Ad præfata dici potest, etiamsi id stare [In negotio præsenti satis esse vt probabiliter procedatur.] queat, quod de reuocatione licentiæ dictum est, dispensationem viam esse securissimam, & ideò in praxi præferendam, cùm negotium tanti momenti sit: neque enim quod de reuocatione est dictum gradum probabilitatis excedit. Sed verò hoc non videtur vrgere, quia in hoc negotio vix quidquam securum inueniri potest, quod ad probabilitatis gradum non debeat reuocari. Securissima quidem videtur dispensationis via; si tamen ab Ordinario obtineatur, probabile tantummodò est posse illam ipsum impertiri ob locorum distantiam, & moræ periculum, vnde ad præsumptam voluntatem Pontificis fundamentum positionis huiusmodi reuocatur, quod sæpè fallit, vnde pro dispensatione multis in rebus nequit vsurpari. Si autem ab eo dispensatio obtineatur, probabilitas etiam in illa occurrit, quia tantùm est probabile preces veritati subniti, præsertim quando de dispensatione ob periculum incontinentiæ agitur, cùm sit multoties satis verosimile Oratorem posse plus, quàm eius malè subactus persuadere contendat appetitus. Vnde dum petitur, probabiliter agitur, & bona fide; si enim aliter, dispensatio esset nulla, non tantùm probabiliter, sed manifestè. Præterquàm quòd ratione distantiæ, & vrgentis necessitatis, vt vidimus, ad Pontificem nequit haberi recursus. Et in eo etiam probabiliter agitur: casus enim dilationem non patitur, vnde non est certum remedio opportuno neglecto, posse ad aliud ex longinquo petendum prouocari. Vt etiam demus sententiam de licita reuocatione non esse æquè probabilem; illam equidam necessitas, & perspecta conuenientia probabiliorem in praxi potest reddere, iuxta grauium Scriptorum doctrinam, de qua aliàs. Quòd si Episcopus, in cuius manibus votum emissum, illam nolit admittere, & pro illius implemento vrgeat, locus erit legitimæ defensioni, cùm & ratio & auctoritas pro ipsa suffragentur, sicut in alijs. Certè vbi res ita nota non est, pro conscientiæ foro poterunt quæ præmisimus, deseruire. Nec de Matrimonio plura.

N.

NEGOTIATIO.

Circa Bullam pro Indijs Clementis IX.

DIctum de illa Tomo præcedenti Parte [Vt fuerit Bulla Clementis 9. diuersimodè interpretata.] 8. n. 252. & seqq. vbi ad solos Missionarios spectare dixi, & conatus sum non leuiter demonstrare: quod & non defuit qui faceret, sed doctum & acrem oppugnatorem expertus. Et Episcopi aliqui adeò sensui contrario inhærent, vt non defuerit, qui circa Religiosos quosdam mercimonijs quibusdam rerum comestibilium, & aliarum nescio quarum, quæ ex Europa non asportantur, implicitos, pœnas sit amissionis, & fortè aliàs executus, bono quidem zelo, sed fortè non pensatis omnibus, quæ hac in caussa dispici penitiùs debuissent. Multi autem longiori circa hoc passu gradiuntur; nec vidi hucusque Clericum punitum quempiam præfatis pœnis. Neque credendum ex eo id fieri, quòd si rem Prælati vrgeant, solutio Quartæ funeralis minuetur, pro qua, iuxta præscriptam quantitatem, solent Parochi ad hæc negotiationis compendia recurrere, cùm plures nequeant aliter sustentationi congruæ, visitationis sumptibus, & oneribus alijs competenter satisfacere. Non inquam est credendum; cùm id sine illorum stare nequeat iniuria, qui summi cùm inter alios sint, Dei caussam in rebus momenti tanti turpi lucro non debet præsumi, infimorum in Ecclesia capitum more, posthabendam iudicare. Iudicant ergo illi, quod & Nos verosimiliter iudicamus, vnde non debet eorum sensus vt improbabilis reiectari.

[De Missionarijs tantum agi in illa ostensum.]

