Quæ autem in contrarium adducuntur, [Adducta ex Iure diluuntur.] nullius roboris sunt. Textus ex Titulo de Præfecti prætorij Officio, ad eumdem Præfectum spectat, cui ob Officij eminentiam concessum fuit, vt ab eius sententijs non posset appellari, qui non aliter ac Princeps ipse iudicaturus credebatur. Et quid inde ad intentum? In Officialibus quidem qui eliguntur ex publico id ita habet, vt Officium nequeant exercere per alium, vt tradit Baldus Cons. 165. lib. 5. Atqui Rex Officialis non est, etiamsi commissionis aliquid proprium admittamus, quod secus accedere remanet demonstratum. Item vbi mera executio facti committitur, electa videtur industria personæ: Regi au [Industria personæ quando non electa.]tem merum ministerium, aut executio non committitur, sed superior, & tantæ Maiestatis digna prouidentia. Ex Beroio in Cap. Quoniam Abbas in fine de Offic. deleg. In Epistola Inter claras, quæ est Sanctissimi, vt ibidem dicitur Ioannis Romanæ Vrbis Patriarchæ, nihil habetur speciale, quod præsenti queat deseruire proposito, in ea siquidem ille Iustiniani Imperatoris studium tuendi fidem & Christianam religionem luculenta laudatione commendat, edictum approbans, quod ab eo fuerat pro submouenda hæreticorum intentione, Episcoporum interueniente consensu vulgatum. Et prodesse tantummodò potest, quatenus ex ea deduci aliquæ sententiæ possunt Catholicis nostris Regibus verosimiliùs congruentes. Et illud sanè his licet, si vsquàm aliàs his vsurpare temporibus: Quamobrem, Gloriosißimè Prin [S. Ioannes Pontifex.]cipum votis omnibus exorabitur diuina potentia, vt pietatem vestram in hoc ardore fidei, in hac deuotione mentis, in hoc integræ religionis studio sine defectu sui in longiora tempora conseruet: hoc enim & sanctis credimus Ecclesijs expedire. Amen, Amen, Amen.

Clausulam de tua fide, prudentia, ac re [De Clausula Confidimus.]ctitudine confidimus, libenter admittimus, circa quam Romanus Consilio 330. vbi & discretio addi solita, quæ & prudentiæ nomine intelligenda venit. Et licet ita communiter scriptores censeant industriam tunc personæ electam, nihil inde contra propositam resolutionem, quia Reges Catholici id, in quo industria ipsorum exigitur, minimè alijs committunt, superiorem scilicet prouidentiam, pro qua administros necessariò tenentur adhibere. Item Pontifex onus circa distributionem tributorum, aut eorum receptionem non imponit, dum confidentiam rectæ administrationis in ordine ad fidei propagationem exponit: ergo licet illis ea ijs, qui benè sibi visi fuerint condonare. [De mandato.] Neque quod de mandato additur plus vrget, quod similiter explicandum: nihil enim in eo circa tributorum dispositionem. Denique circa punctum electionis industriæ tot sunt dicendi modi, vt plurima pro vtrâque parte adducat Mascardus Conclus. 594. Sicut & Cardinalis Tuschus Tomo 4. Conclus. 105. & 106. vt inde argumentum efficax difficilè valeat efformari. Neque quod ex [De contractu.] contractu arguebatur vllius est ponderis; contractum siquidem admittimus, & obligationem ex parte Regum Catholicorum, sed ad illud tantùm, quod est sufficienter declaratum, neque in eo, de tributis quidquàm, quorum dispositio, Regia inuestitura supposita, ad ipsos debet necessario pertinere, & à Pontifice non obscurè indicatum verbis illis: Vosque, & heredes, ac successores præfatos illarum dominos cum plena, libera, & omnimoda potestate, auctoritate, & iurisdictione, facimus, constituimus, & deputamus. Sic Alexander VI. Addi etiam potest in ijs, quæ sunt concessa alicui ratione contractus, licet videantur personalia, posse tamen cedi, vt ex Baldo Consil. 93. habet Cardinalis Tuschus citata Conclus. 105. n. 12. Vnde ex ratione contractus non ita argui potest vt præfato est visum Auctori, nisi quando personalis industria est expressè in omnibus, de quibus agitur, obligata, quod secus accidere in præsenti caussa remanet euidenter comprobatum.

De Censura quadam Scriptoris adducti circa res Indicas, & alijs obseruatione dignis erga ipsas.

