Aliud in denegata appellatione potest [De remedio non appellationis ob illam non admissam.] esse remedium, si videlicet à non concessa appelletur: dum enim à præfato iudice petitur iuridicè vt appellationi ad iudicem alium deferat. Et ille pro denegatione pronuntiat, locus appellationi relinquitur: quemadmodùm si ob desertam appellationem vt ad executionem sententiæ procedat, iudex circa desertionem pronuntiet, locus est appellationi vt videri potest apud P. Thomam Sancium suprà num. 110. Vnde vtile esse Consilium potest pronuntiationem omitti, vt citiùs caussa expediatur: pro quo Doctores ibidem. Verùm qui priori appellationi non detulit, neque deferet subsequenti: & viæ non deerunt, vt friuola, inepta, & minimè iuridica censeatur. Sed quia poterit, si sanè sapiatur, admitti, videndum ad quem possit iudicem pertinere: & generaliter loquendo, ad eum est dicendum spectare, ad quem aliæ, ad superiorem scilicet, vel eum, qui est ab Apostolica Sede designatus. Quòd si impeditus ille, quia iudex à quo fuit Metropolitanus, aut designati caussa agatur, quia scilicet ad illum appellatio reprobatur, ad Pontificem tandem reuocanda, vnde perinde est ac si directa appellatio ad ipsum, vt nuper dictum, dirigatur. Potest autem ad maiorem abundantiam vtrumque fieri, quia nocere non potest, & valeat adiuuare. Et licet n. 1177. dictum sit [Notanda doctrina.] recusationem Vicarij generalis ob caussam, quæ tangit Episcopum vt suspectum, ab Episcopo ipso esse confidenti alicui committendam; non videtur similiter dicendum in casu præfato repulsæ appellationis, quando circa id ab Episcopo denegante pronuntiatur, quia tunc non agitur de recusatione, sed de sententia cadente directè supra denegationem appellationis, pro qua iudex in tertia instantia non habet iurisdictionem, quia ad ipsum non spectat an benè vel malè denegetur appellatio, iudicare, in quo & res sua agitur, cùm etiam respectus ad recusationem habeatur. Itaque Episcopus caussas recusationis admittens iniustè agit: sed de huiusmodi iniusto agendi modo non est iudex ille, qui pro tertia instantia talis est, sicut neque iniustitiæ in denegata appellatione, vt possit denegantem ad deferendum ipsi compellere, cuius partes tantùm sunt adductæ ad ipsius tribunal per appellationem in tertia instantia sententias aut confirmare, aut infirmare: facta autem iniuria, appellatione partis ad Pontificem directa reparabitur, & interim ad patientiæ tribunal appellandum. Vide infra numer. 1238.

§. XI.

An post quinquennium possit petitio reclamantis admitti.

AVdiri posse eos, qui reclamare intra [Post quinquennium reclamari posse qui teneant, & negent.] quinquennium non potuerunt, aut etiam per viam extraordinariam restitutionis in integrum, tenent quam plurimi, quos adduximus nu. 1149. & ijs addendi Herincx Tomo 3. Tract. 3. Disp. 5. nu. 32. Bonæ-Spei Tomo 5. Trast. 2. de de Religione Disp. 8. nu. 60. Acatius de Velasco Tomo 2. Resol. 368. nu. 5. Machadus Tomo 2. pag. 394. nu. 3. & alij, quos adducit D. Barbosa in cap. 19. Concilij Sess. 25. de Regular. nu. 8. Cùm etiam sint non pauci id negantes apud nuper citatum Scriptorem ibidem nu. 9. & P. Sancium lib. 7. de Matrim. Disp. 37. nu. 21. Bordonus Tomo 5. cap. 22. de Profeßione Quæs. 10. Fr. Antonius â Spiritu Sancto in Directorio Regularium Tract. 3. Disp. 3. num. 167. qui nu. 165. & 166. [Negantium fundamentum ex Romana praxi.] pro sententia præcedenti steterat, quem tamen iam non habere locum ingenuè protestatur, id quod & alij pariter potestati ex ijs, qui illam fuerant amplexati. Et Caramuel quidem Tomo 2. [D. Caram.] Theologiæ Regularis nu. 3569. à ratione discurrens eamdem solidè & eruditè confirmat, circa praxim autem secus decernit nu. 3572, sic locutus: Ergo in tanto Theologorum dissensu, ne se Iudex exponat periculo, &, si altera pars ad Apostolicam Sedem appellet, contingat vt Iudices Romani, Bonacinæ, Valero, & Flammentio subscribant, debebit Religioso, qui suam fuisse nullam profeßionem contendit, iubere, vt Rescriptum à Sede Apostolica impetret, vi cuius poßit ad rationes suas allegandum admitti. Sic feci Anno 1652. in caussa cuiusdam Carmelitæ Pragensis; qui postquàm multis annis in Religione quietè vixerat Prior & Magister Nouitiorum fuerat, occœpit iugum fastidire, & se non esse validè professum clamare: quem ad Tribunal nolui admittere, quamdiu Rescriptum Apostolicum non impetrauit. Sic ille.

