Circa quod inprimis, quod ad Auctores [Auctoritates non suffragari.] attinet pro sententia ista adductos, non ita locuti illi, vt casui veniant præsenti penitus adaptandi, vbi de accedentibus sine dolore agitur, vnde & nuper adducta ratio etiam infirmatur, cùm de habente dolorem probabili coniectura sufficienti procedat. D. Thomas si quidquam citato loco [D. Thom.] videtur innuisse, dolorem esse prorsus necessarium alijs in locis manifestè docuit, vt videri potest apud P. Suarium suprà Sect. 3. nu. 8. sed præsertim 3. p, 90. arti. 2. P. Henriquez Lib. 2. (non 1. vbi citatur) Cap. 26. nu. 3. attritionem supernaturalem necessariam esse affirmat. & in Glossa Lit. Z. ita scribit: At falsò Soto, Victoria, Cano putant sa [P. Henriq.]tis esse motiuum Dei vt est finis naturalis ex auxilio, quando bona fide accedit ad Sacramentum. Nam hic excusatur à noua culpa, sed non recipiet gratiam, quia Deus instituit eam supernaturalem dispositionem esse medium necessarium iustificationis sine quo non tollitur totus obex peccati. Sic ille. Ex quo ha [Victoria, Canus.]betur Victoriam & Canum non penitus dolorem excludere, cùm naturalem sufficientem esse accedente bona fide pronuntient, & ideò esse non sufficientem ad exclusionem peccati. Nauarrus [Nauarrus.] autem citato loco nu. 10. & Cap. 1. nu. 30. & 42. & Cap. Fratres nu. 33. de Pœnitentia Dist 5. efficacem detestationem peccati requirit, licet naturalem sufficere affirmet.

Quod verò ad probabilitatem attinet, de [Circa probabilitatem non suffragari. P. Suarium.] qua Scriptores citati. P. Suarez citato num. 3. ita scribit: Hæc verò sententia sine dubio falsa est. Et quid hoc pro asserta probabilitate? P. Fagundez de Præceptis Ecclesiæ Lib. 2, de secundo præcepto Cap. 5. num. 6. sic ait: Hæ sunt præcipuæ opiniones: Hæc vltima sine dubio est vera, & altera non ita vera, nec probabilis. Sic ille. Vbi non est sensus alteram esse quidem veram & probabilem, sed non vt aliam, sed absolutè non esse veram, nec probabilem: aliàs non potuisset asserere oppositam sine dubio esse veram vt est manifestum. Doctor Machadus citato loco nihil habet, at [Quid Machadus.]que in eius citatione immanis error. Lib. 2. Parte 4. Tractat. 5. Documento 6. num. 6. probabilitatem asserit, sed voc. sequenti. contrariam amplectitur, & probat ex eo quòd imaginatio falsa nihil iuuat, quando rei alicuius est absoluta necessitas. Cuius fundamenti immemor statim num. 7. affirmans attritionem naturalem sufficere, addit debere supernaturalem reputari. Sed an non imaginatio talis falsa est? Quid ergo illa in negotio præsenti confert, vbi non imaginationibus agendum, sed rerum ipsarum veritate. Doctus ille, & doctrinæ ac probitatis merito Popaianensis Episcopus electus. Quantùm autem eius auctoritas ad conciliandam probabilitatem ponderis habeat alij iudicabunt.

Sed addamus alia, quibus præfati Præ [Circa citatos à Bonacina disquiritur.]sulis consolatio, & aliorum, quibus illam desiderat, forsitan possit augeri. Bonacina Tomo 1. Disput. 5. Quæst. 5. Sect. 1. Puncto 3. num. 6. statuens non sufficere putatam attritionem, nisi verè attritio sit, citansque pro eo Doctores plures, addit esse contra Chamerotam, Vasquez, & [Chamerot.] Molfesium. Et priorem quidem loco à se citato sic tendere affirmat, scilicet Tract. 6. de Contritione Dub. 2. vers. Dico Tertio. Sit penes ipsum fides, non semper constans in citandis Auctoribus, quod ab aliquibus, & à me etiam obseruatum, sicut & in citationibus sequentibus etiam apparebit. Nam P. Vasquez citat Dubio 2. scilicet Quæst. [P. Vasquez perperàm adductus.] 91. de Pœnitentia Arti, 1. vbi 92. reponenda, in quo frequenti erratum typographiæ vitio, quod & nos patimur. Sed certè Dubio præfato minimè habet dictus Pater, quod eidem affingitur. Ignorantiæ enim tantùm tribuit, vt à peccato excuset, quando inuincibilis est, non vt ad valorem possit Sacramenti conferre. Quod quidem Arti. 2. Dubio vnico nu. 25. & 26. manifestissimè protestatur, & vt nullus dubitationi locus relinquatur, addit oppositum esse falsissimum.

