Vbi & illud etiam, Donec Sedes Apostolica [Quem in eo habeat terminum vsus facultatis. Vbi peculiaris difficultas.] certior facta alio modo prouideat, nonnihil exhibet quæstionis, an scilicet si antequàm Sedes Apostolica prouideat certior facta, quod quidem in Regionibus Indicis tractum habet satis prolixum, finiatur tempus concessionis Episcopo designatum, possit qui est pro supplemento relictus facultatum vsum vsque ad prouisionem dictam prorogare: id enim particula donec videtur innuere, restringit enim dispositionem, sed cum perseuerantia vsque ad tempus, cui adiecta est, vt cum Bartholo & Gratiano tradit Dom. Barbosa Tractatu de Dictionibus dict. 93. n. 5. qui & n. 7. cum alijs ait accipi infinitè, vnde non videtur hoc prorsus inuerosimile, cùm aliàs beneficium Principis sit, & ita amplè, quantùm verba admittunt, vt admittere hîc apparet, interpretandum. Pro quo & ratio non contemnenda succurrit, si enim in viuis esset Episcopus, curaret equidem vt ante impletionem temporis noua obtineretur concessio facultatum, & ita Diœcesis vtilitatibus ex earum vsu prouenientibus non careret. Cùm ergo præuentus morte id non præstiterit, satis est Apostolicæ Sedis pietati conforme, vt earum vsus in Sacerdotibus idoneis ab eo designatis perseueret. Aliunde autem verosimilius videtur oppositum ex notissima regula quòd subrogatus sapit naturam [Iuris Regula circa ius subrogati.] subrogantis, sicut & alia, iuxta quam is, qui in ius succedit alterius, eo iure, quo ille vti debet, & alia item tenoris sequentis: Nemo potest plus iuris transfere in alium, quàm sibi competere dignoscatur. Circa primam videndus Dom. Barbosa Tractatu de Axiomatibus iuris axiom. 213. & circa alias 46. videlicet, & 79. iuris in 6. earum Glossæ. Sed quidem [Qualiter cupienda.] non videntur illæ conuincere, quia licet ita sit vt in eis disponitur, generaliter loquendo, non tamen quando adest specialis dispositio amplians aut restringens: generi enim per speciem derogatur, vt est iuris receptissimum Axioma, de quo citatus Scriptor Axiom. 107. & dispositio generalis non comprehendit casum specialiter definitum. l. Cùm in testamento §. fin. ff. de hered. instit. & alibi. Cùm ergo in facultate prædicta ita disponatur, vt vidimus, Donec Sedes Apostolica &c. Tali potiùs standum dispositioni, quàm generalibus illis documentis. Et quidem viuens Episcopus non posset vltrà definitum vitæ tempus prædictarum facultatum vsum extendere; & tamen ille Sacerdotibus idoneis communicari potest, in quibus vltrà vitæ tempus perstat: plus ergo iuris transfertur in ipsos. In quo quidem repugnantia nulla est, quia id non fit auctoritate simplici transferentis, sed supremi Principis beneficio, qui & vltrà mortem illud potest protendere propriam, vnde gratia non expirat morte concedentis.

INDEX EORVM, QVÆ IN HOC AVCTARII INDICI TOMO SECVNDO CONTINENTVR. Prior Numerus Partem indicat, secundus Numerum marginalem.

- A.

- Absolutio.

- CIrca absolutionis formam specialis difficultas pro suspensione effectus. p. 6. 262. & 263.
- Indi & Æthiopes quomodo absoluendi à censuris. 496
- Quomodo stare poßit licita absolutionis negatio contra Pœnitentis opinionem. p. 7. 201
- De absolutione ab excommunicatione reseruata Papæ in Indijs, p. 8. 266
- Forma absolutionis quem habeat sensum quando iam est peccatum confitenti remissum. p. 6. 274
- De absolutione à reseruatis Sedi Apostolicæ per priuilegium Gregorij XIII. 444
- De absolutione in articulo mortis. p. 8. 631. 635. 637. & seqq. Vbi quid poßit simplex Sacerdos præsente proprio.
- De absolutione à reseruatis, Episcopo conueniente 632
- De absolutione à reseruatis ab Episcopo, quid ex Constitutione Clementis X. 660. & 661. Vbi quid pro Indijs.
- Quomodo stare nequeat etiam satisfacta parte. 663

- Academia.

- Louaniensis reiecta censura, & quare. p. 5. 4
- Viennensis circa Thesim quamdam approbatio. p. 8. 508. & seqq.
- Salmantinæ & Complutensis. 619

- Actio.

- Vide verb. Peccatum.
- Quomodo esse perfectior quàm alia habente obiectum perfectius. p. 5. 46

- Actus.

- Circa duos actus incompoßibiles in Christo peregrino apud Emmaunca, & alijs. 202
- Interni præcipi humana lege nequeunt. 274. Vbi de Sacramento Pœnitentiæ notanda doctrina. p. 7. 306
- Primo actu non finiri gratiam. p. 8. 294

- Adoratio.

- An adorari poßit homo vt Dei imago. p. 8. 492

- Aduocatus.

- An esse talis poßit contra propriam sententiam. p. 5. 264

- Æthiopes.

