- Quomodo perpetua. 20. & 21. vbi quod & illorum habeant proprietatem, & non tantùm precariò.
- Praxis Canonicæ Institutionis, cui se Societas Iesv submisit, sic Regia vrgente jußione. 22
- Iuxta Pontificia decreta Religiosi nequeunt curam animarum gerere independenter ab Ordinarijs. 23
- Non repugnare institutionem, qualiacumque sint Beneficia dicta, quia dantur in Titulum. 24
- Probabilis resolutio in fauorem Religiosorum. 25
- Examen pro illis non esse necessarium, sed notitiam sufficientiæ sufficere. 26
- Peccare grauiter sine approbatione Episcopi, Parochialem curam suscipientes. 27. vbi qualis obligatio restitutionis.
- Pro nouâ Parochiâ quando repetendum examen. 28
- Quid in eodem Episcopatu, quando diuersa est lingua. 29
- Defectum sufficientiæ non esse necessarium plenè probari. 30
- Supplentes non indigere speciali approbatione. Vbi quod vacationum tempus non sit prorogandum, & quantum esse poßit: quidúe ex Tridentino. 31
- An Prælati debeant eligere meliores. 32. & seqq.
- Quid circa praxim ad vitandos scrupulos, cum doctrina scitu digna. 35
- Abusum nominandi imperitos idiomatis, & socium peritum aßignandi, esse damnabilem. 36. vbi notatu digna.
- Religiosus an poßit ad Curata dicta compelli. 33. & seqq.
- Societatis posse, ob amplißimam, quam profitetur, obedientiam. 41. & 42. vbi quod & ad Indias mitti.
- Ad visitationem qualiter teneantur. 43. & seqq. & T. 20. 75
- Adnotatio peculiaris circa crimina personaliæ, & etiam ad officium spectantia. T. 17. 45
- Non peccare grauiter visitantes, si circa mores aliqualiter inquirant, vt admoneant Prælatos. 46. vbi quomodo id secretò faciendum.
- Delinquens grauiter, priuatione doctrinæ puniendus. 47. vbi aliqua digna.
- Regia schedula vt Religiosi ab alijs tantum suæ Religionis visitentur, Episcopis impeditis. 48
- Vim non habere, & videri illi renuntiatum 49. vbi quid circa impedimentum Episcoporum.
- An Censuris percelli ab Ordinarijs poßint. 50. & seqq.
- Quid pro praxi. 53
- Pro Parochis reseruationem peccatorum non cessare, & qualiter illa currat, cum notanda doctrina. 54. vbi quòd amotis ab officio non cesset approbatio.
- Non comparare dominium reddituum, aut aliorum. 55
- Etiam eos, qui in Societate vota tantùm post biennium emiserunt. 56
- Priuilegio Iuris communis Societatem renuntiasse. 57
- Religiosis aliorum Ordinum quid liceat circa dicta. 58
- Quæ afferunt post officium, ad Monasterium pertinere. Ibidem.
- Cùm Prælatus ignorat, & Religiofus non applicat, quid dicendum. 59. vbi quid non poßint eam cum licentia ingentem pecuniæ summam retinere, & pro eo Tridentini Decretum, cum eiusdem declaratione.
- De acquisitis intuitu Ecclesiæ non posse disponere. 60. vbi quod non semper acquiratur Ecclesiæ, & peculiaris doctrina pro Indicis.
- Peccare grauiter profanè expendentem, etiam cum licentia, & accipientem ad restitutionem teneri. 61. vbi quid ludo poßit exponere.
- Circa votum obedientiæ quæ obligationes. 62. & 63. vbi quod Prælato iubenti circa Parochialia an ex voto obedientiæ sit præstanda.
- De obligatione habendi socium. 64. & seqq.
- In Parochis Indicis obligationem cessare. 65. vbi explicatum Cap. Monachi, de statu Monachorum, secus si populus sit numerosus. 66. vbi de numero ad Parochiam constituendam sufficienti, & notanda alia circa eosdem. 67.
- Parochos in officio adiuuantes non posse ab Episcopis puniri ratione officij, nisi Vicarij sint. T. 20. 74
- Vide Religiosus.

- Patriarcha Indiarum.

- De eo vide Appendicem post Titulum. 13.

- Patrinus.

- Eorum obligationem communiter non vrgere. T. 16 61
- De Patrinis Indorum. 60. & seqq.

- Patronus.

- Illius Potestas circa solam præsentationem. T. 16. 43 vbi quòd circa examen nihil: de quo & 44. ac 45
- Quod tempus habeant pro præsentatione, & negligentium pœna. T. 18. 2
- Plus aliquando vltra præsentationem posse competere. T. 19. 10
- Vide Capitulum, Episcopus, Permutatio, Præsentatio, & alibi.

- Pauper.

- Ob paupertatem rigor legum temperatur. T. 16. 22
- Vide Præbendarius, ex T. 18. n. 24. & alij. Et V. Quarta, atque alia.

- Peccatum.

