Est ergo dogma Catholicum Parochos [Dogma Catholicum statuens obligationem Parochorum.] ad pascendum sibi creditum gregem exemplo vitæ teneri, idque de Indicis potiori ratione procedere non posse nisi ab errante in fide negari, immò nec dubitari. Vbi circa qualitatem obligationis, de qua forsitan locutus Parochus dictus, quæstionis aliquid esse potest. Cùm enim ratione officij videatur incumbere, non videtur esse communis illa charitatis, qua vitari scandalum debet: quòd si iustitiæ, fiet inde Parochum, qui pessimis processit exemplis, licet aliàs integrè administrauerit, ad restitutionem teneri; quæ ex violata commutatiua iustitia debetur, quemadmodum deberetur, si circa administrationem suo Parochus Officio defuisset. Et de iudice ac guberna [Quæ & iustitiæ esse ostenditur.]tore agens Tomo 1. Thesauri. Tit. 8. num. 13. & 15. obligationem iustitiæ in illis asserui & probaui, vnde quod ad Parochos spectat ita etiam asserendum; & de Indicis vrgentiori profectò ratione. Et quidem Parochus Indicus ita ad doctrinam tenetur, vt illius defectus obligationem restitu [& quid pro obligatione restitutionis.]tionis inducat, vt dictum Parte 7. num. 129. Qui defectus tunc etiam, & potiori ratione contingeret, si pro doctrina Catholica falsam aliquam & damnabilem obtruderet. Tunc sic. Vt vidimus num. præced. ex D. Ioanne Chrysostomo, inhonestè viuens ita docet, vt eius doctrinæ vsus nullius momenti est, si doctrinam tradat Christianam, & aliôqui docet contra Deum blasphemias Propheta (immò & Deo ipso per illum) & Paulo clamantibus: ergo defectus est illi doctrinæ, & qui ex illo resultat, effectus tribuendus: neque enim videtur dici posse per exaggerationem locutos, ita vt in eorum verbis proprietas locutionis penitus desideretur; sic enim vti inefficacia & eneruia poterunt à prauè operantibus æstimari; immò & ab alijs, si reuerà nihil in illis ponderis sit pro conscientijs onerandis. Accedit sic viuentem etiam in Sacramentorum administratione deficere, quandoquidem Paræciani ad eum verentur accurrere, quem lupum potius, quàm pastorem experiuntur.

Erunt tamen qui secus sentiant, & nul [Stante contraria sententia quid faciendum.]lam iustitiæ obligationem agnoscant, vel certè talem, quæ restitutionis onus non importet, quam proculdubiò sententiam Parochi huiusmodi animitus amplectentur. Poterit autem, si zelus Prælatorum inuigilet, res ita componi, vt & Indis id, quod sine legitimo acceptum est iure reddatur, & Parochorum exonerata conscientia, per viam incipiant salutis incedere, à qua tantoperè deerrarunt. Visitent ergo per se, aut per alios, quibus securè possit ea cura committi, & tales inuenientes Parochos, mulctis eos pecuniarijs afficiant, sicut ob doctrinæ defectum fieri debet, consimili applicatione; cùm reuerà defectus doctrinæ sit, iuxta dicta. Pro quo & facit id, quod habet D. Barbosa de Officio Parochi Cap. 15. num. 3. vbi ita [d. Barbosa.] scribit: & poterit Episcopus constito sibi de eius negligentia, vel insufficientia, ex fructibus ipsius Ecclesiæ aßignare partem congruam fructuum alteri, qui hoc ministerium loco ipsius adimpleat, vt ex Concilio Tridentino Seßione 5 de Reform. dicto. Cap. 2. colligit Piasecius. d. part. 2. Cap. 3. num. 16. non tamen poterit comminari pœnam peccati mortalis Parochis doctrinam Christianam non docentibus, sed illos per viam præcepti pœnalis debet obstringere, vt Bergomensi Episcopo rescripsit S. Congregatio Episcoporum sub die 22. Nouembris 1592. Hinc Aloysius Riccius d. Decis. 22. ait fuisse suspensum ab Officio suæ curæ quemdam Parochum per sex menses eo quòd rudimenta Fidei suos Parochianos non docebat. Sic ille. Vbi quod de comminatione pœnæ peccati mortalis dicitur ex eo accidit, quòd ineptus videatur modus talis præcipiendi, si videlicet ita dicatur: [Comminatio sub pœna peccati quomodo non liceat Episcopis.] Præcipimus sub pœna peccati mortalis, nam peccatum mortale non est pœna, sed id, propter quod pœna infligenda est, nec se tenet ex parte iudicis, cùm tamen pœna ex eius se parte teneat: vnde meritò additum per viam præcepti pœnalis obstringendos. Quidquid de illa quæstione sit, an vnum peccatum possit esse alterius pœna, quod ad præsentem caussam est prorsus impertinens. Quòd si quis contendat non esse alienum ab Ecclesiæ vsu præcipi aliquid sub reatu peccati mortalis, quo significatur præceptum ita vrgere, vt eius violatio futura sit peccatum mortale: dicendum in casu præsenti id non habere locum; nam si ita præciperetur, indicaretur noua obligatio sub tali reatu; cùm tamen secluso præcepto tali obligatio sub reatu dicto sit: vnde quod erat opus ad remedium exitialis negligentiæ non in additione præcepti consistebat, sed grauis pœnæ, qualis illa per suspensionem semestrem, aut similis.

