Habet autem citatus Scriptor n. 39. sub [Quædam illius subtilis doctrina non admissa.]tilius aliquid hoc loco non omittendum, dum ait quòd leges ciuiles obligent sine acceptatione populi, non posse probari ex ipsismet legibus dicentibus eam acceptationem necessariam non esse: Nam ipsæmet leges, quæ id dicunt, non faciunt sibi fidem; qui enim contrarium sentit dicet etiam ad illas necessariam esse acceptationem, vel non valere eam decisionem, negante Communitate se talem dedisse potestatem. Sed quidem hoc non videtur eius Conclusioni conforme, in qua, vt diximus, vniuersaliter absolutè loquendo non requiri de facto acceptationem: nam quando constat datam potestatem, & de restrictione non constat, supponenda est data sine limitationibus: quia conditiones & contractus non supponuntur includere alias conditiones, quàm quæ ex natura rei sunt illis adiunctæ: Atqui vniuersaliter loquendo, saltim in his Regnis & Prouincijs nobis notis non constat de tali exemptione: Ergo non debet præsumi data iurisdictio cum ea limitatione. Iuxta quæ clarè euincitur non esse generaliter admittendum quòd nequeat legibus probari acceptationem populi non esse necessariam.

Quidquid de hoc sit, & de supplicatione [Circa supplicationem quid idem sentiat.] loquendo, Auctor idem Disput. 20. Sect. 4. docet supplicationem in legibus Pontificijs esse licitam pro quo congruentiam adducit. Dum autem responsum expectatur posse in Communitate aut Prouincia, quæ supplicat, suspendi executionem quousque vltima decisio veniat: quòd si res præcepta ibi sit valde difficilis, vel ex hoc ipso capite excusabuntur statim ab obligatione. Ex qua resolutione impugnari potest id, quod dixerat Disp. 17. citata nu. 43. post doctrinam, de qua nuper, circa obligationem acceptationis, recensens casus quosdam excipi solitos, inter quos est ille, si lex nimis dura sit; quia tunc potest populus eam non acceptare: qui à P. Suario proponitur citato [Difficultatem non excusare, dum responsum expectatur.] Cap. 19. nu. 12. non citato ab ipso, & circa quem sic scribit: Hic autem casus non est ad rem: quia vel durities legis tanta est, vt verè eam extrahat à ratione iustæ legis; & tunc quid mirum si non obliget, cùm non sit lex: vel non est tanta, vt non maneat adhuc vera & iusta lex: & tunc non excusabitur subditus à non acceptatione. Hæc ille. Tunc sic: Aut lex illa, pro qua est supplicatio interposita sic est valde difficilis, quod idem est ac esse valde duram, vt difficultas hæc eam extrahat à ratione iustæ legis: & sic non mirum, quod non obliget, cùm neque lex sit: aut non extrahit, quia difficultas & durities non est tanta, vt ad id sufficiens iudicetur: Ergo tunc subditus ab executione minimè poterit excusari. Ergo quod ad negotium præsens attinet, & remouendam obligationem, non est ex præcisa difficultate pensandum, sed ex vi prudentis supplicationis, si illa vim habere potest, vt citatus Pater cum multis alijs, licet ille neminem citet, affirmat.

Id autem optimè explicat P. Suarez su [Argumento ex appellatione, de quo n. 323. fit satis.]prà Lib. 4. Cap. 16. num. 6. & duobus seqq. & in priori id habet ex quo argumento 3. de quo nu. 323. responderi potest ex eo desumpto, quòd excommunicatio lata per modum iuris aut statuti non suspenditur per appellationem, cùm tamen appellatio actus iustitiæ sit: quod sanè non videtur ad rem, cùm hic de lege agatur nouiter promulgata, de cuius admissione tractatur; vnde nequit nisi valde incongruè lex adduci iam vsu firmata, & de cuius obligatione minimè dubitatur. Vt ergo quæ ad præsentem caussam præstant breuiter absoluamus.

Dico Primò. Supplicatione interposita [Assertio 1, circa probabilitatem.] legem etiam Pontificiam non obligare, vt satis potest probabile sustineri. Sic citati, & constat ex receptissima praxi. Vide Par. 2. nu. 7.

Dico Secundò. Supplicatio imprudens & fri [Assertio 2, circa friuolam supplicationem.]uola non suspendit legis obligationem. Probatur, quia minimè præsumi potest velle Principem ratam habere huiusmodi supplicationem, vt ratione eius executio licitè suspendatur. Quod de appellatione Doctores affirmant, friuolam scilicet neutiquam admittendam, quia contra mentem legum & legislatorum est.

