Reprobat autem Scriptor idem senten [Circa celebrationem negata iniustè approbatione.]tiam Dianæ Parte 5. Tract. 10. Resolut. 76. & Philippi à Cruce apud eumdem Disput. 1. in Bullam Dub. 1. nu. 4. asserentium, si Ordinarius, stante idoneitate loci, renuat approbare illum, posse in eo celebrari. Et cum Lit. I. verb. Iurisdictio vel licentia n. 11. sibi opponat posse absolui à reseruatis eum, pro quo Prælatus iniustè licentiam denegauerit, respondet diuersam esse rationem, quia ibi præsumitur licentia Pontificis, cùm de animæ agatur salute, secus in casu præsenti ad forum externum pertinente, & ex quo nequit damnum aliquod oriri. Et est quidem satis verosimilis resolutio, pro qua comprobanda adduci potest sententia ab Alexandro VII. proscripta de Religioso absoluente sine Ordinarij approbatione iniustè denegata; quia etiamsi iniustè denegetur, reuerà non est, nec vult Pontifex iudicium circa hoc ei relinqui, qui facilè poterit iniuriam reputare, quæ verè talis non sit: quod & casui nostro venit pariformiter adaptandum. Ex eo autem quod circa discrimen adducitur inter casus dictos, eo quòd in vno de salute animæ agatur, non in alio, est vnde redargui Auctor possit: nam ille vt probet transacto licentiæ tempore posse in Oratorio celebrari, adducit simile ex Confessarij approbatione: atqui hoc ad animarum salutem confert, & negotium conscientiæ agitur: ergo vel pro casu illo id locum non habet; vel si habet, ad casum etiam alium potest, quod de licentia pro reseruatis dicebatur, applicari.

Sed quidem siue applicari, aut non appli [Sententias quasdam proscriptas apud modernum Auctorem occurrere.]cari queat, resolutio prædicta ex eo non pendet, & negatiua pars videtur penitus præferenda, quia & solidum habet fundamentum, neque litibus operantes exponuntur. Vbi & addendum apud præfatum Scriptorem pro coronide concertationis cum Auctore præfato, apud illum Tomo 1. & 2. plures sententias occurrere ab Alexandro VII. proscriptas, circa quod videndus ille Tomo 2. in principio §. Aduertentiæ ad lectorem, vbi ingenua retractatione præmissa, cursum lectori putat se inoffensum relinquere. Sed quia ad eius notitiam Propositiones proscriptionis secundæ non deuenerant, cautè circa illas legendus est, in quibus est illa nu. 36. posse Regulares in foro conscientiæ vti suis priuilegijs, quæ expressè à Concilio Tridentino reuocata sint, quam habet ille Tractat. 1. [Quamdam Societati perperam attributam.] §. 1. nu. 9. alios pro ipsa adducens, in quibus & Compendium Societatis Iesv verb. Concilium Trident. §. 3. vbi quidem concessio habetur Pij V. pro Minoribus, quibuscum communicare Societas potest: sed quia viuæ vocis Oraculum, illius vsus iam non licet, neque Societas iam diu illum vti licitum vsurpauit, & ita pro eo Pontificia censura minimè ipsi necessaria fuit, studio semper peculiari Pontificias etiam insinuationes amplexata.

SECTIO VIII.

De potestate Indicorum Episcoporum ad dispensandum in gradibus prohibitis pro foro externo.

DIctum de hoc in Thesauro Tit. 12. Cap. 14. & præsertim nu. 386. 391. & seqq. sed oportet vt rem momenti tanti, de qua & nuper orta est quæstio, ampliùs & explicemus & roboremus.

Dico ergo posse Episcopos in gradibus dispen [Assertio affirmans posse Episcopos in foro externo pro gradu etiam primo dispensare.]sare, qui non sunt iure diuino prohibiti, qualis non est affinitas etiam licita in primo gradu transuersali, de quo in speciali nuper agebatur, & ita vt quis mortua vxore cum eius sorore contrahit: aut mulier demortuo marito, cum eius fratre. Id probatur ex concessione Pij IV. & V. Greg. XIII. & Pauli V. de qua citato Tit. 12. nu. 382. & 391. Societati impensa. Sic enim illa: In partibus qui [Priuilegium Societatis.]dem, vbi locorum Ordinarij de facili adiri possunt, in foro conscientiæ tantùm, sed perpetuo. Quando ergo Ordinarij adiri non possunt, non solùm in foro conscientiæ perpetuò dispensare possunt, sed etiam in externo: quod benè obseruauit P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 6. nu. 10. Supponitur autem apertè Ordinarios tali facultate gaudere, cùm dicatur de facili adiri non posse, pro dispensatione inquam cum dicta amplitudine, non excluso primo gradu, qui, vt constat, in affinitate non est iure diuino prohibitus: Si enim illa carerent, ad quid opus esset, de facili aut difficili aditione inseruisse sermonem? Vnde si superata difficultate adeantur, poterunt proculdubio in externo foro dispensare: neque enim minor in illis debet censeri facultas, vt ex priuilegij tenore videtur manifestum.

