SEßione 9. statuit id quod est absolutè lo [Asserta D. Quitensis circa ignorantes Indorum linguam.]quendo verissimum, eos scilicet, qui linguam ignorant, peccare mortaliter Paræcialem curam assumentes, si alij eam callentes sint; addens insuper collationem esse nullam. Seßione 10. cum P. Fr. Ioanne Baptista affirmat non teneri Beneficium dimittere si socium sibi adsciscat cum sufficientia necessaria ad debitè administrandum. Pro quo etiam adducit Naldum verb. Beneficium num. 13. quantum ad dimissionem, quòd scilicet non teneatur statim dimittere, licet titulo legitimo careat: potest enim retinere, sed vt non suum vsque ad honestam & commodam dimissionis occasionem prudenti arbitrio disponendam. Et quòdsi per alium administrauerit, fructus possit suos facere ex Bonacina, P. Henriquez, & alijs apud Machadum Tomo 1. Parte 3. Tract. 3. Lib. 1. Docum. 10. n. 8. Item ex P. Acosta in Manuss. non teneri dimittere, qui seriò de addiscenda lingua agit, licet in eo biennij laborem insumat, immò & quadriennij, si propter hebes ingenium eius fuerit diligentia desiderato exitu defraudata. Nec huiusmodi prolixis possessionibus regulam Cancellariæ de triennali pacifica possessione fauere, quia ab Ecclesia nequit tituli suppleri defectus, cùm circa rem versetur ex naturali & diuino iure requisita, in quo nequit Pontifex dispensare. Seßione 11. asserit posse talem Parochum, etiamsi reuera talis non sit, assistere matrimonio propter communem errorem talis impedimenti, & titulum coloratum, quia Ecclesia potest hunc supplere defectum, sicut etiam in coadiutore ab ipso assumpto, in quo prædicta concurrunt. Seßione 12. vt probabile proponit, in eo, in quo ob ignorantiam linguæ fuit collatio nulla, reualidari titulum eo ipso quòd illam addiscat, sine alia collatione; dummodò impedimentum tale sit occultum, & addit cum eius sententiæ Auctoribus, id habere locum quando in concursu ad Beneficium alij linguæ periti non fuerunt; Si enim fuêre, semper cum iure ad illud manent, quia sic ignoranti in eorum præiudicio non potuit reualidari titulus. Circa hæc

Dico Primò. Assertum P. Fr. Ioannis Bap [Assertio 1. Ignorans vt sustineri in Beneficio queat.]tistæ ita accipiendum, vt à Nobis est dictum citato Tit. 16. num. 2. quando scilicet electio ignorantis habuit omnia alia requisita, & idoneus alius non est inuentus, etiamsi linguæ peritus, quia in eo defectus non tolerabiles deprehensi: tunc enim licitè & validè fit collatio, & institutio canonica, si præsertim per alium sic institutus possit Indorum necessitatibus prouidere. Id autem quod ex Naldo additur parui, aut nullius ferè momenti [Naldus.] est, quia omnes ita debent fateri, scilicet retinendum Beneficium à non legitimo possessore tamquàm non suum cum voluntate dimittendi illud quàm citò commodè & honestè potuerit: pro quo citat Nauarrum Consilio 2. de homicidio, & refert se ad dicenda verb. Clericus in fine, vbi de eo nihil. Et de habente irregularitatis impedimentum loquitur, non in casu, de quo agimus, in quo supponendum est posse per alium ministrare: Si enim ille desit, nec aliunde, iuxta dicenda, obligatio vrgeat, magis est acceleranda dimissio, quia in alijs irregularitatibus impedimentum potest esse morale, ratione scilicet prohibitionis, in præsenti autem est physicum; si reuera est talis, vt volunt multi, de quo citato loco adhibita adnotatio.

Dico Secundò. Quod ad fructuum resti [Assertio 2. Quoad fructus quid verosimile; adhibita distinctione.]tutionem attinet dictum supra num. 472. & adhibenda distinctio. Si socius, qui administraret, non est assumptus, & Parochus ipse per se aliqua est executus ministeria, ratione illorum poterit aliquid retinere iudicio prudentis computandum. Si socio assumpto ministrauit, similiter dicendum, potiori socio exhibita portione. Quod nihil videtur impossibile; nam saltim cura vt socius suo non deesset muneri, & nonnulla alia, quæ videntur inexcusabilia, nec non Indorum protectio, aliquod etiam stipendium promeretur. Et vt scrupuli cessent, amicabilis inter eos poterit esse conuentio.

