Licet autem hæc ita sint, non leuis re [Obiectio ex difficultate Indorum confitendi Parochis.]stat difficultas: nam si Indi ad Confessionem tenentur iuxta Ecclesiæ præceptum, tenebuntur pariter suis Parochis confiteri vbi Confessarius alius non est: id autem illis est difficillimum, & inde oritur vt in Confessionibus occultantes peccata mentiantur. Timent enim illos, nec sibi penitus persuadere possunt propter peccata audita, si grauiora sint & fœdiora, non esse à Parochis asperè & seuerè tractandos. Vnde existimare aliquis posset eos pro implendo annuæ Confessionis præcepto, quod iuxta modificationem temporis humanum est, ad integritatem Confessionis non teneri, quia humana præcepta non obligant cum summa difficultate, iuxta receptam scriptorum sententiam. Et multò videtur vrgentius, vt non teneantur, si id securè cauere possint, eo anno confiteri. Pro quo facit eorum sententia, qui af [Sententiæ probabiles vt faueant.]firmant infirmum nimis fatigatum in recitatione peccatorum posse absolui dimidiata Confessione. Eos adducit, & sequitur Leander Tomo 1. Tract. 5. Disput. 5. Quæst. 32. Cui defatigationi æquanda proculdubio illa, nisi fortè maior sit, quam Indi suis confitentes Parochis patientur. Item si pœnitens cognoscit Confessarium reuelaturum aliquod peccatum, debere ipsum tacere, apud eumdem videri potest. Quæst. 49. cum Auctoribus pro eo congestis. Et quidem P. Suarez Disp. 23. [P. Suarez.] (non 22. vt per errorem apud citatum scriptorem) Sect. 2. n. 2. Tomo 4. in 3. p. cognitionem pœnitentis non requirit, sed timorem. Sic dicens: Vnde si ego timeam Confessorem non seruaturum sigillum &c. Et sic alij. Cùm ergo Indi timeant, illis etiam hæc suffragatur doctrina. Vbi dici nequit timorem esse vanum, & sine fundamento: nam licet respectu aliorum talis sit, respectu tamen Indorum secus videtur sentiendum, cùm ægrè illis persuaderi possit ita se habiturum erga illos Confessarium, ac si nihil audijsset. Et quamuis illi sibi persuadeant Confessarium eorum peccata nulli detecturum, quod ad tractationem pertinet non ita eueniet, in qua est etiam violatio sigilli, iuxta receptam grauium scriptorum doctrinam. Licet etiam graue peccatum sit tale aliquid de Confessario sibi aliquem persuadere; id certè in Indis non ita euenit, sine reflexione circa malitiam huiusmodi operantibus, & ibi trepidantibus timore, vbi non est timor, vt vates Regius loquitur. Neque in casu præsenti certa persuasio necessaria sit, sed sufficiet timor dictus, pro quo sufficit dubia cogitatio.

Qui discursus videri posset non impro [Praxim non esse regulariter possibilem.]babilis, si commodè posset ad praxim aduocari, quod tamen numquàm accidet. Nam ad Confessionem dicto modo faciendam peculiaris est necessaria instructio, cùm supra capacitatem Indorum sit, immò & aliorum quamplurium, aut etiam omnium fidelium, qui Theologica circa hoc non sunt instructi notitia. Si autem instructio accedat, & dicatur eis posse quædam peccata Parochis occultare, detectis alijs, discrimen istud non potest eorum incapacitati committi, & timeri magno cum fundamento potest idem facturos, dum alijs non Parochis accidat confiteri, si timorem aliquem sine fundamento habeant, vt frequenti est experientia nimis quantùm exploratum. Integritas ergo Confessionis est Indis prædicanda, & vt Parochis suis, dum alij non suppetunt, quod tamen curandum, sicut pro Monialibus Apostolicæ Sedis est prouidentia dispositum, integrè confiteantur: quod feliciter cadet, si Parochi ipsi paterna, immò & materna pietate succurrant, vt noxium illum timorem eximant ad vnicum animarum remedium accessuris.