Sed contra insurgit non leuis difficultas [Difficultas ex limitatione pro viginti annis.] ex eo quòd Ordinariorum facultas pro foro externo, & consequenter Religiosorum ad viginti sit annos coarctata, vnde ijs elapsis videtur necessariò finienda. In Religiosis quidem, quia conceditur cum respectu ad Ordinarios illam habentibus, siue de facili adiri, siue difficilè adiri non possint. In Ordinarijs autem, quia expressè pro eisdem designatione præfati temporis limitatur. Vnde si concessio superueniens gradum aliquem excipiat, dispensari in illo non poterit, quia talis dispensatio numquàm vt perpetua concessa est, sicut est ea, quæ pro foro interno, cui non obest sequens à Pontificibus addita limitatio.

Ad quod quidem responderi potest constare [Illius enodatio.] ex tenore priuilegij posse Religiosos Societatis, quando difficilis est aditus ad Ordinarios in vtrôque foro cum amplitudine dicta dispensare, & consequenter Ordinarios ipsos, iuxta nuper dicta. Et ad hoc referendum quod in fine priuilegij dicitur verbis illis: In reliquis autem Prouincijs Ordinariorum præsentia destitutis, vel ab eis non minùs ducentis millibus passuum remotis, ijdem Presbyteri per se in vtroque foro possunt in prædictis dispensare. Vbi viginti annorum spatium non assignatur. Hoc ergo quod in locis prædictis possunt, & perpetuum est, consequenter dicendum est posse, cùm Ordinarij de facili adiri possunt, & ordinarios cum ipsis ex vi perpetuæ concessionis, sic enim ex priuilegij tenore deducitur, aliàs locum habere non poterit cum amplitudine, quam continet. Quod ergo de viginti annis dicitur ita accipiendum est, vt spatium illud designatum sit, quia citati Pontifices post concessionem pro illo spatio aliam & aliam similes incessabili successione futuram esse sibi persuasum habuerunt, vt reuerà accidit. Vel quia ad Sedem Apostolicam voluerunt haberi recursum; licet non cum eo rigore, vt si fortè aliquando concessionis successio deficeret, dispensare Ordinarij minimè præualerent, & cum ipsis Religiosi Societatis.

Si dicas id quod Pontifices in concessione [Obiectioni cuidam occurritur, conformitate Pontificiarum concessionum ostensa.] futurum sibi persuaserunt, de futura scilicet succedentium Pontificum simili concessione, non ita euenisse, quandoquidem illi primum gradum exceperunt. Responderi potest id non obstare, quia licet gradum prædictum videantur excipere, virtualiter tamen illum concedunt, dum concessionem præcedentem non reuocant, quam habuerunt & habent omninò perspectam, vt ostendimus citato Thesauri loco n. 387. neque conuenientiam abnuere penitus potuerunt, pro quo Pauli V. succurrit auctoritas, qui cùm Pontificatus sui anno 5. die inquam 11. Februarij 1610. concessionem cum exceptione primi gradus porrexisset; posteà anno 9. die 16. Maij 1614. limitationem, rei conuenientia recognita, censuit auferendam, & abstulit, pro pusillorum istorum promouenda salute ampliùs liberalis, quæ multoties sine subsidijs huiusmodi irreparabiliter periclitatur; cui damno attendendum accuratissimè ex sacris habemus Canonibus manifestum: pro quo Dom. Felicianus à Vega in Relectionibus Canonicis pag. 196. n. 168. & ita Pontifices omnes in suis concessionibus ab hac mente alienos minimè suspicari debemus, licet non omnes quod ad gradus attinet omninò exprimendum fuerint arbitrati. Et quod limitatio addita ampliori concessioni non obstet ostensum etiam à Nobis præfato Thesauri loco n. 388.

