Vbi difficultas peculiaris occurrit, an sci [Notanda pro eo doctrina.]licet aduenientibus pro Ecclesia tali, & eius Capitulo integrando prouisis, ad eos gubernatio deuoluatur? & quid si vnus solus adueniat? & videtur dicendum non deuolui, quia non ex delegatione est habita, sed beneficio Iuris in citato Cap. Nihil. Et quidem cùm prouisi sine Canonica institutione perueniant, Ecclesiæ nequeunt administrationem assumere, nuda tantùm præsentatione potiti: & ita si in Episcopo iurisdictio cessat, illos non poterit instituere, & ita Ecclesia deteriori in statu remanebit. Quod autem ad plures aut vnum Capitularem spectat, si asserendum esset ad eos iurisdictionem deuolui, ex ijs decidendum, quæ à Nobis sunt dicta Tomo 2. Thesauri. Tit. 18. nu. 13. posse scilicet Capitulum in vno consistere, Canonico scilicet aut Dignitate: nam Portionarij de Capitulo absolutè non sunt, sed tantùm secundùm quid.

Omitto figmenta alia, quæ præfato in scripto proponuntur, quia etsi quidquam fundamenti haberent, inutilia prorsus pro Indijs sunt: quæ neque ipsis, quibus ardens inerat studium modum aliquem inueniendi pro supplendo prædicto defectu, arridere minimè potuerunt, & schismaticum quidpiam, vt superiùs dixi, sapiebant.

SECTIO XI.

An taxari Magistratuum auctoritate possit pretium mercium Indicarum.

DIctum de hoc Titulo 9. Cap. 8. Tom. [Quid ex Regia dispositione habeatus circa taxam pretij in Mercatoribus Indicis.] 1. Thesauri: vbi tamen eorum non facta mentio, quæ Dom. Solorzanus habet in Politica Indiana Lib. 6. Cap. 14. vers. Y para lo que toca, & seqq. ibi enim Regias adducit schedulas, quibus Mercatoribus indulgetur, vt merces, quas ex Hispania in Indias exportant, vendere vt potuerint possint pro prima vice, sine pretij taxatione: quæ limitatio ab inuictimo Carolo V. apposita, circa Æthiopica mancipia non extitit, pro quibus ampla vendendi facta copia. Quibus tamen non obstantibus in Peruuio, & alibi contraria praxis introducta, vt præfatus Scriptor ait, pro qua ex parte Commercij ad Regium Indiarum Consilium prouocatum, à quo ad Peruuianum Proregem Dom. Martinum Henriquez in mandatis datum 19. Septemb. 1580. vt circa hoc inquisitione præmissa, Consilium ipsum de omnibus certius redderet, sublatis iniustitijs, & Regij census habita ratione, quod sibi benè visum esset interim prouidendo, de quo & Consilium per litteras instruendum. Quid autem prouisum sit, non sibi fuisse compertum Auctor affirmat.

Qui circa praxim sui temporis, quod & [Quid proxi firmatum.] nostrum, harum & aliarum Prouinciarum constare sibi ait eam esse, vt dum Mercatores intra terminos moderati pretij se continent, de imponendo minimè pretio tractetur; secus si in eo nimium quantùm excedant, mercium occultatione, monopolijs &c. ex quo Respublica damnum notabile patiatur. Mercatores enim honesto & rationabili lucro debent esse contenti, vt benè Nauarrus in Cap. Qualitas de Pœnit. dist. 5. & licet leges fauorabiles extent circa dicta, ita accipiendæ sunt, vt iustitiæ locum relinquant, neque prohibitis & illicitis fauorem præstare censeantur. Et vbi de publica vtilitate agitur, quam priuilegia lædere deprehenditur, contra illa ire etiam inferior potest Magistratus ex Simone Maiolo in Colloquio seu Tractatu de perfidia Iudæorum pag. 57. 77. & 78. Addit excessum huiusmodi non tolerandum, etiamsi Mercatores in aliquibus mercibus sint passi iacturam: non enim ideò in ijs, quæ restant, aucto enormiter pretio, debet compensari dispendium. Iuxta quæ

Dico Primò. Circa materiam præsentem [Assertio 1. decreta Regia non vrgere.] non videntur præfata Regia decreta curanda, sed iuxta iustitiæ regulas, ac receptas Doctorum sententias, quæ ad illam spectant sunt transigenda; vnde & ea seruanda quæ à Nobis sunt citato in Capite stabilita. Id probo. Nam decreta huiusmodi antiquata sunt, & de illis non videtur curasse Consilium, quandoquidem Proregi Peruuiano iniunxit, vt quod sibi bene visum esset erga ista prouideret. Vbi & addidit obuiandum iniustitijs, & damnis, quæ Reipublicæ, & Regiæ Gazæ possunt importari: manifestè innuens in tali venditionis modo posse talia reperiri.

