Circa quod negari nequit sententiam dictam esse probabilissimam, pro qua etiam stat P. Palaus Tractat. 31. de Iustitia Disputat. Vnica Puncto 24. §. 10. nu. 4. P. Fagundez Tomo 2. in [Oppositum vt valde probabile proponitur.] Decalogum Lib. 7. Cap. 20. num. 17. iunctis ijs, quæ habet n. 15. vers. Ciuiles fructus. Et alij plures. Sed negari etiam nequit oppositam esse non parùm probabilem, pro qua est ratio, quam citatus P. Fagundez vti valde fundamentalem exhibet nu. 25. vt id probet, de quo ibi sermo, ac de foro loquens conscientiæ, & ita habet: Quia forus internus solùm considerat rationem & æquali [P. Fagund.]tatem iustitiæ commutatiuæ in rebus: quæ æqualitas in eo consistit, vt solùm integrè domino illud damnum restituatur, quod illi obuenit ex eo, quòd rem suam non poßideret. Vnde si dominus aliquos fructus iustè & licitè esset ex ea percepturus, nisi ei res furto esset ablata, eos sine dubio tenetur restituere, malæ fidei possessor ratione lucri cessantis, & damni emergentis; non verò illos, qui absolutè percipi potuissent, sub quocumque alio domino fuisset. Sic ille, quod constat casui, de quo agimus, posse omnimodis applicari. Nec valet si dicatur rem domino fructificare, apud quemcumque illa sit. Nam id est verum de fructibus naturalibus, non verò de industrialibus, quales ij sunt, de quibus agimus: quia licet aliquid de naturalibus habeant, ad industriales reducuntur, iuxta communem opinionem, quia magis proueniunt ex hominum industria, quàm ex rebus naturalibus, vt docent Bartholus, Couarrubias, Pinellus, Menochius, Tuschus, & P. Sancius, quos adducit P. Fagundez citato vers. Ciuiles.

Ad Secundam Quæstionem etiam respondet affirmatiuè, & restituendam rem ait non deductis expensis, ex eodem fundamento. Contra [Quæstio 2. de restitutione augmenti pretij, quam absolutè statuit D. Michael Manrique.] P. Lessium asserentem teneri quidem quando valor rei excreuit ex illius intrinseca melioratione, etiam non deductis expensis: secus quando ab extrinseco, & tunc vendita est, quam tamen non erat Dominus venditurus. Et contra Bonacinam Tomo 2. Disput. 1. de Contractibus Quæst. 3. Puncto 11. nu. 9. docentem quomodocumque augmentum pretij excreuerit, si Dominus eam non erat venditurus, nisi eo tempore, quo pretium est diminutum, aut illam tunc consumpsisset, cùm non creuisset in pretio, furem non teneri restituere, nisi iuxta pretium. quo dominus vendidisset, vel quatenus censetur damnum domino intulisse. Et hoc quidem ex dicto principio. Licet autem Ioannes Malderus 2. 2. Tract. 4. Cap. 1. Dub. 9. in fine vtramque præfatam sententiam absolutè decernat, in eo, quòd confutaret inuenit, scilicet rationem ab eodem redditam, ex eo quòd cùm res maneat domini, pretium etiam extrinsecum eius domino crescit, & industria furis non est versata circa augendum pretium, sed circa rei alienæ conseruationem, quæ secundum latitudinem pretij sui in fortunis domini est. Non placent Auctori istæ distinctiones, cùm dici planè & plenè debuerit, teneri, quia est malæ fidei possessor. Præstat autem quem nu. 302. loquentem excepimus, hoc etiam exhibuisse loco à spiritu meliori permotum; sic ergo ille Quæst. 89. nu. 8. Resultat ergo illas opiniones non esse sequendas in præ [Illius modesta protestatio.]senti & similibus dubijs, salua pace Doctorum illorum: aliquando namque, licet in stadio omnes curramus, vnus tamen accipit brauium, & sic oportet currere, vt veritatis punctus comprehendatur: non quòd audeam me illis magistris comparare, quorum minimus ego sum; sed quia gratia Dei potest aliquando minimus veritatis punctum & cardinem attingere. Hæc ille: iuxta quæ poterunt Theologi in caussis moralibus, licet cum magnis non sint Iurisperitis componendi, punctum & cardinem veritatis attingere, vnde non debent, vt toties Auctor dictus inculcat, ab huiusmodi tractatione repelli.

