Dico Primò. Citatum Edictum, licet eos exprimat, nequit afficere exemptos Regulares. Pro hoc citat præfatus scriptor P. Bordonum Resolut. 36. nu. 34. Tomo scilicet 2. Vbi tamen non videtur in terminis quæstionis loqui: rogat enim, An Confessarius Regularis habens facultatem ab Ordinario ministrandi Sacramentum Pœnitentiæ in Ecclesia, vel Ecclesijs sui Ordinis, validè absoluat, si illud ministret in aliena Ecclesia, vel ægrotis etiam in domibus suis? solent enim Episcopi, vt ille ait, diuersimodè concedere facultates, vt Mediolani pro Ecclesijs Ordinis, & grauiter ægrotantibus. Et affirmatiuè respondet, quia iurisdictio voluntaria, qualis est illa, quæ Confessario competit, in quouis loco exerceri potest, vt ex diuersis constat legibus, iuxta quas & loquuntur Scriptores. Limitatio ergo addita non conditionem, sed modum importat, ex quo actus non redditur inualidus, si contingat non obseruari, iuxta communem Doctorum sensum; & apponitur ad rixas inter Regulares & Parochos euitandas. Iuxta quæ non videtur huius Auctoris resolutio casui, de quo agimus, adaptanda: quia suspensio stare potest etiamsi actus contra legem factus possit esse validus, & non est idem designari locum aliquem pro actione aliqua, & sic non vitiari substantialiter factum alibi; & prohiberi locum expressè, & nihilominùs actum in eo exercitum minimè suo valore fraudari. Prætereà P. Bordonus de excipiente Confessiones ægrotantium rogat, & non in speciali mulierum; cùm tamen Edictum de mulieribus procedat, nec ægrotantes includat, vnde pro illis, si ægrotent, aut rationabili ex caussa ad Ecclesiam ire non valeant, fauorabiliter decernit, vtpotè ab Episcopi mente penitus alienum. Quidquid de hoc sit, in eo videtur P. Bordonus Assertioni nostræ fauere, quòd validam absolutionem statuit, cum tamen id neget P. Verricelli, & item quia se refert ad dicta Quæs. 3. nu. 23. in eadem Resol. vbi quærit an Episcopus possit quoad tempus, loca, & personas, facultatem dare audiendi Confessiones? & respondet affirmatiuè, addens sic: & ita decreuit Sacra Congregatio hoc [Declaratio S. Congregationis pro firmanda Assertione] procedere quando Regulares reperiunt non ita idoneos, secus verò quando sunt simpliciter idonei. Sic ille statim tenore Declarationis inducto. Pro quo magis in specie Cespedes de Exemptione Regularium Dub. 147. n. 7. & 8. Pasqualigus Quæst. 198. & generaliter Bruno Chassaing de Priuilegijs Regularium Tract. 5. Cap. 2. Proposit. 4. Fr. Antonius à Spiritu sancto in Directorio Regularium Tract. 2. Disputat. 2. num. 7. & alij, de quibus Sect. præced.

Probatur fundamentis ibidem adductis, [Et priuilegia pro eodem.] & prætereà ex Declaratione Cardinalium apud P. Bordonum suprà. Item & alia apud citatum Brunonem vers. Secunda pars. Quibusdam enim Episcopis arbitrantibus in vi Constitutionis Gregorij XV. quæ incipit Inscrutabili posse limitationes in suis approbationibus apponere, sic respondit: Sacra Congregatio decreuit vi illius Con [Declaratio alia magis vrgens.]stitutionis Episcopos Regularibus, quibus non incumbit cura animarum, non posse præscribere, vt certis tantùm in locis, vel temporibus, aut certarum personarum Confeßiones audiant, vel alia illorum priuilegia in Sacramentis administrandis restringere aut moderari. Sic Eminentissimi Patres, supponentes vt certum & penitus exploratum Regulares priuilegium habere, vt sine limitatione loci possint vbique Confessiones excipere, & est illud à Paulo IV. & Pio V. concessum Mendicantibus apud eumdem, & consequenter ijs, qui eorum priuilegijs potiuntur. Ex quo habemus immeritò P. Verricellum Decretum S. Congregationis anni 1615. die 20. Nouembris opponere, quandoquidem quod à Nobis est adductum, recentius est, post Gregorium inquam XV. anno 1621. electum: cuius & Constitutionem ab eôdem scriptore propositam, non obstare, habetur pariter manifestum Et fuisse illam quoad Censuras ab Vrbano VIII. reuocatam dictum à Nobis aliàs. [Parte 4. n. 160. & seq.] Sicut neque Decretum Alexandri VII. exponendum iuxta dicta n. 237.

