Nec video quomodo dici odiosum pos [Priuilegium non odiosum etiamsi pœnale respectu sæcularium.]sit, etiam vt à Pontifice venit, indultum illud, de quo præfati scriptores, cùm non sit tale respectu Religionis: quòd autem respectu sæcularium tale sit, nequit obstare communicationi, etiam de pœnis loquendo, vt ipse P. Bordonus tradit citata [P. Bordon.] Resolut. 52. n. 95. vbi ita scribit: Respectu verò sæcularium fauore Religionis pœnæ extenduntur, vt timore earum sæculares perterriti reuerentiam & obsequium præstent Religiosis, non contemnendo eorum priuilegia. Sorbus verb. Communicatio priuilegiorum. §. Notandum. Lezana Tomo 2. Cap. 1. num. 32. Ratio est quia priuilegium communicatum tantam vim habet, quanta concessa fuit necessaria, cum sit factum proprium ipsius communicantis: Sic ille, cuius ratio id probat, quod à Nobis dictum de pœnis, sine quibus priuilegium redderetur inutile, cùm in ordine ad illas infligendas concedatur.

Ex quibus apparet Religioso illi, de quo [Resolutio circa casum, de quo est quæstio.] titulus Sectionis, potuisse Prælatum licentiam denegare, si transitus talis illi incommodus est prudenter iudicatus, neque ex eo quod ad Carthusiam tenderet, specialem, qua ad licentiam impertiendam adigi posset, rationem extitisse, sine qua licentia ille non licet, vt est communis Scriptorum sensus, pro quo videri possunt P. Suarez Tomo 4. de Religione Tract. 8. Lib. 3. Cap. 9. n. 4. & P. Sancius suprà Lib. 6. Cap. 7. nu. 32. P. Palaus Tract. 16. Disput. 4. Puncto 16. §. 3. An autem [An valida receptio sine licentia recedentis.] validus sit, diuersitate sensuum controuertitur, pro quo videri citati possunt. P. Suarez affirmans suprà Cap. 10. num. 12. & eum secutus P. Palaus §. 4. nu. 2. & P. Sancius negans à nu. 88. qui alios adducunt. Et fatetur P. Palaus, negantem sententiam communiorem esse & frequentiorem. Ex quo fieri poterit vt sine licentia iustè negata, aut non petita recedens, reuocari meritò possit, si ita Prælati contendant, quod non sine scandalis steterit; vt videant sic audaces non ex ijs esse, quos fortuna iuuat, sed qui in his suis inconsultis mutationibus infelices solent exitus experiri.

Apparet etiam ex dictis priuilegia circa [In priuilegiis circa appellationem dari communicationem.] inhibitionem approbationis esse Religiosis, stante beneficio participationis, communia, vnde in Compendio Societatis, vt diximus, adducitur priuilegium Iulij II. concessum Canonicis S. Saluatoris, & aliud concessum Cisterciensibus. Negat autem id P. Bordonus Tomo 2. Resolut. 32. nu. 11. generali doctrina proposita, de qua suprà, & citatis pro ea Roderico, Miranda, Portel, & Sorbo. Sed contra illum stant Alfonsus de Casarru [Alfonsus de Casarrubios.]bios in Compendio priuilegiorum verb. Correctio Fratrum nu. 11. vbi adducto priuilegio PP. Prædicatorum circa correctionem ita subdit: Hæc concessio deseruit etiam Fratribus Minoribus partium Hispaniarum, vt virtute communicationis priuilegiorum, de qua suprà in Dictione Communicatio priuilegiorum §. 10. possint similiter corrigere fratres eiusdem Ordinis. Sic ille. Possunt autem PP. Prædicatores corrigere appellatione postposita ex concessione Iulij II. in Bulla, quæ apud Peyrinum est 15. huius Pontificis, & incipit Exposuisti die 14. Nouemb. 1511. & quia circa concessionem huiusmodi communi catio proculdubio est, inserta illa à Passarello Generali PP. Minimorum in Compendio priuilegiorum suæ Religionis pag. 102. quod quidem respectu illius, sicut & aliarum clarum esse affirmat Dom. Barbosa in Votis decisiuis & Consultiuis voto 4. n. 70. quem sequitur Lezana Consulto 42. n. 47. vbi tenorem dicti priuilegij proponit Tomo 2. Stat enim contra P. Bordonum sua ipsius doctrina, de qua nu. 210. & alia à Nobis adducta, præsertim nu. 215. vbi ex eodem Auctore id habetur, quod præsentem assertionem eiusdem constat infringere, maturiori adhibita consideratione, quod in Sapientibus laude dignum veteri axiomate circumfertur.

