Decimò ex solutione eorum, quæ ab Au [10. Ex solutione obiectorum.]ctoribus præfatis adducuntur. Primum erat ex Conceptionis purissimæ celebratione desumptum: ad quod id dicendum, quod & probatum à nobis in Prolusione Apologetica Tomo 1. Problematum Theo [Quod de Festo Conceptionis.]logicorum, illam scilicet esse omnino extra periculum falsitatis. Quòd autem oppositum sit permissum, & censuris transfigi prohibitum, permissio benigna fuit, quam Pontifices conuenientem iudicarunt. Secundum de dispensatione in materia religionis nil vrget, quia nimiùm probat: ex eo enim fieret etiam in Canonizatione posse dici meram probabilitatem inueniri, & periculum falsita [Quid de dispensationibus.]tis. Vbi quidem adhibenda responsio, quæ congruè discrimen ostendat: & cùm ad id reducenda sit, quod dictum n. 15. caussæ præsenti proportionaliter applicanda. Pontifex quidem dispensans probabiliter, periculum deceptionis agnoscit, sicut & dispensatus: sed ea non obstante formidine dispensat, quia id conueniens iuxta occurrentes circumstantias arbitratur. Non sic autem, non sic in Beatificatione accidit, vt est manifestum, in qua de re agitur, quæ vt certa proponitur, & ad totam Ecclesiam spectat, cùm tamen talis non sit, ex quo incommoda iam dicta subsequuntur. Ad Tertium negatur esse meram tolerantiam, vt probatum satis manet. Ad Quartum, in Beatificatione Episco [Episcopis vt olim licuit.]porum non erat mera probabilitas, sed moralis certitudo, quando ex nota sanctitate, & euidentibus miraculis oriebatur. Si autem sine sufficienti fundamento ad actum talem prosilirent, falli quidem poterant, & proptereà negotium hoc Pontificio est iudicio reseruatum. Addo ex præfata ratione inferri posse ad Canonizationem moralem certitudinem cum falsitatis periculo posse sufficere, quia priscis illis temporibus Episcopi cultum huiusmodi præstandum decernebant, populi acclamatione suffragante. Quod tandem additur de statu gloriæ, non nisi in Elia speciali cultum assecuto, & ad Beatificatos non extendendum inferius discutiendum, & extensio penitus improbanda.

Quod ex P. Biuario n. 5. positum, exigui [Etsi certa, certior Canonizatio.] momenti est: differentiæ enim illæ, si quidquam valent, id tantùm ostendunt, Canonizationem & Beatificationem esse quidem diuersas; sed quod incerta hæc sit, minimè ex illis conuincitur: stante enim certitudine, stare etiam differentia multiplex potest circa illam, vnde & sunt varij Censurarum Theologicarum gradus ob certitudinis varietatem. Illud enim, cuius oppositum est erroneum, certum quidem est, sed non ita vt illud, cuius oppositum est hæresis, & sic in alijs. Id autem quod de leuiori examine pro Beatificatione adhiberi solito dicebatur, est sanè à probatissimæ experientiæ alienum veritate, & ex non visis Beatificationum [Quàm exactum pro illa examen.] Bullis prodijsse, in quibus de maximo examine testimonium perhibetur, & specialiter in Bullis 103 & 109. Vrbani VIII. pro Beatis Caietano Thyenæo, & Ioanne Dei, in quibus particulam acerrimè videre licet. Et tale quidem examen adhiberi solet, vt cùm Pontifex aliquem Beatum pronuntiat, eum possit supremo Canonizationis honore decorare. Pro quo luculentam fidem faciunt Bullæ plurimæ, scilicet pro B. Francisco Borgia duæ, alia pro BB. Martyribus Iaponiensibus, Paulo Michi, Ioanne de Goto, & Didaco Quizai, quæ ad Societatem spectant. Pro B. Andrea Auellino Vrbani Octaua. Pro B. Caietano, B. Ioanne Dei, de quibus dictum nuper. B. Petro de Alcantara 23. Gregorij XV. Iuuat autem ex ijs, quæ in secunda pro B. Francisco Borgia habentur die 23. Nouemb. an. 1624. verba posuisse, sic enim ibi Vrbanus VIII. Cùm itaque Venerabiles Fratres nostri S. R. E. Cardinales sacris Ritibus propositi caussam Serui Dei, Francisci Borgiæ olim Ducis Gandiæ &c. de mandato nostro ab eisdem Cardinalibus, referente Dilecto filio nostro Francisco S. Angeli in foro piscium Diacono Cardinale Boncompagno nuncupato discussam: cùm de validitate processuum, de sanctitate vitæ, ac denique de miraculis sufficienter constare pronuntiassent, in tali statu censuerint habendam, vt ad solemnem ipsius serui Dei Canonizationem quandocumque deueniri poßit &c. Quid his clarius? quibus & similia, vt dixi, in multis alijs inueniuntur. Licet autem in Bullis pro B. Thoma de Villanoua non extent; habentur tamen in Relatione de ipsius Canonizatione pag. 38 & ita præstitum annuente Paulo V. & obseruandum id quod dicitur de solemni Canonizatione, vbi supponitur aliam esse non solemnem, & talem esse Beatificationem docti Scriprores affirmant, pro quo videri potest Lezana citato n. 50. Contelorius supra n. 3. ait esse partialem quamdam Canonizationem. Cæsar Carena de Officio SS. Inquisitionis Parte 2. Tit. 17. n. 51. esse quamdam veram speciem Canonizationis, & sic alij.

