Quartò, Quia etiam deficientibus Exa [4. Ex defectu Synodalium Examinatorum, necessariò supplendo, & qualiter.]minatoribus synodalibus nequit Episcopus sine alijs ad prouisionem Parochialis Ecclesiæ procedere, iuxta id, quod est à Clemente VIII. dispositum, pro quo Auctores exhibet Dom. Barbosa in Collectaneis citatis num. 93. Itaque Examinatores Synodales quando omnes intra annum deputationis mortui fuerint, tunc Episcopus ex antiquis Examinatoribus, si fuerint, subrogare debet alios non pauciores quàm sex, & si non existant sex Examinatores antiqui synodales, qui ad hunc numerum ascendant, tunc Episcopus eligat illos, qui fuerint, & alios suppleat de nouo, approbatos tamen à Capitulo, vsque ad numeri præfati complementum. Si autem nulli Examinatores antiqui superstites sint, tunc Episcopus nouos Examinatores probitate & scientia idoneos, qui à Capitulo approbati sint, non pauciores dicto numero substituat, ex quibus tres saltim pro concursu ad Paræciale beneficium tenetur adhibere. Ex quibus euidenter infertur sine illis stare prouidentiam dictam non posse, etiamsi necessitas ob defectum synodalium aliud permittere videretur. Quando ergo necessitas nulla est, & Examinatores iuxta legitimam sunt formam electi, minùs id profectò licebit, eritque nullius valoris prouisio, quomodocumque Examinatorum electio contigerit: intentum siquidem Concilij fuit, quod Pius V. Constitutione sua roborare voluit, vt approbatio ad concursum pro Parochialibus beneficijs accedentium neutiquam Ordinarijs solis, aut pro eorum libitu designatis Examinatoribus relinquatur. Et hæc cùm ita se habeant respectu Episcoporum, ostendere debet Capitulum vnde ipsi maior sit circa casum, de quo agitur, potestas attributa.

Quintò, Ex varijs alijs Declarationibus [5. Ex varijs declarationibus, & forma præscripta.] Cardinalium, quæ hoc videntur aut statuere, aut supponere, & à multis proferuntur Auctoribus, quos præsertim allegat Dom. Barbosa in Collectaneis citatis, & in Summa Apostolicarum Decisionum verb. Examinatores, qui & se pro alijs citat locis. Videndæ etiam Declarationes & Resolutiones, de quibus num. 593. quæ cùm apud Cardinalem Bellarminum extiterint, certissimæ & authenticæ comprobantur, qua fide publicæ luci datæ. Videndus etiam P. Fragosus citato nu. 7. & etiam 8. vbi probat sine examine iuxta formam præscriptam collationem esse nullam, quia reuerà forma est, cuius omissio actum reddit nullum, pro quo Textus & Doctores inducit, sicut & Nos Tomo 2. Thesauri. Tit. 20. num. 112. cuius euidens argumentum ex Constitutione citata Pij V. desumitur collationem prædictam penitus annullantis. Pro quo etiam Diana Parte 3. Tractat. 5. Resolut. 64. Vbi quæstionem proponit, de qua. [Quid Synodalibus deficientibus faciendum.] num. præcedenti, quando scilicet instat prouisionis necessitas, & non existunt synodales Examinatores, adducitque Homobonum, Riccium, & Barbosam, nec non Decisionem Rotæ affirmantis tunc Concilij præceptum non vrgere, quia forma à lege inducta non obligat quando nequit præcise adimpleri. Contrarium tamen tamquàm probabilius amplectitur, pro quo & stat Sacræ Congregationis Cardinalium Decisio, de qua ibi. In eo autem vtriusque sententiæ Auctores conueniunt, vt omninò necessarium sit Examinatores ab Episcopo designari, sine quibus nequeat ad prouisionem beneficij Curati procedere, & ita examen semper est tamquàm forma prouisionis adhibendum, nec standum Ordinarij solius iudicio. Quo pacto etiam accipiendum, quod deci [Notanda Decisio.]sum asserit Nicolaus Garcia suprà Cap. 2. num. 4. scilicet Constitutionem Pij V. locum non habere, nisi in his diœcesibus, in quibus fuit coacta synodus, & in eis iuxta formam à Concilio dispositam deputati sunt Examinatores. Debent siquidem ab Episcopo deputari: quod & pariter de Capitulo S. V. dicendum, si casus similis incidat, ob rationem dictam, quòd scilicet in eo maior non sit quàm in Episcopo potestas. Licet autem Decretum Clementis VIII. casum hunc non videatur comprehendere, ad illum propter eamdem rationem videtur extendendum, quia reuerà nihil interest defectum Examinatorum ex eo accidere quòd numquàm electi sunt, aut quia electi penitus defecerunt. Et Decreti prædicti etiam Diana meminit Resolut. citata.