- Pares in priuilegijs Indis, & circa Inquisitionem. p. 6. 497

- Angelus.

- An pro illis Aureolæ. p. 7. 289. Vbi de D. Michaele.

- P. Antonius Terillus.

- Opus illius egregium de conscientia probabili. p. 2. Sect. 2

- Approbatio.

- Approbationis tempore finito an celebrari in Oratorio poßit. p. 6. & seqq.
- De negata iniustè approbatione. 58
- De concessa Confessarijs cum limitatione. Sect. 23. & 24
- Necessaria Episcopi in Confessario Religiosorum quando de Bulla Cruciata, aut Iubileo agitur. 383. Vbi oppositum an probabile.
- Circa Thesim absolutè statuentem sufficere vnicam approbationem. p. 8. 508. & seqq. Vbi an sit probabilis.
- Circa eamdem quid ex Constitutione Clementis X. 655. Ibi Index.

- Aureola.

- Circa illas Excursio scitu digna continens multa. p. 7. 244. Ibi Index. Vbi de Martyribus, Doctoribus, Virginibus, pro quorum laudibus plura.

- B.

- Baptismus.

- AN sine speciali priuilegio poßint Religiosi in Indijs baptizare. p. 6. 151. & seqq.
- Qualiter Indis & Æthiopibus conferendus. 154. & seqq.
- Posse stare sine fide explicita Christi, & Trinitatis 157
- Paruulos Indorum filios sine Baptismo saluari nequit asseri. 166
- De Baptismo Apostolorum. 249
- Quomodo ad salutem necessarius. p. 8. 433
- Baptismum in neceßitate per solam parentum fidem non posse suppleri. 500. & seqq.
- Per illum faciliùs prouideri infantibus, quàm per remedium in lege naturæ. 504. & seqq.

- Beatificatio.

- De illius certitudine contra Mag. à S. Thoma, & Ioannem Poncium. p. 6. 1. & seqq.
- Martyres Marrociani an beatificati. 5
- Pontificem in ea errare non posse. 10. & seqq.
- Episcopis vt olim licita. 17
- Certior Canonizatio. 18
- Per illam declaratur statim à morte eum, de quo agitur, beari. 31. 35. & seqq.
- Radij & splendores pro Beatis. 85
- Officium vt liceat concessa Missa. 88. Vbi de aliquibus, & quid de Missa sine Officio.
- Esse Canonizationis speciem. 77
- Pro Beatificatis non conceduntur Ecclesiæ Titulares. 98.
- Neque Octauæ. 128
- Quid pro Fundatoribus, & alijs consuetis solemniter celebrari, aut ratione priuilegiorum. 129. & seqq.
- Beatificati aliqui in Martyrologio descripti. p. 8. 106
- Missæ votiuæ vt liceant. 102. & seqq.

- Benedictio.

- Vide verb. Prædicatio, & Prædicator.

- Beneficium.

- Non esse obligationem pro dimittendo illo ob irregularitatem. p. 7. 48
- Posse ab Episcopo pensiones Beneficio imponi. 62
- Ad illa Exteri non admíttendi, & qui non sint tales habendi vt tales. p. 8. 395

- Blasphemia.

- Circa quamdam vocantis amasiam deam. p. 8. 488
- De alia vocantis Deum cum adiunctis alijs. 489
- De alia circa tundentem pectus visa femina Curiali. 490. & seqq.
- De alia iactantis validiorem manum contra diuinam. 497. & 498
- Blasphemantes Virginem Deum specialiter punire. 499

- Bulla Cœnæ.

- Priuilegia pro absolutione à casibus in illa contentis. p. 6. 440
- Quomodò non vbique admissa. p. 8. 312
- Eius casus non veniunt conceßione omnium reseruatorum Sedi Apostolicæ. 660

- Bulla Cruciatæ.

- Religiosos ea vti non posse quo ad reseruata in Religione, & oppositum non esse probabile. p. 6. 376. contra modernum Scriptorem. & p. 8. 46. & seqq.
- Non posse illa volentes vti non approbato confiteri etiam Religiosos. 383. & 384
- Indis ad quid opus illa. 440. & seqq. vbi de dispensatione in gradibus prohibitis.
- De peccantibus ex confidentia illius. p. 7. 86
- Transacto publicationis tempore vsus eius non licet, nec valet. p. 8. 49. & seqq.
- Quid eodem currente spatio, si quis diuersa reseruata commisit. 51
- Circa Religiosos iterùm. 52. & seqq. contra recentiorem scriptorem, in cuius opere propositiones aliquæ proscriptæ recensentur.
- An ratione supplicationis id stare poßit. 46. de cuius vi. 322. & seqq. & in speciali. 333
- Indulgentiæ illius vt iuuent pro excusandis Indorum Pœnitentialibus satisfactionibus. 423
- Non est obligatio eam sumendi pro absolutione in articulo mortis absente proprio Sacerdote. 647

- Bullæ, Breuia, & Constitutiones Pontificum.