SECTIO XXI.

An virtute Facultatum, quæ Indicis solent Episcopis concedi, dispensari cum illegitimo possit, qui bona fide Ordinatus est, & simplex Beneficium accepit aut virtute alterius concessionis.

DIco Primò. Virtute dictarum Facul [Assertio 1, negans attentis Indicorum Episcoporum facultatibus.]tatum non videtur posse dispensari in casu; de quo incidit consultatio, sic enim habet illa, nu. 2. Dispensandi in quibuscumque irregularitatibus, exceptis illis, quæ vel ex bigamia, vel ex homicidio voluntario proueniunt: & in his etiam duobus casibus, si præuia necessitas operariorum ibi fuerit: si tamen quoad homicidium voluntarium ex huiusmodi dispensatione scandalum non oriatur. Sic ibi. Atqui in casu, de quo agebatur necessitatis non allegabatur titulus, & ita standum terminis concessionis.

Dico Secundò. Iuxta satis probabilem [Assertio 2, affirmans probabiliter ex concessione Tridentini.] sententiam stare potest dispensatio, virtute scilicet concessionis Concilij Tridentini Seßione 24. Cap. 6. de Reformat. prouenit enim irregularitas dicta ex delicto parentum occulto, ad quam se Concilij dispositionem extendere affirmant plures, grauissimique Scriptores, quos adducit Leander à SS. Sacramento, de Irregularitate Tractatu 2. Disput. 3. Quæst. 56. & de qua Diana diuersis locis Partis 2. & cùm de facultate ad dispensandum agatur, ampliationem patitur, quia fauorabilis, iuxta receptissimum Doctorum sensum.

Dico Tertiò. Stare etiam dispensatio [Assertio 3, etiam affirmans ex titulis aliis.] valet ratione necessitatis personalis, ratione cuius opinio minùs probabilis redditur probabilior, vt probat P. Thomas Sancius Lib. 2. de Matrim. Disp. 36. nu. 8. Item ratione infamiæ, difficilis recursus ad Pontificem, propter quas grauissimi Scriptores censent posse Episcopos, & maximè Indicos dispensare. Dom. Barbosa de potestate Episcopi Parte 2. in Compendio nu. 66.

Dico Quartò. Dispensari in casu dicto [Assertio 4, ob auctoritatem asserentium in propriis terminis. P. Layman.] satis securè & inoffensè potest ob grauissimorum scriptorum auctoritatem in terminis proprijs casus propositi decernentium. Quod quidem ita verum apparuit P. Layman, vt ita scribat Lib. 1. Tract. 5. Parte 5. Cap. 5. n. 2. post iudicium circa sententiam, de qua nu. 219. si tamen bona fide aliquis Ordinatus fuerat, cognito deinde natalium defectu, haud dubiè Episcopus dispensare potest, vt in susceptis ministret, sicut notauit Henriquez Lib. 14. Cap. 8. nu. 16. Lit. B. Auila Parte 7. Disp. 3. Dub. 6. Notab. 6. Immò fortaßè etiamsi mala fide Ordines accepit, occultum natalium defectum subticendo, sicut colligi videtur ex Cap. Nisi cùm pridem §. Personæ, [Cap. Nisi cùm pridem, de renuntiat.] de renuntiat. Licet irregularitatem non potuerit subticere: si tamen & culpa latet, & caussa, cum eo qui laudabiliter secum impleuit officium (iniuncta sibi pœnitentia salutari) potest non minùs vtiliter, quàm misericorditer dispensari. Sic ille, qui circa Beneficium non solùm simplex, sed & curatum pariter sentire, ex eo est manifestum, quod ex P. Auila ita affirmante §. immediato præmiserat, cuius sententiam §. sequenti probabilem affirmauit, oppositam tamen præferens; sed ea non obstante, quod ex eo dedimus cum omni securitate subnexuit. Et quidem citatum Cap. Nisi in eo procedit sensu, cum de cessione agat eius, qui de illa tractat, quia scilicet superius ipsi incumbebat ministerium, & cum Episcopo de Episcopo erat sermo.

