DE his Seßione 8. & Primò agens de [Spiritualia damna Indis specialia.] damnis spiritualibus, nonnulla recenset Indis propria, ipsis communes regulas applicando: & sic excusari ait feminas, quæ, si ad Ecclesiam se conferant, sciunt se ad peccandum à procis solicitandas. Qui scit se à cognatis ad prandium cogendum, in quo ebrietatis apparatus; ad masticandam Cocam, cum Gentilium cæremonijs, ad exequias, in quibus Ethnico ritu plangendum, vel ad superstitiosum quid piam, & sic alia. Quod multi etiam extendunt ad damnum spirituale respectu alterius; id tamen sunt qui negant. Deinde damna temporalia commemorat, pro quibus obuij scriptores, & addit in fine sic: & aliæ caussæ, quas homo prudens & Deum timens sufficientes iudicabit. Quibus laborem circa hoc [Circa quæ nihil eorum committendum discursui.] nostrum inutilem esse significat, quia cùm Indorum non ea prudentia sit, cui possit hac in parte confidi, nihil agimus, cùm de illis eo titulo excusandis disputamus. Res ergo ista ad Parochos spectat; & cùm doctrinæ generales sint, in earum applicatione arduum nihil, cùm de damnis agitur, sicut etiam cùm de ijs, quæ ad officia spectant pietatis, erga infirmos, & alios, quos deserere inhumanum videretur, in quo & bonum maius talibus accrescit, quam ex nuda impletione præcepti.

Ex quo infert Indum, qui in Quadrage [Confessio & sermo an præferenda.]sima confessurus aduenit (pauci enim sunt, qui id intra annum faciant) si Confessionis tempore dicatur Missa, nec supersit alia, ob maius Confessionis bonum ab illa audienda excusari. Et licet P. Azor dicat hoc debere tantùm admitti, quando Confessio fit ex præcepto, & non quando est voluntaria, nihilominùs P. Fagundez loco citato scilicet Lib. 2. Cap. 9.) plures refert Auctores, quos & sequitur, asserentes de qualibet Confessione intelligendum, ob maius illius bonum. Quod de sermone negat, quamuis sint qui asserant, quia sermo res consilij est, non præcepti, cui est id, quod præcipitur, præferendum, ex Bassæo, Filliucio, & Azorio. Circa quod quando vnica tantùm est Missa, tunc quidem à Confessario quærendum quid oporteat fieri, immò ab ipso etiam non quærenti est dicendum pœnitenti, ne ex erronea conscientia in ipsa Confessione delinquat, & fiat nullum Sacramentum. Et quòd Confessio præferenda sit, quando illius præceptum obligat, non videtur posse dubitari, cum de præcepto agatur, ad iustificationem conducente, & reconciliationem cum Deo, quod est summi momenti negotium. Ex quo & potest colligi, etiam cùm voluntaria est Confessio, quia non instat præceptum, etiamsi de mortalibus facienda, in casu illo, qui videtur ferè metaphysicus, idem dicendum. Si autem de venialibus sit tantùm futura, audienda est potiùs Missa, vt videtur compertum, sicut & de sermone vbi ratio, quæ adducitur ex eo quòd sermo res consilij sit, non præcepti, videtur infirma, iuxta id quod de voluntaria Confessione dicitur, quæ etiam res Consilij est: & quod ad iustificationem & reconciliationem cum Deo spectat, per actum contritionis potest obtineri. Standum est ergo rationi adductæ, & dicendum, etiamsi Confessio voluntaria sit, præferendam in casu dicto, quia res summi momenti est, & facilior ad dictum effectum via, cum peculiaribus gratiæ augmentis respondentibus Sacramento. Quod autem de rara Indorum Confessione intra annum dicitur, de ijs accipiendum, qui suis in populis habitant: nam degentes inter Hispanos eam multi illorum exemplo frequentant. Id quod in Æthiopibus magis frequens, licet mancipijs, de quibus ibidem Auctor, sicut de alijs, qui ob subiectionem, Missæ prohibentur adstare, circa quod nihil est, quod moram in dicendo exigat longiorem.

De excusatione ratione ætatis in pueris, & senibus.