- Canonizationis, ex quibus habetur Sanctos statim à morte gloriam consecutos. p. 6. 46. & seqq. Vbi plures.
- Adriani ampla conceßio. 456. & plura. 466. & seqq.
- Pauli Tertij pro Societate IESV quo ad Ordines. p. 8. 160
- Gregorij XIII. pro eôdem. 161
- Eiusdem pro illegitimis. p. 6. 441
- Vrbani VIII. circa negotiantes Ecclesiasticos in India Orientali. p. 8. 252
- Clementis IX. circa idem in vtraque India. Ibidem & seqq.
- Pauli V. tollentis excommunicationem contra negotiantes. 267
- Beatificationis B. Claræ de Monte Falco. p. 6. 10
- Vrbani VIII. pro S. Francisco Borgia, & Martyribus Iaponiensibus. 88
- Clementis VIII. circa iura Parochorum. 483
- Vrbani VIII. pro eôdem. Ibidem.
- Priuilegiorum aliqua. p. 6. 440
- Clementis VII. 414. 416. & 418
- Clementis X. circa priuilegia Religiosorum, ex quibus cum Episcopis controuersiæ. p. 8. 641. & seqq.

- C.

- Cambium.

- INdicum an liceat. p. 8. 380. & seqq. &. 401

- Canonicus.

- Circa aßistentiam quo vti priuilegio queat ratione
- Mætatis, sicut & alij Præbendarij. Parte 8. Sect. 37

- Canonizatio.

- Gloriam à Sanctis statim à morte obtentam per illam definitur. p. 6. 23. & seqq.
- Quæ pro illa sint necessaria. 25
- Obiectio ex S. Paschasio Diacono. 39
- Alia ex S. Seuerino Colon. Epis. 40. & seqq.
- De Sancto Annone. 42
- Contra Sinnichium præcipuè agitur. 43. & seqq.
- Quid de Canonizationibus Ioannis XXI. 21

- Capellanus.

- De Capellania pro Fiscali S. Inquisitionis. p. 7. 222. & seqq. Vbi an ea potiatur factus Inquisitor.

- Capitulum S. V.

- Vide Dispensatio.
- An Dimissorias dare queat intra annum habenti dispensationem Apostolicam circa ætatem. p. 8. 140. Vbi notanda quædam circa potestatem ad dispensandum.
- Quid circa Religiosos. 145. & seqq.
- Nomine Ordinarij. 142
- Sine Examinatoribus Synodalibus an procedere poßit. 590. & seqq.

- Carolus Magnus.

- An Canonizatus. p. 6. 3

- Casus reseruati.

- Vide Bulla Cœnæ, & Bulla Cruciatæ.
- Vnius noctis spatium an sufficiat pro absolutione ab illis. p. 7. 101
- Circa casus reseruatos in Religionibus quædam in verosimiles profligatæ sententiæ. p. 8. 189. Vbi de peccatis carnalibus.

- Censura.

- Censuris erga Indos ac Æthiopes an vtendum. p. 6. 491. & seqq. & quid circa latas à Iure.
- Contra Religiosos Parochos an illis vti poßint Episcopi. 505. & seqq.
- De Censuris contra Prædicatores contradicente Episcopo. p. 8. 648. & 649

- Charitas.

- Ex toto corde &c. erga Deum explicata à S. Francisco Salesio. p. 5. 333.
- Cum minori damno circa famam proximi petit illa fieri correctionem. Vbi quid de Episcopo. p. 8. 278.
- Charitas quomodò incipiat à seipso. p. 5. 170
- Quomodo peccari grauiter poßit ab administrantibus ex charitate. p. 7. 71
- Qualiter ingeniosa ad subueniendum proximo sine famæ ipsis detrimento. p. 8. 288. ad locum. 2. Cor. 8. v. 8

- Christus D.

- Quomodo finxerit se longiùs ire in Emmaunte. p. 5. 104. & seqq.
- Iugum eius quomodo suaue vsu licito probabilium opinionum. 127
- An sint illi Aureolæ concedendæ. p. 7. 267. & 268
- Quæ sint opera ab ipso dicta impoßibilia. p. 5. 126
- Circa remansionem in Ierosolyma cùm duodennis, doctrina vtilis. 325
- Rosa pulcherrima, cuius recensentur folia. p. 6. 127
- Pro omnibus mortuum certa fidei assertio. p. 8. 442. & seqq. Vbi specialiter de Indis.

- Commendatarij Indorum.

- Si negligentes erga ipsos, non posse integrè tributum accipere. p. 7. 87. & seqq.
- Posse illis Commendas conferri. p. 8. 606. & seqq. contra rigidum negatorem.

- Communio.

- Quale pro illa ieiunium naturale necessarium. p. 6. 196. & seqq.
- Sanguis an administrandus non valenti Hostiam traijcere. 201. & seqq. vbi præsertim de Indis.
- Qualis obligatio communicandi in articulo mortis. 207
- Sacerdos non ieiunus an sacrificare poßit vt Viaticum conferat. 210
- Circa Indorum Communionem. 213. & seqq. Vbi an licitè potuerit aliquando prohiberi, & de antiquiori Ecclesiæ more.
- Ex Concilio Eliberitano exempla negatæ in articulo mortis. 220
- Ecclesiæ impositum præceptum pro administratione. 323
- Quid in dubio circa capacitatem. 226
- De priuilegio Hispaniæ. 387. & seqq.
- Quæ rationabilis caussa pro dilatione. 392
- Multis an danda. 393. & 394
- Licita est in nocte Natiuitatis. p. 8. 231. & seqq.

