Quia verò citato nu. 238. diximus Mis [Tres Missas Natiuitatis dici posse post mediam noctem.]sas Natiuitatis posse nocte dici, iuuat hoc loco addidisse præfatum P. Villalobos id negare, & P. Suarium præsertim impugnare id probantem Sectione 4. citata vers. Tertiò inquiri. ex Cap. Nocte Sancta, de Consecrat. dist. 1. vbi sic dicitur: Nocte [Cap. Nocte Sancta.] sancta Natiuitatis Domini Saluatoris Missas celebrent Presbyteri. Quod tamen non vrget: Missas enim in plurali celebrandas dicitur, quia à pluribus sunt Sacerdotibus celebrandæ. Subditque nonnullas congruentias ab eôdem Patre adduci, quæ sufficienter non probant: & ita vsum Ecclesiæ habere apud Dei timore præditos. Pro quo & facere ait id, quod in prima habetur Missa, scilicet: Communicantes & noctem sacratissimam celebrantes &c. Verum enim verò P. Suarez non vtcumque ex [P. Suarez propugnatur.] præfatis verbis arguit, vt eidem imponitur, contendens plures dici Missas à quolibet Sacerdote posse, quia in plurali Missas celebrent ibi dicitur: sed quia nulla adhibetur limitatio. Vnde etiamsi Textus haberet Missam celebret, vt D. Thomæ tempore videtur habuisse, iuxta id, quod habet 3. p. q. 43. arti. 2. ad 4. eodem modo liceret arguere, quia etiam tunc limitatio deesset, & ita de prima non esset necessariò accipiendum. Rationes autem, quas Doctor Eximius adducit, non leues congruentiæ, sed satis vrgentes sunt, & oppositis proculdubiò fortiores, si tamen illæ fortes dici possunt; vnde concludit opinionem dictam esse satis probabilem & securam, & minùs quidem consideratè videtur dictum contrarium vsum in Ecclesia vigere apud Sacerdotes Dei timore præditos: nam oppositum est absolutè dicendum: vnde & Romæ ita fieri affirmat P. Granadus citato loco adductus, & in vniuerso orbe Christiano; licet vbique scrupulosi non desint, aut qui ex deuotione peculiari velint litteram obseruare.

Quod autem de Rubrica prioris Missæ dicitur, & noctem sacratissimam celebrantes, nullius est roboris, quia eo non obstante fatetur Au [Ex Missalis Rubrica ineptè argui, quæ & retorquetur.]ctor præfatam Missam posse post solis ortum dici, & nocte quamcumque aliam, dummodò tantùm dicatur vna. Si ergo quælibet dici potest; ergo quod de nocte sacratissima dicitur, incongruè ingeritur, cùm nihil ex ipso probetur. Et si quælibet ex tribus dici potest, vnde habetur quòd vna tantùm dici queat? Certè si ad timoratorum vsum habeatur recursus, illi non quamlibet Missam nocte sancta dicere soliti, sed priorem, vt omnino verè pronuntient, quod de nocte sacratissima esse dicendum Ecclesiæ dispositione præscribitur. Cùm ergo in hoc illorum à sic sentientibus paruipendatur exemplum, nequit profectò ex eo firmum elici argumentum; vnde neque quoad id, circa quod est concertatio; pro qua hæc satis.

SECTIO XIII.

Circa Indorum correctionem quid Parochis liceat, Vbi & notatu digna.

COncilium Limense 3. Act. 4. Cap. 7. [Concilium Limense 3. quid circa Indorum punitionem statuat.] & 8. de hoc agens, in primis statuit, quod in priori fuerat stabilitum Sessione 3. C. 115. 116. & 117. & in priori post alia sic habet: Itaque Concilij superioris salutaria de hoc decreta confirmans atque innouans, statuit hæc sancta Synodus pro culpis ad Ecclesiasticum forum attinentibus, etiam Ecclesiasticos iudices posse, ac debere Indos corripere. Qualia sunt atrociora illa idolatriæ aut apostasiæ, aut superstitionis Gentilicæ crimina. Tum Sacrilegia in Baptismum, in Matrimonium, in aliæ etiam Sacramenta admissa. Deinde & illa minora sunt necessariò corrigenda, Missæ, aut Catechismi voluntaria omissio, ebriositatis quoque & concubinatus satis istis familiaria vitia: pro talibus certè iuxta delicti mensuram potest adhiberi pœnarum modus: sed tamen paterno magis affectu, quàm iudiciaria seueritate, dum tenera est in fide Indorum ætas, correctio præstanda erit; nisi ad sedandum multorum scandalum, & frenandum licentiam peccandi, durius aliquid oporteat designare. Hæc Concilium post alia, quæ dedimus in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. n. 483. de quo & suprà Parte 6. Sect. 40. cùm de Censurarum pœnis ageremus.

