Quid autem Nobis circa hoc non solùm [Quid verum in præsenti caussa videatur.] verosimile, sed verum penitus videatur, ex dictis citata Parte 3. Sect. 8. habetur manifestum, vbi ostendimus Thesim præfatam nullo solido niti fundamento, vnde per principia intrinseca non videtur esse probabilis: quia verò non desunt scriptores ex aduerso stantes, & sunt illi non pauci, nec contemnendæ auctoritatis, non est penitus improbanda, vt dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 12. num. 340. magnam tamen moderationem circa praxim adhibendam in fine citatæ sectionis admonitum & addendum modò praxim videri periculosam, quia magno cum fundamento timeri potest, si sententia, quam tuemur, vera sit, defectum iurisdictionis à Sede Apostolica non suppleri, cùm iuxta ipsius stylum ita vera probetur, vt non videatur credibile velle oppositæ fauere, & fouere pariter inconuenientia, de quibus Dom. Caramuel suprà num. 508. quod generatim à doctis scriptoribus assertum, etiam quando opiniones multò sunt probabiliores, de quo alibi. [Notanda doctrina.] Vnde & videntur admonendi pœnitentes antequàm audiantur, circa prædicta; & pauci, vt credo, erunt, qui velint se tali discrimini exponere, licet absolutè possint. Quod quidem non procedit iuxta eorum sententiam, qui generaliter tenent peccare contra charitatem Confessarium, qui extra necessitatem administrat Sacramentum Pœnitentiæ cum probabili iurisdictione, de quibus Leander Tom. 1. Tract. 5. Disput. 11. Quæst. 79. & Angelus Bossius Tomo 1. num. 391. & ita teneri pœnitentem admonere de incertitudine iurisdictionis. Sed etiam iuxta oppositum, si regulariter loquamur, sentientes: loquimur enim in casu peculiari, in quo Ecclesiæ sensus videtur aut penitus, aut ferè manifestus. Si ergo tunc operari iuxta opinionem probabilem potest, non ex eo erit, quòd Ecclesia iurisdictionis suppleat defectum, & ita Sacramenti certus reddatur effectus, sed quia operari iuxta opinionem probabilem potest, etiam cum effectus incertitudine, & etiam valoris Sacramenti, conscio tamen pœnitente, vt benè explicat Ioannes Sancius Disput. 44. nu. 13. & ex P. Salas proponit Bossius num. 387. Quamquàm ea doctrina non careat difficultate iuxta ea, quæ Auctor idem habet Disputat. 8. num. 6. vbi ait tam ex parte Confessarij, quàm ex parte pœnitentis obligationem vrgere ne reddatur inualidum Sacramentum, quod tamen in casu præsenti contingeret.

Erga id autem, quod Dom. Caramuel [Episcopi vt prohibere queant ne alibi approbati Confessiones audiant.] asseruit, sententiam illam, de qua Thesis, posse, aut fortè debere ab Episcopis interdici, quod de Confessarijs sæcularibus omnino certum esse significat, similiter loquitur citatus Sancius nu. 10. vers. Nec proptereà, vbi rationem reddens cur summus Pontifex opinionem, de qua in præsenti, permittat, grauibus animarum detrimentis obnoxiam, ita loquitur: Nec præsumit Summus Ponti [Ioannes Sancius.]fex Confessarium illa vtentem non certiorem efficere pœnitentem de defectu opinionis, quem si despiciat, illi contra charitatem non infertur iniuria, vt dicemus num. 13. & opus non esse exterminare talem opinionem, meritò cogitare potest summus Pontifex, cùm Episcoporum curæ incumbat efficere, ne Confessarij ab alijs Ordinarijs approbati Confeßiones auscultent in suis diœcesibus. Hæc ille. Sed cùm aliàs censeat Episcopum non posse punire operantem iuxta dictam opinionem, vt videri potest. nu. 27. non videtur quomodò praxim huius modo queat efficaciter prohibere; si & addamus leges diœcesanas aliunde aduentantes sine acquisitione domicilij non ligare, iuxta satis probabilem opinionem, vel saltem non residentes per maiorem anni partem, de quo idem Disputat. 54. num. 31. & 34.

