Dicendum ergo sententiam dictam non [Concluditur oppositum, & rationes adductæ diluuntur.] esse etiam speculatiuè probabilem. Probatur apertè. Quia vt talis esset, deberet solida aliqua fundamenta habere, sine quibus vera probabilitas stare nequit. Atqui talia non habet: Ergo non est speculatiuè probabilis. Maior est certa, & Minor ostenditur, nam quæ adducuntur, sunt leuissima. Cap. Litteras oppositum potiùs euincit. [Cap. Litteras de rectit. spoliat.] Ibi enim Innocentius III. adductis sententijs circa casum, de quo erat quæstio, Lucij III. & Clementis etiam III. ita subdit: Nos autem ad præsens nullam de prædictis sententijs reprobamus: nec [Innoc. III.] cuiquam earum aliquod præiudicium ex nostra responsione volumus generari. Oportuit ergo sic pronuntiasse Pontificem; si enim non ita expressisset, sententijs prædictis aliquod præiudicium generari esset manifestum, quandoquidem ita iudicans suprema erat præditus potestate, quæ à Prædecessoribus simili gaudentibus non potuit coarctari. Immò quoad præsentem, decisionem, quidquid venerationis caussa de alijs dixerit, generatum fuisse illis præiudicium affirmat Glossa ibidem. verb. Volumus generari, quia iudex iuxta proprium iudicium sententiat, vt illa loquitur. Est autem certum non esse necessarium de opinione fieri expressam mentionem, vt à Pontifice reprobata censeatur, quando alias dispositio eius eidem contraria esset inutilis, cùm prior illa suo in robore relinquatur, vt in casu nostro accidere euidenter apparet. Quòd autem Theologi & Iurisperiti ad consultationem adhibiti non fuerint, sine fundamento dicitur, quia id quod fieri est solitum, non est credendum defuisse. Præterquàm quòd ad decretum prædictum consultatio huiusmodi non videtur necessaria. Quomodocumque enim Theologi circa valorem Sacrificij Eucharistici sentiant, duplicatio stipendij turpitudinem præsefert, quam potest Pontifex cum ordinario assistentium sibi consilio per Decretum remouere. Explicatio au [Friuola explicatio depulsa.]tem illa est friuola, nam pro eo casu non erat Pontificium Decretum necessarium, cùm sit certum, ita accipientem stipendium, quod putat se accipere non posse, dum in eo conscientiæ statu persistit, & peccare grauiter, & ad restitutionem teneri. Cùm aliàs Defunctorum animæ debito priuentur suffragio, si non ita fiat, quam rationem Decretum reddit, & explicatione dicta tale incommodum neutiquàm euitatur.

Quærit Septimò, an accedente consensu [Ex consensu dantis stipendium vt liceat.] offerentis eleemosynam, celebrans vna Missa possit satisfacere obligationibus, ordinariæ videlicet & aduentitiæ, ex accepto manuali stipendio, non obstante Decreto. Et respondet affirmatiuè, modò offerens non sit legati, aut alienæ voluntatis executor: nam volenti & consentienti non fit iniuria, & animæ defunctorum non defraudantur suffragio, cùm tantùm sit, quantum vult liberè offerens, quod Decreto suo voluit sacra Congregatio penitus obseruari, & ita asserentes adducit Bonacinam & Fraxinellum. Quod ta [Commoda obseruatio.]men, vt inoffensè currat, ita intelligendum est, vt eleemosynam tribuens ea sit fructus portione contentus, ex cuius applicatione nullum alius, pro quo est prior obligatio, detrimentum patiatur. Cùm enim non constet valorem Sacrificij talem esse, vt tantùm valeat oblatum pro pluribus, quantum si pro singulis offeratur, qui aliter offert & applicat, incertus agit, & ita se periculo exponit defraudandi fructu debito eum, pro quo prior vrgebat obligatio, & ex hoc capite non potest Sacerdos gratis dicere Missas huiusmodi, si pro alijs dicere sit obligatus, ob defraudationis periculum, nisi ex secunda, vt dicitur, intentione animo scilicet plenè satisfaciendi priori obligationi, quod testamenti executorem non liberat ab onere dicendarum Missarum imposito, quamuis [Missæ stipendium vt minui à Testamentario queat.] eo pacto vtiliùs negotium Defuncti peragatur. Quid autem de Testamentario dicendum sit, cui se sacerdos offert ad dicendas Missas minori stipendio, quam à testatore fuerit designatum, Vide apud P. Henao Parte 3. de Sacrificio Missæ Disput. [P. Henao.] 31. num. 51. vbi cum P. Francisco de Lugo, & Auersa negat: sed iuxta nuper dicta admitti potest, dummodò quod est reliquum, in stipendijs Missarum expendatur: quod est satis verosimile testatoris esse conforme voluntati, nisi de illa aliàs euidens argumentum habeatur.

