Iam quod ad conuicia attinet in Illustriss. [Conuicijs caussam reddit deteriorem.] Caramuelem iactata, & multa & magna, vt sine tædio legi nequeant, non est sanè caussæ, quam agebat, merita promouisse, sed eam potiùs eisdem destitutam demonstrasse. Pro quo audiendus D. Hieronymus contra Heluidium scribens [D. Hieron.] initio operis sic locutus: Huc accedebat, quòd verebar ne homo turbulentus, & solus in vniuerso mundo simul & laicus & Sacerdos, qui, vt ait ille, loquacitatem facundiam existimat, & maledicere omnibus bonæ conscientiæ signum arbitratur, accepta materia disputandi, ampliùs inciperet blasphemare, & quasi de sublimi loco in totum orbem ferre sententiam, méque, quia veritate non posset, laceraret convicijs. Sic Doctor Maximus Tertullianum in Libro contra Hermogenem, cuius verba priora transcripsit, imitatus. Qui ergo de suæ caussæ veritate ita confidit, vt demonstrationes iactet parcere profectò contumelioso potuit stylo, cuius similitudinem Diuus ipse Pater in Ioanne Hierosolymitano sibi insultante expressit Epist. 62. quæ ad Theophylum est Episcopum Alexandrinum, vt eius verba non immeritò possit Dom. Caramuel vsurpare, dum ita scribit: Tota eius epistola non [Idem.] tam expositione, quàm nostris plena est contumelijs. Nomen meum absque vllis officijs, quibus nos in vicem palpare solemus homines, frequenter assumitur, carpitur, ventilatur, quasi de libro viuentium deletus sim, quasi me illius litteræ suggillauerint &c. Et quid adhæc Illustrissimus Dominus, si vita comes? Non credo paria, quia ipso indigna, & dignitati incongrua iudicabit: sicut neque ego ad acerbiora progrediar, alienam litem faciens propriam; licet quod ad rem ipsam attinet, & præcipuum illud de probabilitate problema, ad me etiam spectet, qui contra Scriptorum horum pronuntiata communem sum sententiam Parte 1. & 4. contutatus. Vt interim fatear etiam non leuem caussam intercedere, cur de D. Caramuelis iniurijs debeam condolere, cuius erga Societatem nostram singularem affectum ita suis eruditis lucubrationibus testatum voluit, vt gratiam ingenuis contestatam officijs pariter mereatur.

Et vt alia faciam missa, id quod habet Tomo [Illustre D. Caramuelis pro Societate IESV testimonium.] 2. Theologiæ Religiosæ nu. 2234. præstat huc verbis eiusdem aduocasse, sic enim ibi: Inter alia Numinis diuini attributa Prouidentia relucet, quæ dat niuem sicut lanam, & nebulam sicut cinerem spargit. Deus enim cùm irascitur, misericordiæ recordatur. Propter Christianorum peccata hæreses excitari permisit; sed ne Ecclesiam obruerent, illis semper viros magnos opposuit, vt constat ex historia Ecclesiastica. Vnde nuper cùm Europæ peccata diuinam fuissent indignationem promerita, Martinus Lutherus, Ioannes Caluinus hæretici, Michael Baius, Cornelius Iansenius, Catholici, & alij insanire permißi totam Europam perturbarunt. At illis Deus Sanctum IGNATIVM de Loyola, illis Societatem opposuit, vt frustra Ecclesiam eneruare contenderent. Incepit hæc Sanctißima Diui IGNATII Religio anno Domini M. D. XL. & spatio vnius sæculi, tot viros Sanctos, tot Doctos in omni scientiarum genere Orbi dedit, tot Gentes ad fidem Orthodoxam conuertit, tot Ecclesiam Martyribus condecorauit, vt omnipotentiam Dei cooperantis adorem, & singula suspicor non carere miraculo. Amo Societatem, & veneror, nam ipsi debeo quòd Latinè poßim, aut etiam philosophicè & Theologicè audeam. Madriti in Cæsareis Societatis Scholis Grammaticam, Poeticam, & Rhetoricam didici. Compluti in Philosophicis, Salmanticæ in Theologicis, tametsi in Academia publicos Professores audierim, apud Patres Iesuitas semper reperi, qui illorum dictata explicarent: quamobrem multis me illis titulis deberi fateor, & quà possum ingratus non videri desidero, & quia inuidia &c. His ergo præmissis, ad instituti præsentis momenta veniamus, probaturi equidem quæ de licita probabilis opinionis sequela stabilienda curauimus, obiectorum solutione, & salutem etiam ex inimicis receptissimo dogmati cumulatissimam allaturi. pro quo sit.

SECTIO PRIMA.

