Illud speciale ex allato loco deducendum [Nulla in exitu remora gloriæ.] restat, quod præsenti est aptum instituto, ipsam scilicet nulla remora interiecta ad accipiendam ex manu Virginis coronam statim à morte conuolasse. Veni de Libano sponsa mea. Coronaberis. Vbi Hebræum Thascuri in varias expositiones dictraxit Interpretes. Illa quorumdam: Dirigêris, rectà euades, pro quo P. Cornelius consulendus. Iuxta quam habemus felicem hanc sponsam à sponso vocatam, vt rectà iret, & nullis ineundo viæ flexibus tardaretur. Et quid ni ita in eo, qui eam sui cordis Rosam solitus appellare? Veni de Libano. In Epithalamio num. 174. ex Nicolao Lyrano singularem Libani interpretationem ap [Lyranus.]posui, vt scilicet idem sit ac Filiatio cordis. Vocatur ergo B. Rosa, quæ & sponsa & filia, à filiatione cordis, cordiali inquam, ardenti, & felicissimè singulari, vt singulari Americæ flori respondeat, de qua Pontifex citata in Bulla Redemptoris sic loquitur: Sicut Nobis nuper expositum fuit, ipsi [Bulla eximiè commendata.] Carolus Rex, & Marianna Regina, pro peculiari eorum erga B. Rosam prædictam deuotionis affectu, ac vt spirituali populorum America (vnde nouus ille flos Ecclesiam vniuersam suaui Christi odore recreans prodijt) consolationi atque ædificationi per ampliùs consulatur &c. Dicat ergo ille: Veni, Veni, Veni, id est citißimè & celerrimè. Coronaberis, Corona gloriæ, non qualicumque, sed excellentißima & nobilißima. P. Tirinus, qui & consulendus, alia [P. Tirinus.] enim dabit pro huius gloriosæ Virginis laudibus opportuna, sicut & Ghislerius, & alij, interquos pientissimus & Venerabilis P. Pontanus.

Circa dicta num. 75. difficultas specialis ad B. Franciscum Borgiam spectans, & similiter Beatos.

IN Bulla 3. pro ipso sic Vrbanus VIII. [Bulla pro B. Francisco Borgia.] Supplicationibus illorum nomine Nobis super hoc humiliter porrectis inclinati, de eorumdem Fratrum consilio conceßionem & Indultum, de superque confectas litteras huiusmodi ad quoscumque Sacerdotes sæculares, seu cuiusuis Ordinis, Congregationis, seu Instituti Regulares, ad Ecclesias, seu Domos regulares dictæ Societatis IESV accedentes, ita vt Sacerdotes huiusmodi in dictis Ecclesijs, seu domibus dumtaxat Missam & Officium huiusmodi seruata prædictarum litterarum forma respectiuè celebrare & recitare possint & valeant, eâdem auctoritate, tenore præsentium extendimus ac concedimus pariter & indulgemus. Sic Pontifex: vbi difficile appa [Difficultas circa Officium in Ecclesijs Societati recitandum.]ret illud, non solùm Missas in Ecclesijs Societatis dicendas, sed etiam Officium, id enim onus videtur insolitum, & in concessionibus alijs non repertum. Sed quidem cùm onus voluntarium sit, nemo de illo conqueri sibi potest imposito; cùm aliàs in eo imponendo suam Pontifex conuenientiam non sit dubium reperisse. Cùm enim Officium laus publica ex se sit, videtur ijs tantùm extra Ecclesias concedendum respectu eorum, quorum cultus non est Ecclesijs determinatis addictus, sicut nec Missa conceditur. Et quemadmodùm extra Ecclesias cantari illud nequit, ita nec recitari, quia discrimen illud cantus & recitationis valde accidentarium est. Neque hoc videtur insolitum: in Bulla siquidem pro B. Aloysio Gonzaga non conceditur Officium, sicut neque in priori pro B. Rosa concessione extra Ecclesias, aut intra illas à Pontifice designatas, vt n. citato dictum. Et in Bulla pro SS. Martyribus Iaponiensibus posteriore 26. Septemb. 1629. in qua extensio concessionis ad omnes Sacerdotes [Bulla pro Beatis Martyribus Inponiensibus.] habetur, ita dicitur: Instante Generali Patrum Societatis IESV Indultum prædictum ad omnes Sacerdotes tam sæculares, quàm Regulares ad eorum Ecclesias confluentes extendi posse eadem Sacra Congregatio censuit, facto verbo cum sanctissimo. Sanctissimus annuit. Indultum autem erat pro Missa & Officio, vnde extensio ad vtrumque spectat, & vtrumque debet in Ecclesijs Societatis executioni ab eo, qui ipso vti voluerit, cùm mera sit gratia, mandari.