Quia verò assertio, de qua agimus, Hi [Quid circa Hispanos.]spanos etiam complexa, videndum an in illis doctrina, de qua n. 451. locum habere queat: nam alia, quæ de Indis dicta sunt, ad eos maiori cum ratione spectare compertissimum est. Et posse illos aliquando quædam reticere peccata communis sententia est, & exempla statuunt in eo, qui occidisset fratrem Confessarij, aut habuisset rem cum matre, sorore, aut alia propinqua illius: & si illud confiteretur, statim conijceret Confessarius eum esse reum. Sic illi apud Leandrum suprà citata Quæst. 49. & idem de similibus dicendum, & in quibus verosimilis pro occultatione ratio possit occurrere. Vt si odia, detractationes graues, infligendi damna intentiones, quæ Parochus ad se pertinere verosimiliter possit coniectare. Vnde si bona fide in hoc procedatur, & cum animo id fiat ritè, rectè, & integrè alteri confitendi, non videtur in eo graue esse peccatum; immò aliquando graue esse posset in tali Confessione peccatum, eo quòd Confessario occasio peccandi grauiter tribueretur. Item si inter Parochum & Paræcianum graues inimicitiæ fue [Notanda doctrina.]rint, neque Paræciano commodum sit alium Confessarium adire, debet ille accedente Confessionis tempore animum inimicalem deponere, & Paræciano se exhibere placatum, ita vt intelligat se posse confessurum accedere: qui & ab inimicitia cessare penitus debet: sed quia his non obstantibus non videtur conuenienti modo Confessio facienda, licentiam pro illius dilatione postulare potest, quam & dare Parochus iuxta Cap. Omnis vtriusque sexus, de quo dictum Sect. 37. Quòd si scandalum sit futurum ex non adimpletis Ecclesiæ præceptis, confiteatur iuxta dicta, & Eucharistiam accipiat, pro qua est sufficienter dispositus per Confessionem, qua omnia sunt mortalia, (licet non omnia directè, sed tantùm quæ in Confessione sunt patefacta) remissa.

PROPOSITIO VII.

REgem Hispaniæ esse Vicarium Eccle [Regem Hispaniæ esse Papæ Vicarium, & multa posse vt talem, assertio censuris obnoxia.]siæ & Pontificis, & posse discernere Censuras, ac degradare Episcopos fuit qui assereret. Quam assertionem doctus Magister censuit temerariam, & in materia Canonica scandalosam. Et probatio desumpta ex Canonico iure, Cap. Benè quidem 96. dist. & toto titulo, in quo statuitur sæculares Principes non posse Ecclesiastica negotia tractare Cap. Felix 15. q. 7. in quo decernitur ad degradationem Episcopi omnes Prouinciæ Episcopos congregandos, & saltim duodecim, præter Metropolitanum, vt latè explicat Panormitanus Cap. Non potest de sent. & re iudic. Quòd qualitatem contra fidem non habeat, ex eo ostenditur, quòd dicens Regem esse Vicarium Ecclesiæ fatetur eum ex se talem non habere auctoritatem, sed ab Ecclesia acceptam: Vicarius enim dicitur, qui alterius vicem, non suum gerit officium: asserere autem Papam de plenitudine potestatis posse Regi, quamuis merè laicus sit, conferre facultatem ad discernendas Censuras, & Episcopos degradandos, communiter Doctores admittunt, dum absolutè id merè laicis committere posse concedunt, quia Papa non est iuri communi subiectus, & quod ad degradationem Episcoporum attinet, non est potestati Episcopi essentialiter adnexum, aut Ordinem requirens, sed ad iurisdictionis pertinens potestatem.

Iuxta hæc temeritatis censura proptereà [Quo pacto temeraria non videatur.] videtur asserta quòd receptissimæ doctrinæ, & generali Doctorum sensui effatum prædictum aduersetur, nullus siquidem Regem Papæ esse Vicarium affirmauit. Et est quidem verissimum vix quemquam quando propositionis talis censura prodiuit, ita asserentem inueniri potuisse, si de titulo Vicarij loquamur. Sed tamen Legati, aut Delegati titulum fuerunt qui admisere non pauci, vt dictum Tomo 1. Thesauri Tit. 1. nu. 159. Tit. 2. nu. 126. Tit. 4. nu. 100. & Tomo 2. Tit. 12. nu. 272. & 273. & quod ad rem ipsam attinet, idem est, nam Legati Vicarij sunt, cùm non suum, sed legantis nomine eius exerceant officium, & fungantur potestate: immò Legatus plus videtur quàm Vicarius. Videatur Cardinalis Tuschus Tomo 5. Lit. L. Conclus. 158. & seqq. Iuxta hoc ergo non videtur assertio dicta temeraria, licet nobis semper visum fuerat cum temperamento loquendum, nec penitus acquiescendum illis, qui in amplificationibus huiusmodi arbitrantur obsequium se præstare Regibus sublimi sua sorte contentis & magis in Ecclesia filios desiderantibus esse, quam præsules, concessa sibi ab ipsa moderatè vtentibus potestate. Sed quidem [Et quatenus talis censeri debeat.] censura dicta eatenus videtur procedere, quatenus alia in assertione contenta comprehendit; sic enim meritò temeraria dici potest, nulla suffragante Doctorum, nisi fortè Scriptore aliquo obscuri nominis, cuius non sit habenda ratio.

