Dico tertiò. Si verba ita generalia sint, vt terrorem erga capturam aliorum etiam incutere possint, incursio in pœnas existet. Hoc ex ipsa Assertionis propositione constat, iis suppositis, quæ de perterrefactione per verba probauimus. Ex quo fit cognatos & amicos, qui capturam suspicantes, comminationes spargunt, in pœnas potiori ratione proruere, sed mitiganda, iuxta dicta Dub. 5. Assert. 2. quando est in illis latitudo, vt excommunicationem excipiam. Si verò post capturam iniuriosa verba in Tribunalis sancti iudices ac ministros proferant, eorum est qualitas expendenda: communiter loquendo talia erunt, vt eorumdem iudicum veniant arbitrio punienda, iuxta ea, quæ cum aliis tradit Lupus Dist. 2. citat. Artic. 3. Difficult. 2. & D. Fermosinus Tomo 2. in Cap. Cùm venissent. Quæst. 10. num. 5. & seqq. non tamen Constitutionis pœnas, quia per illa non est impedita captura, neque conatus ad impeditionem adhibitus; cùm tamen Constitutio contra impedientes sit, saltem inchoatè, vt ex eius est tenore perspicuum. Ex quo fit eos, qui videntes captum, ad Alcaldios accurrerunt, si vt eriperent ipsum instarunt, pœnis Constitutionis obnoxios redditos, ratione scilicet consilij, & non qualiscumque, sed vrgentis: secus si tantùm simpliciter nuntiarunt.

Sed quid de seruis cooperantibus? Excusandi sanè, quia nesciunt quid faciunt, etsi non obediant, metuere graue supplicium possunt. Sic enim & impedientes excusari posse diximus numer. 218. secus de aliis, qui in satellitio concurrunt, & sui iuris sunt, cùm id in Constitutione expressum habeatur, ibi: Siue aliàs auxilium scienter præstiterit. Nisi fortè illis ignorantia suffragetur, & bonâ fide procedant, instar militum, qui vbi iniustitia manifesta non est, si Principi obsequantur suo, non peccant, iuxta multorum sententiam, etiamsi dubium aliquod subsit, dummodo vehemens suspicio non sit. Pro quo videri potest Cardinalis Lugo Disputat. 18. de Iustitia numer. 21. & Angelus M. Verricelli Tomo 1. qq. moral. Tractat. 1. Quæst. 34. Sect. 3. alios adducens. Et vehemens suspicio in casibus similibus regulariter stimulat, quia res S. Inquisitionis sine magno non solent timore contingi. Vnde non est eadem ratio, quæ circa immunitatem patrocinari solet vt ministri sæpiùs excusentur, cùm ex præcepto Magistratuum delinquentes ex Ecclesia extrahunt, pro quo, citatus Scriptor Tractat. 8. Quæst. 1. & Quæst. 5. numer. 8. quia multi sunt casus, in quibus Ecclesia delinquentibus non fauet, & possunt illi existimare talem esse eum, qui tunc occurrit. Quod tamen respectu S. Inquisitionis aliter omnino contingit, vt est perspicuum, vnde moraliter certum est id esse illicitum. Et quando tale accidit, peccant illi grauiter, qui Superiorum exequuntur mandata, iuxta communem doctrinam, pro qua citatus Verricelli Tract. 2. Quæst. 33. num. 2. & Tomo 2. seu Tractatu de Mißionibus Quæst. 107. numer. 48. vbi de famulis loquitur Mercatorum Lusitanorum in Æthiopum contractatione. Sicut famulus etiam legens librum hæretici iussu domini, nisi graui metu excusetur: pro quo P. Thomas Sancius Lib. 2. Operis Moralis Cap. 10. num. 48. & 49. ex quo Alberghinus in Manuali Cap. 32. num. 11. & hæc pro casu dicta, subiectione ad quos debeo, de qua & num. 188. alibique, libenti semper animo, pro quo & Deus testis, inculcatâ.

ADDITIONVM Ad Tomum Posteriorem Auctarium.

POst scriptas illas in manus venit citatus dudum Angelus Maria Verricelli, doctus & eruditus Scriptor, apud quem multa deprehendi aut discussa aut tacta ex iis, quæ ad Indias spectantia à me sunt hoc in Opere pertractata. Vnde operæ pretium duxi quod ex illis opportunum visum fuit adiicere, aut si quidquam minùs verosimile occurrerat, pariter adnotare. Et licet aliqua in Additionibus ad priorem Tomum, suis sint locis inserta; ea autem quæ ad posteriorem spectant simul proponere visum est paucis exceptis, in margine, aut aliter prænotatis. Ergo

CIRCA TITVLVM XII.

De Priuilegiis.

An limitationes & reuocationes Priuilegiorum à S. Congregatione de propaganda fide dispositæ, ad Indica sint extendendæ. Et alia circa Cap. 5. & 6. de illorum communicatione.

