SVb ea suppositione quòd Parochus per [Non residentes Parochos fructus non posse componere.] alium seruiens, etiamsi assistat, non possit fructus recipere, quærit Seßione 4. an beneficio compositionis vti possint, quod Bulla Cruciatæ concedit? & negatiuè respondet, quia Concilium Tridentinum Seßione 23. Cap. 1. de Reformatione ita videtur statuere; Prohibita quacumque conuentione, & compositione &c. Ex quo id inferunt Na [Quid pro aliter receptis.]uarrus, Henriquez, Emmanuel, & Villalobos. Poterunt tamen illâ vti ob diuini Officij omissam recitationem, medietate applicationis seruata, quam Commissarius virtute Pontificiæ concessionis iniungit. Sicut etiam pro fructibus acceptis ab excommunicato & suspenso. Quòd si is, qui eos leuauit, pauper sit, omnis obligatio cessabit iuxta Nauarrum Cap. 25. num. 122. citantem Baldum & Ancharranum. Nullo autem modo erit locus compositioni, si in eius confidentia fructus fuerint vsurpati.

In quibus Resolutio circa primum est [In Commissario facultas pro prioribus.] communis, pro qua & P. Mendus in Bullam Cruciatæ Disput. 34. n. 34. Trullenck in eamdem Lib. 3. Casu 2. n. 6. quod & in vsu est sancti huius Tribunalis. Sed fundamentum, quod adducitur, non videtur adeò firmum; ex Concilio, vt vidimus, Tridentino: nam volente Commissario posset Pontificia facultas ad dictos fructus extendi. Concilium enim non excludit facultates à Sede Apostolica concedendas, qualis est Cruciatæ. Et licet in summario sola compositio circa fructus malè acceptos ob recitationem diuini Officij prætermissam memoretur; illam tamen Doctores ad aliter etiam receptos extendunt, vt constat ex dictis: & Commissarius amplitudinem facultatis agnoscens, Confessarijs multa relinquit, cùm nequeant omnia in speciali designari. En los casos y [Concessionis amplitudo.] cosas, que aqui particularmente no van expresados, atento que la facultad y Concesion à Nos dada y concedida por su Santidad es general, y comprehende otras mas cosas, en que se pueda hacer la dicha composicion, lo remitimos al aluedrio de los Confesores &c. Si ergo generalis, ad id profectò se poterit extendere, quod ad casum præsentem spectat, in quo non maius apparet inconueniens, quàm in nonnullis alijs, & sola, vt vidimus, Concilij Tridentini auctoritas videbatur obstare, circa quam dictum.

Suspensos autem & excommuni catos posse [Circa suspensos & excommunicatos.] facere fructus suos, sententia est quamplurium & grauissimorum scriptorum, si tamen ea præstent, ad quæ ex Officij obligatione tenentur, vnde & tuta conscientia eos posse retinere, ex quibus numerosum agmen exhibet P. Leander à SS. Sacram. Parte 4. Tract. 2. Disput. 9. Quæst. 28. vbi de excommunicatione, & Tract. 4. Disput. 3. Quæst. 28. vbi de suspensione: quam ille ait esse satis probabilem. Et iuxta illam non est compositione opus: nec futurum credo, qui ad deponendum scrupulum eam sit praxi quidem laudabili complexurus. Videtur autem hoc addi debuisse, cùm doctrina proponitur omnibus profutura; cùm tamen non omnes circa prædicta sint sufficienter instructi, & debeat illis quid probabiliter possint, ne erronea ex conscientia grauiter impingant, à tantæ auctoritatis Magistris liberaliter indicari.

