P. Quintanadueñas Tract. 7. Singul. 28. [Sententia affirmatiua P. Quintanad.] nu. 7. hæc habet. Si Reliquia sit vel Christi Domini, vel B. Virginis, vel eminentissimi Sancti, non ita magna pars aut quantitas requireretur, vt sit insignis, ac si esset alterius non ita eximij sancti. Talis reputabitur vnica Coronæ Spina, Crucis non valde magnum frustum: aliquot B. Virginis Capilli: Sancti Ioannis Baptistæ vel S. Petri, S. Annæ, & aliorum insignium, veri gratia, Apostolorum & Euangelistarum ossa ad palmum, vel quid æquiualens; licet integrum Crus, Brachium, aut Caput non sint; tunc enim defectus quantitatis ab excessu qualitatis suppletur. Sic cùm videatur absolutè statuere, concludit non esse improbabilia quæ dixerat. Et ea cùm retulisset P. Pasqualigus [Negatiua P. Pasqualigi.] Quæst. 261. n. 6. ita subdit: Verùm hoc probari non potest. Quia licet sint Reliquiæ insignes relatiuè ad eos, quorum sunt Reliquiæ, non tamen sunt insignes secundum se, & consequenter neque in ordine ad effectum recitationis Officij, & celebrationis Missæ, quia ad hunc effectum debent esse insignes secundum se. Et cùm non contineantur sub qualitate expressarum in Decreto Sacræ Congregationis, nec illis æquipolleant, facultas recitandi Officium, atque celebrandi Missam, non habebit locum intuitu ipsarum. Sic ille, qui de æquipollentibus admittit. n. seq. & idem tenet P. Henao Disput. 28. n. 426. [Et P. Henao.] inde arguens, quia vbi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus.

Dico Primò. Quod ad Sacram Spinam [Assertio 1. certa de Spina Coronæ Christi.] pertinet, non solùm vt non improbabile, sed vt certum admittendum esse Reliquiam insignem. Probatur; Nam Sacra Rituum Congregatio illius celebrationem concessit sub ritu Duplici Ecclesiæ Seguntinæ, vt videri potest in Codice nouarum concessionum impresso Matriti anno 1671. & iam pridem celebrationem habuit in Metropolitana Hispalensi, vt testatur P. Quintanad. Singulari citato num. 4. & quidem quod ad adorationem attinet, de fide est eidem deberi, tum ex generali ratione in omnibus, quæ sunt Christi sanctificata contactu, tum ex speciali, quia dignissimam in Christi corpore partem tetigit, & transfixit, & ipsius est sanguine consecrata. Pro quo videri potest P. Bordonus Tomo 4. Resol. 117. n. 42. Quòd autem insignis Reliquia computari debeat ex eo probari potest, quia dubitari nequit quin Sacra Corona, si integra esset, non solùm insignis Reliquia, sed plusquàm insignis haberetur, & cultum supremi ritus Ecclesia ipsi teneretur exhibere: Ergo & singulæ spinæ taliter æstimari debent, vt eis cultus saltem Reliquijs alijs impendi solitus debeatur. Illationem probo: Nam aliàs Corona sine cultu huiusmodi penitus remanebit, integra enim inueniri non potest, debet ergo suis in partibus, quæ veluti ipsius sunt membra, celebrari. Et ob rationem huiusmodi S. Congregatio, vt vidimus, cultum concessit, supposita Reliquiæ veritate, pro qua exploranda non sunt euidentia argumenta petenda, sed quæ verosimilem & probabilem, atque ad fidem humanam sufficientem notitiam pariant, pro quibus multa Bordonus citata Resolutione ex doctissimis allegationibus, pro defensione spinæ in Ecclesia S. Prosperi Regij asseruatæ à n. 42. citato. Id quod etiam in Metropolitana Hispalensi, & alijs obseruatum.

