Circa id autem quod de præcepto di [Præceptum Episcopis impositum vt accipiendum. P. Pellizarius.]ctum vult P. Pellizarius supra nu. 168. vers. Vbi notandum, verbum Præcipimus non operari quòd Episcopi simpliciter teneantur (hoc enim esset illis nimis onerosum, adeoque non videtur præsumi posse fuisse intentum à Papa) sed solùm dato quòd velint eos initiare Ordinibus, nullo modo possint ab illis requirere, quæ Pontifices prohibent requirenda. Qui explicandi modus ab eorum videtur mente penitus alienus, quorum verba dedimus. Illi siquidem eam suæ concessionis rationem reddunt, quæ cum prædicta nequit explicatione constare: quòd scilicet Societatis alumni nulli Ecclesiæ, nullive loco certo mancipati sint, vt [Gregorius XIII.] ibi permaneant, sed veluti viatores omni tempore parati, expectantesque diem & locum, qua vel ad extremas Orbis regiones, cùm venit vsus, emittantur &c. quæ sunt Gregorij verba Pauli conformia verbis. Cùm ergo iuxta eorum statum illis possit mora esse frequenter incommoda, Episcopi, ne ipsos in Ordinum expectatione suspensos teneant Pontificio præcepto compelluntur: ergo non est consonus præfatus explicandi modus. Præterquam quòd concessio dicta poterit frustranea reddi, si Episcopi pro Ordinibus requisiti, illos conferre detrectent. Cùm hoc tamen stat posse Ordinationes aliquando differri, eo quòd illæ futuræ sint Episcopis, nisi protrahantur, incommodæ, pro quo meliùs potest de Pontificia voluntate præsumi: videndus P. Palaus suprà Puncto 13. nu. 12. vbi obligationem sub reatu culpæ lethalis agnoscit. Nec debet quidem nimis onerosum hoc illis videri, qui dum opportunè Ordines talibus conferunt, bonos sibi adiutores formant, exoneraturos eorum conscientias, & laborum partem gratis & libenter, magnoque cum fructu subituros. Quod quidem quantùm ad obligationem dictam etiam in ijs locum habet, ad quos Societatis alumni ex Diœcesi alia dimittuntur, ob rationes; de quibus suprà, cum omnibus enim Antistibus loquuntur Pontifices, Catholicis inquam, gratiam & communionem S. R. Ecclesiæ habentibus, non scilicet excommunicatis, suspensis, aut interdictis, vt exponunt Lezana in Mari magno Minimorum num. 23. & Peyrinus apud ipsum.

Quod ad Decretum Clementis VIII. [Clementis VIII. decretum non vrgere.] attinet, ex quo etiam arguebat Lezana, verissimum est in eo sic haberi: etsi Diœcesanus ab fuerit &c. ad quemcumque alium Episcopum; dum tamen ab eo Episcopo, qui Ordines contulerit, examinetur quoad doctrinam. Sed non agere constat ex dictis circa Constitutionem Sixti, quòd scilicet priuilegia non reuocet, & multò minoris appareat efficaciæ, quàm illa, cùm in eo derogatoria adsit nulla: & vt adesset, amplissima Pauli V. concessione confirmatur; innouatur, ac redditur priuilegium dictum penitus inconcussum. Vbi & addendum ex Portel in Dubijs Regularium [Vbi non illud receptum.] verb. Ordines, sacri nu. 1. in Hispania Decretum dictum non fuisse in praxi receptum: neque ego in Indijs curam obseruantiæ illius deprehendi: quamuis quod ad examen attinet parùm hæc non obseruantia videatur Religiosis suffragari, cùm examinari ab eo possint, à quo sunt Ordines recepturi: priuilegij enim Societatis communicatio alijs à Pontifice prohibetur, licet non desint qui pro illa militent, vt sit illa saltim probabilis, minimè ab Episcopis audiendi, cùm & Societati ipsi sint qui penitus aduersentur; quod quidem ex eo accidere arbitror, quod priuilegij tenorem minimè vt par erat, attenderint: neque enim deprauato affectui id censeo tribuendum, si generaliter sit loquendum: quidquid de vno aut altero secus fuerit, pro quibus orandus Deus vt emittat illis lucem suam, & veritatem suam.