Dico Tertiò. Quod ad P. Acostam spe [Assertio 3. Circa P. Acostæ Pronuntiata.]ctat, ipse Lib. 4. de Procuranda Indorum salute Cap. 6. & tribus seqq. grauiter, eruditè, eleganter & robustè materiam est istam prosecutus & Cap. 7. ita quidem scribit: Atque accipiat licet quiuis vt volet, quod dicam; rigidum & morosum appellet, nihil moror. Ego eum Sacerdotem, qui linguæ Indorum ignarus, non nisi cum animæ suæ iactura Parochi Officium suscipere posse iam pridem & opinor & assero: quod etiam manifesta ratione demonstro. Duo sunt de neceßitate salutis. Fides & Pœnitentia. Fidem docere ac prædicare non potest, sermonis expers. Pœnitentiæ Sacramentum administrare non potest, qui neque quæ confitetur Indus, intelligit; neque quæ præcipit ipse intelligitur. Et nonnullis interiectis [Quando liceat ignaro Parochiam admittere.] sic subdit: Cùm ergo alij peritiores, melioresque non suppetunt, licet sanè, immò verò expedit, hos vocare, illisque iniungere, vt Sacrificio, Baptismo, Matrimonio iuuent suos. Pœnitentia etiam animam iam agentes, vt dixi, vitia publica amputent, exemplo ac beneficentia efficere adnitantur, quod minùs sermone possunt. Porrò interdum accidit vt eiusmodi Sacerdotes elingues quidem, sed manu alioqui prompti, plus in Indorum conuersione effecerint, quàm alij vsque ad loquacitatem diserti. Quòd si non ea paucitas sit ministrorum; Episcopus tamen tuus te eam prouinciam subire iubeat, debes imperitiam omninò tuam opponere, teque ineptum excusare. Sin adhuc pergat iussa vrgere, tutò Prælato obedis, tutò oues, qua potes, facultate pascis. Debes tamen copiæ interim sermonis parandæ non indiligentem operam dare. Viderit verò Episcopus quam Pastori magno, qui eduxit oues in sanguine Testamenti æterni (Hebr. 13.) rationem redditurus sit, qui nisi maximè idoneos suis præficiat, sanguinis sine dubio apud æternum iudicem reus erit. At hi, qui iubente nemine, nemine vocante, ipsi se intrudunt, ipsi Indorum Parochias anhelant, lucro prorsus intenti, nihil aliud, quàm quæstum existimantes pietatem, cùm sint aliôqui ineptißimi, muti, elingues, qua ratione & lege excusentur, quòd speculatores se constituerint, qui clamare non norunt Ezechiel. 3.) alij iudicent. Ego certè tantam temeritatem, tantum Dei animarumque contemptum excusare nec volo, nec possum. Hæc ille.

Iuxta quæ docti est Patris conformanda [Conformitas doctrinæ in illis cum dictis aliàs.] doctrina, vt id stet quod de biennio aut quadriennio dicitur asseruisse. Supponuntur enim non intrusi, sed Episcopis scientibus & volentibus, ac Beneficium sic Conferentibus in Parochijs constituti. Hos autem ille legitimos Pastores agnoscit, & ita videntur sine limitatione temporis tolerandi, & absoluendi, cum linguæ defectu curam vt possunt prosequentes. Nihilominùs ita est exponenda sententia, vt electi quidem & canonicè instituti ab Episcopis, pergant suo in munere; sed quia ita instituti sunt, vt obligationem addiscendæ linguæ subierint, si id assequi non potuerint, debeant Episcopos admonere, & Beneficium dimittere; sin minus non absoluendi. Sed quid si Episcopi renuant? Hoc equidem Auctor non tetigit: sed iuxta ipsius mentem videtur proculdubio dicendum posse in cura Paræciali procedere, adscito aliquo muneris adiutore. Hæc autem tunc locum habere poterunt, cum in nouis conuersionibus penuria fuerit Sacerdotum, aut in locis remotissimis: vt verò res modò se habent, prædicta vix locum potest habere doctrina: iuxta Regiam siquidem dispositionem, Pontificijs indultis roboratam, examen debet circa linguæ notitiam exactum præmitti; quòd si tale sit, non erit locus huiusmodi quæstionibus. Pro quo & dictum Tomo præcedenti Parte 4. nu. 151. & 152. Sed quia contingere potest vt Examinatores cum graui conscientiarum pondere suo desint non semel Officio, pro eo docti Patris doctrina non subleuat, qui aperiendam imperitiam dicit Episcopo. Et videri alicui posset incredibile ea cognita, & peritioribus erga illam suppetentibus cum requisitis alijs, Episcopum Paræcialem curam ea ex parte inepto largiturum, aut Patronum id scientem ad præsentationem processurum.

