Adducta in contrarium non vrgent, fate [Obiecta discussa.]mur enim multoties Dei seruos etiam viuentes in vita mortali splendoribus illustratos: modò autem non de splendore quolibet agimus, sed de coloribus expresso ex institutione Ecclesiæ ad designandam sanctorum gloriam adhibito. Et potest [S. Elia vt congruat splendor.] ille quidem S. Eliæ esse communis ex ipsius Ecclesiæ concessione, pro quo adducitur Lezana Consulto citato num. 93. Sed Auctor hic Eliam [Quod de S. Ioan. Euangelista.] Deum clare videre longo ibi discursu contendit. Quod & de B. Ioanne Euangelista communis etiam Doctorum sensus amplectitur, cui præfatus Auctor, quod Eliæ concedit, non audebit denegare. Mihi certè exploratissimum est, sicut & P. Cornelio in Ioan. 21. v. 22. qui omnino videndus, Diuum Ioannem cælesti gloria potiri post mortem in Domino felicissimam: quod si aliter forsitan contigisset, id tamquàm singulare aliquid à communi regula exorbitans, non est trahendum in exemplum. Sicut neque Canonizatio Eliæ, & multò id potiùs de Virgine asserendum. Templa in Diui Petri adhuc viuentis honorem erecta, si reuera ita fuit, quod satis tamen est dubium, ita accipiendum, vt in illis tanti esset venerabile nomen Apostoli, eo quòd ad illorum erectionem aliquid contulisset, vt dicitur Basilica Constantiniana, Liberij, Sixti & Matriti Dom. Mariæ de Aragon. Quod autem addit Lezana de templo ædificato in D. Ioannis Euangelistæ honorem, apocryphum est, sicut & Auctor, ex quo prolatum, Abdias scilicet Babylonicus, talis iudicio Ecclesiæ declaratus. Hoc volumus, hoc contendimus, hoc probamus, iuxta ritum, quem à priscis temporibus Ecclesia seruat, Canonizatione sanctos beatos declarari, & signum illud splendoris non adeò antiquum, tale esse vt pro gloria declaranda deseruiat, nisi ex speciali Ecclesiæ concessione pro aliquo secus venerit affirmandum.

Videtur autem Lezana eiusdem cum Sin [Lezana vt videatur cum Sinnichio sentire.]nichio sententiæ, sic enim scribit Consulto illo 3. num. 116. de S. Ioanne locutus, & incerta eius beatitudine: Nihilominus Ecclesia festum ipsius indubitanter celebrat, abs dubiè credens, ad hoc, quòd aliquis sanctus ab Ecclesia solemni ritu Officij diuini colatur, necessarium non esse illum esse mortuum, comprehensorem, aut beatum, sed verè sanctum, in gratia confirmatum, & in tali statu, quo Fidelium preces, quæ ad Deum per eius interceßionem funduntur, exaudiri poßint. Hæc ille: cui da [Sed explicatus in meliori sensu.]mus per potentiam absolutam ita posse fieri si videlicet constaret Ecclesiæ aliquem ea omnia habere, quæ ab ipso recensentur, vt si alius esset futurus Elias, ad similia electus officia, portentosè translatus, pro quo peculiaris fieret reuelatio. Iuxta cursum autem rerum, quem vsque ad finem sæculi videtur habitura, nullus nisi post mortem Canonizationis honorem consequetur, cum ipsius gloriæ certitudine: quod quidem à præfato scriptore neutiquàm est negatum, aut est credibile fore negandum, & ita Sinnichio sua in assertione non consonans. Præterquàm quòd Lezana statum requirit honorificum, vt intercedere sancti possint, qualem in Elia explicat n. 119. [Eliæ status.] vbi ait eum non in carcere tribulationis, sed in Paradiso exultationis: non in terra miseriæ & tenebrarum, sed in splendidissimo & amænissimo habitaculo constitutum. Id quod Sinnichio non esse necessarium arridet, qui Canonizatos in Purgatorij carcere aptos æstimat, vt per eos possint preces ad Dei exauditionem deseruire.

§. VIII.

Nonnulla alia exhibentur cum auctario doctrinæ.