Circa Propositionem istam: Vt actio quæpiam sit peccaminosa oportet vt procedat ab homine, qui noscit & percipit, quid boni malive in ea sit: & antequàm id videat, aut animum reflectat, actio neque bona est, neque mala.

HAbetur inter eas, quas Episcopus Gandauensis censurandas obtulit Academiæ Louaniensi, estque ordine 25. cuius censura sic se habet: Est contra communia Chri [Censura Academiæ Louanieinsis.]stianæ Theologiæ principia, & innumera etiam immanißima hominum peccata excusat cum pernicie animarum. Sic apud Auctorem pag. 278. qui pag. 12. nu. 16. fatetur à Fagnano inter alias similiter censuratas proponi, quarum nullam excipit: non patitur autem eidem adscribi; sed inter aliàs relatam asserit, non quòd censurarum omnium veritatem fateatur, sed quòd faueant vt probet esse effrænatam probabilium opinionum multitudinem, vt dixit nu. 330. in Cap. Ne innitaris. Ex [Non curanda.] quo habemus non videri multùm esse de prædictarum censurarum auctoritate curandum, quandoquidem circa propositam illa non debet admitti: sicut enim circa eam errare potuit, ita & circa alias; vnde ex eo capite non sunt admittendæ: sed quia aliàs nonnullæ ex dictis propositionibus maiori sunt auctoritate proscriptæ, aut ex se videntur absurdæ, ac communi Doctorum sensu reprobatæ. Deinde non benè adducitur propositio illa inter damnabiles ad ostendendam effrænatam multitudinem probabiliumopinionum, si illa verè probabilis est, id enim sine ipsius iniuria, & Scriptorum eam amplectentium, stare nequit: vt demus non esse euidentem & de fide, vt ex Dom. Caramuele proponit pag. 25. num. 2. Amplectuntur autem quamplurimi ex antiquio [Dictam Propositionem graues vt tueantur Auctores.]ribus, quos adducunt & sequuntur P. Valentia Tomo 2. Quæst. 1. Puncto 6. Disput. 2. & Disput. 6. Quæst. 6. Puncto 1. P. Vasquez Tomo 1. in 1. 2. Disput. 107. Cap. 3. P. Thomas Sancius in Decalogum Tomo 1. Lib. 1. Cap. 1. nu. 8. & seqq. & eum allegans Guilielmus Herincx Tomo 2. Disputat. 7. nu. 39. P. Arriaga Tomo 1. in 1. 2. Disput. 15. Sect. 1. Subsect. 1. Id quod probabile iudicat P. Suarez Tract. 2. in 1. 2. Disput. 4. Sect. 3. nu. 6. Immò reipsa cum P. Vasquez & ceteris adductis ita sentire probat P. Arriaga Subsect. 3. Et quidem Do [Consideratio vt necessaria ad malitiam actus iuxta P. Suarez.]ctor Eximius absolutè docet considerationem malitiæ esse necessariam vt actio sit peccaminosa: sed sufficere virtualem; dum enim quis considerare potuit, sed noluit, considerasse reputatur, & ideò transgressio etiam debet imputari. Si ergo & virtualis defuit, actio peccaminosa non erit: quod tamen prædicta videtur complecti censura, & ex Sinnichio constat, qui vnus fortè ex præfatis extitit censurarum auctoribus, contra quem depugnat Auctor pag. 54. & seqq. vbi assertionem statuit cum citatis patronis, ijs expressis, quos apud P. Vasquez inuenit. Citat etiam P. Suarium de legibus Cap. 18. nu. 11. libri non adhibita citatione: est autem Tertius, vbi inquirit an lex obliget ignorantes? & respondet obligare in actu primo, non tamen quoad efficaciam, quia non exercet obligationem circa illos, qui proptereà non peccant agentes contra illam. Cùm autem ille diuersimodè sentiat de inconsideratione, vt vidimus, non debet vt inconsequenter locutus reprehendi. Eamdem autem esse rationem de inconsideratione atque de ignorantia tenent P. Azor Tomo 1. Lib. 1. Cap. 16. Quæs. 4. Rocafull. in Praxi Theol. moral. Parte 3. Lib. 2. Disput. 3. in fine, & alij. Vnde (vt hoc interim dicam) excu [Quia exigua in Indis. inde eorum peccata veniunt excusanda.]sanda veniunt grauia Indorum peccata, eo quòd in illis vix locum habeat consideratio. Et ita si quempiam, qui cogitabundus apparet, interrogemus quid cogitet, ita respondet: Nihil. Eos excipio, & quidem plurimos, qui nostro ex conuictu sensum adepti sunt ampliorem, multis non impares Europæis. Quod pro temperandis pœnitentijs à Confessarijs imponendis poterit deseruire.

