P. Thomas Sancius Lib. 2. de Matrimonio [P. Sancij aduersantis rationibus obuiatur.] Disputat. 40. nu. 8. sententiæ nostræ non acquiescens, sic contra illam arguit: Episcopus solùm potest in hoc casu dispensare ratione necessitatis vrgentis: sed quando adest potens dispensare, ad quem confugi potest, necessitas cessat: ergo non potest Episcopus. Et confirmatur, quia Sacerdos simplex quamuis in articulo mortis constitutum possit absoluere ratione vrgentis necessitatis; si tamen ea cesset, quia vel Pastor ordinarius, vel ab ipso expositus, haberi potest, nequit absoluere. Rursus, quia ideò Pontifex eam facultatem concedit, vt simili necessitati consulatur. Sed hæc non vrgent, concedimus enim Episcopum solùm posse dispensare ratione necessitatis, quia perse loquendo, & secluso quocumque priuilegio, tamquàm ad Pastorem proprium spectat dispensatio: eo autem ipso quòd sic spectet, ex accidentaria alterius facultate nequit in eo facultas ista cessare. Dici etiam potest Episcopum non ratione absolutæ & omnimodæ necessitatis posse dispensare, sed quia dispensatione indigens est impeditus adire Pontificem: eo enim ipso quòd tale impedimentum extet, dispensandi facultas ad proprium Pastorem reuocatur, cui si non esset reseruata competeret, iuxta citati Scriptoris doctrinam Lib. 1. Disput. 61. nu. 3. & Lib. 7. Disp. 1. num. 9.

Confirmatio pro Nobis facit, quia sim [In articulo mortis quiuis Sacerdos absoluere potest, etiam proprio præsente Pastore.]plicem Sacerdotem in eo articulo posse absoluere, non obstante proprij Pastoris, aut ab eo expositi præsentia, communissima sententia est, pro qua plures Auctores adducit P. Dicastillus Tomo 2. de Sacramentis Disput. 10. nu. 365. pro qua & in sequentibus egregiè militat P. Baunij Tomo 1. Tract. 4. Quæst. 34. & alij apud Leandrum Tomo 1. Tract. 5. Disput. 11. Quæst. 18. licet ipse cum alijs oppositam tueatur, probabilitatem tamen alterius contestatis: si vnum P. Luysium excipiamus in eo improbabiliter locutum, & ita à multis ex præfatis reiectum, P. Dicastillo, Leandro, & Cardinali Lugo de Pœnitentia Disput. 18. nu. 24. & præ alijs à Diana Parte 4. Tract. 4. Resolut. 161. vbi affirmatiuam sententiam, quam cum multis tenuerat Parte 1. Tract. 5. Resolut. 5. alijs additis vt æquè probabilem proponit, & roborat nouis superinductis firmamentis, vt eam non obscurè amplecti videatur. Quæ quidem satis Nobis sufficientia sunt, vt rationem P. Sancij parùm robustam ostendamus.

Quod autem postremò obijcitur, parui [Ex concessione priuilegij non semper sequitur sine illo aliquid fieri non posse.] est profectò momenti: Si enim sensus sit à Pontifice concedi ratione vrgentis necessitatis, nihil diuersum additur ab eo quod in priori est ratione positum, & iam à Nobis eneruatum. Si autem velit concedi ratione necessitatis, supponendo non esse aliàs pro dispensatione huiusmodi facultatem, si enim esset, frustra concessa videretur: Ad id facilis est ex communi doctrina circa priuilegia responsio, quandôque videlicet illa concedi ad ea, quæ sine ipsis fieri possent; & tunc ad maiorem certitudinem, & securitatem conscientiarum deseruit. Sic in Bulla Cruciata extat priuilegium circa ieiunium pro sexagenarijs, qui tamen sine illo ab ea sunt obligatione liberi, iuxta probabilissimam sententiam quamplurium scriptorum, quos adducit & sequitur citatus Auctor Lib. 7. de Matrim. Disput. 32. num. 17. & Tomo 2. Consiliorum libro 5. Cap. 1. Dub. 4. vt alia multa omittam, quæ in Compendijs occurrunt, & videri possunt dicta Tomo 2. Thesauri Tit. 12. num. 163. Cùm ergo Resolutio præfata adeò probabilis sit, & tuta in praxi, consuli meritò potest, & à Capitulo S. V. iuxta illam sine offendiculo dispensari, de cuius ampla potestate videri etiam potest citatus Leander Disput. 17. citata Quæst. 43.

Additio vtilis circa nuper dicta, & potestatem absoluendi in articulo mortis.