SEßione 6. ex D. Antonini sententia Parte [D. Quitensis circa præfatos sententia, relatâ aliorum.] 2. Tit. 5. Cap. 18. §. 1. & Soti in 4. Dist. 12. q. 1. arti. 11. præmittit Auctor pueros ante pubertatem, quæ in viris quatuordecim annos, in feminis duodecim regulariter loquendo requirit, non obligari præcepto de audienda Missa, sicut neque Ecclesiasticis alijs. Iuxta Auctores autem alios, quos Lib. 1. Tract. 4. Seßione 1. retulerat, & fuerat secutus, obligationem in habentibus vsum rationis, & qui sunt doli capaces, agnoscit, & hac de caussa non posse fixum designari tempus, sed id Confessarij prudentiæ relinquendum. In Indis autem ob eorum ruditatem, & doctrinæ defectum, eo quod montana incolant eorum plurimi, à populis remoti, in quibus degentes quotidie Christianam doctrinam edocentur, futuros censet aliquos, qui duodennio maiores hoc præcepto non obligentur, quia aut illud, aut eius obligationem ignorant. Senes, nisi decrepiti sint, obligari affirmat (illi enim pueris exæquantur) dummodò in populis habitent: si enim per dimidiæ leucæ spatium distent, & itineratio grauis sit lassitudinis occasio futura, aut deteriorandæ salutis, obligatio cessabit: quia humana præcepta non obligant cum damno graui spirituali, aut temporali, quod ad corpus, famam, aut substantiam spectet.

Circa Primum quæstio est à nullo non [Post rationes vsum pueres obligari, & quomodo explicanda obligatio respectu parentum, & Parochorum] morali Auctore tractata, & ea, quam doctus Præsul amplectitur, grauissimi amplectuntur scriptores, & ex recentissimis P. Herincx Tomo 2. Tract. 3. Disput. 3. num. 129. & P. Bonæ Spei Tomo 4. Tract. 3. Disput. 7. num. 32. Sed quidem cùm lex ista (& idem est de similibus alijs) vt obligare in actu secundo incipiat, debeat fidelibus intimari, id etiam circa pueros est faciendum, & dum non fit, non currit obligatio. Vbi quæstio circa parentes insurgit an teneantur illas filijs intimare. Et illi quidem ante rationis vsum præcepta Ecclesiæ memoriter recitare in Scholis solent, sine conceptu tamen sufficienti obligationis eorum, etiamsi videant parentes & alios ad Ecclesias diebus festis concurrere; nam etiam ieiunantes vident, nec tamen se obligatos recognoscunt. Ad quod videtur dicendum non teneri, donec prudenter iudicent esse illos præceptis seruandis idoneos: nam cùm apud Doctores res hæc explorata non inueniatur, non est cur debeant, omnium rigidissimam sententiam filijs intimare, & idem est de alijs, ad quos eorum cura spectauerit; vnde nec Parochis, qui diebus festis solent pueros Christiana rudimenta docere, quamuis conueniens sit vt eos ad audiendam Missam hortentur, huius est obligationis pondus imponendum. Parentes autem ipsos secum ad Ecclesiam adducant, & Missam rem esse magnam frequenter inculcent, sic enim suauiter eos & efficaciter ad subeundum onus obligationis disponent, commodis temporibus exponendum.

Circa Secundum ex eodem Auctore di [Quid circa Sexagenarios.]ctum num. 360. Sexagenarios non teneri ad audiendam Missam, si per spatium dimidiæ leucæ distant, & pedibus sit iter agendum, qui eo loco, scilicet Seßione 2. de graui lassitudine, ac deteriorandæ salutis periculo, nihil asseruit, sed de molestia inexcusabili in talibus, quod tamen hoc loco adiectum. Sed priori illi standum resolutioni, & id quod de molestia, id quod modò de graui lassitudine, & salutis deteriori statu profertur, videtur indicare: molestia enim, quam pœnæ voce designat, ad lassitudinem referenda, quæ, cùm magna est, non potest non senum incommoda esse saluti, & morbi præambula, ex nimio spirituum vitalium & animalium defectu, qui in senibus ob caloris natiui defectum nequeunt reparari, vnde & natura ad resistendum contrarijs accidentibus manet infirmior, & sic facilè potest noxialiter immutari.

Indi Bullam Cruciatæ sumentes an Interdicti tempore ad audiendam Missam teneantur.