CItatus Chiapensis Præsul, cuius scripta [Contra Episcopum Chiapensem vnde institui possit concertatio.] iam pridem oblitterata, nescio quo spiritu sine licentijs necessarijs denuò recusa, cùm reuerà in illis libellus infamatorius Indicorum Conquisitorum, & multorum aliorum videatur contineri, vt eidem obiecit Genesius de Sepulueda Obiectione 12. in Catholicos Reges, & nationem Hispanam maledicentia redundante, vt meritò visum fuerit ea colligi & asseruari, Regia auctoritate, pro vt videri potest apud Dom. Solorzanum Tomo 1. de Iure Indiarum lib. 2. Cap. 1. num. 23. vers. Sextus, quoddam, qui præfati scriptoris, acerrimi quamuis, virtutes agnoscit, & cum multis, quos adducit, deprædicat eodem Cap. 1. num. 26. & 27. quibus ego nihil detractum velim, dum aliqua ipsius effata refellenda propono: sic enim in multis accidisse compertum est eximiæ sanctitatis commendatione celebribus, quorum sententiæ aliquæ à verò penitus deuiarunt, vt opus fuerit illas à scriptoribus fidei sincerè refelli.

Sic ergo ille Proposit. 10. Entre los In [Propositio eiusdem de infidelium dominio in suis regnis.]fieles, que tienen Reynos apartados, que nunca oieron nueuas de Christo, ni reciuieron la fe, ay verdaderos Señores Reyes y Principes, y el Señorio y dignidad y preeminencia Real les compete de derecho natural, y de derecho de las gentes, en quanto el tal Señorio se endereza al regimiento y gobernacion de los Reynos confirmado por el derecho diuino Euangelico, lo mismo à las personas singulares el Señorio de las cosas inferiores: y por tanto en el aduenimiento de IESV Christo, de los tales Señorios, honras, preeminencias Reales y lo demas, no fueron priuados en vniuersal, ni en particular, ipso facto, nec ipso iure. [Oppositum censet hæreticum, pro quo & censuræ aliæ.] Sic cùm statuerit, statim Proposit. 11. ita subdit: la opinion contradictoria de la precedente Proposicion es erronea y perniciosißima, y quien con pertinacia la defendiere, incurrirá formal heregia. Es asi mismo impijßima, iniquißima, y causatiua de innumerables robos, violencias y tiranias, estragos y latrocinios, daños irreparables, y pecados grauißimos, infamia, hedor, y aborrecimiento del nombre de Christo, y de la religion Christiana, y eficacißimo impedimento de nuestra Catholica Fe, muerte, perdicion y jactura de la mayor parte del linage humano, damnacion certißima de infinitas almas: y finalmente de la piedad, mansedumbre, y costumbre Euangelica y Christiana cruel y capital enemiga. Sic ille.

