Secundò erga illud: Y reuocamos quales [Dispensatio & licentia vt differant, & locum habeant in præsenti.]quiera licencias, que se les ayan dado en otros tiempos &c. Ex quo licet inferre circa disposita à Concilijs licentiam posse concedi, & eatenus non esse necessariam dispensationem, vt diximus, quia licentia non est dispensatio: sic enim cùm Episcopus Parocho licentiam concedit vt abesse per tempus aliquod possit, non dicitur dispensare; sicut neque Prælatus religiosus cùm subditis aliquid dandi aut accipiendi, ad externos scribendi, domo exeundi, & ita de alijs, copiam facit. Quomodo autem dispensatio & licentia differant doctè & dilucidè more suo ostendit P. Suarez Lib. 6. de legibus Cap. 10. n. 11. vt scilicet dispensatio sit relaxatio legis, qua posita cesset obligare, quia absolutè lata est; quod secus accidit in ijs, circa quæ licentia conceditur, pro quibus non est lex absolutè prohibens, sed ne sine tali modo fiat, superiore scilicet non annuente: quo euentu ex accedente licentia nulla fit legis relaxatio, sicut quando interuenit dispensatio, qua posita tollitur lex respectu dispensati; cùm enim non obliget, censetur non extare. Sicut enim dispensatio circa votum quia illius obligationem extinguit, illud consequenter tollit ex medio, ita & de lege, circa quam dispensatio versatur, pariter dicendum. Vt relaxatus in lege ieiunij, perinde manet, ac si pro eo non esset imposita lex: qui autem domo exit cum Prælati licentia, obligatus absolutè manet ad non exeundum nisi annuente illo. Leges autem Conciliares absolutè statuunt circa negotiationes, & alia prædicta: vnde cùm à superioribus remouetur obligatio, dispensatio interuenit, & non tantùm licentia.

Nihilominùs dici potest Synodum no [Licentia pro dispensatione sumi solita.]mine licentiæ dispensationem designasse, quia licentia aliquomodò dici potest, vt constat ex eodem P. Suarez suprà nu. 3. vbi ita scribit post adducta verba ex Cap. De multa, de Præbendis, in quo de dispensatione circa pluralitatem Beneficiorum: Vnde etiam apertè hoc confirmat vsus: nam certè cùm Papa dat licentiam alicui habendi plura [P. Suarez.] Beneficia, idemque in lege ieiunij &c. Et erit fortè qui censeat in rigore loquendo dispensationem in legibus esse quemdam specialem licentiæ modum, & quod ad morale negotium attinet, parùm interesse siue hoc, siue illo modo loquamur. Habe [Episcopi vt valeant in prædictis dispensare.]mus ergo ex his Episcopos posse in prædictis legibus dispensare, si inconuenientia non adsint. Sed cùm Synodus testetur extitisse illa; nec meliora possimus nobis futuris temporibus polliceri; videtur sanè dispensationem nec licitam, nec validam futuram, cùm sine rationabili caussa sit in lege superioris, iuxta receptissimam doctrinam. Videant hoc qui non errare in re tanti momenti desiderant gregis Dominici, & pastorum eiusdem prouidi & soliciti directores.

Tertiò circa onus, quod Visitatoribus [Quæ obligatio in visitatore, & iudicibus alijs pœnam non infligentibus.] imponitur infligendi pœnam transgressoribus, an si id quisquam non præstet, teneatur ad satisfaciendum ijs, quibus id erat applicandum, in quo quæstuosum erat negotium constitutum. Quæ difficultas iuxta illa videtur expedienda, quæ diximus in Thesauro Tom. 1. Tit. 4. num. 67. & seqq. vbi cum ijs locuti sumus, qui nobis visi sunt probabilius censuisse dicentes iudicem teneri ad restitutionem, dum dissimulat cum illis, qui merces prohibitas introducunt, alijs iuxta dispositionem legis applicandas: subiuncta tamen plurium & grauissimorum scriptorum sententia oppositum arbitrantium: quorum ea est ratio, iudicem talium non constitui primariò & principaliter ad locupletandum Fiscum, sed ad legum obseruantiam procurandam ob ipsarum vtilitatem: quæ quidem præsenti casui potest adaptari: leges siquidem, de quibus agimus, non sunt ad Ecclesiarum & pauperum subsidia, sicut neque in denuntiatorum commodum primariò & principaliter constitutæ, sed pro exacta Paræcialis muneris, apud Indos præsertim, administratione, vt ex earum tenore habetur manifestum. Cui tamen discursui quid obstare possit, visum citato loco, sed est ille tantorum non indignus Auctorum.

