Iam circa quæstionem propositam vide [Inconnexos non posse in celebratione connecti quæ videantur ostendere.]tur quidem connexionem dictam non admittendam, quia nullus pro ea titulus occurrit, & ita Ecclesia nusquàm eam ad vsum adsciuit, sed ad summum cùm Sanctos eiusdem nominis eodem die in Martyrologio proponit, quod à Cardinali Baronio in Notis ad illud obseruatum. Et ex vsu tali desumi argumentum potest: nam iuxta dicta Sanctus quilibet ratione Reliquiæ insignis ius habet ad integram sui celebrationem: quod si aliquando contingat simul celebrari cum alio, id accidit, quia pro eo titulus specialis occurrit, & iudicio Ecclesiæ nihil eius gloriæ derogatur: Atqui iudicio Ecclesiæ Sancti penitus inconnexi non sunt in simul celebrandi: ergo quia iudicat celebratione tali eorum iuri non fieri satis, & ita à celebratione huiusmodi penitus abstinendum, ne in ipsam peccari contingat regulam veritatis. Nec videtur ex Reliquiarum pluralitate argui conuenienter posse: Nam in hoc etiam Ecclesiæ stylus obseruandus est, quæ plurimos cùm per annum sanctos celebret, solos eos simultanea festiuitate connectit, in quibus aliquem pro ea titulum deprehendit. Et solebat quidem illa Di [Ex D. Petro Martyre & S. Catharina Senensi robur adiectum.]uum Petrum Martyrem, & S. Catharinam Senensem pariter celebrare, huius sola Commemoratione subnexa. Visum tamen temporibus nostris eos disiungere nulla ratione connexos, & diuersis mortuos diebus. Nam D. Petrus die 5. Aprilis glorioso est martyrio laureatus, & D. Catharina eius [Lapsus P. Guyetus Lib. 2. Cap. 2. Quæst. 3. dicens S. Petrum mortuum die 6. Vide Historiæ lib. 2. Cap. 36.]dem mensis, non anni 29. in quo simul colebantur. Itaque D. Petro dies 29. conseruatus, & D. Catharinæ sequens attributus. Licet enim ipsi, eo quod tali esset defuncta die tribuendus illi videretur: quia verò S. Petrus in ipsius erat antiqua possessione & cultus prælatione, conueniens visum suo illum loco minimè dimouere, cum & S. Inquisitionis Patronatu iam pridem potiatur. Ex quo habemus quam sit Ecclesiæ sensui conforme Sanctorum singulis suam celebrationem impartiri. Nihilominùs

Dico Primò. Stare conuenienter potest [Assertio 1. affirmatiua.] vt sancti nullam habentes connexionem quorum insignes habentur Reliquiæ, pariter celebrentur. Huic resolutioni fauet ex parte P. Gu [P. Guyetus vt sentiat.]yetus lib. 2. cap. 8. quæst. 2. quatenus asserit in aliquibus Ecclesijs vsum talem vigere, vt Sancti aliqui huiusmodi pariter celebrentur, quod non esse improbandum asserit, fauente vsu iampridem recepto. Aliquos verò de nouo iungere, se non statim approbaturum subdit, nisi probante Sede Apostolica, aut Sacra Rituum Congregatione pro ijs, qui Breuiario Romano adstricti sunt, maximè si descriptis in Kalendario alij proprij addendi sunt: vt si in aliqua Ecclesia S. Timothæo. v. g. adiungatur die 24. Ianuarij S. Babylas aut S. Gregorio Thaumaturgo die 17. Nouembris S. Anianus, vel S. Gregorius Turonensis, ambo æquè Episcopi & Confessores. Hoc enim inusitatum hactenus, & à Rubricis nullibi, ne leui quidem vestigio expressum, cùm tamen esset ratio illa per quàm commoda ad vitandos Translationum anfractus. Sic ille loquitur, & quidem meritò, iuxta casum eo loco figuratum, qui [Eius quatenus admittenda doctrina.] ad Reliquias non pertinet, nisi quatenus coniunctio refutata censetur, qua Sancto alicui in Kalendario ritu plusquam simplicis contento, ille, cuius est Reliquia iungeretur: hoc siquidem inusitatum hactenus iure optimo dici potest, & à Rubricis nec leui vestigio expressum: immò à Gregorio XIII. apertè reiectum, dum Sanctos rituum altiorum transferri iubet, si ille, cuius est Reliquia eodem die occurrat: ex quo & sequitur eum, cuius ignoratur dies nulli ex talibus copulandus, cùm fauor dictus diem Natalis inspiciat, vnde ille, cuius est Natalis ignotus, locum est non occupatum ab alijs quæsiturus. Quatenus verò ad plures huiusmodi quæstio [Vt etiam probanda.] extendi potest, præfati Scriptoris Resolutio non procedit, neque id eiusdem fundamenta conuellunt. Inusitatum enim hactenus non ostendit. Et Capite quidem 9. Quæst. 8. Lib. 1. negans Festum omnium simul Reliquiarum sic concludit: etsi enim de Sanctis singulis seorsum, quorum apud ipsos sunt Reliquiæ, festiuum Officium rectè queant præscribere; de omnibus tamen coniunctim, nec Romani vsus ratio vsquam permittit, nec aliunde vllum suppetit Officium, quod inconsulta Sede Apostolica, ab his, qui nihilominùs id auderent, legitimè posset usurpari. Sic ille, negans tantummodò commune omnibus Festum, duorum autem aut trium, non ita; nolens quod de Sanctis singulis dixerat, ad singularitatem omnimodam coarctare: nam licet aliqui simul celebrati sint, cùm tamen eorum fuerit singulare Festum, conuenienter dici potest singulos celebratos; sicut Festum omnium Sanctorum, omnium quidem est, pro quorum singulis Festa per anni circulum constituta; cùm tamen constet plures simul multoties celebrari. Quod autem ad Rubricas spectat, satis nobis esse potest, ne leui quidem vestigio ab ijsdem prohibitum inueniri: sin minùs prohibitionis locus ostendatur.

