Secundò asserit, quòd si Quæstor dubi [2. circa dubiam iustificationem assignationis.]tet an iustè vel iniustè sint assignati Petrus & Paulus, & exclusus Andreas, tunc tenetur ad restituendum omnia bis mille, quæ soluerat Andreæ non assignato. Quia Quæstor in dubio tenetur obedire Proregi, aut Regiæ Cameræ assignanti, quare iniustè damnificat excludendo assignatarios. Quod quidem rectè assertum, & ex eo argui potest pro nuper dictis, regulariter enim non potest esse de assignationis aut exclusionis iniustitia certitudo. Citato num. 2. Quæst. præced. Sic ille: Adde quòd Quæstor ignorat, an iustè vel iniustè Assentista præferatur ceteris. Immò probabilius est iustam esse caussam ratione belli, pro quo promptam pecuniam habere, publico bono expedit. Sic ille. Sicut ergo titulus ille pro iustificanda assignatione sufficiens habetur, ita & alij Proregi possunt occurrere, quos non semper expedit omnibus esse manifestos.

Tertiò, In casu, quo iustè soluit An [3. circa lucrum pro solutione.]dreæ, quamuis non sit assignatus, non potest retinere pro periculo, cui se exposuit, totam pecuniam acceptam, verbi gratia, mille, sed quantùm prudenter æstimatur illud periculum pœnæ, aut damni, cui se exposuit; reliquam autem summam tenetur ipsi Andreæ restituere; vnde si nulli periculo se exposuit, quia certus est Proregem, aut Regiam Cameram ratas habituros solutiones factas, non tenetur omne quod retinuit restituere; aliôquin esset infidelis minister Regis, qui non liberaret Regem à debito, & contra voluntatem Regis diminutè solueret. Sic ille, qui in eo quod ait non posse Quæstorem retinere pro periculo, cui se exposuit, totam pecuniam acceptam, supponit quod sub suppositione non erat, quantitatem scilicet pecuniæ acceptam pro periculo supra illius æstimationem, de quo nihil dictum, cùm stare potuerit vt minorem acceperit. Sed hoc facilè indulgendum. Illud difficilius, cùm Quæstor non assignatum prætulerit, eo quòd exclusionem à Prorege factam iniustam iudicauerit, quomodo stare queat vt pœnam ab eo non infligendam possit sibi persuadere? eo autem stante, aliquid poterit semper proportionatum periculo reportare.

Quartò, Quando Quæstor non recor [4. circa incertas personas.]datur, aut incertæ sunt personæ, à quibus iniustum lucrum accepit, tunc teneri restituere pauperibus, quando cum peccato sciens & prudens accepit, quia solùm quod sic acceptum est obnoxium manet restitutioni pauperibus faciendæ. Iuxta Textum in Cap. Cùm tu, de vsuris & Cap. Cùm sit, de iudicijs, pro quo & PP. Layman, Molinam, & Lessium adducit. Pro quo & videnda quæ diximus Tomo 1. Thesauri Tit. 5. Cap. 12. §. 2. & Tit. 7. nu. 21. Videtur autem præfata doctrina de formali peccato iniustitiæ ad restitutionis obligationem requisito non ita vniuersaliter accipienda. Nam si quis bona fide procedens lucrum [Exceptio notanda.] accepit, vt in Quæstore accidere potest, & posteà deprehendat non fuisse illud proportionatum periculo, cui se exposuit, & sic in alijs, tenetur restituere id, in quo factus est locupletior, iuxta receptissimam in Theologia & Iurisprudentia doctrinam pro quo speciales regulæ extant apud scriptores de restitutione tractantes.

Quintò, Quando creditores assignati, & [5. Circa damna ex retardata solutione.] iniustè exclusi, passi sunt damnum, tenetur Quæstor restituere illud, aut aliter reddere indemnes, quia scilicet retardata solutio, & coacti illi sua chirographa vili pretio vendere. Si verò assignatarius iniustè exclusus nullum passus est damnum, quia aliunde Rex integrè ei soluit, tunc non tenetur Quæstor ad restitutionem eius pecuniæ, quam verè soluit; tenetur tamen ad restitutionem illi creditori, cui diminutè soluit, quatenus pecunia, quam retinuit, excedit æstimationem periculi, cui se exposuit. Vbi nihil ab Auctore dicitur, quod iam non dictum ab ipso. Primum illud de damno expresserat Quæst. præced. num. 2. [P. Verricel.] vers. Quod autem, sic dicens: Quòd autem Assentista patiatur damnum ex retardata solutione nulli dubium esse puto: nam Mercatori plurimùm nocet solutionem non esse factam. Prætereà vt eam obtineat, multa Proregis familiaribus, & alijs munera ipsi eroganda sunt. Sic ille. Secundum de damno, quod aliquando creditor non patitur, ibidem dictum vers. seq. de quo suprà n. 354. Tertium de æstimatione periculo nuper ab eo dictum Assert. 3. vt vidimus nu. 357. Cur ergo circa hæc pretiosum tempus prodigamus?