Præter concessiones autem dictas, quibus [Concessiones aliæ pro eodem.] præsertim insistendum, vt admonui citato loco Thesauri nu. 393. sunt aliæ Adriani VI. & Pij V. de quibus ibidem, neque limitantes gradus, neque cum restrictione fori procedentes. Illa etiam, quæ Parte 6. nu. 311. & seqq. adducta sunt ad forum externum possunt extendi, licet Doctores ibi adducti de interno tantùm videantur locuti, licet non ita expressè omnes, quorum rationes generaliùs procedunt, & hoc, aut nihil euincunt; cùm de Indis præsertim loquamur, pro quibus & distantia, & paupertas militant, nec non periculum animarum, de quo nuper, hoc remedio propulsandum. Pro quo sunt verba Pij V. à Nobis data citato n. 393. & hîc vtiliter exhibenda; sic enim ait: Nos saluti animarum consulere volentes, & considerantes quàm difficile sit ac longum ex tam remotis Orbis terrarum partibus ab Apostolica Sede huiusmodi absolutiones & dispensationes petere, facultatem eam duximus concedendam, sicut ex alijs nostris Litteris intelliges. Sic ille, qui de casu, in quo sumus, loquebatur, & ad multa alia concessionis illius ratio cum moderatione tamen debita, & prudenti consilio deriuanda.

Circa dispensationem in gradibus Matrimonio obstantibus Casus peculiaris.

VOlebat Indus cum ea contrahere, qua turpiter vsus diu fuerat, genita ex ipsa prole: prodijt autem Indus alter auditis monitionibus, & testatus est illum cum sorore eius, cui copulari per matrimonium cupiebat, carnali fuisse contrectatione commixtum: quod tamen negauit illa clamans id ab eo fuisse malitiosè confictum, vt sororis matrimonium impediret: quo audito Parochus vlteriùs procedere recusauit, & volentem contrahere hortatus est, vt dispensationem postularet, quod & fecit, eamque est à Capitulo Sede vacante consecutus. Et Parochus [Vnum testem sufficere ad impediendum matrimonium.] quidem vt in eo non procederet, fundari in receptissima sententia potuit, in qua nullus discrepat, vt testatur P. Thomas Sancius Lib. 1. de Matrimonio Disput. 71. num. 1. scilicet vnum testem sufficere ad impediendum matrimonium de impedimento testantem, vt habetur expressum in Cap. Super eo el. 2. de testibus. & attestat. & Cap. Prætereà el. 2. de sponsalib.

Sed aliunde nullum fuisse in exteriori [Id tamen in Indis locum non habere ob personæ vilitatem.] foro impedimentum ex testimonio tali, & ita neque necessariam dispensationem, ex eo ostendi potest, quod tenet Panormitanus in Cap. Prætere à citato. in fine. & Cap. Cum tu eod. tit. nu. 7. quem citatus Pater sequitur nu. 12. & P. Palaus Parte 5. Tract. 28. Disput. 1. Puncto 32. cum alijs testem scilicet honestam & non vilem debere esse personam ad effectum dictum: Indi autem viles personæ sunt, & quantùm eorum vacillet testimonium à Nobis dictum in Thesauro Tit. 15. nu. 28. & seqq. Et quidem vni non creditur ad præfatum impedimentum, si denuntiator sit, nisi probet de fama, vt citati tenent, prior n. 9. & alter n. 4. qui ex incuria typographi prætermissus, & etiam P. Gaspar Hurtadus de Matrimonio Disp. 2. Difficult. 19. quod proptereà videtur sic disposi [Notanda pro denuntiante doctrina.]tum, quia denuntiator, sicut & accusator, ad pœnam tendunt, & ita pro inordinato aliquo affectu potest esse suspicio, & ideò solet iuramentum de calumnia præmitti. Cùm ergo in casu nostro tale aliquid timeri possit ex nota Indorum ad mentiendum, etiam cùm iurati deponunt, pronitate, meritò debet testis vnicus vt exigui valde momenti repelli. Licet autem P. Sancius citato loco ita sentiat, vt vidimus, contrarium affirmat n. 4. videatur ille, & cui per otium licuerit præfata dicta componat.

Iuxta quæ visum in prædicto casu fuit [Dispensatio ad cautelam, vt potuit esse conueniens.] Indos contrahere volentes non eguisse dispensatione, illam tamen ad cautelam posse concedi. Si enim reuerà affinitas interuenit, dispensari in illa potuit, & id quidem faciliùs, quàm in casu, de quo superiùs, cùm illicita fuerit, & occulta, pro qua apertiùs concessio Pontificia suffragatur. Si autem non extitit, cùm ratione testificationis dictæ posset existimari impedimentum extare, ad id se potest priuilegium extendi. Quod notandum etiam pro casu, in quo testis idoneus de impedimento testaretur, sed malitiosè aut inconsideratè: quo euentu impedimentum extaret, & nihilominùs in eo posset dispensari, quia non est tale, ob quod sit matrimonium iure diuino prohibitum. Itaque sicut dispensari in vero potest, ita & in præsumpto.