Circa quod, vt vidimus, Dom. Cara [Quid Dom. Caramuel, ex quo pro sæcularibus Confessarijs efficax instauratum argumentum.]muel, cùm interdictionis potestatem statuat, vt certam supponere visus erga sæculares, ad Religiosos transit, & quod pro illis exhibet, & minùs quidem efficax est, pro sæcularibus potest validiùs adhiberi, posse scilicet Episcopos subditis suis præcipere ne Confessarijs nisi à se approbatis confiteantur, cui præcepto illi tenentur obedire. Pro quo vti certissimum statuendum est, ex vi approbationis non conferri sacerdotibus sæcularibus iurisdictionem, & ita neque in diœcesi, in qua approbati, audire Confessiones possunt, nisi à Parochis, aut ab alijs superiorem habentibus potestatem, fuerit delegata. Sic ergo Episcopus edicto suo declarare potest se nulli alibi approbato iurisdictionem velle concedere, nec à Parochis diœcesanis concedi, & ita subditos non posse ipsis confiteri. Et Religiosi quidem tueri se possunt ex eo, quòd à Pontifice iurisdictionem accipiant posita approbatione. Episcopus autem approbans sacerdotem sæcularem, nequit ipsi nisi erga oues proprias iurisdictionem delegare. Quæ ratio est euidens, vnde accedente prohibitione dicta quomodocumque declarata, euidens est non posse locum habere Thesim præfatam, & ita omni carere probabilitate, quæ ex tolerantia Episcoporum posset, prohibitione sublata, aliquatenus sustineri. Et ita accipiendum quod de probabilitate à D. Caramuele vidimus pronuntiatum, sicut & Viennensis Vniuersitatis approbatio, quæ maximè Catholica cùm sit, & viris referta doctissimis, in facultate præsertim Theologica, iuxta sensum generaliter receptum, & sanam de approbationis Episcopalis ratione doctrinam, venit intelligenda, nec voluisse iuri Episcoporum vllatenus derogare, vbi pro opposito neque ratio neque auctoritas vllatenus suffragatur. Et ita quidem nondum accepta Clementis X. Constitutione conscripseram, cui tamen penitus standum, de qua infra: Sectio. 52.

SECTIO XLIII.

Circa Priorem & Consules Peruuiani Mercatorum Consulatus, vt sit illis munerum acceptio pœnæ adiectione prohibita. Vbi & de iudice appellationis.

ORdinatio pro illis 8. Sic habet: Y por [Ordinationis tenor circa iudices Consulatus.] quanto los Oficios de Prior y Consules son de mucho trabajo y ocupacion, y las personas que los exercieren forzosamente han de faltar à sus propios negocios, y se les recrecen mayores gastos que los ordinarios; y asi mismo el juez de apellaciones, se ha de ocupar y trabajar en el dicho su Oficio; Ordeno y mando que à los dichos Prior, Consules, y juez de apellaciones, se les dé de salario por cada año, que exercieren los dichos Oficios, quinientos pesos de à ocho reales à cada vno de ellos, y que no puedan llebar, ni lleben derechos algunos à las partes, que ante ellos litigasen, ni en otra manera, so pena de voluerlo con el quatro tanto, para que à la parte se le restituya lo que se le vbiere llebado, y lo demas quede aplicado para la Camara de su Magestad, y gastos del Consulado. Sic Ordinatio, circa quam dubitari potest.

Primò cùm prohibeantur stipendij titulo [Dubium 1, circa munerum qualitatem.] quidquam reportare, quid sibi velit illud, Ni en otra manera. Ad quod facilè respondetur, à litigantibus nihil accipere posse, quandoquidem iudices sunt, quibus præter salarium nihil à litigantibus licet accipere. Assignantur autem illis quingenti octoregales, qui vel stipendij rationem habent, vel si non habeant, nihil eo titulo permittuntur accipere, quia sine illo seruire communi vtilitati volunt, ex quo & ipsi peculiarem referunt, vtpotè Vniuersitatis talis membra. Quæ ratio non videtur in appellationis iudice militare, cui pro labore suo verè dici potest stipendium assignari, sicut assignatur iudici mediæ Annatæ, & est eiusdem ferè quantitatis.

Secundò an in acceptione sit mortale [2. grauitatem peccati.] peccatum? Respondetur affirmatiuè, si munera non sint exigui valoris, nec interueniant tituli, quibus datio & acceptio possunt honestari, de quibus communiter Doctores, & Nos in Thesauro, & priori Auctarij Tomo, in locis, quæ dabunt Indices, & suprà num. 334. & seqq. Nec obstat legem esse pœnalem, quia & pœnalis lex est, quæ contra fures, adulteros, homicidas, & sic alios fertur, & nihilominùs supra grauia crimina cadunt, qualia & hîc esse possunt, aut venditione iustitiæ, aut illius violatione.

