Plus est autem quod tradit n. 21. quasi le [Asserta circa idem Auctoris eiusdem. Vbi de officio Resurrectionis.]gitimam illationem ex nescio quo principio de fauoribus ampliandis, scilicet Regularem quemcumque non peccare recitando toto tempore à Pascha vsque ad Pentecostem per Breuiarium Dominicanum, in quo Matutinum est ad instar Matutini Resurrectionis. Quam oblationem quatenus à mortali excusat, ab illa videri pendere quæstione asserit, An satisfaciat præcepto recitandi diuinum Officium, qui de Resurrectione recitat? de qua dictum à se ait 5. parte vbi cum moderatione, à qua modo se præstat alienum. Tractatu enim 2. Casu 6. n. 22. affirmat se ad mortale peccatum non condemnaturum eum, qui à Pascha Resurrectionis vsque ad Aduentum, & à Natiuitate Domini vsque ad Septuagesimam (exceptis Festis solemnioribus) Officium Resurrectionis bis in hebdomada recitaret. Dixerat autem vt certissimum n. 15. peccare illum mortaliter, qui in Quadragesima & hebdomada sancta de Resurrectione recitaret, quia valde dissonum est intentioni Matris Ecclesiæ, quæ tunc Domini nostri Passionem repræsentat, sicut & Aduentu, in quibus dissonaret dicere: Surrexit Dominus vere, Alleluia, quamuis in ea mutatione esset paruitas materiæ. Itaque Auctor cùm priùs tantum admisisset à Pascha vsque ad Pentecostem bis in hebdomada posse sine mortali culpa de Resurrectione recitari, iam id sine limitatione concedit, nullam in eo, sicut neque in temporibus dissonantiam inueniens.

Probat etiam posse sine veniali id stare ex [Sine veniali licere ex priuilegio Minorum.] sententia Dianæ Parte 3. Tract. 2. Resolut. 135. ita tenentis: pro quo & nouiter refert Hieronymum Rodriguez in Compendio qq. regular. Resolut. 24. n. 34. quia cum Miranda in Manuali Tomo 1. Quæst. 37. Arti. 13. resoluit posse Minores, & per consequens alios Regulares extra Conuentum recitare cum Monachis aliarum Religionum per sua Breuiaria virtute concessionis Innocentij IV. Additque non solùm existentem extra Conuentum, sed in illo etiam excusatum à Choro posse per Breuiarium Dominicanum, etiamsi cum alio non recitet, recitare, quia perinde est ac si esset extra Conuentum, & pro recitatione sine socio quælibet minima caussa sufficit, attento priuilegio, vt ille affirmat. Doctior ergo factus laxiores meditatur & prodit illationes.

Sed verò admittendæ illæ non sunt, quia [Illationes dissonæ Ecclesiæ sensui conuelluntur.] communi Ecclesiæ sensui videntur aduersari. Et quidem stante absoluta obligatione conformandi se præcepto Ecclesiæ, quam dictus Auctor admittit, exceptiones dictæ sine vllo prorsus fundamento fiunt, in eo quod attinet ad binam per hebdomadam recitationem. Cur enim bis, & non ter, aut quater? In Quadragesima quidem & Aduentu non licere dicitur ob dissonantiam temporis, & non ratione paruitatis; hæc enim non obstaret. Supponitur enim paruitatem esse in mutatione, quæ tamen aliquando materia esse potest obligationis sub mortali, vt in aquæ gutta admiscenda vino pro sacrificio Missæ. Et ita in præsenti, quandoquidem interuenit notabilis dissonantia, vt in Quadragesima & Aduentu. Tunc sic. Ergo vbi dissonantia non est, vt in temporibus illis, in quibus bina recitatio per hebdomadam licita asseritur, non solùm bina, sed trina, & ampliùs, immò & continuata licebit. Neque enim paruitates vniuntur, vt molem magnam constituant, vt in alijs Officij paruitatibus, ieiunio, & similibus, quæ continuatione dierum non inferunt mortalis peccati reatum.

Deinde quod de dissonantia dicitur parùm [Dissonantiam temporis non bene allegari.] videtur vrgere: nam illa non obstat, dummodò substantia Officij sacri ponatur: sic enim etiam dissonat vt qui Matutinum cum laudibus post horam secundam pomeridianam recitat, dicat: Somno refectis artubus spreto cubili surgimus. Et de nocte recitans Primam, Iam lucis orto sidere & tamen communis sententia est non esse in eo lethale peccatum, quia substantia Officij suam habet integritatem. Item, Post Natiuitatem Domini dissonantia etiam esse videtur quæ & in Aduentu, nam celebritatis illius memoria retinetur vsque ad Purificationem, vnde & Antiphona Alma Redemptoris mater dicitur, quæ ad Aduentum spectat, in cuius initio assumitur; & vers. Post partum Virgo &c. in illius fine.

