P.Iosephus Acosta Lib. 6. de procuranda [P. Acosta quid circa negatam Indis Communionem fuerit arbitratus.] Indorum salute Cap. 8. 9. & 10. circa Indorum Communionem piè, eruditè, & eleganter discurrit. In Primo statuit posse ab Ecclesia fidelium aliquos per totam vitam, & etiam in morte priuari, si pro eo caussæ rationabiles subsint, quales multa antiquiora inuenêre Concilia, præsertim Elyberinum omnium Prouincialium antiquissimum, in quo plusquàm septem aut octo extant Canones varia pro eo crimina continentes. Quod tamen ab Innocentio Primo temperatum Epistola ad Exuperium Episcopum Tolosanum, qui in articulo mortis, concedendam decernit, cùm possit in vita negari ijs, de quibus ibidem, dum ita scribit: Quæsitum est quid [Innoc. I.] de his obseruari oporteat, qui post Baptismum omni tempore incontinentiæ & voluptatibus dediti, in extremo fine vitæ suæ pœnitentiam simul & reconciliationem Communionis exposcunt &c. Et hoc Concilij Niceni fuerat Decreto firmatum, vt habetur 26. q. 6. Cap. De his verò. Quia tamen circa hoc diuinum præceptum agnoscit, Patres Concilij I. Limensis defendendos assumit, qui id decreuerant, quod in Concilio Secundo habetur Constitut. 58. in qua sic dicitur: Quamuis omnes Chri [Concilium Limense I.]stiani adulti vtriusque Sexus præcepto teneantur sanctißimum Eucharistiæ Sacramentum accipere singulis annis saltem in Paschate; tamen huius Prouinciæ Antistites, cùm aduerterent gentem hanc Indorum, & recentem esse & infantilem in fide, atque ita eorum saluti expedire iudicarent, statuerunt vt vsque, dum fidem perfectè tenerent, hoc diuino Sacramento, qui est perfectorum cibus, non communicarentur, excepto si quis ei percipiendo satis idoneus videretur. Sic Concilium. Et rationem defensionis illam [Ratio pro defensione Præsulum negantium.] profert quòd scilicet Christus Dominus Ecclesiæ suæ commiserit quando, & quomodo, & à quibus Eucharistia sumeretur. Itaque potest illa legitima ex caussa & tempus prorogare, & omninò suspendere aliquem à Communione, sicut potuit eadem aliquando infantes communicare probabili ex caussa, & mox id prohibere ex caussa: nam vbique illa in dispensatione Sacramentorum potestatem maximam habet diuinitus datam: sed nusquam ita illustrem atque perspicuam, ac in hoc omnium diuinissimo Sacramento: quod profectò præclarè docent Tridentini Patres (Ses [Concilium Trident.]sione 21. Cap. 2.) Prætereà declarat &c. Hac ergo potestate Peruuianos Præsules vsos affirmat ita subijciens: Atque hæc eò à me dicta pertinent, quòd huius Ecclesiæ Præsulibus & Doctoribus eam notam inuri minimè velim, vt contra diuinum & Ecclesiasticum præceptum tamdiu & egisse, & agere existimentur. Sic ille.

Conuenientiam autem summam osten [De conuenientia communionis in illis.]dit Cap. 9. in eo quòd Indi capaces à Confessarijs deprehensi communicent, pro quo & Concilij Secundi citati clausulas alias ex præfata Constitutione proponit, vt scilicet, cùm iam de meliori Indorum Christianæ doctrinæ perceptione constaret, & panem illi cœlestem postulent, Parochi [Concilium Limense II.] quo tempore ceteris Christianis solent, Indis etiam omnibus administrent. Dolet autem piam sanè & satis consultam Constitutionem post nouem annos, ex quo edita est, nihilo magis quàm reliquo retrò tempore obseruatam, cùm res tanti momenti sit, vt dum vsus talis non vrget, vix dici Indi Christiani possint etiam ante annos plures baptizati. Fructum deinde sumptæ Communionis expendit, propria experientia teste, dum Operarij Societatis, contradicentibus ceteris, id ausi, & aggressi sunt.

