Quod autem de Diuo Francisco Xaue [Quid circa D. Franciscum Xauerium.]rio dicitur, iam locum non habet, cùm propriam habeat, & valde honorificam Orationem, in qua non est Xauerij cognomentum appositum, sed notæ tales, vt ex illis queat sufficienter agnosci, dum dicitur, Deum Indiarum gentes eius prædicatione & miraculis Ecclesiæ suæ aggregare voluisse. Et cùm in Litanijs, etiam in Sabbato sancto inter alios inuocetur Sanctos, quod de more haberi in Prouincijs Hispaniæ nostræ Societatis testatur P. Henao suprà nu. 64. quod & testari de hac possum etiam Peruuiana: satis apparet quis nam sit ille, non adiecto cognomine, cùm post Diuum constituatur Ignativm, & solùm id fiat in Societate. Diuus etiam Franciscus Salesius suas habet notas præter Pontificium titulum, qui [Specialis ratio ex Missis votiuis.] solus pro distinctione sufficeret. Et quidem solùm in Missis votiuis videtur locum habere ratio dicta: nam in Missis festiuitatum satis manifestum est ad quem Sanctum spectet Missæ celebratio: in votiuis autem parùm interest quòd audiens sciat aut nesciat, pro quo illæ Sancto celebrentur.

Maius habet pondus, quod citatus Scri [Maius ab auctoritate præsidium.]ptor adiungit de resoluta Romæ quæstione, quod tantus est testatus Antistes, & pro re fauorabili, nec tertij præiudicium importante, debet esse sufficiens, saltim vt probabiliter procedatur, & tutò, vt P. Henao videtur admittere dicens contrarium vsum esse tutiorem: hac enim ratione Auctor ipse id, quod de Collecta, & famulos tuos &c. in Hispania cum ea diuersitate admissa, de qua ille à num. 45. proponit, pro qua & P. Mascarensas de Sacramentis, Tract. 5. à num. 448. tutum arbitratur, cùm reuera tantùm probabile sit quo ad plura, & suis difficultatibus aliqualiter implicatum.

Quibus addi potest, in ipso Canoniza [Ex forma Canonizationis vrgetur.]tionis actu, & constantissima velut forma, cognomina Sanctorum à Pontificibus proclamari, vt liquet ex Bullis pro S. Hyacintho Polono, S. Raymundo de Peñafort, S. Ignagio Loyola, S. Francisco Xauerio, S. Thoma de Villanoua, & alijs. Cùm ergo in actu illo omnium solemnissimo ita fiat, neque indecens quidquam in eo appareat, ex eo videtur non obscurè colligi, neque in adiectione, de qua agimus, quidquam indecentiæ, aut Ecclesiæ ritibus minùs consonum reperiri. Et roborari etiam potest ex eo quòd in Ka [Et aliunde.]lendario, & Romano Martyrologio Sancti suis cum cognominibus frequenter apponuntur, vt ex nuper adductis constat, ex quibus D. Raymundus D. Franciscus, & D. Thomas id apertè demonstrant. Diuus Hyacinthus etsi Polonus in Canonizatione dictus, solo nomine insignis proponitur, quia Polonus proprium cognomen non est, & quod illud fuerit non habetur exploratum. Pro Diuo autem Ignatio visa est satis singularis maiestas Fundatoris.

Dico Secundò. Non est generaliter ad [Assertio 2. id non generaliter admittendum.]mittendum posse Sanctorum cognomina omnibus indifferenter in Sacris Officijs adnecti. Id probo, quia sine fundamento talis procedet assertio, siquidem stylus Ecclesiæ id non patitur, & ratio, quæ pro licita additione adducitur, ad id se non extendit, cùm ex sola necessitate distinguendi Sanctos desumatur, sintque modi alij, quibus talis possit distinctio constare, vt remanet comprobatum. Et quidem D. Ioanni Chrysosto [Diuo Ioanni Chrysostomo, & Gualberto cur additum cognomen.]mo non est eo ex capite cognomen in Oratione locatum; sed quia Ecclesia voluit eum sic honorare, cùm cognomen illud non ex paterna origine veniat, sed ex præclara in dicendo facultate, quod & inter Ethnicos Dio est assecutus. De Diuo autem Ioanne Gualberto ea esse ratio potuit, quòd sola de illo in Missa Commemoratio fiat, cùm sit Religionis Fundator, & ita in illa aliquid addi honorificum oportuit, Gualbertorum enim genus satis illustre fuit, & additio de singularitate notabilis. Licet autem alij sint Abbates eiusdem nominis, vt S. Ioannes Climacus, de quo Romanum Martyrologium die 30. Martij. & Constantinopolitanus, de quo die 27. Aprilis: cùm illos tamen Ecclesia non celebret, pro distinctione ab ipsis non erat additamentum cognominis necessarium.