Et pro sententia dicta præter citatos ibi [Fauorabilis pro illis sententia.]dem stant P. Lessius Lib. 2. de Iust. & Iur. Cap. 13. num. 73. Trullench Lib. 7. in Decalogum Cap. 13. Dub. 3. n. 8. Bassæus Tomo 2. verb. Restitutio, n. 26. vers. & secundùm. Quæ cùm in dies ob eam sequentium auctoritatem maius pondus probabilitatis acquirat, desperandum videtur futurum aliquem in re adeò difficili, qui eam non sit, cùm casus inciderit, amplexurus. Potest autem accidere, & fortè non rarò, vt Visitator (& idem est [Notanda limitatio pro remittentibus pœnam post latam sententiam.] de alijs iudicibus) post latam condemnatoriam sententiam, remittat pœnam ex aliquo humano respectu: quo euentu ad restitutionem tenebitur, quia per sententiam erat iam partibus ius acquisitum, quod post Faustum in speculo Confessariorum Disput. 4. Quæst. 120. n. 3. Salon. 2. 2. Quæst. 62. Arti. 7. Sayrum in Claui regia Lib. 10. Tract. 2. Cap. 14. n. 13. Trullench suprà n. 9. tradit Bassæus citato nu. 26. vers. 1. & videtur irrefragabile. Sed [& peculiaria circa id difficultatis enodatio.] quid, si fortè pœniteat, & Parochum suæ obligationis admoneat? Videtur id non releuare, quia iam ipse obligationem in se suscepit, & eam, quæ potuit, fecit donationem, à qua Parochus liberatus. Nihilominùs quia nullus ita in huiusmodi casibus se gerit, vt obligationem adeò onerosam subire velit; apparet verosimile apud Parochum onus præfatum residere. Vnde cùm obligatio iudicis vt certa statuitur, tunc procedit quando condemnatus suæ est obligationis ignarus. Sed reuera euasio dicta non est solida, quia pro Parocho, & quouis alio est quod validissimè vrgeat, scilicet pœnam dictam ab eo iuridicè non reposci; nullus autem tenetur suæ esse pœnæ executor. Ex eo autem quòd Visitator, aut iudex alius, remittere pœnam voluerit, sed se indemnem seruando, non fit satis, quia remissio ipsa dictum onus secum trahit, quidquid remittens dicat, quia secum pariter trahit damnum læsis partibus inferendum. In eo autem casu posset stare euasio dicta, si de sententia constiterit, & à Parocho, aut alio sic condemnato pœna reposcatur; tunc enim non tenebitur Parocho satisfacere ob onus restitutionis in sereceptum, quia videtur sub ea conditione sic actum, scilicet nisi pœna à delinquente auctoritate iudicis exigatur, implicitè saltim concepta, iuxta modum superiùs explicatum.

SECTIO XXI.

An Parocho in prædictis & alijs probabiliter operanti pœna poßit infligi, & qualis illa.

DIctum circa hoc aliquid num. 159. & 162. vbi vidimus à D. Michaele Ferro pœnam Parochis impositam probabiliter operatis, & Parte 1. Auctarij nu. 362. [Non posse puniri Parochum, de quo in titulo, quæ probent.] & seqq. pro quo & D. Quitensis Lib. 5. Tract. 2. Seßione 8. vbi absolutè negat cum Ioanne Sancio Disput. 44. ex vulgatis Iuris vtriusque textibus l. Si putatur (corrige Putator) ff. ad l. Aquiliam. Cap. Satis peruersum. 56. dist. Cap. Inuentum. 16. q. 7. & Cap. 2. de Constitut. & plures alios adducit Glossa ad Regulam. 23. Sine culpa. in 6. Loquitur autem D. Quitensis de Parocho negotiante ob iudicium probabile, quod habet de insufficientia stipendij ad congruam sustentationem, sic enim in titulo Sessionis, cui non videtur decisio, quæ in fine habetur, respondere; ita enim ibi: De lo [D. Quiten. non congrua resolutio.] dicho saco la resolucion de mi dada, y es que no puede el Iuez castigar al que halla que puesto en graue necesidad tuuo algunos tratos y contratos para remediarse, pues es probable que lo puede hacer. Et quidem quæstio vt in titulo proponitur, non videtur locum habere posse: nam Parocho circa sufficientiam aut insufficientiam stipendij sui certitudo inest experientiâ comparata, vnde habere non potest opinionem. Resolutio etiam non apparet congrua, quia certum est Parochum in graui necessitate constitutum posse competenter vt eidem subueniat negotiari; ex Cap. 1. Ne Clerici vel Monachi, ibi: Non tamen iustum negotium est contradicendum, propter neceßitates diuersas. Quod & in Parochis Indorum admittendum, si res ad terminos fuerit adeò strictos reuocata. Sed vt opinioni locus sit