Tandem Cap. 10. eorum confutat ratio [Aduersantium rationes conuelluntur.]nes, qui contra vsum præfatum velitabant, & quod ad debilitatem vsus rationis spectat, ex D. Thoma 3. p. q. 80. arti. 9. eam non esse impedimento demonstrat. Vbi & quòd hac in parte minus in illis apparet, Parochorum ait esse pigritiæ tribuendum. Affirmat prætereà contra ebrietatem præsentissimum hoc esse remedium, quod & felicibus experimentis, sicut & contra vitia alia comprobatum. Talia autem esse posse fatetur ingenuè, vt meritò debeant à participatione huius Sacramenti remoueri. Neque enim vbi perspecta est [Quando neganda.] superstitionis antiquæ, aut ebriositatis, aut fœdæ consuetudinis macula ad altare Indus debet admitti: nisi contraria opera illum manifestè & diligenter eluerint. Quæ sunt illius verba. Hoc autem commune esse & alijs potest, vt passim experimur. Quòd si pueris olim (sic ille & loquitur) & phræne [Quid pro fauore ex antiquo Ecclesiæ mere.]ticis Eucharistia dabatur, vt Ecclesiasticæ historiæ copiosè testantur, neque id contra religionem censebant Sancti Patres cur illi Sacramento fiat iniuria, si pauperes & egentes iuxta Psalmum (21.) edant & saturentur, qui si iudicio, aut doctrina minùs interdum vigent, id satis animi pietate, & fidei neceßitate compensant. Sic vir ille vndequâque magnus, qui præmiserat, non esse cur aliqua ab Indis contumelia aut Sacrilega contrectatio erga diuinum sacramentum timeri debeat, quos erga ipsum piè affectos agnoscimus, & illud deuotissimè venerari.

Circa quæ Cardinalis Lugo Tomo de Sa [Cardinalis Lugo quid circa dicta probet & improbet.]cramentis Disput. 13. Sect. 5. affirmat quidem Indos, sicut & Æthiopes, posse circa hoc tractari vt pueros, quibus etiam si doli capaces sint, Communio per aliquot differtur annos, donec meliùs instructi, maiori cum reuerentia accedant. Quia verò hoc in adultis, de quibus agimus, sperari non semper potest, etiamsi minoris capacitatis quàm pueri sint, illis negandam non esse Communionem asserit, aliàs per totam vitam illa priuari debuissent. Et hoc quidem circa annuam Communionem præstandum, cuius potest opportunitas expectari. Quoad Communionem verò in mortis articulo ait Limense Concilium in Constitutione prædicta nihil decreuisse, neque laudasse, aut approbasse omissionem præteriti temporis, ob recognitam fortasse diuini præcepti obligationem. Licet autem, iuxta ipsum, quantùm est ex ipsius Sacramenti institutione non repugnet vt Communionis capacibus, quamuis cum imperfecta notitia ob grauia peccata denegetur, pro quo ea adducit quæ & P. Acosta, & prætereà Concilium Sardicense Canone 2. Quia tamen in Concilio Nicæno Can. 13. statutum est vt ne [Aliquot Iuris dispositiones circa Communionem criminosis tribuendam.]mini in prædicto articulo Viaticum petenti denegetur, quod in Cap. Quæsitum 13. q. 2. extenditur ad mortis supplicio afficiendos, & in Cap. Super eo de hæreticis in 6. ad hæreticos post abiurationem relapsos, & igni tradendos, si eorum sit pœnitentia manifesta. Difficile ipsi videtur vt inferiores Prælati possint legem condere, qua aliquibus ob eorum peccata Communio in mortis articulo subtrahatur.

Nec satisfacere P. Acostam citato Cap. 8. pro eo afferentem Decretum Concilij Lateranensis in Cap. Omnis vtriusque sexus. vbi Confessario conceditur facultas, vt si expedire iudicauerit, differat Communionem: nam est diuersa ratio, ibi enim quod differtur, non aufertur omninò, neque tale imminet periculum, sicut in mortis articulo: neque facultas arbitrandi circa vnum, sicut circa aliud concessa reperitur. Ad [Quid circa id possit consuetudo.]dit circa hoc posse consuetudinem legitimè præscriptam præualere, quatenus lex Ecclesiastica est prohibens Communionem; quamquàm vix videatur credibile respectu tantæ multitudinis concurrere semper caussas rationabiles ad huiusmodi negationem, & concludit tandem non videri improbabile quòd stantibus Decretis de non neganda Communione in fine vitæ, rationabiliter possit aliquibus negari ob peculiares circumstantias, quia scilicet assueti peccatis, prudenter iudicatur debito carere dolore & proposito, & licet absolutio in dubio neganda non sit, non tamen tradenda Eucharistia, ne irreuerentiæ grauissimæ tantum Sacramentum exponatur. Quod quidem in Indis potest accidere: sed non est credibile in omnibus, vnde pro illis ea est adhibenda regula, qua & fideles alij metiendi. Nulli ergo Indo neganda Communio, nisi talis deprehendatur ingenij, de cuius capacitate ad cognoscendum hunc cibum dubitatur vt minimùm vel certè de eius indispositione talis sit præsumptio, quæ in huius Sacramenti irreuerentiam redundaret, si tribueretur. Hæc Cardinalis cum optimis ad Parochos hortamentis.

