Iuxta quæ id habemus, quod est huius [Pro laude B. Rosæ ex Rhode aliquid peculiare.] excursionis intentum, & prætereà Rosam aliam & Virginem & Martyrem. Quòd enim Martyr graues Scriptores testantur: quòd autem Virgo Textus sacer satis luculenter indicat Act. 12. v. 13. [Act. 12. v. 13.] Pulsante autem ostium ianuæ proceßit puella ad audiendum nomine Rhode. Puella, & in Congregatione Sanctorum, Virgo equidem, Virginitatem edocta, seruare deinceps, & sic immaculatam se sponso & Martyrio conseruare. Vt ex hoc etiam stet quod Parte 4. Sect. 2. à nobis dictum nomen Rosæ nomen esse Virginum, & ideò à Beata Rosa, dispositione superna pro Isabellæ nomine subrogatum. Prima illa vocem Petri ante alios, & audiuit, & cognouit: & prior hæc vocem ab illius sede profectam & audiuit & agnouit, Beatificationis honorem assecuta. Rosa Rosæ consonat, nam D. Petrum Rosam esse ex D. Ioanne Chrysostomo in eius sacris officijs legimus ad Octauam diem. Habet ergo quatuor virgineas Rosas Christus, Ierosolymitanam, Panormitanam, Viterbiensem, Peruanam, quibus in die desponsationis suæ, & in die lætitiæ cordis sui possit honorificentissimè coronari, quibus & nos dicere possimus,

O vernantes Christi Rosæ,

Supra modum speciosæ, &c.

Ex hymno vndecim millium in vita P. Hermanni Ioseph.

Et prædictis quidem quatuor Rosis addi [Rosa alia Romana quinque prudentum numerum complens.] etiam illa potest, de qua Parte 4. Sect. 2. cuius corpus in Gandauensi Societatis nostræ Collegio Roma adductum asseruatur, cuius & meminit posteà visus P. Raynaudus citato Cap. & §. & ita Romana: vt quinque iam sint prudentes Virgines Euangelicæ Matth. 25. quæ intrauerunt cum sponso ad nuptias, quibus ille in eisdem est, vt Rosis totidem coronatus. Coronari enim solitos in nuptijs sponsos roseis sertis res est notissima, de qua Carolus Pascalius de Coronis Lib. 2. Cap. 16. & pulchrè quidem sponsæ quinque, & quinque Rosæ, vt totidem Rosis, aut vnius Rosæ folijs sponsi cælestis respondeant, quibus ille in Passio [Quinque Rosis vulnerum Christi respondent. D. Bernard.]ne, quinque inquam vulneribus, purpuratus. De qua D. Bernardus in Tractatu de Paßione Domini Cap. 41. ita scribit: Vide totum corpus sicubi Rosæ sanguineæ florem non inuenias. Inspice manum vnam & alteram, si florem Rosæ non inuenias in vtrâque. Inspice & pedem vnum & alterum, numquid non rosei? Inspice lateris aperturam, quia nec illa caret Rosa, quamuis ipsa sub rubea sit propter mixturam aquæ. ô quam multo numero foliorum multiplicata & exornata est Rosa tua? Quis omnia illa enumeret? Sic ille. Vbi & quod Diuus Pater præmiserat, cadit in Beatam Rosam Peruanam aptissimè, sic enim ibi: In torrentibus huius sanguinis [Quod speciale in Peruana.] Rosa nostra purpurata est. Quæ licet de Christo dicta, in hanc eius Beatam Sponsam illius adinstar exornatam licet deriuemus, cui & illud consonat: Gaudens gaudebo in Domino, & exultabit anima mea in Deo meo, quia induit me Vestimentis salutis, & indumento iustitiæ circumdedit me, quasi sponsum decoratum corona, & quasi sponsam ornatam monilibus suis. Isaiæ 61. v. 10. Coronata itaque vt [Isaiæ 61. v. 10.] sponsa, & etiam vt sponsus, cuius est Passionis Rosis pulcherrimis coronata, gaudeat, gaudeat in Domino, gaudeat in sponso, diuitijs & delitijs æternis fruitura, vt & nos tali patrona, non oblitura conciuium, semel & iterùm gaudeamus.

DVBIVM INCIDENS.

Circa Octauas Beatificatorum pro Religiosis Ordinibus. Vbi an communicatio Priuilegiorum quidquam conferat circa illas.

