Dicendum tamen factum huiusmodi si [Facti iam memorati censura.]milem blasphemiæ, de qua nuper, mereri censuram; sicut enim illa est piarum aurium offensiua, & scandalosa, ita & hoc piorum oculorum offensiuum, & scandalosum, & quo ad hoc fidelium omnium oculi sunt reputandi pij, nullus enim erit verè fidelis, licet aliàs non probus, qui non sit offensionem & scandalum tali immoderatione passurus. Non est tamen hæreticale, quia ex circumstantijs id videtur colligi. Et talis quidem sic agens si post feminæ, erga quam ita se gessit, conspectum, aliam videat, idem circa illam faciet, & circa plures eo die, & sequentibus vt occurrent, & fortè pulchriores. His addi potest feminam esse Dei imaginem, sicut est & vir, quod communiter tradunt Doctores, ex qua ineffragabili veritate colligi potest esse adorabilem vt ta [Homo vt possit quatenus Dei est imago adorari.]lem, vt de homine generaliter loquendo affirmant aliqui SS. Patres, & graues Theologi, quos adducit P. Suarez Tomo 1. in 3. p. Disput. 54. Sect. 6. vers. Circa confirmationem. Iuxta quem respectum potuit præfatus curialis operari. Sed reuera licet absolutè loquendo ita possit accidere, & ea ratione censura aliquatenus temperari, iuxta circumstantias tamen non videtur excusatio locum habere, quia talis adorationis modus non est in vsu, & cùm ad praxim aduocandus est, id obseruandum, quod citato loco admonet Doctor Eximius ita scribens: Cùm non sit hæc ima [Quæ pro eo requisitæ conditiones.]go imposita ad repræsentandum Deum secundùm ea, quæ illi sunt propria, ideò non videtur esse sufficiens ratio vtendi hac imagine ad hunc adorationis modum: quamuis secluso scandalo & periculo, & in homine spirituali ac benè instructo, non poßit intrinsecè malus existimari. Sic ille. Nihil autem tale in præfato adoratore videre licuit, & quod ad scandalum attinet, meo potest exemplo comprobari, qui puer cùm essem, factum exhorrui, cuius post sexaginta & quatuor annos non potuerunt species aboleri.

PROPOSITIO XV.

Asseruit quidam Romam esse quod olim [Romanum Pontificem in Indijs futurum vt asseruerit quidam. Et Censura assertionis.] à Rege vate dictum Psal. 30. v. 14. tamquàm vas perditum ob morum perditionem, dixisse manifestè Deum velle se manum suam protectricem ab ea auertere, & Ecclesiam suam transferre ad Indias, & eius caput Limensem Metropolim constituere. Quod quidem duplicem habere sensum posse viri docti censuerunt. Primò enim de translatione intelligi potest ei simili, quæ tunc accidit quando Pontificia Sedes & Collegium Apostolicum Auenionem se contulerunt tempore Clementis V. Sic autem assertionem esse præsumptuosam, scandalosam, & temerariam; nam perinde est ac dicere Ecclesiam in vniuersa Europa defecturam. Secundò Limensem Antistitem futurum Ecclesiæ caput eo modo, quo hucusque Romanus Pontifex fuit: & hic videtur esse ab assertore huiusmodi intentus, ad eum modum, quo in Hispania aliquandiu Archiepiscopus Hispalensis caput Ecclesiæ Hispaniensis fuit, & posteà Toletanus, & in Ecclesia Græca Sedes Alexandrina Decreto Concilij Nicæni, & postmodùm Constantinopolitana: & sic assertionem esse schismaticam, erroneam, & hæreticam: siquidem perinde est ac asserere Ecclesiam Romanam, & D. Petri in ea successorem defecturum, & eius loco Indicam præualituram Ecclesiam, & alium Pontificem. Addebat ille sicut modò fideles dicuntur credere, quod Romana tenet Ecclesia, ita deinceps futurum, sed Ecclesiæ Romanæ nomine Limanum intelligendum Antistitem, vtpotè qui Papa futurus. Iuxta hæc censent docti illi sensum propositionis præfatæ esse illum post priorem explicatum; Si enim esset prior, non affirmaret ita proferens Limanum Prælatum futurum Papam, sicut Episcopus Auenionensis Papa non fuit, sed Romanus Pontifex, qui ex loci mutatione Episcopalis suæ Sedis non amisit dignitatem.

