TOmo 2. Thesauri Tit. 12. n. 500. & 501. [Indulgentiæ pro assistentibus Processionibus.] Indulgentiam proposui in Bulla Innocentij X. Sic post alios concedentis inuentam tenoris sequentis: Eos quoque qui in singulis diebus veneris cuiusuis Quadragesimæ deuotè Proceßionibus publicis, in partibus & locis transmarinis ad orandum pro conuersione Gentilium & hæreticorum prædictorum, iuxta ritum Ecclesiæ Romanæ institutis interfuerint, trium annorum: reliquis vero omnibus eisdem Processionibus præsentibus, contritis & confeßis vnius anni Indulgentiam elargimur. Circa quam ea dixi, quæ non penitus ad eam spectant, sed ad aliam inferiùs propositam, & circa Processiones etiam versatur, sic se habens: Ac eisdem Christi fidelibus vtriusque Indiæ transmarinorum limitum, qui Processionibus & precibus iuxta ritum Sanctæ Romanæ Ecclesiæ à prædictis Presbyteris de Ordinariorum licentia instruendis & agendis, Indorum & Æthiopum, seu quorumuis aliorum Neophytorum, ac aliorum Christianorum interfuerint, & eas associauerint, Christianam doctrinam cum eisdem Presbyteris, vel ab eis deputatis recitauerint, vel priuatim docuerint, quoties id fecerint, septem annos, & totidem quadragenas. Sic concessio, ad quam id, quod de Christiana docenda doctrina est à Nobis dictum constat pertinere, non ad priorem, cui videtur non ita conuenienter applicatum.

In qua tamen dubitari meritò potest, [Discrimen quoddam inter illos explicatum.] quomodo ijs, qui interfuerint, trium annorum Indulgentia concedatur, nullo alio præter interessentiam requisito; præsentibus autem contritis & confessis, vnius tantùm anni? Quod quidem congrua explicatione clarescet. Interesse siquidem non vtcumque assistere est, sed associando, vt in posteriori expressum concessione, Interfuerint, & associauerint. Sine associatione autem stare præsentia potest, dum quis in Ecclesia aut exeuntibus, aut redeuntibus assistit, pro Gentilium conuersione pariter deprecatus. Quod autem de contritis & confessis dicitur, ad omnes est ibidem contentos referendum, iuxta id, quod num. 489. cum P. Suarez, & P. Filliucio est dictum, contritionem scilicet sufficere, cùm contritis & confessis Indulgentiæ conceduntur.

Est insuper concessio alia in eadem Bulla, [Concessio alia de Altari Animæ.] cuius est tenor vt sequitur: Necnon vt quicumque ex prædictis Presbyteris Societatis prædictæ tantùm, Sacrosanctum Missæ Sacrisicium defunctorum pro animabus Christi fidelium, qui ex hac vita in charitate Christo coniuncti decesserunt, in singulis Ecclesijs Societatis IESV ad vnum illorum superiorum arbitrio semel deputandum Altare celebrauerint, per modum suffragij, ijsdem animabus prosint. Hæc citato loco prætermissa, sed in hoc meritò addenda, cùm sit & commemoratione & æstimatione dignissima. Vbi deputatio Altaris à superiore facienda dicitur, nullo in speciali designato, vnde à loculibus siue in Professis Domibus, siue in Collegijs, ac Residentijs fieri poterit: immò & in Ecclesijs Seminariorum, iuxta dicta alias. Vt autem dubium, quod esse circa illos potest, submoueatur, Superiores, quibus illi subsunt, poterunt Altaria deputare: & si vnum tantùm sit, in eo etiam fieri deputatio, sicut & in locis alijs Societatis, in quibus Ecclesiæ sunt. De Oratorijs autem videnda quæ diximus Tomo 1. Thesauri Tit. 5. num. 302. & seqq.

Semel autem deputatio facienda dici [Semel faciendam deputationem.]tur, vnde non licebit variare, iam enim deputatio non erit vna, sed multiplex, ex quo Indulgentia locum habere non poterit. Quantùm autem prodesse sic sacrificantes possint, non exprimit Pontifex. Et quod possit singulis Sacrificijs liberari [Concessio ad quid se extendat.] vna, & requiem ad æternam conduci, verosimile satis est, quia sic Indulgentia concedi solet, quando Altaria pro suffragio huiusmodi deputantur, vt videri potest apud Dianam Parte 9. Tract. 2. qui est de Altari priuilegiato, cuius Resolutiones id videntur supponere. Item. Ex concessione in eadem Bulla contenta, de qua nu. 502. vbi expressè liberatio animarum conceditur toties quoties id, quod pro eo exigitur, fuerit adimpletum. Est autem multò maioris pretij Missæ Sacrificium, quàm tertiæ partis Rosarij, aut vnius Coronæ recitatio. Sed licet certa liberatio non sit, maximi tamen erit momenti suffragium, vt citiùs animæ ex purgatorio ergastulo ad cælestia tabernacula sustollantur.