Dico Secundò. Satis verosimiliter sustineri [Asserti 2. satis verosimile esse ad fidem spectare.] potest certitudinem Beatificationis esse fidei. Ita Diana citata Resol. 19. vers. Verùm licet vbi satis probabilem esse ait sententiam dictam, licet addat oppositæ se amplius adhærere. Doctores autem eam amplectentes, & plures & graues sunt, vnde ab auctoritate nihil desiderari potest, sicut neque à ratione, vt ex probationibus Assertionis præcedentis constare potest: illæ enim ad certitudinem, de qua agimus, comprobandam, possunt aduocari. Et vnum illud, quod videtur obstare, de nouo exa [Quæ diligentiæ, & quare fiant post Beatificationem.]mine circa sanctitatem & miracula post Beatificationem, quod præsertim vrgent P. Arriaga & P. Amicus, facilè ab Auctoribus allegatis diluitur. P. Bonæ Spei nu. 111. respondet inquisitionem non esse necessariam, sicut neque noua testimonia, sed conducere posse vt faciliùs intellectum captiuemus in obsequium fidei, non vt reipsa constet esse de fide. Quod & accidit cùm ad definienda aliqua Concilium congregatur, quod tamen non est necessarium, pro quo ipse n. 93. P. Verricelli alia est satis peremptoria responsio, quam accepisse se ait à viro pijssimo, & in hac materia expertissimo P. Ioanne Baptista Castaldo, quippe qui fuit Procurator in caussa Beatificationis B. Caietani, & B. [P. Vericelli genuinam adducat.] Andreæ, suæ Religionis luminum clariorum, quod scilicet post Batificationem nullæ fiant nouæ diligentiæ quoad virtutes, neque quoad miracula in vita, neque quoad miracula patrata post mortem ante Beatificationem: sed tantùm examinentur testes circa perseuerantiam cultus respectu Fidelium, & circa perseuerantiam miraculorum: id est quòd post Beatificationem intercessione Beati noua sint à Deo facta miracula. Tales autem diligentiæ non ideò fiunt, quasi dubitetur de gloria Beatificati, quia nulla fit diligentia de virtutibus, quæ veræ sunt caussæ gloriæ: sed fiunt, quia cùm solemniter definienda sit Beatificati gloria, & illi in tota Ecclesia honor Officij ac sacrificij decernendus, ideò ad maiorem solemnitatem Canonizationis, & quia quamuis de fide certum sit eum esse in gloria, non tamen conueniens est quemcumque existentem in gloria publico officij cultu in tota Ecclesia honorandum decerni; sed illum tantùm, quem ob heroicas virtutes ex multitudine miraculorum significatas, Deo acceptissimum esse in gradu insigni sanctitatis, & in magna deuotione apud Fideles haberi compertissimum est, ideò nouæ diligentiæ fiunt de perseuerantia cultus ac miraculorum, vt ostendatur insignis sanctitas, ac eximia apud Fideles deuotio vnde conuenienter solemniter canonizetur, & in tota Ecclesia Officij honor illi decernatur.

