In eo sanè videtur præcipua difficultas [Pro Canonizatione non esse necessariam descriptionem in Martyrologio.] consistere, an scilicet præfati tres Reges sint ab Ecclesia in Canonem Sanctorum admissi, si enim ita est, in concedenda celebratione non videtur obstaculum superesse. Et quidem vt non sit necessarium in Romano Martyrologio esse descriptos videtur stare Constitutio Vrbani VIII. die 13. Martij 1625. vbi cùm ea, quæ ad [Decretum Vrbani 8.] cultum Sanctorum pertinent seuerè prohibeat circa eos, qui Canonizati, aut Beatificati non sunt, sic demum subdit Sacra Congregatio: Declarans quòd per supra scripta præiudicare in aliquo non vult, neque intendit ijs, qui aut per communem Ecclesiæ consensum, vel immemorabilem temporis cursum, aut per Patrum, virorumque Sanctorum scripta, vel longißimi temporis scientia ac tolerantia Sedis Apostolicæ, vel Ordinarij coluntur. Sic ibi. Cùm ergo stare possit cultus dictus ex recepta communiter sanctitatis persuasione absque eo quòd sic pro Sancto habitus in Martyrologio contineatur, videtur manifestè sequi talem non esse continentiam necessariam. Et ita licet non citato præcedenti Decreto tenet P. Quintanadueñas Tomo 1. Tractat. 7. Singul. [P. Quintanad. Neque pro approbatione Reliquiarum.] 16. nu. 3. vbi ita scribit: Etiamsi Romanum Martyrologium diceret Reliquias S. Isidori in hac ciuitate Hispalensi, aut in Legionensi custodiri: si adhuc ex alijs fide dignis testimonijs haberetur, ab aliqua alia Ciuitate poßideri, ab ea posset de hoc Sancto celebrari, & à fortiori posset etiam si nullam huius posseßionis mentionem faceret Martyrologium: immò nec ad earum approbationem, quod est quid sublimius, eius auctoritas requiritur. Sic ille. Pro quo & priùs Singul. 10. Iuxta quæ Calaritani in Sardinia S. Luciferum eiusdem ciuitatis Episcopum vti sanctum habent & celebrant, cœlesti testimonio comprobata ipsius sanctitate, pro quo Henricus Spondanus Tomo 1. Annal. an. 362. num. 48. qui tamen in Martyrologio non extat; immò expunctum indicat Franciscus Maria in suo Romano Martyrologio Admonit. 10. nec penitus admittendum. Neque obstare debet quod circa Sanctos illos Cordubenses diximus à Gregorio XIII. dispositum: pro illis enim alia non suppetebant indubitatæ sanctitatis argumenta.

Sunt autem illa pro Sanctis Regibus, [SS. Regibus vt conueniat.] de quorum sanctitate nequit dubitari, vt pro certo statuit P. Hermannus citato Cap. 8. vt illis plenè possit Declaratio adducta Vrbani, & plus aliquid adaptari, Euangelicum inquam testimonium, Epiphaniæ Festum, in quo præcipuas videntur partes agere, & quòd Proto Euangelistæ, atque Gentium Ecclesiæ Patriarchæ possint meritò compellari, vt apud citatum P. Hermannum Capite illo 36. apud quem etiam dignitate [Eorum cultus.] primi post Apostolicam maiestatem. Vnde circa cultum Reliquiarum dubium esse nequit, quando circa sacra corpora veneratio communis, Apostolicæ Sedis promota sacris largitionibus summa cum pietate versatur. Pro qua P. Corne [P. Cornel. à Lapide.]lius in Matth. 2. v. 1. vers. Denique Magos, ita scribit: Denique Magos hosce Christum prædicantes, ab Idololatris occisos, & Martyrij lauream adeptos, ac seipsos quasi aurum, thus, & myrrham Christo in holocaustum obtulisse tradunt nonnulli, inter quos L. Dexter in Chronico, anno Christi 70. In Arabia Felice (inquit) ciuitate Sessaniæ Adrumentorum, Martyrium SS. Regum trium Magorum, Gasparis, Baltassaris, Melchioris, qui Christum adorarunt. Inde sacra eorum Corpora translata sunt Constantinopolim, inde Mediolanum, Mediolano (cum illud à Federico Barbarosa euerteretur) Coloniam, vbi hodie magno hominum concursu & religione coluntur, ibique eadem ego ipse sæpè veneratus sum. Hæc ille.

