Ex prædicta autem P. Suarij doctrina [P. Suario quæ sententia circa actus ex se non mortales adscribatur.] infert Diana supra sentire ipsum non solùm copulam imperfectam, de qua agebatur, sed pollutionem quamlibet ex actibus impudicis prouenientem, esse reseruatam. Vnde si animo libidinoso ad mulierem accederet Religiosus, & illius tangens manum incurreret in pollutionem, existimat eum hunc casum incurrere. Sic ille circa mentem Doctoris Eximij: qui si reuera ita censuit, satis est probabiliter opinatus: iuxta quod & alij sentiunt; licet oppositum sit communiter receptum, vt videri potest apud Dianam Parte 4. Tract. 4. Resolut. 163. Cardinalem Lugo de Pœnitentia Disput. 20. n. 15. P. Dicastillum Tomo 2. de Sacramentis Disput. 11. num. 33. & 87. qui P. Luisium Turrianum carpunt id nec probabile nec tutum reputantem in Selectis Parte 2. Disput. 31. Dub. 52. & 61. de quo infra n. 196. & videri pro eodem potest Fr. Antonius à Spiritu sancto in Directorio Regularium Tract. 2. Disput. 1. n. 67. & 68. qui censent pollutionem secutam ex actione leuiter peccaminosa non esse reseruatam: & multò minùs, si actio desit exterior, & solùm ex delectatione turpi absque contactu manuum, aut alterius instrumenti: quod licet negent aliqui apud Coriolanum, ipse tamen affirmat Tractatu de Casibus reseruatis Parte 2. Casu 9. n. 15. vbi & leuem tactum non sufficere haud obscurè significat, sicut & n. 30. vers. Præterea.

Et verò P. Suarij non alia videtur mens, [Illius explorata mens.] vt adducta à Diana verba designant: cùm enim dicat peccatum quidem esse opere consummatum, ac proptereà reseruatum, quando peruenitur ad pollutionem, addit tamen id esse quamuis non perueniatur ad consummationem illius actus, quem fortassè peccans intendebat, vel in quem ex natura sua actus impudici ordinabantur, copulam scilicet carnalem; satis indicat actus non futuros leues; quandoquidem tales ex natura sua ad carnalem copulam non ordinantur. Pro quo & ea faciunt, quæ sunt à Diana omissa, & in eo præcesserant sic scribente: Dixi autem ex ipsamet materia & actione externa; quia si materia exterior reuera sit leuis, quamuis ex prauitate intentionis fiat actio exterior peccatum mortale, non erit reseruatum ex vi horum verborum, quia reuera dici non potest opus consummatum. Alius sensus est mitior, & quantùm intelligere potui communiori sensu receptior: iuxta quem sensum actus impudicus, si non perueniat ad consummationem actus in sua specie, fornicationis, verbi gratia, vel alia simili, non erunt casus reseruati, quia non sunt opere consummati. Sic ille, addens statim: Solùm aduerto, quoties peccatum peruenit ad pollutionem &c. Ex quibus apparet de impudicis actibus locutum, qui ex se mortalia peccata sunt, ex ipsamet materia & actione externa, quæ sunt ipsius verba.

Circa quod addendum in Societate ca [De reseruatione in Societate, & additione iuridica.]sum reseruatum prædictum, qui est nonus inter assignatos à Clemente VIII. sub indicatis terminis non proponi, sed vt sequitur: Lapsus carnis voluntarius, & quidquid est contra votum castitatis, quod in actum externum prodeat. Quando scilicet manifestè peccatum mortale est, vt habetur Ordinatione 3. Generalium Cap. 5. Omissum ergo est illud Opere consummatus. Contra quod id videtur [Obiectio Iunipari.] stare, quod aliàs obijcit Iuniparus de Casibus reseruatis Casu 9. Disput. 11. Quæs. 2. num. 2. scilicet à Pontifice non esse concessum Religiosis Prælatis, nisi vt lapsum carnis reseruare possint opere consummatum: ergo qui talis non est, nequit reseruari: sunt autem multi tales, licet aliôqui lethales. Immò ex eo infert peccatum attenta [Eiusdem illatio.]tum reseruari non posse, etiamsi extra vas seminetur: quod probat ex communi sententia Doctorum asserentium, quòd quando semen in vas præposterum non immittitur, non dicitur Sodomia consummata: pro quo specialiter P. Thomas Sancius Lib. 10. de Matrim. Disput. 4. n. 13.