Iam circa Molfesium citatum Tractat. 7. [Circa Molfesium.] Cap. 9. (est tamen 8.) num. 40. in quo sic habet: Sed, vt dixi, pium est credere Deum supplere per Sacramentum defectum illum, cùm pœnitens, qui confitetur, putat se sufficienter contritum, & consequenter non transgrediatur præceptum Confeßionis. Vt post Durandum in 4. dist. 17. q. 13. nu. 5. quasi per eadem verba refert Vasquez Dub. 2. nu. 13. Sic ille; qui tamen de attritionis non est totali defectu locutus, sed de formali, de quo num. 38. vbi sic ait: & sic satis est vt ludicetur attritio sufficiens: nam semper qui confitetur detestatur ad minùs virtualiter peccata commissa, & propositum habet ad minùs implicitè illa iterum non committendi. Sed tutius est vt in actu & sic specificè habeat propositum se abstinendi de cetero, ad minùs ab aliquibus venialibus, & habeat dolorem de peccatis commißis, & ad minùs habeat dolorem se non accedere ad hoc Sacramentum cum vero dolore, & debita præparatione, prout communiter viri timorati facere solent, & hoc omnes docent. Hæc ille. Necessitatem attritionis manifestè concedens, iudicans tamen virtualem & implicitam sufficere, non tamen putatam, vt eidem citatus Auctor adscribit, contra quam ipse n. 39. Qui tamen in eo, quod asserit postremis verbis, id omnes docere, à vero aberrat. Dolere enim quòd non dolent, & de præparationis defectu, multi reijciunt, vti insufficiens, sicut videri potest apud eumdem Bonacinam n. 7. & seq. P. Layman Lib. 5. Tract. 6. Cap. 4. nu. 5. & P. Arriagam Tomo 8. Disp. 37. Sect. 5. vbi adductis PP. Vasquez, Filliucio, & Gaspare Hurtado negantibus talem dolorem sufficere, subtiliter resoluit oppositum, quia moraliter loquendo talis dolor nequit stare sine displicentia aliqua circa peccatum excludente voluntatem peccandi, & ita conformi Concilio Tridentino talem requirenti Seßione 14. Cap. 4. Quod & tenet Dom. Quitensis Seßione 11. & commune illud confitentium præambulum de præparationis defectu improbat Ioannes Sancius Disp. 1. n. 8. ob rationem dictam. Ex his ergo Auctoribus, si quidquam, parùm profectò potest consolatio Indicorum Præsulum promoueri.

Sed succurrit pro illa D. Thomas in Ad [Confessio sine dolore vt esse queat iuxta D. Thomam.]ditionibus ad 3. p. q. 9. arti. 1. ex ijs conflata quæ habentur in 4. dist. 17. q. 3. arti. 4. quæstiun. 1. & seqq. vbi ita habetur: Confessio potest esse etiam in eo, qui non est contritus, quia potest peccata sua pandere Sacerdoti & Clauibus Ecclesiæ se subijcere. Et quamuis tunc non percipiat absolutionis fructum, tamen recedente fictione percipere incipit, sicut etiam in alijs Sacramentis est. Vnde non tenetur iterare Confessionem qui fictus accedit, sed tenetur postmodùm fictionem suam confiteri. Sic ibi. Quam sententiam defendit Mag. Acacius de Velasco in Re [Mag. Acacius de Velasco pro eo stat.]solutionibus Moralibus verb. Confeßio Resol. 192. vbi idem affirmat de integritatis defectu, qui esse etiam mortalis potest, quamuis voluntatem habuerit mortalia omnia confitendi. Datur ergo iuxta ipsum Pœnitentiæ Sacramentum informe, quæ est deceptissima Thomisticæ Scholæ sententia, pro qua etiam aliquos in margine proponit, & posset quamplurimos. In eo autem quod de doloris & integritatis defectu asserit, etiam quando culpa lethalis admiscetur, communiter improbatur. Neque auctoritas D. Thomæ obstat, quando in Partibus oppositum constat docuisse, de quo n. 171. Citata præsertim Quæst. 90. Arti. 2. dolorem esse partem essentialem huius Sacramenti affir [Vera S. Doctoris sententia.]mat, non secus ac materiam in composito physico, & genus in logico. Ex quo etiam fit iuxta S. Doctorem non posse Sacramentum consistere, etiamsi defectus doloris ex ignorantia contingat. Id tamen minùs inuerosimile est. Et sic illud sanè probabile.