Et ex hoc instruenda probatio, Quia con [Fundamenta pro Assertione.]iunctio talis nullibi prohibita; neque enim in Rubricis; neque ex stylo Ecclesiæ colligi prohibitio potest, quia nullum afferri exemplum valet in materia, de qua agimus, licet alia concedamus. Deinde licet Ecclesiæ vsus ita regulariter habeat, vt inconnexi minimè in celebratione nectantur; non tamen id indispensabili dispositione sic actum, vt aliquoties aliter non constet esse peractum. Sic D. Petrus Martyr, & S. Catharina Senensis iun [Ex vsu Ecclesiæ probatio.]ctos vidimus n. 123. Item die 8. Nouembris quatuor fratres Martyres Coronatorum nomine celebres, quinque alijs Martyribus associati, inconnexi aliàs. Idem videre est in sanctis Martyribus Gordiano & Epimacho die 10. Maij. Et in Diua Martha, Felice, Simplicio & alijs 29. Iulij, & in SS. Euphemia, Lucia, & Geminiano 16. Septemb. vt de alijs taceam. Vbi negari nequit pro coniunctione tali rationem aliquam congruentiæ sic disponentibus affulsisse; ex quo & Nobis inferre licet stante illa posse Sanctos iungi, sine vllo ad superius tribunal recursu. Cùm enim facultas adsit ad designandum diem, potest idem duobus, aut tribus, si conueniens appareat, designari. Et congruentia quidem ex eo quòd plures Reliquiæ sint, & non solùm Feriale impediatur officium, sed & translationes accidant, non sine consusione per menses plures, quos non ineptè P. Guyetus vocauit anfractus, vt vidimus n. præced. Cur autem in his, & non in alijs, sit stabilita simultas, Assertione sequenti constabit, vt de Sanctuario nostro in speciali loquamur, ex quo poterit ad alia conueniens doctrina propagari. [Assertio 2. de conuenienti dispositione in Kalendario Limani Sanctuarij D. Pauli.]

Dico Secundò. Ea quæ circa coniungenda sanctorum Festa, quorum habentur Reliquiæ insignes in Sanctuario P. Pauli disposita sunt, congruenti ratione nituntur. Probatur discurrendo per singula.

Die 11. Februarij SS. Irenæus & Amantius Martyres, videntur socij, & ita currit Assertio 5. Sect. præced.

31. Martij SS. Collistus & Martinus Martyres, quia eorum Reliquiæ non ita apertè insignes, vt dubium aliquod circa eas esse non possit: licet probabiliter tales, vnde iunctim propositæ, vt id, quod videtur singulis deesse, abundè coniunctionis beneficio suppleatur. Vbi & addendum, [Quid circa dubium insignitatis.] cùm dubitatur an Reliquia sit insignis, in eius esse fauore pronuntiandum: quia fortè insignis est, & si cultus honore priuetur, sine illius id iniuria non steterit; in errore autem periculum nullum, sicut esset, quando an sit vera Reliquia dubitatur, & celebratio nihilominùs exhibetur: tunc enim si erretur, fortè non verè cultus tribuetur, quod maximè vitandum, & ratio, & Ecclesiæ cautiones antiquissimæ, ac Doctorum communis sensus euincunt. 10. Maij, SS Cyriacus & Theodulus Martyres: quorum sacra corpora. Sunt pueri fratres, & ita procedit Assertio 1. Sect. præced. Fuerunt die 2. & D. Athanasio suus locus conseruatus ob excellentiam nominis: licet in rigore à sua potuerit possessione diuelli, iuxta Gregorij X. concessionem, quæ non ita videtur vrgere; cùm priuilegij habeat rationem. Cum S. Monica aliter factum ob Reliquiæ præstantiam, & expressam pro eo die concessionem. 3. Iunij SS. Victoriæ & Arethusæ Martyrum memoria agitur, vt in communi non Virginum, sed Martyrum, & fortè Virgines; dum tamen ignoratur, securior tenetur via. Si enim virgines reipsa non sunt, mendacia multiplicata in sacris proferentur officijs: quod non ita accidet, si Virgines cùm sint, non virginum Officio celebrentur, nullum enim in eo verbum, quod virginitatis prærogatiuæ videatur aduersari. Et iunctæ illæ, quia nomen Arethusæ se solo non ita congruum pro celebratione visum, aliàs fabulosum, & propter rationem, de qua §. præcedenti.