TRactatu de Missionibus, pro quo integer est nec molis exiguæ Tomus, ea habet, de quibus in sequentibus consulendus. Missionariis ergo à dicta Congregatione missis specialia ab eadem ex auctoritate Sedis Apostolicæ priuilegia conceduntur, respectu quorum addi restrictiones solent, aut etiam reuocationes: & per posteriora Decreta ita sunt limitata, vt si ad Religiosos limitatio pertingat, multùm inde eorum potestas contra receptissimam praxim eminuatur. Et manere illa penitus inconcussa probat Auctor Quæst. 94. postquàm Quæst. 93. probauerat per Bullam Cœnæ maximè reuocari, ex manifestis priuilegiis, dequo & Quæst. 98. num. 29. Sed Quæst. 299. & 300. circa casus Bullæ Cœnæ, & alios quosdam, de quibus Titulo 4. magis ex professo quæstionem agitans, videtur sentire contrarium. Cùm enim fundamenta pro negatiua parte Sect. 1. proponat, in sequenti pro affirmante profert, & in 3. negantis dissoluit; addit tamen sic in fine Quæst. 300. Quia tamen Apostolicum Diploma mihi videre non licuit, ideò de singulis singillatim quoad Indias nihil audeo affirmare. Prætereà cùm vsus sit optimus legum interpres, nolo ex his, quæ scripsi scrupulum inijcere pro ijs priuilegijs quæ in aliqua regione essent in vsu, præsertim quia in pluribus regionibus non potest authenticè & sufficienter constare de reuocatione. Hæc ille, qui immediatè ante de vsu in Societate, non obstantibus reuocationibus Congregationis, fidem facit, ex testimonio P. Martini Tridentini Senensis Procuratoris. Ex quibus videtur non esse circa hoc vllatenus dubitandum, stante præsertim concessione Innocentij X. modo currente, cui aliæ sine dubio succedent: sic enim Pontificum stylus decurrit per Vicennarias concessiones. Quid circa hæresim, dicendum inferiùs de quo & num. 125.

Illud non ita videtur apertum, an scilicet priuilegia S. Congregationis pro Indiis manifestè non concessa, existimari eisdem communia possint. Pro quo negatiuè statuit Auctor Quæst. 160. num. 4. vers. Confirmatur 4. Sed videnda quæ diximus citatis Capitibus 5. & 6. Sunt enim pro specialibus Prouinciis concessa, vt videri potest apud citatum Titulo 16. & quia multa Episcopis illarum conceduntur, aut Nuntiis, seu Vicariis Apostolicis, respectu quorum non videtur communicatio generaliter admittenda, nisi fortè respectu similium Prælatorum: videndum specialiter quæ sint ea, quæ Missionariis conceduntur, præter generalia illa, de quibus Sect. 7. Licet autem Formulæ non sint reuerà concessiones: quia tamen, vt ex Sect. 24. constat, à S. Congregatione sunt approbatæ, & pro iis Missionibus, quæ frequenter fiunt deseruiant; quasi concessionum certa argumenta sunt accipienda. Quibus non obstat Regula 7. Concessionum, de qua Sect. 1. in fine. Iuxta illam enim licet S. Congregationi à regulis pro eisdem traditis recedere, & facultates, prout opus fuerit, variare. Quamuis enim variatio aliqua respectu alicuius Prouinciæ fuerit, respectu aliquarum aliarum inuariatæ supererunt concessiones. Iuxta quæ in propositâ quæstione eo modo philosophandum, de quo diximus locis citatis. Et quia facultates dictæ pro Missionariis sunt, non videntur extendendæ nisi ad Missionarios; ad eos scilicet, qui à R. P. Generali missi, saluti Indorum incumbunt: aut etiamsi non missi, à suis Superioribus ad opus illud Apostolicum destinantur: iuxta ea quæ ex Cardinali Lugo habet Auctor Quæst. 97. num. 4. de quo statim.

Circa Cap. VII. Difficult. I.

Ubi de Religiosis non missis à suis Prælatis circa communicationem Priuilegiorum.

