Ergone hinc deducere possimus sententiam il [Astitisse Christum morienti.]lam, quæ D. Iosephum superuixisse Christo asserit, penitus reprobatam? Non equidem, cùm illa grauium scriptorum sit: sed pro certo habendum Christum morienti Iosepho, parenti optimo, penitus adstitisse. Nefas enim videtur rem adeò verosimilem in dubium reuocare. Scimus multis inferioris proculdubio meriti morientibus se exhibuisse præsentem, & præsentiæ suæ fructus cumulatissimos contulisse. Et negaret se parenti maiora commerito, Matris sponso, cui debitorem se magnorum debitorum cumulo, semper ad regratiandum promptissimus agnoscebat? Vt alia omittam, illud sanè præsenti est caussæ sat commodum, quod apud M. Marulum extat Lib. 5. Cap. 10. de Diua Martha Hospita Christi locutum, quòd scilicet reuelato [Sicut & D. Marthæ ipsius Hospitæ.] sibi vitæ fine, per annum febre æstuauit. Morti proxima lampades accendi iussit, & adstantibus vt vigilarent iniunxit. Nocte prope media ventus irruens luminaria extinxit, dæmones apparuerunt. Sed cùm illa orasset, soror ex cælo delapsa affuit, malignos spiritus in fugam vertit: ipsam consolata est, lucernas accendit. Tunc & Christus ei præsto fuit, & vt secum veniret hortatus est &c. Sic de hospitio benemeritam remuneratur Christus, de hospitio inquam aliquoties deuotissima præstito voluntate, dum esset illa solicita circa frequens ministerium. Lucæ 10. v. 40. Ex quo redditur satis superque compertum erga Diuum Iosephum non minora Christum exhibuisse suæ pietatis Officia, cuius est tot per annos gauisus hospitio, cuius nutritus sudoribus, cuius seruatus industria, delinitus obsequijs, & continua amabilium Officiorum impensa recreatus. Affuit ergo, & cum eo Sanctorum millia, neque enim vbi Rex & Regina adstabat curialis deficere poterat apparatus. Illud iam in Sacro hymno postremum

[Vt dici queat à morte migrasse in æternas sedes.]

Hinc stygis victor, laqueo solutus
Carnis, ad sedes placido sopore
Migrat æternas, rutilisque cingit
Tempora sertis.

Vbi difficile prorsus apparet, statim à morte ad æternas migrasse sedes, si, vt receptissima sententia firmat, ante Christi mortem, stygis quidem Victor obiuit: stygis enim nomine non Abrahæ sinus, qui & ipse ob loci profunditatem inferni nomine designatus, cùm Christus ad inferos descendisse Apostolicum proclamat symbolum; sed damnatorum profundus lacus, vbi vmbra mortis, & sempiternus horror inhabitat, ac potestas tenebrarum. Est ergo pro huiusmodi tuenda laude expositio commoda perquirenda. Et in primis occurrit dici conuenienter posse [Prior expositio.] nihil aliud hoc loco indicatum præter id, quod ad gaudia perennis vitæ spectans fuerat priùs pronuntiatum. Gaudia enim talia sedibus possunt æternis designari. Et apud nos quidem cùm aliquid non properè, sed per otium agendum assumitur, dici solet Tomarlo muy de asiento. Et quemadmodum quod de rutilis sertis dicitur metaphoricè est accipiendum; quandoquidem S. Iosephi anima tempora non habuit, quæ rutilis sertis cingere possit, sicut & quod de sopore & laqueo carnis dictum, ita etiam & quod de sedibus; & veriùs quidem quàm quod de sedibus intra terræ profundum ambitum ab Ænea peruisis ab eius Encomiaste dictum Lib. 6. Æneid.

Deuenere locos lætos, & amæna vireta

[Virgilius.]

Fortunatorum nemorum, sedesque beatas.

Deinde dici potest laqueo solutum carnis æter [Alia etiam percommoda.]nas migrasse in sedes, quia ad illas non serò obtinendas iter arripuit, licet non ipso solutæ carnis vinculi die sit necessarium accidisse. Sic de illis qui moriuntur in Domino, & ideò beati à beatissimo Euangelista prædicantur, dum ait: Beati mortui, qui in Domino moriuntur. Apocal. 14. [Apocal. 14. v. 13.] v. 13. dici potest ad Dominum statim à morte migrasse, etiamsi Purgatorio aliquam fuerint passi detentionem. Vnde Ecclesia in Missæ Sacrificio pro talibus sententiam illam cælitus demissam piè & constanter vsurpat, beatos prædicans illos, quibus etiam per lustralem ignem ad beatas sedes contigerit peruenire. Pro quo etiam illa facit Oratio Ecclesiæ, qua Deum orat, vt eos, qui ex hoc sæculo migrare iussit, in pacis ac lucis regione constituat, & Sanctorum suorum iubeat esse consortes: supponens sic vocatos esse in Purgatorio posse; iussos inquam migrare, non aliò, quàm ad se ipsum, cùm ex illis sint, qui in Domino moriuntur; ad quem non statim, sed post temporarij inferni cruciamina peruenturi. Tandem S. Ecclesia diuino Spiritu ducta suis in [Notanda conclusio.] dispositionibus, & ita etiam in Sanctorum cultu, aliquid suborata fortè est pro Diuo Iosepho peculiare, quæ est illius præ sanctis alijs prærogatiua singularis, quod verbis est præfatis indicatum: quod tamen dum nobis non est exploratum, prædictis debemus esse contenti, neque contra communes leges quidquàm inuerosimiliter attendendum, sed dicendum Diuum Patriarcham ex illo esse senatu vnum, de quo alter Paschalis hymnus sic:

