
§. IV.

Circa tutioris sententiæ obligationem.

NEgat etiam sub veniali, & eleganter [Nullam esse circa tutioris partis obligationem ex præcedenti resolutione firmatur.] ostendit, de quo & Nos vbi supra, & modò illud ex ipso libenter assumo, quod habet, n. 36. vbi sic ait: Nolo in re à grauissimis Theologis (Addo, & à me eorum minimo,) copiosißimè exposita, diutiùs immorari, ne rem actam rursus agam. Sic ille. Et quidem stante licito vsu circa opinionem minùs probabilem, de quo nuper, ex eo iam superatum est quidquid circa tutioris posthabitionem potest militare. Difficultas enim tunc videtur vrgere, quando maior probabilitas pro tutiori stat; tunc enim imprudenter videtur agi, cùm posthabito maiori lumine veritatis, se quis peri culo peccandi non reformidat exponere. Ad quod cùm respondeatur vt nuper vidimus, id tantùm negotium esse consilij, & validè conuincatur, iam ex eo habetur responsio ad obiectiones similes, quibus periculum contra legem faciendi aut præceptum inculcatur. Et est quidem graue immò & grauissimum iugum super filios Adam, quod recentes quidam Theologi imponere, sed casso labore; nituntur: scilicet neque vllum posse probabiliorem opinionem libertati fauentem amplecti, relicta ea, quæ pro lege aut præcepto stat. Volunt equidem homines in hac parte minùs esse rationales, quorum essentia in rationalitate consistit, non inquam sequi rationem, quæ pro libertate stat; maiorem enim probabilitatem maior rationum lux illustrat & roborat. Et hoc quia ipsi dicunt, noui sæculi nostri Pythagoræ, cùm tamen contrarium asserentium agmen sit adeò, vt vidimus, numerosum incomparabilium Magistrorum.

Probat autem scriptor idem cum non [Nullam ex probabilibus esse alia tutiorem.]nullis ex ipsis agminis præfati ductoribus, inter opiniones probabiles nullam esse aliam tutiorem, si de peccato formaliter sumpto, & non materialiter considerato loquamur; quia in vsu cuiuslibet vitatur illud, in qua euitatione non est magis & minus, cum in qualibet absolutè vitetur. Quod potest explicari gratiæ Sanctificantis exemplo: qui enim vnum habet illius gradum, æquè à mortali peccato distat ratione illius expulso, ac ille qui plures, quia sicut cum pluribus compati nequit, ita neque cum vnico, in quo ratio tota contrarietatis inuenitur. Potest autem (id quod aliàs [Neque materialiter in eius vsu peccari.] etiam admonui) conuenienter dici operantem iuxta opinionem probabilem neque materialiter peccare, quia non facit contra legem aut præceptum, sicut de ignorantibus, aut cum defectu considerationis dici solet, ad operandum iuxta legem aut præceptum obligatis. Nam quando quis ex dispensatione legitima operatur, neque materialiter peccat, quia penitus cessat lex. Quod & accidere quando quis probabilem opinionem amplectitur, & iuxta illam operatur, diximus n. 182. Vbi cùm quæstio sit de nomine, conueniens profectò apparet nomen peccati submoueri, vt doctina de licita operatione sine vllo vel apparenti offendiculo in dies feliciùs & plausibiliùs progrediatur.

§. V.

De opinione improbabili, vel parùm admodum probabili.

DE his Auctor §. & Proposit. 5. vbi resol [Improbabilem vt explicet recens Auctor.]uit conscientiam in actionibus dirigendis non rectè sequi opinionem improbabilem: parùm tamen admodùm probabilem non nisi in extrema necessitate. Pro explicatione vtriusque certa quædam documenta proponit; ita tamen improbabiles explicat, vt cum hæreticis coincidere videantur: vt scilicet sint contra veritatem, quæ iam manifestè tenetur, iuxta ea, quæ ex ipso dedimus num. 184. addente postmodùm talem debere reputari, quæ contra ea, quæ à Pontificibus sunt præscripta, pertinaciter defenditur, à quibus constat esse condemnatam: cùm tamen compertum sit improbabilitatem à Doctoribus aliter explicari, vti & ab eodem. §. 5. in principio, explicari cœpta est, dicente esse illam, quæ nulla ratione suffulta est, & tantùm eam asserentium, sibique credi volentium Pythagoræ more, perti [Non omni ratione carere contra ipsum ostenditur.]nacia fouetur. Sed certè, vt ex modo loquendi ipsius videtur non obscurè colligi, opinio improbabilis non omni prorsus ratione videtur destituta; nam vt citato nu. 184. vidimus, rationes hæreticorum, licet improbandas, inducit, quod & ibidem, & num. 39. atque alibi inculcat. Nec est credibile hominem nisi prorsus insanum sine fundamento aliquo in assertionem quampiam prosilire. Non ergo improbabile est (de improbabilitate specialiter Scholarum ritu loquendo) quod omni ratione caret, etiam apparenti & leuissima, sed quod licet tales habeat, ita à Doctoribus reputantur, vt nullo modo liceat iuxta opinionem talem operari. Sicut enim temerè iudicare dicitur, qui ex leui quapiam suspicione proximo crimen imponit: Sic etiam qui similiter opinatur, imprudenter quidem, sed non ita absurdè sentit, vt eius opinio censuram Theologicam mereatur.

