Prætereà, non videtur quomodo stare [Non vsum priuilegij minimè apta explicatione defendi.] possit quæ asseritur per non vsum amissio, cùm admittatur stantibus nouis conuersionibus vigere illud & vtiliter ad vsum adsciscendum, ob rationem illam de occasionis defectu. Rogo enim quid præcisè importet priuilegij huiusce concessio? si facultatem administrandi Sacramentum vbi necessitas occurrerit, quidquid de Episcopis sit, non potuit ex eorum prouisione ante annos octoginta cessare, quia & tunc necessitas esse potuit, vt in suo Episcopatu citatus Præsul agnoscit. Si cum limitatione dicta, tum non habet locum illius amissio, quia neque priuilegium fuit nisi attenta Episcoporum inopia concessum. Quòd ergo non fuerit toto illo spatio Confirmatio administrata, non est non vsus priuilegij dicendus, quod reuera non erat, sed impotentiæ absolutæ necessarium, vt sic dicam, exercitium.

Et prius illud videtur certum, & iuxta [Quid de suo Episcopatu citatus Præsul, & de Operariis Societatis in illo.] mentem præfati Præsulis, sic enim loquitur nu. 27. Et quidem ita deberet fieri, quando conuersorum Indorum populi fuerint, qui pacifici & baptizati, in Dorado, Maynos, Merranon, & alijs, vbi modò Operarij Domini laborantes extant, spiritus Apostolicos habentes, & in Deo spero, etiamsi pauci sint, & segetum campi latißimi, copiosam messem futuram. Sic ille, de Operarijs locutus Societatis, de quorum aliquibus plura dabunt Indicæ narrationes admiratione dignissima. Pro his ergo nouarum conuersionum populis, etiamsi ad suum Episcopatum pertineant censet ille priuilegium dictum vim suam retinere, quia licet Episcopus in diœcesi adsit, nequit tamen sine incommodis maximis eò se conferre. Ergo priuilegium ita est accipiendum: Vnde quod de non vsu dicitur, ob quemfuerit amissum, non videtur locum habere posse, si iuxta [Alia pro non vsu opportuna.] proprios sit terminos loquendum. Addo pro non vsu præscriptionem interrumpi, quando priuilegij nouæ concessiones accedunt, siue in speciali siue in generali, vt solet Religionibus indulgeri, quod in nostra Societate est cernere, & in alijs frequenter experimur, inter quas est communicatio benignitate Apostolica condonata. Vnde impossibile est annos præscriptionis explorare, & arduum negotium velle circa hoc litem intendere, quæ felicem non est intendentibus exitum habitura. Verùm, vt dixi, priuilegium tale non extat, & ita in Compendio mentio illius nulla. Poterunt autem prædicta generaliter subseruire, & in casu etiam præsenti, si quis sibi priuilegij constantiam valuerit persuadere.

SECTIO XI.

Circa Tabachum, an impediat Communionem vbi & obseruanda circa ieiunium naturale.

DE Tabacho dictum à nobis Tomo 2. [Tabachum non frangere ieiunium naturale pro Eucharistia necessarium, vt explicent Scriptores quidam.] Thesauri Tit. 16. nu. 92. & seqq. & in Additionibus nu. 117. & Scriptoribus ibidem citatis de illo agentibus addendi Illustrissimus Acacius de Velasco in Resolutionibus moralibus Idiomate Hispano editis Tomo 1. Resol. 303. vbi affirmat non esse contra legem ieiunij naturalis pro Eucharistiæ sumptione necessarij, nisi aliquid ex folio per se traijciatur, quod per modum saliuæ non sit, adductis pro se inter alios Patribus Præposito, Tannero, & Granado. Item P. Herincx Tomo 4. Disput. 6. nu. 56. idem tenens P. Bonæ Spei Tomo 6. Tract. 4. Disp. 7. nu. 26. vbi ait cauendum ne per folia ista tantùm saliua alteretur quantum succus gliciuiscæ, vulgo Regaliz (in Indijs dicimus Orozuz) nam si talis saliua vti hic deglutiatur, fracturum ieiunium vix dubitare se ait: sic enim potus à saliua moraliter distinctus dici deberet, & actione potatiua vti saccharum in ore fusum sumptum. Circa quod id certò dicere possumus, licet non ab experientia propria, mundi enim sumus, & semper fuimus, à sordibus succi huius, & etiam pulueris; nihil fortè in rerum natura adeò efficax inueniendum ad alterandam saliuam, vt meritò timeri possit, quod Auctor præfatus cauendum esse præmonuit. Nec circa istud plura.