Tandem. Ex eo quod pro parte opposita nihil adducitur, quod momenti alicuius sit. Id [Vltima ex obiectorum dilutione.] siquidem quod de iudicio circa maiorem dignitatem examinatorum dicitur, pro quo & Barbosa in Summa citata Collectaneo 341. num. 21. & Bellarminianæ Declarationes vers. Item, non spectat: quàm sit leue ex dictis constat, quandoquidem ex eo fieret solius Episcopi examen futurum sufficiens, cùm ad ipsum spectet de examinandorum maiori dignitate iudicare, de quo specialiùs & expressiùs Doctores innixi Declarationi præfatæ loquuntur. Licet etiam in Capitulo plures sint, quàm necessariò debeant Examinatores adhiberi, non ideò pro examine requisito sufficiunt, nec benè axioma illud adaptatur Frustra fiunt per plura [De axiomate Frustra fiunt per plura &c.] &c. Quia omnes illi maiorem non habent quàm Episcopus potestatem, vnde per illos quantumuis multi sint, id fieri nequit, quod per minorem numerum Examinatorum, quia vnus virtute & potestate censentur, & ita non per plures fieret: qui, vt axioma locum habeat, debent esse eiusdem rationis cum paucioribus, quod secus accidit in præsenti. Et vbi lex numerum statuit, stare nequit plurium aut pauciorum comparatio, & axioma ineptissimè vsurpatur. Quamuis etiam stare pos [De impletione per æquipollens.]sit, vt forma per æquipollens impleatur, in præsenti æquipollentia deficit, quia solum Capitulum non æquipollet Capitulo & Examinatoribus: ille enim maior Capitularium numerus etiam examini debet interesse. Et insuper cùm solus Episcopus non æquipolleat Examinatoribus, neque æquipollebit Capitulum, cùm maioris amplitudinis non sit, iuxta dicta: vnde neque interpretatiuè forma per huiusmodi abusum adimpletur.

Dico Tertò. Cùm adeò manifestum [Assertio 3. Deuoluendas nominationes] appareat in prouisione præfata formam non esse à Concilio præscriptam penitus obseruatam, Patronus non debet, immò nec potest, eidem stare. Ratio est clara, quia nequit actum illegitimum approbare, & ei auctoritatem conferre, vt prouisio procedat, in qua substantiale deficit requisitum.

Vbi opponi potest id, quod ex Aldana lib. 3. [Oppositio ex singulari circa Patronos laicos Decisione.] Canon. respons. Tit. 9. num. 52. habet Dom. Barbosa in Collectaneo ad Cap. 18. Trident. citato num. 151. vbi ita scribit: Præsentatus à Patronis laicis ad Ecclesiam Parochialem de iure patronatus laicorum, sufficit quòd examinetur coram alijs Examinatoribus non synodalibus. Ita Aldana d. tit. 9. num. 52. vbi refert decisum sub die 19. Decembris 1620. Sic ille. Non ergo in casu nostro, in quo Ecclesiæ Parochiales sunt de iure patronatus laici ea erit, quam diximus, obligatio. Ad quod dicendum ita qui [Cum peculiari doctrina disiecta.]dem potuisse disponi, si Patrono libuisset, & id fuisset conueniens iudicatum, iuxta id quod decisum asserit Nicolaus Garcia supra Cap. 9. n. 270. ex quo Dom. Barbosa in Collectaneo Consilij citato num. 147. scilicet Decretum Concilij non habere locum contra institutionem & fundationem, cùm seruari debeat lex in ipsa institutione posita, sed tantùm præsentatus examinandus & approbandus ab Ordinario. Et ita quidem aliquando videtur factum, quando Rex aliquos ad Parochiales quasdam Ecclesias præsentabat, nec sibi videtur ligasse manus, vt si quidquam tale præstare velit, id debeat illicitum & inualidum reputari. Quia verò modus præsentationis ijs præscriptus, qui eius nomine patronatum exercent, is est, quem vidimus num. 592. circa illum non licet altercari. Si & addamus in casu, de quo est sermo, id non esse seruatum, quod in præfata Decisione disponitur, scilicet quòd examinetur coràm alijs Examinatoribus non Synodalibus. Non ergo à solo Episcopo, & ita neque à solo Capitulo, non maiori, quàm ille, gaudente potestate.