Id autem videtur adhuc maiori expli [Officium Festi quomodo disponendum.]catione opus habere, quod ad sacrum spectat officium: videtur enim satis insulsum, & summa Sanctorum Regum indignum maiestate, vt eorum memoria ritu communis Confessoris aut Martyris peragatur. Non tamen proptereà Epiphaniæ officium vsurpandum, quia totus illius contextus Festum diei illius respicit, vnde ad Officia Martyrum aut Confessorum, prout beneuisum fuerit, & vniformitate à celebrantibus seruata, est recurrendum. Et Lectiones quidem primi Nocturni de Scriptura occurrente, iuxta Communes regulas, circa quod Patres Minores id speciale ex concessione Sacræ Congregationis [Pro Festis Maioribus peculiaris concessio circa primas Lectiones.] habent, vt in Festis ritus Duplicis maioris eas dicere possint, quæ in Communi habentur: quod & Nostris licet, quia pro eo non est peculiaris Generalis Præpositi necessaria (iuxta dicta superiùs, n. 172.) communicatio aut licentia, quia vsus talis non videtur prohibitus; & vt priuilegij aliquid contineat, ad quod prohibitio se posset extendere, de facto non se extendit, cùm sitres ad Sanctorum cultum spectans, nec substantiam, sed modum concernens, in quo nullum esse inconueniens pntest. Sed quia hic de Festo ex titulo Reliquiarum agimus, communis regulæ videtur dispositio seruanda, quandoquidem Festa talia Duplicia minora sunt. Sint ergo lectiones ex Scriptura occurrente. Et pro 2. Nocturno, quæ habentur die 3. infra Octauam ex D. Augustino: & in 3. quæ die 6. sancti Ambrosij: in illis enim & laudes SS. Regum, nihilque de solemnitate Festi continetur. Neque in hoc ritus nouus introducitur, sed id agitur quod est concessioni pro Reliquiarum celebratione conforme; aliter enim celebrari Festum huiusmodi nequit. Et quidem Lectiones, quæ Festo alicui principali respondent, in alio sumi, quod Natalis non est, de vsu Ecclesiæ descendit, quæ in Festo S. Petri ad vincula homiliam proponit Euangelio diei Festi præcipui consonam, sicut in Festo S. Ioannis ante Portam Latinam, & in Festo Inuentionis S. Stephani, totum officium præter Lectiones Secundi Nocturni, ad Festum principale videtur pertinere, sicut & Oratio ipsa vnius nominis mutatione. Sic ergo & in officio, Sancti Regis aliquomodo nomen au [Circa diem Festi.]ditur, sicut & in Missa, dum Euangelium Officio respondens dicitur, aut etiam decantatur. Quo autem die Festum sit huiusmodi celebrandum, prudentis erit arbitrij: & expediret non illum à Festo Epiphaniæ nimis esse distantem, quia SS. Reges ante illius Festi Octauam obijsse multorum sententia est. Sed quia in Ianuario omnes sunt occupati dies, curandum vt ante Quadragesimam, vel post ipsam inter Paschalia gaudia celebretur: illi enim dies Martyrum sunt celebrationi percommodi, vt D. Ambrosius eleganter [S. Ambros.] prosequitur Sermone 12. Gaudia nostra cum Sanctis Martyribus conferamus &c. sic mihi videtur, si & videatur alijs, qui circa hæc possunt prudenter arbitrari, supposita Reliquiæ sanctæ approbatione.

DIFFICVLTAS ALIA.

Circa Reliquiam S. Cordulæ Virginis & Martyris.

CArdinalis Lugo in Responsis moralibus [Cardinalis Lugo sententia circa extensionem in Diœcesim facultatis Reliquias celebranti.] Lib. 5. cap. 17. duobus quæsitis Ecclesiæ Palentinæ doctè suo pro more respondet. Primum erat. An possent in tota Diœcesi de sancto illo, cuius corpus aut insignis Reliquia esset in aliqua Ecclesia eiusdem Diœcesis, Officium recitare, & duas circa illud Pontificias concessiones adducit, videlicet S. Pij V. in qua id videtur expressè concedi. Alteram Gregorij XIII. sæpiùs inculcatam, iuxta quam cum distinctione resoluit, in Hispania quidem, si Reliquiæ sint sanctorum naturalium, stare posse priorem illam concessionem; secus si Reliquiæ non sint tales, quod acutè perpensis Gregorij verbis, ita ex vi illorum deduci affirmat, vt subdat oportere attendere ad vsum singulorum locorum, qui ostendit an & quomodo concessio illa in singulis locis acceptata fuerit: sicut etiam considerandum erit, an sacra Congregatio Rituum eiusmodi Gregorij concessionem reuocauerit aliquando etiam pro Hispania; Nam P. Quintanadueñas Tract. 7. Singul. 27. num. 3. affert aliquas Declarationes contrarias dictæ concessioni, nempe in Calagurrit. 1. Septembris 1612. & in Conchensi 12. Mart. 1618. quæ vtique videntur de Ecclesijs Hispaniæ egisse. Censet ergo Decretum S. Congregationis extensionem dictam prohibentis pro Hispania non vrgere, quia de illius priuilegijs nulla in ipso mentio, vnde nec debent abrogata reputari; sed ad reuocationem aliam, si fortè vlla fuerit, id erit referendum.

