Quomodò autem hac veritate constante, [Fædera cum hæreticis vt stet fuisse constituta nuper.] licita censeri potuerit cum hæreticis contractatio, pro qua nuper fædera constituta, ipsi viderint, qui fæderum talium auctores, Consiliarij, aut promotores extiterunt. Quod quidem apud nos damna hostilitatum expertos non libenter exceptum, quia sic eos contra nos reddimus fortiores. Pro quo vna illa esse ratio potest, minus malum iuxta præsentem statum eligi, vt maius euitetur. Hac ex caussa excusant graues Scriptores eos, quiex metu mortis, aut grauis alterius damni, præfata tradere compelluntur: vt videri potest apud P. Azor Lib. 8. Cap. 23. Quæs. 13. vbi ita scribit: Prætereà non [Excusatio ratione maioris damni. Pro quo ex adducta excommunicatione argumentum.] comprehenduntur, si qui fame, vel vi compulsi, arma, aliasve res prohibitas venderent Saracenis: vel qui, sæuiente bello, se dederent Turcis, aut Saracenis, ne vnà cum suis armis perirent: vel si qui depositis, relictisve armis fugerent, salutis & libertatis caussa. Sic ille, reddens statim rationem, sic locutus: Nam, vt aliàs docuimus, leges humanæ hominum conscientias minimè obstringunt & tenent, cum probabili vitæ, aut libertatis discrimine. Quæ quidem non videtur nuper à No [Stare id posse etiamsi sit præceptum naturale.]bis propositæ assertioni conformis, de naturali circa hoc præcepto: quod quidem stare potest cum excusatione præfata, quia aliqua talia sunt, quæ cum certa modificatione procedunt. Sic enim præceptum naturale est de honorandis parentibus, honore ad ea se extendente, quæ Doctores tradunt: & tamen vt non semper vrgeat, & modus in eo seruandus sit, qui sit filio fauorabilis, exploratæ veritatis est: vnde ex metu mortis aut libertatis, aut etiam minoris damni, ab eo potest excusari. Idem est in præcepto restitutionis, & in alijs, quæ mediocriter Theologus nequit ignorare. Videantur alij apud citatum Leandrum suprà Quæst. 16. Pro quo hæc satis.

SECTIO XXXXI.

Propositiones quædam absurdæ circa Indos cum earum censuris.

PROPOSITIO PRIMA.

FVit, qui dixerit Indos, ad quos præ [Error in fide Indos infideles non perire.]dicatio Euangelij nondum peruenit, non perire. Circa quam viri docti meritò iudicarunt esse errorem in fide, quia æterna salus nequit sine fide à quoquam obtineri: quod à Concilio Tridentino ita definitum iuxta Scrip [Concilium Trident.]turæ Sacræ manifestam doctrinam Seßione 6. Cap. 8. vbi sic habetur: Cùm verò Apostolus dicit (Rom. 4.) iustificari hominem per fidem, & gratis, ea verba in eo sensu accipienda sunt, quem perpetuus Ecclesiæ Catholicæ consensus tenuit & expreßit, vt scilicet per fidem ideò iustificari dicantur, quia fides est humanæ salutis initium, fundamentum, & radix omnis iustificationis, sine qua impoßibile est placere Deo, & ad filiorum eius consortium peruenire (Hebr. 11. v. 6.). Quod autem in patrocinium præfati erroris adduci potuit ex illis Christi verbis Ioan. 15. v. 22. Si non venissem, & locutus fuissem eis, peccatum non haberent: nunc autem ex [Ioan. 15. v. 22. & 23.]cusationem non habent de peccato suo: nullius momenti est, quia de peccato infidelitatis est sermo, iuxta communem Patrum, & Sacrorum interpretum expositionem; sicut & de peccato odij Iudæorum in Christum, præsertim Scribarum & Pharisæorum, de quibus id præsertim videtur accipiendum, pro quo & sequitur statim: Qui me odit, & Patrem meum odit v. 23. Sicut & de peccato inuidiæ, iræ, blasphemiæ, & aliorum.