In eo autem esse difficultas potest, quod [Difficultati occurritur cum doctrina vtili.] contrahere volentes, de quibus suprà, dispensationem pro contracta affinitate minimè petierunt, quam & vir negauit; & forsitan quod testis protulit verum fuit; & tunc dispensatio non videtur illis prodesse potuisse. Ad quod responderi potest dispensationem effectum potuisse sortiri, ideò enim ad cautelam data, quia affinitas reipsa esse potuit, & attenta Indorum fragilitate & inconsiderantia, non omnino improbabilis esse suspicio circa illam. Indus autem petens dispensationem ad reticendam turpitudinem suam moueri potuit, ne sororem futuræ coniugis infamaret, & fateretur id, quod ipsa negabat. Vbi si rursus obijciatur, cùm dispensatio pro affinitate postulata non fuerit, de ipsius dispensationis conuenientia consequenter non fuisse curatum, circa quod dispensantium conscientiæ à Pontificibus onerantur, vnde nec censendi videntur taliter dispensari voluisse. Dici potest reuera conuenientiam extitisse, & fuisse etiam exploratam, ob rationes, de quibus suprà diuturni pellicatus, & prolis genitæ. Et ita dispensatio omnem est euentum complexa, quidquid de inscitia postulantium fuerit. Quibus addendum dispensationem posse non petenti concedi. Et prætereà in casu præsenti reticentiam non obstasse, quia etiamsi dispensationem postulans impedimentum fateretur, ipsi ea fuisset similiter attributa.

SECTIO IX.

De electa iterùm Abbatissa triennio suæ administrationis expleto.

SIc factum nuper, habita ante electio [Casus propositus.]nem seria consultatione, Capitulo Sede Metropolitana vacante, à quo electio confirmata. Et ritè quidem, vt arbitror, quod ad valorem illius spectat. An rectè, conuenienter inquam, pro quo multa oportet attendi, ipsi viderint, qui negotium promouerunt, & iuxta beneplacitum consummarunt, de quo mihi nec libet, nee licet iudicare. Quia verò res doctrinali & vtili, breui tamen potest discussione tractari, sic exequi non grauabor.

Et posse illam stare affirmant plurimi, ex qui [Qui faueam Auctores.]bus Ascanius Tamburinus de Iure Abbatissarum. Disput. 30. Quæsito. 1. n. 12. Barbosa de Iure Ecclesiastico, Tomo 1. Cap. 45. n. 35. Fr. Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regular. q. 16. arti. 2. & 3. & Tomo 3. Summæ Cap. 3. nu. 6. dicens id esse valde exploratum. Lezana in Summa Regular. verb. Abbatissa, nu. 13. Castellinus de electione Canonica Cap. 17. num. 9. Miranda in Manuali Prælatorum, Tractatu de Sacris Monialibus, Quæst. 7. Arti. 4. Conclus. 2. P. Pellizarius Tomo 2. Tract. 10. Cap. 10. nu. 113. & iuxta eo loco dicta accipiendum est quod habet Cap. 7. n. 46. Ratio est quia talis electio non inuenitur Iure prohibita, aut Pontificio aliquo Decreto, neque ex se in ea inconueniens aliquod admiscetur, propter quod debeat ex rei natura illicita reputari.

Neque obstat quod apud Barbosam ha [Non obstare, quod ex Declaratione quadam S. Congregationis Cardinalium adduci potest.]betur in Summa Apostolicarum decisionum, Cap. 5. n. 6. vbi ita scribit: Abbatissæ seu Priorissæ expleto Officiorum suorum triennio, non eligendæ denuò ad eadem Officia, absque Sedis Apostolicæ, aut Sacræ Congregationis licentia. Sacra Congregatio Rituum referentibus Aldano in Compendio Canonicarum resolut. lib. 2. tit. 11. n. 4. & Ioanne Maria Nouario d. verb. Abbatissa, n. 7. Non inquam obstat, quia declaratio talis non habetur authentica. Et quidem cùm S. Congregationis Rituum esse dicatur, ex eo ampliùs videtur ipsius auctoritas vacillare: hæc enim S. Congregatio circa caussas huiusmodi non versatur, sed quæ Episcoporum est ac Regularium, & vt talis profertur à Nouario; sed intelligendus de Monialibus intra Italiam & Siciliam, ex Constitutione. 80. Gregorij XIII. apud Cherubinum, de qua idem Barbosa num. 2. Potuit autem ex eo ortum habuisse deceptio, quod apud Nouarium, quem etiam refert Lezana suprà n. 12. habeatur S. Congregationem declarasse Constitutionem dictam Moniales omnes comprehendere, etiam Ierosolymitanas, Ordinis scilicet S. Ioannis, & ita esse in viridi obseruantia: quod tamen iuxta terminos Constitutionis accipiendum, omnes scilicet Moniales locorum, de quibus ibi, præfata Constitutione teneri. Vnde cùm apud prædictum Lezanam sic extat cum vniuersali illa attestatione; ipse tamen nu. 13. sequenti. de existentibus extra Italiam aliter censet iudicandum dicens seruandas peculiares Religionum Constitutiones, & iura, & specialiter Religiosas S. Claræ pro quibus extat Sixti V. & Pauli V. prohibitio, apud Portel verb. Abbatissa nu. 4. & alios ex citatis.

