Pergit, & asserit contractum dictum non [Non tamen penitus reprobat.] esse assecurationis, quo ad Capitale, sed sponsionis. Cùm autem longè probabilius sit nauem non perituram, quia id frequentius: nulla æquitas patitur vt in huiusmodi sponsionibus tantùm spondeat se daturum, qui nauem perituram, quàm qui non perituram eam spondet, iuxta ea, quæ tradit Disput. 508. Deinde affirmat ratione legis adductæ non reddi illicitum cambium ab Hispali in nouum Orbem cum incremento non modico, propter virtualem asportationem pecuniæ, & maiorem valorem, quem Hispali habet. Quantùm autem sit incrementum futurum prudentis arbitrio iudicandum, qui omnium occurrentium circumstantiarum plenam sit notitiam habiturus, & se non habere fatetur; licet Mercadus lib. 4. de Contractibus Cap. 13. specialia quædam, iuxta locorum diuersitatem conetur stabilire. Quòd dicta lex non obstet ex eo probat, quia illa pro Indijs nihil sonat, neque credendum voluisse tollere cambium adeò vtile ac necessarium, quippe nullus futurus erat adeò amens, suorumque bonorum dilapidator, qui ad cambium concederet quod plus valeret pro eo, quod longè minùs valeret, nisi incremento non modico.

Iuxta quæ concludit contractum dictum [Illius resolutio.] ad æqualitatem reduci, si tradatur illo modo capitale cum moderato in nouo Orbe reddendum incremento, quantùm autem illud futurum sit, prudentium Mercatorum esse arbitrio iudicandum: minusque videtur esse, quàm ad rationem sexaginta, aut quadraginta, pro centum. Atque iuxta hanc regulam præcipiendum esse restitui, quod attinet ad huiusmodi contractus iniustè hucusque celebratos. Alia autem capita præter virtualem transportationem pecuniæ, periculum capitalis, & maiorem illius valorem in Hispania, ob quæ aliqui in hoc incremento ascendi posse arbitrantur, regulariter, si res attentè expendatur, solida non esse affirmat. Et hæc doctus ille Magister circa huiusmodi casus decisionem, pro quo

Dico Primò. Contractus dictus non [Assertio 1, circa duos contractus separabiles.] habet necessariò annexum alium de assecuratione Capitalis. Constat, quia Cambium pecuniæ sine illo stare potest, & assecuratio aut sponsio, vt vult P. Molina, ab alio fieri valet, vt est compertum. Et potest qui pecuniam tribuit, priori illo esse contentus, si pecuniæ in nouo Orbe illi esse possint vtiles, vt emantur aliqua, quæ in Hispaniam asportata, duplicatum ipsi possint lucrum importare.

Dico Secundò. Absolutè loquendo non est [Assertio 2. Nullum esse suspectum absolutè loquendo.] cur contractus dictus debeat censeri suspectus; & ita dissuadendus. Probatur, Nam iuxta P. Molinam, si temperatum incrementum sit, nullam continet iniustitiam: Atqui moderatum incrementum esse potest iudicio prudentium Mercatorum; vt ipse Pater admonet: ergo non est cur suspectus censeri debeat, & pœnitus dissuaderi. Et ita quod ab eodem dictum, de eo accipiendum iuxta formam, qua & relatum, cum exorbitante inquam incremento.

Dico Tertiò. Lex Hispaniæ adducta [Assertio 3. Circa legem cambium prohibentem.] non obstat valori contractus, & licitæ celebrationi. Sic Ioannes de Heuia Tomo 2. Curiæ Philippicæ lib. 1. Cap. 2. num. 19. vbi ita scribit: De lo dicho se sigue que se puede dar à cambio por letras, con interès licito de España à las Indias, porque aunque ellas son de la misma Corona Real de Castilla, y [Ioannes de Heuia.] se gobiernan por sus leyes, milita la misma razon de peligros, que para las demas partes fuera del Reyno: demas de que la ley referida que le prohibe para dentro del, trata en España, y no de ella para las Indias, que es vtil y necessario, como lo dice Molina. Y lo mismo se ha de decir por la misma razon de las Indias à España, segun vna Ordenanza Real de la navegacion de ellas (Orden. num. 158.) y asi se suele hacer. Sic ille, qui licet de contractu per litteras tantùm loquatur, in ordine tamen ad intentum Assertionis præsentis circa legem dictam, apertè suffragatur, & etiam in ordine ad contractum, de quo agimus, quem P. Molina vtilem & necessarium asserit, in quo ab Auctore dicto laudatur.