Quærit Octauò, an non obstante eodem [Circa applicationem fructus specialis sententia P. Bord. affirmans.] Decreto possit celebrans suam portionem sacrificij, tam ex parte operis operantis, quàm operati, alijs applicare, ac proinde satisfacere duabus simul obligationibus. Et respondet posse. Primò, Quia absolutè loquendo maiorem charitatem nemo habet, quam vt animam suam ponat quis pro amicis suis. Deinde non præiudicat benefactori, cùm talis fructus non sit minor fructu debito stipendium offerenti, quia Sacrificans non debet esse deterioris conditionis: & communis scriptorum doctrina sit posse fideles opera sua ad satisfaciendum pro alijs applicare. Addit etiam post Decretum nihil esse quod obstet, & hanc opinionem sine dubio locum habere, neque vllam esse dubitandi rationem. Argui enim nequit [vt arguat pro illa.] ex fructu Sacramentorum ex opere operato, quod nequit alteri applicari: nam in Sacrificio alia est ratio, quia non est tantùm pro recipiente, sed pro alijs applicabile. Et in Sacramento etiam Pœnitentiæ satisfactio à Confessario imponi potest applicabilis alteri, pro animis scilicet in Purgatorio detentis, ex P. Turriano apud Dianam [Pœnitentia pro animabus Purgatorij imponi valet.] Tract. 4. de Sacramentis (Parte 3.) Resolut. 54. Neque etiam obstat incertitudo, quam sacerdos habet de suo statu, an scilicet amore aut odio diuino dignus sit: si enim odio, fructus specialis est incapax, vnde & nequit illum applicare. Nam sententia multorum est suffragia eius, qui talis est, ipsi & alijs prodesse: disponunt enim ad conuersionem ac remissionem peccatorum, quod plus est quàm satisfactio pro se & alijs: debitor enim ob iniuriam regi illatam, etiam non reconciliatus potest illi satisfacere: & qui ex voto aliquid tenetur facere, obligationi satisfacit etiam existens in mortali. Aliàs graue sequetur inconueniens, quòd scilicet fideles multùm retrahentur ab exercitio bonorum operum, tam pro se, quàm pro alijs. Et licet rationes aliquæ sint, quæ videantur vrgere, vt non possit quis in mortali existens pro se & alijs satisfacere, in casu de quo est sermo, nihil euincunt, cùm agatur de Sacrificij fructu ad alios pertinente, qui in gratia esse supponuntur, animæ scilicet in Purgatorio existentes. Quòd autem Decretum non vrgeat, ex eo probat, quia cùm sit lex, non excludit casum rationabilem, Cap. Si quando de rescriptis. Et restringitur, seu ampliatur secundùm rationem in proæmio expressam. l. Cùm pater §. Dulcißimis. ff. de legat. 2. Cap. Suggestum. Cap. Meminimus de appellat. Nauarrus de Celebrat. Missar. Cons. 2. n. 22. licet verba id non patiantur. Panormitanus in Cap. In Insulis, de Regular. num. 3. Megala Cons. 31. nu. 8.

Hæc cùm ita sint, & tantùm laboris ad [Palidonia Auctoris aduersi.] fundandam præfatæ opinionis probabilitatem doctus auctor impenderit, oleum se & operam perdidisse tandem deprehendit, & ita Tomo 4. in Decisionibus miscellaneis. Decisione 104. ita scribit: Affirmatiuam docui in gratiam quorumdam amicorum sacerdotum, tam sæcularium, quàm Regularium &c. Nunc autem re meliùs perpensa pro salute animæ, & eorum, pro quibus offerendum est, & ad euitandum auaritiæ vitium, me declaro, & prædicta admitto (in quibus etiam de altari priuilegiato, & megdalea benedicta) quando offerens stipem voluntariè, & non obligatus, & sponte contentus, quòd sacerdos sic applicet: aliter reprobo, & detestor eam opinionem, quam semper tenui cum prædicta limitatione, vt patet legenti totam quæstionem 8. in fine §. Prædicta. Et in fine quæst. 9. ad quæ non videtur respexisse Lezana verb. Missa. num. 19. loquendo de altari priuilegiato. Me igitur ita latiùs declaraui, ne deinceps aliqua ratione particeps fiam iniustitiæ & auaritiæ sacerdotum Missarum stipendia quærentium & cumulantium, non habita ratione illius limitationis. Præterquam quòd quemdam sacerdotem in extremis laborantem, qui hanc meam secutus fuerat sententiam audiui scrupulis vehementibus valde agitari, ex quo, me consulente, statim tot stipendia obtulit diuersis Sacerdotibus vt pro se satisfacerent, quot promiserat celebrare Missas, tacito applicandi modo illa offerentibus. O mirabile dictu! stipendijs à se abductis statim cœpit conualescere, quia febris mentalis multùm vexabat corpus. Hæc ille.