Dico Primò. Satis probabile est Visita [Assertio 1. affirmans.]torem habentem pro se sententiam probabilem, & communiter receptam, posse iuxta illam procedere, & Parochum contrariam secutum in re præiudiciali, lege videlicet vetita ob commune nocumentum, condemnare. Est iuxta dicta citato loco Partis 1. pro quo & induci potest præfata Regula iuris in. 6. quæ sic habet: Sine culpa, nisi [Regula, Sine culpa. in 6.] subsit caussa, non est aliquis puniendus. Ergo non stante culpa, si subsit caussa, potest puniri aliquis. Vbi non satisfacit quod apud Glossam occurrit, sicut & apud D. Quitensem n. 3. quia in casibus ab eisdem adductis irregularitas non est pœna, sed impedimentum Canonicum: textus autem de propria pœna videtur loqui; quod nusquàm aliàs videtur accidere, nisi in casibus, de quibus agimus, in quibus licet culpa reuera non sit, quia tamen opinio probabilis, quam iudex amplectitur, peccari sic operando absolutè statuit, pœnæ locus esse potest: cùm alias de materiali transgressione constet, & non ita de operantis intentione.

Dico Secundò. In casibus præfatis re [Assertio 2, generalior.]gulariter loquendo Visitatores possunt punire Parochos contractantes. Id ex eo ostenditur, nam regulariter excedunt, & defectus notabiles in muneris sui administratione committunt, vt ille, de quo citatus Ferro Manrique. Item ex adductis ex Synodo Diœcesana Limensi n. 163. ijs iunctis, quæ diximus num. 166. Constat enim ex illis locum sine grauibus inconuenientibus datis licentijs non fuisse, nec posse, nos in posterùm sperare meliora, sicuti neque sibi Synodum constat promisisse.

Dico Tertiò. In casibus huiusmodi pœ [Assertio 3, pœnarum temperantiam adhibendam.]na temperanda est iuxta dicta citato num. 159. id enim rationi maximè consentaneum est, vt scilicet aliquid detrahatur de pœna, vbi de culpa minùs constat extitisse, tum ratione necessitatis, tum ratione opinionis probabilis. Pro mensura peccati erit & plagarum modus. Deuter. 25. v. 2. [Deut. 25. v. 2.] Quem Sacrum textum ad hoc intentum proferunt Iuris professores, videndus Farinacius de Varijs delictis Quæst. 4. num. 10. & Quæst. 17. num. 9.

Contra dicta videtur communis doctrina [Obiectio ex lege pœnali.] militare de lege pœnali, quæ ad culpam non obligat, neque illam supponit, & tamen pœnam interminat: ergo stare illa potest etiam vbi culpa non est, & ita neque moderatio erit in illis necessaria. Circa quod P. Petrus Marchantius in [Marchant. vt pœnam sine culpa admittat.] Tribunali Sacramentali Tract. 1. Tit. 8. Quæst. 1. hanc statuit Conclusionem: Multæ leges Ecclesiasticæ feruntur, quæ purè pœnales sunt, & ad solam pœnam obligant, neutiquàm ad culpam. Probat ex Decreto Pij I. pœnam statuentis in Sacerdotem, cuius negligentia de sanguine Domini aliquid stillauerit. Illud enim peccatum negligentiæ supponit, quod aliàs, & non ex violatione Decreti præfati contingit. Item ex legibus circa irregularitatem Ministrorum Iustitiæ criminalis, Ciuilis, Bigami, quæ quidem pœnales sunt, & pro defectibus sine culpa contractis imponuntur. Interdictum etiam multi seruare tenentur, qui nullam ipsi caussam dederunt. Immò Pœnitentiæ aliquæ per Sacros Canones antiquos designantur aliquibus actionibus, quæ per se verè peccata non sunt, sed potiùs dantur ad præuenienda peccata, quàm punienda. His addi potest extare leges, quibus filij ob parentum crimina puniuntur, & vlteriores etiam generationes, vt sunt læsæ diuinæ & humanæ Maiestatis, sicut & Religionum Regulæ sub peccati reatu non obligantes.