Dico Quartò. In assignando moderato [Assertio 4. Circa quantitatem lucri.] incremento, hoc opus, hic labor est, nec ita iudicio Mercatorum relinquendum, licet prudentes videantur, nisi Theologicis principijs sint sufficienter instructi. Et nunc quidem excessus ille sexaginta, aut quinquaginta à P. Molina reprobatus in viridi obseruantia est, cùm sit certum lucra modò esse minora, vt Mercatores conqueruntur, & facilè potest explorari. Vnde vnus ex potentioribus Peruuiani Commercij, cùm audisset me circa res Indicas scribere, amicè & feruidè admonuit, vt circa lucrum cessans calamum stringerem, sat expertus in eo committi non tolerandos excessus. Et ita quidem iam feceram Tomo 1. Thesauri Tit. 9. nu. 100. quod & nunc vrgeo, & vtinam alicuius apud lecturos possit esse momenti, vt circa hoc efficaces & medici esse possint & magistri. Videantur ibi dicta.

Videri etiam potest Remigius in Praxi [Remigij obseruanda doctrina.] Parochorum ac Confessariorum Tract. 2. Cap. 7. §. 16. vers. vlt. prudenter circa hoc locutus, ait enim Antuerpiæ, quæ Brabantiæ est Emporium, circa pecuniæ mutuationem taxam haberi, aliquando enim sex tantùm pro centum rependuntur, & quandôque ad duodecim excrescere, iuxta legem Caroli V. latæ Bruxellis an. 1540. & subdit quidquid Doctores circa hoc disputent, videri sibi in hac materia sicut in Cambijs, conductionibus pecuniæ, mutuationibus cum pignoribus aut sine illis, &c. non posse præmium determinatum assignari, nec futurum Theologum, qui circa ista exactè loqui, nisi qui & Mercator sit, sciat valorem monetæ, in vno currentem loco vt ad alium deferatur. Et ita iustam compensationem à viris negotiatoribus probæ vitæ, & timoratæ conscientiæ pendere, qui iuxta circumstantias temporis, abundantiæ, aut penuriæ pecuniæ, periculum mutationis illius, & conductionis, possunt & soliti sunt, quod liceat incrementum, iudicare. Et ita censuisse affirmat viros doctos à se consultos. Additque sic: & ita ego interrogare pœnitentem soleo, cum scrupulo circa excessum accedentem, an iuxta præmia tunc in foro currentia sit operatus? & si respondeat sic inter personas probæ vitæ & conscientiæ praxim extitisse, aio illi suam esse securam. Sed si dicat à semetipso disposita suæ tantum vtilitati intento, eum obligo ad restituendum omne illud, in quo mutuatarius defraudatus inuenitur. Quæ doctrina ad Confessarij est leuamen opportuna, dum eum ab euoluendis multis summis excusat, quas viri docti de Cambijs, conductionibus &c. conscripserunt. Et sæpè accidit vt post eas visas & reuisas, maiori cum confusione remaneant, quia illis conscripsere temporibus, & aureis sæculis in contractatione & commercio æqualibus, neque horum, in quibus viuimus, mutationibus & varietatibus subiectis. Sic ille, qui si P. Molinam legisset, consultatione aliorum, quasi pro re noua & inaudita, non indiguisset.

Et notandum loqui illum de lucro ex [Ob solam priuationem pecuniæ nihil accipi posse.] mutuo ob solam priuationem pecuniæ, sic enim ibi: Quintò, caussa priuationis pecuniæ: hoc est, quia quis se sua pecunia priuat, tamquàm instrumento negotiandi & contractandi: taliter, vt licet nullum aliud sequatur damnum, quam huius dominio se priuare, ait Molina licitum esse interesse aliquod reportare. Sic ille, addens statim taxam Antuerpiæ impositam hac ex caussa procedere, nullo alio titulo addito. In quo non videtur consequenter locutus, sed compugnantia protulisse. Si enim caussa priuationis pecuniæ aliquid accipi potest, eo quòd quis se instrumento negotiandi & contractandi priuat: ergo dum negotiatio nulla aut contractatio extat, aut damnum aliud, ex sola priuatione nequit præmium comparari. Illatio est euidens. Adducitur prætereà P. Molina ita sentiens, non indicato loco, in quo id dixerit: & reuera indicari non potuit, quia nusquàm tale aliquid apud eumdem reperiendum. Et forsitan Molina pro Medina positum, cui ea sententia adscribitur; sed quidem illum in sensu esse probabili locutum ostendimus citato Tit. 9. Thesauri n. 124. & taxa quidem Antuerpiæ posita ita accipienda est, vt præmium liceat ratione cessantis lucri, vt constat ex eo quod illud crescat vt vidimus, quod non nisi ex prædicta caussa potest accidere: si enim ob solam priuationem pecuniæ contingeret, taxa esset fixa, cùm in priuatione non sit magis & minùs, & vbi est eadem ratio, eadem est, & esse debet iuris dispositio.