Dico Quartò. Si contingat Capitulares [Assertio 4, circa Capitulares Examinatores designatos.] aliquos Examinatores designatos, & vacatio Ecclesiæ succedat, sitque à Capitulo Parochiale beneficium conferendum, non debet examen ab ipsis cum voto decisiuo peragi, sed alijs est munus huiusmodi ex designatis extra Capitulum relinquendum, vel si non extent, eligendi, iuxta dicta nu. 597. Ratio autem ex eo desumitur, quod dictum nu. 593. Capitulum scilicet in examine non habere votum decisiuum, quod tamen habent Examinatores. Item ex dictis num. 590. & 598. Examinatores inquam non se debere circa gradus idoneitatis intromittere, quod est Ordinarijs reseruatum: quod secus accideret, si Capitulares essent Examinatores. Nisi fortè Examinatorum sint munere soli contenti, alijs de Capitulo prouisione relicta, de quorum scientia & probitate nequeant dubitare. Quod firmari potest ex Declaratione quadam inter Bellarminianas, quæ sic habet: Sede vacante Vicarius Capituli faciat ea om [Declaratio Cardin. circa Vicarium S. V.]nia, quæ ex hoc Capite spectant ad Episcopum: nec requiritur consensus Capituli ad deputandum Vicarium, & ad ponenda edicta concursus. Sic ibi. Iuxta quod non debet videri incongruum, si pluribus ex Capitulo id præstare liceat, quod vni Vicario non dubitat Sedes Apostolica demandare. In Indijs autem non ea Vicarij gaudent potestate, sed Capitula quod ad prouisionem dictam attinet, sibi penitùs iuxta probatas doctrinas arrogarunt, de quibus citato Tit. 19. Thesauri nu. 24. & 31.

SECTIO XLIX.

An Religiosi contribuere teneantur ad reparationem muri æstibus maris obiecti eo quòd proxima illis sit ipsorum domus. Ad dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 3. num. 120. & seqq.

ET quidem nu. 120. reparatio muro [Pro muri reparatione non extare obligationem.]rum expressa, de qua Auctores communiter loquuntur, vt videri specialiter potest apud Thomam Delbene Tomo 1. de Immunitate Ecclesiastica Cap. 5. Dubitat. 17. & videtur non obscurè ab Innocentio Tertio indicatum in Cap. Non minùs, de Immunit. Eccles. iuxta Concilium Lateranense ab eodem Pontifice celebratum, ibi: Siue quidem fossata, siue expeditiones &c. Fossata enim ad murum spectant, iuxta [Isaiæ 26. v. 1. P. Cornel.] quod accipiendum illud Isaiæ 26. Vrbs fortitudinis nostræ Sion Saluator, ponetur in ea murus & antemurale. Circa quod ita scribit P. Cornelius: IESVS ergo Ecclesiæ & fideli est murus & antemurale, est prora & puppis, est fossa & vallum. Sic Scipio Romanis contra Annibalem & Carthaginenses dicitur fuisse fossa & vallum, puta omne præsidium, omne tutamentum, omne robur. Sic ille.

Ex quo apparet ex eo solùm difficulta [Pro casu proposito rationes.]tem oriri posse, quòd præfata domus mari proximior sit; sed est illa profectò nulla, quia si domus esset laicalis ex eo capite non deberet specialiter grauari, quando constat commune esse periculum, quod toti populo imminet, licet damnum ad priora ædificia priùs sit necessariò deuenturum, si non obijciatur murus. Deinde. In talis muri reparatione, sicut in eius constructione, non est habitus respectus directè & principaliter ad securitatem talis domus, vnde etiam illa non extante, & factus fuisset, & pergeret reparatio sumptibus eisdem: cùm tamen pro obligatione huiusmodi talis debuisset haberi respectus, vt dictum citato num. directus scilicet & primarius, pro quo & adducti Doctores à Scriptore præfato Dubit. 16. per errorem 7. Prætereà, Quia pro reparatione tali deseruit impositio, quam communiter Scriptores vocant Aßisium, & vulgariter Sisa, ex vænalibus arietibus collecta, pro qua & est illa sufficiens, & sine Ecclesiasticorum grauamine procedit, de qua & dictum citato Thesauri loco num. 103. & sequentibus. Item. Licet oppidum portuense, in quo est talis domus, periculo sit expositum, & non ita alia ab eo aliquantulùm dissita, non ideò est peculiari contributione grauatum, sed tantùm generali illa Assisij, quia in talis oppositi securitate totius ferè regni commodum est locatum: ergo maior propinquitas non venit in considerationem. Et ita respectu dictæ domus cum proportione dicendum, vt scilicet grauari nequeat, cùm pars oppidi sit, quod in eo priuilegiatum videatur: vnde & de domibus alijs mari propinquis idem videtur pronuntiandum.