EX trium sanctorum Canonizatione à [Ex Canonizationibus à Ioanne 22. peractis disficultas specialis; eo quod ille animas non beandas ante generalem resurrectionem sentiebat.] Ioanne XXII. peracta, scilicet S. Ludouici Episcopi Tolosani, S. Thomæ Herfordiensis, in Anglia Præsulis, & S. Thomæ Aquinatis, argumentum sumit præfatus scriptor, & prosequitur Cap. 67. & seqq. Is enim Pontifex in eo fuit erroneo sensu, vt existimaret iustorum animas non beari, neque beandas ante corporum generalem resurrectionem, quem tamen moriturus explosit ingenua retractatione. Ante retractationem autem tres prædictos sanctorum Catalogo adscripsit: quorum animas cùm non fore beandas vsque ad futurum censeret articulum, fit ex eo, stare Canonizationem posse sine gloriæ certitudine: eam enim conferre Canonizatio non potuit, quæ iuxta Canonizantis est mentem accipienda, & circa hoc satis erat mens comperta Pontificis gloriam in sanctis ante retractationem penitus abnegantis. Quam difficultatem vt soluat tres proponit dicendi modos. Prior est Pontificem quando Canonizauit, sensum omninò fidei consonum habuisse, quem abiecit posteà, sed pridie ante mortem resumpsit: quæ varietas licet in senibus frequens non sit, visa tamen in quibusdam, vt in Tertulliano, ac sulpitio Seuero, circa quod eruditè discurrit. Non tamen in eo conquiescit, eo quòd testis illius temporis, cui fides debeat adhiberi, non adsit, & ita videtur voluntarium pronuntiatum. Secundus est Pontificem iuxta aliorum probabilem sententiam processisse, quod fieri posse quamplures affirmant; immò & multoties obligationem extare, vt in Confessario. Pro quo ex Maiolo adducit protestationem quamdam à Pontificibus in Canonizatione solitam adhiberi in hunc modum: Antequàm ad pronuntiationem veniamus, [Singularis Pontificum protestatio in Canonizationis actu.] protestamur publicè apud vos præsentes, quòd per hunc actum Canonizationis non intendimus aliquid facere, quod sit contra fidem, aut Ecclesiam Catholicam, siue honorem Dei. Et quidem ita factum asserit, eo quòd Pontifices dubitarent de actuali beatitudine quarumdem particularium personarum, quas Canonizabant, & ita verisimilius est præfatum Pontificem interposuisse eamdem, qui de actuali beatitudine omnium dubitabat. Si autem interposuit, per eam videtur sufficienter præcauisse suæ sententiæ præiudicium. Contra quod nihil obijcit, vnde & videtur non improbare. Tertius est Pontificem existimasse Canonizationem sanctorum non importare actualem beatitudinem Canonizatorum, sed dumtaxat consummationem ipsorum in statu gratiæ, sanctitatis, aut amicitiæ diuinæ.

Motiua autem ad ita sentiendum esse po [Motiua, erroris de non beandis animabus 1. ex sanctis veteris Testamenti Canonizatis, Innocent 4.]tuerunt. Primò Canonizationes sanctorum veteris Testamenti Eccli. 44. &c. Ex quo loco id infert Innocentius in Cap. Audiuimus de Relig. & Vener. sanct. cuius illa sunt verba: Per hoc quod dicit, Laudemus viros gloriosos, ostendit quòd Canonizati erant, quia aliter non mandaretur Ecclesiæ, quod eos laudaret. Sic ille. Secundò. Quia multi Pontifices Ioannis prædecessores Sanctos Canonizauerant; nec tamen sententiam eorum, qui [Eccl. 44.] censuerunt animarum beatitudinem differri, reprobarant, si enim reprobassent ipsis Canonizationis actibus, iam contra sentientes essent erroris manifesti rei, quod secus accidit; neque Ioannes posset in sua sententia perdurare. Tertiò. Quia animaduersum est miracula, quæ ad Canonizationem conferunt, non euincere actualem beatitudinem. Nam de Eliseo Scriptum: In vita sua fecit monstra Eccl. 48. vers. 15. Iere [Eccl. 48. v. 15.]mias miraculosè apparuit Iudæ Machabæo, Deditque ei gladium aureum, dicens: Accipe sanctum gladium munus à Deo, in quo deijcias aduersarios populi Israel. 2. Machab. 15. vers. 15. [2. Mach. 15. v. 15. & 16.] 16. Idem Paschasius & Seuerinus, de quibus suprà, & hunc modum sibi defensendum assumit citatus Scriptor, pro quo ea, quæ superiùs sunt discussa, ab eôdem congeruntur.

Sed verò licet hic Pontifex in ea fuerit sententia de actuali Dei visione neganda omnibus beiandis, eis tamen, qui Canonizati fuissent cælestem gloriam sine visione non esse denegandam affirmabat. Vnde in Bulla Canonizationis D. Thomæ Aquinatis ita loquitur: Hæc sanè testimonia tua Deus, quæ de hoc viro iusto nobis credibilia facta sunt nimis. Nam si testimonium hominum accipimus, testimonium Dei maius est, quo animam eius cælum poßidere iam cernimus. Sic ille quòd quomodocumque explicetur, valde est profectò alienum à Scriptoris præfati asserto, qui Canonizatos asserit posse in pœnali carcere diutissime detentos cruciari.