VT non liceant Octauæ pro Beatifica [Decreta vt Octauæ non liceant pro Beatificatis.]tis extant Decreta Sacræ Congregationis Rituum, accedente Pontificia auctoritate, Innocentij X. apud Dianam Parte 11. Tract. 10. Resolut. 21. Nisi hoc expreßè Sedes Apostolica eis concesserit, quæ sunt formalia ipsius verba. Et Alexandri VII. quod vidimus in forma authentica, & ante illa id non licuisse boni testantur Auctores, vnde etsi Octauæ pro aliquibus in vsu positæ, id non sine Sacræ Rituum Congregationis licentia credendum est contigisse. Vnde in serie Actorum pro Canonizatione S. Thomæ à Villanoua pag. 6. Plurimi mox in graui silentio elabuntur [Pro B. Thomæ à Villanoua non adbibita Octaua.] dies, & interim mense Decembri 1657. ad Vrbem afferuntur litteræ Natæ Philippi Quarti Hispaniarum Regis Catholici Monialis in Regio Monasterio Matriti, quibus illa suo in Romana Curia Agenti nuntiabat se à vehementi dolore, ob spatulæ humoralis ægritudinem in extremis positam, Thomæ Reliquiarum contactu prorsus liberam euasisse; Tanti autem non immemor beneficij, supplici libello Sanctitatem suam enixè rogari iubebat, vt quotannis in suo Monasterio festiuitatem B. Præsulis, Officio Duplici per Octiduum celebrari, sibi, ac Monialibus ex benignitate Apostolica indulgeretur &c. Non concessum id in specie à Pontifice, sed maius aliquid, inde sumpta occasione accelerandi solemnem Canonizationis actum die 1. Nouembris anni sequentis peractæ. Beatum ergo Præsulem adeò sanctitate illustrem, cum Octaua celebrare minimè docti Augustiniani Patres sibi licitum iudicarunt: si enim licitum ipsis, etiam sui Ordinis Monialibus licuisset. Pro quo videri potest P. Quintana Dueñas Tomo 1. Tract. 8. Singul. 16.

Sed his non obstantibus, quod ad Fun [Licere pro Fundatoribus quæ probent.]datores attinet cum Octaua celebrandos tenet Pasqualigus de Sacrificio nouæ legis Quæst. 259. Vbi adducto Decreto Sacræ Congregationis die 16. Decemb. 1651. quòd non excedantur limites concessionis, affirmat inhærendo ipsi Decreto, sic esse asserendum. Nam eo ipso quòd concedatur Missa & Officium in die festo Fundatorum, habetur pro expressa etiam Octaua, quia ita in Rubrica dispositum inuenitur Tit. 7. [Rubrica Breuiarij.] num. 1. Sic enim ibi: & in Festis aliorum Sanctorum, quæ apud quasdam Ecclesias, Congregationes, & Religiones consueuerunt solemniter cum Octaua celebrari. Apud Religiosos autem Festum Fundatoris celebrari cum Octaua solet, vtpotè præcipuum, & ideò hæc consuetudo per Rubricam approbatur. Quod quidem ampliùs roborare poterat ex eo quod Fundatores sunt Patroni iuxta dicta nu. 120. Patronis autem Octaua est debita, & ita etiam Beatificatis deberi affirmat P. Quintanad. Tomo 1. Tract. 7. Singul. 7. nu. 4.

Deinde. Iuxta Rubricam citatam vide [Et pro aliis solemniter celebratis ex consuetudine]tur idem dicendum de Beatis alijs, qui similiter consueuerunt apud Religiones solemniter celebrari. Et ita tenet idem P. Quintana, quatenus id admittit in Octaua BB. Francisci Borgiæ, & Ludouici Gonzagæ. Nam quoad hoc non videtur inter Canonizatos & Beatificatos discrimen statuendum, sicut non statuitur inter Patronos: siquidem in officijs sacris nomine Sanctorum veniunt, tum in Missa, tum in Horis Canonicis, vbi sæpissimè Sancti nomen occurrit, circa quod nulla fieri iubetur mutatio. Solemnitas autem suam habet latitudinem: Nam Ecclesia eos, quos celebrat Sanctos, licet in gradu sublimiori non sint, solemniter se celebrare testatur, dum in eorum Festis frequenter dicitur, Annua solemnitate lætificat. Quorum Solemnia celebramus. Solemnitas votiua lætificet. Quorum solemnia agimus &c. Quando ergo in Religionibus specialius quidquam habent ob peculiares titulos, & celebriores apud ipsas sunt, consuetudine induci possint, vt cum Octauis Festa eorum agerentur. Vide infra nu. 140.