Tertiò, vtrùm sit in conscientia obliga [3. de obligatione restitutionis.]tio restitutionis. Respondetur iuxta distinctionem in Ordinatione ipsa assignatam, de parte reddenda ei, qui dedit, & tribus alijs. Vbi cùm restituenda dicatur, non videtur posse de obligatione [Vide Tomo 1. Thesauri Tit. 3. n. 28.] dubitari. Neque in eo vis facienda quòd dicatur, Y que no puedan llebar: nam verbum Non poßint, non semper impedit dominij translationem, vt ostendi Tomo 1. Thesauri. Tit. 3. num. 24. sed ex manifesta legis intentione; cùm enim restitutionem sub expressis terminis imperet, supponit translatum non esse dominium, nisi fortè pecuniarum mixtio fuerit, quod est per accidens, & in ordine ad obligationem restitutionis, nullius momenti. Et in hoc lex non est pœnalis, quia sicut restitutio pœna non est, ita neque declaratio talis obligationis à superiori potestate.

Circa tres autem partes alias Ordinatio merè pœnalis est, & in conscientia ante sententiam non obligat, iuxta receptissimam Theologorum ac Iurisperitorum doctrinam, de qua dictum Tomo 1. Thesauri. Tit. 4. n. 75. & 137. ac 138. Immò etiamsi sententia sequatur, dummodò non fiat executio, obligatio conscientiæ non subest, quia nullus tenetur suæ esse pœnæ executor: quod esset valde durum, & ita à benignis legislatorum mentibus alienum. Et mirum sanè est grauem adeò pœnam in hac parte delinquentibus, fulminari; cùm vix simile quidquam aliàs reperiamus. Sed est illa iudicibus imposita accipientibus aliquid ratione Officij. l. Sancimus. C. ad l. Iuliam repetund. Vide etiam Tit. 4. citato num. 75. Videtur autem ita dispositum ex eo quòd iudices isti, cùm litterati non sint, nec rigorem legum circa hoc statuentium perspectum habeant, vereri potest parùm circa talia scrupulosos futuros, dandis & recipiendis per mercimonium assuetos: vnde oportuit extraordinaria pœna proposita reddi cautiores.

Quartò circa illud, A las partes que ante [4. circa quos litigantes versetur prohibitio.] ellos litigasen, an scilicet de actu litigantibus accipiendum, an etiam de ijs, qui verosimiliter possunt litigare non post multum tempus, & videtur standum tenori verborum, quia quando legislator alios præter litigantes intendit comprehendere, id expressè indicat, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Tomo 1. Consiliorum moralium Lib. 3. Dubio 1. vbi varias leges adducit. Sed ratio è contrà vrget, quia idem instat periculum peruersionis iustitiæ, vt videtur manifestum. Et quidem iudices isti communi iure cènsentur, vnde in acceptione munerum quadrupli; vt vidimus, pœna mulctantur: ex quo videtur non obscurè inferri ad eos etiam, qui litigaturi verosimiliter creduntur, extendi debere, quia leges generaliter ita disponunt. Et intelligendæ profectò iuxta benignum sensum, quem præsefert. l. 56. tit. 5. lib. 1. nouæ recopilat. ibi: De los que se espera, que [l. nouæ recopilat.] en breue traeran pleyto ante ellos. In iudicibus autem Consulatus, cùm iurisdictio Consulis annalis sit, & Priorum biennalis, qui intra annum litigaturus speratur, breui quidem id facturus creditur, quia anni spatium breue tempus reputatur, vt videri potest apud Cardinalem Tuschum Tomo 8. Lit. T. Conclus. 37. & licet non ita certum de biennio sit, nihilominùs apud eumdem sic habetur, vt alijs præfati Tribunalis iudicibus idem debeat adaptari. Litigaturus quidem quispiam creditur; [Regula obseruatione digna.] ergo iam ille de lite cogitat, & ita verosimiliter credi potest munera anticipatione studiosa conferre. Si autem de lite non cogitans tribuat, quod ex circumstantijs potest deprehendi, titulus alius amicabilis, & ita minimè damnabilis, nec graue onus secum portans, intercedit. Quæ regula debet diligenter obseruari, potestque iudicibus alijs deseruire, quibus cum limitatione aliqua munerum acceptio prohibetur. Sunt enim quibus penitus prohibitio imminet, de quibus Tomo 1. Thesauri. Tit. 3. num. 24. & seqq. Quamquàm & circa hos suæ non desint fauorabiles opiniones. Ex illis autem est iudex appellationum eiusdem [De pœna iudicis appellationum.] Tribunalis, qui Regius Senator cùm sit, eo non obligationibus constringitur, de quibus nuper citato loco. quadrupli etiam pœna mulctandus, si deliquisse contingat, & delictum fuerit sufficienter comprobatum.