Et iuxta hoc procedit proscriptio Propositionis 42. inter damnata, à SS. Alexandro [Propositio damnata ab Alex VII. circa mutuum cum obligatione ad certum tempus.] VII. quatenus in ea asseritur licitum esse mutuanti aliquid supra sortem exigere, si se obliget ad non petendum principale vsque ad certum tempus, Cuius damnationis ea est ratio, mutuum scilicet eam habere insitam conditionem, quòd pro aliquo detur tempore, ante quod exigi nequeat, & ita cùm determinatur, nihil speciale additur, propter quod exigi præmium possit, & ita si petatur, ob solam priuationem illius præstatio constabit. Et Nos quidem citato Tit. 9. nu. 128. & seqq. cum grauibus Scriptoribus diximus in prædicto casu aliquid vltra sortem exigi posse, sed non generaliter loquendo, solumque quando mutuans obligatur ad non exigendum principale, etiamsi quidquam inopinatum obuenerit, propter quod, deficiente pecunia credita, damnum sit aliquod subiturus. Et hoc quidem non est ab Alexandro damnatum, quia neque Propositio ibi proposita tale aliquid continebat. Et ita citatus Remigius suprà §. 15. vers. Algunos enseñaron, af [Remigius.]firmat non prohiberi à Summo Pontifice, neque eius esse voluntatem, vt mutuans non possit se obligare ad non petendum principale vsque ad certum tempus: sed quod ex solo hoc titulo interesse reportetur: vnde & consequenter potest per Scripturam se obligare. Quod proptereà se dicere inquit, quia aliquos vidit circa hoc sine fundamento vllo, scrupulum efformare.

SECTIO XXXV.

Circa extraneos à Regno quæ in Indijs liceant.

EXtranei à Regno dicuntur, qui Ca [Exteri & naturales qui dicantur.]stellæ legibus non reguntur, sed suas habent speciales, circa quod Nauarræ Regnum exceptum, cui ius naturalitatis indultum, sunt & annis proximis nobilissimæ ac fidelissimæ ciuitati Dertusæ in Catalauniæ Principatu. Censentur etiam naturales, qui ex parentibus nati, licet aliàs extraneis, qui per decem annos in Regno domicilium habuerunt, & iuxta probabilem sententiam, etiamsi nati sint post decem annos, licet parentes ante illos impletos domicilium non fixerint, benè tamen nondum elapsis, vt sexto, septimo &c. Quod quidem cùm pro Regnis Hispaniæ procedat, quæ licet diuersa sint, eisdem vtuntur legibus, & sic quasi vnum censentur, vnde dici solet, cùm de punitione alicuius agitur fieri illum extraneum à Regno, ad Indias est ex rationis paritate trahendum, quæ eisdem gubernantur legibus, nisi vbi municipale aliquid admiscetur, vt tradit D. Solorzanus Tomo 2. de Indiarum iure lib. 3. Cap. 19. nu. 49. & Cap. 25. nu. 15. latiùs Tomo 1. Lib. 3. Cap. 1. à nu. 46. & in Politica, locis respondentibus. Circa quod aliqua breuiter discutienda, pro quibus.

Dico Primò. Commercium Exterorum [Assertio 1. Commercium eorum prohibitum legibus sub lethali peccato obligantibus] in Indijs legibus est Hispaniæ prohibitum, quæ absolutè loquendo sub grauis culpæ reatu obligant, non eosdem, sed Magistratus, ne scilicet id permittant, & alios, ad quos executio earum potest pertinere. Habentur illæ Lib. 5. & 6. Recopilat. suntque in priori 22. Tit. 10. & in alio 1. Tit. 18. Ratio est, quia circa materiam grauem versantur, & ex earum violatione possunt magna non solùm in Indias ipsas, sed etiam in Hispaniam redundare incommoda, & proponuntur à Ioanne de Heuia Tomo 2. Curiæ Philippicæ Cap. 1. n. 36.

