Circa pœnas in vtraque Constitutione [Circa pœnas, & in speciali circa consignationem lucrorum.] appositas multa dici possent, quæ tamen communia sunt, vt in simili dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 12. Cap. 4. in Digressione §. 9. Illud videtur specialem habere difficultatem, quòd merces & lucra vt vidimus applicantur à Clemente, non ita ab Vrbano solùm præcipiente vt ea Missionibus pro earum sumptibus à Superioribus seruentur. Et quidem si ita applicata sunt, vt dominium apud eum, apud quem de iure competit, non remaneat, & ita qui deliquit ex iustitia ad consignationem teneatur, id profectò Pontifex de absoluta valet facere potestate: an autem sic modò res habeat, non est vnde affirmare vt certum debeamus: nam iuxta satis probabilem grauium Scriptorum sententiam, ad pœnarum huiusmodi incursionem sententia iudicis saltim declaratoria delicti requiritur, nec tenetur quis illarum esse ante huiusmodi sententiam executor, quod esset sanè durissimum, iuxta dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 4. nu. 75. 137. & 138. & Tomo 2. Tit. 12. nu. 97. Vnde dum contrarium ex Oraculo alio Pontificio non constat, iuxta communes est regulas procedendum vt citato §. 9. digressionis dictum.

Sed cum absolutio excommunicatio [Sine illa absolutionem non stare.]nis Pontifici reseruetur, dum lucrorum restitutio non fit. Nisi lucris huiusmodi priùs restitutis, videtur præcedens doctrina locum non habere, quia restitutionis obligatio suis proprijs terminis declarata, ad propriam iustitiam spectat. Et cùm absolutio nisi ea posita nequeat impendi, iudicis pro eo nequit expectari sententia, numquàm fortè futura, quia nec delictum ad eius notitiam peruenturum. Sic ante iudicis sententiam tenetur [Propositio ab Alex. 7. proscripta.] Beneficiatus non recitans ad restitutionem, cuius opposita assertio ab Alexandro VII. est proscripta, & est decima in ordine tenoris sequentis: Restitutio à Pio V. imposita Beneficiatis non recitantibus, non debetur in conscientia ante sententiam declaratoriam iudicis, eò quòd sit pœna.

Sed quid si iam lucra non extent, quia [Quid de lucris non extantibus.] consumpta, aut furto ablata, vel à Superioribus vsurpata, poteritne is, de quo agimus, absolui? Poterit quidem, si dolus abfuit, quia Pontifex ad sola extantia lucra videtur obligare, iuxta tenorem Constitutionis. Extare autem censentur, si quis ratione illorum factus sir locupletior, iuxta quam regulam etiam bonæ fidei consumptorem obligari ad restitutionem, receptissa Doctorum sententia procedit & firmat. Dixi Si dolus abfuit, quia si quis scienter consumpsit, ne laboris sui fructus ad alios designatos à Pontifice deueniret, huic sua non debet prodesse malitia, cùm dupliciter culpabilis inueniatur, sicut ille, qui cùm apud se lucrum habeat, restitutionem detrectat, minùs fortè damnabilis, cùm id in odium Pontificij mandati non facere videatur. Si quid autem mercium sine lucro extet, non videtur restituendum, quia licet in Constitutione merces & lucra ponantur, Merces & lucra quæcumque, etiam lucra sine mercibus. vt nu. præced. vidimus: Nisi lucris huiusmodi restitutis, idque post data nuper verba, vt intelligamus de lucris tantùm agi; & de mercibus, quatenus & ipsæ lucri aliquid continent, quo si careant, non sunt obnoxiæ huiusmodi obligationi.

Quia vero Superioribus id non præstan [Circa excommunicationem Superiorum.]tibus, quod in Constitutione præcipitur, pœna excommunicationis imponitur cum eôdem rigore, quo negotiantibus, in ordine ad absolutionem videntur esse peioris conditionis, siquidem isti si restituant, absolui possunt, de illis tamen nihil dicitur quod præstare possint, vt queant absolui, sed verò non est credendum talem fuisse Pontificis voluntatem, & ita cum proportione sentiendum ad aliorum absolutionem. Itaque excommunicatus Superior, si aduigilet, & pœnam infligat, absolui poterit. Quòd si subditus aliò se contulit, aut propter vrgentes caussas amoueri à loco nequeat, idem dicendum, quia iam per eum non stat Pontificiæ defectus iussionis: & quemadmodum qui deliquit, si restituat, potest absolui, quia quod potest præstat, & si nequeat integrè, saltim iuxta vires, ita de Superiore affirmandum est, qui quod potest efficit, dum de violato dolet Pontificis præcepto. Neque enim compellendus est vt restituat, cum id nisi ex bonis Conuentus facere nequeat, qui tamen grauari nequit, cùm sit penitus inculpatus, iuxta receptissimam doctrinam, de qua Parte 1. nu. 294. & seqq. de obligato Conuentu ob delictum Superioris, aut excessum, circa quem non præstitit assensum. Cap. Quod quibusdam de fideiussor.

