Die 23. SS. Nicomedes & Felicianus Marty [De SS. Nicomede & Feliciano.]res, quorum Reliquiæ insignes. Cur in Festo iuncti constat ex num. 126. Nicomedis nomine vnus habetur Romanus Martyr in Martyrologio die 15. Septembris. Sed hic, cuius est Reliquia, valde diuersus ab illo, non enim Presbyter asseritur, cùm tamen Presbyter ille fuerit. Via etiam dicitur Nomentana sepultus, cum tamen nostri Corpus in Cœmeterio Cyriacæ. Potuit ergo dies beneuisus dedicari. Propter quam rationem, quia scilicet ex eodem Cœmeterio extracta S. Feliciani Reliquia, conuincitur non esse illius, de quo die 9. Iunij Fratre S. Primi, quia in Monte Cœlio eorum Natalis proponitur, vbi & pariter tamquàm in proprio celebrantur. An verò sit ille, de quo die 2. Februarij, potest non immeritò dubitari, quia ex eodem Cœmeterio eius ex prompta Reliquia, ex qua sacrum Corpus S. Fortunati pariter occurrentis, vnde die proxima eius est Festum collocatum, & ita potuerunt non incongruè in celebritate copulari. Fateor ita potuisse, sed vt non ita fieret sua etiam conuenientia succurrit. S. Fortunati Corpus cum vase sanguinis præclara Reliquia est, cui integra debetur celebritas, vnde merito debuit quæ ad D. Felicianum spectat separari: quo stante separationis titulo, quando de speciali aliqua inter illos consociatione non constat, in aliam potuit prudenti arbitrio relictam sequestrari, & cum S. Nicomede deinceps pergere, sepulchri socio, sicut & gloriæ. In quo etiam eiusdem honori consultum, post receptas Reliquias, & instante constituendæ coordinationis tempore in Festorum obseruatione seruandæ, ne scilicet ijs non celebratis annus præteriret: quod in S. Fortunato non potuit, nec debuit ea ratione disponi, cui in mensis secundi initio Festum maius seruabatur. Neque argui potest ex dispositis circa S. Victorem die 16. Decembris ex 15. translatum, celebrandum simul cum SS. Irenæo, & Antonio, licet illius habeatur Corpus, horum autem Reliquiæ: quia circa illos aliter transigi non potuit religiosa caussa Festorum, dies enim sequentes non sine inconuenienti vsurparentur, quorum Ecclesia in quantùm fieri potest indemnitati consuluit, vt dictum nu. 240.

Die 24. SS. Agabitus & Eugenius Mar [De SS. Agabito & Eugenio M. M.]tyres, ob Reliquias insignes. Et prior quidem singularis nomine, vnde circa locum esse concertatio nequit. De S. Eugenio dictum num. 228. die 29. Iulij. Vide infra nu. 254.

Die 25. S. Herculani Martyris ob sacrum Cor [De S. Herculano Mart.]pus, de quo dictum. n. 139. vbi & indicata ratio cur nequeat esse illius corpus, cuius nobis felix facta est copia, ille, de quo 25. Septembris quia ex Cœmeterio Callisti via Appia refossum, cùm tamen aliud in Cœmenterio S. Alexandri via sit Nomentana sepultum, vtpote eius, qui ab ipso fuerat Pontifice sancto conuersus, vt luculenter Martyrologium præfata die.

Die 29. S. Valerianus ob Reliquiam [De S. Valeriano Mart.] valde insignem, Caput inquam ex cineribus Corporis sacri compactum ex Cœmeterio Priscillæ via Salaria eductum, de quo dictum n. 72. Non esse autem Valeriani alterius S. Cæciliæ sponsi, de quo die 14. Aprilis, ex dictis circa locum sepulchri constat, cùm tamen sacro Corpori S. Valeriani, Tiburtij fratris, & Maximi in passione socij via Appia tribuatur. Inuenta autem anno 801. à Paschali Pontifice in Cœmeterio Prætextati S. Cæcilia reuelante, & in Vrbem translata in Ecclesia ipsius S. Virginis condita sunt, vt refert Spondanus Tomo 2. Annalium anno præ [Eius, de quo 14. Aprilis corporis inuentio, S. Cæciliæ, & aliorum.]fato nu. 1. vbi & addit sic: Porrò eadem sacra pignora, diuturnitate temporis ferè in tenebris iacentia, nouißimè Clementis VIII. Pontificatu anno Redemptoris 1599. à Paulo Sfondrato Gregorio XIV. nepote, eiusdem Tituli S. Cæciliæ Presbytero Cardinale ita inuenta sunt in reædificatione eiusdem Ecclesiæ, vt fuerant à Paschale recondita, cum madidis sanguine velis, & veste auro texta: quæ rursum ab eodem Clemente Papa solemni ritu reposita fuere. Sic ille. Et vellem quidem ego, si & Deus ita vo [Erga illum pia Auctoris affectio.]luisset, Caput Valeriani nostri, eius sacri Corporis compendium, eius esse, cuius Corpus cum Sanctismæ Sponsæ Corpore scimus inuentum: est enim ille mihi in delicijs, quotidianis precibus exoratus, ob prædictum titulum cum admirandis dotibus sanctitatis: & quia eo, quo eius erat festiua memoria, quamuis non in Societatem cooptatus, in ea tamen admissus, die sequenti recipiendus. Sic illum cum beatis Socijs pro perseuerantiæ inæstimabili beneficio Patronos elegi, cum alijs diei tali proprijs SS. Basilissa & Anastasia, & gaudeo nunc hanc ipsis peculiarem consecrare memoriam, ijs ipsis scribens diebus, in quibus eam aureus Ecclesiæ circulus repræsentat.