Circa hæc dictum à Nobis Sect. 7. & [Quomodò dictis Sect. 7 videatur aduersari.] pro certo statuimus Decretum S. Congregationis etiam Hispaniam comprehendere, & specialiter num. 88. asseruimus nullum esse Auctorem, qui extensionem dictam approbarit, quam negant quotquot præsentem agitant quæstionem. Sed esse Cardinalis Lugo pro ea videtur stare, adducens Trullench Lib. 1. in Decalogum Cap. 7. Dub. 14. n. 14. & P. Castrum Palaum Tom. 2. Tra. 7. de Oratione Disp. 2. Puncto 2. n. 10. & Trullench quidem P. Palaum adducens suis verbis loquentem, nihil prætereà de suo confert; cùm tamen Cardinalis Lugo præter nudam illorum assertionem in Bulla Gregorij fundatam, id quod vidimus docta contextus expensione deducat. In Hispania quidem licere extensionem dictam Sanctorum naturalium, secus aliorum: cùm tamen duo illi Scriptores generaliter statuant & quod pro Hispania concessum à duobus Pontificibus, pro tota Ecclesia, nulla alia pro eo adducta ratione, velint esse commune. Quoad hoc ergo illorum nequit auctoritate subsisti: & quod attinet ad loca extra Hispaniam citatum Cardinalem Nobis apertè fauentem habemus.

Iam quod ad Hispaniam attinet, duo [Aliorum Auctoritatem non vrgere, qui commodè explicantur.]rum illorum Scriptorum auctoritas, (si duo verè dicendi sunt) parum vrget: argumentum enim quod multùm probat, nihil probat. Quòd si quidquam eis concedendum est, id tantùm sibi voluisse censendi sunt, quod Cardinalem vidimus voluisse, scilicet ex vi Bullæ extensionem illam stare posse, secus si aliud in contrarium non occurrat, diuersus scilicet illius intellectus, iuxta quem praxis processerit, quem indicant Declarationes illæ S. Congregationis: vt quid enim recursus ad illam, si de potestate ad propagationem festiuitatis stabat aperta concessio? Cum alijs, de quibus dictum citata Sect. 7. Vnde ne [Neque Cardin. Lugo.]que Cardinalis Nobis contrarius censendus est, cum præfatis locutus cautionibus. Neque vero discursus prædicti Cardinalis ita concludens, vt non possit congruo adducto fundamento negari, Arguit ex eo quod Gregorius de Reliquijs tandem statuens ita dicat: Item concedimus quòd quælibet Ecclesia, & Monasterium Hispaniæ habens aliquas Reliquias insignes, puta caput brachium, vel crus alicuius Sancti etiam alienigenæ &c. Quæ quidem ad Sanctos naturales non sunt sicut ad alienigenas arctanda, pro quibus concessio paæcesserat, vt scilicet in Diœcesi possent celebrari, ibi: Vel eorum corpora, seu notabiles Reliquiæ in ea Ecclesia seu Diœcesi requiescunt. Quod certè frustrà concederetur, si iam concessum esset in verbis præcedentibus officium pro tota illa Diœcesi. Fatendum ergo est concessionem præcedentem fuisse pro solis Sanctis Hispa [Eius explicatio non efficax ostenditur.]nis. Sic ille discurrit. Atqui dici potest concessionem præcedentem subiecta explicatione fuisse declaratam, & quidem dictio Etiam adiuncta nomini Alienigenæ id videtur indicare; si enim de Alienigenis tantùm erat sermo, superfluè illa addita, sine qua sensus apertior stabat. Est enim dictio dicta eius conditionis, vt vnum supponat, & aliud magis dubitabile indicet, iuxta dicta Tomo 2. Thesauri. Tit. 12. num. 373. supponat inquam, id est, tamquam magis expressum proponat, de quo pariter statuatur. Cùm ergo Etiam Alienigenæ à Pontifice dicitur, de Naturali expressè statuit, cuius celebrationem ad vnam Ecclesiam aut Monasterium limitat. Neque argui potest ex eo quòd concessio talis non solùm in Hispania, sed generaliter locum habeat, & ita oportere vt amplior pro Hispania sit, ne inutilis habeatur. Nam quando concessio talis pro Hispania à Pontifice emanauit, generalis alia S. Congregationis nullatenus extabat, siquidem Gregoriana anno 1573. die Decembris 30. prodijt: alia verò anno 1602. die 23. Nouembris, vt videri potest apud P. Guyetum Lib. 1. Cap. 9. Quæst. 1. & alios. De quo & nu. 92. In quo tamen speciale illud de exclusione Festi Duplicis non videtur expressum.

