Nihilominus præfatus vsus potest su [Defenditur vsus.]stineri, dum non constat esse vti abusum reuocatum, vt ille non portandi in manibus, sed in humeris Sacerdotum gestatorium Tabernaculum SS. Sacramenti pro quo extat Decretum S. Congregationis Rituum die 2. Iunij 1618. & in primis concursus Reliquiarum nihil videtur indecens præseferre: nam & in Altari admittuntur, in quo est SS. Sacramentum in eius solemnitate collocandum. Pro quo sic citatus Auctor. n. 37. Reponit SS. Sacramentum (Diaconus à Sacerdote [Michael Bauldry.] acceptum) in maiori Tabernaculo, vel in loco eminenti, parato decentißimo ornatu, & vmbella, & alijs, ita vt locus ille emineat super Reliquias quascumque, vt eo die colatur à populo, pro locorum consuetudine. &c. Videri etiam potest Arti. 6. nu. 2. vbi & de incensatione Reliquiarum. Et quidem negari nequit maximum pompæ processionali splendorem seriem illam Sacerdotum Reliquias portantium pretiosis in vasis importare, ad sanctissimi celebrationem concurrentibus sanctis, suæ sortis sanctitatis. Neque quod de Sacerdotali est ornatu dictum religioni esse debet, cùm pro eo id faciat, quod Auctor idem habet citato Arti. 3. n. 12. vbi ita scribit: Tunc ordinatur Pro [Idem.]ceßio, in qua, si fieri potest, ex laudabili more, vt suprà diximus Cap. præced. aliqui Pluuialibus, alij Planetis, alij Dalmaticis, & alij Tunicellis albi coloris, parati præcedant. &c. Cùm ergo pro illustranda Processione, sine ordine vllo ad sacrificium, Sacerdotalis assumi possit ornatus, ex Reliquiarum portatione nullum inconueniens accrescit, & dignissimæ sunt illæ baiulis consecratis. Proiecti Episcopi Reliquias gloriosissimi Martyris Stephani afferentis, & eius virtute sanati, Sacris est hominibus satis perspecta narratio ex D. Augustino Lib. 22. de Ciuitate Dei Cap. 8. cùm eam habeant die 3. Augusti in Festo illarum inuentionis. Pro quo & audiendus citatus Bauldry Parte 2. Cap. 15. per errorem, cùm deberet esse 17. n. 20. & 21. vbi ita loquitur: Maximè conuenit [Idem.] vt SS. Corpora ab Episcopis, si adsint, vel Abbatibus paratis deferantur, vel etiam ab Eminentißimis Cardinalibus: quod piè & sanctè factum esse legimus à Sanctißimo Cardinali Carolo Borromæo in Translatione Reliquiarum Sancti Simpliciani Episcopi Mediolanensis, eius quondam prædecessoris. Si verò non adsint, saltem deferantur à Sacerdotibus paratis pluuialibus, etiamsi plura sint in diuersis loculis, sub vno Baldachino aut pluribus, si opus sit. Si verò tantum est insignis Reliquia in aliquo vasculo præparata, verbi gratia, particula veræ Crucis, aut caput, aut Brachium, aut aliqua, à superiore parato ferenda est. Hæc ille, & alia ibidem.

Illustrissimus Barbosa in Summa Aposto [Monialibus extra Ecclesiam Reliquias habere prohibitum à S. Congreg.]licarum Decisionum Collect. 646. ita scribit: Reliquiæ non in monasterijs Monialium, sed in exterioribus Ecclesijs asseruari debent, vt de locis decentibus prouideantur. S. Congreg. Episcopor. & Regular. in Fauentina. 7. Martij 1617. teste Sellio Selest. Canon. cap. 58. n. 6. Sic ille. Cùm autem in hac Limana ciuitate insignia valde Monasteria sint, in quorum præcipuis deuotissima quæ vocant interiora Sanctuaria religiosissimè & decentissimè ornata ad fouendam & promouendam deuotionem magnis iterati secessus ad spirituales exercitationes profectibus, & singularibus religiosæ perfectionis exemplis. Et dubitatum an in illis Reliquiæ possent vasis inclusæ pretiosis, non obstante Decreto S. Congregationis, asseruari. Et pro eo stat id, quod habet P. Pellizarius Tom. 2. Tract. 10. cap. 7. nu. 6. vbi ex Tamburino de Iure Abbatissarum Disp. 24. Quæst. 2. n. 5. asserit S. Congregationem statuisse Sacras Reliquias non esse asseruandas intra Ecclesiam interiorem, aut septa Monialium. Addit tamen sic: Quod tamen non videtur esse in vsu, saltem in multis locis; eo quòd [Quid circa vsum. P. Pellizar.] fortè vasa pretiosa, in quibus Reliquiæ repositæ sunt, extra clausuram Monasterij minùs tutò custodiri poßint. Sic ille.