- Mortale quando sit vana gloria. T. 12. 285
- Circa peccandi occasiones vide Occasio.
- Ob violatas obligationes paßim occurret.

- Periculum.

- Vide Occasio.

- Permutatio.

- A Capitulo an queat fieri. T. 19. 38. & seqq. vbi affirmatur contra aliquos.
- Pro illâ non currere Semestre ad collationem concessum. 42
- Caussam non leuem requiri. 43. vbi qualis neceßitas.
- Inter Episcopos an esse queat. 44. vbi quòd non valeat renuntiatio coram Patrono.
- Regem non posse præsentare. 45. vbi quòd debet resignatio mutua præcedere.
- Factum Episcopi cuiusdam non probatum. 46
- Præbenda pro Præbendâ vt poßit permutari. 47. vbi pactio pro expensis quando simoniaca.
- Neceßitas & vtilitas qualiter inspicienda. 48. vbi quòd ante Episcopi consensum potest pactio fieri & fauorabilis pro caußâ doctrina.
- In Indijs vt queant permutationes justificari, & quid non tolerandum. 49
- Ob fauorem personæ an Episcopus permutationem perficere poßit. 50. vbi notandum pro praxi.
- Vtilis pro eodem doctrina ex bonis auctoribus. 51
- Posse præsentatum ad Præbendam, & quosdam alios breui dimissuros, permutare, vt probabile proponitur. 52. & seqq.
- Oppositum certius. 53
- Patroni consensum necessarium. 54
- Regula Cancellariæ de viginti diebus vitæ post resignationem, expenditur. 55
- Inæqualitatem emolumentorum posse pecuniâ probabiliter compensari. 56. & 57
- Fieri posse cum onere pensionis ab Episcopo impositæ, & eam posse pecuniâ redimi, etiamsi auctoritate Papæ sit constituta. Ibid.
- Compensationem non licere certius esse & communius, & iuxta id, quid sit faciendum stante bonâ fide. 28 vbi casus specialis.
- Permutantem possese indemnem seruare ex casus alterius positione ostenditur. 59
- Casus alius de obligatione emendi supellectilem. 60 & 61

- Pœna.

- Sine sententia saltem declaratoria criminis non incurritur. T. 12. 97
- Et vbi actus perfectus non est. 98
- Prohibitio petendi debitum est pœna, & non incurritur ab ignorante illam. 474
- Aliquando non esse talem. 475

- Præbenda, Præbendarius.

