Dico oppositum, quod ex professo pro [Assertio statuens oppositum.]baui in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. Cap. 10. n. 280. & seqq. Vbi quidquid ab Auctore præfato dicitur apertis est impugnationibus depulsum. Et quàm sint omnia ab eo adducta pro sua positione debilia, narratio eiusdem ostendit, ipsius enim non obstante iudicio, non est ad praxim deuentum, sic cum doctis Assessoribus arbitrato Eminentissimo Cardinali, qui erga animas in Purgatorio detentas non minori est credendum deuotione ferbuisse, quàm nonnulli illam iactantes, & qui pro eo illaudabiles pertentant nouitates. In præfatis qui [Fundamentum vsus contrarij.]dem Prouincijs vsus præfatus inualuit, de cuius fundamento diuersimodè loquuntur Auctores, vt videri potest apud P. Henao Parte 2. de Sacrificio Missæ, Disput. 22. nu. 20. & multorum sententia est illum haberi ex concessione Benedicti Antipapæ, qui vitio schismatis non obstante retentus est, & à veris Pontificibus toleratus. De quo vsu cùm interpellatus fuisset Vrbanus VIII. vt si [Responsis Vrb. VIII.]mile quid ad instantiam cuiusdam deuoti concederet, penitus abnuit dicens se non concessurum diei vlli, quod solemnitati Natiuitatis Christi proprium habetur. Quidquid de necessitate sit, quæ negari nequit; eam tamen deuotio sola non infert. Vnde & habetur in hoc regno responsio [Et Congregationis Cardinalium.] authentica D. D. Cardinalium negantium cuidam Episcopo licitam fuisse duarum Missarum celebrationem eôdem in loco, quamuis ille nescio quem necessitatis titulum allegabat.

Quòd si fundamenta Auctoris dicti quid [Ad absurda deuoluitur Auctor aduersus.]quam roboris continent, ex ijs fiet non solùm in die Commemorationis præfatæ posse sine licentia Episcopi sacerdotem quemlibet, sed etiam in alijs plures Missas celebrare. Id constat. Quia non [Episcopi nequeunt consuetudinem legitimam abrogare. Et quando obligare grauiter censeatur.] est contra Ius, vnde dicitur ab Episcopo posse licentiam concedi. Atqui illa necessaria non est, quando lex non extat obligationem inducens. Si dicas esse consuetudinem. Tunc sic. Talis consuetudo non habet vim legis, vt liquet: quia eam potest Episcopus abrogare contrariam introducens, vt dicitur; cùm tamen consuetudinem rationabilem, & legitimè præscriptam abrogare nequeat, ex adductis à Barbosa de potestate Episcopi, Allegat. 93. n. 29. Præterquàm quòd non constat consuetudinem dictam inductam esse animo se obligandi sub graui reatu: & quando circa hoc est dubium, obligationem non subesse, multorum sententia est, quibuscum Diana Parte 6. Tract. 5. Resolut. 12. Item non solùm tres Missæ, sed plures tribus dici poterunt, quia pro numero dicto nullum est speciale fundamentum. Quod enim ex Missis Natiuitatis afferri potest, est sanè debile: pro illo enim numero mysterium speciale suppetit trium Christi natiuitatum, temporalis, spiritualis, & æternæ. Prætereà cùm in potestate Episcoporum facultas dicta fundetur, nullo modo est necessarius recursus ad consuetudinem, in qua extensio, illa parùm verosimilis fiat, & ita negata à pluribus.

Pro firmanda autem assertione dicta ci [Falsæ citationes ostensa.]tationes minimè fideles adducuntur. Citatur enim Cap. Olim de consuetudine in 6. vbi tale Caput non extat. Est autem Cap. Cùm olim de consuetudine in 1. libro Decretalium, sed quod nihil ad rem facit, siquidem in eo attendendam consuetudinem aliorum locorum dicitur, quando aliàs non potest de re aliqua conuenienter iudicari. Allegatur Barbosa ad citatum Caput de Constitutionibus nu. 14. cùm dici de consuetudine debuisset, neque num. 14. sed 4. vbi iuxta mentem Decretalis congestis Auctoribus affirmat consue [Consuetudo vicinorum quando attendatur.]tudinem regni, vel loci vicini, in subsidium attendi; quando scilicet dubitatur de eo, quod fit in loco contentioso, stylusque præsumitur talis, qualis est in loco vicino, vt valeat sententia. Neque alia est mens Cardinalis Tuschi, cùm ait quòd consuetudo vicinarum diœceseon attenditur, & pro veritate habenda ad vicinos recurritur; qui & post alia sic scribit: Declara præmissa proce [Cardinalis Tuschus.]dere, quando in ciuitate non est ius determinatum, neque consuetudo, quia tunc recurritur ad consuetudinem ciuitatum vicinarum, aliàs secus. Sic ille, qui & alia addit satis opportuna pro assertione nostra roboranda. Ex quo fit illationem illam circa testes pro testamentis non esse admittendam, quia caret fundamento; cùm neque ius aliquod pro ea, neque Doctorum auctoritas afferatur.

