Tertium, (& est Secunda apud Auctorem [3. ex D. Thomæ doctrina circa imperium voluntatis erga rationem.] ratio) ex D. Thoma 2. 2. q. 17. art. 6. ad 1. vbi expressè asserit quòd ratio eodem modo imperat sibi circa actus obscuros, sicut voluntas mouet se ipsam. At ratio iuxta ipsum ibidem arti. 1. in Corpore, non aliter imperat sibi; quàm præsupposito actu voluntatis. Ergo intellectus ex mente S. Thomæ ita subest imperio voluntatis circa assensum dependentem ab obiecto obscuro, sicut voluntas mouet se ipsam: Atqui voluntas ita mouet se ipsam, vt inter æqualia eligere possit, modò illa secundùm quid excedant se ipsa inuicem, vt clarè constat ex natura liberi arbitrij. Ergo & mouere similiter intellectu potest, stante eôdem excessu respectu illius. Consonat id, quod habet idem S. Doctor loco citato in Corpore, scilicet in assensu & dissensu circa ea, quæ non conuincunt intellectum, illos imperio voluntatis subiacere. Sicut etiam quod docet Quæst. 14. de veritate art. 1. datum superiùs num. 206. vbi stante commodo si assentiatur, affirmat posse per voluntatem determinari. Atqui ita contingere potest, vt scilicet intellectus aliquid non esse illicitum suo assensu confirmet: sic enim iudicando liberatur quis à grauissimo conscientiæ onere, quo grauatur, si aut suspendat omne iudicium, aut flectat intellectum ad assentiendum parti probabiliori.

Respondeo in priori loco comparationem esse, [Commoda illius explicatione fit satis.] sed conuenienter accipiendam, inter intellectum & voluntatem, vt non penitus id possit circa ipsum, quod circa se potest, etiam de actibus obscuris loquendo, ipsa enim malum amplecti potest, nec tamen suo imperio flectere intellectum potest vt bonum iudicet, quod tale non est. Item, voluntas non ita imperat sibi, vt semper eligere bonum aliquod liceat, ex quo implicatio sequeretur: sic supposita intentione finis, nequit bonum amare, quod eius consecutioni repugnat: & posita intentione prædicta, non potest amorem circa bonum vtile suspendere, quo est illud, quod intenditur, obtinendum. Ergo similiter dicendum est non posse in casu nostro assensum imperare ex quo repugnantia vt iam vidimus, apertissima resultaret. Item. Doctrina S. Doctoris verum habet communiter loquendo; non ita in casu speciali, pro quo ipsum aliter sentire iam vidimus citato nu. 206. Vbi & responsio habetur ad secundam auctoritatem. Circa Tertiam dico scrupulum omnem sine assensu absoluto cessare, quia sine illo potest quis opinionem minùs probabilem amplecti, iuxta dicta: quo euentu, licet non datur assensus absolutus, datur æquiualens, quia eodem modo operatur quis, ac si opinionem dictam esse verissimam iudicaret. Neque plus sibi vult S. Doctor, cùm assensus absolutus nullo modo esse necessarius possit, de quo dictum nu. 208.

Quartum à priori (tertium apud Aucto [4. Ex absoluta potentia ad imperandum in voluntate sola.]rem.) Quia sicut singulæ potentiæ corporis non solùm sibi, sed toti corpori deseruiunt. Verbi gratia, sicut oculus videt corpori: ita etiam singulæ potentiæ animæ, vti aduertit S. Thomas 1. 2. q. 17. art. 5. ad 2. non solùm sibi, sed omnibus alijs potentijs deseruiunt: sic intellectus & sibi & voluntati, omnibusque alijs potentijs intelligit: etiam voluntas & sibi, & omnibus alijs vult quæcumque ad illas spectant. Cùm ergo non sit nisi vna potentia libera in homine, nempe voluntas, ad illam spectat determinare indifferentiam aliarum potentiarum circa obiecta illarum: Atqui si intellectus (& quælibet alia potentia necessaria), pari cum voluntate libertate potiretur, posset vtique se determinare ad admittendum quodlibet motiuum probabile relicto probabiliore, quia in qualibet inueniret suum motiuum, nempe bonum apparens. Ergo de facto &c.

