Inquirit autem citatus Scriptor Quæs. [Dubium speciale circa ea, quæ ad fidem non spectant.] 6. an Bullæ Pontificiæ in posterùm edendæ comprehendant Regulares, si de illis nulla fiat mentio, in ijs, quæ neque Catholicam fidem, neque Officium S. Inquisitionis concernunt. Fundamentum dubij ex verbis Vrbani defumitur, ibi: Tam in fauorem præfatæ fidei Catholicæ, illiusque propagationis, & S. Officij Inquisitionis præfati, quàm super quacumque alia re, negotio, seu materia. Et respondet non comprehendi, quando de illis nulla fit mentio, esseq́ue id certum ex Communi Doctorum. Nam Bullæ Pontificiæ spectari possunt quadrupliciter. Primò quando loquuntur per terminos generalissimos in materia, cuius omnes homines sunt capaces, vt in Cap. Si quis suadente diabolo. Et tunc Religiosi comprehenduntur. Secundò, quando loquuntur de solis laicis; & euidens tunc est neque Clericos, neque Religiosos comprehendi. Tertiò, quando loquuntur de Clericis, & tunc ad Religiosos non extendi compertum habetur. Quartò, quatenus loquuntur de Religiosis, & in hoc sensu ait comprehendi quoscumque Religiosos, de quacumque materia tractent, vt in Bulla præfata. Sic cùm ille philosophetur, non videtur quomo [Resolutio P. Bordoni confusa.]do eius stare resolutio possit, absolutè inquam negans, quam & certam affirmat ex communi Doctorum: ex illa enim probat ad omnem materiam extendi, & etiam id conuincitur ex primo disponendi modo, quia per terminos generalissimos loquitur, & est in materia, cuius Religiosi omnes sunt capaces.

Oppositum ergo dicendum videtur [Vera & exacta proponitur.] iuxta præfati Auctoris fundamenta, & Dispositionis Pontificiæ tenorem, qui adeò perspicuus est; & intelligendus iuxta exceptionem additam, ibi: Nisi in edendis Constitutionibus huiusmodi, specialiter, & expressè excipiantur. Quæ exceptio tunc quidem etiam specialis est, & expressa censenda, quando Constitutiones cum Clericis aut laicis loquuntur, aut cum speciali aliqua Religione, secus quando termini generalissimi sunt, & circa materiam, cuius sunt illæ capaces, vt si agatur de ieiunijs, Festorum obseruatione, Sanctorum cultu, & similibus, & erunt fortè qui dubitent an Constitutio dicta quoad hanc partem sit recepta; non enim videtur in vsu ad illam attendi: neque in eo eadem currit ratio, quæ in alijs, cùm sint illa momenti maximi. Et in casus contingentia, videndum an sit aliqua momenti non leuis ratio, ob quam Dispositio Pontificia Religiosos non vrgere videatur: præsertim inter eos magis priuilegiatos.

Quærit etiam ipse P. Bordonus num. [Dubium aliud circa communicationem priuilegij, de quo agitur.] 13. in fine, si fortè excipiantur Præmonstratenses; qui cum nonnullis alijs in Constitutione Vrbani nominantur (& idem est de alijs) an per communicationem censeantur excepti Iesuitæ, exempli gratia, & negatiuè respondet, probatque ex illa Clausula: Tam per viam meræ conceßionis, quam communicationis, & aliàs quomodolibet concessa respectiuè sint. Sed verò Clausula dicta in præsenti non conuenienter adaptatur. Nam Pontifex duos proponit modos habendi priuilegia, aut per directam concessionem, aut per communicationem, & neutram obstare decernit. Et minùs quidem videtur obstare debuisse priuilegium per communicationem, quàm per moram aut directam concessionem, vnde in eo vis specialis non constituitur. Et ita Præmonstratensibus negatur id, de quo Constitutio procedit, quomodocumque priuilegiati sunt, ac proinde cum eisdem conceditur, communicationis gratia vim suam retinet, quia iam res diuersum statum habet, de quo Pontifex non est locutus, quandoquidem priuilegium respectu omnium submouebat, & ita respectu illius esse communicatio non poterat, quia non entis nullæ sunt proprietates. Quòd si in communicatione adeò ampla inconueniens fuerit deprehensum, ad prouidentiam eam concedentis spectabit communicationem, vt aliàs fieri solitum, prohibere.

SECTIO XV.

Circa Capitulum Sede vacante casus peculiaris ad Dimissoriam spectans facultatem.

