Iam quòd ad responsionem præfatam at [Pergit impugnatio.]tinet, & ad speciale, quod intendimus, ex eo colligitur, quod de inuincibili dubio asseritur; quod quidem aliud esse non potest, nisi quod insuperabile fuerit, ita vt facta qualicumque diligentia perseueret. Cùm ergo tale esse possit, & cum eo licita operatio: sequitur apertè stare illam rectè posse, etiamsi non desit formido, quia dubium secum illam trahit, & ita id negari nequit in operante in fauorem libertatis. Vnde contradictio apparet non obscura in Auctoris assertione; quòd scilicet dubium inuincibile inferat ignorantiam inuincibilem in sensu prætenso: nam eo ipso quòd tale sit, conseruat propriam rationem formidinis in operante modo dicto, saltim speculatiuæ, vnde implicat cum eo componi actum, qui omnino illam excludat. Et ita P. Scildere legi [P. Scildere consequens doctrina.]tima est quoad hoc doctrina, quidquid de alijs eius assertis sit. Nec sibi citato in loco contradicit, in quo communem sententiam firmat huiusmodi assertione quæ est 5. Habens conscientiam permanentem dubiam, an formaliter sit licitè operaturus, ponendo actum, formaliter peccat. Patet, quia talis etiam habet conscientiam dubiam an sit peccaturus formaliter, siue offensurus Deum &c. Quid hîc & præmissæ doctrinæ contrarium, scilicet dubium de mandato non teneri obedire? Nam operans vtendo suæ libertatis possessione, non dubitat an formaliter sit licitè operaturus, sed pro certo id habet; dubium autem tantùm est, an sit, vel non sit præceptum, dum tamen dubium circa illud extat, non est formalis peccati periculum; immò nec materialis, quia nullo modo peccat contra legem, cui non est illa sufficienter intimata, iuxta dicta suprà num. 155.

SECTIO XIX.

Circa Regulam de meliori possidentis conditione, quædam illius firmamenta ex obiectorum solutione.

PErtinet hoc ad Resolutionem 12. in [P. Scildere vt sit regulæ præfatæ contrarius.] cuius num. 254. pag. 259. cum P. Scildere, quem Auctor iam Schilders, iam Schildere, iam Petrum, & suo tandem nomine Ludouicum compellat, assertum proponit huiusmodi: Non potest pro dubio quouis statui hoc principium vniuersim dirigens conscientiam, quòd in dubio sit melior conditio bona fide poßidentis, quando lex non resistit poßidenti, neque præsumptio Iuris est in oppositum. Est contra Sanchez Lib. 2. de Matrim. Disput. 41. & Lib. 1. in Decalogum Cap. 10. Castro Palaum, Layman, Baldellum, Bardi Discur. 5. Cap. 3. & 4. Ildefonsum Baptistam 1. 2. n. 1203. Bossium Tomo 1. Morali. n. 1196. Merollam Disp. 3. Cap. 2. Caramuelem, Dianam Parte 4. Tract. 3. Resolut. 2. Sic ille probationem deinde instruens, quam Auctor exscribit. Subiuncta responsione, & principijs ab eodem traditis pro formanda conscientia reiectis, quæ omnia, octo scilicet, aut vim non habere ait, aut si quam, ad suam illam reduci regulam de inuincibili ignorantia. Sed nos præfati scriptoris, magni quidem nominis & à D. Caramuele cum laude aliquoties adducti (si [Magni ille nominis Auctor, sed non admissus.]cut & à Diana apud ipsum, vt videri potest Tomo 1. Theologiæ Regularis in Synthesibus post Commentarium in Regulam S. Benedicti & subiunctis Epistolis vtriusque) rationes & videamus, & iuxta communia & recepta principia diluamus. Arguit ergo.

Primò, Quia hoc principium (seu re [1. eius ratio.]gula) non habet locum in dubio à fundamento, à quo potestas humana obligationem ponendi vel omittendi actum, tollere non potest. Sic ille, qui tamquàm Sacerdos diu celebrauit, adeoque est in possessione celebrandi, non magis celebrare potest, si dubitare incipiat an validè ordinatus sit, quàm is qui dubius de valida ordinatione numquàm celebrauit.