Quare autem scandalosa haberi debeat, [An & cur scandalosa.] Magister dictus non explicat, sed exponi potest iuxta dicta Tomo 1. Theolog. Problem. in Prolusione Apologetica nu. 276. ex eo scilicet quod occasionem præbeat in aliquem errorem contra fidem prolabendi, dum existimare quis potest Reges in spirituali & Ecclesiastica potestate Episcopis esse maiores, & ita Angliæ Reges non ita condemnandos, dum talia videntur exercere. Et licet id dicantur habere quatenus Vicarij Papæ, id non ita facilè intelligitur à communiter audientibus, nec nominis agnoscentibus proprietatem. Et vt sint qui agnoscant, aut credunt ita esse ob auctoritatem dicentis, aut non credunt, circa rei benè instructi veritatem. Si Primum, occasio illis porrigitur ingentis hauriendæ falsitatis, quam & ipsi alijs conentur persuadere; vel malè de Pontifice sentiendi adeò exorbitantia concedente. Si secundum, ex se assertio suam non amittit qualitatem, non enim propositio scandalosa esse nequit, eo quòd apud eum proferatur, qui nullum sit scandalum subiturus, sicut nec malè sonans, seditiosa, & sic aliæ. Præterquam quòd scandalosam propositionem aliter etiam accipi posse constat ex proscriptione multarum Propositionum Alexandri VII. auctoritate promulgata, [Scandalosa non vno modo dicitur.] omnes namque in duplici Edicto contentæ scandalosæ dicuntur; cùm tamen non omnes peccandi occasionem videantur ministrare, sicut illa de Indulgentijs à Paulo V. reuocatis adhuc vim habentibus ex noua nescio qua concessione. Et quidem P. Suarez Disput. 19. de Fide. Sect. 2. n. 19. qualitatem prædictam conuenire ait omni generi damnabilium propositionum, de quibus disseruerat, vnde non mirum est si Pontifex sub ea fuit acceptione locutus, iuxta quam etiam citatus magister. Et P. Suarium sequitur P. Salelles Tomo 1. de materijs S. Inquisitionis. Regula. 99. num. 121. P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disputat. 3. Puncto 1. num. 8.

Potest autem generalis illa ratio scan [Quomodo aliter possit explicari.]dali ex eo declarari, quòd licet occasionem peccati non præbeat, præbet saltim erroris, quo pacto explicat Petrus Marchantius in Tribunali Sacramentali pag. 317. vers. Respondeo secundò, & etiam P. Palaus. Sicut etiam explicari potest iuxta modum loquendi scripturæ, & satis etiam in communi vsu receptum, iuxta quem scandalizare dicitur ille, qui aliquid profert, quo audientes offendantur, dum eis displicet, vtpotè dissonum, & à ratione alienum, ac suo iudicio penitus reprobandum. Sic Matth. 15. v. 12. Pharisæi audito [Matth. 15. v. 12.] verbo hoc scandalizati sunt, id est offensi, quia vt ex D. Ioanne Chrysostomo ait P. Cornelius existimant Christum loqui contra delectum ciborum lege præscriptum, & ita legem abrogare. Videatur etiam P. Cornelius ibi, & Matth. 11. v. 6. Abulensis item Quæst. 42. in citatum Cap. 15. exemplum adducit eius, qui audiens quempiam loquentem contra fidem, licet eum nesciret conuincere, iudicaret, & meritò, esse malum hominem: scandalosa ergo propositio hoc pacto non talis dicitur ex eo, quòd peccandi præbeat occasionem, licet aliàs id habere possit, sed ex respectu illo offensionis audientium. Et quidem in casu, de quo agimus, iure optimo potest scandalosa propositio iuxta explicationem prædictam vsurpari. Audientes namque Regem posse excommunicare, suspendere, interdicere, degradare Episcopos & sic alia, meritò offenderentur, monstrosum id in Christi Ecclesia reputantes.

