Ex quo fit argumentum præfati Aucto [Disiectæ responsiones.]ris esse prorsus enerue: falsum enim est quod in Antecedenti assumitur, scilicet non repræsentari actum vt malum, aut cum malitiæ periculo: licet enim malus non iudicetur, id tantùm est probabiliter, vnde huic iudicio, Hic actus est licitus, cùm sic tantùm probabiliter asseratur, adiungitur alius, quo probabiliter iudicatur illicitus, vnde & periculum obijcitur intellectui, sicut in exemplo adducto. Nec probatio aliquatenus vrget: ex eo enim quòd quis iudicet actum esse bonum, exercitè & practicè non remouetur periculum, quia neque formido & iudicium de malitia: nam quo minùs repræsentetur periculum, & formido pulset, impedimento esse nequit a sensus: quia cùm dicitur, Hoc est licitum, non destruitur status possibilitatis, & intellectui repræsentatur malitia, licet sine assensu circa illam stare huiusmodi repræsentatio queat. Neque obstat quod dicitur assensum circa malitiam esse speculatiuum; reuera enim practicus est, quia spectat ad immediatam regulam operationis, quæ est dictamen non vtcumque operationem vt licitam proponens, sed probabiliter, vnde & vt illicita apprehenditur, & quæ reuera possit esse talis. Vnde stare nequit quod dicitur, adesse quidem formidinem peccati, non autem iudicium practicum, quòd tunc peccet: eo enim ipso quòd adsit peccati formido, adest & periculum, circa quod illa versatur. Et ita gratis dicitur per assensum practicè & exercitè remoueri periculum, eo ipso quòd quis se non peccare iudicet, vbi & inuoluitur petitio principij; vrgemus enim rogando quomodo esse licitus actus possit, cùm adsit de malitia formido, & consequenter quomodo iudicare quis possit se hic & nunc non peccare stante formidine de malitia, quæ verosimiliter esse potest? & respondetur, Quia assensu ipso remouetur periculum. Atqui hoc est quod vrgemus, assensu scilicet remoueri non posse. Quomodo enim remoueri queat, quod manifestè adesse cognoscitur, pulsante formidine?

Quod ampliùs vrgeo ex operante dubio, [Ex operante dubio probatio vrgentissima.] quem omnes peccare fatentur: ratione desumpta ex periculo, cui se ita operans exponit id, quod est illicitum, perpetrandi. Vbi ea tantùm discriminis ratio afferri potest, eum, qui dubius operatur, imprudenter agere, sine sufficienti inquam ratione & auctoritate, ex quibus operandi modus stabilitur: quod secus accidit in eo, qui probabiliter operatur. Tunc sic. Principium illud de prudenti operatione, aut probabile est tantum, aut certum: Si hoc posterius, habemus intentum; iam enim certum aliquid est, quo operatio possit proximè regulari. Si prius, perstat difficultas, quia idem remanet periculum, & probabile tantùm est sic operantem prudenter operari, vnde & etiam est probabile operari imprudenter, & ita se periculo peccandi exponere, ac consequenter peccare euadit manifestum. Vbi & petitio etiam principij se prodit. Rogamus enim quomodo cùm ratio & auctoritas non extrahat id, de quo agitur, ab statu probabilitatis, & ita reipsa illicitum esse possit formaliter; licita nihilominùs & prudens esse operatio valeat? & respondetur. Quia prudenter sic operans se gerit. Ea enim responsio vnica est, & ita non vlteriùs progrediendum.

Sed occurrit non leuis difficultas: Iuxta [Difficultas specialis ex probabilitate opinionis contraria.] nostram enim sententiam, quam P. Verricelli suprà. Quæst. 10. multis pro ea adductis & Doctoribus & rationibus defendit, opinionem minùs probabilem sequi quisque potest, tutiori & probabiliori relicta. Tunc sic. Opinio adducta de sufficientia probabilis iudicij practici est probabilis; & licet minùs probabilis, eôdem, quo aliæ, iure gaudet, vt scilicet vnusquisque illam possit amplecti. Ergo & potest operari cum iudicio tantùm probabili. Videtur euidens Consequentia. Et tunc vltra. Ergo in eo casu stabit licita operatio, etiamsi quis cum formidine oppositi operetur modo dicto. Ex quo & fit sic operantem non se exponere peccandi periculo: nam si se exponeret, non posset opinione tali vti vt probabili, iuxta nuper proposita argumenta. Ad quod quidem vt respondeam.

