Et ex hoc fit satis obiectioni propositæ, si [Item ex defectu potestatis circa pensiones.] videlicet Prælatus tale non imponat onus, sed gratificationem benefactoris sui eius relinquat voluntati. Si autem nominet cum onere pensionis, ex eo iustificari potest, quod verà pensio non sit, secundùm communem & Ecclesiasticam acceptionem, iuxta quam id habet, quod in obiectione dicebatur, vt Beneficium integrè aut partialiter sit, cum onere recitationis Officij Sacri: sed determinatio quædam circa id, quod Parochus tenetur facere, superflua videlicet largiri pauperibus, inter quos vnum aliquem designat Prælatus, Religiosum videlicet Benemeritum, & subsidijs huiusmodi iudicio eiusdem indigentem. Accedit id quod habet Illustrissimus Barbosa de potestate Episcopi Allegat. 85. num. 11. vers. vlt. vbi postquàm de Episcopis locutus fuisset potentibus pensiones imponere vsque ad vitam onerati, ita scribit: Amplia in quolibet Regularium Superiore in Benefi [Illustriss. Barbosa.]cijs suæ Religionis, quæ ad proprietatem non transeunt in Religiosum, vt fuit dictum in Troiana pensionis 25. Iunij 1610 &c. Licet autem Doctrinæ Indorum Beneficia sint, vt diximus citato Tit. 17. Cap. 3. & ita respectu illarum videantur Religiosi Parochi habere proprietatem; quia tamen proprietas Regijs Schedulis denegatur, vt ibidem visum, neque id adeò certum sit, vt pariter ostensum, iuncta subiectione, quam Parochi huiusmodi respectu suorum seruant inuiolabiliter Prælatorum, vt nequeant pro libitu de fructibus emolumentisque disponere, perinde se habent quoad effectum dictum, ac si nullam haberent proprietatem.

Quibus addendum id quod Auctor idem, [Posse illas ab Episcopis imponi, & quibus de caussis. Ex quo pro Religiosis.] bonis productis patronis, habet citata Allegatione, vt iam insinuauimus, Episcopos scilicet posse pensiones imponere temporarias, ad vitam scilicet Beneficiariorum, aut breuius ad tempus ex honestis caussis, quas summatim recenset vers. Circa eamdem: inter quas recenset, dantibus operam litteris subuenire, & titulum remunerationis ac paupertatis, circa quos eruditè profatur. Hoc autem respectu Religiosorum Prælatorum iure est asserendum potiori, quia Parochi sæculares absolutè sunt fructuum ac emolumentorum Domini, vel saltim habent plenam administrationem; quod tamen respectu Religiosorum dici nequit, iuxta dicta citato Tit. 17. num. 55. & seqq.

Iam quod ad simoniam spectat ex parte [simoniam in Prælatis nominantibus non inuenit.] Prælati, non plus vrget, quia non procedit ad nominationem respectu aliquo, qui venalitatem sapiat; sed disponendo id, quod licitè potest: applicando scilicet partem emolumentorum pro subleuandis benemeriti Religiosi necessitatibus, quæ solent esse non paucæ, neque exiguæ, vt eos audimus possim, præsertim in morbis grauibus & prolixis conclamantes, & Societatis nostræ, erga omnes singularem prouidentiam commendantes, quam & illi non semel experiuntur. Sic cessante pacto ex Officio mandare potest Episcopus, quòd recipiens Beneficium pinguius soluat aliquam pensionem suo tempore duraturam ad coæquandos fructus vtriusque Beneficij permutati, vt cum multis tenet citatus Dom. Barbosa ibidem. vers. Potest Episcopus. Cùm enim absolutè possit ita præcipere, non officit, si ea sub conditione Beneficium conferat, non paciscendo, sed præcipiendo, omni venalitatis semoto respectu. Licet autem non ita expressè semper Prælati significent, eo tamen modo eorum est dispositio accipienda, quia credendi sunt ita agere velle, vt probi Prælati solent, sicut in simili dictum n. 56. quod & de intercedentibus asserendum.

