Videri autem alicui posset casum istum de extrema & graui necessitate, ex ijs esse, qui moraliter occurrere nequeunt. Qui enim peculium habet, ex quo decima separari possit, si illam Ecclesiæ soluat, nouem alias retinet portiones, ex quibus sustentari potest, neque videtur ex illius defectu in graue aliquod nocumentum incursurus, grauis scilicet, quamuis non lethalis infirmitatis, quo pacto grauem necessitatem Doctores explicant, vt videri potest apud P. Arriagam suprà n. 22. Quæ quidem obiectio non videtur leuis: & quod ad extremam necessitatem attinet, ita forsitan asserendum: Sed ea tamen non obstante resolutioni est stabilitæ à Nobis incumbendum: nam nouem illæ partes adeò tenues esse possunt, vt licet pro aliquo temporis spatio sufficiant, non tamen pro omni: & ita necessarium erit Indos, quod non rarò vidimus, in annis sterilibus, vel quia defecerunt pluuiæ, vel quia gelicidio sata perierunt, ad herbas, & radices aridas atque insuaues confugere, ex quo infirmitates non leues possunt pertimeri: Sic enim experientia docuit sterilitati pestes succedere, aut certè morbos aliquos graues inter damna grauissima computandos. Et vt demus damna infirmitatum non esse formidanda, ipsa certè alimenti congrui necessitas per plures dies, damnum profectò graue est, quod expedit pauperem præcauere, vbi & pariter dicendum; cui debuerat ex Decimis misereri, sicut dictum à Pontifice de Collectis.

Et præfatæ difficultati alia apud eum [Obligatio solutionis in casibus necessitatis an penitue extinguatur.]dem succedit, de qua n. 5. vbi rogat, an qui hoc anno ob extremam aut grauem necessitatem decimas non soluit, debeat sequentibus, in quibus vberiores prouentus, defectum huiusmodi resarcire. In qua pro parte negante adducit P. Suarium suprà, scilicet locis à se citatis, videlicet nu. 16. & 18. Sed non videtur exactè perlectus: id [P. Suarez.] enim quod negat in nullo ex præfatis Paragraphis est, sed 17. vbi de extremam patiente necessitatem agit. In fine autem nu. 18. negat de graui. Pro affirmatiua autem citat D. Thomam 2. 2. q. 87. arti. 4. & Caietanum ibi; sed S. Doctor eo loco ad 4. solùm ait pauperes teneri dare decimas, & de extrema aut graui necessitate nec verbum, sicut neque Caietanus. Sed cum Scoto, [D. Thom.] in 4. dist. 15. q. 2. arti. 4. asserit, si is, cui decimæ erant soluendæ, non erat in simili necessitate, non esse obligatum, secus, si erat: nam debitore ac creditore in necessitate pari existentibus, potiùs est ius creditoris, quia dominium habet in eo, quod à debitore debetur, & insumptum est ab ipso, & ita semper vrgebat obligatio. Pro quo citat Paludanum in 4. q. 4 Constitut. 1. Vbi, quidquid de citationibus sit, in quibus sæpè, & nescio, Auctori minimè tribuenda peccatur, resolutio non videtur consentanea alteri, quam Seßione 2. præmiserat, probans ante separationem decimæ [D. Quiten. cum distinctione loquitur, quæ non est eius consentanea doctrinæ.] ex aceruo nullum in ea Ecclesiam dominium habere: vnde concludit satis vtili documento, post adductum ex tributis exemplum sic locutus: Luego de la misma manera, antes que los Indios diuidan sus frutos, y paguen la Costa, que le toca à la Iglesia, no podran los Diezmeros tomar del monton cosa alguna, porque no tienen dominio alguno en el, y por esto ay tantas prouisiones despachadas en las Reales Audiencias para que estos tales no se entremetan por su autoridad à coger de los ganados y sementeras los Diezmos, antes aguarden que los Indios se los paguen. Sic ille allegans Glossam, Rebuffum, & Monetam. Et vtinam sicut ab ipso ita dictum benè, sic etiam & benè factum generaliter videremus, vt locus iteratis querelis minimè præberetur.

