Aliud præfatus Antistes Seßione 12. pro [Quartum ex Parochorum ad id potestate.]ponit, in qua statuit posse Parochos in petitione huiusmodi dispensare, si recursus ad Episcopos sit difficilis, quod etiam ad Europæos, & quoscumque alios extendit, quibus recursus ratione distantiæ, vel aliunde nimis est futurus arduus. Nec solis Parochis id concedendum existimat, sed quibusuis Confessarijs. Probat generalibus illis principijs de cessatione obligationis in lege humana, etiam Ecclesiastica, quando ex eius litterali obseruantia grauia incommoda sequerentur, de quo dictum nu. 314. & etiam rationibus alijs, quibus P. Quintanad. citato Singulari 12. vtitur ad probandum sine dispensatione posse illum debitum petere, qui est obnoxius periculo grauiora crimina committendi, vnde & eumdem Patrem videtur vti suæ assertionis patronum adsciscere, cùm tamen reuera nihil tale, immò oppositum fateatur, vt videri potest nu. 6. sic enim ibi: Vnde in oppidis, vbi nec Parochus, aut sæcularis Confessor potestatem delegatam habent ad hanc dispensationem &c. Et magis ex professo Singulari 11. Neque Auctorem alium adducit id in speciali asserentem; immò Sessione 9. citata Tract. 9. quasi pro certo videtur supponere talem Parocho Indorum non competere facultatem, vnde quid sit ei in casus contingentia faciendum inquirit in Titulo, & ad priuilegium Patribus Societatis concessum admonet recurrendum, qui possunt absentes consuli, & dispensatio ab eisdem impetrari. Adde & quod ex eodem dedimus nu. præced. de commissione Titulis inserenda. Sit ergo assertio dicta probabilis, licet singularis, cui docti adeò Præsulis auctoritas suffragatur.

Circa dispensationem cum mixtim progenitis.

DE hoc scriptor noster Sessione 5. & [Cum Quarteronibus posse dispensari qui censeant.] seqq. & in priori, supposito priuilegio Pauli V. & Vrbani VIII. pro Mestizijs, & mixtim progenitis, affirmat ad Quarterones extendi, quia tales communiter Mestizij compellantur. Addit & robur ab auctoritate, quia ita viri docti in omnibus Occidentalis Indiæ Prouincijs ex Societate censuerunt, & Prælati aliqui iuxta eorum sententiam dispensarunt.

Sessione 6. idem concedit pro Quarte [Qui etiam cum Puchulis.]ronum filijs, vulgo dictis Puchuelæ, qui ex Europæo scilicet patre, & Quarterona matre, aut è contra, sunt progeniti. Et ratio est eadem, quia & isti Mestiziorum sunt soliti nomine compellari. Accedit & auctoritas, nam ita plures viri docti, ex quibus nonnullos recenset, suo firmarunt calculo, & P. Visitator Prouinciæ Noui regni Granatensis vsu ipso priuilegij comprobauit. Adducitur etiam Dom. Episcopus Quitensis Mag. Fr. Petrus de Ouiedo, qui cum quadam Quarterona dispensauit: vbi mirari iuuat hanc eamdem posteà Puchuelis adnumerari, repetita circa eamdem dispensatione, cum de illis agitur. Ne [Negatur de vlteriori generatione.]gat tamen id de vlteriori gradu; nam tales non censentur Mestizij, neque ita appellari soliti. Et confirmat ex doctrina D. Caramuelis asserentis in rebus moralibus quamlibet Octauam partem esse materiam paruam, quia partes plusquàm octo non sunt, sicut in calore & frigore, iuxta communem Philosophorum sensum, octo sunt intensionis gradus: vnde quod vlteriùs extat, erit pars materiæ paruæ, & consequenter adeò parua, vt visum præteruolet, ac pro nihilo reputetur: sicut ea, quam ij, de quibus loquimur, habent, quæ est decima Sexta Indi, & reliquum Hispani.

Sessione 7. de mixtim progenitis agit ex [De mixtim genitis ex Nigris.] Hispano & Nigro, aut ex Nigro & Inda, vel Indo & Nigra. In quo circa priores nulla est specialis difficultas, quia pari pede cum Indis currunt Nigri, & similiter est in eorum generationum processu decernendum. Circa progenitos autem ex Indo & Nigra, aut è conuerso, obseruat ita esse de illis sentiendum, ac si vterque parens aut Indus esset aut Niger; quia mixtio est transmarinicum transmarina, & ita ratione mixtionis nihil præter rationem transmarini habetur, aut quidquam eius deperditum, aut amissum: vnde eorum filij, nepotes, & sic de reliquis, dispensationis beneficio potientur.