Et quidem si à litigante aut breui li [Alia pro eodem.]tigaturo quidquam accipiatur, pro eo quadrupli est pœna manifesta; Si autem à non litigante, nec breui litigaturo, iam Regius Senator non vt appellationum iudex, sed vt Regius spectatur Auditor, & ita quod in eo intercedere potest delictum, ac si iudex appellationum non esset, venit puniendum iuxta Ordinationem, quæ habetur Cap. 29. inter eas, quæ pro Audientijs in partibus Indiarum prodierunt anno 1563. tenoris sequentis: Ni puedan rece [Ordinatio Regia.]bir cosa alguna, aunque sea de comer, de Vniuersidad, ni de particular alguno, ni de otra persona, que aya tenido pleyto el año antes, ô lo espere traer, y lo mismo sus mugeres è hijos, so pena de perjuros, y de perdimiento de su Oficio, y quedar inhabil para tener otro, y voluer lo que asi lleuare con el doble. Sic ibi. Non ergo quadru [Notatu digna circa illam.]pli, sed dupli pœna imponitur: neque id mirum, cùm maius aliquid pœnale incumbat, priuatio inquam Officij, quæ tamen non est disposita pro iudicibus Consulatus: vnde neque pro Auditore appellationum iudice, si vt talis delinquat, quia non delinquit vt Auditor, sed vti peculiaris iudex, qualis erat futurus Regius Quæstor iuxta priores Ordinationes, cuius loco Regius est designatus Auditor, quia ita est expedientius iudicatum, vt constat ex Ordinationum §. 49. & idem dicendum quando Auditor Prætoris aut Gubernatoris munus exercet, vti Potosij & Huancavelicæ solet accidere, vnde finitis Officijs more aliorum, à quibus obiri solent, subeunt syndicatum; cùm tamen vt Auditores Visitatoribus Regijs suæ administrationis soleant reddere rationem.

SECTIO XLIV.

Dubiorum quorumdam enodatio circa eumdem Consulatum.

PRimum sit circa id quod habetur §. 3. [Circa exclusionem Aragoniensium pro electione.] in quo ita dicitur de electoribus iudicum Consulatus: Y no han de ser Estrangeros de los Reynos de España, y se entiende serlo los de la Corona de Aragon. & §. sequenti de Electis ita dicitur: Que no sean Estrangeros de los Reynos de Castilla. Vbi idem non obscurè innuitur, & ratio est clara ex maioritate rationis. Hoc autem difficile videtur iuxta dicta suprà nu. 393. vbi ostendimus Aragonienses inter naturales Regni computari, vnde non videtur quo pacto fuerint à muneribus Consulatus exclusi. Sed certè vt stare prædicta dispositio possit, confirmatio Regia facit in fine prædictarum Ordinationum, ibi: Por quanto mi intencion y voluntad es que asi se haga y cumpla, no embargante qualesquier leyes, Ordenanzas, Prematicas, y Sanciones de estos mis [Regia legum Consulatus confirmatio.] Reynos, y de los de las Indias, que en contrario de ello aya, ô auer pueda, con las quales de mi propio motu, cierta ciencia, y poderio Real absoluto, de que en esta parte quiero vsar y vso como Rey y Señor natural no reconociente superior en lo temporal, dispenso para en quanto à esto toca, quedando en su fuerza y vigor para en lo demas en ellas contenido. Sic Serenissimus Rex noster Religiosissimæ memoriæ Philippus Quartus, per quod videtur difficultas præfata cessare. Licet enim verum sit quod D. Solorzanus habet Tomo 2. Lib. 3. Cap. 19. num. 49. scilicet Aragonienses cum honorificis Officijs ad [Quid pro illis faciat.] Indias solitos transfretare absque vlla peculiari in hac parte dispensatione, qui mos veluti pro lege præualuisse videtur. Circa hunc tamen morem pro lege præualentem dispensare Rex potuit, & re ipsa, si dispensatione fuit opus, dispensauit. Cur autem eo cum rigore erga præfatos actum, non est cur anxiè disquiramus. Illud verosimile, si in [Admissio vt stare queat.]ter Mercatores Aragoniensis quisquam sit ijs præditus qualitatibus, quas pro electoribus necessarias esse in Ordinationibus inuenimus, cum eo posse dissimulari. Cùm enim exclusio, sic petentibus Commercij membris, statuta videatur, dum ab ipsis quisquam admittitur, suo videntur iuri & commodo cedere, & ita sine conscientiæ grauamine procedere, aut periculo inualidæ electionis.