Quod quidem non videtur sufficere ad [Non videri fauore, quia non vsus tantùm localis, neque consuetudo talis extendi potest.] licentiam huiusmodi generaliter Monialibus concedendam; non quidem ex eo quòd vni Doctori de consuetudine testanti non sit credendum, vt est satis recepta sententia; contraria siquidem probabilis est, vt videri potest apud Dianam Parte 6. Tract. 5. Resolut. 28. sed quia de generali consuetudine non procedit citati scriptoris testimonium, siquidem addit saltem in multis locis. Consuetudo autem talis nequit generaliter allegari: non enim extenditur de loco ad locum, sicut neque de persona ad personam, quod est etiam communi sensui Doctorum conforme, vt videri apud eumdem potest Resolut. 31. Hinc est vt consuetudo vescendi in Sabbatis extremitatibus animantium, quæ in Hispania viget, extendi ad alias prouincias nequeat; sicut consuetudo ouorum, butyri suilli, & lacticiniorum, quæ pro Indis inualuit, alijs regionibus nequit esse communis, quod & in multis alijs potest demonstrari.

Nihilominùs fundari verosimiliter po [Sed fauorabilem esse multipliciter ostenditur.]test licitam esse Reliquiarum in Sanctuarijs, aut Ecclesijs interioribus Monialium, aut mulierum Deo Sacrarum custodiam. Tum quia statutum S. Congregationis præfatum non videtur authenticè promulgatum: quæ est satis vsitata euasio ad huiusmodi sanctiones. Deinde generalis non vsus potest allegari, qui ex eo colligitur, quod multis in locis talis esse certissimè comprobetur. Neque enim quis ad licitam contra legem aliquam operationem totius mundi debet consuetudines vestigare. Sed cùm videat & hîc & illic sic agi, ex eo prudenter conijcere potest sic generatim haberi. Et ita intelligendus est P. Pelli [P. Pellizarius vt faueat.]zarius, qui priùs cùm dixisset, Quod tamen non videtur esse in vsu, id minimè negare voluit, dum subdidit, saltem in multis locis; aliàs non benè generalem illam clausulam præmisisset, cùm debuisset dicere, Quod tamen multis in locis non videtur esse in vsu. Præterquam quòd ex eo quòd in multis locis talis non vsus sit, satis videtur conuinci eam non vrgere obligationem, quam videtur S. Congregationis statutum inferre: quandoquidem talis non vsus non potest non Prælatis esse perspectus, qui tamen tacent, cum loqui facilè possent, & obseruantiam statuti à subditis feminis, ad obsequendum promptis exigere: quod quidem non aliter interpretandum, nisi iuxta sensum verosimilem, quia videlicet in tali non vsu obligationis violatæ crimen minimè deprehendunt. Pro quo est grauium Scriptorum sen [Qui sufficiant actus contrarij, vt lex desinat obligare.]tentia apud Dianam Parte 1. Tract. 10. Resolut. 7. asserentium, quòd sciente Principe & non pnniente, cum possit, sufficere duos vel tres actus factos contra legem, vt ea non censeatur ampliùs obligare. Circa quod Emmanuel Rodericus Tomo 2. qq. regul. q. 24. arti. 1. conclus. 3. obseruat non esse necessarium actus dictos fieri coram Principe legislatore, vel eo sciente, sed satis esse fieri scientibus Auditoribus regijs vel Episcopis. Quod etiam docet Burgos de Paz in leges Tauri n. 232. & 233. Quod quidem in præsentem casum apprimè cadit, vt est compertum; in quem etiam opportunè adscisci potest aliorum doctrina à Diana approbata citato Tract. 5. Resolut. 31. dicentium quòd licet generaliter loquendo consuetudo non sit extendenda de loco ad locum, nihilominùs cùm eadem subest ratio & æquitas, conceditur extensio vsus. In casu autem nostro manifestum est eamdem esse rationem; si aut illa est, de tuta custodia, aut alia, quæ vix potest non esse communis. Vnde sine scrupulo videtur posse in negotio præsenti procedi.