PROPOSITIO VIII.

Cùm inter duos Religiosos orta fuisset [Circa obligationem standi promissioni sponsalium assertio cum censuris.] quæstio, an Indus, qui Indæ promiserat se cum ea matrimonium contracturum, ad promissionem implendam posset compelli, pro quo & esset obligatus, eorum alter dixit, si nollet, non posse compelli: secus alius, addens nec Deum tota sua potentia, nec Concilia, nec quamcumque aliam potestatem validam esse vt Indus non posset ad promissionem implendam compelli: & quòd si alteri nuberet, matrimonium non futurum, sed pellicatum, aut concubinatum. Circa quod doctus ex nostris consultus olim dixit, si ita proferens sibi vellet, vt non compellendus in foro conscientiæ sit, certum esse sponsalia in foro conscientiæ obligare. Si autem de exteriori, cum distinctione loquendum: aut enim sponsalia fuerunt iurata, vel non? si primum, assertio dicta nullam mereri censuram affirmat, quia Alexander III. Cap. Ex litteris Siluani de sponsalibus, statuit vt sic contrahens moneatur id, quod promisit, adimplere: quòd si monitiones non id obtineant, per censuras compellendum. Et licet verum sit Lucium III. qui Alexandro successit videri contrarium decidisse Cap. Requisiuit eod. tit. num. 4. Couarrubias tamen in Lib. 4. Decretalium Cap. 4. num. 5. duos hos textus conciliat, vt scilicet prior procedat quando non occurrit caussa pro non implendo iuramento, nec grauia inconuenientia ex illius implemento timentur: posterior autem quando magnum timetur scandalum, & grauia inconuenientia: & quia regulariter loquendo euenire solent, à compulsione abstinendum. Si autem iurata non sint, audacia est & temeritas, quia Innocentius III. Cap. Prætereà el. 1. eodem tit. decernit vt moneantur, & si hoc non sufficiat, dissimulandum cum talibus, ne fortè deterius inde contingat.

Deum non esse potentem vt Indus quod [Aliæ pro eâdem.] promisit non adimpleat, blasphemiam esse hæreticalem. Siquidem de fide est habere eum dominium supra omnes creaturas, & ita illius etiam iuris, quod Inda aduersum Indum habet, magis est dominus Deus, quàm Inda ipsa, & per consequens illi poterat ius tale adimere, nulla ipsi facta iniuria. Quòd autem neque Concilia, neque quæuis alia potestas nequirent facere vt Indus promissionem dictam non adimpleret; si illi ante pubertatem contaxerant, & iam eam attigerant: propositio est temeraria & erronea, omnes enim Doctores affirmant posse teclamare, vt expressè decisum ab Alexandro III. Cap. De illis, de desponsat. impub. Si autem post annos pubertatis, non meretur censuram, etiamsi nulla alia caussa sit præter Indi voluntatem. Contra quod ratio est satis apparens, ex eo quòd Papa nequit iuri tertij præiudicare; vt si ego Petro debeam centum aureos, nequit Papa præcipere vt eos non soluam. Addit tamen citatus Pater se pro certo habere posse caussam occurrere, quæ licet se sola non sit sufficiens ad sponsalia dissoluenda iuxta ea, quæ hucusque sunt decreta per Iuris dispositiones, sit tamen ad hoc vt Papa dispenset, est enim valde recepta Canonistarum opinio Papam posse dispensare in matrimonio rato non consummato. Et de facto dispensat in Cap. De illis de despons. impub. iam citato, vbi caussam sufficientem esse iudicat matrimonia fuisse inita ante annos pubertatis, & vbi ad eos peruentum est reclamasse. Et ita poterit alia occasio occurrere, in qua ob caussam sibi benè visam possit Papa in matrimonio similiter statuere per modum dispensationis.

Quòd autem si cum alia contrahat, non [Postrema excerto valere matrimonij.] sit futurum matrimonium, sed concubinatus, est error in fide, oppositum siquidem est in specie determinatum in Cap. Sicut ex litteris, & Cap. si inter virum, de sponsalibus, & ita habet praxis, & Cap. Sicut ex litteris loquitur etiamsi sponsalia de futuro sint firmata iuramento. Hæc præcitatus.