Audiendi & alij. D. Barbosa citato nu. [D. Barbosa] 9. sic ait: Sed hodie vt quis poßit audiri post quinquennium adit Romæ Sacram Congregationem Concilij Tridentini, seu alteram Regularium negotijs præpositam, quæ priùs cognitis saltim summariè nullitatibus deducendis, & iusto impedimento non reclamandi intra quinquennium restitutionem illius concedere solet, & ita non semel fieri vidi, quod insinuarunt Portel. d. nu. 45. Vers. Circa quod, & Hieronymus Rodericus d. Resol. 101. num. 71. Niger Cyriacus Controuers. forens. Tomo 2. Controuer. 371. nu. 37. Nouarius in Lucerna Regular. Verb. Profeßio nu. 31. pag. 216. Hæc ille, & illi. Lezana Tomo 4. Verb. Profeßio Regularis nu. 21. ita scribit: Vide tamen circa hoc aliquas Declarationes Sacræ Congregationis, quas referunt Barbosa in prædictum locum Concilij, & Sanctarellus supra. Attende etiam ad praxim & Stylum Curiæ, qui talis est, vt quoties elapso quinquennio quis vult dicere de nullitate, adit Pontificem, vel Sacram Eminentißimorum Cardinalium Congregationem, & allegato iusto impedimento & c. Cardinalis Lugo in Responsis [Cardinalis Lugo.] moralibus Dub. 16. nu. 2. de Moniali quadam disserens sic habet: Obtenta priùs à Summo Pontifice licentia reclamandi post quinquennium, reclamauit contra valorem professionis propter metum. Sic ille. Portel Tomo 2. casu 14. in Responsione ad 1. nu. 5. [Portel.] ita scribit: Vltimò aduerto hodie in hoc regno in praxi positum esse, vt nullus Ordinarius audiat aliquem reclamantem post quinquennium, nisi priùs obtento Rescripto Papæ. Et ratio clara id suadet, nam in dubio parendum est legi, neque in dubio licitum est operari contra legem &c. Eum secutus Fr. An [Fr. Anton. à Spiritu S.]tonius à Spiritu Sancto cit. nu. 167. sic loquitur: Credo tamen cum eodem Portel hodie in praxi esse, quòd vt possint audiri post quinquennium elapsum, debent impetrare Rescriptum à Papa, & quòd sine hoc Prælatus Regularis nec Episcopus non possunt audire. Vide Portel suprà. scilicet Tomo 1. Verb. Professio nu. 44. Pro quo & facit Decretum Vrni VIII. adductum à Peyrinis in Formulario Prælatorum Regularium cap. 20. §. 2. aut Vers. & pro quo etiam Diana. Pro quo & Diana Parte 3. Tractat. 2. Resol. 62. cum Hieronymo Rodriguez.

Ex quibus euidens apparet posse Or [Iudices posse iuxta sententiam prædictam reclamantem non audire.]dinarium non audire reclamantem post quinquennium, sicut & Superiorem eius, & quolibet ex illis nolente cessabit iudicium, vel potiùs non erit ingressus ad illud: nullus enim ex iudicibus alium compellere potest. Vt autem locus appellationi non sit, nihil iudicialiter decernendum: sed habita extra iudiciali notitia, quæ in his caussis obuia est, & de qua Superior potest Ordinarium reddere certiorem; petitio reclamantis repellenda, & admonendus non futurum illi locum, donec Rescriptum à Sede Apostolica fuerit impetratum. Quemadmodùm excommunicati per se agere volentis petitio repellenda est, neque de repulsa testimonium à Notario reddendum, quia nullius roboris est, neque potest legalem aliquem effectum habere. Et hunc agendi modum à se obseruatum non obscurè significauit D. Caramuel verbis illis: Quem ad Tribunal nolui admittere &c. ad nullum inquam actum iudicialem, ex quo sumi posset fundamentum appellationis. Et hoc quidem independenter à Superiore, qui fortè aliter arbitratus, vnde illius mentio nulla.