Et Diana quidem Resolut. 51. Bonacinæ [Sententia negans cum temperamento probatur.] sententiam singularem dicit & notandam, sed probabilem, & meritò; pro illa enim stat ratio à Nobis adducta nu. 306. nullum enim ex negata restitutione augmenti præfati damnum domino rei infertur, vnde æqualitas iustitiæ propria seruatur. Ad id autem quod dici potest, rem domino fructificare, non quidem ex industria adhibita faciendum satis, sed ex eo quòd Dominus de fructificatione huiusmodi non curauit, cùm eam non esset fructificationis tempore venditurus, si apud eum extaret. Potest autem id, quod de singularitate sententiæ huius à Diana est dictum vi [An singularis.]deri non consonum assertioni eiusdem: Nauarri enim sententiam proponit vers. sed hoc argumentum asserentis in Manuali Cap. 17. n. 27. iniquum possessorem, etiamsi non vendidisset rem ablatam, teneri ad restitutionem iuxta summam æstimationem, quam aliquando tempore detentionis habuit. Sed vers. Sed contraria ita scribit: Sed contraria opinio est verior, & probabilior, quam sequuntur omnes Recentiores, Leßius, Bonacina vbi suprà, Rebellius par. 2. lib. 2. q. 6. & nouißimè Turrianus in 2. 2. tom. 2. disput. 10. Dub. 2. nu. 2. & seqq. cum Megala in 2. 2. Lib. 2. Cap. 1. q. 8. n. 102. & tunc sententia Nauarri est amplectenda, quando dominus illam rem ablatam erat venditurus in optimo statu, vel summa æstimatione &c. Iuxta quæ Bonacinæ sententia non est singularis, quandoquidem eum citat cum alijs, & sequi eam asserit omnes Recentiores. Sed verò, licet modus loquendi ita videatur innuere, aliter res habet, [Sed explicatus.] nam Bonacinæ sententia ex ea tantùm parte à Recentioribus communiter defensatur, quatenus de pretio ab extrinseco proueniente procedit, quo pacto eam vidimus P. Lessium cum alijs citatum amplecti: pro qua est etiam P. Fagundez suprà Lib. 7. Cap. 15. nu. 9. & 14. Trullench Operis moralis Tomo 2. Lib. 7. Cap. 5. Dub. 11. licet P. Palaus suprà §. 9. nu. 9. oppositum tueatur. Non video autem quomodo id stare possit cum eo, quod apud eumdem extat nu. 5. vbi cum sententia Bonacinæ videtur penitus consentire: posito siquidem exemplo pulli equini, qui creuit, aut robustior est factus, quod constat ad intrinsecum incrementum pertinere, & tritici, cuius pretium auctum, quod ad extrinsecum spectat, statuit iuxta communem, vt ille loquitur, sententiam, si dominus erat rem seruaturus vsque ad tempus decrementi, vel consumpturus tempore, quo vili pretio vendebatur, non esse obligationem restituendi iuxta statum incrementi, secus si seruaturus non erat. Et rationem reddit in sequentibus, pro vtriusque generis incremento concludentem.

Iam ad Tertiam difficultatem aut quæ [Quæstio 3, circa dubium pretij, & statuitur futurum medium.]stionem, affirmatiuè etiam respondet Auctor contendens restitutionem à male fidei possessore faciendam secundùm summum valorem & incrementum, quod res habuit tempore acceptionis seu detentionis, contra Dianam Resol. 52. qui cum alijs censet restitutionem debere fieri iuxta pretium medium, sic enim constituitur æqualitas inter dominum & malæ fidei possessorem: dominus siquidem sicut poterat vendere pretio summo, poterat & minimo; dum ergo medium conceditur, prudens & iustum seruatur arbitrium. Quod non placet Auctori Quæst. 90. ex regula illa, de qua in prædictis, de malæ fidei possessore, quæ cùm omnino certa sit, non subiacet arbitrio, & ad forum etiam conscientiæ pertingit. Sed contra illum stat euidens ratio, quam P. Lessius exhibet Lib. 2. Cap. 12. nu. 109. Nam si certum esset dominum venditurum pretio summo, ad illud restituendum is, de quo agimus, teneretur: Atqui non est eadem ratio certi & incerti: Ergo non est de vtroque pariter asserendum. Et ita etiam tenet P. Turrianus suprà Dub. 2. n. 7. Trullench citato Dub. 11. n. 7. Quamuis P. Fagundez non penitus acquiescat citato Cap. 15. nu. [P. Fagund. vt obstet.] 15. 16. & 17. licet sic concludat: Quamuis etiam non sit improbabile posse in foro conscientiæ iustè detrahi æstimationem incerti; cùm reuera id, quod est incertum, minuat æstimationem damni. Sic ille, parùm, vt apparet, consequenter locutus: si enim reuera quod est incertum, minuit æstimationem damni: Consequentia legitima esse debet: Ergo in casu præsenti, vbi incertum damnum est, incertitudo minuit damni æstimationem; & ita parùm ille concedit, dum ait non esse improbabile, cùm esse reuera probabile, immò certum, aut ferè tale, asserere debuisset.

