Quintò, Quia hanc partem tenuerunt [5. ex Doctorum auctoritate. Ioannes Medina.] Medina in Codice, de Confeßione dimidiata iteranda §. sequitur, (19. scilicet) vbi ait quod Confessor eruditus & eminens potest absolutionem negare, & ei tenetur parêre confitens: secus verò si Confessor non sit eruditus, & Pœnitens habeat alios meliores pro sua opinione: & similiter Confessor doctus, vel per alios instuctus de falsitate opinionis, potest denegare absolutionem, & ei tenetur parêre confitens. Item comprehenditur ex Arch. & Siluestro in Summa. Confessor 3. num. 11. vbi [Siluester.] quòd si Confessor eruditus certus de falsitate opinionis contra suam conscientiam dictantem peccatum esse in absoluendo, absoluat, mortaliter peccat. Toletus etiam in Summa, Lib. 3. Cap. 10. [Cardinalis Toletus.] n. 7. licet primò doceat debere Confessarium absoluere Pœnitentem cum sua opinione probabili; posteà ait quòd potest Confessarius sequi illius opinionem: verbum autem Potest libertatem importat, & non necessitatem præcisam, quando est affirmatiuè prolatum sine negatione, ex multis congestis à Cenedo in Collectaneis ad Sextum. Collectan. 18. n. 4.

Respondeo Ioannem Medinam verbis adductis [Ostenditur illos non penitus aduersari.] non absolutè negare quod Auctor, cùm asserat Confessorem non eruditum debere absoluere habentem pro sua opinione digniores. Deinde id quod de neganda asserit, erudito & eminenti tantùm Confessori concedit; quæ est notabilis limitatio, & à mente Auctoris aliena. Ibidem etiam asserit, quòd licet opinio sit in damnum tertij, proprius & ordinarius Sacerdos debet absoluere, secus delegatus: in quo valdè est sententiæ Auctoris aduersus, qui distinctionem illam reijcit. n. 17. Quod autem ex Archidiacono à Siluestro adducto profertur, indubitatum est, & de quo non est quæstio. Cardinalis Toletus (in cuius citatione est error, cùm dici debuerit Cap. 20. vers. vltimo sublato n. 7. non extante ibi) satis mentem suam aperuit affirmans Confessarium debere absoluere; vnde cùm posteà addit posse, iuxta dudùm dicta ab ipso est accipiendum, ne sibi statim contradicere vir tantus videatur. Et quidem vt de Iure aliquid etiam adijciamus. Clausula reuocatoria eatenus vim habet, quatenus cum præcedenti dispositione nequit stare: id quod in legibus & statutis verissimum comprobatur. l. 1. §. His tantummodò. C. de lat. lib. toll. Romanus Consil. 57. n. 1. & ibi Mandos, & Marius Antoninus Lib. 1. Resolut. 46. num. 9. Cùm ergo id quod dictus Cardinalis protulerat priùs dicens: Potest Pœni [Cardinalis Toletus.]tens obligare Confessarium vt ipsum absoluat in sua opinione: nullam habeat repugnantiam cum eo quod subdit, dum ait: Quarum vtramque in conscientia potest sequi Confessarius; quia in huiusmodi difficultatibus, vt subsistere obligatio possit, debet etiam moralis facultas stabiliri, bellè sibi consonat Doctoris tanti doctrina, pro qua & videndus ibi Victorellus.

Sextò, vrgere nititur, & pariter respon [6. ex proprio Officio Confessarij.]dere rationi, quam sibi obijcit vt fundamentum ipsi aduersæ positionis, quòd scilicet Confessarius potest, vnde & debet. Nam quod possit Confessarius doctus licitè absolutionem impendere, huius rei iudicium ad Officium Confessarij tantùm spectat, non verò Pœnitentis, ad quem non pertinet iudicare de Officio Confessarij, sed de suo, & de suis culpis: nullus enim reus potest se intromittere in iudicis Officium, nisi ad allegandas suas exceptiones.

Respondeo negando quod assumitur de iudi [Quomodo cum illo stet iudicium Pœnitentis explicatur.]cio soli Confessario reseruato: nam cùm pro absolutione extet obligatio omnibus nota, etiam circa illam potest Pœnitens iudicare, sicut quiuis alius iuxta principia Theologica; quemadmodùm in externo foro potest qui de sua est certus iustitia, Officium iudicis implorare; quod non est in eius se Officium intromittere, quia nullam legalem actionem ex ijs, quæ ad iudicis Officium spectant, exequitur, sed id, quod ad exceptionum allegationem reuocatur. Vbi quod de obligatione sub veniali est dictum, habet congruam & vrgentem adaptationem.