Et mihi quidem Clausula illa restrictiua Pontificiæ dispositionis (vt deessent alia) adeò videtur vrgere, vt non solùm verosimilis, sed verissima videatur data interpretatio, ad Missionarios inquam solummodò pertinere. Et quia in præmißis delinquentes &c. vbi duæ concurrunt particulæ satis pro rei declaratione percommodæ; scilicet. Quia, & Qui (hæc enim in voce Delinquentes includitur.) Ex quibus prior ponitur [Dictio Quia quam habeat vim. D. Barbosa. vt erret in citationibus.] caussatiuè, & reddit caussam & rationem de præcedentibus, vt ex pluribus Textibus & Scriptoribus ostendit Dom. Barbosa in Tractatu de Dictionibus Dict. 314. Vbi ex Rota apud Farinacium, quòd importat caussam pro certo & pro constanti. Inter Textus autem adducit præfatus Auctor Cap. [Vide etiam Cardin. Tuschum Tomo 2. lit. D. Conclus. 352. nu. 1.] Quia propter, de rescriptis. Cùm tamen tale Caput in Sex Decretalium libris non inueniatur. Adducit insuper Cap. Quia frustrà, de sent. excom. cùm tamen in eo Titulo non extet, sed in alio de vsuris, vbi ita Glossa: Præmissa caussa statuti, ponit ipsum statutum. Stat ergo in casu nostro Dictionem prædictam dispositionis Pontificiæ caussam importare, & ita ad Missionarios adstringendam. Et idem est de particula Quoniam, qua pariter & indifferenter vtimur, & per illam redditur ratio mouens disponentem, iuxta eumdem Dict. 332.

Iam quod ad Dictionem Qui attinet [De relatiuo Qui.] (nam & eo nomine apud citatum Scriptorem habetur Dict. 322.) naturam habere restrictiuam, per quam præcedentia restringuntur ad casum relatum, tradunt Doctores, quos adducit citatus Dominus Dict. præfata. Ex quo positio, quam prosequimur, roboratur, vt scilicet ad Missionarios debeat dispositio prædicta restringi, quandoquidem soli memorantur in damnabili negotiatione delinquere. Et pro significatione prædicta adducit D. Barbosa Panormitanum in Cap. Nouit. de [Panormit.] Iudic. num. 17. vbi tamen nec verbum de illa. Et præterea in Cap. Decreto, de Cler. non resid. & fidelius quidem, sic enim ibi: & quatenus dixit de Victualibus, habuit respectum ad distributiones quotidianas per hoc relatiuum Quæ, quod restringit præcedentia, vt notatur in l. Cunctos populos C. de Sum. Trinit. & l. Omnes populi ff, de iust. & iur. per Calder. in Cap. fin. infra. Eo. Sic ille. Adducuntur autem Textus prædicti, quia in priori sic loquuntur Imperatores Gratianus, Valentinianus, & Theodosius: Omnes populos, quos clementiæ nostræ regit imperium. Et in posteriori sic dicitur: Omnes populi, qui legibus & moribus regun [Lex Omnes populos. L. Omnes populi.]tur. Vbi Vniuersale illud Omnes populi, ad peculiaria relatiui adiectione restringitur. Et his similia possent ex Scriptura Sacra afferri quamplurima.

Deinde relatiuum prædictum vim ha [Ecce vniuersalem.]bet distributiuam, & includit vniuersalitatem, quam significat Omnis, vt ex Bartholo tradit Cardinalis Tuschus suprà Conclus. 269. num. 13. Quod est in Scriptura Sacra notissimum. Qui contemnunt me erunt ignobiles. Qui facit hæc non mouebitur in æternum, post multa alia Psal. 14. Qui elucidant me, vitam æternam habebunt, post alia etiam Eccli. 24. Qui biberit ex aqua, quam ego dabo ei &c. Qui sequitur me, non ambulat in tenebris. Qui perseuerauerit vsque in finem. Qui non crediderit, condemnabitur. Qui parcè seminat, parcè & metet, & sæpissimè alibi, pro quo Con [Matth. 10. v. 31.]cordantiæ consulendæ. Et Matthæi quidem 10. v. 31. sic Christus: Omnis ergo qui confitebitur me coràm hominibus, confitebor & ego &c. Cùm autem pro negantibus, qui & negandi ab ipso, vniuersalitas sit eadem, nota est tamen vniuersalitatis omissa, & sic dictum: Qui autem negauerit me coram hominibus, & ego eum &c. Idque ea de caussa, quòd cùm dicitur Qui vniuersalitas etiam designatur. Vnde & Lucæ 9. v. 26. non [Lucæ. 9. v. 26.] est terminus vniuersalitatis adiectus, sed sic dictum: Nam qui me erubuerit &c. Iuxta quæ quando in Bulla dicitur, in præmißis delinquentes, quod idem est ac Qui delinquunt, perinde est ac si dicatur, & quia omnes qui delinquunt. Ex quo apertè habetur sub ea dispositione solos Missionarios venire, sic enim nullus alius comprehensus indicatur, cùm delinquentes omnes ad illos pertrahantur. Itaque vt staret Ecclesiasticos omnes dispositione Pontificia comprehendi, illud Qui ita deberet accipi, vt idem sit quòd Aliqui; violenta admodùm interpretandi ratione. Cùm ergo constet id omnino repugnare relatiui proprietati, & ita vniuersalitatem præseferre, id quod intendimus, redditur manifestum.