Rex ille dum fortißimus
De mortis inferno specu
Patrum senatum liberum
Educit ad vitæ iubar.

Et isthæc pro illo in eiusdem translato Festo iuxta dicta. n. 173. suo iure Annuntiationis Festo reseruato.

Die 24. S. Timotheus iam pridem cele [De S. Timotheo Mart.]bris ob Reliquiam insignem Martyris gloriosi, de quo sic Martyrologium: Romæ Sanctorum Martyrum Marci & Timothæi, qui sub Antonino Imperatore martyrio coronati sunt. Non esse eum, [Martyrologium Rom.] de quo die 22. Augusti, ex diuersis locis sepulturæ constat; nam ille via Hostiensi, vt eo die Martyrologium, & Acta S. Siluestri ex Græco latio reddita à P. Francisco Combefis, hoc in Cœmeterio Callisti. Potest autem dubitatio emergere ob Timotheum alterum, de quo die 22. Maij, sic enim ibi: Romæ Sanctorum Martyrum Faustini, Timothei, & Venusti. Neque enim videtur cur potiùs ille sit, quàm iste. Quod quidem ita esse videtur, neque pro eo, de quo hoc die alia succurrit ratio, quàm illa, quæ pro S. Lucio reddita est die 8. Februarij, prioritatis scilicet in Martyrologio occurrentis; ne dicamus eum potiùs electum, quia in Quadragesima frequentiùs venit, & eius Officium potest esse leuamini Feriali illius temporis deuitato. Toleranda dispositio, cum ad monitione circa S. Lucium adhibita n. 188. & alios, vt scilicet intentio ad eum, cuius est Reliquia, dirigatur, in quo esse error nequit, quantùm fas fuerit euitandus.

Die 27. SS. Mercurius & Felicissimus [De SS. Mercurio & Felicissimo M. M.] Martyres ob Sacra Corpora. Romæ Mercurij nomine nullus, qui in Martyrologio extet. Felicissimus autem, de quo die 6. Augusti alius ab eo est, qui Mercurij socius, vt ex sepulchri habetur diuersitate compertum.

Die 29. S. Cassianus Martyr ob Reliquiam in [De S. Cassino Mart.]signem. Duo eius nominis Martyres Romæ, alter. 26. mensis huius, alter die. 1. Decembris. Cuiusnam ex illis, an fortè, vel ab ipsis diuersi, sit Reliquia incertum, ideò hac locatus die parum à priore disiuncta, fi fortè illius sit, quod in eo, qui Decembris 1. occurrit, non est ita conueniens iudicatum. Erat antea S. Victor Martyr S. Po [De S. Victor.]luruici Martyris socius, ob Sacrum Corpus. Non quidem ille, de quo 28. Iulij, qui & Pontifex, neque qui 15. Decembris, quia duo sunt distincta Corporis, & ex distinctis extracta Cœmeterijs. Die autem præsenti nullius alterius in Martyrologio mentio, & ita vti vacuus ipsi fuerat assignatus. Amotus tamen inde, & die 6. Aprilis repositus, ob rationem, circa quam non est operæ pretium distineri.

Die 31. S. Callistus & Martinus Mar [De SS. Callisto & Martino M. M.]tyres, ob Reliquias insignes, de quibus dictum. n. 126. Callisti Martyres Romæ duo. Ex quibus vnus satis celebris qui & Pontifex. 14. Octobris, cuius Sacrum Corpus illatum est in Cœmeterium Calepodij, & illius non esse Reliquiam concludenter exploratum. Alter die 29. Decembris. Et vt illius non sit, argumentum obstat nullum. Quia tamen non certum, & præfatus dies Festo est inclyti Martyris Thomæ Cantuariensis iam pridem illustris, in præsenti collocatus. Martinus Martyr vnicus ille illustris Pontifex, qui in Chersoneso, quo relegatus, ob Catholicam fidem ærumnis confectus vitam finiuit, vt 12. [Martyrologium Rom.] Nouembris dicitur: vbi & quòd eius corpus postea Romam translatum, in Ecclesia Sanctorum Siluestri & Martini conditum fuit. Non ergo Reliquia dicta eius esse potest, ex Cyriacæ extracta Cœmeterio.

