- Indis an deterior instructio hæretica, quam natiua barbaries. 587. & seqq.
- De fædere cum Anglis circa Indias. 578. & seqq.
- Indi vt poßint dominio priuari ob infidelitatem. 620. 621. & 625
- Quomodo aliquis terror conuersioni non obstet modo debito procurandæ. 623. & seqq.

- Indulgentia.

- Pro Indulgentijs notanda. p. 6. 499. & seqq.
- Indulgentia Iubilei an obtineatur, si non adhibeatur aliquid ex requisitis. p. 8. 23. & seqq.
- Valde opportunæ pro supplenda in Indis, & alijs satisfactione Sacramentali. 422. & 423. cum notanda doctrina.

- Infidelis.

- De infideli conuerso, conuersis aut non conuersis cunctis eius vxoribus. p. 6. 356
- Infideles ratione infidelitatis debellari posse an sit assertum censura dignum. p. 8. 616. & seqq.
- Circa eorum, dominium & armorum strepitum pro terrore. Vide Indi & Indiæ. Parochus, Fides, & alibi, circa alia.

- Informatio.

- De illis neceßitate pro Nouitijs multa. Parte 8. 169. & seqq. & quid pro Indijs. 179
- De informationibus circa delictum Religiosi delinquentis extra claustra. 284. & 285

- Innocentes Sancti.

- Quo ritu celebrentur. p. 6. 145

- Inquisitio, Inquisitores.

- Clementina 1. de hæreticis circa impedientem aliquem pro officio S. Inquisitionis qualiter exponenda. p. 7. 1. & seqq.
- De solicitante masculos in Confeßione. 4
- Circa quemdam solicitationis reum ostenditur iusta damnatio. 5. & seqq.
- Pro venialibus an queant denuntiari. 6. & seqq. Vbi quòd aliàs venialia possunt esse mortalia.
- Solis verbis impuris sine voluntate vlteriùs progrediendi casum Inquisitionis committi. 9. & 10
- Cumulum verbalium aut realium leuitatum deprauatam ostendere voluntatem. 11
- Quid de solicitatione, simulata in loco non designato pro illis confeßione. 12. & 13.
- Constitutionem Gregorij XV. in Hispania receptam. 14. & 24. Vbi de conuenientia.
- Pænitentem consentientem debere denuntiare, & quomodò. 16. & seqq.
- De Confessario paßiuè se habente. 23
- Femina solicitans an debeat denuntiari. 25. & seqq.
- De solicitante ad crimina non venerea. 28. & quid in alijs Sacramentis. 29
- Notanda circa praxim S. Tribunalis. 30
- De iurisdictione ex iure diuino. 32
- Violatio sigilli Confeßionis an ad illud spectet. 33. & seqq.
- Spectare superstitiones. 476
- Casus peculiaris. 475. & seqq.
- Inquisitores an debeant remittere Ordinario reum, cuius crimen non spectare ad S. Tribunal est deprehensum. p. 8. 477
- De impediente lectionem Bullarum ad illud spectantium. 131
- Circa priuilegia concernentia ipsum vtilis pro Regularibus doctrina. 135. & seqq.

- D. Ioannes de Cabrera.

- Eius laudata eximia pietas. p. 8. 405

- Irregularitas.

- Quid in dubio circa illam. p. 5. 170
- Celebrans ante impletam ætatem non est irregularis. p. 6. 304
- Irregularitatis dispensationem non esse ad reincidentiam. 439. Vbi de illegitimis.
- In irregulari validos esse actus iurisdictionis. p. 7. 49
- Ex verberatione moderata non incurri irregularitatem, etiam morte subsecuta. 116
- Ob venialem culpam non incurri. 117
- Benè tamen in dubio facti circa homicidium. Ibidem.
- Quomodò interdum sine culpa. 174

- Iudex.

- Vt formet iudicium ex probabilibus fundamentis. p. 5. 22. & 23
- Vnicum motiuum est pro decisione sufficiens, etiamsi tantùm probabile. 25
- Minùs probabile an poßit sequi. 263. & magis ex professo. Sect. 27. Vbi multa contra modernos quosdam Scriptores, probabilitate sententiæ affirmantis propugnata.
- Post latam sententiam pænam remittens ad restitutionem tenetur. 168
- Pro iudice vt stet præsumptio. 207
- Iudices vt se gerere debeant circa pœnam commißi. p. 8. 403
- Ratio quomodo esse iudex in negotio conscientiæ possit. p. 1. 171
- Paritate testium stante an reum poßit condemnare. 128
- De iudicibus Consulatus Mercatorum. p. 8. Sect. 43. & 44. n. 513. & seqq.

- Iudicium.

- Certum iudicium ignorantiæ inuincibili innixum an necessarium operaturo probabiliter. p. 5. 70
- Quando temerarium. 214. & 215
- Circa illud notanda quædam. p. 7. 236
- Summarißimum vt stet in negotio conscientiæ. p. 5. 173
- Ratione status non potest quis malus iudicari. p. 7. 232. vbi de militibus.
- Ad vniuersale omnes congregandos, etiam infideles. p. 8. 434. & seqq.

- Iuramentum.