In prædicta autem Pontificis dispositione aliquid occurrit, quo videatur communis doctrina, de qua dictum aliàs, infirmari, scilicet in Indijs posse eos absolui, qui in peccata prolapsi sunt Sedi Apostolicæ reseruata, ob difficilem recursum, ratione cuius id etiam in alijs Doctores affirmant. Pontifex enim Sedi Apostolicæ absolutionem, vt vidimus, peccantium in Indijs reseruat, concessa solùm pro mortis articulo facultate. Sed quidem vtrumque potest legitima declaratione componi: nam & stare reseruatio potest, sicut stat in peccatis alijs ratione censuræ: est tamen per accidens quòd ratione difficultatis possit absolutio conferri; quod cùm accidit, semper manet obligatio se sistendi Apostolicæ Sedi, iuxta Cap. Eos, qui, de sent. excom. in 6. quidquid de de priuilegijs sit, de quo dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 12. nu. 328. & iuxta citatum Caput satis est Pontifici perspectum præter articulum mortis alia posse legitima impedimenta occurrere, de quibus ibi: & tamen in reseruationibus solus est solitus articulus mortis apponi: non ergo illud obstat reseruationi, neque etiam absolutioni: nec ex eo quòd à Pontifice taceatur quidquam sequitur rectæ dispositioni contrarium. Solus autem articulus mortis exprimitur, quia ille communis est omnibus, & circa quem nequit suboriri dubitatio an legitimum sit.

Tandem, vt id, quod est Assert, 2. stabi [Excommunicationem à Paulo V. sublatam, ex quo arguitur.]litum ampliùs roboretur, obseruandum est abusus omnes, qui ab Ecclesiasticis contractibus negotiosis in partibus Indiarum committuntur, fuisse Paulo V. zeli magni Pontifici à testibus omni exceptione maioribus enarratos cum postulatione remedij: quod & cum animi sui molestia ab ipso exceptum, vt testatur in Bulla, quæ incipit: Cum sicut accepimus die 7. Maij. 1607. in qua grauissima peccata eo in genere perpetrata Commemorat, & ad remedium adhibendum pergens, hanc subdidit, pœnas alias designans, exceptionem: Excommunicationis tamen contra Sacerdotes earumdem partium, per quascumque Prouinciales aut Synodales Constitutiones, præsertim in Synodo Limensi editas, pœnam quomodolibet impositam & inflictam ex nunc auctoritate Apostolica tenore præsentium perpetuò abrogantes, tollentes, & annullantes. Sic ille. Ad grauia ergo peccata tollenda, de quibus luculenta narratio, minè remedium excommunicationis opportunum iudicauit, quod experientia teste in graue detrimentum conuersum fuisse constabat. Indeque peccata peccatis accumulent, scelera sceleribus addant, grauioribusque in dies Censuris sese implicent, Irregularitatisque notam contraxerint, & contrahant. Verba illius sunt. Cùm ergo sic tantus Pontifex fuerit arbitratus, irrefragabili ductus fundamento, experientia inquam: quî stare possit vt verosimiliter credi valeat Clementem successorem oppositum censuisse, & lamentabili illi peccatorum catalogo certam occasionem Constitutionis suæ rigoribus, à zelo licet sancto venientibus, ministrasse?

Hac obiectione, quam disputandi gratia solum attexit Auctor non contendit negare à Clemente Nono impositam excommunicationem; mentem enim suam in fine aperit, vt legenti patebit.

Pro quo & facit Constitutionis Pauli, [Vrgetur argumentum.] quæ latêre non poterat, nullam ab eo factam mentionem; cum tamen Constitutionis Vrbani meminerit, vtpotè quæ ipsius instituto, non ita alia, congruebat. Integrum præfatæ Pauli Constitutionis tenorem exhibet P. Quintanad. Tomo 2 Tract. 6. Singulari 5. nu. 2. de quo & Nos Tomo 1. Thesauri Tit. 9. n. 157. Video Clementem omnem contrariam suæ dispositionem abrogasse, & ita ego ingenua subiectione profiteor contra apertam eius intentionem, vbi de ea constat, nihil posse prudenter opponi, atque adeò Missionarios Constitutione dicta penitus obligari. Id autem non tollit quin circa aliquid, quod non inuenitur expressum verosimiles locum habere possint coniecturæ, vt aliàs accidit, cùm de sacris Canonibus Conciliorum decretis, Pontificijs Oraculis, immò & Scriptura ipsa sacra, apud Interpretes agitur, vnde nec credendum prudentissimum Clementem plus sibi tribuendum voluisse. Sint tamen à nobis dicta eius, qui circa hæc iudicare potest, censoriæ insinuationi submissa.