DVdum citata Quæst. benè id Auctor probat, quod à Nobis probatum etiam non solùm de necessaria licentia, sed approbatione, ad priuilegiorum vsum, quæ talis sit, vt ad conuersionis finem dirigatur. Vnde si quis ex fine mittatur alio, non licebit vsus & communicatio, iuxta illum, & alios. Quod non tollit id, à Nobis assertum; etiam stante fine alio posse communicationem extare, si Superior velit vt sic missus eo quo possit modo ministrum se salutis Indorum exhibeat: quod & tradit P. Verricelli num. 8. Quòd autem missi censendi sint etiam ij, qui in Indiis degunt, si ad munus conuersionis destinentur, pro certo habendum, vt benè statuit Cardinalis Lugo Lib. 4. respons. moral. Dub. 48. Sunt autem destinati omnes, etiamsi ministeriis aliis sint addicti: quia nullus est qui aliquomodo non possit ad conuersionem conferre: & ministeria illa mediatè & virtualiter ad eum finem diriguntur. Vnde vsus habet vt omnibus indifferenter priuilegia communicent Superiores, cum eo tamen discrimine, quod qualitas exigit personarum. Vnde circa hoc sine scrupulo procedendum. Quod etiam à Nobis dictum Assert. 4. de veniente cum Regia licentia, etsi probet Auctor ex Fr. Emmanuele, vt ibi: reprobat tamen ex Breui Innocentij X. de quo & Nos Cap. 8. Difficult. 1.

Circa Difficultatem V.

Vbi de communicatione Priuilegiorum limitationem aliquam habentium, aut etiam conditionem.

DE hoc citat. Quæst. 97. vbi cùm tacitam communicationem sufficere dicat, etiam pro Religiosis Societatis, quæ tunc interuenit, cùm illi quis ministerio adscribitur, cui solet esse adnexa concessio, per obliuionem non postulata, ex P. Laymam Libr. 5. Tractat. 6. Cap. 10. num. 16. Addit tamen dependentiam à Superioribus in illis requisitam, pro Religiosis aliis non requiri, sed eo ipso quòd approbantur, priuilegiorum amplâ concessione gaudere; pro quo alios adducit, num. 11. & 18. Sed §. Mihi videtur, id quidem de priuilegiis Societati concessis affirmat, non verò de concessis aliis Religionibus cum prædicta limitatione: quia in Societate id exigit peculiare illius institutum, & Monachica penitus gubernatio, vnde non est, cur ad alios limitatio talis extendatur. Cùm verò illa in concessione pro Religionibus aliis apponitur, non est extensioni locus, quia cessat ratio dicta, & priuilegium non debet in communicatione ampliùs quàm in concessione directâ prorogari. Nostræ tamen resolutioni standum, quia nihil affectus, quod pro asserto opposito aliquatenus videatur vrgere. Pro quo & stat Bordonus Tomo 2. Resolut. 52. num. 87. non obstante concessione Gregorij XIV. pro Clericis Crucigeris, seu Ministrantibus, de quâ testatur Fr. Emmanuel Tomo 1. qq. regul. quæst. 55. artic. 17. §. Secundum dubium, iuxta quam habent communicationem priuilegiorum Societatis absque eo quòd necessarium sit eam à Generali mendicare. Illis enim id potuit esse conueniens, non sic aliis: cùm adeò grauia inconuenientia ex tali communicatione sequantur, vt est à Nobis comprobatum. Vnde non est credibile id esse iuxta Sedis Apostolicæ voluntatem.

Illud apud Auctorem certius ex n. 15. vbi alios adducit, scilicet præciso omni priuilegio, solùm ex iure communi posse Capitulum Generale & Prouinciale restringere & tollere vsum priuilegiorum, quia & illis potest renuntiare. Sed quod ad Prouinciam attinet, intelligendum de priuilegio specialiter Prouinciæ concesso: si enim toti Religioni concessum sit, nequit eidem renuntiari: neque Scriptores ab illo adducti contrarium dicunt, sed de renuntiatione aut cessione à Capitulo Generali factâ loquuntur, vt videri potest apud P. Suarium Tomo 4. de Relig. Tractat. 10. Lib. 2. Cap. 22. num. 15. quem alij citant, fortè non benè perlectum. Neque Diana Parte 3. Tractat. 2. Resolut. 87. de Capitulo Prouinciali quidquam attigit, de Generali tantum locutus. Omitto alia ex cit. quæst. circa quæ non est opus immorari.

Circa Caput VIII. De Baptismo.

QVod Quæst. eadem, num. 21. ait ex priuilegio Pij V. posse Religiosos in omnibus Monasteriis Ordinum, vel extra illa, in locis Indiarum baptizare: & quod num. 22. ex Fr. Emmanuele Tomo 1. qq. regul. quæst. 31. art. 4. habere illos priuilegium baptizandi filios Hispanorum, nullâ additâ limitatione, non ita generaliter accipiendum, sed iuxta illam, quam adhibuisse iam vidimus in euntibus cum Regis licentiâ, & etiam habet n. 343. & 346. quod & magis ex professo probauerat Quæst. 91. cum Thoma à Iesv, ad litteram adducto Breui Innocentij X, iuxta quod Pij V. priuilegium non suffragatur nisi in illis partibus, vbi neque Episcopi, neque Parochi sunt, de quo & Nos Diffic. 2. & num. 181. De similibus aliis Leon. X. & Pauli III. ac IV. idem iam dixerat P. Suarez Tomo 4. de Relig. Tractat. 10. Lib. 9. Cap. 4. num. 6. 7. & 8. vbi & de Infidelibus, ac eorum filiis, cum negatione locutus. Quòd autem priuilegia alia pro locis dictis concessa ante Tridentinum Concilium, non sint ab illo reuocata, neque per Bullam Pij IV. benè ostendit Quæst. 92. an & alia, à Nobis dictum, & generaliter loquitur n. 242. cum Fr. Emmanuele suprà, art. 1. vers. Tertiò nota. Vide & pro Baptismo infrà circa Titul. 16.

