Hæc quidem Auctor, ex quibus nostra [Ex ea vera sententia comprobata ad hominem.] sententia potest non leuiter roborari. In eo enim magnum pro sententia contraria pondus inducitur, & quasi vnicum illius fundamentum toties inculcatum, quòd operantes iuxta sententiam probabilem peccati se periculo exponunt: Atqui iuxta præfatam explicationem id non vitant aduersarij: Ergo in id incidunt, quod nobis obijciunt; & ita si in eorum sententia illud cessat, etiam in aduersa. Minor ostenditur, quia periculo se exponit, qui ita operatur, vt contingat id, quod facit, esse prohibitum, & ita secundùm se illicitum, iuxta eorum explicationem: id euenit in casu præsenti: Ergo. Minorem probo. Quia sententia, quam amplectitur operans modo illo, potest esse falsa, non solùm per impossibile, quod alicubi dicitur, improprijssimè tamen; aut physicè, quia sine contradictione obiectum aliter se habere potest: sed etiam moraliter, ita vt passim verificari contingat. Pro quo euidenter argui potest. Nam opiniones probabiles, quas vt præcisè probabiles negant ad vsum posse applicari, quia staret dictum periculum, ipsi vt practicabiles admittunt, sed cùm suo illo adiuncto iudicio: Atqui obiecta opinionum talium ex eo quòd hoc aut illo modo ad praxim aduocentur, non accipiunt mutationem: ergo operantes eidem se periculo exponunt. Si dicatur exponi quidem, sed non esse obligationem ad omnem periculi remotionem, quia neque ad perfectiùs; id & nos fatemur, ex eodem fundamento, quia de hoc præceptum non habetur, & est moraliter impossibile, & fieret ex eo peior conditio possidentis. Et quidem si hoc non admittatur, fiet ex eo magnum illud sequi inconueniens, teneri scilicet nos ad rigorosissimas Doctorum sententias sequendum, quia solùm iuxta illas peccandi periculum remouetur,

Ex eo autem quod de possessione liber [Ex dubio circa valorem matrimonij vrgetur.]tatis dicitur, & exemplis adductis, apertè conuincitur non esse eam certitudinem ad operandum necessariam, quæ omnem formidinem excludat. In matrimonio quidem si probabiliter dubitet quispiam an sit validum, non posse petere aut reddere, sententia eorum est, quos adducit P. Thomas Sancius Lib. 2. de Matrim. Disp. [P. Thomas Sancius.] 44. nu. 1. quos ipse sequitur quantùm ad petitionem num. 2. nisi oppositam sententiam etiam probabilem velit amplecti, de quo nu. 4. Priorem videtur sequi Auctor, & iuxta id assumptum probo: Nam operans iuxta iura libertatis, quæ possidet non deponit dubium illud probabile, vt videtur supponi: nec videtur quomodo penitus sopiri possit iudicium illud, quo affirmat matrimonium esse inualidum, ideò enim contra illud operari potest, quia possessione iuuatur, vt eo non obstante quod hic & nunc iudicat, debitor & petat & reddat: stante autem iudicio tali probabili formido etiam necessario subsequitur, quæ probabile iudicium comitatur. Id quod de exemplo alio vigiliæ similiter vrget, & videtur profectò manifestum, cùm addatur illud: Licet in his omnibus de opposito habeam opinionem æquè probabilem. Ergo stat operatio in concursu oppositæ, & ita formidine consequente.

Obijcit sibi n. 311. Iuris regulam in du [Regulam iuris de tutiori parte in dubiis eligenda, vt explicet Auctor.]bijs tutiorem partem esse eligendam, quæ exemplis ex Cap. Ad audientiam Cap. Significasti. Cap. Petitio tua, de homicidio, & Cap. Iuuenis de sponsal, confirmatur. Cui respondet num. seq. in vsu huius regulæ artendi debere an in iure Canonico casus aliqui non assignentur, vt assignantur nonnulli, circa quos se citat ad dicenda infra n. 281. in quibus Pontifex expressè vult quod tutius est sequi (sensu Resolutionis 11. & 12.) de dubijs circa actionem, quæ si exerceatur, infert Reipublicæ notabile damnum præter communem agendi modum prudentium. Secundo sic vt ly Tertius, pars tutior &c. semper sumatur pro vt opponitur probabili præcisè, ad sensum Resolutionis 6. vt scilicet sit sensus In morum dubijs probabilibus sequi oportet certum moraliter relicto probabili præcisè: alioqui, vt Resolut. 7. nu. 208. dictum, non datur tutius tuto: Vnde hæc non debent sumi comparatiuè, quàsi verò non liceat tutum sequi, sed aduersatiuè, pro vt ly Melius. Dan. 13. Vbi Susanna impudicos senes sic affatur: [Dan. 13.] Melius est mihi absque opere incidere in manus vestras, quàm peccare in conspectu Domini. Et 1. Cor. [1. Cor. 7.] 7. Melius est nubere, quàm vri. Non quòd peccare, vel vri sit bonum, sed quòd hoc sit malum, illud bonum. Sic ille.

