Sed verò vt certissimum sit hæreticos [Quid difficile in prædicta P. Gretseri doctrina videatur.] nihil de ijs curare, quæ pro explicandis Religionis Catholicæ mysterijs à doctissimis scriptoribus exhibentur, vnde neque de præfata doctrina rationem habituros, quacumque illa verisimilitudine & philosophica ac Theologica firmitate constaret; in ea potest aliquid non ita facile videri sincero cuiquam tractatori, & quod pro conseruanda fidelium pietate ampliùs oporteat declarari. In primis ergo quod de creatione nouarum partium in locum abscissarum, seu conuersione adiacentis materiæ in substantiam Crucis & rupis dicebatur, dubitari nequit esse possibile. Sed cùm abscissæ partes adeò ingenti numero sint, vt non solùm Crux integra, sed plures, vt loquuntur aliqui, possint efformari, quod & applicari Oliuetanæ rupi potest: ex eo fiet non eamdem remansisse Crucem, neque rupem, sed alias ex nouis constantes siue per creationem, siue per iteratam additas conuersionem: vnde & Reliquiæ inde desumptæ eodem defectu laborabunt. Cùm enim dicitur conuerti in substantiam Crucis aut rupis, non est sensus quòd conuersio fiat in substantiam præexistentem, sed in partem eiusdem speciei cum illa, sicut alimentum dicitur conuerti in substantiam aliti, quia noua pars additur, qua præexistens substantia augeatur.

Deinde id quod de partibus potentia [De partibus potentialibus incerta doctrina, aut inuerosimilis.]libus additur diuina virtute ad actum reductis, eamdem patitur difficultatem, dicuntur enim particulæ ex potentia continui eductæ in locum aliarum à Deo substitui. Cùm ergo tot fuerint eductæ, vt Cruces alias possent constituere, idem erit inconueniens deuorandum. Præterquam quòd eductio illa ex potentia continui non videtur quomodo sit intelligenda, cùm aliàs quod de infinita diuisibilitate dicitur, negetur à plurimis, & non sine magnis fundamentis, quod & hæreticis facile erit pernegare. De potentia continui eductionem accidere, si iuxta vera & recepta Philosophiæ principia agendum sit, satis impropriè profertur, cùm non sit productio formæ dependentis à subiecto, quod parti integrali minimè conuenit, materia & forma constanti; sin minùs materia ex potentia materiæ educeretur. Item ex diuisibilitate infinita continui agitur; atqui partes, in quas diuidi potest, non sunt aliquid extra ipsum continuum, neque partes, quæ in locum partium substitui queant, vnde quæ substituuntur, extra illud sunt, & aliunde veniunt. Ad quid ergo diuisibilitas illa infinita; quandoquidem etiamsi talis non sit, stare potest integritas, dum quantùm demitur, tantumdem prompta superadditione suppletur.

Est quidem quorumdam sententia asse [Pro ijsdem minùs recepta sententia.]rentium continuum actualibus partibus, quæ inter se sint distinctæ, non constare, sed tantùm potentialibus, quatenus diuidi in illas potest: quam specialiter defendendam assumpsit P. Vincentius Tassari Tom. 1. Disputationum de Quantitate Disput. 11. Diuisione 5. vbi pro ea præter antiquiores alios adducit P. Tannerum, P. Fonsecam, P. Dandinum, & Cardinalem Toletum. Iuxta quam dici potest partes educi de potentia continui, quando fit diuisio. Atqui eductione huiusmodi facta, nihil de substitutione nouarum partium intercedit: vnde si addantur non maius inde pro negotio præsenti suffragium, quàm ex modis dicendi alijs. Et sententiam quidem præfatam communiter recentiores Magistri reijciunt, quibuscum & Nos dum in Philosophicis versaremur; neque opus est modò, cùm id præsens caussa non exigat, ampliùs immorari.