Ad quæ dicendum, id quod de legibus [Non admissa eius doctrina.] sub peccato non obligantibus, sed illud supponentibus asseritur, esse quidem certissimum, sed non ad rem, vbi de pœnis agitur respectu eius, qui supponitur peccatum minimè commisisse. Sic pro furantibus statuta nequit eo in genere non peccantibus vllatenus infligi, & sic de alijs; nisi iuxta dicta Assert. 1. probabile sit furtum commisisse, qui etiam vt aliquid posset auferre probabili est vsus opinione. Id autem quod de irregularitatibus dicitur, iam est à Nobis explosum, non [Quid de Interdicto.] enim pœnæ sunt. Neque Interdictum etiam respectu eorum, qui eidem caussam non dederunt, sed ab ingressu arcentur Ecclesiæ, quia illa sic dolorem suum ob iniuriam sibi illatam manifestat, quod stare conuenienter nequit, nisi copia ingressus vetita, & clausura ianuarum imperata. Quemadmodum quando quis excommunicatus declaratur, fideles ab eius communicatione vi pœnæ talis arcentur, quod quidem pœna respectu ipsorum non est, licet molestiam importet, sed consequens quid ad pœnam, quæ aliter non posset vim habere. Et est id quidem frequentissimum, vt vnius pœna multos afficiat, qui ad eum specialiter spectant, & grauiter inde pulsantur: quod ta [Vulgariter quid pœna.]men respectu eorum pœnæ rationem non habet, nisi iuxta vulgarem loquendi morem, quo ij, qui molestum aliquid patiuntur, pœnam dicuntur sustinere; Estoy con pena, esto me da pena, iuxta quod & illud, Si penas y soles matan &c. Rei læsæ Maiestatis puniuntur in filijs, non filij ipsi: eo enim quòd aliquid eorum sint, pœnale aliquid potest ad eos redundare, sicut & eorum domus sale solent Seminari, quæ sunt pœnæ penitus incapaces. In Religionum Regulis etsi ex transgressione culpa Theologica non oriatur, est tamen legalis, & moralis imperfectio, quæ puniri potest ex consensu & pacto eas profitentium.

EXCVRSIO.

Circa vsum opinionis probabilis.

MVlta circa hoc dicta Parte 1. 4. & 5. præsentis Auctarij. Sed cum noui, ad manus Auctores veniant, vel certè seriùs iam pridem editi, in quibus aliquid occurrat discussione dignum pro stabiliendis ampliùs, quæ à Nobis euulgata sunt, non est leuis operæ reputandum pretium, si laboris accessione litterarium censum, in hac præsenti materia adeò hisce temporibus ventilata, adaugere nostro pro modulo studeamus. Prodijt satis eruditum, elegans, & perutile [P. Sarasæ opus laude dignissimum, pro licita sequela opinionis probabilis militantis.] opus P. Alfonsi Antonij de Sarasa de Arte semper gaudendi, in cuius Parte 2. Tract. 4. & 5. de conscientia agit probabili neruosè confirmans licitum esse agere iuxta illam, & sequi minùs probabilem, & quæ communiter dicitur minùs tuta, quamuis censeat omnes opiniones verè probabiles esse æqualiter tutas, quod & alij ante ipsum tradiderunt. Posse item iuxta alienam opinionem operari; explicatione autem circa vtrumque adhibita, de qua inferiùs. Circa quod & laborem commendatione dignum exhibuit, quo eorum illaudabilem peruicaciam subruit, qui probabilitatum vsum, antiquæ cuiusdam ab ipsis somniatæ austeritatis intuitu, vsum in Ecclesia iam pridem receptum, conati sunt, & conantur abolere, agmen Auctorum adducens in fine Tract. 4. qui do [Agmen Auctorum pro eo stantium]gma sunt inconcussum amplexi, centum octoginta nouem continens, inter quos primaria lumina Theologicæ, & Iuris prudentiæ Primores.

In eo tamen aliquid per errorem irrep [Quid per errorem eius Catalogo.]sit, scilicet Angelum summæ Angelicæ Auctorem fuisse Ordinis S. Dominici, cùm constet fuisse ex Ordine Minorum. Gabrielem (Biel) Ordinis S. Francisci Minorum; cùm tamen fuerit ex Ordine Clericorum communiter viuentium, vt ex Tritemio habet P. Posseuinus Tomo 1. Apparatus. Lit. G. In Doctoribus Gallo & Mancio non videtur agnosci professio, cùm fuerint Ord. Prædicatorum, à P. Henriquez frequenter allegati, ex quo alij. Sicut & Marcus Serra, & Conradus. In Pallauicino Cardinali Sfortia omissum fuisse Societatis IESV. In Perez, Antonio inquam, prætermissum, quia fortè non innotuit, Episcopum fuisse Abulensem, & Tarraconensem Archiepiscopum, sicut & in Machado Popaianensem Episcopum electum, licet ante consecrationem fuerit ex vita sublatus viam ingressus securiorem, vnde & Episcoporum Catalogo inserendus. Omissus etiam in Summario Supremorum Capitum vnus Patriarcha Ierosolymitanus Petrus Paludanus, licet inter Archiepiscopos numeratus videatur. Potest autem scriptorum numerus suprà adductus ab erudito Patre luculenter augeri, vt videri potest in recensitis à Nobis Parte 1. n. 65. & 703. quibus & addi alij possunt, qui quotidie prodeunt, & operæ iam superuacuæ pretium non est in eisdem congerendis laborare.

