SEssione 19. adducitur priuilegium [Priuilegium Limano Archiepiscopo concessum.] concessum Limanis Archiepiscopis à Gregorio XIII. die 15. Aprilis an. 1583. cuius meminit Dom. Felicianus à Vega in Relection. Canon. pag. 194. n. 154. dicens iuxta illud praxim aliquoties viguisse, absoluendi scilicet in vtrôque foro ab omnibus delictis, excessibus & peccatis Sedi Apostolicæ reseruatis, etiam in Bulla Cœnæ contentis, ratione laborum, sumptuum, itinerum, & periculorum in longis adeò nauigationibus. Item & insigne aliud concessum à Paulo Tertio (corrige IV. an. 1558. die 28. Nouemb. intimatam) Hospitali Diuæ Annæ eius [Aliud Hospitali S. Annæ.]dem Ciuitatis, simul cum Iubileo, virtute cuius potest Confessarius commutare vota præter illa, quæ excipi solent, & dispensare in omnibus irregularitatibus sine restrictione aliqua, in foro tamen interno. Cui cùm obijciat reuocationem, [Quomodo illi non obstet reuocatio Oraculorum.] eo quod viuæ vocis Oraculum fuerit, eo non obstante affirmat doctus Antistes tamquàm probabile non esse reuocatum, quia reuocatio non est parti iudicialiter intimata, quod est ad reuocationem priuilegij necessarium, vt tradit P. Thomas Sancius Lib. 3. de Matrim. Disput. 30. num. 13. & P. Azor Tomo 1. Lib. 3. Cap. 22. Quæs. 7. vbi ait quòd si priuilegium factum fuerit Parochiæ, satis sit vt promulgatio promulgetur in Parochia. Et dum hoc non fit, probabile est vsum priuilegij licere.

Sic ille sentit, in quibus quod ad priuile [Quid circa prius in casu hæresis.]gium Limano Archiepiscopo id addendum quod ad hæresim spectat. Licet enim absolutè loquendo probabile sit, facultate pro casibus Cœnæ concessa, venire hæresim; stantibus tamen Pontificijs declarationibus videtur excipienda. Et quamuis probabile etiam sit posse Episcopos quando est occulta, foro in eodem absoluere, iuxta facultatem à Concilio Tridentino eisdem attributam, id quidem proptereà accidit, quia ipsis ratione Officij competit omnibus & singulis: at facultas prædicta merum priuilegium est, quod etiam alijs non Episcopis plerumque conceditur; vnde more aliorum debet se gerere sic priuilegiatus. Et quidem cùm priuilegium dictum pro vtrôque foro sit, fiet ex eo etiam in foro externo posse hæreticum absolui, quod constat dici non posse, vbi est S. Inquisitionis Tribunal. Pro interno autem necessarium non est, iuxta dicta: ergo non est opus circa hoc anxiè contendisse.

Illud discussione dignum, an si D. Ar [An committi alteri absolutio possit.]chiepiscopus sibi persuadeat ratione facultatis à Concilio impartitæ se non posse ab hæresi absoluere, ob multiplicem prohibitionem, & nihilominùs dictum priuilegium posse locum habere, committere valeat alteri absolutionem, sicut posset iuxta facultatem à Concilio concessam, si non esset reuocata? & ratio difficultatis est non leuis, quia potestas dicta est delegata, & ea quæ sic pro absolutione committitur, non potest alteri delegari, vnde Confessarius huiusmodi priuilegio gaudens nequit committere alteri eam, quam ipse habet potestatem, vt est receptissimus Doctorum sensus. Nihilominùs verosimile apparet oppositum, quia eadem ratio, quæ Concilium mouit vt Episcopis facultatem absoluendi cum ampliatione dicta concederet, in casu præsenti præualet, non posse scilicet illos semper ad hæc per se ipsos attendere, & fidelium ad ipsos accessum futurum difficilem: quod tamen nequit Confessarijs priuilegiatis conuenienter applicari, vnde diuersa est ratio.