8. Eiusdem SS. Sergius & Mauritius alius à Duce legionis Thebæorum, Martyres, ob nuper redditam rationem. Et S. Sergius, alius etiam ab eo, de quo die 7. Octobris. 20. Iulij S. Zeno & Socij, iuxta dicta Assertione 5. Sect. praced. Fuerunt die 9.

22. Septembris SS. Mauritius & Socij, quia Socij, vt nuper.

6. Octobris SS. Martyres Treuerienses, similiter ratione Societatis.

12. Eiusdem SS. Martyres Euagrius & Priscianus, Socij pariter.

21. S. Vrsula & Sociæ, de quibus dictum n. 100. & 121.

23. SS. Nicomedes & Felicianus Martyres, ratione multitudinis Reliquiarum, quæ superuenerant, & translationibus videbantur obstare. Et idem de SS. Agapito & Eugenio Martyribus die 24.

16. Nouembris SS. tres Martyres sine nomine, quia ipsa nominum ignoratio in caussa esse potest, ne sæpiùs Anonymi celebrandi veniunt, quod non sine aliqua audientium offensione videtur futurum, pro quo & ratio militat non ita insignium Reliquiarum.

10. Decembris ex die antecedenti, in quo Octaua purissimæ Conceptionis Deiparæ, SS. Martyres Irenæus, Antonius, & Victor, quia Socij, vt ex Martyrologio notum, sicut de præfatis alijs. Nihil ergo ex hac parte obstat, quominùs inoffenso possit decurrere pede circumspecta deuotio.

SECTIO XII.

An Sanctis translatis ratione Reliquiarum, aut ex alijs titulis perpetuò transferendis, possit dies stabilis designari.

P. Guyetus lib. 2. Cap. 2. Quæst. 3. tran [Quæ obstent translationi ex P. Guyeto.]slationem à mutatione distinguit in eo quòd Festa cùm transferuntur Festo alio seu Officio maiori impedita, suæ tamen diei addicta remanent, vt impedimento cessante, in ea iugiter celebrentur: quæ verò mutantur, designata die vti propria in statione persistunt. Et hanc quidem negat & impugnat respectu Sanctorum qui in Romano sunt Kalendario descripti Quæst. 7. arguens Primò quòd Rubrica 10. de Translat. Festorum nu. 6. vel numquàm, vel hîc maximè locum habeat, vt videlicet occurrentibus simul eodem die Festis duobus, fiat de digniori, translato minùs digno: hunc autem textum per Epikeiam modo, quo ante docuimus, interpretari par non est ratio, cùm Festum hîc transferendum non sit proprium, sed commune totius Ecclesiæ, adeoque iure communi regendum. Secundò, Quia si mutaretur tale Festum in alium diem statum ac firmum, & ille dies incideret in Dominicam, periret Officium Dominicæ; quod incommodum caueri summopere debere diximus aliàs. Item posset accidere vt in Translatione præferretur alijs sibi æqualibus priùs in Kalendario descriptis, contra Rubricam citatam nu. 7. Tertio denique. Nam hic est vsus multorum propriorum, in quibus post designatum suo die Festum, si quod aliud eo die in Kalendario Romano descriptum habeatur, additur protinus transferendum nullo die determinato. Sic ille, adducto exemplo Ecclesiæ Briocensis, & concludens esse alia innumera, exempla scilicet. Nihilominus.

Dico Primò. Translatio seu mutatio [Assertio 1. statuens licitam mutationem in diem stabilem. P. Guyetus vt faueat.] Festorum in diem stabilem conuenienter stare potest. Hoc esse satis verosimile, nec sibi penitus displicere, fatetur præfatus Scriptor ita scribens ante prædicta ex ipso: Mutari posse suadent rationes supra Quæst. 5. & 6. pro Festis proprijs allatæ, quibus non magnoperè repugno: maximè vbi Breuiarij proprij ius integrum est, vel consuetudo talis inualuit. Aliàs verò ne ijs planè consentiam, vetant hæc argumenta. Hæc ille, consentiens quidem, sed non planè, aut plenè; & aliquomodo suis illis retardatus argumentis, quæ nullius esse roboris statim ostendendum. Et probanda Assertio rationibus illis, pro mutatione ab eodem adductis, quæ aut hoc probant, aut exigui sanè momenti esse comperiuntur.