Circa quæ difficile apparet vt locum ha [Excusatio illius difficilis.]bere eius possit excusatio, sicut ex tenore resolutionis cuiuis legenti patebit, vnde Lezanæ suprà num. 17. & 18. & alijs licuit sine dubitatione vlla ipsum pro assertione dicta citare. Quod & palinodiæ ipsius verba declarant, dum re meliùs perpensa ab affirmatiua, quam se docuisse fatetur, cum illius detestatione recedit, & sacerdotem illum eius sententiam secutum asserit. Nec non quia limitationem de voluntate offerentis stipendium tali applicatione contenti, seorsim fuerat executus, pro eo proposita, vt vidimus, septima quæstione. In prædicto autem §. Prædicta, quod in sui desensionem adducit, id habet, quod diximus, ex eodem; hanc scilicet opinionem sine dubio adhuc locum habere, neque vllam esse rationem dubitandi, aut oppositum sentiendi. Et in fine quidem Quæst. 9. in qua de duplici stipendio erat sermo, quod admittit ratione impetrationis, vt si vnus petat in honorem sancti, erga quem habet deuotionem, alius pro impetranda gratia aliqua, & alter pro Defunctis, ita concludit: Intellige de consensu offerentium, vt suprà. Quod etiam pro se allegat, sed de illo alia est quæstio à præcedenti de specialis fructus applicatione diuersa, quamquàm similiter decidenda. Quòd si eius talis fuit mens, nihil profectò ab ipso in gratiam amicotum effectum, cùm id quod, posita limitatione, resoluit, vix dubium habere possit, & pro eo iam erant docti sententiæ illius patroni, Bonacina, & Fraxinellus, quos adducit, alijque.

Sed quidquid de hoc sit veritas Asserti à [legem de casu rationabili non loquentem sinistrè applicatam.] Pontifice semel & iterùm Canonizati triumphat, vt vidimus citato loco Partis 2. Quod autem de lege dicebatur, quæ casum rationabilem non comprehendit, iam liquet quàm sinistrè fuerit applicatum: ratio enim quæ rationabilis visa est, detestabilis est tandem deprehensa, & iniustitiæ atque auaritiæ corruptela. Vt hinc discamus singulares huiusmodi sentiendi modos, qui propter respectus humanos parturiuntur, huius esse fari [vtilis admonitio pro natiuitatum amatoribus.]næ, & ad puriorem lucem inspectos, si Deus illam impartiri dignetur, ab eorum auctoribus improbandos, sicut improbantur ab ijs, qui Ecclesiæ Decretis inhærescunt, & student sincerè pro veritate, sicut pro iustitia agonizari, sic monente spiritu sancto Eccli. 4. v. 33. In quo P. Henao dignissimus laude succurrit, qui de præfato Decreto Vrbani VIII. agens, & doctrinalibus in eo præceptis, Declarationibusque contentis, ita Sect. 11. citatæ Disputationis, post eruditum circa receptionem in diuersis regnis Prouincijsque formatum excursum facta protestatione concludit: Ego [P. Henao. laudabilis agendi ratio.] sanè ad illa velut ad Cynosuram direxi totum huius Disputationis, immò & tractationis cursum: quòd si inscienter vel minimo spatio deflexerim, paratus sum relegere viam &c. Nec prætereundus Illustrissimus Acacius de Velasco, qui Tomo 2. Resolut. 276. obediendum prædicto Decreto indubitanter asseuerat. P. Angelus Verricelli in Quæstionibus moralibus Tract. 2. Quæst. 29. in qua sententiam de applicatione fructus specialis doctè & neruosè confutat, similiter censet, præsertim in fine. P. Bonæ Spei Tomo 6. Tractatu 2. Disput. 9. n. 94. pro eodem stat.