Dico Secundò. Exteris in Indijs com [Assertio 2, pro commorantibus non vrgere.]morantibus potest contractatio sine scrupulo lethalis peccati permitti. Sic citatus Heuia, qui & probat ex eo quòd respectu eorum cessat ratio prohibitionis, ne scilicet pecuniæ extrahantur, cessante autem ratione cessat legis obligatio Cap. Cùm cessante de appellat. Licet autem dici possit non cessare penitus rationem, quia & commorantes possunt ex commercio ingentes pecuniæ summas corradere, quas in exteras transmittant regiones: id non videtur obstare, quia tale incommodum non apparet euitabile, & ex commercio huiusmodi hominum sua Reges nostri habent satis pretiosa compendia, dum vectigalia ab ipsis maiori cum exactione soluuntur. Et leges quidem interpretatus vsus, vnde & videmus cùm orto bello repressalia indicuntur, vt annis proximis accidit. supponi esse in his partibus homines exteros aduersantium Principum naturæ iure potestati subiectos, qui, bellorum tantùm occasione suis non permittuntur bonis frui diuturno commercio comparatis.

Dico Tertiò. Quod de Aragonensibus [Assertio 3. Quid de Aragonensibus, & alijs illius Coronæ.] traditur à Dom. Solorzano citato nu. 49. scilicet in vsu esse vt tamquàm naturales admittantur, ad omnes extendendum, qui ad Regium Aragoniæ Consilium spectant, argumento ex Maioricensibus desumpto, de quo citatus Scriptor, & ad Valentinos, Catalauniensesque pariter referendum. Item & ex vsu, nam omnes illi ad commercia admitti iam pridem soliti, & magnis diuitijs aucti, sine vllo incommodo diuersantur. Item ex Religiosis, ex quibus cùm exteris transitus prohibeatur, nihil tale circa Regnorum illorum alumnos actum, quo vti suspecti fuerint amandati. Et hæc quidem Peruuiana Prouincia aliquos habuit Euangelicos Operarios memoria immortali dignissimos Didacum de Torres Rubium, Ioannem Baptistam Sotalell, Petrum de Riualagua, Petrum de Silua, Franciscum Castels, & aliæ huius Coloniæ alios, quibus vtinam multos similes habeamus.

Dico Quartò. Quoad ciuiles administra [Assertio 4. Circa ciuilia officia.]tiones, & officia, in quibus Regio nomine iustitia administratur, si à Rege sint conferenda, eius Consilium circa hoc quid sit expediens peruidebit. Quoad illa verò, quæ à Proregibus conferuntur, si merita suppetant, poterunt sine vllo scrupulo præfatis impartiri. Ratio ex dictis est comperta, cùm enim pro naturalibus habeantur, non debent, si nihil aliud obstet, à muneribus publicis arceri, quod stare sine iniuria non poterit, & grauium exhibebit fomitem simultatum. Dixi, si nihil aliud obstet: nam obstare po [Quid comparatione Benemeritorum.]terit bene meritorum copia: quod tamen speciale non est, quandoquidem ad omnes extendi potest, qui benemeriti non sunt, sunt autem illi quotquot in Indiarum conquisitorum non numerantur progenie, de quo dictum Tomo 1. Thesauri Tit. 1. nu. 56. & seqq. Talia autem esse possunt eorum de quibus agimus, merita, vt meritò præfatis debeant anteferri.

Dico Quintò. Quod ad Beneficia Ec [Assertio 5. Quid circa Beneficia Ecclesiastica.]clesiastica attinet, idem est ob similia fundamenta dicendum, pro quo videnda quæ citato Tit. 1. Cap. 7. ex professo rem discutientibus sunt à Nobis cumulata, Sit ille idoneus firmandæ fidei, & dignus vndequaque minister, & procul, & de vltimis finibus pretium eius. Prouerb. 31. vnum illud obstare frequenter potest, peritia scilicet linguæ Indicæ; sed & ista potest adhibita diligentia superari, vt experientia docuit, in quo examinatorum grauari supra modum conscientiæ possunt: estq́ue malum tale multis Commune alijs, de quo dictum Tomo 2. Thesauri. Tit. 16. nu. 1. & 43. & Tomo 1. Auctarij nu. 149. & seqq. Circa quod non est opus amplius distineri, sed ad alia gradum facere.

SECTIO XXXVI.

Quædam circa Jndias breuiter percurruntur.