Nec plus vrget quod tradit n. 12. dicens [Ex Officio Medici malà argui, cum retorsione.] Confessarium habere portam apertam probabilis opinionis, per quam licitè ingredi potest; non tamen tenetur ingredi, si ingressus sibi displicuerit; potest enim esse aut nimis angustus, aut latus, & ex vna vel altera parte displicere Confessario: qui Medicus etiam cùm sit, gustare & approbare debet medicinam; non tamen tenetur ipsam arbitrio infirmi & ægrotantis relinquere, nisi Confessor ignarus sit (iuxta tradita ex Ioanne Medina) & Pœnitens alios digniores pro se habeat, vel probabiles rationes. Non inquam vrget. Et in primis non videtur quomodò porta probabilis opinionis, quæ Pœnitenti faueat, angustum habere possit ingressum; qui neque nimis latus videri potest, cùm rationum sufficienti pondere, & auctoritate sit minimè contemnenda fundatus. Quod autem ad medicinam spectat, verum quidem est non debere illam arbitrio ægroti relinqui regulariter loquendo: Si tamen certum sit aliquam esse, quæ præ alijs sit illi futura vtilis, meritò agere cum Medico potest vt illam applicet, ad quod & ille est grauiter obligatus. Cùm ergo medicina omnium optima sit absolutio rectè dispositis impertita: iure agere Pœnitens cum Confessario potest pro illa obtinenda, cùm ex voluntate agendi contra opinionem probabilem nullum in eo impedimentum inueniatur.

Videat ergo iam lector, quàm verus sui [Circa Iuristæ iactabundum effatum.] commendator fuerit, qui id dixit, quod ex ipso datum nu. 196. multò scilicet expeditiorem manere hanc quæstionem, quàm anteà à Summistis Theologis expedita erat: qua fiducia solent Iuristæ nonnulli lucubratiunculas suas in rebus Theologicis venditare. Et vt hanc qualem cumque no [Pro praxi vtilis admonitio.]stram terminemus, & Pœnitentem ab angustijs præfatis eruamus, instruendus ille, vt si cum opinione probabili aliquid operatus est, in quo bona fide processit, id non confiteatur. Quòd si fortè id, dum confiteretur, aperuit, & Confessarius aliter faciendum iniungat, opinionem propriam præferendo, annuat reuerenter, nutu quidem qui reuerentiam, non propositum importet: & posteà vt sibi visum fuerit operetur. Quòd si & proposuit, mutare propositum sine peccato potest, & sua in operando vti libertate. Pro quo hæc satis.

SECTIO XXII.

Circa obligationem Parochi residendi intra limites Paræciæ sibi propriæ.

COmmunis resolutio scribentium est [Communis resolutio circa habitationem.] Parochum debere intra Paræciæ suæ limites habitare, vel in propria Parochiali domo, vt multis in locis accidit, vel in alia conducta. Pro quo Dom. Barbosa citatis alijs Allegat. 53. de potest. Episcopi num. 71. & de Officio Parochi Parte 1. Cap. 8. n. 34. & seqq. Et num. 37. ait posse in domo paterna aut cognatorum habi [Quid de paterna domo.]tare propter honesta seruitia, & maius commodum, si intra limites Paræciæ sit, quam adsit domus Parochialis. Et pro omnibus præfatis adducit Auctores, & pro conducenda domo vbi alia non est, Cardinalium declarationem. In quo quidem docto scriptore aliqua dictorum compugnantia non leuis apparet. Nam citato num. 34. sic [D. Barbosæ Asserta.] habet: Sciendum est Parochum debere residere in domo ipsius Parochialis: (corrige Parochiæ) Si verò illa non habeat domum, tunc in alia domo, quæ sit intra limites Parochiæ, aut saltem ita vicina Parochiali Ecclesiæ, vt inde commodè poßit per se ipsum ei inseruire, habitare tenetur. Sic ibi. Qui tamen num. 26. ita scribit: Fuit tamen aliquando dispensatum, vt Parochus non habens commodam habitationem in Parochiali, posset degere in loco vicino, dummodò propè Ecclesiam substitutus eius habitet: & nonnumquàm hæc facultas eâdem de caussa concessa fuit sine vlla conditione quòd habitaturus prope Ecclesiam habitet, teste Nicolao Garcia dicto nu. 179. Declarat. 25. (scilicet de Beneficijs Parte 3. Cap. 2.) Nunc verò nequaquam id esse concedendum existimo, prout ex aliquarum repulsis mihi constitit. Et in vna Sarzanensi 13. Nouembris 1627. censuit S. Congregatio Concilij Parochum non excusari, qui intra Parochiam residere debeat, quamuis non adsit commoda domus Parochialis, & sit magna aëris intemperies, & retineat Capellanum in Parochia, & ipse accedat singulis diebus festis. Hæc ille, qui in Declarationibus ad Concilium Tridentinum circa Cap. 1. Session. 23. de Reformat. eas, de quibus locutus est, Declarationes exhibet tenoris sequentis: Pa [Declarationes Cardinalium.]rochus non habens commodam habitationem in Parochia fuit dispensatus vt degere poßit in loco vicino; dummodò propè Ecclesiam substitutus eius habitet. Aliquando hæc facultas, eâdem de caussa concessa fuit sine conditione illa, Dummodò propè Ecclesiam substitutus eius habitet.

