Dico Tertiò. Quod de securitate praxis [Assertio 3. pro Ciuitate Limana securitatem esse maiorem.] est dictum, in Limana, seu Regum Ciuitate, specialiùs locum habet, vnde & pro ea est probabilius. Id probo. Nam B. Rosa, quæ pro toto Peruano regno Patrona constituta est, ex eo titulo erga Ciuitatem exercet communem alijs Patronatum: & præterea Ciuitati eidem Patrona est à Pontifice assignata: Patronus autem specialis comparatione communi, excellentiam habet peculiarem. Quibus accedunt alij tituli, patriæ, & Sacrarum Beati Corporis reliquiarum communi adorationi expositi, vnde & frequentior recursus, & ita Missarum continuata per totius anni decursum postulatio, & ita cùm decernimus, non est animus quidquam inordinati laxamenti concedere circa ea, quæ circa Missarum celebrationem sunt Superiori auctoritate constituta. Pro votiuis Missis Rubricæ extant, quas ego seruandas velim, & iuxta hoc est, quod de Patronis est dictum & de B. Rosa specialiter, regulandum. In eo tamen cùm Doctores fauorabiles sententias tradant, in casu, de quo agimus, poterunt illæ conuenienter applicari. Et vt regulæ desint aliæ, quæ in Missali habetur §. 4. satis est fauorabilis, [Quid circa votiuas ex Rubricis.] sic enim ibi: Quæ tamen Missæ (illæ scilicet, quæ in Missali secundùm ordinem dierum hebdomadæ assignantur) & omnes aliæ votiuæ in Mißis priuatis dici possunt pro arbitrio Sacerdotum, quocumque die Officium non est duplex, Id vero paßim non fiat, nisi rationabili de causa. Est autem rationabilis caussa respectu Sacerdotis, quæ & rationabilis est respectu eam postulantis, & pro eadem stipendium offerentis, in quo magna est latitudo, quæ & attendenda est quando Sacerdos iuxta [Quæ sit rationabilis caussa.] proprium instinctum sine obligatione ex stipendio orta intendit celebrare, cùm & ipse suis sit etiam necessitatibus obnoxius, & eisdem consulturus. Est autem stipendij vtilitas inter rationabiles computanda, si eo indigeat; aut si non indigere contingat, ad aliquod pietatis opus velit eo vti, nec in re adeò diuina turpi cupiditati deseruire.

DIFFICVLTAS IV.

Circa minùs principales Patronos an obliget S. Congregationis Decretum, vbi quid pro Indijs, & Limana Ecclesia.

DIco Primo tamquàm probabile, pro [Assertio 1. Probabile est non esse necessarium recursum pro Patronis non principalibus.] electione Patronorum non principalium necessarium non esse recursum ad sacram Rituum Congregationem. Probatur. Nam Patroni tales possunt esse plures: ergo non est credendum pro singulis talem necessarium esse recursum, præsertim in locis remotioribus, & multò magis in remotissimis. Pro principali autem alia est ratio, cùm is esse vnicus soleat, & ratione electionis ad gradum supremum euehatur. Prætereà, quia vsu ita firmatum videtur, quia Patroni eliguntur, & de approbatione à Sacra Congregatione non curatur. Quod equidem in Indijs negotium esset molestiæ plenum; vt nuper dictum. P. Henao aliter sentit Tom. 2. de Sacrif. Missæ Disput. 28. num. 432. citans Gauantum, vbi tantùm loquitur de Beatificatis.

Dico Secundò. Festum visitationis Vir [Assertio 2. Id statuens pro festo Visitationis Limæ.]ginis, quod tamquàm de Patrona à multis iam retrò annis Limana Ecclesia celebrauit, potest iuxta dicta sustineri, scilicet etiamsi non sit à Congregatione Rituum talis electio (quæ ob depellenda pericula terræ motuum inducta est,) approbata & confirmata. Cui resolutioni illud obstare potest, Patronis minùs principalibus Octauam non concedi. Sed est in præsenti casu vnde verosimiliter concedi posse videatur. Nam sanctus quiuis in Kalendario vt simplex tantùm propositus, si Patronus eligatur, gradum habet Duplicis maioris, vt videre est in serie Duplicium maiorum, quæ in Breuiario extat. Ergo & proportionaliter de Duplici est maiore dicendum, gradum scilicet aliquem conscendere: Atqui gradus talis immediatus est secundæ Classis: ergo ad illum ascendit. Tunc vltra. Proportione seruata aliquid vlterius debet illi concedi, nam simplex transcendit semiduplicem, & Duplicem, & maioritatem eo in gradu tenet: Ergo & Duplex [Vide P. Quintanad Tomo 1. Tract. 7. Singul. 28. n. 4.] maius non solùm debet esse Secundæ Classis, sed ampliùs aliquid, & ita Octauam habere, quia nihil magis conueniens addi potest. Cùm ergo Visitatio Virginis Duplex maius sit, modo præfato ascendet, & ita Secundæ Classis cum Octaua erit, ad eum modum, quo eius Natiuitas ab Ecclesia celebratur. Sed si hoc non placeat.