Sed hinc alia insurgit difficultas, an scili [Moniales an Reliquias possint tangere.]cet Moniales possint sacras Reliquias tangere. Circa quod P. Azor Parte 1. lib. 9. cap. 9. quæs. 5. adducta antiquissima prohibitione, sic subdit: Sed vsu deinde introductum est vt transferantur, gesten [P. Azorij generalis doctrina.]tur ex collo dependentes, vasculis tamen aut capsulis honorificè & religiosè, vt decet, inclusæ. Ex quo non mihi quidem grauis videtur criminis condemnandus ille Clericus, vel laicus, qui eas Reliquiarum sacrarum minutias, quas tenet apud se, piè & religiosè tangit, aut decenter & honestè in thecas includit, in quibus seruat. Si tamen per contemptum eas contrectet, aut ita parùm honestè & religiosè includat & deferat, vt aliqua fœditate turpiue tactu pollui & inquinari facilè queant, peccare grauiter videtur. Hæc ille, indicans in tactu etiam pio & religioso ac decenti culpam esse venialem, vt est visum P. Thomæ Sancio lib. 2. mor. oper. cap. 43. nu. 26. [Fauorabilior P Sancij.] vbi neque venialem in eo esse culpam affirmat. Et quidem P. Azorius, si consequenter locuturus, idem debuit affirmare; quandoquidem contra Angelum suprà cap. 8, quæs. 6. cum multis affirmat licitum esse Reliquias ex collo pendentes gestare. Ergo & tangere: Quia gestatio omnibus licita, vnde & tactus, & ita clericis & laicis. Pro quo ex non extante alicubi prohibitione sumitur validum argumentum & quidem si Sanctorum aliquis cum Deo regnantium, ex ijs, qui cum Christo resurrexerunt, & iuxta receptissimam Doctorum senrentiam non ampliùs morituri, nobis appareret, liceret eum tangere, osculari manus & pedes, ac reuerenter amplecti: sic enim sanctæ mulieres, occurrente iam suscitato Christo, accesserunt, & tenuerunt pedes eius, & [Matth. 28. v. 9.] adorauerunt eum. Matth. 28. v. 9. Ex quo euincitur tale aliquid fieri licitè posse erga ipsorum Reliquias, siue minutæ illæ, siue grandiores sint. Ex quibus etiam concluditur Moniales Reli [Monialibus applicatur.]quias posse tangere, mutare vasa, quando mutatione opus, & in suis etiam cubiculis asseruare. Quòd si contingat apud eas intra claustra fieri processiones, poterunt & eas gestare, iuxta id quod habet P. Sancius loco citato, vbi ita conclu [P. Sancius.]denter scribit: Item dicunt (Turrecremata & Graffis) esto esset ea prohibitio, iam vsu receptum esse, [Portari à laicis vt possint in processionibus.] vt Acolythi sacra Reliquiarum vasa portent. Immò credo nullam esse culpam, si laici reuerenter portent aut contingant: quod nullam reperiam prohibitionem: sicut Cruces & imagines tangunt, atque portant. Sic ille. Quidni & Moniales, quæ statum habent superiorem, & inter personas Ecclesiasticas computantur? Esset autem valde absurdum, si in publicis processionibus tale aliquid ageretur, & ita à Prælatis neutiquàm permittendum. Videatur P. Pellizarius Tract. 8. cap. 5. nu. 77. vers. Aduert. 7. cum P. Sancio locutus, vbi & P. Azorium citat per errorem cap. 93. cùm esse debeat. 9. sicut vers. Aduert. igitur P. Sancium lib. 4. cùm esse debeat 2. quod amanuensium inscitiæ, aut typographorum incuriæ, quam & nos patimur, tribuendum.

Inquiri tandem potest an Indis dari San [Circa Indos quid agendum in negotio Reliquiarum.]ctorum Reliquiæ possint, vt eas gestent more quamplurium Christianorum? In quo videtur dicendum paucissimis, & supra natiuam indolem assurgentibus, eas esse tribuendas. Cùm enim illi sint ebrietati supra modum obnoxij, periculo indignæ tractationis exponuntur. Sunt etiam cultui, immò & adorationi cadauerum maiorum suorum, (Malchis vocat) nimiùm quantùm ad [Malchis quid Indis.]dicti. Vnde & existimare possunt eamdem apud nos superstitionem vigere, dum Sanctorum Reliquias adoramus. Vnde vt eas etiam in Altaribus expositas sine superstionis periculo venerentur, instructione iterata & exacta indigent, quæ vtinam ab ijs, ad quos spectat, vt par est adhibeatur. Dicendum ergo & inculcandum illis Reliquias nostras illorum esse, qui ob præclaras virtutes, secuti Christum, cum eo in cælis regnant, potentes in necessitatibus & laboribus veros Christianos, vel tales esse cupientes adiuuare. Malchisiorum, autem suorum animas in inferno torqueri, & sine fine torquendas, quia infideles, Idololatræ, ebriosi, impudici, & alijs criminibus inuoluti: vnde eorum corpora veneratione prorsus indigna, suscitanda in extremi iudicij die, & cum animabus in cauernas profundas, vbi Dæmonum fornaces, deturbanda. Cum alijs autem, in quibus fides & Christiani mores notas radices egerunt, sicut cum antiquis Christianis agendum, vt aptari illis queat quod aliàs de Christo Lucæ 24. [Lucæ 24. v. 43.] v. 43. Sumens reliquias, dedit eis: discipulis inquam in fide resurrectionis piscium miraculo roboratis: sicut prioribus illud Matth. 7. v. 6. [Matth. 7.] Nolite sanctum dare canibus &c. quod ad litteram præsenti etiam congruit instituto.