Gaspar Hurtadus Tractatu de Iustitia & [Modus dicendi P. Gasparis Hurtad.] Iure Disp. 6. de Restitutione Difficultate 5. contra P. Vasquez de Restitutione Cap. 3. ex nu. 77. affirmat non esse obligationem restituendi iuxta summum valorem; iuxta quem autem futura sit restitutio magis in speciali declarans, ait neque secundùm maiorem, neque secundùm minorem, sed secundum valorem minorem maiore, & maiorem minore, ad arbitrium viri prudentis, attenta maioritate vel minoritate credulitatis pretij, quo alienanda erat à domino: quia si non magis credatur, quòd alienanda erat maiori quàm minori pretio. restituenda est secundùm pretium medium inter maius & minus. Verbi gratia, si non magis credatur quòd alienanda erat triginta quàm viginti, restituenda est secundùm pretium vigintiquinque. Et si magis credatur quod alienanda erat triginta, quàm viginti, restituenda est secundùm pretium maius quàm viginti quinque, maioritate proportionata maioritati dictæ credulitatis: & si è contra magis credatur quòd alienanda erat viginti quàm triginta, restituenda est secundùm pretium minus quàm vigintiquinque minoritate proportionata minoritati dictæ credulitatis. Sic ille philosophatur, & quidem exactè & iuxta ri [Vt sit admittendus.]gorem obligationis, si moraliter sit possibilis huiusmodi calculatio: quod quidem regulariter loquendo non ita videtur accidere, vnde regula tradita de pretio medio poterit à Confessarijs, cùm quidquam tale obtigerit, applicari. Quòd si Mercator, à quo res ablata furto est, eo soleat prætio vendere, de quo constiterit, ea notitia pro certa regula habenda est, cùm habeatur moralis certitudo, quæ generaliter solet sufficere, & de re agatur, in qua expedit latrocinijs non fauere, vt benè admonet aliàs P. Fagundez suprà nu. 17. & pro istis hæc satis.

SECTIO XXXII.

Circa Regium Rescriptum pro Indorum Chilensium libertate. Ad dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 1. Cap. 11. §. 2.

DIctum ibi seruitutem Indis posse [Quid circa Chilensium sit dispositum libertatem, & qualis executio mandati.] licitè & conuenienter infligi, si ita illi se gerant, vt grauamen huiusmodi mereantur: & ita cum Chilensibus factum ob rationes ibidem propositas, quæ & pro continuanda huiusmodi dispositione sufficere videbantur. Nihilominus visum Regio Consilio vt mitiùs cum rebellibus istis ageretur, & Regio mandatum chirographo ne seruitus vlteriùs procederet, & vt captiuis libertas statim redderetur. Quod quidem in Peruuio sic actum, Excellentissimi Comitis de Lemos pietate & auctoritate executionem vrgente, non sine aliqua suæ familiæ iactura, nullis enim huiusmodi obstaculis, quominùs ea, quæ Dei & Regis seruitio congruunt, exequi pergat, Principis huius magnanimitas retardatur. In Chilensi tamen Regno, in quo proximiùs rebellionis damna sentiuntur, & seruitutis multiplicia commoda, non ita executio prouexit, sed de mandato Regio supplicatum.