Cùm ergo fundamentum decisionis de [Debitum extingui auctoritate firmatur.]ficiat, videtur dicendum obligationem extingui, quod & alij Auctores tenent, scilicet P. Lessius Lib. 2. de Iust. & Iure Cap. 10. n. 20. vt probabile, & forsan verius, quando debitor creditorem in necessitatem parem non coniecit. P. Palaus Disput. 1. de Iustitia Commutatiua Puncto 17. n. 6. vbi id de habente dominium, quasi certum videtur statuere. Et n. 7. cum P. Lessio sentit, vt certius addens idem stare, si priùs quàm creditor in necessitatem deuenisset. P. Coninck 2. 2. Disput. 27. n. 171. P. Arriaga Tomo 5. Disput. 44. n. 19. & 20. P. Fagundez Tomo 2. in Decalogum Lib. 7. Cap. 26. n. 3. & Cap. 27. n. 7. vbi de necessitate extrema P. Vasquez Opusculo de Eleemosyna n. 72. & alij apud ipsos. Vbi addendum non videri casum hunc moraliter possibilem: quòd scilicet is, cui decimæ soluendæ sunt, sit in extrema aut graui necessitate, quæ sit paucitate fructuum ab Indo aut simili subleuanda: quandoquidem decimas potest ab alijs accipere, quæ pro sustentatione sufficiant. Neque de his plura, cùm circa decimas multa sint etiam à Nobis dicta Tomo 1. Thesauri, & præcedenti Tomo Auctarij, dum pro Religionibus actum est eo ab onere liberandis, vel saltem pro illo piè & amicabiliter temperando: pro quo à Societate humiliter apud Regiam Maiestatem in eius Regio Indiarum Consilio supplicatum: seruire enim Ecclesijs desiderat non spiritualibus tantùm laboribus, sed & subsidijs temporalibus, etiamsi huiusmodi contributionibus non leuia sit incommoda perpessura.

CIRCA PRIVILEGIA PRO INDIIS.

DE illis tractat Dom. Quitensis Lib. 5. Tract. 1. de quibus & Nos fusiùs Tomo 2. Thesauri Tit. 12. Quia verò circa nonnulla à Nobis dicta diuersum aliquid occurrit, non est iteratus labor recusandus, cum fructu impendendus, quia & cum maiori dictorum firmitate, & luminis accessione. Sit ergo

SECTIO XXIX.

Circa dispensationem in Bigamia quæ in Indijs potestas.

SEssione 2. adducitur priuilegium Pij [Priuilegium Pij V. circa dispensationem in Bigamia vt accipiant aliqui.] V. die 4. Augusti an. 1571. in quo conceditur Archiepiscopis & Episcopis Indiarum facultas ad dispensandum cum quibuscumque personis in Indijs degentibus in omnibus irregularitatibus quacumque ex caussa contractis, excepto homicidio voluntario, extra bellum commisso, & Simonia. Et quia in Bulla dicitur priùs absoluendos à culpis, ob quas irregularitatem contraxerunt, salutaribus ipsis pœnitentijs iniunctis, ex eo sequitur facultatem dictam ad dispensandum in bigamia ex delicto non contracta non extendi, sed ex indecentia, quam secum affert, & ita tenet, quem citat, Dom. Felicianus in [D. Felicia.] suis lucubrationibus pag. 185. n. 11. qui perpendit pœnitentiam iniunctam ita debere impleri, vt si non impleatur, nulla sit futura dispensatio. Adducit insuper P. Acostam 7. Parte Disput. 8. Dub. 4. Conclus. 7. cuius verba sunt: Nec possunt dispensare Episcopi Indiarum per priuilegium Pij V. rela [P. Auila.]tum in Concilio Limensi an. 83. nam hoc priuilegium tantùm est ad irregularitates prouenientes ex delicto: & hæc conceßio (corrige Conclusio) apud me est omnino certa. Sic ille. Et quia Episcopi ex concessione Concilij Tridentini Seßione 24. Cap. 6. de Reformat. possunt dispensare in omnibus irregularitatibus ex occulto delicto prouenientibus, & ita etiam in prædicta, & priuilegium aliquid debeat speciale concedere, illud quidem speciale habetur, vt etiam in foro externo possit dispensari. Et apponit exemplum in eo, qui viuente vxore cum alia contraxit: quod admittit Dom. Felicianus. Concludit, in Indijs, si vrgeat necessitas, vt semper vrget ratione distantiæ, posse in omni bigamia dispensari, sicut Doctores generaliter asserunt in legibus omnibus Pontificijs & Conciliaribus, circumstantijs huiusmodi concurrentibus, necessitatis videlicet & difficilis recursus cum periculo in mora.