Respondeo huic rationi plenè satisfieri Con [Dissoluitur clarè.]clusionis tenore, dum in ea dicitur, vt vidimus, Quando lex non resistit possidenti? cùm constet in casu præsenti resistere: ob inconuenientia enim grauissima, quæ ex tali operandi modo subsequi possunt, non licet cum dubio celebrare, etiam semel, vnde nec stante consuetudine, quia possessio, vt de ea nunc loquimur, non significat con [Possessio quid significet.]tinuationem actuum, sed libertatem operandi, stante dubio quod respectu vnius actus potest contingere: & si semel operari non liceat, multò minùs continuatio licebit. Immò neque opinionem probabilem in casu huiusmodi suffragari posse diximus in Thesauro Tomo 2. Tit. 13. n. 30. & in Auctario Parte 3. Sect. 1.

Secundò, Dubius an matrimonium va [2. ex dubio circa coniugium.]lidè cum aliqua iniuerit, licet sit in possessione suæ libertatis, tenetur tamen alteri bona fide petenti reddere debitum. Cap. Dominus, de secundis nuptijs. Ergo &c.

Respondeo ita quidem esse, & rationem esse [Responsio cum doctrina vtili.] eamdem, quam pro casu præcedenti reddidimus: lex enim resistit ob ius alterius bona fide contrahentis, qui propter dubium consortis nequit spoliari. Prætereà negatur dubitantem possidere, quia possessio stat pro bonæ fidei coniuge, contra quam stare nequit alterius minimè fundatum ius, ex quo incepit dubitare. Item concedi possessio potest, sed turbida, quæ contra certam & claram, nequit præualere. Deinde post factam diligentiam perseuerante dubio, vel si illæ adhiberi nequeant, posse dubitantem & reddere & petere diximus n. 155. quia scilicet tunc possessio præualere contra dubium potest.

Tertiò, Cùm dubium est vter ex duobus [3. ex meliori conditione ob titulum.] priùs titulum acceperit dominij, locum non habet dicta regula. Is enim qui se ostendit accepisse tempore certo, præfertur possessori, qui tempus certum ostendere non potest. Ergo.

Respondeo negando assumptum, quia in casu [Admittitur, sed non vrgere.] dicto possessio stat pro habente titulum certum, non quidem materialis, sed formalis, possessionis inquam tituli certi. Vbi etiam dici potest legem resistere possessioni, vt dictum est n. 156.

Quartò, Ius in dubio magis fauet ei, qui [4. Ex donatione in casu speciali.] est futurus in damno, quàm possessori, qui est futurus in lucro: in dubio enim an res sit donata, possessor probare donationem debet contra donatorem, eiusque heredes. Ergo.

Respondeo vt nuper, vbi fauet Ius, legem re [Fit satis commoda explicatione.]sistere, & ita regulam stare, quæ cum addito illo procedit. Deinde dici potest præsumptionem Iuris esse in oppositum, quia res præsumitur esse eius, cuius dominium in eo præcesserat, dum contrarium non ostenditur aut probatione, aut diuturna possessione, domino id sciente, & repetere potente, cum adminiculis alijs. Præsumptio autem dicta exceptio est regulæ, vt vidimus.

Quintò, Possessio non habet locum nisi [5. ex ratione propria possessionis, cum varijs casibus.] circa rem corporalem, & quasi incorporalem, quæ sit ius agendi aut exigendi sæpiùs aliqua. Verbi gratia, Beneficio, censu, seruitute, in quibus possessio rei acquiritur per vnum actum factum quasi ex iure, siue ex animo habentis ius. Verbi gratia, ingressus in Capitulum, exactione vnius canonis censualis, transitu per fundum alienum: quem actum qui bona fide fecit, aduersario sinente & patiente, appellatur quasi possessor: & posteà si dubium de iure Beneficij, census, aut seruitutis superueniat, præfertur alteri, qui hoc non fecit, potestque pergere in vsu iuris, quod Beneficiario, domino census, & domino seruitutis competit, donec constiterit ipsum non habere ius. Non habet autem ista quasi possessio locum in iure exigendi rem, aut factum tantùm vnum ab alio. Verbi gratia, vt semel soluat centum aureos. Si enim dubium oriatur an debitor soluerit, non potest creditor dicere se esse in possessione exigendi, quandoquidem numquàm aliquid tamquàm debitum exegerit, acceperitque, per quod possessionem crediti acciperet: vnde alio principio tunc opus est; scilicet quòd quando agitur de iure ad rem, & obligatione personali, melior sit conditio negantis, quàm affirmantis: Sic, vt si dubium sit an ex aliquo titulo aliquis sit alterius debitor, melior sit conditio negantis titulum, quàm affirmantis. Quando autem constat de titulo & obligatione, & dubium est an solutio facta sit, melior sit conditio creditoris negantis, quàm debitoris affirmantis. Ergo &c.