SECTIO XXVII.

Defectus iurisdictionis in Confessario an pro bona fide accedentibus suppleatur. Ad dicta Tomo 2. Thesauri Tit. 16. n. 67. & seqq.

AFfirmat D. Michael Ferro Manri [Sententia moderni scriptoris circa approbatum cum limitatione.]que Parte 2. qq. moral. & Vicarialium q. 21. n. 13. vbi postquam asseruit & probauit Religiosum cum limitatione approbatum circa audiendas Confessiones feminarum ob defectum ætatis quadraginta annorum non posse à superiore suo circa id dispensari, sed à solo Episcopo, neque virtute Cruciatæ eligi posse, ac proptereà nullam fore absolutionem, sic addit: Seclusa bona fide pœnitentiæ (corrige pœnitentis) quæ coràm Deo illi prodest. Pro quo & Quæst. 43. in qua inquirit; An sit iteranda Confeßio facta cum Confessario, qui cum falsa licentia Ordinarij excipit aliorum Confeßiones? & Dianæ sententia proposita, qui Tractatu de Sacramentis (Parte inquam. 3.) Resolut. 122. cum alijs, quos citat, affirmatiuam sententiam amplectitur, de confusione ipsum in suis assertis accusat; nam proponit quæstionem de Confessario, qui intelligitur extraordinarius, cùm dicatur. Ex speciali licentia Ordinarij, & posteà resoluit cum Molfesio in Parocho putatiuo, qui est Confessor Ordinarius, in quibus est discrimen, nam prior inualidè absoluit, secus alter: post quæ sic addit nu. 6. Aduertendum est autem quòd licet prædicto Confessori extraordinario non proficiat communis error attenta rei veritate; bona fides tamen pœnitentis eum excusat, qui dum illum defectum ignorat & examinare non valet, cum sua bona fide securus remanet. Ad quod liceat mihi afferre vnum locum in terminis S. Brigittæ Reuelat. lib. 6. Cap. 79. vbi loquendo de quo [S. Brigittæ pro eo Reuelatio.]dam Sacerdote ficto, & non verè Ordinato, in vltimo vitæ spiritu à Deo nostro condemnato, ait ibi: Nunc autem potes quærere, si populus, qui audiebat Missas, & recipiebat Sacramenta non Ordinati, sit damnatus, aut mortaliter peccabat? Respondeo tibi, quòd nequaquàm damnatus est, sed fides audientium saluauit eos, quia credebant eum ab Episcopo ordinatum, & me esse in manibus eius in altari: sic & fides parentum profecit baptizatis ab eo, quia fides ex charitate operum credit digna de Deo, & non erit sine remuneratione, nec fraudabitur à desiderio suo &c. Sic bona fides pœnitentis, qui Sacramentum Pœnitentiæ accipere existimabat à Confessario ficto, non vero, saluabit eum, & non fraudabit à desiderio suo, nec erit sine remuneratione. Sic ille, qui & n. 7. ita scribit: Addit Diana quòd à fortiori, si sciat pœnitens Confessarium priuatum iurisdictione, poterit ab illo petere absolutionem: & credendum est lapsum non fuisse Dianæ, sed impreßionis, quæ scripsit Sciat pro Nesciat: quia tunc benè currit argumentum, nec mala fides ipsi prodesset, sed nocuisset, cùm ex malitia sua commodum reportare nequiuisset, ex Iuris rudimento in Cap. Sedes, cum similibus de Rescriptis. Sic Auctor dictus, circa quæ