Circa modum autem offerendi Sacrifi [An Missa debeat pro animabus offerri.]cium, stante confusa illa ratione incerti fructus, seu indeterminati, idem videtur dicendum, quod in casu certæ applicationis pro determinati defuncti anima, aut etiam indeterminata, de quo Diana cituto Tract. 2. Resolut. 5. vbi inquirit an in Altari priuilegiato celebrans, vt animam eruat, debeat pro illa Sacrificium offerre. Et adducit P. Suarium Tomo 4. in 3. p. Disput. 53. Sect. 4. n. 3. dicentem in rigore id non esse necessarium, nisi quando in priuilegio inuenitur expressum. Quem sequuntur P. Palaus Tomo 4. Tractatu 14. Disp. vnica Puncto 10. num. 9. P. Quintanad. Tomo 1. in Appendice Tractatus 1. Dub. 15. num. 5. & alij: quod & Diana ipse videtur amplecti. Et idem est quoties aliud opus pium ad eumdem postulatur effectum. Iuxta hæc ergo in casu nostro videtur dicendum debere Missam pro animabus offerri, quia, vt vidimus, in concessione ita præscriptum inuenitur: Sacrosanctum Missæ Sacrificium defun [Plures posse animas vnica Missa liberari.]ctorum pro animabus celebrauerint.

Sed est quod vtiliter addere valeamus, dictum scilicet concessionis modum, dum dicitur, Iisdem animabus prosint, ita esse posse proficuum, vt non vna tantùm anima, sed plures, vna possint Missa liberari. Si videlicet illæ suæ sint iam proximæ libertati; in quo non plus obtineri videtur, quàm si vna aliqua anima prolixioris supplicij rea, Missæ Sacrificio liberetur. Vnde existimare aliquis posset, cùm liberatio vnius animæ Sacrificij Eucharistici oblatione conceditur, si fortè illa, pro qua oblatio fit, proxima sit felicitati, posse oblatione eadem prodesse alteri. In quo tamen offerentis est intentio necessaria, vt ad omne se id extendat, quod potest concessio Pontificia complecti. Sine applicatione enim Indulgentiæ stare nequit illius effectus: Vnde etiam quando Sacrificium non offertur, iuxta nuper dicta, intentio tamen applicandi Indulgentiam deesse nequit, & ita aliquomodo pro anima illud offertur, id est, ponitur vt necessarium pro liberatione animæ, pro quo P. Suarez suprà.

SECTIO XLII.

Religiosi Indorum Parochi an Censuris possint circa ea, quæ sui sunt muneris, ab Episcopis coërceri.

QVæstionem præsentem proponit [Posse affirmat D. Quitensis, cuius laudatur opus.] Dom. Quitensis Lib. 5. Sessione 9. Tractatus 2. qui est de Visitatoribus & satis quidem doctus, iuxta verosimiles ac receptas sententias resolutionibus adhibitis: vnde circa illas non est cur actum, & feliciter quidem actum, agentes, (quod displicuit semper) immoremur. Præsertim cùm Tractationem eamdem in Thesauris simus non perfunctoriè prosecuti Tomo 2. Tit. 17. vbi & præsentem quæstionem nu. 50, & seqq. de qua & Tomo præced. Parte 1. nu. 353. & Parte 4. nu. 169. vbi & ostensum id non posse Episcopos, de quo titulus inquirit, cùm tamen citatus Præsul ita concludat: No se como se pueda [Illius verba.] negar que pueden los Obispos descomulgar y suspender à los Dotrineros Religiosos. Pro quo D. Solorzanum adducit, cuius & armis pugnat.

Primò. Quia Concilium Tridentinum [Probat. 1. ex Tridentin.] Seßione 25. Cap. 11. de Regularibus Religiosos curam animarum habentes iurisdictioni, administrationi (corrige visitationi) & correctioni Episcopi absolutè subijcit: Atqui iurisdictio talis ad Censuras etiam extenditur: Ergo &c.

Secundò. Quia Consilium etiam cùm de Cen [2. ex declaratione Cardinalium.]suris aut potestate delegata, decernit, iuxta Congregationis Cardinalium Declarationes, illarum vsum concedit, eo ipso quòd eisdem subijciantur, vt circa Processiones, de quo plures Scriptores, vnde pro alijs eadem est ratio, & maximè in casu quæstionis.

