DE his Seßione 8. vbi doctus scriptor [Resolutio Dom. Quitensis.] cum Veracruz, & PP. Henriquez, ac Sanchez validum esse matrimonium affirmat, etiamsi Parochus & testes linguam non calleant contrahentium, dum tamen signa videant, quibus illi consensum manifestant. Si autem signum nullum tale extet, sed sola verba, tunc necessariò interpretem adhibendum, sicut etiam quando contrahentium idioma est diuersum. Vnde & Hispani testes esse possunt in matrimonijs Indorum, & è conuerso. Circa quod animaduerti oportet in l. 1. §. finali. ff. de verbor. obligat. sic haberi: [l. final. ff de verb. oblig.] Sed verum puto, vt omnis sermo contineat verborum obligationem, ita vt alter alterius linguam intelligat, siue per se, siue per verum interpretem. Sic ibi. Ve [Regula de Interprete vt fallat in Indijs.]rus itaque esse debet interpres, cui meritò possit fidi, nec periclitari veritas timeatur. Tales autem non esse generaliter Indos res est eos agnoscentibus satis superque comperta: Ergo non est semper fides eorum dictis adhibenda, præsertim cùm de rebus agitur momenti tanti, vt ea est, quæ ad matrimonij spectat Sacramentum. Hoc ipso, quo hæc scribo, tempore, magna est Indorum frustrata conuersio, pro qua satis luculentus adhibitus fuerat apparatus, dum infidus interpres eam esse ipsorum voluntatem attestatus est, à qua illi valde alienos se posteà conclamarunt. Vt ergo res hæc certioribus possit fundamentis consistere, dicendum interpreti à Parocho vt contrahentes faciat alia præter verba signa consensus exhibere. Vide Addit. Tom. 2. nu. 305.

Sed qualis hic Parochus, qui nec pau [De Parocho linguæ Indicæ ignaro.]cissima illa verba ad consensum significandum sufficientia prorsus ignorat? Ab interprete quidem ipso potuit duo verba addiscere, quæ respondeant istis: Vultis coniugari? & etiam vnum quod Si respondeat. Vt apud nos verbo Casar vsus Indici facto; Casaracuita munanquichiechu? Respondetur: Ari. Vbi eo ipso quòd contrahentes eo verbo respondeant, quod interpres affirmatiuum esse asseruit, eius fidelitas comprobatur. Et citatus quidem Dominus Lib. 1. Tract. 1. Sessione 10. n. 1. collationem & institutionem Canonicam factam ignoranti Paræcianorum linguam, esse nullam & irritam, & nu. 6. & 7. addit ei non fauere Ius in tituli reualidatione. Quomodo ergo id stare potest, quod de Parocho linguam Paræcianorum affirmat? Videtur quidem intelligendum de Parocho, qui linguam eorum callet vt in plurimum, pro quorum est cura institutus, cùm tamen aliqui sint, qui maternam, vt vocant, linguam, singularem, inquam, tantùm sciunt, de quibus dicta Sessione 26. in cuius nu. 2. quoddam proponit hoc in genere dignum æterna commemoratione portentum, quod & hoc loco exscribendum censui, sic enim ille: Sed quidem cùm in corde ardor sal [P. Franciscus Rugi à peritia linguarum, & singulari zelo commendatus.]uandi animas inardescit, omnia perrumpit, & complanat. Sicut fecit Venerabilis Pater Magister (sic honorat, quia doctus fuit Professor superiorum facultatum) Franciscus Rugi Societatis IESV, qui Sexdecim linguas diuersas calluit, in quas Catechismum & Orationes traduxit, non caussatus paucos fuisse aliquando Indos, siquidem quamuis soli essent viginti in aliqua tribu, eam addidicit, ne sine remedio paucos illos pauperes dimitteret ob defectum instructionis, per quod multas cœlo animas lucrifecit, paucos illos conseruans Indos, ab omnibus amatus & dilectus, quia eos magna animi constantia à Commendatariorum oppressionibus & Hispanis alijs defendebat, qui eos remigio, & fodinarum immiti labore vexabant, ac si ænei essent. Horum præmium habebit in cœlo, quod ipsi in terra defuit ob quorumdam sceleratorum querelas, qui vt expeditam suam insatiabilem cupidinem euincerent, à Prælatis vt à portu remouerent ipsum, impetrarunt, generali cum dolore Indorum, quia vnicus illis Magister & Protector ablatus. Parcat huic digressioni lector, affectus enim calamum alio impulit, ob bonam quam habui notitiam eius zeli, virtutis, & charitatis. Sic ingenuus & talium iustus adpretiator Antistes.

Circa gradus cognationis, quibuscum potest Matrimonium validè celebrari.