Hinc mirari iuuat declaratum à Regio [Regiæ Audientiæ declaratio pro violentia non admittenda.] Indicæ Cancellariæ Prætorio, ad quod per violentiæ viam recursum est, Ordinarium vim fecisse eo quòd reclamantem post quinquennium audire penitus detrectarit. Quo modò enim viri tanti sibi persuadere potuerunt adeò iuridicè & prudenter, ac iuxta receptam praxim procedentem, vim facere potuisse? Neque enim dici potest sententiam oppositam esse probabilem, & eam sic iudicantes amplexos, ac iuxta ipsam iudicasse. Licet enim id demus: cùm tamen Iudices nullitatis eam, quam diximus, sint secuti sententiam, omnibus bonis qualitatibus commendatam, & maximè Canonici textus litteræ consonam, non est probabile posse illam in iudicando prohiberi, & violentiam facere eos, qui iuxta illam procedunt. Sicut violentiam non faciunt ipsi Regij iudices quando iuxta sententias similes suum moderantur arbitrium. Et quidem Doctores, quos vidimus, dum ita locuti euidenter protestati sic esse à Iudicibus nullitatis procedendum, minimè scilicet reclamantibus auditis. Ergo absolutè id possunt, immò & iuxta illos, etiam debent. Non est ergo in laicali quocumque tribunali potestas ad vsum illius prohibendum: alioqui sententia dicta practicè non erit probabilis, cùm à laicali prohiberi possit potestate: licet per modum declarationis sit, quæ quoad effectum impediendi eamdem habet efficaciam, ac si à iudice potestatiuè agente dimanaret. Et vt declarationis vim haberet, veritati deberet esse conformis; cùm tamen minimè verum sit violentiam facere Iudices, de quibus agimus, dum legali omni seruata æquitate procedunt. Agnouit veritatem hanc doctissimus & pijssimus Indiarum Pharus D. Ioannes Solorza [Dom. Solorzanus.]nus Tomo 2. de Indiarum Iure lib. 4. cap. 3. dum iuxta leges & Doctores, quos congerit, modum huiusmodi cognitionis exequitur nu. 35. sic dicens: & constito de iniustitia, vel notoria vexatione quam faciunt (iudices Ecclesiastici) rectè ad oppressorum defensionem partes suas interponere possunt &c. Viderint ij, quibuscum agimus, videant & alij, an præfata doctrina casui præsenti possit applicari. Vbi & audiendus Illustrissimus Couar [Illustriss. Couarrub.]rubias Cap. 33. Practicar. quæstion. nu. 3. Vers. Nec Regij Consiliarij: vbi finem talis recursus esse affirmat, Vt tollatur vis illa, quæ à iudice Ecclesiastico iniustissimè fit. Vbi non quamlibet vexationem sufficere indicat, sed iniustissimam; aliquæ enim, etiamsi non nihil iniustitiæ habere videantur, tolerandæ sunt, & Ecclesiasticorum iudicum conscientijs relinquendæ: sicut multa huiusmodi in laicis tolerari accidit, dum alij ab alijs frequentia incommoda patiuntur. Atqui in casu nostro neque iniustitiæ vmbra, quandoquidem quod à Iudicibus actum, non solum iustum, sed iustissimum à doctissimis Seriptoribus, ipsa manifestè suffragante ratione, reputatur.