P. Arriaga Disput. 43. Sect. 5. consentit [P. Arriaga vt censeat in negotio præsenti.] in multis vtrique præfato scriptori. Circa Decretum autem Concilij Limensis ait Primò fortasse consultum fuisse Pontificem, nihil enim nobis in contrarium constat. Secundò fortè Prælatos illos malè in hoc sensu fecisse. Tertiò prohibitionem de non negando Viatico tunc procedere, quando valde probabiliter constat de seria pœnitentia eius, de quo agitur, secus si non constet, iuxta explicationem Cardinalis Lugo, & fortassè hac de caussa à Prælatis Peruuianis iudicatum. Illud in eius assertis videtur magis peculiare, Christum non imposuisse præceptum ipsi Ecclesiæ dandi in articulo mortis Eucharistiam, sed accepturo; vnde non petenti in eo articulo, & facienti contra diuinum præceptum, si negetur, qui negat contra diuinum præceptum non facit, sed contra charitatem in proximum, aut contra Ecclesiæ præceptum.

Dico Primò. Primis illis conuersionis [Assertio 1. circa tempora conuersionis affirmans iustam negationem.] temporibus iustè potuit Eucharistia morituris etiam denegari. In hoc videntur citati scriptores conuenire. Et ratio est vrgens, quia defectus capacitatis pro re tanta fuit instruentibus manifestus, & peritia linguæ Indicæ deficiebat ad commodam & sufficientem instructionem, nondum penitus abolita superstitione, & ebrietate, ac turpitudinum collubie dominante. In quo quidem Peruuiani Præsules habuere quod possent in antiquiorum exemplis imitari. De Concilio agit P. Acosta, quod Elyberinum vocat, & emendatiùs Illiberitanum, vel vt Regia & recentior Collectio Conciliorum habet Tomo 1. Eliberitanum. Alij aliàs; pro quo videri potest P. Biuarius in Marcum Maximum circa annum Christi 481. nu. 50. & seqq. & Bartholomæus Carranza in summa Conciliorum, vbi Elibertinum appellat, ex quo & constat non fuisse omnium Prouincialium antiquius vt P. Acosta asseruit, cùm ante illud Neocæsariense fuerit, & Ancyranum apud eumdem, & quampluria alia videnda in præfata Collectione Tomo 1.

In huius ergo Concilij Cap. 1. Sic Pa [Ex Concilio Illiberitano exempla negatæ in fine vitæ Communionis.]tres vnde viginti: Placuit vt quicumque post fidem Baptismi salutaris, adulta ætate ad templum Idoli idololatraturus accesserit, & fecerit quod est crimen capitale, nec in fine eum ad Communionem suscipere.

Cap. 2. Flamines, qui post fidem lauacri & regenerationis Sacrificauerint, eo quòd geminauerint scelera, accedente homicidio, vel triplicauerint facinus, cohærente mechia: placuit eos nec in fine accipere Communionem.

Cap. 3. Item Flamines, qui non adorauerunt, sed munus tantùm dederunt, eo quòd se à funestis abstinuerunt Sacrificijs, placuit in fine eis præstare Communionem, facta tamen legitima pœnitentia. Item ipsi, si post pœnitentiam fuerint mœchati, placuit vlteriùs eis non esse dandam Communionem, ne lusisse de Dominica Communione videantur.

Cap. 6. Si quis maleficio interficiat alterum. &c.

Cap. 7. Si qui post lapsum mœchiæ, post tempera constituta, acta pœnitentia, denuò fuerit fornicatus. &c.

Cap. 8. Feminæ, quæ nulla præcedente caussa reliquerunt viros suos, & alteris se copulauerunt. &c.

Cap. 12. Mater vel parentes, vel quælibet fidelis, si lenocinium exercuerit, eo quòd alienum vendiderit corpus, vel potiùs suum &c.

Cap. 17. Si quis fortè Sacerdotibus Idolorum filias suas iunxerint &c.

Cap. 18. Episcopi, Presbyteri, Diaconi, si in ministerio positi, detecti fuerint quòd sint mœchati, placuit &c.

Cap. 63. Si qua mulier per adulterium, absente viro, conceperit, idque post facinus occiderit: placuit &c.

Cap. 64. Si qua mulier vsque in finem mortis suæ cum alieno fuerit viro mœchata, placuit &c. Si verò eum reliquerit, post decem annos recipi ad Communionem, acta legitima pœnitentia. Si ergo ante decem annos decederet, sine Communione id staret.

Cap. 65. Si cuius Clerici vxor fuerit mœchata, & sciat maritus, & eam non statim proiecerit, nec in fine accipiat Communionem: ne ab his, qui exemplum bonæ conuersationis esse debent, videantur magisteria scelerum procedere.