Facultatis alterius Ecclesiæ & Hospitali [Circa priuilegium Hospitalis D. Annæ ampla explicata facultas.] D. Annæ concessæ mentio etiam à Nobis inducta in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. n. 224. in fine. vbi eius singularis ex cellentia commendata, cùm an maius aliquid in toto Orbe Christiano sit penitus nesciamus. Neque id proptereà sic prolatum, quòd circa casus reseruatos maius non occurrat aliud, quandoquidem in eo casus Bullæ Cœnæ inueniuntur excepti, sed in ordine ad irregularitates, nulla siquidem excepta in eo, vnde circa bigamiam & homicidium specialiùs exortæ quæstiones. Et variæ circa illas virorum doctorum sententiæ: quidam enim negant, ex regula Iuris notissima, quòd in generali concessione non veniunt ea, quæ quis non esset in specie verosimiliter concessurus, & tales sunt irregularitates prædictæ. Concedunt alij ob dicta citato Tomo Thesauri Tit. 19. n. 77. & 78. gratis enim videtur dici non concessurum Pontificem, quod scimus ab ipso fuisse quandôque concessum. Et specialiter cùm de Indijs agitur: sic enim & circa homicidium & circa bigamiam concessa facultas in ijs, quæ Indiarum Episcopis cum limitatione temporis conceduntur. Et n. 469. vidimus priuilegium Iulij Tertij circa eadem Religiosis Nouæ-Hispaniæ concessum.

Videtur quidem circa homicidium sem [Circa homicidium quæ tenenda moderatio.]per moderatio illa tenenda quam Pontifices adhibent in præfatis facultatibus, sic enim num. 2. Si tamen quoad homicidium voluntarium ex huiusmodi. dispensatione scandalum non oriatur. Semper autem scandalum orietur, quando homicidium fuerit insidiosum, & cum circumstantijs illis, de quibus dictum num. 470. vnde circa hoc non est verosimile facultatem attributam. Quamquàm id videatur cessare ex eo quòd potestas dicta sit tantùm pro foro conscientiæ; sic enim scandalum esse nequit, cùm supponatur delictum fuisse occultum. Nihilominùs id stare potest, quia homicidium esse potest & insidiosum & occultum, eo quòd in iudicio non potuerit probari, licet aliqui illud norint, & sit homicida diffamatus; tunc enim ex dispensatione scandalum orietur, quod in homicidio alterius generis non erit, quo non solent homines infamari; immò aliquando honorari potiùs, quia per illud cum ostentatione animositatis honori consultum, non quidem diuinis, sed mundi legibus obsequendo.

Quod autem ad concessionis firmitatem [Firmitas concessionis, non ex defectu notifcationis, eo quòd Oraculum.] spectat, id quod dicitur de notificationis defectu non videtur admittendum: quia licet notificatio necessaria sit in reuocatione eorum, quæ sunt in particulari concessa, non verò in ea, quæ generalis est, & quæ concessa sunt omnibus & singulis comprehendit, in quibus eadem est ratio. Hoc enim fieri posse à Pontifice, (sicut & ab alijs superiorem potestatem habentibus) indubitatum est. Sic autem fieri quando generalem reuocationem statuunt, nequit etiam dubitari, cùm eorum verba sic indicant, & negotium esset difficillimum, notificationes ita multiplicari, vt omnibus priuilegiatis iudicialiter innotesceret reuocatio. Et in casu præsenti res videtur compertissima ex tenore verborum. Sic enim Gregorius: Nec in posterùm cuiquam suffragari posse, vel debere, nec aliquem de ijs de ceterò vllo modo posse vti, etiamsi expressa & specifica mentio, etiam de verbo ad verbum de his facienda esset, decernimus & declaramus. Vrbanus autem post similia & vrgentiora, ita subdit: Volumus autem quòd eædem præsentes litteræ, siue earum exemplar, ad valuas Basilicarum prædictarum, & in area Campi Floræ huiusmodi similiter affixæ omnes, quos concernunt, perinde arctent ac afficiant, ac si vnicuique personaliter intimatæ fuissent. Sic illi: quibus nihil dici potuit dilucidius.

Commodior videtur expositio, si dica [Sed ratione Iubilei, quia Indulgentiæ non reuocatæ.]mus concessionem dictam non esse reuocatam, quia per Iubileum, seu Indulgentiam plenariam habetur: talia enim non reuocari, vt pium & probabile proponit P. Quintanadueñas Tomo 2. Tract. 5. Singul. 2. n. 9. cum Iuniparo Disput. 5. Quæst. 3. Cap. 1. qui specialiter de Religionibus loquuntur. Est autem eorum ratio alijs communis, quòd scilicet gratiæ nomine, de qua in præfatis Bullis, non veniunt Indulgentiæ, quod quidem ex Bullæ Cruciatæ potest tenore probari, in qua Indulgentiæ, gratiæ, & facultates vt diuersæ proponuntur, de quo à Nobis dictum in Thesauro Tomo 1. Tit. n. 280. & 307. Licet autem dispensationes dictæ non sint Indulgentiæ, veniunt tamen vt quid accessorium ipsis, & ita ad genus illud concessionis spectant, circa quod reuocatio non procedit. Habet insuper priuilegium dictum [Item ex clausulis pro firmitate in fauorem fidei.] speciales pro perpetuitate clausulas, vt neque Constitutionibus ex certa scientia & motu proprio emanatis debeat intelligi reuocatum. Et licet Bullæ prædictæ reuocatoriæ omnes huiusmodi derogatorias robore penitus declaret destitutas: quia tamen hæc in fauorem fidei militat, & Indorum conuersionis, quam Pontifices enixè desiderant, non videtur generalibus illis clausulis comprehensa, in quibus de hoc mentio nulla.

