Sed obstare videtur satis probabilis & re [Doctrina de errore communi quomodo non obstet.]cepta sententia de communi errore, quo præualente valida sunt acta iudicis, iuxta l. Barbarius Philippus de offic. Prætor. quod in foro etiam Ecclesiæ procedit, vt dictum aliàs non semel. Cùm ergo circa mentalem hæreticum error sit communis futurus, valide aget, & ita iurisdictionem habiturum fatendum est, cùm sine illa nullum sit quidquid attentauerit futurum. Sed præterquàm quòd doctrina ista iuxta multos solùm habeat locum in habente officium publicum, vt in Parocho, & non in delegato Confessario, qui non [P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disp. 11. Sect. 2, n. 14.] est eius Vicarius; eo tamen admisso, stare superior positio potest, & dici mentalem hæreticum non recipere iurisdictionem, sed occasionibus occurrentibus Ecclesiam supplere quod deficit, ne grauia inconuenientia sequantur. Sicut de dono Prophetiæ Doctores tradunt, non esse scilicet aliquid per modum habitus, sed Deum quando vult, & vti vult, mentem hominis illustrare. Neque argui prætereà potest ex hæreti [Sicut neque receptio Sacri Ordinis.]co mentali sacros Ordines recipiente cum vera illos recipiendi voluntate; recipit siquidem, quia voluntas in conferente supponitur, qui si aliter procederet, imprudenter ageret, quandoquidem iste sic recipiens potest resipiscere, & ita Ordinibus vti; esset namque grauissimum inconueniens, si ordinandus vlteriùs esset; aut pro ordinato habitus non posset in acceptis publicè Ordinibus ministrare.

Et idem videtur dicendum de hæretico [Quid de hæretico externo, sed occulto.] plusquàm mentali, occulto tamen, si erga ordinandos habeat Episcopus generalem intentionem, & ille cum alijs requisitis accedat; vel si solus ordinari petat, & nihil speciale in Episcopi intentione adsit, erga illum, sicut circa alios procedentis. Secus esset si in Ordinatione multorum [De protestatione ab Episcopis præmitti solita.] protestaretur se nolle ordinare quemquam Ecclesiastico impedimento ligatum, inter quæ hæresis videtur eminere. Circa quod satis est prudens P. Francisci de Lugo Resolutio Disp. 8. de Sacram. Sect. 7. n. 119. quidquid dicat P. Præpositus in 3. p. q. vnica de Sacramento Ordinis n. 171. scilicet intelligendam protestationem, si Episcopus aliquem talem esse cognoscat: vnde nullus se non ordinatum existimare debet, si fortè erat excommunicatus &c. ignotus tamen vel occultus, quia Episcopus non obstante protestatione verè intendit Ordines conferre examinatis, admissis, nominatis, de quorum defectu nullam habet notitiam. Cui resolutioni ait Diana se libenter adhærere Par. 5. Tra. 13. Reso. 66. Quis enim non videat protestationem sic intellectam esse friuolam? Si enim agnoscat Episcopus aliquem taliter impeditum, manifestum est illum ad Ordines neutiquàm admissurum. Vt quid ergo protestatio? Deinde cùm ad Ordinationis actum soli examinati, admissi, & nominati, de quorum defectu nulla habetur notitiâ, concurrant: si aliqua postmodùm habenda sit, illa certè post susceptos Ordines superueniet, vnde pro conferendis inutilis. Et hæc ex occasione sit satis protulisse.

De absolutione ab excommunicatione. Peculiaris casus in materia immunitatis.

ANno 1585. in hac Limana Regum ciui [Casus proponitur.]tate Religiosi quidam duo mancipia Æthiopica, quæ ad capitale supplicium ducebantur, ex manibus ministrorum nimis violenter extraxerunt, & ita posuere in tuto, vt minimè comparerent. Cumque à Togatis iudicibus de extrahendis illis ex Conuentu ageretur, illis est violenta resistentia ingressus impeditus. Et ea ipsi bellum facinus ratione tuebantur, quia rei ex Conuentu extracti, Ecclesiæ immunitate violata. Et erat tunc apud Audientiam regiam Peruuij gubernatio, mortuo ante biennium Prorege, Excellentissimo Dom. D. Martino Henriquez, dum in eadem Ciuitate Prouinciale Concilium haberetur, & iussit Prouincialem, & Prælatum Conuentus cum alijs ex præcipuis tumultus damnabilis promotoribus in Callaensem portum duas distantem leucas duci, & nauigio transcriptos in Hispaniam transmeare. Quod & ita factum post factam informationem, Lanceariorum ad id custodia deputata.

