Aliam Cardinalium Declarationem ad [Declaratio alia, & auctoritas cum ratione.]ducit Bruno Chasiaing de Priuilegijs Regular. Tract. 2. Cap. 6. Proposit. 2. pro hac parte strenuè militans ex Collectis à Cardinali Bellarmino circa citatum Cap. 14. quæ sic habet: Episcopus non potest delinquentem Regularem incarcerare, vel processare, sed solùm instare ad Superiorem pro pœna. Pro quo & allegat P. Henriquez de Indulgentijs Cap. 24. Confestium Cap. 2. de exemptione. Paulum Fuscum Episcopum Sernensem Lib. 2. de Visitat. Cap. 2. nu. 2. qui arbitratur Episcopum carcerantem & capientem incidere in excommunicationem Canonis Si quis suadente, cuius sententiæ etiam est Paulus de Leas in Cap. si Clerici, de sent. excommunicat. in 6. & Doctores in Clement. Frequens de excess. Prælat. & Abbas in eamdem. Citat etiam alios ex adductis, & euidentissimam, vt ipse loquitur, & non immeritò, rationem profert: Nam sicut alij, qui Clericum, aut Regularem iniuriosè caperet, aut carceri manciparet, etiamsi essent illius Prælati & Superiores, in dictam sententiam excommunicationis inciderent; sic etiam Ordinarij locorum, cùm non maiori in Regularem polleant potestate, nec aliquo iure ab illa incurrenda eximantur. Quocirca [Bruno Chassaing.] (ait ille) aduertant Ordinarij, qui leui de caussa, & absque vlla iudicij forma Regulares non delinquentes, sed etiam innocuos capiunt, & carcerant, quo vinculo se constringant. Sic ille. Quibus prælibatis.

Dico Primò. Quod ad informationes [Assertio 1. Parùm curandum de iudiciali informatione.] attinet, non est multùm de eo Religiosis curandum, extraiudiciales ne, an iudiciales sint. Ratio est, quia ex eo nullum ipsis creatur detrimentum: Episcopus namque non nisi ex notorio scandalo ad procurandam debet procedere punitionem, pro quo grauamen nullum patitur delinquens, si Episcopus iudialiter informetur, cùm non ab eo, sed à suo sit Prælato puniendus, idque ille faciat, quod ab hoc est vtique faciendum, iuxta receptum Religiosorum vsum in grauiorum criminum punitione.

Dico Secundò. Iudicialis informatio [Assertio 2. Illicitam & inualidam esse illam.] non videtur licita, neque valida. Sic citati n. 260. 282. & 283. Ratio est clara, quia informatio talis fieri nequit nisi ab habente iurisdictionem, quæ tamen in præsenti casu penitus deest: si enim ex aliquo capite illa competeret, maximè ex citata Concilij Tridentini dispositione; hoc autem ita non esse ex dictis constat, & prætereà ex Concilio id tantùm Episcopo competit, quo possit publico scandalo Regularis obuiare: Atqui id potest sine iudiciali informatione præstare per extraiudi cialem Superiori delinquentis intimatam: ergo non est necessaria alia forensis, Curialis, & cum strepitu facienda. Et cùm à Concilio neque expressa fuerit, neque per æquipollentem, neque per legitimam possit consequentiam deduci, iniustè prorsus vsurpatur, & per inofficiosam & odiosam extensionem iuris beneficio reprobatam; cùm tamen immunitas Religiosorum valde fauorabilis sit, & non nisi per dispositiones sole clariores possit abrogari.

Dico Tertiò. Carceratio neque neces [Assertio 3, idem statuens de carceratione.]saria, neque licita, neque valida, neque practicabilis est, nisi cum incursione in sententiam Canonis, Si quis suadente. Quod necessaria non sit, constat, quia carcer aut adhibetur in pœnam, aut in securitatem, vel ad afflictionem; quorum nihil in præsenti negotio stare potest. Non primum, quia vt pœna non potest assumi nisi post sententiam definitiuam, quod tamen iurisdictionem Episcopi supergreditur, vt constat. Nec secundum, quia Religiosus supponitur intra claustra degens, neque est suspectus de fuga, cùm nulla pro eo experientia suffragetur. Nec denique tertium, quia carcer eo modo adhibitus est quædam torturæ species, quæ minimè ab Episcopo, dum alia, quæ à Concilio præmittenda statuuntur, nequit infligi. Propter quas rationes probat Peyrinis de subdito Quæst. 1. Cap. 3. Dicto 1. & 2. & ex eo Fr. Antonius à Spiritu sancto in Directorio Regularium Parte 2. Disput. 6. n. 138. non teneri subditum ire in carcerem, sic iubente Prælato, non assignata caussa talis carcerationis, de quo aliàs. Ex quibus pariter probatum est carcerationem in nostro casu non solùm necessariam non esse, sed neque licitam, aut validam. Quòd autem sine incursione in pœnam Canonis stare nequeat ex eo ostenditur, quod dictum nu. 283.