NVper vacante Sede Metropolitana [Casus proponitur de dispensato circa ætatem.] accessit ad Capitulum Diœcesanus, qui à Sede Apostolica rescriptum obtinuerat, vt ante ætatem pro Sacerdotio requisitam posset ordinari, & Dimissorias intra vacationis annum postulauit: quod an fieri posset meritò est dubitatum stante Decreto Concilij Tridentini Seßione 7. Cap. 10. & Sessione 23. eodem Capite, de Reformat. vbi habetur absoluta prohibitio, & sola exceptio pro eo, qui Beneficij Ecclesiastici recepti, siue recipiendi occasione arctatus fuerit, quæ sunt verba Concilij. Cumq́ue is, de quo agebatur, eo modo arctatus non esset, iure potuit circa licitam Dimissoriarum præstationem dubitari.

Et Nauarrus quidem Consilio 18. in antiquis [Nauarri sententia negans facultatem etiam ad Testimoniales.] & 27. in nouis Tit. de temporibus Ordinan. quem secutus Fr. Emmanuel Tomo 2. Summæ Cap. 14. n. 6. satis strictè in hac est locutus materia, existimans eum, qui rescriptum à Legato Sedis Apostolicæ in Hispania obtinuerat, vt posset ab alieno Episcopo ordinari cum testimonio idoneitatis ab Ordinario accepto, ordinari non potuisse, nisi solus Episcopus testimonium exhiberet: & ita intra annum vacationis neque Capitulum, neque illius Vicarium testimoniales litteras posse conferre, neque in eo legatum dispensare: quia Concilium Capite 8. citatæ sessionis 23. id videtur clarè statuisse, sic enim ibi: Quòd si quis ab alio promoueri petat, nullatenus id ei, etiam cuiusuis generalis aut specialis rescripti, vel priuilegij prætextu, etiam statutis temporibus permittatur, nisi eius probitas & mores, Ordinarij sui testimonio commendentur. Sic ibi. Generalis autem rescripti nomine, etiam à Sede Apostolica obtentum venire, declarauit Sacra Congregatio apud Barbosam in eum locum n. 3. Nomine enim Ordinarij debere Episcopum intelligi, ex eo probat Nauarrus, quia neque Capitulum, neque eius Vicarius nomine Ordinarij censeri possunt, quandoquidem iuxta eiusdem Concilij dispositionem, de qua citato Cap. 10. quoad hoc nihil intra annum possunt; sublata enim facultate, nequit Ordinarius dici, qui neque etiam dici potest delegatus. Ex qua resolutione euidenter constat eum, de quo agitur, dimissorias à prædictis minimè accipere potuisse, quod plus multò est.

Sed P. Molina Tract. 5. Disput. 11. n. 4. [Opposita ex bonis proponitur patronis.] vers. Quamuis, non dubitat affirmare Nauarrum proculdubio ita sentientem errare (cùm tamen id clarum visum fuerit Auctori tanto) quia contra illum est praxis receptissima, & Capitulum, ac eius loco Vicarius, nomine Ordinarij veniunt, de quo & dictum à Nobis in Thesauro Tit. 12. nu. 317. & 318. & ita etiam tenent P. Thomas Sancius apud Barbosam de potestate Episcopi Allegat. 7. nu. 14. reuera ita sentiens Lib. 7. Consil. moral. Cap. 1. Dub. 26. Barbosa ibidem, & Tractatu de Canonicis & Dignitatibus Cap. 42. nu. 122. quamplures adducens: pro quo & Diana Parte 5. Tract. 10. Resolut. 46. in fine. Et hoc est quod ad summum communiter concedere videntur Auctores, ex quo ad licentiam nequit fieri argumentum, cùm adeò diuersæ sint, vt Nauarrus obseruat suprà nu. 1.

Vnde & apparet in casu dicto non po [Verosimilior circa casum propositum resolutio.]tuisse Capitulum, aut eius loco Vicarium, licentiam pro Ordinatione concedere, quandoquidem eam postulans non erat, vt diximus, Beneficij recepti aut recipiendi occasione arctatus, neque vigore rescripti eam potuit obtinere. Rescriptum siquidem eum non releuabat ab obligatione licentiam petendi & obtinendi, quæ clausula semper in rescriptis apponitur, vt tradunt Barbosa citata Allegat. nu. 15. & Diana vers. Tertiò dico. Neque ex eo quòd aliàs gratia à Pontifice facta inutilis redderetur, aliqua in præfatis resultat obligatio: Nam in primis etiamsi Ordinandus anni complementum expectaret, suum gratia effectum habuisset, quandoquidem eo etiam completo, plures ipsi menses ad ætatem pro Sacerdotio requisitam defuissent. Deinde frequenter accidit vt gratiæ huiusmodi suo effectu ex accidentium incursione fraudentur, quia scilicet Episcopi desunt, quod præsertim in partibus Indiarum est frequens, aut quia impediti, vel quia ij, quibus est facta gratia, non semper valent ad Episcopos alienos commodum habere recursum. Et pro eodem facit id, quod Nauarrus suprà num. 3. asserit, cùm rescripti Auctor gratiam circa hoc præstat, semper velle, vt ea, quæ sunt à Concilio Tridentino disposita, & pro quibus nihil contrarium expressè conceditur, ad vnguem obseruentur. Et hoc quidem satis videtur verosimile, regulariter expediens, & magis Iuri conforme.