- De iuramento aliquorum Professorum in Academijs, Thomistarum, & aliorum. p. 5. 234
- De iuramento Prætorum. p. 8. 379

- Iurisdictio.

- Speciale aliquid circa hæreticos. p. 6. 315.
- Confertur ab Ecclesia stante opinione probabili. p. 8. 239
- Certam esse posse tunc absolutionem, & quomodo. Ibidem.
- Secus quando cum bona fide confitetur quis iurisdictione carenti. 269. & 270
- An communis error sine titulo sufficiat. 272
- De iurisdictione Episcopi circa Regulares delinquentes extra claustra. 278. & seqq.

- Iuristæ.

- Eorum lapsus cùm Theologizant. p. 1. 178
- Vide Theologus.

- Ius, Iustitia.

- Iuris & facti diuersam esse rationem. p. 5. 64
- De Iuris regula circa tutius in dubio. 143. & 144
- In materia iustitiæ fauere posseßionem perseuerante dubio. 155
- Circa belli iustitiam vt se gerere debeant milites. 127
- Religiosi Parochi an ex iustitia administrare debeant. p. 7. Sect. 9.
- Iustitiæ obligatio in Parochis Indicis ad vitæ exemplum. p. 8. 471. & 472

- L.

- Labor.

- VIde Ieiunium.
- Vt liceat Indis in Festis. p. 6. 359. & 361
- Ad vitandum otium an liceat. 362
- Circa laborem Parochorum, præsertim Indicorum. 445

- Laus.

- Tenenda in illa moderatio. p. 5. 1

- Lex.

- Posseßio vt stet pro lege. p. 5. 139
- Vis humanæ legis quanta. p. 6. 314
- Dubiam non obligare. 352
- Pœnalis an obliget sine culpa. p. 7. 173. & 174
- Propositio damnata ab Alexandro VII. circa legis acceptationem. p. 8. 326
- Lex an feratur sub conditione acceptationis. 327 & 328
- Difficultatem non excusare, dum responsum à supplicantibus expectatur. 329. & 322
- Circa caussas idoneas supplicationis. 332
- De legibus Hispaniæ circa cambium Indicum. 385
- Leges circa commercium exterorum vt obligent. 390. & seqq. Vbi quinam illi.
- De lege contra registrantes aliena, proprio suo, aut alterius nomine. 402
- Lex Cæsarea vt faueat senibus. 408
- De legibus circa asportationem rerum Indicarum in domum Contractationis. 426. & seqq.
- Circa legem de non donandis Indis. 606. & seqq.

- Liber.

- Si Auctoris moderni sit, an ideò sit id quod continet, probabile reputandum. p. 8. n. 4. Quid ex Censoribus. p. 5. 132

- Libertas.

- An quis liber esse tantùm quoad venialia poßit. p. 6. 160. & 161.

- Licentia.

- Vide Dispensatio.
- Quæ pro egressu Nouitij requiratur. p. 8. 541. 544. & seqq.

- Lucrum.

- De lucro cum Regia aut aliorum pecunia. p. 8. 297. & seqq.
- Circa lucrum ex solutione Regij Quæstoris. 357
- Lucri & damni notandum discrimen in ordine ad restitutionem. 360
- De lucro Quæstoris suggerentis creditori vt emat minori pretio. 364
- Lucrum ex mutuo vt liceat. 387. & 388
- De exceßiuo lucro cessante. 386

- M.

- Malitia, Malum.

- VT actus contrahat malitiam moralem requiritur reflexio supra prohibitionem. p. 5. 4. & seqq.
- Mala grauißima in Indijs occasione prohibitionis contractuum sub pœna excommunicationis.

- Mandatum.

- Illud, ex quo sequitur mors, non semper inducere irregularitatem. p. 7. 115
- Quando mortale, an illa Pontifici reseruetur. 118

- MARIA Virgo.

- Pietas erga ipsam Ducis de Maqueda nihil comedentis Sabbatis. p. 5. 86
- Circa certitudinem purißimæ Conceptionis. 307. & seqq.
- Firmamenta septemdecim ex Bulla Alexandri VII. 310. & seqq.
- An actus opinionis in illa quærente Filium. 321. & seqq.
- De ipsius Aureolis. p. 7. 269. Vbi multa pro eius laudibus.
- An tentata 271. & seqq. Negatur in materia castitatis. 280. Quæ maior Angelica. 282
- Beatificationis cultus pro illius Conceptione. p. 6. n. 5
- Beatæ Rosæ morienti vt visa occurrere. 85

- Martyr.

- In Mißis pro Martyribus cur non Symbolum. p. 6. 138. & seqq.
- De interfecto infante casus peculiaris, vbi multa scitu digna. 227. & seqq.
- Vide V. Aureola. Et Beatificatio.

- Matrimonium.

