ANte annos nouem sic factum, cùm [Contractus Æthiopicorum mancipiorum cum Grillis.] futurus contractus talis & Regijs necessitatibus opportunus, & Indicis hisce Prouincijs vtilissimus crederetur. Illud enim in ipsis experimur incommodum, vt sine mancipijs huiusmodi viuere non possimus sicut nullibi gentium sine famulis, agrorum cultoribus, & ceteris necessitatum communium administris. Ad illa enim non suppetunt Indi, neque Hispanorum est copia, qui & seruire etiam iustam mercedem accepturi refugiunt, cùm videant in ministerijs talibus viles personas occupari. Hac ergo de caussa cum Grillis pactum vt septem proximis annis vigintiquatuor mille & quingenta mancipia in tres portus Indicos Terræ firmæ, & Nouæ-Hispaniæ conducere tenerentur, ter mille inquam & quingenta per annos singulos, sub certis conditionibus in meliorem contractus cursum & exitum ordinatis. Et illi quidem dixerunt, sed non facta [Exitialis deprehensus, & ita contra illum à Consulatis actum.] sunt; & si quid factum plus profectò detrimenti per illud, quàm vtilitatis reportatum. Vnde Peruuianus Consulatus obligationi, de qua dictum nu. 528. studens satisfacere, & commune istud, ac Commercio speciale damnum auertere, cùm aliàs Mercatores præfati contractationem suam in interiora Regni conentur prouehere, designatis portubus non contenti, coràm Excellentissimo Comite de Lemos Peruuiano Prorege libellis exhibitis agit ne damnum istud serpat vlteriùs. Libellos autem præfatus nuper Assessor conformauit, quos quia rem istam eleganti dilucidatione proponunt, & aduersantium machinamenta conuincunt, in huius calce operis lector inueniet, sicut & factum aliàs præcedenti Auctarij Tomo, vt suis ille loquens verbis audiatur: nec latina illa reddere curæ est, cùm materia præsens ad Hispanos spectet, vel ad eos, qui licet extranei sint, student tamen Hispanæ linguæ non haberi penitus imperiti.

Et vt circa negotium istud aliquid pro [Indicas Prouincias consuli debuisse.]feramus, mirari iuuat quomodo Regium Indiarum Consilium, cùm tanti illud momenti fuerit, non iudicauerit opportunum, immò & necessarium, Prouinciarum Indicarum sensum prænouisse. Licet enim contractus fuerit visus conueniens, & earum caussa vtiliter peragi, prudentium tamen, & eximiè prudentium fuit, quales illo fouentur in gremio, id quod accidit, posse accidere præuidere; quod quidem Prouinciarum sensu cognito anteuerti potuit, numquàm post quæstuosam enormiter experientiam reparandum. Notissima regula est, Quod omnes tangit, [Regula Quod omnes in 6.] debet ab omnibus approbari. 29. in 6. Scio plures illam exceptiones pati, sed nescio an in casu nostro aliqua ex illis possit habere locum. Consilium quidem in arena sumere aliquando necessitas ipsa compellit; sed quando illa non talis, nullis prudentiæ regulis poterit adaptari; & perinde est cum Consilio insciorum in re, de qua agitur, fecisse, ac nullum adhibuisse consilium: estque hoc ingens, quod Indiæ patiuntur incommodum, à remotissimis gubernatæ. Ante annos aliquot [Rerum Indicarum notitia vt laboretur.] classis Indicæ reditus occasione hostilium incursionum vltra expectationis terminos insolitè retardatus. Habuit id nimiùm & Regem, & Curiam, & quotquot agnouere, solicitos. Indicitur à Rege consultatio, vt & circa caussas inquirant, & de remedio peruideant viginti primarij viri, in quibus erat Excellentissimus Manceræ Marchio Prorex paulò ante Peruuianus, cuius vidi epistolam Religioso amico scriptam, in qua id se pro certo asseruisse dicebat; moræ caussam minimè motui alicui Peruuianorum incolarum adscribendam (nam & erant tale aliquid suspicantes) eo quòd eorum haberet fidelitatem vsquequaque perspectam. Dolebatque solum se in ea consultatione inuentum, qui rei, de qua agebatur, aliquam experientiam haberet, reliquis profunda ignorantia laborantibus rerum Indicarum. Cùm ergo in Curia experientia desit, & necessarium sit pro Consiliarijs ipsis consilium, Viris alioqui magnis, inde petendum, vnde venire potest, & potest solùm ab ijs, qui res habent præ oculis, & commoda ac incommoda possunt bono cum zelo fideliter recensere.

