Quod de operarijs pro messe dicitur, ad [Operarij pro messe tali qualiter eligendi.] aliam spectat similitudinem, sed non alij operarij intelligendi veniunt, sed ij, qui tales futuri, vt à Domino missi meritò debeant reputari. Mittantur illi, quos mitteret Dominus, si ad eum electio in foro Ecclesiæ spectaret, & non mittantur ab eo reprobandi, qui scit reprobare malum, & eligere bonum iam ab ipsis materni lactis sucti temporibus Isa. 7. cùm talis electio in eius fieri debeat omnino conspectu: Et statuerunt duos. Act. 1. [Act 1. v. 23. & 24.] v. 23. Apostoli scilicet, Iosephum & Mathiam, circa quos agebatur electio. Statuerunt quidem speciali quodam ritu in Dei conspectu, vnde & sequitur: & orantes dixerunt: Tu Domine &c. v. 24. Orantes inquam eum, in cuius præsentia stabant & ipsi, & ij, ex quibus erat electio facienda. In messem suam. Non ergo qui mittuntur, suam etiam faciant, portantes manipulos suos, & non Domini, quærentes quæ sua sunt, non quæ IESV Christi, vt horrea eorum sint eructantia ex hoc in illud. O quàm id ab operarijs à messis Domino missis alienum In messem suam: in messem inquam, de qua ille: Triticum autem congregate in horreum meum. Matth. 13. v. 30. quod [Matth. 13. v. 30.] exponens sic ait: Bonum verò semen, hi sunt filij regni. v. 38. Circa hoc ergo debet operariorum labor & industria indesinenter incumbere, vt scilicet filij regni, qui & Dei, regnaturi cum ipso, felicitatem huiusmodi consequantur, de qua & inferiùs v. 43. Tunc iusti fulgebunt sicut sol in re [v. 43.]gno Patris eorum. Ad hanc ergo adeò pretiosam messem quomodò non sint operarij competentes eligendi? Quomodò negotium tantum seriò non sit & ardenter pertractandum? & erit eorum [Eorum merces magnanimis.] merces magnanimis. Si enim triticum in horrea Domini congregatum, iusti scilicet, vt sol fulgebunt in regno Patris eorum: quid de ijs existimemus oportet, qui huius messores tritici, qui horum filiorum sunt ad felicitatem adeò inæstimabilem conductores? Fulgebunt quidem ipsi vt sol? Parum profectò illud, vnde & addendum, quod Isai. 30. v. 26. habetur: & erit lux lunæ sicut [Isa 30. v. 26.] lux solis, & lux solis erit septempliciter, sicut lux septem dierum. Fulgebunt ergo sicut sol septemplicis lucis incrementis decoratus, id est multiplici, & supra modum mirabili, vt docti commentantur interpretes. Nec de his plura: vtinam di [P. Sancius.]cta dociles nanciscantur aures, sicut & ea, quæ apud præfatum Præsulem sapiens zelus, & zelans sapientia, graui & ardenti clocutione dictarunt, qui & videndus Seßione 5.

SECTIO XV.

Circa Oblationes, vt queant Indicorum Parochorum Conscientiæ prægrauari.

DE hoc scriptor idem Lib. 1. Tract. 6. [In oblationibus coactis & graue peccatum, & restitutionis onus inueniri.] vbi statuit Parochos grauiter peccare, & cum onere restitutionis, qui Indos compellunt ad Oblationes, nec posse consuetudine se tueri, quia omnia in illa desunt, quæ pro rationabili & obligatoria requiruntur: quod etiam de nonnullis alijs grauaminibus pariter procedere luculenter ostendit: de quo & Nos in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. n. 458. & seqq. Debent ergo esse oblationes, & impositiones aliæ omnino voluntariæ: & quando tales sint iudicandæ facilè deprehendent Parochi, si Deo & conscientia consultis velint iustè iudicare. Vnde pro hoc non video regulas alias, de quibus Doctores, cùm de donationibus agunt, esse necessarias; quia Indorum genium qui norunt, vt noscere supponendum est Parochos, non possunt non verosimiliter dignoscere quantùm ipsis timoris imperia Parochorum incutiant, sicut & aliorum qui erga illos aliquam superioritatem exercent, in quibus & Caciquij, & Curacæ, numerandi, quorum opera Parochi vti solent, & sic circa violentiam lauare [Caciquiorum iruculentus agendi modus.] eum Pilato manus suas. De illis ita P. Acosta Lib. 3. de procur. Indor. salute Cap. 16 Horum quippe fraude & violentia miseri plerumque suo sudore frustrantur; sæpè multò plura conferre coguntur, quàm lex ratioúe præcipiat: cùm sit subditorum [P. Acosta.] tanta imbecillitas, tanta plebis inualidæ trepidatio, vt ne mutire quidem audeant contra suos illos satrapas, sed viui ac videntes pereant potiùs, quàm illorum imperijs minimùm obloquantur. Sic ille.