- De dubio circa valorem matrimonij. p. 5. 142. & 156
- Circa consensum Indorum ab alio expressum p. 6. 310. & seqq.
- De Parochi defectu in remotis partibus, aut absentia. 313. & seqq.
- De ignorantia linguæ in testibus, & de Parocho, ac interprete. 319. & 320
- De gradibus cognationis, quibuscum potest celebrari. 321. & seqq.
- Vbi præsertim de primo gradu transuersali, & dispensatione Martini V. & in eo non solùm declarationem, sed etiam dispensationem fuisse. 325.
- De conuersis, cùm tamen coniuges non conuertantur. 326. & seqq.
- Circa cognationem spiritualem Indorum, & rudium aliarum nationum. 350. & seqq. Vbi an ignorantes illam contrahant, aut non habentes intentionem.
- Superuenientem non impedire debiti petitionem, vt stare queat. 352
- Circa asserta quædam Indici Scriptoris. 352. & seqq. Ibi Index.
- Inualidè contracto non esse opus noua solemnitate. p. 7. 46.
- Coadiutor Religiosus à Prælato missus an validè aßistat. 68
- Clandestina Indorum immeritò à Concilio. 1. Limensi irritata. p. 8. 418
- Pluralitatem vxorum non licere, dogma fidei. 482. & seqq.

- Metus.

- Vt obstet valori matrimonij. p. 6. 311
- De metu cadente in constantem virum. p. 8. 129

- Missa.

- Duplicatum stipendium ratione applicationis fructus specialis non posse accipi. p. 6. 235. & seqq. Vbi de titulis alijs.
- A Testamentario an minui stipendium queat. 237
- Decreta Vrbani VIII. generaliter obligare. 241. & 242
- Auditionem vt excusent damna spiritualia. 366
- Confeßio & sermo an præferri queant. 367
- De excusatione ratione ætatis in pueris & senibus. 368. & seqq.
- Interdicti tempore an obligati habentes Cruciatam. 371. & seqq.
- Circa inuitos & coactos audientes. 374. & seqq.
- Missa an dici debeat pro animabus in conceßione pro illis. 403
- Vna Missa plures posse liberari. 504
- Prælati an poßint subditorum Missas applicare. p. 7. 96. vbi specialiter de Concilio Prouinciali.
- Tres Missæ Natiuitatis D. dici possunt post mediam noctem. 106. & 107. de quo & p. 8. 225. & seqq.
- Plures Missæ an dici queant cum licentia Episcopi; & specialiter in die Commemorationis omnium defunctorum. 295. & seqq.
- Notanda quædam circa ritus in Missa seruandos. p. 8. 98. & seqq. Vbi specialiter de mora aliqua ante Sacramenti sumptionem.
- Circa Collectam, & famulos tuos &c. specialia & vtilia quædam. 116
- In Collecta pro Indijs quid peculiare. 121. & seqq.
- De obligatione circa illam. 124. & seqq.

- Missiones.

- Ad eleemosynam spiritualem spectant, & quales pro illis eligendi. p. 7. 125. & seqq.
- Mißionarijs prohibita negotiatio sub grauißimis pœnis. 252. & seqq.

- Monialis.

- An Abbatissa triennio expleto poßit iterùm eligi. p. 8. 68. & seqq. Vbi quod omnia vota requirantur.
- Prælatus an poßit non confirmare. 72
- Quid facturus præsidens electioni. 73
- Deceptio duas tertias partes requirentium in prima electione. 74
- De transmigratione Panamensium Monialium varia dubia. Sect. 46.
- Ibi Index marginalis, cum generali pro casibus huiusmodi doctrina.

- Mors.

- Quæ notitia illius sufficiat in coniuge ad secundas nuptias. p. 5. 128
- De articulo mortis vide Baptismus, Casus reseruati, Confessio, Eucharistia, Opinio.

- Munera.

- An dari à Religiosis suis Prælatis poßint pro nominatione ad Paræcias Indorum. p. 7. 50. & seqq. Vbi notanda documenta.
- Vt sint iudicibus prohibita. p. 8. 334. & seqq. Vbi quid ex natura rei, & decem tituli, ex quibus dari contingere potest. Ibi Index.
- Quid ex humanis legibus. 344
- Circa iudices Consulatus quid specialiter dispositum. 513. & seqq. Vbi & generaliter vtilia.

- Mutuum.

- Quid circa illud in pecunia sit Antuerpiæ statutum, & quomodò intelligendum. p. 8. 387. & 388
- Proscriptio Propositionis ab Alexandro VII. circa mutuum quomodo procedat. 389

- N.

- Negotiatio.

- QVis dicatur Negotiator. p. 7. 151
- Circa quædam an negotiationis nomine comprehensa. 150. & seqq.
- Ex dispensatione Episcopi an poßit Parochus negotiari. 154
- De negotiatione per alios. 155
- Religiosi circa hoc defensi. 159. & p. 8. 261
- Prohibita à Clemente IX. Ecclesiasticis in vtrâque India. p. 8. 252. & seqq.
- Vbi multa pro ea, & alia Vrbani VIII. Ad solos Religiosos spectare Constitutionem Vrbani. 257
- Clementis ad Mißionarios. 258. & 259
- Non prohibita, quæ secundùm Sacros Canones est licita, licet probabiliter. 260
- Circa pœnas. 262. & seqq.
- Excommunicatio sublata à Paulo V. 266. & 267
- Regij Officiales vt valeant cum pecunia sibi credita negotiari. 292. & seqq.