Circa censuram autem prædictam, quòd [An error tantum & non hæresis.] scilicet assertio præfata sit error in fide, dubitari potest an mens ita iudicantis fuerit, vt non sit aperta hæresis, sed minùs aliquid, iuxta communem Theologorum sensum, qui errorem ab hæresi diuersum arbitrantur, de quo & à me dictum Tomo 1. Problematum in Prolusione Apologetica nu. 288. & videri alicui posset sic dicendum iuxta eorum sententiam, qui existimant definitiones Concilij, pro quibus non est formatus Canon, non eamdem vim habere ac illæ, pro quibus Canones extant, & ita contra priores sentientes non esse hæreticos in toto rigore, sed errantes in fide: cùm enim anathema in alios dicitur, hæretici manifestissimè declarantur. In casu autem nostro pro definitione prædicta circa necessitatem fidei non est formatus Canon. & licet in margine citatur Canon. 9. reuerà non apparet in eo verita [Canon Concilij Trid.]tis propositæ confirmatio, sic enim ille: Si quis dixerit sola fide impium iustificari, ita vt intelligat nihil aliud requiri, quod ad iustificationis gratiam consequendam cooperetur, & nulla ex parte necesse esse eum suæ voluntatis motu præparari atque disponi: anathema sit. Sic ibi. Et in margine citantur Cap. 1. & 2. & de 8. nihil.

Sed videtur proculdubio dicendum ma [Esse hæresim.]mifestam esse hæresim, quia ex Scriptura id habetur compertum, & pro eo non solùm citatis locis, sed alibi etiam militat Apostolus præsertim Cap. 10. ad Romanos; quando enim ita est, non est opus Canone id ampliùs declarante. Et in præfato id haberi ex eo ostenditur, quòd anathema dicitur in eum, qui solam fidem dixerit ad iustificationem esse necessariam: ergo iuxta Concilium & fides, & prætereà aliquid ad iustificationem, & consequenter ad vitæ æternæ consecutionem necessarium est: vbi euidenter supponitur fidem esse necessariam: qua cùm careant infideles, neque iustificationem, neque illius fructum, vitam inquam æternam possunt obtinere.

Pro eôdem apertissimè facit id, quod in [Ex necessitate Baptismi demonstratur.] eodem Concilio habetur Cap. 4. citatæ Sessionis dictæ, in qua sic dicitur: In statum gratiæ, & adoptionis filiorum Dei, per secundum Adam IESVM Christum, Saluatorem nostrum: quæ quidem translatio post Euangelium promulgatum, sine lauacro regenerationis, aut eius voto fieri non potest, sicut scriptum est: Nisi quis renatus fuerit ex aqua, & Spiritu sancto, non potest introire in regnum Dei. Ioan. 3. v. 5. Vbi dici nequit pro hoc non extare Canonem: nam licet in dicta Sessione non extat, quia in illa de Baptismo in speciali non agitur, extat tamen Seßione 7. quæ est de illo, & ordine quintus, tenoris sequentis. Si quis dixerit Baptismum liberum esse, hoc est, non necessarium ad sa [Canon. Concilij Trident.]lutem, anathema sit. Sic Concilium. Vt non videatur de hoc posse dubitari, etiamsi dicamus opinionem dictam de formatis Canonibus ad vsum S. Tribunalis posse aliquantulùm deseruire, quod, vt credo, praxis numquàm comprobabit, cùm definitiones Conciliorum, & specialiter Tridentini, communiter vt fidei dogmata recipiantur. Et vt aliquantulum probabilitatis modus ille dicendi habeat, oppositum S. Tribunalis iudicibus licebit, & expediet amplecti, cùm ad tuendam fidei puritatem conuenientior habeatur.

PROPOSITIO II.