Capite autem 8. ita loquitur: Sed quoniam [alia pro eodem.] natura Indorum timida est, & nonnulli Sacerdotum præter decorum aßiduè sæuiunt, præcipit omninò sancta Synodus, ne Parochus, aut quæuis alia persona Ecclesiastica per se ipsum vnquam cædat aut puniat quantumuis delinquentem, cùm sit à Sacerdotali dignitate alienißimum: sed cùm id erit agendum, per Fiscales, ministrosque ad hoc creatos agatur. Deinde præter Vicarios & iudices Ecclesiasticos nullus Parochorum iudicium sumat de Indis sibi subiectis, nisi à Diœcesano suo habeat præscriptam legem, quam in eiusmodi correctionibus seruare debeat: quàm si excesserint, atque iræ suæ indulserint Parochi, Episcoporum, & Visitatorum conscientias oneramus, vt in huiusmodi excessum vindicent; neque percussores, & pusilli Christi gregis perturbatores impunè abire permittant, quemadmodum Apostolicis etiam Canonibus constitutum legimus. Integer est Capitis præfati tenor. Pro eo autem quod de Apostolicis Canonibus dicitur, ad marginem sic habetur: Canon. 28. d. 45. 1. Episcopum. Circa quæ id inquirendum occurrit, de quo Titulus, quid scilicet circa hoc Parochis liceat.

Et pro eo Dom. Quitensis Tract. 4. Ses [D. Quiten. asserta.]sione 11. adducto præcedenti Decreto affirmat Parochos non posse Indos supplicio afficere, attenta eorum potestate, quæ pro interiori foro tota est, & ita à superiori potestate habendam, quæ pœnarum substantiam, modumque præscribat. Quemadmodùm in Limensi Diœcesana Synodo, & etiam in Quitensi præstitum, in qua specialiter quot sint verberum ictus infligendi, designatis criminibus constituitur, & numquàm quinquaginta excedunt. Quod quidem iuxta Concilium Agathense dispositum asserit in Cap. Episc. dist. 35. pro quo & adducit P. Reginaldum fol. 250. nu. 61. Addit in fine Parochum iuxta eamdem Synodum, absente Vicario, posse delicta punire, & pro eo librum habendum ab ipso, iuxta eiusdem Synodi sanctionem. Vbi quidem quod ad citationem prædictam ex Synodo Agathensi attinet, non vnus est error, quia Dist. 35. tale Caput non extat, sed Dist. 45. neque illud ex Agathensi Concilio desumptum, sed ex Canonibus Apostolicis, iuxta iam datam marginalem citationem, & sic habet: Episcopum, aut Presbyterum, [Cap. Episcopum 45. dist.] aut Diaconum percutientem fideles delinquentes aut infideles iniquè agentes, & per huiusmodi volentem timeri, deijci ab Officio suo præcipimus, quia nusquam nos docuit hoc Dominus. E contrario verò ipse cùm percuteretur, non repercutiebat: cùm malediceretur, non maledicebat; cùm pateretur, non commi [2. Pet. 2.]nabatur. Sic ibi. In Concilio Limensi ita vt vidimus ad marginem habetur 1. ante verbum Episcopum, quid indicare possit non video, quia in prædicta Distinctione Caput aliud similis initij non habetur. Et cùm inde sit desumpta citatio, quod de Concilio Agathensi appositum, vnde potuerit ortum habere nescimus. Quidquid de hoc sit