- Neophyti.

- Qui sint ad vsum priuilegiorum. p. 6. 457
- An eorum priuilegia ad Mixtos poßint extendi. 467. & 468

- Nouitiatus, Nouitius.

- Renuntiatio facta à Nouitio Societatis. p. 8. n. 6. contra modernum quemdam.
- De informationibus necessarijs. 169. vbi multa specialia.
- Nouitiatum non repetendum cessante impedimento iuxta probabilem opinionem. 186
- Ratione egressus ex Conuentu quomodò interrumpatur. 541. & seqq. Vbi specialiter de Monialibus.

- O.

- Obedientia.

- PRæstanda Pontifici etiam difficilia præcipienti. p. 5. 127
- In dubio quomodo obediendum Prælato circa rem præceptam. 157

- Occasio.

- Vide Malum.

- Officium diuinum.

- Vide Horæ Canonicæ.
- Oracula viuæ vocis, quæ ad illud spectant, reuocata. p. 8. 32
- Circa Officium Resurrectionis moderni scriptoris asserta refutata. 34. & seqq.

- Officium ciuile.

- Quinam ad illa admitti queant. p. 8. 394. vbi de Exteris.

- Opinio.

- Opinionis, fidei, & intellectus discrimen ex D. Bernardo. p. 5. 14
- Probabilitati quomodo non obstet dubium. 9. & seqq.
- Prudentia opinioni congruit ex Aristotele explicata. 15
- Quomodo in operante iuxta illam sint iudicia diuersa. 16. & 17
- Quando non liceat opinionis probabilis vsus. 19
- Regula Tene certum. vt habeat locum in illo. 20
- Non esse necessariam moralem certitudinem, nisi in ordine ad operationem, in qua est absoluta. 22. 23. 26. 36. & seqq.
- Non obstare formidinem, & quid illa. 33
- Nullum in eo peccandi periculum. 29. 45. 49
- Vt faueat P. Bonæ Spei illustri testimonio. 44
- Sufficientem esse diligentiam in illa. 48. neque exempla conuincere, de quibus 50. & 51. Sicut neque absurda. 52. & 53
- Medicis vt licitus illius vsus. 53. & Iudici 54
- Ex ignauia argui non posse. 55
- Circa Auctores pro illa. 57
- Admonitio Alexandri VII. ad PP. Dominicanos. 58
- Circa vnius Doctoris auctoritatem. Sect. 8. & 9. & n. 84
- Probationes optimæ ex P. Scildere. 70
- Quid specialiter quando necessaria est operatio. 77. & seqq.
- De opinione communiter recepta vt non improbabili. 82. 83
- Horologia vt faciant opinionem probabilem, & quid circa illa. 85. & seqq.
- Erroris & opinionis discrimen. 90
- Mutatio opinionis vt liceat. Sect. 12. & n. 110. & seqq.
- Definitio opinionis probabilis ex P. Scildere defensa contra P. Bonæ Spei. 115. & 116
- Pro P. Rhodes. 117. & 118. circa aliqua improbato. 110
- Pro P. Herincx. 120. & 121
- Certitudo ab extrinseco & ab intrinseco vt conueniat communi sententiæ. 121. & 122
- Excessus circa hoc Fagnani. 124
- Circa Auctores vt faueant aduersarij. 130
- Praxis Catholicarum Vniuersitatum. 131
- S. Scripturæ auctoritatibus fit satis. 135
- Circa operantem iuxta alterius opinionem. 137
- Ex iudicio circa illicitam operationem argumento desumpto responsio. 136. & seqq.
- Minùs tutum vt sequi liceat. Sect. 16.
- Quo sensu Pontifices contrarium videantur asseruisse. 150. & seqq.
- Ex conscientia dubia malè argui. 153
- Caramuelis & Fagnani inepta conciliatio. Sect. 22. & prior vindicatus. 189
- Obiectioni ex incertitudine iudicij practici ob Auctorum contra stantium sensum, factum satis. 194
- Pro vera sententia demonstratio. 195
- Ex duabus æquè probabilibus opinionibus licitum esse vtramlibet sequi. Sect. 22. vbi modus dicendi P. Terilli refutatus.
- Licitum esse opinionem minùs probabilem amplecti, sed sine assensu circa illam. Sect. 23. contra citatum Auctorem illum, pro quo ratio validißima. 223
- Si dari assensus prædictus poßit, an futurus prudens. Sect. 24. Negatur cum varia doctrina.
- Circa certitudinem vltimi dictaminis certior doctrina. 238. & seqq. Vbi quod sit euidens, etiam in materia fidei, & posse demonstrari. 243. & 247
- Moralem certitudinem non sufficere. 249. & 250
- Minùs probabilis sub qua consideratione poßit in praxi magis probabili & tutæ præferri. 254. & seqq. Vbi de singulari sensu P. Terilli.
- Antiqui Scriptores cum Modernis circa præsentem controuersiam conciliati. 266
- Certitudo iudicij practici conuenientiùs explicata. 292. & seqq.
- Circa formidinem exacta disquisitio. Sect. 30
- Sine illa vt stare opinio queat. 304. & seqq.
- Ex sententia circa Conceptionem Virginis vt argui queat. 307. & seqq.
- Obiectorum solutione roborata. 326. & seqq.
- Iudicium practicum probabile non sufficere contra P. Verricelli. 335. & seqq.
- Excursio circa Tractationem P. Antonij Alfonsi Sarasæ de opinione probabili. 175. vbi multa vtilia, neque obuia. Ibi Index marginalis.
- Illius pars altera circa obligationem Confessarij conformandi se pœnitenti secundùm probabilem opinionem operanti. 196. Vbi cum Seuero Iurista concertatio. Ibi etiam Index.
- Opinionem esse posse improbabilem, licet in Expurgatorio non videatur proscripta. p. 8. n. 3
- Improbabilitas non est censura Theologica. 5
- Vsus opinionis probabilis vt liceat in Tribunali S. Inquisitionis. p. 7. 30
- Agmen Auctorum pro benigna stantium. 175
- Obseruatio circa illam. 176
- Nulla est tutior quàm alia. 188
- Quomodo euidentia fundamenta necessaria sint ad tollendam probabilitatem. p. 8. 507.
- Minùs probabilis vt reddi magis probabilis queat. 549
- Iudicium S. Inquisitionis vt reddere poßit probabilem singularem opinionem. p. 8. 1. & seqq.

