Circa Confessionem autem speciale hîc [Assertum P. Hurtadi circa excusationem Confessionis excutitur, nec probatur.] aliquid ex P. Gaspare Hurtado proponendum, & excutiendum: ait ergo ille Difficult. 8. citata, posse quem Extremam vnctionem sine Confessione recipere, etiamsi conscius sit peccati mortalis à se commissi, quando scilicet aliquo accidenti impotentiæ, quia loquelam amisit, aut ignorantiæ suæ obligationis recipiendi sacramentum dictum in statu gratiæ, aut inaduertentiæ, excusatus est à Confessione, aut contritione mortalium. Quo euentu ait ministrum posse Extremam vnctionem conferre infirmo petenti, aut non recusanti illam, quamuis credat esse in peccato mortali, dum non credat illum carere attritione, nec peccare mortaliter, quia non conteritur perfectè, quæ non habet credere, quando ipsi non constat oppositum. In quo quidem difficile apparet, quòd infirmus sit in peccato mortali, & nihilominus excusetur à Confessione. Vbi quod de amissa loquela dicitur, cùm supponatur stare illam cum mente sana, confiteri per signa & nutus potest. Deinde sacerdos suo non debet Officio deesse admonens infirmum de obligatione sua recipiendi sacramentum in statu gratiæ, & quòd si difficilis ei sit, & ita aliquomodò impossibilis contritio, tenetur ad Confessionem, iuxta dicta à nobis in Thesauro Tomo 1. Tit. 3. n. 4. vbi pro eo Auctores dati in casibus similibus. Pro quo impotentia alia obtendi nequit, quandoquidem infirmus attritus proponitur, & ita cum sufficienti dispositione ad Confessionem. Prætereà obligatio ex eo accrescit, quod exponatur periculo frustrandi sacramentum suo effectu, cùm non sit penitus exploratum attritionem esse pro illo sufficientem dispositionem. Quæ quidem videntur euincere non esse administrandam Extremam vnctionem, nisi iam res ad eum statum venerit, vt in promptu omnia sint in domo infirmi, & sine scandalo nequeat actio talis prætermitti. Et quidem de reluctanti in eo casu, non est cur benè sentiri debeat, cùm salutis suæ nimis incuriosus comprobetur.

Et vt de bona fide quod est reliquum [Bona fides vt sit commodè explicanda.] absoluamus n. 1866. Problemat. iam citato adduxi eos ita bonam fidem sufficere, vt sine formali actu attritionis stare possit sacramenti huius effectus. Omnes tamen aut affirmant, aut supponunt complacentiam nullam circa mortalia commissa in recipiente futuram, vt est ex se manifestum: ex quo, & ex pia voluntate recipiendi illud cum debita dispositione, quam Christus, & eius nomine Ecclesia requirit, virtualis quædam pœnitentia consurgit, etiam si dispositio aliàs requisita deficiat. Qui enim complacentiam erga peccata non habet, & remedium sibi adhiberi vult contra illa, ita est affectus, vt si peccata memoriæ in speciali occurrerent, minimè illa esset admissurus, vnde in illo non solùm non complacentia, sed displicentia eorum existit, licet non ita apertè se prodat, idque non tantùm ex humano motiuo. Attritionem autem Virtualem sufficere ad effectum Extremæ vnctionis affirmat P. Lessius Dub. 2. citato vers. Dicendum ergo. Qui contritionem virtualem hoc modo explicat Quæst. 86. Arti. 2. Dub. 2. in eo, qui sibi non conscius peccati mortiferi, quia illius oblitus, post moralem diligentiam adhibitam, actum charitatis elicit, per quem iustificari potest, quia reuera talis dilectio se ad peccati odium extenderet, si eius meminisset; vnde dilectio virtualis pœnitentia est. Sic ergo & virtualis explicanda attritio in casu præsenti, vt recta sit dispositio infirmi ex motione spiritus sancti, omnem complacentiam circa peccatum excludens, ita vt si memoriæ occurreret, ad eius se odium extenderet. Quod cùm dici verosimiliter possit, sic est bona fides, de qua Auctores loquuntur, explicanda, vt probabiliter assertio procedat, & iuxta principia in Theologia firma de necessitate pœnitentiæ ad remissionem peccatorum, etiam cùm per sacramenta habetur, de qua Concilium Tridentinum Seßione 14. Cap. 1. & 4.

SECTIO XX.

Circa Sacramentum Ordinis Indici scriptoris Asserta quædam proponuntur & excutiuntur.