Contra quem tamen stat agmen nume [Contra illum Doctorum numerosum agmen proponitur, vnde probabilitas comprobata.]rosum scriptorum, pietate ac doctrina illustrium, asserentium infideles vero rerum suarum dominio carere, sicut & principes iurisdictione, & ita eo ex titulo posse eorum terras à Christianis Principibus occupari, & si resistant, bello coërceri. Sic Cardinalis Hostiensis, Panormitanus, Antonius de Butrio, Baldus, D. Antoninus, Oldradus, Aretinus, Ioannes de Annania, Præpositiuus, Henricus Boic, Philippus Paschalis, Albertinus, Albarus Pelagius, Petrus Belluga, Archidiaconus, Alexander Alensis, Simon Maiolus, Turrecremata, Ioannes de Fantuc, Laudensis, Ioannes Maior, Matthæus de Afflictis, Masquardas de Susannis, Doctor Martha, Antonius Scappus, Oldradus, Genesius de Sepulueda, Petrus Malferitus, Alfonsus Guerrerus, Petrus Bellinus, quos adducit Dom. Solorzanus suprà Cap. 10. num. 3. & seqq. Et Doctor quidem Martha de Iurisdict. 1. p. Cap. 24. ex num. 10. opinionem non solùm ait esse magis communem, sed etiam magis Catholicam: & Christianæ fidei magis vtilem. Et ipse quidem Dom. Solorzanus licet in contrariam inclinet, pro qua à num. 41. quamplures Doctores accumulat, sequenti tamen Cap. 11. vtramque vt probabilem problematicè proponit, & vtriusque argumenta dissoluit, vnde & sine nota aliqua posse defendi satis est iuxta ipsius mentem manifestum. Quod & Doctores alij, (licet aduersentur, & minimè sufficientem titulum pro bello inferendo pronuntient) nullatenus inficiantur probabilitati aut expressè aut æquiualentibus terminis suffragantes. Vnde, vt dixi Tomo 1. Thesauri Tit. 1. num. 12. nonnulli Doctores apud P. Salas affirmant Pontificem in concessione Indiarum probabilem opinionem secutum. Probabilitatem etiam agnoscit P. Fagundez Tomo 1. in Decalogum lib. 1. Cap. 33. num. 28. & 29. vbi & alios pro ea adducit. Et eum omnino videndum admonet Diana Parte 6. Tract. 4. Resolut. 16. vers. Verùm, quidquid. Trullench lib. 1. in 1. præceptum Decalogi Cap. 19. num. 9. assertum negatiuum verius tantùm esse ait P. Azor Tomo 1. lib. 8. cap. 24. Quæs. 8. vtrâque sententia suis cum fautoribus præmissa concludit negatiuam sibi magis arridere, satis indicans oppositam non penitus displicere, & de Idololatris agit, qui Quæs. 6. de Infidelibus generaliter agens affirmatiuam sententiam omnium dixerat esse Canonici iuris interpretum, stante ex aduerso communi consensu Theologorum. Et de Idololatris agens etiam Couarrubias in Regula Peccatum. Parte 2. §. 10. vers. [Couarrub. quantum eidem faueat.] Quid autem, & neganti sententiæ adhærens, sic in fine scribit: Hæc denique adduximus aduersus priorem sententiam, quæ fortaßis ab his obiectionibus virorum ingenio & iudicio facillimè defensa, potiores partes obtinebit. Sic ille, qui vers. Sed nihilominus de Infidelibus absolutè disserens, negatiuam sententiam seueriorem censere profatur. Non ergo iuxta ipsum opposita omnino à veritate discordans. Non ergo eidem omnino conformis illa P. Acostæ clausula Lib. 2. de procuranda Indor. salute [P. Acostæ. non probandum assertum.] Cap. 2. tenoris sequentis: Quod quia sine controuersia omnes sentiunt, qui modò aliquid sentiunt, non est quod morosa disputatione reuocetur in dubium. Hæc doctus Pater. Cùm enim constet rem esse disputationi obnoxiam, & multos, quorum est non contemnendus sensus, id quod diximus, arbitrari, non est inanis operæ circa illam aliquantulùm immorari.

Sed obijci potest Primò id quod habet [Obiectio 1, ex damnatione sententiæ. In margine Caietanus, Victoria, Sotus, Corduba, & Couarrub. habentur. Negatur illa, & qui pro ipsa steterint.] citatus P. Acosta suprà Cap. 4. in fine sic locutus: Quorum sententia iam dudum (Scriptorum inquam sine nomine apud ipsum) apud omnes obtinuit, Salmantino & Complutensi illustribus gymnasijs damnantibus, vt audio, atque explodentibus scriptum cuiusdam librum contra caussam Indorum, atque ipso Catholici Regis Senatu longè aliam rationem in expeditionibus Indicis præcipiente. Sic ille. Ad quod respondeo sententiam illam iam dudum apud omnes, id est, communiter, & vt magis probabilem, ac negotio, de quo agebatur, obtinuisse, neque ab Academijs illis oppositam absolutè potuisse damnari. Quòd si de scripto Genesij de Sepulueda præfatus locutus Auctor, pro eo. Sic ille Obiectione 12. in fine: [Genesius Sepulueda.] Con estas respuestas me parece que he satisfecho à las objeciones y argumentos del Señor Obispo, y de los que siguen su opinion, que casi à todo ello està respondido en mi libro y Suma del, que està impressa en Roma, examinada y aprobada por Iuicio de los doctißimos y grauißimos Señores el Vicario del Papa, y el Maestro del Sacro Palacio, y vn Auditor de Rota, y alabada por comun parecer de otros muchos varones doctißimos de la Corte Romana, como parece por la misma Impreßion. Sic Auctor.

