Dico Secundò. Satis verosimiliter dici [2. in alijs concedens.] potest virtute dicti priuilegij posse Religiosos id, quod illius tenor præsefert, tam in absolutioni [Vide Part. 3. Sect. 12.]bus, quàm in dispensationibus. Id probari potest Primò ex eo quòd dictus Præsul circa hæresim protulit, vt vidimus nu. 449. cùm enim pro parte affirmatiua arguat ex eo quòd hæresis sit iam casus Episcopalis, & tales in Bulla citata concedi, ita subdit: Buen argumento, pero no conuence en esta [D. Quiten. vt faueat.] ocasion. Quamuis ergo non conuincat in hæresi, respectu aliorum negari nequit quo minùs bonum argumentum sit, licet non conuincat: hoc enim habent omnes rationes probabiles, quòd scilicet bona sint argumenta, sed non penitus conuincant, aliàs essent euidentes, quæ solæ omnem valent conuincere intellectum. Deinde ita tenet doctus Mag. Alfonsus à Veracruce, quem adducit P. Ioannes Baptista in Animaduersiones pro Confessarijs Indorum fol. vltimo pariter cum eo sentiens. [Ratio pro eo efficax.] Prætereà, si aliqua ratio esset cur tenor præfati priuilegij non deberet vt sonat recipi, illa profectò quæ adducitur ex P. Henriquez, ex industria & auctoritate requisitis desumpta: Atqui illa non vrget: ergo nihil est quod obstet. Maior admittitur, & Minor ostenditur. Rogo enim an in prædicto priuilegio aliquid speciale concedatur Religiosis, quod de iure Episcopis competat, sitque illis commissum? Id quidem negare est sanè à ratione alienum, sic enim priuilegium esset vmbratile, quòd cùm multa præseferat, nihil reuera contineat eorum, quæ verba apertè designant. Stet ergo concedi aliquid: ex quo fit iam Religiosorum industriæ & auctoritati confidi sicut & Episcopi. Ast nihil determinatum assignari potest, quod concessum sit, alijs denegatis, cùm concessio generaliter procedat: ergo dicendum est ad omnia extendi. Neque enim dici potest concedi ea, quæ Episcopis de iure conueniunt, & censentur casus Episcopales, de quibus P. Henriquez nu. 4. & 5. quia casus dicti sunt Religiosis communes, vnde pro illis specialis illa limitatio adhibetur ab Auctore præfato. Atqui pro Indijs aliquid magis speciale concedere intendit Pontifex, vt est compertum.

Item, sententia est plurium generaliter, [Ex sententia generaliter id Religiosis concedente vrgetur.] & non de Indijs tantùm loquentium, Religiosos virtute suorum priuilegiorum, ac eorum inter se communicationem, id in foro interno posse quòd Episcopis à Concilio conceditur, quos adducit Diana Parte 11. Tract. 2. Resolut. 26. & Tract. 4. [Bruno Chassaing.] Resolut. 3. ex quibus Bruno Chassaing de priuilegijs Regularium Tract. 5. Cap. 4. Proposit. 3. aditione 3. omnium nouissimus id luculentiùs alijs pergit ostendere, non obstantibus ijs, quæ apud Dianam legerat citata Resolut. 3. in qua sic concludit: Sed [Diana.] his minimè obstantibus, ego nolo esse Auctor huius opinionis; immò contrariam expressè & absolutè teneo. Asseueranter itaque Regularibus dico, ne omninò tali priuilegio vtantur: nam opinionem affirmatiuam minimè admittendam esse puto. Sic ille; cuius ego consilium libenter admitto; Sed cùm Consilium sit, erunt qui non admittendum censeant, dum superioris non superuenit iudicium potestatis. Ex eo autem quòd sic docti censeant damnati à nemine, arguere in caussa præsenti possumus, vbi priuilegium expressum habetur, negotium religionis agitur, & nullum in illius vsu inconueniens apparet: ergo maius est pro illo fundamentum, cùm aliàs deficiant caussæ, propter quas facultas illa generalis à multis denegatur, non negaturis profectò in casu nostro, in quo adeò verosimiles concurrunt rationes ad aliter iudicandum.