- Oratorium.

- An celebrari in eo poßit transacto tempore conceßionis.

- Ordo.

- Circa asserta quædam Indici Scriptoris. p. 6. 298. & seqq.
- Æthiopes an poßint ordinari. 305. & seqq.
- Circa Religiosos quædam. p. 8. 145. & seqq.

- P.

- Papa.

- VIde Obedientia, Opinio.
- Cùm dispensat, quàm certa dispensatio. p. 61. 7
- Cùm tacet an debeat consentiens reputari. p. 8. 325. & circa Cruciatam. 333
- Publicum Sanctorum cultum non solùm vt Princeps, sed vt Iudex decernit. p. 6. 16
- In Beatificatione plusquàm permittendo procedit, & ex Cathedra decernit. 72. & 73
- Sententia illius quomodo sententijs aliorum præiudicet. 236
- Pia illius voluntas præsumitur, vt non approbati in casu necessitatis possint Confessiones audire, pro quo Synodus Quitensis. p. 7. 136
- Eius dispositiones quando Religiosos comprehendant, si de illis non faciant mentionem. p. 8. 138
- Quidquid ex Cathedra decernit, fidei habet certitudinem. 445
- Pontificatus an sit iure diuino Sedi Romanæ adnexus. 495.
- Papa in Indijs an esse possit. Circa quod à n. 493
- De illius potestate circa Infideles vt eorum dominia possint alijs conferri. 622. 627. & 628

- Parochus.

- Parochi Indici quo teneantur Rituali vti. p. 6. 147. Vbi de auctoritate Ritualis Pauli 5.
- Tenentur ad tribuendam Indis Communionem. 395. & seqq. Vbi quid stante dubio.
- Circa administrationem noctu, & equitando. 398. & 399
- Quid quando pro longiùs distantibus postulatur. 400. & seqq.
- Quid de ebrio, qui post ebrietatem mansit sine sensu. 403. & seqq. vbi & de alijs Sacramentis.
- Transacto Paschate manere obligationem. 406. & seqq. Etiam in Indis. 412
- An pro anticipatione sit obligatio in præuidente impedimentum. 411
- Propter laborem an à ieiunio excusentur. 425. & seqq.
- Circa iura Parochialia. 483. & seqq. Vbi & de Religiosis.
- Damnabiles abusus circa sepulturas. 490
- De Parochis ignorantibus Indorum linguam. p. 7. 38. & seqq.
- Praxis non tolerabilis. 43
- Non semper esse irritam collationem. 44
- Sublato impedimento non esse collatione opus. 45. Etiamsi habita per concursum. 47
- Religiosi Parochi ex iustitia administrare debent. 69. & seqq.
- De obligatione circa residentiam. 76. & seqq. Vbi ad quæ poßint assumi officia.
- Non satisfacere per se non seruientem, cura omni Coadiutori relicta. 79. & seqq.
- Nec facere fructus suos. 83
- Compositio circa hoc virtute Cruciatæ vt poßit locum habere. 83. & 84
- Quid circa suspensos & excommunicatos. 85
- Semel in anno tantùm Paræcias visitantibus quale stipendium debeatur. 87
- De obligatione circa Missas, & earum applicationem. 93. & seqq.
- Quæ distantia excuset à recursu ad Episcopum. 99. & seqq.
- Circa horam celebrandi. 104. & seqq.
- De administrando Viatico. 105
- Qualiter punire Indos poßint. 108. & seqq.
- Religiosi Parochi non habent liberam administrationem omnium Beneficij bonorum. 123. & 124
- Circa Oblationes quæ obligatio. 128. & seqq. Vbi de obligatione restitutionis.
- Cùm Indis vt dispensare circa Ecclesiæ præcepta queant. 132. & seqq.
- An confiteri Sacerdoti non approbato poßint, & quid Indi Paræciani. 135. & seqq.
- De obligatione circa diuinum Officium. 140. & seqq.
- Vbi de obligatione restitutionis ex defectu circa illud.
- Coadiutores cum futura succeßione an dari queant. Et quid de alijs. 144. & seqq.
- Negotiatio vt illis prohibita, præsertim Indicis. 149. & seqq.
- Circa specialem prohibitionem Synodi Diæcesanæ Limensis. 163. & seqq. Vbi specialia quædam.
- Circa obligationem applicandi Missas. 295. & seqq. Vbi de statuto Toletanæ Synodi, & quomodo poßit Indicis Parochis applicari.
- An compellere Indos poßint ad constructionem Ecclesiæ, & domus suæ habitationis. 307. & seqq.
- An dispensare cum Indis poßint in petitione debiti coniugalis. 341
- Coadíutor an dispensare cum Parocho possit circa ieiunium. p. 7. 426
- Quomodo se gerere debeat cum Paræciano, cum quo inimicitias habuit. p. 8. 457
- Parochos Indicos non teneri ad doctrinandum exemplo, Propositio damnata. 467. & seqq.
- De Parocho Indico dicente peccata, quæ audiebat puer annorum octo. 479. & seqq.