Dico Tertiò. Conuenientius videtur vt [Assertio 3. probans illud esse Patroni principalis.] festum præfatum vt Primæ Classis continuetur. Id probo. Quia vt tale communiter celebratum, vnde eius Octaua SS. Apostolorum Petri & Pauli est Octauæ prælata, quod & à nobis in hoc Diui Pauli Collegio tandem obseruatum. Et quòd stare id cum Patronatu B. Rosæ possit, Difficultate est prima comprobatum. Quòd autem defectus approbationis & confirmationis S. R. Congregationis non obstet, ex eo euincitur, quòd electio talis sit Decreto antiquior; anno scilicet 1613. in Synodo diæcesana Limana statuta & publicata, vt videri potest Lib. 3. Tit. 7. Cap. 11. & ita ad præterita neutiquàm extendendum, vt benè obseruat P. Guyetus in Heortologia Lib. 1. Cap. 7. Quæst. 10. vers. Tale est.

Dico Quartò. Non possunt in Patro [Assertio 4. Beatificatos Patronos esse non posse.]nos etiam minùs principales eligi Beatificati. Sic Gauantus in Thesauro sacrorum Rituum Sect. 3. Cap. 12. §. Ratio Decreti & P. Guyetus Lib. 1. Cap. 7. Quæst. 10. §. Tertiò, quod vbi generaliter loquitur. Probatur. Quia Decretum generaliter statuit, sicut & in alio speciali pro Beatificatis Alexander VII. vnde non videtur à determinatione tali vllatenus recedendum. Pro quo & facit generale aliud in principio Breuiarij adiectum, vt circa Beatificatos nihil propria auctoritate constituatur, sed omnino consulatur sacra Rituum Congregatio. Est autem quod ad Patronum spectat, ex grauioribus; quæ circa eos peragi possunt, cùm constet etiam circa Canonizatos maxima cum moderatione procedi, iuxta dicta num. 88.

Dico Quintò. Quod dictum est Asser [Assertio 5. Idem pro Indijs concludens.]tione præced. etiam in Indijs debet obseruari. Probatur, Quia nulla apparet ratio, qua possit oppositum solidè comprobari. Si enim aliqua, maximè distantia, & hæc tunc suffragatur, quando est periculum in mora, & in Indijs constat valde prolixam esse futuram, ex Felino in Cap. Super his 9. de maiorit. & obedient. nu. 4. & alijs. Atqui in casu præsenti titulus præfatus nequit allegari, quia in mora periculum nullum, quod timeri potius potest, si aliter procedatur, si quod factum est, auctoritate superiori damnetur, & reddatur infectum. Pone Beatum multis clarere miraculis & populi deuotionem erga ipsum excitari. Fiat ergo patronus. Tantùm aberit vt Canonizatio eius eo paulò promoueatur, vt potiùs veniat protelanda. Pone similiter aliquem nondum Beatificatum miraculis etiam inclarescere. An proptereà cultus aliquis Beatificatis proprius ei poterit exhiberi? Non equidem, & si secus fiat, eius Beatificatio lentiùs progredietur, vt nobis est experientia compertum. Sicut ergo in hoc casu cultus promoueri nequit, ita & in præcedenti; in quo & bonæ opinioni suæ Prælati Indici oportet vt consulant, ne dicatur Romæ eos tam esse ab ipsa discretos spatijs, quam notitijs ad sacrum regimen necessarijs, Romano ex Oraculo deriuandis.

Pro quo exemplum videre licet apud [Cautè in hoc negotio procedendum exemplo ostenditur.] Contelorium Cap. 5. vbi Doctoris Francisci Carrasco Allegationem improbat, docti profecto Aduocati in Limana Regia Cancellaria, & in Panamensi Senatoris, de cuius singulari sua in facultate peritia fidele possum testimonium perhibe [Doctor Franciscus Carrasco.]re, quia eum noui. Is ergo in Commentario Legum Recopilations Cap. 5. probare contendit (id quod pro re nata consuluit) posse Archiepiscopum Peruanum examinare noua miracula hominis defuncti, etiam non Beatificati, & publicare atque approbare absque summi Pontificis auctoritate. Quod quidem in gratiam scripsit insignis Dei serui ab ipso nominati, sicut extat etiam apud Contelorium n. 12. Qua quidem resolutione libenter excepta, nihil commodi in caussa ab ijs obtentum, qui accelerandum cultum voluerunt, sed moræ potius iniectæ, quarum terminum ignoramus. Videatur præfatus Auctor, qui id, quod de periculo in mora dici potest euidenter refellit, & penitus demolitur. Vnde oportet vt in posterùm, qui felicem rebus in istis exitum desiderant, lentè festinent, quod & multis alijs prudenter applicandum.