PRimum extat verb. Ordo Disput. 2. [Assertio 1. circa tempus instituti Sacerdotij.] Sect. 1. num. 1. Ordinem à Christo Dom. institutum in nocte Cœnæ, & perfectum post resurrectionem. Cui non est conforme, quod posteà dicitur num. 14. formam sacerdotij esse: Accipe potestatem offerendi sacrificium &c. Omissa penitus forma circa traditionem potestatis remittendi peccata, qua sacerdotium est perfectum, fortè per obliuionem. Citatur tamen Concilium Florentinum in Decreto Eugenij IV. vbi tantùm prædictæ formæ intulit mentionem, ex quo videtur Domini Soti sententia & aliorum approbari, quos adduxi Tomo 2. Problematum Theolog. nu. 1346. totam sacerdotij substantiam sitam esse affirmantium in largitione potestatis ad sacrificium immolandum. Sed cùm sententia dicta communiter reprobetur, præsertim ab Auctoribus Societatis, vt dixi citato loco num. 1347. non credo Auctorem probitatis eximiæ, eidem voluisse refragari: quod & constat ex eo quod habet verb. Pœnitentia n. 8. vbi inter alia à Concilio Tridentino definita de hoc Sacramento, Quartum esse ait. Quòd fuit institutum à Christo Domino per illa verba Ioan. 2. (Corrige 20.) Quorum remiseritis peccata &c. Quod non stat cum ijs, quæ etiam habet num. 11. circa materiam Presbyteratus.

Secundum nu. 10. vbi sic ait: Sunt qui [2. circa Minores Ordines an Sacramenta.] dicant sine onere (corrige, sine errore) posse defendi Minores Ordines non esse Sacramenta: contraria tamen sententia expressa videtur in Tridentino, in illis verbis: Si quis dixerit præter sacerdotium &c. Sessione 7. Can. 1. Vbi significare videtur non posse prædictam sententiam sine errore defendi: quod nullatenus sustinendum: eam enim vt valde probabilem defendunt grauissimi scriptores, de quo dictum citato Tomo in Appendice Problem. 7. §. 2. & P. Lessius in Prælectionibus posthumis, de Sacramento Ordinis Cap. 4. Dub. 4. licet contrariam præferre videatur, pro ipsa sex non contemnendas rationes adduxit.

Tertium Sect. 2. num. 9. vbi ita dicitur: Cùm dispensat Episcopus in Interstitijs, potest eodem [Circa simultaneam receptionem Ordinum Minorum cum subdiaconatu.] die Minores Ordines cum subdiaconatu simul dare. De quo & Sect. 3. n. 1. sic: Qui eôdem die suscipit duos Ordines Sacros à posteriore suspensus, & solùm à Papa potest dispensari. Idem est de eo qui cum Minoribus simul subdiaconatum suscepit; nisi sit consuetudo contraria. Quæ duo non videntur sibi cohærere: nam cùm Episcopus ita confert, eo ipso videtur dispensare, & dispensare posse asseritur. Stante autem prohibitione, sicut circa duos Ordines sacros, dispensatio talis ad Episcopum non spectat, sicuti neque suspensionis ablatio. Iam quod ad consuetudinem attinet pro his Regnis negatur à Dom. Feliciano de Vega in Relectionibus Canonicis pag. 179. n. 88. vbi & asserit se, cùm Vicarius generalis, & Gubernator in hac Limana Diœcesi fuit, sic ordinatos, vti suspensos ab Ordinum exercitio remouisse. Quod & sequitur Dom. Quitensis Lib. 3. Tract. 8. Seßione 5. & quidem si Episcopus dispensare potest secundùm priorem assertionem, ineptè pro actione huiusmodi ad consuetudinem prouocatur.

Quartum ibidem nu. 5. vbi ita habetur: [Materia Ordinum an ministrari possit ab Archidiacono.] In omnibus Ordinibus præter Presbyteratum, sufficit quòd materia tradatur per Archidianum. Circa quod videri possunt quæ à nobis dicta citato Tomo Problem. nu. 1320. Vbi quidem de Pontificali Clementis VIII. cuius tantùm erat copia, auctoritas allegata; sed visum postea Pontificale Vrbani VIII. in quo tamen quoad materiam, de qua ibi, diuersitas nulla. Ex Decreto autem eiusdem Clementis, per quod factum, vt ij, quibus instrumenta Ordinis non fuerant ab Episcopo tradita, saltem sub conditione iterùm ordinarentur, compertum habetur non posse stare id, quod ab scriptore præfato vti certum affirmatur. Citatur autem D. Thomas in 4. sine vlteriori loci designatione, ex quo apparet non visum, qui Dist. 25. q. 1. arti. 1. ad 2. ita scribit: Ad Secundum dicendum, [D. Thom.] quòd quia Archidiaconus est quasi princeps ministerij, ideò omnia, quæ ad ministerium pertinent, ipse tradit, sicut cereum, quo Acolythus Diacono seruit ante Euangelium, ipsum portando, & vrceum, quo seruit subdiacono, & similiter dat subdiacono ea, quibus superioribus Ordinibus seruit: sed tamen in illis non consistit principalis actus subdiaconi, sed in hoc quod cooperatur circa materiam Sacram, & ideò Characterem accipit in eo, quòd datur ei calix ab Episcopo: sed Acolythus accipit Characterem ex verbis Episcopi in hoc quòd accipit prædicta ab Archidiacono, & magis in acceptione vrceoli, quàm candelabri. Vnde non sequitur quòd Archidiaconus Ordinem conferat. Hæc S. Doctor, ex quibus apparet quàm immeritò ipsi, quod est superiùs appositum, tribuatur.