Videtur tamen oppositum in adducta à [Opposita vnde possit verosimili coniectura fundari. Barbosa.] Barbosa citato Cap. 42. nu. 123. ex bonis Auctoribus doctrina posse verosimili coniectura fundari: sic enim ibi: Ante lapsum anni vacationis Sedis poterit Capitulum obtinenti facultatem à Sede Apostolica de suscipiendo Ordines cum licentia sui Ordinarij huiusmodi licentiam subordinatam concecedere, vt docent Nauarrus Consilio 19. in antiquis, aliàs Consil. 27. in nouis sub titulo de temporib. Ordin. Piasecius d. p. c. 1. nu. 13. vers. Capitulum pag. 30. Ego ipse d. p. 2. allegat. 7. nu. 14. Sic ille, qui in citatione Nauarri hallucinatus, Consilio enim 19. nihil habet circa casum præsentem: in 18. autem, pro quo etiam error nu. 122. sicut & in Allegatione, nihil tale asserit, sed id potiùs, quod iam vidimus. Quidquid de hoc sit, in doctrina præfata, vt dixi, potest fauorabilis pro Ordinando sententia fundari: nam de eo, qui dispensationem obtinuit, videtur procedere; si enim dispensatione non opus illi esset, ad quid pro licentia ad Sedem Apostolicam recurrisset? Vt ergo dispensatio locum habere plenè possit, pro eo facultatem in Capitulo meritò dicitur residere. Et ita etiam tenet Diana suprà citato vers. Tertiò dico. Pro quo etiam Barbosa citato nu. 14. adducit P. Thomam Sancium citato loco Consiliorum; vbi tamen in terminis non dirimit quæstionem, sed id habet, quod diximus nu. 142. ex quo visum fuit Auctori præfato id colligi, quod suo asserto firmauit; quamquam non infrequens apud ipsum minùs exacta citatio.

Pro Regularibus assertum quoddam minimè virtuti consonum impugnatur.

DOm. Barbosa citato Cap. 42, nu. 121. [Non posse Capitulum S. V. licentiam concedere pro ordinatione Regularium ex Barbosa.] ita scribit: Tertiò colligitur non posse idem Capitulum dicto durante anno dare licentiam Episcopo commoranti in Ciuitate vel diœcesi, vt Ordinet Regulares etiam præuio examine per ipsum Vicarium facto, vt tenet Ragucius de voce Canon. q. 39. nu. 4. Sic ille; qui tamen Allegat. citata nu. 14. ex P. Thoma Sancio contrarium statuit, sic enim ibi: Sanchez in Opuscul. moral. lib. 7. Cap. 1. Dub. 26. vbi [Oppositum ex eodem & alijs.] resoluit Capitulum Sede vacante ante annum elapsum posse licentiam concedere alicui Episcopo, vt in ea diœcesi ad Ordines promoueat alienos habentes Dimissorias proprij Episcopi, aut sui Prælati Regularis, vel personas eiusdem diœcesis habentes Dimissorias Episcopi mortui, vel Nuncij Apostolici, vt à quocumque Antistite ordinentur. Sic ille quod quidem ita refert, vt minimè improbet; immò cum alijs ab eôdem Scriptore citatis prorsus admittat: quibus potiùs standum, quàm Ragucio, pro cuius asserto nullum affertur fundamentum ab Auctore citato.

Sed extat illud in citato Cap. 10. Seßionis [Obiectio ex Tridentini dispositione.] 7. de Reformat. Sic enim ibi: Non liceat Capitulis Ecclesiarum, Sede vocante, infra annum à die vacationis, Ordinandi licentiam, aut litteras dimissorias, seu reuerendas, vt aliqui vocant, tam ex iuris communis dispositione, quàm etiam cuiusuis priuilegij aut consuetudinis vigore, alicui, qui beneficij Ecclesiastici recepti, siue recipiendi occasione arctatus non fuerit, concedere. Hæc Concilium, vbi non solùm concessio Dimissoriarum prohibetur, sed ordinandi licentia; & prætereà solùm pro ijs, qui arctati fuerint Ecclesiastico beneficio, facultas conceditur, & exceptio firmat regulam in contrarium. Vrget etiam Cardinalis Bellarminus in Obseruatione circa dictum Caput, vel quisquis est illius, & aliarum auctor, vers. An Capitulum ex Cap. 8. Sessionis 23. cuius verba dedimus n. 141. siquidem præcipitur Episcopis ne aliquos dimittant, nisi probatos. Et dimissi etiam à suis Superioribus examinandi sunt quoad scientiam ab Episcopo ordinante, in cuius locum & ius succedit Capitulum.

