CIrca hoc P. Ludouicus à Conceptione, [Reuocabilem esse donationem contendit modernus Auctor.] nescio qua occasione, probandum assumit non esse irreuocabilem Tom. 2. Examinis veritatis Theol. mor. Tract. 1. Lit. D. verb. Donatio. §. de donatione à Minore facta Illatione 2. contra P. Thomam Sancium Lib. 7. Operis moralis Cap. 1. n. 34. & seqq. Cuius rationes conatur infringere, & sic arguit. Nam probatio est desumpta ex [1. Ratio illius ex S. Fundatoris verbis.] Cap. 1. Examinis §. 1. & sic procedit: Dicitur enim ibi renuntiationem faciendam in pia & sancta opera, iuxta illud (non Christi, vt perperàm apud illum, sed Dauidis Psal. 110. v. 8.) Dispersit, dedit [Psal. 110. v. 8. Matth. 19. v. 21.] pauperibus. & Christi consilium: Si vis perfectus esse, vade, vende quæ habes, & da pauperibus. Matth. 19. v. 21. Non esset autem perfectus quis, si quod erogat, posset recuperare. Contra quod tamen est Primò S. Alexium perfectum fuisse pauperem, qui tamen recuperare potuit ea, quibus renuntiarat. Nec dici potest hîc agi de paupertate Religiosa: id enim ex eo refellitur, quòd Nouitius perfectus Religiosus non est, & ita nec perfectus pauper, sed in via ad illud; cum tamen resolutio de Nouitio procedat, iuxta id quod est in Examine dispositum.

Secunda obiectio ex eo instruitur, quod [2. Ex obligatione alimentorum.] affirmat P. Sancius num. 29. scilicet, si donatio fiat in fauorem Societatis, irreuocabilem quidem esse, nihilominùs teneri illam, si donans egressus egeat, præstare illi alimenta; aliôquin integrum erit illi donationem ratione ingratitudinis reuocare, iuxta Textus & Doctores, de quibus ibi. Ex quo sic arguit: Ergo si Societas alimenta non præbeat competentia fragilitati Nouitij exeuntis, valida erit prædictæ renuntiationis reuocatio, sicut & dimissi: ex quo fortè lites orirentur inter exeuntes & dimissos ac Societatem, pro assignatione alimentorum, quæ vel ex infirmitate, vel debilitate, aliaue caussa crescere possunt.

Tertia ex eo quod idem adducit ex Part. 3. [3. Ex verbis Constitutionis.] Constitutionum Cap. 1. §. 7. vbi dicitur quòd necessè non sit Probationis tempore possessione bonorum suorum se abdicare, nisi id Superior post elapsum primum annum iuberet, iudicans in huiusmodi bonis tentationum occasionem, & minùs proficiendi in spiritu habere aliquem, vt qui illis adhæreat aliquo immoderato amore, vel confidentia &c. Renuntians ergo omnem debet à se recuperandi fiduciam allegare, quod & in Examine dictum fuerat: A se omnem fiduciam submouendo eadem vllo tempore recuperandi. Tunc sic. Concilium Tridentinum Sessione 25. de Regularibus decernit renuntiationem esse conditionalem, si videlicet sequatur Professio, quia vult hanc esse omnino liberam: ergo & in Societate similiter accipiendum. Si autem iam vota post biennium emissa sunt, talem dimittere, & eum bonis renuntiatis priuare propter defectus non ita graues, quales Vrbanus suo in Decreto de eijciendis requirit, contractus inæqualis est; quam inæqualitatem se non capere ait Auctor. Et videtur esse pactum de puniendo illo priuatione bonorum, si ille etiam ob fragilitatem in prædictos defectus incidat; quod de Illustrissima, vt ille loquitur, tamque insigni Societatis Religione nullatenus dici valet. Licet autem scienti & volenti non fiat iniuria, & ita nec fiat Professo renuntianti, quia sic illi expressè proponitur; non tamen ita accidit in casu nostro: renuntianti enim nihil certum ex Tridentino aut Bullis Pontificijs proponitur, quo eius renuntiatio irreuocabilis habeatur, sed solùm per illationes, absque claro expressoque iure sententia deducta, vnde contraria est probabilis, & ea poterit renuntians se tueri. Quod in eiectis post vota Coadiutorum spiritualium aut temporalium formatorum vrget, quadam non plus vrgente interrogatione, illa scilicet: Quare in primo, licet ex culpa incurso fauetur (in libertate videlicet à votorum obligatione, & in secundo restitutione inquam bonorum, sine quibus agere vitam nequit) aliàs naturali iure debito, castigatur?