Nihilominùs casus est possibilis, nec adeò [Praxis non tolerabilis explicata.] rarus, vt non aliqua detestanda exempla experientia ministrârit. Familiarem suum cupit Episcopus Beneficio munerari, qui vix linguæ rudimenta pernouit. Id agnoscentes Examinatores ita rem disponunt, vt ad examen accedens, quid sit interrogandus prænoscat, & periti alicuius iuuamine breuiculam Euangelij alicuius explicationem obtrudat. Obtenta ergo approbatione, nominatione ad Patronum delata nihil de collusione scientem, euadit Parochus ab Episcopo canonicè institutus: ab Episcopo inquam, qui ignorare defectum vix credi possit, sed exercitio Paræcialis curæ, & Indorum conuictu, meliora sibi promittit. Sed quàm infelici fiducia, id ostendit quod à Nobis dictum Tomo 1. Thesauri Tit. 13. Cap. 6. num. 4. & in sic electis P. Acostæ doctrinam locum habere non posse satis est manifestum.

Dico Quartò. Iuxta dicta Asserendum [Assertio 4. Non semper in præfatis esse irritam collationem.] est non semper collationem impensam linguæ imperito, aut Canonicam institutionem esse irritam. Ex quo & habetur talem non esse irregularem; vnde & aliquando, etiam suppetente peritorum copia, alicui est Paræciale munus exhibitum, iniuncta obligatione linguæ intra semestre addiscendæ, sin minus auferendum. Quod comprobari potest ex sententia, quam cum alijs tenet P. Palaus Parte 5. Disput. 5. Puncto 4. num. 7. collationem scilicet factam irregulari non esse irritam, sed irritandam, pro quo inter alias illa adducitur ratio, quòd irregularis possit procurare dispensationem, & interim Beneficio per alium deseruire, eiusque muneri satisfacere. Quod quidem quantùm ad dispensationem attinet hic propriè locum non habet propriè loquendo: benè tamen quantùm ad similitudinem in eo quòd potest tolli impedimentum, si videlicet Beneficiarius linguam addiscat. Quoad satisfactionem autem per alium magis congruis alijs irregularitatis generibus non potest per se ipsum ministrare, quod tamen linguæ Indicæ ignarus, potest in multis, vt vidimus, præstare. Et hoc quidem etiamsi dicamus esse irregularem; ex quo & probari potest non esse talem, quia ministrare scilicet in multis potest, & impedimentum sine dispensatione remouere, si videlicet linguam addiscat, quod non ita accidit irregulari.

Dico Quintò. Sublato impedimento per [Assertio 5. sublato impedimento noua non esse oput collatione.] linguæ peritiam obtentam non est noua collatio Beneficij necessaria. Hoc constat Primò si iuxta Assertionem præcedentem stet collationem irregulari impensam esse validam. Pro quo P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 40. Sect. 2. num. 36. vbi id ita probabile asserit, vt non parùm in assensum videatur inclinare, dum etiam num. 30. fundamentis contrariæ sententiæ luculenter satisfacit. Deinde si valida non sit, idem stare posse dictum à Nobis Tomo præced. Parte 3. num. 219. & pro eius probabilitate stant P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrim. Disp. 7. num. 12. apud quem plurimi absoluti Assertores. P. Coninck apud Dom. Quitensem Lib. 8. Disp. 7. n. 12. penitus erratica citatione, cùm sit illa P. Sancio propria, sed eo non citato, vt apud P. Lessium occurrit. Tenet ergo P. Coninck Disput. 14. n. 73. quod ad probabilitatem spectat, sicut & P. Lessius Lib. 2. de Instit. Cap. 34. num. 119. qui pro hac sententia citat P. Henriquez Cap. 13. de Excommunicatione, scilicet Lib. 13. vbi tamen nihil tale habet, sed Cap. 14. num. 1. apertè oppositam dicens per dispensationem impedimenti non reualidari titulum, sed à Collatore iterum conferendum.