POsse Sacerdotem simplicem absoluere [Ex casu pro mortis artiticulo non benè argui circa dispensationem.] in articulo mortis habentem casum reseruatum, etiamsi proprius adsit Pastor, aut legitimè expositus dictum à Nobis, & obiectio ex contraria sententia deducta, ex manifesta probabilitate depulsa. Modò addendum, etiamsi dicamus in casu absolutionis id non licere, nihilominùs dispensationem posse in casu, de quo est sermo, conferri. Ratio est, quia in ordine ad abso [Ioannes Sancius Disput. 44. n. 16.]lutionem debet eligi secura sententia, ne æterna salus in discrimen adducatur, si contingat falsam esse sententiam, iuxta quam pœnitens operatur, quæ est multorum satis probata doctrina, licet non desint aliqui secus sentientes. In casu autem dispensationis nihil tale accidit, vt n. 633. remanet comprobatum. Item pro sententia negante facultatem absoluendi, vt Auctores eam sequentes affirmant, stat sensus & vsus Ecclesiæ, immò & præceptum, vt inferiùs videbimus, secus pro dispensatione. Prætereà simplex sacerdos non est proprius Pastor, nec Pastoris proprij locum tenens, sicut in casu nostro: & ad illum quidem spectat oui suæ consulere existenti in omnium maximo periculo, iuxta Pastoris Officium, non ita exactè à simplici sacerdote præstandum. At in casu nostro Commissarius non est proprius Pastor; & ita licet ad illum possit haberi recursus, non est tamen Pastori potestas similis deneganda. Hæc cùm ita se habeant, iuuat circa facultatem absoluendi specialius aliquid addidisse.

Doctor D. Petrus Aingo Ezpeleta in Se [D. Ezpelet. negans simplici Sacerdoti facultatem in illo.]lectis de casibus tempore mortis occurrentibus Tract. 5. Resolut. 59. num. 9. & seqq. Statuit simplicem Sacerdotem præsente approbato Diœcesano non habere iurisdictionem ad absoluendum moribundum, pro quo quamplures Auctores adducit, & sententiam hanc satis constare ait ex Rituali Romano Pauli V. vbi sic dicitur: Sed si periculum mortis immineat, approbatusque desit Confessarius, [Ex Rituali Pauli V. non benè arguit.] quilibet Sacerdos potest. Sed reuerà non constat, nam Pontifex id statuens, quod est certum, quæstionem inter Theologos controuersam non attigit, sed suæ probabilitatis iure quamcumque partem gaudere permisit. Deinde cùm in eo articulo debeat pœnitens securam, vt diximus, sententiam amplecti, meritò potuit Pontifex ita loqui, sine probabilis sententiæ detrimento, quando bona cum fide iuxta illam administratur & suscipitur Sacramentum. Addendum verba præfata non esse in Rituali, sed alia nostræ potiùs fauentia positioni. Videatur.

Arguit deinde, quia præcipuum funda [Sicut neque ex limitatione admissa in definitione Concilij Tridentini.]mentum affirmantis sententiæ est Concilij Tridentini definitio Seßione 14. Cap. 7. vbi sic illud: Verum tamen piè admodùm, ne hac ipsa occasione aliquis pereat, in eadem Ecclesia Dei custoditum semper fuit, vt nulla sit reseruatio in articulo mortis: atque ideò omnes sacerdotes quoslibet pœnitentes à quibusuis peccatis & censuris absoluere posse. Sic Concilium. Atqui hoc non vrget: Ergo. Minor ostenditur, quia neque sacerdos hæreticus, excommunicatus non toleratus, aut degradatus, præsenti simplici sacerdote potest absoluere: Ergo potestas dicta non est ita vniuersaliter accipienda, sed conuenienti cum antelatione, quàm & Auctores aduersi in præfatis necessariam recognoscunt.