Tandem, quia renuntiatio Maioratus est [Postrema ex renuntiatione reuocabili Maioratus.] reuocabilis ante Professionem: ergo & quæuis alia, quia omnium eadem videtur esse ratio, & eadem ex illa inconuenientia sequuntur, de quibus dictum. Si dicatur Pontificiam esse in Societate Bullam, vt qui Maioratum habet possit Professionem post biennium emittere, contra hoc quidem nihil habet arguens, nisi quod laudet, prudentissima pro talibus cautione recognita, & id probans, quod stylo Societatis firmum habetur, non permittentis Maioratui renuntiari, nisi instante Professione, quando scilicet qualitas Ma [Congreg. Generalis 5.]ioratus eiusmodi fuerit, vt promotio ad Sacrum Ordinem firmitati illius abdicationis satis sit. Tunc enim non Professio, sed Ordinatio procuranda erit, vt habetur in Congregat. generali 5. Decret. 18. pro quo nulla opus fuit Pontificia Bulla, vt existimauit Auctor, cuius non obstantibus rationibus.

Dico Primò. Renuntiatio iuxta formam [Assertio 1. statuens esse irreuocabilem.] facta, quæ in Societate præscribitur, est irreuocabilis. Sic P. Molina Tomo 1. de Iustitia Disput. 139. vers. Illi qui. & vers. Nouitij ante integressum. P. Suarez Tomo 4. de Religione Tractat. 8. Lib. 3. Cap. 14 n. 21. & seqq. & Tract. 10. Lib. 4. Cap. 4. n. 19. & 20. P. Thomas Sancius suprà, P. Palaus Tomo 3. Tractatu 16. Disput. 1. Puncto 15. n. 6. Cardinalis Lugo in Responsis moralibus, Lib. 4. Dub. 45. Quod & colligitur ex P. Lessio Lib. 2. de Iust. & Iur. Cap. 41. n. 41. P. Sa verb. Religio, n. 5. Emmanuele Roderico Tomo 2. qq. regular. q. 48. arti. vlt. P. Fagundez Lib. 4. de Iust. & Iur. Cap. 6. n. 7. qui apertè dicunt id, quod à Concilio Tridentino statutum est circa nullitatem renuntiationis non secuta Professione, ad Societatem non esse referendum, à Concilio ibidem exemptam.

Ex quo præter adducta validissimum pro [Valida ex Tridentino probatio] Assertione proposita sumitur fundamentum. Nam donatio ex se valida est, cùm sit pia & sancta, qualem esse voluit D. Ignativs, neque est vnde queat infirmari: ergo & facta in beneficium Societatis, pro quo videtur specialiter militare, cùm sit facta à filio, qui cùm det seipsum, congruentissimum est sua pariter Matri donare. Assumptum demonstratur: Nam si ex aliquo capite infirmari posset, maximè ex Concilij dispositione: Atqui ex illa infirmari nequit, cùm constet exemptam Societatem: ergo ex nullo. Quòd cùm dicat sic: Per hæc tamen sancta Synodus non intendit aliquid innouare aut prohibere, quin Religio Clericorum Societatis IESV, iuxta pium eorum institutum à Sancta Sede, Apostolica approbatum, Domino, & eius Ecclesiæ inseruire poßint: ex eius irrefragabili habetur oraculo approbatum modum renuntiandi, qui & à Sede Apostolica approbatus, vti pars laudabilis eius instituti, iuxta quem renuntiatio est irreuocabilis, vt ex dictis liquet.

Id quod ampliùs constabit ex discussione [1. Obiectio ex D. Alexij perfecta paupertate diluta, & ex statu imperfecto Nouitiatus.] eorum, quæ à præfato Scriptore superius obijciuntur. Ad Primum enim de Diuo Alexio benè ibi responsum est paupertatem eius non fuisse Religiosam: licet autem secundùm se considerata non ita perfecta fuerit, potuit tamen ex adiunctis illam æquare, aut etiam superare; ratione scilicet eximij erga Christum amoris, vt in sacris habetur Officijs, propter quem omnia est arbitratus vt stercora, vt Christum lucri faceret. Licet autem Nouitius perfectus non sit, sed in via ad perfectionem, ex eo leuissimum sumitur argumentum: nam quo maior fuerit aut melior via in quocumque statu, maior erit eius efficacia in ordine ad terminum. Cumque in statu Nouitiatus ea esse possit, quam requirit Societas, meritò potuit ab ea, sic volentibus ad ipsam vocatis, postulari. Neque enim cùm ait Christus: Si vis per [Matth. 19. v. 21.]fectus esse, vade, vende &c. perfectionem in abdicatione bonorum sitam esse significauit, sicut neque D. Ignativs, quando iuxta eumdem est locutus: cùm certissimum sit, quod ex D. Hie [D. Hieron.]ronymo in citatum locum sæpiùs in diuinis Officijs occurrit, Cratis, & aliorum Philosophorum exemplo proposito; sed in eo, quod sequitur: & veni, sequere me, Pro quo & P. Suarez citato [P. Suarez.] nu. 19. vbi sic locutus: significauit ergo renuntiationem debere præcedere, vt dispositionem ad sequendum illum: quod per statum religiosum fit. Sic ille.