Stante autem facultate prædicta cele [Atque etiam sine illa.]brandi titulo consuetudinis, fit etiam verosimile etiam Beatis de nouo aduenientibus posse ritum eumdem concedi, nam aliàs esset magna inter eos inæqualitas, quæ & æstimationis inæqualitatem indiceret, cùm tamen contingere possit recentiorem Beatum plus esse venerabilem, & maiori erga eum debito se Religionem obstrictam agnoscere; vt videri potest in B. P. Francisco Borgia, qui post B. Aloysium Gonzagam Biennij interuallo eum est honorem assecutus, & inuenit Beati eiusdem Aloysij Festum cum Octaua celebratum. Quis autem imparitatem istam non penitus exhorreret? Quia verò gradus æstimationis ad examen adduci, facta inter Beatos comparatione, odiosum potest esse negotium, opportunius apparet, vt in eadem constituantur classe, competenti adhibita solemnitate. Sicut Religio Sancta Minorum Sanctum Didacum, humilem Fratrem laicum, magnis illis æquat Ecclesiæ luminibus, Bonauenturæ, Antonio, Bernardino, quos omnes cum Octaua celebrat ritu secundæ classis. Neque pro consuetudine instari potest, dum in Rubrica dicitur Consueuerunt: non enim pro consuetudine accipiendum, qualem Iura requirunt vt legem possit abrogare, vt euidenter ostenditur ex nuper dictis: Nam cùm Fundator Religionis beatificatur, eo honore statim potitur, vt cum Octaua incipiat celebrari: non ergo ad consuetudinem modo dicto explicatam Rubricæ est intelligentia deuocanda, sed vt sensus sit: & in Festis aliorum Sanctorum apud Religiones, in quibus pro eorum solemnitate Octauas contigerit introduci. Alias quod de nuper Beatificatis Fundatoribus dictum est, non poterit cum veritate constare.

Quæ ex varijs priuilegijs ampliùs pos [Roboratur ex communicatione Priuilegiorum.]sunt roborari, à me adductis in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. num. 116. 139. & seqq. iuxta quæ, stante communicationis ampla concessione circa illa, quam omnes ferè Religiones obtinent, etiam illa ad festiuitates extenditur, modo ibidem explicato, etiam circa Beatificatos. Pro quo adijciendum modò, quod Bordonus habet Tomo 2. Resolut. 30. [P. Bordon.] num. 36. vbi ait consuetudinem esse antiquissimam apud Tertiarios Religiosos S. Francisci recitandi Officium sanctorum sui Ordinis cum Octaua, de qua fit mentio in Bulla Pauli Tertij, quæ incipit, Cùm à nobis petitur die 18. Februarij 1547. vbi Hispanis & Portugallensibus Tertiarijs confirmauit priuilegia suspendendi Interdictum & Cessationem in suis Ecclesijs in Festis cum suis Octauis Sanctorum Ordinis, Lucij, Ludouici Regis, Rochi, Iuonis, Elzearij, Rosæ (Viterbiensis) Angelæ, & Elisabeth Tertij Ordinis. Quod & ille aliunde etiam comprobat, ex proprij scilicet Ordinis dispositionibus. Constat autem ex prædictis plures tantùm esse Beatificatos: ergo circa illorum celebrationem id stare potest, quod ex prædicta videtur concessione firmari. Et id quidem sine vllius violatione Decreti, quia Decreta non excludunt priuilegia. Neque ex hoc fit extensio aliqua ait de persona ad personam, aut de loco ad locum, aut de festiuitate ad festiuitatem per illarum multiplicationem, quæ non ita est verosimilis: sed de quodam ritu ad maiorem sanctorum gloriam conducente, quod Sedi Apostolicæ ingratum non videtur esse futurum, quandoquidem ipsi placet erga Beatos prædictos Tertianorum Ordinis, vt iam vidimus. Et licet Patres Minoris obseruantiæ prædictos Sanctos ritu celebrant inferiori, ex eo adductum non labefactatur fundamentum, quia priuilegiorum vsus voluntarius est, sicut & communicationis ipsorum, vnde quod illi amplecti nolunt, alij sibi conueniens poterunt reputare.

P. Guyetus Lib. 1. Cap. 18. Quæst. 9. ex [P. Guyetus vt aduersetur & faueat.] aduerso stat contendens Beatificatis Octauas non posse concedi quia iuxta Decretum sacræ Rituum Congregationis Patroni esse nequeunt, & iuxta Rubricam soli principali patrono illa potest conuenire. Pro quo & adducit Gauantum Sectione 8. Cap. 8. num. 1. Addit prætereà multa, vt Octauarum vsus admittendus non sit, nisi quem Rubricæ præscribunt aut quem induxit consuetudo, de quo Quæst. 8. vbi exempla complura proponit. Fauet tamen quatenus circa hoc communicationem admittit versic. Oppones tu mihi: vbi sibi obijcit Patres Dominicanos Octauis abundare, quarum diuersitate explicata, Sic concludit: & præter has Octauas nullæ aliæ fiunt (affert Rubricam huius Breuiarij propriam) siue Patronorum Ecclesiæ, siue quorumlibet aliorum. Hoc ego vltimum non concesserim, libenter tamen ijs obiecerim, qui se omnimoda priuilegiorum communicatione potentes ac validos gloriosè adeò iactitant. Æmulentur, per me licet, modò non abundantiori zelo. Sic ille, qui enumerans Octauarum ritus diuersos apud præfatos Patres, in postremo sanctos Ordinis constituit, & inter eos B. Agnetem, quam constat Canonizationis honorem huc vsque non adeptam. Cùm ergo æmulari liceat in hoc sacro Ordine zelum honorandi sanctos sibi proprios, & inter eos etiam Beatificati Octauæ solemnitatem obtineant, circa communicationem in eo erit in Religionibus alijs similis zelus laudabilis, & gloriari in Domino poterunt æmulari se charismata meliora. Et quid ad hæc?