Iuuat autem vt prædictum Decretum [Vt queat eius onus devitari. Lezana. Peyrinus.] minùs onerosum sentiatur, id quod tradit Lezana citato nu. 19. in Mari magno Prædicatorum contra Peyrinum citata Quæst. 18. n. 7. asserentem, quòd si Prælati mitterent suum subditum ad aliquem locum ea solùm ratione vt ibi Ordines recipiat, & secuta Ordinatione ab eo recedat, facerent contra præfatum Decretum, eo quòd esset legem deludere, quod vetatur Cap. Constitutus, de concessione Præbendæ. Quod quidem citatus scriptor reijcit, quia potest quis ire de vna ciuitate ad aliam, ea solùm ratione vt effugiat præceptum aliquod aut legem, quæ in ea ciuitate, à qua recedit, & non in alia, viget. Quia hoc non est eludere legem, sed vti iure suo, eximendo se ab obligatione legis, pro vt fieri potest. Quod maximè procedit, (ait ille) in Regularibus habentibus priuilegia, de quibus suprà. Sed adductum fundamentum parùm videtur vrgere: in alijs enim præceptis obligatio non vrget nisi pro determinato loco, nec minimè præcipitur ne quis ad alium se conferat, in quo non viget obligatio: cùm tamen in casu nostro aliter se res habeat; quandoquidem prohibitio ad id præcipuè dirigitur, ne scilicet ad Episcopum alium Religiosi à suis Prælatis dimittantur. Priuilegia autem circa hoc, etsi multa extiterint, ea tamen esse reuocata citatus scriptor affirmat. Sed nihilominùs eius assertio potest probabiliter sustineri, stante aliàs ipsius doctrina, de qua dictum nu. 155. quamlibet scilicet rationabilem caussam à peccato sic facientes excusare. Quod & locum habere potest in dilatione Ordinum de industria in eodem Decreto prohibita, si videlicet illa ex rationabili caussa fiat, ob eamdem rationem.

Vbi & addendum quod habet P. Palaus [P. Palaus.] suprà Puncto 15. n. 8. ita scribens: Quod Decretum non videtur vsu receptum; siquidem paßim Prælati [Circa receptionem vlterius aliquid] regulares Dimissorias concedunt, vt eorum subditi à quocumque Antistite Ordines celebrante initiari possint, quin vllam mentionem faciant an præsens Episcopus absens fuerit, vel Ordines noluerit celebrare. Sic ille; qui tamen iuxta propriam experientiam de sola potuit Hispania loqui. Quòd autem generaliter non sic accidat, ex Bordono constat, qui [Bordonus.] Tomo 4. Decisione 1. nu. 2. testatur seruari modò ab omnibus Regularibus. Qua stante obseruantia, inde oritur difficultas, An possit Episcopus, ad quem facta dimissio sit, nec dimissionis rationabiles caussæ à Prælatis manifestatæ, cùm sint ab illis diuersæ, de quibus in Decreto habetur mentio, quòd scilicet Diœcesanus absit, aut non sit Ordinationes habituras, nec semper illas expediat reddere manifestas, sic dimissos ordinare.

Ad quod quidem videtur dicendum in [Episcopi vt queant sine peccato procedere.] casu dicto attentis esse circumstantijs procedendum; potest enim doctus Antistes prudens formare iudicium circa rationabilem caussam dimissionis generaliter apprehensam, & Diœcesanum minimè inuitum futurum, ex eius cognita erga ipsum beneuolentia: ob quam rationem etiam subditum ab alieno ordinari posse affirmat & probat P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 31. Sect. 1. nu. 17. cum alijs, cum spe scilicet ratihabitionis, pro qua & facit Diœcesanum etiam non posse quæ sint circa hoc opiniones ignorare. Nec multum equidem solent illi circa hoc esse soliciti, cum Ordinationes soleant esse molestæ, præsertim, quæ extra Tempora, & dies alios à Iure statutos, ob priuilegia postulantur. Et ita regulariter videtur faciendum, quidquid de casu peculiari sit, in quo aliter procedere oporteat, iuxta circumstantiarum qualitatem, vt si ordinandus meritò fuerit à Diœcesano reprobatus, nulla pro recursu ad alium reddita ratione, vt locum habere possit quod de obligatione sub mortali dictum nu. 155.

SECTIO XVI.

Circa casum nuperum Religiosi illegitimi petentis dimissionem ob omissam informationem. Et quid circa illam pro Indijs & Societate IESV cum peculiari pro ipsa doctrina.

SIxtus V. Constitutione speciali, quæ [Constitutiones Pontificiæ circa informationes pro Nouitijs.] est ordine 71. apud Cherubinum informationem præmittendam statuit susceptioni habitus religiosi, circa parentes, patriam, mores, vocationis veritatem, & quædam alia, eamque accuratam, cui aliam declaratoriam adiunxit apud eumdem reperiendam; quarum tenorem etiam habet F. Emmanuel Rodericus Tomo 3. qq. regul. ad calcem q. 54. sicut & Miranda prioris in Manuali Tomo 1. Quæst. 19. Arti. 3. cuius & mentionem faciunt quotquot de materia præsenti agunt inferiùs referendi: & Gregorius XIV. ac Clemens VIII. suis in Constitutionibus in decursu quæstionis allegandis.