Seßione 8. circa omnes prædictos, qui [De impedimentis cognationis spiritualis, & publicæ honestatis.] dispensari in matrimonijs possunt, posse etiam in cognationis spiritualis, & publicæ honestatis impedimentis, de quo & Seßione 16. affirmatiuè resoluitur, quia ita ex Pontificum Bullis non obscurè colligitur: In quocumque, vel quibuscumque iure diuino non prohibitis consanguinitatis, vel affinitatis gradibus, vel alias coniunctis, seu se attinentibus. Ita Vrbanus VIII. in Bulla an. 1629. Vbi & addit Auctor, quod & repetit Seßione 15. dispensationem stare posse etiam si plura impedimenta concurrant, quia scilicet cum cognatione spirituali sit connexa carnalis, aut affinitas, vel aliter, quia in concessione nulla est limitatio, licet in eo regulariter loquendo maior sit difficultas, ex l. penult. §. si verò ff. de adeption.

Seßione 9. pro huiusmodi dispensationi [De priuilegio Societatis circa dictas dispensationes, & quotuplex.]bus adducit priuilegium Societati concessum, in quo quantùm ad tempus aduertit pro foro interno esse perpetuum, pro externo autem finiri an. 1654. vbi solùm concessionis Vrbani habita est ratio, nulla de concessione Innocentij X. qui illi successit, adhibita mentione. Videtur ergo antiquior scriptio, quàm ea indicant, quæ pro illius elaboratione recenti præmittuntur, exacto ferè iam tempore concessionis Innocentij, & proptereà Clementis IX. de qua dictum, alia tenoris eiusdem impetrata. Et extat illa in Tomo 2. Singularium P. Quintanad. edito an. 1652. & non visum suadet citationis defectus in quæstione præsenti, quam Auctor hîc vt in publicum emitteret, prior discutiendam assumpsit, estque resolutioni præfatæ conformis. Cùm alios vsus priuilegij talis in externo foro concessionem dictam à docto Præsule non ignoratam persuadere videatur. Quid ad hæc? Bonam ab eôdem in Opere alio, quod sperare iuuat reddendam rationem, de cuius diligentia in scribendo nihil sinistrum licet suspicari.

Circa prædicta dictum à me Tomo 1. [Opposita assertio circa mixtim progenitos præfertur, illius que fundamentum.] Thesauri Tit. 5. n. 244. & seqq. non solùm quoad matrimonia, sed etiam in ordine ad priuilegia alia, & probatum efficaciter Pontificias concessiones ad Quarterones, & consequenter ad vlteriores mixtiones non extendi. Neque in ijs, quæ adducta sunt à præfato scriptore, quidquam occurrit, quod ad mutandum iudicium vlla ratione compellat. Quòd enim Quarterones communi Mestizij compellatione dicantur, non est ita vt asseritur: neque enim compellatio talis, nisi per iniuriam assumitur, quo pacto ij, qui apud Hispanos Hebraici quidquam sanguinis habere existimantur, etsi satis exiguum, Iudæi dici solent, & idem est de Saracena origine: vnde cùm de puritate originis agitur ad multa honoraria munera & gradus necessaria est, quidquid deprehendatur, obstat; & tamen certissimum est non esse Iudæos, aut Saracenos. Ex quo fit tantùm abesse vt fundamentum dictum positionem infirmet nostram, vt eam potiùs videatur roborare. Contra quam sola militat eorum auctoritas, qui ampliatione dicta arbitrati sunt obsequium se præstare Deo, & commodi multùm infectis originibus importare. Hoc ipso, quo hæc scribo die, scilicet 2. Decemb. 1670. in Sacro Inquisitionis Tribunali duo damnati sunt, & publica statim flagellatione crimen luerunt in corpore geminati matrimonij viuentibus vxoribus, expresso in sententia eorum genere sua cum distinctione Mestizij, & Quarteronis, quia reuera, si ita non fieret, sub Mestizij titulo tantùm expressi, nullus audientium circa Quarteronem conceptum legitimum efformaret. Non ergo communis est, vt dicitur, dicta compellatio.