DE illis agit citatus scriptor Sessione 4. [Sententia Dom. Quitensis circa gradus dirimentes, & aliàs non prohibitos.] de Infidelium matrimonijs, vbi statuit circa primum gradum consanguinitatis & affinitatis in linea recta, & primum consanguinitatis in transuersali versari impedimentum dirimens iure naturæ tale, secus in alijs; vnde concludit in fine ijs tantùm postremis extantibus, quæ de iure Ecclesiastico veniunt, non separandos eos, qui cum illis ante acceptum Baptismum contraxerunt. Præmiserat autem inter Gentiles posse impedimenta iure humano introducta existere, quibus matrimonium dirimatur. De quo & Sessione 9. quando ouiliter viuunt. Cùm ergo talia esse possint ratione graduum aliquorum, qui de iure naturæ non sint; non videtur ita absolutè pro [Quid in eius assertione non sustinendum]nuntiandum, sed quantum fieri valeat, res est ista diligenter exploranda. Licet quod ad Indos spectat, minori sit opus indagine, ob dicta num. 316. & ab eodem Auctore Sessione 1. n. 7. & 8. Quod autem ad lineam transuersalem spectat mirum est vt certum supponi, cùm adeò sit probabile quod à nobis est Parte 1. n. 324. & seqq. probatum: & in Thesauro Tomo 1. Tit. 12. nu. 379. contra quod cùm nihil afferatur, suo in robore sententia præfata consistit.

Addit autem Tract. 10. Sessione 2. quando [Vt faueat recognita probabilitate quo ad praxim.] duo infideles coniuges conuertuntur, vt vitricus & priuigna, aut priuignus & nouerca, qui in primo affinitatis gradu lineæ rectæ inueniuntur, & post Baptismum difficultatem in separatione persentiunt, posse suo in coniugio relinqui, quia probabile est impedimentum hoc non esse iure naturæ tale, & ita etiam est probabile sic contrahentes ante Baptismum legitimè copulari. Adducit tamen Concilium Limense 2. Parte 2. Cap. 38. à P. Coninck allegatum, in quo decernitur eum, [Ex Concilio probatio circa affinitatem, non vrgens.] qui in sua infidelitate nouercæ fuerat maritatus, aut sorori, siue alteri in linea recta cognationis, priùs esse separandum, quàm Baptismus ipsi conferatur; quandoquidem lege naturali matrimonia huiusmodi reprobantur; secus de coniugatis in gradibus, qui solùm legibus Ecclesiasticis prohibentur. Ad quod quidem nihil respondet, sed dici potest Concilium probabilem sententiam amplexum, sed eius non esse vim tantam, vt censeatur obligare, cùm non sit ab Apostolica Sede approbatum, neque alia pro eo concurrant, quæ in Indicis sunt ad obligationem inducendam necessaria. Vide tamen infrà Par. 7. nu. 311.

Sed quod ad affinitatem attinet, Concilio [Limensi tria alia opponuntur.] possumus non tantùm Concilium, sed & Concilia maioris auctoritatis opponere, Agathense scilicet & Epaunense. Primum Can. 61. Secundum Can. 30. in quibus statuitur vt matrimonia in primo gradu affinitatis non contrahantur, cum priuigna scilicet, nouerca, nuru &c. Et tamen præcipitur ne contracta ante nouam prohibitionem dissoluantur. Quod etiam colligitur ex Concilio Aurelianensi 3. Can. 10. & tria hæc Concilia ad [Inter PP. Bonæ Spei & Herincx discensio circa certitudinem in gradu 1. transuersali consanguinitatis]ducit P. Bonæ Spei Tomo 6. Tract. vlt. Disput. 7. num. 70. qui nu. 64. non esse illicita huiusmodi matrimonia iure naturæ protulerat. Sicut & inter consanguineos in linea recta, primo gradu excepto contra P. Herincx Tomo 4. Tract. 5. Disp. 6. nu. 50. Qui docti scriptores alias in eo dissentiunt, quòd P. Bonæ Spei cit. n. 64. & 67. ita contendit matrimonium inter consanguineos transuersales in primo gradu esse iure naturæ prohibitum, vt id sit certum, pro quo tamen P. Herincx n. 54. ita scribit: Sciendum tamen opinionem nostram non esse certam, cùm ei contradicat Caietanus, Pontius, & alij. Qui consequenter admittere debent, ex caussa, seu necessitate grauissima posse Pontificem in hoc dispensare, quamuis id non sit solitum, aut conueniens. Sic ille, addens ex Siluestro verb. Papa quæs. 17. Martinum V. dispensasse cum eo, qui cum sua germana contraxerat, & consummauerat, sic referente Archidiacono. Iuuat autem ipsum Siluestrum suis loquentem verbis excepisse, sic enim ibi: Reperitur tamen Martinus V. [Siluester pro dispensatione Martini V.] vt Archidiaconus refert; dispensasse cum eo, qui cum sua germana contraxerat, & consummauerat, habito consilio cum peritis Theologis & Canonistis, propter mala & scandala alias inde ventura, licet aliqui dicerent eum hoc non posse. Et quia certum tenendum est, incertum verò dimittendum. De Pœnit. Dist. 7. Si quis. ante factum nulli est consulendum vt petat istam dispensationem. Quia etiam instar Sacrilegij est disputare de potentia Principis, præcipuè Papæ 17. q. 4. §. Committitur, & sequenti. (adde Cap. Nemini) Si quis post contractum, & multò magis consummatum matrimonium, obtinuit talem dispensationem, dimittendum est negotium iudicio Dei. Sic doctus ille Magister sacri Palatij.