Addit Auctor censuram præfatam sustineri [Propositio cur ineptus sensus, & iuxta eum Censura Auctoris.] posse, iuxta eum sensum, quem exhibet Dubio 4. num. 30. pag. 79. vbi ita scribit: Vt actio quæpiam sit peccaminosa formaliter peccato formali indistincto ab habitualiter perseuerante, in qua actualiter non fuit, & adhuc est habitualiter voluntaria, oportet vt actu procedat ab homine qui actu noscit, & actu percipit, quid boni malive in eo sit; & antequam ad hoc & nunc actu videat, & animum hîc & nunc actu reflectat, actio neque bona est neque mala formaliter malitia indistincta à malitia formalis peccati habitualiter perseuerantis, in quo actualiter fuit, & adhuc est habitualiter voluntaria. Est contra communia Christianæ Theologiæ principia, & innumera etiam immanißima hominum peccata, in infidelibus adultis, quibus originale nondum remissum est, & alijs sua culpa obduratis, quibus Deus ad tempus in pœnam sui peccati gratiam illuminationis & conuersionis negauerit, excusat cum pernicie animarum. Hæc ille: postque sic subdit: Attamen ista damnatio saltem à quantitate censuræ, & suorum Auctorum mente præscindendo, num sit allato sensu vera, examinabunt Orthodoxi Theologi, Sedes Apostolica iudicabit, nihil euincet contra D. Fagnanum, & nos D. Caramuèl, priusquàm falsam demonstrarit. Sic ille: qui dum ait censuram procedere præscindendo à suorum Auctorum mente, satis innuit illam non esse ad rem, cùm euidenter constet censuræ Auctores minimè de propositione dicto in sensu cogitasse: quæ neque in Auctoribus occurrit, vt videri in adductis potest, & alijs, qui de malitia formali & distincta sunt locuti, illam negantes, dum notitia ipsius non est antegressa operationem.

Iam quòd in sensu allato propositio dicta [Sine actuali notitia malitiæ, non stat illa. Vbi & erratica ostenditur præfati Auctoris censura.] non mereatur censuram, satis apparet manifestum. Nam in primis quod de malitia formali operationis dicitur, sed indistincta ab originali & habituali perseuerante, negari conuenientissimè potest, vt de habituali negant Alexander Alensis, Ioannes Maior, Adrianus, quos adducit & sequitur P. Vasquez Tomo 1. in 1. 2. Disput. 94. Cap. 2. P. Azor Tomo 1. Lib. 4. Cap. 3. Ques. 4. P. Lessius de Iustitia Lib. 4. Cap. 3. nu. 29. P. Filliucius Tomo 2. Tract. 21. nu. 271. & 272. P. Granadus Tomo 2. Controuers. 6. Tract. 4. Disput. 3. nu. 12. Cardinalis Lugo Disput. 16. de Pœnitentia nu. 441. & seqq. P. Ludouicus de Scildere de principijs conscientiæ formandæ Tractat. 2. Cap. 1. §. 1. num. 4. Bonacina Tomo 2. Disput. 2. quæ est de peccatis Quæst. 4. Puncto 4. num. 8. Guilielmus Herincx Tomo 2. Tract. 2. Disput. 5. num. 70. & seqq. apud quem etiam D. Bonauentura in Consiloquio Parte 1. Sect. 25. Diana Tomo 1. Tract. 7. Resol. 64. & Parte 3. Tractat. 4. Resolut. 67. in fine P. Arriaga Tomo 3. Disput. 4. Sect. 1. Subsect. 4. præsertim n. 14. & quamplures alij firmissimo fundamento innixi de libertatis defectu; vnde sententia ista est in pacifica suæ probabilitatis possessione; quæ nequit nisi cum ingenti temeritate negari. De originali autem loquendo, est id proculdubio manifestius, quia minùs liberum est quàm Personale & actuale, vnde necessitas ex eo orta minùs est imputabilis. Et quidem modus ille dicendi parùm verosimilis est, & vix probabilis, neque apud Theologos occurrens, vnde pro certo eum statuere cum censura oppositi, assertæ temeritati irrefragabile præstat incrementum.