Dico Tertiò. Non quælibet molestia & [Assertio 3. Non omnem difficultatem esse sufficientem.] difficultas in executione legis ita pro supplicatione facit, vt ea interposita, suspendatur obligatio. Probatur, Quia lex quælibet grauamen aliquod secum affert, & qui eam statuit, non potest de illo dubitare: Ergo valde à mente eius alienum censeri debet, vt propter dicta suspensionem obligationis velle debeat prudenter iudicari. P. Sua [P. Suarez.]rez citato Cap. 16. n. 8. ita scribit: Si fieri potest vt pro illo tempore nihil fiat contra mentem Pontificis, curandum omninò est, licet eius executio suspendatur, quia ita magis cauetur omne periculum, & eo modo paretur legi, quo commodè fieri potest, si autem non potest hoc modo suspensio executionis fieri sine magna rerum mutatione vel periculo alicuius scandali, tunc ex benigna interpretatione voluntatis Pontificis, lex censetur pro tunc non obligare, & tali declaratione prudenter facta, cessat etiam omne periculum peccati. Sic ille. Iuxta quæ id inprimis habetur non benè ab aliquibus eam adduci pro sententia, quæ absolutè suspensionem obligationis tuetur, cùm eam tanta cum moderatione tueatur. Deinde iuxta ipsum, & rationem, vt obligatio suspendatur non sufficere quamcumque difficultatem, sed qualem eiusdem verbis vidimus declaratam.

Dico Quartò. In ordine ad Bullam Cru [Assertio 4. Circa supplicationem pro Cruciata in Ordine ad casus reseruatos.]ciatam pro Religiosorum casibus reseruatis, pro quo interposita dicitur supplicatio, doctrina proposita minimè suffragatur. Probatur ex dictis citato loco Thesauri. & Parte 1. Auctarij n. 103. & seqq. & suprà Sect. 7. Deinde ex nuper datis Assert. præced. Quæ enim magna rerum mutatio, quod periculum scandali ex Pontificij Decreti executione sequi potuit; cùm ex opposito potiùs tot ac tantæ occurrant rationes, quæ illius conuenientiam possint omnibus sincerè affectis animis persuadere. Prætereà cùm non semper taciturnitas sit in Pontifice argumentum consensus iuxta dicta num. 322. & 325. dicant aduersantes quod signum habeant in negotio præsenti? Nullum equidem, sed potiùs contrarium, ex declarata toties Pontificum voluntate. Nec dici potest extare illud ex annua Bullæ concessione sine limitatione vlla. Id enim non est ad rem, quia procedimus sub ea suppositione, iuxta quam Bullæ indultum non suffragari admittitur, etiamsi concessio repetatur, iuxta Vrbani VIII. declarationem, & ideò ad supplicationem à Rege interpositam recursus habetur, & sic quod de nullo Pontificij consensus signo diximus, ita est compertum, vt nullum pro eo subterfugium occurrat, quo valeant conscientiæ Dei timore præditæ, & Saluationis verè cupidæ tranquillari.

SECTIO XXXIII.

Iudicibus vt sit munerum acceptio prohibita. Ad dicta in Thes. Tomo 1. Tit. 3. Cap. 4. & suprà Parte 3. Section. 21. & 22.

AGit de hoc fusè & doctè P. Verricelli in Quæstionibus moralibus & legalibus Tract. 3. Quæst. 1. & seqq. Et circa eius Asserta videndum quid hoc possit loco vtiliter obseruari.

In priori ergo vti probabilius statuit non esse [Licitam esse acceptionem munerum ex natura rei iuxta P. Verricelli.] prohibitum iudici iure naturali munera accipere, si liberè tribuantur, ad inclinandum illum ad ferendam sententiam pro donante, & tunc non peccare, neque teneri ad restitutionem: pro quo adducit Nauarrum, Dianam, Cardinalem Lugo, & PP. Molinam, Lessium, Layman, & Reginaldum. Probat, quia si datur liberaliter, non est cur id, quod datur, nequeat accipere, cùm nullo ex capite sit talis acceptionis incapax: Si autem vt pretium, in multis potest casibus recipere, de quibus infra, vt ille loquitur. Ex quo infert

Primò id stare posse, si sint probabiles [Illatio 1, prima quando est æqualitas opinionum, quibusdam casibus assignatis.] æquè sententiæ, citatis pro eo Diana, & PP. Lessio & Fagundez dicentibus id esse probabile, Trullench, & P. Fragoso. Vnde & probabile esse ait non teneri ad restitutionem eum, qui accepta pecunia eligit ad Officia, ad Cathedram, ad Maioratum, ad Capellam, ad dotem pauperis, cum Bañez, Lopez, & Rodriguez, quos adducit P. Fagundez in Decalogum Tomo 2. lib. 8. Cap. 26. n. 39. qui n. 40. asserit esse probabile. Quod specialiter de Prorege astruit conferente Officia, nominante Officiales, largiente gratias delinquentibus, tribuente tractas.