Dico Primò. Quod de Fundatoribus [Assertio 1. affirmans de Fundatoribus.] est dictum num. 129. probabilissimum est. Vnde quod ait P. Turrianus 2. 2. Disputat. 17. Dub. 8. vers. Quod autem, pro Diuo Parente nostro Ignatio postulatam fuisse specialem licentiam, eo quòd in Beatificationis Bulla id non fuisset expressum; arguit quidem Societatis cautam attentionem illis temporibus opportunam in vsu talium Indultorum, sed non necessitatem absolutam. Cùm aliàs ea; quæ ad Beatificationem pertinent, non essent ita dictis temporibus explorata. Vnde pro additis postmodùm Octauis trium Beatorum, non constat specialem facultatem imploratam.

Dico Secundò. Quod ad Beatificatos [Assertio 2. de aliis, pro quibus consuetudo.] spectat, circa quos extat consuetudo, satis est probabile, quod datum num. 130. ob ibidem dicta. Et quidem quòd consuetudo circa hoc præualere possit, non videtur dubitabile, quia vires legis obtinet consuetudo, vnde quod lege statui potest, similiter valet inducere consuetudo, iuxta communem Doctorum sensum, pro quo multa apud Dianam Parte 6. Tract. 5. Cùm ergo per Ecclesiasticam legem haberi possit, vt cultus cum Octaua Beatificatis tribuatur, vt videmus aliquibus fuisse concessum, id ipsum potest consuetudine obtineri. Vbi opus non est consuetudinem in eo rigore sumi, quem Iura determinant, quandoquidem Rubrica eam non exigit, cùm in materia fauorabili versemur, & ex qua nullum tertio præiudicium generatur, præter dicta num. 31.

Dico Tertiò. Etiam non stante consue [Assertio 3. etiam sine consuetudine.]tudine circa Beatum, posse solemnitatem introduci, cui valeat Rubricæ tenor adaptari, sua gaudet probabilitate. Probatur fundamento præmisso num. 131. quod non leue esse videtur. Item argumento pro Assertione 1. Nam Fundatoribus cultus potest Octauæ conferri, quia ei potest solemnitas attribui, cui tenor Rubricæ respondeat. Ergo & non Fundatoribus proportionata etiam potest conferri solemnitas, cui & cultus Octauæ respondeat, cùm constet illam concedi sanctis gradus inferioris secundum Ecclesiasticam Hierarchiam, quidquid de maiori aut minori sanctitate sit, cuius solus ponderator est Dominus.

Id quod firmari potest ex Missalis Ru [Ex Symbolo in Missa robur additum.]brica 11. vbi de symbolo sic dicitur: & in Festis principalibus Ordinum, & per eorum Octauas, scilicet, dicitur. Vbi non de Fundatore est tantùm sermo, sed supponitur id, quod est euidens, in Religionibus videlicet esse plura Festa principalia. Quis enim hoc non videat? Quis non sæpiùs solemnitatibus interfuit, quibus solent Festa huiusmodi celebrari? Cùm ergo constet plura esse principalia Festa, & Rubrica Octauas in eis esse supponat, symbolumque in illis dicendum esse præscribat, videtur res hæc non leuiter demonstrari. Et vrgeo ex symbolo: Nam Religiones in sanctorum suorum Missis symbolum adhibent, neque pro eo ad specialem recurrendum esse concessionem existimant, aut priuilegium peculiare: sed quia cùm solemniter celebrare placeat sanctos proprios, illis symbolum attribuunt, Rubricæ vtentes beneficio. Licet aliàs [Privilegium circa illum.] Patribus Franciscanis id inueniatur concessum à Sixto IV. vt videri potest apud P. Quintanad. Tractatu 4. Appendicis Dub. 10. num. 5. quia tunc pro huiusmodi concessione non extabant Rubricæ, quæ à recentioribus sunt Pontificibus ordinatæ. Vnde & symbolum dici in Festo trium SS. Martyrum Iaponiensium potest, sicut & Marroquiensium, quorum celebrationem præfatus concessit Pontifex, nulla circa eos adhibita exceptione.

