Ad Quintum permitti non posse, nisi [Quid circa 5. vbi quomodo translatio facienda.] Monasterium sit ita accommodatum, vt clausura in eo possit obseruari, & reliqua ad decentiam habitationis sint prouidè constituta. Pro quo ita scribit Dom. Barbosa citato Collectaneo in Concil. Trident. nu. 119. Moniales transferri non possunt in Monasteria nouiter erecta, nisi eadem Monasteria, auctoritate Apostolica, extructa fuisse priùs constet, ipsaque præuia visitatione, earumdem Monialium capacia, eisque accommodata, atque ita absoluta reperta fuerint, vt cæmentarijs, alijsque fabris nulla ædificationis caussa in ipsa posteà ingrediendi neceßitas relinquatur. Aldanad tit. 5. nu. 18. (In Compendio Canonicar. resol. lib. 3.) vbi testatur ita fuisse decisum in Vlixbonensi 17. Iulij 1615. Sic ille, ex quo Tamburinus citata Disputat. 21. Quæs. 10. nu. 7. & constat ad quamcumque Monialium transmigrationem esse referendum, quandoquidem in omnibus eadem militet ratio, etiam si Declaratio nulla Sacræ Congregationis extaret. Vnde quod actum in casu nostro circa [Facti improbatio circa illam.] nonnullas ad Monasterium Panamense reuersas prudentes aliqui minimè probandum censuerunt; cùm minimè illud ad effectus præfatos dispositum videatur, & militaris tumultus non parùm videatur aduersari. Pro quo Bordonus ita scribit Tomo 3. Resolut. 68. nu. 73. An autem alijs casi [Bordoni iudicium circa milites pro Monialium cautela.]bus vrgentibus, vt belli, quia propè Monasterium volunt statuere corpus militum, vt aiunt, vel Lazaretum pro peste infectis, poßint Moniales exire? Respondent affirmatiuè in similibus casibus, aut vrgentioribus posse Moniales exire Nauarrus Tomo 2. Consil. 4. de Regularibus nu. 48. Rodrig. Tomo 1. q. 34. Arti. 4. Sanchez Lib. 6. Cap. 15. num. 37. & plures alij, quos citat Barbosa ad dictum Cap. 5. Seßion. 25. nu. 26. contra multos alios Doctores citatos ab eodem nu. 27. Vnde posse exire tempore belli, & se recipere in locum tutum docent Nauarrus loco citato nu. 48. Bonacina, Quæst. 1. Quæs. 1. p. 9. num. 9. cum alijs apud dictum Barbosam nu. 28. & hoc apud me certissimum est, quia milites magis pestiferi sunt quàm ipsa pestis, insolentiores ipsa insolentia, nulli parcunt, neque sacris, ignorant interdictum naturale de non furando, quod vitium cum eo luxuriæ adeò familiare est, vt illos ego putem peßimam gentem, Deo & hominibus odibilem. Hæc ille & pro eodem videri potest P. Raynaudus Tomo 17. in Prato spirituali. §. 57.

Quid ergo faciendum reuersis ad Mona [Quid de reuersis, & incommodam pro clausura habitationem inuenientibus.]sterium suum Monialibus, nec illud inuenientibus ita dispositum vt clausura in eo possit obseruari? Laborandum equidem vt quantocyùs accommodetur illud, etiam si fabros ingredi sit necessarium, ea adhibita cautela quæ adhibenda fuisset, si ante bellicam incursionem aliqua in eo ruina contigisset. Quòd si in eo diutiùs laborandum sit, non ideò ad repetendam nauigationem sunt obligandæ, cùm sit laborum ingentium subeundus apparatus, nec sine vitæ discrimine, vnde in casu, de quo agimus, peregrinæ aliquot obierunt. Sicut ergo stante vrgentis caussæ titulo, vt n. præced. vidimus, leges clausuræ non ligant, quia esset dura quidem, & non digna Pontificiæ pietatis obligatio; ita consequenter asserendum non vrgere illam in casu dicto, vbi seruari aliquomodo potest, & speratur tandem clausuræ decus & honestas adstruenda.