Dico Tertiò. Cognomina aliqua conue [Assertio 3. Quibus & quare adijciendum.]nienter possunt in Collectis & Officio Sanctorum quorumdam adhiberi, quia scilicet illustria sunt, & sic Regna, Prouinciæ, Religiones, & magni ex eodem genere Principes deprecantur. Sic Gusmani cognomen, quod nobilissimum in Hispania, Diuo Dominico adnecti potuisset, sed quia id in more non fuit, non videtur stare posse circa hoc nouitas inculpata. Borgiæ etiam cognomen illustrissimum est, quod Diuo potest conferri Francisco, sicut & cognomen Xauerij Francisco alteri, vtrique nostro. Et ita pro hoc habetur in Collecta à S. Congregatione Rituum approbata in Nauarræ regno, de qua suprà. Sicut & pro S. Petro Nolasco Fundatore sacræ Religionis beatæ MARIÆ de Mercede pro tota Ecclesia autem cognomina talia non sunt, vt ex illis quidquam specialis honoris Sanctis, qui nominantur, accrescat, vt Diuo Antonio, quòd dicatur de Padua, Diuo Francisco de Paula, Diuo Thomæ à Villanoua, patria genitoris, Diuo Petro de Alcantara, & sic de nonnullis alijs. Diuus Thomas, clarissimum Theologiæ iubar, meritò posset cum Aquinatis præclaro titulo nominari, sicut & B. Aloysius Gonzaga, & B. Stanislaus Kostka, vt de Loyola taceam, de quo iam dictum. Omnium excellentissimum cognomen Diuæ Teresiæ cœlitus attributum, scilicet à IESV, vnde & conuenientissimè posset adiungi, sicut & Beato Ioanni Dei, & huic potiùs, quia multi Ioannes sunt, & vnica Teresia publicis ab Ecclesia honoribus decorata, iuxta eorum mentem, de quibus suprà, ad distinctionem in negotio præsenti esse præsertim attendendum arbitrantium, sua cum probabilitate loquentium, quam eorum nolumus sententiæ denegare, quod in vno Chrysostomo censeo penitus improbandum.

Circa Collectam, & famulos tuos &c. ex discussio vtilis.

DE illa dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 16. [Obligationem esse sub mortali non nominandi in Canone Superiorem Religionis.] num. 110. & in Additionibus num. 118. Vbi adduximus Declarationem Pij V. vt non liceat in Canone Missæ Superiorem: vbi nominandus Antistes, cum Auctoribus de eo agentibus, & censentibus esse lethale peccatum, quibusdam reclamantibus, in huiusmodi mutatione, minimè tamen audiendis: sic enim expressè Pontifex. Quia verò de solo Canone videtur locutus, dubium inde subortum, an in Collecta prædicta eadem subsit obligatio, & sic de alijs non Religiosis Congregationibus: circa quod & nonnullæ aliæ moueri possunt quæstiones. Sit ergo.

Prima circa mutationem dictam in Re [In Collecta non ita aliquorum sententia.]ligiosis, & in illis non procedere declarationem dictam magis ex professo quàm alij probandum sibi assumpsit P. Mascarenhas de Sacramentis Tract. 5. à nu. 454. quem sequitur P. Henao Parte 3. de Sacrificio Missæ nu. 71. qui nu. 45. Auctores de hoc tractantes adducit: si de eo, vt ille inquit, esset antiqua consuetudo. Eorum fundamentum est, quia in citata Pontificis Declaratione solùm de nominatione in Canone prohibitio extat: in Collectis autem permittitur solita oratio pro Rege, prole regia, & exercitu, vbi alia, quæ addi solent, intelligenda veniunt. Si ergo solita sit Superioris in Religione mentio, nihil contra tenorem Declarationis habebitur. Ex quo infert P. Mascarenhas Episcopum non posse circa hoc se intromittere, neque Regulares teneri ipsi obedire limites suæ potestatis transgredienti. Concludit autem P. Henao dicens fore laudabilius, si Religiosi, quibus in vsu fuit nominare suum Generalem, conformarent se plerisque alijs Sacerdotibus Regularibus & sæcularibus in non nominando nisi Episcopum loci.