Hæc doctus Pater, quibus obiectioni pro [Confirmat ex actis circa D. Thom. de Villanoua.]positæ videtur plenè satisfieri. Et confirmatur ex Relatione Canonizationis D. Thomæ de Villanoua typis Reuer. Cameræ Apostolicæ expressa pag. 15. in qua sic habetur: Prætereà die 6. Februarij 1651. fuerunt decretæ litteræ remissoriales ad probandum ea, quæ superuenerant post indultam venerationem, eæque directæ Archiepiscopo Valentino, nec non Episcopis Sebricensi, & Derthusensi. Sic ibi, de quo & pag. 40. sed in eo non videtur P. Verricelli sibi concinere, quod circa finem addit, de gloria quidem Beati plenam haberi fidei certitudinem, sed ad Canonizationem non sufficientem, dum de heroicis virtutibus non etiam constat miraculis comprobatis, eo quòd non omnes in gloria existentes conueniens sit supremo Canonizationis cultu donari, supponitur enim de fide esse talem iam gloria coronatum. Atqui hoc constare non potuit nisi ob heroicam sanctitatem miraculis contestatam. Ergo conueniens esse potuit illi Canonizationis honorem impendi, cùm id supponatur quod est ad honorem prædictum necessarium. Deinde. Post Beatificationem non fit inquisitio circa virtutes miraculis ante illam comprobatas: ergo cum earum certitudine sic habita ad Canonizationem proceditur. Atqui ad hanc sunt heroicæ virtutes necessariæ: ergo illæ in Beatificatis plenissimè supponuntur: alias noua circa illas deberet inquisitio & examen institui, quod ab Auctore, bono sibi adminiculante teste, negatur. Aliam rationem adducit Bordonus, vt scilicet satisfiat ijs, qui forsitan contra Beatificationem aliquid obiectarint, pro quo singulare exemplum adducit. Videatur suprà.

Iam quòd non obstante certitudine fidei [In ijs quæ de fide sunt, alia esse posse aliis certiora.] ex Beatificatione habita, alia possit amplior per Canonizationem habenda conquiri, ex eo ostendi potest, quia in ijs, quæ de fide sunt, alia esse possunt alijs certiora, ob multiplicata motiua, aut quia alijs fortiora. Sic inter libros Canonicos alij sunt Protocanonici, alij Deuterocanonici, id est, secundo Canonici, quia de priorum fide numquàm est dubitatum, secus de alijs, quos recenset P. Cornelius in Prolegomenis ad Ecclesiasticum Cap. 1. cum tamen iam omnes certitudine fidei sint necessariò suscipiendi iuxta Concilij Tridentini Decretum. Et quidem si comparatio cum rebus alijs circa certitudinem fiat, quæ obiectum fidei non sunt, quæstiones super eo mouentur à Theologis pro excessu alterutro, vt videri potest apud Cardinalem Lugo Disput. 6. de fide Sect. 3. & est circa illud varietas sententiarum, neque est qui hæreat ex eo quòd nulla in illis esse comparatio queat. Ex quo & fit circa obiecta etiam fidei inæqualitatem certitudinis minimè repugnare, ex principio communiter recepto, quòd vnum certius alio esse possit, non tamen vno verius: licet circa hoc sint qui inæqualitatem censeant etiam admittendam, per quod firmari etiam præsens positio potest. P. Baldellus suprà dum maximè certum in casu nostro, quando miracula accedunt, [P. Baldellus.] dicat assensum, inæqualem videtur, quem intendimus, approbare. Sic nu. 12.

Dico Tertiò. Beatificationem non impor [Assertio 3. Minorem certitudinem quàm sit fidei probabiliter sufficere. Et quæ pro eo censuræ.]tare obligationem assentiendi per actum fidei valde probabile est, & per huiusmodi sentiendi modum cum inferiori gradu certitudinis, ita vt oppositum grauem mereatur censuram, saluari potest Ecclesiæ mens in huiusmodi honoris collatione. Sic citati Scriptores, qui cùm certitudinem fidei in Canonizatione requirant, videntur consequenter dicturi censuram immediatam, erroris scilicet, infligendam, & ita de mitioribus alijs minimè dubitandum. Statim enim apparet, & obuersatur temeritas, scandalum, piarum aurium offensio, sapor hæreticus, &c. Vnde sic prolapsum S. Inquisitionis Iudicibus denuntiandum meritò affirmat Carena cum alijs [Carena.] supra, idque esse euidentissimum affirmat.

§. III.

Gloriam à Sanctis & Beatis statim à morte obtentam statuitur, nouo circa hoc exploso commento.

DIco Primò. Sancti cultum Canonizatio [Assertio 1. Canonizatione Sanctos glorificatos declarari. 1. Ratio ex Ecclesiæ sensu. 2. Ex actu ipso Canonizationis.]nis adepti, vt glorificati per ipsam declarantur. Sic P. Herincx n. 9. adductus: quod probo.

Primò. Quia hic est Ecclesiæ sensus, & nullus hucusque de illo dubitauit, & ita est Fidelium omnium persuasione firmatum, qui dum Sanctos orant, ad cœlum eorum preces & oculi diriguntur.