Dico Secundò. Habens iudicium cer [Assertio 2. pro difficultatis enodatione.]tum de licita opinionis probabilis sequela, non potest vti opinione præfata de sufficientia iudicij probabilis. Id probo. Nam principium dictum, vtpotè certum & euidens iuxta dicta Sect. 25. necessitat intellectum ad assensum; ergo qui operatur secundùm opinionem probabilem iuxta illud, certus est hîc & nunc se honestè operari, & non tantùm probabiliter, vnde & omni exclusa practica formidine, quidquid de speculatiua sit, quæ hîc potiùs locum habet, quàm vbi ab Auctore, quocum agimus, applicatur.

Iuxta hæc ergo videtur consequenter [Amplior explicatio.] dicendum non posse locum habere opinionem dictam, & in ea generalem doctrinam non currere, ex eo quòd absoluta in eo repugnantia sit, non ex aliquo morali respectu. Sicut enim exceptiones sunt aliquæ, de quibus dictum Sect. 7. vbi moralis respectus attenditur, ita & vbi plusquàm moralis interuenit, ex compugnantia inquam actuum intellectus euidenter demonstrata. Talis ergo opinio permitti alijs potest, quatenus vtcumque probabilis, qui iuxta eam philosophentur, vt in suo abundent sensu. Possunt enim opiniones aliquæ non licere quibusdam, quia ad contrarias obligatione aliqua constringuntur, cùm tamen illæ alijs vti probabiles ab eisdem permittantur.

Arguit insuper præfatus Scriptor ex [Obiectio ex scrupulosis.] scrupulosis: Sequeretur enim eum, qui cum iudicio practicè scrupuloso operatur, mortaliter peccare, quod est durissimum, nam deuotissimæ mulieres, & viri scrupulosi infinita peccata mortalia quotidie committerent: cùm tamen doctissimi Confessarij nec eos audire curent; immo etiam sine præmissa Confessione plerumque iubent Sacram accipere Eucharistiam. Sed non video huius robur argumenti: supponitur enim eos operari iuxta opiniones probabiles, ex sola probabilitate vti regula proxima conscientiæ, & in hoc eorum esse scrupulos constitutos. Quod quidem à talium indole, si relinquantur sibi, valde alienum est, cùm peccare se in omnibus arbitrentur. De scrupulis agit Auctor toto Tractatu 5. & Quæst. 1. n. 3. sic ait: Differt etiam scrupulus ab opinione, quia habens opinionem, quòd in aliquo peccet, non dicitur habere [Verricelli.] scrupulum, quia non formidat, sed assentitur. Itaque opinio est assensus, scrupulus est formido. Ita communiter Doctores. Hæc ille: iuxta quæ eius argumentum peruiam habet solutionem.

Argui prætereà potest. Qui habet assen [Alia maioris ponderis.]sum probabilem, iudicat absolutè aliquid esse licitum, & consequenter non esse peccatum, ex directa tendentia circa illud, ratione cuius non extrahitur à conceptu probabilitatis. Ergo & similiter iudicat hîc & nunc non esse peccatum assensu eiusdem conditionis, merè inquam probabili. Antecedens videtur certum, & consequentia legitima, quia operatio hic & nunc, est parti culare quoddam contentum sub illa vniuersali. Tunc vltra. Iudicat non esse peccatum; ergo non peccat iuxta talem assensum operando, excluso quouis alio. Ex quo fit dictamen illud de licita operatione iuxta opinionem probabilem non esse necessarium, vtpotè reflexum, vt tale siquidem illud adstruunt Doctores, qui ipsum iudicant necessarium.

Respondeo concedendo totum vsque ad vlti [Fit ei satis cum obseruanda doctrina.]mam illationem, quam nego: quia licet iudicet hîc & nunc non esse peccatum, nequit licitè operari; siquidem quod ipsi apparet licitum, non sine formidine accidit, vnde necessarium est ampliùs certiorari, quod habetur ratione assensus superuenientis. Et licet eum probabilis assensus non respiciat expressè, non tamen excludit, dum præscindit, immò virtualiter includit. Cùm enim dicit: Hoc est licitum hîc & nunc, non est sensus vt ex vi dictaminis talis liceat operatio, sic enim esset falsum; sed licitum esse eo vti, applicando ei quod ad licitum operandi modum ex communibus principijs, & receptis Doctorum regulis, solet concurrere. Sicut in sententia contraria, cùm dicitur, Hoc est licitum, quia habet sufficiens fundamentum rationis & auctoritatis, subintelligitur principium idem de prudentia talis operandi modi, quomodocumque illud applicandum asseratur. Quia post auctoritatem & rationem cognitam, cum formido pulset, aliquid debet superuenire, quod securam conscientiam reddat, estque principium dictum conuenienter applicandum.