- Præbenda an diuidi poßit. T. 16. 12
- Prouisi an debeant statim ad seruiendum se conferre. T. 18. 1. & seqq.
- Aßistendi in Choro obligationem, etiamsi nihil recipiant esse sub mortali. 2
- Pauci vt poßint multorum emolumenta lucrari. 7 & seqq.
- Præbendario vicem duorum gerenti non deberi duplex stipendium. 8
- Quid si ad vnum Capitulum redigatur. 13
- De supplendo notabili eorum defectu nominatione aliorum. 14. & seqq.
- Religiosum non posse Canonicum fieri. Ibid.
- Si fiat, non posse grauiter peccantem ab Episcopo puniri. 17
- Subrogatorum obligationes. 18. vbi de congrua specialiter.
- Præbendariorum obligatio circa superfluorum largitionem, etiamsi Præbendæ sint in distributionibus constitutæ. 19. & seqq.
- Quid circa congruam obseruare teneantur. 24. & seqq.
- De sumptibus vanis, qui recensentur. 25. vbi Indiarum abusus.
- Plus aliquid splendoris apud illas licere; sed morum splendoribus cumulandi. 26
- Opera pia an in loco Beneficij facienda, 27
- Circa aßistentiam quæ obligationes. 28. & seqq. vbi quòd statuta seruanda, & quid de Concilij Basiliensis Decreto.
- Ex defectu non regulandam diuini officij generalem obligationem. 39
- Pœnam ex omißione non incurri ante sententiam, & pro omißione veniali non vrgere. 30
- Quid circa Missam. Ibid. & 31
- Statuto indulgenti vt defectus pro vnâ Horâ poßit per aliam suppleri, possunt se Præbendarij conformare. 32. vbi quæ poßint consuetudine introduci circa aßistentiam.
- De notabili quadam Ecclesiarum Gallicarum, quæ vt contraria Sacris Canonibus improbatur. 33. & 34. vbi quædam Pontificum conceßiones.
- Condonationem & remißionem non licere, nec esse validam. 35
- Licere in Indijs absentiam ratione studiorum, & maximè Theologiæ. 38
- Et etiam Iuris Canonici. 39. vbi quod temporis spatium concedendum.
- Eugeniana quomodo communis pro Indijs. Et qualiter Carolus V. concedere absolutè priuilegia pro Vniuersitatibus potuit. 40
- Difficultas peculiaris vt in Indijs nequeat practicari. 41
- Licentiam Prælati requiri, & in Indijs posse illam negare. 42
- Si appelletur, quid ab appellationis judice faciendum. 43. vbi de cautione Episcoporum circa dispensationem.
- Magisterium in Indijs non excusare à residentia, ex quo pro studio arguitur. Ibid.
- Parochis licentiam denegandam. 44
- Neque appellare posse. Ibid.
- Pro Iure Ciuili in Indijs priuilegium minimè suffragari. 45
- Pro Grammaticâ licentiam concedendam, & quid de humanioribus litteris. 46
- Quid de Philosophiâ. 47. vbi pro Indijs negatur.
- De Medicinâ item. 48. & 49
- Theologiæ studium ante alia optant Pontifices ampliari. Ibid.
- In Scholis Societatis locum habere conceßionem. 50
- Professores Theologiæ, & Iuris Canonici qualiter priuilegiati in Indijs. 51. cum notanda doctrina.
- Quod & circa Ius Ciuile, & Medicinam. 52. vbi notanda expositio Cap. Non magnoperè.
- Religiosis non prohiberi Iuris Ciuilis magisterium. Ibidem.
- Grammaticæ item Prælectores. 53
- Sed vbi de Societatis Scholæ non sunt. Vbi & de Parochis negatur. Ibid. & 54. Nisi in loco Beneficij legant.
- Elegans Grammaticæ commendatio. Ibid.
- Caussa quæstus abesse, à Concilio Limensi reprobatum. 55. vbi nonnullæ aliæ probatæ, cum notanda doctrina.
- Quid de Præbendario à Prorege accersito. 56. vbi fauorabilis resolutio.
- Mensis vnius vacatio Indicis Præbendarijs indulta, & id non esse Concilij Tridentini dispositioni contrarium. 58. vbi computationem non esse per horas faciendam.
- Collusio & Condonatio à Concilijs reprobata: quod & stabilitur & obligatio restitutionis Ecclesiæ, aut pijs operibus facienda. 60. & 61
- Posse stare remißionem. 61. & 62
- Quædam distinctio circa distributiones amissas & amittendas improbata. 63
- Canere in Choro debent. 71. & seqq.
- Non videri rationabile vt Matutinum in Ecclesijs Indicis non canatur. Ibid
- De obligatione circa Salue Regina. 75
- Lucrari qui Curatus est, dum administrat. 76
- Quamlibet justam caussam ad lucrum integrum in Indicis sufficere. 77
- De absente ob concursum ad Præbendam in aliâ Ecclesiâ, cum peculiari doctrina. Ibid.
- Non lucrari dicentem Missam ex deuotione. Ibid
- Diœcesim visitantes lucrari. 78
- Non obstare Regiam prohibitionem, vbi quid Episcopi circa illam. Ibid
- De Canonico aßistente Episcopo. 79. vbi quid circa Indicos.
- De Canonico Magistrali. 80. vbi de formâ prouisionis eiusdem, & aliorum per concursum, obligatione Secreti.
- Obligatio concionandi qualis. 81. vbi circa modum, cum notando exemplo, & qualis neceßitas talium prædicationum.
- Quot dies tribuendi pro concione. 82. vbi an pro illis sumere alios queat.
- Bona fides vt faueat, si in dies concioni proximos labor sit conficiendæ concionis reseruatus.
- De Doctorali. 83. vbi specialiter de obligatione restitutionis ob neglectam officij curam.
- De Scripturario. 84. vbi quid faciendum, si auditores desint.
- De Pœnitentiario. 85. vbi ratione officij esse approbabatum ad Confeßiones, & probabile habere casus Episcopo reseruatos, & promotum manere approbatum, sed sine jurisdictione.
- Circa distributionum lucrum adnotantur aliqua. 86
- Quid pro Indijs speciale circa Indorum linguam, quod etiam ad Magistralem spectat. Ibid
- De Scholiarcha, & Cantore. 87. vbi Decretum pro illis Concilij Lim. 3. & Tridentini pro priori.
- Scholiarcha an Gradum Litterarium maiorem habere debeat. 88
- Concilij Decretum quos non comprehendat. Ibid. vbi quòd cùm Gradus confert, pro præsenti habendus.
- Archicantoris obligationes. 89
- De obligatione restitutionis. Ibid.
- De Portionarijs. 90. vbi de obligatione aßistentiae, etiamsi dimidiam tantum habeant Portionem.
- Esse Præbendarios. T. 20. 73
- De Capellanis Chori. T. 18. 91. vbi cui restitutio facienda ex eorum defectu.
- An sint Beneficiati, vt gaudere trimestri queant. 92
- Vide Distributiones.

- Præceptum.

- Non obligat, cum ratio communis boni aliud postulat. T. 12. 61.
- Quæ dicantur esse de præcepto diuino, quæ de Ecclesiastico. 402
- Esse illud, quomodocumque subdito de voluntate Superioris constet, ex D. Thoma. T. 16. 19
- Vide Parochus Religiosus.

- Prædicatio.

- Vide Parochus. Et circa modum, V. Concionator. & T. 18. 80. & seqq. circa Canonicum Magistralem.

- Prælatus.