Circa quam dispensationem P. Bonæ [Quid ad illam P. Bonæ Spei.] Spei citato num. 67. ait non obstare, quia dispensatio solum fuit per modum declarationis, quòd in isto matrimonio duo naturæ iura prout in mundi exordio concurrerunt, quorum alterum superabat ius summæ reuerentiæ naturalis inter fratrem & sororem: quæ declaratio omnino est in summi Pontificis potestate, vt omnes fateri debent. Sic ille, qui licet ius illud, quod aliud summæ reuerentiæ superauit, non explicet, intelligitur tamen fuisse ius necessitatis, iuxta dicta à Siluestro, Propter mala & scandala &c. hac enim de caussa in exordio mundi talia fuerunt matrimonia permissa, hoc enim necessitas propagationis humani generis exigebat. Quoties ergo tale quid acciderit, licita erunt talia matrimonia, sic summo Pontifice declarante.

Sed quidem præfata responsio in primis [Non fuisse tantùm declarationem contra cumdem ostenditur.] quod ad negotium morale attinet, parui videtur esse momenti, cùm ex ea habeatur matrimonia inter fratres & sorores posse non semel, sed etiam sæpè constare, quoties scilicet necessitas ei similis occurrerit, (aut magna vtilitas, quæ pro necessitate reputatur) qua ductus Martinus V. id præstitit, quod est nuper declaratum. Ex eo autem videtur fieri etiam sine declaratione Pontificia idem fieri posse, quia necessitas inferioribus etiam Prælatis potest esse perspecta, & regulariter ampliùs quàm Pontificibus rem à longè prospecturis. Deinde non videtur negari posse in facto tali interuenisse dispensationem, sic enim scriptores tradunt, quibus credendum circa hoc, sicut & absolutè circa factum fides, vt eorum meretur auctoritas, adhibetur. Præterquam quod à præfato scriptore, vt vidimus, asseritur, declarationem talem omnino esse in Pontificis potestate, vt omnes fateri debent. Atqui non omnes Theologi & Canonistæ ita fassi sunt à Martino V. consulti, vt ex adductis Siluestri verbis euincitur, Licet aliqui dicerent eum hoc non posse. Scilicet nec per modum dispensationis, neque alio: Si enim alius ita est certus, doctos adeò magistros Pontificis Consiliarios non lateret. De dispensatione ergo tantùm fuit quæstio, quomodocumque eam libuerit appellare. Tandem post declarationem quod in tali casu non vrgeret obligatio iuris naturalis, fuit ne dispensatio necessaria, an non? Si primum dicatur, habemus intentum. Si posterius ex eo fiet, quod nuper dicebamus, stante necessitatis euidentia, sine Pontificis facultate huiusmodi posse matrimonia celebrari, quod, vt æstimo, non admittet P. Bonæ Spei, pro impedimento isto acris [Declaratio vt adsit simul eum dispensatione.] aliàs decertator. Pro gradibus, circa quos dispensari ab Ecclesia potest, declaratio extat huiusmodi veritatis, & nihilominus præter declarationem dictam, opus est dispensatione in facti contingentia. Non ergo in eo, de quo agimus, declarationem inficiamur, sed eam prorsus admittimus, sed quæ dispensationem præcedat, vt iuxta scriptores præfatos in facto Martini V. accidit, consilio sapientium adhibito, aut quæ dispensatione ipsa declaretur.

Circa conuersos ad fidem, coniugij consortibus non conuersis.