Seßione 4. circa obligationem restitu [Peculiaris regula circa restitutionem ex D. Quiten.]tionis inquirit an quidquid ex oblationibus est collectum debeat integrè restitui: & negatiuè respondet, pro eo peculiarem regulam exhibens: vt scilicet Parochus iuxta id, quod Limense Concilium iubet Actione 2. Cap. 38. Paræcianis exponat oblationes esse ipsis voluntarias, meritorias tamen, neque ob earum omissionem molestiæ quidquam subituros. Quam admonitionem quater aut quinquies in actu ipso offerendi successiuè adhibeat, vt Indi experimento cognoscant assertionis præmissæ veritatem. Et tunc id, quod offerebant, quando rigide agebatur, est restituendum. Exempli gratia, Si quinquaginta erant octoregales, & posteà triginta, restitutio est viginti octoregalium facienda. Vbi quidem difficultas occurrit circa [Non videtur expedita, & pro integra restitutione arguitur.] oblationes illas successiuè factas: nam potest in illis esse varietas, vnde sexta non potest vt certum argumentum spontaneitatis assumi ad excessum restituendum. Præterquam quòd ex eo, quòd modò voluntariè offerunt, nequit certa coniectura firmari circa oblationes, quas timor extorsit: nam inuoluntariæ penitus esse potuerunt, licet quæ posteà sunt exhibitæ, voluntariæ fuerint, quia pacatis animis post violentiam expunctam, & Parochi benigna, ac verè Christiana voluntate perspecta, possunt Deo inspirante moueri, & beneuoli bono esse pastori, aliquid offerentes. Cùm ergo de præcedenti violentia constet, & de voluntate circa minorem quantitatem satis sit incerta coniectura, hæc quidem à restitutionis onere non debet releuare. Quod potest ex receptissima confirmari sententia, pro qua Diana complures Auctores adducit Parte 8. Tract. 3. Resolut. 44. dicens se non audere ab ea recedere. Dicunt illi [Donationem omnium bonorum præsentium & futurorum, etiam quoad præsentia non esse validam, ex quo instatur.] donationem omnium bonorum præsentium, & futurorum non esse validam etiam quoad præsentia, quia vt simul sumpta cum futuris reprobatur à Iure, etiamsi stare posset vt circa præsentia secundùm se voluntas versaretur, dum non constat circa illa fuisse versatam; nec quid donans esset voliturus, sed quid reipsa voluit, & volitionis modus debeat attendi. Item quid si in septima oblatione quantitas augeatur? quid si minuatur, nec tamen sit facta restitutio? Stare quidem regula prædicta non poterit: vnde verosimilius est quidquid est per violentiam acceptum penitus restituendum.

Et ita statuit Synodus Limensis citato [Item ex Synodo Limensi.] Cap. 6. ibi: Y condenado à restituir todo lo que vbiere llebado y cobrado. Licet enim dici possit condemnationem ad totum extendi in pœnam excessus: quia tamen verbo restitutionis vtitur, non obscurè indicat ad illam esse etiam sublata pœna obligationem; quod enim in vim pœnæ datur, non dicitur restitui, sed solui. Neque ex eo quòd condemnandus dicatur, obligatio in conscientiæ foro videtur excludi, vt constat ex verbis in fine Capitis additis: Demas de ser condenados à la dicha restitucion de lo que recibieren, y del daño, que vbieren hecho con el doble, y de quedar obligados à ello en conciencia. Vbi quod de duplo dicitur, tunc vrget, cùm quando Indi vt offerant vi illata compellunt, prohibito ab Ecclesia egressu, aut extra illam per ministros coacti, detractis pignoris loco palliolis: propter quod etiam latæ excommunicationis censura profertur. Sicut ergo in hoc euentu restitutio in foro conscientiæ vrgere dicitur, ita & quoties oblationes inuoluntariæ sunt, de quo priùs egerat Synodus, & ad quod se refert cùm ait: A la dicha restitucion: quod est animaduersione dignum: nam citatus Auctor Seßione 1. vbi præfatam Synodi decisionem adducit, verbum Dicha omisit, quod fortè scribentis factum incuria, sicut & omissio Tituli.