Et Regij quidem Consilij stylus hic esse [Stylus Regij Consilij non debuit omitti.] solet, cùm aliqua à Regia Maiestate postulantur, iubetur enim vt fiat informatio, inquisitione præ habita, & adhibita consultatione. Cur ergo in casu nostro, cùm tanti fuerit momenti, ab ipso prætermissus? Dicant qui sciunt, & nobis de subtili contractantium efficacia liceat aliquantulùm suspicari, qui Regi ingentes, & indefectibiles prouentus acceleratione contractus promiserunt; nulla maledicis fide habita, qui eos, ad quos dispositiones huiusmodi spectant, dicunt non bonis artibus incantatos, vt non viderent cælum, nec recordarentur iudiciorum iustorum. Daniel. 13. v. 9. [Dan. 13. v. 9.] Absit, absit, à viris tantis vel minima labis tantæ suspicio, integritatis & sapientiæ opinione non dubia commendatis. Vtinam notitiæ defectus, ex quo errores parari faciles Regia prouidentia suppleatur. Hæc cùm scriberem, hoc ipso inchoato §. adueniens amicabili officio vir primarius cognatum habens in Regia Camera Consilij Indiarum ab eo se litteras nuper accepisse testatus est, quibus ingenuè fatebatur, cùm ad ipsum propositio tractandorum in Consilio Cameræ spectat, non maiorem eorum habere notitiam, quàm is, ad quem scribit, rerum Anglicarum; & in eo sibi consimiles reliquos Consiliarios. Et quid ad hæc? Orandus Deus vt sinceras eorum suæ lucis affusione dirigat voluntates. Orandi & ipsi vt eam rerum Indicarum notitiam comparare studeant, ad quam sub mortalis culpæ reatu teneri Tomo 1. Thesauri Tit. 2. Cap. 1. habetur euidenter demonstratum.

Dubij incidentis enodatio.

AN scilicet asportata mancipia contra [Circa pretium mancipiorum contra pacta asportatorum.] pacti conditiones, atque ita pœnæ Commissi subiecta, vt vendi Regis nomine queant, aut aliàs, ita sint vendenda, sicut à præfatis Mercatoribus per Fatores suos occultos vendi solita, aut pretio moderato quale annis ante contractum prædictum habuerunt. Et videtur posse maiori illo vendi, quo à præfatis Mercatoribus vendi solita.

- Quia illud erat iam pretium currens, licet [Quæ pro solito apud Genuenses rationes militent.] ex accidentibus infaustis auctum: Sic enim videmus in multis accidere, quorum pretia etiam caussis incrementi cessantibus perseuerant.
- Quia sunt merces vltramarinæ, quibus iuxta multorum sententiam nequeunt pretia moderata taxari.
- Quia mancipiorum huiusmodi vrget necessitas, nec tot illa sunt, vt eidem possint satisfacere: est autem dogma certum apud Theologos & Iurisperitos pretia crescere iuxta mercium raritatem.
- Quia sic Regijs necessitatibus occurritur sine speciali grauamine vassallorum, qui mancipia ista erant pretio empturi à Genuensibus designato.
- Si Regio nomine non fiat venditio, sed benignitate immerita cum præfatis agatur, ex minorato pretio, Regia iura pariter minorantur, iuxta id, quod priori in libello exactè ponderatur: id autem conueniens non apparet.
- Quia quod de minori pretio annorum præteritorum dicitur, non videtur ita esse, siquidem ante contractationem istam iam pretium auctum fuerat, occasione Lusitanicæ rebellionis, vnde & rerum pretia, pro quibus mancipiorum istorum labore est opus, etiam increuerant, nec leui quidem incremento.

Tandem. Quia mancipiorum copia indies minor, ob continuatam tot retro annis extractionem, neque enim infinitus eorum est numerus, neque generationes generantibus abactis cum eadem possunt numerositate procedere, vt in Hispania accidit, occasione Indiarum, Belgij, & Italiæ indigenarum abundantia nimium quantùm minorata.

Pro opposita autem positione hæc fun [Quæ pro parte opposita.]damenta succurrunt.