§. I.

Moderni Scriptoris circa licitam probabilis opinionis sequelam minùs apta explicatio profligata.

TRact. 5. §. 1. & Propositione etiam. 1. sta [P. Sarasæ explicatio eius verbis proposita.]tuit non solùm posse quempiam ex duabus probabilibus quam maluerit eligere, sed post electam vnam, mutatis quasi castris ad alteram transilire, si bona fide agatur, & non dolo, ad elidendum legis vim. Sed opponit sic: Atqui cùm illicitum ante iudicabas, contraria opinio falsitatis à te condemnata est, & respondet: Hoc enim verò prorsus nego: neutrum enim iudicasti. Nam opinio non esset opinio, sed aut scientia rei certa, aut error. Opinio autem probabilis scientia non est, quia veritatem rei nec certò attingit, nec sic vt eam sciat se attingere. Non etiam error est, aut esse potest: tantùm enim iudicat rationes esse cur possit prudenter credere rem esse veram aut licitam. Neque contrariam opinionem falsitatis arguit, aut condemnat, sed potiùs approbat: fatetur enim etiam rationes esse cur prudenter possit credi rem falsam esse aut illicitam. Sic ergo qui deserta vna opinione probabili, quam habuit, contrariam amplectitur, nullo modo mutat quod de rei veritate, aut legis vi habuit iudicium: nullum enim certum habuit. Neque aliquid agit contra propriam sententiam, nullam enim tulit: Sed opiniones, quæ prudenter de eâdem re habebantur diuersæ, veræ cùm essent ambæ, amplexus est ambas, & pro rerum opportunitate actionibus suis dirigendis ambas applicuit, nunc hanc, nunc verò aliam. Hoc autem facit iure suo: vsus nimirùm licentia, quam dat opinio omnis, quæ est probabilis. Sic philosophatur ille, iuxta ea, quæ dixerat Tract. 4. n. 7. ad quæ, se refert.

In quo quidem quod ad rem ipsam atti [Reijcitur illa manifestis argumentis.]net, & operandi licentiam, modò iuxta opinionem vnam, modò iuxta aliam, sine dolo malo elidendi præceptum, non est quod debeamus improbare. Sed philosophandi modus prorsus apparet incongruus: Stare siquidem potest vt quis, propositis duabus sententijs contrarijs, nemini præstet assensum, quo iudicet rem ita se habere, vt ab alterutra affirmatur aut negatur, & ita vt libuerit, attenta earum probabilitate poterit operari. Assensus autem qui circa probabilitatem versatur, non est probabilis, sed certus, quia certum est id, quod proponitur, esse probabile. Quod euidenter euincitur ex doctrina eiusdem scriptoris, qui citato Tract. 4. nu. 6. cum communi Do [Opinionis definitio.]ctorum sententia assensum opinatiuum explicat, ita dicens: Opinio itaque probabilis est iudicium prudens, quo statuitur rem ita esse: latum tamen cum aliqua formidine de opposito, seu, fortassis ita non esse vt videtur. Et num. 8. ita scribit: Secundò, istud est etiam consectarium, neminem de re vlla opinionem habere probabilem, quòd vera sit aut licita; quin etiam reipsa, aut virtute, vti aiunt, etiam habeat opinionem probabilem, rem fortè falsam esse, aut illicitam &c. Tunc sic. Iudicans opinionem aliquam esse probabilem, non habet iudicium, quo statuat, aut re ipsa, aut virtute, opinionem oppositam non esse probabilem: Ergo assensus non est opinatiuus. Assumptum est euidens, quia de probabilitate alterius nullam habet formidinem, sed absolutè iudicat esse probabilem, non secus ac alteram, de qua simile iudicium efformat, sine formidine scilicet partis aduersæ.