Quid tamen inde pro consolatione, [Quod circa consolationem Præsulum ex præfatis sententijs.] quam quærimus, si Indi ratione talis Sacramenti absolutionis fructum non assequuntur? Dicetur forsitan leuari ab onere iterandæ Confessionis. Sed si Confessio iterata similis est futura priori, in eadem profectò hæremus salebra. Præterquam quòd Indi de dispositionis defectu in præteritis Confessionibus nesciunt formare Conceptum, nisi in eo quod attinet ad occultationem peccatorum, in eo enim graues sentire solent consoientiæ remorsus. Vnde pro certo habeo Indorum nullum excommuni illorum statu futurum qui ob defectum doloris aut examinis ad Confessionem sit curaturus accedere. Vnde nec accedentes circa illud interrogandi sunt, sed an peccatum aliquod occultauerint cum graui conscientiæ remorsu. Credendum validas extitisse præcedentes Confessiones, & Confessarios suo non defuisse officio, & ita ad dolorem excitasse. Et probabile quidem est naturalem attritionem sufficere, pro quo Auctores adducit Machadus n. 7. citato & videndus P. Luysius Turrianus de Pœnitentia Disput. 27. Dubit. 3. & ita pro Indis non ita difficilis, vt desperari debeat, seria Confessarij opera adhibita, & Dei gratia in re adeò ad æternam salutem necessaria minimè defectura. Hinc ergo aliqua esse consolatio poterit animarum Indorum curam gerentibus, & maior Præsulibus, quò maiorem illam adhibuerint, vt immediati Curiones tales sint, in quibus confidere cor illorum possit: quod si non præstetur, nescio quæ illis esse consolatio queat. Sed præstari ac præstandum sperare iuuat, iuxta ea, quæ à me dicta in Thesauro Tit. 13. & seqq.

Et per hoc quod de gratia non defectu [Facienti quod in se est Deum non denegare suam gratiam vt habeat verum in præsenti.]ra diximus, argumento est factum satis, de quo nu. 170. hoc enim philosophandi modo iuxta fidei principia, & solidiorem magnorum Theologorum doctrinam, meliùs cadit dogmatis illius certitudo, quod facienti quod in se est, Deus non denegat suam gratiam, vt scilicet, de peccatis conuenienti modo doleat, sua gratia vires arbitrij confortando & eleuando, vt dolor esse congrua dispositio possit. Argumentum autem prius à [Argumentum ab integritate desumptum non vrgere.] paritate desumptum, ab integritate inquam, nullius roboris est, quia iuxta Concilij Tridentini, declarationem, & Ecclesiæ vsum perpetua traditione receptum, ad id tantùm se extendit obligatio, quod Concilij verba manifestant Seßione 14. Cap. 5, vbi sic illud: Ex hoc colligitur oportere à pœnitentibus omnia peccata mortalia, quorum post [Concilium Tridentin.] diligentem sui discußionem conscientiam habent, in Confeßione recenseri, etiamsi occultißima illa sint &c. Neque oppositum poterat conuenienter disponi, quia esset obligatio circa rem impossibilem, quòd scilicet quis omnium suorum peccatorum in speciali memoriam retineret. Addo ex eo quòd non omnia peccata in Confessione aperiantur, materiam sufficientem non deesse, cùm alia peccata occurrant; quod secus accideret, si dolor deficeret, qui est materia Sacramenti. Nec ex eo sequitur imaginationem falsam iam supplere defectum: nam homo non debet accedere ad Confessionem certus semper de materiali integritate, sed iuxta Concilij mentem, certus se peccata alia in conscientia post diligentem discussionem non habere. Et hoc quidem quando quis se multipliciter peccasse cognoscit: nam qui rarò in mortalia labitur nihil falsum apprehendit, cùm se integrè credit confiteri.

SECTIO VIII.

An Indi, si non ad sit Sacerdos Indicæ linguæ peritus, teneantur, præsertim in mortis articulo, per interpretem confiteri.

DIctum de hoc Parte 4. Sect. 8 circa [Indos in articulo mortis teneri per interpretem confiteri affirmat D. Quitensis.] quod Quitensis Dominus Lib. 3. Tractat. 4. Seßione 9. sic concludit. Quantùm ad Indos semper præsumi debet incertum esse actum contritionis, & ita in mortis articulo obligantur ad Confeßionem per interpretem, ad reddendam securam quantùm poßibile fuerit eorum salutem, & Confessarius cum effectu eos disponat ad id, quod securius est, neque enim de eorum incapacitate fidendum elicituros actum contritionis, & Parochus doctrinam hanc valde memoriæ commendet, nam casus est valde practicabilis ob tot linguarum varietatem, Sic ille, qui iuxta doctrinam præfatam obligandos censet Indos ad Confessionem in articulo dicto. Contra quod id stat quod habet P. Acosta Lib. 6. de procuranda Indorum salute Cap. 13. vbi ita scri [Concilium Limense vt contra stet. & iuxta illud P. Acosta.]bit: Quamobrem consultè satis in Limensi Synodo (Cant. 49.) Patres ne Indorum Conseßiones per interpretem Parochi exciperent graui proposita mulcta vetuerunt. Quod tamen decretum non eò pertinet vt non liceat sponte sua volentes Indos per interpretem confiteri, morbo præsertim periculoso oppressos audire, vbi Sacerdotis Indici copia deest, atque eo saltem modo horum saluti consulere, quod à quibusdam religiosè factum nouimus, & ratio ipsa monet, vbi pœnitens ipse iacturam eam omnem præ salutis suæ desiderio contemnit, non oportere spiritualem medicum labori, vel suo, vel illius parcere. Hæc ille: vbi manifestè apparet de casu etiam mortis esse sermonem, cùm de periculoso oppressis morbo loquatur iuxta Concilij mentem.