Ex quo efficiter priuilegium ad Quarte [D. Caramuelis doctrina de octo partibus profligata.]ronum filios non posse nisi magna violentia Pontificum facta verbis extendi. Quod autem ad probandum vlteriorem generationem priuilegio non gaudere ex D. Caramuele adducitur, minimè facit ad rem, de octo scilicet gradibus intensionis qualitatum, cum accommodatione ad negotium morale. A vera enim Philosophia omnino est alienum qualitates octo tantùm gradus intensionis habere: Sed Philosophi ad significationem summæ in qualitatibus intensionis, quæ pro disponenda materia ad introductionem formæ sit necessaria, aut eam consequatur, vbi illa eminet, tot gradus assignant, cùm possint esse quamplurimi, qui tamen penitus ignorantur. Quemad [Ex diuisione assis confirmatio.]modum Iurisperiti As in duodecim vncias, aut partes diuidunt: neque proptereà dici potest vnciam ita esse partem, vt quidquid minus sit, pro nullo debeat reputari. Vnde quod vncia in hereditate est, poterit esse As, si heres moriens eam relinquat similiter diuidendam. Et quidem si id quod est minus parte, in casu nostro pro nihilo est habendum, in Ordine ad heredes ex familia tale deberet reputari, quod constat dici non posse, cùm frequenter accidat aliquos longissimè distantes ad hereditates admitti post diuturnam & implicatam controuersiam inter competitores, temporis diuturnitate propinquiorem cognatum obscurante.

Poterat autem præfatus Auctor pro ea, [Inconuenientia ex aduersa positione.] quam negat, priuilegij extensione, eidem aduersantes adducere, nam & tales sunt, qui cùm mixtim progenitos legant, & mixtionem in vlterioribus generationibus reperiant, fauere illis censent Pontificiam concessionem. Vnde ante non multos dies circa dispensationem cum quodam nobili, & in quo Indici sanguinis vestigium apparebat nullum, consultatio est habita, & quem illa habuerit effectum nescio. Ex quo pro firmanda resolutione nostra, & contraria conuellenda, sumi enim argumentum potest, quia admissa facultate dispensandi cum alijs ab ijs, qui à Pontificibus, eorum expressis nominibus, designantur, nec fixo ibi iudicio non est terminum, in quo sistendum sit, procedente generationum serie, designare, quando aduersantium fundamenta, aut hoc probant, aut nihil, & multoties sine necessitate grauia inconuenientia deuorantur.

Et quidem matrimonia, quæ cum pro [Quæ & aliquando ex opinione probabili.]babili opinione contrahuntur, periculis dissolutionis frequenter obnoxia comperiuntur, reclamantibus quandôque coniugibus; qui si in iudicio sententiam fauorabilem non obtineant, in conscientiæ foro se ab obligatione liberos reputantes, id agent, quod matrimonij statui incommodissimum esse potest, & mille quæstionum occasio. Quid ergo in casu præsenti, in quo P. Quintanad. non est ausus probabilitatem absolutè admittere, neque graues & primarij Theologi suo calculo comprobare. Cùm prætereà resolutio dicta in sola pro matrimonio dispensatione non sistat, sed ad omnia extendatur Indorum priuilegia, circa ieiunia, festa, casus reseruatos, & alia, de quibus Tomo 1. Thesauri Tit. 12. Nec sine graui scandalo stare poterit homines, qui in omnibus vt Hispani se gerunt, & vt tales honorantur, publicaque munia frequenter obeunt, immò & equestribus decorantur insignibus, talia præcepta non obseruantes conspici, quibus si ab obligatione liberos se esse ob huiusmodi titulum, iniuriosum reputarent.

Quod ad cognationem spiritualem spe [Cognationem spiritualem superuenientem matrimonio non impedire debiti petitionem, vt stare queat.]ctat, & publicam honestatem, admittendum sanè, quod & à nobis dictum & probatum citato Tit. 12. nu. 384. & 385. vbi & de legali. Vbi & obseruandum id, quod pro Indis poterit specialiùs deseruire, & asseritur à P. Thoma Sancio Lib. 8. de Matrimonio Disput. 12. n. 15. Scilicet valde dubium esse an cognatio spiritualis superueniens matrimonio impediat debiti petitionem, ex quo intulit P. Quintanad. Tomo 1. Tract. 9. Singul. 8. n. 4. probabile esse non impedire. Quæ quidem consequentia non videtur legitima, nisi aliunde firmitatem accipiat: Siquidem ex eo quòd aliquòd dubium sit, non sequitur statim esse probabile, vnde cum dubio nequit licitè quisquam operari, vt est communis Doctorum sensus. Intelligendum ergo circa illud esse legem dubiam, vel dubium an sit lex; quo in euentu post factam diligentiam non obligare receptissima sententia est, pro qua Doctores apud P. Palaum Parte 1. [Legem dubiam non obligare.] Tract. 1. Disput. 3. Puncto 7. nu. 1. & 2. & vt generale principium proponitur à P. Suarez Lib. 5. de legibus Cap. 6. nu. 3. & ita videri in casu præsenti. Vnde Indi specialiùs poterunt hac opinione iuuari, in quibus ad lapsus huiusmodi procliuitas maior, & non ita prompta dispensatio. Et facultatem ad illam in hoc impedimento Societatis Religiosis competere à superioribus ad id designatis probat Dom. Quitensis Seßione 13. vbi duplex aliud generalius adducit Eugenij IV. de quibus citato Tit. 12. n. 473. & seqq. vbi ostendimus non esse in illis eam, quæ à nonnullis creditur, firmitatem. Alia autem habentur Cap. 21. ex quibus potest robustiùs potestas dicta firmari.