Quæst. 5. vt mutatio liceat post alia sic [Ratio ex P. Guyeto contra ipsum, & pro] inquit: Per Epikeiam, quæ seruat intentionem legis in his, ad quæ forma legis non se extendit, inquit S. Thomas 2. 2. q. 120. arti. 1. Non potest autem meliùs seruari intentio legis, quàm si eam in [Assertione ex Epikeia desumpta.]terpreteris eo planè sensu, quo eam legislator ipse in pari casu est interpretatus. Tunc sic. Interpretatio in pari casu constat ex multis, quos proponit ipse Quæst. 4. in quibus Ecclesia pluribus sanctis, qui nequeunt commodè proprijs ipsis diebus celebrari, alios assignat stabiles, ne perpetuò extra certam sedem diuagentur. Prætereà vt Festis illis, de quibus agit Epikeia faueat non est maior ratio, quàm vt alijs, vt videtur planum, nam in omnibus legis forma est eadem, & ex D. Thomæ doctrina venit applicanda. Nec satisfacit quod de iure communi dicebatur, quo debet regi translatio: nam circa ius commune locum Epikeia habet, vt ex eodem S. Doctore liquet, qui de lege absolutè decernit, nihil est ius commune, quàm communis lex. Item ius commune ita procedit, vt opus interpretatione sit, & ita talis adhiberi, qualem in pari casu legislator adhiberet, pro quo verosimiles possunt coniecturæ succurrere, neque enim euidentia opus est semper, iuxta Auctorem eumdem, qui ex Epikeia arguit, non quidem euidenter, sed valde similiter vero.

Quæst. 6. pro prima regula statuit mu [Alia ex eodem valdè vrgens.]tationem tunc maximè adhibendam, quando Natalis Sancti alicuius ita excluditur à die proprio, vt numquàm in eo celebrari queat, quod & probat: Nam cùm tunc non nisi perperam diei illi aßignaretur, quid opportunius quàm alium ei certum ac statum decernere? Sic Auctor. Ergo cum in casu, de quo agimus, idem accidat, hæc eadem est ipsi doctrina penitus applicanda, vel si pro eo locum negatur habere, ineptè etiam ad ea, quæ intendit ille, pertrahetur.

Deinde arguere possumus ostendendo [1. Argumentum ipsius diluitur, & ex eo Assertio roboratur.] quàm sint infirma, quæ in contrarium adducuntur. Ad Primum ex Rubrica de Translatione debet sic arguens respondere siquidem illa generaliter statuit, vnde non solùm ad Festa in Romano Kalendario descripta, sed ad propria etiam debet aptari, in his, qui Breuiario Romano vtuntur. Exemplum sit in Festo Dedicationis Ecclesiæ, in quo potest Sanctus occurrere, cuius insignis habetur Reliquia, vel alius valens celebrari in Religione quapiam. Tunc iuxta Rubricam transferendus ille, & iuxta præfatum Auctorem potest illi dies stabilis designari. Venit ergo mu [Mutatio & translatio pro eodem in Rubrica.]tatio nomine translationis; & sicut in Festis proprijs id locum habet, ita & in alijs, cùm nulla in Rubrica diuersitas proponatur. Et quidem illa nominum differentia ab Auctore præfato voluntariè videtur inducta, cuius non meminit Gauantus, & ad vtrumque effectum solo nomine vsus Translationis, vt videri potest Parte 2. Sect. 3. Cap. 9. & 10. & Sect. 8. Cap. 5. nu. 9. de [Et apud Gauant.] Festo Dedicationis Ecclesiæ locutus, sic addit: Translationem verò eiusmodi à Consecratore posse fieri ex iusta caussa decreuit Sacra Congregatio Rituum die 19. Februarij 1585. Quæ translatio fieri in diem stabilem posse ibidem probat, quæ est mutatio iuxta P. Guyetum, & vocatur nihilominus translatio. Sicut in Iure Cap. 1. de Translat. Episcop. pro vna & eadem re sumuntur: Translationes Episcoporum & Sedium mutationes.