- Prælatos in Indijs debere non admittere Religiosos fugitiuos ad Missam celebrandam. T. 12. 136. vbi an excommunicati.
- Prælato an concessa intelligantur, quæ ad conuenientem administrationem spectant, & fuerant antecessori concessa. 176. vbi de facultate ad benedictiones.
- An poßint sibi concedere facultates, quæ alijs, & secum dispensare. 189

- Præsentatio.

- Circa illam quid facturus Prorex, cùm de insufficientiâ nominati illi constat. T. 16. 48. post alia circa examen à num. 43.
- Præsentati ad Episcopatum sine Gradu necessario an valida præsentatio. T. 20. 82
- Vide Beneficium, Capitulum, Episcopus, Parochus, Parochus Religiosus, Præbendarius, & alia.

- Præsumptio.

- Cùm lex contra præsumentes loquitur, vt sit explicanda præsumptio. T. 12. 286
- Si absit, non incurri censuras. In Appendice ad T. 17. post T. 19. n. 5.
- Ex clericatu post delictum assumpto an præsumptio sumi queat, vt non liceat priuilegio fori vti. T. 20 53

- Princeps.

- Vide Baptismus.

- Priuilegium.

- Quanta à Regibus Catholicis Indis conceßa. T. 12. 1
- Quæ pro illorum bono sunt concessa alijs, eorum propria sunt dicenda, & ita latè interpretanda. 2. & seqq. vbi aliqua scitu digna.
- Ampliationem dictam stare, etiamsi contra ius commune sint, quia in fauorem Religionis, & caussæ piæ. 6 & seqq.
- Id stare respectu etiam Ministrorum. 9. 10. Et quia Regibus concessa dici possunt. Ibid.
- An sint perpetua quæ ad tempus concessa. 11. & seqq.
- Stare conceßionem esse perpetuam, licèt ab eodem Pontifice aliquid posteà ad tempus concedatur. 15. Et potiùs cùm à diuersis. 388. & 389
- In caußâ piâ vt ampliari significatio verborum poßit. 18 & 29
- Quid circa probabilitatem perpetuitatis. 30
- Priuilegium per testes probari posse. 104
- Quæ notitia sufficiat ad obligationem pro foro conscientiæ. 105
- Priuilegium personale ad aliam personam non extendi. 112
- Limitatio quædam. 117
- Priuilegia vni Prouinciæ Indicæ concessa, an sint alijs communia. Ibid. & seqq.
- Esse etiam communia Indis, quæ Europæis concessa. 116
- Et quæ omnibus alijs extra Indias. 117. & seqq. Non è contra. 119. contra nouam quorumdam opinionem.
- Inter Indos & Æthiopes esse communicationem. 129
- Et inter Indos & Neophytos omnium transmarinarum regionum. 130
- Inter Religiosos quæ communicatio in Indijs. 131. & seqq. Ibi Index.
- De communicatione quando adest particula taxatiua. 149. & seqq.
- Priuilegia vni Religioni cum limitatione quoad vsum concessa, an sine illa ab alijs poßint practicari. 153 & seqq. Resolutio negatiua. 155. & seqq.
- Pro Indijs specialiter. 162
- Communicationem ad Nouitios extendi. 163. & 164
- Aliqua ad tollendos scrupulos concedi, pro quo exemplum. Ibid.
- Limitari à Prælatis posse, etiam localibus. 164
- Quæ priuilegia sine speciali conceßione Generalis subditis concessa censeantur. Vbi specialiter de Societate. 165. & seqq.
- Quæ in Bullis extant, & non in Compendijs, etiam posse limitari. 187. Circa quod alia, num. præced.
- Superiores finito officio an poßint habere vsum facultatum. 188. & seqq.
- De Priuilegijs circa Baptismum. 193. & seqq.
- Priuilegia contra jus commune generaliter loquendo, non esse latè interpretanda, nisi caussa religionis. &c. 302
- De priuilegijs circa Confirmationem. 205. & seqq.
- De priuilegijs circa Eucharistiam. 220. & seqq.
- De priuilegijs circa sacrorum benedictionem. 252. & seqq. vbi scitu digna.
- De priuilegijs circa benedictionem Ecclesiarum, &c. 261 & seqq.
- De priuilegijs circa duas Missas. 274. & seqq.
- De priuilegijs circa Sacramentum Pœnitentiæ. 293. & seqq. Ibi Index marginalis.
- De priuilegijs circa approbationem. 239. & seqq.
- Circa Extremam vnctionem. 345. & seqq.
- Circa Ordinem sacrum. 368. & seqq.
- Circa matrimonium. 375. & seqq.
- Non vsus priuilegij in Religione, cui est concessum, non impedit communicationem alterius. 396
- De priuilegijs circa Festorum obseruationem, 417 & seqq.
- Circa Confeßionem. 428. & seqq.
- Circa Communionem. 433. & seqq.
- Circa Ieiunium. 442. & seqq.
- Circa Decimas. 447. & seqq.
- Circa dispensationes in votis. 461. & seqq.
- Circa petitionem debiti. 466. & seqq.
- Circa communicationem cum infidelibus, etiam armis venditis. 477. & seqq.
- Circa compositionem pro malè acquisitis. 479. & 480
- Circa Censuras, vbi an Indi poßint excommunicari. 481 & seqq.
- De Indulgentijs pro illis & alijs Indiarum incolis. 484 & seqq.
- Priuilegia Indica non reuocari generali reuocatione in Tridentino, aut aliàs. 484. vbi de quodam priuilegio PP. Augustinianis concesso ad dispensandum in primo affinitatis gradu.
- Vt priuilegium perstet, sufficit caussæ motiuæ reliquias remanere. T. 19. 68
- Amisso priuilegio per non vsum ab eo, cui sit concessum, non amittitur ab eo, qui habet communicationem. T. 20. 68