Et Concilium quidem Limense Reli [Quid circa illas ex Concilio Limensi Tertio.]quiarum etiam meminit, de quibus sic Actione 4. cap. 10. locutum: Reliquiæ Sanctorum, quas magnopere venerari decet, à nemine teneantur, nisi per Ordinarium priùs examinatæ atque approbatæ: neque tales etiam à sæcularibus & laicis portentur, nisi de eius speciali facultate, iuxta formam superioris Concilij (Sess. 2. c. 55.) Deuotio tamen meritò laudabilis circa cereos Agnos à Summo Pontifice benedictos secum gestandos, omnibus modis probatur, dummodò puri, ac non fucati coloribus sint. Sic Concilium, citans pro Agnis non fucatis Motum proprium Gregorij XIII. pro Reliquijs autem Concilium Tridentinum Seßione 25. Decreto 1. in quo [Quid ex Concilio Tridentino.] quidem sic habetur: Sanctorum quoque Martyrum & aliorum cum Christo viuentium sancta Corpora, quæ viua membra fuerunt Christi, & templum Spiritus sancti, ab ipso ad æternam vitam suscitanda & glorificanda, à fidelibus veneranda esse, per quæ multa beneficia à Deo hominibus præstantur. Sic Concilium, pro Reliquiarum veneratione meritò allegatum. Et quidem pro excitanda deuotione erga illas tres valde efficaces tituli proponuntur; scilicet quòd membra Christi, templum Spiritus sancti, & validissimæ pro multis à Deo beneficijs impetrandis.

Et quod ad duos priores attinet, videtur [Sanctorum Corpora etiam mortuæ sunt membra Christi.] Concilum innuere Sanctorum corpora fuisse quidem dum viuerent membra Christi, & templum Spiritus Sancti; modò autem non esse. Sed quidem & modò esse dubio procul affirmandum; Christi inquam esse membra, sed mortua, quæ viua fuerunt membra, dum viuerent. Quamquàm in hoc conuenientem oporteat loquendi modum vsurpare. Siquidem fideles, qui in statu mortalis peccati sunt, mortua Christi membra dicuntur, eo quòd charitate sint destituti, quæ est vita in ordine supernaturali, pro quo P. Suarez [Peccatores membra mortua.] Tomo 1. in. 3. p. Quæst. 8. arti. 3. in Commentario. Vnde non videtur opportunus loquendi modus, si dicamus corpora Sanctorum esse mortua membra Christi. Potest tamen conuenienter dici corpora Sanctorum etiam mortua esse Christi membra. Et quidem sicut D. Thomas citato Ar [D. Thom.]ticulo in responsione ad 2. ait, etiam stare potest vt fidelis in statu peccati dici possit aliquem vitæ influxum à Christo habere vt capite, scilicet credere, sicut si membrum mortificatum aliqualiter moueatur ab homine, vt loquitur S. Doctor: ad quem modum dici potest circa mortua Sanctorum corpora suum etiam habere Christum, vti in membra, tunc etiam influxum, vt viuere etiam dici queant ei, cui omnia viuunt, & ea præsertim, quæ ad ipsum vti caput, & non Regem tantùm, [Sancti etiam mortui sunt templum Spiritus sancti.] constat pertinere. Vnde & templum Spiritus Sancti dici item possunt: neque enim in viuis habitans, dedignatur mortuos; immò tunc æstimat digniores felicissimæ mortis merito excellentiùs consecratos. Et audiui vocem de cælo di [Apocal. 14. v. 13.]centem mihi: Scribe: Beati mortui, qui in Domino moriuntur. Amodò iam dicit Spiritus, vt requiescant à laboribus suis. Apocal. 14. v. 13. De sanctis sermo est, de quibus præmiserat immediatè D. Ioannes: Hîc patientia Sanctorum est &c. v. 12. Quando ergo illi moriuntur, tunc Spiritus sanctus pro eorum maiori est gloria solicitus: Amodò iam dicit spiritus: quod de illo accipiunt Haymo, Richardus, Ansbertus, & alij. Vnde & vox illa magna ad eumdem referri potest, per quem hoc, quod continet omnia, scientiam habet vocis. Sap. 1. v. 7. In magnam enim vocem erumpit, cùm sancti moriuntur, vt tunc maximè in eorum se templo habitare reddat cælestibus, terrestribus, & inferis manifestum.