DE his Auctor Seßione 5. & seqq. in qui [Auctor vt consonet in doctrina circa conuersos Auctori.]bus nihil ferè speciale occurret, de quo à nobis non sit in Thesauro, & copiosiùs quidem disceptatum, cum consonantia doctrinæ apud ipsum occurrentis. Et Sessione quidem 5. num. 2. Innocentius VIII. proponitur vt auctor. Cap. Quantò, de diuortijs. Et credendum amanuentium aut typographi errore sic factum, cùm constet auctorem esse Innocentium III. Ibidem n. 4. [Reualidandum contractum conuersorum in facie Ecclesis.] circa priuilegium Pij V. de coniugio cum coniuge conuersa eius, qui plures in Gentilismo habuit vxores, licet prima non fuerit, obseruat necessarium esse vt post Baptismum contractus reualidetur, qui nullus cum secunda & reliquis extitit, idque in facie Ecclesiæ coram Parocho & testibus, quia cum Christiani sint, legibus debent Ecclesiæ gubernari. Sed quod ex anterioritate nequeat sufficiens argumentum pro coniugij valore formari, ex ijs constat, quæ diximus citato Tit. 12. Thesauri n. 415. Nihilominùs ratificatio ob dubium adhibenda &c.

Sessione 6. obligationem agnoscit non [Non dimittendum coniugem infidelem quando contingat. Cap Quantò, de diuort.] dimittendi coniugem infidelem, si periculum non adsit præuaricandi in baptizato, & spes affulgeat conuersionis. Quod quidem intelligendum iuxta dispositionem citati. Cap. Quantò, vt non solùm absit periculum præuaricandi à fide, sed etiam quod verbis illis declaratur: Vel vt eum pertrahat ad peccatum mortale.

Sed quid si præuaricationis à fide periculo non [Peculiaris circa illud difficultas.] extante, sed circa peccata alia, hæc talia sint, vt grauiorum se periculo exponat, si coniugem dimittat. Casus videtur metaphysicus; nam grauiora peccata dimisso coniuge esse possunt adulteria, stupra, & alia in hoc genere turpiora: atqui hæc vitari possunt ad aliàs nuptias transuolando. Quæ autem alterius generis sunt in quocumque statu coniugem talem implicabunt. Sed si reuera ita contingat, dicendum profectò posse illum in suo coniugio persistere, dum lapsus vitare proponat, licet labatur interdum: est enim electio minoris mali, quando alterutrum est ineuitabile, quam esse licitum communis Doctorum sententia firmat. Ex ijs autem quæ ibidem perpendit Auctor de fragilitate recenter conuersorum videtur inferri in Indis communem illam regulam locum non habere. Nihilominùs id tenendum, quod diximus citato Thesauri loco n. 409. & eidem proximis, quod neque absolutè videtur ab illo negari.

Sessione 8. de coniugio agit Æthiopum, [Priuilegium pro Æthiopibus. Et quòd videatur communi alijs.] pro quo tenorem integrum exhibet Bullæ Gregorij XIII. de qua & nos citato Tit. 12. num. 308. vt contrahere possint, dummodò constet absentem moneri legitimè non posse, aut monitum intra tempus in eadem monitione præfixum suam voluntatem non significasse. Quam concessionem vt communem alijs Neophytis Indiarum incolis proponit Compendium Indicum Societatis verb. Matrimonium §. 1. ibi: Dispensare cum quibuscumque vtriusque Sexus Christi fidelibus incolis dictarum regionum &c. Iuxta quod locuti sumus citato Thesauri loco. Et fundamentum desumi ex verbis illis potuit Plenam auctoritate Apostolica concedimus facultatem tenore præsentium, dispensandi cum quibuscumque vtriusque sexus Christi fidelibus incolis dictarum regionum.

Sed quidem illa ad Æthiopes videntur referenda, de quibus tantum sermo præcesserat. Licet autem statim sequatur in hunc modum: & seruis ad fidem conuersis, qui ante Baptisma susceptum matrimonia contraxerant, vbi inter seruos Æthiopes, & incolas statui videtur distinctio, id non vrget: nam proptereà sic additum, quia de Æthiopibus, qui in patria remanent, eorum in captiuitatem abductis consortibus, quos & contingere potest ad fidem conuerti, locutus fuerat Pontifex, ibi: Adeò vt tam ipsi captiui, quàm qui in patria remanentes, si posteà ad fidem conuertantur, cenoiuges infideles tam longo locorum interuallo disiunctos &c. Et ita profectò videtur dicendum concessionis tenore perspecto: quæ tamen, vel propter identitatem rationis, vel quia aliqua Pontificis extitit declaratio, cum ea, quam vidimus, est extensione in Compendio proposita. Erunt & fortè qui censeant clausulam concessionis omnes amplecti, quibuscum, licet parùm verosimiliter loquantur, non est contentiosiùs depugnandum.

Circa cognationem spiritualem, in Jndis, & rudibus aliarum nationum.