De quo dictum à Nobis in Thesauro Tomo [Probabile esse ad eam, quæ non est ex delicto, extendi.] 2. Tit. 19. n. 77. & 78. & in Additionibus ad eumdem locum n. 136. vbi probauimus probabile esse dictam Concessionem ad irregularitatem bigamiæ etiam ex delicto non contractam extendi, pro quo & boni laudati patroni. In alligatione autem inducta P. Acostæ manifestus est error, dum pro P. Auila est ille propositus. Et quidem incredibile apparet velle Pontificem dispensari publicè cum eo, qui viuente vxore Sacrilegum cum alia connubium celebrauit, qui aut à S. Inquisitionis Tribunali iusta animaduersione perculsus, aut eidem necessarium est obnoxium reremanere, & ad Ordines sacros assumi; non tamen eum, qui duo honesta matrimonia cum virginibus contraxit. Et iuxta id, quod vltimò additur, res videtur penitus explorata; dum dicitur ratione necessitatis ministrorum posse in Indijs in irregularitate dicta & similibus dispensari. Atqui Pius V. in adducta concessione eodem est ductus intuitu, necessitatis inquam: Ergo de primo ad vltimum liquet concessionem ad omnia prædicta pertinere. Nihil autem ex eo in solitum & abhorrendum haberi, ex facultatibus constat, quæ Episcopis Indiarum cum limitatione temporis conceduntur, inter quas illa est, Vt in bigamia vera [Facultas pro eo specialis.] dispensare poßit, si neceßitas operariorum vrgeat: de quo & dictum à Nobis citato loco. Rara autem sunt talis dispensationis exempla; vnum tamen ante annos plures in Cuicensi Diœcesi vidi, in bigamo, non Sacerdote tantùm, sed & Parocho, dicto communiter Licenciado Capitan.

SECTIO XXX.

Circa facultatem ad dispensandum cùm Illegitimis.

PRo illa adducitur Seßione 1. Bulla [Posse dispensare vt asserat D. Quitensis.] Gregorij XIII. die 24. Ianuar. an. 1575. & Sessione 3. tamquàm probabile proponitur virtute priuilegij Pij V. de quo nuper, & facultatis à Concilio Tridentino concessæ citato Cap. 6. Session. 24. posse Episcopos cum illegitimis dispensare: virtute quidem Concilij in foro secreto, si occultus sit defectus: virtute autem priuilegij in vtrôque foro: quia licet de irregularitatibus ex delicto sit sermo, id verificatur ratione delicti parentum, vt tenet P. Auila de Censuris Parte 7. Disput. 3. Dub. 7. cuius sententiam probabilem reputari asserit à Coninck, Layman, Diana & Barbosa, quos adducit Machadus Tomo 1. pag. 191. n. 4. in margine lit. H. Sed non soli illi probabilitatem defendunt, sed plures alij, quos recenset Diana Parte 2. Tract. 15. Resolut. 21. & Parte 4. Tract. 2. Resolut. 64. & Parte 7. Tract. 2. Resolut. 24. & Parte 10. Tractatu 11. Resolut. 24. licet P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 50. Sect. 5. n. 5. improbabilem pronuntiârit. Quamuis autem Diana probabilitatem tueatur, contrariam tamen penitus amplectitur præsertim postrema Resolutione.

Et siquidem Doctores de Episcopis lo [Concilium Tridentin. & Pius V. vt faueant.]quuntur iuxta facultatem ipsis à Concilio attributam pro foro secreto. Videtur autem iuxta tenorem Bullæ id obstare; quòd Concilium de imponenda pœnitentia non agit, vnde non videtur delictum generaliter attendisse, secus autem Pontifex, quandoquidem pœnitentias iniungendas esse præscribit, vt Sectione præcedenti vidimus. Ad quod dici potest iniungendas quidem pœnitentias quando commodè id stare potest, ob proprium scilicet delictum, non vero si illud non extet: dispositiones enim tales intelligendæ sunt iuxta capacitatem materiæ. Vnde si quis peccatum suum iam confessus, & proportionatam pœnitentiam à Confessario impositam executus, dispensationem petiturus accedat, non est necessarium nouam pœnitentiam imponi, quia non debet bis puniri peccatum, quæ vox est Dei, & Iuris sacri ac Ciuilis. Lucraturis Iubileum aut Indulgentiam Confessio solet indici: & tamen iuxta communem sensum Doctorum illa necessaria non est, si conscientia lethali non sit onerata peccato. De quo à Nobis dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 19. num. 67. & seqq.

Contra quod insurgit difficultas, quam [Difficultas ex rehabilitatione.] Dom. Quitensis proponit, ex verbis Pontificis emergens, dum de dispensandis ait, Rehabilitentur, & restituantur ipsam petentes ad Beneficia obtinenda & obtenta. Iuxta quæ ij qui dispensantur, per dispensationem reuocantur in eum statum, quem ante dispensationem habuerant, duplici habilitatione significata nomine rehabilitationis, ad Beneficia scilicet, & priùs ad Ordines. Ergo nequit concessio Pontificia de Illegitimis intelligi. Illatio constat, quia Illegitimi non possunt ad statum restitui in quo illegitimi non fuerint, & ita non habiles in eo habendi stante caussa irregularitatis: vnde concessio præfata de illis non procedit, sed de alijs culpabilem defectum patientibus.

