Instrui tamen potest ex eo quod Pontifex addit, per claras probationes posse contrarium ostendi? Rogo enim quid sit hoc contrarium? An tantum nefas non admissum, quia reuera actio nulla iniuriosa extitit? cum tamen falsò imponatur. At hoc dici nequit: nam si actio non est legitimè probata per euidentiam facti, non potest à quoquam exigi vt per claras probationes contrarium doceat: cùm non possit nisi confessus aut conuictus condemnari, quorum nihil datur. Si autem semi-plenè probata sit, non item requiritur clara probatio in contrarium, sed proportionata: vnde testimonium vnius testis testimonio alterius eliditur, & indicia tormento purgantur, aut aliter, secundum varias Iuris dispositiones, & etiam indiciis contrariis eliduntur. Pro quo Auctores adducit Diana Parte 4. Tract. 6. Resolut 2. in fine. Aliter ergo est illud Contrarium explicandum, vt scilicet per probationes claras ostendatur non esse factum in contemptum & odium id, de quo reus accusatur. Stare ergo ereptio, & sic actiones aliæ possunt, quin contemptum & odium importent, & ita ex mero facto non arguitur incursio pœnarum, ex eo quòd ipsum ex se in contemptum & odium vergat, iuxta dicta.

Bona quidem instantia: sed ad quam occurrere instanter possumus: Nam stante præfatâ intelligentiâ de impedimento, ex se vergente in contemptum & odium S. Officij, stat posse aliquando probationes esse in contrarium, si quis videlicet clarè ostendat se ignorasse eos, à quibus captus trahatur, Ministros S. Officij fuisse. Quod posse contingere testatur Pontifex §. 4. verbis illis: Scienter præstiterit. Item potuit ex graui metu operari: quo euentu excusationem Doctores admittunt, vt videri potest apud Sousam in Aphorismis Lib. 1. Cap. 23. num. 12. ex Farinacio, & P. Azorio. & etiam apud P. Palaum Tract. 4. Disput. 3. Puncto 5. num. 13. vbi communem dicit esse sententiam, pro qua præter Farinacium adducit Pegnam, Simancam, & Vgolinum. Et etiam apud P. Fragosum Tomo 2. Lib. 1. Disput. 3. §. 1. num. 27. vbi addit alios. Prætereà, si videret quis virum nobilem à Ministris nimis indecorè duci, & contra DD. Inquisitorum voluntatem id esse sibi persuaderet, quæ persuasio esset absque dubio benè fundata: numquàm enim indecora huiusmodi & inurbana tractatio esse illis grata potest. Et sic aliæ possunt esse caussæ, quæ proponi & prætendi meritò possint, & propter eas expurgationem sic proponentes & prætendentes habere. Sic ergo non stat captum eripi scienter & sponte ex quocumque humano respectu, quin pœnæ constitutionis incurrantur: cùm tamen stet optimè verborum illius sensus secundùm datam explicationem.

Dico tertiò. Etiamsi dicamus sententiam contrariam non solùm esse probabilem, sed veram, in ordine ad praxim parùm deseruire potest: vnde S. Tribunal valebit semper auctoritatem suam magnâ cum potestate tueri. Hoc probo & explico. Nam contendens se non ex contemptu aut odio operatum, sed ex alio humano affectu, id debet per claras probationes ostendere: cùm autem intentio sit actus internus, difficillimè potest per probationes claras demonstrari. Illis igitur deficientibus, procedere S. Tribunal poterit ad pœnarum inflictionem.

Dices ex Carena num. 30. & seqq. etsi Pontifex claras probationes exigat, sufficere probabiles, quod benè probat. Verùm cùm non vtcumque probabiles in negotio adeò graui sufficiant, sed quæ valde ad claritatem accedant, idem de illis videtur dicendum, esse scilicet valde difficiles. Cumque iudicium circa hæc apud iudices sacros sit futurum, clarè ex eo apparet posse probationibus talibus non deferre, & ita reum Pontificiis pœnis dignum pronuntiare, piè easdem temperando, de quo inferius Dub. 6. Quando etiam si tantùm probabiliter procedant, excommunicatio S. Tribunalis, sicut & declaratio timenda sit, & contra eam neutiquam eundum, iuxta ea, quæ adducit D. Fermosinus Allegat. citatâ, num. 76. pro quo & videndus P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 4. Sect. 6. num. 6.

DVBIVM V.

An pœnæ Constitutionis prædictæ possint à Tribunali Sancto temperari.

DIco primò. Quod ad excommunicationem attinet, temperamentum non patitur. Id clarum, quia vt dictum supra num. 213. illa non est capax diuisionis.