Est autem obseruatione digna diuersitas [Notandum discrimen inter illas.] in Decretis citatis, quæ sunt eiusdem Pontificis, Vrbani inquam VIII. quod in priori concessio ad Ecclesias non arctatur, cùm extendatur etiam ad domos regulares Societatis; quod tamen in alio non ita factum, ex quo in eo crescere videtur incommodum: nam cùm in domibus recitari conceditur, commodus haberi recitationis modus potest, qui esse forsan talis in Ecclesia nequeat. Curautem differentia talis in dispositione contigerit, non est cur anxiè disquiramus. Domus autem regulares dicuntur, in quibus Communitas Religiosorum extat, & distributio habetur temporum iuxta regularem & ordinariam disciplinam ministerijs proprijs Societatis adaptata, quod non est in villis & prædijs reperire. In quibus tamen pro Societatis Religiosis non videtur dispositio procedere, qui vbicumque adstent, & Officium recitare, & Missas celebrare possunt. Cùm enim extra regulares domos cum superiorum licentia degant, intra illas degere censentur, vnde omnibus Religioni concessis vti valent priuilegijs. In quo quidem nimis est Diana rigorosè [Vide P. Quintanad Tomo. 1. Tract. 7, Singul. 7.] locutus Parte 4. Tract. 4. Resolut. 231. cum P. Granado Tomo 3. Controu. 1. Disput. 4. Sect. 2. num. 17. Contra quos est praxis receptissima piorum pariter & Doctorum auctoritate & exemplo comprobata. Et Pasqualigus Quæst. 277. n. 17.

De Seminarijs autem Collegijs dubia [De Seminariorum Ecclesijs difficultas.] quæstio, an nomine Ecclesiarum Societatis, quæ in illis sunt, veniant, & domorum etiam nomine eorum domus. Certè à principaliori nomen desumi solitum, & illud indicat absolutè prolatum. Et cùm domus tales conuictorum sint, qui dici nequeunt Regulares, neque domus ipsæ eo gau [Vide Tom. 1. Thesauri Tit. 5. nu. 303.]dere nomine posse videntur, licet in illis nonnulli Regulares sint. Sicut è conuerso si intra Religiosam domum cœtus aliquis studentium admittatur, non sæcularium domus appellabitur, sed Religiosa. Erunt tamen qui aduersentur, eo quòd de fauore agatur, in quo placet fauentibus ampliatio, iuxta regulam ab eisdem traditam. Et cùm aliquomodò dici domus regulares queant propter aliquorum habitationem, in eis licere id, quod à Pontificibus cum dicta limitatione conceditur. Media alij gradientur via dicentes Collegia esse aliqua, in quibus perpauci ex Societate habitant pro iuuentutis moderatione; alia complurium, quæ proptereà communiter vt Religiosæ domus habeantur. Et in his, non in illis, id, de quo agimus, licere concedent. Illud in hac varietate probabile, eum qui præfatis in domibus id præstaret, non peccaturum mortaliter, quia non admodùm videtur à Pontificia recedere voluntate, & in hac materia ampliationes aliquæ maioris ponderis vti probabiles apud Auctores occurrunt; licet ego eas censeam non esse communiter admittendas.