Et circa dispositionem prædictam diuersa [Religiosorum extra regnum expulsio vt esse licita potuerit.] fuere iudicia, an scilicet Regij ministri in Censuras contra violatores Ecclesiasticæ immunitatis latas incurrissent, & grandi perpenso præiudicio, quod iustitiæ impendebat, & periculum remotis his in regionibus, in quibus maiori cum libertate viuitur, si huiusmodi publici insultus sine satisfactione, & correptione debita relinquantur, & quòd Prouincialis in illis non habeat Superiorem: visum est Societatis Iesv Patribus prædictos ministros non fuisse Censurarum incursione grauatos in eo quod actum pro conseruanda pace, & debito iustitiæ respectu contuendo; quia sine peccato id stare potuit, sine quo Censuris locus non est. Immò conuenientissimum apparuit tali vti medio, quod est obligationi conforme, quam habent Principes; cùm aliàs informatio non fuerit directè contra Religiosos facta, vt ipsi, qui eam fecere, testati.

Cum ergo hæc ita se habuerint, Doctor Arteaga, ex Regijs Senatoribus vnus, ad Religiosum vt ei de more confiteretur accedens, ab illo noluit audiri, vnde dictos Patres Collegij D. Pauli consuluit, longa informatione transmissa, ingenuè nihilominùs rogans an deberet se excommunicatum iudicare. Cui & est scripto tenoris sequentis vulgari sermone responsum.

Relatione supposita, quæ Nobis est à V. M. [Luculentum pro eo responsum Doctorum Patrum.] exhibita, Regiam scilicet Audientiam adnauigatione admodùm R. R. Patrum Prouincialis &c. nihil prætendisse aliud, quàm vt Regiæ Maiestati se sisterent, sui facti rationem reddituri, illatæ inquam pro auferendis reis ministris Regijs violentiæ, armis, vulneribusque: & informationem non esse contra Religiosos factam, sed pro exoneratione ministrorum, cum alijs, quæ V. M. refert & allegat, videtur Nobis V. M. non teneri se excommunicatum reputare. Licet enim verum sit vnam ex Bulla Cœnæ clausulam contra iudices laicos excommunicationem continere, qui se in caussis criminalibus contra personas Ecclesiasticas interponunt, apprehendendo, processando, aut sententias proferendo contra illos, & eas executioni mandando: sitque certum Bullam prædictam in conscientia obligare in vniuersa Catholica Ecclesia, ita vt alia non sit opus publicatione præter eam, quæ Romæ fit, vt expressè declarat Pontifex: sitque de fide iuxta sacrum Concilium Tridentinum seßione 14. Cap. 7. & Can. 11. reseruationem casuum & Censurarum Pontificiarum in conscientiæ foro obligare, ita vt absolutio contra eam exhibita sit nulla: Dicta tamen clausula videtur intelligenda quando iudices laici procedunt ad cognitionem caussarum criminalium Ecclesiasticorum in ordine ad punitionem ipsorum. Cùm autem pax publica & iustitia perturbatur, licitum est & conueniens media opportuna adhibere ad illius conseruationem: & ideò potestatem habent, immò & obligationem ex vi iuris naturalis Principes supra qualescumque personas, quæ illam perturbant. Cap. Regum 23. q. 5. Vnde col [Cap. Regum 23. q. 5.]ligunt Sotus Libro de tegendo secreto me 2. q. 5. Couarrubias Practicar. respons. Cap. 35. nu. 3. & Nauarrus in Relect. in Cap. Cùm contingat, de Rescriptis, ius esse naturale, quod habet Rex ad depellendas sibi subditorum iniurias. Et multò potiori ratione tale erit ad illas remouendas respectu ministrorum iustitiæ, ac consequenter iustitiæ ipsius, & ita ait idem Couarrubias suprà Cap. 33. nu. vlt. posse iudicem laicum, etiam vi illata Clericum armis prohibitis spoliare, sine metu aliquo excommunicationis, & Cap. Perpendi [Cap. Perpendimus, de sent. excom.]mus de sent. excom. ob eumdem finem conseruandæ pacis determinat non incurrisse excommunicationem eos, qui Sacerdotem occiderunt, armata manu Rempublicam perturbantem, vt ibi Abbas, & Glossa declarant. Et Panormitanus Cap. Cùm non ab homine. Et Cap. Nouit. de iudicijs, plures apponit casus, in quibus propter eamdem rationem pacis & boni publici possunt iudices laici apprehendere Ecclesiasticos sine incursione Censuræ. Et Nauarrus in Summa Latinæ cap. 27. nu. 7. non videtur, etiam post dictam clausulam Bullæ Cœnæ condemnare eos, qui in Gallia veterem obseruant consuetudinem, iuxta quam iudices laici de Ecclesiasticis arma gestantibus cognoscunt. Hoc cum ijs, quæ V. M. adeò doctè insinuat, videtur satisfacere, vt per Censuram dictam non videatur iudicibus laicis ablatum naturale ius, quod habent Principes ad Reipublicæ pacem & iustitiam conseruandam, contra qualescumque personas illam perturbantes. Debent tamen valde esse circumspecti ne in medijs necessarijs excessus committatur, & quando delinquens Ecclesiasticus superiorem habet, qui corrigere possit & punire, non est illius vsurpanda iurisdictio, sed illius interuentu bono Reipublicæ prouidere. Quando autem Superiorem non habet, & ex impunitate post iustitiæ perturbationem, porest damnum & præiudicium notabile timeri, ipsa naturalis lex facultatem præstat, vt exilij, & nauigationis adhibeatur medium, pro scandalizantibus Rempublicam, & eam perturbantibus.