Circa quæ, quod ad casus assignatos at [Ostenditur explicationem benignæ sententiæ fauere, quidquid minùs aptus videatur.]tinet, cùm de tutiori parte sequenda Pontifices admonent, stare quidem illud ritè potest, quod & ab alijs adnotatum; vt scilicet nolint regulam illam absolutè locum habere, sed in ijs, quibus illam applicant, quæ, cùm aliàs ad perfectiorem modum operandi pertinere possit, eam tamen nolunt cum stricti obligatione seruari. Sensus autem, de quo Resolut. 11. & 12. videndus inferiùs. Et is est suæ de certitudine morali doctrinæ conformis cum ignorantia inuincibili, de quo statim. Et modò contra ipsum est, eo sensu stante, contrarium potiùs eliciendum: tutius enim non est necessario sequendum, quando ignorantia inuincibilis præcepti occurrit, tunc enim operari oppositum licet, vt Auctorem toties assensisse iam vidimus, & in Resolutionibus præfatis contestatur. Dici ergo generaliter debuit Pontifices tutius esse eligendum absolutè voluisse, quia vel casus assignant, in quibus ita indubitatè, seruandum statuunt: vel si non assignant, eam regulam seruandam proponunt, & ita ineptè circa casus discrimen assignatum, vt quasi diuersi generis proponantur. Cui tamen resolutioni obstat sensus ab Auctore adductus, cùm iuxta illum liceat partem minùs tutam amplexari. Deinde iuxta priorem illam intelligentiam de actione notabile damnum adductura præter communem agendi modum prudentium, nihil contra sententiam communem de licito probabilis opinionis vsu, contra quem est certamen, habetur, & ita quando contra illum loca illa Iuris vrgentur, commodissima expositio succurrit, vt scilicet intelligenda sint, quando notabile damnum timetur: quod quidem etiam benignæ sententiæ Auctores affirmant, & quidem si actio damnum tale sit allatura, non est cur circa illam communis prudentium agendi modus ostendatur, quandoquidem etiam si communis non sit, eidem debeat obuiari.

Id autem quod ait, & pro quo se refert [Non dari tutius tuto vt explicet, ex quo & redargutus.] ad nu. 208. scilicet non dari tutius tuto, eo loco sic explicat dicens: Vnde puto inter sententias tutas non dari vnam tutiorem altera: benè inter certas & probabiles vnam certiorem & probabiliorem altera: quia hæc à motiuis, illa à carentia omnis periculi peccandi talis dicitur: nulla autem tutior illa, quæ caret omni periculo peccandi: certum tamen dari tutiorem probabili aut dubia, immò etiam probabiliori, vt patet allato exemplo nu. 46. Scilicet cùm quis restituit, licet secundùm probabiliorem opinionem ad id non teneatur. Ex qua doctrina apparet potuisse D. Caramuelem asserere inter opiniones probabilesnon esse vnam tutiorem altera, pro quo allatam ab Auctore reddit rationem; quia scilicet cuiuscumque vsu peccandi periculum remouetur. Quòd si dicatur id non rectè ab eo dictum, quia vsus probabilis opinionis præcisè sumptæ non est tutus, contra id est opinionis probabilis vsum cum adiuncto illo, de quo Auctor, tutum esse: atqui omnibus potest tale adiunctum adhiberi, operando sub dictamine certo omnem excludente formidinem: ergo omnes sunt æquè tutæ. Vnde & sequitur non esse tutiorem probabiliori. Addit [Improbanda quædam assertio eiusdem.] autem citato nu. 108. id quod non est hoc loco, missum faciendum, scilicet etiam dato quòd opinio minùs probabilis esset certa moraliter; non liceret eam sequi, omissa probabiliori consequenter certiori opposita; quia alioquin contradictoria essent simul vera & certa moraliter, vt consideranti patebit. Sed certè non ita consideranti patet, quia talis contradictio negatur in casu dato ab Auctore, non probata, nec probabilis, quia stante morali certitudine opinionis, nihil illi deficit, vt eius vsus licitus esse possit. Vnde & consequenter improbandum quod subdit, videlicet dato quòd opinio probabilis sit tuta, non licere sequi minùs probabilem relicta probabiliori consequenter tutiori opposita, quia tuta caret omni periculo peccandi, quod non habet minus probabilis in concursu probabilioris. Quod quidem ex illius est fundamento conuellendum, quòd scilicet per tutam peccandi periculum penitus remoueatur; eo autem sic stante, nihil deest quo minùs liceat operatio: ex eo enim, vt iam sæpiùs vidimus, probabilis sententiæ vsus licitus denegatur, quia sic operans peccandi se periculo exponit, dum cùm formidine operatur.