Iam quod ad reliqua attinet à Concilio [Circa alia ex Limensi Concilio.] Limensi decreta, id quod de necessaria approbatione Ordinarij dicitur pro priuata Reliquiarum tentione communis Scriptorum sententia non admittit, de quo dictum, nu. 58. Concilium autem Tridentinum de nouis Reliquijs egit, & minime ad intentum, de quo nu. 57. Pro quo & Leander Tomo 6. Tract. 7. Disp. 4. Quæst. 7. Concilium ergo pro illis temporibus cautionem præfatam forsitan necessariam iudicauit, ne fortè falsæ Reliquiæ pro veris à venientibus ex Europa obtruderentur, dum Peruuiensium eorum auidam deprehenderent pietatem, quæstum inde non mediocrem percepturi. Quod verò de portandis à sæcularibus & laicis additum, iuxta id est, quod ex P. Thoma Sancio dictum nu. 398. Reliquias scilicet posse à laicis & tangi & portari, quod tamen in publicis Processionibus non [Reliquias à laicis deferri in Processionibus indecorum.] esse admittendum iudicauimus. Videtur autem Concilium id cum Ordinarij licentia fieri posse aliquatenus indicare. Sed quidem vt tunc permitti posset, ea esse ratio potuit, quòd pauci tunc essent Clerici, vt huic possent adhiberi ministesterio: quæ quidem iam cessat. Et quàm hoc videri possit absurdum, ex dictis nu. 394. potest sufficienter intelligi, cùm ab Episcopis & Abbatibus paratis deferendæ Reliquiæ proferantur. Et quidem si pro laicis talis veniat in vsum permissio, & pro delatione tali honesti quique quærantur, ad eum veniet res ista statum, sicut de alijs experientia testatur, vt infimis quibusque, pueris, & Indis portandæ tribuantur. Et quid ad hæc Concilium, cuius Patres dicentes audiuimus: Reliquiæ Sanctorum, quas magnoperè venerari decet? Magnoperè inquam, vt non solùm in vilipendium, sed neque in minùs decentem tractationem venire patiamur. Fiet enim inde, vt, quod futurum erat maximo nostro temporali & spirituali commodo, iuxta dicta ex Concilio Tridentino, in iacturam cedat omnigenam, & inhonori coràm Deo, & eius sublimi euadant curia, qui honore dignissimos negligunt honorare.

AVCTARII INDICI PARS DECIMA.

Miscellanea est tota, in qua & Alphabetico ordine procedendum, quia sic visum opportunum extrema hac in palæstra, qui & viris magnis absolutè placuit; neque pro huiusmodi opus est ampliorem reddere rationem, sed tempus redimere, cùm dies mali sint, hortatore Apostolo Ephes. 5. v. 16. ad rem attenti, parergis abdicatis.

A.

Absolutio à peccatis.

QVæ ad hoc verbum spectant, [Num. 1.] sicut ad plura ex sequentibus, sunt sanè quamplura, & quia [Dicendorum ratio.] generalia, à Nobis omittenda, quibus incumbit solùm peculiares difficultates circa res Indicas enodare, quod cùm per principia debeat præstari Theologica, in eo etiam communi est vtilitati, Deo auspice, seruiendum. Et quidem nonnullæ ex ipsis à doctis sunt præcedentis sæculi discussæ Magistris, & post vulgatum Thesaurum, & duos Auctarij Tomos prælo transmissos inuentæ; & inuentæ profectò publica luce dignissimæ, neque nostrum circa illas desiderandum iudicium, vbi aut necessitas, aut vtilitas postularint. Sit ergo Prima

An absolutio valida fuerit respectu Indorum, qui sine expressa Dei cognitione supernaturali sunt peccata confessi.

PRo Chilensibus sic est consultus P. Ste [P. Stephani de Auila. commendatio.]phanus de Auila, cuius laus est in præclara de Censuris lucubratione, vt de magnis non dicamus pauca virtutibus, de quibus P. Ioannes Nadasi in Anno dierum memorabilium seu illustrium, vt ipse etiam vocat, Societatis IESV, die 14. Aprilis. Vbi & de testimonijs à cælo præstitis post mortem religiosissimæ probitatis, quæ cauet ille, sicut & in alijs, vocare miracula, temperamento laudabili. Ad interrogationem ergo respondens.