Quod & præstari oportuit circa confiden [Circa peccantes ex confidentia Bullæ.]tiam, quæ compositioni dicta est obstare, cùm tamen iuxta communem exponentium sensum non omnis confidentia compositioni apponat obstaculum. Est enim confidentia negatiua & positiua. Illa datur, cùm quis peccat vsurpatione alieni sciens remedium per compositionem se habiturum, & eius fiducia concepta: Sed ita vt etiamsi dictum remedium non extaret, ab vsurpatione non sibi temperaret. Hæc autem quando remedij notitia ad vsurpationem mouet; vnde eo non extante ab alieni penitus contrectatione desisteret. Et hanc, non illam explodit Pontifex, quia valde iniuriosa est pijssimæ Concessioni, dum ex theriaca venenum in magnum fidelium animarum conficit nocumentum. Pro quo Trullench supra Casu 19. & Lib. 1. §. 1. Dub. 9. num. 3. vbi Fr. Emmanuelem, P. Henriquez, & Ludouicum Lopez adducit. P. Mendus Disput. 35. n. 49. & 59. Medulla Theologiæ, de Bulla Compositionis Dub. 1. Arti. 2. Quæs. 3. & alij, apud quos diuersitas dicta his terminis occurrit exposita, Peccare cum fiducia, & Peccare in fiducia, aut ex fiducia. In priori se habet concomitanter, in posteriori antecedenter & caussatiuè: quo pacto exponi ab Scriptoribus solent diuersi peccandi modi, cùm [De peccantibus cum confidentia diuinæ misericordiæ.] ante peccantium oculos diuina misericordia proponitur: quidam enim cum illiusspe peccant, sed non quia Deus misericors est; secus alij nequissimi misericordiæ proditores, volentes esse mali, quia Deus bonus est. Licet in eo discrimen notandum occurrat, quòd is qui cùm spe veniæ peccat, si illam in Deo non certò recognosceret, non peccaret, regulariter loquendo; nihilominùs, non dicitur ex confidentia in illa peccare, quia non est motiuum influens cum alijs allicientibus ad peccandum, vt in scelestissimis accidit, pro quibus illud Eccli. 5. v. 6. & ne dicas: Miseratio Do [Eccli. 5. v 6.]mini magna est: multitudinis peccatorum meorum miserebitur, vbi Palacius sic argutè & significanter locutus: Qui hoc sentiunt, Dei misericordiam faciunt lenam, & dæmonis lupanar.

De Parochis semel tantùm in anno remotiores populos adeuntibus, & de eorum Commendatarijs.

CAsus proponitur Sessione 5. specialibus [Negat Dom. Quitensis deberi integrum stipendium semel in anno Parochis visitantibus.] compellatis populis, qui ad Parochum aliquem cùm spectent, semel in anno tantùm ab eôdem inuisuntur, qui recens natos baptizat, audit confiteri volentes, matrimonio iungit, & si aliquis fortè sepeliendus occurrat, tradit sepulturæ: eorum omnium, qui per annum mortui sunt & sepulti, rationem exigens, & Parochialia iura recolligens, ac si exequijs adstitisset, sicut & oblationes, quæ in solemnioribus Festis ad Missam conferri solent: quibuscum benè nummatus ad domum reuertitur, eorum curam vsque ad finem sequentis anni penitus abiecturus. Quid de tali [Sicut & Commendatarijs circa curam dormitantibus.]bus? Quid etiam de Commendatarijs ipsorum, quibus Commenda eo est titulo attributa, vt circa præfata aduigilent, cùm tamen solùm de recipiendis tributis agitent, siue Christiani sint Indi professione & moribus, siue semipagani. Ad quæ quidem respondet Parochis non debere defectus huiusmodi imputari, quando ab Episcopis ita positi in loco sunt, vt sola obligatio dicta vnius per annum visitationis fuerit ipsis iniuncta, quia aliter consuli miseris illis non potest. Negat tamen stipendium illis soluendum, quod frequenti assistentiæ responderet. Et idem de Commendatarijs affirmat, quibus est per rescripta Regia cura similis intimata: pro quo Dom. Solorzanum adducit Tomo 2. Lib. 2. Cap. 24. n. 1.

Circa quæ difficile profectò apparet ab [Quid circa casum videatur difficile.] Episcopis ita posse curam Paræcialem impendi, vt semel tantùm in anno debeant Parochi remotos populos visitare: præsertim cùm accessus ad ipsos tot pariat lucra, & ita vtilis comperiatur, vti ab Auctore vidimus contestatum. Cùm enim vice illa pergit Vicarium equidem in Parochia relinquet idoneum, aliàs per decem dies vt dicitur, quibus assistet, præter eos, qui in itinere transigendi, abesse non poterit. Sicut ergo tunc idoneus suppetit, ita & aliquoties non deficient, vnde pariter & Indorum spirituali commodo, & temporali proprio consulet, cum conscientiæ exoneratione. Item, si ipse pergere nolit, aut nequeat, Vicarium mittat, quem lucri non poterit mouere cupiditas. Videtur sanè casus ex non [In eo tamen D. Quiten. annuitur.] moraliter possibilibus: in quo tamen resolutio dicta satis est manifesta. Cui & id, quod circa Compositionem virtute Bullæ Cruciatæ est dictum, meritò venit applicandum, vt scilicet circa emolumenta dicta quoad enormen excessum locum habere non possit, quandoquidem certæ sunt personæ, quibus fieri debeat restitutio.

