Ad hoc respondet P. Herincx nu. 105. quod [Responsio P. Herincx, ex parte admissa, aliàs refutatur.] hoc cùm præter communem regulam acciderit, diuina est prouidentia dispositum, vt status nondum gloriosus patefieret, ne populus erraret, quod & contingere Pontifici potuit, potiùs quàm in Cononizatione errare eum Deus permitteret, ad quam miraculis quidem manu ducitur, sed assistentiam habet S. Spiritus. Quæ responsio satis verosimilis est, quam & S. Seuerino applicat, de quo statim. Addit neque Paschasium neque Seuerinum ostendi illo tempore, quo erant in Purgatorio, fuisse ab Ecclesia vniuersali vti Sanctos cultu publico celebratos. Vbi quidem videtur supponere stare posse vt quis honorem Canonizationis obtineat, licet ante illum in Purgatorio fuerit. Quod quidem admittendum non esse ex dictis constat. Pro quo & arguo. Nam si id potuit accidere, non est vnde Ecclesiæ constare queat tempus pœnalis detentionis, quandoquidem miracula non præstant sufficiens argumentum. Ergo non poterit Canonizationis cultus post breue à morte interstitium exhiberi. Hoc autem est apertè falsum, cùm sciamus D. Antonium de Padua intra annum ab obitu Canonizatum, vt recognoscit ipse Pater nu. 102. & similiter D. Claram anno post mortem immediato, quam & Pontifex, cum Collegio Cardinalium, Innocentius IV. qui exequijs interfuit voluit statim sanctarum Virginum cultu percolere, Missa de Virgine non Martyre decantata, à quo tamen intento Cardinalis Hostiensis prudenti monito temperauit,

Secundum ex S. Seuerino, de quo num. 9. [Quid de pœna Seuerini.] quod tamen facilem habet solutionem à nobis aliàs redditam, cùm ex falsa supputatione temporum, aut ignorantia, talis descendat opinatio, dum P. Seuerino id adscribitur, quod alteri est necessariò tribuendum, vt videri potest apud Cardinalem Baronium in Notis ad Martyrologium die 23. Octobris. Ait quidem B. Petrus Damianus ab Adraldo (alij Aldradum dicunt) Bremetensi Prælato id, quod narrat, sic referente accepisse, sed non vt rem nouam, sed scripto traditam: Quod & litteris inditum esse dicebat: vnde & esse locus [B. Petrus Damian.] errori potuit. Miraculum autem Sanatæ manus aquis feruentibus impressæ, non arguit egregiam illam sanctitatem, quæ in D. Seuerino communiter colebatur, sed Dei peculiarem & paternam prouidentiam, qui noluit Clericum nihil tale merentem graui adeò plaga percelli, vnde modicum passum reddidit sospitati. Si hoc non placeat, solutio alia paulo superiùs est tradita.

Quæ quidem potest etiam duobus alijs [Duo casus SS. Vlderici, & Maurillij.] casibus, quorum præfati non meminerunt, adaptari, sanctorum scilicet Vlderici, de quo in Martyrologio die 4. Iulij, Episcopi Augustani, cuius vita extat apud Surium Tomo 4. ad præfatum diem. Et Maurillij Rothomagensis Episcopi, de quo Beyerlinck Tomo 6. verb. Purgatorium ex Vincentio. Lib. 25. Cap. 4. Vbi Beluacensem videtur indicare, apud quem tamen nihil ibi tale. Fuisse autem Maurillium præfatum eximiæ sanctitatis virum affirmat P. Fr. Antonius de Yepes in Historia Diui Benedicti Tomo 6. circa annum 1060. Cap. 2. vbi ait eum ab Ecclesia celebrari simul cum S. Maurillio Episcopo Andegauensi 13. die Septembris, ex quo data aliquibus occasio vt eos confunderent, & vnum & eumdem esse crederent. Sed certè eo die in Martyrologio solius Andegauensis memoria extat. Quidquid de hoc sit. S. Vldaricus ob electionem Aldaberonis nepotis sui, in qua humano aliquantulùm ductus affectu, se cælos non ingressurum, nec ad Beatorum Societatem admittendum, nisi punitione præmissa, in extasi agnouit, vnde ex ipsius ore auditum illud: Nolunt me recipere impunitum. Vnde inferunt Scriptores aliqui vitæ eum in Purgatorio detentum, afferentes, & inde inferentes posse aliquem esse sanctum, & vti talem ab Ecclesia receptum, qui tamen Purgatorij fuerit animaduersionem expertus. Sic P. Riuadeneira in Flore Sanctorum Extrauagantium, ad diem præfatum. Sanctus Maurillius autem cùm reuera fuisset mortuus, ad vitam redijt, & adstantibus testatus est se ob venialia peccata, quædam ab introitu gloriæ repulsum, & horribili dæmonum aspectu purgatum, & sic in pace quieuit.