Quid ergo dicendum? De possibili [Opportuna responsio.]tate iam dictum, siue per creationem, siue per conuersionem miraculosè peractam. Quod si reuera ita sit, inconueniens illud de distinctione ita temperandum, vt nouæ partes additæ, vtpotè loco aliarum à Deo substitutæ, eadem virtute polleant, & simili sint veneratione condignæ, vt hîc locum habeat vulgare axioma, quòd subrogatum sapit naturam eius, in cuius locum subrogatur, pro quo D. Barbosa in Tractatu de Axiomatibus Iuris Axiom. 213. Cui tamen opponi potest id, quod citatus scriptor cum alijs tradit. num. 2. Scilicet subrogatum id, quod est dictum, tunc habere, quando subrogatum habet qualitates eius, in cuius locum subrogatur; quia si qualitas, vel vnum ex requisitis necessarijs subrogato deficiat, vel diuersa inter vtrumque datur qualitas, eius naturam, in cuius locum subrogatur, non sapit. Tunc sic. Subrogatis partibus deficit qualitas præcipua, ratione cuius Crucis lignum est veneratione dignissimum, scilicet contactus Corporis Christi: ergo non sapit naturam ligni eiusdem, & ita neque similem cultum promeretur.

Ad quod succurrit peculiaris & oppor [Ampliùs exornata.]tuna responsio, concedendo quidem ex contactu venerationem promeritam, sed non necessariò ex tactu immediato, quandoquidem non omnes, immò pauciores talem contactum habuerunt. Quia verò omnes vnum illud integrabant lignum, in quo salus mundi pependit, omnes cultum eumdem meruerunt. Iuxta hæc ergo de partibus miraculosè subrogatis dicendum, contactum quidem circa Christi Corpus, sed non immediatum habuisse, quatenus Crucem ipsam componebant; & ad hoc à Deo speciali sunt prouidentia dispositæ, qui sicut Cruci suo in primitiuo statu virtutem salutiferam cum venerationis prærogatiua contulit, potuit etiam illam partibus additis de nouo conferre; quæ & eo ipso quòd miraculosè additæ sunt; peculiarem venerationis titulum præseferunt, quo & suppleri possit, si quidquam aliàs deesse videatur. Sic enim multæ Cruces, quia miraculo exhibitæ, specialem quibusdam in locis venerationem sibi conciliarunt. Quod est similiter de Oliuetana, rupe dicendum. Et erunt forsitan qui in alijs Sanctorum Reliquijs non reputent inconueniens affirmari.

Dici etiam potest nullam ex Cruce [Modus peculiaris explicationis circa præfatum augmentum.] abscissam particulam, in qua aliquid, licet exiguum, de genuino illius ligno non fuerit. Quod quidem esse possibile nullus erit qui audeat inficiari: in quo quidem specialis diuinæ prouidentiæ dispositio debebit necessariò recognosci, sed quæ videatur, supposita miraculosa superadditione, quodammodò necessaria. Deus enim in illa deuotioni fidelium consulit, vt sit quotidie diuidua [S. Paulinus.] sumentibus, & semper tota venerantibus, vt loquitur D. Paulinus Epist. 11. Qui ergo patrandis miraculis ea de caussa attentus, vt deuotioni ex integro consuleret, ita oportuit negotium istud peragere, vt nulla particula sine aliquo primigenij ligni frustulo scinderetur: fueritque illud velut cœleste fermentum in amplam illam massam dispersum.

Et hæc quidem miracula, quia & pos [Miraculum multiplicatarum præsentiarum improbatum.]sibilia, omnium confessione, & verosimilia, proponi securè possunt; non ita alia, quæ possunt in eadem caussa confingi. Vt si dicatur Crucis sanctissimæ particulas sola locali multiplicatione distingui, cùm vna & eadem esse in diuersis locis possit, iuxta receptissimam iam olim, & magis nostris temporibus opinionem. Id quod in alijs dignitatis maioris recentes quædam reuelationes affirmant. Quas tamen vel eo ex capite Thomistica Schola minimè admittandas iudicabit. Quid iam si hæreticis pro defensione certi miraculi proponantur? & quidem cùm illud tale sit, etiamsi pro explicatione modus compertus & potens sincerum intellectum conuincere, non daretur, minimè ea de caussa licitum erit denegari, sicut in mysterijs alijs contingit, quæ ex diuino testimonio credibilia facta sunt nimis; cùm tamen, luce fidei seposita, humanus ea discursus nequeat quidquam conuincens inuenire.

An in Feria V. & Sabbato ante Dominicam 1. Quadragesimæ recitari possit de SS. Eucharistia, & purissima Virginis Conceptione. n. 855.