Rogat insuper Sessione 5. an Parochus [Restitutio an fieri Ecclesiæ possit pro eius ornamentis. Et negatiua assertio D. Quiten.] obligationi conscientiæ faciat satis, si id quod tenetur restituere, in Ecclesiæ ornamentis expendat, ijs, qui obtulerunt inuitis: si enim spontaneæ voluntatis significatione consentiant, nulla est quæstio, de quo Sessione 6. & negatiuè respondet ex communibus principijs circa restitutionem, iuxta quæ, quando certa est persona creditoris, & ei satisfieri potest, non licet ad pia opera debitum applicare. Adducit autem verba Ioannis Matiensi [Ioannes Matienzus.] in Tractatu de moderatione regni Peru Cap. 28. vbi ait quòd quando difficile est damna Indis illata, eisdem, qui illa receperunt in multis casibus satisfacere, monendi sunt Confessarij vt Commendatarijs iniungant, vt Indorum hospitalibus, Ecclesijs, Communitatibus, vel alijs pijs operibus, quæ eis in communi vtilia esse possint, damnorum æstimationem relinquant. Quæ quidem apud D. Solorzanum occurrunt Tomo 2. Lib. 2. Cap. 24. n. 117. cùm apud Auctorem deprauata legantur. Pro Commendatarijs enim habetur Commentarijs, & pro Indorum, Iterùm. Et quod ad priorem errorem spectat, mirari iuuat Testamentarios Commentariorum nomine designatos affirmari. Quidquid de hoc sit, subdit Auctor intelligendum id, quod à Matienzo asseritur, quando facta sufficienti diligentia non comparet persona offensa, neque illius heredes necessarij aut voluntarij, iuxta Sotum de Iust. & Iure Lib. 4. q. 7. arti. 1. ad 3. argum. Atqui in casu, de quo agimus, idem con [Affirmatiua vt stare queat.]tingere potest, vt scilicet deprehendi nequeant offerentes inuiti: quia licet de violentia constet, non tamen quinam illi sint, qui in speciali inuiti penitus obtulerunt, & quantùm quisque obtulerit, præsertim iuxta computationem dictam: ergo modus restitutionis tunc adhiberi potest, quem docti illi scriptores assignant, de quo & Nos Tomo 1. Thesauri Tit. 6. n. 18. & est ijs consonus, quod Concilium Limense præcipit Act. 3. Cap. 14. sic [Concilium Limense, circa restitutionem ob doctrinæ defectum quid statuat.] dicens: Ea, quæ propter absentiam Indorum Parochis de legitimis stipendijs subtrahuntur, quos vulgò defectus doctrinæ appellant, debent omninò in vtilitatem Ecclesiæ Indorum conuerti: itaque vel fabricæ, vel ipsius oppidi pauperibus, pro Episcopi iudicio omninò distribuantur, neque ad alios vsus vlla ratione applicentur, sicut Regi nostro Catholico placet &c. Vbi quidem restitutionis obligatione suo in rigore pensata, ijs videbatur fieri debere, qui doctrinæ sunt passi defectum, & pro illa stipendium Parochis præstiterunt: nec tamen ita faciendum à Concilio est dispositum, quia ægrè satisfactio talis posset exerceri; cùm non constet omnino eos, qui pro stipendio contulerunt in oppidis fuisse absentibus Parochis, & inquisitio circa hoc valde esset molesta, & fortè Indis ipsis onerosa; cùm & stare possit eorum aliquos tributum, vnde stipendium deducitur, defraudasse, aut integrè decimas non soluisse. Et quidem quod fabricæ Ecclesiæ tribuitur, in communem vtilitatem redundat, quod non ita videtur de pauperibus: nihilominùs idem dicendum, quia oppidanis subuentio eorum incumbit, qui distributione præfata, eo communi onere aliquatenus subleuantur, neque ita petentium molestis importunitatibus opprimuntur.

SECTIO XVI.

Parochi Indici vt dispensare in Ecclesiæ præceptis valeant.