Et rebus quidem ita se habentibus, non [Oppositum non esse probabile attentis circumstantijs, licet aliàs probabiles videntur sententiæ suffragari.] videtur probabile aliter posse in hoc negotio procedi, nec fauere sententias quasdam grauium Scriptorum, quæ pro casu à circumstantijs prædictis absoluto possent allegari, sicut & Textus ciuilis iuris, quibus ille innixæ, scilicet l. cùm ad felicißimam C. de quibus muneribus & præstation. l. 10. l. ad portus, C. de operibus publicis, l. diuina domus C. de exactorib. tribut. Lib. 10. l. iubemus, l. neminem, & l. ad Constitutiones, C. de Sacros. Eccles. & in Iure Hispano, l. 54. Tit. 6. part. 1. l. 20, Tit. 22. Part. 3. l. 1. & 11. Tit. 3. Lib. 1. nouæ recopilat. ex quibus habetur pro institutione pontium, itinerum, & similium, ac pro muneribus debitis propter aduentum Principis Ecclesias posse cogi ad soluendum tributum: cum enim tam Clerici quàm laici æquè fruantur vijs, pontibus, fontibus, & similibus: & Respublica hæc omnia disponat æquè in laicorum ac Clericorum vtilitatem, & ipsi Clerici non possint hanc dispositionem, vtpotè toti Reipublicæ necessariam impedire, consequens est quod omnes teneantur contribuere, quia sic iustitia distributiua petit, vt qui sentit commodum, debeat sentire & in commodum, l. secundùm naturam, ff. de regul. iur. l. Qui sentit, de regul. iur. in 6. & distributio talis non tam est tributum Principi exhibendum in signum suæ superioritatis, quàm quædam beneficij à Republica accepti solutio, vbi non de contributione ad aliquid, quod tantùm ad ornatum deseruiat, agitur, sed quod sit reuerà necessarium, cùm necessitas non habeat legem, ex quo arguit Abbas in citat. Cap. Non minùs. Non inquam allegari possunt, sicut neque id, quod à Nobis dictum citato Tit. 3. num. 136. quia ea omnia casum sine circumstantijs præmissis attingunt.

Et in eo quidem de reparatione muro [Et pro murorum reparatione illæ.]rum agendo plures sunt qui censeant Ecclesiasticos ad illam teneri, & posse etiam à laica potestate compelli, videndi apud Dianam Parte 1. Tract. 2. Resolut. 39. & Tract. 3. Resolut. 22. ex quibus est P. Henriquez Lib. 10. qui est de Sacramento Ordinis Cap. 15. num. 5. lit. I. vbi ita scribit: Cùm [num. 5. P. Henriq.] adest caussa boni communis, quæ ex æquo concernit Clericos & laicos, vt pro ponte, fonte, aut murorum reparatione, quod dicitur bonum procommunale, & exprimitur lege Regni, quæ sanè corrigitur iure Canonico, vt quidam putant, sed declarat prædictum ius, & mentem Pontificis. Hæc ille: vbi post vocem sanè apponenda est negationis nota, vt constat ex Glossa lit. L. vbi post adductas leges, & Doctores ita subdit: Quæ iura in hoc non sunt correcta iure Canonico, sed illud declarant, accedente consuetudine, quæ est optima legum interpres. Sic per sententiam Senatus Regij declaratum est teneri Clerum ad contributionem, vt oppidum, quod Rex vendere parabat, se redimat, quia id est bonum æquè concernens Clericos. Sic doctus Pater. Vbi & addi potest murum, de quo agitur, non solùm æstui maris oppositum, sed bellicis incursionibus, ex quo & necessitas contributionis videtur augeri. Et cùm prædicta sententia id pro se habeat, quod dictus scriptor, & alij ab ipso, & à Nobis citati nuper, accumulant, erunt forsitan qui iuxta eam operari velint, non attendentes, quæ specialia sunt, vnde non facilè conniuendum ipsis, sed pro virili repugnandum, cùm inter Catholicos, & eximiè profectò tales, res agatur: & condescensio facilis in istis ab Innocentio Tertio in citato Cap. Aduersus, sicut & à Leone X. in Concilio Lateranensi damnabilis iudicatur, dum ille imprudentiæ consulit, hîc consensum prohibet, de quo dictum citato Tit. 3. Thesauri num. 122. Circa vitandas autem turbas videantur dicta num. 135. & 136. In hoc siquidem, sicut in multis alijs humanis præceptis, si obseruantia in casu particulari sit præiudicialis futura, eorum cessat obligatio, quando in odium Ecclesiasticæ libertatis non procedunt laicæ potestates, tunc enim cum D. Thoma Cantuariensi vsque ad sanguinem resistendum.