DIFFICVLTAS V.

An B. Rosa locum in Sanctorum suffragijs sit habitura, & qualis ille futurus.

BReuiarij Rubrica sic habet: De Patrono, [Breuiarij Rubrica.] vel Titulari Ecclesiæ fiat Commemoratio consueta, ante, vel post Commemorationes prædictas pro dignitate illius. Sic ante Completorium, vbi habentur illæ, & respondet Rubricæ 35. Circa quod Gauantus in Thesauro Rituum Sect. 1. Cap. 18. num. 7. affirmat de patrono loci, qui scilicet [Præferendum patronum probat Gauantus.] Maiorum auctoritate, & communi sensu populi recolitur vt patronus, de quo nu. 6. & Sectione 3. Cap. 12. num. 1. ante Titularem Ecclesiæ, à quo scilicet Ecclesia denominatur, faciendam Commemorationem regulariter loquendo, nisi sit valde magna inter hos dignitatis distantia, quia in Rubricis præponitur patronus Titulari Titulo 1. de Duplici num. 1. Tit. 7. de Octauis num. 1. 3. & 4. Tit. 9. de Commemorat. num. 3. Tit. 35. de Commemorat. Communib. num. 1. & in Tabellis septies: licet Tit. 4. de Dominicis nu. 1. & Tit. 9. de Commemorat. num. 11. ponatur Titularis ante patronum. Sed in his duobus locis non attenditur ordo ex professo, alioquin Dedicatio Ecclesiæ inferior esset patrono, quæ post eum Tit. 4. num. 1. recensetur. Sic ille sentit, supponens tamquàm certum de patrono faciendam commemorationem, vbi talis habetur, simul cum Titularis Commemoratione, ordine prædicto.

Quæ quidem displicent D. Guyeto exi [P. Guyetus vt aduersetur.]stimanti, cùm in Rubrica dicitur de patrono & Titulari Ecclesiæ, vtrumque ad Ecclesiam referendum, de patrono inquam Ecclesiæ, non loci, vnde prælationem dictam negat. Sic Lib. 1. Cap. 4. Quæst. 3. & Lib. 2. Cap. 17. Quæst. 9. Quod priori loco probat ex eo quòd aliàs sacræ Rubricæ stare nequeunt de hoc agentes, & identitatem respectu Ecclesiæ designantes. Sic enim Rubrica 4. n. 1. Nisi illud festum sit de principali Titulo vel patrono alicuius Ecclesiæ vel loci &c. Rubrica 7. num. 1. In festo principali patroni, & Tituli loci, vel Ecclesiæ. Rubrica 9. num. 1. De huiusmodi festo fit tantùm in eo loco, vel Ecclesia, cuius est patronus, vel Titulus. Denique Rubrica 35. de Commemorationibus Commun. num. 1. sicut & in serie Duplicium 1. Classis, nominatur expressè Patrenus vel Titulus Ecclesiæ, nulla prorsus facta mentione loci: ex quo fit patronum ad Ecclesiam pertinere, & vtrumque de illa indifferenter vsurpari. Posteriori autem ex eo probat, quod Rubrica, tum quæ inter generales descripta est, 55. num. 1. cum quæ in Psalterio habetur ante ipsa suffragia, semper loquitur in singulari, & disiunctiuè, Illis adiungitur Commemoratio de patrono vel Titulo Ecclesiæ &c. De Patrono vel Titulo Ecclesiæ fiat Commemoratio consueta ante, vel post Commemorationes prædictas &c. Quod si vera esset opinio Gauanti, pessimè concepta fuisset Rubrica; debuisset enim saltem sic poni: De patrono loci, & Titulari Ecclesiæ fit commemoratio &c. Quod adeò clarum existimat, vt sic subdat: Quis non iudicet tricari Gauantum, qui tenebras in tam clara luce offundit? Maneat itaque Rubricam vnius tantùm præcipere Commemorationem, siue is sit Ecclesiæ patronus, vt S. Stephanus &c. siue Titulus aliquis, putà SS. Trinitatis, S. Saluatoris, S. Crucis &c. sensu à nobis explicato. Sic ille, qui sensum explicuerat citato Cap. 4. Quæst. 2. vbi inter patronum & Ti [Patronus & Titularis vt differant iuxta ipsum.]tulum discrimen illud assignat, quòd patronus sit persona aliqua, nempe Angelus, vel homo sanctus, cuius nomine nuncupatur Ecclesia. Titulus verò sonat mysterium, seu rem quamcumque ad personam pertinentem, vt mysteria Trinitatis, Christi, B. Virginis: Sanctissimam enim Trinitatem patronum non esse dicendum probat ibidem Quæst. 2. Cap. 5. quia patronus pro Aduocato sumitur. Sicut neque Christum; quia licet nomen non sit incongruum, quod tamen vti particularis patronus possit assumi, non est vsu receptum, neque SS. Patrum habet Auctorem, eo quòd ipse communis omnium apud Patrem sit Aduocatus: vnde cùm mysterium aliquod ad eum pertinens in Ecclesiæ titulum adhibetur, Titularis potiùs, quam patroni nomine compellandus. Quibus positis