Circa Cap. IX de Priuilegio Leonis X.

ESse illud perpetuum ex vi prioris Concessionis contendit Quæst. 96. id quod ægrè poterit persuaderi: vnde Quæst. 132. num. 4. & 5. contrarium amplectitur. Quia verò Bullam Adriani VI. adducit, ex quâ id etiam ostendit, quod & à nobis præstitum, nulla profectò remanet alicuius momenti controuersia. Confirmatur enim, & cum maiori amplitudine conceditur, non restringens mittendorum numerum, qui à Leone ad quaternarium fuerat limitatus.

Ibidem, alia circa Sacramentum Confirmationis.

IN Nouo Orbe statim post Baptismum, & ante vsum rationis administrandum probat Quæst. 126. præsertim vigente persecutione: quibus libenter assentior. Et quod ad persecutionis tempus attinet, extra dubium est ex Sacramenti institutione ad roborandam fidem. Ex quo etiam congruentia desumitur pro infantibus; vt scilicet cùm ad annos discretionis perueniant, peculiarem habeant Iucem circa fidei mysteria, & sic feliciter in professione eiusdem progrediantur.

Quæst. 127. hæc habet. Primum. Probabile esse Episcopum validè benedicere sacra olea & Chrisma benedictione à se composita, etiamsi substantialiter ab eâ differat, quæ est per Ecclesiam instituta. Sic dicto primo. Secundum. Etiam esse probabile posse validè confirmari oleo infirmorum & Catechumenorum: vbi & iuxta propriam mentem ostendit balsamum non esse materiam necessariam, neque determinatam à Christo, sicut neque aliàs Sacramentorum, præter Baptismum & Eucharistiam, de quo & Quæst. 168. n. 8. Sic Dicto 2. Contrarium tenet Leander cum multis, quos adducit Tomo 1. tract. 3. disp. 3. quæst. 3. addens tamen sufficere balsamum adulterinum. Sed cùm adulterinum absolutè tale non sit, ex eo Auctoris huius infirmum additur Assertionis vnicum fundamentum. Vel dicat vnde hoc colligat, si adhibendam velit fidem. Tertium. Probabilius esse Episcopum inualidè prædicta consecrare, quia designatio materiæ ad solum Pontificem spectat, & quæ ab illo assignatur est substantialis, sicut & modus ipsam consecrandi, qui ad materiam ipsam spectat. Sic Dicto 3. Quartum. Probabilius esse Confirmationem oleo infirmorum aut Catechumenorum administratam esse inualidam, sicut & Extremam vnctionem Chrismate aut oleo Catechumenorum.

Hæc, cum generalia sint, ad difficultatem pro Nouo Orbe propriam accedendo quæst. 128. quærit an amisso Pontificali possit Episcopus Chrisma, & Olea sacra benedicere benedictione à se composita. Et negatiuæ sententiæ fundamentis præmissis affirmatiuam latiùs & robustiùs probat, concludens num. 11. quòd ipse illam non consuleret; quia vix vlla necessitas fingi potest, quæ præponderet tanto absurdo, vt Episcopus fungens publicâ legatione totius Ecclesiæ apud diuinam Maiestatem, priuatis precibus vtatur. Quæ ratio parum videtur habere momenti, quia dici potest Ecclesiam ipsam in necessitate hoc eidem indulgere; vnde preces illæ quodam modo Ecclesiæ ipsius sunt; vel si non sint, in eo ob necessitatem dispensari. Certè vt de Confirmatione consilium illud sit conueniens, circa Extremam vnctionem videtur aliter consulendum, quia Sacramentum magnæ vtilitatis est in ordine ad æternam salutem, à quo multoties illa pendet. Cumq́ue non preces omnes, quæ in benedictione interueniunt, de substantiâ illius sint, vt de Chrismate loquens obseruat P. Suarez Tomo 3. in 3. p. disp. 33. Sect. 2. vers. Restat. & de modo benedictionis aut Episcopus ipse, qui aliàs ea vsus functione, aut eidem interfuit, vel testimonio aliorum notitia aliqua succurrere possit; id quod magis est visum substantiale per verba similia vsurpandum. Quod & necessariò videtur faciendum, si Calix & Patena consecrati desint: ad illorum enim consecrationem in casu necessitatis ad benedictionem est huiusmodi recurrendum. Fauet Leander tract. 4. disp. 2. quæst. 5.