Tertiò. Quia Consilium de Religiosis ac sæ [3. ex eodem.]cularibus pariter loquitur: Personæ tam Regulares, quàm sæculares huiusmodi curam exercentes subsint [Concilium Tridentin.] immediatè iurisdictioni &c. Atqui sæculares ita subsunt, vt Censuris agi erga eos possit: ergo & Regulares: æquiparatorum enim eadem est ratio l. 1. de legat. iuxta adnotata per Vgolinum & Iosephum Aldrete. Nec potest allegari priuilegium, quia in quantùm Curati non sunt priuilegiati, sed vt sæculares omnino se habent, iuxta varias Declarationes.

Quartò, Ex Cap. 1. de priuileg. in 6. vbi Reli [4. ex Cap. 1. de priuileg.]giosorum priuilegijs immotis, circa Censuras additur: Ratione tamen eorumdem Prioratuum dicti Ordinarij sua iurisdictione in ipsos etiam quoad præmissa, quamdiu morantur in illis, licitè vti possunt. Qui Textus à Nobis adductus & expensus citato Thesauri loco.

Quintò, Quia Sacra Congregatio Cardina [5. ex responso S. Congreg. Cardin.]lium sic respondit Archiepiscopo Limano, vt refert Aldana in Compendio Resolut. Canonicar. lib. 2. tit. 18. n. 20.

Vnde concludit iuxta dicta, in omnibus, in [Generalis assertio eiusdem.] quibus Concilium Tridentinum Religiosos Episcopis subijcit, posse Censuris vti, & etiam Parochis præcipere ne iurium taxam excedant, pro quo & Declarationem allegat à Barbosa adductam in Collectaneis ad citatum Concilij Caput, eidem Archiepiscopo directam, pro qua & citat Seller in Select. Canon. num. 11.

Tandem ex Constitutione Gregorij XV. in [Ex Constit. Greg XIV.] qua id apertè statuit, eam vim Concilio Tridentino cuius refert tenorem, adijciens. Circa quæ tamen

Dico Primò. Ex ratione subiectionis in [Assertio 1. negans, vbi de Curatis non agitur.] ordine ad ea, quæ animarum curam non concernunt, nequeunt Religiosi ab Episcopis coërceri Censuris, nisi vbi id eis specialiter concessum inuenitur. Hoc probatum efficaciter citatis locis, & sufficiat modo Responsio Eminentissim. Cardinalium Innocentij X. auctoritate suffulta, de qua specialiter n. illo 169. Partis 4. in caussa tantopere decantata cum Episcopo Angelopolitano. Interrogatio enim sic se habebat: An Episcopus posset cum Censuris procedere contra Regulares exemptos, [Decretum Innocen. X.] si inobedientes fuerint in Confeßionibus audiendis, vel prædicatione verbi Dei? & hoc an vigore Concilij Tridentini, vel per quem Canonem? Ad quam sic: Respondit, posse procedere, non quidem in vim Concilij Tridentini, sed in vim Constitutionis Gregorij XV. quæ incipit Inscrutabili D. p. Quo nihil euidentius dici potuit. Ex quo & apparet omnia quæ in contrarium sunt adducta, nullius esse momenti. Declarationes inquam alias Cardinalium, quæ sine vllius auctoritatis fundamento citantur: Decretalem de priuilegijs, & plenitudinem iurisdictionis. Constat siquidem Decretalem, cùm sit antiquior, priuilegia non infringere nouiora. Et cùm Tridentinum iurisdictionem confert, cum ea limitatione accipiendum, quæ possit cum priuilegiorum fauore componi, de quibus vt reuocentur, mentio est necessariò facienda, aut tali tenore vti, qui non patiatur aliter arbitrari: de quo Parte 1. n. 107. & quod iurisdictio limitata esse possit, vt non liceat vti Censuris dictum à Nobis citato Tit. 12. n. 71. iuxta doctrinam à P. Suarez Tomo 4. de Religione Lib. 2. Cap. 9.