Dico Primò. Parochus per se ipsum [Assertio 1. Parochos mortaliter peccare per se ipsos verberantes.] verberans Indos videtur mortaliter peccare. Probatur ex receptissima grauium Scriptorum doctrina. Nam Concilium verbo præcipiendi vtitur, & materia est grauis: nec momenti esset alicuius præceptum, si sub veniali esset tantum obligatio; quæ enim talis est vix curatur, præsertim ab hominibus ingenij talis, quale Concilium exponit, iuxta dicta à Nobis in Thesauro Tomo 1. Tit. 2. num. 3. 96. & seqq. Et quidem si verberatio immoderata sit, res est certissima, quia in eo iustitiæ violatio grauis interuenit; ratione autem Conciliaris præcepti distincta malitia superuenit: neque enim repugnantia est vlla in eo, quod diuino præcepto Ecclesiasticum superueniat, vt in præcepto circa Confessionis sigillum Doctores agnoscunt, quod & naturale, & diuinum, ac Ecclesiasticum est, in Cap. Omnis vtriusque Sexus, de pœnit. & remiss. Ex quo fit etiamsi verberatio sit ex se iusta, in illa à Parochis grauiter delinqui, si per se ipsos illam exequantur. Vbi tamen esse videtur exceptioni locus circa famulos domesticos, præsertim pueros, si verberatio moderata sit, talis videlicet, qualis parentibus congruit: licet si grandiores sint, omnino expediat per alios fieri, aut famulos aut Fiscales, vt Concilium admonet.

Dico Secundò. Parochi Indorum ad in [Assertio 2. Licere per alios, & qualiter.]fligendam moderatam verberationem pro communioribus delictis habent simpliciter loquendo potestatem. Probatur, quia correctionis, quæ in verbis non sistat, est absoluta necessitas, vt eleganter à Concilio Limensi ostenditur citato Cap. 7. tum generaliter, tum etiam indole Indorum attenta, & verberatio est magis accommodata pro ipsis pœna: vnde quasi ex natura rei sequitur vt infligere illam possint Parochi in communioribus delictis, etiamsi à superiori non sit determinata potestate: Ergo est illis & licita & conueniens. Et quidem pœna verberum in personis etiam non infimæ sortis ab Ecclesiæ vsu non abhorret, vt constat ex Cap. Cùm beatus citata Dist. 45. in [Cap. Cùm beatus Dist. 45.] quo ex Concilio Bracharensi 3. Can. 6. ita habetur: & ideò qui gradus iam Ecclesiasticos meruerunt, id est, Presbyteri, Abbates, & Leuitæ, qui exceptis grauioribus & mortalibus culpis, nullis debent verberibus subiacere, non est dignum vt paßim vnusquisque Prælatus honorabiliora membra sua, prout voluerit, & ei placuerit, verberibus subijciat & dolori &c. Quòd autem pœna dicta Indorum sit indoli accommodata, manifestum est ijs, qui eos norunt, vnde pro culpis ad forum ciuile spectantibus frequenter eisdem exponuntur. Et denique in eorum populis non est præter Parochum alius, qui possit ipsos ad eam subeundam compellere. Ergo ad illos talis modus correctionis spectat.

Neque obstat quod de potestate Parochi [Ratione necessitatis potestas competit.] dicebatur, quæ pro foro est penitus interno: nam id quidem per se loquendo ita est, quatenus Sacramentorum administratio ad animæ statum pertinet, pro quibus illi iurisdictio competit, quæ merè spiritualis est: nam id quidem per se loquendo ita se habet, ex accidenti verò ad alia se potest ratione necessitatis extendere. Pro quo facit id, quod apud P. Acostam occurrit Lib. 3. de [P. Acosta.] procur. Indor. salute Cap. 17. vbi ita scribit: Deprehensus (vt tritißimo vtar exemplo) in media via Hispanus, cibi indiget sibi, pabuli iumento, aut etiam Sarcinulis vectandis iumenti quoque. Orat Indum vt sibi subueniat, explicat caussam, pretium offert; nihil ille mouetur, neque prece, neque pretio, neque verò flocci facit vtrum viam ille conficiat, necne, immò ne si intereat quidem. Cùm eiusmodi angustiæ incidunt, aut ijs similes, quod in his regionibus percrebrum est, quid Deum timenti viro agendum sit dicam vt sentio. Primùm si potest pactione transigi, id multò prius ac melius. Vbi non potest, si commodè conueniri potest magistratus aliquis, qui publica auctoritate cogat, adeundus est. Hic quoque si desit, vt deest persæpè, ac negotij grauitas vrget, nihil aliud præcipi potest neque breuius, neque planius, quàm vt leges neceßitatis obserues, quæ tibi necessaria sunt quærens, cum quam minimo proximi detrimento. Honesta certè aliquauis atque compulsio afferri potest, & terroris quædam significatio, tamquàm puero alicui iusta & commoda contemnenti. Qua in re multùm plerumque iusti & æqui limites transiliuntur. Hæc ille. Sicut ergo in casu dicto necessitas genus aliquod iurisdictionis attribuit, vt id priuata auctoritate fiat, quod erat publica faciendum, ita & in eo, de quo loquimur, in quo ratio est multò potior ob pastoris Officium Parocho proprium, aut etiam patris.