Prætereà Auctor communem scripto [Instantiæ irrefragabiles.]rum sensum circa quæstionem præsentem se profitetur amplecti, pro quo agmen, quod vidimus, repræsentat: Atqui illi iudicium statuunt non solùm circa probabilitatem, sed circa rem ipsam, vt ex eorum licebit cuilibet eos adeunti lectione. Et quidem difficultas circa illam ex eo consurgit, quod in oppositis opinionibus vna earum asserit aliquod esse peccatum taliter operari, cuise operans videtur exponere. Quod quidem iuxta præfatum dicendi modum non habet locum; quia iudicans esse licitum non se exponit periculo iudicandi esse illicitum, quandoquidem nullum est in tali iudicio periculum, cùm sit, vt asseritur, prudens. Præterquam quod stantibus fundamentis ad probabilitatem requisitis, non solùm potest quis iudicare aliquid esse probabile, sed reuera ita esse, vt fatetur Auctor, & constat ex eo quòd prudenter se gerat, vt ex ipso positum. num. 177. Ergo iudicium opinatiuum non sistit in sola probabilitate, sed actionem ipsam attingit. Deinde, Operans iuxta opinionem probabilem dicto philosophandi modo peccaret, dum operatur iuxta opinionem proponentem vt licitam operationem, iudicat enim oppositam esse probabilem: ergo tale iudicium aut scientia est, aut error (sic enim arguit Auctor). Atqui scientia non est, iuxta ipsum: ergo potest esse error: ex quo sequitur, dum sic operatur, periculo se errandi committere in negotio morali, & ita peccare. Neque dici potest tantùm formido, quia vt asseritur, quando datur absolutum iudicium, nequit oppositi esse formido, licet aliàs iudicium probabile cum formidine admittatur, & ita contradictio in assertionibus neutiquàm euitatur.

§. II.

De Operante secundum alienam opinionem.

DE hoc Tract. 5. §. & Proposit. 2. vbi affir [Vt stet contra propriam sententiam licitè operari, eiusdem Auctoris sententia.]matiuè decernit specialiter contra P. Scildere, circa quem & Nos Parte 1. num. 462. & seqq. Ad cuius præcipuum fundamentum se facilè respondere existimat applicatione præfatæ doctrinæ: arguit enim ille ex eo quòd operans hîc & nunc iudicat illi citam esse operationem: & si sciret non esse sententiam oppositam, iuxta quam est licita, peccaret proculdubio taliter operando. Atqui ex eo quòd sciat talem esse opinionem, non redditur licita operatio: auctoritas enim aliorum in tantùm conferre potest ad variandum iudicium, in quantùm innixa censetur veritati, quod in casu præsenti non euenit, cùm falli eos, qui ita censent, absolutè iudicetur. Ergo proculdubio peccat. Ad quod ille negat eum, qui opinionem aliquam amplectitur, falsam esse oppositam iudicare, sed probabilem, & bonis nixam fundamentis: vnde si iudicium adsit, quo falsa putetur, illud opinatiuum non est, sed adhærentis parti illi vti certæ: & ita si taliter iudicanti superueniat contrariè sentientium auctoritas cum fundamentis probabilitatis, tunc iudicium, quod anteà habebat certum, infringi ait, & in probabilem opinionem crescere, si verè errabat; decrescere autem, si veritatem casu attingebat. Suam autem de probabilitate doctrinam ita censet certam, & communi Theologorum consensu receptam, vt ea de caussa Patrem Scildere non vereatur singularitatis arguere, qui ob debile fundamentum contra torrentem Doctorum niti non dubitarit. In quo quidem doctus Pater suo se stimulo pungit singularem dicendi modum amplexus contra Doctorum torrentem, vt ex dictis habetur manifestum.

Fundamentum Patris Scildere citato loco [Fundamentum oppositum infirmatum.] non esse firmum ostendimus, & modò dixisse sit satis, verum quidem esse eum, qui opinionem aliquam positiuo iudicio circa illam amplectitur, oppositam falsam aliquo modo iudicare, sed cum formidine, quæ positiuo iudicio non obstat: ex quo & sequitur vt iudicet se posse illam prudenter amplecti, quandoquidem ad sic sentiendum sufficientia occurrunt fundamenta, propter quæ alij eam prudenter amplectuntur. Nihil autem vrget quod de aliena auctoritate dicitur, eatenus scilicet conferre ad prudens iudicium formandum, quatenus præsumitur niti veræ rationi, cui locus non est, cùm esse falsam iudicatur. Nam aliud est opinionem iudicari falsam, aliud fundamenta omnia esse falsa, & nihil verum in ipsis apparere: in casu autem præsenti verissimum est fundamenta esse talia vt possit opposita opinio probabilis iudicari, & prudenter contrectabilis, quod est consequens ad probabilitatem: item & auctoritatem sufficientem pro ea stare, quod vnum est ex fundamentis, de quo dubitari nequit: & ita præsumptio habetur pro veritate, licet non talis, vt conuincat aliter sentientem ad iudicium variandum.