Iam quod ad secundum explicandi mo [Tutius an comparatiuè necessario accipiendum.]dum attinet, vt sensus debeat esse, quem Auctor fingit, ex eo videtur procedere, quòd iuxta sententiam de licita opinionis probabilis sequela, optima succurrit expositio, contrariæ non consonans. Dum enim dicitur in dubijs partem esse tenendam tutiorem, & vrgetur non solùm de dubijs vtcumque, sed etiam de probabilibus esse accipiendum: Respondetur, eo ipso quòd tutior pars dicitur, significari oppositam esse tutam, & talem esse opinionem probabilem. Id autem non conuincitur esse falsum, ex eo quòd comparatiuum aliquando non sumatur in vim comparationis, sed vt merè positiuum: id enim ita exponendum, quando constat locum non esse positiuo, vt in adductis exemplis, quod secus accipiendum quando locus esse comparationi potest. Sic 1. Cor. 7. v. 38. vbi Apostolus loquitur in hunc mo [1. Cor. 7. v. 38.]dum: Igitur & qui matrimonio iungit virginem suam, benè facit: & qui non iungit, melius facit. Neque enim in vim tantùm positiui sumi potest illud Melius, quia & positiuo locus esse potest, qui & ab Apostolo designatur: vt non contendat quisquam virginitatem non esse coniugio præferendam, in quo est hæreticaliter deceptus Iouinianus.

SECTIO XVII.

Circa Vndecimam Resolutionem. Vbi multa pro Regula de meliori possidentis in dubio conditione.

HAbetur pag. 233. vbi affirmat Au [Regulam de meliori possidentis conditione vt explicet Auctor.]ctor in dubijs Iuris circa necessaria necessitate præcepti, saltem pro vt condistinguuntur contra necessaria necessitate medij, ceteris paribus in materia iustitiæ, & aliarum virtutum, non esse meliorem conditionem possidentis libertatis contra Ius, & præceptum illud, nisi post diligentem adhibitam diligentiam accedit inuincibilis ignorantia Iuris, siue præcepti, & hinc moralis certitudo, quod hac stante non obliget, & ita in concursu opinionum super possessione libertatis & Iuris, si illa desit, tutiorem partem eligendam. Quod ad primum de necessitate medij, quia ignorantia talem defectum non supplet, licet à peccato excuset: quoad alia, quia actus cum illa factus, iustitiam suam, seu rectitudinem, non amittit. In quo quidem ex eo refellendus, quòd cùm pro libertatis possessione in omni materia contra suum Fagnanum pug [Inutilis iuxta illius explicationem ostenditur.]net, perinde illa se habeat, ac si nihil speciale eidem tribuatur. Patet, quia siue possideat, siue non possideat; eodem modo philosophandum est: stante enim possessione, si adiunctum illud deficiat, nihil iuuat: & non stante, si adsit, licita est operatio, quæ non stante, non ex defectu possessionis, sed ex alio dicto, licita non est. Ad quid ergo illa? & quidem possessionem tantùm in dubio locum habere, & non cùm opiniones concurrunt probabiles, communis resolutio est, pro qua P. Thomas Sancius Lib. 2. de Matrim. Disput. 41. num. 30. Non ergo conuenienter regula dicta ab Auctore casui, de quo agimus, applicatur. Sicut neque congruit quod ait n. 278. regulam dictam siue in materia iustitiæ, siue alia, siue in foro fori, siue in foro conscientiæ, siue possidenti, siue iudici pro possessorio iudicanti, vim non habere, nisi quatenus prudenter præsumitur possidentem laborare ignorantia inuincibili iuris alterius, & hinc esse possessorem bonæ fidei, iuxta hanc regulam: Omnis homo præsumitur iu [Regula alia eiusdem non congruit.]stus & bonus &c. quamdiu non probatur malus, iniustus &c. Non inquam congruit, quia etiamsi quis ignorantiam vincibilem habeat, occultam tamen, potest præsumi iustus possessor, & reuera habere ius ad rem, quæ intentata ab aduersario lite, ipsi adiudicaretur. Et esse ignorantia inuincibilis potest sine vero iure, quia ignorantia ius non tribuit, nisi ratione vsu capionis aut præscri [Ignorantia non confert ius.]ptionis. Et his locum non esse etiam stante ignorantia Iuris, est communis resolutio, pro qua P. Lessius Lib. 2. de Iust. & Iur. Cap. 6. Dub. 6. [P. Lessius.] dicto 1. Alia ergo est præsumptio iuridicæ possessionis, alia possidentis, & ita titulus ignorantiæ non attenditur, nisi fortè probari possit affectata aliqua, quæ iudicio subiaceat. Et leges quidem de ignorantia seu bona fide respectum habent ad plures illius effectus, & statuere quidem possent vt stante dubio verosimili possessio non valeret ad absolutam retentionem, sed vt pro qualitate dubij diuideretur. Sicut faciendum multi dicunt à iudice, quando possessio pro nullo stat, quia nullus possidet, aut fortè vterque, & etiam extra iudicialiter, vt videri apud eumdem potest n. 10. Quòd autem non ita factum, proptereà fuit, quia obuiare litibus voluerunt, sicut in nonnullis alijs, vnde sic videntur extare varijs in locis vtriusque Iuris, & iuxta illas variæ dispositiones procedere, vt circa præscriptionem dictam, quòd dubium non suffragatur circa rem principalem, benè tamen circa fructus, vt apud citatum Scriptorem Dicto 2. Non videtur ergo firmum assertionis præfatæ fundamentum. Probat deinde.