Ad Secundum responsio est facilis; nam [Secundum item.] in primis ex eo fiet, respectu Festorum Semiduplicium nullum inconueniens futurum, quandoquidem per illa officium nequit impediri Dominicæ. Quod verò ad Duplex attinet, quocumque modo est ineuitabile, nam quod aliquando in Dominicam incidat necessarium prorsus est: neque ex eo quòd stabilis ipsi assignetur dies, plus aliquid impedimenti emergit. Quod additur inconueniens ex eo quòd contingere possit vt Festum, quod in Kalendario præcedit, [Notanda doctrina.] si transferatur, sit mutato postponendum contra id, quod in Rubrica disponitur, deuorandum aliquando est in ordinario cursu translationum, quod est ab eodem obseruatum Auctore Lib. 4. Cap. 7. Quæst 3. quando scilicet Festum Semiduplex infra Octauam occurrit, & Dominica impeditur: tunc enim secunda est feria celebrandum, & translatum aliud post Octauam; pro quo Festum SS. Martyrum Ioannis & Pauli, ac S. Antonij de Padua proponit, quando scilicet Festum huius erat Semiduplex, iam enim ad Duplicis est ritum, & meritissimo quidem, subleuatum.

Ad Tertium dicimus huiusmodi muta [Tertium annuente aduersario.]tionis modum non esse obligatorium, & ita in diuersis Ecclesijs vsum posse vnum aut alterum reperiri. Quod autem contendimus est id esse licitum, quod probauimus. Vnde citatus Pater Lib. eodem Cap. 10. Quæst. 3. ita scribit: Quæ in Kalendario descripta habentur, seu ab vniuersali Ecclesia fiunt, ea particularibus locorum præferantur, facta horum translatione, seu mauis mutatione, prout dictum est Quæst. 5. Capitis præced. vbi etiam loquitur de Festis in Kalendario contentis §. Porro quocumque præcedentibus respondente: & verba illa, saltem quando Festum, quod sic posthabetur, est proprium, id indicant cum immediatè præmissis. Sicut ergo quando mutatio iuxta ipsum licet, obligatoria non est, ita & Nos in ea, quam licitam arbitramur.

Patres Franciscani illam amplectuntur, [PP. Minorum vsus fauet.] vt videre licet in Rubricis pro Mense Nouembri, sic enim ibi. In secundis Vesperis Dedicationis Basilicæ Saluatoris fit Commemoratio tantùm Translationis S. Ludouici Episcopi, quæ, si venerit in Dominica, non transfertur, quia nimirùm die suo celebratur, hoc est die 10. Nouembris. Nam in Kalendario Sanctorum nostri Ordinis tali die locata est. Sic ibi; non obstante diem illum Translationis non esse, sed Octauum eiusdem mensis. Et quia dici potest Festum non esse ex ijs, quæ Vniuersalis Ecclesia celebrat, notanda ratio quæ redditur casu in simili ibidem verbis illis: Festum S. Elisabeth die 10. quæ erit sibi propria, & non translata, cum non sit locandum die 19. quia impeditur cum Octaua S. Didaci. Cùm ergo ratio eadem in omnibus vigeat, impedimenti inquam perpetui, ita de omnibus videntur censuisse: nec mutanda dispositio ex eo quòd S. Elisabeth Festum iam sit de præcepto, neque enim peioris conditionis factum in ordine ad effectum dictum, sed planè melioris, quod & in alijs eiusmodi Festis accidit, quæ ex eo, quòd altioris conditionis sint, sua illis debet assignari Sedes stabilis, cùm à propria fuerint deuocata. Et expresse die 6. Februarij in translatione S. Agathæ in diem 6. tamquàm propriam.

Dico Secundò. Resolutio Assertione præcedenti comprobata non solùm procedit [Assertio 2. ampliatius resolutionis ad translationem ex quouis titulo.] quando translatio fit ratione Reliquiarum, sed etiam ex quolibet titulo, vt ratione Festi proprij, aut concessi generaliter ad libitum, Id quod eisdem constat fundamentis. Sic S. Hilarius transferri in diem stabilem potest, quia dies 14. Ianuarij Festo Iesv Nominis est in perpetuum impedita. S. Raymundi ob S. Ildefonsum. S. Andreæ Corsini in Hispania ob S. Iuliani Octauam S. Agathæ ob Martyres Iaponienses apud Nos, & PP. Minores. S. Monicæ ob S. Spineam Coronam. S. Leonis 28. Iunij ob B. Aloysij Octauam, pro quo 11. Iulij assignatus. Licet autem Festum S. Zenonis & sociorum præmittendum videatur, vti à die 9. Mensis eiusdem auulsum propter Octauam Visitationis, non ita factum, quia illud vti semiduplex, vix inueniebat sedem, hoc autem vti Duplex potuit infra Octauam Dedicationis Ecclesiæ nostræ S. Pauli constitui, quæ Vniuersalis Ecclesiæ non est, & de cuius valore, cùm consecrata non sit, potest non immeritò dubitari, de quo aliàs. Item S. Alexij ob Dedicationem dictam. S. Petri de Alcantara ob Consecrationem S. Metropolitanæ Ecclesiæ.

SECTIO XIII.