NOn teneri affirmat Dom. Quitensis [Resolutio negatiua D. Quitensis cum robusti argumenti solutione.] Sessione 9. eorum sententiam secutus, qui id generaliter asserunt de habentibus priuilegium, eo quòd nullus eo vti teneatur. Obijcit tamen sibi argumentum, quod robustum existimat, ex eo desumptum, quòd pro Indis Interdictum non currat, quia illi iuxta Concilium Limense Censuris ligari nequeunt: Ergo Interdictum respectu illorum perinde se habet, ac si reuera non extaret, & ita eôdem modo currit eorum obligatio. Ad quod respondet Interdicti Censuram, cùm localis est, personas non afficere, sed locum, qui ratione Interdicti hoc habet, vt nullus in illum ingredi queat, nisi priuilegium habeat; vnde si ingrediantur Indi, iam ex vi priuilegij id faciunt, quo tamen nullus tenetur vti. Quæ resolutio docta est, & Indorum accommodata conditioni, propter quam rationem senten [Vnde illa non videatur probanda.]tia ista contrariæ præfertur. Sed certè si absolutè loquendo contraria est probabilior, non videtur respectu Indorum minùs probabilis iudicanda, quia eam amplectentes, nulla facta personarum distinctione loquuntur; cùm sit certum in Republica Christiana quamplures esse & rudes & fragiles Indis exæquandos. Satis ergo eorum fragilitati consulitur, dum sententia probabilis pro eisdem proponitur, sua maiori probabilitate oppositæ reseruata.

Et quidem P. Suarez Tomo 3. in 3. p. [Opinio affirmans probabilior. Et de illa P. Suarij iudicium.] Disput. 88. Sect. 6. vers. Solet etiam, sententiam negantem obligationem non esse practicè probabilem affirmat, nec dubium esse posse circa illud; licet P. Mendus Disput. 15. in Bullam Cruciatæ num. 19. immeritò id dictum asserat. Sed P. Præpositus Tomo 3. in 3. p. Quæst. 4. de Censuris, quæ [Vide etiam P. Arriag. Tomo 7. Disput. 57. num. 19.] est de Interdicto num. 32. præfatum Eximij Doctoris iudicium approbat, dum illud proponit in suæ sententiæ fauorem, quam & amplectitur Auctor Tractatus de Bulla Cruciata Medullæ Theologiæ moralis P. Bussembaum adiecti pag. 58. licet probabilem & securam censeat oppositam. Cùm ergo probabilissima sit, non videtur erga Indos probabilitas huiusmodi variari, quia pro illis fundamentum idem vrget, scilicet sublatum esse penitus adimplendi præcepti impedimentum, siue Censuris grauari illi possint, siue non.

Quod vrgeri potest ex nuper dictis circa [Etiam circa Indos talia, quibuscum opinionibus benignis agendum.] pueros de huius præcepti obligatione, in quo præfatus Scriptor circa Indos eamdem sententiam amplectitur, & committendum id iudicio prudentis Confessarij censet; licet opinio D. Antonini & Soti, qui vsque ad pubertatem obligandos non esse existimant, illorum fragilitati & incapacitati fauorabilior videatur. Et quidem si circa Indos ita philosophandum est, nulla erit benigna, quamtumuis parùm probabilis, opinio, quæ respectu illorum probabilior non debeat reputari, quod neutiquam apparet verosimile: quamuis aliàs dici conuenienter possit, fauorabilibus opinionibus erga ipsos vtendum, quæ practicè dici possunt probabiliores, siue æquiualenter.

Circa inuitos & coactos in Missæ auditione.

DE hoc Seßione 10. quod in Indis vt fre [Negatiuæ sententiæ præfert affirmantem D. Quitensis.]quens proponitur, ex verberum metu ad Ecclesiam venientibus, aut aliàs contra propriam voluntatem. Circa quod D. Antonini sententia præmittitur 2. p. tom. 9. (corrige Titulo 9. quia sic apud P. Thomam Sancium t. 9. lectum, inde error) Cap. 10. §. 2. vbi asserit famulos, qui quantùm est ex se ad non audiendam Missam sunt dispositi, & solùm eam audiunt, quia heros comitantur, non adimplere præceptum. Idem affirmare ait P. Suarium Tomo 3. in 3. p. Disput. 88. Sect. 3. de pueris, qui quasi coacti à Pædagogis intersunt Sacro. Sed P. Thomæ Sancij (locum non citat) sententiam præfert dicentis tales implere præceptum, etiamsi voluntatem non audiendi habuerint, in qua & perseuerent, dummodò cum debita attentione assistant, quia metus non tollit absolutè voluntarium, & ita multa præcepta adiectis pœnis proponuntur, vt metus id præstet, quod præstare voluntas obediendi sincera detrectat. Vnde & Deus interminatione pœnæ vsus, cùm esum fructus designati ligni prohibuit.