[Auctores in contrarium adductos non aduersari. P. Thomas Sancius.]

Non est autem omittendum id quod ad firmandum doctrinam de reuocatione spectat, Auctores scilicet adductos minimè contrarium docuisse. Nam P. Thomas Sancius de Vicario Episcopi loquitur, qui non censetur reuocatus donec ipsi intimetur reuocatio, quod tamen multi negant. Vnde casus est diuersus, vbi de supremo agitur Principe, qui non est Iuris regulis alligatus pro inferioribus alijs stabilitis. P. Azor citato [P. Azor.] Tomo, non Libro, sed 5. ita scribit: Respondeo, ex communi sententia priuilegium personæ, si reuocetur [Quæ intimatio reuocationis necessaria.] à Principe, tunc finiri, cùm peruenit ad notitiam priuilegiarij. Sotus lib. 1. de Iust. q. 1. arti. 4. Medina 1. 2. q. 90. arti. 4. pon. conclus. 5. Quare si priuilegiarius antequàm nouerit abrogatum esse priuilegium, eo fuerit vsus, nec peccat, nec debet factum rescindere, & adducto exemplo potentis eligere Confessarium, sic prosequitur: Hoc tamen intelligitur, si Princeps priuilegium velit esse abrogatum statim ab eo tempore, quo ipse reuocat, vel à certo tempore elapso, vel ab eo die, quo reuocatio priuilegiorum fuerit publicè promulgata. Sic ille. Et hic est casus præsentis quæstionis, cui non obstat id, quod de Parochia addit sic dicens: Porrò si priuilegium sit concessum vniuersitati, Collegio, vel cuilibet alteri Communitati, satis est, si ipsa Communitas certior fiat de reuocatione priuilegij, non est necessè vt singuli fiant certiores. Si priuilegium datum fuerit Prouinciæ, Ciuitati, Parochiæ, vel alteri loco, satis est si reuocatio promulgetur in Prouincia, Ciuitate, Parochia, vel in loco. Hæc ille; quæ quidem verissima, sed extra præsentem casum, vbi non de speciali reuocatione agitur, sed de generali, in qua prior huius scriptoris resolutio proculdubio tenenda, cùm de Pontificis constet voluntate. Neque Parochiæ nomen Ecclesiam designat, sed Communitatem Parocho alicui subiectam, aut etiam pluribus.

Et iuxta prædicta accipiendum est, quod [Petrus Marchant. vt accipiendus circa intimationem.] habet Petrus Marchantius in Tribunali Sacramentali Tract. 1. Titulo 8. in fine. vbi ita scribit: Dixi (vtpotè quia eis obligatoriè intimata non est) non enim quæuis notitia legis, vel promulgationis legis, quemlibet obligat, sed debet obligatoriè intimari, nimirùm per eos, ad quos regimen populi, Diœcesis, siue Congregationis spectat, & quibus credere & acquiescere obligor. Quod dicendum fuit propter aliquos, qui cùm particulari notitia aliquid audiunt Romæ promulgatum, statim obligationem proclamant, non expectantes vt ordinatè lex per Nuntios Apostolicos, vel Episcopos intimetur. Et hæc omnia apertißimè declarari possunt ex ijs, quæ Auctores tradunt de ignorantia inuincibili & probabili à peccato excusante, quam diximus etiam inueniri posse in lege diuina positiua, immò & in nonullis ex lege naturali tantùm deductis. Et hoc modo iustè & rationabiliter concordari possunt variæ opiniones de legum sufficienti promulgatione & obligatione. Aliud enim est legem esse sufficienter promulgatam, & vim obligandi habere; aliud est illam has vel illas personas, immò & Communitates de facto obligare. Sic ille: intelligendus sanè quando in ipsa lege terminus obligationis non assignatur, tunc enim alia non est opus intimatio, vt in præsenti casu.

SECTIO XXXIX.