Dico Secundò. Si decreta talia debeant [2. Ex illis nihil haberi contrarium.] attendi, sic nonnullis contendentibus, ex illis resolutio à Nobis citato loco proposita potest roborari. Probatur. Nam Carolus V. solùm pro prima vice pretij designationem exclusit: quando scilicet merces ex Hispania aduehuntur, & venduntur in portubus, aut fortè Mercatores aliqui eas vlteriùs transuehunt commodioris venditionis intuitu. Ergo post venditionem primam in portubus, & eam, qua non minutim, sed magno in numero, per Memorias, quas vocant, distrahuntur, pro vlterioribus venditionibus poterit pretium Magistratuum auctoritate constitui, si Mercatores illud enormi excessu conentur adaugere. Quo pacto communi vtilitati satis videtur fore consultum, cùm communiter à Mercatoribus merces ab alijs per Memorias emptas conuenienti pretio, per minutiores venditiones expendant, quibus potest Reipublica, si gubernantium prouidentia dormitet, magnum perpeti detrimentum.

Dico Tertiò. Licet rescripta Regia non [3. De probabilitate venditionis præfatæ.] habeant vim, iuxta dicta n. præced. ex illis tamen deduci potest probabilitas venditionis, pro qua tuenda, & Mercatorum exoneranda conscientia, citato Capite verosimilia contulimus fundamenta. Si enim modus venditionis talis, esset apertè illicitus, & cum restitutionis onere, minimè fuisset Regia iussione permissus. Et licet dici possit illicita multa ob vitanda maiora mala permitti; id in præsenti locum habere non potest: quia cùm Mercatores circa id fuerint adeò soliciti, & negotium statum diuersum habuerit, atque à Regio Indiarum Consilio id, quod vidimus, fuerit Peruuiano Proregi præceptum, argumento sanè est in eo non deprehensam lethalem auaritiæ prauitatem: cùm inter homines Christianos res ageretur, & omnes suæ conscientiæ oblitos non sine graui eorum iniuria potest affirmari. Non ergo Christianissimus Carolus sic apud se locutus: Permittamus his hominibus, vt sicut potuerint vendant, ne Indijs desint, quibus constat indigere; licet sint ob iniustitias contractuum huiusmodi in æternum perituri. Quod quidem alienissimum fuerit ab illius Christiano zelo, & Regia proculdubiò charitate, de qua Iacobi. 2. v. 8. Si tamen legem perficitis re [Iacobi 2. v. 8.]galem secundùm scripturas: Diliges proximum tuum sicut teipsum: benè facitis.

Dico Quartò. Circa augmentum pretij [4. Circa pretij augmentum ob compensationem iacturæ.] ob compensandam iacturam, à Nobis dictum citato Cap. num. 92. & ostensum id esse probabile, quod à Scoto & Maiore absolutè prolatum. Et quidem generaliter admittendum videtur, quando ratione iacturæ talis raritas mercium incumbit, vt accidere frequenter solet. Non est autem eadem ratio quando iactura mercium alterius generis fuerit, quia sic raritas non inducitur. In quo euentu videtur prædictorum Doctorum etiam sententia procedere, quia sine limitatione loquuntur, & ita illam communiter displicere dictum à P. Gaspare Hurtado Disput. 2. de Contractibus Difficult. 5. pro qua & videri potest P. Fagundez de Iustitia Lib. 5. Cap. 30. num. 12. vbi alios adducit contra illam depugnantes. Sed non video vt probet euidenter esse falsam, sicut ibidem affirmat.

SECTIO XII.

Circa Mercatorum Consulatum adnotata nonnulla.

DE illo actum à Nobis Tomo 1. The [Consulatus institutio, & præsens status.]sauri Tit. 9. Cap. 1. & 2. nulla de D. Solorzano inducta mentione, quæ hîc honorificè proferenda, in Politica siquidem Indiana Lib. 6. Cap. 14. pag. 1012. vers. Otro priuilegio, & seqq. De illo solita eruditione tractauit, de institutione inquam, & modo agendi iudicum, ac iurisdictionis genere, ad summarium legum pro eo latarum lectorem remittens, quæ sunt numero 75. & dubitari circa illas potest, an cùm tot sint, in conscientia obligent, & sub lethalis culpæ reatu. Et videtur dicendum illas tantùm [Leges illi impositæ vt obligent.] sic vrgere, ex quarum violatione notabile aliquod damnum potest in litigantes redundare; secus si nihil tale accidit, ex quo credendum est illas solummodo rationem directionis habere, pro meliori inquam negotiorum expeditione, iuxta dicta à Nobis Tomo 1. cit. Tit. 2. n. 96.