Secundò, licitè accipere iudicem pro [2. Quando datur ad conciliandum animum iudicis etiam boni, & quid cum in dubio.] iusta sententia, etiam in ijs, quæ non sunt ipsi arbitraria, si detur liberaliter ad hoc, vt animo eius benè conciliato intra iustitiæ limites iudicet, cum Diana, & PP. Lessio & Rebellio. Signum autem liberalis dationis esse, si de iudicis non dubitetur bonitate. Quòd si dubitetur quo animo datum sit, affirmat liberalem præsumendum, si donum moderatum sit, secus si grande & notabile, post adductos Nauarrum, Turrianum, & Rebellium absolutè asserentes non esse præsumendum liberale.

Tertiò, peccare iudicem & teneri ad restitu [3. Quid cùm datur pro iusta sententia.]tionem, quando pro ferenda iusta sententia aliquid accipit tamquam pretium, cum multis, quos adlegat. Etiamsi tantùm sit ex charitate debitum. Quod & in teste, depositario pro reddendo deposito, commodato, & inuento; & quocumque alio debitore ex iustitia pariter verum habet, vt in Quæstoribus & Receptoribus publicæ pecuniæ.

Quartò, accipientem aliquid pro iniqua sen [4. Quid pro iniusta.]tentia, licet in ea ferenda peccet, non tamen in acceptione pretij, & ita neque ad restitutionem teneri, pro quo plures adducit.

Quintò, licitè accipi aliquid ob caussæ [5. Quid cum ob breuiorem expeditionem.] breuiorem expeditionem, & pro eo, ad quod iudex aliàs non tenetur: nisi id, quod datur, longè excedat finem vt lis citiùs expediatur, tunc enim potiùs pro iniusta sententia datur, neque est obligatio restitutionis.

Sextò, idem esse, quando aliquid datur ob ma [6. Quid cùm pro diligentia & labore non debitis.]iorem diligentiam & laborem, ad quem iudex non teneatur. Addit teneri ad restitutionem acceptorum Duces belli missos à Prorege in Prouincia, pro illarum quieto statu, quia stipendium accipiunt, & Publicanum accipientem ne viatorem indebitè vexet. Verùm si omittat perquirere merces, tunc non teneri restituere viatori, sed conductori vectigalis, prudentis arbitrio. Quòd si ex circumstantijs constet non dari iudici ad redimendam vexationem, cessare restitutionis obligationem. Et hæc spectant ad id, quod habet.

Septimò, scilicet iudicem peccare & teneri ad [7. Circa datum ob vitandam vexationem.] restitutionem, quando datum est aliquid ad redimendam vexationem, cuiuscumque iniusti grauaminis, quod verosimiliter timeatur.

Octauò, idem quandò perpensis omni [8. Quid cùm dubitatur.]bus circumstantijs, iudex prudenter dubitat an litigans liberaliter vel ex metu iniustæ vexationis donauerit. Ex P. Reginaldo lib. 10. num. 141. Addit tamen, si mediocre sit donum, retineri posse, quia talia liberaliter tribui solent.

Nonò, ex errore datum, quia scilicet ita dan [9. Circa datum ex errore.]dum litigans censuit, cùm ad minùs teneretur, Officiali petente deberi.

Decimò, non teneri ad restitutionem iudicem, [10. Circa iudicantem contra donatorem.] qui contra donantem iudicat, si quod donatum est ad eius animum alliciendum, nisi expressè sub ea conditione datum esset, vt pro donante iudicaret. Pro quo, sicut & pro alijs Auctores exhibet. Aduertit autem non peccare iudicem quamuis sciat donari ad alliciendum eius animum ad sententiam iniustam; quia non cooperatur donantis turpitudini nullo modo significans se iniustè iudicaturum: neque est caussa eius peccati, quia nihil petit, sed tantùm permittit eius peccatum; secus esset, si se inclinatum ostenderet ad iniustam sententiam, & ideò litigans in eius desiderio perseueraret, tunc enim esset cooperatio.