DE illis procedit quæstio, qui priui [Quid pro parte affirmatiua facere videatur.]legium habent circa prædictam recitationem exceptis Quadragesima & Aduentu. Et visum quibusdam id licere, quia dies ante Dominicam præfatam in ordine ad hoc non censentur Quadragesima, quia illius officium ab eius Vesperis inchoatur. Et cùm priuilegium sit fa [Vide n. 855.]uorabiliter exponendum, & hoc religionem concernat, cultum scilicet insignium mysteriorum, videtur in explicatione fauorabili conquiescendum, pro quo aceruari possunt Textus & Doctores, quos in simili congerit P. Quintanadueñas Tomo 1. Tract. 8. Singul. 15. num. 6. Quibus addendum iuxta antiquiora tempora Quadragesimam in Dominica inchoari solitam, quod eruditè ostendit P. Azor Tomo 1. lib. 7. cap. 12. Quæs. 2. posteà verò quatuor dies additi complementum perfecti ieiunij, eo quòd ieiunium Dominicarum, cùm in sola abstinentia à carnibus consistat, est imperfectum, & quidem meritò reputatum. Non videtur autem Dominicæ prærogatiua illa detracta, vt ex ea solemnitas Quadragesimalis obseruantiæ exordiatur. Vnde in Oratione secreta Missæ ita dicitur: Sacrificium Quadragesimalis initij, solemniter immolamus.

Sed his non obstantibus contrarium [Contrarium vt certum statuitur, & initium Quadragesimæ à die Cinerum.] videtur irrefragabile. Quidquid enim de antiquis fuerit temporibus, certum est Quadragesimam à die Cinerum inchoari generaliter in Ecclesia, quidquid circa ieiunium Mediolani inualuerit consuetudo; pro quo Leander Tomo 3. Tract. 5. Disp. 7. Quæst. 3. contra Pasqualigum Decis. 166. n. vbi ait antiquum Ecclesiæ morem Mediolani conseruatum, non id consuetudini tribuens, quæ prædictorum dierum obseruantiam abrogauerit, quod tamen asseruerat Decis. 36. nu. 3. 6. & 7. In quo quidem non est cur debuerit carpi præfatus Scriptor: dicens enim vigere modò Mediolani prædictum morem, nihil circa id, quod de consuetudine dixerat, contrarium videtur protulisse: siquidem abrogata per consuetudinem illorum dierum obseruantia, factum est vt morem antiquum consuetudo reuocauerit. Sed discrimen parui momenti est. Quidquid ergo circa prædicta fuerit, quod dixi certum, iterùm certum asseuero, Quadragesimam scilicet à die Cinerum inchoari vna cum ieiunio, quod ea de caussa Quadragesimale dicitur. Sic tenere Doctores omnes testantur P. Azor suprà vbi ita scri [P. Azor.]bit: Secundò quæritur: Vnde inchoetur ieiunium Quadragenarium? Respondeo conuenire apud omnes inde Quadragesimam inchoari à Feria 4. Cinerum, quæ vulgò appellatur quarta Feria in Capite ieiunij. Sic ille, consentientibus P. Fagundez circa 4. Ecclesiæ Præceptum lib. 1. cap. 6. nu. 5. P. Reginaldo lib. 4. cap. 12. nu. 128. Pasqualigo Decis. 166. cit. nu. 8. Leander Quæst. 2. & alijs. Id quod ex terminis videtur per se notum: nam Quadrage [Probatio manifesta.]sima Christiana est ieiunium quadraginta dierum ad imitationem Christi: Atqui 40. dies quatuor præfatis complentur alios præcedentibus; à primo ergo illorum incipit Quadragesima. Quod quidem in Officijs Sacris habemus expressum. In Feria Cinerum sic Oratio: Præsta Domine fidelibus tuis vt ieiuniorum veneranda solemnia &c. Feria 6. Inchoata ieiunia, quæsumus Domine &c. Sabbato. Adesto Domine supplicationibus nostris, & concede vt hoc solemne ieiunium &c. Non ergo ieiunia vtcumque inchoata, sed solemnitas Quadragesimalis. Pro cuius initio sic in Oratione secreta Feriæ 6. Sacrificium, Domine, obseruantiæ Quadragesimalis, quod offerimus &c.

