Responsio ex dictis est facilis. Negamus [Fit satis obiectis, & assertis à veritate penitus alienis.] enim in primis ignorantiam, quæ probabili opinioni adest, esse vincibilem. Stante autem inuincibili cum formidine alterius partis, licita est operatio, iuxta cordatissimos & fidelissimos patronos, qui multiplicati sunt super numerum, & Theologi & Iurisperiti: & ex ijs nescio an aliquis inueniendus in Hispania sit, cui D. Fagnani sit sententia placitura; adeò in Academijs omnibus contrarius est assensus radicatus, vt mirum sit sententiæ nostræ patronorum paucitatem exprobrari, & de ingenti contrastantium numero adeò intrepidè aduersum clarissimam veritatis lucem pronuntiari: Scripturæ locus & Hugonis expositio quid ad rem? Sic sentientes, sic vsum amplexi, duplici corde non sunt, neque peccatores: sed in timore Domini radicati & fundati, & illorum plurimi sanctissimæ vitæ laude percelebres, vt videri potest Parte 1. nu. 65. vbi supra centum recensiti Doctores, pro quo & instituta concertatio, euidentibus argumentis, vbi contra Gonetium, Baronum, & Mercorum egimus Tomo 1. Auctarij. Desistendum ergo ab inculcatione illa, ex qua fidelibus vtilitas nulla, & damna possunt plurima prouenire; anxietates scilicet & perplexitates, nec non manifestæ præceptorum transgressiones, dum illa his angustijs magis onerosa redduntur, & ita succumbendi oneri, & excutiendi iugum occasiones ministrantur.

Et quidem Auctor (vt vidimus nu. 42.) [Inconcinnè Auctor eos acerbè pungit, & lancinat, quos luculenter collaudarat.] de Scriptoribus nostram sententiam amplexis illustre perhibuit testimonium, vt mirum sit in eos adeò acerbè, vt dudum audiuimus fulminare. Qui & pag. 176. & 179. pro eisdem militat contra Sinnichium asserentem eos vias à Christo in Euangelia, arctam scilicet & spatiosam declaratas, suis laxitatibus confudisse, & vnam tantummodo laxam & spatiosam fidelibus complanasse, ita scribit: Sed quis Catholicus ab Ecclesia toleratus [P. Bonæ Spei.] probabilitatum patronus istam inter vias illas separationem improbat, aut per hoc, quod docet licere opinionem probabilem sequi, semper Sacræ Scripturæ, & Ecclesiæ definitionibus, communi SS. Patrum consensu & lege naturæ saluis, aliam separationem intendit, aut vitium pro virtute, aut è contra? Certè id non ausim de viris Catholicis doctißimis & pientißimis vel solùm suspicari, multò minùs asserere. Fateor quidem nonnullos, vt Dianam, Caramuelem, Thomam Tamburinum, & similes, in quos D. Sinnichius inuehitur, tueri sententias, quæ reipsa viam arctam laxantes, & spatiosam angustiantes, contra Euangelicum sermonem D. N. Iesv Christi: Intrate [Matth. 7. v. 13.] per angustam portam &c. Sed nisi rationibus & auctoritatibus, quibus sibi inuincibiliter persuadent illam non plus laxari, quàm apud Deum arcta sit: neque hanc magis angustiari, quàm apud eumdem spatiosa sit. Vnde non veniant criminandi tamquàm sponte malitiosi Gnostici, Manichæi, Quintinistæ, & Libertini; sed ab omni eo, qui à Deo lumen maius acceperit, ipsi sunt, prout omnes inuincibiliter ignorantes, & iustitiæ ac veritatis amantes, in doctrina sana & vera instruendi. Nam Petri 3. scriptum est: [1. Pet. 3. v. 15.] Dominum Christum sanctificate in cordibus vestris, parati semper ad satisfactionem omni petenti vos rationem de ea, quæ in vobis est, spe. Quod semper melius rationum & auctoritatum, quibus nituntur, conuincenti solutione, quàm aggrauantibus censuris fiet: quia clamant cum Prospero Libro contra Colla [D. Prosper.]torem Cap. 1. Parati sumus Patronos doctrinæ emendatioris audire. Hæc ille.