In secunda obiectione nihil habetur, quod [2. Ex reuocationis ob ingratitudinem.] vrgeat, consequentia enim de reuocatione ob ingratitudinem conceditur; quam tamen Deus auertet. Quod autem de litibus additur, quid inde. Fuisse illas affirmat Emmanuel suprà: sed in fauorem Societatis iudicatum; quod est & mihi compertum, & notissimum multis huius Regiæ ciuitatis incolis, immò & Regni: fuit enim ardens litigator, cui Societas satis se benignam & liberalem exhibuit, sed eius moderatione non erat contenta cupiditas.

In Tertia similiter: quod enim de liber [3. de libertate in emissione votorum.]tate in emissione votorum dicitur admittendum est, & dicendum in Societate eam sufficere, quam Concilium sufficientem iudicauit. Cur autem in illa non eam exigat, quam in alijs Religionibus, ea esse ratio potest, & quidem satis congrua: nam in illis vnus tantum annus Nouitiatus habetur, in Societate duo: vnde quod ex libertate videtur plus esse in ipsis, ex diuturnitate temporis ad deliberandum compensatur. Item quia in Societate magna adhibetur cura vt renuntiatio non fiat nisi eo modo, quem Prouincialis Regula 86. præscribit his verbis: Non permittat Nostros abdicare se possessione [Regula Prouincialis.] bonorum suorum, nisi quos constantes & stabiles in sua vocatione cognouerit, atque in ea re maturo semper consilio procedat. Pro quo etiam in Congreg. 7. alia satis opportuna prouidentur Canone 17. præsertim §. 5. quibus euidenter ostenditur quantùm sit solicita Societas vt renuntiationes cum omni libertate, Dei fideles seruos, & Christi ministros decente transigantur. Quod autem respectu Professionis non illa requiratur à Concilio, quæ pro alijs Religiosis, euidenter ostenditur ex eo quòd qui vota post biennium emisit, potest ad illam compelli, sic Sede Apostolica approbante, & ex hoc arguit citatus Emmanuel vt probet Concilium suo Decreto non comprehendisse renuntiationes, quæ fiunt post biennium in Societate, quia cessat ratio illius, libertas inquam omnimoda in Professione: cùm constet in Societate eos, qui vota post biennium emiserunt, ad profitendum posse compelli.

Quòd autem in prædicto contractu non [Æqualitatem esse in contractu cum Societate ostenditur manifestè.] sit inæqualitas, ex eo quod est ibidem dictum, & non bene impugnatum, apparet: scienti enim & volenti non fit iniuria, & in eo omninò voluntarij sunt renuntiantes; quod quidem ipsis sufficienter declaratur, & pro eo peculiares PP. Generalium instructiones extant, quibus forma renuntiandi præscribitur, & renuntiaturis intimatur nullam ad bona, quibus se abdicauerint, futurum esse recursum: qui si esset, magno perseuerantiæ impedimento esse posset, neque animum sineret esse quietum; si non in omnibus, certè in multis. Quos si dimitti contingat, nec sua plenè recuperent, sibi imputent, sicut imputarent, si ea pauperibus ostiatim mendicantibus, aut similibus tribuissent. Neque leues sunt defectus, vt vulgus æstimat, ob quos Societas suo indignos gremio dimittit, sed tales vt dimissionem mereantur: quod cùm accidit, non eos bonorum priuatione castigat, sed suæ indemnitati consulit, ad quam per accidens se habet bonorum priuatio, quam anticipatè voluit, qui tale est institutum amplexus. Et quidem cùm sic dimissus bona non habeat, dici nequit priuatione eorum castigari. Dimittitur à votis liber, quia dimitti potest, sic Sede Apostolica disponente, sed non redduntur bona, quia iam eorum se priuauit dominio: etsi immobilia sint, satis doctè ostendit Cardinalis Lugo suprà reddi non posse sine licentia Sedis Apostolicæ, ob nouam Vrbani VIII. Constitutionem.