Iam quod ad motiua præfata acci [Responsio ad motiua prædicta.]dit excutiamus. Primum de Canonizatione Sanctorum antiquæ legis, quantùm habeat momenti vidimus num. 45. Mirari autem licet virum eruditum pro illorum Canonizatione verba Innocentij Tertij producere in Cap. Audiuimus, vbi nihil tale habetur, cùm aliàs citatum Caput, non Innocentij Tertij, sed Alexandri Tertij sit: & quidem in Contelorio, cuius transcripsit verba, Innocentium inuenit, sed ille non est, qui exponit Cap. Audiuimus, sed Quartus: nec auctor Decretalis Maiores, de Baptismo. Secundum, de antiquioribus Canonizationibus, ex quibus animarum non poterat beatitudo colligi, quia dogma illud non erat expressè definitum, nihil obstat, cùm non de illis, sed de ijs, quæ post definitionem à Benedicto XI. In speciali Extrauagante, & à Concilio Florentino in Definitione fidei. Seßione vltima, Ecclesiæ vniuersali propositam, nostrum procedat assertum. Cùm enim de fide sit animas purgatione non indigas statim Deum videre, dum gloria Sanctorum Canonizatione statuitur, ea præsertim asseritur, in qua est posita beatitudo. Tertium de miraculis Sanctorum veteris Testamenti nihil nouum adducit, quod negotium aliquod possit facessere, cùm pro statu Ecclesiæ adeò sit dispositio diuersa, vbi & quod de Paschasio & Seuerino affertur, iam est à nobis superiùs enodatum n. 39. & 40.

De tribus ergo modis illis pro difficul [Quid circa Canonizationem à prædictis peractam asserendum.]tatis præsentis elucidatione loquendo, parum refert siue vnum, siue alium, vt magis verosimilem eligamus. Cùm enim de fide non fuerit illis temporibus veritas ista definita, quomodocumque Pontifices senserint, non penitus certum relictum est, quòd ad Canonizationem spectat, vt ratione illius Sanctorum animæ statim ab exitu à corpore beatitudinem assecutas Fideles credere debuissent. Licet vt omnino certum videatur asserendum illos in Canonizationis actu suum noluisse errorem immiscere, id enim existimare absurdissimum esset: sed ita se gessisse, vt seposito priuato sensu, id vellent peragere, quod iuxta Catholicam esset veritatem. Sic enim protestatio illa est accipienda, de qua num. 67. Quòd si Pontifex aliquis sentiendi modum habuit veritati conformem, & illum in Canonizatione expressum voluit, non ideò definisse vti rem de fide credendus est, quia id non ex professo discussum, sed incidenter adiectum: quo pacto existimat P. Suarez accipendum quod habet In [P. Suarez.]nocentius Tertius in Cap. Maiores de Baptismo circa eamdem veritatem, vt videri potest Tractat. 1. in 1. 2. Disput. 13. Sect. 1. num. 8. licet reuera ibi Pontifex de visione beata non loquatur, sed tantum asserat patere baptizatis ianuam, & ad regnum cælorum perueniri. Et similiter accipiendum quod Gregorius IX. habet in Bulla Canonizationis B. Elisabethæ viduæ, vbi sic ait: [Bulla pro S. Elisabetha.] Nos dictam Sanctam, quam sibi ad intuitum placuit suæ Maiestatis admittere: Sanctorum Catalogo duximus adscribendam. Nisi dicamus intuitum visionem Dei intuitiuam non indicare, sed Christi secundùm eius gloriosam humanitatem. Quamuis & generaliùs accipi queat pro intuitu, quicumque ille sit, quo Deus animam Sanctæ illius beare disposuerat secundùm eius ordinatissimam prouidentiam. Quo pacto etiam exponenda veniunt, quæ in Canonizationibus alijs de gloria illorum, qui Canonizantur, asserta reperiuntur, vt ea scilicet sit, quam Deus scit in cæli sedibus illis esse repositam, & à se, iudice, iam tributam. Et hæc circa præfatum Scriptorem, neque enim vacat omnia ab eo prolata insequi, sed præcipua illa, quæ veritati à nobis stabilitæ videntur posse incommodare: vnde & velitationem omitto, de qua Cap. 77. cum Patribus Valentia, Tannero, Amico, & Castropalao, quos ei contradicentes apertè, contendit tandem esse fautores. Sed quidem prius illud per assertiones perspicuas, hoc per ambages & violentas Consequentias. Ergo ad alia.

Scripta hæc ante Canonizationem, sed subtrahi generaliter pro futura minimè deluerunt.