Circa suffragiorum autem numerum, [Omnia vota requiri vnde probari videatur.] quæ debent in tali electione concurrere, videri posset omnia quidem esse necessaria, iuxta id, quod habet citatus Barbosa in Votis decisiuis & Consultiuis voto. 106. ex doctissimo (vt ille ait) DD. Gabriele Martinez Protonotario, & in Nuntiatura Hispaniæ Iudice Apostolico designato nu. 39. vbi generaliter ad reelectionem ita esse necessarium ait, neque aliter fieri posse, nisi concurrentibus Vocalibus, nemine discrepante, per Textum in Authent. de defensor. Ci [Authent. de defensor. ciuit.]uitatis §. finali Collat. 3. ibi: Sed vsque ad hoc solum fiat tempus, nisi cuncta Ciuitas, reluctante nullo, elegerit eum, pro quo Bononiam, Romanum, Baldum, Decium, & Borellum adducit.

Sed id non esse necessarium affirmat P. Em [En non requiri statuitur.]manuel suprà citato loco Summæ, quam cum pro reelectione citat Barbosa citato nu. 35. & sine limitatione aliqua idem videtur tenere. Probat autem, quia nullus extat Canon, aut Pontificium decretum, ex quo oppositum probari possit; quidquid de ciuili statuto sit, quod ad Ecclesiasticas caussas non est permittendum extendi. Pro quo & succurrit satis efficax fundamentum, ex dispensatione quadam apud Lezanam verb. Abbatissa num. 4. vers. Circa reelectionem à S. Congregatione impartita pro reelectione Monialis Carmelitæ intra loca Constitutionis citatæ ex Discalceatis, in qua sic concluditur: Dummo [S. Congregatio Cardin.]dò priùs data per ipsam exacta computorum ratione præcedentis administrationis fuerit liberata: atque saltem duæ tertiæ partes ex integro numero vocalium in eamdem concurrant. Si enim reelectio vt iuridicè staret, omnium fieri deberet votis, nulla discrepante, non eam ad duas tertias partes S. Congregatio coarctaret.

Neque ex dispensatione huiusmodi infe [Neque duas tertias partes.]rendum venit in reelectione duas tertias partes debere concurrere; quia licet id valde conueniens sit, & vt tale à S. Congregatione iudicatum; non tamen ex dispositione circa casum particularem, legem debemus latam repurare, quod neque Congregationibus talibus concessum inuenimus. Vbi dicat forsan aliquis ex eo quòd duæ tertiæ partes non concurrant, plures restare electioni aduersantes, quibus graue videtur onus imponi, vt scilicet eam, quam per triennium sibi molestam sustinuerunt, per triennium aliud debeant tolerare, ex quo illicita talis videtur electio. Sed quidem, cùm, reelectione non stante, electio aliter procedens ab eligentium pendeat voluntate, incertum sanè est qualis sit illa futura, & accidere poterit vt electa reluctantium parti molestior euadat: neque enim illæ ad electionem gratioris sibi sufficiunt, & aliæ earum oppositione recognita, nihil ipsis gratum præstare curabunt si reelectio iure vel iniuria per Superiorem potestatem impediatur.

Pro quo & dubium incidit, An scilicet à [An Prælatus se debeat electioni conformare.] Prælato possit reelectio talis impediri. Circa quod, si omnes concurrant, discrepante nulla, non videtur licitam impeditionem futuram, cum iure agant electrices, & communis Doctorum sententia ipsis suffragetur, sitque illud satis ipsi vtile: concursus enim talis cùm sit etiam earum, quæ zelo obseruantiæ feruent, & non earum tantùm quæ laxitatis aliquali respectu ducuntur, valde vtilis ex eo electio talis ostenditur, ex qua fiet vt omnes ita electæ promptam & alacrem obedientiam exhibeant, in lætitia Domino seruituræ. Si autem duæ tertiæ partes concurrant, videtur posse Prælatum electionem non confirmare, sicut & præcipere vt ab electione desistant, si ante illam deprehenderit talem habere tractatum, quia probabile est omnium vota debere concurrere, & ita Prælatus tali se sententiæ accommodans, poterit assensum electioni huiusmodi denegare. Ex quo etiam fit non teneri, quando vota duas tertias partes non attingunt. Neque hîc ea militat ratio, quæ in Confessario, qui tenetur se Pœnitentis opinioni probabili conformare: ibi enim cùm benè dispositus accedat Pœnitens, & negotium æternæ salutis agatur, nequit sine illius iniuria, & Sacramenti etiam absolutio denegari: quod secus accidere in casu præsenti manifestum est. Est & insuper receptissima sententia asserentium Superiorem non teneri opinioni subditi se conformare, immò & posse punire illum iuxta propriam sententiam operantem, de quo dictum Parte 1. num. 362. & seqq.