Secundò obijci potest in Concilio Con [Obiectio 2. Ex dogmate certo de dominio apud peccatores.]stantiensi damnatum fuisse errorem Ioannis Hus & Wicleph asserentium dominium rerum ipso iure amitti propter peccatum. Qui & fuit error Armachani, in libro, cui titulus, Defensorium pacis, improbatus à Ioanne Maiore in 2. dist. 42. & Iacobo Almaino in 4. dist. 15. Quæst. 2. Col. 10. Ex quo arguit Couarrubias suprà num. 2. & luculentiùs Dom. Solorzanus citato Cap. 10. nu. 56. & seqq. Concilium siquidem negans pec peccatum dominium rerum amitti, nullum speciale excipit; & cum absoluta decisio sit, infidelitatem etiam comprehendit. Ad quod in primis dici potest Infideles non priuari ratione infidelitatis eo domino, qualecumque illud sit, quod ipsis etiam stante in fidelitate potest competere, quatenus sine alicuius iniuria rebus, quas possident, vti pro libitu possunt, dum auctoritate Ecclesiæ ab eisdem non auferuntur. Dominij enim nomine aliquando venit non solùm absoluta proprietas, sed administrationem, possessionem, aut vsum fructum, vt notauit Dom. Solorzanus citato Cap. 11. nu. 26. Qui ibidem. nu. 6. & [Dom. Solorzan. iuxta Hostiensis mentem non respondere.] seqq. respondet verum dominium in Infidelibus dari, sed ab Ecclesia posse iusta de caussa ad fidelia regna transferri. & sic Hostiensis sententiam, aliorumque defendit problematico ritu. Atqui Hostiensis & multi alij cum eo sentientes existimant verum dominium & absolutam iurisdictionis & bonorum proprietatem apud Infideles non extare, & sic ex eorum mente proponitur ab ipso citato Cap. 10. num. 1. & seqq. & ita non videtur exacta & accommodata responsio: licet iuxta sententiam aliam possit verosimiliùs sustineri, si dicatur apud Infideles verum extare dominium, sed auctoritate Ecclesiæ auferri ab illis posse, & fidelibus Principibus prærogari.

Deinde responderi potest Concilium [Responsio alia satis Concilio accommodata, ex doctrina circa hæreticos.] Constantiense damnare eos, qui absolutè affirmant per mortale peccatum dominium amitti, quodcumque illud sit: non verò eos, qui secundùm probabilem sententiam de aliquo id affirmarint: vt constat de peccato hæresis externo, per quod iuxta probabilem sententiam ipso iure, sine sententia iudicis, dominium bonorum amittitur, & fisco penitus applicantur, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 2. in Decalogum Cap. 22. num. 6. licet ipse contrarium tueatur. Quod ergo Doctores sententiam præfatam conplectentes de hæresi probabiliter censent, Hostiensis & alij de infidelitate iudicarunt. Et quemadmodum Concilium non aduersatur sententiæ illi, ita neque isti, vt eam nota grauiori dignam dicere debeamus.

Cùm ergo solius Ecclesiæ auctoritate [Solius Ecclesiæ auctoritate stare posse debellationem, & ita inconuenientia cessare.] dominium ab Infidelibus auferri queat, ex sententia prædicta non illa sequuntur absurda, quæ à Prælato dicto proclamantur: in ordine enim ad eorum damnificationem, vt erga ipsos non liceat, perinde se habet bonorum possessio, ac si verum, proprium, & maximè legitimum dominium asseratur. Sic ab hæreticis ante sententiam condemnatoriam aut criminis declaratoriam, nequeunt bona auferri, quia ante illam aut dominium eorum habent, aut iustam possessionem, vt ait P. Sancius suprà nu. 18.

Velle autem armorum strepitum in or [Armorum strepitum non posse penitus amoueri: & Infideles cogi posse vt audiant Prædicatores.]dine ad introductionem aut propagationem fidei penitus amoueri, id velle est quod multiplici potest ratione conuelli. Posse siquidem cogi vt Prædicatores audiant, timore incusso, & belli illatione, post media adhibita, quæ sunt pietati Christianæ conformia, frequentißima & verißima est omnium ferè Theologorum ac Iurisperitorum opinio, vt ait Dom. Solorzanus suprà Cap. 20. num. 1. pro quo multa congerit solido eruditio [Pro eorum securitate posse conduci militare præsidium.]nis apparatu. Prætereà pro securitate Prædicatorum posse conduci militare præsidium ex Regijs Schedulis, & operariorum Euangelicorum testimonijs ostendit Illustrissimus Quitensis Episcopus in Itinerario Parochorum Indicorum Lib. 1. Tractat. 10. Sessione 2. in cuius fine dictum viri profectò Apostolici, satis mihi noti, & satis quidem notabile proponit, affirmantis sibi eo in operela boranti plus momenti afferre duos Arcabusiarios pro defensione attestantes, quàm socios quinquaginta eiusdem operis comministros. Circa quod P. Palaus Tomo 1. Tract. 4. Disput. 2. Pun [P. Palai. doctrina pro eadem.]cto 5. num. 9. absolutè asserit hoc esse licitum, si in præcisa defensione sistatur, immò & conueniens, vt impediatur quoad fieri possit innocentis iniuria, & irreuerentia Religionis Christianæ. Addit tamen ex accidenti & ratione scandali esse illicitam huiusmodi securitatem: quia meritò timere possunt Infideles videntes Prædicatores ita munitos se debellandos ab illis, nisi prædicationem audiant, illique assentiantur: ac proinde auditionem fidei & receptionem esse coactam, & non voluntariam. Quocirca Prædicatores imitatores Christi, & Apostolorum, non strepitu armorum, & potentia mundana, sed potiùs humilitate, mansuetudine, & patientia vestiti, prædicationem suscipere debent. Sic dictus Auctor.