Sed obiectio præfata leuis momenti est, [Obiectionis solutio.] sicut illatio penitus improbanda. Nam Clemens VIII. suo in Decreto sic addidit: Si quod aliud prætereà peccatum graue pro Religionis conseruatio [Decretum Clem. 8.]ne, aut pro conscientiæ puritate, reseruandum videbitur: id non aliter fiat, quàm generalis Capituli in toto Ordine, aut Prouinciali in Prouincia, matura discußione & consensu. Sic ille. Potuit ergo Societas in generali Congregatione omnem carnis lapsum manifestè lethalem, & in opus prodeuntem reseruare, vt ab ipsa præstitum in. 5. Congregatione Decreto 51. vbi Decreti Clementis facta mentio sine ratione vlla dubitandi, cùm doctissimi Patres eidem interessent, & Clemens viueret, à quo visum est Patribus aliqua circa Decretum præfatum postulare, quæ & impetrata, vt videri citata in Ordinatione potest. Quod autem ad illationem attinet, ex nefando crimine firmari nequit: licet enim in Ordine ad pœnas illi assignatas possit defectus ille consummationis deseruire, iuxta Doctores aliquos, quia crimini in tali specie constituto sunt illæ designatæ: cùm tamen eo non obstante sit peccatum aliud sua in specie consummatum, videlicet pollutio, ex vno ad aliud argui nequit, iuxta dicta. Et de Sodomia loquendo etiam in casu dicto incurri pœnas tenet Iulius Clarus in Praxi verb. Sodomia, in fine, quia id videtur in fraudem legis fieri, quod non tolerandum. Cap. Constitutus, de concess. Præben. In eo etiam qui idem faceret proximus fornicariæ copulæ, idem tenet Coriolanus suprà nu. 19.

P. Palaus Tractat. 13. Puncto 15. §. 3. in [In leui materia quando esse peccatum reseruatum possit.] quo de peccatis in Societate reseruatis disserit, de eo, in quo sumus, agens nu. 4. sententiam præfatam amplectitur, de qua nu. 192. de necessaria quantitate mortali externa, & veniali minimè sufficienti, etiam in Societate: & in fine ait secus dicendum, si visu, vel tactu aliàs leui feminæ, indicaret quis iniquam suam voluntatatem: quia eo casu visus vel tactus, non quatenus tales sunt, sed quatenus indicant iniquum affectum, reseruati essent; sunt enim quædam muta solicitatio. Et hæc videtur esse P. Luisij [P. Luisius Turrianus.] sententia adducti citato num. 192. sic enim ille Dub. 52. Sed puto hoc non esse tutum in conscientia, neque vllo modo probabile, quando ex circumstantijs personarum, & ex alijs, prudenter iudicatur actus ille signum mali affectus interni (sic corrige pro externi) & ita sentiunt viri doctißimi huius temporis: & sic manet s:luta ratio contrarij placiti. Sic ille, qui de casu 9. in Clementis Decreto minimè locutus, de quo dicitur futurum lapsum opere consummatum, sed de reseruato specialiter in Religione iuxta terminos Societatis. Ratio autem contrarij placiti illa erat, posse scilicet actum benè & malè fieri secundùm se consideratum. Nam ex circumstantijs actus dicti non possunt non vt lethaliter praui concipi, cùm sint muta solicitatio, vt P. Palaus locutus. Stante autem id ita posse contingere, non immeritò P. Luisius dicere potuit oppositum neque esse tutum, neque probabile. Secus autem moderatione præfata non adhibita, vti Dubio 61. Vnde [Notanda censura.] non benè à quibusdam ex adductis indiscriminatim vtroque loco citatur, vtpotè qui in vtroque eamdem circa idem censuram protulerit, cùm ex dictis constet, adeò esse diuersam. Pro quibus hæc satis.

SECTIO XVIII.

De Professione illegitimi in Religione, in qua Professus pater, & dispensatione ad dignitates. Addicta Parte 2. Auctarij num. 53. & sequentib.

PRobatum ibi validam esse professio [Esse validam & diuersæ opiniones circa dispensationem ad dignitates Et l. absolutè affirmantium.]nem, quia licet Gregorius XIV. in Constitutione sua, quæ incipit Circumspecta, à Nobis adducta suprà Sect. 15. id prohibuerit, ab eo tamen decretum irritans non adiectum, & ita pro valore standum: quod tenet Bordonus posteà visus Tomo 2. Resol. 12. nu. 18. qui nu. 46. etiam affirmat Prælatos posse cum eo dispensare ad dignitates in Conuentu, in quo pater est subditus, & multò id potiùs si iam in eo non degat, vel quia alibi, vel quia mortuus. Probat ex [Vide etiam Resol. 26. nu. 64.] concessione Gregorij citata in Constitutione pro illegitimis, quæ generalis cùm sit, ad hunc, de quo agimus, debet extendi. Si enim aliter voluisset, distinxisset. Argumento l. Si seruus, §. Prætor, cit. ff. de acquir. heredit. Quidquid autem in Iure, Decretis Pontificum, & Concilio Tridentino Seßione 25. Cap. 15. de Reformat. circa illegitimos stabilitum habetur, ad Religiosos non pertinere ex eo constat, quòd de illis non faciunt mentionem; & si fortè alicubi, id quidem de Militaribus.