Dico Tertiò. Regulares virtute dicti [3. pro irregularitate ex hæresi contracta.] priuilegij dispensare possunt in irregularitate ex occulta hæresi contracta, præmissa absolutione ab excommunicatione ab eo, qui illam conferre potest. Sic colligitur ex grauibus Scriptoribus, quos adducit & sequitur Diana Parte 1. Tract. 15. Resol. 15. & Parte 11. Tract. 2. Resolut. 25. qui id tribuunt Episcopis, etiamsi facultas absoluendi ab hæresi ipsis denegetur: vnde consequens est pro Religiosis resolutio, pro qua & Diana Resol. 3. citata vers. Sextò, possent. Ratio est quia dispensatio talis non est expresso aliquo canone reseruata: neque sequitur reseruari illam, eo ipso quòd sit hæresis reseruata, quia diuersa vincula sunt, vnde ex vno ad aliud non fit illatio. Quemadmodùm, vt vidimus Sect. præced. in inhabilitate pro Simonia contracta iuxta receptissimam sententiam dispensare nequit Episcopus, cùm tamen Simoniacus ab excommunicatione possit ab illo absolui.

Dico Quartò. Ea quæ Episcopis conce [4. de competentibus Episcopis ratione necessitatis.]duntur ratione necessitatis dici verosimiliter potest Religiosis præfati priuilegij virtute competere. Id probari potest ex eo quòd talia dici possunt Episcopis iure ordinario conuenire vt probaui in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. n. 463. Facultas enim talis conuenit ratione Officij, nec pro illa est specialis commissio, sed est perpetua, sine peculiari ob industriam & auctoritatem facta electione personæ. Nam reuera ad Pastorale Officium spectat non solùm in communiter accidentibus succurrere, sed etiam in vrgentibus necessitatibus, immò in his maximè, vt videtur exploratum.

Dico Quintò. Pro Religiosis Societatis [5. pro Religiosis Societatis doctrina peculiaris.] ad vsum prædictæ facultatis non videtur peculiaris communicatio R. P. Generalis necessaria, quæ neque conuenienter valet concedi, proptereà quòd non de re agatur omninò certa, sed sub opinione constituta. Et quia aliqua esse talia possunt, Prouincialibus Indiarum videntur communicata, quatenus vsus talis poterit ad statum Christianitatis in Indijs promouendum deseruire. Prouinciales ergo subditis ita conferre præfatam facultatem possunt, vt nouis Sacerdotibus iniungant, si quid difficile circa absolutionem aut dispensationem occurrat, doctiores vt consulant, & eo in negotio peritiores: doctis autem pleniorem attribuant potestatem, & quia noui Sacerdotes euadere etiam docti possunt, cùm ad eum peruenerint statum, id poterunt quod talibus concedi solitum. Videantur dicta citato Tit. 12. nu. 185. & seqq. vbi de priuilegijs non contentis in Compendio, sed in Bullis recentioribus, pro quibus à RR. PP. Generalibus instructiones nullæ, nec peculiares concessiones aut limitationes.

Neque omittendum quod ex Bulla A [Ex Bulla Adriani VI. amplius pro Assertionibus fundamentum.]driani VI. ad caussam præsentem satis accidit opportunum, cuius tenoris partem exhibet citatus Scriptor n. 22. ex quo illud: & quòd præfata auctoritas extendatur etiam quoad omnes actus Episcopales, qui non requirunt Ordinem Episcopalem, donec per Sedem Apostolicam aliud fuerit ordinatum. Cuius concessionis singularem magnitudinem ingenuus Præsul agnoscit, addens nu. 23. ita intelligendam, vt non excedat concessiones, quæ ordinariè Legatis fieri consueuerunt, sed metiendam cum ijs, quæ raro concedi solent, scilicet absolutio à casibus in Bulla Cœnæ contentis, dispensatio in votis castitatis, & impedimentis matrimonij, atque administratio Sacramentorum. Vbi quidem sensus est obscurus, an scilicet prædicta concedenda sint, an neganda. Equidem si nihil rarum conceditur, nihil magnum, cum ea singularitate, quam talis expositor recognoscit. Quidquid de Legatis sit iuxta ordinarium stylum; legatio, de qua agebat Pontifex, erat singularis, & pro negotio adeò raro, conuersione inquam noui mundi, vt nihil ita singulare ab Ecclesiæ fuerit fundatione peruisum. Ergo rara aliqua oportuit concedi legatis pro foro animæ: & talia illa, quæ Pontificijs verbis exprimuntur.

SECTIO XXXIV.

Qui censeantur Neophytorum nomine ad vsum Priuilegiorum.