Prætereà Parochi vbi Vicarij non adsunt, id possunt quod illi in ordine ad pœnas di [& maximè vbi Parochi sunt Vicarij, quia illi non adsunt.]ctas, vt vidimus ab Auctore assertum: Atqui in præfatis Synodis id non inuenitur in speciali concessum, vt videri in Limensi potest citatis Capitibus, & omisso Titulo, scilicet 5. Ergo quia ex se Officio tali congeneum. Et ita siue præscriptæ speciales leges sint, siue non, id poterunt Parochi quod in casibus occurrentibus prudentia zelo armata dictabit, aut zelus prudentia ac paterna benignitate temperatus: pro quo multa ex Concilijs & Patribus Distinctione citata.

Dico Tertiò. In graui oribus delictis ad [Assertio 3. Quid circa grauiora delicta.] forum Ecclesiæ spectantibus, si non sit commodus ad Episcopos aut Vicarios recursus, etiam poterunt Parochi & verbera & pœnas alias irrogare. Probatur adductis fundamentis, quæ hoc etiam videntur demonstrare. Pro quo & faciunt verba citati Capitis 7. iam adducta: Nisi ad sedandum multorum scandalum, & frænandam licentiam peccandi, durius aliquid oporteat designare. Durius autem illud ob adductos fines ab Episcopis designari potest, vt ex Cap. 8. constat. Ergo cùm Parochus nequit ad eos habere recursum, idem poterit, quandoquidem id ob prædictos fines adeò necessarium deprehenditur. Modus autem ille correctionis de quo inferiùs, per vultus seueritatem, & reticentias affectatas, nescio quomodo melior asseri possit pro grauissimis criminibus. Et videtur apud Doctrinarios quosdam ex antiquioribus locum habuisse ex mixto sanguine: ij enim grandœui facti, magni volunt videri Philosophi, & ignorantiam suam student nouis circa politicam gubernationem dogmatibus palliare.

Et hinc venit expedienda difficultas, de [Ex verberatione moderata non incurri irregularitatem, etiamsi mors subsequatur.] qua Auctor Seßione 3. vbi quærit vtrùm maneat irregularis Indorum Parochus, qui viginti quatuor verberum ictus Indo inflixit ob illius delicta, ex quibus mortuus ille? & negatiuè respondet, etiamsi quinquaginta sint ob criminis grauitatem. Pro quo adducit Bonacinam Tomo 1. Disp. 7. de Irregularitate. Quæst. 4. Puncto 7. n. 15. vbi ait iudicem, qui reum verberari iubet conformans se legi circa verberum numerum, non manere irregularem. Et iuxta P. Auilam de Censuris Parte 7. Disput. 6. Sectione 1. Dub. 5. vbi affirmat magistrum etiam ab irregularitate immunem, qui verberare discipulum iussit, si in eo excessus non extitit, etiamsi ille moriatur, pro quo & alios allegat. Additque meliorem supplicij modum esse illum, quo nonnulli benè experti Parochi vsi sunt, vultum seuerum ostendentes delinquentibus, nihil loquendo ipsis, etiam se excusantibus aut accusantibus, neque accipientes munuscula comestibilia ab illis donari solita: & hoc etiam in grauissimis delictis Idololatriæ, aut Venereæ turpitudinis.