VAlent quidem in omnibus, in qui [Generalis assertio circa illos.]bus generaliter Parochi, iuxta probabiles opiniones, nec solùm cum Indis, sed etiam cum Hispanis, qui in eorum Paræcijs degunt, & ab ipsis recipiunt Sacramenta. Et ita in ieiunio & obseruatione Festorum, de quo Auctor Lib. 1. Tract. 7. in cuius Sessione 4. difficile [Circa casus peculiaris citati Auctoris assertio. Vbi de labore in diebus festis.] aliquid occurrit: ait enim posse Indos in diebus festis post auditam Missam laborare, in domo Parochi ædificium promouendo, aut in agro circa sata alicuius Confraternitatis ea sarrientes. Pro quo tres adhibet rationes. 1. quòd huiusmodi opera ordinarijs operarijs conficienda relinqui, est eadem cum incommodo nimis prorogari. 2. quia operarijs dictis molestia infertur, si eisdem tantùm cura constructionis incumbat: suorum enim agrorum culturæ, & vtilitatibus alijs non permittuntur attendere. 3. nam parùm laborant singuli, labore inter plurimos dispertito: quod non esse peccatum asserere ait cum Sancio Dianam 3. p. tr. 5. resol. 8. cum Patre inquam Thoma Sancio in Opere morali Lib. 1. Cap. 4. n. 12. Nullus autem eorum affirmat id non esse peccatum, sed non esse mortale, cùm tamen veniale esse absolutè fateantur: idque intelligendum quando laborem necessitas aut pietas non excusat, vt habetur in Cap. [Cap. Conquestus, de Ferijs.] Conquestus, de Ferijs, ibi: Nisi necessitas vrgeat, vel pietas suadeat: quæ sunt verba Gregorij IX. ex quo capite præfatos labores immunes à peccato affirmat doctus Præsul, quia scilicet concernunt pietatem.

Nihilominùs, secluso casu de paruitate [Illius resolutio non admittitur. Vbi de operibus ex pietate factis.] laboris, in quo, vt diximus, lethale peccatum non est, & accedente dispensatione, veniale vitari poterit à Parocho conferenda, quando facilè adiri nequit Episcopus, aut Prælatus alius, ad quem id de iure spectet: absolutè loquendo, non est resolutio præfata ita inconcussa, vt non possit improbari. Communis enim & receptissima sententia est non excusari eos, qui in diebus festis agros Ecclesiæ arant, metunt, fodiuntúe, Ecclesias ædificant, vel ad ædificandas lapides & ligna ferunt; pro quo Auctores complures congerit Leander à SS. Sacram. Parte 3. Tract. 1. Disput. 6. Quæst. 64. [Leander à ss. Sacram] vnde & videmus à prædictis operibus diebus festis omnino cessari. Id quod in Paræciali domo plus vrget, præsertim vbi non iam de illius absoluta constructione agitur, sed de aliqua ipsius parte ad commodum potiùs, quàm ad necessitatem pertinente, vnde Quartò dicitur. Licet non desint apud eumdem citata Quæst. qui excusandos censeant dictis in operibus laborantes, & alij, de quibus Quæst. 54. generalius affirmantes de operibus seruilibus factis intuitu pietatis: quod tamen plures & grauiores negant, nisi congrua adhibeatur distinctio: sunt enim quæ secundùm se pietatem concernunt, quia opera miseri cordiæ sunt, vel ad Dei cultum proximè pertinent; alia autem quæ secundùm se seruilia sunt, & ad finem aliquem pium & religiosum ex deuotione operantis referuntur, de quibus multa apud Societatis Auctores à citato Leandro vtiliter collecta & digesta, vnde & vtiliter consulendus.

Et vt demus scriptori nostro id quod at [Indos non posse ad illa compelli.]tinet ad excusandum peccatum, præsertim accedente dispensatione, de qua citatus Leander Quæst. 69. illud apparet difficile, quod asserit circa Indorum compulsionem ad dicta opera, posse scilicet Parochos ad laborandum in ipsis eos compellere, quod nullo vel apparenti fundamento probatur; cùm serui non sint, neque aliunde ad talia teneantur: & vt teneri contingat, quidquid in die festo fieri potest, alijs valet etiam præstari diebus, si Parochi solicitudo non desit à coactionibus aliena. Et quidem si semel aut iterùm id accidat, poterit sine graui stare peccato, secus si frequenter, quia onus graue satis imponitur, & quod occasio esse poterit vt Indi ad Ecclesiam non accedant, & sic multa spiritualia detrimenta patiantur. Neque ex eo quòd post auditam Missam laborandum dicitur, grauamen conscientiæ remouetur, quia præcepta circa Missam, & cessationem à seruilibus, diuersa sunt. Quòd si licitus est labor, etiam ante auditam Missam licebit: immò & Missam omittere in casu, de quo loquimur, videtur asserendum. In oppidis siquidem Indorum Missa non primo manè, sed circa meridiem dicitur, & frequentissimè post illum. Cùm ergo labori antemeridianæ horæ impendendæ sint, difficile erit sic laborantes ad Missæ auditionem compellere, defatigatos equidem, & ad prandium inhiantes: cùm aliàs sint plurima in operibus, quæ commodè interrumpi nequeunt. Et in agrorum cultura specialis est difficultas, in eo scilicet quod sic laborantes opportuno tempore ad Missæ auditionem conueniant. Circa hoc ergo cautiùs, & eatenus securiùs oportet procedamus. Eo non obstante, quod Parte 6. n. 361. & 362. est dictum, quia ibi de coactione nihil, & solus titulus necessitatis inspectus, de quo Auctor. Neque dispositio circa campanæ pulsum, de quo ibidem, ad remotiores potest extendi, qui tamen sint obligati ad Missam, nec tamen possunt eiusmodi pulsum audire.