Primò, Quia quamdiu non accedit ig [1. Ratio ex ignorantia vincibili, quæ negatur.]norantia inuincibilis Iuris, vel præcepti, est vincibilis, & ita mala fides, quæ non excusat. Ad hoc breui negatione fit satis, de ignorantia loquendo iuxta sensum arguentis, nam illam in vsu opinionis probabilis aliàs concedimus, vt dictum sæpiùs.

Secundo, Quia non licet sequi conscientiam [2. Ex conscientia probabili pro qua & ratio textus.] probabilem, nisi accedat &c. vt patet ex præmissis Dub. 4. Ergo multò minùs licet dubium sequi. Probatur Consequentia, quia vti conscientia dubia minùs probabilitatis habet, ita & minùs prudentiæ: quod autem à prudentia magis recedit, minùs habet de virtute, plus de vitio. Ergo &c. Confirmat ex Fagnano ita asserente; & pro eo adducente quædam Iuris Axiomata, videlicet ex Cap. Ad audientiam de homicidio, ibi: Quia [Cap. Ad audientiam de homicidio.] verò vtrùm ex occasione vulneris deceßisset dubium habetur; cùm in dubijs semitam debeamus eligere tutiorem, vos conuenit iniungere Presbytero memorato, vt in Sacris Ordinibus non ministret. Cap. [Cap. Significasti. Ibid.] Significasti. El. 2. illis verbis: Quòd si discerni non poßit ex cuius ictu percussus interijt, in hoc dubio tamquàm homicida haberi debet Sacerdos; & si fortè homicida non sit, à Sacerdotali Officio abstinere debet, cùm in hoc casu cessare sit tutius, quàm temerè celebrare. Cap. Petitio eod. tit. ibi: Si de interfe [Cap. Petitio. Ibid.]ctione cuiusquàm in illo conflictu tua conscientia te remordet, à ministerio altaris abstineas reuerenter, cùm sit consultius in huiusmodi dubio abstinere, quàm temerè celebrare. Ad idem textus in Cap. Si quis [Cap. Si quis positus de Pœnit. dist. 7.] positus. de Pœnit. dist. 7. vbi Augustinus ait: Vis ergo in dubio liberari? Vis, quod incertum est, euadere? Age pœnitentiam dum sanus es, & Cap. Si quis autem ead. dist. Duæ res sunt. Aut ignos [Cap. Si quis autem. Ibid.]citur tibi, aut non ignoscitur: quid bonum tibi futurum sit, nescio. Ergo tene certum, dimitte incertum. Et concordat Cap. Iuuenis, de Sponsal. ibi: In [Cap. Iuuenis, de sponsal.] his, quæ dubia sunt, quod certius existimamus, tenere debemus.