Dico Primò. Indi non sunt obligandi [Assertio 1. extra articulum dictum non teneri.] ad Confessionem modo dicto faciendam extra mortis articulum. Probatur ex dictis Sect. 8. citata. Et ex eo quod ait P. Acosta post enarratam aliquorum sanctam animositatem, qui coram multis sua sunt peccata confessi, ita subdens: Verùm quia hoc & rarum est vt pœnitens libenter accipiat, & quæ neceßitate fiunt, præter legem sunt, nullo modo potest salua conscientia Parochus munus vsurpare, qui per seipsum Confeßones populi sibi commißi, hoc est sine interprete, audire non poßit. Sic ille. Quod ergo rarum erit, si quisquam libenter accipiat, & præter legem est, respectu Indorum maximè locum habet, vt sciunt omnes, quibus illi sunt noti. Ergo ad Confessiones huiusmodi obligandi non sunt.

Dico Secundò. Indi obligandi non sunt [2. neque per signa & nutus.] extra dictum articulum ad Confessionem eo modo faciendam, quem citatus Præsul generaliter seruandum esse præscribit nu. 2. sic dicens: Sed [Dom. Quitensis generaliter contrarium statuit.] non ex eo quòd liber ab obligatione sit confitendi per interpretem, ab alijs est liber diligentijs, quandoquidem in hoc euentu tenetur adhibere poßibiles, ad explicandas, si non omnes, aliquas tamen culpas, nutibus aut signis, vt Confessarius materiam habeat ad absoluendum directè ab ijs, quæ perceperit, & à reliquis indirectè. Hæc ille. Ad hoc ergo Indos obligandos non esse dicimus, & ratio est, quia ad hoc etiam adhibendus interpres: & licet non sit necessarium vt Confessio talis coràm eo fiat, siquidem post instructum pœnitentem potest secedere, vt tantùm Catechistæ munus obierit, valde dubium manet qualem sic instructus conceptum efformauerit circa rem tantam; & præsertim si interpres Indus sit, aut Mectizius, qui esse non rarò solent Indis ineptiores. Et prætereà cùm imponenda sit pœnitentia, opus est interpretis interuentu, etiam recurrit prohibitio huiusmodi Confessionum. Si enim pœnitentia grauis est, iam in genere grauitas peccati detegitur, & leuis non videtur esse posse, si debeat peccatis respondere, quia leuiorum significatio non apparet qualis esse possit, aut ab Indis conuenienter exhiberi. Deinde, cùm Indus instruitur circa obligationem Confessionis, significari ei debet non esse obligationem leuia peccata confitendi, sed mortalia: & quòd si grauia habeat, possit leuia tantùm signis detegere, non est admittendum, quia leuia sine vllo considerabili incommodo potest ore proferre, cùm ex ijs nulla sequatur infamia, cùm interpreti patefiunt, & ita non est habendus ad nutus & signa recursus, si fortè in Indis dari illa possunt, qui vix sciunt inter mortalia & venialia discernere, ex quo id vlteriùs ostenditur, quod nuper dicebamus.