FESTA APRILIS.

PRima die erat S. Theodoræ Virginis & [De S. Theodora Virg. & Mart.] Martyris Festum ob Reliquiam insignem, quia illa existimata, de qua præclara commendatio in Martyrologio habetur, dum sic dicitur: Romæ paßio S. Theodoræ sororis illustrißimi [Martyr. Romanum.] Martyris Hermetis, quæ sub Hadriano Imperatore ab Aureliano iudice affecta martyrio, sepulta est iuxta fratrem suum via Salaria. Sic illud. Sed eius non esse illam, quæ Sanctuarium nostrum illustrat, ex eo conuincitur, quia ex Cœmeterio Callisti extracta, via Appia, cùm tamen S. Theodora hac die culta, iuxta fratrem suum, in Cœmeterio scilicet S. Hermetis, via salaria sepulta, vt vidimus asseratur. De qua in Roma subterranea Parte 2. pag. 104. Ideò huius mensis die 20. collocata. Sunt insuper duæ aliæ Reliquiæ insignes, vti S. Theodoræ Virginis & Martyris adnotatæ: & videtur incertum an sint vni & eidem adrogandæ, quia diuersis allatæ temporibus. Et quamuis de priori illa constet ex Callisti fuisse Cœmeterio eductam, de alijs non ita; quæ tamen approbatæ ab Illustrissimo Dom. D. Toribio Mogrobejo, breui nobiliori alio titulo ob sanctitatis præstantiam, decorando. Quibus non obstantibus vnius tantùm nomine indicta solemnitas, cum intentione tamen quotquot illæ fortè fuerint, celebrandi. Sicut iuxta non paucos plures Magdalenæ vnius nomine ab Ecclesia celebrantur. S. Theodoræ loco alia & Virgo & Mar [De S. Septimia, Virg. & Mart.]tyr subrogata, S. Septimia scilicet ob Sacrum Corpus, de qua die 9. priùs agebatur, singularis nomine; vt circa celebrationis diem non sit opus memoriam fatigare.

Die 4. celebrari solitus S. Benignus Martyr, ob sacrum corpus, vnde D. Isidorus, cuius erat proprius dies, alium quærere cogebatur; sed immeritò, quia eo die nulla Benigni cuiusquam in Martyrologio mentio, sicut neque alio, qui Romæ coronatus. Ideò suus est D. Isidoro locus restitutus, & S. Benigno septimus dedicatus. Sicut S. Victori sextus, de quo dictum n. 201.

Die 15. S. Marcellini Martyris, ob sa [De S. Marcellino Mart.]crum corpus. Eius nominis duo alij Romæ passi comperiuntur. Prior, de quo 26. Aprilis, memorabilis Pontifex ob lapsum, & reparatam confessionem. Et huius non esse sacrum corpus dubio est procul. Alter die 2. Iunij Presbyter, de cuius sepultura ibidem Martyrologium, valde ab ea diuersa, in qua noster tumulatus. Non habet ergo certum diem, ideò pro illius Festo 15. electus currentis mensis, mihi sanè felicissimus, [Gratias agit Auctor pro beneficio vocationis.] quia in eo Societatem iniui anno 1612. cùm sit ille, in quo hæc scribo, 1674. nona eiusdem mensis die. Melior est misericordia Domini super vitas. Sic Vates Rex Psal. 62. v. 4. Melior quidem mihi misericordia vocationis ad statum feli [Psal. 62. v. 4. & seqq.]cissimum cum perseuerantia huc vsque in illo, super vitas, vitam scilicet, quam & vitas compellasse liceat, tot annorum numero cumulatam. Meritò ergo & quod sequitur vsurpandum: Labia mea laudabunt te. Sic benedicam te in vita mea, & in nomine tuo leuabo manus meas. Sicut adipe & pinguedine repleatur anima mea: & labijs exultationis laudabit os meum. Vt scilicet sit laus plena, sit sonora, sit iucunda, sit decora mentis iubilatio. Vellem equidem talem, quæ beneficio consona, & sic iucunda liberalissimo collatori. Vbi sistendum ad alia pergenti, si enim habenæ laxandæ grato affectui, multæ in negotio hoc paginæ replerentur. In S. Marcellino versor, futuro mihi hoc die in Officio Sacro, & Eucharistico Sacrificio, gratiarum ex animæ intimis adiutore, dum spiritus hos reget artus, & misericordia cum vitis, eum, qui datori allubuerit, processum retentârit.