De obduratis autem loquendo, si in pœ [Sicut & circa obduratos, pro quibus doctrina specialis.]nam gratia illuminationis & conuersionis negetur, possibilem esse illam affirmari nequit: deficientibus necessarijs comprincipijs ex parte Dei. Vnde neque peccatum formaliter impœnitentiæ pro eo statu imputari potest, in eo scilicet quòd non conetur ad conuersionem stante proximo periculo damnationis, aut præcepto Confessionis, aut obligatione aliunde orta, iuxta communiter receptas sententias Theologorum. Et hîc quidem multò est certius id, quod nuper de non imputabili peccati effectu dicebamus: ibi enim volitum in caussa esse potest, vt homicidium in ebrietate, omissio Sacri in somno, & sic in alijs. Peccator autem numquàm obdurationem vult, vnde illa solius pœnæ rationem habet. Ex quo etiam fit impossibilitatem conuersionis absolutè non esse voluntariam, & ita neque in illius omissione peccari, deficiente eo, quod est ex parte Dei necessarium. Quod quidem est D. Augustini [D. August.] menti conforme; qui in expositione quarumdam Propositionum in Epist. ad Romanos Cap. 62. affirmat Pharaoni non fuisse imputatum quòd non [Sufficientia nulli negantur auxilia.] obtemperauit, quia obdurato corde à Deo, obtemperare non poterat. Quod per aliquod tempus accidere potuisse non tamen semper, dixi Tomo 1. Problematum Theologicorum n. 1774. Omnibus autem etiam obduratis auxilia ad salutem necessaria conferri probaui ibidem num. 1765. & seqq. cum multis & grauissimis Scriptoribus. Iuxta quæ non nisi temerè dici potest doctrinam præfatam graui subiacere censuræ, cùm adeò sit verosimilis, principijs Christianæ Theologiæ conformis, sicut & præcedens, sine pernicie animarum, eo quòd innumera, etiam immanissima hominum peccata in infidelibus adultis, quibus originale nondum remissum est, & in sua culpa obduratis excuset.

Et quod ad infideles spectat, cùm peccatum [Nulla ex assertione animarum pernicies.] quod esse asseritur in transgressione præcepti nouam malitiam originali non addat, sed illud ipsum originale esse dicatur, ex eo quòd illa negetur, nulla potest esse pernicies, quandoquidem quod ad negotium morale attinet, perinde se habeat ac si peccatum dici non debeat, vnde neque propter illud pœna distincta ab ea, quæ originali respondet, est infligenda. Quoad fideles verò, in quibus actuale præcessit, eadem ratio est; immò videtur strictioris iuris sententia negans malitiam, cùm libertatis vsus deficit, siquidem illam plenè & integrè statuit in volitione caussæ, vt non minùs inde veniat puniendus ille, in quo actio volita non est subsecuta, quàm si subsecuta fuisset; qui scilicet in ebrietate dedit caussam homicidio, quod tamen non extitit, quàm si reuera fuisset, vnde vt cautiores sint homines admonentur. Neque peccantibus occasio datur licentiùs peccandi: si enim ex eo quòd obduratis aliquando subtrahatur auxilium pro conuersione sufficiens, & ita tunc defectus conuersionis non imputetur, ad peccandum effrænatiùs moueantur, iam damnum illud in caussa est volitum, & ita ex eo malitia crescit, & sic redduntur inexcusabiles. Rarissimè antem tale quid accidere potest, & vix est credibile, vnde eo ex capite nulla est timenda animarum pernicies. Cùm aliàs licet pro ali [Pro obduratis notanda doctrina.]quo tempore sit impossibilis conuersio, sit tamen possibile vitare peccata, quæ cum impossibilitate dicta non habent connexionem, & ita pro illis sufficiens libertas est, vnde & falsum est generaliter loquendo, quod pro obduratis sua culpa desit proxima libertas, nec sit necessaria notitia, de qua agit Propositio: neque enim qui obdurati sunt, in omni peccatorum genere habentur tales, vt est manifestum.

SECTIO II.

De Propositione ista: Ignorantia inuincibilis in omni opinione probabili inuenitur, vnde licita est illius sequela.

HAbet illam Dom. Caramuel in Apo [Assertorem D. Caram. vt impugnet Auctor, ex eo quod probabilitas dubium non excludat.]logemate nu. 80. & contra illam acerrimè insurgit Auctor pag. 26. nu. 4. & seqq. pag. 82. nu. 3. & seqq. pag. 99. nu. 30. & seqq. Sed præsertim pag. 86. nu. 12. & seqq. arguens vnico fundamento scilicet quia ignorantia inuincibilis fundat certitudinem moralem, quod ex ea operando non peccetur peccato nouo & condistincto ab eo, in quo est voluntaria: Atqui nulla opinio probabilis præstat talem certitudinem: Ergo &c. Maior est certa, & Minor probatur Primò, Quia opinio probabilis præcisè pro vtrâque parte habet rationes suasibiles, & ita dubitationem fundat ex Aristotele 1. Topicor. Cap. 9. in principio: vbi de Problematibus. Item ex Cap. Nerui 13. dist. Cap. Illud de præsumption. Cap. Fraternitatis de frigidis & malef. Cap. Inquisitioni de sententia excommunicat. & alijs, in quibus probabile pro dubio sumitur, vt ex Fagnano hausit adducente etiam Bartholum in l. Admo [Bartholus.]nendi, ff. de iure iur. vbi sic ait: Dubius dicitur qui non certitudine scit, sed applicat animum suum ad semiplenam probationem.