Iuxta quam intelligentiam non videtur [Vt debeat admitti.] quomodo stare possit secundus ille sensus, pro quo Hispalensis & Toletani Archiepiscopi, & Patriarchæ Alexandrini ac Constantinopolitani exempla adducuntur: illi enim licet specialium Prouinciarum essent Ecclesijs præpositi, non tamen vniuersalis, neque in eos fuit Romanæ Sedis amplitudo translata, vt est manifestum, quandoquidem Romanorum Pontificum series numquàm interrupta à D. Petri primatu perdurauit. Sensus ergo postremò adductus videtur esse propositioni dictæ genuinus, & quomodocumque accipiatur, est proculdubiò temerarius & scandalosus, & alias merens Theologicas censuras: circa supremas autem illas, de quibus citati censores est vlteriùs inquirendum. Et quidem quod ad schismaticæ spectat, non videtur locum habere: tunc enim schisma accidit, quando contra supremum caput aliud insurgit, eamdem affectans dignitatem. In casu autem, de quo agitur, nullus esset Papa præter Limanum Antistitem, qui legitimè eligendus supponitur, Deo sic peculiari prouidentia disponente ob rationem dictam. Nec sequitur in vniuersa Europa Ecclesiam defecturam, quia stante fide in multis eius regionibus, potest in Indijs illius caput existere, & inde illam gubernare, sicut modò ex Romana Vrbe Indias gubernat, vastissimos inquam tractus Europæ tractibus ampliores.

Iam quod ad errorem in fide pertinet, [Papatum Romanæ Sedi non esse iure diuino annexum est probabile, ex quo propositio euincitur non contraria fidei. P. Suarez.] ex prædicto non videtur posse intellectu deduci: probabile siquidem est Papatum non esse iure diuino, ex institutione inquam Christi, Romanæ Sedi adnexum: Sic enim tenuit Sotus in 4. Dist. 24. q. 2. arti. 3. Alfonsus Mendoza Quæst. 4. Scholastica num. 11. qui plures adducit. Guilielmus Herincx in Summa Theologiæ Scholasticæ & moralis Tomo 3. Tract. 6. Quæst. 2. num. 51. P. Suarez Disput. 10. de fide. Sect. 3. num. 10. ita scribit: Quamuis coniunctio summi Pontificatus, cum Romana Sede, ad primariam huius dignitatis institutionem non pertineat, neque videatur à Christo Domino ante Ascensionem in cœlum ordinata; probabilius tamen & magis pium videtur, Petrum ex ipsius Christi Domini præcepto & voluntate illam instituisse. Sic ille. P. Arriaga Tomo 5. Tractatu de fide Disput. 7. n. 44. [P. Arriaga.] & seqq. in id propendet, nullum pro opposito firmum fundamentum inueniens. Et num. 45. contra P. Tannerum inuehitur, qui ita certum censuit, vt oppositum ad minimum esse temerarium affirmârit, & sic concludit num. 46. vers. 1. Quidquid tamen sit an id efficaciter suadeatur, saltem probabiliter potest defendi vt communior doctrina. Hæc ille: est ergo opposita etiam communis. Iuxta quod asserens in Indijs summum esse posse Pontificem, & Pontificiam dignitatem alicui Ecclesiæ alligatum, sicut modò est Romanæ, in fide non errat, nec censeri debet eatenus hæreticus. Est autem propositio præterdicta valde iniuriosa Romanæ Reipublicæ, & præsertim Ecclesiastico statui, & non nisi ab homine illuso pronuntiata, & fortè non sani cerebri, atque ita grauiter puniendus, vt in eo vulgare verificetur prouerbium insanum pœna reddi cordatum.