- Pretium esse exorbitans, & posse illud publica auctoritate diminui, tum ex generali doctrina, de qua suprà n. 83. & seqq. & loco Thesauri ibidem indicato: tum ex generali monopoliorum stylo, cùm pro bono Reipublicæ permittuntur, solent etiam moderata præfigi.
- Quia hoc pacto pretium vsu venit, quod est futuris temporibus, plus minùsve retinendum; ne si secus venditiones istæ decurrant, Indicæ Prouinciæ, & Peruuiana hæc præsertim omnium nobilissima, ad miserrimum statum prouoluantur.
- Quia licet necessitas ob raritatem pretium augeat, id stare nequit cum exorbitantia inducta, & quia Mercatores isti caussa huiusmodi raritatis extiterunt, non adimplentes contractus initi conditiones; si enim eum, quem promiserunt, mancipiorum numerum asportassent, pretium proculdubio fuisset moderatum.
- Quia sic bono communi consulitur sine aliquo Regij fisci detrimento. Si enim mancipia eius vendantur nomine ob pactum violatum, magnum ex venditione emolumentum capitur, etiamsi moderato pretio vendantur, vt est manifestum. Item Rex vt vidimus paciscens, aut eius potiùs Consiliarij, damni fuit caussa subsecuti ex ipso: ergo damnum aliquod si patiatur ex venditione, non debet venire in considerationem. Ex quo vrgetur, si dicatur nomine Regis non vendi.
- Quia venditio ex eo fit, quòd Consulatus allegatæ rationes contractus certissima damna conuincunt, quæ in eo comperiuntur, quòd adeò excessiuo pretio vendantur: ergo debet consequenter ad ista procedi, & eius postulationi stari, ex pretij immoderantia conquerentis, aliàs sibi contrarius Magistratus euincetur, apud quem negotium istud agitatur, nec sine periculo scandali, dum communi bono non videtur consuli, & fisco potiùs quàm Christo militari.
- Quia si moderatum assignetur pretium, ij qui ob mancipiorum defectum, eo quòd diuites non sint, qui summo etiam pretio emunt, terras suas ægrè colunt, & ad extremam paupertatem numerosis cum familijs vergunt, poterunt commodè emere, si dimidium pretij numeratò tribuant, & reliquum post elapsum annum, quo pacto venditiones istæ felicioribus temporibus, vt in libellis dicitur, solitæ celebrari. Ad quod quidem consideratio debet Gubernatorum extendi. Et simile etiam argumentum fieri potest in nonnullis alijs, quorum victus ratio ex opificio pendet, pro quo mancipia necessaria.

Postremò, Quia simili habito respectu, mancipia huiusmodi, quæ in Portu de Buenos ayres, in quo sub seueris pœnis est prohibita contractatio, intercipi solent, moderato valde pretio venduntur, vnde & accidere solet ab ipsis, quibus pœna commissi infligitur, artificiosè emi, vt maiori vendantur pretio, semper tamen moderato, & non sine considerabili Mercatorum lucro. Ex quo apparet, quàm ingens sit illud, quod Grilli obtinent, sine iacturis dictis, & cum Regia, vt sic dicam, benedictione vendentes tot eorum millia, continuata nouem per annos venditione.

Et hæc quidem adeò videntur vrgentia, [Resolutio iuxta nuper proposita fundamenta.] vt non videatur, si ritè expendantur, posse circa venditionis formam dubitari. Vnde quæ ex opposito sunt adducta aut iam sunt plenè soluta, aut possunt facilè dilui, cùm ex illis ad summum habeatur pretium posse aliquantulùm augeri: quod neque penitus admittendum, quia cùm ratione monopolij sit ingens mancipiorum vendibilium copia, inde vendentium etiam valde moderato pretio lucrum est immensum, sic enim fieri solet, & debet profectò fieri quando huiusmodi monopolia permittuntur, iuxta dicta Tomo 1. Thesauri. Tit. 1. nu. 157. quia in non permissis pretia iuxta vendentium libitum adaugentur. Et etiamsi moderata sint, neque contra iustitiam in venditione peccetur, sed contra charitatem, vt ibidem dictum, toleranda non sunt, nisi vbi manifesta habetur vtilitas, idque pretij designatione, quæ omnibus grata sit, vt de monopolio niuis dictum Tit. 5. num. 189. pro qua est taxa pretij constitu [In monopolijs taxandum pretium, quando licitè conceduntur.]ta, iuxta communem Doctorum sensum, ex quibus P. Lessius de Iust. Lib. 2. Cap. 21. num. 148. ita scribit: Priuilegium iusta aliqua ratione concessum est, vel non: si iusta ratione concessum est (v. g. quia aliter nemo tales merces sufficienti copia vellet inuehere ob sumptus, quos non facilè potest recuperare, nisi ad tempus aliquod priuilegium habeat: vel quia Princeps eget pecunia pro bono publico, ad quam [P. Lessius.] constandam tale priuilegium aliquibus vendit) tunc tale monopolium est licitum; modò iustum pretium à Principe taxatum, vel prudentium iudicio, spectatis circumstantijs omnibus, taxandum, non excedant. Hæc ille. Sit ergo licitum ex venditione Regij priuilegij monopolium dictum, dum tamen taxatum à Principe pretium non est, neque prudentium iudicio, ex eo factum vt vendentium tyrannidi Prouinciæ Indicæ obnoxiæ remanerent. Pro quo & Cardinalis Lugo de Iust. Tomo 2. [Cardinalis Lugo.] Disput. 26. num. 170. vbi post stabilitam monopoliorum licitam aliquando permissionem, ita subdit: Quo casu taxari debet pretium moderatum à Republica, vt sine præiudicio boni communis poßint venditores moderatum lucrum habere. Sic ille. Vbi non omittendum quod apud Patrem Sa extat [P. Sa.] Verb. Venditio num. 6. vbi ita ille: Illicitum est priuilegium, vt quis solus vendat cum populi damno: secus si detur ex caussa iusta, non grauatis emptoribus. Sic doctus Pater citato num. per errorem 6. cùm esse 5. debuisset. Est autem manifestum grauari emptores, dum cariùs, non taxato moderato pretio, emere compelluntur.