Secundò. Quia in actu ipso Canonizationis Pontifex eosdem inuocat vti cum Deo regnantes, & omnia, quæ in eo concurrunt, gloriam designant, vt videri potest in relationibus, quæ de pluribus Sanctis recentioribus circumferuntur. Non prætermittendum quod in citata S. Thomæ de Villa-noua extat pag. 118. vbi post Canonizationis sententiam pronuntiatam ita dicitur: Sanctissimus dimissa mitra assurrexit (Alexander VII.) & adiuuante ad librum Seniore Episcopo Cardinale cecinit initium hymni Te Deum Laudamus, & vndique tubarum clangor, tympanorum strepitus, æneorum tormentorum reboatus, & sonitus campanarum omnium Vrbis Ecclesiarum, ne dum Romam ipsam sed cælestem Ierusalem, & Christianum Orbem, inenarrabili perfuderunt lætitia. Cælestes enim Conciui suo dudum in cælis gloria, tunc demum accidentali honore ac diademate coronato in terris gratulati sunt. Mortales verò nouum apud Deum intercessorem ipsis Diuino reuelatum Oraculo lætabundi susceperunt. Sic ibi: post quod & illud: Sanctissimus autem edocturus plebem sibi commissam, vt ad noui intercessoris auxilium confugiat, primus omnium eius præsidium inuocauit sequenti prece. Sequitur deinde Confessio Cardinalis Diaconi Euangelium cantaturi, in qua post Virginem & Sanctos alios nouus Canonizatus apponitur, cui & peccata confitetur, & quem vt oret apud Deum pro ipso deprecatur. Post hæc benedictio datur Epistolam cantaturo in hunc modum: Precibus & meritis B. MARIÆ semper Virginis B. Michaelis Archangeli, B. Ioannis Baptistæ. SS. Apostolorum Petri & Pauli, B. Thomæ, & omnium Sanctorum misereatur vestri Omnipotens Deus, & dimißis peccatis vestris perducat vos ad vitam æternam. Ad eum ergo diriguntur preces, qui certissimè rogaturus, quod quidem eum regnare in cælo, & Deo supponit assistere: quod tamen stare non posset, si in Purgatorio esse contingeret. Ecclesia enim ad [Animæ in Purgatorio an orent.] eos, qui eo in statu versantur, dirigere orationes non solet, quia incertum est an quidquam illi sciant de ijs, quæ aguntur in mundo, & licet id concedant aliqui vt Abulensis in Exodum pag. [Abulensis.] 158. Col. 1. lit. K. ipse tamen in Cap. 5. Matthæi Quæst. 346. ad finem negat bene facere nobis posse, aut etiam orare, quod ex professo probat Quæst. 87. in Cap. 6. In quo quidem præiuit D. Thomas 2. 2. [D. Thom.] q. 83. arti. 11. ad 3. quem secuti Nauarrus in Enchiridio de Oratione in Præludijs n. 26. & 29. & multi alij. Immò P. Suarez Tomo 2. de Religione Lib. 1. Cap. 11. num. 16. affirmat hanc sententiam fuisse ferè communem antiquorum. Et licet sint qui censeant animas in Purgatorio orare, orari tamen illas incongruum, superfluum, aut otiosum reputant, cum ordinariè quid apud nos agatur ignorent iuxta D. Augustinum de Cura pro mortuis agenda. Cap. 13. & ita tenent Cardinalis Bellarminus Lib. 2. de Purgatorio Cap. 15. vers. Prætereà Tomo 2. P. Valentia Tomo 3. Disp. 6. Quæst. 2. Puncto 6. vers. Quartò assero & Puncto 7. vers. Quartò certum. Quod & videtur tenere P. Suarez nuper citato n. & clariùs P. Lessius Lib. 2. de Iust. & Iur. Cap. 37. nu. 23. Iuxta quod legitima est consequentia.

Tertiò in Bullis Canonizationis ita habe [3. Ex Bullis pro eadem.]tur, nec solum in duabus prædictis, ex quibus vrgere possumus. Nam quod de motiuo speciali dicitur, quando Pontifices ita decernunt est sanè friuolum: quia in Diuo Francisco de Paula, & S. Catharina nihil præter sanctitatem & miracula occurrit, quæ sunt alijs Canonizatis communia. Ergo si ita decreuere Pontifices, ex communibus profectò fundamentis pro Canonizatis omnibus infallibiliter processerunt. Sed videamus alios.

Honorius Tertius in Bulla Canonizationis D. [Pro Diuo Francisco] Francisci apud Emmanuelem post sextam, & prima pro Ordine Minorum, sic habet: Ipsorum merita solemnibus recolentes præconijs, quorum in cælis speramus interceßionibus aßiduis adiuuari. Et inferiùs. Ipsum, qui cum Christo corporaliter meruit esse in cælestibus, ne ipsius honori debito, & gloriæ detrahere videremur &c.