Nec omittendum propositionem di [Sapere tamen hæresim quia hæretici Romæ infensi, & sceleratam buccinantet.]ctam, licet hæretica non sit, posse dici sapere hæresim: hæretici enim Romanæ Ecclesiæ infensi, Romanorum non cessant scelera, amplificatione ambitiosissima, buccinare, pro se adducentes, quod Apocal. 17. habetur de Babylone, quæ mater fornicationum dicitur, & abominationum terræ v. 5. non distinguentes tempora infidelitatis primævæ, & postremæ defectionis sub tempus Antichristi, pro quo multa Interpretes, & præ alijs P. Cornelius, qui non Romanus, Romæ tamen scribens, testis fidelissimus, dignissimusque, qui sic loquens audiatur circa vers. 1. Instant hæretici, & perpetim occlamant, Romæ etiamnum non deesse scelera, ac nominatim lupas & lupanar permitti, ergo illam etiamnum esse Babyloniam meretricem. Roma, inquiunt, est Ruma. (obscœnum nomen) At vbi gentium desunt scelera? Ita ne omnes hæretici sunt integræ vitæ, sceleris puri? Quot Respublicæ honestæ & nobiles tolerant lupas & fornices, vt virginum, & honestarum pudori consulant, ac crimina grauiora auertant? Ecclesia sancta est, at quot in ea sunt impij? Sanè Roma sancta est, & sanctior omnibus Orbis Ecclesijs & vrbibus. Vbi tot Monasteria, tot Basilicæ, tot Apostolorum, SS. Pontificum, Martyrum, Virginum martyria & templa, tot hospitalia, tot nosocomia, tot orphanotrophia, quot Romæ? Vbi tot charitatis opera, tot misericordiæ Sodalitates, tot eleëmosynæ, tot pietatis exercitia, quot Romæ? Vbi tot Prælati sapientes & integri, tot sacerdotes probi & pij, tot Religiosi sancti, tot Virgines Deo dicatæ, quot Romæ? Vbi ciues & populus tam deuotus, tam Christianus, tam ardens zelo Dei, vti videmus Romæ? Verùm hæretici liuore cæci ab his oculos auertunt, & Romæ non nisi lupas & gurgustia quærunt: quærunt, & inueniunt: fur enim furem agnoscit, lupus lupam, leno lenam. Hæ enim longè magis exteris, quàm ciuibus, vti expositæ, ita & cognitæ sunt. Romæ enim est confluxus omnium ex toto orbe nationum: in Vrbe est Orbis. Quid mirum in tanta colluuie esse spurcos & incestos, quibus ni lupas concedas, agnos inuadent. Hæc ille: videndus etiam in Acta Apostolorum Cap. 10. v. 23. vbi & pro Romanæ pietatis exemplis verissimus declamator.

PROPOSITIO XVI.

QVidam duas habens Indas pro gemi [Blasphemia iactantis validiorem manum pro diuina.]nato pellicatu, cùm ab eo fuissent ablatæ per superiorem potestatem, dixit illas meliùs sua executuras mandata, quàm quidquid ipsis IESVS Christus imperaret. Et in continenti subiunxit per IESVM Christum iurauit facturas Indas melius, quæ imperaret ille, quàm quæ Deus ipse: eo quòd potentiorem erga id manum haberet, & ita ipsi meliùs parituras. Quod cùm [Illius censura ex docto magistro.] docto censori iudicandum obtigisset, prudenter asseruit, id quod tale assertum peius continebat, esse adeò illud verum existere, vt in casibus huiusmodi de conscientijs potest tantoperè deprauatis præsumi. Nihilominùs modum loquendi præfatum, præsertim cum iracundia & iuramento esse audacem, impudentem, & piarum aurium offensiuum. Et quod de validiori manu dictum, non habere maiorem qualitatem, quia intelligendum iuxta subiectam materiam, de validiore inquam manu, non eo quòd maiorem auctoritatem & potestatem erga illas haberet, quàm Deus; sed quia adeò ipsarum erat deprauata voluntas, & suo amasio subiecta, vt potiùs ipsi obsecuturæ essent, quàm Dei mandatum seruaturæ. Sic doctus ille ex Societate nostra magister.