Et habet pro se sententia ista commodum [Commodum exemplum ex matrimonio petitum.] exemplum ex matrimonio petitum cum impedimento dirimente contracto, cuius dispensatione pro foro occulto comparata, secundùm probabilem sententiam, non est necessarium solemnitatem iam adhibitam iterare. Quod & in consensu asseritur: si vnus enim ex contrahentibus sit tantùm impedimenti conscius, est quidem probabile, & graues pro se Patronos habet, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 2. Disput. 36. n. 9. Si autem vterque sit conscius, id est probabilius, & pro eo stat communis sententia Doctorum apud eumdem n. 6. videndum etiam Disp. 37. Cui non factum satis ab aliquo, quem viderim. Si enim proptereà necessaria dicitur iterata collatio, quia Beneficij collatio fuit nulla, & ita debet iterùm collatoris voluntas accedere, quæ non extat, dum receptionis nullitas ignoratur, quia ignorantia facit inuoluntarium: similiter videtur in matrimonio dicendum; siquidem Ecclesia in illius celebratione suum etiam præstat assensum, dum auctoritatem illi præbet, quod non nisi sciendo & volendo stare potest. Ideo autem non esse nouum necessarium asseritur, quia ex parte Ecclesiæ iam est id præstitum, quod est ex eius parte necessarium, & in eadem perseuerare censetur voluntate. Atqui hoc etiam dici in casu præsenti potest, præsentans enim & conferens in eadem voluntate persistunt, & ex parte sua totum illud exhibuerunt, quod ad Beneficij legitimam receptionem & continuationem erat reipsa sufficiens: Ergo non est noua præsentatio aut collatio necessaria. Quæ consequentia legitima est, aut quod de matrimonio dicitur, non est, contra tot Doctorum receptissimam sententiam, admittendum. Et vrgentior quidem illa si de contrahentium consensu loquamur; ideò enim nouus non iudicatur necessarius, quia iam initio præstitus perseuerat, & copula confirmatur: nam reuera copula consensus non est, vnde & stante ablatione impedimenti sine consensu esse potest.

Dico Sextò. Si linguæ Indicæ ignarus [Assertio 6. & locum habere etiamsi in concursu sit Beneficium obtentum.] Beneficium Paræciale recepit in concursu aliorum callentium ipsam, & eam addiscat vt possit sufficienter ministrare, probabiliter dici potest ex ea parte non esse nouam præsentationem, aut collationem necessariam. Id probo: Quia Doctores asserentes esse necessariam, proptereà id statuunt, quia dispensatio impedimenti non conceditur cum præiudicio tertij, & ita eam impetranti prodesse nequit. In casu autem nostro de dispensatione non agitur, quæ necessaria non est, sed de impedimenti cessatione, qua posita, nihil est quod obstet retentioni. Ad summum enim [Quid de obligatione circa magis dignum.] haberi potest alium fuisse digniorem: atqui collatio minùs digno facta valida est, & sine obligatione restitutionis, iuxta satis probabilem opinionem, pro qua P. Thomas Sancius Tomo 1. Consiliorum Lib. 2. Cap. 1. Dub. 6. n. 1. qui & nu. 6. & 8. de Beneficijs agens, quæ sunt iuris patronatus, statuit minùs dignum à Patrono præsentatum debere confirmari, & eius præsentationem esse validam. Licet autem discrimen constituat inter Beneficia, quæ iuris patronatus sunt, & ea, quæ sunt liberæ prouisionis Episcopi, & hæc dicat inualidè minùs digno conferri; oppositum tamen tenet Nicolaus Garcia de Beneficijs Parte 9. Cap. 2. à nu. 235. Vgolinus de Officio Episcopi Cap. 50. §. 23. nu. 4. & alij plures. Tum etiam quia licet demus collationem minùs digno impertitam non esse validam, nullus tamen tenetur se talem credere, sed Episcopi stare iudicio securè potest, vt notant graues scriptores, quos adducit & sequitur P. Palaus Parte 2. Tract. 13. Disput. 2. Puncto 11. §. 5. num. 1. Vnde in ordine ad praxim sententia opposita parùm commodi videtur importare.

Præstat autem pro huiusmodi Pronun [Non esse obligationem dimittendi Beneficium ab irregulari.]tiato id adiecisse quod habet P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 40. Sect. 2. num. 11. vbi ita scribit: Neque etiam ratio naturalis per se sumpta ampliùs probat; immò multi existimant indignum non teneri, etiam ex iure Canonico ad dimittendum statim [P. Suarez.] Beneficium sua sponte, donec à Superiore cogatur: dummodò poßit, & studeat se dignum reddere, & interim aliorum iuuamine suo muneri satisfacere. Idem ergo dici potest de irregulari: nam potest dispensationem procurare, atque hoc modo impedimentum tollere. Sic ille, quod casui nostro venit verosimiliter adaptandum.