Dico secundò. Pœnæ aliæ temperari possunt. Sic colligo ex Auctoribus, qui de fautoribus agentes, puniendos dicunt DD. Inquisitorum arbitrio: ex quibus aliqui negant posse illis pœnam confiscationis bonorum infligi. Quos cùm afferat Diana Tract. 7. citat. Resolut. 21. §. Hoc supposito, in fine, sic subdit: Verùm ego illam admitto, Stante Constitutione Pij V. si de protegendis, in qua clarè contra supradictos infligitur talis pœna. Sic ille, pergens §. sequenti in hæc verba: Notandum est tamen hic titulum consanguinitatis, vel amicitiæ strictißimæ, non excusare in totum fautores hæreticorum à supradictis pœnis, quæ latitudinem habent, sed debent moderari pro matori vel minori sanguinis coniunctione; & ita docent Doctores &c. Vbi dici nequit non loqui in terminis Bullæ Pij V. cùm eam referat. Quòd autem excipiat eas, quæ latitudinem non habent, propter excommunicationem dictum, iuxta priorem Assertionem. Videndus etiam Carena §. 21. & 24.

Deinde id probo ex praxi S. Tribunalis, de qua num. 207. Quibus addo recentiorem casum apud D. Fermosinum: Prætor namque Vallisoletanus valde in hoc genere criminosus, & proptereà excommunicatus ac interdictus, absolui iussus à Regiâ Maiestate, interueniente procul dubio supremo Tribunali. Quid autem casus ille ad Bullam Pij V. spectaret, ex facto constat, & Allegatione pro ipso, præsertim n. 30. vbi illius inducta mentio.

Dico tertiò, Prædicta potestas moderandi pœnas est etiam in Tribunalibus inferioribus. Hoc potest ex eorum etiam praxi probari, & prætereà ex mandato supremi Romani Tribunalis, de quo num. 207. citat. vt non infligantur pœnæ Bullæ nostræ nisi illo consulto: possunt ergo aliæ infligi, iuxta Doctores, de quibus dudum: quibus adde Sousam in Aphorismis Lib. 1. Cap. 28. numer. 20. vbi ita scribit: Impedientes dictum Inquisitionis Officium, siue directè, siue indirectè, tam in odium fidei, quàm ob alias caussas, pœnâ arbitrariâ puniuntur. Peña d. Comment. 79. Farinacius §. 5. num. 73. & 74. (Quæst. scilicet 182. de hæresi) Sic ille. Et adducti ab ipso post Bullam Pij V. scripserunt, vt manifestum. Licet contrarium videatur tenere Carena §. 24. citato. vbi ait casus huiusmodi semper ad Supremum Senatum referendos, ad quem spectat declarare incursionem in pœnas Constitutionis. Verùm id de consilio tantùm videtur dictum, vnde vers Aduerte, concludit sic; Ad quos ob id consulo quòd huiusmodi caussæ semper referantur. Sic ille de Romano Senatu locutus. In Hispanico etiam faciendum vbi res non vrget. Sed pro nobis stat insuper Lupus Lib. 24. Dist. 2. artic. 3. Difficul. 1. vers. Tum præterea circa expositionem Constitutionis nostræ locutus.

Dico quartò. Quòd de priuatione Beneficiorum ipso facto statuit Pontifex verbis illis: Beneficiis, & Officiis omnibus Ecclesiasticis præsentium auctoritate priuati &c. moderationem etiam habere potest, non adhibitâ declaratione priuationis, sine qua Beneficia iustè retinentur, iuxta receptissimam sententiam. de qua sæpiùs in Thesauro, & suprà num. 8. & videri, si placet, poterit P. Palaus Tom. 1. Tract. 4. Disput. 3. Puncto 6. num. 5. & Puncto 6. numer. 2. Si dicas non videri sine peccato fieri posse, vt qui à Pontifice priuati sunt, non declarentur tales. Occurri potest ex eo quòd Pontifex non ita priuat, vt ad effectum priuationis non exigat declarationem. Cùm ergo hæc iustis ex caussis suspendi queat, has ipsas caussas non videtur improbare. Quemadmodum in laicorum condemnatione accidit, quos omni dominio, dignitate, honore &c. priuat verbis illis ex §. 4. Et perpetuò eo ipso priuatus. Et nihilominus id stat, quod diximus, Assert. 2. & 3. vbi & suspenditur, quod ad priuationem consequens videbatur: vnde §. 13. exhortans Sæculares Potestates ad impertiendum auxilium, & pœnas exequendas, his vtitur verbis: Siue in præstando ministris prædictis auxilio, siue in criminum post Ecclesiæ sententiam animaduersione. &c. vbi non ait post suam sententiam puniendos, ob crimina scilicet, propter quæ omni sunt honore ac dignitate priuati: sed post sententiam Ecclesiæ: apertè indicans futuram aliam à suâ distinctam, in qua dicimus posse moderationem adhiberi.