INter Ordinationes pro Indijs extat nu. [Prohibitione Indi in Hispaniam enauigent.] 123. illa, qua prohibetur ne Indi, siue viri, siue feminæ, ad Hispaniam tendant, etiamsi sponte velint, & licentiam Regis habeant, Proregum, Audientiarum, Gubernatorum, Iustitiarum, aut aliorum quorumcumque. In quo quidem grauiter peccari potest, quia illi manifesto vitæ periculo exponuntur, dum cælum sunt sibi contrarium, pro quo certæ & frequentes experientiæ suppetunt, experturi. Scimus tamen aliquos iuisse & redijsse incolumes; & vnum vidi, qui cùm esset puerulus aliquantùm in Cantabria demoratus, illius regionis linguam expeditè loquebatur. Et mortuus ille in adolescentiæ flore, morbo in nauigatione contracto. Si ergo Regis licentia adsit, subreptitia iudicanda est, nequit enim de illius benignitate præsumi pro eo illam concessurum, quod in adeò graue est futurum petentis detrimentum.

In Regijs Schedulis anni 1566. & 1568. [Alia ne arma in Indias transportentur.] quæ extant Tomo 4. iubetur ne arma in Indias, & specialiter in Peruuium transportentur. Felicia illa tempora, in quibus ita regnabat securitas, vt ad securitatem non esset opus armis, neque esset Satan aut occursus malus. Sed certè experientia monstrauit armis regiones istas indigere, & præsertim Peruuium nauigationis difficultas hostibus Coronæ reddiderit opinione quamplurium inaccessum, reuerà aliter se res habet, & grandi diuinæ misericordiæ beneficio factum, vt nihil sit ab illis felici inuasione tentatum. Armis ergo cùm opus sit, mittantur arma, & regnum hoc, cuius diuitijs diues est mundus, & ad tractanda arma validior, missis armis, & ijs omnibus, quæ pro illius securitate necessaria sunt, solicitiùs defendatur. Non ergo grauiter peccabunt, qui arma vendenda publicè transuexerint, sic enim non deseruient seditiosis armandis, qua de caussa videtur prohibitio procedere, sed defensioni iustæ summoperè procurandæ.

Prohibitio alia habetur in rescripto an. [Alia circa transportationem argenti viui.] 1604. die 31. Decemb. circa transportationem argenti viui ex Peruuio in Nouam-Hispaniam, cuius ea esse potuit ratio, ne scilicet in Peruuio deesset, in quo mineræ sunt multò plures, & ditiores. Sed experientia ostendit habere Peruuium quod & dare Nouæ-Hispaniæ possit, vnde nuper, quia eius defectu Regni illius operatio pretiosa languebat, ingens est copia transmissa, & opportunè recepta, eius statim beneficio insigni argenti abundantia comparata. Prohibitio ergo ista quod ad negotium conscientiæ attinet, nihil plus habet, quàm generalis illa, de qua dictum Tomo 1. Thesauri Tit. 9. n. 52. & 53. Gubernatores autem si quid tale perpetrent, grauissimè delinquent, quia cùm sint à Rege pro singulari circa hoc cura constituti, pro qua & pingue salarium accipiunt, valde infideliter se gerunt, dum contra Officij sui leges, & manifestam agunt Maiestatis Regiæ voluntatem. Nihilominùs si quidquam in hac fuerit parte commissum, & Minerarijs Peruuianis sit sufficienter prouisum, quidquid de peccato sit, validus erit contractus, quia legibus erga hoc latis non inuenitur penitus irritatus. Quod & dicendum, si Proreges simile aliquid attentauerint.

Circa merces ex Hispania aduectas, ne [Circa merces ex Noua Hispania aduectas.] in Peruuium ex Noua-Hispania transuehi queant, extat Regia Schedula anni 1607. Hispali promulgata 10. die Martij, & Limæ mense Septemb. eiusdem anni, de qua dictum Tomo 1. Thesauri Tit. 5. n. 144. vbi & ratio reddita cur aliquando transuectio talis vtilis esse queat, quia videlicet mercium huiusmodi penuria est, cui opportunè tali intromissione succurritur. Sed quid si penuria talis non sit, vt his visum diebus? Dicendum sanè in eo graue non esse peccatum, quia numquàm tanta mercium illarum afferri copia potest, vt commercium Peruuianum infirmetur. Quòd aliquantulùm infirmetur illud, Mexicanum conualescit, & ex vtroque pecunia in Hispaniam transfunditur, quam merces pepererunt, eadem Rege emolumenta percipiente.