In vltima quod de Maioratu dicitur ita [De maioratu an specialis dispositio.] est, & reuerà dum ipsi non renuntiatur, eadem subsunt inconuenientia: anticipatio autem non propter illa fit, sed propter rationes alias, vt Congregatio suo Decreto statuit: graues scilicet queremonias externorum aduersus ipsam. Vt autem anticipatio sine inconuenienti fiat à Congregatione prouisum, quòd scilicet is, de quo agitur, sit ijs donis ornatus, vt spem magnam præbeat se post biennium probationis fore talem, qualem nostræ Constitutiones requirunt, vt ad Profeßionem trium votorum admitti queat.

Dico Secundò. Opposita sententia non [Assertio 2. oppositam sententiam non esse probabilem.] est probabilis, neque ab intrinseco, neque ab extrinseco. Primum constat, quia verosimili penitus caret fundamento: etsi quid adducitur, quod videatur vrgere, contra D. Ignativm militat, & Sedis Apostolicæ approbationem; nec non contra Concilium Tridentinum. Secundum etiam, quia Auctor sine eo auctoritatis præsidio loquitur, quod est ad probabilitatis huiusmodi firmitatem necessarium. Et sententia talis ex illis est, quæ ex eo quòd scriptæ apud Auctorem aliquem inueniantur, non ideò sunt censendæ probabiles, iuxta dicta Sect. præcedenti Pontificio Oraculo consentanea.

Dico Tertiò. Si quis sententiam dictam [Assertio 3. Peccare grauiter illam sequentem.] secutus, ita renuntiet, vt sibi reddenda intendat bona à Societate dimisso, & ita conditionaliter, peccabit mortaliter contra votum paupertatis. Probatur ex nuper dictis, quia sententia talis non est probabilis, sed absolutè contra mentem Societatis, & Auctorum de hoc tractantium. Vnde cùm casus occurrisset, de quo Cardinalis Lugo suprà, & res in controuersiam venisset, an dimisso reddenda essent certa bona immobilia, quæ donauerat Societati, nullus de donatione quominùs esset absoluta ex parte donantis dubitauit: sed discrimen inter doctos Patres fuit, an non obstante absoluta donatione bona talia reddi possent sine Sedis Apostolicæ facultate, in qua dictus Cardinalis, vt vidimus, negantem est partem amplexus, qui num. 9. ita scribit: Potest autem Socie [Cardinalis Lugo.]tas sine vlla donatoris iniuria retinere sibi semper bona illa. Alioquin si id non posset facere sine donatoris iniuria, quando illum dimittit, iam ergo donator retinet ius aliquod ab bona illa recuperanda, si dimittatur; cuius contrarium supponunt Constitutiones Societatis, & Auctores supra adducti, qui volunt donatorem nullum prorsus ius ad illa bona retinere: nec potest fieri iniuria à Societate contra donatorem, si in donatore non sit ius aliquod, cùm iniuria habeat respectum essentialem ad ius alterius. Sic doctissimus ille Magister.

Quibus addendum renuntiationem præ [Renuntiationem talem esse inutilem.]dicto modo factam futuram inutilem, quia cùm intentio tantùm sit mentaliter concepta, illi non standum, quantumuis renuntians eam postmodum alleget, iuxta receptissimam in casibus similibus doctrinam. Nisi fortè contendat deseruire posse sibi ad occultam aliquam compensationem iam dimisso faciendam: quod nec stare potest, stante improbabilitate sententiæ dictæ: licet citatus Pater Ludouicus licitam compensationem existimet quando est opinio probabilis: & cùm suam sententiam probabilem censeat, fortè auctor erit expulso alicui compensationis huiusmodi, qui erit error peior priore.

Neque hîc locum habet, quod tradit P. [Non posse allegari non esse iuxta Constitutiones Societatis.] Thomas Sancius suprà nu. 37. scilicet renuntiantem non iuxta Societatis Constitutiones, vt non nisi post primum Nouitiatus annum, & ex præscripto superioris; tantùm conditionaliter renuntiare more aliarum Religionum: eo quòd dici possit modum renuntiationis talem non esse iuxta Societatis Constitutiones. Non inquam locum habet, quia in foro externo, vt supponitur, iuxta Societatis Constitutiones est facta renuntiatio; quod secus accidit in casibus à P. Sancio propositis. Cui tamen non penitus acquiescit P. Palaus suprà nu. 7. eo quòd Societas summam paupertatem affectans, remotionem impedimentorum in suis Religiosis requirit; cui intentioni aptiùs se conformat renuntians absolutè absque vlla conditione, tam etsi in opera profana, quàm renuntians spem retinens recuperationis. Cui rationi obijci potest, quòd licet Societati magis expediat renuntiatio absoluta, sic enim Religiosus minùs erit curis sæcularibus impeditus; non tamen inde sequitur id, quod sibi melius est ab eadem esse dispositum, & dispositionem talem à Sede Apostolica approbatam, quod est ad validandas donationes huiusmodi necessarium, stante Decreto Tridentini citato, quod ea quæ ad renuntiones spectant, in Societate fieri aliter approbat, iuxta pium eius institutum; ergo non illas, quæ iuxta ipsum non fiunt. Res quidem videtur perplexa; sed pro P. Palao non leue aliud extat fundamentum, scilicet donationem talem in se consideratam absolutam esse, & tantùm ex dispositione Concilij ante bimestre factam esse reuocabilem non secuta Professione: pro quo idem Pater Puncto 14. nu. 14. vbi & probabile esse ait donationem ante bimestre factam sub conditione Professionis secuta Professione effectum habere vti validam, nec posse ante illam reuocari, nisi non secuta Professione: Atqui de renuntiationibus in Societate factis Concilium non agit, vt vidimus: ergo non est vnde illæ, de quibus agimus, non sint absolutæ & irreuocabiles reputandæ.