Et potuisse illud licitè fieri non videtur [In Chilensi regno potuit licitè supplicari. P. Suarez.] posse dubitari, licet in Peruuio Regium sit mandatum admissum, legem enim ab aliquibus admissam posse ab alijs non acceptari probat P. Suarez Lib. 4. de legibus Cap. 16. vbi præsertim de legibus Canonicis agit, & nu. 8. ita scribit: & fortaßè in legibus ciuilibus non tam ordinariè fit hæc supplicatio, quia non sunt tam generales, & ordinariè vna & eadem lex non fertur nisi pro Regno, vel Prouincia in moribus ciuilibus multum similibus. Vnde in ipsis legibus Pontificijs frequentiùs fiunt tales supplicationes à Prouincijs vel Regnis, quæ à Romana Sede magis distant, quia faciliùs possunt earum propriæ consuetudines ignorari. Hæc ille. In Regno autem Chilensi pro continuanda Indorum seruitute diuersa ratio currit, estque illud à Peruuiano diuersum, licet illius Proregi in gubernationis magna parte subiectum. Vnde quod à P. Suario dicitur circa leges Pontificias & ciuiles, non est assertioni præsenti contrarium. Immò ex legibus Pontificijs validum sumi argumentum potest, quæ maiorem vim obligandi habent, & tamen non in locis omnibus sunt receptæ, vt est manifestum, & de Concilio Tridentino constat quoad Decreta Reformationis, vt notauit P. Becanus in Summa Theolog. Parte 2. Tractat 3. Cap. 6. Quæst. 8. nu. 4. Vbi & de Bulla Cœnæ idem statuit: quod Diana adducit, nec reijcit, Parte 1. Tract. 10. Resolut. 5. qui tamen Resolut. 1. in fine aliter de illa pronuntiauerat, eo quòd quotannnis publicetur, & ita non potest per non vsum tolli, sicut neque non acceptari, iuxta eiusdem sententiam ibidem.

Admissa tamen Regia dispositione, & [Stante receptione Regij mandati an sit obligatio pretium reddendi, quod pro ijs datum, qui consecuti sunt libertatem.] Indis libero in statu constitutis, suos illis dominos deserentibus, accurrêre illi ad venditores, & pretium pro venditione acceptum pestularunt. Quod cùm aliqui reddere noluissent, ad Auditores Regios itum, & per eorum sententiam primo iustitiam postulanti, pretium dicitur restitutum. Sed eo non obstante pro defensione venditorum instatur, & iustam illos agere caussam sunt qui animitus tueantur, pro quo ex eo argui potest. Nam si ex aliquo capite obligatio reddendi pretium vrgeret, maximè ex iure euictionis emptori competente, contra venditorem, qui tenetur rem venditam ita tradere, vt emptor illam pleno iure possideat, ita vt numquam ab eo possit euinci, seu iure tolli, eo vincente, qui ad se probauerit pertinere. Quod cùm accidit actio emptori contra venditorem competit, vt possit rei venditæ & euictæ pretium postulare. Hoc autem in casu præsenti locum non habere probari potest.

Primò. Quia euictionis actio solùm da [Vt non sit illa probatur. Primò ex lege euictionis.]tur ex culpa, vel caussa venditoris: tenetur enim iste rem tradere & conseruare cum omnibus iuribus, fructibus, & accessionibus cum omni securitate habendam. In quo, si euinci contingat, & mala sit fide actum, dum id venditum, quod in dominio venditoris non erat, aut si erat, vendere tamen non poterat, quia ad alium aliquomodo pertinebat. In quo cùm fides contractus violata sit, actio euictionis in emptore resultat. Quòd si bona adfuit fides, & nihilominùs deprehensum est rem ad alium pertinere, etiam actio euictionis competit, quæ dicitur ex caussa, sicut alia ex dolo malo. Sic habetur in l. 1. ff. de euiction. Atqui in casu nostro dolus abfuit, & ex caussa non potest defectus aliquis notari, propter quam locus sit dandus euictioni; si quidem Indi sub dominio erant venditorum, & ab eis sunt traditi cum omnibus iuribus, & omni eo, quod interesse ementium concernebat.

Vbi solùm dici potest defectum securita [Euasio ex defectu securitatis præclusa.]tis interuenisse, sed id minimè vrget: nam illi traditi sunt cum ea securitate, qua venditores ipsos possidebant, neque alia maior est ab emptoribus postulata. Quando autem tale quid accidit nulla est iniuria, quæ obligationem restitutionis inducat. Pro quo est grauium Scriptorum sententia asserentium, quòd si emptor suo iudicio fidens rem aliquam ex multis deligat, nihil interrogans præterquàm de pretio, non peccat venditor contra iustitiam, etiamsi occultum vitium non aperiat, dummodò non vendat supra iustum, sed detrahat de pretio, pro ratione vitij. Nec enim meritò queri potest de iniuria sibi facta per venditorem, qui vitium non aperuit: sed si deceptus est, sibi imputet, eo quòd iudicio suo præfisus, non petita sententia venditoris, rem emerit. Quæ sunt verba P. Lessij Lib. 2. de Iust. Cap. 21. nu. 91. post adductos illius sententiæ patronos.