Dico Secundò. Religiosi etiam Curati [Assertio 2. negans etiam de Curatis.] nequeunt in rigore Censuris vrgeri. Id probo, Quia tale quid non habetur ex vi Concilij Tridentini in citato Decreto; nam explicationem eamdem admittit, quam Decreta alia, de quibus dictum. Item quando Concilium voluit ea potestate gaudere, id expressit, vt constat ex locis adductis à P. Thoma Sancio Lib. 7. de Matrim. Disp. 33. nu. 23. Ergo cùm in præfato Decreto id non fecerit, signum est eos non ita seuerè tractandos voluisse. Prætereà, si aliquid specialiùs vrgeret, maximè Constitutio Gregorij XV. citata: Atqui illa non vrget: Ergo nihil. Maior admittitur, cùm ex eo arguatur, & Minor ostenditur: Nam Constitutio talis est reuocata ab Vrbano VIII. pro regnis Hispaniæ, vt constat ex adductis Parte 1. num. 353. & seqq. & Parte 4. num. 158. & seqq. Licet autem Bulla reuocationis huiusmodi non fuerit Romæ inuenta, licet diu & diligenter quæsita tempore litis cum Episcopo Angelopolitano, & ita sententia non ipsi conformis prodierit: cùm tamen posteà fuerit inuenta, neque vllo modo reuocata, eidem standum, si res sincerè & secundùm Deum, ac semotis sint affectibus transigendæ. Sed quia hoc non est facile ita sperare, cùm non defuturus sit pertinax aliquis contradictor, qualem citato num. 158. vidimus, id sanè curandum, quod à Nobis dictum num. 53. Tit. 17. ne scilicet ad extrema ista veniatur, cedendo, ne cædamur.

Vbi & addendum id quod Dom. Qui [Operantes iuxta opinionem probabilem non posse punire, vnde efficax ad hominem argumentum.]tensis affirmat & probat citato Tractatu Seßione 8. Scilicet non posse Visitatorem punire Parochum, si probabiliter iudicet eum non habere congruum stipendium pro sustentatione, & ita contractibus vsum Parochis prohibitis. Cùm enim probabiliter sit operatus, & consequenter non peccauerit, nequit pœna affici, quæ peccanti potest tantùm infligi: Vbi quidem licet de probabilitate, quam Visitator habet, ad probabilitatem Parochi ipsius fiat transitus; cùm tamen hic non probabiliter, sed per certam experientiam sciat quid sibi pro congrua sustentatione sufficiat; sit illud tamen vt dicitur, nam pro præsenti caussa id est satis, vt ex eo illationem vrgentissimam deducamus. Nam Religiosi probabiliter saltim censent se non posse ab Episcopis Censurarum inflictione compelli: ergo in earum contemptu, secluso scandalo, non peccabunt: & ita neque Episcopi poterunt in earum declaratione procedere, cùm illis, iuxta præfatam doctrinam, certum sit in tali non peccare contemptu. Potest quidem declarari excommunicatus, non obstante appellatione, vt decernitur in Cap. Pasto [Cap. Pastoralis, de appellat.]ralis de Appellat. Sed qui verè est excommunicatus, & consequenter grauis peccati reus: At in nostro casu secus accidit, cùm constet Religiosos vti opinione probabili; ergo nequit ad declarationis actum, stante doctrina prædicta, de qua Nos aliàs, nisi per manifestam iniuriam deueniri. Vtantur ergo Episcopi pœnis alijs, de quibus citatis locis dictum.

Sed numquid pecuniarijs? Factum sic [Mulctæ pecuniariæ an queant imponi.] audio, sed communiter non probatum, quia neque in vsu, & optima quidem ratione subnixo. Sunt enim Religiosi statu pauperes: vnde & Curati Bullam. Cruciatæ assumentes maiorem non debent quàm alij eleemosynæ contribuere quan [Vide P. Suarez Tom. 4. de Relig. Lib. 2. Cap. 9. n. 3. Approbantur, cum per modum restitutionis imponuntur.]titatem. Sunt insuper Prælatorum suorum visitationibus obnoxij, in quibus non leues fieri sumptus consueuerunt: & huiusmodi pœnalis compulsio vereri potest ne in grauamen Paræcianorum miserabilium conuertatur. Potest autem accidere vt Curatus talis perperàm administrauerit, & ex eo grauata ipsius conscientia ab Episcopo comperiatur. Et tunc quidem mulcta potest pecuniaria eidem imponi, sed quæ per modum restitutionis sit, Indis & Ecclesiæ facienda, nec in opus aliud pium conuertenda, quia hoc est vnum spoliare altare vt aliud vestiatur, quod vulgaris paræmia condemnat. Nec videtur ex alio titulo posse huiusmodi pœnam infligi, quia quod ad mores spectat, Episcopalis iudicij non est, nisi vt proprium Prælatum admoneat, qui solus valet remedium competens adhibere. Quod & faciendum etiamsi videat Curatum sua industria pingue acquicisse peculium: Si illud sine detrimento Parochialis curæ stetit; quod rarò accidit: Si quid enim in eo peccatum, à proprio est Prælato castigandum: Si autem cum defectibus in ea commissis, iam dictum à Nobis, quibus [Ecclesijs & pauiperibus vt fieri valeant.] fieri debeat restitutio & quòd defectus doctrinæ Ecclesijs Indorum debeat cedere à Concilio est Limensi constitutum Act. 3. Cap. 14. de quo & dictum à Nobis citato Titulo 15. num. 32. vbi & de pauperibus. Sed cùm in eo non solùm pauperes, sed omnes defraudati sint, ad eos certè videtur præcipuè obligatio dirigi, qui stipendium præstiterunt. Eorum tamen voluntatem interpretatum videtur Concilium, vt sint restitutione modo dicto facta contenti, quæ & non facilè fieri singulis poterit defraudatis, qui & ipsi ad Ecclesiæ fabricam, & pauperum subuentionem aliqualiter obligantur. Et quod ad pauperes attinet, parùm quidem solent Indi de eorum esse subuentione soliciti; vnde merito potuit Concilium dispositione præfata talem supplere defectum, in quo viri & pij & docti, qui interfuere ipsi, scrupulum nullum habuerunt.