Vbi reclamanti vt iuri possit consu [Iuri reclamantium non obsisti.]lere suo, si quod habeat, quod vt plurimùm est nullum; minimè via præcluditur, cùm possit Pontificium impetrare rescriptum: quod si negetur, argumento est nullitatis caussas neutiquam approbatas. Nec dici potest recursum ad Pontificem esse difficilem multis, præsertim in Indijs. Id enim ampliorem potestatem Regijs Prætorijs non tribuit, vt circa Ecclesiastica se specialiùs intromittant: & pro speciali prærogatiua confertur vt id possint, quod Regijs est Cancellarijs in Hispania concessum, vt videre est apud D. Solorzanum citato in loco. Difficultas ergo peraccidens se habet, quæ occurrere vbique potest, neque à Doctoribus propter illam laicalem ampliandam reputant potestatem; sicut neque in multis alijs moderamen Ecclesiæ, & grauissimarum obligationum onera licet variare. Et quidem si difficultatis ratio aliquod potest circa hoc habere momentum, ad Episcopos potiùs, quàm ad laicos iudices ea consideratio spectat: cùm sit multorum sententia, de qua Nos aliàs, posse illos ob rationem dictam dispensare in multis ad Sedem Apostolicam reseruatis, Cumque in casu præsenti nihil tale attentare velint, id quod illis proprium est, nec tamen pro re nata conueniens iudicant, non debet à laica potestate suppleri, neque adhiberi compulsio, vt videtur manifestum. Certè si quis dispensationem voti ab [A simili vrgetur.] Episcopo peteret, quam ratione difficultatis adeundi Pontificem verosimile est posse concedere, quod tamen ille renueret; non posset sic petens Regium Prætorium adire & violentiam se pati proclamare, repellendus proculdubio, sicut & in nostro casu repelli dignissimus, vbi & ratio similis, ni velimus meridiano cespitare in lumine, cum lapsus formidandi periculo, & multorum scandalo, dum vident in negotijs istis eorum solicitudines præualere, à quibus sperari aliquid potest, per quod iudicum solet manualis puritas deturpari. Et vt reuera ita non sit, esse tamen videtur, ex quo & damnum idem, tam enim potest malum offendere, quam eius species: Vnde [1. Thessal. 5. v. 22.] Apostolus 1. Thessal. 5. v. 22. Ab omni specie mala abstinete vos. Vel vt iuxta Græca legunt multi. Ab omni specie mali. Quod quidem Iudicibus præsertim accurandum, cùm magis sint oculis subditorum obnoxij, ad infensa iudicia procliuium, etiam quando species non malæ aut mali, sed huius vmbræ leuissimæ, & quandoque nullæ, ob parum beneuolam ergo ipsos voluntatem. Pro quo hæc satis.

§. XII.

An si professionis substantialis defectus sit notus Prælatis, possint liberum dimittere etiam non reclamantem.

POtest id accidere, vel quia impedi [Sententiæ fauentes.]mentum deprehensum est, quod iuxta specialia Religionis iura valorem professionis impedit; aut quia iuxta ius commune defectus interuenit, vt qui a Concilio Tridentino suo in Decreto, de quo n. 1147. referuntur, vis scilicet aut metus, non requisita ætas, & similes, vt ibidem dicitur. Et quoad primum receptissima sententia est id esse licitum, quam tenent adducti à Lezana Tomo 1. cap. 2. num. 36. & 37. & prætereà Fr. Antonius à Spiritu Sancto in Directorio Regularium Tract. 3. Disput. 3. nu. 173. & 174. & 175. Quorum ratio est Decretum Concilij in præsumptione fundari ratificatæ professionis, quando de quinquennio agitur: id quod locum habere nequit stante impedimento dirimente. Ante quinquennium autem ea reddi potest, quia Ordinarium adire est superuacaneum; cùm enim certum sit perpetuo impedimento iuxta Religionis statuta laborare, sententia in fauorem Religionis proculdubio ferenda. Ad quid ergo per ambages ambulandum, vbi facilis & breuis via litigaturis occurrit? Hinc ex citatis multi generalius pronuntiant dicentes, qualecumque sit impedimentum, si id Prælati certò sciant, nec sic professus obsistat, posse sine recursu ad Ordinarium dimitti. Sic Illustrissimus Caramuel Tomo 2. Theologiæ Religiosæ nu. 3582. vbi & sin [D. Caram.]gularem satis sententiam tenet, nomine scilicet Ordinarij non Episcopum aut eius Vicarium, sed proprium Prælatum intelligi: Episcopus enim Ordinarius suorum est, Religiosorum autem eorum Abbas; quod quidem dubito an sit multis placiturum. Eamdem in praxi secutus R. P. Mutius Vitellescus, vt refert Cardinalis Lugo lib. 4. [Cardinali Lugo.] Consilior. moral. Dub. 15. in fine ita scribens: Scio aliquem post profeßionem in Societate egisse in iudicio de eius nullitate, eo prætextu quòd anteà ad horam alterius Religionis habitum assumpserat. Sed certè Societas non probauit, nec confessa fuit professionis nullitatem: Sed vt se ab inuito & litigante expediret, P. Mutius Vitelleschus, tunc nouus Generalis litteris publicis eum à Societate expulit: quibus quidem expulsionis litteris ipse contendebat se non indigere, quippe qui numquam valide professus fuisset. Sed Societas sibi satis consuluisse putauit, eum, quamuis professus esset, iustis de caußis expellendo, ipse de reliquo suæ conscientiæ consuleret, & videret an merus sæcularis, an verus Religiosus expulsus esset. Hæc ille; ex quibus constat iudicium de nullitate minimè apud Ordinarium fuisse peractum, sed apud solos Societatis superiores; aliàs etenim non ita fuisset à Societate dimissus. Id quod ex eo etiam conuincitur, quod idem scriptor affirmat, sic statim scribens: Petijt quidem posteà ille à Nuncio Apostolico declarari merus sæcularis, atque adeò capax beneficiorum sæcularium. Non ergo coràm iudice alio caussa fuerat agitata. Et P. Generalis, qui sub dubio de nullitate sic egit, si illa esset certa propter dictum impedimentum, quod in Societate est dirimens, meliùs peregisset: In qua adeò graui & notabili resolutione certum est grauium & sapientium virorum Consilium adhibitum, licet esset etiam & ille doctissimus, non enim aliter Generales Societatis agere consuerunt.