Secundò, Quia ius euictionis non datur, [2. Probatio ex facto absoluto Principis.] quando res, quæ verè erat venditoris, facto Principis est euicta, vel quia ea opus habuit ad bellum, vel ob caussam communis boni Reipublicæ, aut aliàs, vt habtur in l. Lucius Titius, ff. de Euiction. Vbi Glossa sic habet: Euictio, quæ pro [Glossa.]cedit ex plenitudine potestatis Imperatoris, non officit venditori. Et de absoluta potestate Superioris idem tradunt, aut eius facto tradunt Bartholus in l. Exceptione, ff. de fideiussorib. Paulus Castrensis Consil. 220. Col. 2. Lib. 1. Alexander Consil. 220. Lib. 2. Socinus in l. Quidam relegatus, Notab. 3. ss. de rebus Dub. ex quibus Cardinalis Tuschus Tomo 3. Lit. E. Conclus. 367. Hoc autem in casu nostro ita eueuisse manifestum est, quandoquidem ex absoluto facto Reginæ Gubernatricis Indi suæ sunt redditi libertati.

Tertiò, Quia euictionis ius negatur pror [3. Ex casu fortuito.]sus emptori, quando res empta casu fortuito ablata est, vt expressè habetur citata l. Lucius 11. Inter fortuitos autem casus debet is, de quo agimus, numerari, vt tenent Scriptores nu. præced. citati: Pro quo & Marius Antoninus variarum Resolut. Lib. 2. Resolut. 16. num. 8. vbi ita scribiti [Marius Antoninus.] Promittens de euictione non tenetur de facto Principis, cùm factum Principis dicatur casus fortuitus. Alexander Consil. 97. nu. 4. Col. 3. vbi firmat non teneri etiamsi esset promissus casus fortuitus, cùm ille casus sit nimis insolitus. Ruinus Consilio 212. nu. 10. volum. 1. Puteus Decisione 381. par. 3. Sic ille, qui Resolut. 26. nu. 9. sic ait: Obligatio casuum fortuitorum nullo modo intelligi debet de casu fortuito eueniente ex facto proprio ipsius Principis, vt in indiuiduo tradit Baldus Consil. 395. Lib. 2. Addit Crauetam, Rolandum, Menochium, & Alexandrum. Et nu. 13. ita subdit: Factum Principis excusat partem: ita æquitas suadere debet, quod prosit quoque ipsis Mercatoribus, quia æqualitas inter contrahentes est seruanda. Sic Doctor ille apprimè doctus, quæ quidem in casu nostro ampliùs vrgent, quandoquidem in venditione huiusmodi nulla de casibus fortuitis est facta promissio.

Quartò, Nam actio pro euictione non [4. Ex lege superueniente.] resultat, quando illa secuta est ob legem conditam post perfectam venditionem, vt tenent Baldus Consil. 460. nu. 4. vers. Tertiò præmittendum Lib. 4. Angelus Consil. 176. circa finem. vers. Prætereà iste casus, ex quibus Cardinalis Tuschus suprà nu. 17. Quamuis autem ex eo, quod est de facto Principis dictum id videatur colligi, addi tamen oportuit, quod ad legem spectat, ne euasio aliqua pro recuperando pretio modis omnibus conaturis linqueretur. In casu autem nostro non solo facto, sed lege actum, rescripto inquam vim legis habituro; rescripto inquam non in omni legali rigore sumpto, cùm responsio Principis non sit: quod in ordine ad negotium præsens nullius est momenti.

Tandem, ex receptis grauium scriptorum [Vltimo ex grauium Scriptorum doctrinis. Alexander. Bartholus.] doctrinis, scilicet Alexandri Consil. 191. in fine Lib. 6. asserentis quòd si res per violentiam est ablata ab emptore, non tenetur de euictione, etiamsi promisit de iure, & de facto defendere. Bartholi Consil. 72. quod incipit Ex facto. Lib. 1. quòd euictio promissa non habet locum, si caussetur ex aliquo emergente post contractum venditionis. Alexandri, Aretini, Iaso [Aretinus, Iason, Decius.]nis, & Decij apud Cardinalem Tuschum Conclus. 167. citata n. 44. Quòd si emens fuit ignorans, recuperat pretium, secus si sciens. Angeli Consil. 176. [Angelus.] circa finem. vers. Præterea iste casus, quod non tenetur de nouo casu contingente post venditionem: quia de illo non est cogitatum. Sic illi, quæ quidem casui, de quo est quæstio facilè possunt applicari. Vnde consequenter ad illa

Dico Primò. In casu proposito empto [Assertio 1. Euictionem non habere locum in casu quæstionis.]ribus non fauent leges euictionis. Probatur ex dictis, pro quo & Theologi Scriptores, ex quibus videri possunt P. Azor Tomo 3. Lib. 8. Cap. 30. P. Molina Disput. 380. P. Filliucius Tractat. 33. n. 103. P. Reginaldus Lib. 25. nu. 257. Bonacina Tomo 2. Disput. 3. de Contractibus Quæst. 2. Puncto vlt. n. 3. P. Palaus Tract. 32. Disput. 5. de Iustitia Commutatiua Puncto 28. §. 4. n. 14. & 19. P. Oñate Tomo 3. de Contractibus Disput. 71. Sect. 14. licet ea, quæ ad Assertionem spectant, non ita exactè fuerint prosecuti, & Iurisperitorum magisterio possunt meliùs expediri.