Oppositum tamen tenent apud eumdem [Negantium absolutè.] generaliter loquentes Miranda in Manuali Prælat. Tomo 2. q. 2. arti. 10. Portel vers. (corrige verbo) Dispensare nu. 3. Lauorius Tit. 4. Cap. 16. nu. 47. Alij autem cum distinctione loquuntur affirmantes posse quidem in eadem Religione dignitatem [Cum distinctione loquentium.] habere, sed non in eâdem domo, in qua illam habuit pater. Sic Emmanuel Rodericus Tomo 1. qq. regul. q. 13. (non 14. vt apud Bordonum) arti. 7. per errorem 12. Sigismundus à Bononia. de Electione Dub. 75. nu. 5. Quod & videtur tenere Barbosa in Collectaneis ad Concilium Trident. nu. 17. (non 19. vt apud Bordonum) Sessione & capite citatis. adducit enim Sigismundum cum Emmanuele loquentem, nec improbat. Et Compendium etiam eiusdem Emmanuelis Resolut. 52. num. 42. Probat autem Emmanuel ex Constitutione Clementis VII. quam adducit Nauarrus in Cap. Si quando de rescriptis Cap. 21. nu. 2. in qua prohibet filios habere easdem dignitates, quas eorum parentes aliquando habuerunt in aliquo Monasterio, si Presbyteri illi, Clerici, aut Religiosi erant, quando eos genuerunt. Quam Constitutionem (verba illius sunt) non video quoad hoc esse reuocatam.

Dico Primò. Satis mihi verosimile ap [Assertio 1. absolutè negans.]paret illegitimum, (de quo est sermo) non posse dignitatem habere, neque à Prælatis circa illam dispensari. Sic citati, quibus adde adductum à me citato loco Partis 2. Ascanium Tamburinum Tomo 1. de Iure Abbat. Disp. 5. Quæs. 15. Probatur (relictis alijs, quæ non admodùm videntur vrgere) quia Pontifex non est credendus specialem gratiam ei velle præstare, qui gratia eiusdem abutitur: Atqui idem accidit in præsenti: Ergo. Maior constat, hac enim de caussa ab ijs priuilegia auferuntur, qui abutuntur eisdem. Cap. Dilecti. 4. de priuilegijs: Pro certo sciatis, quòd Nos concessa vobis priuilegia decurtabimus, cùm Ecclesiæ Romanæ scriptis authenticis obuiare minimè timeatis. Sic Alexander Tertius. Et quid magis authenticum, quàm præfata Gregorij Constitutio? Cap. Tuarum. 13. ibidem Priuilegium meretur amittere, qui permissa sibi abutitur potestate. Ita Innocentius Tertius. Minor autem est comperta, quandoquidem illegitimus talis contra præceptum admittitur in præfata Constitutione contentum, vnde & admittentes & admissus contra Pontificis agunt voluntatem.

Vbi dici nequit mereri quidem priuile [Euasio quædam multipliciter præclusa.]gium amittere, sed dum non amittitur, posse illud ad vsum applicari. Nam contra euasionem huiusmodi est, quòd licet non amittatur, in eo tamen agendi modo iam admittitur manifestus abusus, & ita illicita operatio, iuxta delicti qualitatem, de qua citato loco Partis 2. Deinde, vt stet non amitti concedens tamen minimè id concedit, quod sibi in concessione ipsa declarat penitus displicere: sic autem in præsenti contingit, dum adeò expressa prohibitio proponitur. Prætereà. Qui aliquid prohibet, magis ea prohibere censetur, quæ rem prohibitam consequi possunt, & eam magis reddere possunt odiosam: ergo & prohibens illegitimi receptionem, magis illius in Religione dignitates censendus est prohibere, quibus Iura adeò esse infensa, tam est notum, quàm quod notissimum. Neque ex eo quòd in proprijs terminis non habeatur prohibitionis expressio argui potest, quia sufficientissimè prohibuisse censetur, qui receptionem expressè prohibuit, & obedientiam Religiosorum Prælatorum sibi habuit persuasam, pro cuius defectu non oportuit magis in speciali prouidere: vnde neque præsumptioni locus est de Pontificis voluntate, quando enim illa expressa est, pro contraria nequit præsumptio militare. Et habet hic etiam locum axioma illi simile, de quo num. 197. Si voluisset, non prohibuisset.