Gregorius IX. in Bulla pro Canonizatio [Pro S. Ant. de Padua.]ne S. Antonij, quæ est Quinta apud eumdem, ita loquitur: Pium & iustum est, vt quos Deus merito sanctitatis coronat & honorat in cælis, Nos venerationis officio laudemus & glorificemus in terris. Et inferiùs. Vt auctoritate, sicut conuenit, Apostolica, dignus honor illi exhiberetur in terris, qui sicut claris signis, & euidentibus argumentis apparet, honoratur in cælis. Sic Pontifex, qui duo pro Canonizatione præmiserat debere concurrere, sanctitatem [Pro Canonizatione quæ sint necessaria.] vitæ, & miracula: Virtus morum, & veritas signorum, quæ sunt illius verba. Vbi ergo illa, nihil est quod desiderare vlteriùs debeamus.

Sixtus V. in Bulla pro S. Didaco, post ad [Pro S. Didaco.]iecta signa, quibus Sanctorum merita à Domino declarantur, & honorem publici cultus assequuntur, sic locutus: Vt mortuos, qui in Domino sunt mortui, Beatos esse, & multò felicius viuere omnes intelligant. Et inferiùs alia exhibet gloriæ B. Didaci in cælo triumphantis argumenta.

Bonifacius IX. in Bulla Canonizationis D. [Pro S. Birgitta.] Brigittæ præcedenti antiquiore sic habet: Beatam viduam Brigittam, quam Vulgares Brigidam appellant, Sacro superiùs descripto cœtui meritò, meritò sociandam, seu veriùs sociatam. Deinde & alia id confirmantia, quæ sunt etiam à Martino V. confirmata.

Clemens VIII. in Bulla pro S. Hyacintho [Pro S. Hyacintho.] sic ait: Verè enim magna existit spiritualis lætitiæ materia, cùm Deus illustria Sanctorum suorum merita ideò mundo manifestat, vt dum illis vbique terrarum veneratio tribuitur, Deus ipse in Sanctis suis mirabilis prædicetur; nam cùm aliqui serui Dei excellenti vitæ Sanctitate & miraculis insignes, iam cum Christo in cælo regnantes, in terra quoque summa Romani Pontificis auctoritate Sancti esse declarantur, Rex ipse Sempiternæ maiestatis & gloriæ, in Sanctorum consilio glorificatur &c.

Idem in Bulla pro S. Raymundo ita loquitur: [Pro S. Raymundo.] Nunc eosdem glorificans, à quibus ipse honorificatus est, veluti quadam vicißitudine honoris, omniumque bonorum felicitate in cælis remunerat &c. Quare B. Raymundum meritò laudamus, vt omnes intelligant quibus tandem ille gradibus in cælum ascenderit &c.

Paulus V. in Bulla pro S. Carolo Borromæo [Pro S. Carolo Borromæo.] sic fatur: Quibus tandem gradibus, cùm ad illam seruorum Christi perfectionem peruenisset, vt per gratiam Spiritus Sancti audire à Deo posset: Serue bone & fidelis, à paucis & humanis rebus, in quibus fuerat fidelis, super multa & æterna bona constitui meruit, & intrare in gaudium Domini sui.

Vrbanus VIII. in Bulla pro S. IGNATIO [Pro S. Ignatio de Loyola.] Parente nostro hæc habet: Vitam admirabili sanctitate traductam, Sanctißimo pariter concluserit exitu. Quod quidem in Sacris Officijs ampliùs declaratum, dum ita in Lectione 3. Nocturni. 2. dicitur: Denique ætatis anno Sexagesimo quinto, ad Domini sui amplexum, cuius Maiorem gloriam in ore semper habuerat, semper in omnibus quæsierat, emigrauit.

Idem in Bulla pro S. Francisco Xauerio sic [Pro S. Francisco Xauerio.] inquit: In Insula prope Sinas die Secunda Decembris anno Domini 1552. ad cælestem gloriam perpetuò cum Deo regnaturus euolauit. Hæc Pontifices nimis aperta, quibus Assertione sequenti addenda alia ampliùs & robustiùs eamdem comprobantia veritatem.