- Processio.

- Indulgentiæ pro ipsis, & qualiter faciendæ. T. 12. 499 & 500

- Prorex.

- Proregum potestas quos habeat limites. T. 16. 46. & 47
- Circa examen pro Beneficijs difficultas specialis. 43 & seqq.
- Debere semper armatam habere custodiam. T. 20. 129
- Vt nequeant ab Inquisitoribus excommunicari. 135
- Quas caussas ad se auocare poßint. 136
- Vide Episcopus, Patronus, Parochus, Regularis, & alia.

- Q

- Quarta.

- CIrca illius exactionem vt contingat Episcopos peccare. T. 13. 84
- Standum consuetudini. T. 16. 24
- Quæ rationabilis. Ibid. & 25
- Quid cauendum Episcopis circa consuetudinem. 25. & notanda pro illa. 26
- Quid circa praxim obseruandum. 27
- Assertiones plures circa illam pro Indijs. 28. & seqq
- Speciale dubium circa Capitulares associantes funera. 31
- De relictis pro Mißis. 32. & 33
- Ex quibus manifestè non debeantur juxta Iuris dispositiones. 34. & 35
- Circa illam Sede vacante dubia quæstio, de quâ. 36 & seqq.
- Triplex titulus solutionis absolutè sumptæ. 37
- Ex oblationibus, quæ caussa mortis tantùm fiunt, illam deberi. 41. & 42

- R

- Religio, Religiosus.

- FVgitiuus an gaudeat priuilegijs Religionis, & specialiter Indicis. T. 12. 134. vbi an sine licentia Prælati approbatus illis vti queat.
- De Religiosis B. Ioannis Dei. 137
- De Sacerdotibus Equestrium Ordinum. Ibid
- Religiosi an communicent in Indulgentijs. 139. & seqq.
- Religionem PP. Mercenariorum parem communicationem habere. 152
- Religionum Mendicantium dignitas supra Monachales. 257
- Posse Aras & Calices consecrare illis etiam concessum. Ibid.
- Ad prædicandum quâ licentiâ aut approbatione egeant. 331
- Pro Indijs quod priuilegium, & qualiter explicandum. 329. & 332.
- Ad prædicandum in plateis an necessaria licentia. 333
- Inuitis Parochis an liceat. 335
- Non teneri à Vicario licentiam petere, si Episcopus, qui dederat, moriatur, neque ad Confeßiones. 339
- In Indijs an gaudeant facultatibus conceßis Episcopis ad tempus. 465
- Posse extra Confeßionem dispensare. 473
- Ratione scandali ad jeiunia non generalia teneri. T. 16 99
- Possunt illis Vicariæ temporales attribui. T. 18. 14
- Sed nequeunt esse Canonici. Ibid. & 15. vbi quòd neque Curati sine neceßitate absque Pontificis facultate.
- Nec Episcopos in eo posse dispensare, sicut neque ad simplex Beneficium.
- Ratio discriminis inter illud & Curatum, quod ex neceßitate licet. 16
- Prælati nequeunt professurum obligare vt legitimam Conuentui donet, aliàs non admissuri. In Appendice ad T. 17. post T. 19. n. 1. & seqq.
- Titulum sustentationis non suffragari. 2
- Non posse exigi vltra necessaria, fauorabili aliquorum sententiâ stante. 3
- Graue iniustitiæ peccatum secus facientium. Ibid. & quòd ob defectum amoris erga Religionem id fieri nequeat. 4
- Circa aliquarum Religionum praxim quid dicendum. 5
- Alternatiuis in Indijs an conuenienter vtantur. 6 & seqq.
- Quis error circa Profeßionem inualidet ipsam. 9. vbi pro Indijs speciale aliquid.
- Apostolorum dispositio in electione septem Diaconorum circa casum prædictum singulariter illustrata. 11 & seqq.
- Prælati ex Hispaniâ venientes an pecuniarum copiam colligere poßint. 15. & 16
- Electionum libertas nequit à Prælatis coarctari. 17 & 18
- Quàm grauia ex contrario damna. 19
- Regijs expensis in Indias venientes, qualem subeant obligationem. 20
- Non extare illam pro restitutione Regi faciendâ. 21
- De obligatione non mutandi Prouincias, ad quas sunt destinati, cum notanda doctrina. 22
- Sine licentia Prælati in transmarina tendentium quæ suspicio. T. 20. 66
- Quando illa cesset. 67
- Vide Priuilegium.