Sed verò, cùm militarem defensionem [Non videri prorsus exactam.] non solùm licitam, sed etiam conuenientem adstruxerit, non videtur quomodò absolutè illicitam ratione scandali potuerit affirmare. Nam vel accidens illud scandali est separabile, aut non? Si separabile, ergo resolutio de illicita defensione non debuit esse absoluta, sed cum limitatione, si videlicet cum scandalo sit futura, secus eo deficiente. Si autem inseparabile: ergo nequit dici si in præcisa defensione sistatur, non solùm esse licitam, sed conuenientem, cùm nequeat vlla ratione licitum & conueniens censeri, quod scandalum semper habet adiunctum. Vt ergo eius possit stare doctrina, primum ex dictis sustinendum, & ita videtur intellexisse Trullench suprà nu. 10. ipsum allegans, & resolutionem cum limitatione futuram: si videlicet adsit, aut absit scandalum; & abfuturum Doctores stantes pro defensione supponunt: quia licet armati appareant milites, pacificè tamen, mansuetè, & amanter cum Indis agendum, declarandumque voluntariam futuram fidei susceptionem. Quòd si non nihil timoris in susceptione fuerit admixtum, filij sic recipientium sponte suscipient, & nati natorum, & qui nascentur ab illis. Id quod à D. Gregorio circa Iudæos & di [Ex D. Gregorio notandum documentum.]ctum & factum; sic enim ille lib. 4. Registri Epist. 6. Nec hoc inutiliter facimus, si pro leuandis pensionum oneribus eos ad Christi gratiam perducamus; quia & si ipsi minus fideliter veniunt; hi tamen qui de eu nati fuerint, iam fideliùs baptizantur. Aut ipsos ergo, aut eorum filios lucramur. Sic Doctor sanctus. Neque quod de Christo & Apostolis dicitur quidquam vrget, vt præfati Auctoris potest doctrina probari; subdit siquidem quòd si infideles pacis signis abusi fuerint, & prædicationem repulerint, Prædicatoresque dehonestauerint, tunc poterit Ecclesia pro suo iure defendendo exercitum mittere, & infideles subiugare. Atqui hoc neque à Christo, neque ab Apostolis factum, ad quos sic Dominus Matth. 10. v. 14. & quicumque non receperit vos, neque audierit sermones vestros: exeuntes foras de domo, vel ciuitate, excutite puluerem de pedibus vestris. Cur autem prædicationis forma mutanda sit postquàm Ecclesia eam, quam videmus, est nacta potestatem docti Scriptores elucidant apud Dom. Solorzanum suprà Cap. 18. nu. 9. & 10. qui & circa securitatem videndus nu. 11. & seqq.

Pro quo etiam stat Bulla celebris Ale [Ex Bulla Alexan. VI. robur adiectum.]xandri VI. donationis Indiarum, in qua sic dicitur: Ac præfatus Christophorus in vna ex principalibus Insulis prædictis, iam vnam turrim satis munitam, in qua certos Christianos, qui secum iuerant in custodiam, & vt alias Insulas ac terras firmas remotas & incognitas inquirerent, posuit, construi, & ædificari fecit. Sic Pontifex ex fideli ad ipsum narratione delatum, in quo nihil quod improbaret inuenit, sed cum laude egregij Conquisitoris Columbi prolatum. Quis autem non videat turrim dictam sic munitam terrori Indis futuram, qui nondum receperant fidem: quod tamen non est inconueniens iudicatum, quandoquidem pro securitate eorum, qui introductioni fidei & eius propagatione sedulam erant adhibituri curam, seruiebat. Pro quo & videri possunt dicta à Nobis in Thesauro Tit. 1. Cap. 1. §. 3.