Dico Primò. Satis verosimile est in De [Assertio 1. contrarium esse verosimile.]claratione prædicta prohibitionem nominandi Generalem Religionis extare. Probatur, Quia de eo facta est ab Hispaniarum Nuntio apud Pontificem consultatio, & ita quod in responsione continetur, ad idem est referendum. Cùm ergo post Declarationem circa Canonem id habeatur, quod diximus, scilicet nec in Collectis Missæ posse aliquid addi sub eadem pœna, præter orationem solitam pro Rege &c. Ad exclusionem nominationis indebitæ Superiorum Religiosorum referri debet: aliàs non videtur cur addi debuisset. Quòd si solita nominandi illos obseruantia approbata est; ex eo fiet, non benè Religiosos facturos, si eâ relictâ, Episcopi faciant mentionem: quia consuetudo hæc approbata non est, sed quæ pro Generali nominatione stabat: neque illis licet vna consuetudine dimissa aliam inchoare. Et ita quod admonet P. Henao non videtur locum habere posse, si iuxta eius antecedens placitum sit negotium huiusmodi transigendum.

Dico Secundò. Nominatio talis imper [Assertio 2. Impertinentem esse additionem.]tinenter videtur addi. Probatur, Quia offensionem caussare potest, vt constat ex Edicto Conimbricensis Episcopi, de quo P. Mascarenhas. Item nominatio ista proptereà adhibetur, vt superior Ordinis commendetur Deo: Atqui hoc in alia particula Collectæ continetur, vbi scilicet dicitur, & nos: illud enim non ad priuatam Sacerdotis personam refertur, sed ad Congregationem, iuxta illud, quod ferialibus habetur in precibus: Memento Congregationis tuæ &c. Cuius est sacerdos membrum: & ita cùm commendatur Deo, illius Caput præsertim diuino conspectui cum benedictionum cœlestium desiderio præsentatur. Circa quod sacerdos intentionem suam coràm Deo debet antecedenter protestari futuram semper talem, & iuxta eam sine mora aliqua in deprecatione procedere. Item cùm Antistitis nomine veniat etiam Generalis, vt ex Grammatica notum, vnde & commune etiam feminis est, licet etiam pro Monialium Præfecta sit nomen Antistita: quando Antistitem Religiosus sacerdos nominat, ad Generalem potest se intentio illius extendere: etiamsi Antistitis Episcopi proprium nomen enuntiet, ad id intentione, vt diximus, conformata.

Dico Tertiò. In nominatione dicta vi [Assertio 3. videri in eo peccari grauius.]detur grauiter peccari. Probatur ex Declaratione Pontificis, qui mortale esse asseruit, quando id fit in Canone Missæ: quod tamen non esse ratione Canonis, ex tenore Declarationis compertum habetur, dum immediatè prosequitur: Cùm sit ad vnguem Missale obseruandum. Sed quia sunt qui aliter sentiant, vt citato loco Additionum dictum, sit ita vt volunt, & vnusquisque in suo sensu abundet. Addendum tamen id, quod non immeritò à P. Dicastillo animaduersum Tomo 1. de Sacramen [P. Dicastilli prudens admonitio.]tis Tract. 5. Disput. 4. n. 268. quòd cùm oratio in hunc finem adhiberi debeat, vt colatur Deus, & impetretur ab illo quod petitur: stultissimum esse adhibere ad id medium, quod non ad cultum, sed ad culpam: non ad placendum, sed ad displicendum: non ad impetrandum & merendum beneficium, sed ad supplicium potiùs & pœnam, tamquàm culpa, licet venialis, deseruit: immò aliquoties poterit esse mortale, si publicè talis oratio adhibeatur, ob scandalum quod iudicio prudentis discernendum est. Sic ille censet: & quod de mortali ait, in casu nostro tunc timeri poterit, quando Episcopus die aliquo festiuo adfuerit, & non nominari se, sed Generalem audierit.

Sed contra id, quod diximus Assertione 2. [Obiectio ex illo & Nos in Collecta extante cum notanda solutione.] obijci potest id, quod habetur in Collecta Collegij Salmanticensis, de quo P. Henao num. 45. sic enim in illa: Nos, & Societatem nostram. Ergo illud Nos ad Congregationem, cuius sacerdos est pars, non est referendum. Ad quod dicendum non videri illud Nos ad priuatam personam sacerdotis referri, sic enim non deberet Societatem præcedere, sed eam sequi. Et idem videtur dicendum si de Collegio sit sermo: sicut in Canone Missæ priùs oratur pro Ecclesia, deinde pro Papa, Episcopo, & alijs, cum aliquibus in speciali, de quibus in Memento. Sed quia in Collecta, vt communiter profertur, extat illud & Nos, quod non semper videtur ad Congregationem aliquam spectare, cuius sacerdos sit pars, visum est pijs & doctis Patribus illud non omittere, & expressam Societatis compellationem adhibere, in quo sibi visi sunt probabiliter procedere: sed certè eorum exemplum non sunt aliæ Societatis Prouinciæ secutæ, & in hac nostra nihil tale vnquàm vsurpatum. Illud etiam speciale in Collecta prædicta, pro Serenissimis Collegij Fundatoribus Philippo Tertio, & consorte Margarita commemorationem attexi, quod Rubricæ Missalis videtur aduersari, dum. §. 7. n. 6. dicitur in penultimo loco commemorationem pro Defunctis apponendam. Sed dici potest id intelligendum quando oratio est solùm pro Defunctis. Et prætereà, quia non apparet qua sit auctoritate Commemoratio talis adiecta, id non sine illa factum debemus nobis persuadere: cùm res acta sit inter eos, quos in rebus istis, sicut & in alijs, præcipuæ sapientiæ laude scimus commendari. Pro quo & citatus scriptor nu. 70. vbi & non omnes commemorationem dictam vti licitam probasse, & pro vsu admisisse testatur.