Die 30. S. Venerandus Martyr, ob sa [De S. Venerando Martyre.]crum Corpus. Fuerat aliquando die 14. Nouembris, quia eo die in Martyrologio S. Venerandi Martyris expressa mentio, sed qui Trecis in Gallia coronatus, vnde comperta deceptione in 15. translatus, & inde in præsentem, circa quod nullum est peculiare mysterium.

FESTA NOVEMBRIS.

DIe 14. S. Parthemius ob Reliquiam [S. Parthemij Mart.] insignem ex Cœmeterio Cyriacæ. Et est alius à Parthenio, de quo 19. Maij, qui etiam Parthemius dictus, vt videri potest in Roma subterranea. Parte 1. pag. 282. quia illius Corpus, vt ibidem dicitur, in alio est conditum Cœmeterio.

Die 15. S. Valentinus Martyr ob Reliquiam [De S. Valentino Mart.] insignem. Alius eius nominis Presbyter & Martyr Romæ coronatus proponitur die 14. Februarij, cuius & memoria celebris, & in Kalendario descripta die eôdem, qui post multa sanitatum & doctrinæ insignia fustibus cæsus, & decollatus est sub Claudio Cæsare, vt in Martyrologio legimus. Et non esse illius Reliquiam dictam ex hoc ipso ostenditur, quia Presbyterij dignitas non fuisset omissa, & aliquid profectò fuisset adiectum, ex quo intelligi posset eum esse, qui ob prædicta insignia ab Ecclesia celebratur. Educta est ex Cœmeterio S. Lucinæ, pro qua extat authenticum testimonium Eminentissimi Cardinalis Ginneti Vicegerentis Romæ in Pontificatu Vrbani VIII. & circa eductionem notabilis est, & exacta ac curiosa relatio. Inuentum est sacrum corpus in Cœmeterio dicto, in quo & corpus S. Agabiti, pro quorum martyrio certa visebantur insignia palmarum & vasorum, in quibus eorum concretus sanguis. Et vas quidem, vitreum, in quo S. Valentini sanguis, adeò rubrum erat, ex sanguinis adhæsione, ac si eo die, quo inuentum est, ille fuisset effusus. Loculi erant clausi lateritio opere, & in tabulis conscripta nomina, vnde hic nequit nouæ impositionis suspicio quemquam titillare. Fuerat die 14. & inde ad 15. facta translatio. Sicut S. Agabitus ex die 20. & cùm pro Natali nihil habeatur, ac proinde possit die commodo pro superiorum arbitrio constitui, circa huiusmodi mutationes non est multùm discursus fatigandus.

Die 16. SS. tres Martyres sine nomine, [De tribus SS. Martyribus sine nomine.] ob Reliquias insignes, de quibus dictum. n. 126. & 148. Eductæ illæ simul cum Reliquia sacri capitis S. Primi, de quo nu. 236. ex eodem Cœmeterio S. Helenæ, & pro ijs stat testimonium Episcopi Thanensis. Nec mirum cuiquam esse debet eorum ignorata nomina, quia sic euenire potuit, quando eorum sepulta corpora, vt in S. Adaucto accidit, de quo die 30. Augusti, id quod frequentiùs in eorum multitudine, vnde & de quibusdam antiqui scriptoris carmen illud.

Quorum solus habet comperta vocabula Christus.

Deinde licet cognita & conscripta in tabulis nomina, vt nuper dicebamus, oblitterari temporum iniuria potuerunt, vt vel nullæ apparerent litteræ, vel ita detritæ, vt neque locus fuerit coniecturis.