Sed ad hoc dici potest in primis verba Pontifi [Multipliciter expedita cum vtili doctrina.]cis illa esse, quæ à Nobis data citato loco Thesauri n. 72. vbi & Reponendi verbum additum, & intelligenda iuxta nuper traditam explicationem, de qua & nu. 74. rehabilitandos scilicet, restituendos, & reponendos, distributione accommoda, qui scilicet rehabilitari, restitui, & reponi possunt, non ita alij: quæ exponendi ratio videtur satis expedita. Deinde dici potest rehabilitationem non dicere duplicatam habilitationem modo explicato, quia non semper Re additum verbis aut nominibus duplicationem insinuat. Sic enim dicitur reualidari matrimonium, quod validum non fuit, & ita validationis nomine potuit sufficienter designari. Rescindi contractus dicitur, qui priùs non scissus, sed validus. Et sic aliàs. Iuxta quæ rehabilitatus dici potest, qui habilis redditus. Sicut etiam quatenus per dispensationem habilis factus ad Ordines, etiam ad Beneficia est habilis constitutus, rehabilitatus dici potest, id est, etiam habilitatus. Quod ad restitutionem attinet, non plus vrget: dum enim dicitur rehabilitandos & restituendos ad Beneficia obtinenda & obtenta, respectiuè est accipiendum, vt primum generaliter procedat, posteriùs autem de ijs, qui Beneficia habuerant, licet sine Canonico titulo, quibus restituenda dicuntur, pariter cum habilitatione. Et ad hoc referendum verbum Reponendi. Vnde præfatus Antistes nihil circa præfata verba obijciendum habuit Lib. 1. Tract. 1. Seßion. 19. probabilitatem in ordine etiam ad Curata Beneficia pro Hispanis agnoscens.

Sessione 5. agit ille de Bulla Gregorij [Circa Bullam Greg. XIII. vbi vigere illam, etiam si finis non penitus extet.] XIII. & statuit suo in robore permanere, etiamsi illud amisisse videri possit, eo quòd iam finis concessionis cessauerit, penuria inquam Sacerdotum Idioma Indicum percallentium, & nonnullæ etiam extent schedulæ Regiæ, quibus Episcopi ne tales ordinent, admonentur. Nam quod ad primum attinet, reuera adhuc penuria est, licet non tanta, & Regiæ schedulæ priuilegij nullam faciunt mentionem. Hinc colligit eum, qui ad titulum linguæ Indicæ ordinatus est, peccare mortaliter, si obligationi suæ desit, neque Confessiones audiens, neque doctrinæ Indorum insistens. Pro quo inducit quamdam P. Thomæ Sancij doctrinam lib. 8. de Matrim. Disput. 30. nu. 12. & aliorum asserentium dispensationem, quæ à principio valida fuit, quia motiuum pro ea allegatum verè extitit, eo cessante vim suam amittere. Sic qui ad non ieiunandum est dispensatus propter morbidum quidquam, illo cessante, nequit vlterius vti dispensatione.

Ad quæ quidem, quantum ad priuilegij [De ordinato ad titulum linguæ Indicæ, nec valente ministrare.] permanentiam spectat, libenter annuimus, plura enim & vrgentiora pro huiusmodi positione à Nobis data citato nu. 64. & seqq. Circa id autem quod de Ordinato ad prædictum titulum dicitur, difficile apparet quomodò possit ei præfata doctrina de cessatione dispensationis applicari. Verum quidem est talem non attendentem sibi & doctrinæ, iuxta Apostoli monitum, peccare mortaliter, & ita non posse celebrare: at quòd irregularis sit, nullatenus videtur admittendum. Quid enim si postquàm obligationi suæ aliquandiu defuit, ministerium suum iam studeat implere? an noua indigebit dispensatione? Quis hoc dixerit? Pro quo stat irrefragabilis doctrina P. Suarez su [P. Suarez.]pra nu. 14. vbi ita scribit: Denique non oportet fingere dispensationem irregularitatis ad reincidentiam, [Dispensationem irregularitatis non esse ad reincidentiam.] quia in Iure nullum fundamentum habet, neque est in vsu: neque ea, quæ de absolutione à Censura traduntur, ad irregularitatem applicanda sunt, vt sæpe dixi. Sic ille: cuius assertum amplectitur D. Barbosa Lib. 1. de Iure Ecclesiast. Cap. 42. nu. 192. Neque opus videtur reincidentia tali ad infidelem illum agendi modum meritò puniendum, quandoquidem recusantem laborare contra fidem præstitam potest Episcopus perpetuò suspendere, quæ suspensio quantùm ad effectum prædictum irregulari penitus exæquatur. Et fortè Dei erit obsequio conuenientius, vt talis à ministerijs cesset, propter deprauatam hominum istorum indolem, de qua dictum à Nobis citato loco n. 69. quam, vt deessent alia, is, qui in re tanta fidei datæ deest, satis manifestat.