In responsione ad quoddam argumentum nu. [Notanda Doctrina.] 27. vers. Ex his quamdam proponit doctrinam notatione dignam, scilicet tunc illi citam esse munerum acceptionem, quando ea comitatur intentio aut periculum iniustè iudicandi, secus si sit certum sententiam pro donante esse iustissimam. Iuxta quæ cùm iudex de sua est constantia securus; munerum licebit acceptio, nec obligatio suberit restitutionis: quod videtur clarè ex tali doctrina deduci. Et hæc doctus Scriptor, circa quæ.

Dico Primò. Licet probabile sit mune [Assertio 1, circa accipientem cùm æquè probabiles sunt opiniones.]rum acceptionem non esse iudicibus illicitam ex natura rei quando liberaliter exhibentur, illud tamen quod ex eo infertur Illat. 1. quando sunt probabiles æquè sententiæ, minimè est admittendum. Tum quia ibi non est liberalis donatio, & ita non benè vti Corollarium propositæ Assertionis profertur. Deinde sententia illa est proscripta à SS. D. Alexandro VII. in priori Decreto, estque Ordine antepenultima. Vbi dici nequit Auctorem præfatum de obligatione tantùm agere ex iure naturæ resultante, quam negat, non de illa, quæ ex legibus oriri potest. Nam proscriptio sine distinctione procedit, & quod ad negotium huiusmodi spectat, in iure naturæ violato præsertim attenditur, etiamsi nulla alia sit lex; neque enim Pontifex de specialibus curauit legibus, vnde & qui contra sententiam dictam depugnant, minimè ad peculiarem aliquam dispositionem ex iure humano recurrunt, sed turpitudinem tantùm venditi iudicij considerant ob friuolam illam rationem.

Dico Secundò. Cùm nequeat dari [Assertio 2. Iudici debere constare bonum dantis esse animum.] quidquam vt pretium iustæ sententiæ, iuxta Illationem 3. vt stat quod in 2. dicitur, debet ita dari, vt iudici verosimile sit bono illo respectu dantem operari, vt si dicat id se offerre, vt dignetur iustitiam suam benignis oculis aspicere, licet aliàs de ipsius rectitudine nequeat dubitare, aut his similibus vtatur verbis. Cùm enim animus nequeat nisi exterioribus signis ostendi, parùm interest quòd donans eo bono respectu donet, si ille non est iudici manifestus. Et quidem Communiter homines parùm aut nihil distinctiones præfatas attendunt, de quibus nec exactum solent habere iudicium, ex ignorantia procedentes quæ & in multis ex acutioribus inuenitur, cùm circa rem obuiam non sit, & aliquam librorum moralium exigat lectionem, vt in pluribus etiam Confessarijs reperiatur. Vnde signum illud liberalis donationis ex bonitate iudicis à donante apprehensa desumptum, pro iudice accipiente non videtur quomodo deseruire possit; quomodo enim scit ille quod de sua bonitate iudicium litigans efformauerit, nisi ab ipso declaretur, quæ declaratio etiam poterit multoties esse suspecta, quia adulatorijs verbis instructa, quales solet frequentissimè necessitas turpiter officiosa dictare. Quod ergo de manifestatione dictum per verba adducta, ita accipiendum, vt ex circumstantijs constare possit ea sincero ex corde prodire, & nihil volente nisi quod iustum est in donatione, & receptione; hoc est neque peccare in eo velle, dum donat, nec iudicem, cùm admittit.

Nec apparet quomodo id, quod Auctor [Compugnantia dictorum in Auctore citato notata.] tradit de signo liberalis donationis, ex bonitate scilicet apprehensa iudicis, cum eo possit componi, quod circa decimam asserit illationem, scilicet non peccare illum etiamsi sciat id, quod donatur ipsi eò tendere, vt ad sententiam iniustam animus eius alliciatur: iam enim de bonitate ipsius non benè sentitur, vtpotè qui speretur ad iniustam posse sententiam muneribus inclinari. Ex quo id etiam licet colligere, quod nuper dicebamus circa iudicis bonitatem, qui nequit profectò ex eo quòd se in ferendis sententijs rectum agnoscat, de aliorum circa hoc certum formare iudicium, cùm iudicibus huiusmodi ad inclinandum eos in sententiam iniustam dari munera possit frequenter accidere, & frequentiùs quidem quàm ijs non obstantibus in fauorem iustitiæ iudicare. Circa hunc autem casum quomodo receptio illicita esse possit, de Proregibus agens dixi Parte 3. nu. 317. & quanta ex eo possint inconuenientia suboriri.