- Renuntiatio.

- Potest quis Beneficium prætendere animo renuntiandi post breue spatium. T. 19. 52
- Renuntiationes Nouitiorum liberas esse debere. In Appendice ad T. 17. post T. 19. n. 1. vbi quòd id in Societate summâ curâ seruatur.
- Vide V. Sequenti.

- Resignatio.

- In fauorem an liceat. T. 19. 33. & seqq.
- Morti proximum non posse taliter resignare; benè tamen ob crimen priuandum, vbi specialis casus. 37
- Et etiamsi priuatio sit futura propter irregularitatem ex homicidio. 52

- Restitutio.

- Facienda ab Episcopis pro excessu Quartæ. T. 13. 84
- Et pro venditione officiorum. 88
- Vbi facienda. In Appendice ad T. 16. post. T. 19. num. 6.
- Subornatus pro Cathedrâ an teneatur. T. 20. 104. & 105.
- Pro opere bono aut prauo acceptis obligationem non esse. Ibid.
- Quid si ob suffragium indignus Cathedram adeptus. Ibid. & 106.
- Cum multis damnificans ad quid teneatur. Ibid.
- Cathedram per subornationem adeptus an debeat eam restituere. 107. & 108
- Ex iniquâ sententiâ quæ obligatio, si secundùm allegata & probata. Ibid.
- Ex collatione Beneficij factâ minùs digno non oriri obligationem ad illam. 109
- Vide Beneficium, Episcopus, Parochus, Præbendarius, Visitator, & alia.

- Rex.

- Reges Catholici an poßint in Indijs constituere Parochos independenter ab Episcopis, aut spiritualem aliam concedere facultatem. T. 12. 272. & 273
- Eorum obligatio circa tuendam obseruantiam Religiosi status, maximè in Indijs. T. 17. 4
- Vide Episcopus, Licentia, Patronus, Præsentatio, & sæpè alibi.

- Rituale.

- Romani Pauli V. auctoritas propugnatur. T. 16. 19
- Vide Parochus.

- S

- Sacerdos.

- BOno illius nomini quomodo consulendum, si delictum publicum sit. T. 14. 18
- Sacris vestibus indutum non debere confiteri. T. 16. 90 vbi de Concilij Limensis circa hoc Decreto.
- Quale peccatum in eo sit. 91. vbi quid de Religiosis.
- Non posse alteri non approbato confiteri. Ibid.
- Qui stipendia pro Mißis in Indijs accipit, an curare possit vt in Hispaniâ dicantur minori quantitate. In Appendice 1. post T. 19. num. 1. & seqq. vbi multiplex & obseruatione digna doctrina.
- Pro dicendâ Mißâ in Oratorio inuitatum non posse maius stipendium exigere. 8. & seqq.
- Vbi quod cùm specialis labor, generaliter id licet.
- Quid circa locum. 9
- In stipendio esse justi pretij varietatem, & quomodo id habere locum in Indijs poßit. 10
- Maius & minus stipendium dari posse ex voluntariâ pactione. 11
- Sed non in casu Oratorij, neque generaliter. 12
- Plus petentem & accipientem non obligari ad restitutionem, sententia aliquorum. 13
- Neutiquam admittendam. 14
- Et id esse contra justitiam commutatiuam, & non tantùm legalem. 15
- Stipendium non deberi pro diariâ sustentatione. 16
- Promittens plus aliquid, tenetur adimplere. 17
- Missam promittens accepto stipendio non satisfacit eo reddito, sed potest ad dicendam obligari. In Appendice 2. 21

- Sacramentum.

- Circa materias Sacramentorum non habere Ecclesiam mutandi facultatem, & quomodo hoc explicandum. T. 12. 212.
- Obseruanda doctrina circa Sacramentorum valorem, stante probabili opinione. T. 17. 25

- Secretum.

- Illius violatio mortalis in electionibus Ecclesiasticis. T. 18. 80.
- Vide Parochus Religiosus, Vicarius Generalis.

- Sepultura.

- Vide Parochus.

- Simonia.

- Esse illam, cum promittitur pecunia pro Beneficio applicanda operi pio. T. 13. 5. & seqq.
- Et in pactione Capitularium cum Visitatoribus. T. 19 26. & seqq.
- Pactio pro expensis quando simoniaca. 47
- Bona fides vt obstet simoniæ. 68. vbi casus specialis.
- Non incurritur pœna per conuentionem, sine perfecta traditione. T. 20. 8

- Societas Iesv.