Addit num. 12. modicam quantitatem balsami sufficere etiam pro magna quatitate olei, quamuis oleum nullam odoris recipiat qualitatem, contra P. Coninck de Sacram. quæst. 71. n. 35. asserentes omnes partes debere alterari. Sed cum P. Dicastillo Tom. 1. de Sacram. tract. 3. disp. vnic. n. 62. media certè similior vero sententia, vt neque exigua quæuis sufficiat, nec talis necessaria, vt omnes debeant partes alterari; dummodò odor possit percipi, quia propter illum vt materia huius Sacramenti est assumptum, quod ex Concilio Florentino constat in Decreto Eugenij IV. de Sacramentis, cuius illa sunt verba: Cuius materia est Chrisma confectum ex oleo, quod nitorem significat conscientiæ: & balsamo, quod odorem significat bonæ famæ, per Episcopum benedicto. Pro quo & videantur dicta num. 216. Subdit vers. Notandum secundò, inualidè ministrari, si subsidente balsamo, eo solo vngatur, secus autem si vngatur oleo tantùm ex P. Dicastillo suprà, & Diana Parte 10. tract. 11. Resol. 13. vers. sequenti balsamum Indicum esse propriè tale ait, licet censeat Pium IV. non id tantùm declarasse, sed in eo dispensasse, de quo & n. 8. vers. Denique idem, & Nos n. 214. Concludit in necessitate posse Olea benedici cum minori numero ministrorum, ex Declaratione S. Congregationis. Pro quo & extat priuilegium Indicum in facultatibus temporalibus, quæ Episcopis conceduntur.

Quæst. 129. probat Pontificem posse simplici sacerdoti administrationem huius Sacramenti committere, & oppositum esse temerarium Chrismate autem per Episcopum benedicto. Idque fore conuenientissimum in Iapone, & Prouinciis aliis, in quibus Episcopi non inueniuntur. In Peruuio certè aliquæ sunt, ad quas aut numquàm aut rarissimè, etiam zelo præditi Pastores accedunt. Vnde & hoc etiam est pro talibus conueniens à multis iudicatum. Timendum tamen ne hac occasione Episcopi à visitatione abstineant, quam ob conferendam Confirmationem solent frequentiùs adoriri. Quibus enim administratio dicta committitur, poterit etiam visitationis cura committi.

Quæst. 130. disquirit an seclusâ Pontificiâ prohibitione, solo iure diuino attento, possit Presbyter ex Episcopi sui præcepto validè confirmare, & negat cum multis. Circa quod non est in quo hærere modò debeamus, licèt ille circa quæstionem sententiarum diuersitate propositâ diuagetur. Sicut neque circa Quæst. 131. vbi inquirit an valida sit hodie Confirmatio à Presbyteris Græcis secundùm eorum ritum celebrata. Clemens quidem VIII. omnes sic confirmatos sine concessione Sedis Apostolicæ iussit sub conditione iterùm confirmari, vt ex illius Constitutione constat, quæ est in ordine 47. Quòd si modò valet, ad approbationem est Sedis eiusdem reuocandum, & sic componenda quæ habet quæst. 130. n. 25. & quæst. 131. n. 1.

Quæst. 132. id probat contra P. Quintanad. & P. Pellizarium, quod & Nos probauimus num. 208. & seqq. scilicet neque virtute Bullæ Leonis X. neq; Adriani VI. neque Vrbani VIII. posse Religiosos Sacramentum istud conferre. Num. 4. & 5. priuilegium Leonis X. quod perpetuum esse contenderat, fuisse personale ostendit, de quo suprà n. 261. Quòd si ex Bullâ Adriani id licet; non tamen debeat ad Indiam Orientalem extendi, ex eo habetur, quod tradit Quæst. 98. num. 323. concessionem scilicet talem ad eas tantùm Indias spectare, quæ tunc erant Carolo V. subiectæ, qualis non erat India Orientalis. Sed contrarium tenet P. Quintanad. Tomo 1. tract. 2. singul. 6. num. 3. sicut de aliis priuilegiis. Nec de Confirmatione plura.

Circa Caput X. de Eucharistia.

Pro Communione Indorum.

DEfendit illam Quæst. 142. adducto Limensi Concilio, & aliis ex Dom. Solorzano, tradensque generalem doctrinam illis accommodandam, ex multorum Doctorum sententia dicentium sufficere vt rudis agnoscat non esse communem cibum, sed cibum aliquem benedictum, sanctum, veneratione dignum, & proficuum ad animæ salutem, id quod ex cultu ab aliis exhibito, & sacro apparatu, non est difficilè coniectare: quo pacto cœcus & mutus communicare potest. Sed certè ego non video quomodo stare possit vt rudis communicaturus non cognoscat confuso aliquo modo ibi esse Christum, cuius cognitio in illo supponi debet: & cùm administratur illi, dicitur esse ibi Christum, vnde & pectus tundens dicit: Domine non sum dignus, &c. suo idiomate à Confessario instructus. Quòd si non ita sit, & merum panem credat, non leue est idololatriæ periculum in iis, qui assueti sunt ligna & lapides adorare.