Sextò, Si incertæ sint personæ damnifi [6. Circa personas incertas.]catæ, non tenetur ratione damni dati facere aliquam restitutionem pauperibus: Sicuti si occidam equum personæ incertæ non teneor restituere aliquid pauperibus. Sic ille asserit, qui Assertione 4. id, quod nuper vidimus, affirmauit. [Notandum discrimen damni & lucri.] Vbi eatenus compugnantia admittenda non est, quatenus inter lucra & damna potest discrimen assignari; damna enim sine lucro, acceptione scilicet pecuniæ, aut pecunia æstimabilis, esse possunt, vt in casu occisi equi, & in materia, de qua agimus, quod Assentista patitur ex dilata solutione iuxta dicta, nihil enim ratione illius habet amplius Quæstor in bonis. Cur autem in ordine ad restituendum pauperibus aliter sit de damnis ac de lucris loquendum, quandoquidem si certæ essent personæ, pariter esset facienda restitutio, ex eo explicari potest, quòd lucra accipiens, ex eo quod dominum ignoret, non est æquum vt ex illis vtilitatem reportet, sic enim & raptoribus vtiles possent esse rapinæ, quod à diuinarum & humanarum legum æquitate videtur penitus alienum, pro quo doctè & subtiliter philosopha [D. Caram.]tur D. Caramuel in Theologia fundamentali num. 1774. & seqq. Qui damnum autem intulit, nihil amplius in bonis habet, vnde non est mirum, si à restitutionis onere liber habeatur. Quæ quidem ratio, qualiscumque illa sit, modò sufficiat, quid enim obijci possit non ignoramus, nam & damnum passus vult sibi satisfieri, & iustè quidem, meliori modo, qui sit damnificatori possibilis; & spiritualis esse potest, sicut communiter de alijs affirmatur.

Pergit, & rogat nu. 4. an Quæstor, qui [Circa regressum Quæstoris aduersus eum, cui iniustè soluit. Quid P. Verricelli.] restituit damnum creditoribus iniustè exclusis, habeat regressum contra creditorem, cui iniustè soluit, & qui ex tali fraude habuit commodum, & per occultam saltim compensationem possit sibi satisfacere? Pro quo adducta sententia Cardinalis Lugo Tomo 1. de Iustitia Disput. 20. n. 179. affirmantis creditorem conscium fraudis teneri ad reficienda damna alijs creditoribus assignatis, non verò si bona fide processit; ait his non obstantibus Quæstorem non posse habere regressum, quando accepit pro solutione pecuniam, aut retinuit partem debiti: quia tunc in se assumpsit illud periculum ex damno assignatorum: aliôquin creditor, cui facta est solutio, sentiret damnum, seu exponeretur periculo, vt quod ei solutum est, auferatur à ceteris creditoribus. Quæstor autem absque vllo periculo retineret pecuniam acceptam: nam si Rex ceteris creditoribus aliunde solueret, non teneretur Quæstor ad aliquam restitutionem: Si autem non solueret, Quæstor haberet regressum aduersus eum, cui iniustè soluit.

Sic Auctor, qui sententia citati Cardi [Sententiam Cardinalis Lugo immeritò vt contrariam proponi.]nalis adducta subiungens, Sed his non obstantibus, aliquid à se assertum significat, cui illa possit obstare, cùm tamen reuera non ita sit. Et ille qui in præsenti casu non loquitur, nec Quæstoris meminit, sed generalem doctrinam exhibet de debitore, qui impotens est ad satisfaciendum omnibus creditoribus, asserens eum, qui bona fide solutionem accepit, ad restitutionem non teneri, secus qui mala, licet per solutionem fuerit in eum dominium pecuniæ translatum. Et quid hîc quod resolutioni Auctoris possit obstare; cùm potiùs id habeatur, ex quo possit comprobari, creditores scilicet, qui iniustè acceperunt, ad restitutionem teneri ei faciendam, qui iniustè prætermissus.