Vnde non videtur improbabilis à parùm [Discrimen inter illam & valde parum probabilem contra eumdem explicatum.] admodùm probabili in eo differre, quod Auctor habet, num. 44. dicens, quòd si praxim spectes, quasi improbabilis reputanda est opinio illa, cui modica quædam ratio affulget, & tanta non sit, vt prudentibus viris planè approbetur: nec tamen tam exilis, quin ea vtcumque moueantur, sic vt sententiam illam falsi saltem penitus non coarguant. Cuius generis opiniones dirigendæ conscientiæ nemo rectè admouerit; cùm nemo, nisi admodùm imprudenter, eas humanis actionibus, negotijs inquam, rebusque adiaphoris (indifferentibus) soleat adhibere. Vnde solùm in casibus necessitatis extremæ locum potest habere. Sic pro Baptismi materia in casu huiusmodi tenuissi [Peculiaris casus pro Baptismo.]ma cereuisia adhiberi potest, licet parùm id probabile reputetur, de quo nu. 45. Non inquam videtur differre, quia improbabilem omni penitus ratione dispoliat; cùm tamen habere aliquam possit, talem tamen vt sufficere nequeat, quo minùs à viris prudentibus nullius ferè momenti reputetur, vnde ab vsu censent penitus repellendam.

Potest autem accidere vt circa improba [Quid cùm circa improbabilitatem est varietas opinionum.]bilitatem diuersæ sententiæ sint: quo euentu dicendum posse quempiam eorum sententiam amplecti, qui non esse improbabilem arbitrentur: quod est equidem iuxta generalem assertionem de licito vsu opinionis probabilis. Immò & asserendum licere illud, etiamsi minùs probabile sit esse probabilem, ob eadem fundamenta, & ipse qui de operando deliberat, in eadem sit sententia. Quamuis si incommodum nullum sit ille subiturus, hîc possit meliùs locum habere, quod asserit P. Scildere à Nobis aliàs, & ab Auctore nu. 34. refutatus; peccare scilicet venialiter eum, qui tuta parte relicta, minùs tutam amplexatur. Id quod verum habet, quando opinio, de qua agitur, vti probabilis est communiter recepta: cùm tamen in casu nostro secus habeat: & multò id potiùs quando contra proprium sensum saltim speculatiuum circa probabilitatem constat iudicare. Probabile quidem est; sed cùm & oppositum tale etiam sit, consequenter videtur dicendum sine veniali stare etiam posse operationem.

§. VI.

Circa specialem quamdam de extrinseca probabilitate doctrinam citati Scriptoris.

P.Sarasa Tract. 5. num. 4. cogitationem [Modus dicendi P. Sarasæ.] quamdam proponit suam, quam Theologis, si ita videatur, examinandam relinquit. Ait ergo non magnam, si praxim spectemus, esse differentiam inter opiniones, quas dicimus nobis probabiles intrinsecè, seu ob rationes nobis ipsis occurrentes; & inter eas, quas vocamus extrinsecè probabiles; id est ob ita sentientis viri auctoritatem. Nam forma, quæ opinioni dat esse probabilem in id recidit, quòd opinio sit nixa rationibus, quæ à viro graui & prudenti non temerè probentur. Quid autem refert an mihi occurrerint rationes tales, nisi etiam sciam saltim probabiliter eas à viris prudentibus approbandas? Tota ergo, aut maxima ex parte probabilitatis natura à iudicio est prudentium desumenda. Et certior mihi videor esse quòd rationes illæ sint probabiles, quas licet ignorem, video tamen ab eiusmodi viro approbari, præ ijs, quæ mihi videntur probabiles: quandoquidem rationes à me inuentæ aut perceptæ, probabiles non sint, nisi à viris prudentibus probari possint. Quid autem illi de meis rationibus arbitraturi sint, non adeò mihi certum est, quàm id, quod video reipsa illos de suis arbitrari. Atque hinc conijcio magis mihi debere esse probabile quod alij prudentes sentiunt, quàm quod, ceteribus paribus, mihi de meo sensu rem ponderanti videtur esse probabile. Saltem hoc certum est, aliena auctoritate fultum probabilitatis gradum posse assequi: posse quidem ingenio ac motu proprio. Parum autem interesse videtur ad locum aliquem an deuenerim pedibus & labore meo, an verò pedibus & auxilio vectus alieno. Neque magis aut minùs hoc in loco sum, vtcumque huc peruenero. Sic non magis est tibi probabile, quod tuo iudicio scis, quàm quod auctoritate scis aliena. In hunc modum philosophatus ille.

