. Quando autem legitimè impediti censeri debeant, eorum est conscientiæ relinquendum, qui rem coràm Deo aequâ trutinatione perpendunt.
- Qui cùm impediti sunt, visitatores mittunt, [Non visitantes, aut visitatores non idoneos destinantes.] vt proprijs ipsorum commendis, non Indorum spirituali, & temporali; illud enim ex hoc ordinariè pendet, inseruiant. Ab his enim non Christi, sed auaritiæ ministris, nihil quod bono Indorum congruat, promouetur, sed omnia in deterius adducuntur. Hæc adeò sunt perspicua, vt dilucidius nihil, sicut & teneri eos ad restitutionem ratione dispendiorum, quæ Indi ab his, & eorum comitibus, ministris, & seruitoribus sunt perpessi.
- Qui cùm intelligant in populis Indo [Et Indorum expensis, cum de Idololatria agitur, sustentandos.]rum idololatriæ aliquas reliquias hærere, visitatores mittunt Indorum expensis sustentandos. Quorsum enim hæc, vbi certi delinquentes non sunt? & vt esse illos constet, eorum sunt tenuissimæ facultates, nec confiscandæ illæ, quandoquidem cum istis de rigore iuris non agitur. Vnde paucos ante dies circa hoc Regis nostri pietas, & zelus enituit, dum ad Prælatum quemdam, quem tale aliquid disposuisse, & peregisse cognouit, grauissimis verbis scripsit, ne tale aliquid vlteriùs moliretur, sed persuasum sibi haberet omnes suos redditus, qui erant sanè pinguissimi, eo in opere justissimè ab eodem insumendos.
- Qui Parochias Indorum familiaribus con [Parochias familiaribus lingua Indicæ ignaris conferentes.]ferunt, Indicarum linguarum ignaris, quadam superficiali earum notitiâ contenti. Quo malo vix esse aliud maius potest, & circa hoc quidem satis est Regiâ prouidentiâ consultum, si illi debita executio responderet. Nec iuuat commune illud effatum, notitiam dictam vsu facilè comparandam. Quòd certè tolerabile esset, si non suppeterent alij eo in genere peritiores. Sed quod vsu comparandum dicitur, vsu constat minimè, ita per ignorantiæ portas introeuntibus, euenire. Cùm enim eos animarum zelus ad officia prædicta non trahat, sed emolumentorum temporalium imperiosa cupiditas, postquàm adepta illa non est, quod ignem illum cœlestem accendat, vt sic ea superari difficultas possit, quæ in addiscendis barbaris linguis semper inuenitur. Vbi præter ingens præiudicium, quod misellis [Obligatio inde restitutionis] indigenis inde contingit, obligatio etiam restitutionis oboritur. Sic enim officia accipientes, cùm officio non faciant satis, nequeunt Beneficio integrè potiri, vt est certissimum in Iure & eo peritis axioma. Si ergo illi non restituant, vt frequenter euenit, ad eos obligatio restitutionis spectat, qui caussam damno suâ electione dederunt, de quo dictum suprà semel, & iterùm, & est omnium inconcussa doctrina.
- Qui per aliud extremum, ob peritiam [Aut solius linguæ titulo aliàs ineptis.] linguarum cum aliis requisitis ad officium Parochiale dispensant vitiosos homines, illiteratos, & prauè genitos, gregibus nouellis, futuros magis lupos quàm pastores, inhumaniter obtrudentes. Vix credi potest futuros aliquos sic facientes in gremio illo sacratiore; sed quia esse possunt, non est documentum hoc, non meum, sed magistri sublimioris, omittendum. Nisi, qui scientiâ, & [Quales sacri Canones requirant.] moribus commendatus existat. Talis debet esse curatum Beneficium accepturus, vt exponit Alexander tertius in Consilio Lateranensi, & habetur in Cap. In cunctis, de electione. Linguæ no [Cap. In cunctis, de elect.]titia, scientiæ aliqua portio est, & adeò exigua, vt qui eâ solâ est præditus, non ideò scientiam habere dicatur. Addendum ergo vlteriùs id, quod necessarium est, vt quis sciens, & sapiens possit compellari: per quod vnum tantùm habetur futuri Parochi ornamentum. Moribus ergo commendatus existat. Cuius scilicet probata sit virtus, & communibus testimoniis confirmata. Neque, quia Indorum Parochia est, circa prædicta non instandum, quia & pro illorum instructione, administratione Sacramentorum, & multis, quæ in ipsorum gubernatione contingunt, præsidium est non leue doctrinæ requisitum, ex cuius defectu errores satis perniciabiles committuntur. Quod verò ad mores attinet, iam ex dictis superiùs liquet quàm debeant esse maturi, ne penitus prauis exemplis destruant, quod docentes ædificare contendunt. De quo & inferiùs circa Parochos Indorum, pro quibus etiam superiores dotes Concilium Limense tertium requisiuit Actione 2. Cap. 31.