Circa quod resolutio prædicta sic acci [Stante numero ictuum à lege præscripto vt stare possit irregularitas.]pienda, vt non solùm verberum ictus numerum non excedant, sed neque, numero prædicto constante, eorum sit rigor immoderatus: Ne fœdè laceratus ante oculos tuos abeat frater tuus. Vt habetur Deuter. 25. v. 3. & ita in Cap. Presbyterum, de homicidio, qui in castigando puero excesserat Presbyter, declaratur irregularis, morte secuta: quia etiamsi licita fuisset castigatio, debitum tamen modum excessit. Intuitu disciplinæ percußit in capite. Et est communissimus Doctorum sen [Semper illa vbi mortalis culpa, secus si venialis.]sus; si mortalis culpa in eo interuenit; si autem solùm venialis (quod in casu nostro potest accidere, dum zelo bono potiùs, quàm ira inflammatus procedit Parochus) satis probabilis sententia est non incurri irregularitatem: pro quo videri potest Leander à SS. Sacram. Tract. 2. de Irregula [Leander.]ritate Disput. 16. Quæst. 5. & 6. Auctores adducens. Qui & videndus Tract. 1. Disput. 1. Quæst. 7. & Tract. 2. Disput. 17. Quæst. 46. vbi de magistro, adductis Auctoribus, qui præfata confirmant, de nimio scilicet, aut nullo, vel leui saltim excessu. Quia verò satis est frequens vt Parochi ex immoderato iracundiæ impetu in castigationem currant, & mortaliter delinquant, si mors verberati accidat, irregulares fieri iuxta regulam præfatam euincitur, quam circa hoc proponit P. Gibalinus de Irregularitate Cap. 4. Quæst. 2. num. 7. cui nemo contradicere potest, vt idem Leander ait citata Quæst. 6. scilicet eum, qui mortaliter peccat ob non adhibitam diligentiam sufficientem pro vitando homicidio irregularem fieri illo subsecuto. Cùm enim nimius sit veberationis excessus, satis ex eo apparet sufficientem diligentiam defuisse ne mors verberandi sequeretur. Et frequentiùs [Stat illa in dubio facti circa homicidium.] quidem accidit dubium circa hoc non leue remanere: quod cùm circa factum sit, & non tantùm circa ius ex eo irregularitatem resultare in Iure habetur expressum. Cap. Ad audientiam de homicidio, in quo casus est notabilis, quia percussio, de qua ibi, leuis videtur fuisse. Et ita Doctores communiter censent apud Barbosam in Collectaneis ad citatum Caput. Et Leandrum Tract. 2. Disput. 10. Quæst. 75. & P. Gasparem Hurtadum Disput. 1. de Irregularitate Difficult. 4. qui Difficult. 3. etiam id asserit de dubio iuris cum P. Vasquez Tomo 1. in 1. 2. Disput. 65. Cap. 3. quod tamen minus est receptum.

Vbi statim occurrit dubium circa dispen [A quo possit dispensari.]sationem: & satis probabile est esse Pontifici reseruatam, quia verum est homicidium, licet indirectè volitum, & non casuale: quandoquidem mandans verberare grauiter, consequenter vult verberationis effectum, de quo saltim debuit cogitare, ex quo irregularitas subsequitur. Id quod videtur manifestè colligi ex Cap. Is, qui, finali, de [Cap. Is, qui de homic. in 6.] homicidio in 6. in quo sic Bonifacius VIII. Is, qui mandat aliquem verberari, licet expressè inhibeat ne occidatur vllatenus, vel membro aliquo mutiletur, irregularis efficitur, si mandatarius fines mandati excedens, mutilet, vel occidat: cùm mandando in culpa fuerit, & hoc euenire posse, potuerit cogitare. Sic ibi. Et ita tenet Couarrubias in Clement. Si furiosus. Parte 1. §. 1. nu. 2. quem sequitur Sayrus Tomo 2. Thesauri, Lib. 7. Cap. 2. n. 7. Sed sunt qui oppositum teneant, eo quòd non esse homicidium voluntarium existiment, de quo Iura loquuntur, & est tantùm illud, quod animo deliberato committitur, ex proposito, & per industriam atque insidias: pro quo Leander aliquos adducit citata Disp. 10. Quæst. 19. quos & sequitur. Quidquid de hoc sit, in casu dubij videtur reo fauendum, & dicendum posse ab Episcopo dispensari. Quod quidem ego ita in praxi admittendum existimo, vt Parochus talis furiosus non sit: Si enim talis, vt ab ira passim corripiatur, vnde & timeri successus alij funesti queant, opportunius erit eum Beneficio priuare, & cum sic priuato poterit benignius agi, occasione sublata enormia huiusmodi committendi: præsertim cùm casus isti in publicam notitiam incurrant, & sine scandalo tolerantiam esse non posse manifestum videatur. Vnde in facultatibus Episcopis Indiarum concedi solitis id cautum inuenitur.

SECTIO XIV.

Quæ sit Indicorum Parochorum circa eleemosynas obligatio.