Respondeo concessa Maiori: circa Minorem [Responsio clara hypothesis declaratione.] autem dictum n. 204. quòd scilicet in hypothesi illa intellectus esset voluntas, & idem est de potentia qualibet. Duæ sequentes apud illum probationes nihil vrgent, ijs suppositis, quæ dicta sunt Sect. præced. circa motiuum minus probabile stimulans ad assensum, & probabilitatem etiam in conflictu conseruatam.

Tandem pro Assertione 1. sic arguit: In [Vltimum ex violentia, quam intellectus & voluntas paterentur.]tellectus inter motiua opposita constitutus suspendere potest omne iudicium; ergo flecti potest ad assentiendum vtrilibet: alioquin cogeretur subire magnam violentiam, & deteriùs se haberet, quàm si esset indifferens ad assentiendum vtrilibet. Consequentia probatur ex ijs, quæ habet n. 6. Nam intellectus ex se magis abhorret à suspensione iudicij, quàm ab assensu vllius ex partibus contrarijs: nam vt suspendatur iudicium, intellectus violenter detineri debet ne amplectatur vnum eorum obiectorum, ad quorum assensum stimulatur: atque ita duplicem sustinet violentiam, cùm vnam tantùm subeat si alterutri parti assensum præberet. Post hæc addit Auctor sic: Considera hoc argumentum in paritate voluntatis ad duo bona opposita solicitatæ, & se violenter detinentis ab vtriusque persecutione & genuinam eius vim intelliges.

Respondeo concesso antecedenti negando [Negatur euidenti reddita ratione.] consequentiam, & ad id, quod de violentia dicitur similiter nego illi locum esse in casu dicto, quia neque vna est, neque duplex, in suspensione dicta, quæ non est à principio extrinseco, sed à voluntate: vnde & voluntaria, iuxta definitionem voluntarij, quod est à principio intrinseco cum cognitione, & quidem respectu assensus circa minùs probabile in conflictu dicto, id euidentiùs est cernere, quia in intellectu inclinatio nulla est ad eliciendum assensum, dum probabilius occurrit, & ita neque in voluntate. Quod autem additur de voluntate ad duo bona solicitata, nullius momenti apparet: si enim ipsa electionem suspendat pro sua libertate, violentia ibi nulla est, vt diximus: Si ab extrinseco, à Deo inquam nolente concurrere, alia est ratio, sed quæ ad præsens non spectat institutum.

Pro Assertione Secunda quæ obijciuntur penitus enodata.

PRo illius declaratione sic dicitur Consti [Exemplum existentis in biuio pro Assertione.]tutus in biuio à duobus fide dignis interroget quænam duarum viarum ducat ad metam. Iam alter eorum dicat viam A. rectè ducere, & viam B. à meta deuiare: alter è contrario. Rursus vterque inter se verum dicere, idque ex propria experientia centies repetita didicisse. Ponamus insuper alterum illorum aliqua ratione alterum excedere, & antecedentibus omnibus pensatis vnius auctoritas appareat nonnihil alterius auctoritatem superare. Tunc ait itinerantem ex imperio voluntatis posse credere viro fide minùs digno, reiecta auctoritate viri fide dignioris. Addit extra casum huiusmodi locum non habere assertionem, quia dempto casu auctoritatis nixæ simili experimento, motiuum fauens vni parti necessariò dissimile est motiuo partis oppositæ. Assertionem ergo sic declaratam probat.

Primò à paritate voluntatis, quæ non [1. Obiectio à paritate voluntatis, cui iam factum satis.] solùm eligere potest inter motiua æqualia, siue illa sint dissimilia, siue similia, maximè quando melius est alterutrum eligere, quàm vtroque carere, de quo apud ipsum Quæst. 8. sed etiam ex duobus obiectis inæqualibus, quod minùs est in bonitate, circa quod latè excurrit, Marcori, & P. Vasquez sententia refutata. Ex eo autem asserit conuinci intentum, quia indifferentia intellectus ad assentiendum vero apparenti dependet ab imperio voluntatis, & per omnia proportionatur eius libertati in ordine ad intentionem & electionem boni. Vbi reassumitur quod dictum nu. 217. de hypothesi libertatis imperio voluntatis subiectæ, & quia de hoc iam dictum, ad alia transeundum.