Sed neque hoc vrget, licet enim sint qui Mi [Nullum Sacerdotem exceptum iuxta illud, etiamsi concurrant omnes aliàs impediti.]norem admittant, sunt tamen plures & graues scriptores exceptionem respuentes, ex quibus Cardinalis Lugo suprà num. 37. ita scribit: Hanc graduationem & Ordinem, maximè cùm ex neceßitate, qua ab his Auctoribus adstruitur, vt absolutio aliter data non valeat ex defectu iurisdictionis, nimis scrupulosam existimo. Incredibile enim est Ecclesiam noluisse dare in eo articulo facultatem, nisi obserua [Cardinalis Lugo.]retur ille ordo, quem ne doctißimi quidem homines sciunt, nec nisi cum magno studio & attentione cognoscere possunt; quo modo infirmus aut moribundus ad eam subtilitatem speculandam obligari prudenter poterat? Dicendum ergo est Ecclesiam posita necessitate, quòd scilicet periculum sit mortis, & proprij Confessarij copia non sit, omnibus alijs indifferenter facultatem concedere; nam omnes ibi enumerati, si verè iurisdictione carent, sacerdotes simplices sunt: nec refert quòd hic Sacerdos alibi fortè expositus sit, vel iurisdictionem habeat: nam hîc & nunc est simplex Sacerdos, & verba Tridentini vniuersalia sunt, vt in casu neceßitatis omnis Sacerdos poßit absoluere. Hæc ille. Quod & tenent Leander citata Disputat. 11. Quæst. 21. P. Mendus in Bullam Cruciatæ Disp. 22. num. 13. P. Bauny Tomo 1. Tract. 4. Quæst. 34. vers. Quid si ad manum: & seqq. Vbi specialiter soluit ea, quæ circa hæreticum obijci possunt. Illustrissimus Acacius de Velasco Tomo 1. Resol. moral. verb. Absolutio num. 1. cum Ledesma ait oppositum esse securius, manifestè indicans aliud esse securum, & iuxta mentem Concilij. Naldus verb. Confeßio & Confessarius n. 31. & alij.

Et quidem si circa aliquem difficultas [Neque hæreticum.] esse posset, maximè circa hæreticum ob periculum peruersionis, vel quia de Sacramento Pœnitentiæ sinistrè sentiret: Atqui ea cessare possunt: Ergo. Minor ostenditur: Nam si cessare non possent, etiamsi solus moribundo adesset, non posset hic illi confiteri, vt est euidens: quod tamen receptissima Doctorum sententia negat. Quidquid P. Arriaga secus videatur sentire Tomo 8. Disput. 39. num. 21. dum ex lege charitatis affirmat teneri moribundum non eligere hæreticum, quia sine peccato nequit administrare Sacramentum, licet absolutè possit, vnde præcedentibus Auctoribus pro responsione adhibitis accensendus. Et ille quidem non curandum simile scandalum passiuum ait, quia moribundus posset habere adeò grauem difficultatem confitendi respectu alicuius, vt ea esset sufficiens ratio passiuam occasionem dandi alteri non benè disposito, cui placeat confiteri. Atqui hoc potest respectu hæretici euenire: Ergo confiteri licebit ipsi. Ex quibus apparet perperàm asserere necessariò fatendum præsente Sacerdote simplici non posse præfatos absoluere, eum, cum quo decertamus, Auctorem.

Qui & prætereà argumentatur ex Con [Ex Tridentino leuis obiectio discussa.]cilij Tridentini verbis citato in Capite, sic enim ibi: Visum est vt atrociora quædam & grauiora crimina, non à quibusuis, sed à summis dumtaxat Sacerdotibus absoluantur. Tunc sic. Illud Quibusuis, etsi vniuersale sit, non comprehendit Sacerdotes simplices, sed approbatos; nam licet atrociora crimina non reseruarentur, non posset ea simplex Sacerdos absoluere: Ergo argumentum ex simili nota vniuersalitatis, cum de articulo mortis agitur, nihil concludit, sed Confessarium indicat approbatum, nisi aliud addatur. Responsio est facilis; nam cùm de articulo mortis agitur, & dicitur Omnes Sacerdotes non est vnde vniuersalitas limitetur, sicut in priori loco; & ratio, quæ adducitur, id apertè indicat: Ne hac ipsa occasione aliquis pereat. Verba ergo Concilij explicanda iuxta subiectam materiam.

Insurgit insuper ex eo quòd Auctores [Alia ex non concessa facultate pro non reseruatis.] pro nostra sententia stantes ex ablata à Concilio reseruatione præcipuum desumunt fundamentum. Tunc sic: Ergo non possunt absoluere ab ijs peccatis, quæ reseruata non sunt. Illatio videtur clara. Tunc vltra: Ergo neque ab alijs, quæ sunt reseruata, & respectu quorum reseruatio cessat. Probatur illatio: quia sublata reseruatione peccatum remanet in statu peccati simplicis, sicut alia non reseruata: Atqui ab illis nequit simplex Sacerdos absoluere, si adsit pro ijs absoluendis expositus: Ergo neque ab alijs similem habentibus statum sublata reseruatione. Sic ille ex P. Petro Hurtado Tomo 1. in 2. 2. Disp. 84. §. 162. & posset etiam ex P. Arriaga, qui circa non reseruata similiter philosophatur dicens videri id sibi valde probabile num. 18. & recepto vsu omnium Religiosorum, & prætereà quia Concilium solùm agebat de reseruatione aliquorum peccatorum enormium, quam subiungit nullam fuisse aut esse in Ecclesia Dei pro articulo mortis: circa reliqua verò peccata mortalia non reseruata nihil dicit ibi quòd possint à quocumque Sacerdote etiam non approbato, & in præsentia habentis iurisdictionem, absolui: non ergo debemus nos eam licentiam extendere.