Probari deinde potest ex Rubrica Bre [Ex Octauis euidens probatio.]uiarij §. 7. num. 1. vbi ita dicitur. Quòd si aliquod Festum, quod celebrari solet cum Octaua, paulò ante Quadragesimam venerit, & iam per aliquot dies factum sit Officium de eius Octaua, adueniente Quadragesima nihil ampliùs fit de ea, nec commemoratio. Quod testimonium euidentissimum est, nam Octaua cessat in Feria 4. Cinerum, vnde constat dies illos Quadragesimæ nomine comprehensos. Immò de illis tantummodò videtur procedere: nam si per aliquot dies de Octaua sit factum Officium, adueniente Dominica 1. iam Octaua erit finita, & erat opus cautione, & explicatione illa, cùm sufficeret dici intra Quadragesimam non fieri de Octauis. Idem constat ex Rubrica de Commemorationibus §. 9. nu. 2. vbi ita dicitur: De Ferijs Aduentus, Quadragesimæ, Quatuor Temporum, Vigiliarum. & Secunda [Et Rubrica de Commemorationibus.] Rogationum, fit Commemoratio, quando Festum nouem Lectionum in illis Ferijs occurrit. Sic ibi. Atqui certissimum est de Ferijs post diem Cinerum debere fieri Commemorationem: vnde & liquet nomine Quadragesimæ venire. Et ita si in concessione præfata excepta est, non posse in illis de concessis officijs recitari.

Neque adducta in contrarium alicu [Obiectis fit satis.]ius momenti sunt. Ex eo enim quòd Quadragesimale Officium vsque ad Dominicam differatur, non tollitur quo minùs Quadragesimales dies antecedentes sint, in quibus id, quod est in Quadragesima præcipuum, obseruatur, ieiunium inquam: habent etiam de Quadragesimali officio multùm, scilicet diuersa Euangelia, Homilias, Preces, & Missas cum omnibus illis, quæ in Ferijs post Dominicam primam apponuntur. Et quemadmodùm adueniente Dominica Passionis. Et multò magis Hebdomada sancta, valde immutatur Officium, nec proptereà dies illi Quadragesimales esse desinunt; ita etiam de prioribus illis dicendum ob similem rationem. Quod autem ex Oratione Dominicæ 1. adductum minimè vrget: Oratio enim illa antiquissima est, vt patet ex libro Sacramentorum D. Gregorij. Et cùm additi quatuor dies, nihil illi detractum, quia & sensus potest congruus adhiberi; cùm enim Dominica prima sit, & pauci præcesserint dies in ieiunij Quadragesimalis initio versari adhuc videmur. Quòd verò de fauorabili inrerpretatione dicebatur, admittendum quidem quando id concessionis verba patiuntur, non ita quando sine aliqua necessitate receditur ab illorum proprietate: quod quidem alibi à Nobis obseruatum, & pro eo videri potest P. Suarez lib. 8. de legibus Cap. 28. nu. 15. Vbi cum alijs docet tantùm in ordine ad ampliationem priuilegij posse à verborum proprietate recedi, quando illa seruata inutile redderetur. Quod præsenti casui constat non posse vllatenus adaptari. Vbi & obseruandum, in eo quòd proprietas verbi seruetur, Quadragesimæ inquam, caussam Religionis agi, vt scilicet Sanctissimi temporis obseruantia conseruetur, & ex sinistra interpretatione ad alia inconuenientia veniatur. Vbi forsitan non deerunt, qui verosimiliter iudicent minus inconueniens futurum, si ad celebrationem dictam in Feria 5. & Sabbato, ea se quis opinione tueatur, iuxta quam mutatio licet officij semel aut iterùm, de quo dictum nu. 854. & seqq. Ibi enim grauium Scriptorum suffragatur auctoritas, neque verborum proprietas abrogatur, quod tamen hic accidere comperitur. Vnusquisque ergo suo in sensu abundet, sed rationabili: quem quia in me desid ero, non possum non in alijs cooptare.

An stante facultate celebrandi in Ciuitate de Reliquia existente in Matrice, possit diuerso celebrari die ab eo, quo in Matrice celebratur.

EXemplum extat num. 83. si reuera id [Vt non liceat quæ videantur ostendere.] stare iure potest, quod facto stat. Euenire autem potest vt in Ecclesia aliqua ciuitatis Reliquia etiam insignis sit, quæ videtur in cultu præferenda: vnde eo die fieri de Reliquia in Matrice seruata nequibit. Quòd si transferatur, in eo apparet difficultas, ratione defectus in conformitate cum Matrice, & quia concessio determinatum diem respicit, pro quo admitti nequit extensio, quia illa pro Matrice vim habet, & cum suis qualitatibus debet ad Ecclesias alias pertinere; & ita pro eôdem die, cùm accessorium etiam sequatur principale: neque plus pro eo liceat, quàm licere queat pro principali. Itaque quòd celebretur in Matrice tali die, & consequenter in Ciuitate, sic volente Prælato, virtute concessionis habetur: quòd autem diuerso die, virtute alicuius concessionis haberi debet, quod tamen non apparet; cùm neque dici queat virtute eiusdem concessionis haberi, quia reuera diuersa gratia est, quæ & separabilis; vnde qui illam admittunt, eius debent ostendere fundamentum.