[Efficaciter depulsa.]

Verùm ista non obstare satis potest efficaciter demonstrari. Nam quod de licentia dicitur, ad Dimissorias est referendum, ut constat ex Cap. 10. Seßione 23. vbi cum dispositionis huius fiat mentio, solum Dimissoriæ proferuntur. Verba illius sunt: Qui contra huius Sanctæ Synodi sub Paulo Tertio decretum, à Capitulo Episcopali, Sede vacante, litteras dimissorias impetrant &c. Vnde citatus Scriptor post oppositionem adductam ita subdit: Nisi restringamus hunc textum ad casum [Concilium Trident.] Cap. 10. infra Sessione 23. vbi nil dicitur contra ordinantes, vel concedentes licentiam, vel litteras commendatitias, sed tantùm contra concedentes Dimissorias sub pœnis suspensionis. Sic ille: nil inquam dicitur, quia Dimissoriarum mentione inducta, quidquid de licentia dictum fuerat, est satis declaratum.

Deinde quod Concilium ait de non danda [Concilij tenor elucidatus.] ordinandi licentia, ad Episcopum nequit referri, vt ex verborum tenore constat, sic enim iungenda: Non liceat ordinandi licentiam alicui, qui beneficij Ecclesiastici &c. neque aliter construi aptè possunt. Et quidem si vis in eo facienda est, ex eo fiet non solùm pro Regularibus licentiam non posse concedi Episcopo, sed neque pro alijs cum Dimissorijs à suis Episcopis, aut Capitulis elapso vacationis anno venientibus: quod falsum cùm sit, ex eo habemus id, quod de licentia dicitur, explicatione adducta temperandum.

Quod insuper de arctatis Ecclesiastico [De Beneficio arctatis vt accipiendum.] beneficio dicitur, nullius momenti est: nam etiam qui arctati taliter non sunt, possunt ad titulum patrimonij, aut pensionis ordinari, iuxta dispositionem Concilij eiusdem Sessione 21. Cap. 2. de Reformat. & si cum Dimissorijs veniant, pro eo Capitulum Episcopo dare licentiam potest in ciuitate aut diœcesi commoranti. Ergo & pro Regularibus, qui à suis Prælatis Dimissorias habent, ne que debent esse peioris conditionis, & itinerum incommoda pro obtinendis Ordinibus exantlare. Et huiusmodi quidem sensum circa citata Concilij verba praxis receptissima reddidit manifestum.

Iam quod de Episcopo dicitur, in cuius [Ius Capituli non ad Dimissorias.] locum & ius succedit Capitulum, vt proptereà ad illud spectet Regulares probatos quoad scientiam dimittere, si de dimissione per dimissorias litteras sermo sit, ex eo apertè refellitur, quod in citato Cap. 8. Session. 23. nullum dimissionis ha [Vide Bordonum Tomo 4. Decisione 1.]beatur verbum: nec de Religiosis sermo sit, quandoquidem requiritur vt qui promoueri desiderat, non aliter id obtineat, nisi eius probitas ac mores Ordinarij sui testimonio commendentur. Capitulum autem, sicut neque Episcopus, Regularium Ordinarius non est, stante exemptione, nec possum circa morum probitatem inquirere, vt sic eos valeant commendare.

Vnde standum potiùs legitimo Cardi [Cardinalis Bellarmini auctoritate resolutio præfata roboratur]nalis Bellarmini discursui, qui citato §. sic locutus: Videtur quòd non per hunc textum, per quem prohibetur non solùm dimissoria, sed commendatitia, ac etiam omnis licentia ad Ordines suscipiendos infra annum à die vacationis Sedis Episcopalis: sed valde dubito, nam Concilium videtur loqui de sæcularibus diœcesanis, dum se fundat in ratione beneficij acquisiti vel acquirendi, quæ ratio non militat in Regularibus, quibus non conferuntur beneficia, cùm ordinentur ad titulum professionis: & cùm eorum superior cum his dispenset vt ordinentur propter Religionis suæ necessitatem, eosque approbet, nihil habet Capitulum gerendi in hoc casu, quod ad eius munus pertineat, nisi licentiam dare ad Ordines suscipiendos. Sic ille, post Cardinalem Toletum qui Lib. 1. [Et etiam Cardin. Toleti.] Instructionis Sacerdotum Cap. 49. vers. Quinta habetur, qui solùm de Clericis sæcularibus procedere Concilij decretum attestatur.