Dico Secundò. Si in contributione præ [Qualiter peccari in eo queat.]dicta sit notabilis excessus, licet non sit simonia, peccari in eo grauiter potest, Primum ostenditur, quia excessus dictus vel subtrahitur congruæ Parochi sustentationi, vel Ecclesiæ, vel pauperibus, quorum necessitatibus succurrere inter primarias eius est obligationes. Quòd si dicatur ex industria conquisitum contractibus applicita; id etiam excessus arguit grauitatem, cùm legibus Sacris sint Ecclesiasticis prohibiti contractus negotiosi, & maximè Religiosis. Ex quo etiam pullulant Indorum grauamina, vt tot possint miseri Parochi contributionibus satisfacere. Secundum autem probatur ex dictis num. 60. & quia generaliter loquendo quando aliquid dare simonia non est, quia in eo venalitatis respectus non apparet, neque in excessu esse potest, quia magis & minùs non variant speciem. Sicut è conuerso & contrario; Dare magnum aliquid vt pretium, simonia est: Vnde etiam & minus eodem dare titulo simoniacam continet prauitatem: quia, vt diximus citato num. 56. ex modis dandi debet qui sit simoniæ proprius inferri. Et ita grauissimi scriptores censent in peccato simoniæ non dari paruitatem materiæ, ex quibus P. Suarez Tomo 1. de Relig. Lib. 4. de simonia Cap. 3. num. 5. & seqq. & alij apud Dianam Parte 5. Tractat. 5. Resolut. 2. Licet negent nonnulli apud eumdem.

SECTIO VIII.

An sola Prælatorum assignatione posßint Religiosi Paræcialem curam exercere.

NEgat, & merito doctus Antistes [Negatiuè statuitur quod inquirit titulus.] Seßione 13. de quo & Nos in Thesauro Tomo 2. Tit. 17. n. 22. & seqq. vbi priuilegij Gregorij XIV. mentio nulla, quod tamen ab ipso affertur, id omne continens & confirmans, quod à Pio V. fuerat circa Sacramentorum administrationem sine Episcoporum licentia requisita concessum, an. 1591. propter quod ab illis inducta praxis, de qua testantur Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus sæpiùs citatis Parte 1. verb. Religiosos. & Parte 2. fol. 172. vers. His suppositis. Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. q. 35. arti. 1. & 2. parte Summæ Cap. 9. Conclus. 6. Remesal, Veracruz, Alfonsus Fernandez, & Alfonsus de Noreña qui omnes & alij, ijs & alijs priuilegijs attentis, de quibus citatus Fr. Ioannes Baptista citato vers. & seqq. id esse licitum censuerunt. Sed quidem neque Emmanuel, neque Ioannes Baptista, neque Alfonsus Fernandez, præfati priuilegij meminerunt. Et ex his postremus in Historia, quam nostrorum temporum inscripsit, Lib. 1. Cap. 52. solùm asserit Pium V. ordinasse vt conuersio Indorum fieret per Religiosos & Ecclesiasticos, & non per sæculares. Al [De Alfonso à Veracr.]fonsus à Veracruce citatur in Compendio Indico manuss. in quo nihil haberi tale ex eo euincitur, quòd nullus ex citatis eum allegantibus quidquam de priuilegio tali ab eo assertum attestatur. Et scripsit ille ante id tempus, quo dictum priuilegium dicitur fuisse concessum: anno enim 1572. editum speculum coniugiorum, cùm tamen priuilegium anno 1591. concessum fuisse dicatur. Neque ex P. Remesal plus aliquid potest, quod ad intentum conferat, reportari Lib. 10. Cap. 23. n. 3. de priuilegio tantùm Pij V. locuto, vt apud Auctorem num. 6. ex Dom. Solorzano, Tomo 2. de Iure Indiarum Lib. 3. Cap. 16. num. 20. vbi citatus occurrit Lib. 10. de historia Guatemalensi Cap. 22. & 23. Tali ergo priuilegio, de quo neque alibi quidquam authenticum habetur, non est pertinaciùs insistendum, licet de illo etiam citatus Dom. Solorzanus Cap. 17. num. 16. faciat mentionem, qui & priuilegium Pij V. reuocatum ait à Gregorio XIII. sed de alio loquitur, de quo inferiùs.

Pergit Auctor, & maiorem difficultatem [Pro foro interno vt liceat, quæ videantur indicare.] in eo esse constitutam asserit, quod ad forum internum spectat, an scilicet in eo liceat iuxta priuilegia dicta Religiosis operari. Circa quod ait reuera ita videri, quia præcipua ex illis, & præsertim citatum Pij V. à nostris sunt Regibus impetrata, qui in eo politicæ tantùm gubernationis pacificum statum intenderunt. Deinde, quia argumentum, quod ex Concilio Tridentino desumitur, non vrget, dum Seßione 24. Cap. 18. de Reformat. statuit Paræcialem curam non conferendam, nisi post examen, de quo & Seßione 25. Cap. 9. de Reformat. vbi de Beneficijs iuris patronatus, pro quibus eadem forma præscribitur, & potestas Episcoporum declaratur ad repellendos eos, qui in examine non fuerint idonei deprehensi. Non inquam vrget, quia licet ibi priuilegia reuocentur, post decretum tamen dictum impetrata est Pij V. concessio, vt constat, quandoquidem Concilium Tridentinum à Pio IV. est approbatum & confirmatum, in cuius Decretis potuit & voluit Pius V. quoad contenta in illa dispensare.