Circa iura funeralia, vbi de Parochis, & Religiosis.

DE his doctus Præsul Seßione 29. vbi [Decreta Pontificum à Religiosis aduersus Parochos impetrata.] Pauli V. Decretum inducit ad instantiam R. P. Commissarij D. Francisci, vt Parochi ampliora iura non exigant pro ijs, qui in eorum Ecclesijs sepeliuntur, in quo & alia continentur. Et aliud Clementis VIII. idem in parte complectens. Et recentius Vrbani VIII. iuxta quæ contendere Religiosos asserit consuetudinem abolere Quitensi in Episcopatu vigentem, vt cùm aliquis in eorum Ecclesijs sepelitur, idem in Parochia fiat Officium, quod fit in Conuentu, stipendio leuato iuxta Missæ & vigiliæ qualitatem: cùm tamen ipsi eleemosynam decuplo maiorem accipiant, quàm sint stipendia Parochis contributa. Et absolutè statuit Breuium [Quid de illis D. Quiten. sentiat, & Parochorum consilium.] dictorum posse ab Episcopo executionem suspendi ob subreptionem & obreptionem, eo quod preces non fuerint veritate nixæ, iuxta notoriam Iuris dispositionem, & receptissimam scribentium doctrinam. Nihilominùs ait à Parochis non esse contrauentum, sed admissum Breue Vrbani, quia sibi magis expediens iudicarunt: sic enim iura sibi assignata certiora reddita, medietate eorum, quam remittere solebant vlteriùs sine remissione suscepta, dimissisque septem Octoregalibus, qui statutæ iurium taxæ fuerant adiecti, cùm funera ad Religiosos pertinerent. Et ita quidem Synodali fuerat constitutione decretum, quam defendit, tum ob Auctorum eximiam probitatem & sapientiam; tum etiam quia Parochis debita est congrua sustentatio, & ex sepultura extra Paræcialem Ecclesiam electa non leuia detrimenta patiuntur, oblationum, anniuersariorum, & aliorum, quæ solent funus, in Ecclesia ad illud præelecta comitari. Cùm tamen Religiosi Conuentus habeant diuites & opulentos, vti magna & pulchra ædificia ostendunt, quæ ex superfluo ingentium prædiorum, & pinguium ac multiplicium Capellaniarum, quotidie videntur extruere; quæ licet ad diuinum dirigantur cultum, id tamen accidit post valde honestam & sufficientem Conuentualium alumnorum sustentationem.

In Concilio Limensi Tertio (quod per [Quorumdam illorum abusus in Indorum sepultura.] errorem dictum secundum) Actione 2. Cap. 38. & in Synodo Diœcesana Quitensi an. 1594. decretum habetur vt Parochi Indos sepeliant nullis ab eisdem pro sepultura iuribus requisitis. Circa quod nonnulli litteram, pessimi quidem interpretes, amplexi, ita id præstant, vt adducta defunctorum corpora ab ijs, ad quos spectat, & ad oram foueæ sepulchralis admota, eidem faciant inferri, breui aliquo precum suffragio, nihil de alijs curantes, quæ iuxta Ecclesiæ ritus, & veterem consuetudinem, ac Romani Ritualis præscripta, debent adhiberi. Quem inhumanum abusum idem Præsul congrua verborum grauitate condemnat, adducens etiam Synodum diœcesanam Limensem anno 1613. & etiam vrgens auctoritate Ritualis Romani, in cuius dispositionibus nequeunt Synodi aut Concilia Prouincialia dispensare. Circa quæ

Dico Primò. Quod ad suspensionem [Assertio 1. Breuium executionem impedire Episcopus potest subreptitiè impetratorum.] Breuium attinet, si reuera ita sit, quòd minimè preces veritate nitantur, verissimum est posse Episcopum id, quod citatus affirmat Antistes: neque circa hoc quidquam occurrit, quod discussionem exigere prolixam videatur. Concilium Tridentinum ita statuit Seßione 13. Cap. 5. de Reformat. vbi de gratijs per subreptionem impetratis. Licet enim decisio talis circa illos procedat, qui delictorum impunitatem falsa narratione conquirunt, de alijs est ratio eadem, meræ inquam fundamentum falsitatis, pro qua repellenda grauissimè profatur Concilium, Sacris & Canonicis textibus ad marginem allegatis. Pro quo & est omnium expressissimum in Cap. Ex parte de Rescriptis, vbi Alexander Tertius Cantuariensi rescribit Archiepiscopo verbis illis; Si preces veritate nitantur. Circa quæ Illustrissimus Barbosa plurimos congessit Auctores.