Dico Quartò. Neque detentio aut vio [Assertio 4, circa detentionem & violentam approhensionem.]lenta apprehensio licita est in casu, de quo agitur. Constat ex nuper dictis: quia necessaria non est; solùm enim ratione securitatis opus esse illa: Atqui ex eo capite constat esse superfluam, quandoquidem dispositio Concilij procedit in Religioso, qui intra claustra degit, vt quid ergo apprehensio eius statui adeò indecora, in qua incursio in pœnam Canonis pariter inuenitur, cùm sit iniectio violenta manuum in Monachum, de qua ille 17. q. 4. quæ & sine scandalo stare nequit, vt est compertum, vnde neque opportunum remedium, scandala enim non sunt scandalis maioribus submouenda. Et si væ Religioso, per quem scanda [Matth. 18. v. 7.]lum venit; væ etiam & illi, per quem in eius punitione maius scandalum venit, licet iustitiæ zelo id fieri videatur.

Dico Quintò. Quid sit in casu, dicen [Assertio 5, circa casum, de quo quæstio.]dum cuius occasione præsens est instituta disputatio, ex dictis habetur. Charitatis in eo desideratum ingenium vidimus n. 278. nam & charitas ingeniosa est, & modos quærit & inuenit, quibus sine dispendio famæ possit spiritualibus proximi necessitatibus subueniri. Non quasi imperans dico: sed per aliorum solicitudinem, etiam vestræ charitatis ingenium bonum comprobans, aiebat Apostolus. 2. Cor. 8. v. 8. Deinde illius Religiosi [2. Cor. 8. v. 8.] fragilitas non erat notoria, quod à Concilio expressè requisitum vidimus: cùm enim de nocturno ageretur egressu, sub vmbra, & non sub luce [Concilium Trident.] res agebatur, cùm tamen sine luce nihil possit esse notorium. Ita notoriè deliquerit, vt populo scandalo sit. Concilij verba sunt. Et dormienti quidem populo nihil esse scandalo potuit. Quo animo id factum Deus scit, quamquàm non sinceri & candidi non leuia indicia fuerunt, pro quibus iam ab illo ratio reddita supremo iudici, vtinam, quam æstimo, eam scilicet, quam beneplacens voluntas, & non districtio fuerit subsecuta. Nec de alijs est quod addi oporteat satis in præcedentibus comprobatis, quæ considerari profectò à dicto Antistite debuerunt. Ex quibus & liquet non esse admittendum, quod citatus Ferro Manrique in fine illius statuit Quæstionis sic dicens: Sed, vt dixi, hæc omnia multò subiacent arbitrio iudicis Ecclesiastici; & circumstantiæ loci & temporis, & personæ: & ita iudex iuxta ea, quæ se offerant, in talibus caußis arbitretur. Sic ille. Non enim ad arbitrium sunt iudicis remittenda, quæ contra Concilij dispositionem constat militare.

Vbi & illud ex eodem scriptore notan [Notanda Scriptoris cuiusdam & praxis & doctrina.]dum, quod habet nu. 14. vbi ita scribit: Sed non hæc omnia punctatim obseruantur in praxi à iudicibus Ecclesiasticis: cùm enim tales caussæ ipsis infructuosæ sint & inutiles, parùm curant de illis qualitatibus. Iam memor sum compilasse processum semel [D. Michael Ferro.] contra vnum Religiosum scandalum incontinentiæ caussantem in quodam loco, ad quem acceßi inter visitandum, & processum remisi Superiori suo, vt ipsum vocaret & puniret; nec curaui de termino, aut reseruatione punitionis, nec illum capturaui, non enim erat illic carcer Episcopalis. Hæc Auctor, iuxta quæ possent & Iudices Ecclesiastici ab actionibus præfatis, quas non licere eisdem ostendimus, etiam abstinere, quandoquidem illis infructuosæ & inutiles sunt, & non parùm insuper periculosæ. Et Iudex quidem præfatus id à se omissum fatetur, quod à Concilio commendatum non potuit ignorare, tempus scilicet præfigendum superiori ab Episcopo (& idem est de eius Vicario) intra quod delinquens seuerè puniatur, ac de punitione ipsum faciat certiorem. Et rogo cur pars ista Decreti adeò substantialis omissa sit? Nulla profectò ratio redditur; & solùm carcerationis omissæ caussa declaratur, defectus inquam carceris. Circa id ergo quod molestum & indecorum futurum est Religioso solus Iudicem pulsat scrupulus, vsurum carcere, si extitisset; cùm tamen iuxta alia à Concilio adeò grauiter & seuerè disposita sine remorsu conscientiæ procedatur. Quid hinc inferre liceat, relinquo alijs pensitandum, rogans Deum vt talibus spiritum suum benignus infundat, ne quærant quæ sua sunt, sed quæ IESV Christi, sic enim erga nobiliores familias eius, & proximiores ipsi, benigniora iudicia pronuntiabunt.