Est autem valde opportuna præsenti in [Opportuna doctrina circa pretium iustum in illis.]stituto quædam Cardinalis citati doctrina sensui communi conformis nu. 172. vbi quærit quomodò debeat intelligi illud pretium summum iustum, in quo Mercatores conspirant absque iniustitia (quidquid de charitate sit) an scilicet sit pretium iustum summum idem, quod esset, si monopolium non fieret: an verò illud, quod supposita illa difficultate & conspiratione venditorum, æstimaretur iustum. Videtur enim non posse geri conspirationem illam, quin eo ipso varietur pretium iustum, cùm iustitia pretij desumatur ex facilitate & copia, vel difficultate & charitate venditorum. Ad quod ille sic respondet: Respondetur tamen proculdubio intelligi in primo sensu de [Cardinalis Lugo.] pretio iusto summo, quo, secluso eo monopolio, merces illæ venderentur: & ita supponunt prædicti Doctores: pretium enim iustum non debet desumi ex statu ab ipso monopolio introducto, sed ex statu, quem eo se [Vnde generaliter desumendum.]cluso merces haberent, cuius rationem statim reddemus. Scilicet nu. 176. vbi ita inquit: Ratio autem est, quia iustitia pretij non debet pendere ab arbitrio venditoris nolentis nisi tali, vel tali pretio vendere aut emere: alioquin nullum esset pretium iniustum: sed debet desumi ex alijs circumstantijs antecedentibus, nempe ex copia vel inopia mercium, & pecuniæ, ex multis vel paucis, qui vendant aut emant, & ex neceßitate etiam vendendi aut emendi, quam habent. Hæc ille. Iuxta quæ etiam stante priuilegio Principis pretium eorum, quæ venduntur; non est arbitrio venditorum relinquendum, sola auaritia regulando, sed illud esse debet, quod secluso monopolio haberent, idque est casui, de quo agimus, penitus applicandum.

Notandæ aliquot Illationes.

PRima sit eum, qui excessiuo pretio à [Ementem excessiuo pretio non teneri excessum soluere.] præfatis Mercatoribus emit, excessu iuxta id, quod diximus, computato, non teneri illud soluere, si commodè possit, vt accidit, cùm emitur non numerata pecunia. Patet, quia iniustum illud est, & obligationem restitutionis inducens. Debet autem pretij moderatio solo ementis arbitrio non fieri, regulariter loquendo, nisi is sit, qui rem habeat penitus exploratam, & dirigere alios possit ipsum sincerè & candidè consulentes.

Secunda posse sic ementem necessitate [Et posse vti compensatione.] compulsum, facta solutione, si occasio succurrat, compensationem facere. Constat ex nuper dictis, & communi Scriptorum doctorum doctrina circa dispensationem. Hic enim non agitur de opinione probabili, quam ad compensationem non sufficere volunt multi, de quo dictum Parte 4. nu. 78. & seqq. sed de re moraliter certa, cùm in ea Doctorum receptissimum dogma conspiret, de moderatione scilicet pretij minimè in ijs, quæ ad necessarium vsum spectant, venditorum arbitrio relinquenda, & in monopolijs retinenda.