Quintum num. 17. in quo sic: Famulus [De famulo familiaris Episcopi quoad Ordines.] familiaris Episcopi gaudet eisdem priuilegijs ac ipse familiaris. Vbi quidem de Ordinibus est sermo: sed oportuit addi id tunc contingere, quando talis famulus expensis Episcopi sustentatur, vt tradit P. Thomas Sancius Tomo 2. Opuscul. Lib. 7. Cap. 1. Dub. 20. n. 24. ex quo Diana Parte 4. Tract. 4. Resolut. 142. & ex hoc Dom. Barbosa de potestate Episcopi Allegat. 5. num. 7. Qui enim non aluntur, incogniti esse solent, & ita circa illos nequit conuenienter priuilegium exerceri.

Sextum ex num. 21. vbi ita dicitur: Qui [De ordinato sine ætate ex ignorantia crassa.] ex ignorantia crassa, sed non affectata, ordinatur ante legitimam ætatem, non incurrit suspensionem, & cùm attingit legitimam ætatem sine dispensatione vti potest Ordine bona fide suscepto. In margine sic: Placitum auctoris, quo videtur significari sententiam esse Auctoris singularem, & proprium inuentum. Sed certè singularis non est, cùm plures & graues pro ea scriptores sint, qui generaliter id de censuris statuunt, vt non incurrantur, si ignorantia præcedat, etiam si vincibilis sit, dummodò non sit crassa, qui videri possunt apud P. Palaum Parte 6. Disput. 1. Puncto 8. n. 7. P. Præpositum de Censuris Quæst. 1. Dub. 8. P. Thomam Sancium Lib. 9. De Matrimonio Disput. 32. n. 12. 26. & 31. Bassæum verb. Ignorantia num. 19. & 20. Dianam Parte 5. Tract. 9. Resolut. 17. & quamplures alios. In eo autem quod additur à præfato scriptore, singularis profectò est, dum ait sic operantem posse vti Ordine bona fide suscepto: cùm enim sic vtens peccet mortaliter, bona quidem fides non est, quæ cùm adest, peccatum excludit, & ideò bona dici potest, sicut & mala, quæ periculo faciendi contra Censuram exponit. Pro quo bene P. Hurtadus Tract. de Censuris in Communi Difficult. 22. in fine. Illa ergo vltima verba videntur in aduertenter adiecta.