Dico Secundò. Etiamsi per sententiam [Assertio 2. Non obstare sententiam latam.] Regiorum iudicum circa aliquem latam oppositum fuerit iudicatum, sine scrupulo aliquo potest pretium postulantibus denegari. Id constat, quia res inter alios acta alteri non nocet, nec præiudicat. l. Sæpè ff. de re iudicata. l. Optimam. C. de contrahenda emptione. Cap. Inter dilectos de fide instrum. Parisius Consil. 117. vol. 1. Decius Consil. 407. n. 30. Menochius de retin. posseßion. remed. 3. n. 571. Caualcan. Decis. 13. n. 37. par. 1. Socinus Senior Consil. 88. n. 2. vol. 1. Mascardus de probation. volum. 3. Conclus. 394. num. 29. Quod verum est, etiamsi de eôdem iure agatur. l. sæpè citata & Cap. Inter dilectos. Turrecremata Consil. 33. n. 13. volum. 1. Puteus Decis. 155. parte 2. & alij passim, vt videri potest apud Marium Antoninum Lib. 1. Resolut. 106. n. 7. 38. & 45.

Et quoad hoc sunt duæ sententiæ nota [Duo notanda Asserta docti Iurisconsulti.]biles. Prior est Angeli citato Consil. 176. num. 2. vbi ait quòd renditor non tenetur de euictione, quando Iudex omni ordine prætermisso de facto proceßit: quia licet venditor promiserit de euictione, siue de iure, siue de facto; non tamen tenetur de ista euictione, quæ connumerari potest inter casus fortuitos, quia rarissimè contingit. Altera est eiusdem ibidem dicentis quòd venditor tenetur de euictione, si Iudex per errorem iuris, vel facti, caussauit euictionem: ex quo iste casus non est fortuitus, sed solet contingere sæpè in iudicio. Quæ quidem iuxta præcedentem ac [Non infirmare Assertionem.]cipienda est, quando scilicet venditor promisit de euictione, siue de iure, siue de facto, vnde ex illa nequit contra resolutionem propositam argumentum instaurari, immò potius roborari ex illa, quia deficiente promissione dicta, sententia euictionis per errorem iuris vel facti pronuntiata ius euictionis non confert. l. Si per imprudentiam. 51. ff. de euictio. Vbi sic habetur: Si per imprudentiam iudicis, aut errorem emptor victus est; negamus Auctoris (id est venditoris) damnum esse debere. Aut quid refert sordibus iudicis aut stultitia res perierit? Iniuria, quæ fit emptori, Auctorem non debet contingere. Pro quo citati Scriptores Theologi, & Antonius Gomez 2. variar. Cap. 2. n. 40. vers. Tertius casus. Quod autem in casu nostro aliquid huiusmodi acciderit non dicam sciens apud doctos & probos iudices actum, licet & probi & docti errare sæpiùs soleant, neque enim Angelus de penitus indoctis & cauteriatæ conscientiæ loquebatur. Et quia in hoc negotio de re agitur, quæ ad conscientiam spectat, resolutio præfata pro illius etiam foro militat, vt pretium non reddatur, vel in seruitute ij, de quibus agimus, retitineantur, si id fieri possit; verè enim ad eorum barbaros impetus in Christianis Officijs continendos, vtilior est illis continuata subiectio, duro ab stirpe generi, & in vitia prono, licet in nonnullis scintillæ pietatis ex magisterio Nostrorum, & conuictu piè viuentium, appareant.

APPENDIX.

Circa vim supplicationis pro Pontificijs Rescriptis, & specialiter circa Bullam Cruciatæ. Ad dicta Tomo 1 Thesauri Tit. 5. n. 336. & alibi.