Vers. Aduerte tertiò, circa finem, Concessionis Pauli V. mentionem subdit ad instantiam Regis Nostri Philippi III. vt Indi sine Communione valeant Iubilæa & gratias alias, solâ præmissâ Confessione, lucrari, aitque huius Pontificij Breuis mentionem fieri in Concilio secundo Limensi. In quo est lapsus manifestus; Concilium enim secundum ante natum Philippum est celebratum: sicut & potiori ratione ante Pauli V. creationem. Quod in sine addit Religiosis, de quorum bono statu debet præsumi, si vsum rationis amiserunt, non solùm in articulo mortis, sed etiam semel in anno, & si lucida habuerint interualla, bis aut ter in anno posse Communionem præberi; nec se maiorem frequentiam admissurum; ad Indos quidem non spectat, & ita non est circa illud diutiùs insistendum. Addo tamen si lucida interualla sint, & verosimilis rationis vsus, non solùm bis aut ter, sed sæpiùs panem vitæ conferendum: nulla enim est ratio cur debeat denegari; & cùm in bono statu sint, magis videntur ad illum dispositi, quia à peccatis magis alieni. Pro quo stat P. Henao Disp. 14. de Euchar. n. 73. post hæc scripta visus.

De Priuilegijs circa Missam.

AGit de illis Quæst. 98. §. 31. num. 197. & seqq. vbi specialiter de horâ celebrationis, pro quâ concessionem Alexandri VI. adducit de duabus horis post mediam noctem, & Eugenij IV. de celebratione ex caussâ vsque ad Nonam inclusiuè, ad quod ait non esse Superioris licentiam necessariam. Sed in Societate aliter dicendum ob generalem rationem circa vsum priuilegiorum. In casu autem non frequenti, vt itineris in die festo aut simili, tacita aut præsumpta sufficiet.

Quod autem initio ex Eugenio IV. & Leone X. proponit, posse Missam & diuina officia celebrare in locis vbi eos hospitari contigerit; & de Missionariis est sermo, & ex Clement. VIII. posse Missam celebrare in locis decentibus & honestis, & ab omnibus actibus humanis seiunctis & remotis; quod perinde est ac dicere, in Oratoriis priuatis quibuscumque: non est ita accipiendum, vt hoc posterius prioris explicatio aut limitatio sit. In Missionibus enim celebrari in hospitiis potest, etiamsi loca ab humanis actibus seiuncta non sint, iuxta ea, quæ à Nobis dicta.

Sacerdotem etiam sæcularem in locis vbi raritas eorum est, posse duas Missas, etiamsi non sit Parochus, celebrare, cum iis Auctoribus, quibuscum & Nos, quibus adde Leandrum infrà, quæst. 39. Alia ibidem non specialia, de quibus Nos latiùs: plura tamen quæst. 135. ex quibus subiicienda nonnulla.

Primum, posse celebrare in Cameris sæcularium, etiam vbi dormiunt, & in plateis. Sic n. 1. & 3. ex priuilegio, ex quo & Nos.

Secundum in Altari portatili vbicumque voluerint, ex priuilegio PP. Prædicatorum, & Minorum. Cap. In his 30. de priuilegiis. Et non esse reuocatum à Tridentino; cum multis, licèt alij contradicant. De quo n. 3. & 4.

Tertium posse item in Oratoriis sæcularium, iuxta aliquos, etiamsi prohibitio Episcopi extaret ne vltra Missam vnicam alia dici posset. Quod ipse non probat, quia abusus esset in priuato oratorio plures Missas, acsi publica esset Ecclesia, celebrare. Quæ ratio non probat de duabus aut tribus, ex hoc enim non videtur Ecclesia publica, in quâ tot licent, quot occurrerint Sacerdotes.

Quartum cum P. Pellizario, Portel, Diana, Lezana, Cespedes, & P. Quintanad. posse ibidem, contradicente Episcopo, Eucharistiam ministrare, quia nequit ille vsum priuilegij multorum Pontificum impedire. Admonet tamen cum illis ne id fiat, ob vitandas turbas.

Quintum posse in grangiis, vbi & quoslibet Sacerdotes sæculares, eaque Oratoria gaudere immunitate. Pro quo ibidem Auctores, qui & addunt licere id etiam contradicente Episcopo, neque addunt nuper positam moderationem; & meritò, quia hoc Religiosis magnum pareret detrimentum.