Secundò ergo probat. Nam potentiæ [2. Ex subiectione potentiarum imperio voluntatis.] subiectæ voluntati, ita illi subduntur, vt ab ipsa determinari possint ad minus bonum relicto maiori simili. Sic etsi oculis melius hic & nunc viriditatem terræ, quàm alterius intentionis aspicere possum, voluntas potest eos conuertere in viriditatem intensionis minùs congruæ, immò potest cogere ad contemplandum obiectum illis noxium. Idem valet de potentia loco motiua, alijsque similibus. Ergo & de intellectu, qui in ordine ad obiectum obscurum non minùs subditur voluntatis imperio quàm potentia visiua aut quæuis alia, præsertim quando ex imperio commodum aliquod potest intendi.

Respondeo concesso antecedenti negando [Fit satis discrimine circa intellectum assignato.] consequentiam, & ad probationem dico intellectum supra potentias alias habere excellentiam peculiarem, vnde non est in omnibus cum alijs potentijs despoticè subiectis componendus, Sic cùm voluntas suo facere possit imperio vt oculi clarè videntes obiectum aliquod, ab eius contemplatione desistant, aut ijs clausis, aut ab eôdem auersis, circa intellectum simile exercere nequit imperium, vt ex D. Thoma vidimus num. 206. & est experientia notissimum, atque ex decursu probationum liquet, cùm solùm circa obiecta obscura imperium voluntatis dicatur præualere. Neque id mirum, cùm in potentia imaginatiua id videre liceat, quæ circa obiectorum cognitionem cohiberi nequit, etiamsi id summis conatibus accuramus.

Tertiò. Si itinerans, de quo dictum [2. Ex itinerante viæ ignaro.] ponatur necessitatem habere iter conficiendi & continuandi, eo quòd nisi tempore præfixo perueniat ad metam, magnum illi immineat malum; in tali casu ille efficaciter intendit peruenire ad metam, ad quam peruenire non potest nisi rectam viam teneat, quam tamen hîc & nunc à deuia certò discernere non potest. Ergo cùm efficaciter intendat finem, eligere potest aliquid ex medijs propositis. At nihil est in vlla illarum determinatè sumpta, quod derterminet voluntatem ad illam eligendam præ altera: nam intentio finis non necessitat ad electionem medij, quod fortassè est inutile, contempto medio, quod fortasse est vtile. Ergo liber est ad ineundam viam B. relicta via A. Non potest autem eligere viam B. vt medium, nisi credat illud esse vtile, & speret se per illud ad metam peruenturum. Hoc autem nec credere, nec sperare potest, nisi iudicet viam B. esse rectam, & viam A. deuiam. Ergo voluntatis imperio determinari intellectus potest ad credendam partem antecedenter minùs probabilem.

Respondeo inprimis casum videri impossibi [Ex acta responsio & doctrinalis.]lem, quòd scilicet testis vterque sit fide dignus, eadem, aut pari fide, & iureiurando experientiam protestatus: manifestum enim est alterum ex illis mentiri, sic autem mentiens & peierans quomodo esse dignus fide queat? Nec dici potest itinerantem latere huiusmodi hominis qualitates, qui enim tales sunt non difficile agnosci possunt, si ad eorum agendi & loquendi modum attendatur. Sed sit ita vt proponitur, in tali casu & intentione continuandi iter, nego assensum credulitatatis absolutum & rationabilem esse posse circa dicta prædictorum; & multò id potiùs circa eum, cuius est minor auctoritas. Et quidem argumentum videtur inferre contrarium, scilicet posita necessitate continuandi iter, eius dictum esse præferendum, qui nonnihil quoad auctoritatem excedat, sic enim meliùs credere & sperare potest se ad metam peruenturum. Ast cùm nonnihil tantùm videatur excedere, pro nihilo habendum in ordine ad absolutum & rationabilem assensum eliciendum. Quibus se habentibus hoc modo, necessitatus ad continuandum iter, subsistere aliquantulùm debet, & expectare indicem certiorem: quandoquidem secus faciens, contingere poterit, vt cùm se metam tenere putabit, ab ea quam longissimè absit, & remetiri longum debeat spatium, incommodis geminatis. Quòd si spes indicis melioris non sit, dictum eius, qui est in auctoritate superior, etiamsi parùm, amplectatur; non quidem credens absolutè verum, sed vero aliquantulum similius, & sub eo dubio se discrimini errandi committat. Quòd si errasse contingat, is certè est itinerantium labor, dum sine duce inprudenter se periculo errandi committunt: vel si imprudentia absit, vt in Ioseph misso à patre, dum erraret in agro, de quo Genes. 38. inter incommoda illud est iter agentium numerandum.