Potest quidem, vt dixi solutio præfata [Genuina responsio pro illis.] adhiberi: quamuis aliter videatur posse negotium istud expediri. Licet enim S. Vldericus se non recipiendum impunitum agnouerit, ante mortem occulta potuit pœna puniri, quandoquidem ea non adeò grauis futura videtur: sanctissimus enim vir actus potuit feruentissimos amoris elicere, & doloris pariter, quibus diminui pœnam communis est Doctorum sensus. Vt autem aliquid pœnale interuenerit ante felicis animæ exitum à Dei potuit prouidentia disponi. Et quidem terror ille repulsæ & incerti circa pœnam euentus, nec non ingenua coram multis confessio, pœnalitatis non parùm habuit: & hac de caussa ita à Deo est disposita reuelatio. Tale aliquid D. Annoni accidit Archiepiscopo Colonien [S. Annonis visio memoranda.]si: in visione enim conspexit S. Hubertum, Arnulfum, Bardonem, aliosque Episcopos in gloria, ac inter eos solium augustum sibi paratum: cumque illud conscendere conaretur, prohibuit eum Arnulfus dicens eum non posse in gloriosum hunc consessum admitti, eo quòd vestem eius turpis macula fœdaret. Macula hæc erat memoria iniuriæ sibi illatæ à ciuibus Coloniensibus, qui eum Colonia expulerant. Euigilans ergo pœnituit, absoluitque à se excommunicatos, bonisque spoliatos absoluit, bonisque restituit. Sic ex Lamberto Germaniæ historico P. Cornelius in Apocalypsis Caput 21. circa finem. Sic D. Vlderico accidisse conuenienter credere possumus, maculam scilicet ostensam, satisfactione congrua ante mortem diluendam. Diuus autem Maurillius, cùm ita mortuus fuerit, vt ad vitam esset statim rediturus, pro non mortuo haberi potest, cui mors vti pœna inflicta est ad horrendum illum aspectum, vt scilicet tandem mortuus, & immaculato eius exeunte spiritu, veritatem, quam de sanctorum felicissimo fine in gloriæ portis adstruximus, suo exemplo comprobaret.

§. V.

Veritas præcedentibus duobus stabilita §. §. ampliùs illustratur, & roboratur aduersantis Auctoris obiectionibus ac responsionibus profligatis.

PRæmissa cùm scripsissem Auctore con [Opus Sinnichij ab Auctore quando visum, & quid circa illud.]tra obnitente non viso, sed apud Herincxium inuento, ad manus ipso in scriptionis fine deuenit, secundæ editionis, in quo non possum non singularem eruditionem, & dicendi elegantiam collaudare. Sed quidem in negotio præsenti, quod erit forsitan qui laudabunt, ego cum Apostolo dicam: Laudo vos: In hoc non laudo 1. Cor. 11. Nihil enim in eo quod gloriosum sanctis, Apostolicæ auctoritati condecens, aut quod ad fouendam possit conducere pietatem. Omissis autem multis ex ijs, quæ à §. 258. habet vsque ad 299. exclusiue, ea tantum attingam, quibus videntur à nobis adducta aliquatenus infirmari, cùm tamen reuera ampliùs inde veniant roboranda.

Et in primis quod de communi Ecclesiæ [Ex communi Ecclesiæ, sensu coarguitur, & Canonizationis ritu.] sensu, & Fidelium constantissima & generali persuasione, non videtur ille curare, vnde neque pro eo, quidquam apud ipsum. Quod autem de actu Canonizationis diximus num. 23. ex eo improbat, quia Pontifices in Canonizationis forma nihil de gloria actuali sanctorum exprimunt, sed eos tantùm Catalogo sanctorum adscribunt, sic Cap. 68. Nos autem ex formula tali non arguimus, sed ex alijs actum illum solemnissimum integrantibus, vt ibidem ostensum. Ex formula autem etiam arguere possumus, quatenus titulo sancti concesso cum ijs specialibus prærogatiuis, quæ in Canonizatione pariter conferuntur, ex ijs habetur eum regnare cum Christo in cælis; tales enim honores sunt, vt nequeant nisi talibus exhiberi. Ex quibus inuocatio publica est à Pontifice inchoata, ad eumdem alios exhortante. Ad quod quidem responsio extat apud ipsum satis luculenta Cap. 73. vbi eruditè ostendit animas in Purgatorio existentes iuxta multorum sententiam & orare pro viuis, & orari ab ipsis posse. Sed certè ex eo ipsius non habetur intentum, neque argumenti nostri robur infringitur: nam ex omnibus ab Auctore adductis tantùm infertur id esse probabile: cùm tamen nos certitudinem absolutam exigamus, quæ ad publicas preces, & præsertim in Missæ Sacrificio est necessaria; vnde Ecclesiæ consuetudo inuocationem huiusmodi non patitur. Ergo cùm Pontifex orat, & ad orandum Fideles exhortatur, eum, quem orat, cum Christo regnantem agnoscit: quandoquidem oratio eius adeò publica & solemnis est, neutiquàm erga exclusos à gloria fundi permissa. Quis autem audeat, quod à Diuo Thoma, & tot grauissimis scriptoribus est negatum, nisi valde præcipiti asseueratione, certum affirmare? Quando & sunt, qui certum censeant oppositum, vt P. Valentia Puncto citato.