Respondeo negando priorem illationem, [Disiecta illa, & oppositum demonstratum.] siquidem facultas à Tridentino concessa in mortis articulo, ad non reseruata etiam extenditur: quod benè probat P. Dicastillus specialiter contra P. Molinam Tractatu 3. de Iustitia Disput. 63. num. 2. vers. Nos verò, tum quia in generali concessione pro reseruatis censentur etiam non reseruata concedi. Tum etiam quia in Concilio expressè conceditur facultas pro omnibus peccatis, ibi A quibuscumque peccatis. Vbi & Concilium ex eo quòd omnibus Sacerdotibus concedatur facultas circa reseruata, colligit esse illam circa omnia, dum sic ait, postquàm dixerat custoditum semper in Ecclesia fuisse, vt nulla sit reseruatio in articulo mortis: Atque ideò omnes Sacerdotes quoslibet pœnitentes à quibuscumque peccatis &c. His addo à Concilio omnem sublatam reseruationem: [Concilium Trident.] ei autem, qui absoluere ab aliquibus peccatis nequit, talia peccata propriè loquendo dici possunt reseruata: quandoquidem reseruatio idem est ac ademptio facultatis necessariæ Sacerdoti ad absolutionem culpæ, vt benè P. Bauni citato Tractatu 4. Quæst. 27. Atqui manifestum est ei, qui non potest absoluere, adimi facultatem necessariam, vnde & respectu eius datur reseruatio. Neque cùm dicitur ademptio, significatur sublatio alicuius, quod habuerat priùs, sed denegatio eius, cuius absolutè est capax; cùm euidens sit multos esse casus reseruatos respectu eorum, pro quibus numquàm illi facultatem habuerunt. Deinde ratio adducta à Concilio hoc etiam conuincit; Ne hac ipsa occasione aliquis pereat: cùm euidentissimum etiam in aperiendis Superiori peccatis grauibus non reseruatis, ingentem esse in multis difficultatem, immò & in venialibus quibusdam, ex quorum admissione opinio potest aliquomodo bona ab eo de subdito concepta denigrari, vt mendacia, comessationes, furtiuæ visitationes & sic alia. Neque ex recepto vsu Religiosorum argumentum sumi momenti alicuius potest, qui vt in plurimùm id faciunt vt perfectiùs operentur; siquidem eorum Confessiones in mortis articulo de peccatis iàm Confessis sunt, pro quibus Sacerdos quiuis iurisdictionem habet, sicut pro venialibus, iuxta receptum dogma Theologorum. Quod & de ordinario Confessario tenet citatus Ezpeleta num. 14. cum P. Hurtado suprà §. 166. & alijs. Concilium autem Tridentinum satis id, quod contendimus, innuisse, constat ex nuper dictis.

Respondet etiam citatus Scriptor P. [Definitionem Greg. XIII. à P. Molina adductam non vrgere.] Molinæ obijcienti citato nu. 2. definitionem Gregorij XIII. vt eam ipse vocat etiam adducto vers. Nos verò, declarantis scilicet, præsente eo, qui ante mortis articulum legitimus Confessarius est, non posse moribundum Sacerdoti simplici confiteri. Videatur, si iuuat responsio apud illum. Videtur sanè excessisse doctus Pater, sicut in verbo Stultitia, de quo vers. dicto, Nos verò: ita in nomine definitionis; cùm si quidquam à Pontifice responsum, doctrinale potius sapientis Doctoris responsum, quam Pontificia fuerit decisio, vnde scripto non tradita, neque à Scriptoribus obseruata. Eam autem ignorasse Nauarrum, qui contra sententiam scripsit Consilio 23. nu. 2. de pœnit. & remiss. in 2. editione, retractans illam, quam in Manuali fuerat amplexus Cap. 26. n. 26. incredibile est, cùm Romæ scriberet, & rerum huiusmodi esset diligentissimus obseruator. Quòd si & ignorasse illum, & Consiliorum etiam euulgatores dicamus, ex eo arguere etiam possumus, talem scilicet fuisse Pontificis responsionem, vt non curauerit ille in communem venire notitiam, nolens probabilibus sententijs præiudicium importare.