Cap. 66. Si quis priuignam suam duxerit vxorem, eo quòd sit incestus, placuit &c.

Cap. 70. Si conscio marito fuerit mœchata vxor; placuit &c.

De Communione autem Eucharistica esse sermonem constat ex Cap. 47. Sic enim ibi: Si quis fidelis habens vxorem, non semel, sed sæpè fuerit mœchatus, in fine mortis est conueniendus. Quòd si se promiserit cessaturum, detur ei Communio. Si resuscitatus rursus fuerit mœchatus, placuit vlteriùs non edere eum de Communione panis. Iuxta hæc ergo potuerunt suum illud formare Decretum Præsules Peruuiani.

Dico Secundò. Prohibitio Ecclesiastica [Assertio 2. non obstare subsequentia Decreta.] circa hoc non videtur stantibus peculiaribus circumstantijs per dispositiones sequentes abolita. Ita etiam videntur scriptores præsati sentire. Et id probo ex Epistola Innocentij Primi, & verbis adductis nu. 213. scilicet: Pœnitentiam simul, & reconciliationem Communionis exposcunt. Iuxta quæ intelligendum Niceni Concilij Decretum: loquitur enim de petentibus Communionem, & ita de habentibus sufficientem rei tantæ notitiam: Atqui illa non erat dictis temporibus, vnde neque petebant: ergo dum non ministrabatur, minimè contra talia Decreta fiebat.

Dico Tertiò. Etiam illis temporibus pro [Assertio 3. Numquam prohibitam pro idoneis.]hiberi non potuit Eucharistiæ administratio, si quis pro illa inueniretur idoneus, neque credibile est Indicanos Præsules id prohibuisse, cùm in D. Thoma illud sit obuium, & aliqui ex illis eius essent & familiæ & scholæ: nisi dicamus eorum opinionem secutos, qui negant diuinum extare [Quid circa Præsules Decreti auctores.] præceptum, de quo Sect. præced. aut iuxta eam operatos, licet oppositam tenerent, quia eam pro loco & tempore magis conuenientem iudicarunt. Neque ab schola D. Thomæ alienos se reputare debuerunt, qui nobiles eius secuti discipulos, de quibus n. 207. ex quibus Cardinalis Caietanus in [Card. Caietan.] Commentario Arti. 11. Quæst. 80. vbi S. Doctor præceptum diuinum esse probat, affirmat rationes litteræ non vrgere, vnde ad illas respondet, concludens sic: Tutior apparet via Auctoris hic, quamuis cogens ratio non appareat. Vnde non fuit opus consuluisse Pontificem, de quo P. Arriaga, constat enim priora duo Concilia ab eo non approbata, quod tamen Tertium à Sixto V. consecutum. Ex Decreto etiam Concilij Secundi adducto n. 213. compertum habetur præfatos Antistites idoneos à Communione minimè repulisse.

Dico Quartò. Quod circa obligationem [Assertio 4. Ecclesiæ impositum præceptum de administranda Communione. Ioan. 21. v. 17. Paulus V.] administrandi Viaticum dicebatur n. 217. non est secundùm formam propositam recipiendum, quòd scilicet Ecclesiæ non sit impositum præceptum propriè. Nam verba Christi D. Petro dicta: Pasce oues meas. Ioan. 21. v. 17. ad sacramentorum administrationem maximè spectant, iuxta communem Doctorum sensum. Vnde Paulus V. in Bulla circa Rituale, quod ad sacramentorum administrationem attinet, sui esse testatur Officij curare vt debito modo fiat: Præcipuè verò quæ pertinent ad Ecclesiæ Dei Sacramentorum administrationem &c. pro nostri Officij debito curare omninò tenemur. Hinc est distinctio illa ex Theologico magisterio notissima de administrante ex obligatione iustitiæ, & charitatis, vt illa ratione Officij conueniat, non ista. Cùm ergo hic de Parochis agatur, ad quos administratio Viatici spectat, certissimum est ad illam ex iustitia teneri, & tale onus à Christo Ecclesiæ impositum esse Pastoribus, quorum interuentu erat Petrus commissos sibi agnos ouesque pasturus.