Iuxta quem habemus Primò sententiæ, [Quæ ex auctoris discursu habeantur benignæ sententiæ consectariæ.] quam defendimus eos esse Patronos, quibus desiderari nequeant meliores, sapientissimos scilicet & pientissimos, vnde & plus habentes, quàm communiter ad conciliandam sententijs probabilitatem exigatur. Erit ergo illa probabilis, & non vtcumque, sed eximiè talis. Secundò, si quid laxum in eorum doctrina, non leuiter dictum, sed ratione & auctoritate suffultum, vnde dictis maius robur accrescit. Tertiò. Non magis laxare viam arctam, quam reuera talem existiment: quod si quidquam ea ex parte laxitatis superueniat, aliunde premere, dum spatiosam viam dicuntur angustiare. Quod reuera ita euenit, in multis enim sententias seueriores tenent, quàm Probabilistarum insectatores, vt vtrosque conferenti constabit. Et vt de vno Diana loquar, nullus eo strictior, immò neque ita strictus, in ijs, quæ ad immunitatem Ecclesiasticam, & sigillum Confessionis spectant. Quartò inuincibiliter procedere. Atqui sententia Doctoris pij & docti, cum fundamento rationis & auctoritatis inuincibiliter decernens rectè procedit. Ergo. Et verò pro inuincibili ignorantia nimis quantùm laborat auctor, cum præmissis alijs, & ecce illam ipso fatente. Quid ergo ampliùs ad intentum? sed est inuincibilis eorum error, ab ijs, qui maius lumen nacti fuerint corrigendus: Benè id quidem. Sed ostendat nobis Auctor certo aliquo argumento tale lumen ipsi concessum. Quod equidem neque affirmabit ipse, neque, si affirmaret, eidem facilè [De Auctoribus Societatis.] crederetur. Ego quidem Eminentissimis Cardinalibus Toleto, Lugo, Sfortiæ, PP. Suario, Vasquio, Sancio, & alijs sententiæ nostræ Patronis, tantùm affulsisse luminis arbitror, vt neminem, qui maius pro eorum erroribus corrigendis habere censendus sit, salua Romanæ Sedis auctoritate, vmquàm forte sit Christianus orbis habiturus. Vt de alijs taceam extra Societatem nostram Doctoribus celeberrimæ auctoritatis. Loquendum ergo de ipsis, & consequenter de eorum sententijs, vt Auctor admonet, qui in D. Petri auctoritate addere potuit quod immediatè sequitur: Sed cum modestia &c.

Habet ille Resolut. citatà id, quod in 5. ex [Cùm necessaria est operatio, licere vti opinione minùs probabili, contra Auctorem.] professo probare contendit, videlicet quando necessariò operandum est, posse sic operaturum opinionem amplecti saltim æquè probabilem, stante formidine circa aliam non antecedenti, sed comitante, ex certo principio, quod inter duo mala eligendum minus. Id quod respectu docti existimat pariter asserendum. Sed non audiendus, quia opinionem minùs probabilem, etiam quando necessariò operandum est, posse quempiam amplecti adducta pro licita probabilis opinionis sequela conuincunt: vnde & docti & indocti ita operari possunt. Proponit autem principium dictum circa electionem sic Auctor: Vbi necessariò operandum, inter duo mala eligendum minus: inter duas opiniones æquè nobis probabiles, eligenda illa, quæ est de minori malo. Quod quidem quoad secundam partem non est absolutè verum, sed iuxta dicta nu. 19. Vnde si duæ opiniones proba [Etiam vbi de damno alterius agitur, pro quo exempla.]biles ita circa damnum versentur alterius, vt probabile sit maius inferri posse; non est pro electione minoris obligatio. Sic in materia iustitiæ potest accidere, vt in soluturo hac vel illa pecunia, hoc vel alio tempore, cum compensatione vel sine illa, circa quod opiniones occurrunt. Qui etiam succurrere debet indigenti, potest id facere mutuando, iuxta occurrentes circumstantias, aliquibus id probabiliter negantibus, vbi damnum indigenti cum remedio præsentis necessitatis infertur, onus scilicet solutionis. Licet au [Notanda doctrina.]tem lex charitatis iubeat, aut etiam iustitia, vti minimum mali proximo inferatur, quando aliquod inferri necesse est, id ita accipiendum, vt sibi quisque priùs consulere possit, & damnum proprium vitare, quando pro eo probabilis sententia suffragatur. Immò etiam quando incommodum operantis est nullum, si probabilis sententia pro damno alterius sit, illius vsus licet, vt in materia detractionis, licet pro illa numquàm occurrat necessitas, & in defensione iniuriam patientis.

