Et ab hac nostra impugnatione non est [Fundamenta certitudinis de honestate operationis, iuxta P. Terillum.] alienum, quod, vt dixi, apud P. Terillum occurrit, dictum sentiendi modum efficacissimè refellentem: qui nu. 27. admittens quòd ignorantia inuincibilis adiuncta opinioni probabili, vnum sit ex prædicatis, ex quibus intellectus consurgit ad certitudinem de honestate suæ operationis, addit præter illud plura alia haberi, ex quibus eadem certitudo consurgit, vt ex sequentibus constitutum affirmat: vnde n. 30. ita fundat honestæ operationis, aut saltem non illicitæ, certitudinem. Qui constanter resoluitur nil facere, quod scit aut dubitat esse contra legem Dei, & ne Deum offendat, diligenter & debitè quærit, an quod aggreditur, liceat, nec ne, iste non peccat, si faciat, quod post debitum examen certò prudenter credit esse omnibus vniuersaliter licitum, quamuis maneat aliqua formido oppositi; modò illud certò prudenter repellat & contemnat vt absolutè falsum; quia si errat, inuincibiliter errat, & illa ignorantia inuincibilis est caussa talis operis. Sed ego constanter resoluor nil agere, quod scio aut dubito esse contra legem Dei, & ne Deum offendam, diligenter & debitè quæsiui an omnibus vniuersaliter liceat pingere in die festo, & post debitum examen certò prudenter credo hoc omnibus licere, & nemini ratione seruilitatis esse prohibitum, & quidquid apparet in contrarium, certò prudenter à me repellitur. & contemnitur vt falsum: Ergo hîc & nunc mihi licet pingere in die festo, quia si erro, inuincibiliter erro, & ignorantia inuincibilis est caussa operis, quod facio. Hæc ille.

Iuxta quæ resolutio tota in ignorantiam [Resolutionem non videri congruè fieri in ignorantiam inuincibilem.] inuincibilem solam videtur fieri, & ita non apparent plura illa alia prædicata, ex quibus licita redditur operatio iuxta opinionem probabilem operantis. Quamuis vnum illud negare non possimus de licita operatione, quando prudenter proceditur, ex eo quòd quis ratione & auctoritate non leuibus moueatur, quod operanti iuxta opinionem probabilem vt particulari sub illa generalitate contento certò certius applicandum. Vno ergo illo principio negotium istud absoluitur: neque enim discursus citati Patris omnibus potest casibus, in quibus probabilis opinionis vsus est licitus, applicari, videlicet quando quis operatur sine assensu ad partem, præter eum, qui circa probabilitatem versatur, neutri scilicet adhærens. Item quando adhærens vni, alteri parti se applicat in praxi, quia sibi commoda reputatur. Si addamus ignorantiam inuincibilem, etsi necessariò interueniat, non videri rationem formalem & motiuam assentiendi, sed quid ad statum rei pertinens, quod supponitur. Vt cùm quis [Exemplo vrgetur.] in die ieiunij sæpiùs comedit, aut etiam carnes, qui de ieiunio nulla est cogitatione pulsatus, ignorantia non est formalis ac motiua ratio comestionis: sic enim ignorantia debuisset actum aliquem terminare. Dicitur autem caussa, quia remouet prohibens: si enim non intercederet, illuxisset præceptum, quo stante operatio illa materialiter contraria, vt communiter censent Theologi, non extitisset. Pro quo hæc satis, ne nimiùm rem captu non difficilem explicando, implicare potiùs videamur.

SECTIO XXX.

Quomodò Deus complacere possit in obiecto prohibito, quando reuera tale est, quod quis, opinionem probabilem secutus amplectitur.

DE hoc P. Terillus pag. 284. Corollario [Deum complacere per accidens in actu prohibito.] 2. vbi ait Deum in tali obiecto per accidens complacere, quia operatio honesta est: ergo & Deo placens: quia cùm per accidens contingat probabile huiusmodi tale esse homini, vt scilicet Deus non prohibeat obiectum verè prohibitum, ita vt oppositum sit improbabile; & homo tandem gubernari debeat à propria conscientia tamquàm à regula proxima, ideò per accidens contingit quòd Deus consequenter ad istam dispositionem humani animi complaceat sibi in electione obiecti materialis reuera materialiter & simpliciter prohibiti: quod verum est licet obiectum illud operanti aliquomodo appareat prohibitum. Quæ quidem doctrina, quod ad honestatem operationis attinet, in qua Deus complaceat, non videtur posse negari. Et quidem quando obiectum tantùm est malum quia prohibitum, id facilè explicatur: nam in comestione v. g. carnium potest Deus complacere, si iuxta regulas temperantiæ fiat, vnde si præceptum de earum abstinentia non extaret, in illa proculdubio complaceret. Atqui quando quis probabiliter operatur non applicatur præceptum, quod respectu huius hîc & nunc operantis non est sufficienter publicatum, & ita illius inuincibili ignorantia laborat, ergo in huiusmodi comestione pariter complacebit.