SECTIO XXIII.

Circa Asserta quædam alterius Indici Scriptoris ad Matrimonium spectantia.

IS est, de quo Seßione 20. qui & verb. [Bulla Gregorij 13. circa dispensationem: non perpetua in foro externo.] Indi Sect. 2. n. 3. adducto priuilegio Gregorij XIII. circa dispensationem, & de foro externo loquens, sic ait: Sed prædicta dispensatio in foro exteriori debet fieri cum licentia Ordinarij, & aßistentia vnius ex Societate IESV. Circa quod in primis, quod supponitur non admittendum, priuilegium scilicet Gregorij dictum in Ordine ad forum externum esse perpetuum, cùm ex illius tenore constet finitum an. 1597. vt in Compendio Indico adnotatum verb. Dispensatio §. 6. de quo & in Thesauro Tom. 1. Tit. 12. n. 382. estque etiam iuxta ea, quæ apud ipsum subsequuntur.

Id autem quod de licentia Ordinarij di [Religiosi Societatis non dispensant cum licentia Ordinarij, & quid de valore, & conuenientia]citur, minùs congruè videtur pronuntiatum; in foro enim externo non dispensat Religiosus Societatis cum licentia Ordinarij, quandoquidem eius est & adiutor & assessor, iuxta dicta citato loco Thesauri num. 392. Potest autem dubitari an Ordinarius valeat Religioso omnem suam committere facultatem vt dispenset post eius auditum consilium. In quo quidem non apparet absoluta repugnantia quantùm ad valorem dispensationis, quia is, cui talis facultas confertur, tantæ æstimationis habetur, vt in absentia Ordinarij, iuxta priuilegij formam possit solus dispensationem impartiri, & aliundè non videtur circa hoc potentia limitata. Nihilominùs non apparet conueniens, quia nulla occurrere ratio potest, ob quam Ordinarius soli Religioso potestatem dictam attribuat: eadem enim facilitate, qua dicit, Committo, dicere potest, Dispenso. Immò in commissione ipsa dispensatio elucet, quia Religiosus non suo tantùm nomine, sed Ordinarij dispensationem est impensurus. Prætereà cùm à Pontifice modus in dispensatione tenendus designetur, & hic obseruatus non sit, poterunt dubia molesta succedere, quæ in negotio præsenti maximè oportet præcaueri.

Subdit num. 4. in hunc modum: Hæc [In foro conscientiæ quomodo perpetua, & quid circa restrictionem.] prædicta facultas in foro interiori est perpetua, & ab Vrbano VIII. etiam in exteriori confirmata, excepto primo gradu, & in absentia Ordinarij distantiam 66. leucarum restrinxit ad 23. quæ sunt duæ diœtæ, & durauit vsque ad annum 1654. Vbi quòd perpetua sit in foro conscientiæ ex illius est tenore manifestum, de quo citato Titulo num. 382. Certum etiam est ab Vrbano VIII. confirmatam, cuius confirmationis trasumptum videre licet apud P. Quintanad. Tomo 2. Tract. 6. Singul. 2. quod & prius fuerat præstitum à Paulo V. cuius duæ extant Bullæ in Compendio Indico; sed distantiam 66. leucarum ad 23. ab Vrbano restrictam, quæ sunt duæ diœtæ, non est vt profertur accipiendum: spatium enim duarum diœtarum, vltra quod non liceat vsus priuilegij in foro interiori, indicat anteà inualuisse illud spatio illo ampliori, pro quo sit adiecta restrictio: Atqui non ita res habet, sic enim non restrictio sed ampliatio, aut nouus fauor haberetur, cùm multò minor distantia ad illius vsum reperiatur. Restrictio ergo aliter explicanda est, ex eo quòd, cùm à Gregorio pro foro externo esset absoluta concessio, etiam cùm Ordinarij de facili adiri possent, Vrbanus non ita voluit, sed adeundos si intra spatium duarum assisterent diœtarum. Quod licet additum sit, & ab Innocentio, ac Clemente pariter apponatur, prioris illius concessionis vim nullatenus infringit, quia eam minimè reuocarunt, & sic à nobis stabilitum citato Tit. 12. n. 382. & 386. Quod additur restrictionem factam ad 23. trium leucarum [Diœta quid sit.] spatium, videtur mendum typographicum: Diœta enim in terrestri itinere viginti milliaria continet ex l. 3. ff. de verbor. signific, verb. Significat. l. 1. ff. Si quis cautionibus, quæ vix septem conficiunt leucas vt communiter tradunt scribentes. Et prudentis id committendum arbitrio cum Hostiensi, Abbate, & Menochio concludit P. Angelus Verricelli de Apostolicis Mißionibus Quæst. 160. n. 10. iuxta quod & nos locuti citato Tit. 12. n. 386. & 394. Nullus autem duodecim ferè leucas diœtam includere somniauit. Quomodò autem quod de prioris gradus exceptione dicitur, non obstet, vidimus ibidem n. 309.