SECTIO II.

Ex Bullis, seu Breuibus Beatificationis Beatæ ROSÆ Virginis Peruuianæ superiora Asserta comprobantur.

BEatificationis certitudinem ex eo [Pontifex in Beatificatione plusquam permittendo procedit.] præcipuè nu. 10. probauimus, quòd Pontifex in eius concessione, non permittendo solùm, sed concedendo, inuitando, & beneuolentissima pro inducendo & promouendo cultu eius, de quo agitur, facta de eo attestatione, procedat. Id quod ex Bulla (sic eas vocabimus, licet in forma Breuis expeditas) circa B. Aloysij Gonzagæ Beatificationem ostensum. Quod quidem in B. Rosa cumulatissimè præstitum, tot pro illa prærogatiuis adiunctis, vt nihil tale in vlla ex præcedentibus possit inueniri. In Bulla an. 1668. die 14. Septembris, sic Pontifex, Redemptoris & Domini N. IESV Christi, qui Sacras [Bulla pro B. Rosa, cuius singulares prærogatiuæ.] Virgines sponsus suas virtutum floribus multipliciter decoratas immercescibilis gloriæ præmijs donat in cælis, vices (licet immeriti) gerentes in terris, pia Fidelium, præsertim Catholicorum Regum vota ad augendam illarum Venerationem laudabili studio tendentia, libenter exaudimus, ac fauoribus & gratijs prosequimur opportunis. Et inferius. Cùm autem sicut præfatorum Caroli Regis, & Mariannæ Reginæ nomine per dilectum filium nobilem virum modernum Marchionem de Astorga eiusdem Catholici Regis apud nos, & Sedem Apostolicam Oratorem nobis nuper expositum fuit &c. Nos laudabilia eorumdem Caroli Regis, & Mariannæ Reginæ erga res sacras studia plurimùm in Domino commendantes, pijsque eorum precibus fauorabiliter annuere paterna benignitate cupientes, vt de cetero &c. Iuxta quæ compertum habetur Pontificem concessione huiusmodi ad augendam Fidelium deuotionem & venerationem tendere præsertim Catholicorum Regum. Vult ergo & desiderat eam coli, & ita non est tantùm nuda permissio, sed honor exhibitus ei, quam iudicat tali esse honore & veneratione dignissimam. Nam honor regis iudicium diligit, vt clamat Vates Rex Psal. 95. v. 7. Pro quo & in Bulla de Patronatu (de quo inferiùs) die 2. Ianuar. 1669. sic idem Prima publici cultus honore per hanc Sanctam Sedem decorari menuerit &c. Discursus est breuis, sed euidens. Vult cultum, & venerationem promouere: ergo vult exhiberi ipsi cultum & venerationem. Sic velle non est tantùm permittere: ergo est aliquid supra permissionem. Atqui supra permissionem tantùm est cultus & venerationis positiua approbatio: ergo eam gerit Pontifex in Beatificatione. Tunc vltra. Approbare non potest, nisi merita respectu talis cultus & venerationis agnoscens & probans: ergo talis in illo recognitio nequit rationabiliter denegari.

Deinde num. 11. & 16. ex eo vrgebamus; quòd Pontifex vt talis in Beatificatione à Cathe [Pontifex in illa vt talis ex Cathedra decernit.]dra decernendo procedat: quod quidem in casu præuenti manifestissimum apparet ex eiusdem verbis nuper adductis. Redemptoris vices gerentes in terris. Et in Bulla die 12. Februarij 1668. Nos (inquit) ex debito Pastoralis Officij, quo Catholicæ Ecclesiæ adstringimur. Et inferiùs. Auctoritate Apostolica tenore præsentium indulgemus &c. Quæ omnia, non solùm vt Principem, sed vt Iudicem se gerere apertè conuincunt: quia Christi vices non, vt Princeps gerit tantùm, sed maximè vt Iudex, veritatis arbiter, ad quod Pastorale officium, & Apostolica auctoritas porriguntur.