Sed quia in eo quòd dicti PP. Prouincialis &c. [Prudens conclusio.] sint notoriè dicto in excessu culpabiles, & in medio executæ circa illos detentionis, & naualis reclusionis, atque etiam in depositionibus testium contra ipsos in processu informatiuo excipiendis, aliquod subest dubium an omnino legitimè actum sit; & in materia excommunicationis, earum præsertim quæ sunt contra violantes Ecclesiasticam libertatem & immunitatem, sanius est consilium magis tutum sectari, se Ministro Ecclesiæ submittendo, qui potestatem habuerit absoluendi à casibus. Videtur conueniens vt V. M. non omittat se de hoc casu in Confessione accusare, absolutione petita, & pœnitentiam implens, quam Confessarius designarit: vt monere videtur Pontifex in citato Cap. Perpendimus. Quamuis Nobis non videatur necessarium aliquam in publico diligentiam adhibere, neque cautionem iuratoriam præstare: quandoquidem V. M. iuxta relationem suam bona cum fide processit, zelo iustitiæ, & id adimplendo quod à sua est Maiestate ordinatum, nemini incuriam importauit. Sic Patres, ex quibus duo tantùm, præcipui inquam, & singularia Peruuij lumina, se subscripserunt.

P. Iosephus de Acosta.

P. Stephanus de Auila.

Qui proculdubio potuerunt pro millibus [Et ratio vrgens ex Regiis Ordinationibus.] computari. Et in eorum extremis verbis ratio pro iustificatione iudicum reddita, quæ quoties occurrerit, omnem potest scrupulum in rebus huiusmodi submouere: actum scilicet iuxta Regias Ordinationes, quæ licet non exprimantur, sunt sanè plures, illis etiam transmissæ temporibus, quæ videri possunt apud. Dom. Solorzanum Tomo 2. de Iure Indiarum Lib. 3. Cap. 27. nu. 53. vbi, & aliæ recentiores inuenientur, circa quas dictum à Nobis in Thesauro Tit. 2. nu. 118. & videnda quæ cap. 11. & 12. sunt non leuiter comprobata.

Quem autem dispositio præfata regiorum [Quanta adhibenda prudentia in adhibendo nauigationis remedio, cùm non soleat executioni mandari.] iudicum habuerit exitum assequi non potui; cùm sciam huiusmodi aliquas non fuisse penitus executioni mandatas, neque in Hispaniam turbulentos huiuscemodi nauigasse. In quo quidem gubernantium prudentia desiderari potest. Si enim turbulentum facimus tale non est vt transmigrationem dictam mereatur, quæ & tandem vrgenda non est, vt quid illa penitus imperatur? De remedio quidem adhibendo agitur, & illud præsentissimum occurrit, quod in longinquo consistit exilio, iuxta solam apparentiam. Cùm enim reuera non sit vrgendum; indicio est non obscuro turbulentiæ dictæ alio potuisse remedio prouideri: non ergo prius illud ritè & prudenter adhibitum. Prætereà dispositiones istæ virtute naturalis defensionis, & Regiarum Ordinationum, iuxta dicta procedunt, cùm Ordinationes ad ius etiam naturalis defensionis reducantur. Ordinationes autem in ijs tantummodò procedunt casibus, in quibus competens aliud nequit adhiberi remedium, vt videri potest in rescripto, de quo Dom. Solorzanus suprà tenoris sequentis: Que quando los Religiosos graues andan par [Prouida circa id Regum Catholicorum dispositio.]ciales y inquietos en materia de elecciones, y no se halla otro remedio de componerlos y quietarlos, el mas eficaz es sacarlos de sus Prouincias, ô embarcarlos para España: pero que en esto ha de proceder con gran consejo, prudencia, y consideracion. Sic S. M. Philippus Tertius Principi Squillacensi Proregi Peruuiano die 17. Martij 1619. Cùm ergo remedium possit apponi, iuxta dicta, extremum illud penitus omittendum, neque secundùm vulgarem apparentiam attentandum; sic enim ijs, ad quos dirigitur, infertur iniuria, dum eo pronuntiantur digni: & minacia ista præludia in contemptum veniunt, dum non creduntur considerabilem molestiam illatura. Si ergo expedit post maturum consilium, prudentiam, & considerationem, iuxta Regiam cautionem, vrgeatur executio; sin minùs ad alia commodiora subsidia veniatur.