Sed sunt qui secus sentiant & affirment [Sententia opposita & illius fundamenta.] semper in dîmissione ob cognitam nullitatem seruandam esse formam à Concilio sine vlla exceptione præscriptam: & in praxi ita seruandum concludit Lezana citato Cap. 2. nu. 53. ob Declarationes S. Congregationis Cardinalium Concilij Tridentini, quas ab eius Secretario acceperat ex die 16. Februarij 1617. & 15. Nouemb. 1653. & hæc vltima in proprijs terminis impedimenti dirimentis loquitur, cùm prior tantùm de inualidè professo: agitur enim in illa de Religioso Carmelita Discalciato, illegitimo tamen, quod impedimentum in illa inter alia recensetur Part. 2. Statutor. cap. 5. §. 2. & videtur quidem dirimens, cùm sic §. seq. dicatur: Statim ac scietur, [Constitutio PP. Discalciatorum Carmeli.] expellatur, etiamsi profeßionem emiserit. Congregationis quippe animus est eos, qui prædictos defectus patiuntur & celant, ad professionem non recipere. Sic ibi. Congregationis autem postrema verba sunt: Ideòque sententiam cum processu super dimissione & eiectione fratris Caroli Maria à Iesu ab ipsis [Congregatio Concilij Trident.] Regularibus latam minimè sustineri. Sic ibi. Vnde Lezana sic scribit: Idcircò colla submittenda, & obediendum Sacro Senatui purpuratorum Patrum, [Lezana.] ac dicendum eam sententiam à prædictis Auctoribus, & à me propugnatam in praxi non sequendam, sed iuxta mentem Congregationis censendum & scribendum. Sic ille.

Sed his non obstantibus probabilitas [Probabilem esse sententiam affirmantem pro quo plures rationes.] contrariæ positionis non videtur abrogata. 1. quia declaratio posterior de solis PP. Teresianis procedit, vnde ad alios non debet extendi, ex communi regula aliàs à Nobis adducta, quod specialiter acta circa aliquos non debent in argumentum adduci, ex qua Lezana ipse Consulto 40. n. 50. & seqq. Probat id, quod est Cardinali Giennensi concessum minimè fauorabile Religionibus, ad alios non debere extendi Prælatos. 2. Quia licet Declaratio prior vniuersalior sit, de impedimentis perpetuis in speciali non procedit, pro quibus est peculiaris ratio; & cùm de illis Doctores diuersimodè loquantur, si de illis decernere voluisset Congregatio, ea dubio procul expressisset. 3. Lezana ipse Tomo 2. Verb. Profeßio [Lezana.] Regularis nu. 23. ita scribit: Consequenter enim, & satis probabiliter supponant (PP. Lessius, Layman, & alij ab eo præcitati) quòd si nolit spontaneè ratificare professionem inualidam, poßit intra quinquennium auctoritate propria dimittere habitum, fugere ex Religione, & ducere vxorem; secluso tamen scandalo, vel alijs circumstantijs extrinsecis: immò verò Prælatum id scientem posse illum occultè dimittere. Et inferius. Idem quoque videtur dicendum etiam post expletum quinquennium &c. Et hæc quidem post Declarationes dictas, vt constabit lustranti dicti Auctoris editiones. 4. Quia multi scriptores ab illo adducti, sicut & alij a Nobis, vt vidimus, censuerunt, post Declarationes præfatas similiter scribentes, & præsertim post priorem illam anni 1617. Tandem Declaratio Gregorij XIII. de qua 1149. maioris videtur esse momenti circa non audiendos post quinquennium: & licet eam citent Auctores aliqui, nihil ratione illius à contraria assertione mouentur, quia non videtur sufficienter promulgata, licet Valerus multùm eidem detulerit apud Dianam Parte 3. Tract. 2. Resolut. 62. quem neque illa deterruit. Atqui Declarationes dictæ lucem maiorem non habent: ergo non tollunt sententiæ adeò probabili, eam, qua gaudet, possessionem.