Prætereà num. 12. ex Cap. Audiuimus de [Ex Reliquiarum adoratione validum argumentum iuxta Cap. Audiuimus:] Reliq. & venerat. sanctor. validum argumentum instructum. Et quia de Reliquijs agitur, est illud pro B. Rosa speciale quod præfata in Bulla primaria habetur: sic enim ibi: Eiusque corpus & Reliquiæ venerationi Fidelium, (non tamen in Proceßionibus circumferenda) exponantur. Reliquias ergo venerari Fideles omnes possunt sine vllo erroris periculo; aliàs non ritè caueretur, quod ab Alexandro Tertio prædicto est in Capite consti [In Processionibus vt deferri queant.]tutum occasione illius, qui in ebrietate mortuus vt Sanctus colebatur. Quòd autem in Processionibus circumlatio prohibeatur, ideò accidit, quia Pontifex vult honorem prædictum Canonizatis reseruari, de quo egimus citata Sect. 2. Par. 4. Quod quidem de Processionibus accipiendum, quæ per publicas vias fieri solitæ; non autem de illis, quæ in claustris Religiosorum: tales enim supplicationum publicarum nomine non veniunt vnde prohibitis talibus, tali non censentur prohibitione comprehensæ, vt videri potest apud D. Barbosam de potestate Episcopi Allegat. 73. num. 7. Idem est de Processionibus, quæ fiunt intra ambitum Ecclesiæ, de quibus ibidem citatus Scriptor: vel si quid ampliùs iuxta probabiles sententias liceat, aut vsu receptum sit, vt quod de triginta passibus quibusdam placuit, de quibus Bordonus Tomo 2. Resolut. 7. à nu. 126. Tomo 3. Resolut. 68, Quæs. 19. & 20. & Tomo 4. Decis. 282.

Quod ad Missæ sacrificium attinet, in hac [Quid singulare in illa circa Missa sacrificium.] Virgine singulare. In primaria Bulla sic habetur: Hæc verò (Officium scilicet & Missa) in locis dumtaxat infrascriptis: nempe in Ciuitate & diœcesi Limana, ac in vniuerso Ordine S. Dominici, tam Fratrum quam Monialium, & quantùm ad Missas attinet, etiam à Sacerdotibus confluentibus. Hæc non adeò specialia sunt; licet quod ad Socerdotes confluentes spectat, non sit ita commune vt ex Beatificationibus multis perspectum habetur. Vbi & notandum illud: & quod ad Missas attinet. Nam quod attinet ad Officium videtur exceptum, vt non liceat, quamuis concessio pro Missa extet: Ex quo id [Cur Missa concessa, sed non officium.] inferre licet pro moderatione in hoc negotio seruanda, vt de maiori ad minus non liceat arguere in ijs, quæ expressa non sunt: & pro Missa quidem ratio satis congrua succurrit, vt scilicet in Ecclesia, in qua festum agitur, non sit in Missis diuersitas quæ audientes posset offendere, & eorum deuotionem aliquatenus tenuare. Licere Officium non penitus reijcit P. Quintanad Tom. 1. Tract. 7. Sing. 7. n. 9. Quod sequitur satis est peculiare, sic enim Pontifex.

Prætereà primo dumtaxat anno à datis hisce [Singularius aliquid.] litteris, & quo ad Indias à die, quo eædem præsentes litteræ illuc peruenerint inchoando, in Ecclesijs Ciuitatis & Diœcesis ac Ordinis præfectorum, nec non in omnibus Cathedralibus & Metropolitanis Hispaniarum & Indiarum, solemnia Beatificationis eiusdem cum Officio & Missa sub ritu Duplicis maioris, die ab Ordinarijs constituta, & intra sex menses publicanda, celebrandi facimus facultatem. Sic ibi, quod satis quidem peculiare, vt dixi, quod scilicet in Cathedralibus & Metropolitanis Hispaniarum & Indiarum Ecclesijs festum posset modo dicto celebrari. Id enim neque in Canonizationibus concedi solitum: quandoquidem sancti in Kalendario non extantes nequeunt, etiamsi supremum sint honorem Canonizationis adepti, sine speciali Sedis Apostolicæ concessione sacrificij oblatione coli, nisi Patroni, aut Titulares sint, aut Reliquiæ ipsorum insignes habeantur: licet nonnulli circa hoc nimis quantùm habenas laxent; cùm tamen Pontificia Decreta, & ex illis aliqua satis recentia, id videantur apertè prohibere.

Sequitur & aliud honoris auctarium, sic [Item & valde singulare.] enim statim Sanctissimus Clemens: Romæ verò in Ecclesia S. Iacobi Nationis Hispanorum iuxta bimestre, postquàm tamen in Basilica Principis Apostololorum celebrata fuerint eadem solemnia, pariter celebrari permittimus. Non ita quidem in alijs, & ideò verbum Permittimus adiectum vti circa rem insolitam; regulandum tamen, quod ad Pontificis desiderium attinet, iuxta dicta superius, quibus hanc Virginem specialissimè honorandi extendit voluntatem. Cùm autem totum hoc sphæram Beatificationis non excedat, ex eo habetur quamdam esse illam Canonizationis speciem, cùm in aliquo [Beatificatio Canonizationis species.] solemnem excedere queat, iuxta Pontificum arbitrariam concessionem, sed magno consilio præfundatam, & ita de illius, qui beatificatur gloria non posse dubitari, sicut neque de Canonizato.