Dico Primò. Stante defectu iurisdictio [Assertio 1, id negans.]nis ex quocumque titulo id accidat secundùm diuersas opiniones, de quibus nuper, Deus illum non supplet. Sic habet communis Doctorum sensus iuxta dicta à Nobis citato Thesauri loco: neque oppositum asseruisset citatus scriptor, si Theologos consuluisset, quibus non sine errandi periculo parùm deferendum censuit, vt vidimus Parte 7. n. 155. Neque argui potest ex eo quòd Ecclesia supplere iurisdictionem solet, iuxta receptissimam sententiam, de qua in Additionibus ad Tomum 2. Thesauri n. 96. nam id generale non est, cùm sæpiùs negare contingat, vt ibidem dictum n. 95. & modò de ijs loquimur casibus, in quibus negatio talis inuenitur: quod cùm accidit, nequit dici à Deo conferri, quia id esset contra Christi promissionem sic D. Petrum allocuti: Quodcumque ligaueris super terram, erit ligatum & in cælis. Matth. 16. v. 19. Præterquàm quod Au [Matth. 16. v. 19.]ctoris præfati doctrina etiam applicatur casui, in quo Ecclesia supplere iurisdictionem nequit, quando scilicet non est verus, sed fictus Sacer [Reuelatio explicata.]dos. Neque ex Reuelatione adducta quidquam potest inferri, quod propositæ obstare possit Assertioni: nam quod de Baptismo dicitur, extra dubium est, cùm sit dogma Catholicum quemcumque illius ministrum esse posse: valere autem dicitur parentum fides, non quòd etiamsi deesset, verus non esset Baptismus, sed quia illos ad curandum filijs Baptismum compulit; & ne in illius administratione minister erraret fide viua meruerunt.

Et quidem citato Capite nihil tale ha [Alia eiusdem.]betur, in præcedenti autem, scilicet 73. sic Diuæ loquitur Christus: Iste Pœnitentiarius leprosus est, & sicut auis, quæ vocatur miluus, audax est in minimis, superbus est vt leo, & ideò sicut papilio, qui habet alas latas, & modicum corpus, cadet à minimo vento. Attamen scias quòd absolutio eius, quam facit confitentibus sibi, auctoritate Ecclesiæ ita rata est apud Deum, sicut absolutio iustorum Sacerdotum. Item dic ei sic: Quod concupiscis, habebis, sed non poßidebis; immò congregata tua rapient alij. Qui post hoc obtinuit Archiepiscopatum, & ipso die mortuus est. Hæc ibi, iuxta quæ satis apparet quantùm in cælo auctoritati Ecclesiæ deferatur. In Capite autem 79. id habetur, quod ab Auctore præfato refertur, qui tamen falsò affirmat fictum illum sacerdotem fuisse condemnatum, cum ibi oppositum habeatur, Dei erga ipsum misericordia commendata. Nunc autem obtinuit contritionem. & ideò propter supplicium, quod patitur, & contritionem, appropinquat gratiæ & requiei. Quæ sunt Christi verba. Nulla est autem ibi de absolutione mentio, vnde non bene ab Auctore post adducta ab ipso verba additur &c. cùm nihil aliud in eo supersit Capite. Circa quod & Consaluus Durantus in Notis ad ipsum asserit in eo, quod ad Baptismum attinet textum esse corruptum, & aliqua desiderari. Exponit autem iuxta sensum Catholicum, & ad ea, quæ à Nobis sunt dicta, conformem.

Dico Secundò. In non ficto sacerdote [Assertio 2. Circa remedium Confessionis factæ iurisdictione carenti.] defectus iurisdictionis ex eo suppleri potest, quod à Nobis dictum suprà num. 239. & 240. per confessionem scilicet alicuius venialis in eo, qui bona fide accedat. Per quod satis est à diuina prouidentia successibus huiusmodi consultum: pro eo autem euentu ficti sacerdotis nullum adhibitum speciale remedium, quia rarum est. Credendum tamen neminem tali confessum fraudandum à desiderio suo, quia vel gratia ipsi pro contritione habenda conferetur, vel ita vitæ eius dirigetur cursus, vt talis Confessio vltima non sit, vnde per quamlibet aliam legitimo sacerdoti factam cum ordinaria dispositione, attritione inquam, omnium præcedentium quantumuis grauium peccatorum, etiam reseruatorum, veniam consequetur.