Tertia, de emente ab eo, qui excessiuo [Quid de emente à priore emptore.] pretio emit, idem est dicendum, propter easdem rationes. Quæ quidem in externo foro parùm sunt fortè valituræ, & ita ad internam aduocandæ. Venditorem autem excusare poterit bona fides, & errore detecto ad restitutionem excessus tenebitur, quia in eo factus est locupletior: habebat enim seruum iustæ æstimationis octi regalium 500. & modo in numerato habet 800. aut plus aliquid, vt frequentes habent venditiones. Licet oppositum verosimile videatur; nam quamuis reuerà pretium serui tale sit, is qui ab eo emit, non illud, sed excessiuum, si à Grillis emere contingeret, tribuisset; non ergo minus habet ex eo quòd ab alio emerit, & ita neque iste quidquam tenetur restituere; nec locupletior reputandus, nihil enim plus habet, quàm ante serui habebat emptionem, vnde respectu solius primi venditoris ea locum videntur habere, quæ præcedentibus illationibus continentur. Et consequenter videtur dicendum ementem non posse vti compensatione, quia à primo venditore erat empturus, quod à secundo emit, vnde nihil habet minùs, propter quod habeat actionem contra illum, benè tamen contra primum venditorem, vnde vitium venditionis descendit, & certa iniustitiæ labes. Et hoc quidem in ordine ad compensationem, licet in ordine ad integram solutionem non eadem videatur esse ratio, quia respectu illius immediatus venditor debet attendi vendentis maiori pretio id, quod reuera minoris est æstimationis; primus autem venditor sibi imputet errorem, qui non debet ab ipso ementi, & iustum exhibenti pretium, præiudicium generare.

Quarta Regem non teneri contractui [Regem non teneri stare contractui.] præfato stare, Regiumq́ue Indiarum Consilij Fiscalem debere pro distractu strenuè proclamare. Constat, quia & Regi, & bono publico deprehensus est exitialis. Sic videmus frequenter fieri venditione aliquorum officiorum, in qua læsio posteà non leuis reperta; fitque ita minimè temerata promissionis Regiæ veritate. Licet enim vt Cassiodori verbis asserit Theodoricus [Cassiodor.] Lib. 3. variarum 35. esse inconcussum debeat Principis votum: id quidem de liberali est, & minimè præiudiciali largitione tenendum: secus cùm de pactis onerosis agitur, in quibus sicut priuati, læsione propria, aut communi recognita, potest gradum reuocare. Pro quo Cardinalis Tuschus plures Auctores congerit Tomo 6. Lit. P. Conclus. 690. nu. 62. & seqq. & iuxta Alexandrum adductum nu. 70. ex Concilio 16. nu. 30. Lib. 5. requiritur vt caussa vera sit, & iusta, & cognitio caussæ sit adhibita, quod quidem in negotio præsenti concurrit, vt nequeat dubio locus aliquis remanere. Nec de his plura.

SECTIO XLV.

De exitu Nouitiæ cum licentia ad dies aliquot ex caussa leui præstita.

SCio sic accidisse alicubi, occasione [Casus propositus.] Festi magni, quod plures ex remota etiam statione conciuit, licentiam S. V. concedente Capitulo, securitate circa professionem exitu non obstante Nouitiatus integritati promissa. Circa quod.

Dico Primo. Probabile est id quod iudicio est [Assertio 1, esse probabile exitum non obstasse integritati Nouitiatus, etiam dimisso habitu.] Capituli præfati dispositum. Probatur, quia sic tenent graues Scriptores ex quibus aliqui exitum per dies aliquot, etiam sine licentia, retento tamen habitu, & cum voluntate reuersionis, non obstare integritati anni requisiti affirmant. Sic P. Suarez Tomo 3. de Religione Lib. 5. Cap. 14. nu. 14. Tract. 7. P. Palaus Tomo 3. Tract. 16. Disput. 1. Puncto 12. §. 2. nu. 7. Diana Parte 3. Tractatu 2. Re [P. Suarez.]solut. 84. in fine. Licet autem P. Suarez limitationem illam addat de retentione habitus citato loco, sicut & alij eum secuti: postea tamen idem statuit, etiam dimisso habitu per dies aliquot, dummodò voluntas redeundi perseueret, sic enim habet Cap. 15. nu. 6. vbi ita ait: Si verò sit sermo de exitu animo redeundi præsertim cum habitu, non credo interrumpi Nouitiatum, etiamsi sic per aliquot dies, nisi recognita, à Prælato dimittatur. Sic ille, qui dum præsertim cum habitu, satis apertè significat etiam sine habitu id verum habere, quod asserit. Et ita etiam tenent Bordonus Tomo 5. de Profeßione regulari Cap. 8. Quæs. 2. P. Pellizarius Tomo 1. Tract. 2. Cap. 2. Quæs. 73. & alij. Pro quo & videndus P. Palaus supra §. 4. n. 3. Licetautem illi de Nouitio loquantur, circa hoc tamen non esse statuendam diuersitatem respectu Nouitiarum, colligitur ex generali doctrina P. Thomæ Sancij Lib. 5. in Decalogum Cap. 4. n. 28. vbi contra Emmanuelem Roderi cum Tomo 3. qq. regular. q, 15. arti. 10. vers. Aduertendum denique, probat in ijs, quæ ad interruptionem Nouitiatus spectant idem de feminis ac de masculis asserendum, quia eadem pro omnibus ratio. Illorum ratio est, quia perseuerante voluntate redeundi non est in animo inconstantia, quod præcipuè attenditur, cùm habitus non faciat Monachum.