Septimum ex n. 24. vbi illud: Qui post [De celebrante post dispensationem ante impletionem ætatis.] absolutionem à suspensione, quam incurrit ob Sacri Ordinis susceptionem ante legitimam ætatem, si ante hanc adimpletam celebret, non incurrit nouam suspensionem, nec irregularitatem; peccat tamen mortaliter. In hac Assertione etiam adiectum, Placitum auctoris. Sed quidem non est illa singularis: ablata enim suspensione, quæ vera censura est, solùm remanet prohibitio celebrationis ante adimpletam ætatem, quæ non habet rationem Censuræ, & ita contra illam operans irregularitatem non incurrit, sicut manifestum est nouam non incurrere suspensionem: quod quidem plures & graues scriptores tradunt apud Dianam supra Tractatu 10. Resolut. 34. quod præ alijs doctissimè explicat P. Suares Tom. 5. in 3. p. Disput. 31. Sect. 1. qui n. 23. [P. Suarez.] ita concludit: Quo fit, vt si quis ante ætatem legiti [doctissima explicatio.]mam ministret in Ordine suscepto, licet grauiter peccet contra dictam prohibitionem, non tamen fit irregularis ex vi illius, si non sit aliter suspensus, quia non agit contra specialem Censuram. Sic ille, qui omnes ita fateri asserit, etiam attenta iuris antiqui dispositione. Inquirit autem num. seqq. an præter prohibitionem censura aliqua ex vi iuris antiqui sit, quæ propriè veniat nomine suspensionis, nam impedimentum ratione prohibitionis potiùs est dicenda irregularitas, & decernit non esse censuram ipso iure latam, sed ferendam, si Ordinarijs videbitur factum Pontificis imitari. Addit n. 25. ex iure nouo suspensionem quidem incurri ob Extrauagantem Pij Secundi, quam Pontifices alij & confirmarunt & auxerunt suis Constitutionibus; quas tamen ait n. 26. non procedere contra eos, qui inculpabiliter ordinantur credentes se legitimam ætatem adimplesse, pro quo Nauarrum adducit in Summa Cap. 27. n. 155. & rem ait esse claram attentis verbis Pontificis in Extrauag. dicta ab alijs Pontificibus confirmata: Nos eorum temeritatem tali castigatione reprimentes &c. quæ quidem verificari nequeunt in ijs, qui inculpabiliter ordinantur. Remanet ergo in istis ex vi iuris sola prohibitio, quæ cùm Censura non sit, ex illius violatione nequit irregularitas resultare. Qui ergo culpabiliter ordinatus, & à suspensione absolutus, cum sola iuris prohibitione remaneat, idem de illo est, ac de inculpabiliter ordinato dicendum. Quæ assertio, vt patet, singularis non est, sed communis Doctorum, vti de inculpabiliter ordinato dixerat præfatus scriptor nu. 20. vir quidem extaticus, vt non sit mirum aliqua interdum iterata lima egentia protulisse: pro quibus aliqui seueri fuêre censores, defensores tamen non defuêre perdocti, qui notam omnem aut censuram Theologicam amouerent.

SECTIO XXI.

An in regnis Indiarum Æthiopes possint ordinari.

AN sint irregulares disquirunt scripto [Diuersa sententiæ circa Nigrorum irregularitatem.]res aliqui, inter quos Diana Parte 4. Tract. 2. Resolut. 84. vbi adducit Maiolum de Irregularitate Cap. 1. id negantem, & Vgolinum Tractatu de eadem Cap. 50. nu. 4. affirmantem, nisi inter suos, aut si paululum nigri sint. Item Bartholomæum Gauantum absolutè Maioli sententiam amplectentem in Enchiridio Episcoporum. Verb. Irregularitas n. 18. & concludit illam satis sibi videri probabilem: quam & tenet Dom. Quitensis Lib. 3. Tract. 8. Seßione 4. n. 6. vbi ait in his partibus, vbi tot sunt, & eorum aliqui cum honorarijs militiæ Officijs, ducum scilicet &c. horrorem non generare, sed potiùs extitisse Sacerdotes aliquot, qui in populo magnam deuotionem excitarunt.

Dico Primò. In Æthiopiæ prouincijs, [Assertio 1. affirmans in Æthiopia.] vbi fundatæ Ecclesiæ sunt, & res Christiana verosimiliter creditur talibus ministris promouenda, si alia requisita concurrant, proculdubio possunt Æthiopes ordinari. Sic citati, & constat ex certissimis de tali ordinatione notitijs.

Dico Secundò. Si qualitates dictæ suffragen [2. cum peculiaribus circumstantijs.]tur, & id accidat, quod Dom. Quitensis affirmat de populi deuotione ac reuerentia, etiam inter quoscumque Europæos vsque ad summum possunt gradum præfati promoueri. Id constat, quia cùm ratione horroris repellendi veniant, eo cessante, caussa repulsæ cessabit. Et hoc quidem etiam si non paululum, sed eximiè nigri sint, quia ratione coloris nullibi apud Sacros Canones videntur exclusi. Et colorem nigrum suam habere præstantiam probat Cassanæus in Catalogo Gloriæ mundi Parte 1. Conclus. 17. & 66. Pro quo & P. Mendoza in Viridario Lib. 4. nu. 155.

Dico Tertio. In his regnis moraliter lo [3. regulariter negans in his partibus.]quendo Æthiopes sunt irregulares in ordine ad Sacros gradus. Id probo, quia vix esse poterit aliquis, in quo requisita pro illis reperiantur: ipsis enim non patent Scholæ Grammaticæ, & aliarum facultatum, ad quas si accedant, cum irrisione expelluntur, & proculdubiò sacer Ordo vilesceret, vnde & vt quispiam debitum honorem Ordini sacro consequeretur, facere deberet miracula. Insuper Episcopus erit nullus, qui de eorum Ordinatione velit audire tractatum. Quòd si eorum aliqui tales inuenti sunt, quales citatus testatur Antistes, illi non in his ordinati regnis, sed aliunde venientes beneuolum hospitium repererunt. Neque ex militaribus Officijs argui licet: quanta enim inter illa & Sacra, de quibus agimus, sit disparitas, nemo est qui valeat ignorare.