Addit citatus Scriptor in illis à puncto re [Quædam circa reddenda dimissis P. Palai doctrina discussa.]nuntiationis transferri dominium in resignatarium: esto sit translatum reuocabiliter dimißione ex Societate contingente, quia ita seruat praxis & stylus receptus. Neque obstare verba Constitutionis 2. p. cap. 3. nu. 5. quibus cauetur dimissum ex Societate omnia sua secum ferre debere, quia vt in Glossa explicatur, id est intelligendum de ijs, quæ nondum expendisset. Itaque iuxta illum, renuntianti non iuxta Constitutiones Societatis, si dimittatur, omnia redduntur (de illo enim erat sermo) vnde quæ subijciuntur, à casu huiusmodi videntur aliena, & potiùs oppositum comprobare, quòd scilicet reddenda non sint, pro quo sic Glossa: quandoquidem excipiuntur, quæ dimissus expendisset, donatione inquam: ergo si Societati est facta, reddendi id, quod est donatum, cesset obligatio. Præterquàm quod si Constitionis Glossa attendatur, quæ generaliùs procedit, praxi illi videtur obstare, sic enim illa Lit. B. Ea, quæ ipsius esse constet, difficile non est [Glossa Constitutionis.] statuere vt secum ferat. Verùm in ijs, quæ vel expendisset, vel dedisset Societati, vel aliôqui, si accidisset vt ficto animo in Domo vel Collegio ipsius habitasset, prudentiæ superioris dimittentis relinquitur, vt habita ratione, tum æquitatis, tum ædificationis, statuat num illi aliquid ampliùs, quàm quod inuenitur de rebus ipsius, dari debeat, necne; & si ampliùs, quantum. Sic ibi. Clausula ergo dicta ad alium locum videtur pertinere. Ex Glossæ autem verbis satis compertum habetur præcipuum intentum, cum prudentiæ superioris, & non iustitiæ statuendum relinquat quid sit dimisso reddendum. Nec de his hoc loco plura, pro quibus & consulenda quæ diximus Parte 3. num. 349. & sequentibus.

SECTIO III.

Jubilei beneficium an obtineatur, si opus aliquod ex requisitis omittatur. Vbi de Eleemosyna specialiter pro Indis.

NOn obstare consecutioni Indulgen [Partem omissam non obstare Iubileo vt teneat & probet modernus scriptor.]tiæ, & gratiarum aliarum, si quis non solùm per obliuionem, sed scienter, vnius diei ieiunium omittat, aut vnius Ecclesiæ visitationem, affirmat P. Ludouicus de Conceptione in Examine veritatis Theol. mor. Tom. 2. Tract. 1. Lit. D. verb. Dispensatio. §. 1. Illat. 1. & ait esse expressam Emmanuelis Roderici sententiam, non citato loco, duos pro ea afferentis. Et tenere etiam Vegam, loco item prætermisso, apud quem Fr. Iames Rebullosa in Thesauro Ecclesiast. Discursu 10. vbi allegat. l. Cùm heres, §. Stichus. ff. de statu liber. l. finalem. eodem. de Condit. appos. incertis disponentem seruum relictum ea conditione, vt certi temporis spatio seruiret, manere liberum, etiamsi non seruiat per partem aliquam, sine culpa tamen. Adducit etiam Hieronymum Rodriguez [Hieron. Rodriguez] in Compendio qq. regul. Resolut. 77. n. 83. pag. 501. vbi sic ait: Qui maiorem partem actus visitandi benè adimplet, satisfacit, licet aliqua pars eiusdem sit venialiter mala. Probat item ex sententia Ioannis [Ioan. Sancij.] Sancij in Selectis Disput. vlt. pag. vlt. vbi ait eum, qui Matriti Bullam accepit prima die Aduentus, & abiens Hispalim, vbi non promulgatur Bulla sequentis anni nisi prima Ianuarij, frui Bulla Matriti accepta vsque ad primam diem Ianuarij, quamuis sciat iam nouam Bullam esse Matriti publicatam: & hoc ex præsumpta Pontificis voluntate. Cur ergo idem in præsenti casu dicere non liceat. Item ex doctrina multorum asserentium leuem omissionem formæ etiam substantialis irritum non reddere actum. Et ex Molfesio asse [Molfesius.]rente, quòd quamuis tempus sit de substantia ieiunij, non erit mortale per horam circiter prandium anteponere. Sic Tomo 1. Tract. 10. Cap. 5. n. 15. quem refert Diana Tomo 2. Tract. 27. Part. 2. [Diana.] idem concedens, si per mediam horam. Vnde minùs scrupulose, ait ille, loquitur Azorius Parte 1. [P. Azor.] Lib. 7. Cap. 11. Quæs. 4. dicens per quadrantem tantùm horæ posse anteponi.

