Semel autem simpliciter approbatos posse in [De Semel approbatis.] Diæcesi Episcopi approbantis quouis anni tempore, etiam Paschali, & quorumcumque etiam infirmorum Confeßiones audire absque vlla Parochorum, vel ipsius Episcopi licentia. De qua tamen Confeßione teneri dictos Religiosos eorumdem infirmorum Parochum illicò certiorem reddere. Et hoc posse illis ab Episcopo sub pœna suspensionis à facultate audiendi Confeßiones præcipi. Sufficere tamen vt certioratio fiat saltem per scripturam apud ipsum Infirmum relinquendam. Circa hoc Innocentij X. in contradictorio iudicio sententia præcesserat, cuius tenorem proponit P. Martinon Tomo 5. Disput. 53. num. 84. ex quo alij: idque in vim priuilegiorum, quæ sunt profectò comperta, licet aliquorum oculos æmulationis fumus faciat caligare. Quæ de certioratione adduntur, vtilia quidem sunt, sed nescio an Parochi multùm sint soliciti circa illa futuri. Quod iubetur est facile, etsi Episcopi circa illud instent, libenter obsequendum, scriptura apud Infirmos relicta, verbis duobus terminanda. Confessus est. N. & subscriptio. Quod additur; & eos, qui dictis Religiosis simpliciter approbatis Paschali tempore confeßi fuerint, Constitutioni, quæ incipit: Omnis vtriusque sexus, quoad Confeßionem tantùm satisfecisse censendos; proptereà dictum, quia in citata Constitutione præceptum extat de sumendo in Paschate Eucharistiæ Sacramento, neque aliud in eo videtur esse mysterium.

Regulares verò ad eiusmodi Confeßiones [Nouo examine quando non vtendum, quando secus, & de occultis caussis.] audiendas, præuio examine simpliciter, & absque vlla temporis præfinitione ab ipsomet Episcopo, secus autem si ab eius Vicario, aut ab Antecessoribus Episcopis approbatos, non posse ab eôdem, qui sic approbauit, iterùm examinari, aut ab eisdem Confeßionibus audiendis suspendi, seu licentias illis concessas reuocari, nisi noua superueniente caussa, quæ ipsas Confeßiones concernat. De qua tamen haud necessarium esse, vt in actis constet; nec eam teneri Episcopum ipsis Regularibus significare, sed Sedi Apostolicæ dumtaxat, vbi eam sibi aperiri postulauerit. Prior huius declarationis pars vti certa statuta fuerat ab Innocentio X. in Decreto, de quo dictum nu. 651. cuius meminit Diana Parte 10. Tract. 14. Res. 23. & Nos non semel. Posterior satis notabilis est, & quæ pro Indijs non videtur posse conuenienter obseruari; vnde debent Episcopi reuocationis caussas Confessarijs, aut eorum significare Prælatis; non enim debent penitus indefensi manere; quod etsi non iustitia, charitas tamen videtur postulare, vt correctionis forma à Christo Domino præstituta seruetur, iuxta dicta suprà 278. & hæc quidem obligatio Episcopis dubio procul incumbit; sed quia illi hoc se possunt decreto tueri dicentes significaturos se Apostolicæ Sedi, nec sit vnde ad fauorabile aliquid possint à Religiosis compelli, sustinendum patienter, & regularis vitæ obseruantia, si quid offensionis datum fuerit, propulsandum. Circa quod sequitur:

Porrò si Regulares cum scandalo, aut aliàs [Vitæ turpitudinem in Confessarijs caussam esse Sacramenti Confessionis administrationem concernentem.] inhonestè viuant, vel aliquod delictum committant, per quod rationabili Episcopi iudicio videantur à Confeßionibus suspendendi, in quo ipsius Episcopi conscientiam oneratam esse volumus, cùm præcipua Ministri Sacramenti pœnitentiæ qualitas sit vitæ integritas ac morum honestas, vtique eam caussam ad Confeßionis Ministerium pertinere, ac proinde nihil obstare quo minùs ob eam poßit Episcopus Regulares à semetipso approbatos suspendere, aut repellere à Confeßionibus audiendis. Attamen Confeßiones audiendi facultatem omnibus simul vnius Conuentus Regularibus Confessoribus adimi ab Episcopo inconsulta Sede Apostolica nullatenus posse. Cùm decisio [Quid circa remotionem propter illam.] præsens iuxta præcedentem veniat accipienda, ex illa habemus non teneri Episcopos caussas aperire Regularibus, quando ob vitam cum scandalo & inhonestè actam ab audiendis Confessionibus repelluntur, declarante Pontifice Confessiones concernere. Et quidem in eo non videtur Regularibus considerabile grauamen imponi: cùm enim Episcopis de ipsorum scandalis, & inhonesto agendi modo apertè constet, meritò sibi debent illi persuasum habere, illud ipsum esse, propter quod approbatio ab eisdem impartita denegatur. Nec videtur cùm de occultis agitur, alterius illas esse generis, sed hic doctrina obseruatione, & scitu digna stabilitur, vitæ inquam turpitudinem ex illis esse caussis, & verò etiam præcipuam, propter quam possunt Regulares ab audiendis Confessionibus amoueri, siue occultæ illæ sint, siue notoriæ, de quibus hoc loco videtur agi, cùm de scandalo, & inhonesto vitæ genere Pontificia sententia proferatur. Et vbi publica est turpitudo, non est cur reformidare debeat Episcopus caussam aperire repulsæ, cùm dicere facilè possit, Medice cura te ipsum, & tunc poteris alios medicari. Quod tandem statuitur, etiam fuerat ab Innocentio X. citato Rescripto decretum Responsione 4. in qua & Episcopum conscientiæ grauiter onerantur. Quod autem ibi: Nisi ex grauißima caussa dicitur, hoc loco sublatum, cui & standum.

Ex facultatibus per Mare magnum aliave [Non licere absolutionem à reseruatis Episcopis.] priuilegia Regularibus cuiuscumque Ordinis. Instituti, aut Societate etiam IESV conceßis, factam eis non esse potestatem absoluendi in casibus ab Episcopo sibi reseruatis. Et per Confirmationes dictorum priuilegiorum, quas Regulares à Sede Apostolica post Sacrum Concilium Tridentinum obtinuerunt, nequaquàm reuixisse priuilegia priùs ab eodem Concilio, aut deinde Apostolicis etiam Decretis sublata atque extincta, si quæ habebant absoluendi à casibus Episcopo reseruatis. Omnis ergo absoluendi facultas à casibus prædictis Regularibus aut concessa, aut prætensa penitus sublata; non tamen ea, quæ ratione concessionis peculiaris, & ipsis cum sæcularibus communis, potest conuenire, vt in Iubileis, & Bulla Cruciatæ, de quo dictum Parte 3. Sect. 10. vbi & proscriptionem Alexandri VII. adduximus Propositionis affirmantis, cui est declaratio dudum adducta conformis, pro quo & Decretum Vrbani VIII. præiuerat, cuius & mentio ibidem. Sed pro Indijs non vrgere præfa [Quid pro Indijs.]ta omnia ex amplissima concessione circa casus Bullæ Cœnæ probatum, ex qua pro Episcopalibus, qui minoris proculdubiò momenti sunt validum videtur posse argumentum conformari.

Cui resolutioni id videtur obstare quia [Quod videbatur obstare lucidatum.] sequitur: & habentes facultatem absoluendi ab omnibus casibus Sedi Apostolicæ reseruatis, non ideò à casibus Episcopo reseruatis posse absoluere. Videndum ergo an aliunde positio prædicta possit roborari. Et quod ad Indos attinet nulla est difficultas, vt constat ex dictis citato Tit. 12. Thesauri Cap. 11. §. 1. quod & de Neophytis alijs pariter asserendum. Quoad alios autem, ex eo quod cùm omnes casus Sedi Apostolicæ reseruati proferuntur, non veniunt casus Bullæ Cœnæ, vt est communis Doctorum sensus, ex quibus plures adducit Diana Parte 5. Tract. 12. Resolut. 34. asserentes quando in Iubilæo conceditur facultas absoluendi ab omnibus casibus & Censuris Papæ reseruatis, non posse Confessarium absoluere à casibus Bullæ Cœnæ, quam sententiam sibi certam asserit dictus Auctor, licet Angelus Bossius de Iubilæo Sect. 1. Casu 7. nu. 2. oppositum non esse improbabile pronuntiarit. Vt certum etiam proponit Leander à SS. Sacram. Tomo 4. Disput. 17. Quæst. 38. cum multis, quos allegat. Cùm ergo Pontifex in casu nostro de Bullæ casibus nullam faciat mentionem, eius non esse videtur intentum, vt qui pro illis facultatem habet, nequeat ab Episcopalibus absoluere: id quod pro Indijs verosimilius apparet, quibus specialiora sunt priuilegia concessa, & vbi Episcopi circa casus dicti parùm videntur esse soliciti, cùm constet ad Episcoporum instantiam rem hanc seueriùs agitatam.