Quibus addendum Pontificem, cùm de pœnis infligendis loquitur, nullum præceptum verbis expressis imponere, quo tamen vsus §. 10. circa Constitutionis publicationem cum Ecclesiæ Prælatis loquens. Licet autem addat: & quantùm in se est firmiter obseruari procurent, id non vrget pro necessaria inflictione pœnarum, pro qua DD. Inquisitoribus nullum præceptum imponit, neque Episcopis ipsis vt Ordinariis Inquisitoribus: sed illud tantùm exoptans vt Constitutio vim habeat, pœnas, cùm conueniens videbitur, infligendo, aut eas, cùm opportunum fuerit, temperando. Dici enim verissimè potest Constitutionem hoc modo à Tribunalibus sacris, firmiter, quod votum Piissimi Pontificis, obseruari. Neque merum rigorem tenendum semper optat Pontificia benignitas, etiam cùm irata fuerit, misericordiæ, Diuinæ instar recordata.

DVBIVM VI.

Quæ occurrunt in casu nostro, an sint sufficientia pro Constitutionis pœnis temperandis.

DIco primò. Reorum nobilitas in rigore loquendo non videtur attendenda, etiamsi nota illa, & equestrium Ordinum Crucibus decorata. Hoc videtur ex Constitutionis tenore perspicuum, in qua Pontifex §. 2. Ciuitates integras, & populos, Comites, Marchiones, Duces, & potiori titulo illustres inuoluit. Et quod ad excommunicationem attinet, id nequit dubitari. Quod & tradit Carena Parte 2. Tit. 7. §. 89. generaliter locutus de criminibus ad S. Inquisitionis Tribunal spectantibus. Et licet dicat non imponendam pœnam, quæ infamiam irrogat: addit tamen earum loco alias subrogandas, castigandos tamen tradit Parte 3. Tit. 13. numer. 60. loco triremium.

Dico secundò. Probabile est nobilitatem temperationi pœnarum caussam aliquam præbere. Id probo. Nam Scriptores, de hoc loquentes discrimen statuunt inter nobiles, & ordinum inferiorum, sicut cùm de blasphemis agunt, & de contrahentibus binas nuptias. Pro quo Salcedus in Additionibus ad Bernardum Diaz. Cap. 8. Lit. B. & Cap. 110. Lit. A. Sousa in Aphorismis Lib. 1. Cap. 19. num. 20. & Cap. 35. num. 20. & generaliùs Lib. 3. Cap. 36. num. 7. vbi de pœnis arbitrariis, & alij apud Dianam Parte 4. Tract. 7. Resolut. 21. §. 2.

Dico tertiò. Quòd vnus ex duobus prædictis Prætoribus Familiaris esset S. Officij, non videtur illum releuare, sed potiùs excessum aggrauare. Id clarum: quia tenebatur strictiori valde vinculo, & ratione præstiti iuramenti, pro S. Tribunali stare. Nihilominùs considerationis esse aliqualis potest, vt non in odium illius operatus sit, cuius se cruce voluit & prætendit honorari.

Dico quartò. Quòd ereptus esset ex gremio Vrbani Capituli, cuius Alcaldij sunt Capita. rationem pro temperamento exihet aliqualem. Nam sicut iniuria vni de consortio facta, toti videtur facta consortio, vt ex Sesse & Bartholo tradit D. Fermosinus in Cap. Si quis contra, de foro competenti. Quæst. 16. num. 4. ita molestia vni ex consortio illata, omnibus videtur inferri: vnde secundùm naturalem inclinationem est ad illam depellendam prouocari. Currit ergo suo modo hic quod de stricta amicitia & cognatione Doctores tradunt, vt vidimus num. 220.

Dico quintò. Conducere etiam potuit ad moderationem pœnarum ampla & honorabilis parentela, quæ Tribunali Sancto nimis maneret infensa, & ratione illius quamplures alij, quibus cum tituli amicitiæ aut dependentiæ intercedunt, vnde & tota fere respublica, vnde & illud potest odiosum reddi, quod minimè est conueniens: licet enim expediens sit vt timeatur, sed non esse Fidelibus exosum. Et ita DD. Inquisitores vti communes parentes student se omnibus amabiles exhibere. De quo in Titulo num. 28.