Pro cuius maiori explicatione vrgeri à [Ampliori explicatione elucidata difficultas.] Nobis potest. Nam hîc & nunc iudico non esse licitum taliter operari, quia opinionem sic proponentem amplector: est enim assertio hæc particularis sub vniuersali contenta, qua affirmo id, circa quod talis versatur opinio. Ergo hîc & nunc pecco: quæ videtur euidens consequentia. Tunc vltra: Opinio contraria, quam probabilem iudico, non variat practicum de operatione iudicium: ergo non est sufficiens ad honestandam operationem. Ad quod respondeo concedendo prius enthymema absolutè loquendo, quia nihil inuoluitur, per quod possit consequentia negari. Ad vlteriorem instantiam distinguo Antecedens: Non variat practicum de operatione iudicium, si operans nolit ea vti, concedo: Si velit, nego: & potest velle, quia probabilis est: tunc enim iudicium illud prius non est regula proxima dirigens operationem, sed aliud, quod supponit vniuersale illud: Potest quis licitè operari iuxta opinionem probabilem: ex quo particulare illud: Hîc & nunc possum licitè operari. Vniuersale autem aliud de non licita operatione sic accipiendum vt exceptionem aliquam non excludat casus specialis, in quo ratio pro licita operatione possit occurrere. Quemadmodùm in præceptis diuinis & humanis accidit absolutè vetantibus aliquid: iuxta quæ absolutè etiam dicimus aliquid non posse fieri, & ita neque hîc & nunc, dum circumstantia nulla specialis apparet: Si autem occurrat, licebit aliter operari. Vt si accedat dispensatio, aut quiduis aliud ex ijs, quæ à Doctoribus admittuntur. Sic ergo in casu nostro, probabiliter iudico hoc non esse licitum, & consequenter neque hîc & nunc, dum sub his præcisis terminis res agitur. Sed iudicium hoc suam patitur exceptionem, quia occurrere potest aliquid, quod vim habeat dispensationis, dictamen scilicet proponens licere operari iuxta oppositam opinionem, quia probabilis est, & possum eam prudenter amplecti.

Proponit deinde argumentum ex eo [Argumentum ex hæreticorum erroribus desumptum, qui videntur probabiles, vt soluat. P. Sarasa.]dem P. Scildere, quod non paucos torsisse ait, de quo & Nos citato loco, ex eo procedens, quòd sequeretur posse hæreticum probabiliter suis in erroribus persistere, cùm eos videat à suis doceri Doctoribus, rationes & auctoritates pro eisdem conferentibus, licet censeant probabiliter etiam apud Catholicos stare veritatem. Ad quod respondet admittendo assumptum, de probabilibus videlicet rationibus, & negando illationem, quia hæreticus potest de veritate Catholicæ religionis facilè certiorari; cùm certum sit eam in aliquo cœtu reperiri, nec Christum viam salutis incognitam & incertam reliquisse. Si autem inquirat, inueniet in sola Catholica & Romana Ecclesia illam posse deprehendi: quod secus accidit in opinionibus alijs, quarum certitudinem impossibile est penitus explorare. Si enim posset, obligatio incumberet ad diligentiam pro eo adhibendam, & aliter operando non euitaretur peccatum. Sic qui ex campanorum dissidio probabile existimat non esse horam duodecimam; Si aliqua alia ratione, horologio, verbi gratia, nocturno, quod ad Vrsæmaioris stellas adhiberetur, aut alio instrumento Mathematico, quod ad manum sit, & cuius vsus ei notus, inuestigare certò posset an Meridianum sol attigerit: certè ob probabilitatem, quam campanæ pulsus attigit, carnibus vesci non potest, donec ei de veritate rei, quam in manu eius est scire, aut prout ex instrumento illa potest colligi, sincerè constiterit.

Sic philosophatur ille, in quo, vt hæreti [Eius non admittitur doctrina circa eorum probabilitatem.]corum excusatio nequeat admitti discursus est legitimus: quòd autem illi probabiles contra veritatem Catholicam sequantur opiniones, neutiquàm admittendum, vt alibi dixi, quia neque admitti potest eos prudenter se gerere in eorum, quos sequuntur, pertinaci sequela, proprio iudicio, aut pestilentium magistrorum doctrinæ penitus insistentes, vt citato loco ostendi. Quod quidem cùm fateatur Auctor, non video quomodo id stare possit, quod habet n. 16. ita scribens: Fateor vtique hæreticum, qui eo vsque ex errorum tenebris, quibus offundebatur, emersit, vt probabilem iam esse iudicet Catholicorum, immò & hæreticorum contraria suæ sectæ sentientium opinionem; vtcumque, siue per errorem, siue per meram pertinaciam iudicet probabilem quoque esse, quam ab hæresis suæ sectatoribus videt teneri sententiam &c. Vbi enim error cum pertinacia est, & quis est rebellis lumini, prudentia penitus abest, vnde & probabilitas opinionis sinceræ, cùm sit illud notissimum etiam ex Schola sæculi, hominum errare esse, sed non nisi insipientis perseuerare in errore. Vnde saniùs sa [Sunt improbabile, ex eodem.]piens præfatus Scriptor n. 38. eiusdem Tractatus 5. ita loquitur: Improbabilis dicenda est omnis opinio, cuius opposita veritas manifestè iam tenetur: non potest enim prudenter verum putari id, quod falsum est, quantumcumque rationes afferri videantur verisimiles. Sic improbabile est, quod lumini naturæ manifestè repugnat, quod fidei mysterijs, quod Ecclesiæ, quod Pontificum definitionibus est contrarium. Hinc hæreticorum rationes, quibus, verbi gratia, Eucharistiæ Sacramentum, aut Trinitatis mysterium, impetunt, quantumcumque ratiocinationi humanæ adulentur, & fucum faciant, improbabiles tamen sunt, quòd veritati nobis reuelatæ eas aduersari iam constet. Hæc ille.