Prætereà argumentum, quod citatus af [Arguens suo conuincitur argumento.]fert scriptor pro Quadragesima & Aduentu, contra ipsum generaliter militat: sic enim nu. 17. & seqq. citati loci. Nam recitare hoc determinatè Officium est materia grauis, vt accedente præcepto de qualitate Officij possit ad peccatum mortale obligare: in quo nulla esse potest difficultas. Ex fine autem non minus patet, ob disonantiam recitationis, dum memoria Passionis agitur, de mysterio Resurrectionis. Nec dici potest qualitatem Officij non cadere sub præcepto, quia hoc in primis detestatur communis Ecclesiæ vsus, in magis doctis & timoratis viris satis vigens. Et deinde naturale præceptum vrget sancta sanctè & debitè tractandi; vnde & obligatio ab Ecclesiastico præcepto postulata & petita. Tunc sic. Ergo generaliter asserendum est obligationem extare circa Officium & illius qualitatem, vt non liceant exorbitantes illæ mutationes, quandoquidem materia grauis est, & à viris magis doctis recognoscitur, instatque naturale præceptum vt sancta sanctè tractentur: quod non præstant, qui contra Ecclesiasticum præceptum mutationibus præfatis militant, cùm deberent diuinis obsequijs militare.

Tandem doctrina præfati scriptoris gene [Ad priuilegium ineptè prouocari, & sinistra eius interpretatio.]raliter procedit de omnibus, qui ad recitationem diuini tenentur Officij, vt ex eius constat fundamentis: erga superfluè additur id posse Regularem, licet pro illis posteà priuilegium adducatur, quod deseruire tantùm potest intra tempus Paschale, si quidquam potest. Interpretatio autem illa, vt idem sit extra Chorum atque extra Conuentum, omnino voluntaria est, & à concessionis tenore penitus aliena, sicut & à fine concessionis: extra Conuentum enim esse cùm ordinariè contingat propter iter agendum, & in hospitijs soleant Regulares concurrere, eorum est à Pontifice commoditati consultum, vt recitare officium cum socijs possint, & ita per Breuiaria aliarum Religionum: quod quidem dum intra Conuentum existunt secus accidere meridiano est lumine manifestius.

SECTIO V.

Vsus lacticiniorum & ouorum an liceat generaliter Religiosis alicuius virtute priuilegij.

DIctum de hoc Tomo 1. Thesauri Tit. [Bullam circa vsum lacticiniorum vt defendat modernus Auctor.] 5. nu. 265. vbi de priuilegio circa hoc à Leone X. concesso equestri Ordini S. Iacobi, & ostendi non videri certum Bullam concessionis huiusmodi vim pristinam retinere, quia cum Indulto præfato alia multa extant in illa, ex quibus fit non esse Religiosis prædictis necessariam, sicut neque Religionibus alijs communicationem cum illis habentibus: quod & roboratum nu. 257. quia priuilegium tale videtur Cruciatæ intentioni contrarium, ex eo enim fieret minorem futuram pecuniæ collectionem: quæ autem talia sunt, à Commissario reuocantur. Nihilominùs illius vsum admittit P. Ioannes à Cruce Lib. 1. de statu Religionis Cap. 6. Dub. 22. Conclus. 2. excipiens tamen Familiares & Seruitores, quibus etiam fuerat concessum; ij enim beneficio Bullæ non gaudent, quæ Religiosis Mendicantibus fauet, vnde & cum ijs habentibus communicationem. Ex quo P. Ludouicus de Conceptione Parte 2. Examinis veritatis T. m. Tract. 1. Lit. L. verb Lacticinia, n. 6. & seqq. vbi tamquàm probabile id statuit, licet, nu. 8. non videatur communicationem approbare; addens num. 9. in Religionibus quidem non extare talem vsum in Communitate: Sed quis scire valet (ait ille) an in particulari, & à particularibus, vigeat eius vsus? Cùm enim priuilegio vtamur quando volumus, vnde constat quòd Religionibus illo in Communitate non vtentibus, particulares Religiosi, si illis singillatim concessum fuit, illo non vtantur, vel vti non valeant, si adhuc viget, vt suppono? Sic ille.