Et hic quidem doctus scriptor ibidem [Circa minùs stipendium in volente cum eo celebrare.] casum attingit, de quo nos num. 237. vbi ait duplicatum stipendium pro Missa acceptum alteri dare diuisum vt celebret, esse prohibitum: quia licet quoad petentis vtilitatem idem sit sacrum, quod ego aut alius celebrat; dans tamen duplicatum stipendium, illud dare videtur vt sacerdos celebret alacriùs, libentiùs, & minùs obliuiosè id præstet. Vnde non probo casum (inquit) quo noster [P. Bonæ Spei.] Lezana verb. Missa nu. 35. oppositum docet, posse, si alter omnino sponte & liberè onus Sacri in se suscipiat, haud secus quàm si ne vel partem stipendij peteret. Quid si pars stipendij pinguioris in ornamenta, vel Ecclesiæ reparationem, vel in subsidium valde pauperis Sacerdotis reseruatur? Equidem ratio allata subsistit, & ob periculum abusus hos casus non excipit Vrbanus VIII. Sic ille: quod quidem resolutioni nostræ non obstat, quia nos non admittimus id, quod ex stipendio relinquitur in alios posse vsus expendi, sed Missis dicimus esse dicendis applicandos, quod in maioris testatoris, aut eius, pro quo sunt illæ dicendæ, redundat vtilitatem, quandoquidem multiplicantur. Id autem quod de voluntate testatoris dicitur tribuentis duplicatum stipendium vt alacriùs, libentius &c. Missæ celebrentur, si ita expressè fuisse constet, vt de eo dubitari nequeat, iam diximus eidem standum; dum autem non constat, licet verosimiliter possit eius voluntas coniectari, dum casus ei, de quo loquimur, non occurrit, verosimillimum apparet id, quod diximus ei ampliùs placiturum: plus enim proderunt defuncto Missæ plures etiam non ita alacriter dictæ, quàm pauciores alacriter celebratæ. Et quidem qui se ad celebrandas aut minori stipendio, aut gratis illas offerunt, satis beneuolos se erga defunctos ostendunt; immò & plusquàm illi, qui de pingui stipendio soliciti, vix in huiusmodi nundinationibus aliud præter gratam nummorum faciem valent contemplari. Hoc autem Vrbanum suis non inuoluisse Decretis ex eo constat, quod in eo nulla auaritiæ labes misceatur, quam ille studuit propulsare, sed potiùs generoso quodam & liberali modo res tanta transigatur.

SECTIO XVI.

De Sacramento Extremæ Vnctionis. Obseruatione digna circa illius institutionem.

DE illo agens Dom. Quitensis Lib. 3. [Sacramentum Extremæ vnctionis probari ex Euangelio qui censeant. Marci. 6. v. 13.] Tract. 7. in Prologo nu. 12. pro certo statuit institutum à Christo ante Passionem, & administratum ab Apostolis, quando post electionem suam ad Euangelizandum missi sunt, & vngebant oleo multos ægros, & sanabant, vt habetur Marci 6. v. 13. quod & nonnulli alij censuerunt, ex quibus Franciscus Lucas, & P. Mariana in eum locum & P. Granadus Tomo 5. Controuersia 8. generali. Disput 1. Dubit. 1. Sed nullus ita pro eo sensu tenax, & aduersario infensus ac P. Maldonatus, cuius rationes & proposuisse & diluisse iuuabit, & pariter receptissimam sententiam comprobasse.

Primò ergo obijcit eos, qui ita ex anti [1. ratio P. Maldonati, cui fit satis.]quioribus censuerunt, excusari posse, eo quòd Lutheranorum & Caluinistarum hoc Sacramentum negantium, & ita etiam de illo in Euangelio mentionem extare, non dum hæreses vigerent. Per quod significat rationabiliùs facturos scriptores Catholicos, si in præfato Marci loco mentionem Sacramenti recognoscant, vt potentiora habeant arma, & integram, vt sic dicamus armaturam, quibus possint contra illos depugnare. Ad quod quidem facilis est responsio, si dicamus non esse conuenientem pugnandi modum, quando contra versutissimos & instructissimos hostes agitur, arma adhibere debilia, vnde superari illi nequeant, sed potiùs triumphare. Sciunt quidquid ipsis ex citato Euangelistæ loco obijcitur, à doctissimis Catholicis Doctoribus nullius roboris reputari, & ad illud congruas tribui responsiones; vnde promptum est coniectari quid sint ipsi, quando inde contra eos arguitur, responsuri. Et quidem nullibi acrior & potentior contra hæreticos præfatos concertatio, quàm in Concilio [Concilium Tridentin.] Tridentino: illud autem in prædicto Euangelistæ loco Sacramentum non agnoscit, sed insinuationem aut præludium, vt videre est Seßione 14. Cap. 1. ibi: Apud Marcum quidem insinuatum &c. de quo inferius.