Vult autem Sinnichius apud Auctorem [Dari aliquoties necessitatem.] pag. 164. nu. 142. numquàm posse necessitatem occurrere ad prorumpendum in actum opinandi, quia potest quis semper quamcumque prætensam obligationem elidere, imitando homines pro statu primæ integritatis, quorum de vnaquaque re semper aut verum iudicium futurum fuisset, vt de rebus cognitis, aut nullum, vt de rebus prorsus incognitis: aut suspensum, vt de rebus animo quidem oblatis, sed incertis, aut ambiguis &c. Quod Auctor refellit, cùm casus occurrere possit quo hic & nunc necessariò iudicandum sit, licet pro vtrâque parte inuincibiliter occurrat æquale periculum peccati super valore primi matrimonij, super electione dignioris concurrentium, super furti restitutione alteri possidentium: aut si duo præcepta incompatibilia concurrant, quorum alterum subitò est necessariò obseruandum, vt verbi gratia, audiendi sacrum, & assistendi infirmo: abstinendi à carnibus & comedendi carnes: non ferendi signum protestationis falsæ religionis & conseruandi vitam sine illo non conseruandam. Dantur enim casus, in quibus hæc vel similia præcepta ita concurrunt, vt subitò alterutrum sit necessariò obseruandum, absque potestate morali vlteriùs indagandi, sub concurrentia rationum & auctoritatum apprehensarum pro vtraque parte æquè probabilium: in his casibus omnimoda concurrit necessitas ad prorumpendum in actum opinandi, nec vllus vltroneè se exponit periculo peccandi, dum reipsa prorumpit in talem actum seruando regulas à iure præ [Regulæ pro necessitate operationis.]scriptas, vt verbi gratia, de minori inter duo mala eligendo, & aliàs in titulo de Regulis Iuris. de dubijs, &c. contentas, si occurrant, de quibus magis in speciali num. 155. & 156. aut alterutram opinionem eligendo, si inuincibiliter non occurrant, quod indoctis satis frequens est, aut ceteris paribus, & ritè perpensis regulis istis, iudicium inuincibile accedat, quod rarissimè doctis contingit, de æquali hic & nunc inuincibiliter apprehenso tali. Sic Auctor.

Qui de regulis loquens, quas seruandas [Aliæ ex Fagnano.] asserit in necessario articulo operationis, ex D. Fagnano sequentes proponit n. citatis. In dubio iudicandum potius quòd actus valeat, quàm quòd pereat. In regione quauis præferendum in dubio quod in eadem frequentatur. In opinionibus deligendis primo loco spectandam esse antiquam & probatam consuetudinem. Vbi contrariæ extant sententiæ, pronuntiandum pro possessione, & potiùs pro eo, quàm actore, nisi in caussa fauorabili, scilicet matrimonij, libertatis, dotis, seu testamenti, etiam contra communem. Præferendam quæ fauet potestati clauium. Iudicem teneri sequi communem. In dubijs præferendum quod benignius est, verosimilius, & quod plerumque fieri solet, & alias his similes. Ex quibus mani [Ex illis manifestum argumentum pro licita opinionis minùs probabilis sequela.]festè videtur sequi non esse semper obligationem sequendi magis probabilem opinionem, nam quæ fauent caussæ fauorabili præferendæ sunt, quæ potestati clauium, quæ benigniores: Atqui istæ minùs probabiles esse possunt, vt est manifestum. Ergo. Si dicas iuxta illas formandam esse conscientiam, vt appareat moraliter certum illas esse ad praxim licitè applicandas. Tunc sic. Ergo vanæ sunt & inutiles, omnes adductæ regulæ, & quæcumque aliæ similes. Patet illatio. Nam pro regula tantùm habendum est dictamen illud, & proprius cuiusque instinctus: nulli enim regulæ innitendum est, quæ id, quod est apertè certum non proponit, vt sunt adductæ: nisi quatenus ad examen aduocatæ, qui est operaturus certum circa eas iudicium efformat, quod scilicet sibi videtur tale, sicut & videri potuit, si contra illas fuerit operatus, cùm absolutè non obligent, & ex circumstantijs pendeat iudicij rectitudo. Vna ergo tantùm regula videtur assignanda; vt in dubijs, etiam probabilibus, id quisque operetur, quod sibi verosimilè apparebit, iudicio circa illud sine formidine præformato.