Dico sextò. Quod rei capturam iniustam censuerunt, non videtur facinus minorare. Id ostenditur. Nam sic operantes grauem iniuriam S. Tribunali constat irrogasse, iudicantes illud ex priuatis affectibus procedere, & non iustitiæ terminis in re adeò graui & notabili, strepituque plenâ seruatis. Cùm pro iudice stare debeat semper præsumptio, vt est apud Doctores obuium: quod specialiter in iudicibus Tribunalis sancti procedit, qui maximâ cum maturitate & consultatione se gerunt, vt expendit D. Fermosinus Allegat. citat. num. 78. de quorum etiam probitate & æquitate testantur Auctores apud eumdem in Cap. Si quis contra Quæst. 16. num. 16. Nihilominùs ex hoc capite sumi argumentum potest vt ereptio non fuerit ex odio Tribunalis facta, & ita circa pœnas Constitutionis non esse rigidè iudicandum, quidquid de aliis sit aggrauantibus aliunde.

Dico septimò. Quia in hoc casu nonnullæ sunt incidentiæ repertæ, ex quibus apud vulgus bonum Tribunalis nomén aliquatenus videbatur infuscari ad fabellas facile, & ad peiora credenda promptissimum; meritò potuit temperamentum pœnarum nostræ Constitutionis assumi. Hac enim de caussa rei aliquando de hæresis etiam crimine, ab ordinariâ pœnâ immunes euaserunt, quia scilicet Inquisitor impunitatem relapso confitenti pollicitus fuerat; ne scilicet bonum Tribunalis sancti nomen aliàs traduceretur, dum in eo promissorum fides inuiolata non extaret. Pro quo D. Cantera in Quæstion. Crimin. Cap. 1. de vera confeßione n. 9. ex quo Diana Parte 4. Tractat. 8. Resolut. 22. apud quem etiam Flamminius Cartharius benè obseruat DD. Inquisitores maiorem aliis iudicibus potestatem habere ad pœnas aut temperandas, aut remittendas, & propter vitanda scandala etiam in casu hæresis Farinacius de hæresi Quæst. 186. num. 149.

Dico vltimò. Quia in casu dicto captus non est penitus à potestate S. Tribunalis ereptus, sed eidem restitutus, pœnæ potuerunt meritò temperari. Constat ex dictis Dub. 3. Artic. 2. & vt singulæ ex dictis caussis sufficientes non sint, earum cumulus iure optimo potuit sufficiens reputari: Singula enim quæ non prosunt, simul collecta iuuant.

DUBIUM VII.

An potuerint præfati rei sine citatione excommunicati, informatione statim sumpta, declarari.

RAtio dubitandi est, quia in excommunicatione à Iure ante denuntiationem debet declaratoria commissi criminis sententia præcedere, & consequenter citatio, vnde & appellatio à denuntiatione interponi, vt ex Cap. Peruenit. 1. & Cap. Consuluit, de appellation. Doctores colligunt: pro quo videri potest Marius Alterius de Censuris, Libr. 3. Disput. 3. Cap. 4. Vers. Quintus casus. Diana infrà, Leander Parte 4. Tract. 1. Disputat. 7. Quæst. 8. P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 3. Sect. 15. numer. 20. P. Filliucius Tractat. 11. num. 118. & obuij alij, quibuscum ex recentissimis D. Fermosinus Allegat. citat. n. 70. 71. & 72. vbi multos adducit.

Nihilominùs Dico DD. Inquisitores legitimè processisse. Ratio est; quia quando factum est notorium & penitus inexcusabile, non est sententia declaratoria necessaria, nisi quæ in denuntiatione ipsa continetur, quia neque appellationi locus esse potest, per quam denuntiatio impediatur, vt ex citatis Capitibus habetur, & tenent citati, apud quos Nauarrus, Couarruuias, & alij: pro quo & Fermosinus plures congerit. Licèt enim in casu nostro non omnes loquantur, iuuant tamen quatenus, vbi caussa notoria est, admittendam non esse appellationem affirmant: vnde & superflua ad denuntiationem videtur citatio, quandoquidem nihil, eâ factâ, responderi potest, per quod denuntiatio impediatur: præsertim ad accelerandam illam vrgente ratione. In terminis autem casûs nostri loquuntur Couarruuias in Cap. Alma mater, Parte 1. §. 9. num. 6. Vers. Et hæc quidem. P. Suarez suprà, Sect. 10. num. 18. Leander Quæst. 11. citans Nauarrum, Syluestrum, & Alterium, qui tantùm de Canonicâ monitione ad excommunicationem latam à iure incurrendam minimè necessariâ locuti, & non in casu nostro. Pro quo est Textus in Cap. Cùm sit Romana, de appellat. §. Prætereà, ibi: Nisi fortè manifestus raptor vel fornicator existat: sicut ille, quem absentem, & irrequisitum Apostolus excommunicauit. Sic Alexander III. citans locum ex 2. Corinth. 5. videndus etiam Diana Parte 5. Tract. 9. Resolut. 18. & Bassæus verb. Excommunicatio 2. num. 15. nonnullos allegans. Pro quo & praxis suffragatur, quando, vt dixi, pro acceleratione ratio est vrgens. Interdum enim nec locus, nec tempus patitur pleniùs deliberare consilium. L. 1. Responso 1. D. de exerc. act. Iuxta hæc ergo non est quod in facto DD. Inquisitorum possit condemnari. Stante insuper communi sententiâ, de quâ Bossius Parte 1. Titul. 1. numer. 929. quòd in delictis non admittentibus excusationem non est necessaria citatio, etiam ad sententiam.