Respondeo negando assumptum; do [Admittuntur illi, sed regula prædicta habente locum.]ctrinam autem admittendo quoad illius substantiam, negando tamen ibi locum non habere possessionem, ex qua melior fit conditio possidentis, quod ex dictis relinquitur non leuiter roboratum. In adductis autem casibus illa elucet: præferri enim in dubio quasi possessorem Beneficij, census, & seruitutis, ex titulo possessionis talis habetur, cuius oppositum debuisset ostendi. Quòd autem illa non valeat vt quis exigere possit rem aut factum tantùm vnum, quid mirum, cum respectu rei aut facti non sit dubium, nec proponatur casus, ex quo vrgeri pro illo possit, aut apparentia iuris aliqua. Item, cùm dubium oritur an debitor soluerit, rectè dicitur creditor esse in possessione exigendi debitum, quia certa obligatio præualet, dum ei certò non constiterit esse satisfactum. Quo pacto dicitur lex aut præceptum possidere iuxta sententiam Doctorum, quam defendimus; non quidem de possessione cum omni proprietate loquentium, sed aliquo modo tali, in sensu, qui vix negari potest, si quis velit ad illius intelligentiam animum contradicendi incupidum applicare. Sic etiam stat quod dicitur de affirmante & negante titulum, vt in habente certum titulum, & obligationem, superueniente dubio de solutione, vbi & possessionis pro affirmante fundamentum apparet.

SECTIO XX.

Alia circa eamdem Regulam. Vbi duorum Scriptorum argumenta discussa, & veritas illustrata.

CIrca P. Scildere cùm præfata suffi [Fagnani contra illam stantis argumenta extra materiam malitia.]ciant, ad ea veniendum, quæ ex Fagnano suo contra se Auctor adducit, omissis octo principijs, ex quibus citatus Pater affirmat in dubio de fundamento malitiæ materialis conscientiam conformandam, de quibus & dictum n. 158. & quidquid ad illa pertinet, ad præfata referendum. Arguit ergo præfatus Scriptor.

Primò, Quia nemo in sua possessione à se ipso [1. ex possessione, quam nemo in se turbare potest, ni litigare contra Deum.] perturbatur, nec de illa secum contendit, aut litigat: nec, vt ait P. Vasquez 1. 2. Disput. 65. Cap. 3. vers. Qui verò priorem, potest quis contra Deum opponere quòd melior sit conditio possidentis. Et sanè quis imaginari vnquàm poterit Deum litigare & contendere nobiscum de anterioritate & potioritate possessionis? Quin immò & succumbere in caussa, si nostra possessio anterior sit? Quod vrgeri potest, quia si, cùm de meliori conditione agitur, illa stet pro homine, Dei conditio dicenda est peior: quod quàm sit absurdum statim apparet. Item, si ratione possessionis melior hominis dicenda conditio est, inde fit Deum imperfectè possidere, immò & in aliquo sensu non possidere rem, de qua agitur: quod est etiam dissonum, & ita penitus denegandum.

Respondeo concedendo neminem in sua possessione à se perturbari, & ita accidere in casu, de quo agimus: cùm enim quis dubitare incipit, [Explicatum primum, & commoda circa Deum declaratio.] non perturbatur à se ipso, sed ab extrinseco, ab obiecto inquam taliter occurrente, vt dubium excitet. Deinde dici potest non perturbari in possessione, quia ab illa quis non deijcitur ratione dubij, iuxta regulam, de qua agimus. Quòd autem quis contra Deum opponere possit meliorem esse conditionem possidentis, non sequitur in negotio præsenti, quia opponere significat, & designat litigatorem: Deus autem non litigat, sed homines iure suo, quod ipsis ratione suæ libertatis competit, agere sinit: vnde neque contendit de anterioritate, aut potioritate, neque in caussa succumbit, cui ipse fauet, dum modum obseruandi præcepta præscribit, nolens cùm incerto proponuntur modo, homines obligare. Dici etiam [Vt liceat iis contra illum.] potest aliquomodo valere quod assumitur, quia contra Deum iure agere homines possunt, sicut in retributione præmiorum videre licet, quæ Deus ex iustitia debet, vnde si negaret, contra se agentem admitteret, iuxta illud Isai. 1. v. 16. 17. [Isai. 1. v. 16. & seqq.] & 18. Lauamini, mundi estote, auferte malum cogitationum vestrarum &c. Et venite, & arguite me, dicit Dominus. Quo euentu aliquomodo impeditur Dei dominium: sed quia eo sic volente fit, nihil ipso patratur indignum: sicut neque si dicamus succumbere in caussa: id enim & vult. Quod autem de peiori conditione dicitur, non videtur vsurpandum; sed id quod de meliori asseritur, ad sensum commodum ita trahendum, vt Deo id, quod est oppositum, possit conuenire. Itaque cùm dicimus, meliorem esse possidentis conditionem, sensus est præferendam esse illam, vnde in parte opposita ad summum sequitur postpositio in puncto iuris: nam aliàs præferenda est conditio præcepti, si de modo agendi perfecto loquamur: melius enim est Deo obedire, quomodocumque præceptum proponatur. Quia verò Deus ad eum agendi modum obligare nequit, ideò postpositio illa aliquomodo admitti potest: & quia quod de possessione dicitur, nihil aliud indicat, nihil Dei perfectissimo dominio indignum asseritur, vnde & negandum absolutè Deum perfectè non possidere, quia si quidquam, quod obstare videatur, admittitur, id Deo volente peragitur, vt nuper dicebamus. Verborum ergo maris præstigijs instructa argumentatio.