SECTIO XXV.

Circa obligationem applicandi Missas pro populo Indicorum Parochorum.

DIctum de hoc in Thesauro Tom. 2. Ti [Quid censeat circa obligationem applicationis modernus Scriptor in Parocho habente plures populos.]tulo 16. §. 2. num. 11. & 12. & supra Sect. 12. hoc autem loco addendum aliquid occasione similis difficultatis, quæ apud doctum P. Ludouicum de Conceptione occurrit Tomo 2. Examinis veritatis Theol. mor. Tract. 1. Lit. M. Verb. Missa 3. vbi Synodalem Toletanam adducit nu. 5. tenoris sequentis: Estatuimos y ordenamos, que en las Pasquas, Domingos, y Fiestas de guardar, el Cura ô Beneficiado, que fuere semanero, sea obligado à decir la Missa mayor de aquel dia por el pueblo &c. Vnde orta quæstio, An Parochus [Synodale statutum Toletanum.] plures habens populos, in quibus vel per se, vel per Vicecuratos celebrat, debeat tot Missas offerre, quot habet populos, vel vna satisfaciat pro omnibus applicata. Circa quod scriptum exhibet Doctoris Didaci de la Cueua Parochi Parochiæ S. Genesij in Curia Matritensi, in quo fundamentis pro parte affirmante & negante propositis, rem indecisam relinquit, eo quòd pro reuerentia Eminentissimo Cardinali Moscoso Archiepiscopo Toletano debita iudicium ipsi reseruandum iudicauit. Citatus autem Pater neganti adhæret, iudicans satisfacere Parochum, si pro populo ita offerat, vt eo nomine venit Parochia tota: quod conuenienter sustineri posse ex ijs ostenditur, quæ habentur nu. 20. ex citato Doctore, viro quidem docto & erudito. Vnde etsi pluribus in locis celebret, vnius Missæ applicatione satisfaciet. Et proinde si per alios, non erit obligatio illis tribuendi stipendium, vt pro populo, in quo celebrauerint, teneantur applicare.

Quæ doctrina Indicis Parochis accom [Indicis Parochis vt queat eius sententia negans suffragari.]modanda venit, pro quibus deseruire generaliter potest quod à Limensi Synodo dicitur Lib. 1. Tit. 5. Cap. 45. verbis illis: Mandamos que todos los Curas de Españoles y Indios sean obligados los Domingos y Fiestas de guardar à decir Missa por el pueblo, y por los bien hechores: y quando vbiere dos ô mas Missas, se cumplira con que se diga la Missa principal por esta intencion por vno de ellos, sobre que les encargamos la conciencia. Itaque in omni [Synodus Limensis.]bus Paræcijs, vbi plures sunt Parochi, idem conuenienter dicendum, quia dum maior obligatio non inuenitur expressa, verosimili standum est, qualis est præfata. Quamuis si rem pressiùs in [Quid obstare videatur.]spiciamus, non sine fundamento dici posset singulos Parochos teneri ad Missam diebus præfatis pro populo celebrandam. Paræcia siquidem, quæ plures Parochos habet, æquiualenter est plures, & in plures potest diuidi. Sicut ergo si essent plures, quilibet eorum ad Missam teneretur, ita etiam non facta diuisione. Quodquidem etiam post declarationem dictam in Limensi Metropoli videtur vrgere, quando Parochus in aliqua Viceparochiali Ecclesia diebus festis Missam canit: ita enim sunt aliquæ constitutæ, ob Paræciæ amplitudinem. Nec solùm de Parochis id videtur dicendum, sed etiam de Vicecuratis, ob eamdem rationem. Neque sequitur quod vti inconueniens obijcitur, durum scilicet videri, si grauentur Parochi ad tribuenda stipendia ijs, qui pro ipsis Missas sunt diuersis in populis dicturi: nam Vicariatus cum eo onere assumi potest, vnde non est opus stipendij alterius adiectione.