Circa id autem quod à nobis dictum nu. [Concilij Limensis Decretum omnes communicatores an liget.] 103. & 104. adest Quitensis Dominus Lib. 3. Tract. 6. Seßione 7. vbi adducto Limensis Concilij Decreto, de quo nos ibidem, iuxta quod Sacerdotes tenentur ab illo abstinere celebraturi Missam, iudicat eamdem obligationem omnes Communicaturos vrgere, licet de illis Concilium [Affirmat D. Quitensis.] expressam non fecerit mentionem, & hoc non esse legem extendere de persona ad personam, quod Doctores negant, vtpotè quod Iuris principijs aduersatur; sed legem hos & alios comprehendere, nominatis expressè non expressos adnectendo, ex identitate rationis, quod est regulis Iuris conforme: & constat ex l. Filium, habeo ff. ad Quintum Cap. Macedonian. Tiraquellus in l. Si vnquam 8. verb. Libertatis nu. 45. & alij, inter quos Sapientissimus Dom. Felicianus à Vega in Cap. Dilecti filij 17. nu. 53. vbi ait statutum non extendi de persona ad personam Nihilominùs (ver [D. Felicianus à Vega.]ba illius sunt) non pro hoc à quibuslibet statutis explosæ dicuntur personæ, in quibus, siue concurrit eadem ratio, quæ in persona expressa, siue nominata. Proptereà quòd identitas rationis operatur quòd omnes ipsæ personæ quasi comprehensæ in illis iudicentur. Quod latè Iuribus & Doctoribus congestis [Lex quomodo extendi possit de persona ad personam.] exornat. Esse autem eamdem rationem ex eo liquet quòd irreuerentiæ tantùm voluit Concilium obuiare, quæ eadem omnino est in sacrificante, & aliàs communicante. Neque erat ratio cur Concilium eam in sacrificante ablegandam potiùs, quàm in communicante decerneret. Cùm etiam videamus Vrbanum VIII. hunc adeò indecentem vsum reputasse, vt in Bulla an. 1642. iusserit ne quis in Ecclesia Hispalensi illum sumeret sub maioris excommunicationis pœna. Quod & pro Ecclesia Quitensi DD. Augustinus Duarte de Sarauia eius Episcopus pariter imperauit. Sic præfatus Præsul, qui tamen oppositum censet esse probabile.

Et nos quidem citato Thesauri loco, ita [Quitensis Præsulis vt admittenda sententia.] philosophati sumus, vt contrario aliquatenus modo videamur censuisse, probabilius esse indicantes non ligare communicantes extra Missam dictum Concilij Decretum, addentes quid circa praxim obseruandum videretur. Sed discrimen hoc non tale est, vt propter illud cum docto Præsule digladiari opportunum censeamus: cuius sententia in co etiam quòd maiorem probabilitatem illi attribuit, etiam est probabilis, esse scilicet magis probabilem. Placuit autem dicta ab ipso circa illum huic attexuisse operi, vt notius reddatur viri tanti iudicium, quatenus hac in parte contrarium est proiectissimo huic, status inter omnes, abusui. Pro eo autem quod de legis extensione dicebatur, faciunt etiam à nobis dicta Parte 2. nu. 100. & pro praxi addendum, si contingat aliquem non [Quid pro praxi in Confessionibus.] aduertentem Tabachum cum moderationibus sumpsisse prædictis communicationis die, & sit ille solemnis, aut Iubilei, posse deuotioni eius clementer conniueri, cùm stet pro eo probabilitas, & præsertim, si eam ille cognoscat; tunc enim non poterit licentia denegari; & generaliter, si Iubileum diei addictum sit, esset enim ipsum ingenti fraudare thesauro; admonitione tamen adiuncta, quòd secus sit in posterùm futurum, quando & dilatio communionis ad diem alterum poterit pro satisfactione peccatorum iniungi, etiam scienti fauere sibi dictam opinionem, vt restitutio imperari similiter potest stante opinione probabili, quæ faueat pœnitenti, iuxta multorum sententiam, de qua alibi à nobis dictum.