FVit & alius, qui de Indis, (& idem de [Gentiles in iudicio vt sint comparituri.] de Gentilibus alijs) asseruit in die extremi iudicij ad illud non aduocandos, quia neque iudicandi tunc, cùm sint iam alias iudicati, iuxta illud Christi Ioan. 3. v. 18. Qui autem non credit, [Ioan. 3. v. 18.] iam iudicatus est. Cui assertioni congruum posse assignari sensum docti aliqui censuerunt: vt scilicet Gentiles iudicandi non sint iudicio discussionis, licet sint iudicandi iudicio condemnationis, iuxta distinctionem, de qua Scholastici in 4. dict. 47. & de qua specialiùs P. Suarez Tomo 2. in 3. p. Disputat. 57. Sect. 5. vbi manifestè ostendit circa infideles etiam futuram discussionem, seu disceptationem, quæ solet in caussis criminalibus ante sententiam præcedere, dum reus arguitur, & conuincitur, vt sententiam se mereri suis condignam delictis non possit non plenè conuictus iudicare. Siue autem hoc iuxta explicationem dictam, siue iuxta aliam apud Catholicos Scriptores extantem, expediatur, nihil profectò est in eo, quod negotium possit facessere, si constet præfatam propositionem proferentem nihil aliud significare voluisse. Licet autem Christi [Expositio verborum Christi.] verba diuersimodè ab Interpretibus exponantur, illa satis dilucida & facilis videtur expositio, vt dicamus intelligenda illa iuxta ea quæ præcesserant, scilicet, Qui credit in eum, non iudicatur, id est, non condemnatur: cùm ergo additur, Qui autem non credit, iam iudicatus est, in eodem sensu accipiendum, vt scilicet iudicatus idem ac condemnatus sit, in Dei scilicet reprobatione, vt præclarè D. Augustinus Tract. 12. in Ioannem, vbi ita [D. August.] scribit: Quod addit: Iam, inquit, iudicatus est: nondum apparuit iudicium, & iam factum est iudicium. Nouit enim Dominus qui sunt eius: nouit qui permaneant ad coronam, qui permaneant ad flammam &c. vnde non immeritò P. Maldonatus cir [P. Maldon.]ca præsentem locum adducta distinctione præfata de iudicio discussionis & condemnationis sic subdit: Quæ distinctio, si benè hic locus intelligatur, necessariu non erat. Sic ille.

Sed aliud videtur propositionis auctor [Absurdus Propositionis sensus.] indicare voluisse, scilicet infideles non esse cum alijs ad extremum iudicium aduocandos: cùm enim eo ipso quòd infideles sint, & more infidelium vixerint, iam iudicati sint, non est cur debeant ad iudicium cum fidelibus aduocari. Contra quod varia Sacræ scripturæ testimonia producuntur, scilicet Matth. 25. v. 31. & 32. Cùm au [Matth. 25. v. 31. & 32.]tem venerit Filius hominis in maiestate sua, & omnes Angeli cum eo, tunc sedebit super Sedem maiestatis suæ: & congregabuntur ad eum omnes gentes. 2. Cor. 5. v. 10. Omnes nos manifestari oportet ante [2. Cor. 5. v. 10.] Tribunal Christi, vt referat vnusquisque propria corporis, prout geßit, siue bonum, siue malum. Roman, 14. v. 11. Omnes enim stabimus ante Tribunal Chri [Rom. 14. v. 11.]sti: Scriptum est enim: Viuo ego, dicit Dominus, quoniam mihi flectetur omne genu: & omnis lingua confitebitur Deo. (Isaiæ 45. v. 23.) Apocalip. 20. [Isa. 45. v. 23.] v. 10. & 11. & vidi thronum magnum candidum, & sedentem super eum, à cuius conspectu fugit terra & cælum, & locus non est inuentus eis. Et vidi mortuos, magnos & pusillos, stantes in conspectu throni, & libri aperti sunt &c. Lucæ 10. v. 14. Verumtamen Tyro & Sidoni remißius erit in iudicio, quàm vobis. Ioan. 19. v. 37. & iterum alia scriptura dicit (Zachar. 12. v. 10.) Videbunt in quem transfixe [Zachar. v. 10.]runt.

Propter hæc assertio dicta iudicata est [Et illius censuræ.] temeraria & erronea. Primum, quia est contra omnes Doctores Scholasticos in 4. dist. 47. ex quibus D. Bonauentura, Supplementum Gabrielis, Durandus, Palacius, Sotus & D. Thomas in Additionibus ad 3. p. q. 89. arti. 5. Secundum autem propter aperta scripturæ loca, & adductis addendus alius ex Ioel. 3. v. 1. Congregabo omnes gentes, [Ioel. 3. v. 1.] & deducam eas in vallem Iosaphat, & disceptabo cum eis. Pro quo & voces Ecclesiæ illæ: Tuba mirum spargens sonum, Per sepulchra regionum. Coget omnes ante thronum. Liber scriptus proferetur, In quo totum continetur, Vnde mundus iudicetur. Vbi obijci potest generalitatem locutionis non vrgere, vt tamquàm fidei dogma admitti debeat, quia quæstio problematica est an paruuli, qui scilicet nullum actuale habuere peccatum, sint in iudicio congregandi, licet enim sint multi, qui affirment, quos adducit & sequitur P. Suarez Disput. 57. citata Sect. 6. sed obiectio non vrget, quia cùm de comparitione in iudicio agitur, de ijs expressè procedit scripturæ sacræ attestatio, qui actuale habuere peccatum, vt ex allatis potest euidenter comprobari. Et ita P. Suarez suprà Sect. 5. in principio affirmat hoc esse certissimum, quia videlicet dogma est ad fidem spectans, cùm pro eo scriptura sacra adeò manifestis militet testimonijs: vbi discrimen illud ex Canonibus adiectis Decretis locum non habet, cùm [Erronea quatenus hæretica.] de Conciliorum auctoritate non agamus. Et ita quòd erronea sit iudicata præfata assertio, ita accipiendum est, vt error non sumatur iuxta subtilem illam distinctionem à Theologis frequenter vsurpatam, sed quatenus error in fide, illi oppositam importat falsitatem, vnde nequit cum illa constare. Quo pacto locutum Concilium Tri [Concilium Trident.]dentinum Seßione 6. in Proæmio sic dicens: Cùm hoc tempore, non sine multarum animarum iactura, & graui Ecclesiasticæ veritatis detrimento, erronea quædam disseminata sit de iustificatione doctrina &c. Vbi erronea doctrina pro hæretica vsurpata, cùm constet plures in ea hæreses Nouatores miscuisse.