Circa quod id quod est dictum de præ [Circa prælationem Reliquiæ existentis in Matrice.]ferenda Reliquia propria Ecclesiæ, erit forsitan qui neget censens Reliquiam Matricis esse præferendam: quo euentu cessat quæstio, sic enim de Reliquia propria Ecclesiæ alio die agendum, & sic cum Matrice vniformitas conseruanda. Sed verò oppositum est omnino Gregorij XIII. Bullæ pro Hispania conforme assignanti proprium diem pro Ecclesia, in qua Reliquia insignis asseruatur: iuxta quod & vniuersalius Decretum S. Rituum Congregationis procedit. Quòd si dies proprius ignoretur, & is, qui opportunus videbitur, fuerit assignatus, similiter est dicendum ob ius acquisitum possessionis: licet hoc vltimum non ita certum videatur, quando non est adeò antiqua possessio, vnde & locus videtur esse stabiliendæ vniformitati, vt cesset, iuxta dicta, difficultas quæstionis.

P. Quintanadueñas Tomo 1. Tract. 7. [P. Quintanad. fauorabilis resolutio.] Singul. 29. illam attigit, & in strictioribus terminis prælationem Reliquiæ in Ecclesia propria concedit; quando scilicet illa, & quæ in Matrice asseruatur, sanctorum sunt, qui eodem die ab Ecclesia celebrantur, vt SS. Vndecim mille Virginum, & tunc de illa, quæ in Matrice, alio agendum die, ob ius speciale, quod ad celebrationem habet, nec amittitur propter concursum dictum; vnde & concludit certiori resolutione. n. 6. sic dicens: Nec vllus dubitabit duobus diuersis diebus ac solemnitatibus celebrandum fore in Domo Professa S. Hilarionem, si in ea insignis esset eius Reliquia, & S. Virginem & Martyrem ex vndecim mille, cuius Caput habet Cathedralis: ergo non obstat quòd eodem die concurrant, vt in diuersis diebus celebrandæ sint duæ illæ SS. Virgines & Martyres: quod contingit in omnibus Festis translatis, quæ cum alijs eôdem die concurrunt, & ab illo ob impedimentum ad alium non impeditum transferuntur. Hæc ille, iuxta quæ in casu nostro circa translationem sancti, de quo ob Reliquiam in Matrice agitur, non videtur dubitandum: vnde [Responsio ad obiecta.] ad ea, quæ in contrarium adducta sunt, dicendum, & si posita translatione aliquo modo conformitas cum Matrice deficiat, eam non esse Ecclesiæ sensui contrariam, cùm iuxta illius Rubricas & Decreta sit: Maiorem autem futurum defectum, si de sancto huiusmodi nullum Festum ageretur. Licet autem directè pro translatione non sit facta concessio, est tamen facta virtualiter & consequenter, ob rationem dictam de Rubricis & Decretis, & ita cum principali minùs principale connexum, quod cum omnibus suis qualitatibus transit, præter illam de die, quæ in generalibus concessionibus continetur. Et licet verum sit potuisse ita celebrationem concedi, vt translatio non liceret, & ita distincta gratia sit: iuxta stylum autem concessionum huiusmodi concessa intelligitur, quia iuxta regulas ab Ecclesia statutas, Festum pro sancto concessum, si die pro eo assignato celebrari nequeat, potest, debetque transferri, si rationabiliter agendum sit.

Posita autem exigua probabilitate sen [Doctrinalis Conclusio.]tentiæ de extensione celebrationis Reliquiæ Matricis, si Religiosi translationem omittant, rationabilis erit omissio, quam tamen amplectentur pauci; sic ad compendia communiter properatur. Sed, vt dixi, circa Reliquias eorum sanctorum, quorum mortis ignoratur dies, & eius, qui est illis assignatus, non est antiqua possessio, expediet profectò vniformitatem cum Matrice seruare, per quod quidquid dubij esse circa translationem poterit, euanescet. Quòd si quis circa probabilitatem dictæ sententiæ hæreat in Religiosa familia, poterit sine scrupulo vsum communitatis amplecti, vt notam singularitatis euitet, & damnabilis præsumptionis: qua etiam nota sublata id licebit ex bono respectu conformitatis, annuente præsertim superiore non indocto, nec nouitatum ad vitandum laborem tendentium, amatore. Pro quo iuuat id, quod dictum Tomo 2. Thesauri Titul. 12, num. 148. in fine.