Deinde ex sanctis veteris Testamenti ar [Argumentum ex Sanctis legis veteris enerue.]gumentum, qui Canonizati quidem Dei testimonio sunt, & eorum Catalogus à Siracide contextus Eccli. 44. & seqq. qui orari certissimè potuerunt, cùm tamen non dum essent beati, enerue prorsus est. Ritus enim, quem Ecclesia in Canonizatione obseruat, talis est, vt gloriam sanctorum reddat manifestam, & vt regnantes cum Deo debent inuocari. Quòd si Canonizatio dicenda sit attestatio de veterum sanctorum sanctitate, illa profectò alterius rationis est, sicut diuersa fuerunt sacramenta, Sacrificia, & ritus colendi Deum. Vnde pro nullo veterum sanctorum instituta solemnitas, aut publicus cultus, eam gloriam reseruante Deo sanctis legis gratiæ, quibus cæli portæ reseratæ. Licet non defuerit publici cultus assertor, pro quo & debuit Canonizatio [An cultus publicus pro illis.] præcedere, vt videri potest apud Contelorium Cap. 3. num. 1. Sed certè non ille talis, vt dixi, & cuius præter laudes mentio nulla. Et inuocari illi quidem potuerunt, quia non erant in pœnali carcere de satisfactione soliciti, quæ eorum peccatis responderet, sed in loco, qui in Euangelio vocatur Paradisus, in quem Lazarus portatus ab An [Quid de inuocatione.]gelis, & Latroni à Christo promissus, vnde & significauerat Deus gratas sibi futuras eorum preces, qui ad ipsos in suis necessitatibus confugerent, quod & de Elia atque Henoch modò etiam admittendum. Cùm tamen pro animabus in Purgatorio detentis nihil tale significatum inueniamus. Et hoc quidem quomodocumque animæ ab ingressu in cœlum impeditæ existant, etiam sine ignis tormentis, iuxta reuelationes aliquas, de quibus Auctor. Cap. 69. ab eodem & alijs approbatas: cùm sit eadem ratio, pœnalis inquam status, sine aliqua Dei insinuatione vt tales possint publicis orationibus exorari: & aliàs incertum valde sit, quod de tali statu dicitur, quod non defuerunt qui censura dignum fuerint arbitrati.

Prætereà. Fundamentum ex Pontificijs [Ex Canonizationum Bullis vrgetur, quidquid de formula Canonizationis sit, quæ explicatur.] Canonizationum Bullis, in quibus de sanctorum gloria illustre testimonium perhibetur, ex eo conatur conuellere, quòd testimonium tale vix in vna aut altera extet, & pro eo esse ratio specialis potuit, quia gloria sic Canonizatorum potuit specialiter reuelari. Præsumendum ait ille §. 264. eos non sine sufficientibus rationum momentis tali forma hîc & nunc vsos fuisse, sed vel particularibus reuelationibus, cælestibus apparitionibus, aut miraculosis quibusdam operationibus legitimè probatis, quales in SS. Paulo Eremita, Martino, Benedicto, & Theresia. Quando autem communi forma vtuntur, illud solùm decernere ac definire censendi sunt, quod ipso verborum tenore pronuntiauerint; nimirùm eum, qui Canonizatur, sanctum esse, & sanctorum Catalogo adscribi. Sed certè modus hic philosophandi à veritatis tramite conuincitur deuiare, ex eo quòd licet in forma Canonizationis de Canonizati gloria mentio non habeatur expressa, habetur tamen implicitè, vnde in Bulla Canonizationis apertiùs ea, quæ in illa continentur, & luculentiùs declarantur. Id autem non in vna aut altera, sed in omnibus, aut ferè omnibus, quod ad gloriam spectat inuenitur, vt probatum relinquimus §. 3. & 4. & quidem non ex specialibus reuelationibus, aut miraculosis operationibus in quibusdam potiùs quàm in alijs accidere ex eo euincitur, quòd scilicet, vt diximus, non in vna aut altera Bulla, id reperiamus, sed in fere omnibus. Et prætereà in illis nullæ speciales reuelationes occurrunt, aut miraculosæ operationes, quæ non sint omnibus ferè communes: gloriam enim sanctorum suorum Deus & miraculis & reuelationibus ante eorum Canonizationem frequentissimè manifestat.