DE hoc Sessione 3. Tract. 10. in qua post [Dom. Quitensis resolutiones circa materiam tituli.] illius explicationem, statuit illam non contrahere Indos & rudes alios, nisi, cùm vt sint Patrini accedunt, sufficientem habeant cognationis huiusmodi notitiam: Sicut Ordinati ante vsum rationis neque ad castitatem ex voto seruandam, neque ad diuini Officij recitationem remanent obligati. Et in proprijs terminis, qui similiter Patrini munus exequuntur, vt citatis multis, quos citat, tenet P. Thomas Sancius Lib. 7. de Matrimonio Disput. 61. nu. 4. Neque qualiscumque vsus rationis in illis sufficit, sed qui sit ad peccandum mortaliter necessarius. Iudicat autem Indos rudes (Bozales vocat), qui ad prædictum officium accedunt animo faciendi quod faciunt alij, illam contrahere, quia volens principale, consequenter vult accessorium, vt etiam cum alijs tradit P. Sancius supra Disput. 58. n. 4. Nisi adeò rudes sint, vt à pueris non distent. Et quod ad praxim attinet, qui Patrini est perfunctus officio, semper esse præsumendum voluntatem contrahendi cognationem habuisse, nisi euidenter contrarium constet, aut de incapacitate in eo deprehensa, eo quod pro peccando mortaliter sufficientem non habeat lucem rationis. Vbi & monita pro Parochis opportuna proponit.

Et hæc quidem satis verosimilia, quæ ta [Non esse omnino certas, vbi de ignorantibus impedimentum, & alijs.]men non adeò certa sunt, vt pro talibus debeant venditari. Cognationem namque huiusmodi contrahi sine voluntate illam contrahendi ex solo actu susceptionis tenent Gallegus de cognatione spirituali Cap. 12. n. 7. Ludouicus Lopez Parte 2. Instructorij, vbi de Matrimonio Cap. 5. Colum. 6. P. Gaspar Hurtadus de Matrimonio Disput. 18. Difficult. 3. vers. Præter actum P. Præpositus Quæst. 4. de Matrim. n. 37. & alij, idque præfatus Pater videtur, vt certum & sine controuersia proponere, dicens impedimentum hoc oriri, quamuis ignoretur: nam lex irritans legitimè promulgata vim suam obtinet etiamsi ignoretur. Vnde & addit id verum esse, etiamsi ne cessitate cogente aliquis Baptismum contulerit. Et ita si quis cogente necessitate proprium filium ex fornicatione susceptum baptizaret, non posset postmodùm eius matrem in vxorem accipere. Pro quibus casibus stat P. Sancius, cum alijs, quos citat suprà Disput. 62. n. 10. & 11. ex quibus ad ignorantes validum deducitur argumentum: quia sicut in illis non attenditur defectus voluntatis, ita neque in ignorantibus. Pro quo & fuit ratio adducta à citato Patre n. 10. vbi ait quòd quando impedimentum aliquod non statuitur ab Ecclesia in delicti pœnam (vt est hoc, de quo agimus) sed ob alias rationes, incurritur propter actum præcepti. Ergo & contra voluntatem, & sic etiam per ignorantiam, in quo vt non sequatur aliquando effectus lege prohibitus, solus potest obstare defectus voluntatis, eo quòd ignorantia faciat inuoluntarium. Immò in ignorante maior videtur esse ratio, quia in eo non est animus positiuè contrarius, quem tamen habere potest qui in necessitate aut baptizat, aut suscipit, nolens tamen cognationem contrahere, quo non obstante illam contrahit, iuxta receptissimam doctrinam, pro qua Doctores apud citatos, & apud P. Palaum Tomo 4. Tract. 19. Puncto 11. n. 4.

Et in hac quidem sentiendi diuersitate [Auctores circa intentionem pro contrahendo illo reuera idem fateri, licet videantur aduersi.] non ita apparet, in quo sit talis constituta diuersitas, nam reuera id quod Auctores, qui censentur aduersarij, negant, videntur aliàs confiteri. P. Sancius, Palaus, & alij ipsum secuti, necessariam iudicant aliquam intentionem pro contrahenda cognatione, & sufficere aiunt eam, quæ in voluntate exercendi Patrini officium continetur, quia est quid illud consequens, non immediatè ex voluntate Patrini, sed ex Ecclesiæ statuto. P. Hurtadus cum alijs, qui prædictis se aduersarios exhibent, & vt tales referuntur, dicunt, vt apud illum specialiter videri potest, non requiri intentionem efficiendi actum illum vt cæremonialem, siue vt cæremoniam ab Ecclesia statutam: quia ad cognationem contrahendam nihil aliud exigitur iniure, per quod introducta est, quàm actus ille exterior physicus liberè factus à Patrino vt Patrino. Et pro valore quidem Baptismi necessariam esse affirmat intentionem faciendi illum vt cæremoniam à Christo institutam: Patrinum autem absque dicta intentione valide exercere Officium Patrini vt Patrini, quia dicta intentio ad id non requiritur. Fatetur ergo necessariam esse intentionem faciendi actum Patrini vt Patrini. Atqui Patrinus vt Patrinus est ceremonia sacra ab Ecclesia instituta: ergo vt talem eam intendit dum ad tale munus obeundum accedit. Ait quidem regulariter ita fieri saltem confusè. Tunc sic. Velle efficere actum dictum vt Patrino proprium, talem confusam intentionem includit, vt videtur compertum: ergo iam conceditur, quod aliàs pernegatur, & in sententiam inciditur, contra quam vti aduersam militatur.