Vbi quidem, vt ipse ait si praxim specte [Discrimen inter probabile ab intrinseco & ab extrinseco, quid importet iuxta aliquos.]mus, non magna est differentia, quamuis non desint, qui circa morales operationes attendendam velint. Sic enim potest vir doctus sententiam singularem suam amplecti, & iuxta illam operari; cùm tamen nequeat sequi opinionem singularem alterius contra communem, vt existimat P. Vasquez Tomo 1. in 1. 2. Disput. 62. n. 12. & 13. iuncto 17. quem secutus est P. Thomas Sancius Tomo 1. Oper. moral. Lib. 1. Cap. 9. nu. 9. in fine. Angelus Bossius Tomo 1. n. 169. & seqq. Et alij apud Pasqualigum Decisione. 23. qui oppositum censet, sicut & P. Arriaga Tomo 3. Disput. 24. nu. 10. cum alijs, qui probabiliter cùm loquantur, ex eo fit neque à Doctoribus oppositum sentientibus [Iuxta alienam opinionem vnius viri docti posse operari.] posse conuenienter negari, dum censent posse quempiam alienam opinionem amplecti, & iuxta illam operari. Tunc sic. Probabile est posse eum qui communem sententiam tenet operari iuxta illam, quam aduersus communem doctus magister tenet: ergo licet quis eam non censeat probabilem, operari iuxta illam potest. Patet Consequentia, quia probabile est illam esse probabilem, & iuxta eam posse consequenter operari. Vbi ritè cadit quod P. Vasquez habet citato n. 17. Vers. Tertiò tunc sic locutus: Tunc enim iure arbitrari debemus operari nos posse rectè & prudenter sequentes aliorum sententiam contra propriam opinionem: neque existimare debemus nostras rationes esse demonstrationes euidentes, quæ oppositæ opinioni probabilitatem auferant. Sic ille: quod potest casui, de quo loquimur, adaptari: quandoquidem contra opinionem viri docti quidquid opponi potest vim demonstratiuam non continet, & probabilibus sit tantùm armis depugnandum.

Stet ergo iuxta hæc, si praxim specte [Admittuntur aliqua ex Auctore citato.]mus, in eo, de quo est quæstio, differentiam esse non magnam; quandoquidem sicut sequi opinionem possumus, propriorum principiorum penetratione firmatam, caussarum & effectuum, aut absurdorum atque impossibilium, ad quæ deducuntur oppositum sentientes, vt docet P. Vasquez suprà nu. 10. & alij: ita & eam, quæ extrinseca auctoritate firmatur. Et prætereà stet eum, qui huiusmodi auctoritate mouetur, ad rationes etiam talis opinionis attendere; cùm non sit credibile viros doctos & prudentes irrationabiliter pronuntiare, quod & à Nobis dictum aliàs. Stet insuper auctoritatem ad opinionis formam pertinere: quandoquidem iuxta illam crescit probabilitas: quando scilicet Auctores non gregatim eunt in sententiam, sed qui rem vtrimque diligenter excusserint; vt benè cum obuijs alijs citatus Scriptor suprà nu. 5. Quidquid mouere prudentem assensum potest, ad opinionis formam spectat: quod de obiectiua accipiendum est, vt constat, eo modo quo opinio obiectiua esse po [Sine auctoritate extrinseca stare probabilitatem posse, viri docti & prudentis opinione.]test, de quo dictum Parte 1. n. 36. Sed non ita est forma, vt sine illa stare probabilitas nequeat: vnde nec firmum illud, quod asseritur, rationes ab aliquo inuentas non esse probabiles, nisi quatenus possunt à prudentibus approbari. Pro quo id facit, quod habet Auctor citato n. 5. sic locutus: Liquet sanè vnius viri quas ad opinionem suam rationes affert, eas esse posse, vt præcedentium auctorum argumenta elidant, veritatemque probabiliùs inuestigent & attingant, etiamsi contra torrentem eant, & communi sententiæ aduersentur. Sic ille, addens statim, quod non videtur cum præmissis posse ritè componi, dum sic ait: Tum autem illa particularis viri opinio erit probabilis, si illi paßim ab Auctoribus non contradicatur: Sed contra potiùs rationibus ab eo allatis vt plurimùm acquiescant. Non inquam videtur: Si enim particularis opinio contra torrentem eat, vt ire posse asseritur, quomodò stet ab Auctorum torrente illi non contradici, aut eius rationibus passim acquiescere? Prætereà, opinionem particularem congruis cum fundamentis à se modo dicto firmatis potest quis apud se tenêre, nec publicam facere, & iuxta eam operari: quo euentu nulla extrinseca succurrit auctoritas: ergo illa de essentia probabilis opinionis non est. Quòd autem talis debeat esse, vt possit iuxta eam prudenter operari vsu ad alios deriuato, non est auctoritatem ab extrinseco habere; quia vtentes tali opinione, si viri docti non sint, auctoritatem illi non conciliant; prudens autem vsus esse in non doctis potest, quod est frequentius. Vnde quod additur de incertitudine futuræ approbationis à viris doctis & prudentibus, non videtur admittendum vti momenti quidquam continens; nam etiamsi non approbent, sua probabilitate gaudebit, iuxta dicta.