Secundum circa illud ex §. 3. in quo de [Iuramentum Iudicum post electionem.] electione agitur: Luego el Prior y Consules pasados, y el juez Oficial Real (Regius Senator, vt posteà dispositum) publiquen y declaren al dicho ayuntamiento la eleccion hecha para que las personas, que fueren elegidas por Prior y Consul, sean auidos por tales, el Prior por vn año siguiente, y el Consul por dos, y les tomaran juramento en forma de que vsaràn los dichos Oficios con toda rectitud, y haran justicia à las partes conforme à las leyes Reales, y Ordenanzas de esta Vniuersidad, y donde vieren su prouecho se lo allegaràn, y el daño se lo euitaràn, y que à todo su saber y entender haràn aquello, que buenos y rectos Iueces deben hacer. Hæc ibi pro iuramento, cuius materia, & consequenter obligatio, satis videtur esse perspicua, & ad duo capita reuocatur, iudicandi inquam iuxta leges & Ordinationes Regias, cum ijs, quæ generaliter ad munus iudicum spectant; & Vniuersitatis commercij commodis consulendi, vtilium accessione, & noxiorum amotione, quantùm eorum prudens discursus assequetur.

Et quod ad generalem iudicum obli [Quidam Canones de obligatione quatenus iudices sunt.]gationem attinet, conuenienti moderatione tractandum, pro qua deseruire possunt sequentes Canones.

- Ea quæ sunt parui momenti sub mortali non obligare vi præstiti iuramenti. Quæ autem talia sint prudentium iudicio discernendum.
- Non obligare nisi secundùm vsum & & consuetudinem receptam, & à Principe toleratam.
- Non incurrere periurium quando à suo regimine ex aliqua rationabili caussa recedunt, debet enim iuramentum ad æquitatem & rationem reduci.
- Non obligari ad ea, quæ etsi seruentur, non tamen ex religione iuramenti.
- Neque ad futura statuta, nisi aliud iurans intenderit; aut fuerint priorum declaratoria.

Hinc aliquas pro particularibus casibus illationes deducunt Scriptores, qui sunt sanè multi, & ex ijs videri possunt P. Lessius de Iust. Lib. 2. Cap. 42. num. 22. P. Thomas Sancius in Decalogum Lib. 3. Cap. 14. P. Fragosus Tomo 1. Lib. 5. Disputat. 12. nu. 99. P. Vincentius Tancredi de Religione Tract. 4. Lib. 3. Disput. 6. nu. 11. qui alios congerunt.

Quatenus verò iudices tales, obligatio [De eadem vt sunt iudices speciales, cum generali regula.] ex legibus & Ordinationibus Regijs colligenda, earum grauitate perpensa secundùm se, & non ratione iuramenti, quia iuramentum non auget materiam, aut mutat illam ex leui in grauem, sed tantùm facit, vt posito iuramento, quod debebatur ratione fidelitatis debeatur ratione reuerentiæ debitæ diuinæ auctoritati. Si ergo quod ratione Ordinationum Regiarum secluso iuramento materia grauis est, grauis erit obligatio: & leuis, si leuis, vnde ad hoc explorandum illas erit opus percurrisse.

