Quod efficaciter vrgeo. Nam quidquid affer [Probatio efficax ex ijs, quæ aduersantes admittunt.]ri contra hoc potest, contra id militat, quod de extensione admittitur Indulgentiarum & Iubilæorum pro sæcularibus ad omnes Ecclesias Ordinis illius, pro quibus dicuntur esse concessa. Rogo enim vnde hoc colligatur? Leo X. solùm loquitur de Indulgentiis concessis visitantibus Ecclesiam S. MARIÆ de Populo; vnde concludit prohibens sub excommunicatione latæ sententiæ ne Fratres cuiuscumque Ordinis, & quilibet alij deinceps Indulgentias & gratias S. MA [Leonis X. prohibitionem specialem non vrgere.]RIÆ de Populo de Vrbe ad sæculares extendi prædicent, aut publicè, vel priuatè nuntient. Quòd si videatur necessariò concedendum ex prædicta prohihitione sequi, idem generaliter dicendum, quia Pontifex ibi non potuit sinistram interpretationem eorum carpere, nisi ob generalia principia: circa concessionem enim pro Ecclesiâ dictâ nihil speciale occurrebat, propter quod de illa aliter deberet iudicari. Ex eo argui potest: nam Pontifex, cùm extensionem prohibet respectu sæcularium, absolutè loquitur, & nullum addit verbum, ex quo deduci possit discrimen illud de diuersis aut eisdem Ordinibus, quod & conclusio illa satis ostendit: ne ad sæculares extendi prædicent. Et nihilominùs, eo non obstante, extensio talis vt verosimilis admittitur: ergo & locum habere etiam potest, quæ fit respectu omnium religionum communicationis habentium priuilegium.

Non video autem quid vlteriùs vrgeat, [Neque exclamationes quasdam eorumdem.] nisi exclamationes illæ: quis vnquam cogitauit quòd virtute Iubilæi concessi in die S. Bonauenturæ, lucrentur Fideles illud in die S. Hyacinthi in Ordine Prædicatorum? quis item dixit Portiunculæ Iubilæum lucrari posse Fideles, vel hoc vel alio die, in Societate IESV? aut quòd Iubilæum Doctrinæ Christianæ, & Communionis singulis mensibus faciendæ, lucrentur in Ecclesiis S. Francisci, S. Dominici, B. MARIÆ de la Merced, & aliorum Ordinum? &c. Ad quæ [Contra quas aliæ proponuntur, ex eorumdem doctrina.] quidem responderi potest similibus ferè exclamationibus. Quis enim excogitauit quòd virtute Iubilæi concessi visitantibus Ecclesiam S. Crucifixi Burgensis in eius Festo, lucrentur illud Fideles visitantes Ecclesiam quamlibet in Indiis Augustiniensium Patrum? quis item dixit Iubilæum concessum visitantibus Ecclesiam, in quâ est corpus Beati Francisci, à visitantibus Ecclesia quamlibet Patrum Minorum in Philippinis obtineri? quis Iubilæum Missionum in qualibet Ecclesiâ Societatis, etiam remotioris oppidi, Fideles consequi? Si dicatur esse qui ita & cogitauit, & dixit: circa priora pariter respondendum. Admiratio autem huiusmodi ex ignorantiâ oriri solita: vnde admoniti de priuilegio communicationis, mirari desinent, & Deo, eiusque Vicario in terris gratias agent, qui thesaurum Sanguinis Christi sic largiter profuderunt. Addendum item, circa Iubilæa aliqua posse de mente Pontificum specialem notitiam haberi, & ita non censenda communia. Quod de aliquibus Societati concessis ob [Limitatio aliqualis.] peculiaria ministeria potest verosimiliter affirmari: ea enim si vellent Religiosi obire alij, fructus fortè non cresceret, sed æmulatione potiùs [Praxim non vrgere.] minueretur. Praxis autem contraria, quod est aduersæ positionis fundamentum, ex incertitudine alterius sententiæ prouenit, quæ tantùm probabilis asseritur: vnde etiam prouenit, vt magis peculiares Iubilæorum concessiones curentur impetrari. Et quidem praxis contra extensionem illam ad Ecclesias eiusdem Ordinis etiam militat, vnde & Iubilæa aliter concessa Commissarij S. Cruciatæ publicari nequaquam patiuntur.