Compugnantia inquam apparet, dum [compugnantia in præfatis Assertis ostenditur.] asserit debere Parochum habitare in domo, quæ sit intra limites Parochiæ; cùm addat statim: Aut saltim ita vicina Parochiali Ecclesiæ &c. Si enim extra limites Parochiæ est, quomodo esse vicina potest Ecclesiæ Parochiali? Deinde si hoc ita stare potest; ergo pro eo non est necessaria dispensatio, quam tamen fuisse adhibitam ex eodem habetur. Item, cùm Declaratio Cardinalium extet, quam vidimus, cui & ipse tantoperè existimat deferendum, quomodò stare potest prior illa resolutio sine vlla limitatione procedens? Neque enim statui absolutè potuit, quod erat statim destruendum, cùm de absolutè prohibente Declaratione constaret. Qua non obstante P. Palaus Tomo 2. Tract. 13. Disput. 5. Puncto 2. num. 1. quod [P. Palaus.] de vicinia dicitur cum Nicolao Garcia amplectitur, citata etiam 21. Declaratione; licet eam, cui Dom. Barbosa insistit, sit satis verosimile non vidisse, cùm opus de Officio Parochi posteà prodierit, vt ex licentijs & approbationibus eas inter se conferenti constabit.

Dico Primò. Si Parochus habeat domum [Assertio 1. habitationem in Parochiali domo obligatoriam ostendens.] Parochialem, non vacat scrupulo in alia habitare intra Parochiæ limites existente ob peculiarem commoditatem, licet tolerari id possit, si parùm ab ea distet. Circa quod Posseuinus Tractatu de Officio Curati Cap. 1. n. 7. quem secutus est Dom. Barbosa suprà asserit non esse cur Parochus scrupulis angatur. Ratio autem Assertionis nostræ ex eo desumitur quòd Parochialis domus iuxta Ecclesiam esse solet, & in loco Paræcianis magis congruo. Si autem id solùm obseruetur, vt intra limites Parochiæ sit, manifestum est talem habitationem reddi posse Paræcianis incommodam. Vnde non videtur satisfacere, quod Dom. Barbosa inquit, quòd scilicet quamuis ex vicinitate Ecclesiæ posset facilius Parochus Sacramenta ministrare, necessitati tamen populi sufficienter ex propria sua habitatione prouidere poterit. Non inquam satisfacit, quia non quælibet sufficientia attenditur, sed ea quæ commodam reddat Sacramentorum administrationem, non solùm Parocho, sed ijs, qui sunt illa recepturi: vnde commoditas talis ad sufficientiam reducitur, & dum illa deest, dicendum non est posse sufficienter suo muneri satisfacere.

Pro quo Synodus Diœcesana Limensis [Synodus Limensis Diœcesana vt faueat.] Lib. 3. Tit. 2. Cap. 3. ita statuit: Porque no solo es inconueniente ausentarse los Curas de sus Iglesias; pero aun el viuir tan lejos de ellas, que no puedan acudir à las necesidades de sus Feligreses con la puntualidad que deben. Mandamos que ninguno viua fuera de los limites de sus Parroquias; y que los que al presente viuieren fuera de ella, se muden dentro lo mas cerca que pudieren de las dichas Iglesias, y que todo esto se cumpla dentro de quince dias de la publicacion de este Synodo. Sic ibi: ex quo habetur valdè esse conueniens vt Parochi domus sit Ecclesiæ Parochiali propinqua, vt possit necessitatibus occurrentibus subuenire, ex cuius defectu incommoda possunt ingentia timeri, & animarum pericula, vt est experientia compertum. Pro quo etiam vrget Declaratio Cardinalium apud Nico [& Declaratio Cardinalium.]laum Garciam suprà Declarat. 22. vbi dicitur Parochum si Parochialem domum non habeat, debere in alia habitare Ecclesiæ propinquiori.