Proponit autem citatus Scriptor nu. 35. [Difficultas ex eo quòd applicatio sit actus interior.] difficilem replicam contra præfatam Synodalem, quæ & contra Limensem, immò & contra Concilium Prouinciale 2. potest militare, ex eo quòd applicatio sit actus internus, & ita non potest per humanam potestatem imperari. Ad quam re [Responsio moderni Auctoris. Hebr. 3. v. 1. & seqq.]spondet, Synodalem non tam præcipere, quàm supponere applicationem, ex D. Paulo Hebr. 3. v. 1. & seqq. in Biblia magna sic dicente: Omnis namque Pontifex ex hominibus assumptus, pro hominibus constituitur in his, quæ sunt ad Deum, vt offerat dona & sacrificia pro peccatis: qui condolere possit his, qui ignorant & errant, quoniam & ipse circumdatus est infirmitate: & proptereà debeat quemadmodùm pro populo, ita etiam & pro semetipso offerre pro peccatis. Idem autem esse de Sacerdote quolibet curam animarum habente manifestum est. Quod ergo præcipitur tantùm est, vt Parochi pro tali Missa stipendium non deferant, [Non satisfacere ostenditur.] qui est actus exterior, & ita imperabilis. Sed id non satisfacit, nam ex Synodi præcepto de non accipiendo stipendio, non infertur debere Parochum pro populo Missam applicare, cùm possit pro alijs obligationibus gratitudinis aut pietatis, erga parentes scilicet, amicos, benefactores personales, aut cognatos. Deinde etsi obligatio sit, alijs potest diebus ipsi satisfacere, iuxta deuotionem suam. Non video autem quæ sit illa Biblia magna, ex qua illa D. Pauli deducta est auctoritas, nisi fortè quæ dicto Patri ad vsum erat, maioribus characteribus constabat, & ea propter in volumen ingens excreuisset.

Respondet Secundò prædictam Syno [Responsio alia depulsa.]dalem in verbis Apostoli fundatam, esse declarationem obligationis Parochorum, qui, cùm secundùm omnium sententiam teneantur Missam per se, vel per alium Sacerdotem coràm populo celebrare, tunc etiam obligantur pro populo illam offerre, vnde & est præceptiua quoad non accipiendum stipendium, & declaratiua obligationis, & licet verba ad imponendam obligationem videantur directa, sic explicanda sunt, iuxta commune Iurisperitorum axioma: Si quod ago, non valet vt ago, valeat vt valere potest: potest autem valere in ordine ad stipendium. Quæ responsio reipsa nihil noui continet: nam supponere obligationem iuxta doctrinam Apostoli, est illam vt certam proponere, & ita declarare. Quòd autem per se non vrgeat diebus præfatis iam vidimus, vnde neque vim habet declarationis: neque robur addit quod de non accipiendo stipendio dicitur, vt nuper est à nobis demonstratum. [Triplex accommodatior explicatio.]

Quid ergo dicendum? Primò, Synodum ad excitandos Parochos vt suæ obligationi satisfaciant vsam fuisse opinione probabili, iuxta quam actus interni possunt imperari, præsertim quando non merè interni sunt, neque externam actionem excludentes, vt in casu, de quo agimus, in quo applicatio exteriorem actionem sacrificij [Actus interni vt queant præcipi.] concernit. Vnde & in attentione circa Officium Canonicum ita tenent plures: & generaliter pro huius opinionis probabilitate stat Diana Parte 9. Tract. 8. Resolut. 67. Secundò, cùm obligatio sit Missas applicandi pro populo, tunc potiùs videtur maior, cùm ille ad eam audiendam confluit, quod diebus festis accidit: ergo declarare Synodus potuit tunc præcipuè illam vrgere. Quòd si fortassè populus non ita frequens assistat, non ideò cessat obligatio, quia id quod per accidens accidit obligationem non tollit per se vrgentem. Tertiò, præceptum dictum ad actum dirigi externum potest, vt scilicet Parochi populo manifestent diebus præfatis sacrificium pro ipso offerri, vt libentiùs accedat, & deuotius assistat: quod non est necessarium omnibus Festis præstare, sed aliquoties, ad quam attestationem obligatio eidem standi consequitur. Cùm enim nequeat dici Synodum, in qua tot viri sapientes interfuerunt, decretum edidisse prorsus infirmum; ita sanè explicandum est, vt quod de actu interno disposuit, non de illo vt penitus occulto, sed vt per externum fit manifestus; sit accipiendum. Nullus autem conuenientior modus, quàm modo dictus; cùm certissimum videatur populum de obligatione Parochi circa applicationem dictam debere aliquam habere notitiam, neque pro eo ad Synodales codices accurrendum, sed à proprio hauriendam esse Pastore, cùm ad spiritualem pastum pertinere illam sit vsquequâque compertum.

SECTIO XXVI.

Indici Parochi vt compellere Indos possint ad Ecclesiarum constructionem, & domorum propriæ habitationis.