Die 16. S. Lelius Martyr, ob Reliquiam [De S. Lelio Mart.] insignem. Nullus eo nomine sanctus in Martyrologio, vnde & ignotus Martyrij dies, & ita vacuo cuilibet adaptabilis, vt erat præsens, qui & venerabilis mihi, & misericordiæ auctarium memorandum, quandoquidem in eo Religiosa vota nuncupaui, Deo insolubili vinculo copulatus. Diruptis vinculis vincula gloriosa succedunt: vinculis inquam sæculi votorum vincula, vt & canere gratus cum Vate eôdem possim: Dirupisti vincula mea, tibi sacrificabo hostiam laudis. Vota mea Domino reddam &c. Psal. 115. v. 17. & 18. & hunc etiam agendarum gratiarum nobilem coadiutorem aduocabo.

Die 20. S. Theodora Virgo & Martyr, ob sacri corporis thesaurum, de qua dictum. nu. 203. Fuerat hoc die S. Antoninus Martyr ob [De S. Antonino Mart.] sacrum corpus, quia in Martyrologio eius nominis Martyr occurrit. Sed cum locus passionis desideretur, nequit illius corpus, hoc, quo fruimur, affirmari. Præcesserat duorum Martyrum Sulpicij & Seruiliani Romæ Martyrium. Hinc fortè suspicio actu ipso comprobata; sed quàm illa fallax, visum n. 192. & 193. Est & Antoninus Martyr Romæ die 26. mensis huius. & alius 29. Iulij. Item & 22. Augusti via Aurelia sepultus, vnde & à nostro sepulto alibi, eo valido indicio diuersus, eductum enim sacrum corpus ex Cœmeterio Callisti, via Appia. Pro alijs argumentum nullum, vnde die 29. Februarij, vt vidimus, celebratur. Segouiæ templum extat vulgo de San Antolin, Antonini arbitror, sed quisnam ille non adhuc innotuit, forsitam is qui in Martyrologio die 2. Septembris, pro quo decertant acriter Palentini. Decertant etiam & pro Capite S. Cordulæ, de qua 22. Octobris, & pro qua Responsum extat Cardinalis Lugo Lib. 5. eorum. Dub. 17. nu. 5. & 6.

FESTA MAII.

DIe 4. Festum Coronæ Domini, & [De Sacra spina, & Ligno Crucis.] Sacræ spinæ ante alia collocatum, nulla de Reliquia Sacratissimi Ligni Crucis facta mentione; licet vt 1. Classis sint, ea faciant, quæ à Nobis dicta. n. 105. & seqq. quibus nihil occurrit addendum, nisi id, de quo die sequenti. Sit ergo

Die 5. S. Siluanus Martyr, ob insignem Reli [De S. Siluano Martyre.]quiam, de quo sic Martyrologium: Ibidem S. Siluani Martyris, Romæ scilicet. Est & alius die 10. Iulij filius S. Felicitatis, ibi: Siluanus præcipitio interemptus. Sed eius non esse Reliquiam videtur perspicuum, neque enim talis qualitas taceretur: cùm aliàs ex Cœmeterio Cyriacæ, in quo septem sancti filij non memorantur conse [Dubium circa translationem Festi S. Crucis.]pulti. Sed quid hoc anno & similibus faciendum, in quo Festum S. Crucis & Ascensionis occurrunt, & necessariò transferendum illud; cùm tamen dies omnes vsque ad Sabbatum Vigiliæ Pentecostes, & deinde Octauæ alij, occupati succedentibus Festis habeantur? Dicendum equidem, in rigore Festum prædictum vsque ad Feriam secundam post Dominicam SSS. Trinitatis differendum: sic enim Rubricæ de Translatione agentes ad vnguem obseruantur. Sed quia dilatio talis non videtur expediens, & sine nota esse nequit, poterit Festum S. Siluani omitti, cùm de præcepto non sit, aut transferri ad eum modum, quem in Translatione Festi Purificationis diximus obseruandum, cùm de S. Fortunati Festo ageremus. num. 187. Sub hac enim conditione dies est ipsi talis assignatus, vt cedere debeat Festo maioris abollæ, in cuius protractione aliquod posset inconueniens deprehendi.

Die 10. Sancti Cyriacus & Theodulus [De SS. Cyriaco & Theodulo M. M.] fratres pueri ob sacra corpora. Fuerunt die 2. in quo de illis sic Martyrologium: Item Sanctorum Martyrum Exuperij, & Zoës vxoris eius, Cyriaci & Theoduli Filiorum, qui sub Hadriani Imperio paßi sunt. Vbi licet Romæ passi expressè non asserantur: particula tamen Item cum adiunctis circumstantijs propriorum nominum & fratrum, id satis videtur indicare. Sed cur non proprius ipsis attributus dies, & priuilegium Gregorij de amotione occurrentis etiam Duplicis applicatum? Ideò equidem, quia Diuus Athanasius eo iam pridem potitus die, adeò est in Christi Ecclesia memorabilis ob præclara pro Christi diuinitatis defensione certamina, vt ipsius memoria eo die exulans, iniuriam pati à confluentibus ad Sacra Officia posset iudicari. Nec possit omnibus fieri satis, quia Reliquiæ non semper cum apparatu speciali adorandæ proponuntur. Est insuper quod ad remotionem occurrentis Festi spectat, vt nuper, & alibi non semel obseruauimus, indultum, non præceptum, & ita pro remotione tali nulla subest obligatio; nec propterea Reliquiæ insignes suo sunt penitus iure priuandæ, vt nequeant diebus alijs celebrari. Quod enim respectu eorum sanctorum licet, quorum mortis est ignotus dies, non debet alijs, quorum est notum, & ideò melioris quodammodo conditionis denegari.