Dico Tertiò. Discrimen à præfato Au [Assertio 3, sine titulo communem errorem non sufficere, qui satis probabiliter teneant.]ctore adductum de Parocho, aut extraordinario Confessario, satis probabile est, iuxta quod & Nos locuti aliàs, pro quo & dati patroni, sicut & pro sententia contraria in citatis Additionibus nu. 97. quia reuera in isto titulus deficit, quem communiter Doctores requirunt conformiter ad l. Barbarius Philippus ff. de Officio Prætor. In eo autem quod de lapsu apud Dianam dictus scriptor affirmat, lapsus profectò ipse, quia error impressionis non est, sed Auctoris aperta mens; sic enim ille: Hinc à fortiori infertur, quòd si pœnitens sciat [Dianæ immeritò lapsum adscriptum ostenditur.] priuatum esse Confessarium iurisdictione, quod ipse Confessarius ignorat, & communis populus, poterit pœnitens petere ab illo absolutionem, quæ validè conferetur. Locutus fuerat de Confessario cum falsa licentia Confessiones excipiente, & cum Basilio [Basilius Pontius.] Pontio affirmatiuè responderat, etiam deficiente titulo, quod scriptor iste primus in scholas inuexit, & fundatum protulit Lib. 3. de Matrim. Cap. 22. num. 46. ex quo ait à fortiori inferri dicendum idem de Confessario, qui reuerà licentiam habuit, sed reuocatam ignorat, cùm id maiori cum fundamento dici possit, quandoquidem in vno absolutè iurisdictio fuit, & esse etiam credatur ab ipso, dum audit Confessionem: in alio autem neque fuisse, nec esse certum sit, ex quo ille mala operatur fide. Quòd autem is qui confessurus accedit priuatum iurisdictione sciat, non obest quo minùs accedere ad confessionem possit, quia vnius aut alterius notitia non tollit communem errorem, & ita expressè habet Parte 8. Tractat. 1. Resolut. vltima. vers. Tertiò hoc procedit, vbi ex Siluestro. verb. Excommunicatio §. 5. rationem adductam profert, quòd scilicet, communi errori, non particulari scientiæ attenditur. Lieet autem citata Resolut. 122. sententiam Basilij apertè fuerit amplexus sic dicens: & hanc sententiam ego libenter etiam teneo; remeliùs perpensa oppositæ se adhærere vti probabiliori pronuntiat citata Resolut. vltima. vers. & tandem; postquàm pro ea plures & grauissimos scriptores adduxerat, sicut & pro alia nonnullos. Habet ergo illum pro se citatus Manriquius, vnde durities poterit etiam & Ferri molliri, qui confusionem in modo resoluendi immeritò eidem impegit, cùm satis sit ille perspicuus, vt sincerè legenti constabit.

SECTIO XXVIII.

An à Regijs Indiarum Cancellariis mulctæ poßint pecuniariæ Ecclesiasticis imponi ob aliquem in consueta honoratione defectum. Ad dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 4. Cap. 13. §. 2.

NVper tale aliquid accidit: dum enim [Casus pro quo quæstio; & illius exitus.] Regius Limanus Senatus pro exequijs infantis cuiusdam ad vnum ex senatoribus spectantis conuenisset, & peractis egrederentur Officijs, non is Præbendariorum numerus adfuit, qui adesse iuxta consuetudinem, Regia firmatam dispositione debuisset. Vnde mille argenteorum ponderum, seu octoregalium mulcta imposita Capitulo, & nescio quibus effectibus applicata. Ingemuere ad hæc, qui se iniustè grauatos querebantur, & apud Illustrissimum Antistitem conclamantes, vt eos armis Ecclesiæ defenderet, nimis quantùm vrgebant, qui tamen sustinendam arbitratus est violentiam, ne scandala ex acri conflictu, quæ timeri magno cum fundamento poterant, orirentur, re ad supremum Indiarum Consilium opportunè transmissa, bonis ad id consiliarijs vsus, exitu fortunato. Siquidem rescriptum, vt audio, acceptum, quo modus est agendi talis improbatus, & iusta reddi mulcta, cum nescio quibus alijs condemnationis Christianis dignæ pectoribus circumstantijs.

Et ego quidem contra illum satis me [Immunitas in eo ostenditur violata.] egisse existimo citato §. Vnde nihil est opus addidisse, nisi quòd in casu præsenti fortiùs illa militant, quæ ibi generaliùs stabilita, ob specialia multa, quæ in eo concurrerunt, ex quibus non obscurè apparuit, iniuriam aut fuisse nullam, aut satis leuem, & quæ similem vero habere potuit excusationem, si ij, qui condemnati sunt auditi pacatis animis contigisset. Placuit autem hoc loco aliqualem casus præfati exhibuisse notitiam, vt intelligant posteri, pro exigua illa, quam sibi scripta hæc diuturnitatem polliceri possunt, quanta circa hoc debeat circumspectione procedi, & qualis sit à magnis ministris, & Christianis quidem ac doctis, reuerentia Ecclesiasticis deferenda. Qui tale quid cùm accidit, non dubitamus opinione aliqua scriptoris regnicolæ, & quandoq; exteri, se tueri, quamuis non ritè semper casui, de quo agitur, applicata. Sed quidem [Opiniones erga illam magis probabiles assumendæ.] opiniones tales regulariter loquendo parùm probabiles sunt, vnde ad praxim non sunt etiam regulariter adsciscendæ. Cùm enim ita communiter Doctores admoneant, vt in iudicando opiniones magis receptæ & verosimiles assumantur, pro quo multa Cardinalis Tuschus Tomo 5. Lit. O. Conclus. 150. indignum profectò Christianis, & eximiè Catholicis videtur esse iudicibus, vt in ijs, quæ ad immunitatem Ecclesiasticam pertinent, ad minùs probabiles, & aliquando à Sede Apostolica proscriptas animum applicent promptiorem.