POsse ad id compelli Indos dictum à [Indi vt possint ad fabricam Ecclesiæ compelli iuxta Dom. Quitensem.] nobis in Thesauro Tomo 1. Tit. 1. num. 149. de quo & agit Dom. Quitensis in Itinerario, Lib. 2. Tract. 2. Seßione 6. & ex Concilio Limensi 2. Cap. 25. modum proponit, quo id fieri conuenienter potest, scilicet vt Episcopus ex tributis, quæ suis Commendatarijs Indi soluunt, id extrahat quod est ad effectum prædictum necessarium, siue Commendatarij personæ priuatæ sint, siue Rex ipse sub sua illos protectione habeat commendatos. Indi autem operam suam conferant, ad quod sicut alij tenentur Parochiani, Et nomine fabricæ ea veniunt, quæ ad ornatum Ecclesiæ pertinent, iuxta communem acceptionem. Si autem Indi commendati non sint, eorum expensis Ecclesias esse construendas, iuxta id, quod tradit Concilium Tridentinum Seßione 21. Cap. 5. de Reformat. & idem est de Parochiali domo, quæ futura est accommodata necessitati & decentiæ, non vanitati. Proponit etiam difficultem circa annexos populos, in quibus pauci & pauperes, ac terræ steriles. Et ait tunc ex Indorum tributis, quæ Commendatarijs vendunt, extrahendum duplicatum pro Parochis stipendium: vt si decem regales soluunt, viginti deducantur; quia illorum incommodum bono est Indorum, de quorum æterna salute agitur præferendum.

In quibus nihil profectè habetur, quod ad [Illius assertum improbatum.] praxim possit aduocari: Episcopo enim extractio dicta minimè permittetur; præsertim quando Indi Regiæ Coronæ sunt, neque Regij ministri huiusmodi petitioni vllatenus acquiescent. Quòd autem Indi ad constructionem dictam suis expensis promouendam compellendi sint, res est valde difficilis, & in qua Patroni, aut qui eius vices agit [Et aliud extra rem.] prouidentia consulenda. Id autem quod de oppidis adnexis dicitur, & de duplicato stipendio, non apparet quomodo ad rem faciat, vbi de fabrica Ecclesiæ agitur, ad quam nihil refert præfatum augmentum, neque de illa mentio vlla apud præfatum Scriptorem. Et durum satis Commendatario accidet, ideoque difficilis prorsus, ne dicam moraliter impossibilis praxis; vt cùm ex paucis & pauperibus commendatis, terrasque steriles colentibus, exiguum commodum reportet, debeat duplicatum stipendium Parocho dilargiri.

Si dicatur ita quidem à Concilio dispo [Ex Concilio Limensi 2. & Regia schedula infirma probatio ostenditur.]situm, & pro eo Regiam etiam extare schedulam anni 1541. id quidem non vrget. Et in primis quod ad duplicatum stipendium attinet, à nullo dispositum inuenitur: quoad alia verò Regia schedula antiquissima est, & post eius transmissionem res Indicæ diuersum statum quoad gubernationem vtramque Ecelesiasticam scilicet & ciuilem habuerunt, habentque, sicut etiam post Concilium, in quo quia aliqua non ita consona Regio patronatui legebantur, & alia diuersi generis minùs conuenientia, Concilium 3. Act. 2. Cap. 1. post iniunctam illius obseruantiam ita sta [Concilium Limense 3.]tuit: Præterquàm si quid rerum ac temporis ratione exigente, ab hac Synodo aliter dispositum; reuocatumque sit: saluo etiam in omnibus iure patronatus per Sedem Apostolicam Catholico atque inuictißimo Regi nostro Philippo, ceterisque Hispaniæ Regibus concesso: quod per omnia illæsum conseruatumque cupimus &c.

In eodem autem Concilio Act. 3. Cap. 13. [Quid ex illo circa fabricam habeatur.] circa fabricam ita habetur: Ecclesijs, siue Parochijs Indorum ex erectione & fundatione debetur vna nouena pars cum dimidia. Hospitalibus quoque, siue xenodochijs Indorum tantumdem omnino attributum, quemadmodùm in Synodo quoque Prouinciali Limensi annis ab hinc sexdecim explicatum est. (Sess. 3. Cap. 82.) Quamobrem & prædictæ portiones in posterùm fabricæ, hospitijsque Indorum, sine excusatione reddantur, & Capitula Cathedralium pro ijs, quæ hactenus retinuerunt, videant quemadmodùm conscientias suas exonerent. Hæc Concilium: quæ quidem si ita vt sunt disposita seruentur, Ecclesijs Indorum bona erit ex parte consultum. Sed quia id non satis, ad Regiam prouidentiam spectat ne in hoc defectus notabiles videantur. Obligatio enim propagandæ & conseruandæ fidei in hisce regionibus, ad hoc se proculdubio extendit, vt scilicet Indi Ecclesias competentes habeant, quod quidem & ipsis valde gratum accidit, vnde & ad earum constructionem & ornatum libenter se & sua frequenter impendunt. Vnde in ordine ad hoc magni erit momenti quod à dicto Concilio Act. 5. Cap. 4. his verbis eorum Pastores admonentur: Ac si quæ sunt alia eiusmodi, quæ sanè non violento & molesto imperio, sed paterna potiùs cura & grauitate peragantur.