Sed hoc neutiquàm admittendum, quia [Efficaciter confutatur.] Communitates proptereà vsum vt sibi licitum non admittunt, quia censent prohibitum, vtpotè per Cruciatam reuocatum: Communitates autem non sunt vniuersalia aliqua Platonica, sed Religiosi in particulari eas constituentes: ergo sentiunt illi sibi talem vsum non licere. Prætereà in adductis præfati Scriptoris verbis compugnantia quædam est, & suppositio falsa, quod scilicet priuilegium sit Religionibus concessum, & singillatim etiam particularibus: quod enim Religionibus conceditur, non conceditur singillatim, sed in communi omnibus: ergo nequeunt illo vti vt singillatim concesso, sed vt membra sunt talis Communitatis, sub qua ratione vsus est illicitus, quia Communitati talis non est: ergo neque membris, vt talibus: & aliunde si vt singulares considerentur personæ, priuilegia Bullæ contraria reuocantur, vt ex illius tenore constat. Benè ergo Diana Parte 9. Tract. 8. Resol. 66. post adductos Ioannem à Cruce, & Ioannem Henriquez Sect. 18. Quæst. 9. admonet standum esse Religionum consuetudini, quia in illis numquàm priuilegij dicti vsus extitit, nec se velle pro illo ipsis auctorem esse: quidquid de doctrinis quibusdam sit, de quibus ibi, circa vsum & non vsum priuilegiorum in ordine ad eorum permanentiam aut cessationem, ex quo id hausit citatus Pater, quo suam contendit positionem roborare.

SECTIO VI.

Circa Religionum Communicationem in priuilegijs pro Festorum celebratione & diuini Officij recitatione.

CIrca Primum dictum à Nobis in [Circa Bullam Iulij 3. & priuilegium pro Officij postpositione difficultas.] Thesauro Tom. 2. Tit. 12. num. 116. & 139. & seqq. quod & latè confirmat P. Ludouicus de Conceptione Tomo 2. Tractat. 1. verb. Officium diuinum 1. nec iuuat circa dicta ab ipso nouas mouere quæstiones. Circa Officium tamen diuinum Tractatu eodem. verb. Officium diuinum 2. nu. 19. & 20. cum P. Quintanadueñas ipsi est non admodum operosa contentio. Affirmat ille Tomo 2. Tract. 5. singul. 17. in fine §. 1. concessum à Iulio Tertio Societati priuilegium in Bulla, quæ incipit Sacræ an. 1552. vt quilibet ex Societate, (& non ex alijs Religionibus) etiam sine occupatione, aut alia caussa sibi speciali, possit etiam sine veniali Missæ postponere diuinum Officium, aut manè integrum recitare: quod quia concessum ratione occupationis & caussarum totius Religionis, ad omnes se extendit, quia per accidens est quòd iste particularis hîc & nunc caussam illam non habeat, & ita viros doctissimos sentientes se asserit audijsse. Circa quod citatus Scriptor non esse durum ait, quod de non occupatis dicitur, si vt aliquantulùm probabile admittatur: sed durum ait sibi videri non esse idem dicendum respectu cuiuslibet Religiosi alterius Religionis communicationem habentis, si aliàs sit etiam ad bonum animarum fidelium dicata. Tunc enim communiter loquendo omnes in prædicto officio tanquàm in caussa talis Religionis occupantur, & per accidens erit quòd aliquis de illa non tractet. Cumq́ue Patres Ordinis prædicti Scriptoris specialiter sint admirabili Captiuorum redemptionis officio vt caussæ totius Religionis dicati, & specialiter etiam in aliorum spirituali bono siue mediatè, siue immediatè occupati, & per concessionem Vrbani VIII. priuilegijs etiam Societatis gaudeant (quod & de alijs est simili gaudentibus communicatione dicendum) de hoc, de quo est sermo, consequenter affirmandum.