Admonet autem citatus Emmanuel nu. [Præsidens electioni quid debeat facere.] 6. quòd si Præsidens electioni, qui non sit Prælatus ipse, tale aliquid agi peruideat, Prælatum adeat, & de re tota faciat certiorem. Vbi non determinat an id fieri expediat, vel maior aliqua subsit obligatio, non publicando scrutinium, nec auctoritatem electioni præbendo, qualem præstare potest. Circa quod videtur quidem P. Emmanuel de adeundo Prælato ante electionem locutus, cùm certum sit adeundum illum post electionem pro postulanda confirmatione. Si enim intelligat de reelectione tractari, & ex ea grauia possint inconuenientia timeri, quibus ipse non potest obuiare, de adeundo Prælato satis est comperta obligatio. Licet enim Prælatus possit electionem non confirmare; ex ea tamen turbæ oriri possunt, quibus pax religiosa tantoperè desiderabilis obruatur. Quòd si commodè Prælatus statim adiri non possit, sustinenda est electio, quæ à Præside nequit irritari, cùm ius illi probabile assistat, quod nisi à maiori superari nequit potestate.

Ex dictis autem euidenter infertur pro [Deceptio volentium duas tertias partes in simplici electione requiri.] electione Abbatissarum aut Priorissarum non esse duas tertias votorum partes necessarias, cùm neque pro reelectione necessariæ sint: in quo quidem decepti nonnulli, vt videri potest apud Nauarrum Lib. 1. Consil. de Electione Cons. 5. & apud P. Mirandam suprà Arti. 8. ex sinistra intelligentia Cap. Indemnitatibus de Electione in 6. vbi ita statutum, sed non absolutè, & in casu discordiæ, vnde vti omnino certum id proponunt citati, & alij. Et ita mirari iuuat id, quod habetur in Decisione Rotæ, quæ est 17. apud Tamburinum Tomo 3. de Iure Abbatum pag. 312. in qua Monialis cuiusdam electio reprobatur, eo quòd in ea duæ tertiæ partes non concurrissent, nulla de discordia facta mentione, contra id, quod in citato Capite manifestum habetur §. Si verò, vbi de illa, quæ à maiori parte, & non à duabus tertijs, electa est, ita subditur post alia: Plenè sine strepitu iudicij & figura per [Cap. Indemnitatibus.] Superiorem inquiratur primitus, antequam confirmetur eadem electio, vel etiam infirmetur: sed interim, præsentis Constitutionis auctoritate, in spiritualibus, & temporalibus liberè administret: Sic tamen quod de rebus Monasterij nihil penitus alienet, nec aliquam in Monialem recipiat quoquomodo. Hæc ibi, iuxta quæ electio à maiori parte facta & non à duabus tertijs, legitima & iuridica est, cùm eo non obstante debeat confirmari. Et quod ad [Circa administrationem reelectæ notanda doctrina.] concessionem administrationis spectat, erunt qui probabiliter reelectæ iuxta dicta concedant ex similitudine rationis; neque enim in eo aliquod videtur subesse periculum, cùm limitatio adeò prouida sit adhibita. Id quod tunc tantùm admittendum, cum longè abest Confirmator, & ex eo oriri aliqua non timentur incommoda: circa quod Præsidentis poterit auctoritas interponi, quia non videtur adhuc electio consummata, dum eo vsque de illius dubitetur effectu, & ita in actu ipso lectionis iubere poterit vt res in eodem statu maneant, in quo erant ante illum.

SECTIO X.

An vrgente necessitate possit Episcoporum defectus sine Pontificia prouidentia suppleri. Vbi præsertim de Indicis.