Dico Quintò. Si dubitetur circa capacita [Assertio 5. idem statuens quando est dubium circa capacitatem.]tem Indorum, si videlicet signa illius appareant, sed non talia vt formari de illa plenus conceptus possit, sed quæ sufficiat vt possint absolui, cum probabili notitia de sufficientia ad peccandum, non tamen circa Eucharistiam, quid tunc possit aut debeat fieri, decernendum iuxta id, quod circa pueros docti scriptores affirmant. Cardinalis Lugo suprà num. 43. docet non esse obligationem, & nu. seq. posse illis in præfato articulo administrari docet qui de Indis similiter loquitur num. 55. P. Arriaga, & posse & debere contendit. De capacitate sufficienti pro Indis dictum à nobis Tom. 2. Thesauri in Additionibus n. 269. & videtur sanè eâ stante, licet sub aliquali dubio, quia scilicet Christum ibi esse fatetur Indus, sed qualis erga eum sit fides non ita dispicitur, administrari debere, sicut & pueris, qui cum Indis se habent sicut excedens & excessum: pueri enim ad receptionem videntur excedere ratione puritatis, Indi ratione necessitatis, ob ante actæ vitæ peccata, vnde ex eo capite, præmissa pœnitentia, magis illos vrgere videtur obligatio.

Non videntur autem Auctores dicti ex [Obligatio exactiùs quàm ab Auctoribus explicata.]actè huiusmodi obligationem explicare, dum eam respectu patientium debilitatem vsus rationis aut affirmant aut negant: illi enim talis obligationis debent pariter dubij supponi, sicut & legis, quam apertè non comperiuntur agnoscere, vnde nec obligantur illa, quia lex dubia non ligat, vt est communis Doctorum sensus. Totum ergo Pastoribus obligationis onus incumbit, qui hoc adeò magnum pro articulo dicto subsidium non debent valde indigentibus denegare, vbi nulla est Ecclesiæ lex, quæ id videatur prohibere. Rituale quidem Romanum Pauli V. in præceptionibus circa Eucharistiam §. vltimo sic habet: Iis etiam, [Rituale Pauli V. circa ætatem pro Communione.] qui propter ætatis imbecillitatem, nondum huius sacramenti cognitionem & gustum habent, administrari non debet. Sed id non videtur obstare, cùm sermo sit de non habentibus absolutè cognitionem, is autem, de quo dubitatur, fortè habet, & ita de eo, qui talis deprehenditur, non procedit dispositio præfata: cùm non sit ratio cur Eucharistia dari sub conditione nequeat, sicut alia sacramenta, quando nullum considerabilis irreuerentiæ periculum constat imminere.

Dico Sextò. Si debilitas vsus rationis [Assertio 6. Etiam cum capacitas est minus probabilis.] talis sit vt faciat probabiliorem partem carentiæ iudicij, obligatio erit dandi illis Eucharistiam. Negat id P. Arriaga num. 26. Sed fortè loquitur, quando ita probabilior est pars defectus huiusmodi; vt nullum dubitationi relinquat locum: Si enim probabilis non videtur, quomodo hoc possit cum eius doctrina componi, sic enim ibidem: Sicut ostendimus paulò antè, etiam in dubio de vsu [P. Arriaga.] rationis sufficienti ad peccandum concedi debet Eucharistia. Ergo eodem modo etiam quando est debilis, quia non potest ea debilitas aliud efficere, quàm reddere vsum rationis dubium, & proinde non erit quæstio diuersa à præcedenti, immò minùs difficilis, quia debilitas supponit iam certitudinem de vsu rationis, licet intra terminos illius sit aliquid valde exiguum. Hæc ille, post quæ immediatè limitatio præfata subsequitur, quæ si explicato à nobis modo non veniat accipienda, minimè stare cum præcedenti doctrina valet: probabilior enim pars probabilem supponit contrariam, & ita plus aliquid est quàm dubium in eius cognitione.

SECTIO XIV.

De morte infantis, an Martyrium. Casus peculiaris, & ad Eucharistiam spectans.