Posse autem Regularem Confessorem in ea [Circa alienos Diœcesanos.] Diœcesi, in qua est approbatus, confluentes ex alia Diœcesi à peccatis in ipsa reseruatis, non autem in illa, vbi idem Confessor est approbatus, absoluere, nisi eosdem pœnitentes nouerit in fraudem reseruationis, ad alienam Diœcesim pro absolutione obtinenda migrasse. Quæ declaratio mira forsitan aliquibus accidet; sed est quidem pro illa non admodum difficilis, & satis quidem rationabilis coniectura. Diœcesanos quidem nequeunt absoluere Regulares, quia illis prohibitum, nec propterea Diœcesanis huiusmodi absolutionis est beneficium difficile, cùm per se, aut per Confessarios possint Episcopum adire: quod tamen non habent extra Diœcesani sui territorium existentes, si vbi degunt absolui nequeant, & ideò eorum spirituali saluti benignè est Apostolica prouidentia consultum, & Regularibus is fauor impensus, qui alijs omnibus denegatus, in quibus ipsi etiam Episcopi videntur comprehensi, stantibus nihilominus probabilibus opinionibus circa peregrinos, & temporis spatia pro exteris, de quibus aliàs.

Vigore supra dictorum priuilegiorum nequa [Etiam satisfacta parte absoluere non posse in foro externi.]quàm licere Regularibus, etiam satis facta parte absoluere Pœnitentes à censuris quoad externum & iudiciale forum, & absolutos ab eis in foro Pœnitentiali, vtique non censeri absolutos in exteriori iudicio & contentioso. Quinimmò Censuris Ecclesiasticis irretitos & denuntiatos ab Episcopis cogi posse gerere se pro talibus, etiamsi à Regularibus fuerint absoluti. Circa quæ obseruatione dignum occurrit non asserere Pontificem inualidam esse absolutionem, sed non licere, & in externo foro pro nulla haberi, & quoad illud tantùm illicitam reputari; vnde circa absolutionem in foro interno nihil decernitur, sed potiùs videtur supponi licere illam, aut saltem pro eo probabilem esse sententiam, vt reuerà extat, quam & pro externo sunt qui defendant, vt videri potest apud Brunonem Chassaing [Brunonis Chassaing ex puncta sententia & aliorum.] de Priuilegijs Regularium Tract. 5. Cap. 2. Proposit. 3. vbi ita scribit vers. 3. Diximus probabiliter posse absoluere ab illis in foro externo: quoniam datur facultas absoluta ab illis absoluendi, quæ non sic daretur, si ad vnicum forum restringeretur. Vnde non potest iudex de illis ampliùs cognoscere, & pœnitens non tenetur seipsum absolui facere, sed iudex obligatur absolutionem datam, si ei authenticè constet, acceptare. Sic Nauarrus Consil. 26. de sent. excommun. Medina 2. p. instructorij Confessar. Cap. 12. Rodericus q. 67. arti. 6. Sic ille, & id ipsum est quod à Pontifice reprobatur,