Dico Secundò. Sacra Spina non est ritu [Assertio 2. esse Festum 1. Classis.] tantùm alijs Reliquijs communiter exhiberi solito celebranda, sed altiori. Probatur, Nam excellentia eius, de qua dictum, id exposcit, quin paruitas possit obstare: Si enim illa esset obstaculo neque communi alijs ritu posset coli, quod est à Nobis improbatum. Deinde ante annos plures concessum est Officium S. Coronæ sub ritu 2. Classis, sine respectu vllo ad eiusdem Reliquias; cùm ergo Reliquia aliquid debeat operari vltra ea, quæ aliàs licent, Sacræ Spinæ cultus 1. Classis videtur tribuendus, qualem habet in Hispalensi Ecclesia, vt testatur P. Quintanad. Singul. 28. cit. n. 4. Videantur dicta n. 100. Neque his obstat concessio Ecclesiæ Seguntinæ facta, de qua n. præced. in qua ritus videtur coarctatus; concessio enim talis vim suam non tollit alijs, iuxta quas Festum istud altiori est ritu celebratum, quo posito id, quod modo superaddendum asserimus, specialem non habet difficultatem. Vnde & in Ecclesia Seguntina ritu. 1. Classis celebrari habetur in Codice anni 1674. Matriti impresso. Pro quo id adijciendum in præsenti, quod tradit P. Guyetus Lib. 1. Cap. 28. [Sicut festum S. Andreæ Andegaui.] Quæst. 9. vers. Quin & aliarum, vbi ait in Andegauensi Ecclesia celebrari Festum S. Andreæ ritu 1. Classis, ob insignem brachij Reliquiam, quam possidet. Hac de caussa celebratur à Nobis, quæ in nostro extat Sanctuario cum exclusione in diem alium S. Monicæ die 4. Maij, etiamsi huius Festum ex nupera concessione sit Duplex minus, quia pro eo die concessum est Sacræ Coronæ Officium. Et licet tunc sancta prædicta ritum inferiorem haberet, robur concessionis persistit ob maiorem alterius dignitatem, iuxta generalem Gauanti doctrinam Parte 2. Sect. 3. Cap. 10. in fine, vbi ita scribit: Officia concessa ad libitum in pari gradu cedunt alijs de præcepto, vel ex vi Rubricarum recitandis. Sic ille. Quæ ergo in altiori gradu sunt, non cedunt, sicut est Festum S. Spinæ, Pro quo & stat Priuilegium Hispaniæ.

Dico Tertiò. Quod de S. Spina dictum, [Assertio 3. de Reliquia Crucis Domini. Vbi de illa, quæ in D. Pauli extat Sanctuario.] dicendum pariter de Reliquia SS. Ligni Crucis. Probatur, quia similis eidem debetur adoratio, & potest Spinæ magnitudinem adæquare, & verò etiam superare. Videtur autem in ea, qua Sanctuarium nostrum gaudet, valde specialis titulus, immò & tituli ad altiorem cultum reperiri, pro quo Cardinalis Baronius, per cuius transiuit manus, luculentissimum testimonium perhibuit dicens pro certo se habere esse illam ex certioribus vnam, & mirabiliorem, quæ possunt in vniuersa Christiana Republica reperiri: vtpote qui & inuentionis fundatissimam fidem altè combiberat, & varia fuerat miracula ipsius expertus, [Quàm illa mirabilis, & prodigijs clara.] nondum Cardinalis, pro quo instrumentum extat illius subscriptum manu, & Notarij publici & Apostolici, præmisso citati Domini iuramento, qui Reliquiam tradidit, interuentione firmatum. die 10. Decembris 1572. Tradita est autem, quia ab eo, cuius fuerat in possessione ante annos aliquot, Cardinali inquam de Ara cæli, sic fuerat sub mortis extrema dispositum, vt eo incomparabili thesauro Indiarum Christianis profectibus commodaret. Neque totam, quam reliquit, voluit pretiosissimi Ligni transmitti portionem, sed frustrum considerabile, cuius est obsecutum voluntati. Quæ autem in naui, qua fuit Reliquia cælestis aduecta, eius fuerint virtute patrata in Historia Societatis habentur Parte 3. Lib. 5. nu. 103. & 104.

Potest ergo hæc sacrosancta Reliquia [Circa ritus qualitatem.] ritu coli supremo, sicut de Sacra Spina dictum, idque die 3. Maij, sicut in sancta Hispalensi Ecclesia; quam verissimè enim dici de illa potest, quod in illius diei habetur Officijs: Dum Sacrum pignus cœlitus reuelatur, Christi fides roboratur. Ad sunt prodigia diuina in virga Moysi primitus figurata, Dei magnalia reserantur &c. Sed non videtur omittenda Commemoratio Sanctorum Alexandri, Euentij &c. Ne penitus eorum memoria apud nos deleatur; ea enim de caussa in Festo Natiuitatis Domini Commemoratio S. Anastasiæ admittitur: & cùm id quod ad ritus eleuationem pertinet ex vrgenti obligatione non sit, in eo non est tanto cum rigore agendum; quod & in alijs obseruat Gauantus citato Cap. 10. nu. [Festi Exaltationis antiquitas, in quo potest Reliquiæ festiuitas collocari, minori ritus mutatione.] 16. cuius verba dedimus n. 106. Neque ex Festo D. Iacobi in Hispania vrgeri potest, in quo semper omittitur Commemoratio S. Christophori: nam solemnitas illa est Patroni, & de præcepto, quam Hispana Ecclesia conatur quàm potest solemniùs celebrare. Vt autem omnis circa hoc possit dubitatio eximi, esset forsitan expediens vt Reliquiæ celebritas in Festo Exaltationis statueretur: nam die 3. Maij Inuentio celebratur, in Festo autem Exaltationis die 14. Septembris ipsius Crucis gloria, quam toto Orbe promeruit, eo quòd præcipuum fuerit instrumentum nostræ redemptionis, neque solùm ob recuperatam ab Heraclio, & miracula in reportatione perspecta; antiquior siquidem est ista celebritas, vt videri potest apud P. Guyetum Lib. 1. Cap. 1. Quæst. 12. vers. Ad Festa. Quod & manifestè habetur in Lectione 6. sacri illius Officij, ibi: Itaque Exaltationis Sanctæ Crucis solemnitas, quæ hoc die quotannis celebrabatur, illustrior haberi cœpit &c. Tunc autem nihil speciale habebit Officium præter omissionem commemorationis Octauæ Natiuitatis Virginis; neque futurum 1. sed 2. Classis, quia ex Duplici maiore ad Duplex istud est immediatus ascensus, & non debet altior Reliquiæ ratione tribui, quàm habet maius Crucis in Ecclesia Festum, Inuentionis scilicet, in quo quia 2. est Classis, ad 1. fit mutatio, vt aliquid Reliquiæ titulus operetur, & ita fit, vt diximus, in Hispalensi Ecclesia, in qua visum prædicta copulari.