PARS SEXTA.

De pertinentibus ad diuinum cultum, Sacramenta, & res quasdam alias sacras.

Non pauca sunt à nobis circa prædicta tribus præmissis Tomis discussa, & nostro pro modulo declarata. Sed quemadmodum pretiosæ venæ metallicæ quotidie his in occiduis regionibus apparentes, nouas earum inuentoribus diuitias exhibent, ita & cum illis pariter pretiosior sapientiæ vena nouas eius cultoribus diuitias, in quibus se fructu cum ingenti exercerc queant identidem comministrat. Vnum ergo cùm me eorum iam pridem esse profitear, censu licet exiguo, quibus potero subsidijs pretiosum hunc apparatum tentatum alias, Deo auspice, retentabo. Pro quo sit,

SECTIO PRIMA.

Occasione Beatificationis. B. Rosæ Virginis Peruuianæ quæritur Primò, quam habeat illa certitudinem, cum generali, ac peculiari doctrina.

§. I.

Sententiæ diuersæ.

DE B. Rosa dictum à me Parte 4. [Num. I. Beatificatio pro Virginis Conceptione] Sect. 2. cuius Beatificatio singularibus est à SS. Clemente IX. prærogatiuis honorata, vt meritò circa eius certitudinis gradum inquirere hoc loco debeamus. Pro quo Tomo 1. Problematum Theologicorum §. 6. Diuersos Auctorum sentiendi modos adduxi, probans cultum huiusmodi purissimæ Conceptioni Virginis ab Ecclesia exhiberi, quod quidem videtur approbare Mag. Ioannes à S. Thoma in 2. 2. D. Thomæ [Sententia Mag. Ioan. à S. Thoma de probabili tantum certitudine ratione illius.] scribens Disput. 11. Arti. 2. §. de Beatificatione Sanctorum, vbi statuit id, quod & initio Articuli dixerat & probauerat Beatificationem scilicet non dicere iudicium Pontificis de sanctitate, vt est caput Ecclesiæ (quidquid de illo sit vt est particularis doctor) sed permissionem, concessionem aut facultatem, vt aliquis colatur vt Sanctus, cum limitatione circa cultum post auditum iudicium Congregationis sacrorum Rituum. Si enim esset iudicium Pontificis vt Capitis vniuersalis absolutè iudicantis aliquem esse Sanctum, non posset non tota Ecclesia illud amplecti: vnde ritè non starent limitationes. Impossibile enim est quòd aliqua persona iudicatur esse sancta absolutè & simpliciter, & solùm in vno loco celebratio eius & cultus permittatur. Quod inde confirmat: Nam in Iure prohibitum est quemquam vt sanctum coli. Cap. Audiuimus; de Reliq. & venerat. [Cap. Audiuimus de Relig. &c.] Sanct. quam prohibitionem tollit Pontifex, facultate colendi concessa, & licet approbet iudicium Congregationis eum dignum honore huiusmodi iudicantis, non ideo iudicium proferre censendus est, nisi quatenus concessio alicuius petitionis vocatur approbatio: non quidem confirmans sed permittens & concedens. Et quia Congregatio iudicat posse concedi talem facultatem Pontifex concedens dicitur approbare iudicium Congregationis. Ex quo infert Pontificem practicè errare non posse in tali Beatificatione, ita quòd esset temerarius & scandalosus qui talem celebrationem negaret, aut talem cultum non esse exhibendum. Speculatiuè autem circa sanctitatem talis personæ existimat quòd ex vi solius Beatificationis id non excedit latitudinem moralis certitudinis, & probabilitatis maximæ; ita quòd oppositum non esset censura dignum ex vi Beatificationis. Nam ex alio capite. Verbi gratia, si accedat assensus totius Ecclesiæ, aut maioris partis Fidelium, multitudo miraculorum facta in comprobationem eius sanctitatis, & hoc longo tempore sit continuatum, ea ex parte fiet longè certius, & qui negaret sanctitatam talis personæ cum [Vt probat illum sufficere.] his ciscumstantijs, esset censura temeritatis dignus. Iudicat ergo probabilem credulitatem de alicuius sanctitate ad cultum præfatum sufficere, quod ex cultu Conceptionis probat, & quia videmus in materia religionis sæpè vti Ecclesiam sola opinione probabili, vt patet in dispensatione voti solemnis, & matrimonij rati: sicut autem votum pertinet ad materiam religionis, ita & veneratio Sanctorum, & sic pro ea sufficit permissio seu dispensatio cum certitudine morali, aut probabili.