Ex dictis num. 10 & 15. constat Beatum [Beatus toti mundo colendus proponitur. Inde argumentum & quid de B. Rosa speciale.] Vniuersæ Ecclesiæ colendum proponi, pro quo & B. Rosæ Beatificatio suffragatur; sic enim Pontifex in primaria concessione Auctoritate Apostolica tenore præsentium indulgemus vt memorata Dei serua Rosa de S. MARIA in posterum Beatæ nomine nuncupetur. Sic ille: cuius concessio propositioni Congregationis respondet, de qua sic præmiserat: Interim verò indulgeri, vt in toto Orbe terrarum Beata nuncupetur. Toti ergo terrararum Orbi vt Beata colenda proponitur, eximijs honoribus, cuius si esset incerta gloria, totus terrarum Orbis in errorem pernitiosissimum posset induci, si credulitas & cultus super veram non caderet sanctitatem. Hoc autem quod in B. Rosa ita expressum, quia specialibus est fauoribus eius Beatificatio decorata, in omnibus alijs intelligendum venit, quia eo ipso quòd Beatus dici possit ex concessione prædicta, in toto terrarum orbe [In Martyrologio apposita.] talis est habendus, & vt talis honorandus. Est & specialis illa publici honoris accessio, quod in Martyrologio Romano apponi iussa die 26. Augusti verbis illis: Limæ in Regno Peruano B. Rosæ de S. MARIA Virginis Tertij Ordinis S. Dominici.

Dictum nu. 18. Beatificationem non le [Exactissimo examine perfecta Beatificatio.]uiori examine perfici, sed exactissimo: quod & & in casu nostro manifestum habemus, sic enim Pontifex in priori Indulto: Cùm itaque diligentißimè discußis atque perpensis per Congregationem Venerabilium Fratrum nostrorum S. R. E. Cardinalium sacris Ritibus præpositorum proceßibus &c. quæ in Bulla alia citato die 14. Septemb. 1668. reproducta pro noua alia concessione. Vtrobique autem ad Canonizationem posse procedi solemnem, de quo & citato loco: relatum sibi à Congregatione Pontifex attestatur sic dicens: Cùm Congregatio dicta coràm Nobis constituta vnanimiter censuisset quandocumque Nobis, Videretur, ad solemnem eiusdem Serue Dei Canonizationem iuxta ritum S. R. E. tutò posse deueniri. Vbi & obseruandum pro Beatificatione separatim intenta non formare processum, sed ad Canonizationem acta omnia dirigi, & de sanctitate ac miraculis probatione legitima instituta, Pontifex relatione Sacræ Congregationis audita ad Beatificationem procedit, ne diutiùs cultus probati bene meriti protrahatur, supremum exhibiturus, cùm opportunitas subeat, ipse, vel alius, quod frequentiùs accidit, ob solemnissimi actus illius dilationem. Vide Contelorium Cap. 25. num. 92. vbi de commissione pro Dei seruo non beatificato, in qua de Canonizatione tantùm agitur, dum à Pontifice ad probationes petitur eius formula proposita.

P. Verricellum nu. 20. refellimus, qui in [Non de gloria solùm, sed etiam de heroicis virtutibus Beatificatio certitudinem importat, & quid in B. Rosa.] Beatificatione solam gloriæ certitudinem significatam asseruit, cùm tamen de heroicis virtutibus debeat vlteriùs constare, quod beneficio Canonizationis habetur, in quo quidem de inconsequentia notatus. Sed verò in Beatificatione, de qua agimus, nihil est, quod ex ea parte desiderare debeamus, sic enim Pontifex in Bulla priori: Proceßibus de Sedis Apostolicæ licentia confectis super vitæ sanctitate & virtutibus in gradu heroico, quibus serua Dei, Rosa de S. MARIA Virgo Limana Tertij Ordinis S. Dominici multipliciter claruisse &c. asserebatur. Quæ quidem eximia illius laus est, vt scilicet non solùm virtutibus in gradu heroico claruerit, sed multipliciter, vt omnes in ea virtutes heroicæ fuerint: vnde & gloria & honore multipliciter coronata.

Quatuor illustrantur Pronuntiata pro eiusdem Virginis excellentia.