Secundò, Quæ traduntur à Doctoribus [2. ex Interdicto Vti possidentis & legibus alijs, non habentibus locum pro foro conscientiæ.] de hoc Interdicto vti possidentis, veluti quòd in eo probanda sint duo extrema: alterum, quòd actor possideat ante litem contestatam: alterum, vt inquietetur ab aduersario. Angelus Aretin. Cons. 19. Videtur omnino, in principio, quòd vterque sit actor, & vterque sit reus dicta. l. 3. §. penult. Instit. de Interdicto. Alexander Cons. 88. Quoniam, in principio. Lib. 5. & alia hic similia. Item regula quòd cùm sunt partium iura obscura, reo sit potiùs fauendum quàm actori. Cap. Cùm sunt partium, de regul. iur. in 6. & lex Fabstrabiliores ff. eod. & quòd accusatore non probante, absoluendus sit reus, etiam si nihil præstiterit. Cap. vnico. Vt Ecclesiast. beneficia, hæc inquam omnia nequaquàm verificari possunt in foro conscientiæ, sed in materia iustitiæ, & in foro fori dumtaxat: ac proptereà in dubio quis tenetur sequi partem tutiorem, & æstimare se culpabilem tantummodò in foro pœnitentiali, vel quasi pœnitentiali, vbi non agitur ad pœnam propriè: non autem in suo contentioso, vbi agitur merè ad pœnam imponendam, vt distinguit Abbas, & alij, qui in hac materia constituunt duas regulas. Alteram quod Iudex in dubio non debet iudicare quemquam irregularem. Alteram quòd quilibet in dubio tenetur iudicare se irregularem, & abstinere à ministerio altaris, Hostiensis & alij. Prima enim procedit in materia iustitiæ, & in foro iudiciali, vbi agitur ad pœnam. Secunda verò in foro pœnitentiali, vel quasi, in quo necessariò ad euitandum periculum pars tutior est eligenda. Pro quo Cardinalis, Maiolus, Nauarrus, contra PP. Suarium & Sancium: sed iuxta D. Thomam 2. [D. Thom.] 2. q. 60. art. 4. vbi sic ait: Vbi non apparent manifesta indicia debet vnusquisque eum vt bonum habere, in meliorem partem interpretando quod dubium est; alioquin iniuriatur ei, & contemnit ipsum. Nullus autem debet alium contemnere, aut nocumentum quodcumque inferre absque caussa cogente. At verò circa seipsum homo debet dubia interpretari in peiorem partem, secundum illud Iob 9. Verebar omnia opera mea, eo quòd cùm debemus nostris malis adhibere remedium, expedit ad hoc vt securius remedium apponatur, vt supponatur id, quod est deterius. Sic D. Thomas, pro quo & alios congerit textus & Doctores.