Quartò, Quia in Sacris Officijs gloria [4. Ex sacris officiis.] sanctorum expressa confessione proponitur, pro quo P. Herincz quæ possint sufficere porrigit ex Orationibus seu Collectis in Festis Doctorum, sanctorum Ludouici, Henrici, & Stephani Regum: sic nu. 102. addenda tamen alia. In Collecta D. Parentis nostri ita: Concede vt eius imitatione certantes in terris, coronari cum ipso mereamur in cælis. Pro S. Francisco de Paula, & S. Philippo Nerio: Sanctorum tuorum gloria sublimasti. Antiquius illud pro S. Gregorio Magno: Deus qui animæ famuli tui Gregorij æternæ beatitudinis gloriam contulisti. Quod & habetur pro S. Leone secundo in Oratione post Communionem. Pro SS. Confessoribus Pontificibus sermo D. Maximi [S. Maxim.] proponitur quod apud illum habetur pro S. Eusebio, vbi illud: Beati Patris N. merita iam in tuto posita securi magnificemus, qui gubernaculum fidei viriliter tenens, anchoram spei secura iam in statione composuit, & plenam cælestibus diuitijs, & æternis mercibus nauem optato in littore collocauit. Similia habentur pro S. Confessore non Pontifice ex D. Ioanne Chrysostomo sermone proposito de S. Philogonio, vbi de glorioso portu, & superna Ciuitate elegantissime Doctor sanctus de more proloquitur. Quod & Euangelicæ lectiones pro Festis eisdem manifestant: Euge serue bone & fidelis intra in gaudium Domini tui. Beati sunt serui illi. Præcinget se, & faciet illos discumbere &c.

Quintò, Quia si non constaret de gloria, [5. Ex absurdo indigni conceptus circa Sanctos.] posset de sanctitate talium indignus formari conceptus, posse inquam illos in Purgatorio diutissimè detineri. Cùm enim Canonizatio non statim à morte sequatur Beatos, qui in Domino moriuntur, sed frequentissimè post longa annorum spatia; si certa eorum gloria non est, contingens erit dicta detentio, & ita quisque vt libuerit poterit probabiliter opinari, vel dubitare saltem: quod quam sit sanctis iniurium erit qui non videat nullus, & cum horrore suscipiat.

Sextò, Quia ante Canonizationem solet [6. Ex Beatificatione.] honor Beatificationis attribui, ratione cuius is, qui eum assequitur, potest vocari Beatus, & ita cum radijs & splendoribus depingi, gloriæ cælestis indicibus, vt omnes explicant, & Fidelium sensus amplectitur, de quo & §. 5. Ergo ratione Canonizationis multò id vrgentiùs asserendum, in quo pro eo validissima cumulantur fundamenta. Vnde nescio quomodo in mentem viri Catholici tale potuit venire commentum. Et est ille ex ijs vnus, que contra nouas opiniones acerrimè, nec non & asperrimè detonantem non semel accepimus. Sed pergamus.

Dico Secundò. Sancti honorem Canoni [Assertio 2. Sancti Canonizati à morte beati.]zationis adepti ab ipsa morte statim sunt gloriam consecuti. Id probo

Primò auctoritate Pontificiarum Bullarum ad cultum huiusmodi spectantium. Bonifacius IX. [1. Ratio ex Bullis Pontificijs.] in citata Bulla pro S. Brigitta sic ait: Statuentes vt ab vniuersali Ecclesia anno quolibet in die, qua illam, post deuictum, triumphatumque mundum, in perpetuas æternitates præsens vita parturijt, videlicet decimo Kalend. Augusti Festum ipsius & Officium, sicut pro vna Sancta nec Virgine nec Martyre deuotè & solemniter celebretur. Pro eodem faciunt quæ de D. Carolo dedimus num. 27. intrasse scilicet in gaudium Domini sui statim à morte. Et pro Diuo Parente IGNATIO nu. 28. Pro D. Francisco Xauerio sic Vrbanus: & Singulis annis die 2. Decembris, qua ad cælestem gloriam vocatus est &c.