DE hoc doctus Antistes Tract. 5. Ses [Quartâ reddituum parte satisfieri obligationi eleemosynæ. D. Quiten. sententia.]sione 1. vbi & quod ad Episcopos attinet, attingit, & Dom. Solorzanum fusè circa id loquentem inducit, de quo & Nos in Thesauro Tomo 2. Tract. 13. num. 72. & seqq. Sicut & de Præbendarijs Tit. 18. Cap. 4. & adductis Doctorum quorumdam sententijs resoluit Parochum Indicum, seu Doctrinarium, vt vulgò dicitur, obligationi suæ in hac parte satisfacere, si quartam reddituum partem pauperibus eroget communibus in necessitatibus, in grauibus autem omne debere largiri superfluum congruæ & moderatæ sustentationi. Reddituum autem nomine non totum id venire ait, quod ad emolumenta spectat, sed quod ex stipendio & primitijs habet: cuicumque enim Doctrinario suum est stipendium assignatum, quod Synodus communiter dicitur. Et hoc videtur stipendij nomine designatum ab Auctore, quia illi videntur propriè redditus Ecclesiastici, ex bonis inquam Ecclesiæ ad effectum huiusmodi sequestrati.

Dico Primò. Parochi Hispanorum in [Assertio 1. de Parochis Hispanorum id negans.] Indijs non tenentur partem determinatam reddituum pauperibus erogare, licet aliàs speciali titulo ad eleemosynas pauperibus Paræcianis largiendas teneantur. Id videtur compertum supposita decimarum partitione, quæ in his partibus auctoritate est Pontificia & Regia, stabilita: ex quarta enim decimarum parte nouem aliæ fiunt, & ex ijs Hispanorum Parochis quatuor deputantur. Et sunt illæ, etiam adiectis primitijs, insufficiens prorsus pro ipsorum sustentatione subsidium: vnde quod est insuper necessarium, obuentionum accretione suppletur. Propter quam rationem citato Tomo 2. Thesauri Tit. 16. num. 15. & seqq. Dixi & probaui Parochos huiusmodi omit [Circa omissionem diuini officij notanda doctrina.]tentes diuinum Officium non teneri ad restitutionem, iuxta grauium scriptorum doctrinam: quia scilicet redditus non Officio tantùm, sed alijs etiam respondent ministerijs; cùmque tales sint, vt minimè sustentationi sufficiant, ex illius omissione restitutionis obligatio non resultat. Ergo idem etiam de eleemosynæ obligatione dicendum, & potiori quidem ratione. Quòd autem [Specialis altunde obligatio in Parochis.] aliàs ratione Officij, si superfluum suppetat, maior quàm in alijs fidelibus obligatio sit, ex Concilio Tridentino colligitur Seßione 23. Cap. 1. de Reformatione, ibi: Pauperum, ac miserabilium personarum curam paternam gerere: opitulando scilicet, vt poterunt, quemadmodùm exposcit S. Carolus Borromæus à Dom. Barbosa adductus de Officio Parochi Parte 1. Cap. 7. nu. 25.

Dico Secundò. Quod de Parochis Hi [Assertio 2. circa Parochos Indorum.]spanorum dictum, similiter est, & potiori quidem ratione, de Parochis Indorum dicendum, si decimarum partem: vnde & Titulo 16. citato num. 49. Ostendi ad restitutionem ob omissum diuinum Officium non teneri. Si dicas, etiamsi non recipiant decimalem portionem, recipere tamen stipendium, seu Synodum, ex tributis Indorum collectum, quorum hic est primus effectus, vnde & dici possunt decimæ personales: id profectò non videtur sufficere iuxta dicta Tit. 17. nu. 16. & 18. numquam enim pars ista tributi vt decimalis est habita, sicut neque id, quod tribuunt Indi, qui in aliqua Parochia habitant, ad populos alios spectantes, eo quòd ad curam Parochorum spectent, & ab eis Sacramenta recipiant, ad quorum debent sustentationem concurrere: de quo Synodus diœcesana Limensis Tit. 5. Cap. 16. vbi & de contributione pro Hospitali, & Fabrica. Quòd autem specialior, quàm sit communis Fidelium, eorum sit obligatio, ex nuper dictis habetur manifestum. Si autem stipendium ex decimis sit, circa quod supremi Indiarum Consilij post longum litigium executorialis habetur sententia, cui tamen à Vener. Metropolitanæ huius Ecclesiæ validè repugnatum, nec scimus quem sit caussa hæc finem habitura: tunc stipendij quantitas attendenda, quæ, vt videtur certum, numquàm ad Parochi sustentationem sufficiet: vbi & dici potest aliunde esse ab obligatione prædicta immunem, eo quòd stipendium sit, & ad instar distributionum, ex quibus nihil tale debetur, quando in eis tota Præbenda non consistit, iuxta dicta Tit. 18. num. 22.