Quia verò de Religiosorum fauore agi [Ex eo quòd Religiosi non veniant nomine Cleri vt argui queat.]tur, potest in casu præsenti specialiter obseruari, cùm Canones Sacri onus contributionis admittendum ratione peculiaris necessitatis indulgent, de Religiosis non agere, sed de Clero, vt videre licet in citato Cap. Non minùs, quod in citato etiam Cap. Aduersus confirmatur, & quibusdam adiectis roboratur: sic enim ibi: Nisi Episcopus & [Cap. Non minus.] Clerus tantam neceßitatem vel vtilitatem aspexerint &c. Iuxta id, quod præcesserat: De bonis Ecclesiarum & Clericorum, & pauperum Christi vsibus deputatis, volunt ferè cuncta compleri. Clericorum autem nomine non venire Religiosos communis scriptorum sententia est, iuxta quam locutus P. Sa verb. Clericus num. 1. quando de odiosis agitur, scilicet de oneribus imponendis. Pro quo P. Thomas Sancius lib. 6. in Decalogum Cap. 15. num. 74. Angelum, Siluestrum, & Tabienam adducit, & à Nobis obseruatum citato Tit. 3. num. 140. Sed verò licet præfata doctrina communiter recepta sit, in negotio præsenti sunt qui aduersentur, vnde Cardinalis Tuschus Tomo 1. lit. C. Conclus. 399. [Cardinalis Tuschus.] ita scribit: & Religiosi & Monasteria etiam exempta comprehenduntur in Clero, & sunt de Clero. Abbas in Cons. 7. & Consil. 26. lib. 2. Extende etiam in onerosis, quia Monasteria exempta tenentur contribuere oneribus imminentibus Clero, secundum vnam opinionem, licet in contrarium sit textus in Cap. Quàm sit. 18. q. 2. ita Abbas Consil. 26. Sic ille. Cùm ergo opinio sit laicæ fauens potestati, ex prædicta de Cleri significatione doctrina non videtur certum omnino posse præsidium aduocari. Vnde vrgendum ex priuilegijs, de quibus dictum citato num. 140. & orandus Dominus vt pium potestatibus dictis erga Ecclesiam Matrem honorificatam infundat affectum, ne etiamsi & iura & priuilegia faueant, se ijs, quæ num. 603. dicta ex aliquorum mente sunt, studeant defensare.

SECTIO L.

Circa legem quamdam Indos donari prohibentem.

HAbetur illa Tit. 10. lib. 5. nouæ reco [Lex Indos donari prohibens.]pilationis, & est ordine 12. tenoris sequentis: Mandamos que de aqui adelante ninguna merced se haga à persona alguna de Indios. Ante quam sic habetur: Don Carlos y Doña Iuana (eius mater) en Valladolid año de 1523. peticion. 26. Circa quam inquiri potest an ex ipsa obligatio aliqua conscientiæ suboriatur. Et duplicem illius intellectum adducit Ioannes Matienzus Glossa 1. Prior est vt prohibeatur ipsorum Indorum donatio, ne vt serui possideantur; sunt enim omnes liberi, nec ex aliqua caussa effici possunt serui, vt in l. 21. Indiarum. Posterior vt prohibeatur ne habeantur tamquam Vassalli, quod respectu Regis tantum habent, etiamsi fuerint Commendati, Commendatarij siquidem sola possunt exigere tributa, sine iurisdictione aliqua soli Regi, & eius loco iustitiam administrantibus competenti, vnde & tributi pars eo titulo Regi reseruatur, pro quo & sic loquitur: Prout nunc factum est per prudentißimum, egregiumque virum omnibus numeris consummatißimum Dom. Franciscum à Toleto huius regni Peru Proregem meritißimum. Quare ad hunc effectum partem tributorum septimam Regiæ Coronæ, me consulente, adiudicauit in taxationibus nouis tributorum, quas in toto regno denuò Regis mandato fecit. Quare secundus intellectus mihi applaudit. Sic ille, cui & applaudunt Azeuedus Ibidem nu. 1. & Dom. Solorzanus Tomo 2. de Iure Indiarum Lib. 2. Cap. 1. num. 27. & 28. & in Politica Lib. 3. Cap. 1. circa finem vers. En segundo lugar, & seqq.