Dico Secundò. Ob vitandas cum Epis [Assertio 2. Quid obseruandum in auditione Confessionis ad vitandas cum Episcopis controuersias.]copis controuersias, vbi Edictum tale fuerit, si Religiosus Confessarius ex caussa non ita manifesta, iudicauerit audiendam esse in priuata domo Confessionem, potest id cum dissimulatione præstare, ita cum muliere se gerens, vt nullus Confessionem, sed secretum aliquid apprehendat. Putat P. Verricelli, stante Edicti præfati obligatione, licere Confessionem eius, quæ eo die ad Ecclesiam nequit accedere, ne vel vno die in statu peccati sit, aut cum graui scrupulorum cruciatu, iuxta sententiam P. Petri Hurtadi de Mendoza 2. 2. Disput. 173. §. 224. vbi asserit sufficientem esse caussam petendi Sacramentum ab indignè ministraturo, ne quis cubitum eat cum peccato mortali. Quæ ratio cùm nequeat esse omnibus manifesta, sufficiens esse in casu, de quo agimus, ad dissimulandam modo prædicto Confessionem. Indicat autem Auctor idem etiamsi non sit peccatum mortale, scrupulorum cruciatum sufficere, qui tamen numquam sine remorsu mortalis peccati contingunt. Sic autem affectos non semper etiam in Ecclesia audiendos confiteri volentes spiritualium Magistrorum salubre documentum est, de quo ille Tract. 5. Quæst. 5. n. 22. vnde titulus ille non videtur sic generaliter admittendus.

SECTIO XXV.

Circa gabellas, quando rebus venalibus onus soluendæ certæ quantitatis pecuniæ à Clericis & laicis imponitur. Ad dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 3. Cap. 13. § 3.

QVæstio hæc à P. Verricelli propo [Gabellam defendit P. Verricelli vt in titulo propositam.]nitur in Quæstionibus Moralibus Tract. 5. Quæst. 13. exemplum apponens in bubus, si pro singulis duo aurei soluendi præcipiantur. Et non esse contra Ecclesiasti cam immunitatem affirmat adductis P. Molina Tract. 2. Tomo 3. Disput. 663. n. 5. vers. Ex eo. P. Thoma Sancio Tomo 1. Consilior. Lib. 2. Cap. 4. Dub. 55. n. 40. P. Layman Lib. 3. Parte 1. Cap. 3. n. 4. Emmanuele Rodericio Tomo 3. Quæst. 74. Arti. 7. & in Summa Tomo 4. Cap. 166. n. 7. P. Henriquez Lib. 10. Cap. 15. n. 5. in Glossa Lit. V. Maldero 2. 2. Tract. 5. Cap. 6. Dub. 11. Cardinali Lugo Tomo 2. de Iustitia Disput. 36. Sect. 9. num. 142. Siluestro, Rosella, Richardo, Astensi, Lopez, Coriolano, P. Azorio Tomo 3. Lib. 5. Cap. 20. Quæs. 2. Duardo, & pluribus Iurisperitis. Probat ex eo quòd onus dictum non est innexum contractui secundùm se, sed ab illo separabile, & ita non est contra immunitatem, quia imponitur rei laicali. Item quia onus illud vt grauamen est Ecclesiasticorum, per accidens id habet: quemadmodum vectigal, quod Mercatores soluunt, Ecclesiasticos grauat, quia ratione illius augentur pretia, nec tamen proptereà contra Ecclesiasticam militat libertatem.

Addit, etiamsi attentis circumstantijs [Eius pro Asserto rationes.] appareat Principem habuisse intentionem indirectè extorquendi à Clericis sua impositione gabellam, si natura sua tantùm grauet laicos, & per accidens Clericos, non esse contra Ecclesiasti cam immunitatem ex P. Suario Tomo 5. in 3. p. Disput. 21. Sect. 2. n. 91. & Castillo de Tertijs Cap. 9. n. 54. contra Siluestrum, Angelum, & Cardinalem Lugo, Quia malus animus non facit, quòd res, quæ aliôquin non erat contra iustitiam, sit contra illam. Vnde si petita licentia à summo Pontifice directè grauandi Clericos, eâque denegata, modum prædictum exigendi gabellam, qua illi ad ipsam soluendam per accidens adigantur, adhibeat Princeps, non erit ille Ecclesiasticæ immunitati contrarius. Quod confirmat ex multorum sententia asserentium posse quempiam vt effugiat obligationem legis, locum mutare, & etiam assumere habitum Clericalem absque animo perseuerandi in Clericatu, sed fraudandi gabellas, sine immunitatis prædictæ læsione. Ergo & licebit Principi non valenti id obtinere precibus, quod sibi necessarium iudicat, ad licitam aliàs artem commodi ab Ecclesia extorquendi confugere, præfato inquam, aut alio simili.