Sed P. Suarez citata Sect. 3. vers. Circa [P. Suario sententia adscripta non integra fide.] posteriorem partem, non ita absolutè profert, quod ipsi adscribitur. Affirmat quidem eos, qui inuiti & quasi coacti audiunt, si non obstante voluntate non audiendi, quæ præcessit, dum sunt in Ecclesia, audire velint, & attendant, præcepto satisfacere. Quem quia contrarium censet P. Thomas Sancius in Opere morali Lib. 1. Cap. 13. num. 8. eo quòd videatur ad impletionem præcepti voluntatem non contraueniendi ipsi requirere, quod tamen dictus Pater minimè necessarium arbitratur: quia etiam stante prædicta voluntate, si attentè audiatur Missa, præceptum adimpletur. Concludit autem fortè id, quod asserit, illud ipsum esse, quod voluerunt dicere Auctores ab eo citati, scilicet D. Antoninus, Ledesma, & P. Suarez, & meritò id ita pronuntiauit, si mentem P. Suarij, quæ & aliorum esse videtur, eius verbis expressam attendamus. Non enim ait ille impleri non posse præceptum, si huiusmodi actus habeatur: Non audirem sacrum, nisi herum comitarer, aut à Pædagogo ducerer, licet mortaliter in illo peccetur; si aliàs ita animatus hîc & nunc velit audire debita cum attentione, faciens de necessitate virtutem: Sed si hic: Nolo audire: (quod & à Cardinali Lugo dictum Tomo 1. de Sacramentis Disput. 22. n. 23. vers. Hinc infero) [Illius verbis explorata.] qui stare cum materiali assistentia potest. Verba illius sunt: Primùm itaque necessaria est voluntas audiendi Missam: nam si quis coactus & contra voluntatem suam ibi adesset, non impleret præceptum, quia nullo modo ei obediret. Et iuxta hoc intelligendum est, quod Antoninus ait famulos, seruos, alumnos, vel similes, qui Missæ adsunt, quasi coacti à Dominis seu Pædagogis, aliàs non adfuturos, non implere præceptum; hoc enim est verum quando ipsi habent illam actualem voluntatem, etiam dum actu audiunt Missam, & maximè si ratione illius non sunt attenti, sed distracti. Hæc ille; iuxta quæ apparet ipsum non esse à P. Sancio iuxta propriam mentem impugnatum.

Nec obstat id quod addit sic locutus: Si [Non obstantibus alijs.] autem ipsi talem voluntatem non habent, quamuis fortassè conditionalis illa in intellectu diuino vera sit, nihil refert ad implendum præceptum. Immò licet priùs habuerint illam voluntatem præcepto repugnantem, & in ea grauiter peccauerint, si tamen posteà voluntariè adsint, & attendant sufficienter, implebunt præceptum. Sic ille: vbi supponi videtur nullam de præsenti voluntatem haberi præcepto contrariam, aliàs non adderetur particula Fortassè, cùm sit certum Deum conditionalem illam agnoscere, scilicet non futuram auditionem, quandoquidem actualis pro illa voluntas in audiente reperitur. Non inquam obstat, quia etiamsi voluntas illa non audiendi perseueret, non est certum non futuram auditionem, quia voluntas alia haberi potuit, cùm facilè hominum mutentur voluntates. Et hæc quidem iuxta verosimilem horum Doctorum sint dicta sententiam in casu, cuius resolutio non multùm pro praxi conducet: nam pueri, famuli, & Indi ad Missam coacti audiendam venientes, ita assistent, vt non sint satisfacturi præcepto, sed eo modo, quem P. Suarez exposuit, se gerentes, vt intrauerint, egredientur. Vix enim cùm voluntarij videntur assistere, qui sic affecti sunt, ita se gerunt, vt satisfacere debeant reputari. Quid ergo quando coacti, & corde penitus extra Ecclesiam derelicto. Illa certè voluntatis mutatio eorum est, qui & capaciores, & erga diuina meliùs animati, qui & occasionibus vti sciunt, & redimere tempus, iuxta Apostolicam [Ephes. 5. v. 16.] admonitionem, hoc est, occasiones bene operandi, vt D. Ioannes Chrysostomus exposuit in eum locum.

SECTIO XXV.

Circa Secundum Ecclesiæ præceptum de annua Confessione. Vbi an Bulla Cruciatæ Religiosis valeat quo ad casus reseruatos.

DE Præcepto isto agit citatus Antistes Lib. 4. Tract. 3. vbi nihil occurrit speciale, circa quod curæ nostræ quidquam desiderari possit. Cùm ergo nihil à nobis addendum occurrat post multa in Thesauro de hoc Sacramento, & Præcepto dicta, nec non Tomo præcedenti Auctarij, & suprà Sect. 7. Circa Bullam tamen Cruciatæ, & quæstionem in Titulo propositam iuuat aliquid adiecisse, occasione nuperi Scriptoris, qui affirmatiuam partem defendendam assumpsit, scilicet P. M. Ioannes Antonius Bacus Augustinianus in Summa præceptorum Hispano sermone vulgata Disput. 36. Cap. 11. vbi arguit.