Sed quidem pro nullo ex præfatis sensi [Nullius videri momenti ostenditur.]bus lex ista alicuius videtur esse momenti. Quod enim ad seruitutem attinet, de illa profectò non agit, vnde intellectus talis docto Scriptori non placuit, nec erat cur, si reuerà talis esset, in noua recopilatione poneretur, quandoquidem id, quod ad seruitutem attinet, satis superque est legibus Indicis cautum, & sufficientissimè promulgatum. Quod verò ad Vassalagium spectat, sine sufficienti fundamento dicitur, cùm nullatenus exprimatur, vnde sic asserentes videntur diuinare. Deinde vt Dom. Solorzanus affirmat, lex dicta ad ininstantiam Episcopi Chiapensis lata est, facta conuenienti supputatione temporis, in quo ille circa res Indicas, bono quidem zelo, sed, vt iudicarunt, multi, non secundùm scientiam, turbas, illas, de quibus Indici Scriptores, & nostrates, & exteri etiam, excitauit. Quod quidem id, quod [Chiapensis Episcopi contentio.] ante dictam legem extat, videtur non leuiter indicare, cùm dicitur Peticion. 26. sicut & locus & tempus, En Valladolid año de 1523. Ibi enim tunc præfatus Episcopus caussam Indorum vrgebat, præsens quidem, si non (vt sæpè aliàs) immediatione suppositi, immediatione virtutis; quod ex relatione eiusdem constat Proposit. 29. Atqui ille non de vassalagio tantùm, sed de commendatione qualicumque agebat, vt sequentia eiusdem verba reddent manifestum, sic enim in citata Propositione: Vltimamente su Magestad estando en [Eiusdem narratio.] esta Villa de Valladolid en el año de 523. por el mes de Iunio, teniendo informacion como el dicho repartimiento era iniusto y tyranico, y ser causa de perecer todas aquellas infinitas naciones, auiendo precedido por su mandado ayuntamientos de Letrados de sus Consejos, y de Theologos, y de personas de muchas letras, y de buena y santa vida, como su Magestad mismo refiere: à los quales parecio que con buena conciencia, pues Dios N. Señor crio los dichos Indios libres y no sugetos, su Magestad no podia mandarlos encomendar, ni facer repartimiento dellos à los Christianos. Estas son palabras formales de su Magestad en vna instruction, que enuio à Hernando Cortes, que poco auia que era entrado en la Nueua-España por las mismas tyranicas conquistas, en la qual le mandò que no hiciese encomienda, ni repartimiento, ni deposito alguno de Indios en Españoles, sino que los dejase viuir libremente como sus Vassallos en estos Reynos de Castilla viuen: y si quando aquella instruction llegase vbiese hecho algun repartimiento ô encomienda, luego lo reuocase, y los pusiese en su libertad &c. Iuxta quæ manifestè infertur legem præfatam pro solo vassalagio remouendo conditam non fuisse.

Verum nihilominùs est etiam pro auer [Pro vassalagio etiam remouendo agit.]tendo illo præfatum egisse Episcopum, vt videre est in Octauo remedio ab eôdem proposito Regijs Consiliarijs, & alijs pro consultatione adhibitis, de qua nuper, & pro quo sic ille: El octauo remedio, y que entre todos los remedios dichos es el mas principal y sustancial; porque sin este todos los otros valdrian nada, porque todos se ordenan y enderezan à este, como medios à su propio fin, en el qual va mas, è importa à V. Magestad, que nadie puede expresar: y va tanto, que no va menos que perder todas las Indias, ô ser Señor de las gentes de ellas, ô perderlas todas: Es este, que V. Magestad ordene y mande, y constituya con la suso dicha magestad y solenidad en solemnes Cortes por sus Pregmaticas sanciones, è leyes Reales, que todos los Indios, que ay en todas las Indias, asi los ya sugetos, como los que de aqui adelante se sugetaren, se pongan y reduzgan y encorporen en la Corona Real de Castilla y Leon, en cabeza de V. Magestad como subditos y Vasallos libres, que son, y ningunos estan encomendados à Christianos Espanoles; antes sea inuiolable constitucion, determinacion y ley Real, que ni agora, ni ningun tiempo jamas perpetuamente puedan ser sacados, ni enagenados de la dicha Corona Real, ni dados à nadie por Vasallos, ni Encomendados, ni dados en feudo, ni en Encomienda, ni en deposito, ni por otro ningun titulo, ni modo ô manera de enagenamiento, ô sacar de la dicha Corona Real por seruicios, que nadie haga, ni merecimientos que tenga, ni neceßidad que ocurra, ni causa ò color alguna otra, que se ofrezca ô se pretenda. Para firmeza de lo qual V. Magestad Iure formalmente por su fe, y palabra, y Corona Real, y por las otras cosas sagradas, que los Principes Christianos tienen de costumbre jurar, que en ningun tiempo por su persona Real, ni por sus Sucesores en estos Reynos, y en aquellos, en quanto en si fuere lo reuocaràn, antes les mandarà expresamente en su Real testamento que siempre lo guarden y sustenten y defiendan, y en quanto en si fuere lo confirmen y perpetuen. Y esto es asi necesario por veinte causas ô razones siguientes. Hæc ille anno 1542. Ex quibus apparet ipsum pro depellendo etiam vassalagio fuisse solicitum, quod in rationibus subiunctis frequenter inculcat, & præsertim 14. vbi illud: Ha de ser pues V. Magestad de dar vn quilate de juridicion, ni señorio, ni vn Vasallo en las Indias à nadie, muy demasiadamente escaso, y encerrarla y guardarla en su Real Corona, como la niñilla con el parpado de los ojos.

