Licet autem Bonacina superiùs adductus [Bonacina vt faueat resolutioni præfatæ.] vti contrarius adducatur, ex eo tamen potest id, quod est à Nobis dictum, confirmari. Negat ille statutum fieri posse, quo non assistens iubiletur, addit tamen oppositam sententiam esse valde probabilem. Pro sua autem ex eo militat, quia sufficientem rationem se non videre ait, ob quam à residentia excusari debeant, dum adhuc vegeti & robustiores sunt, commodèque diuinis Officijs assistere, & ceteris exemplo præesse (forsitan præisse) possunt. Non esse autem eamdem rationem Beneficiariorum ac militum sæcularium, ex eo probat, quòd istis id lex permittit l. à muneribus. ff. de muneribus, vbi Seuerus Augustus ita decernit: illis autem non solùm id non permittitur, sed potuis lege Canonica contrarium vniuersaliter cauetur, & opposita consuetudo, non solùm præterita, sed futura reprobatur, de quo specialiter nu. 3. tum quia militibus sæcularis militiæ maior exceptionis concedendæ caussa subest: expedit enim hoc illis permittere, vt periculis vitæ amittendæ non deterreantur allecti spe immunitatis præmio perfruendi: Beneficiarij verò vitam periculo non exponunt residendo. Quæ quidem ex eo roborari potest, quod habet Puncto 5. nu. 3. vers. Rursus statutum, vbi ait non extare statutum tale, quod sciamus, nisi quod de Ecclesia Compostellana diximus, illud autem vt vim haberet, ad Sedem est Apostolicam recursus habitus: ergo signum est sine illius auctoritate fieri non posse.

Et hæc quidem pro confirmandis, quæ à [Non admittitur, dum nullam excipit ætatem.] Nobis sunt dicta, manifestè faciunt, cùm constet pro Indicis Præbendarijs fortiùs militare. Quòd autem ætatem nullam excipiat, non videtur admittendum: & quod de militia sæculari adduximus, suo non videtur robore destitutum. Licet enim in sæculari militia vitæ negotium agatur, & non in spirituali, aliquid tamen indulgendum huic illius exemplo, iuxta omnem est rationabilem æquitatem. Militi enim sæculari vacatio conceditur à quinquagesimo anno, pro quo Alexander ab Alexandro Lib. 1. Cap. 20. vbi multa Tiraquellus. Ergo quod Septuagenario quid [Quid de septuagenariis.]quam huiusmodi concedatur in spirituali militia, licet in ea vitæ periculum non appareat, æquissimum debet æstimari. Et ita ipse Bonacina suprà [Bonacina.] Puncto 2. num. 6. ita scribit: Quarto senex, qui ita senio confectus est, vt diuinis Officijs commodè interesse non poßit, quibus aliàs interesse consueuerat, quotidianas distributiones deberi: quamuis enim hic metaphoricè solùm, & non propriè & strictè loquendo, infirmus appelletur; nihilominùs negandum non est, quin hic saltem ob iustam & rationabilem corperis neceßitatem abesse dicatur, dum ita senio grauatus est, vt diuinis Officijs interesse non poßit, quales frequenter esse solent senes Septuagenarij; vt plurimum verò Octuagenarij, qui ob decrescentes corporis vires tot ærumnis & doloribus præmuntur, vt ipsorum vita dolorum plena iudicetur, iuxta illud Psalmi. 89. Dies annorum nostrorum in ipsis septuaginta anni: Si autem in potentatibus (id est robustioribus) Octuaginta anni: & ampliùs eorum labor & dolor. Sic ille adductis Hojeda, Menochio, Moneta, & P. Azor.