Vbi & inquiri potest vtrum præfatæ [Quid circa earum regionem.] ante arreptum iter possint. Abbatissam eligere? & videtur quidem posse, ac etiam oportere, vt habeant commodam in itinere directricem, cui præstare obedientiam debeant, cùm multa occurrere possint, in quibus sit illud necessarium. Potest autem aliter disponi si vna eligatur à Prælato Præsidentis nomine in Conuentibus familiari, & electio commodiori tempori recuperatæ habitationis propriæ reseruetur. Vel gubernationis cura Capellano deferatur, sine quo non sunt vllatenus dimittendæ: quæ & videtur sufficiens, quandoquidem ipsis futurus peregrinationis comes, & ita perpetuò assistens: id quod non ita accidit quando in clausura degunt, & Superiore ad multa occurentia indigent. Quod stare certiùs poterit quando ex Metropolitani diœcesi, est futura reuersio, ad eum enim specialius pertinet in casibus huiusmodi raris, nec semper quoad omnes circumstantias à Iure præuisis prouidere. Pro quo facit id, quod habet Tamburinus citato Quæsito 10. vers. Ex quibus, ibi: Cùm in facto non poßit hic casus describi de translatione vniuersali. Vnde alias, quæ occurrere possunt missas facio quæstiones.

Additio circa dicta num. 573. de vsu diuersi Breuiarij.

P. Bordonus Tomo 3. Resolut. 64. Quæs. 14. ita [Ex Bordono doctrina de vsu Breuiarij roborata.] scribit Quæres 14. Franciscanus in Quadragesima conciones habet apud Benedictinos, aut alios, an in horis canonicis poßit se conformare cum Religiosis, vel Clericis, in diuino Officio, apud quos diuersatur?

Respond. Potest Religiosus extra, siue solitarius, siue cum socio, aut cum alijs Clericis tam Regularibus, quàm sæcularibus, se conformare in diuino officio, etiam ritu Romano non vtentibus. Ita conceßit Innocentius Quartus Bulla 11. a pud Rodriguez. In [Priuilegium pro illo.]cipit. Pro vestro Collegio. Idem extende ad alios Religiosos ratione communicationis priuilegiorum. Sic ille. Et eiusdem priuilegij mentionem faciunt etiam Tamburinus Tomo 1. de Iure Abbatum Disp. 10. Quæs. 7. nu. 5. Ioannes à Cruce in Epitome de statu Religionis Lib. 2. Cap. 8. Conclus. 4. P. Pellizarius Tract. 5. Cap. 8. nu. 77. Fr. Antonius à Spiritu sancto in Directorio Regularium Tract. 2. Disp. 2. Sect. 3. §. 3. nu. 159. & Tract. 3. Disput. 6. num. 1611. qui & vsum probant. Extendi autem posse illud ad Moniales constat ex receptissima sententia de Communicatione in ijs omnibus, [Monialibus commune sicut alia.] quorum est earum status capax, vt videri potest apud Tamburinum de Iure Abbatissarum Disp. 15. Quæs. 4. num. 4. vbi specialiter de Officio diuino. P. Quintanadueñas Tomo 1. Tract. 8. Singulari 16. & quidem in ijs, quæ ad dictum Officium spectant, id videtur singulari ratione dicendum, eo quòd magis ipsis laboriosum sit, vt constat, vnde oportet plus illis, quàm viris per benignitatem Apostolicæ Sedis indulgeri.

SECTIO XLVII.

De fædere cum Anglis circa Indias stabilito.

STabilitum inquam Matriti die 8. Iulij [Fæderis stabilitio.] an. 1670. plena pro eo data potestate Excellentissimo Comiti de Peñaranda à Consilio status, & Indiarum Præsidi, pro parte Regis magnæ Britaniæ Equite aurato cum potestate simili concurrente. Et fæderis quidem Capitula satis opportuna visa sunt, & communi assensu probata, vno tantùm excepto, septimo scilicet tenoris sequentis: Demas de esto se ha [Capitulum 7. communiter improbatum, ob Insulam Xamaicam.] ajustado que el Serenißimo Rey de la Gran Bretaña, sus Herederos, y sucesores, avràn, tendran, y poseeràn perpetuamente con pleno derecho de sumo Imperio, propriedad, y posesion todas las Tierras, Regiones, Islas, Colonias, y Dominios sitos en la India Occidental, ô en qualquiera parte de la America, que el dicho Rey de la Gran Bretaña, y sus subditos al presente tienen y poseen: de suerte que por este nombre ô titulo, ô con pretexto de otra qualquiera pretension, no se pueda, ni deba jamas hacer apremio, ni mouerse de aqui adelante disputa alguna. Sic ibi. Generali siquidem eorum, quæ tunc temporis Angli possidebant Insula Xamaica videtur comprehensa, vnde ingentia damna Americanis portubus Hispanici dominij illata ab illis multis millionibus æstimanda: nec videtur initione fæderis ea parta securitas, qua res nostræ possint tranquillè procedere, multis illam in sentinam latrocinantium confluentibus suo etiam Regi rebellibus. Vnde post fædus dictum irruptio in Castellum de chagre, & Panamensis accidit deprædatio, de qua Sect. præced. vbi igorantia nequit nisi ad damnabilem excusationem obtendi, vnde & scriptum à Britaniæ Rege facinoris sacrilegi ducem puniri iussum, pro fæderis firmitate solicitum. Et quid inde, etiamsi pendere faciat in ligno, ad reparationem damnorum, quæ nec Anglia tota poterit multis puræ putæque pecuniæ ex pretiosioribus metallis, multis millionibus compensare?