Sequitur n. 5. Hoc priuilegium in foro ex [De priuilegio quodam Greg. XIV.]teriori ex conceßione Gregorij XIV. durauit vsque ad an. 1514. & fuit confirmatum ab Vrbano VIII. per alios 20. annos. In margine sic habetur: Scruatur in archiuis Ecclesiæ Limensis. De priuilegio Gregorij XIV. Societati concesso dictum à nobis citato Tit. 12. n. 38. nec videtur esse illud, quod in archiuis Ecclesiæ dictæ seruatur, pro quo sit fides penes eum, cui ita testanti illam pius scriptor adhibuit. Equidem si illud esset, quod est Societati concessum, in archiuis etiam Societatis fuisset asseruatum, & aliqua receptionis eius notitia saltim extitisset; quod secus accidit, iuxta dicta citato loco. Nec dici potest confirmatum illud ab Vrbano VIII. quia confirmatio respectu solius priuilegij Societati concessi habita est, quod in citatis Bullis Pauli V. præcesserat. Circa durationis autem tempus error typographi enormis, dum pro 1614. positum 1514.

Sectione 3. num. 3. Sic habetur: Si Indus [De infideli conuerso cum vxoribus.] infidelis ad fidem conuertatur cum pluribus vxoribus, videndum est quæ ex his fuerit, cum qua primùm contraxit naturalem contractum secundùm regionis consuetudinem. Citatur P. Menochus in Manuss. & benè quidem procedit assertio, si supponatur omnes vxores conuerti, non autem in casu omisso à Pontifice Pio V. de quo dictum citato Tit. n. 418. quando scilicet prima non conuertitur, cum qua legitimus contractus extitit. Licet enim post contractum huiusmodi matrimonium fuerit celebratum secundùm regionis consuetudinem, nulla ex conuersis ius habet ad illud prorogandum, quia reuera nullum extitit, iuxta dicta ibidem.

Num. 6. ita dicitur: Indis regni Chilensis [Plures vxores an permitti Indis baptizatis possint.] possunt à Gubernatoribus ebrietates permitti ob vitanda maiora mala. Et quòd habeant plures vxores, si hæc mala non possunt vitare, nisi maioribus secutis. Sic ille. Quod quidem de baptizatis videtur accipiendum, pro quibus & Sect. 5. n. 16. ita scribitur: In Chilensi regno Indis baptizatis, qui si compellantur vnam tantùm habere vxorem, transibunt ad hostes Gentiles, permitti potest plures habere, ne maiora mala sequantur. Hoc de illis intelligendum, qui non degunt apud Hispanos. Hæc ibi. Quod assertum aliquibus non parùm displicuit, licet pro eo idem, qui pro superiori patronus afferatur: quòd scilicet inter Christianos possit polygamia permitti, de quo dictum citato Tit. n. 381. & 418. vnde oportuit explicationem commodam adhibere, vt non sit sermo de vxoribus, quæ pro talibus quoad vinculum, sed quoad vsum habeantur, sintque reuera concubinæ.