Quia verò ab Auctoribus citatis ita de [P. Bonæ Spei. in D. Caramuelem inuectio, circa leuem materiam in ieiunio naturali.]licatè in hac materia decernitur, vt neque minima pars folij prædicti sumi ante Communionem possit per modum cibi aut potationis; immò neque per modum saliuæ iuxta allatam explicationem: iuuat hoc loco Dom. Caramuelis Pronuntiata quædam expendere, contra quæ doctus scriptor seuera fulmina iaculatur. Ille ergo in Theologia fundamentali n. 1329. ita scribit: Respondent aliqui leuem comestionem posse esse irreuerentiam: Sed hoc falsò supponitur: comedere enim post Eucharistiam non est irreuerentia: ergo nec comedere ante Eucharistiam. Prætereà Ecclesia potest concedere vt sumatur Eucharistia post ientaculum: immò illam sumpserunt Apostoli post cœnam, ipsomet Christo distribuente: Atqui nec Christus ipse, & à fortiori neque Pontifex, potest dispensare vt Eucharistia irreuerenter sumatur: Ergo quando sumitur post cibum nulla committitur irreuerentia. Stat igitur posse hoc Sacramentum interdici post crapulam & ebrietatem, non verò post comestionem sobriam & prudentem. Hæc ille: quæ cùm adducat P. Bonæ Spei suprà n. 34. Statim ad illa sic subdit n. etiam 34. per errorem, cùm esse deberet 35. Respondeo 1. Caramuelis illationem resolutiuam, Stat igitur &c. esse manifestè erroneam, vt patet ex dictis n. 21. (vbi de prohibitione Ecclesiæ) & solutione obiectorum num. 23. & seq. Secundò iam esse probatum nu. 32. & 33. leuem comestionem posse esse grauem irreuerentiam: nec ratio ipsius tangit ibidem à nobis allatam, & solùm probat non esse irreuerentiam ex natura rei, quod num. 30. conceßimus. Exemplum Apostolorum non fauet, vt vidimus num. 23. Sic ille:

Qui erroneam illationem quàm imme [Illustratio pro valore præcepti solida.]ritò Dom. Caramueli attribuat, constabit statim. Allata autem ab eo ratio num. 32. ex grauissima circumstantia desumitur sumptionis Eucharistiæ, in testimonium summæ reuerentiæ illi, (vtpotè tantæ maiestatis sumptioni & significationi, quòd Christus sit primus cibus noster, isque valde distinctus à cibis communibus) debitæ. Secundam etiam num. 33. ex eo instruit, quòd Ecclesia prohibet sumi Eucharistiam, nisi sub dicta conditione, & habere id rationem donationis, quæ à conditione leui pendere potest. Sed certè cùm Eccle [Alia non talis.]sia distribuat fidelibus id, ad quod illi fundatum habent ius ex Christi institutione, non videtur posse sub mortali leuem conditionem apponere. Vnde cùm ait ibidem: Si tamen tibi tanta irreuerentia non videatur, in eo quòd post granum anisi sumptum sumas Christi corpus, vt inde in æternum damneris, ideò Ecclesiam &c. prædictam modò rationem exhibens, nihil maius, quod satisfacere possit, adducit: primæ enim non placituræ, eam, quæ minoris est momenti, & ponderis adiungit. Satius ergo fuisset priori insistere, ex grauissima circumstantia iam explicata desumptæ: sic enim leuis aliàs materia sub mortali potest præcipi: le [Leuis materia vnde grauis pro præcepto.]ue enim mendacium leue peccatum est, sed si iuramentum accedat, graue erit: veniale peccatum alterius detegere, veniale item est, & tamen si in Confessione fuerit exceptum, erit grauissimum, & sic in alijs.

Auctor, & nu. 36. responsionem D. Ca [A D. Caramuele idem ostenditur.]ramuelis adducit tenoris sequentis: Dico igitur non depositionem pilei secundùm se esse indifferentem; esse tamen irreuerentiam ex institutione politica, & esse posse materiam peccati grauis. Et hinc ad nostrum casum veniens assero non ieiunium secundùm se consideratum rem esse indifferentem, at esse irreuerentiam grauem ex Ecclesiastica institutione, & proptereà naturale ieiunium, vbi Ecclesia illud præcipit; obligat sub peccato mortali. Hæc ille, contra quæ dictus Pater insurgit ex ijs, quæ Dom. Caramuel præmiserat citato num. 1329. scilicet: Non habet Ecclesia Romana auctoritatem vt poßit in [Contra quam AntiCaramuel insurgit.]terdicere vnam vnciam cibi sub peccato mortali: non habet auctoritatem vt interdicat vnum granum tritici sub peccato veniali. Ratio est clarißima, quia & vna vncia panis supponitur esse materia parua, & vnum granum tritici, materia nulla. Sic ille. Vnde iuxta hoc præmissum (verba sunt Patris Bonæ Spei) Quæro, Quomodo si Ecclesia Romana non habeat auctoritatem vt poßit communicaturo, de quo ibi in terminis, interdicere vnam vnciam cibi sub mortali, per ipsum esse poßit in non ieiunio naturali, de quo ibi, siue sumptione vnius grani tritici, irreuerentia grauis ex Ecclesiastica institutione? Hæc enim inuoluunt contradictionem manifestam, quam non soluit, & debuit, præsertim cùm addiderit. Ratio est clarißima &c. Meliùs dixisset: Ratio, vti & illud, pro quo affertur, est obscurißima & fallacissima. Tu autem vide distinctionem à nobis allatam n. 32. &c.