Sed videtur mitiùs cum prolatore præ [Quid obstet censuræ ex Scriptoribus fauentibus.]dictæ assertionis agendum, iuxta ea quæ ex varijs Auctoribus habet P. Maldonatus num. 32. Nam Origenes & Euthymius existimant solos congregandos esse Christianos, quia ceteri iam iudicati sunt. Id quod etiam Beda videtur sentire, dum infideles non esse iudicandos arbitratur. Sed doctus Pater eorum recensitis placitis sic subdit: Scriptura vbique omnes homines staturos esse dicit ante tribunal Christi &c. Censet ergo illius standum auctoritati, nec curandum de vnius aut alterius eidem non consono prorsus asserto. Et Venerabilis quidem Beda de iudicio discussionis potest explicari, in quo alios consentientes habet; & licet minùs sit verosimilis explicatio, ob auctoritatem eam amplectentium nequit cum censuræ Theologicæ inustione reprobari; pro qua P. Valentia Tomo 4. Disput. 11. Quæst. 4. Puncto 2. & Cardinalis Toletus in eum locum Annotat. 27. [Cardinalis Toletus.] vbi Patres pro ea adducit, licet ille cum D. Ioanne Chrysostomo satis verosimilem aliam explicationem amplectatur, in Commentario aliam & subtilem quidem & facilem, & ita hoc loco proponendam, exhibeat. Ait ergo peccante primo homine sententiam damnationis in omnes homines fuisse prolatam, à qua vt eos eriperet. Redemptor Christus aduenit: Qui ergo credit, vt par est, non iudicatur, id est, liber euadit per Christi gratiam à sententia æternæ damnationis: qui autem non credit, vt decet, iam iudicatus est, sententia inquam post Adami peccatum in omnes homines pronuntiata, damnationis inquam, de qua Concilium Tridentinum in Decreto de [Concilium Trident.] peccato originali Seßione 5. §. 5. vbi illud: In renatis enim nihil odit Deus: quia nihil est damnationis ijs, qui verè consepulti sunt cum Christo per Baptismnm in morte &c. Vbi verba Apostoli videre licet [Rom. 8. v. 1.] Rom. 8. v. 1. Nihil ergo nunc damnationis est ijs &c.

PROPOSITIO III.

INdis solam à Deo infligendam pœnam [Indis pœnam damni tantùm infligendam, qua censura notatum.] damni asseruit quidam. Quam assertionem docti magistri in rigore temerariam & erroneam censuerunt, quia certum est nullum adultum sine Dei gratia viuere, quin labatur in peccata mortalia, quibus pœna sensus respondet, ignis inquam, iuxta illud Christi Matthæi 25. v. 41. Discedite à me maledicti in ignem æternum. Additum tamen videri sic proferentem non seriò locutum, sed quadam improuida loquendi facilitate, & exaggeratione, vt indicaret Indorum ignorantiam esse tantam, vt eorum pœna sit ea leuior, quæ Hispanis infligitur ob sua peccata damnatis.