Dico Tertiò. Quod ad Capillos San [Assertio 3. de Capillis Deiparæ.]ctissimæ Virginis attinet, stante illorum certitudine, valde est verosimile posse Reliquiæ insignis titulo celebrari. Vnicus certè illius Capillus pretij videtur eximij, vt dicere meritò cœlestis Sponsus queat illud Cant. 4. v. 9. Vulnerasti [Cant. 4. v. 9] cor meum soror mea sponsa, vulnerasti cor meum in vno oculorum tuorum, & in vno crine colli tui. Vbi de vno crine, & non de illorum vinculo, esse sermonem, non pauci sentiunt, ex quibus Ruper [Rupertus.]tus. Quid vno crine fragilius, & quid vno crine subtilius? ait ille mystico pro humilitate Virginis sensu subiuncto. Crinis vnus vix comparet; humilitas Virginis vix consentit quòd computari inter homines poßit. Quod non tollit quo minùs de corporeo crine etiam queat intelligi, sicut quod de oculo dicitur, pro quibus & versu. 1. Oculi tui [Ibid. v. 1.] columbarum. Capilli tui sicut greges caprarum. Vbi oculos ob naturalem modestiam laudatos ex P. Gaspare Sancio habet P. Cornelius, qui & crines Virginis ex Nicephoro commendatos, iuxta quem flaui illi vti præsenti loco interpretationem non incommodam, & mysticis substratam cum eisdem pietati legentium repræsentat. Potest ergo & alteriùs de oculo vno, ac crine similis sensus admitti, vt vel vnius Virginis Capillus debeat supra plures multorum Sanctorum Reliquias computari. Quanto apud Deum sint in pretio electorum capilli, illa ipsius declarat ite [Matth. 10. v. 30. Lucæ 21. v. 18. Quibus illi in locis.]rata sententia: sed & capilli capitis vestri omnes numeratisunt. Matth. 10. v. 30. & capillus de capite vestro non peribit. Lucæ 21. v. 18. Quid ergo de capillis Virginis Christiana debet coniectura sentire? Numerati illi, & nullus eorum periuit, & ita Romæ in templo S. Crucis, in subterranea eius Capella à S. Helena erecta, ostenduntur, idque solis foeminis, & semel in anno dumtaxat. die. 20. Martij, vt ex Attilio Serrano Lib. de 7. Vrbis Ecclesijs habet P. Balinghem in Kalendario Virginis ad præfatum diem. Asseruantur etiam Aquisgrani, Neapoli in Ecclesia S. MARIÆ de Sapientia, Oueti in Hispania, in cuius maiori Templo Arca illa miraculosa visitur, in qua non solùm insignes, sed & raræ complures continentur, & fortè alibi alij.