Neque circa præsentem quæstionem diutiùs iuuat occupari ad finem operis opportunitate transmissionis vrgente. Quæ enim Cardinalis Lugo plus alijs robustus obijcit, à P. Dicastillo soluta poterit lector studiosus inquirere: Vnde ex disquisitione præsenti, vnum aut aliud pro resolutione præcipua, ex qua illius occasio desumpta, tantùm adijciemus.

P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disputat. 30. Sect. 3. [Ex doctrina P. Suarij instantia pro dispensatione.] nu. 5. rogat an si in articulo mortis adsit Sacerdos, qui ex priuilegio habeat iurisdictionem ad absoluendum à reseruatis Summo Pontifici, debeat ille necessariò præferri alijs habentibus tantum communem iurisdictionem? & respondet negans, redditque rationem: Nam reseruatio facta Summo Pontifici non obligat in illo articulo, vel po [P. Suarez.]tiùs non comprehendit illum. Item, quia illud est veluti quoddam priuilegium, quo nemo vti tenetur, sed potest sequi Ordinarium ius. Hæc ille, ex quibus inferri potest idem de dispensatione dicendum, vt non sit necessarium ad Commissarium Cruciatæ recurrere, sed sequi ordinarium, cùm in illo facultas ad dispensandum per priuilegium habeatur.

P. Thomas Sancius Lib. 2. in Decalogum Cap. 13. nu. 14. contra Zambranam de casibus articuli mortis Cap. 4. Dub. 4. nu. 15. & Dub. 6. nu. 4. cum alijs, quos refert, affirmat infirmum, qui non potest per se adire Superiorem, aut accersere, Non teneri per litteras, aut Confessarium, & sic concludit: Nec tandem placet teneri pœnitentem accipere Bullam: Quòd non teneatur quærere priuilegium proprium, sed poßit ordinario iuris beneficio vti. Hæc sapiens ille Magister, quibus potiùs standum, quàm ijs, de quibus nu. 634. quia post opus de Matrimonio scripta, & ita re meliùs perpensa, sicut Nauarrus in retractatione sua illa protestatus, de qua nu. 640. Addi potest in hoc negotio non solùm priuilegium quærendum, sed & pecuniam erogandam; quod est onus à nemine rationabiliter iniungendum, quando sine illo potest quis ordinario iuris beneficio vti.

SECTIO LII.

Circa Constitutionem SS. D. Clementis X. in qua Regularium priuilegia quoad prædicationem Verbi Dei, & Sacramenti Pœnitentiæ administrationem declarantur.

EDita illa cum præfato titulo anno [Editio Constitutionis.] 1670. vndecimo Kalendas Iulij, seu 21. Iunij, Pontificatus eius primo, qui Nestoreos vtinam possit numerare. Et visum est circa Declarationes in ipsa contentas breuiter excurrisse, cum in illis aliqua, de quibus in Thesauro Indico, & eius Auctario, à Nobis dictum, attingantur. Ex quibus,

Primum illud: Regulares, qui in Ecclesijs sui [1. Circa benedictionem ad prædicandum in propriis Ecclesiis Religiosorum.] Ordinis prædicare voluerint, teneri ab Episcopo Diœcesano benedictionem petere. Prædicare tamen posse, quamuis illam non obtinuerint. Sufficit ergo licentia petita, & non obtenta iuxta eorum Scriptorum sententiam, qui adducti à Nobis Tomo 2. Thesauri Tit. 12. num. 331. & à Pontifice approbatur.