Dico Tertiò. Parochi Indici Religiosi [Assertio 3. De Religiosis Indorum Parochis.] ad omne id tenentur, quod sæculares, si in eisdem Doctrinis assisterent, circa communium & grauium necessitatum subuentionem. Probatur, Quia ex eo quòd Religiosi in prædictis Doctrinis assistant, non debent pauperes peioris esse conditionis. Item cùm loco sæcularium Clericorum assistant, ad omne id tenentur, quod ratione Officij competit, vnde & ad subueniendum pauperibus, licet Domini reddituum aut obuenientium emolumentorum non sint: Sunt enim pauperes Paræciani eorum oues, pro quibus, si opus sit, vitam tenentur exponere, vnde & aliqualia præbere subsidia, iuxta boni Pastoris munus, de quo Christus Ioan. 10. & id nequeunt Prælati prohibere. De [Independentiam à Prælatis in expensione qui tribuant.] quo agens Dom. Quitensis Seßione 2. cum P. Lessio Lib. 2. de Iust. Cap. 41. Dub. 11. num. 93. & 94. Nauarrum secuto Consilio 70. de Regularibus. & Comment. 2. de eisdem num. 10. & 11. & Tract. de redditibus Ecclesiast. Quæst. 3. Monito 25. affirmat Religiosum Parochum habere liberam administrationem omnium Beneficij fructuum, & posse sine dependentia à Prælato in pia opera expendere quidquid congruæ sustentationi supersit, & ita eleemosynas erogare Ecclesijs, dotare orphanas, vestire pauperes, & cognatis egentibus de remedio prouidere.

Sed addidisse oportuit id, quod apud [P. Lessij notanda doctrina.] eumdem Auctorem, cum quo est locutus, habetur, sic enim ille num. 94. Hæc sententia est certa, si loquamur de Regularibus, qui præsunt, & non subsunt Prælato Regulari, à quo in alijs regantur. Verùm non est ita certade alijs, qui ad nutum Prælati possunt amoueri. Etsi enim Prælatus non poßit imponere Beneficio pensionem; tamen postquàm ex Beneficio inferior fructus aliquos percepit, quos in commodum suæ Ecclesiæ non erat expensurus, non videtur à ratione alienum vt Prælatus de illis possit statuere, vel præscribere modum expendendi. Vnde Franciscus Sarmiento Defensionis suæ Parte 1. Monito 11. contrarium tenet. Sed Nauarri sententia videtur verior, nisi priuilegio vel consuetudine memoriam hominum superante contrarium alicubi sit receptum &c. Quæ cùm ita dictus & doctus Pater affirmet, iuxta illius mentem in præsenti est negotio aliter ac præfatus contendit Auctor, iudicandum. Parochi enim Religiosi Indici, licet Canonicam institutionem, inuiti licet, accipiant, ad nutum quidem Prælatorum, rationabilem profectò, & religiosa temperantia moderatum, possunt, annuentibus patronis, amoueri; cùm & certum sit in alijs, Prælatis esse subiectos. Vnde ex hoc capite saltim est valde probabile eos non posse sine dependentia ab ipsis de fructibus Beneficij disponere.

Accedente autem priuilegio & consue [Priuilegium & consuetudo vt faueant in præsenti.]tudine omninò certum debet iuxta Auctorem eumdem reputari; vtrumque enim in casu præsenti concurrit: priuilegium quidem, quia quòd Religiosi Parochi esse possint, per priuilegium habetur à Pio V. concessum, qui Religiosus cùm fuisset, in nullo voluit religiosam obseruantiam violari. De vsu etiam priuilegij, seu consuetudine circa ipsum, constat, quia ita semper in praxi habitum, vt Parochi à suis Prælatis circa fructuum distributionem dependentiam obseruarent: licet Prælati multi circa hoc amplam fuerint facultatem dilargiti. Quamuis autem con [Quando immemorialis censeatur.]suetudo talis non videatur immemorialis, quandoquidem post Pium V. fuit, de cuius assumptione ad Pontificatum, & felici eiusdem fine, certa habetur notitia; id non tollit quominùs talis sit: quia immemorialis & antiquata dicitur quando non extat memoria in contrarium, vt videri potest apud Cardinalem Tuschum Tomo 2. Lit. C. [Cardin. Tuschus.] Conclus. 803. quod est in casu præsenti cernere, quia nulla in contrarium memoria extat. Vbi & addendum opinionem aliquam probabilem posse consuetudine ita firmari, vt pro certa, immò & pro lege possit haberi: pro quo Auctor idem Conclusione 912. & pro quo etiam consulenda quæ diximus Tit. 17. n. 55. & seqq.