Nihilominùs oppositum statuit, quia di [Negat D. Quiten. sed non vrgere ostenditur.]ctum priuilegium Pij V. à Gregorio XIV. est reuocatum vbi error apparet, cùm à Gregorio XIII. videatur dici debuisse, vt ex Dom. Solorzano vidimus. Sed non satisfacit; quia priuilegium illud ad Indias non spectabat; cùm tamen; & aliàs quod de Gregorio XIV. dicitur, stare nullo pacto queat; siquidem dicitur ab ipso priuilegium Pij V. fuisse de verbo ad verbum innouatum & confirmatum. Quidquid de hoc sit, meliùs adducitur Constitutio Gregorij XV. de qua & Nos citato Tit. 17. nu. 23. in qua priuilegia omnia reuocantur circa administrationem sacramentorum sine præuia Episcopi licentia & approbatione. Non tamen videtur intentum euinci, quia dici potest Constitutionem præfatam forum internum non tangere. Immò iuxta Emmanuelem Rodericum citata Quæst. 35. arti. 1. §. Tertio nota Constitutiones huiusmodi non reuocant Pontificias concessiones ad Indias spectantes, pro quibus tot fauorabiles Bullæ passim expediuntur. Vnde ea non obstante diximus citato Tit. nu. 25. posse Religiosos probabiliter Sacramenta ministrare: in nullius siquidem administratione quidquam timeri potest, ex quo æterna recipientium salus in discrimen possit reuocari, vt ibidem demonstratum. Approbationem tamen pro Sacramento Pœnitentiæ administrando necessariam asseruimus quidem, sed simplicem, vt solet ab Episcopis conferri ijs, qui pro Paræciali cura non approbantur.

Concludit affirmans, cùm collatio fuit [Coadiutor à Prælato missus ignoranti linguam, vt queat validè matrimonio assistere.] nulla, sicut & titulus, ob ignorantiam linguæ in priùs nominato, coadiutorem à Prælato missum non posse assistere matrimonijs, & ita futura illa in vtroque foro nulla: quia Prouincialis dare talem licentiam nequit, eo quòd priuilegia omnia circa hoc sint penitus reuocata, & ita ad solos spectat Episcopos: neque item Proprietarius, quia eius titulus est nullus, pro quo se refert ad Seßionem 12. & ita debere Prælatos licentiam ab Episcopis petere pro coadiutoribus in Doctrinas destinandis. Sed quidem cùm collationem validam esse satis probabile sit, vt dictum Sect. 5. benè poterit coadiutor à Proprietario id habere, quod ipsi denegatur. Pro quo & facitid, quod nuper dicebamus, de licita iuxta priuilegia operatione. Non videtur autem quomodo conuenienter stare possit quod de coadiutore petendo dicitur. Si enim Proprietarius dare licentiam possit, non est Episcopalis necessaria. Si autem nequit, quomodò id Episcopus patiatur? Nisi fortè dicatur ideo ita Prælatos admoneri, quia contingere potest impedimentum Proprietarij Episcopum ignorare, & ideò licentiam meritò postulandam. Quod quidem nec videtur consonum, si Episcopi visitationem, vt tenentur, obire pergant, sic enim ignorantias huiusmodi non possunt non habere perspectas. Quibus addendum id, quod cum alijs Auctor affirmat Seßione 11. & vidimus Sect. 5. Parochum inquam ignorantem Indorum linguam posse matrimonio assistere, & etiam eius coadiutorem, & matrimonium futurum validum ex communi errore, & titulo colorato: ergo non est absolutè verum, quod ab ipso affirmatur, in casu, de quo est sermo, & ita coadiutor à Prælato missus poterit matrimonio assistere, valido cum tali assistentia futuro, quia communis error, & coloratus titulus præualebunt.

SECTIO IX.

Religiosi Parochi an ex iustitia administrare debeant, an solo titulo charitatis.