Quoad Commendatarios autem admisso [Quid de Commendatarijs.] casu vt proponitur, minus est difficultatis: illis enim Commenda cum onere præfato confertur, de qua dictum à Nobis in Thesauro Tomo 1. Tit. 7. n. 6. 12. & seqq. Si enim cura Parochorum maior erga Indos ipsis commendatos haberi non potest, quàm vt semel in anno modo dicto videantur, solicitudo vt maior sit frustranea prorsus reputanda. Sed quidem cùm res ita disponi queant vt diximus, non videntur obligationi suæ satisfacere erga ipsam dormitantes, & proptereà ad restitutionem sunt dubio procul obligati: Sed non omnium tributorum, aliqualem tamen. In Commendatarijs enim alij sunt expendendi respectus, quoniam obligationes aliæ, de quibus Titulo citato. Et præterea Regis voluntas remunerandi ipsos propter peculiaria merita: quæ remuneratio non ita esse onerosa debet, vt in merum contractum euadat, Do vt facias, sic enim & cum non benemeritis agi potest. Neque Commenda Officium est, sed beneficium Principis cum onere aliquo, vt esse feudum solet, vnde aliter obligatio dicta explicanda est, ac ea, quæ in Parochis & Prætoribus reperitur, quibus stipendium pro labore adhibito in Officij administratione confertur. Est ergo restitutio, si qua aliquando per miraculum contingat, viri prudentis facienda iudicio, & ita vt ad Indos, qui tributa soluerunt, vtilitas ista perueniat eo modo, quem diximus citato Titulo Cap. 5.

Episcopi quomodo obligare Parochos Indorum queant ad residendum suis in Doctrinis.

DE hoc Sessione 6. vbi tamquàm cer [Vt stare compulsio valeat, de qua in titulo.]tissimum statuit posse Episcopum Indorum Parochos ad residendum pœnarum inflictione compellere. Et ex Illustriss. Barbosa in Declarationibus ad Concilium Tridentinum Seßione 23. Cap. 1. pag. 214. (corrige 217.) Col. 1. n. 15. specialiter proponit posse sub pœna pecuniaria arbitraria, quæ tamen dimidiam decimam non excedat, ne vltra biduum absint: non tamen sub pœna excommunicationis: & residere nolentem Beneficio priuandum, iuris ordine seruato. Deinde ex Concilio Limensi 2. & 3. pœnas proponit Parochis infligendas deserentibus suas Ecclesias, sicut & Episcopis eos admittentibus, non reddita ab illis omnium eorum ratione, quæ ad ipsorum administrationem spectabant, & litris traditis successori; sicut & Vicarijs Episcoporum, aut inferioribus alijs. Concludens nullum Beneficio priuandum, etiamsi eius delicta enormem habeant excessum, sine caussæ cognitione, & formatione processus, pro quo extat Regium rescriptum die 17. Maij 1619.

In quibus quod à Dom. Barbosa dictum [Explicatio amplior.] confirmat ipse Parte 1. de Officio & potestate Parochi Cap. 8. n. 57. vbi ex Nicolao Garcia, & Armendariz affirmat Constitutionem Episcopi ne Parochi per biduum absint esse validam; vbi tamen de pœna nihil; de quo tamen nequit dubitari, cùm adeò sit moderata, dimidia scilicet decima, seu dimidium scutum, decem Iulios aut Regales continens; sicut de ea, quæ à Concilio Limensi imposita, de qua nu. 76. Ea autem quæ ad priuationem spectant luculenter exhibet Auctor idem eodem Cap. n. 71. & seqq.

In Concilij Limensis verbis erit fortè qui [Circa diuersum modum loquendi Concilij Limensis.] hæreat, dum illud circa Censuras diuerso modo loquendi vtitur. De recedente sine licentia sic dicitur: Qui hanc fregerit Constitutionem, maneat ipso iure suspensus à Beneficio per annum. Et de Episcopo statim: & Episcopus, qui aliter deserentem suam Ecclesiam receperit, nec ad suum Diœcesanum remiserit, maneat interdictus per mensem ab ingressu in Ecclesiam. Et tandem de Vicario aut inferiore alio: Sit ipso facto suspensus ab Officio per quatuor menses, & incurrat pœnam centum Octoregalium. De priori ergo dicitur, Maneat ipso iure suspensus. De Episcopo, Maneat ipso iure interdictus. De Vicario, Sic ipso facto suspensus. Sed quidem quoad incursionis effectum nullum discrimen est, in omnibus enim est latæ sententiæ pœna: nam verba Ipso iure, & ipso facto, latam & non tantùm ferendam indicant, vt communiter scriptores obseruant, pro quo videri potest Leander à SS. Sacram. Tomo 4. Tract. 1. Disput. 1. Quæst. 13. Pecuniaria autem pœna, cum neque Censura, nec pars Censuræ sit, eatenus lata, & non tantum ferenda dici potest, quatenus sola sententia declaratoria opus est, ad illius executionem, antequam in conscientia non debetur.

SECTIO XII.