SECTIO XXXI.

Indis ad quid sit opus bulla Cruciata.

DE hoc Dom. Quitensis Sessione 7. grauem, & valde inter scriptores agitatam asserens esse quæstionem, An pro dispensatione impedimentorum matrimonij in Indis, votorum commutatione, & absolutione à reseruatis, sit Bulla necessaria. Et pro resolutione præmittit priuilegia Religiosis concessa, dicens primum esse Vrbani VIII. conceden [Priuilegia Religiosorum circa caussam præsentem.]tis in perpetuum Religiosis Societatis IESV, eorum scilicet Prælatis, & alijs quibus ipsi vices suas commiserint, facultatem ad dispensandum cum Indis in foro conscientiæ in omnibus impedimentis matrimonij non prohibitis iure naturæ, sed Ecclesiastico, in quo Religiosi alij idem poterunt, si priuilegio gaudeant communicationis. Secundum Adriani VI. Clementis VII. & Pauli IV. virtute cuius possunt Mendicantes, & gratiam communicationis habentes absoluere fideles quoscumque à quibuscumque excommunicationibus, & peccatis etiam in Bulla Cœnæ reseruatis Sedi Apostolicæ. Pro his ergo est difficultas, an scilicet pro illorum vsu Bulla opus dispensaturo & dispensando. Et pro parte affirmatiua facere ait clausulam, in qua solùm excipiuntur, quæ concessa sunt Ordinum Mendicantium superioribus, quoad eorum Fratres tantùm. Et adducta eorum sententia, qui ita censent, contrariam pro [Licet non fauere videantur, contrarium statuitur.]ponit vt probabilem, grauibus pro ea scriptoribus compellatis, quia non est credendum Sedem Apostolicam Mendicantibus Ordinibus adeò propitiam, eorum priuilegia velle, nulla de ipsis expressa facta mentione, reuocare.

Circa quæ verum quidem est grauem [Pro Indis certa resolutio ex priuilegio Greg. XIII.] illam, & valde inter Doctores agitatam esse quæstionem, si generaliter loquamur, de qua & Nos in Thesauro Tomo 1. Tit. 5. n. 309. & seqq. vbi probauimus, & adductis Doctoribus ac rationibus stabiliuimus id, quod citatus scriptor vt probabile defendit. Et ibi citatis addendus Auctor Tractatus de Bulla Cruciata additus Medullæ Theologicæ P. Bussembaum Dub. 17. arti. 3. nu. 13. Sed verò de Indis loquendo res est penitus explorata ob priuilegium Gregorij XIII. de quo citato Thesauri loco n. 315. Id quod etiam probatum Tomo 2. Tit. 12. n. 485. & seqq. de Indulgentijs, ijs exceptis, quæ in Bulla ipsa specialiter conceduntur: vnde circa hoc non est, cur diutiùs immoremur. Citat præfatus Præsul Fr. Ioannem Baptistam in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum fol. 100. vbi post adductam sententiam negantem necessitatem Bullæ generaliter loquendo, quam tenet Fr. Emmanuel Tomo 1. qq. regular. q. 61. arti. 4. vbi eam affirmatiuæ præfert, quam in Explicatione ipsius Bullæ tenuerat, ipsam confirmat fol. dicto & seqq. vbi priuilegij non meminit, quia fortè quando id scribebat, ad eius notitiam non peruenerat, aut memoriæ non occurrit. Habet tamen illud fol. vltimo. vbi & illud videre præfatus Dominus potuit. Sed non vidit. Quid inde? Videndis alijs sanctè forsitan occupatus.

Nescio autem an idem dici possit de pri [Falsum assertum circa Vrbani priuilegium, quia non visum.]uilegio Vrbani VIII. circa dispensationem in gradibus prohibitis, dum ait concessam ab eo facultatem pro omnibus gradibus Ecclesiastico iure prohibitis. Siquidem Vrbanus primum consanguinitatis & affinitatis gradum excepit quocumque sit ille iure prohibitus, vt videri potest apud P. Quintanadueñas Tomo 2. Tract. 6. Singul. 2. de quo & dictum à Nobis Tit. 12. n. 390. Quomodò autem ea non obstante limitatione dispensari in primo gradu ab Ecclesia prohibito possit, ex concessionibus alijs probatum eodem Titulo n. 382. & seqq. Quod licet ita sit, laudandus tamen ingenuus tanti Præsulis spiritus, qui Religiosorum priuilegia, cùm Religiosus ipse non sit, amplianda potiùs quàm restringenda contendit: in quo quidem caussam ille agit suam, dum adiutorum suorum ex Pontificia prouidentia, amplificat potestatem. Vtinam alij sic saperent & intelligerent. Sed sapient proculdubio & intelligent, de quibus semper iuuat sperare nobis obsequentissimis meliora.