De Collecta pro Jndijs, quid speciale.

AD secundam hoc potest Quæstionem [Collecta pro Indijs ex Synodo Limensi.] pertinere, circa quam id opportunè succurrit, quod habetur in Synodo Diœcesana Limensi Lib. 3. Tit. 7. Cap. 12. sic enim ibi ex vulgari lingua Latinus tenor: & quia in Collecta, quæ per Sanctitatem Sixti V. fel. record. post Orationes Missæ dicitur, & incipit, & famulos tuos, conuenit non esse varietatem in verborum serie, neque in tempore, quo dici debet: Mandamus. S. S. A. vt deinceps, & dum non fuerit à sua Sanctitate aliud ordinatum, in omnibus partibus, in quibus dicta fuerit, sit iuxta formulam hîc exhibendam, quæ ex vero exemplari desumpta est, quod ex Hispania typis expressum est adductum, & quòd semper dicatur in fine vltimarum Orationum Post communionem, non obstante qualibet consuetudine, quæ in contrarium extet. Post hæc sic sequitur

Trasumptum verum Collectæ.

Et illud apponitur, seq́ue habet in hunc modum.

Et famulos tuos Papam. N. Philippum Regem nostrum, Reginam, & Principem nostrum, cum prole Regia, populo sibi commisso, & exercitu suo. Antistitem nostrum. N. Proregem nostrum N. nauigantes, & nos ab omni aduersitate custodi: pacem & salutem nostris concede temporibus, & ab Ecclesia tua cunctam repelle nequitiam, & gentes Indorum gratia tua illuminentur, & in fide Catholica confirmentur, Paganorum & Hæreticorum, quæ in sua feritate confidunt, dexteræ tuæ potentia conterantur, fructus terræ dare & conseruare digneris. Per Dominum nostrum IESVM Christum filium tuum &c.

Ex quo habemus non sine fundamento [Circa illam notatu digna.] Auctores aliquos asseruisse pro Collecta dicta in Hispania Pontificiam concessionem non extare, quam citati improbant Patres; adducta siquidem ex concessione Sixti V. habetur Diœcesanæ Synodi attestatione; in qua pro Indijs illud habetur: Proregem nostrum. Nauigantes, & gentes Indorum &c. Cùm enim Prorex supremus Regni gubernator sit, & Regijs prærogatiuis emineat, meritò pro illo oratio fit, cùm à P. Henao suprà dicatur in aliquibus oppidis, quæ ad Dynastas spectant, eos in Collecta solitos nominari. Qui etiam affirmat in portubus post nomen terræ addi & maris, scilicet vt fructus terræ & maris dare &c. Vnde & conuenienter in Collecta pro Indijs additum Nauigantes, cùm earum felix status à fortunata nauigatione dependeat. Circa gentes autem Indorum satis est conuenientia comperta, cùm ex earum conuersione adeò ingens nouæ prolis facta sit & speretur accessio in Christi Ecclesia, noui mundi detectione. Quod autem de paganis & hæreticis additur, & in quibusdam Hispaniæ locis dici solitum: Quæ in sua feritate confidunt, iam diu est, ex quo frequenter omittitur, quia non omnes eorum gentes feræ sunt, etiamsi de paganis sit sermo: feritas enim agrestem, Syluaticam & indomitam indolem in hominibus designat, vti qui ferarum more impetu atroci ferantur, pro quo Grammatici consulendi.

De obligatione circa Collectæ recitationem.