Et quidem præfatus ipse Cardinalis non [Neque illam ipse vt certam proponit.] ita certam suam illationem iudicat, vt veluti indubitatam censeat proponendam, vnde sic locutus: Si autem sanctus non sit alienigena, sed Hispanus, credibile est ex vi Bullæ Gregorij XIII. posse fieri in tota Diœcesi, in qua habetur Reliquia insignis Officium saltem Semiduplex. Sic ille: qui dum credibile dicit, non esse prorsus compertam indicat concessionem. Quod autem de semiduplici addit Officio, minimè ad inuerosimilem eorum est trahendum opinationem, de qua. Sect. 16. quia non de Reliquijs, quæ insignes non sunt, sed de insignibus procedit assertio, vt ex verbis adductis manifestum; quas indicat extra Ecclesiam, in qua sunt, saltem posse ritu semiduplici celebrari. Id quod non video quanto sit cum fundamento pronuntiatum. Nam si verè [Neque quod de semiduplici ritu affirmat, admittitur.] licet celebratio, non est cur debeat ritus absolutè concessus omitti, & partem illam gloriæ sanctis, quorum sunt Reliquiæ, detrahi, dum minùs solemniter celebrantur. Nec videtur Episcopus ita posse præcipere: licet P. Palaus, & Trullench circa extensionem celebrationis videantur Epi [Quid circa id possit Episcopus.]scopi præceptum agnoscere, & assertione firmare, dum rogant, an poßit Episcopus instituere vt totus clerus suæ Diœcesis festiuitatem alicuius sancti celebret, cùm iuxta Rubricas Breuiarij Ro [P. Palaus. Trullench.]mani de alio sancto vel Feria celebrandum erat? & respondent affirmatiuè, si sanctus sit Patronus totius Diœcesis, aut illius Naturalis, vel Reliquia illius insignis habeatur: quia id est Gregorij Constitutioni conforme. Vbi quidem quod ad Patronum attinet, constat ex se omnes obligare vi Rubricarum, vnde pro eo non est speciale præceptum geminandum. De Naturalibus non [Quid de Naturalibus.] est obligatoria concessio, & vt pro ea præceptum generale feratur, matura est adhibenda consideratio, & rationes pro eo valde sunt conuenientes occursuræ, ne grauamina, à quibus Pontifex abstinendum censuit, ad libitum imponantur. Quod verò ad ritum, quo celebrandi sunt, attinet, P. Quintanadueñas id tenet, quod vidimus. n. 92. & reiecimus. nu. 93. & 94. Adducit autem singulari 20. n. 3. vsum Ecclesiæ Cordubensis sanctos Naturales ritu semiduplici celebrantis, quem non probat. Et videtur iuxta illum, qui videtur esse probabilis, posse Episcopos alios similem ritum præcipere, cùm in Cathedrali ritus Duplicis teneatur. In quo quidem sua est difficultas: cùm enim stet concessio Pontificia, iuxta quam ritus maior licet, non videtur quomodo queat ab Episcopo limitari, vt nuper dicebamus. Quod autem Cordubensis Ecclesiæ vsus habet, non est ad exemplum trahendum, quia ibi statur antiquæ consuetudini, quæ pro lege habenda. Iam quod ad Reliquias spectat ad Episcopi non spectat potestatem, vt vidimus, vnde pro illis nequit esse præceptum; etsi possit, idem quoad ritum dicendum, nequit enim concessum à Pontifice coarctare. Et hæc quoad Quæsitum illud prius.

Secundò ab eodem Capitulo quæreba [Difficultas circa Reliquiam Capitis S. Cordulæ.]tur an approbandum videretur, quod in sua Ecclesia Palentina die 21. Octobris Officium fieri soleat Duplex SS. Vrsulæ & Sociarum eius, propter Caput vnius ex illis, quod ibi asseruatur, & die sequenti etiam fiat Officium Duplex S. Cordulæ, quæ fuit vna ex sociabus eius, cuius etiam caput ibidem habetur. Et quia responsum dicti Cardinalis conducere videtur ad Reliquiam, quæ in Collegio D. Iacobi extat, vt vidimus, ideo placet illud hoc loco summatim exhibere.