Quia verò liber P. Ioannis Baptistæ vix [Priuilegium Gregorij Decimitertij.] iam inuenitur, sicut & codex alius, ex quo ille hausit quod exhibuit, operæ non erit inutilis pretium eum num. 23. Sic loquentem excepisse: Decima nona Conclusio. Archiepiscopi & Episcopi harum Indiarum, & quibus ipsi commiserint, auctoritatem habent absoluendi omnes & quoscumque Indos tam viros, quàm mulieres, ab hæresis crimine, & ab alijs quibuscumque criminibus, exceßibus & casibus reseruatis, tam in foro interiori, quàm in exteriori. Sic conceßit Gregorius XIII. ad instantiam Catholici Regis Philippi Secundi, pro vt refertur in Confeßionario Concilij Limensis auctoritate confecto anno Dom. 1583. sub finem, his verbis: Por Bulla de [P. Ioannes Baptista.] Gregorio Decimo tertio à instancia de la Magestad Catholica se concede à todos los Arzobispos y Obispos de las Indias, y à las personas à quien ellos en esta parte cometieren sus vezes, que puedan absoluer de crimen de heregia, y Idolatria, y otros qualesquier casos reseruados, asi en el fuero de la conciencia, como en el fuero exterior, à qualesquier Indios hombres y mugeres, y asi mismo à los que fueren nacidos de Indios y Mauras, ô de Mauros y Indias, imponiendoles alguna penitencia saludable conforme à su culpa. Y declara su Santidad que quanto à esto no estorua el auer declarado, que por la Bulla de la Cruzada no se concede absoluer de caso de heregia. Porque quanto à los Indios, y personas dichas, no se deroga el dicho priuilegio y facultad de poderles absoluer de heregia, y de los demas casos reseruados. Ex Litteris authenticis Gregorij XIII. datis 1. Ianuar. an. 1583. Fue enuiado este Breue por el Comissario General de la S. Cruzada Don Thomas de Salazar, y añadiose à los priuilegios vistos por el Santo Concilio Prouincial por mandado del Reuerendissimo Metropolitano. Hæc ibi. Sic dictus Pater. Quibus statim addit diligens scriptor ex P. M. Alfonso à Veracruce, ea quæ Pontifex præfatis concedit, Religiosis esse communia, aliorum Pontificum concessionibus, de quo & dictum citato num. 315.

Quamuis autem concessio præfata tan [Ad quæ illud extendatur præter absolutionem à reseruatis Sedi Apostolicæ.]tùm de absolutione procedat, & non sit in ea de impedimentorum matrimonij dispensatione, & commutatione votorum mentio expressa, ad omnia hæc debet extendi, quia cum id, quod est maximum, concedatur, & fauore quidem religionis, atque ad Monarchæ adeò sublimis instantiam, circa minus non est rationabiliter dubitandum. Præterquam quòd ita inuenitur à S. Cruciatæ Tribunali dispositum, iuxta ea, quæ habet citatus P. Ioannes Baptista fol. 102. vbi postquàm narrasset ex relatione insignis Dei serui, & docti Patris Fr. Ioannis à Leone tentatum à dicto Tribunali, vt Indi pro dispensatione impedimentorum sua contributione concurrerent, assignata pro dispensationis qualitate determinata pecuniæ summa, ab huiusmodi est dispositione recessum, pro quo sic subditur: Mas despues tratando yo con [P. Ioannes Baptista.] el dicho Señor Arzobispo, (Don Petro de Moya y Contreras) de aquesta materia, me dixo que aquello se ordenò pensando que fuera de algun prouecho; mas viendo que de nada seruia, y que los Indios no tenian talento para tantas cosas, dexaron las dichas dispensaciones à los Prelados de las Ordenes, para que ellos conforme à sus priuilegios hagan lo que vieren conuenir, y asi se quedo como estaba antes &c. Quæ ratio in votorum commutatione pariter militat, vnde indubitatum relinquitur Indos ad nihil aliud Bulla indigere, nisi vt lucrentur Indulgentias, quæ in eadem continentur.

SECTIO XXXII.

An virtute Bullæ Pij V. poßint Episcopi dispensare cum Simoniaco vt retineat Beneficium Simoniacè acquisitùm, illud ipsi iterùm conferendo.