Animaduersio vtilis circa auctoritatem Concilij Limensis 2.

DE illa dictum à Nobis suprà nu. 97. & [Pro Concilij Limensis 2. approbatione Pontificia quæ faciant.] 98. & pro firmanda præfati Concilij auctoritate facit etiam Concilium Limense 3. Act. 5. Cap. 1. vbi ita dicitur: Quia in secunda huius Synodi Actione decreuimus Limense superius Concilium denuò publicari, atque ab omnibus integrè seruari debere &c. Et prætereà videtur illud à Sede Apostolica confirmatum, quandoquidem quod in Act. 2. Cap. 1. & Act. 5. Cap. 1. de illo est à Concilio 3. statutum, approbatum fuisse constat, vtpotè in illo contentum, & rem magni momenti continens. Dubitari enim nequit circa illud diligentiam S. Congregationis fuisse versatam, quæ circa omnia alia accuratissima animaduersione se attentam præstitisse, ex ijs est manifestum, quæ ante Concilium ipsum habentur, & ex Epistola Cardinalis Carafæ ad Venerabilem Dom. Toribium Alfonsum Mogrobejo Archiepiscopum Limensem, ibi: Nunc Synodum prædictam ad Am [Epistola Cardin. Carafæ.]plitudinem tuam remittunt, vbi visum fuit emendatam, atque aptatam &c. Atqui circa præfata Capita, in quibus Concilij 2. obseruantia præcipitur cum moderationibus prædictis, nihil est emendatum aut aptatum: debet ergo meritò approbatum reputari. Quæ quidem ratio ponderis non exigui videtur; si insuper addamus S. Congregationi videri insolitum potuisse, vt Concilium à Sede Apostolica non confirmatum, legitimè promulgatum diceretur, & obligationem importare, stante certa obligatione prioris recursus ad Sedem Apostolicam, de quo Barbosa de potestate [Concilium Prouinciale sine approbatione dicta non obligare.] Episcopi Allegat. 93. nu. 25. & praxis inuiolabilis. Cùm ergo & animaduersum id fuerit, & nihilominùs quod à Concilio fuerat dispositum, sit approbatum, non leue inde argumentum deduci potest pro illius approbatione. Ex quo fit etiam Regij Indiarum Consilij beneplacitum extitisse circa illud, quandoquidem Concilium 3. in eo & visum & inoffensum transitum consecutum. Quæ quidem licet ea, quæ à Nobis citato loco dicta sunt, non videantur penitus demoliri, non est visum omisisse, vt per me liceat circa hoc vnicuique prudenter procedenti prout libuerit arbitrari.

SECTIO XXVII.

An Parochus obligationi restitutionis satisfaciat propter diuinum Officium omissum eleëmosynis anteà erogatis sine respectu vllo ad omissionem talem, aut cum illo.

FR. Ludouicus de Conceptione Tomo [Satisfieri obligationi, de qua titulus, anticipatis eleemosynis, vt asserat modernus Scriptor.] 2. Examinis veritatis Theol. mor. Tract. 1. Lit. D. §. 4. n. 12. affirmat probandum esse quod post Layman Lib. 3. Sect. 5. Tract. 2. Cap. 12. n. ipsum referens docet Diana Tract. 6. Missellaneo Resolut. 57. (Parte 3. scilicet 3. non citata) Beneficiarium Horas Canonicas culpabiliter omittentem liberari ab onere restitutionis, si quod restituendum erat, in pauperes anteà, licet non eo intuitu, erogasset. Cui resolutioni parùm consequenter adiectum, quod in illius fine habet, vbi sic fatur: Hanc illationem à principio etiam intrinseco aliquantulùm probabilem existimo. Sic ille. Si ergo aliquantulùm tantùm est probabilis, quomodo omnino probanda? Sed quidem neque P. Layman, neque Diana locis ab eo citatis ita. sen [Perperàm ab eo citatos suæ sententiæ patronos.]tiunt, vt ille ipsis imponit: non enim loquuntur de eleemosynis anticipatè erogatis ab inconscio futuræ obligationis, sed post obligationem contractam: tunc enim stare ratio ab ipsis adducta potest, quia hæc videtur esse virtualis intentio omnium facientium eleemosynas, vt per eas satisfaciant omnibus obligationibus, quæ suis peccatis aut negligentijs contraxerunt. Et ita tenent non solùm citati, sed alij adducti ab eodem Diana Parte 9. Tract. 9. Resolut. 23. scilicet Trullench, P. Pellizarius, P. Persicus, & Hieronymus Garcia. Adducit etiam P. Oliuerium Bonartium, & Escobar del Corro asserentes id, quod à P. Ludouico assertum præmisimus, quod non improbat, licet ipsi Parte 4. Tract. 4. Resolut. 220. talis sententia nimis laxatiua visa fuerat, pro qua P. Oliuerium allegarat: cuius fundamentum est eleemosynam facientem censeri virtualiter illam præbere non [Illius fundamentum.] solùm pro debitis contractis, sed etiam pro contrahendis, ita vt sit quædam anticipata solutio. Limitatur tamen assertio dicta, si quando erogata est eleemosyna, pro aliquo est opere pio applicata; tunc enim rationem donationis habet, & ita est irreuocabilis.