Quid præstandum circa Sanctorum Corpora & Reliquias, quæ diuersis in locis dicuntur asseruari.

PRo quæstionis præsentis resolutione faciunt ea, quæ à Nobis dicta n. 17. & 20. & ex Sanctuario nostro possunt aliqua exempla depromi. Extat in primis in [S. Amantij Mart. Reliquia insignet Limæ.] eo Reliquia S. Amantij Martyris Socij S. Irenæi. etiam Martyris, de quibus 10. Febraurij, cuius insignis Reliquia ex Cœmeterio Priscillæ educta eam habet certitudinem, quæ ad euidentium accedat ob luculentissimum testimonium Illustrissimi Episcopi Sanctuarij Apostolici Præfecti, cum adminiculis dubitationem omnem propulsantibus, vt dictum aliàs. Et tamen de Sancto hoc Martyre ita scribit P. Bolandus Tomo 2. pag. [P. Bolandus.] 380. §. 6. Georgius Cardosus in Hagiologio Lusitanico testatur extremis Vrbani VIII. Papæ temporibus Corpus S. Amantij Roma Vlyßiponem esse translatum [Corpus eiusdem Vlyssipone.] ab Doctore Pantaleone Rodericio Pacieco, regni Lusitaniæ Inquisitore Apostolico, electoque Elicensi Episcopo, atque in Capella regia collocatum. Indulgentias quoque ab eodem Pontifice concessas omnibus, qui S. Martyrem Veneraturi X. Februarij dictam Capellam viserent, easque ad septennium vim habituras. Datum autem de ijs Breue Apostolicum, vt vocant, 11. Decembris 1642. Sic ille.

Prætereà asseruatur ibidem S. Corpus [S. Victoriæ Virg. & M. Limæ & Coloniæ.] S. Victoriæ Virginis & Martyris, de qua in Martyrologio die 23. Decembris: Cùm tamen Coloniæ apud Carthusianos eius habeatur Caput, neque apud Nos sine Capite corpus, vt aliàs accidit, & diu quidem præfato die 13. celebris habita Diua Virgo, cui illustrissimum elogium à Martyrologio Romano decantatum, vt mirum sit illam cum Virginibus alijs solemni non fuisse celebratione percultam. Sed posteà ab illo remota die, ex occasione lectæ apud Beyerlinck Trmo 6. lib. 15. pag. 279. illius Capitis possessionis apud PP. Carthusianos, pro qua non potuit non disquisitio exacta præcessisse. Sed verò cùm & possessi à Nobis Sacri corporis debita non defuerit perquisitio; sub iudice adhuc lis est apud quos illa sit, cuius memoria die præfato celebratur, vnde non defuit qui ad illum reuocandam iudicaret.

Est etiam Reliquia insignis S. Cyriaci [Item S. Cyriaci Martyris.] Martyris, quæ Diaconi sat celebris existimata, de quo Ecclesia die 8. Augusti cum SS. Largo & Smaragdo, & peculiaris die 16. Martij, qui & passionis. Cuius tamen S. Corpus Coloniæ colitur apud Apostolos, & citato die 16. Martij, (vt apud eumdem occurrit Auctorem citato in loco) est constituta festiuitas. Et propter rationem istam apud Nos ad alium est illa traducta diem; cùm tamen pro reuocando ex eo argui possit, quod pro S. Victoria nuper dictum, si stet Reliquiam vti propriam dicti Martyris attributam, nec congrua appareat via, vt probata diuersitate possit difficultas ista componi. Cur enim minoris fidei testimonia pro Reliquia nostra habenda sunt, quàm illa, quæ Coloniæ Sacro Corpori suffragantur? Si autem dicatur Corpus quidem Coloniæ extare, sed non prorsus integrum, & ita Reliquiæ locum relinqui, vt sæpiùs accidit; ex eo fit Festum die iam ipsi proprio conseruari debuisse.