Quidquid de hoc vltimo sit, quod ex [Admittitur & explicatur.] circumstantijs iudicandum, & propositione secundùm legitimum tenorem accepta, censura rectè procedit, vbi de Indis agitur sine status distinctione, si videlicet infideles, siue Christiani sint, & sua propter peccata damnari contingat. Quamuis fundamentum censuræ, quod adducitur, ad solos infideles videatur pertinere, & id supponere, quod non est admittendum, infidelibus inquam Dei gratiam non conferri, qua possint mortalia peccata vitare, quod à Nobis est validis fundamentis impugnatum Tomo 1. Theologicorum Problematum. num. 125. & seqq. & Sect. 15. Problem. 2. Ea autem veritate supposita, etiam est censuræ locus. Et in primis quod ad temeritatem attinet, satis est compertum, cùm sit contra mentem omnium Theologorum. Quoad errorem verò ex eo ostenditur quòd Christus, vt vidimus, omnibus, qui ad sortem electorum non spectant, ignis æterni pœnam intentat, operantibus inquam iniquitatem, vt de paruulis ratio specialis habeatur: Discedite à me maledicti &c. Ne autem quis respondere posset pœnam dictam immisericordibus tantùm intimatam, quod tamen sine fundamento rationabili diceretur; occurrit Dominus ipse Matth. 13. Zizaniorum exponens parabolam. [Matth. 13. v. 20. & 21.] Et sic loquitur vers. 20. & 21. Messores autem Angeli sunt. Sicut ergo colliguntur Zizania, & igni comburuntur; sic erit in consummatione sæculi. Mittet Filius hominis Angelos suos, & colligent de regno eius omnia scandala, & eos qui faciunt iniquitatem: & mittent eos in caminum ignis. Ibi erit fletus, & stridor dentium. Pro eodem est illud D. Ioannis Baptistæ Matth. 3. v. 10. Omnis ergo arbor, quæ non facit fructum bonum, excidetur, & in ignem [Idem Cap. 3. v. 10. & 12.] mittetur. Et inferiùs v. 12. Cuius ventilabrum in manu sua, & permundabit aream suam, & congregabit triticum suum in horreum, paleas autem comburet igni inextinguibili. Vbi quidem de adultis est sermo, vt constat ex priori comparatione de arbore non faciente fructum bonum, & ex comminatione futuræ iræ in eos, qui eam ob peccata sua non poterunt declinare. Est ergo hæc veritas irrefragabilis. [Circa habentem tantum venialia cum originali.]

Ex quo habetur non posse rationabiliter dici Indorum peccata tantùm fuisse aut esse venialia, dum in priori illa ignorantia aut hebetudine perseuerant: propter venialia enim, vt verior sententia tenet, non remissa, quia neque remissum originale, æterna sensus pœna non debet infligi, de quo dictum citato Tomo nu. 1543. & licet stare queat vt quis ea tantùm sit præditus libertate, vt venialia tantùm committere peccata queat, vt vidimus Parte 6. nu. 160. quod & Indis posse applicari ibidem dictum: id tamen generaliter de omnibus nequit nisi irrationabiliter pronuntiari. Et in eo casu dicendum pœnam sensus futuram æternam, propter dicta nu. præced. ex quo etiam falsa conuincitur præfata assertio negans illam Indis propter ignorantiam & hebetudinem. Nec vitatur erronea assertionis qualitas, dum generaliter de omnibus sic asseritur, quia verba Christi grauia reproborum esse peccata significant adductis locis, quia inter eos magna assignatur diuersitas, dum electis contraponuntur, ouium scilicet, & hædorum, tritici & palearum, & iustorum & operantium iniquitatem: quod quidem discrimen ex solis venialibus nequit stabiliri. Vnde operarij iniquitatis alibi ex eo tales dicuntur, quod grauia comperientur perpetrasse peccata Lucæ 13. v. 27. Discedite à me [Lucæ 13. v. 27.] omnes operarij iniquitatis. Vbi de iudicio extremo sermo est. In eo autem quòd hædi dicuntur, notabilis diuersitas in modo viuendi innuitur, quam Sacri Scriptores expendunt, ex quibus D. Ioannes [D. Ioan. Chrysost.] Chrysostomus homilia 54. in Matthæum ita scribit: Hædos autem homines peccatores dicit: quia in capris naturaliter hæc insunt vitia: libido præ ceteris animalibus, superbia, rixa. Semper enim se percutientes incedunt: & modò humero pulsante, interdum cornu percutiunt. Item multùm trahuntur concupiscentia gulæ, propter gulam namque suam per Saxa & præcipitia ambulant, & super præcipitia se suspendunt &c. Videatur etiam circa paleas homilia 11.

PROPOSITIO IV.