Deinde, stante opinione magis probabili, [Vrgetur amplius, ad hominem arguendo.] quàm sit ea, quæ caussæ piæ fauet, aut benignior est, non videtur quomodo iuxta aduersantium principia possit pro minùs probabili certum formari iudicium, vbi necessitas operandi non instat, & est locus operationi iuxta probabiliorem, pro quo videnda quæ ex ipsis dedimus Sect. 7. & primum eorum argumentum satis superque id ostendit, dum aiunt eum, qui sequitur opinionem minùs probabilem non posse formare hoc probabile iudicium practicum, quòd actus sit licitus; quia cùm habeat fortiora motiua pro illlicito, impossibile est vt habeat iudicium practicum de licito, cùm opinari aliquid esse verum in nobis non sit, teste Aristotele &c. videantur & alia. Cùm ergo iuxta prædictas regulas operari liceat, & non semper possit ad iudicium illud omni vacans formidine circa oppositam sententiam haberi perfugium; dicendum est formidinem non obstare licitæ operationi, & ita ea stante posse minùs probabilem sententiam locum habere ex aduersantium fundamentis.

Prætereà, regulæ adductæ non procedunt [Robur dictis additur peculiari ratione à libertate ducta.] tantùm quando necessitas operandi occurrit, vt patet ex textibus & auctoribus, apud quos extant. Ergo generaliùs sunt accipiendæ, & ita sicut in necessitate operari licet iuxta opinionem probabilem stante formidine circa aliam, ita & necessitate non extante, id amplectendo quod benignius est, quales sunt opiniones quæ fauent libertati. Sicut enim quæ libertati fauent, vt opponitur seruituti, præferendæ dicuntur, ita & quæ humanæ libertati fauent in ordine ad reddendum leuius onus seruitutis erga Deum, quando & ratione & auctoritate id agitur, & qui operatur, firmum habet de vitanda illius offensa propositum, & ita non facturus id quod facit, si displiciturum ipsi iudicaret. Quod quidem doctis & indoctis commune, dum sic procedunt de quibus Auctor Resolut. 4. & 5.

In Resolutione autem 6. addit, vt quis licitè [Opinionem passim non reiectam vt improbabilem vt non liceat sequi qualiter probet Auctor.] operetur, in materia, de qua agimus, non sufficere hoc iudicium: Licet mihi operari ex opinione probabili, quæ paßim non reijcitur vt improbabilis. Et probat, quia ista limitatio nihil operatur: nam vel demonstratiuè reijcitur vt improbabilis, vel solùm probabiliter. Si prius, frustra, vt paßim &c. cùm euidens sit neminem posse sequi opinionem, quam demonstratiuè reijcit vt improbabilem, cùm etiam reijcienda sit vt purè probabilis. Si posterius, ex vna parte per sententiam probabilem tantùm vt improbabilis reijcitur; & ex altera illam improbabilem solùm reddit probabiliter talem, ac ideò relinquit probabiliter probabilem: ergo si liceat mihi operari ex opinione probabili, quæ passim non reijcitur vt probabilis, licebit mihi operari ex opinione probabili, quæ passim reijcitur vt improbabilis: sed hoc nullus dixerit: Ergo &c. Quod confirmatur, quia non licet mihi operari ex opinione probabili præcisè, vt Resolut. 5. probatum est; Ergo neque ex opinione, quæ passim reijcitur vt improbabilis. Patet Consequentia. Quia quod reijciatur, vel non reijciatur vt talis, est impertinens hoc ipso, quòd per sententiam probabilem tantùm, & quæ vt ista ab vno, aut pluribus alijs rem penitus spectantibus, iudicari potest improbabilis, reijcitur. Ergo &c.

Circa quod iuxta dicta sentiendum est li [Licitum id esse ostenditur.]citum esse dicto modo operari: supponitur enim opinionem esse probabilem, & dum non reijcitur passim, à suæ probabilitatis possessione non cadit: quòd autem aliqui sint secus sentientes, id non obest, quia ad summum ex eo habetur aliquid auctoritatis deficere; quo non obstante absolutam obtinet, vt possit quis dici prudenter agere, dum iuxta eam operatur. Quemadmodum si contra aliquem testificentur plures, ex quibus posteà nonnulli dicta reforment, maneant ad condemnationem sufficientes, iudex prudenter & rectè procedit, licet per reformationem dictorum aliquomodo sint testimonia aliorum infirmata. Sic vidimus ante annos aliquot flammis addictum Iudæum sub Christiana professione iudaizantem, contra quem quadraginta, aut etiam plures deposuerunt, eorum quamplurimis dicta reformantibus: sed tot sua in testificatione constantibus, vt eorum medietas, aut verò etiam medietas medietatis, ad sententiam præfatam sufficiens haberetur. Quod quidem sic à Dom. Inquisitore audiuimus, cùm aliqui piè erga damnatum affecti, cum eo de testium retractatione tractarent, rati oppressum illum inuidia deprauatorum hominum perijsse, conuictum quidem, sed non confessum; diuitem, & non exigua apud omnes æstimatione.