Dico Quartò. Circa Tonsuram id posset [4. Tonsuram indulgans.] admitti, quod de Indis à nobis dictum in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. nu. 368. & quidem Æthiopes in conseruanda fide Indis constantiores sunt, vt experientia docuit, & quamplures ætate prouecta eximiæ probitatis exemplo commendati.

Dico Quintò. Quoad Minores Ordines, licet [5. negans quatuor Minores.] absolutè repugnantia non appareat, non videtur vlla conuenientiæ ratio vt illos conferendos asseramus. Necessitas enim nulla est, neque vero etiam vtilitas, cùm aliàs inueniri in illis quoad peritiam mentalem nequeant, regulariter loquendo, quæ Sacri Canones, & Tridentini præsertim exigunt, dum arcentur ab Scholis: & pro honoranda alicuius probata virtute Tonsura sufficiat, si contingat etiam esse cantorem, aut choro idoneum musicis instrumentis; multi enim tales, qui & in Religionibus oblatorum nomine Deo seruiunt. Et quidem Ceroferarij ministerium in Ecclesia obire non poterunt, quia cùm pro illo Hispani adolescentes adsint, nullus eorum erit, qui tali cum socio velit publicè ministrare.

Dico Sextò. Si contingat ex dictis ali [Priuilegijs communibus Sacerdotes gauisuros.]quem ad Sacerdotium prouehi, non ideò priuilegijs communibus eorum congeneribus debent priuati existimari, quia non est vrgens pro eo fundamentum. Si enim aliquod, illud certè, videri in illis cessare rationem concessionis, quandoquidem tales iudicantur, vt maximè Christianis inter Europæos non solùm æquentur, sed etiam præferantur, vt ex Sacerdotij culmine videtur manifestum. Atqui hoc non obstat, vt constat ex dictis Titulo 19. n. 68. vbi ostendimus, vt priuilegium perseueret sufficere caussam motiuam aliqualiter perseuerare, quod in casu præsenti videre licet; perstat enim recens conuersio nationis, cum natiua illius ad commoda naturæ inclinatione, virtute robusta superanda, quod dum ab aliquo præstatur, non ideò est benigna Ecclesiæ indulgentia priuandus, cùm potiùs debeat ipsi ea de caussa benigniùs indulgeri. Et cùm Indorum priuilegijs gaudere Æthiopes à nobis in Thesauro probatum sit citato Tit. 12. num. 129. eorum vsus etiam eis erit licitus, neque Bulla Cruciata circa ea, quæ ad ieiunia spectantia in illa conceduntur, egebunt, aut in ordine ad absolutionem à reseruatis, de quibus & alijs in citato Titulo ex professo disputatum.

SECTIO XXII.

Circa Matrimonij Sacramentum.

DE illo duos habet, & satis doctos Tracta [Quitensis laudatus Antistes.]tus Dom. Quitensis, scilicet 9. & 10. Lib. 3. in quibus, quod ad Indos spectat vix est quidquam, quod à nobis non sit in Thesauro Tit. 12. & 16. & in Additionibus etiam pertractatum. Et aliqua quidem resolutionibus nostris non ita conformia, licet pauca, circa quæ non hærendum, dum probabiliter, vt eidem videtur, à docto scriptore decernitur. Iuuat autem circa nonnulla, aut pro explicatione ampliori, aut maiori addendo robore, seu casuum multiplicatione, (quod in materijs huiusmodi desiderari solet) aliquantulùm immorari.

Circa expressionem consensus in matrimonijs Indorum.