PARS SEPTIMA.

De nonnullis alijs ad res Indicas spectantibus, & dictorum aliàs confirmationem & illustrationem.

Circa S. Inquisitionis Officium. SECTIO PRIMA.

De Ministro S. Tribunalis turpe aliquid aut infame cuiquam imponente.

IN Clementina 1. de hæreticis §. [Num. 1.] Verùm quia, sic habetur: Episcopo, & Inquisitori prædictis, ac alijs, ad [Clement. 1. de hæreticis circa impedientes in officio S. Inquisitionis, vt veniat exponenda.] dicti executionem officij substituendis ab eis, in virtute Sanctæ obedientiæ, & sub interminatione maledictionis æternæ præcipimus, vt sic discretè & promptè contra suspectos vel diffamatos de huiusmodi prauitate procedant, quòd malitiosè, aut fraudulenter tantam labem, siu quòd ipsos in Officio S. Inquisitionis impediat, falsò alicui non imponat. Et inferius. Aut obtentu eodem prauitatem ipsam aut impedimentum Officij sui alicui imponendo, eum super hoc præsumpserint quoquomodo vexare &c. Quam quidem Pontificiam præceptionem adducens Tomo 2. Thesauri Tit. 20. nu. 19. Sic exposui vt id, quod de impeditione officij dicitur, intelligi debeat, quando alicui imponuntur ea, quæ obstare possunt, quo minus Officium tale possit ab eo comparari; vt si opponatur esse de impuro sanguine, aut simile aliquid. Sed certè genuina Pontificis mens alia est, vnde & expositio debet alia eidem conformari, quòd videlicet imponatur cuiquam eum Officiales S. Tribunalis in eorum officio impedisse: pro quo grauissimæ sunt pœnæ à Pontificibus constitutæ, quas innouauit & auxit Pius V. celebri Constitutione, quæ incipit, Si de protegendis, quam exposui in Additionibus Tomo 2. Thesauri num. 196. & seqq. Id autem tenor ipse verborum videtur ritè perpendentibus indicare.

Sed inquiri vlteriùs potest, an qui id, quod [Difficultas specialis circa imponentes infamiam Officio contrariam.] diximus, alicui imposuerit, similem incurrat pœnam. Et videri non inuerosimiliter potest ita esse; quia maius quid est in communi æstimatione impuri sanguinis infamiam pati, quam Ministrum S. Tribunalis in officio violenter impedisse, quod non rarò nobiles quidam aggressi, sed suo periculo: qui tamen pro vitanda infamia impuri sanguinis, non solum cum facultatum dispendio, sed cum vitæ ipsius discrimine, immò & sæpe animæ, decertabunt. Licet autem in pœnalibus non debeat fieri extensio de crimine ad crimen, sicut neque de persona ad personam; id tamen posse stare stante identitate, & multò potiùs, maioritate rationis, graues scriptores affirmant, vt dictum Titulo eodem n. 77. præsertim vbi fidei negotium agitur. Vnde Pontifex contra huiusmodi excessus intentus, id se facere protestatur, Ad Dei [Clement. citata.] gloriam, & augmentum eiusdem fidei §. Propter. Quod vrgeri potest ex eo quod Pontifex in eos etiam sententiam profert, à quibus sub pietatis specie grauantur innoxij: ergo multò magis in eos, qui aperto maleuolentiæ telo innoxios feriunt, dum illis impuritatem sanguinis, aut infame aliud impedimentum imponunt.