Quod vrgeo. Nam actus physicus ille [In P. Hurtado specialius ostenditur.] humano modo factus, non est sufficiens ad contrahendam cognationem, vt fatentur omnes: Ergo præter rationem physicam aliquis debet esse peculiaris respectus, quo eleuatur ad ordinem superiorem: Atqui hic est, quem Patrini Officium importat, ergo cum illo talis actus exercetur. Pro quo est doctrina citati scriptoris Difficult. 5. vbi tenet suscipientem in Baptismo non solemni non contrahere cognationem, & rationem reddit: Quia tentio & susceptio baptizati in Baptismo instituta est ab Ecclesia vt cæremonia in solemni Baptismo, vt ad eius solemnitatem iuuet: Ergo quando Baptismus non est solemnis, tentio ac susceptio (quæ tunc non est necessaria) si sit, non est cæremonialis, neque fit eo modo, quo cæremonialis est, quia non fit vt est instituta ab Ecclesia in Baptismo. Sic ille: ex quo id videtur euinci, quod nostra probatio contendit: Nam ideò in casu dicto non contrahitur cognatio, etiam si actus physicus tentionis & susceptionis exerceatur, quia cæremonialis non est: ergo vt contrahatur, debet vt cæremonialis adhiberi, & vt talis exerceri; Ergo Officium Patrini vt talis huiusmodi respectum includit, saltim confusè, quod esse sufficiens affirmatur. Et ita non benè negatur esse necessarium, sicut est in Baptismo, in quo & confusa est sufficiens intentio, seu virtualis.

Iam quod ad ignorantes spectat, eodem modo videtur accipiendum: nam qui Patrini Officium exercere intendit, non fertur sua intentione in actum solummodò physicum: ignorantia enim non versatur circa Patrinatum: sic enim prorsus nesciret quid sit esse Patrinum, & ita susciperet baptizatum, talis actio merè materialis esset, & ita insufficiens ad contrahendam spiritualem cognationem, iuxta ea, quæ Dom. Quitensis habet suprà n. 6. Ignorantia ergo tantùm versatur circa cognationem, de qua & P. Arriaga Tomo 7. Disput. 26. n. 31. & hanc dicunt Auctores citati contrahi, illa non obstante. Quod & P. Sancius & alij non negabunt, iuxta assertionis eorumdem fundamentum, quòd scilicet cognatio talis ex iure Ecclesiæ officio est Patrini annexa, quod quando quis obire intendit, consequenter etiam, vti accessorium suo cum principali complectitur. Et hoc quidem adnotasse libuit, cùm aliquale operæ pretium sit in rebus Theologicis discrepantes qui videntur Auctorum sensus ad concordiam & planiorem intelligentiam reuocare. De huius impedimenti dispensatione dicendum inferiùs.

Circa potestatem dispensandi in Matrimonij Jmpedimentis, Jndicorum Episcoporum.

Illam cum bonis, quos citat, Auctoribus, [Generalem potestatem in Episcopis qui Auctores in casibus necessitatis agnoscant.] circa impedimenta dirimentia, in Episcopis agnoscit Dom. Quitensis Seßione 4. generaliter loquendo de matrimonio, siue iam contracto, siue ante illius contractionem. Pro quo asserto citat vti antesignanum P. Thomam Sancium Lib. 2. de Matrimonio Disput. 40. n. 7. asserens, quod & Pater ipse non negat, scilicet nullum Doctorem ante ipsum sententiam huiusmodi tradidisse. Sed iam, (inquit) multi sunt, qui eam sequantur, scilicet Vasquez 1. 2. Disput. 178. Cap. 2. n. 10. Salas de legibus Disput. 20. Sect. 1. n. 24. Henriquez Lib. 12. Cap. 3. n. 2. fol. 707. Bonacina de Matrimonio Quæst. 3. Puncto 15. citans Valentiam Tomo 4. Disput. 10. Quæst. 5. Puncto 5. qui tamen eam non tenet. Barbosa Allegat. 35. de potest. Episcopi nu. 5. Mauritius de Alcedo 2. Parte Cap. 7. n. 12. D. Felicianus à Vega in Relectionibus Tomo 1. (non habet secundum) pag. 196. nu. 196. vbi ait à se, cum Limensis Metropolis Vicarius esset generalis, & Gubernator, sine scrupulo dispensatum, neque id semel Machadus Tomo 2. Lib. 4. Tit. 6. Tract. 10. n. 5. qui citat Villalobos, Victorellum, Basilium Legion. Homobonum, & Reginaldum, quos etiam citat & sequitur Diana Parte 1. Tract. 16. Resolut. 17. Ratio autem generalis est illa, quæ apud citatos occurrit, necessitatem inquam fidelium maximam non debere Communibus regulis subiacere; neque præsumi de paterna Apostolicæ Sedis benignitate posse, eam patientes sine remedio relinquendos volituram, cùm in alijs constet ratione distantiæ (& hæc maximè Indicis fauet) paupertatis, infirmitatis &c. casus grauissimos sibi reseruatos Episcoporum committere potestati.