Quamuis dubitari hîc possit, an similis [Complacentia dicta an æqualis habita de actu non prohibito.] omnino complacentia sit, ceteris paribus, scilicet motiuis, eorum intensione &c. Et videtur non omnino eadem aut similis futura; nam si præceptum non extaret, nihil esset in operante, quod posset aliquomodo dilaudari; quod tamen est in operante iuxta probabilem opinionem. Cùm enim sit probabile teneri illum ad abstinendum, ex quo oritur in eo aliter operante formido, modus quidam imperfectionis moralis est in eam partem se non inclinare. In contrarium autem argui potest ex eo quòd etiam sublato præcepto potuit hic comedens non comedere, & ita operari perfectiùs. Et prætereà opinionem huiusmodi eligens, proptereà id facit, quia omnem sic in eo genere peccandi remouere nititur occasionem; ideò enim curam eam adhibet, de qua nuper nu. 294.

Ex quo inferre vlteriùs licet actus huius [Actus dictus posse à Deo prædefiniri.]modi posse à Deo prædefiniri iuxta probabilissimam sententiam de possibilitate prædefinitionis actuum liberorum, de qua dictum à me Tomo 1. Problematum Theologicorum n. 766. & seqq. nihil enim ex quo repugnantia probetur, afferri potest. Nisi fortè dicat quisquiam materiale peccati non posse prædefiniri: operationes autem dictas esse materialiter contra præceptum, & ita materialia peccata communiter vocari. Quod quidem nullius est roboris: materiale enim peccati prædefiniri nequit, quia hic & nunc est cum peccato connexum & inseparabile, quod secus accidit in casu alio. Prætereà, materiale peccati, cui prædefinitio repugnat, non est actio exterior, quæ solùm extrinsecè mala dicitur, sed interior voIuntatis motus. Dicitur etiam materiale peccatum illud, de quo agimus, ex eo quòd eiusdem rationis est in eo, qui formaliter peccat, ac in eo, qui à peccato per ignorantiam excusatur, cui, si malitiæ ob prohibitionem notitia extaret, nihil deficeret vt peccatum diceretur. Quamquàm & posset [Non esse etiam materialiter peccata.] neque materiale peccatum dici, quia circa illud hîc & nunc non est præceptum: ergo neque materialis illius violatio: sicut in Turcis & Mauris non ieiunare in diebus ab Ecclesia præceptis non facit, vt comedendo materialiter peccent, quia pro illis præceptum non est impositum, sicut neque in Christianis, qui aut non attingunt, aut prætergressi sunt ætatem pro obligatione ieiunij destinatam.

Addo actus prædictos posse inter effe [Et esse effectus prædestinationis.]ctus prædestinationis computari, quod quidem prædefinitionis possibilitate supposita, non videtur vnde queat repugnare. Sicut enim dum prædefiniuntur, ad finem aliquem possunt ordinari à Deo ipsi peculiarem, sic etiam ad gloriam, & illius augmentum. Si dicas per accidens euenire vt Deus complaceat in obiecti prohibiti electione, cùm tamen effectus prædestinationis ex maximè directa Dei intentione sint: Id non obstat, quia per accidens illud accidit, quando non prædefiniuntur actus: prædefinitione autem posita, etiam dici possunt per se intenti ex fine gloriæ. Præterquam quòd licet per accidens se habeant, quatenus Deus, cùm præceptum imponit tantùm videtur directè velle illius obligationem & obseruantiam: id tamen potest ad directum finem reuocari, ex suppositione quòd ita operari contingat: sicut de permissione peccati dictum citato Tomo nu. 1704. & 1710. Peccatum enim quasi per accidens videtur esse in mundo, cùm ex Dei intentione non sit: Non enim Deus volens iniquitatem tues. Psal. 5. v. 3. & ita etiam illius permissio, quatenus esse nequit sine illa.