Dico Secundò. Si aliquid in precibus, [Assertio 2. Non posse quando circa præcipuum stat veritas.] quod momenti sit præcipui, veritate nitatur, non potest Episcopus, etiamsi alia non ita sint veritati conformia, executionem Breuium Pontificiorum impedire. Sic multi, quos adducit & sequitur P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio Disput. 21. n. 42. Quid autem sit præcipuum, quid non, tenor ipse precum, & rerum ipsarum conditio, reddet sincerè expendentibus manifestum. Et in casu quidem, de quo agitur, negari quidem nequit. Religiosorum intentum eo dirigi præcipuè, vt Parochi ampliora iura non exigant, quàm sint illis pro funeribus suis in Ecclesijs celebratis designata. Et ampliora reuera exegisse nequit dubitari. Quidquid ergo circa circumstantias alias minùs veritati consonum appareat, non est curandum. Neque ego credam apertè & omnino mentitos, sed vt generaliter receptum enarrasse, quod alicubi, aut aliquoties experientia comprobarunt. Prudenter ergo à præfato factum Antistite, dum Breuis executionem non esse retardandam iudicauit.

Dico Tertiò. Decretum Synodi Qui [Assertio 3. Decretum Synodale de augendis iuribus Parochorum improbatum.]tensis pro augendis Parochorum iuribus meritò potuit improbari. Id constat Primò, quia à Pontifice contrarium est, vt vidimus, impetratum. Secundò, quia sine partium citatione processit, & ab ijs, qui in sua caussa iudices fuerunt, cùm esset certum Religiosis incommodum ex tali decreto creari. Tertiò. Quia contra partes, contra quas ob priuilegium exemptionis non poterat Synodus iurisdictionem etiam indirectam exercere. Quartò, Quia contra Religiosorum priuilegia, quibus sine vllo grauamine à Sede Apostolica est illis funeralis in suis Ecclesijs concessa celebritas, suis iuribus tantùm Parochis reseruatis: ergo vltra iura aliàs debita nihil illi valent exigere. Quintò, Quia quod de congrua sustentatione dicitur, euidenter conuincitur non vrgere: nam sublato augmento illo septem octoregalium, iudicarunt Parochi plus sibi inde commodi resultare, quia sic stipendium integrum, nulla facta remissione, erant obtenturi. Tandem, si qua sequuntur incommoda, ea quidem satis perspecta habuere Pontifices: & quia Religiosi adiutores opportuni sunt Parochorum, non dubitarunt eos, etiam cum aliquali temporario detrimento illorum ministeria promouere, spiritualibus subsidijs abundè in animarum vtilitatem præstitis compensato. Quemadmodum & in decimarum concessione videre est, ex quarum perceptione Curati detrimentum aliquod patiuntur: quia sicut isti, ita & illi operarij in vinea Domini sunt, & dignus est operarius mercede sua.

Dico Quartò. Quòd Religiosi habeant [Assertio 4. circa pingues redditus, & ædificia Religiosorum.] sufficientia pro sua sustentatione subsidia, & quibus etiam possint ædificia pulchra construere, incongruè in præsenti caussa videtur adduci, vbi de iure partium agitur, siue habeant, siue non habeant, quæ obijciuntur, conseruando. Sacerdos habens vnde sustentari honestè & lautè possit, stipendium pro dicenda Missa iustè accipit, quia ius ad illud habet, & nemo, iuxta Apostolum suis debet stipendijs militare. Ipsi etiam Episcopi præter pingues decimarum & Quartarum funeralium redditus, minutiora accipiunt iura pro Monitorijs, & subscriptionibus in caussis ordinariæ expeditionis. Quod honestè & sufficienter alantur, adeò est pro religiosa obseruantia necessarium, vt sine illo adaptari ipsi Propheticum possit effatum: Dixi: Perij. Thren. 3. v. 54. Vnde Concilium Tridentinum Seßione 25. Cap. 2. de [Concilium Tridentin.] Regularibus præcipit vt eorum supellex statui paupertatis, quam professi sunt, conueniat: nihilque superflui in ea sit; nihil etiam, quod necessarium, eis denegetur. Sic illud.