Addit autem id quod non videtur præ [Parùm consona illius doctrina.]fatis ritè conformari sic dicens: Quando autem Septuagenarij, alij ve senio confecti censeantur, legitimam habere absentiæ caussam ob senectutem iudicandum relinquitur iudicis arbitrio, vt benè Menochius, Hojeda, Moneta, & alij locis citatis. Hæc ille. Cùm enim sine propria infirmitate ipsa senectus ob incommoda, quæ secum affert, infirmitas censeatur, & ita septuagenarij frequenter impediti censeantur; non debet prætereà addi, vt le [Pro Septuagenarijs arguitur.]gitimè excusari queant, doloribus esse grauatos; si enim tales sint, nihil iam ætati conceditur, quandoquidem qui doloribus grauatus est, verè infirmatur, & infirmi etiamsi iuuenili in ætate versentur, legitimè ab assistentia in diuinis excusantur. Et in re quidem ista solus patiens senectutis molestias iudex esse, licet in caussa, potest, vnde credendum ipsi, qui dicere meritò potest se non posse assistere, quando ipsi benè visum fuerit, licet nihil noui patiatur incommodi, quia sufficit grauamen ætatis, cui continuata assistentia non potest non contrarium saluti aliquid importare: vnde sine mendacio responderi potest vt dictum est; quia sicut id possumus quod iure possumus, & id non possumus, quod iure non possumus: ita id possumus, quod commodè possumus, & id non possumus, quod commodè non possumus, sub quo sensu responsio procedit. Et ita Leander Tomo 6. Tract. 8. Quæst. 61. affirmans cum multis senio confectos ab assistentia excusari, Quæst. 62. cum multis declarat & probat senio confectos communiter esse septuagenarios. Et quidem ob senium excusantur ab obligatione ieiunij sexagenarij; in cuius receptissimæ opinionis fauorem addunt ita communiter excusari sexagenarios, qui scilicet sexagesimum annum agunt, nondum expletum: & etiam eo fauore potiri eos, etiamsi vegeti, & fortes sint, quia fallax est huiusmodi vigor & fortitudo. Ex quo conuincitur circa septuagenarios in casu, de quo agimus, multò id potiùs admittendum.

Non videtur autem accommodata regula, quàm pro Sene proponit P. Azor Tomo 2. [Regula pro senibus P. Azorij non congrua.] Lib. 2. Cap. 7. Quæs. 12. vbi ait tunc excusandum, & distributionibus fruiturum, cùm egressus domo, in Ecclesiam commodè ire non potest. Id siquidem & non seni concedendum: quid ergo commodi miseris senibus ætas prouecta conciliat? Præterquàm quòd etiamsi commodè ire in Ecclesiam possit, præsertim si domus sit eidem propinqua, in ipsa assistentia possunt incommoda persentiri, vt est compertum, si præsertim frigus ingruat, senum maximus inimicus, vnde etsi commodus aduentus, reditus non commodus esse potest. In quo quidem meam non ago caussam, nullo senum vtens priuilegio, neque illo ad præfata indigens, cùm Præbendarius non sim, sicut neque ad alia, licet octauum supra septuagesimum annum agam, cùm hæc mea scribo manu, sine authographi suffragio prælo transmittenda, pro quo summas quas possum Deo gratias ago, vsque in senectam & senium non derelinquit me, [Psal. 70. v. 18.] Dominus Deus meus, quod optabat ille, qui & meruit exaudiri vates Rex, & tamen ad annos dictos non peruenit, mortuus anno septuagesimo, aut vno vel altero amplius, pro quo P. Salianus Tomo 3. an. 3020. nu. 6. Peruenit tamen ad spiritualem annorum plenitudinem, vt vnus ex illis meos omnes superasse non dubius affirmassem, nisi Sacerdos fuissem, & per quinquaginta & quatuor annos altissimam Eucharistiæ victimam obtulissem, ex quo incomparabilis Deo gloria, & pro qua vixisse placet & viuere, vtinam dignè, vt cum Simeone veniam in Spiritu in templum, Ag [Lucæ 2.]num qui tollit peccata mundi & recepturus & & oblaturus, & cum eo pariter, Nunc dimittis feliciter cantaturus.

SECTIO XXXVIII.

De Constitutione Synodali circa tempus annuæ Confessionis & Communionis Ad dicta Tomo 2. Thesauri Tit. 12. Cap. 14.

ESt illa Cuscensis Synodi ordine 6. pro [Cuscensis Synodi Constitutio tempus obligationis extendens. Et quid contra illam faciat ex limitata Episcoporum potestate.] qua à viris doctis meritò dubitatum, quia Episcopi vtpotè inferiores Papæ, nequeunt statuta condere, quibus iure communi, cuius ipse est Auctor derogetur. Cùm ergo iuxta commune ius, vt habetur in Cap. Omnis vtriusque sexus, de pœnit. & remiss. tempus obligationis ad tempus Paschale quantùm ad Communionem attinet determinatum pro omnibus annis sit, & ratione illius tempus etiam Confessionis in ijs, qui mortale aliquod commiserunt, non videtur quomodo in præfata Synodo tantoperè potuerit extendi, vt à Septuagesima vsque ad Octauam festi Corporis Christi adimpletio præcepti prorogetur. Et de Confessione præsertim agitur, quia de Communione non ita prioribus illis temporibus circa Indos Pastoralis solicitudo militarit. Licet autem extensio prædicta non importet absolutam iuris Pontificij derogationem, sed tantùm modificationem, hæc etiam supra potestatem Episcoporum est, vt tenent Panormitanus in Apparatu de Electione. Franciscus Pauinus de Officio & potestate Capituli Sede vacante 1. p. q. 6. Col. finali Ioannes Faber §. Quod Principi, Instit. de iure natur. gent. & ciuili. Hieronymus Boteus de Synodo Episcopali. 3. p. ar. 1. Conclus. 8. nu. 41. & quamplurimi alij, quos adducit Barbosa de potestate Episcopi Allegat. 93. nu. 29. & habetur expressum in Cap. Institutionis 25. q. 2. Clement. Ne Romani, de Elect. & alibi.