Ex ijs autem, quæ citatus Doctor subdit [Quos contractus ab eo non probandos censeat D. Solorzanus.] vers. Y porque los mas, videtur innuere ad Consulatum spectare contractibus obuiare, quos in partibus Indiarum à maiori Mercatorum parte fieri, dum in illis degeret, deprehendit, cùm tamen sint illi damnabiles, scilicet id tradi, quod ad tradentem statim redit, vulgo Mohatras: pecuniarum cum lucro dationem: Chirographorum emptiones: venditiones maiori pretio pecunia credita, quàm numerata: tradi illam Minerarijs pinnis argenteis soluturis: torquium aureorum venditiones, in quibus non solùm emptor artificij iacturam patitur, sed partis etiam ponderis, ex solo ab vna manu ad aliam transitu: lucra ex cessante lucro, vbi nullum est in pecuniæ traditione periculum: concludens id, quod de Mohatris est dictum, Regijs legibus esse prohibitum, de quibus P. Rebellus, Ioannes Heuia, Couarrubias, & P. Molina.

Quæ cùm zelo Christiano succensus pro [Ab eo additum temperamentum.]tulisset, congruo temperamento claudit sic locutus: Pero supuesto que los mas de las Indias buscan con su dinero alguna ganancia, no es mi intento condenar del todo por mala, la que en cada Prouincia, segun los aprouechamientos, y vsos de ella, estuuiere introducida, y calificada por licito por Theologos graues, y como tal tolerada de la Iusticia: que bien veo que muchas veces neceßita el Comercio de estas ensanchas, y que aun en la Corte de España se permite llebar à ocho y mas por ciento, por el dinero, que se pone en las casas de hombres de negocios, con libertad de voluerselo à pedir y sacar quando al que lo puso le pareciere. Y estas costumbres ô tolerancias muchas veces pueden, y suelen escusar el pecado, y siempre bastan para escusar del todo su pena. Sic ille, quod Latinè vt sequitur. Sed supposito quòd plures (maior inquam pars) eorum, qui in Indijs degunt, sua pecunia lucrum aliquod quærunt, non est animus damnare penitus vti prauum illud, quod in vnaquâque Prouincia, iuxta prouentus & vsus illius fuerit introductum, & iudicatum licitum à grauibus Theologis, & vt tale à Magistratibus toleratum: bene enim dispicio sæpiùs Commercium huiusmodi laxitatibus indigere: & in ipsa etiam Hispaniæ Curia permittitur octo pro centum & ampliùs exigi ob pecuniam in domibus negotiantium repositam, cum libertate repetendi illam, quando ei, qui ipsam reposuit, visum fuerit. Et istæ consuetudines ac tolerantiæ multoties possunt ac solent excusare peccatum, ac semper sufficiunt ad pœnam penitus excusandam.

Iuxta quæ id, quod ab ipso priùs dictum [Iuxta quod de illius Assertis pronuntiatur.] fuerat, temperandum. Et quod ad Mohatras attinet ita quidem est apud citatos, in quorum pluribus certus non designatur locus. Et P. Rebellus Castellæ & Lusitaniæ leges adducens Lib. 9. Quæst. 7. nu. 7. pariter graues scriptores allegat contra [Mohatræ vt liceant.]ctum dictum approbantes, quando à vendente nulla reuenditionis imponitur obligatio, & cauetur scandalum, quod & ipse Pater amplectitur cum Nauarro scilicet, Mercato, & Siluestro. Ex quo fit iam non posse talem damnari sententiam, iuxta regulam de grauium Doctorum approbatione à Dom. Solorzano constitutam. Quod autem de lucro ob pecuniam datam additur, cùm aliàs admittatur, & Hispanæ Curiæ proponatur vsus, non est absolutè damnandum, nisi quando meri mutui titulum constat intercedere. Chiro [Chirographa vt vendi possint.]graphorum emptiones licitas esse probabilis sententia est, pro qua P. Lessius Lib. 2. de Iust. & Iur. Cap. 21. Dub. 8. nu. 66. graues scriptores adducit, quibus annuit ipse, sicut P. Fagundez Lib. 5. de Iustitia Cap. 16. n. 11. §. Quinta, quia, licet post multas rationes pro ea adductas, oppositam tamquam sibi probabiliorem amplectatur. Similiter Mag. Acacius de Velasco Tomo 1. Resolut. 110. apud quem Mag. Sierra de Iust. & Iur. q. 77. arti. 1. dub. 5. Diana Parte 1. Tract. 8. Resolut. 47. cum multis, quos allegat probabilitatem contestatur.