Ratio autem planè conuincens in nego [Ratio pro Assertione concludens]tio præsenti ex eo desumitur, quod immunitatis priuilegio non solùm Ecclesiasticæ personæ, sed bona etiam earum potiuntur: quod egregiè ostendit P. Suarez in Defensione contra Anglicanæ sectæ [P. Suarez.] errores lib. 4. Cap. 16. nu. 12. de illis etiam locutus, quæ patrimonialia sunt, aut aliàs non Ecclesiastica. Nam bona adhærent personæ, & ita nemo habet potestatem iuridicè disponendi circa illa, nisi iurisdictionem habeat supra personam. Cumque iudex temporalis iurisdictionem non habeat circa personam Clerici, neque habere potest circa bona, quæ adhærent personæ tamquàm accessorium principali. Ex quibus euidenter infertur non posse mulctam pecuniariam imponere, quia pecunia inter bona Clerici computatur, sicut neque personam potest violenter contrectare.

Scio à Regio Consilio mulctas aliquan [A Regio Consilio mulctas impositas, vt stare queat.]do impositas. Et satis quidem copiosa illa, quæ Archiepiscopo Limano ob consecratum Episcopum Guamanganum sine integris Executorialibus, modo quodam clandestino, sicut & Præbendarijs, qui eidem ministrarunt, in quibus de bona nequit fide dubitari. Circa quod id dicendum occurrit Episcopos Indiarum in actu consecrationis seruaturos se iurare Regium Patronatum, & nihil contra eum acturos. Et cùm ad eum spectent Executoriales litteræ pro Consecratione Episcoporum, qui à Regia Maiestate præsentantur, & admissione ad gubernationem, etiam non obtenta possessione, dum circa hæc minùs obseruantes deprehenduntur, rei violati censentur iuramenti. Dum ergo à Pontifice Patronatus conceditur, pariter videtur concedi, vt pro illius obseruantia id possint Catholici Reges nostri præstare, quod conueniens fuerint arbitrati, & ita etiam mulctas, si oportuerit, adhibere: aliter enim non videtur negotium momenti tanti posse sufficienter expediri. Tacitus ergo videtur esse Sedis Apostolicæ censensus. Hoc autem casibus alijs accommodari nequit, vt est compertum. Et ei præsertim, de quo est sermo, cùm in illo nihil sit contra Patronatus iura peccatum, & vt quidquam extiterit, non omnes iudices possunt Regij sibi Consilij auctoritatem arrogare.

Et supremum quidem Castellæ Consi [Supremi Consilij Castellæ praxis. D. Michael Ferro Manrique.]lium, quàm sit circa hoc circumspectum ostendit D. Michael Ferro Manrique in Quæstionib. moral. & Vicarialib. Parte 2. Quæst. 27. vbi de mulctis agit, quas negat posse Ecclesiasticis imponi, qui Regium aliquod officium obierunt, & sola asserit posse priuatione percelli, ita subdens: Hanc distinctionem in praxi vidimus seruatam in Hispania, vbi Clerici per Serenißimos Reges ad Officia Viceregum, & Præsidum, & Consiliariorum admittuntur, & posteà vel syndicatu secreto iudiciali vel extraiudiciali repelluntur & priuantur. Et adhuc si pœnas maiores postulent delicta, solent commißionis Breue obtinere à Summis Pontificibus, vel ab eorum Nuncijs cum facultate Legati de Latere ad aliquos iudices Ecclesiasticos, qui formalem in dictis Clericis Ministris Regum iurisdictionem exerceant. Hæc ille: iuxta quæ poterunt Senatores, qui se inhonoratos à Præbendarijs censent, Prælatum adire, & satisfactionem competentem postulare. Quòd si Sedes vacet, grauiter & seuerè moneantur, proponantur comminationes querelarum, quæ ad Regias sint aures deferendæ, ab ingressu Ecclesiæ abstineant, & timebit omnis homo, sicque satisfactione competenti, ac sine sanguine, pax, honor, & conformitas, non sine scandalis profligata redibit. Addit citatus Scriptor iuxta prædicta agendum apud nos, quidquid aliàs in Francia ob [Idem.]seruetur, quod de facto magis, quàm de iure fit. Seruet ergo Hispania, & enixè eam tueatur gloriam obseruantiæ suæ erga Sedem Apostolicam, quæ illam apud Deum & homines tantoperè reddidit gloriosam: Ac meminisse verbi Domini IESV, quo [Act. 20. v. 35.]niam ipse dixit: Beatius est magis dare, quàm accipere. Act. 20. v. 35. Quod generale monitum ad se Principes erga Ecclesiasticos intelligant specialiùs pertinere, quibus beatiùs, & magis quidem est dare, quàm eisdem accipere: non equidem negaturis, si necessitas postularit, de quo alia est ratio suis difficultatibus innodata, sunt enim donatiua solo nomine talia, cùm reuera sint indeclinabiles exactiones, ipsis etiam laicis permolestæ, nec Regiæ semper consonæ voluntati, de quibus aliàs.