Pro quo priuilegij tenorem oportet exhi [Priuilegij tenor.]beamus sic se habentem: & nihilominùs vt tu, & Societas huiusmodi quietiùs & deuotiùs in humilitate spiritus, Altissimo gratum præbere possitis famulatum, facultatem & licentiam anteponendi & postponendi Officium diuinum, alias vobis concessam ad hoc, vt tu, & pro tempore existentes Religiosi Societatis huiusmodi ex legitimis & iustis caussis, in quo tuam, & Successorum tuorum Præpositorum Generalium pro tempore existentium, & aliorum, quos ad hoc substitueritis, conscientiam oneramus, Officium ipsum celebrationi Missæ, liberè & absque conscientiæ scrupulo, postponere possitis, auctoritate & tenore prædictis extendimus & ampliamus. Sic ille, cuius [Illius explicatio.] concessio iuxta id tantùm, quod addit, de postponendo Officio celebrationi Missæ, onus illud conscientiæ videtur importare, & non secundùm antepositionem & postpositionem secundùm se sumptam: quod quidem plusquam leuem & sub veniali tantùm obligationem videtur etiam innuere (quia talis loquendi modus non solet, cùm leuis obligatio imponitur, vsurpari) quando id sine legitimis caussis accidit. Est tamen illud satis durum, cùm communis sententia sit id prorsus licere stantibus caussis dictis; etsi non sint, veniale ad summum esse peccatum, quod & non desunt qui negent, existimantes pro Officio priuatim dicendo non esse horas specialiter designatas. Vt ergo stare aliqualis concessio possit, mitiùs accipiendum est quod à Pontifice dicitur, & ita obligationem sub peccato innui, qualecumque illud sit; quod tunc non erit quando iustæ caussæ succurrent: quas quidem & in antepositione & postpositione consequenter videtur requisisse, licet non ita expresserit, his sibi satis visis, de quibus suprà.

Et hoc stante insurgit contra P. Quinta [Difficultas contra P. Quintanam. expedita.]nam difficultas: Nam si stare sine veniali antepositio & postpositio potest, eo ipso quòd quis de Societate sit, licet non occupatus ministerio speciali quia id est per accidens: ergo frustra Pontifex caussas legitimas & iustas requirit, quandoquidem illæ in speciali necessariæ non sunt. Ad quod quidem videtur dicendum, quando virtute priuilegij agitur, quo pacto omnis cessat scrupulus, vt Pontifex attestatur, ita quidem esse: quamuis ex opinione probabili, possit etiam scrupulo semoto procedi; licet timeri venialis culpa frequenter queat, quæ in antepositionibus & postpositionibus admisceri solet, dum solùm de vitanda mortali curatur, & bibuntur sicut aqua veniales. Nec mirum est Societatem, quam Sanctissimus Fundator ad summam voluit puritatem conscientiæ & perfectionem annitti, de leuibus culpis vitandis solicitam, eisdem priuilegio postulato obuiam ire voluisse, viam tutissimam secuturam.

Iam quod ad communicationem priuile [De priuilegij communicatione vbi notandum aliquid pro Societate.]gij attinet, non defuit P. Quintanæ fundamentum ad eam, quam vidimus assertionem, quod citatus scriptor non penitus demolitur. Nam concessio Societati facta circa priuatam recitationem procedit, quandoquidem in ea vsus Chori non extat. At Religiones aliæ tales habent occupationes ex suis institutis, vt cum vsu Chori compatiantur: ergo tales non sunt, vt debeant Societatis occupationibus comparari; & ita cùm Choro debeant assistere, non habet generaliter locum priuata recitatio, quia id non permittitur generaliter loquendo. Quòd si ratione occupationis Religioni propriæ contingat Religiosum priuatim recitare; cùm frequens id non sit, non fuit opus speciali circa hoc priuilegio donari; sed Theologorum receptæ doctrinæ committi. Nihilominùs si Patres Trinitarij Excalceati gaudere [Circa PP. Trinitar.] se eo existimant, gaudeant quidem, eo & maioribus dignissimi. Sed quidem iuxta priuilegij formam, ob rationem à Nobis dudum adductam: vel si P. Quintanam verosimiliter locutum censent, id quod doctus contendit scriptor licebit vt aliquantulùm probabile ipsis amplecti.

SECTIO VII.

Circa Bullam Cruciatæ & an virtute eius possint Religiosi à reseruatis absolui. Et difficultas alia circa durationem.