Poterunt ergo Prælati Regulares eos [Dimissio qualiter peragenda. Et quid quando dubium.] dimittere, quos certò cognouerint inualidè professos, præsertim ob impedimentum dirimens iuxta statuta Religionis. Vbi autem litigio locus esse potest, quod & circa impedimenta dirimentia accidere potest, vt videtur accidisse in casu, de quo Declaratio, de qua nuper, stante pro vtraque parte ratione dubitandi, ad dimissionem procedi nequit, præsertim Professo minimè reclamante, quia in dubio melior est conditio possidentis: in casu autem tali & Religio possidet, & pariter dubius Professus. Et idem erit etiamsi ille reclamauerit, ob eamdem rationem. Neque argui potest ex facto, de quo nu. 1186. [Circa casum dimissi à Societate.] quia pro illo ratio aliqua valde vrgens potuit occurrere, propter quam etiam validè professus potuit expelli, vt aliquando etiam euenit, ob vitandum scilicet grauissimum scandalum; neque enim casus iste est, de quo Concilij dispositio procedit: non enim dimittitur liber penitus ab obligatione Religiosæ professionis, si reuera validè illam emisit; sed suæ id conscientiæ relinquitur, vnde ad sæcularia beneficia minimè capax reputabitur. Potest etiam dubium esse probabile, [Quid cùm sententia est probabilis.] ratione formidinis, quam probabilis assensus admittit, & tunc Superiorem posse non professum declarare, affirmat Caramuel suprà nu. 3580. sed non teneri, quia vsus opinionis probabilis est voluntarius. Addit tamen non posse inuita communitate, quæ Professi habet possessionem. Sed id profectò erit vbi in receptione habet Communitas iura suffragij, secus in alijs, in quibus est Monarchica gubernatio, vt in Societate.

In quo euentu, si taliter dimisso oppo [Pro eodem casu peculiaris discussa difficultas.]natur professio Beneficium aliquod ambienti, & ille se non professum excipiat authentico testimonio dimissionis: & insuper obijciatur dimissionem fuisse nullam, quia in ea non est statuta à Concilio forma seruata: quid tunc præstandum? non enim videtur coram Ordinario & Superiore iterandum iudicium, quia iam Superior, & in eo Religio suffragium suum manifestauit, ex quo habetur recusatus. Quid ergo tunc faciendum? Videtur equidem iudicium ad Ordinarium spectare, quia Religio quidquid ad se spectare poterat manu misit, & tacitè in illum transferre, iuxta dicta nu. 1171. Sed quid si Ordinarius sententiam pro valore ferat professionis, & à iudice appellationis confirmetur? Tenebitur equidem regulariter loquendo ad ipsam reducem admittere. Si autem præter probabilem assensum nullitatis, aliæ dimissionis interuenere caussæ, suæ poterit tranquillitati consulere non admittens futurum meliorem, donec talem experiatur. Neque in hoc casu Decretum Vrbani VIII. circa dimittendos adstringit, vt annus de [Quid circa Decretum Vrbani Octaui procijciendis.]beat carcerationis præcedere &c. Siquidem de validè professis procedit, non de illis, qui ob defectum valoris emissæ professionis eijciuntur, licet cum probabili tantùm talis defectus assensu: qui si redeant, nec admittantur, non dicuntur eijci tunc aut dimitti, sed non admitti, aliud est enim eijci, & aliud non admitti, iuxta Ouidianum illud etiam iuribus honoratum:

Turpius eijcitur, quàm non admittitur hospes.

[Ouidius.]

Cap. Quemadmodum §. Alioquin de iure iurando. Cap. Ad vestras de donat. inter Vir. & vxor. & cùm lex sit adeò pœnalis, ad benigniorem est intellectum arcessenda. Et rarissimum quidem erit vt sic dimissi sententiam non habeant Religionis sententiæ conformem, vnde parùm poterunt negotij facescere, suæ noxialis libertatis plures habituri fautores.