[Cum licentia id verius.]

Ex præfata autem sententia euidenter infertur, si llicentia accedat, exitum integritati Nouitiatus non obstare, quod quidem communiter tenent Scriptores. Nauarrus Consilio 42. de Regular. Lib. 3. in 2. editione Emmanuel Rodericus citato. Arti. 10. & in Summa Tomo 2. Cap. 8. nu. 4. Miranda in Manuali Prælatorum Tomo 1. Quæst. 22. Arti. 6. P. Thomas Sancius suprà nu. 27. Diana Parte 7. Tractat. 11. Resolut. 38. Lezana Tomo 1. Parte 1. Cap. 24. nu. 22. Eligius Bassæus verb. Religio 3. nu. 8. & innumeri alij. Quòd autem licentia quæuis sufficiat, licet non sit ex caussa iusta, affirmat & probat P. Suarez citato Capite, & nu. 14. Diana citata Resol. 84. Ascanius Tamburinus 3. Disput. 6. Quæst. 7. nu. 17. Bordonus citato Cap. 8. Quæs. 6. vers. Quinta pars. Quidquid ergo de licentia fuerit à Capitulo in casu nostro concessa, exitus Nouitiæ cum illa consistens, Nouitiatum nullatenus potuit interrumpere.

[Assertio 2. Oppositum etiam probabile, quia licentia non suffragatur.]

Dico Secundò. Probabile est dictum exitum Nouitiatus annui integritati penitus obstitisse. Id probo. Nam in primis Ioannes Antonius Nouarius in Summa Bullarum Parte 2. Titulo de Nouitijs recipiendis in Monasterijs destinatis num. 2. & sequent. Affirmat Nouitium, qui ex licentia sui superioris in domo est paterna moratus, in ea aliquoties pernoctando, ex caussa infirmitatis sui patris, non satisfecisse menti Constitutionis annum continuum requirentis: seque ita iudicasse in caussa huiusmodi, pro casus contingentia. Licet autem Diana Parte 7. Tractat. 11. Resolut. 38. cum Bordono, Miranda, & Vecchio opinionem istam reprobet; Parte tamen 9. Tract. 9. Resolut. vlt. in fine, quidquid aliàs dixerit, existimat annum Nouitiatus debere esse continuum continuatione physica; nec loquitur solùm quando exitus est sine animo redeundi, siquidem adducit decisionem Sacræ Rotæ, de qua vers. præcedenti: quam etiam profert pro sua assertione Nouarius suprà iuxta Resolutiones Eminentissimorum DD. Cardinalium, quæ non tantùm in exitu cum animo dicto procedit, sed in eo, quem præmisimus ex eôdem. Prætereà, sententia est grauissimorum Doctorum, vt loquitur Miranda suprà ante Conclusionem asserentium licentiam Prælati circa hoc nihil operari, & ita ea non obstante interrumpi Nouitiatum: pro quo rationes non leues ab eôdem proponuntur, suffragantibus Constitutionibus Ordinis Franciscani.

Deinde, stante sententia de valido exitu [Etsi suffragari possit, debet esse iusta.] cum licentia prælati, insurgit difficultas circa valorem, quando ex caussa iusta non conceditur, quod quidem necessarium esse tenet Nauarrus Consilio citato, quem per omnia sequitur Miranda, vers. Ad Tertiam id expressè statuens verbis illis: & de eius licentia, iusta de caussa data, quæ ante ipsum protulit citatus Emmanuel arti. illo. 10. Lezana Tomo 1. Parte 1. Cap. 2. num. 11. sic: Cum licentia Prælati, & cum habitu aliqua de caussa rationabili. P. Azor Tomo 1. lib. 12. Cap. 2. Quæs. 8. & Cap. 3. Quæs. 7. vbi cum Nauarro loquitur, & exempla accommodata proponens, & cum vtroque Bassæus citato num. 8. P. Thomas Sancius suprà num. 27. licentiam ait futuram esse legitimam adductis Nauarro, P. Azor, & Emmanuele Roderico, quibuscum etiam loquitur Villalobos Parte 2. Tract. 35. Difficult. 15. num. 11. Peyrinis Tomo 2. Cap. 1. num. 101. Ascanius Tamburinus de Iure Abbatissarum Disputat. 4. Quæs. 8. iustis de caußis, & sic alij, ex quibus & Bonacina de Clausura q. 2. Puncto 10. diffic. 2. §. 2. n. 6.