In Bulla Canonizationis S. Caroli §. 43. [S. Caroli miraculosæ reuelationes ante Canonizationem.] sic de sanato infante: Qui post paucas horas expergefactus, matrem vocat, eique refert Cardinalem suum morbi locum manu, in qua lucidum gereret annulum, tetigisse ac sanasse. & §. seq. de quodam Papiensi Bernardino à suffocatione in Ticino flumine liberato sic additur: Eductus planè incolumis, sese B. Carolo rubris induto vestibus sustentatum, ne mergeretur, narrauit &c.

In Bulla pro sancto Parente IGNATIO [Similes in Di. IGNATIO.] illud inter alia, quod sicut præcedentia, & gloriæ testimonium præsefert, & miraculosam operationem cum reuelatione connexam. Ioannes Leida Maioricensis in valde acutam & periculosam febrim inciderat: augebat periculum maxima stomachi nausea: post duodecimum, vel tertium decimum diem aucto periculo, cùm Deo sese per merita B. IGNATII impensè commendasset, sequenti nocte somno excitatus, magno splendore circumfusum cubiculum vidit, & vxorem inclamans, Nonne, inquit, vides me à B. IGNATIO sanatum? & illucescente die sanus & valens &c. Similes alios vitæ scriptores accumulant.

In Bulla pro S. Francisco Xauerio inter [Pro S. Francisco Xauerio.] plurima post mortem illud: In eadem vrbe (Goa) cœco cuidam Sanctus per quietem apparuerat, eumque monuerat vt ad Ecclesiam eius visitandam, oculorum lumen ibi recepturus pergere non differret. Paruerat fideliter homo, ac dum per nouem dies ante Francisci imaginem orabat, repentè discussa omnis cæcitatis caligine senatus erat, & perfectè viderat.

In Bulla pro S. Didaco Complutensi à [Pro SS. Didaco & Hyacintho.] Sixto V. peracta reuelatio habetur eiusdem sancti, & sanitas consecuta eamdem in Carolo Principe Philippi Secundi Hispaniarum Regis primogenito. & vt de operationibus grande aliquid adijciamus in Bulla pro D. Hyacintho legitur nobilem quemdam Polonum ab equo, quem agitabat, excussum, effractis & contusis totius corporis membris statim mortuum, reuocatum ad vitam, & integræ sanitati restitutum ipso die, quo sancti corpus fuerat illatum sepulchro, cùm defuncti corpus delatum ad illud fuisset,

Iuxta quæ dicendum est id, quod vt spe [Generalis pro omnibus ratio ostenditur.]ciale asseritur in aliquorum Canonizatione, vt D. Francisci de Paula, & S. Catharinæ Senensis, in omnibus ferè Canonizatis occurrere, vnde & in omnibus Bullis pro eisdem, id exprimi potuisse; ac proptereà rationem discriminis, quæ adducitur, nullius esse momenti. Et insuper cùm in omnibus prædictis eadem sit seruata Canonizationis forma, & nihilominùs de Canonizatorum gloria nequeat dubitari, immeritò ex illa oppositum colligi tot manifestis testimonijs expugnatum.

Circa Assertionem secundam, pro qua fir [Pro Bulla S. Birgittæ disiecta improbabilis explicatio.]mamentum validissimum ex Bulla pro B. Brigitta produximus, est apud præfatum scriptorem singularis ad illud infirmandum explicatio, sic enim ille §. 280. Tertiò notanda est proprietas verbi Parturijt; minùs quippe est parturire, quàm actu parere. Et illud præcedit, istud subsequitur. Cùm Augustus Cæsar in vtero adhuc materno delitesceret, prodigium [Suetonius.] Romæ (refert Suetonius in Augusto Cap. 94) factum publicè, quo denuntiabatur Regem Populo Romano naturam parturire. Nondum ille regnum adeptus fuerat; immò nec ex vtero matris in lucem prodierat. Hæc ille. Iuxta quæ id videtur consequenter asserendum sanctorum nullum statim à morte felicitatem consecutum. Id constat, quia omnes eos præsens dicitur vita parturire, vt habetur in D. Augustino Serm. 20. de sanctis, quem Ecclesia [D. August.] legit in Festo Natiuitatis S. Ioannis Baptistæ, sic enim ille: In alijs sanctis & electis Dei nouimus illum diem coli, quo illos post consummationem laborum, & deuictum triumphatumque mundum, in perpetuas æternitates præsens hæc vita parturijt. Sic ille. [Sanctos quomodo dicatur præsens vita parturire.] Cùm ergo id sit nefas admittere, necessariò fatendum est aliter fore S. Doctoris sententiam accipiendam. Vt scilicet eo die, qui vltimus sanctis, eos pari contigerit, sed cum præcedenti dolorum apparatu (post consummationem laborum) verbi proprietate seruata: est enim parturire idem ac laborare in partu, aut cum dolore parere, pro quo Latinæ linguæ magistri. Constat autem aliter non posse dictam sententiam intelligi, quia præsens hæc vita eos parturire dicitur eo, quo sancti moriuntur die; post mortem autem cùm præsens iam vita desierit, nihil potest circa eorum parturitionem præstare.