IN quæstione ista id Auctor noster affir [Titulo iustitiæ administrare teneri Religiosos.]mat Seßione 14 quod & à Nobis dictum & probatum Tomo 2. Thesauri Tit. 17. Cap. 2. commoda adhibita distinctione, sub qua videtur ille loqui, scilicet loquendo de illis, qui ordinario prouisionis modo Doctrinis præficiuntur, præsentatione Patroni, & institutione Canonica, vt sæculares alij Parochi, de quibus id nequit dubitari. In hoc autem rationem discriminis circa obligationem constituit, quòd teneantur ex culpa leui, ita vt mortaliter delinquant in eo, in quo, si ex charitate tantùm administrarent, venialis eorum culpa censeretur; ita vt in materia graui mortaliter peccent, & venialiter in leui, sicut & in leuissima. Quod & de coadiutoribus asserit qui ab Ordinario sunt constituti, aut cum Parocho circa curam conuenerunt. Explicatio [Culpæ triplicis explicatio.]nem autem culpæ satis notam præmiserat, latæ scilicet, leuis, & leuissimæ, obuio apud Auctores exemplo eius, cui res custodienda est tradita, adducto P. Lessio fol. 77. Disput. 6. (pro Dubitatione) vbi adde num. 22. De quo & dictum à Nobis in Thesauro Tomo 1. Tit. 3. num. 65. & Tit. 5. num. 1. & [Exempla notanda.] 5. Exempla ab eo adhibita num. 6. sunt: Non benè intelligere linguam Indorum, visitationem infirmorum omittere, ab illatis iniurijs eos non defendere, non residere ita exactè in oppido suæ curæ, in Parocho peccata erunt, & non in eo, qui solùm ex charitate administrat, qui tantùm peccat quando ita in administratione se gerit, vt ea omnia non adhibeat, quæ ad eius substantiam requiruntur. Sic ille habet: qui dum ait sic administrantem non peccare, cùm tamen in eo administrationis modo, stante Sacramentorum substantia, multi possint esse defectus, & consequenter peccata, non videtur vt verba eius indicant, accipiendus. Quis enim dubitet negligentiam in administratione huiusmodi aliquomodo esse culpabilem? Vnde intelligi de mortali culpa potest: aut non esse peccatum contra iustitiam. Quod & si verum sit; si tamen grauis in eo admiscetur malitia, eadem lethalis grauitas reperitur; vnde discrimen dictum non magni videtur esse momenti. Ideò

Dico Primò. In Ordine ad restitutionem, [Assertio 1.] pro qua diuersitas dicta culparum solet attendi à Doctoribus, culpa, quæ peccatum mortale non [negans obligationem restitutionis vbi non est peccatum mortale.] sit, in negotio præsenti illam non inducit, vt scilicet teneatur Parochus, etiam in materia graui delinquens, stipendium, aut illius partem restituere. Est hoc iuxta dicta citato num. 65. vbi & Auctores dati pro eo stantes, quibus addendi ij, quos adducit P. Fagundez Lib. 1. de Iustitia Cap. 10. num. 10. qui num. 12. id esse probabile affirmat. P. Antonius Perez de Iust. & Iure, Tract. 2 Disput. 3. num. 142. dicens id procedere Secluso speciali pacto, quo scilicet velit quis se ad omnem euentum obligare. P. Esparza Tomo 1. Lib. 8. Quæst. 32. Arti. 3. P. Herincx Tomo 3. Tract. 2. Disput. 5. num. 28. & alij apud ipsum, pro quo sic arguere possumus. Nam iste, de quo agimus, coram Deo non est grauiter culpabilis: ergo neque coràm ipso grauiter ad restituendum obligatus. Antecedens constat, & consequentia probatur; Quia si coram Deo esset talis obligatio, illam profectò manifestam reddidisset: Atqui nullibi talis manifestatio extat, sed potiùs lumine & lege naturæ notum leui culpæ non esse grauem pœnam, imponendam. Si dicatur id haberi per humanas leges: id non vrget, nec satisfacit, quia illæ in præsumptione grauis negligentiæ fundantur, & oportuit hoc pacto reddi homines in administratione suorum Officiorum attentos, diligentes, & solicitos, vnde non est hoc ad forum conscientiæ trahendum, in quo iuxta rei veritatem iudicatur.

Dico Secundò. Etiamsi Religiosi in Do [Assertio 2. statuens graue peccatum esse posse etiam administrando ex charitate.]ctrinis dicantur titulo administrare charitatis, peccare grauiter possunt in adductis exemplis. Id ostenditur, Quia Parochi ex iustitia administrantes grauiter in eo delinquunt: ergo & Religiosi. Consequentiam probo: Quia si illi non præstent erga Indos omnia prædicta, miselli isti subsidijs talibus penitus destituti manebunt, quod erit eorum malum sanè grauissimum, cuius Religiosi sunt caussæ, dum se ad huiusmodi administrationem non rogati offerunt, & alios impediunt, qui ex iustitia in omnibus prædictis subuenirent, vt ex P. Ludouico Miranda dictum citato Capite 2. Tit. 17. num. 9. qui proptereà non solùm obligationem ex charitate, sed ex iustitia agnoscit, licet non ad omnia, ad quæ Curati tenerentur; ad totum tamen illud, quod fecissent ibi Clerici Curati: Ergo si id non admittitur, ex charitate tamen necessariò est admittendum; cùm constet grauem esse posse obligationem charitatis; & in defensione Indorum ab illatis iniurijs id est certissimum, iuxta receptissimam in hac materia doctrinam de innocentium defensione, pro qua P. Lessius Lib. 2. de Iust. Cap. 9. num. 88. & 89. vbi quòd etiamsi ipsi non implorent auxilium, sed pati velint etiam mortem. Dei illa vox est. Isa. 1. [Isa. 1. v. 17.] v. 17. Quærite iudicium, subuenite oppresso. Ierem. 21. v. 12. Eruite vi oppressum. Sicut & ille Psal. [Ierem. 21 v. 12. Psal. 11. v. 6.] 11. v. 6. Propter miseriam inopum, & gemitum pauperum, nunc exurgam, dicit Dominus. Indos autem miserabiles esse personas ostensum in Thesauro in Additionibus ad Tomum 1. num. 135. & seqq. Neque ad solos Parochos ex iustitia administrantes prædicta diriguntur. In hoc ergo dubitatio esse nulla potest, nec verosimile pium & doctum Antistitem aliter censuisse.