CIrca hoc dictum à Nobis in Thesauro [De Scripto quodam turbulento.] Tomo 2. Tit. 13. Cap. 3. & 4. In Additionibus ad idem Caput à n. 70. & Parte 1. Sect. 1. Sed quia in Scripto quodam ouinum quid in Titulo præseferente, sub quo tamen, vt aliàs D. Augustinus, rabies lupina contegitur, nonnulla occurrunt, quæ incommodare Indiarum statui possunt, operæ pretium erit ea breui, sed valido impetu depulisse.

Fuerunt ergo turbulentis hisce temporibus [In eo posse cum sola regia præsentatione administrationem Ecclesiæ assumi contenditur.] qui censerent ex Sola Regis præsentatione potuisse præsentatos administrationem Ecclesiarum assumere sine confirmatione à Sede Apostolica impetrata, licet identidem requisita, id probantes ex Cap. Nihil §. Ceterùm de Electione, in quo conceditur vltra montanis tale priuilegium ratione necessitatis; quod Iuri insertum cùm sit, non debet censeri reuocatum in Cap. Auaritiæ, de Elect. in 6. Neque per Extrauag. Iniunctæ, & Cap. Indemnitatibus, quod est 43. citato Tit. in 6. in quibus de necessitate confirmationis decernitur, quia sicut & in alijs textibus, generaliter proceditur, & ita non obstant decisioni speciali præfati Capitis, quæ etiam ex vi Iuris habetur. Pro quo & adducitur Nauarrus in Cap. Accepta de restit. spol. vbi dictum Cap. Nihil allegat. & probat Episcopum Conimbricensem potuisse ante confirmationem administrationem illius Ecclesiæ suscipere. Citantur Glossæ dictorum Capitum, & Extrauagantis, Oldradus, & Solorzanus, & etiam proferuntur exempla. Videturq́ue id admitti absolutè loquendo, licet in casu de quo agebatur, minùs est conueniens ob circumstantiam quamdam iudicatum.

Et Caput quidem Nihil sic habet citato [Cap. Nihil de Electione.] §. Ceterùm qui ad Romanum pertinent immediatè Pontificem ad percipiendam sui confirmationem officij, eius se conspectui (Si commodè fieri potest) personaliter repræsentent, aut personas transmittant idoneas &c, ita quod interim valdè remoti, videlicet vltra Italiam constituti, si electi fuerint in concordia, dispensatiuè propter neceßitates Ecclesiarum & vtilitates, in spiritualibus, & temporalibus administrent; sic tamen vt de rebus Ecclesiasticis nihil penitus alienent. Sic ibi. Caput autem Auaritiæ §. [Cap. Auaritiæ in 6.] Cùm itaque tenoris est sequentis: Cùm itaque non sit malitijs hominum indulgendum. Nos latiùs prouidere volentes, hac generali Constitutione sancimus, vt nullus de cetero administrationem dignitatis, ad quam electus est, priusquàm celebrata de ipso electio confirmetur sub œconomatus, vel procurationis, aut alio de nouo quæsito colore, in spiritualibus, vel temporalibus per se, vel per alium, pro parte, vel in totum gerere, vel recipere, aut illis se immiscere præsumat. Omnes illos, qui secus fecerint, iure (si quod eis per electionem quæsitum fuerit) decernentes eo ipso priuatos. Sic Gregorius X. in Concilio Lugdunensi. In Cap. Indemnitatibus id statuit pro Abbatissis Bonifacius VIII. quod superiùs dedimus n. 74. Extrauagantis autem tenor exhibitus citato Tit. 13. nu. 24.

Quibus pro clariori enodatione præiactis.

Dico Primò: Ex sola Regia præsentatio [Contrarium ostenditur.]ne nequit administratio Ecclesiarum assumi exercenda propria auctoritate, etiam vrgente necessitate. Probatur. Quia si id liceret, maximè ex citato Cap. Nihil, quod quidem suo in robore esse censet Nauarrus in Cap. Accepta suprà adducto Opposit. 8. n. 31. & alij apud Barbosam in Collectan. circa illud. Atqui ex eo id esse licitum & validum non habetur: Ergo absolutè tale non est. Maior admittitur, & Minor demonstratur.

Primò, quia ibi agitur de electis in concordia, [Demonstratio ex citatis Capitibus.] & non de habentibus nudam præsentationem: vnde & Caput ipsum in Titulo de Electione, & Electi potestate habetur: constat autem electionem valde esse à præsentatione diuersam, & ab Ecclesiasticis tantùm haberi personis; vnde alia est ratio illius ab ea, quæ est in laicali patronatu.

Secundò ibidem dicitur Dispensatiuè talem fieri concessionem: ex quo fit extendi etiam ad similia non posse, vt arguit Glossa, ex Cap. In caußis [Glossa.] de re iudicata & 16. dist. Cap. Cænomanensis: addens rerum etiam periculum non excusare, iuxta Cap. Illud, de maiorit. & obed.