Cuius censura satis pia est, & erit forsi [Minùs illam videri exactam.]tan qui non ita exactam arbitretur: licet enim ita accidat vt deprauatæ contra Dei præcepta præualeant voluntates, & Indarum sit erga amasios Hispanos nimis ardens & pertinax affectio, qualis & in præfato fuisse videtur: de tali non procedere conuincitur maioris illa potentiæ iactantia; siquidem pellices sublatæ ei fuerant, vnde mutua cessabat prouocatio, & illius vis in ordine ad priorem statum. De alio ergo potentiæ genere procedebat assertio, & ita eius videtur fuisse sensus, validiorem se habere manum ad eas sibi referendas, etiam Dei obsistente potestate. Vnde non fit satis per id, quod de subiecta materia dicebatur: nam etiam secundùm subiectam materiam iuxta sensum dictum, nequit vllo pacto sustineri, validiorem scilicet se habere manum ad recuperandas pellices, quàm Deus habeat ad recupera [Et potiùs hæreticalem.]tionem impediendam. Quæ quidem manifesta hæresis est, quidquid de vehementia passionis fuit, ex qua veniat pœna temperanda, quæ mentem obnubilat, & ita in huiusmodi absurda prorumpit, statim vt ad se redierit detestanda. Quamquam circa hoc ita scribat P. Petrus Marchantius [Blasphemias non pati excusationes. Petrus Marchant.] in Tribunali. Sacramentali Tomo 2. Tract. 2. Titulo 4. Sect. 1. Quæst. 3. in Appendice vers. Dico Sexto: Horrenda est (blasphemia) auribus & omni Christiano sensui, adeoque nec consuetudo, nec indeliberatio excusare potest, cùm vix poßint absque aduertentia dici, nisi amentiam pronuntiantis, aut possessionem Dæmonis quis alleget, ita vt blasphemus non moueat linguam, sed à Dæmone moueatur. Vnde excusationes speculatiuæ, quæ à nonnullis Doctoribus congeruntur ad excusandum blasphemos illos, vtpotè quòd verba illa sint velut interiectiones animi commoti, quòd ex præcipitantia, & praua consuetudine proferantur, à iudicio practico & Christiano reijciendæ sunt. Cùm enim verba illa prout hic & nunc proferuntur & audiuntur, nil aliud præter blasphemiam formalem insinuant, grauem irreuerentiam ingerunt. Deus vtique non irridetur, & vt blasphemi illum condemnat, quidquid sit de intentione eius. Hæc doctus ille Scriptor. Videantur tamen Diana Parte 5. Tract. 5. Resolut. 3. & P. Vincentius Tancredi de Religione Tract. 2. Lib. 1. Disp. 4. nu. 4. apud quos plures alij.

Vbi addendum, licet omnes blasphemiæ [In blasphemantes Virginem horrenda vindicto. P. Balinghem.] Deo sint præ atrocioribus alijs peccatis odibiles, illas tamen, quæ contra Deiparam proferuntur, solitum esse specialius vindicare: pro quo narratio extat apud P, Antonium Balinghem in Kalendario eius satis horribilis die 21. Iunij nu. 5. vbi ita scribit: In quadam ciuitate non procul à Ianua (Gallis Gennes) primò quidam ciuis ob peccata sua Dæmoniacus factus est, & intra paucos dies adeò creuit eorum numerus, vt quilibet sibi timeret ne etiam Dæmoniacus fieret. Communi igitur consilio ciuium venerunt ad eam ciuitatem vocati viri Religiosi, ac potißimum quidam Abbas Cisterciensis, vt quid agendum pauidis ciuibus esset deliberarent. In dictum est itaque triduanum ieiunium. Tertia verò die conuocatis coràm se Dæmoniacis obtestabatur dictus Abbas in nomine IESV Christi vt significarent cur præ ceteris hanc ciuitatem vexarent, & vt exirent à famulis Christi nomine signatis. Equibus vnus horrendè clamans, Cogitis, ait, nos exire ex vasis nobis rationabiliter conceßis. Nos quidem sumus legio illa Dæmonum, quam IESVS vester ab homine eiectam permisit præcipitare porcos in mare. Nunc [Marci 5. v. 9. Lucæ 8. v. 30.] autem vinculis, quibus tenebamur, soluti potestatem accepimus tantùm in blasphematores Virginis MARIÆ. In hac igitur ciuitate tales inuenimus, & inuentos, sicut dignunt est, torquere debemus. Tandem ad secundam Abbatis iußionem exiere, cum magna tamen difficultate. Sic ille. Vide etiam die eadem nu. 4. & die 24. Nouembris nu. 3. Itaque bonus Filius honori Matris consulit, attentissimus vin [Blasphemantes Virginem cur traditi legioni Dæmonum, de qua Euangelium.]dex iniuriarum, quas sacrilegi inferunt sub nomine Christiano. Cur autem legioni dictæ ea sit concessa potestas, non est operosum coniectare, immundissimi enim illi comprobantur spiritus, qui ab homine in porcos transire à puritatis fonte postularunt, idque consequi magnum beneficium censuerunt. Talibus ergo conuenienter in blasphemos erga Virginem potestas indulta est, in illam namque nonnisi immundissimi esse iniurij poterant, speculum sincerissimæ puritatis, non Epicuri; sed Satanico de grege porci, quamquàm & Epicuri aliàs, loti iuxta verum prouerbium à D. Petro adductum in volutabro luti, 2. Pet. 2. v. vlt. vbi de blasphemis sermo. v. 12. In his quæ ignorant, blasphemant. Ignorant quidam te, ô pul [Cant. 1. v. 7.]cherrima inter mulieres, si enim. cognouissent, numquàm, numquàm Dominum, & Domini gloriæ Matrem, conuicijs indignissimis affecissent.