SECTIO XVII.

An Parochi Indorum confiteri Sacerdoti non approbato possint, si alius non adsit. Et quid de Paræcianis.

DIctum de hoc à Nobis Parte 1. Au [Generalis prohibitio circa non approbatos.]ctarij n. 364. & seqq. & Parte 2. num. 196. & seqq. Et circa necessitatis casum n. 209. de quo Auctor citato Tract. 7. Sessione 1. in qua, eorum sententia adducta, qui potestatem huiusmodi Parochis inesse censuerunt, etiam extra necessitatis articulum, affirmat eam iam non posse sustineri propter Cardinalium declarationem. Quia verò circa declarationes eiusmodi obuia apud plures euasio extat ex eo quòd non habeantur authenticæ, & ita non habere vim legis, non videtur sententia dicta ex ea parte penitus infirmata, vnde ad Decretum Alexandri VII. recurrendum, cuius Auctor non meminit, nec meminisse forsan potuit illius notitiam non assecutus, de quo Nos citatis locis.

Circa casum autem necessitatis, qui in [Circa casum necessitatis quid à Synodo Quiten. prouisum. Et de extensione ad Paræcianos.] oppidis Indorum remotioribus occurrere potest, id vt probabile proponit, iuxta dicta à Nobis citato nu. 209. addens in Quitensi Synodo concessum Parochis Indorum in Montanis degentibus vt confiteri possint Sacerdotibus non approbatis, quibus eò contingat appellere. Quod extendendum censet ad Paræcianos vt possint similiter confiteri, ex rationabili præsumpta Pontificis voluntate, pia inquam, & tenellis Ecclesiæ filijs perutili, quando in hebdomada sancta defatigati nimio labore Parochi adiutorio indigent, nec nisi rarò consequuntur. Quæ quidem ratio probat etiam vbi Parochus non adest: idem pariter dicendum, si tempus obligationis instet, vnde & similiter ab eodem affirmatur. Quod tamen negant Trullench in Bullam Cruciatæ Lib. 1. §. 7. Cap. 2. n. 2. P. Mendus in eamdem Disputat. 22. n. 111. & Leander à SS. Sacram. Parte 1. de Sacramentis Tract. 5. Disput. 9. Quæst. 57. qui tamen probabile censet oppositum. Et quidem si citati scriptores genium Indorum agnoscerent, de illis fortè aliter censuissent.

Vbi & inquiri meritò potest, an in casu [Quo titulo illa stare possit, & qualis videatur admittenda.] priori, quando scilicet Parochus adest, sit necessarius recursus ad præsumptam Pontificis voluntatem? Vel dici possit in Quitensi diœcesi, & in alijs, vbi idem dispositum inueniatur, approbationem Synodi ad id extendi eo ipso, quòd approbatum statuat Sacerdotem ad Confessionem Parochi excipiendam. Et generaliter quidem non videtur admittendum, quia potest eo tempore Sacerdos non approbatus accedere, quo obligatio adimplendi præceptum non instet, cùm tamen Parocho sit necessaria Confessio ob grauis criminis conscientiam. Si autem adimplendi præcepti obligatio vrgeat, videtur equidem extensio consequenter admittenda: quia magis necessaria est facultas dicta pro Indis, quàm pro Parochis: hi enim elicere actum contritionis possunt, vel qui talis ab eisdem reputetur, & sic celebrare; quod tamen Indis est perdifficile. Vnde credendum est Synodum maiori necessitati succurrere voluisse. Immò etiamsi tempus adimplendi præcepti non instet, videtur idem dicendum, quia Indi suis Parochis valdè confitentur inuiti, vnde frequentia timeri sacrilegia possunt: cui grauissimo incommodo non apparet credibile superiorum prouidentiam subtracto remedio defuisse.