Secundò. Talis vnctio non fuit ab Apo [2. quia esse solum medicamentum non potuit.]stolis nisi ex præcepto Christi inducta, aliàs eidem vis tanta non infuisset, & erat cæremonia ac visibile signum non solùm sanitatis corporum, sed etiam interioris animæ salutis: Ergo erat Sacramentum. Assumptum quoad primam partem constat. Et quoad secundam probatur, Quia si ceremonia sacra non esset, haberet tantùm rationem mendicamenti: hoc autem stare nequit, nam oleum morbis omnibus adhibebatur qui oleo curari generaliter non possunt: licet enim quibusdam prodesse possit, alijs nocet. Præterquàm quod indignum erat, vt Apostoli ad Euangelizandum missi medicinam viderentur potiùs profiteri. Nec dici potest adhibitum oleum vt signum sanitatis miraculosæ virtute Christi conferendæ: Quia miracula quàm maxima & illustrissima Apostolorum ita fieri oportebat, vt miracula viderentur. Atqui oleo adhibito poterant non talia videri, sed medicinæ beneficio salutem comparatam. Et aliàs non videtur quomodo oleum signum esse sanitatis posset virtute Christi collatæ, quia potiùs fidem miraculorum abrogare poterat, quàm confirmare, iuxta nuper dicta, existimantibus ægrotis se non virtute diuina, sed olei proprietate curatos.

Respondeo concessa priori Assumpti parte, ne [Fuisse miraculosum medicamentum responsione ostenditur. Et sanitatis instrumentum.]gando secundam & ad probationem dico medicamentum fuisse, sed miraculosum, sicut de massaficorum censent multi, qua sanatus Ezechias 4. Reg. 20. v. 7. & Isa. 38. v. 22. quia verosimiliter dici potest oleum assumptum vt instrumentum sanitatis. Vnde aliqui, quos secutus Cardinalis Caietanus, vbi vulgata habet, & sanabant, legendum censuerunt, & sanabat, & ita morbis omnibus poterat adhiberi, quod non staret attenta eius virtute naturali. Neque hoc modo curare, & doctrinam Euangelicam comprobare miraculis indecorum erat Apostolicæ dignitati, vt est clarum. Nec miraculorum euidentiæ id obstare poterat, vt apertè conuincitur ex eo quod præfatam amplexus lectionem scribit citatus Cardinalis, sic enim ille: Vnde apparet, quòd oleo vtebantur ad sa [Card. Caietanus.]nandum, non ad Sacramentum ministrandum. Apparet quoque quòd statim sequebatur sanitas, alioquin non fuisset cognita virtus olei sanantis. Sic ille. Quod ergo oleum commune & vsuale omnibus notum, pro morbis cunctis adhibitum, statim omnes sanaret, non poterat non vt miraculum recognosci. Vbi & addendum vnctionem huiusmodi non fuisse ex abrupto adhibitam, sed Euangelica doctrina præeunte, & notitia Christi, in cuius illa virtute fiebant; vnde miraculis non poerat debita fides abrogari. Non ergo oleum signi tantùm rationem habebat, sed instrumenti, & ex hoc miraculorum erat illustrior multitudo, cùm viderent homines creaturæ vsibus adeò communibus seruienti talem diuinitus impartitam fuisse virtutem.

Quòd si quis contendat oleum verum [Mystica in illo significatio.] & physicum instrumentum non fuisse, dici prætereà potest ex imperio Christi applicitum ob mysticam significationem aliquam, pro quo edocti ab ipso Apostoli, & quam ægrotis illi etiam indicabant. Oleum effusum nomen tuum. Cant. 1. v. 2. Vt ergo designaretur IESV nomine & virtute sanitatem conferri, potuit illud adhiberi. Et per hoc ad alia quædam est obuia solutio, quæ scriptor præfatus accumulat, & eò tendunt, vt euincant Apostolos non ex proprio cerebro remedium prædictum inuexisse, & supponendo instructionem conuenientem non præcessisse, quam & ipse commodiorem vnctione asserit proculdubio futuram, & ita Petrum ea vsum, dum sanaturus claudum à natiuitate dixit: Argentum & aurum [Act. 3. v. 6.] non est mihi: quod autem habeo, hoc tibi do. In nomine IESV Christi surge, & ambula. Act. 3. v. 6. Apud nullum autem Catholicum scriptorem se legisse Apostolicos sine imperio Christi vnctione præfata vsos affirmat & ipse, vnde & adducta ex eadem non vrgere liquet.