SECTIO XXX.

Circa Jndulti cuiusdam Pontificij fauorabilem intellectum doctrina vtilis.

AS.D. Alexandro VII. matronæ cui [Indultum proponitur, & iudicium aliquorum circa illud.]dam honestæ concessum est, vt cum alijs honestis etiam, posset Monasterium Sanctimonialium ingredi cum limitationibus in huiusmodi Indulti litteris assignatis, per quinquennium. Et vno quidem anno sic factum, sed per quatuor sequentes omissum, quia opportunitas ad ingressum defuit; & cùm ingrediendi & opportunitas & voluntas successisset, dubitatum est an liceret virtute præfatæ concessionis, vnde & consulti illi, ad quos iudicialis videbatur pertinere cognitio, qui & ipsi dubitarunt, & doctos aliquos Magistros consulendos monuerunt. Et aliquorum subscriptiones vidi non expirasse gratiam prædictam affirmantium; & quia fundamentum videbatur obuium & manifestum, de illo penitus tacuerunt: quod tamen hîc apponendum, cum aliquali pro similibus doctrinæ auctario, nam & alia sunt, & occurrere poterunt, quibus valeat applicari.

Posse ergo, non obstante præfata inter [Probatio ex sententia aliquorum de absolutione à reseruatis virtute Bullæ.]ruptione, Pontificia gratia dictam matronam frui, probari ex quorumdam doctrina posset, qui de Bulla Cruciata loquentes censent eos, qui anno publicationis non sunt ea vsi in ordine ad absolutionem à reseruatis, eo transacto vti valere, de quibus dictum Parte 2. Sect. 15. & Parte præsenti n. 49. Licet autem sententiam illam minimè verosimilem fuerimus arbitrati, illius tamen fundamenta non eum patiuntur defectum, in quorum tamen sinistra applicatione peccatur. Quòd scilicet gratia duret donec reuocatur ex Cap. Si super gratia, de Officio deleg. in 6. & quod fauores Bullæ sunt ampliandi, quod & à Nobis admissum in Thesauro Tomo 1. Tract. 5. n. 324. quia absolutè fauorabilis illius concessio est, ex vulgatis iuribus, id quod in præsenti locum habere posse non videtur posse denegari. Et quidem quod de absolutione à reseruatis Auctores illi affirmant, staret profectò, nisi pro illa terminus fuisset cum ea, quam ibidem vidimus, expressione præfixus.

Posset etiam ex aliorum probari senten [Alia ex probabili alia circa interruptum Nouitiatum.]tia, qui censent annum pro Nouitiatu à Concilio Tridentino designatum, non debere esse necessariò continuum, sed sufficere interruptum. Et sunt illi nec pauci, nec contemnendi, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 5. in Decalogum Cap. 4. n. 30. P. Fragosum Tomo 2. Parte 2. Lib. 9. Disput. 24. n. 2. Emmanuelem Rodericum Tom. 3. qq. regular. q. 15. arti. 8. vbi viros doctissimos suæ Religionis adducit, & prætereà Doctorem Henriquez Iuris consultorem in Salmanticensi Academia primarium, asserentes Concilium Tridentinum statuisse quidem annum Nouitiatus futurum esse integrum, an autem continuus sub opinione, vt anteà erat, reliquisse, quod & ipse P. Emmanuel amplectitur, licet praxim contrariam præferendam existimet, & videtur placere P. Pellizario Tomo 1. Tract. 2. Cap. 1. n. 13. quem adducit & sequitur P. Fr. Antonius à Spiritu sancto in Directorio Regularium Tract. 3. Disput. 2. n. 65. & 66. Est ergo sententia ista probabilis, vt ex illa inferre saltim possimus in casu nostro etiam esse probabile ingressum, de quo est sermo, licere. Sed quidem maius aliquod pondus verosimilitudinis in eius fauorem incumbit. Nam in Nouitiatus anno sunt rationes, propter quas continuationem requiri maior pars Doctorum affirmet, in eo enim non agitur de fauore, sed de necessario aliquo ad commune bonum, vnde neque Religio, neque Nouitius possunt illi renuntiare, vt est communis Doctorum sensus: & tamen quia expressè à Concilio non exigitur continuatio, probabiliter negatur illam esse necessariam: ergo vbi de pura gratia agitur, certius multò est continuationem à Pontifice non requiri, à quo nihil dispositum circa illam.