SECTIO XXIX.

Peculiaris resolutio circa iurisdictionem Episcoporum in Regulares extra claustra delinquentes, cui casus contingentia præstitit occasionem.

PRælatus quidam ex huius Regni pri [Casus proponitur.]moribus Religioso cuidam, nescio ex qua caussa, grauiter infensus extitit. Et cùm ad eum occasionem grauiter vexandi ipsum, sed iure, quærentem, delatum esset illum noctu ex conuentu egredi solitum, & ad domum ire, in qua inhonestum negotium peragebat, familiares misit, qui eum caperent, facturus, si voti compos euaderet, quod nescimus, quia conatus dictus optato est fraudatus effectu, Religioso non inuento. Circa quod in primis charitatis videntur [Quid iuxta charitatem fieri debuit.] officia defuisse: potuit siquidem Prælatus dictus Superiorem Religiosi, qui adeò malè audiebat, admonere vt subdito consuleret, & scandalum illud submoueret. Sic enim eius currit obligatio, vt cum minori damno famæ, & bonorum aliorum, animæ proximi consulatur: quæ est Theologorum omnium vox præcepto Christi de fraterna correctione conformis Matth. 18. v. 15. & [Matth. 18. v. 15 & 16.] 16. Si autem peccauerit in te frater tuus, vade, & corripe eum inter te & ipsum solum. Si autem te non audierit, adhibe tecum adhuc vnum vel duos testes &c. Circa quod D. Thomas 2. 2. q. 33. arti. 8. [D. Thom.] in Corpore ita scribit: Qui studet emendationi fratris, debet, si potest, sic emendare fratrem quantùm ad conscientiam, vt fama eius conseruetur, quæ quidem est vtilis &c. Pro quo & P. Suarez Disput. 8. [P. Suarez.] de Charitate Sect. 6. nu. 14. sic ait: Sed in hoc cauendum est, vt si vnus testis sufficiat, non adhibeantur duo propter eamdem rationem vel vitandæ, vel minuendæ infamiæ. Sic ille, & alij.

Iam quod ad capturam attinet, sunt qui [Aliquorum sententia circa processum & carcerationem.] licitam esse contendant, ex quibus Piasecius in Praxi Episcopali Parte 2. Cap. 3. nu. 43. affirmat Regularem posse deduci ad carcerem Episcopi, & sumpta informatione super delicto, dummodò summariè sumatur, ad suum Superiorem deducendum cum coppia processus, & præfinitione termini ad puniendum, quod & tenent Naldus, Barbosa, & Portel à Diana adducti Parte 3. Tract. 2. Resolut. 132. & D. Michael Farro Manrique Parte 2. qq. moral. & Vicarial. q. 110. vbi in primis statuit debere de scandali notorietate constare, iuxta dispositionem Concilij Tridentini Ses [Concilium Trident.]sione 25. Cap. 14. de Regularibus, vbi sic statuitur: Regularis non subditus Episcopo, qui intra claustra Monasterij degit, & extra ea ita notoriè deliquerit, vt populo scandalo sit, Episcopo instante, a suo Superiore intra tempus ab Episcopo præfigendum seuerè puniatur, ac de punitione Episcopum certiorem faciat: sin minùs à suo Superiore officio priuetur, & delinquens ab Episcopo puniri poßit. Hæc Concilium: iuxta quæ censet præfatus Scriptor non sufficere notorietatem ad procedendum in hoc casu, sed illam debere probari, quia qualitas tribuens iurisdictionem, non præsumptiuè, & per indicia, sed concludenter probari debet, pro quo Textus & Auctores inducit: vnde litteræ ad Superiorem mittendæ, non extraiudiciales, sed iudiciales futuræ. Addit probatione facta statim, si capi possit, capiendum Religiosum, & cum processu summario remittendum suo Superiori. Quod quidem à se obseruatum asserit, cum Visitatorem ageret; & ita carceratione adhibita, sicque obseruandum in praxi, pro quo quasdam exhibet cautiones.