Quod autem obijcitur futurum etiam li [De reiecta passim vt improbabili quid dicendum.]citum operari iuxta opinionem, quæ passim reijcitur vt improbabilis, quod nullus tamen dixerit, ex eo, quod supponit, videtur admittendum, aut contradictionem inuoluere. Supponitur enim opinionem esse probabilem. Si ergo talis est, currit generalis assertio de licito illius amplexu, vbi & accommodandum quod in fine dicitur, impertinens esse quòd reijciatur, vel non reijciatur. Si autem ex eo quòd reijciatur passim vt improbabilis talis verè existimetur, aperta est contradictio, & ita si ex communi reiectione id habeatur, nullus dicet licitum esse iuxta illam operari. Sed quidem contingere potest, vt licet passim reijciatur, sufficiens habet rationis & auctoritatis fundamentum; quia passim reijci, tantùm est à multis reijci, non ab omnibus, cùm quandôque ab vno non reijci satis sit Vnde Auctor pag. 148. n. 91. Sic D. Fagnanum loquentem introducit: Limita Secundò hanc primam conclusionem, vt non [Vnius auctoritas quando sufficiens.] procedat in auctoritate alicuius sapientis, qui sit clarißimus, & maximè notus, ac princeps seu præcipuus in aliqua facultate: nam hoc casu in sola auctoritate videtur quis posse quiescere, & secundùm eam opinari & operari. Sic ille; quod Auctor admittit, quando talem sententiam quis sine formidine amplexatur, iuxta doctrinam in superioribus inculcatam. Immeritò ergo iuxta intelligentiam talem ab illo additum: Sed hoc nullus dixerit, cùm sit aliàs quamplurium resolutio.

SECTIO XI.

De opinione ex horologijs, ex qua aduersi Auctoris insectatio.

PAg. 148. n. 90. vt licitum vsum opinio [Auctoris discursus ad absurda deducentis.]nis probabilis demoliatur. Sic arguit: Quia cùm horologia habeant vim opinionis probabilis liceret sequi modò hoc, modò illud successiuè sonans. Atqui hinc grauissima absurda sequuntur. Ergo &c. Maior patet, quia vtrauis illarum eligatur, practicè probabilis eligetur, & operans poterit ex oppositis practicis quam voluerit eligere electione liberè mutabili in æquè probabilem, quam primò eligere potuit, & non elegit, nam electio saltem primam afficit; non electio verò afficit quidem secundam, sed per meram negationem, quæ sicut nullius probabilitatem tolleret, si vtriusque non electio esset, sic probabilitatem tollit vnius tantùm non electæ, dum vna sola electa est, vt patet à simili: tam enim equus A quam equus B. est sufficiens ad equitandum: per hoc autem quod eligatur equus B. non electio equi A non tollit ab equo A. sufficientiam ad equitandum, quia vterque est sufficiens coniunctim, & solùm disiunctiuè, vt hic equorum A. vel B. est necessarius ad equitandum: tunc enim per electionem equi B. tollitur necessitas equi A. vt patet. Subsumptum autem seu Minorem probat propositis quæstiunculis [Quæstio circa communicantem post comestionem audita 12.] n. 93. & seqq. & Primò proponit casum de eo, qui die Sabbati, vt primum audiuit duodecimam noctis, comedit carnes, & postquàm satur excessit ex mensa, audiuit aliud horologium significans horam eamdem. Quo euentu rogat D. Cara [D. Caram.]muel in 1. parte Theologiæ fundament. num. 280. (in Editione 2. habetur num. 457. §. Propono) cur non possit, si velit, communicare, iuxta sententiam de vsu licito probabilium discursu formato, in quo, vt ille ait, quod possem aut negare, aut reprehendere, nihil inuenio. Proponit statim Cardinalis de Lugo responsionem id admittentis [Card. Lugo vt affirmet, quem ille secutus.] Tomo de Sacramentis Disput. 15. Sect. 2. num. 47. dummodò non habuerit ab initio illum animum, sed per errorem processerit, posteà verò audito secundo horologio mutauerit mentem. Et sic post eam subdit: Hanc puto vnicam & veram solutionem, contra quam nihil poterit dici, quod sit forte, vel efficax.