Dico Primò. Impositio oneris præfati [Assertio 1. Esse contra immunitatem Ecclesiasticam.] est contra immunitatem Ecclesiasticam. Sic à Nobis statutum citato Thesauri loco, vbi & de Auctoribus pro sententia opposita stantibus, aut pro eius probabilitate. Legendos cautè admonet Diana Parte 1. Tract. 2. Resolut. 83. vbi Emmanuelem, Megalam, & Gutierrez pro sua & nostra adducit, quam & probabiliorem fatetur P. Fagundez de Iustitia Lib. 5. Cap. 11. n. 26. P. Lessius Lib. 2. de Iustitia Cap. 33. num. 25. P. Gaspar Hurtadus Disput. 14. de eadem Difficult. 13. Bonacina Tomo 2. Disputat. 2. de Restitutione Quæst. 9. Puncto 2. n. 4. Thomas Delbene de Immunitate Ecclesiastica Parte 1. Cap. 5. Dubit. 7. Sect. 12. & plures alij apud P. Thomam Sancium Tomo 2. Consiliorum moralium Lib. 2. Cap. 4. Dub. 55. n. 12. generaliter asserentes non teneri Ecclesiasticos contribuere ad ea, quæ remotè tantùm & indirectè in eorum vtilitatem cedunt. Et licet sint, qui concedunt, addunt tamen ex illis multi necessariam esse ad id Pontificiam concessionem, quos ipse Pater refert & sequitur n. 27. pro quo & Nos citato Tit. 3. §. 5. Licet autem illi de gabella videantur agere, in cuius impositione Ecclesiastici expressè comprehenduntur, vt in aliquibus Hispaniæ legibus, de quibus P. Sancius suprà nu. 13. idem sanè, quando illi non exprimuntur, si idem sint subituri onus, ac si ipsorum haberetur expressio, quæ & fieri sine scrupulo posset, cùm de obligatione constare possent Principes profiteri. Vnde & constat nullius esse momenti, si impositio hoc aut illo nomine vocitetur, cùm reipsa idem onus subeatur.

Probatio ex grauamine desumitur, quod [Probatio cum quarumdam euasionum præclusione.] Ecclesiasticis imponitur, de quo §§. citatis, ab Apostolica Sede multipliciter condemnatum, vnde res hæc in Christiana Republica semper visa est scrupulo plena, & quæsiti modi, ne cùm de impositione agitur, Clericalis libertas communi exactione lædatur, quod in hoc regno Peruuiano satis est religiosè consultum, vbi si aliquid minùs congruum aliquando dispositum, quantocyùs emendatum. Nec satisfaciunt qui dicunt grauamen dictum se habere peraccidens: quia neque [Notanda doctrina.] peraccidens potest Ecclesiastica immunitas violari, nisi quando aliquid sequitur contra agentis voluntatem, & nequit euitari, stante absoluta conuenientia ex parte illius, vt si gabella aliqua imponeretur, quæ absolutè censeretur necessaria, in cuius tamen vsu moraliter esset impossibilis discretio inter Ecclesiasticos & laicos, vnde & esset commune grauamen. Et ita accidit in gabellis, quæ pro mercibus imponuntur, ex quibus grauantur Clerici, cùm cariùs emant: esset enim negotium plusquàm difficile, si circa emptores Ecclesiasticos cura deberet pretij minuendi à venditoribus cum periculo violandæ immunitatis haberi. In casu autem nostro manifestum est pro Ecclesiasticis exceptionem posse constitui, in quo nulla est difficultas. Neque etiam dici potest id, quod ab Ecclesiasticis exigitur, esse parui momenti, cùm constet in fine anni ad summam considerabilem peruenire, respectu etiam singulorum, nam & quotidie comedunt & bibunt, & annus habet dies 365. & non vno solent anno grauamina ista durare. Quòd si reuerà, vt dicitur, quæ ab Ecclesiasticis eliciuntur parui momenti sunt, cur illa Principes non dimittunt, & religiosos se & liberales in dimissione huiusmodi probaturi.