Vt autem onus illud, de quo diximus, vi [Missam posse dici Officio eidem respondente non recitato]tari queat, via est perfacilis, quòd scilicet Missam qui voluerit, dicat, Officio eidem respondente non recitato, sed eo, quod diei iuxta ritum vnicuique proprium, fuerit assignatum. Cùm enim videamus iuxta Pontificiam mentem id stare posse, non est cur circa illud hæreamus. Pro [Gauantus.] quo & facit id, quod habet Gauantus in Thesauro rituum Sect. 3. Cap. 12. num. 15. de Titulo altaris dicens Missam dici posse de non nominato in Kalendario, sed non Officium. Postulatum quidem est à Pontifice vt Indultum de Officio & Missa ad Sacerdotes omnes extenderet. Annuit, sed non proptereà vtrumque voluit debere concurrere, neque obligationis talis vllum præstitit argumentum. Quemadmodùm & dici potest Officium [Et Officium sine Missa.] posse recitari, nec tamen Missam dici, si commodè quis non possit. Si autem sine prudenti ratione nolit, non est ita certum, quia vnum propter aliud est concessum, quando nullum est pro eo obstaculum: Sicut in eo accidit, qui in Iubileo confitetur reseruata, sed sine animo ad vlteriores diligentias procedendi. Pro excusando etiam mortali succurrit alia probabilis aliquorum sententia de Officij pro vna aut alia vice mutatione. Cùm enim Officium, de quo agimus, totum de communi sit, solum Beatificati nomine in Oratione, aut lectione aliqua adiecto, non est nominatio talis sufficiens pro asserendo lethali lapsu fundamentum. Si enim pro B. Francisco Borgia, v. g. non liceat, pro S. Francisco Minorum Parente, Xauerio, aut salesio licebit, & sic de alijs: quam intentionem potest & debet habere, qui recitat, saltim generaliter, quamuis hic & nunc non ita expressam habeat voluntatem. Et quidem difficultatis præfatæ enodatio circa B. Franciscum Borgiam occurrentis, non erit, vt credo quando [B. Borgiæ diu expectata Canonizatio.] hæc scripta lucem viderint necessaria, iam tunc Canonizationis gloriam assecuto, quam propediem expectamus, De quo ita scribit Laurentius Beyerlinck in Theatro Tomo 4. Lit. H. pag. 127. Hoc autem anno 1624. mense Augusto. Vrbanus VIII. Beatum pronuntiauit Franciscum Borgia ex Duce Gandiæ Societatis IESV Presbyterum, ob vitam præclarè institutam, & crebra sanctitatis testimonia ocius catalogo Diuorum solemniter adscribendum. Sic ille, cuius illud ocius tractum habuit longiorem, Deo sic prouidente, vt Beati Patris gloria multiplicatis prodigijs amplius firmaretur. Et peruenit tandem optata dies SS. Clementi X. feliciter reseruata 12. Aprilis 1671. Sed iam ad B. Rosam redeamus.

SECTIO III.

De Patronatu Beatæ Rosæ pro Limana Ciuitate, & vniuerso Regno Peruano.

PRo eo sic Pontifex in citata Bulla [Concessio Patronatus.] Orthodoxorum Regum: post eorum postulationem, in qua pro gloria huius virginis etiam illustre testimonium porrigit verbis illis: Orthodoxorum Regum de Ecclesia Dei multis nominibus optimè meritorum studia, quibus Christianorum populorum erga Beatos regni cœlestis incolas deuotio atque pietas fouetur &c. ita subdit: Itaque memoratam B. Rosam de S. MARIA in Patronam principaliorem Ciuitatis Regum, seu Limanam, & totius Regni Peruani præfatorum, cum omnibus prærogatiuis, quæ Patronis principalioribus debentur, auctoritate Apostolica tenore præsentium eligimus & declaramus. Ipsiusque B. Rosæ festum in vniuerso Regno hniusmodi de Patrona principaliori ab omnibus vtriusque Sexus Christi fidelibus illic degentibus de præcepto seruari, & sicut alia festa de præcepto celebrari, eiusque Officium ab vniuerso Clero tum sæculari, tum Regulari de principaliori Patrona iuxta Rubricas Breuiarij Romani recitari, auctoritate & tenore præfatis mandamus. Sic Ponti [Quantæ id gloriæ pro B. Rosa.]fex. Quod equidem in eximiam Virginis Rosæ cedit gloriam, vt scilicet summum in publici cultus genere gradum teneat, tantique apud Deum credatur meriti, vt Regni nobilissimi opulentissimi, & primarij inter Indica, patrocinium possit sustinere: vt quod de Virgine Deipara pro eius singulari excellentia in hymno sacra decantat Ecclesia, eidem possit conuenienter adaptari.

Placare, Christe, seruulis
Quibus Patris clementiam,
Tuæ ad tribunal gratiæ
PATRONA virgo postulat.

In Decreto pro Patronorum electione [Ampliùs expensum ex Decreto Congregationis Rituum.] Vrbani VIII. die 23. Martij 1630. sacræ Congregationis Rituum iudicium approbantis statuitur vt caussæ electionis nouorum Patronorum debeant in eadem sacra Congregatione deduci, & ab ea examinari, ac demum caussa cognita ab eadem Congregatione approbari & confirmari. Cuius diligentiæ rationem reddit P. Angelus Verricelli in Quæstionibus moralibus Tract. 8. [P. Verricelli.] Quæst. 26. quia scilicet sancto Patrono debetur solemnis cultus præ ceteris sanctis, qui altioris fortè sunt gradus in Ecclesiastica Hierarchia, & quos vniuersalis Ecclesia colit. Patrono enim præter oblationes debentur Missa & Officium Duplex, ac alia, quæ ceteris sanctis non tribuuntur: Ergo esset contra rectam rationem, ac Ecclesiasticas regulas, si ex leui, vel nulla caussa facta electione in Patronum ceteris sanctis præferretur in cultu. Sic ille. Ex quo fauor B. Rosæ impensus valet intelligi, dum eius cultus ad eum est euectus gradum, qui magnis & celeberrimis sanctis denegatur: & id quidem non nisi ratione habita meritorum ab eo, qui ad honorum talium impartitionem à Christo est, eius in terris gerens vices, vt ipse recognoscit, & testatur, constitutus.