Tertiò. Soli Apostoli vnctione prædicta [3. ex eo quod soli Apostoli vngerent, nullius esse roboris demonstratur.] vsi, & non alij Christiani, qui curationis gratiam habuerunt: ergo quia ceremonia erat sacra à Christo instituta, vnde neque Christus ea vsus legitur, quia quæ ad Sacramenta spectant Apostolis, & eorum successoribus ea administranda commisit. Respondeo verosimile esse septuaginta discipulos etiam modo dicto curasse, & fortè alios. Quòd si soli Apostoli, ita Christo placuit, sicut & placuit ipsi ea non vti in miraculis, quæ nullo alio interueniente patrabat. Quamquàm & ea vsum aliquando si dicamus, non est vnde id possit improbari, cùm sciamus saliua, & luto vsum ad eorum patrationem, sicut & manuum ministerio, cùm aut imponebat illas, aut leuabat mortuos, cùm solo posset imperio naturam transmutare.

Quartò. Apostoli non sunt in omnium [4. item quia illa non semper vsi.] ægrotorum curatione vsi vnctione præfata: Nam Petrus Claudum, de quo nuper, non vnxit, neque mortuos, quos suscitarunt. Petrus quidem puellam, de qua Act. 9. v. 40. & Paulus adolescentem, de quo Act. 20. v. 10. Ergo quia Sacramentalis erat cæremonia, & non commune remedium ad sanitatem impartiendam. Respondeo Apostolos non semper vsos vnctione fuisse, & præsertim Petrum, qui sola vmbra sanabat ægrotos, sed iuxta occurrentes circumstantias. Claudum quidem præfatum modo dicto sanauit: neque enim oraturus in templum ascendens, lenticula, aut lecytho ire debuit onustus (sicut nec socius Ioannes) futuræ curationis ignarus. Neque credendum illud semper portasse secum, sed pro re nata, vt afferretur præcepisse: sic enim euidentius erat miraculum, cùm vterentur allato ab alijs, quod Christi nomine benedictum ad talia ac tanta præualeret. Mortuos autem vngi non ita videbatur opportunum, neque id erat à Christo in mandatis datum, quia mortui inungi non solent nisi pretiosis vnguentis, neque id vt resurgant, sed vt à corruptione aliquandiu præseruentur.

Quintò. Quia id quod opponitur, non [5. ex solutione rationum aduersantium, quam esse insufficientem euincitur.] vrget. Apostolos scilicet nondum fuisse Sacerdotes, nec tantùm baptizatos vnxisse, nec solos moribundos, sed omne ægrotorum genus, cœcos, mutos, debiles, & claudos: Sacramentum autem vnctionis baptizatis & moribundis solùm conferri potest. Nam potuit qui legem dedit, pro suo arbitrio lege vti. Quia & vt soli Sacerdotes baptizant, nisi aliud necessitas postulat, præceptum est Christi, qui solos iussit Apostolos baptizare, & ex illis ipsis vnus D. Paulus affirmat se non ad baptizandum, sed ad Euangelizandum missum esse 1. Cor. 1. v. 7. & legimus tamen Apostolos antequàm Sacerdotes facti essent baptizasse. Prætereà sine fundamento dicitur Apostolos aut non baptizatos, aut omnis generis ægrotos vnxisse sine vllo discrimine, cùm nullo id scripturæ exemplo probari possit, & exemplo claudi à Petro curati, de quo supra, possit probari contrarium.

Respondeo negando Assumptum, & ad pro [1. ex pluralitate dispensationum sine fundamento. Et primùm de Sacerdotij defectu.]bationem dico admissa prædicta sententia, plures consequenter esse Christi dispensationes admittendas circa dictum Sacramentum. Prima circa administrantium sacerdotium. Secunda circa baptizatos, nondum enim baptizatis conferebatur. Tertia, circa infirmos, cunctis enim sine discrimine administratum, & non tantum periculoso morbo obnoxijs fuit. Quarta, circa oleum ab Episcopo non benedictum &c. Vt autem tales admitti deberent, euidens aliquod debuisset argumentum suffragari, quod tamen in præsenti non apparet, vnde non bene ad absolutam potentiam Christi recurritur. Hac enim ratione etiam dici poterit Apostolos nondum sacerdotes, cùm in nocte Cœnæ tales facti sint, absoluisse à peccatis, & nondum Episcopos confirmasse, quia potuit qui legem dedit, pro suo arbitrio lege vti, vt citatus loquitur scriptor. Hinc etiam docti scriptores pro [Vnde constet baptizatos Apostolos ante Christi Passionem.]bant Apostolos baptizatos ante Christi Passionem, quia in nocte dicta Sacramenta Eucharistiæ & Ordinis susceperunt, quæ iuxta Christi præscriptionem solis possunt baptizatis ministrari. Nec dici potest Christum sua esse vsum absoluta potestate, vt nonnulli censuerunt, qui verum Baptismi Sacramentum solùm post Christi passionem vim habuisse dixerunt, quos magnorum Auctorum titulo dictus Pater inducit in Ioan. 4. circa principium §. Quærunt quidam: & magis in speciali refert in Cap. 3. v. 22. n. 28. & penitus improbat. Ex quo & in præsenti improbandus venit circa dictam explicandi rationem. In qua quod de Baptismo affertur ipso, non vrget, quia & ille in Euangelio expressus habetur, & negari fuisse verum Sacramentum iuxta aliquos sine nota nequit; & insuper eius minister non est solus Sacerdos vt est de fide; & in necessitate administrari sine dispensatione & potest & debet, quæ & tunc dici potest extitisse, quia alij non erant, ad quos ratione Sacerdotij administratio pertineret.