FVit illa dicentis neminem Indorum pos [Inconsideratum effatum circa Indorum saluationem.]se saluari, quia intellectu carent & capacitate ad discernendum quid sit bonum, & quid sit malum. Circa quod piè censum, quia existimata sunt verba ex iracundia profecta, iniuriosa nationi, cum stulta exaggeratione exiguæ Indorum capacitatis. Id autem attentis circumstantijs ita censeri potuit, cùm tamen assertio secundùm se sumpta manifestus error sit, etiamsi staret id, quod assertio præ se fert: nam capacitate deficiente, more puerorum tractandi essent, & ita eis Baptismus conferendus, cuius receptione salus ipsis æterna indubitatò contingeret. Hoc autem non ita esse constat ex dictis, quia peccare possunt, vnde & cognitionem boni ac mali habent, licet imperfectam dum lex per instructionem non accedit, ea enim suffragante capaces esse ad multa deprehenditur, pro quibus incapaces habebantur. Neque pluribus circa hoc opus.

PROPOSITIO V.

IEsvm Christum in cruce non esse mor [Aliud non fuisse pro illis mortuum Christum.]tuum pro Indis error est in fide, & ita sine controuersia iudicatum, cùm casus absurditatis huiusmodi contigisset: siquidem de fide est Deum esse vniuersalem Redemptorem, vt Scriptura clamat, & præsertim Diuus Paulus Rom. 5. vbi contrapositionem illam Christi & Adæ maiestate sententiarum, & profunditate sapientiæ cælestis exequitur, & illa est inter alias clausula doctrinalis, & resolutoria v. 18. Igitur sicut per vnius [Rom. 5 v. 18] delictum in omnes homines in condemnationem: sic & per vnius iustitiam in omnes homines in iustificationem vitæ. Quod in ordine ad sufficientiam accipiendum. Iuxta quod & clamat Ecclesia Diui [D. Leo.] Leonis verbis Sermone 1. in Natiuit. Dom. Sicut nullum à reatu liberum reperit, ita liberandis omnibus venit.

Est & circa hoc damnatio Propositionis [Ex damnatione Iansenianæ Propositionis arguitur.] Iansenij Ordine Quintæ ab Innocentio X. & Alexandro VII. circa quam illi sic: Quintam. Semipelagianum est dicere Christum pro omnibus omnino hominibus mortuum esse, aut sanguinem fudisse, falsam, temerariam, scandalosam; & intellectam eo sensu vt Christus pro salute dumtaxat prædestinatorum mortuus sit, impiam, blasphemam, contumeliosam, diuinæ pietati derogantem, & hæreticam declaramus, & vti talem damnamus. Hucusque damnatio. Nationes ergo Indorum ad Christi redemptionem pertinent, quod negari nisi hæreticè, non posset, etiamsi reprobatas generaliter quispiam plusquàm temerè blateraret. Cùm ergo reprobatæ dici nequeant, quibus singulari prouidentia Deus lucem Euangelicæ veritatis inuexit, necessariò fatendum est ad redemptionem Christi pertinere. Vnde in Oratione pro S. Francisco [Oratio pro D. Francis. Xauerio.] Xauerio Indiarum Apostolo sic vox Ecclesiæ: Deus, qui Indiarum Gentes Beati Francisci prædicatione & miraculis Ecclesiæ tuæ aggregare voluisti &c. Cuius aggregationis proximæ caussæ Sacramenta sunt, per quæ virtus Passionis Christi ritè conuersis applicatur. Et applicationem huiusmodi fructum æternæ salutis in ipsis habere, innumeris eam consecutis, in Bulla Canonizationis egregiè comprobatur.

Est autem in præfatæ Propositionis [Difficultas circa tenorem damnationis.] damnatione notandum, eam quatenus asserit Christum pro omnibus non fuisse mortuum hominibus, non videri vt hæreticam damnari, sed vti falsam, temerariam, & scandalosam, cum tamen illa manifestus in fide error videatur. Vnde P. Suarez Tomo 1. in 3. p. Disputat. 4. Sect. 3. vers. Vt veram sententiam, ita scribit: Dicendum primò [De fide est Christum esse omnium hominum Redemptorem. P Suarez.] Christum Dominum quod in ipso est, sufficienter per sua opera satisfecisse, tam pro originali lapsu humani generis, quam pro vniuersis peccatis hominum, quæ quouis tempore commissa sunt aut committentur. Hoc vnum est ex fundamentis nostræ fidei definitum in Concilio Tridentino Seßione 6. vbi Cap. 1. docet captiuitatem generis humani, in secundo verò redemptionem per Christum & Can. 21. definit Christum datum nobis esse in Redemptorem & Legislatorem. Sic ille addens Scripturæ Sacræ plura & manifestissima testimonia. Qui & Disp. 41. Sect. 1. sic ait: Dico ergo primò: Christus omnibus hominibus sufficienter meruit remißionem peccati, tum originalis, tum etiam actualis. Est de fide ad Roman. 5. sicut per vnum hominem peccatum &c. Sic & alij.