In primis ex verbis Bullæ, sic enim in [Pro reseruatis validum Bullæ vsum quæ videantur indicare.] illa: Iten, Los Cauildos de las Iglesias, y Monasterios de Religiosos y Religiosas, aunque sean de los Mendicantes, que por cada diez personas de los tales Cauildos y Monasterios embiaren vn soldado, consigan la misma Indulgentia. Et inferiùs. Iten, concede [Tenor Bullæ.] su Santidad à todos los susodichos, que durante el dicho año pueden gozar, y gozen de todas las gracias y facultades concedidas en esta Bulla. Vbi notanda illa verba: Concede su Santidad à todos los Sobredichos: inter supradictos autem sunt Monasteria Religiosorum ac Religiosarum. Ergo clarè & expressè concedit Bulla illis, vt gratijs omnibus & facultatibus concessis potiri valeant; inter quas est facultas eligendi Confessarium: aliàs fraudulenter cum ipsis ageretur, nec credendum à Commissario id in Bulla scribi, quod à Pontifice concessum non habetur. Deinde, Quia in Bulla non excipiuntur Religiosi: quando autem Pontifex exceptionem intendit, id exprimit, vt in absolutione ab hæresi, commutatione votorum, ouorum ac lacticiniorum vsu. Et qui vnam caussam excipit, omnes alias videtur inclusisse. Cap. Dominus 37. vbi Glossa. Ex quo aliàs arguit P. Mendus in Bullam Cruciatam Disput. 15. Cap. 4. [P. Mendus.] num. 12. Vbi enim non restringit concedens priuilegium, non est cur à nobis restringatur. Ad quæ fa [Fit satis ex declaratione Pontificum.]cilis est responsio ex declaratione Pontificum, Clementis VIII. & Vrbani VIII. qui Religiosos ab hac facultate exclusos expresserunt, quod quidem omnes piè & prudenter sentientes, & in salutis via cupientes pergere, ab opposito sentiendi modo penitus remouere debuisset.

Sed pergit Auctor, & multipliciter conatur declarationem dictam infirmare.

Primò ex eo quòd Decreta Pontificum [Prima euasio contra illam ex defectu notificationis.] non sunt Regularibus intimata, quoad facultatem dictam priuilegio gaudentibus. Debere autem intimari, de casu isto in terminis loquens probat Basilius Legionensis de Matrimonio Cap. 19. §. 2. num. 14. nam posse Religiosos Confessarium eligere, priuilegium est.

Sed hoc est leue, supra falsam enim supposi [Apertè præclusa.]tionem proceditur, scilicet in Bulla tale priuilegium fuisse concessum, cùm constet oppositum ex Decretis Pontificum, ea de caussa Confessiones sic factas inualidas extitisse declarantium.

Secundò ex eodem Basilio num. 13. pri [Secunda, quia contractus, cum obligatione restitutionis non extantis.]uilegium Bullæ est per modum contractus remuneratiui, cùm dicatur in illa: Por quanto vos. N. distes dos reales de plata, se os conceden las dichas Indulgencias, gracias, y facultades &c. Stante autem huius priuilegij reuocatione, duo debuerunt restitui regales; quod tamen non factum. Ergo &c.

Sed neque hoc plus momenti continet: ad [Nullius momenti ostenditur.]mittitur enim quod assumitur, sed negatur contractum supra facultatem dictam cecidisse, quia si illa semper contraria Pontificum voluntati fuit, quomodo supra ipsam cadere contractus potuit, qui potuit optimè supra alias cadere & Indulgentias, & gratias, quæ sunt sanè plures & magnæ. Quòd si dicatur Religiosos eo animo sumpsisse Bullam, vt sibi pro casibus dictis prodesset, id certè de illis præsumi nequit, nullus enim vellet de se ita cogitari. Deinde si reuera ita censuerunt, suæ id prauæ interpretationi deputent, qui neutiquam de inæqualitate contractus possent conqueri, etiamsi plus pecuniæ contulissent, cùm adeò sit pretiosum quod acceperunt. Quòd si adhuc de fraude querelam ingeminent, petant, & Commissario litem intentent, quia volentes vti Bulla in casibus reseruatis, se illius priuilegio fraudatos repererunt. Prætereà, cùm tot in Bulla Indulgentiæ, gratiæ & facultates contineantur, ex eo quòd de facultatibus vna illa desit ad Confessionem spectans, non sequitur duos debere restitui regales, sed minimùm aliquid ex illis. Non est autem credibile Religiosos minimum illud exacturos, & erga Regem suum ita indecorè animatos futuros, vt reddi sibi instent, quod in bellis, in quibus Religiosorum ipsorum negotium agitur, & Ecclesiæ exaltatio, insumptum nequeunt ignorare.