Dico Tertiò. Religiosorum Parochorum Socij sponte ab illis assumpti, annuentibus Prælatis, dici possunt titulo charitatis tantùm admi [De Parochorum Religiosorum socijs.]nistrare. Id probatur, Quia in illis non apparet vnde titulus iustitiæ possit vrgere: neque enim canonicam institutionem post præsentationem accipiunt, neque assignatum stipendium habent; neque etiam dici potest impedire eos, qui ex iustitia administrarent, quia cùm Parochi non sint, neque Parochis sunt impedimento, aut Indorum bono obstaculum exhibent: immò potiùs maius illi subsidium habent, quo, stantibus ibi sæcularibus Parochis, priuarentur, socios habere non solitis, ad quos pro confessionibus, & spiritualibus, & quandôque etiam temporalibus, necessitatibus, facilis possit esse recursus. Licet autem ex charitate administrent, in eo genere grauiter peccare possunt circa dicta, si propter eorum negligentiam graue aliquod damnum Indis obueniat; vt si vocati ad audiendas periclitantium Confessiones, moras ita nectant, & ita illi interim inconfessi moriantur. Proprietarij enim ita ipsis fidunt, vt non minorem quàm illi credant in ijs, quæ Commissa sunt, diligentiam præstituri. Et id præsertim in eorum absentia, in qua velut Parochi reputantur; aut quando Parochus non est, ob mortem, vel ab Officio legitimam remotionem, necdum alter canonicè est ad munus Paræciale prouisus: tunc enim obligatio maior, quia & stipendium solet sic administrantibus per tempus taxatum lege persolui; vnde & erunt qui dicant tunc obligationem iustitiæ ipsos vrgere: quod tamen ipsi recusant admittere, & ideò non sunt eorum conscientiæ rigidè constringendæ.

SECTIO X.

Circa digniorum electionem ad Paræcias Indorum.

PRæmissis circa hoc sententijs Seßione [Obligationem circa digniorum electionem ut tradat. D. Quiten.] 17. hortatur laudatus Auctor patronos, vt ad securitatem conscientiæ, & vt res tanta sub opinionum incerto non relinquatur, digniores vt eligant: nam ad patronos tandem prouisio tota deuoluitur. Et opinio quidem satis recepta est, cùm laici illi sunt, ad digniorum electionem non adstringi. Licet autem hortari, & non prorsus adigere videatur, eius tamen ratio strictæ obligationis onus ostendit, dum ex defectu electionum talium asserit ruinam & destructionem miserorum Indorum sequi, vt experientia in aliquibus demonstrauit Ecclesijs, in quibus Parochi assistunt falsò reputati idonei, ex eo solum quòd grammaticalem alicuius Euangelij protulerint constructionem. Et grande quidem hoc malum censeri debet, cui tantus nequeat Prælatus, neque visitatione, neque patroni requisitione, remedium penitus adhibere.