Respondeo negando assumptum vnde non procedit probatio. Ad Confirmationem respondeo vt iam superiùs de dubio, non de probabili assertione agere Pontifices. Diui autem Augustini auctoritas minimè ad rem facit, cùm de agenda necessariò pro peccatis pœnitentia agat, quæ magno cum periculo in tempus differtur incertum. Et quid hoc ad negotium præsens? Conclusio quidem vniuersalis non est, sed materiæ, de qua erat sermo, accommodata. Quòd si eam ad omnia trahere liceat, dicimus eum, cui fauet in dubio possessio, certum tenere, si sua vtatur libertate, quia certum est sic operantem non peccare, sicut & eum, qui sequitur opinionem probabilem. Addo Pontifices in suis decre [Quo sensu Pontifices tutius esse tenendum pronuntiarint.]tis non ita processisse, vt tutius ita sint amplexi, quia de materia conscientiæ periculosa agebatur, in qua alterutram partem sequentes peccarent. Nam sicut id statuerunt, quod vidimus, oppositum statuere potuerunt, quia res hæc ab eorum pendet arbitrio: id autem quod visum est, conuenientius & decentius seruandum voluere. Pro quo est euidens argumentum: nam Pontifices sæpissimè circa casus prædictos, in quibus homicidium voluntarium non extitit, dispensare solent, nec singularibus tantum cum personis, sed generaliori concessione, & quidem perpetua. Et talis est in Concilio Tridentino pro Episcopis [Concil. Trident.] Sect. 15. Cap. 7. de reformatione. Pro quo & priuilegia extant, & Iubilea. Licet autem pro homicidio voluntario non ita frequens occurrat, licita tamen est, & quandôque concessa. Et ita habetur in facultatibus concedi solitis Episcopis Indiarum, de quibus in Thesauro Tomo 2. Titulo 19. num. 86. & 87. Non ergo decisiones prædictæ in negotio præsenti conuenienter adducuntur, vbi de possessione libertatis contra præceptum agitur, & de materia peccati. Neque dici potest ar [Instantia cum vtili solutione.]gumentum esse à minori ad maius, quia si vbi de peccato non agitur, tutius tenendum iniungitur, id multò potiùs asserendum apparet, vbi Dei offensa interuenire potest. Ad hoc enim respondetur non esse legitimum argumentum, si de dubio probabili agatur, nam de non probabili iam diximus regulam obseruandam, quia pro eo stat ratio peculiaris, scilicet prudens agendi ratio, & quia aliàs onus grauissimum conscientijs fidelium generaliter incumberet. Vnde & in materia præfata de homicidio vbi opiniones probabiles extant, non currit præfata regula, iuxta communem Scriptorum sensum, aduersarijs non inficiantibus, licet suum illud dictamen ab omni alienum formidine esse necessarium arbitrentur, & ita non valere argumentum de possessione in dubio ad opinionem probabilem, diximus suprà nu. 148. cum communi Scriptorum sensu.

His accedit quod apud Auctorem sequi [Diuersæ sententiæ circa regulam de tutiori eligendo, & 1. de Consilio.]tur nu. 282. vbi ex D. Fagnano impugnat aliquas Doctorum sententias circa præfatam regulam, quibus videatur euerti. Quidam enim aiunt consilium tantùm continere, pro quo adducit P. Suarium de Censuris parte 5. (id est Tomo) Disp. 4. Sect. 6. num. 9. & seqq. Sanchez in Decalogum Tomo 1. Lib. 1. Cap. 10. num. 11. & 64. Malderum in 1. Disputat. 84. q. 19. arti. 5. quos inoueri hoc ait fundamento præcipuè, quia cùm quilibet sit in possessione suæ libertatis & famæ, in dubio non debet se possessione spoliare, iudicando se culpabilem, aut nexu alicuius obligationis adstrictum, cùm secundùm regulam Iuris, in pari caussa melior sit conditio possidentis l. Res alienas C. de rei vindicat. l. Siue autem §. Si duobus. Et ibidem Baldus. ff. de public. in rem act. Cap. à Sede. Præbend. cum concordant. de quibus per Decium in l. posui ff. de regul. iur. Quam regulam habere locum non solùm in materia iustitiæ, sed etiam in materia aliarum virtutum, & in foro animæ putat idem Sanchez vbi suprà nu. 10. Suarez de Relig. part. 2. lib. 4. de voto Cap. 4. n. 7. Henriquez in Summa lib. 8. in Glossa Lit. P. & alij multi.