Et in primis quæ ad electionem spectant, & [De quibusdam in particulari.] substantiam eius attingunt, quia ad formam pertinent, vt certum est electorum numerum pertinere, satis compertum est grauem materiam continere: non ita quæ ad eorum qualitates, ex quibus nonnullæ parui videntur esse momenti, vt quòd vxorati sint, aut vidui, vel vigesimumquintum ætatis annum excedant. Circa extraneos autem quod ad Aragonienses attinet iam dictum, sicut & circa alios, si ea concurrant, de quibus dictum suprà Sect. 35. sicut & circa electos id, quod pertinet ad maiorem quantitatem triginta millium ducatorum, quam in censu debeant numerare. Quid enim si non excedat, quid si neque attingat, vt bonus quis esse iudux possit, dotibus alijs exornatus? Videatur P. Sancius suprà nu. 3. Grauem etiam materiam concernunt quæ ad recusationes spectant, & earum iudices, cùm præscribant formam ad fundandam iurisdictionem pro rebus momenti magni, quales solent in controuersa discussione tractari de auro, argento, pecunijs, pretiosis mercibus, & substantia tota Indiarum.

Grauem etiam materiam secretum præ [Circa secretum qualis obligatio.]stat, quod non solùm Priori, Consulibus & iudici appellationum imponitur, sed etiam multis alijs, qui debent aut occasione recusationum, aut aliàs disceptationi iudiciariæ in secreto habitæ interteresse. Circa quod sententia P. Thomæ Sancij [P. Sancius.] suprà n. 5. communiter est recepta, dum ait iuxta materiam, quæ detegitur, iudicandam esse culpam. Si enim ea sit grauis momenti, detectio erit mortalis: si autem leuis, erit venialis etiamsi aliquod speciale secretum iuret quis se seruaturum, in quo tamen sunt qui secus sentiant. Obseruandus est autem Ordinationis tenor §. 26. in qua sic dici [Regia Ordinatio circa illud.]tur: Porque conuiene que los pleytos se determinen y juzguen con secreto, de manera que los litigantes ni otras personas entiendan ni sepan los votos de los jueces antes ni despues de auer pronunciado las sentencias, porque se escusen muchos inconuenientes, que de esto podian resultar, y el odio y enemistad, que tomarian las partes contra los jueces, que supiessen que eran de votos contrarios à sus pretensiones, Ordeno y mando que los dichos Prior y Consules, y sus acompañados en casos de discordia, ô los que les sucedieren en los de impedimento ô recusacion, y los acompañados de juez de apelaciones, demas del juramento, que hacen de vsar los dichos oficios, guardando el seruicio de Dios nuestro Señor, y de su Magestad, y Iusticia à las partes, le hagan de guardar estas Ordenanzas y de que los votos, que dieren en los pleytos y causas, que determinaren, ni de sus Compañeros, no los reuelaran, ni descubriran à persona alguna, y guardaran secreto en todas las cosas, que les fuere encargado. Y este juramento harà el juez de apelaciones quando fuere nombrado. Hæc ibi.

Ex quibus apparet iuramentum dictum [Explicata in speciali.] pro obseruatione secreti circa vota iudicum per se & directè versari, & extra materiam dictam nihil determinatum haberi. Ex ratione autem, quæ pro ea redditur, satis dilucidè infertur, in eius violatione graue peccatum admitti, cùm occasio esse possit odiorum & simultatum, quod quidem etiam secluso iuramento contingeret. Est insuper obligatio, quando circa rem aliquam fuerit secretum iniunctum, & iuxta illius momentum suberit tunc obligatio, iuxta dicta, & regulariter videtur futura grauis, quia pro rebus leuis momenti non solet imponi. Si ergo non imponatur, iuramentum circa votorum tantum reuelationem vrgebit. Sed à quibus imponendum, & [A quo secretum indicendum, & quibus.] quibus, cùm iudices, Prior inquam & Consules sibi ipsis nequeant imponere, neque iudicibus alijs subsidiarijs, de quibus Ordinatio, cùm eiusdem sint auctoritatis, & multò minùs iudici appellationum, sicut neque hic illis? Videtur dicendum ab eo, qui in Tribunali præsidebit secretum iniungendum, siue de prima instantia agatur, siue de secunda, in qua iudex appellationum debet præsidere. Quod cùm accidet, ipsi qui iniungunt, religione iuramenti ad obseruantiam tenebuntur, quia & pro illis Ordinationis verba vrgent, Y guardaran secreto en todas las cosas, que les fuere encargado. Quæ quidem ad omnes diriguntur, vt ex tenore præcedentium constat: & ita quod iniunctum est secretum omnes ex iuramenti religione constringit, vt sit sensus, si secretum sit iniunctum, omnes illud vi iuramenti tenentur obseruare. Esset autem expeditior sensus, si illud Les non fuisset adiectum, & ita diceretur. En todas las cosas, que fuere encargado: cùm reuerà is. esse debeat.