In ijs autem quæ prohibita sunt quia [Specialis difficultas in prohibitis, quia mala.] mala, iuxta communem Theologorum sententiam, idem potest conuenienter affirmari, quia circa illa probabilitas versari potest: Sic enim occisio, accessio ad non suam, contrectatio alieni, & alia multa stare sine peccato possunt, dum probabiliter exercentur, quia actus tales secundùm se, & circumstantijs seclusis, in quibus naturali lege prohibentur, à Deo præcipi potuerunt: occisio enim auctoritate publica licita est, & multò id potiùs Dei: sicut & alieni vsurpatio, & quæ vxor non est, esse tamen potuit. Quod si nonnulla sint, in quibus difformitas ita videatur intrinseca, vt à Deo repugnet intendi, circa illa neque probabilis versari valebit opinio, vnde superior perstat assertio. Quæ quidem cùm difficultates quamplures concernant alterius proprias loci, in præsenti non veniunt commodè & opportunè discutienda; vnde ad alia.

SECTIO XXXI.

Formido opinioni propria conuenienter explicata, & inde vtiles aliquot decisiones.

P. Terillus Quæst. 20. n. 18. D. Fagna [Formido, scrupulus, leuis credulitas, & suspicio sunt distinctæ, contra Fagnanum.]num cum laude sapientiæ adducens, plures in eius discursibus contra benignam opinionem errores & contradictiones enumerat ac refellit, de quo & Quæst. 22. n. 31. & in primis occurrit quòd asserat opinionem habere adiunctam formidinem, eam confundens cum scrupulo, suspicione, & leui credulitate, cùm tamen omnino diuersa sint. Qui enim opinatur, habet absolutum assensum circa rem, & sine scrupulo procedit; nullus enim, qui iuxta opiniones verè probabiles operatur, scrupulosus dicitur; immò scrupulis vexatis suadere solemus huiusmodi operandi modum, vt ab scrupulis liberentur. Neque etiam leuiter credit oppositum; aliàs duo inter se contradicentia iudicia in eodem intellectu iungerentur. Sicut nec suspicatur; quia suspicio iuxta Iurisperitos aliquem assensum im [Suspicio specialiùs explicata.]portat, vnde diuiditur in temerariam, probabilem, & violentam. Philosophicè autem sumpta in ordine ad mores, & iustitiam erga proximos in æstimatione interiori seruanda explicatur à D. Thoma 2. 2. q. 6. art. 3. vbi ait esse mali opi [D. Thom.]nionem ex leuibus indicijs profectam. Quod non videtur esse ad rem, vbi non de personis, sed de opinionibus agimus. Nihilominus exijs, quæ Doctor Sanctus ibidem docet potest suspicio generaliùs explicari. Ait enim & esse suspicionem, quando ex leuibus indicijs dubitatio aut hæsitatio contingit: & etiam quando certò aliquid definit quispiam contra proximum leuibus motus indicijs. Vult autem celebris eius interpres Cardinalis Caietanus, vt cùm dubitationem asserit, non solam iudicijsuspensionem intelligat, sed iudicium, quod tamen agnoscatur fallibile, vt opponatur iudicio alteri, quo per modum definitiuæ sententiæ malum in proximo nihil hæsitans quisquam arbitratur. Iuxta hæc ergo suspicio vniuersaliùs accepta si explicetur, satis manifestè apparet non posse cum probabili iudicio cohærere: quando scilicet ex leuibus indicijs quomodocumque contrarius formatur assensus. Quòd si iuxta aliquos, vt videri potest apud P. Antonium Perez Tractatu de Iust. & Iure Disput. 4. Cap. 5. suspicionis primum gradum in D. Thoma sine iudicio formali, & cum sola hæsitatione accipiendum censeamus, aliquam tamen inclinationem necessariam est recognosci, quod etiam sufficientissimè probat intentum: nam stante iudicio probabili iuxta vnam partem, nequit pondus inclinationis in contrariam ferri. Non ergo iuxta rectam Theologiam, Philosophiam, & etiam Iurisprudentiam D. Fagnanus se gessit, dum præfata confundens, omnia cum assensu probabili connexa inseparabiliter pronuntiauit.