Nihilominùs Constitutionem dictam [Sed eam probat P. Menacho, & quædam pro illa.] non esse improbandam censuit P. Ioannes Perez Menacho Tractatu de Confeßione Cap. 2. Dub. 5. & probat Primò, quia sic est vsu receptum in toto Regno Peruuiano; nec esse credibile tot viros doctos & pios circa hoc errasse, dum sine scrupulo aliquo consuetudinem obseruandam consenserunt. Secundò, Quia in Concilio Prouinciali Limensi anni 1552. Parte 1. Cap. 22. ita est dispositum. Et licet Concilium Limense Tertium prius illud vt illegitimum reijciat, nihilominùs facultatem præbet, vt iuxta illud possit in regimine, sed sine obligatione, procedi. Item in Concilio 2. an. 1567. Parte 2. Tract. de Confeßione Indorum dicitur vt in Quadragesima confiteantur, vel tempore ab Episcopis designando: & Episcopus Cuscensis præteritus in suis Synodalibus constitutionem Concilij primi renouauit, de quo est dictum, virorum doctorum consilio, & erat satis doctus ipse; nec dici potest in omnibus dictis erratum; sed potiùs Constitutionem esse licitam, & valde licitè posse conformari. Pro cuius defensione arguit insuper.

In primis ex eo quod credat Clementem [Alia insuper.] VII. concessisse Indicis Prælatis, vt in his regionibus, vtpotè nouis, & in quibus opus erat ius commune non cum omni rigore seruari, quod [Concessio Clem. VII.] necessarium ipsis videretur disponerent ad conuenientem statum rerum Ecclesiasticarum, attentis Gentium indole & ingenio: qua facultate instructi illi, in Concilio 1. & 2. id, quod diximus, concedere potuerunt, & Episcopus Cuscensis eam amplecti in Synodo Diœcesana. Et quòd tale priuilegium extet (licet non appareat authentica concessio) colligitur ex Concilio 1. Limensi Cap. 19. vbi dicitur, quòd vtendo priuilegio Clementis VII. Indiarum Prælatis concesso matrimonium Indorum clandestinum irritatur, quod tunc ab Ecclesia nondum fuerat irritatum: neque id fecisset Concilium, nisi præfata gauderet potestate. Et licet dicant Consulendum Papam, ideò id accidit, quòd res, de qua agebatur, erat valde grauis, non ita alia, de qua in præsenti tractamus, & ita pro ea consultationem non fuisse necessariam iudicarunt. Et hæc probabilitas pro Constitutionis est satis defensione: licet ad illam de nouo faciendam necessarium sit dictum priuilegium peruidisse.

Deinde, quamuis iuxta ius commune [Nouum robur ex statuto per modum dispensationis.] nequeant Episcopi talem Constitutionem, aut aliam similem facere, est tamen certum apud Doctores posse statuere contra illud per modum dispensationis in casibus permissis, pro quo Boteus suprà num. 60. & notatur in Cap. At si Clerici, de iudicijs §. De adulterijs. Et quod ad pro [Cap. omnis vtriusque sexus de Confessione etiam loqui.]rogationem temporis pro Confessione spectat, videtur constare ex Cap. Omnis vtriusque Sexus, in quo ex Lateranensi Concilio habetur vt Communio prorogari possit ex consilio proprij Sacerdotis. Et quamuis de sola Communione videatur textus statuere, vt ibi tenet Butrius: contraria tamen sententia est communior, pro qua P. Henriquez lib. 1. de Pœnit. Cap. 4. num. 1. lit. g. in Commentario, & vsu recepto firmatur; nec non quia Communio, quæ magis est adscripta tempori potest differri, & ita potiori ratione Confessio, quæ non ita tempori adscripta est. Item, quia sicut pœna, quæ in prædicto Capite imponitur, supra Confessionem cadit, & Communionem omissam; ita Clausula, de qua loquimur supra vtrumque cadit. Ex quibus omnibus sequitur, quòd cùm Episcopus proprius Pastor sit, ex rationabili caussa possit pro Indis tempus prorogare. Rationabiles autem caussæ sunt, quæ à Concilio primo Limensi afferuntur. Cap. 72. scilicet eorum multitudinem, ministrorum penuriam; nec contemnenda illa est, Indos parùm commer ciorum & contractationum habere, & ita quamuis eorum Confessio plus aliquid differatur, in ea indulgentia non multùm esse periculi obliuionis peccatorum, vnde vsus talis totum per Regnum inualuit. Sic doctus ille Magister, circa quæ

Dico Primò. Constitutio dicta licita [Assertio 1. affirmans.] fuit, & licitè potuit sustineri. Probatur adductis fundamentis, quæ non leuia profectò sunt.