Dico Secundò Dispensatio circa Dignitates non solùm erit illicita in casu, de quo agi [Assertio 2. Inualidam futuram dispensationem.]mus, sed etiam inualida. Hoc sibi volunt citati Scriptores, quod & adductæ rationes ostendunt: nam vt valida sit debet de Pontificis voluntate constare, à quo omnis circa hoc potestas deriuatur: Atqui Pontificem voluntatem non habere ex adductis conuincitur: Ergo. Nec dicas Pontificem etiamsi prohibeat, eam tamen gratiam facere, vt professio valida sit, & ita similiter dici posse circa valorem dispensationis, vt valida quidem sit, licet prohibita. Id enim stare nequit: pro valore enim adest fundamentum, non ita pro alio specialem gratiam importante. Quemadmodùm ex eo quod habens votum castitatis validè contrahat, neque Ecclesia talem contractum irritauerit, non sequitur sic contrahentem posse debitum coniugale petere, quia eam non meretur gratiam contra voti sanctitatem operatus. Et pro illis diuersa est ratio: ex eo enim quòd professio sit inualida, multa possent inconuenientia suboriri: non ita ex eo quòd filius Presbyteri, aut Monachi Prælatus non sit; cùm potiùs si esse contingat, grauibus se exponat opprobrijs, quæ vt euitet, vereri magno cum fundamento potest non ita vt par est pro religiosa obseruantia excubiturum. Quamuis hoc non adeò timeri queat, si illegitimus talis in Religione alia profiteatur, pro quo est præfata Constitutio, vnde & in illa ad habendas potest Dignitates dispensari, si eas, de quibus ibidem Pontifex, habeat qualitates: quibus si manifestè destitutus sit, dispensationem futuram inualidam videtur exploratum, quandoquidem sub ea conditione concessio Pontificia procedit, à cuius, vt diximus, voluntate, potestas dicta descendit.

SECTIO XIX.

Circa commutationem votorum Profitentis, & ea nolentis extingui. Ad dicta Parte 3 Sect. 9.

P. Bordonus Tomo 2. Resolut. Quæs. 17. nu. 41. affirmat eum, qui profitetur in Religione, per actum contrarium posse [Stante voluntate contraria commutationi an stet illa, qui negent, & qui affirment.] impedire ne priora vota absoluantur per professionem, quia per hanc expressam voluntatem votum prius factum confirmat, vt docent Richardus, Angelus, Rosellla apud Syluestrum verb. votum 4. Quæs. 7. in Dicto 3. contra quos (ait) infra Quæs. 21. §. Quintum. In quo nu. 52. asserit per contrariam voluntatem non posse impediri commutationem; & probat quia nihil ad illam coope [Bordonus.]rari potest, cùm non ipse, sed ius Canonicum absorbeat in professione omnia vota: neque enim Iuris priuilegio derogare potest, pro quo citat P. Thomam Sancium Lib. 5. (scilicet in Decalogum) Cap. 5. nu. 41. vbi subdit quòd si Nouitius in ipso actu professionis, vel post confirmet ea vota, in eo casu, cùm denuò voueat, incipiunt ea vota obligare. Et cùm dependeant à voluntate Prælati, dispensari, irritari, aut commutari illa posse ab eo. Itaque (concludit) absolutè loquendo, priora vota non possunt per contrariam voluntatem (supple impedire) quin subijciantur commutationi virtute profeßionis. Ibidem Sanchez in oppositum citat Hostiensem, Angelum, Richardum, & Rosellam.