Quod autem ad ædificia attinet, non [Pro fabricis vnde necessaria suppetant.] semper illa superfluas arguere valent facultates: aliquoties enim strictiùs circa victum agitur, vt in templi splendidam fabricam id quod detrahitur, impendatur: pro quo aliqua experimenta non desunt. Accedit multorum liberalitas Christiana, & ideò quandôque occulta, sed Deo sic prouidente ad multorum ædificationem tandem manifesta. Et quidem cura hæc æstimatione est non vulgari dignissima, templorum enim & Sacrarum domorum fabricis, non solùm Dei augetur cultus, sed & illustrantur ciuitates, vt est luce ipsa manifestius, vnde in eo exornando non est cur ad vtiliora pergentes immorari debeamus. Sua ergo sit Religiosis laus de Republica multipliciter benemeritis. Et ego quidem in hac parte Caussam Societatis non ago, quæ de iuribus cum Parochis certauit numquàm, & cui obijci nequeunt redditus magni pinguium Capellaniarum: Sed id comprobo, de quo & in Thesauro egi Tomo 2. Tit. 16. n. 20. vbi pro Franciscanis Patribus dixi aliquid, & modò addendum à quodam Patre Guardiano ante annos non plures me accepisse Conuentum præcipuum viginti millium Octiregalium debito laborasse; quod summæ ipsi erat curæ, cùm perdifficile esset æqualem summam solutioni suppetere Creditorum instantia fatigato; fidelium siquidem largitiones hisce temporibus nimis quantùm decreuerunt, quæ communis est Religiosis querela.

Dico Quintò. Quod ad sepeliendos In [Assertio 5. Circa Indorum sepulturam damnabilis abusus condemnati.]dos spectat meritò à pio & zelante Præsule in Parochis nec pijs, nec zelo bono præditis condemnatum. Rituale Romanum §. 1. de Exequijs sic habet: Pauperes verò, quibus mortuis nihil, aut ita parum suppetit, vt proprijs impensis humari non possint, gratis omninò sepeliantur, ac debita lumina suis impensis, si opus fuerit, adhibeant Sacerdotes, ad quos defuncti cura pertinet, vel aliqua pia Confra [Rituale Romanum.]ternitas, si fuerit, iuxta loci consuetudinem. Sic ibi. Et §. in quo de Exequiarum Ordine, nullo inter pauperes & alios facto discrimine, ea habentur quæ Parochi nequeunt ignorare. Sed quod ad Crucem altam, vt dicunt, attinet, ita alicubi ex Maiorum dispositione agitur, vt non in omnium exequijs præferatur. Sed eorum qui cum ea voluerint sepeliri, pro quo specialis est taxa designata, sed non æqualis illi, quæ est pro Hispanorum exequijs constituta. Quamquàm Parochi defunctorum voluntatem in suum commodum interpretantes, cùm ita Crux petitur, iura integra, quæ pro Hispanis sunt designata, reportant. In quo quidem manifesta iniustitia committitur, & cum onere restitutionis heredibus faciendæ. Et dispositio præfata circa Crucem, dum eam non patitur omnibus esse communem, cuiuscumque fuerit, videtur penitus abroganda, cùm sit Pontificiæ dispositioni contraria, in qua, vt doctus Præsul affirmat, neque Synodus, neque Prouinciale potest Concilium dispensare. In quo quidem veritati conformiùs pronuntiatum ab ipso, quàm alibi, vbi obligationem vtendi Romano Rituali est inficiatus, de quo suprà Sect. 4.

SECTIO XL.

Censuris Ecclesiasticis an possint Indi percelli. Vbi & de Æthiopibus.

DIctum de hoc à Nobis in Thesauro [Quid circa quæstionem censeat D. Quitensis.] Tomo 2. Tit. 12. n. 482 & seqq. de quo & Dom. Quitensis Lib. 5. Tract. 4. Seßione 1. 3. & 4. & in Prima quidem num. 2. verba quædam adducit P. Henriquez, per errorem P. Filliucio adscripta. Ille enim Lib. 6. de [P. Henriq. vt Indis à Censuris excuset.] Sacramentis, & 3. de Pœnitentia Cap. 14. num. 1. ita loquitur: Christianus, qui incidit in casum Cœnæ, sed præ ruditate, vt apud Indos, excusatur ab inobedientia & excommunicationis ratione, non reseruatur Papæ. Sic ille, qui in Glossa Lit. G. pro eo alios adducit. Ex quo infert citatus Scriptor Indos, qui ab inobedientia & contumacia ratione ruditatis non excusantur, obnoxios esse Censuris, nisi priuilegio aliquo pro immunitate ab ipsis potiantur: quod tamen se non inuenisse post diligentem inquisitionem Sessione 3. testatur; licet Concilium Limense non esse erga illos Censuris vtendum statuat, eo quòd eorum minimè perspicacia ingenia spiritualium pœnarum non valeant iustum conceptum efformare: vnde videtur supponere non esse pro eo priuilegium aliquod, quod allegasset quidem, neque caussam in defectum perspicaciæ reuocaret. Et ita concludit Seßione 4. erga Indos satis capaces, qui multis possint Hispanis exæquari, Censuris posse agi, & sic factum à quodam Quitensi Præsule (cuius nomen per incuriam amanuensis omissum) erga Caziquium quemdam: pro quo & Decanum Guatimalensem allegat Doct. D. Philippum Ruiz. Circa quod