Est insuper Corpus S. Basillæ Virginis [S. Basillæ V. & M.] & Martyris. Et huius nominis cum prærogatiuis dictis virginitatis & Martyrij illa est, quam Martyrologium Romanum die 20. Maij sequenti præconio deprædicat: Romæ via Salaria Natalis [Martyl. Roman.] sanctæ Basillæ Virginis, quæ cùm esset ex regio genere, & illustrißimum sponsum haberet, illumque dimisisset, accusata ab eo quòd esset Christiana, decretum est à Gallieno Augusto, vt aut sponsum reciperet, aut gladio interiret: quæ conuenta de hoc, cùm respondisset se Regem Regum habere sponsum, gladio transuerberata est. Sic ibi. Eius autem S. Corpus in Ecclesia Praxedis asseruari, habetur ex Auctore Romæ subterraneæ Parte 2. pag. 105. nu. 6. Idem est de S. Candida Virgine & Martyre, de [S. Candidæ V. & M.] qua in Martyrologio die 29. Augusti, sic legimus: Romæ S. Candidæ Virginis & Martyris, cuius Corpus Paschalis primus Papa in Ecclesiam S. Praxedis [S. Christinæ V. & M.] transtulit. Tale aliquid & in S. Christina Virgine & Martyre accidit, celebrata die 13. Martij, quia in eo ipsius memoria videtur extare; quæ tamen cùm in Perside ibidem asseratur occisa, nec de translatione in Vrbem mentio vlla; aut in Perside S. Corpus erit, aut alibi; quo tamen Sanctuarium nostrum iam pridem gloriabatur. Coluit & S. Victorinum Martyrem die 7. Iulij, cuius & [S. Victorini Mart.] Sacro Corpore frui magno Dei beneficio concessum, & præfato quidem die, in quo Victorini Romani Martyris memoria in Romano Martyrologio celebris. Sed quòd alibi sit, aut iam pridem in mari consumptum, ex demersione constat, de qua ibidem. Ille quidem & Socij in mari præcipites dati. S. Herculani Martyris die 25. [S. Herculani. Vide n. 251.] Septembris ob eius S. Corpus solitum celebrari; cùm tamen in Cœmeterio S. Alexandri via Nomentana esse dicatur, vt videri potest, in Roma subterranea Lib. 4. Cap. 22.

Ad quæ quidem videtur communiter recepta doctrina posse responderi, pro quo stant P. Suarez Tomo 1. in 3. p. Disput. Sect. 2. Vers. sed quæres. Bonacina Tomo 2. Disput. 3. in 1. Decalogi præceptum Quæst. 1. Puncto 4. nu. 6. P. Palaus Tomo 2. Tract. 8. Disput. 1. Puncto 6. nu. 6. P. Layman Lib. 1. Tractat. 7. Cap. 5. nu. 25. in fine. Eligius Bassæus Tomo 2. verb. Reliquiæ Sanctorum nu. 11. Trullenck Tomo 1. in Decalogum. P. Ferrandus lib. 2. poster. part. cap. 1. lib. 1. cap. 9. Dub. [Guilielm. Herincx.] 8. nu. 9. Guilielmus Herincx Tomo 4. Tractat. 1. Disput. 3. nu. 42. vbi sic scribit aliorum menti conformis: Reliquiæ porrò debitè approbatæ possunt absolutè coli. Idque verum est, etiamsi diuersis in locis perhibeantur esse corpora, capita, aut similes Reliquiæ eorumdem Sanctorum. Nam equidem qui eas veneratur, non errat in substantia, sed potiùs in singularitate materiæ, putans esse huius Sancti, cùm verè sint alterius, etiam verè Sancti &c. Quæ licet ritè ac rectè dicta sint, cum iusto tamen moderamine ad praxim sunt aduocanda; est enim conueniens adhibenda cautela, ne vnus Sanctus celebretur pro alio, quæ postquàm est adhibita, si dubium perstet, possessori cuiuis sua est conseruanda possessio, & in ea manu tenendus iuxta dicta nu. 20. Vnde cæco ausu Sanctum officijs honorare sacris eo quòd nomen eius vtcumque in Martyrologio Romano occurrat, inconsultæ prorsus properantiæ, aut præcipitantiæ est.

Et in hoc dissimulandus non videtur il [Lapsus circa S. Iulianum Martyrem.]lius lapsus, qui die 27. Februarij celebrandum proposuit S. Iulianum Martyrem ob Reliquiam insignem Roma aduectam, & in Metropolitana Ecclesia asseruatam, eo quòd præfato die in Martyrologio Romano S. Iulianum inuenerit, & quidem illustrissimum, vt ibidem videri potest, sed Alexandriæ passum, sine notitia aliqua translationis, quæ pro nonnullis alijs habetur, in quibus S. Hadrianus Nicomediæ coronatus, de quo in Martyrologio die 8. Septembris, sicut de S. Gorgonio die 9. in qua dicta Ecclesia prædictum S. Hadrianum celebrat ob insignem Reliquiam, ex 8. in eum translatum ob Festum Natiuitatis. Neque sine exemplo, licet non laudabili, lapsus præfatus, cùm ex dictis n. 139. nonnulli alij sint necessariò retractandi.