Neque similiter arridet quod de præfe [Aliorum auctoritatem non semper propriæ præferendam.]renda aliorum auctoritate dicitur: ea enim ratione non posset stare quod asseritur de nouæ opinionis Auctore; eo enim ipso debebit ab eo reijci, quòd proprium inuentum sit, etiamsi præ alijs rem discusserit, & rationes atque argumenta congesserit, quibus oppositæ sententiæ rationes elidantur. Et ita experimento compertum habetur opiniones aliquas magni habitas, & quasi inconcussæ veritatis, à doctis Theologis ad rigidum examen adductas, minùs probabiles deprehendi, & contra eas probabiliter decerni; immò & deseri ab ijs, qui eas fuerant vt certas aut probabiliores amplexi. Vbi addendum (quod & dixi [Nulla vnicum tantum sententia habet patronum.] Parte 1. n. 129.) non videri moraliter possibile vt opinio alicuius Auctoris egregiè in Theologia versati, prudentis, & non auidi nouitatum, ab aliquibus doctis & prudentibus non admittatur. Quod & docuit experientia, præsertim si de probabilitatis tantùm approbatione loquamur, & ratione potest demonstrari: nam quod me mouet, alium similiter dispositum mouere potest: posse autem dari ingenia aliqua similiter disposita negari nequit: vnde non semel in Auctoribus inuenimus opiniones aliquas peculiares, quas asserant excogitatas quidem à se, gauisos tamen, cùm apud Auctorem alium, quem referunt, eam contigit reperisse. Et hæc circa Auctorem, qui erga P. Mercori lucubrationem id egit breuiter, quod ex professo à Nobis Parte 4. vbi & contra Præfationis Auctorem competenter inuehitur, quod & à Nobis actum. Videatur §. 6. vt iam nos ad Auctorem alium non quidem ita vt citati, rigidum, sed seueriorem quàm oporteat transeamus.

EXCVRSIONIS PARS ALTERA.

De Obligatione Confessarij se probabili cum opinione Pœnitentis conformandi. Vbi Seuerus Iurista specialiter impugnatus.

§. I.

ESt ille D. Michael Ferro Manrique, de quo [Circa difficultatem propositam citati Auctoris Conclusiones.] & suprà Sect. 20. qui Parte 2. Resolutionum. Quæst. 114. num. 19. sequentes habet conclusiones.