Secundò, quia opinio probabilis firmiores rationes habet pro altera parte, quàm dubium aut scrupulus: ergo & maioris dubitationis fundamentum, cum qua, vt omnes fatentur, nequit stare operatio recta. Sed id, quod est tutum, debet, qui operatur, amplecti.

Tertio, quia actus omnis quamdiu se habet ad verum & falsum, vincibiliter est incertus, vt omnes fatentur, quod in opinione accidit, quæ iuxta D. Bernardum Lib. 2. de Considerat. ad Eu [D. Bernar.]genium Cap. 2. falli & fallere potest.

Quarto ex Caramuele præmissæ certæ & indubitatæ sunt, de quibus nullus prudenter dubitat, nullus iudicat esse probabiles. Atqui hoc accidit in opinione probabili: ergo dubium importat, & ita nequit fundamentum esse certi assensus pro honesta operatione.

Quinto, Iuxta eumdem Caramuelem Propo [Æquipollentia probabilis assertionis.]sitiones istæ: Probabile est rem esse, & probabile est rem non esse, sunt æquiuolentes, & prior æquiualet huic: Hæc positio. Res est, habet pro & contra rationes fortes, non autem vllam demonstratiuam: Ergo non est vnde dubium poßit excludi.

Sexto, qui amplectitur certitudinem nulli periculo se committit, nec proinde mortaliter peccat: Sed qui amplectitur opinionem probabilem præcisè, quatenus dicit: Probabile est esse licitum: Probabile est non esse licitum, alicui se discrimini committit, ac proinde in materia grauiter prohibita mortaliter peccat, iuxta illud Eccli. [Eccli. 3.] 3. Qui amat periculum, peribit in illo. Ergo non amplectitur certitudinem, & ita opinio probabi [Quid illi proprium.]lis præcisè talem fundare nequit qualis ad operationem honestam requiritur. Vnde D. Bernar [D. Bernar.]dus suprà Lib. 5. Cap. 2. Sic locutus: Et hoc sciendum, quia opinio si habet assertionem, temeraria est.

Sic ille arguit, cuius fundamento, vt pro [Quale in opinione dubium.]bationibus obarmato, vno respondeamus verbo, in opinione quidem probabili dubium extare, sed tale vt absolutam non impediat assertionem, vt est receptissima doctrina: de qua dictum Parte 1. nu. 26. ex D. Thoma, & omnibus eum secutis [D. Thom.] sine controuersia. Videndus 1. p. q. 79. arti. q. ad 4. & 2. 2. q. 1. arti. 4. & q. 2. arti. 1. & Lib. 1. Posteriorum lectione 1. qui & Aristotelis doctrinam amplexus. Stat ergo assensus cum formidine, quæ dubium comitatur: & cùm absolutè quis censet licitam esse operationem, consequens est vt & iuxta tale iudicium operari queat, aliàs opinio probabilis non esset, & tale iudicium, esset inutile, ac semper purè speculatiuum. Neque sequitur [Non obstare reali operationi.] ex eo quòd etiam sit probabile non esse licitum, eum qui dicto modo operatur, probabiliter peccaturum, vnde & peccaturum certo, quia se exponit periculo, nam vt probatum à nobis Parte 1. & 4. vbi contra nonnullos rigidos Scriptores egimus, cum iudicio dicto concurrit aliud moraliter certum de licita operatione cum sententia probabili. Cùm ergo in eo peccatum non sit, rectè stat ignorantiam inuincibilem suffragari, quandoquidem impossibile est veritatem & falsitatem sententiarum explorare, & ita prudens eligitur modus iuxta illas operandi.

Et vrgeo: Nam si non est licitum sequi [Redarguuntur aduersantes.] opinionem vt præcisè probabilem, neque licitum erit illam sequi iuxta modum, quem Auctor cum suo D. Fagnano amplectitur, quando scilicet cessat formido, & ita formatur iudicium moraliter certum, quod manifestè ostenditur. Quia ita operans scit esse contrariam opinionem, & graues Auctores ipsam amplectentes, vnde certitudo tanta esse nequit, vt non relinquatur locus opinioni, quæ asserat etiam eum, qui de sua opinione non formidat, teneri partem tutiorem amplecti, quia certior illa est in ordine ad euitandum peccatum, quia falsa esse potest opposita, vt admittitur: ergo contra illam operans tantùm probabilem sequitur, & nihilominùs id licitum asseritur: ergo similiter dici in casu sequelæ alterius cuiusuis verè probabilis opinionis potest. Sin minùs in sua illi nequeunt sententia procedere, & suo se laqueo pergunt implicandi.