In quo quidem negari nequit sententiam [Eorum sententiam esse probabilem etiam de matrimonio nondum contracto.] dictam satis esse probabilem, quam P. Thomas Sancius sua auctoritate, & rationum pondere non leui firmauit, vt eam plures fuerint secuti, sed non cum ea amplitudine, quam nonnulli ex citatis amplexi, sed in casu raro & vrgentissimo, in quo à dicto Patre proponitur, quem cùm adducunt alij, non ita plenè assentiuntur, sed cum moderatione ab ipso prudenter indicata; vnde qui exce [Quanta cum moderatione eam amplectentes loquantur.]dunt, sine auctoritate loquuntur. Videndus Illustrissimus Barbosa cit. n. 5. Pro quo & Villalobos Tomo 1. Tract. 14. Difficult. 25. num. 6. ita scribit: El caso es muy raro, mas tan grande podria ser el aprieto, que se vbiese de seguir esta opinion, aunque [Villalobos.] no hallo otro Dotor, que dello hable. Casus est valde rarus; sed adeò magnus posset esse conflictus, vt hæc esset sequenda opinio, quamuis non inuenerim Doctorem alium, qui de eo loquatur. Prodijt huius Auctoris opus anno 1629. & cùm tot anni ab edito Opere P. Thomæ effluxissent, scilicet 37. triginta septem, nullus ausus fuerat eius amplecti sententiam. Adeò enim res grauis est, & periculis exposita, vt cum magna consideratione sit in ea procedendum. Diana etiam, qui per idem tempus suas Resolutiones protulit, Approbationes enim Partis 1. annos 1628. & 1629. designant, non ausum se eam sequi testatus donec Doctores cum P. Thoma sentientes deprehendit, quibus citatis decernit sic: Fretus igitur auctori [Diana.]tate horum Doctorum dico, Quando nulla alia media sufficerent ad magnam neceßitatem, quæ vrget, euadendam, tunc posse Episcopum etiam ante matrimonium contractum in impedimento matrimonij dirimente dispensare. Sic ille: videndus etiam Parte 11. Tract. 8. Resolut. 3. Quod temperamentum alij adhibent.

Nequit autem dici iam esse plures Do [PP. Vasq. & Henriq. falsò adscripta.]ctores, qui dictam P. Thomæ sententiam sequantur, inter eos PP. Vasquez, & Henriquez recensendo, qui neutiquam illam amplectuntur. Et quidem P. Vasquez adducto loco nihil habet, & coniecturis validissimis euincitur, cùm Tomum illum scriberet, nondum P. Thomæ Opus prodijsse. Agit ille citata Disputatione nu. 15. de dispensatione circa matrimonium stante dirimente impedimento, & parcè quidem illam admittit post contractum illud bona fide, dum de titulo agitur paupertatis. Nec video quomodo P. Salas [P. Salas minùs exactè locutum.] suprà n. 27. dicere potuerit distinctionem, quam circa hoc adhibet Sotus Lib. 1. de Iustitia Quæst. 7. Arti. 3. de matrimonio bona fide contracto, & ante contractionem, à P. Vasquez nullius momenti censeri, cuius, eâ relatâ, illa sunt tantùm verba: Quam sententiam aliqui etiam sequuntur. Est etiam deceptus idem Pater, dum sententiam P. Thomæ eidem P. Vasquez adscribit, circa quod iam dictum, eritque intuentium oculis manifestum: Pater etiam Henriquez pro matrimonio tantùm contracto militat, pro quo & citatur à P. Thoma, vnde nequit dici eum fuisse secutum posteriùs scribentem; & verò si assertionem illam in P. Henriquez reperisset, neutiquam potuisset asserere se nullius auctoris patrocinio in eam consensisse. Tenent tamen præter citatos illam P. Præpositus Quæst. 8 de matrimonio Dub. 2. in fine. dum eam ex mente P. Thomæ proponit, nec reijcit. P. Palaus Parte 5. Disput. 4. Puncto vltimo §. 1. nu. 9. P. Gaspar Hurtadus Tractatu de Matrimonio Disput. 26. Difficult. 2. P. Herincx Tomo 4. Tract. vlt. Disput. 6. n. 202. P. Bonæ Spei Tomo 6. Tractatu de Matrimonio Disput. 8. n. 11. & alij.