Dices circa priorem Assertionem id [Obiectio contra priorem Assertionem, vbi quomodo necessitas Operariorum pro dispensationibus requiratur. Facultas 2.] quod de necessitate dicitur ad solos bigamos & homicidas referendum, vt indicat facultatis præfatæ tenor. Sed id negandum, quia §. 1. sic dicitur: Conferendi Ordines extra Tempora, & non seruatis interstitijs, vsque ad Presbyteratum inclusiuè, si Sacerdotum necessitas ibi fuerit. Vbi quidem dispensatio non nisi necessitate Sacerdotum stante conceditur, cùm sint proculdubio illa, de quibus agatur, minoris multò momenti, quàm ea, de quibus §. 2. vt est manifestum: pro omnibus ergo necessaria necessitas; sed non tanta vt quæ ad dispensandum cum bigamis & homicidis compellere videatur. Cùm enim excipiantur illi, etiam si necessitas sit, iuxta dicta §. 1. & statim admittantur, si præuia necessitas, (id est, priùs expressa, scilicet §. 1.) Operariorum ibi fuerit, euidens apparet maius aliquod necessitatis pondus à Pontificia Sede postulari, quæ quidem prudenti Prælatorum Indicorum arbitrio perpendenda. Quod ex facultate, quæ §. 3. habetur etiam efficaciter [Facultas 3.] roboratur, sic enim ibi: Dispensandi super defectu ætatis vnius anni ob Operariorum penuriam, vt promoueri possint ad Sacerdotium, si aliàs idonei fuerint. Necessitas ergo pro dispensationibus præfatis generaliter requiritur; & pro hac, de qua §. 3. etiam militat ratio pro ijs, de quibus §. 2. cùm dispensatio circa id aduersetur, quod maioris est planè momenti.

Potest autem circa ibidem dicta dubita [Scandalum cur in homicidio, & non in bigamia ex primatur.]ri, cur indulta facultate ad dispensandum cum voluntario homicida & bigamo, de priori dicatur Si tamen scandalum non oriatur, non ita de altero? Ad quod dicendum videtur in voluntario homicida scandalum esse posse, cùm adeò enorme sit illud crimen; non ita in bigamo, qui talis esse sine vllo peccato potest, quamuis & esse bigamia ex delicto possit, quod si occultum sit, ex concessione Concilij Tridentini adducta ab Episcopo potest dispensari, & ita ex dispensatione huiusmodi non potest scandalum suboriri. Si autem publicum, pro quo est dicta facultas, aliquale quidem esse poterit, sed non tale ac illud, quod ex homicidio; & ex nota dispensatione, ac processu temporis sopietur, cùm etiam constet id necessitate vrgente disponi.

Iuxta id autem quod de dispensatione [Cum Religiosis in ætate vt possint Episcopi. dispensare.] circa ætatem conceditur, obseruare iuuat, ad Religiosos etiam posse, si eorum speciale desit priuilegium, extendi: si videlicet necessitas operariorum sit, vt frequenter accidit cùm plurium Parochiarum cura ad ipsos spectet, & Indicæ linguæ periti non admodùm plures inueniantur. Vbi dubium occurrit an possint Prælati defectum dictum reticere, & ordinaria forma seruata eos Episcopis ordinandos præsentare. Et videtur penitus negandum, quia cùm dispensatio Episcopis committatur, ea stare nequit sine notitia defectus, ignorantia enim facit inuoluntarium: vnde & est communis Doctorum sensus Iuris dispositioni conformis, dispensationem esse inualidam, tacita ab eo, qui ipsam postulat, veritate. Et Concilium Tridentinum Seßione 25. Cap. 18. de Re [Tacita veritas vt obstet dispensationi.]format. subreptitiam statuit censendam dispensationem factam sine caussæ cognitione. Nihilominùs verosimile est oppositum ex communi etiam sententia, iuxta quam valida est dispensatio eo tacito, quod si fuisset dispensaturo apertum, proculdubio dispensaret, pro quo Diana Parte 8. Tract. 3. Resolut. 50. Auctores adducit, quibuscum & sentit, Iure etiam Canonico non obscurè suffragante. Cap. Dudum. vers. Nos igitur, de Præben. in 6. Vt autem non solùm valida, sed licita etiam ex parte dispensati sit, & Prælati illum ad Ordines præsentantis, sufficiet timor repulsæ, iuxta eorum sententiam, qui censent licitam esse reticentiam specialis casus, cùm facultas à superiore petitur ad dispensandum cum aliquo, si negaturus forsitan timeatur, de quo citatus Auctor Resolut. 52. Rationes enim, quæ pro valore afferuntur, etiam licitam esse conuincunt, cum ea, quam ipsi adhibent, distinctione loquendo. Petitio siquidem Ordinum, quodammodo petitio dispensationis est, id enim petitur, quod Episcopus hîc & nunc potest non solùm validè, sed licitè etiam impertiri.

SECTIO XXII.