Dico Septimò. Quod ad actus iurisdi [Assertio 7. validos esse actus iurisdictionis in illo.]ctionis attinet, etiamsi dicamus collationem factam linguæ Indicæ ignaro esse inualidam, si exerceantur validi sunt. Si valida sit collatio, sine difficultate resolutio procedit, vt benè ostendit P. Suarez suprà num. 41. & 44. Pro casu autem inualidæ collationis suffragatur recepta doctrina de errore communi cum titulo colorato. Videtur autem error talis locum habere non posse: quia cùm Indi quotidianis experimentis compertum habeant Parochum eorum linguam ignorare, quomodò stare queat communis error? Vnde addendum posse nihilominus errorem interuenire, eo quòd communiter vt verus Parochus habeatur, etiamsi linguam Indorum ignoret. In quo quidem probabiliter proceditur, & proptereà expediet potiùs Parochum ea se opinione tueri, iuxta quam, vt vidimus, collatio irregulari facta valida est, quod est magis accommodatum tali eius statui, dum quidem in Officio sustineri potest, & de melioris status adeptione pertractat.

SECTIO VI.

Circa Religiosos, an Simoniaci, qui Prælatis munera pretiosa offerunt pro nominatione ad Indorum Doctrinas, quæ Patrono exhibetur.

DE hoc præfatus Antistes Seßione 4. [Affirmat D. Quiten. quod in titulo quæritur.] num. 10. & seqq. Vbi & affirmando concludit. Primò, quia nominatio est actus iurisdictionis Ecclesiasticæ, cùm à Prælato vt tali fiat, & non alio titulo, atque à subdito vt Ecclesiastica persona etiam admittatur ex obedientia debita ratione voti, sine quo collatio esset nullius roboris, ad quam vti ad rem maximè spiritualem ordinatur nominatio. Ergo cùm omnia spiritualia sint, quidquid pretij interuenit, venalitatem continet, & ita Simoniacam prauitatem. Contra quod tamen obiecerat nominationem huiusmodi non videri actum iurisdictionis Ecclesiasticæ, sed œconomicæ potestatis: qualis esset si quis pretium offerret Prælato vt illum eligeret futurum Principi à regimine conscientiæ: aut pro designatione ad assistendum exequijs personæ nobilis extra oppidum, ad quas certus Religiosorum numerus postulatus, sic opportunitatem visitandi cognatum, aut simile aliquid habiturus. Ad quæ quidem respondet negando assumptum, [Sicut & in exemplis nonnullis.] quòd scilicet non sit actus iurisdictionis Ecclesiasticæ, & etiam asserendo in adductis exemplis committi Simoniam contra ius diuinum naturale, quia iurisdictionis Ecclesiasticæ actus sunt, vtpotè qui ad spirituale aliquid diriguntur. Quod confirmat ex P. Lessio Lib. 2. de Iust. Cap. 35. nu. 13. & P. Villalobos Tomo 2. Tract. 37. Difficult. 8. n. 3. asserentibus vendere prædicationem, & decisionem casuum, pro leuamine conscientiarum, esse Simoniam: quod & sentiunt Hostiensis, Paludanus, & Syluester. Et traditur à Salomone Pro [Prou. 3. v. 15. & 23. v. 23.]uerb. 3. (pro quo erraticè Cap. 13.) sic dicente: Pretiosior est cunctis opibus: & omnia, quæ desiderantur, huic non valent comparari. Sapientiæ inquam. Et Cap. 23. n. 23. Noli vendere sapientiam, & doctrinam, & intelligentiam. Circa quod

Dico Primò. Munus pro nominatione [Assertio 1. affirmans etiam.] dicta offerre Simoniaca videtur turpitudo. Probatur excommuni Doctorum sensu circa actus iurisdictionis & potestatis Ecclesiasticæ, pro quibus pretium offerri sine labe simoniaca nequit, vt videri potest apud P. Suarez Tomo 1. de Religione Lib. 4. de Simonia Cap. 20. P. Thomam Sancium Tomo 1. Consilior. Lib. 2. Cap. 3. Dub. 17. P. Vincentium Tancredi de Religione Tract. 2. Disput. 14. & obuios alios. Atqui actus prædictus talis est, vt apparet ex eo quod Prælatis vt talibus ea est nominatio commissa, vtpotè ijs, qui circa mores & requisita alia ad Paræciale munus, meliùs inquirere valent, quod quidem ipsis vt Prælatis competit. Ergo simonia in munerum oblatione committitur. Tum etiam quia nominatio ab Episcopo facta, ab eius spirituali potestate proculdubio ortum habet, vnde pretium offerre pro ipsa, manifesta esset simonia. Atqui id quod Episcopo respectu subditorum sæcularium competit, Prælatis est Religiosorum erga suos commissum: ergo similiter est philosophandum de illis. Item pretium pro præsentatione offerre simonia est, vt est certa & inuiolabilis, Iure sic indicante, sententia, pro qua P. Suarez suprà Cap. 28. num. 15. & non alia ratione, nisi quia à iure patronatus oritur præsentatio, quod spirituale quid est in patrono, cui immediatè Canonica institutio respondet: Atqui nominatio, de qua agimus, est immediata præsentationi, quatenus quid spirituale illa est: ergo simoniaca est pro illa pretij cuiusuis oblatio: & ita non habet locum discrimen illud de iurisdictionali & œconomica potestate.