Quoties exhibitis aliquibus Regularium [Quid cum priuilegium verbis constat obscuris.] Apostolicis priuilegijs coram Episcopo, ab eo iudicetur ipsa non suffragari casui, de quo agitur; si dictorum priuilegiorum verba obscura sint & ambigua, non esse ad Metropolitanum prouocandum; sed cùm eius sit interpretari, cuius est condere, dictorum priuilegiorum interpretationem Sedis Apostolicæ iudi [Cap. Ne aliqui, de priuileg. in 6.]cio, pro vt aliàs Constitutione Prædecessoris Nostri fel. record. Clementis IV. statutum fuit, esse requirendum. Quid his sanctius, quid iuri & rationi conformius? Sed quid faciemus in Indijs, in qui [& pro Indijs quidnam.]bus Sedem Apostolicam adire adeò operosum, & longa requirens temporis spatia, negotium est, & casus occurrere possunt moram adeò prolixam minimè patientes? Videtur sanè obsequendum Episcopis, quia in iure habent fundatam intentionem, à qua, cum certa sit, nequit dubijs fundamentis exturbari, & iure suo vtens nemini facit iniuriam ex vulgaribus textibus apud Doctores, de quibus Barbosa in Tractatu de Axiomatibus Iuris, Axiomate 135. num. 8. Marius Antonius lib. 1. Resolut. 5. num. 2. sic videmus Episcopos aliquos iure suo vti in examine promouendorum ad Ordines, quia priuilegium, quod eisdem exhibetur, non iudicant apertè suffragari. Et Religiosi de Pontificia interpretatione non curant, quia verentur in fauorem Episcoporum futuram, contenti probabilitate, quam docti scriptores agnoscunt, cui & plures Episcopi benignè & liberaliter acquiescunt. Et quidem non oportebit, cùm casus acciderit, cum Episcopis obstinatè contendere, quia hoc in Decreto præcipuæ illis partes deferuntur, cùm dicitur; & ab eo iudicetur ipsa non suffragari casui, de quo agitur. Et ita etiam statutum in præfato Decreto Innocentij X. Respons. 7. Sic Constitutio dicta addita amplissima eorum omnium, quæ obstare possent, derogatione.

Et est quidem illa ad nos transmissa à [Trasumpto Constitutionis quæ adhibenda fides] P. Secretario Societatis, sine subscriptione tamen Notarij publici, & sigillo Prælati, aut personæ in dignitate Ecclesiastica constitutæ munita, quod ad fidem eidem adhibendam in iudicio & extra illud Sanctissimus prærequirit; vnde non videtur hucusque, si trasumptum aliud non extet iuxta præfata authenticum, adeò distantes obligare. Sed quidem vt præfata desint, ea tamen videntur concurrere, quæ pro facienda plena fide saltim extra iudicium, sufficientia debeant meritò iudicari. Impressio scilicet in typographia Cameræ Apostolicæ, peculiaris auctoritatis, subscriptio Secretarij, viri quidem admodùm Religiosi, & exploratæ iam diu fidei, licet non in ipso trasumpto; cui nullus queat publicus Notarius exæquari. R. P. Generalis mandatum, sine quo ad Prouincias scripta huiusmodi minimè transmittuntur. Hæc cùm adsint, nemo, nisi proiectæ audaciæ circa Constitutionem præfatam valeat dubitare. Et in ijs quidem, quæ fauorabilia sunt, non opus esse trasumpto authentico, sed sufficere moralem certitudinem quomodocumque habitam, probatum à Nobis Tomo 2. Thesauri Tit. 12. num. 104. Possumus ergo ijs frui, quæ in Constitutione huiusmodi fauorem præseferunt, sine scrupulo aliquo, aut periculo, cùm de nullius Sacramenti valore in talibus agi compertissimum habeatur. In alijs autem quæ onerosa videntur, negotium Episcoporum agitur, & vt Religiosos vrgere Constitutionis vigore queant, non sunt trasumpto, quod Nobis est missum, vsuri, sed authentico alio, quod cùm exhibeant, aut de eo sufficientem præstent fidem, parendi erit obligatio manifesta. Neque enim virtute missi Nobis trasumpti sunt acturi, neque tenemur arma ipsis, quibus contra Nos pugnent, ministrare. Si qua autem minimè fauorabilia prætereà sint, in quibus sine Episcoporum potest notitia procedi, parendum sanè Pontifici in vim citati trasumpti iuxta dicta.