- Potestas Generalis in illâ. T. 12. 20. & 21. vbi specialia circa vsum priuilegiorum.
- Eius gubernationis modo à multis oblatratum, sed à Pontificibus propugnatus. Ibid. & seqq. vbi de Constitutione Innocent. X. circa illam. Ibi Index.
- Credendum P. Generali de dispensatione testanti. 104 & seqq.
- Sine illius communicatione speciali omnes vti priuilegijs possunt ad tollendos scrupulos conceßis. 165
- Eidem concessorum vsus inualidus sine illa. 166. & 167
- Idem de alijs. 168. vbi sententia quorumdam expunctâ de illicito actu, sed non inualido, de quo & 169 & 184
- Etiam in Indijs id tenendum. 171
- Ratione distantiæ an aliquid liceat. 172. & 173
- De casu speciali. 174. & 175
- Variæ formulæ conceßionis priuilegiorumin Compendijs. 176. & seqq. Ibi Index.
- Quæ Generali committuntur, ab eo possunt alijs committi. 182
- Priuilegium circa ætatem pro Ordinibus an alijs commune. 374
- An expediat ipsi Indorum habere Parochias. T. 17. 7 & 8.
- Præclarum eiusdem elogium ex Religioso Scriptore. 12
- Priuilegijs circa Inquisitionem renuntiauit, & quid inde Inquisitoribus liceat. T. 20. 68. & 69
- Vide Indulgentia, Parochus Regularis, Priuilegium, & alia.

- Statutum.

- Vide Capitulum, Concilium, Episcopus, Lex, Præbendarius, & alia.

- Superior.

- Duo Superiores quomodo super eamdem materiam esse poßint. T. 17. 63
- Vide Prælatus.

- Stylus.

- Curiæ, & Cancellariæ vt obliget. T. 19. 65

- T

- Tabachus.

- ANte Missam prohibitus in Concilio Limensi. T. 16 92
- Et ante Communionem in Mexicano. 93
- In Synodo Canariensi. 95. & ab Vrbano VIII.
- Inepta explicatio disiecta. 92. & seqq. & obligationem esse sub mortali.
- Etiamsi in stomachum non traiiciatur. 96
- Religiosi an teneantur. 97. & negatur ex vi legis Conciliaris.
- Quid ratione jeiunij naturalis. Ibid. & 98
- Teneri ratione scandali. 99
- Folium posse sumi, si non traiiciatur. 100
- De sumptione in luto. 101
- Episcopi an teneantur. 102. vbi quòd tantùm ratione scandali, iuxta communes doctrinas circa illos, & alios.
- An obligatio ad omnes communicantes extendatur. 103 & 104. vbi notanda quædam circa Confessarios.
- De Sayri, & pulueribus alijs. 105. vbi quòd vitium hoc fundamentum præbet non benè de vitiosis talibus sentiendi, & quòd in Beneficijs postponendi.
- Ei deditos esse in statu peccati mortalis septem rationibus comprobatur. 106

- Tempus.

- Quomodo computandum in priuilegijs. T. 12. Cap. 4. vbi an à die scientiæ.
- Computationem faciendam ab actu perfecto. 92. vbi & seqq. de computatione circa nouennium Congregationis in Societate.
- Tempus à lege præscriptum debere esse continuatum; licèt oppositum teneant aliqui. 93
- Modicum tempus quod dicatur, & quando debeat impleri de momento ad momentum. 94
- Temporis præfixio quando ad substantiam non spectet. 319
- Non currit impedito. T. 18. 3

- Terminus.

- Diem termini non computari in termino. T. 12. 32
- Terminus in prouisione Beneficij aßignatus, etsi elapsus sit, non officio collationi, pro quâ nullus à jure designatus. T. 18. 4
- Triennij lapsus non inducit tacitam renuntiationem, stante contraria voluntate. 6

- Testamentum.

- Illius executorem quidquam immutantem posse recusari, & à munere remoueri. T. 16. 23
- Ex relictis Parocho, non vt Parocho, quartam non deberi. 30
- Vide Missa, Quarta.

- Testis.

- Vt poßit testi fide digno pro foro conscientiæ credi. T. 12 16
- Vbi quòd & priuilegiario asserenti, qui & vti priuilegijs potest, vndecumque notitia habita. Quod specialiter vrgetur in P. Generali Societatis.
- Credendum ipsi de dispensatione testanti. 104. & seqq. Vbi vni testi quando credatur.
- Episcopo testanti in titulo Ordinum vt credatur. 107
- Quantâ diligentiâ examinandi. T. 15. 30
- Non idonei quando admittantur. 31
- Vide Fœmina.
- Circa Indos. Ibid. & seqq.

- V

- Vacatio Ecclesiarum.

- VIde Capitulum, & Ecclesia.

- Verbum.

- Verba æquipollentia & specifica, quomodo eumdem effectum habeant. T. 12. 127
- Vide Lex, Priuilegium.

- Vicarius Generalis.