Historia PP. Prædicatorum Parte 3. [De annulo ex ipsis contexto vener. Alano de Rupe condonato.] Lib. 3. Cap. 20. narrat Beatissimam Virginem conspicuam se fecisse Venerabili P. Alano de Rupe, & de neglecto Rosarij cultu per ducentos ferè annos in Christiano populo admonuisse, quem vt promoueret, rursumque Sacra illius Sodalitia aggregaret, imperauit. Et vt in eo munere exequendo instructior esset, annulum ei ex sanctissimi Capitis sui crinibus miro opere contextum dedit. Pro quo & P. Balinghem in Kalendario Virginis die 8. Septembris. Sed capil [Apparitiones Virginis rarissimè personales.]lorum huiusmodi alia est ratio, cùm in apparitionibus talibus non ipsa soleat aduentare Virgo, sed Angelus eius personam agens in assumpto corpore; pro quo videri potest P. Suarez Lib. 6. de Angelis. Cap. 21. n. 23. optimam reddens rationem. Et licet addat ex peculiari beneuolentia posse aliquando contingere, vt apparitio in Virginis propria persona fiat, sicut Diuo Iacobo dum viueret in Cæsaraugustana columna, & D. Ildefonso in cœlis regnans, id sanè rarissimum esse, & ita nisi maximo cum fundamento minimè tale aliquid factum fore iudicandum, sed regulariter Angelicum adfuisse ministerium. Si autem contendat quis ex beneuolentia prædicta Venerabili Alano personalem Virginis apparitionem obuenisse; id quidem ipsi erit verosimile, non sic alijs, vnde neque sufficiet vt Capilli dicti tamquàm veri & proprij Virginei Capitis debeant æstimari; licet si modò extent, sint veneratione dignissimi, quia miraculosi & à Virgine propriorum vices subituri fuerint Angelica subministratione transmissi. P. Ferrandus Lib. 1. Cap. 4. nullos extare in terris Capillos Virginis autumat, sicut Christi, sed aliorum esse Sanctorum.

Dico Quartò. Quod de Reliquijs ex [Assertio 4. De excellentium Sanctorum Reliquijs.]cellentium sanctorum à citato scriptore dicebatur, & vidimus. n. 104. parùm ipsis fauorabile est, quòd scilicet ossa ad palmum sufficiant; nam id etiam in non eximijs sufficere probatum Sect. 6. vnde minores satis esse consequenter dicendum. In speciali autem statuere de hac aut illa, prudentis erit arbitrij, sicut in alijs, de quibus dictum. Digito D. Ioannis Baptistæ Ecclesiæ aliquæ gloriantur; & generaliter digitum esse [De digito S. Ioannis Baptistæ.] Reliquiam insignem affirmat P. Guyetus, vt vidimus n. 67. quod quidem, quia non probarunt plures, ad titulum eximij sancti recurrendum, & conuenientius erit si in die Decollationis eius celebretur, sic enim plus ratione eius Festo tribuetur, quod erit Duplex maius, atque integras habebit Vesperas, & symbolum in Missa. Sic & Reliquia S. Stephani in Festo Inuentionis Sacri ipsius Corporis aptiùs collocabitur, & Reliquia S. Ioannis Euangelistæ in Festo eiusdem die 6. Maij: sic enim & cultus maior fit manifestior, & nihil in præcipuis immutatur, vbi vitanda, cùm licet, immutatio, ob peculiarem dierum illorum solemnitatem. Erit autem Festum S. Stephani Duplex maius, & S. Ioannis. 2. Classis. Licet enim Festum Inuentionis sit tantùm semiduplex, ob excellentiam, qua inter sanctos gaudet, plus aliquid ei videtur tribuendum, cùm & sint qui id omnibus Reliquijs tribuant probabiliter; & prætereà quia in præcipuo Festo ad gradum 1. Classis tolleretur, & ita in minùs præcipuo aliquid habere debet, quod illam sapiat dignitatem. Et quidem cùm inuentum est Corpus, etiam illa est inuenta Reliquia, cuius erit agenda celebritas, vnde Inuentionis Festum non potest minùs aptum reputari, in toto enim illo hæc continebatur pars, post Inuentionem extracta, sicut aliæ, quibus multæ Ecclesiæ meritissimò gloriantur: cùm in quibusdam etiam tales sint, vt eas non solùm insignes, sed valde insuper insignes perspicuum habeatur.

SECTIO X.

Vtrum quando habentur Reliquiæ insignes Sanctorum eôdem die occurrentium, diuidi queant, & distinctis diebus singulæ eorum celebrari.