PROPOSITIO X.

ASseruit quidam impossibile esse pecca [Vt actio sit peccaminosa requiri cognitionem, vt impugnet quidam censor.]ri mortaliter, quin priùs præcedat cognitio deformitatis actus contra legem Dei, cum subsequente consensu. Ex quo intulit doctus censor, cui propositio commissa est suo pro munere censuranda, eum, qui eam protulit negare peccatum ex ignorantia commissum; immò & dari illud posse; quandoquidem vt peccatum mortale sit, cognitionem malitiæ necessariam protestatur, eo quòd sit contra legem Dei quæuis huiusmodi operatio. Cuius contrarium Scriptura sacra docet, quandoquidem vti grauia peccata condemnat opera:, quibus homines se Deo seruire existimabant. Vnde illud Diui Petri Act. 3. v. 17. Et nunc fratres scio quia per ignorantiam fecistis, sicut & principes vestri. Et hoc circa præ [Act. 3. v. 17.]terita; circa futura autem Christus Ioan. 16. v. 2. Venit hora, vt omnis qui interficit vos arbitretur obsequium se præstare Deo. Addit & concludit sic [Ioan. 16. v. 2.] censor: Et quod sit peccatum ignorantiæ, non videtur ita ignarus reus, vt id ignoret; neque ita proteruus, vt neget, & videtur potiùs ignorantia & stultitia, quàm hæresis. Sic ille, qui in ea videtur esse planè sententia, vt propositionis auctor, si sua in assertione persistat, hæreticus censeri debeat, vtpotè qui peccatum cum ignorantia factum neget, contra Scripturæ testimonia manifesta.

Sed est exorbitans, & minimè admitten [Defenditur assertio.]da censura: propositio siquidem dicta est verissima, de qua dictum Parte 5. nu. 4. & seqq. Neque ex illa sequitur peccatum esse non posse cum ignorantia factum, cùm præter ignorantiam inuincibilem, quæ à culpa excusat, quia facit inuoluntarium, detur vincibilis, crassa, & supina, de quibus Scriptores: & cùm ex illis operatio con [Qualis ignorantia in Christi & Sanctorum persecutoribus.]tingit, etiam est cognitio deformitatis actus contra legem Dei, quia animaduertit quis se non posse cum tali ignorantia operari, & esse id contra legem Dei iubentis eum esse de cognitione solicitum, vnde dum circa id negligit, inexcusabilis redditur. Videatur Cardinalis Toletus circa [Cardinalis Toletus.] citatum Ioannis locum vers. 2. & 3. in Commentarijs, & Adnotationibus, vbi eruditè & grauiter ostendit grauissima peccata persecutorum Christi & Sanctorum persecutionibus caussam præstitisse, quæ in illo etiam, qui videbatur zelus diuini honoris, relucebant, vnde rebelles luci fuerunt, quam poterant, si voluissent, intueri, cumulatis irrefragabilis testimonijs veritatis. Vnde circa id, quod additur citato vers. 3. & hæc facient vobis, quia non nouerunt [P. Maldonatus. Ioan. 16. v. 3.] Patrem, neque me, ita & subtiliter & quam verissimè scribit P. Maldonatus: Hæc non excusatio, sed aggrauatio potiùs & exaggeratio peccati est. Duplicis enim culpæ accusantur, & quòd hæc facturi essent, & quòd Christum, eiusque Patrem, quem tot miraculis cognoscere potuissent, ignorarent. Sic ille. Benè ergo de illis Dominus Psal. 21. v. 13. Tauri pingues obsederunt [Psal. 21. v. 13.] me. Taurus siquidem vt fortiùs feriat oculos claudit. Quæ doctrina Angelici est etiam Doctoris 3. p. q. 47. Arti. 5. in Corp. & ad 3. iuxta [D. Thom.] quam & Nos in Amphitheatro diuinæ misericordiæ locuti nu. 754. Videantur ibi dicta, sunt enim pij & eruditi, vt credo, non indigna lectoris. Et Propositio quidem dicta ad Indos spectat, licet generalis eius videatur esse doctrina, ob dicta cit. Parte 5. nu. 4.