CItata Seßione 10. n. 7. & seqq. censet [Non licere vsum priuilegiorum in infantia baptizatis, vnde probari queat.] qui & suprà non licere vsum priuilegiorum Neophytis concessorum erga eos, qui ex Christianis sunt orti parentibus, & in infantia baptizati, vt iam sunt communiter Indi: cùm aliàs iuxta communem Doctorum sensum decem anni à Baptismi susceptione sufficiant, vt quis desinat esse Neophytus. Vnde in Concilio Mexicano dispositum inuenitur Indis etiam naturalibus dicta Beneficia prouidenda (curata inquam & Patrimonialia) præmisso priùs examine & [Concilium Mexicanum vt Indis faueat.] oppositionè iuxta formam & laudabilem consuetudinem in Episcopatu Palentino hactenus obseruatam. Id quod generaliter in Indis admittendum ex Christianis ortis parentibus infallibili ait conclusione deduci, circa Sacerdotium, Beneficia, & dignitates Ecclesiasticas, ac munera publica quæcumque alia: non enim vult Deus acceptionem esse personarum. Nihilominus nu. 10. asserit se magis ad ita sentiendum accommodare, vt necessaria sit Pontificia declaratio, sicut erga matrimonia obtenta fuit à Gregorio XIV. ad supplicationem PP. Societatis. Addit priuilegia quæ habentur in ordine ad conuersionem infidelium, circa prædictos locum non habere, sed ad summum in remotissimis partibus cum recenter conuersis: vbi de dispensatione circa gradus prohibitos specialiter loquitur.

Dico Primò. Indi omnes, & transmari [Indos & similes esse Neophytos ad dictum effectum.]narum regionum indigenæ naturales, etiam ab infantia baptizati, & ex Christianis progenerati parentibus, ad effectum fruendi priuilegijs pro ipsis concessis sunt reputandi Neophyti. Constat ex dictis à Nobis in Thesauro Tom. 2. Tit. 12. n. 441. vbi Innocentij X. verba dedimus, ex Breui, cuius adhuc aliquæ vigent concessiones vsque ad an. 1674. Est autem tenor verborum idem in Breuibus Pauli V. Vrbani VIII. & Clementis IX. nunc temporis ad gubernaculum Ecclesiæ Seden [Quid in Breuibus Pontificijs videatur obstare.]tis; vtinam & diu ad magnum Ecclesiæ ipsius decus & ornamentum. Dico autem videntur in illis obstare. Primum verba Pontificum ad concessionem tantùm in Breuibus eisdem contentam referri, ibi: Ad conceßionis huiusmodi effectum esse & intelligi debere Neophytos. Secundum, concessionem dictam ad matrimonium tantùm videri directam: post verba enim prædicta, sic habetur: Dictosque Presbyteros cum huiusmodi vt vel matrimonio coniungi &c.

Sed hæc non vrgent. Ad Primum enim [Fit illis satis.] dicimus ex concessione huiusmodi colligi quid sit circa indulta alia sentiendum. Cùm enim hæc quasi vniuersalis priuilegiorum complexio sit, & in ea Pontifices reputandos esse velint eos, circa quos decernunt, satis ex eo habetur compertum, quid sit de priuilegijs alijs asserendum. Item, stando rigori litteræ, nihil in Compendio Indico occurrit, præter ea, quæ ad matrimonium spectant, quod non contineatur in dictis Breuibus, vt videri potest verb. Compositio, verb. Dispensatio §. 2. & 4. Ad Secundum intellectus prædictus est prorsus incongruus: post varias enim gratias à Pontificibus impartitas ita sequitur: & insuper quia à nonnullis dubitatum seu hæsitatum fuit an omnes indigenæ illarum regionum oriundi & naturales, & Christianorum indigenarum & baptizatorum filij &c. Quibus statim conclusio præfata superadditur: Ad conceßionis huiusmodi effectum &c. Non ergo supra matrimonia tantùm cadere potuit, vt est compertum. Stet ergo firma & inconcussa præfata positio.

Dico Secundò. Quod ad Sacerdotium, [Circa Sacerdotium Indorum.] & eidem adnexa attinet, indubitatum est quod assumitur, iuxta ea, quæ de Æthiopibus dicta Sect. 20. Si videlicet in Indis ea reperiri contingat, quæ sunt pro Sacro illo statu necessaria: Sicut in Sinis & Iaponibus reperta scimus: Vnde & eorum aliqui ad eum promoti, & Euangelici facti ministri historia dignissimi. Ex quibus Pater Didacus Yuki, de quo P. Ioannes Nadasi in An [P. Didacus Yuki illustris Martyr Iapon.]no dierum memorabilium Societatis IESV die 8. Februarij ita scribit: A puero in Iaponico Societatis Seminario educatus post Philosophiam, Theologia morali triennio eruditus, humaniores disciplinas tradidit quinque annis. Daifusanæ furore proscriptis è Iaponia Socijs, perstitit ipse dißimulata persona in patria, magnis pro re Catholica itineribus, magnis laboribus exantlatis. Viua nascentis Ecclesiæ, ac heroicorum illorum temporum imago in illo eluxit &c. Februario mense (an. 1636.) Ozacæ totius tridui suspendio pronus capite pependit in foueam, certauitque legitimè fortis ad mortem vsque seruata fide, quam vt alij quoque Christiani seruarent, tam longinquis itineribus, laboribus, ærumnis effecerat. Sic ille. At in nostris Peuuigenis & alijs ea non concurrere manifestis est notum argumentis, de quo dictum citato Tit. 12. Cap. 13. & quamuis Mexicanum Concilium ita illis, vt vidimus, faucat, non tamen scimus aliquem hucusque vel prima Tonsura decoratum, quod neque à Dom. Quitensi præstitum.