Iuxta quæ, id quod est à Nobis dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 12. n. 223. de non requisita [Assertio 1. pro Indis eleemosynam non requiri, vt inde videatur deduci, sed perperàm.] eleemosyna in Indis ad lucrandum Iubileum, posset etiam sine priuilegio, de quo ibi, sustineri: quia in illis omissio hæc per inscitiam potest contingere; quòd si scienter, in eo paruitas materiæ videtur esse, cùm valde exiguum sit, quod ab ipsis possit impertiri, & parùm pro nihilo reputatur. Quo philosophandi modo etiam posset dici pro eleemosyna Bullæ non esse necessariam pecuniæ [Quid de Bulla.] quantitatem assignatam; & ita si vnus regalis desit, non ideò inualidam ad omnes futuram effectus, pro quibus indulgetur; præsertim cùm de pauperibus agatur. Sed sicut hoc dici nequit, ita neque illud ex adducto fundamento, si de scienter omittente loquamur.

Dico ergo Primò. Probabile est omitten [Assertio 1. Probabile esse non obstare Iubileo aliquid inculpabiliter omissum.]tem aliquam ex adhibendis pro Iubileo diligentijs, per obliuionem, aut legitimum aliud impedimentum, posse illius beneficio frui, etiam non adhibita commutatione. Sic Fr. Emmanuel in Explicatione Bullæ §. 2. Dub. 3. vbi de communione loquitur, quæ est ex præcipuis vna, vbi pro eo citat Franciscum de Pauinis in Extrauag. Multarum, de Pœnitentia. Et Curielam de Iubileo pag. 90. & 91. Alfonsus de Vega in Summa, Tomo 2. verb. Indulgentias Casu 21. vbi Emmanuelem transcribit cum Auctoribus & lege de serui agente libertate. Fundamentum ex benigna summi Pontificis voluntate desumitur: quod quidem sæpissimè fallit: sed hoc loco videtur similius vero, ne res tanta sine fructu in eo transeat, qui sine culpa vnum aliquod ex multis requisitis non potuit adimplere.

Dico Secundò. Omissio, de qua Auctor, [Assertio 2. negans in operante scienter, contra citatum Auctorem.] scienter posita obstat Iubilei consecutioni. Probatur, quia hæc est receptissima Theologorum ac Iurisperitorum sententia, à qua recessit nullus. Et quidem si aliqui, ij qui à citato scriptore citantur, sibi contrario, iuxta ea, quæ dixerat Parte 1. Tract. vlt. Conclus. 3. Illat. 2. n. 7. qui tamen nihil tale dicunt. Fr. Emmanuel loco citato, & etiam in Summa verb. Iubileo n. 5. de ieiunio minimè locutus, quamuis allegari pro eo possit, quatenus id de Communione concedit, sed cum limitatione ab ipso adhibita, quòd scilicet sine culpa id fiat, & stante etiam limitatione dicta alij loquuntur. Hieronymus autem Rodriguez omnes diligentias extitisse supponit, sed in aliqua veniale quodpiam admixtum fuisse peccatum, quod est valde diuersum. Leges autem de serui libertate loquentes, similiter procedunt, vt quòd paruus fuerit in seruiendo defectus, & minimè culpabilis, vnde possunt in aduersantem penitus retorqueri. Quod de ieiunio dicitur, in paruitate fundatur, vbi P. Azorius, non minùs, vt asseritur, sed magis est scrupulosè locutus: vnus autem ieiunij dies respectu trium non est paruitas, vt est euidens. Magis videri poterat verosimile, si quis ieiunij mutaret diem, immò & meliùs facturus si die lunæ & Martis simul ieiunaret. Sic ieiunium diei Mercurij suppleturus, & sic de diligentijs alijs dies determinatas habentibus: & tamen id fieri non posse Doctores tradunt, vt videri potest apud citatum Emmanuelem, & alios.