Cùm ergo lex, de qua loquimur, con [Lex præfata non obseruata, vnde pro confirmatione actum.]dita fuerit ab Imperatore, & eius matre Serenissima Ioanna dicta anno 1523. dubitare iuuat quomodo Chiapensis Antistes sic pro ea condenda instet. Huius tamen dubij solutionem exhibet ille Ratione 19. vbi ita scribit: la decima nona razon es, porque esta fue determinacion muy acordada, considerada y disputada, y como Christianißimo Principe concluida y mandada executar por vuestra Magestad, con acuerdo y parecer de su Consejo Real, y de muchos Theologos y sieruos de Dios el año de 1523. y la mandò enuiar à Hernando Cortes, que la platicase y executase, la qual dice asi: Otro si, por quanto por larga experiencia &c. Donde V. Magestad confiesa que mandò juntar muchas personas doctas y temerosas de Dios, para que platicasen lo que en esto podia y debia hacer, y que todas le respondieron despues de muy platicado y disputado y considerado, que con buena conciencia no los podia dar ni encomendar à los Españoles, y por tanto que le mandaba que no los diese, ni encomendase, ni depositase, è si lo auia hecho lo reuocase todo: y el pecador por su propio interesse no lo quiso hacer, y V. Magestad pensò siempre que lo auia hecho, en cubriendo todos à V. Magestad la verdad. Tambien la mandò dar y executar al licenciado Ayllon, que iba por Gobernador à la Florida, como parece en su instruccion &c.

Inobseruantia ergo legis dictæ, & ac [De nouo edita paulo post reuocatur.]ceptationis defectus eam inutilem, & obliuione quasi sepultam reddiderunt. Et præfati Antistitis clamor inualuit, vt inter leges Indicas ea, quæ sine vi & efficacia iacebat eodem anno poneretur. Pro quo citatus Matienzus, & ex eo D. Solorzanus. Sed neque illa diu viguit, ex vtero ferè translata ad tumulum; nam anno 1545. reuocata fuit die 20. Octobris alia edita, per quam liceret Proregibus, & Indiarum Moderatoribus Indos more solito commendare, vt Commendatarij eorum tributis potirentur, dum viuerent, & filij, vel vxores eorum, iuxta formam Regijs decretis traditam, ita quòd non excederet duorum vitam. Circa quam potestatem moderationes adhibitæ, vt modò non illa in Proregibus extet eius amplitudo, quæ annis prioribus videbatur. Et hoc quidem dicto Prælato arridere non potuit, qui Commendam quocumque modo factam eisdem inconuenientibus obnoxiam contendebat: Aunque [Chiapensis verba.] reseruen para si la juridicion y dominio vniuersal y supremo, y tambien la juridicion baja ô immediata, vt ipse habet ratione 1. Eius ergo tandem rationes non ita concludentes deprehensæ sunt, vt contra illas disponere Augustissimo Imperatori, qui legem priorem condiderat, non liceret.

Ex quo & positio nostra redditur mani [Recopilatam fuisse nil iuuat.]festa, legem scilicet dictam nullius esse momenti. Contra quod ex eo argui potest, quòd in Noua recopilatione proposita reperiatur, ex quo saltim videtur inferri obligationem non conferendi vassalagij superesse. Contra quod tamen est legem dictam pro vassalagio non esse specialiter constitutam, sed pro omnimoda, & cuiusuis generis donatione, vt ex discursu præcedenti liquet: neque alio sensu in Recopilatione vulgata, quàm fuerit primæ eius conditionis: atqui sub eo propositam fuisse affirmari nequit, ita vt eius vigeat obligatio, & de peculiari alio non constat: ergo absolutè sentiendum nullam ex reproductione obligationem resultare. Videtur ergo, vt quibusdam placet, ex defectu notitiæ id factum, quæ si adfuisset, editionis anno 1542. quando confirmata & roborata illa, fieri debuisset.