De obligatione Indicorum Parochorum circa Missarum celebrationem & applicationem.

DE hoc Illustrissimus Auctor Tractatu 3. eiusdem Libri 1. exactè, prudenter, & verosimiliter vt aliàs, pro quo Seßione 1. inquirit.

An Parochi Indici teneantur pro Paræcianis Missas dicere, vbi circa dies & applicationem.

PRælatis circa hæc diuersis opinionibus [Parochos ad celebrandum in Festis, & ad applicationem pro populo teneri] resoluit teneri Parochos eas Missas, ad quas diebus festis obligantur, pro Paræcianis offerre: quod præcipuè probat ex Concilio Limensi 2. Parte 1. §. 69. vbi non solùm pro Indorum Parochis, sed etiam Hispanorum, ac Præbendarijs ita disponitur: ex quibus infert Primò, Præbendarios quotidie Missam Conuentualem, pro populo & benefactoribus offerre debere: ceteros diebus Paschæ, & Festis Paræcianorum. Secundò, eos, qui diebus præfatis non ita celebrarunt, teneri alijs cum oblatione seu applicatione præfata. Tertiò, si Parochiale beneficium tenue [Limitatio circa pauperes.] sit, nec ad sustentationem sufficiens, ab Episcopo postulari posse vt Missas ad minorem numerum redigat, quod posse facere affirmat P. Suarez Disputat. 87. Sect. 4. (scilicet Tomi 3. in 3. p.) & sic posse stipendium accipere, & prætereà non solùm potest in Decretis Concilij Prouincialis, sed etiam in Pontificijs dispensare, iuxta P. Thomam Sancium Lib. 8. de Matrimonio Disputat. 17. num. 32.

De quibus dictum à Nobis in Thesauro [Qualiter id accipiendum, præsertim circa pauperes.] Tit. 16. Cap. 1. §. 2. vers. 11. & 12. vbi omnia sunt præfata comprehensa, præter maiorem circa pauperes expressionem, ideò omissam, quia cum applicatione à Concilio facta nequit doctrina prædicta componi. Si enim Missæ iam applicatæ à Concilio sunt, vbi illius viget auctoritas, vt vigere Auctor arbitratur, stipendium pro illis recipi nequit; non secus ac si ab aliquo Parochus stipendium accepisset. Nisi fortè paupertas talis sit, vt furari liceret: quod in negotio præsenti non videtur admittendum, cùm supponatur Parochum, vtpotè talem, pro tenui saltim sustentatione sufficiens subsidium habere: Vnde nec locus esse dispensationi potest. Quod autem ad minorandum numerum Missarum attinet, pro quo Episcopi habent facultatem, sit quidem ita in Capellanijs & Anniuersarijs: quòd autem Parochus pro Paræcianis celebrans possit simul pro stipendium tribuente celebrare; admitti nullo pacto potest: quia tribuenti stipendium manifesta inferretur iniuria. Quòd autem in Missis ex obligatione dicendis possit dispensatio circa applicationem pro populo minorari, verosimile quidem apparet, quandoquidem à populo id, quod est pro sustentatione sufficiens, minimè ministratur.

Et licet P. Suarez, non quidem Disp. 87. [P. Suarez. vt faueat in caussa pauperum.] in qua perperàm citatus, sed 86. Sect. 4. in fine, id quod de minuendis Missis dicitur, admittat, quando redditus sunt pariter imminuti, nec casum præsentem attingat; id tamen quod diximus, ex eius potest doctrina deduci, ob paritatem rationis: quamuis enim Missarum numerus non reddatur ex dicta dispositione minor, quia Parochus debet diebus festis Missas celebrare; minuitur tamen formaliter quoad applicationem, quia Paræciæ redditus congruæ sustentationi sunt impares. Et licet applicatio esse debeat iuxta intentionem stipendium tribuentis, id non tollit quo minùs pro populo offerre liceat, sine animo tamen tribuentem illud fructu debito vllatenus defraudandi: amplissima siquidem est Sacrificij virtus in ijs, quæ ad opus operantis spectant, iuxta communem sensum SS. Patrum & Theologorum.

Dixi autem in citato Thesauri loco Con [Applicatio à Prælatis an fieri possit, incertum, & opiniones circa illud.]cilium Limense in applicatione dicta sententiam probabilem secutum, quia reuera certum non est id, quod ab illo vt tale videtur admissum. Negant enim Prælatis huiusmodi potestatem anticipatæ applicationis, licet illam ad præcipiendam ipsam concedant, triginta Auctores, quos adducit & sequitur P. Pasqualigus de Sacrificio nouæ legis Quæst. 183. cùm num. 2. duodecim pro opposita præmisisset. Quam & tenet P. Henao de Sacrificio Missæ Parte 1. Disput. 13. Sect. 1. nu. 6. & seqq. pro qua communius stant Societatis scriptores, stante autem dubio isto, & admissa Limensis Concilij auctoritate, inde etiam receptio stipendij illicita comprobatur, quia pro certo stipendio applicatio incerta redditur, vt contra Auctores defendentes posse duplicatum stipendium recipi ratione applicationis fructus specialissimi Tomo præcedenti sumus argumentati Parte 2. num. 145. & seqq.