Dico Primò. Patronus & Titularis in [Assertio 1. distinctionem statuens inter illos.] Rubricis sacris superiùs adductis, & quoties in tractatione Rituum sacrorum occurrunt, sunt omnino diuersi, licet aliàs patroni nomen Titulari congruat generaliùs acceptum. Est iuxta mentem Gauanti, pro quo & stat communis Ecclesiasticorum sensus, vt meritò contrarius dicendi modus debeat singularis haberi, plus subtilitatis, quàm soliditatis præseferens. Id probo.

Primò, Quia si respectu Ecclesiæ patronus & [1. ratio ex Rubricis.] Titularis venit intelligendus, superfluè additus Titulari patronus fuisset, cùm vnico Titularis nomine sufficientissimè Rubricæ intentum panderetur, vnde additio ad solam confusionem inducendam potest deseruire. Arguit dictus Pater, vt vidimus, ex eo quòd si iuxta modum, quem Gauantus amplectitur, esset intelligenda Rubrica, perperàm fuisset concepta, cùm disiunctiuè sit positum, quod est copulatiuè accipiendum, & vel positum vbi & poni debuisset. Ergo & perperàm concepta Rubrica dicenda est, quæ patroni nomen superfluum apponit, vbi sufficit Titularis, occasione iniecta confusionis. Neque enim dici potest patroni nomen appositum eo quòd inter eum & Titularem distinctio esset, de qua dictum num. præced. iuxta ipsum: Quia innegabile est eum, quem ipse patronum Ecclesiæ vocat, esse Titularem: vnde Lib. 1. Cap. 4. Quæst. 2. ita scri [P. Guyetus]bit: Immò confundi inuicem, & alterum pro altero sumi non est incongruum. Præfertim patronum pro Titulo: quatenus videlicet ipse suo nomine Ecclesiam intitulat. Sic ille. Titulans enim & ad sanctum, & ad mysterium, à quo compellatur Ecclesia, referri potest, Titulari tantùm posito, de quo esset facienda Commemoratio satis superque constaret, & confusionis, ac etiam erroris occasio vitaretur.

Secundò, Quia præter Commemoratio [2. ex vsu Ecclesiarum & Religionum.]nem Titularis, de patrono aliam fieri communis vsus Ecclesiarum ac Religionum est, quæ pro patrono habent Fundatorem, vt admittit ipse P. Guyetus Lib. 1. Cap. 19. Quæst. 4. vbi ita scribit: [P. Guyetus rectè adducitur.] Quòd si duo fuerint, patronus vnus, & alter Titularis? Rectè statuit Breuiarium Parisiense nouum de vtrôque fieri suffragium. Si verò plures, præcipui tantùm habendam esse rationem. Sed an de alijs præter patronum & Titularem eiusmodi? Addunt Regulares sui quoque Ordinis patronum, nec immeritò. Aliquæ etiam Ecclesiæ communem loci, seu diœcesis, aut Ciuitatis patronum &c. Atqui hoc stare non posset, quia contra Rubricam Breuiarij, quæ vnius tantùm Titularis commemorationem indicit, neque fas est quidquam addi, iuxta Bullam Pij V. Breuiario præfixam. Ergo cùm rectè factum asseratur, interpretatio generaliter recepta, vt omninò est irrefragabilis sustinenda. Si dicatur Breuiarium Parisiense aliud à Romano esse, id nihil obstat, quia rectè ab eo ita factum affirmat Auctor. Et cur ita? Certè vel quia in eo, qui illud disposuerunt, conformitatem cum Romano conuenientissimam iudicarunt, vel quia res ipsa conuenientiam præsefert. Quod ergo pro Parisiensi ita est visum Ecclesia, de Romana omnium Matre æquius est iudicare, & ita commemorationem patroni loci generaliter indixisse. Et quidquid de Parisiensi sit, aliæ quidem Ecclesiæ & Religiones sic facientes, & iuxta Romanum Breuiarium recitantes, sic eius Rubricas intellexerunt, vel si contra eas agunt, non possunt ab Auctore præfato in eo laudabiles prædicari.