PROPOSITIO XI.

APud Peruuianos in vsu fuit, vt pueri [Circa ritum induendi puerum femoralibus in Missa, quid doctus censor.] speciali ritu femoralibus induerentur: qui Ethnicis cùm esset proprius, conati sunt iam Christiani prouehere, & ipso Sacrosancto Missæ sacrificio, ac Sacerdotalibus benedictionibus ampliare. Parocho ergo stipendium Missam dicturo dabatur, quam parentes pueri, & puer ipse accensum manu tenens cereum ante altare positus, audiebant. Ex huiusmodi Parochis denuntiatus vnus S. Inquisitionis Tribunali, & quæsitum quid de illo sic faciente sentiendum, vnde & consequenter, an, & quam mereatur censuram Propositio licitum statuens ritum huiusmodi. Quibus responsum valde esse superstitiosum & scandalosum opus, nec carere suspicione Gentilici erroris: quandoquidem res profana, & inhonesta est, ac superstitiosa, re adeò sacra, qualis Missæ sacrificium est, abuti, & acsi habitu Religioso, aut sanctitatem præseferente indueretur puer, femorali indumento eum honorem conferre, cùm nihil aliud sit quàm insigne quoddam virilis sexus, & posse cum femina habere congressum. Et quia accusatus de superstitione prædicta inter Indos fuefat educatus, & fama valde turpi laborabat, visum est docto censori vocandum illum ad S. Tribunal, & circa ritum præfatum strenuè examinandum, & si deprehensum fuerit non abhorrere ipsum ab Ethnicorum secta, iuxta criminis qualitatem puniendum: si verò Catholicè sentiens cum corradendi pecuniam modum tantum secutus inueniatur, seuerè corripiendus, eo quod res Ecclesiæ profanet, & remittendus Ordinario, vt puniatur. Hæc ille.

Circa quæ fatendum equidem ritè & [Quid addendum censoris responsioni.] exactè procedere: addendum tamen prædictum Parochum non posse ratione ignorantiæ excusari, quia licet inter Indos educatus parùm circa res sacras instructus videatur, & ob penuriam Sacerdotum promotus dubitare tamen potuit, cùm res adeò esset insolens, & ita doctos interrogare, & præsertim Episcopum visitantem, aut alium eius loco, vel per epistolam consulere, neque circa hoc, quidquid excusationis obtendere pergat, audiendus, vnde & ipsa ignorantia meritò etiam punienda. Item si ad iudicium adductus, inueniatur de Ethnica superstitione suspectus, iuxta suspicionis est puniendus qualitatem, quia inter sectæ manifestam sequelam, & solum corradendæ pecuniæ modum, medium aliquid esse potest, cùm aliàs dicatur inter Indos educatus. Et tunc ad Iudices S. Tribunalis spectabit, auditis Consultoribus, pœnam arbi [Superstitionis ratione ad S. Tribunal casum pertinere.]trari. Quod autem de remissione ad Ordinarium dicitur, difficultate non vacat, siquidem DD. Inquisitores de huiusmodi possunt superstitione cognoscere, iuxta generalem facultatem à Sexto V. concessam in Bulla, quæ incipit Cæli, & terræ, cuius tenorem adducit P. Salelles Tomo 1. de materijs Tribunalium S. Inquisitionis Regula 115. n. 105. præsertim cùm qualificata est, qualis præsens, adhibito Sacrosancto Missæ Sacrificio; & minùs quidem sufficeret, si videlicet puer ad Parochum adduceretur, & peteretur ab eo vt femoralia benediceret, crucis signo, & aquæ lustralis aspersione adhibitis: ex quo argui pro casu, de quo est quæstio, satis valido argumento potest.

Si autem demus casum prædictum ad [De remissione ad iudicem competentem.] Sanctum non pertinere Tribunal, circa remissionem etiam superest difficultas: sunt enim qui censeant tales non esse remittendos, sed relinquendos, circa quos Ordinarij constito de tali derelictione poterunt iuxta criminis procedere æqualitatem, vt videri potest apud Dianam Parte 4. Tract. 7. Resol. 111. est illud conforme decisioni Cap. Accusatus de hæreticis in 6. ibi: Non [Cap. Accusatus de hæret. in 6.] se intromittant, Sed relinquant suis iudicibus puniendos. Et ita vidi in casu simili, in eo inquam, qui de geminato coniugio fuerat accusatus, quod licet non extiterat, graue tamen aliquid & fraudulentum fuerat pepetratum. Quamuis oppositum sit probabile, & ita si remissio fiat, non est illa vt irrationabilis condemnanda.