Ait ergo in primis diligenter examinandum [A Cardinali Lugo discussa.] an verè illud sit caput S. Cordulæ, quod esse dicitur Mediolani. Et Cardinalis Baronius in Notis ad diem 22. præfatum videtur approbare historiam translationis sacri Corporis, de qua in vita Alberti Magni p. 2. c. 9. Deinde asserit, quòd si constaret, fieri posset Officium Duplex die 22. quia licet aliqui SS. Martyres iungi in Officio soleant, qui tamen diuersis mortui sunt diebus ob peculiarem coniunctionem: quandoque secus accidit, vt scilicet in Martyrio Socij, in Festis diuidantur, sicut S. Romanus à S. Laurentio, & S. Felicitas à filijs septem. Quod in S. Cordula videtur obseruatum, die sequenti post martyrium S. Vrsulæ & Sociarum in Martyrologio proposita, cuius recitatio pars est Officij sacri: & eo ipso innuitur Festum eius, si aliàs fiat, eodem faciendum die. Sic ex illo.

Et est quidem illud verissimum, vt ni [Quid circa aliam Collegij S. Iacobi.]hil in eo debeat improbari, ex quo & fit Reliquiæ dictæ Collegij S. Iacobi ritè & rectè diem Octobris fuisse assignatum: pro cuius veritate, illius testimonium militat, de quo dictum num. 265. quod cùm viri adeò sublimis auctoritatis sit, quod esset satis superque ad faciendam fidem sufficiens, est etiam eius, qui Coloniæ fuit, vbi S. Virginis singulare martyrium, & vbi eius corpus asseruari affirmat ex fidelibus testimonijs Beyerlinck Tomo 6. Theatri Lit. R. pag. 280. & 281. Quod quidem non ita Palentinis fauere videtur, vbi enim Corpus, ibi & caput, quod corporis est pars præcipua, nisi validum argumentum contrariam suasionem euincat, credendum est asseruari. Quod quidem contra Reliquiam partis alterius minùs principalis nequit intorqueri. Quia vero Festum S. Vrsulæ & Sociarum ad omnes se extendit, non est in eo S. Cordula ab alijs excludenda, sed intentio ad omnes dirigenda, quia non est cur celebratis alijs, ipsa excludatur. Quemadmodum Festum SS. Mauritij & sociorum Thebæorum ad omnes spectat, etiamsi nonnulli, non sint eodem passi die, & ita in Martyrologio distinctis diebus referuntur, vt SS. Victor & Vrsus die 30. Septembris, & SS. Octauius, Solutor & Aduentor die 20. Nouembris. Notandum autem circa dictam Reliquiam, eam non esse in luculento illo testimonio comprehensam, de quo nuper, videtur autem ab ipso tradita, de quo. n. 266. qui vt diximus, Coloniæ fuerat, & cum magna excellentis illius Officij auctoritate. Cur autem cum alijs memorata non sit, nulla possumus certa coniectura pronuntiare.

De Sanctis Georgio, Alexio, Aconia, & Terentia.

VIdetur difficile quomodo S. Georgij [De Reliquia S. Georgij Mart.] Reliquia potuerit obtineri. Vbi enim passus sit locus videtur ignotus, vnde illius in Martyrologio mentio nulla, sic enim die 23. Aprilis: Natalis S. Georgij Martyris, cuius illustre martyrium inter coronas Martyrum Ecclesia Dei veneratur. Vnde in Officio sacro nullæ de illo Lectiones: quod est incertitudinis eorum, quæ ad ipsum spectant, argumentum. Sed certè hoc obstare nequit quominùs huius præclari Martyris Reliquiæ fidelium pietate dignissimæ habeantur, & aliarum instar Sacris Officijs honorantur. Diuina siquidem est prouidentia dispositum vt ad Christianas regiones & ciuitates deuenerint, in quibus & deuotionem eas colentium augeant & salutem. Coloniæ in Ecclesia eius nominis Brachium ipsius asseruatur & gladius. In Ecclesia S. Barbaræ magna pars brachij, sic Beyerlinck attestante citata pag. 281. Lit. D. & 282. Lit. F. & in Tornacensis Ecclesiæ sacrario etiam aliquid, vt idem. pag. 291. Lit. E. & quod plus est, Romæ in Ecclesia S. Georgij vexillum, lancea, & Caput eiusdem inclusum capsæ aureæ. pag. 302. Lit. B. Ad eamdem ergo est prouidentiam referendum, si pro Indijs aliquid huiusmodi prouiderit, quæ tanti Ducis, & Vexilliferi Christi indigent protectione.