Casus alius relegatorum Religiosorum.

ANte annos aliquot Prouincialis etiam [Scriptum pro casu vulgatum.] & Prioris Religiosæ & illustris profectò familiæ accidit relegatio, in ipso Officiorum exitu, cum Dom. Prorex ob turbamenta, quæ timebantur, interfuisset Capitulo; tribus cum Auditoribus & Fiscali, vt esset præstò Regium Tribunal, ad quod possent Religiosi per viam violentiæ opportunos habere recursus. Pro quo apologeticum est vulgatum scriptum à docto ex eadem Religione Magistro, iam vita functo, & exitu, vt arbitror, sat felici quia, vt scriptura loquitur, non est stimulatus in tristitia delicti, ob [Eccli. 14. v. 1.] quidquam minùs verè aut legaliter dictum, quod præfatum scriptum contineret, sicut is, qui apud ipsum, & mihi probè notus, morti proximus veniam à duobus suffragio eius in Diffinitorio violenter excusso grauiter læsis postulauit: eò enim vsque durauit timor, quando iam timendum nihil, nisi ab eo, qui potest animam & corpus [Matth. 10. v. 28.] perdere in gehennam. Quamuis valdè videatur difficile, vt qui ex humano timore suffragium non potuit iniustum ferre, ex eodem possit iniuriam illatam continuare. Diffinitores siquidem omni [Diffinitoris palinodia in morte. Vbi de illorum obligatione.] humano respectu seposito, etiam contra maiorum Prælatorum cognitam voluntatem tenentur id, quod conscientia dictat, sub reatu lethalis culpæ, quando materia est grauis, pronuntiare. Pro quo Fr. Ludouicus de Miranda in Directorio Prælatorum Tomo 2. Quæst. 17. Arti. 4. egregiè proloquitur; sicut & alij, qui de eisdem agunt, in quibus Fr. Emmanuel Rodericus Tomo 2. qq. regular. q. 46. arti. 6. & 7. ob eruditionem & solidam doctrinæ supellectilem meritò consulendus. Quæ quidem ex occasione sit satis delibasse. Iam ad alia pro instituto.

Vbi quidem quod ad electi dignitatem [Electio legitima cum electi laude.] spectat, extra quæstionem est: talis enim ille, vt si quæ minùs probanda in electione interuenerint, illud vnum egregium caput ea videatur complanare. Confirmatum est Capitulum à Rmo. Generali, & vt dicitur, actæ etiam gratiæ Proregi, vt non liceat illegitimum quidquam in electionis processu percensere. Mihi præsertim, cui meritò dici possit. Quis te constituit iudicem [Lucæ 12. v. 14.] super nos? De illis ergo, quæ ad electionem spectant, nihil dicam, licet in scripto præfato multa sint, quæ publicæ censuræ exposita, suas possent sine culpabili immissione falcis in alienam messem, habere quæstiones. Vnum solummodò illud, quod ad immunitatem spectat, & scitu est dignum, pro futurorum temporum instructione, & bono Religiosorum, attingam.