Tertiò, Quia vnicum fundamentum ex [3. ex solutione præcipui fundamenti ex Rubricis desumpti.] Rubricis desumptum valde infirmum est, & Rubricæ oppositum potiùs indicant, vnde sic generaliter intellectæ. Primùm illud ex Rubrica 4. num. 1. Nisi illud festum sit de principali Titulo vel patrono alicuius Ecclesiæ, vel loci &c. vbi quod de patrono dicitur, ad Ecclesiam videtur referendum, commodam habet explicationem, singula singulis adaptando, vt patronus respondeat loco, Titulus Ecclesiæ: quod iuxta stylum Pontificiarum litterarum est, in quibus proptereà addi solita particula Respectiuè, vide suprà num. 88. vnde priùs est posita Ecclesia, quàm locus, vt illi respondeat Titulus, & patronus loco. Videri posset conuenientius futurum, si ad omnem æquiuocationis occasionem tollendam, aliter clausula poneretur, scilicet: Nisi illud festum sit de principali patrono loci, aut Titulo Ecclesiæ. Sed hoc viderint qui plus in materijs istis, sicut & in alijs (datum quidem optimum à Patre luminum) videre possunt. Secundum ex Rubrica 7, num. 1. In festo principali patroni & Tituli loci, vel Ecclesiæ. Similiter exponendum: ex quo vrgere possumus arguentem: Nam in præcedenti Rubrica, quia priùs est Titulus positus, quàm Patronus, [Valida retorsio, cum notanda obseruatione.] priùs etiam posita Ecclesia, quàm locus: Hîc autem quia Patronus prior Ecclesia, ideò & locus prior quàm Ecclesia nominatus. Quod quidem videtur rem istam non obscurè demonstrare. Tertium ex Rubrica 9. nu. 1. De huiusmodi festo fit tantùm in eo loco, vel Ecclesia, cuius est Patronus, vel Titulus, nullam habet vim maiorem, quàm præcedentia, & ex eo similiter vrgere, sicut ex immediato possumus, ex ordine quidem seruato in nominandis loco & Ecclesia: quia enim prior ille, ideò & Patronus: & quia posterior Ecclesia ideò & Titulus. Quartum ex serie Duplicium Primæ classis, in qua nominatur expressè patronus vel Titulus Ecclesiæ, nulla prorsus facta mentione loci, nullius momenti est; nam series illa ex Rubricis deducta, vnde iuxta illas accipienda. Cùm ergo in Rubricis semper patronus loci proponatur, iuxta id inteiligenda dispositio. Quemadmodùm ibidem sic habetur. Festum SS. Apostolorum Petri & Pauli. Ex quo si quis inferat quodcumque illorum festum esse Primæ classis, ineptus reputandus, quia illud iuxta Rubricas debet intelligi, ex quibus constat de quo id veniat festo intelligendum.

Iam quod ex Rubrica Commemoratio [Circa Rubricæ in propriis terminis intelligentiam vtilis doctrina.]num & suffragiorum dicitur, quæ in singulari loquitur, nec loci facta mentione, sed tantùm de Patrono vel Titulo Ecclesiæ, non aliter exponendum. Et locus vterque pro vno habendus, quia quod ante suffragia extat Rubricæ 55. respondet, in qua omissio loci nihil obstat: quia cùm ex toto Rubricarum decursu constet quid nomine patroni loci sit accipiendum, non fuit opus illud ibidem apponi, quamuis expressum minimè nocuisset. Quod autem ex disiunctiua particula vrgetur, facilè diluitur ex eo quòd non est necessarium in omnibus locis esse patronum cum requisitis sacræ Rituum Congregationis. Hæc quidem Limana Ciuitas ante electionem Virgi [An omnia loca Patronum habeant.]nis Salutantis Elisabetham nullum habebat patronum, de qua diximus Difficult. præced. & sic fortè erunt aliæ, quidquid de Gallicis dicat citatus Pater Lib. 1. Cap. 7. Quæst. 4. vbi licet receptissimum vsum vbique affirmet, sic tamen subdit: Sic vt difficilius sit vnam reperiri diœcesim, in qua nullus habeatur, quàm ceteras numerare, quæ abundent. Sic ille. Licet ergo difficile sit ei, qui omnium in Orbe terrarum extantium habere nequit notitiam; stare id tamen potest, vnde Rubrica non debuit particula coniungente disponi; sic enim patroni imposita necessitas videretur.