Et iuxta Sixtinas informatio ita necessaria est, vt si desit, neque susceptio religiosi habi [Sine illis receptio invalida iuxta Sixtinas.]tus, neque professio valorem habeant, & inde etiam secuta irrita sint: quod quidem ita communiter Scriptores affirmant: licet Fr. Emmanuel cita Quæst. præsertim Arti. 5. & 6. oppositum conetur euincere, si non temerè, qua particula Sixtus vtitur, sed bona cum fide procedatur, & nullum postea impedimentum ex appositis ab ipso deprehendi contingat. Quem tamen validè impugnat Dom. Barbosa in votis decisiuis & consultiuis voto 15. Dub. 1. Pro quo & P. Suarez Tomo 3. de Religione Lib. 5. Cap. 10. nu. 11. & seqq. & pluribus Rotæ decisionibus comprobatum ostendit citatus Vgentinus Antistes.

Quod cùm ita, vt dixi, communiter re [Circa illegitimos dubium ob verba Gregorij XIV.]ceptum sit, & pro certo habitum, circa illegitimos occurrit difficultas: nam Gregorius XIV. Constitutione sua, quæ est in Ordine 3. apud citatum Cherubinum, prohibitionem circa illegitimos in Constitutionibus Sixti contentam submouens, & ad terminos iuris communis reducens, circa informationes sic præscribit: Ita tamen vt cùm de recipiendis quomodocumque illegitimis ad habitum & professionem Ordinum quorumcumque agitis, ijs, ad quos huiusmodi receptio spectat, præter alia, ex quibus ex dictarum Constitutionum præcepto, circa quoscumque etiam legitimos, disquirere debent, diligenter vitam eorum, & mores inquirant, & ita demùm recipiant &c. Iuxta quæ informationis necessitas à Sixto stabilita videtur etiam erga illegitimos, vt eius defectus inualidum reddat ingressum, suo in robore permanere. Dictio siquidem illa Ita tamen conditionem & formam indicat, ex cuius omissione actus redditur nullus, vt videri potest apud citatum Barbosam Tractatu [Dictio. Ita tamquam vim habeat.] de Dictionibus Dict. 173. nu. 3. 9. & 11. & ita tenet P. Thomas Sancius Lib. 7. de Matrimonio Disp. 37. nu. 55. & Peyrinis de Religioso Prælato Quæst. 3. Cap. 1. nu. 6. Contrarium tamen tenent Fr. Emmanuel citato Tomo 3. q. 10. arti. 5. Miranda citato etiam arti. 3. Concl. 3. Bordonus Tomo 2. Resol. 12. dicto Libro nu. 19. qui citat inter alios P. Suarium nuper ad n. 19. qui Cap. 7. nu. 14. vbi nihil speciale habet circa præsentem difficultatem, sed tantùm asserit Constitutionem Sixti reuocatam esse quoad illegitimos, & ad terminos iuris communis redactam: neque Cap. 10. vbi circa Sixti Constitutionem ex professo disquirit, nullam de Gregorij Constitutione inserit mentionem. Vnde res ista sub opinionum ambiguo videtur relicta, cùm ex proprietate Dictionis præfatæ Ita tamen resolutio dependeat, quam non semper conditionem aut formam, sed etiam modum, ex cuius defectu non redditur actus inualidus, asserunt Menochius & Surdus apud Barbosam suprà nu. 10. Quibus positis.

Dico Primò. Etiamsi non procedat in [Assertio 1. Non esse inualidam receptionem ob defectum informationis.]formatio pro illegitimis, eorum receptio ad habitum & professionem valida est. Constat ex Constitutione Clementis VIII. 83. in Ordine apud Cherubinum an. 1602. cuius tenorem etiam exhibet Naldus verb. Profiteri n. 12. & Quaranta in Summ. Bullar. verb. Monasteria, & Conuentus, in qua Constitutionibus Sixti & Gregorij relatis, eas ad terminos iuris communis, & Sacrorum Canonum reducit, perindè ac si prædictæ Constitutiones in illa parte editæ non fuissent, quæ sunt illius verba: Atqui iuxta commune ius, & Sacros Canones receptio valida est. Ergo

Dices in præfata reductione solùm fuisse Clementem de Constitutionibus Sixti locutum, nulla de Gregorij Constitutione facta mentione, & ita videri minimè suo robore destituta.