Et cùm etiam graue incommodum ap [Dispositio Synodi Quitensis an omnino necessaria.]pareat in eo quòd Parochus Confessionis sit subsidio destitutus, propter quam rationem à præfata Synodo id dispositum est, quod vidimus; videtur equidem sine dispositione prædicta posse illum non approbato confiteri iuxta formam à Concilio Tridentino traditam. Licet enim contritionis actum elicere possit, id non est ita facile; & carere gratia Sacramenti adeò necessaria inter peccandi occasiones sanè grauissimas constitutum, damnum est proculdubio ingens, propter quod prædicta Synodus de remedio iam explicato prouidit. Quod quidem dici potest non ideò adhibitum, quod omnino necessarium videretur, sed ad certitudinem adstruendam approbatione Sacerdotis, qui à Parocho sufficiens iudicabitur; id siquidem oportebit ab eôdem explorari: adeò enim ineptus esse poterit, vt nequeat ipsi negotium conscientiæ debita cum securitate committi. Quamuis, si Parochus doctus sit, ea possit superari difficultas instructione præuia, vt est grauium scriptorum recepta doctrina, pro qua videri potest P. Dicastillus Tomo 2. de Sacramentis, Tract. 8. Disput. 10. n. 340. & 344. & Leander de eisdem Parte 1. Tract. 5. Disput. 11. n. 105.

Quia verò respectu Paræcianorum ea [Notanda doctrina circa casus necessitatis.] instructionis adhiberi diligentia nequit, non videtur talis ad eorum Confessiones audiendas exponi. Circa quod tamen non omittendum, quod apud eumdem P. Dicastillum occurrit num. 352. [P. Dicastill.] vbi ita scribit: Immò non desunt aliqui Recentiores, qui putent id licere in casu grauis neceßitatis, etiam non extremæ, vt si defectu aliorum Confessariorum aliquis populus longo tempore destitutus maneret: tunc enim satiùs putant confiteri sic ignoranti, quàm tamdiu manêre sine Confeßione; cum obligatione tamen posteà confitendi coràm idoneo: quod non videtur improbabile; non tamen necessarium esset sic confiteri extra extremam necessitatem, aut morale periculum incidendi in illam tempore, quo non sit neque alia, neque illa copia Confessoris. Sic ille: quod ad Indorum Parochos videtur posse pariter applicari. Cùm enim illi sciant Indos suis Parochis inuitos confiteri, & periculum sacrilegiorum, quod diximus, esse certissimum; nec sit medium aliud secundùm præsentem statum, quo illi possit obuiari, nisi copia facta Sacerdoti tali excipiendi eorum Confessiones, non videtur improbabile sic posse facere, iuxta prædictorum Auctorum sensum. Si addamus Indos sic Confessos non esse obligandos ad iterandas Confessiones, sed sua bona in fide relinquendos; ne damna, quæ præfato agendi modo vitare curatum est, obligatione iterationis exposita, cum eorum maiori detrimento recurrant. Cùm aliàs plurium ac grauissimorum scriptorum sententia sit non esse iterandam Confessionem factam cum Confessario valdè ignaro, vt videri potest apud citatum Leandrum suprà Disput. 5. Quæst. 84. qui agmen eorum adducit. Sed videat Parochus an in huiusmodi vagis sacerdotibus cum ignorantia alia morum inquinamen [Admonitio momenti magni.]ta concurrant, propter quæ solet illis approbatio denegari. Quod cùm accidit, arcendi vtpotè lupi ab ouili Christi, & maiora damna ex administratione Sacramentorum futura penitus præcauenda. Quidquid de Parochi ipsius confessione sit, in qua nullum potest timeri periculum.

SECTIO XVIII.

De obligatione Jndicorum Parochorum circa Officij Canonici recitationem, & restitutionis obligationem ex illius defectu.

Agit de hoc citatus Præsul Lib. 1 Tract. 8. & vix quidquam habet speciale, quod pro Indicis Parochis possit vt talibus deseruire, cùm sint traditæ ab eo doctrinæ omnibus communes. Nos Tomo 1. Thesauri Tit. 16. n. 15. & seqq. & n. 49. magis specialia discussimus, vnde non videtur vlteriori opus discussione. Illud quisquam fortè contrarietatis arguit, quod Seßione 1. n. 2. & Sessione 4. num. 6. [Contrarietas in Assertis D. Quiten. circa quantitatem restitutionis.] habetur: in priori siquidem asseritur Parochum, si quintam partem reddituum beneficialium restituat, satisfacere obligationi ob Officij omissionem incursæ: in posteriori autem tertiam partem esse sufficientem affirmat. Sed cùm se referat ad locum priorem, videtur error ex scribentis incuria, benignam interpretationem, & viro tanto dignam adhibendo.