Iuxta l. 1. Tit. 29. lib. 9. Recopilat. deben [De discrimine vectigalium inter exteros & naturales.]tur certa iura ex mercibus, quæ in Hispania & in Indijs ex vno ad aliud regnum intra easdem transuehuntur, sed non si ex vno regni loco ad alium, si id fiat à Regni naturalibus, secus si ab exteris, pro quo est l. 4. eiusdem Tit. & lib. & ex ea habetur etiam quod diximus num. 392. de licita admissione exterorum ad commercium. Et oritur inde quæstio an si quis exterus naturalem se simulet, aut falsò probet, teneatur in conscientia ad iurium talium solutionem, quæ naturales non soluunt. Et posset illa facilè ex multorum sententia obligationem generaliter non agnoscentium expediri; qua tamen non admissa, perstat difficultas ob discrimen illud inter exteros & naturales, quod non videtur iuxta leges iustitiæ constitutum. Et quidem ex venditione potest id non leuiter comprobari: siquidem exteris non licet carius vendere, vt habetur Cap. 1. de Emptione & [Non licet illis carius vendere.] vendit: quod intelligitur, si excedatur iustum pretium, vt cum Couarruuia & Ioanne Medina tradit P. Molina Tomo 2. Disput. 346. vbi & significatur oppositum ab humanitate esse alienum ver [Cap. 1. de Emptione vendit.]bis illis: Aliôquin ad Presbyterum transeuntes hoc referant, vt illius iussu cum humanitate sibi vendant. Sic ibi. Vnde & factum vt exteris apud nonnullos circa hoc maior benignitas impendatur, sicut in Lusitania, vbi asportantibus triticum conceditur vt vendere possint sine taxæ obseruatione, quæ est pro naturalibus constituta, de quo P. Molina supra Disput. 364. vers. Dubium est num alienigenæ, & P. Fagundez de Iustitia lib. 5. Cap. 37. num. 20. Quod & P. Molina vti communiter receptum proponit ibidem vers. vlt. Atqui in gabellarum impositione idem videtur dicendum ob similem rationem, vt verosimile censeri debeat discrimen circa hoc non esse Regum nostrorum ita benignitati consonum, vt (quidquid verba sonent) ad forum animæ velint leges huiusmodi pertinere.

Illud satis speciale in Ordinatione 158. [De prohibitione circa litteras Cambij.] in qua prohibetur ne quis litteras cambij in Hispaniam deferat sine registro sub pœnis impositis asportantibus sine illo aurum, argentum, & margaritas. Quæ prohibitio satis delicata apparet, nec videtur obligare: nam litteræ huiusmodi supponunt eos, qui eas tribuunt, pecunias habere in Hispania: ergo iam illæ, si ex Indijs asportatæ sunt, registrum subierunt: quòd si non inde asportatæ, sed aliunde habitæ, nulla pro illis obligatio registri vrget. Si autem asportandæ, tunc registrum earum fiet, nec ratione illarum vectigal duplicandum.

Seuerius illud, pro quo extat Ordinatio [Circa registrantes aliena proprio aut alterius nomine.] 205. & Regia Schedula an. 1566. Tomo 4. impressarum, ne scilicet quis aurum, argentum, margaritas, aut quidquam aliud, tamquàm proprium registro subijciat, quod reuera alienum est, nec nomine alterius, nisi illius met, qui illud ipsi commendauit, aut eius est dominus, sub pœna quadrupli ex suis soluendi bonis Regiæ Cameræ applicandi, denuntiatori tertia parte reddita, & insuper habendum illum vti prædonem publicum, & contra illum vtpotè talem procedendum. In quo quidem iusta esset profectò seueritas, si præfato agendi modo iura Regia fraudarentur; si autem integrè soluantur, non ita seuerè cum eis videtur agendum. In quo & aliquando sua esse in ordine ad iura prædicta, conuenientia potest: nam ij, qui proprij domini sunt eorum, quæ registro sunt necessariò subijcienda, solicitè curant multa subducere; quod tamen Commendatarij secus faciunt: cùm enim ad eos illa non spectent, faciliùs, & pleniùs manifestant. Et ita videmus praxi receptum; multi enim in Hispaniam tendentes nolunt suas esse diuitias manifestas, & ideò earum partem Commendatario tribuunt fideliter in Hispania reddituro. Nec pœnam prædictam vidimus aliquando inflictam, neque circa hoc Regios ministros adeò solicitos, vt par esset, si in negotio huiusmodi tantùm esset momenti, quantùm Ordinatio & Schedula Regia videntur indicare: quæ quidem pœnales prorsus sunt, vnde circa illas receptissima sententia currit de pœnalium obligatione.