Et diuina item prouidentia constitit, vt [De S. Alexio, cum eius elogio.] cum S. Georgio S. Alexius conueniret, & vnius illius magna pars, huius integrum magnum os. Omnia magna, quia & magni ambo ante Deum, & magna possunt nobis beneficia promereri. Vbi hic mortuus, audita vox, quæ ipsum quærendum hortaretur, & patrocinium cæleste, eo orante, polliceretur, quod & Nobis possumus tanto dignati magni ossis pignore polliceri. Suum cœlestis Pastor ardet Alexium, Delicias Domini, cuius deliciæ sunt esse cum filijs hominum; neque enim nisi amore eximio eum prosequi credendus est eum, qui propter eximium IESV Christi amorem relinquens intactam sponsam &c. Vt in sacris eius Officijs Ecclesia prædicat. Reliquit intactam sponsam, id est nuptiales delicias, inter mundanas habentes principatum, propter eximium IESV Christi amorem, quia videlicet delicias suas in eo collocârat. Ille ergo, cuius deliciæ sunt esse cum filijs hominum, quomodo in hoc inter hominum filios singulari non etiam suas delicias collocaret? Qui ergo fieri possit vt petenti non annuat, aut quomodo ille non petat pro ijs etiam petentibus, apud quos magna sui corporis parte requiescit?

S. Aconiæ Virginis & Martyris, cui [De S. Aconia Virg. & M.] 23. Iulij est assignatus dies, mentio in Martyrologio nulla. Vt autem sic actum fuerit, de ipsius passionis die aliqua forsitan accepta notitia; sin minùs non debuit S. Apollinaris â sua possessione diuelli; qui si in sequentem transferatur diem, erit aliquando Dominica, & Octauis succedentibus longam translationis expectationem, sui sanctè solicitus Festi sustinebit. Neque enim existimandum est sanctos in cælo circa ea, quæ ipsos attinent, dormitare: cùm enim eorum glorificatio in terris in Dei etiam gloriam cedat, qui [Psal. 88. v. 8.] glorificatur in consilio sanctorum. Psal. 88. v. 8. de quo à Nobis circa eum locum in Amphitheatro nu. 660. sic dictum: Tanta namque est sancto [Deus quomodo glorificetur in sanctis.]rum gloria, vt Deus in medio illorum habitans, ex illius reddatur consortio gloriosus. Licet enim tota sanctorum gloria, quanta illa est, à Deo sit, quodam quasi reuerberationis modo ad dantem reuertitur, vt illius lux splendidior quodammodo videatur. Hæc ibi. Et alijs quidem possem in præsenti verbis vti, neque enim verborum exhaustus fons; placuit tamen præfata inde huc transferre, quia instituto possunt præsenti deseruire, & cùm iam communis iuris facta sint, quasi aliena possunt allegari.

De S. Terentia etiam Virgine & Mar [De S. Terentia Virg. & Mart.]tyre die eiusdem mensis 24. sancti inquam Iacobi Vigilia, in qua & virgo alia & Martyr Christina, dignissima sanè singulari celebratione, eius enim martyrium tale est, vt nullum Virginum aliarum videatur illustrius, cùm & multas ex illustrissimis constet superare. Et doleo quidem, Ec [Pro SS. Virginibus uarii Auctoris.]clesiæ semper iudicium proprio, vt fidelem decet filium, anteferens, cùm gloriosissimas Virgilas video omnium infimo ritu celebratas, vt vel commemorationem tantum, sicut S. Vrsula & sociæ, S. Barbara, vel cum adiecta lectione, vt S. Thecla Protomartyr illarum. Forsitan illis feliciora succedent tempora, sicut Diuis Martinæ & Bibianæ, & inter non Martyres Catharinæ. Est ergo Christinæ adiuncta Terentia, de qua in Martyrologio Romano tacetur penitus. Est tamen Terentia alia in Martyrologio Francisci Mariæ die 10. Augusti, sed non Romæ, sed alibi cum multis alijs sacris feminis coronata memoratur. Vbi & quædam apponitur titulo valde [Moderni scriptoris notata libertas.] singulari, scilicet Maria Virgo Dei, circa quem doctus ille scriptor cum eruditione discurrit. Doctus quidem, sed nescio an alicubi, dum crisim circa Romanum Martyrologium exercet nimiam, plus sapiens, quàm oporteat sapere, cùm oporteat sapere ad sobrietatem, iuxta cœlestis Magistri vtilissima documenta: Illo ipso die Felicissimi memoria inducta, qui cum S. Sixto passus die 6. qui & Diaconus dicitur, sicut & Agapitus, aliunde adscitum asserit, vnde & veritatem narrationis ab Ecclesia propositæ constat infirmare. Sic etiam admonitione 10. in suo Martyrologio non legendos affirmat aliquos, qui in alijs positi, & in Romano aliqui, vt Theododotus Laodicenus, de quo cum eximia commendatione die 2. Nouembris. Barsanuphij, de quo die 11. Aprilis. Sulpicij Seueri, de quo die 29. Ianuarij, virtutibus & eruditione conspicui, vt ibidem dicitur, quem Admonit. 11. ab Vrbano VIII. expungi iussum attestatur, cum prodigioso illo casu, ex quo D. Brunonis conuersio originem dicitur habuisse, & in eius legebatur Officijs, vtpotè quod non ea dignum fide, qua præstare opus est ea, quæ in illis ab Ecclesia proponuntur. Et sanctum quidem Sulpicium Ecclesia S. Martini Turonensis peculiari Festo celebrat simul cum S. Hilario, vt affirmat P. Guyetus Lib. 1. Cap. 11. Quæst. 3. vers. Horum nihilominùs. Vide infra. n. 363. & seqq.