Erectum est in loco Sacro laicale tribu [In Conuentu non potuisse erigi laicale tribunal.]nal, vt dixi, pro opportunitate recursus: quod quidem à Regio est Indiarum Consilio penitus improbatum, & meritò: id namque est â Concilio Lugdunensi prohibitum, & habetur in Cap. Decet de immunit. Eccles. in 6. vbi sic Grego [Cap. Decet de immunit. in 6.]rius X. Cessent in Ecclesijs, earumque Cœmeterijs negotiationes, & præcipuè nundinarum, ac fori cuiusque tumultus: omnis in eis sæcularium iudiciorum strepitus conquiescat: nulla inibi caussa per Laicos, criminalis maximè, agitetur, sint loca eadem à Laicorum cognitionibus aliena. Sic ibi Pontifex. Vbi Glossa sic ait: Nota quod iudex sæcularis non potest sedere pro tribunali in Ecclesia: & si faciat actum iudicialem, non valet &c. Pro quo & Baldus. Cons. 281. vers. Deinde vltra procedo. Lib. 2. & Federicus de Senis Cons. 29. vers. Præterea iudex, & alij. Nec dici potest in Decretali prædicta sermonem esse de Ecclesia; locum autem Capitularem Ecclesiam non esse. Nam reuera talis locus Ecclesia est interior, in qua Missæ celebrantur; & gaudet Ecclesiastica immunitate, ex quo & fit Ecclesiam posse vocari; præsertim cùm de fauore immunitatis agitur, & religionis peragitur caussa, pro qua certissimum est summam esse caussam, quæ videatur militare. Hinc est vt Monasterium nomine Ecclesiæ veniat. Cap. Cùm dilectus, de Consuetudine, ibi: Andrenensis [Cap. Cum dilectus de consuetud.] Ecclesiæ Monachus. Et inferiùs, vel de gremio Ecclesiæ suæ. Pro quo Cardinalis Tuschus Tom. 3. Lit. E. Conclus. 10. & 20. adducens citatum Federicum Consil. 201. Estque apud alios obuium.

Licet autem non desint, qui existiment [Non obstare quorumdam circa id contrarium sensum.] in prædicta Decretali Gregorij prohiberi quidem laicalia iudicia, sed sententias non annullari; immò nec prohiberi, sed tantùm non decere decerni, sic enim tenet Paulus de Castro Consil. 66. vers. Ad Quartum Lib. 1. quod Cardinalis citatus videtur amplecti suprà Conclus. 5. dum ait; Vide omnino Castr. Nihilominùs ex eo nequit negotium istud exitum felicem habiturum sperari, quod tamen à magnis illis viris debuit intendi: siquidem sententia Glossæ est receptissima, & iuxta eam potest electio, de qua agitur, nulla censeri, & ita electus pro non Prælato in foro conscientiæ haberi; immò & in externo id etiam prætendi: quandoquidem ex vi recursuum multi à suffragando repelli possunt, & alij admitti, quorum & repulsa & admissio multùm potest ad electionis substantiam conferre. Hinc est vt Rmus. Generalis possit Capitulum tale illegitimum reputare, & ita à confirmatione ipsius abstinere, legens apud P. Suarez Tomo 1. de Religione Tract. 2. Lib. 3. Cap. 5. n. 13. actus prædictos non solùm prohiberi, sed etiam annullari in Ecclesia. Licet addat bene aduertere Panormitanum in Cap. 1. de immunit. Ecclesiæ, irritationem non extendi ad placita, quæ in domibus Ecclesiæ extra Ecclesiam fiunt, cùm irritatio sit odiosa. Quod sequitur Siluester Verb. Immunitas 1. Quæst. 1. Intelligendi enim sunt de domibus Ecclesiæ, quæ non constituunt Monasterium, Conuentum, aut Collegium, iuxta ea, quæ habet idem Pater. n. 7. & 8.

Neque etiam dici potest prohibitionem [Neque aliunde petitas responsiones.] intelligendam de iudicio instituto contra voluntatem Prælatorum, secus si ipsi annuant, iuxta ea, quæcitatus Pater habet. num. illo. 7. cum Abbate. Id enim præsenti casui adaptari nequit: non enim gratis concessum à Prælatis, quibus id fuit prorsus ingratum, quod & antecedentes coniecturæ, & fatalis exitus experientia abundè comprobarunt, de quo statim. Vbi quod dici potest de caussa pietatis & religionis fauore, est prorsus in eptum, cùm recursus ad laica tribunalia non eo respectu sustineantur, & defendantur à Principibus, sed generali quadam ratione defendendi iniuriam patientes, quicumque illi sint: vnde est communis & laicis & Ecclesiasticis. Quod verò Regij Magistratus Capitulis Religiosorum assistant, magis de illo videtur habere Religionis respectu: sed id sine erectione tribunalis stare potest, ex quo fortè maius Religioni præiudicium emerget; recursus enim facilitate multa fient, quæ meliùs haberentur infecta, neque exactè cognosci à iudicibus possunt in ea tumultuaria confusione, & cùm iam nox humida [Matth. 25.] cælo Præcipitat, suadentque cadentia sidera somnum. Sitque non leuis occasio dicendi: Dormitauerunt omnes & dormierunt.