Tertiò, Quia Motus proprius Vrbani [Tertia ex defectu acceptationis.] VIII. non est in Hispania receptus, vnde neque in Regesto S. Cruciatæ scriptus: ergo non obligat. Consequentia probatur ex communi doctrina de necessitate acceptationis ad legum obligationem l. De quibus, ff. de legibus. Et tit. 2. l. 32.

Respondeo non fuisse scriptum, quia non est [Manifestè conuellitur.] iudicatus fauorabilis, nec à Religionibus, quæ illum impetrarunt, præsentatus est, quia nullum inde bonum effectum expectabant, neque necessarium iudicarunt, si reuera ita est, vt asseritur. Iam quod de acceptationis defectu dici potest, hoc ipso confutatur: nam quæ illum impetrarunt Religiones, pariter acceptarunt, quod de multis alijs etiam constat: neque vna aliqua in speciali designari poterit, quæ acceptationem recusarit: quod quidem, si innotuisset Pontifici, non posset non, cum Religionis talis dedecore, maximè displicere. Prætereà, Motus proprius dictus non fuit lex nouum ius statuens, sed Pontificiæ mentis declaratio doctrinalis, quæ non potest non acceptari, vt est communis Theologorum sensus. Et quidem quòd Confessiones, de quibus Pontifices affirmant fuisse nullas, tales profectò fuisse iuxta prædictum fundamentum nequit dubitari: ergo & de futuris idem est pariter asserendum, ex eiusdem firmitate.

Quartò ex Cardinali Toleto Lib. 5. Cap. [Quarta ex doctrina Cardinalis Toleti.] 15. n. 7. vbi ita scribit: Cùm quis habet Bullas aut Diplomata Apostolica (potest confiteri Confessori non proprio) quamuis enim hactenus abrogata sint præterita quantùm ad hoc; tamen si qua in posterùm dantur, tunc per ea homo habet facultatem confitendi cuilibet Sacerdoti apto ad Confeßiones audiendas, etiam nulla habita licentia ipsius proprij. Sic ille. Ergo licet Bulla per dictum Motum proprium abrogata sit quoad effectum præfatum, poterunt tamen Religiosi ea vti, quæ postea concessa est, & talem non habet limitationem.

Respondetur admissa doctrina Cardinalis per [Quæ admittitur, & non obstare ostenditur.]docti, in qua nulla est difficultas, negando illationem, quia Pontifex declarauit etiam futuras concessiones similiter esse accipiendas, dum Pontifices eodem tenore verborum vtentur, sicut de concessionibus præteritorum Pontificum declararunt, quas eumdem habuisse verborum tenorem est manifestum, ex quo euidens formatur demonstratio. Bulla hæc, quæ precessit, non continuit huiusmodi facultatem: hæc, quæ modò conceditur, eumdem habet verborum tenorem: ergo talem facultatem non continet: & hoc potuit Pontifex ad futuram rei memoriam declarare.

Quintò ex eo quod Innocentius X. & [Quinta nil nouum continet.] Alexander VII. nouas Bullas concesserint; ergo non obstante Motu proprio Vrbani VIII. suum illæ quoad facultatem dictam effectum habebunt. Ad quod iam dictum, vt non oporteat circa illud verba cumulare.

Sed obijcit sibi, facultatem huiusmodi esse [Ex destructione Religiosæ obseruantiæ argumento intoleranda responsio.] contra obseruantiam Religiosam, quia nullius momenti esset reseruatio, & subditi Prælatis illuderent. Et respondet illis Diui Augustini verbis in Regula: Quantò ampliùs rem communem, quàm propriam curaueritis, tantò vos amplius proficere noueritis. Bonum autem quod ex Cruciata sequitur, vniuersæ est Ecclesiæ commune, quandoquidem ad defensionem fidei Catholicæ ordinatur, pro quo amplius est subsidium, dum plures Bullam sumunt, & ideò à Pontifice tollitur reseruatio. Quod confirmat ex eo quòd respectu Clericorum, & laicorum etiam oportet esse casus reseruatos, qui tamen Beneficio Bullæ quo ad illos potiuntur.