Dico Secundò. Quando ex circumstan [Assertio 2, idem specialius statuens in volente expressè grauare.]tijs constat intentio imponentis gabellam erga Ecclesiasticorum grauamen, certius est esse illam iniustam, & immunitatem Ecclesiasticam violari. Constat ex dictis, & in casu proposito num. 246. vrgentissima est probatio, quando petens à Summo Pontifice, non impetrat, & ad suffragium gabellæ prouocat, vult enim per vitiosum sanè circuitum consequi, quod directa non potuit semita comparare. Ideò enim petiuit, quia alia non suppetebat secura via: quando ergo illam amplectitur, nequit profectò esse securus. Quòd si dicatur petiuisse vt certius & securiùs ageret, ex negatione intelligere potest non esse securum & tutum contra negantis agere voluntatem, qui ideò negauit quia minimè conueniens iudicauit. Neque exempla vrgent: vadens enim ad locum, in quo non obligat præceptum, nihil facit contra voluntatem præcipientis speciali loco addicta, vt ex tenore est ipsius præcepti compertum. Quod & de accipiente Ordines pariter asserendum: gabella siquidem statui est laicali addicta sine obligatione vlla non assumendi perfectiorem, in quo illa non obliget, & ita ad illum non se extendit. In casu autem nostro recursus ad gabellam non releuat imponentem, quia & pro illa non imponenda obligatio vrget, cùm & eadem sit ratio ac si directè contra Ecclesiasticos poneretur, & in circumstantijs dictis Pontificis sit manifesta voluntas. De hoc dictum citato nu. 117. & 118. cum Cardinali Lugo & P. Thoma Sancio, isto ab imposito à Cardinali alieno sensu pariter vindicato.

Dico Tertiò. Cùm opposita sententia [Assertio 3. Quid agendum si contrariæ sententiæ vsus obuenerit.] aliquali probabilitate non careat, si aliquando accideret vt Principes eam ad praxim adsciscant, non sunt excitandæ turbæ, sed ab Ecclesiasticis vrbano & sedato agendum stylo, quo si non ad optata peruenerint, sustinendum patienter, & res Deo fiducialiter committenda, vt admonui citato Titulo cum P. Henriquez nu. 135. & eo in casu huius generis contingentia magnum quoddam vitatum scandalorum profluuium, sic prudenti obsecundante Prælato, & exitu quidem felici pro ijs, qui se grauatos iniustè querebantur. Pro quo & præstat P. Verricelli suprà Quæst. [P. Verricel.] 1. nu. 16. sic locutum excepisse: Tamen cùm falsitas opinionis non ita liquidò appareat, nec sit manifesta: cùm etiam doctißimus falli poßit in cognoscenda falsitate opinionis, meritò excusatur quis, si eam sequatur: qua ratione puto excusandos Regios ministros, qui multa contra immunitatem Ecclesiasticam committunt. Cùm enim vnius grauis Doctoris auctoritas faciat opinionem probabilem, quamuis sit contra communem, vt docent Sanchez in Summa lib. 1. cap. 9. nu. 14. Diana Par. 4. Tract. 4. Resolut. 30. Castillo de Tertijs cap. 12. nu. 39. ideò omninò excusandus est, vel saltem non erit crassa ignorantia, si vir doctus putet aliquam opinionem (reuera falsam) esse probabilem. Verùm excusandus non est, quando, aut scit esse falsam opinionem, aut dubitat, & facillimè poterat instrui, & negligit, est enim tunc ignorantia crassa, quæ non excusat in conscientia à censura.

Hæc ille, qui de opinione locutus ali [Dubium incidens circa immunitatem familiæ laicæ Episcopi.]quorum, qui censent posse laicum iudicem cognoscere de familia laica Episcopi apud Dianam Parte 1. Tract. 2. Resolut. 98. Parte 4. Tractat. 1. Resolut. 30. Parte 5. Tract. 1. Resolut. 1. & Parte 6. Tractat. 2. Resol. 1. circa quod sic idem: & quamuis hæc opinio falsa sit, cùm Theologi omnes, quibus in hac materia credendum est, eam vt falsam reijciant, & opinio quæ tamquam falsa reijcitur, à ceteris Doctoribus non poßit sequi in conscientia, vt docet Sanchez in Summa Lib. 1. Cap. 9. nu. 11. qui affert Vasquez & Sayrum. Sic ille, qui in eo quod ait de Theologorum consensu manifestè deceptus, quandoquidem P. Suarez contra Regem Angliæ Lib. 4. Cap. 29. num. 9. vt videre in Diana potuit citata Resolut. 1. Par. 6. contrarium censuit. Et vt sunt hominum diuersa iudicia, in his materijs potiùs standum esse & credendum Canonistis quàm Theologis, affirmat idem Diana ibidem Resolut. 4. vers. Vnde ex his, & ex eo capite [Diana. P. Suario contra rationem infensus.] reijciendam sententiam P. Suarij, pro quo ita scribit: Vnde ex his omnibus supra dictis apparet quàm parui facienda sit auctoritas P. Suarez, licet alioquin viri doctißmi, & insignis litteraturæ, asserentis familiam laicam Episcopi non gaudere priuilegio fori, ex Cap. finali, de Offic. Archidia. &c. Vbi pugnantia profert, scilicet P. Suarium visum esse doctissimum, & insignis litteraturæ, eius tamen parui faciendam auctoritatem; cùm sit compertum virum huiusmodi non posse non sententiæ suæ auctoritatem non faciendam parui conciliaare, vt est omnium de opinionum probabilitate agentium constans sensus. Quidquid de hoc sit, sententia nostræ opposita, non eas patitur qualitates, de quibus citati Scriptores, vnde contra illam non est nimis acerbè conclamandum, sed id, quod admonuimus, faciendum.