Prætereà est ratio alia euidens, nam D. [Euidens contra aduersarium instantia.] Augustinus de cultu est sanctorum locutus, qui suo tempore eisdem præstabatur; ille autem solis Martyribus competebat, vt est apud omnes, qui vel modicum de antiquitate nouere, notissimum. Eos autem eodem, quo passi sunt, tempore, glorificatos in cælo, dogma est in Ecclesia penitus inconcussum, de quo diximus n. 33. Iuxta hanc ergo certissimam regulam locutus D. Augustinus, & Bonifacius item, quando de D. Brigitta sententiam, quam vidimus, vsurpauit. Addo verbum præfatum etiam pro significando partu sine dolore in sacris scriptis assumptum inueniri. Prouerb. 8. v. 16. Ante omnes colles ego parturiebar. Vbi de diuina sapientia est sermo. Et in hymno pro Virginibus, IESV corona Virginum, Quem Mater illa concipit, Quæ sola Virgo parturit &c. Et iuxta hunc sensum verosimile est D. Augustinum & Pontificem locutos, licet præcedens plus de mysterio ac doctrina videatur continere. Iuxta vtrumque autem corruit præfata scriptoris, quocum agimus, explicatio.

§. VI.

Aliæ contra eumdem efficaces & peculiares impugnationes.

PErgit ille, & quod ex hymnis sacris pro [Incongrua explicatio circa particulas Hodie, & Hac die. in Sacris officijs.] demonstranda præsenti veritate protulimus, ita accipiendum asserit, vt cùm dicitur Hodie, vel Hac die, afficiat verbum Meruit: secundo vt afficiat verbum Scandere, & iuxta priorem constructionem planum est non importari adeptionem beatitudinis eo die habitæ, sed dumtaxat promeritæ: promeruit enim Confessor suo tempore Scandere beatas sedes, quia eo die cursum consummauit, cui perseuerantiæ promissa est gloria: quia nimirum eo die in gratia decedendo impleuit conditionem, sub qua ei est vita æterna repromissa suo tempore reddenda, iuxta doctrinam Concilij Tridentini Seßione. Cap. 16. & Canone 32. Id quod confirmat ex verbis D. Augu [D. August.]stini superiùs adductis nu. 52. post quæ sic immediatè. In alijs consummata vltimi diei merita celebrantur; in hoc etiam prima dies, &c. Non ergo adeptio gloriæ, sed consummatio meritorum celebratur: Vim etiam facit in eo, quod de D. Ioanne dicitur, cuius celebratur Natalis dies, nec tamen propterea dies obtentæ gloriæ fuit: vt ex eo appareat non rectè inferri ex eo quòd sanctorum celebratio dicatur eorum Natalis, ad obtentam eo die gloriam esse referendum.

Vt ab hoc vltimo incipiamus, satis profe [Falsitas eius ostensa, & profligata.]ctò leue apparet, id quod de spirituali natiuitate dicitur, Natalis nomine designata, quæ Sanctis dum moriuntur, obtingit, vnde & cælestis beatitudo, ex corporali velle falsum ostendere, cùm manifestissimum sit, sanctos, dum corporaliter nascuntur, non ideò esse beatos, & id esse ab Ecclesiæ sensu penitus alienum. Iam explicatio dicta de merito gloriæ, & non de adeptione apertè conuellenda ex Ecclesiæ prudentissima obseruatione: cùm enim multi Sancti Confessores ijs celebrenter diebus, in quibus eorum non accidit mors, propter impedimenta aliqua, iubet vt loco versuum illorum. Hac die lætus meruit Beatas Scandere sedes, dicatur, Hac die lætus meruit supremos Laudis honores. Ergo quia iuxta mentem Ecclesiæ est, cùm de beatis sedibus agitur, eas à S. Confessore in die mortis eius obtentas: quod tamen nequit stare quando eius festum alio die celebratur. Si enim de meritò tantum ageretur, stare id verissimè posset iuxta præfatam explicationem, eum scilicet die tali sedes beatas meruisse, etiamsi dies mortis non sit. Nam cùm dicitur hac die meruisse supremos laudis honoris, significatur Confessorem sanctum ita sanctè vixisse, vt sequentia declarant: Qui pius, prudens humilis pudicus &c. Vita dum præsens vegetauit eius Corporis artus. Id quod pro Canonizatione obseruatur, vt scilicet is, de quo sic honorando agitur, vitam duxerit continuè gloriosam, vt loquitur Innocentius scribens in Cap. Audiuimus de Reliquijs & vener. sanctor. Ergo illa etiam die, in qua eius celebratur memoria. Atqui sicut ea die meruisse dicitur honores tales, dici etiam potest & debet sedes beatas meruisse. Ergo nulla erat mutationis præfatæ necessitas: & cùm facta sit, ex ea mens Ecclesiæ redditur manifesta, quæ quidem consummata Sanctorum celebrat merita, sed cum eorum pariter fructu, corona inquam iustitiæ consummationi tali respondente.