Dico Tertiò. Id quod Illatione 8. dictum [Assertio 3, circa dubitantem de animo donantis, cum doctrina vtili.] ab Auctore, scilicet iudicem teneri ad restitutionem, cùm prudenter dubitat an litigans liberaliter, aut ex metu iniustæ vexationis donauerit, intelligendum, si mediocre donum non sit, non videtur conuenienter procedere: ratio siquidem ab eo adducta id ostendit, scilicet talia dona liberaliter tribui solita. Si ergo liberaliter tribui solita, ergo de illis prudenter non dubitatur, perpensis circumstantijs; vel si dubitatur, eadem de illis ratio est, quæ & de alijs, quandoquidem id, quod mediocre est possit esse pretiosum, & quandoque respectu litigantis, si pauper sit, maioris possit esse æstimationis, quam maius aliquid à collitigatore diuite contributum. Multa ergo consideratione res ista indiget,

Dico Quartò. Eum, qui de sua est con [Assertio 4, de recipiente de sua integritate securo.]stantia & integritate securus, posse munera accipere omninò liberaliter contributa, si ex circumstantijs nihil damnabile occurrat, sicut citato nu. 317. dictum est, non videtur dissonum rationi, sic etiam iudicante P. Tamburino quem adduximus Parte 3. nu. 326. circa quod & diximus nu. 327. Vbi, cùm de iure naturali agamus, quod non fundatur in præsumptione, sed in rei ipsius veritate; si ita reipsa sit, vt iudicis animus sit penitus incorruptus, stare acceptio poterit, ijs concurrentibus, de quibus dictum nuper. Nec plura circa præfatas Illationes, circa quas dictum à Nobis aliàs.

Circa munerum receptionem quid ex humanis legibus habeatur.

DIctum de hoc citatis locis, de quo & [Contra leges humanas accipientes peccare, nisi in casibus, qui recensentur.] P. Verricelli Quæst. 2. vbi Conclus. 1. statuit ratione legis positiuæ prohibentis, & iuramenti, peccare iudices munera etiam liberè data accipientes, nisi in casibus sequentibus. Primò quando iudex extraordinarium laborem, ad quem non tenebatur præstitit. Secundò, quando reciperet, non ratione officij, sed ex amicitia, quamuis ex officio oriretur. Tertiò quando donans ex dignitate suæ personæ meritò conquereretur tamquàm de iniuria, si donum recusaretur. Quartò quando post sententiam ex gratitudine datur, nulla tamen præuia promissione. Quintò in Natalitijs Christi Domini, iuxta Romanum morem. Sextò, in cibo & potu, quod iure Canonico permittitur, nisi municipali lege sit prohibitum, vt in Regno Neapolitano. Debere autem talia esse vt biduò vel triduo consummentur, vt multi volunt, quamuis verius sit prudentis id arbitrio relinquendum, nisi constaret de consuetudine. Nec debere esse frequentia, ita vt in vnum grande munus, coalescant, in quo etiam prudentis arbitrium adhibendum; quamuis Bouadilla, Petrus Gregorius, & Decianus asserant non esse excessiuum reputandum, quod non excedit summam centum ducatorum: nisi aliter sit expressum in litteris datæ dignitatis. Nec futurum in pecunia, etiamsi sit vnus denarius. Septimò quando leges sunt consuetudine abrogatæ, quia eas viri timoratæ conscientiæ non seruant, etiamsi ante annos plures non fuerint publicatæ. Sic enim non videntur vsu receptæ. Et licet quandoque sic operantes à Visitatoribus puniantur, id non obstare, creduntur enim vsu receptæ. Neque iuramentum obstat, quia illud supra leges tantùm cadit vsu receptas. Octauò, si salarium à lege taxatum non sit iustum, præsertim si ita sit consuetudine introductum eo quòd aucta sint rerum pretia: licet hæc non sit facilè concedenda licentia, quia licet salario per legem designato non possint viuere, ea tamen officia acceptabunt alij pro eodem stipendio, habentque ratione illorum emolumenta, priuilegia, eminentias, & spem assensus ad sublimiora, quæ pretio æstimabilia sunt, ex Cardinali Lugo, & PP. Molina ac Rebellio.

Dico Primò. Quod de dignitate perso [Assertio 1, circa donum personæ non contemnendæ dignitatis.]næ in tertia exceptione dicitur, latè interpretandum est, vt non sit opus esse magnæ dignitatis, sed talis conditionis, vt iniuriam reputet muneris missi repulsam: quod quidem in feminis solet honestis accidere, quibus specialis debetur honor, quasi infirmiori vasculo muliebri impartientes honorem 1. Pet. 3. v. 7. Neque hic iam de ma [1. Pet. 3. v. 7.]gna agitur iniuria, sed de illa, quæ rebus in istis talis dici potest, quatenus contemptum quemdam huiusmodi munerum reiectio importat, qui licet ad amicitiam dissoluendam non sufficiat, & ita nec graue peccatum sit; conuictui tamen humano importunus accidit, & grata ac recepta amicitiæ inter turbat officia.