Dico decimò. Concessa pro Festis [Assertio 10. Concessa pro Festis cum proportione applicanda quæ explicatur.] Sanctorum in præfatis Bullis, cum proportione applicanda sunt Festis Sanctorum cuiuslibet Ordinis priuilegium communicationis habentis. Sic præter citatos P. Palaus Tomo 1. Tract. 3. Disput. 4. Puncto 2. §. 9. numer. 5. Etiamsi Sancti Canonizati non sint. Id probo. Nam in concessione dictâ numeratur Festum SS. Martyrum Marroquiensium: illos autem non esse solenni Canonizatione hucusque decoratos cum Castellino dixi in Amphitheatro Misericordiæ. Quod etiam constat: quia illi in Officiis sacris, & in Missà, vocantur Sancti, & illorum Festiuitates similes sunt Festiuitatibus aliorum; & aliquando celebriores, ob populorum deuotionem: licet à sacrâ Rituum Congregatione nonnulla circa Beatificatos prudenti scit animaduersione disposita, quæ tamen dictis nequeunt obstare, cùm Festiuitas & celebritas absolutè concedatur.

Dico vndecimò. In Indiis communi [Assertio 11. Communicationem inter Indias & Hispaniam in præfatis extare.]catio dicta similiter procedit: vnde quæ Prouinciis Hispaniæ in hoc genere concessæ fuerint, ad illas sine scrupulo possunt extendi. Quando scilicet Regularibus celebrationes cum officio & Missâ Sanctorum aliquorum, aut mysteriorum quorumdam conceduntur. Circa Beatificatos tenenda à Pontificibus decreta mensura. Si verò non Regularibus, licet ad eorum instantiam, sed regnis specialibus concedantur, alia est ratio, quia inter regna non est priuilegiorum communicatio, aut priuilegium communicationis. Et dubitatum quidem fuit an concessa pro regnis Castellæ, ad Bœticam possint extendi: circa quod P. Quintanad. Tomo 1. Tractatu 7. Singulari 26. vti probabilem partem affirmantem statuit, & reuerà talis est: & ita Festum S. Isidori Agricolæ posse in eâ cum Octauâ celebrari specialiter resoluit. Quia verò Indiæ Occidentales, quæ ad regnum Castellæ spectant, & accessoriè regnis Castellæ & Legionis vnitæ sunt, ac per consequens eisdem legibus & moribus gubernantur, vt eruditè probat Dom. Solorzanus To [Regnis Castellæ concessa pro Indiis an suffragentur. Et quid pro eo faciat.]mo 1. de earum iure Libr. 3. Cap. 1. numer. 46. & seqq. & Tomo 2. Lib. 2. Cap. 30. num. 40. & Lib. 3. Cap. 25. numer. 15. visum nonnullis, similem posse fieri extensionem. Quod roborari potest ex eo quòd ob prædictam rationem publicatio Bullæ Cruciatæ pro regnis Hispaniæ concessa, ad Indias est propagata, vt testatur Auctor idem num. 15. citato. Quod equidem multò maioris momenti est quàm vt de hoc aut illo Sancto, vno vel alio modo, seruatis Romanæ Ecclesiæ ritibus celebretur.

Nihilominùs alij contrarium censue [Contrarium quæ probent, quod secuti alij.]runt, & Illustrissimus Archiepiscopus Limanus vetuit D. Isidori Festum, non solùm cum Octauâ, sed etiam sine illâ celebrari, quia extensio ista nimis laxa videbatur. Et de Bœtica quidem meritò dubitatum est: probabilis tamen assertio; probabilis inquam, non certa, pluribus placuit. Quid ergo de Indiis æquum fuerit censeamus? & quidem quòd Bœtica Castellæ sit nomine comprehensa, multa probant, in quibus & Indiarum vsitatissima loquendi forma: merces enim Castellæ dicuntur ex Bœtica etiam asportatæ: & ad dictorum adstruendam fidem sic dici solitum: Sic me Deus in Castellam deducat: etiamsi pro Bœtica tantum contingat suspirare. At quòd Indiæ Castellæ nomine aliquando venerint, inauditum est, sicut neque Hispaniæ: & ita Rex noster glorioso illo contentus titulo in Regiis stemmatibus, & monetis Philippus Quartus Hispaniarum & Indiarum Rex Catholicus. Quidquid ergo de communitate legum & morum sit, quod totum ex Regio pendet arbitrio: communicationis in spiritualibus alia ratio est, in quâ non est à Pontificis voluntate recedendum, qui quando ad Indias sua vult Indulta protendi, id solet exprimere vt facit Gregorius XIII. circa Festa in Hispania peculiariter celebranda. Quod au [Ex Cruciatæ concessione argumentum enerue ostenditur.]tem de Bulla Cruciatæ dicitur, non vrget, quia in eadem Bulla est pro Indiis expressa concessio verbis illis: in Hispaniarum regnis, & Insulis illis adiacentibus &c. & dominiis Terræ firmæ, & maris Oceani &c. Pro quo Alfonsus Perez de Lara in Libro trium gratiarum fol. 113. ex quo Recentiotiores alij. Et ego quidem, quidquid de aliquali [Quid in facti contingentiâ.] probabilitate sit, morem gerendum duxi Dom. Archiepiscopo, præsertim quoad Octauam, & conformitatem cum Metropoli decentiorem & laudabiliorem semper arbitratus. Cedendum tamen aliquando consuetudini, licet non plenè aut ritè fundatæ, ne proprio addictus iudicio, cum aliquali Communitatis offensione, quispiam videatur.