QVod §. 3. & deinceps ostensum gloriam [Statim à morte beatam, quid & in talibus, ostenditur.] à Sanctis Canonizationis honorem adeptis, aut etiam Beatificatis, ab ipsa morte comparatam, semel & iterùm à Pontifice expressum præstat audiamus: sic enim ille in Bulla primaria: Sanctæ Matris Ecclesiæ: quæ Virgo casta vni viro desponsata est Christo, gloriosa fœcunditas, in omni quidem prole, quam per Dei gratiam quotidie profert, multipliciter gaudet: in Sacris vero Virginibus, quæ studiosa charismatum meliorum æmulatione expertem carnalis contagionis integritatem, virtutum floribus exornarunt, ineffabiliter exultat atque floret. Illarum, quæ accensis lampadibus, exierunt obuiam sponso, & intrauerunt cum eo ad nuptias, sublimem gloriam condignis honoribus, in terris celebrari decet, vt quæ sequuntur Agnum quocumque ierit, luctanti cum sæculi tentationibus infirmitati nostræ, adiutorij cælestis opem atque præsidium à sponso iugiter impetrare dignentur. Sic ibi. Ex Bulla alia, quæ incipit Redemptoris, verba dedimus nu. 72. eamdem luculentissimè contestantia veritatem.

[De publica inuocatione luculentum testimonium Pontificis.]

Circa publicam inuocationem dictum. num. 23. pro qua locupletissimè Pontifex in postrema Bulla citata, quæ incipit Orthodoxorum, sic enim loquitur, Et sicut nobis nuper expositum fuit, ipsi Carolus Rex, ac Marianna Regina vt eidem B. Rosæ, quam cælestis sponsus tot Chrismatum decorauit monilibus, tot virtutum ornauit floribus, tantâque & tam latè sparsa de vnguentorum suorum imbuit fragrantia, vt ex Dei seruis, quos occidentales Indiæ protulerunt, prima publici cultus honore per hanc S. Sedem decorari meruerit, venerationis fiat acceßio, & ex illius interceßione, tantò potentiùs partium illarum populi patrocinium sperent, quantò populi ipsi illam celebriori intentiorique deuotione colere ac honorare studuerint &c. Illam ergo in eo esse statu, in quo & inuocare ac subuenire certissimè possit, nequit vllatenus dubitari, aliàs in re adeò graui, & Oraculo Pontificio firmata, fideles populi cum detrimento multiplici fallerentur.

De radijs & splendoribus dictum. nu. 31. [Radij & splendores B. Rosæ concessi.] & 62. de quibus & Pontifex in Bulla priori sic habet: Imagines quoque radijs, seu splendoribus exornentur, de quo & in Bulla Redemptoris. Quod quidem in Bullis alijs non solet apponi, licet videatur vsu receptum: expressum tamen pro B. Rosa, peculiaris fauoris ergo. Et verò stare Bea [An communes illa Beatis.]tum esse declaratum aliquem, nec tamen cum radijs & splendoribus posse eius imaginem depingi, quia id concessum non est, affirmat Contelorius Cap. 2. nu. 10. vbi ita scribit: Hinc etiam [Contelorius.] fit, quòd Beatus ille dicatur, cuius nec dies mortis, nec Officium in eius memoriam celebratur, nec etiam illi dedicatur Ecclesia, aut eius imago pingitur cum radijs. Sic ille. Et quod ad Officium spectat, in B. Aloysio habemus exemplar, cui illud cum Missa concedens Gregorius XV. in relatione ipsi facta, quam profert, eum Beatum vocat, quòd non accidit cum alijs, quos Dei seruos solent tantùm vocare Pontifices. Sed quod ad radios & splendores attinet, videtur ex Decreto Vrbani VIII. constare die 2. Octobris 1625. Quia etsi [Vrb. Octa. Decretum.] Canonizationis, neque Beatificationis honore insigniti sint ab Apostolica Sede, eorum tamen Imagines in Oratorijs atque Ecclesijs, alijsque locis publicis ac etiam priuatis, cum laureolis, radijs, seu splendoribus proponuntur &c. Supponit ergo Beatificatos cum præfato posse ornatu proponi: in quo aliqui cum distinctione loquuntur: censent enim laureolam seu diadema, Canonizatis competere, radios & splendores Beatis. Sed certe vsus contrarium habet; & ita Contelorius Cap. 22. nu. 2. diadema, radios, & laureolam, vt commune quid Canonizatis & Beatificatis assignat §. Nec pingere. Quidquid autem circa dicta dubij posset occurrere, fauor Pontificius submouit volentis Christi sponsam sacris hisce monilibus exornari.

Num. 34. & 38. pro felici exitu validum [De gloria ab ipsa morte obtenta argumentum exhibet heroica sanctitas.] argumentum exhibitum ex heroica sanctitate, cùm sit certum aliquos sine purgationis indigentia Sedes beatas conscendere statim ab exitu beandis purgatissimis animabus. Quod equidem in B. Rosa vrget quàm maximè, de cuius heroica probitate vidimus num. 80. Pontificium Oraculum semel iterumque prolatum. Aliquæ profectò sunt Virgines, quæ oleum sibi sufficiens habentes, earum lampades non extinguuntur, & ita merentur statim cum sponso ad cœlestes nuptias intrare. Illæ enim de quibus Matthæi 25. ingressæ statim, semper pro illis aperta ianua, remoram nullam, breuissimam licet expertæ. Intrauerunt cum eo ad nuptias, vers. 10. Si ergo aliquæ, ex ijs vna B. Rosa, de cuius constat heroica sanctitate.