Docet insuper, quando Quæstor sua in [Circa Quæstorem impetrantem creditori assignationem, & ementem debita.]dustria & labore procurauit assignationem à Prorege vnius creditoris, videri tuta conscientia posse tantùm accipere, quantùm quilibet alius, qui eam apocham emeret, quod videtur sentire P. Lessius lib. 2. Cap. 21. num. 78. Rationemque esse, quia Quæstor non est caussa difficilis solutionis, & aliunde sua industria hoc meretur præmium. Sic cum præmiserit, respondet tamen negatiuè ex Cardinali Lugo Tomo 2. de Iustitia Disput. 26. nu. [Quid sentiat P. Verricelli.] 102. vbi docet quòd sicut non potest Rex ea chirographa minoris emere, ita nec Quæstor, qui est vnum cum Rege, Tertius autem iustè minoris emit, quia tanti communiter & publicè ea chirographa æstimantur propter difficilem exactionem: difficultas autem exactionis prouenit à Regis ministris, qui non soluunt pro rata, sed pro vt ipsis libuerit. Itaque poterit Quæstor pro suo labore aut industria in procuranda Proregis assignatione aliquid prudentis arbitrio recipere, non autem tantùm, quantùm tertius, qui ea chirographa emeret: tum quia cùm Prorex ad instantiam Quæstoris assignat, vel committit Quæstori assignationem, aut ratas habet solutiones ab eo factas, habet eam voluntatem vt integrè soluat, non autem vt emat chirographa; alioquin non essent Prorex, neque Quæstor fideles ministri Regis. Nam Rex totum debitum solueret, & adhuc non remaneret liberatus, sed tuta conscientia posset creditor occultè sibi compensare damnum diminutæ solutionis; quia Rex in conscientia tenetur pro fraudibus ministrorum in solutione debiti: sicuti si ego debeo Francisco centum, & ea illi mitto per seruum meum, qui aufugit, aut diminutè soluit, non remaneo liberatus. Neque obstat quòd creditores consentiunt, quia non est consensus liber, sed coactus, sicuti eius, qui soluit vsuras.

Hæc Auctor, cui in venditione chiro [Eius non prorsus admissa sententia.]graphorum non solùm adest patronus citatus Cardinalis, sed alij, ex quibus P. Molina Disput. 313. & P. Salas de vsuris Lib. 6. Verùm in casu, de quo est sermo in præsenti, non loquuntur: supponunt enim Quæstorem habere plenam facultatem soluendi, & in eo nullam esse difficultatem, nisi quam Quæstores ipsi solent obtendere ad pecunias emungendas; tunc enim eadem de illis ratio est ac de Rege, qui chirographa emere nequit. At quando difficultas ex parte Quæstorum non est, sed aliunde, alia videtur esse ratio. Vnde citatus Cardinalis cum PP. Mo [Notanda doctrina grauium Scriptorum.]lina & Salas tenet nu. 101. Si debitum sit dubium, neque proueniat ex culpa debitoris, qui certò & facilè deberet illud soluere, sed ex alijs capitibus; tunc sicut alius, sic etiam ipse debitor posset minoris illud à creditore emere: quia cùm non plus valeat in illo statu, non est cur ab ipso debitore tanti emi non possit. Cùm ergo difficultas solutionis à Quæstore non oriatur, & dubia reddatur solutio, saltim quoad tempus, quod multas posset commoditates afferre, non videtur cur non possint chirographa dicta emi à Quæstoribus, immò & à Rege ipso, si difficultas solutionis ab ipso non proueniret: ratio enim adducta à Cardinali generalis est, vnde & Proregi potiori iure licebit, si res sine scandalo transigatur: quòd si scandalum sit, peccatum in eo commissum non poterit contractus substantiam infirmare. Et iuxta accipiendum quod cum P. Molina vers. solent prætereà tradit citatus Cardi [Et explicati illi, ne censeantur aduersi.]nalis, nempe ministros dictos aliquando suggerere amico vt emat minori pretio debita illa Regis à creditoribus, quæ posteà integra emptori soluuntur à ministro, diuiso inter vtrumque lucro illius emptionis, quod meritò (ait ille) vt iniustum & iniquissimum damnant prædicti Auctores: loquuntur enim quando solutionis difficultas ex eorum iniqua administratione procedit, & ita manifestè sentit P. Lessius suprà ita [P. Lessius. expressè suffragatur.] scribens: Secundò (scilicet Aduerte) huiusmodi chirographa non posse emi tali pretio à debitore vel eius ministris, quorum Officium est ea soluere, vt dictum est Dub. 8. quia ipsi sunt caussa malignæ solutionis: qua in re interdum grauiter peccatur à Receptoribus & Quæstoribus Principum, secus tamen si Quæstor caussa non sit, & scandalum absit. Sic doctus Pater.