Quarta difficultas, An communicatio procedat, etiam cùm Priuilegio adiiciuntur particulæ taxatiuæ, vt vobis tantùm, & similes.

CIrca hoc certum est communicationem [Certa quædam præmittuntur.] non habere locum, quomodocumque Pontifex suam insinuet voluntatem, ita vt de eâ nequeat verosimiliter dubitari. Quòd si probabiles vndecumque appareant coniecturæ, probabile etiam poterit judicium efformari, & ita probabiliter procedi, vt fauor, semper præcipuum locum habeat, cùm simus in materiâ fauorabili. Vnde stare potest, vt cum particula taxatiua voluntas contraria constet, & quòd illa addita tantùm sit ad affectûs expressionem, vt iis scilicet, quibus priuilegium confertur, se benignum peculiariter ostendat, etiamsi sciat ratione communicationis beneficium ad alios peruenturum: quod illis ipse directè non præstat; vnde si aliàs communicationis beneficio carerent, minimè ad illos suam protenderet concessionem. Quando autem ita esse intelligendum sit, ex circumstantiis pendet, vt dixi, & sic iuxta eas, si probabiles fuerint, procedendum. Et certè cum dicitur. Vobis tantùm, & non aliis, etiàm ratione communicationis, res est penitus indubitabilis: nullo enim clariori modo potuit voluntas Pontificis fieri manifesta. Vnde difficultas solùm videtur esse circa concessionem cum particulis taxatiuis, solùm, tantùm, dumtaxat, & similibus, nullâ aliâ adminiculante coniecturâ. Et videri alicui posset verosimilis pars [Pro affirmatiua parte quid faciat.] affirmans: nam reuerà contingere potest, vt particulæ dictæ ex speciali tantùm apponantur affectu, sine intentione impediendi communicationem: ergo, cùm non constat aliter adiectas, priuilegiati in suâ sunt possessione, & in dubio melior est conditio possidentis. Quia verò hoc [Sententia quorumdam cum distinctione loquentium.] videtur difficile, cum distinctione loquuntur alij, dicentes, si communicatio præcedat, & priuilegium posteà concedatur, communicationis effectum impediri: si autem subsequatur, omnia comprehendere. Sic Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regular. q. 18. artic. 6. qu. 55. artic. 17. & Tomo 3. q. 23. artic. 5. Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus pro Consessariis Indorum fol. 115. Bassæus verb. Priuilegium 5. numer. 14. & alij. Contrarium tamen tenent P. Suarez Lib. 8. de [Et absolutè negantium.] legibus Cap. 17. num. 8. P. Palaus Tomo 1. Tract. 3. Disput. 4. Puncto 2. §. 9. numer. 3. P. Escobar de Mendoza Tomo 1. Lib. 6. numer. 77. P. Arriaga Tomo 2. in 1. 2. Tractatu de legibus, Disput. 32. num. 51. vbi sententiam P. Suarij tamquàm probabiliorem amplectitur, licet digladietur circa aliquas ab eo adductas rationes.

Dico duodecimo. Cùm apponi [Assertio 12. Statuens negatiuam.]tur particula taxatiua, non est locus communicationi. Sic tenent communiter Doctores, dum id asserunt aut supponunt, & P. Suarez suprà affirmat oppositum esse planè falsum, & rationem addit, quia aliàs prohibitio esset vana & frustrà fieret. Cui tamen quia iuxta dicta responderi po [P. Suarij iudicium. Et ratio, quæ roboratur.]test, non esse vanam & frustraneam; eò quòd deseruiat ad declarandum affectum in Pontifice; roboranda est ex eo quòd verba absolutè prohibitionem sonent, & aliunde non constat de mente Pontificis: ergo standum illi prorsus est. Sic autem benè sequitur fore vanam & frustraneam prohibitionem: quia ad significandum affectum sufficiens erat simplex concessio, quæ eamdem vim habet; & ita particulæ vim continent prohibitiuam, in ratione talis vana & frustranea censeri potest; quatenus nullum habet specialem effectum. Sed quidquid de hoc sit, ratio adducta vrget: cui non fit satis ex eo quòd mens Pontificis videatur dubia: non enim dubia est, quando absolutè apponitur limitatio, & de contraria voluntate nullum extat argumentum.