Et quidem ante Baptismum significari [Quid circa praxim obseruandum.] eis seriò debuit monogamiæ apud Christianos obligatio: & consequenter post Baptismum matrimonium contractum ab ipsis cum vna fuit, aut ratificatum cum priori, quia legitimum iuxta gentis mores, sine admixitione aliqua contra naturæ iura, aut cum alia, iuxta dicta. Sic autem rebus se habentibus, & vna tantùm legitima vxore recognita à Christiano Neophyto, manifestum est super inductas alias, non vt tales habendas, sed vt concubinas. Quòd si vt verè vxores habeat & verbo & opere, pro hæretico habendus, & puniendus, si apud Hispanos degat, confugiendi ad Gentiles occasione sublata, talibus enim permissio dicitur non licere: alij namque sunt, qui separatas habitationes habent, Hispanis amici, & in bellis auxiliares, suo Marte viuentes, ex quibus aliqui ministrorum Euangelicorum sunt prædicatione conuersi. Circa quos permissio aut esse in exteriori foro, aut in interiori potest. Prior ad Gubernatores laicos, aut etiam Ecclesiasticos pertinere potest, posterior ad Confessarios. Laici facilè sibi persuadere poterunt vxores non esse, sed pellices, cùm ad eos non ita spectet accurata negotij huius inquisitio, cùm præsertim vnam tantùm in facie Ecclesiæ duxerint. Ecclesiastici curare debent vt illis Catholica doctrina circa hoc à bonis ministris inculcetur cum polygamiæ detestatione, Hispanorum exemplo. Sed quia ad condignum nequit veniri supplicium, quia durum à stirpe genus, non amplius vrgendum, sed orandus Deus, vt emittat lucem suam, & veritatem suam. Confessarij autem neutiquam audituri eos, cùm [Pro Confessariis quid speciale.] in manifesto statu damnationis sint, cùm nequeat illis bona suffragari fides, vt sua possint in obstinatione cum sententiæ securitate relinqui ab alijs criminibus absoluti. Et oportuisset quidem tales non baptizasse, in quibus certitudine videtur morali constare in turpitudinum hæsuros salebra, quàm Baptismo administrato id tantùm agere, vt Sacramentum, quod vitæ æternæ est ianua, in occasionem æternæ mortis conuertatur. Vnde & probationem aliquam præmitti opus est, nec solis promissionibus præstare fidem, sed abstinentiæ in hoc genere experimentum aliquale captare, iuxta quod circa rem tantam ab Euangelico ministro, qui margaritas ante porcos non mittere iubetur, prudenter iudicandum.

SECTIO XXIV.

Circa primum Ecclesiæ præceptum.

ACtum de illo à nobis in Thesauro Tom. 1. Tit. 12. Cap. 15. de quo & Dom. Quitensis Lib. 4. Tract. 2. ex cuius Assertis aliqua percurremus.

De compellentibus Indos ad laborandum in Festis, ad quæ illi non tenentur.

DE hoc Seßione 1. vbi ait non esse pec [Non esse peccatum mortale in compulsione qui censeant.]catum mortale in compulsione, si graues absint iniuriæ: quia Concilium Limense circa hoc Mexicano conforme, dum compelli prohibet, graue præceptum non imponit. Et etiam quia cùm Indi ordinariè loquendo Festa obseruare velint non tam ex deuotione, quàm vt otiositati ac potationibus vacent, vti laboris inimici, eos ad laborandum compellere, otiositati est ac ebrietati in ipsis potiùs obsistere, quàm deuotionem impedire.

Circa quod à nobis dictum citato in Capite. vbi [Quid verosimilius.] ostendimus grauitatem culpæ non esse ex Concilij præcepto sumendam, sed ex vi priuilegij. Ratio autem alia de otio & ebrietate tali compulsione vitandis, nimiùm equidem probat, vnde nihil: certè non videtur vrgere. Probat namque priuilegium dictum minimè fuisse conueniens, cùm occasionem præbeat Indis otio & ebrietatibus indulgendi. Vbi quod ad otium spectat, cum [Quod de otio & ebrietati.] peccatum mortale non sit, non est grauiorum occasione data vitandum; impatientiæ scilicet cum maledictionibus & odio compellentium. Et ex hoc etiam euincitur id, quod de ebrietate dicitur, non esse solida ratione subnixum; tum quia Pontifex in priuilegij concessione id frequenter futurum agnoscens, voluit nihilominùs tenera ista Ecclesiæ germina onere prædicto non grauare. Et prætereà ex labore cum violentia suscepto maiora timeri peccata possunt, quàm sit ebrietas, quæ iuxta aliquos minimum est lethalium omnium peccatorum, pro quo videri potest P. Ar [Ebrietas minimum peccatum inter mortalia.]riaga Tomo 5. Disput. 57 n. 50. quam etiam sine mortali peccato posse contingere affirmat dictus Antistes Tract. 4. Seßione 7. nu. 4. vbi & ait magnam esse difficultatem in exploranda huius peccati grauitate, vt iudicari possit Indum manifestè mortale ebrietatis peccatum commisisse.

Circa legitimas excusationes pro Missæ auditione in festis, in quibus Indi ad eam obligantur.