Ex quo & ratio pro Assertione habetur, [Pro illa ratio.] quia omnia prædicta pro forma & conditione à Pontifice proponuntur: & ieiunium vnius diei non est quid paruum, sicut neque eleemosyna, aut Ecclesiarum visitatio, sicut sensus Ecclesiæ habet, quem scriptores vniformi assensu tradiderunt. Licet autem quando sine culpa id fit, sit locus piæ præsumptioni; secus cùm illa adest, sic etiam omnibus contestatis: nisi fortè aliquis sine solido fundamento extra chorum saltare velit, quod minimè est ipsi futurum laudi. Sua tamen sit aliàs Auctoris præfati pietati, quem in hoc non laudo, nec credo grauem aliquem Theologum laudaturum.

SECTIO IV.

Num extent aliqua viuæ vocis Oracula, reuocatione Sedis Apostolicæ non obstante.

DIctum de hoc in Thesauro, Tomo 2. [Quædam non reuocata Oracula contendit recentior Auctor.] Tit. 12. nu. 219. & 220. & Parte 3. Sect. 7. & n. 153. & seqq. contra Recentiores quosdam, de quibus & P. Ludouicus de Conceptione in Examine veritatis Theol. mor. Tom. 2. Tract. 1. Lit. H. Illat. 3. n. 17. & 18. pag. 187. vbi ita scribit: Eo quòd indulta spiritualia, & præcipuè hoc (circa Officium diuinum) in nullius vergat præiudicium, vt patet. Vrbanus autem reuocauit viuæ vocis Oracula, quæ vel in tertij præiudicium aliquomodo redundabant, vel maiorum legum obseruantiam absque caussa minuebant. Vel denique voluit reuocare, quæ non ob merita, seruitiaque Deo & Ecclesiæ facta ipsius antecessores concesserant. Sic ille, qui sic præmiserat: Vt Salmanticensis Academiæ plures à me consulti responderunt Magistri, inter quos fuit vnus pro mille Basilius Legionensis, & Mag. Fr. Bernardinus, vterque D. Augustini filius.

Quæ quidem ego minimè proferre aude [Efficaciter improbatur.]rem; ex ijs enim habetur nullum Religiosorum Ordinum priuilegium viuæ vocis Oraculo concessum esse ab Vrbano, & eius prædecessore Gregorio reuocatum; in illis enim omnia præfata concurrunt, quæ pro non reuocatione vidimus pronuntiata. Quod tamen Religiosi ipsi aliter acceperunt, & tenor ipse Constitutionum apertè manifestat, qui de Religionibus expressa facta mentione procedit, & quarumdam in speciali, quæ magis priuilegiatæ, & vrgentioribus derogatoriarum derogatorijs roboratæ videbantur. Et quidem Constitutiones prædictæ omnino inutiles, si præfatæ interpretationi sit locus, redderentur. Nam de Religionibus, in quibus maxima priuilegiorum copia, iam vidimus. Extra Religiones autem nulli nisi propter seruitia aliqua Ecclesiæ impensa, aut quæ impendenda censentur, solent priuilegia concedi, vnde omnes hoc se tueri titulo possunt: Quod Romana Ecclesia alicui, certa ratione inspersa, singularibus voluit beneficijs indulgere Cap. Sanè, de priuilegijs: vbi Glossa [Cap. Sanè, de priuileg. Glossa.] illud, Certa ratione sic explicat: Magna cum deliberatione. Merita ergo eorum, quibus priuilegium à Romana Sede conceditur, magna cum deliberatione inspiciuntur. Quòd si merita contra Oracula præualent, dictæ Constitutiones nullius comperiuntur esse momenti. Quis autem non videat debere assertum huiusmodi grauissima censura percelli?

Neque ab auctoritate adeò firmum vide [Auctoritatem allegatam non obstare.]tur esse præsidium, vt cœcis velut oculis, quod affirmasse dicuntur liceat amplecti, stante ex aduerso Bullarum manifesto tenore, quia aliquæ forsitan à Magistris illis moderationes adhibitæ; & vt non adhibuerint, debet hîc locum habere, quod citatus scriptor habet Tract. 1. Disput. vnica [P. de Conceptione.] nu. 5. pag. 2. vbi ita scribit: Si vir doctus & probus aliquid affirmet vel neget, & contra eum non adsit in contrarium euidens ratio, nec decretum aliquod, aut lex prohibens clarè militet, poterit dicto eius præstari fides in assensu extrinsecæ probabilitatis consistens. Sic ille. In casu autem nostro manifestum est decretum aut lex; vnde & suspicor assertiones plures apud Doctores aliquos occurrentes dictis Constitutionibus non conformes, tandem aliquando correctionis virgam experturas, sicut in similibus videmus accidisse.