Illud etiam à Regio Consilio absurdum [A Regio Consilio improbata reclusio.] & incompetens iudicatum, quod & est sanè valde singulare, Prouincialem siquidem in ipso Capituli progressu in Callaiportum deportari iussum cum militari custodia, & in Conuentu suæ Religionis recludi, ob iteratam resistentiam in cogendo priuato Capitulo pro caussis occurrentibus, non obstante Tribunalis dicti Decreto post recursum ab ijs, qui illud vti omninò necessarium postulabant, cùm & apertè dixisset se nolle, in quo ipsi Diffinitorum vnus adhæsit, cùm eo pariter deportatus. Et in Conuentu dicto per aliquot degit annos cautè à militibus custoditus, qui & ipsi in Ecclesia, cùm Missam celebraret, assistebant. Quod enim erga alios fieri Regia rescripta iubent, vt in Hispaniam transmittantur: tunc è contrario peractum, minimè iudicantibus expediens ijs, quorum isthæc prouidentia currebant, vt in Hispaniam se conferret, impediturus Capituli confirmationem, pro cuius legitimo processu ea sunt ad Reuerendiss. P. Generalem præmissa, quæ, vt vidimus, Confirmationem impetrarunt. Quæ quidem sine præuio facta exemplo, licet bona, vt par est credere, fide, sed præsumpta potiùs, quàm legitima potestate. Videantur dicta. n. 19. & ea, quæ à Rege nostro suo in rescripto dicuntur, perpendantur; quamuis neque perpensione opus, cùm adeò sit eius perspecta mens. Pro quo & est aliud Marchioni de Guadalzar transmissum, cuius tenor Apologetico illo in scripto habetur, scilicet Que quando los Religiosos comenzaren à relajar se, [Regiis contraria rescriptis.] ô vbiere sospechas de monipodios, ô conciertos, que hicieren vnos con otros, quæ todos ellos no carecen de especie de Simonia, siendo remedio eficaz sacarlos de sus Prouincias y embarcarlos à España, se execute con prudencia &c. Et vbi hîc aut alibi carceris mentio? Custodia enim debita carceralis fuit, sicut illa D. Pauli Romæ, de qua Act. 28. v. 16. Permissum est Paulo manere sibimet cum custodiente [Censenda carceratio.] se milite. Vbi P. Gaspar Sancius, Data est, inquit, Paulo pro carcere priuata domus. Quod & apud [Act. 28. v. 16. P. Gaspar Sancius.] nos vulgo dicitur, la casa por carcel, id est, non publicus & communis vinctorum, sed priuatus. Iuxta quod locutus Decius Consil. 100. vers. septimò opponitur dicens illum exercere carcerem priuatum, qui aliquem liberum detinet quoquomodo, ne possit abire, vnde & capientem hominem in itinere dici priuatum carcerem exercere.

Et quidem rescripta Regia tunc statuunt [Minimè opportunum remedium.] ad extrema illa, de quibus in illis, remedia veniendum, cùm alia non profutura censentur, vt damna illa, quæ in electionibus timeri possunt, caueantur. Atqui in casu nostro, vt pacificè electio procederet longa illa carceratione opus non fuit; amoto enim Prouinciali cum Diffinitore illo, qui paci videbantur obsistere, & ob irreuerentiam sunt amotione eiusmodi digni iudicati, nihil ampliùs erat, quod ab eisdem timeretur, finito statim electionis actu. Quòd si profectio in Hispaniam minimè conueniens videbatur, potuit electo Prouinciali iniungi, vt cum sibi iam sudito id efficaci, & Religioni congrua insinuatione disponeret. Si etiam irreuerentia dicta maiorem censeretur mereri censuram, id etiam potuit electo Prouinciali committi, sicut videtur cum Priore actum in remotiora Prouinciæ ob irreuerentiam, quæ & nomine temeritatis præfato declaratur in scripto, protinus relegato: & verò si talis est indolis iudicatus Prouincialis, vt timeri fuga inconsulta posset, & ideò prædicta est accelerata custodia: nimis profectò prouidentia huiusmodi claudicauit: homini enim sic affecto minimè fuisset fuga difficilis, vt experientia compertum habetur. Ibi ergo trepidauerunt, vbi non erat timor, Religioso viro temperantiùs, modestiùs, & tranquilliùs cogitante.