Obiectum à quibusdam informationem præproperè factam, & solis ministrorum, qui ad capturam missi, testimoniis: quos non esse legitimos tenent aliqui apud Carenam Parte 2. Titul. 13. §. 68. Sed certè quod ad festinationem attinet, ea fuit pro casus contingentiâ necessaria: & cùm nihil defuerit ex substantialibus, nequit eâ de caussâ notari, iuxta nuper dicta. Ministros autem esse testes legitimos, quando homines viles non sunt, tenet cum aliis citatus Carena §. 69. In nostro autem casu non fuêre viles, quales esse birruarij solent, sed homines honorati, quorum testimonium ex nullo possit titulo vllatenus infirmari. Et quod ad festinationem spectat roborandum vlteriùs vti maximè Iuri conforme ex Cap. Constitutionem, de sent. excomm. in 6. vbi cùm pro excommunicatione trina monitio cum competentibus aliquorum dierum interuallis vt necessaria statuatur, sic tandem concluditur: Nisi facti neceßitas aliter ea suaserit moderanda. Videatur P. Suarez suprà, Disput. 2. Sect. 9. num. 4. & Glossa V. Neceßitas exemplum apponens, vt quia partes sunt ad rixam & arma paratæ, nec curant monitiones Episcopi. Iuxta L. Æquißimum. D. de vsufr.

DUBIUM VIII.

Quomodo absolutio committi potuerit Qualificatoribus, cùm excommunicatio sit Pontifici reseruata, quod probatur.

NOn esse reseruatam absolutionem præfatæ Bullæ, tenent aliqui, quos adducunt Carena Parte 2. Titul. 13. §. 103. & Lupus in edictum Lib. 24. Parte 4. Dub. 2. artic. 1. Cuius contrarium tenent Carena ipse ibidem, & alij, quos citat. Lupus etiam, licèt vtramque sententiam dicat esse probabilem, & pro temporum ac locorum opportunitate posse nunc vnam, nunc aliam prudenti cuiquam deseruire: in id tamen magis inclinat, vt reseruata sit: ait enim melius esse intacta iura seruari, quàm post vulneratam caussam remedium quærere. L. finali. C. in quibus caußis in integr. restitut. & melius item pauca agere cautè quàm multa periculosè. Nouella 44. de Tabellionib. & messem per alienam transeuntem, in eam falcem mittere non debere. 6. quæst. 3. Scriptum. Multa prætereà per patientiam, seu pro bono pacis tolerari, quæ deducta in iudicium, exigente iustitiâ, non debent tolerari. Cap. Cùm iam, de Præbend. & dignitat. Itidem multa ratione incertitudinis permitti, quæ aliàs non concederentur. L. 1. C. de pact. & L. Si ea. C. de vsuris.

Mihi certum videtur esse reseruatam. Tum quia aliàs non videretur malo, quod intendit Pontifex potenter auertere, sufficienter occurrisse. Sciebat pro eo Constitutiones Pontificias fuisse præmissas, in quibus excommunicatio est Sedi Apostolicæ reseruata, vt vidimus Dub. 1. de Constitutione Iulij III. & alias citauimus tum in Iure contentas, tum Extrauagantes, de quibus Pegna. Cùm ergo validioribus conetur armis occurrere, anathema, quod fulminat, reseruatum voluisse non videtur posse dubitari.

Deinde §. 9. eiusdem Constitutionis ita videtur apertè declaratum, sic enim ibi: Ceterùm eam omnium, & quarumcumque absolutionum rationem à prædictis criminibus, necnon habilitationem & restitutionem, etiam ad famam, & honores, ita deinceps habendam optamus, vt successores nostri nullas, nisi saltem Semestri post cuiuscumque assumptionem ad huiusmodi dignitatis fastigium excurso, ac precibus apud Supremum Officium Inquisitionis hîc institutum verificatis, concedant. Sic ille: qui verbis illis prioribus, Quarumcumque absolutionum, non obscurè indicat absolutionem excommunicationis à se positæ ad Sedem Apostolicam pertinere: apud quam & difficilem fore desiderat, vt ex eo atrocis huius criminis malitia appareat, & homines ab eo patrando sic possint deterreri. Vnde Carena suprà, admonet ne quis audeat sic innodatum absoluere, quod equidem DD. Inquisitores ægrè ferent. Ex quo & argui potest; quia praxis S. Tribunalis hanc partem amplectitur, immò & Pontifices, qui, vt demus ex vi Constitutionis reseruationem non haberi; eam possunt, sicut verbis, ita & facto stabilire. Quo supposito subintrat difficultas, quomodo scilicet possit absolutio ab inferioribus Tribunalibus per se, aut per alios impartiri. Pro quo