Vbi resumpsisse iuuat locum n. 86. & 17. [Et illustratum ex loco Cant. 4. v. 8.] datum, & expensum pro B. Rosæ gloria. Veni de Libano sponsa mea, veni de Libano, veni Coronaberis de capite Amana, de vertice Sanir, & Hermon. Cant. 4. v. 8. vbi verbum Tascuri (alij Tasciuri, alij Tasuri) quod verbo Coronaberis in Originali respondere diximus, Vatablo, & alijs idem est ac Aspicies, & ita exponunt: Aspicies de vertice Amana, Sanir, & Hermon subiectas valles & campos, arboribus, floribus, herbis, fructibus virentes & vernantes. Quæ mysticè intelligenda cùm sint, & B. Rosæ applicanda veniant, hanc, quam modò prosequimur, excellentiam graphicè repræsentant. Ad supremum enim culmen Ecclesiastici honoris euecta, videt sub se proceras arbores, sublimis sanctitatis heroës, nihil assecutos tale, neque vnquam obtenturos. Sic præmissum v. 6. Vadam ad montem myrrhæ, & ad collem thuris. Quæ verba multi sponsæ adscribunt, alij sponso. Sed vtcumque accipiantur, ascensus in montem sponsæ adscriptus. Vade mihi. Sic Hebraicè, Q. d. [Vers. 6.] (ait doctus & profundus Interpres) Ibo solus voluptatis & animi caussa. Id dicit sponsus vt deside [P. Cornel.]rium secum eundi inicijat, illaque dicat: Vado & ego, sponse mi, ire tecum: tua enim voluntas & voluptas mea quoque est voluntas & voluptas. Vnde Syrus vertit, Vade, scilicet, ô Sponsa, ad montem myrrhæ, & Arabicus, Vadam cum eo &c. Et quis non montem myrrhæ, & collem thuris ad significandam mortificationem & orationem ignorat exhibitum? Pro eo D. Gregorius Magnus ita [D. Gregor.] scribit: Quid per montem myrrhæ nisi fortem altitudinem mortificationis in opere, & quid per collem thuris intelligimus, nisi altam humilitatem in oratione? Sponsa ergo quæ hunc amauit & iterarit [Montem myrrhæ & thuris vt conscenderit.] ascensum, vt ad montes illos ascendat, in quibus eius gloria supra eminentissima Sanctorum capita eleuata Patronatus prærogatiua singulariter inclarescat. Circa quæ latissimus pro eius laudibus aperitur campus, ijs relinquendus, qui dicturi ad populum prædicta poterunt ampliùs exornare. Montem myrrhæ Caluariæ montem multi esse dicunt, ad quem vt vadat sponsa cælestis sponsus inuitat. Et quid aliud B. Rosa totius vitæ decursu, dum crucem, coronam, & alia, æmulatione feruenti Passionis dura est & amara complexa? Quod autem de colle thuris dictum, nodo indissolubili est præfatæ mortificationi Christi Iesv quam semper suo in corpore circumferebat, vt de se & similibus Apostolus 2. Cor. 4. vers. 10. (adde & animo, in quo est illa sanè grauissima) totius etiam est vitæ decursu fœderatum. Pro quo Scriptores vitæ multa & admiranda ministrabunt. Curæ nostræ illud fuerit difficultates aliquas circa prædictum Patronatum enodare.

DIFFICVLTAS I.

An Patronatus dictus alium secum Patronatum admittat.

ET procedere illa potest circa Patronatum cum eadem excellentia respectu totius Regni, aut Limanæ Ciuitatis: Patrona enim non Regno tantùm, sed & Limanæ Ciuitati est, vt vidimus, designata: aut cum minori respectu vtriusque, ita vt & Regnum & Ciuitas possint simul alios inferioris gradus, aut minùs principales habere Patronos. Circa quod.