Quod de venditione maiori pretio pecu [De nonnullis alijs.]nia credita quàm numerata dicitur, indubitatum est, si nihil addatur speciale, ex quo iustificari id possit; & multi tituli apud scriptores occurrunt, pro quibus & Heuia in Curia Philippica Parte 2. Cap. 1. n. 16. qui textus & Auctores producit pro certissima huiusmodi resolutione. De pinnarum argentearum contractu dictum à Nobis Tit. 9. citato Cap. 3. & licitum esse probatum iuxta firma in materia ista, & à Doctoribus communiter recepta principia. In eo quod de torque aurea dicitur videtur alludi ad l. 22. Tit. 12. Lib. 5. Recopilationis, in qua venditio huiusmodi prohibetur, & ad contractum Mohatra spectat, & ita de illo pariter philosophandum. Tandem circa titulum lucri cessantis, si verè non cesset, nec sit cessationis periculum, de vsuræ nequit crimine dubitari. Quomodo autem possit contractus talis salua conscientia procedere, dictum à Nobis citato Tit. Cap. 9. præsertim à n. 105.

Specialis casus circa Prætorem assistentem Inuentario Mercatoris, qui decoxit.

OCcasione Consulatus multa huiusmo [Casus proponitur.]di accidere ad Regias aures delatum, vnde circa hoc curam ille debet peculiarem adhibere. Circa casum autem peculiarem, pro quo consultus nuper, iuuat doctrinalem subdere decisionem. Decoxit Mercator quidam, & ad faciendum Inuentarium eorum, quæ extabant, bonorum, Prætor aduolauit, auctoritatem ipsi collaturus. Sed ex parte decoctoris ab eo postulatum est vt ab ea cura desisteret, eo quòd cum creditoribus esset facta conuentio, nihil contra ipsum iudicialiter volentibus postulare. Et quia labore assistentiæ mille poterat octo regales emereri, illi sunt oblati destituro. Et visum quidem, [Pratores nihil possunt ob ea, quæ ad Officium spectat, speciale salarium reportare.] quia de licita est acceptatione dubitatum, eam non talem futuram, quia ad munus Prætoris spectat huiusmodi functio, siue illam per seipsum sit, aut per alium obiturus: pro ijs autem quæ talia sunt, nequit Prætor peculiare salarium requirere, & multò id potiùs, quando notabilis est adeò quantitatis. Ex quo fundamento probat D. Petrus Nuñez de Auendaño de exequendis mandatis Regum Parte 1. Cap. 17. nu. 2. pro executione sententiæ non posse Prætorem speciale salarium reportare.

Deinde pro acceptione tali deest penitus [Obiectioni cuidam occurritur doctrinali animaduersione.] titulus, & tituli fundamentum, labor inquam assistentiæ. Vbi dici nequit laborem dictum gratum Prætori futurum commodi tot octoregalium intuitu: qua ratione communiter Doctores affirmant teneri ad restitutionem eum, qui opificem iniustè detinuit ne labore suo quæ illi erant ad sustentationem necessaria compararet: licet enim non laborauerit, labor tamen illi gratus esset, quia fructuosus. Contra hoc enim est laborem Prætoris iustè impeditum, quandoquidem inter decoctorem & creditores iam erat vltrò citroque conuentum voluntaria penitus conuentione: quod cùm accidit, iudicis cessat officium, non secus ac si creditores vellent debita omninò remittere: illis enim non postulantibus, nihil ex officio possunt efficere Magistratus cùm ciuiliter agatur, & non criminaliter; & vbi non est actor, neque iudicium esse potest, vt est planum.