- Qui Indos de suis Parochis querelas [Indorum querelas non admittentes, cum opportunis animadsionibus.] coràm ipsis proponentes austerè repellunt, & ad allegata & probata semper prouocant, mendaces eos, & criminosos compellantes: hac enim ratione irremediabiles fiunt eorum miseriæ, circa ea, quæ à prædictis patiuntur. Fateor equidem aliquando mentiri Indos, & falsa quædam suis Parochis imponere; sed illud non nisi inducti ab aliis faciunt, qui inimicitias cum eis gerunt; bonos namque Parochos, quos Indi erga se beneuolos, & officij sui memores experiuntur, diligunt, & veneratione eximiâ prosequuntur. Aliud ergo est de punitione, aliud de remedio tractare, quod equidem extraiudiciali potest animaduersione disponi. Quamquàm & in hoc timeri aliud damnum potest, ne scilicet Parochi Indorum querelis irritati, erga illos se exhibeant duriores. Vnde & hoc debet Prælatorum solertia prouidere. Quod si inter Parochos, & Indos sibi commissos controuersiæ frequentes sint, de permutatione agendum. Neque enim sperari potest vt Indi Parochos pro remedio animarum consulant, & eis sincerè per Confessionem conscientias aperiant, & siquid superstitionum est reliquum, eisdem manifestent, quos non Patres, sed aduersarios implacabiles agnoscunt. Quòd si permutatione factâ in eodem agendigenere inemendabiles deprehendantur, remouendi procul dubio, & vt sibi tantùm vacent, auocandi. Vt quid enim terram occupet infructuosa ficulnea, quæ diu expectata vt faciat fructum, neque reddit, neque reddendi spem vllam præsefert? & vtinam infructuosa tantùm illa, & non etiam pessimis germinibus iniuriosa. Neque hærendum ex eo, quòd ad titulum Indorum ordinatus, si ab officio cadat, ægre sit, quæ ad sustentationem necessaria fuerint, habiturus; sibi enim hoc imputare debet, neque enim ob vnius temporale commodum, tot sunt temporalia, & spiritualia detrimenta in teneris Ecclesiæ filiis toleranda. Neque in Indiis Sacerdotes ita egere contingit, vt illis necessaria ad vitæ sustentationem desint, & ita cum iniuriâ sui statûs cogantur mendicare.
- Circa hoc ipsum, qui ad titulum Indo [Ad titulum Indorum ordinantes eorum linguam non callentes.]rum eos ordinant, qui eorum linguam ignorant contra sacrorum Canonum dispositionem, & præsertim contra Concilium Tridentinum Sessione 21. Cap. 2. Neque spes addiscendi sufficit, sicut neque spes obtinendi Beneficium, aut certus redditus ad sustentationem sufficeret, sic communi Doctorum sententiâ comprobante. Neque circa hoc credendum simplici alicuius de se ipso attestationi, vt aliquando accidit, immò nec multorum: sed debet Prælatus per se ipsum examen instruere peritorum ministerio, atque etiam Indorum, qui an examinatum intelligant interrogandi sunt. Quidquid aliter agitur, fallaciis obnoxium nisi Vicarius generalis talis sit, vt possit hoc ipsi confidenter committi. Vnde & consequenter peccant, qui ordinatos cum prædicto titulo, cùm opus est, mi [Aut seruire in paruis Parochijs nolentes ad pingues nominantes.]nisterio prædicto non addicunt, eos pœnis propositis constringendo, & pessimi profectò exempli res est, vt statuit Concilium Limense tertium Actione 2. Cap. 40. quòd Prælatus eum, qui tenui alicui Parochiæ inseruire renuit, & propterea censuris impositis plures per menses inuoluit, statim absolutum ob preces petentium, aut negotiationem aliquam ad pinguem Parochiam eligat, licet aliàs sufficientem. Purgari illa inobedientia debuit, & exemplo alij ad debitum huiusmodi obsequium excitandi. Dignum est enim, vt [Cap. In cunctis de elect.] quos Dei timor à malo non reuocat, Ecclesiasticæ saltem coërceat seueritas disciplinæ. Cap. Cùm in Cunctis, de electione, §. Clerici.