Sed validiùs argui potest: Nam si ma [Robustior alia ratio.]trona, cui præfata gratia facta est, ea non fuisset vsa, & quinquennium vellet opportuno sibi tempore inchoare, non videtur dubitabile hoc illi li [l. Non potest videri ff. de reg. iur.]citum fuisse: Atqui ex inchoato vsu non amittit gratia vim suam, etiam stante interruptione: Ergo dicendum est vsum esse licitum, & gratiam robur suum non amisisse. Minorem probo: Nam ex inchoato vsu potiùs roboratur gratia, quàm infirmetur, quia est modus quidam acquirendæ possessionis; iuxta id, quod docet P. Suarez Lib. 8. de legibus Cap. 32. n. 24. vbi ita scribit: Nam priuilegij posseßio videtur capi corporaliter & realiter per aliquem vsum priuilegij: & ideò qui per primum decennium priuilegio non vtitur, toto illo tempore est sine posseßione priuilegij, ideôque meritò statuit illa lex (Hispaniæ, de qua num. 23.) vt contra illum præscribatur, vel vt conceßio priuilegij ampliùs non valeat. Qui autem iuxta illud tempus priuilegio concesso vtitur, illud poßidet, & magis proprium efficit, & ideò non tam facilè illo priuatur. Qui sensus est probabilis &c. In nostro autem casu nihil potest de decennio opponi, vnde fortior procedit resolutio. Licet autem ea, quæ à P. Suario proponitur, probabilis ipsi tantùm sit, id quidem respectu applicationis est accipiendum ad priuilegium, de quo ibi loquebatur; aliàs nam que verissima est, vnde casui præsenti conuenienter applicatur.

Pro quo & est ratio alia ex eo desump [Alia ex eo quòd gratia non finiatur primo actu.]ta, quod communis sententia tenet, vt testatur P. Palaus Parte 1. Tract. 3. Disput. 4. Puncto 14. n. 6. iuxta quam priuilegium faciendi aliquid, in fauorabilibus, non finitur primo actu. Quod cùm ita habeat, quando in priuilegio plures actus expressè non conceduntur, manifestius est id ita debere admitti quando est plurium concessio manifesta, non obstante interruptione, dum illa in concessionis ipsius tenore non apparet reprobata: quod si reprobare voluisset, expressisset vtique, vt in Iubileis 40. horarum fieri solet.

Prætereà ex ijs, quæ habet Cardinalis [Ex largissima interpretatione beneficij alia.] Tuschus Tomo 1. Lit. B. Conclus. 49. vbi ita scribit: In beneficijs Principis largißima interpretatio est facienda, l. fin. ff. de Constit. pr. Abbas Consil. 101. In quæstione, in fine num. 11. lib. 1. Alexander Consil. 160. Viso themate num. 3. vers. Secundò præsuppono. lib. 2. Amplia in tantùm, vt temerarium & absurdum sit liberalitatem Principis, in diminutionem velle interpretari. l. hac saluberrima. C. de agenti. in rebus lib. 12. Amplia vt priuilegium & beneficium Principis ne dum extendi debeat quoad res & personas, sed etiam quo ad tempus &c. C. de excusat. muner. l. eam legem, lib. 10. Oldradus d. Consil. 300. num. 2. vers. Item ne dum &c. Cùm ergo quoad tempus extendi debeat; multo id melius stabit, quod contendimus, vbi reuerà extensio non est, sed legitima interpretatio, & concedentis voluntati nullatenus aduersa.