Circa quam grauissimam quæstionem dictum à Nobis in Thesauro Tomo 1. Tit. 1. Cap. 7. & [P. Herincx vt faueat, & specialis modus eius dicendi non probatus.] 10. & Tit. 2. num. 18. & seqq. & Tit. 3. num. 76. & seqq. & ita quidem cumulatè, vt nihil hoc loco desiderari videatur. De qua agens P. Herincx Tomo 3. Tract. 3. Disput. 7. Quæst. 3. num. 29. affirmat quidem in concursu pro Parochialibus Beneficijs, quod à Concilio Tridentino adhibendum præcipitur Seßione 24. Cap. 18. de Reformat. præferendum esse digniorem, & si secus fiat, obligationem restitutionis incumbere: concursus enim indictione videtur contineri implicita sponsio seu pactum dandi magis idoneo inter concurrentes. Addit autem quòd posset concursus alia mente institui, vt nimirùm collator non adstringatur ad aliquem ex concurrentibus, atque adeò nec ad dignissimum, sed vt deseruiat per modum inquisitionis ad prudenter, & si liberè, in collatione procedendum: quando videlicet ex aliquo capite id prudenter colligi potest. Quod quidem cùm addat post assertam obligationem dictam, & inductum Concilij Tridentini decretum, videtur innuere posse id, quod posteà adijcit, in negotio præsenti locum habere. Sed verò cùm dicat ita illud accipiendum, cùm ex aliquo Capite prudenter collatoris mens colligi possit, & in casu, de quo agimus, manifestam Concilij Tridentini mentem agnoscat, non potuit consequenter loquendo additionem illam eidem applicare. Et quidem doctrina illa de Paræcialibus Beneficijs loquendo difficilis, immò & inuerosimilis prorsus apparet. Collator enim non potest aliam seruare formam, nec habere mentem, quæ non sit Concilij formæ & menti conformis: Atqui illa pro electione dignioris stat, vt expressè indicant eius verba, sic ab Auctore accepta: ergo debet se ad dignioris electionem adstringere. Quòd si Beneficia simplicia sint, & concursum ex fundatione requirant, iuxta fundatoris est mentem procedendum, & in ijs, quæ illum non postulant, similiter faciendum. Videtur autem quòd & si non postulent, possit concursus institui, quia id est meliori modo fundatoris exequi voluntatem. Et quemadmodum alijs vijs idoneitas potest explorari, & prudens inquisitio fieri, ita & præfata assumi conuenienter potest, quæ omnium optima visa est Ecclesiæ, vnde & illam in Beneficijs Paræcialibus præcipit adhiberi.

P. Bonæ-Spei Tomo 5. Tract. 1. Disput. 20. [P. Bonæ Spei quid circa eamdem tradat quæstionem.] num. 21. eamdem obligationem eligendi digniorem agnoscit, & quando collatio proponitur per oppositionem tamquàm præmium, etiam ad restitutionem, quia simul cum iustitia distributiua, cuius violatio ad restitutionem non obligat, commutatiua violatur, ob acquisitum ius dominio æquiualens, vt in promissione acceptata, nondum secuta rei acceptatione. Cùm autem de patronis non loquatur, non videtur circa illos resolutio dicta procedere, pro qua nec videtur adducta ratio militare: quia soli Episcopi Edicta proponunt, vnde ipsos solùm vrget obligatio eligendi digniores. Nullus enim ex oppositoribus ius habet dominio æquiualens vt à patrono debeat præsentari, secluso Episcopi Edicto: post Edictum autem idem videtur dicendum in ijs, qui ab Episcopo nominantur: quandoquidem à patrono Edictum non est propositum, nec Beneficium vt præmium meritorum: & ita cuiuslibet ex illis præsentatione, suæ videtur obligationi satisfacere, & ita nullum restitutionis onus inde resultare. Sic ex præfati Auctoris doctrina licet inferre, quod si negauerit, non tamen id esse, attenta eius ratione, probabile.

SECTIO XI.

De obligatione Indicorum Parochorum circa residentiam.

DE hoc Quitensis Præsul Lib. 1. Tract. [Asserta D. Quitensis circa Parochorum Indicorum absentiam.] 2. vbi nonnulla habet Parochis communia, statuens inprimis residentiam in Parochis esse ex præcepto diuino, & intra Parochiam futuram, per se ipsos, & non penitus per alios administrationi debere incumbere, de quibus & Nos Tomo 2. Thesauri Tit. 14. Cap. 2. Illud magis speciale, quod habet Sessione 1. ex [Concilij Limensis Decretum circa illam.] Concilio Limensi, Parochos sine licentia Parochiam non posse deserere, quòd si deserant, pro singulis absentiæ diebus quatuor argenti pondera, seu Octiregales soluturos esse. Si cum licentia, stipendium non leuaturos, sed Ecclesiæ & pauperibus applicandum. In quo etiam conscientiæ Religiosorum onerantur. Item vt in Festis solemnioribus ad ciuitatem se non conferant ea celebraturi, sub pœna viginti Octiregalium soluendorum ab ipsis, & etiam à Vicarijs generalibus Episcoporum, qui eos aduocauerint. Iuxta [Illationes ex ipso.] quod decretum nequeunt indulgentia vti bimestris absentiæ, quam Concilium Tridentinum impendit. Absentiam autem vnius dici non esse sufficientem asserit, vt præfata mulcta subeatur, ex Barbosa, & alijs. Ex quibus infert. Primò non posse Episcopum à sua Parochia Parochum extrahere, vt secretarium, Visitatorem, aut Fiscalem constituat. Secundò, non posse caussa studiorum abesse. Tertiò, neque ob furentem Principem aut populum contra ipsum, pestem, capitales hostes, si alius non adsit suppleturus. Quartò, neque vt Theologiam doceant, quo euentu nequeunt facere fructus suos. Recenset deinde caussas absentiæ legitimas, sed substituto relicto, quamuis si per aliquot tantùm horas sit illa futura, neque Paræciani sint periculosè ægrotantes, in eo non sit lethale peccatum: secus si per diei spatium, præsertim in Paræcijs populos multos amplexis, nisi fortè in vrbe Paræcia sit, in qua alij suppetant sacerdotes. Hæc Seßione 1.