Dico Secundò. Quod de summa dici [Assertio 2, circa summa ex munusculis resultantem.]tur in Except. 6. prudentis arbitrio iudicanda, consideratione dignum est: ita siquidem de illa Auctor loquitur, vt non obscurè innuat summam plusquàm centum ducatorum posse non excessiuam prudentis arbitrio iudicari: quod quidem docti illi Iurisperiti & iudices, ac suam agentes caussam, aliter iudicarunt. Et pauci, vt credo, erunt Theologi, qui illam etiam centum ducatorum summam non esse excedentem fateantur. Potest tamen cum aliqua distinctione hoc in negotio procedi: Nam si iudex sit ex maioribus, quibus largiri munuscula iudicetur indignum, plus aliquid accipere poterit; non sic iudex ex inferioribus, qui minutioribus solent esse contenti, vnde Confessarij circa hoc attenti sint oportet, & alij, à quibus Consilium fuerit requisitum.

Dico Tertiò. Quod de salario dictum [Assertio 3, de titulo in æqualis stipendij.] Except. 8. vt ratione minorationis ob aucta rerum pretia, communis doctrina est: admonitio etiam scriptorum illorum satis etiam conueniens. Sed non videntur ij, de quibus agitur, ad eas angustias redigendi, vt ex eo quòd alij futuri sint cum assignato stipendio contenti, ij nequeant vltra illud, quod est sanè pro sustentatione insufficiens ex temporum mutatione, quidquam exigere, immò nec admittere. Et quod ad emolumenta attinet, si reuera talia sint, vt pro sustentatione simul cum stipendio sufficiant, cessat quæstio: si autem talia non sint, eadem perstat difficultas. Et quidem Officium cum suis emolumentis, priuilegijs, & eminentijs, ac spe assensus ad sublimiora Officia, priscis temporibus ita institutum est, vt illud accipiens posset eo conuenienter sustentari: Atqui tempora notabiliter immutata sunt: ergo iuxta mentem supremi Gubernatoris est vt quicumque illud obierit, id habeat tamquàm eiusdem fructum, quo possit moderatè sustentari, sine respectu ad alium quomodolibet seruiturum, qui & timeri potest ne stipendij minoris obtentu minùs exactè, solicitè, & legaliter suo sit muneri satisfacturus, vt frequenter accidere peruidemus. Alia probabiliter dicta bono ea colligenti gratificentur Auctori.

Circa obligationem restitutionis ob leges humanas in receptione munerum violatas.

DE hoc Quæst. 3. citatus scriptor, in qua [Sententiæ affirmanti præfertur negans ab Auctore citato.] graues Auctores affirmantes adducit, & aliquas pro eo rationes, ac plures negantes ad restitutionem ante sententiam teneri, qui liberè data receperunt, id quod vt probabilius amplectitur. Et probat, quia ex nullo iure incapaces dominij probari possunt, cùm ex iure naturæ capaces sint, vt suprà vidimus, & in humano nihil contrarium reperiatur, & præsertim in Communi. Quòd si iure aliquo municipali id expressum haberetur, huiusmodi leges cum eo non sunt rigore receptæ, vt docent Salon 2. 2. q. 71. arti. 4. in fine. & Cardinalis Lugo de Iustitia Disput. 37. nu. 134. qui rectè ait satis id patere ex communi praxi omnium iudicum, etiam timoratorum, qui numquàm ea munera restituunt, quando fuerunt liberè data, neque à Confessarijs ad id obligantur. Neque vrget Cap. Exigit de Censibus in 6. vbi Visitatores recipientes aliquid præcipiuntur restituere duplum intra mensem sub pœna Interdicti, & alijs pœnis. Respondetur enim ex Cardinali Lugo puniri inquam pœna Interdicti, quam si maluerint euadere, debent duplum accepti restituere. Sic Auctor, circa quod

Dico Primò. Sententia præfati scripto [Assertio 1. In Hispania & Indijs id locum habere.]ris etiam est probabilis de Iudicibus in Hispania & Indijs loquendo. Probatur, quia rationes adductæ pariter pro illis militant, & maior Auctorum pars, qui pro illa referuntur à citato scriptore, & à P. Thoma Sancio Tomo 2. Consil. moral. lib. 3. Cap. Vnico Dub. 1. num. 28. Hispani sunt, & quidem plurimi, & grauissimi, vt nequeat circa hoc prudenter dubitari.