Addit autem præfatus D. Barbosa notan [Additum à D. Barbosa de Episcopi consensu discutitur.]dum aliquid, ex quo videtur resolutioni dictæ non prorsus adhærere, illud inquam Sciente & tacente Episcopo. Si ergo Episcopus nesciat, non poterit Parochialis domus deseri. Deinde, aut domus talis ita est Ecclesiæ vicina, vt ex illa sicut ex Parochiali, possit Parochus ad ea, quæ sui sunt muneris competenter exire, aut non. Si primum, non est opus vt id sciat & probet tacens aut loquens Episcopus. Si Secundum, in id nequit Episcopus consentire: est enim defectus notabilis in genere residentiæ, ad quam iure diuino teneri Parochum communis est Doctorum sensus, de quo dictum à Nobis Tom. 2. Thesauri Tit. 13. n. 20. & Tit. 14. nu. 4. & 6. vnde illa, quæ ad hoc spectant à Sacra Cardinalium Congregatione peraguntur, titulo potiùs Declarationum, quàm dispensationum, ex quo capite ad eam talis potestas reuocatur. Potest autem Episcopus, etiamsi domus, quæ Parochiali præfertur à Parocho, non distet, vt diximus, illum compellere vt in Parochiali habitet, quia id ex se conuenientiam specialem videtur habere, & ad Parochi auctoritatem conducere, & ne inhabitata detrimentum aliquod patiatur.

Dico Secundò. Quod aliquando con [Assertio 2. Probabile statuens, quod à S. Congregatione negatum videbatur.]cessum à S. Congregatione, vt vidimus, de loco Parochiæ vicino, dummodò propè Ecclesiam habitet substitutus, potest hodie verosimiliter sustineri. Id probo. Nam ex se illud non est absolutè contra diuinum de residentia præceptum, aliàs non potuisset à Sacra Congregatione permitti, vnde graues scriptores id tenent, vt diximus. Et quidem ex non contemnendo fundamento; quòd scilicet prædicto modo nullum Paræcianis creatur incommodum. Si autem quidquam obstaret, maximè adducta S. Congregationis Declaratio: at illa non videtur vrgere: nam vt omittam quod communiter ijs opponi solet obstaculum, scilicet minimè in authentica forma proponi; de loco quidem vicino non loquitur; & prætereà eum modum prouidentiæ Parochialis expungit, quæ ad festos dies tantùm, in quibus ad Ecclesiam accedat Parochus, reuocatur. Si ergo & in vicino habitet loco, & frequens in Ecclesia sit, non videtur Declaratio talis ipsi penitus aduersari.

Dico Tertiò. Quod de dispensatione [Assertio 3. rectam expositionem alterius Decreti circa substitutum proponent.] alia S. Congregationis dicitur, in qua de substituto nihil adiectum, nullo modo est admittendum. Probatur, quia non est credibile ideò à S. Congregatione omissum, quòd minimè necessarium iudicarit, cum adeò esse necessarium comprobetur; sed quia ex se satis erat compertum debere distantiæ incommoda præcaueri, quod fieri aliter non potest, nisi adhibito substituto. Id enim quod est de iure, non præsumitur remissum. l. Mater. ff. de in offic. testam. Surdus Cons. 49. num. 32. præsertim si de iure diuino sit. Quemadmodùm cùm conceditur habitatio in loco vicino, si adsit Capellanus, non de quolibet Capellano intelligitur, sed de illo, qui eam habeat sufficientiam, qua possit pro Curato supplere, quia id diuino est & naturali iure necessarium.

Dico Quartò. Si Parochus sit Vicarius [Assertio 4. de Parocho Vicario generali. Vbi quòd similiter obligatus.] generalis, intra limites Parochiæ debet habitare. An esse possit diximus citato Tit. 14. Cap. 2. Quòd autem ad habitationem dictam teneatur constat ex nuper pro eâdem stabilitis: quia residentia de iure diuino ac naturali est, iunctis etiam Canonicis Sanctionibus. Et quidem vt ita non fiat nulla momenti alicuius apparet ratio: quia ad tribunal, in quo debebit assistere, venire ex domo vicina Ecclesiæ poterit: & cùm noctu iudicaturus non sit, tunc expedit vt in domo suæ Parochiæ consistat, cùm frequentissimè accidat Parochum ad Confessiones audiendas, & Sacramenta alia administranda vocari. Quamuis enim substitutum habeat, Paræciani tamen suo iure vti possunt, & proprium adire Pastorem: cùm aliàs euenire sæpiùs possit, vt ingruens periculum circa eius domum ad ipsum vti propinquiorem vocandum impellat.