SIt hæc quæstio tertia, in qua videtur di [Diuersæ circa obligationem sententiæ.]cendum nullam esse obligationem, cùm ex priuilegio recitationis huiusmodi facultas habeatur; priuilegijs enim vtimur, cùm volumus, sed cùm priuilegium personale tantùm non sit, locus est dubitationi. Et non defuerunt, qui lethale peccatum in omissione huiusmodi incurri fuerint arbitrati, quos sine expressione nominum refert P. Quintanad. Tomo 1. Tract. 7. Singul. 35. n. 1. quod tamen non crediderim generaliter assertum, sed si totali omissione, aut ferè totali contingat, cùm oppositum nullo solido fundamento niti videatur. Alij è conuerso neque venialem culpam in omissione secundùm se sumpta deprehendunt, ex quibus Laurentius Vander apud citatum scriptorem nu. 7. qui nu. 5. ait fortè esse peccatum veniale, cùm tamen n. 6. absolutè asserat veniale esse, & bonis rationibus ad probationem vtatur. Quem impugnat P. Henao nu. 68. nullum in eo peccatum agnoscens, quia videmus frequentissimè omitti à sacerdotibus valde pijs & diligentibus in adimpletione omnium, quæ ad Missam spectant. Quod & priùs tenuerat P. Mendus Disquisit. 7. de Ordinibus Militar. Quæst. 11. §. 1. n. 108.

Dico Primò. Trinam recitationem o [Assertio 1. circa trinam in eadem Missa recitationem.]mittere, quàm apud Ecclesias Cathedrales quasdam in vsu esse aliqui testantur Auctores, quod & ego in aliqua deprehendi, nullum peccatum est. Probatur, quia pro obligatione nullum extat fundamentum, & aliqualis in eo apparet abusus, quandoquidem iuxta Ecclesiæ morem nulla repetitio talis admittitur, & ita circa hoc Rubricæ extant, vt scilicet nulla oratio bis, immò neque Antiphona, aut versiculus proferatur. Ex quo fundamento asserit Vander adductus à P. Quintana suprà n. 8. quòd si in Missa dicta fuerit Oratio A cunctis, in Collecta & famulos, omittendum sit illud Pacem & salutem vsque ad Conterantur. Et si dicatur Ecclesiæ tuæ, illud & ab Ecclesia tua vsque ad verbum dictum. Quæ citatus Pater ait frequenter non obseruari, quia ignorantur, aut quia in opinione sunt posita, vbi & addere consequenter debuit omittendum Pontificem, quando Oratio pro illo præcessit, sicut & Regem, quando similiter pro illo antecessit oratio, quæ quidem vna illarum est, quæ ad libitum dici possunt.

Dico Secundò. In totali, aut ferè totali [Assertio 2. obligationem sub veniali statuens.] per annum omissione aliquod veniale peccatum admiscetur. Probatur, quia nulla afferri rationabilis caussa potest talis omissionis: vna siquidem tantùm est, scilicet priuilegium esse, & sic voluntariam iuxta illud operationem. Atqui priuilegium hoc vtilissimum est, Regibus nostris gratissimum, quorum nos debet felix status habere solicitos, à quo & noster pendet; in vsu apud omnes, cuius & omissio non sine aliquo scandalo potest continuari: Omissio autem huius generis venialem culpam importat, qualis esset in eo, qui nullam lucrari Indulgentiam conaretur, eo quòd pura gratia sit: & in illo, qui audito signo pro salutatione Angelica, in Virgine salutanda pigritaret. Semper enim in huiusmodi omissionibus culpabile aliquid admiscetur.

Dico Tertiò. In Festis, in quibus vna [Assertio 3. Quando sit licita omissio.] tantùm recitatur Oratio sine culpa stare omissio potest, vt in Duplicibus, & etiam quando in illis plures sunt Orationes dicendæ, vt in Festo Natiuitatis Virginis, Inuentionis S. Crucis, S. Iacobi Maioris, & quorumdam aliorum sanctorum, quia id per accidens est in Duplicium qualitate. Item quando multæ occurrunt Commemorationes, vt infra Octauam Natiuitatis, & in Sabbatis quatuor Temporum. Quo euentu finita vltima oratione potest mentaliter dicta Collecta resumi, ne illius fructu careant in ipsa contenti, quod est dignum animi ad hæc laudabiliter attenti, & Christiana feruentis charitate. Solet autem in magnis [Quid circa magnas festiuitates.] etiam Festiuitatibus dici eo quòd tunc ij adsint, de quibus in ipsa mentio, quod eorum venerationi defertur: & licet Episcopus videatur laicalibus potestatibus præponendus, sicut in Canone, vnde & non defuerunt, qui ita fuerint arbitrati; ordo tamen in ea extans omnino seruandus est, quia gratiam istam voluerunt Pontifices Hispanis Principibus vti de Ecclesia singulariter bene meritis indulgere. Neque in alijs exempla deficiunt: Concionator enim priùs Proregem, quàm Episcopum vsitata forma salutat, & cùm extra Ecclesiam concurrunt, loco ille præcellit, in quo & diuinus respectus interuenit, quia iuxta Apostolum Rom. 1. v. 1. Non est potestas nisi à Deo: [Rom. 1. v. 1.] quæ autem sunt, à Deo ordinatæ sunt.