Ex cineribus Sacri Corporis vt poßit Reliquia constitui, membri alicuius similitudine conformata.

DE Reliquia S. Valeriani Martyris di [Circa caput S. Valeriani ex cineribus eius compactum difficultas.]ctum P. 9. n. 25. & 72. quæ ex eius est cineribus compacta, & caput ipsius ita repræsentat, vt licet subtiliter efformatum, facilè caput non esse S. Martyris comperiatur; licet non ita propè inspectum, indubitata capitis figura in oculos incurrat, parui quidem, & puerilis, ac instar Corei, cùm osseum nihil pro Cranio exhibendo possit deprehendi. Et dubitatum quomodo id ritè stare queat, cùm à sinceritate & veritate, qua res istæ tractari quidem præ alijs multis debent, videatur alienum. Caput proponitur, quod tamen reuera caput non est; & cùm tale non sit, vt tale tamen ab ijs, qui de compactione nihil sciunt, adoratur. Licet autem caput præ membris alijs peculiarem adorationem non mereatur: habet tamen specialem titulum æstimationis, vtpotè membrum præcipuum, & ea consideratione colitur, & magis censetur pretiosum. Præterquam quòd ad compactionem dictam aliquid, & non parùm, ex materia extranea debuit adhiberi, vnde commixtio quædam est partium Sacri Corporis, & aliarum communium, quibus religiosus cultus minimè debeatur. Qua ratione tradunt communiter de hoc agentes scriptores Reliquias Sanctorum permixtas alijs, quæ Sanctorum ab Ecclesia Canonizatorum non sunt, non posse publicè adorandas proponi, vt videri potest apud P. Thomam Sancium lib. 2. in Decalogum. Cap. 43. n. 12. vbi Canonizatorum nomine, etiam Beatificati veniunt, iuxta dicta. Sect. 18.

Circa quod ego quidem figmentis istis [Vrgetur, neque vt fiat deinceps admittitur.] non vterer, si res meo esset disponenda iudicio, iuxta dicta enim sinceriùs, simpliciùs, & veraciùs circa hæc agendum est, ne ex hac parte noua hæreticis calumniandi & irridendi occasio præbeatur. Et nouum hoc compingendi Sanctorum membra ex pulueribus videtur inuentum: in quo cùm confricandæ, subigendæ, & ad massam iterata contrectatione redigendæ Reliquiæ sint, indecentia non leuis apparet; cùm constet illas esse summa cum veneratione tractandas; pro quo videnda quæ diximus Sect. 2. Accedit compactionem istam non videri diuturnam esse futuram, & ita figuratum caput dispungendum, ex quo fiet, vt indecora congeries partium subsequatur, & ita minimè decens spectaculum. Id autem quod dici potest de adoratione, quæ hoc pacto obtinetur, cùm aliàs cineres in nullam redigi formam queant, sub qua adorandi proponantur. Non videtur vrgere; quia in vase aliquo concludi possunt, & cum eius nomine, cuius sunt, proponi: neque enim opus est vt videri à populo possint: immò conformius est Ecclesiæ spiritui, vt videri passim nequeant. Sic enim Innocentius Tertius in Cap. Cùm ex eo de Reliq. & Vener. Sanct. vbi ita statuit: Antiquæ Reliquiæ amodò extra capsam non ostendantur. Sic ille.

Quia verò dispositio præfata non vide [Vt queat post factum tolerari.]tur Sanctuarij Apostolici displicuisse Prælato, toleranda est, & ad præfata dicendum id quod adhibetur fictionis prouida attentione cauendum, vt scilicet curetur eos, qui Sacrum Caput pro adoratione expositum fuerint venerati, rei totius notitiam habeant: quòd si aliqui minùs instructi adorauerint, non erit error præiudicialis, quoad substantiam enim nulla in partibus est diuersitas, neque semper obligatio vrget pro illis euitandis, vt apparet ex dictis circa Reliquias, quæ diuersis in locis asseruantur, & quorum tantùm probabilis habetur certitudo. In nominum impositione respectu earum, quæ ad eos spectant, quorum illa ignorantur. Et Ecclesia in Festo Natiuitatis Domini annos creati mundi recenset supputatione minùs recepta, præsertim apud Recentiores. Et sic in alijs.