SIc habet quæstionis titulus Seßione 9. [Circa quæstionem duæ oppositæ sententiæ.] quæ quidem non videtur quomodo possit procedere, supposita Bullæ ipsius dispositione. Cùm enim in illa excipiatur irregularitas, quæ ex Simonia contrahitur (sic enim eam vocat Pontifex, licet aliqui irregularitatem non esse dicendam velint, sed inhabilitatem) quo pacto stare queat, vt virtute Bullæ pos [P. Henriq. Lib. 13. de Excommunicat. Ca. 56. n. 1.]sit illa dispensari? Vnde quæstio aliter videtur instituenda, an scilicet non obstante exceptione dicta, possit aliàs dicta irregularitas seu inhabilitas dispensari, virtute scilicet concessionis factæ Episcopis à Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 6. de Reformat. ad quos terminos illam reducit citatus Antistes: qui plures & graues scriptores adducit negantes ad id extendi concessam à Concilio facultatem. Pro affirmatiua autem P. Henriquez Cap. 56. de Excommunicat. n. 1. Libro non citato, sed est ille n. 3. vt inferius habet, sed 13. qui Cap. 37. eiusdem libri in fine, Lit. D. vrgentissimam necessitatem ad dispensandum requirit, vt Auctor subdit, quod tamen non admittere ait P. Thomam Sancium Lib. 1. Consilior. Cap. 4. (corrige 3.) Dub. 120. (adde num. 16.) Adducit etiam Sayrum de Censuris Lib. 2. Cap. 5. n. 21. & Trullench in Bullæ Cruciatæ expositione Lib. 2. §. 2. (corrige 3.) Dub. 2. n. 15. Post quæ concludit, quòd si cum paupertate Beneficiati, quæ maxima esse debet, ita vt aliàs nequeat congruè sustentari, aliæ graues & vrgentes concurrant caussæ, iudicio viri prudentis, qualis esset euidens Ecclesiæ vtilitas; poterit Episcopus dispensare reualidando titulum in foro conscientiæ tantùm, sicut in omnibus alijs Pontificijs legibus, & casibus reseruatis.

Vbi quidem quod ad Auctores attinet, [Qui faueant exactè discussum.] Pater Henriquez reuera ita sentit, excipiens tamen Simoniam confidentialem, quem allegans Trullench assertum huiusmodi probabilissimum arbitratur. Sayrus autem in terminis non loquitur quæstionis, solùm enim agit de eo, qui excommunicatus aut suspensus cùm sit, Beneficium acquirit, cum quo dispensare posse Episcopum affirmat, ablata excommunicatione ab eo, qui potest, nulla Simoniæ facta mentione: cùm tamen constet de illa singularem esse rationem. Vnde illius dispensationem Pontifici esse reseruatam fatetur idem Auctor Lib. 3. Cap. 30. n. 6. Videtur ergo sententia ista ab auctoritate parum quidem, oppositæ comparatione, firmari. Pro qua tamen addi potest id, quod habet P. Suarez Tomo 1. de [P. Suarez.] Religione Tract. 3. Lib. 4. Disput. vltima Cap. 61. n. 11. vbi inquirens an in præsenti casu Concessio Concilij Tridentini locum habeat, & proposita ratione dubitandi, sic subdit: Sed verius est non extendi. Vbi verius idem est quòd verosimilius & probabilius vt constat: & ita sententiæ oppositæ videtur probabilitatem agnoscere, licet contrariæ adhæreat, pro qua & Cardinalium Declarationes adducit.

Sed licet ita affirmari possit generaliter [Difficultas specialis ob exceptam à Pontifice Simoniam, cum eiusdem discussione.] loquendo, at in terminis quæstionis nostræ, videtur esse peculiaris difficultas, quia Pontifex huiusmodi irregularitatem aut inhabilitatem excipit: ergo non licet dispensatio circa illam; aliàs nullius momenti talis exceptio fuisset. Circa quam difficultatem nihil dicitur, cùm tamen non leuis videatur esse momenti. Dici ergo potest concesssionem Pontificiam esse pro foro externo absolutè loquendo, & in eodem foro dictam exceptionem adhibitam, vt nequeat notorius Simoniacus dispensari. Quod autem ad secretum forum spectat relictum esse iuris communis dispositioni. Quod ex eo comprobari potest: nam concessio Pontificia absolutè est fauorabilis: ergo non est credendum ea voluisse negare Pontificem, quæ aliàs poterant validè & licitè fieri, saltim probabiliter, sine iuris eiusdem contrauentione. Cui [Obstantia quædam.] discursui opponi potest tempore concessionis non fuisse probabile posse irregularitatem dictam in foro interno dispensari: ad id enim sufficiens desiderabatur auctoritas, quandoquidem ij, qui pro valida dispensatione citantur, post concessionem dictam sua opera typographiæ beneficio promulgarunt, omnes inquam num. præced. citati. Posse enim sententiam aliquando non probabilem ad gradum probabilitatis temporis decursu, & diligentia Scriptorum ascendere, dogma est Theologis præsertim nouioribus, grauissimis tamen inconcussum. Pro quo & faciunt citatæ nuper Declarationes Cardinalium, quæ iuxta communem tunc sensum processerunt. Quod quidem licet vrgere videatur, non ideo est penitus probabilitas deneganda, quam doctus Præsul agnoscit, licet nullus ex Scriptoribus inductis in terminis quæstionis nostræ loquatur.