Sextum vsum priuilegij Pij IV. id habet quod à Nobis ex eodem positum in Additionibus ad priorem Tomum num. 123. Addit n. 11. ex priuilegio Sixti IV. vti posse Religiosos Altari viatico etiam extra necessitatem, & sic diebus ferialibus; modò adsit caussa rationabilis, ex Barbosa Allegat. 23. n. 3. qui tamen de feriatis diebus non loquitur, sed tantùm ait posse extra necessitatem: est tamen verosimilis ampliatio.

Post præfata ad Episcopos diuertens nonnulla tradit iuxta communes Doctorum resolutiones, ex quibus cùm aliquos præferat n. 19. sic concludit: Hæc magna neceßitas considerandæ est respectu multorum, non autem vnius aut alterius, Sed propter tot Doctorum auctoritatem & vsum, de quo multi testantur, censeo posse hodie ratione infirmitatis, sed rarò, saltem semel in mense, Episcopum concedere licentiam celebrandi coràm nobili persona infirma. Tutiùs tamen esset S. Congregationem consulere. Sic ille: qui post alia loci alterius pergit, & sit

Septimum, sacerdotem quemlibet itinerantem posse diebus singulis in Altari viatico celebrare ex Concilio Tribariensi Cap. Concedimus 30. de Consecrat. Dist. 1. quando scilicet sine graui incommodo nequit ad Ecclesiam accedere. Pro quo patronum allegat nullum & erit certè rarissimus, cùm Doctores contrarium generaliter fateantur ob Cap. Finale de priuilegijs in 6. vbi summa dicitur futura necessitas. Id certè minimè consulendum, si tamen pro sæcularibus id licet, quantò id potiùs Religiosis concedendum? Sed addit num. 22. quòd ad hoc precisè vt decem vel viginti laici itinerantes Missam audiant, non debet Sacerdos extra Ecclesiam, saltem diebus ferialibus, celebrare, secus si magna sit multitudo, de quo Assert. 3. quia priuilegium Concilij concessum est Sacerdoti itineranti, quem non decet aliquem diem sine sacrificio transire, non autem laicis. Quod est sanè mirabile, posse scilicet Sacerdotem diebus singulis celebrare, ob propriam deuotionem, non posse ob coitinerantium commodum, cum vterque respectus simul esse possit, & priuilegium simpliciter concessum valeat in aliorum commodum practicari. Nisi fortè loquatur de Sacerdote non coitinerante, sed in viâ habitaculum habente, villâ scilicet, aut ouili. Petendam ab Episcopo licentiam cùm casus præuidetur, vt semper itinerantibus accidit, colligitur ex n. 27. quia non est euidens id licere: sed iuxta aliorum sententiam, quos ibidem adducit, aliter asserendum.

Octauum, circa Religiosos Hiberniæ pro Officiis defunctorum responsa quædam S. Congregationis Cardinalium, vtilia certè, proponit, sed quæ negotium præsens non concernunt, vbi non omnia, quæ conducere aliàs possunt, glomeranda. Vnde ad alia.

De benedictione sacrorum, vbi & de Ecclesijs.

AGit de hoc Quæst. 93. num. 4. vbi adducit Decretum Congreg. Cardinalium ab Innocentio X. approbatum. Cùm enim quæsitum fuisset. Vtrum Patres Societatis in Ciuitate & Diœcesi Angelorum poßint consecrare vasa sacra, altaria, & similia, in quibus vnctio requiritur? Respondit non posse. Ad quem locum se refert Quæst. 270. vbi generalem declarationem adducit pro Missionariis Apostolicis, vbi Episcopi existunt. Quæst. autem 98. §. 6. num. 25. & seqq. vbi varia priuilegia accumulat, sicut & Leander Tomo 2. Tract. 8. Quæstio 30. Disput. 7. nihil addit quod à Nobis adductum non sit, præter priuilegium PP. Carmelitarum Discalceatorum à Clemente VIII. concessum Missionariis infidelium: pro quo & aliis extat Bulla, cuius tenorem exhibet initio Tituli 4. pag. 223. sed cum exceptione eorum, quæ vnctionem exigunt.

Quibus non obstantibus, standum iis, quæ stabilita à Nobis sunt. Decretum enim in gratiam Angelopolitani Episcopi ad summum probat in Ciuitate illa ac Diœcesi existente Episcopo, id non posse fieri, quando distantia est minor duabus diætis, iuxta ea, quæ tradit Thomas à IESV MARIA de Conuersione Gentium, in Compendio priuilegiorum. V Benedicere. Et videntur conformia Concessioni Adriani VI. in Omnimoda, de qua num. 194. Et alibi. Prætereà, id tantùm pro Ciuitate & Diœcesi præfatis dispositum, quia ægrè id ferebat Episcopus & noluit Congregatio priuilegium in eo casu contra illius voluntatem vim habere, ad contentionum procellas sopiendas. Et quidem facile erat S. Congregationi, cùm respondit, Non posse, addere, Neque in illis, neque in aliis. Quod cùm non fecerit, indicium est aliquod prohibitionis limitatæ. Quòd autem de Missionariis Apostolicis aliter sit dispositum, non conuincit, ob dicta §. 1. huius Tituli.