Item Sessione 4. nu. 7. statuit ad satisfa [Alia circa obligationem attentionis.]ciendum obligationi, & submouendum restitutionis onus, Beneficiarium debere Officium Sacrum studiosè & deuotè recitare: Si enim voluntariè distrahatur, neque satisfacit, neque onus restitutionis euitat: id quod repetit num. 8. Sed Sessione 6. in fine adducta prædicta sententia, sic concludit. Sed licet hæc opinio sit magis communis & recepta, plures Auctores secus iudicant, arbitrati ad huiusmodi præceptum adimplendum non esse necessariam attentionem quampiam, & voluntariè distractum illi satisfacere. Fundamentum est, quia non potest prohiberi aut præcipi illud, quod nequit puniri, quia neque cognosci aut iudicari: Ecclesia autem extra actum Confessionis nequit cognoscere, aut iudicium ferre de actibus internis, & ita neque eos præcipere aut prohibere. Cumque attentio & deuotio sint actus interni & occulti, de quibus iudicare Ecclesia nequit, hinc est non posse ad actus dictos suis præceptis obligare. Sic Layman. Iuxta quæ id, quod Auctor absolutè statuerat, videtur reijcere, & contrarium placitum amplexari.

Et Patris quidem Layman locum, indi [P. Layman quæ sit legitima sententia, cui adscripta, alia circa prædictam obligationem.]cio non visi, & ita operæ pretium erit eum loquentem excepisse, & peculiarem exhibuisse doctrinam ex Lib. 4. Tract. 1. Cap. 5. nu. 10. vbi postquàm vti probabilius proposuit necessariam esse attentionem, & contrariæ sententiæ graues esse patronos asseruit, quos & recensuit, ita subdit: Hæc sententia non caret omni probabilitate: non quòd existimem, Ecclesiam internam attentionem in oratione concomitanter præcipere non posse: nam sicut Christus fidelibus lapsis præcipit Confessionem Sacramentalem, ita Deus omnibus, præsertim Clericis, per legem naturæ præcipit orationem veram: Ecclesia autem vtriusque tempora designare potest. Verumtamen non satis nobis constat vtrùm Ecclesia tanta cum obligatione præcipere voluerit, cùm ipsi sufficere videatur, si præcepto suo à Ministris obtineat vt in choro, vel extra chorum publicas orationes decenter psallant vel pronuntient; de interna autem deuotione iudicium Deo committat. Sicut S. Antoninus ait. Saltem hæc sententia ad id Confessario inseruiet, vt Beneficiatis Horas Canonicas sine vlla interna attentione persoluentibus fructuum restitutionem non imperet, sicut annotauit etiam Corduba Lib. 4. Quæstionarij q. 13. in fine. Toletus Lib. 2. Cap. 11. Castro de lege pœnali, Lib. 2. Cap. 5. Henriquez Lib. 9. Cap. 25. n. 5. Quia negari non potest hoc etiam cantu, vel prolatione externa precum ab Ecclesia institutarum, [Notanda doctrina.] & populum ædificari, & quatenus nomine & imperio Ecclesiæ funduntur, aliquid à Deo impetrari posse, non minùs quàm si Sacræ cantiones organis musicis personent, vt Corduba annotauit citato loco. Hæc ille: ex quibus habetur non posse ipsi sententiam, pro qua citatur, & eius fundamentum ab eo improbatum adscribi. De quo dictum à Nobis Parte 1. n. 559. & seqq.

Et de eodem disserens D. Michael Ferro [d. Michael Ferro Manrique.] Manrique Parte 2. qq. moralium & vicarialium quæst. 115. sic loquitur: Placet etiam mihi quòd Confessarij in Parochis & Episcopis moderentur arbitrio suo quænam pars sit restituenda proportionata cum oneribus, sicut Leßio & Toleto placuit, aduer [Regulæ circa restitutionem in materia præsenti.]tendo quòd multò maior debet esse Canonicis, & Dignitatibus Ecclesiarum; nam illi non habent onera, quæ Episcopi & Parochi habent, & sic debent plus restituere quàm isti. Præsertim debent etiam plusquàm Canonici restituere Dignitates, & adhuc omnes fructus, quia ipsi nulla onera habent, nec residere curant. Itaque moderandum est arbitrium proportionabiliter cum oneribus.

In Dignitatibus & Beneficijs simplicibus nulla onera habentibus, ad omnes fructus.