Vbi mirari præstat quàm sine fundamento [Ab aperta calumnia defenditur.] scriptor iste Dom. Caramuelem fuerit insectatus, nolens ad omnia, quæ ab eo sunt dicta attentum & sincerum animum applicare: quod si fecisset, deprehendisset profectò nihil sua illa censura dignum obscuritatis & fallaciæ in superlatiuo gradu, sed luce perspicuum veritatis, vt ex dicendis constabit. Ergo num. 2007. Theologiæ Fundamentalis resolutoriæ respondenti n. 1329. citato prioris impressionis, ita scribit: Ad ieiunium na [D. Caram.]turale, quod Ecclesia requirit in communicaturo occurrit ratio, quæ indiget solutione. Non habet Romana Ecclesia auctoritatem, & cetera vt n. præced. Deinde vers. seq. habet ea, quæ ex eodem dedimus nu. 196. & nonnulla alia pro vrgenda obiectione statim soluenda. Cùm ergo ibi nihil decernat, sed rationem tantùm, quam oporteat solui, proponat, immeritissimo ipsi illatio illa erronea adscribitur, de qua nu. 196. & falsissima ac fallacissima eius ratio proclamatur. Quod quidem tunc iure fieri posset, si eam insolutam reliquisset, & pro veritate non apertissimè pronuntiasset. Quod tamen secus accidit, siquidem num. 2008. ita loquitur: His tamen non obstantibus sit resolu [Idem.]tio. Ille qui non ieiunus (sic legendum, nam ex errore typographico deest Non) communicat, peccat mortaliter. Huius resolutionis demonstratio pendet ab ijs, quæ diximus Arti. præced. (scilicet n. 2006 vbi luculentiùs id quod num. præced. est dictum, & statim reponit, de Ecclesiastica institutione circa ea, quæ ad reuerentiam spectant, licet secundùm se sint indifferentia declarat, & comprobat) cùm primam dubitationem soluebamus. Certum est enim non posse Ecclesiam præcipere rem paruam sub culpa graui: certum est etiam leuem comestionem secundùm se consideratam non esse grauem irreuerentiam etsi ad ebrietatem recurratur &c. Ergo ex his capitibus Conclusio demonstrari non poterit. Dico igitur non depositionem pilei &c. (vt num. præced.) Ita omnes Theologi nemine dempto: nec est cur in re, de qua nemo Christianus dubitat, vos soli velitis dubitare. Hæc ille, quibus se ab omni calumniæ iaculo in tuto videtur collocasse.

Et quidem resolutio eius breuibus termi [Aduersarius sua ex doctrina concussus.]nis coërcetur, vt vidimus; Ecclesiam scilicet non posse rem paruam sub mortali culpa præcipere, & leuem comestionem grauem irreuerentiam non esse. Primum ingenuè fatetur P. Bonæ Spei n. 32. citato, vbi ita loquitur: Licet enim Ecclesia, aut qui [P. Bonæ Spei.]uis Superior materiam manentem secundùm se & circumstantias leuem, sub mortali prohibere non possit, vt vidimus Tomo 4. Tract. 3. Disput. 6. Dub. 4. nu. 49. illam tamen adiecta circumstantia &c. De quo & dictum à nobis Parte 4. num. 34. & 36. circa præceptum Adamo impositum de non comedendo fructu ligni vetiti. Secundùm item, vt visum n. 196. ibi: Solùm probat non esse irreuerentiam ex natura rei, quod nu. 30. conceßimus. Nec solùm concessit, sed probauit, bonis adductis rationibus. Vt ex ijs constet nullum à Dom. Caramuele calumniæ locum fuisse relictum, & quidquid contra eum hac in parte actum, à Religiosi scriptoris non maleuolo (absit vt id credam) sed non beneuolo, cerebro fabricatum. Pro quo hæc satis.

SECTIO XII.

An Indo in lethali morbo non valenti traijcere hostiolam Sacram, sit administrandus Christi sanguis.