Dico Tertiò. Priuilegia concessa pro [Concessio pro conuersione fauet omnibus etiam iam diu Christianis.] Indorum conuersione absolutè fauent omnibus, qui in Bullis Apostolicis Neophytorum veniunt nomine. Probatur. Quia circa Indos semper aliquid agi potest, quo in fide retineantur, & à Gentilicis superstitionibus penitus arceantur: vnde dici verissimè potest de eorum agi conuersione: quidquid de quibusdam sit inter Europæos degentibus, in fide, & Christiano stylo satis radicatis & fundatis, qui non debent proptereà deterioris esse conditionis in priuilegiorum fruitione. Quando autem ratio motiua priuilegij aliquomodo perstat, vim etiam suam illud retinet, vt cum multis ostendi in Thesauro Tomo 2. Tit. 19. num. 68. Pro quo & ipse Dom. Præsul num. 35. Si quid autem circa agentes in remotissimis partibus alicubi inueniatur dispositum, verbis priuilegij standum, aut peculiari Instructioni, iuxta stylum Societatis.

SECTIO XXXV.

An ad mixtim progenitos Neophytorum priuilegia possint extendi.

DE hoc Seßione eadem nu. 12. & seqq. [Non extendi priuilegia iuxta sensum quæstionis ostenditur.] vbi negatiua est resolutio, quidquid nonnulli aliter censuerint, quia reuera tales Mixti Indi non sunt. Id quod & Nos probauimus in Thesauro Titulo 5. n. 244. & seqq. Ex quo infert Religiosos Indorum Parochos non posse talibus in locis suarum Paræciarum degentibus Sacramenta administrare, pro quo adducit Doct. D. Philippum Ruiz (alibi Diaz) del Corral Decanum Guatimalensem, de praxi testantem dum Episcopatus dicti esset Gubernator, vnde & matrimonia declarata nulla, ob Parochi proprij defectum, nisi Indus aut Inda ad Paræciam pertinerent, quod sufficiens iudicatum. Arguit ex Pontificia declaratione, quæ iudicata est necessaria, & exhibita à Gregorio XIV. Paulo V. & Vrbano VIII. vbi & addit auditum à se Innocentium X. cuius scribebat tempore, eamdem ad decem vlteriùs annos prorogasse: in quo notitiæ manifestatur obscuritas, mirabilis profectò, cùm materiam attingat dispensationis in exteriori foro ad eumdem pertinentis, siquidem declaratio & concessio Innocentij non ad decem tantùm, sed ad viginti procurrit annos terminata anno proximè præcedenti 1670. quoad aliqua, & quoad alia anno 1674. terminanda, vt ostendi in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. Cap. 4. Circa quod Seßione 27. n. 2. & 28. nu. 5. affirmat cum Mestizia posse dispen [Mestiziam cum Hispano posse contrahere vnde probetur.]sari in Secundo gradu vt cum Hispano cognato contrahat, quia licet hic nihil habeat Indici sanguinis, habet tamen Mestizica, & eo ipso quòd illa capax dispensationis sit, potest cum quocumque contrahere, quia cognatio est relatio & mutuus respectus, & in vno per dispensationem ablata, per necessariam consequentiam, aufertur in alio. Quod firmari ait ex quinquagenaria praxi Sanctorum ac sapientium Episcoporum, quæ & iurisdictionem conferre valet.

Dico Primò. Mixti nequeunt generali [Assertio 1. extensionem præfatam negans cum quadam limitatione.]ter priuilegijs Indorum perfrui. Probatur ex dictis citato Thesauri loco. Dixi, Generaliter loquendo, nam mixti generis plures vtriusque sexus ita inter Indos degunt, vt nihil neque in vestitu, neque in modo agendi diuersum in illis videatur, vnde & ab Europæis Indorum more tractantur. Tales enim, cùm aliàs quasi dimidiati Indi sint, & quod deficere videtur sanguinis, alijs, de quibus diximus, concurrentibus exæquetur, æquissimum apparet vt Indorum priuilegijs potiantur. Vbi applicari potest, quod de Nouitijs Communiter Scriptores affirmant, de quo & Nos citato Tit. 5. nu. 258. Scilicet eos Religionis priuilegijs gaudere, licet Religiosi non sint, quia in omnibus vt Religiosos se gerunt, vnde cum onus sentiant, æquissimum est pariter sentire fauorem. Reg. 55. Iur. in 6.