Dico Tertiò. Neque in mortis articulo [3. Negans in articulo dicto obligationem confitendi per interpretem. Et qualis futura.] obligatio est illis confitendi per interpretem intimanda, hoc enim est eos obligare, quod præfata in Synodo prohibetur, vt etiam à P. Acosta negatum, & à nobis Sect. 8. citata, quod & ibidem dictis probatur, Prætereà, citatus scriptor ex difficultate contritionis arguit: Atqui tali defectui potest occurri sine dicta Confessione: ergo non est ad illam obligatio. Maior constat, & Minor ostenditur ex doctrina eiusdem, de qua nuper, de obligatione scilicet confitendi per nutus & signa, nam talis confessio est sufficiens vt peccata quædam directè, alia indirectè remittantur. Instruat ergo infirmum Catechista prout ei Confessarius instillabit, & sic instructus vt potuerit, sua peccata, eo recedente significet Confessario: nec vnum solùm aut alterum, sed quotquot valuerit, quia cessat ratio occultandi aliqua, scilicet infamia ex notitia interpretis, qui in ordine ad pœnitentiam non est aduocandus, quandoquidem in præfato articulo non est grauis aliqua imponenda, cùm non possit impleri, nisi fortè leuis tunsionis pectoris, aut pronuntiandi Sanctissima no [Obseruatio peculiaris circa pœnitentiam imponendam.]mina Iesv & Mariæ. Et in casu Assertionis præcedentis, si commodè possit quod ad pœnitentiam attinet sine interpretis noxia notitia expediri, obligatio est omnia dicto modo confitendi, & posset quidem leuis pœnitentia imponi ad vitandam infamiam, aut Indulgentia aliqua adhiberi, præsertim Bullæ cruciatæ: absolutio enim virtute illius sine vllo infamiæ periculo solet etiam in mortis articulo viris sanctis impertiri.

Et resolutio præfata roboranda & illustranda ex eo quod prædictus Præsul habet Sessione 10. sequenti; vbi ita scribit: Animaduerten [Confessionis per signa & nutus valor comprobatur.]dum est, non suppetente interprete, Sacerdotem, qui cum Christiano ægrotante concurrerit in articulo mortis, debere cum illo se gerere sicut cum mutis curando signis eum ad dolorem peccatorum permouere, & quòd signis etiam aliqua in speciali fateatur, quod adeò difficile non est. Et vt viderit eum, propria ip [Dom. Quitensis.]sius lingua loquentem peccatorum suorum, quæ reipsa dicat, signa præbere, potest eum absoluere; quia est opinio in praxi certa, & oppositum improbabile, vt ait Ioannes Sancius Disput. 44. nu. 34. pro se citans Florem Theologorum, videlicet 44. & inter eos Vasquium, Suarium, Toletum, Thomam Sancium, Sa, Coninck, Bellarminum, Filliucium, Leßium, Fagundez, Salas, & Reginaldum, qui sunt duodecim refulgentes soles, filij Illustrißimæ Societatis IESV, qui sua doctrina illustrant mundum vniuersum, Subdit deinde Clementis VIII. auctoritatem, de qua communiter Scriptores, & deinde ita prosequitur: & quia negotium hoc adeò graue est, Synodalis deberet Constitutio fieri in quolibet Episcopatu grauibus pœnis Parochis impositis, qui in praxi sequerentur opinionem Soti, Cani, Medinæ, Pedrosæ, Abulensis, & Nauarri, qui contrarium asseruerunt. Et ego vidi Doctrinarium in alio Episcopatu adeò tenaciter affixum opinioni Doctorum istorum, vt diceret neminem se absoluturum, nisi in specie peccata aliqua aperiret, quantumuis dixerit signis & verbis velle se confiteri, eo quod sit magnus peccator &c. Circa quem docti & zelo æstuantis Antistitis discursum iuuat adiecisse id, quod de opportuna Synodo Diœcesana ab eo dictum, iam esse Pontificiæ Sedis prouidentia dispositum in Romano Rituali Pauli V. sic enim in Ordine ministrandi Sacra [Ritualis Romani aperta pro Assertione dispositio.]mentum Pœnitentiæ §. penultimo: Quòd si inter confitendum, vel etiam antequàm incipiat confiteri, vox & loquela ægrum deficiat, nutibus & signis conetur, quoad eius fieri poterit, quibus vtcumque vel in genere, vel in specie cognitis, vel etiam si confitendi desiderium, per se, siue per alios ostenderit, absoluendus est. Sic Pontifex. Iuxta quæ in casu, de quo agimus, inoffenso pede resolutio decurrit.

SECTIO IX.

Circa Confirmationis Sacramentum, & necessitatem Balsami. Vbi & decisio casus peculiaris.