SECTIO XIV.

Circa Constitutionem Pij V. Si de protegendis adnotata nonnulla.

P. Bordonus Tomo 1. Cap. 29. exposi [Constitutionem esse odiosam quasi certum statuit P. Bordonus.]tionem habet Constitutionis prædictæ, & conformem quidem nostræ Tomo 2. Thesauri in Additionibus extanti num. 190. & seqq. & n. 2. ita scribit: Alterum est (ex duobus scilicet præsupponendis) Bullam, licet sit in fauorem Catholicæ fidei, & religionis Christianæ, quibus aliquid maius excogitari non potest; nihilominùs esse odiosam, & in materia stricta, consequenter ex vulgatis iuribus, & esse pressè, propriè, & strictè intelligendam, & non esse faciendam in ea extensionem de persona ad personam, de delicto ad delictum, quæ in illa non exprimantur. Est enim hoc communè apud omnes, quòd non fit extensio in pœnalibus de delicto ad delictum, neque à persona, ex allegatis suprà Cap. 23. n. 21. 30. 47. & 51. & in terminis docet Carena par. 2. tit. 13. n. 5. Sic ille, id vti certum suppo [Oppositum alij. Diana.]nens, quod reuera non est tale. Vnde Diana Parte 4. Tract. 8. Resolut. 12. vers. Verùm, contrariam, ita scribit: & aduertant etiam DD. Inquisitores quòd dicta Bulla Pij V. condita fuit ob publicam vtilitatem, vnde latè interpretanda & extendenda, vt bene docet Aloysius Riccius in Decision. Arch. Tomo 1. Decis. 74. n. 4. Sic ille. Quæ sententia, cùm adeò probabilis sit, & Tribunali sancto faueat, credibile satis est à Qualificatoribus & Consultoribus præferendam, & iuxta illam consequenter D. D. Inquisitores acturos; vnde perinde est ac si res esset penitus explorata; nisi in raro aliquo casu, ob occurrentes circumstantias iuxta oppositam conuenientius visum fuerit operari. Tantùm abest vt illa debeat tamquàm certum præsuppositum stabiliri; licet non inficier esse probabilem, pro quo videri possunt, quæ dicta à nobis citato Tomo Tit. 12. n. 46. & seqq. Quomodo autem eo quòd Constitutio fauorabilis sit, locum habere possit extensio, accuratè quando casus occurrerit dispiciendum, quia etiam in fauorabilibus non semper de persona ad personam, neque de casu ad casum, potest extensio sustineri.

Pergit citatus scriptor, & n. 13. vers. 2. [De perterrefactione quid tenendum.] de perterrefactione agens affirmat in Constitutione prædicta illam intelligi, quæ accidit, quando metus grauis incutitur cadens in constantem virum, quia in Iure nulla habetur ratio motus leuis, quod & dictum à nobis citato loco num. 203. cum Zanardo, Diana, & Carena. Vt autem me [Quinque ad metum gtauem requisita.]tus dicatur cadens in constantem virum, quinque requisita ex P. Thoma Sancio proponit Lib. 4. de Matrim. Disputat. 7. nu. 10. suntque. 1. Quòd sit grauis. 2. quòd probabiliter immineat. 3. Quòd perterrefaciens sit potens executioni mandare malum, quod comminatus est. 4. Quòd sit solitus exequi minas, & non iactator. 5. Quod perterrefactus non possit facile occurrere malo.

Quæ quidem non ita accipienda, sunt, [Sine illis posse pœnas Constitutionis incurri.] vt huic debeant negotio semper adaptari, quandoquidem licet in perterrefactione non concurrant omnia dicta, potest quis pœnas Constitutionis incurrere. Vnde si ignotus aliquis accedat minas graues intentans, de cuius conditione non constet, & an illas exequi sit solitus ignoretur, non videtur quomodo talis possit à pœnis in illa contentis excusari. Vnde non obstat quod ex Zanardo adducit Diana suprà. vers. Non desinam, quòd scilicet multi minantur etiam viles & infames, sed eorum minæ à familia armata Inquisitorum paruipenduntur. Nam licet armatæ familiæ non nisi temerarius quispiam se possit opponere; temerarij tamen aliqui sunt, & qui possint non parùm negotij ministris etiam armatis facessere, & si non irrumpat, comminari mortem potest securiùs infligendam, cùm tamen ignoretur, vt dixi, an talis sit, qui minas soleat executioni mandare. Et quicumque ille sit, non est dubium posse & debere à S. Tribunali puniri; & cùm Constitutio fauorabilis sit, ad eum casum attentis circumstantijs extendi grauium inflictione pœnarum. Et quidem licet ad perterrefaciendos ministros plus videatur necessarium, quàm vni possit aduersanti conuenire; non ita ad perterrefaciendum testem, in quo etiam contra Constitutionis tenorem agitur, & ita sic agens eius pœnis se præstat obnoxium.