Extat Decretum Clementis VIII. (cuius [Decretum Clem. VIII. vt nequeant Regulares nisi à Diœcesanis ordinari.] tenorem exhibet Barbosa citata Allegat. 7. nu. 18.) præcipientis vt Regulares Ordines suscipiant ab Episcopo, in cuius diœcesi degant, ad quem Superiores debent Dimissorias concedere: Etsi Diœcesanus abfuerit, vel non esset habiturus Ordinationes, ad quemcumque alium Episcopum, dum tamen ab eo Episcopo, qui Ordines contulerit, examinentur quo ad doctrinam: & in eis caussam absentiæ Diœcesani Episcopi, vel Ordinationum ab eo non habendarum, exprimendam esse &c. Vbi quidem de Capitulo S. Vacante mentio nulla: Quia verò in locum & ius Episcopi succedit, videtur ex eo fieri aliquem erga ipsum respectum habendum, & sine ipsius licentia Ordines non esse recipiendos, vbicumque illi recipiendi sint, ex quo & poterit vrgeri, vt suprà nu. 146.

Ad quod dico, ex prædicto Decreto ni [Ex eo nihil contra resolutionem traditam euinci.]hil contra resolutionem præfatam haberi, sed posse potiùs confirmari, quandoquidem ex eo habetur Regulares posse absente Episcopo Diœcesano Dimissorias concedere, vnde etiam eo mortuo, idque sine vlla à Capitulo dependentia: neque enim maior ab eo habenda est, quàm ab Episcopo, quo absente, aut non facturo Ordinationes, possunt superiores Dimissorias concedere ad quemcumque Diœcesanum. Non ergo habet Capitulum in quod possit ius succedere, quia neque Episcopus, stantibus circumstantijs prædictis, habet illud. Vt enim aduertit Barbosa suprà adductis pro eo Auctoribus, sufficit si Prælatus de absentia Diœcesani, vel quòd nolit habere Ordinationes, in litteris dimissorijs testetur, nec esse necessarium ex Curia Episcopali authenticum instrumentum. Quòd si in ciuitate, in qua est [Quid si in ciuitate, in qua Cathedralis Episcopo licentia conferatur, à Capitulo.] Capitulum, Episcopus adsit, ex illius licentia Ordinationes facturus, idem profectò dicendum, scilicet nullum specialem ad illud habendum ex necessitate recursum, quia Diœcesanus non est, & perinde se habet illius præsentia, ac si per longa spatia distaret.

Quod quidem videtur etiam dicendum [Quid si ab Episcopo Ecclesiæ eiusdem.] pro casu, quo Diœcesanus non habens Ordinationes committeret alicui Episcopo per suam diœcesim transeunti, vt illas habeat. Quam difficultatem indecisam reliquit Lezana Tomo 3. in Mari magno Prædicatorum n. 19. & illi quidem se inuicem citantes cum distinctione loquuntur dicentes, quô disi Diœcesanus absens facultatem concederet, tunc possent Regulares suo iure vti: nam hoc decretum est contra eorum priuilegia, vnde strictè interpretandum est, nec vltra casus expressos ampliandum: secus autem si præsens concederet licentiam Episcopo transeunti Ordinationes celebrandi: quia decretum istud solùm indulget Religiosis, vt possint à quoquo maluerint Episcopo Ordines suscipere, Diœcesano absente, vel Ordinationes non habente: at si Episcopus Diœcesanus præsens, licet non per se, tamen per alium Ordinationes haberet, censeretur ipse ordinare: nam qui per alium facit, per se ipsum facere videtur reg. qui per alium, de regul. iur. in 6. sic Tamburinus Tomo 2. de Iure Abbatum Disput. 2. Quæs. 18. n. 3. & 4. & Peyrinis circa Constitutionem 2. Sixti IV. nu. 34. sed quidem pro distinctione dicta non est solidum fundamentum, quia decretum odiosum est, & ita strictè interpretandum, cùm nequeat propriè dici Episcopum Ordinationes habere in sensu ipsius decreti, iuxta quem Ordinationes habere idem est ac Ordines conferre, vt legenti constabit. Et verò si regula illa de faciente per alium vim aliquam continet, etiam de Episcopo absente, & concedente licentiam, pariter dici posset, cùm illa sine limitatione procedat, & multa per absentes fiunt, quæ alijs, qui per eos faciunt, tribuuntur. Cumque id in præsenti casu stare nequeat, neque illud, quod Auctores dicti contendunt, quamuis eorum sententia non sit probabilitate destituta.