Sed hinc alia emergit difficultas: vide [De Patrono, si habetur, necessario est commemoratio facienda.]tur enim non extare obligationem circa commemorationem de patrono, quandoquidem sub disiunctione proponitur, De Patrono, vel Titulo, & similiter de Titulari, sed eorum quemlibet sufficere. Verùm hoc non videtur admittendum, & ita vti indubitatum proponitur à Gauanto eitato nu. 7. Cap. 18. & quod ad Titularem attinet, omnes in eo conueniunt, & pro eo stat P. Guyetus iuxta dicta ex eodem, qui Quæstione illa 19. id esse sine controuersia affirmat. Ex quo habetur disiunctiuam locutionem non ita accipiendam, vt vim determinatæ obligationis circa illam excludat. De patrono autem similiter dicendum, si detur; nam de eo maximè Rubrica procedit; vel quia nobilior, vt dictum nu. 98. & 111. vel quia ratione disiunctiuæ particulæ nequit excludi, ob rationem nuper dictam. Et quia sic vsus habet. Ac tandem, quia talis invocatio respondet electorum patroni talis intentioni, ad hoc enim electio, vt communiter inuocatus in communibus necessitatibus suos clientes tueatur. Sensus ergo Rubricæ est, vt de patrono fiat commemoratio si adsit pro loco, cum eadem obligatione ac de Titulari. Iuxta quæ.

Dico Secundò, B. Rosa in commemo [Assertio 1. commemoratio B. Rosæ facienda.]rationibus suum est locum habitura. Constat ex dictis. Quia patrona est principalior, & ita omnibus debet gaudere prærogatiuis nobilissimi patronatus.

Dico Tertiò. Obligatio prædicta non vrget [Assertio 3. obligationem, non esse pro toto regno.] pro toto regno. Id probo: Nam Rubricæ de patrono agentes, eum patronum loci vocant, quod est valde à regno diuersum, vt explicant Gauantus Sect, 3. citata Cap. 12. n. 1. & P. Guyetus Lib. 1. Cap. 7. Quæst. 2. Constatque ex Decreto Sacræ Congregationis Rituum citato, in quo primo agitur de patrono loci, & deinde de patrono regni. Ex quo factum est, vt cùm D. Iacobus Hispaniæ patronus iam diu fuerit, Commemoratio tamen eius non fuerit alijs adiecta; vnde speciali Sedis Apostolicæ concessione opus fuit vt ea adijceretur, vt patet ex Bulla Sanctissimi Clementis IX. die 23. Iulij 1667. ibi. Nec non etiam de eodem S. Iacobo in tota Hispania, cuius patronus existit (vnicum ac singularem inferius pronuntiat) Commemoratio, quando iuxta regulas Breuiarij Romani aliæ fiunt Commemorationes, fieri posset. Sic ibi.

Dico Quartò. Commemoratio dicta fa [Assertio 4. Limæ esse tantum illam.]cienda in Ciuitate Limana, cui peculiaris est assignata patrona cum omnibus prærogatiuis Principalioris. Vbi Ciuitatis nomine viuersa loca veniunt, ad quæ illius territorium, seu iurisdictio extenditur. Sic Cardinalis Tuschus Tomo 1. L. C. Conclus. 280. ex bonis Auctoribus. Illustrissimus Barbosa Tractatu de Appellatiuis, Appel [Quid ciuitatis nomine veniat.]lat. 49. & alij quamplures apud ipsum Non ergo diœcesis peculiaris patrona, sed Ciuitatis; eo enim quòd patria eius fuerit, à Pontifice hoc speciali fauore decuit honorari. Vide tamen pro diœcesi P. Guyetum Lib. 1. Quæst. 5.

Dico Quintò. Locus, quem est B. Rosa [Assertio 5. de loco in suffragiis.] in Commemorationibus habitura statuendus est verosimili Gauanti doctrina citato nu. 7. Cap. 18. vbi ait de sancto patrono loci faciendam priùs Commemorationem, quàm de Titulari regulariter loquendo, nisi sit valde magna inter eos dignitatis distantia. Ex quo idem videtur dicendum de patronis, quando multi concurrunt, propter eamdem rationem. Beata ergo Rosa cedet Apostolis, & omnibus eisdem in Commemorationibus iuxta Rubricam præferendis. Idem S. Iosepho sponso Virginis, qui post Apostolos intrat, iuxta id quod habet præfatus Scriptor, ibidem. Religionum etiam Fundatoribus, quorum Patronatus, quando illæ per Orbem diffusæ sunt, post Apostolorum videtur nobilissimus patronatum, ob illius amplitudinem, & paternam dignitatem. Vnde & D. Theresiæ, nec non D. Catharinæ Senensi, quæ licet fundatrix Religionis non fuerit, adeò raræ fuit sanctitatis, vt veluti fundatricem eam plura Monasteria habeant, Titulo eiusdem decorata. Et generaliùs loquendo, videtur semper vltimum habitura locum, quia sancti Patroni & Titulares in possessione suæ dignitatis sunt, neque credendum est voluisse Pontificem ius ipsis quæsitum tollere, iuxta dicta Difficult. 1. Si autem deinceps nouus eligatur patronus, sua B. Rosam sede non extrahet, nisi valde magna distantia fuerit dignitatis.