Quod roboratur ampliùs Primò ex eo [Nihil tutum esse probabile iuxta Auctores, vnde instatur.] quod habet pag. 104. nu. 36. scilicet nihil tutum esse probabile. Ergo contra illud agi tantùm probabiliter potest, & ita nulla moralis certitudo poterit suffragari. Secundò, iuxta ea, quæ cum Fagnano asserit pag. 206. nu. 258. potest quis successiuis temporibus nunc adhærere vni opinioni, & paulò post relicta illa adhærere oppositæ. Ergo moralis certitudo non est talis, quæ omnimodam quietem pariat, cùm sic facilè deponi queat, vnde & de illa non plena habenda securitas, vtpotè quæ opinionis oppositæ statum demoliatur: Ergo probabiliter dici potest obligationem esse sequendi partem tutiorem, in qua sola quiescere animus valet, & omnis conscientiæ fluctuatio cessare. Et quid ad hæc illi? Ad commune debent profectò perfugium conuolare, liciti scilicet probabilis opinionis amplexus. De quo & inferiùs, vbi ex aduersantium doctrina, nostra est, & receptissima hoc sæculo sententia roboranda.

Auctoritates D. Bernardi nihil vrgent: ad [D. Bernar. circa opinionis natiuam conditionem explicatus.] priorem enim fatemur opinionem falli & fallere posse, quia certitudinem omnimodam secum non affert. Errat autem citatio, quia id non 2. sed 5. habetur libro. Posteriorem autem omnes tenentur explicare, cùm sit certum non esse temerarium iudicium probabile. Potest autem S. Doctoris mens ex ipsius verbis deprehendi, sic enim ibi: Is (Deus scilicet) & qui cum eo sunt, beati Spiri [Opinionis, fidei, & intellectus discrimen.]tus, tribus modis, veluti vijs totidem, nostra sunt consideratione vestigandi, opinione, fide, intellectu. Quorum intellectus rationi innititur, fides auctoritati, opinio sola verisimilitudine se tuetur. Habent illa duo certam veritatem: sed fides clausam & inuolutam, intelligentia nudam & manifestam. Ceterùm opinio certi nihil habens, verum per verisimilia quærit potiùs, quàm apprehendit. Omnino in hoc cauendo confusio, ne aut incertum opinionis fides figat, aut quod firmum fixumque est fidei, opinio reuocet in quæstionem. Et hoc sciendum, quia opinio, si habet assertionem, temeraria est; fides si habet hæsitationem, infirma est. Item intellectus, si signata fidei tentet irrumpere, reputatur effractor, scrutator maiestatis. Multi suam opinionem intellectum putauerunt, & errauerunt, & quidem opinio potest putari intellectus: intellectus opinio non potest. Vnde hoc accidit? Profectò quia hæc falli & fallere potest, ille non potest. Aut si falli potuit, intellectus non fuit, sed opinio. Hæc ille. Iuxta quæ constat Primò, [Ex præfata doctrina conclusio, & retorsio.] dum assertionem temerariam in opinione affirmat, tantùm velle temerarium esse pro certo obtrudere, quod certum non est, sed tantum verisimile. Secundò, errare eos, qui id, quod sub opinione est, vt certum amplectuntur, ex quo fit sententiam Auctoris, & eius, quam pro ea tantoperè laudat, non esse, ita certam, quandoquidem multi errant, qui opinionem reputant intellectum: vnde & videtur fieri iuxta eorum principia tutiorem partem eligendam, nec assertæ certitudini insistendum. Pro nobis autem id fauet, quod de opinione Doctor sanctus profert, esse scilicet viam ad inuestigandum Deum, & ea quæ ad eum spectant; quod intelligendum de illa iuxta propriam rationem accepta, quia non vult cum intellectu, id est cum euidenti ratione confundi, quod Scriptores præfati faciunt, vt vidimus, & inferiùs ampliùs explicandum.

SECTIO III.

Argumenta aliqua, quorum solutione asserta veritas ampliùs lucidatur.

PAg. 87. nu. 18. post adductas rationes, [In D. Caramuelem iniuriosæ prolapsio.] de quibus Sect. præced. sic concludit Auctor: Alias probationes vide infra Dub. 7. quas sapientißimè, vt solet, prosequitur D. Fagnanus, & D. Caramuel non attigit, quia eneruare non potuit. Sic ille. Et quis ipsi sic loquenti ore dat, cùm probationes, de quibus loquitur, non solùm à sapientissimo Caramuele, sed à minoris abollæ Theologo possint eneruari? Id quod à nobis est modò præstandum.