2. Quod si Episcopus benedictionem ne [2. Quid si contradicat Episcopus.] dum non concesserit, sed etiam contradixerit, nec in prædictis quidem Ecclesijs licere Regularibus prædicare; Eosque contrauenientes ab illo tamquàm Sedis Apostolicæ Delegato Censuris, alijsque pœnis Ecclesiasticis in vim Constitutionis F. R. Gregorij XV. Prædecessoris nostri, incipientis, Inscrutabili Dei prouidentia, coërceri, & puniri posse. Episcopum tamen absque iusta & rationabili caussa contradicere non debere. Petita ergo potest esse benedictio, & non obtenta, quando Episcopus nihil respondet, sed audit, & tacet; tunc autem contradicere censendus quando manifestè illam negat. Religiosus enim ait, volo benedictionem ad prædicandum, & Episcopus respondet, Nolo dare: contradicit ergo, quia nolle, quod alius vult, contradicere illi est, cùm nihil magis possit esse contrarium. Potest etiam accidere vt Episcopus, qui benedictionem non contulit, etsi non negauerit, volenti Religioso prædicare contradicat, prædicationem ipsi prohibendo, in quo Pontificia est declaratio manifesta. Sed cùm benedictionem non conferri ab Episcopo videatur esse indicium voluntatis oppositæ prædicationi; neque enim tacere consentientis est, iuxta vulgarem regulam, sed potiùs abnuentis, vt verba Pontificis innuunt, Ne dum non concesserit: mirari iuuat cur eo non [Obseruanda doctrina.] obstante dicat ille posse prædicare, cùm id sit contra Episcopi voluntatem, & tacitam contradictionem. Ad quod dici conuenienter potest esse modum quemdam pœnalis animaduersionis respectu Episcopi, qui cùm possit apertè concedere aut negare, rem in suspenso relinquit, & petentem anxium, suæ subordinationis & reuerentiæ debito officio frustratum. Et quidem si ineptum censuit, negare debuit: & dum non negat, secus sentire videtur. Cur ergo moras nectit? Non equidem rationabiles illæ, vnde benedictio negata ab illo, à Pontifice liberaliter indulgetur. Quòd si contingat aliquem minùs idoneum prædicare, id non videtur futurum frequens, & Episcopus id ignorare non poterit, vnde & inconuenienti ex huiusmodi prædicatione resultanti perget obuiare.

Dum autem Pontifex contra inobedien [Censuris vt possint Regulares compelli.]tes Censuris vtendum statuit iuxta Constitutionem Gregorij XV. apertè significat illam suo in robore permanere, non obstante reuocatione Vrbani VIII. tandem inuenta, de quo dictum Parte 4. nu. 160. & seqq. quod & ad Indias etiam referendum contendent magno cum fundamento Episcopi, quibus non est obstinatiùs resistendum. Resisti tamen modis à iure prouisis poterit, si iusta & rationabili caussa non extante Censurarum fulmina iaculentur, contra Pontificis mentem, si priùs de Prædicatoris meritis sufficiens informatio exhibeatur, nec credendum dicenti habere se caussas sufficientes, quas propalare non oporteat: si enim tales sint, erunt profectò occultæ, & propter occulta crimina nemo publicè infamandus est, quando iuridicè non agitur, vt in negotio præsenti; siquidem reo non citato proceditur, neque illi quidquam de ipsi obstantibus indicatur.

3. Et huiusmodi benedictionem teneri et [Pro quibus necessaria benedictio.]iam Regulares petere, si in quibuscumque Oratorijs sui Ordinis sermonem coràm populo, vel in Ecclesijs, aut ad Crates Monasteriorum Sanctimonialium eorum iurisdictioni subiectarum, licet clausis ianuis, & nullus sæcularis ibi intersit, habere voluerint. Vbi quòd coràm populo dicitur, multitudinem non exiguam videtur indicare, vox enim Populus, & in [Quid nomine populi.] Scriptura, & in Iure vtroque, ita est in vsu, sicut & in communi vsurpatione, vnde & prouerbium, [Card. Tuschus v. Populus & Barbosa circa illum Tract. de Appellatiuis.] Vox populi, vox Dei. Et de prædicatione loquendo extant Homiliæ D. Ioannis Chrysostomi ad populum Antiochenum, D. Gregorij Magni ad populum, Romanum scilicet, & D. Augustini Operum Tomus decimus continet, vt in titulo dicitur, sermones ad populum & Clericos, & in eo extat specialis sermo ad populum in Festo S. Vincentij Martyris de Iacob & Esau: pro quo & Grammaticorum lexica consulenda. Iuxta quod non erit contra declarationem præfatam, si coràm paucis in locis dictis Dei verbum proponatur, & in grangijs, etiamsi nonnulli, qui non sint de Religiosorum familia, famulis & mancipijs iuxta eorum captum prædicare. De plateis dictum Tit. 12. nu. 333. Oportebit tamen huic se Decreto penitus conformare.