& Capitulo quidem 14. sic habetur: [Pro Panamensi incursione debita satisfactio, iuxta Cap. 14.] Ningun agrauio particular podra en caso alguno menoscabar, ô diminuir esta amistad, y Confederacion, ô engendrar odios ô disensiones entre las dichas Naciones; pero cada vno estarà obligado à responder de su hecho propio. Ni por causa de Represallias ô de otros qualesquiera semejantes odiosos procedimientos, pague el vno lo que el otro delinquio; sino es en caso de que se deniegue la justicia, ô se le dilatare mas de lo justo; porque en este el Rey, cuyo subdito padecio el detrimento y injuria, podra proceder segun el derecho y las leyes de las Gentes por todos modos, hasta que à la parte agrauiada se le satisfaga. Tantùm ibi. Si ergo ita Regia auctoritate conuentis standum est, satisfactionem pro damnis in Panamensi irruptione factis videamus. Et vbi illa? Ergo quod scriptum est; si non est obseruandum, deleatur. Pro laude Religiosissimæ memoriæ Phi [Quia non data, reposcenda.]lippi Tertij Regis nostri scriptum sic ab Auctore pio iuxta ac erudito: Idem arcem Alaraschiam arte & natura loci munitißimam ad columnas Her [P. Balinghem in Kalend. Mariano 31. Martij. Alaraschia Indiarum.]culis ex opposito Gadium tam Hispanis, quàm omnibus nauigantibus semper infestam, frustra olim à maioribus tentatam, anno 1610. in potestatem suam ab Imperio Mauritanico auulsam redegit. Non est Xamaica arte aut natura munitior, immò nec ita munita, vt multùm possit negotij Hispanis armis admotis seriò facessere: vnde magno cum Indiarum Occidentalium bono à prædonum insignium tyrannide auulsa posset in potestatem Secundi Caroli redigi, primi, vt speramus futuri æmuli triumphorum. Sin minus erit illa Alaraschia Indiarum iam diu, suo in hostili exercitio in officium verso, & illudens fæderi perdurabit.

Capitulum 6. est vt sequitur: Todos los [Circa captiuorum libertatem Capitulum perperàm obseruatum.] Prisoneros sin quedar ninguno, de vna y otra parte, de qualquiera condicion y calidad que sean, que por razon de hostilidad hecha en la America por el tiempo pasado estan detenidos, sean puestos en libertad prontamente, sin que interuenga canje ô precio alguno por su rescate. Sic cùm ibi habeatur pro mancipijs in Panamensi deprædatione magno numero suam in Alaraschiam deportatis, post publicatum fædus pretium postularunt, centum inquam octo regales per singula capita. Vbi est ergo illud, De qualquiera condicion ô calidad que sean, prontamente, sin que interuenga canje ô precio alguno? Hic equidem interpretandum aliquid habuerunt, & iuxta Lutheranam aut Caluinianam Theologiam suum in fauorem arbitrium deriuarunt. Sic ergo processu temporis faciendum verosimiliter possumus coniectare, vnde & controuersias non defuturas armis dirimendas.

In Octauo sic procedit satis prouida dis [Aliud pro commercijs vt obliget.]positio: Los Subditos y Moradores, Mercaderes, Gobernadores de Armadas, Patronos de naues, Marineros de los Reynos, Prouincias, y tierras de entrambos Reyes, respectiuamente se abstendran y guardaran de ir à comerciar y nauegar à los Puertos y lugares, donde aya Fortalezas, Castillos ô Sitios para mercancias, y à otros qualesquiera lugares, que en la India Occidental ocupa vna y otra parte. Circa quod inquiri potest an commercij prohibitio forum conscientiæ attingat, vel stare illud sine graui peccato possit. Vbi de conscientia Anglorum frustranea est quæstio, cùm sit illis hæreticalis, id est dæmoniaca conscientia. De nostris ergo illa, & videtur sanè obligatio esse sub mortalis peccati reatu, quia Regia est lex, & in materia graui, neque excusationi locus, ex eo quòd pœnalis sit, quandoquidem pœna nulla eam violantibus assignatur, iuxta dicta Tomo 1. Thesauri, Tit. 2. nu. 3. & Cap. 9.