Id tamen contra hoc opponi posse vide [Oppositio ex lege Regni adducta ab Heuia.]tur, quod habet Ioannes Heuia in Curia Philippica Parte 2. Lib. 2. Cap. 11. nu. 21. vbi ait pactiones & conuentionès cum decoctoribus factas, qui ad Ecclesias aut Monasteria confugiunt, etiamsi bona aut libros non occultent, nullius esse valoris, quia ita disponitur in l. 6. tit. 19. lib. 5. Recopilationis. Vbi per errorem lex. 6. citatur, cùm tamen in eo Titulo quinque tantùm sint, vnde ad secundam videtur allusum, in qua de inualidatione dicta Catholici Reges nostri Ferdinandus & Isabella disponunt. Sed quidem non in ijs ter [Depellitur tenore illius adducto.]minis, de quibus Auctor prædictus, de confugientibus inquam ad Ecclesias & Monasteria sine bonorum aut librorum occultatione, vt ex ipsius tenore habetur manifestum, sic enim ibi, Y nos por la presente declaramos, los que ansi se alzaren, ser publicos ladrones, y verdaderos robadores &c. De his ergo ita subditur: Y otrosi mandamos que qualquier iguala y conuenencia ó transaccion ô remißion, que sea hecha despues de ansi alzados con los dichos sus acreedores, ô con otra qualquier persona, en perjuicio de los dichos sus acreedores, con qualesquier clausulas y vinculos y cautelas de qualquier manera que sean, que no valen &c.

Circa quod ita scribit Ioannes Matienzus [Fallitos inculpatos non comprehensos in illa. Matienzus] Glossa 1. nu. 2. In decoctore autem seu fallito lex nostra non procedit, si fraudem nullam commisit, vt in l. vlt. infra eodem, vtpotè qui nihil occultat, sed verè soluendo non est, vt ibi latiùs dicam. Sic ille, statim nu. 3. sic locutus: Fuga tamen sola absque asportatione bonorum sufficiens non est ad irrogandam pœnam legis nostræ, potiùs enim dicitur hæc latitatio, quàm fuga, vt in l. Fulciuius §. Quid sit latitare. ff. ex quibus caussis in posse &c. Sic dictus Auctor, videndus etiam citata à se l. vltima eodem Titulo, cuius & est communis scribentium doctrina. Cùm ergo hic, de quo agimus, talis esse videatur, vt ex subsecuta protinus conuentione colligitur, & ex derelictione bonorum in magna copia, vtpotè de quibus tale faciendum inuentarium, vt pro assistentia Prætoris in illius effectione mille fuerit octo regales habiturus; planè euincitur pœnam legis præfatæ de inualiditate pactionum & conuentionum ad eum, sicut ad similes minimè pertinere: sicut & quod sequitur de processu à iudicibus faciendo, vt istius, & aliarum legum pœnas exequantur.

SECTIO XIII.

Circa obligationem obseruandi Ritus pro Missæ celebratione quædam scitu digna. Ad dicta Tomo 2. Thesauri Tit. 16. nu. 110. 111. 206. & 207.

CVidam ex Nostris à nescio quibus [Scribendi occasio ex pia Sacerdotis cuiusdam responsione.] obiecta detentio in Missa ante Christi corporis sumptionem, dum illud in manibus habens prolixius orare videbatur. Quibus ille respondit: No tengo mejor rato en todo el dia. Non habeo per diem totum particulam temporis meliorem. Opportunius inquam spatium ad negotium animæ, ad vnum illud, quod solùm est necessarium pertractandum ad delitias puriores, vt gratum me reddam ei, quem mecum habeo dicenti delitias suas esse, cum filijs hominum esse, & nunquàm ita cum illis est, quàm cum sumendum se præbet. Hinc pro detentione huiusmodi quid faciat, quidúe videatur obstare, visum est hoc loco tradididisse, propria subiuncta sententia, nec leui quidem operæ pretio vt ex dicendis pietatis & veritatis alumnis apparebit.

Circa quod P. Dicastillus Tom. 1. de Sacra [P. Dicastillus vt reprobet detentionem ante Christi Corporis sumptionem.]mentis Tract. 5. Disput. 4. nu. 269. ita scribit: Hinc est etiam quòd cùm idem sit de cæremonijs atque de verbis, siue detrahendis, siue addendis, præter designatas à Pontifice, & inter alias cæremonias & ritus colendi Deum in Missa numerentur tria illa tempora orandi aut meditandi secretissimè, scilicet in Memento primo pro viuis & Memento secundo pro defunctis, ac tandem tertio post sumptionem Corporis, vbi in Canone Missæ dicitur in Rubrica illius. Quiescit aliquantulum in meditatione sanctissimi Sacramenti: Hinc inquam est, addere quartam orationem seu meditationem, & quartum tempus sic quiescendi, & orandi etiam mentaliter, esse nouam quamdam cæremoniam, quam tamen addunt aliqui plus nimium deuoti, qui antequàm sumant Corpus Christi in Missa per aliquod tempus cum illo in manibus perseuerant orantes: quod etiamsi mentaliter faciant in illo situ & habitu corporis perseuerantes, iam addunt alium similem cultum ei, quem posteà meditando exhibent ex præscripto Ecclesiæ post sumptionem eiusdem Corporis: quod ostendit illum esse peculiarem cultum ab Ecclesia præscriptum: Ergo nouum addunt contra Ecclesiæ præscriptum. Ideò illos appellaui plus nimiùm deuotos, vnusquisque autem in suo sensu abundet. Sic Auctor dictus.