DIfficultatem præsentem proponit D. [Circa vim supplicationis duæ sententiæ oppositæ.] Michael Ferro Manrique Parte 2. qq. moral. q. 122. contra Dianam more suo certaturus, qui Parte 1. Tract. 10. qui est de legibus Resolut. 6. adductis Ioanne de la Cruz in Directorio Conscientiæ part. 1. præcep. 7. q. 6. dub. 4. Conclus. 2. P. Vasquez Tomo 2. in 1. 2. q. 94. arti. 3. Disp. 156. Cap. 5. n. 43. & Mag. Lorca in 1. 2. Tomo 2. Disp. 20. affirmantibus non obstante supplicatione legem Pontificiam obligare, quam & duo priores scriptores interponi posse negant, quia à lege non appellatur, contrarium statuit cum P. Granado in 1. 2. Controu. 7. tract. 3. par. 1. disput. 7. num. 9. Maldero in 1. 2. q. 90. arti. 3. dub. 2. fol. 341. Col. 2. P. Salas de legibus, Disput. 13. Sect. 4. n. 10. P. Suarez de legibus, lib. 4. Cap. 16. n. 6. & Villalobos Tomo 1. tract. 2. dub. 16. (seu difficult.) n. 6. cuius verba exhibet Hispano sermone loquentis, cùm potuisset aliorum, latinè loquentium, & sic ab omnibus eius lectoribus percipiendorum, qui & luculentiùs, & grauiùs (sit tamen sua Auctori laus) sunt locuti. Licet enim appellationes non fiant à legibus, sed à sententijs; potest tamen allegari caussa, & peti reformatio legum. Dum ergo summus Pontifex audita supplicatione tacet, præsumitur consentire, & legis obligationem tollere: nisi ex coniecturis constaret non ideò non respondere quòd velit obligationem legis tollere vel suspendere, sed vt suauiter, & cum minori offensione & damno reijciat supplicationem; quo euentu non licebit ampliùs suspendere legis executionem.

Quibus non obstantibus contrarium asserit citatus scriptor, & probat Primò, quia sup [Illa non obstante obligationem vrgere vt probet Ferro Manrique.]plicatio est species gratiosa, & appellatio est actus iustitiæ; ideò hæc suspendit, illa verò non. Sic cum alijs Rebuffus de supplicat. in Præfat. n. 38. & 39. ac melius. num. 89. Sigismundus Scaccia Tractatu de Appellat. q. 19. remed. 13. nu. 17.

Secundò, Quia vt ait Lancellotus de attentatis appellat. pendenti. limitat. 50. n. 57. regulariter appellatio & supplicatio paribus passibus non ambulant; cùm disposita in appellatione non vendicent sibi locum in supplicatione.

Tertiò, Quia excommunicatio lata per modum iuris seu statuti non suspenditur per appellationem, & sic limitat regulam cum Ancharrano in Cap. Quicumque n. 3. de Appellat. in 6. Aloysius Riccius in Praxi fori, Decisione 403. num. 6. Si ergo appellatio, cùm sit actus iustitiæ, & supplicatione multò fortior, non suspendit legis executionem, nec excommunicationem per modum iuris seu statuti latam; igitur multò minùs suspendit supplicatio, quæ est species gratiosa, & appellatione multò debilior.

Respondet deinde ad ea, quæ ex Villa [Obiectio vt faciat satis, ex Villalobos.]lobos Diana profert, & ait non benè illum argumentari, ex eo quod leges Canonicæ non obligant, si non recipiantur; ergo neque si ab illis supplicatio interponatur: Nam in promulgatione legum inest illa tacita conditio, Si à populo acceptentur, ex præsumpta & benigna legislatoris intentione, interim, dum ipsam non manifestat, ex relatis à Diana suprà Resolut. 1. licet hæc opinio in puncto iuris vera non sit, sed contraria, quam plurimi à Diana relati ibidem tuentur, qui & eam tenet in legibus Pontificijs. In legum autem promulgatione non inest tacita conditio, Si à populo supplicetur; & ita de vno casu ad alterum non est arguendum. Falsum prætereà est, quod à Villalobos asseritur, scilicet leges Pontificias, si non acceptentur, non obligare, quia Papa immediatè iurisdictionem accipit à Deo, & ita non debet respicere populi acceptationem, sicut ceteri Reges. Neque quod de consuetudine dicitur ab eodem quidquam vrget; nam si in legibus Canonicis acceptatio populi non intrat, iuxta dicta, non etiam intrabit consuetudo, nisi ex coniecturis Papæ consensus comprehendatur.