Dico Secundò. Si alicubi leges sint pro [Assertio 2. Circa leges prohibentes translationem dominij.]hibentes translationem dominij, nequit generaliter affirmari eo non obstante transferri, eo quòd non sint cum eo rigore receptæ. Probatur, quia vt non receptæ cum eo rigore credi debeant, & sic abrogatæ, generalis omnium mundi regionum haberi notitia debet; quod tamen Auctorum nullus de se potest vera testificatione firmare. Vnde quod de Hispania est dictum, (& idem est de Indijs) proptereà accidit, quia in eius legibus id non habetur expressum, licet pro opposita positione faciant ea, quæ citato Thesauri loco sunt à Nobis ponderata.

Dico Tertiò. Circa Visitatores id etiam [Assertio 2. Circa obligationem Visitatorum.] locum habere potest, quod præcedentibus est Assertionibus stabilitum. Probatur ex dictis Tomo 2. Thesauri Tit. 15. Cap. 2. vbi circa citatum Cap. Exigit multa notatu digna protulimus. Et expositio quidem Cardinalis Lugo satis verosimilis est; id tamen probabilitatem eam non tollit, de qua ibi n. 15. Vbi admonitio illa habenda præ oculis, de qua ibidem, scilicet rarò (præsertim in Indijs) ea quæ Visitatoribus dantur, gratis & liberaliter dari, vnde alia id est regula metiendum. Vbi & videndum an si pro iniqua sententia, pro qua stat illud, quod dictum n. 336. in 4. Illatione. Sed videndum tunc etiam an ratione iniquæ sententiæ aliqua sint damna Ecclesiæ, aut Paræcianis importata, pro quorum compensatione manifestum in conscientia onus incumbit, cùm non iam de humanis legibus, sed de diuinis agatur, & ipso naturali iure ad damnorum reparationem arctissimè constringente.

Circa Regium Quæstorem præferentem vnum creditorem alteri parte pecuniæ accepta.

P. Verricelli Quæst. 4. legitima decisione [Quæstorem in casu proposito teneri ad restitutionem.] concludit teneri Quæstorem huiusmodi ad restitutionem creditoribus alijs cum proportione iuxta ius ipsorum faciendam: & ea est communis resolutio, & tunc procedit, quando creditores alij melius ius habent, eo quòd ex mandato supremi Magistratus alijs soluere debeat, vel titulo alio præferendi veniant, nec tamen sufficiens pecuniæ quantitas sit, qua omnibus fieri satis possit. Et ratio est, quia in hoc iustitia violatur, stante manifesto aliorum iure, & damnum illi ex violatione huiusmodi restitutione, reparandum patiuntur. Ex quo apparet diuersam esse rationem in iudicibus circa munera, de quibus dictum, nulla enim ibi iustitiæ violatio est, nec damnum tertij; quod si aliquando contingat, iam vidimus n. præced. obligationem restitutionis vrgere. Et hæc ratio probat huiusmodi obligationem extare etiamsi Quæstor nihil pro prælatione accipiat, sed eam tantùm respectu gratificationis exequatur.

Et Auctor quidem dictus discrimen inter [Circa P. Verricelli non probandum Assertum.] iudicem accipientem munera contra prohibitionem rectè ostendit, circa quod tamem num. 10. sic ait: Disparitas est, quia iudex non peccat contra iustitiam, si accipiat pecuniam, quando est in ipsius arbitrio pro hoc vel illo iudicare. Ratio est, quia non tenetur (præcisa prohibitione legis humanæ) pro illo gratis iudicare: quare ex natura rei non est contra iustitiam vendere suum arbitrium: quamuis autem lex humana id prohibeat, non tamen impedit translationem dominij. At Procurator Principis peccat contra iustitiam, si pro prælatione huius creditoris in solutione accipiat pecuniam. Quia cùm Procurator repræsentet dominum, moraliter est vnum cum illo &c. In quibus videtur suæ ille positioni insistere de licita acceptione ex natura rei pro prælatione, de qua n. 355. à Nobis impugnata n. 339. vtpotè ab Alexandro VII. proscripta. Vbi dici nequit à Pontifice eatenus damnatam Propositionem, quatenus licita pronuntiatur acceptio pecuniæ ob dictum titulum, de translatione autem dominij nihil decerni, sic enim illius tenor: Quando li [Propositio damnata.]tigantes habent pro se opiniones æquè probabiles, potest iudex pecuniam accipere pro ferenda sententia in fauorem vnius præ alio. Neque enim repugnat vt dominium transferatur, & obligatio restitutionis sit, vt patet in mutuo. Non inquam dici potest, quia cùm Propositio dicta damnatur, clarè ostenditur titulum illum ex opinionum æqualitate desumptum non esse sufficientem ad pretium accipiendum; quando autem verus titulus deficit, dominij translatio stare nequit. Hac enim ratione vsurarius dominium non acquirit vsurarum, quia scilicet titulus legitimus pro tali acquisitione deest. In mutuo manifestus est titulus, & ex eo propriè loquendo non restitutionis, sed solutionis obligatio oritur. Et quidem Pontifex in eo sensu Propositionem præfatam damnat, in quo ab eius Auctoribus inuenitur pronuntiata: Atqui illi titulum pro acquisitione dominij legitimum in eo agnoscunt: ergo idipsum est, quod à Pontifice manifestè condemnatur.