Via autem ad cognitionem aptissima, & quidem facilis est, si Cæmeteria, aut Eccle [Modus explorandi Reliquiarum diuersitatem.]siæ, ex quibus extractæ Reliquiæ, & in testimonijs pro ipsis exhibitis solent exprimi. Si enim Reliquiæ eius sancti, qui & alterius cognominis etiam esse dicuntur, ex diuersis sint Cœmeterijs eductæ, Callisti scilicet, Priscillæ, Cyriacæ, & aliorum, manifestum est non posse ad eumdem pertinere. Quemadmodùm si aliquæ ex Ecclesiarum tumulis, ex Cœmeterijs aliæ; aut si in Ecclesia aliqua iam diu asseruata Sacra corpora fuerint, & nouæ aliunde Reliquiæ transuehantur. Et quidem solerti circa hoc curæ non poterit non lux circa hæc ex circumstantiarum confluxu sufficiens illucere. Ne effugium illud [Quanta in eo cura adhibenda.] in promptu esse debet curam huiusmodi negligentibus, in substantia non errari; quia neque in accidentibus, quæ personam concernunt, errori facilè dandus locus est, circa quod & Ecclesia valde se solicitam præstat, ne scilicet in Officijs Sacris eum celebrandum proponat, qui verè talis non est, licet aliôqui sanctus, vnde nullus talis inuenietur, qui eôdem cum nomine diuersis diebus celebretur, nisi ob titulum aliquem peculiarem, translationis aut mysterij, neque illius corpus nisi vno tantùm loco repositum solita pronuntiare. Vnde & Sacris Officijs sublata nonnulla, quæ licet ad sanctitatem eorum, de quibus agebatur, verificandam non spectarent, sed essent ipsi accidentaria, expungi oportebat, vtpotè quæ minùs essent, aut certè non penitus conformia, veritati, siue etiam dubiæ fidei, & ita quæ non deberent Ecclesiæ auctoritate confirmari. Sunt etiam in Martyrologio sancti aliqui, quorum locus non indicatur, vt notauit P. Guyetus Lib. 5. Cap. 15. Quæst. 2. ad finem, quod ex eo euenit, ne dum locus illis proprius assignatur, iuxta aliquorum sententiam, dubius pro certo proponatur, licet id ad substantiam seu certitudinem non conducat sanctitatis. In antiquo hymno pro S. Iosephi Festo ad Completorium sic extabat:

Felix quem in vlnis
IESVS cum MARIA
Tenuit cubantem
Dum in agonia
Spiritum efflaret,
Ac directa via
Tenderet ad Patres,
Functus vita pia.

Quod verosimile quidem esse affirmat P. Balinghem in Kalendario die 19. Martij. At quia incertum, abrogatum est; sunt enim qui censeant D. Iosephum Christo superuixisse, de quo aliàs, vt ex eo etiam dogma propositum roboretur, scilicet circa explorandam Reliquiarum diuersitatem curam esse solertem adhibendam.

Iam quod ad Sanctuarij nostri spectat [S. Amantij Reliquiæ proprius dies.] exempla non est operosa discussio. S. Amantij Reliquiam admittimus, & esse illius asserimus, cuius corpus Vlysipone seruatur: neque enim necesse est prædictum pro exportatione testimonium ita accipere, vt nihil ex eo fuerit reseruatum, sic enim frequentissimè accidit, & quod pro Reliquia instrumentum adest, adeò est authenticum, vt de veritate Sacri huius pignoris nequeat vllatenus dubitari. Reliquia enim S. Irenæi ipsius socij pariter attributa, & ex eodem S. Priscillæ Cœmeterio extracta, alium non esse indubitanter persuadet, stante firmissima Reliquiæ eiusdem sanctitate.

Pro S. Victoria maius vrget fundamen [S. Victoria cur negatus 23. Decembris.]tum vt distinctionem inter Reliquiarum consortes admittamus. Vt enim Sacrum Caput Coloniæ existens S. Victoriæ sit, cuius est luculenta memoria, & præclarum elogium die 23. Decembris in Romano Martyrologio, id facit, quod illa ipsa die iam pridem in Ecclesia prædicta fuerit celebrata, quod sine magno fundamento factum non est æquum suspicari. Cùm tamen Corpus ad Nos delatum non ita pridem extractum ex Cœmeterio Callisti aut Priscillæ constet, & pro se habeat authenticum testimonium cum signo pendenti Eminentissimi Cardinalis Antonij Barberini Vicarij Pontificij. Vnde fit verosimile esse Victoriæ ex multis, eo nomine gaudentibus, vt videri potest in Martyrologio Francisci Mariæ Florentinij die 3. Iunij, in quo quatuor Victoriæ aut Victuriæ leguntur, præter eam, quæ ibi non proponitur, & in nostro habetur Sanctuario. Sicut duæ aliæ, de quibus P. Bollandus die 2. Februarij pag. 295. Et quidem vt sub dubio res sit, conuenientius apparuit diem illi alterum assignare; tum ratione diei illius Antiphonis, sicut alij ipsi proximi, solemnibus occupatus, propter quas Octauæ in illis celebrari prohibentur. Tum etiam quia si incidat in Dominicam 4. Aduentus, eo anno celebrari nequit, cùm nullus ipsi locus relinquatur, vt eos percurrenti constabit.