DIctum de hoc non semel, sed quo [Regulares posse à reseruatis absolui virtute Cruciatæ contendit modernus Auctor.]ties noui aliquid occurrit veritati sæpiùs stabilitæ contrarium, dissimulare non iuuat, ne cedere importunitati ob strepentium videamur. Ex quibus P. Ludouicus de Conceptione Tom. 2. Examinis veritatis Tom. Tract. 1. verb. Bulla Cruciatæ n. 5. ita scribit: Suppono probabilem esse sententiam asserentem posse Regulares virtute Bullæ Cruciatæ, absolui ab omnibus reseruatis toties quoties, etiam renuentibus ipsis Prælatis, & adhuc post Decretum Clementis & Vrbani. Sic docet noster Christophorus (à S. Ioseph) 1. p. pag. 130. à n. 7. vsque ad 17. inclusiuè: qui num. 12. aduertit Doctißimum P. Mendo carpere nostrum Leandrum, quòd leui ductus fundamento hanc sententiam probabilem: & meritò censuit, nam reuera probabilis est. Ego fundamenta Doctißimi P. Mendo referrem, & illis satisfacerem, nisi illa referret noster Doctus Christophorus, & doctißimè illis satisfaceret, quod facit à nu. 15. vsque ad 17. Vnde quantum ad defensionem per N. Leandrum & nostram, quod ille ait à dicto num. 15. vsque ad 17. inclusiuè quantùm ad substantiam solutionis argumentorum Doctißimi P. Mendo libenter admitto, & quantùm ad hoc illi subscribo. Hæc ille citato loco, qui Lit. C. verb. Casus reseruati num. 1. adducit Mag. Candidum asserentem esse probabile per Bullas Cruciatas à successoribus Pontificibus concedendas posse à reseruatis absolui, supponendo non posse viuentibus is, qui secus de concessis ab ipsis declararunt, & etiam Leandrum id negantem, ac improbabile existimantem oppositum, post plures Pontificum declarationes, quas refert: addentem tamen se non renuere illud esse probabile concedere, eo quòd Pontifici sit circa hoc à Commissario Generali de ordine & mandato Regis Nostri Philippi Quarti supplicatum, & de responsione non constet. Ex quo infert idem debere illum de sententia Mag. Candidi propter simile fundamentum affirmare: siquidem responsum Pontificis ad declarationes omnes se extendere debet, si ad supplicationem attendatur, sic concludens: Ego in hac re nihil pro nunc dico, alibi dicturus. Sic ille, apertè innuens nihil à se circa hoc dictum; cùm ex adductis manifestum habeatur quid ipse circa illud fuerit arbitratus, stabilita cum suis Leandro & Christophoro probabilitate.

Sed quidem nihil præfatis caussam isto [Eius fundamenta, & speciale ex supplicatione Pontifici facta, conuelluntur.]rum Scriptorum promouet dum supplicationi tantùm insistitur, de qua à Nobis sufficienter dictum. Et certè cùm fundamentum adeô debile sit, vt demus ratione illius probabilitatem aliquam haberi, negari nequit quin sit illa satis exigua, & ita minimè laudabilis eorum conatus, qui in re momenti tanti minus timoratis conscientijs student periculosum patrocinium exhibere, clamante Pontifice confessiones ita factas nullius fuisse valoris, vnde & de futuris satis verosimilis potest esse formido. Declarauit quidem Pontifex vsum Bullæ quoad effectum dictum Religiosis non licere. Supplicatum est. Rogo nunc, an supplicatione huiusmodi posita factum sit vt Pontifex non declarauerit? Hoc quidem nec per Dei potentiam stare potest, cùm manifestam inuoluat contradictionem. Ergo & modò etiam stat illum declarare. Euidens est consequentia. Atqui stante declaratione non vsus licitus: ergo supplicatio non tollit declarationis effectum. Nec solùm declarauit de suis concessionibus, sed generaliter & perpetuò valitura Constitutione, vnde & de successorum concessionibus, quæ simili tenore procedent, & ipsi nihil contrarium insinuant, cùm sciant sic esse declaratum; quo pacto Iuris Canonici dispositiones procedunt, & quod ab vno est constitutum aut declaratum Pontifice, pro regula habetur, dum nihil Successor censet innouandum.

Si dicas. Ergo frustranea & inutilis extitit [Obiectio ex frustranea supplicatione disiecta.] supplicatio, quandoquidem ea non obstante persistit declaratio, & ita iuxta illam obligatio. Respondeo plures esse Principum supplicationes, quæ optato fundantur effectu, nec tamen censentur inutiles, quia saltim deseruiunt ad ostensionem pij alicuius ergo eos, de quibus tractatur, affectus. Pro Conceptionis Virgineæ puritate quid non actum à nostris Regibus, vt ab Apostolica Sede inter veritates Canonicas poneretur? Pro multorum Dei seruorum sanctitate illustrium similiter supplicatum, & ab ipsis, & ab alijs, nec tamen obtenta. Sic & ritus sublimior pro Sanctis aliquibus postulatus, nec tamen concessus. Neque enim Principum preces apud Romanum Pontificem paratam secum executionem ferunt; cùm contingere frequenter possit non omnia illos circa postulata dispicere, quæ suprema Petri Sedens in Cathedra pro maiore sibi luce cœlitus promissa deprehendit. Et de Bulla ipsa Cruciata loquendo, eam Pius V. noluit concedere, an. 1571. immò intentionem expressit suam omnes præcedentes concessiones reuocandi, vt apud Auctores de hoc agentes videre est, ex quibus P. Mendus Disput. 2. nu. 39.