Est tantùm illi propria formido, quam [Formido propriè quid. Ioannes Polmann.] explicans Ioannes Polmannus in Breuiario Theologico Parte Secunda Secundæ n. 697. & 698. ita scribit: Formido de opposito est intellectus hæsitatio immixta assensui opinatiuo. Hæsitatio, qua intellectus expressè aut virtualiter dubitat, ne fallatur. Immò cùm formido & metus spectet ad partem appetitiuam, potest dici probabiliter quòd formido de opposito est actus voluntatis timentis ne assensui intellectus subsit falsum; ne scilicet verum sit contradictorium propositionis, cui assentitur intellectus, Sic ille, de quo & num. 67. & 68. Circa quod non videtur negabile formidinem, quæ actus voluntatis sit, posse assensui probabili admisceri: si quis aliqualiter timeat iudicij sui fallaciam, quod vellet esse verissimum. Nihilominùs talis formido de ratione opinionis non est, quia (vt experientia constat) multi nihil de huiusmodi fallacia curant, neque ægrè ferent se falli, dummodò prudenter in modo agendi se habentes, id quod ex vsu opinionis capi potest, commodum assequantur. Præterquam quòd actus opinatiuus ex suo modo tendendi sine respectu ad voluntatem habet rationem ab omnibus alijs distinctam: ergo non importat actum voluntatis, sicut neque illi, de quibus superiùs diximus, scrupulus scilicet &c. Quod autem de hæsitatione dicitur, admittendum quidem, non quatenus hæsitatio est idem quod dubium specialiter dictum; hoc enim cum opinatiuo assensu stare nequit, sed vt excludit omnimodam certitudinem, nec plenè ac totaliter sinit intellectum in eo conquiescere, quia principijs innititur, quæ fallere possunt, non quantùm ad certitudinem honestæ operationis, sed obiecti secundùm se sumpti: vnde admittit hunc actum: Fortassè fallor: licet non semper ille adsit, cùm tamen possit adesse facta reflexione. Quia verò assensus opinatiuus à voluntate imperatur, eo quòd obscurus sit, iuxta dicta Sect. 22. & 23. & voluntas non aliter imperat, nisi propositis eidem motiuis fallibilibus, dici aliquomodò potest in voluntate necessariò etiam admisceri formidinem, quatenus complectitur, quidquid imperat ab intellectu suo assensu præstari. Sed hoc actum distinctum non importat, vt dixi; immò cum formidine tali potest complacentia componi, dum quis gaudet opinionem extare, etsi fallacem ex conceptu suo, iuxta quam potest ex fallacia sua, si fortè vera non sit, commodum reportare. Sic enim frequenter euenit, vt timor aliquis ex validiore affectu, libenter acceptata boni alicuius obtinendi occasione, superetur.

Iuxta hæc videtur procedere id, quod [Formido vt stare possit etiam si non sint argumenta in oppositum ex P. Terillo.] habet P. Terillus citato num. vers. Resp. Fagnanum. vbi ait opinionem probabilem leuibus tantum impetitam argumentis esse actu formidolosam, idque non solùm ob argumenta contraria, quæ, etsi leuia, aliqualiter vexant intellectum, quia aliquando, licet rarò, veritatem continent, ideôque certitudinem ab assensu excludunt: sed etiam ob ipsam motiui probabilis debilitatem & fallibilitatem, quæ necessariò inducit formidinem in assensum, quem caussat: fieri enim nequit vt motiuum debile, fallibile, & vacillans certitudinem infundat in actum, quem caussat. His positis addit quod nos contra Fagnanum eisdem nixi fundamentis dixeramus Sect. 4. præsertim num. 23. sic locutus: Scio Fagnanum dicere hanc opinionem esse plusquàm opinionem, & habere certitudinem moralem. Sed hoc non probat, nec probare potest, cùm sit apertè falsum, maximè quando argumenta leuia vrgent in oppositum. Dicit etiam & benè, quòd ad honestè operandum non requiratur certitudo mathematica, sed sufficiat moralis & humana: verùm illa loquendo de actibus directis fallibili motiuo subnixis, non excludit omnem formidinem oppositi, vt constat; etsi Fagnanus num. 109. dicat, sed non probet contrarium. Hæc ille.

Circa quæ id adijciendum, quod à me [Dari opinionem posse, quæ sine formidine possit sustineri.] dictum Tomo 1. Problem. Theologicor. in Prolusione Apologetica, num. 56. posse scilicet opinionem aliquam ad eum gradum certitudinis conscendere, vt licet opposita sustineatur, & permittatur, nec desint, qui eam teneant, pro veritate tamen sit habenda, & vt talis pronuntianda, nihil eorum auctoritate obstante, qui ob vnius, in cuius verba iurarunt, creditam mentem, circa rem, de qua agitur, tergiuersari videantur. In hoc ergo casu, licet opinio gradum opinionis non videatur supergressa, moraliter certa videtur, vnde & sine vlla formidine sustinenda. Licet enim ob auctoritatem contra stantium, nonnihil, exiguissimum quidem probabilitatis retineat opposita, in eo id accidit, quod in scrupulosis, quibus vt omnem formidinem abijciant, non attentis leuiusculis phantasmatibus, exhortamur. Quo euentu absolutè dicendum improbabile id, quod gradum dictum fuerit consecutum. Vnde hoc non debet ad quamcumque opinionem trahi, quod tamen D. Fagnanus suo philosophandi modo nititur obfirmare: quandoquidem sententiam quamcumque ad praxim aduocandam eum certitudinis gradum habituram statuit, vt nulla circa oppositam neque leuis possit esse formido.