Si ergo verissima solutio est, ex ea fiet [Ex quo argumentum Auctoris infirmum.] argumentum præfatum minimè contra sententiam nostram vrgere, quæ & ipsa est Cardinalis ita respondentis. Itaque vbi error, stare poterit, non obstante carnium comestione, communio, si cum sinceritate animi procedatur. Ab Illustrissimo accepi Prælato, dum in Gaditano portu esset Indicam nauigationem expectans, ibidem Excellentissimum Ducem de Maqueda tunc temporis adfuisse generalem armorum habentem [Pietas erga Virginem Excellentiss. Ducis de Maqueda.] præfecturam, cui pia erat consuetudo sabbatum in honorem Virginis solido ieiunio, sine omni scilicet cibi sumptione transigere. Horam ergo duodecimam noctis, aut ludo, aut alio diuersiones genere detentus expectabat. Sed famuli, vt esse illi solent in palatijs parùm scrupulosi, multò ante prædictam horam ad ipsum venientes, iam eam insonuisse dicebant. Ad quos ille: Veniat ergo olla. Comedebat ergo fide quidem bona deuotus Princeps. Et quis, si detecto errore, communicare die Dominico vellet, id fore illicitum pronuntiaret? Idem ergo in casu nostro dicendum, vbi & bona fides adfuerit, & non dolus malus ad præcepti obligationem elidendam, de quo dictum Parte 1. nu. 500. & seqq. Nec dissentit D. Cara [D. Caram.]muel Parte 2. Theolog. fundament. nu. 59. immò opinionem dicti Cardinalis suadendam asserit, sic locutus: Stat igitur opinio Eminentißimi Dom. Lugonis, & interim suadendum erit omnibus, (quidquid de speculatione sit) ne discedant ab illa practicè. Sic ille.

Cuius fundamentum est, quia licet subti [Fundamentum assertionis ex eodem.]litates, quibus recentiores vtuntur Theologi, non videantur à veteribus Pontificibus præuisæ, & ita neque prohibitæ, quas tamen prohibuissent, si præuidissent: nihilominùs censendi sunt prohibuisse omnia voluntaria impedimenta, & voluisse media cuncta necessaria ponere, vt lex teneret. Ergo si necessaria erat secunda lex, quæ compræciperet ne quis mutaret opinionem probabilem, eo scilicet casu, quo ex tali mutatione non satisfieri præcepto sequeretur, censendi sunt & hanc legem implicitè tulisse. Pro quo multùm facere Cardinalis Lugo auctoritatem profitetur. Et hoc non obstante Thesi ab ipso [Quomodo non sibi contrarius.] proposita nu. 285. tenoris sequentis: Hæc propositio: (Ecclesia, quæ ieiunium, Officium diuinum &c. præcipit, compræcipit ne quis mutet sententiam probabilem, eo casu, quo ex tali mutatione hæc præcepta posse non obseruari sequeretur) est falsa. Sic ille. Vnde ipsi Auctor. num. 117. contradictionem doctrinæ exprobrat. Sed certè ex tenore locutionis quid sibi velit apparet & Parte 1. fundament. nu. 478. ita scribit: Ergo vnica & sola tenenda est Eminentißimi Dom. Lugonis sententia quoad substantiam. Consultò. Quoad substantiam dixi, qua in praxi nolumus à Lugone discedere, & in dialecticandi modo fortè conuenimus omnino, fortè differimus tantisper: & hic ipse dissensus (qualis, qualis) lectoribus prodesse poterit. Sic ille, qui num. seq. quod de compræcepto dictum est, resumit ad sententiæ præfatæ comprobationem.

Sed Auctor. nu. 116. contra illud insurgit [Vt contra illum insurgat Auctor.] ita scribens: Hæc propositio (Ecclesia, quæ ieiunium, diuinum Officium &c. præcipit compræcipit, ne quis mutet sententiam probabilem, eo casu, quo ex tali mutatione hæc præcepta posse non obseruari sequeretur) est falsa (& est illa D. Caramuelis, vt vidimus.) Mihi quidem falsa est, quia talis compræcepti nec vmbram, nec necessitatem video, nam vt supra nu. 103. & nu. 105. probauimus, ne quis prædictis casibus sententiam mutare possit, ipsa lex naturæ dictans meliorem esse conditionem legis possidentis, seu certò obligantis, præcauet. Sed dicerem libenter cùm D. Caramuel Quartam istam thesim hic dicat falsam, & subdat: Cùm vidit Lugo ex natura rei manere libertatem mutandi opinionem probabilem, confugit ad Superioris præceptum, sed hoc effugium nullum est. Sic ille: qui ex eo quod contra D. Caramuelem infert, vt inconsequentiæ arguat, non est multùm impugnandus, pro quo & solutio prompta est iuxta dicta, locutum inquam illum de speculatiua probabilitate, cùm tamen circa practicam satis mentem suam declararit. In eo verò quòd compræceptum negat, meritò vrgendus, quia principium [Compræceptum de non ponendo obice mutando opinionem malè ab eo negatum.] illud est manifestum, &. communi omnium Theologorum consensu receptum, scilicet præcipientem aliquid, simul præcipere quidquid ad præcepti impletionem necessarium, & sine quo stare nequit obligatio, & quo deficiente illa posset elidi. Pro quo est regula iuris notissima, manifestum esse in legem delinquere, qui verba legis amplexus, contra legis nititur voluntatem. Vnde lex præcipiens aliquid, vt eius non attendantur sola verba, sed mens legislatoris obseruetur. Quod quidem in casu, de quo agimus, maximè locum habet, dum præceptum ieiunij, & Canonici officij &c. instat, & ratione horarum hoc aut illo modo acceptarum, elidi posse contenditur. Quod & in votis, in quibus vnusquisque sibi legem statuit, videre est: tenetur enim vouens non ponere obicem eius, quod vouit, implemento.