Circa Missas priuatas in nocte Natiuitatis Domini. Ad dicta Tomo 2. Thesauri num. 238. & seqq. Tit. 12. & Parte 7. num. 106. & seq.

DIctum ibi cum multis tres Missas [Vnicam tantum posse dici Missam in nocte Natiu. 1. Dom. contendit P. Bordon.] eiusdem Festi priuatas dici posse à puncto mediæ noctis. Quod quidem P. Bordonus penitus inficiatur Tomo 3. Resolut. 56. n. 159. & duobus seqq. vnam tantùm concedens Parocho post solemnem, quia illa nulli Presbytero prohibetur, in qua tamen Communio nequit ministrari. Probat ex Cap. Nocte sancta 47. Dist. 1. de Consecrat. vbi S. Telesphorus tres Missas in Sacro Festo concedit, & vnius tantùm pro nocte celebrationem, pro duabus alijs congruis temporibus assignatis. Deinde ex absurdo arguit, quia ex eo fiet multos fideles audiendæ Missæ præceptum non impleturos, cùm tempore dicantur incommodo. Et quidem S. Telesphori tempore pauci erant sacerdotes, & multi fideles, vnde videtur inferri mentem Pontificis fuisse vt non omnes celebrarentur, sed vnica, vt possent illi alijs interesse; cùm non extet præceptum obligans ad assistendum Missæ in nocte celebrandæ. Prætereà sic habet consuetudo in omnibus Italiæ Ecclesijs, & præsertim Romæ, quæ aliarum Ecclesiarum caput. Tandem S. Telesphori concessionem ad Missas tantùm solemnes dirigi ex illis videtur ipsius verbis non obscurè deduci: & hymnum Angelicum in illis solemniter decantent.

Quòd autem Communio, sublata ne [Et non licere in ea Communionem.]cessitate, administrari nequeat ex eo probat quòd Missa tantùm concessa est & non Communio: priuilegium autem vni concessum non extenditur ad alium propter identitatem rationis. Cap. Sanè 9. de priuileg. Item, quia ea nocte excepta sacerdos non celebrat nisi intra auroram & meridiem, ex communi Doctorum: ergo neque laicus Sacramenta recipere potest extra illud tempus, quod regulatur à tempore Presbyteri volentis celebrare, cum eædem rationes militent in vtroque. Tum quia inoleuit consuetudo, quæ cùm rationabilis sit, vim legis obtinet. Cap. In his rebus Dist. 21. pro quo & Doctores. Et de Communione loquentes Bonacina Quæst. 7. de Eucharistia Punct. 1. n. 14. cum Siluestro Sa, & Angelo, verb. Eucharistia. Tabiena Missa 6. Henriquez, Suarius, Posseuinus Cap. 8. nu. 8. docent sacram Communionem posse recipi qualibet hora diei, etiam post meridiem, quia nulla extat prohibitio, & sic videntur excludere ab hac sacra refectione nocturnum tempus. Sed hæc parui momenti sunt, & ita

Dico Primò. Tres Missæ priuatæ dici [Assertio 1, affirmans de Missis.] possunt nocte dicta post horam duodecimam, seu à puncto probabili & recepto communiter illius medietatis. Sic citati adducto loco Thesauri. Et prætereà P. Martinon Tomo 4. Disput. 40. n. 16. P. Ægidius Coninck de Sacramentis Quæst. 83. n. 218. Cardinalis Lugo de Sacramentis Disp. 20. n. 25. vbi ait sententiam istam habere pro se bonas rationes, additque sic: & quidquid sit de illis, [Cardinalis Lugo.] iam hodie est vsu adeò recepta, vt non poßit iam de eius veritate dubitari. Adde, in tanta Sacerdotum multitudine vix posse locum dari omnibus ad celebrandum illa die, quæ tunc in ipso solstitio breuißima est, nisi per noctem etiam, quæ longior est, plures Missæ à multis celebrentur. Sic ille. Licet autem apud nos dies illa per oppositum longissima sit, id nequit obstare, quia resolutio præfata alijs bonis innititur rationibus, vt citatus Cardinalis ait, & longitudinis excessus non est talis, vt vsque ad meridiem horæ spatium transgrediatur. P. Arriaga Tomo 7. Disput. 54. n. 14. vers. Secunda difficultas. P. Gaspar Hurtadus Tomo 2. de Sacramentis Disp. 4. de Sacrificio Missæ Difficult. 4. vers. Sacerdotes etiam omnes. Diana, P. Henao de Sacrificio Missæ Tomo 2. Disputat. 22. Sect. 3. Parte 2. Tract. 14. Resolut. 35. vbi complures adducit, asseritque esse probabilissimam & tutissimam, audaciam Nugni iusta animaduersione castigans, qui illam esse improbabilem dixit P. Suario semper infensus, inglorius semper depugnator. Et probari potest.