Dico Secundò. Quod ad matrimonia [2. Religiosos Parochos posse assistere matrimonijs Mixtorum.] attinet, illis possunt assistere Religiosi Indorum Parochi, si intra Paræciam degant. Sic constat ex Regia Schedula an. 1585. de qua nos in Thesauro Tomo 2. Tit. 17. n. 13. vbi pro ipsis sunt verba illa ad Indicos Episcopos directa: Administrando los Sacramentos no solamente à los Indios, sino tam [Regia Schedula.]bien à los Españoles, que se hallaren viuir entre ellos. A los Indios, por los Indultos Apostolicos sobredichos, y à los Españoles por Comision vuestra, para lo qual se la aueis de dar &c. Si ergo Hispanis, multò id potius Mixtis, vnde & vsus ita habet. Id quod concedit D. Antistes ratione necessitatis, quando scilicet alius Parochus non est; sed non est cur sit ad eum titulum recurrendum, quandoquidem Prælati commissionem debent pro talibus tribuere, vtpotè Paræcianis. Vnde praxis illa Decani Guatimalensis non videtur iuxta æquitatem debitam processisse, ex defectu fortè notitiæ circa præfatam Regiam dispositionem. Et laudanda prorsus tolerantia Religiosorum illorum, de quibus ibi, qui fortè armis opportunis, quibus caussam suam defenderent, caruerunt.

Dico Tertiò. Quod de matrimonio di [3. Negans extensionem ad Mestixiam cum Hispano.]citur Mestiziæ cum Hispano, non leuem patitur difficultatem: neque rationes, quæ adducuntur, multùm videntur vrgere. Quod enim ad consuetudinem quinquagenariam attinet, quæ iurisdictionem possit conferre, contra se habet illam non esse adeò certam, & deinde in ijs, quæ sunt Principi reseruata, vti est Pontifici impedimentorum dispensatio, requiri immemorialem consuetudinem, ex Cap. Super quibusdam §. Prætereà de verbor. significat. pro quo Marcardus multos adducit & sequitur de Probation. Conclus. 424. nu. 40. Licet etiam communis resolutio sit potestatem dispensandi latè esse interpretandam, pro quo P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrim. Disput. 2. nu. 1. vbi quamplures congerit, de quo & Nos suprà Tit. 12. nu. 462. ex Felino tamen id temperandum esse ait vt extensio fiat ad consecutiua, etiam separabilia, in quibus sit eadem vel maior ratio. Quod quidem in casu nostro non accidit, vbi nec consecutio, nec maioritas, immò neque identitas rationis, vt est luce clarius. Quod autem de relatione cognationis dicitur, est quidem verissimum, quia nullus est cognatus sibi ipsi, sed alterius: debent tamen esse termini habiles, & quales à Pontificibus designantur, scilicet mixtim progeniti, quod de Hispanis dici nequit. Sic dispensatum à doctis & sanctis Præsulibus non negamus, Præsule ita testante similium qualitatum, qui non potuit non de Episcopatu suo sufficientem notitiam habuisse, in quo huius generis copia dicitur esse fecundior. De hoc in quo dego, nihil habeo, quod testari possim, quia vix tale quidpiam audiui, sicut neque de alijs. Mihi semper amplificationes huiusmodi displicuerunt, neque me annuente aut celebratum est vnquam matrimonium, aut celebrabitur in hoc vitæ, quod superest, spatio, quod nequit esse non breue, septimum agenti supra septuagesimum annum, sed desideranti vt quantum sit illud futurum, ad Dei gloriam, & proximorum vtilitatem expendatur.

SECTIO XXXVI.

Circa Bullam Adriani VI. vulgo Omnimodam, & caussas dispensationis.

SEssionis citatæ n. 33. clausulam illam [Notanda clausula Bullæ Adriani VI.] satis notandam adducit: Concedimus vt omnimodam auctoritatem nostram in vtrôque foro habeant, tantam, quantam ipsi, & per Nos deputati, de fratribus suis (vt dictum est) iudicauerint opportunum & expedientem pro conuersione dictorum Indorum, & manutentione ac profectu illorum in fide Catholica &c. Circa quam sequenti num. aliquorum existimationem profert, quibus visum est concessionem dictam in regnis Peru & [Priuilegia etiam post Indorum conuersionem vigere.] Nouæ-Hispaniæ, atque alijs iam ad fidem conuersis vim suam amisisse, deficiente illius fine, conuersione inquam, iuxta receptum de priuilegiorum finitione doctrinam. Sed n. 35. ex quo citatus à Nobis num. 461. prudentissimè philosophatur, id ipsum firmans, quod à Nobis est num. præfato stabilitum, sic enim ille: Fortis quidem ratio esset ista (Latinum facimus omnibus profuturum) Si conuersio Indorum totalis & adæquatus fuisset finis; sed non ita est: Nam Pontifex illam conceßit, vt illi fidem reciperent, & post ipsam susceptam eos protegerent, & in recepta continerent: vtrumque enim duæ relatæ Bullæ (Leonis inquam X. cuius in alia mentio) Quantam ipsi iudicauerint opportunam & expedientem pro conuersione Indorum, & manutentione ac profectu illorum. Itaque & modò etiam in regnis ac Prouincijs, quæ fidem susceperunt, poterunt vti suis priuilegijs, cùm conueniens visum fuerit, vt perseuerent & proficiant in lege Christi. Sic ille.