P. Nicolaus Lancicius Tomo 2. Opusculo [P. Lancicius illam probat.]rum spiritualium: Opusc. 13. nu. 84. contraria graditur via ita scribens. Post hæc verba dicta (scilicet Corpus Dom. nostri IESV Christi &c.) aliquantulùm subsistendum est, vti subsistebant S. P. IGNATIVS, S. Xauerius, S. Philippus Nerius, & Bellarminus, & Claudius Aquauiua, Suarez, Gregorius de Valentia, & multi alij viri valde Sancti & docti. Et declaratum id esse à Congregatione Cardinalium Concilij Tridentini, legi Romæ ante 40. annos in manuscriptis Declarationibus huius Congregationis, nec id vetatur in Rubricis Missalis. Potest ergo tantillum Sacerdos tenendo supra patenam Sanctissimam Eucharistiam ad Christum Dominum per modum Colloquij mentalis dirigere affectus præcipuarum virtutum valde Deo acceptos, quos ex S. Scriptura, & historijs Ecclesiasticis scimus eximio Dei dono nonnullis seruis Dei conciliasse, & continere in se medullam quodammodo perfectionis & sanctitatis. Hæc ille, qui statim prædictos proponit affectus, sine longiori Sacerdotis mora, eximio fructu illius exercendos. Legatur, si illius sit copia, nam est qui legatur & relegatur dignissimus.

Dico Primò. Non est obligatio in rigo [Assertio 1. non esse obligationem pro detentione.]re alicuius detentionis post dicta verba, pro noua meditatione aut oratione. Probatur, quia in Rubricis nihil tale expressum habetur, & ratio satis commoda reddi potest; nam ante sumptionem præcedunt deuotissimæ orationes, tres inquam ad Christum in Sacramento directæ post dictum Agnus Dei, & proximior illa ter repetita Domine non sum dignus &c. quas Ecclesia sufficientes iudicauit, & ita pro sumendo sanguine non relinquit locum detentioni, nec in vsu illa habetur apud quemquàm ritè & rectè in celebratione huiusmodi procedentem; sed dicto, Sanguis Domini nostri IESV Christi &c. sumendus est, breui illa oratione sufficienti iudicata.

Dico Secundò. Quod à P. Lancicio [Assertio 2. illam esse licitam estenditur.] asseritur, conuenientissimè potest vsurpari: quod quidem cum P. Dicastillus non videatur assecutus, ita vt ex eodem audiuimus pronuntiauit. Et licet quod ad Diuos Ignativm & Xauerium attinet, dici possit sic quidem esse factum ab ipsis quia tunc non erant nouæ Missalis Rubricæ publicatæ: id tamen de alijs ab eodem Patre adductis dicinequit omnes enim post earum editionem floruerunt: signum ergo est contra illas non fieri in illa deuota quidem, sed non nimia, vt dicitur, detentione. Nec dici potest id factum virtute dictæ S. Congregationis Cardinalium: nam Congregatio non confert facultatem sic faciendi contra Rubricarum tenorem, sed declarat id non esse contra illas. Quod autem viris doctis Congregationis dictæ, & ab eâdem consultis, ita visum est, potuit etiam alijs probitate & sapientia præstantibus similiter arridere.

Neque fundamentum, cui P. Dicastillus [Fundamentum aduersæ partis infirmatur.] innititur, adeò inconcussum est, vt non possit responsione commoda multipliciter infirmari. Negatur enim nouum ritum introduci, sed id fieri quod est Ecclesiæ menti conforme: quandoquidem in Rubrica dicitur: & se inclinans reuerenter easdem ambas partes sumit: ad reuerentem enim sumptionem spectat, cuius non limitatur gradus, & in re tanta conuenientem admittit extensionem, vt cum detentione aliquali ad tremendum adeò Sacramentum accedatur, & sicut lingua, sic etiam mens suo non desit officio, nusquàm feliciùs admouendo.