DVBIVM OCCVRRENS.

Circa Jnquisitorum domus. An scilicet in illis, quæ pro ipsorum sunt habitatione dispositæ, habitare teneantur, circa dicta n. 212. & 214.

POtest siquidem contingere in paterna [Teneri Inquisitorem ad id quod in Titulo.] domo commodiorem habitationem habeat, propter honesta seruitia, & sui maius commodum, vt dictum ab Auctore ibidem adducto. Et videtur sanè non licere eam, quæ propria est Officij, deserere: non enim sine ratione momenti magni domus talis ædificata est, quæ non solùm ad auctoritatem Officij tanti conducit, sed ad alia, quæ ad ipsum spectant. Sæpè enim adiri illos opus est ab ijs, qui caussas habent ad Tribunal sacrum spectantes, & secretum eatenus exigentes; à quo retrahi possunt, si habitata domus sit plena tumultu, ob famulorum & famularum cateruam, & intrantium ac exeuntium diu noctûque frequentiam. Possunt etiam noctu aliqua carceratorum occasione contingere, quæ promptum remedium exigant, ab eo, qui abest, non facilè prouidendum. Quod vrgeri potest ex eo quòd si vnus tantùm sit Inquisitor, non videtur dubitabile teneri eum in domo Tribunalis habitare, cùm tot in ea sint, pro quibus summa est necessaria custodia à sacris hisce speculatoribus adhibenda, pro quo habitatio deseruit. Pro quo etiam facit id, quod dudum de carceratorum motibus dicebamus. Tunc sic. Ergo si duo sint, obligatio vtrumque constringit: ideò enim duo electi, vt simul vtrôque suam conferente operam, ad quam pariter obligantur, res hæc summi in Republica Christiana momenti melius transigatur.

Nec valet si dicatur aliquoties Inquisi [Leuis euasio depulsa.]torum numerum excrescere, vt pro omnibus habitatio sacro illo in Prætorio non suppetat. Tunc enim manifestum est obligationem cessare, & eos ad præfatam curam sufficere, quos domus Prætoriales capiunt: nec per ipsos stat habitationis actus, cuius est impotentia. Domo autem ab aliquo habitantium, siue per mortem, siue ob promotionem relicta, insurgit obligatio dicta; cùm omnes iam pro illa adductæ militent rationes. Et certè non sine nota aliqua accidit videri Inquisitoriam domum habitatore viduatam, & ita sine auctoritate ac veneratione illa, quam habere sacro ab inquilino potest, eam repudiante, vt in paterna habitet cognationis lenocinijs implicatus. Diuus Petrus Martyr Tribunalis sacrosancti patronus, dum patris, patruique noxia hortamenta & blandimenta repellit, & carnis ac sanguinis curam, post habendam illam ab ijs, qui ad eius clientelam spectant, & fidei negotium illius ad instar agere gestiunt, luculenter declarauit. Pro quo videnda quæ dixi in Epithalamio nu. 680. & seqq. Et ego quidem si circa ista consulerer, ita ingenuè responderem; alij fortè aliter, & docti & sanctè timorati, quorum non obstinatè contendam iudicium improbare, alterius difficultatis breui discussione contentus ad præfata conducentis.