Die 13. S. Felix Martyr, ob sacrum [De S. Felici Mart.] corpus, de quo dictum. num. 194. vt scilicet non sit ille, de quo die 3. Martij. Sunt autem eius nominis alij Romæ Martyrij lauream consecuti, in quibus quatuor Pontifices, & die 10. huius mensis alius cum vxore sua Blanda. Item. 10. Iulij ex septem filijs S. Felicitatis. Prætereà 30. Augusti S. Adaucti socius. Tandem 29. Decembris. Et nullum ex his esse bonis coniecturis habetur, sicut neque alium, de quo 16. Octobris, ob insignem Reliquiam, nobilem senatorem, circa quem alia ibi. Vt meritò ipsis non impediti dies fuerint contributi.

Die 17. S. Cyriaca Virgo & Martyr, [De S. Cyriaca V. & M.] ob sacrum corpus. Fuerat die 18. ex quo mutata in præcedentem, quod fieri ex caussa non adeò vrgenti potuit, sicut & ab eo, quem modò possidet, quia neque in illis, neque in alijs vlla Cyriaca Romana est Virginitatis & Martyrij gloria singularis.

Die 21. fuerat S. Lelius Martyr, ob sacrum [De SS. Lelijs, & Faustino, M. M.] corpus, vnde & ab illo diuersus, de quo. nu. 206. ob Reliquiam insignem. Et mirum equidem, quòd cùm nullus huius nominis Martyr, immò nec Confessor in Martyrologij continua recitatione pro Sacris Officijs, audiatur; hic duo Sanctuarium nostrum illustraturi concurrant, diuina disponente prouidentia ne sacra illa nomina, alias honorifica, & in suis venerabilia sanctis, incognita remanerent. Amotus tamen ab hoc die, qui eo potiebatur, & honoris prærogatiua seruata in 4. Septembris transmutatus, & D. Faustino præstitus, de quo. n. 191.

Die 23. S. Eutychianus Martyr ob Re [De S. Eutychiano Martyre.]liquiam insignem, cuius nominis, & Romæ coronati, vnius tantùm memoriam exhibet Martyrologium, qui & summus Pontifex. Nec illius videtur esse Reliquia, siquidem conditio dignitatis tantæ non fuisset omissa. Præterquàm quòd, vt de illo asseritur die 8. Decembris, in Cœmeterio est Callisti sepultus; cum tamen Reliquia eius, de qua agimus, ex Cyriacæ sit Cœmeterio extracta.

Die 24. S. Victorini Martyris Reliquia [De S. Victorino Mart.] insignis. Huius nominis tres occurrunt Romani Martyres. Primus die 15. Aprilis, qui tamen Romæ dicitur obijsse. Et licet Beyerlinck in Theatro Tomo 6. Verb. Reliquiæ pag. 285. lit. F. affirmet cum Cardinali Baronio Sigebertum citante, Reliquias S. Victorini & Sociorum eius, Maronis, & Eutychetis, & Cœmeterio Cyriacæ fuisse iam pridem eductas ante annos 969. ex quo elicitur S. Victorinum, Romanum martyrem fuisse, & consequenter Reliquiam nostram ad ipsum spectare, quia ex Cœmeterio Cyriacæ etiam educta. Id certè non vrget, quia ex eadem narratione potiùs contrarium videtur asserendum, [Beyerlinck.] cùm sic dicatur: Amiternis (Aquilæ in Italia) Eutychetem Martyrem cum Reliquijs Maronis & Victorini Sociorum eius, deportatum inquam à Theodorico Episcopo in ciuitatem Metensem. Cùm ergo Corpus S. Eutychetis eductum fuerit, & de Sociorum eius Reliquijs mentio luculenta succurrat, verosimile omnino est eorum etiam educta corpora, & Reliquias dispertitas, & ita nihil restasse ex illis, quod ex præfato Cœmeterio posset ante annos paucos educi. Secundus die 7. Iulij, de quo dictum nu. 139. Tertius die 8. Nouembris vnus ex quatuor Coronatis, qui alio à Nostro Cœmeterio sepulti, via scilicet Lauicana, cùm sit inter illud & Campum Veranum in quo Cœmeterium Cyriacæ diuersitas manifesta. His igitur de caussis dies præsens Reliquiæ, de qua est sermo, deputatus; sicut dies 8. Iulij alteri, de quo ibi.