Et præfata procedunt supponendo citati [Circa auctoritatem Concilij Limensis 2.] Concilij auctoritatem, quæ non ea esse videtur, vt inducere obligationem grauem in conscientia queat: Concilium enim illud, vt aliàs dictum, non fuit à Pontifice confirmatum, neque in Regio Indiarum præsentatum Consilio: quod tamen fieri debere ante promulgationem legitimam, & Decretorum executionem, Regijs rescriptis est cautum, ratione Regij patronatus, & ne Religionum iura & priuilegia contingat violari, vt tradit Dom. Solorzanus Tomo 2. Lib. 3. Cap. 7. num. 41. citans Emmanuelem Roderi cum Tomo 1. qq. regular. q. 35. arti. 2. ante finem, vbi tamen nihil ad rem. Constat autem non ita factum ex Concilio 3. Act. 1. Cap. 1. vbi ita dicitur: Quæ [Concilium Limense 3.] verò deinde per Concilium Prouinciale in hac eadem vrbe coactum an. 1567. constituta sunt, cùm ritè ac legitimè conuocatum & celebratum, atque etiam promulgatum fuisse constet, ea cum omni veneratione, dummodò Concilium ipsum Canonicum sit, & Canonici statuta contineat; præterquàm si quid rerum ac temporis ratione exigente, ab hac Synodo aliter dispositum, reuocatumue sit, saluo etiam in omnibus Iure patronatus per Sedem Apostolicam Catholico atque Inuictißimo Regi nostro Philippo, ceterisque Hispaniarum Regibus concesso, quod per omnia illæsum, conseruatumque cupimus, diuturnam insuper ac felicißimam vitam à Summo Deo nostro, pijßimæ illius Maiestati deprecantes. Hæc Concilium, quæ stare minimè possent, si Concilium Secundum Apostolicæ fuisset Sedi transmissum, & ab eadem confirmatum, & in Regio Indiarum præsentatum Consilio, atque eo annuente promulgatum: Sic enim fuisse illud Canonicum, & Canonici (aut Canonica, quæ verior apparet lectio) statuta continere. Vbi quidem verbum desideratur clausulasum sensum aperiens, scilicet Veneramur, recipimus, approbamus, aut custodienda sancimus. Et Dominus quidem Solorzanus suprà Lib. 1. Cap. 21. num. 26. non ita exactè vt oportebat videtur locutus, dum ait Concilium Prouinciale Mexicanum, & Concilium Limense 2. & 3. à Sede Apostolica sua fuisse confirmatione munita, vt constat ex Bullis eisdem præfixis.

Neque ea, quæ Cap. 2. statim habentur à præ [Idem, ex quo obiectio, quæ diluitur.]fato nos debent sensu dimouere, dum sic ibi: Præcipit Sancta Synodus, vt intra duorum mensium spatium à die factæ promulgationis in vnaquâque Diœcesi computandum, vel certè quod Ordinarius cuique præscripserit, debeant omnes siue Hispanorum, siue Indorum Parochi, atque alij quicumque Ecclesiastici iudices, tam Decreta Concilij Superioris, quàm omnia huius statuta describere, ac penes se habere. Si quis id facere neglexerit, pœna centum aureorum, & maioris excommunicationis feriatur. Sic Concilium, de quo & Actione 4. Cap. 24. sed, vt dixi, à præfato non debent dimouere sensu: Nam cùm plurima ex prædictis Decretis ab eodem Concilio confirmentur, & innouentur, oportuit illa apud prædictos extare. Et quia etiam ad conuenientem gubernationis modum conducere possunt, vt superiùs dicebamus. Et quidem Decretum dictum inter alia complura non inuenitur innouatum: vt argumento esse possit illud non penitus obligare, sic iudicante Concilio, vtpotè quod supra incertum fuerit fundamentum collocatum. Quia verò erunt fortè aliqui auctoritati Concilij dicti plus deferentes, & censentes probabile eius vigere Decreta, in suo sensu poterunt abundare, Nobis id, quod verosimilius apparet dixisse contentis. Sicut & erunt, qui pro [Expeditior aliorum agendi ratio.]babilem existimantes sententiam, iuxta quam Parochus non tenetur Missam pro Paræcianis applicare, & ita stipendium posse recipere, ab illis ambagibus adeundi Episcopum, & minuendo Missarum numero penitus abstinentes, faciliorem illam amplectantur viam: quæ & si minùs probabilis, ratione necessitatis poterit honestari, dum Concilij auctoritas non ita videtur vrgere, quod obligationi diuini præcepti circa applicationem non est credendum nouam aliam superaddere voluisse. Et diuinum ratione necessitatis solet multoties obligationem temperare, de quo obuia apud Doctores exempla, si tamen diuinum admittendum est, quod plures negant.