Addit num. 36. vt dispensationes ritè [Dispensationum futuras caussas rationabiles.] procedant debere caussas concurrere speciales, quia sine caussa neque ipse licitè dispensat Pontifex, & nonnullas assignat Indis adaptabiles; ex quibus infertur negotium hoc viri prudentis arbitrio esse remittendum. Casum adducit, qui extat apud P. Fr. Ioannem Baptistam in Animaduersionibus citatis fol. 141. licet non ita fideliter, amanuensis fortè incuria, referatur. Sic enim ille: Præsenti anno 1599. dispensatum est cum quodam Indo Clemente nomine Solucano, vt matrimonium [Circa quamdam specialem.] duceret, & de facto duxit cum quadam muliere, quam in Confirmatione tenuerat. Neque alia dispensandi caussa interfuit, quàm quòd illa pauper, hic verò aliquantulùm esset diues, qui poterat eam honestè sustentare. Sed aduerto quòd talis dispensatio non fuit facta per Superiores nostri Ordinis, sed per [Fr. Ioannes Baptista.] alios. Hæc ille. Apud Auctorem nostrum sic: En Mexico dispensò cierto Prelado Año de 1599. con vn Indio llamado Clemente Sulicano, el qual se casò con vna India Ahijada suya de Confirmacion, sin mas causa que ser ella y el Indio algo ricos, que la podia sustentar &c. Vbi quidem variatur casus: paupertas enim ratio esse potuit, propter quam licita & conueniens fuerit dispensatio, iuxta communem Doctorum sensum, pro quo P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrim. Disput. 19. n. 18. & præfatam dispensationem non improbat P. Ioannes Baptista, licet à Superioribus suæ Religionis non emanasse testetur, si quis fortè illam velit improbare, immò probare videtur, dum ita scribit: Quod est maximè notandum propter multos Hispanos, qui, cùm sint in gradibus ab Ecclesia prohibitis coniuncti, & vitam ducant inter huius terræ incolas, qui pacificè amplexantur Euangelium, ad contrahendum dispensationem à Prælatis Ordinum extorquere conantur. Cum quibus nullo modo dispensandum est, nisi in ordine ad bonum Indorum directè vel indirectè. Cùm Indis verò non ita difficilè dispensatur, nam præsenti anno 1599. dispensatum est cum quodam Indo Clemente &c.

Verum quidem est ad dispensationem [Quid circa cognationem spiritualem.] in cognatione spirituali plus aliquid videri necessarium, quia spiritualis est, & à nobiliori orta principio, vnde & cum maiori difficultate solet ab Apostolica Sede concedi, de quo dictum in Thesauro Tomo 1. Tit. 12. n. 384. & 385. Sed nihilominùs iuxta ibidem dicta tenendum dispensationem huiusmodi esse posse & validam & licitam, pro qua & possunt conuenientes occurrere rationes, & in Indis minùs multò est exigendum, iudicio viri prudentis regulandum. Vbi dignum obseruatione succurrit in dispensatione cognationis ortæ ex Confirmatione, minus quàm in ea, quæ ex Baptismo oritur, requirendum: minus enim nota est, nec ita nata parere offensionem, vnde & facilius solet ab Ecclesia concedi. Et ita in facultatibus Episcopis Indiarum concedi solitis nona sic habet: Dispensandi in impedimento cognationis spiritualis, præterquàm inter leuantem & leuatum. Vbi circa Confirmationem nihil reseruatur.

SECTIO XXXVII.

Circa dispensationem in homicidio, & alijs virtute quorumdam Indicorum Priuilegiorum.