- Concilium.

- De auctoritate Limensis. 2. Parte 7. 97. & seqq. & 311. De alijs sæpius.

- Confessarius.

- An liceat illi vti æquiuocatione. p. 5. 234
- Ætas in Diœcesana Synodo pro Confessarijs designata, an in Religiosis necessaria. p. 8. 234. & seqq.
- Reiectus ab examine nequit validè absoluere. 236
- Quid si post examen approbetur sub conditione. 277
- De certitudine absolutionis cum probabili opinione. 239
- Quomodo se habere debeant cum Indis Chilensibus nolentibus plures dimittere vxores. p. 6. 358
- Notandum discrimen inter Confessarium Religiosorum & Regularium à Tridentino propositum. 382
- De Confessarijs solicitantibus. p. 7. 5. & seqq.
- Quomodò se debeat opinioni Pœnitentis conformare. 196. & seqq.
- Vitæ inhonestas est caussa Confeßionem concernens, propter quam subtrahi approbatio potest. p. 8. 659.
- Vide Approbatio, & Examen.

- Confessio.

- Cum ignorantia necessarij doloris an valida. p. 6. 169. & seqq.
- Per interpretem an sit eius obligatio, & multa circa illum. 178. & seqq.
- Contra Religiosos violantes sigillum possunt Prælati procedere. p. 7. 36.
- Quid si negligant. 37
- De obligatione quam primùm confitendi in Sacerdote, qui ea non præmissa celebrauit. 102
- An Paræciani poßint aliquando non Parochis confiteri. 139. Vbi de ignorante.
- Circa circumstantiam Virginitatis. 237. & seqq.
- De amißione Aureolæ. 244
- Quod remedium illi, qui confessus est iurisdictione carenti. p. 8. 271
- Admonitio pro confitente, qui contrariam opinionem tenet ei, quam sequitur Confessarius. p. 7. 211
- Confeßionis præceptum pro Indis longius spatium admittit. p. 8. 412. & seqq. Vbi circa Cap. Omnis vtriusque sexus.
- Quibus ex caußis dimidiari queat. 451. & seqq.
- Pro obligatione sigilli censura. 480

- Confirmatio Sacramentum.

- De illo. p. 6. 183. & seqq. Vbi quòd Indicum balsamum sit verè tale.
- Casus specialis de confirmato oleo infirmorum. 185. & seqq.
- An Religiosi in Indijs virtute priuilegiorum illud administrare poßint. 188. & seqq.

- Conscientia.

- Casus ad illam spectantes ad Theologos spectare contra Iuristam sine fundamento locutum. p. 7. 155. & seqq.
- Ex dubia non benè argui contra probabilem. p. 5. 153
- Vide Opinio.

- Consecratio.

- Circa consecrationem Episcopi Paraquarij discursus P. Terilli. p. 5. 116
- Quid circa veritatem. 157. & seqq.

- Consilium.

- De consilio Religiosi Societatis dispensat Episcopus in gradibus pro matrimonio prohibitis, & alijs. p. 6. 353
- Quod de consilio est, an aliquando ei, quod est de præcepto, præferendum. 367
- Consilium Episcopi qualiter ad Indorum Communionem requisitum.

- Consilium Regium.

- Quomodò stare queat mulctam ab illo sæpiùs Ecclesiasticis imponi. p. 8. 276
- Praxis supremi Castellæ circa Ecclesiasticos delinquentes in officio. 277
- Rescriptum Consilij Indiarum circa aßistentiam Præbendarij. 405
- Ex defectu notitiæ grandæuitatis proceßisse. 407

- Consuetudo.

- Quando obligare grauiter censeatur. p. 7. 300
- Vicinorum quando attendatur. 301
- De consuetudine circa celebrationem Sanctorum cum Octauis. p. 6. 120. & seqq.

- Consulatus.

- De illo in Indijs multa. p. 8. 89. & seqq. Ibi Index marginalis.

- Contractus.

- Qui non probandi. p. 8. 90
- De illorum temperamento. 91
- Mohatræ vt liceant, & chirographorum emptio. 92
- De nonnullis alijs. 93
- De contractu Cambij, suprà, & 298
- Mutationis pecuniæ pro pecunia. 299
- De quodæm contractu cum Rege tribuente Mercatoribus debita pro parte pretij. 368. & seqq.
- Circa contractum argenti Viui notandæ resolutiones. 362. & seqq.
- Quid circa iuramentum Prætorum. 369
- De contractu Nigrorum. 530. & seqq.
- In contractu non eligi personalem industriam. 615

- Contumelia.

- Vt contingat peccari in illa. p. 7. 276. & seqq.

- Conuicium.

- Caussam proferentis reddit deteriorem. p. 5. 226. & seqq. Vbi specialia quædam.

- Culpa.