Dico Primò. Indi, præsertim Peruuiani, [Assertio 1. Priuilegium aliquale pro eo extare.] dici possunt generaliter loquendo priuilegium aliquale habere, vt Censuris minimè percellantur. Id probari potest ex dictis citato loco Thesauri n. 484. Nam Concilium Limense Tertium Censuris erga ipsos agi optima reddita ratione prohibuit. Quod decretum, sicut & alia, diligentissima est à deputatis pro eo Cardinalibus examinatione perpensum, & ita à Sixto V. confirmatum: Atqui hoc priuilegium dici potest, cùm sit priuata lex in eorum fauorem: ergo dici possunt aliquale priuilegium habere.

Dico Secundò. Priuilegium dictum ad [Assertio 2. Illud etiam Censuris à Iure latis procedere.] Censuras à Iure latas extenditur. Probatur efficaciter, quia id videtur consequens ad præcedentem decisionem. Nam Pontifex Concilij iudicium amplexus iudicat Indos non esse afficiendos Censuris ob rationem ab eôdem Concilio redditam, quòd scilicet Indi sint faciles, & minimè perspicaces circa spiritualem censuram: Atqui Censuræ à Iure latæ eamdem habent rationem, & minùs dignosci ab Indis possunt, vt est compertum: ergo eisdem ligari nequeunt.

Dico Tertiò. Etiamsi Indi sufficienti [Assertio 4. Indis etiam capacibus id competere.] sint capacitate præditi, & ita per se loquendo Censuris obnoxij, vt dixi citato loco esse complures, non tamen sunt contra illos decernendæ. Probatur, Quia ratione maioris capacitatis non variatur obligatio, stantibus priuilegijs pro ipsis, vt constat in ieiunijs, Festis, matrimonijs, & alijs: Ergo neque in ea immunitate, qua circa Censuras gaudent: aliàs circa omnia prædicta etiam erit discretio statuenda, neque debent capaciores peioris esse conditionis, & naturæ beneficium in eorum grauamen redundare. Item excommunicatio fulminanda non est, quando aliter potest id; de quo agitur, obtineri, vt ex Concilio Triden [Concilium Tridentin.]tino habemus Seßione 25. Cap. 3. de Reformat. præcipiente, vt quandocumque executio realis vel personalis propria auctoritate fieri potest, abstineant se (iudices Ecclesiastici) tam in procedendo, quam in definiendo à Censuris Ecclesiasticis, seu Interdicto. Et statim modus executionis proponitur. Atqui erga Indos ita procedi potest, qui facilè valent ad imperata exequenda compelli: Ergo à Censuris debent se Ecclesiastici iudices abstinere. Quæ ratio non solùm conuenientiam ostendit, sed etiam defectum videtur euincere potestatis.

Quia verò rationes dictæ pro Censuris [& pro Censuris etiam à Iure latis.] à Iure latis non videntur vrgere, ex eo vrgendum quòd maior capacitas non est sufficiens ratio vt contra Indos censuræ ab homine decernantur, etiam stante eorum capacitate, vt probauimus: ergo neque vt latis à Iure percellantur. Consequentia probatur: Quia discrimen hoc nullibi extat, & sine fundamento confingitur. Prætereà quòd etiam capaces sint à Censuris immunes ratione priuilegij habetur, vt vidimus, quo stante nequit inter Indos discrimen tale constitui, sicut in priuilegijs alijs non inuenitur: Ergo similiter est de illo sentiendum in ordine ad Censuras à Iure constitutas. Neque argui potest ex Pontificijs concessionibus ad absoluendum à Censuris; de illis enim iam diximus citato n. 484. esse conditionales. Id quod etiam circa Bullam Cruciatæ dicendum, ex quibus nec videtur congruum argumentum deduci: siquidem pro Indis speciales non conficiuntur Bullæ, sed ex illis sumunt, quæ pro Religiosis, pauperibus, & alijs minimam eleemosynæ taxam contribuentibus imprimuntur: vnde non est necessarium omnia in illis contenta verificari pro singulis, sed iuxta accipientium conditionem. Sic Bulla cum viris loquitur masculino vtens genere, vt videre est in forma absolutionis, ibi: Y de las penas, que por ellos estas obli [Bulla Cruciatæ.]gado à padecer. Et tamen certissimum est feminas Bullæ gratijs vsquequâque gaudere.