DE his Seßione 11. & seqq. in quarum [Priuilegium speciale Iulij Tertij.] prima ait doctus Antistes à Iulio Tertio an. 1555. concessum fuisse priuilegium Religiosis Nouæ-Hispaniæ vt possent dispensare in irregularitate contracta etiam ex homicidio voluntario, & absoluere ab omnibus casibus, à quibus possunt Episcopi. Et quòd Prouinciales cum Definitorio possent assignare duos aut tres in quolibet Conuentu Pœnitentiarios, qui absoluere valeant ab omnibus casibus reseruatis Diœcesanis (sic corrige, vbi Diaconos) Cuius priuilegij mentionem facit Fr. Ioannes Baptista in Animaduersionibus citatis fol. 364. & asseruari ait originale Mexici in Conuentu S. Francisci. Et difficultatem mouet an sit commune Peruuianis, & alijs Indiarum incolis, quæ augetur ob declarationem Leonis X. ex qua habetur non communicari priuilegia localia aut personalia, sed quæ vniuersæ alicui sunt Religioni concessa, vt aduertunt Collector priuilegiorum, Miranda, & Gregorius (corrige Hieronymus) Rodriguez. Nihilominus adducit resolutionem Mirandæ, qui Tomo 2. q. 47. arti. 7. præmissa Declaratione dicta, ea non obstante affirmat quòd in communicatione priuilegiorum veniunt intelligenda ea, quæ speciali alicui loco seu Conuentui sunt concessa, & his positis nihil addit, vnde videtur Mirandæ sententiam amplecti, aut aliquid resolutioni deficere.

De præfato priuilegio dictum à nobis in [Quid circa illud sentiendum.] Thesauro Tomo 2. Tit. 12. n. 295. & seqq. Vbi obiecimus fuisse viuæ vocis Oraculum, quod tamen à nostro non est Auctore obseruatum, qui Seßione 10. n. 31. & 32. talia esse reuocata determinat, etiamsi generali priuilegiorum confirmatione videantur roborata, vt aliqui voluerunt, de quo & Nos citato Tit. 12. nu. 219. Quomodo autem reuocatio talis aliunde suppleri possit loco priùs citato vidimus: licet quod ad homicidium voluntarium spectat, stare reuocatio videatur, nisi dicamus homicidium voluntarium posse intelligi, quod voluntate quidem criminosa est commissum, sed non cum illis circumstantijs, quæ si concurrant, dispensatio circa illud Episcopis denegatur, nomine homicidij voluntarij, iusidiosi scilicet aut meditati: Seßione 24. Cap. 6. de Reformat. Sic enim Pius V. in priuilegio, de quo Sect. 32. concedit facultatem dispensandi in irregularitate contracta propter homicidium voluntarium extra bellum factum, supponens posse illud esse tale etiamsi per insidias non sit, aut præmeditatum, sed criminosa quacumque patratum voluntate. Agit etiam Seßione 13. de priuilegio PP. Prædi [Aliud PP. Prædicatorum.]catoribus concesso à Pio V. die 1. Octobris an. 1571. in quo tamen Pontifex excipit illegitimè natos, & voluntarios homicidas. Vbi homicidium fauorabiliter potest intelligi de insidioso & meditatè commisso, iuxta multorum expositionem, vt aliud non ita perpetratum, non debeat exceptum reputari, de quo & citatus Præsul Seßione 14. communem circa illud sententiam amplexus. & Nos Parte 1. n. 348. & seqq.

Agit itidem Sessione 12. de bigamia, & [Quo bigamia potest dispensari.] quia excepta non inuenitur in dicto priuilegio PP. Prædicatorum, cum alijs, quos refert, dispensabilem arbitratur à PP. Prouincialibus in Festis suorum sanctorum specialiter designatis. Simoniam autem negat posse dispensari, quia non est irregularitas, sed inhabilitas. Vnde P. Suarez [Sed non Simonia.] Tomo 1. de Religione Lib. 4. Cap. 61. nu. 11. in fine Declarationes Cardinalium adducit, vt neque Episcopi possint in illa dispensare in vim facultatis à Concilio Tridentino eisdem attributæ: & materiam eamdem prosecutus Sessione 13. in eo perstat; licet cum P. Auila censeat posse dispensari irregularitatem, quæ ex prauo vsu Ordinum resultat in Simoniaco, quod & Episcopi & Cruciatæ possunt Commissarij. Circa infamiam verò notorij Simoniaci, ex qua sua etiam irregularitas emergit, probabile censet posse dispensari, sed probabilius non posse, quia semper infamia cri [Quid de irregularitate ex infamia, propter illam.]minis turpissimi perseuerat, vnde & irregularitas. Adducta autem sententia Nauarri in Manuali Cap. 25. n. 73. & 77. & Dianæ Parte 4. Tract. 2. Resolut. 103. asserentium infamiam emendatione vitæ purgari, & ita cessare irregularitatem, rem indecisam relinquit, immò & mutilam. Modus enim ille dicendi Y aunque dixo Nauarro &c. Aliquid addendum indicat, quod tamen desideratur. Nisi dicamus illud Y perperam additum, cùm deberet dici: Aunque dixo Nauarro. Et concludit, quantumuis irregularitas vitæ emendatione purgetur ex Simoniæ infamia contracta, non tamen esse in sic emendato ius aliquod ad Beneficium, quia remanet irregularitas ex Simonia contracta à solo dispensanda Pontifice, & ita tenetur Beneficium dimittere, & pariter fructus perceptos. Seßione 15. asserit irregularitatem ex defectu lenitatis non esse dispensabilem virtute priuilegij Pij V. generalis pro Indijs, sicut neque ab Episcopis, quia non est ex delicto, & ita neque à Commissario Cruciatæ, vt tenent Trullench, alijque ab ipso allegati. Sed P. Auilam sentire contrarium, quia non excipitur, & ita pro vtrôque foro est illius facultas. Quod fundamentum non vrgere asserit, quia Commissario tantùm conceduntur quæ ex delicto proueniunt cum notoria exceptione. Concedit tamen virtute priuilegij PP. Prædicatorum posse dispensari, quia in eo non est concessio ad contractas ex delicto coarctata, vnde & ad bigamiam extenditur.