Ex his habemus congruam etiam re [Probabilis sed à Fagnano improbatis.]sponsionem: quæ enim tot viris grauibus placuit, non debet improbabilis improbari, sicut nec ratio ab eisdem adducta textibus etiam roborata. Sed illa prædicti Doctori non placet, vnde subdit mirum esse quàm graues & periculosas quæstiones ex tam leui illo fundamento decidant, scilicet quòd dubius quis an inciderit in excommunicationem, siue dubium sit iuris, siue facti, non debet [Variæ sententiæ iuxta regulam dictam apud Doctores.] se habere pro excommunicato. Pro quo Sanchez supra n. 56 Layman Lib. 1. Tract. 5. §. 4. n. 38. Dubium an lex imponens excommunicationem sit vsu recepta, posse iudicare non esse vsu receptam, nec proptereà incidere in excommunicationem. Azor Tomo 1. Instit. moral. Lib. 2. Cap. 19. Quæs. 12. quem citat Salas p. 2. q. 21. tract. 8. disput. vnica. Sect. 8. n. 169. Sic de dubitante an casus sit reseruatus Suarez suprà de censuris Lib. 4. Cap. 15. immanis error, cùm assertum illud de potestate absoluendi à casu dubio extet citato Cap. 5. de Relig. n. 15.) Emmanuel Sa in Verb. Casus reseruati num. 5. Item qui dubitat an commiserit peccatum mortale non teneri illud confiteri. Ioannes Præpositus in 3. p. D. Thom. quæst. de integrit. Confeßion. dub. 3. n. 17. Henriquez in Summa Lib. 8. de Eucharistia. Cap. 45. n. 3. in Glossa Lit. P. Item dubitantem de legitima potestate Prælati non teneri illi obedire. Vasquez 1. 2. q. 19. arti. 6. Disput. 62. Cap. 3. in fine. Salas in 1. 2. q. 21. Tract. 8. Disput. vnica. Sect. 8. n. 78. Item dubium an Beneficium sit tenue non teneri Officium recitare. Salas dicto Tract. 8. Disput. vnica. Sect. 17. n. 154. in fine. Item dubium in die Iouis, an transacta sit media nox, posse tuta conscientia carnes comedere: at verò in die Sabbati dubitantem similiter an media nox excesserit, carnes comedere non posse, Sanchez de Matrimonio. Tomo 1. Lib. 2. Disput. 41. n. 40. Layman Lib. 1. Tract. 1. Cap. 5. §. 4. n. 36. Villalobos in Summa Tomo 1. Tract. 1. Difficult. 21. nu. 7. His præmissis subdit ita: Rationem diuersitatis afferunt planè ridiculam, quia in primo casu, cùm in die Iouis vnusquisque possideat libertatem suam vescendi carnibus, in dubio manu tenendus in sua possessione contra diem veneris, seu contra præceptum abstinentiæ, pro quo nulla est possessio, & proptereà comedens non peccat, cùm in pari caussa melior sit conditio possidentis. In secundo autem casu in die Sabbati possessio stat pro præcepto, vnde peccat qui carnes comedit, quia spoliat Sabbatum seu præceptum sua possessione abstinentiæ in carnibus.

[Ex quo vrgeat præfatus Auctor suo acerbè Apologistæ contrarius.]

Pergit num. 284. vbi ait quòd prædicta doctrina multò perniciosior est saluti animarum, quàm illa de elusione opinionis probabilis: quia in contrarietate probabilium opinionum habet quis aliquam apparentem rationem existimandi rem non esse dubiam, sed moraliter certam. At hæc theorica liberè profitetur licitum esse operari cum conscientia prorsus dubia, contra manifestum sacrorum Canonum testimonium, & contra vnanimem Theologorum & Canonistarum sententiam. Cap. Nerui 13. dist. Cap. Illud de excommunicat. minist. cum multis concordantibus Innocentius, Ioannes Andreas & Doctores in Cap. Per tuas. El. 2. de Simonia. Sic textus alios & rationes accumulat, ex qua videtur doctrina concludi non posse quempiam licitè cum conscientia dubia operari, & talem esse quando res, de qua agitur, dubia est: sic discursum claudens: nu. 286. Vides ergo quàm multæ sequantur ineptiæ & absurditates ex tua assertione, quòd homo in foro conscientiæ sit manu tenendus in posseßione suæ libertatis contra Deum & legem; adeoque valde mirandum sit quod nonnulli Confessores in foro Sacramentali talem theoriam seruare & docere non vereantur in perniciem animarum. Sic ille. Circa quod habet P. Bonæ Spei quod regratiari sic loquenti queat, dum & leuissimo fundamento ad assertionem præfatam se motum legit, & diuersitatis rationem ridiculam reddere, doctrinam tradere valde animarum saluti pernitiosam, ineptijs & absurditatibus obnoxiam, id enim de meliori conditione possidentis in qualibet materia dictus Scriptor impugnat, qui ab eo defenditur, & iuxta præmissum fundamentum quæstiones dictas debet dirimere, in quibus possessionem pro libertate stare nequit dubitari. Quis autem non videat rationem à grauissimis Scriptoribus redditam ridiculam compellari, & ad alia adeò indigna & exorbitantia non excandescat?