Vbi expungenda incidit quorumdam [Videtur Martyribus specialiter denegatum.] existimatio, qui Martyribus speciali aliquo mysterio symbolum negari censent vti ijs, qui non verbo, sed sanguine fidem Christi fuerint protestati. Id quod ex Festo S. Laurentij confirmant, quod cùm adeò solemne sit, vt Octauam habeat, Apostolis præter Diuos Petrum, Paulum, & Ioannem, denegatam, & alia specialia, symbolitamen recitatione priuatur, sicut & SS. Innocentes in ipsorum Octaua, quia cum nulla coincidit alia, qui Dei præconium non loquendo, sed moriendo profeßi sunt. Vt Ecclesia canit. Sanctus etiam Ioannes Baptista in Festo Decollationis. Et idem videtur de D. Stephano sentiendum, licet ex eo quòd & dies Natalis, & Octaua intra Octauas Natiuitatis & D. Ioannis Euangelistæ incidant, in quibus symbolum dicitur, non possit adeò firmum argumentum efformari. Quia tamen D. Laurentius ipsi in omnibus ab Ecclesia videtur exæquari, non aliter apparet de illo sentiendum.

Sed certè discursus præfatus minimè ve [Quid circa illud tenendum.]rosimilis reputandus: tunc enim aliquomodo posset admitti, si quod negatur Martyribus videremus Confessoribus attributum, quod tamen non ita accidit: nulli enim Confessorum præter Doctores illud concessum inuenimus, & aliàs Christo Domino, Beatissimæ Virgini, SS. Angelis, Apostolis & Euangelistis, & ex SS. feminis vni D. Mariæ Magdalenæ. Itaque symbolum non tribuitur Sanctorum cuiquam nisi propter specialem aliquam rationem Christo Domino, quia Auctor & consummator fidei, vt D. Paulus loquitur Hebr. 2. Beatissimæ Virgini ab peculiarem cum eo coniunctionem, & ne quidquam solemnitatis eius desit Festis alijs attributæ. Sanctis Angelis, quia cùm concedatur hominum sanctorum plurimis, non debuit prærogatiua ista eisdem penitus denegari, quibus adeò abstrictum se genus humanum deprehendit. Rationem aliam habet Gauantus circa citatam Rubricam Lit. a. 2. non satis genuinam. Vide P. Guyetum Lib. 3. Cap. 28. Quæst. 3. & 4. SS. Apostolis, quia illius auctores, licet aliquæ ab Ecclesia factæ fuerint additiones; & similiter Euangelistis, quia eiusdem cum illis dignitatis, illudque & scripto & viua voce mirabiliter propagarunt. Propter quam rationem id est etiam Doctoribus Ecclesiæ concessum. Diuæ autem Mariæ Magdalenæ, quia Apostolicum quodammodo impleuit officium, Apostolorum Apostola. Pro quo videnda, si placuerit, quæ in Epithalamio diximus num. 741. cuius & iustum encomium in Amphitheatro extat n. 537. & seqq.

Quòd autem Martyribus ab rationem [Cur Diuis Ioanni Baptistæ, Laurentio, & Innocentibus denegetur.] aliquam peculiarem non tribuatur, ex eo inuerosimile conuincitur, quòd ipsis, non solùm si Patroni aut Titulares, sed etiamsi eorum habeatur insignis Reliquia, conceditur, vt Rubrica in eadem habetur. Cur autem Diuo Laurentio non concedatur, mirum profectò accidit, si enim peculiaris aliqua ratio ad concessionem ostenditur, non videtur pro ipso defuisse, quandoquidem ad præferendum illum Apostolis ipsis suppetijsse conspicimus. Forsitan ideò factum, quia id est D. Ioanni Baptistæ in suæ Natiuitatis celeberrimo Festo denegatum. Licet enim ideò videatur ita dispositum, quia D. Ioannes ex integro ad statum Euangelicæ legis, & noui Testamenti non spectat, secundùm doctam explicationem P. Suarij Tomo 2. in 3. p. Disput. 24. Sect. 6. vers. Hic verò, pro quo symbolum est formatum, quæ ratio in D. Laurentio locum non habet: quia tamen huiusmodi discrimen non potest omnibus esse perspicuum, æqualitas est inter eos circa hanc partem solemnitatis constituta. Quod & Sanctis potest Innocentibus applicari, quia ante Euangelium passi, neque adepti gloriam, nisi post apertas cæli ianuas beneficio sanguinis Redemptoris.