Licet autem iuxta priorem Assertionem [Assertionis vtriusque conformitas.] stare possit vt sine mentali præuia oratione Sacramentum reuerenter accipiatur; dum tamen non limitatur reuerentiæ modus, & ea, de qua loquimur, adeò conueniens appareat, sitque quasi iure naturæ debita; nihil contra Rubricas habetur, sed iuxta illas sic orans & meditans conuenienter operatur. Quamuis autem pro sumptione sanguinis etiam quod ad reuerentiam attinet adijciatur, vbi tamen detentio nulla fieri debet, vt diximus, id quidem est post verba dicta: Sanguis Domini nostri IESV Christi &c. Ante illam autem iam meditatio præcesserat, dum post sumptionem Corporis iubetur Sacerdos aliquantulùm quiescere in meditatione SS. Sacramenti. Talis siquidem meditatio ad sanguinis etiam sumptionem sub propria specie ordinatur, vnde non dicitur, In meditatione Sanctißimi Corporis Christi, sed In meditatione SS. Sacramenti, quod ex vtrôque conflatur. Et est dignum animaduersione.

Dico Tertiò. Detentio, de qua agimus, [Assertio 3. Detentionem non esse futuram prolixam.] non debet esse prolixa. Sic P. Lancicius, & ab ipso adducti, pro huiusmodi praxi laudati, sicut & omnes qui communiter illam adhibent celebrantes. Id probo, quia orationes Communionem præcedentes sunt velut vltima dispositio ad illam, & ita non debent nimia interpositione mentalis orationis præcedere. Item surgens Sacerdos, qui post tres præfatas orationes genuflexerat, dicit: Panem cœlestem accipiam &c. Quæ quidem verba indicant futuram statim illius sumptionem. Prætereà non videtur decens vt sacerdos longum per spatium sine necessitate Christi Corpus habeat in manibus, vbi & circa Hostiam aliquid minus decens potest accidere, siue ex contrectatione & compressione ipsa, siue extrinsecùs incurrens. Vnde exponenda populo in altari inter vitreos circulos collocatur. Deinde quidquid agi tunc potest, adorando, petendo, promittendo, fieri valet Missa finita, in actione gratiarum: tunc enim intra se Christum habet sacerdos, vt cum eo possit feliciter negotiari. Tandem, post sumptionem Corporis Rubrica aliquantulùm solummodò quiescendum præscribit, ne nimiùm interrumpatur integritas sacrificij: Ergo & ad eumdem modùm dicendum est ante sumptionem: quia sicut non est conueniens nimiùm interrumpi, ita neque retardari, positis iam omnibus, quæ pro illius consummatione visa sunt Ecclesiæ Moderatoribus expedire.

Quia verò aliquorum proferri exempla [De quorumdam exemplis quid sentiendum.] possunt, qui longas in recessu Missas celebrantes diu Christi Corpus in manibus tenent profunda meditatione, & multoties effusè lacrymantes, qua in corporis & animi dispositione, quod ex historijs etiam habemus, peculiaribus solent à Deo fauoribus decorari, per quod videtur ostendi pietatem huiusmodi non ipsi displicere: Ad id dicendum potiùs esse admirandum, quàm imitandum, sicut & illud, quod à viro notissimæ sanctitatis frequenter factum scimus, qui post consecrationem quando iuxta id, quod in Rubricis disponitur, osculaturus erat altare, Hostiam osculabatur ipsam teneritudine animi singulari. Quod & in rebus quibusdam alijs obseruandum, vt est illud, quod in vita B. Felicis Capucini, qui lingua in frontibus feminarum signum Crucis efformabat ad dolorem capitis depellendum. O sanctam, sed non imitabilem simplicitatem! Eius memoria habetur in Martyrologio Romano die [Beatificati quidam in Romano Martyrologio conscripti.] 18. Maij, sicut & quamplurium aliorum Beatificatorum, videlicet B. Caietani Thienæi Clericorum Regularium Fundatoris die 7. Augusti. B. Raymundi Nonnati Cardinalis Ordinis beatæ MARIÆ de Mercede die 31. Augusti: qui & sancti nomine ibidem honoratur, cùm tamen constet non esse Canonizatum. Die etiam 25. Maij sic habetur: Florentiæ B. Magdalenæ virginis, Ordinis Carmelitarum, vita & sanctitate illustris. Et hoc quidem ante annos plures illius Canonizationis. Ex quibus venit ampliùs demonstrandum, quod in Amphitheatro n. 288. & seqq. Est à Nobis [Quid inde is feratur.] contra aliquos comprobatum, scilicet non esse argumentum Canonizationis memoriam alicuius sanctitate illustris in Romano Martyrologio contineri.

Circa Sanctorum cognomina vt queant in Sacris eorum Officijs pronuntiari.

NOn est noua quæstio; agitanda tamen hoc loco, quia his diebus specialis circa illam contentio extitit, an scilicet in Festo S. Francisci Xauerij, & S. Francisci Borgiæ, cognomina Xauerij, & Borgiæ exprimi in Collectis possint, & locis alijs Officij Sacri, vbi commodè id fieri valet, vt in Litanijs, & quando Lectiones secundi Nocturni ex communi sanctorum assumuntur: vt id, quod de ipsis dictum fuerit, alijs queat applicari.