Die 29. S. Gordiani Martyris, ob Sacrum [De S. Gordiano Mart.] Corpus, in quo dispositio præsens est antiquiori conformis. Alius eiusdem nominis est die 10. huius mensis, quem eo die Ecclesia simul cum S. Epimacho celebrat. Sed sepultus ille in Latinæ viæ crypta, vt in Martyrologio videre est, & in sacris eorum Officijs, cùm tamen Corpus Sanctuarij nostri in Cœmeterio Callisti, ex quo eductum, gloriosam habuerit sepulturam. De concursu cum Festo S. Regis Ferdinandi, de quo sequenti die dictum num. 174. Cùm enim Duplex maius sit, quid debeat in concursu seruari ex Rubricis compertum habetur.

FESTA IVNIJ.

DIe 1. S. Gratianus Martyr, ob sacrum [De S. Gratiano Mart.] Corpus. Sic ex antiquo etiam Ordine. Hac die positus, quia sine obstaculo, neque enim huius nominis Martyr in Romano Martyrologio Romæ, aut alibi passus inuenitur: & est quidem satis honorificum illud, atque Gratiani Imperatoris memoria venerabile, cuius egregia gesta à D. Ambrosio aureis eloquentiæ riuulis exornata, cui nescio an impar recentior ex Nostris scriptor P. Nicolaus Caussinus.

Die 3. SS. Victoria & Arethusa Marty [De SS. Victoria & Arethusa M. M.]res, ob Reliquias insignes, de quibus dictum nu. 126. sicut etiam num. 144. de Sanctis feminis plurimis Victoriæ nomine decoratis, de quibus dici potest, quod aliàs D. Ambrosius, quorum ne [D. Ambros. lib. 1. de Virginibus.] nomen quidem vacuum laudis est. Non ita Arethusæ nomen, sed sanctificatum illud in Martyre, sicut nomen Floræ in duabus Virginibus & Martyribus, Romana alia, de qua 29. Iulij, & Cordubensi 24. Nouembris. Et Arethusæ non ita inde [D. Arethusæ virgineum nomen.]corum, cùm in ipsis fabulis oleat castitatem. Virgo enim dicitur venatrix, Dianæ comes, miseratione illius in fontem sui conuersa nominis, dum adamantem fugere nequit Alpheum; & ne amatoris aquis pollueretur, per subterraneos anfractus in Siciliam aufugit. Est ergo nomen istud neque ipsum vacuum luce laudis, vt in Diuo legi solebat Ambrosio, vt & Arethusam, quam & Virginem suspicor, & ita ad Virginum Primipilæ imitationem, trepidantem, & ad omnes viri ingressus pauentem, omnes viri affatus verentem, iuxta sancti eiusdem Doctoris notissima documenta Lib. 2. in Lucam; magni Poëtæ verbis, sed diuerso toto cælo spiritu, in postremi huius operis cura liceat mihi animitus exorare. dicendo. Extremum hunc Arethusa mihi concede laborem. [Virgilius Ecloga 10. De S. Marcellino Martyre & S. Gaudentio etiam Mart.]

Die 4. Fuerat S. Marcellinus Martyr ob sacrum corpus, de quo dictum. nu. 205. successit in loco S. Gaudentius & ipse etiam ob sacrum corpus, cuius nominis Martyr nullus in Martyrologio, cùm tamen sit Gaudentia Virgo & Martyr die 30. Augusti. Sic Dominus per feminas quandoque implet, quod videtur viris de fuisse, vt in sexu fragili gloriosius possit eius potentia triumphare.

[De SS. Sergio & Mauritio M. M.]

Die 2. Fuerat S. Sergius Martyr ob insignem Reliquiam, & est etiam modo, adiuncto ipsi S. Mauritio Martyre propter illam, de quibus dictum num. 126. Nullus equidem Sergius Martyr Romæ; neque Confessor: præter S. Pontificem, de quo die 9. Septembris, cuius si esset Reliquia, tantæ considerationis qualitas non fuisset omissa. Nullus etiam Mauritius, & ita vacua in sede potuit vterque collocari.

[De S. Seuerino Mart.]

Die 10. S. Seuerinus Martyr, ob sacrum corpus cum Capite clauo desuper transfixo, quod sine peculiari nequit pietatis affectu prospectari. Conuenit in die cum antiquiori recentior dispositio, quia nullus eius nominis Martyr Romæ apud Martyrologium, vnde ad diem vacuum ingressus facilis. Simile aliquid & in S. Philomeno videre est, de quo sic Martyrologium die 29. Nouembris: Ancyræ S. Philomeni martyris, qui in persecutione Aureliani Imperatoris sub Felice Præside igne probatus, manibus pedibusque, ac demum capite clauis confixo, martyrium consummauit. Alia pro eôdem exempla profert P. Ferrandus Lib. 1. Cap. 4. qui clauorum pro ijs habitorum, quibus crucifixus Christus, varijs in locis, multitudinem, ex hac tyrannorum crudelitate habuisse censet originem, dum claui, quibus Sanctorum Martyrum transfixa corpora, pio errore cœperunt pro illis, quibus Christi est corpus transfixum, adorari.