Restat difficultas alia, de qua & Nos Par [Pesse absolui à reseruatis virtute Bullæ post finitum publicationis tempus vt probet modernus Scriptor.]te 2. Sect. 15. an scilicet qui virtute Cruciatæ non est absolutus à casibus reseruatis Pontifici, transacto publicationis tempore possit adsolui. Circa quod P. Ludouicus de Conceptione Tomo 2. Tractat. 1. verb. Casus reseruari. Illatione 2. censet id esse probabile adducens Nauarrum, Trullench, & Leandrum, qui id non iudicat improbabile, probansque ex eo quòd gratia semel facta durat donec reuocetur, vel suspendatur Cap. Si super gratia, de officio deleg. in 6. & etiam ex eo quòd licet gratia prædictarum Bullarum suspendatur, sublata tamen suspensione per illius acceptionem, tam efficax remanet ac ante illam, argumento Cap. Pastoralis, de caussa possess. & propriet. Item Illatione 3. ex sententia, quam P. Quintanad. asserit non esse probabilitate destitutam Tomo 2. Tract. 4. Singul. 2. & 3. eam comprobans, & argumentis oppositæ respondens, iuxta quam potest qui Bullam accepit, absolui ab omnibus casibus Pontifici reseruatis pluribus absolutionibus, si videlicet nunc in vnum, nunc in alium, & ita in omnes incurrerit, quotquot illi sunt, quandoquidem Bulla ad omnes confert facultatem, & ad vnicam absolutionem eius beneficium non arctatur, vnde vti fauor ampliandus est, iuxta receptam Iuris regulam, & communem doctrinam circa Bullæ concessiones, de quo & Nos Titulo 5. nu. 324.

Sed hæc satis debilia sunt. Quod enim ad [Eius fundamenta penitus conuellantur.] Auctores attinet, dictum citato loco quàm parùm conferant, sicut & quod de suspensione dicitur, cùm constet Bullam finito anno non suspendi, sed finiri penitus, ac si numquàm extitisset, vt ibidem ostensum. Neque ampliùs vrget quod de gratia dicitur: axioma enim illud de duratione tunc locum habet, cùm aliàs de concedentis non constat voluntate, vt in præsenti accidit, & verba à Nobis exhibita, ac satis obuia ma [Tenor Bulla.]nifestant: Quòd expirante anno omnes prædictæ facultates, & gratiæ, & indulta expirent. Iam quod ad opinionem de repetita absolutione attinet, non plus momenti habet: vt enim demus illam esse probabilem, omnes absolutiones illæ intra annum publicationis exercentur, & ita non expirante anno: vnde inefficacissima est illatio ex vno ad aliud, & quæ viro docto minùs digna videatur.

Et prædicta quidem sententia, pro cuius [Intra tempus publicationis num queant stare plures absolutiones.] probabilitate militat P. Quintanad. est quidem satis difficilis, stante Bullæ tenore de vnica absolutione, dum dicitur Semel in vita: & declaratio prædictæ clausulæ non sine violentia consistit, Semel ab omnibus, id est à singulis semel tantum, licet plures sint Confessiones. Contra quod esse videtur: Nam cùm credibile non sit accessurum aliquem ad Confessionem, qui in omnes in Bulla Cœnæ reseruatos inciderit, sensus nequit esse, vt semel ab omnibus absolui queat: ergo legitimus sensus de absolutione aliquorum esse debet, & de ijs dicitur Semel in Vita: ergo concessio nequit ad omnes extendi. Deinde ex tali explicatione sequi videtur posse aliquem à crimine aliquo ex reseruatis plusquàm semel absolui. Ponamus enim absolutum fuisse semel ab illo, & post absolutionem in illud recidisse. Ponamus etiam incidisse in aliud, à quo absolutus non fuit. Respectu huius habet ius ad absolutionem: atqui absolui nequit, nisi à priori illo pariter absoluatur: ergo iam ab illo potest plusquàm semel absolui. Si dicas absolui non posse ab illo secundo ratione impedimenti, quod oritur ex crimine alio repetito. Contra est: Nam explicatio præfata proptereà admittenda dicitur, quia fauorabilis est: ergo & quod intendimus, quia fauorabile etiam est, & non penitus contrarium verbis Bullæ, vt scilicet possit absolui à casu quolibet, non obstante alio, à quo iam semel fuit absolutus, vt ab eo comitanter, & ratione alterius tantùm absoluatur. Neque enim videtur obligandus ad alterius Bullæ sumptionem pro absolutione eius, à quo non est absolutus, iuxta sententiam prædictam philosophando: quod cùm dici nequeat, neque illud profectò, ex quo videtur inferri. Fauores ergo iuxta concessionis tenorem accipiendi sunt, & præsertim in rebus momenti tanti, vbi animarum grauissimum potest esse discrimen vt superiùs etiam admonuimus.