- Qui pro administratione Sacramen [Iura statuentes ab Indis Parochis soluenda ob sacrorum administrationem]torum iura ab Indis Parocho soluenda præscribunt, quod in caussa esse potest, vt illi ab eorum receptione retrahantur. Quod quidem à Concilio Limensi Tertio pro viridissima constitutione sancitum. Actione 2. Cap. 38. vbi inter alia sic habetur: Ceterùm de Indis iam pridem Concilium Limense constituit ac declarauit, neque pro Sacramentorum, neque pro Sacramentalium administratione, neque verò [Concilium Lim. 3. circa id grauiter prouidisse.] pro sepulturæ cuiusque apertione, quidquam exigi aut recipi posse, sacerdote quidlibet ab Indis recipiente, quadrupli pœnâ mulctato. Quod salutare documentum Neophytorum ædificationi, & fidei magnopere necessarium, & à plerisque cum non mediocri scandalo illorum contemptum: hæc sancta Synodus denuò innouat, & quantùm potest seriò commendat, declarans nullas in hac parte consuetudines tamquàm laudabiles esse allegandas, quæ potiùs abusus sunt nuncupandæ. Hæc Concilium Sedis Apostolicæ approbatione firmatum. Quî ergo stare possit, vt quod adeò ædificationi Neophytorum necessarium est, & ad fidem tantopere necessarium, Episcoporum statuta conuellant, & soluenda à prædictis iura in Sacramentorum administratione constituant? Sed in Diœcesana Synodo factum illud. Quid inde? In ea solus cum Parochis Episcopus suam caussam agentibus, & vix alius, cuius non possit præualere suffragium. Acta in Limensi Congre [Cui non bene à Synodo Diœcesana contraitum.]gatione, quæ & Concilij nomen obtinuit, & primum omnium fuit Anno 1552. In Concilio tertio Act. 1. Cap. 1. nullius sunt roboris declarata, quia & legitima eorum desideratur auctoritas, & pleraque eorum in meliùs sunt posteà commutata. Quæ quidem commutatio in duobus est Conciliis sequentibus, ac præsertim in tertio peracta. Si ergo Prouincialis Congregatio minùs bene multa disposuit, quia paucorum, & non adeò expertorum, quantùm res exigebant fuit: quid iam mirum si dicamus diœcesanum conuentum minùs benè, quod diximus censuisse? In quo quidem Indici Parochi ferè soli, de quorum sapientiâ & experientiâ alij iudicabunt. Contra Limense profectò Concilium decerni non potuit ob firmamenta dicta: quod si secus factum, debet omnino infectum æstimari. Consultiùs profectò diœcesana Synodus Limensis, præsidente Illustrissimo R. D. Bartholomæo Lobo Guerero Lib. 3. Tit. 8. Cap. 9. & Lib. 4. Tit. 1. [Quid Limensis, & Pacensis.] Cap. 7. & Pacensis sub Doctissimo Feliciano de Vega Lib. 1. Tit. 5. Cap. 19. cum prædicta Prouinciali dispositione concordant, Regias pro eodem schedulas allegando. Pœnam autem dupli solum diœcesana Limensis assignat, ideò forte quia pœna quadrupli non fuit vsu recepta.