Enodatio casus peculiaris.

REligiosus inexcusabili commotione a [De impediente lectionem Bullarum ad S. Inquisitionem spectantium.]pud Deum & homines in caussa fuit vt non legerentur Constitutiones ad S. Inquisitionis Tribunal spectantes, contra Decretum Vrbani VIII. qui pro eo Feriam. 6. post Octauam Assumptionis Deiparæ designauit. De quo quæritur an pœnas præfatæ Constitutionis incurrerit. Circa quod aduocari potest id quod citatus P. Bordonus tradit Cap. 28. Quæs. 7. vbi de Religioso agit, qui accusauit Commissarium quemdam coràm laicali Magistratu, eo quòd Bullas prædictas legerat coram quibusdam vocalibus ad id commodioribus iudicatis, vtpotè secretum seruaturis, quia intra dominium erat cuiusdam Principis, à cuius ministris talis fuerat lectio prohibita. Et respondet negatiuè, quia non offendit Ministrum designatum pro Officio S. Inquisitionis, vt exigit Bulla. Quòd si esset Officialis, proculdubio puniendus esset iuxta illius præscriptum, quia offendisset Officialem huius Tribunalis in caussa fidei. Ex qua resolutione idem videtur in casu nostro dicendum. Sed quidem cùm Constitutio fauorabilis sit, vt diximus, & eadem videatur esse ratio in Ministro designato & non designato, probabile apparet oppositum, quia & lector quicumque est Minister vagè designatus, & offensio eius in S. Tribunal conuincitur redundare. Quod obseruari oportet ad quorumdam audaciam retundendam.

Circa obligationem legendi præfatam Constitutionem Vrbani VIII. cum alijs in ipsa contentis.

DE hoc agit præfatus scriptor citato Cap. [Tempus pro illa vt computandum.] 28. apud quem Decretum habetur eiusdem Pontificis die 11. Februa. 1638. vt dictarum Bullarum lectio, pro qua, vt diximus, Feria. 6. post Festum prædictum designatur, & eius Octauam; per totum residuum mensis Augusti possit differri. Verba Decreti sunt: Extendi per totum mensem Augusti. Vbi mens videtur esse Pontificis vt intra mensem dictum possit satisfieri. Vnde non videtur congrua expositio citati Scriptoris, qui nu. 9. ad diem nonam Septembris residuum illud extendit. Iuxta quod videtur in prolectione tali non esse certum diem designatum post dictam Feriam 6. vnde & videtur posse anteponi intra mensem eumdem, quia melior est anteposita præcepti adimpletio, quàm illius prorogatio, sicut gratior est anticipata solutio: quod videri poterit non improbabile alicui. Nihilominùs securius est anticipationibus huiusmodi non vti, quia pro illis certa non habetur coniectura. Neque id, quod de anticipata solutione dicitur, semper habet locum: & quod ad præcepti adimpletionem attinet, manifestum est, eum, qui ieiunium, aut Missæ auditionem anticipat, præceptum non adimplere. Verosimilius illud, si Octaua in Feriam sextam incidat, posse Completorio dicto obligationi lectionis satisfieri, iam enim finito Officio, etiam & Octaua videtur finem rationis habuisse.

Dubitatum à nonnullis ex Nostris [De quasi abbreuiata Congregatione Societatis.] an quando in Prouincijs Indiarum sine Prouinciali Congregatione iuxta illarum priuilegium, Procurator iturus Romam eligitur, lectionis istius vrgeat obligatio & videtur proculdubio non vrgere, quia pro eo non habetur in citata Vrbani Bulla fundamentum, sic enim ibi: & insuper in quocumque Generali ac Prouinciali Capitulo, Conuentu, Diœta, vel alia quauis ratione nuncupato Capitulari congressu, suos subditos ac Religiosos commonere &c. Nihil autem tale in dicto congressu, qui paucorum esse solet; verificari potest, qui neque Generalis, neque Prouincialis est, sed quasi abbreuiata Congregatio Prouincialis, vt habetur in Formula §. 39. Dictio enim Quasi, vt apud Barbosam videri potest in [De dictione Quasi.] Tractatu de Dictionibus Dict. 311. vbi pro eo quamplures Doctores congerit, natura sua improprietatem, fictionem, & diminutionem significat.