Circa Ecclesias nonnulla adducit Quæst. 98. §. 15. & 44. sed in iis nihil notabile & quod Indiarum possit caussam promouere, cùm ex adductis à Nobis satis ampla pro benedictione, & reconciliatione facultas habeatur. Pro erectione autem stat priuilegium Pauli Tertij, & pro PP. Discalceatis Carmeli Apostolicis Missionariis aliud Clementis VIII. Constitut. 47. citata num. 4. de quo Auctor §. 15. sunt tamen pro Indiis specialia Regum nostrorum statuta: & solâ Regiâ licentiâ, irrequisitis Episcopis, erigi posse, immò & contradicentibus, ex Dom. Solorzano & Fr. Ioanne Baptista, proponit num. 72. ob concessionem Pauli IV. ex qua etiam habetur omnia Regia rescripta & mandata circa hoc & alia esse à Pontifice confirmata, & eamdem vim habere, acsi ab eodem emanassent. Circa quod hæret ille, eo quòd hæc sint contra Ecclesiasticam libertatem (sicut multa, quæ habet Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 21. vbi de decimis. Et Cap. 26. vbi de Religiosis) nec Bullam Pauli IV. videre potuerit, cuius fidem penes Auctores eam citantes esse vult. Sed quidem Bulla est certissima, cuius tenorem adducit Fr. Ioannes Baptista fol. 304. & 305. & est illa pro PP. Dominicanis, in quorum libro priuilegiorum habetur fol. 258. & licet non procedat specialiter de Indiis, ex eo tamen quòd in ea approbantur, confirmantur, & innouantur concessiones omnes quocumque modo factæ, non solùm Pontificum, sed Imperatorum, Regum, & aliorum Principum, colligi ait Mag. Alfonsus à Veracruce apud citat. Ioan. Baptistam fol. 307. quòd cùm Reges Catholici per suas Regias litteras prouideant vt Religiosi liberè suis vtantur priuilegiis à Pontificibus concessis, idem est acsi Pontifex ipse speciales de hoc dirigeret litteras.

Iuuat eum audire sic loquentem: Eadem ratione cum expreßè per Reges Castellæ sit præceptum vt Religiosi poßint ædificare domos pro Religiosis vbicumque fuerit necessarium pro instructione Neophytorum, vt patet in expreßis litteris ad trium Ordinum Prouinciales specialiter directis: sequitur posse Prouinciales sine aliqua requisita licentia accedere ad loca vbi ipsi iudicauerint expedire, & ibidem posse ædificare domum ad habitandum sicut si per Pontificem esset concessum. Sic doctus ille Magister. Non ergo omnes Regiæ Schedulæ sunt à Pontifice confirmatæ, neque hoc Auctores dicti asseruerunt, vt affirmat P. Verricelli, sed quæ pro executione priuilegiorum Pontificiorum à Regibus diriguntur. Sunt namque Regia etiam priuilegia, & cùm ista à Paulo IV. generaliter approbentur pro PP. Dominicanis, & consequenter pro omnibus communicationem habentibus, iam eo ipso sunt Pontificia reddita, iuxta modum philosophandi Mag. Veracruz. Quod ad Dom. Solorzanum attinet, vir fuit sanè piissimus & doctissimus: in cuius si quidquam scriptis minùs conforme Ecclesiasticæ immunitati succurrit, in eo alios est secutus, quod neque Nos probauimus: certum tamen communiter iuxta Pontificias fuisse locutum concessiones. De quo hæc satis.

De celebratione in mari.

DE hoc Quæst. 133. & 134. vbi id licere cum bonis probat Auctoribus, & etiam in flumine, si aliàs priuilegium sit pro celebratione extra Ecclesiam, vel si non sit, quoties sine illo id in terra liceret absque Episcopi licentia, nec solùm in festis, sed etiam diebus singulis. Id tamen negat in triremibus ob continuam iactationem, quod tamen concedit Diana Parte 5. Tract. 3. Resolut. 40. & totum ab experientia pendet: & alicubi triremem esse posse quietam oculis comprobamus. De hoc etiam P. Busembaum in Medulla Theologiæ moralis Lib. 6. Tract. 3. de Eucharistia Cap. 3. Dub. 4. cum aliis, & Leander supra Quæst. 18. & luculentissimè Andreas Du Saunay in Panoplia Sacerdotali Parte 2. Lib. 1. Cap. 8. Artic. 2.

De portatione Eucharistiæ ad collum.