- Leui nequit pœna grauis imponi, & leges aliter disponentes in præsumptione fundari. p. 7. 70
- Sine mortali non stat irregularitas ex delicto. 117
- Nemo sine culpa puniendus. 170. & seqq. Vbi de lege pœnali, & Interdicto.
- Ob venialem an amittatur Aureola Virginitatis.

- D.

- Damnum.

- AB obligatione audiendi Missam quale damnum excuset. p. 6. 366
- Damna creditoribus illata vt debeat Quæstor compensare. 359. & seqq.
- Damni & lucri notandum dißidium. p. 8. 360
- Damna diminutæ solutionis vt poßit creditor compensare. 363
- Diligentiam exactißimam adhibendam pro compensatione damnorum circa personas & quantitatem. 366
- Notanda circa illud doctrina. 267

- Debitor, Debitum.

- An Quæstor, qui iniustè soluit, habeat regressum ad eum, cui soluit. p. 8. 361
- Qui bona fide solutionem accepit à creditore non potente soluere alijs, ad restitutionem non tenetur. 362
- Chirographa debitorum an emere Quæstor poßit. 363
- Quæstor, qui impetrauit aßignationem creditoris, an tanti æstimare laborem queat, ac si emeret. 364. cum doctrina speciali.
- In accipiente ob neceßitatem quando debitum penitus extinguatur. p. 6. 432
- Debitum deterioris conditionis quando integrè peti poßit. 371
- Debita Minerarijs an emi à Magistratibus queant. 373

- Decimæ.

- Pauperes ad illas non teneri. p. 6. 428. & seqq. vbi an cessante neceßitate superueniat obligatio.
- Earum conductio quomodo Clericis prohibita. p. 7. 160. & seqq.

- Declaratio.

- Declarationes Cardinalium circa Religiosos delinquentes extra claustra, & iurisdictionem Episcoporum erga illos. p. 8. 280. & seqq.
- Circa clandestina matrimonia. 418
- De alijs in decursu sæpiùs.

- Decoctor.

- De illis. p. 8. 95. & seqq. Vbi specialia quædam.

- Decretum.

- Innocentij X. in caussa Episcopi Angelopolitani. p. 6. 507
- Gregorij XV. 508
- Pauli V. circa solicitantes. p. 7. 13
- Et circa eosdem Greg. XV. 12. & 14
- Clementis VIII. circa Regulares ordinandos. p. 8. 152
- Eiusdem alia circa informationes pro Nouitijs. 175
- Aliud circa reseruationem. 195
- Alexandri VII. circa approbationem cum limitatione. 243
- Vrbani VIII. circa cultum non Canonizatorum aut Beatificatorum. p. 6. 84

- Detractio.

- Notanda circa illam. p. 7. 230. & seqq.
- Detractoribus non credendum. p. 1. 65

- DEVS.

- Quomodo complacere poßit in obiecto prohibito, sed probabili. p. 5. 296. & seqq.
- Quæ de illo notitia sufficiat ad salutem. p. 6. 157
- Contra Deum an liceat litigare. p. 5. 166
- Est supremus Superior, & quid inde. 176
- Vt finis naturalis non est sufficiens motiuum in accedente ad Pœnitentiæ Sacramentum. p. 6. 171
- Quomodo poßit contra ius ex sponsalibus acquisitum operari.
- De illo aliàs, & sæpiùs.

- Diana.

- Defensus doctus, eruditus, & pius Pater. p. 5. 56

- Dictio.

- De dictione Insuper. p. 8. 253
- E vestigio quid indicet. 552

- Diœta.

- Quid sit. p. 6. 354

- Dispensatio.

- Episcopi vt poßint dispensare in petitione debiti coniugalis. p. 6. 340
- Circa dispensationem cum mixtim progenitis. 342. & seqq.
- De priuilegio Societatis I. circa illos. 346
- Futuras caussas rationabiles. 467. & 468. Vbi de speciali quadam circa homicidium, & alia. 469. & seqq. & 478
- Circa bigamiam. 471. & 477
- Circa irregularitatem ex infamia propter Simoniam. Ibidem.
- Circa habilitatem pro Beneficio. 472. & 473. Vbi notanda doctrina.
- Circa mandantem in homicidio. p. 7. 118
- Dispensatio & licentia vt differant. 165. & 166.
- An possit non petenti ad cautelam concedi. p. 6. 66. & 67
- An virtute facultatum, quæ Indicis Episcopis concedi solent, dispensari cum illegitimo poßit, qui bona fide ordinatus est, & Beneficium accepit, aut virtute alterius conceßionis. 218
- In dispensatione pro homicidio, cur de scandalo exceptio. 223
- Cum Religiosis circa ætatem an dispensare Episcopi queant. 224
- Circa matrimonium Indi cum Hispana cum primo gradu illicitæ affinitatis. 620. & seqq. Circa gradus mixtos. 668. & seqq.

- Distantia.

- Quæ excuset Parochos pro recursu ad Episcopos. p. 7. 99. & seqq.
- Pro excusatione audiendi Missam in Festis. p. 6. 360
- Ratione illius posse Capitulum S. V. in Indijs, etiamsi adsit Commissarius S. Cruciatæ. p. 8. 621. & seqq.
- Et ordinariam pro eo, sicut in Episcopo, esse potestatem. Ibidem.