Item, ex regula generali, quam tradit [Ex grauium Scriptorum doctrina. Iason.] Iason. l. Si idem cum eodem. in principio, n. 7. ff. de iurisdict. omn. iud. quòd in rebus fauorabilibus non oporteat tempus esse continuum, sed tempora interpolata coaceruentur, ex quo probat quòd statuto disponente in carceribus anno detentum liberandum amore Dei, liberabitur fauore relaxationis, qui duplici semestri interpolato detentus est. Et Baldus iuxta eamdem defendit Monachum, [Baldus.] cui concessum est per Pontificem vacare Iuri ciuili triennio, posse eo interpolato vacare, quòd hic fauor ampliandus sit. Sic l. non solùm in principio. ff. de excusat. tutor. Ioannes Gutierrez in [Ioannes Gutierrez.] Quæstion. Canon. Lib. 1. Cap. 12. n. 28. de quadam lege Hispaniæ loquens contra Excommunicatos ait vt triginta dies vel sex menses, quibus quis perstiterit in Excommunicatione ad hoc vt pœnis dictæ legis Regiæ puniri queat, debere esse continuos, nec sufficere, quòd sint interpolati in diuersis vicibus; & concludit sic. Et prætereà odium pœnarum, quare restringenda sunt, vt in regula Iuris vulgari. Sic ille. Interpolatio ergo in fauorabilibus non erit contra valorem beneficij, quidquid de odijs aliàs sit. Iuxta quæ casus præfati decisionem habemus, pro quo hæc sufficiant, cùm eius difficultas tanta non sit, vt eius expeditio nos debeat facere longiores.

SECTIO XXXI.

Regij Officiales vt valeant, cum pecunia sibi credita negotiari. Ad dicta in Thesauro Tomo 1. Tit. 5. num. 14.

[Officiales Regios negotiantes cum pecunia sibi credita non facere fructus suos contendit Ferro Manrique.]

QVidquid de peccato in contrectatione Regiæ pecuniæ sit, eorum contractus esse validos, & ita facere fructus suos citato dictum loco. Quod cùm in Diana reperisset D. Michael Ferro Manrique Parte 1. Tract. 8. Resol. 32. contra eum insurgit Parte 2. qq. moral. quæst. 87. & sic arguit: Thesaurarius (& idem est de alijs) non est bonæ fidei possessor, sed malæ: Atqui possessor malæ fidei non facit fructus suos. Ergo. Maiorem probat: Nam malæ fidei possessor dicitur, qui scit, vel credit, rem quam possidet, ad se non pertinere. Cap. final. de præscript. l. bonæ fidei emptor. de verb. significat. Cap. Si virgo, 34. q. 2. Cap. Vigilanti, de præscription. & tradit Spino in Speculo testament. Glossa 13. n. 42. vbi extendit ad eum, qui dubitat rem ad se pertinere: nam ad bonam fidem requiritur claritas, & animi securitas; quam non habet dubitans ex Couarrubia, Nauarro, & Menochio ab eo relatis. Atqui is, de quo agimus, scit rem non esse suam: Ergo est malæ fidei possessor. Minorem in speciali non probat, sed pro ea remittit se ad ea, quæ habet Spino suprà nu. 54. & quòd malæ fidei possessor fructus non faciat suos ex vtroque habetur Iure. l. si fundum, 17. C. de rei vindicat. Et alijs, quos adducit Glossa in Cap. Non liceat Papæ, 21. 1. 12. q. 2. Cap. Grauis, de restitutione Spoliatorum, vbi plures alios Sacri Iuris Textus congerit Glossa verb. Fructus, vnde circa hoc generaliter loquendo nequit esse dubitatio. Quòd autem fructus etiam industriales dictis sint Canonibus & legibus comprehensi, ex eo probat, quia absolutè dicuntur fructus, & ita ab Auctoribus, qui obligationem restitutionis negant, etiam compellantur. Neque pecunia adeò infecunda est, ex quo illi arguunt, vt non etiam fructus habere queat, vt patet in cambijs; & vsuris licitis, in quibus pecunia pecuniam parit.