Cùm titulus Seßionis. 2. sic habeat, de [Distantia pro excusatione audiendi Missam, quæ sufficiat.] sola excusatione ratione distantiæ resolutio procedit, propositis communibus quibusdam doctrinis, quæ Indis possunt applicari. Nam quod illis in pedestri itinere vna leuca non sit spatium sufficiens pro excusatione huiusmodi, quia illam soliti sunt sine difficultate percurrere, nisi quando incommoda alia ex pluuia aut niuibus superueniunt, quo euentu etiam minus spatium poterit esse sufficiens, ituris, aut reuersuris, si probabiliter timeantur: id quidem in multis Hispanorum euenit, qui ruris, aut aliorum generum assueti laboribus agiliores solent equitantes exæquare. Quòd dimidia leuca nimia distantia sit pro sene, aut anu, Sexagenarijs, commune est alijs. Vbi dubitari possit, quid si Sexagenarij integris viribus sint, & multis minoris ætatis forsitan fortiores? Ad quod dicendum non obstare illud naturæ priuilegium, vnde excusatione præfata possunt se tueri, sicut in ieiunij quæstione, iuxta probabilem sententiam, pro qua est Auctor idem Tract. 5. Seßione 3. & nos Tomo 1. Thesauri Tit. 5. nu. 264. quæ senes etiam vegetos & robustos ab obligatione ieiunij (excepto carnium & lacticiniorum vsu) eximit, Sexagesimum annum ingressos. Sed quia Indi, & eis similes nequeunt gradum obligationis nisi post exactam instructionem agnoscere, illa est à Parochis adhibenda, quæ si desit, ex erronea conscientia in peccata ruent, quia ordinariè se obligatos existimant, etiamsi longius per spatium distent, vnde & se vti violati præcepti reos, dum confitentur, accusant.

Laborantes in Festis an excusari Indi possint, & sic excusati alios suo more ad laborandum inuitare.

DE hoc Seßione 3. & 4. in quarum priore [Indis vt liceat in Festis laborare, adiutoribus inuitatis. Mingas dicunt.] affirmat Indos diebus non feriatis circa labores in aliorum commodum occupatos, legali aliqua coactione, posse in diebus Festis suo consulturos commodo laborare. In posteriore autem idem statuit affirmans licitum esse inuitare laboris adiutores. Mos autem, de quo in titulo, is est, vt se inuicem ad laborandum suis in agris inuitent, amicabili retributione, cibo & potu lautiusculè ministratis. Ratio prioris est necessitas, iuxta communes regulas, sicut & posterioris, quia si non se modo prædicto coadiuuent, grauia patientur incommoda, & ita vnusquisque dum alium adiuuat, suum etiam negotium agit. Quæ ratio est pro Indis genuina. Adducitur autem generalis alia ex necessitate etiam desumpta, propter quam possunt ad rurales labores operarij conduci; immò & necessitatem agnoscentes debent sponte concurrere, & offerre se, etiam irrequisiti, iuxta id quod tradit P. Thomas Sancius, cuius non citatur locus; est autem Tomo 2. Consiliorum Lib. 5. Cap. 2. nu. 10. & cum D. Thoma id docere asseritur 2. 2. q. 122. arti. 4. ad 5. pro quo reponendum, ad 3.

Concludit animaduertens in casu dubij [Quid cùm dubia est necessitas.] an necessitas sit vrgens, nec ne, Vicarium aut Parochum adeundos, & à se iussum testatur, vt Indi, quorum prædiola aliquantulùm à populis distant, laborent in Festis, donec campanæ pulsus ad Missam vocantis audiatur. Et expediens fore ait vt Parochi Paræcianos suos circa hoc exactè instruant, vt sine scrupulo possint suo in labore procedere. Quod quidem prudenter & dictum & dispositum: vbi & addendum licentiam liberaliter impertiendam, quouis stante dubio, ne qui petunt, peccandi manifesto periculo, si negetur, exponantur. Non enim parùm præstant, cùm ad licentiæ petitionem animum applicant; quando & commodum illud accedit otiositatis, ebrietatisque vitandæ, de quo num. 360. Hîc enim [Ob vitandam olium vt licitus laber.] cessat ratio, propter quam ibi non esse attendendum damnum illud dicebamus, quòd scilicet minus esset malum aliorum comparatione, de quibus ibidem; illa enim in occasionibus, de quibus modò agimus, locum non habere constat, vnde cum illis indulgenter agendum. Pro quo & suffragatur aliquorum sententia apud P. Thomam Sancium suprà n. 12. asserentium licitum esse in Festis laborare ad vitandum otium. Et licet ipse num. 13. verius esse doceat oppositum, eo ipso censet probabile. Vbi & id absolutè probat, quando labor medium conueniens iudicatur ad repellendam grauem tentationem, quod & asserere doctos testatur Iuniores. Est autem Indorum circa ebrietatem grauis, & quasi natiua tentatio.