Nihilominus dicendum videtur ad præfa [Negatiua pars proponitur cum opposita probabilitate.]tos, Pontificiam pœnam non extendi, iuxta dicta citato n. 77. & etiam 70. quia iuxta communiorem Doctorum sensum pœnales dispositiones ad eos præcisè, de quibus agunt, sunt coarctandæ, nec odiosæ extensiones faciendæ, pro quo Doctores locis citatis adducti. & Tomo etiam 1. Tit. 3. num. 28. & Tit. 5. n. 10. & 162. & quidem si in casu præsenti talis est admittenda extensio, in alijs multis similiter est idem faciendum, quæ ad idem Tribunal spectant, ex quo multa grauamina communiter non recepta suborientur. Probabile tamen est contrarium, & sic aliquando procedere valde poterit esse conueniens ad maleuolos animos ab huiusmodi diabolicis nocendi artibus deterrendos. Et talem quidem infamiæ impositorem affirmare possumus esse aliquomodo impedientium nomine comprehensum. Cum enim possit S. Tribunal, & quandoque velit quempiam ad ministerium aliquod eligere, ab electione impeditur; & eius quidem, qui fortè esset alijs de puritate sanguinis gloriantibus, & benè notis vtilior, quod & de alijs est qualitatibus similiter æstimandum. Expositio ergo præfata non ideò [Expositio prior qualiter improbanda.] improbanda est, quòd repugnantem absolutè veritati doctrinam contineat, cùm sit illa verosimilis, sed quia directè litteram non attingit, sitque alia Pontificis mens in terminis ab ipso expressis, de impedientibus scilicet generaliter S. Inquisitionis Ministros suo in officio, vbi Ministri nomine etiam præcipuos ipsos iudices constat comprehendi, siue cum de imponentibus infamem maculam agitur, siue cùm de impeditis.

Pro firmando autem eo, quod diximus, de [Ex sententia circa solicitantes masculos instructa probatio.] extensione aut potiùs inclusione in lege, quando est eadem aut maior ratio, facit, quod de solicitantibus masculos, de quibus non locuti Pontifices, scilicet Paulus IV. Pius IV. Clemens VIII. & Paulus V. sed tantùm de feminis, habet P. Sebastianus Salelles Tomo 1. de materijs Tribunalium [P. Salelles.] S. Inquisitionis, Regula 129. Scilicet in eorum Decretis comprehensos, quidquid nonnulli fuerint ante Constitutionem Gregorij XV. in qua id expressum, probabiliter refragati. Et ita in Tribunalibus S. Inquisitionis, obseruatum, quæ ad Coronam Hispaniæ spectant, probabiliorem sententiam amplexis. Regula enim de non extendenda lege pœnali ita accipienda, vt verum quidem communiter habeat, sed limitanda sit quando pro limitatione tenor ipsius legis vrget, aut aliunde illa potest deduci. Sic autem accidit in Constitutione Pij IV. cuius verba sunt: Nos in [Pius IV.] animum inducere nequeuntes, quòd qui de fide Catholica rectè senserint, Sacramentis in Ecclesia institutis abutantur, & illis iniuriam faciant &c. Constat autem maiorem iniuriam fieri Sacramento Pœnitentiæ, si in eo solicitentur masculi, quàm si feminæ, cùm multò maius crimen à solicitantibus committatur. Non sit tamen id verbis expressis propositum ex quadam honestate, quia scandalum est audire, quòd Confessarij solicitent pueros ad nefandum crimen in Sacramento Pœnitentiæ. Et ita quidem citatus scriptor ex P. Sancterello, qui controuersiam dictam alijs copiosius prosecutus: pro quo & videndus Diana Parte 4. Tract. 5. Resolut. 33. & P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disp. 9. Puncto 2. vt inde id, quod de probabilitate positionis præcedentis est dictum, possit roborari.

SECTIO II.

Nonnulla pro Confessarijs solicitantibus, pro casus contingentia.

S. Inquisitionis Tribunal quemdam Sa [Reus solicitationis iustè à S. Tribunali damnatus ostenditur.]cerdotem iustissima sententia damnauit ob quædam absurda erga feminas in Pœnitentiæ administratione eommissa, ex quibus aliqua apud scriptores non inueniuntur expressa, & quæ manifestè mortalia crimina non apparebant, ex quibus praua voluntas colligi non posset inhonesti operis, quam semper negauit reus. Vnde non defuerunt, qui circa hoc rigorem iudicum condemnarent. Sed quidem immeritò: Licet enim non omnia, quæ potest malitia humana confingere apud scriptores extent, ab illis tamen principia tradita, ex quibus ea, quæ de nouo emergunt, possunt expediri. Quòd si aut verba aut actiones ex se talia sint, vt lasciuum affectum indicent, quamuis expressa solicitationis verba desint, est quidem Confessarius talis reus solicitationis habendus, quia talia nata sunt lasciuos motus in audientibus excitare, quod est plusquàm oporteret manifestum: vnde licet illi in se ipsis voliti non sint, id tamen habent in caussa.