Tertiò, quia Reges nostri, in quibus non [Item ex Regia præsentatione.] turbida, sed certa, dilucida, & pacifica est præsentandi potestas, post consultos viros sapientissimos, numquàm tale aliquid attentarunt, sed solùm hortantur Cathedralium Capitula, vt Præsentatis gubernationem committant: idque ex speciali Pontificum beneplacito fieri ostendimus citato Tit. 13. Cap. 4.

Quartò, etsi sustineri aliqualiter posset, vt vr [Et ex manifesta Pontificis renitentia.]gente necessitate id fieri valeat, quod contenditur, quia in eo non videtur Pontifex aduersari: si tamen sciens & prudens conniuere nolit, nec præsentationem acceptare: dici nullatenus potest licitum fore contra eius in administratione huiusmodi procedere voluntatem. Iam enim dici nequit vigore præsentationis agi, quæ à Pontifice reiectatur. Et ita nulli Doctori Catholico tale quid in mentem venit, nec nisi per summam insaniam pro eo adduci potest citatum Caput.

Quintò, si licet administrare, licebit etiam [Et quia non licet consecratio.] consecrari; quod tamen dici nequit. Illatio ostenditur, nam indigentia & necessitas Ecclesiæ vacantis respectu sui Pastoris non est tantùm ratione administrationis, sed vt pascat Episcopalibus functionibus, quæ à nullo alio obiri possunt, & ita ad hoc se debet accessus ad illam extendere. Quod autem id sine Apostolicæ Sedis Litteris fieri non possit à Nobis probatum citato Cap. 3. & in Additionibus ad illud vbi num. 70. habetur Breue Alexandri VII. Episcopum, qui secus fecerat, grauiter punientis, consecratione inquam accepta, & vsurpata administratione: & compertissimum erat assistentia Pastoris Ecclesiam talem à Romana Curia remotissimam indigere.

Tandem cùm modus hîc occurrendi necessi [Ex dubio effectu, & subsecutura confusione.]tati Ecclesiarum, fundamento satis dubio, vt aliquid ei demus, innitatur, ex eo plus confusionis, quàm commodi eo vtentibus importabitur, vt experientia abundè ostendit in præfati Episcopi deproperatione: non ergo conuenienter potest adhiberi. Videantur specialiter dicta Parte 1. Sect. 1. de speciali in partibus Indiarum necessitate.

Ex quo habemus neque ex Iure quid [Circa exemplum contrarium adducta.]quam aliud afferri posse, quod rationem tantùm priuilegij non habeat, quale extat in Cap. Nihil, & vim aliqualem retineat, sicut neque habent exempla, quæ non esse curanda Pontifex suo Decreto reddidit manifestum, & talia profectò sunt, vt casui præsenti nequeant adaptari, vt Conimbricensis Episcopi, de quo Nauarrus suprà, qui & alterius meminit Archiepiscopi Bracharensis, sicut & Oldradus Brochardi cuiusdam, qui vltra triginta diœtas à Romana Curia distans, ad magnam instantiam sui Capituli, & propter Ecclesiæ necessitatem vrgentem, nondum obtenta confirmatione se admiscuit administrationi: quod ex citato Auctore refert Glossa vers. Additio. Ibi enim præsentatio laici patroni non fuit, sed electio, de qua in Cap. Nihil: vnde diuersa valde ratio est. Licet autem Nauarrus defensionem Conimbricensis assumpserit, fuerunt tamen qui non sine magnis fundamentis apud eumdem videndis, Capituli partes obnitentis defensarunt: & quem exitum res habuerit ignoramus: cùm neque Episcopum, neque Capitulum, vtpotè partes in lite, competentes iudices esse potuerint, vt Nauarrus ibidem attestatur: quod & de Bracharensi possumus etiam verosimiliter coniectare.

Dico Secundò. Casus potest in Partibus [Pro casu rarò doctrina aduersantium admittitur.] Indiarum occurrere, in quo supposita Regia præsentatione, possit ita præsentatus Ecclesiæ administrationem assumere; si videlicet ad Ecclesiam accedens non inueniat in ea Capitulum, omnibus Capitularibus morte consumptis. Quod quidem solius præsentationis vigore non stabit, quæ proximum non confert ius, sed virtute Pontificiæ voluntatis in citato Cap. Nihil expressæ: quia rectè potest necessitas, de qua ibi, cum præsentatione componi: quod ex Nauarro adducto suprà manifestè deducitur: Episcopi enim, de quibus ille, à Regibus fuerant Lusitaniæ præsentati.