- Confessarium eruditum certum ex sua sufficientia quòd opinio Pœnitentis falsa est, absoluere non debere.
- Si cum illa certitudine absoluat, mortaliter peccare.
- Idem esse de Confessario imperito, ex aliorum tamen sufficientia de illa falsitate admonito.
- Confessarium per se vel per alios non certum de falsitate opinionis Pœnitentis, quia veritas ambigua est, posse se conformare cum Pœnitentis opinione.
- Si nullo motiuo absolutionem deneget, & remittat ad alios Confessarios, venialiter peccare, non verò mortaliter.
- Si ex rationabili caussa deneget & remittat, nec venialiter peccare.
- Confessarium ignarum & non doctum teneri absoluere Pœnitentem doctum, peritorum iudicio, vel rationibus probabilibus; non tamen sub mortali, sed sub veniali, si nullam caussam habuerit; & adhuc sine veniali, si habuerit.
- Confessarium non certum de falsitate opinionis Pœnitentis, licet existimet falsam, posse deponere conscientiam propriam, & absoluere ex illa rationabili caussa: secus verò si totaliter certus sit, quia non potest veraciter deponere, nec absoluere.
- Hæc omnia vera sunt in Confessario proprio, & non proprio.

Post hæc sic subdit: Multò igitur expeditior manet hæc quæstio, quàm anteà a Summistis Theologis expedita erat. Sic ille.

De quo dictum à Nobis Parte 1. nu. 89. & seqq. & Parte 4. n. 57. & 58. & vt modò dicamus aliquid, quod in hac fauorabili Pœnitentibus, & Sacramento etiam materia, semper est vtile, in illorum fauorem instituto.

Dico Primò. Tres priores Conclusiones ad [Assertio 1. circa tres priores Conclusiones.]mittendæ sunt, sed cum conuenienti explicatione. Certus enim esse potest Confessarius de opinione aliqua, certitudine se tenente ex parte subiecti, quia scilicet sine formidine eidem adhæret; cùm tamen reuera sint aliqui oppositum probabiliter amplectentes. Quo euentu secus est dicendum, vt ex dicendis inferiùs patebit. Et de imperito quidem à docto sufficienter instructo similiter dicendum: rogare enim doctum instructorem debet, an id quod asserit ita sit certum, vt non sint aliqui secus probabiliter sentientes. Quod si dicat esse quidem, sed id ab eo non curandum; iterùm est rogaturus, an sit opinio probabilis, quæ absolutionem necessariò esse conferendam statuat. Quod quidem si non præstetur, neque Instructor, neque Confessarius suo muneri satisfaciunt, & lethaliter peccant. Et ita etiam accipiendum, quod in 8. dicitur Conclusione, ibi: Secus verò si totaliter certus sit &c.

Dico Secundò. Quarta Conclusio etiam [Assertio 2. circa 4. & 9.] admittenda, sicut & Nona: circa quas non est opus distineri, quod & ampliùs ex dicendis erit manifestum.

Dico Tertiò. Conclusio Quinta nullatenus est [Assertio 3. circa 5. Confessarium sub mortali teneri absoluere.] admittenda, iuxta dicta à Nobis citatis locis, & Auctores, qui iam communiter obligationem sub mortali recognoscunt, & videri possunt apud Angelum Bossium Parte 1. n. 225. & 226. Ratio est satis comperta: quia ex quo Confessarius grauia Pœnitentis audiuit peccata, tenetur absoluere, si nullum ex parte illius occurrat obstaculum: Atqui in casu præsenti non occurrit: si enim aliquod, diuersus esset sentiendi modus circa opinionem Pœnitentis; quod tamen tale non est, quia eo non obstante potest absoluere, vt admittitur: ergo & debet. Et quidem obligatio esse tantùm sub veniali nequit; quia ex negatione absolutionis graue Pœnitenti onus imponitur, iterum scilicet grauia peccata Confessario alteri confitendi. Esse autem graue, & satis quidem tale, ex eo ostenditur, quod semel confiteri graue onus est, vnde scimus multos illud ita detrectare, vt per annos plures Confessionem protrahant, vel Sacrilegè confiteantur, in mortis etiam quandoque periculo, deuorata æterna damnatione. Constat etiam ex Decreto Concilij Lateranensis sub Innocentio Tertio, quod habetur in Cap. Omnis vtriusque sexus de Pœnit. & remission. vbi statuitur annuæ Confessionis præceptum, eo quòd, dum talis in Dei populo obligatio defuit, satis rarò fideles ad Pœnitentiæ Sacramentum veniebant

Ad quod citatus Auctor conatur respon [Vt respondeat Auctor aduersans.]dere n. 13. 14. & 15. negans graue onus imponi: nam plerumque Pœnitentes, qui insistunt in consequenda absolutione cum sua probabili opinione, non totaliter sani & incorrupti incedunt, & ideò illam euasionem quæsitam ostendunt: quod præuidens prudens & eruditus Confessarius, & illam internam maculam cognoscens, absolutionem non largitur. Item, multas esse opiniones, quæ vocantur probabiles, & tales non sunt: quibus si absolutio denegetur, tantùm ab est vt peccatum committatur, quòd potiùs meritorium sit cognita veritate cum illa procedere, non verò cum prætextu. Deinde non esse graue onus iterùm confiteri: nam omnes Confessarij sub sigillo manent inclusi, & omnes Deum, & Christum Dominum repræsentant, qui peccata & crimina iam cognoscit, siue iterùm confessa, siue non. Est autem iusta caussa ex opinionis probabilis macula siue nota, quæ necessitatem talem qualem importat denegando absolutionem.