Sed contra. Nam Clemens ob vitanda scan [Euasio ex non annullata Gregorij XIV. constitutione praecluditur.]dala, de quibus luculenter pronuntiauerat, dum religiosus passim dimittebatur habitus ob non seruatam formam in Constitutionibus dictis requisitam, concludit ex illius omissione non debere religiosum ingressum inualidum reputari: Atqui si Dictio Ita tamen in Constitutione Gregorij nullitatem induceret, & suo maneret in robore, illius frustrabatur intentum, cùm scandalis frequentibus porta relinqueretur aperta: Ergo dicendum est ab eius mente hoc fuisse penitus alienum.

Item sequeretur in præfata Constitutione con [Nouum præclusioni robur.]trarietatem extare, videlicet reddi Constitutiones priores prorsus nullas, ac si editæ non fuissent, & Religionibus eam in Ordine ad illegitimorum receptionem facultatem restitui, qua potiebantur ante illas, & pariter inualidam esse receptionem, cui incommodo occurrere ille nitebatur. Quando [Dictio Ita tamen amplius explicata.] autem tale quid accidere potest, dictio præfata Ita tamen in eo est sensu accipienda, quo contrarietas penitus euitetur, vt ex Decisione Rotæ habet citatus Barbosa suprà num. 7. & licet illam Clemens non apponat, si tamen à Gregorio appositam in eo sensu, pro quo arguitur, retinendam censet, perinde est ac si sua in Constitutione posuisset.

Et ex eo quod in Constitutione Gre [Cur illius non meminit Clemens.]gorij specialem vim Dictio præfata non haberet, illius Clemens in reductione aliarum ad terminos dictos non meminit, vnde ex eo potiùs contra aduersantes arguendum. Non inquam meminit, quia nihil habuit vnde oporteret meminisse: fauorabilis enim erat illigitimis, quibus & fauere ille pergebat; & in ordine ad ipsius intentum nihil in ipsa habebatur, quod esset opus reuocare: quod si esset, & reuocare nollet, eius certè mentionem induxisset, sicut ab eo circa pœnas factum contra superiores temerè hoc in negotio procedentes: non inquam recipientes illegitimos, cum ij recipi possint, sed criminosos, & alios, de quibus Sixtus, vt bene Bordonus suprà num. 20.

Si vlteriùs dicas Constitutiones Sixti [Quasdam Pontificum Bullas non obstare, quid non generales.] iussas obseruari ab eodem Clemente, & illius decretum confirmatum ab Vrbano VIII. vt ait Peyrinis suprà citans Constitutionem præfatam 83. & aliam; quæ incipit Sanctissimus, ex Tomo 2. suorum priuilegiorum in Constitut. 10. Vrbani VIII. §. 78. & 80. ex illis profectò nihil habetur quod generaliter vrgeat; & in Constitutione 83. informationes quidem fieri iubentur, sed non cum eo rigore, qui apud Sixtinas habetur, vt vidimus: in alia verò limitata est dispositio pro Italia, & Insulis adiacentibus, ad reformationem ordinata, circa cuius moderationem Vrbani Constitutio 115 versatur. Quod quidem oportuisset à præfato Scriptore notari, neque cum generalitate ea loqui, quam eius verba præseferunt, apud quem præfata Vrbani Constitutio extat in Additamentis ad Constitutiones Vrbani Constitut. 7. al. 17. qui etiam num. 9. fatetur futuram validam professionem informationibus non præmissis, de quo & Tomo 1. Cap. 25. §. 3. vers. Ad 3. interrogationem. Circa Decreta alia Clementis, quæ adducit Lezana Tomo 2. verb. Nouitius, nu. 14. idem quod de præfato dicendum, pro quibus & videndus ille.

Dico Secundò. Quamuis probabile sit, [Assertio 2. de Nouitio ad aliam Religionem transeunte.] vbi Sixti Constitutiones vigent, Nouitium ex vna Religione ad aliam nulla existente intercapedine transeuntem posse recipi sine informatione, iuxta id quod tradit P. Pellizarius Tomo 1. Tract. 2. Cap. 3. nu. 2. id non videtur ad praxim reuocandum, quia oppositum est probabile, & locus litigijs relinquitur, nec recepti commodo cum securitate debita prouidetur. De translato Professo non est dubium, vt videri potest apud eumdem, & tenore Constitutionum inspecto.

Dico Tertiò, si is, de cuius admissione [Assertio 3. de alias cognitis.] agitur quoad conditiones omnes notus sit, non esse opus informatione affirmat P. Suarez Tomo 4. de Religione Tract. 10. Lib. 2. Cap. 3. nu. 3. quem sequitur P. Pellizarius suprà nu. 4. Verùm circa hoc idem videtur esse dicendum quod Assert. præced. vnde & præmittendam censuit Rota apud Barbosam citato voto 15. nu. 44.