Posse autem Episcopum licentiam concessu [Circa examen volentium in alienis Ecclesijs prædicare.]rum Regularibus in Ecclesijs, quæ suorum Ordinum non sunt, prædicare volentibus, illos, quamuis ab Vniuersitatibus, aut à Magistratibus laicis nominatos, etiamsi Episcopi Antecessores per tempus immemorabile hanc licentiam absque examine concedere consueuerint, quoad doctrinam examinare; Si ita ipsius arbitrio, quod moderatum & discretum esse debet, visum fuerit. Et licentiam prædicandi semel ijsdem concessam, ob rationabiles caussas, licet occultas, prædicationem tamen concernentes suspendere. Non posse tamen Episcopum generatim prohibere Regularibus, quin in Ecclesijs suorum Ordinum prædicent. Circa quæ in primis quod ad examen spectat, dubitari de iure & conuenientia nequit: prædicatio siquidem ministerium est in Dei Ecclesia præcellens, & multa in ministro requirens, vt dignè & fructuosè possit exerceri. Et cùm præsertim ad Episcopos pertineat, curandum sanè vt qui eius loco prædicaturi fuerint, tales sint, quibus id munus possit securè committi. Examen ergo conuenienter, immò & necessariò præmittendum; aliter enim dari licentia nequit, sicut in alijs nequit Officijs; aliàs cœco modo procedet illam largiturus. Hac enim de caussa Episcopi apud Pontificem examinantur, Prædicatores siquidem ex Officio sunt, & pro Canonicatu Magistrali concursus instituendus, sicut & pro Parochiali cura, vbi satis exactum habetur examen, quia de Prædicatoribus agitur. Et quemadmodùm pro Magistrali Canonicatu Theologica peritia requiritur, vnde ex Magistro sententiarum materia prælectionis assumitur; ita & in Prædicatorum examine ab Episcopis faciendum: sicut & circa scripturam Sacram, ex cuius intelligentia digna & apta dicendi ad populum copia dependet; ex cuius defectu graues & frequentes lapsus, cum dolore, risu, aut rubore audientium experientia reddidit manifestos. Non est ergo cur Religiosi querelam circa hoc possint rationabiliter efformare.

Illud difficilius, quod de occultis caussis [Pro caussis occultis notanda doctrina.] dicitur ob dicta num. 648. vnde iuxta illa videtur accipiendum. Et roboratur ex ijs, quæ Pontifex subijcit circa Confessarios, vt inferiùs videbimus: si enim circa Prædicatores idem voluisset, expressisset Cap. Ad audientiam de decimis: & cùm sit res adeò exorbitans à communi iure ac stylo, non debet, Pontifice tacente, præsumi. Et circa Confessarios quidem obligationem talem admonendi delinquentes agnoscit ille; sed non medijs inferioribus Prælatis id præstandum statuit, sed Sedi Apostolicæ manifestandas caussas huiusmodi: in Prædicatoribus ergo aliter faciendum. Quod autem de non prohibenda generatim prædicatione dicitur, circa Confessarios fuerat resolutum à S. Congregatione Cardinalium, annuente Innocentio X. Resol. 4. reddita ratione scandali, quæ & in prædicationis prohibitione est pari euidentiâ comperta.

Circa Sacramenti Pœnitentiæ administrationem.

AD hæc Religiosos ab Episcopo ad Confes [Circa approbationem extensio vetita, & circa Moniales.]sionem sæcularium in sua Diæcesi audiendas approbatos, non posse in alia Diæcesi eas absque Episcopi Diæcesani approbatione audire, quamuis pænitentes subditi sint eius Episcopi, à quo ipsi Religiosi iam fuerunt approbati. Et generaliter approbatos ad personarum sæcularium Confeßiones audiendas nequaquàm censeri approbatos ad audiendas Confeßiones Monialium sibi subiectarum; sed egere quoad hoc speciali Episcopi approbatione; Atque approbatos pro audiendis Confeßionibus Monialium vnius Monasterij minimè posse audire Confeßiones Monialium alterius Monasterij. Itidemque Confessores extraordinarios semel deputatos atque approbatos ab Episcopo ad Monialium Confeßiones pro vna vice audiendas, haud posse expleta deputatione in vim approbationis huiusmodi illarum Confeßiones audire. Sed toties ab Episcopo esse approbandos, quoties casus deputationis contigerit. Sic cùm statuit Pontifex quamplurium sententiam probabilem iudicatam expungit, non quidem generaliter loquendo de approbatione sufficiente pro qualibet Diæcesi, & respectu subiectorum quibuslibet Episcopis, quæ satis iam videbatur expuncta, saltim Episcopis ita pro suis Diæcesibus faciendum contestatis, iuxta dicta citato Titulo 12. Thesauri num. 344. sed [Plurium contraria sententia.] quando approbatus in vna Diæcesi subditum approbantis in alia Diæcesi volentem confiteri inuenit; quem posse & audire & absoluere pro certo præmittit Diana Part. 3. Tract. 4. Resol. 144. & ita esse apud Doctores receptum. Verba illius sunt: De proprio Parocho, & de Religiosis, qui per approbationem æquiparantur Parocho, non dubitant Doctores: difficultas de alijs Sacerdotibus approbatis. Sic ille, qui statim quatuor pro parte negante adductis scriptoribus, affirmantem cum decem amplectitur, pro qua & Parte 10. Tract. 14. Resol. 39. octo alios dictis insistens allegat. Et eorum plures ex primarijs sunt Scholasticæ & moralis Theologiæ luminibus.