Dico Quartò. Si quis Prælatus censeat [Assertio 4. conuenientia etiam stante iudicio circa potestatem denegata.] se ita posse agere, & ita Censuras contra Indos decernat, animaduertat oportet id non esse certum, quod intentat, & ita se periculo exponere nihil reipsa faciendi. Quod cùm ita sit, ex eo inferri potest modum hunc agendi minùs esse conuenientem. Et idem dicendum est circa declarationem incursæ Censuræ à Iure latæ, vel ab homine generaliter: pro quibus necessitas nulla, cùm Indi ad satisfactionem sint proni, si grauius aliquid sit ab Ecclesiasticis iudicibus puniendum.

Dico Quintò. Æthiopes eôdem iure [Assertio 5. circa Æthiopes.] gaudent circa prædicta, iuxta ea, quæ à Nobis stabilita citato Tit. 12. nu. 442. de communibus ipsis cum Indis priuilegijs. Quia verò S. Inquisitionis Tribunal de aliquorum caussis cœpit agnoscere, & his diebus vid mus vnum satis capacem, quia inter Europæos & natum & educatum, & viuente vxore cum alia contraxerat, pari cum alijs eiusdem criminis reis pœna mulctatum, & pariter absolutum; quod tamen erga Indos factum hucusque non scimus: ipsius iudicio standum, vnde & venefici, & pactum cum dæmone habentes denuntiandi: Sic enim & factum nouimus, & denuntiationem admissam: licet denuntiati non admodùm essent capaces, & superstitionibus laborabant, quas natiuo in solo cum lacte combiberant, & herba nescio qua assumpta extra septa volitabant, & ad loca habitationis facillimè reuertebant.

Scriptor Indicus, de quo aliàs, verb. Indi [Indici Auctoris contraria ex parte assertio depulsa.] Peruani Sect. 7. nu. 17. ita scribit: Indi, qui vulgo Ladinos dicuntur, iuris communis excommunicationes incurrunt. Verbi gratia, Si Clericum percutiant, & sic de alijs. Alij vero, qui an sit, & quid sit excommunicatio numquàm audierunt, nullam excommunicationem incurrunt, qui vt Limense Concilium docet, non spiritualibus, sed corporalibus, si delinquant, plectendi sunt pœnis. Sic ille, qui ex bono id, sicut alia, depromptum testatur Auctore, sed manuscripto, quem potuerit qui voluerit sequi. Illud minùs videtur exactè dictum, eos, qui an sit, vel quid sit excommunicatio numquàm audierunt, nullam excommunicationem incurrere; quo insinuari videtur eos, qui & quòd sit, & quid sit, audierint, eam incursuros: quod quidem nequit admitti: nam & audire id possunt, neque sufficientem formare conceptum, vt Concilium satis indicat, dum minimè perspicaces ad spiritualium censurarum cognitionem affirmat. Vnde & multos passim videmus ex ladinis, quos dicimus, qui circa spiritualia natiuam redolent ruditatem; immò quandoque circa hæc imperitiores alijs, quia cùm scioli reputentur, & magis sint occupationibus negotiosis immersi, de Christiana addiscenda doctrina minùs curant, obliti eorum, quæ, dum essent paruuli, didicerunt. Vnde vt Censuræ decernantur, non est exterior quæuis verbiloquentia sermonis Hispani pensanda, sed multa alia non facilè reperienda; vnde expediet potiùs Pastoralem pietatem à fulminibus istis temperare, quæ, vt ait Concilium, parùm proficere poterunt, plurimùm tamen onerabunt. Cùm autem casus occurrerit patrati criminis ab Indo capaci, cui in Iure Censura respondeat, absoluendus quidem ille sub conditione, saltim mente concepta, aut verbis illis ordinariæ absolutionis, quæ in Rituali Romano proponitur: Dominus noster IESVS [Forma absolutionis Romani vsus.] Christus te absoluat: & ego auctoritate ipsius te absoluo ab omni vinculo Excommunicationis, suspensionis, & interdicti, in quantùm possum, & tu indiges. Vbi & benè aduertitur, quòd si pœnitens sit laicus omittitur verbum suspensionis, vt in casu nostro.

SECTIO XLI.

Pro Indulgentijs opportunæ additiones.