Dico decimotertiò. Vtraque dicta sen [Assertio 13. Negatiuam esse probabiliorem: ex triplici capite.]tentia probabilis est, sed posterior magis Iuri, rationi, & æquitati conformis. Primum ostenditur. Nam relatum est in referente, & secundùm illud debet dispositio limitari, quæ se ad illud refert, siue relatum sit iuris iam constituti, siue posteà constituendi: per Textum, & Doctores quos adducit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 2. Cap. 22. num. 38. & alij communiter. Ergo cùm priuilegium communicationis ad priorem concessionem referatur, & hæc limitationem habeat, iuxta eamdem debet limitari. Secundum etiam: quia generalis concessio non est sufficiens indicium constituendæ omnimodæ æqualitatis: nam per eam, vt etiam habetur in regulis iuris, non veniunt ea, quæ quis non esset verosimiliter in specie concessurus: quod hic apparet: nam cùm respectu præcedentium Religionum non fuerit facta concessio, quibus tamen generalis communicationis priuilegium est; neque de communicatione aliis factâ, aut etiam eisdem, id debet præsumi: nam si voluisset, expressisset. Tertium denique: quia non apparet conueniens vt singularis prærogatiua, quæ Religioni alicui ob singularia merita conceditur, verborum tantùm generalitate, quæ stare cum eâ possunt, seruatâ eorum proprietate, tollatur: si dicas non tolli, sed extendi ad alios sine aliquo illius detrimento. Id quidem non satisfacit: nam licet non tollatur vsus, tollitur tamen prærogatiua singularis gratiæ, quæ quidem in decorem & excellentiam Religionis cedit. Et quidem illa ob specialissimam aliquam rationem concessa est; & cùm Pontifex de illa mentionem non faciat, non est credendus reuocare: priuilegium enim priuilegio non tollitur, cuius non fit mentio, vt dictum aliàs, & habetur in Cap. 1. de Constitutionibus in Sexto, alibique.

Factum hinc vt Episcopi aliqui in In [Religionem B. MARIÆ de Mercede parem aliis in priuilegiis: quod tamen Episcopi aliqui non obseruant.]diis nullo modo adduci potuerint, vt Fratres B. MARIÆ de Mercede extra tempora, & non seruatis Interstitiis, ordinarent. Licet enim priuilegium amplæ communicationis habeant, quia tamen concessio Societati circa id facta, communicationem tollat, visum illis locum non habere, eò quòd priuilegium communicationis antiquius videatur, nec suffragaturum, etiamsi recentius, propter dicta. Circa Religiones tamen alias non ita factum ab illis. Non video autem discriminis rationem: aliæ enim ex eo sibi valere priuilegium Societatis contendunt, quia priuilegia Societatis in particulari quibusdam sunt Religionibus concessa, & ita omnes communicationis priuilegium habentes, post concessionem eamdem ad dictam participationem admittuntur. Atqui Religio præfata communicationem amplissimam habet à Sixto V. concessam, de qua Fr. Emmanuel citata Quæst. 55. artic. 12. in qua, licet Societatis non fiat mentio, illius tamen priuilegiorum, sicut & Ordinum aliorum, participationem indulgeri omnino certum est: neque enim Societas priuilegium aliquod habet, vt eius priuilegia non debeant concessa censeri, nisi de illis fiat mentio expressa & ita licet in aliquibus concessionibus facta sit, vt videri potest apud Emmanuelem & Bassæum suprà: id quidem ad maiorem factum expressionem: eo siquidem non obstante communicatio procedere debuisset. Quòd autem ratione limitationis additæ circa Ordines suscipiendos specialis difficultas sit: ea quidem ad omnes spectat Religiones, & ita vel neganda communicatio omnibus, vel omnibus concedenda. Accedit amplior concessio, de qua in Compendio Indico verb. Ordines §. 2. Sed ipsi viderint, docti enim sunt: licet non rarò contingat circa Religionum iura hallucinari nonnullos.

Quinta difficultas, an Priuilegia quoad suum vsum in Religione, cum aliquâ limitatione concessa, cum eadem limitatione debeant in aliis, in quibus diuersus gubernationis est modus, exerceri.