Contra id verò, quod ex Diana datum [Quid contra Dianam, & taciturnitatem non esse argumentum consensus.] suprà insurgit ex eo quòd licet cum caussa possit postulari legum reformatio, non inde sequitur quòd proposita postulatione reformatio sit obtenta, nisi tacitus Principis consensus demonstretur ex coniecturis, iuxta dicta ab eodem Quæst. 121. nu. 5. nam ex sola taciturnitate ipse consensus non est securus: potuit enim Princeps tacendo in sua lege & Canone velle persistere, credendo quòd si non vellet, aliquod signum aut verbum daret respondendo; vnde si nihil respondeat, potest legem non velle permutare, & etiam potest omittere, & immutare: sed tunc credibile non est, quòd verbum aut signum datum non sit; quarè si illud deficiat, ex sola taciturnitate, populus obligationem legis suspendere securè non poterit; & sic in dubio suspendet, & intrabit peccatum operando & suspendendo cum dubia conscientia, quæ vt euitetur, ex sola illa taciturnitate minimè suspensio fiat, sed verba aut signa inquirantur solicitè. Concludit Iurisperitorum commendatione, & obligatione Theologorum ad recognoscendum debitum, quo erga illos inueniuntur constricti, quandoquidem ab ipsis mutuas accipiunt iuris regulas pro dubiorum occurrentium discussione & enodatione legitima. Quod quidem non penitus abnuendum, sed aduertant illi oportet mutuatorios se esse Theologorum, dum in mysterijs fidei eorum beneficio possunt sine erroris periculo sentire & eloqui, dum eis in Cap. Firmiter de Summa Trinitate & fide Catholica proponuntur, in Cap. Maiores de Baptismo. Cap. Cùm Martha, de Celebrat. Missar. & multis alijs: Sed hæc leuia sunt, de quibus & dictum in Superioribus non semel.

Quod ad rem attinet, illius sententia satis [Illius sententiam esse satis probabilem.] probabilis est, licet debilia fundamenta. Et quod de non receptione ad supplicationem rectè argui possit, ex eo ostenditur quòd supplicatio est quædam non receptio, non absoluta, sed temporaria, donec scilicet Princeps suam tandem declaret voluntatem. Vel certè est non receptio executionis cum legis admissione, quod discrimen quantùm ad negotium morale videtur momenti non magni. Si ergo stat legem posse non admitti, pro supplicatione non est inefficax argumentum, cùm sit non admissio aut receptio reuerentialis, quod non receptio secundùm præcisum conceptum suum non importat. Posse autem cùm iusta caussa adest legem non admitti multorum sententia est, quam & SS. D. Alexander VII. comprobauit, dum in proscriptione. 1. damnabilium Propositionum istam vltimo loco proponit: Po [Propositio damnata ab Alex. 7. circa legis receptionem.]pulus non peccat, etiamsi absque vlla caussa non recipiat legem à Principe promulgatam. Quod ergo cum caussa recipi non possit, assertio minimè damnabilis est, sed iuxta communem Doctorum sensum, & fundamentis innixa veritatis: & quidem non de sola ciuili lege habetur sermo, sed generaliter de lege; quòd si in Canonica aliter se res haberet, illud minimè fuisset omissum, cùm esset illud consideratione & animaduersione dignissimum.

An autem ciuilis lex cum conditione [Lex ciuilis an feratur sub conditione acceptationis.] acceptationis detur, quod affirmat Auctor, & multi apud Dianam Tract. 10. citato Resolu. 1. à P. Suario Libro 3. de legibus Cap. 19. nu. 5. & seqq. efficaciter impugnatur, post adductos plures ex Iurisperitis & Theologis, qui conditionem esse arbitrantur. Quod & negat P. Arriaga Tomo 4. Disput. 17. Sect. 5. licet affirmet id ex natura rei non repugnare. In ratione autem quam reddit n. 37. id habet, quod non videtur sensum conuenientem habere, sic enim ibi: Deinde, sicut ho [P. Arriagæ sententia minùs expedita, proposita & explicata.]mines potuere omnino manere ex natura rei sine vlla planè obligatione, nullo modo transferendo suam voluntatem in vllum alium, sed vel non constituendo communitatem propriè, vel esto eam constituerent, retinendo apud se vim gubernatiuam, aut legislatiuam: ita etiam potuere sub ea conditione illam conferre vni personæ. Notanda sequentia, in quibus sensus impeditus. Quòd si ea conditio dicatur iusta, tunc valebit translatio: si verò iniusta, tunc efficiet, ne translatio ea iurisdictionis valida sit: at non ideò debebit ea valida censeri, & conditio non tenere. Sic ille, qui vt commodè exponi possit, ita debent vltima verba accipi, vt velit stare non posse conditionem non tenere, si valida iurisdictio sit. Id autem iam ex præmissis constare videbatur, nec opus id, quod sensum incongruum statim exhibet, addidisse.