DE nostro loquendo Sanctuario, exemplo esse possunt Reliquiæ ex choro vndecim mille Virginum, de quibus dictum. nu. 100. duo inquam Capita [Sancti occurrentes in Sanctuario.] (tertium enim incendio perijt) & oblonga fistula, quæ nequit ad vllam ex ijs spectare, quarum habentur Capita, quia ex diuersis adducta locis, ad quæ fuerant ex Colonia transportata. Præterea SS. Irenæi & Amantij die 10. Februarij. SS. Martyrum Mercurij & Felicissimi die 27. Martij. SS. puerorum fratrum Martyrum Cyriaci & Theoduli corpora die 2. Maij. SS. Zenonis & Sociorum Martyrum Reliquiæ insignes die 11. Iunij. SS. Mauritij & Sociorum die 22. Septemb. SS. Martyrum Treuirensium die 6. Octob. R. I. SS. Euagrij & Prisciani Sacra corpora. 12. eiusdem. S. Victoris Mart. Sacrum Corpus, & SS. Irenæi & Antonij M. M. Reliquiæ insignes. die 15. Decembris. & posse eos diuidi tenet P. Quinta [Posse diuidi aliquorum sententia, & illius ratio.]nadueñas Tract. 7. Singul. 29. n. 4. & Pasqualigus de Sacrificio Missæ Quæst. 263. Quorum ratio est, quia Sanctorum quilibet ratione suæ Reliquiæ ius habet ad celebrationem independenter ab alio, & ita ad integram, nam ex coniunctione minor est illa, vnde diuisio per distinctos est facienda dies, vt vnicuique ius suum integrè & solidè tribuatur. Et licet consuetudo Ecclesiæ aliud videatur innuere, dum sanctos eodem occurrentes die vnica celebratione coniungit; id equidem non obstat, quia pro eiusmodi dispositione ratio satis congrua sucurrit, ex multitudine sanctorum desumpta: si enim singulis suus esset [Obiectio diluitur ex Ecclesiæ vsu.] tribuendus dies, paucissimi quidem annum absorberent totum, paucissimi inquam eorum comparatione, qui incelebres remanerent, & prætereà Feriale Officium penitus interiret: quod quidem non ita euenit diuisione Reliquiarum. Et quamuis quod ad Officium feriale attinet, vbi multiplices illæ, frequenter contingat omitti, id generale non est, sed nonnullis in Ecclesijs: estque valde diuersum sanctum generaliter coli, aut propter Reliquiam insignem peculiari veneratione, cùm ratione illius plus aliquid debeat indulgeri. Et quemadmodùm Patroni singulari & supremo ritu celebrantur, ita & aliquid huiusmodi sanctis, quorum habentur Reliquiæ, debet impendi, quia loci, in quo sunt, suum etiam exercent patronatum.

P. Guyetus Lib. 2. Cap. 8. Quæst. 4. id [P. Guyeti sententia negans.] statuit, ex quo videtur sequi præfatam diuisionem non licere, quia solum illam admittit quando ex simul concurrentibus vnus eorum est Patronus, iuxta Rubricam, quæ est post Tabellam de occurrentia, & loquitur pariter de Titulari, ibi: Si occurrat vt Patronus, vel Titulus Ecclesiæ descriptus sit eodem die in Kalendario cum alijs sanctis, in ea Ecclesia fit tantùm de Patrono vel Titulari absque commemoratione aliorum &c. Vbi cùm de solo Patrono fiat mentio (sic ille ait) nequaquam videtur hoc ad alios debere extendi: tum, ne pro vno Festo fiant duo, quod graue satis incommodum est: tum quia non necessaria videtur ista disiunctio. Vel enim sanctus ille cum alijs coniunctus eleuatur ad altiorem ritum, vel non. Si non eleuatur, quorsum illum ab alijs disiungas, cùm ex huiusmodi adiunctione nihil ipsi detrahatur &c. Tangit ergo ille præsentem casum, in quo sanctorum nullus, de quibus agimus, ad altiorem ritum eleuatur, & apertè negat licitam futuram disiunctionem. Est etiam notanda alia [Notanda Sanctorum in Sacris Officijs coniunctio.] distinctio ex eodem ibidem Quæst. 2. vbi ait duplicem esse rationem coniunctionis in sanctis, (de qua etiam ipse Lib. 1. Cap. 5. Quæst. 14.) alteram per se, & quasi ex natura rei, quando videlicet eôdem die ac loco passi, vel fato functi sunt, vt SS. Geruasius & Protasius, Mauritius cum socijs &c. Alteram verò per accidens & ex occasione dumtaxat, quando nimirùm nulla alia inter eos necessitudo aut affinitas interuenit, quàm quòd eorum natalis in eumdem diem incidit, vt SS. Fabiani & Sebastiani, Vincentij & Anastasij, & alij. Et priores quidem affirmat dicta Quæst. 14. iuxta Ecclesiarum vsum minimè disiungendos, nisi quando ratione insignis Reliquiæ aliquis in Patronum eligitur, vt in S. Vrsula, & sociabus potest accidere, & in alijs, de quibus ibi, vnde manifestè sentit in casu, de quo hic disserimus, non esse licitam diuisionem.

Dico Primò. Sententia diuisionem ad [Assertio 1. sententiam affirmantem aliqualiter esse probabilem.]mittens aliquantulùm est probabilis. Probatur ex adductis pro illa à duobus illis Auctoribus, quæ in idem recidunt, & à Nobis sunt nonnullis adiectis roborata. Quibus & modo addimus sententiam huiusmodi fauorabilem esse sanctis, & ita non penitus improbandam, ex regula de fauorum ampliatione, quæ sanctis, quorum habentur Reliquiæ, meritò videtur adaptanda.