Probat insuper ex D. Thoma 3. p. q. 23. [Alia pro eodem. D. Thom.] Arti. 2. ad. 2. vbi ex eo quòd suo tempere tolerabat Ecclesia festum Conceptionis, dicit eam consuetudinem non esse totaliter reprobandam, nec aliquid amplius infert ex tolerantia. Sed Beatificatio est concessio celebrationis de aliquo sancto cum tolerantia Sedis Apostolicæ: ergo ex vi illius præcisè non infertur, nisi quòd talis consuetudo non sit reprobanda, non verò quòd sit omnino certum quòd persona Beatificata sit in gloria, taliter quòd oppositum sit censurabile. Prætereà, veneratio quæ exhibetur Beatificatis, aliquando fuit permissa fieri ab Episcopis in Ecelesia, & tunc certum est quòd ad venerationem exhibendam alicui sufficiebat moralis certitudo, nam Episcopi non poterant definire de fide, aut certum reddere quòd illi essent in gloria: ergo de se talis Beatificatio non infert nisi moralem certitudinem de alicuius gloria; immò in rigore loquendo id non est necessarium, dummodo constet de Sanctitate, vt patet in Elia, cuius festum permittitur Carmelitis. Sic doctus scriptor, pro se adductis Cardinali Tuscho verb. Canonizatio. Conclus. 41. & P. Turriano 2. 2. Disput. 17. Dub. 3.

Sed Cardinalis dictus non de Beatificatione [Cardinal. Tuschum eidem non fauere.] videtur locutus, quæ in vsu Ecclesiæ habetur, & formam habet peculiarem, sed de alia pro qua sic loquitur: Alia est Canonizatio particularis in certo loco, vt dicunt Doctores, ex tolerantia Sedis Apostolicæ, sed extra locum non admittitur, vt de Magno [Quid. circa Carolum Magnum.] Carolo in sola Capella Aquisgrani, qui ibi colitur publicè. Hostiensis, Ioannes Andreas, & alij in Cap. 1. de Reliq. & venerat. Sanctor. vers. Sed multi sunt. Sic ille. Loquitur ergo de veneratione & cultu exhibitis ex tolerantia Sedis Apostolicæ sine concessione in forma iam vsitata, in qua constat aliam esse rationem, ob multa quæ in ea concurrant, & positiuam approbationem, de qua dictum. Licet autem paulò post inter Beatos & Canonizatos discrimen statuat, manifestum est non de ijs loqui, qui tales per Sedis Apostolicæ concessionem habentur, sic enim ille: & quæ licita sint fieri in honorem Beatorum non Canonizatorum vide apud Illustrißimum Bellarminum de Sanctorum beatitudine Lib. 1. Cap. 10. vbi quòd publica non sunt præstanda templa, altaria, sacrificia, & alia similia, neque eorum Reliquiæ publicè in templo honorandæ, licet priuatim honor poßit adhiberi. Hæc ille. Vbi cùm constet multa ex dictis Beatis concedi, immò omnia aliquibus, vt de templo dixi citata Sect. 2. & loco ibidem adducto, compertum habetur de illis non esse sermonem, sed de ijs, quos priuata pietate aliqui colunt, quia Beatos existimant non leuibus fundamentis. Et de prædicta tolerantia etiam Consilorius in Tractatu de Canonizatione Cap. 2. num. 2.

Neque P. Turrianus præfato penitus pa [P. Turrianus Patri à S. Thoma contrarius.]trocinatus Auctori, nisi quatenus ait in Bullis pro Beatificatione non extare verbum, quod Pontificium decretum ostendat: quo non obstante Dub. 4. ex professo probat non posse in ea errare Pontificem: vnde Dub. 6. vers. Tertia etiam sententia, statuit quòd licet ea, quæ ad actum externum spectant, non tangant vniuersos, teneri tamen illos gloriam Beatificatorum tamquàm certam amplecti, quæ quidem sine impietate & temeritate negari nequit: immò & sapere hæresim affirmat in fine. Quod equidem diuersum valde est ab opinatiuo iudicio, quod citatus Scriptor admittit, vnde & negationem gloriæ stare sine censura posse, vt eius est verbis superiùs datum.