Quidquid hoc sit, ad S. Terentiam sty [Dies S. Terentiæ assignatus an conueniens.]lum conuertentes, in illo, quem diximus, Sancta est Virgo reposita, pro quo, vt de S. Aconia dictum, aliqua fortè sic disponentibus lux affulsit; aliàs non apparet conueniens dies quomodolibet occupatos ad huiusmodi voluntarias celebrationes assumere: sine caussa enim ordo ab Ecclesia præscriptus, & officij sacri series peruertitur à Pontificia Sede vti inuiolabilis imperata. Et in Hispania quidem quæ ad S. Iacobum eius Patronum spectant speciali oportet attentione translari, & Matricis exemplum amplecti Ecclesias illas, quæ illi subiectæ sunt, vti est ea, de qua agimus, quoad visitationem, & alia, de quibus in Thesauro Tomo 2. Tract. 17. Cap. 7. & cùm Ecclesia S. Iacobi sit, quod de Hispania dictum, in illa videtur plus vrgere, vt scilicet pro sui Patroni gloria, quòd ad ipsam ampliùs potest conducere libenter & diligenter exequatur. In Ecclesia quidem huius nostri Collegij D. Pauli aliter dispositum, cuius Dedicatio die 17. Iulij celebrata in die Vigiliæ præfatæ suam habet Octauam. Quod equidem forsan potuit aliter non minùs bene disponi. Sed quia tunc eius constructio perfecta, neque expediebat vt Festum S. Ignatii instans cum Dedicatione concurreret, aut in veteri Ecclesia eius perageretur festiuitas, ea est peracta die, & ita quasi necessitate compellente dies est S. Iacobo propria aliquatenus vsurpata.

Non sunt res istæ incuriosa animi laxi [Quæ ad Dei cultum spectant studiosè pertractanda.]tate pertractandæ, in quibus magnum constat constitutum esse momentum, vt meritò dicere quisque possit, quod magno est suo compendio perfecturus: Domine dilexi decorem domus tuæ, & locum habitationis gloriæ suæ. Psal. 25. v. 8. Circa [Psal. 25. v. 8. & 9.] quæ Cardinalis Bellarminus fructum eius dilectionis expendit, dicente statim vate Regio: Ne perdas cum impijs Deus animam meam &c. v. 9. [Cardinalis Bellar.] sic enim ille: Concludit orans, vt pro eo sententia proferatur. Quænam autem sententia? Illa profectò iudicis cœlestis extrema, cùm dicet: Venite [Ea cura prædestinationis signum.] benedicti Patris mei &c. Matth. 25. v. 34. Est siquidem eximium æternæ benedictionis indicium studiosa circa Dei cultum, & delicata solertia: animi proculdubio erga Deum benè affecti, pignus nobile futurorum bonorum, de quibus, & pro quibus Christus aßistens Pontifex. Hebr. 9. v. 12. [Hebr. 9. v. 12.] Sic eum vidit ille, quem deduxit per vias rectas, & ostendit illi regnum Dei. Sap. 10. v. 10. Iacob [Sap. 10. v. 10] inquam, quando vidit Dominum innixum scalæ, & Angelos ascendentes & descendentes per eam. Genes. 28. v. 12. & 13. Vbi statim sequitur: & [Genes. 28. v. 12. 28. & 29.] dedit illi scientiam sanctorum: Sanctorum inquam in neutro genere: sic enim vox Græca significat. Quia scilicet docuit eum Dominus modum colendi ipsum in sibi dicata domo: vnde surgens mane tulit lapidem, quem supposuerat capiti suo, & erexit in titulum fundens oleum desuper. Appellauitque nomen vrbis Bethel. v. 28. & 29. Bethel siquidem idem est ac Domus Dei. Vbi ergo cura circa Dei domum, ibi cæleste regnum apparet apertum: ibi & Pontifex futurorum bonorum Christus assistens eiusdem regni possessionem ministerijs promouendam Angelicis pollicetur.