Dico Secundò. Priuilegio Clementis VII. [Assertio 2. Circa priuilegium Clement. VII.] non est multùm insistendum, de cuius tenore non constat, cum tamen de alio eiusdem luculenta habeatur mentio apud Fr. Ioannem Baptis. in Animaduersionibus pro Confessarijs Indorum fol. 125. pag. 2. & seqq. Prælatis Indiarum concesso die 30. Augusti 1530. in quo pro Episcopis nihil. Et licet P. Menacho, vt vidimus, affirmet à Concilio Limensi 3. reprobatum quidem fuisse primum, sed quæ ab eo sunt statuta pro bono regimine commendata: reuerà tamen de huiusmodi commendatione nihil apud illud, vt videri potest Act. 2. Cap. 1. vbi sic dicitur: Quæcumque igitur in [Concilium Limense 3. pro nulla primi auctoritate.] prima Limensi Congregatione anno à salute mundi millesimo quingentesimo quinquagesimo secundo acta decretaque sunt, quia in ijs, & legitima auctoritas, desideratur, & pleraque meliùs posteà disposita sunt, nullam de cetero, siue in tota Prouincia, siue in hac Diœcesi obligandi vim habeant. Sic Concilium, & prætereà nihil. Et quidem modus procedendi in Congregatione dicta, quo nomine, & non Concilij compellandam censuit tertium limense Concilium, satis ostendit non multum supra ordinariam in Congregatis fuisse doctrinæ, & ita de applicatione priuilegia ad ea, quæ sunt ab ipsa disposita, potuit dubitari. Ex quo etiam ortum ducere potuit consuetudo, quæ vt legitima euadat, cum aliàs rationabilis appareat, non exigit exordia firmiora, cùm ex actibus etiam contra legem elicitis soleat incipere, & tandem roborari, iuxta receptissimam in hac materia doctrinam.

Dico Tertiò. Licet ratione dicti priui [Assertio 3. De nouo posse Constitutionem fieri.]legij nequeat conuenienter quidquam contra ius commune constitui, iuxta dicta ab Auctore præfato. num. 414. absolutè tamen affirmari potest de nouo Constitutionem huiusmodi potuisse, & posse, id rerum statu exigente, constitui. Id probo. Nam statutum per modum dispensationis absolutè fieri potest, iuxta dicta: ergo quæ pro licita statuti effectione militant, non debent ad præteritum coarctari. Hinc videtur fieri posse, vt tempus à Septuagesima vsque ad Octauam Corporis Christi concessum aliter disponatur: videlicet, vt à Quinquagesima incipiat, & post Octauam dictam aliquantulum protrahatur. Tempus siquidem Septuagesimæ minùs accommodatum est, vt in eo sperari possit Indos ad Confessionem accessuros. Quinquagesima autem opportunior ob Iubileum quadraginta horarum. Post Octauam autem conueniens videtur, quod Octauam aliam attingat, scilicet Festi SS. Apostolorum Petri & Pauli: licet enim aliquando Festum istud infra Octauam Corporis Christi contingat incidere, id tamen rarius est, & multoties plus spatij ab Octaua Corporis Christi vsque ad Octauam aliam excurrit, quàm sit illud, quod à Septuagesima vsque ad Quinquagesimam intercedit. [Assertio 4.]