Iam quod ad gloriæ manifestationem [Aliud pro eadem admirabile.] spectat, non habemus equidem Canonizationis Bullas, in quibus pro eo solent exploratissima argumenta proponi. Erit sanè quando talia spectare licebit, cùm pro honore isto Pontifex ipse solicitudinem vrgeat, & necessarius quæratur solerter apparatus. Modò autem ex Canonizationis processibus, de quorum validitate testimonium sanctitati suæ perhibuit Congregatio, multa possunt firmamenta adscisci, ex quibus aliqua non dubito in Bulla propalanda. Quod quidem elegantissimus Scriptor præstitit in Mantissa post vitam, in cuius primordio illud, visam (ab ea, quæ ibidem describitur) coràm diuino solio angustißimam cæli Reginam stantem ac miri fulgoris coronam manu gestantem, velut nouam hospitem expectaret ad illius solij limbum feliciter coronandam. Parte altera niueus candidarum Virginum chorus mediam complexus Rosam tunc recèns defunctam hilari & canoro agmine deducebat ad Deiparam. Singulis virginibus singulæ erant in manibus palmæ, in verticibus coronæ. Rosa palmam deferebat vt ceteræ, at nondum coronam &c. Hic ergo non solùm illud vsurpare iuuat, de quo cit. num. 38. Domini Domini exitus mortis, sed etiam Dominæ, Dominæ, quam sic læti salutamus dicentes, O gloriosa Domina, semel iterumque cum Rosa talis, dum & exitum ipsi felicem sua intercessione & præsentia disposuit, & [Bis Domina ipsi Deipara.] coronam pariter gestat coronatura illam, & quam verissimè dicens: Veni sponsa Christi, accipe coronam, quam tibi Dominus præparauit in æternum. Et non mirandum si occurrat, quæ multis solita est Virginibus, eas ad gloriam cœlestis de ductura throni, & ad sponsi amplexus occurrere, pro quo non semel D. Ambrosium Lib. 2. de Virginibus ita loquentem excipimus: O quantis [D. Ambr.] illa Virginibus occurret? Quantas complexa ad Dominum trahet dicens: Hæc torum Filij mei, hæc thalamos nuptiales immaculato seruauit pudore. Sic ille. Sed quòd adeò sit celebris & festiuus occursus, Peruuianæ Rosæ debebatur. Rosa coronatura Rosam pergit, quæ in illius Roseto, aut Rosario vernauit, vnde eam cum singulari collegit voluptate, vt dicere ei meritò possimus, quod aliàs prophanus vates: Colliget Virgo Rosas. Vnam hanc, vnam, quæ pro decem millibus computatur.

Neque vbi Virgo loquitur, desiderari vox [Inuitatur, & triplicis Veni mysterium.] sponsi diuini potest. Sic ergo ille: Veni de libano sponsa mea, veni de libano, veni: Coronaberis de capite Amana, de vertice Sanir, & Hermon. Cant. 4. v. 8. Circa quem locum dicta à me non pauca in Epithalamio, quæ dabit Index. Modò cum Patrum multis, pro quo & P. Cornelius cum Recentioribus alijs, id stat, montium prædictorum nominibus, qui extra Iudæam sunt, aut potiùs erant, Gentilitatem designatam, in qua ferini mores, animalibus præfatis indicati: quod equi [Limanæ vrbis insigne in eius manu.]dem ad Occidentales istas Indiarum plagas meritò venit adaptandum. Inde ergo vocatur sponsa, inde Rosa corona triplici decoranda. Limana Cinitas, quæ & Regum dicitur, pro Insigni tres habet coronas cum stella, & has ciui & Patronæ suæ Rosæ, vnà cum anchora, spei suæ symbolo, voluit esse communes, & ex eius pendentes manu in imaginibus depingi, vt eo pacto eam etiam videantur coronare. Hoc in terris, quid in cœlis sponsus? Coronauit certè corona triplici, multiplici inquam, sic enim quod multiplex, tergeminum dici solitum, aut trigeminum: & constat [Bulla pro ipsa.] ex dictis num. 80. Beatam hanc virginem sanctitate & virtutibus in gradu heroico multipliciter claruisse: ex quo & sequitur multiplici etiam corona decoratam.