Oppositum tamen tenent Villalobos [Oppositum qui teneant.] Tomo 2. Tract. 35. Difficult. 5. nu. 5. Hieronymus Rodriguez in Compendio qq. regular. Resolut. 62. nu. 8. Diana Resolut. citata. Vbi ait non esse ab hac sententia recedendum, & satis in hoc casu posse Episcopum instare, & benè instare, certiorem faciendo per suas litteras Prælatum Regularem de notorietate delicti à Religioso ita commissi, vt nulla tergiuersatione celari potuisset: ad quod non est necessarius processus iuridicus ab Episcopo formatus; quin ipso iure nullus est ex defectu iurisdictionis. Pro quo & facit Declaratio Cardinalium apud Barbosam circa citatum Concilij Caput tenoris sequentis. Quando extra clau [Declaratio Cardinalium.]stra Regularis delinquit notoriè, dubitatum fuit an detinendus sit in carceribus Episcopi, donec processus in Curia Episcopali conficiatur, coque compilato, instante Superiore remittendus sit vnà cum processu puniendus, an potiùs non expectata compilatione processus statim remittendus sit ad Superiorem vnà cum his probationibus, quæ habentur. Congregatio respondit statim remittendum esse, etiam posito quòd Superior nullam instantiam faceret. Hæc Sacra Congregatio, vbi de iudiciali forma nihil.

Vnde ita accipienda est, etiamsi à citato [Contra illos praxis militat ab aliquibus introducta.] Scriptore de potestate Episcopi Allegat. 105. pro opposita praxi videatur adduci nu. 20. quam & originalem se vidisse testatur. Et paulò ante illam adducit Hieronymum de Franchis in Controuersijs inter Episcopos & Regulares pag. 37. asserentis in Ordinariorum Curijs obseruari, quòd Regulares degentes in claustris, qui inueniuntur in domibus meretricum, vel aliàs notoriè delinquentes cum populi scandalo, iuxta dictum Cap. 14. carcerantur per eorum Officiales, & non remittuntur ad suos Superiores antequàm capiatur informatio delicti, & posteà remittuntur cum copia actorum, præfixo termino Superioribus Regularibus ad docendum de punitione intra viginti dies vel mensem. Conari tamen debet loci Ordinarius quam primùm informationem capere, & quam citiùs poterit remittere eodem die, quo fuerint capti, vel sequenti: nam si differret capere informationem, & Regularem petentem nollet remittere, vt ipsum vexaret carceribus, crederem (ait ille) non euitare excommunicationem, tamquàm detinentem carceratum Regularem in casibus non permissis à iure, iuxta Glossam verb. Capiunt in Clement. Frequens de excessib. Prælatorum.

Sed ex huiusmodi praxibus non posse [Eam non obstare.] certum argumentum desumi docti testantur Auctores, qui ijs non obstantibus contrarium, & meritò quidem, amplectuntur. Sic enim inter alios sentiunt Laurentius de Peyrinis Tomo 1. Priuileg. Minimor in Constitut. 2. Sixti IV. §. 12. nu. 62. & seqq. Lezana Tomo 1. Cap. 16. nu. 27. P. Doctor [D. Ioseph. Aldrete.] Iosephus Aldrete de Religiosa disciplina tuenda Lib. 1. Cap. 3. nu. 39. & 40, vbi ita scribit: Deinde aduertendum est, non posse Ordinarium contra Religiosorum componere processum, & si quos testes exami [Declarationes Cardinalium.]nandos curauerit, vt de scandalo, & delicti notorietate constet, eorum depositionem tradendam esse Superiori, Sacra Congregatio Cardinalium Concilij Tridentini Interpretum declarauit. Sicut etiam declarauit non posse Religiosum ab Ordinario capi; quòd si in ipso delicto fuerit comprehensus, ad ipsum Superiorem recta via deferendum. Hæ autem Declarationes manifestæ sunt, cùm Episcopus in eos nullam habeat iurisdictionem, nisi Superior negligens fuerit in puniendo. Quapropter nullum labi sinet tempus, ne propter suam negligentiam alienæ iurisdictioni detur locus. Hæc ille.