Quòd autem ratione possessionis dica [Etiamsi titulus possidentis præcepti ad sit, quem solum agnoscit.]tur vrgere obligatio, quia lex aut præceptum possidet, non est discrimen, quod in negotio præsenti multùm negotij facessat, cùm obligatio admittatur, & parùm intersit ad moralem resolutionem hoc aut alio modo eam explicari. Nihilominùs etiamsi admittatur possessio, stat adducti principij veritas, quia illud respectu præcepti in possessione status intelligendum est, non de illo à sua possessione, & ita ab omnimoda obligatione deiecto. Et ad tuendam possessionem potest ex illo argui: Si enim non compræcipiatur id, quod est necessarium vt illud teneat, in possessione non erit, & ita neque obligabit. Possessionem autem præcepti ex eo probat, quod habet num. 97. & seqq. scilicet Pontifices, cùm præcepta imponunt, de quibus agimus, obligationem suam ita ad tempus determinasse vltra & [Expositio præceptorum qualis futura.] citra quod illa non sit: quod quidem non mathematicè, sed moraliter exponendum est, & ita vt propositio præceptorum accommodata sit eorumdem impositioni, vt scilicet vitam spiritualem ædificet, & mores reformet, non laxet: quod quidem accideret, si hora vltima mathematicè sumeretur, vt absurda ostendunt, quæ statim explicat: quòd scilicet quis intra horam duodecimam posset semel & iterùm, immò & tertiò celebrare, tribus horologijs successiuè sonantibus congruenti spatio. Sic & totum Quadragesimale ieiunium non seruare, sumendo prandium prima illius nocte audita duodecima, probabiliter iudicans se illud anticipare posse: & si deinde eo sumpto audita duodecima in alio horologio velit ieiunare, cùm dies probabiliter incipiat, poterit hora consueta prandere, & sic de ceteris Quadragesimæ diebus. Similiter omnes, qui horas Canonicas in vndecimam diei horam horologij, quod vltimò sonuerit, different, à notabili illarum parte quotidie probabiliter eximi possent, si iudicantes diem transijsse statim ac in alio duodecimam audijssent, licet magna media hora audita priusquàm in isto, statim ab horis desisterent. Concludit horam vltimam explicari debere sic vt omne tempus comprehendat citra & vltra, quod nullus prudenter dicere possit esse duodecimam, seu vltimam diei horam, sed primam alterius, aut vndecimam huius dumtaxat.

Ex quo infert id quod dictis manifestè [Erroris & opinionis diuersam esse rationem contra Auctorem.] obstat; scilicet ita moraliter computandam horam modo dicto, vt etiam si per errorem accidat duodecimam existimatam talem, verè talem non fuisse, & error huiusmodi detegatur, non sit licitum aliter, quàm vt est dictum, operari, vt non habeat locum distinctio operantis probabiliter, aut per errorem, quia etiam inconuenientia ex vtroque sequi possunt. Sic nu. 111. vbi se refert ad dicta. nu. 99. & 100. Sed contra se pugnat, vt vidimus nu. 86. in fine, & pro se nihil, quod vrgeat, adducit; quod enim de inconuenientibus ait, commune est in ijs, quæ erroribus obnoxia sunt: vt in matrimonio specialiter videre licet: graue enim inconueniens est, vt qui per errorem contraxit, & matrimonium consummauit, coniugem dimittat. Item quòd per errorem professus ad sæculum redeat post annos plures, cum communi scandalo. Quod iudicis per errorem intrusi acta rescindantur &c. Nec proptereà fauendum errori: quia licet in vno aut alio inconuenientia non sint adeò magna, generaliter loquendo timeri possunt, & fauendum libertati.