Si illud interim obseruemus, ex vi Con [De qualitate obligationis.]stitutionis dictæ nullam specialem addi obligationem respectu eorum, quæ in ipsa continentur anteà non extantem, eorum stante sufficienti notitia, pro qua inducenda, & roboranda etiam obligatione fuisse illam conditam eiusdem tenore patescit, sic enim ibi: Nos attendentes quòd alias [Notandus Constitutionis tenor.] diuersis temporibus prædictæ dubitationes & controuersiæ nonnullis prædecessorum nostrorum summorum Pontificium Constitutionibus, earumque Declarationibus definitæ fuerint; Eiusmodi definitiones in vnum collectas, vt magis, magisque dissensionum tollantur semina, & inposterùm firmior in agro Dominico pax Christi floreat; pro summo, quo fungimur, Apostolatus officio, nouis Apostolicis Litteris muniendas duximus, & roborandas. Itaque de consilio nonnullorum Venerabilium Fratrum Nostrorum. S. R. E. Cardinalium, & dilectorum Filiorum Romæ Curiæ Prælatorum pietate, doctrina, & prudentia præstantium, & matura deliberatione nostra, atque ex certa scientia; hac generali, & perpetuò valitura Constitutione decernimus ac declaramus, Regulares, qui in Ecclesijs &c. Quæ ergo anteà sub reatu mortalis peccati non obligabant, neque modò obligant, iuxta probabiles regulas ad dignoscendum gradus obligationis, à Doctoribus traditas. Vbi & illud, an quod interminatione Censuræ præcipitur, eo ipso sub lethali obliget, si non lata, sed ferenda sit, & de Excommunicatione ratio aliqua sit, quæ pro Censuris alijs non militet, quæ sunt vulgares quæstiones, cùm tamen doctrina apud scriptores occurrens, vt applicari conuenienter possit prudentem, & minimè præcipitem exigat considerationem, ne in scopulum aliquem, vnde irremediabilis dolor, impingatur.

Cùm autem in Constitutione præfata [Quid circa Capitulum S. V.] nulla Capituli S. V. facta mentio inueniatur, immò neque Ordinariorum, nisi cùm de minùs aptis ad audiendas Confessiones agitur, vbi & Ordinariorum nomine Episcopi designati, de quibus dispositio procedebat; non ideò illi ordinaria potestas deneganda, sed in illis, pro quibus ratio peculiaris occurrit, iuxta dicta citato Tit. 12. n. 339. vbi & de Vicario. Priuilegia autem quæ pro Indijs à Pontificibus conceduntur, non est censendum reuocari, illa scilicet, quæ ad viginti annos concessa, eo finito spatio prorogantur. Ille enim concessionis modus visus est maximè opportunus ad Ecclesiasticam gubernationem regionum istarum. Et ita quæ circa hoc sunt à Nobis dicta in eodem Tit. Cap. 11. §. 5. vti irrefragabilia suscipienda, quidquid de examine Prædicatorum sit, in quo grauium scriptorum, de quibus ibidem, sumus sententiam amplexi.

SECTIO LIII.

Circa dispensationem pro gradibus mixtis, iuxta facultatem Indicis Episcopis concedi solitam.

ESt illa Sexta in ordine, & sic se ha [Facultatis tenor.]bet: Sexta dispensandi in tertio & quarto consanguinitatis & Affinitatis simplici & mixto, & in secundo, tertio, & quarto mixtis; non tamen in secundo solo quo ad futura matrimonia: quo verò ad præterita etiam in secundo solo, cum his, qui ab hæresi, vel infidelitate conuertuntur ad fidem Catholicam, & prædictis prolem susceptam declarandi legitimam. Quæ quidem non ad solos Indos aut Neophytos, pro quibus aliàs sufficienter prouisum, sed ad incolas omnes Indicarum extenditur regionum. Pro cuius explicatione variæ supponendæ sunt graduum consanguinitatis & affinitatis mixtiones, de quibus P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio Disputat. 24. num. 4. circa quos in ordine ad dispensationis valorem, quando illa petitur, nec plenè omnia, quæ ad illos spectant, exprimuntur, diuersæ sunt sententiæ Doctorum apud ipsum, circa quas non est operæ præsentis pretium distineri: in ordine verò ad potestatem dispensandi præfata facultate concessam.

Dico Primò. Concessio circa secundum, [Assertio 1. Mixtionem extendi ad gradum propinquiorem.] tertium, & quartum gradum mixtos ita est accipienda, vt dispensari in illis possit, non solùm quando est in mixtione æqualitas, sed etiam quando mixtus est ex alio propinquiori. Itaque qui in tertio, & aut quarto gradu consistens, est etiam cognatus in secundo, dispensari potest. Quod quidem etsi non ita expressè concederetur à Pontifice, ita posset intelligi iuxta probabilem satis sententiam, quam cum Angelo, Siluestro, & Cardinali Toleto tenet P. Sancius loco nuper adducto num. 34. Addens quod maiorem habere videtur difficultatem, dum sic ait: Quod tamen limito, nisi [Limitatio circa gradum primum.] alter eorum distaret à stipite in primo gradu propter verba Motus proprij Pij V. relata num. 32. dicentis numquam Pontificis mentem esse dispensare in hoc casu, nisi exprimatur. Vbi & addi potest, etiamsi declaratio præfata deesset, iuxta tenorem facultatis dictæ id videri compertum: si enim in primo gradu mixtionis dispensari posset, id expressisset Pontifex, sicut de secundo & alijs pronuntiauit, in eo enim maior erat difficultas, & ideò apertiùs exponendum sic: & in primo, secundo &c. mixtis; sicut post tertium & quartum propositos addidit secundum, quando mixtus.