Id autem quod de admistione glutinis [Mixtio qua sinceritati non obstet.] dicitur, parùm videtur vrgere, quia id, quod additur pro ornatu & meliori consistentia Reliquiarum, non videtur sinceritatem violare. Sic Sacrum Corporale amydo perpolitur; & vino, cuius futurus vsus in Missa, addi aliquid solet, quo purius efficiatur. Duæ etiam ossis partes glutine copulari solitæ, & dum illa ex sepulchris eruuntur, terræ aliquid adhærescit. In eo autem quod dicitur de commixtione Reliquiarum Sacrarum cum alijs, quibus non est cultus ab Ecclesia decretus, responsio est obuia, iuxta nuper dicta, quia quod admiscetur Reliquijs, non est ad earum ornatum, aut meliorem dispositionem conducens. Propter quam rationem graues scri [De Cruce Reliquijs ornata.]ptores censent posse Crucem publicè exponendam ornari Reliquijs non Canonizatorum, vt videri potest apud P. Sancium suprà nu. 17. vbi de non approbatis ab Episcopo loquitur, sicut & Leander Tomo 6. Tract. 7. Quæst. 16. qui alios adducit. Licet autem de non approbatis tantùm loquantur, eorum rationes ad non Canonizatos videntur extendi: quod ad institutum præsens nihil officit, cùm sufficiat non approbatas proponi, quod absolutè non licet, quando per se proponuntur, & ratione ornatus licitum iudicatur.

Dixi rationes prædictorum Auctorum [Ad non Canonizatos vt doctrina spectet.] ad Reliquias non Canonizatorum extendi: tum quia adorandæ non proponuntur; tum etiam quia licet adorari contingat, id tantùm est cultu priuato, ad quem solent proponi, vt ait P. Palaus [P. Palaus.] Tomo 2. Disput. 1. de Adoratione. Puncto 6. nu. 11. priuatus autem cultus non Canonizatis potest [Leander à Sacrament.] exhiberi, vt est communis Doctorum sensus, de quo Sect. 4. & ex citato scriptore sic pronuntiat Leander in fine citatæ Quæstionis: Cùm Crux in Altari collocatur, non Reliquiæ, sed Crux ipsa adoranda proponitur: quod verò vnus, vel alius tunc Reliquias in Cruce inclusas adoret, id est per accidens, & ad priuatum cultum pertinet, non ad publicum, ad quem solum requiritur, Papæ, vel Episcopi approbatio. Sic ille. Ex quo id videtur sequi, quod nuper dicebamus, Reliquias scilicet non Canonizatorum posse inclusas in Cruce collocari, quia & adorari priuato cultu possunt. Circa [Difficultas circa priuatum cultum.] quod tamen difficultas esse potest, quia priuato cultu licitum quidem est venerari eos, qui opinione sanctitatis mortui sunt, cuius opinionis notitiam quis habet. Atqui Reliquiæ huiusmodi si in Cruce, aut aliàs exponantur, adorari poterunt ab ijs, qui ignorant, quorum non illæ sint, dum supponunt futuras Sanctorum, vt communiter esse solent: in quo quidem graue videtur absurdum. Propter quam rationem vetitum à Sede Apostolica ne imagines non Canonizatorum exponantur in Ecclesijs etiam habitu supplieis, adorantis scilicet Christum aut Virginem quia licet quasi in obliquo ponatur, venerationem tamen præsefert, quam Vrbanus suo Decreto prohibuit verbis illis: Imagines, aliaque præ [Vrbani VIII. & Alex. VII. prohibitio.]dicta, & quodcumque aliud venerationem & cultum præferens & indicans. Sic die 13. Martij 1625. pro quo & Alexander VII.