Et facultatem huiusmodi posse ab Epis [Facultas dicta Vicarijs & alijs vt possit committi.]copis suis Vicarijs concedi, & ad hoc specialem requiri commissionem ex citatis plures obseruant, pro quo videri potest P. Henriquez citato num. 2. P. Præpositus num. 15. §. Quibus verò. P. Hurtadus adducens Patres Sancium; & Coninckium, ac Basilium Legionensem. Et ita credendum est D. Felicianum processisse. Et loquuntur illi etiam in casibus matrimonij contracti, in quo minor est difficultas, vnde & sententiam illam sunt qui certam arbitrentur. Licet autem P. Henriquez dicat commissionem tribuendam in casu particulari, potest tamen illa generaliùs indulgeri, & Missionarijs oportet ita fieri, quia in Missionum locis solent multa occurrere, [Quid Missionarijs.] quibus expediat tali remedio subueniri. Et ita vidi Archiepiscopum nostræ Societatis Missionarijs eam plenissimè concessisse: quamquàm rarò accidere possit, vt illi non possint beneficio priuilegiorum, quibus est donata Societas, succurrere, de quo inferiùs post plurima, quæ in Thesauro sunt dicta, & Dom. Quitensis ingenuè & fauorabiliter recognoscit.

Qui & Seßione 10. de dispensatione circa [Dispensationem in matrimonio iam contracto multos defendere.] matrimonium iam contractum disserit, circa quod, vt nuper diximus, minor est difficultas, vnde & affirmatiuè decernit cum Barbosa supra n. 3. plurimos Doctores congerente, inter quos per errorem hîc & alibi Riccius vocatur Alonsus, cùm Aloysius dici debuisset: quod nomen apud Italos nostro respondet Ludouico, non Alfonso. Quod animaduertisse libuit, ne lector nouum aliquem credat Auctorem, de eo inquirendo solicitus. Addit stare illud, etiamsi matrimo [Sine bona contrahentium fide stare posse.]nium sit mala contractum fide ex parte coniugis vtriusque, quod communiter scriptores negant, nec placet Dianæ Parte 8. Tract. 3. Resolut. 79. & Parte 5. Tract. 14. Resolut. 18. & Parte 11. Tract. 8. Resolut. 3. vbi pro ea non contemnendos Auctores adducit, vnde negari nequit esse probabilem, & pro Indis est expressa concessio præcedentium Pontificum, & recentior SS. Clementis IX. nunc Ecclesiam moderantis.

Agit ibidem præfatus Antistes do pote [Circa petitionem debiti.]state Episcoporum ad dispensandum in debiti petitione, pro quo priuilegium etiam Societatis agnoscit: & opportunum censet vt Indorum Parochis ab Episcopis facultas huiusmodi inserta in eorum titulis committatur, quia pro illis esse solet non rarò necessaria, de quo à nobis ex professo actum Tomo 2. Thesauri Tit. 12. nu. 466. & seqq. vbi & præter priuilegia, duo alia pro Indis com [Tria pro Indis præter priuilegium subsidia.]moda subsidia exhibita. Primum n. 474. vbi dictum prohibitionem petendi debitum esse pœnam secundùm plurium sententiam, & ita ab eam ignorante non incurri. Videndus Diana Parte 9. Tract. 7. Resol. 19. & Parte 11. Tractatu 5. Resol. 38. & P. Dicastillus Tomo 3. Tract. 10. Disput. 9. n. 105. & Dom. Quitensis Tract. 9. Seßione 9. Secundum n. 476. ex incestu occulto non resultare impedimentum iuxta aliquos. Addo & Tertium ex P. Quintanad. Tomo 1. Tract. 9. Sing. 12. vbi ait impeditum petere debitum posse illud petere absque dispensatione ob vitandum proximum periculum labendi in peccata carnis. Quod licet cum Texeda improbet Diana Parte 9. Tract. 8. Resolut. 33. probabilitate non caret; maximè cùm de Indis agitur, quibus remedia, quæ ad superandas carnis tentationes offeruntur, & Texeda prosequitur, aut ab eorum sunt indole aliena, aut difficilè ad praxim aduocanda.