Respondeo quod Doctores tradunt de [Explicata moralis possessionis conditio, ex quo fit satis.] possessionis natura & effectibus, iuxta eam intelligendum de qua agunt: sunt enim aliqua quæ possessioni ciuili, & in materia iustitiæ conueniunt, & huic ea congruunt, quæ adducuntur in argumento. Alia autem possessio est, quæ in negotio conscientiæ reperitur, & à grauissimis Theologis ac Iuristis ita appellatur, quia similitudinem quamdam habet cum priori, in qua quis ideò possidere dicitur, quia in eo præcedit certum aliquid, quod nequit superueniente dubio aliquo superari, in ordine ad obligationem inducendam, sicut in ciuili possessione accidit: cùm enim supponatur certa facultas vtendi re, quæ apud eum extat, non est æquitati conforme vt dubio accedente priuetur illa. Ita cùm quis in possessione suæ libertatis sit ad aliquid faciendum, dubium circa legem, aut præceptum obstare nequit, quo minùs operari vt anteà possit. Quando autem lex aut præceptum certum præsupponitur, impedita est facultas licitè, quod est illi contrarium, faciendi. Et ex dubio an satisfecerit, an non, libertatis non recuperatur possessio, quia lex aut præceptum dici possunt possidere, cùm sint certa: sed quia hoc minùs propriè dicitur, licet boni eo loquendi modo vtantur Auctores, dici potest, quòd licet in illis possessio non sit, sunt tamen fundamenta valida vt homo libertatem suam ratione dubij non recuperet. In eo autem quòd homo libertatem suam physicam & etiam moralem possideat, non videtur absurdum quidquam, cùm ita loquimur, admisceri. [Pro foro vtroque regulam currere optimè infert P. Suarez,] Vnde neganda differentia illa de foro pœnitentiali & contentioso. Et stat ritè consequentia P. Suarij Tomo 5. in 3. p. Disputat. 4. Sect. 6. num. 3. quam dictus Scriptor impugnat, dum ait sic: Iudex non cogitur imponere pœnam, quæ per sententiam imponenda est, donec in suo foro certus sit de delicto. Ergo nec reus cogetur in conscientia exequi in se pænam legis, donec in eôdem foro conscientiæ sit certus de delicto.

Neque D. Thomas aduersatur, quia verba illa, quæ de interpretatione, quam homo [D. Thom. fauet infideliter citatus.] erga seipsum debet adhibere, apud S. Doctorem citato loco non extant, sicut neque auctoritas ex B. Lib. verbis desumpta. Priora autem præpostero sunt ordine posita; ex quo apparet suo in fonte non lecta, sicut & alibi non semel accidit. Illa quidem verba ab Scriptore proposita in fine apud eumdem habentur, sed non sola: quædam enim interposita suppressa sunt, ex quibus contrarium potiùs eliciendum. Cùm debemus nostris malis adhibere remedium. Sic apud illum: cùm in textu sic habeatur in responsione ad Tertium: & sic cùm debemus aliquibus malis adhibere remedium, siue nostris, siue alienis, expedit &c. Ergo D. Thomas non agit de [Iuxta eum qualiter interpretatio in dubio facienda erga se & alios à dubitante.] interpretatione tantùm, qua quis vti debet circa seipsum, sed etiam circa alios. Atqui erga alios contrariam dicitur interpretationem adhibendam iuxta eumdem S. Doctorem: ergo & circa seipsum. Quod cùm non videatur admittendum, ne ille sibi contrarius, nullo ferè interposito spatio, comprobetur, attendenda est illius mens, ex cuius obseruationis defectu peccatur. Audiendus ergo, dum ita loquitur: Dicendum quòd interpretari aliquid in deteriorem vel meliorem partem contingit dupliciter. Vno modo per quamdam suppositionem: & sic cùm debemus aliquibus malis &c. Loquitur ergo de malis, quæ supponuntur, & tamen quanta, ac qualia sint ignoratur. In his ergo dubijs vt securius illis remedium adhibeatur, in deteriorem partem interpretanda sunt, non quidem asserendo esesse talia, sed quia talia esse possunt, ita remedium applicandum, vt si fortè sint, commodè ipsis occurratur. In casu autem, de quo loquimur, malum non supponitur, quod remedio indigeat, vt est planum: aliàs eodem remedio est circa alios vtendo, & supponendo in ipsis id, quod deterius est, similiter occurrendum, quia de omnibus loquitur Doctor sanctus, ex quo fiet sibi esse contrarium.