Circa quod audiendus etiam P. Fagun [Sicut & P. Fagundez.]dez de Iustitia Lib. 5. Cap. 17. in fine sic locutus: & ita intelligendus est Nauarrus in Summa latina Cap. 17. nu. 132. Nam quando ille ibi dixit posse huiusmodi Officiales, hæc credita à se soluenda minori pretio, anticipatè emere ab ipsis creditoribus, quia non sunt peioris conditionis, quàm alij emptores, intelligendus est Nauarrus modò illi bona fide procedant, & caussæ non sint alicuius difficultatis, nec per illos detur mora aliqua in solutione: his enim cessantibns, illis ea etiam emptio permittitur, iuxta opinionem Nauarri & Leßj relati: quamuis Molina dicto Tomo 2. de Iustitia Disput. 361. §. sententia hæc Nauarri, existimet opinionem hanc Nauarri esse omninò improbabilem & singularem. Sed intelligendus est Molina, quando illi in caussa sunt prædictarum difficultatum; non verò quando simpliciter, & sine fraude, procedunt, vt consideranti patebit. Sic ille, quibus Auctori factum satis.

Qui circa restitutionem damnificatis [Circa satisfactionem damnificatis faciendam ex P. Verricelli.] iniustè à Quæstore faciendam asserit obligatum esse illum sub mortali exactissimam adhibere diligentiam, vt inquirat personas damnificatas, & cognoscat quantitatem damni, quod potest tripliciter restituere. Verbi gratia, Petrus creditor iniustè exclusus coactus est suum chirographum ducatorum mille vendere pro 500. vel adhuc retinet illud, quod si velit vendere, vix inueniet 500. Tunc Quæstor vel debet Petro reddere 500. ex propria pecunia; vel debet restituere mille accepto ab ipso suo chirographo ducatorum mille exigendorum à Rege: vel absque præiudicio aliorum creditorum assignatorum, debet Quæstor sua industria & labore curare vt Petrus iterùm assignetur à Prorege aut Regia Camera, & integram atque effectiuam solutionem ducatorum mille consequatur, qui modus certè est suauior ac facilior.

Circa quam doctrinam illud inprimis [Quid minus probandum in illo.] occurrit notatu dignum, quòd cùm dicatur Petrum vix 500. inuenturum, si suum vendere chirographum velit, non offertur plena satisfactio, dum 500. restituuntur, quia cùm alia, 500. propter dubiam emptionem minoris valoris sint, aliquid est vlteriùs adijciendum, prudenti æstimatione. Deinde, modus ille, qui suauior & facilior dicitur, talis esse profectò poterit ipsi Quæstori, sed non creditori, quandoquidem post moras eo vsque toleratas, aliæ succedunt in negotiatione illa sustinendas; vnde non debet ille diutiùs expectare, sed potest pro præsentanea solutione Quæstorem vrgere, ad quam ille tenetur, sin minùs pro damnis ex mora contractis restituturus ampliùs, & vt noua damna non sint, contra iustitiam quidem agitur, dum iustè petenti negatur, sicut peccatur contra illum dum quis furatur, restiturus postmodum, etiamsi interiecto tempore nullum dominus damnum patiatur. Nec cum P. Verricelli plura, cum quo non pauca in Additionibus Tomi 2. Thesauri, & cuius sapientiam & eruditionem cum veneratione commemoro.

APPENDIX.

Circa quemdam Contractum Indicum.

COnducunt aliquando Mercatores à [Proponitur ille, & ab aliquibus reprobatur.] Rege partem commercij Indici, ea lege vt in partem pretij soluendi Regi pro conductione, accipiant debita, quæ ipse Rex alijs creditoribus debet. Tunc conductores illi emunt à multis debita Regia minori pretio, quæ tamen ipsi integra à Rege recipiunt, computando in partem pretij conductionis Regi soluendi, & magnam partem lucrantur: quod vt iniquum damnant PP. Molina & Salas adducti n. 364. [Admittitur à Cardinali Lugo.]