De Diuo Iacobo Maiore aliqua. Vbi & de eiusdem Reliquijs.

IN Ecclesia eius sumus, & licet pro ipsius [Circa Reliquias S. Iacobi quid nouiter possit opponi.] Reliquijs in ea asseruatis dicendum nihil occurrat, cùm sint exploratæ nullæ: circa id tamen quod erga illas dictum Sect. 2. in Additione n. 14. & seqq. est quod possit ex Auctore posteà viso, nec leue illud, vt videtur, opponi. Est ille Iulianus Petri Archipresbyter S. Iustæ Toletanæ in Aduersarijs in chronicis n. 139. vbi ita scribit: Theodulphus, Episcopus Aurelianensis, postquàm [Iulianus Petri.] fuerat Abbas Floriacensis, venisse dicitur in Hispaniam peregrinationis gratia, vnde Reliquias tulit S. Iacobi, quas visitauit in Compostella; quas posuit in Ecclesia Neustriæ: exscripsitque Translationem S. Iacobi ex Hierosolyma in Hispaniam, vbi prædicauerat, quæ sic recipit: Spiritum sanctum Paracletum, quæ in libris habetur Ecclesiæ S. Iustæ Toletanæ litteris Goticis scripta anno cc. Sic ille: qui & nu. 531. notabilius illud: Dum hæc scriberem, exceptus est anno Domini mccxxxvii. pridie Idus Octobris Dux Orientalium Francorum Ottho, & Americus Episcopus Herbipolensis venientes visere corpus S. Iacobi Maioris Apostoli sui, & allaturi aliquas Reliquias, Toleti ab Imperatore Adephonso Raimundi Comitis filio, & à Raimundo Archiepiscopo Toletano. S. P. Q. T. (Senatu populoque Toletano) & Clero proceßionaliter excepti sunt, & etiam ad S. Iacobum in Compostella, & ab Archiepiscopo D. Didaco Galmirez, & datæ sunt Reliquiæ corporis S. Iacobi, quod rarò dari solebat, & corpus ostensum. XI. Cal. Decembris. manserunt ibi xx. dies cum gaudio, quos Imperator comitatus est & honorificentißimè deduxit. Hæc ille: quæ quidem si vera sunt, ex ijs facile intelligi potest quomodo Reliquia, quæ in sanctuario nostro asseruatur, vera esse possit cùm aliæ sint pro prædictorum deuotione detractæ, & pro alijs, licet rarò, vt à dicto scriptore vti certum affirmatur: sed ex ijsdem ea, quæ à Nobis sunt dicta & probata videntur infirmari.

Sed in primis, quod ad Theodulphum [Prioris narrationis eneruatio.] spectat, non multùm videtur vrgere: non enim testes omni exceptione maiores adducit, vt compellamur credere Reliquias sacri Corporis fuisse eidem attributas, Venisse dicitur in Hispaniam &c. Aun para poner se vna en su Apostolica casa por deuocion, no se tocò à estas santißimas Reliquias, solo se sacò vn pequeño pedazo de la Tumba. Sic citato [Reliquiarum etiamsi non corporum æstimatio.] n. 14. Frustrum ergo Tumbæ pretiosa est reputata Reliquia, vt in domo eius Apostolica, fouendæ communi deuotioni, intacto sacro corpore, poneretur. Puluis, qui ex sanctorum sepulchris erutus, qui circa eorum memorias collectus, qui ex monumentorum marmoribus erasus, à Christianis semper seruatus, maximoque in pretio & honore habitus fuit. Verba sunt P. Ferrandi Lib. 1. Cap. 3. v. Enimuero: circa quod singularis Auctoris eruditio subsecuta, quæ & præiuerat. Scriptum ante annos non plures editum, in quo vti certissimum legebatur Serenissimæ Reginæ Margaritæ Philippi Tertij Hispaniarum Regis dignissima iure coniugij consorte, iuxta ipsius votum, Reliquiam datam ex saxo speluncæ, in qua propè Manresam S. Ignativs memorandam sæculis omnibus egit pœnitentiam, particulam scilicet inde decisam, vt sugeret mel de petra, oleumque de saxo durißimo. Deuter. 32. v. 13. Dulcedinem scilicet deuotionis, & salutiferum adiumentum.