Resolutio Quæstionis præsentis, sicut & præcedentis ampliùs roboratur.

ERit fortè qui videns vnica nos tantum [Plura argumenta non reddunt oppositam sententiam firmiorem.]modò vsos probatione, & pro aduersa sententia plures adductas, illam minùs habere roboris, hanc tamen robustiorem censeat, cùm tot videatur firmamentis communita. Sed næ ille à vero longiùs obsistet, vna enim irrefragabilis ratio præ multis illi aduersis æstimanda; præsertim si omnes illæ ad vnum ferè tendant, & replicatio potiùs quàm diuersitas in illis videatur, vt in adductis videre licet. Probatio nostra ex eo processit [Ratio validissima contra illam.] quòd stante assensu euidenti circa probabilitatem maiorem, eo ipso id quod minùs probabile apparet minùs etiam verosimile & propinquum vero iudicatur, vnde nequit absolutus stare assensus circa illud, quia ratione illius absolutè iudicatur verum, cùm alias parùm verosimile & propinquum vero censeatur, in quo est aperta repugnantia. Cui rationi consonat ea, quam sibi Auctor obijcit n. 26 in hunc modum: Qui assentitur alicui propositioni, absolutè credit eam esse veram, & oppositam falsam; ergo qui assentitur vni non potest simul existimare oppositam esse probabiliorem seu verisimiliorem; alioquin crederet simul opinionem, quam reputat falsam, esse probabiliorem & verisimiliorem alia, quam veram iudicat; quod est impossibile; quia iudicare aliquam opinionem esse probabiliorem aut verisimiliorem altera, est credere illam esse altera veriorem. At quod creditur falsum, non potest simul credi verius eo, quod absolutè verum creditur. Ergo intellectus non potest opinari de parte, quam credit minùs probabilem.

Respondet concedendo totum de apparentia [Euasio adiecta efficaciter præclusa.] concomitante & consequente assensum. De antecedente autem dicit aliquem de consequenti existimare posse cum formidine aliquid esse verum, quamuis pro priori reputaret oppositum esse probabilius. Nec mirum, quia cum multa falsa sint probabiliora veris, existimat hoc particulare obiectum esse vnum ex probabilioribus, quæ falsa sunt. Quæ quidem responsio cùm adeò difficilis appareat, eo ipso videtur præsenti non congruens instituto. Vbi de licita opinionum sequela ampliùs stabilienda agimus, vt superiùs dicebamus, pro quo difficiles non sunt assumendæ doctrinæ, vnde aduersantes maiorem obstrependi occasionem valeant vsurpare. Deinde, si doctrina illa esset generaliter admittenda, ex ea fieret opinionum magis probabilium nullam esse habendam rationem, quia probabiliora veris quamplurimis, sæpè falsa esse possunt: quod tamen neutiquam admittendum quia contra omnium est sensum Scriptorum, immò & Pontificum, vt videri potest in Decretis præsertim Alexandri VII. Prætereà si probabiliora esse falsa possunt, id certè de minùs probabilibus conuenientius & frequentiùs affirmandum: Ergo cùm hîc & nunc hoc, quod minùs probabile occurrit, falsum esse possit, nequit vt verum absolutè concipi, dum minùs proximum vero iudicatur. Patet. Nam id, quod est probabilius, reijcitur, quia falsum esse potest: sed pro falsitate minùs probabilis maius est fundamentum: ergo nequit assensu absoluto teneri. Quod vrgeo. Nam propterea minùs probabile ex imperio voluntatis terminare posse assensum dicitur, quia magis probabile falsum esse potest: Atqui licet ita esse queat, hic & nunc non est cur tale iudicetur, & ita verum esse verosimilius & propinquius: & alioqui ex tali existimatione possibilis falsitatis non crescunt fundamenta pro veritate, in minùs probabili, sed verissimè vt minùs verosimilis æstimatur: Ergo existimatione præfata non obstante nequit circa illam assensus absolutus versari.