Dico Secundò. Si sancti eôdem occur [Assertio 2. SS. fratres non disiungendos.]rentes die sint fratres, minimè ob eorum insignes Reliquias diuidendi sunt. Probatur, quia id videtur spiritui Ecclesiæ dissonum, quæ cùm sanctos fratres celebrat, verbis vtitur, quibus fraternitatem exponit, in Officio & Missa, vti rem commendatione dignissimam; quod quidem fieri non posset, si diuisim contingeret celebrari.

Dico Tertiò. Si sancti vnius fratris ha [Assertio 3. idem statuens quando vnius tantùm habetur Reliquia.]beatur tantùm insignis Reliquia, & eorum Officium sit in Kalendario semiduplex, vt in sanctis Ioanne & Paulo, Cosma & Damiano, ac septem filijs S. Felicitatis potest accidere, neque tunc est admittenda diuisio. Sic P. Guyetus citata Quæst. 2. immediatè post adducta verba. num. 113. dicens nullum esse inconueniens in eo quod sic coniunctus ad altiorem ritum eleuetur, vbi generaliter loquitur, cùm de fratribus id pro comperto habeat, iuxta suam illam distinctionem de coniunctis per se, & per accidens. Vnde in his casibus non est necessarium recurrere ad consuetudinem, vt P. Quintanadueñas existimat singul. 28. num. 4. quamuis aliam etiam rationem propositam à præfato Auctore subijciat. Probari potest adducto pro Assertione præcedenti fundamento, debet enim commemorari fraternitas. Nec insolitum est vt ratione coniunctionis eleuetur sanctus quispiam ad altiorem ritum: sic enim S. Fabianus ritu Duplicis gau [S. Sebastiani Festum ob illum Duplex.]det ob S. Sebastianum, qui celeberrimus Martyr cùm sit, si celebraretur seorsim, ritum eumdem obtineret. Est enim Diuo Laurentio in eo suppar, quod vnius ex septem Vrbis Ecclesijs Titulus est. Et quidem si D. Fabianus seorsim celebraretur, ritus Duplicis eius Festo minimè tribueretur, sicut neque alijs summis Pontificibus & Martyribus hucusque tributus inuenitur. Ex coniunctione autem cum Martyre alio, ritus non crescit, vt videre est in SS. Cornelio & Cypriano; neque etiamsi plures sint, vt in SS. Nazario, Celso, & Victore, compertum habetur: immò etiamsi duos Pontifices contingat occurrere: sic enim SS. Soter & Caius, Cletus & Marcellinus semiduplicis tantùm ritu percoluntur. Ex quo videtur euidenter colligi Duplicis ritum Diuis Fabiano & Sebastiano exhibitum ad D. Sebastianum referendum, cuius intuitu S. Fabianus ad ritum eiusdem subleuatur.

Dico Quartò. Idem dicendum, si ex [Assertio 4. simplicem etiam eleuandum.] prædictis vnus sub ritu simplicis cultus ad ritum Duplicis eleuetur, tunc enim & frater, aut fratres eleuandi, vt in Diuis Valeriano & Tiburtio Geruasio & Protasio, Marco & Marcelliano, vito, Modesto & Crescentia, septem S. Symphorosæ filijs, atque alijs huiusmodi potest accidere. Sic P. Guyetus citatis Quæstionibus 14. 2. & 4. Probatur ex eôdem fraternitatis titulo, qui in quibuscumque debet habere locum. Id quod etiam ex S. Fabiano potest comprobari, quia verosimile est futurum eius cultum sub ritu simplicis, sicut & Sanctorum Martyrum & Pontificum Eleutherij, Ioannis, Siluerij, Felicis, vtriusque, Euaristi, Pontiani, Sixti, Pij, Telesphori, Hygini, Melchiadis, Alexandri, Vrbani, Stephani, Zephyrini, ita vt pauciores sint, qui ritu altiori potiantur. Et id quidem cum SS. Fabianus & Sebastianus per accidens tantùm connectantur: ergo in fratribus vrgentior militat ratio.