DIctum de hoc in Additionibus nu. 306. [Consensum per alios expressum non tolerandum.] vbi non ex integro approbatus modus dicendi P. Verricelli de Apostolicis Mißionibus Quæst. 247. quoad consensum à Gubernatore tantùm expressum, vbi & pro eo citat Veracruz, Matienzum, & P. Sancium (errore Typographi Pesancium). Quod autem à nobis traditum, à præfato probatur Antistite, & ad Caciquios, Commendatarios, ac Fiscales extendit, à nobis Gubernatoris nomine comprehensos. Qui tamen nu. 3 ait iudicari à se probabile consensum modo prædicto præstitum sufficere, quando ex communi consensu omnium, Gubernator Caciquius, aut Fiscalis designati sunt, vt nomine contrahentium omnium respondeant, quia tunc officio Procuratorum funguntur, cum mandato ad præstandum consensum necessarium. Addit tamen his non [Vt videatur probabile.] obstantibus conueniens se arbitrari vt Parochi contrahere volentium, vt apparet, voluntatem explorent, quia res hæc periculo est exposita ob subiectionem summam quam Indi erga præfatos obseruant, vt neque vel passu vno audeant contra eorum placitum pedum se dominos demonstrare. Vbi quidem si reuera ita accidit, vt præfati mandatum procuratorium habeant; non probabile, sed certum est, talem consensum esse sufficientem. Si verò tale non sit, & sola consuetudo, omnium consensu firmata, idem videtur dicendum, quia similiter in eos est transmissa potestas. Quando ergo probabilitas dicta continget, siquidem id, quod additur de summa subiectione, & verosimili dubitandi fundamento in casibus occurrentibus, transmissionem talem non esse voluntariam, non obscurè videtur indicare? Tunc equidem stare dici potest, quando reuera contrahentes spontaneum consensum habent, & licet Gubernator, atque alij non habeant pro tali consensu significando mandatum, aliquomodo id ex circumstantijs, quod illi affirmant, videtur approbari.

Si autem reuera non consentiant, aut me [Quid deficiente consensu, aut metu extorte.]tus consensum extorserit, tunc P. Verricelli iuxta suum illud placitum, in foro externo pro matrimonio standum esse ait, quia metus non præsumitur, nisi probetur; immò post copulam, cùm illa præsumatur affectu maritali habita (non enim eam lex præsumit habitam affectu fornicario) præsumitur liber consensus. Cap. His, qui fidem, de Sponsalib. Sanchez Lib. 4. Disput. 18. De nullitate autem in foro interno dubitari nequit, nisi affectus maritalis in vsu superuenerit, qui in Indis ex fundamento adducto non est facilè præsumendus. Nihilominùs si in matrimonio pergant, & in bona fide sint, nihil mouendum ex Cap. Ad id de [Cap. Ad id de sponsal.] Sponsalibus, ibi: Cùm mora tanti temporis huiusmodi probationem excludat. Illud autem stet talem contrahendi modum non esse tolerandum, sed Parochos exactam adhibituros diligentiam ad explorandam contrahentium libertatem, pro quo præfatus Antistes monita opportuna ministrat. Vbi & addendum pro eo, quod addit P. Verricelli de metu cadente in constantem virum & non constantem, circa matrimonij nullitatem, respectu Indorum, vix eam differentiam admittere, ob animi pusillitatem, præsertim feminarum: vnde sententia affirmans metum leuem, sed dantem caussam matrimonio, inualidum illud reddere, erga ipsos videri non vtcumque probabilem, vt aliàs, sed maximè probandam. Quia verò rarissimè continget illos nullitatem opponere, in bona sunt, vt dixi fouendi fide.

Id autem quod de consensu per præfatos [De consensu per parentes præstito.] expresso est dictum, non ita in parentibus locum videtur habere. vt nequeat in illis tolerari. Nam in Cap. vnico de desponsat. impuber. in 6. §. finali [Bonif. VIII.] sic statuit Bonifacius VIII. Porrò, ex sponsalibus, quæ parentes pro filijs puberibus, vel impuberibus plerumque contrahunt, ipsi filij, si expressè consenserint, vel tacitè, vt si præsentes fuerint, nec contradixerint, obligantur, & ex eis oritur iustitia publicæ honestatis. Sic ibi; de quo & citatus Præsul Sessione 3. vbi casum adducit inualidi matrimonij, tacente filia, & si parentes consensum iterarint. Et quidem Doctores de consensu hoc pacto præstito agentes, circa explicationem sunt varij, vt non penitus ex illo possit haberi securitas, argumento est non esse penitus qualicumque taciturnitati credendum, nisi ex circumstantijs contrahentium consensus colligatur, vt videri potest in Glossa marginali citati Capitis, vbi ex Ioanne An [Glossa. Vide P. Tannerum Tomo 4. Disput. 8. Quæst. 3. num. 95.]drea sic habetur: Intellige tamen quòd aliud factum concurrat cum illa taciturnitate. Quod quidem in Indis speciali est diligentia dispiciendum, qui non minori parentum metu, quàm Gubernatorum solent ad talia procedere, vnde similiter in casibus istis pronuntiandum, præsertim cùm de feminis agitur, in quibus passio ista solet potentiùs dominari.

De Parochi defectu in remotis partibus, an matrimonio obstet.