De Eleemosyna spirituali.

DE illa doctus, & zelo sancto plenus [Obligatio pro Eleemosyna spirituali explicata, & quos vrgeat.] Antistes Sessione 4. vbi grauiter expendit obligationem Parochorum ad subueniendum Indis suæ curæ commissis, qui si remedio destituantur, in manifesto sunt damnationis æternæ periculo, ob Baptismi scilicet, aut Sacramentalis pœnitentiæ defectum. De quo à Nobis dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 16. n. 59. & seqq. 72. & seqq. & 81. ac 82. vbi & de Extrema vnctione, à qua potest aliquando salus æterna pendere: sicut & ab Eucharistiæ receptione, de quo Tit. 12. nu. 440. Fatetur autem præfatus scriptor ad huius generis eleemosynam post Reges nostros, Prælatos & Regios ministros præ alijs obligari, vnde num. 13. ita scribit: El descargar su Magestad la conciencia Real es echando esta carga y cuydado sobre los ombros de los Prelados, y Ministros [D. Quiten.] Reales, que envia, escogiendo los mas eminentes en letras, virtud, y gobierno &c. Vbi quidem, non id quod semper accidit, sed quod fieri oporteret; modestè pronuntiat. De quo cum aliàs à Nobis dictum sit, iuuat hoc loco à dicendis alijs temperare. Sed rogandus Deus vt mittat operarios in messem suam. Sic ille admonet Matth. 9. vbi sic [Matth. 9. v. 36. & seqq.] Euangelista: Videns autem turbas, misertus est eis: quia erant vexati, & iacentes sicut oves non habentes pastorem. Tunc dicit discipulis suis: Messis quidem multa, operarij autem pauci: Rogate ergo dominum messis, vt mittat operarios in messem suam. v. 36. 37. & 38.

Circa quæ obseruatione dignum in pri [Circa præfatum locum peculiares obseruationes.]mis occurrit, Dominum videntem turbas adeò miserè affectas, erga ipsas non vtcumque misericorditer inclinatum, sed ex intimis visceribus: eam siquidem vim habet vox Græci textus, vt à doctis interpretibus adnotatum. Deinde miserationem huiusmodi ipsarum expostulare periculum: oues enim sine pastore, luporum sunt rapacitati prorsus obnoxiæ. Item, sine pastore esse, quæ eum non habent, qui suo sit intentus officio. Pro quo audiendus D. Ioannes Chrysostomus hom. 33. in [D. Ioan. Chrysost.] eum locum, vbi ita loquitur: Illud autem perspice, quemadmodùm à misericordia quadam & retributione exorsus est, viscera enim expandit misericordiæ, quoniam vexatos & deiectos, quasi oues, quæ pastorem non habeant, turbas videbat. Quod quidem dictum Principum atque Pontificum accusationem habet, qui, cùm essent pastores, luporum Officio fungebantur &c. Quæ quidem ad Indorum caussam meritò potest aduocari, qui & vexati, & iacentes, seu miserè deiecti, quasi oues sine pastore multis versantur in locis. Vbi circa ampliorem applicationem non oportet ampliùs expatiari. Rogandus ergo Dominus gregis, vt mittat pastores in gregem suum: hoc enim etiam intelligendum à Domino pariter admoneri. Sed qua [Quales futuri pro Indica missione ministri.]les illi? Eminentiores quidem litteris, virtute, & gubernandi peritia, sicut à præfato dictum Antistite: neque enim qualiscumque litteratura aut virtus satis, immò nec præcellens in gubernationis hierarchicæ penitus inexperto. Pro quo etiam Diuus Pater ita scribit: Tu verò diligenter perpen [Idem.]de, quàm opportuno congruôque tempore ipsos miserit, & quòd non confestim incipiens, sed posteaquàm non omninò paruo temporis spatio ipsum secuti, defunctum viderunt ab inferis redijsse, mare sibi paruisse dæmones extrusos, paralytici membra consolidata, peccatorum nexus solutos: cùm sufficienter omnipotentiam ipsius & verbis & operibus percepissent, tunc eos mittit &c. Ad hunc ergo modum pro opere adeò sublimi ij sunt mittendi, qui non tyrones tantùm, sed probè instructi Apostolica insignia præseferant.