Iam de Propositionis qualitate loquen [Propositionis censura.]do, si quis asserat præfatum ritum esse licitum, erronea videtur eius assertio, & proxima hæresi: cùm enim ritus Gentilicus sit, profanus, indecens, inhonestus, nequit vllo pacto stare vt Missæ Sacrificio adhibito eleuari ad aliquam possit sanctitatem, de qua neque illi, qui illum peragunt, vllatenus cogitant: vnde licitum asserere, error in fide est, & contra institutionem Sacrificij ipsius præcisè consideratam iuxta id quod Concilia, & Sancti Patres iam inde ab exordio Ecclesiæ docuerunt: iuxta quod & spe [Concilium Trident.]cialiter locutum Tridentinum Seßione 22. in Decreto de obseruandis & euitandis in Sacrificio Missæ, vbi inter alia illud: Postremò ne superstitioni locus aliquis detur, edicto & pœnis propositis caueant (Episcopi) ne Sacerdotes alijs, quàm debitis horis celebrent; neve ritus alios, aut alias ceremonias & preces in Missarum celebratione adhibeant, præter eas, quæ ab Ecclesia probatæ, ac frequenti & laudabili vsu receptæ fuerunt. Sic Concilium. Cùm ergo constet præfatum ritum esse superstitiosum, ab illo constat pariter esse damnatum; vnde probasse illum, nequit sine manifesto stare errore, quod & poterit etiam quispiam non immeritò hæreticum pronuntiare.

PROPOSITIO XII.

SAcerdos quidam Confessiones Indorum [De Sacerdote dicente puero peccata, quæ Indi confitebantur.] excipiens, ea quæ audiebat peccata octenni puero referebat. Quod quidem ad Sanctum est delatum Tribunal, & iudicatum grauissimum fuisse peccatum contra sigilli obligationem, sed in genere doctrinæ non habere qualitatem. Circa quod tamen obseruandum occurrit, peccatum dictum ad Sanctum delatum fuisse Tribunal, neque ab eo reiectam accusationem: cùm tamen iuxta dicta Parte 7. num. 34. iuxta communiter receptam sententiam casus huiusmodi ad Ordinarium spectet. Sed quia vt dictum nu. 35. sententia opposita est probabilis, potuerunt Domini accusationem admittere, illis præsertim temporibus, quibus res huiusmodi non adeò erant exploratæ, & necessitas etiam ad hunc procedendi modum compellebat. Deinde licet sigilli violatio simpliciter accepta casus S. Tribunalis non sit, ex circumstantijs poterit talis iudicari, vt meritò possit illius cognitio vsurpari. Et ita dictum à Nobis citato loco num. 37. posse denuntiari Prælatum Religiosum circa punitionem negligentem, eo quòd de crimine tali non ita vt par est sentire videatur.

Et in casu quidem prædicto meritò [Sigilli violatio vt spectare ad 9. Tribunal queat. Et censura Propositionis.] de Confessario tali aliqua potuit sinistri sensus haberi suspicio, iudicare scilicet ipsum rem esse nullius momenti puero peccata audita propalare, neque de Sacramento ita dignè sentire, qui vti rem ludicram tractat Confessionem. Hæc ergo Propositio apud illum nullo est pacto damnabilis: Licet Confessario peccata in Confessione audita puero octenni propalare: quæ tamen hæretica est, cùm sit de fide obligatio sigilli; neque ex eo quòd puero dicantur peccata, excusari violatio potest, quia puer illa alijs faciliùs referet, quàm ætate maior obligationis conscius. Immò etiamsi puer nulli sit ea detecturus, eorum siquidem memoriam retinere poterit, & eum de pœnitente conceptum, qui non poterit non illi admodùm displicere. Præterquam quòd sic Indi à Confessione abhorrebunt, qui etiam de secreti custodia securi ægrè ad illius integritatem adducuntur.