SECTIO XXVI.

Circa Constitutionem Clementis IX. contra Ecclesiasticos in Indijs negotiantes.

EDita illa die 17. Iunij 1669. & registrata in Regio Indiarum Consilio, estque tenoris sequentis:

CLEMENTIS PP. IX.

Ad futuram rei memoriam.

Sollicitudo Pastoralis Officij, quo Ecclesiæ Catholicæ per vniuersum Orbem diffusæ regimini per ineffabilem diuinæ sapientiæ atque Clementiæ abundantiam præsidemus, Nos stimulat, vt ea, quæ Christianæ Religionis, Catholicæque fidei propagationi remoram vel impedimentum inijcere, atque in Virorum in sortem Domini vocatorum, & præsertim Religiosorum, qui semetipsos abnegarunt, & mundana omnia contempserunt, vt Christum lucrifacerent, eiusque obsequijs mundo corde, & mente tranquilla vnicè intenderent, honestatis gloria maculam ponere possent, salubri sanctione ex medio tollere, atque radicitus euellere studeamus. Dudum siquidem fel. recor. Vrbanus VIII. Prædecessor noster considerans per Sacros Canones, Conciliorum decreta, & Constitutiones & Apostolicas omnibus Religiosis, ac etiam alijs Ecclesiasticis, præsertim in Sacris Ordinibus constitutis, mercaturam & negotiationes sæculares districtè prohiberi, ac valde damnosum, indecorum & indecens existere huiusmodi personas diuino cultui mancipatas; ac præcipuè illas, quæ ad prædicandum Sacrosanctum Christi Domini Euangelium destinatæ sunt, mercaturæ, & negotiationibus huiusmodi se immiscere, aut operam dare, per quamdam suam in simili forma Breuis die 22. Februarij 1633. emanatam Constitutionem, inter alia Religiosis omnibus cuiuscumque Ordinis & Instituti, tam non Mendicantium, quàm Mendicantium, etiam Societatis IESV, eorumque singulis, tam tunc in Insulis, Prouincijs, Regionibus, & Regnis Indiæ Orientalis, ac Chinæ & Iaponum existentibus, quàm in futurum ad illa mittendis, omnem & quamcumque mercaturam, seu negotiationem, quocumque modo ab eis fieri contingeret, siue per se, siue per alios, siue proprio, siue Communitatis nomine directè, siue indirectè, aut quouis alio prætextu, caussa, vel colore, interdixit & prohibuit sub excommunicationis latæ sententiæ pœna ipso facto incurrenda, ac priuationis vocis actiuæ & paßiuæ, officiorum, & dignitatum quarumcumque, & inhabilitatis ad ea, ac insuper amißionis mercium & lucrorum ex eis factorum, quæ omnia à Superioribus Religionum, ex quibus delinquentes existerent, reseruanda essent ad vsum Mißionum, quas eædem Religiones habebant, & in futurum habituræ erant in Indijs prædictis, & non in alios vsus; Ac eisdem Superioribus districtè præcepit sub eisdem pœnis vt in hoc inuigilarent, & contra delinquentes ad prædictas pœnas procederent, sublata eisdem facultate huiusmodi delinquentibus aliquid ex dictis mercibus, & lucris quantumuis minimum, remittendi aut condonandi: & aliàs prout in dicta Vrbani Prædecessoris Constitutione, cuius tenorem præsentibus pro plenè & sufficienter expresso, ac de verbo ad verbum inserto haberi volumus, vberius continetur.

Cùm autem (sicut non sine grauißimo animi nostri dolore accepimus) multi ex ijsdem Religiosis, & personis Ecclesiasticis, propriæ profeßionis, iniunctique sibi grauißimi ministerij immemores, ab eiusmodi mercatura, & negotiationibus sæcularibus non abstineant, sed sese à debita prædictæ Constitutionis Vrbani Prædecessoris obseruatione sub varijs prætextibus, coloribus, & subterfugijs eximere conati fuerint, & satagant de præsenti, in deplorandam animarum suarum perditionem, perniciosum quoque exemplum & scandalum plurimorum: Nos salutaribus Doctoris Gentium præceptis edocti, quòd nemo militans Deo implicat se negotijs sæcularibus, vt ei placeat, cui se probauit, tam grande, tamque exitiosum ab Ecclesia Dei malum Apostolici zeli vigore propellere, scandalorumque inde nascentium occasiones recidere, ac saluti animarum, & Christianæ Religionis, Catholicæque fidei propagationi, quantùm Nobis ex alto conceditur, salubriter consulere, omnemque lucrorum mundanorum spem personis cælesti militiæ adscriptis, præsertim ad Infidelium conuersionem, & Euangelij prædicationem destinatis, & in futurum destinandis, quas sicut bonos Christi milites laborare, & ministerium suum honorificare oportet, vt eò studiosiùs ac impensiùs, adspirante superni fauoris auxilio, horrea Domini nouis semper frugibus locupletare satagant, omnino adimere decreuimus.