Domus sacro Prætorio contermina à [Circa Capellaniam pro Fiscali S. Inquisitionis.] quodam pio relicta ciue, vt annuis ex illa redditibus aleretur Capellanus ad certum dicendarum Missarum numerum obligatus; huncque voluit habitaturum in ipsa S. Tribunalis Fiscalem fore, celebratione Missarum habitationem satis commodam habiturum. Sic factum, dum meri fuere Fiscales: sed sæpiùs accidit vt modernior Inquisitor Fiscalis fungatur Officio, & aliquando dictam incoluerit domum: vnde datus dubio locus vtrùm Capellaniæ frui beneficio posset, quæ non Inquisitori, sed Fiscali videtur destinata. Et vt non possit, ex eo probari valet quod iuxta vsitatum loquendi morem Inquisitor, etiamsi munus Fiscalis obire contingat, nomine tamen Fiscalis absolutè non solet compellari; quemadmodùm neque Auditor regius, qui deficiente Fiscali, pro eo supplet, Fiscalis dicitur, sed Auditor. In communibus dispositionibus verba iuxta receptam eorum significationem debent vsurpari: vsitata [Verba vt sint accipienda.] siquidem significatio, eadem & propria censetur, quia ab vsu pendet, iuxta Horatianum illud in Arte: Si volet vsus, Quem penes arbitrium est, & ius [Horatius.] & norma loquendi. Et iuxta propriam omnis habet effectum dispositio: vt videri potest apud Cardinalem Tuschum Tomo 8. Lit. V. Conclus. 91. vbi plures Auctores congerit, & varias iuxta dictam regulam eorum decisiones. Et quòd communis & vulgaris sensus debeat attendi in prolatione verborum luculenter ostendit Couarrubias Tomo 2. Cap. 4. in 4. Decretalium, 2. Parte §. 1. num. 1. 2. & 3. Item quando institutio dictæ Capellaniæ ortum habuit, non videtur fuisse in vsu vt recentior Inquisitor Fiscalis exerceret officium: ex quo videtur fieri vt iuxta mentem fundatoris Capellaniæ non fuerit Inquisitorem ipsâ potiri. Nemo enim dixisse præsumitur, quod priùs non habuit in animo. l. Labeo. ff. de supellect. legat. Peregrinus de fidei commis. arti. 11. sub. n. 34. Menochius de Præsumption. Lib. 4. Præsump. 34. num. 22. & latiùs Lib. 6. Præsump. 15. Petrus de Luna Consil. 43. nu. 39.

Pro parte autem contraria facit Primò [Fauorabilis resolutio firmatur.] Inquisitorem verè esse Fiscalem, & ita hoc nomen ipsi sine improprietate aliqua conuenire: cui autem verba conueniunt, etiam conuenit dispositio. l. Hos accusare, §. Omnibus, ff. de accusat. Cap. Indemnitatibus, §. penult. de elect. in 6. cum alijs per Socinum Iuniorem, Consil. 183. num. 3. lib. 2. Rota Romana in vna Pientina. 10. Iulij. 1602. Iuris patronatus. Secundo dispositionem esse fauorabilem, & ita etiam verba fauorabilem interpretationem habitura, & casum præsentem comprehendere. Sic si testator filios heredes instituat, & tantùm extent nepotes, nomine filiorum veniunt. Ita Alexander Consil. 37. nu. 3. vers. Septimò confirmatur. Lib. 6. quamuis nepotes filij propriè non sint: vnde si filij & nepotes extent, filij tantùm censentur iuxta eumdem instituti. Tertiò quia animus disponentis interpretationem accipit concurrente verisimilitudine, ex Calderino. Consil. 327. per totum, aliàs 8. de Donation. Hæc autem in casu nostro concurrit: quia satis verisimile est fundatorem noluisse Fiscalem Inquisitorem excludere, ex cuius seruitio nullus eius fundatio pateretur incommodum; quandoquidem persona summæ confidentiæ est, & ita pro dicendis Missis curam inuiolabilem habitura: ex quo & maior in ipsum redundat honor, ex eo scilicet, quòd Inquisitorem habeat Capellanum.

Tandem pro hac parte militat casus, de [Casus pro eo concordantiæ singularis.] quo Marius Antoninus Lib. 1. Resol. 112. Casu 57. vbi resoluit Commendatarium perpetuum in Abbatiali Ecclesia potuisse vti Mitra & Baculo, qui vsus fuerat concessus Abbatibus: ex eo probans quòd Commendatarius esset verus Prælatus, & ijs qualitatibus potiretur, quibus Abbas potiebatur, & mutationem nominis non inducere substantiæ mutationem. Atqui in casu nostro Capellanus ijs potitur qualitatibus, quibus ante promotionem potiebatur, licet adiectis alijs nullo modo aduersantibus, sed ad decus maius, vt vidimus, conferentibus, neque ex integro mutatum nomen, manente substantia. Ergo