Dico Quartò. Ex dictis circa potestatem statuendi per modum dispensationis non est ita philosophandum, vt ad quæcumque, ad quæ se potest Pontificia potestas extendere, Episcopalis potendatur. Pro quo doctè & prudenter P. Angelus Verricelli Tractatu de Apostolicis Mißionibus Quæst. 127. & 128. & in priori num. 16. ait Episcopum non potuisse nec licitè nec validè irritare matrimonium clandestinum, quia cùm agatur de validitate Sacramenti, concernit statum totius Ecclesiæ, circa quem nequit ille disponere, pro quo adducit Nauarrum, & PP. Suarez, Salas, Coninck, Layman, & Castro Palaum. Ex quo apparet id, quod in Concilio seu Congregatione. 1. limensi de clandestino fuit matrimonio dispositum, minimè fuisse iuri & rationi conforme, nisi quatenus in matrimonijs talibus aliquid interuenisse deprehensum est, quod esset substantiæ huius contractus manifestè contrarium. Sed tunc non erat opus priuilegio Clementis vti, nec Sedem Apostolicam consuluisse. Et quidem dum consulendam Congregati censuerunt, de suæ dispositionis videntur validitate dubitasse, etiamsi virtute priuilegij præfati processerint: in dubio autem non potuerunt matrimonia clandestina, in quibus nihil contra substantiam contractus deprehensum fuerat, irritare. Et vt ab Ecclesia irritari possent, magna quidem deliberatio præcessit, pluribus talem negantibus potestatem, vt videri potest apud P. Thomam Sancium lib. 3. de Matrim. Disput. 4. n. 1. cùm tamen de matrimonijs tantùm futuris, & non de iam contractis ageretur; ad quæ irritanda nullam in se Ecclesia agnouit potestatem. Vnde cùm Sacra Concilij Congregatio sic fuisset interrogata: Quid faciendum cum ijs, qui post contractum clandestinum matrimonium, idque siue ante Concilium, siue post, Decreto tamen hoc non publicato, auctoritate imprudentis Episcopi, aut ignorantis Parochi separati fuerunt, & posteà cum alijs publicè contraxerint, neque iam sine grauißimo scandalo separari possunt? Respondit an. 1588. vt extat apud Barbosam ibi: Ad Tertium primum matrimonium esse validum, ideôque in eos, qui primo spreto ad Secundum conuolarunt, statuendum prout à iure disponitur. Sic Congregatio, vbi de imprudentia Episcopi separantis constat, vt non immeritò existimare possit quis declarationem dictam cum sua interrogatione posse casui, de quo agimus, adaptari. Sed aliquid indulgendum priscis illis temporibus, in quibus arma potiùs, quàm litteraria certamina à strennis militibus tractabantur.

SECTIO XXXIX.

Circa pœnitentias Jndis imponendas vtilis doctrina, quæ & pro alijs etiam esse talis potest.

VIri aliqui docti circa hoc benignè [Virorum doctorum circa pœnitentias benigna iudicia.] philosophari Indorum Indole probè perpensa. Aiunt ergo quod licet Indus grauissima sit Confessus peccata possunt ipsi pœnitentiæ leues imponi, quia graues efficere nequeunt, neque præseruationi seruientes. Et licet possint, non tamen efficient, quia quod ad satisfactionem attinet, vix apprehendunt; vel si apprehendunt, ex natiua fragilitate, & rusticitate non curant adimplere. Sic communiter Doctores, vt videri potest apud P. Henriquez Lib. 5. Cap. 20. §. 5. lit. Q. S. Antoninus 3. p. tit. 17. Cap. 20. in principio citans D. Thomam & Hostiensem asserit, quando timetur pœnitentem non impleturum pœnitentiam posse illi Orationis Dominicæ, & salutationis Angelicæ recitationem iniungi, aut quid simile. Venerabilis P. Didacus Aluarez de Paz Præcepto 2. Cap. 4. q. 12. in Manuss. affirmat leues posse pœnitentias imponi, talesque, vt eas adimplere possint antequàm ab Ecclesia egrediantur. Et P. Thomas Sancius in Manuss. etiam de Confeßione Dub. 183. Conclus. 11. Siluestrum allegans Confeßio. 3. q. 12. & Nauarrum Cap. 26. n. 30. asserit posse Orationem Dominicam præcipi, quando suspicatur Confessarius pœnitentem horrore grauis pœnitentiæ à Sacramenti frequentatione remouendum. Si tamen Indus sit capax, & speretur pœnitentiam impleturus, grauior est ei imponenda iuxta peccatorum grauitatem, & secus faciens Confessarius, malè aget, vt colligitur ex Concilio Tridentino Seßione 14. Cap. 8. & tradunt, Doctores omnes.