Fauet apertiùs sententiæ prædictæ P. Fran [Apertius illi fauet Biuarius.]ciscus Biuarius in Opusculo de S. Ioanne Eremita cognomento Panyagua, quod habetur ad calcem Commentarij in Marcum Maximum §. 2. & 3. vbi quod ad Canonizationem spectat veritatem de fide continere affirmat, & eruditè probat, dicens id vniuersam ferè Theologorum Scholam amplecti, & luculenter præ alijs Mag. Lorcam Tractatu de potestate Summi Pontificis in Manuscriptis, luce profectò & laude vt alij, dignissimo: in eoque à Beatificatione differre, quòd illa infallibilem præferat in fide veritatem; hæc quamtumuis grauissimi ponderis doctrinam, fallibilem tamen, vtpotè vltra quam adhuc indagationi vlteriori & exquisitiori locus sit. Rursus illa vniuersis fidelibus sequenda proponitur, hæc quibusdam: Beati enim suis quique locis proponuntur colendi, vt modernorum Beatificatorum Bullæ manifestant: Sancti fidelibus toto Orbe dispersis. Item illa exactissimo examini substat, hæc leuiori, & pietati quodammodo habenas laxat. Denique in illa cultus Sanctis impertiendus præcipitur, in hac permittitur, seu petentibus conceditur; quod quidem multis adductis Canonizationis & Beatificationis exemplis illustrat concludens concessione PP. Minoribus impensa pro [Martyres Marrocitanos tantùm Beatificatos.] SS. Martyribus Marrocitanis, Berardo &c. à Sixto Quarto primùm viuæ vocis oraculo, & deinde Litteris Apostolicis, in quibus ita loquitur: Ex certa scientia, auctoritate Apostolica concedimus quòd prædicti Fratres Minores vbique solemniter & publicè [Sextus IV.] Officium plurimorum Martyrum pro ipsis liberè, & cum secura & Serena conscientia dicere & celebrare queant. Hæc Pontifex, ex quibus infert non Canonizatos, vt volunt aliqui, sed Beatificatos tantùm fuisse & esse, de quo & à me dictum in Amphitheatro n. 290. cum P. Luca Castellino. Quòd verò de S. Romualdo similiter videtur locutus, id quidem ad antiquiorem illam celebrationem referendum, iam enim ad superiorem gradum eius cultus sublimatus.

P. Ioannes Pontius in Cursu Theologico Disp. [Ioannis Pontij dicendi modum.] 26. Quæst. 1. ad finem, idem à fortiori censebit esse probabile, cùm de Canonizatione locutus vt probabile proponat, eius certitudinem non supergredi moralem & probabilem, & posse subesse decretis talibus falsitatem, speculatiuè loquendo; licet tandem oppositum vt probabilius amplectatur. Cuius ratio est: Quia licet sit de fide eum, qui in statu gratiæ moritur, si nihil quod glorificationi obstet, statim eam consequi: quod principium in discursu pro cultu sanctis deferendo assumitur: aliud verò, quo asseritur D. Francisco ita accidisse, moralem tantùm credulitatem importat, vtpotè quod humanis & fallibilibus motiuis innititur, vnde consequentia, quæ debiliorem partem sequitur, fidem humanam non transgreditur, & ita speculatiuæ est obnoxia falsitati. Qui philosophandi modus ei est consonus, quem P. à S. Thoma circa Beatificatos amplectitur, & à P. Pontio dicitur posse probabiliter Canonizatis applicari.

Extremè oppositam alij sententiam sequun [Sententia statuens certitudinem fidei.]tur, Beatificationem scilicet certitudinem importare ad fidem pertinentem, & ita de fide esse Pontificem in ea errare non posse. Sic P. Castro Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disput. 1. Puncto 5. §. 5. nu. 4. P. Baldellus Tomo 2. Lib. 3. Disput. 12. n. 18. & 19. P. Sebastianus Salelles Tomo 1. Regula 65. n. 267. P. Bonæ Spei Tomo 3. Tract. 2. Disputat. 4. n. 108. & seqq. Megalius Verb. Canonizatio. num. 1. P. Verricelli in Quæst. moralib. Tract. 8. Quæst. 25. Mag. Bordonus Tomo 1. Cap. 5. num. 287. dicens oppositum esse hæreticum, in quo quidem P. Biuarius passus est scandalum, dum sic audiuit Concionatorem pronuntiasse, cùm de Beatificato nescio quo laudes declamaret. Ludouicus Caspensis in Cursu Theologico Tomo 2. Tract. 15. Disp. 2. Sect. 8. num. 82. & 83. & alij complures, quorum lucubrationes nondum editæ, vt testatur P. Turrianus, sicut & P. Herincx statim allegandus. Et communiorem esse sententiam affirmat Lezana in Consultis Theologicis. Consulto. 1. num. 50. eam secutus, & pro eadem adducens Carenam, Angelum Roccam, Peyrinis, Contelorium, Pennam, & citatum à nobis P. Baldellum: qui censent Beatificationem esse particularem Canonizationem, & à solemni tantùm accidentaliter differre.