Nihilominùs obligatio non videtur adeò [Non esse sub mortali reatu.] grauis asserenda, cùm stet commercium huiusmodi in Hispania publicitus admitti, & ita in narratione inde dudum transmissa horrenditur binis, qui in Gaditanum pelagus die 14. Martij anno proximo 1671. per breuissimum spatium incubuit, dimidium millionem Anglicarum mercium dicitur perijsse. Et illæ quidem Mercatoribus venduntur, à quibus in Americam transuehendæ, aut alijs, à quibus empturi illi: vnde non videtur ex aliquali furtiuo commercio damnum inferri notabile, quod lege dicto modo obligante debeat prohiberi. Pro quo id facit, quod à Nobis dictum citato Titulo Thesauri nu. 98. circa voluntatem legislatoris dignoscendàm pro legum obligatione coniectanda: hic enim non videtur vrgere, cùm etiam ea sublata satis communi bono consultum videatur per generalem prohibitionem circa publicum commercium, pro quo Gubernatores graui conscientiæ obligatione premuntur, etiamsi obligatio non ita afficiat singulos. Quemadmodum tenentur ad nocturnas Vigilias pro vitandis maleficijs; cùm tamen noctu ambulantes per publicas vias non ideò grauiter delinquant, dum eorum intentio aliàs non sit lethali infecta malitia. Addi potest licet non imponatur pœna, aliunde transgressores ipsis obnoxios haberi, ex defectu scilicet registri, de quo suprà Tit. 5. Cap. 18. Per quod communi bono satis videtur esse consultum, & prætereà intrat quod de pœnali lege affirmant multi, non inquam sub reatu conscientiæ obligare & iuxta hoc intelligendum quod [Capituli 12, similis prohibitio.] habetur Capitulo 12. ibi: Mas siempre sera prohibido que no se diuiertan (cùm scilicet ex accidenti aliquo ad vetitos portus appellitur) ni saquen de las Naos cargas, mercancias, ô fardos algunos, ni à vender se expongan, ni tan poco estos generos seran recebidos en las Naues por la otra parte, ni se hara cosa alguna, que se oponga à este Tratado. Non enim graue peccatum erit, si quidquam clanculum aut inferatur, aut extrahatur, cùm tantùm publica ad venditionem expositio videatur prohiberi, quæ numquàm accidet, cùm id non sint Magistratus portuum permissuri.

Cap. 10. & 11. disponitur quid sit fa [Quid de fortuito casu ad portus accedentibus ex Cap. 10. 11. & 12.]ciendum quando ob casum fortuitum ad vetitos portus naues prædictorum Regum accedere compelluntur, aut passi naufragium eos nancisci contingit. Debent siquidem humanè excipi, & ipsis iuxta necessitatis terminos subueniri. Notandum autem quod Cap. 12. citato sequenti verborum tenore disponitur: Quando los baxeles de qualquiera de los Confederados (como arriba se dice) fueren forzados por los peligros del mar, ô por otra vrgente razon à tomar puerto en los dominios del otro; si estas Naues fueren tres ô quatro, y pudieren dar iusta ocasion de sospecha, la causa de semejante llegada se declararà luego al Gobernador, ô principal Magistrado del Lugar, ni se detendran alli mas tiempo que el que por dicho Gobernador se les permitiere, y fuere commodo y Iusto para proueèrse de vituallas, y resarcir y reparar las Naues. Notandum inquam, quia in primis nihil videtur speciale promitti, quod generaliter non sit in quocumque nauium fortuito appulsu faciendum; cum enim prohibitus accessus sit, debet enim Magistratui illius caussa fieri manifesta, & iuxta dispositionem ipsius tempus moræ temperari. Deinde cùm huiusmodi caussa pateat, vnde occasio iusta suspicionis esse potest? Videtur equidem rebus Hispaniæ consultum, vt semper timeri ab Anglicanis possit insidijs, & vsurpari illud: Timeo Danaos & dona ferentes, dum scilicet recta fides Regno in illo non regnat, sed hæretica perfidia clauum conscientiarum regit: quod quidem ab Hispaniæ nauibus non ita timendum, etiamsi tres aut quatuor sint, earum enim vectores Catholica deducit fides, cui cognita fidelitas, & ita securè vbicumque post stabilitum fædus excipiendæ.