Sed ad id, quod de opinione, quæ nullis [Quid de ea, quæ nullis impetitur argumentis.] impetitur argumentis, vti à D. Fagnano asseritur, calamum reuocantes, videtur illa sine vlla posse admitti formidine, neque ex motiuis probabilibus esse illi locum posse: motiua enim talia non vt probabilia, sed vt certa proponuntur: Si enim vt probabilia, ergo ex vtrâque parte est quod fundare probabilitatem queat: probabilitas autem non nisi ratione & auctoritate consistit: ergo iam est aliquid, quo vtraque pars impetatur. Quòd si nihil, quo impetatur, est, alium quidem statum à probabilitate diuersum continebit: neque apparet alius præter illum, quem fundat certitudo. Vnde quod dicitur de principiorum debilitate & fallibilitate, quæ etiam argumentis contrarijs circumscriptis, infundere certitudinem in assensum nequeunt, non videtur satisfacere: nam licet reuera ita sit, non tamen id certitudinem ex parte subiecti tollit, vt scilicet tamquàm in obiectum moraliter certum tendat. Sicut D. Fagnanus necessarium iudicat; licet aliàs reipsa falsa esse talis opinio possit. Leuia quidem & debilia fundamenta dicuntur. Sed rogo iam vnde talia iudicentur? Aliquid certe debet, quod illam ostendat, recognosci. Cùm aliàs experientia constet motiuum, quod alicui apparet debile, alteri robustum apparere, & è conuerso; ideò enim est varietas opinionum. Ergo aut casus dictus impossibilis est, aut si possibilis, pro certo rei statu habendus, & ita non erit locus opinioni.

Quæ difficultas, quod ad negotium mo [Ad negotium morale non magni esse momenti resolutionem circa illam, vtiliter expenditur.]rale spectat, non magni videtur esse momenti. Quomodocumque enim casus occurrat, licita est operatio: quia id aut certum, aut probabile est. Si primum, omnes in eo conueniunt: Si secundum, ij qui benignam sententiam amplectuntur, vix repugnant: nam operationis licitæ exercitium agnoscunt, & quia argumenta contraria desunt, multùm ad certitudinis statum accedi, nequeunt inficiari. Et quoniam id quod formidinis esse potest, adeò exiguum est, pro certa habendam opinionem talem, qui ex aduerso stant, non refugient affirmare, cùm aliàs id concedant, existimantes nihil in eo esse, quod obstet, quandoquidem nihil est, quod formidinem possit excitare. Casus ergo, si est possibilis, videtur rarus, & ex eo etiam parùm conducens ad moralem praxim, pro qua præsertim laboramus: & cùm occurret, circa illum non hærendum, sed ad operationem in offensè procedendum. Vbi & videtur satis verosimiliter dici posse, licet non appareant contra opinionem quampiam argumenta, quibus impetatur, semper aliquid occurrere, ex quo operatio aliquomodo retardetur, saltim ex principijs communibus, quæ pro argumentis haberi possunt. Cùm enim res euidens non sit, & in obscuris non sit ita prompta operatio, aliquid profectò est, quod retardet. Vt cùm de condemnando alialiquo agitur, & testes sufficientes suppetunt, nemine in contrarium extante, procedi ad condemnationem potest & debet, & quantùm ad obligationem ratione legis ita statuentis dubitari nequit: quantùm verò ad testimoniorum certitudinem non ita, quia falli testes aut fallere posse certum est. Et licet hîc & nunc nihil speciale contra eos sit, ipsa rei obscuritas pro argumento habetur, & experientia deprehensæ multoties falsitatis, & sic in alijs.

SECTIO XXXII.

Argumentum ex cultu Conceptionis immaculatæ Virginis desumptum an in negotio præsenti sit congruum.