Sed placet Sanctissimo, quod iam vidi [A Pontifice prorsus expuncta.]mus, & magnam pro eo conuenientiam extitisse debemus Nobis, libenter parituris, meritissimò persuadere. Et licet de Religiosis decisio præfata procedat, nequit ex eo rationabiliter colligi id sæcularibus licere, quod Religiosis denegatur, quandoquidem iuxta communem Doctorum sensum, pro quo nuper, Religiosi multò quàm sæculares Sacerdotes in hoc Pœnitentialis administrationis negotio à Pontificia Sede fauoribus decorati inueniantur. Et ita circa vtrosque videtur Pontifex Declarationem S. Congregationis ratam & inuiolabilem reddidisse, editam die 22. Maij 1610. de qua ex Nouario Diana citata Resolut. 39. De Parochis autem alia videtur esse ratio, quia de illis nihil, quod possit obstare, prolatum. Et valde est rationi conforme, vt Pastor cùm sit, vbicumque propriam ouem inuenerit, possit eam vitali pascere Sacramento, pro cuius administratione nihil est, quod externum concernat forum, necessarium, qua de caussa Episcopis in aliena Diæcesi ea licent, quæ sunt iurisdictionis voluntariæ. Iam quod de Monialium Confessarijs disponitur est quidem satis opportunum, pro quo & iam Decreta nonnulla præiuerant, & Cardinalium Declarationes, nec quidquam occurrit, quod hîc addere debeamus.

Ceterùm in Monasterijs, ac etiam Colle [Circa familiares Religiosorum.]gijs, vbi iuxta Regularia instituta viuitur, Posse tam Prælatos Regulares, quàm Confessores Regularium eorumdem Monasteriorum, seu Collegiorum audire Confeßiones illorum sæcularium, qui inibi sunt verè de familia, & continui Commensales; non autem illorum, qui tantùm ipsis deseruiunt. Iuxta huius Declarationis mentem videtur dicendum famulos domesticos, & mancipia posse præfato beneficio frui: commensalitas enim non dicitur proptereà quòd in eadem mensa sit ad effectum aliquem ex multis, qui in Iure habentur; comedendum, sed quia mensam in eadem habent domo expensis domini eius instructam, pro quo videndus Cardinalis Tuschus Tomo 3. lit. F. Conclus. 72. qui & num. 41. habet commensalem dici posse, qui alicuius expensis alitur, etiamsi extra domum comedat, aut partem accipiat in pecunia, de quo & num. 42.

Illos autem Religiosos, qui ad Confeßiones [De approbatione cum limitatione, & sine illa.] audiendas idonei generaliter reperti fuerint, ab Episcopis generaliter quoque & indistinctè absque aliqua limitatione temporis, certorumque locorum, aut generis personarum in Diæcesi propria admittendos. Quo ad ceteros verò, qui non adeò idonei reperientur, si petierint se admitti, arbitrio Ordinariorum relinqui ipsos cum limitata facultate, prout eisdem Ordinarijs magis expedire videbitur, probare, & admittere. Ex his apparet Episcopos ratione ætatis non posse Religiosum aliàs idoneum generaliter repertum cum limitatione approbare; quia defectus talis non obstat, quo minùs Sacerdos 24. annorum electus Parochus sine limitatione censeatur approbatus. Solùm esse difficultas posset, si Religiosus aliquis ex priuilegio ante ætatem iure requisitam contingeret ordinari, vt in Indijs accidit per priuilegium Societatis. Sed neque tunc limitatio adhibenda; quia Pontifex idoneum ad Sacerdotium reputans ralem, pariter ad munia omnia Sacerdoti propria idoneum arbitratur, cui se iudicio debet Episcopus conformare. Positio autem præcipua ex eo etiam roboratur, quod de minùs aptis additur, vbi de arbitrio circa ætatem non est sermo; quia si talis defectus verè est talis, qui decenti administrationi obstet, non fuit Episcopi arbitrio remittendum, quid eo stante fieri deberet, quandoquidem quid fieri deberet, apertè constabat. Et in hoc quidem Pontifex eorum, vt ita loquar, Canonizauit sententiam, de qua dictum citato num. 344. Thesauri.