- Distributiones.

- Quando senes eas lucrari queant. p. 8. 404. & seqq.
- De regula circa hoc tradita à P. Azorio. 411.

- Doctrinæ Indorum.

- Vide Parochus. & p. 7. Sect. 5. & seqq.
- Sine concursu conferri nequeunt, & de neceßitate Examinatorum, etiam Sede vacante. 590. & seqq.

- Domicilium.

- Vt quis habeatur naturalis Regni quale domicilium requiratur. p. 8. 290

- Donatio.

- Omnium bonorum præsentium ac futurorum an valida. p. 7. 129

- Dubium.

- Vide Opinio.
- Operari cum dubio secundùm se spectatum esse peccatum. p. 5. 251
- Varij textus de amplectenda parte tutiore in dubio qualiter exponendi. p. 5. 148. & seqq.
- Quid de dubio circa præceptum Superioris. 157
- Non esse obligationem interpretandi dubia in partem meliorem actu positiuo. 170

- E.

- Ecclesia.

- DIfficilia præcipienti parendum. p. 5. 127
- Tota Ecclesia nequit falli. p. 6. 15
- Ecclesiæ nomine an veniant quæ in seminarijs Societatis I. 90. vbi de cultu Beatificatorum.
- Ecclesiæ pro Canonizatis tantùm. 48. & 49. Vbi quid si Patronus Religionis sit tantùm Beatificatus.

- Electio.

- De digniorum electione. p. 7. 73. vbi de Parochis Indorum.
- Notanda doctrina circa concursum. 74

- Eleemosyna.

- Quando ad illam Parochi Indorum, etiam Religiosi teneantur. p. 7. 119. & seqq.
- De spirituali. 125. & seqq.
- An fiat satis per illas omißioni diuini officij. 312. & seqq.
- Obligari & compelli ad illam posse fideles. p. 8. 168. Vbi specialiter pro Monialibus, de quo & 566. & 567.

- Episcopus.

- Notanda doctrina circa ingressum in administrationem. p. 5. 60
- De consecratione Paraquariensis. 316. & seqq.
- An Indici poßint in matrimonij impedimentis dispensare. p. 6. 325. & seqq.
- Facultas ea vt poßit Vicarijs, & alijs committi. 338
- Quomodo obligare Parochos ad residentiam debeant. p. 7. 90. & 91
- Nequeunt consuetudinem legitimam abrogare. 300
- Quomodo illis liceat Maioratus institutio, & alia pro casu occurrente. 315
- De potestate Indicorum ad dispensandum in gradibus prohibitis in foro externo. 60. & seqq. Vbi notatu digna.
- Defectus Episcoporum in neceßitate an poßit sine Pontificia prouisione suppleri, vbi de Indicis specialiter. p. 8. 75. & seqq.
- Casus peculiaris, in quo præsentatus à Rege posset Ecclesiæ gubernationem assumere. 81. & 82
- Quid poßint Episcopi circa Regulares extra claustra delinquentes, pro casus contingentia. 278. & seqq. Vbi de processu, carceratione, &c. ibi Index.
- Circa petitionem debiti. p. 6. 340
- An poßint statuere contra ius commune. p. 8. 413. & seqq.
- Non posse comminari sub pœna peccati Parochis circa Christianam docendam doctrinam. 472
- Ad eleemosynas pro Monialibus specialiùs obligari. 567
- Quomodo prohibere poßint ne alibi approbati Confessiones audiant. 511. & 512
- Posse à reseruatis Sedi Apostolicæ absoluere, & quomodò. 631
- Et in impedimentis ob difficilem recursum ex potestate ordinaria. Ibidem.

- Eucharistia.

- Vide Communio.
- In eius Sacrificio Christus principalis offerens. p. 6. 13. Ex eo probata Beatificationis certitudo. Ibidem.
- Nomine Ecclesiæ offertur. 14. Ex quo illatio eadem.
- Quomodo necessaria iuxta verba Christi. 208. 209. 400. & 401.
- Pro illius receptione an plus cognitionis quàm pro Confeßione requiratur. 394
- Non conferenda, si indecentia timeatur, etiam in mortis articulo, licet absolutio conferri sub conditione possit. 404. & 405

- Examen.

- Quàm exactum pro Beatificatione. p. 6. 19. & 20 Vbi de D. Thoma à Villa-noua.
- Pro Sancta Rosa. 79
- Pro ordinibus in Religiosis quale. p. 8. 157. & seqq.
- Pro concursu ad Paræcias Indicas. 509. & seqq. Vbi de Examinatoribus plura generaliter vtilia. Ibi Index.
- De examine Prædicatorum. 651
- De examine Confessariorum Regularium. 658

- Excommunicatio.

- Excommunicatio pro sumentibus Cocam qualiter vrgeat. p. 6. 424
- Excommunicatus recipiens Beneficium à quo, & quomodò poßit dispensari. 446
- Quomodo in Indijs poßit esse reseruata Pontifici. p. 8. 265
- De Excommunicatione 7. Bullæ Cœnæ contra deferentes arma &c. ad Ecclesiæ hostes. 428. & 429. cum notanda doctrina.

- Exemplum.