[Omnibus ægrotis adhibitam ab Apostolis vnctionem ostenditur.]

Contra Secundam autem responsionem de seruata lege circa baptizatos & moribundos, est inprimis quòd potestas curandi omnes data est à Christo sine exceptione vlla, vt constat ex Matth. 10. v. 8. Infirmos curate, mortuos suscitate, [Matth. 10. v. 8.] leprosos mundate. Cui amplissimæ potestati ait D. Marcus respondisse effectum curationis, & ita non de solis moribundis & baptizatis accipiendus. Quod & conuinci manifestè potest ex eo quòd miracula talia proptereà faciebant Apostoli, & facienda volebat Christus, vt medijs illis ij crederent erga quos fiebant, & alij eadem peruidentes, vnde Baptismi receptionem debebant præcedere. Pro quo est id, quod citatus scriptor habet ad præfatum locum Matthæi, sic enim ibi: Docet [P. Maldon.] vt data sibi paulò antè potestate miracula faciendi liberaliter & largiter vtantur, sciens homines vt ait Hieronymus, rusticanos maiorem miraculis fidem, quàm verbis facturos esse. Q. d. Ne parcatis miraculis, facitè quotiescumque ad persuadendum aut necessarium, aut vtile esse iudicabitis. Sic ille. Deinde, [Ex primario Extremæ vnctionis effectu validissimum argumentum.] exemplum claudi, quod adducitur, à D. Petro curati nullius esse momenti iam vidimus, & vrgere vlteriùs possumus: Nam quotquod vngebantur oleo, statim sanabantur: Ergo non erat vnctio sacramentalis. Assumptum est certum, & Consequentia probatur: Quia Extremæ vnctionis Sacramentum non habet pro primario & principali effectu corporis sanitatem, sed robur ad luctam in periculosissimo mortis articulo, vt Concilium Tridentinum luculenter exponit Ses [Concilium Trident.]sione 14. Cap. 3. ex quo illud: Qua infirmus subleuatus, & mortis incommoda ac labores leuiùs fert, & tentationibus dæmonis, calcaneo insidiantis, faciliùs resistit: & sanitatem corporis interdum, vbi saluti animæ expedierit, consequitur. Sic illud. Atqui primarium hunc effectum non experiebantur curati ab Apostolis, & statim ab adhibita vnctione sanati, vt est compertum: ergo Sacramentalis non erat.

Habemus ergo ex dictis fundamenta [Vt faueat illud.] præfati scriptoris minimè pro eius placito esse robusta, ex quorum solutione etiam est contrarium efficaciter demonstratum. Et quod de Concilio Tridentino diximus satis est efficax, licet P. Granadus obluctetur, dum citatæ Seßionis Cap. 1. ita decernit: Instituta est autem Sacra hæc vnctio [Eiusdem verba.] infirmorum tamquàm verè & propriè Sacramentum noui Testamenti à Christo Domino nostro, apud Marcum quidem insinuatum, per Iacobum autem Apostolum, ac Domini fratrem fidelibus commendatum ac promulgatum &c. Vbi quidem insinuationem tantum agnoscit, seu adumbrationem quamdam. Quòd si verum Sacramentum recognosceret, non à solo D. Iacobo commendatum & promulgatum assereret, sed ab Apostolis omnibus, qui eodem vsi sunt, vnde & necessarium fiet per eosdem fidelibus commendari, & similiter à Concilio commendatum dici apud Marcum & etiam promulgatum: nulla enim esse maior commendatio & promulgatio potuit quàm illa, & vsu, & miraculis frequentissimis comprobata.