Quòd autem caussa, de qua in casu no [Nee talis in casu, de quo quæstio.]stro iusta non fuerit, probari potest, si reuerà probatione hoc indiget, cùm videatur manifestum meram fuisse curiositatem. Licet enim res ipsa sancta fuerit, erga huiusmodi, quando in eis splendidus concurrit apparatus, & multa, quæ blandiantur sensibus, magis curiositas, quàm deuotio solet animos parùm insolida virtute fundatos prouocare. Et vt demus deuotionis aliquid admixtum, indecens tamen est vt ex huiusmodi affectu exitus permittantur: siquidem processiones sanctissimi Corporis Christi, & quæ in hebdomada sancta fiunt, omnium deuotissimæ sunt; & tamen valde esset indecens, & ita cum communi scandalo, si Nouitiæ ad illas permitterentur exire, etiam extra Monasteria non pernoctaturæ. Et in casu quidem nostro, non alio Nouitiæ actæ spiritu, quàm seruitrices, quarum turbam, quominùs egrederentur, nullus potuit honestus respectus cohibere.

Et vrgere possumus ex sententia eorum, [Pro Nouitiis Monialium specialis difficultas. Emmanuel Rodericius] qui id, quod de valida licentia ex iusta caussa concedunt, limitant respectu Nouitiarum, pro quo citatus Emmanuel articulo 10. vers. illo Aduertendum commoda satis adducta ratione tenoris sequentis: & ratio horum est, nam ipsæ Moniales aut ratione voti, aut ratione præcepti ad seruandam perpetuam Clausuram astringuntur: & non propter quamcumque infirmitatem conceditur ipsis ad egrediendum licentia. Quem rigorem non experiuntur non potentes se continere, ita vt saltem intra annum probationis non egrediantur. Hæc ille, de casu locutus, qui solet esse pro exitu Nouitiorum vrgentior, necessitas inquam curationis. Quem cum allegasset Villalobos suprà, ita subdit: Y en pra [Henricus Villalobos.]ctica vemos, que quando alguna Nouicia sale por algun justo respeto, vuelue à commenzar el año de la probacion. Sic ille. Quod & videtur efficaciter posse ostendi ex eo quod circa puellas Monasterium ingredientes solo titulo honestæ educationis scimus esse dispositum, id enim conceditur seruatis quibusdam conditionibus, ex quibus vna est, quòd inde exire, nisi non reuersuræ possint, de quo Dom. Barbosa de potestate Episcopi Allegat. 102. num. 63. post adductos complures n. præced. Cùm ergo sic circa sæculares puellas Sacræ Congregationis sit auctoritate constitutum: ergo circa Nouitias eadem debet censura seruari, vt exire, nisi non reuersuræ nequeant. Iuxta quæ

Dico Tertiò. Licentia in casu præfato [Assertio 3, licentiam dari non potuisse.] non videtur conuenienter impendi potuisse. Probatur, Quia ex dictis apparet Nouitiatum ex pluribus capitibus valde probabiliter interrumpi, quia scilicet licentia absolutè dari Nouitijs nequit, pro quo vltra citatos stat Franciscus Bonæspei Tomo 5. Tractatu 2. Disput. 8. num. 26. vbi Decisionem Rotæ adducit. Pro quo & Stephanus Gratianus Tomo 1. Cap. 166. num. 14. dicens oppositum non esse tutum. Item ex non iusta licentia, quod videtur manifestum, & saltim negari nequit esse satis probabile. Et insuper ex peculiari ratione circa Nouitias. Atqui licentia, ex qua Professio reddenda est dubia, nequit conuenienter impendi. Ergo neque illa, de qua agimus. Minor ex se videtur clara, & ostenditur ex eo quod habet Bassæus in simili suprà num. 5. vbi inquirens an qui sine venia superioris egrederetur retento habitu, Nouitiatum interrumperet, & adductis Auctoribus diuersimodè circa hoc, & probabiliter quidem sentientibus, ita concludit: Pro solutione huius dubij dicendum est tam affirma [Eligius Bassæus.]tiuam, quàm negatiuam horum Doctorum sententiam esse probabilem, quia pro se habet rationes & Auctores: ceterùm talis Nouitius annum continuum in Nouitiatu peragere debet, à tempore, quo sic ex Monasterio fugit: quia si profiteretur secutus opinionem probabilem, posset multis annis post profeßionem Religionem deserere, probans per aliam opinionem probabilem suam profeßionem fuisse nullam. Ita multi Doctores de hoc casu consulti. Sic ille, ex quo irrefragabilis euadit consequentia.