Arguit ergo ille apud Auctorem pag. 180. nu. [Ex ratione prudentiæ arguitur ab Aristotele explicatæ.] 180. & seqq. Primò ex Aristotele 6. Ethicor. Cap. 5. vbi prudentiam, ait esse habitum cum ratione actiuum: Atqui opinio probabilis non fundatur in ratione vera, sed fallibili, vt habet idem in 1. magnor. moral. Cap. 33. & 6. Ethicor. Cap. 3. Ergo iudicium opinatiuum est extra sphæram prudentiæ, & ita illud assumens pro regula suarum actionum, non agit prudenter, nec habet virtutem moralem, cùm prudentia sit generalis regula humanorum actuum, & completiua omnium virtutum moralium, vt dicitur in 6. Ethicor. dicto Cap. 5. & docet D. Thomas 2. 2. q. 166. arti. 2. ad [D. Thom.] 1. & in 3. dist. 9. q. 1. arti. 1. & dist. 27. q. 2. arti. 4. quæstiun. 2. Ad quod

Respondeo Primò concedendo totum, præter [1. Euasio negans obligationem, ob licitos actus indifferentes.] id, quod dicitur, de generali defectu prudentiæ, quia iuxta receptam sententiam non est obligatio moralis operandi semper iuxta regulas prudentiæ, cùm possint dari actus indifferentes in indiuiduo, & qui id negant, probabilitatem huius sententiæ recognoscant. Ex eo autem quòd aliquoties quispiam ita operetur, non sequitur esse virtute prudentiæ destitutum, cùm circa multa alia illam possit exercere, & eos ipsos actus indifferentes ex se, posteà ad honestatis prærogatiuam eleuare. Secundò respondeo concessa Ma [2. Cum opinionis sequela stare prudentiam posse.]iori negando Minorem, quia dum quis opinionem probabilem amplectitur, virorum prudentium dictamen amplectitur, quod iuxta regulas prudentiæ est: minimè enim ita operaretur, si manuductionem talem prudentiæ non haberet, & licet opinio regula certa non sit in ratione obiecti; quòd tamen illam sequi liceat, stante prudenti illo dictamine, regula fallibilis non est in ordine ad operationem. Cum sit dogma firmissimum eum imprudenter non agere, qui prudentium consilium amplexus operatur. Vnde illud Eccli. 9. v. 21. Secundùm virtutem tuam caue te à [Eccli. 9. v. 21.] proximo tuo, & cum sapientibus & prudentibus tracta, vt scilicet eorum consilia secutus non erres Prouerb. 8. v. 2. Numquid non sapientia clamitat, & [Prouerb. 8. v. 2 & 12.] prudentia dat vocem suam? Vt videlicet homines prudentium consilio regantur, de quo inferiùs v. 12. Ego sapientia habito in consilio &c. Circa quod videndi interpretes.

Secundò ex nu. 181. vbi se refert ad ea, [Ex ratione dubij & iudiciorum contradictione vlterior probatio.] quæ habet Resolut. 9. quæ extat pag. 199. Confirmat. 1. & 2. pag. 204. & pag. 207. n. 261. & seqq. & pag. 213. nu. 271. & seqq. & pagina quidem 204. nu. 245. cùm statuat conscientiam esse dubiam, quando duo iudicia concurrunt iuxta duas oppositas opiniones de licita & non licita operatione, & ea stante non posse licitam esse operationem, affirmat id à D. Fagnano neruosissimè probari. Cuius tamen probationes, nouem inquam, textibus conformatæ, id tantùm euincunt, quod iam nu. 11. concessimus, opinionem inquam dubium aliquod importare, sed non obstare illud, quia cum eo stat conscientia certa de honestate saltem negatiua operationis, quòd scilicet ita operando non peccetur. Neque duo iudicia inter se contraria sunt, sed vnicum, quo operatio immediatè regulatur. Vnde non vrget ratio ab Auctore addita nu. 255. dum sic arguit: Vel habet certitudinem moralem quòd vnum sit verum & rectum sub dubio de altero; vel quod vtrumque sit verum, vel dubium de vtroque: non enim datur medium practicum, siue in practicis. Si primum, manifestum est quòd certitunem illam non sequendo, sequatur sententiam dubiam, sub qua operatio suspendi debet, ac per consequens quòd illicitè operetur, & peccet. Si secundum, nihil contra resolutionem sequitur, sed solùm quòd duo iudicia obiectiuè contradictoria sint simul vera, & quidem certò, quod est impossibile. Si tertium, patet ex dictis contra primum: Ergo &c. Ad quam.