Circa quæ id quod de certa obligatione [De certa obligatione in foro conscientiæ. Couarrub.] in foro conscientiæ dicitur, ita reuerà est: vnde Couarrubias suprà nu. 3. ait opinionem Glossæ in citato Cap. De illis, quam & secutus est Conradus Lagus ab eodem adductus, esse erroneam, dum dicit sponsos, qui promiserunt coniugalem consensum sine iuramento non esse compellendos à iudice matrimonium contrahere. Quod quidem in obligatione iuxta conscientiæ forum videtur fundari, vnde & sic addit: Secundò hinc constat perperàm dubitasse Abbatem in Cap. Requisiuit de sponsalibus, an peccet sponsus, qui ex sponsione non vult coniugalem contractum, quem promisit, perficere: est enim hæc dubitatio iuris naturalis, diuini, & humani principijs maximè aduersa. Sic ille, [Quomodo assertio opposita sit erronea.] qui censuram prædictam ex doctrina contra Abbatem proposita videtur deduxisse, cùm enim de veritate illa dubitari nequeat, inde sequitur promissionis violatorem obnoxium pœnæ remanere. Videatur P. Thomas Sancius Lib. 1. de Matrim. Disput. 27. vbi vti omnino certum id statuit adductis quamplurimis ex Theologis & Iurisperitis. Non videtur autem Couarrubias censuram dictam in toto Theologico rigore sumpsisse. Vnde nec Doctores communiter eam præferunt. Videri etiam potest P. Ægidius Disput. 2. de Matrim. nu. 12. & Disput. 22. nu. 1. P. Gaspar Hur [P. Palaus Parte 5§ Disput. 1. Puncto 2. n. 14. vers. secunda sententia.]tadus Disput. 1. de Matrimonio nu. 21. P. Sa verb. sponsalia §. 3. Petrus de Ledesma de Matrimon. Quæst. 43. Arti. 1. Difficult. 3. Conclus. 1. vbi asserit esse certissimum, sed contraria sententia communi Scholasticorum stylo præmissa. Videtur ergo temeraria, quia contra omnes, & cui ex Iurisperitis vix vnus aut alter ex veteribus contradicit. Fundamentum autem vt erronea dici [Explicatum fundamentum.] possit ex eo desumi potest, quod de fide sit contractum mutuo assensu celebratum in re graui obligare sub mortali: est enim principium iuris naturalis, iuxta quod obligatio iustitiæ decurrit, in Scriptura sacra toties commendata: vnde illa Apostoli conclusio Rom. 13. v. 7. Reddite ergo omnibus debita. Atqui ex eo per euidentem consequentiam elicitur sponsalitium contractum obligare sub grauis peccati reatu, quia verus contractus est, & circa grauissimam versatur materiam. Quando autem ita accidit, consequentiam qui negat, erroneam suæ assertioni inducit qualitatem, iuxta grauium Scriptorum sententiam, pro qua videri possunt citati nu. 456.

Iam quod attinet ad conciliationem illo [Circa pœnam instigendam vt queant Pontificij Canones conciliari.]rum textuum circa pœnam infligendam, benè quidem Couarrubiæ doctrina procedit, licet absolutè proferat non esse adhibendas censuras, si sponsus (& idem propter eamdem rationem de sponsa dicendum) ita sit obstinatus, vt liberè consentire coniugio nolit: neque discrimen illud de inconuenientibus apud ipsum extat, sed illa semper ex huiusmodi non moderata coactione, & consequenter libertatis perfectæ defectu oriri, & ita timenda semper arbitratur, ac proptereà standum decisioni Cap. Requisiuit. Verum nihilominus est sententiam magistri, cum quo agimus, esse quamplurium, pro qua P. Thomas Sancius suprà Disput. 29. nu. 4. & seqq. eos & referens & secutus. Iuxta illos ergo sponsus censuris vrgendus, quòd si pertinax, absoluendus, ne libertas pro matrimonio requisita violetur. Et similiter sentiendum quamuis sponsalia non sint iurata, idem P. Thomas affirmat. Et ita quod de adhibenda censura citatus nuper asseruit propositioni, de qua nu. 458. sine difficultate admittendum. Id autem quod de non iuratis addit, dum audaciam & temeritatem futuram esse pronuntiat, ad censuram Theologicam non spectat, sed ad violantem promissionem, audacter enim & temerè agit, dum suæ non stat adeò vrgentis coràm Deo & hominibus promissioni.