Et quidem P. Sancius citato loco id habet, quod non est ijs consonum, quæ Lib. 9. de Matrimonio Disp. 39. n. 45. & Lib. 4. in Decalogum Cap. [P. Sancij & aliorum.] 15. n. 32. ab ipso traduntur, & iuxta quæ à Nobis citatus Sectione illa 19. Par. 3. ibi enim sententiam Syluestri absolutè amplectitur dicentis vota non extingui, si in ipso professionis instanti ea, qui profitetur, nolit extingui; hic autem sic addit: Sed adhuc hæc posterior pars intelligenda est quando ea voluntas fuit denuò se eis votis adstringendi. Si enim sola esset non commutandi voluntas, aut ne extinguerentur profeßione, manerent ipso iure commutata, & ille liber: quippe hæc commutatio non est ex ipsius profitentis voluntate, sed ex Iure ipso Ecclesiastico & naturali, (vt probauimus n. 18.) & idem esset, si sola esset voluntas non satisfaciendi illa profeßione obligationi priorum votorum: quia satisfactio hæc non ex ipsius voluntate, sed ex ipsa rei natura pendet. Sic ille, statim explicans quomodo non sit idem velle vota non extingui, & denuò vouere. Iuxta hæc ergo videtur posse meritò pro sententia P. Bordoni citari pro qua P. Pellizarius Tomo 1. Tractat. 3. Cap. 4. num. 21. etiam adducit Syluestrum, qui tamen id sentit quod vidimus. Lezanam Tomo 1. Cap. 3. num. 7. vbi solùm ait professionem sine speciali intentione commutationis vota extinguere. P. Layman, qui Lib. 4. Tract. 5. Cap. 10. nu. 3. idem quod Lezana dicit, scilicet per veram solutionem, & non per voluntatem commutandi, extinctionem contingere, spectata natura ipsius operis in perpetuum Deo præstandi. Peregrinum Constit. Cap. 1. Lit. C. §. 20. similiter loquentem. Ipse autem Pater nihil citato loco determinat, sed nu. 28. vbi cum P. Sancio loquitur. Pro quo & Fr. Antonius à Spiritu sancto in Directorio Regu [Fr. Anton. à Spiritu sancto.]larium Tract. 3. Disput. 4. num. 3. sic concludens: Vnde ex voluntate vouentis talis effectus non potest impediri. Sed

Dico Primò id quod citata dictum Se [Assertio 1, absolutè affirmans posse impediri.]ctione, vota scilicet non extingui quomodocumque de contraria profitentis constet voluntate. Sic P. Suarez Tom. 3. de Relig. Lib. 6. Cap. 14. nu. 14. P. Lessius Lib. 2. Cap. 40. nu. 106. P. Palaus Tract. 16. Puncto 8. Disp. 2. num. 6. quidquid dixerat Tract. 15. Disput. 1. Puncto 16. nu. 8. Bonacina adductus citata Sect. 19. Id probo. Nam quacumque efficacia ex parte professionis posita, ex iure scilicet Ecclesiastico, quod solùm multi & grauissimi Scriptores agnoscunt, vel naturali, talis effectus extinctionis votorum potest impediri, quando scilicet quis in ipso actu professionis illa denuò emittit: Atqui velle illa non extingui est æquiualenter idem. Ergo possunt per talem voluntatem extingui. Maior admittitur, & Minor ostenditur: Nam velle non extingui est velle pariter illud, sine quo illa nequeunt persistere; atqui persistere nequeunt nisi dependenter à voluntate se Deo obligare volente, aut renouare obligationem, quod est voti proprium directè, & expressè, aut formaliter emissi: Ergo emissio & voluntas confirmandi æquiualenter idem sunt. Id quod vrgere possumus ex ratificatione professionis, quæ vt stet satis est, si quis sine expressa professione dicat se ratum habere quod iam in foro externo promiserat; eamdem enim vim habet ac expressa professio.

Dices ex P. Sancio citato n. 41. eum qui [Euasio quædam.] non vult commutare, tantùm manere ligatum eo modo, quo votum obligabat, non imponendo nouum vinculum; at professione emissa cessare voti obligationem, & sic cùm nulla sit de nouo imposita, nullam superesse: quod secus accidit cùm denuò vult promittere, & promittit, tunc enim nouam sibi obligationem imponit.

Sed contra est, nam ex præfata responsione [Ex illius præclusione maius probationi robur.] tantùm habetur stante professione, & voluntate confirmandi vota, nouam obligationem non imponi, id quod admittimus, & tantùm intendimus, vnde habemus intentum, & vrget ratio adducta de consequenti volitione eius, sine quo stare confirmatio nequit, in ipso professionis actu perseuerans; ergo & tunc stat votum, licet sine noua obligatione.

Prætereà insto: Nam ex eo quòd effi [Instantia valida.]cacia extinguendi vota in professione à Iure veniat, non ostenditur cur non possit conditio illa subintelligi, Nisi profitens aliter velit, cùm sit fauor, cui ipse, eo quod tale sit, iuxta Iuris ipsius dispositiones possit renuntiare. Cap. Si de terra 6. de priuileg. Indulto tanto tempore vobis detrahere voluistis: cùm liberum sit vnicuique suo iuri renuntiare. Quæ sunt verba Alexandri III. & de priuilegio agebat à Romana Ecclesia concesso. Et quidem cùm illud, de quo agimus, in fauorem libertatis sit, & in animarum bonum ad maiorem perfectionem votorum obseruatione conantium, immeritò illorum procurata permanentia denegatur, & sine firmo aliquo fundamento.