Quæ distantia excuset Parochum à recursu ad Episcopum.

DE hoc Seßione 2. vbi Auctor ait suffi [Spatium vltra duas diœtas à recursu excusare vt probet Dom. Quitensis.]cere spatium, pro quo percurrendo tres sint dies necessarij, ex Bulla Vrbani VIII. pro Patribus Societatis, in qua conceditur illis facultas ad dispensandum cum Indis in omnibus gradibus consanguinitatis & affinitatis iure diuino non prohibitis, & admittendas denuntiationes, & vt fieri hoc possit in vtrôque foro pro conditione apponit, vt sint in partibus remotis ab Episcopo, quod amplius explicat verbis illis, Vel in valde remotis partibus, saltem vltra duas diœtas. Item ex Clemente VIII. priuilegium concedente circa Chrisma non præsentis anni si Episcopi distent per Sexaginta milliaria, quæ viginti conficiunt leucas. Pro quo & adducit P. Thomam Sancium in Opere morali Tomo 2. Lib. 6. Dub. 20. nu. 42. vbi Episcopum dici agere in remotis, quando est extra Prouinciam vltra duas diœtas & de distantia locorum ad distantiam temporis gradum faciens ex P. Petro Hurtado 2. 2. q. 84. Sect. 4. §. 190. [Notanda sententia circa absolutionem à casis reseruato.] asserit spatium vnius noctis esse longum, & ita absente Prælato posse habentem casum reseruatum confiteri alteri peccata alia, & absolui directè ab illis, & indirectè à reseruatis. Ad quod etiam aduocari potest id, quod habet Seßione 9. vbi inquirit circa Sacerdotem, qui ob non habitam Confessarij copiam mortale non est confessus peccatum, cui à Concilio Tridentino Sessione 13. Cap. 7. iniungitur vt quamprimùm confiteatur. Et resoluit verificari illud si infra triduum fiat cum P. Coninck de Sacramentis Disput. 23. Dub. 2. num. 6. citante pro eo Gonzalez, Riccium, & Sanchez. Et colligi ait ex Decreto Cap. de Erroribus Aduocat. & l. final. C. de Iudicibus, dimissa sententia P. Vasquez, P. Suarez, & Ioannis Sancij, qui Disput. 32. num. 1. cum illis affirmat. Quàm primùm esse statim finita Missa, & P. Fagundez Tract. 3. de Præcep. Eccle. Lib. 3. Cap. 8. qui cum Molfesio & alijs asserit. Quàmprimum esse cùm primùm iterùm celebrauerit.

Vbi quidem quod ad spatium trium die [Priuilegium Vrbani Octaui non bene adductum.]rum, seu diœtarum attinet facilè concedi potest, sed exemplum ex Vrbani Bulla adductum iuxta tenorem eidem adscriptum minimè suffragatur. Hic enim Pontifex numquam priuilegium tale concessit, sed semper primum excepit gradum. Deinde distantiam quamlibet vltra duas diœtas minimè sufficientem esse voluit ad dispensandum in vtrôque foro, vt asseritur; cùm manifestè ad hoc distantiam vltra duas diœtas non minorem ducentis millibus passuum requirat, qui decem diœtas conficiunt, de quo à Nobis dictum in Thesauro Tit. 12. num. 386. & 394. Tomo 2. Verba ergo illa, quæ pro textu adducuntur: Nec non in eisdem locis, vbi non extant Episcopi, vel in valde remotis partibus, saltem vltra duas diœtas &c. Verè talia non sunt in Bullis Vrbani. Benè verum est ex Bulla Vrbani, quam adducit P. Quintanadueñas Tomo 2. Tract. 6. Singul. 2. probari posse præ [Vrba. VIII.]fati Auctoris intentum, dum sic ibi: Seu quia Episcopi in eisdem locis non sunt constituti, seu quòd illi non nisi cum maxima difficultate adiri possunt, quia vltra duas diœtas itineris degunt &c. Si ergo in ordine ad alia adeundi sint, spatium dictum erit sufficiens, vt obligatio cesset, & alia via sit necessitatibus occurrendum. Circa quod citatio P. Thomæ Sancij est prorsus erratica, circa quod non est anxiè laborandum, cùm in doctrina adeò verosimili simus.