Tertiò obijcias dogma à Paulo Tertio [Obiectio 3. Ex Bulla Pauli III. dominium Indorum suis in rebus adstruentis.] definitum in Bulla an. 1537. 4. Nonas Iunij circa Indorum rationalem capacitatem, ad quod illud pertinet, quod verbis sequentibus expressit: Licet extra fidem Christianam existant, sua liberate, ac rerum suarum dominio huiusmodi vti, & potiri, & gaudere liberè & licitè posse: nec in seruitutem redigi debere: ac quidquid secus fieri contigerit, irritum, & inane: ipsosque Indos & alias gentes Verbi Dei prædicatione, & exemplo bonæ vitæ, ad dictam Fidem Christi inuitandos fore, auctoritate Apostolica per præsentes Litteras decernimus & declaramus. Sic Pontifex, iuxta cuius irrefragabilem decisionem non videtur locus relinqui probabilitati sententiæ præfatæ dominium infidelibus denegantis. Sed responderi potest iuxta dicta n. 620. & 621. Neque ad intentum Pontificis plus quidquam necessarium erat; neque enim æquare eos voluit infidelibus alijs, de quorum capacitate humanæ naturæ propria numquàm est dubitatum; cùm tamen circa eorum dominium diuersæ Scriptorum fuerint quæstiones, & varietas sententiarum. Addi potest, etiamsi dominium absolutum, & vndequaque perfectum apud Gentiles Indos non sit, sed apud Ecclesiam; posse tamen illam ipsum illis cedere, vt illud habeant, sicut habent, qui fidem fuerint amplexi Catholicam. Cùm enim ratione infidelitatis eo priuentur, sic disponente Christo Domino; ea per fidei susceptionem depulsa, titulus prædictus cessat, nec iam Ecclesia potest dominium in alium transferre, nisi caussa aliqua interuenerit fidelibus communis omnibus, de quibus Doctores soliti disputare.

Ex eo autem quòd Pontifex Indos Verbi [Pontifex quid præcipuè pro conuersione adhibendum statuat.] Dei prædicatione, & exemplo bonæ vitæ ad fidem inuitandos asserat, nulla timoris, quem incutere arma solent, facta mentione; non licet inferre quidquid ad timorem spectat, penitus remouendum; sed illis vtendum armis Euangelicorum ministrorum proprijs, quæ quandoque sufficientia esse possunt, & de quibus Pontifices præcipuè debent esse soliciti, quia non contraria paci, etiamsi illis Christi milites studeant obarmari ritu Apostolico, de quo per excellentiam Apostolus [Ephes. 6. v. 13. & seqq.] Ephes. 6. v. 13. & seqq. vbi & lorica, & galea, & scutum, & gladius, & calceati pedes in præparatione Euangelij pacis. A pace siquidem auspicandum. [Quod ad timorem spectat à Regibus Catholicis prouisum quorum id prouidentiæ relictum. Philippi Tertij rescriptum.] Quòd si quidquam aliud ad timorem spectans opportunum visum fuerit, id ad prouidentiam peculiarem spectat; iuxta quam pijssimus Rex noster Philippus Tertius in rescripto anni 1619. die 17. Martij ita loquitur: Y pues el principal intento es la predicacion del Euangelio, y lo demas secundario, os encargo con particulares veras è instancia, que procureis con buen consejo y medios à proposito, proseguilla y fenecella, Et inferiùs. Procurando, que pues en aquella tierra no se ha visto gente de à caballo, ni armas de fuego, que de esto aya el mejor recaudo que se pueda, Y sobre todo os encargo afectuosamente el buen tratamiento &c. Pacifico ergo ingressui, id quod timori esse possit, non est contrarium reputandum, dummodò fides absolutè loquendo liberè suspiciatur. Pro quo & facit generalis illa protestatio, quæ ex Catholicorum Regum Ferdi [Protestatio Conquisitorum.]nandi & Isabellæ præscripto Conquisitoribus præmittenda fuit, & apud Indicum Historiographum Antonium de Herrera extat, ex quo illam exhibet Dom. Solorzanus suprà Cap. 24. nu. 32. ibi: Si no lo hicieredes, ô en ello dilacion maliciosamente pusieredes, certifico os, que con el ayuda de Dios, yo entrare poderosamente &c.