Itaque Sacris Canonibus, ac Decretis, & Constitutionibus prædictis inhærentes, illaque, & præsertim memoratam Vrbani Prædecessoris Constitutionem in ijs, quæ præsentibus litteris non aduersantur, approbantes, & innouantes, & circa præmissa de nouo disponentes, & statuentes; Motu proprio, ac ex certa scientia, & matura deliberatione Nostris, deque Apostolicæ potestatis plenitudine, omnibus & singulis personis Ecclesiasticis tam sæcularibus, quàm Regularibus cuiuscumque status, gradus, conditionis, & qualitatis, ac cuiusuis Ordiuis, Constitutionis, & Instituti, tam Mendicantium, quàm non Mendicantium, etiam Societatis IESV, & earum cuilibet, quæ ad Insulas, Prouincias & Regna Indiarum Orientalium, & præsertim in Prouinciam Societatis IESV de Iapone nuncupatam, ac in partes Americæ, tam Australes, quàm Septentrionales, à Sede Apostolica, vel Congregatione Venerabilium Fratrum nostrorum S. R. E. Cardinalium negotijs propagandæ fidei præpositorum, aut ab earum Superioribus sub nomine Mißionarium, aut quouis alio titulo pro tempore missæ fuerint, aut in illis partibus quomodolibet morabuntur, sub excommunicationis latæ sententiæ, ac priuationis vocis actiuæ & paßiuæ & officiorum, dignitatum, & graduum quorumcumque per eas obtentorum, & inhabilitatis ad illa & alia quæcumque imposterùm obtinenda, nec non amißionis mercium & lucrorum omnium, ipso sacto incurrendis, ac alijs Nostro, & Romani Pontificis pro tempore existentis, vel prædictæ Cardinalium Congregationis arbitrio imponendis pœnis, tenore præsentium districtè prehibemus, & interdicimus, ne mercaturis, & negotiationibus sæcularibus huiusmodi quouis prætextu, titulo, colore, ingenio, caussa, occasione, & forma etiam semel, per se, aut mediantibus ministris, seu alijs personis subsidiarijs, directè, vel indirectè, tam nomine proprio quàm suarum respectiuè Religionum, seu Congregationum, aut Societatum etiam IESV, vel aliorum quorumlibet, & aliàs quouis modo, & qualiter cumque se ingerant, vel immisceant. Ac ex nunc pro vt ex tunc, & è contrà, post quàm casus euenerit, merces & lucra quæcumque, quæ ex huiusmodi mercaturis & negotiationibus prouenerint, & prouenient, in vsus & commodum pauperum, Hospitalium, Seminariorum Ecclesiasticorum, ac Operariorum (non tamen Religionum, Congregationum, ac Societatum, etiam IESV, seu Instituti eorum, qui in præmißis, vel circa ea deliquerint) sed aliorum non delinquentium, harum serie applicamus, qui teneantur consignare merces & lucra huiusmodi locorum Ordinarijs, seu eorum Vicarijs in spiritualibus generalibus, aut Officialibus, vel Apostolicis Vicarijs, seu Prouicarijs: Si verò tamquàm dictæ Sedis Delegati, illa vt præfatur, & non in alios vsus distribuere & erogare debeant.

Et quia in præmißis, & circa ea delinquentes, vt plurimùm, prætextu neceßitatis pro eorum Mißionibus se excusare præsumunt: excusationes huiusmodi eis, eorum vt cuilibet, nullo modo suffragari posse, vel debere decernimus & declaramus. Insuper eisdemmet censuris & pœnis innodamus, & innodatos foro declaramus Superiores immediatos, ac Prouinciales, & Generales prædictorum Ordinum, Congregationum, & Societatum, etiam IESV, qui eorum respectiuè subditos, in præfatis, vel circa ea, etiam pro vnica vice quomodolibet delinquentes saltem per amotionem illorum à locis commißi per eos delicti non puniuerint: A sententia vero excommunicationis huiusmodi per Superiores, vel alium, seu alios quoscumque etiam quauis facultate suffultos, nemo ex prædictis delinquentibus absolui poßit, præterquàm in mortis articulo constitutus, nisi lucris huiusmodi priùs restitutis.