DIfficultatem hanc proponit D. Qui [Ministrandum sanguinem non valenti traijcere hostiolam qui censeant.]tensis Lib. 3. Tract. 5. Sess. 5. num. 13. & videtur affirmatiuam partem amplecti, quia pro ea adducit Ochagauiam de Sacramentis Tract. 2. de Eucharistia Quæst. 18. nu. 9. contra P. Suarium, & eius fundamentum, scilicet Communionem in articulo mortis esse de præcepto diuino, & ita debere Ecclesiastico de communicando tantùm sub specie panis præualere. Et præterea arguit, quia in eo nulla est deformitas, quandoquidem laicus potest sumere sanguinem, si conseruari nequeat, aut in manus sit infidelium deuenturus, vt ait P. Vasquez Tomo 3. in 3. p. Disput. 206. Cap. 4. nu. 47. Idem tenet Mag. Nugnus Tomo 1. in 3. p. q. 80. arti. 12. Conclus. 3. qui tamen addit debere fieri cum consensu Episcopi. P. Bonæ Spei Tomo 6. Tract. 4. Disput. 7. nu. [P. Bonæ Spei singularis sententia.] 129. ait deficientibus vini speciebus, non videtur ministrandus sanguis ob periculum effusionis tali communioni communiùs connexum. Addit tamen ostendendum casum, de quo nu. 48. & ibidem dicta, vbi sic habet: Quòd si moribundus Hostiæ particulam deglutire non possit, possit sanguinis guttam, an hic ei in viaticum ministrandus? Respondeo priùs probandum an posset particulam Hostiæ in vino deglutire, & tunc danda particula Hostiæ consecratæ cum vino, si possit. Si verò non possit, nec vnquàm anteà communicauit, videtur ministrandus ob rationem in simili paulo antè præmissam. Sed sublimitatione à nobis addita. Ita absolutè Ochagauia. Nugnus, & alij Recentiores. Vide Dianam Parte 5. Tract. 3. Resolut. 34. Sic ille. Casus similis erat de Sacerdote non ieiuno potente celebrare ad ministrandum viaticum, si infirmus numquam communicauerat, & ratio est iam adducta de præcepto diuino.

Dico Primò. Casus prædictus videtur [Assertio 1. casum esse impossibilem.] impossibilis. Probatur clarè. Nam talis supponitur posse sumere species vini: ergo & vinum. Tunc sic. Vino potest admisceri parua hostiæ particula, & ita simul cum vino sumi. Ex quo fit non esse necessarium ad sanguinis sumptionem recurrere. Et modum quidem prædictum administrandi Viaticum iam vidimus Patrem Bonæ Spei tradidisse quem ante ipsum docuerant, vt videri potest in P. Suario, Diana Parte 4. Resolut. 104. vers. Nota etiam, & in statim allegandis. Pro quo & Herincx Tomo 4. Tractat. 7. Disp. 6. nu. 65.

Dico Secundò. Etiam admisso casu non [Assertio 2. negans, etiam eum admisso.] est ministrandus sanguis sub specie vini. Sic P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disput. 71. Sect. 3. vers. Sed quæret, Illustrissimus Barbosa de Officio Parochi Cap. 20. nu. 45. Franciscus Syluius 3. p. q. 80. arti. 12. §. Quæritur Quartò, Hieronymus Garcia in Summa morali de excellentijs & obligationibus Sacerdotum Tract. 3. Diffic. 4. Dub. 3. n. 10. Illustriss. Acacius de Velasco Tom. 1. Resolut. 311. Doctor Don Petrus de Ezpeleta in Selectis de casibus tempore mortis, Tractat. 6. Resolut. 60. Hieronymus de Prado apud ipsum cum alijs. Pitigianus & Mercorius apud Dianam Parte 5. Tractat. 3. Resolut. 34. quos & videtur sequi: adductis enim illis, & nonnullis alijs ex præfatis, & rationibus pro eo, subdit ijs non obstantibus contrarium contra Ochagauiam, pro cuius sententia nihil profert fauorabile.

Id probo ratione fundamentali, quibus [Probatur ratione fundamentali.]dam omissis, quæ minùs videntur habere momenti. Nam Ecclesia ob grauissimas caussas absolutè prohibuit talem Sacramenti administrationem: ergo non est in casu, de quo agitur, admittenda. Assumptum est de fide, & Consequentia probatur, quia exceptionis huius nullum est indicium, sicut est pro adducto nu. 201. vitandæ irreuerentiæ: nec fundamentum: Si enim aliquod maximè adductum ex obligatione diuini præcepti circa communicationem in articulo mortis: Atqui hoc tale non est: ergo nullum. Maior constat, & Minorem probo. Nam præcepto huiusmodi generaliter posito non obstante, Ecclesia interpretari illud poruit vt non obligaret in prædictis circumstantijs, sicut interpretata est præceptum, de quo Christus Ioan. 6. Nisi manducaueritis carnem Filij [Ioan. 6.] hominis & biberitis eius sanguinem, non habebitis vitam in vobis, vt non obliget sub vtraque specie, licet sumptio sub illa à Christo designetur: idque non solum pro sanis, sed etiam pro morituris: vnde nulli nisi sub specie panis Eucharistia ministratur, neque in eo aliqua est permissa diuersitas. Sic autem interpretatam ex hoc ipso ostenditur, quia circa sanos & morituros eumdem seruat administrationis modum, quia circa omnes vitare intendit indecentias, quæ in tali possunt administratione contingere, & sunt longa experientia deprehensæ. Atqui tales timeri similiter possunt in prædicto administrationis modo, immò & maiores ob recipientis corporalem indispositionem: Ergo sic præceptum dictum est interpretata.