QVæ ad hoc Sacramentum spectant solent ijs, quæ ad Baptismum pertinent, subnecti, sed à nobis ea, quæ ad Pœnitentiæ sacramentum attinent, ex speciali sunt ratione præmissa. Neque de ordine est anxiè curandum vbi speciales & integri non exhibentur tractatus, sed difficultates vt solent occurrere discutiuntur. Pro ea autem, de qua Titulus ita scribit P. Acosta Lib. 6. de procuranda Indorum salute. Cap. 6. Illud hoc loco pro instituto nostro di [Verum balsamum non esse de essentia Confirmationis vt probet P. Acosta.]cendum est, materiam huius sacramenti à Doctoribus & Florentino Concilio tradi Chrisma ex oleo & balsamo ab Episcopo consecratum. Dubitant verò multi an balsamum reuera ad essentiam Sacramenti pertineat, & plerisque assentientibus, Sotus & Caietanus graues auctores negant. Qui si de vero balsamo loquuntur, omninò tenendi sunt, cùm eorum sententiam satis Apostolica Sedes confirmasse videatur. Extat enim Indultum à Pio V. Pontifice Maximo Episcopo Tucumanensi datum, quod nos ipsi in authographo vidimus, vt in hac Occidentali India liceat in confectione Chrismatis pro vero balsamo succum quemdam alium adhibere, natiuum his regionibus, qui balsami odorem & suauitatem maximè refert. Non igitur verum balsamum de essentia est sacramenti, nisi malis materiam Sacramentorum Ecclesiæ subdi, quod omnes viri docti repudiant. Sic ille.

De quo & à nobis actum in Thesauro [Indicum balsamum verum esse, & pro materia requisitum.] Tomo 2. Tit. 12. Cap. 9. vbi ostensum balsamum Indicum verè tale esse, vnde ex eo nequit contra necessitatem solidum instrui ab aduersantibus argumentum. Neque si tale non esset, conuenienter potuissent Pontifices admixtionem eius approbare: cum materia enim propria & necessaria ex Christi institutione nequit alia non talis commisceri, vt est dogma in Ecclesia receptum. Et parùm aquæ, quæ vino admiscetur in Missa, quo fundamento fiat, est sanè notissimum. Vnde stante veritate sententiæ dictæ satius fuisset vt ab Apostolica Sede declararetur balsamum non esse necessarium, & ita vbi illius copia deest, non debere quidquam adiungi, sed cum solo oleo Sacramentum ministrari. Et ita Recentiores Scriptores, quidquid P. Amicus citato Thesauri loco adductus cum P. Henriquez dixerint Tomo 1. [Pro eo stantes Scriptores.] Lib. 3. Cap. 2. num. 1. balsamum Indicum verum & genuinum existimant P. Suares Tomo 3. in 3. p. Disput. 33. Sect. 1. §. Atque in hunc modum P. Dicastillus Tomo 1. de Sacramentis Tract. 3. n. 46. P. Arriaga Tomo 7. Disput. 27. n. 12. P. Ægidius de Sacramentis Quæst. 72. n. 41. P. Tamburinus Tract. de Sacramentis Lib. 3. Cap. 1. §. 1. n. 2. P. Martinon Tomo 4. Disput. 26. n. 29. Diana Parte 8. Tract. 1. Resolut. 11. Franciscus Bonæ Spei Tomo 6. Tract. 3. Disput. vnica n. 18. ex Bozio de signis Ecclesiæ Cap. de Confirmatione. Guilielmus Herincx Tomo 4. Tract. 2. Disput. 9. num. 23. P. Lessius, & P. Mæratius adducti citato loco Thesauri. Et alij. Iuxta quod accipiendum, quod Pius V. Episcopo Tucumanensi rescripsit de succo illo natiuo: nisi enim balsamum esse crederetur, ineptè ad Chrisma conficiendum eius posset vsus indulgeri. In Pontificali enim ad conficiendum Chrisma non nisi balsami mentio extat: licet in ipsa verbali benedictione balsami nomen non habeatur, sed odoriferi siquoris diuersimode designati.

Omnes autem citati scriptores commu [P. Dicastil. vt contrarius circa necessitatem.]nissimam sententiam amplexi tenent balsamum de necessitate diuini præcepti adhibendum, licet P. Dicastillus præceptum huiusmodi Christi agnoscens dicat non esse de necessitate Sacramenti. Vnde si contingeret solo oleo aliquem confirmari, Sacramentum, iuxta ipsum, teneret. Immò & aliquando contingere affirmat, cùm parum balsami nequeat ingentem olei peruadere quantitatem. Vbi casus subintrat, de quo ante annos aliquot quæstio incidit in eius contingentia: Qui [Casus de confirmato oleo infirmorum, & quæ contra illius valorem.]dam enim Religiosus per errorem vt confirmaretur, oleo est infirmorum inunctus: vbi ex multiplici capite suboriri potuit difficultas. Primò, quia Chrisma defuit. Secundo, quia oleo benedictio defuit: est enim receptissima sententia oleum Chrismale debere ex necessitate Sacramenti ab Episcopo esse benedictum, vt omnes citati affirmant. Licet enim oleum, de quo in casu nostro, benedictum ab Episcopo fuerit, non tamen benedictione speciali ad Sacramentum Confirmationis ordinata, & ita perinde se habuit, ac si nulla esset, vt in alijs sacrorum benedictionibus accidit, est enim defectus formæ in illo genere necessariæ. Tertio, quia confirmantis voluntas videtur defuisse, quandoquidem ignorantia caussat inuoluntarium. Tandem, quia & respectu volentis confirmari similiter videtur propter eamdem rationem defuisse voluntas; quis enim ita confirmari velit, vt toto vitæ decursu incertus sit de accepta confirmatione mansurus. Quæ quidem manifestè conuincunt posse actionem dictam iterari. Et quidem sine conditione, quod ex [Vnde & iteranda.] solo balsami defectu affirmat P. Henriquez suprà in Glossa Lit. M. quia hæc sententia est certa in praxi ex Decretali Innocentij Tertij in Cap. Pastoralis de Sacram. non iterand. de qua inferius, adducens pro eo Cardinalem Bellarminum, de Confirmatione Cap. 8. Col. 3. Quod à fortiori dicendum adiunctis circumstantijs, de quibus nuper. Quod non videtur negaturus Diana, qui Parte 3. Tract. 4. Resolut. 23. cum Ioanne de la Cruz in Directorio Conscientiæ Parte 12. de Sacramento Confirmationis quæs. 72. Conclus. 1. adhibendam esse conditionem affirmat, quando balsami defectus extitit, quia sententia opposita est probabilis, pro qua plures Auctores accumulat. Nam licet ita sit, quando defectus solum balsami fuit, alia quæ concurrere diximus, videntur sufficientia vt conditio valeat reticeri.