Sed Cardinalis Lugo citata Disput. 26. nu. 103. contractum huiusmodi probat ex eo quòd stante difficultate recipiendi sua debita, cuius Mercatores caussa non sunt, sed vel ministri Regis, vel temporum calamitas, non est cur damnandi Mercatores sint. Quod quidem tenere P. Lessium Lib. 2. Cap. 21. nu. 75. ibidem ostendit, sicut non benè & consequenter à PP. Molina, Salasque negari, cùm admittant illi posse iustè emi eiusmodi debita minori pretio ob difficilem solutionem, etiam ab eo, cui ob affectum Officialium facilis erit, cui hac etiam via erit facilis, quatenus compensare sibi potest debitum vnum cum alio.

Neque obstat si dicatur conductores il [Mercatorum ministrorum discrimen.]los ex vi pacti facti cum Rege, videri iam factos quasi Regis ministros ad soluenda eius debita, & ita sicut Regij ministri non possunt illa minori pretio emere, & integra à Rege accipere, sic nec Mercatores illi poterunt. Nam respondetur non esse factos Regis ministros vllo modo, neque id muneris in se suscipere voluisse, sed solum impetrasse facultatem compensandi partem pretij debiti cum debitis alijs ipsius Regijs. Sicut ergo possent illa debita acquirere donatione gratuita creditorum, possunt emptione, vel alio contractu oneroso: quod fortassè creditoribus ipsis ingratum sæpè non erit, quorum multi nihil de suis creditis reciperent, & hac via debita maiori ex parte obtinere possunt. Sic Cardinalis, qui respondere etiam potuit iuxta doctrinam, de qua nu. 364. etiamsi [Non necessarium in præsenti.] Mercatores ministri Regis sint, posse illos debita emere, quæ promptam non erant habitura solutionem, vt constat ex eo, quod vltimò addidit, venditionem scilicet eiusmodi sæpè non futuram creditoribus ingratam, quorum multi de suis creditis nihil reciperent: sicut ex obiectione contra PP. Molinam & Salas, de qua priùs. Et quidem licet non dicantur ministri, quatenus non sunt à Rege generaliter ad muneris administrationem Quæstoribus propriam destinati; reuerà tamen Regia auctoritate ipsis solutio creditorum incumbit, non secus ac illis, etsi obligationi non satisfecerint, suo iure creditores agere contra Regem possunt, vt integrè soluat, sicut possent, si Quæstores suæ obligationi deessent, iuxta dicta n. 363. de famulo non reddente debitum, nisi illi fuissent tali compensatione contenti, quod & de seruo aut famulo dicendum.

Sed videtur non posse creditores, si Mercatores non soluant, contra Regem agere pro in [Quomodò debitum deterioris conditionis integrè peti possit.]tegra solutione. Ideò enim Mercatores minori pretio emere possunt, quia, vt dictum est, in eo statu iam versatur debitum vt minùs valeat: ergo nequeunt à Rege exigere nisi secundùm valorem præsentis status, ad quem supponimus non ex culpa Regis, sed ex calamitate temporum deuenisse. Quæ ratio parui momenti non apparet. Nihilominus stare licitè potest petitio integri debiti, quia creditori, licet difficultatem experiatur, non tamen cognoscit penitus, an in eum sit statum deuentum ex damnabili aliqua administrantium collusione, incuria, aut peruersione. Et quidem cùm de solutione agatur, aut debitum integrè non soluetur, quod est similius vero, & ita circumstantiæ, quæ pro eo occurrent, satis à soluente perspicientur, vnde non est opus, vt creditor iuxta illarum considerationem debitum exigat, cùm sciat eam curam à soluente subeundam. Aut soluetur integrè, & tunc sigum erit damnabilis alicuius accidentis, propter quod est factum debitum deterioris conditionis in ordine ad venditionem faciendam, & ita secura conscientia poterit creditor quidquid solutum fuerit retinere, etiamsi alijs non fiat integra solutio, quia ad ipsum non spectat, dum bona fide res agitur, aliorum negotium agere, & scrupuloso examine vti in ordine ad illud, præsertim in casu, de quo agimus, in quo solutio non fit creditoribus à Rege, sed Mercatoribus, quod potest aliquis non admittere, sed debitum suum integrè à debitore Rege postulare, aut ab alio, similibus occurrentibus circumstantijs.

Circa Huancauelicenses, & Contractum Argenti viui notandæ Resolutiones. Ad dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 9. Cap. 5.