Ordinatio §. 31. de exigenda ratione à [Ordinationes quædam materiæ grauis.] Receptore Aueriæ, & bonorum aliorum Vniuersitatis, grauem proculdubio materiam importat, vnde & grauiter vrget iuramentum. Sic etiam plures Ordinationes aliæ, quæ circa Commendatarios, seu Fatores, quos vocant, & ministros in contractatione versantur, in quibus ea, quæ iudicanda dicuntur, manifestam infidelitatem, & notorias iniustitias continent, de quibus & Nos Tomo 1. Thesauri Tit. 9. Cap. 12. §. 10. Illa autem, de qua §. 44. de non admittendo alterius ministro, durante illius ex pacto obligatione, grauis quidem videtur, sed cùm pro iudicibus non sit statuta, sub iuramento non obligat, nisi quatenus Mercator circa hoc iudices interpellet, vt ministrum talem cogant suæ satisfacere obligationi, quæ quidem ex iustitia est, & ita graue peccatum in illius violatione committitur. Et hæc pro Ordinationibus sufficiant. Quæ ad munera spectant, iuxta dicta Sect. præcedenti decidenda, attenta graui conscientiæ obligatione.

Restat postremum illud in iuramento [Vtilitates & damna commercij, vt sint materia iuramenti.] comprehensum: Y donde vieren su prouecho se lo allegaran, y el daño se lo euitaran. Non ergo ex vi iuramenti tenentur ad inquirenda Vniuersitatis commoda, & inueniendos modos, quibus commercium augeatur, sed cùm opportunè pro eo occasiones succurrunt, ijs prouidè vti, sine aliorum detrimento. Id enim indicat illud, Y donde vieren. Damna autem ex eo obuenire possunt, quòd plures leges Indicæ circa contractationem latæ, nec per contrarium vsum abrogatæ, non seruentur, vnde pro earum obseruatione in casus contingentia ex officij obligatione, & iuramenti pariter militandum. Quod & faciendum, etiamsi quorumdam ex Mercatoribus ex transgressione legum vtilitas habeatur, qui illas eo quòd pœnales sint, in conscientia non obligare sibi habent persuasum: vt in ijs accidit, quæ circa merces ex Sina adductas, aut aliunde disponunt. Vrget autem huiusmodi obligatio cùm [Notanda doctrina circa merces prohibitas.] denuntiator existit, qui si desit, dissimulare poterunt, quando damnum non admodùm considerabile futurum reputatur: ex nimia enim circa hoc inquisitione plus damni solet quàm vtilitatis obuenire, præsertim, si in mercibus huiusmodi suum interesse habeant, vt frequenter euenit, maiores Potestates: immò & ipsi Consulatus iudices, qui contra se agere non tenentur, iuxta ea, quæ habet P. Lessius suprà nu. 76. & P. Fragosus citato n. 99. vers. Accedit, cum alijs ibidem adductis. Licet autem contra se agere non teneantur, si tamen mandatum aliquod circa hoc expediatur, se subscribentibus alijs, & ipse tenetur subscribere, per quod sibi non incommodat, nam etiam sine eius subscriptione poterit expediri mandatum; & ad hoc videtur vi iuramenti teneri, cùm res non leuis momenti videatur: immò & omnes ad subscribendum tenentur, etiamsi omnium in eo vertatur interesse, & non leuis periculum detrimenti, si denuntiator vrgeat: poterunt tamen extraiudicialiter rebus suis consulere, modis non indebitis, nec conscientia grauiter vulnerata. Cùm enim sic ferat Mercatorum stylus, quando ipsi Consulatus institutionem instituerunt, nihil contra ipsum intenderunt agi, & ita neque iudices, iuramento præstito, ne sibi contrarij viderentur. Et ist hæc satis pro iuramento.