Iam ad aliud ex hymno laudum de mi [Migratio ad sidera quomodo Sinnichius exponat.]gratione inter sidera in Natali recurrente die, non magis verosimili expositione respondet adducto Psalmo 113. In exitu Israel de Ægypto. Vbi cùm de exitu loquatur vates, & gestis in ipso, longa tamen temporis spatia est intercurrisse compertum: Mare, inquit, vidit, & fugit. Et sta [Psal. 113.]tim: Iordanis conuersus est retrorsum. Et tamen inter maris fugam, & retrouersionem Iordanis, quadraginta ferè anni transierunt. Non ergo phrases istæ ex mente Ecclesiæ important cælestis beatitudinis adeptionem superuenisse defunctis absque interiecta plurium dierum, vel mensium, vel etiam annorum remora; sed ipsorum migrationem de corpore non fuisse descensionem in tartarum reproborum, sed accessionem potiùs versus paradisum electorum. Qui autem accedit, non eo ipso peruenit, sed saltem appropinquat. Dicere solemus (inquit Augustinus Lib. 2. de con [D. August.]sensu Euangel. Cap. 20.) acceßisse aliquem, etiam antequàm perueniat illuc, quò dicitur acceßisse: vnde etiam dicimus, parùm acceßit, vel multùm acceßit eò, quo appetit peruenire. Sic ille: iuxta quem explicandi modum, cùm dicitur Migrauit inter sidera, idem est atque acceßit ad sidera, ad ea aliquando peruenturus.

Sed certè incredibilis ex eo statim appa [Sed explicationis aperitur absurditas.]ret absurditas. Inprimis enim violentia verbis manifestæ assertionis infertur, & omnibus vt iacent intellectis, quia in eo inconueniens occurrit nullum, fauetur sanctis, & Ecclesiæ consulitur veritati. Deinde, ex eo sequitur stare illud posse cum remora longissima, quæ plurium annorum esse queat. Et cum Plurium dicitur, & similiter ex Ægyptiaco exitu deducantur, contingere posse vt sit quadraginta: & hoc parùm, nam Canonizatio gloriæ testimonium est, sed securæ illius adoptionis: vnde & post Canonizationem accidere potest S. Confessorem diu in purgatorio cruciari. Cùm autem ante Canonizationem plures soleant anni decurrere, immò & quamplures, vt in Diuis Isidoro Agricola, Hyacintho, Raymundo, & alijs constat euenisse; fiet ex eo longissimam posse contingere detentionem. Quod equidem non video quomodo salua pietate possit sustineri. Ex quo & fit explicationem datam de accessione non posse constare: neque enim accedere dici potest, qui per plura annorum spatia à cælo abest, remotus, & exul à cælesti patria. Pro quo & faciunt dicta n. 30. & vt de migratione aliqualiter tolerari explicatio dicta queat, quid ad illud, quod in eodem hymno sequitur? Polluta sorde deputans Ouans tenet cœlestia. Vbi plusquàm accessus cernitur, triumphalis inquam ingressus, & possessio.

Et quidem citatus scriptor, vt vidimus n. [Ex concessione pro Sanctis aliquibus impugnatio efficax instructa.] 46. admittit respectu aliquarum Canonizationum stare posse id, quod contendimus, gloriam scilicet sanctorum in eisdem declaratam. Atqui iuxta explicationem ipsius pro nulla extat sufficiens fundamentum. Cùm enim dicitur sanctum ad gloriam euectum, dici potest non de immediata glorificatione intelligendum, sed de accessu, qui gloriæ assecutionem potest plures per annos antecedere. Argumentum autem ex Psalmo desumptum satis est debile, quando ex eo fieret, iuxta nuper dicta, de nullius sancti glorificatione statim à morte constare. Deinde ipse narrationis [Psalmi 113. expositio genuina.] tenor indicat apertè quomodo ea, quæ sequuntur, sint accipienda, de quibus aliàs ex scripturæ sacræ narratione constabat. Ex quo & arguo. Nam cùm dicitur, In exitu, necessarium est intelligi aliqua ex ibi dictis verè in exitu contigisse, vti reuera contigerunt; mare scilicet vidisse, & fugisse, & alia, in quibus Deus se sanctum & potentem ostendit: hoc enim est factam esse Iudæam sanctificationem eius, & Israel potestatem eius, quia scilicet sanctitatem & potestatem suam circa populum electum reddidit manifestam. Quod quidem in casu præsenti non est inuenire, cùm nihil gloriæ dicatur obtentum, sed sanctos eam à longè salutantes iuductos videamus, iuxta Apostolum. Heb. 11. v. 13.