Sed cuiuscumque Auctoris dicta senten [Proscripta ab Alexandro 7. & qua ratione.]tia sit, iam nequit sustineri, quandoquidem ab Alexandro VII. in posteriore damnabilium Propositionum serie proscripta est: & quidem meritissimò, quia eleemosyna nullum habet respectum ad satisfactionem, & præcedens debitum. Satisfactio pro illo esse nequit, neque virtualis illa intentio anticipatæ solutionis vllius momenti est: ex ea enim fieret limitationem dictam locum habere non posse, siquidem dici posset, etiam cùm applicatur eleemosyna operi pio, virtualem intentionem intercedere, quia censendus illam potiùs erogare per modum anticipatæ solutionis pro debito, quod Deus scit esse futurum. Remigius in Praxi Parochorum Tract. 5. Cap. 7. §. 8. num. 2. resolutionem præsentem amplectens, & dictam Alexandri proscriptionem allegans, affirmat sententiam oppositam esse erroneam & scandalosam, atque vti talem à Pontifice condemnatam, in quo apertè fallitur, quia à Pontifice erronea non dicitur, sed ad minimùm scandalosa, sicut aliæ in proscriptorio contentæ decreto.

Sed difficultas esse potest, an si cum eo [Difficultas peculiaris in operante ex formali intentione anticipata.] operetur intuitu, vt velit Beneficiarius eleemosynas suas anticipatè etiam erogatas pro satisfactione debiti futuri seruire, id sit prohibitione dicta comprehensum. Et videtur quidem non prohibitum, quia in eo tantùm dicitur non satisfieri qualibuscumque eleemosynis anteà factis: quæ autem præfato fiunt intuitu, specialem rationem habent ab illis, quæ sine illo fiunt, diuersam. Deinde Pontifex cùm Propositionem damnare intendit, ad illam eius intentio dirigitur, sicut apud Auctores ipsius patronos extat: Atqui apud illos sub dictis non extat terminis, sed absolutè: vnde & eius probatio ad virtualem intentionem satisfaciendi pro debitis quibuscumque reducitur: quod secus accidit quando intentio expressa & formalis. Neque videtur necessarium vt quoties fit eleemosyna, talis expressa habeatur intentio: cùm sufficere videatur, quæ generaliter præcesserit, neque sit vllo modo retractata. Quod sub censura dictum velim meliùs sentientium, & cum debita subiectione ad supremos in caussis istis iudices, & debita cum auctoritate censores.