EXemplum sit in Societate IESV, in quâ nullus priuilegio aliquo vti potest sine licentia R. P. Generalis, aut aliorum, qui ad illam concedendam, specialem habuerint commissionem. Poteruntnè Religiosi alij omnino independenter à suis Prælatis, priuilegiorum eiusdem participatione potiri? quæ difficultas in similibus etiam procedit: & circa eam negatiuè respondent Emmanuel Rodericus Tomo 1. [Negatiuam sententiam qui teneant.] qq. regul. qu. 55. artic. 17. Ioannes de la Cruz de Statu Relig. Lib. 2. Cap. 4. Conclus. 3. Portel. verb. Priuilegij communicatio num. 23. Miranda Tomo 2. q. 46. artic. 5. Conclus. 2. Cœlestinus in Compendio Tract. 8. Cap. 15. Bassæus verb. Priuilegium 5. num. 20. P. Palaus Tomo 1. Tract. 3. Disputat. 4. Puncto 2. §. 9. num. 4. & alij. Contrarium tamen tenent aliqui, quos adducit Diana, & penitus sequitur Parte 3. Tract. 2. Resolut. 14. qui vt Re [Qui affirmatiuam.]ligiosi dispensare possint in petitione debiti, licentiam Prouincialis exigunt, vbi & Diana ipse mentionem facit Societatis. Vnde immeritò eum adducit Bassæus pro sententiâ priore, propter id, quod habet Parte 5. Tract. 13. Resolut. 46. ibi enim ad ea, quæ citato loco Partis 3. dixerat, se remittens, ait oppositum non videri sibi improbabile.

P. Suarez Libr. 8. de legibus Cap. 17. num. 6. quem sequitur P. Escobar de Mendoza num. 77. citato priuilegium quidem sine restri [Quid P. Suarez.]ctione transire affirmat: id quod in priuilegiis Societatis, quorum communicatio alijs est Ordinibus concessa specialiter ostendit ex eo quòd priuilegia priùs fuerunt concessa, & postea adiecta restrictio: & quia id fundatur in speciali modo gubernationis, quem habet Societas, & pro aliis Religionibus non est conueniens iudicatus. Item. Quia aliarum Religionum priuilegia communicantur Societati cum illâ expressâ restrictione, dummodo Institutis Societatis, & Præpositi, aut huiusmodi personarum deputatarum voluntati & beneplacito non refragentur. Ex Pio V. in Bulla, quæ incipit Dum indefessæ. die 7. Iulij Ann. 1571. quæ limitatio ad alias Religiones non extenditur quoad communicationem priuilegiorum aliarum Religionum, vt per se constat. Addit tamen restrictionem extendi; quando in aliquibus Religionibus est gubernatio similis gubernationi Societatis, non ex vi communicationis cum Societate in illa restrictione, sed ex principio generali, quòd communicatio priuilegiorum in vnaquaque Religione non debet esse cum dispendio disciplinæ regularis, vniuscuiusque Instituto & regimini accommodatæ. Iuxta quem philosophandi modum procedit resolutio P. Arriagæ Tomo 2. in 1. 2. Disput. 32. de legibus num. 50. vbi ait quòd si restrictio priuilegij facta est post communicationem alte [Quid P. Arriaga.]ri factam, non transit cum restrictione, quia illud communicans non considerauit quid tempore futuro circa illud priuilegium esset euenturum. Si autem communicatio post restrictionem accidit, & restrictio proptereà adiecta, quia nociua priuilegiato, amplior licentia est iudicata, quæ tamen aliis talis non sit, probabilissimum existimat tunc etiam sine restrictione transire: & probabilissimum etiam transire cum illâ. Quod [In cuius resolutione aliquid notatur.] apparet mirabile; vt scilicet duo contradictoria probabilissima sint, nec videtur stare posse: nam probabilissimum est, quod omnimodæ certitudinis gradum ferè attingit, vt vix formido aliqua relinquatur: hoc autem non patitur partem oppositam esse similiter certam: sic enim non leuis tantùm formido esse debet, sed vehemens, cùm adeò robusta sint fundamenta, vt rem ferè certam ostendant. Quantùm ergo de probabilitate accrescit respectu vnius partis, tantùm decrescit respectu alterius: sicut generaliter accidit, vt quo vehementiùs animus in vnam partem inclinetur, eò remissiùs ad aliam inclinetur.