In primis ait duplicem sensum habere posse [Prior quæstionis sensus, in quo est certa negatiua resolutio.] quæstionem. Prior est de eo, qui solùm agnoscit Deum vt finem naturalem, neque tamen Confessarium tollere peccata cognoscit. Et circa hunc tamquàm certum statuit, etiamsi confiteatur peccata, inualidam esse absolutionem, quia confessio tunc vim habet solius simplicis narrationis, cùm se vt reum non statuat coràm illo, nec curet absolui. Pro quo D. Thomas in Additionibus ad 3. p. q. 9. arti. 1. ita scribit: Confeßio secundùm quod est pars Sacramenti, ordinat confitentem ad Sacerdotem, qui habet Claues Ecclesiæ, qui per confeßionem pœnitentis conscientiam cognoscit; & secundùm hoc Confeßio potest esse etiam in eo, qui non est contritus, quia potest peccata sua confiteri Sacerdoti, & clauibus Ecclesiæ se subijcere. Hæc ille, quæ in substantia refert Sotus in 4. [Alter, de quo est quæstio.] dist. 18. q. 3. arti. 2. Alter sensus, in quo est difficultas, expressam Dei cognitionem supernaturalem in pœnitente remouet, qui tamen Deum Confessarij ipsius cognoscit actu supernaturali ex parte principij, & eius virtute peccata remittere, quæ ipse cum dolore, & emendationis pro [In quo affirmat citatus Pater.]posito confitetur. Et eiusmodi confessionem validam esse affirmat, & probat, quia respectu illius concurrunt omnia, quæ sunt de substantia Sacramenti, licet sit illud informe. Contra quod sibi obijcit.

Primò, Quia pœnitens solùm agnoscit [Quinque sibi obiectiones opponit.] Deum vt finem naturalem. Secundò non agnoscere gratiam, neque gloriam. Tertiò de peccato non dolere eo quòd sit Dei offensa. Quartò non intendere reconciliationem cum Deo, quod est in Pœnitentiæ Sacramento necessarium, vt docet D. Thomas 3. p. q. 90. arti. 2. Quintò, Quia non cognoscere expressè Deum vt finem supernaturalem, est ignorantia culpabilis. Quibus respondet.

Ad Primum, quòd licet non cognoscat Deum [Prioris solutione ex cognitione supernaturali implicita in effectu remissionis peccati.] expressè in seipso vt finem supernaturalem, cognoscit tamen eum implicitè & virtualiter in effectu & medio supernaturali, remissione inquam peccatorum expressè cognita. Ad eum modum, quo timens pœnam naturalem, cognoscit Deum vt auctorem naturalem: & infernum, quæ pœna supernaturalis est, Deum timet vt auctorem supernaturalem. Et Idololatra, cùm eleemosynam erogat ex motiuo naturalis pietatis, dicitur propter Deum operari, iuxta communem Theo [Probatio multiplex.]logorum sensum, tamquam propter finem naturalem, virtute huiusmodi actus ex se ad eum vti auctorem naturalem tendentis. Qui ergo fide supernaturali cognoscit Confessarium posse peccata remittere, quia id supra hominis est potestatem, Deum implicitè vt finem supernaturalem cognoscit. Quod etiam ex scientia Christi infusa probat, qua ille in effectibus supernaturalibus diuinam essentiam expressè cognoscit, non quoad quid est, sed quoad an est. Et confirmat ex eo quòd Deus vt finis supernaturalis cognoscitur eodem lumine, quo cognoscitur obiectum hoc, scilicet Confessarium peccata remittere. Immò addit cognitionem istam posse dici expressam Dei cognitionem: licet enim eum vt vnum & Trinum non cognoscat: cognoscit vt tribuentem Confessario remittendi peccata potestatem, qui est effectus supernaturalis.

Ad Secundum, Transeat, inquit antecedens, [2. ex implicita cognitione gratiæ & gloriæ, aliàs non necessaria, ob rationem præmij.] de cognitione gratiæ & gloriæ, negata consequentia: quia vt pœnitentis actus sint iudiciales, non est necessarium quòd præmium & pœna cognoscantur à iudice referenda: sed sufficit; quòd eum agnoscat vt iudicem, qui possit ab instantia absoluere, aut condemnare, circa quod se illi submittit. Deinde respondet quòd licet expressè non cognoscat gratiam & gloriam, benè tamen vt effectum in caussa: absolutio enim est caussa immediata gratiæ, & mediata gloriæ. Et qui vult vt sibi remittantur peccata, implicitè vult gratiam & gloriam. Cùm aliàs scire debeat Christianos media Confessione sperare præmium in hac vita, & in futura.

Ad Tertium, exhibet P. Henriquez doctri [3. ex sufficienti dolore ex motiuo naturali, & etiam supernaturali.]nam lib. 1. de Pœnitentia cap. 26. n. 1. iuncto. n. 2. in principio, vbi ait quòd dolor de offensa Dei in ratione inferiori propter caussas temporales, & naturale motiuum, vt quia Deus punit temporali pœna infamiæ, sufficit ad substantiam Sacra [in 4. dist. 17. q. 2. ar. 5.]menti Pœnitentiæ. Et Sotus affirmat attritionem talem sufficere pro Sacramento Baptismi. Deinde asserit virtualiter de peccato dolere vt est offensa Dei auctoris supernaturalis.