Tertium, quid faciendum, si ij, qui eli [Quid de litibus ipsos concernentibus iudices.]guntur iudices, caussam pendentem in Consulatu habeant, aut post electionem lis contra ipsos insurgat, aut ipsi velint, quia noxia est illis dilatio futura, contra alios litigare? Circa quod non videtur Regia aliqua Ordinatione prouisum. In quo quidem quod ad negotium conscientiæ attinet, grauiter illam grauabit, qui curauerit eligi, vt sic litem contra se intentatam protrahat; caussamque aduersarij reddat deteriorem, & similiter peccabunt electores, qui id scientes prætensoris intentum promouebunt, nisi eligendus adeò vtilis fuerit iudicatus, vt commodum aduersarij posthabendum meritò videatur. Quæ quidem resolutio supponit non procedendum in lite, & consequenter neque electum iudicem circa negotium proprium acturum nihil, aut inchoatum ante electionem, aut post ipsam inchoandum. Et hoc quidem videtur indicatum §. 8. verbis illis. Y por quanto los [Regia Ordinatio.] oficios de Prior y Consules son de mucho trabajo y ocupacion, y las personas que los exercieren forzosamente han de faltar à sus propios negocios &c. Deinde dici potest electos litem habentes pro impeditis habendos, & ita seruandam Ordinationem, de qua §. 7. quamuis in ea non decidatur quid faciendum si Prior & Consules pariter deesse contingat, quamuis videatur innui ex ijs, qui annis præteritis iudices fuerunt, Tribunal istud integrandum. Certè oportebit tunc Proregem, aut Regni Gubernatorem adijsse.

Quæ §. 11. circa Assessorem habentur [Circa Assessorem quæ absurda, supposita Ordinatione.] præstat missa non fecisse, sic enim ibi: Ordeno y mando que los dichos Prior y Consules puedan tener vno ô dos Letrados, que lo sean en las causas del dicho Consulado y Assessores de su Iuzgado, y vn Procurador, que tenga poder del dicho Consulado, para que acuda à lo que se le ordenare: à los quales señalaran el salario ô salarios, que les pareciere competentes, y se les pagaran de las auerias, que se cobraren de la dicha Vniuersidad, y los puedan crecer ô disminuir en todo ô en parte, siempre que les parezca; porque no han de llebar assessorias, ni otros algunos derechos à las partes; y asi mismo los puedan nombrar por el tiempo que les pareciere, y remouerlos, y nombrar otros, con causa, ô sin ella &c. Iuxta quæ designatio & electio Assessoris ad iudices Consulatus spectat, quem possunt etiam pro libitu remouere. Ex quo fit designationem talem cum remotione electi ab ipsis ad superiorem non pertinere potestatem. In quo quidem multiplex esse culpa potest, in designatione inquam, in remotione docti & benè meriti, in subrogatione insufficientis, & incremento salarij: & verò quis non videat pro assessorio in Tribunali, in quo caussæ grauissimi momenti tractantur, absurdissimè eum Aduocatum designari, cui litigaturus nemo in Tribunali alio suæ caussæ committeret defensionem? & ita vidi per annosplures insignem & valde celebrem Aduocatum hoc munus obijsse Doctorem D. Thomam de Auendaño, cuius & patrocinio [Laudatus ex illis quidam.] nostra est vsu Societas, exitu sæpissimè fortunato. Non mihi cognatus, licet cognominis, vnde laudator esse minimè suspectus possum, viuentis adhuc decrepita in ætate, & malè affecta diuturniori paralysi, sed vegetæ & floridæ eruditionis non vestigia modò, sed & miranda lumina conseruante. Quærantur tales, & quia non facilè inueniendi, capaces sine ambiguitate quærantur; aliàs neque designantis, neque designati secura esse conscientia poterit, & inter restitutionis discrimina fluctuabit. Vbi & illud certum, iudices Consulatus, qui de intruso Assessore, nec pro munere huiusmodi apto experimentalem notitiam habent, si ipsi circa caussas, de quibus agitur plenè instructi non sint, debere Aduocatum alium ante prolationem sententiæ consulere, licet non titulo Assessoris, quo gaudebit designatus. Et huic vt occurratur incommodo duo eligi Assessores solent, vt si aliquis minùs obtrudatur idoneus, sit qui ex primoribus cùm sit, muneri huiusmodi possit pro dignitate deseruire. Et talis is, de quo inferiùs, laudatus à me aliàs, & repetita dignissimus laudatione Doctor D. Gregorius de Rosas y Azeuedo Sacrorum Canonum in Regia Limana Vniuersitate Professor; qui pro Consulatu in caussa, de qua statim, egregiè decertauit. Sit ergo pro illa.

APPENDIX.

Circa contractum Æthiopicorum mancipiorum à Rege initum cum Genuensibus Mercatoribus.