Respondeo illam, si quidquam probat, contra [Eneruis ostenditur. & sine iudicio stare posse operationem.] licitam probabilis opinionis sequelam, generaliter non militare: qui enim nullum iudicium de illicita operatione habet, sed iudicans partem vtramque probabilem, vt libet operatur, nihil de contradictione illa dici potest deuorare. Id autem esse licitum vidimus Parte 1. n. 45 & Parte 4. nu. 26. 30. & seqq. pro quo & videri potest P. Vasquez Tomo 1. in 1. 2. Disput. 62. Cap. 4. vers. His omnibus. Stante autem probabilitate etiam [Et cum dantur, non sibi contradicere, notanda explicatione.] sententiæ affirmantis posse quempiam operari contra sententiam propriam, vbi iudicia interueniunt, scilicet, Non est licitum hoc facere (sic enim opinatur) & est licitum, quia alias operando peccabit; dico habere certitudinem moralem de posteriori iudicio, quod alteri non contradicit, eo quòd modale sit, quem modum prius illud non excludit, sed admittit acsupponit. Itaque cùm iuxta propriam opinionem iudicans affirmo non esse licitum, intelligitur dummodo iuxta illud quis operetur: in posteriori autem sensus est licitum esse iuxta generale principium de licito probabilis opinionis amplexu. Vnde neque conscientia dubia est, neque quidquam eorum sequitur, quod ratio præfata contendit. Sicut neque quidquam vrget, quod de contradictione habet nu. 244. & de duobus iudicijs reformante & reformato nu. 257.

Sed instat nu. 259. ex eo quòd iudicia op [Instantia ex eo quòd iudicia opposita, non sint legi diuinæ conformia.]posita non possunt simul esse recta, quia rectitudinem suam accipiunt à conformitate cum lege Dei naturali, vel positiua. Atqui hæc non continet de eodem quòd sit licitum, & quòd non sit licitum, quæ sunt iudicia opposita. Ergo &c. Dicere autem quòd illa quidem absolutè considerata non contineat, sed benè relatiuè considerata ad rationem, vel auctoritatem vnam, qua à nobis iudicatur esse licitum, & ad alteram, qua à nobis iudicatur esse illicitum: est illam nostræ rationi & auctoritati subijcere, & de absoluta facere illam à nostris cœcitatibus dependentem, quod perabsurdum est. Deinde, Deus, qui est prima veritas in sua lege & Ideis continere non potest duo opposita iudicia de obiectis contradictoriè oppositis; quoniam iudiciorum alterum necessariò est falsum. Ergo &c. Sed nullius roboris est instantia; nego [Disiecta illa.] enim Minoris suppositum, quòd scilicet iudicia illa sint opposita iuxta datam explicationem, quæ coincidit cum adducta in argumento, si ad eumdem sensum reuocatur. Neque hoc est Dei legem à nostris cœcitatibus facere dependentem, sed operari iuxta id, quod illa dictat faciendum, cùm diuersimodè proponitur, iuxta varios rerum status: lex enim æterna dictat quid sit faciendum cùm ignoratur veritas, vt non impingat in peccati scopulum conscientia. Quòd autem vtrumque iudicium contineri in diuina lege & Ideis nequeat, eo quod vnum sit falsum, difficultas est, cui omnes tenentur respondere: aduersarij enim volunt licitam esse operationem cum morali certitudine de honestate, quæ tamen secundùm se illicita esse potest; sicut & falsum iudicium, quo quis iudicat rem esse suam, cùm non sit, aut legem non obligare, cùm reuera obliget. Similiter iuxta ipsos, vt vidimus n. 13. potest quis nunc adhærere vni opinioni, & paulò post ea relicta adhærere alteri. Quo euentu duo dantur opposita iudicia de licita & illicita operatione, quorum vnum necessariò est falsum. Quomodo ergo illud in diuina lege, & Ideis potest contineri. Quo [Duo iudicia opposita vt queant in diuina lege & Ideia contineri.]modo item iuxta receptissimam doctrinam tenetur quis operari iuxta conscientiam erroneam, cum talis in falso iudicio fundetur, vnde nec diuinæ legis participatio, cui operans se debet conformare? Dici ergo potest iudicium falsum in Dei lege non cntineri, neque in Ideis; nihilominus licet physicè contentum non sit secundùm conceptum falsitatis, posse nihilominùs esse rectum in ordine ad operationem honestam, idque per accidens, ratione scilicet ignorantiæ inuincibilis. Pro quo hæc satis, cùm aduersarij ad suarum etiam positionum firmandam probabilitatem, similiter etiam modum explicationis debeant suæ aptandum argumentationi vestigare.