ANte biennium res accidit, quæ ma [Recentis casus enarratio.]teriam quæstioni ministrauit. Inda quædam in oppido Limanæ huius diœcesis, quæ licet baptizata, & Christianis ex parentibus orta, nondum ex animo Idololatricam depulerat cœcitatem, cogitare cœpit quid posset Idolo immolare suo, quod à pretiositate æstimationem singularem importaret. Et videns apud Christianos nihil esse Eucharistico pane pretiosius, incidit illi consilium auctore diabolo, & solum tali dignum auctore, vt ex eo, in quo Deo incruentum Sacrificium offertur, imaginatio numini Sacrificium adornaret, in monte offerendum, in quo solitum illud à multis oppidi eiusdem accolis iam pridem adorari. Confessa ergo Confessione sacrilega ad Communionem accessit, & veneranda accepta particula, eam fragmento cannæ ad id occultè parato solerter inclusit. Recedens ergo, & diligentiæ suæ opportuno effectu alijs facinoris detestabilis conscijs patefacto, cum ijsdem ad montem pergit. Et vt ventum, in sacrificiorum frequentium ara consueta expromptam ex canna locat illa hostiam puram, hostiam Sanctam, hostiam immaculatam, panem sanctum vitæ æternæ, sacrificali ritu & voluntate. Huius autem iniuriæ impatiens cælum sæua cœpit tempestate inhorrescere, cùm pro temperata anni statione esset ante serenum, metum, quæ diuina est pietas, non supplicium, grande & illud merentibus, inflicturum. Trementes ergo recedunt, Sacram hostiam vbi locata fuerat relinquentes. Nec tamen cœlestis iræ indicio ad saniora consilia reuocati, ad sacrificij locum die altera reuertuntur. Et non inuenientes sacratissimum gloriæ pignus, infandum aliud crimen aggrediuntur, ne imperfecta maneret oblatio; infantem enim paucorum mensium barbara plusquàm inhumanitate mactantes, post libatum sanguinem, tenerum corpusculum prope altare sepelierunt. Et sic quasi de egregio sibi plaudentes facinore, ad propria repedarunt. Licet autem secretum diligenter fuerit accuratum, res latere non potuit, non solùm sanguine innocentis Abelis clamante, sed & Christo iniuriam detestato suam, qua non solùm coram Dagone Arca cœlestium thesaurorum posita, sed & Dagoni ipsi horribiliter immolata. Veniens ergo ad oppidum Archiepiscopalis Visitator, totam, vt enarrata est, agnouit historiam, & lustrato sacrificijloco, infantis inuenit dicto in sepulchro cadauerlum. Circa punitionem autem delicti & atrocis & multiplicis quid sit peractum nescio; cùm sciam quidquid illud fuerit, minùs profectò futurum, cùm præsertim rebus in talibus inconsulta sæpè vti placeat pietate. Habeo apud me epistolam visitatoris dicti mihi ab eodem transmissam præfata omnia continentem, in qua mactatum infantem appellat Martyrem, vnde examinare iuuat quid circa hoc possit cum fundamentis Theologicis in Ecclesia receptis affirmari.

Dico Primò. Infans præfatus Martyr [Assertio 1. Infantem Martyrem esse potuisse.] esse potuit in casu dicto. Probatur, Quia potuit in odium Christi, aut Christianæ religionis, & sic quia Baptizatus, occidi: Atqui quando ita accidit, Martyrium est, vt est communis Ecclesiæ sensus, & iam scriptores vti indubitatum assensu vniformi proponunt: Ergo Martyr esse potuit. Videantur D. Thomas 2. 2. q. 124. arti. 1. ad 1. vbi Cardinalis Caietanus & Interpretes P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disput. 29. Sect. 1. P. Vasquez Tomo 2. in 3. p. Disput. 153. Cap. 7. P. Lessius de Iust. & Iur. Lib. 3. Cap. 1. num. 19. P. Coninck Tomo de Sacramentis circa Quæst. 66. num. 119. P. Arriaga Tomo 7. Disput. 24. num. 47. & 48. P. Dicastillus Tomo 1. de Sacramentis Tract. 2. Disput. 3. num. 6. & quotquot de Sacramentis agunt, circa Baptismum, id statuunt vt indubitatum, quidquid nonnulli ex antiquis fuerint arbitrati.

Dico Secundò, Videtur stare posse non [Assertio 2. stare vt non sit tale vnde probari queat.] fuisse Martyrium mactationem dictam, etiamsi cum respectu aliquo ad prædicta fuerit: Id explico. Nam perfida illa suffuratrix Eucharistiæ, non ideò id fecit, quod vidimus, quod odio esset affecta circa illam, quam apud Christianos rem esse pretiosissimam reputabat: Ergo similiter in occisione infantisse gerere potuit, vt scilicet non ex odio erga Christum &c. Sed quia per Baptisinum redditus erat pretiosior, & ita aptior vt in sacrificium offerretur. Sic sagæ erga baptizatos pueros agere solitæ, nec tamen ideo paruulos ab illis occisos vt Martyres est in vsu Ecclesiæ venerari. Si quis etiam paruulum occideret vt securum beatitudinis redderet, minimè Martyrem redderet, licet redderet beatum.