Alia insuper pro Quæstoris obligatione in Ordine ad restitutionem.

AGit de illis Auctor idem Quæst. 5. & 6. [Quæstorem teneri assignatis soluere, & quando obligatio restitutionis.] & in priori quidem id statuit, quod iam dictum à Nobis, teneri scilicet Quæstorem assignatis à Prorege, aut Regia Camera, vel alio supremo Magistratu, ad quem assignatio spectet, ita soluere, vt si secus faciat teneatur ad restitutionem. In quo hærere nequit circa iustificationis defectum in assignatione, quæ fauore obtenta est; non enim ad eum spectat superiorum dispositionum examen, sed ministrum agere in his, quæ apertè mala non sunt. Addit stare aliquando sine obligatione dicta posse solutionem non fa [Circa casum peculiarem.]ctam assignato, si videlicet ille nullum ex eo damnum patiatur, vt in Assentista, in cuius arbitrio positum esset ex hoc vel illo Regis redditu solutionem obtinere. Nam cessante damno Assentistæ, ac cessante alio damno Regis, parùm curat Prorex quòd huic vel illi Regis Creditori fiat solutio: vnde mortale peccatum non erit in eo exactè & ad litteram non obedire. Quod quidem non caret difficultate, quia licet Assentista ex hoc possit aut alio Regio redditu petere solutionem, dum tamen ex hoc petit, iure petit, & Quæstor illius administrator, si neget, contra ius facit, & consequenter contra iustitiam in re graui, vnde plusquàm veniale, nisi bona suffragetur fides, videtur esse peccatum. Nec de Proregis voluntate sufficiens habetur fundamentum, cùm verosimilius sit exactam in ministris obedientiam exquirere, & in ijs præcipuè, vbi ex illius defectu possunt querelæ in ipsum, immò & in Regem resultare.

Quæst. 6. statuit Primò, si Quæstor cer [1. Assertio P. Verricelli circa iniustè exclusum.]tus est eum, cui soluit, fuisse iniustè exclusum, non teneri ad restitutionem assignatarijs, nisi pro rata damni illati, vt si creditores sint Petrus & Paulus, assignati, & Andreas non assignatus, creditum autem singulorum sit bis mille, & in arca Regia sint tantùm tria millia, singulis debentur mille: quare si Quæstor Andreæ soli soluit bis mille, tenetur restituere mille Petro & Paulo, cùm Andreas possit mille licitè retinere. Quæ quidem non videntur consona ijs, quæ apud eumdem habentur Quæst. præced. n. 2. & præsenti eo [Quid contra illam.]dem. vers. Contra autem, de non discutiendo Proregis mandato, quod grauissimi scriptores affirmant ab eodem adducti. Et resolutio prædicta non ita firmo videtur fundamento niti, certitudinis inquam de iniusta exclusione Andreæ, cùm tamen multa occurrere possint, quæ nobis non ita peruia sint, ex quibus iustificari illa queat, aut non ita iniusta apparere, vt saltim de eo non possit dubitari. Et quidem si certitudo vt asseritur, adsit, non solùm posse Quæstorem, sed debere non assignato soluere consequenter affirmandum. Non autem, vt reor, ita censebit Quæstor, sine vllo scrupulo assignatis tantùm, si voluerit, soluturus. Ergo certitudo illa, quam obtendit, non est solidum pro resolutione ipsius fundamentum. Ex quo & fieret, si non solueret excluso Andreæ, teneri ad restituendum ipsi, quia & ad soluendum tenebatur. Et hoc ne admiserit Quæstor? Non credo. Cessent ergo eius circa hæc scrupuli, qui ne bis mille non assignato solueret, illis debuit potiùs perurgeri.