Die 16. Fuerat S. Gaudentius Martyr [De S. Crescentio Martyre.] ob sacrum corpus, de quo dictum nu. 217. Non fuit opus caussa momenti magni, vt auulsus inde præfato die 4. poneretur, succedente ipsi S. Crescentio ob sacrum Corpus, qui die 24. Septembris colebatur; vtpote is esse crederetur, de quo in [Martyrologium Romanum.] Martyrologio die 14. sic legitur: Romæ Sancti Crescentij pueri, filij S. Euthymij, qui in persecutione Diocletiani sub Furpilio iudice via salario gladio percussus occubuit. Et quia subsequentes dies Festis erant vel de præcepto, vel ad libitum, impediti, præfatus illi tributus dies. Sed ad illum non spectare corpus, de quo agimus, adducta dudum narratio manifestat, expresso loco viæ Salariæ: cùm tamen corpus sacrum Sanctuarij nostri ex Cœmeterio Callisti via Appia sit eductum. Vnde cùm de obitus die notitia nulla, is illi datus, qui conueniens est visus, & talis præsens 24. dicto Festo alteri, & quidem nobilissimo, reseruato, de quo ibi.

FESTA IVLIJ.

DIe 7. Festum fuerat S. Victorini Mar [De S. Victorino Mart.]tyris ob sacrum Corpus, quod tamen in diem 8. translatum, propter dicta nu. 139. & est vterque infra octauam Visitationis Virginis in hac Metropoli celebris, & pro tali mutatione deseruiunt dicta. Sect. 15. cùm aliàs Octaua huius [Octauas Cathedralium Religiosos non obligare.]modi apud Religiosos obligatoria non sit, sicut neque Consecrationis Ecclesiæ Cathedralis, ex Pontificis declaratione, & S. Rituum Congregationis Decretis apud Gauantum Parte 2. Sect. 3. Cap. 12. nu. 5. & Sect. 8. Cap. 5. n. 5. & quidem ex mutatione vix vllum Festo tali præiudicium generatur; Vesperas enim Octauæ non futuras integras ex Rubrica de Octauis constat, & Tabula [Quid in concursu Octauæ Virginis cum Duplici minori.] concurrentium. Neque in ijs, quæ circa Octauas aliquas post Tabulam adijciuntur, Octauæ Virginis inueniuntur exceptæ; pro quo & Gauantus Sect. 3. citata Cap. 8. nu. 23. & Cap. 9. nu. 2. & id, quod videtur Octauæ Virginis detrahi, quæ voluntaria est, B. Petri & Pauli confertur Octauæ, pro vniuersa Ecclesia præceptæ, sic enim habet illa primas & secundas Vesperas integras: vult autem Virgo rationabile esse obsequium nostrum, & in ipso quidem Visitationis Festo locutus Gauantus suprà Cap. 8. nu. 16. vbi [Gauantus.] ita scribit: Dies eadem Octaua si concurrat cum sequenti Duplici minori etiam translato à Capitulo fit de sequenti cum Commemoratione Octauæ: si cum maiori, fit totum de sequenti, Commemoratio de præcedenti vt in die Octaua S. Ioannis Baptistæ. Sic ille, de Octaua D. Ioannis locutus, quia cum Visitationis Festo concurrit, cui integras esse tribuendas Vesperas asserit, quia Duplex maius est, non tribuendas supponens, si minus esset, iuxta id, quod immediatè pronuntiarat. In generali, citato Cap. 8. de Virginis locutus Octauis.

Vbi ex occasione notandus illorum lap [Dubium peculiare circa Semiduplicium Festorum concursum, cùm de Christo illa, aut B. Virgine &c.]sus, cui Rubrica de Concurrentia Officij §. 11. n. 2. eam videtur tribuisse, sic enim ibi: Inter Festa æqualis solemnitatis seruetur hic ordo, vt Festa Domini præferantur omnibus alijs, & habeant vtrasque Vesperas integras, sicuti Festa B. MARIÆ Festis Sanctorum: item Festa Angelorum, & Apostolorum, ceteris alijs. Sic ibi. Vnde inferunt in Festis Semiduplicibus idem seruandum, & ita cùm Ferijs quintis de SS. Sacramento, & Sabbatis de purissima Conceptione ex priuilegio celebratur, integras futuras vtrasque Vesperas, etiam in Semidu [Quorumdam lapsus improbatus.]plicium concursu. Quod quidem contra expressam Rubricam est §. eodem n. 4. & receptissimam praxim, quia in Rubrica exceptio apparet nulla & quidem si ex dignitate eorum, quorum Festum agitur, ita esset iudicandum, Semiduplex cum Dominica concurrens nihil deberet præter [Dominica Festum Dominici.] Commemorationem habere, quia Dominica Festum Domini est, vt ipso nomine, & Officij dispositione redditur manifestum, clamante ore ministrorum Ecclesia:

Primo die, quo Trinitas
Beata mundum condidit,
Vel quo resurgens Conditor
Nos morte victa liberat.