Decernentes easdem præsentes litteras, & in eis contenta quæcumque, etiam ex eo quod in præmißis interesse habentes, seu habere quomodolibet prætendentes, & alij quilibet cuiuscumque status, gradus, ordinis, præeminentiæ, & dignitatis, seu alias specifica & indiuidua mentione digni, illis non consenserint, nec ad ea vocati, citati, & auditi, neque caussæ, propter quas ipsæ præsentes emanarint, sufficienter adductæ, verificatæ, & iustificatæ fuerint, aut alia quacumque quantumuis iusta, pia, & priuilegiata caussa, colore, prætextu, & capite, etiam in Corpore iuris clauso, etiam enormis, enormißimæ, & totalis læsionis, nullo vnquàm tempore de subreptionis, vel obreptionis, aut nullitatis vitio, seu intentionis nostræ, aut interesse habentium consensus, aliove quolibet etiam quantumuis magno, & substantiali, ac incogitato, & inexcogitabili defectu, notari, impugnari, infringi, retractari, in controuersiam vocari, aut ad terminos Iuris reduci, seu aduersus illas aperitionis oris, restitutionis in integrum, aliudve quodcumque Iuris, facti, vel gratiæ remedium intentari, vel impetrari, seu impetrato, aut etiam motu, scientia, & potestatis plenitudine paribus concesso, vel emanato, quempiam in Iudicio, vel extra illud vas, seu se iuuare vllo modo posse; sed ipsas præsentes litteras semper firmas, validas, & efficaces existere, & fore, suosque plenarios & integros effectus sortiri, & obtinere, ac ab omnibus & singulis, ad quos spectat, & pro tempore quandocumque spectabit, in omnibus, & per omnia inuiolabiliter & inconcussè obseruari: sicque & non aliter in præmissis per quoscumque Iudices Ordinarios, & Delegatos &c. Non obstantibus &c. Sequuntur vrgentissimæ derogatoriarum derogatoriæ, & non obstantiæ validissimæ, vt nihil neque vrgentius neque validius cogitari posse videatur, sic zelum suum magno illo expromente Pontifice. Quibus præmissis.

Dico Primò. Constitutio Vrbani VIII. [Assertio 1. Constitutionem Vrbani cum solis loqui Religiosis.] quæ est 128. apud Cherubinum §. 8. cùm solis loquitur Religiosis. Constat ex illius tenore, ibi: Tenore præsentium Religiosis omnibus &c. Neque in decursu de alijs mentio vlla, vbi & inducuntur eorum Superiores pœnarum inflictioni curam adhibituri peruigilem, cùm de aliorum Superioribus verbum nullum. Neque obstare possunt verba illa: Ac etiam alijs Ecclesiasticis: Nam licet reuerà ita sit, vt Ecclesiasticos omnes negotiatio & mercatura dedeceat, non in omnes, sed in eos Pontificia districtio dirigitur, in quibus præcipuè indecentia prædicta damnabilis ampliùs apparet: ac præcipuè illas (personas) quæ ad prædicandum Sacrosanctum Christi Euangelium destinatæ sunt: quæ sunt verba Pontificis: Religiosas inquam, de quibus præmiserat: Religiosis omnibus. Quando autem sic decisio procedit, vt speciales personas determinet, ad alias, de quibus facta mentio, nequit extendi. Estque illud iuxta recep [Clausulas in narratiuis non attendi.]tissimam Iurisperitorum doctrinam dicentium clausulam in narratiuis non attendi, sed in dispositis, vt cum Rebuffo tradit Dom. Barbosa in Tractatu de Clausulis §. 1. num. 9. Neque quando est diuersa ratio, & adest dictio illam significans, vt Insuper. Cardinalis Tuschus ex Geminiano Consilio 44. quia scilicet separata sunt, vt in casu nostro, in quo est Dictio Præcipuè. Pro eodem Alexander Lib. 3. Consilio 42. & Lib. 6. Cons. 158. ex quo idem Cardinalis Tomo 1. lit. C. Conclus. 289. & proculdubio textibus opus non est, vbi adeò est perspicua Pontificia dispositio, de qua & nu. seq.

Dico Secundò. Constitutio Clementis [Assertio 2. Constitutionem Clementis ad illos, & alios Missionarios. Probatio 1, ea Constitutionis exordio.] ad Religiosos dirigitur, & ad alios, si qui fortè sint Missionibus deputati. Constat manifestissimis argumentis.