Circa quæ id quod ex Limensi Concilio [Quid circa illa.] adducitur, & vti obligatorium proponitur in locis Prouinciæ, in qua celebratum, nomine comprehensis, vnde & Prouinciale dictum, parui est profectò momenti, illud enim non est à Sede Apostolica confirmatum, nec Regio præsentatum Consilio, & ita eius decreta vti leges Conciliares non allegantur; licet ad rectum gubernationis modum possint deseruire. Vnde & iudices Ecclesiastici possunt præfatas mulctas imponere, cùm excessus huiusmodi contigerit inueniri. Quod ad Officia dicta spectat, regulariter loquendo, ita quidem est: Vnde & citato Capite 2. [Ad quæ possint assumi Officia.] à Nobis probatum non posse Parochum ab Episcopo Vicarium Generalem constitui; nisi eius electio ob singularem hominis præstantiam, tanti censeretur esse momenti, vt maius in ea bonum diœcesanæ Ecclesiæ, Paræciali præferendum Episcopus deprehenderet, vtpotè communius, prudenti id, non ex humano affectu prodeunte dictamine, suggerente. Quod quidem & in visitatoribus locum habere potest, vnde & vidimus doctos, & zelo sancto plenos Antistites sic egisse. [Quæ non licita, adiuncta moderatione.] Quòd si in Secretario & Fiscali idem accideret, id pariter asserendum: sed incredibile apparet defuturos alios muneribus istis idoneos. Si Parochia in ipsa Episcopali ciuitate sit, non video magnum inconueniens, si Parochus Secretarij Officio fungatur; non enim tantæ occupationis est illud, vt assistentiam & curam præcipuam impediat, adhibito pro absentiæ spatijs adiutore, vt aliquando vidimus: Aliquid enim leuaminis indulgendum Episcopo, à quo etiam communis Ecclesiæ vtilitas deriuatur. Curandum tamen vt Paræciani intelligant facilem sibi ad suum Parochum, vtique & Pastorem, futurum accessum, quoties acciderit indigere: quòd si non ita contingat, nulla, me iudice, esse poterit Parochi conscientiæ securitas. Noui quemdam & Indorum Parochum, & pariter Secretarium, qui extremo in morbo, & illo momenti maioris articulo, apertis oculis, attonito similem, vix ad ea, quæ pro illo necessaria sunt, attendere valuisse. Sic enim vsu venire solet, vt cogitationes, dum viuitur, ad multa dissipatæ, non sinant miserum cor ad vnum illud tantoperè necessarium, & numquàm auferendum, attendere, dum malè torquetur, vt dicere sicinter angustias deprehensus cum B. Iob possit: Cogitationes meæ dißipatæ sunt, torquentes cor meum. Iob. 17. v. 11. Torquentes inquam, quia dissipa [Iob. 17. v. 11.]tæ, quo ad vnum colligi & Officium, & salutis æternæ studium debuissent.

Quod de Theologiæ Prælectore dicitur, [Lectio Theologiæ vt liceat.] ita quidem admittendum vt non liceat, quando occupatio illa adeò operosa futura est, vt sufficiens pro Paræcialibus muneribus tempus non relinquat. Si autem cum illis componi queat, non est cur debeat id negari. Et quidem Illustrissimus Barbosa de Officio Curati Cap. 8. nu. 28. vbi se refert ad dicta Allegat. 53. de potest. Episcopi num. 76. ex quo id deprompsit præfatus scriptor, sicut & alia, quæ apud eumdem habentur nu. 23. & seqq. Decisionem seu declarationem S. Congregationis adducit, iuxta Gonzalez fidem Glossa 6. n. 254. idem tenentis, sicut & tenent Riccius, Armendariz, & Sanctarellus. Id tamen non obstat, quia de legente procedit Parochiam habente extra Ciuitatem, aut certè ex caussa dicta se ab ordinaria cura subtrahente, ea solùm assistentia contentus, quam solemnioribus, aut alijs quibus Festis impendit. Sic videmus in hac Limensi Ciuitate Parochum iam veterem Philosophiæ Professorem, & alium Indicæ Grammaticæ, quæ Cathedra per oppositionem confertur in Regia vniuersitate.