Hinc est verba Concilij ita ab scriptori [Scriptores pro eius intelligentia, & assertione stantes.]bus communiter recepta, qui & Sacramentum à Diuo Marco, nisi per adumbrationem quamdam, de qua nuper, significatum inficiantur, vt de Cardinali Caietano nihil vlteriùs proferamus, qui ante Concilium & scripsit & mortuus est. Tenent ergo

Dominicus Sotus, qui Concilio interfuit in 4. dict. 23. q. 1. arti. 1.

Cornelius Iansenius in Concordia Euangelica. [Ruardus Arti. 12. contra Lutherum.] Cap. 55. in fine.

Ægidius Trullenck Tomo 3. Lib. 5. Cap. vnico Dub. 1. n. 3.

Bonacina Tomo 1. Disput. 7. Puncto 1. n. 3.

Ochagauia de Extrema vnctione q. 1. n. 4.

Leander à SS. Sacram. Tomo 1. Tractatu 4. [Eligius Bassæus verb. extrema vnctio. 1 nu. 1. vbi præter P. Suarium adducit Syluium Dom. Fermosinus ad Titulum 15. de Sacra vnctione Quæst. 1 de Extrema vnctione n. 11.] Disput. 1. q. 4.

P. Herincx Tomo 4. Disput. 9. nu. 6. Villalobos Tomo 1. Tract. 10. Difficult. 1. n. 3.

Machadus Tomo 1. Lib. 3. Tract. 13. Docum. 1. num. 4.

Sayrus Lib. 2. de Sacramentis Cap. 2. q. 3. n. 5.

Ioannes Poncius in Cursu Theologiæ Disput. 47. q. 1. vers. Ad alteram.

Ioannes de la Haye in Biblia Maxima Tomo 13. ad citatum Marci Caput.

Et ex Scriptoribus Societatis IESV.

CArdinalis Bellarminus Tomo 3. Lib. 1. de Extrema vnctione Cap. 2. & ipse bellator strenuus aduersus nouiores hæreticos, sicut &

P. Salmeron Tomo 4. Parte 2. Libri. 4. Tract. 14. vers. Addit verò. Sicut &

P. Valentia Tomo 4. Disput. 8. q. 2. Puncto 1. vers. Marci. &

P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disput. 39. Sect. 1. §. 1.

P. Vincentius Regius Lib. 4. Euangelicar. dilucidat. Cap. 17. Theoria 4. pag. 807.

P. Cornelius in citatum Marci Caput.

P. Tirinus ibidem.

P. Stephanus Menochius, ibidem.

P. Dicastillus Tomo 1. de Sacramentis Tract. 7. num. 29.

P. Becanus Cap. 27. q. 1. Conclus. 2.

P. Martinon Tomo 5. Disput. 65. nu. 8.

P. Arriaga Tomo 8. Disp. 53. n. 2.

P. Esparza Tomo 2. Lib. 10. q. 97. nu. 3. vbi ait ita communiter docere Auctores, & tamquàm indubitatum supponere.

P. Palaus Tomo 5. Tract. 26. Disput. vnica. Puncto 1. n. 4.

P. Coninck Disput. 19. à n. 3.

P. Layman Lib. 5. Tract. 8. Cap. 1. n. 1.

P. Henriquez Lib. 3. Cap. 7. n. 4.

P. Amicus Tomo 9. Disput. 19. nu. 9.

P. Rhodes Tomo 2. Tract. 12. Sect. 3. §. 1. Dicto 2.

P. Bourghesius in Harmonia Euangelica Cap. 56. q. 3.

P. Gaspar Hurtadus de Sacramentis Tract. de Extrema vnctione Difficult. 3. vbi ait oppositum sine fundamento aliquo & vestigio, ac contra rationem dici.

P. Escobar de Mendoza in Theologia morali Tract. 7. n. 63.

P. Filliucius Tomo 1. Tract. 3. n. 67.

P. Reginaldus Tomo 2. Tract. 28. nu. 45.

P. Præpositus Q. vnica de Ext. vnctione n. 2.

P. Ioannes de Alloza in Alphabeto morali pag. 285. nu. 3.

Ex quibus habemus Primò immeritò proponi quasi certum, quod nubes testium tanta, & tam luculenta repellit. Secundò, non ritè P. Granadum suam asseruisse præferendam esse sententiam ex eo quòd præfatus locus secundùm communem expositionem ita inueniatur acceptus: non enim est talis, vt ex dictis relinquitur manifestum.