Dico Quartò. Licet Constitutiones [Assertio 4. Informationum obligatio generaliter vrget.] Sixti, & communiter aliæ, solùm procedant de maioribus sexdecim annis, & ita circa alios non vrgeat quod de pœnis dicitur, vt tenent Emmanuel citata q. 10. arti. 13. Peyrinis citata q. 3. Cap. 1. nu. 10. adducens P. Suarium citato Cap. 10. nu. 11. Portel in Dubijs Regular. verb. Nouitius nu. 8. P. Pellizarius citato nu. 4. & alij: in omnibus tamen præmittenda est informatio, ex cuius defectu peccatum potest lethale committi, quia & recipi quandoque euenire potest eos, qui iuxta peculiares Religionum leges sunt penitus incapaces, vt non semel accidit, aut inepti, cum dedecore expellendi, in quorum sustentatione expensæ sint non parui momenti faciendæ, & circa quas Religio nequit esse voluntaria. Et quidem iuxta Constitutiones Sixti [Vide Lezanam Tomo 2. Verb. Nouitius nu. 12.] non videtur quomodo in ijs, qui decimum Sextum annum non excedunt, informatio possit omitti, quandoquidem iuxta ipsum illegitimi nequeunt admitti: ergo circa hoc informatio est præmittenda, non ita circa alia, quæ in minori non præsumuntur ætate, vt Peyrinis benè obseruat citato nu. 10. Id etiam quod idem Pontifex habet Constitut. 1. sic dicens: Nisi denique constet ipsos non humana aliqua ratione, sed tantùm deuotionis & pietatis feruore vitam religiosam sponte & ex animo elegisse: ad habentes sexdecim annos, immò & minùs aliquid, pertinere potest, & ita videtur etiam ad illos dignoscendos, informatio præmittenda, iuxta ipsius mentem, quia vbi est eadem ratio, eadem est & iuris dispositio; vt in materia præsentis casus arguit D. Barbosa citato Voto n. 27. textibus & Doctoribus adductis, quod à Gregorio non inuenitur reuocatum, sed confirmatum potiùs, cùm concessioni pro illegitimis præceptionem illam adiecit, Ita tamen, de qua dictum: quod est quidem non inuerosimile.

[Assertio 5. Pro Indijs quid circa informationes.]

Dico Quintò. Pro Indijs, vt non semper debeat informatio præmitti, id facit, quod Sixtus Constitutione declaratoria his est verbis executus: In his autem, qui in locis à sua patria longißimè remotis degentes, vel quorum patria ab hæreticis vel infidelibus miserè oppressa detinetur, volunt se diuinis obsequijs sub regulari habitu dicare; [Sixtus V.] vt in hoc quoque Sedis Apostolicæ benignitas elucescat, quæ cunctos mortales, præsertim verò exteros ex longinquis regionibus ad eam aßiduè confluentes materno sinu libenter amplectitur: sancimus exteros huiusmodi & aduenas, quamuis non liquidò constet de ijs omnibus, quæ in Constitutione nostra requiruntur, tametsi diligentia adhibita nihil appareat, quod eos impediat, habiles reputandos esse. Hæc ille, qui non penitus omittendam informationem statuit, sed tantùm quoad ea, quæ nequeunt ratione distantiæ cognosci. Stare enim potest, vt licet aliquis à patria sit valde remotus, nec conterraneis testibus probare possit se esse legitimum, aut puri sanguinis &c. ex diuturna habitatione quo ad alia esse possit notus, & ita processus vitæ probari. Circa quod Fr. Emmanuel Arti. 13. citato patriam longissimè remotam tunc dici affirmat, ad quam intra annum non potest quis ire ac redire, nisi cum magna difficultate: quod & P. Pellizarius nu. 3. ex eo adducit, nec improbat: & pro Indijs quidem conferre videtur, si ex Europa petendæ informationes sunt, aut intra Indias ipsas ex remotis valde tractibus, à quibus seriùs quàm ex Europa responsa haberi contingit.

Et posset in casibus huiusmodi conue [Priuilegium speciale pro PP. Prædicatoribus.]niens agendi modus iudicari, qui à Clemente VIII. concessus est Conuentui S. Stephani PP. Prædicatorum, vt solo iuramento iuuenis maioris sexdecim annis, quo affirmet se nullo impedimento teneri, ad habitum recipi possit: & posteà Religioso alicui cura informationis faciendæ sine iudiciali strepitu committatur, qui eam approbandam aut reprobandam Superiori Conuentus, Magistro Nouitiorum, ac Magistro studentium [Et per communicationem alijs competens Religionibus.] fideliter referat. In hoc enim locum esse communicationi affirmat P. Emmanuel citata q. 10. arti. 1. vbi tenorem Pontificiæ concessionis exhibet, sicut & post q. 54. In ea tamen videtur indicari professionem non priùs faciendam, quàm informatio & facta & approbata à designatis in Bulla sit, vnde incommodum imminet dilationis. Est autem opportunus pro casibus à Fr. Emmanuele propositis, quando scilicet informatio fieri non potest in loco vbi parentes degunt aut cognati, & periculum impeditionis timetur, si ex diligentia prædicta ad ipsos volentis ingredi notitia deriuetur.