Si verò Indus ægrotet, & in extremis [Quid circa ægrotantes.] sit, dolorum, quos patitur, tolerantia, ei pro satisfactione imponenda est, & quidquid in ea pœnale occurrerit, aut quod aliquoties nomen IESVS repetat, vel actus contritionis eliciat, aut Dominicam dicat orationem antequàm absoluatur, ne abeunte Confessario id obliuioni tradat. Quòd si non adeò periculosè decumbat, & non obliturus credatur, alia potest satisfactio imponi post adeptam sanitatem adimplenda; si verò obliturum suadeant coniecturæ, superaddendum nihil, iuxta communem Doctorum sensum, ex quibus aliqui asserunt teneri Confessarium ad ita fa [& sanos, sed rudos.]ciendum. Sano autem, sed rudi iniungendum vt Missam audiat, aut plusquàm vnam, antequàm ab Ecclesia egrediatur, aut orationem aliquam recitet ex ijs, quas scierit, altaria visitet quædam; & quòd ad Missas attinet, etiamsi dies festus sit, & ex ijs, in quibus Indi ad eam audiendam obligantur: ieiunia autem, aut difficilia quæpiam, neutiquàm imponenda. Quia vero nonnulli de more habere solent publicam flagellationem in hebdomada sancta assumere, ea illis pro satisfactione potest conuenienter imponi; sicut & quidquid boni egerint, aut mali sustinuerint, quidquid illud valere potuerit.

Confratribus autem & deuotis plus est [Pro capacioribus.] pro satisfactione imponendum, quàm rudibus, licet minora peccata habeant, quia capaciores sunt, & ita iniungi possunt Rosaria, Missarum auditiones, verberationes, quia talia ipsis in vsu. Et aliquibus frequentiùs confitentibus, & non mortalia, conuenientius videtur, vt Rosarium aut verberatio imponatur, quàm vt aliquot Orationes Dominicas, aut Salutationes Angelicas recitent, nam Rosarium plus est meritorium, & aliorum obliuisci solent, & oportet eos instrui, vt cùm pœnitentiam sibi impositam non impleuerunt, peccatum eatenus commissum confiteantur. Sic viri & pij & docti, quod mihi opportunum hoc loco visum est, vt Indorum spirituali saluti, pro quibus voluminum multiplicatione sudauimus, vt possumus, consulamus.

Circa quæcum veneratione antiquitatis [Adduntur vtilia quædam, & primò de Indulgentijs.] eruditæ suscepta addendum aliquid, quod & vsui possit deseruire. Et in primis, Indulgentiarum beneficio multùm posse de satisfactionum obligatione suppleri, si videlicet Indis quædam imponantur facilia ante recessum à Confessarij pedibus adimplenda. Et mihi quidem satis visa vtilis illa, quæ cùm plenaria sit, facili potest negotio post absolutionem obtineri, scilicet celebri Virginis elogio recitato, Aue Filia Dei Patris, Aue Mater Dei Filij, Aue Sponsa Spiritus sancti, Aue Templum sanctißimæ Trinitatis, cum Oratione Dominica, & Angelica salutatione, præeundo in recitatione rudi pœnitenti: quo fiet vt & ille, & pariter Confessarius thesauro inæstimabili patiantur. De quo ita scribit P. Balinghem in Kalendario Virginis die 27. Februarij: Quæ & eadem (scilicet Oratio) visitur in æde D. V. M. Lauretanæ aureis exorata characteribus in tabella appensa prope ianuam Sacrarij eiusdem sanctæ ædis: Aue Filia &c. Pater noster, Aue MARIA. Indulgentia plenaria toties quoties. Sic ille, de quo & Nos alibi: sed sunt hæc ex ijs, quæ decies repetita placebunt. Iniungi etiam poterit vt aliquoties dulcissima Iesv, & Mariæ nomina cum eorum inuocatione proferantur, cui piæ prolationi suæ etiam sunt Indulgentiæ concessæ. Dixi autem post absolutionem prædicta facienda, quia tunc certius est in statu pœnitentem constitui, in quo nihil sit, quod lucro Indulgentiæ possit obstare, gratiæ inquam per absolutionem obtentæ, pro quo [Notanda doctrina satisfactionem per Indulgentiam, & sine illa.] sola attritio minimè suffectura. Quamuis dici possit, etiamsi in statu peccati ante absolutionem existens, Indulgentiam non obtineat per opus pro satisfactione à Confessario imperatum, absolutione obtenta Indulgentiam obtineri, quia eo animo & à Confessario præcipitur, & à pœnitente tale opus exercetur, & ita moraliter factum in statu gratiæ reputatur. Sicut quodlibet aliud opus, cui Indulgentia adnexa non sit, ante absolutionem ex præscripto Confessarij executioni mandatum, vim satisfactoriam non tunc exercet, si in statu gratiæ pœnitens non sit, sed post absolutionem. Immò etiamsi in statu gratiæ versetur, idem dicendum est, quia operi secundùm se spectato non is valor pro satisfactione respondet, quem post absolutionem obtinet, aut in ordine ad illam: nisi Indulgentia plenaria sit, quæ ante absolutionem obtenta, eo quòd operi secundùm se sumpto sit concessa: tunc enim nihil per absolutionem distinctum obtinebitur, cùm sit plena peccatorum remissio quoad culpam & pœnam comparata. Quomodo autem absolutionis verba verificari possint, quæstio est Theologis vt ritè circa illam sentientibus relinquenda.