Et ego quidem speculatiuè loquendo [Probabile vt sit oppositum.] possem probabile ostendere oppositum, quia licet Pius V. quid sit tenendum declarasse videatur, post illum tamen Motum proprium editum docti Scriptores apud eumdem num 24. non ita rigidum agnoscunt, vt secus factum debeat prorsus inualidum reputari. Et Ledesma quidem Quæst. 54. arti. 2. vers. Et aduertendum, admonitionem ait esse Pontificis. Præterquàm quòd Pontifex de sua tantùm locutus voluntate, vt non videatur eius dispositio opinioni aliàs probabili æternum exilium indixisse. Item pro Indijs aliquid plus debet indultum credi, quàm pro alijs, vt videtur ex generali Pontificum ad fauendum ipsis propensione toties manifestata constare: & cum fauor sit is, de quo agimus, & religionis caussam aliqua ratione concernat, quia totum Indiarum negotium conuersioni Indorum militat, meritò est pro eo aliqualis extensio concedenda.

Nec dici potest satis amplam extensio [Roboratur extensionis fundamentum.]nem haberi ex eo quod Assertio præfata constituit: nam reuerà in ea extensio nulla fit, sed tenori concessionis inhæretur. Iuxta illam enim dispensari in gradu secundo simplici nequit, benè autem in mixto. Atqui cùm de mixto agitur, nequit dici de eo agi, qui mixtionem habet ex gradibus æqualibus, verbi gratia, ex geminata consanguinitate, aut adiuncta affinitate: sic enim maior pro eo dispensatio, quàm pro simplici esset requisita, vt est compertum; cùm tamen Pontifex quando facultatem pro simplici negat, quam concedit pro mixto, minùs aliquid concedere apertè significat, addita scilicet limitatione. Vt ergo dispensatio pro tertio & quarto mixtis cum dicta facultate possit componi, si cum secundo concurrant, dispensari possunt, sic enim mixtus secundus dispensabilis proponitur, mixtus inquam cum remotioribus, vnde pariter esse dispensabiles ex tenore dicto, sine extensione aliqua perspectissimum habetur. Vt igitur fauorabile aliquid debeat vlteriùs admitti, interpretatio præfata succurrit, rarò habitura locum, sed verosimiliter habitura.

Dico Secundò. Circa Indos Resolutio [Assertio 2, illimitata circa Indos.] præcedens sine limitatione decurrit. Pro quo stat P. Sancius suprà n. 35. adducens Priuilegium Pauli Tertij, de quo & Nos Tomo 2. Thesauri Tit. 12. n. 375. concedentis dispensationem in 3. & 4. gradu, vt non egeant in concurrentibus casibus dispensari, vt ibidem explicatum. Ex quo fit posse coniungi, licet in primo & secundo gradu distent, quia licet dispensatio sit stricti iuris, debet accipere interpretationem à iure communi, quando versatur circa iuris communis materiam. At attento iure communi distantia graduum computatur iuxta remotiorem, & ille imbibit & trahit ad se propinquiorem. Sic doctus Pater, ostendens statim Pium V. suo illo Motu proprio non esse contrarium. Ex quo inferre licet, quòd sicut fauore Indorum, id quod de ipsius voluntate est dictum à concessione gradus primi concedendi aliena, benignam accipit interpretationem; ita etiam pro consimili possit accipere, præsertim vt stare dispensatio queat in gradu cum remotioribus mixto, quarto scilicet, si non placeat tertius, circa quos exiguum constat esse discrimen.