Ad quod illud in primis dicendum, vel ex hoc [Contra illam euidens discursus.] vno, quod conceditur, euidens apparere, quàm sit hæc sententia dissona rationi. Quomodo enim sit credibile velle Pontifices Religiosam obseruantiam profligari, Prælatis illudi à subditis, ob cumulum illum pecuniæ non magnum, qui ad effectum dictum potest corrogari? Religiosorum quidem numerus magnus est, sed ex illis plurimi Religiosè viuentes, si Bullam sumant, non eo quidem fine facient, quia non indigebunt. Alij, in quibus graues lapsus non omnes securum modum conscientiæ consulendi in Bulla consistere prudenter arbitrantur: vnde non tot sunt reliqui casibus implicati, & habere volentes in Bulla perfugium, qui valeant Catholici Regis augere cumulo pecuniarum exercitus, magis optaturi eorum orationes & Sacrificia, quàm nummos, de quorum est Religioso agendi modo solicitus, & qui eorum inopiam solet Regijs largitionibus subleuare.

Deinde verum profectò est bonum com [Bonum etiam commune in illa constitutum.]mune priuato esse præferendum; sed in casu nostro Religiosa obseruantia commune etiam est bonum. Et licet quod ad Cruciatam spectat per se loquendo vniuersalius sit, illud tamen à contributione Religiosorum ob titulum illud reseruationis non ita pendet, vt grauius & vrgentius quàm Religiosa obseruantia debeat æstimari, ex qua etiam, & magna quidem ex parte, felix Ecclesiæ pendet status, cùm status Religiosus vtriusque sexus & numero & perfectione illustrior Ecclesiæ portio sit, sua supremis Hierarchis dignitatis excellentia reseruata. Ex eo autem quod de illius perfectione est dictum, constat diuersam in reseruatione habendam esse rationem inter ip [Discrimen circa Confessiones cur à Concilio Tridentino inductum.]sos & sæculares Clericos, ac turbam laicorum. Status enim perfectionis, pro qua Religiones militant, maiorem reseruationis exigit cautionem, quod Pontifices suis in Constitutionibus egregiè ponderarunt. Ex quo & factum vt Concilium Tridentinum Seßione 23. Cap. 15. necessitatem approbationis Episcopalis statuens ad audiendas Confessiones sæcularium, etiam Sacerdotum, id non extendendum duxerat ad Religiosorum Confessiones, vnde illi possunt non approbatis ab Episcopis cum licentia superiorum confiteri. Cuius discriminis rationem post alios reddidit P. Fagundez Lib. 7. circa secundum Ecclesiæ præceptum Cap. 2. n. 12. ex eo quòd sæculares conscientias habent communiter grauioribus peccatis oneratas, & ideò ratio postulabat, vt illis darentur & assignarentur Medici & Iudices, qui à suis Episcopis iudicentur idonei. Religiosi autem communiter sunt cautiores in peccando, & conscientias habent magis timoratas &c.

Concludit dictus Auctor affirmans Con [Approbationem Episcopi in Confessario Religiosorum Bulla vtentium malè ab aliquibus negari.]fessarium eligendum à Religiosis esse posse vel approbatum à suo Episcopo, vel à Prælato Religiosi ipsius, aut alterius Religionis, quamuis approbatus ab Episcopo non sit: pro quo citat in margine Machadum Tomo 1. Lib. 1. Parte 2. Tract. 5. Docum. 5. & in principio Capitis Gesualdum Parte 2. Tract. 2. Cap. 2. à n. 39. qui de Iubileo loquuntur, & quoties in Bullis absoluta facultas conceditur cum approbatione requiri solita; non in casu, de quo agimus, quamuis per consequentiam legitimam videatur deduci, vt si absolui à reseruatis possunt, præfata doctrina eis possit applicari: Sed contrarium receptissima sententia tenet, pro qua P. Fagundez suprà nu. 6. vbi citatis pro ea Nauarro, & PP. Henriquez, ac Suario affirmat esse certam & indubitatam, in qua suppositione loquitur P. Mendus Disput. 22. nu. 24. P. Præpositus in 3. p. q. 8. de Sacramento Pœnitentiæ nu. 7. vbi & addit ita respondisse Pontificem audita Cardinalium Congregatione, & responsio videtur esse illa, de qua P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disput. 28. Sect. 6. nu. 6. & est Gregorij XIII. [Declaratio Gregor. 13.] Sic se habens: Sanctißimus Dom. noster declarauit tempore Iubilei posse omnes Regulares confiteri peccata sua Sacerdotibus approbatis ab Ordinariò ad audiendas Confeßiones &c. Vel alia, de qua statim P. Martinon Tomo 5. Disput. 53. num. 34. P. Gaspar Hurtadus Tomo 1. de Sacramentis Disput. 10. de Pœnitentia Difficult. 13. vbi concedens, licet multi id negent, Religiosum habentem licentiam absolutè confitendi Confessario à se electo, posse non approbatum eligere; id tamen supponit ita esse, quando sine restrictione facultas conceditur, qualem in casu nostro reperimus. Moure in Examine Theologiæ moralis Parte 3. Cap. 6. §. 9. Quæs. 17. & alij.