Circa quod dicendum cùm Pontifices [Et quidquid Pontifices ex cathedra decernunt.] Propositionem dictam prioribus illis censuris reprobant, eam ex vi illarum vt contrariam fidei declarare. Id probatur attenta sola etiam priori censura de illius falsitate: Nam Pontifices ex Cathedra decernentes affirmant Propositionem dictam esse falsam: Atqui de fide est eos, cùm sic decernunt, errare non posse: ergo & de fide est hanc particularem esse de fide, vtpotè in illa generalitate contentam. Pro quo videri potest P. Suarez Disput. 5. de fide Sect. 8. Vnde & eam negans cum pertinacia ad hæresim necessaria, hæreticus erit. Quòd autem hæretica non sit dicta, & ea censura secundùm intellectum, de quo ibi, sit ipsi reseruata. non ideò factum, quòd reuera talis non sit, sed quia illi secundùm intellectum dictum aliæ erant censuræ adijciendæ, & quod ad hæresim pertinet manifestiùs expromendum. Vnde censuræ priores non ita proferuntur, quasi ad diuersam Propositionem, vt ijs, quæ ad eam pertinent finitis, ad aliam fiat transitus; alioquin de sequenti dicendum esset falsam, temerariam, & scandalosam esse, cùm reuera talis sit; cùm tamen nihil eorum proferatur. Addo censuram hæresis ideò secundùm intellectum de reprobis adiectam vt specialiùs damnatio Pontificia contra errorem Auctoris, de quo agebatur, militaret.

PROPOSITIO VI.

ASseruit quidam clarè sibi à Deo di [Indos non esse ad confessionem obligandos asseruit quidam.]ctum præceptum Confessionis Indos non obligare, quod & ipse valde conueniens esse proferebat; quia Clerici publicè asserebant experientia ducti eos numquam veritatem confiteri. Vnde & addebat idem de Hispanis sub Parochorum iurisdictione degentibus, qui similiter confitentur. Et censere se aiebat veros non futuros Christianos Indos donec Sacramentaliter & integrè confiteantur: & ita ad maius vitandum malum, sacrilegiorum inquam frequentium, nunc temporis ad confessionem neutiquàm obligandos, sed quando posteà Prælatis maioribus visum fuerit rectam in ipsis dispositionem inueniri. Modò autem ipsis consulant vt confiteantur qui voluerint, & ita confitebuntur, qui in fide benè fundati fuerint, & qui secus fecerint, suam indispositionem ostendent.

Circa quod ita iudicatum est: assertio [Duplex assertionis sensus & circa primum, pro quo censuræ.]nem quidem duplicem habere sensum posse. Primum, an Indis dum in fide non videntur sufficienter instructi, tollenda sit Confessionis obligatio, & ea ipsorum relinquenda voluntati, ita vt annuæ illius præceptum auferatur. Et sic asserere, visa est propositio temeraria, scandalosa, & perniciosa: cùm enim de fide sit post Baptismum mortaliter peccantibus necessarium esse Pœnitentiæ Sacramentum, & aliàs constet Indos Baptismo etiam accepto fragiles valde ad lapsus graues remanere; illis Ecclesiæ præceptum auferre, quod diuini determinatio & declaratio est, est pariter remedium tollere, quod peccantibus est à diuina pietate prouisum. Item. Indorum indoles seruilis est, vt debeant ad bonum compelli, spontanei non facturi. Ipsis ergo tollere id, ad quod alij obligantur Christiani, est eos velle destruere; numquàm enim ad perfectum nisi per imperfectum peruenitur. Et quòd Indi ad Confessionem afficiantur, vt eam tandem ritè obeant, numquàm obtinebitur, nisi consuetudine ab ipsis paulatim comparata, & ita præceptum adimplendo, vnde id eorum non est relinquendum voluntati.