- Quàm necessarium in Parochis Indis Christianæ probitatis. p. 8. 467. & seqq. Vbi & quòd in alijs.
- In Confessarijs. 659

- Extranei.

- Qui dicantur, sicut & qui naturales, & quid circa illos liceat, aut sit prohibitum. Parte 8. 390. & seqq.
- Quid de Aragoniensibus. 520

- Extrema Vnctio.

- De illius institutione multa scitu digna. p. 6. 243. Ibi index.
- Circa formam multa. 255. & seqq.
- Amen cur speciale in illa. 256. & 257
- Circa capacitatem Indorum pro illius receptione. 269. & seqq. Vbi & quid circa alios.
- De pueris, cæcis, surdis, mutis. 275. & seqq.
- Excellentißimus illius effectus remißio mortalium. 278. & seqq.
- Bona fides an sufficiat sine attritione ad prædictum effectum. 293. & seqq.
- Casus peculiaris. 295
- Indi post Baptismum an vngendi, si periculosè ægrotent. 273

- F.

- Fabrica.

- ECclesiæ fabricæ quæ applicanda. p. 7. 131
- Circa fabricas Religiosorum depulsa calumnia. p. 6. 488

- Facultas.

- Facultatibus, quas habent Episcopi ad dispensandum in matrimonij impedimentis in casibus neceßitatis an vti Vicarij poßint, & alij ex eorum conceßione. p. 6. 338
- De facultatibus conceßis Episcopis. 449. & seqq. Vbi an illis frui queant Religiosi.

- Fama.

- Sine minori eius damno facienda correctio. p. 8. 278

- Familiaris.

- Quid circa Confeßionem in Religiosorum familiaribus. p. 8. 665

- Festum.

- Ad Festum S. Rosæ an Indi teneantur. p. 6. 121
- Quid de Europæis. 123
- Indos non posse compelli ad ea, ad quæ non tenentur. 359
- Pro illis, ad quæ tenentur, quæ excusationes. 360. Vbi de Missæ auditione.
- Quid circa laborem. 361. & 362
- Quid ob metum. 363. & seqq. vbi & pro bona fide peculiaris doctrina.
- Cum Indis vt dispensare Parochus queat. p. 7. 137. & seqq.

- Fides.

- Vt stet mysterijs fidei assentire quosdam, alios dissentire. p. 5. 212
- In ijs, quæ de fide sunt, quædam esse alijs certiora. p. 6. 21
- Fides Christi & Trinitatis non est necessaria neceßitate medij. 157
- Fit satis argumentis P. Acostæ. 162. & seqq.
- Cum euidentia credibilitatis assensus contrarius fidei esse non potest. p. 5. 212
- Non valere instantiam ex formali hæresi. 213
- De fide est propositio, cuius opposita ab Ecclesia declaratur falsa. p. 8. 445
- Ad salutem est omnino necessaria. 430
- Per fidem parentum non suppleri Baptismum. 500. & seqq.
- Quomodo ad remedium paruulorum in lege naturæ necessaria. Ibidem.

- Fides humana.

- Quæ adhibenda Transumptis Constitutionis Pontificiæ. p. 8. 667

- P. Franciscus Bonæ Spei.

- Contra illum agitur. p. 5. n. 1. & seqq. per integram disceptationem.
- Illius in D. Caramuelem inuasio peracerba. 15. & seqq.
- Illustre eiusdem testimonium pro Auctoribus sententiam de probabilis opinionis sequela tenentibus. 75
- Dura pronuntiata, neo sibi constantis, dum egregiè collaudat. 130
- Impetitio indigna in D. Caramuelem à qua hic vindicatus. 159
- Doctrina eius admodum obscura. 292. & 293
- Acris inuectiua in D. Caramuelem circa paruitatem materiæ in ieiunio naturali. p. 6. 196
- Calumnia in eumdem cum vindicatione. 199. & seqq.

- P. Franciscus Suarez.

- Defensus. p. 8. 251

- Fructus.

- Quomodo restituendi à Simoniacis. p. 6. 472
- Et à Parocho Indorum linguam ignorante. p. 7. 40
- Officiales Regij negotiantes cum pecunia vt faciant fructus suos. p. 8. 297. & seqq.

- G.

- Gabella.

- QVid quando in rebus venalibus onus soluendi certam pecuniæ quantitatem ab Ecclesiasticis & laicis imponitur. p. 8. 245. & seqq. P. Verricelli sententia propulsata.
- Grauamen quando per se, & per accidens. 248
- De immunitate ab illis familiæ laicæ Episcopi. 251
- De inæqualitate vectigalis inter exteros & naturales. 400

- Gratia.

- Facta à Principe non expirat primo actu, seu vnico. p. 8. 294
- Facienti quod in se est Deum non denegare suam gratiam vt stet in confitente cum ignorata attritione. p. 6. 177
- De Pontificijs gratijs vt cognoscere Episcopi valeant.

- Gratitudo.

- Quam debeat Societas I. D. Caramueli eam erga ipsam ingenuè & luculenter profitenti. p. 1. n. 3. & 3

- Gubernator.

- Quomodo contrahere cum Minerarijs poßit. p. 8. 377. & seqq. Vbi specialiter de Huancauellicensi.