Dico decimoquartò. Licet sententia [Assertio 14. Sententiam affirmantem penitus præferendam.] affirmans priuilegium sine restrictione transire sit probabilis ob auctoritatem eam amplexantium, fundamenta contrariæ adeò robusta sunt, vt iis perpensis non videatur posse negari, additis vrgentibus coniecturis. Id ostendo

Primò. Quia cui conceditur communica [1. ratio ex proprietate communicationis.]tio non plus conceditur, quàm alius habeat, respectu cuius communicatio currit: ergo si alius priuilegium cum limitatione habet concessum, is qui communicat nequit illud sine limitatione sortiri. Antecedens est euidens: nam si plus conceditur, plus est quàm communicatio, & ita est implicatio in terminis. Consequentia autem eamdem euidentiam habet: quia priuilegium sine restrictione plus est quàm priuilegium cum illâ: aut enim ablatio restrictionis nouum priuilegium est, aut illius pars. Et quidem si respectu eius, cui primò concessum est, restrictio adiecta tolleretur, nouum priuilegium esset, & magnæ profectò æstimationis: ergo cùm respectu eius, cui communicatio concediditur, talis fauor extet, nouo dicendum est frui priuilegio: atqui nouo frui priuilegio nequit: ergo nec sine limitatione illud habere.

Secundò. Communicatio talis aut est [2. ex ratione concessionis adinstar, aut similis.] priuilegij adinstar, aut omnino illi similis: quomodocumque autem dicatur, stare nequit sine restrictione transire: ergo illa nequit admitti. Maior constat ex communi Scribentium doctrinâ. Et Pater quidem Suarius citato Libro Cap. 16. numer. 10. benè probat communicationem, de quâ loquimur, quæ scilicet inter Religiones datur, esse adinstar, quia est per imitationem similium priuilegiorum: alij autem apud eumdem existimant communicationem non dicere imitationem, sed identitatem, vt idem scilicet priuilegium, quod est in vno, ad alterum extendatur: hoc enim videtur propriè communicationis nomine designari. Iam Minor ex hoc manifesta est. Nam si communicatio est adinstar imitatione similis priuilegij: ergo debet seruari similitudo: atqui ea non staret, si priuilegium, quod limitatum in vno est, in alio limitationem hujusmodi non haberet. Si autem idem est priuilegium, res est manifestior: nam sublatâ limitatione iam priuilegium non est idem, cùm addatur nouum, & sic duo sunt, aut formaliter, aut æquiualenter, ex quibus vnum non est commune: vnde irrefragabilis est consequentia.

Tertiò. Quia si alicui concedatur pri [3. Ex quibusdam alijs cum limitatione concessis.]uilegium vt non ieiunat in quadragesimâ, exceptis tamen diebus Veneris: nullus dubitare poterit, factâ talis priuilegij communicatione, cum suâ restrictione transire; & idem est in casibus similibus. Et potest exemplum etiam adduci in casu ab omnibus admisso vt à Religiosis recipi Eucharistia possit, excepto die Paschæ; nullo extante priuilegio, quod Paschalem Communionem concedat. Tunc ratione communicationis non licebit illa, quia est limitatio priuilegij, & cum eâ debet extendi: ergo idem etiam dicendum quando limitatio additur quoad modum fruendi illo. Patet consequentia; quia ratio est eadem: immò & maior videtur in casu nostro, quia maior est extensio, & maioribus inconuenientibus exposita.

Quartò Religio, cui communicatio fit, [4. Ex comparatione perfectionis inter Religiones.] aut æqualis perfectionis est cum ea, cuius participat priuilegium, aut inferioris: adde etiam, vel maioris. Si æqualis, aut maioris, ablatio restrictionis non minùs erit illi dispendiosa, quàm alij, cui restrictio ob illius spirituale commodum est imposita: ergo nequit de Pontificis voluntate præsumi priuilegium velle sine limitatione transire. Si autem minoris; præsumptio etiam locum non habet: quia incredibile est minùs perfectis liberaliorem se Sedem Apostolicam exhibere. Vbi dici nequit cum diuerso modo gubernationis Religionum, quantumuis perfectæ sint, stare posse vt ablatio restrictionis nihil incommodet. Nam vrgeo efficacissimè, ex eo quòd restrictio dicta proptereà vtilis judicatur, quia sic seruatur debita subordinatio interiorum respectu Superiorum, & inconuenientia vitantur, quæ ex absolutâ & libera facultate Religiosi cuiuslibet sequi possunt: atqui hoc respectu cuiuslibet Religionis est maximè conueniens, & nullus alius gubernationis modus esse potest, per quem prædicta saluentur: ergo quod de diuersa gubernatione dicitur, minimè satisfacere potest: quæcumque enim alia quoad hoc defectuosa est.