DIctum ibi ingentes summas Minerarijs [Quid circa Minerarios argenti viui, & ipsis debita.] deberi ob metalli copiam in Regias apothecas illati, ex quibus illi remissionem non exiguam facient, dummodò solutionem alicuius momenti consequantur. Quomodò autem tuta conscientia stare queat vt debitorum huiusmodi solutiones tantoperè retardentur, dum vnus Prorex detrectat soluere debitum, quod sub alterius est Proregis gubernatione contractum, & forsan sua, ego non assequor, nulla enim maior videtur occurrere posse necessitas, quàm ea, quam homines dicti patiuntur, ex quorum commodo statu Regni felicitas, quæ in auri & argenti copia est constituta, dependet. Ex quo & malum illud exoritur, & fouetur, quod cum dolore semel aliorumque referimus, Indorum scilicet labores compensatione digna fraudari. Ergo ô Proreges intelligite, erudimini qui iudicatis terram. Seruite Domino (cælesti & terreno) in timore &c.

Rebus ergo sic se habentibus, quod erui [An emi à Magistratibus possint.] debita huiusmodi possint dubitari nequit stante doctrina superiùs stabilita. Sed quæstionis est an à Magistratibus, ad quos solutio spectat, id fieri possit, applicata doctrina, de qua n. 364. & 365. Circa quod.

Dico Primò, Si Gubernator, ad quem imme [Assertio 1. Gubernatorem iniustitiam committere in prælatione creditorum voluntaria.]diatè solutio pertinet, iniustè vnum creditorem alteri præferat, grauiter peccat cum onere restitutionis. Probatur ex dictis, quia vbi est æquale ius inæqualitas constituitur, quæ per restitutionem ad æqualitatem reducenda est. Licet enim Prorex quando pecuniam remittit solutioni destinatam, non assignet aliquos in speciali, qui debeant in solutione præferri, generaliter tamen præcipit vt in ea ordo conueniens Gubernatori bene visus obseruetur. Et vt nihil imperet, res ipsa clamat, & regulæ notissimæ restitutionis impellunt, vt illa fiat æqualitate Arithmetica aut Geometrica, prout casus inciderit, obseruata.

Dico Secundò, Gubernator dictus regu [Assertio 2, non posse illum emere debita.]lariter loquendo nequit emere Minerariorum debita. Id probo: Nam sic emens sibi retinebit integram solutionem: Atqui hoc stare nequit: nam si potest retinere, ergo & potest integrè soluere. Quòd si ideò integram retinet, quia alijs creditoribus id subtraxit, quo solutionem integrauit, in eo etiam manifesta iniustitia dispicitur. Nec potest hic doctrina applicari, quæ in Superioribus pro Quæstoribus & alijs remanet stabilita, quia illa procedit, quando ex parte eorum, ad quos solutio spectat, non oritur solutionis difficultas; cùm tamen in casu nostro aliter res habeat, iuxta dicta. Dixi autem regulariter loquendo: nam rarus aliquis posset casus occurrere, in quo Prorex specialiter erga Gubernatorem affectus ei destinaret pecunias quibus vti cum aliqua sua vtilitate posset in huiusmodi prælatione, in quo tamen Proregis conscientia difficilè poterit in offenso pede decurrere. Pro quo.

Dico Tertiò. Proreges nequeunt suo [Assertio 3. Idem de Proregibus statuitur.] nomine debita, de quibus agimus, emere, nisi cum graui conscientiæ onere, de quo dictum. Probatur similiter arguendo vt in præcedenti Assertione. Nam si Prorex integram est habiturus pecuniæ quantitatem: ergo & potest illam creditoribus soluere: quòd si eam integret, quibusdam subtrahens, quod suæ applicat emptioni, in eo manifesta apparet, & viris tantis indigna vsquequâque rapina. Neque enim à Rege talis eis attributa potestas credenda est, quæ iustitiæ temerationem importet, & modum agendi præseferat Vassallis pro Regijs commodis, & Regnorum felici statu laborantibus noxialem.

Dico Quartò. Regis nomine possunt [Assertio 4. Id posse Regis nomine.] aliquando Proreges debita præfata emere minori pretio. Probationi supponitur posse Regem ita pecunijs indigere ad res momenti tanti, vt nequeat commodè creditoribus Minerarijs integrè soluere, vnde debita in eo statu suo in valore decrescunt ob difficultatem solutionis. Tunc ergo posse Proreges Regis nomine debita emere probatur fundamentis pro huiusmodi emptionis genere adductis supra nu. 364. & 365. Quòd autem Prorex id possit, ex eo constat, quòd cùm supremus Regij patrimonij Procurator sit, ad ea omnia eius se extendit potestas, quæ illius vtilitatem concernunt, & quæ proculdubio Regi grata esse futura nequit prudenter dubitari. Sic autem in casu præsenti euenit, vt videtur compertum, soluit enim cum propria, & creditorum pariter vtilitate, & quidem ingenti, in Regnorum omomnium commodum, immò & totius Christianæ Reipublicæ processura.