Humana quidem promittitur & impe [Quid cum humana tractatione stare pro cautela possit.]ratur admissio, sed quia vbi nauium ex numero iusta potest esse suspicio, id quod vidimus imperatum: Ergo quando ex minori numero etiam attentis circumstantijs locus esse suspicioni potest, specialis etiam potest adhiberi cautela, & quantùm prudentia dictauerit securitati prouideri. Quæ illatio est certissima ob eamdem rationem: & cùm in vtriusque partis cedat commodum, sine inconuenienti aliquo venit admittenda. Vnde potest defendi quod in Portu Valdiuiæ factum, in quo ex Anglicana naui apprehensi quatuor (alius enim eorum Director sponte venit) & in Limanam Curiam aduecti, ex quibus tres hæretici publicæ custodiæ traditi, Catholicus alius, & aduentus sui legitimam caussam allegans, solo incolatu Anglus maiori libertate donatus: donec Regij Consilij decreto quid sit circa illos agendum statuatur. Et nauis quidem prædicta eo videtur iure vsa, de quo Capit. 15. ibi: Pero tenga se entendido siempre, que de ninguna manera se debe interrumpir la libertad de nauegar: con tal que nada se cometa ô peque contra el legitimo sentido de estos Capitulos. Cui minimè derogatum, sed cum iusta est cautione processum, eo enim ipso tempore, quo nauis Anglica circa Valdiuiæ portum, in mari scilicet Antarctico seu pacifico, traiecto Magellanico freto, seu del Mayre, visa est, Anglicana in Panamensem tractum feruebat irruptio, vnde suspicari non in meritò potuit, de inuasione in portubus maris eiusdem, Peruuio proximis, aureo ipsis vellere, pariter cogitatum.

De libera autem nauigatione, & pote [Fædus vt queat cum Pontificia concessione constare.]state circa occupandas Indorum terras à Rege Catholico hæreticis facienda dictum à Nobis Tomo 1. Thesauri Tit. 1. num. 24. & seqq. Id quod euenisse dolemus præsagientibus, satis vrgenti demonstratione adhibita, vt non possit hæreticis ius ad occupandas terras conferri, quæ ab indigenis habitantur, ne lupis oues Christi Catholico commissas Regi à Deo sui in terris interuentu Vicarij inito fædere tradi mactandas & perdendas qui commisit doleat, & manum subtrahat adiutricem, triumphare permittens filios perditionis. Et quod ad Insulam Xamaicam attinet ex præfato capite non videtur caussa doloris extare, quandoquidem illa, sicut & nonnullæ aliæ illius tractus, natiuis sunt incolis aut penitus, aut ferè destitutæ. Quamuis ex eo quòd felici Conuersionis Indorum cursui possit possessio talis obstare iuxta dicta, respectus talis non posthabendus Regibus Catholicis videatur.

Et quidem Alexander VI. in Bulla ter [Et licentia nauigationis concedi.]tia pro donatione Indica nauigationes cunctis in partes Regibus dictis assignatas, Excommunicatione adiuncta, prohibens, sic tamen addit: Absque expressa vel speciali vestra, ac heredum, & [Bulla Alexandri VI.] successorum prædictorum licentia. Vnde videri potest licentiam dictam hæreticis posse concedi, si Reges Catholici commodum id fuerint arbitrati, vnde & pacisci, sicut nuper factum. Quod quidem concedi potest, si commodum tale purè temporale non sit, sed in quo Catholicæ etiam religionis negotium agatur, & tantæ considerationis, vt incommodo ex concessione aliàs obuenturo præponderare sit penitus exploratum. Et vbi de rebus Indicis agitur, temporale tantum commodum non esse attendendum cum verosimili in negotio religionis detrimento, ex eo habetur manifestum, quòd Indiæ à Pontifice titulo sunt fidei introducendæ in illas & propagandæ, concessæ, vnde ille nequit vllatenus posthaberi, & vt dici solet, post terga dimitti, pro quo, cùm casus incidit, non politica tantùm, sed Christiana, eâque seria & experrecta, opus est consideratione. Et numquàm quidem eueniet vt terræ ab Hispanis habitatæ, & in quibus Indorum copia, hæreticis habitandæ concedantur. Pro alijs autem, quæ sunt sanè adhuc multæ, nec lucem Euangelicæ prædicationis adeptæ, minor esse poterit difficultas.

Et dubitari profectò potest an Indis vti [Indis an sua deterior barbaries hæretica instructione. Et quid pro parte negante.]lius sit sua in barbarie persistere, quàm hæreticis conuiuere, etiamsi eorum sint erroribus imbuendi. Et videtur quidem hoc posterius asserendum; nam errores in ipsis sine malitia hæresis formalis existent, barbariem ex conuictu exuent, Idololatriamque dediscent, ac paruulorum multi (si contingat circa hoc non errare illos) suscepto Baptismo æternam poterunt salutem obtinere. Quod quidem non tollit quominùs illi lupi sint, cùm sint caussæ perditionis, non ostendentes vias vitæ, per quas ipsi malitia impellente non ambulant, vnde & miserorum istorum perditio illis dubio procul imputanda, sicut & Catholicis, qui non Catholicè viuentes suis prauis exemplis eos gehennæ filios faciunt, quos Dei filios facere debuissent. Quod cùm verosimile appareat, in concessione terrarum, quas Hispani habitare nequeunt, præ illarum multitudine, stare poterit concedentis conscientiam minimè degrauari.