Nec dicas sublata ab Ecclesia commu [Euasio præclusa.]nione sub specie vini remanere illam sub specie panis, qua possit impleri præceptum, quod secus accidit in casu nostro, nihil enim restat, quo possit illud impleri, si sanguis denegetur. Id enim non obstat: Nam in casu præsenti etiam Eucharistia sub specie panis offertur; quòd autem sumi nequeat, est per accidens: sicut autem ob periculum vomitionis non est tribuenda, ne exponatur indecentijs, ita & in sanguine pariter faciendum. Quòd si dicatur posse omni indecentiæ per adhibitam diligentiam occurri. Contra est: Nam hac ratione stante permitti ab Ecclesia debuit vt morituris Eucharistia sub vtraque specie conferretur, adhibita scilicet diligentia peculiari, cùm opinio grauium Scriptorum sit maiorem gratiam sic sumentes accipere, & sumptionem sanguinis valde ad vitæ æternæ consecutionem conducere omninò exploratum sit; vnde Sacerdos sumpturus illum dicit: Sanguis Domini nostri IESV Christi custodiat animam meam in vitam æternam, Amen.

Dico Tertiò. Resolutio præcedens ge [Assertio 3. idem de Sacerdotibus statuens.]neraliter est accipienda, etiam respectu Sacerdotum Viaticum accipientium. Circa hoc ita scribit citatus D. Ezpeleta vers. vlt. Si dicta sumptio sub speciebus vini fieri poßit decenter & reuerenter, [D. Ezpeleta.] erit licita Sacerdoti moribundo, vt sentire videtur Diana supra relatus, qui de solo laico moribundo id dubitat. Ego verò de vtroque vix competenter fieri posse existimo: quia etsi solis laicis sit interdicta Eucharistia sub specie vini, tamen Sacerdotibus non est concessa, nisi in Sacrificio Missæ, & extra illud non est in vsu, neque decenter potest ministrari, regulariter loquendo, nisi sub speciebus panis, præcipuè ægritudinis tempore. Sic ille: qui vt ex eius postremis apparet verbis, id quod priùs de licita sumptione dixerat, videtur demoliri: nam cùm Sacerdotibus non concedatur vsus talis, nisi in Sacrificio Missæ, & pro illo eadem inconuenientia occurrant, absolutè est illi denegandus, applicando insuper omnia huius Scriptoris argumenta contra vsum in casu præsenti formata. Quod autem ad Dianam attinet. Solidum est, argumentum, quod pro fauentia affertur, quando eius rationes sunt generales, & exemplum in magis frequentibus apponi potuit, Doctoresque ab eo allegati generaliter loquuntur.

Dico Quartò. Etiamsi quis numquàm [Assertio 4. Non licere etiamsi quis numquàm communicauerit.] communicauerit, non est obligatio sumendi neque administrandi Eucharistiam modo dicto. Est contra P. Bonæ Spei, qui suam illam distinctionem in eo fundat, quòd iuxta ipsum obligatio præcepti diuini de sumenda Eucharistia non vrget nisi semel in vita: qui ergo iam communicasset, tali præcepto fecisset satis, vnde neque sub specie panis erit obligatio communicandi, pro quo antiquiores quosdam Thomistas refert, Paludanum, Ledesman, Victoriam, & Caietanum apud P. Suarium Disput. 69. Sect. 3. Si autem non communicauerat, tunc sumendi prædicto modo præceptum instare ait suprà à n. 98. vsque ad 103. [Obligatio communicandi in articulo mortis qualis sit. P. Suarez.] & quidem P. Suarez citato loco Dicto. 1. ita scribit: Quæ consuetudo ita est recepta, vt sine magno scandalo violari non poßit, quod est signum grauis obligationis, meritoque suæ salutis negligentißmus, & de statu animæ suæ, vel etiam de fide suspectus haberetur, qui voluntariè in mortis articulo Viaticum negligeret: est ergo hæc res grauis, & sub obligationem cadens. Ex huius autem consuetudinis antiquitate vlteriùs colligere licet eam vt minimum esse traditionem Apostolicam, quia eius initium ignoratur. Ac denique ex eius immutabilitate coniectamus in Christi mandato esse fundatam. Hæc ille, quæ sunt quidem verissimè dicta, & digna quæ à P. Bonæ Spei attendi debuissent. Ergo licet ille, de quo agimus, communicauerit, debet in tali articulo communicare. Cumque nulla inueniatur differentia ab Auctore præfato ratione impotentiæ sumendi Hostiam, quamtumuis paruam, tenebitur moriturus ad Christi sanguinem hauriendum.