Alij media incedentes via, censent quidem [Alia minorem, sed cum censuris oppositi.] Pontificem non posse in Beatificatione errare, putant tamen non esse ita certum, sicut est de Canonizatione, quod vti veritatem de fide tenendum arbitrantur. Sic P. Amicus Tomo 4. Disp. 7. Sect. 4. num. 98. vbi tamen ait oppositum ad minimum esse temerarium, scandalosum, & errori proximum. P. Turrianus suprà, cuius censuras & vidimus, quem & verbis ipsius relatis sequitur Diana Tomo 11. Tract. vltimo. Resolut. 19. Sic concludens: Ita Turrianus, & ego. P. Arriaga Disp. 9. de fide Sect. 6. qui num. 35. oppositum omnino temerarium, impium, & erroneum appellat. Herincx Tomo 3. Tract. 1. Disput. 6. num. 98. de communi Doctorum testatus sensu: qui num. 97. non posse Pontificem in ea errare præmiserat, nullam certam censuram assignans. Cùm autem dicat minorem esse certitudinem, quàm sit de Canonizatione, & nullam determinet, omnes illas, quæ præter hæresim à Doctoribus proponuntur, videtur admittere.

Apud quem num. 100. singularis quædam [Singularis de incertitudine quo ad statum gloriæ, non gratiæ consummata.] sententia moderni Scriptoris occurrit, ex qua circa quæstionem præsentem peculiaris potest dicendi modus efformari. Est illa Ioannis Sinnichij Doctoris Louaniensis, de quo aliàs à nobis inducta mentio, iuxta ea, quæ de ipso apud Scriptores aliquos videre licuit: qui in suo Saule Exrege Lib. 1. a §. 258. vsque ad 299. contendit communiter & regulariter solùm declarari à Pontifice in Sanctorum Canonizatione præsentem sanctitatem cum securitate adipiscendi gloriam cælestem, quia stat Pontificis inerrantia cum Canonizatorum à cælo absentia. Nihilominùs rarò, vt in Canonizatione S. Francisci de Paula, & S. Catharinæ Senensis declarari præsentem gloriam non audet diffiteri, addens tamen præsumendum esse, quòd tunc Pontifex inductus sit alio motiuo, quàm euidentia miraculorum vtpotè quæ etiam patrari possunt à constitutis in Purgatorio, prout de Paschasio Diacono refert Gregorius Lib. 4. Dialogor. Cap. 40. & de S. Seuerino Episcopo Coloniensi Petrus Damianus Lib. 2. Epist. 15. ex Aldrado, vt citat præfatus scripto §. 261. Hinc pro Beatificatis quid sit iuxta ipsum consequenter dicendum, & pariter sentiendum perspicuè apparet, cum maior pro illis sit ratio.

§. II.

Assertiones nonnullæ pro quæstionis enodatione.

DIco Primò. Sententia eorum, de qui [Pontificem in Beatificatione errare non posse, Assertio 1.]bus n. 1. 5. & 6. nullatenus admittenda, quam reprobant alij pro sententijs subsequentibus allegati. Itaque nullo modo admittendum Beatificationem solam moralem certitudinem importare, cui possit subesse falsum, sed Pontificem in ea errare non posse. Sic citati, apud quos congruæ rationes occurrunt, ego sic arguo

Primò. Quia hoc est Apostolicæ Sedi valde [1. pro eo ratio.] fauorabile, vt est compertum, & nihil est quod in contrarium vrgeat, vt constabit ex obiectorum solutione: ergo id non est ipsi denegandum.