Dico Quintò. In sanctis peculiari alia [Assertio 5. Etiam cum non fratres, si aliàs iuncti.] ratione coniunctis idem conuenit obseruari. Sic citatus scriptor locis ijsdem. Sunt autem tales, qui in passione socij, & in Sanctuario nostro occurrunt SS. Irenæus & Amontius 10. Februarij. Mercurius & Felicissimus. 27. Martij. SS. Zeno & socij. 9. Iulij. & alij, de quibus. nu. 112. præter SS. Cyriacum & Theodulum fratres, de quibus dictum. Ratio desumitur ex eorum spirituali [Spiritualis in illis fraternitas carnali superior.] fraternitate, quæ ex simultanea pro Christo passione contrahitur, & Ecclesiæ auctoritate firmatur, quæ in Festo SS. Martyrum Ioannis & Pauli sic habet: Quos eadem fides & paßio verè fecit esse germanos. Hoc etiam indicat communis illa pro SS. Martyribus decantata laudatio in Officijs Sacris: Hæc est vera Fraternitas, quæ vicit mundi crimina &c. Vbi magis elucere Fraternitatem in victoria de vitijs reportata, & sequela Christi, quàm in carnis vinculo prædicatur. Inde & illud S. Cæciliæ ad Tiburtium Valeriani sponsi fratrem: Hodie te fateor meum cognatum, quia amor Dei te fecit esse contemptorem Idolorum. Accedit ad hæc iuxta sensum Ecclesiæ nihil iuri sanctorum detrahi in ordine ad integram celebrationem, quod est vnicum aliter sentientium fundamentum: Nam in sic coniunctis tale ius non extat; omne enim sanctorum ius eorum est subordinatum charitati: Atqui sancti spirituali fraternitati coniuncti magis cupiunt ita coli, vt dicta fraternitas in ipsorum celebratione præluceat, quàm in illa esse singulares; sicut enim in vita dilexerunt se, & in morte non sunt separati, ita neque in festiua memoria volunt separari; & ita Ecclesia numquàm talem separationem amplexa. Id quod ampliùs sequenti Assertione constabit.

Dico Sextò. Etiamsi sancti ea solùm [Assertio 6. De sanctis ratione mortis in eôdem die.] sint ratione coniuncti, quòd eodem die passi, aut mortui, ratione Reliquiæ vnius eorum, non videntur separandi. Id probo. Nam separatio talis ex eo deberet fieri, quod illi ius adsit ad integram festiuitatem: Atqui hoc non obstat, quod efficacissima ratione demonstro. Quia tale ius regulandum est iuxta sensum Ecclesiæ, vt nuper dicebamus: iuxta illum nihil tali iuri detrahitur simultanea festiuitate: non igitur ex eo argui potest. Minor ostenditur: Nam post Christum & Virginem nulli alij maius ad cultum sui ius habent quàm Apostoli: Atqui ex illis plures simul celebrantur: vt enim Diuos Petrum & Paulum omittamus, licet in illis consideratione dignum sit, quòd etsi D. Paulo dies alius assignetur, inferioris profectò ritus est, scilicet Duplicis maioris, vnde ius illius simultanea celebratione videtur exæquatum. Vt inquam illos omittamus, succurrunt Diui Philippus & Iacobus, Simon & Iudas. Cùm ergo Ecclesia minimè credenda sit eorum velle iuri detrahere; dicendum necessariò nihil detrahi simultanea adhibita celebritate. Prætereà in casu nostro non est attendendum solùm ius sancti, quod ratione Reliquiæ possidet, sed alterius etiam eiusdem gloriæ consortis, & eiusdem diei possessione gaudentis, cui manifestè detrahitur, dum à celebrationis simultaneæ participatione retrahitur. Vnde nequit quod de ampliandis fauoribus dicitur in ordine ad separationem conuenienter applicari, quia cedit in tertij præiudicium, & in eius potiùs fauorem communis illa regula est aduocanda, vt scilicet cum consorte gloriæ possit ritu eôdem celebrari.

Arguo insuper. Nam si sanctis integra [Probatio vrgens ex Festo SS. Cornelij, & Cyptiani.] est tribuenda celebritas, & ab ea ij, quorum Reliquia non habetur, arcendi, iuxta mentem Ecclesiæ tunc separandi sancti, quando in ipso Martyrij ipsorum die nequeunt celebrari, sic enim ius illis redditur, cui obstare aliquo modo posset possessio diei, cum ab ea ob rationem congruentissimam arceantur: Atqui non ita euenit, vt apertè conuincitur in Ecclesiæ dispositione circa sanctos Cornelium & Cyprianum, qui extra proprium passionis eorum diem, 16. inquam Septembris celebrantur. Et id quidem ex eo quòd eodem die, licet non eodem anno illustri sint martyrij gloria decorati. Vnde etiamsi in eo celebrari nequeant, quia Festo est exaltationis sanctissimæ Crucis consecratus, non patitur etiam translatos separari, vt possessio illa diei eo modo, quo potest, obseruetur, fiatque notorium ex coniunctione huiusmodi nihil aut eorum iuris, aut gloriæ deperire. Aliquid huius [Et ex S. Domitilla.]modi videre est in sanctissima Virgine & Martyre Flauia Domitilla die 7. Maij martyrio coronata, cuius tamen Festum die 12. eiusdem mensis cum SS. Nereo & Achilleo, ac Pancratio celebratur. Et videbatur quidem præclaræ Martyri singulare Festum assignandum, neque alijs adiungi alijs diebus coronatis. Sed non sic à Clemente VIII. iudicatum, eo quòd ex vnione præfata nihil eius gloriæ detrahi fuerit arbitratus. Vbi & æquus coniunctionis titulus obseruatus, quia duo illi sancti Martyres Virginis fuerant Eunuchi, & eorum adhortationibus fuerat Christianæ, & statum virginitatis amplexa, atque ad martyrij longum & grauissimum certamen roborata. Habitus etiam ad Reliquiarum, seu potiùs Sacrorum Corporum simul asseruatorum antiquam Societatem, & translationem, respectus, vt ex eo & præsens Assertio & præcedens pariter comprobetur.