Sed hæc omnia parui momenti sunt, & [Contrarium statuitur.] fatemur quidem sic agentem malæ fidei esse quandôque possessorem, nec posse facere fructus suos, si de realibus loquamur, secus de industrialibus, de quibus neque ciuiles leges, neque Canones Sacri loquuntur. Quòd autem pecunia infecunda sit, Doctorum omnium sententia est, hac enim ratione sunt illicitæ vsuræ, quia illius vsus non est aliquid ab ea distinctum, seu quod seorsum debeat vt distinctum computari. Et in di [Vnde illicitæ vsuræ.]stractione seu expensione consistit, vt subtiliter philosophatur D. Thomas: cum Aristotele 2. 2. q. 78. arti. 1. quod est non esse fructiferam secundum primariam eius institutionem, quidquid de secundario vsu sit, vt cùm traditur ad ostentationem, aut loco pignoris, de quo S. Doctor ad 6. licet dictis terminis non vtatur, pro quibus tamen P. Rebellus de Obligationibus iustitiæ Lib. 11. Quæst. 10. n. 5. & alij communiter, inde pro illicito vsurarum contractu argumentantes. Neque quod de cambijs dicitur, vllo pacto vrget, nam & in illis industria præualet, & labor aliquis cambientium emitur. Neque Couarrubias quidquam contrarium tradidit locis ab Auctore citatis, scilicet Lib. 3. variorum Cap. 2. à nu. 5. & de mutatione monetæ Cap. 7. n. 4. qui tamen Cap. 1. citati libri, n. 5. vers. Superest modò, ita scribit: Quarta ratio, quæ probat vsuram esse contra ius naturale ea est: quia pecunia de se non fructificat, nec parit: vnde accipere aliquid vltrasortem pro vsu rei illicitum & iniquum est: cùm potiùs capiatur, ex industria aliena, quàm de pecunia, quæ non fructificat. Sic ille, qui inferiùs Aristotelem adducit Lib. 1. Politicor. Cap. 7. fœnus damnantem eo quòd in illo fructus pecuniæ tribuatur ex se ad illum non destinatæ: Vituperandum, neque iniuria, non enim natura id genuit, sed rerum vltro citroque contrahendarum ratio, iureque optimo hominum odia incurrit, quoniam ipsa pecunia fructus eius est, nec ad permutandas res, cuius caussa comparata est, refertur. Hæc naturæ lumine lumen illud philosophiæ.

Neque ex venditione pecuniæ argui po [Ex permutatione pecuniæ pro pecunia non benè argui.]test, quando vna pro alia diuersi metalli venditur, & reuera vt pecunia, vt affirmat Couarrubias citato Cap. 7. nam vt ille ait, talis pecuniæ vsus est improprius, ad eum modum, quo licet proprius vsus calcei sit ad tegendum pedem, alter tamen eius vsus improprius est, vt cum alia re permutetur. Non vocat autem ille permutationem huiusmodi venditionem, eo quòd non sit traditio mercis pro pecunia, vt communiter definitur, sed pecuniæ pro pecunia, in quo non est cur multùm hæreamus. Et verò licet permutatio pecuniæ pro pecunia vt tali sit, id non confert vt fructifera dici possit, quia totum id ex industria aliena capitur, vt ex citato Auctore dictum, & ostenditur in exemplo adducto calcei, qui potest pro calceo vt calceo permutari; nec tamen proptereà dicetur calceus calceum parere, & sic in alijs.

Ex prædicto illo suo themate de malæ [Circa expensas quid citatus Auctor sentiat.] fidei possessione infert contra Spinum citatus Auctor lucrum omne restituendum non deductis expensis. Licet enim nu. 14. ita concludat, Deductis tamen illis expensis necessarijs, si quæ sint. Videtur tamen ibi particula negatiua deficere, si consequenter locutus, ita enim statim num. 15. Eadem est doctrina & resolutio capienda in eo, qui triticum alienum vendit eo tempore, quo cariùs valet; nam talis inscio domino vendens, malæ fidei possessor est, & adhuc sine titulo, vnde non satisfacit emendo & restituendo tantumdem æqualis bonitatis, eo tempore, quo minùs valet; debet enim illud lucrum & fructum, quem habuit ex illa tritici venditione, quando cariùs valebat, domino restituere, & adhuc non deductis expensis, vtpotè malæ fidei possessor sine titulo. Nec attendi debet (sic nu. 16.) Si dominus erat seruaturus ad illud vsque tempus, quo minùs valet, nam licet fuisset seruaturus, per hoc tamen illa mala fides non tollitur in famulo, Thesaurario, vel Procuratore, vel alio, qui inscio domino triticum vendidit, ex qua mala fide debet lucrum & fructum omnem domino restituere, nec ipse seruatur indemnis cum tritico æqualis bonitatis; nam amittit illud lucrum & frúctum, quem famulus acquirere voluit &c. Videatur ergo quomodo resolutio huius quæstionis non rectè fuerit comprehensa per Dianam, nec per Beiam, Molinam, Reginaldum, nec Leßium, Rebellum, Salas, & Azorium ab ipso Diana relatos dicta quæst. 32. (corrige Resolutione) & ita dicendum est de tribus quæstionibus sequentibus. Hæc ille, qui dum sic locutus minùs profectò auctoritatis suis resolutionibus conciliauit; & erit nullus sanè sapiens, qui Doctores præfatos, & tot ac tantos, non censeat sic loquenti præferendos. Et licet videatur cum Spino sentire, vt n. 13. videre licet, contra illum tamen etiam stare dixi, quatenus id, quod num. 14. tradit, ad omnes extendit nu. 16.