Dico Primò. Si qui Patroni designati sint [Assertio 1. nullum cessare Patronum.] post legitimam electionem, & ijs concurrentibus, quæ Vrbanus Pontifex, & Sacra Congregatio Rituum statuerunt debere concurrere, nullo modo cessare putandi sunt assignatione prædicta. Id probatur Primo ex certis regulis de non tollendo iure quæsito satis notis, etiam cùm Pontifex clausulam apponit specificè derogantem. Cap. Quod verò dicitur 25. q. 2. Cap. Peruenit 11. q. 1. Cap. Licet De Offic. Ordin. Cap. Dilecti de verbor. significat. Pro quo multa Bruno Chassaing [Ius quæsitum non tollitur etiamsi ad sit clausula derogatoria.] de Priuilegijs Regularium Tract. 1. Cap. 4. Proposit. 1. vbi & plures Doctores adducit. Constat autem Sanctos in Patronos electos, ius iam circa cultum eisdem debitum fundatum & radicatum habere, & certo titulo stabilitum. Secundò. Quia non est credibile Pontificem ita voluisse, qui, vt ex eiusdem rescriptis constat, Fidelium deuotionem erga Sanctos non arctare intendit, sed potiùs promouere, vt videri potest in ijs, quæ ex ipso protulimus Sect. præced. Tertiò, quia id Sanctis sic electis aliquomodo videretur iniurium pariter & indecorum, vt scilicet cultu ipsis solito exhiberi priuentur, ac si minùs dignè suæ electioni responderint, & officio satisfecerint, vt Virgo recentis memoriæ, & nondum Canonizata, honoris supremi habeat principatum. Tandem. Concessio Pontificis respondet Regiæ petitioni, vt ex Bullæ tenore constat: Atqui petitio nullo modo singularitatem illam patrocinij continet, sed quòd tale illud sit, vt in eo genere maius non adsit: ergo id concessio Pontificia complectitur, sine alicuius alterius sancti circa cultum detrimento.

Dico Secundò. Absolutè loquendo duo [2. Plures esse posse principaliores.] esse Patroni principales possunt, vnde ex hac parte nullam habet repugnantiam, quod Assert. præced. remanet comprobatum. Contrarium videtur tenere Gauantus in Thesauro sacrorum Rituum Sect. 3. Cap. 12. nu. 5. & P. Carolus Guyetus Lib. 1. Cap. 7. Quæst. 5. ex eo quòd in Rubrica de Octauis nu. 1. ex Patronis vnum esse debere principalem asseritur. Sed pro nobis stat Pasqualigus de Sacrificio nouæ legis Tract. 1. Quæst. 258. adducens. Quartum etiam aduersantem. Probatur ex Constitutione 164. Vrbani VIII. §. 2. quæ incipit, Vniuersa per Orbem, vbi statuit quòd solùm vnius Patroni ex principalioribus in quocumque Regno seu Prouincia, & alterius tantùm in quacumque ciuitate, oppido, vel pago, indici possit dies festus. Ex quibus manifestè colligitur plures esse principaliores posse, aliàs non esset circa quod fieri posset electio. Prætereà id videtur etiam [Quid circa Patronatum D. Theresiæ.] conuinci ex eo quod ante annos aliquot in Hispania accidit: deuotio enim aliquorum erga D. Theresiam pietatem Regis nostri Philippi Quarti impulit, vt à Sede Apostolica Patrona Coronæ Hispanicæ peteretur. Dictum factum, & Patronatus inexpectata nouitas celebrata, pro qua & sermonem typis expressum vidimus coram Regia Maiestate prædicatum. Sed suppressa ilicò, id ægrè ferentibus viris magnis, ex quibus Illustrissimus Dom. D. Petrus de Castro Archiepiscopus Hispalensis, quòd scilicet Diuo Iacobo vnico & singulari Hispaniæ Patrono & adeò de illa bene merito prærogatiua huiusmodi tolleretur. Non ergo ex parte concedentis repugnantia vlla obiecta: & vbi talis non est, neque absoluta esse potest, cùm inde veniat circa negotium istud legitima dispositio. In Apostolicæ enim Sedis arbitrio quidquid ad cultum Sanctorum attinet, est penitus constitutum.

Quod ex Rubrica opponitur non vrget, [Obiectio ex Rubrica disiecta ex pluralitate titularium.] nam eodem modo in illa, asseritur de Patrono ac de Titulari, verbis illis: & in festo principalis patroni, & Titularis loci, vel Ecclesiæ. Atqui iuxta eumdem Gauantum ibidem, vnius Ecclesiæ possunt esse Titulares plures, quod Ecclesiæ suæ probat exemplo, quæ Sanctorum est Blasij & Caroli: ergo similiter est de Patronis accipienda Rubrica. Idem testatur Pasqualigus de propria Ecclesia Romæ S. Andreæ Apostoli, & S. Sebastiani, qui suis cum Octauis celebrantur. Et ex hoc etiam argui efficaciter potest, quia non videtur maior ratio vnius præ alio: immò in Titularibus minùs conuenientiæ apparet, quia aliquam ingenerare id potest confusionem in populis: homines Ecclesias ratione Titularium distinguere soliti, & vbi plures sunt, nullum videntur agnoscere, [Quæ & in Patronis ostenditur, & peculiariter in S. Francisco Xauerio.] & ita circa illos non ita deuotio ipsorum prouocatur, aut cultus frequentatur. Plus est quod habet Verricelli suprà vers. Quintò, quia plurimi vbi ait Ciuitatem Panormitanam in Patronos elegisse omnes Sanctos Fundatores Religionum quæ in ea commorantur. Neapolitana Ciuitas S. Franciscum Xauerium sibi Patronum elegit post felicissima profligatæ pestis experimenta, quam electionem Alexander VII. approbauit: vnde in solemni Processione cum Patrono suo D. Ianuario sub eadem vmbella eius statua deportata. Idem Parmensis Ciuitas, pro quo illud in elegantissimo eius Elogio:

Tuam Parmam abnues? Iubet

[Elogium Parmense.]

Roma.
Roma inquam, cuius imperia & nutus in cæ
lum vsque volant.
Te illa meos inter Patronos censeri
mandat.

Nauarræ Regnum S. Firmino Apostolo [Nauarræ cum S. Firmino.] suo, Martyri suo parem voluit, & à Sede Apostolica impetrauit, atque vtriusque Commemorationem inter sanctorum suffragia in eadem Collecta, suis cum Antiphonis, vt sequitur, in Ciuitate Pompelonensi, totoque Regno, recitandam.

Ad Laudes, Antiphona.

Hi sunt duo viri misericordiæ, quorum pietates [Eccli. 44.] non defuerunt, & gloria eorum non derelinquetur.

Vers. Gloria & honore coronasti eos Domine.

Resp. Et constituisti eos super opera manuum tuarum.

Ad Vesperas Antiphona.

Hi sunt duo Protectores Regni, firmamentum po [Eccli. 49. & 50.]puli, & oblatio nostra Coràm Domino in manibus eorum.

Vers. Gloria & honore &c.

Oratio.

Deus qui nos geminata sanctorum tuorum Firmini Martyris atque Pontificis, & Francisci Xauerij Confessoris protectione circumdas: illorum interceßione fac nos constanti pacegaudere, & ab insidijs inimicorum omnium perpetua defensione conserua. Per Dominum nostrum &c.

Dico Tertiò. Circa electionem princi [Assertio 5. circa praxim electionis obseruationem proponens peculiarem.]paliorum Patronorum, quod ad praxim attinet, nulla videtur esse considerabilis dubitandi ratio, quod sic ostendo: Nam electio talis procedere ad executionem cultus Patrono debiti nequit, nisi post approbationem sacræ Rituum Congregationis obtentam. Nihil ergo tentare nocebit, ijs præmissis, quæ ad electionem necessaria dignoscuntur. Si ergo approbauerit, id felix faustumque sit; sin minùs, non ideò sanctus, de cuius Patronatu agitur, pijs deerit electorum suorum Officijs, & eorum coràm Deo non cessabit remunerationem petere voluntati. Circa quod di [Deuotio constitutus sufficiens.]sputat Verricellius, an sola deuotio populi sufficiens ratio sit ad præfatam electionem. Et contra negantem quemdam affirmat & probat. Sed certè videtur in hoc sub falsa suppositione procedi, quòd scilicet communis esse erga sanctum aliquem deuotio possit, quam non peculiaria aliqua beneficia prouocarint, aut titulus aliquis specialis non suppetat ad electionem accendens. Vnde si quis erga sanctum aliquem peculiari affectu præditus, de suæ deuotionis motiuis peculiaribus requiratur, respondebit profectò aliquod aut aliqua in speciali designans. Quod & in populo, Ciuitate, Prouincia, aut Regno pariter inueniendum, cum omnes Patronum desiderent eum, pro quo deuotionis peculiarem affectum Congregationi sacræ repræsentant.

DIFFICVLTAS II.

An sicut B. Rosa Patrona est principalior, ita & esse poßit Ecclesiarum in eius erectarum honorem Titularis.