- Patronus Sanctus.

- De patronatu S. Rosæ. p. 6. 92. & seqq.
- Plures esse principaliores posse. 96. & 97. Vbi de Patronatu S. Francisci Xauerij.
- Circa praxim electionis. 97
- Circa minùs principales an obliget Decretum S. Congregationis. 105
- An tales esse poßint Beatificati. 108
- Quid pro Indijs. 109
- An præferendi Titularibus. 111. & 112
- An idem Patronus qui & Titularis. 113. & 114. negatum.
- Quis tenendus ordo in Commemorationibus, & an de vtroque futuræ. 114 & seqq.

- Pauper.

- Non teneri ad decimas. p. 6. 428
- Illis facienda restitutio à Parochis ob doctrinæ defectum. p. 7. 131
- Paupertatis votum. Vide Votum.

- Peccatum.

- Vt actio sit peccaminosa requiritur notitia malitiæ & reflexio supra illam. p. 5. 4. & seqq. Quid de obduratis. 7. & 8. Vide etiam. p. 8. 473. & 474.
- De peccantibus ex fiducia diuinæ misericordiæ. p. 7. 86
- Quoad venialia tantùm potest quis esse liber. p. 6. 160
- Perseuerantia in mortali etiam per vnam noctem timenda, & quid inde in ordine ad reseruata. 101
- Peccatum graue quomodo leue esse in materia queat. 169. & seqq.
- Minimum inter mortalia ebrietas. 359
- Operans iuxta opinionem probabilem neque materialiter peccat, sicut neque qui cum dispensatione. p. 7. 188
- De habente venialia tantùm cum originali. p. 8. 440

- Periculum.

- Nullum esse in vsu opinionis probabilis. p. 5. 29. 45. & 49. Vide Opinio.
- Quando non est periculum iniustè iudicandi, quomodo licet munera accipere.

- Pœna.

- Imponi nequit operanti iuxta opinionem probabilem. p. 6. 509. Quid de Parochis. p. 7. 169. & seqq.
- Mulctæ pecuniariæ an poßint Parochis Religiosis imponi. p. 6. 510
- A lege an sine culpa. p. 6. 173, 174
- Quid vulgariter pœnæ. 174
- Pœna commißi vt obliget. p. 8. 503
- De pœna Seuerini. p. 6. 40. Vbi non fuisse S. Seuerinum.
- Ad illius incursionem sententia declaratoria iudicis requisita. p. 2. 62
- Pœnam damni solùm infligendam Indis damnata Propositio. 438. & seqq.

- Pœnitentia.

- Pro animabus Purgatorij imponi valet. p. 6. 238
- Indis quæ imponendæ. Sect. 28. Vbi specialia quædam. Ibi Index.
- Pœnitentiæ Sacramentum quomodo ad salutem necessarium. 448

- Possessio.

- Circa regulam de meliore conditione in dubio poßidentis. p. 5. Sect. 17. 18. 19. & 20. n. 158. & seqq.
- Moralis explicata. 168
- Contra Deum vt stare poßit. 175
- Vt stet pro Deo. 179
- Non benè circa illam quosdam philosophari. 184. & 185
- De possessore malæ fidei vtilia multa. p. 8. n. 300. & seqq.

- Præbendarius.

- An condi poßit statutum pro excusandis senibus ab aßistentia. p. 8. 404
- Pro Indijs negatur. 406
- Sine illo stare posse remißionem. 407. De Septuagenarijs agitur. 409. & 410
- Vide Canonicus.

- Prædicatio.

- Vide Missiones.
- An illius auditio Missæ auditioni præferenda. p. 6. 367
- Sine vitæ exemplo quàm inutilis, immò & damnosa. p. 8. 467. & seqq.
- De benedictione Episcopi pro ea requisita, aut licentia illius. 647. &. 648
- Pro quibus locis necessaria in Regularibus. 650
- De examine volentium in alienis Ecclesijs prædicare. 651

- Prælatus.