Sed quidem non videtur illa sine aliquo [Pro contraria positionæ quid videatur facere ex discrimine iurisdictionalis & œconomicæ potestatis.] fundamento conficta: dici enim non inuerosimiliter potest actum illum non esse iurisdictionis, seu spiritualis potestatis, sed gubernationis politicæ, quatenus Prælatis Ecclesiasticis conuenire potest, & eam supponit, sed non (vt ita loquamur) formaliter influentem. Tales enim actus esse benè ostendit P. Thomas Sancius Lib. 5. in Decalogum Cap. 4. nu. 78. & 79. iunctis ijs, quæ habet Lib. 3. de Matrimonio Disput. 21. per totam, de admittente Professionem, cùm sit excommunicatus, assistente matrimonio, & id committente alteri: sicut & de celebrante contractus, qui actus superioritatem supponunt, & Ecclesiasticam potestatem, & tamen ea non influente semper necessariò fieri valent, ac proptereà in Prælato excommunicato sunt validi, in quo tamen omne est iurisdictionis exercitium impeditum: pro quo & actus alij possent aggerari. Quòd autem nominatio præfata talis esse queat ex eo potest ostendi quòd Prælatis eatenus committatur, quatenus ipsi quod ad mores & sufficientiam eligendorum attinet, meliùs possint dignoscere quàm alij: hæc autem notitia à superioribus haberi potest, sicut & illam habent patres familiàs, & Abbatissæ, quibus iuxta receptissimam sententiam nihil de spirituali competit potestate. Quod ergo à Prælatis hoc in negotio præstatur nihil est aliud, quàm iudicium idoneitatis, quod quilibet alius nominatum agnoscens præstare posset, sed non cum ea auctoritate, qua Prælati, à quibus exigitur; sed ita vt non debeat ei necessariò deferri; vnde ab Episcopo examinandi sunt, & ex eo potest, quod est dictum, ampliùs roborari; quia nominatio dicta nullum ius certum confert, & ita si in examine non deprehendantur idonei, alij erunt necessariò designandi. Ex quo intelligendum venit iudicij huius discrimen à iudicio Examinatorum: hi enim quando approbant ius sua approbatione conferunt, cui non potest ab Episcopo contrairi. Videtur ergo hoc non penitus inuerosimile, sicut non insolubiles in contrarium adductæ rationes.

Et hoc quidem non leuiter confirmant [Exemplis comprobatur.] exempla, de quibus suprà, in quibus immeritò dicitur Ecclesiasticam iurisdictionem secundùm formalem eius conceptum exerceri. Designans siquidem futurum principi à sacris Consilijs id agit, quod ab alio præstari posset, qui non esset Prælatus: si videlicet Princeps alicui confidentiario suo curam explorandi iniungeret, quinam Religiosi in tali inuenirentur cœtu, ex quibus conscientiæ suæ posset moderatorem eligere. Aliud autem de eunte ad exequias minùs est verosimile, quia licentiam talem dare etiam Abbatissæ possunt in Monasterijs, in quibus adhuc non est admissa clausura. Ex eo autem quod in illis spirituale aliquid admisceatur, argumentum nequit firmum instrui, quia assistens matrimonio, Sacramento assistit, sicut & Professionem admittens contractui maximè spirituali. Quomodo autem discerni queat quando actus, licet rem spiritualem concernat, non tamen sit spiritualis potestatis, & ita pro temporali munere factus non sit Simoniacus, res est non ita facilis explicatu, & ita non calami properantis: circa quod seria est & attenta lectio præcipuis auctoribus adhibenda, & ei ante alios, qui inter caput extulit omnes, Quantùm lenta solent inter viburna Cupreßi, P. Francisco Suarez, ex cuius fontibus, qui post eum prodierunt, aquam limpidæ doctrinæ hauserunt quidem, sed non exhauserunt.