Et quidem quod ad expensas attinet contra sententiam est Glossæ, quam reuereri po [Deducenda affirmat Glossa.]tuit Iurista Theologis nimis quantùm infensus, sic enim illa citato verb. Fructus: Nota quod fructus dicuntur qui supersunt, deductis expensis quæ fiunt gratia quærendorum, colligendorum, & conseruandorum fructuum: quod locum habet tam in bonæ fidei possessoribus, quàm in malæ fidei, etiam prædonibus ff. de petit. heredit. l. si à domino §. Fructus & l. planè in fine & C. de fruct. & lit. expens. l. 1. nam nullus casus interuenire potest, qui hoc genus deductionis impediat ff. famil. ercis. l. fundus qui 1. respons. in fine & ff. soluto matrim. l. fructus. fructus enim intelliguntur deductis necessarijs impensis, &c. Cui apertissimæ resolutioni opponi nequit à Theologo aliquo proditam, qui falcem in messem misit alienam, quod sæpiùs à præfato Auctore repetitur, locis ab eodem collectis Parte 2. Quæst. 109. in sine, & posteà non semel.

Et citata quidem Quæst. mirari iuuat [Circa Religiosum expendentem in illicuis ea, pro quorum expensione licentiam habet.] sanctam (quis enim aliter de viro tanto audeat suspicari) sapientis & zelantis iudicis, ac Iurisperiti iactantiam. Probat ille, & benè quidem Religiosum habentem liberam facultatem à Superiore ad expendendas pecunias, peccare contra votum paupertatis, si illas in rebus expendat illicitis, & eas accipientes ad restitutionem teneri; quia non est præsumendum licentiam Superioris ad hoc se extendere, futuram prorsus nullius effectus, si cum ea præstaretur extensione, cùm eius potestas sit ad ædificationem, & non ad destructionem 1. Cor. 13. Quibus præiactis adducit sententiam Villalobos Tomo 2. Tract. 28. Difficult. 5. [An restitutio eidem fieri possit.] nu. 11. vt in Diana inuenit Parte 3. Tract. 2. Resol. 98. asserentis restitutionem posse fieri ipsi Religioso, quia ex iustitia non obligatur ad reponendam rem in meliori statu, qui eam lucro aut aliter acquisiuit, licet Religiosus non sit illius dominus: quamuis aliquando esse possit contra charitatem, si ex eo vlteriùs delinquendi illi occasio præberetur. Qui idem de filio asserit, sub patria potestate constituto. Contra quem sic ille: Cùm ergo filius aut Religiosus veri domini non sint, [D. Michael Ferro, vt neget contra Villalobos, iactantia singulari.] & tu Villalobos hoc fatearis, cur ais ipsis sufficere, si res perdita restituatur? In hoc fateris illos esse dominos; non enim restitutio nisi vero domino facienda est, alioquin nulla est. Nec illa ratio bona est, nempe Porque no està obligado de Iusticia à poner la cosa ganada en mejor estado, O el que tenia: Nam iustitia, hoc est, regula restitutionis, ad nihil aliud obligat, quàm ad vero domino restituendum; hoc impleatur, licet res in meliori statu non reponatur: non enim sequitur: Non debeo rem in meliori statu reponere: ergo vero domino non debeo restituere. Quid namque commune habet illud antecedens cum illo consequenti? Si ergo nihil habent commune, & sunt diuersa illa duo: ergo de vno ad alterum arguendum non est, vt toties dictum extat. Cur ergo illa duo coniunxit Villalobos, & de vno ad alterum argumentatus fuit? Si enim Iurisperitus fuisset, magis iuridicè locutus fuisset. Ergo vnus Summista in arguendi methodo defecisse ab vno Iurisperito inuentus est, cùm illis arguendi defectus communiter imponantur. Et ne dum vnum Summistam, sed & alijs (corrige alios) in eumdem incidisse lapsum, in hoc Opusculo multoties ostenditur.