Dico Secundò. In Societate Iesv si quis [Assertio 2, circa Professionem quatuor votorum in Societate.] post trium votorum professionem aliqua emiserit vota, & posteà professionem quatuor votorum faciat, vt accidere potest in ijs, qui ratione Maioratus in Hispania statim post biennium trium votorum professionem emittunt, iuxta Decretum 18. Congregationis generalis. 5. valde verosimile est per illam extingui, nisi secus velit talia Professus: quamuis P. Sancius citato Cap. 5. nu. 53. oppositum asserat, & eum secutus P. Pellizarius suprà nu. 27. ex eo quòd Professio quatuor votorum nihil trium votorum professioni, nisi votum peculiaris obedientiæ Papæ, ac proinde cessat ratio cur illi attribuatur commutatio illa votorum. Sed quidem ratio prædicta non vrget, quia licet: solùm addatur obedientiæ dictæ votum, vera & distincta professio est, cui præfatum confertur indultum: & quod additur adeò est graue, vt in illud, si solùm voueretur à quoquam id sciente & probante Pontifice, possent vota quæcumque commutari; peditem scilicet, sine viatico, & cum vitæ periculo, ad remotissimas regiones inter infideles aut hæreticos, se conferre, vbi de eo Ponticium fuerit intimatum imperium; quod benè expendit idem P. Sancius Lib. 6. Cap. 18. nu. 5. Quod hic addidisse opportunum duxi, ne in omnia Scriptorum quorumdam asserta, licet grauium aliàs, cœcorum more feramur. Nec omit [Vnde solemne votum obediendi Pontifici circa Missiones.]tendum in prædicto voto eo quòd solemne sit, obligationis grauitatem augeri, per illud enim vouens se tradit in dominium & potestatem Pontificis in ordine ad Missiones, ita vt in ordine ad illum finem non sit sui iuris, nec Religionis, sed Pontificis; contra quod si agere tentaret, iniustitiam committeret, & prætereà à nullo alio præter Pontificem potest dispensari, quod proprium votorum solemnium est. Videndus pro eo P. Suarez Tomo 4. de Religione Tract. 10. Lib. 6. Cap. 4. nu. 38. & 39. ex quo P. Palaus Tractat. 16. Disput. 5. Puncto 3. nu. 5.

SECTIO XX.

Circa Religiosum in Indijs ad Carthusiam transire volentem, cum doctrinali resolutione.

VOlebat quidam ex Mendicantium [Priuilegium prohibens transitum ad Carthusiam alijs Religionibus commune.] Ordinum vno quietis auidus amplioris, venia à Prælato petita, sed negata, magna transfretationis incommoda & pericula subituro, ac prætereà priuilegium à à Paulo V. die 3. April. 1610. PP. Carmelitis Reformatis opponente concessum, cuius meminit Bonacina Quæst. 2. de clausura Par. 9. §. 5. Difficult. 2. nu. 5. vers. Addo Congregatio generalis 7. Societatis Decteto 15. P. Thomas Sancius Lib. 6. in Decalogum, Cap. 7. nu. 31. P. Palaus Tract. 16. Disput 4. Puncto 26. §. 6. nu. 1. P. Bordonus Tomo 2. Resolut. 29. num. 40. & alij; iuxta quod non licet prædictis Patribus huiusmodi transitus, nisi quatenus de iure licet erga aliàs Religiones, aut ex priuilegijs specialibus, quibus se frui cum bonis fuerint fundamentis arbitrati: præfato autem Mendicantes omnes virtute amplissimæ communicationis perfruuntur. Quod quidem in Societate ita iudicatum, & notificatum Pouincijs à R. P. Mutio Vitellescho an. 1619. pro quo ad Prouin [Pro Societate in speciali.]cialem Peruuianum extant litteræ anni præfati die 18. Iunij, in quibus Decreti Congreg. 7. dicti, & priuilegij, ac concessionis amplissimæ Pij V. circa communicationem facta mentione, ita concludit: & circa negotium hoc cum personis doctis [P. Gen. Mutius.] habita deliberatione, ac denique cum PP. Assistentibus, resoluimus non solùm posse nos, sed & debere dicto priuilegio frui PP. Carmelitis concesso, quin necessitas vlla sit illud de nouo à sua Sanctitate postulandi. Sic ille.

Quibus non obstantibus citatus P. Bordo [P. Bordon. vt obstet.]nus de Iesuitis loquens in speciali suprà, id sibi non placere affirmat, quod apud Bonacinam inuenerat citato loco P. Sancium afferentem suprà n. 28. tum quia dictus Pater id non dicit, sed excipit semper Carthusianos ab hac licentia, vt exceperunt Paulus III. Pius IV. & V. ac Gregorius XIII. Tum etiam quia hoc non benè deducitur excommunicatione priuilegiorum, quæ semper intelligitur quoad fauores, non quoad odiosa & pœnas, vt docent Rodriguez Tomo 1. q. 55. arti. 17. ad finem. Miranda Tomo 2. q. 26. (corrige 47.) arti. 6. Sigismundus Dub. 56. nu. 10. & 11. Portel verb. Communicatio nu. 10. Sorbus eod. §. Notandum contra eumdem Portel hîc num. 11. in specie transitus ad secunda vota.