Pergit Auctor, & addit non sequi absur [Responsio, quæ non satisfacere ostenditur.]dum in obiectione propositum: nam qui assentitur opinioni minùs probabili, iudicat quidem illam esse veram, sed simul non iudicat veram esse oppositam, aut veriorem: neque enim idem est esse probabile, & esse verum: probabilius, & verius, nisi termini sumentur in sensu translatitio: quia simul iudico vtramque opinionem esse probabilem, non tamen simul iudico vtramque esse veram: quia licet opinio sit certò probabilis, non tamen est certò vera. Intellectus ergo pro priori solùm iudicat vtramque partem magno niti fundamento, sed vnam paulo maiore non determinante ad assensum, & ideò ex imperio voluntatis potest oppositæ assensum præstare. Vbi quidem negari nequit quod assumitur: reuera enim aliud est opinionem censeri verosimiliorem, aliud absolutè veram, quod per assensum habetur: nihilominùs robur argumenti perstat iuxta formam, qua à nobis efformatum, & seruatur vsque ad verba illa, Quod est impoßibile. Licet enim quis non iudicet veram, iudicat verosimiliorem: sententiam autem minus verosimilem nequit assensu complecti, quia sic iudicat esse absolutè veram: implicat autem talem iudicari, & nihilominùs oppositam similiorem & proximiorem vero. Quòd si in argumento asseritur aut supponitur, eum qui iudicat sententiam probabiliorem, eo ipso veriorem iudicare, ita vt absoluto assensu veritatem eiusdem obiectiuam amplectatur, iuxta id quod communiter accidit est accipiendum, & tunc atque aliàs verior dici potest, id est verosimilior, iuxta receptum Scholarum loquendi modum. Constatque: nam si in rigore verior diceretur quàm opposita, hæc diceretur vera: sicut cùm probabilior dicitur, opposita censetur probabilis. Est autem manifesta implicatio in eo quòd opposita vera dicatur: nequeunt enim esse simul veræ, & ita neque tales iudicari. Quidquid ergo de argumento sit, iuxta formam præfatam videtur euidens à nobis instructa probatio.

Sicut & illa, quæ priori loco à nobis ad [Repugnantiam mutationis, ex qua contra Auctorem actum, vt ille defendat, efficaciter impugnatus.]hibita n. 198. pro stabilita ibidem positione circa opiniones æquè probabiles: pro qua, quia contra theses huius & præcedentis quæstionis versatur, aduersus omnes à se positas sic ab Auctore proponitur num. 53. Si intellectus per voluntatis imperium flecti posset modo dicto, posset etiam toties quoties mutare sententiam, & statim post aliquod creditum vt verum, existimare illud esse falsum: iterumque statim post illud ipsum verum reputare; etsi nulla noua ratio mouens intellectum succederet, quia totum pendet ab arbitrio libertatis. At consequens est falsum, & contra experientiam. Ergo &c. Respondet retorquendo argumentum in voluntate, in qua similis mutatio repugnat, quamuis sit certum posse eligere bonum æquale, immò & minus, dum noua ratio pro mutatione affectus non occurrit. Deinde directè respondens ait voluntatem humanam non posse nisi difficulter mutare suos actus, si motiua aut circumstantiæ non mutentur: quia actus nostri deliberati aliquid participant de absoluta immutabilitate voluntatis Angelicæ, vt constat experientia. Idem autem est de intellectu, qui in obscuris assentiri non potest sine imperio voluntatis, quod si non mutetur, dissentire non potest obiecto, cui antea assensum præbuit: vnde difficultas tota, aut etiam impossibilitas ad imperium voluntatis reuocatur, quo sublato, aut mutato nulla superest difficultas aut impossibilitas mutandi opinionem. Sic vir doctus ad Ordinem Dominicanorum vocatus à Deo, aut Minorum, & ad sanctitatem illorum Ordinum de repente valde affectus, facilè mutat opiniones suas, doctrinæque sui Ordinis adhæret, quam anteà reputabat minùs probabilem, & si nulla noua motiua ad mouendum intellectum suppetant. Rationem autem æquiuocationis hac in re ex ignorantia naturæ imperij oriri affirmat, quod non est actus vtcumque dicens. Volo hunc, volo illum assensum: sed opus est vt bonum aliquod appareat in tali assensu, in quod voluntas feratur, quia solum bonum est obiectum voluntatis, quæ in suis affectibus nequit eam, quæ obijcitur, habere mutationem.