Secundo. Quia scriptores de hoc agentes in [Secunda.] hanc conspirant veritatem, vt vix præter vnum aut alterum sit, qui refragetur excellenti auctoritate: Ergo pro ea standum, cùm debeamus quantùm verosimiliter possumus Pontificiam auctoritatem ampliare.

Tertiò. Quia Pontifex non permittit [3. quia non sola circa id permissio; sed incitatio.] vtcumque, sed Beatum vniuersæ colendum proponit Ecclesiæ. Id constat, quia Beatificatum possunt omnes vt Beatum colere, & omnes illi impartiri honores, qui specialiter prohibiti non sunt; circa quod nulla esse dubitatio potest. Quòd autem permissio vtcumque non sit ex eo est euidens, nam in mera permissione non, est beneplacitum expressum permittentis circa rem permissam, ita vt ei executio placeat, & ab ipso etiam intendatur. Atqui Pontifex in Beatificatione beneplacitum circa honores impartiendos ostendit, valde ipsi placituros, vtpotè ad Dei gloriam, & Fidelium vtilitatem conducturos: ergo mera permissio non est. In Bulla Beatificationis B. [Bulla pro Beatificatione B. Claræ de Monte Falchio.] Moysij Gonzagæ sic Gregorius XV. In Sede Principis Apostolorum, nullis licet nostris suffragantibus meritis à Domino constituti pijs Fidelium votis, quibus virtutum Dominus in seruis suis honorificatur, libenter annuimus, eaque fauoribus prosequimur opportunis, &c. Similia habentur in alijs, clarissimè ostendentia desiderium Pontificum circa Beatorum cultum, quandoquidem in eo Dei honor recognoscitur, quem non possunt non animitus accurrare. Sed quæ habentur in Bulla pro Beatificatione B. Claræ de Monte Falchio. 25. inter Vrbanienses, maximè opportuna sunt; sic enim ibi: Domini nostri IESV Christi, qui seruos & ancillas suas æternæ gloriæ præmio donat in cœlis, vices quamquàm immeriti gerentes in terris, ex iniuncto nobis pastoralis Officij debito procurare tenemur, vt eorumdem seruorum & ancillarum Christi debita veneratio in dies magis promoueatur, laudetur Dominus in Sanctis suis &c. Item verbo permittendi non vtuntur Pontifices: ergo contra eorum mentem sola eisdem permissio attribuitur. Neque cùm indulgere se asserunt, solùm indicant permissionem, alioqui post verbum Concedimus non aptè sequeretur. Indulgere autem etiam esse idem ac operam dare sciunt Grammatici ex Seneca, Virgilio & alijs. Videndus Pancratius.

Quartò. Pontifex in Beatificatione vt [4. Ex decreto Pontificis ex Cathedra.] Pontifex, & ex Cathedra decernendo procedit, in quo nulla videtur esse dubitatio posse. Tunc vltra sic decernendo iudicat eum, quem beatificare intendit eo dignum honore, vt scilicet Beatus in vniuersa Christi Ecclesia prædicetur, & in eius cultum officium sacrum decantetur, & Missæ sacrificium offeratur. In quo etiam esse dubitatio nequit: aliàs magnum in eo appareret absurdum, vt scilicet eum honorare pergat, quem tamen honore dignum non arbitretur. Atqui iudicium ex Cathedra proferens, quod ad fidem aut mores spectat, errare non potest, vt est dogma in Theologia certissimum, quod & aduersantes admittunt, Ergo neque in Beatificatione.

Quintò. Ex citato Cap. Audiuimus de [5. Ex Cap. Audiuimus] Reliq, & venerat. sanct. In eo enim prohibitio extat circa cultum occasione hominis in potatione & ebrietate occisi stabilita, qui vt sanctus colebatur. Vt ergo ab huiusmodi portentis Christiana abesset Respublica; neque vnquàm accidat vt qui sacros non meretur honores, eisdem potiatur, negotium hoc Apostolicæ est Sedis iudicio reseruatum. Ergo & omne periculum pariter est remotum impertiendi sacros honores immeritis. Atqui hoc non ita haberet, si probabilis tantùm aut moralis, cui subesse falsum posset, certitudo in deferendo cultu intercederet. Ergo insufficiens illa est, & sola admittenda, in qua nullum periculum falsitatis.