Die 19. S. Pontiani Martyris & Pon [De S. Pontiano Papa & Martyre.]tificis Reliquia insignis, cum authentico testimonio, & ita approbata ab Illustrissimo Archiepiscopo Limano Dom. Petro de Villagomez.

Die 24. S. Portianus Abbas, ob Reliquiam [De S. Portiano Abbate.] insignem cum antiqua cultus possessione, & Episcopali approbatione. Eius memoria occurrit hodie in Martyrologio, vbi sic: In territorio Aruernensi (vulgo Claramonte) Sancti Portiani Abbatis, qui sub Theodorico rege miraculis claruit. Sed quomodo ex Gallia in regionem Peruuianam? Fieri id potuit casu humanæ prouidentiæ fortuito, & altè prouiso diuinæ, vt ex affectu erga Indicam conuersionem alicui ad eam tendenti, & iter per Galliam agenti, vt frequentissimè accidit contendentibus Romam, aut inde reuertentibus, traderetur. Vt hanc etiam subtilitatis dotem in Sanctorum Reliquijs agnoscamus, de qua Gallus scriptor, & circa quam multa & mira P. Ioannes Ferrandus Lib. 2. Cap. 2. pag. 416.

Die 27. S. Aurelius Martyr, ob Reli [De S. Aurelio Mart.]quiam insignem. Habet pro se testimonium Eminentissimi Cardinalis Ginneti, qui eam suis manibus tradidit P. Balthasari Ballono, vt ipse eamdem traderet P. Petro Gonzalez de Mendoza Assistenti Societatis. Et est quidem valde insignis, totius ferè corporis, & cinerum multitudine, approbata ab Illustrissimo Archiepiscopo, de quo nuper. Approbationem dicimus peruisionem, an ea sit, de qua testimonium exhibetur; approbata enim iam illa iuxta dicta. n. 62. Fuerat die 3. Octobris assignata pro libitu, quia Romæ Martyr Aurelius nullus; inde huc traductus, circa quod, vt dixi. n. 254. in fine, non est discursus fatigatione laborandum.

Die 28. S. Hyacinthus Martyr, ob sa [De S. Hyacintho M.]crum corpus. Est eius nominis die 10. Februarij trium aliorum socius, qui tamen vt Martyrologium insinuat via Lauicana sepultus, cùm tamen corpussacrum, de quo est sermo, ex Cœmeterio sit Callisti in via Appia eductum, plena fide Eminentissimi Cardinalis Francisci Maria, & duorum aliorum Ioannis Baptistæ Altiery, & Antonij Barberini, patrui sui Vrbani VIII. Vicarij generalis. Alius item die 9. Septembris, quo die Festum eius, quo perfruimur, diu collocatum. Sed cùm ille in sabinis, trigesimo ab Vrbe milliario dicatur in Martyrologio martyrium subijsse, immerito tamquàm certus ille assignatus dies, cùm de translatione in Vrbem mentio nulla. Ideò inde auocatus, & dies ille Octauæ Virginis restitutus, hoc, quem iam diximus, attributo.

FESTA DECEMBRIS.

DIe 1. S. Victoria Virgo & Martyr, [De S. Victoria Virg. & M.] ob sacrum caput, & partes corporis insignes, de qua dictum. num. 137. & habet pro se testimonium dicti Vicarij Generalis Eminentissimi Cardinalis Barberini, cui multum fatetur [Eminentissimi Card. Antonij Barberini Eucharistica memoria.] nostra se debere Societas, & ampliora equidem debuisset, nisi subitanea mors, sed non improuisa, spes magnas, quas eius animabat & promouebat affectus, amputasset. Vtinam Victoria, cuius sacra pignora, sicut & illi, de quibus nuper gloriosi Martyres, sua auctoritate reddidit remotis gentibus venerandas, illum supremæ Maiestati, testimonium de vitæ illius integritate reddentes præsentarint. Vtinam quotquot ex Societate cœlesti iam Curiæ transcripti fides in sæcula sæculorum regnaturi triumphant, illum, qui sæcularem eiusdem Societatis annum sua fecit Romana in Curia percelebrem, adfauente Patruo, & Fratre etiam Eminentissimo concordante, illi in occursum prodierint, vt cum ipsis agat annum à sæculorum successione interminabili meliùs quàm alij sæcularem. Sic sperare iuuat, non enim sine digna Deo remuneratione in rebus talibus Christiana pietas occupatur.