SECTIO XLII.

Baptismus in voto parentum an sufficiat infantibus, quando reipsa nequit ministrari. Ad dicta in Thesauro Tomo 2. Titulo 16. numer. 68.

NEgatum ibi, oppositæ assertionis censuris adductis, quibus eam graues Scriptores afficiunt. Sed præstat modò proponere & diluere, nec non discutere, quod circa positionem dictam apud Dom. Caramuelem occurrit. Ille siquidem in Metalogica [Votum parentum sufficere ad salutem filiorum quam censuram mereatur. Vbi de Campanella] nu. 1645. hanc Thesim exhibet: Baptismus est ianua Ecclesiæ, & introitus ad cetera omnia Sacramenta, & est necessarius in re, vel in voto, iuxta illud: Nisi quis renatus fuerit ex aqua & Spiritu sancto non potest introire in regnum Dei. Ioan. 3. Qua posita pergit, & ita loquitur: Ex hac conclusione sequitur puellos, etiam Christianorum, immò & Christianorum filios, qui moriuntur sine Baptismo non saluari. Negat hoc Campanella, & memini me varias censuras legisse de Campanellæ dogmate, inter quas erat vna, cui subscribebat P. Lugo (iam Cardinalis) asserens esse quidem temerariam &c. sed non hæreticam. Iuxta quam docti Cardinalis sententiam, censuræ aliæ possunt assertioni Campanellæ conuenienter adscribi, cùm sint qui hæreticam fuerint arbitrati. Vt non ita generaliter eius defensionem assumat Auctor Candoris Lilij §. 57.

Pragæ (sic ille prosequitur) sub P. Ludo [Alterius Magistri assertio.]uico Connæo (Professore Theologiæ ex Ordine PP. Minimorum) propugnata est hæc Thesis: Baptismus lauacrum regenerationis, Sacramentum fidei, ianua est ceterorum, medium regulariter (nota hoc aduerbium) necessarium ad salutem, in re, vel in voto. An autem votum istud ipsius baptizati debeat esse proprium de neceßitate, & non sufficiat Ecclesiæ, vel parentum, non videtur asserere, qui dixit, Ab sit vt ego dicam non credere infantes, nam credit in altero, qui peccauit in altero. Vnde si possem dicere (verba sunt Auctoris post Thesim propositam) Credit in altero, qui peccauit in altero; Ergo desiderat & petit Baptismum in altero, qui fuit maculatus in altero. Hanc paritatem alibi persequar; nunc hoc ratiocinium propono.

Infantes Christianorum, qui sine Baptismo [Dom. Caramuelis argumentum.] moriuntur, saluantur, ergo Baptismus non est necessarius in re, & si agatur de voto suscipientis, non est necessarius in voto.

Probo antecedens, si non saluarentur, Baptismus non esset priuilegium, sed grauamen. Atqui est priuilegium: ergo sine Baptismo infantes Christianorum saluantur.

Probo Maiorem. In lege naturæ sola fide, aut etiam oratione parentum liberabantur à peccato originali: Ergo Baptismus, si quidem priuilegium est, aliquid debet concedere, nihil tollere. Ergo etiam hodie fide parentum, aut etiam oratione, & si desit Baptismus, à peccato originali liberantur. Patet: quia alias essent hodie peioris conditionis infantes, quàm erant in lege naturæ, tunc enim sufficiebat parentum fides & oratio: modo requiritur parentum fides & voluntas, ablutio physica, verborum pronuntiatio, & intentio ministri: Ergo, ne omnia hæc absurda concedantur, dicamus Baptismum necessarium non esse.

Sic placuit contra meam communem, & ab omnibus receptam doctrinam arguere: Sed tibi placeat dare claram & euidentem solutionem. Sic ille.