Plus illud videtur habere momenti, quod [Obiectio ex SS. veteris Testamenti ab Ecclesia celebratis, & nonnullis aliis.] ex sanctis desumitur, quibus præfatæ nequeunt laudes applicari, vt Diuis Ioachimo, & Iosepho, quos constat non receptos in cælum, in eo, qui vt eorum Natalis celebratur, die; & idem est de alijs veteris Testamenti sanctis in Martyrologio contentis, quorum si concedatur celebratio, eodem modo est in præfatis hymnis pronuntiandum, vt etiam de SS. Paschasio & Seuerino, vbi acciderit eosdem celebrari. Sed de his postremis iam dictum §. 4. Ad alios dico quærendum sensum congruum, iuxta quem stare laudes possint, & ita admitti ex parte posse, quem pro alijs præfatus scriptor generalem esse contendit; meruisse inquam gloriam, quam hodie possident: ita vt scandere non dicat primarium ascensum, sed perseuerantiam in illo, quia sanctis gloria semper est noua. Item iuxta dicta nu. 55. Hac die meruisse dicuntur, quia etiam in illa gloriam meruerunt, cùm nulla ipsis dies sine linea transierit, continuato cursu meritorum. Addi potest, licet ipsis [Obseruanda doctrina circa ritus sacros.] non congruat in rigore vt dicitur, recitari tamen vt commune alijs, quia non pro quolibet sancto est nouus hymnus concinnandus. Sic in hymnis præfatis accidit: in priori enim extabat illud, & multis in Ecclesijs, in quibus nulla facta mutatio, iuxta Pontificiam permissionem, extat adhuc: Ad sacrum cuius tumulum frequenter &c. Et tamen frequentia miraculorum non reperitur in omnibus, immò neque sepulchra sunt cognita aliquorum. In altero illud: Hic nempe mundi gaudia, & luculenta prædia Polluta Sorde deputans. Peruenit ad cælestia, seu Ouans tenet &c. Licet enim quod de cælestium possessione dicitur, omninò certum sit, quia prioribus consonat, Migrauit inter Sidera. Quòd tamen luculenta prædia contempserit, nequit de omnibus affirmari; cùm ex Confessoribus plurimi talia non habuerint prædia, vt D. Isidorus Agricola, S. Didacus Complutensis, & alij. In hymno pro vno Martyre sic habetur: Fundensque pro te sanguinem Æterna bona poßidet. Non fudisse autem omnes sanguinem certissimum est, quod & mutatio in aliquibus Octaui Responsorij manifestat. Pro pluribus ita: Hi pro te furias, atque minas truces Calcarunt hominum, sæuaque verbera: Ceßit his lacerans fortiter vngula, nec carpsit penetralia. Traduntur igni Martyres, & bestiarum dentibus: Nudata pendent viscera &c. Quæ quidem in omnibus non fuisse clarius est, quàm vt in eo probando insumere tempus debeamus. Pro sanctis etiam feminis in earum festis mulieris fortis laudes resonant à Salomone contextæ Prouerb. 31. & tamen exploratissimum est non omnes fuisse matres familias, aut vxoratas, aliaque ibidem contenta peregisse. Sensus ergo congruus pro omnibus esse potest, sanctum, de quo agitur, vnum esse ex illorum ordine, de quibus talia prædicantur, cui & multa competant, quæ inter communes laudes decantantur.