Primò, quia celebratio Missarum in Nocte sancta absolutè à S. Telesphoro concessa est, & ad solemnes non est arctata concessio: ergo licet illas celebrare. Assumptum ostendo, tum quia in plurali Missas celebrandas dixit, quod licet ita intelligi possit, vt pluralitas ad plures Presbyteros referatur, quia tamen valde fauorabilis concessio est, & eum admittit sensum, quem nostra sententia cum grauissimis ac doctissimis Interpretibus amplectitur, omnino præferendus est. Deinde arguo, & pariter retorqueo quod de hymno Angelico decantando dicebatur: additur enim statim: Quoniam & eadem nocte ab Angelo pastoribus nuntiatus est &c. Atqui hymnus Angelicus non solùm in Missa Noctis sanctæ, sed in omnibus priuatis dicendus est, quod ex præfato Decreto desumptum est: ergo illud non de sola solemni Missa, sed de priuatis est etiam accipiendum.

Secundò, Quia cuilibet Sacerdoti, vt dicitur, licitum est Nocte sancta priuatam Missam celebrare virtute concessionis præfatæ; ergo non de sola solemni agitur. Vbi & additur alijs temporibus ad horam Tertiam celebrandam, quod Glossa in Cap. Necessè Dist. ead. affirmat esse abrogatum in Cap. Tribus Dist. 2. vbi præcipitur vt tot sint Sacrificia, quæ possint populo sufficere: Atqui quod ad Missam solemnem attinet, abrogatum non est, cùm constet ad horam Tertiam dici: Ergo manifestum ex eo habetur in prædicto Capite de Missis etiam priuatis sanctum locutum fuisse Pontificem & Martyrem.

Tertiò, Quia vt aliter sentiendum sit nihil est quod vrgeat. Quod enim ad dictum Cap. Nocte sancta attinet, in quo de Missa tantùm solemni concessio procedit, iam vidimus quàm sit enerue, id autem quod de absurdo additur, ad summum probat in Parochis eam esse obligationem, secus in alijs, qui vnica tantùm Missa in Nocte sancta dicta alias non tenentur celebrare. Et licet S. Pontificis tempore pauci essent Sacerdotes & multi fideles; tanta tamen erat horum deuotio, vt credibile sit ad Missas illius sanctæ noctis audiendas generaliter confluxisse, quæ audiri securiùs tunc poterant, quàm per diem, vigente persecutione. Iam quod de hymno decantando dicebatur Angelico, ex dictis solutum habetur: si etiam addamus decantationem ad Missam quidem solemnem referri, supposita generali in eo Festo recitatione, quia & in Missis solemnibus dubitari poterat an esset cantandus, quia non omnia, quæ in Missis dicuntur, cantari solent: cantatio ergo ex peculiari ratione præcipitur, quia scilicet ab Angelis ea est nocte decantatus. Quod ad consuetudinem tandem attinet omnes ferè citati contrarium attestantur.

Dico Secundò. In Missis Noctis sanctæ [Assertio 2. Communionis administrationem licere.] potest sacra Communio administrari. Id constat Primò, quia Communio sacra generaliter in Missis non solùm semper licuit, sed & præcepta aliquando, præcepto, de cuius grauitate non est opus disputare. Vide Verricellium in Quæstionibus moralibus Tract. 8. Quæst. 55. Item Martyrologium Romanum die 25. Decembris cum Natiuitatis Dominicæ memoria, multorum millium Martyrum commemorationem celebrat sub Diocletiano, cùm in Christi Natali ad Dominicum conuenissent, ad Sacram scilicet Communionem, quod Nocte sancta videtur accidisse, cùm incredibile sit eos, sic sanctè affectos, & Martyrij Candidatos ad Missam in illa celebrandam non confluxisse. Prætereà sic habet irrefragabilis consuetudo Religiosorum ac laicorum, nec vidi circa hoc ab aliquo vnquam dubitatum.