Dico Tertiò. Licet id quod modò est [Assertio 3. statuens oppositum.] dictum non videatur inuerosimile, verosimilius est oppositum, & ita infantem sacrilego ritu mactatum fuisse Martyrem. Probatur, Quia omnes huiusmodi actiones in odium religionis Christianæ redundant, & ab eo suam trahunt originem: Ergo pro vero Martyrio sufficiunt. Assumptum ostenditur. Nam licet infans pretiosior ratione Baptismi reddatur, & censeatur talis, id non secundùm propriam æstimationem accidit, sed secundùm Christianorum appretiationem, quorum religionem postponendam Gentilicæ barbari illi cogitatione, verbo, & opere protestantur. Ergo illam odio habent, vnde & Baptismum paruulis non conferri mallent, sic enim à diabolo eisdem imperatur. Et ex huiusmodi diabolica persuasione idem ostenditur: Quia dubitari nequit diabolum ex odio in Christum talia his miseris inculcare. Sic accidere potest occidi aliquem in odium Christi, licet minister id præstet inuitus, quia eius actio ab illius voluntate descendit, qui in odium tale ipsam exerceri compellit. Sic Satellites missi vt Diuum Polycarpum comprehenderent, eius Martyrij historia effecisse testatur, dum virum veneratione omni dignissimum repererunt, & erga se beneuolum ac liberalem, Christianæ charitatis Officijs sunt experti.

[Assertio 4. Potuisse necem iuxta antiquum morem filios immolandi contingere.]

Dico Quartò. Occisio dicta sine vllo potuit Christianitatis respectu contingere, ex antiquo scilicet sacrificiorum talium more, dum vigeret Gentilitas. Indos enim filios suos immolasse Idolis compertissimum est, illis similes, de quibus Psal. 105. v. 37. & immolauerunt filios suos, [Psal 105. v. 37.] & filias suas dæmonijs. Pro quo videri potest P. Ioannes à Torquemada in Monarchia Indiana Lib. 7. Cap. 17. & seqq. vbi de sacrificijs humani sanguinis agit, & specialiter de paruulorum immolatione Cap. 21. & hoc quidem in Noua Hispania. In Peruuio etiam crudelitatis genus inualuisse tradit qui in eo diu vixit diligentissimus Scriptor P. Acosta Lib. 2. de procuranda Indorum salute Cap. 3. P. Alfonsus Fernandez in historia Ecclesiastica nostrorum temporum Lib. 1. Cap. 51. & alij rerum Indicarum scriptores.

Dico Quintò. Cùm certum sit dogma [Assertio 5. Quid tandem in praxi obseruandum.] illud apud D. Augustinum Epist. 61. quòd Martyrem non faciat pœna, sed caussa, & de caussa occisionis infantis dicti non constet, secundùm respectus dictos; nam aliàs certum est ideò occisum vt Idolo immolaretur, de illius nequit apertè constare Martyrio. Quamuis verosimilius sit, quod Assertione 3. probauimus: videtur enim ex diaboli odio sic fuisse dispositum, qui homicida [Ioan. 8. v. 44.] erat ab initio. homicida inquam Innocentis Abelis, ad quam fratrem iniecto inuidiæ igne succendit, vt exponunt Theodorus Heracleensis & Euthymius apud P. Maldonatum, & P. Cornelius, alijque. Hac ergo de caussa oportuisset beatum illud corpusculum ex nefario elatum sepulchro in Ecclesiam aduexisse, ibique, non eminenti quidem loco, quod leges Pontificiæ prohibent, sed singulari, ab alijs quidem discreto posuisse, adnotatis, & cuius illud sit, & quæ mortis caussa. Si enim quiuis separatum ab alijs potest sibi sepulturæ locum eligere, cur non & id concedatur illi, qui Martyr est apud Deum & homines secundùm verosimiles coniecturas.

Et hæc quidem supponunt infantem [Quid si infans non fuisset baptizatus.] fuisse baptizatum: Si autem baptizatus non fuit, potuit quidem illius mors esse Martyrium, si in odium Christi trucidatus. Quia enim barbari illi hostiam, quam in altari reliquerant quærentes non inuenerunt, eius loco, instigante diabolo, infantem immolarunt. Vbi id, verosimiliter accommodandum venit, quod scriptores citati de Innocentibus tradunt; omnes scilicet ab Herode occisos Martyrij palmam assecutos, etiam non circumcisos, quia ante octauum à natiuitate diem, & Gentilium aliquot filios eisdem permixtos, contra nonnullos ex veteribus aliter sentientes à Patribus Suario & Vasquio specialiter confutatos. Sed quia incertum hoc negotium est, in Ecclesia non est eius corpusculum sepeliendum, quia id iam esset publicam de Martyrio ferre sententiam: extrahendum tamen ab indecoro sepulchro, & in decentiori alio collocandum, animæ forsitan gloriosæ futurum consors, & Martyrij laureola decorandum.