Quod autem ad inconueniens Sacrile [Sacrilegia quomodo non obstent.]giorum attinet, non vrget: nam potiùs ex consideratione maioris mali sequitur Indis Confessionis inculcandum esse præceptum: minus enim malum est aliquos ex theriaca venenum facere, & sacrilegè aliquoties confiteri, quàm adeò perniciosum errorem haurire, vt Sacramentum Pœnitentiæ rem meri consilij existiment, cùm sit vnicum peccati remedium. Quòd si prædicta ratio alicuius esset momenti, pariter suadendum ne sit matrimonium, quia maius est malum adulterium, quàm fornicatio: nec Religiosa vota, quia maius est peccatum sacrilega castitatis violatio. Remedium autem aliunde petendum, ex eo scilicet quòd ij qui debent sint ministri, & Pastoris Officium vt tenentur exequantur; præceptum siquidem Ecclesiæ non est culpandum, & remedia quærere Ecclesiæ præcepta tollendo, hæreticis proprium est, & ita clamitant contra Clericorum cælibatum, vota Religiosa, ieiuniorum præcepta, & ciborum delectum &c.

Secundus sensus, vt Indi ad Confessio [Circa secundum sensum censura grauior, ex absoluta necessitate Sacramenti Pœnitentiæ.]nem non obligentur, sed id ipsorum relinquatur voluntati. Quæ propossitio est apertè hæretica, Lutherana, ex professo damnata in Concilio Tridentino Seßione 14. Cap. 2. cuius verba sunt: Est autem hoc Sacramentum Pœnitentiæ lapsis post Baptismum, ad salutem necessarium, vt nondum regeneratis ipsa Baptismus. Et Canone 1. Si quis dixerit in Catholica Ecclesia Pœnitentiam non esse verè & propriè Sacramentum pro fidelibus quoties post Baptismum in peccata labuntur ipsi Deo reconciliandis, à Christo Domino nostro institutum, anathema sit. Et Canone 6. Si quis negauerit Confessionem Sacramentalem, vel institutam, vel ad salutem necessariam esse iure diuino &c. anathema sit. Hæc Concilium.

Quia verò reus circa sensum interroga [Et in eo locutum reum.]tus respondit se in eo remittere consultationi circa id faciendæ, à Theologis inquam doctis auctoritate Sacri Tribunalis, quia in eo nihil poterat resolutoriè proferre: iudicatum est iuxta posteriorem sensum fuisse locutum: quia cum ait ne Indos obligent ad Confessionem, si hoc secundum non intenderet, certum est fore vt diceret declarandum Indis eos non posse saluari, nisi peccata confiteantur, sed non compellendos, neque puniendos. Dici autem ab ipso se circa sensum consultationi remittere, est id censere dubium, quod est ab Ecclesia definitum, & ita non esse certum Confessionem Sacramentalem esse de iure diuino necessariam. Et dubius in fide infidelis est. [Cap. 1. de Hæreticis.] Sic docti Patres.

Circa quæ nihil est quod non debeat cum [Admittitur resolutio.] veneratione tanti magisterij recipi, sunt enim & doctè & exactè ventilata. Et cùm illa fuerint ante annos plures sic dicta, his profectò temporibus potiùs suscipienda, circa eos, de quibus reus dictus loquebatur, maiori iam Euangelij lumine collustratos, vnde magis temeraria, scandalosa, & perniciosa illa futura doctrina. Temeraria inquam, quia sine vllo prudenti patrono, & contra communem fidelium sensum. Scandalosa item, quia multorum malorum origo, & conscientiarum laxamentum exitiale. Perniciosa, quia animarum salus in certum discrimen adducitur: cùm enim Indi remedio sint Sacramento destituti, & contritio moraliter impossibilis, iuxta eam, quam in ipsis ille, de quo agimus, ineptitudinem recognouit, nulla illis relinquitur pro exitu felici securitas. Et quidem dum præfatus assertor ait monendos Indos vt confiteantur, & stet iuxta eumdem aliquos ita facturos; euidenter sequitur non esse ad Sacramenti huius receptionem ineptos, aliàs ineptior esset admonitio. Cùm ergo id stare in aliquibus possit, meritò circa omnes obligatio præcepti vrgenda est, quia aut apti prorsus sunt, aut si quipiam inepti, beneficio sedulæ instructionis, pro qua Parochis obligatio non admittens excusationem incumbit, potest eorum ineptitudo superari.