Iam ad rationem ex symbolo deductam. [Quid solemnitas in Rubricis designet, & specialiter pro Regularibus.] Tribuitur illud sanctis Religionum, vt solemnitatis portio, ex quo ad ampliorem fieri argumenmentum potest, quæ ex eo ostenditur, quod Gauantus habet in Thesauro Sect. 2. Cap. 2. num. 19. vbi ait à sacra Congregatione Rituum declaratum die 28. Augusti 1628. solemnitatem, de qua in Rubricis agitur respectu Regularium significare quemdam cultum non communem alijs Festis de Kalendario; & respectu Cleri sæcularis pompam exteriorem cum processione, apparatu, concursu, & huiusmodi. Quam quidem explicandi rationem impugnat P. Guyetus Lib. 1. Cap. 13. Quæst. 3. Modus autem explicationis, quam adhibet, minimè est positioni præsenti contrarius, cùm asserat Sanctum consueuisse solemniter celebrari, idem esse ac stato per singulos annos die & officio, quod numquàm omittebatur: ex quo habetur qualitatem Officij, in qua sita est substantialis solemnitas, esse mensuram, & quasi radicem exterioris apparatus, & solemnitatis. Non est inquam contrarius, quia vtrumque solemnitatis modum possunt Regulares in Sanctorum suorum celebratione seruare, vnde & id addere quod addendum Rubrica concedit.

Dico Quartò. Virtute Priuilegiorum, [Veritate Priuilegiorum amplior comprobatio. Pro quo Assertio 4.] id quod est à nobis dictum, verosimilius & probabilius euadit. Id videtur compertum, etiamsi dicatur quoad hoc non habere locum communicationem; nam saltim probabile est locum habere, vnde & robur Assertioni constat accrescere. Et Gauantus quidem citato nuper Capite nu. 26. vers. Nequé eo, communicationem negat quoad Festa Sanctorum, vt nequeant ad altiorem ritum attolli: quia non est communicatio quoad omnia, & ita non fit: ergo nec quoad aliqua, cùm non sit maior ratio de vno, quàm de alio. Item in Rubricis Pij V. nulla fuit, neque est certa lex de his officijs, & licet iusta in aliquibus sit caussa, petenda tamen licentia omittendi officium tali die in Breuiario præscriptum, vt aliud de prædictis recitetur, quod in diebus Octauæ est certum excedere concessionem. Sed hæc non vrgent communicatio enim quibus nitatur fundamentis, iam vidimus, de quibus in Thesauro citato loco magis ex professo. Non quidem ad omnia facta communicationis copia, quando omnia, quæ in quibusdam concurrunt, nequeunt alijs conuenienter adaptari: quòd si queant, concessionis amplitudo tenebit, & ita de alijs æqua est ratio.

Dico Quintò. In Societate Iesv tenen [Assertio 5. Circa Societatem IESV.]dus circa hoc modus, quem R. P. Generalis præscripserit, vt de more habetur, quia quod ad Priuilegia attinet, ab eius dispositione descendit, vnde & communicationem poterit vt libuerit moderari. Stante autem prohibitione an actum contra illam validum sit, licet illicitum, dictum in Thesauro Tit. 12. nu. 166. & seqq.

Dico Sextò. Si aliquem Beatificari con [Assertio 6. circa nouum Beatificatum cum obseruanda doctrina.]tingat, & circa illius celebrationem cum Octaua nihil R. P. Generalis in speciali disponat, secundùm prudentes poterit coniecturas solemnitas noua constitui præcedentium exemplarium imitatione, quæ non videtur rationabiliter prohibenda. Aliquoties enim RR. Patres Generales ea, quæ ad ritus huiusmodi spectant, Prouincialium dispositioni relinquunt secundum verosimiles sapientium sententias regulandæ. Sic ante annos non multos consultus Reu. Pater an pro Ecclesiæ Dedicatione huius Diui Pauli Collegij adhiberi posset Octaua, eo quòd consecrata non sit, respondit circa hoc consulendos esse Doctores, & cùm alij affirment, negent alij, solemnitas eius cum Octaua incepta, cum eadem continuatur. Sic etiam cùm circa multitudinem Reliquiarum, quæ in Ecclesia Collegij eiusdem habentur, ad eumdem R. Patrem fuisset transmissa Consultatio à quodam P. Visitatore: An scilicet suus cuique insigni deputandus dies, an ad vnicam festiuam memoriam, aut paucas aliquas, vt alicubi accidit, aduocandæ, nihil esse respondendum prudenter iudicauit; cùm res ista ex Rubricis Decretis, & Doctorum Oraculis possit sufficienter expediri. Et vt præfati Thesauri notitiam aliquam præbeamus, sunt in pretiosis repositorijs ad latus aræ maioris sinistrum Quadraginta tria SS. Martyrum Corpora, & viginti quinque Reliquiæ insignes, cum multis alijs, quibus vltra pretium eisdem genuinum, suum etiam de raritate succrescit. Circa quas moueri aliquæ possent quæstiones, sed quia communes illæ, omittendas duxi, de quibus consuli poterit Pasqualigus, de [Pasqualigus.] Sacrificio nouæ legis Tomo 1. Quæst. 261. & seqq. vbi multa scitu digna disquirit, resolutionibus opportunis. Vnde nos ad alia.

BREVIS ADDITIO CIRCA OCTAVAS,

An solis Sanctis Primæ & Secundæ classis conueniant.