[Vnius noctis spatium vt sufficiat ad absolutionem pro reseruatis.]

Sicut neque sententiam, quæ esse dicitur P. Hurtadi, cùm reuera non sit: ille enim post rationem dubitandi propositam, ob periculum transigendæ noctis in mortalis peccati statu, cùm adeò sit incerta contritio, neque omnibus facilis, ita subdit: At nihil audeo decernere, quia [P. Petrus Hurtadus.] quæstionem hanc vidi nullibi, nec volo alicui in alteram partem præire. Sic ille. Eam impugnat Diana Parte 5. Tract. 13. Resolut. 28. Citatur autem ab Auctore 3. p. Tract. 2. Resolut. 28. & Naldus v. Absolut. num. 15. & prius Peyrinus, Homobonus, & Beja, quatenus asserunt peccatorem non debere diu sine absolutione persistere, ac si præfati Auctores modo dicendi præfato de vnius noctis spatio videantur suffragari. Sed nihil tale apud ipsos, qui solùm de Vicario loquuntur Prælato absente, & dicunt habere illum facultatem ad absoluendum à reseruatis: quod tamen ita intelligendum ait Diana, vt superior non sit eodem die reuersurus. Ex quo videtur posse colligi id affirmari ab ipso, quod est posteà negatum: nam cùm tantùm excipiat casum dictum reuersionis eodem die: poterit absolui si alio sequenti sit reuersurus; & ita spatium noctis sufficiens erit vt à Vicario absoluatur: inter præsentem siquidem diem & alterum sola mediat nox. Quidquid de hoc sit, negat ille apertè, vt vidimus. Neque Naldus [Naldus.] citato loco quidquam habet, quod deseruiat intento: solùm enim asserit posse absolui excommunicatum habentem casus reseruatos ab inferiore, in casu quo ita eius conueniat saluti, cuius ibi circumstantias exponit, pro quo citat P. Suarium Tomo 4. in 3. p. Disput. 31. Sect. 2. & P. Reginaldum de prudentia Confessarij pag. 307.

Iam quod spectat ad obligationem quam [Circa obligationem quamprimum confitendi in Sacerdote, qui ea non præmissa celebrauit.]primùm confitendi in Sacerdote, qui ob defectum Confessarij non præmissa Confessione celebrauit, id quod de tridui spatio P. Coninckio adscribitur, non ita apud ipsum extat citato loco cum citatis ab eo Auctoribus, in quo circa materiam aliam valde diuersam loquitur, & nullum ex citatis adducit Auctoribus, quos tamen, sicut & ipsum, adducit Diana Parte 1. Tract. 14. Resol. 60. vnde orta æquiuocatio. Leges autem adductæ in Decreto non extant, sed in Codice, scilicet l. fin. C. (non Capite) de errore Aduocat. & l. fin. C. de iudicibus. In eo autem loco, vbi quæstionis opportuna tractatio, videlicet Quæst. 80. num. 24. affirmat prima data occasione debere confiteri. Ex eo autem quod de triduo dicitur, videtur contra Auctorem argui posse, vt scilicet id stare nequeat, supposita acceleratione, quam admittit, ne quis per spatium vnius noctis grauatus reseruato casu maneat. Si enim spatium istud longum est pro existente in statu peccati, multò erit longius triduanum, ob incertitudinem contritionis, & difficultatem respectu multorum. Nequit autem vllo pacto dici quamprimùm fieri, quod post longum tempus, attenta negotij qualitate, de quo agitur, executioni mandatur. Circa quod Auctores tenentes statim post peractam Missam, data opportuna occasione, debere Sacerdotes confiteri, refert & sequitur Leander à SS. Sacram. Tomo 2. de Sacramentis Tract. 7. Disput. 7. Quæst. 53. accuratè examinans, an quod quibusdam adscribitur, reuera iuxta eorum mentem sit. Præter quos id tenent P. Bernal de Sacram. Disput. 43. num. 11. P. Henao Tomo 1. de Sacrificio Missæ Disput. 29. num. 47. P. Bussembaum in Medulla Theol. moral. Lib. 6. Tract. 3. Cap. 2. Dub. 2. Arti. 1. in fine.