- Prælatis ritè se gerentibus an Doctorum conferatur Aureola. p. 7. 266
- In caußis S. Inquisitionis non se debent intromittere. p. 8. 135. & seqq.
- Prælati Religiosi id erga proprios possunt subditos quod Episcopi erga suos. p. 6. 452
- Per Bullam Adriani quàm ampla illis potestas, dum solùm excipit actus, qui non exigunt consecrationem Episcopalem. 456
- Pro eadem. 466. Vbi non obstare ostenditur quòd videatur finis conceßionis defecisse.
- Cognoscunt de violatione sigilli Confeßionis. p. 7. 36
- Qui actus excommunicati Prælati sint validi. 52
- Mutatio non substantialis circa Prælatum non obstat quo minùs frui poßit honoribus, quibus ante illam fruebatur. 224
- De obligatione Regularium Prælatorum circa lectionem Constitutionum ad S. Inquisitionem spectantium. p. 8. 132

- Præsentatio.

- Cum sola Regia præsentatione an liceat in casu neceßitatis Episcopalem administrationem assumere, aut etiam plus aliquid eo in genere vsurpare. p. 8. 75. & seqq. De illa sæpè alibi.

- Præsumptio.

- Quæ vehemens vt pro certa habeatur. p. 5. 22
- Circa præsumptionem sufficientis dispositionis in petente Baptismum. p. 6. 158

- Pretium.

- An taxari poßit pro mercibus in Indias asportatis. p. 8. 83. & seqq.
- Ob pretia rerum aucta quomodò aliquid accipi queat vltra salarium. 347
- In Monopolio concesso à Principe taxandum pretium iustum, & vnde tale. 536

- Prætor.

- Non potest pro ijs, quæ ad officium spectant aliquid vltra salarium reportare. p. 8. 94. Vbi casus peculiaris.

- Priuilegium.

- Non amittitur per legem de illo non facientem mentionem. p. 6. 122
- Circa dispensationem in bigamia. 343. & 344
- Circa illegitimos 435. & seqq. cum notanda doctrina.
- Non amittitur per non vsum. 387
- Circa Simoniacum, & facultatem restituendi Beneficium. 445. & seqq.
- Neophytorum priuilegia ad Mixtos an valeant extendi. 462. & seqq.
- Priuilegia post Indorum conuersionem vrgere. 462
- De duobus amplis priuilegijs circa dispensationem. 474. & seqq.
- Pro reuocatione an necessaria notificatio. 479. & 481
- Circa Communicationem Religionum pro Festis. p. 8. 42. & seqq. Vbi & de diuino officio.
- De priuilegio quodam circa negotia S. Inquisitionis an sit communicatio. 139
- De alio PP. Dominicanorum circa Informationes. 180. & 182.
- Auferuntur abutentibus. 199
- Carmelitanorum Discalceatorum circa transitum ad Carthusiam. 208. & seqq. circa quod multa.
- Quod circa appellationem prohibitam est communicabile. 217
- Sixti IV. pro Minoribus vt Symbolum in Festis Sanctorum suorum dicere poßint. p. 6. 137
- Clementis VII. pro quo Parte 8. 414. 416. & 418
- Aliquando ad maiorem tantum conscientiæ quietem conceditur. 636

- Prorex.

- Proreges an emere debita à Minerarijs poßint. p. 8. 345
- Quid si Regio nomine. 376

- Prosper Fagnanus.

- Probabilitatis iuratus hostis, contra quem. p. 5. paßim.
- Quanta illius effata minimè toleranda. 124. Contra quæ 125. & seqq.

- Purgatorium.

- An animæ in illo orent. p. 6. 23
- Deum in illo citra condignum punire. Et quid de Indis. p. 8. 425

- Q.

- Quadragesima.

- TOtum illud spatium pro Confessione Indis concessum & vltra. p. 8. Sect. 27. Vbi aliqua circa illud.

- Quæstio.

- De quæstionibus apud Dianam obiectio Fagnani euanida. p. 5. 56
- Quæstio circa communicantem post auditam horam noctis duodecimam. 85

- Quæstor.

- Vide Negotiatio, Restitutio.
- Excusatio in illis circa solutionem ex præsumpta Proregum voluntate non probanda. p. 8. 354
- Non discutiendum mandatum. 355.

- R.

- Regula.

- DE odijs & fauoribus vt accipienda. p. 5. 166
- In 6. duodecima de verosimiliori in obscuris sequendo. 280

- Religio, Religiosus.

- Religiosi in Indijs an frui poßint facultatibus Episcopis concedi solitis. p. 6. 449. & seqq.
- An poßint erga subditos quod Episcopi ex Tridentino. 452
- Quid de irregularitate ex hæresi contracta. 453
- Et de competentibus Episcopis ratione neceßitatis. 454
- Immeritò illis obijci pingues redditus, & ædificia à quodam Prælato. 488. & 489
- Non residentibus an dari queant doctrínæ Paræciales. p. 7. 57
- Simoniaci an intercedentes cum promißione emolutorum. 58. & seqq.
- Prælati possunt nominare cum onere pensionis moderatæ. 63. & 64
- An sola Prælatorum nominatione poßint Paræcialem curam assumere. 65. & seqq.
- De Coadiutore à Prælato misso 68. & de Socijs 72.
- Circa Ordines quando non adest Diæcesanus Episcopus notanda quædam. p. 8. 145. & seqq.
- An suspensionem incurrant, si Confeßiones audiant in priuatis domibus contra Episcopi Edictum. 241. & seqq.
- Quid obseruandum in Confessionibus ad vitandas cum Episcopis controuersias. 244
- De Religioso turpiter expendente. 302. & 303
- An Cleri nomine veniant in ordine ad contributiones. 605

- Reliquiæ.