DE hoc præfatus Antistes Seßione 6. vbi [Duæ Conclusiones Quitensis Præsulis circa Parochorum defectum.] iuxta probabiles, quas præmiserat suis cum patronis, sententias, duas statuit Conclusiones. Prima est, Christianos, qui per varios casus, varia & discrimina rerum, in aliquibus Infidelium terris inueniuntur, sine spe venturi Parochi per longa temporum spatia, posse sine illo matrimonium celebrare, eorum ad instar, qui inter Turcas, aut Mauros degunt, de quibus id communiter Doctores affirmant, licet non desint qui secus sentiant quidam. Secunda non solùm in terris Infidelium, sed etiam in Christianorum Indorum populis, id fieri posse. Parochorum præsentia destitutis vltra annum & dimidium, ob eorum mortem, & difficilem aliorum prouisionem, pro quo recentia experimenta proponit. Et circa quod etiam à nobis dictum Tomo 2. Thesauri in Additionibus n. 326. cum P. Verricelli.

Videtur autem in prædictis Resolutio [Sacerdotem non posse solùm, sed & teneri ad validandum sacramentum.]nibus id desiderari posse, de quo fuerat, vt ex Titulo constat, instituta, & de quo locutus num. 4. An scilicet deficiente Parocho sine spe opportuni aduentus, si Sacerdos simplex adsit, assistere matrimonio possit, sitque illud inualidum sine eius assistentia celebratum. Et ratio dubitandi desumitur ex fundamento, quod vti fortius approbat num. 3. scilicet assistentiam Parochi & testium ex [Vis legis humanæ quanta.] lege humana haberi, quæ non potuit casus omnes difficultatibus implicatos præuenire, & ita prudenter legislatoris mentem, vt in legibus huiusmodi accidit, explicandam. Atqui quòd Sacerdos, vt assistere possit, debeat esse Parochus, ex lege humana habetur, quæ difficultatem hanc non potuit præuenire: Ergo etiamsi Parochus non sit, valet assistere, vt aliàs argumentatur citatus Præsul num. 4. Quòd si valet, ergo & debet: quòd si debet, & vices Parochi sustinet; ergo sine eo non poterit validè matrimonium celebrari. Quemadmodùm deficiente Parocho, si [Exemplis vrgetur.] alius Sacerdos adsit, non solùm potest moriturus, sed & debet eidem grauatus lethali crimine confiteri. Item, Sacerdos talis omnia potest Parochialia obire munera, audire inquam Confessiones, ministrare Eucharistiam, & Extremam vnctionem, si fortè Oleum sanctum suppetat prouide deportatum. Ad hæc enim omnia, quæ lege caret necessitas, tribuit facultatem, Maiorum voluntate suffragante: Ergo & ad assistentiam dictam, cùm minùs id sit, quàm Sacramentorum ministratio.

Quod & ampliùs roboratur. Nam is, qui [& ex suppleto defectu iurisdictionis ab Ecclesia.] reuera Parochus non est, si ex communi errore habeatur talis cum titulo colorato, valide assistit matrimonio, Ecclesia iurisdictionem tribuente, ob magnam in eo conuenientiam. Ergo quemadmodùm propter illam ita Ecclesia suam prouidentiam extendit, sic & de eo intelligendum, de quo agimus, vbi potior videtur esse ratio. Pro quo & facit id, quod habet P. Tannerus Tomo 4. Disp. 8. [Singulare P. Tanneri pronuntiatum.] Quæst. 3. num. 122. vers. Dici etiam, vbi ita scribit: Dici etiam fortassè potest quadam quasi publica fictione iuris ab Ecclesia tacitè roborata, in eiusmodi locis, in ordine ad hunc effectum, Prædicantes pseudoparochos quasi pro Parochis haberi. Sic ille. Quantò id potiùs in Catholico Sacerdote, de quo est quæstio? Si autem Sacerdos Religiosus sit, id certius ex concessione Pij V. in Bulla 34. in ordine Tomo 2. Bullarij, vt possint Parochorum Officium exercere Ordinariorum locorum, vel aliorum quorumuis licentia minimè requisita, vbi scilicet est defectus Parochorum. Quod ita declaratum à Sacra Congregatione Cardinalium, quæ declaratio auctoritate est Indocentij X. roborata, de quo & dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 12. n. 273. & alibi, ac præsertim in Additionibus num. 307. vbi pro casu præsenti, alia.