Die 2. S. Aurelia Martyr, cuius sacrum [De S. Aurelia Mart.] corpus, forsan & Virgo, vt verosimile est de nonnullis alijs pariter coronatis, scilicet Adria, Paulina, Mariæ, & Martanæ, de quibus in Martyrologio, & duæ aliæ eiusdem nominis, licet non Romanæ 25. Septembris, & 15. Octobris. Et cum iure debeat gaudere suo, S. Bibianam Virginem & Martyrem ad translationem compellit; si tamen compellenda dici possit humilis & prudens Virgo, libenter loco cedens, Sanctuario in nostro, sicut S. Franciscus Xauerius erga ipsam præstat, proprio migrans loco, & ad diem tertiam obedienti vrbanitate transgressus: vt & in cœlo D. Petri monitum salutare videatur adimplere dicentis: Quasi infirmiori vasculo muliebri impartientes honorem, tamquàm & coheredibus gratiæ [1. Petri 3. v. 7.] vitæ. 1. Petri 3. v. 7. Coheredes quidem iam gratiæ vitæ; vel quia gratia fons est aquæ salientis in vitam æternam; Ioan. 4. v. 14. vel quia gratia [Ioan. 4. v. 14. Rom. 6. v. 23.] Dei, vita æterna. Rom. 6. v. 23. Quod cum felicissimo experimento cognoscant, mutuis sibi honoribus obsequuntur. Habet & præfatum Diuæ huius corpus Episcopalem, & Archiepiscopalem approbationem.

Die 3. S. Franciscus Xauerius Indiarum [De S. Francisco Xauerio.] Apostolus. Illius Reliquiæ etiam Sanctuarium nostrum illustrant, duo scilicet frustra carnis iam exsuccæ, ex brachio Romam transmisso, & decerpta inde â R. P. Generali Mucio Vitelleschi, pro quo Congregatio Prouincialis Peruuiana peculiare transmiserat postulatum. Pulcherrimo illa visuntur in vase, ex pretiosioribus metallis, quibus magistrali arte gemmæ pretij maioris insertæ. Quibus filialis amoris Officijs pater ipsius beneuolentia respondet Limanorum ciuium pietate etiam Officiosa prouocata: vnde in eius tot appensa anathemata, tot beneficiorum acceptorum insignia, vt deponere illa opus fuerit, quia decôri sacri simulacri, pulcherrimi quidem, & celeberrimi in Hispania artificis, & altaris præcipuo ornatui, incommodare videbantur. In eo quidem eius miraculo sanctitas est culmine constituta, vt dicere meritò possimus, quod de muliere forti aliàs Salomon: & spolijs non indigebit. Prouerb. 31. v. 11. id est adscititijs ornamentis, [Prouerb. 31. v. 11.] pro quo ex nostris doctus interpres Salazarius.

Die 5. S. Theodorus Martyr, ob sacrum [De S. Theodoro Mart.] corpus. Fuerat priùs die 15. quia in Martyrologio sic occurrit: Romæ Sanctorum Martyrum Irenæi, Antonij, Theodori, Saturnini, Victoris, & aliorum decem & septem, qui in persecutione Valeriani pro Christo paßi sunt. Sic ibi. Videntur hi sancti Martyres in passione socij, & in eôdem conditi Cœmeterio. Atqui S. Theodori corpus, de quo Sanctuarium gloriatur nostrum, non est cum aliorum Sanctorum corporibus conditum, ex quo fit esse distinctum. Eductum illud ex Cœmeterio Callisti, in quo euidens est fuisse sepultum: alia in Cœmeterio Cyriacæ, vnde habemus corpus S. Victoris, caput S. Irenæi, & Reliquiam insignem S. Antonij: neque enim aliorum videntur esse posse, cùm eos & nominis & sepulturæ simultas manifestet. Ideò S. Theodoro dies quintus assignatus, remouendo aliàs à 15. propter Octauam Conceptionis, sicut & tres alij in 16. prorogati. Ergo

Die 16. SS. Martyres Irenæus, Antonius, & [De SS. Irenæo, Antonio & Victore. M. M.] Victor, ob prioris Reliquiam insignem, alterius caput, & sacrum postremi corpus, vt nuper dictum.

Die 20. S. Liberatus Martyr, ob sacrum [De S. Liberato Mart.] corpus. Illius in Romano Martyrologio nuda memoria verbis illis: Romæ Sanctorum Martyrum Liberati & Baiuli. Neque alter eius nominis aut Romæ, aut alibi. Vnde circa diem non fuit opus laborare: ex Cœmeterio Callisti simul cum corpore S. Victorini sacrum hoc pignus eductum, vbi eorum etiam reperta nomina: pro quo licentia Pauli V. præcessit Marchioni de Villena concessa, Est autem Victorinus, de quo dictum die 8. Iulij. & Episcopalis vtrique approbatio simul cum Archiepiscopali suffragatur. Et hæc circa Festorum seriem, vt ad aliam transeamus.

SECTIO XX.