Est insuper sententia P. Palai Tomo 1. Tract. [Solere venialibus non dari locum denuntiationi, sententia quorumdam. P. Palaus.] 4. Disput. 9. Puncto 3. n. 3. dicentis quòd si constet Confessarium noluisse ad vlteriora procedere, dum ad actus tantùm venialiter inhonestos solicitat, qui ex circumstantia Sacramenti, de quo agitur, conditionem non mutant; non sit denuntiandus. Quam quidem licet vt non improbabilem proponat; cùm tamen pro ea arguat, & contraria fundamenta dissoluat, absolutè videtur amplecti, vnde pro illa communiter, & præsertim à Diana citatur, qui illam impugnat Parte 1. Tract. [Contraria multorum, quia mortalia. Diana.] 4. Resolut. 21. Parte 4. Tract. 5. Resolut. 5. Parte 5. Tract. 5. Resolut. 9. Parte 10. Tract. 14. Resolut. 44. & Parte 1. Tractatu 6. Resolut. 53. vbi multos refert contra eumdem sentientes, quibus addendus P. Salelles Tomo 1. Regula 132. & quidem dictus Pater pro sententia dicta num. 2. verba Pij IV. in sua Constitutione asserentis, quòd ita solicitantes loco reconciliationis cum Deo, grauiori peccatorum mole eos onerant, & in manibus diaboli tradunt. Quæ verba (inquit ille) necessariò respiciunt actus [Pius IV.] inhonestos, qui peccata mortalia sunt; nam per venialia nec traduntur in manibus diaboli, nec grauiori mole onerantur. Sed verò prædicta verba contra eum potiùs militant, quatenus supponitur in solicitatione graue semper peccatum inueniri, & ita grauiori peccatorum mole grauari mulieres, & in manibus tradi diaboli, nulla inter actus inhonestos adhibita distinctione.

Et vt demus sententiam dictam esse tolera [Vrgetur ex eo quòd non constat de veniali tantùm Confessarij voluntate.]bilem, quando scilicet constat voluntatem Confessarijtalem esse, videlicet vlterius non progrediendi, nec pœnitens habet periculum incidendi in graue crimen; quod stare nequit nisi ex eo quòd Confessarius ipse ita se dispositum protestetur, & ita ex circumstantijs colligatur; quando ergo non constat, denuntiandus est, iuxta eumdem Auctorem, quia præsumitur voluntas vlteriùs progrediendi, vnde & peccatum plusquàm veniale. Tunc sic. Cùm denuntiatur aliquis, non constat S. Tribunalis iudicibus de voluntate huiusmodi, sed de inhonestis actibus & verbis; neque ex circumstantijs quidquam in eius fauorem conijci potest, quandoquidem denuntians ideò ad actum denuntiationis progreditur, quia in prædictis graue scandalum subijt; ergo meritò ad pronuntiandam contra ipsum sententiam possunt deuenire, vt in casu accidit, de quo agimus.

Deinde. Id quod dicitur de circumstantijs, [Non credendum illius protestationi.] ex quibus constare queat Confessarium voluntatem habere vlteriùs non procedendi, non est ita vt confidenter videtur affirmari, sed falsæ innixum persuasioni. Nam protestatione stante de sincero agendi modo; cui videantur fauere circumstantiæ, stare non rarò potest, vt Confessarij sit deprauata voluntas, eo vtentis artificio ad explorandam pœnitentis voluntatem. Si enim se facilem ostendat, intentum habetur: Si secus, in tuto se iudicat collocatum, vt & bonæ suæ opinioni consulat, & denuntiationis periculum amoliatur. Neque enim solicitationes, nisi in perditissimis nonnullis, ab aperta expostulatione consummatæ turpitudinis solent incipere: & talis illa, cuius sine lenociniorum præmissione dictum S. Iosepho audimus alloquium Genes. 39. Dormi meum. [Genes. 39. D. Ambr.] De qua D. Ambrosius Libro de eôdem Cap. 5. sic locutus: Huius tamen iniuriæ auctor est mulier, sed mulier Ægyptiorum, quæ procaces cum viris solita miscere sermones. Sic ille.