Cùm etiam Indis, nec semper annuenti [De vsu Cruciatæ circa satisfactionem.]bus, Bulla soleat Cruciatæ distribui, illius est vsus tunc maximè cùm confitentur, adhibendus. Constat semel in vita, & etiam in morte posse plenariam absolutionem impendi. Quod si iam impensa, restat visitatio altarium, quæ aut plenaria, aut magna profectò est, de quo dictum Tomo 1. Tit. 5. Cap. 28. Difficult. 3. Quia vero Indi non facilè poterunt eorum, quæ ad Indulgentiam istam spectant, capaces reddi, instruendi illi vt orent pro eo, pro quo Deus iubet orari ad consequendam indulgentiam peccatorum: hoc enim snfficere non videtur posse prudenter dubitari: siquidem intentum Pontificis in Bullæ concessione eo tendit, vt oratio fini concessionis congruat, & qui orat, id possit obtineri: Atqui orans confuso illo modo, verè orat, & talis oratio ad impetrandum potest esse sufficiens: ergo & pro Indulgentia etiam obtinenda. Sic cum Sacerdos in Missa ait Oremus, & Orate fratres, fideles admonitioni huiusmodi satis faciunt, dum in oratione intentionem suam Sacerdotis intentioni conformant, qua & impetrare possunt, neque enim illi de speciali Sacerdotis intentione peculiarem notitiam assequuntur, immò multi neque de generali illa, quæ nomine Ecclesiæ sacrificanti debet in promptu esse. Et hoc quidem pro Æthiopibus, & alijs obseruandum consimilis ruditatis, quorum vbique copia non parua.

Henriquez adductus n. 419. satis quidem [P. Henriq. obseruatione dignum documentum pro pœnitentijs.] & doctè & benignè caussa in præsenti locutus modum Confessario seruandum ostendens, vt suauius fiat iugum Confeßionis, atque ita deberet, cùm habeat officium non tantum iudicis in vindictam & compensationem peccati, sed pij medici, aduocati, & parentis spiritualis, & prudens circa infirmos & delicatos accommodare debet opera potiùs personæ, quàm culpis, habita vtriusque ratione. Sic ibi. Et. n. 6. addit pro infirmis congruam pœnitentiam esse percussionem pectoris. Cuius & illa est memoranda sententia in Glossa Lit. Z. Quare vt imbecillibus corpore, ita imbecillibus animo debet condescendere. Pro quo & Nauarrus Cap. 26. nu. 18. & 21. Cùm ergo Indi & similes, quantùm ad negotium præsens infirmi & delicati filij sint, magna sunt cum benignitate tractandi, sicut cum infirmis agendum esse Doctores communiter censent, spiritualis enim infirmitatis non minus quàm corporalis habenda ratio.

Vbi obijciat fortè quispiam homines hu [Obiectio ex longissimo Purgatorio, si pœnitentiæ congruæ non imponantur.]iusmodi oneratos peccatis, & nulla ferè pro illis satisfactione secuta, si salutem æternam contingat assequi longissima per spatia in Purgatorio detinendos, cùm sciamus aliquos pro venialibus quibusdam non exiguum per spatium fuisse detentos, & ita conuenientius apparere, vt graues illis pœnitentiæ à Confessarijs imponantur. Ad quod dico ita quidem futurum, si pœnitentiæ proportionatæ peccatis possent de præfatis verosimili coniectura sperari. Dum autem id non habetur, melius est illis vt salui fiant, sic tamen quasi per ignem, vt Apostolus loquitur, 1. Cor. 3. v. 15. suscepto inquam pœnitentiæ Sacramento, licet in satisfactione, quæ illius pars est tantùm integralis, inuenti sint minùs habentes. Nec credendum illis diuinam defuturam pietatem, pro qua pignus illud suæ irrefragabilis veritatis Sap. 6. v. 7. Exiguo conceditur misericordia: [Sap. 6. v. 7.] potentes autem potenter tormenta patientur. Et quis ita vt Indus exiguus? Ad diuinam ergo prouidentiam spectat, vt quæ ad eos spectant vltricibus flammis immersos misericorditer disponantur. Dogma inter verosimilia Theologicum est Deum remunerari vltra condignum, & citra condignum punire: quod quidem ad pœnas etiam in Purgatorio sua peccata luentium videtur etiam adsciscendum: quo generali succursu, & Ecclesiæ suffragijs, meliorem, quàm culpæ videantur admittere, possumus sortem polliceri.