Sed responsiones præfatæ nullius profectò mo [Eius nullius roboris esse responsiones ostenditur.]menti sunt. Nam prima & secunda ad rem non faciunt, cùm de Pœnitente agamus, qui requisita omnia ad Sacramentum adducit, & opinionem probabilem amplectitur: in quo cùm nullum peccatum sit, neque etiam est macula talis qualis, quæ absolutioni possit obstare, & ad summum imperfectio aliqua esse potest, quæ & nequit obstare, vt est fidei dogma ex Conciliorum definitionibus solam obligationem ad grauium peccatorum; & non ad imperfectionum Confessionem, sicut neque ad venialium, in quibus plus est quàm imperfectio: vnde etiamsi in opinionis sequela peccatum esset veniale, non posset absolutio denegari. Quod de sigillo dicitur, & Sacerdote Christum scientem omnia repræsentante, grauitatem oneris minuit pro vnica eorumdem peccatorum confessione, sed non tollit, vt ex dictis constat: quod quidem in iterata est grauius, & sine paterna pietate à Confessario impositum, qui curare debet vt illud fidelibus valde reddatur tractabile, huius frequentia Sacramenti.

Dico Quartò. Conclusio Sexta iuxta [Assertio 6. circa 6. vbi confictæ maculæ refutatio.] id, quod Auctor de iusta caussa pronuntiauerat, & nuper vidimus, non est admittenda: Siquidem iustam caussam esse ait solam opinionem probabilem ob maculam illam talem qualem. Ex quo & argui contra ipsum potest, vti præcedentium immemorem Conclusionum. Nam in Quarta asseruerat posse Confessarium se opinioni Pœnitentis conformare: ergo in ea non est macula, quæ absolutioni obstet ab eôdem conferendæ: quòd si est macula, illam non erit licitum impertire. Deinde in Conclusione Quinta dicitur: Si nullo motiuo &c. quod perinde est, ac sine vlla caussa: Atqui ea deesse non potest, quæ est ipsa opinio: Ergo

Dico Quintò. Verosimiliter dici potest [Assertio 5. vt stare aliquando possit licita absolutionis denegatio.] Confessarium sine vllius reatu peccati Pœnitentem vti volentem opinione probabili posse non absoluere. Est iuxta dicta Parte 1. num. 131. cum grauissimis scriptoribus ita sentientibus quando opinio versatur circa valorem Sacramenti, de quo solus est iudex Confessarius. Non tamen est hoc ita certum, vt desint qui oppositum censeant ob fundamentum adductum de graui onere Pœnitentis, vt videri potest apud Angelum Bossium suprà n. 131. qui in ea videtur esse sententia. Non vrgere autem quod de graui onere diximus, citato loco ostensum, & modò addendum, præter fundamentum dictum de iudicio ad Confessarium spectante quando de valore Sacramenti agitur, eam subesse rationem, quòd negotium Pœnitentis vtiliter geritur eo quòd absolutione tali dubium maneat Sacramentum, cùm circa ipsius valorem versetur opinio: quod secus accidit quando opinio versatur circa alia non concernentia Sacramentum; tunc enim ex parte Pœnitentis est debita dispositio, & ex parte Confessarij expedita facultas, vnde nullum est obstaculum confectioni Sacramenti.

Dico Sextò. Conclusio Septima neuti [Assertio 6. circa 7. Conclusionem.]quàm est admittenda, quia tunc sub mortali vrget obligatio, quod adducta circa Assertionem tertiam manifestè conuincunt, & hîc potiùs vrgent, quia præter negatam absolutionem rectè disposito est iniuria alia viro docto illata ab Idiota Confessario, paruipendente in re graui eum, cuius poterat & debebat magisterium reuereri. Equidem si ignarus iste extra Confessionis actum virum huiusmodi doctum consuleret, diceretque is teneri illum sic accedentem absoluere, non posset absolutionem accedenti denegare: ergo nec consulenti erga Confessionem quid debeat præstare. Discursu euidenti claudendum. Rectè disposito absolutionem sine caussa negare est peccatum lethale: hic, de quo agimus, est rectè dispositus: ergo negare illi absolutionem est lethale peccatum. Maior est indubitata, & Minor certa, quia ideò dicitur peccari venialiter: Si enim dispositus non esset, nullum esset in negatione peccatum; vnde euidens est consequentia.