De Sanctorum insignibus Reliquijs in Collegio Diui Iacobi Limano Societatis IESV.

IVuat & illas Sanctuario attexere, quia [Reliquis insignes Collegij D. Iacobi.] & commemoratione dignissimæ, & quarumdam difficultatum enodatione materiam ministrabunt. Habet Collegium hoc sua in Ecclesia, quæ & Parochialis Indorum est, præter Lignum Crucis in pulcherrima, & valde spectabili Cruce collocatum, quas hic subijciam, serie mensium obseruata, in quibus solitæ celebrari.

- Die 23. Aprilis S. Georgij Martyris.
- Die 17. Iulij S. Alexius Confessor.
- 22. eiusdem S. Aconia Virgo & Martyr.
- 24. S. Terentia Virgo & Martyr.
- Die 22. Septembris S. Mauritius, & socij Martyres. Sex Capita.
- Die 6. Octobris SS. Martyres Treuirenses.
- Die 21. S. Vrsulæ sociarum Capita sex.
- 22. eiusdem S. Cordula Virgo & Martyr.

Et pro Reliquijs SS. Georgij, Alexij, [Earum & aliarum luculentum testimonium.] Thebæorum, Treuerensium ac Diuæ Vrsulæ sociarum luculentum extat testimonium R. P. Magistri Cosmæ Morrelles Hispani, per Coloniensem, ac adnexas Diœceses Generalis Apostolici Inquisitoris, in quo non solùm illæ, sed aliæ, aureis litteris expressæ continentur: scilicet

SS. Thebæorum sex Capita

De Societate S. Vrsulæ sex Capita:

- Duodecim magna ossa. Sex ornamenta antiquissima, eisdem annexis & consutis diuersis & multis Reliquijs maioribus ac minoribus numeratis.
- Parui tres sacci antiquissimi Reliquijs de Societate Martyrum S. Mauritij repleti, & parua puluinari affixa Reliquia.
- De Societate Martyrum, qui passi sunt Treuiris, septem ossa magna.
- Magna pars de S. Georgio Martyre obducta antiquissimo serico panno.
- S. Alexij Confessoris integrum magnum os.
- Antiquissima cistula lignea excauata superposito vitro cum inclusa parte de Reliquijs S. Stephani Protomartyris.
- S. Florentij Martyris, qui cum socijs S. Gereonis martyrizatus fuit, os notabile, serico antiquo obductum.
- Pars de S. Constantia Virgine & Martyre linteo inclusa antiquo.
- Pars de S. Balthasare Rege.
- Notabilis pars de S. Barbara Virgine & Martyre.
- Costa S. Sabinæ Virginis & Martyris.
- Parua pars Costæ S. Petronillæ
- Frustum S. Nicolai Episcopi.
- Frustrum S. Dionysij Martyris.
- Pars costæ S. Margaritæ Virginis & Martyris.
- Digitus Sanctæ Gertrudis.
- Frustum S. Vincentij Martyris.
- Pars de Reliquijs S. Marthæ.
- Magna pars costæ S. Luciæ Virginis & Martyris.
- Pars parua S. Hippolyti Martyris.
- Pars de S. Blasio Martyre.
- De S. Gereone & socijs coniunctæ inclusæ paruo serico antiquo.
- Pars de Reliquijs S. Mariæ Ægyptiacæ puluinari antiquissimo consuta.

Has præfatus Reuerendissimus Inquisi [Quomodò in India exportatæ.]tor summo studio collegerat ex illis Ecclesijs, in quibus veneratione fidelium antiqua colebantur, & testimonijs fidelissimis comprobatæ, vt in Hispaniam rediens conterraneos suos tanto thesauro, ad eorum spiritale solatium diuitaret. Et cùm Romam negotiorum caussa venisset, ibique Peruuianæ Prouinciæ Procuratorem P. Ioannem Vasquez reperisset, eas ipsi donare statuit, regressu in patriam præpedito, vt sic in regionibus istis Christianam caussam prout absens poterat, promoueret. Datas ergo ipsi Patri, ab eo sunt Limanam in vrbem transportata, & in dicta Ecclesia, in qua & Parochiale per annos plures munus obierat, eratque illi præ alijs dilecta, collocauit. Est autem instrumentum dictum omnibus pro facienda fide munimentis roboratum. Cum quo & Breue Pauli V. visitur pro vrgenda Reliquiarum dictarum, & aliarum quarumlibet, cum limitationibus ibidem adiectis, collectione. Inter quas sit illa S. Baltassaris Regis, sitque insignis, dubitatum est an possit eo titulo more aliarum celebrari. De quo sequenti §.

DIFFICVLTAS pecvliaris.