Dico Secundò. Videtur non improbabile [Assertio 2. non esse improbabile.] in nominatione muneribus obtenta non committi Simoniam. Sic potest colligi ex P. Thoma Sancio suprà Dub. 26. nu. 1. vbi sententiam quorumdam adducit, quam doctus Neotericus satis censuit esse probabilem, & à qua non abhorret Dominicus Sotus Lib. 9. de iust. q. 7. arti. 3. in fine Corporis. Et Gregorius Lopez in. l. 17. Parte 2. vers. Tenudo. Iuxta quam non est Simonia pretium mediatori tribuere; quia tunc reuera Episcopus gratis confert, sicut & de patrono asserendum, quando circa præsentationem mediatoris solicitudo versatur. Quam quidem cùm citatus proponat Pater, nec tamen sequatur, nihil circa ipsam addit, ex quo inferri possit illum de eius probabilitate dubitare. Hoc autem præsenti casui potest adaptari, in quo neque patrono, neque Episcopo quidquam datur; sed simplex interuenit nominatio, vt ex designatis possit eum, qui libuerit, præsentare, vnde accidere poterit, vt qui pretio nominationem obtinuit, minimè præsentationis, quam desiderat, sortem assequatur.

Dico Tertiò. Licet Simonia in rigore sum [Assertio 3. esse tamen in eo graue peccatum.]pta prædicto in casu non inueniatur, at regulariter loquendo graue admiscetur peccatum. Probatur ex eo quod de mediatore, ex quo argumentum est circa probabilitatem instructum, habet P. Thomas suprà ita scribens: Aliqui censent non [P. Thomas Sancius.] esse Simoniam, sed esse peccatum mortale, quia est turpißima solicitudo ad parandum Beneficium: & sic non incurrere sic facientem pœnas Iuris, nec restituendi obligationem. Sic ille. Et hoc quidem generaliter loquendo; cùm tamen in Religiosis aliquid magis speciale occurrat, vitium scilicet plerum que proprietatis, dum occultas pecunias habent (& idem est de auro atque argento infectis, ac rebus alijs pretiosis), quas pretium Beneficij faciant, licet non ita proximè, vt in rigore Simoniaci veniant reputandi. Si dicatur cum legitima licentia habitas, & ita Prælatis manifestas: illæ quidem ad Conuentum spectant, in quo habitant, quia Religiosus Monasterio acquirit; ergo si dentur Prælato, Monasterio per summam iniuriam auferuntur. Si addatur esse à Parochis acquisitas, & labori aut peculiari industriæ respondere, de hoc dictum in Thesauro Tomo 2. Tit. 17. n. 55. & seqq. Et quidem si iam conuentui alicui sunt applicatæ, eadem est, quæ de alijs, ratio. Si nondum; necessariò tamen applicandæ, vnde nequeunt turpi negotiationi, vt ea est, de qua loquimur, applicari. Et hæc quidem ex parte tribuentis: ex parte autem recipientis est in primis graue scandalum, & tales inter suos Simoniaci reputantur, quod & aliquando publicitus in faciem exprobratum. Deinde cùm conuentuum necessitates graues deprehendantur, pecuniæ tales non illis subleuandis seruiunt, sed aliò diuertuntur. Quin etiam de correctione ambientium huiusmodi, dum in Doctrinis versantur, minimè agitur, & aliquando charitas, de qua meritò dicere possit Christus non sibi placere, iuxta veterem historiam, operit multitudinem peccatorum. Ex quo aliud sublucet absurdum, Doctrinas scilicet dignioribus non conferri, sed plus dantibus, qui non solùm minùs digni, sed & indigni, vel ex hoc detestabili agendi genere comprobantur.

Dixi Regulariter loquendo, nam impossibile [Quomodo aliquando veniat excusandum.] non apparet posse munus interuenire, nec tamen graue in eo peccatum admitti: nam & vbi actiones esse materia simoniæ possunt, eius potest abesse malitia, si venalitatis respectus penitus remoueatur, vt benè adnotat P. Thomas Sancius suprà Dub. 11. num. 9. quia multis titulis potest temporale dari, inter quos vnus est ad ineundam gratiam alicuius: tunc enim non datur temporale vt pretium pro spirituali. Vnde si ministrans spiritualia accipiat temporalia, non detorquendo intentionem, id est, non cum intentione emendi, vel vendendi, sed dicendo, Accipio hoc, sicut solent Clerici probi accipere, non est Simonia. Verba illius sunt. Sic ergo, si Religiosus id, quod cum licentia pro suo habet vsu, Prælato offerat, (ad quem spectabit videre quomodo id debeat expendi) vt eius ineat gratiam, & sperans, non tamen petens aut significans pro obtinenda id nominatione fieri, sed sincerè professus se eo modo dare tantùm intendere, qui licitus sit, non videtur in eo graue esse peccatum. Doctrinam autem honesto desiderare potest intuitu, vt scilicet subueniat parentibus, aut sororibus grauiter indigentibus, vel fine alio, coram Deo, & non consultis carne & sanguine tantummodò, pessimis quidem consultoribus, approbando.

SECTIO VII.