§. III.

De probabiliori opinione; quæ obligatio ad illius sequelam.

NVllam profectò esse neque sub veniali [Syllogismus damnati auctoris cum P. Sarasæ solutione.] probat, & optimè quidem §. & Proposit. 3. pro quo & Nos plura citatis locis: in fine autem ex Vendrochio Auctore damnato Senatus consulto Regij in Gallia Consilij status Ludouici XIV. nunc regnantis auctoritate firmato, cum duobus alijs eiusdem farinæ aretalogis, post iudicium Episcoporum ac Theologorum, de quo Auctor Tract. 4. §. 3. Syllogismum tenoris sequentis proponit: Ille contra conscientiam agit, qui id facit, quod conscientia iudicat non esse faciendum. At cùm aliquis probabilius esse censet aliquid esse illicitum quàm licitum, vtique etiam probabilius esse censet fugiendum id esse, quàm non fugiendum; non faciendum id esse, quàm faciendum: Qui ergo sic affectus est, & cum eo conscientiæ iudicio illud ipsum nihilominùs amplectitur & facit, id facit vtique, quod potiùs non faciendum iudicat: ergo agit contra lumen ac iudicium conscientiæ suæ. Sic Vendrochius, cuius malè instructam argumentationem explodendam à Logicis affirmat Auctor sic concludens: Syllogismum hunc Vendrochij afferre libuit, tum vt scrupulum, qui menti posset inhærere, clariùs rem exponendo, eximerem; tum vt ex hac Syllogismi forma planè illegitima pateat quàm insignis sit Logicus, qui omnes paßim Theologos præ se contemnit. Sic ille, cuius breuis responsio sic habet: Post Maiorem subdit: Ita est Vendrochi; sed vide vt legitima sit subsumptio: qua posita sic ait: Hoc tu asseris Vendrochi; ego verò nego. Non enim probabilius esse censet non faciendam esse actionem, sed contra statuit certò à se posse exhiberi, dum probabili ratione iudicat legem non obstringere. Quid iam concludes, obsecro? Post consequentiam ita claudit: Iam ostensum est eum contra conscientiæ iudicium nihil agere, cùm nihil agat, nisi ex conscientiæ dictamine certo & indubitato. Conscientiam autem hoc iudicium ferre potuisse iam satis superque est probatum. Sic ille.

Vbi quidem negari nequit illegitimum [Expeditior alia.] esse discursum, neque est cur illius vitium taceatur: est autem in eo, quòd in Maiori dicitur contra conscientiam agere, qui id facit, quod iudicat non esse faciendum, vbi de dictamine agitur, quod est proxima regula operationis. In Minori ergo debebat dici posito dictamine circa maiorem probabilitatem, illud ipsum esse proximam regulam, proponente id conscientia vt necessariò amplectendum, si futura sit honesta operatio; quod tamen aliter euenit, cùm solùm dicatur dari iudicium circa operationem, quæ proponitur potiùs amplectenda, quàm non amplectenda, id est vt conuenientior, si quis velit quod est melius & perfectius operari, quod sine peccato potest non fieri: vnde inepta est consequentia, vtpotè ex præmissis incongruis & disparatis deducta, quæ sic debuissent ordinari, vt Maiori posita, Minor esset: Atqui posito iudicio circa opinionem probabilem, qui secus agit, id agit, quod conscientia iudicat non esse faciendum: quæ quidem neganda, vel distinguenda: Iudicat non esse faciendum ex præcepto, nego: ex consilio concedo. Per quod simul & responsum est argumento, & vitium eiusdem ostensum; quod nequit non esse iuxta Auctoris mentem.