Quod ad censuram attinet ob negatam [Censuræ ob negatam Deo potentiam circa sponsalia.] Deo potentiam, vt scilicet sit blasphemia hæreticalis, meritò quidem prolatum, sed adducta ratio de iure coniugis, cuius Deus est absolutus Dominus, generaliter nequit adaptari: quia in iure ad gloriam ob diuinam promissionem cum pacto oneroso id non habet locum: repugnat enim Deum illud iustis adimere, licet eius sit dominus, in quo imperfectio nulla, quia fundatur in eius libera dispositione, de quo dictum Tomo 1. Problem. nu. 1286. & nu. 1304. de iure autem vnius rationalis creaturæ erga aliam, id est certissimum, quia est quid adhærens creaturæ nulla Dei supposita promissione sub conditione onerosa, & ita eâ potest destructa destrui, & etiam non destructa facere vt eidem cedat, & etiamsi non cedat efficere vt alius contra ipsum operetur: sicut quis ius habet vt nullus quidquam à se inuito auferat, & tamen Deus iustam reddere potest ablationem. Quod autem ad Concilia & [Quid de Conciliis, & humana alia potestate.] humanas potestates attinet, rectè censura procedit, si de sponsalibus ante pubertatem agatur: si autem post pubertatem, quod nullam dicitur mereri censuram, sensus videtur esse non extare humanam potestatem, qua possint sponsalia legitimè celebrata dissolui. Vbi quod additur de Pontificia potestate in casu possibili, probabile est, de quo alibi disquirendum. Apparenti autem illi rationi de iure tertij non tollendo, pro quo frequenter dum de regulis Cancellariæ agitur, si loquamur de diuina potentia quid sit certum, respectu cuius humana iura non currunt: si autem de humana fatendum ita regulariter esse: nihilominus casus plures possunt occurrere, in quibus & ius & res in quibus habentur, auferri possint, per dominium altum Reipublicæ. Quidquid autem de hoc sit, in casu nostro nihil tale accidit, dum enim sponsus fidem datam non seruat, nullus ibi interuenit iuri sponsæ contrarius: quòd autem non adhibeatur stricta coactio, iuris detractio non est, sed prudentissimus operandi modus in fauorem sponsæ cedens, cui inuitum sortiri coniugem non potest non infaustum & infortunatum accidisse.

Censura, de qua num. 460. circa valo [Censura circa valorem matrimonij contra violatam sponsalium fidem.]rem matrimonij, non obstante violata sponsalium fide, satis exacta est, & cùm error in fide dicitur, id quidem asseritur, quod fidei apertè contrarium est, generali nomine erroris sumpto, iuxta dicta suprà nu. 436. In citatis siquidem textibus Pontifices vt tales procedunt, & cùm eorum decisiones sint manifestæ, nequit illis salua fide contradici. Sunt autem illi Innocentius III. & Gregorius IX. & ad fundamentum simile statuit Ecclesia vt dogma fidei in Concilio Tridentino Sessione 24. Cap. 1. de Reformat. matrimonia filiorum inita contra voluntatem parentum esse valida, damnans cum anathemate oppositam assertionem. Sicut enim sponsus tenetur seruare fidem præstitam, ita & filius obedire parentibus quando in eo, quod præcipiunt, vtiliter negotium eius agitur, quia matrimonium est ipsi conueniens, iuxta varias sententias, de quibus P. Thomas Sancius lib. 4. de Matrim. Disput. 23.

Et hæc quidem de sponsalibus generali [Quid circa Indos speciale.]ter loquendo, de Indis autem specialius aliquid adijciendum. Et in primis in casu proposito non asseritur fuisse sponsalia, quæ mutuam promissionem important, sed tantùm promissionem Indi, circa quod generaliter loquendo receptissima sententia est promissionem non acceptatam non parere obligationem, quod de illa circa matrimonium contrahendum communiter Doctores affirmant. Quæ doctrina pro Indis specialiùs militat, qui de huiusmodi obligationibus plenum nequeunt formare conceptum. Si autem accep [Vt stet promissio acceptata sine sponsalibus.]tata sit, non id sufficere pro sponsalium constitutione, nisi acceptans signo aliquo repromissionem indicet, sed tantùm sibi placere significet grauium scriptorum sententia est. Iuxta quod, cùm in casu nostro non constet an mulier consensum præstiterit cum requisitis huiusmodi, & in ea currat Indicæ incapacitatis ratio, ex eo capite cessat obligatio. Videndi P. Sancius Lib. 1. Disp. 3. & 4. & P. Palaus suprà Puncto 2. n. 11. Qui licet in sic promittente obligationem ad implendam promissionem agnoscant, positioni præfatæ non aduersantur, ob rationem dictam exigui Indorum discursus, ex quo fit, vt promissionis efficaciam non calleant, & ita meram sic faciendi ostendunt voluntatem, quæ vim nudi propositi non excedit: si etiam addamus quamplurium grauium scriptorum apud P. Palaum suprà num. 14. opinionem esse expromissione acceptata solùm obligationem sub veniali resultare, iuxta quam in Indis minor censeri debet, & ita nulla, si minor hæc dici possit.