An ratione Reliquiæ insignis possit Rex Baltassar, vnus ex Magis adoratoribus Christi celebrari.

INsignis quidem videtur illa, de qua di [Insignis Reliquia qualiter accipienda, in casu præcenti.]ctum nu. 265. non obstante concessione Pauli V. in qua sic dicitur, Vt de insignioribus non sint: qui enim insigniores prohibet, insignes videtur proculdubio concedere, quemadmodum qui probabiliorem dicit sententiam aliquam, oppositam fatetur esse probabilem, & qui sanctiorem vnum asserit alio, hunc supponit esse sanctum, vt in hymno S. Ioannis Baptistæ ore Ecclesiæ decantatum auditur illud:

Non fuit vasti spatium per Orbis
Sanctior quisquam genitus Ioanne.

Et cum Poeta 5. Æneid. sic

Gratior & pulchro veniens ex corpore virtus,

[Virgilius.]

Virtutem etiam in non pulchro corpore gratam esse significat. Præterquàm quod ibi comparatio est inter sanctos, ex quibus quidam insigniores alijs, non inter Reliquias, quæ respectu eiusdem esse insignes & non insignes possunt, iuxta sensum Ecclesiæ, dum de illis agitur in ordine ad celebrationem. Et manifestissimum quidem est de illis sic intellectis non processisse Pontificiam cautionem, cum videamus plura capita Sanctorum Thebæorum, & sacrarum Virginum Diuæ Vrsulæ collecta fuisse, de quibus an insignes sint nequeat dubitari, cùm tales esse in Bulla Gregorij XIII. pro sanctis Hispaniæ, & Sacræ Rituum Congregationis Decretis Apostolica auctoritate firmatis id expressum habeamus, quod & sine illis posset indubitabile iudicari. Quamquàm facta etiam inter sanctos comparatione, non videatur prohibitio dicta in eo rigore accepta, quem præseferre videtur; cùm inter Reliquias præfatas quædam S. Stephani Protomartyris inueniatur, qui ex insignioribus est, ipsis Apostolis exæquandus, vnde in Missæ Canone D. Mathiæ in nominatione præfertur, D. Ioanni Baptistæ sociatus. Et meritissimò quidem sanctissimi Leuitæ pignus inter alia, & præ alijs conquisitum, cuius miraculosa beneficentia ita vnius Reliquiæ obtentu & veneratione resplenduit, vt scribat sic de illa D. Augustinus lib. 22. de Ciuitate Dei cap. 8. Nondum est autem bien [S. Stephani miraculosa Reliquia.]nium, ex quo apud Hipponem regium (Bona) cœpit esse ista memoria, (Reliquia) & multis, quod nobis certißimum est non datis libellis, de ijs, quæ mirabiliter facta sunt, illi ipsi, qui dati sunt, ad septuaginta fermè numerum peruenerant, quando ista conscripsi: Calamæ verò, vbi & ipsa priùs memoria esse cœpit, & crebriùs dantur, incredibili multitudine superant. Sic ille. Et nostris credo superarent etiam illa temporibus, si eius, qua decet & reuerentia & fiducia, sacra pignora in patrocinium necessitatum nostrarum satageremus aduocare. Sed cessat oleum, quod de saxis durissimis, quibus est lapidatus, fluerent, quia vasa vacua corda inquam, in quibus nihil de terrenis respectibus videatur esse, deficiunt.