De excusatione ob metum, & quid speciale respectu Indorum,

CIrca hoc habentur etiam communes [Metus explicandus atenta personæ qualitate, & quomodo id sit Indis applicandum.] doctrinæ Seßione 5. & 7. & licet non omnes prorsus certæ, satis tamen probabiles, & grauium Doctorum auctoritate suffultæ, quæ poterunt à quocumque mediocriter circa hæc versato sine difficultate Indis adaptari: pro quibus illud præsertim militat, de quo Seßione 5. quòd scilicet Indi pusillanimes valde sunt, & ita quod dicitur de metu cadente in constantem virum, eorum esse conditioni accommodandum iuxta explicationem, quam P. Thomas Sancius adhibet Lib. 4. de Matrim. Disput. 3. nu. 4. vbi quidem cum multis, quos allegat, affirmat metum cadentem in constantem virum debere explicari attenta qualitate personæ; vnde qui respectu alicuius esset leuis, respectu alterius grauis debebit multoties reputari. Metus autem damnum respicit, quod timetur ab inferente vim, & respectu Indo [Quæ grauia ipsis damna.]rum grauia sunt, quæ ab eodem recensentur, vt inclusio in pannificijs, quæ sunt triremibus duriora, incarceratio, verberatio dira, decapillatio, coactio ad laborandum sine iusta mercede, qua licet aliquando se contentos existiment, ideò est, ne si secus faciant, nouis molestijs excipiantur: violenta gubernationis assumptio in magna coacti detrimenta futuræ, & similia, pro quibus certè non multa opus est Theologia: cuilibet enim ea consideranti, & eorum ingenium percallenti, sine difficultate patebunt.

Hinc infert Seßione 7. Indum, qui ex [Bona fides vt excuset audientem extra Ecclesiam, & generaliter.] incarcerationis metu extra Ecclesiam Missæ assistit, præcepto satisfacere, quia iuxta probabilem sententiam id est satis ad præceptum adimplendum. Vbi circa præsentiam, intentionem, & attentionem, eas sententias amplectitur, quæ hac ætate doctissimis arrident Scriptoribus, de quibus nos multa Parte 1. num. 559. & seqq. & num. 617. iunctis præcedentibus. Et quidem Indus modo prædicto audiens Missam, ideò videtur sic assistere, quia putat se præceptum ita assistentem adimplere. Vbi fauorabilis alia doctrina succurrit, de qua Auctor num. 4. & ad tollendos scrupulos opportuna ab eodem iudi catur; quòd scilicet quando aliquis bona fide sibi persuadet in hoc vel illo casu non obligare præceptum, & caussam, quam habet esse sufficientem, quamuis reuera talis non sit, à peccato excusetur. Quod etiam de præceptis alijs similiter intelligendum ex Toleto Lib. 6. Cap. 9. num. 4. Syluestro verb. Missa. 1. n. 6. Fagundez Lib. 1. Cap. 9. n. 1. Iuxta hæc ergo qui bona fide iudicat talem modum audiendi Missam esse sufficientem, potiori iure à peccato excusandus; quæ est illatio irrefragabilis.

Circa citatos Auctores Cardinalis Tole [Auctores doctrinæ præfate vt faueant.]tus loquitur de casibus à se propositis excusantibus à Missæ auditione, & concludit esse sufficientes ad euitandum peccatum, quamuis reuera aliquando tales non sint ob bonam fidem. Syluester doctrinam talem citato loco non habet, nisi fortè illud pro fundamento assumatur, quod habet. §. Tertium, vbi ita scribit: Secundùm Petrum de Pa [Syluester.]lude, qui credit falso iam diem adesse, aut nonam horam nondum esse; licet ex vna parte videatur accusari, quia discrimini se exponit, ex alia tamen excusatur, si deuotio exposcat, & aliter Missam habere non potest, quia in talibus homo crebrò decipitur: & quod parùm deest, quasi nihil deesse videtur. Sic ille, cuius resolutio bonæ fidei non videtur inniti, sed materiæ paruitati: deuotio enim & bona fides distinctæ sunt. Meliùs adduci potest ex verb. Missa 2. n. 2. §. Dicitur Sextò, ibi: Secundùm suam existimationem & fidem, etiamsi aliquando decipiatur. P. Fagundez citato loco nihil habet, benè ta [P. Fagund.]men Libro 2. Cap. 9. n. 1. & vltimo, vbi cum Cardinali Toleto & alijs loquitur, admittendam dicens regulariter excusationem bona fide procedentium. Bene verum est in Indis non ita regulariter hoc accidere, quia si præceptum instet, & de illo cogitatio subeat, regulariter se peccare putant, si non impleant, etiamsi pro excusatione legitimum adsit fundamentum, vnde circa hoc instructione indigent repetita, sicut aliàs dictum.

Circa damna, & nonnulla alia, quæ possunt excusationem erga Missæ auditionem importare.