Et quidem fundamentum ab Scriptore [Ex conscientia dubia perperam arguere.] adductum de conscientia dubia, ex mera æquiuocatione procedit: qui enim stante dubio, vbi possessio pro libertate est, operatur, non habet conscientiam dubiam, sed certam, posse scilicet se partem fauorabilem amplecti, licet reuera dubia sit, quia in possessione suæ versatur libertatis, qua nequit, cum sit certa per qualecumque dubium, vbi Superioris non vrget specialis dispositio, spoliari, vt in materia iustitiæ admitti debet ab ipso, iuxta adductos ab eo textus, qui & opinionem Canonistarum præualuisse contra opinionem Legistarum affirmat, dum illi asserunt dari possessorium in incorporalibus, vt videri potest pag. 134. nu. 51. de quo & diximus num 1. & inferiùs arguentem contra sententiam Auctoris excipiemus: qui eum cùm afferat vt vidimus pronuntiantem, nihil circa effata illa adeò acerba subiungit, cùm ipsum videantur etiam, nec leuiter, laminare. Sed iam eum vltimò resoluentem proferamus.

SECTIO XVIII.

Circa duodecimam Resolutionem. Vbi meliorem possidentis conditionem, stare etiam cum formidine partis aduersæ, monstratur.

PRo illa sic pag. 337. In dubijs iuris cir [Vt regulam explicet Auctor inuincibilem exigens ignorantiam.]ca necessaria necessitate iuris, siue præcepti, saltem distinguuntur contra necessaria necessitate medij, in pari caussa, seu ceteris paribus, si post sufficientem adhibitam ad dubium superandum diligentiam accedat inuincibilis ignorantia necessitatis seu possessionis iuris seu præcepti, tam in materia iustitiæ, quàm obedientiæ, & aliarum virtutum, semper melior est conditio libertatis, aut cuiusuis iuris, seu præcepti possidentis sub ignorantia inuincibili oppositi præualentis. Et hoc sensu debet intelligi: hæc regula Iuris: In dubio, in pari caussa semper est melior conditio poßidentis, tam in materia obedientiæ & aliarum virtutum, quàm iustitiæ: Quam defitionem debere esse ait omnium Theologorum, & Orthodoxorum, qui cum Ecclesia & SS. Patribus ex vna parte defendunt in materia morum periculosa non licere sequi sententiam probabilem præcisè, vt patere ait ex primis decem Resolutionibus: attamen ex altera ignorantiam inuincibilem iuris seu præcepti excusare à peccato formali nouo distincto ab habitualiter perseuerante, in quo fuerit actualiter, & adhuc esset, si perseueraret habitualiter voluntaria. Inter quos numerari debere ait D. Fagnanum, & Vincentium Baronum. Vbi mirari licet quàm intoleranda [Circa sui placiti auctoritatem exorbitans.] confidentia pronuntiet assertionem suam quantùm ad primam partem de non licita sequela opinionis probabilis esse omnium Orthodoxorum, ex SS. Patrum doctrina deductam, cùm meridiana sit clarius luce innumeros esse Doctores, qui contrarium censeant, & celeberrimos quidem ac pientissimos, vt non semel ab ipso excepimus protestatum.

Assertionem probat imprimis in mate [Vnde eius probatio desumpta.]ria iustitiæ vulgatis textibus, ex quibus apparet leges possessioni fauere, & neminem nisi certo ex titulo posse spoliari, & ita spoliatum propria auctoritate posse spoliatorem expellere. Deinde quod ad virtutes alias attinet: fundamento eodem ipsis applicato, quia vtrobique bona fides, & inuincibilis interuenit ignorantia, & etiam ex communi doctrina de publicatione legis necessaria ad obligationem, vnde ignorata non obligat: quod & consequenter dicendum in casu, de quo est sermo, vt non obliget dubium præceptum, quando, licet aliàs certum sit, an vero hic & nunc vrgeat non est exploratum. Item, quia illud principium, vnicum ita explicatum vniuersaliter sufficit pro formanda conscientia in omni casu dabili de malitiæ materialis fundamento: & alioqui oportebit principia ista quodammodo innumera cum summa Confessariorum & pœnitentium confusione multiplicare, quorum quodlibet non pauciores, immò fortè maiores difficultates secum trahat. Ergo &c. Quæ quidem probationes absolutè [Non admittitur quoad ignorantiam inuincibilem vt ab eo explicatur.] sumptæ congruunt instituto: sed id quod de ignorantia inuincibili dicitur, cùm iuxta Auctoris sententiam procedat de necessaria certitudine omnem excludente formidinem oppositæ sententiæ, non sunt iuxta illum sensum accipiendæ. Et quod ad materiam iustitiæ attinet, textus pro meliori conditione facientes neutiquam talem certitudinem requirunt. Vnde & dubio perseueran [In materia iustitiæ fauere possessionem perseuerante dubio. P. Thomas Sancius.]te licita est rei possessæ retentio & vsus, etiam ante adhibitam diligentiam, cum moderatione, quam adhibent Scriptores, & videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 2. de Matrim. Disp. 21. n. 21. & post diligentiam adhibitam perseuerante dubio absolutè vsum licere, etiam alienando apud eumdem Dicto 4. & iudicem non posse præcipere vt res diuidatur, sed adiudicandam possidenti integrè nu. 14. cùm præmisisset nu. 12, stante dubio speculatiuo, possidentem iure retinere posse; pro quo plurimi ibidem Doctores, & quod plus est, in matrimonio, de quo cum multis nu. 46. & 47. vbi & illud, idem esse dicendum, quando moraliter est impossibile adhibita diligentia posse vinci dubium. Quod & generaliter tenendum asserit, referens se ad dicta circa casum præsentem nu. 12. quòd scilicet non tenetur possessor in eo diligentiam præmittere, sed posse vti re, quam suam esse dubitat: sed quidem eo in loco nihil pro eo habet. Non est ergo admittendum quod de ignorantia inuincibili ab auctore dicitur, iuxta suam illi philosophandi rationem.