- Vicarium Gener. Episcopi gaudere ordinariâ auctoritate. T. 12. 315. & T. 14. 1. Aliquando delegatâ. T. 12. Ibid. vbi contrarium esse probabile, & tutum in praxi ac sequendum.
- Non esse in eo totam jurisdictionem, sed in Capitulo residere. 318
- Non posse licentias datas Regularibus ab Episcopo reuocare. 339
- Vicarij Gener. Episcoporum litterati esse debent, & graue in electione non talium esse peccatum. T. 14. 1
- Idem de morum probitate. 2. vbi de ætate necessaria, & an ordinem sacrum habere debeant.
- Ad Indorum curam grauiter obligatos. 3
- An Parochi esse poßint. 4. & seqq.
- An Præbendarij. 9. & seqq.
- Vltra tempus officij absentes non lucrari. 11
- An Vicarij esse queant ex Hispaniâ dudum appulsi. 13 & seqq.
- Illius quales futuræ dotes. Ibid.
- Diui Caroli circa id notanda dispositio. 14
- Peccare grauiter inhonestos Parochos tolerantes. 15
- Quæ notorietas ad procedendum contra illos sufficiat, & qualiter procedendum. 16. & 17
- Peccare item cùm denuntiantes repellunt, quia probare non possunt in edicto contenta, &c. 19. & 20
- Vbi vtilis doctrina.
- Correctionem fraternam non esse necessariò præmittendam. 21. vbi de illius obligatione.
- Circa decentem habitum Clericorum non aduigilantem, grauiter delinquere. 22. & seqq. vbi multa scitu digna.
- Grauißimum etiam eorum peccatum, si circa Moniales negligenter se habeant. 28
- Sicut & circa ludos Clericorum. 29
- Quid circa munerum acceptionem. 33. & seqq.
- Vnum cum Episcopo habere tribunale. T. 19. 11
- Indici charitate debent eminere. 27
- Dispensandi facultatem non habent, nisi specialiter committatur. 81
- Diuortij caussas posse illis committi. 82. & 83
- An poßint Monialibus licentiam dare ad permissum illis egressum sine speciali commißione. 91
- Circa Vicarium Capituli, S. V. vide V. Capitulum.

- Visitator.

- Visitationum scopus ex Tridentino. T. 15. 1
- Auaritia vt illi obsistat. 2
- Visitatores futuros soles. Ibid.
- Salarium in Indijs aßignandum ipsis ex obligatione justitiæ. 3
- Neque ex pœnis Cameræ, & quid si justæ. Ibid.
- An poßint illud non conuentum petere. 4. vbi doctrina pro alijs.
- Quid quando emolumenta stipendium æquant. 5. vbi notatu digna.
- De Officialibus pariter decisum. 6
- Circa tempus quid à Limensi Concilio statutum, & obligatio restituendi. Ibid. §. 2
- Difficultas circa excommunicationem. Ibid.
- De obligatione circa Instructiones. 7
- Obligatio restituendi duplum vltra Procurationem acceptorum ex Concilijs. 8. vbi quid recipi juxta nonnullos poßit.
- In foro conscientiæ esse illam, juxta plures. 9. & 11. vbi quàm vniuersalis sit.
- Remißioni locum non esse, quia Ecclesiæ facienda restitutio, & quid nomine Ecclesiæ intelligatur. 10
- Aliorum sententia de obligatione tantùm simpli. 12 & 13
- Præfertur prior, & aliam esse probabilem. 14
- Sicut & non esse obligationem reddendi simpli gratis accepti. 15
- Ecclesiæ faciendam restitutionem supra simplum accepti. 16
- Quid de accepto alias. Ibid. & 17
- Quid de datis à Parocho suo nomine. 17
- Quod restituitur, an poßit redonari. 18
- Circa absolutionem à pœna, suspensionis scilicet & interdicti, cum vtili doctrina. 19. & seqq.
- Episcopi per diœcesim discurrentes an rectè faciant secum ducentes Visitatores. 23. & seqq.
- Visitationis tempore presentem Parochum non futurum. & quid de emolumentis, si visitator administret, aut alius. 27
- Pœna iniquè caussas transigentis. 28
- Indorum testimonio qualiter vsuri. 29. & seqq.
- De visitatione fabricæ, & ornamentorum. 32. vbi notanda quædam.

- Viuæ vocis Oracula.

- Quæ ad Religiosos spectant esse confirmata non obstantibus Bullis reuocationis, qui censeant. T. 12 219
- Quid de testificatis per Cardinales, qui posteà fuêre Pontifices. 220
- Non reuocari specialia quædam, in quibus Cardinalium auctoritas peculiaris interuenit.

- Votum.

- Quale castitatis non sit reseruatum. T. 12. 461
- Pœnale non esse, etiam impletâ conditione. 464
- Neque ex leuitate emißi. Ibid. vbi à quibus dispensari poßint: pro quo & 462. & 463.
- Ex communi coniugum consensu factum esse reseruatum. 468. vbi quòd contrarium sit probabile, & quod in ordine ad petitionem debiti, eo stante.

FINIS.

ADDITIONES AD TOMVM POSTERIOREM THESAVRI INDICI.

AD TITVLVM XII.

Circa Caput IV. num. 37.

Vbi de computatione temporis in Bullis ad viginti annos Priuilegia continentibus.