RAtio dubitandi est, nam in honorem [Ecclesiæ pro Canonizatis tantùm.] Beatificatorum erigi Ecclesiæ nequeunt, vnde prærogatiua hæc vna est ex illis, quæ Canonizatis conceduntur. Pro quo Contelorius Cap. 2. n. 10. & Cap. 22. n. 14. vbi adducit Cap. Fabrica (corrige De fabrica) & Cap. Placuit de Consecrat. Dist. 1. Sed certè in illis nihil ad rem præsentem, sed de Reliquijs tantùm Martyrum agitur, quarumdam solutionibus quæstionum. Et Gauantus suprà §. Ratio Decreti, sicut & P. Guyetus Lib. 1. Cap. 5. Quæst. 10. & Cap. 7. Quæst. 10. Circa quod à nobis etiam dictum Tomo 1. Problematum Theologicorum in Prolusione Apologetica nu. 201. & 202. vbi de speciali concessione pro B. Alberto. Et ita in solemni Canonizationis actu post adhibitam vsitatam illius formam ita subdit Pontifex: Statuentes vt ab vniuersali Ecclesia in eius honorem Ecclesiæ & Altaria, in quibus Sacrificia Deo offerantur, ædificari & consecrari possint &c. Aliunde autem videtur id stare posse, [Quid pro Beatificato Patrono faciat.] quia gradus sublimis Patronatus hoc secum videtur afferre vt partem & complementum tantæ dignitatis, quæ superior est Titulari, vnde priori loco in Rubricis ponitur, & cùm pro stabiliendo Patronatu tot requisita sint, pro Titulari nihil cauetur tale: pro quo & extat Decretum Vrbani VIII. in Breuiario appositum, quo prohibetur celebratio Titularis, nisi tantùm in ipsius Sancti Ecclesia, cùm tamen Patronus non habeat, quam vidimus, extensionem.

Dico Primò. Extra sphæram Patronatus [Assertio 1. negans extra loca Patronatus.] nequit in honorem B. Rosæ Ecclesia ædificari. Probatur ex dictis, quia prærogatiua talis est Canonizatorum, vnde cùm, Deo volente, illa ad eum honoris gradum peruenerit, vt speratur, Pontifex post formæ prolationem id, quod diximus, pronuntiabit, quòd scilicet ab vniuersali Ecclesia in eius honorem possint Ecclesiæ & Altaria ædificari & consecrari: quod quidem non aptè caderet, si iam concessio talis præcessisset. Deinde, respectu locorum, in quibus illa Patronatum non habet, perinde est ac si nullibi talis esset: ergo neque Ecclesias ibi habere potest. Qui dicursus videtur euidens, & ideò vlterior non quærendus.

Dico Secundò. In locis Patronatus pro [2. In illis esse probabile.]babile est, quod de locis extra illum est præcedenti Assertione negatum. Probatur fundamento adducto pro ratione dubitandi. Prætereà, quia hoc non est penitus incompossibile cum statu Beatificationis, vt constat ex citata pro B. Alberto concessione. Eo autem stante, pro concessione Pontificia non leuia argumenta concurrunt. Primò, Regum nostrorum postulatio, adeò de Ecclesia bene meritorum, vt fatetur Pontifex: eorum enim desiderium fuit Beatæ huic Virgini eum gradum honoris consequi, qui cum statu Beatæ posset stare, & deuotionem ampliorem erga ipsam his in partibus promouere. Cui postulationi libentissimè se annuere Pontifex attestatur. Secundò, Quia voluntas Pontificis in honoranda hac Virgine supra communem excelluit, vnde tot videmus singularibus gratijs Beatificationem istam exornasse: ergo & hac credendum est, de qua agimus. Tertiò, Quia ad gradum Patroni hoc videtur pertinere, qui ideò talis constituitur, vt ij, qui eum talem sortiti sunt, ad ipsum in qualibet necessitate recurrant. Ex quo & fit habere Ecclesiam specialem posse, ad quam valeant rogaturi ipsum conuolare. Quartò, Quia Patroni, etsi tantùm Beatificati, in publicis possunt Processionibus circumferri, vt diximus Parte 4. Sect. 2. vnde & id B. Rosæ concessimus. Cuius ea est ratio, eos scilicet ad id electos vt specialissimè supra sanctos alios possint inuocari, & ita non solùm in templorum parietes, sed etiam publicè, cum multoties expediat ita fieri ob incurrentes necessitates. Ex quo haberi videtur intentum, posse in eorum honorem templa Deo dicari, vt scilicet populus habeat quo confugere queat Patroni sui auxilium imploraturus. Neque enim Patroni corpus aut Reliquiæ insignes in omnibus esse oppidis possunt, vt ad Ecclesias, in quibus fuerint, haberi recursus possit & concursus populorum.

Dico Tertiò. Conuenientius apparet vt [2. Conuenientiorem esse recursum ad S. Congregationem.] in negotio huiusmodi ad sacram Congregationem recursus habeatur. Id probo. Quia iuxta Decreta Pontificum pro Beatificatis concessio indulti cultus debet attendi, neque vllo extendi modo, ex eo enim quòd extensiones fierent, sequeretur inter eos & Canonizatos indifferentiam facilè introducendam, quod experientia docuit: vix enim quidquam est Canonizatis proprium, quod pro Beatificatis non fuerit vsurpatum, vnde coacti sunt Pontifices id, quod in eorum Decretis legimus, imperare. Prætereà vt vidimus num. 75. in hac materia non licet à maiori ad minus arguere, cùm videamus negatum Officium, cui est Missa concessa, & sic alia: cùm tamen honor Missæ omnibus alijs superior sit, vnde ex eo multi conati sunt cultum ad inconcessa protendere, qui non benè apud sacram Congregationem, & Pontificiam sedem audierunt. Vnde Diana Parte 4. Tract. 4. Resolut. 231. in fine admonet in his materijs cautè esse procedendum. Per quod videtur ad ea, quæ pro opposita parte præmisimus, posse sufficienter responderi, quatenus aut ex similitudine, aut ex maioritate procedunt; licet negari nequeat robur continere fufficiens, vt probabilitas asserta possit sustineri.