ADducit illud Illustrissimus Cara [Varij scriptorum sensus circa argumentum ex pura Conceptione Virginjs.]muel, quod tamen non esse ad rem affirmat P. Vincentius Baronus Parte 1. Theologiæ moralis Disput. 2. Sect. 2. Arti. 1. §. 1. vers. Eiusdem furtis, vtpotè ex re desumptum, quæ ad agenda non pertineat, nec mores concernat, sed ad speculationem tantùm, quòd scilicet Virgo concepta sine peccato sit, quod probabili assensu potest affirmari. P. Bonæ Spei piè magis circa hoc mysterium affectus, cùm argumentum idem contra D. Caramuelem agens tetigisset, nihil sibi morandum censuit circa illud, eo quòd veritatem asserti supra opinionis ambiguum eminere putauerit, pro quo peculiare scriptum à se editum adlegauit. Sed P. Terillus Quæst. [Vt stet pro eo P. Tirillus.] 21. nu. 16. & seqq. merito à D. Caramuele inductum testatur & probat, quia præsens quæstio non ad solam speculationem spectat, sed materiam morum concernit: nam in ea fundatur peculiaris Dei cultus, nempe erectio altarium, Missæ celebratio, Indulgentiarum, & priuilegiorum concessio, concionum feruens exhortatio, quæ eò tendunt, vt glorificetur Deus præseruans, & Beatissima Virgo à peccato præseruata: quæ stare conuenienter non possent, si probabilitas ad securitatem conscientiæ non sufficeret. Pars enim tutior in hac re est omne iudicium suspendere donec Ecclesia veritatem definierit. Qui enim sic operatur, certus est se ab omni esse errore immunem, & illius periculo: quod non habet, qui alterutro parti adhæret; cùm tamen certum sit licitum esse credere Deiparam conceptam fuisse sine peccato. Sic cùm præmiserit, subdit tamen ita: Immò hoc adeò certum est, vt oppositum sine errore intolerabili dici non poßit. Post quæ sic pergit: Similiter licitum est Thomistis contrariam sententiam tenere, quia vtrumque satis apertè traditur in Bulla SS. D. Alexandri VII. Iam quæro quid sit quod certam reddit honestatem voluntatis flectentis intellectum in assensum rei in materia fidei nondum certæ? Non obiectum ipsum affirmatum vel negatum, nam illud certum non est. Quid ergo? Sola probabilitas: nam illa dempta, nemo absque peccato talem B. Virginis immunitatem posset asserere, aut negare, &c.

Dico Primò. Dom. Caramuel rectè ar [Assertio 1. congruum statuens argumentum D. Caram. in quodam sensu.]gumentari censendus est iuxta eorum mentem, quibuscum agebat, qui sententiam de immaculata Conceptione in gradu tantùm meræ probabilitatis constitutam sentiebant. Contra hos enim rectè & robustè illius discursus militat, qui & per adducta nuper irrefragabiliter comprobatur. Quod quidem ratione à priori ostendo. Nam opinio, quæ supponitur vt fundamentum moralium operationum, non est tantùm speculatiua, sed etiam ad praxim pertinet: talis est ea, de qua agimus: ergo non est tantùm speculatiuè probabilis. Maior videtur certa: Nam talis opinio omnino est diuersa ab alijs, quæ ad praxim non applicantur, vt sunt innumeræ in Theologia. Minor constat ex dictis, vnde innegabilis est consequentia: & quidem assertio D. Fagnani ea est, vt non liceat sequi opinionem probabilem in materia fidei & morum. Ergo etiamsi dicamus opinionem dictam ad materiam morum non spectare, saltim quatenus spectat ad materiam fidei, licita erit: non quòd de fide sit mysterium circa quod versatur, sed quia materia fidei esse potest quantùm ad probabilitatem & cultum, vt constat ex quamplurimis Pontificum Decretis, & Concilio Tridentino in Decreto de peccato originali.

Prætereà, opinio prædicta defensata [Aliæ pro eo rationes.] à pluribus, & suos etiam aduersarios experta, ab ijs est ita censuris, & modis alijs impetita, vt opus fuerit à Pontificibus circa hoc specialem prouidentiam adhiberi, ad vitanda scandala & fidelium conscientias tranquillandas, varijs circa hoc Constitutionibus & Decretis publicatis, censuris adiectis, & peccati in eo mortalis facta mentione, si in alicuius partis sequela illud futurum asseratur. Atqui hæc non obscurè ostendunt materiam hanc etiam ad mores spectare: Ergo ex ijs non est, quæ ad nudam spectant speculationem, Theologicis quæstionibus. His addendum PP. Prædicatores post prudentissimam deliberationem vt conuenientissimam in materia morum opinionem piam tandem amplexos, quia ex oppositæ defensione non modica experti sunt moribus turbamenta profluxisse. Item. Quæstio erat inter illos circa probabilitatem: quidam enim eam negarunt, alij probabilem quidem, sed minùs probabilem censuerant, ex quo circa cultum diuersimode discurrebant: quæ quidem mores manifestè concernunt: quidquid enim de probabilitate actum, in ordine ad cultum trahebatur. Et quis non videat quæstionem hanc diuersam esse ab illis: An Virgo contraxerit debitum originalis peccati, an caruerit precati fomite ante Verbi conceptum, an ligatus, vel sublatus fuerit, & similes; ex quarum resolutione nihil, quod ad mores spectet, aut cultum peculiarem importet, constat eliciendum. Est ergo in illa ratio specialis, & ita meritò contra aduersantes vsurpata,