Ad Quartum, eo ipso quòd pœnitens velit à [4. velle reconciliationem.] Confessario sibi remitti peccata, velle etiam cum Deo reconciliationem virtualiter, quandoquidem medium applicat, quod Deus ad reconciliationem instituit.

Ad Quintum, stare posse vt ignorantia pœ [5. cum speciali doctrina circa ignorantiam Dei.]nitentis sit culpabilis, & quòd in ipso actu Confessionis graue admisceatur peccatum, ac nihilominùs validum sit Sacramentum, vt tenet Sotus in 4. dist. 18. arti. 3. Canus Relectione de Pœnitentia. fol. 116. & 118. P. Henriquez Lib. 2. de Pœnit. Cap. 11. n. 1. dummodo ignorantia non sit ita crassa, vt æquiualeat affectatæ, vt ait ipse Pater Henriquez n. 2. in fine: quæ quidem in educatis inter Hispanos non reperietur; benè tamen apud rudes & barbaros, parumque in rebus fidei instructos: id quod in Chilensibus præsertim occurret, tum ob eorum barbariem, Deum enim penitus ignorabant; tum ob Catechistarum incuriam, aut ipsorum linguæ imperitiam. Sic ad argumenta

Asserit prætereà, quòd si pœnitens agnos [Assertio citati Auctoris 3 circa validam absolutionem.]cat Confessarium habere potestatem à Deo ad remittenda peccata, & vt tali confiteatur, licet hoc supernaturali actu non agnoscat fidei ex parte principij, cùm habitum non habeat fidei supernaturalem, probabilius se putare futuram validam absolutionem, & consequenter Confessionem, accedente dolore de peccatis, & emendationis proposito. Probat quia hîc concurrunt omnes actus ad substantiam Sacramenti necessarij, neque opus est vt attritio à principio supernaturali procedat, cùm naturale sufficiat: ergo neque cognitio supernaturalis necessaria est; quia actus voluntatis partes essentiales Sacramenti sunt, & magis immediatè concurrunt, quàm actus intellectus, qui solùm ad actus voluntatis supponuntur. Item in Baptismo vt validus sit non requiritur fides in recipiente, vt docet S. Thomas 3. p. q. 68. arti. 8. & Sacerdos, qui solùm humana fide crederet per absolutionem remitti peccata, validè absolueret: Ergo neque ex parte pœnitentis necessaria erit fides supernaturalis, quæ vt principium concurrat ad actus Sacramenti. Et Concilia, quæ statuunt necessariam esse, de necessitate loquuntur in ordine ad iustificationem, ne initium iustificationis sit ex nobis, cùm hîc solùm de validitate Sacramenti loquamur. Hæc dictus Magister.

Circa quæ in primis non videtur cur Con [Quid videatur minùs consequenter negatum ab illo.]fessio, quæ valida adstruitur iuxta cognitionem illam supernaturalem, & proportionalem dolorem, ac emendationis propositum, formata etiam esse non possit. Id enim quod de peccato ignorantiæ dicitur, & ad Deum vt Trinum videtur referendum, obstare nequit, quia ignorantia talis potest esse inculpabilis, ob barbariem, & alia, de quibus. n. 7. ex eodem Auctore. Licet autem supponatur Baptismus, qui cum expressa est Trinitatis notitia conferendus, in eo, qui de Confessione agit, id à docto Patre non videtur attendi, nec immeritò, quia in talibus solet lux illa exigua tanti mysterij facilè abscondi. Et quamuis ante Confessionem debeat ipsis suprema hæc veritas inculcari, & respondebunt ipsi psittachorum more, vix vllum formare poterunt de tanti mysterij sublimitate conceptum; neque expedit eos multoties sine absolutione dimitti, stante doctrina præfata de validitate Sacramenti cum supernaturalitate dispositionum.