Dico Sextò. Pro Societate magis pe [Assertio 6. circa peculiare priuilegium Societatis. I.]culiare extat priuilegium Gregorij XIV. die 30. Augusti 1591. in quo & Constitutionis præfatæ circa moderationem Sixtinarum, quæ incipit Circumspecta, specialem inserit mentionem, cum eius non obstantia nimis quantùm expressa. An autem ea vti Religiones possint gratiam communicationis habentes, ex ipsius attento tenore erit fortè qui dubitet, immò & qui neget. Rationes siquidem, quas R. P. N. Generalis Claudius Aquauiua apud Pontificem allegauit, pro illius instituti conditione sunt valde singulares. Neque argui ex eo potest, quod de priuilegio nuper dicto Conuentui S. Stephani concesso affirmat Fr. Emmanuel Arti. 1. citato & Barbosa de potestate Episcopi Allegat. 101. nu. 42. sed potiùs ex alio, quod à Gregorio XIII. concessum, & negat ille posse communicari ob diuersitatem rationis, sed contendentibus locum esse communicationi, eam ipsis cum fundamento loquentibus neutiquàm inuidebo, quam & concedit P. Pellizarius suprà n. 5. Poterit autem deseruire, quia clarissimum est & penitus inconcussum, & cui nequeat nisi à rebellibus luci contrairi.

De priuilegio autem, de quo num. 180. [Priuilegio PP. Prædicatorum vt frui possit.] dubitari potest an eo vti possit Societas, si fortè aliquando concessiones præfatæ cessent, vel ad satisfaciendum obligationi, quæ ex Constitutionibus, Decretis Congregationum generalium, & Ordinationibus PP. Generalium vrget, pro quo consuli Index generalis potest verb. Admittere & videtur affirmatiuè respondendum; ob dictam rationem generalis participationis: quamuis quod ad Magistrum Nouitiorum & Studiorum attinet, alienum ab eius agendi modo videatur. Et ita sufficeret Prouinciali fieri relationem, aut alteri, qui recipiendi habeat facultatem, qui suis cum Consultoribus de informatione iudicabit. Hac enim ratione P. Pellizarius suprà asserit adductum Societatis priuilegium alijs Religionibus esse commune, licet diuersum modum gubernationis habeant; vnde neque in hoc decisiuum est Consultoribus suffragium concedendum, sed solummodò consultiuum.

Pro euentu autem, in quo ita informatio [Peculiaris difficultas circa Decretum Congregat. generalis 8.] necessaria esset, vt ex eius defectu inualida esset receptio ac votorum remissio, inquiri meritò potest, an ille renouationis semestris in Societate consuetæ virtute sanaretur, iuxta Decretum. 22. Congregationis generalis. 8. statuentis illos defectus non obstare valori, qui temporis possunt lapsu cessare, & dicendum ita quidem esse, si informatio tandem aliquando fiat, dum autem non fuerit facta, etsi quamplures renouationes præcesserint, vitium receptionis perstat, quem poterit sic receptus allegare. Ne autem tale aliquid allegari possit post vitium emendatum ab eo, qui eius inscius non potuit præbere consensum, sic in Decreto statuitur: & hoc ipsum in Regulis Magistri Nouitiorum exprimendum, & ab eodem Magistro apertè explicandum Nouitijs, cùm vota post biennium debent emittere: vt intelligant renouationes votorum à se deinceps de more Societatis faciendas habere vim primæ nuncupationis, si fortè ex prædictis defectibus (ætatis scilicet, biennij &) prima vota vim suam non obtinuerint. Sic ibi.

Circa quod dubitari potest, an si Magi [Dubij cuiusdam vtilis enodatio.]ster Nouitiorum per incuriam in hoc defecerit, & vota emittens nihil tale de renouationis valore conceperit, hoc etiam vitium renouatione possit emendari. Ad quod vti certum videtur statuendum, dum in ea ignorantia persistitur, vitium etiam persistere: & probato Magistri defectu vota esse nulla reputanda, cùm manifestè desideretur consensus, stante ignorantia, quæ reddit inuoluntarium. Vbi autem de illo haberetur notitia, prima renouatione emissa vota accipiunt firmitatem, quia si quis renuat, sui iuris est, vt ad sæculum redire queat. Dixi probato Magistri defectu: nam si non probetur, pro eo standum est, & credendum suæ obligationi minimè defuisse. Si autem reuera defuit, licet non probetur, & qui emisit ac renouauit vota, de eo certus sit, communis est casus cum eo, qui de suæ professionis est certus nullitate, pro quo Auctores consulendi, & videndus præ alijs P. Palaus Parte 3. Tract. 16. Disput. 2. Puncto 5. & 6.