- Ex veneratione illarum in Beatificatis infertur eorum gloriæ certitudo. p. 6. 64
- An in Proceßionibus circumferri queant. Ibidem.

- Reseruatio.

- Vide Casus reseruati.
- Quomodo pro illa sit necessaria materia ex se mortalis. p. 8. 196
- Circa reseruationem peccatorum carnalium quæ refutatæ sententiæ. 189. & seqq.

- Restrictio mentalis.

- Vt liceat. p. 5. 105

- Restitutio.

- Vide Fructus.
- Vbi non est peccatum mortale, non esse obligationem ad illam. p. 7. 70
- De quadam regula circa ipsam in Parochis Indorum. 129
- Fieri posse Ecclesiæ pro ornamentis &c. 131.
- Vbi quid ex doctrinæ defectu ex Limensi Concilio.
- Ob defectum in recitatione diuini Officij. 120. 140. & seqq.
- Ob accepta munera. p. 8. 184. & seqq.
- De Quæstore præferente non aßignatum à Prorege. 344. & seqq. Vbi an id stare licitè poßit, & quo lucro, & quid circa incertas personas.
- Ex damno incertæ personæ an obligatio. 359
- Circa restitutionem damnorum exactior doctrina. 266. 267.

- Reuelatio.

- De peculiari quadam D. Birgittæ. p. 8. 268. & 289
- Alia eiusdem. 270

- Rex.

- In conscientia teneri ad solutionem debitorum pro ministrorum fraudibas ad instar priuati soluentis per famulos. p. 8. 363
- Eius nomine vt emi debita poßint. 376
- An dici Vicarius Ecclesiæ & Papæ poßit. 454. & seqq.
- Quomodo Monopolia concedere queat. 535
- Non teneri stare contractui præiudiciali. 540
- Quomodò præsentare ad Ecclesias Paræciales. 599
- Pro illo oratio. 614

- Ritus.

- Superstitiosi in Missa damnati. p. 8. 473 & seqq. Vbi de Gentilico quodam.

- Rosa Sancta Limana.

- Ex illius Beatificatione ostenditur Sanctos statim à morte gloriam obtinere. p. 6. 72. & seqq. Vbi specialia circa illam.
- De illius Patronatu, & meritis pro ipso. 92. & seqq.
- An etiam Titularis esse queat. 98. & seqq.
- Circa Missas votiuas. 102. & seqq.
- Quem locum in suffragijs Sanctorum habitura. 112, & seqq.
- Ipsius elogium. 124
- Rosula à Christo amanter compellata. 125
- Cum Beata Rhode composita, & inde collaudata. 126
- Quinque Rosæ Sanctæ totidem Christi respondentes vulneribus, & quid in Peruuiana peculiare. 126. & 127

- S. Rosula.

- In Martyrologio Romano die 14. Septembris nomen est viri, contra aliquos. p. 6. 125

- S.

- Sacerdos.

- Vide Horæ Canonicæ, Officium diuinum, Parochus.
- Sacerdote ficto administrante, & bona cum fide accedentibus. p. 8. 268. & seqq.
- De non ficto, sed carente iurisdictione. 271

- Sacramentum.

- Quæ mutatio in forma illi obstet. p. 6. 66. & 267
- An quod additur formæ, ex voluntate Ministri poßit ad illam pertinere, & vsque ad illud non perfici Sacramentum. 262. & seqq.
- Quid circa formam aliam. 268
- Discrimen inter Sacramenta viuorum & mortuorum. 291
- Vide Baptismus, & Fides.

- Sancti.

- In veteri Testamento vt inuocari potuerunt. p. 6. 45. Vbi decorum cultu.
- Quomodo dici poßit vitam præsentem eos parturijsse. 52
- Aliqua in Sacris Officijs vt illis congruant. 59. & seqq.
- Radios & splendores gloriam indicare. 62. & seqq.
- Quid de SS. Elia & Ioanne Euangelista. 65
- Illorum Reliquiæ insignes in Limano Collegio. 144
- An Solis primæ & Secundæ Classis Octauæ conueniant. 145
- Ordo in Canone Missæ non semper ratione antiquitatis. 146
- Quædam eorum exempla non imitanda. p. 8. 106
- Cognomina an in Sacris Officijs assumenda. 107. & seqq.

- Scandalum.

- Quale in Parochis cœnantibus coràm Indis in diebus Ieiunij, etiamsi excusari aliàs queant ob defatigationem. p. 6. 427
- Scandalum falsò obiectum Religiosis ob negotiationem. p. 7. 159.