Est autem circa præfata rescripta obser [In Hispaniam transmissio remedium mutationibus aliis præferendum, iuxta Regia rescripta.]uatione dignum; in vno quidem, de quo nu. 18. sic haberi: El mas eficaz (remedio) es sacarlos de sus Prouincias, ô embarcarlos para España. In alio autem, de quo nu. præced. ita: Siendo remedio eficaz sacarlos de sus Prouincias, y embarcarlos à España. In priori ergo optio datur, relegandi tales in alias Prouincias, Indicas scilicet, aut nauigationem in Hispaniam vsque ad effectum intimare. In altero autem optio nulla, sed solum remedium efficax nauigationis in Hispaniam prouidetur. Et hoc quidem recentius, vtpotè ad successorem Squillacensis Principis directum. Videtur ergo vnicum illud remedium nauigationis Hispanicæ vti efficax approbari, nec sine magna profectò ratione: quandoquidem multo conuenientius est vt tales in Hispaniam pergant, in qua turbulenti spiritus poterunt coerceri, quàm vt in alias Prouincias transmittantur, turbaturi ipsas, & liberiùs acturi, immò & Prouinciam propriam per litteras ad amicos caussam eorum acturos, spe reuersionis, qua ipsorum sit fortuna felicior, semper inquietos. Pergent ergo in destinatum sibi exilij locum, pergant: non enim in Chersonesum, aut Sporades insulas venient, sed in Hispaniam, in Hispaniam inquam, pro qua qui sunt in Indijs frequenti desiderij stimulatione suspirant, totius orbis placidissimam & fortunatissimam regionem. Qui viderunt, sciunt; qui non viderunt, vt sciant, & ortum felicem suis parentibus gratulentur.

Solent autem Proreges transmissiones [Cur Gubernatores transmissionem turbulentorum in Hispaniam refugiant.] istas habere suspectas, quia sic transmissi Curiam ingressi, vt caussam suam non ita odiosam, sicut refertur ostendant, querelis pro illato immerentibus grauamine ea frequenter admiscent, quibus bona gubernantium opinio solet non parùm denigrari. Nec difficile est ipsis commendatitias litteras hinc inde colligere, cùm semper Gubernatores aliquos sibi habeant infensos, quos malè contentos appellat vulgus, veris nonnullis multa assuere falsa minimè subuerentes. Quæ quidem non solùm popularibus offusa auribus, sed quandoque etiam regiorum Consiliarorum, immò & ipsorum Regum, eos, si non ad plenam præbendam fidem inducant, faciunt sæpiùs titubare. Cui damno dum curatur occurri, in aliud quod iam vidimus, magis exitiale & periculosum impingitur, si ad insueta, & sacris Canonibus, nec non Regijs etiam rescriptis aduersa veniatur. Quid ergo in hoc conflictu faciendum? Respon [Modus legitimè procedendi.]sio est obuia. Publicum bonum priuato est gubernantium præferendum, & fidendum Deo, qui inter obloquentium nimbos faciet splendescere veritatem. Credet Consilium, credet & Rex legalibus testimonijs, & tenebuntur credere: legalibus siquidem instrumentis ea debetur reuerentia, quidquid extra iudicialis maledicentia oppositum proclamarit. Hinc est prudentissima illa Ordinatio inuicti Caroli Regis nostri inter alias, quæ incipit, Muchas veces, vt nulli in Indijs de [Caroli Quinti rescriptum.]genti, & aliquid in Curia per litteras petenti, & merita proponenti quomodocumque ad effectum obtinendi credatur, nisi Audientiæ accedat auctoritas, à qua informatio mittenda clausa, & sigillo munita, iudicio circa omnia in ea sedentium pariter subiuncto. Y enuie la tal informacion cerrada y sellada con su parecer al nuestro Consejo de las Indias, para que con esto se tenga mas luz de lo que conuiene à nuestro seruicio que se prouea. Sic ibi.

De Religiosi alterius exauthorati relegatione.

[Impeditæ à Prorege Patentes littera Rmi. Generalis.]

Circa grauem Magistrum ex præclara quadam Religiosa familia, qui primarijs in illa fuerat functus officijs, id à regia est Audientia præstitum, apud quam Regni, ob Proregis mortem, gubernatio versabatur, quod titulus manifestat. Et res quidem ante Pro regis mortem suum habuit exordium; siquidem Rmi. P. Generalis litteras Patentes accepit, quibus Visitator Prouinciæ & eius generalis Vicarius creabatur; quibus nihil videbatur deesse, quo minùs suum haberent statim effectum, quia & in regio Indiarum registratæ Consilio, & pro eisdem Regia epistola ad Proregem mittebatur. Cui tamen cùm officiosi obsequij grati à præfato fuissent ostensæ Magistro, vbi primùm ab eo acceptæ, retentæ ab ipso sunt, nec permissum, vt earum virtute quidquam noui apud Religiosos attentaret. Pro quo & Fiscalis requisitum officium, & [Quali consilio.] Auditorum suffragia postulata, quibus non obstantibus, res vti ad gubernationem pertinens per acta est, vnde & Auditorum suffragia consultiua tantùm reputata, sic volente Principe vnius aut alterius grato sibi consilio, eò quòd Regia epistola circa prouidentiam negotio in isto adhibendam fuerat ad ipsum, vt dictum nuper, directa, cùm aliàs quæ ad materiam istam spectant, regiorum sint Auditorum consessui vti iustitiæ propria, reseruata.