Prætereà, licet animus progrediendi ad [Solis impuris sermonibus casum Inquisitionis committi, sine voluntate vlteriùs procedendi.] consummatam impuritatem desit; si tamen inhonesti sermones misceantur, casus est S. Tribunalis, vt expressè habetur in Constitutione Gregorij XV. ibi: Aut cum eis illicitos & inhonestos sermones seu tractatus habuerint. Quod quidem post declaratam solicitationem appositum. Pro exemplo autem turpium sermonum iuuat rem nusquàm aliàs forsitan auditam, sed auditam tandem, & iudiciali perculsam sententia, protulisse. Si Confessarius scilicet iniungat pœnitenti, vt cùm opus fuerit de partibus genitalibus agi, eas non circumloquendo, vt honestè nominentur, sed vocabilis incomplexis exprimant, quibus à vilissimis & inuerecundis solent explicari, sic enim facilius percipitur quod ad Confessionem adducitur, auribus Confessariorum minimè delicatis. Et quis obsecro, si Sacerdotem, aut Religiosum ita cum femina in loco quantumuis prophano audiret, non graue in eo scandalum pateretur, & in suspicionem veniret insignis impuritatis dictos animos occupantis? Quid ergo dicendum quando in loco Sacro, & ad turpitudinum fœditates detergendas destinato, talia contigerit vsurpari.

D. Paulum ad Ephes. 5. v. 3. & 4. Sic lo [Ex Apostolo probatio.]quentem audimus: Fornicatio autem, & omnis immunditia, aut auaritia, nec nominetur in vobis, sicut decet Sanctos: aut turpitudo, aut stultiloquium, aut scurrilitas &c. Post quæ ita prosequitur: Hoc enim scitote intelligentes, quod omnis fornicator, aut immundus &c. non habet hereditatem in regno Christi & Dei. v. 5. De turpitudine & immunditia verborum fuerat locutus, & statim ad opera progressum facit, & caussas esse æternæ damnationis exponit, cùm de verbis nihil tale protulerit: vt intelligamus & verborum & operum eamdem esse rationem, quia de illis ad ista certus transitus esse solet. Vnde D. Ioannes Chrysostomus homilia 17. in citatam Epistolam sic breuiter huiusmodi consequentiæ caussam videtur reddidisse: Sermones enim rerum sunt viæ. Nolo autem castis auribus parcens alia subiungere, quæ non sine adstantium rubore maximo audiri potuerunt.

Item. Quamuis non numquàm ex pro [Cumulus verbalium aut realium leuitatum, deprauatam ostendere voluntatem.]cessatis aliqua videri leuia possint, cumulus tamen verbalium obscœnitatum, non potest non (vt omittamus actiones) animum turpissimè affectum declarare: vnde & quæ videri venialia aliàs possent, de lethali malitia merito debent haberi suspecta, quidquid Confessarius talis de venialitate proclamet, immò & si se illis adnumeret, de quibus Apocal. 14. v. 4. Hi sunt, qui cum mulieribus non sunt coinquinati. Quod erit vrbanum credere: cum eo tamen stare potest circa inquinamenta mentis vnam ex fatuis esse virginibus, patique circa hæc lamentabiles deceptiones. Et Sanctum Tribunal ex huiusmodi excessibus verosimilem posse captare præsumptionem benè obseruatum & traditum à docto & experto Inquisitore D. Escobar del Corro à Diana adducto citato Resol. 44. Par. 10.

Vbi tamen obijci illud potest; præfata [Obiectio ex solicitatione quando non fit, sed simulatur Confessio, nec in loco ad illam deputato.] quidem locum habere, quando in Sacramenti Pœnitentiæ administratione miscentur, secus quando de illo non agitur, sed in Confessionali aut loco alio, qui non habet specialem ad Sacramentum tale respectum, in quo Confessio simulatur, absurda dicta perpetrantur. Tunc enim quod ex se veniale est, non videtur ad grauioris malitiæ gradum ascendere: id quod probari potest. Primò ratione à Pontificibus reddita, iniuriæ inquam, quæ fit Sacramento, vt vidimus n. 4. Vbi ergo Sacramentum non est, locum habere nequit iniuria. Secundò, Quia ea, quæ committuntur dictis modis aut locis, ex vi Constitutionis Gregorij XV. ad sanctum sunt aduocata Tribunal: illa autem in Hispania recepta non est pro regnis Coronæ subiectis, vt testatur P. Salelles citata Regula 129. adducta attestatione P. Palai Tomo 1. Tract. 4. Puncto 1. cui circa hoc præcipuè adhibendam fidem asserit, quia & qualificatoris & Consultoris munere in Hispania functus: tum quòd affirmet se id audiuisse à Doctore Isidoro de San-Vicente Inquisitore Cæsaraugustano. Et rationem non admissionis, ex eo reddit, quòd in Constitutione præfata pares fiant Episcopi & Inquisitores circa huius criminis cognitionem: cùm tamen Inquisitores Hispaniæ ex aliorum Pontificum concessione sint illius iudices priuatiui. Et licet dicta Constitutio nonnulla addat, ad quæ se potest iurisdictio Inquisitorum extendere, ijs certè sibi non esse opus existimant, quia ante Bullæ prædictæ promulgationem, ad ea probabiliter se iurisdictio eorum extendebat iuxta dicta n. 4.