Quintò. Quòd Religiosi in rebus [5. Ex conuenientia dependentiæ a superioribus in vsu priuilegiorum.] quibusdam à Prælatorum dispositione pendeant, & præsertim in materiâ priuilegiorum, non est contrarium modo gubernationis eorum, vnde Pontifices illa concedere solent cum dependentiâ ab ipsis, vt videri potest apud Dianam suprà. Resol. 14. Ergo propter gubernationis modum non debet affirmari limitationem non pariter cum priuilegio transire. Quòd si dicatur non esse iuxta gubernationis modum quòd subditi à Generali in priuilegiorum vsu dependeant, quia id esset nimis onerosum, præsertim in numerosis Ordinibus. Id certè non vrget: nam sine recursu ad Generalem stare potest vsus priuilegiorum, si illi, quæ ad hoc spectant, Prouincialibus committant: neque ex eo modus gubernationis immutatur, quòd circa vsum priuilegiorum aliquorum genus aliquod prouidentiæ specialis adhibeatur.

Tandem, ex contrariâ positione gra [Vltima ex grauibus inconuenientibus.]uia, vt iam indicauimus, inconuenientia sequuntur: ergo non est admittenda. Illatio est certa ex receptissimo illo principio, quod ex P. Suario est positum num. 154. quòd communicatio priuilegiorum non est extendenda cum dispendio disciplinæ regularis, vniuscuiusque Instituto & regimini accommodatæ. Antecedens autem ostenditur. Quia ex communicatione sine restrictione sequitur vt Religiosus quilibet heri factus Presbyter, possit pro arbitrio in rebus magni momenti procedere: quæ quidem in Religione alia, cui priuilegia cum dependentiâ à Superioribus concessa sunt, non nisi probatis, & de quibus confidi plenè possit, conceduntur. Et hac quidem de caussa, & non tantùm ob conuenientem subordinationem, restrictio est à Pontificibus adhibita. Et hic sanè est Ecclesiæ stylus, iuxta cuius leges Confessarij non nisi post attentum examen ad ministerium illud admittuntur: vnde & ad illa, quæ forum illud concernunt, & ordinaria non sunt, & ita pro illis concessa inueniuntur priuilegia, non sunt indifferenter admittendi. Cùm ergo talis Ecclesiæ spiritus sit, non sine dispendio Ecclesiasticæ disciplinæ stare potest defectus in eo repertus; & consequenter non sine dispendio regularis obseruantiæ: cùm gubernatio Religiosa nihil sit aliud quàm Ecclesiæ, & satis quidem nobilis, vtpotè quæ Euangelicæ militet perfectioni.

Neque adducta quidquam vrgent pro [In contrarium adducta non vrgere.] sententiâ illâ, ex quo etiam noua ratio potest contra illam instrui. Quòd enim priuilegia primò concessa sint, & posteà adiecta restrictio, probaret quidem communicationem sine illâ futuram, si ante restrictionem adiectam contigisset: non tamen sic accidit, sed postquàm restrictio apposita est, communicatio successit. Quod autem additur de limitatione illa pro Societate apposita: Dummodò Instituto Societatis, &c. quæ non extenditur ad alias Religiones pro communicatione priuilegiorum aliarum Religionum, non video quomodo stare possit cum doctrina P. Suarij, & principio illo generali, de quo nuper; quòd scilicet communicatio priuilegiorum in vnaquaque Religione intelligenda est, quæ sine dispendio regularis disciplinæ stare possit, & sit Instituto accommodata. Non videtur ergo restrictio illa ad intentum conducere, quia non est ex illarum genere, de quibus loquimur, sed generalis conditio omni communicationi cohærens: & tantùm abest, vt resolutioni nostræ obstare possit, quòd ex illa potiùs efficaciter comprobetur.

[In Indijs specialiter resolutionem positam militare.]

Et ea quidem pro Indiis specialiter obseruanda, quia summus Pontifex in Bullâ donationis earum regionum Regibus Catholicis factæ, Ministros jubet mitti selectos, de quorum dotibus dictum Titulo 1. Cap. 3. Ad illos ergo pro negotio tanto sufficienter instruendos priuilegia Apostolica diriguntur; vnde non est credendum cuilibet sine delectu esse communia. Et ita licet in Religionibus non sit communiter talis gubernationis modus, vt ad Generalem pro communicatione priuilegiorum recurratur; ad eum tamen spectat circa illorum conuenientem vsum prouidere: & sic Prouinciales admonere ac præcipere vt illa moderentur: amissuri profectò illa, [Cap. Tuarum, de priuilegijs.] nisi ita fecerint: Quia priuilegium amittere meretur, qui permißâ sibi abutitur potestate. Cap. Tuarum, de priuilegijs. Vnde nequit ad modum regiminis pro absoluto & independenti vsu prouocari: nam potestas moderandi vsum dictum conuenit ex naturâ Religiosæ institutionis: neque alia est Pontificum mens, qui nihil plus exoptant, quàm vt Religiosi debitam subordinationem seruent; & quòd priuilegiorum concessio, per eorumdem abusum non reddatur Ordinibus, & Ecclesiæ filijs exitiosa.