Obseruandum tamen, etiamsi ignoran [Obseruatio doctrinalis circa renouationes.]tia impedimenti subsit, si illud iam cessauerit, posse renouatione vota emissa firmari; si videlicet ea renouans velit in omnem euentum votis se ligare: quod benè à P. Lessio assertum Lib. 2. de Iust. & Iur. Cap. 41. Dub. 7. n. 60. quem adducit & sequitur P. Palaus suprà Puncto 5. n. 3. & circa hoc cum magna debet consideratione procedi: nam in renouationibus, & extra illas, dum feruore peculiari desiderium Deo perpetuò in Religione seruiendi concipitur, ad id solent votorum renouationes assumi. P. Gabriel Sanchez votorum professionem, (& erat illa tantùm trium votorum) semper circumferebat in pectore, ac illam [Illustre pro illis exemplum.] sexagies quotidie renouabat, vt scribit P. Nadasi in Anno dierum memorabilium Societatis IESV die 1. Ianuarij. & similia possent, si opus illis esset, hoc loco referri. Vnde in casus contingentia oportebit vt fluctuans conscientiam conueniat suam, & dubium omne deponat, quo stante pro Religione stat ius, pro qua & possessio: pro quo Lezana cum alijs Tomo 2. verb. Dubia Regularium n. 16. & verb. Profeßio n. 23.

Dum verò in præfato Decreto dicitur [Quas opiniones Decretum insinuet, iuxta quas prohibet vota emitti.] firmitatem votorum post biennium, & veritatem religiosi status non esse sub discrimine opinionum quantumlibet probabilium relinquendum, videtur innui extare opiniones, iuxta quas sine cautione dicta renouationum, stare firmitas & veritas desiderata possit. Quod quidem ita est: nam is, qui vota inualidè nuncupauit, defectu valoris cognito, & impedimento cessante, potest sine nouo Nouitiatu ea ratificare, iuxta quamplurium scriptorum sententiam, quos adducunt & sequuntur Lezana citato verb. Profeßio n. 20. & P. Palaus citato Puncto 5. nu. 9. apud quos etiam circa Nouitiatus peracti conditiones sua est etiam opinionum diuersitas; & de professione loquuntur, in qua maior esse poterat dubitandi ratio.

Vbi difficultas insurgit ex eo quòd per remedium adductum à Congregatione non vi [Difficultas circa Nouitiatum expedita.]deatur stabiliri votorum firmitas, sed sub opinione relinqui, dum Nouitiatus repetendus non dicitur, quod tamen P. Suarez Tomo 3. de Religione Lib. 7. Cap. 1. n. 34. vt minùs probabile reijcit, & eum secuti alij. Sed verò omnis circa hoc cessat dubitatio, si diligentia prædicta vti est à Congregatione disposita adhibeatur. Cùm enim Nouitio id sit dicendum, quod vidimus, & illius sit tali modo in Religioso statu procedendi consensus, vult consequenter Nouitius esse donec per legitimam votorum emissionem, si fortè aliquod impedimentum interuenerit, verus Religiosus efficiatur. Vnde nullo modo defectus biennij obstat, immò plus temporis adijcitur, expectata renouatione, quàm esset in rigore necessarium. Quod quidem oportebit admittendis per vota simplicia à suis in Nouitiatu Magistris apertè declarari, licet ex eo quòd non adeò expressè quod ad Nouitiatum spectat quispiam apprehenderit, defectus valoris non sequatur, quia generaliter apprehendit legitimam votorum emissionem sine præuio Nouitiatu esse non posse, & in casu dicto futurum se esse Nouitium. Et prætereà vult stare dispositis à Societate, quæ circa hoc probè noscit quid sit ex Ecclesiæ præscripto necessarium, vnde ignorantiam nequit allegare.