Potest tamen, & satis quidem verosimi [Pro affirmante valida fundamenta.]liter etiam dici, Conditionem Indorum non futuram ex hæreticorum consortio meliorem, quia cùm in ipsis non sit verus Dei zelus, eorum est futilis & friuola prædicatio, vnde ex illa in melius Indi non proficient, sed fient profectò prauis exemplis peiores, socios in ebrietate habituri promptissimos, & carnalis fautores corruptelæ, & securissimos promotores. Hi sunt in epulis suis [Iudæ v. 12. & 13.] maculæ, conuiuantes sine timore, semetipsos pascentes, nubes sine aqua, quæ à ventis circumferuntur, arbores autumnales, infructuosæ, bis mortuæ, eradicatæ, fluctus feri maris, despumantes suas confusiones, sidera errantia, quibus procella tenebrarum seruata est in æternùm. Iudæ 12. & 13. Vbi hæreti [Hæreticorum luculenta descriptio.]corum luculenta descriptio, circa quam videndus P. Cornelius: nec vacat circa singula eorum digna præconia diuagari. Et vt alia omittam, expendendum illud: Despumantes suas confusiones. Circa quod sic citatus scriptor: Iam per confusiones, siue, vt Vatablus, dedecora, intellige Primò verba pudenda, hæretica, blasphema, superba, contumelio [P. Cornel.]sa, impudica. Secundò pudenda opera, putà sacrilegia, expilationes templorum, seditiones, bella cædes, rapinas &c. Ex his ergo veri exurgent pro ouibus Christi pastores? Apage. Benè hoc sanctissimus insinuauit Apostolus dum dixit: Semetipsos pascentes. Circa quod sic scriptor idem: Pastoris est pascere oues, non se ipsos: At hi pseudopastores pascunt se; non oues; immò oues deglutiunt, vt ijs, earumque bonis se pascant. Hæc ille, satis execrabilibus experimentis comprobata.

Et tali ex magisterio id prodijt, quod [Nupera eorum atrocitate comprobata.] hoc ipso, quo hæc scribo, die fideli est ad me narratione delatum, ex Indica inquam Carthagine, ex quacùm nauis Marchionis de Villalta soluisset, portum Trinitatis aditura, sine vllis pro hostili auertenda inuasione præsidijs, vtpotè minimè necessarijs iudicatis, pacis in ciuitate dicta fœdere nuperrimè, Anglis eò Regijs cum litteris accurrentibus, confirmato: ab Anglica est naui bellicis tormentis, & militibus instructa, simulatis amicitiæ Officijs, intercepta, spoliata, attracta, more pyratico. Hæc Puritana pax, hæc illius Theologia scholæ, vnde formantur Anglicanæ Ecclesiæ pastores, qui inter alias præfatam poterunt despumare confusionem, hoc est, infandum dedecus superba irrisione iactare, fluctus feri maris, eius scilicet, quod licet tranquillum aliàs, suis illi fraudibus, insidijs, atrocitatibus ferum & horribile reddiderunt. Ergo quæ à Nobis num. 578. & 579. dicta sunt, alta sint mente reposta, ni velimus Pacificum hoc nostrum mare, ferum etiam fluctibus istis præualentibus indies reddi, & actum sic de nobilissimis & locupletissimis partibus Indiarum. Addo & facinus aliud ficta sub pace perpetratum, & post hæc scripta fideli ad nos relatione delatum, nauim inquam aliam ad Hispana tendentem littora, & quæ vix ex portu soluerat, à præfatis inuasam, quæ tamen in portum se recepit, capienda & diripienda, nisi nox opportuna fauisset. Vectores ergo certum rati luce adueniente periculum, anchorali fune præciso, vela dedere ventis, & ita incolumes à feri maris fluctibus euaserunt. Non est ergo istorum Christiana [Qualis eorum pax.] pax, quæ turbationem & formidinem excludat, qualis illa, de qua Christus: Pacem relinquo vobis, pacem meam do vobis: non quomodo mundus dat, [Ioan. 14. v. 27.] ego do vobis. Non turbetur cor vestrum, neque formidet. Ioan. 14. v. 27. Sed hæretica profectò, & Puritana, qua peior nulla, turbationem & formidinem, cùm firmiùs videtur stabilita relinquens. Non quomodo mundus dat. Circa quod Cardinalis Toletus ita scribit: Mundus enim nudis verbis, & [Cardinalis Toletus.] aliquando fictis, & quam ipse non habet, nec quæ sua est, dat &c. Sic mundus assolet, in quo hæretici gradum obtinent sublimiorem, de quibus præsertim illud affirmari potest, Quam ipsi non habent. Pacem quidem dant simulatam & fictam, veram enim dare nequeunt, quia nemo dat quod non habet, cùm constet inter hæreticos mera turbamenta consistere, & neque in domo vna quidquam reperiri conforme, dum alia vir, alia mulier, alia famuli sectarum figmenta sequuntur, de quo apud Scriptores multa, cùm nobis hæc pauca sufficiant.