Quæ autem ex aduerso videntur stare, [Obiecta soluuntur.] non ita vrgent, vt commodam non habeant solutionem. Quòd enim prædictus Dominus, non Fiscalis, sed Inquisitor communiter nominetur, non ideò est, quòd verè & propriè Fiscalis non sit, sed quia honoratiori titulo oportet compellari, sicut & in Regio Auditore accidit: Sic enim politica requirit vrbanitas. Vnde licet Rex noster & Dux, & Marchio, & Comes sit, nullo ex his titulis communiter appellari solitus, sed sublimiori, Regio scilicet: quod & in Pontifice videre est, qui licet Episcopus Romanus sit; non eo titulo nominari in vsu communi habetur, sed Pontificio, sicut & Episcopi Cardinales. Quando ergo sic accidit, vulgaris non obstat compellatio, quia vt nuper cum docto dicebamus Auctore, substantiam non mutat. Quod autem additum, in mentem scilicet fundatoris talem vsum posteà introductum non venisse, admitti potest, sed non ideò negandum eius dispositionem locum habere non posse; quia satis est id verosimiliter voliturum, & virtualiter eatenus voluisse, quandoquidem id ipsius verba comprehendunt: vt in exemplis adductis, pater filios instituens, de nepotibus tantùm futuris non cogitauit; neque priuilegium Mitræ & Baculi concedens Abbatibus, de Commendatarijs cogitasse indicium aliquod dereliquit. Iuxta hæc ergo poterunt DD. Inquisito [Vtilis circa praxim admonitio.]res, vt benè sibi visum fuerit arbitrari. Quamuis, vt verum fatear, res sit non penitus offendiculis destituta, & operæ pretium erit institutionis tenorem attendisse; qui si fauere comperiatur, etsi non sit prorsus apertus, praxis poterit esse inoffensa, quæ ex ijs, quæ à Nobis adducta sunt, satis superque verosimilis & probabilis comprobatur.

SECTIO XXIII.

Quomodò contingat Indicos peccare Parochos in contumelijs Indorum, cum generali doctrina.

GEneralis esse quæstio potest, & ita [Latrones aut ebrios dici Indos non esse mortale ex D. Quiten. cum limitatione.] eam proponit Dom. Quitensis Lib. 2. Tract. 1. Seßione 4. vbi titulus tria tantùm nomina contumeliosa proponit, latro, ebrius, & primo loco illud, quod nefandum crimen voce in complexa significat, de quo nihil apud ipsum, sed de duobus alijs, affirmans ob vilitatem personarum non peccari grauiter, dum Indi latrones & ebrij compellantur, iuxta communem scriptorum sensum. Quod secus accidet, si Indus quispiam maiori sit dignus honore, quia vitia peccata detestatur, & bonam eatenus opinionem affectat, quia cultioris ingenij, grauis, Caziquius, Gubernator. Prius ergo illud prætermisit, quia de illo maximè venit accipiendum: Nec nominetur in vobis, quod ab Apostolo dictum, & de quo circa tertiam Assertionem. Propter quam rationem omitti etiam in titulo debuisset. Sed quia in Parocho quodam illud satis frequens deprehendi, sic suum Sacristanum honorante, ideò de Parochis placuit specialiter disputare. Circa quod

Dico Primò. Ebrios vocare Indos, qui [Assertio 1. idem statuens, cum verè tales sint.] verè tales sunt, & idem est de Æthiopibus, graue peccatum non est, & nullum si id correctionis caussa fiat. Sic communiter scribentes; pro quo est commoda doctrina apud P. Antonium Perez Tractatu 1. qui est de Iustitia & Iure, Disputat. 4. num. 176. vbi ait in contumelia duo attendi: primum est ipsa excellentia boni, cuius defectus obijcitur: Secundum est vis contristatiua & perturbatiua proximi, quam habet contumelia; potest accidere vt defectus sit paruus, & tamen vis contristatiua contumeliæ sit magna, & propter hanc vim potest paruum obijciens defectum in contumelia grauissimè peccare, cùm pro nihilo dicatur illius tristitia & perturbatio. Vnde infert obijcientem feminæ defectum pulchritudinis grauiter peccare. Ex quibus à contrario arguendo videtur inferri obijcientem alicui grauia delicta non peccare mortaliter, seclusis alijs circumstantijs, vt scandali &c. Si neque tristitiam, neque perturbationem, quæ alicuius momenti sint, in audiente, attenta eius dispositione, sint nata concitare.