In cuius discursu occurrit primò id quod [Quid in eius discursu non probandum.] circa Thesim citati Theologi notandum vult, scilicet aduerbium illud Regulariter. In quo tamen nullum peculiare dici potest esse mysterium; verissimè enim dici potest Baptismum in re, aut in voto esse regulariter necessarium, cùm sine illo stare aliquando salus æterna possit, si videlicet Martyrium interueniat infantis. Et etiam quia Deus in prædicta lege potest cum aliquo dispensare, iuxta dicta citato loco Thesauri n. 69. Ex eo autem quod præfatus Theologus subdit, nullo modo potest argumentum contra verissimam & receptam ab omnibus, doctrinam efformari. Siquidem ille nihil suo profert nomine, sed alterius ab ipso minimè cum nota admissionis exhibitum. Et potest illud etiam in reipsa baptizato locum habere, quòd scilicet credat in altero, qui peccarit in altero, vnde in Baptismo, quando solemniter ministratur, fit professio fidei nomine baptizati à Patrinis veluti à spiritualibus parentibus.

Iam quod ad rationem citati Auctoris [Illatio eiusdem nullius roboris conuincitur.] attinet, non est quidem noua, aut roboris talis, quod facessere negotium possit Theologico Professori. Et si P. Suarium consuluisset, claram & euidentem potuisset solutionem inuenire Tomo 3. in 3. p. Disputat. 27. Sect. 3. vers. Ad Secundam. Et vt specialius respondeamus, concedo illationem illam: Ergo desiderat, & petit Baptismum in altero: hoc enim ex dictis constat circa Baptismi administrationem, in quo fidei fit professio; & qui eam facit, petit pariter Baptismi gratiam, vnde dici potest infantem in alio, & per alium desiderare & postulare. Nego tamen desiderium hoc (quod & dici aliquomodo potest votum) sufficiens esse in caussa præsenti; quia neque quodlibet desiderium in adulto sufficiens est ad iustificationem, nisi adiunctos habeat actus pœnitentiæ, qui secundum Catholica dogmata sunt penitus necessarij. Ex quo fit minùs efficax esse desidcrium tale respectu aliorum. Quæ ratio est euidens, pro ostendenda illationis præfatæ leuitate.

Argumento deinde in forma proposito [In forma argumento respondetur.] respondeo etiam in forma negando antecedens, & ad probationem nego Maiorem, & ad probationem eius, dato antecedenti, circa quod magna est varietas sententiarum, dum de remedio originalis in statu naturæ aut lege eius, & etiam in statu legis scriptæ agitur, nego consequentiam in primis quoad id, quod dicitur, Baptismum esse priuilegium; non enim tale est, sed lex à Christo promulgata ad omnes spectans. Ioan. 3. Matth. 28. Marci. 16. vnde consequenter negatur non potuisse Christum fauorabile aliquid respectu vnius aut alterius pro rarissimo casu adimere, cùm aliàs Baptismi fauor sit incomparabilis æstimationis respectu remedij prædicti. Quemadmodùm Sacramentum Confessionis valde fauorabile est, ratione cuius innumeri saluantur, qui eo non extante perirent, cùm faciat de attrito contritum, iuxta notam huius dogmatis expositionem: & nihilominus in lege veteri, qui salutem sunt æternam consecuti, confessionis onere, quod est satis graue caruerunt: & modò damnantur multi ne illud subeant, quibus per contritionem esset facilis & secura saluatio. Nego insuper peioris esse conditionis infantes in lege gratiæ, quia in eo facilius potest certum peccato originali remedium, quàm in lege naturæ adhiberi, remedium siquidem Baptismi certum & facile est, potestque à quocumque ministrari: remedium autem in lege naturæ quod ad applicationem fidei aut orationem in argumento reuocatur, valde erat incertum, quia fides supernaturalis esse debebat, non minùs pro iustificatione propria, quàm pro aliena, sine qua impoßibile est placere Deo iuxta Apostolum Hebr. 11. & Concilium Tridentinum Seßione 6. Cap. 8. De fide autem supernaturali nemo certus esse potest, & licet non desit qui affirmet, res quidem incerta relinquitur, vnde & pariter remedium, non in vno aut altero, sed generaliter; in quo quantùm Baptismi remedium excedat statim apparet; qui enim baptizat cum necessaria intentione certissimus redditur de infantis spirituali regeneratione, & summo quidem certitudinis gradu, qualis est fidei diuinæ. Non sunt ergo peioris conditionis infantes in lege gratiæ, sed felicioris.