Quæ autem ex aduerso proponuntur, [Opposita diluuntur.] nimis profectò leuia sunt. In Cap. Nocte sancta de Communione mentio nulla, quia pro ea nullo erat opus priuilegio, vnde quod de extensione non admitenda dicebatur falsa sub præsuppositione procedit. Quod deinde additur de regulando tempore Communionis per tempus celebrationis, voluntariè asseritur, cùm non ita res habeat, nisi quatenus, secluso priuilegio, non possunt fideles nisi intra Missam communicare. Cùm ergo in Nocte sancta Missa solemnis dici possit, & prætereà alia à quocumque Sacerdote, etiamsi demus plures non licere, cur in illis Communio sacra non licebit? Ex Auctoribus autem præfatis pro nostra potiùs, quàm pro ea, in cuius patrocinium trahuntur inuiti, probatio desumenda, cùm absolutè loquantur, & Noctem sanctam non excipiant. Quod autem dicant Qualibet hora diei, id ritè stare potest, cum horæ noctis ad diem ciuilem, seu artificialem spectent, qui 24. continet, de quo iam pridem Macrobius Lib. 1. Cap. 3. vt à naturali, qui ex duodecim constat, & plurium aliquando, secernatur. Et ita est in vsu Ecclesiæ, iuxta morem Romanum L. more ff. de Ferijs, vnde versus, Incipit Ecclesia medio sub tempore noctis. Cardinalis Tuschus Lit. D. Conclus. 407. Tomo 2.

Nec omittendum Communionem in [Ad Communionem habitus respectus concessione Missæ.] Nocte sancta esse maximè Ecclesiæ spiritui & intentioni conformem; eo enim intuitu concessa est Missarum celebratio, vt sideles possent Christi corpore, quem nascentem celebrant, refici, hilarescere, recreari. Pro quo Rabanus Maurus Lib. 2. de Institutione Clericorum Cap. 31. ita scribit: Vt ea hora fideles quoque Sacramentum Corporis & sanguinis Christi perciperent, qua eum inter homines misericorditer natum scirent. Sic ille. Licet autem fideles Sacramentum sub vtrâque specie non percipiant, dici tamen possunt Sacramentum Corporis & Sanguinis Christi percipere, quia Corpus cum Sanguine percipiunt, Vi naturalis illius connexionis & concomitantiæ, qua partes Christi Domini, qui iam ex mortuis resurrexit, non ampliùs morituri, inter se copulantur. Vt habet Concilium Tridentinum Seßione 13. Cap. 3. cum Apostolo locutum Rom. 6. v. 9. Christus resurgens ex mortuis, iam non moritur, mors illi vltra non dominabitur.

SECTIO XXIII.

Ætas in Diœcesana Synodo pro Confessarijs designata an pro Regularibus necessariò requiratur. Addicta in Thesauro. Tit. 12. nu. 344. & Parte 2. Auctarij num. 289. & seqq.

DIctum ibi Episcopum non posse ob [Religiosum subijci Decreto Synodali quoad ætatem pro Confessionibus ex P. Bordono.] defectum ætatis Religiosum cum limitationibus approbare. Et modò id specialis quæstionis occurrit, an stare id queat, si in Diœcesana Synodo ætas sit pro Confessarijs generaliter designata. Ad quod affirmatiuè respondet P. Bordonus Tomo 4. in Decisionibus Miscellaneis Decis. 464. dicens Religiosum audire volentem Confessiones tali esse decreto subiectum, quia in hoc subditur Episcopo, qui non vult tali Decreto derogare. Quod confirmat, quia ab Episcopo debet cognosci idoneus, non tantùm quoad scientiam, sed etiam quo ad personam: debet enim Confessiones auditurus esse multùm expertus & prudens ad consulendum animæ pœnitentis: à Synodo autem censetur idoneus & prudens ad id munus Sacerdos constitutus in anno trigesimo: ergo subditur in hoc Synodo, si non directè & immediatè, saltem ex eo quòd Episcopus vult obseruationem suæ Synodi, ac proinde ex hoc capite præcisè defectus ætatis potest reijcere Sacerdotem Regularem ab examine ad Confessiones sæcularium,

Dico Primò. Prædictum statutum non [Assertio 1, non subijci] ligat Religiosos. Probatur, quia sunt penitus exempti ab Ordinariorum iurisdictione, & Ordinarij sunt, qui Diœcesanis legibus auctoritatem præstant, vnde & à Decretis Concilij Prouincialis, aut Nationalis, vt dictum à Nobis Tom. 1. Thesauri Tit. 9. n. 150. cum multis & grauissimis scriptoribus.

Dico Secundò. Si Episcopus Religiosum [Assertio 2, reiectum ab examine inualidè absoluere.] ab examine reijciat ad Confessiones sæcularium, quomodocumque id faciat, nequit sic reiectus, etiamsi aliàs idoneus, illas audire, & audientis absolutiones à peccatis mortalibus tunc primò Confessioni suppositis, erunt nullæ. Id constat ex damnatione Propositionis affirmantis ab Alexandro VII. quæ est Ordine 13. Peccata autem iam confessa, cùm & remissa sint, etiam non approbatis confiteri posse, sicut & venialia, communis Doctorum sententia est.