Quartò argui potest ex rescripto Magni [Obiectio 3. Ex rescripto Philippi Secundi.] Philippi Secundi die 1. Aprilis 1580. in quo sic ille Gubernatori Philippinarum: Que proceda seueramente contra los Descubridores, que no guardan las instrucciones: porque ay algunos qui piensan, que por ser los Indios infieles, pueden ser conquistados y sugetados por fuerza de armas. Respondeo Primò id non esse sufficiens ad censuram oppositæ sententiæ inurendam, potuit enim Rex probabiliorem amplecti, & iuxta eam velle Conquisitores procedere sui interpositione præcepti. Secundò id præcepisse Regem, quod nullius opinionis probabilis suffragio poterat à Conquisitoribus violari. Nullus enim asseruit infidelitatem ius præbedere fidelibus, vt possint Infideles inuadere, suis spoliare bonis, & penitus subiugare. Solius enim auctoritate Pontificis id fieri potest, quod ratione est, & Christiana pietate regulandum: necessaria enim pro vitæ sustentatione, & etiam familiæ, subtrahi neque auctoritate Pontificia possunt; vnde neque Catholicis Regibus tale aliquid concessum, quod & ipsi satis perspectum habuerunt.

SECTIO LI.

Circa Matrimonium contractum ab Indo cum Europæa, interueniente primo gradu illicitæ affinitatis.

NOn posse in eo dispensari virtute pri [Virtute priuilegij Indici non posse dispensari, benè tamen ratione difficilis recursus, & à Commissario S. Cruciate.]uilegij Indiarum Episcopis & Societati concessi, dictum à Nobis Parte 6. num. 465. vbi de gradu etiam secundo locuti sumus. Vnde nuper circa hoc consultus, negaui venerabile Capitulum S. V. virtute priuilegij posse dispensari: benè tamen ratione difficillimi discursus ad Sedem Apostolicam, sicut possunt Episcopi: in eo enim etiam succedere dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 19. nu. 62. Sicut & Commissarius S. Cruciatæ potest, iuxta expressam ipsi traditam facultatem, vt ex tenore concessionis constat.

Potest autem dubitari an locus esse pos [Vt non possit Capitulum stante Commissarij facultate quæ videantur probare.]sit dispensationi Capituli ex adducto titulo, cùm adsit certa facultas Commissario S. Cruciatæ concessa & ratio dubitandi est, quia tali facultate stante, perinde est acsi Pontifex ipse adesset, cuius est ille delegatus, est enim præsens immediatione virtutis, & si non immediatione suppositi. Qua de caussa habens casum reseruatum Sedi Apostolicæ, & impeditus eam adire, tenetur ad Episcopum recurrere, qui pro huiusmodi casibus habet facultatem ex Cap. de cetero de sent. excom. vbi de percussione Clerici agitur, quod tamen Doctores ad omne legitimum impedimentum extendendum communi sensu determinant, vt videri potest apud Dianam Parte 9. Tractat. 4. Resolut. 62. vers. Sed tria. Prætereà id quod de potestate Capituli S. V. dicitur non est omninò certum, sed tantùm probabile, cùm tamen facultas Commissarij omnino certa sit: certum autem in certo est præferendum, vt clamant Iura l. Cum Titio, ff. ad l. Falcidiam, l. Non quemadmodum, ff. de iudicijs, Cap. Si quis positus de Pœnit. d. 7. Cap. Ad audientiam de homicidio, & locis alijs, quæ adducit Glossa in citato Cap. Ad audientiam verb. In dubijs: pro quo & Stephanus Gratianus Disceptat. foren. Tom. 5. Cap. 884. nu. 28. & vrgetur ex eo quòd in materia Sacramenti versemur, in qua in certis certa sunt præferenda sub mortalis culpæ reatu, vt est receptissima doctrina, de qua Nos sæpiùs: agitur enim de matrimonio, cuius est valori omnimodò consulendum.