Tomo 4. Decisione 178. in fine inquirit [Circa Superiorem absentem sententia Bordoni.] P. Bordonus, An Superior absens pro eo tempore, quo supradictæ Bullæ legendæ sunt, si omittantur ab eius Vicario, ipse incurrat pœnas, an Vicarius? & respondet sic: In eo casu neuter reus est pœnarum: Non Superior, quia cùm absit, non potest incumbere lectioni, nec antequàm discedat tenetur id monere suum Vicarium vt procuret earum lectionem, quia hæc diligentia non exprimitur in Bullis: ergo illis imponenda non est. Vicarius verò de Iure eas pœnas non incurrit, quia non venit nomine Superioris, quo intelligitur tantùm Superior immediatus Monasterij. Sic ille. Sed caueant Re [A cuius praxi cauendum.]gulares ad praxim doctrinam istam aduocare, quæ vt credo illos non reddet impunitos. Superior recedens à Monasterio ea, quæ magni momenti sunt, suo debet Vicario specialiter commendare, cuiuscumque generis sint, & eo essent præsente necessariò peragenda, vt est lumine naturæ notum, vnde pro eo non est peculiare aliquod præceptum Superiorum maiorum requirendum. Diligentia autem huiusmodi in eo maximè, de quo agimus, negotio necessaria est, cùm adeò seriò, seuerè, & grauiter ab Apostolica Sede, vtpotè circa rem summi ponderis, requiratur: aliàs pro ea molestia deuitanda possent superiores se paulò ante instantiam temporis, in quo vrget obligatio, non admonitis Vicarijs absentare: quod quidem quàm sit absurdum satis elucet. Vicarius etiam obligationem dictam non ignorans, & ad functionem istam in Superioris absentia plenam habens facultatem, meritò dici potest venire nomine Superioris, neque aliud de mente Pontificis videtur posse præsumi, qui hic & nunc lectionem vt rem momenti præscribit, ad quod parùm interest, quod ab hoc vel ab illo executio præcepti disponatur. Video rem disputationi propositam non carere speculabili ratione; sed vt dixi, curandum omninò ne transgressio eam improbabilem cum omittentium dolendo grauamine manifestet.

Circa Priuilegia concernentia causas S. Inquisitionis vtilis excursio.

PRo eorum reuocatione extat Bulla Pau [Duæ Pontificum Bullæ priuilegiorum reuocatoriæ in S. Inquisitionis caussis.]li V. de qua Nos alibi, & Vrbani VIII. apud Bordonum Tomo 1. Cap. 27. & in priori quidem non ita stricta & generalis reuocatio est, cùm in illa tantùm præcipiat Pontifex vt Superiores Religionum in caussis hæresis, aut suspicionis de illa se minimè cum suis subditis intromittant, iudicium illarum assumentes, vt facere Inquisitores solent, neque illos impediant quo minùs de hæresi suspectos possint Inquisitoribus, vel Ordinarijs locorum vicinioribus, liberè denuntiare, non obstantibus quibuscumque Prædecessorum concessionibus. Non ergo ea priuile [Quod circa priorem.]gia reuocantur, quæ ad forum interius spectant, vt ex tenore Constitutionis habetur manifestum. Vrbanus autem specialius aliquid addens præcipit, vt Constitutiones, dispositiones, & Ordinationes Apostolicæ in concernentibus fidem Catholicam, & Officium S. Inquisitionis Religiosos omnes comprehendant, sub eisdem non obstantijs priuilegiorum, siue iam editæ illæ sint, siue in posterùm edendæ, nisi in edendis specialis pro aliquibus habeatur exceptio.

Si ergo Constitutio aliqua fuerit pro [Quid circa aliam.]hibens absolutionem ab hæresi, iuxta dispositionem præfatam Religiosos comprehendet, vt neque absoluere, neque absolui queant. Circa suspicionem autem, si reuera fundamentum extitit ad iudicandum animum hæreticum, quia hæresis sufficientibus est signis indicata, currit proculdubio prohibitio, licet quoad forum exterius res maneat intra terminos suspicionis. Si autem animus talis desit; quidquid de suspicione sit, poterit absolutio conferri, quia forum Sacramentale solam attendit veritatem. Potuit quidem aliquis imprudenter agendo, immò & grauiter peccando suspicioni locum dare: sed peccatum huiusmodi nullo modo est talibus prohibitionibus comprehensum, quæ in præsumptione fundantur. Idque etiamsi non solùm suspicioni, sed existimationi probabili præbuerit fundamentum. Quid autem per Pontificias Ordinationes habeatur in ordine ad absolutionem pro foro interno dictum à Nobis Tomo 2. Thesauri Tit. 12. nu. 301. & in sequentibus quid sit pro Indijs specialiter constitutum. Videnda etiam quæ diximus Parte 2. nu. 321. & seqq.