Et ille quidem motiua pro dispensatione [Quæ ad dispensandum debeant caussæ concurrere.] adeò efficacia proponit, quibus stantibus negari nequit quo minùs pars ista vt satis verosimilis debeat sustineri. Circa quod P. Henriquez ita philosophatur, vt multò minùs requirere videatur. Licet enim Cap. 14. Libri citati n. 3. dicat dispensandum cum bene merito, & pro ratione status indigente, & cui sine scandalo vix liceat deserere Beneficium, & qui ob paupertatem non habet commodum recursum ad Papam; non tamen exigit euidentem necessitatem; immò nec omnia illa à se proposita, iuxta suæ sententiæ fundamentum. Non enim in ea tantùm potestate fundatur, quæ Episcopis competit in raris quibusdam euentibus, iuxta quod à P. Thoma Sancio videtur impugnatus, sed in facultate amplissima à Concilio Tridentino attributa, vt videri potest citato Cap. 56. in Glossa Lit. F. Nam ea, quæ sic competunt, ad sui executionem non exigunt magnum illum circumstantiarum apparatum, sed rationes, iuxta quas possit prudens iudicium efformari. Et ita circa irregularitates alias habetur satis vsu comprobatum, sicut & circa casus reseruatos. Non desinam tamen hîc adijcere, casum præsentem cum circumstantijs dictis non videri moraliter possibilem. Nam isti, cui Beneficium [Casum non videri moraliter possibilem.] dimittendi obligatio potest & debet indici, capax est alterius, vt communis sententia Doctorum firmat, si ab Episcopo ab excommunicatione reseruata absoluatur, vt potest absolui virtute dictæ concessionis, pro quo P. Thomas Sancius suprà nu. 40. laudat P. Henriquez sic cum alijs asserentem. Cùm ergo Episcopus paupertati, meritis, & Ecclesiæ necessitati possit Beneficij alterius largitione succurrere, omnes illæ pro conseruando Simoniacè accepto cessant rationes. Neque enim spatio illo intermedio tanta potest esse necessitas, vt ad reualidationem tituli debeant coarctare.

SECTIO XXXIII.

An Religiosi in Indijs frui possint concessis Episcopis facultatibus.

DE hoc agit citatus Scriptor Seßione [Priuilegium Pij V. vt Religiosi possint quæ Episcopi.] 10. in cuius nu. 5. agnoscit priuilegium Pij V. quod asseruari ait in archiuio Metropolitanæ Limensis Ecclesiæ, vt Religiosi in Indijs dispensare possint & absoluere in omnibus ijs, in quibus iure aut consuetudine id possunt Episcopi. Pro quo & refert Bullam Adriani VII. ad instantiam inuictissimi Regis nostri Caroli V. quam tamen specialem habere limitationem affirmat, ab eo non expressam. Sed addit priuilegium prædictum non extendi ad casum [Limitatum à Dom. Quitensi.] hæresis, licet vt extendi queat, bonum asserat esse argumentum, sed non conuincens, quia iuxta P. Henriquez Lib. 3. de Pœnitentia Cap. 14. casus, qui per specialem commissionem committuntur Episcopis ad dispensandum, absoluendum &c. non dicuntur Episcopales, vt debeant censeri communes, quia Episcoporum attenditur industria & auctoritas. Pro quo in Glossa lit. P. citat Emmanuelem Rodericum in Expositione Bullæ §. 9. nu. 135. in fine. Citat etiam P. Quintanadueñas Tract. 9. Singul. Cap. n. 5. (corrige Singul. 1. n. 6.) Id quod in omnibus etiam casibus procedere asserit, in quibus Episcopus dispensat ratione necessitatis: pro quo citat D. Philippum Diaz Decanum Guatimalensem Consil. 44. n. 36. citantem Ludouicum Lopez. Circa quod

Dico Primò. Quod ad hæresim attinet, [Assertio 1. negans in absolutione ab hæresi.] omnino tenendum est non posse Religiosos virtute dicti priuilegij ab illa absoluere, nisi Indos, & alios, qui Neophytorum nomine veniunt, de quibus inferiùs, generaliter & pro omni loco ac tempore loquendo. Probatur, quia circa hoc sunt specialissimæ prohibitiones; de quibus in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. nu. 301. & seqq. An autem absoluere possint ab irregularitate propter illam contracta, dicemus Assertione 3.