Ipsius autem epistolæ tenor, accedente [Fundamentum ex tenore Regiæ epistolæ.] Principis beneuolentia erga Prouincialem, quam equidem saluis iustitiæ respectibus, quos neque ille violandos voluisset, paratus obsequi (sicut & reuera fuisset obsecutus, si ambages defuissent) proculdubio merebatur, impediendarum Patentium præbuit fundamentum. Cùm enim in illa Rmi. Generalis fuisset præmissa designatio, sic subdebatur: Y quanto quiera que se le ha dado el passo para su execucion, toda via respeto de que en el dicho Consejo se tiene noticia de la poca conformidad que ha auido en los Capitulos, que se han celebrado por estos Religiosos para la eleccion de Prouinciales de la dicha Prouincia, y por el dicho Maestro (N) de los hijos de ella, y que por esta razon puede tener alguna dependencia con las parcialidades, que ha auido entre ellos; ha parecido encargaros esteis muy à la mira de sus procedimientos, cuydando de ellos, y de preuenir en quanto os tocare, y fuere de vuestra quenta, que aya toda paz y quietud en esta Religion, por lo que esto conduce al mejor gobierno de esas Prouincias; y de lo que resultare me dareis auiso que asi es mi voluntad. Madrid 21. de Enero de 1672. La Reyna.

Sed fundamentum sanè solidum non ap [Sed leue illud ostenditur. I. Ex præuisa in Consilio caussa, quæ obtenditur.]paret, vnde & ita communiter docti, & à priuatis affectibus liberi iudicarunt.

Primò. Quia id dicto Magistro suit oppositum, quod obstare non potuit, cùm de illo notitia sufficiens regio in Consilio Indiarum haberetur. In illo enim conformitatis defectu, qui notatur, primas ille partes habuit, à Prouincialatu deiectus, & coactus Romam petere, vnde contra illum fulgura posteà cum admiratione omnium in pluuiam facta, iuxta Dauidicum illud: Fulgura in pluuiam fecit. Psal. 134. v. 7. ad moralem sensum deriuatum. Fuit & in regia Cu [Psal. 134. v. 7.]ria, notus Indiarum Consiliarijs, quibuscum id actum, & à quibus obtentum, quod magno suæ Prouinciæ fuisset & decori & commodo. propria hæc si dona fuissent, id est diuturna. Sed Deo ali [Virg. 6. Æneid.]ter visum, cuius prouidentiæ sunt nobis abstrusa consilia. Potest quidem Regiorum rescriptorum, immò & Pontificiorum executio suspendi, quando aliquid occurrit, quod rescribentium notitia non est assecuta; quæ si staret, disposituros aliter minimè dubitatur. Ast cùm supra notitiam, cui nihil nouum accedit, eorum dispositio procedit, non est fidelis subditi imperata suspendere, quia neque est illa vti noxia & improuida condemnare. Debet quidem non adhibitæ executionis rationem reddere. Quis autem non videat ineptam prorsus futuram, quam rescribens præuidit, & ea non obstante, quod sibi est benè visum imperauit: Aut mandatum nostrum reuerenter [Cap. Siquando de rescriptis.] adimpleas, aut per litteras tuas, quare adimplere non poßis, rationabilem caussam prætendas. Ait Alexander Tertius in Cap. Si quando 5. de rescriptis. Pro quo & Textus & Doctores congerit Barbosa in Collectaneis ad illum locum nu. 2. [Barbosa.] ex quibus statuit rationabilem rationem futuram, si in executione sit iniustitia, immineat scandalum, aut malum contra bonum publicum. Quorum nihil in casu nostro allegari potuit, quandoquidem communis eorum, ad quos caussa spectabat, sensus, nihil tale subesse iudicauit; sicut neque regium Consilium circa personam, vt diximus, sibi notam disponendo, addita Regia cautione, de qua iam.

Secundò, Quia id, quod de turbatione [2. Ex præuisa à Regina.] pacis futura timeri poterat, & pro impedimento executionis assumitur, in ipsa est Regia contentum epistola, dum dicitur. Y que por esta razon puede tener alguna dependencia con las parcialidades. Et tamen hoc non debere obstare executioni compertissimum est: aliàs dispositio esset prorsus illusoria, in qua caussam non exequendi apponit Regina, cuius aliàs executionem iniungit.