Dico primò. Licèt absolutio reseruata sit, potest tamen à DD. Inquisitoribus vti à Delegatis Sedis Apostolicæ concedi. Constat ex vsu & praxi ipsorum Tribunalium, sciente, & iubente quandoquidem Supremo Consilio, vt in casu Prætoris Vallisoletani, de quo D. Fermosinus Allegat. citat. & prætereà, quia omnium maximè reseruatum crimen est hæresis, & tamen ab illâ absoluere DD. Inquisitores possunt in vtroque foro, si Sacerdotes sint, id quod de fautoribus manifestius, & de quo Lupus suprà, Libr. 14. Parte 2. Dist. 3. art. 1. Diffic. 8. & magis in terminis Dist. 2. cit. art. 4. in fine.

Neque contrarium ex verbis Pontificis allatis ex §. 9. colligi potest. Ibi enim recurrens ad Sedem Apostolicam non supponitur à Tribunali S. Inquisitionis iudicatus, sed eius rigorem fugiens, ad benignitatem Pontificiam prouocare. Quod autem habilitatio & restitutio petatur, non ideò est quia per sententiam sint illi fama & honores ablati, sed quia ex vi Constitutionis id habetur, iuxta dicta num. 223.

Dico secundò. Dum caussa agitur apud S. Tribunal, possunt absolui rei ad effectum comparendi, & illâ conclusâ, iterùm. Sic factum in eâ, de quâ loquimur, pro quo iuuat mandatum hîc specialè proponere sic se habens: En la Ciudad de los Reyes, a 28. de Marzo, de 1661. estando el Señor Inquisidor Doctor Don Christoual de Castilla y Zamora en su Audiencia de la mañana, auiendo visto la peticion de Don Sebastian Nauarrete, y Don Alonso de la Cueua, Alcaldes Ordinarios, y la respuesta del licenciado Don Pedro Aluares de Faria, que hace oficio de Fiscal en esta causa. Mandò que los dichos Alcaldes Ordinarios sean absueltos ad effectum comparendi, y cometio la absolucion de Don Alonso de la Cueua al Padre Calificador Diego de Auendaño Prouincial de la Compañia de IHS, y la de Don Sebastian Nauarrete al Padre Calificador, Maestro Fray Martin Melendez Prouincial de la Orden de Santo Domingo, y que siendo absueltos, queden presos en sus casas con dos guardas cada vno, que lleben de salario à quatro pesos corrientes cada guarda en cada vn dia, y que no salgan de las dichas sus casas en sus pies, ni agenos, pena de excomunion maior ipso facto incurrenda sine Canonica monitione præmissa, quedando desde luego citados para la tablilla, y de docientos pesos ensayados cada vno para gastos de Estrados, y que en la prosecucion de sus causas hable cada vno por su escrito aparte con su Abogado, que se à de aprobar segun estilo de este Santo Officio, y que se les notifique este auto, &c.

Licèt autem ad effectum comparendi absolutio data fuerit, aliàs profectò immediatus finis fuit, quòd scilicet Equites prædicti instante Maiori hebdomadâ præceptum possent Confessionis, & Paschalis communionis pariter adimplere. Neque ita limitata absolutio præter effectus dictos, vt non possent cum aliis conuersari. Sic enim intelligendum cùm absolutio hoc modo confertur, vt licet finis comparitio sit, absolutus tamen omnino sit vinculo illo solutus, ita vt non sit dimidiata, vt agere cum his possit, non cum illis: id enim habetur consequenter: quia sicut excommunicatio vnum est & indiuisibile vinculum, ita & absolutio indiuisibiliter circa illam feratur. Licèt enim absolutio sententia humana sit à positiuo iure introducta, & ita eius effectus à voluntate pendeat absoluentis, vt benè expendit P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 7. Sect. 8. num. 8. id tamen non est sufficiens vt dicamus posse tolli per partes, dum ab ipso Canonico iure aliud dispositum non inuenitur. Est enim introducta cum proportione ad excommunicationem, quæ indiuisibile vinculum est ex Ecclesiæ institutione.