- H.

- Hæresis, Hæreticus.

- FOrmale peccatum hæresis vnde tale. p. 5. 213
- Circa irregularitatem ob hæresim contractam quomodo Prælati Regulares poßint dispensare. p. 6. 453
- Quid de priuilegio quodam Archiepiscopo Limano concesso. 475. & 476
- Hæreticorum argumento ex erroribus, qui videntur probabiles, quomodo fiat satis. p. 7. 184
- Reiecta Scriptoris moderni responsio, de qua. 183
- Cum hæreticis non ineunda commercia, & de excommunicatione circa hoc in Bulla Cœnæ. p. 8. 426. & seqq.
- Hæresis erroris nomine compellata. 436
- Hæretici quomodo despument suas confusiones. 588
- Peßimi pastores. Ibidem & 589
- Quale in illis dominium. 622
- Posse absoluere in articulo mortis. 639. & 640

- Homicidium.

Vide Irregularitas.

- Propter illud contracta irregularitas vt queat dispensari. p. 8. 223

- Horæ Canonicæ.

- Attentatio vt necessaria in illis. p. 5. 108
- Vbi quid de se Caramuel.
- De obligatione Parochi circa illas. p. 7. 140. & seqq.
- Vide, Officium diuinum, & Præbendarius.

- Hospitale.

- Hospitale S. Annæ Limano eximium concessum pro dispensationibus priuilegium. p. 6. 477. & seqq.
- Hospitale S. Bartholomæi. p. 8. 405
- Vbi laudatus D. Don Ioannes de Cabrera & Benauides illius promotor & insignis benefactor.

- I.

- Ieiunium.

- POtio Chocolati an liceat in diebus ieiunij. p. 6. 412. & seqq,
- Circa potiones alias, vbi & de Guarapo. 416
- Circa ætatem pro obligatione. 418. & 419. Vbi de Indis specialiter, pro quo & infra.
- Circa vnicam Indorum comestionem. 420. & seqq. vbi & pro alijs.
- De Coca, an eius vsus contrarius ieiunio. 423
- Circa illius prohibitionem notanda quædam. 424.
- De vsu ouorum & lacticiniorum pro Religiosis, virtute cuiusdam Bullæ, quæ impugnatur. p. 8. 40. & 41.
- Cùm de ieiunio agitur, an liceat sententiæ mutatio. p. 1. 110
- Circa ætatem. p. 6. 216

- Ignorantia.

- Inuincibilis vt stet cum vsu opinionis probabilis. p. 5. 71. & 72
- Non confertius, nisi in quibusdam casibus. 147
- Dictamen conscientiæ ex vincibili sequendum. 252
- Operationem talem esse peccaminosam. 252
- Quæ non excuset à peccato. p. 8. 473. & 474

- Illegitimus.

- Vide Informatio, & Nouitius.
- De illegitimi profeßione, in qua professus pater, & dispensatione ad dignitates. p. 8. 197. & seqq.

- Immunitas Ecclesiastica.

- Vide Gabella.
- Circa immunitatem familiæ laicæ Episcopi. p. 8. 251
- De mulcta pecuniaria Ecclesiasticis imposita, & à Regio Indiarum Consilio reprobata. p. 8. 273. & seqq.
- De immunitate bonorum in illis. 275
- De immunitate Religiosorum, & quid ex illa habeatur. 281. & seqq.
- De contributione ad reparationem muri Callaënsis ob propinquam mari Religiosam domum, & Ecclesiam, & quid ex illa habeatur. 601. & seqq. Vbi & generales doctrinæ.

- Indi, Indiæ.

- In illorum peccatis vnde malitia sit minor. p. 5. n. 4
- Ad Festum S. Rosæ non teneri. p. 6. 122
- Indiarum detectione noua inducta Philosophia. 162
- In Indis an cum ignorantia doloris necessarij stare Sacramentum Pœnitentiæ poßit. 169. & seqq.
- An teneantur per interpretem confiteri, & quid circa illum. 178. & seqq.
- More puerorum tractandi. 271
- Sine dispensatione vt queant incestuosi debitum coniugale petere. 340
- Quid circa Ordinem Sacrum. 460. & 461. Vbi de illustri Martyre Iaponiensi P. Didaco Iuki.
- An aliquando confiteri non Parocho poßint. p. 7. 139.
- Quomodo hi peccent in illorum contumelijs. 226. & seqq.
- An sine eleemosyna lucrari poßint Indulgentias Iubilei. p. 8. 24
- Circa Indorum Chilensium libertatem, cùm essent captiui, ex Regio rescripto. 311. & seqq. Vbi an sit obligatio reddendi pretium emptoribus.
- Indi prohibiti in Hispaniam transmigare, circa quod inquiritur. 396
- In Indias arma exportari prohibitum, & quomodò accipiendum. 397
- De prohibitione transportationis argenti viui ex Peruuio in Nouam-Hispaniam. 399
- Circa Indos opinionibus benignis agendum. p. 6. 373
- Propositiones absurdæ circa illos. p. 8. Sect. 40. Ibi Index.
- Circa obligationem ex sponsalibus. 465. & 466.