Leges, Ordinationes, & consuetudines, [Pœna commissi vt obliget.] disponentes circa pœnam commissi obligare omnes, tam forenses, quam exteros, & in eas incurrere, quia scire & inquirere debent, iuxta l. Interdum §. licet, ff. de public. & vectig. errantes autem per ignorantiam solùm ad duplicata iura teneri, ex l. eadem, §. Diui quoque fratres, affirmat Ioannes de Heuia in Curia Philippica Tom. 2. Cap. 10. nu. 14. cum Glossa circa citatum §. licet. Sed quidem cùm duplicatio dicta pœnalis sit, vbi culpa non adest, locum habere non potest. Et ideò quidquid de legibus illis Gentilium Principum sit, iuxta Christianum stylum nihil pœnale ignoranti est, si verè talis probetur, infligendum. Et ita citatus Auctor Cap. 12. eiusdem libri nu. 4. de Nauarcho loquens, qui ex portu, cùm opportunum esset tempus, non soluit, affirmat teneri ad damnorum compensationem, etiamsi ex fortuito casu obtigerint, quia in culpa fuit, addens tamen quòd si iusta ex caussa moram fecerit, ad nihil tenebitur ex l. final. §. Idem iuris, ff. ad l. Rhod. de iactu. & l. 2. §. fin. ff. si quis caut. quæ quidem in [Vt in eo se gerere debeant iudices.] generali illa ratione fundantur, quam naturale rationis lumen ostendit, pœnam locum habere non posse, vbi abest culpa, aut verè talis, aut præsumpta, de qua l. Interdum cit. §. licet. Et quamuis ita videatur proculdubio dicendum, & iuxta id iudices debere procedere: si tamen sine suo id nequeant facere detrimento, ad moderationem dictam non tenentur, vnde & infligere pœnam poterant lege dispositam, quia lex non potest penitus iniusta censeri, & regulariter de culpa aliquid admisceri, potest non temerè præsumi cùm sit iuris notissimi, quidquid de casu sit, in quo illam extitisse euidentibus constet argumentis.

SECTIO XXXVII.

Circa obligationem assistendi in Præbendario Indico aliquid speciale. Ad dicta Tomo 2. Thesauri Tit. 18. num. 32.

DIctum ibi consuetudine induci posse [Statutum circa grandæuos Præbendarios erga assistentiam vt stare queat.] vt aliqui non assistant ob diuturnam assistentiæ deratigationem, & ita vsu receptum in Compostellana Ecclesia, vt Præbendarij, qui per 40. annos seruierunt, etiamsi absint, pro præsentibus habeantur, cui consuetudini annuit Gregorius XIII. & eam in Gallia posse consistere annuit P. Baunij ibidem adductus, & ad Indicas posse Ecclesias extendi à Nobis assertum, & pro eo statutum posse etiam fieri pariter comprobatum. Quod & tenet P. Bordonus [P. Bordon.] Tomo 4. Resolut. 150. Quas. 15. ex eo id probans, quod milites mundi simili gaudent priuilegio per l. A muneribus, ff. de muner. valet enim argumentum à milite armatæ militiæ, ad cælestis militiæ militem ex Euerardo in hoc loco. Tum quia qui seruiuit per 40. annos Ecclesiæ, vt plurimùm dicitur senio quasi confectus, & ita meretur hoc priuilegium. Quod & tenent Cenedus, Moneta, Garcias Piasecius, Gratianus, quos adducit & sequitur Barbosa circa Cap. 12 Seßionis 24. Concilij Tridentini de Reformat. contra Bonacinam Disput. 2. de Horis Canonicis Quæst. 5. Puncto 6. nu. 15. & alios. Neque obstare quod citato loco à Concilio statuitur, scilicet circa hoc neque collusionem, neque remissionem admittendam, id enim intelligendum, de collusione & remissione irrationabili respectu eorum, qui possunt accedere, cum iuuenes sint & adulti.