SECTIO XL.

Circa asportationem rerum Indicarum in diuersa loca, ab eo, qui est per legem designatus.

HIspali domus est, quæ Contracta [Ordinationes pro eo, de quo titulus, sed non obsernatæ.]tionis dicitur, in quam iuxta Regias Ordinationes, de quibus Heuia in Curia Philippica Tomo 2. Lib. 3. Cap. 11. num. 11. deferri recta via debent aurum, argentum, vniones, gemmæ, quæ ex Indijs asportantur, siue ad Regem spectent, siue ad priuatos, sub pœna amissionis omnium, si quis secus fecerit, Regio applicandorum Fisco, si eorum dominus sit; vel si alterius, valoris eorum soluendi, simili applicatione. Ita scriptum, & quod ad pœnas attinet, etiam obseruatum: sed eorum seueritate non deterriti Mercatores, nil solicitius accurant, quàm vt domum præfatam declinent, naufragium in ea facturi. Sic enim præcedentium temporum coëgit aduersitas, vt quæ in domum dictam intrabant, ad suos dominos cum diminutione redirent; cui generali incommodo cæptum est adhiberi remedium Indulto, de quo actum à Nobis Parte 4. nu. 107. & seqq. quod vtinam felix faustumque sit.

Et rebus quidem iuxta priorem illum sta [Ex cessatione fundamenti obligationis ex parte Regis.]tum, quem diximus, se habentibus, sine vllo scrupulo poterant Mercatores Indici, & quicumque alij, sibi consulere, contractationis domum infaustum penitus portum declinantes, suo quidem periculo, quod tamen minus eo reputabant, quod ex Contractationis carcere subire cogebantur. Ordinationes namque Regiæ pro conscientiæ foro non vrgebant, quandoquidem, vt de pœnalium legum obligatione, & vectigalium iure non agamus, sub ea illæ suppositione procedunt, quæ penitus deficit, scilicet quidquid in domum Contractationis infertur, integrè inferentibus redhibendum: quod cum non ita accidat, cessat penitus obligatio, secundùm communem Doctorum sensum, & est pro eo, quod gabella dicitur ad specialem aliquem effectum destinata, quo finito illius cessat obligatio, sicut & in assissio, iuxta dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 3. nu. 103. & 104. imponitur enim sub certa suppositione, qua cessante, extinguitur onus solutionis.

Est autem circa hoc obseruandum discri [Est tamen illa pro commercio cum extraneis.]men: nam qui aurum & argentum à Contractationis domo subducit, cum illis intra regnum commercium exercet, aut extra illud, & resolutio præfata circa prius decurrit, pro quo noua non est difficultas: in altero autem esse illa, & profectò non leuis potest: nam ex eo magna in Hispaniæ Coronam creantur incommoda, quia dicere cum Propheta possumus: Inimici eius locupletati sunt Thren. 1. v. 5. Id quod & in Dei, eius Ecclesiæ ini [Phren. 1. v. 5.]micis verissimum infelix experientia demonstrauit, locupletatis hæreticis fructibus Indiarum. In Bulla Cœnæ extat Excommunicatio Ordine 7. [Excommunicatio 7. Bullæ Chinæ, cum opportuna expositione.] contra eos, qui ad Ecclesiæ hostes, aut hæreticos deferunt arma offensiua, aut defensiua, aut belli apparatum &c. vbi & pecunias comprehensas communis est Scriptorum sensus, seu nomine metallorum veniant, seu verbis illis, Aliaque huiusmodi, quibus Christianos impugnant; aut generali illa clausula: Illisque ad id auxilium, consilium, vel fauorem præstant. Vt videri potest apud Leandrum à SS. Sacram. Tomo 4. Tract. 3. Disput. 7. Quæst. 36. Vbi quidem Pontifices nouum ius non statuunt, & præcepto suo illa reddunt illicita, quæ eo sublato licita prorsus haberentur. Sed grauitate peccati supposita excommunicationis fulmen iaculatur. Manifestum siquidem est, iure naturæ attento, iniquissimum esse locupletare inimicos, ex qua locupletatione ingentia possint damna pertimeri. Id quod in casibus alijs Bullæ videre licet; sunt enim grauissima ex se crimina, vt percurrenti constabit. Ex quo id habemus, quod casui præsenti subseruit, cùm sit certissimum Ecclesiæ pariter & nostros inimicos diuitijs locupletatos, quas Indiæ profundunt, ex quo & id possit timeri, quod ex parte iam visum, & in Propheta id deplorante præcedit: Facti sunt hostes eius in capite: qui profectò sub pedibus esse debuissent.