SECTIO XLVIII.

Paræcialis cura an sine Examinatorum suffragijs possit in Indijs valida prouisione conferri.

SIc visum nuper aliquibus, & Sede [Capitulares sine Examinatoribus sufficere vt probari queat.] vacante N. non adhibitis Examinatoribus, iuxta formam à Concilio Tridentino præscriptam Seßione 24. Cap. 18. Capitulares Examinatorum munus, dimissis legitimè aliàs designatis, assumpserunt: & eo, (vt indicatum mihi) fundamento, quod ex Cardinalium Declarationibus, & recepta apud Scriptores doctrina persistit, ad Examinatores scilicet tantùm spectare approbationem simpliciter exhibitam, [Ad Examinatores non spectare iudicium de maiori dignitate, qui negent. Dom. Barbosa.] sine gradu prælationis, cùm ad Episcopum pertineat quis sit magis idoneus iudicare, pro quo Dom. Barbosa in Collectaneis circa citatum Caput. nu. 121. Qui tamen nu. 114. ita scribit: Examinatores ab Episcopo vel Vicario, quibus Beneficia prouideri incumbit, maximè quando iubetur, teneri significare & subscribere quis dignus, & quis dignior sub peccato mortali tenent Bartholomæus Medina in Summa Lib. 1. Cap. 14. §. 32. & Petrus de Ledesma in Summa p. 2. Tract. 7. c. 1. Conclus. 7. Difficult. 13. Sic ille. Quòd quidem ex ea parte non videtur contrarium, qua iussio prædictorum interuenit: licet enim ad eos spectet de maiori dignitate iudicium, possunt tamen ad conscientiæ suæ maiorem securitatem Examinatorum iudicium implorare. Quatenùs verò Auctores dicti etiam iussione seclusa idem faciendum esse significant, dum particulam Maximè adhibent, in eo non audiendi, cùm Doctorum communis sensus, ex quibus plures citatus Scriptor adducit, contrarium statuat, Cardinalium Declarationibus apertè suffragantibus.

Hoc ergo supposito fundamento discur [Ex eo quòd non spectat arguitur pro casu præsenti.]runt illi, & iudicant sine Examinatoribus Synodalibus, aut alijs eorum loco designatis ob ipsorum defectum, posse id, quod ad sufficientiam oppositorum spectat expediri: quandoquidem iudicium de maiori illorum dignitate ipsis reseruatur: qui autem de maiori iudicare dignitate potest, etiam valet de absolutè digno, vt est euidens, pro quo iudicium Examinatorum tantùm requiritur, & tres pro eo sufficiunt, iuxta Tridentinum: ex quo fit maiorem numerum, qui esse in Capitulis solet, pro eo abundè sufficere, & frustra fiunt per plura, quæ fieri possunt per pauciora. Licet autem Concilium citato Capite pro [Examen quomodo pro forma statuatur.] forma examen vt ab eodem disponitur exigere videatur, & reuerà forma sit, qua non seruata actus irritatur, iuxta dogma in Iure vtroque certissimum, pro quo in negotio præsenti loquens Textus & Doctores accumulat P. Fragosus Tomo 2. Lib. 9. Disput. 20. §. 1. num. 7. formam tamen posse per æquipollens impleri probari potest ex Decio in Cap. Appellationibus de Appellat. vbi quatuor proponit casus, in quibus forma non impletur per æquipollens, supponens posse in alijs. Et non referre an verè an interpretatiuè impleatur affirmat Alexander Consil. 179. num. 6. vers. Tertiò respondeo Lib. 5. Ex quibus Cardinalis Tuschus Tomo 3. Lit. F. Conclusion. 415. num. 32. & 34.