Quia tamen aliqua ex prædictis negare [Instantia ex dubio circa valorem coniugij manifesta.] potest, sunt enim circa hoc aliqui parùm verosimiliter locuti, inter quos adnumerari forsitan non recusabit, ex ijs est, quæ admittit, vrgendus. Ait ergo num. 297. dubium an matrimonium validè cum aliqua contraxerit, teneri ad reddendum debitum, quia illud petens est in possessione bonæ fidei matrimonij, ac per consequens debitum petendi, ad quod reddendum dubitans obligatur, per l. Non damnificabis, quæ à tempore matrimonij contracti à coniuge bona fide, semper fuit in possessione aduersus libertatem negandi debitum: ac proinde sub ignorantia inuincibili oppositæ legis præualentis, melior est istius conditio legis possidentis. Tunc sic. Etiamsi petens ignorantia illa tueri se possit, illa non tollit dubium reddituri, qui minimè ignorantiam habet inuincibilem, vnde & formidinem circa matrimonij valorem, licet sine illa practicè ad redditionem debiti possit & debeat procedere. Quæ instantia videtur manifesta.

Item, cùm ex P. Scildere sibi obiecisset [Doctrina de dubio præcepto in verosimilis improbatur, cui parendi non est obligatio.] dubium an superior aliquid præceperit, non teneri obedire, respondet n. 301. id intelligi debere in foro conscientiæ de dubio inuincibili inferente ignorantiam inuincibilem, quia melior est conditio possidentis libertatis: aliôqui si intelligatur de dubio vincibili, id in foro conscientiæ falsum est, & in solo foro externo procedit: quasi in illo vim non habeat, nisi de illo constet, ne aliôqui ob dubia Iuris processus legitimus violetur, quod resolutionem suam non tangere affirmat. Et cùm solùm hoc tangat Cap. Cùm in Iure, male in eo Patrem Scildere fundare ait suam istam doctrinam Dubius de præcepto superioris creati non debet sequi tutius. Præsertim cum Tract. 1. Cap. 3. n. 23. dicat de hoc dubio, an formaliter licitè sit operaturus, vniuersaliter verum esse illud, In dubio tutius est eligendum: quo istis contradicere videtur. Sic ille ad prædictam obiectionem, quæ vt meliùs intelligatur proponendus est tenor Capitis citati, quod est 31. de Officio & potest. Iud. deleg. Sic se habens: Prætereà quæsiuisti, cùm [Cap. Cùm in Iure. de officio iud. deleg.] tibi ab aliquo sub hac forma mandatum: Auctoritate, qua fungor, iniungo vt talem denunties excommunicationis sententiæ subiacere, ac tibi super mandato Apostolico hæsitanti, ab aliquo non sit facta fides, an mandatum huiusmodi exequi tenearis: Super quo tibi huiusmodi damus responsum, quòd nisi de mandato Sedis Apostolicæ certus extiteris, exequi non cogaris, quod mandatur. Sic Innocentius Tertius: ex quo argui potest: Nam iuxta illum dubius de mandato non tenetur obedire. Quòd si dicas id esse, quia pro eo est decisio Pontificia. Contra illud est: Nam Innocentius non Ius nouum statuit, sed declarat non fuisse vnquàm talem obligationem, & ita non damnat, sed probat, quod in Iure peritus ita videtur censuisse.