DIFFICVLTAS III.

An de B. Rosa Missæ votiuæ possint celebrari titulo Patronatus.

CIrca extensionem generalem pro Beatificatis, quam aliqui tradunt esse licitam, ex quibus specialiùs Pasqualigus de Sacrificio nouæ legis Quæst. 277. consuli potest Diana loco nuper adducto, & Tract. 10. Partis 11. Resolut. 21. Quorum liberalem indulgentiam Sedi Apostolicæ non probatam, neque ego probo; sed ea non stante, ratione Patronatus præsens dubium agitatur, circa quod.

Dico Primò probabile esse id licere, & probari [Assertio 1. Probabile esse Missas vestras licere.] potest. Quia Patronatus ad eum finem dirigitur, vt Patronus possit specialiùs quàm sancti alij ab ijs, circa quos Patronatus conceditur, inuocari, vt est compertum. Modus autem conuenientior, Patrono & gratior, ac Deo gloriosior, ille est, qui oblato Missæ Sacrificio peragitur; ergo licet ille titulo præfato. Deinde. Quia si id fieri non posset, Fidelium deuotio minueretur, quin & sanctitatis concepta opinio, dum vident Missas, quas expetunt, denegari: vnde & titulum sine re Patronatum esse putabunt. Item concessio Missæ non arctatur ad diem vnicum, vt est euidens, cùm Patronus habeat Octauam: ergo quod de Missa pro determinato die concedi solitum Beatificatis, concessione Octauæ videtur relaxatum. Et quidem si necessitas aliqua publica occurreret, dubitari nequit publicam etiam & solemnem dici Missam posse, pro ea enim specialiùs vrget obligatio Patrocinij: vnde & contingere poterit Nouennarium ab Ordinarijs indici, vt videmus in publicis necessitatibus obferuatum, pro imploranda scilicet pluuia, aut depellendo contagio &c, Sicut autem hoc publicè agi licet, ita & in priuatis necessitatibus ad priuatas etiam Missas S. Patroni non est cur debeat recursus condemnari. Deinde, Cautio prædicta difficilè seruari poterit: cùm enim præter necessitates passim occurrentes, eo pacto etiam Sacerdotum plurium consulatur incommodis, honesto illo quæstu cariturorum, dicentur quidem Missæ, & si nimis vrgeatur, scrupulus omnis deuorabitur, cum non leui conscientiarum detrimento. Ea autem quæ talia sunt, & in quibus aliàs graue non apparet inconueniens, non solet Pontificia pietas tantò cùm onere dispensare.

Dico Secundò. Licet Assertio prædicta [Assertio 2. de securitate præcedentis.] vt probabilis tantùm sit à nobis proposita, eius verisimilitudo talis apparet, vt nullum debeat ex eius praxi incommodum formidari. In quo quidem valde diuersa est ratio ab ea, quæ Difficultate præced. circa Ecclesiarum fundationem est à nobis ponderata. Ecclesiæ enim ædificatio in honorem eius, cui ex vsu Ecclesiæ non competit, res est grauissima; ratione enim eius, qui ita colitur videtur diuinitatis excellentiam aliquomodo participare, cui templa debentur tamquàm singularis Maiestatis signa, & peculiaris habitatio: nam Deus in loco Sancto suo. Psal. 67. Licet enim sanctis non dicentur, in corum tamen honorem, & vt in illis coli possint, adorari, & inuocari, fabricantur. Quòd autem concessa Missæ celebratione per Octauam, aliquoties sacrificium idem cum memoria in eo Beati Patroni ad beneficium aliquod impetrandum offeratur, nihil ita singulare ac præcelsum ostendit, cùm extensio quædam accidentaria sit, per quam apud Fideles, etsi augeatur deuotio, non adeò considerabilis diuersitas erga statum eiusdem aduocatur. Cùm ergo ita se res habeat, non est, vt dixi, circa praxim hærendum, licet res non ita certa sit, vt veluti inuiolabile dogma debeat admitti, aut moralis demonstratio, licet demonstrari possit esse probabile.