Et quidem stante casu dicto de celebrante [Notanda doctrina vt Decretum non vrgeat.] Ordines Episcopo cum licentia in eadem ciuitate degentis, dimissio Regularium ad alium iure suo vti volentium, sine caussa momenti alicuius, nec sanè leuis, non videtur posse contingere: quando autem ita accidit, etiamsi Diœcesanus per se ipsum Ordinationes sit habiturus, id fieri posse tenet Lezana Tomo 3. in Mari magno PP. Prædica [Lezana.]torum nu. 19. vbi ita scribit: Vnde aliter facientes peccarent mortaliter, quia in re graui contraueniunt præcepto Papali, & præiudicant Diœcesano Episcopo. Nisi bona fide, vel rationabili aliqua caussa moti id facerent; vt puta si Diœcesanus esset malè affectus Regularibus, & nimis rigidus in eis examinandis, aut approbandis ad Ordines. Sic ille citans pro eo Peyrinum referendo num. 4. quæ est satis confusa [Peyrinis.] citatio, cùm dici debuisset Tomo 2. Quæst. 3. de Prælato Cap. 7. num. 4. Qui & circa præcedentem resolutionem, de possibili scilicet absolutè dimissione ad alium Episcopum, siue absens siue præsens sit Episcopus Diœcesanus, citari etiam debuisset; ita enim tenet, licet sibi contrarius, citata Quæst. 3. Cap. 7. num. 8. ita concludens: & ex ea vlteriùs concluditur, quòd nec etiam astringuntur Regulares suscipere Ordines ab alieno Episcopo de licentia proprij Episcopi etiam præsentis. Sic ille post adductam quamdam Ioannis Gutierrez doctrinam, & reiectam friuolam quamdam Declarationem Cardinali Pamphilio, posteà Innocentio X. mendaciter attributam.

Id autem quod habet circa citatam Sixti [Ex illius tenore amplior comprobatio.] Constitutionem num. 33. ère maximè nostra facit; siquidem tenorem Decreti Clementis VIII. proferens, de quo Nos num. 152. post illa verba: Vel non esset habiturus Ordinationes, hæc subdit, Vel Sedes Episcopalis vacaret, dicens sic: Quod vltimum addidi ex declaratione huius Decreti ab ipsamet Congregatione facta apud Naldum loco citato. Sic ille: locus autem citatus est in Summa verb. Ordo num. 26. vbi nihil habet: sed num. 25. Decretum præfatum apponit, sed sine additione dicta, quæ forsitan in alia extat editione.

APPENDIX.

Circa Religiosorum examen, præsertim Societatis JESV pro Ordinibus suscipiendis.

IVxta Concilium Tridentinum Seßion. 23. [Diligens examen pro Religiosis specialius à Tridentino requisitum.] Cap. 11. de Reformat. præmittendum illud etiam in Religiosis ante Ordinum susceptionem, sic enim ibi: Regulares quoque nec in minori ætate, nec sine diligenti Episcopi examine ordinentur, priuilegijs quibuscumque quo ad hoc penitus exclusis. Hæc Concilium. Vbi obseruatione dignum occurrit, plus illud circa Regularium examen videri fuisse solicitum, quandoquidem diligens adhibendum statuit; quod non ita circa alios pronuntiauit. Et huiusmodi diligentiæ necessitatem experientia comprobauit, cùm videamus plures ex Regularibus, quàm ex sæcularibus, à minimè rigidis examinatoribus reprobari. Quibus non videtur obstare id, quod habetur Seßione eadem [Concilium Trident.] Cap. 7. vbi sic dicitur: Episcopus autem Sacerdotibus, & alijs prudentibus viris, peritis diuinæ legis, ac in Ecclesiasticis Sanctionibus exercitatis sibi ascitis, Ordinandorum genus, personam, ætatem, institutionem, mores, doctrinam, & fidem, diligenter inuestiget, & examinet. Hæc illud: circa quæ indubitatum videtur negotium hoc, quod tanti momenti est, non esse negligenter peragendum, & ita meritò à Concilio diligentiam adhibendam statutum fuisse. In gradibus autem diligentiæ magis & minùs esse potest, & plus aliquid circa Regulares requiri, à Concilio videtur indicatum, dum id pro illis subdidit, quod circa alios citato Capite non ita necessarium iudicauerat, idque tantùm quod illa verba designant: Sed dignos dumtaxat, & quorum probata vita senectus sit. Cùm dici etiam possit adducto Capite 7. proptereà diligentiam examinis exigi, quia ad multa se debet extendere ibidem expressa, quod tamen circa Regulares non ita faciendum, quorum examen ad solam doctrinam reuocatur, & pro ea Concilium diligentiam examinis postulat singularem. Pro quo videri potest Petrus de Ledesma in Summa Tomo 1. Tractatu de Sacramento Ordinis Cap. 7. Conclus. 4.