Sed quidquid de hoc sit, quid iam de contractu formæ sequentis. Videns Gubernator Minerarios pecunijs indigere, nec posse eam me [Circa contractum peculiarem, quæ videantur obstare.]talli copiam in Regias apothecas inferre, quæ necessaria est, & ad quam iuxta numerum Indorum in Minera laborantium singulis assignatorum, tenentur, illis pecuniam dilargitur reddituris metalli certa pondera, minori pretio, quàm sit illud, quod à Rege soluitur, cuisoli potest vendi, pœnis pro eo grauissimis constitutis. Illud ergo Gubernator accipiens in apothecas Regias inferendum, constituto à Rege pretio id præstat, & iuxta illud eisdem soluitur, à quibus tamen id demitur, quod iuxta conuentionem inter Gubernatorem & ipsos factam, Gubernatori debetur. In quo ex eo videtur non admittendus, quòd metallum aut emitur à Gubernatore, aut non? Primum dici nequit, quia non potest emere, neque illius dominium acquirit, cùm statim in apothecas Regias inferatur; neque venditioni ab eo factæ Regi sit locus, cùm nullus sit, qui Regio nomine emat ab ipso: & vbi emptor non est, neque venditor esse potest. Si autem non emit, mutuatio tantùm pecuniæ est, pro qua neque lucrum reportari, vt est dogma Catholicum: cumque reipsa minori pretio metallum emptum sit, infideliter & iniustè videtur cum Rege agi, à quo pretium maius extorquetur.

Nihilominùs fuerunt qui præfatum pro [Quæ pro illius iustificatione faciant.]bauere contractum à Gubernatore sat rerum istarum gnaro, & timoratæ conscientiæ practicatum, pro quo nec morti proximus scrupulo est violatæ iustitiæ pulsatus. Et inprimis non videtur damnandus ex eo quod agi cum Rege infideliter videatur, cùm potiùs oppositum appareat, ex notissima vtilitate inde Regi comparata, aucta metalli copia, de qua tantoperè ab ipso Rege, vti de re eius quod diximus, momenti, curatur. Deinde emptionem in eo non esse conceditur, sed mutuum: atqui in mutuo si lucrum sit cessans, præmium exigi tuta conscientia posse, adeò est iam receptissima Doctorum sententia, & vsu communi firmatum, vt de eo nequeat prudenter dubitari. Cumque in Indijs nullus pecuniam suam otiosam esse patiatur, & Gubernator dictus, & quiuis alius eo titulo id habere à Minerarijs potuit, quod attentis temporis & personarum circumstantijs conueniens potuit iudicari. Addo dici etiam posse in eo interuenisse contractum emptionis & venditionis: qui seueris quidem legibus prohibitus, quando ita celebratur, vt legibus contrarius comprobetur, sicut accidit cùm metallum priuatis venditur, pro eorum libitu asportandum. Secus autem cùm emitur, vt Regis negotium vtiliùs peragatur, metallo in designatas apothecas fideliter exportato. Potuit autem Gubernator minori pretio emere, non præcisè ob anticipatam solutionem, sed ob titulum dictum cessantis lucri, cùm id fiat in gratiam Minerariorum & ipsis postulantibus. Ex quo & titulus habetur alius, cùm sit notissimum in morali schola principium, merces vltroneas vilescere, addentibus quibusdam, etiam vsque ad dimidium pretium, aut plus aliquid. Alius item ex incertitudine recuperandi quod hominibus istis datur, qui non solent stare contractui, & priuatis vendunt maius offerentibus pretium, aut magis quidem promptum, & pro occurrentibus necessitatibus opportunum.