Hæc cùm ita se habeant, mirari iuuat [Decretum peculiare Regij Indiarum Consilij.] Regij Indiarum Consilij rescriptum Peruuiano Proregi transmissum, vt faceret Decanum Metropolitanæ Ecclesiæ Capituli, Limanæ inquam, iam octogenarium, & qui in ea per 50. annos seruierat, iuxta muneris sui obligationem assisteret, & sua in hebdomada ministraret. Quod quidem nullius momenti fuit in ordine ad effectum, eum enim minimè aptum seruitio huiusmodi reperit, licet annos aliquot pia in senectute peregerit, paucos ante dies feliciter consummatus, cùm in fundatione Hospitalis pro Æthiopibus curandis, eximiæ, & magnoperè desideratæ opere charitatis, ingentes pecuniæ summas impendisset. Is fuit DD. Ioannes de Cabrera & Benaui [D. Ioannes de Cabrera Limensis Decanus laudatus.]des, ex primaria Hispaniæ nobilitate, Marchio de Rus communi voce, ex equesti Ordine D. Iacobi, huius certè, & amplioris memoriæ dignissimus, cùm in memoria sit futurus æterna, quod à Rege vate ei promissum, qui dispersit, dedit pau [Psal. 111. v. 6. & 8.]peribus, Psal. 111. & pauperibus quidem humanis subsidijs omnium maximè destitutis. Vt dicere etiam liceat quod apud eumdem vatem extat [Psal. 67. v. 34.] Psal. 67. v. 34. Æthiopia præueniet manus eius Deo. Præuenit siquidem liberales manus, dum opus egregiæ misericordiæ sibi præ alijs impendendum compulit, in quo quidem Deo magis, quàm hominibus obsecutus, quem dicentem audiuit: Matth. 25. v. 40. Quamdiu fecistis vni ex his fra [Matth. 25. v. 40.]tribus meis minimis, mihi fecistis. Minimis equidem, & omnium despectissimis, vt præ alijs sit meritò auditurus: Venite benedicti Patris mei &c. Ibid. v. 34. Iam circa obligationem, de qua quæstio.

Dico Primò. Statutum circa assisten [Assertio 1. Non licere statutum, & respectu quorum.]tiam pro casu dicto non ita fieri in Ecclesijs Indicis valet, vt dum Præbendarius, licet grandæuus, viribus pollet, & fortis ac vegetus est, ab assistentia penitus releuetur. Probatur, Quia Concilium Tridentinum citato Cap. 12. absolutè statuit huiusmodi statuta nullius roboris futura, ibi: Non liceat vigore cuiuslibet statuti, aut consuetudinis, vltra tres menses ab eisdem Ecclesijs quolibet anno abesse. Et inferiùs vbi de distributionibus: Non obstantibus quibuscumque statutis & consuetudinibus. Vbi nequit adhiberi responsio, de qua nuper, scilicet non agi nisi de remissione irrationabili, vti ea esset, quæ fieret iuuenibus & adultis; siquidem & irrationabilis est quæ ijs fit, qui seruire commodè possunt, licet in prouectiori ætate. Deinde Indici Præbendarij sunt Regij Capellani, & Regia præsentatione prouisi, iuxta Pontificiam concessionem; vnde sine illius beneplacito nequeunt se à suo ministerio subtrahere; & ita Regium Consilium circa hoc suam auctoritatem interponit. Prætereà, in Indijs est peculiaris pro assistentia ratio, quia pauci esse Præbendarij solent, & seræ illorum prouisiones. Quòd si per mortem sublatis quibusdam, alijs morbo impeditis, etiam senes abfuerint, sine debita auctoritate Sacrum Officium peragetur.

Dico Secundò. Etiamsi nequeat circa [Asssrtio 2. Sine illo stare posse remissionem ratione ætatis. Barbosa.] assistentiam fieri statutum, aut induci inuiolabilis consuetudo, quam Concilium reprobat, stare potest rationabilis remissio ratione prouectioris ætatis. Probatur ex dictis nu. 404. & ex eo quod habet Barbosa supra nu. 62. ex Moneta, Sanctarello, Cenedo & Bonacina, valere scilicet consuetudinem quòd distributiones dentur Clericis senibus post septuagesimum annum, quamuis diuinis Officijs non intersint. Quod quidem non ita accipiendum, vt tunc quidem abesse liceat sine distributionum iactura, cùm ætatem adeò prouectam morbi subsequuntur, tunc enim indulgentia opus non est, quandoquidem sic morbo affectis etiam non senibus est rationabiliter indulgendum. Solius ergo ætatis respectus habendus, quando adeò prouecta est, vt ad eam pauciores perueniant. Quod cùm adeò sit rationi consonum, neque à Concilio Tridentino, neque à Catholicis & pijssimis Regibus nostris credibile est fuisse penitus improbatum. Vnde quod à Regio Consilio circa Decanum prædictum Peruuiano est Proregi promoturo executionem iniunctum, ex notitia minùs exacta processisse putandum est, alicuius æmuli sinistra informatione recepta, à quibus gremium nullum eximium. Stet [Compendiaria resolutio.] ergo senes, dum vires suppetunt, assistere, & suo seruire debere in munere, & licet debilitatæ aliquantulùm illæ, si Præbendariorum paucitas id requirat. Nimis autem senes non se penitus debere ab assistendo subtrahere, quod quidem sine aliquo scandalo non stabit. Quando autem non interfuerint, condonandum ipsis, & sine vllo conscientiæ remorsu distributionibus frui, quas & sine illo poterunt compræbendarij remittere, neque ad functiones solitas obligare.