Sed numquid pro iteratione dicta subo [An pro eo obligatio.]rietur obligatio? Quamplurium grauium scriptorum sententia est nullius per se loquendo peccati fore reum, qui hoc non receperit Sacramentum, pro quo eruditissimè P. Suarez suprà Disp. 38. Sect. 1. P. Dicastillus Tract. citato Dub. 10. P. Arriaga suprà n. 28. & 29. Diana Tract. dicto. Resolut. 25. & P. Henriquez Cap. 1. n. 6. vt obuios alios omittam. Si ergo talis secluso contemptu & scandalo, sua illa velit esse Confirmatione contentus, quidquid de eius valore fuerit, pergere securus in conscientia poterit. Quòd si ordinandus sit, & renuat, circa id absolutè loquendo aliqua est inter Doctores, sed non magna contentio ob Concilij Tridentini auctoritatem, quod Tonsuræ præmittendam Confirmationem iniungit Seßione 23. Cap. 4. Sed ad summum sub veniali tantùm esse obligationem communis resolutio est, quibusdam eam negantibus, pro quo P. Dicastillus suprà n. 100. eam agnoscens, & falsum affirmans esse contrarium. Quod & innuit P. Arriaga in fine citati n. 29. remittens se ad Tractatum de Ordine, vbi tamen nihil. Et stante huiusmodi obligatione, qui modo dicto Confirmationem accepit, illi satisfecisse videtur probabili aliquatenus receptione.

Circa quod est celebris Innocentij Tertij [Cap. Pastoralis exacta interpretatio.] responsio in citato Cap. Pastoralis, vbi sic ait: Nos consulere voluistis an Confirmationis Sacramentum in eo debeat iterari, qui per errorem non Chrismate, sed oleo delinitus est. Cui dubitationi simul cum alia propositæ sic respondet: In talibus non est aliquid iterandum, sed cautè supplendum, quod incautè fuerat prætermissum. Sic ibi, vbi & casus noster videtur expressus. Et respondeo Canonem pro ijs stare, qui balsamum de necessitate esse Sacramenti contendunt, vnde immeritò eo pro se adducto P. Dicastillus exultat, diuersas Doctorum expositiones impugnans. Vna illa facilis, Pontificem cùm dicat iterandum non esse aliquid, significare in actione priori nullum fuisse Sacramentum, & ita quod iteraretur pariter non fuisse. Quod ita debere intelligi ex eo conuincitur quòd dicat cautè supplendum, quod fuerat incautè prætermissum: atque incautè fuerat prætermissum Chrisma: ergo cautè Chrisma est adhibendum; & quidem non mortuo modo, sed cum verbis accommodatis materiæ: ergo perficiendum Confirmationis Sacramentum. Pro quo & vrgeri euidenter potest. Nam si ea fuit Innocentij mens, ita fuisset à Doctoribus intellecta, aut omnibus, aut plurimis, idque suis in scriptis testatum reliquissent: Atqui hoc ita non euenit, sed post trecentos annos sententiam istam introduxit Caietanus præcedentibus omnibus aduersatus: Ergo euidens signum est Pontificis mentem aliam fuisse, eam scilicet, de qua dictum. Vnde P. Henriquez dicere potuit quod n. 185. vidimus: licet post ipsius opera edita aliqui prodierint Auctores secus sentientes, sed non aduersantibus, etiam inter recentiores pares. Neque probabilitas talis est vt credibile sit, si in regionibus quibusdam balsamus desit, dispensaturam Apostolicam Sedem vt solo oleo Confirmatio conferatur, quidquid pro conuenientia asserat Diana suprà Resolutione 11. in fine cum P. Francisco de Lugo Opusculo de Sacramentis Cap. 1. num. 52.