Secundò, discursu, qui iuxta subiectam [2. Discursu demonstratiuo.] materiam videtur positionem istam apertè de-, monstrare. Nam sanctus Canonica Ecclesiæ declaratione talis aut est Martyr, aut Confessor. Si Martyr, eo ipso quòd declaretur talis, eum à morte statim gloriam adeptum est dogma in Ecclesia irrefragabile: nam mortis Sacræ compendio vitam beatam poßident. Vt clamat ipsa. Pro quo & D. Augustinus sermone 17. de Verbis Apostoli, vnde & iniuriam ipsi facit, qui orat pro eo: quod & habetur in Cap. cùm Marthæ de celebratione Missarum. Sin autem Confessor, id ipsum Ecclesia pro certo statuit in Officijs sacris: hymnus enim pro talibus primus sic habet: Hac die lætus meruit beatas scandere sedes. Et alter in Laudibus pro Confessore Pontifice sic: Qui ritè mundi gaudia Huius caduca respuens Æterni præmio potitur inter Angelos. Potitur inquam hac die; sic enim iuxta præmissa. Pro non Pontifice ita: Anni reuerso tempore Dies illuxit lumine. Quo Sanctus hîc de corpore Migrauit inter sidera. Hic vana terræ gaudia, & luculenta prædia, Polluta Sorde deputans Ouans tenet cælestia. In Lectionibus pro Pontifice communibus sic ex D. Maximo citato sermone de S. Eusebio Episcopo Vercellensi, in earum Tertia: Bene & congruè in hac die, quam nobis Beati Patris nostri N. ad paradisum transitus exultabilem reddit &c. Pro non Pontifice ex citato etiam D. Ioannis Chrysostomi sermone illud: Siquidem hodie Beatus iste ad tranquillam, omnisque perturbationis expertem vitam transijt &c. Quòd si sancta sit & Martyr, pari cum viris gloria potitur: si non Martyr, de illa fit hymnus sacer: Carnem domans ieiunijs, Dulcique mentem pabulo Orationis nutriens, Cæli potitur gaudijs. Quòd autem gaudia ista dilata non fuerint declarant multa, quæ in sacris Officijs occurrunt, vt illud: Veni electa mea, & ponam in te thronum meum, quia concupiuit Rex speciem tuam. Non ergo retardatus assensus. Specie tua & pulchritudine tua intende, prosperè procede & regna. Si prosperè processit, ergo nihil pœnale interuenit, eo quod species eius & pulchritudo nullis maculis fædaretur. Et de non Virgine ita, vt agnoscamus in virginibus id esse potiùs asserendum. Pro vtrisque quod sequitur. In Officio Diuæ Claræ pro PP. Minoribus sic inter multa alia hymnus quidam: Tandem languore premitur, Læta nimis egreditur, Dies extrema clauditur, Spiritus cœlo redditur. Pro Diua Catharina Senensi sic Pius secundus in Bulla pro ipsius Canonizatione: In Vrbe Romana diem suum clausit, de cuius animæ in cælum assumptione, & gloriosa receptione &c. Ex quo Compendium illud in sacris Officijs, Migrauit ad Sponsum.

Tertiò. Certissimum est Fidelium quam [7. Ex certa excellentia supra multos statim à morte beatos.]plurium animas statim ab exitu in cœlum conscendere: quod, & si reuelationes deessent, quæ sunt sanè plurimæ, pietas benè fundata conuincit, nec non & ratio: Quia in eo quòd multi plenè pro peccatis in hac vita satisfaciant, nulla est, repugnantia, cùm tot sint ad hoc in Christi Ecclesia iuuamina, & magnum inter alia illud Indulgentiarum subsidium. Ex quo & irrefragabile argumentum: nam Pontifex pro morte plenariam Indulgentiam dilargiri solitus, & illam pro Religiosis concessam à Paulo V. in ipsarum reformatione notissimum. Supponunt ergo ita posse accidere, vt scilicet Fideles multi sine offendiculo possint per vias rectas ad Dei regnum statim à morte transire. Quod & orat Ecclesia verbis illis: Fac eas Domine de morte transire ad vitam, quam olim Abrahæ &c. & illud: Ne cadant in obscurum, sed signifer Sanctus Michael &c. Hoc cùm certissimum sit, arguo: Ergo & id præcipuè est sanctis concedendum, qui propter sanctitatis excellentiam ab Ecclesia honorem sunt omnium maximum consecuti, & à Deo miraculis, præ omnibus alijs Fidelibus honorati. Illatio adeo est comperta, vt nihil possit ipsi, quod sit aliqualiter verosimile, responderi.

Dico Tertiò. Quod est de Canonizatis [3. Assertio idem de Beatificatis statuens circa certam gloriam.] dictum Assertione 1. de Beatis est etiam asserendum. Id probo ratione proposita num. 31. Nam titulus Beati hoc genuinè significat, sicut & radij ac splendores, pro quo inferiùs num. 50. & seqq. vnde ornamentum illud non Beatificatis prohibetur impendi ab Vrbano VIII. in Constitut. 134. In qua illud huic loco opportunum, quòd nullis quantumuis cum opinione sanctitatis mortuis, honores, de quibus ibi, exhiberi prohibet antequàm ab Apostolica Sede Canonizarentur, aut Beati [Vrbanus Octauus.] declararentur, quæ sunt illius verba. Beatum ergo dici non est titulus aliquis honorificus alterius significationis ab ea, de qua in caussis sanctorum agitur. Declarari ergo Beatum, est declarari vera beatitudine donatum: quo titulo etiam sancti omnes soliti nuncupari: imo etiam Deipara. Præterea est pro eodem id quod §. præcedenti Assertione 2. est dictum & probatum: cùm sit omnino certum Beatificatos potiri gloria, vbi & dictum de censura, quam oppositum mereatur, in fine.