Quod quidem ex ijs, quæ Cardinalis Caietanus habet in eum locum, venit compro [Non est necessaria per actum positiuum in meliorem partem.]bandum: affirmat enim vti verissimum neminem teneri positiuè dubia in meliorem partem interpretari, sed negatiuè, suspendendo scilicet iudicium, ne sinistrum aliquid de proximo concipiat, quo illam omittat, quam de illius probitate opinionem habebat. Suppositionem autem alio modo explicat, sed qui nostræ sit commodus assertioni: ait enim in meliorem partem dubia interpretanda ex suppositione quòd interpretatio per actum sit positiuum seu formale iudicium facienda. Iuxta quæ nihil habet aduersarius in Doctore Sancto ex quo possit contra receptissimam sententiam argutari. Si enim dubia non sunt in meliorem partem positiuè interpretanda, ideò est quia vt ait doctus Interpres, recta ratio non tradit vt ex obiecto neutrali generetur aut [Card. Caietan.] sumatur opinio declinans ad alteram partem, sed quòd neuter præseruetur intellectus. & boni rationem non habet, vt absque neceßitate aut pietate aliqua; exponam intellectum meum periculo falsitatis sæpiùs incurrendæ. Quæ rationes manifestissimè procedunt etiam in dubijs, quæ quis habet circa seipsum, quia & obiectum neutrale est, & periculum incurrendæ sæpiùs falsitatis: vnde quod de iudicio ex suppositione dicatur, similiter applicandum. Licet enim dubium circa seipsum in deteriorem partem interpretatur, iniuriam sibi non irrogat, quia nullus sibi iniurius esse potest, sicut neque iustitiam erga se exercere, non tenetur tamen in se sine iniuria admittere, quod erga alios faciens iniurius haberetur, quando pro vtroque est idem fundamentum. Sicut enim charitas incipit à seipso, ita & iustitia similem seruat æquitatem, licet non eamdem habeat circa vtrumque rationem. Sic enim erga alterum tendit, vt modum ostendat, quo erga seipsum se debeat habere. Quamuis enim charitatem erga se propriam non habeat quispiam, vt D. Gregorius ait homilia 17. in Euang. [D. Gregor.] quia minùs quàm inter duos haberi illa non potest: id tamen iuxta illam habetur: vt in eam habente incipiat à seipso: vnde & in iustitia idem debemus agnoscare, vt ita erga alium tendat, quòd exercentem peioris conditionis non reddat. Et cùm res similiter se habeant, melius sit alteri, quàm sibi consulendum, & hoc quidem procedit iuxta suppositionem illam, quæ quidem nihil ponit in re, sicut & conditionalis assertio, quia numquàm necessaria est interpretatio in meliorem partem, iuxta fundamentum adductum, interpretatione inquam per iudicium positiuum. Pro quo hæc satis, si addamus, iuxta dicta fal [In dubio quid circa irregularitatem.]sum esse quod de irregularitate dicitur: id enim non stat, nisi vbi dispositio Pontificia habetur, vt in homicidio, quod de dubio propriè sumpto accipiendum, non de probabili opinione.

Tertiò arguitur ex absurdo. Nam iudi [3. Arguitur ex forma iudicij non habente locum.]cium constat ex tribus personis, id est iudice, actore, & reo Cap. Forus §. In omni de verb. significat. l. vbi C. ad legem Carnal. de fals. l. Inter litigantes, ff. de iudic. Tu dicis hoc iudicium de possessione agi inter Deum & hominem. Inquiro, quis erit iudex; qui in hac caussa pronuntiet, & hominem in sua possessione contra Deum manu teneat: Bertholus in Tractatu quæstionis ventilatæ coràm Iesv Christo inter Virginem Mariam ex vna parte, & diabolum ex alia, facit diabolum actorem, & humanum genus reum, eiusque aduocatam Beatissimam Virginem, & iudicem Iesvm Christum. Tu verò constituis Deum actorem, & hominem reum, sed iudicem non designas. Respondeo formam iudicij forensis ita procede [Satis sit obseruanda explicatione.]re, vt dicitur, in casu autem nostro eam non seruari, sed iuxta ea procedi, quæ dicta sunt n. 158. Deinde dici posse formam aliquam iudicij seruari, & in ea Deum esse iudicem, licet sit actor, quia vterque in illo potest obseruari respectus, quatenus vt legislator præcipit, sed vt iudex absoluit prudenter operantem. Prætereà affirmari etiam potest rationem esse iudicem, iuxta illud quod in Psal. 50. v. 6. habetur: Vt iustificeris in sermonibus [Psal. 50. v. 6. Cardin. Bellarm.] tuis, & vincas cum iudicaris. Circa quod sic Cardinalis Bellarminus: & si iudicium inter te & me instituatur, & ego negare velim crimen, cuius tu reum me esse dixisti, tu omnino vincas caussam, & ego caussa cadam, cùm mecum iudicaris. Hunc existimo litteralem esse sensum huius obscuræ sententiæ. Sic ille, & rogo nunc quisnam iudex in caussa tali? Certè ratio & conscientia, ideò enim dicere idem potuit: & peccatum meum contra me est semper.

Quartò. Interdictum retinendæ datur, [4. Ex Interdicto retinendæ.] cùm duo contendunt de possessione, ne veniant ad arma. l. Æquißimum, ff. de vsufr. Iaso in l. Quidam existimauerunt, Col. 3. n. 4. ff. Si certum petat. Tu verò qui dicis hoc Interdictum habere locum inter Deum & hominem de possessione contendentes in foro animæ, considera an inter tales personas, & in tali foro subsit huiusmodi periculum ad arma veniendi.