DIFFICVLTAS VI.

An Indi ad obseruantiam diei festi Beatæ Rosæ teneantur.

VIdimus nu. 92. à Pontifice obligationem impositam verbis illis: Ipsiusque [Rationes pro vtraque parte circa Indorum obligationem.] B. Rosæ Festum in Vniuerso regno huiusmodi de patrona principaliori ab omnibus vtriusque sexus Christi fidelibus illic de gentibus de præcepto celebrari &c. Et similem quæstionem discussimus Tomo 2. Thesauri Titulo 12. num. 418. & seqq. circa Festa addita post Decretum Concilij Limensis Pontificia auctoritate firmatum, concludentes, neque ad Festa S. Ioachimi, S. Annæ, SS. Innocentium, & S. Syluestri teneri, quod, vt credo, non leuibus fundamentis comprobatum. Et id videtur amplecti Dom. Quitensis Episcopis in Itinerario Parochorum Indicorum Lib. 4. Tractat. 2. in [Dom. Quitensis Episcopus.] Prologo num. 6. vbi Festa assignata pro Indis iuxta Pauli Tertij determinationem enumerans, addit: Y no otro dia alguno. Et sciebat probè quid circa Festa, de quibus dudum, ab Apostolica fuisset Sede dispositum. In contrarium autem videturstare generalis ille loquendi modus, quo SS. Clemens vtitur, cùm ait: Ab omnibus vtriusque sexus Christi fidelibus illic degentibus de præcepto seruari. Vniuersalis enim nihil excludit; & videtur sanè id ita intelligendum ob peculiarem rationem, quæ pro patrona huiusmodi occurrit, Indiarum non solùm incola, sed filia, cùm communis mater patria sit, & respectus alios erga Indicam gentem peculiares.

Dico tamen consequenter ad dicta citato loco Thesauri, non videri ad obseruantiam præfati [Non esse illam resoluitur.] Festi Indias obligandas: nam quæ pro Festis prædictis de nouo additis probata sunt, hoc pariter euincunt, neque occurrit quidquam, quod vrgere specialiter videatur. Si enim tale aliquid, illud certè quod nuper ex tenore verborum Pontificis dicebatur: id autem infirmum est, siquidem Pontificia Decreta pro festis additis similiter procedunt, fideles omnes ad sui obseruantiam coarctantia, & nihilominùs pro Indis locus exceptioni relinquitur. Cuius ratio est in Iuris dispositione fundata, leges scilicet priuilegia non tollere, nisi de illis faciant mentionem. Cap. Dudum 31. de Priuileg. ibi: Non debere per eas, non facientes de hoc aliquam mentionem, præiudicium generari. Et [Cap. Dudum de Priuileg.] celebris Decretalis Bonifacij VIII. prima de Constitutionibus, vt animus Pontificis numquam censendus sit specialia locorum, aut singularium personarum statuta & consuetudines abrogare generali Constitutione, circa quod mens vna Doctorum. Pro quo & faciunt à nobis dicta citato Titulo nu. 485. vbi ostendimus priuilegia pro Indis concessa non reuocari à Concilio Tridentino: licet aliàs ea, quæ ipsius Decretis sunt contraria, Decreto eiusdem reuocentur. Licet enim priuilegium dictum absolutè non tollatur, ex parte tamen eidem, obligatione admissa, derogatur: pe [Obiectio disiecta.]culiaris autem ratio illa, quæ pro ea affertur, conuenientiam quidem ostendit, si Pontifex iuxta illam statuere voluisset: sed dum statuisse non ostenditur, Indi in sua sunt manu tenendi libertate. Cùm aliàs sua etiam conuenientia appareat in subtrahenda obligatione, generalis inquam illa, pro minuendis Festis Pontifici est visa sufficiens. [Indi ad Patronatum nihil contulerunt.] Vbi & consideratione dignum occurrit, patronos non concedi nisi concurrentibus illis omnibus, quæ sacra Rituum Congregatio suo Decreto comprehendit: & illa quidem electionem maximè voluntariam important. Quod quidem in B. Rosæ patronatu non videmus obseruatum, vt fatetur Pontifex verbis illis: Ac requisita necessaria pro eiusmodi electione valida desint, ad solam Regiam postulationem respectu habito. Ex eo enim videtur fieri Indos ab obligatione prædicta immunes haberi, qui nihil, quod voluntarium ipsis fuerit, ad patronatum videntur contulisse.