In Episcopis & Parochis vel quintam, si leuia onera; vel quartam, si grauia: possunt namque ex magnitudine locorum vel subditorum, aut ex paruitate, leuia seu grauia reputari.

In Canonicis, si Ecclesiæ fuerint multitudine negotiorum & Capitulorum plenæ, ita vt onera sint etiam grauia, quartam restituant, si verò leuia fuerint, tertiam.

Et hanc etiam tertiam restituant Beneficiarij simplices onera habentibus: (corrige habentes:) quia aut nulla habent, & tunc omnes fructus debent restituere, vt suprà n. 7. aut sunt parui momenti illa onera, & ita pro illis illam tertiam pauperibus aut fabricæ persoluant: quòd si adeò exigua sint onera Beneficiorum simplicium, ego non solùm illam tertiam imponerem, sed solùm vnam partem Beneficiario simplici relinquerem: Sed in re incerta regula fixa dari nequit, vnde prudentis Confessarij arbitrio cum eruditis assumpto relinquendum est. Sic ille: in cuius [Quid circa illas obseruatione dignum.] assertis id, quod de Dignitatibus dicitur, ad Indicos non est trahendum, eadem siquidem onera, quæ Canonici habent, vel si prærogatiuam quampiam, ea tantæ considerationis non est, vt pro statuenda differentia in ordine ad restitutionem debeat reputari. Deinde vers. In Episcopis error est manifestus, dum grauia opera pro leuibus, & leuia pro grauibus apponuntur. Postrema autem resolutio satis est rationi consona, si posset facilè deprehendi onerum quantitas; quod tamen non ita euenit, vnde communes regulæ sine scrupulo poterunt obseruari.

SECTIO XIX.

De Coadiutoribus Indicorum Parochorum.

QVæ circa hoc habet citatus scriptor [Coadiutores cum futura successione vt stet datos aliquando.] Lib. 1. Tract. 9. communia Parochis omnibus sunt; inter quæ tamen illud occurrit speciale, quod habet Seßione 1. num. 5. coadiutorias scilicet cum futura successione, licet prohibitæ à Concilio Tridentino sint Sessione 21. Cap. 6. de Reformat. (vbi reponendum Sessione 25. Cap. 7. de Reformat.) & ita obseruatum fuerit vsque ad Pontificatum Sixti V. post illum tamen in vsu fuisse, non solùm apud Pontifices, sed etiam apud Episcopos ita solitos Parochos constituere, quibus plenæ sunt Ecclesiæ: pro quo adducit Barbosam de Iure Ecclesiastico Lib. 3. Cap. 10. n. 32. & Machadum Tomo 2. Lib. 4. Parte 2. Tractatu 3. & 4. (corrige, & adde Tract. 4. Documento 1. n. 2.) addens in Quitensi Episcopatu ita factum à doctis Prælatis à viginti retrò annis: se tamen id non [Non licere statuitur.] facturum protestatur. Et iure quidem optimo, cùm manifestum sit Beneficia huiusmodi esse Regij patronatus, vnde sine Regia præsentatione nequeunt prouideri. Immò nec sufficiet eum, qui Regio nomine patronatum exercet, prouisione tali esse contentum, quandoquidem in ea debet forma præscripta seruari, præcedente scilicet concursu, & trium nominatione, ex quibus vnus eligatur ad institutionem canonicam præsentandus.

Sed dubium esse potest an disponi pro [Vtrùm seruata ordinariæ prouisionis forma, & quid pro eo faueat.]uisio queat forma prædicta seruata, ad eum modum, qui cum emeritis, aut iubilatis Professoribus in Academijs solet obseruari, vt illis dentur temporarij successores, cum competenti salarij assignatione, præcedente oppositorum concursu, eôdem sanè ritu, qui solet, cùm de proprietate agitur, obseruari. Et videtur in eo non esse apertam repugnantiam, stante praxi, de qua scriptores citati, vt scilicet viuentibus Parochis, sed impeditis, coadiutores cum successionis iure tribuantur. Vt enim in Indijs id fieri possit solùm videtur ius patronatus obstare: atqui patronus suas partes obit in prouisione huiusmodi, & à Regibus nostris Apostolica erga id concessione suffultis præstituta forma seruatur: ergo non est cur debeat talis prouisio damnari. Immò videtur meliori modo necessitati Ecclesiæ consuli, quàm si coadiutor alia ratione conferatur, quandoquidem de illius sufficientia magis constat, iudicio Examinatorum adhibito, & quod ad mores attinet, Episcopi & patroni adhiberi solita diligentia, penitius explorato.