Ex dictis habetur Religiosum illum di [Concluditur prætensorem illegitimum repellendum.]missionem postulantem ob informationis defectum audiri non debuisse, qui ex quibusdam P. Suarij verbis perperàm applicatis intentionem suam probare nitebatur. Et quidem Barbosa pro [d. Barbosa.] quodam ex eodem defectu post annos plurimos idem prætendente militans, vbi ad Constitutionem Clementis de qua dictum, deuentum est, id solum quod opponeret habuit, Constitutionem huiusmodi circa futura tantùm disponere, cum Portel verb. Nouitius in principio, & verb. Pro [Portel.]feßio ex Iure communi pag. 911. eum autem, de quo agebatur, ante illam & receptum fuisse & professum. Et priuilegij Societatis videtur citatus scriptor non habuisse notitiam, aut eam dissimulasse, cuius participationem Religionibus alijs gratiam communicationis habentibus negare non potuit iuxta superiùs dicta num. 181. Pro quo & Fr. Antonius à Spiritu sancto in Directorio Regularium Tractat. 3. Disputat. 2. Sectione 1. num. 32.

SECTIO XVII.

Circa reseruationem peccatorum carnalium in Religionibus, inuerosimiles quædam profligatæ doctrinæ. Addicta in Thesauro Tom. 2. Tit. 17. num. 54.

P. Bordonus Tomo 2. Resolut. 48. Quæs. [Bordoni sententia circa patientem, sed non se polluentem.] 5. sic opinatur, vt velit quòd patiens alterius pollutionem, aut intra vas, aut circa se, sed non se polluens, peccat quidem mortaliter cooperando alteri ad peccandum, non tamen incidit in casum reseruatum. Tum quia in illo nullus reperitur carnis lapsus, cùm semen non effundat: tum etiam quia sicut Religiosus se agitando cum alia persona etiam intra vas, & non se corrumpendo, non incurrit in reseruationem ex probatis §. Opere consummatus (scilicet nu. 17.) eo quod non consummauerit lapsum, quamuis mulier seminauerit, ita & patiens. Pro quo adducit Graffium loquentem de seminante intra vas. Secus autem iudicat de patiente Sodomitico, iuxta dicta ab ipso Quæst. 23. & 40. §. Obijcies. Resolut. 48. asserente oppositum non esse improbabile, quod tenent adducti citata Quæs. 23. vers. Primum, quòd.

Quæ quidem ex ijs, quæ habet Quæs. 23. [Suum Orationibus impugnatur.] dudum allegata, possunt de manifesta falsitate conuinci, sic enim ille arguit. nu. 44. Nam agens & patiens, seu consentiens, pari pœna puniuntur. Cap. Nuper de sent. excommun. & alibi. Item dispositum in vno relatiuo, intelligitur dispositum & in altero l. fin. ff. de acceptilat. & peccata quæ copulatiuè consummantur, talia sunt respectu vtriusque. Prætereà ex num. 45. quia in his, quæ se habent per modum agentis & patientis, vt delictum consummatum dicatur, sufficit vt agens illud consummet: patiens enim quantùm est ex parte sua, & vt patiens, delictum dicitur perficere hoc ipso quòd præcisè patitur agentis semen in vase recipiendo: quod si agens non seminet, eius delictum non est obnoxium reseruationi, neque ex parte patientis, etiamsi seminet, quia complementum peccati semper attenditur ex parte agentis, vt qui est nobilior patiente. Sic ille discurrit, & quis non videat omnia ab eo adducta posse casui, de quo agimus, applicari. Id autem quod de patiente & semi [Improbabile assertum.]nante, quando agens non seminat, ab eo asseritur, omninò improbabile est: semper enim pollutio voluntaria lapsus est carnis opere consummatus, cùm in determinata specie luxuriæ sit, quod benè à P. Suario traditum Tomo 4. de Religione Tract. 8. Lib. 2. Cap. 18. nu. 12. quamuis non perueniatur ad consummationem illius actus, quem fortassè peccans intendebat, vel in quem ex natura sua actus impudici ordinabantur, copulam scilicet carnalem, vt ille ait, de quo inferius.

Et quidem quod de agente dicitur, esse [Ratio pro eo adducta euidenter improbata.] scilicet in suo modo concurrendi nobiliorem, & respectu cuius delicti complementum attenditur, non ita respectu patientis, nimis leue est: nam in patiente & se polluente principalior influxus in ordine ad pollutionem, ab ipso est, & non ab agente, vt est manifestum. Hinc est vt cùm Diana Parte 11. Tract. 2. Resolut. 61. in fine P. Bordonum adducat ex citato à Nobis loco, ita [Diana.] dicat: Vbi etiam docet quod patiens verè Sodomiam, incidit in casum, licet ipse non seminet: subdit tamen oppositum non esse improbabile. Sic ille, omittens quod de seminante apud ipsum extat, cùm agens non seminat, vti minimè rationi conforme. Et quidem si in patiente Sodomitico id, quod citatus Auctor contendit, sit admittendum, in quolibet etiam patiente, de quo ille generaliter loquitur Quæs. 5. citata idem pariter debebit admitti, quia patiens est, & agens non seminat, quod tamen minimè tutum, & probabile quicumque verè Theologus iudicabit.