SECTIO X.

An Religiosi in Indijs virtute Priuilegiorum possint Sacramentum Confirmationis ministrare.

CIrca hoc Dom. Quitensis Lib. 5. Tract. [Priuilegium in Religiosis vt improbet, & admittat Dom. Quitensis.] 1. Seßione 10. nu. 26. & 27. affirmare P. Dueñas ait posse Religiosos in Indijs dictum Sacramentum conferre, quia hucusque non inueniuntur abrogata priuilegia Leonis X. & Adriani VI. & alia illis concessa. Sed licet non extent Bullæ pro illorum derogatione, per non vsum asserit esse deperdita: nam vt constat ex Cap. Accidentibus, de priuilegijs, & communiter tradunt Doctores, eo ipso quòd priuilegio illis concesso non vtantur Ecclesiæ, Monasteria, & Religiones spatio quadraginta annorum, illud amittunt. Et cùm centum triginta elapsi fuerint à dicti priuilegij concessione, nec sciamus quòd ab octoginta retrò in vsu fuerit, de amissione liquet. Quia enim iam in Indijs tot sunt qui confirment Episcopi, non est tali opus priuilegio ob Episcoporum inopiam concesso, vt fideles de nouo conuersi ad fidem sine hoc non essent sacramento, quod gratiam ad ipsam conseruandam elargitur. Vnde si nouæ conuersiones fiant in partibus, ad quas spes non sit Episcopos accessuros, poterunt Religiosi illud conferre: nam licet octoginta anni lapsi fuerint, priuilegium perstat, quia necessitatis occasio defuit, & ita perinde est ac si eorum lapsus non fuisset. Et valde expediret vt ita fieret, & quòd ij, qui ad Missiones pro huiusmodi conuersionibus tendunt, eam à suis Prælatis facultatem acciperent, ij scilicet, qui eorum Superiores fuerint designati, quia vtilitas esse potest maxima, pro quo graues exhibet rationes, addens nu. 28. Chrisma debere esse ab Episcopo consecratum.

Vbi quidem laudare iuuat tanti Præsulis [Negatur illud.] ingenuitatem, qui P. Quintanad. adeò deferendum assertis censuit, vt priuilegijs ab eo adductis vim eam inesse crederet, quam Scriptor iste contendit. Esse autem nullam vidimus in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. Cap. 9. vbi ostendimus neque Leonis X neque Adriani VI. neque Vrbani VIII. concessiones momenti quidquam habere. Vnde non est cur pro illarum defensione, & non ob [Si staret lapsum temporis non futurum obstaculo.]stante lapsu temporis laborare debeamus. Quòd autem si tale priuilegium ante prædictum annorum spatium vigeret, eum illi non obstiturum, ex eo ostenditur, quod præfatus admittit Antistes, & est receptissima doctrina, pro qua Portel. verb. Priuilegij non vsus, pro ea allatis patronis, non vsum scilicet minimè obstare, quando pro illo impotentia fuit, quia, vt dicitur, defuit occasio necessitatis: ergo obstare illi lapsus temporis non potuit. Deinde ex lapsu octoginta annorum arguitur, iuxta iuris communis dispositionem: Atqui per priuilegia specialia Religiosorum ad amissionem illorum per non vsum centum anni requiruntur, vt ostendit, multis in speciali adductis Bruno Chassaing de Priuilegijs Religiosorum Parte 1. Tract. 1. Cap. 5. Proposit. 1. De quo & in Compendio communi Societatis verb. Priuilegia §. 4. vbi nulla temporis apponitur limitatio.

Deinde arguere satis efficaciter possu [Vrgetur ex necessitate etiam vbi Episcopi in diœcesi adstant.]mus: Quia licet Episcopi per annos octoginta fuerint, vt dicitur, eorum prouisione non est penitus præfatæ necessitati consultum, quia Diœcesum spatio sunt vastissima, & ita partes illarum multæ, ad quas illi numquàm peruenerunt, nec sperantur venturi. Ergo in illis potuerunt Regulares vti priuilegio dicto. Quis autem scire potest quid in partibus omnibus circa hoc actum fuerit. Et vt alicubi de non vsu constet alibi profecto esse ille potuit. Et ad amissionem priuilegij vniuersalis totius Religionis est non vsus necessarius. Quod quidem in non vsu contrario ita habet, vt apud Auctorem citatum, & ita multò id certius in priuatiuo.