Non denegamus autem Auctori Asserti [Auctores dilationem intra triduum defendentes.] sui probabilitatem, sic enim tenent citati à Diana suprà Resolut. 60. qui & probabilitatem agnoscit & profitetur. Cardinalis Lugo Disput. 15. de Sacramentis num. 163. P. Martinon Tomo 5. Disp. 49. num. 89. P. Arriaga Tomo 7. Disput. 46. num. 38. qui tamen num. 39. seq. affirmat speculatiuè loquendo probabilius esse obligare dictum præceptum cùm primùm in toto rigore: quia verò verba illa admittunt hoc vt absolutè iuxta communiorem loquendi modum sint vera, non requirunt totum illum rigorem, non est (ait) cur in praxi ad illum coarctemur. Sed cùm leges accipiendæ non sint secundùm rigorem verborum, sed secundùm communiorem loquendi modum, etiam speculatiuè loquendo videtur dicendum id esse probabilius, quod tamen non esse negatur. P. Dicastillus idem tenet Tomo 1. de Sacramentis Tract. 4. Disput. 9. num. 167. & seqq. rem satis doctè & subtiliter persecutus, P. Herinex Tomo 4. Tract. 2. Disput. 6. n. 81. vers. Quòd verò, P. Bonæ Spei Tomo 6. Tract. 4. Disput. 7. num. 97.

Circa horam, in qua Jndici Parochi possunt celebrare. Vbi & notanda quædam pro alijs.

OB tribuendam Communionem infir [D. Quiten. quid circa horam celebrandi censeat.]mo periclitanti posse qualibet post mediam noctem hora celebrare cum bonis Auctoribus affirmat qui suprà Sessione 6. Circa horam vero, ad quam vsque protrahi celebratio potest, Sessione 4. asserit esse secundam pomeridianam, quia commodè nequit aliter disponi, idque ratione consuetudinis. Quod ex Villalobos probat affirmans illum Tomo 1. Tract. 8. Difficult. 12. nu. 1. & 5. asserere pro Missa solemni horam certam non esse designatam; & in Festis solemnibus, in quibus fit Processio, posse post Concionem Missam aliquam dici, graues scriptores docent scilicet Nauarrus, Petrus de Ledesma, Emmanuel Rodericus, & P. Suarez. Licet autem Pius V. in quodam Motu proprio pœnam suspensionis protulerit, eamque perpetuam, in eos, qui post horam tertiam pomeridianam celebrauerint, id intelligendum censet quando non est caussa legitima: est autem talis ne Indi sine auditione Missæ relinquantur. Et quòd dici Missa sine peccato hora præfata queat, & ita sine incursione dictæ suspensionis, sentire ait Nauarrum, Angelum, & Rosellam verb. Missa, num. 46. & hoc si absit scandalum, vt in his partibus abest ob immemorialem consuetudinem.

Circa quæ dictum à Nobis Tomo 1. The [De hora pro ministrando Viatico.]sauri Tit. 12. num. 237. & seqq. vbi quod de hora dicitur pro Viatico conferendo firmatum n. 238. sicut & de hora tertia post meridiem ob eamdem caussam num. 239. in fine & nu. 441. Quòd verò ad suspensionem attinet à Pio V. impositam, quàm sit ab instituto præsenti alienum ibidem ostensum. Angelum verò & Rosellam circa dictam suspensionem adduci, quàm sit incogruum, vnde & incuria amanuensis sic dispositum, statim apparet; Angelus enim & Baptista Trouamala Rosellæ auctor, multò sunt præfato Pontifice antiquiores, quippe qui circa annum 1480. floruerunt. Villalobos prætereà minimè affirmat pro solemni Missa non esse horam certam designatam: sic [Pro Missa solemni esse tempus designatum.] enim tantùm habet nu. 1. Mas el vso de la Iglesia està en contrario, y en las Rubricas del Missal se dice que las Missas particulares se han de decir desde la aurora hasta el medio dia, y el Concilio Tridentino manda (Sessione 22. in Decreto de obseruandis [villalobos.] &c.) que los Sacerdotes no celebren sino en las horas, que estan estatuidas &c. Ex eo autem quòd de Missis priuatis loquatur, non bene infertur circa solemnes aliter censuisse, cùm pro illis, sicut pro priuatis Rubricæ Missalis extent, scilicet §. 15. ob solemnitatem enim nihil, quod ad tempus pertinet, specialius indulget, sed tantùm id, quod ad eam conducere queat, iniungit, Tertiæ videlicet decantationem, aut etiam Sextæ & Nonæ pro Missarum varietate. Vnde per se loquen [& magis quàm pro priuata]do hora dicendi Missam magis est pro solemni, quàm pro priuata præscripta: dilatio autem ex accidenti contingit, sicut & priuatæ potest contingere: si videlicet Indorum Parochus prædicto tempore sine solemnitate celebret, vt frequenter accidit. Vt enim obseruat Gauantus circa dictas Rubricas vers. Hoc loco. Missa Parochialis sine cautu est priuata, non conuentualis, licet ad eam conueniat populus, seu loci Clerus. Pro quo & videndus P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disp. 80. vers. Vltimò inquiri. Sect. 4.