§. XIII.

Contra reclamaturos an poßit in Religionibus remedium prouideri, & quale illud.

SCio in aliquibus grauissimas esse pœ [Circa statutum pœnale contra reclamantes victos in lite.]nas constitutas eis, qui ex caussis friuolis reclamauerint, quas tales fuisse sententia contra eos lata declarabit. Circa quod non desunt qui minùs id conueniens arbitrentur, qui enim sic victi in litigio fuerint, quod facilè ante sententiam subodorari poterunt in desperationis baruthrum non dubitabunt se agere præcipites, fugam, malorum extremum, arrepturi. Qui enim ante sententiam sub obseruantiæ iugo, vti importabili ipsis gemiscebant, quid facient grauissimis pœnis additis, quibus illud maiorem est grauitatem, & ideò intolerabiliorem, habiturum. Cùm & accidere possit caussas ab aliquibus propositas esse probabiles, & ijs non obstantibus pro valore professionis sententiam pronuntiari. Vbi exaggerari pœnas neque charitatis, neque iustitiæ, neque Religiosæ moderationis leges patiuntur. In quo & malum aliud, & satis quidem formidabile, licet non adeò infrequens, timeri potest, ex periuriorum accumulatione: ex timore siquidem pœnarum, si vincantur in lite, testes falsissimi conquirentur, qui falsa ducti specie pietatis pro reclamante deponant. Cùm enim pœnis huiusmodi non extantibus tales mendaciorum inueniantur artifices, quid officioso illo respectu fiet pœnas depellendi à misero litigante dolorem super dolorem addituras? Spatio annorum non plurium in Religione quadam triginta quatuor nullitate professionis probata ad sæculum redierant; sic mihi referente grauissimo ex illa, non sine ingenti dolore, Magistro: post quos & alij. Et quis credat in tanta testium multitudine habitam semper reuerentiam veritati, & contra Religionem ipsam religionis iura non temerata periurijs cumulatis? Est ergo res ista consideratione dignissima, quod ipsi viderint, ad quos spectat inspectio, nec me iudice corrigendi.

Posse tamen fieri statutum in Reli [Non pœnale conueniens comprobatur, iuramento addito.]gione, quo molestis litibus ex reclamationibus emergentibus occurratur, affirmat & probat Bordonus Tomo 3. Resol. 69. Quæs. 26. nu. 43. & Tomo 5. cap. 22. num. 36. si videlicet statuatur vt professurus sic dicat: Ego N. sciens & volens iuro me non contrauenturum meæ profeßioni, etiamsi de [Illius forma.]inceps venero in cognitionem nullitatis eius ex quacumque caussa, quia nunc pro tunc ratifico illam, & volo valere. Simile quid in Societate nostra dispositum, sic ad Prouincias scribente R. P. Gosvvino Nickel, vt scilicet professus iuret se non exclamasse contra professionem, neque tali exclamatione contra illam vsurum. Et de conuenientia statuti huiusmodi dubitari nequit, vt benè citatus Scriptor ostendit. Sicut enim contractus firmari iuramento possunt, sic contrahentibus pro firmitate solicitis: ita & in contractu fieri potest, quem in professione inter professum & Religionem constat celebrari. Et procedit solùm quando valori id obstare contigerit, quod potest ratificatione sanari; si enim impedimentum substantiale sit, nihil tunc roboris adijcit iuramentum.

Illud tamen obijci potest, non vi [Quid obstare videatur, ex adhibita exclamatione.]deri hoc pacto id penitus obtineri posse, quod præfata cautione prætenditur; non obstante siquidem iuramento posse fieri exclamationem, quæ iuramentum elidat, si quis ita protestetur, non esse voluntatis suæ profiteri coràm Deo, licet iuret, vt sibi in Religione iubebitur. Et quidem in iuramenti forma adducta tantùm versatur iuramentum circa nullitatem, quæ post emissam professionem potest in professi venire notitiam: vnde casum exclamationis non complectitur, ratione cuius notissima est nullitas eius in fieri, & in facto esse, vt Philosophi loquuntur. Quòd autem neque iuramentum obstet in eo, qui illam negat, aut eius vsum, ex eo ostenditur, quòd cum illo potest stare non profitendi voluntas, cuius defectus est substantialis, nec potest iuramento suppleri, quidquid de periurio sit; quamuis & hoc excusari possit amphibologica restrictione, licita cùm pro illa adest caussa rationabilis, quam potest sic professus opinari.