Doctrinæ Indicæ an dari queant sine residentia earum prouentus habituris, vel cum onere pensionis. Vbi de Religiosis.

SEßione 7. nonnulla habet citatus scri [Negat absolutè & merito D. Quitensis quod primò quæritur.]ptor, pro quibus iuuabit aliquid contulisse. Ait ergo Doctrinam non posse quoad Beneficij proprietatem Patribus grauibus conferri suis in præcipuis Conuentibus remansuris, seruiendi cura alijs demandata, qui emolumentorum considerabilem quantitatem sint Proprietarijs largituri. Et id quidem meritò, quia contra expressum est Concilij Tridentini decretum Sessione 23. Cap. 1. de reformat. vbi Parochi residentia strictè requiritur ad faciendos fructus suos. Pro quo P. Angelus Verricelli de Apostolicis Mißionibus Quæst. 98. nu. 237. vbi cum alijs, quos citat, talem detestatur abusum, Regijs etiam rescriptis reprobatum: & collationem esse nullam firmat, de quo & dictum à Nobis Tomo 2. Thesauri in Additionibus nu. 322. Quòd verò ad nullitatem collationis attinet, non est ita certum ob dicta Sectione præced. etiamsi linguam Indorum ita prouisus ignoret: facillimo autem Episcopi & patroni decreto prouisio poterit irritari.

Deinde asserit, cùm Religiosi graues apud [Secundum item negat, & eius fundamenta.] Prælatos intercedunt, vt aliquos nominent erga ipsos benè affectos, (quos suæ deuotionis appellant) cum obligatione tribuendi fructuum aut emolumentorum benè visam eisdem portionem, simoniam committere, quia in eo pro re spirituali, nominatione inquam, temporalis offertur, pensio inquam; intercessioni etiam, quæ est cooperatio ad illam, id tantùm temporalis retributionis respondere potest, quod cum labore huiusmodi habeat proportionem, & ita simoniacus videtur excessus. Item Religiosi Prælati non habent potestatem imponendi pensionem: quia vel Beneficium est, cùm secum afferat obligationem diuini Officij recitandi: aut Beneficij pars: quod quidem sine diuisione Beneficij non stat minimè Religiosis Prælatis possibilis, cùm sit superioris potestatis. Prætereà superior sic Beneficium per nominationem inchoatè conferens, simoniacam contrahit prauitatem, siquidem id facit ob pensionem, si non sibi, nominato tamen applicatam. Concludit adducens circa præfatos abusus verba Doctoris D. Didaci de Leon Pineli Primarij Sacrorum Canonum Professoris in Limana Academia, & Indorum Protectoris, à me alibi, sed numquàm pro merito collaudati.

Dico Primò. In præfato intercessionis [Assertio 1. Oppositum vt verosimile proponens.] modo non admisceri simoniam verosimiliter potest affirmari. Probatur, Quia intercessio neque circa Episcopum, neque circa patronum versatur, sed apud Prælatum, cuius nominatio actionem omnem Episcopi & patroni præcedit, vt dictum Sect. præced. Quando autem sic accidit, vt erga mediatorem intercessio versetur, cui non incumbit eligere, conferre, aut præsentare, non est simonia pro ea temporale munus accipere, quia datur pro re merè temporali, nec paratur via immediatè & proximè ad Beneficium. Quod quidem esse probabile affirmat P. Thomas Sancius suprà Dub. 26. num. 8. qui nu. 7. pro eo adducit P. Vasquez in casu disputato Matriti. Ex quo infert non esse simoniam, nec peccatum, iuxta prædictam sententiam, dare aliquid famulo Auditoris, vt obsecret suum herum, vt dantem proponat Regi ad Beneficium; quod & poterit multis alijs applicari.

Dices vt suprà, posse quidem aliquid ac [Obiectio ex improportionata retributione diluitur.]cipi, sed proportionatum labori, quale non est pensio. Benè quidem: at si sponte detur cessat difficultas: sic enim si Notarius plus recipiat, quàm ipsi debeatur, non est simoniacus, si sponte offeratur, vt videri potest apud eumdem P. Thomam Dub. 20. n. 5. vbi alios adducit: pro quo & P. Lessius Lib. 2. de Iust. Cap. 35. num. 62. & quidem cùm aliquid possit pro labore recipi, si compensatio notabilem habeat excessum, erit quidem iniustitia, sed non simonia, quia peccatur in materia, quæ iustitiam concernit. Sic Sacramenta, & spiritualia alia administrans, recipere aliquid potest titulo sustentationis, in quo si excedat, non erit simoniacus, sed iniustus, vt obseruat P. Lessius l. c. n. 51.