Et per hæc fit satis etiam rationi eidem à P. Arriaga adductæ Tomo 7. Disputat. 8. nu. 27. [P. Arriaga vt videatur obstare, & fauere.] vbi arguit contra eos, qui sola parentum fide infantibus applicata originale remissum fuisse contendunt, censens signum aliquod sensibile extitisse, & à Deo institutum Sacramentum: Nam si sola fidei applicatio interior suffecisset tunc ad iustificandos infantes fuisset illis multò facilior salus, quàm infantibus pro lege gratiæ: hoc autem videtur valde durum, quia in lege gratiæ vti copiosiora sunt auxilia, ita debet esse facilior via salutis: quòd verò hoc sequatur, constat facile, nam de facto sæpe ex defectu aquæ, & ex defectu scientiæ formæ Baptismi moriuntur infantes sine remedio: tunc autem applicatio interior fidei fuisset res facillima, cùm in omni occasione haberet locum, quia neque vlla indigeret re externa, aut exteriori applicatione. Fit inquam satis, quia applicatio dicta magnam incertitudinem præseferebat, neque facilè discerni poterat an talis esset, qualis est ad infusionem gratiæ sanctificantis necessaria, sine qua non stat originalis peccati remissio. Et licet citatus Pater nu 34. asserat ad iu [Fides quomodo esset necessaria.]stificationem propriam fuisse tunc supernaturalem fidem necessariam, probabile autem esse suffecisse naturalem, qualis est in hæretico agnoscente naturaliter Deum ad iustificationem infantis; ex eo positio nostro non infirmatur, quia cùm probabile iuxta eumdem sit supernaturalem fuisse necessariam, quod tenet P. Vasquez Tomo 2. in 3. p. Disput. 165. nu. 30. & alij, nec reuelatio aliqua circa hoc allegari posset, perspicuum est infantium iustificationem satis incertam extitisse. Immò in casu, quo sola fides sine Sacramento ad infantium iustificationem sufficeret, probabilius existimat P. Arriaga supernaturalem fuisse necessariam. Ex quo apparet euidenter quàm sit felicior paruulorum in statu legis gratiæ conditio, quomodocumque remedium legis naturæ à Doctoribus explicetur: nam hoc quod de fide dicitur, etiam stante visibili Sacramento ab eisdem disputatur, vt videri apud citatos potest, & alios in materia de Sacramentis.

Dum autem Dom. Caramuel claram & [Circa probabilitatem notata quædam casui præsenti accommodata.] euidentem solutionem desiderat, videtur innuere illa deficiente, etsi valde probabilis sit, sententiam oppositam non esse probabilitate destitutam, quod ille frequenter inculcat, id scilicet quod probabilibus tantùm fundamentis impetitur, probabile remanere. Quod quidem non est ita generaliter accipiendum, nam vt aliquid reddatur improbabile, non sunt rationes euidentes necessariæ, sed adeò vrgentes vt summum in genere probabilium gradum obtineant, si enim absolutè euidentes sint, oppositum non erit improbabile, sed error manifestus. Quidquid autem de hoc sit rationes nobis adductæ secundum subiectam materiam euidentes sunt. Nec credendum citatum Scriptorem aliter censuisse, cùm communem doctrinam, quam se dicit amplecti, ab omnibus dicat esse receptam; ex quo fit oppositam non posse sine temeritatis nota defendi, quæ omnium est minima censura ex ijs, quas Doctores pronuntiant, vt videri potest citato Thesauri loco. Cùm ergo claram & euidentem solutionem expetit, supponere talem esse posse debemus potius affirmare, aliàs rem impossibilem postulasset.

COROLLARIVM.

Circa doctrinam nuper propositam de probabilitate. Vbi de necessaria approbatione Confessariorum pro Diœcesiim varietate.