Ex hoc autem videtur difficilis reddi secunda Assertionis pars, quòd scilicet post conclusionem caussæ possint rei plenariè absolui. Non videtur enim à quo vinculo absolui debeant; quia absolutio non fuit data ad reincidentiam, & aliunde non est nouum crimen, propter quod noua possit imponi censura. Ad quod dici potest difficultatem hanc non esse in casu nostro specialem, sic enim frequenter accidit, cùm excommunicantur iudices, quibus, quando causa non vrget, absolutio impenditur iuxta dierum numerum per leges designatum. Et rursum caussà conclusâ, etiamsi dies assignati non sint elapsi. Dicendum ergo vel absolutionem huiusmodi esse ad reincidentiam, & sic conclusâ causâ posse absolutionem impendi. Licèt enim reincidentiæ verbo id non indicatur, satis id tenor decreti manifestat. Nam cùm datur absolutio ad effectum comparendi (sicut iudici ad effectum administrandi iustitiam pro tali tempore) limitata profectò est; aliàs non ad effectum comparendi, sed planè & plenè daretur, quod tamen non erat conueniens durante caussæ cognitione. Redit autem excommunicatio non ex vi sententiæ inferiorum iudicum, sed Pontificij Canonis; quia absolutio ita data est; vt sententiæ Pontificis minimè derogaretur, sed vim suam post tempus aut effectum designatum retineret. Sicut accidit cùm excommunicatus à Iure absoluitur vt testificatur, quia non est alius, per quem possit id, de quo agitur, comprobari. Iuxta Cap. Veniens 2. de testib. & attestat. aut in articulo mortis, cum obligatione comparendi, vt benè explicat P. Gaspar Hurtadus disput. 14. de excommun. num. 13. & 14.

Vel dicendum potiùs cum P. Suario suprà num. 21. talem absolutionem non esse ad re incidentiam, sed excommunicationem moraliter perseuerare ad instar sententiæ, cuius tamen est ad tempus impeditus effectus. Quod ergo diximus de sublata excommunicatione pro eo tempore, est quidem verissimum, quia sic absolutus reuera non est impeditus in ordine ad omnem effectum, qui per Censuram potetat impediri. Vnde in rigore, & quasi physicè sunt distinctæ, vt loquitur P. Hurtadus num. 13. Cum quo stat moralis quædam persistentia excomunicationis, eò quòd non sit penitus ablata, quæ est statim reditura: quo pacto dicitur perseuerare Interdictum, quod Festis quibusdam occurrentibus relaxatur. Pro quo & Diana Parte 5. Tract. 9. Resolut. 15. §. Dices maiorem. Facit autem pro eo quod diximus de ablata verè Censura id, quod ibidem ait P. Suarez. Quærens enim an redeat excommunicatio eadem vel diuersa, respondet rem esse praui momenti, moraliter autem eamdem reputari. Diuersa ergo reuera est, licet aliqualiter eadem secundùm communem loquendi modum, & concipiendi pariter. Quod & in Censura Canonis dicendum, virtute cuius potest alia distincta succedere, licet moraliter eadem.

Dici etiam tandem potest absolutionem conclusâ caussâ tantùm esse in foro exteriori ad plenè satisfaciendum Ecclesiæ, quæ semper absoluit iam probatos reos, quamuis interdum contingat quoad forum Dei tales non esse. Ex traditis à Lupo Lib. 7. Dist. 1. Artic. 1. Difficult. 4. & Dist. 3. Artic. 3. Difficult. 2. sic absolutus in articulo mortis à Confessario absoluitur post mortem in foro exteriori, de quo citatus. Lib. 10. Dist. 9. Artic. 1. Difficult. 3. Quod eueniet etiamsi quis ex vi priuilegij fuerit in foro animæ, quod in nostro casu accidere potest, si virtute Bullæ Cruciatæ aut Iubilæi fiat, iuxta sententiam multorum apud Dianam Parte 1. Tractat. 11. Resolut. 29. P. Escobar Tomo 1. Problematum Lib. 7. num. 576. P. Quintanad. de casibus Iubilæi Anni sancti, & similium. Cap. 23. num. 11. & P. Mendum in Bullam Cruciatæ Disput. 25. numer. 57. & quod ad Indias spectat ex dictis Titulo 12. num. 300. Hæresis enim nomine non comprehenditur fautoria, receptatio, defensio hæreticorum, & ita neque impeditio. Id quod est verius quando respectu hæreticorum non est, pro quo & Lupus. Quomodo autem in casûs contingentia procedendum, dictabit prudentia, quæ vtinam talis, qualem res ista videtur postulare.

DVBIVM. IX.

An in casu nostro, captus ob resistentiam, in pœnas impedientium inciderit.