Iuxta hæc moderandum venit, quod [Circa Festum decem millium Virginum eadem firmata doctrina.] aliquando est conueniens reputatum circa Reliquias aliquarum Virginum D. Vrsulæ sociarum, diuidendas inquam illas, & singulis suos dies destinandos; & apud Nos primo Festi die nihil de Reliquijs agendum, sed vtendum priuilegio, de quo. n. 100. nullo habito ad Reliquias respectu à Pontifice concesso. Sed verò vt diuidi nequeant, ea, quæ pro Assertione 5. sunt dicta conuincunt. Et quia quod de Festo à Reliquijs præciso dicebatur, solius priuilegij ratione prætenditur, ea conuulsa, manebit positio nostra manifesta. Conuellitur autem ex dictis citato nu. 100. vbi ostendimus, etiamsi Festum simul cum Reliquijs celebretur, posse locum habere priuilegium: siquidem ratione illius eleuatur ad ritum. 2. Classis, & ita in Vesperis ac Missa id habet, quod ipsi secluso priuilegio minimè conueniret: licet enim priuilegium ea non directè concedit, virtute tamen eiusdem habentur, quia, sicut dogma Philosophicum, qui dat formam, dat consequentia ad illam, ita dans id, ad quod aliud consequitur, illud etiam dare censetur. Dans ergo Pontifex Festo præfato Duplicis maioris dignitatem, pariter vt ratione insignium Reliquiarum ad altiorem possit eleuari concedit, cùm sit illa dispositionis Ecclesiasticæ consequentia.

SECTIO XI.

Vtrum Reliquiæ Sanctorum nullam inter se habentium connexionem possint vnius Officij recitatione vno eodem die connecti.

ACcidere hoc potest ex eo quod plu [Sanctis quorum dies obitus ignotus, quomodo assignandus ille pro celebratione.]res ex Romanis Cœmeterijs Reliquiæ, & corpora etiam integra Sanctorum extrahuntur, quorum ignoratur dies passionis, & huiusmodi apud Nos non pauca, quibus sui assignati dies; neque enim pro assignatione Sedes est Pontificia consulenda, adeunda S. Congregatio Rituum, aut ad Ordinarij placitum, sicuti ad approbationem recurrendum: nihil enim tale à Superiori potestate dispositum inuenitur. Quæratur ergo dies non impeditus Festo in Kalendario descripto, & si fieri possit, aut aliàs impediendus non sit, etiam simplici sua prærogatiua seruetur, quamuis in hoc non videatur Sedes Apostolica inconueniens reperire, si nimis videatur Sanctorum, qui de nouo conceduntur, celebratio differenda. Sic S. Canuto Daniæ Regi diem 19. Ianuarij assignat, qui Martyrio regnum cæleste promeruit die 7. Ianuarij SS. Martyrum Marij, Marthæ, Audifacis & Abachum iam pridem proprio. Et S. Raymundo de Peniafort, qui eodem mortuus die, is, qui S. Emerentianæ Virginis & Martyris celebratione pernotus, eiusdem scilicet mensis 23. Vbi mirari iuuat: quomodo cùm de sancto ageretur Hispano, & ab Hispano Oratore, Excellentissimo inquam Dom. D. Petro de Aragon Cardonæ Duce, D. Ildefonsi, eo die ex concessione Apostolica celebrari solito, habita non fuerit ratio, quandoquidem necessarium est semper S. Raymundi festum translatione mutari: licet enim S. Ildefonsus non veniat ex obligatione celebrandus, sicut S. Raymundus; cum tamen ritus altioris sit, illi est semper præferendus, iuxta dicta aliàs cum Gauanto Parte 2. Sect. 3. cap. 10. nu. 16. Dixi, & si fieri poßit, aut aliàs impediendus non sit, propter contingentias, quarum exempla non facilè possunt exemplis declarari, & cùm occurrerit, ad prudens spectabit arbitrium id, quod fuerit conueniens consilio adhibito decreuisse.