DIctum de hoc non vno in loco, & iu [Circa Thesim hanc: Approbatus pro vna diœcesi, est talis pro omni, quid sentiat D. Caramuel.]uat modò circa id excurrere, quod habet Dom. Caramuel in Metalogica num. vlt. vbi proponit Thesim in Viennensis Austriæ Academia propugnatam cum alijs an. 1653. mense Iunio à Dom. Iacobo Zotrinis Decano Soboriscensi in Bohemia, pro suprema Theologiæ laurea præside R. P. Nicolao Arancino Societatis IESV, cùm approbatione totius Facultatis Theologicæ, de quo num. 1667. & 1668. tenoris sequentis: Approbatus in vna diœcesi, est approbatus pro omni. Circa quam ita loquitur: Hanc loquendo de Religiosis multi tenent: at hic ponitur vniuersaliter, & contra torrentem Doctorum: & quidem hæc doctrina nec inuidia, nec inconuenientibus carere poterit. Damnari non poterit, nam hoc solo quòd sit Viennensis Vniuersitatis, probabilem esse suppono: at interdici ab Episcopis posset, aut fortè deberet. Sed quid, inquies, Religiosi hanc interdictionem ab Episcopis factam curarent? Curarent, aio, quoniam præceptum illud non poneret Episcopus Confessarijs Regularibus, sed pœnitentibus sæcularibus sibi subiectis. Sed hic etiam lucem aliunde suborientem aspicio: Probabile enim est, quòd priuilegium concessum vni, etiam conceditur alteri correlatiuo: Ergo si Pontifex conceßit Religiosis, vt semel approbati vbique poßint audire Confeßiones, etiam conceßit pœnitentibus vt vbique terrarum poßint confiteri Religioso alicubi approbato. Sed hîc iterùm aliunde video nebulas, quia probabile est hanc esse Pontificis mentem, vt nemo subditus poßit vti priuilegio Apostolico inuito Superiori suo: nam si Deus tanti facit Hierarchiam, vt nullum vnquàm Christianum à Pontificis obedientia exemerit, &, si Christus priuilegium, quod S. Francisco conceßit, voluit sortiri effectum cum conscientia & consensu Pontificis, congruum est vt ita Summus Pontifex priuilegia concedat, vt numquàm subordinationem superiorum & inferiorum interrumpat. Ergo stando huic sententiæ, sicut Prælatus potest præcipere suo Religioso ne audiat Confeßiones talium aut talium, & hoc præcepto limitare gratiam concessam à Summo Pontifice: non quòd Summi Pontificis auctoritas Prælato subsit, sed quòd ipse Summus Pontifex nolit concedere gratiam, vi cuius, Religiosus poßit insultare Prælato; sic etiam Episcopus potest præcipere suis sæcularibus, ne accedant ad Confessarios à se non approbatos, & hoc etiam præcepto gratiam illis à Pontifice concessam limitare. Sed hæc omnia merè sunt probabilia, & manet Thesis, cuius probabilitati nihil derogare poterit quòd non sit euidens. Hæc ille cuius resolutio, cùm ad omnia [Vniuersaliter videtur censere probabilem.] contra illam obiecta, se extendat, Confessarios etiam sæculares complectitur, & ita probabile est semel approbatum pro vna diœcesi, talem etiam esse pro omni, id quod de Religiosis verosimiliùs pronuntiandum: quod quidem satis expressè protulerat, dum approbationem Vniuersitatis ad conciliandam probabilitatem sufficientem affirmarat. Vnde quod de torrente Doctorum, inuidia, & inconuenientibus dicitur, euidentiam non importat, nec sufficiens est ad probabilitatem submouendam, iuxta præfatum Scriptorem.

Et locutus quidem ille, sicut & alij pro [Nec obstare Decretum Vrbani VIII.] Thesi stantes, post Decretum Vrbani VIII. cuius tenorem dedimus Parte 3. num. 181. & ante plures annos prodierat, die inquam 12. Septembris 1628. propter quod aliqui id certum arbitrantur, vt vidimus loco citato nu. 180. & affirmat etiam cum alijs Leander à SS. Sacramento Tomo [Leander à SS. Sacram.] 1. Tractat. 5. Disput. 11. Quæst. 66. Sed non rarò accidit, vt quod aliquibus videtur certum, alijs minimè tale videatur. Et quod plus est, circa euidentiam etiam diuersi sunt aliquoties sentiendi modi, vt in citato Auctore, quocum agimus, videre licet, qui Deum esse vnum affirmat non posse demonstrari, euidenter inquam conuinci, quod tamen communiter Doctores affirmant, de quo dictum à Nobis Tomo 1. Theologicorum Problematum Sect. 1. Problem. 5. & sic in alijs. Vnde Thesi præfatæ sua videtur probabilitas hucusque inconcussa constare: post decretum enim dictum, quod summi in hac parte videtur esse momenti, nihil vidimus vrgentius prodijsse. Et Leander quidem id quod certitudine asseruit, ad sæculares tantùm Confessarios affirmat pertinere: Nam loquendo de Sacerdotibus Regularibus, non est ita certum vt constat ex dictis, & ex notatis ab Henriquez Lib. 7. loco citato (scilicet Cap. 12. §. 4.) nec Auctores omnes pro prima sententia adducti, loquuntur absolutè, sed solùm id affirmant loquendo ex priuilegio Bullæ, aut alterius indulti; quæ sunt illius verba.