Iam verò ad propositæ difficultatis ex [Non licere celebrationem quæ probent.]peditionem accedendo, videtur quidem celebratio Reliquiæ eiusmodi non licere, Primò, quia tres Reges adoratores Christi in sanctorum Catalogum adscripti minimè reperiuntur, neque illorum in Romano Martyrologio memoria. Ex quo factum vt quorumdam sanctorum, qui scilicet multorum æstimatione tales habebantur Cordubensis incolæ ciuitatis, noluerit Gregorius XIII. festiuam memoriam cum sacris Officijs peragi, quia scilicet in Martyrologio descripti non inueniebantur. Vt in vitis sanctorum Cordubensium scribit P. Martinus de Roa. Secundò, Quia si Missa & Officium recitanda sint, in illis prædictorum Regum peculiaris est interponenda memoria, & ex Euangelica narratione de ipsorum aduentu expromendum, quod possit celebrationi deseruire: hoc autem esset nouitatem in diuinis Officijs inducere contra præceptum sanctissimi Pij V. & Decreta alia S. Congregationis auctoritate Pontificia roborata. Tertiò, Quia licet prædicta Reliquia dicatur esse Baltassaris, qui ex tribus vnus, id valde videtur incertum, quod scilicet sacra illorum sanctorum Regum corpora ita inuenta sint, vt suis etiam fuerint nominibus prænotata, quæ cum varietate eisdem adaptantur, & ex solius Venerabilis Be [Ven. Beda in Collectaneis.]dæ testimonio in notitiam venerint, antiquis scriptoribus penitus ignorata. Non potest autem vnus pro alio coli, cùm præsertim de publico agatur cultu, neque cum errandi periculo in re adeò graui sine vlla necessitate procedi, iuxta dicta superius. Quartò, Quia si sancti hi Reges veneratione publica per sacra deberent Officia coli, id non fuisset ab Ecclesia omissum, quæ eorum aduentum maximè speciali solemnitate concelebrat, vtpotè quæ in illis primitias recognoscat Gentium, quæ in Christum erant, Iudæorum dimissa proteruia credituræ: atqui nihil tale videmus ab ipsa dispositum: quamuis & dici possit in ipso Epiphaniæ Festo eorum memoriam coli, quandoquidem ex ipsa habetur eos sanctos fuisse, vtpotè fide eximios, & à Deo admonitos tamquàm eximiè dilectos, vt redirent per aliam viam, vtpotè qui eos vellet deinceps corpore & animo custodire. Sic S. Simeonem peculiari Festo Ecclesia non celebrat, quia eius satis habet in Purificationis solemnitate festiuam. Sicut neque Annæ prophetissæ, cuius etiam laus est in Euangelio ob similem rationem. Est tamen eorum memoria in Martyrologio, quod & dicere de sanctis Regibus possumus; Epiphaniæ enim Festum, eorum etiam est, & illa commemorata die 6. Ianuarij, eorum pariter memoria celebratur. Est enim Epiphania idem quòd Apparitio, vnde cum recolitur illa, etiam & ij, quibus apparitio facta est. Quintò, quia de illorum statu vitæ nihil potest, nisi hallucinando affirmari, an scilicet fuerint Episcopi, vt nonnulli dicunt, an Martyres, quod licet nonnulli asserant, alij negant; vnde non potest ipsis certus cultus exhiberi. Tandem, licet Coloniæ in veneratione sint, & ijs cultus Ecclesiasticus Officio & Missa præbeatur; id non debet ad generalem licentiam extendi; quia id permissione potiùs Apostolicæ Sedis, quam concessione legitima agitur, sicut de Carolo Magno Aquisgrani, vbi Capellam habet: quod enim de Canonizatione dicitur à Paschali Pontifice peracta, nullius momenti est, cùm ille schismaticus, non verus Pontifex habeatur.

Nihilominùs pro parte apposita potest [Pro affirmatiua parte quæ faciant, & 1. esse canonizatum.] argui conuellendo adducta, & ex eo contrariam positionem roborando. Primò, quia sancti Reges vt tales habiti antiqua traditione, & summorum compellatione Pontificum, ex quibus quatuor adducit P. Hermannus Crombach in illorum Historia, vbi & specialem circa hoc quæstionem mouet, & pro parte fauorabili videtur sententiam pronuntiare. Tomo 3. Lib. 1. à Cap. 31. Vbi & dici potest circa descriptionem in Romano Martyrologio id, quod circa quartum argumentum dicebatur, descriptos quidem esse, quia nomine Epiphaniæ comprehensos. Sicut in Festo Annuntiationis Virginis potuit videri S. Gabrielis Festum comprehensum, & ita illud Ecclesia in speciali non celebrat, quamuis specialem celebrationem constet indulsisse.

Secundò, Quia valde probabile est ipsos [Secundò fuisse Episcopum.] fuisse Episcopos, ita enim plures Auctores affirmant, vt videri potest apud citatum P. Hermannum. Cap. 26. Quod licet omninò certum non sit, habet tamen sufficientem probabilitatem, quæ sufficit, quando non agitur absolutè de sanctitate eius, qui celebratur, sed de aliqua illius qualitate, vt non semel dictum suprà, & pro quo videri potest P. Quintanadueñas Tomo 1. Tract. 7. Singul. 15. circa qualitatem Naturalitatis, vbi rationes & auctoritates adducit, quibus de qualitatibus alijs idem esse sentiendum, comprobatur. Sic ergo Missa & Officium de vno poterit [Quid si Martyr.] dici Pontifice, si quod de Martyrio dicendum statim, minùs placuerit: Etiam Confessoris retento nomine, quod & commune fuisse Martyribus ex antiquis scriptoribus compertum habetur, illud, cùm pronuntiatur, in eo accipiendo sensu, qui sancto possit Regi sine vlla mendacij labe conuenire.