Sed quidem doctus Pater Tomo 3. Resol. [Sed retractione fauet.] 52. nu. 93 saniùs ita scribit: Priuilegia continentia aliquid, quod videtur onerosum & odiosum huic & illi Religioso, non sunt odiosa, neque pœnalia, sed fauorabilia & conseruatiua Religionis & subditorum in officio suo, quod Deo promiserunt. Et probatur quia per illa conseruatur disciplina regularis, & augetur obedientia erga Superiores, & Religiosi sui instituti perfectionem perfectiùs prosequuntur, per quæ omnia apparent priuilegia esse simpliciter fauorabilia etiam ipsis Religiosis, quorum saluti animæ, & corporis quieti consulitur. Sic ille, ex quo constat eius pro assertione præfata corruere fundamentum. Et quod ad P. Sancium attinet, verum quidem est citato loco Carthusianos excipere, sicut & Scriptores alios ante præfatum R. P. Mutij declarationem, quam si in legendo processisset, citato inuenisset nu. 31. & à Patre quidem Sancio adiecta non est ante Ordinationem scribente, & an. 1610. vita functo: sed ex superiorum præscripto, quod & in P. Suario potuisset fieri in editione Tomo 4. de Religione.

Et verò quod à Societate tanto cum [Sicut & præclaro pro Soeietate testimonio.] consilio factum, potuit & debuit P. Bordonus, vt sibi se probaret consonum, reuerentiûs approbare, qui Tomo 4. ad finem in Opusculo de iure præcedentiæ Canonicorum Regularium Lateranensium Cap. 6. n. 17. ita scribit: Secundò, Patres Societatis IESV ex instituto publicas habent ferè vbique scholas, qui tot scientijs & doctrinis vniuersum Orbem continuè cum nouis speculationibus & distinctionibus verè illustrant, vt in eorum libris, qui quasi innumerabiles sunt, videre licet. Et tamen sine altercatione aliqua, nec tacita conquestione quærunt in Disputationibus locum digniorem, nec primos accubitus &c.

Cui præclaro encomio, nec sine grati [Illustre aliud alterius Scriptoris.] animi significatione prætereundo, libet aliud aliquantò antiquius attexere, ne dilectæ Matris extollendæ occasio, licet non admodùm vrgens [P. Martin. Mertz.] elabatur. R. P. Martinus Mertz in Rosa in hieme, hoc est, in vita VVilhelmi Rothensis, sanctæ & immortalis memoriæ in Sueuia Canonici Ordinis Præmonstratensis Lib. 2. Cap. 3. sic habet: Magna & atra ignorantiæ nubes vniuersam Ecclesiæ Sphæram obtexerat, graui vbique laborabatur inscitia, Sacerdotes ipsi rudes, & legis diuinæ imperiti, proh dolor! reperiebantur, eaque lues communis omnibus, ipsa etiam pietatis Sacraria, & Christianæ disciplinæ receptacula, Monasteria inquam & Cœnobia (in Superiori scribebat Germania) peruaserat, adeôque densis inscitiæ tenebris inuoluerat, vt vix centesimum quemque vel paulùm politioribus litteris excultum inuenire licuerit: quæ res quantas clades, quantasque strages, non solùm vniuersæ Reipublicæ Christianæ, sed singulis etiam Monasteriorum habitationibus inflixerit, vix deplorari, ne dum explicari satis vnquam potest. Errabant & aberrabant paßim omnes, ruebant in præcipitia, non ad legis præscriptum, sed libidinis impetum, vitam instituebant, voluebantur in foueas infernales, cœca mente, & cœco ductu, nemine ferè per doctrinam agnoscente aut demonstrante iter ad cælestem patriam securum & expeditum. Ei malo ex diuinæ sapientiæ largitate remedium datum nobilißima & celeberrima illa Societas IESV, quæ tot Collegijs constitutis in Orbem diffusa fuit, & veluti lucidißimis doctrinæ & sapientiæ luminibus mundum vniuersum illuminauit, tenebrasque illas Cymmerias ei offusas laudabiliter dispulit. Ille igitur prædictus Præsul proinde aduertens, doctrina omnia restauranda esse, malum illud inscitiæ vt auerteret à suo Cœnobio, iuuenes Religiosos præstantioris indolis & ingenij primus in Dilinganam Academiam mittere magnæ curæ habuit. VVilhelmus noster inter reliquos ad Dilinganum litterarum Emporium sub Patrum Societatis IESV in Collegio S. Hieronymi, fidem, tutelam, disciplinamque fuit missus &c. Hi ergo sunt qui communicationem dicti priuilegij vti irrefragabilem statuerunt, vt desinat P. Bordonus circa hoc litem ipsis intendere, vt videtur ab eo factum, dum fundamentum, cui eius nitebatur oppositio, vt vidimus, retractauit.