Difficultas sexta. An communicatio Priuilegiorum ad Nouitios se extendat

NEgant aliqui: sed communis senten [Nouitios communicatione frui.]tia affirmat, & est consequens ad dicta suprà, Titulo 5. num. 258. & 340. Pro Societate est specialis concessio Gregorij XIII. de quâ in compendio communi. Verb. Communicatio gratiarum, §. 5. quæ tamen viuæ vocis oraculo facta est, vnde & videtur expirasse. Ex eo autem quòd specialis concessio impetrata est, & quidem à doctissimo Pontifice, posset aliquis communem doctrinam in dubium reuocare; vnde & negauit illam Horatius Mandocius in Tractatu de Priuilegijs, ad instar. Glossa 7. num. 32. & seqq. & in Societate ratione priuilegij tantùm admittendam contendere. Sed est illud leue fundamentum: quia multæ Pontificiæ concessiones sunt ad scrupulos tantùm submouendos, & vt id, quod probabiliter fieri posset, certiori jam oraculo teneatur. Pro quo in Verb. Horæ Canonicæ, Ieiunium, & alijs, occurrunt aliqua, & de Indicis loquendo in Bullis Pauli Vrbani, & Innocentij sic habetur: Nec non ipsis Presbyteris, in eisdem Insulis & locis prædictis constitutis, quibus aliqua Eucharistiæ fragmenta [Priuilegium ad tollendos scrupulos circa particulas in Missâ.] seu minutiæ pro tempore interciderint, etiam post peractum sacrificium, absque vllo conscientiæ scrupulo, juxta Rubricas Missalis Romani, reuerenter sumendi. Sic illi. Pro quo tamen necessarium priuilegium non erat, quia id generaliter fieri posse, tenent multi Doctores, vt videri potest apud Dianam Tomo 1. Tractat. 14. Resolut. 66. & Bassæum verb. Communio sacra, num. 51. quia aduertunt id de particulis intelligendum ex eodem sacrificio relictis, non de alijs: quod & prædicta Pontificia concessio satis insinuat, de quo inferiùs magis ex professo. Licèt ergo concessio pro Nouitijs facta viuæ vocis oraculo fuerit, & consequenter expirauerit, communis stare resolutio potest. Est tamen aliàs verosimile non expirasse illam, quia tantùm habet vim declarationis, etiamsi concessio dicatur: declarationes autem non esse reuocatas, iam diximus, neque circa id est opus ampliùs distineri.

Si ergo Nouitio Sacerdoti licentia ad [Quid Nouitio Confessario concedatur.] Confessiones audiendas conferatur, omnia illi pariter conferuntur, quæ in Compendijs generaliter concessa Confessarijs extant. Possunt tamen Superiores illa etiam limitare: licèt enim à Generali videantur concessa, possunt tamen illi, quod in Compendij Proœmio dicitur, vt quem [Quid possit à superioribus limitari.]admodum ad Superiores pertinet suis subditis facultates communicare, vel communicatis, aut conceßis etiam aliunde, & à quouis, etiam à Præposito Generali, vel à Summo Pontifice, vtendi facultatem facere: ita eorumdem fore, illarum eis vsum, cùm expedire judica [Proœmium Compendij.]uerint, vel limitare, vel etiam omnino suspendere. Sic ibi. Quod & Superioribus localibus etiam conuenire constat ex ratione indicata verbis illis: Cùm expedire judicauerint. Vt paucis attigit P. Quintanad. Tomo 1. Tractat. 5. Singulari 8. num. 4. dum dixit: sine caussa. Nam & illi possunt inconuenientia in vsu prædictorum aduertere, quibus oporteat statim contra ire. Quamuis aliàs in admonitione prædicta oppositum indicetur: potestas enim limitandi cum potestate communicandi confertur, & eidem dicitur respondere: Superiores autem locales priuilegia non commu [Notanda doctrina circa Prælatos omnes.]nicant, vnde nec limitandi potestas ad eos videtur pertinere. Quòd autem & Prælati aliarum Religionum limitare etiam Nouitijs vsum priuilegiorum possint, mihi est pro comperto: adducta enim num. 162. magis pro illis vrgent.

Difficultas septima. Quæ priuilegia in Indijs censeantur Societati ratione communicationis concessa, etiamsi à R. P. Generali non fuerit eorum vsus in speciali concessus.