Circa Moderni Scriptoris Asserta nonnulla.

PRodijt nouiter recusus Remigius, circa [Remigius vt sit neganti sententiæ circa Regularium absolutionem contrarius.] cuius discursus dictum à Nobis citato Tit. 5. nu. 325. & seqq. Insurgit autem recentiori editione Tract. 5. Cap. 5. §. 4. post n. 4. verb. Aduertentia contra P. Mendum, in quem sine nominis expressione iam calamum strinxerat improbabilitatem sententiæ affirmantis ingenuè protestatum, & efficaciter demonstrantem. Nihil autem considerationis alicuius addit, quod non sit à Nobis efficaciter improbatum, præter nonnullos Auctores, inter quos P. Ouiedum, qui eius opus [Approbatio P. Ouiedi nil confert.] ex commissione Vicarij Matritensis approbauit. Sed quidem ex approbatione huiusmodi nequit solidum firmamentum euinci: vt enim scribit Petrus Marchantius in Tribunali Sacrament. [P. Marchantius.] Tract. 5. Tit. 5. Quæst. 5. Neque prælum, neque impreßio, aut etiam censura euulgari permittens librum, dat auctoritatem opinionibus singulis, aut Auctorum sententijs, quæ in libris reperiuntur: neque liber ipse, eo quòd approbatus est, indicat omnes opiniones probatas: Sed sufficit quòd liber, seu Auctor nil contra fidem, aut bonos mores apertè doceat, aut apertos errores seminet. In tantùm verò eorum opiniones existimandæ sunt, in quantùm rationes sunt legi conformes, & non plus. Sic ille, cui Diana Parte 9. Tract. 7. Resolut. 60. ait se libenter adhærere. Et quidem in prioribus editionibus nonnulla ab Auctore prædicto aut asserta, aut vti probabilia proposita, quæ tamen ab Alexandro VII. proscripta videmus, quæ neque credendus est P. Ouiedus vt verè talia approbasse. Quòd si reuera sententiam dictam probauit, laudo illum, sed in hoc non laudo, qui contra Magistros suos, egregia Theologiæ lumina non est veritus pronuntiare.

Sententiæ penitus proscriptæ in prioribus [Proscriptæ sententiæ apud Remigium.] extantes Editionibus sunt sequentes. Tract. 3. Cap. 4. §. 6. n. 1. & 3. circa ieiunij obligationem, dum ab ea generaliter eximit Officiales, & itinerantem per vnum diem, quam ex Ortizio proponit, nec reijcit. Tractatu eodem. Cap. 2. §. 2. n. 8. in fine circa obligationem confitendi in sacerdote quàm primùm possit, qui ex defectu Confessarij non præmissa Confessione celebrauit, asserit non esse ex præcepto, sed consilium datum à Concilio Tridentino. Tract. 3. Cap. 1. nu. 7. probabile esse per Confessionem voluntariè inualidam satisfieri præcepto. Tract. 5. Cap. 4. §. 7. circa stipendia pro Missis aliqua. Ibidem Cap. 5. §. 4. n. 10. Regulares posse absoluere à reseruatis Episcopis. Item. §. 18. nu. 1. posse per alium impositam à Confessario satisfactionem impleri. Tract. 7. Cap. 2. Indulgentias Regularium modò etiam persistere à Paulo V. reuocatas. Et hæc quidem non est etiam credendus P. Ouiedus approbasse.