Sunt autem circa hoc diuersa à Pontifi [Priuilegium Societatis IESV.]cibus priuilegia concessa, de quibus Bruno Chassaing de priuilegijs Regularium Parte 2. Tract. 7. Cap. 3. Proposit. 1. & maximè speciale pro Societate nostra habetur in Compendio verb. Ordines §. 3. tenoris sequentis: Præcipitur, & interdicitur omnibus Episcopis, & alijs Antistitibus, ne à Nostris promouendis, qui licentiam à Præposito Generali Societatis pro tempore existente, vel ab eo delegatis habuerint, quædam requirant, vel exigant in Litteris Apostolicis proximè citandis contenta, sed ipsos etiam absque vlla functione in ipsis Ordinibus, aut obseruatione Interstitiorum ad illos suscipiendos; aut inquisitione de cantu, Officijs, & cæremonijs Ecclesiasticis, idoneitate, proprij Ordinarij licentia, & alijs in alios requisitis, ad Minores, ac etiam extra tempora à Iure statuta, tribus Dominicis, vel alijs Festis diebus, etiam continuis, ad Sacros, etiam Presbyteratus, Ordines promoueant, ac si illi omnibus requisitis essent præditi. Gregorius XIII. pag. 212. & sequent. vbi etiam prohibet huius gratiæ communicationem, etiam ijs, qui sua priuilegia cum Societate participant, & participare poterunt. Sic ibi, propter quod P. Vasquez Tomo 3. in 3. p. Disput. 146. [Certum iuxta P. Vasquez.] Cap. 6. vers. Est autem, vti certum statuit Episcopos non posse examen à Nostris Ordinandis exposcere: quamuis & Nostri (verba illius sunt) examen hoc subire minimè recusent.

Sed P. Arriaga Tomo 8. Disputat. 57. nu. [Quod tamen negat, sed immeritò P. Arriaga.] 50. vers. 3. ita scribit: Putat autem Vasquez ea Disputatione (citata scilicet) per priuilegium Gregorij XIII. esse exemptos Societatis nostræ Religiosos ab hoc examine: hoc tamen non videtur solidè dictum: nam in Bulla, qua Gregorius priuilegium nobis conceßit, incipitque Pium & vtile, expressè ponit ea, de quibus non possumus ab Episcopo examinari, scilicet de cantu, de cæremonijs, de natalibus &c. De doctrinæ autem examine nullum penitus verbum fecit. Vnde in hoc puncto ferè vbique examinantur Nostri. Hæc ille, qui profectò non videtur ea, qua par erat, attentione Bullam Gregorij perlegisse, ex ea enim manifestum habetur Societatis Religiosos circa examen ita exemptos, vt Episcopi nequeant ipsos erga illud constringere, ni velint Pontificium præceptum violare.

Sic ergo ille post alia: Eiusque rei caussa [Tenor Bullæ Greg. XIII.] fel. record. Paulus Papa Tertius Præposito eiusdem Societatis conceßit, vt idoneos & comprobatos ab ipsa Societate, quibuscumque mallet Catholicis Antistibus gratiam & communionem Sedis Apostolicæ habentibus præsentare posset, qui illos sic præsentatos absque vlla promißione vel obligatione ad Ordines huiusmodi promouerent. Hæc ibi, quæ quidem satis apertè indicant à Paulo Tertio sua in concessione omnem examinis obligationem exclusam, pro quo audiendus ille in Bulla, quæ incipit: Licet debi [Bulla Pauli Tertij.]tum, vbi ita loquitur: & quia eiusdem Societatis fratres & socios de locis ad loca transferri contingit, propter quod stabilem & continuam in terris & determinatis domibus mansionem habere non possunt, & in ipsa Societate idoneos tantùm & comprobatos ad Sacros Ordines promoueri intelleximus, eidem Præposito Generali, quòd ordinandos socios & fratres huiusmodi Societatis quibuscumque maluerint Catholicis Antistibus gratiam & communionem dictæ Sedis habentibus præsentare: ipsisque Antistibus præsentatos huiusmodi, absque omni promißone vel obligatione ipsorum Ordinandorum fratrum & sociorum, ad omnes etiam Sacros & Presbyteratus Ordines promouere &c. Iuxta quæ clarissimè apparet solam esse approbationem Societatis requisitam, de qua Pontifex plenam se habere satisfactionem luculenter declarauit: & ea supposita nihil esse ab Episcopis aliud exigendum. Et hanc quidem concessionem Gregorius confirmandam assumit, quia post Concilium Tridentinum circa prædicta aliter dispositum videbatur.