O quàm est artificiosa malitia! quàm [Obiectio depulsa cum doctrina vtili.] humanæ prouidentiæ limitatum imperium! quàm humanarum legum sæpè imbecilla præuentio! Vbi lata lex, ibi & agnata fraudulenta depulsio obligationis. Nihilominùs in casu nostro veritas triumphabit. In iuramento illo, de quo præfatus scriptor, compelli professus potest ad illius impletionem; licet enim exclamauerit, iuramentum supra exclamationem cadit, vt illa ipsi non prosit, sed ratificare debeat professionem; tendit enim illud ad ipsius firmitatem, quoties in cognitionem venerit nullitatis; cognoscit autem dum eam emittit; & est casus magis vrgens, quia si posteà tenebitur, multò magis statim, cùm supponatur validam emittere professionem, & proptereà vti de re certa, non amplior facta declaratio, sitque de eo ratio omnino eadem, aut potior. Et quidem ante professionem cognoscit se inualidam esse facturum: in ipsa emissione, se inualidam facere: post emissam autem, se emisisse, quæ sunt diuersæ cognitiones, & nisi post emissam, nequit venire in cognitionem iam præcedentis nullitatis, vnde verificatur tunc venire in nullitatis cognitionem: ex quo & fit ad ratificationem obligari, quia ex nunc pro tunc; tunc quidem cùm nullitatem præcessisse cognoscit. Talis siquidem est Religionis mens, quæ aliàs eludi facilè potuisset. Exclamatio ergo facit vt professio nulla sit, sed obligationem ratificationis non tollit, quæ supponitur statim adhibita iuxta iuramenti formam & vim, quam habet, vnde aliter asserenti credendum non est, sicut non creditur asserenti se non habuisse profitendi intentionem etiam iurato, vt communiter docent scriptores, & videri potest apud P. Thomam Sancium lib. 3. de Matrim. Disp. 15. n. 12. quem allegant alij.

Iam quod ad exclamationem attinet [Vrgetur vlterius contra exclamationem.] in Professis Societatis idem videtur clarum; quia sic iurans, licet verè non profiteatur, non potest tamen exclamatione iuuari, quia ad hoc est iuramentum emissum, vt non possit illi iuramentum prodesse. Neque allegari restrictio illa men [Vide P. Sancium lib. 7. de Matrim. Disp. 37. n. 39. vbi illud, Secundùm omnes.]talis potest, quia de contractu agitur, in quo formæ verborum standum ex parte iurantis, vt pars alia contrahens non sit deterioris conditionis, in qua fictio nulla interuenire potest circa profitentis admissionem. Et hæc est generalis doctrina circa contractus, vt ficta promissio & confirmatio sic iurantem non releuet, quo minùs in foro externo agi contra illum possit, & perinde se habeat ac si animo sincero iurasset: & idem est de amphibologica restrictione, quia & in ea suus est dolus & fictio, & damnum idem respectu compartis in celebratione contractus. Pro quo videri potest P. Lessius l. 2. de iust. & iur. cap. 42. n. 45. & P. Palaus Tomo 3. Disput. 2. de Iuramento Puncto 2. nu. 4. communem doctrinam proponentes. Nec obstare protestatio potest circa modum iurandi, etiamsi probari possit, quia illa dolum & fictionem in ipsa professione non tollit, vnde qui de hoc agunt, cautionis illius, vti friuolæ, ad effectum, neutiquàm meminerunt: licet aliàs prodesse forsan possit ne ita iurent vt reus periurij puniatur. Prætereà omnes qui tenent licitum esse cum amphibologica restrictione iurare, limitationem illam addunt; Seclusa in [Circa iuramentum amphibologicum.]iustitia, aut extrinseca alia caussa, vt videri potest apud Leandrum Tomo 7. Tract. 1. de Iuramento. Disput. 45. Quæst. 11. & 12. Ex quo infertur in nostro casu absurdum talem modum iurandi futurum, cùm in eo iustitiæ læsio manifesta sit ex claudicatione contractus, & aliæ concurrant caussæ, propter quas veniat penitus improbandus. Idem autem erit etiamsi amphibologia nulla in verbis, sed verba sine animo iurandi proferantur, quo euentu communis sententia est nullam contrahi obligationem, vt videri apud citatum scriptorem potest Disput. 44. Sect. 8. quia eadem est prorsus ratio.