Licet autem iuxta dicta nu. 477. non sit [Reum esse S. Tribunali remittendum & quomodo.] obligatio remittendi reum iudici competenti, quando crimen deprehenditur ad S. Tribunal non pertinere; in hoc tamen casu oppositum videtur dicendum, quia crimen est enorme, & in damnum publicum vergit, & ita ex illis, de quibus quilibet de populo potest accusare. Pro quo Doctores apud P. Fragosum Tomo 1. Lib. 5. Disp. 12. n. 73. & 74. Neque Alexander IV. citato Cap. Accusatus, §. Sanè cùm relinquendos iubet suis iudi cibus puniendos eos, de quibus ibi, generalem aliàs obligationem adimit circa crimina, de quibus dictum, inter quæ nullum Dei Ecclesiæ exitialius esse potest. Neque necessarium est remissionem rei esse personalem, sed cùm ex accusatione appareat crimen ad sanctum Tribunal non spectare, accusator ad iudicem est competentem remittendus, grauiter iniungendo ipsi vt id præstet, ad quod adeò stricta obligatione tenetur. Qui si deprehendatur circa hoc negligens, poterit à S. Tribunali competenti animaduersione puniri, vti mandati transgressor, quod iure potuit imponere, quandoquidem ei remissio competit, quam potest conuenienti modo disponere, & ita circa hoc sufficienti gaudet iurisdictione.

PROPOSITIO XIII.

QVidam asseruit in his Indiarum parti [Circa pluralitatem vxorum damnatus error.]bus expedire vxorum pluralitatem, quia sic Indorum conuersio erit facilior, & Hispani illas magis subiectas habebunt, sunt enim his in terris valde insolentes, & superbæ, quod communiter significatur nomine libertatis. Ad quæ vir doctus respondit præfatas rationes nomine esse rationum indignas, cùm potius deliria dici debeant. In ordine siquidem ad infidelium conuersionem eadem fuit semper difficultas, quandoquidem apud illos polygamia in vsu erat, vt asserit Innocentius Tertius in Cap. Gaudemus de diuortijs. Et propter eamdem rationem alia multa conuersis deberent concedi lege diuina prohibita, sicut est polygamia. Quod autem ad Hispanos attinet, si vnus homo hisce in partibus vnam nequit mulierem sustinere, quæ illarum est & procacitas & superbia, quomodò plures poterit sustinere? & hoc quidem quantùm ad rationes adductas; nam quod ad pluralitatem attinet vxorum hæretica assertio est, vt constat ex Concilio Tri [Concilium Trident.]dentino, Seßione 24. vbi legem à Christo latam (Matth. 19.) recognoscens sic habet: Hoc autem vinculo duos tantummodò copulari & coniungi Christus Dominus apertiùs docuit &c. & Canone 2. sic Si quis dixerit licere Christianis plures simul habere vxores, & hoc nulla lege diuina esse prohibitum, anathema sit. Idem habetur in citato Cap. Guademus & 32. q. 7. Cap. Si quis fuerit, alibique, sub eademque certitudine Ecclesiam circa hoc non posse dispensare, aut licentiam præbere.

Circa quod dictum à Nobis Tomo 2. [Discursus ex quo videatur non esse hæresim.] Thesauri Tit. 12. nu. 481. & Parte 6. supra, n. 357. & 358. & iuxta dicta priori loco, probabile est legem à Christo latam non comprehendere infideles, ex quo oritur circa præsentem caussam difficultas; nam si quis conuertatur, qui plures habeat legitimas vxores, post acceptum Baptismum omnes videntur coniugati iure gaudere, quia vt ait Innocentius Tertius in citato Cap. Gaudemus. Baptismus iura matrimonij non soluit: [Cap. Gaudemus de diuortiis.] Cùm per Sacramentum Baptismi non soluantur matrimonia, sed crimina dimittantur, quæ sunt illius verba. Non ergo videtur hæretica assertio, si quis dicat polygamiam non esse penitus illicitam Christianis. Quòd si Concilij Tridentini obijciatur auctoritas, dici potest ibi de matrimonio à fidelibus inito esse sermonem, non vero de contracto apud infideles, si, vt est dictum, conuertantur. Et licet in Canone damnetur asserens licere Christianis plures simul habere vxores, quod in eo, qui conuertitur, verum haberet, plures siquidem haberet vxores: non videtur ita vrgere, vt supremam censuram mereatur: nam in Decreto idem continetur, quandoquidem ex illo formatus est Canon; & dum in eo dicitur huiusmodi vinculo duos tantùm copulari, probabilem expositionem admittit, vt ad matrimonia infidelium non debeat extendi, ex quo id sequitur, quod discursus iste videtur ostendere, & ita non plus quàm Canon vrgere.