Circa quod P. Quintanadueñas Tomo 1. Sin [Posse cognomina Sanctorum pronuntiari vt probet. P. Quintanad]gular. Tract. 7. Singulari. 38. affirmatiuam partem defendit, & non solùm licere asserit, sed expedire, quando sanctus, de quo agitur, aliter dignosci nequit, eo quòd alij sint eiusdem nominis. Fundamenta eius sunt.

Primò, vsus Ecclesiæ in multis: Diuos [1. Ex vsu Ecclesiæ.] enim Ioannem Baptistam & Euangelistam præfatis titulis discernit, sicut & Diuos Ioannem Chrysostomum, & Ioannem Gualbertum: tres Paulos, Apostolum, Confessorem, & Martyrem: duplicem Petrum, Apostolum & Martyrem, Martinum, Stephanum, Thomam, Catharinam, qua ratione ait Mariam Magdalenam ab alijs Magdalenæ compellatione distingui.

Secundò, quia in eo nulla est indecentia, & co [2. Ex conuenientia.]gnomina etiam in sanctis digna sunt veneratione. Nec leue in eo deprehenditur inconueniens, quòd Missam audiens, & nomen in ea sancti, quisnam ille sit nesciat, cùm multi sint eiusdem nominis. Vnde infert pro Diuis Francisco Xauerio, & Borgia sic faciendum, cùm non habeant Orationes proprias, ex quarum possint tenore dignosci, vt habent Diui Franciscus de Assissio, & de Paula.

Tertiò, auctoritate Illustrissimi DD. Andreæ à [3. Auctoritate magni Prælati.] Corduba Episcopi Pacensis viri doctissimi, Sacræ Rotæ Romanæ Auditoris, & sacrorum Rituum peritissimi, qui cognomen Loiolæ addidit in Beatificatione Diui Parentis Ignatii, asseruitque ita resolutum Romæ circa Sanctos alios, cùm in ea, vt diximus, esset Auditor.

Et licet (vt graues Doctores asserunt) ex suo genere materia grauis sit addere & adimire nouas preces aut cæremonias; at ijdem dicunt, quod si id quod additur aut tollitur, est quid leue, lethale non est, etiamsi scienter fiat. Sic dictus Pater, quem cùm referat P. Henao Parte 3. de [P. Henao vt videatur aduersari.] Sacrificio Missæ Disput. 28. nu. 72. illi obijcit eos, qui dicunt non esse lethalem additionem, pariter asserere esse venialem. Iuxta quod non stat eiusdem Patris assertio de licita, & expediente etiam multoties additione. Quæ obiectio videtur irrefragabilis, post quam sic addit: Audiui aliquos, qui adderent, sed contrarium est tutius. Quod probat, quia in omnibus ferè sanctis id seruat Ecclesia; cùm tamen rationes adductæ non sint tam obstrusæ, vt latere potuerint summum Pontificem, aut sacram Rituum Congregationem.

Dico Primò. Satis verosimile & proba [Assertio 1. pro affirmantis sententiæ probabilitate, reiectis P. Quintanæ fundamentis.]bile est aliqua cognomina addi posse, quando pro illis occurrit ratio specialis. Quod quidem efficaciter non probant adducta omnia à P. Quintanad. aliquando enim Orationes tales sunt, vt ad inuicem possint sanctis eiusdem nominis conuenire, vt constat in Orationibus pro Diuis Francisco Assissinate, & de Paula, vt eas recolenti constabit: vnde non video quomodo citatus Pater eorum distinctionem posse ex ipsis dignosci valuerit affirmare. Deinde ad designandam distinctionem sufficere dicitur id, quod illam indicat, etiamsi cognomen non addatur, vt in Diuis Paulis videre est; Confessor enim ex titulo Confessoris ab Apostolo diuersus agnoscitur, & Martyr ratione adiuncti fratris, Ioannis inquam, & sic in adductis alijs. Ergo similiter in Diuis alijs eiusdem nominis fieri potuit: etsi in quibusdam cognomen adiectum, non ea de caussa, sed ex alia debemus factum reputare. Si enim in D. Ioanne Chrysostomo nomen tantùm Ioannis poneretur, & in Diuo Ioanne Gualberto item; ex adiunctis Pontificis & Abbatis titulis discrimen erat inter eos apertum, sicut in Diuo Ioanne Pontifice & Martyre, ex additione Martyrij.