Circa quod Bonacina Tomo 1. Disput. 5. [Aliqui vt id censeant probabile.] de Sacramentis Pœnitentiæ Quæst. 7. Puncto 4. n. 25. vers. Mihi verò oppositum proponit vt valde probabiliter sustinendum, pro quo & coniecturas adducit sibi visas verosimiles. Addit tamen sic: Verùm contra hanc rationem obstat, quòd in Bulla dicitur eligendum Confessarium approbatum ab Ordinarijs locorum: Superior autem Religiosorum non [Bonacina.] censetur Ordinarius locorum; quia hoc est conforme voluntati Clementis VIII. in quadam Constitutione edita die 4. Nouemb. an. 1590. quam refert Quaranta verb. Confessor, pag. mihi. 197. Ita sentit Zerola de Pœnitentia Cap. 15. Quæst. 1. vers. Dico Quintò, & Cap. 16. Quæst. 8. vers. Dico Tertiò, Sorbus, & alij. Hæc ille, ex quibus videtur id, quod superiùs de probabilitate dixerat, tantùm speculatiuè loquendo protulisse, & sic à Machado debuit aduerti, & à P. Palao Parte 4. Tract. 23. Disput. vnico Puncto 17. num. 11. qui censet probabilem, licet contrariam sententiam omninò securam & consulendam asseueret.

Et vt ad præcipuam quæstionem cala [Circa vsum Bullæ in Religiosis circa reseruata deesse probabilitatem.]mum reuocemus, & opportuna conclusione claudamus, audiendus Auctor Tractatus in Bullam Cruciatam post Medullam Theologiæ moralis P. Bussembaum, Dub. 14. Arti. 3. vbi proposita quæstione sic loquitur: Resp. 1. Non posse quoad casus reseruatos, neque Confessarium ordinarium Monasterij vel domus posse absoluere ab illis virtute Bullæ. Hæc sententia est communis: & quamuis ante Decretum Vrbani Octaui Doctores aliqui graues contrarium senserint, post illud tamen Decretum nemo audet eam defendere, quia parùm iam, aut nihil habet probabilitatis. Fundamentum robustum &c. Pergant iam Religiosi, & in nauigatione, qua pro obtinendo salutis æternæ portu laborant, rem tantam debili adeò lembo committant.

SECTIO XXVI.

De annua Communione, tertio Ecclesiæ S. Præcepto.

DE ijs, quæ ad Sacro sanctum Eucharistiæ mysterium spectant, dictum suprà Sectione 11. & 13. & copiosiùs in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. Cap. 17. & aliàs, proquo Index verb. Communio. Et in Additionibus verb. Eucharistia. De illo Dom. Quitensis Lib. 4. Tract. 3. multa exhibet, de quibus & Nos affatim, sed nihilominus circa illa cursim, sed vtiliter disserendum.

De tempore obligationis.

SEssione 1. affirmat citatus Præsul in reg [D. Quitensis. Asserta circa tertium præceptum.]nis Hispaniæ ex priuilegio Clementis, qui & VII. dicitur, & VIII. posse satisfieri Præcepto quouis die Quadragesimæ, cuius meminit Hieronymus Sorbus in Compendio priuilegiorum Mendicantium, sed non esse in vsu. De quo & in Prologo n. 6. Addit doctrinam prædictam esse pro Indis percommodam, qui nequeunt commodè in die Iouis sancti, aut Paschatis communicare cùm vnus aut duo sint tantùm in eorum populis Sacerdotes: estque id magis conueniens, vt melius ipsi ad hoc Sacramentum recipiendum disponantur. Proponit etiam opinionem P. Layman apud Dianam Parte 3. Tract. 4. Resolut. 82. (corrige 81.) asserentis ex qualibet rationabili caussa posse Communionem vsque ad Pentecosten differri, non enim est notabilis dilatio.