Pro quo & facit quod apud citatos oc [Promissio ex promittentis voluntate limitatur.]currit, dum dicunt P. Sancius Disput. 5. n. 21. & P. Palaus num. 14. vers. Hæc sententia, etsi ex promissione obligatio sub mortali oriatur, posse tamen promittentem suam promissionem restringere, vt vltra fidelitatem se nolit obligare. Ex quo inferre possumus circa Indos ita esse philosophandum, vt omnis in illis stricta cesset obligatio. Vbi & addendum specialius aliquid, etiam quando ex parte sponsæ est repromissio, posse stare vt o [specialis & notanda doctrina.]bligatio sub mortali non resultet, vt tradit P. Gaspar Hurtadus suprà num. 22. vbi ait non repugnàre fieri mutuam promissionem matrimonij non commutando ius pro iure: quia non repugnat priorem promissionem fieri liberaliter & gratis, & posteriorem etiam liberaliter, aut ex gratitudine, & neutra earum conferri ius iustitiæ in quo casu sponsalia solùm obligarent ex fidelitate & sub veniali, & ex sponsalibus sic factis non oriretur impedimentum publicæ honestatis, quia ex vi eorum sponsa non pertineret ad sponsum, vt aliquid sponsi, neque è contra. Quæ doctrina Indis venit conuenienter adaptanda. Neque eatenus id quod est à nobis dictum num. 461. infirmandum venit, siquidem regulariter loquendo sponsalia cum obligatione iustitiæ celebrantur, & ita in exteriori foro iudicandum, vt citatus scriptor obseruat, quo pacto obligationem esse sub mortali nequit dubitari.

PROPOSITIO IX.

PArochus Indicus asseruit se non teneri [Parochum Indicum non teneri ad exemplum damnatus error. Matth. 5. v. 16. D. Chrys. adscripta verba.] ad Indorum doctrinam bono exemplo maritandam. Quæ assertio vti manifestus error contra scripturam Sacram proscriptus est. Matth. 5. v. 16. Sic luceat lux vestra coràm hominibus, vt videant opera vestra bona, & glorificent Patrem vestrum, qui in cœlis est. Circa quæ sic D. Ioannes Chrysostomus locutus inducitur: Id est, sic illuminate, docete, non vt verba vestra tantummodò audiant homines, sed vt opera vestra bona videant, vt quos illuminaueritis per verbum quasi lux, condiatis per exempla operum vestrorum, quasi sales. Sic ille. Adducitur etiam illud Apostoli. 1. Tim. 4. v. 12. [1. Tim. 4. v. 12.] Nemo adolescentiam tuam contemnat; sed exemplum esto fidelium in verbo, in conuersatione, in charitate, [Tit. 2. v. 7.] in fide, in castitate. Et ad Titum. 2. v. 7. In omnibus teipsum præbe exemplum bonorum operum, in doctrina, in integritate, in grauitate &c.

Ita quidem doctus Magister, in eo qui [Alterius esse, quæ tamen illius non sunt.]dem lapsus, quod D. Ioanni Chrysostomo verba præfata adscripsit, sed Auctoris Operis Imperfecti in Matthæum hom. 11. tanto indigni nomine, cum pluribus circa fidem erroribus scateat, vt docti Interpretes adnotarunt. Et Erasmus quidem in Præfatione ad lectorem immeritò quidem sic fatus: Vt mea quidem sententia, (hoc opus) hac in [Circa auctorem Operis imperfecti in Matthæum quid Erasmus.] parte non cedat Chrysostomo, eruditione inquam, facundia, & notitia diuinarum litterarum. Negare tamen non potuit, quod inferiùs sic est ingenuè protestatus: Ceterùm præterquam quòd interdum in enarrandis Scripturis habet nonnihil Origenicæ libertatis: inspersæ sunt aliquot sententiæ, quæ non multum abhorrent à dogmatibus improbatis: Quarum aliquot indicabo lectori, quo sit in legendo cautior &c.