Respondeo iuxta dicta Interdictum præfatum [Responsio facilis.] habere locum in ciuili possessione, cùm personæ sunt habiles, cùm tamen in casu nostro de alio possessionis genere sit sermo, & in ciuili etiam possessione periculum illud cessare potest, quia personas habiles non esse frequenter potest accidere, vt cùm Monasterium aliquod Monialium cum alio litigat per Procuratores, aut inter eos res agitur, in quibus periculum est nullum, licet physica potestas sit, quia moralis est de non assumendis armis certitudo.

Quinto, Iudicium retinendæ est summa [5. Ex summarissimo iudicio alterius præparatorio.]rissimum. Rota diuers. decis. 641. nu. 8. parte 1. & momentaneum. Cagnolus in l. In pari. ff. de regul. iur. Cæsar de Grassis Decis. 22. alias. 2. n. 5. de restit. spoliat. & est præparatorium iudicij possessorij principalis atque primarij. Beroi. Cons. 11. n. 1. Lib. 1. & datur quousque caussa cognoscatur in pleno possessorio vel petitorio, & ideò alicubi appellatur l. Interim. quia expectat aliud iudicium post se. Rota in Tirason. Decimarum coram Cardinali Marquemontio impressa apud Marquesanum de commit. par. 1. fol. 1262. nu. 2. Couarrubias practicar. quæst. Cap. 17. in Rubrica & n. 2. Dic ergo tu, qui asseris hoc iudicium agitari inter Deum & hominem, si in eo Deus succumbat, & potior sit conditio hominis suam libertatem possidentis quo pacto succurratur Deo, & coràm quo ius suum prosequetur in pleno possessorio, vel in petitorio iudicio, ad præscriptum l. Exitus ff. de acquir. possessione.

Respondeo distinguendo assumptum: Est sum [Negatur illud in caussa præsenti. Et etiam in ciuilibus.]marissimum & præparatorium, vbi à principali potest præparatorium separari, concedo: vbi est indiuisibile, nego. Et posterioris est generis de quo agimus, in quo, vt iam non semel dictum, non seruatur forensis forma iudicij, stante enim dubio, & iudicio accedente, quo quis iudicat se non esse præcepto ligatum, negotium absoluitur. Esse autem caussas aliquas, quæ summariè terminantur, videri apud Scriptores potest, quos adducit Cardinalis Tuschus Tomo 7. lit. S. Conclusione 887. & seqq. & esse aliquam, quæ impediat processum, ex Cardinali Zabarella num. 19.

Confirmat, Quia regula Iuris, quòd po [Vrgetur ex eo quòd regula tantum procedat in dubio.]tior sit conditio possidentis, procedit tantùm in dubio, vt notat Glossa 1. ad finem in Cap. In pari de regul. iur. lib. 6. & cum iura partium sunt ob-, scura, vt Cap. Inter dilectos, de fide instrum. Idque satis clarè admittunt aduersarij, dum ad eludendam regulam quòd in dubio pars tutior sit eligenda, opponunt ei contrariam regulam, quòd immò in dubio sit melior conditio possidentis. At quomodo fieri potest, vt dubia sit & obscura ex parte Dei, cui omnia sunt plana & aperta? Cap. Deus omnipotens 2. q. 1. Cap. Nouit, de offic. deleg. Neque insisti potest dicendo rem esse obscuram ex parte hominis, quoniam hoc non sufficit cùm prædicta regula non intret, nisi quando iura sunt obscura ab vtraque parte; aliôqui si ius actoris sit clarum & liquidum, & ius rei conuenti sit dubium & turbidum, non pro reo, sed pro petitore est pronuntiandum. Argumento dicti Cap. Inter dilectos, de fide instrum. & l. Res aliena, C. de rei vendicat. à contrario sensu, & notat Baldus. Cons. 459. Qualiter probentur. n. 2. vers. Si quid est. lib. 3.

Respondeo concedendo assumptum, & ad in [Admittitur, & soluitur manifestè.]stantiam dico responsionem essc legitimam, sufficit enim esse obscuram ex parte hominis partem vtramque: & nego illationem ac suppositum, quòd scilicet stante iure claro & liquido ex parte actoris, possit contra illum pronuntiari, quia tunc ius ex parte rei nequit esse dubium, sed penitus nullum; cùm manifesta claritas omnem remoueat obscuritatem. Addo in præfata instantia aliud non verum haberi suppositum, scilicet Deum clarè cognoscere ius suum, quia stare frequentissimè potest, vt opinio, quæ præualet contra præceptum vera sit, & ita in Deo ius non est, non solum clarum & liquidum, sed nec vllum, quia tantùm illud esse potest ratione certæ obligationis. Vnde & negari illud potest, etiam quando opinio se tenens ex parte præcepti vera est, quia ius non resultat in Principe, nisi ex præfato titulo.