Dico Tertiò, licet ratione præfatæ fa [Assertio 3, circa eosdem, pro omni genere mixtionis aliàs validæ.]cultatis dispensationem pro Consanguinitate & affinitate tantùm præseferentis, nequeat in gradibus aliunde mixtis dispensari, scilicet publicæ honestatis, legalis, spiritualis, circa quæ multa P. Sancius citata Disputatione; aliunde tamen stare illa potest in omni genere mixtionis. Tum ex receptissima sententia, quam cum multis, quos congerit, tenet idem Pater Libro eodem Disp. 2. n. 28. asserentibus in potestate legitimandi concessa à Principe casum mixtum venire sub simplici, præsertim quando non est in præiudicium tertij, ex generali doctrina circa talia, quæ beneficio Principis conceduntur: & in negotium præsens cadunt opportunissimè, vt est consideranti clarissimum. Tum etiam ex vrgenti titulo religionis toties inculcato, & qui potest in præsenti potiori ratione, quàm in caussa, de qua n. 670. à Nobis allegari, iuxta philosophicum axioma, Propter quod vnum quodque tale, & illud magis. Prætereà sine respectu ad mixtionem potest cum Indis dispensari in omnibus impedimentis, iuxta dicta citato Tit. 12. Cap. 14. & de cognatione spirituali specialiter n. 384. & 385. & priuilegia quidem limitationem nullam ratione mixtionis important: ergo ea non obstante locum habere potest dispensatio. Hic enim non agitur de gradibus mixtis, pro quibus limitatio adhiberi solet, sed de genere alio mixtionis, de quo circa Indos nihil in priuilegijs limitatum.

Pro quo & facit sententia P. Henriquez [Ex probabili opinione circa dispensationem singulorum impedimentorum comprobatio.] Lib. 12. Cap. 13. n. 6. in Glossa Lit. N. P. Salas de legibus Disp. 20. Sect. 15. n. 122. in fine, & aliorum quamplurium, quos adducit Diana Parte 1. Tract. 10. Resol. 39. & Parte 8. Tract. 3. Resol. 25. & Parte 10. Tract. 11. Resol. 44. in fine, qui affirmant eum, qui plura habet impedimenta, posse singillatim eorum dispensationem petere, alijs tacitis. Et licet citatus Auctor Resolutione illa 39. opponat praxim, seu stylum Romanæ Curiæ, quo videatur probabilitas sententiæ huius infringi; Resolutione tamen 25. Partis 8. illius non meminit, vbi & absolutè videtur eam amplecti, quidquid tandem dixerit Part. 10. Huius ratio est, quia singula dispensabilia sunt, neque apparet vnde obligari quis possit ad totalem omnium apertionem, sicut pluribus ex [Glossa in Cap. Ex parte v. Reddere, de off. Ordin.]communi cationibus innodatus potest singularum absolutionem impetrare: nec quæuis difficultas in dispensando, inualidam reddit dispensationem, vt in multis alijs accidit, pro quibus extant probabilissimæ opiniones. Ad hunc ergo modum cùm Indi dispensari in omnibus impedimentis queant, & sint quasi in actu primo dispensati, ex eo quòd simul impedimenta concurrant, non est obex, quo possit inualida reddi dispensatio. Cùm etiam in illis ea cesset ratio, qua aduersi mouentur Auctores, difficultatis scilicet: attenta siquidem Indiarum indole, omnis pro dispensatione cessat difficultas, concurrente pariter benignissa erga illos Pontificum voluntate. Itaque circa hoc inoffenso potest decurri pede, scrupulis amandatis.

Dico Quartò. Capitulum Sede vacante [Assertio 4. Circa Capitulum. S. V. cui vsus denegatur.] non potest prædicta vti facultate. Id constat ex dictis Tomo 2. Thes. Tit. 19. n. 86. & 87. Quod tamen hoc loco iuuat etiam protestari, vt eum, qui mihi videtur manifestus abusus, expungam. Et doctorum supra vulgarem æstimationem magistrorum consensu corroborem, pro quo, cùm textus adeò sit apertus, ille solus debet profectò sufficere animo ab affectibus libero, & pro Dei caussa sincerè militanti. Si enim argutari libeat, & dispensationem petitis hinc inde ratiunculis, & textibus brocardicis velle licitam & validam inclamare, & sic tandem extorquere, vix erit aliquid in amplissimo moralis Theologiæ armamentario, quod non possit ab huiusmodi iuris corruptoribus infirmari. Et vidi quidem Prælatos, qui cùm possent ante mortem id, quod in præfata clausula continetur, circa designationem suppleturi præstare, id tamen omiserint, cùm tamen reuerà grauis pro eo vrgere obligatio videatur, iuxta ibidem dicta circa Capitulum. Et nescio an obliuione, & perfrequenti illius temporis acciderit turbatione: an verò motiuo aliquo, quod viris pijs & doctis visum fuerit sufficiens, quod me non assequi ingenuè non vereor profiteri.