Sed erunt fortè qui censeant conceden [Sepulturam Sacram posse concedi probabiliter.]dam casu in præsenti, & similibus Ecclesiasticam sepulturam, ex probabili sententia circa Catechumenum, qui voluntatem suscipiendi Baptismum ostenderat, & præoccupatus repentino interitu illum non valuit obtinere: talem enim posse in Ecclesia sepeliri tenet Scyrus de Censuris Lib. 5. Cap. 16. num. 24. quem sequitur Bonacina Tomo 2. Disput. 3. de Contractibus Quæst. 21. Puncto 2. num. 2. & Eligius Bassæus Tomo 2. verb. sepultura num. 2. in Supplemento. quidquid dixerat Tomo 1. verb. eodem num. 5. vers. Porrò cum Ioanne Sancio Disput. 44. num. 48. & tenet etiam P. Layman Lib. 3. Sect. 5. Tract. 5. Cap. 12. num. 11. Tali enim proptereà sepulturam sacram tribuendam esse conceditur, quia probabiliter creditur eum Baptismo flaminis baptizatum: ergo & idem admittendum in eo, qui Baptismo sanguinis baptizatus verosimiliter existimatur, vt in euentu, de quo agimus. Circa quem consulendum arbitror Ordinarium, quia & res grauis ac singularis est, & si Visitator aut Parochus inconsultè procedat, poterit forsitan deproperata actio negotium illi non leue facessere, quod prudenti est consultatione vitandum. Corpus ergo interim, vt dixi, decenti in loco reponatur: quod & circa Catechumenum faciendum esse admonet Ioannes Sancius loco nuper citato, etiamsi in Ecclesia non sepeliendos arbitretur. Ex eo autem quòd Ecclesiastica sepultura tribuatur, nihil fit contra Decreta cultum prohibentia, sed tantùm in eo honor quidam interuenit omnibus communis fidelibus ei exhibitus, qui verosimiliter inter eos numerandus reputatur. Sic enim certum est Catechumenum pro Christo mortuum in Ecclesia sepeliendum, vt videri apud citatos potest, quod non est honorem Martyris ipsi conferre sine Sedis Apostolicæ facultate, sed ad consortium fidelium admittere eum, quem constat pro fide mortuum, aut pro iustitia, iuxta ea, quæ ad Martyrium sufficientia Doctores tradunt, altiori cultu dispositioni Sedis Apostolicæ reseruato.

SECTIO XV.

Circa multiplicatum stipendium pro vna Missa, præsertim ratione applicationis fructus specialis.

DIctum de hoc in Thesauro Tomo 2. [P. Bordon. quid circa duplex stipendium pro vna Missa sentiat.] Tit. 16. num. 7. & in Auctario Parte 2. nu. 145. & seqq. Iuuat autem modò circa P. Bordonum nonnihil immorari, qui Tomo 2. Resolut. 25. Quæs. 6. inquirit, an post Decretum Vrbani VIII. de celebratione Missarum reprobata sit opinio tenens vnica Missa posse satisfieri pluribus obligationibus, quam tuentur aliqui ab eo citati, & alij adducti etiam ab ipso probabilem existimant, quorum & proponit rationes, & pro vtrâque parte adductis sic concludit: Quomodocumque tamen isthæc pro parte negatiua speculatiuè quidem disputentur; Ego sic existimo, vt practicè saltem nullatenus in posterùm liceat pro eadem Missa recipere plura stipendia, & hoc attenta ea portione valoris Sacrificij, quæ communiter alijs applicatur. Sic ille, qui sententiam dictam non esse [Vt speculatiuè probabili proponitur.] præfato Decreto reprobatam esse speculatiuè probabile videtur affirmare. Per quod quidem non est inconuenientibus, quæ timeri ex talis sententiæ praxi possunt, & euitari contenditur, sufficienter occursum; cùm sit doctorum Recentiorum opinio opinionem speculatiuè probabilem, esse etiam practicè talem, quorum non est leue fundamentum: Ergo applicari illa in præsenti poterit. Tum etiam, quia cùm rationes pro non reprobatione adducat, adiuncta Decreti explicatione, insolutas relinquat, & nihil contra explicationem opponat, non videtur ei penitus displicere. Rationes autem sunt. Prima in Decreto [Rationes pro eo.] non fieri opinionis prædictæ mentionem, ex quo non esse reprobatam probat textus in Cap. Litteras, de rectit. spoliat. Secunda, quia non sunt adhibiti Theologi & Iurisperiti ad casus discussionem, vt fieri solitum à Sede Apostolica, & constat specialiter ex Decreto Clementis VIII. circa absentis absolutionem. Explicatio autem est, vt quandoquidem in Decreto dicitur vnica Missa non posse satisfieri pluribus, quia Defunctorum animæ debitis priuantur suffragijs, id veniat intelligendum in ordine ad eos, qui sustinent vna Missa non posse pluribus obligationibus satisfieri: tales enim tot dicere tenentur Missas, quot stipendia receperunt, aliàs grauiter peccant cum onere restitutionis.