Dico Primò. Pro examine promouendo [Assertio 1. In Indijs debere Examinatores, adhiberi iuxta formam Tridentini.]rum ad Paræcialem curam in Indijs debet forma à Concilio Tridentino præstituta seruari. Probatur, quia sic habetur expressum in Regio rescripan. 1609. die 4. Aprilis, ibi: Y admitidos los Opositores, y auiendo precedido el examen en concurso dellos conforme à derecho, como se hace en estos Reynos en las Iglesias, donde los Beneficios se proueen [Rescriptum Regium.] por oposicion, nombrando Examinadores cada año, conforme à lo que manda el Santo Concilio de Trento. Sic Philippus Tertius iuxta Sedis Apostolicæ facultatem. Vbi & inferiùs sic additur: Sin que los Prelados puedan proponer, ni propongan otro alguno sino fuere de los Opuestos y examinados &c. Et sic habet constantissima praxis omnium Ecclesiarum.

Dico Secundò. Stante obligatione cir [Assertio 2. Debere esse specialiter designatos.]ca obseruantiam prædicti decreti, quæ sub reatu culpæ mortalis vrget, tum ratione grauissimæ materiæ, & periculi circa Sacramentorum valorem, nec non Regij Patronatus, pro quo iuramentum à Prælatis sua in promotione præstatur; non fit ei satis, nisi Examinatores adhibeantur iuxta formam ab ipso traditam, & receptum stylum supplendi ipsos, cùm constiterit defecisse, ita vt Ordinariorum ipsorum examen minimè sufficiens debeat iudicari. Probatur.

Primò. Quia Episcopus non habet votum de [1. Probatio ex eo quod Episcopus non habet votum decisiuum.]cisiuum, & consequenter neque Vicarius, vt habetur ex Declarationibus Cardinalium ex Bibliotheca Cardinalis Bellarmini de promptis, sic enim circa citatum Caput: Item Episcopus, vel Vicarius non habent votum decisiuum, sed si plures habent paria vota Examinatorum, si accedat Episcopus, erit electus, sed si vota Examinatorum sint singularia, nullus est approbatus, etiamsi accedat Episcopus, vel Vicarius: immò si cum voto Episcopi non habent vltra dimidium votorum, omnes censentur reprobati. Sic ibi: quod & habet Dom. Barbosa in Collectaneis ad citatum Caput. nu. 115. vbi adducit Massobrium in Praxi habendi concursum requis. 4. Dub. 5. Iuxta quæ manifestè colligitur Capitulum S. V. non plus potestatis habere, cùm manifestum sit minorem esse in multis, & ad summum id haberi, vt in Ordinaria iurisdictione succedat: & vt demus in delegata etiam succedere, de quo in Thesauro Tom. 2. Tit. 19. nu. 62. & seqq. & quòd Capitulo non ita fidatur, sicut Episcopo communis sensus est, de quo nu. 65. & omninò certum maiori nullatenus posse potestate gaudere. Ex quo in præsenti caussa id habetur, quod Assertione nostra contendimus.

Secundò. Quia Pontifex in reseruatis [2. Ex modo prouisionis Pontificiæ.] sibi Beneficijs per concursum prouideri solitis ita Synodalium Examinatorum iudicium requirit, vt si sola Episcopi approbatio subsit, nulla sit ab eodem facta prouisio, vnde generalis clausula apponi solita neutiquam suffragatur. Pro quo Nicolaus Garcia de Beneficijs Parte 9. Cap. 2. num. 367. Ex quo P. Palaus Tomo 3. Tract. 13. Disput. 3. Puncto 3. n. 5. Vnde sic in proæmio prouisionum: Nos tibi, quia dilectis filijs Examinatoribus in Synodo diœcesana, iuxta formam Concilij Tridentini deputatis, seruata forma huiusmodi in concursu &c. Ex quo pro Capitulo S. V. similiter arguendum iuxta nuper dicta.

Tertiò. Apud Declarationes Cardina [3. Ex speciali Declaratione circa Capitulum.]lium, de quibus nu. 593. sic quædam: Item Capitulum, & inferiores, si prouident Parochiam sine concursu, vel sine ordinatis Examinatoribus, collatio est nulla. Quid clarius? Dices non agi de Capitulo S. V. sed plena, eo quòd priuilegiatum sit in ordine ad prouisionem; vnde sic additur: & Episcopus faciat concursum, & mittat approbatum Romam iuxta Bullam Pij V. Vide vers. Datur. 1568. Sed hoc non obstat, quia plus est Sede plena eam habere Capitulum potestatem, quàm ea vacante, vt constat, quandoquidem proprio nomine & auctoritate, & non in defectum alterius potest Parochiam prouidere; & nihilominus collatio est nulla, quia non sunt adhibiti Examinatores ordinati: ergo idem est de Sede vacante, & potiori quidem ratione dicendum.