Inter rationes autem à Chiapensi Præ [Chiapensis ratio contra commendas, ex electione Regiæ personæ.]lato allatas prima videtur specialiùs conscientiæ negotium vrgere: arguit enim ex obligatione Regibus Catholicis à Sede Apostolica imposita circa conuersionem Indorum, quando eis Indiarum est facta concessio, iuxta quam per semetipsos & non per alios debent caussam istam agere, & promouere, & ita Indos nulli alteri tradere, sed suo sub dominio, cura & tutela conseruare, & ita commendas, quomodocumque illæ constiterint, salua non posse conscientia constare; iam enim illi alienæ curæ, & minimè securæ, sed apertè exitiosæ, committuntur. Nam ex magnitudine dignitatis, ex magna perfectione personæ, ex ponderositate caussæ, siue rei, præsumitur electa industria personæ quia credidit Princeps eos, qui ob singularem industriam, explorata eorum fide & grauitate ad huius Officij magnitudinem adhibentur, non aliter iudicaturos esse pro sapientia ac luce dignitatis [l. 1. Tit 11.] suæ, quàm ipse foret iudicaturus. ff. de Offic. præfect. prætor. in fine. C. de Summa Trinitate, in Epistola, inter claras. Quæ in casu nostro concurrunt, cùm de magnitudine dignitatis Regum Catholicorum constet, ac singulari eorum zelo pro amplificanda Catholica religione: & negotium tale sit, vt nullum maius excogitari possit, mundi inquam noui conuersio. Quod roboratur ex duplici iuris regula, quando scilicet in commissione apponitur clausula, De tua fide, prudentia, aut rectitudine confidimus, vel adijcitur præceptum. Et vtrumque in Bulla Alexandri VI. videre licet. Et Reges quidem Catholici se ita facturos iuridica sunt pollicitatione testati, quæ pollicitatio à Sede Apostolica acceptata, in pactum transijt, à quo non licet tuta conscientia resilire.

Sed hæc non vrgere facilè demonstratur: [Nullius esse roboris demonstratur.] concedimus enim electam Regum Catholicorum industriam in negotio propagationis fidei, & eam iuxta eam formam, sub qua est ab Apostolica Sede concessa in alium non posse transferri, & ita neque Regem alium prærogatiua tali inuestire, & propagationis dictæ constituere promotorem, aut alicui ex filijs eam deferre curam cum eadem, quæ sibi est tradita, potestate. Cùm verò ipse ea exequi nequeat, quæ ad munus tale necessaria sunt, aliorum potest & debet vti ministerio, quod quidem Bulla in ipsa Pontificiæ concessionis habetur expressum. Duo autem sunt ad negotium præfatum requisita. Primum instructio circa res fidei, & morum Christianorum cum Sacramentorum administratione. Secundum, Indorum protectio, vti miserabilium personarum, quæ tunc opportunior, quo immediatior, & magis peculiaris, vt non omnes ad vnius pertineant curam, sed speciales habeant protectores, quibus proptereà subsidijs temporalibus obsequantur. Hæc ergo à Regibus Catholicis magna sunt circumspectione disposita: Parochi enim, qui circa primum adlaborent Indis designantur, & protectionis cura Commendatarijs aliquibus demandatur, quibus Indi ea soluant tributa, quæ essent Regibus ipsis [Obiectioni ex abusu fit satis.] soluturi. Sed clamat hic præfatus Antistes, & gratiam Commendatarijs factam in rabiem verti lupinam ingeminat, & neque vmbram protectionis in illis deprehensam. Sit hoc verum turbidis illis temporibus, posteà certè moderatiùs actum, & Indi in Commendatarijs multis sedulos sunt experti defensores: quidquid de nonnullis minùs pijs fuerit; quod si nonnullorum defectus obstare censendus sit, amoueantur etiam Parochi, plures siquidem quæ sua sunt quærere deprehensi sunt, non quæ IESV Christi, in quo & repertus Episcopus auri Sacra fame damnabilis, de quo Auctor idem in Relatione de Terra firma. vers. Y porque: & quidem Reges tributa sibi debita alijs quibusdam suo iudicio benemeritis cedere nihil habet Commissioni Pontificiæ contrarium, neque id est per alium agere quod suæ est tantùm industriæ reseruatum. Quod autem cum remuneratione huiusmodi cura aliqualis tributariorum iniungatur, nihil Indis præsefert incommodi; immò commodiùs cum ipsis videtur agi, quàm cum illis, qui Regi tributa pendunt, cùm habeant pro se & Regiam curam, quæ omnibus est communis, & quam diximus, peculiarem.