Sed hæc non satisfacere manifestè osten [Pergit impugnatio.]ditur. Nam quod ad voluntatem attinet, licet frequenter ita non accidat, absoluta est tamen in illa potestas ad huiusmodi mutationem, quia & plena libertas, vnde gratis dicitur immutabilitatem Angelicam aliquatenus imitari. Et licet cùm assensum imperat, bonum aliquid intendat, ipsum suæ libertatis exercitium potest vt bonum appetere. Sicut cùm ex duobus bonis æqualibus vnum eorum eligit, ibi libertatis suæ exercitium solùm videtur intendere, & multò id potius quando eligit minùs bonum. Atqui posita non solùm physica, sed etiam morali potestate, repugnantia à nobis adducta clarè dispicitur: quæ tamen in nullo est actu, etiam minùs frequenti, vllatenus admittenda. Vocatus ad Ordinem Religiosum, aut opiniones non mutat interius, aut obligatus oppositas defendere, circa eas studium profundius impendit, & noua fundamenta adinuenit, quibus ad interiorem mutationem moueatur. Et quidem sic arguens videat an sic vocatus opiniones altè animo infixas cum alijs ex diametro oppositis commutaret. Vbi quid ego, si ita accideret, nec nouo donarer lumine, fuissem facturus, conscientiæ meæ inspectori reseruo.

Pro Assertione nostra probanda quando [Argumento ex paritate testium vt respondeatur.] opiniones sunt æquè probabiles nu. 200. id attulimus, quòd à Mercoro tactum sibi obijcit Auctor nu. 33, & pro inæqualibus est vrgentius in hunc modum: Testes contrarij in essentialibus nihil probant, si concordari non possint, immò suspecti sunt de falso, etsi probarent, si non essent contrarij, vt pluribus tradunt Ferinacius de Testibus quæst. 65. & Carena de Officio. S. Inquisitionis par. 3. tit. 6. §. 7. Ergo motiua probabilia inter se pugnantia neutram partem reddunt credibilem, quia quantùm valet vnum motiuum ad persuadendum, tantùm immò plus valet alterum potentius ad dissuadendum. Ad quod respondet Farinacium & Carenam, aliosque tractantes de testibus loqui solùm pro foro externo, in quo vt quis legitimè damnetur, probatio criminis debet esse plena: at quando testes æquè digni fide contraria dicunt, crimen non plenè probatur, ideoque accusatoris testimonium pro nullo reputatur à iudice quantùm spectat ad ferendam sententiam condemnatoriam partis accusatæ, cui in obscuris fauendum est iuxta regulas vtriusque iuris. Verum hinc non sequitur motiua opposita non reddere partem vtramque aliquo modo credibilem: certum enim est omne motiuum probabile, etiam in contradictione probabilioris solicitare mentem ad assensum, quod fieri non posset, nisi redderet obiectum suum aliquomodo credibile; nemo enim solicitatur ad credendum quod non est creeibile. Ergo vtraque pars est credibilis; etsi nulla earum sit certa, aut plenè probata: nam vt assensus aliquis sit probabilis non requiritur plena obiecti probatio, vt notum est. Quòd autem vnum motiuum attrahat, & alterum retrahat mentem ab assensu præstando, efficaciter probat vtramque contradictionis partem esse credibilem. Sic tandem addit: & vt nullitatem argumenti meliùs percipias, considera illud in voluntate, eiusque electione, & statim videbis quòd nihil valeat.