Pro qua & occurrit nuperus casus Reli [Iuxta probabilem sententiam Nouitius absolutus, per maiorem anni partem in domo paterna demoratus.]giosi, qui post annos plures professionis nullitatem allegauit, eo quòd maiorem partem anni probationis in domo paterna infirmitatis caussa traduxit, & per sententiam iuridicam suæ est restitutus libertati. Cùm tamen sententia valde probabilis sit per huiusmodi egressum non interrumpi Nouitiatum, cui tamen noluerunt iudices conformari, sed secuti contrariam, quam & amplexus Illustrissimus Acacius de Velasco Tomo 2. Resolut. [Dom. Acacius de Velasco.] moral. Resolut. 290. num. 7. vbi ita scribit: Y aduierte tambien Diana (citata Resolut. 84.) que el Nouicio, que con licencia de su superior, con ocasion de curar alguna enfermedad sale del Monasterio, puede estar fuera del, no solo por espacio de vn mes, sino tambien por la maior parte del año, como dice Sanchez con Nauarro y otros (suprà num. 28.) los quales [Quod & tenet etiam Herincx. Tomo 3. Tract. 4. Disput. 4. nu. 24.] hablando del Nouicio dicen: Qui decem menses & semimensem extra Religionem demoratus est, & residuum tantùm in illa permansit. Immò Azorius (suprà Quæs. 8.) loquitur de Nouitio, qui toto probationis anno extra Conuentum apud sæcularem demoratus est, cum licentia tamen superioris. Pero esta dotrina con licencia de personas tan graues y doctas, no la tengo por segura: porque no sè yo como se puede llamar año de probacion estando lo mas del fuera del Monasterio. Sic ille: ad cuius tribunal in Oriolensi Episcopatu, si Nouitius talis accederet, eamdem, quam & is, de quo locuti sumus, libertatem obtineret.

Sic & videmus passim iuxta opiniones probabiles à iugo Religioso absolui alios, & [Iuxta minùs probabilem sententiam vt queat illud stare.] quandoque iuxta minùs probabiles; quod quidem potest à iudicibus præstari, si videant non obtenta fauorabili sententia, molestissimam illos vitam in Religione ducturos, eo quòd graues sint impositæ pœnæ in lite posita pro obtinenda libertate superatis, aut alijs de caussis. Quibus euentibus opiniones minùs probabiles secundùm se, sunt practicè probabiliores, de quo à me dictum aliàs: & in materia Sacramentorum est dogma Theologicum ratione necessitatis: quæ & aliquomodò interuenit in casibus, de quibus loquimur, occurrendi scilicet angustias irremediabiles patienti, etiamsi ad eas non fuerit penitus inculpabilis deuolutus. Videatur P. Thomas Sancius Lib. 2. de Matrimonio Disput. 36. nu. 8. vbi & alios adducit, & Nauarrum præsertim singulari cum doctrina loquentem. Videant ergo quomodo sit inconuenientibus huiusmodi occurrendum, qui in casu, de quo egimus, vt vidimus censuere, & suo quidem abundent in sensu.

SECTIO XLVI.

De Monialibus fugientibus ratione hostilis incursionis nonnulla opportunè discussa.

ANno proximè elapso 1671. Pana [Panamensis hostilis occupatio.]mensem ciuitatem prædo Anglicanus inuasit, & cepit, inopinato quidem successu, cùm ex ea parte, qua superuenit exercitus, inaccessibilis videretur, & tot pro defensione suppeterent & ciues, & milites, vt minori eorum numero, si mens non læua fuisset, posset inconcussa persistere, & hostium audacia merita repercussione mulctari. Peccatum in eo, vt communis vox est, & peccatum valde; sed quæretur peccatum illius, & non inuenietur, cùm tamen damna, & iacturæ multis pecuniæ milliobus æstimentur, de quo citatur scriptum, nu. 530. Nec damnis communibus ita locupletatur hostis, vt vltra famæ vilem profectò fumum sacrilegijs hæreticalibus deturpatæ, quid quam habuerit, quo posset facinoris administris satisfacere, vnde corrixationibus parta occasio, Deo sic altè prouidente, ne faustum quidquam sibi ex asse obtigisse iactent colligationes impietatis, quibus dissoluendis curam adhibet peculiarem Isaiæ 58. v. 6.