Dico Secundò. Opinio prædicta à [2. Esse incongruum propter excessum certitudinis.] Dom. Caramuele non rectè proponitur vti exemplum probabilium, oppositæ probabilitatem inculcante, in quo ille minùs videtur conuenienter & piè locutus in Apologemate, & etiam alibi. Id probo. Nam opinio dicta ita est certa, vt opposita probabilis non sit vt ostendi Tomo 1. Problematum Theologicor. in Prolusione Apologetica. §. 5. & seqq. Vnde pro dogmate certo habendum origineæ puritatis mysterium, moraliter quidem tali, omnem formidinem excludente, ex nouo fundamento in citata Bulla Alexandri VII. probat P. Vincentius Fassori in Appendice Opusculi 2. de Conceptione immaculata Virginis Quæst. 1. Diuis. 9. septem pro eo congerens rationes, quæ vtinam ab omnibus ita accipiantur vti à docto Patre proponuntur. Ego ex Constitutione prædicta hæc firmamenta deriuo.

- Pontificem Regis nostri Philippi, & reg [Ex Bulla Alex. 7. quæ firmamenta accrescant.]norum eius precibus exoratum, aliquid speciale in fauorem mysterij concedere voluisse, vt ex tenore eiusdem constat.
- Nouum robur addere Constitutionibus Prædecessorum, quas refert, & in fauorem mysterij emanauisse testatur.
- Prædecessorum suorum exemplo fauere, nec non tueri pietatem ac deuotionem colendi & celebrandi Beatißimam Virginem præueniente scilicet Spiritus sancti gratia, à peccato originali præseruatam. Quæ sunt illius verba. Pietas ergo & deuotio fidelium circa hoc mysterium, non vt tumultuariæ multitudinis contentio est accipienda, cum sit hoc veræ pietatis ac deuotionis feruentis argumentum, ex quo & veritas roborata.
- Ex citatis verbis; in quibus mysterium assertiuè proponitur; Præueniente scilicet spiritus sancti gratia à peccato originali præseruatam. Neque enim tantùm iuxta mentem fidelium prolata comperiuntur.
- Pontificem desiderium suum expromere, vt omnes veritatem istam amplectantur, verbis illis: Cupientesque in Christi grege vnitatem spiritus in vinculo pacis, sedatis offensionibus & iurgijs &c.
- Ecclesiam in celebratione Festi semper præseruationem à peccato in creatione & infusione animæ coluisse: quod clariùs & expressiùs intimatur.
- Censuras & pœnas innouari cum nouo mandato in fauorem sententiæ piæ.
- Vocari absolute Piam, ibi: secundùm istam Piam sententiam quod fuerunt qui negarent. Si ergo absolutè Pia, hoc est sancta, & digna fidedelium fide: ergo & à Deo, Spiritu sancto ad id mouente, cuius vnum ex septem donis est Pietas. Ex quo solida elicienda Consequentia: non enim Deus Auctor est falsitatis.
- Graues decerni pœnas in sinistrè interpretantes Constitutiones mysterio fauentes, ita vt aliquomodò frustrentur: Vt fauorem per illas dictæ sententiæ; & festo, seu cultui secundùm illam exhibito frustrentur.
- Easdem statui in eos, qui prædicta in disputationem reuocauerint, scilicet vt dubia. Ergo nullum dubitationis signum patitur Pontifex exhiberi.
- Exaggerari, & peculiarissimè exponi modos, quibus impugnatio, qualiscumque contingere possit, & censuris adiectis prohiberi.
- Illud speciale, vt si contingat argumenta aliqua contra piam sententiam proponi, in soluta minimè relinquantur. Vbi præter indicium, quod ex eo desumi potest aduersantis animi, quod omnino remouendum statuit, est insuper notatu dignum, indicari nulla esse contra mysterij veritatem argumenta, quæ congruam non valeant habere solutionem.
- Omne scriptum inhiberi contrarium, etiam prætextu definibilitatis. Vbi definibilitas videtur supponi, & nihil contra eam posse, quod considerabilis sit momenti, proponi.
- Omnem excogitabilem modum contradictionis censuris & pœnis appositis aboleri, etiam disserendo. Iudicatur ergo sententia dicta inexpugnabilis, irrefragabilis, & constantissimæ veritatis.
- Prohiberi libros, in quibus contra mysterium extare aliquid comperiatur ab edito Decreto Pauli V. etiamsi non asserendo sed dubitando prolatum fuerit, sicut & inposterùm edendos, adiectione pœnarum. Vbi non additum, vt addi solet, Donec expurgetur.
- Oppositæ sententiæ nullam censuram prohiberi, nisi quæ cum peccato mortali connectitur, vt est hæresis, quibus & Pontifex addit impietatem. Vnde censuræ aliæ, si tantùm dicantur veniales, in facti contingentia non prohibentur, sicut neque asserere peccatum in eo esse veniale. Pro quo videri potest P. Fassori suprà circa §. 9. Bullæ, & Diuisione 11. citato, ac tota Quæst. 5.
- Pontificem testari se non definire, aut decidere sententiam piam. Ex quo apparet ea, quæ in hac Constitutione proponit, talia esse, vt non immeritò existimari posset ab eo per definitiuam decisam fuisse sententiam, & ita rumor increbuit, de quo & fidele possumus testimonium pronuntiare.