Licet autem præfata verba non sint Diui [D. Ioan. Chrysost.] Chrysostomi, alia quidem habet homilia. 15. circa sententiam dictam huc conuenienter adsciscenda, sic enim ille: Ego quidem, inquit, lumen accendi: vt verò perseueret ardens, vestri profectò sit studij, non propter me, vosque ipsos modò, verum etiam propter illos, qui eâdem luce potientur, vobisque ducentibus viam veritatis inuenient. Non enim poterunt maledictionibus vestrum obumbrare fulgorem, si tamen vos omni cum diligentia vixeritis, atque ita prorsus quasi qui vniuersum Orbem vestri faciatis imitatione conuerti. Dignam igitur tanta gratia exhibete vitam, vt sicut illa cunctis mox regionibus prædicanda est, ita illi etiam conuersatio vestra conueniat. Deinde aliud quoque lucrum cum hominum salute subiungit. Sanè quòd sit prorsus idoneum illos præstare solicitos, atque ad omne virtutis bonum concitare. Non solùm, inquit, corrigitis orbem rectè sanctéque viuendo, verum etiam glorificari Deum ex vestra conuersatione facitis: quemadmodùm si contraria gesseritis, & homines perdetis profectò, & Dei nomen blasphemijs offendetis. Hæc ille, & alia.

Vbi friuola illa est præoccupata respon [Friuola præoccupata responsio.]sio, si quis dicat præfatam Christi doctrinam ad Apostolos tantùm & Discipulos eam auscultantes fuisse directam, quibus conuersio totius orbis credebatur: quod enim prauis exemplis perditio audientibus inferatur, & nomen Dei blasphemetur, ad omnes spectat, quibus est animarum cura demandata, si præsertim in fide altas radices non egerint, quod ad Indorum Parochos constat maximè pertinere. Alludit autem Doctor sanctus ad Prophetica verba ab Apostolo adducta Rom. 2. [Rom. 2. v. 21. & seqq.] vbi sic ille: Qui ergo alium doces, teipsum non doces: qui prædicas non furandum, furaris; qui dicis non mœchandum, mœcharis: qui abominaris idola, Sacrilegium facis: qui in lege gloriaris, per præuaricationem legis Deum inhonoras (Nomen enim Dei per vos blasphematur inter Gentes sicut scriptum est.) v. 21. & seqq. & Apostolus quidem sublimis & fidelis interpres illud Inter Gentes expressit, quod apud Prophetam non ita extat, sic enim ille: Dominatores eius iniquè agunt, dicit Dominus, & iugiter nomen meum blasphematur. Isaiæ 52. v. 5. [Isaiæ. 52. v. 5.] Constabat siquidem illum de populo agere inter Gentes versanti, vnde & Septuaginta Interpretes ita transtulerunt, quos secutus Paulus. Quando ergo sic res agitur, vt fideles in conspectu Gentilium degant, aut eorum, qui vix à Gentilismi tenebris emerserunt, illud grande malum ex ipsorum deprauata agendi ratione oritur, vt nomen Dei blasphemetur; quæ infelicitas eos præsertim tangit, quibus docendi onus incumbit, vnde non solùm ipsorum redditur inutilis & vana doctrina, sed & blasphemiarum doctores fiunt, quod à D. Ioanne Chrysostomo egregiè perpensum homil. [D. Ioan. Chrysost.] 6. in citatam Epistolam, cuius verba inter alia illud: Ecce & duplicem rursus accusationem aliam; neque enim ipsi solùm, ait, contumeliosi sunt, sed & alios ad id præparant. Qui igitur doctrinæ vsus, cùm vos metipsos non doceatis? Sed ijs pugnantia docetis, nempe conuicijs Deum afficere. Sic ille, vt Indorum Parochis, si Christianè non viuant, nulla coràm Deo & hominibus esse possit excusatio. De quo & dictum à Nobis Tomo 1. Thesauri. Tit. 1. Cap. 3. & Tomo 2. Tit. 13. num. 65. & Tit. 16. num. 51. Videndus etiam P. Iosephus Acosta de procuranda Indorum salute Lib. 4. Cap. 1. & 2. qui & Cap. 17. citata Apostoli verba ad Timotheum & Titum adducit, & grauiter ac eleganter expendit.