Dico Secundò. Etiamsi crimina obiecta [Assertio 2. Etiamsi non tales.] reuera non extent in ijs contra quos iactantur, stare potest vt mortaliter contumeliator non delinquat, quod accidere frequenter in vulgo Indorum potest. Id probat doctrina nuper adducta: Nam possunt talia verba, grauiter aliàs iniuriosa, in eos iactari, quos attenta eorum dispositione, non sint nata grauiter eos contristare aut perturbare. Et ad hoc videtur iuxta mentem Dom. Quitensis fædum illud verbum, de quo nihil in speciali duxit pronuntiandum, licet nullum ita turpe & obscænum habeatur. Et quidem iuxta [Cum notanda doctrina.] aliquorum sententiam furtum maius est peccatum nefando crimine, cùm sit contra virtutem nobiliorem, iustitiam scilicet. Vnde videri alicui posset, eum qui furem aliquem vocat, grauius peccare, quàm si nefandum crimen obijciat. Sed quia in communi æstimatione maior ex hoc quàm ex illo infamia resultat, ex eo non videtur peccati grauitas in contumelia reperta minorari: inde enim est vt maius præposteræ turpitudi, quàm furto sit supplicium ciuilibus & sacris legibus designatum. Si ergo contumelia talis à mortifera sit excusanda malitia, aliundè id erit comprobandum, ex adducto scilicet fundamento, si constet rem ita se habere, vt scilicet audientes nihili faciant huiusmodi contumeliam, quod monstrabit experientia.

Dico Tertiò. Fœdis vocabulis vti Paro [Assertio 3. Mortalem statuens vsum fœdarum vocum in Parochis.]chos erga Indos, quibuscum agunt, lethale videtur peccatum. Probatur, Quia maximam indecentiam præ se ferunt, nec sine scandalo stare potest, præsertim quando in Ecclesia aut sacristia, & de Missa dicenda agitur, proferuntur. Damnatur ab Apostolo inter vitia alia ad luxuriam spectantia Turpitudo Ephes. 5. v. 4. ea scili [Ephes. 5. v. 4. & 5.]cet quæ verborum est, vt ex Syro Interprete deducit P. Cornelius: nam quæ ad opera pertinent vers. præcedenti proscripserat: & ijs infectos spurcitijs à Dei regno excludendos vers. 5. protestatur: Non habet hereditatem in regno Christi & Dei. Potest ergo aliqua verborum turpitudo esse lethalis: inter quæ quidem hoc, de quo agimus, videtur eminere. Et nulla valet circumstantiarum prærogatiua in ijs, de quibus agimus excusari, immò ex prædictis augescit. Inter quas illa statim in considerationem incurrit, huiusmodi fœdo agendi modo Indos ab integritate Confessionis auerti apud tales Parochos faciendæ. Vix enim adduci illi possunt vt Parochis honestioris indolis confiteantur; quid ergo de ijs sperandum, qui Parochos sortiti sunt fœditatum talium obiectores? Item quod ex prauo ciusmodi exemplo Indi eumdem loquendi modum addiscunt, vt non pudeat ita tractare alios, sicut ipsi à suis Parochis nullo Dei timore tractantur. Ratione autem scandali verba turpia mortalem posse habere malitiam obseruant communiter scriptores, quos adducit Bassæus Tomo 2. verb. Impudicitia n. 18.

Circa contumeliam generalis quidem, sed vtilis obseruatio.

COmmuniter receptam doctrinam [Detractio ex conditione personæ vt esse venialis possit.] proponens Dom. Quitensis Sessione citata affirmat de Religioso aut viro alio propter probitatis opinionem in honore habito, dicere habere pellicem mortale peccatum esse; quod tamen si de milite dicatur, aut ordinario iuuene, mortale non est; pro quo citat P. Lessium, sed loco non indicato: & idem de ebrietate asserit respectu eorum, qui illam sibi indecoram non reputant, sicut alij pellicatum: quod Indis accommodans, id, quod vidimus, pronuntiat, peccati remouens grauitatem. Et Pater quidem Lessius Lib. 1. de Iust. & Iur. Cap. 11. num. 17. ita scribit: Quando ratione conditionis personæ pec [P. Lessius.]cata, etiam manifesta, non censentur notabiliter fœdere famam, non est peccatum mortale horum reuelatio: vt si quis dicat militem commisisse duellum, habere concubinam, decepisse puellam: vel adolescentem esse prodigum, deditum amoribus. Sic ille: vbi non de contumelia, sed de detractione loquitur; neque vtriusque eamdem esse rationem ex eodem ostendi potest, qui num. 14. ait non esse mortale peccatum defectus natalium detegere alijs, cum limitatione, de qua ibidem: & tamen mortale esse affirmat, si id, & similia in faciem, præsertim honorabili viro dicantur. Additque statim: Secus si vilis sit conditio; nisi fortè grauem mœrorem inde putetur concepturus. Non ergo generaliter ex eo quod accidit in detractione argui ad contumeliam potest; cùm contingere queat, vt qui sine mortali peccato infamatur eius aperto defectu, illum sibi in faciem iactari molestissimè ferat, & ita mœrore graui consternetur, quod & in Indis accidere potest.