Si dicas potuisse Ecclesiam in festis præ [Circa DD. Ioachimum & Ioseph, cur in hymnis non facta variatio.]fatis Diuorum Ioachimi & Iosephi eam mutationem indicere, quæ pro alijs Confessoribus adhibetur, vt Sedes beatæ in Laudis honores mutarentur. Quod cùm non ita factum sit, videtur ex eo inferri, in primis illam non fuisse aliàs necessariam, quandoquidem in dictis Patriarchis verus retinetur sensus, ita & in alijs posset retineri. Deinde, in alijs, pro quibus variatio statuitur, dies est certus mortis, pro quo indicando sic statutum: vnde dies pro dies substituitur. In Diuis autem prædictis non sic accidit, vnde ex ea parte peculiaris videtur dispositio requisita. Ad quod dico potuisse quidem circa omnes ita disponi: vnde ante Vrbanum VIII. nulla extabat in hymnis variatio: conuenientem autem visam fuisse ob vitandum errorem aliquorum. Et potuit equidem circa Diuos præfatos illa constitui: ex eo autem non ita factum, quia cum dies tales vt eorum proprij sint communiter in Ecclesia recepti, reuera ita esse potuit, vt scilicet in eisdem mortui, in quibus ab eadem celebrantur. Quòd si vt aliorum, pro quibus variatio præcipitur, statueretur pro ipsis, iam dies, in quibus celebrantur, certò viderentur exclusi. Vnde ad id quod vlteriùs vrgebatur, debuisse quidem pro illis peculiarem dispositionem induci, ex dudum dictis fit satis: peculiaris enim dispositio est, vt cùm dies sit eorum mortis incertus, more aliorum non tractentur, sed ad diem, in quo celebrantur, respectus habetur, ne ille, in quo esse illa potuit, penitus excludatur. Dignissimi sanè illi hymnis peculiaribus, quibus honorati Diui Hermenegildus, Martina, & Theresia, & erit fortè in aliquo ea cura Pontifice, quam laudabit omnis Ecclesia sanctorum.

§. VII.

Circa splendores & radios in Sanctorum imaginibus communis Ecclesiæ sensus propugnatus.

DE illis loquens Auctor, quibus sancto [Radiorum coronam signum esse prognosticum vt teneat Sinnichius.]rum gloria designatur, fatetur quidem ita esse nu. 288. pro quo Cardinalem Bellarminum, P. Serarium, & Mag. Castellinum adducit, sed contrarios ipsi, quandoquidem illi signum esse gloriæ demonstratiuum affirmant, ille prognosticum, futuræ inquam: splendorem enim aliquando sanctis, dum viuerent, infuisse, ex Moyse & Elia in Transfiguratione Domini, Diuo Ignatio, ac S. Philippo Nerio probat, nec non ex D. Carolo Borromæo, cuius eximiæ sanctitatis splendorem præmonstrauit Dominus magno & insolito lumine, qua nocte puer nascebatur (& quidem in originali peccato) super maternum cubiculum compluribus visum, vt in Bulla Canonizationis habetur, & in sacris Officijs. Elias permissus cum radijs depingi, etsi nondum beatus; quod & in D. Ioanne Euangelista est indubitatum, de cuius tamen morte non est omnimoda certitudo, quibusdam probabiliter negantibus, de quibus idem §. 273. & Lezana Consulto 3. num. 116. & seqq. Adduntur & Coronæ super 40. Martyres visæ descendere, quæ quidem prognosticum tantùm gloriæ signum præseferebant. Ergo &c.

Sed contra hæc stat Primò auctoritas scri [Multis rationibus impugnatus.]ptorum omnium de signo demonstratiuo attestantium. Secundò communis sensus Fidelium. Tertiò, quod sequeretur signum esse falsum: cùm enim sancti sint in gloria, & cælestibus splendoribus illustrentur, signum prognosticum falsum erit, cùm sit tantùm futuri luminis ostensiuum. Quartò, signum ideò constituitur, vt videntes, eo perspecto, ad rem per illud significatam deducantur: Atqui Fidelium nullus splendore prædicto perspecto futuram sanctorum gloriam intelligit: ergo non est prognosticum. Quintò, in ijs, in quibus Auctor agnoscit declaratam gloriæ adeptionem cultu Canonizationis exhibito signum prædictum apponitur, in quibus dici nequit esse prognosticum; & tamen in alijs non aliter apponitur, aut cum nouo significationis modo: ergo idem est in omnibus.

Nec valet si dicatur esse prognosticum [Non solùm gloriæ corporis futuræ, sed præsentis in anima esse demonstratiuum.] respectu gloriæ corporum futuræ in resurrectione, quando Saluatorem expectamus, qui reformabit corpus humilitatis nostræ configuratum corpori claritatis suæ, vt Apostolus loquitur Philip. 3. Nam dubitari nequit quin signum præfatum pro significanda gloria animæ disponatur, cùm hic sit receptissimus omnium sensus, & Doctorum ita contestantium, pro quo est ratio euidens; Nam beatitudo propriè est in anima, ex qua in corpus tamquàm effectus consequens claritas deriuatur: ergo pro illa præcipuè debuit signum applicari, lumen indicans gloriæ, & illius effectum, claram Dei visionem, quæ & ipsa vtpotè talis, claritas est, qua beati spiritus illustrantur. Hoc ergo admisso vti irrefragabili, probationes adductæ currunt, rem hanc reddentes manifestam.