Tertiò, Quia licet circa nomen aliqua [Dubium circa nomen non obstare.] incertitudo subsit, ea non debet obstare, quando Reliquia eo videtur iam inde ab antiquis temporibus consignata, vtcumque illud adhæserit: præstat enim illud aliqualem probabilitatem, quæ ad huiusmodi, iuxta nuper dicta, sufficit qualitatem, intentione celebrantis in eum directa, qui è tribus vnus est, ad quem Reliquia reuera spectat. Vt cum S. Mauritij reliquia colitur, quia eius nomine insignita tribuitur, cùm tamen eius non sit, sed alicuius ex gloriosa eiusdem legione.

Quartò, Quia similiter possumus, vt ar [Ex Epiphaniæ celebritate vrgetur.]guebatur, arguere: Ecclesia namque quanti sint meriti, primi illi ex Gentibus adoratores Christi, & illorum aduentum duce stella adeò solemni & speciali cultu concelebrans, non est credibile eorum Festum omittendum penitus censuisse. Et licet dici possit Epiphaniæ Festum ad eos spectare, nihilominus speciale aliud meritò eisdem potest deputari, vt de S. Gabriele nuper dicebamus. Quemadmodùm licet cum Passione Christi eius Coronatio spinosa celebretur, speciale pro eadem Festum conceditur, & ratione sacrarum spinarum tale etiam habetur, vt superius vidimus. Non videtur ergo Festo Epiphaniæ, quod quasi in obliquo ad sanctos Reges pertinet, ius quod ratione Reliquiarum habent ad cultum specialem, amissum.

Quintò, argui similiter potest, retorsione [Et ex status probabilitate, quia etiam Martyres.] quintæ rationis: Nam de Sanctorum Regum statu verosimiliter constat; de Episcopatu enim iam dictum: martyrium autem licet, in Officijs sacris celebratum iam inde non reperiatur, à multis tamen commendatur scriptoribus, vt videri potest apud citatum Patrem Hermannum citato Lib. 1. Cap. 31. & seqq. qui & in Epitaphio illud eleganter expressit Cap. 36. Profuso sanguine proprio, cum odore thuris &c. Et quidem Ecclesia Pontifices aliquos vti Martyres celebrat, de quorum martyrio nihil speciale profertur, & solis Auctorum quorumdam testimonijs fides habita reperitur, apud quos Martyres reputati. Sic S. Eleutherius die 26. Maij. S. Melchiades 10. Decembris, & in sanctis alijs, ex quibus SS. Euangelistæ Marcus & Lucas, de quorum martyrio aliqui dubitarunt, nonnullis alijs affirmantibus, quorum sententia proculdubio sustinenda, cùm iudicium Ecclesiæ eidem constet cohærere. Et quidquid de hoc sit, qui circa martyrium videatur hærere, vt Confessorem celebret, iuxta dicta n. 270. & quidem Ecclesia nonnullos vt Confessores celebrat, honore martyrij dignissimos iuxta plurium sensum. Sanctus enim Ioannes Chrysostomus in exilio mortuus inter molestissimas vexationes, quid minus habuit Pontificibus illis, pro quibus in officio Martyrum Octauum Responsorium commutatur? Quid minus D. Athanasius, licet quieuerit in pace, post immensam laborum, & persecutionum pro fidei defensione panegyrim, quàm D. Melchiades, de quo sic Martyrologium præfato die: Romæ Sancti Mel [Martyrologium Romanum.]chiadis Papæ, qui in persecutione Maximiani multa passus, reddita Ecclesiæ pace, quieuit in Domino. Sic ibi. Id quod & de Diuo Syluestro dici non immeritò posset, qui ob fidei constantiam in carcerem missus, & multa passus, dum in Soracte monte latitaret. Sed de ijs aliàs.

Tandem Cultus Regibus sanctis exhi [Et ex cultu à Romana Sede promoto.]bitus, non est tantùm permissione Apostolicæ Sedis admissus, sed ipsius fauoribus prorogatus. Quatuor Pontifices Innocentius Quartus, Bonifacius Nonus, Ioannes vigesimus secundus, & Pius Secundus Indulgentias eorum visitantibus Sanctuarium concesserunt, & illam quidem eximiam, quam de Portiuncula compellamus: pro quo citatus Pater Hermannus suprà Lib. 2. Cap. 51. & Lib. 30. c. 60. qui & c. 8. ex eo certam positionem firmat, quòd Eminentissimus Cardinalis Antonius Barberinus viuente Patruo Vrbano VIII. Romæ Basilicam pro sanctorum trium Regum amplificanda gloria construxit. Cùm talis honoris cultus solis soleat Sanctis impendi Canonizationis culmen assecutis, de quo dixi Tomo 1. Problematum in Prolusione Apologetica nu. 101. & quid ad hæc?