Si dicas videri ex hoc etiam Hispanos [An Europæi propter eamdem rationem deobligentur.] incolas & Europæos alios similiter etiam immunes ab onere præfatæ obligationis habendos, quandoquidem neque postularunt ipsi, neque eorum nomine alij, quibus fuerit postulandi commissa potestas, est quidem non leuis obiectio, vnde & existimare quis posset dispositionem Pontificis in præsumptione fundatam, quatenus existimare potuit id, quod Regia postulatio continebat, nomine Peruani regni suæ Magistati suggestum; quod tamen ita non fuit: vnde præsumptionis fundamento deficiente, obligationem cessare. Nihilominùs vt verosimilius asserendum obligari præfatos, quia Regia præsumptio potuit defectum supplere prædictum, dum prudenter est creditum placiturum communiter, quod omnibus erat honorificum & vtile futurum, & in quod, si rogati fuissent, proculdubio suo calculo conuenissent. De Indis autem alia est ratio, qui ad electionem talem minimè vocandi, & quos Reges nostri leuare potius oneribus student, quam nouis additis degrauare.

Nec de B. Rosa plura, cui ea, quæ sunt di [Ad B. Rosam auctoris affectus.]cta, & eius honori militant, arbitror placitura. Hortabatur illa viros doctos, vt documenta Scholarum verterent in animarum lucra. Pro quo Buompionus noster Epigrammate 177. sic prolusit:

Ecce iubes doctrinæ artes documenta salutis:

[Buompionus.]

Doctrina, alter sol, luce, calore iuuat.

Vtinam & lucubratiunculæ istæ, in quibus de Scholis aliquid, sicut eius honori, & multorum vtilitati formantur, ita & votificari eius sanctæ contingat voluntati.

Additiuncula cùm auctario laudis B. Rosæ, & peculiari quadam obseruatione.

BEatam Rosam à sponso Christo sic a [Rosulæ nomine à Christo amanter B. Rosa compellata.]manter in delitijs habitam, vt eam sui cordis Rosam vocitauerit apud vitæ eiusdem Scriptores occurrit. Et suspicari iuuat etiam Rosulam compellatam teneriori affectu, ex quo diminutiuæ istæ solent formulæ parturiri. Et hæc cogitanti mihi ex Martyrologio Romano die 14 Septembris occurrit S. Rosula. Vbi quidem P. Cornelio in Cap. 12. v. 13. sancta femina hoc nomine designata videtur, sicut & P. Raynaudo [Rosulæ nomen viri est in Martyrologio.] Tomo 1. in Rosa Mediana Cap. 6. §. Rosam porrò. Sed certè non feminam, sed virum esse Martyrem talem, cum D. Cypriano pariter coronatum, mihi semper visum, quidquid boni dicti Scriptores fuerint arbitrati: quia ex nullo solido indicio contrarium firmari potest, cùm & modus ipse narrationis, qui & in historia Martyrij D. Cypriani est idem, feminam non indicet; & ex solo nomine, eo quòd femineam habeat terminationem, argumentum solummodò desumi videatur. At hoc minimè conuincit, nam complura virorum nomina feminea cum terminatione succurrunt. Et vt prophana missa faciamus in Cap. 16. Epistolæ ad Romanos habemus Aquilam, Iuniam, Patrobam & 1. Cor. 1. v. 16. scribit Apostolus se baptizasse Stephanæ domum, cuius & meminit Cap. 16. v. 17. & virum fuisse testatur P. Corne [Beata Rhode seu Rosula Virgo & Martyr.]lius. Non ergo ex eo solùm potest positio dicta firmari. Et ita vir doctus & eruditus P. Franciscus Biuarius in Additionibus ad Marcum Maximum ex S. Braulione §. 20. ita scribit occasione puellæ Rhode, quæ D. Petrum ex voce cognouit ex carcere ab Angelo liberatum: Erat ergo Rhode electa [P. Francisc. Biuarius.] discipula earum, quæ erant perseuerantes in oratione cum Apostolis & MARIA Matre IESV. Nomen puellæ ad ætatem multi volunt referre potiùs, quàm ad conditionem. Syriacè enim Thelita dicitur, quæ numquàm seruilem conditionem denotat. Eo vel maximè, quòd tametsi apud veteres vsu receptum fuerit ad portas adesse ancillas ianitrices, vt Isboseth. 2. Reg. 4. & Ostiaria Petri antagonista, & ea, de qua Cicero Lib. 1. de Oratore. Sed discipulis eius æui, quibus diuitiæ non erant, minùs ancillas & seruos permitteretur habere. Est etiam ροδον Rosa, vel ροδη frater rosas producens, vnde quæ Græcè Rhode, Latinè Rosa, vel Rosula nuncupabatur. Cur verò hæc ab Euangelista propria voce nuncupatur, nisi ob egregiam sanctitatem, cuius per Martyrium coronam in Sardinia magno Dei munere sortita à Maximo & Braulione asseritnr. Subijt Rosula Martyrium cum magno Cypriano Carthageniensi, sed vir. Hæc ille.