Sextò. Possessorium non datur contra [6. Ex possessione cum titulo.] titulo possidentem, quando titulus est iustus, & cum bona fide. Cap. Licet caussam, de probat. Alexander Cons. 89. Excellentißimi, n. 7. vers. Accedo ad possessorium, lib. 5. vnde etiam si solo possessorio agatur, qui iustificat possessionem suam cum titulo, præferri debet, Baldus Cons. 161. in fine vers. Illud etiam l. 3. Quin immò possessio titulata quantumque iunior. præfertur non titulatæ, quia magis dicitur iustificata per punctum rationis d. Cap. Licet caussam, Part. in l. Si duo. Col. 2. ff. vti poßidetis. Bald. in l. Qui accusare, in vlt notab. Col. fin. C. de edendo. Possessio autem ex parte Dei, præterquam quòd est antiquior, semper est cum titulo iusto, & cum bona fide, quia Domini est terra, & plenitudo eius: orbis terrarum &c. Ps. 23. Nullo ergo casu dari potest contra Deum possessionis potioritas ex parte hominis.

Respondeo concedendo Assumptum, & ad [R. moralem contra Deum possessionem non repugnare.] illationem nego suppositum, quòd scilicet ex parte Dei sit possessio, quando possessio libertatis præualet contra præceptum, iuxta dicta n. 166. vbi de morali possessione est sermo, non de physica & alia, iuxta quam ipsius libertatis ab homine possessæ absolutus possessor est, quo in genere nihil est, quod illi possit præferri.

Septimò, Interdictum retinendæ non da [7. Ex eo quod Deus sit supremus superior. Deut. 10. v. 17. Resp. vt nuper.]tur contra supremum Superiorem. Menochius de retinend. q. 2. n. 152. Ergo nec homini conuenit contra Deum, qui, vt dicitur Deuter. 10. v. 17. est Deus deorum, & Dominantium.

Respondeo iuxta nuper propositam responsionem, scilicet non dari, loquendo de absoluta possessione, non verò de morali illa à Deo homini concessa, ratione cuius agere quodammodo contra Deum potest.

Octauò. Hoc Interdictum datur possessori quantumcumque iniusto, quia etiam prædo [8. Ex eo quod Interdictum competat possessori iniusto.] in sua possessione est manu tenendus. Cap. In litteris cum materia de restit. spoliat. Dicta. l. Res alienas. Cod. de rei vendicat. Prædo autem, & qui rem alienam iniustè detinet, vtique est in peccato mortali, quamdiu non restituit, vt in Regula Sexti: Peccatum non dimittitur &c. At quomodo potest cadere in mentem hominis, vt in quæstione inter Deum & hominem, & in foro conscientiæ homo sit manu tenendus in possessione mortalis peccati? Certum est enim non dari possessionem caussatiuam peccati: quinimmò iudex etiam ex officio, & nemine petente, debet amouere à tali possessione Gemin. Cons. 76. in princip. plenè Menochius de retinend. remedio 3. nu. 156. Ruin. Cons. 28. lib. 4. Igitur Interdictum retinendæ in foro conscientiæ locum non habet.

Respondeo in huiusmodi argumentatione egre [Responsio ineptam ostendit argumentationem.]giè peccari, dum id supponitur, quod negatur, & est manifesta contra arguentem assertio, scilicet eum, qui in possessione dicta est, non peccare mortaliter iuxta illam operando, aut eam retinere volentem. Si secus sentit probet, & tunc etiam probatio ineptè procedet, quia non est iniustus possessor, qui contra præceptum agit, sed nullatenus possidens, nam Deo contradicente nequit acquiri possessio, & in casu huiusmodi contradicit, cùm ex vi præcepti agat contra mortaliter operantem.

Nonò. Cùm hæc regula, Potior est conditio [9. Ex eo quod locum habeat in pari delicto.] poßidentis, locum habeat tam in pari delicto, quàm in pari caussa: si tu pertinaciter contendis eamdem regulam habere locum etiam in foro conscientiæ, & cùm vertitur quæstio inter Deum & hominem: Ergo supponis in Deo posse cadere delictum, quod est non tam impium, quàm impossibile, cùm potentia Dei non se extendat ad peccatum. Glossa in Cap. Firmiter &c.