ITa quidem videtur, quia per resistentiam exercitium S. Officij dubio procul impeditur. Incidunt etiam Ministri in periculum, à quo Pontifex eos expertes vult, vt ex proœmio constat, ibi Periculorum omnium expertes. Cùm sit insuper perterrefactio prohibita, sicut actiones aliæ, vt ex §. 2. ibi: Quamuis ex Inquisitoribus, Aduocatis, Procuratoribus, Notariis, aliisue Ministris prædicti S. Officij occiderit, verberauerit, deiecerit, seu perterrefecerit, & quidem perterrefactis solis verbis facta, ad incurrendas pœnas est sufficiens, vt cum aliis tradit Lupus Lib. 24. Dist. 1. Difficult. 2. & ex Zanardo Diana Tract. 7. citat. Resolut. 13. §. Non desinam. Igitur multo potiùs quæ non tantùm verbis, sed manu patratur armatâ: facta enim sunt verbis potiora L. Pupillo §. Meminisse. D. de operis noui nuntiat.

Dico primò. Resistens non incurrit impedientium pœnas. Sic videtur praxis S. Tribunalis amplecti & fundamentum esse potest, quia in Pontificiis Decretis non est sermo de illis, & præsertim in Constitutione nostrâ, non obstantibùs adductis ex ipsâ, quæ ad impedientes pro exercitio erga alios, non erga se ipsos referuntur; vnde omnes quæ enumerantur actiones tales sunt. Quod autem de periculo dictum, non vrget, quia quando capiendus est aliquis, ita est disponenda Ministrorum potestas, vt nihil possit à capturâ timeri: cùm tamen ab aliis non ita possit totalis securitas præueniri. Quæ autem de perterrefactione dicuntur, iis adnectenda, quæ in §. sequenti succedunt: Quiue Ecclesias, & item quæ in subsequenti: Quiue carcerem vbi perspicuum est de tertio impediente agi, vnde & priora pariter accipienda, cùm sub eodem tenore proferantur.

Ratio autem horum est obuia, quia in resistente ob defensionem propriam, non est contemptûs aut odij S. Tribunalis suspicio, licet cum illius iniuriâ coniuncta sit. Impedientes insuper fautores sunt, vt diximus num. 204. nemo autem respectu sui ipsius fautor dicitur; quamnis ob temeritatem defensionis pœnis arbitrariis subiaceat, sicut in omnibus tribunalibus accidit: semper enim resistentia speciali est digna supplicio, præsertim si qualificata sit, vnde ob illam forum S. Inquisitionis amittitur, iuxta generalem Hispaniæ Concordiam, de quo dictum hoc Titulo numer. 154. & qualisicatam esse cùm verba contumeliosa dicantur, aut alapa interuenit, vel quid aliud impudens, iudicis arbitrio, explicat Narbona Glossa 14. num. 115.

Et quia de verbis dictum (vt hoc interim adiiciamus) licet illa ad pœnas incurrendas sufficere, cùm perterrefactoria sunt, Doctores tradant, quos vidimus; sunt tamen qui in terminis Constitutionis nostræ illa non esse sufficientia contendant. Sic enim tenet Carena Parte 2. Tit. 13. §. 15. quem sequitur Lupus Dist. 2. cit. Artic. 2. Difficult. 2. Quorum ratio est, quia perterrefactio incussionem timoris factis contingentem propriè significat. Et item quoniam Pontifex verba non expressit; cùm tamen vbi comprehensa volunt, exprimere soleant. Vt in Canone 13. Bullæ Cœnæ, vbi perterrefactio comminationi, & concussioni comparatur: & cùm dispositio sit pœnalis, strictè est interpretanda. Verùm in terminis eiusdem Constitutionis loquentes contrarium tenent adducti; & Lupus ipse sic scribens: Vel offensio fit immediata aut mediata, quæ fit etiam verbis iniuriosis, vel signis, perterrefaciendo. Patet ex Constitutione si de protegendis: ad veritatem enim disiunctiuæ propositionis sufficit alteram partem verificari. l. St ita quis. D. de verbor. obligat. Sic ille. Vt mirum sit breui adeò interuallo sui oblitum contrarium tenuisse.

Et certè non videtur quomodo id negari possit, cùm perterrefactio verbis frequentiùs fieri soleat, possintque minæ adeò esse graues, vt metum in virum constantem cadentem importent: vnde non fuit opus illa exprimi, etsi aliquando expressa inueniantur, sicut in aliis accidit. Cùm aliàs videamus verba à Pontifice posita vbi minoris efficaciæ sunt, cùm §. 4. dantes consilium pœnali Canone comprehendit: maiorem enim vim comminationes quàm consilium habent, quia aliquid supra consilium addunt: si enim solum consilium sufficeret, minæ vtique non adderentur. His præiactis,

Dico secundò. Si quis delicti sui conscius, & capturam timens, comminationes anteà iactet, non videtur pœnas Constitutionis incurrere. Id probari potest, quia illa est inchoata resistentia, & perterrefactio in ordine ad personam propriam: etiamsi talis sit, vt cadat in constantem virum: si enim non talis, ex eo etiam capite locum non habebit incursio, iuxta dicta num. 203.