SIc visum aliquibus, qui tamen contra se [Circa duplicia Maiora difficultas, & asseritur exemplo SS. Innocentium.] habent Festum SS. Innocentium, qui Octauam cùm habeant, in neutra prædictarum Classium serie nominati reperiuntur, licet Gauantus in Thesauro Rituum Sect. 6. Cap. 6. num. 4. Secundæ classis esse affirmet, fundamento nullo pro sua adducto positione. Cùm autem Octaua non Duplicium quorumcumque sit, debemus illud saltim vt Duplex maius agnoscere. Si obijcias inter Duplicia maiora non extare, & ita nostrum reddi argumentum infirmum ex eo quòd inter Festa Primæ & Secundæ Classis non inueniatur. Id quidem non vrget: Quia cùm Octauam habeat, neque inter Festa Primæ & Secundæ Classis inueniatur adscriptum, satis ex eo videbatur constare Maioris saltim Duplicis gradum esse eidem tribuendum. Prætereà, vt Gauantus ipse ex Durando affirmat, Festum huiusmodi erat tantum semiduplex ante Pium V. qui Duplex illud effecit, vt testatur idem, nihil amplius, quod [Semiduplex eorum aliquando Festum.] diceret habens circa illius Classem. Erat autem prægrandis eleuatio de semiduplici in Classem aliquam ex duabus, vnde verosimilius est Maioritatem tantùm cum Octaua ob augendam Natalis Domini solemnitatem, tribuisse. Deinde ostenditur ab exemplis: nam Patres B. MARIÆ de Mercede celebrant Festum S. Antonij Abbatis cum Octaua ritu Duplicis maioris, sicut & [Exemplis assertio roborata.] D. Eulaliæ Virginis & Martyris die 12. Februarij. Et hoc pacto videntur à nobis celebrari B. Franciscus Borgia, & B. Aloysius Gonzaga: hic enim ritus Beatificatis concedi solitus, vt tradit Gauantus suprà. Sect. 3. Cap. 12. vers. Ratio Decreti, quod & vsus Patrum Minorum, & (vt credo) aliorum, ostendit.

Neque etiam obstat, quod ex Diui Ste [Circa S. Stephanum, qualis Classis, cùm in nulla nominatus.]phani Festo obijci potest, nulla siquidem in serie Classium extat, & tamen esse Secundæ Classis à Gauanto asseritur: Ergo & de Festo sanctorum Innocentium idem potest verosimiliter affirmari. Non inquam obstat. Nam Festum S. Stephani semper vt gradus est habitus superioris, nec Festo D. Laurentij inferius. Vnde Andreas Casteldus in Ceremoniali Clericor. regular. Lib. 3. Cap. 5. nu. 1. Primæ esse Classis non dubitat affirmare. Quod [Esse primæ quæ videatur ostendere.] tamen in Festo SS. Innocentium aliter se habere relinquimus comprobatum. Et potest non inuerosimiliter dici in serie sanctorum Classem habentium non expressum, vt & ad vnam, & ad alteram pertinere posset rationabiliter percenseri. Et quidem cùm Diuo Mathiæ, qui Secundæ Classis est, in Canone Missæ præferatur, aliqualis ex eo potest coniectura formari. Quod enim de prælatione ratione Martyrij dicitur, vt temporis sit ratio habita, in B. Agnete Virgine & Martyre [Obseruatio specialis circa antelationem Sanctorum in Canone Missæ.] inferiùs nominata, non esse solidum demonstratur: præfertur D. Cæciliæ Virgini & Martyri antiquiori; sicut & in serie priori Diui Ioannes & Paulus SS. Cosmæ & Damiano inueniuntur antelati priùs coronatis. Alia ergo ratio antelationis est reddenda, quæ ad Diui Protomartyris dignitatem spectet, ob quam debuerit Apostolicæ præponi maiestati. Sicut & Diuus Ioannes Baptista vtrique præmissus; eum enim esse, qui ibidem nominatur, communis sensus scribentium, & sapientium est, & mihi extra dubium, semper enim præcedere solitus, vnde & in Canone sua illi debuit prærogatiua conseruari.

SECTIO IV.

Parochi Indiarum quo vti Rituali debeant in Sacrorum administratione. Vbi de Ritualis Pauli V. auctoritate.