Sed verò responsio ista minimè vim ra [Sed in congrua ostenditur responsio.]tionis euacuat, vt ex adductis à nobis citato nu. 200. videtur apertè conuinci. Licet ergo leges de testibus disponentes forum respiciant externum, id certè pro eo statuunt foro, quod animum iudicis confirmare possit, vt ibidem ostendimus: quod quidem testium paritate stante nequit obtineri, quia nequit prudens formari iudicium. Vnde etiamsi lex specialis non esset id prohibens, non posset iudex quemquam paritate dicta existente condemnare. Prætereà non videtur cur nequeat iudex paritate tali posita reum condemnare. Licet enim id videatur prohibere lex, rationi tamen eius standum est potiùs, quàm verbis: ideò enim prohibet, quia ea stante nequit iudex motum animi sui confirmare: Atqui potest iuxta præfatum dicendi modum, ergo & condemnare. Si dicas probabiliorem sequi debere sententiam, neque id obstat: nam electione partis cuiusuis ex dictis practicè redditur probabilior iuxta Auctorem, de quo ille Quæst. 8. Assert. 4. Non ergo est pars vtraque probabilis, neque ad assensum solicitat, sed tantùm remotè, quia si testes alterius deessent, aut cum proportione minuerentur, sufficiens pro condemnatione esset. Quod autem nullitas argumenti non extet ex eo quod in voluntate accidit, videtur apertum, quia pro eo nulla ratio affertur, neque afferri posse videtur. Amari ex propositis bonis quodcumque potest, quia vnum alterius non tollit bonitatem: sed credi testibus non debet contra se habentibus alios, quia eorum testimonium aduersantium dictis infirmatur, vt est luce meridiana clarius. Pro quo hæc satis.

SECTIO XXV.

An si dari assensus circa opinionem minùs probabilem queat, prudens esse possit.

DE hoc doctus Pater Quæst. 10. in [1. Auctoris Assertio affirmatiua circa speculatiua.] qua, tres statuit Assertiones, & videndum quid ex illis haberi emolumenti possit. Prior sic habet: Qui in speculatiuis absolutè assentitur motiuo minùs pròbabili, probabiliore relicto, fine intellectus tantùm spectato, prudenter iudicat, quamuis minùs prudenter, quâm si oppositum iudicium ferret. Probat. Quia operari iuxta opinionem probabilem, verisimili motiuo attento, à prudentia alienum non est. Cùm ergo finis intellectus sit verum attingere, dum ex imperio voluntatis obiecto verosimili affigitur, quia de obscuris agitur, etiamsi minùs verosimili altero, prudens eius est operatio. Quòd autem minùs prudens sit, ex eo conuincitur, quia cùm intellectus finis sit, quem diximus, minùs aptum adhibetur medium ad illius consecutionem, cùm minus verisimilis assensus imperetur. Vbi videtur supponi non solùm in rebus moralibus, sed in quibuscumque id stare posse, quod ab Auctore circa morales caussas affirmatur. Pro quo

Dico Primò. Si talis assensus sit possibi [Iuxta illam vt admitti posse videatur, conclusio 1.]lis, sustineri potest in moralibus illum esse prudentem. Id probo ex eo quòd opinionis minùs probabilis sequela licita sit, iuxta dicta: Tunc autem licet assensus formalis non sit, vt ostendimus, est tamen æquiualens assensui probabilioris, immò & absolutè vero, quia perinde ac si talis esset, qui eam sequitur, operatur, iuxta dicta nu. 216. Atqui assensus ille interpretatiuus, aut æquiualens, imprudens non est: ergo neque formalis talis videtur iudicandus. Quòd autem minùs prudens sit, licet benè probari ab Auctore videatur, tamen.

Dico Secundò. Assensus prædictus esset [2. Id negans verosimilius.] imprudens. Probatur. Quia verosimilius est esse falsum, vt constat: verosimili autem se exponere falsitatis periculo à prudentia agendi ratione longè abest. Neque ratio à nobis adducta pro Assertione præcedenti ita vrget, vt responsio congrua illi nequeat adhiberi. In assensu enim illo æquiualenti aut interpretatiuo nullum est verosimilius erroris periculum, sicut non est in assensu circa verosimiliorem opinionem. Errandi enim periculum vitandum prudentia admonet, cùm ratio pro deuorando illo congrua non succurrit, vt in opinionibus accidit, nulla enim est, quæ non sit obnoxia speculatiuè errandi periculo. Atqui vt assensus minùs probabili præbeatur, ratio congrua est nulla: ergo imprudenter se quis periculo errandi committit.