Quòd autem acquirere dominium possit quando in eius conspectu ponitur, & illud statim in Regem transferre, non est profectò impossibile, sicut neque iniustum, si statuto vendat pretio ementi Regi, & per ministros suos receptionem mercis, & solutionem exequenti. Vbi & Gubernator duplicem agere personam potest, & priuatæ vendentis, & Regio nomine soluentis, vt alias accidere solet; & in materia, in qua sumus, Quæstor debita à creditoribus emens personam Quæstoris non agit, cùm tamen soluens Quæstorem agat, & sic alij in Officio constituti. Est ergo hoc [Admittitur vt probabilis.] satis verosimile & probabile, licet à quodam sublimi Magistratu reprobatum, vtpotè quibusdam dispositionibus eius aduersum, non ita tamen, vt credo, circa conscientiæ forum arbitrato. Et quidem contractus, qui Reipublicæ probantur vtiles, & manifestam non præseferunt turpitudinem, non facile condemnandi sunt, præsertim si à viris timoratæ conscientiæ peragi videantur: pro quo consulenda ea, quæ à Nobis sunt dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 9. n. 47. Ex eo autem quòd Prætoribus sit prohibita contractatio, idque ab [Iuramentam Prætorum non obstare.] eisdem iuramento firmatum, quomodo non possit esse obstaculum, constat ex dictis ibidem Tit. 6. Cap. 1. In eo siquidem nulla admiscetur iniustitia, nihilque in præiudicium Indorum committitur, quod maximè in prohibitione dicta, & iuramenti adiectione videtur attendi, cùm potiùs, vt vidimus, commodo eorum militet, dum pecunia suppetit compensandis eorum laboribus profutura. Iuramentum autem talia non remouet, nec illis esset remouendis idoneum, sed contra Regiam mentem in id intentam, vt remotis Vassallorum vexationibus, ea quæ ipsis, & Regiæ pariter Maiestati vtilia esse possint, à Gubernatoribus curentur, foueantur, protegantur. Pro quo deseruire potest id quod habet P. Molina Tomo 2. Disp. 507. vers. Deinde obseruo, de lege quadam locutus ex Hispanicis prohibente cambium ab vno loco Regnorum Hispaniæ ad locum alium Coronæ Castellæ 8. scilicet Tit. 18. Lib. 5. nouæ Recopilat. de qua statim, quatenus ad Indias spectare potest.

SECTIO XXXIV.

Cambium Indicum vt sit licitum.

PAter Molina citata nuper Disput. vers. [Casus proponitur à P. Molina.] Superest, casum proponit, cuius decisio vtilis esse potest, & ita non prætermittenda, vbi exactam conamur circa res Indicas tractationem exhibere. Sic ergo habet ille: Hi qui Hispali pecunia indigent, vt inde in nouum orbem proficiscantur, quam in ipso nouo orbe soluant; cùm Cambium non sit ab Hispali in nouum Orbem, fortè propter legem, (de qua nuper) nouus autem Orbis ad Castellæ coronam spectat, eisdemque legibus gubernatur. Quia ergo qui in nouum Orbem traijcere parant, neque qui mutuò, neque qui ad cambium pecuniam in nouum Orbem dent (sine vllo scilicet incremento, eo scilicet quòd pecunia longè minùs valeat in nouo Orbe, quàm Hispali, propter maiorem abundantiam, vt ibidem ipse) inueniant, sequentes illis offerunt contractum. Concedunt pecuniam, quam petunt soluendam in nouo Orbe, cum incremento sexaginta aut quinquaginta pro centum, prout iuxta abundantiam aut penuriam pecuniæ, quæ Hispali concedatur, forum huius negotiationis est magis aut minùs latum, vel strictum. Ceterùm hac lege capitale illis concedunt, vt eligatur nauis ex ijs, quæ in nouum Orbem proficiscuntur. Et quòd, si illa nauis perierit, qui Capitale concedit, omnino illud amittat, neque accipiens quidquam illi soluere teneatur: si verò nauis salua peruenerit, accipiens soluat in nouo Orbe Capitale cum incremento sexaginta aut quinquaginta.

De huius contractus iustificatione ait [Suspectus ipsi de iniustitia.] idem Pater meritò dubitari. Etenim qui eam pecuniam tradunt, minùs illi lucrarentur, si merces ex ea pecunia in nouum Orbem mitterent, & lucrarentur cum eodem periculo Capitalis; & lucrarentur cum maiori industria ac labore, & cum periculo quòd abundantia in nouo Orbe similium mercium vilescerent. Et insuper Capitale Hispali ad nouum Orbem solitum Hispali assecurari ad rationem octo aut nouem pro centum. Ex quibus apparet contractum istum valde esse de iniustitia suspectum, & ita dissuadendum, videndumque quid prudentis viri iudicio sit restituendum.