Sed his non obstantibus dicendum posse [Contrarium statuitur.] Capitulum dispensare, iuxta id quod tradit P. Henriquez Lib. 12. de Sacramentis Cap. 3. nu. 1. in Glossa Lit. H. pro quo & Recentiores allegat. contra aliquos asserentes in casibus præfatis si Nuncius, aut Legatus adsit cum dispensandi facultate, ad eos futurum esse recursum: quod quidem nullo expresso iure probare affirmat, & ita non esse obligationem, & de impedimentis matrimonij speciatim loquitur, quem sequitur Diana Parte 9. Tract. & Resol. citatis vers. Aduerte, quòd. & ratio eius est, quia in his casibus absoluit Episcopus tamquàm proprius Pastor, & potestate ordinaria: illa enim potestas ordinaria, quæ sublata erat ei per reseruationem, restituta est existente impedimento recurrendi ad Papam. Hæc tamen ratio non videtur in casu præsenti procedere, vbi non de absolutione à casibus reseruatis agimus, sed de impedimentis. Et in illo priori plures sunt qui ita sentiant, vt videri potest apud Leandrum de SS. Sacrament. Tomo 4. Tractat. 2. Disput. 17. [In absolutione à reseruatis qui faueant.] Quæst. 59. vbi pro eo adducit, prætor Henriquez etiam Lib. 6. Cap. 10. nu. 1. & 13. &c. vbi manifestus error, cùm Lib. 12. vbi iam citatus, scribi debuisset. Dianam Parte 5. Tract. 9. Resol. 6. vers. Notandum. P. Gasparem Hurtadum de Censuris Disput. 15. Difficult. 3. nu. 11. P. Auilam de eisdem Parte 2. Cap. 7. Disput. 1. Dub. 6. Conclus. 3. vers. Quartò nota, addens esse satis probabile, & consequenter tutum in praxi. Nihilominùs ratio præfata potest meritò pro impedimentis matrimonij sustineri, & similiter de illis censendum [Ordinariam pro eo esse in Episcopis, & Capitulo S. V. facultatem.] satis indicauit Diana, dum id quod ad P. Henriquez dictum circa impedimenta, pro absolutione etiam dictum reputauit. Et quidem facultatem illam ordinariam circa absolutionem, etiam talem esse circa dispensationem, vrgente necessitate, doctè ostendit P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrim. Disput. 2. num. 10. vbi & quod propter eam rationem in ea succedit Capitulum. Neque necessarium est, vt rem istam in eas angustias redigamus, quæ in præfata ratione indicantur, scilicet potestatem absoluendi, sublata reseruatione, Episcopis restitutam & ita ordinariam esse, quod & videtur consequenter de potestate ad dispensandum debere affirmari. Siue enim restituta, siue non restituta sit, sed ratione officij competens, nec sub nomine delegationis, ordinaria dicenda est, & ita in Episcopis Pastoris propria, sicut & in Capitulo S. V. quod pastorali in cura succedit.

Et ex eo quidem ratio præfata roboratur, [Instauratur ratio.] stante enim in Pastore proprio potestate, non est ad reuersum alium vrgenda fidelis ouis, ex accidentaria superuentione habentis similem facultatem: Habet absolutè: ergo non tollitur, dum nihil est, quod ex iure obstet: Ius enim tolli non nisi per contrarium ius potest, quod & expressum in casu præsenti à P. Henriquez vidimus, & quidem meritò requisitum. Ius etenim dispensandi in Commissario contrarium non est, cùm sit compatibile cum Episcopali & Capitulari. Pro quo & facit reseruationem respectu Episcopi esse odium, & ita strictè interpretandam. Quod ita intelligendum, vt cùm odium sit, & necessitate superueniente illa cesset, sic cessare intelligenda sit, vt potestas ordinaria suo possit fungi munere, nullo per accidens superueniente obstaculum posituro.

Quod & roborari ampliùs potest obie [Obiectionum solutione roboratur.]ctorum solutione. Ad id enim quod de præsentia Pontificis dicitur immediatione virtutis, admittendo respondeo esse quidem præsentem, sed cum limitatione ad dispensandum per suum delegatum, sine abolitione tamen iuris Pastoralis: non vult enim fideles oues compellere vt suum deserant Pastorem, in quo absolutè est radicatum ius dispensandi, & meliùs frequenter quàm extranei earum potest (certè debet) necessitatibus subuenire. Quod de tenendo tuto, incerto dimisso dicitur, facilè expeditur ex dictis circa Opinionis probabilis licitam sequelam Parte 1. 5. & 6. pro quo Indices consulendi. Et id etiam circa matrimonium stare posse, quamplurium receptissimæ sententiæ firmant. Non quidem ex eo quòd circa materiam & formam incerta sint certis præferenda, salua conscientia, sed quia circa alia occurrere opiniones possunt, iuxta quas sit licitum operari, sic volentibus coniugibus, vnde nulla illis fit iniuria, sicut neque irreuerentia Sacramento, quandoquidem is, qui probabili opinione vtitur, prudenter operatur. Cùm enim à Sacramento isto non pendeat hominum salus, nec pro ea sit proximè aut remotè institutum, ex eo quòd aliquando inualidè administretur, nullum graue sequitur inconueniens, ex quo coniuges damnationis possint subire periculum, licet Sacramentalem gratiam non recipiant, quam tamen recepturos se probabiliter arbitrantur.