Et quidem quòd indulta spiritualia etiam [spiritualia indulta etiam reuocata.] comprehensa sint, videtur manifestum, tum ex dictis, tum etiam ex verbis illis: Tam ad forum interius, quàm ad exterius spectantes. Indulta enim spiritualia præcipua illa sunt, quæ ad forum interius spectant. Pro quo & facit illud in Bulla Vr [Vrb. VIII.]bani: Cùm autem experientia, rerum Magistra compertum sit conceßiones & gratias viuæ vocis Oraculo, etiam à S. R. E. Cardinalibus obtentas, & ipsorum manu firmatas, sæpè ab his, in quorum fauorem emanarunt, minùs canonica interpretatione extendi, & perperàm in disciplinæ Ecclesiasticæ detrimentum executioni demandari, &c. Atqui in spiritualibus indultis sinistra esse interpretatio, & minùs canonica potest, & sic non probanda extensio, quæ & in disciplinæ Ecclesiasticæ detrimentum vergat: ergo minimè credendum est illa in Constitutionibus præfatis exclusa. Cuius oppositum non videtur sanè quomodo viris doctis, pijs, & circa prædicta non leuiter attentis, in mentem potuerit deuenire.

Sed magis ex professo citatus scriptor [Quæ ad officium diuinum spectant non esse reuocata contendit citatus Auctor.] quæstionem præsentem prosequitur Tract. 2. §. de interpretatione Constitutionis Vrbani pag. 512. & sequentib. Vbi asserit in illa non comprehensa, quæ ad Officium diuinum spectant, quia non sunt propriè priuilegia, cùm priuilegium sit priuata lex aliquid contra ius commune specialiter concedens: quæ autem ad diuinum Officium spectant, talia non sunt, sed declarationes quædam circa ritus accidentales; siquidem accidentale quid est, quod Officium possit mutari, & ita celebrari in Sabbatis de Conceptione, pro quo viuæ vocis Oraculum extat. Neque item dici facultas potest, quia hæc est potestas iurisdictionis aliquid efficiendi, quod constat in negotio præsenti dici non posse. Neque licentia, quia hæc propriè sumpta est concessio faciendi impunè rem prohibitam; cùm tamen in casu nostro prohibitio absoluta non sit, iuxta dicta. Neque gratia propriè sumpta, quia ea est concessio aliquid vltra, vel præter ius faciendi, vnde eadem pro illa est ratio ac pro priuilegio. Arguit prætereà ex eo quòd finis adæquatus Constitutionis præfatæ verbis nuper datis expressus cesset, siquidem ex mutatione Officij non fit vlla contra ius communè minùs canonica extensio, sed potiùs restringitur, cùm in adducta concessione Sabbata Aduentus & Quadragesimæ excipiantur. Quæ quidem ex Iunipero sunt hausta, de quo scriptore Nos aliàs [& Iuniperus.] Tomo 1. Thesauri Tit. 5. n. 325.

Sed non audiendi, contra eos enim stant à [Sed validè refelluntur.] Nobis adducta, & tenor Constitutionis expressus gratias comprehendens: probatio autem valde videtur inepta, quòd scilicet concessiones rationem declarationis habeant, eo quòd substantialem Officij canonici rationem non concernant: quod suppositum nimis quantùm est à Pontificiæ Sedis mente alienum. Et vt demus probabile id esse cum debitis moderationibus; quomodo stare potest id Pontificem declarasse, cùm oppositum communi sit sensu receptum, & grauiorum Theologorum assensu firmatum? & insigne quidem argumentum non violatæ Ecclesiasticæ disciplinæ, quod ex restrictione concessionis dicitur, vt ad Sabbata Aduentus & Quadragesimæ non extendatur, cùm constet id fuisse prohibitum, sicut & Vigilias, & quatuor Tempora, vt ex authenticis S. Congregationis Rituum declarationibus compertum habemus, pro quo & Auctor Tom. 1. verb. Officium diuinum 1. n. 19. & quidem ex eo quòd restrictio circa prædicta adsit, censetur Ecclesiastica disciplina nullum accipere detrimentum: Atqui restrictio non tollit amplam legis Ecclesiasticæ transgressionem, pro omnibus scilicet diebus, pro quibus illa vrget: vel si non vrget, neque veniale in eo peccatum erit, neque declaratio necessaria; ea enim quæ sunt Secundùm Ius, vt in casu præsenti dicitur, Pontificia declaratione non indigent.