DOm. Quitensis Episcopus in Itine [Dom. Quitensis Episcopus Rituale Pauli V. non obligare vt probet.]rario Parochorum Indicorum Lib. 3. Tract. vnico de Sacramentis in communi Seßione 3. affirmat & probat Indicos Parochos posse paruo Manuali Mexicano vti, non solùm circa Indos, sed etiam circa Hispanos: quia licet pro Indis tantùm Titulus habeat, ex eo Hispani non videntur exclusi, quandoquidem nullum extat præceptum pro huiusmodi restrictione in illo, sicut neque in Rituali Pauli V. in quo [Paulus V.] Pontifex ita loquitur: Quapropter hortamur in Domino Venerabiles Fratres Patriarchas &c. Parochos vniuersos vbique locorum existentes, vt in posterùm tamquàm Ecclesiæ Romanæ filij, eiusdem Ecclesiæ omnium Matris & Magistræ auctoritate constituto Rituali in sacris functionibus vtantur. Sic ille in Bulla Rituali præfixa, & inter ipsius Constitutiones impressa. Quæ adhortationem tantùm continet, & non præceptum; vnde nulla videtur pro vsu obligatio resultare. Cùm aliàs Manuele Mexicanum in omnibus sit Indiarum receptum Ecclesijs, & in Synodo Diœcesana Quitensi an. 1594. statuitur vsus talis circa Indos & Hispanos, propter magnum eorum numerum: quia enim breuius, ideò & commodius, vt multitudini succurratur. Et præfatus Præsul quod ad Indos spectat, vti indubitatum videtur supponere, circa Hispanos tantùm mota quæstione.

Sed contra hoc ea faciunt, quæ à nobis [Contrarium statuitur.] in Thesauro dicta Tit. 16. num. 19. & 84. & quidem præfatus Dominus Decreti Concilij Limensis Actione 2. Cap. 37. non videtur meminisse, quod non solùm ad Hispanos, sed ad Indos etiam constat pertinere. Itaque iubet seruari Manuale, cùm prodierit: Prodijt quale desiderari poterat: ergo penitus obseruandum. Et licet adhortationem tantùm videatur præseferre, ipse loquendi modus obligationem importat. Tamquàm Ecclesiæ Romanæ filij, eiusdem Ecclesiæ omnium Matris & Magistræ auctoritate constituto Rituali in sacris functionibus vtantur. Qui ergo tanta auctoritate constituto vti detrectant, se filios tantæ Matris & Magistræ non ostendunt: Item errandi se periculis exponunt ab eius magisterio deuiantes. Ad quid prætereà auctoritas tanta adeò grauiter intimata, cùm eam ridere quis possit, vtpotè nullatenus obligantem? aut certè parui pendere quoad effectum & efficaciam, quidquid de æstimatione ab Auctore descendat. De more autem esse [Adhortatio cum præcepto stat.] apud Sedem Apostolicam, vt quandoque verbis adhortationem tantùm designantibus vtatur, licet supra materiam strictæ obligationis cadant, ex Iuristis proponit P. Suarez Lib. 3. de legibus Cap. 15. [P. Suarez.] num. 7. est enim modesta & paterna petitio, vt ille ait, obseruantiæ obligationis; & ita vt certum supponit P. Palaus Tomo 4. Disput. vnica de Baptismo Puncto 12. & eum secutus P. Tamburinus in Expedita expositione trium Iurium Lib. 4. Cap. 2. §. 3. P. Arriaga Tomo 8. Disput. 36. num. 50. Doctor, D. Petrus Aingo Ezpeleta Resolutionibus circa casus tempore mortis Tract. 3. Resolut. 35. nu. 8. Illustrissimus Barbosa de Officio & potestate Parochi Parte 2. Cap. 17. n. 2. & 3. Leander Tomo 1. Tract. 2. Disputat. 7. Quæst. 17. qui non Rituale, sed Pastorale Romanum appellat, P. Coninck, P. Martinon, Diana, adducti citato Thesauri loco, & alij.

Neque obstat Synodi Diœcesanæ De [Decreta Diœcesana non obstare.]cretum, quod tot per annos Constitutionem Pauli V. præcessit, vbi & erit qui sentiat satius futurum, si se Concilij Limensis Decreto conformasset. Potest etiam habere locum, si Romani Ritualis copia desit, iuxta dicta nu. 50. citati Tituli vbi & Synodi Diœcesanæ Limensis Decretum adduxi, Toletano vtendum decernentis, & in eius defectum Mexicano, eo quòd tunc temporis nondum Romanum prodijsset. Prodijt autem aliud opera Fr. Michaelis à Zarate Minoritæ, & Doctoris Ioannis de la Rosa in Limensi [De quodam speciali Manuali: quid tenendum.] Cathedrali Ecclesia Rectoris Matriti impressum an. 1617. hoc titulo: Forma breuis administrandi apud Indos Sacramenta, aliaque ad sacrarum rerum cultum maximè pertinentia continens, iuxta ordinem S. Romanæ Ecclesiæ. Et pro Baptismo sit: Forma breuis administrandi apud Indos sanctum Baptismi Sacramentum iuxta ordinem S. Romanæ Ecclesiæ ex conceßione SS. Dom. Pauli Tertij. Et est quidem talis forma in nonnullis diuersa ab ea, quam Romanum Rituale præscribit, licet quoad præcipuas cæremonias conueniant, & tenenda profectò, si vt asseritur, à Paulo Tertio ordinatam fuisse constaret.