Dico Septimò. Circa Octauam Con [Assertio 7. circa 8. Conclusionem; non esse necessario deponendam Confessario propriam opinionem.]clusionem, admittendam illam, non tamen quod videtur supponi. Scilicet ad absoluendum necessariò deponendam propriam Confessario opinionem: quod quidem à vero abest, cùm absoluere possit propria retenta opinione, quia non approbat, sed permittit suam Pœnitenti opinionem. Videtur autem Auctor, vt ex n. 16. apparet, volens nolens id, quod negauerat, confiteri, sic enim ibi: Docet suprà n. 3. Diana (ex Tractatu de Opin. probabili Parte 2. Resolut. 11.) quòd etiamsi Confessarius falsam esse Pœnitentis opinionem existimarit, tenetur cum illa probabili absolutionem impertiri: quod verum est si deponat suam conscientiam Confessarius, & ex rationabili caussa, putà quia adhuc de falsitate non est totaliter certus, Pœnitentis adhæreat opinioni; secus verò si totaliter certus sit &c. Atqui Diana manifestè sub mortali obligationem agnoscit: Ergo non est tantùm veniale, vt ille contendit. Est autem in sequentibus aperta compugnantia doctrinæ, sicut & n. 18. Cùm enim asseratur stante certitudine absoluta de falsitate opinionis, ad Confessarium alium, Pœnitentem esse remittendum verbis illis: Si itaque Confessarius malè & certò sentit de Pœnitentis opinione, iustè facit, si cum illa non transeat, sed dimittat ad alium Confessarium, qui reticeat & probet Pœnitentis opinionem &c. Ex eo clarè licet inferre non esse illam certò falsam, quandoquidem à Confessario alio reticeri & probari potest; & ita tenetur se illi conformare. Quòd si certò talis est: ergo nequit ad alium remitti Confessarium, sed de certa falsitate doceri. Nullus profectò Theologus adeò inconsequenter loqueretur. Sed eius iam argumenta contra præcipuum Assertum videamus.

§. II.

Argumenta quædam proposita, & soluta.

ARguit ergo Primò, Quia sine lege ad [1. Obiectio ex defectu legis obligantis.] grauem culpam obligante non est imponenda grauis culpa: nam peccatum non cognoui, nisi per legem Rom. 7. Debet enim lex aut Canon illam culpam in foro conscientiæ expressè aut verbis æquipollentibus postulare, vt imposita censeatur, pro quo se citat in 1. Tomo. Quæstione & Numero non indicatis: sed est Quæst. 34. n. 5. & 104. n. 9. vbi quòd peccatum non præsumitur in foro poli. l. Meritò. ff. pro socio. Atqui in nostro casu lex talis non est: ergo nec admittenda obligatio.

Respondeo concessa Maiori negando Mino [Resp. stare illam ex ipsa institutione Sacramenti Pœnitentiæ.]rem, quia ex institutione Sacramenti Pœnitentiæ, habetur in Ecclesia expressum & inconcussum dogma de impertienda absolutione rectè disposito, & non relinquendo imperfecto Sacramento cum graui Pœnitentis iniuria. Ex quo per legitimam consequentiam deducitur accedentem cum opinione probabili esse absoluendum, quia ritè & rectè dispositus accedit. Pro quo facit id, quod habet Auctor Tomo 1. Quæst. 24. vbi inqui [Exemplo Portionatus obligantis ad Sacrum officium roboratur.]rit an Portionarius Ecclesiæ Cathedralis aut Collegialis ad cantus seu organum electus seu creatus teneatur Horas canonicas recitare. Et respondet affirmatiuè, quia Portionatus est Beneficium, & huic Canonicum est annexum Officium: Quare hæc pars habet regulam pro se, & contrarium tenens debet docere de limitatione seu declaratione Sedis Apostolicæ, à qua obligatio regulæ ortum habuit: quæ sunt illius verba n. 3. Ita ergo in præsenti; neque enim pro Portionatu specialis regula est; sed quia rationem Beneficij habet, censetur inclusus; licet aliquid pro eo possit allegari. Vnde & concludit num. 7. Igitur hæc pars sequenda videtur tamquàm magis probabilis & tutior: nec auderem in re graui, cuius omißio conscientiam polluit & maculat, contrariam partem eligere, licet sciam eam esse ab aliquibus amplexam & probatam. Sic ille, solita elegantia, casui, in quo sumus, adaptandum.