Quæ cùm ita se habeant, peruicaciæ erit & proteruiæ intolerandæ asserere, etiam in dubium reuocare, Constitutionem præfatam diuersum nihil à Constitutionibus aliorum Pontificum continere, & ita sententiam Piam per ipsam non egregiè roboratam, & ita ad oppositæ improbabilitatem promouendam nullum afferre momentum. Quod insuper ex eo confirmari potest: Nam PP. Prædicatores post illius promulgationem, & Christiani populi acclamationem, plenum & assensum & consensum præstiterunt, cum ceteris & loquentes & pariter sentientes, quod in Constitutione præfata, vt iam diximus, à Pontifice concupitum. Cupientesque in Christi grege veritatem &c. Ex quo & arguere possumus: nam iudicium religiosæ adeò, doctæ, & numerosæ familiæ in negotio tali non potest non pondus habere permagnum. Iam enim de originali non contracto à Virgine videtur conuenienter dici posse, quod de non admisso veniali à Concilio Tridentino conclamatum Sessione 6. [Concil. Trident.] Can. 23. Quemadmodum de Beata Virgine tenet Ecclesia. Vt iam ad definitionem, pro qua ego multa in citata Prolusione, inoffenso possit pede properari.

Dico Tertò. P. Terillus non videtur [3. Minus aptus modus dicendi P. Terilli ostenditur.] conuenienter locutus. Si enim iuxta ipsum, vt vidimus, hoc adeò certum est, vt oppositum sine errore intolerabili dici non possit, quomodò probabilitati insistit, & nulla suppositione addita, iuxta illam ab ipso argumentum efformatur? & quidem quod addit in Bulla citata Alexandri contrariam sententiam teneri posse apertè tradi, non ita est: in ea enim tantùm prohibetur ne censuris ibidem expositis traducatur, & prætereà nihil. Vnde id stare potest quod vers. 16. remanet adnotatum. Et stante quidem iam communi Ecclesiæ, sensu de quo nuper, maius ad prædicta extat fundamentum, & ad id, quod in speciali admittit P. [Opposita sententia vt dici temeraria queat.] Fassori citata Diuis. 11. in fine, posse scilicet oppositam sententiam dici temerariam, non exprimendo malitiam mortalem, eo quòd sine illa stare possit genus aliquod temeritatis venialiter tantùm culpabilis. Vnde asserens temerariam esse, non est statim vt reus transgressionis Pontificiæ Constitutionis damnandus, cùm assertum tale in sensu possit commodo, & à Pontifice permisso saluari, iuxta regulas censuris seruandas, de quibus Doctores. Nec de hoc plura, cùm materia præsens, amplum adeò argumentum exhibeat, & multa possit implere volumina, neque illis ipsius excellentia, magnitudo, & dignitas exhauriri.

SECTIO XXXIII.

Ex Pontificum facto circa opinionem probabilem an legitimum deducatur argumentum. Vbi specialiter circa consecrationem Indicorum Episcoporum.