Sed quidquid de illa sententia sit, Asser [Probatio Assertionis ex identitate rationis.]tio nostra probatur adductis fundamentis, quæ procedunt etiam stante obligatione communicandi quomodocumque explicetur. Nam ex eo quòd non communicauerit, obligatio communicandi vrgere dicitur, eo quòd sic iuris diuini: Atqui obligationem talem non esse, etiam admisso præcepto diuino iam vidimus: ergo nihil est in prædicto dicendi modo, propter quod hærere debeamus. Si dicas vrgere illud Christi iam dictum: Nisi manducaueritis &c. non intrabitis in regnum cælorum. Talis siquidem neque carnem Filij hominis manducat, neque sanguinem bibit, & ita cælorum illi patere valet introitus. Responsio est facilis Primò sufficere sumptionis votum, quod tenet & explicat citatus Mag. Acacius. Secundò prædicta Christi verba non importare necessitatem medij, & ita neque votum necessarium, sed præcepti, pro quo P. Suarez Disp. 40. Sect. 2. præsertim Dicto 3. Eo autem quòd præceptum tantummodò sit, si commoditas adimpletionis desit, non obstat beatitudini comparandæ. Sic enim dici potest, Nisi restitueritis, Nisi Ecclesiæ præcepta seruaueritis &c. Et tamen constat præfata multoties impleri non posse.

Alio modo exponit P. Bonæ Spei supra [Singularis sed inepta expositio verborum Christi. Matth. 18.] nu. 100. dicens prædicta verba intelligenda iuxta illud Christi Matth. 18. Nisi efficiamini, sicut paruuli, non intrabitis in regnum cælorum: hæc enim de ipsa Ecclesia verificari debent, quasi Euangelista diceret: Nisi sitis in Ecclesia, in qua fiat humilitatis profeßio in Sacramento Pœnitentiæ , verbi gratia, & aliàs sæpè post peccatum. Quam explicationem apud alium se non reperisse ait, cùm tamen placere sibi non citato loco tantum, sed etiam Disp. 1. nu. 52, sufficienter declararit. Iuxta quam sensus erit: Nisi fueritis in Ecclesia, in qua manducatur caro Filij hominis, & sanguis eius bibitur, non intrabitis in regnum cælorum. Quo ineptius nihil videtur dici potuisse, vnde à viro docto debuit suis ab scriptis ablegari, nisi vt penitus exploderetur. Neque locus in patrocinium adductus iuuare potuit, cùm etiam in eo talis explicationis modus sit prorsus absurdus. Vt autem deseruire ad intentum posset, deberet sane aliquod auctoritatis aut verosimilitudinis pondus obtinere. Et quidem interpretatio talis propterea conquisita est, vt obligatio diuini præcepti non inducta à Christo firmaretur. Atqui ad hoc facilior poterat modus adhiberi, sic videlicet: Nisi manducaueritis &c. iuxta modum ab Ecclesia statuendum, cuius ego dispositioni administrationem Sacramenti meæ carnis, & mei sanguinis committam, non intrabitis in regnum cœlorum. Sicut enim circa vtramque speciem ita est subintelligendum, pariter etiam circa personas, tempus, & modum administrationis est factum, ritum videlicet & dispositiones ex parte administrantis, vt communiter Doctores explicant.

Et circa ieiunium tenent Patres Suarez, [Circa ieiunium quæ obligatio, & ratio cur agi contra illud nequeat, ex quo firmatur Assertio.] Vasquez, Tannerus, Cardinalis Lugo, & Gaspar Hurtadus, quos adducit & sequitur P. Arriaga Disput. 44. nu. 42. non posse scilicet sacerdotem non ieiunum sacrificare vt Viaticum administret; quia licet de hoc præceptum diuinum sit, intelligendum est quando dari potestiuxta ritum & ordinem ab Ecclesia præscriptum. Vnde sicut non potest sacerdos celebrare sine Vestibus Sacris, altari, & pane azymo ad dandum Viaticum, ita neque absque ieiunio. Quam tamen rationem cùm ex præfatis afferat citatus Pater, videri sibi ait nullius efficaciæ, quia ieiunium ex parte Sacerdotis non se tenet per modum cæremoniæ ad celebrandum requisitæ, quia ex eo solùm requiritur, quòd sit communicaturus: vnde si communicaturus non esset, sine ieiunio posset celebrare. Atqui dispensare vt ipse infirmus communicet non ieiunus, non est minoris aut diuersi momenti, quàm dispensare vt ipse Sacerdos communicet non ieiunus: Ergo si dispensatur in vno ob necessitatem infirmi, etiam censebitur dispensatum in altero. Præterquam quòd sæpè Ecclesia dispensat vt sacerdos celebret non ieiunus, numquàm tamen vt celebret sine vestibus sacris: ergo argumentum à vestibus ad ieiunium non est bonum.