Vbi tamen obseruare oportet, si horologia [Error in horologijs vt contingere possit.] sint benè directa, non videri locum esse errori, qui detegi possit; quis enim pro vno certum ferre iudicium possit, quando inter doctos Astrologos obseruatio talis non solùm difficilis, sed & impossibilis iudicatur: pro quo eruditè philosophatur D. Caramuel in Theologia fundamentali n. 384. & seqq. Error igitur solùm in horologijs negligenter & inscitè directis locum habere potest, si quis in domo habitans, in qua horologium habetur negligentiam directoris, aduerterit, & nimiam properantiam ex aliorum successiue sonantium, & qui communiter regulares habentur, auditu confirmarit. Vbi non est necessarium erroris certitudinem mathematicè deprehendi, sed moralis suffi [Standum horæ, quando est vnicum.]cit, ex eo desumenda, quod communiter accidit. Inde enim est, vt vbi vnum est tantùm horologium, quod communiter benè regulatum habetur, eidem sit standum, quia omnes horam duodecimam pro certa habent, & ita iuxta illam mensuratur obligatio, vt tradit D. Caramuel suprà n. 393.

Ex quo contra resolutionem præfatam ar [Ex D. Caramuele contra resolutionem arguitur.]gui potest, qui nu. 460. & seqq. ita Cardinalis de Lugo sententiam impugnat: Si appareat certus & manifestus error in primo horologio, erit certum, & in confesso licere id quod asseritur: ergo si appareat probabilis error in primo horologio, erit probabile posse similiter operari. Patet, quia si est certò disgregatiuum visus, quod certò est album, erit probabiliter disgregatiuum quidquid sit probabiliter album. Ergo quidquid Cardinalis Lugo certò ex certa erroris cognitione deducit, id omne debebit deducere probabiliter ex eiusdem erroris cognitione probabili. Nec valet quòd ait dictus Cardinalis, posse quidem quempiam probabiliter operari iuxta horologij probabilitatem, sed semel electa vna probabili sententia, non posse circa illam variare, quia ex eo sequerentur grauia inconuenientia, de quibus suprà nu. 89. & alia in materia iustitiæ: vnde præceptum imponens, id etiam compræcipit, iuxta dicta. Non inquam valet: quia si euidenter cognoscerem errorem prioris horologij, esset euidens me posse operari, etiam reclamante tertio, vt admittit dictus Cardinalis. Ergo si probabiliter cognoscam eiusdem horologij errorem, erit probabile me posse operari, etiam reclamante tertio. Neque obstat damnum, dum præiudicium non datur, ex eo tantùm resultans, quòd quis iniustè agat: damna enim nata sunt ex opinionum etiam maximè probabilium vsu resultare, quibus inconuenientibus aliunde occurrendum est ab ijs, qui possunt, si talia sint, vt humana possint prouidentia præcaueri.

Ad quam instantiam respondeo vt à citato Cardinali responsum est, & ad impugnationem [Illi fit satis Card. Lugo sententia propugnata.] responsionis concedo assumptum, & nego consequentiam, & ratio discriminis est; nam pro errore non potuit ferri præceptum, & detecto illo, perinde est, & ita se res habent, ac si ille non præcessisset: & supra impletionem præcepti ferri potest, vt illud non elidatur per sententiæ mutationem, & locus grauibus inconuenientibus aperiatur, eoque agendi modo, qui insidiosus est legibus diuinis & humanis, fraudulentus, & sinceritate indignissimus Christiana. Quidquid de distinctione illa damni & præiudicij sit, in præsenti non admittenda: quia si in præceptis non concernentibus ius tertij modo illo Christiana sinceritate indigno agi nequit; multò id verius quando tertij damnum accedit. Aliter responderi potest iuxta eumdem D. Caramuelem n. 412. & seqq. scilicet obligatio [Responsio alia iuxta mentem arguentis.]nem præcepti respectu temporis, quod referri potest ad diem præsentem & sequentem, vt in casibus, de quibus agimus, esse hypotheticam, seu disiunctiuam: medium scilicet inter sonum primi horologij & postremi, in quo debeat impleri præceptum: ita tamen vt si pro adimpletione partem, quam velit quisque, eligat, & iuxta eam operetur, non possit simul partem aliam assumere ad operandum contra prius: quia partes sunt quidem probabiliter tales ad electionem, sed non vt simul licita esse operatio iuxta vnam possit, & simul iuxta aliam: quod latiùs, explicatis huiusmodi partibus per litteras A. B. C. D. elucidare conatur.