Videtur autem circa Delegatos, de qui [Difficultas circa suppleturos post mortem Episcopi. Et quadam minùs apta explicatio.]bus ibi, nonnulla solutione indigens difficultas, dum sic dicitur: Quibus Delegatis auctoritate Apostolica facultas conceditur, Sede vacante, in casu neceßitatis consecrandi Calices, Patenas, & Altaria portatilia, Sacris Oleis, ab Episcopo tamen benedictis. In Clausula enim & sunt Delegati ab Episcopo, & à Sede Apostolica, dum sic ibidem habetur: Vt Sede vacante sit, qui poßit supplere, donec Sedes Apostolica certior facta (quod quamprimùm fieri debebit) per Delegatos, vel per vnum ex eis, alio modo prouideat: quibus &c. Vt enim intelligi de Episcopi Delegatis debeat huiusmodi dispositio circa consecrationem prædictorum, facit modus ille loquendi. Per Delegatos, vel per vnum ex eis, siquidem ad Delegatos à Sede Apostolica non videtur posse conuenienter referri, sic enim non diceretur, Vel per vnum ex eis, Sed per Delegatos, aut vnum saltim: illud siquidem. Ex eis supponit esse iam designatos alios; & cùm tales à Sede Apostolica nondum sint, de ijs accipiendum, quos Episcopi designarint. Neque obstat illud: Quibus Delegatis auctoritate Apostolica conceditur facultas &c. Nam verba illa Auctoritate Apostolica, ad sequentia congruè referuntur, vt sit sensus Delegatis facultatem concedi auctoritate Apostolica, licet ab ea non sint, sed ab Episcopo designati.

Nihilominus oppositum videtur prorsus [Verosimilior alia.] Clausulæ tenori conforme, dum in ea sic dicitur: Prædictas facultates communicandi, non tamen illas, quæ requirunt Ordinem Episcopalem, vel non sine sacrorum Oleorum vsu exercentur, sacerdotibus idoneis, qui in eius Diœcesi laborabunt, & præsertim tempore sui obitus, vt Sede vacante sit qui poßit supplere &c. Iuxta quæ manifestum apparet etiam post obitum non haberi facultatem pro consecratione dictorum, cùm de illa vno contextu, in quo negatio extat, disponatur, & facultas sua cum limitatione tendat de vno in alium statum. Et quidem si in Clausula dicta non fuisset additum, quod ad Consecrationem spectat, nullus esset qui verosimiliter affirmare posset ad id facultatem ab Episcopo traditam extendi valere. Atqui ex additione tali nihil huiusmodi habetur: Ergo nullo pacto licet extensio. Maior est clara, & Minor ostenditur: Nam [Supplentem non esse Delegatum.] in primis is, qui pro Episcopo suppleturus eligitur, non vocatur Delegatus, nec reuerà Episcopi Delegatus est, quia ordinariam suam potestatem in ipsum non transfert, cùm in facultatibus dictis priuilegiarius sit, neque illæ sint officio annexæ: vnde in concessione ista ea adhibentur verba, quæ hoc satis insinuant, dum dicitur concedi facultatem Prædictas facultates communicandi sacerdotibus idoneis: qui eius non operantur nomine, sed virtute Sedis Apostolicæ, ad quam dispensationes spectant, sicut Episcopi ipsi. Deinde nullum est verbum, ex quo solidum possit pro assertione contraria fundamentum: si enim aliquod, illud equidem: Per Delegatos, vel per vnum ex eis. Sed est sanè leuis momenti, cùm explicationem habeat facilem, vt scilicet sit qui suppleat Episcopo mortuo, donec per Delegatos à Sede Apostolica, aut vnum ex designatis ab Episcopo, aut etiam ex Capitularibus, aliter prouideatur. Quam de solis designatis sermonem esse expeditior explicatio, ex Sacerdotibus inquam idoneis. Quod autem de verbis illis dicebatur Auctoritate Apostolica, admitti potest ad sequentia spectare, sed nihil inde contra legitimam expositionem ex superioribus sufficienter roboratam. Non est tamen ex prædictis inferendum, eis, per quos prouisum fuerit, non posse quæ ad Consecrationem pertinent, exercere, iam enim illi sunt Delegati, & auctoritate Apostolica potiuntur.