Hæc ille doctus & formalissimus Iuris [Discursus Villalobos legitimus ostenditur, & friuola impugnatio.]peritus, cuius friuolam argumentationem mirari, vt dixi, profectò iuuat, cum P. Villalobos discursus adeò formalis sit, vna, quæ subintelligitur, præmissa subsumpta, sic: Is, qui Religiosi pecunias lucratus est ludo, aut turpis caussæ donatione non tenetur eas in meliori statu reponere: ergo satisfaciet obligationi restitutionis eas ipsi reddendo. Antecedens admittitur, quia contra illud nihil opponitur, sed formalitas negatur illationis. Consequentia. Nam si eas alteri redderet, & sic domino, in meliori statu reponeret. Et hæc est subintellecta propositio, quæ ideò non expressa, quia de ipsa apertè constabat, scilicet rem domino redditam in meliori statu reponi, Regula ergo illa pro restitutione à Doctoribus communiter vsurpata, scilicet faciendam vero domino, iuxta sententiam dictam, eam patitur exceptionem, vt non sit necessarium fieri vero domino, quando quod acceptum est non fuit à vero domino acceptum, sed ab alio, pro quo nulla sit obligatio iustitiæ vt in meliori statu respectu domini reponatur. Neque illud, quod de vero domino dicitur, cum eo est rigore accipiendum: qui enim à Religioso Franciscano tale quid accepit, etiamsi restituat Prælato, vero domino non restituit, vt constat, quia illi verum dominium rerum non habent. Quidquid autem de sententia dicta sit, modus arguendi satis est formalis, dum sic dicitur: Is (de quo agitur) non tenetur rem acceptam in meliori statu reponere: Atqui eam restituens domino in meliori statu reponit: Ergo ad sic restituendum non tenetur. Simile est illud: Nullus tenetur ad statum perfectionis: Ergo neque ad Religionem. Consequentia est legitima, quia subintelligitur propositio alia, de qua non dubitatur, scilicet Religionem esse statum perfectionis, secundùm eam rationem, quæ à Doctoribus explicatur. Quid autem circa materiam dictam certius nobis videatur, dictum Tomo 1. Thesauri Tit. 3. Cap. 4. §. 3.

Circa Difficultates quasdam in materia Restitutionis.

TRes quæstiones, vt vidimus nu. 300. iuxta doctrinam à se propositam defructuum restitutione decidendas statim asse [Quæstio 1, de locante mulum subreptum.]ruit, quarum Prior, scilicet 88. est illa, An qui mulum surripuerat cuiusdam viri nobilissimi & prædiuitis, & per spatium multorum annorum locauerat, teneatur non solùm ad restitutionem eius, sed etiam ad pretium locationis, Secunda, scilicet 89. An fur, & quiuis alius iniquus possessor, teneatur restituere meliorem summam, ad quam excreuit res tempore detentionis, maximè si fur illam vendidit in illo optimo statu. Tertia 90. Vtrum iniquus possessor teneatur ad restitutionem iuxta Summum valorem & incrementum, quod res habuit tempore acceptionis vel detentionis; quando ignoratur, quo tempore verus dominus esset rem illam venditurus. Et præfato etiam ordine à Diana proponuntur Parte 2. Tract. 3. Miscellaneo Resol. 50. & duabus seqq.

Et ad Primam affirmatiuè respondet [Teneri ad restitutionem pretij locationis qui teneant.] suo illo vsus principio de absoluta obligatione restitutionis respectu quorumcumque fructuum, & similiter statuit de torque aurea contra Nauarrum & Ludouicum Lopez. Neque excusari, qui diuitis mulum locauit, ex præsumpta domini voluntate, quia cùm sit res facti, non præsumitur, nisi probetur l. in bello §. factæ autem caussæ, ff. de Captiuis. Vnde non probat, quod à Diana factum ipso teste, & P. Lessium secuto, qui rusticum muli furem absoluit sine obligatione restitutionis lucri ex locatione comparati, eo quod sententiam dictam probabilem iudicarit. Sicut & cum Maldero illam, iuxta quam, si pecuniæ, vel aliæ res locentur ad ostentationem, non est obligatio restitutionis, quia sunt fructus extraordinariæ industriæ. Et habet ille pro se multos & graues Scriptores obligationem restitutionis adstruentes, eo quòd fructus dicti non sunt purè industriales, pretium enim non respondet soli industriæ, sed ipsi rei, vt videri apud Dianam potest. Quos tamen ille confutat ob rationem allatam, cùm debuerit esse vniuersalior, ex eo scilicet, quod sint fructus rerum mala fide possessarum, qualescumque illi sint.