Dico Tertiò. Si post examen approba [Assertio 3, validè cum approbatione sub conditione ætatis.]tio ab Episcopo conferatur sub conditione non audiendarum Confessionum, nisi in ætate à Synodo designata, idem de tali approbatione ferendum iudicium, quod de illa, quæ ab Episcopo sine respectu ad Synodum ex proprio arbitrio conceditur, & ita poterit Religiosus circa Confessiones ita se gerere, vt ab eius fuerit Prælatis imperatum, iuxta dicta etiam Parte 2. n. 287. & seqq. Ratio est quia iurisdictio à Pontifice, & non ab Episcopo confertur, & ille approbationem tantùm quoad litteraturam, & nullum insuper grauamen apponit, quia non est Episcopi subditus, vnde neque circa eius mores potest inquirere, sicut neque in examine pro Ordinibus conferendis, ex quo validum potest argumentum conformari. Id autem quod ad ætatem attinet, ad mores spectat, quia non creditur in minori, quàm sit ea, à Synodo constituta, conuenientem futuram maturitatem ad ministerium periculosæ plenum aleæ, & castitatem requirens inuiolabilem, obeundum. Quòd si demus defectum illum ætatis ad mores non spectare, ratio etiam adducta vrget, quia grauamen tale à Pontifice nusquam inuenitur adiectum, nisi ratione defectus in litteratura, iuxta dicta Parte 4. Sect. 11. circa mores enim non præsumitur, dum non apparet, vnde & idem dicendum si appareret; & pro Confessarijs Monialium, quos quadragenarios futuros esse decernit. Videantur docti scriptores apud Dianam Parte 11. Tract. 8. Resolut. 27. accuratè in negotio præsenti loquentes. Et Constitutio Clem. X. de qua Sect. 52.

Sed Obijcies, etiamsi Episcopus perperàm agat talem adijciens conditionem, ea tamen [Obiectio diluitur opportuna doctrina.] dispositione sic stante, approbationem cessare, quia absolutè approbare nequit, nisi sub tali conditione, quæ tamen non impletur: Ergo quemadmodùm quando illam negat, confessiones validæ esse nequeunt, etiamsi iniustè illa denegetur, ita & in casu, de quo agimus. Ad quod dicendum quòd quantumuis velit non approbare, nisi conditione impleta, Confessiones validæ esse possunt, quia approbationem reuera impendit à Pontifice requisitam, vnde voluntate illa non approbandi sibi contradicit, & ita huiusmodi voluntatis ratio non habetur. Quemadmodum si ad Beneficium Parochiale approbaret penitus sufficientem, sed cum simili limitatione, nihil talis obstaret limitatio, cùm nequeat cum approbatione componi, quæ illam prorsus excludit. Ex quo patet diuersam esse rationem in approbato ab Episcopo modo dicto, & in eo, qui ab examine iniustè repellitur, in quo approbatio nulla existit à Pontifice requisita.

Quia verò oppositum est probabile, vi [Cum certitudine absolutionis posse in praxi procedi, non obstante probabilitate.]deri alicui poterit non posse resolutionem præfatam securè ad praxim aduocari, nisi fortè ijs admonitis, qui ad Confessiones accedunt, & eisdem consentientibus, aliàs fieri ipsis videtur iniuria, dum pro certo traditur, quod incertum reuera est, quæ & fieri etiam videtur Sacramento, quod exponitur nullitati. Quæ difficultas, cùm communis sit, & omnes opiniones concernat, quæ ad Sacramenti Pœnitentiæ administrationem pertinent, iuxta ea est expedienda, quæ Doctores tradunt vtiliter consulendi. Nunc breuiter dico Confessionem futuram validam, si pœnitens veniale aliquod fateatur peccatum, ad quod est à Confessario, de quo agimus, excitandus, circa venialia enim certa iurisdictio est, licet P. Salas [Pro venialibus iurisdictio certa.] aliter videatur sentire Tomo 1. in 1. 2. Disput. vnica Sectione 10. n. 102. & Sect. 27. n. 286. & 287. quem cùm adducat Ioannes Sancius Disput. 44. n. 24. minimè audiendum censet, quandoquidem hoc iam sub dubio non cadit, sed solùm sub scrupulo, vt deducitur ex Cap. Omnis vtriusque Sexus de penit. & remission. Stante ergo iurisdictione circa illa, validè ab ipsis absoluit dictus Sacerdos per gratiam Sacramentalem, cum qua nequeunt mortalia consistere, & ita supra illa etiam cadit absolutio bona fide Confessario detecta. Sic P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disput. 26. Sect. 6. num. 8. P. Thomas Sancius in Decalogum Lib. 1. Cap. 9. n. 35. Cardinalis Lugo de Pœnitentia Disput. 19. n. 30. qui vers. antecedenti De soliditate, plures adducit, qui P. Suarez sunt in ea securæ viæ ostensione secuti.