Nihilominùs censura præfata sustinen [Eliditur ille.]da est, quia talis est manifestus Ecclesiæ sensus, & Concilium Tridentinum ita verba Christi intellexit, vt à sacris fuerant Canonibus intellecta, qui in margine citantur, ex quibus satis est celebris Cap. Guademus, in quo Innocentius Tertius ita [Cap. Gaudemus.] loquitur: Quia vero Pagani circa plures in simul feminas affectum diuidunt coniugalem, vtrùm post conuersionem omnes, vel quam ex omnibus retinere valeant, non immeritò dubitatur. Verùm absonum hoc videtur, & inimicum fidei Christianæ &c. Addit irrefragabile aliud ex Christi verbis argumentum Matth. 19. v. 9. Quicumque dimiserit vxorem [Matth. 19. v. 9.] suam, nisi ob fornicationem, & aliam duxerit, mœchatur. Circa quæ sic ille: Si ergo vxore dimissa duci alia de iure non potest, fortiùs & ipsa retenta: per quod euidenter apparet pluralitatem in vtroque sexu, cùm non ad imparia iudicentur, circa matrimonium reprobandam. Sic Pontifex, qui doctrinam Christi vxorum pluralitatem reprobantis generaliter de fidelibus accipiendam esse statuit, siue illi post Baptismum contrahant, siue ante illum legitimè fuerint copulati. Et ita semper Ecclesiæ vsu receptum.

Id autem quod ex citato Capite addu [Ad citatum Cap. Gaudemus responsio.]ctum de Baptismo non soluente matrimonia, sed crimina remittente, quando vnum est in conuerso quolibet; & legitimè celebratum: sic enim esse intelligendum ex eodem Canonis constat Auctore: qui enim sic præmiserat Pontifex, statim id, quod nuper diximus, contra pluralitatem edixit, vnde suimetipsius interpres est. Quod autem etiamsi de vnica loquamur vxore, verba præfata cum moderatione aliqua accipienda sint, ex eo constat, quod eodem habetur in Capite de non conuersa vxore, aut scandalo futura marito: tunc enim ille vt ad alias possit transire nuptias liber pronuntiatur. Quia secundùm Apostolum, (1. Cor. 7. v. 15.) frater, aut soror, non est huiusmodi sub [1. Cor. 7. v. 15.]iectus seruituti. Verba illius sunt. Ita ergo videtur sentiendum, quidquid aliquis forsitan secus senserit, censuram aliquantulùm molliendam arbitratus.

PROPOSITIO XIV.

REligiosus quidam in Hispania professus [De Religioso apostata in Indiis, & ipsius assertione damnata.] inconsulto Prælato ad Indias nauigauit dimisso habitu, & dicebat se in apostasiæ crimen nequaquàm incidisse, & ita neque in excommunicationem aut suspensionem, immò peccaturum se si non ita fecisset, quia eius corporalis salus in periculo versabatur, quandoquidem cùm esset infirmus, nulla de ipso habebatur cura, saluti autem consulere iure sibi naturali licuisse. [P. Iosephus Acosta pro merito laudatus.] Circa quod P. Iosephus Acosta consultus, vir inintegritate, orandi studio, facundia, doctrina varia, labore aßiduo, consilio, dexteritate tantus, quantum in India, & in Hispania summi qui suspexerunt, vt de illo habet P. Ioannes Nadasi in Anno dierum memorabilium Societatis IESV, respondit, quod ad factum attinet constare relationem esse penitus falsam, & insignem audaciam ac inuerecundiam falsa vsum sui Generalis subscriptione confictis in litteris, & sic ad audiendas confessiones, & ad ministranda sacrilegè Sacramenta obtentis licentijs cum excommunicatione ob apostasiam incursa celebrando. Esse autem vanam & impudentem rationem in iure salutis tuendæ fundatam ex eo constabat, quod morbus non poterat non exigui esse momenti, vtpotè qui neque nauigationem, neque itinerum laborem impediebat, sed comedebat & bibebat, & quidquid erat ipsi libitum faciebat. Et maiorem quidem impudentiam esse remedium vrgens & necessarium asserere, transitum ad Indias, pecuniarum abundantia & delitiarum comparata. Vnde eius assertionem esse præsumptuosam, & suspectam de sinistro sensu circa Religionem, & votorum Monasticorum obligationem, & grauem temeritatem negasse incursionem in excommunicationem ob apostasiam, cùm generaliter sit imposita cuicumque Religioso Professo habitum dimittenti, vt constat ex Cap. Vt periculosa, Ne Clerici vel Monachi in 6. Sic dictus Pater concludens sibi videri suspectum de errore circa vota Religiosa.