Et per præfata scrupulus fuit magno [Resolutio circa Maioratus institutionem] cuidam Prælato nuper exemptus, qui ex fructibus Episcopalibus pro instituendo Maioratu summam pecuniæ non paruam cognato sic petenti contulerat; & erat pro tali largitione solicitus, [ab Episcopo factam, vbi doctrina multiplex.] an scilicet restitutionis sibi onus incumberet. Dictum enim ad illam non teneri. Primò, quia quantitas pecuniæ in eo impensæ, respectu eius, quæ ipsi ex decimali portione obtigerat, talis erat, vt de ea in vsibus prophanis, vt vocant, id est, non pijs, posset disponere, iuxta receptas doctrinas, de quibus Nos in Thesauro Tomo 2. Tit. 13. Cap. 3. §. 3. ex professo egimus. Secundò, quia si quando Maioratus est institutus, dicta quantitas habuit excessum, satisfactum est posteà erogatione maiorum quantitatum in opera pia, iuxta sententiam dictam. Tertiò, Licet institutio præfata non sit bona cum fide facta, quod non admittitur, attenta personæ qualitate, id non obstat; nam in sic operante voluntas est vt actus fiat meliori modo, quo fieri potest: & qui fieri potest ex duplici capite, censetur factus ex vtiliori & firmiori l. 3. ff. de testam. milit. & alibi, apud Molinam de Primogenijs Lib. 2. Cap. 2. n. 13. Solorzanum Tomo 2. Lib. 3. Cap. 24. n. 25. & alios. Quartò, etiamsi institutio dicta non fuerit licita, restitutionis obligationem cessare probat receptissima sententia, pro qua citatus Molina ita scribit: suprà Cap. 10. [Doctor Molina.] nu. 52. Quintò ratione specialis donationis pro Maioratu aut vinculo non esse specialem obligationem restitutionis; cùm sint plures qui existimant ex decimali portione posse fundari, specialiter quando postquàm congruam reddituum in pauperes erogauit, atque sibi & familiæ necessaria ministrauit, ex residuo id facit, vt videri potest apud citatos, scilicet Lib. 2. Cap. 10. n. 49. vbi, quidquid ipse sentiat, sic ait: Quod ex pluribus sic resoluit Sotus. Quod & admittit quando Prælatus ex fructibus, qui iuxta dignitatem suam sibi pro sustentatione propria & familiæ necessarij erant, genium suum fraudando Maioratum instituit: & multò id potiùs quando ex alijs bonis, de quibus dictum, de quo num. 51. Solorzanus Lib. 3. citato. & in Politica Lib. 4. Cap. 10. & P. Fragosus cum Molina locutus Tomo 2. Disput. 17. §. 3. num. 6. Nec plura de Parochis; quamuis apud D. Quitensem plura occurrant, sed quæ aut in Thesauro, aut in superioribus inuenientur discussa; vel certè generalem de Parochis doctrinam continent, neque Indicum negotium videantur specialiter concernere, cui conamur insistere, licet generaliter vtilia nonnumquàm libenter adnectamus.

PARS OCTAVA.

Dabit hæc Pars alia, ad quæ se etiam septima potuisset extendere, sed maioris continentia varietatis, ne illa plus quàm apparet commodum protrahatur. Pro qua sit

SECTIO PRIMA.

Iudicium S. Inquisitionis quomodo reddere probabilem poßit singularem opinionem.

P. Ludouicus de Conceptione in [Num. I. Moderni Scriptoris sententia circa propositam quæstionem.] Examine veritatis Theol. mor. Tomo 2. Tract. 1. Disput. vnica, statim à principio sic statuit: Omnes singulares sententias, de quorum Auctoribus nulla in S. Inquisitionis Expurgatorijs fit mentio, etsi sit, non reprobantur, nec aliàs meridiana luce earum falsitas apparet, existimo esse à principio extrinseco probabiles. Probat ex Sancti Tribunalis auctoritate circa ista à Pontificia deriuata: & exemplum adhibet in opinione asserente licitum marito vxorem occidere in adulterio deprehensam, licet eam improbabilem censeat Diana Tractatu de Sacramentis Resolut. 223. cum alijs tamen probabilitatem illi accommodat (magnam certè) & obiter illam probabilem iudicat Lessius Lib. 2. Cap. 9. Dub. 5. nu. 16. Teste etiam Basilio de Matrimonio Lib. 9. Cap. 15. nu. 20. & in Expurgatorijs S. Inquisitionis minimè reprobatur, & ita inde auctoritatem sibi videtur vendicare. Item ex eo quòd viro docto fides adhibeatur de consuetudine testificanti, sicut & circa alia, dum contra ipsum euidens aliquid non occurrit: ergo & illi, cui ex commissione S. Tribunalis committitur expurgatio. Probat etiam ex probabilitate liciti vsus potus Chocolatici, ex eo quòd Caramuel & Diana asserant in India esse potum vsualem. Circa quæ.

Dico Primò. Si à S. Tribunali Inquisitio [Assertio 1. standum iudicio S. Tribunalis.]nis auditis Qualificatoribus opinio aliqua iudicetur probabilis, & vt talis defendi permittatur, eius est standum iudicio, non vti infallibili, vt constat, sed vt reijci nisi temerè & nimis audacter nequeat, ita vt eius publicè peruidens iudicium meritò ab eodem veniat puniendus, dum à supremo Tribunali aliter non fuerit iudicatum.