Vbi circa Indos videtur animaduersione [Quid de Indu absente Parocho coniugatis.] dignissimum, si contingat illos in Parochorum absentia coniugari, iterùm esse illo adueniente in facie Ecclesiæ coniugandos. Nam cùm ipsi sciant sine Parocho, & patrinis, quos vocant, matrimonium solitum celebrari, dum in eius absentia specie coniugij iunguntur, pellicatus est potiùs, quàm venerabile connubium & thorus immaculatus, vt Apostolus loquitur. Et quidem ius hoc Ecclesiasticum illis est notorium: quid autem de iure antiquo nationis fuerit, prorsus ignorant, sicut & ea, quæ naturali iure sunt pro legitimo coniugio requisita: vnde apud illos ante Euangelij lucem vera matrimonia non fuisse censent multi, de quo dictum citato Tit. 12. num. 415. Ex quo fit eos, dum in Parochorum absentia iunguntur, verum ac legitimum contractum non inire, vel saltim illud esse valde dubium, vnde iterùm Ecclesiæ ritu copulandos.

De testium defectu, vbi & casus peculiaris.

CVm Parochi defectu Dom. Quitensis [Deficiente Parocho testes adhibendos esse.] testium defectum amplexus, vt vidimus, de quo & pariter pronuntiauit, ex fundamento apud scriptores obuio de publicationis necessitate vt Concilij Tridentini Decretum obliget, qualem non est in remotissimis Indiarum partibus inuenire. Sed quidem vbi iam illius est sufficiens notitia, & ob defectum Parochi matrimonia eo non obstante celebrantur, specialis videtur esse difficultas, an scilicet debeant adhiberi testes, vt ea solemnitatis pars, quæ possibilis est, non omittatur, & sic clandestinorum matrimoniorum inconuenientia quantùm est possibile, euitentur. Et ita tenet Veracruz apud P. Tho [Veracruz.]mam Sancium de Matrim. Lib. 3. Disput. 17. num. 3. qui licet id quod ad probabilitatem attinet absolutæ assertioni tribuat de valore matrimonij in defectu Parochi per annum; quòd tamen supposito talis sententiæ vsu testes duo sint adhibendi, cum certitudine maiori, & quasi certa sub præsuppositione proponit, & eodem modo accipiendus Vega in Summa Casu 361. & vide [Vega.]tur quidem ita tenendum ob adductam rationem. Quod & potest varijs exemplis comprobari. Nam qui non tenetur confiteri peccatum aliquod lethale iuxta varias circa hoc sententias Theologorum, non ideò à Confessione aliorum de obligatus est. Et idem est de pœnitentia imposita, quam si nequeat adimplere totam, tenetur ad partem. Et in contractibus, si pars aliqua solemnitatis adhiberi nequeat, non ideò aliæ omittendæ, quando cum illis contractus sustinetur.

Proponit etiam citatus Præsul Seßione 7. [Parochus cum vno teste an sufficiens.] quæstionem aliam? An scilicet in partibus eisdem possit Parochus cum vno tantùm teste alterius defectum supplens matrimonio valorem exhibere? & negatiuè respondet supponens casum esse possibilem, alias inepta videretur eius propositio. Et probans, quia cùm Concilium duos testes, & Parochum exigat, qui est testis alterius generis, nullus alius supplere pro illo potest, & ita neque ipse pro alijs, iuxta receptam doctrinam ex Felino in Cap. Ex litteris num. 10. de probat. vers. Aduerte. Vbi quidem responsio est obuia, id quidem ita contingere, quando non est casus singularis difficultatibus implicatus, quem non potuit legislator præuenire, in talibus enim, cùm humana sit, non est eius rigor retinendus, iuxta dicta nuper ab eodem circa Parochi defectum, ex quo & argui prætereà potest; nam Parochus est testis qualificatus, & rei sacræ minister idoneus, sacer videlicet, & tamen eius potest valori matrimonij non obesse defectus: Ergo & vnius testis. Melius videtur probari posse ex eo quòd nulla talis potest esse necessitas, quæ ad præfatum modum celebrationis possit adigere; quandoquidem expectari aut inquiri alter testis potest, quem post dies aliquot non est credibile defuturum. Nisi fortè accidat Parochum ad Confessionem alicuius vocatum, cui pellex assistat, & ad bonum animæ eius comperiat futurum vtile, si statim per matrimonium eidem adstringatur, de instante morte solicitus. Sed cùm in casu huiusmodi, de quo Seßione 6. num. 8. admittat Auctor sine Parocho & testibus posse matrimonium celebrari, in eo, de quo agimus, minùs profectò scrupuli, esse debet, quia maius est fundamentum, quandoquidem & Parochus, & vnus testis assistunt, vt videtur manifestum.

De testibus ignorantibus linguam contrahentium, vbi & de Parocho, ac Interprete.