Dices, Ergo neque opinioni probabiliori [Difficultati speciali occurritur ex assensu circa probabilius.] assensus præberi potest. Probatur illatio. Quia sic assentiens periculo se exponit errandi, & verosimiliter quidem, quia opinio minùs probabilis opposita est verosimilis eo ipso quòd probabilis est, habet enim pro se non leues rationes. Et illatio quidem in moralibus procedit, in quibus sine assensu ad probabiliores etiam opiniones stare operatio potest, solo circa probabilitatem assensu suffragante. Quæ obiectio non leuis apparet. Respondeo tamen negando quod assumitur, & ad probationem dico, etiamsi operatio stare sine assensu possit, quia ille ex libero voluntatis habetur imperio etiam circa probabiliora, licitum tamen esse, quia in Auctore opinionis præcessit, cui se potest quilibet alius iuxta illam operaturus conformare. Neque est eadem ratio de minùs probabili, etiamsi illa habeat Auctorem: quia eam ille vt magis probabilem est amplexus, & assensus ex conflictu apparentis hîc & nunc verosimilioris impeditur.

Secunda Assertio est tenoris sequentis: [2. Assertio prudentiam statuens in assensu circa minùs probabile, etiam cum iuramento.] Si finis voluntatis spectetur, sæpè voluntas prudentiùs agit imperando assensum motiuo minùs quàm magis probabili. Declaratur & probatur exemplis. Instituatur Cathedra aliqua ad docendum determinatam opinionem probabilem. Verbi gratia, quòd mundus possit esse ab æterno, & stipendium opimum annexum sit cathedræ, nec quisquam ad illam assumatur, nisi iuret se absolutè existimare eam sententiam veram esse, nec diutiùs accepturus stipendium, quam & credat & doceat illam veram esse. Vir doctus, sed pauper, cui opposita sententia apparet probabilior, inuitetur ad lectionem illam. Hic vir prudentiùs faciet determinando intellectum, ad credendum opinionem, quæ illi antecedenter minùs probabilis apparebat, quàm opposita; immò imprudenter aget tale iudicium non imperando, si nulla alia via ad indigentiam illius subleuandam suppeteret. Huc spectat praxis eorum, qui iurant in verba magistri, qualis est tam illa Thomistarum schola, qui iurant se non recussuros à doctrina S. Thomæ, quàm aliorum Ordinum, qui absque vlla obligatione laudabiliter suum Auctorem mordicus defendunt. Vtilitas enim propagandi sententias tam illustrium Doctorum ad perpetuum familiæ decus, reddit talem vsum, immò & tale iuramentum valde prudens, quod alioquin non valde prudenter iniri posset, & hoc quidem etiamsi probabiliores quandoque rationes occurrant, vt interrogantibus an sentiant talem sententiam esse veram, respondere possint affirmando; aliàs grauia inconuenientia in sacris cœtibus orirentur.

Et ex huiusmodi vsu Assertio præfata com [Comprobatur illa.]probatur. Nam iuramentum tale prudens est: non esset antem, si stante motiuo probabiliori, non possit nisi temerè assensus circa oppositum præstari. Neque enim dici potest Thomistas tantùm obligari ad defendendum doctrinam S. Thomæ exteriùs. Nam contra est, iuramentum ita se gerere debere, vt exteriùs se ostendat opiniones S. Doctoris interiùs reputare. Atqui hoc stare nequit, nisi ita verè iudicet; aliàs mentiretur, cùm eius exteriora signa contra mentem eant, quod est mentiri, iuxta vulgarem interpretationem, vt mentiri sit contra mentem ire. Ergo qui ita voueret, exponeret se manifesto periculo mentiendi, à quo officium Magistri, ad quem spectat totam S. Thomæ doctrinam defendere & docere, esset inseparabile: nisi intellectus flecti posset ad assensum parti minùs probabili præstandum.