Deinde discrimen illud de necessarijs ad [In Sacramento informi etiam supernaturalis dolor necessarius.] valorem Sacramenti, & ad iustificationem per ipsum, vt pro illo naturalis ordinis actus sufficiant, secus pro alio, grauissimis Doctoribus displicet, etiamsi Sacramentum informe esse posse fateantur. Sic enim P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disput. 20. Sect. 5. num. 6. vbi se refert ad ea, quæ à se dicta probante dolorem, qui est pars Sacramenti, debere esse veram & supernaturalem attritionem, scilicet Sect. 4. num. 6. & ex Concilio Tridentino id ostendente, generaliter locuto; pro quo & eadem est ratio ex veritate formæ desumpta, cui debet materia eius veritati accommodata respondere. Quomodo enim Sacerdos potest verè dicere se absoluere, vbi materia quantùm est ex se prorsus inepta est ad finem, pro quo est à Christo institutum, qui ex accidenti aliquo possit impediri. Sic in Baptismo, qui esse informis potest, nequit tamen materiæ diuersitas admitti, sicut in Sacramentis alijs, quæ iuxta probabilem sententiam esse informia possunt, eorum validitate constante. P. Suarium sequitur Cardinalis Lugo Disput. 14. de Pœnitentia Sect. 6. qui nu. 100. eiusdem Disputationis cum communi sententia admittentium Sacramentum informe concludit remoto obice effectum iustificationis habere: ex quo argui validissimè potest: Nam iustificatio talis fit virtute Sacramenti: igitur habuit illud materiam ad iustificationem secundùm se sufficientem. Quæ est euidens consequentia. Omitto plures alios similiter sentientes.

Iam quod ad praxim attinet, existima [Quid momenti in præfatis sententiis.]re quis non immeritò potest, sententias præfatas non multùm habere momenti, licet aliquam habeant probabilitatem: de actibus enim illis supernaturalibus, qui in præcedentibus Confessionibus esse potuerunt, ij, de quibus loquimur, non poterunt reddere rationem; immò neque de naturalibus; pro quibus videtur probabilitas inquiri, vt non cogantur Confessiones iterare. Ad hoc autem sufficiet interrogare eos an bona fide confessi fuerint faciendo quod Pater dixerit. Si enim annuant, id erit satis, licet reuera fuerint in validæ Confessiones, si modò validè confiteantur, absolutione indirecta illorum peccatorum, quæ in Confessionibus inualidis declararunt. Et quidem attenta multorum rudi barbarie, aut barbara ruditate, quicumque Dei respectus potest supernaturalis censeri, quia supra naturam sic affectam. Et quia de Chilensibus agimus, ante dies aliquot à quodam, qui apud illos fuerat, audiui narrante, cùm de Baptismo ageretur, ex illis quemdam ad Patres attulisse canem, & eos rogasse vt ipsum baptizarent. Ad eò dignam de Baptismo combiberant opinionem. Neque de eorum tamen desperatur salute, si ad Christiana castra depositis armis accedant. Sed quando hæc erunt.

De absolutione à Sacerdote adhibita, qui solùm humana fide crederet per absolutionem Sacramentalem remitti peccata.

DE hoc dictum n. 8. sed explicatione in [Congrua explicatio assertionis.]diget, quod ita est absolute prolatum. Nam Sacerdos ita credens videtur proculdubio hæreticus, dum non credit fide diuina talem articulum; humana enim errori obnoxia est, & ita non remouet penitus dubitationem; dubius autem circa fidem hæreticus est, vt habetur in cap. 1 de hæreticis. Et talis quidem solum in casu extremæ necessitatis potest absoluere moriturum, iuxta ea, quæ Doctores disputant de Sacramento Pœnitentiæ, & de Censuris agentes. Vnde non [Et illam instituto minime deseruire.] videtur doctrina illa præsenti instituto accommodata, cum de singulari casu necessitate vrgente procedat, in quo iurisdictio potest ab Ecclesia concedi, vt benè explicat P. Suarez suprà Disput. 27. Sect. 4. Cùm tamen in negotio præsenti de materia Sacramenti agatur, circa quam nihil potest Ecclesiæ auctoritas immutare. Nisi dicatur [De hæretico mentali notanda.] hæreticum talem purè esse mentalem, & iurisdictione aliàs præditum, siue ordinaria, siue delegata. Et neque hoc modo similitudo congruit, ob eamdem rationem, quia de iurisdictione ab Ecclesia accepta agitur, quæ, dum non se prodit hæresis, perseuerat. Quamuis dubium videatur esse posse an mentalis hæreticus iurisdictionem reuera accipiat; quia non videtur esse iuxta intentionem Ecclesiæ eam tali subiecto conferre coràm Deo ab ipsa præciso. Sic in Cap. Commissa §. Ceterum de elect. in 6. recipiens Parochialem Ecclesiam non intendens intra annum promoueri, ius ad fructus non recipit, nisi mutet voluntatem. Sic disponente Bonificio VIII. Circa quod P. Suarez Lib. 4. de legibus cap. 13. nu. 28. ait non esse in illo actus interni punitionem, dùm de occultis Ecclesia non iudicet, sed conditionalem dispositionem nolentis dare ius ad fructus, nisi sub eo onere volitæ promotionis, de quo alibi à Nobis dictum. Sic ergo etiam dici potest nolle iurisdictionem conferre, nisi sub conditione Catholici sensus erga res fidei, neque oppositum videri credibile.