Circa quæ in primis erit fortè qui hæ [Leuis quædam circa narrationem difficultas.]reat, dum in facti specie contraria videntur admiscere, dimissionem scilicet habitus, & falsas Generalis litteras: istæ siquidem sine habitus retentione non poterant vsui esse, vt est manifestum. Ad quod dici potest dimissum habitum pro fugæ commoditate, & posteà reassumptum, vel alio modo circa hoc inductam varietatem. An autem Religionis desertor siue retento, siue dimisso habitu, ex communicationem incurrat de qua in citato Cap. Vt periculosa, communis quæstio est, [Sine dimissione habitus non incurri irregularitatem.] & sine habitus dimissione non incurri grauissimi scriptores sentiunt, ex quibus P. Suarez Tomo 4. de Religione. Tract. 8. Lib. 3. Cap. 1. n. 17. P. Thomas Sancius Lib. 6. Operis moralis. Cap. 8. num. 20. P. Palaus Tract. 16. Disput. 4. Puncto 16. nu. 10. & seqq. Apud quos plures alij. De incursione autem, si dimittatur habitus, tum illi, tum alij sine dubio statuunt, quando temerè fit, vt ait Bonifac. VIII. citato in Capite, & nulla maior ea potest cogitari temeritas, quàm fuerit illa, circa quam præsens versatur propositio, à præfato Patre luculenter expensa: qui dum ratione apostasiæ incursam excommunicationem affirmat, intelligendus de illa, quatenus habitus dimissionem includit, nisi fortè in ea fuit ille sententia quæ & multorum & [Oppositum probabile.] grauium etiam scriptorum est, vt videri potest specialiter apud P. Sancium suprà n. 19. & dimissionem etiam temporariam sufficere, cùm temeraria est, iuxta dicta communis resolutio est, vt non potuerit prædictus Religiosus eo ex capite verosimiliter excusari.

Iam quod ad censuram attinet, satis illa [Circa Propositionis censuram.] videtur exacta; nam consideratis circumstantijs totum hoc illa assertio complectitur, quod à præfato apostata est gestum, & est vt sequitur: Licet Religioso Religionem deserere, falsis Generalis litteris vti, & ficto recuperandæ salutis prætextu vagari remotissimis in terris, habitu dimisso, aut retento. Quis autem non videat sic asserentem, de Religiosorum votorum obligatione sinistrum præseferre conceptum? Nec dici potest illum tantùm asseruisse peccaturum se, nisi Religiosam domum dimisisset curandæ salutis intuitu: Nam ad finem huiusmodi media præfata conuenientia iudicauit, & ita etiam licita, cùm ipsi non videretur aliter posse finis ille curationis obtineri. Erit tamen forsitan, qui asser [Vt temperari queat.]tionem prædictam graui censura Theologica non esse inurendam arbitretur; quia modus ille loquendi solet esse desertoribus religiosæ obseruantiæ familiaris, dum pro excusatione insigniter mentiuntur, vel graues sibi factas iniurias asserentes, vel Prælatorum declinasse tyrannidem, vel parentum extremas necessitates coëgisse, & sic aliter, vnde & prætextus ille consulendi saluti, pro quo nullum in Conuentu subsidium, potuit similiter vsurpari, idque sine vllo in materia fidei errore, aut eius vehementi suspicione, quem visus est depellere, dum se necessitate coactum id se fecisse testatus est, sic enim de votorum Religiosorum obligatione ritè ac rectè videtur cen [Confirmatio ex censura blasphemiæ cuiusdam.]suisse. Quod confirmari potest ex eo quod graues Scriptores asserunt circa eum, qui amasiam suam vocat Deam, scilicet non esse blasphemiam hæreticalem, quia de sensu, iuxta quem soliti sunt homines huiusmodi loqui communiter constat. Sic Lorca, & P. Hurtadus de Mendoza, quos adducit & sequitur Diana Parte 5. Tract. 13. Resol. 20. & Bordonus Tomo 1. Cap. 26. nu. 13. Quæs. 7. Licet alij secus sentiant, pro quo videndus P. Tancredi de Religione, Tractat. 2. Lib. 1. Disput. 3. nu. 13.