Verùm hæc quoad negotium præsens [Obiectioni P. Arriagæ fit satis cum doctrina vtili.] nullius momenti sunt, siue enim prædictorum scriptorum doctrina conuenienter applicetur, siue non, illa est certissima, neque ab ipso Patre negatur, sed potiùs admittitur, quod nobis pro nostro est satis instituto. Deinde siue ieiunium per modum cæremoniæ aut dispositionis debeat adhiberi, debet tamen, iuxta illum, & alios, vnde & comprehenditur generali illa doctrina, & ita affirmat circa illud numquàm fuisse dispensatum ab Ecclesia, non obstante præcepto diuino de communione pro dicto articulo. Ex eo autem conuincitur rationem ab ipso adductam non vrgere, quòd scilicet non sit minoris momenti dispensare cum infirmo vt communicet non ieiunus, quàm cum sacerdote. Cùm enim videamus Ecclesium circa vnum, & non circa aliud dispensasse, maius profectò momentum in vno esse, quàm in alio iudicauit. Non ergo præcisè ratione communionis ieiunium in sacrificante requiritur, sed ratione integritatis sacrificij, cùm vel in illa consistat, vt probabiliter volunt multi, vel illud integret, vt omnes admittunt. Vnde si sacerdos post Consecrationem nequeat prosequi, alius adhibendus, iuxta Ecclesiæ leges, qui sit Missam perfecturus. Non ergo præcisa ratio communionis attenditur. Vnde non præcisa ratio Communionis attenditur in rigorosa lege leiunij, quæ in quocumque alio extra Missam esse posset. Quòd si ex rationibus alijs dispensatum, illæ certè ad maiorem decentiæ & venerationis respectum aliquem pertinebunt.

Dico Quintò. Quæ dicta generaliter [Assertio 5. Pro Indis Resolutionem specialiùs vrgere.] circa casum, de quo est sermo, erga Indos specialiter vrgent, vnde neutiquàm oppositum ad praxim est aduocandum. Id constat, quia defectus capacitatis in illis vix erit satis ad conuenientem distinctionem inter vtramque Communionem. Item cùm vini sint appetentissimi, & vini gustum sint in sanguinis sumptione habituri, nihil aliud, quàm vinum cogitabunt, & plus de potu tali petent, qui eisdem adeò proponitur salutaris. Et licet multi inter eos sint, quod non semel aliàs dixi, educationis beneficio, aut Vrbani conuictus, Europæis plurimis exæquandi; in præfato tamen articulo, & graui adeò infirmitate, qua ad angustias huiusmodi rediguntur, minùs sui compotes erunt, & suam ad indolem natura recurret, vnde & indecentijs diuinum Sacramentum exponendum. Excitentur ergo ad actus contritionis, & ad communi candum spiritualiter post Confessionem, ac etiam Sacramentum eis Sacræ vnctionis conferatur, per quod id obtinendum sperari potest quod administratione Eucharistiæ obtineri curabatur. Et quidem talis aut in statu erit gratiæ, & ita sine Eucharistiæ receptione, ea perseuerante, saluabitur. Aut in statu contrario, & sic Eucharistia, id erit illi quod cum Apostolo clamat Ecclesia, Mors est malis, vita bonis: nisi fortè accedente attritione aut sancto alio affectu, iuxta grauium Doctorum opiniones primam gratiam largiatur. Quamquàm difficile videatur vt qui modo attritionem adhibet, illa, dum fuit Confessus, fuerit destitutus, & sic non iustificatus. Videtur autem verosimilius per Sacramentalis [Notanda Extremæ vnctionis cum Eucharistia comparatio.] vnctionis receptionem iustificationis beneficium accepturum, quàm Eucharistiæ receptione. Nam Eucharistia, cùm sit cibus, ad augendam & conseruandam vitam ex sua primaria est institutione directa, non ad mortuos in Spiritu suscitandos. Quod tamen sacramento vnctionis videtur ma [Vide P. Suarium Tom. 4. in 3. p. Disput. 41. Sect. 1. n. 19.]gis conuenire; vnde effectus talis singulis in vnctionibus declaratur, & ita eius receptione saluos fieri plurimos dixi Tomo 1. Theologicorum Problematum num. 1865. & seq. vbi quamplures pro eo Auctores adduxi.

SECTIO XIII.

Circa Indorum Communionem notanda quædam ex grauibus Scriptoribus, cum auctario doctrinæ.