- Et vltimo. Qui Parochos Indorum [Permittentes absentias Parochorum.] diu à suis Parochiis abesse permittunt, licet per substitutos seruiant; quod quidem quàm sit iustitiæ contrarium satis constat. Et licet generaliter ita fieri debeat ob residentiæ obligationem, de quo dictum numer. 20. in Parochis Indorum speciale est, eò quòd Indi magis indigeant, minus enim se ob defectum capacitatis ad negotia animæ iuuare possunt. Neque substitutorum suffectio eos releuare potest: non enim proprij Pastores, sed mercenarij sunt, Christi sententiâ castigati. Ioan. 10. Teneriores autem partus maiori curâ Pastoris egere quis nescit? vnde & Pastorum Pastor eos debet in officio continere. Sed de hoc etiam inferius; vbi de Parochis. Quæ autem diximus licet videantur esse notissima, nec posse ab aliorum & meis pariter Magistris ignorari, non tacenda fuerant, quia & doctrinæ hoc requirit integritas, & quod doctrinæ non proderit, prodesse potuit hortamento. Liceat ætati aliquid, liceat experientiæ, liceat zelo bonum pusillorum istorum promouendi; ideò pergens.

§. II.

De obligationibus circa obseruantiam Regij Patronatus.

DIco secundò. Episcopi Indiarum pec [Assertio 2. Peccare grauiter Regis patronatui contrarios.]care grauiter possunt Regio se patronatui contrarios exhibendo. Id constat. Quia Patronatus Regibus nostris, non ex vsurpatione aliqua, sed Pontificia est largitione concessum, vt constat ex Bulla Iulij secundi, quam adducit Dom Solorzanus Tom. 2. Lib. 3. Cap. 2. num. 10. In quâ licet censuram aliquam, aut specialem pœnam aduersantibus non imponat, satis tamen explicat in eo graue committi peccatum, dum ait, eum, qui contraire ausu temerario præsumpserit, indignationem omnipotentis Dei, ac Beatorum Petri & Pauli Apostolorum incursurum. Iurant prætereà Indiarum Episcopi Regium se Patronatum seruaturos. Quia verò Iu [Et qualiter iuramenti violatores.]ramentum iuxta id cadit, quod in Bullâ prædictâ continetur, non extenditur ad alia, sed obligationem obseruantiæ reddit strictiorem, vt aliàs dictum. Cum etiam in ea illi tantum damnentur aduersi, qui ausu temerario contraiuerint, & attentare præsumpserint, non sunt eo fulmine comprehensi, qui bonâ ducti ratione & auctoritate non leui, in aliquid sibi non bene visum consentiunt, seruatâ semper declarationi Regiæ subie [Non ita, qui neque ausu temerario, neque ex præsumptione procedunt.]ctione, quæ tamen non est cuilibet Regio nomine Patronatum exercenti debita, vt videtur manifestum. Videatur Dom. Solorzanus locutus in simili circa Extragauantem Iniunctæ, quâ sola damnari videtur præsumptio, seu dolus, cui æquiualet. pag. 554. §. Pero aun llegando; In Politica. Circa quod videnda etiam, quæ Doctores habent scribentes In Cap. Decernimus, de Iudiciis in verbo, Non præsumant. Et in Bullam Cœnæ, vbi verbum dictum aliquoties occurrit, & postremò [Circa Bullam Cœnæ sola damnata præsumptio.] circa absoluentes à casibus in illâ contentis, vbi præsumere ausum temerarium, & dolum dicere Docti Scriptores obseruant. Videatur P. Fragosus Tom. 2. Pag. 259. num. 346. P. Palaus Parte 6. Disput. 3. Puncto 21. num. 11. P. Sa verbo de excommunicationibus Bullæ Cœnæ num. 19. Bonacina Part. 3. Disputat. 1. Quæst. 21. Puncto 1. num. 25. Post P. Suarium Tom. 5. in 3. partem Disp. 21. Sect. 2. num. 105. vbi probabili titulo iuxta doctorum hominum iudicium facta, omnem ait excludere præsumptionem, & ita culpam ac pœnam. Quod ergo circa Pontificia mandata omnium grauissima licet, in casu, de quo loquimur, licitum fore demonstrat. Vnde illi potiùs de temerario ausu, ac præsumptione damnandi, qui sic procedentes Episcopos statim temporalitatum priuatione, & naturalitatis ablatione perterrent. Quod quidem à Religiosissiorum Regum nostrorum mente ita alienum est, vt nihil magis illi contrarium possit cogitari.