Pergit ergo ille, & sic ait: Nonnulli ta [Greg. XIII.]men Antistites post Concilij Tridentini decreta eos sic præsentatos priùs in cuiusque tam Minorum, quàm Sacrorum Ordinum huiusmodi præscripto munere exercitatos, temporumque determinatorum post susceptos præscriptum finem, antequàm ad superiores Ordines ascendant, omnino expectandum, eosque in eorumdem Ordinum functionibus, Chorique Officijs plenè instructos, & denique super eorumdem vita, moribus, ætate, & natalibus ad Parochi inquisitionem, aut alias testimonium, & certa alia requisita, habenda, esse contendunt: quamuis non nisi ad eosdem Ordines suscipiendos numeris aliôqui omnibus idonei dimittantur. Ecce Gregorium omnino Paulo conformem; siquidem supposita idoneitate, quæ in Dimissorijs declaratur, promouendos præcipit; idoneitas autem numeris omnibus absoluta, id quod ad doctrinam attinet, manifestè complectitur: vnde & ita concludit: Nos his incom [Idem.]modis, quantùm in nobis est, occurrere volentes, omnibus Episcopis, & alijs Antistibus præsentibus & futuris, in perpetuum præcipimus, atque interdicimus, ne ab huiusmodi promouendis, qui licentiam à Præposito Generali dictæ Societatis pro tempore existenti, vel ab eo delegatis habuerint, quidquam prædictorum requirant, vel exigant; sed ipsos etiam absque vlla functione in Ordinibus ipsis, Interstitiorumque ad illos suscipiendos obseruatione, aut inquisitione de cantu, Officijs, & cæremonijs Ecclesiasticis, idoneitate, proprij Ordinarij licentia, & alijs in alijs requisitis, ad minores, ac etiam extra tempora à Iure statuta, tribusque Dominicis, vel alijs festis diebus, etiam continuis, ad Sacros etiam Presbyteratus Ordines promoueant, ac si illi omnibus requisitis præditi essent. Nos enim illis Ordines omnes prædictos sic suscipiendi, ac prædictis Antistitibus eos ipsis conferendi facultatem tribuimus. Non obstantibus præmissis &c.

Non ergo vrget, quòd à P. Arriaga asser [P. Arriagæ, impugnatio depulsa.]tum, de doctrinæ inquam examine nullum verbum factum: licet enim doctrina expressa non sit sub speciali nomine, sub nomine tamen idoneitatis comprehensa, sicut & verbis illis, Certa alia requisita esse contendunt. Propter quod Prælati aliqui, & satis quidem docti, ab examine sibi penitus abstinendum censuerunt, ex quibus nonnulli in actu Ordinationis ipsius præfatam Bullam legi faciebant. & præclarissimus ille Limanæ Metropolis Antistes Dom. Turibius Alfonsus de Mogrobejo, cùm legeretur, & ad verba illa deventum esset, In perpetuum præcipimus, ad scrupulum submouendum, ea cum repetitione vsurpabat, dicens, Præcipimus, Præcipimus, vnde & docti alij Scriptores priuilegium agnoscunt, in quibus citatus Bruno Chassaing. Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. q. 18. arti. 6. P. Palaus Parte 4. Disput. 27. Puncto 9, nu. 15. P. Pellizarius Tomo 2. Tract. 8. Cap. 2. nu. 169. apud quem Ioannes Baptista Tiberius alios referens. Miranda etiam in Manuali Prælatorum Parte 1. Quæst. 39. Arti. 4. & Lezana Tomo 3. in Mari magno PP. Prædicatorum num. 20. quasi de re communiter nota loquuntur, licet cum Emmanuele reuocatum esse affirment, quod & videtur admittere Barbosa [Esse reuocatum qui censeant, & eorum fundamenta.] Allegat. 7. nu. 31. Mirandam adducens nec improbans. Quorum fundamentum ex Bulla Sixti V. desumitur contra malè promotos, & incipit Sanctum & salutare: in ea enim præcipit obseruari circa Ordinum susceptionem Concilium Tridentinum. Neque per moderationem à Clemente VIII. adhibitam reducta est ad terminos iuris communis, nisi tantùm quoad pœnas & Censuras, in Sacris Canonibus, Constitutione Pij II. & Decretis Concilij Tridentini contentas, pro quo Lezana Tom. 1. Cap. 14. nu. 1. & alij. Et hic Auctor citato nu. 20. Maris magni arguit etiam ex Decreto Clementis VIII. cuius tenorem dedimus nu. 152.

Sed verò quod de Constitutione Sixti [Quæ diluuntur.] dicitur satis est enerue, cùm pro titulo habeat Contra malè promotos; ex eo enim fit contra eos non procedere, qui virtute Apostolici priuilegij, seruatis aliàs requisitis, & idoneitate perspecta, de qua testimonium perhibeant Superiores, ordinantur. Vnde cùm seruandum Concilium iubet, ea non est credendus priuilegia reiecisse, ex quorum vsu inordinatum nihil, aut in Ecclesia absurdum potest formidari. Item vt demus priuilegium dictum à Sixto reuocatum, à Paulo V. confirmatum & innouatum constat ex eius Bulla, quæ incipit, Quantùm Religio, vbi vnius tantùm circa Decimas exceptio reperitur. Quod quidem cùm citatos Auctores fugerit, mirum non est vt vidimus censuisse: in quo præsertim excusandus Fr. Emmanuel ante Pauli scribens Pontificatum.