Dico Quartò. Circa Beatificatorum glo [4. Assertio pro eisdem respondens Assertio 2. pro Canonizatis.]riam statim à morte similiter est, sicut circa Canonizatos sentiendum, quòd scilicet non licet contraria suspicio, & mereatur censuram, licet aliqualis sit circa illos inæqualitas certitudinis nu. 21. declarata. Id probo. Primò ex Bulla Gregorij XV. pro Beatificatione B. Aloysij Gonza [Greg. 15.]gæ, in qua sic loquitur: Vt de dicto Beato Aloysio Gonzaga die 21. Iunij, quo ex hac vita migrauit in [1. Ratio ex Pontificia Bulla.] cælum, ab omnibus eiusdem Societatis &c. Sic enim de Beatis alijs accipiendum; vt enim Pontifex de B. Aloysio ita pronuntiaret, specialia aliqua fundamenta non habuit, quæ pro Beatificatis alijs non suppetant; immò maiora in alijs, quos post dictam Bullam videmus honorem Canonizationis post Beatificationem ipsorum adeptos: quinque inquam Canonizatos pariter ab eodem Pontifice, & alios ab Vrbano VIII. & Alexandro VII. Ergo ex solo Beatificationis titulo ita factum, quæ huiusmodi importat veritatem,

Secundò. Quia Beatificatio ad Canoni [2. Quia in Beatificatione certitudinis præcedunt fundamenta.]zationem est præuia dispositio, cui potest illa multa adiecta substantiali diligentia, accedere, vt vidimus nu. 18. Ergo sicut de Canonizatis certitudo est habenda, quam diximus ita & de Beatificatis. Consequentia est legitima: Nam ad asserendum Canonizatos statim à morte beari, nulla alia fundamenta necessaria sunt, quàm illa, quæ pro Beatificatione præcedunt: vnde pro Canonizatione id tantum agitur, quod vidimus nu. 19. Vbi & obseruandum illud, pro Beatificatione processum non formari, sed pro Canonizatione: eo autem valido existente circa sanctitatem & miracula, quia non semper opportunitas pro actu Canonizationis occurrit, pro quo multa necessaria sunt, Beatificationis cultus indulgetur. Inde ergo certitudinis fundamenta, & ita illa, de qua agimus, gloriæ scilicet à morte statim à Beatificatis comparatæ.

Tertiò. Pro hoc etiam vrget tertium ar [3. Ex heroica sanctitate.]gumentum præcedentis Assertionis. Nam cùm Beatificati sint heroicæ sanctitatis, illis maximè congruit felicissimus exitus. Quod roborandum ex nuper dictis, nam Canonizari possunt, & ita pro illis illud ipsum Canonizatorum decus asserendum, de quo Psal. 67. v. 21. Deus noster Deus saluos faciendi. Et Domini, Domini exitus mortis. [Psal. 67. v. 21.] Ante quod v. 13. illud: Rex virtutum dilecti, dilecti. Si virtutum nomine eas quæ ad morale negotium spectant, cum multis accipiamus, quas Deus in exitu, qui acta probat in morte inquam eorum, qui salui fiunt beneficio redemptionis accepto, remuneratur pro meritis, multos statim ad æternæ felicitatis gloriam sublimando; quibusdam se & Saluatorem & Dominum exhibens, alijs talem quidem, sed semel iterumque Dominum, præstat sanctis inquam, quos statim ab exitu felicium animarum ad se adducit, vt cælestem erga eos magnificentiam manifestet. De quo & Vates idem Psal. 8. Domine Dominus noster, quàm [Psal. 8. v. 1. & 2.] admirabile est nomen tuum in vniuersa terra. Quoniam eleuata est magnificentia tua super cælos. Notandum enim illud, Domine Dominus noster: bis inquam Dominum dici, quando non de terra solùm agitur, in qua admirabile nomen eius, sed etiam de cælo, super quod est magnificentia eius eleuata, qua Sancti statim post exitum potiuntur.

§. IV.

Quædam obiecta peculiari cum doctrina proposita & soluta.

PRimum desumitur ex Paschasio Diaco [Ex S. Paschasio Diacono obiectio 1.]no, de quo D. Gregorius Lib. 4. Dialog. Cap. 40. (citatur & 41. Sed ibi de eo nihil) vbi eum miræ sanctitatis virum vocat, cuius Dalmaticam superpositam feretro cùm Dæmoniacus tetigisset, statim sanatus est, vnde & meruit inter sanctos recenseri in Martyrologio Romano die 31. Maij. Hic autem ob iudicij pertinaciam in [D. Gregor. Magnus.] tuendo partes Laurentij contra Symmachum, qui Pontifex electus est, ob culpam huiusmodi in balneis angulanis inuentus est à S. Germano Capuano Episcopo, inter calores obsequendo cuius est orationibus liberatus. Stat ergo & Sanctum esse, & purgatrices flammas experiri.