Sextò, ex sacrificio Missæ, quod Deo in [6. Ex sacrificio Missæ, in quo principalis offerens Christus. Concilium Trident.] Beati honorem offerri specialiter conceditur, & valde quidem efficaciter. Nam in eo summus omnium inuenitur honor qui rationali offerri potest creaturæ, in quo principalis offerens est Christus, vt tradit Concilium Tridentinum Seßione 22. Cap. 2. verbis illis: Idemque nunc offerens Sacerdotum ministerio &c. Atqui absurdissimum est sibi quempiam persuadere summum honorem huiusmodi ei attribui, qui ipso sit indignus, & inter vilissima & infamissima gemit inferni mancipia, & hoc ex dispositione Vicarij Christi. Ergo &c. Item. Quomodo stare potest vt Christus, qui, vt vidimus, est principalis offerens, ad actum huiusmodi concurrat, dum Sacerdotes offerunt, quorum ille est offerens ministerio iuxta mentem Ecclesiæ oblationem talem disponentis? Aut si non offert, quomodo non est spiritui Ecclesiæ conformis?

Septimò ex eiusdem sacrificij oblatione [7. Ex eodem sacrificio, quia nomine Ecclesiæ.] ampliùs vrgendo. Nam Sacerdos nomine Ecclesiæ offert, cuius est minister, mediator & sequester, vt est dogma in ipsa Ecclesia firmissimum: & ita etiam nomine Ecclesiæ cultum Deo exhibet in honorem Sancti, de quo celebrat. Atqui repugnat [Vide P. Henao de sacrificio Missæ Parte 1. Disp, 14. Sect 1.] nomine Ecclesiæ offerri Deo sacrificium cum respectu dicto colendi eum, de quo agitur in Missa, nisi ille sit tali cultu dignus. Ergo omnis est circa hoc ableganda incertitudo, & periculum falsitatis. Maior est certa, & Minor ostenditur. Nam Ecclesia, vt ait Apostolus 1. Tim. 3. v. 15. Est co [1. Tim. 3. v. 15.]lumna & firmamentum veritatis. Vnde clara est Consequentia, & ex hoc ipso, etiam secluso sacrificio argui potest.

Octauò. Nam Ecclesia tota nequit falli in [15. Ex eo quod tota Ecclesia nequit falli.] re momenti tanti; falleretur tamen tota illa. Patet. Quia iuxta dicta in argumento 3. Beatus vniuersæ Ecclesiæ colendus proponitur auctoritate Ecclesiæ ipsius. Quòd autem id nequeat admitti ex eo ostenditur, quia si in re momenti tanti talis fallentia contingeret, & consequenter specialis assistentia Spiritus sancti deesset, in alijs etiam, quæ communiter sunt recepta, eius nutaret auctoritas, vt in Canonizatione, approbatione Religionum, & decretis circa mores, contractus licitos, aut ilillicitos &c. Licet enim aliqua discriminis ratio afferri queat, ea non satisfaciet, cùm præcipuum pro certitudine fundamentum in prædictis sit non posse assistentiam Spiritus sancti deficere in rebus momenti tanti, quia ex tali defectu errores in Ecclesia perniciosissimi sequerentur: & illi quidem Pontificibus imputandi, sic iubentibus, decernentibus, aut concedentibus: & quidem in nostro casu si ab eo rogemus, qui Beatum colit, cur ita faciat, verissimè respondere poterit, Quia sic conceßit Pontifex.

Nonò, Quia etiamsi dicatur errorem, qui [9. Ex absurdis etiamsi Pontifex dicatur vt Princeps, & non iudex procedere.] potest contingere, non esse Pontifici tribuendum, eo quòd in Beatificatione non procedat vt iudex, vtpotè qui sententiam non profert, aut iudicium expromit, sed vt Princeps concessione cultus, & ita fauorabili dispositione. Id nullo modo satisfacit: nam vt Princeps nequit concedere illud, ex quo grauia in Ecclesia absurda subsequuntur, vt est penitus exploratum. Atqui hoc in casu præsenti contingeret, quandoquidem Ecclesia tota in errorem posset induci: qui licet materialis esset, is etiam est omnino vitandus. Sic ordinatus Sacerdos dubia ordinatione, iterùm est sub conditione ordinandus, ne Fideles exponantur periculo adorandi hostiam & calicem, in quibus verè Christus non sit, licet error talis in illis tantùm esset materialis futurus, omni vacans culpa: & quidem error talis paucorum esset, nec comparandus illi, qui ex Beatificato damnabili in vniuersam posset Ecclesiam deriuari, & hæc ratio, sicut aliæ adductæ de Beatificatione procedunt, etiamsi in illa cultus per officium & Missam minimè concedatur, de quo ratio 4. & 6.