Ad quod quidem dici potest eum, qui [Doctrinalis responsio.] Reliquias in Cruce positas veneratur ex communi illo conceptu de illarum veritate, non plus venerationis illis velle exhibere, quàm ipsæ mereantur: vnde & eas, quæ Canonizatorum non sunt, si fortè adsint, eo venerationis gradu colere intendit, qui licitè ipsis potest impendi. Licet autem omnes Canonizatorum esse existimet; illa tamen intentio generalis iuxta rationem regulata in eo viget, vt si Canonizatorum non sit, modus in eo debitus teneatur. Quemadmodùm quando quis adorat Eucharistiam, Christi Corpus adorat, quod verè ibi esse existimat. Quia verò accidere potest vt legitima defuerit Consecratio; intentio alia præualet, iuxta quam adorare non intendit, Consecratione legitima deficiente. Quod autem de Pontificia prohibitione adductum, ita explicandum, vt venerationem & cultum excludat, pro quo per se & directè, quæ ad non Canonizatos pertinent, exponuntur: non ita quæ ad ornatum; & quia imagines etiam habitu supplicis ad ornatum non pertinent, ideò specialiter prohibentur. Quamquàm circa hoc [Quid circa praxim.] non videatur Decretum in praxi receptum: videmus enim imagines huiusmodi sine vllo de pingi scrupulo, & publicè in Ecclesijs collocari. Immò & habitu non supplicis, quatenus videntur in Altarium tabernaculis aliquomodo ad ornatum pertinere; quia non in loco præcipuo, sed hinc & inde reponuntur. Sic ergo saluari vsus prædictus potest; expedit tamen vt Pontificia Decreta ad vnguem obseruentur, & quod illis videtur aduersum penitus euitetur.

Circa Indos confitentes Sacerdotibus non bene callentibus eorum Jdioma, vt possint absolui.

QVod ad mortis spectat articulum aut [Certum pro periculo mortis.] periculum, vti certum statuendum posse absolui, sic enim est communis Ecclesiæ sensus, & consensus Doctorum, neque modò de necessitate interpretis agimus, de qua alibi. Solùm ergo circa sanum versatur difficultas, an scilicet possit confiteri non plenè intelligenti. Et posse quidem confiteri & absolui instante præ [Probabile instante præcepto annuæ Confessionis, P. Sa.]cepto annuæ Confessionis docent P. Henriquez, P. Granadus, P. Layman, quos adducit & sequitur Leander Tomo 1. Tract. 5. Quæst. 56. P. Sa Verb. Absolutio. nu. 10. In primigenia editione, qui absolutè loquitur in hunc modum: Posse etiam absolui sanum, qui ob linguæ ignorantiam quædam solùm explicat, non omnia, probabile est: facit enim talis, quantùm potest, integram confessionem. Sic ille; quod eisdem verbis retentum in Romano exemplari, vbi Victorellus addidit auctoritatem Nauarri Consil. 14. de pœnit. & remiss. nu. 1. & quòd instante mortis periculo, non so [Sed non videri extare obligationem.]lùm possit absolui, sed etiam quod ad Confessionem teneatur, eadem est certitudine tenendum: an autem pro implendo Ecclesiæ præcepto, similis vrgeat obligatio, non ita videntur citati, & alij Scriptores affirmare, & non teneri, ex eo deduci potest quòd tantùm probabile dicitur posse absolui: ergo & probabile est non posse, & consequenter neque ad confessionem teneri, quæ pro obtinenda, absolutione fit; & ita si illa probabiliter est impossibilis, etiam impossibilis erit Sacramentalis Confessio. Hic enim non confessus periculo se minimè damnationis exponit, aliàs non de præcepto Ecclesiastico, sed de diuino ageretur.

Circa quod tamen, vt quod sentio in [Contrarium statuitur.]genuè proferam, non solùm mihi videtur probabile, quod præfati Scriptores asserunt, sed etiam certum, posset scilicet absolui, & consequentur ad Confessionem annuam eum, de quo agimus, obligari. Si enim ratio aliqua dubitandi subesset, ex obligatione integritatis sumeretur, de qua in Cap. Omnis vtriusque sexus de pœnit. & remiss. Atqui illam non obstare receptissima Doctorum omnium sententia est, asserentium propter varias caussas posse Confessionem dimidiari instante præcepto: ergo & propter prædictam: quæ est irrefragabilis consequentia. Maior est certa, & Minor similiter, vnde Leander suprà, Quæst. 58. ita scribit: Sed probabilius respondeo, non solùm licere pœnitenti dimidiare Confeßionem in articulo mortis, & quando obligat præceptum diuinum aut Ecclesiasticum confitendi, in quo Auctores conueniunt &c. Ergo & in casu licebit & vrgebit obligatio, de quo agimus, quia pro eo nulla est ratio specialis, neque affertur aut afferri ab vlla potest.