Quod si aliquando Confessarius diligen [Quid cum de illis in Confessione nulla facta mentio.]tiæ præfatæ oblitus absoluat, non ideò anxius esse debet, cùm etiam eo deficiente titulo, alius supersit suppletæ ab Ecclesia iurisdictionis, & pœnitenti nullum immineat inde periculum, circa quod accuratè philosophatur citatus Cardinalis, sicut & P. Arriaga Tomo 8. Disput. 39. nu. 43. & seqq. Videndus etiam Diana Parte 2. Tractat. 13. Resolut. 2. & Ioannes Sancius suprà. Dixi autem non debere esse anxium, quia cùm vsus sit opinione adeò probabili, non sine inconuenienti staret, si pœnitentem accerseret, & ad iterandam Confessionem vrgeret. Ex eo autem quod adhibita confessis venialibus absolutione fiat satis pœnitentis intentioni, qui non probabilem, sed certam absolutionem intendit, sequitur Confessarium ita debere procedere. Quod quidem Auctores non ita exactè videntur obseruasse: licet enim pœnitens nulli moraliter timendo exponatur periculo, qui nec tenetur post peccatum statim de illo conteri, aut per Confessionem remedium accurare; Confessarius tamen illud differre non debet, quia sub ea conditione, qui confitetur, accedit, qui non solùm remedium præsentaneum non adhibet, sed fortè nullum, si ea non sit certa opinio, iuxta quam, dum absoluere nititur, operatur. Sic dictum aliàs non satisfacere sacer [Parte 2. n 145. & seqq.]dotem obligationi offerendi sacrificium post acceptum stipendium applicatione illa, quæ ipsi est visa probabilis, fructus specialissimi.

SECTIO XXIV.

An Regulares exempti incurrant suspensionem, si contra Episcopi Edictum audiant mulierum Confeßiones in priuatis domibus.

PRæfatæ resolutioni visum est oppor [P. Verricelli sententia affirmans in casu quæstionis.]tunum difficultatis propositæ enodationem, ob consimilem materiam, & & doctrinam, adiunxisse, de quo P. D. Angelus Maria Verricelli in Quæstionibus Moralibus & Legalibus Tract. 8. Quæst. 48. affirmatiuè respondet, si in Edicto de Regularibus mentio specialis habeatur. Et probat, quia quidquid sit an validè an inualidè sine iusta caussa Episcopus approbet Regulares ad Confessiones cum limitatione quoad tempus, locum, & personas, circa quod diuersimodè loquuntur Auctores: omnes tamen vno ore docent iusta existente caussa posse Episcopum, validè & licitè approbare Regulares cum limitatione, quoad tempus locum & personas: pro quo in speciali adducit P. Suarium, P. Vasquez, Nauarrum, Gutierrez, Rodriguez, Vgolinum, Villalobos, P. Fagundez, Cenedum, Dianam & Cardinalem Lugo. Id quod ex Clementina Dudum de sepulturis videtur compertum, iuxta quam Episcopus potest ex caussa Regularem reprobare: ergo & cum limitatione approbare, quod genus quoddam reprobationis est. Et ita decretum à Sacra Congregatione die 20. Nouemb. 1615. vt affirmat Gauantus in Manuali Episcoporum. verb. Confessor. nu. 23. & 24. & Barbosa de potest. Episcopi. Allegat. 25. nu. 30. Vt autem Pœnitentiæ Sacramentum in priuatis domibus non administretur congruentissima dispositio est, ob multa quæ in eo esse inconuenientia possunt, cuicumque consideranti obuia. Vnde & addit circa ætatem similiter posse limitationem adhiberi cum Patre Suario, Fagundez, Cardinali Lugo, & Miranda, & ex eo arguit pro præsenti casu. Concludens excipiendos casus necessitatis, quæ amplè accipienda est, vnde & videtur id viri prudentis arbitrio relinquendum. [Assertio 1, contrarium statuens.]