Circa fructus; quando Parochus non administrat per se ipsum.

SEssione 2. probat cum bonis Auctoribus [Per se non seruientem non satisfacere, & ita nec facere fructus suos.] non seruientes per se ipsos non posse, etsi materialiter assistant, facere fructus suos. Seßione 3. inquirit an sufficiat Parochum quartam partem laboris assumere. Vicario reliquis demandatis? & negatiuè resoluit cum Ioanne Sancio Disp. 47. num. 4. vers. Nec Parochis, asserente saltem æquiualentem debere esse laborem. addens non teneri ad Confessiones, quæ occurrunt in remotis opiliorum & bubulcorum casulis, cùm per periculosas eundum vias, aut ardua itinera conficienda, & nocte iam multa surgendum: ad hoc enim Vicarijs stipendia soluuntur, vt ait Posseuinus de Officio Curati Cap. 1. num. 10. Sed si nominatim Parochus aduocetur, ire tenebitur, pro quo ius habet Paræcianus.

Et ita quidem ille ex Dom. Barbosa citato [Quid Dom. Barbosa circa quæstionem.] Cap. 8. qui Posseuinum, Ioannem Sancium, atque alios adducit num. 41. vbi ita scribit: Nec etiam Parochus Officio suo satisfacit quoad Deum, si residet, sed totam curam relinquit Capellano, quem tamen potest habere in coadiutorem ad maiorem quietem: licet illi omnia ardua relinquat, veluti ire de nocte ad multas Confeßiones, & similia: dummodo tamen eo non vtatur vt homine, qui portet pondus diei & æstus, sed vt socio laboris. Ita Caietanus 2. 2. q. 185. arti. 5. Sotus de Iust. lib. 10. q. 3. arti. 5. Fr. Emmanuel in summa Tomo 2. Cap. 35. n. 2. Posseuinus de Officio Curati Cap. 1. nu. 10. vbi addit se non excusare saltem à graui veniali Parochum, si dum nominatim vocatur & expectatur, nolit ire, cùm debeat populi sui amori cum comitate & beneuolentia respondere. Hæc ille, iuxta quæ non obscurè videtur inferendum non teneri Parochum ita in administrationem incumbere, vt Vicarij sui laborem exæquet, quandoquidem ardua possunt ei cuncta relinqui: ea enim quæ ardua non sunt, non possunt illa, quæ sunt ardua vllatenus exæquare, vt in exemplis adductis videre licet. Non ergo res hæc Arithmetica est obseruatione pensanda, sed prudenti calculo disponenda.

Quando autem Parochus nominatim ad [Circa nominatim vocatum pro Confessione.]uocatur, si eo modo fiat, quem Ioannes Sancius assignat, quòd scilicet nominatim & instanter ipsemet Parochus desideraretur, non videtur à reatu mortalis criminis excusandus. Si vocatur semel, nec vadat, tolerari potest vt veniale tantùm, licet graue, dicatur esse peccatum: Si verò instanter, non video quomodo esse locus excusationi possit: nam Paræcianus iure suo vtitur in re graui, & momenti maximi, à qua potest pendere saluatio. Quemadmodùm si coniux debitum petat, & consors renuat reddere, si semel petente id fiat, stare id sine graui peccato poterit: at si instet, sine mortali esse excusatio nequit regulariter loquendo: pro quo P. Thomas Sancius Lib. 9. de Matrimonio Disput. 2. nu. 9. & seqq. & quidem Nicolaus Garcia de Beneficijs Tomo 1. part. 2. cap. 2. nu. 53. & Ledesma de statu Religioso cap. 3. fol. 28. col. 2. censent eum, qui corporaliter residet, facere fructus suos, quod non est improbabile, eo quòd videatur pœna eorum priuatio, & ideò vltra verborum tenorem non extendenda.

Hoc ergo si etiam Parochus moderatè la [Vicarij assumptio pro Parochianis etiam militat.]borans in suum patrocinium aduocet, poterit esse in conscientia securus. Pro quo & addi potest, quòd dum Parochus Vicarium assumit, non suo tantùm deseruit commodo, sed Paræcianorum etiam caussam promouet: Sic enim eorum potest necessitatibus opportunius succurrere, & ita dum suæ saluti consulit, communem tuetur. Si enim præ labore succumbat oneri, & morbum incurrat, non poterit ministerium implere suum, & Pastoris solatio manebunt Paræcianæ oues destitutæ.

Circa compositionem pro fructibus.