Secundò. Semper Officium Confessarij [2. ex Officio iudicis in Confessario.] liberum esse debet, sicut Officium iudicis externi, vterque enim liberè iudicare debet ex varijs animum mouentibus. Atqui libertas amitteretur, si Confessarius teneretur sequi Pœnitentis opinionem, cùm ipse supra Confessarium esset, & maneret subiectus Pœnitenti, & deficeret ordo iudiciarius, & intraret ordinis iudiciarij peruersio, quod est absurdum.

Respondeo negando quod assumitur; Officium [Vt stet illud conuenienter explicatum.] enim iudicis non est liberum, sed alligatum legibus, vnde debet iuxta allegata & probata ferre sententiam; quod in Sacramentali foro similiter accidit, debet enim Confessarius iuxta allegata à Pœnitente iudicare. Et cùm in casu, de quo agimus, apertis in Confessione peccatis, alleget se de illis dolere, & emendationem proponere, ac propterea sententiam absolutionis expostulet, non obstante vsu opinionis probabilis, in quo peccatum nullum, ideò nequit ei talis sententia denegari. In quo neque subiectio est Confessarij, neque iudicij peruersio; cùm illa respectu Pœnitentis non sit, sed legis. Et est euidens contra sic arguentem redargutio: nam fatetur Confessarium peccare venialiter sine caussa absolutionem denegando: ergo non est liber in executione Officij, & Pœnitenti subditur, & sic est peruersio iudicij. Et quid ad hæc ille? Quidquid profectò dixerit, suo poterit argumento similiter applicare.

Tertiò. Si opinio probabilis Auctorum [3. ex confictis Doctorum opinionibus.] ad peccatum Confessarium obligaret, sequeretur aliud absurdum, quòd in potestate duorum Doctorum esset ex sua opinione peccati legem condere & introducere: & contingeret multoties talem opinionem non benè esse fundatam, vt pluries constat in hoc libro: & resultaret quòd opinio fallax & infirma peccati obligationem formaret, quod esset aliud absurdum.

Respondeo negando sequelam, cuius probatio [Nullius momenti ostenditur.] est friuola; in quo etiam inconsequentia futilis continetur. Qui enim Doctores constituere opinionem probabilem possunt, non condunt peccati legem, quod solùm ad superiores spectat potestates, sed materiam exhibent, circa quam lex versari possit. Quòd si contingat opinionem non benè esse fundatam, vt dicitur, ibi inconsequentia apparet; quæstio enim de opinione verè probabili, & sic de benè fundata procedit, & fit desultorius transitus ad casum, in quo nulla est difficultas. Quod autem de pluribus huius generis opinionibus suo in libro repertis affirmat, in quo contra Dianam certamen inofficiosum assumpsit, eatenus est verum, quatenus plures opiniones valdè probabiles, & à doctissimis scriptoribus propugnatas, improbabilitatis nota traducit: quæ censuræ sunt improbabiles, de quibus in decursu fusiùs, Deo dante, disseremus. Prætereà, Non absoluere est peccatum veniale iuxta ipsum, vt vidimus; contra quod eius etiam militat argumentum. Respondeat ergo.

Quartò. Quando adsunt opiniones du [4. Ex præsumptione in dubio pro iudice.]bium est; sed in dubio magis præsumendum est pro Confessario, quàm pro Pœnitente; nam in Iure pro iudice præsumitur. l. 2. C. de Offic. Ciuil. iud. Menochius de Præsumption. Lib. 2. Præsumpt. 67. num. 1.

Respondeo negando Maiorem de dubio vt est [Infirma & futilis comprobatur.] oppositum opinioni, & à Theologis ac moralibus Philosophis in his materijs solet vsurpari; licet generalius ad opiniones etiam trahi soleat, in quibus regulariter loquendo pro iudice est præsumendum, scilicet eum Iuri se in ferenda sententia conformasse, dum veritas non elidit præsumptionem; quod & in Confessario asserendum. Sed quid hoc ad obligationem eius, de quo agitur, & non factum, sed ius concernit? Frigidum sanè, & extra propositum casus, de quo est quæstio, & Iuristæ in re Theologica proprium argumentum, ad ostentationem vulgarium textuum, & eruditionis ex Auctore satis obuio comparatæ. Vbi & quod de obligatione sub veniali est dictum pariter obiectandum.