Quod ad fundamenta alia spectat, nihil [Eius fundamenta debilia, & pugnantia assertorum.] profectò est, quod nouum robur adijciat, & non sit à Nobis penitus infirmatum, aut potiùs minimè firmum ostensum. Si illud tantùm addamus, in præfati scriptoris assertis compugnantiam apparere. Ait enim vers. Antes era probable, supplicatum à Rege Nostro pro suspensione Constitutionis Vrbani, vnius testis auctoritate, de quo dictum aliàs. Et in vers. Y esto no arguye inconstancia, scilicet in Vrbano hodie concedente, quod nuper seriò, grauiter, & strictissimè prohibuerat, vti rem Religiosæ obseruantiæ penitus aduersantem: Pergit autem sic locutus: Dejando lugar à que los subditos goçen en particular, & in foro conscientiæ del priuilegio de la Bulla, y los Prelados del fauor de su Buleto, para el fuero exterior, y ampliacion de su autoridad. Sic ille: iuxta quæ per supplicationem suspensa est Constitutionis auctoritas, & aliàs suo manet in robore quoad forum exterius; cùm tamen absolutè supplicatum asseratur. Et quidem negotium præsens totum ad forum conscientiæ pertinet: quod si concedit Bulla, quidquid ad forum externum concedere dicitur, nihil profectò est. Quòd si reuera in foro externo eorum consistit auctoritas, cùm ad forum internum illa tendat, iubere poterunt ne quis Bulla quoad reseruatos vtatur, & denegare Confessarijs absoluendi facultatem, & ij tenebuntur iubentibus obedire. Rogo insuper, cùm in caussa præsenti & forum internum & externum sit, an pro vtrôque sit facta supplicatio, an pro interno tantùm? Si primum dicatur, contra id stat obiecta nuper instantia, & compugnantia dictorum. Si secundum: vnde hoc constat? Nam qui adducitur testis, de supplicatione tantùm perhibuit testimonium. Res ergo ista sub magna confusione relinquitur, vt ex eo euidenter inferamus debilissimum esse, quo sententia præfata roborare se nititur, fundamentum.

Circa celebrationem in Oratorio casus peculiaris.

COncedit illam Bulla, sed præcedenti [Approbatione finita, in Oratorio posse virtutè] Ordinarij approbatione: potest autem accidere vt approbatio pro determinato tempore sit impensa; & tunc insurgit difficultas, An transacto approbationis tempore possit nihilominùs in [Bullæ celebrari, vt probet modernus Auctor.] eo virtute Cruciatæ celebrari? Ad quod affirmatiuè respondet P. Ludouicus de Conceptione Tomo 2. Tract. 1. Lit. O. verb. Oratorium pag. 325. & probat Primò, quia non deperditur idoneitas per hoc quod Ordinarij licentia finiatur. Secundò, à simili ex approbatione ad Confessiones, qua stante, etiamsi ita approbatus aliam licentiam non habeat, est per Bullam eligibilis, iuxta valde probabilem sententiam. Tertiò, quia beneficium Principis, quale est Bulla, latè interpretandum est, ita vt numquàm priuetur effectu: quo tamen careret, si semper Ordinarij esset licentia necessaria, nihilque extra Interdicti tempus concederet, vt patet.

Verùm resolutio hæc satis videtur diffici [Difficile id ostenditur fundamentis infirmatis.]lis; & quæ pro ea afferuntur, nullius momenti sunt. Primum quidem, quia licet idoneitas, deest tamen approbatio illius, quæ est apertè requisita. Quemadmodùm electus ab aliquo Parocho vt sibi assistat Vicarius tempore Quadragesimæ, eo transacto cessat administrandi facultas, & tamen idoneitas perseuerat. Secundum item, quia approbatus ad Confessiones, sine limitatione censetur approbatus, & hîc & nunc cùm illas audit, approbatus est, & licentiam probabiliter habet, quod secus accidit in casu nostro. Sicut & Tertium, fauores enim ita locum habere debent, vt concessionis forma seruetur, qualis est in præsenti approbatio. Immeritò autem dicitur nihil prædicta concessione haberi, nisi quod ad Interdictum attinet, quia reuera stante approbatione, quæ numquàm negari solet, satis plura priuilegium tale complectitur. Et quidem si ratio dicta alicuius esset momenti, ex ea sequeretur etiam sine approbatione posse in Oratorio celebrari, hoc enim verba illa indicant: Si semper necessaria esset Ordinarij licentia ad celebrandum &c.

Deinde arguo manifesta ratione: Nam [Euidens contra eamdem discursus.] ad celebrandum est necessaria Ordinarij approbatio: hæc non extat in casu nostro: ergo nequit celebrari. Discursus est euidens: Neque enim dici potest stare idoneitatem, nam idoneitas non est approbatio, sed illius fundamentum; quòd autem præcesserit, non est modò esse, & perinde est ac si numquàm fuisset, vt exemplo Vicarij ostensum, pro quo & plura alia possent afferri: Prætereà Pontifices in huiusmodi concessione in nullo volunt Ordinariorum iuri & auctoritati detrahi, cùm facile esset ipsi talem approbationem Commissarijs delegare: atqui in casu præsenti idem accideret ac si celebratio in Oratorio contingeret ab eo nullatenus approbato: nihil enim de illius licentia & auctoritate curatur, occasionesque non leuium contentionum suscitantur.