Neque ex eo quod scriptores citati circa [Auctores, qui videntur aduersi, certitudinem priuilegij non infirmare.] odiosa & pœnalia dixerint, inferri potest rem hanc sub opinionis incerto relinqui, quia hîc non agitur de pœnis, sed de fauore: talis enim reputandus est, qui in bonum Religionis cedit, & etiam particularium, quorum perseuerantia in ea vocatione, in qua vocati sunt, iuxta Apostolum, regulariter loquendo, illis est conuenientior quod in aliquibus talem consecutis transitum experientia comprobauit. Immò certissimum est etiam si priuilegium pœnale contineat aliquid, posse communicari, si tale sit vt ad Religionis conuenientem statum constet pertinere: vt in Compendio priuilegiorum Societatis videre licet, verb. Apostata §. 3. 4. 6. 7. & 8. verb. Appellatio. §. 2. verb. Confeßionale. verb. Correctio. §. 1. & 2. verb. Priuilegium §. 3. & gratia communicationis à Pio V. Societati impensa in Bulla, quæ incipit Dum indefessæ, die 7. Iulij 1571. adeò ampla est, vt circa prædicta & alia, quibus frui libuerit, sic iudicante R. P. Generali, nequeat nisi temerè dubitari. Quod ergo à P. Bordono & alijs, de quibus etiam Resolut. 52. num. 94. asseritur priuilegium communicari, sed non pœnam, ita accipiendum videtur, quando illa duo possunt separari: si autem priuilegium sit ad imponendam pœnam, illa quidem communis fit, si Prælati velint eam infligere, vt in citatis Compendij locis videre licet.

Et citati quidem Patres Emmanuel & [Circa concessionem quamdam PP. Minoribus impensa pro excludendis ex infecta origine venientibus.] Miranda, atque alij eos secuti, exemplum in concessione apponunt PP. Minoribus facta ne recipere possint Mahometano genere infectos vsque ad quartum gradum: & negant concessionem istam esse communem Religiosis alijs. In quo tamen non defuerunt, qui aduersarentur, litigioso in casu, vt ex eodem Emmanuele constat; & non sine fundamento, quia Religiones aliæ iudicare possunt ad instituti puritatem & decorem, modumque cum sæcularibus agendi in spiritualibus ministerijs digniorem, id prorsus expedire. Nihilominus stare dictorum Patrum sententia potest, quia concessio dicta non videtur rationem priuilegij habere, sed specialis statuti à Pontifice confirmati, pro quo Religiones aliæ communicatione non indigent, cùm possint illæ simile statutum suis in Generalibus Capitulis edere: pro quo videndus P. Suarez Tomo 4. de [Specialia pro Societate.] Relig. Tract. 10. Lib. 2. Cap. 2. pro Societate in speciali depugnans, quæ pro eo diuersa Decreta condidit, in Congregatione scilicet 5. & 6. in illa quidem 52. & 53. & Canonem. 3. in hac. 28. vbi nulla de necessaria Pontificis approbatione dubitatio suborta, vel si fuit aliqua, rationum est pondere à doctissimis Patribus penitus extirpata. Licet autem P. Sancius Lib. 7. de Matrim. Disput. 47. n. 30. secutus Nauarrum, & nonnullos alios, teneat non posse sine auctoritate Pontificia impedimentum irritans professionem statui; id tamen addit, quo omnis videatur difficultas cessare, & quod in ordine ad praxim videtur in idem recidere; scilicet posse Religionem admittere ad professionem præmissa protestatione non esse animum admittendi, si Professus patiatur vitium contrarium statuto: & tunc professio non valeret, non ob statutum, sed quia deficit animus recipientium. Cui quidem opponi potest animum recipientium deficere, quia stante statuto nequeunt consentire: ergo de primo ad vltimum, id est ad statutum referendum. In Societate quidem ita res habet, vt ex præfatis Decretis constat, quæ se minimè consensuram testatur in huiusmodi hominum receptionem, dum Generali ipsi ad hoc facultas denegetur, licet in Societate ipsa generaliter congregata potestas resideat ad disponendum circa negotium istud, quod fuerit magis conueniens arbitrata.