Quamuis in prædicto concursu secundas Vesperas habeat integras, quod est sanè notabile, cùm primæ Vesperæ sint nobiliores, vt ex Amalario profert Gauantus citato n. 2. Cap. 9. & ratio inuenienda apud eiusdem n. 7. Deinde error prædictuss ex Rubricæ sinistro intellectu procedit: eo enim loco de Duplicibus agitur inter se concurrentibus, vt ex toto contextu perspicuum habetur, vnde & sic concluditur: & Festa illorum Sanctorum, quæ in proprijs locis vel Eccesijs solemniter celebrantur. Vnde §. 3. est de Duplice concurrente cum Semiduplici, & 4. de Semiduplici. Ex quibus apparet deuotionem illam inconsultam nullo firmo subnixam fundamento.

Et huc quidem perueneram nondum [P. Guyetus vt faueat & aduersetur.] lecto P. Guyeto, in quo quidem quod ad Octauas Virginis attinet comprobatum deprehendi lib. 4. cap. 13. Quæst. 4. citato Gauanto. Item Quæst. 6. subtilem & satis congruam rationem reddit, cur secundæ Dominicæ Vesperæ integræ esse debeant. Quæstione autem 4. id habet, quod resolutioni dudum propositæ incommodare non parùm videatur, sic enim scribit: Tertiò, valere item inter semiduplicia; si videlicet alicubi concurrant aliqua Christi Domini, aut B. MARIÆ &c. cum alijs æquè semiduplicibus. At cùm nulla sint, eiusmodi in Kalendario Romano, nec verò alibi esse conueniat ex dictis citato Cap. Quæst. 6. hoc non asseritur, nisi ex hypothesi quòd fuerint. Sic ille qui citato à se loco, scilicet Lib. 2. Cap. 9. Quæst. 6. aliqua adducit semiduplicium exempla Christi Domini, Virginis, Angelorum, & Apostolorum in quibusdam Galliæ Ecclesijs, & sic etiam arguit; Nam Rubrica illa: Inter Festa æqualis solemnitatis (quæ tota maioritatis illius ac præferentiæ ratio est) æquè valet pro semiduplicibus atque pro Duplicibus. Imò clarè id innuit Rubrica 10. de Translatione Festorum, vbi dicitur æquè de semiduplici ac Duplici, vt cum duo simul occurrunt, fiat de digniori seu solemniori, translato maius solemni. Sic Auctor.

Et quid ad illa? Certè quod scripsi, [Obiecta ab ipso diluuntur, & firmatur Assertio.] scripsi, nec video quidquam in adductis ab illo, quod mouere possit ad resolutionis variationem. Concedo siquidem in Rubrica præferentiæ rationem esse maioritatem, sed non æquè valere in Semiduplicibus, quia in Rubrica ipsa ijs non inuenitur applicata in ordine ad effectum, de quo ibi agitur, scilicet concurrentiæ, quia solùm de Duplicibus dispositio procedit, vt ostendimus num. 222. & ratio est quia in semiduplicibus maioritas illa ad inferiorem gradum reducitur, cùm aliàs in suis proprijs diebus habuerit superiorem. Quemadmodum Festum habens Octauam, licet ex maioribus sit, quibusdam exceptis, in diebus infra illam ad inferiorem ordinem descendit, & semiduplicia in ea occurrentia in Vesperis perinde se habent ac si cum semiduplicibus Ordinarijs concurrerent, vt est clarum. Quod autem de translatione dicitur, vix aliqualiscumque momenti est: Nam ex translatione argui nequit ad concursum: vnde si Duplex occurrens in die Octaua transferatur in sequentem diem, Octaua integras Vesperas non habebit, nisi ex priuilegiatis sit, sicut neque Dominica Duplex non admittens: Id quod etiam in Festis Sanctorum, quorum insignes habentur Reliquiæ est perspicuum, neque enim integras habent Vesperas, si in die sequenti agendum de translato sit. Cùm ergo ea, quæ à præfato adducuntur Auctore talia sint, qualia vidimus, non debent ab asserto præmisso dimouere. Neque illarum Ecclesiarum exemplis quidquam suum promouet intentum, quia ex illis tantùm habetur eum in ijs vsum vigere celebrandi Festa illa ritu Semiduplici; quòd autem illud genus præferentiæ habeant, de quo agimus, non asseritur, & cùm de illo taceatur argumento esse potiùs debet, vt credamus eum, quem defendimus, ritum ab ipsis obseruari. Non est tamen animus per ea, quæ diximus, quidquam auctoritati Scriptoris docti, nec in suis sensis præcipitis derogare. Ad nostra iam.