Circa quæ in eo quòd Auctor inhabili [Auctoris de quo supra variatio circa Simoniacam inhabilitatem.]tatem ex Simonia prouenientem negat esse irregularitatem, sibi videtur esse contrarius. Vt enim ex ipso constat Sessione 2. n. 1. ex Simonia iuxta mentem Pontificis irregularitas contrahitur, sic enim ibi loquens de Bulla Pij V. ad dispensandum in irregularitatibus: Fuera de homicidio voluntario extra bellum commisso, y de la irregularidad que viene por Simonia. Quod & tenet P. Thomas Sancius Lib. 2. Consil. Cap. 3. Dub. 120. num. 4. & alij. Et hoc quidem quoad nomen: quod ad rem autem attinet dictum Sect. 32. circa priuilegium modò memoratum Pij V. & facultatem à Concilio Tridentino concessam Episcopis, quatenus & potest Religiosis esse communis. Alia au [Beneficium & fructus vt restituenda.]tem adducta probabilia sunt: circa id autem quod de dimittendo Beneficio cum fructibus profertur, videnda quæ diximus Tomo præcedenti Parte 3. n. 215. & seqq. Et addendum, si talis Simoniacus obligationibus Beneficij satisfecit, posse retinere iustam laboris compensationem. Sic P. Henriquez Lib. 13. de Excommunicat. Cap. 3. num. 3. & Cap. 14. n. 3. in fine. Et P. Thomas Sancius suprà Dub. 15. n. 10. & alij, quos adducunt. Quòd si fructus omnes erant competens ministeriorum merces, omnes poterunt retineri. Item, si obtineat reualidationem tituli, poterit integrè fructus retinere, quia poterat eos restituere legitimo possessori: ipse autem est primus & legitimus possessor post reualidationem. Sic citati. Prior locis adductis. Et alter Dub. 19. n. 11. Quòd si pauper sit, idem dicendum, retinere inquam posse, quod sibi & suis necessarium esse iudicabit. Sic ijdem Auctores: ille citato Libro Cap. 13. n. 4. hic dubio eodem n. 14. cum allegatis ab ipsis.

Vbi & addendum quod idem P. Thomas [Valde notanda doctrina.] Sancius tradit Dub. 123. n. 2. quòd si habens Beneficium Curatum absoluatur ab excommunicatione, & irregularitate, quam contraxit celebrando, vel ministrando Sacramenta, potest, si res sit occulta, & statim mittat pro dispensatione, remanere in eadem administratione Beneficij per illud breue tempus, dum venit dispensatio, quia cùm defectus tituli sit occultus, habet veram iurisdictionem, & verè administat Sacramenta. Breue autem tempus videtur censendum, etiamsi à Romana Sede sit expectanda dispensatio, quandoquidem hi Doctores ab ea sola posse obtineri illam arbitrentur. Iuxta quæ si distantia sit magna, neque opportunitas statim mittendi suppetat, eôdem modo philosophandum videtur. Neque graue apparet inconueniens in administratione, ex eo quòd substantialis aliquis defectus possit obrepere. Quod quidem valde notandum, quia in casibus peculiaris vrgentiæ poterit deseruire. Et P. Thomas aliquos pro huiusmodi positione doctos Iuniores, sed innominatos adducit: reliqua sunt consequentia, quæ & pro Indijs esse poterunt opportuna, quando iuxta verosimiles sententias poterit intra ipsas pro obtinenda absolutione ad alios præter Pontificem, commodus haberi recursus.

SECTIO XXXVIII.

Circa duo Priuilegia alia, & de viuæ vocis Oraculis.