Primò, Quia Pontifex in exordio Constitutionis mentione inducta Constitutionis Vrbani testatur illam pro Religiosis tantùm expeditam, ibi: Inter alia Religiosis omnibus &c. Deinde grauissimum cordis sui dolorem expromit ex notitia inobseruantiæ præfatæ Constitutionis, ad remedium pergens, quod sua Constitutione futurum efficax arbitratur. Illius ergo intentio in id sanè collimat, vt præfatæ Vrbani Constitutioni plus roboris cumuletur. Et quidem vbi ad dispositionem tendit, non solùm Religiosorum, sed aliorum etiam meminit, ibi Multi ex ijsdem Religiosis, & personis Ecclesiasticis: de quibus cùm & statim statuat, pariter indicat de ijs se loqui, quibus infidelium est commissa conuersio, Missionibus pro eadem institutis, vt ibidem expressum. Neque verba illa, Aut in illis partibus quomodolibet morabuntur, negotium facessere possunt, quia consonant immediatis: nam & qui ex Europa missi non sunt, sed in Indijs resident, ministerium possunt obire prædictum, & ad Missiones à suis Superioribus destinari, easque aut ex obedientia, aut ex deuotione peragere, vt in nonnullis Sacerdotibus vidimus Missionarios Societatis comitatis: in alijs siquidem non militat ratio à Pontifice adducta, dum ait: Personis cælesti militiæ adscriptis, præsertim ad Infidelium conuersionem &c. Pro quo & est doctrina num. præced. adducta de clausula referenda ad præcedentia in dispositiuis.

Secundò ex Clausula illa & quia in præ [2. Ex Clausula manifesta.]missis, & circa ea delinquentes, vt plurimùm, prætextu necessitatis pro eorum Missionibus &c. Vbi apertissimè ostenditur non alios, nisi Missionarios, contra Constitutionem agere: si enim alij, ita quidem dici debuisset: & quia aliqui in præmissis delinquentes; cùm tamen non ita dicatur, sed, vt vidimus, Circa ea delinquentes. De Superioribus autem nondum fuerat locutus Pontifex, de quibus immediatus dispositionis sermo; vnde ex eo argui nequit, cùm id constet, quod intendimus, scilicet præter Superiores solos esse Missionarios, qui in Constitutionem possint delinquere, vtpotè in ea tantùm comprehensi.

Tertiò, si ad Ecclesiasticos omnes Constitu [3. Quia intimatio solis Prælati Religiosis iniuncta.]tio pertineret, illius publicatio & intimatio Episcopis, & eorum Vicarijs committi debuisset, sicut Superioribus Religionum imperatur: Atqui non ita accidit, sed tantùm illis ampla & libera facultas ad prædicta conceditur, ibi: Quibuslibet locorum Ordinarijs &c. amplam & liberam concedimus & impertimur facultatem præsentes litteras in locis eorum cuiuslibet respectiuè iurisdictionis publicandi &c. Vnde illi ad notificationem & intimationem ex vi Constitutionis eiusdem non tenentur, vnde & à nonnullis ita factum aliorum properantiam demiratis. Et earum exempla transmittant ad illos cum arctissimis præceptis &c. Sic pro Religiosis; & pro sæcularibus nihil tale pariter obligatis? Nihil profectò, quia licet vnus aut alter esse possit Apostolici spiritus & zeli, pro eo quidem peculiaris non erat dispositio necessaria, ex Religiosorum comitatu sufficienter imbuendis.

Dico Tertiò. Cùm ab vtroque Pon [Assertio 3. Quæ negotiatio prohibeatur.]tifice suis Constitutionibus ea sit negotiatio prohibita, quæ sacris est contraria Sanctionibus, quidquid ab eisdem non inuenitur prohibitum, & sine scandalo stare poterit, licebit præfatis, vnde & per alios id erit licitum, quod iuxta probabiles opiniones communiter tale censetur. Neque hi sunt prætextus, colores, tituli &c. de quibus Constitutio. Cùm ergo negotiatio per alios prohibetur, illa intelligenda est, quæ perinde se habet, ac si per se eam sacri homines exercerent: vnde & à Doctoribus communiter reprobatur; non sic alia; de qua dictum suprà Parte 7. Sect. 20. & in Thesauro, Tom. 1. Tit. 9. Cap. 12. §. 3. & seqq. pro quo & videri potest Dom. Barbosa Lib. 1. de Iure Ecclesiast. Cap. 39. §. 5. num. 67. & 68. vbi moderationem in eo seruandam statuit, de qua & Nos citatis locis. Quia verò quando aliquid tale in Religiosis contingit, semper respectus aliquis necessitatis interuenit, per illum, quod aliàs non apparebat licitum, tale redditur, & sine veniali potest exerceri peccato, pro quo P. Bordonus Tomo 3. Resolut. 53. nu. 99.