Iuxta quæ doctus Pater censendum do [Censura circa aliam similem.]cuit de hisce versibus, cùm ad Sanctum fuissent delati Tribunal: Si yo por Dios padeciera: Lo que padezco por vos, Señora, pues sois mi Dios, Dadme vos lo que me diera El Hacedor de los dos. Illam scilicet assertionem Señora, pues sois mi Dios esse piarum aurium offensiuam; perperàm enim sonat, & est aliquantulùm scandalosa, ex modo loquendi, se eam pro Deo habere iactando. Maiorem autem qualitatem non adhibere affirmat Primò quia in huiusmodi amatorijs carminibus est aliqua maior licentia vtendi similibus exaggerationibus, quia ex materia ipsa colligitur eas non oriri ex errore aliquo circa fidem, neque vt sonant ab ipso credi, sed ex quadam cœca & in ordinata passione, quæ sic loqui compellit ad magnitudinem turpis affectus declarandam. Et in Italicis cantionibus magis habetur in vsu dum Dei, gloriæ, & beatitudinis titulos poëtæ amasijs largiuntur. Secundò, quia de peccatore dici potest practicè & opere ipso Deum sibi constituere creaturam, iuxta illud: Quorum Deus venter est. Philip. 3. v. 19. Tertiò, quia ex duobus prioribus [Philip. 3. v. 19.] versibus clarè apparet mulierem pro Deo non habere, sicut ex postremo, cùm affirmet Deum vtriusque esse factorem: licet hic cum antecedenti, Dadme vos &c. malè sonet, & plus scandalosi sint prioribus: quia licet dici possit peccatorem gloriam suam & beatitudinem in re, quam amat, constituere: hæc autem valde diuersa est ab ea, quam Deus confert, siquidem magis verè & propriè miseria est. Addit forsitan eum esse sensum, vt quemadmodùm Deus ipsi propter eius amorem patienti seipsum beatificatione præberet, ita & illa seipsam propter eius amorem similia patienti præbeat, vtique ipsius futura beatitudo: qua adhibita explicatione, sensus iste cum præcedente coincidit: quandoquidem sic se præbens illa, non beatitudinis, sed miseriæ magnæ proprietatem haberet Psal. 39. v. 2. Eduxit me de [Psal 39. v. 2] lacu miseriæ, & de luto fæcis. Id est, carnalium cupiditatum, vt exponit Cardinalis Bellarminus.

Et hæc cùm scribo in memoriam venit, [Quid de exhibente feminæ signa adorationis.] quod Matriti vidi, ibi degens proximus pubertati. Femina quædam ex ijs, quas curiales dicunt, ambitiosè compta in fenestra laxa prostabat, præparata ad capiendas animas, sicut illa, de qua Salomon Prouerb. 7. v. 10. & capta quidem vnius iuuenis, qui eam cùm vidisset per callem transiens, cæpit tundere pectus, ac si eleuari in Missa Sacram Eucharistiam conspexisset, aut tintinnabulum audijsset, tunc pulsari solitum, cùm in fine Præfationis Sanctus, Sanctus, Sanctus, Deus Pater proclamatur: vel aliquam celebrem ac miraculosam imaginem Christi aut Virginis velis paulatim retractis populo panderetur. Circa quod, quia [Blasphemia vt esse in factis possit.] & accidere aliàs potest, dubitare iuuat, quid debeat de tali agendi exorbitantia censeri, & Blasphemiam quidem posse non solis verbis, sed etiam operum irreuerentia constare, licet in rigore loquendo blasphemia ad sola verba referatur, vt notauit Bordonus suprà Quæs. 13. nu. 22. vnde deturpantes & lacerantes imagines sacras ad blasphemos reuocantur, licet, vt dixi, in rigore tales non sint, pro quo P. Suarez Tomo 1. de Relig. [P. Suarez.] Tract. 3. Lib. 1. Cap. 4. nu. 4. vbi probat blasphemiam tantùm in verbis consistere, affirmans tamen posse aliquod esse signum quod, licet verbale non sit, pro blasphemia possit reputari.

Sicut autem crimen blasphemiæ com [Et quomodo, cùm creaturæ quæ Deo sunt debita tribuuntur. 2. Esdræ 9. v. 18.]mittitur non solùm quando Deo conuitium obijtur, sed etiam quando creaturæ laus Deo debita soli confertur, ita & de reali blasphemia, eo modo quo talis dici potest, pariter asserendum, 2. Esdræ 9. v. 18. sic habetur: & quidem cùm fecissent sibi vitulum conflatilem, & dixissent: Iste est Deus tuus, qui eduxit te de Ægypto feceruntque blasphemias magnas. Blasphemias vtique & verbo & opere dum quæ Deo erant soli debita, laus inquam, & cultus, vitulo tribuerunt. Pro quo P. Suarez citato nu. 4. Iuxta quæ de iuuene illo diuinum, vt apparuit, cultum feminæ tribuenti philosophandum est: videtur siquidem, cum Scriptura loquendo, magnam fecisse blasphemiam; magnam inquam, quia hereticalem, dum diuinus honor impendi [Facta verbis potiora.]tur creaturæ. Et quidem iniuriæ, quæ facto inferuntur, grauiores verbalibus sunt, quia facta sunt verbis potiora l. de pupillo §. Meminisse. ff. de noui oper. nuntiat. Cap. Dilecti 52. de appellat. Vbi Glossa, & alij.