Dico Secundò. Ex eo quòd opinio aliqua [Assertio 2. Opinionem esse improbabilem posse, licet in Expurgatorijs non inueniatur condemnata.] in Expurgatorio non inueniatur condemnata, non benè infertur esse probabilem. Id probatur Primò quia multæ opiniones seriùs quandoque ad notitiam S. Tribunalis deueniunt, vnde ex eo quòd in Expurgatorijs non sint, satis infirmum pro illarum probabilitate deducitur argumentum. Quot iam fluxerunt anni ab edito Codice Ioannis Medinæ de Pœnitentia, Clauis regiæ Gregorij Sayri, Promptuarij Ignatij Coutinnij, & quorumdam aliorum, qui modo donec expurgentur, S. Tribunalis imperio prohibentur? Deinde opinio esse improbabilis potest, & tamen permissa, quia improbabilitas se sola non est censura Theo [Improbabilitas non est censura Theologica.]logica, vnde neque ad iudicium S. Inquisitionis spectat, vt obseruat P. Petrus Hurtadus Disp. 81. de fide §. 46. & 51. licet vt ait Cardinalis Lugo Disput. 20. de fide num. 102. ad illud spectare plerumque possit, si in materia morum sit. Quod quidem non iam ratione improbabilitatis erit, sed quia periculosa, & alia censura digna; cùm admittat Auctor sententias tales à viris doctis tradi, sed quia laxiores, ab indoctis imprudenter assumi. Sunt ergo periculosæ & scandalosæ licet à viris doctis tradantur, & ita non videtur quomodo improbabilitas talis esse possit, vt ad iudicium S. Tribunalis non possit spectare. Nisi dicamus periculum & scandalum respectu indoctorum & impudentium non attendi, vt ab eodem docto Scriptore vidimus indicatum.

Item, quia ab Alexandro VII. damnata est [Propositio damnata ab Alex. VII. circa probabilitatem.] hæc Propositio, quæ est ordine 27. Etsi liber sit alicuius Iunioris & Moderni, debet opinio censeri probabilis, dum non constat reiectam esse à Sede Apostolica tamquàm improbabilem, de qua dictum à Nobis Parte 2. nu. 181. & seqq. & ostensum quomodo id non obstet quominùs sententia multorum locum habere possit, iuxta quam opinio vnius viri docti possit vt probabilis ad praxim admitti, si Classicus sit Auctor. Quod & tenet Remigius Tract. 5. Cap. 5. §. 15. nu. 4. vers. Si la opinion. Qui & vers. Dixe, los Escritos, prædictam Propositionem adducit, & censuram erroris non profert, quam alteri vidimus impegisse Parte præcedenti nu. 313. ex quo apparet in illa, sicut & in alijs, excessisse.

Dico Tertiò. Quod de interfectione adul [Assertio 3. Alia circa maritum occidentem adulteram.]teræ adducitur, minimè sustinendum, quia sententia dicta ab Alexandro VII. est proscripta, & est ordine 19. de qua & Remigius solam scandali censuram exprimens Lib. 2. Cap. 6. §. 8. n. 15. & Diana quidem Parte 3. Tract. 4. qui est de Sacramentis, Resol. citata alios pro ea Auctores adducens, non ideò auctoritatem illi conciliat, magnam certè, vt Auctor loquitur, cum eo non obstantè, absolutè asserat non esse ampliùs de hoc dubitandum. Contra quam ante proscriptionem stabant 48. Scriptores, quos adducit Barbosa in Collectaneis Tomo 4. Parte 2. Caussa 33. Quæst. 2. Cap. Inter hæc. Scriptor Peruuianus in Flo [Scriptor Indicus excusatus.]ribus Summarum excusandus venit, quia ante proscriptionem præfatam scripsit, licet editio operis posterior fuerit, dum verb. Homicidium. Sect. 1. nu. 7. ita loquitur: Maritus occidens adulterum mortaliter peccat, licet aliqui contrarium affirment, sed minùs probabiliter. Sic ille. Neque illius notitiam videtur etiam habuisse Mag. Ioannes Antonius Baco in Summa Præceptorum recentiùs edita, qui tamen iuxta veritatem locutus Disput. 7. Cap. 2.

Dico Quartò. Quod ad Chocolate attinet, [Assertio 3. circa Chocolate.] quid verosimile appareat dictum à Nobis Tomo 2. Thesauri in Additionibus n. 318. & 319. & pro vsu licito probatio ex duobus adductis testibus ab Indicis regionibus adeò dissitis, parùm videtur conducere, nisi quatenus ab alijs inde in Europam transgressis id discere potuerunt: quod tamen ita non apparet. Si verò reuera probabiliter sunt locuti, ex eo id habetur, quod & à Nobis dictum, virum doctum, & classicum Auctorem posse probabilem reddere opinionem. Ego quidem sexagesimum iam agens annum vitæ in Peruuio transactæ, de frequentissimo vsu, non tamen mihi proprio, sed aliorum sæcularium, testari possum: sed an sit potus, & pro tali generaliter habitus, non ita: multi enim non ideò illo vtuntur, quia potum reputant; sed quia gustui, & confortando stomacho opportunum experiuntur, quidquid illud sit, quod multorum vsus licitum videtur comprobare.

SECTIO II.

Renuntiatio facta à Nouitio aut Religioso Societatis IESV an sit irreuocabilis.