Facit pro eodem Resolutio Marij An [Vis relatiui prædicti ex Marij Antonini Resolutione probata.]tonini lib. 1. variarum Resol. casu 50. vlt. Resolutionis. Vbi probat Canonicum Regularem Curatum S. Epiphanij Papiensis debuisse proficisci cum Cruce ad Cathedralem Ecclesiam certa die, de qua ibi, ex Constitutionibus Synodalibus eiusdem Ecclesiæ, in quibus sic dicebatur: Ceteri Clerici, qui illi Officio interesse debebunt, cum Crucibus suis ad Cathedralem proficiscantur &c. Et sic arguit: Primò, Quia in dicta Constitutione appellatione Clericorum venit dictus Curatus, licet Canonicus Regularis: Tum quia sic subiecta materia patitur, quæ attendenda est secundùm Felinum in dicto Cap. licet n. 9. in fine (de Officio Ordinarij) Tum ponderando illa verba sequentia, videlicet [qui illi Officio interesse debebunt] nam relatiuum illud Qui declarat de quibus Clericis sit intelligenda dicta Constitutio. Surdus Consil. 1. n. 100. Natta Consil. 478. n. 10. Parisius Cons. 17. n. 37. volum. 3. Sic ille, vir quidem doctissimus, & Vicarius Generalis Cardinalis Federici Borromæi Archiepiscopi Mediolanensis.

Vrget insuper, quod ex Iosepho Sesse [Aliorum Scriptorum pro eodem suffragium.] Aragoni decis. 124. n. 18. exhibet Dom. Barbosa citata Dictione 322. scilicet quòd relatiuum prædictum debet intelligi tantùm de expressatis in referente, ex Rota apud Paulum de Rubeis Decis. 77. n. 2. Tomo 3. diuersarum, alias par. 7. recent. Cùm ergo in casu nostro solùm quod ad Missionarios spectat, expressatum inueniatur, ad illos debet dispositio Clementis arctari, qui, si plus voluisset, expressisset. Cap. Ad audientiam de decimis, non vno loco cum alijs adducto. Pro eodem stat Dom. Solorzanus Tomo 2. de Iure In [Dom. Solorzanus.]diarum lib. 2. Cap. 22. n. 38. vbi adducto notissimo Iuris principio, quòd relatum est in referente, addit quod iuxta illud est limitanda dispositio, ex quo quæstionem, de qua ibi, adhibita limitatione resoluit, multis pro præfata doctrina scriptoribus allegatis.

Quia verò stare potest vt aliquando [Relato quando potiùs standum. D. Barbosa.] relati potiùs, quàm referentis, ratio habeatur, notanda est circa hoc Dom. Barbosæ doctrina in Votis decisiuis & consultiuis Voto 126. num. 317. vbi ita scribit: Referens vbi aliter loquitur, quàm relatum, cui attendendum? Resp. relatum esse attendendum, etiam in materia, in qua referens habeat potestatem disponendi, quia censetur ita disposuisse per errorem. Cardinalis Mantica Decisione 332. n. 1. Sic ille. Ex quo sequitur quando per errorem non est dispositum, referenti potiùs attendendum esse. Atqui in casu nostro nequit [Id tamen casui præsenti non obstare.] dici per errorem sic fuisse, à Pontifice dispositum, quandoquidem in eodem contextu dispositionis neque ignorantia, neque obliuio admisceri potuit, vnde error posset suboriri, vt est clarissimum: debet igitur referenti dubio procul attendi, & ita id, quod de Missionarijs est dictum, irrefragabile reputari. Quod si hoc multùm videatur, sit saltem verosimile, probabile, & tutum pro praxi, dum aliud visum non fuerit Pontificiæ sanctitati.

Sed obijci potest Doctorum quorum [Sicut neque aliorum Scriptorum doctrinam.]dam apud Dom. Barbosam Tract. de Axiomat. axiom. 201. Et ab eo non improbata doctrina n. 5. iuxta quos relatio restringitur & limitatur ad illud, quod in relato continetur tantùm. Ad quod quidem dicendum præfatam doctrinam non obstare, quia Doctores illi standum esse relato affirmant, quando in referente plus apparet, quàm fuerit in relato; id quod regulariter loquendo non euenit. Quod secus accidit quando in referente est limitatio, & est casus, in quo sumus. Nec mouere debet quod ex Doctoribus alijs additur. n. 6. quòd scilicet si relatum aliter se habet, dispositio referens tamquàm erronea corruit, & non attenditur. Siquidem illi in diuersa specie loquuntur, quando scilicet referens & relatum in eadem dispositione & contextu non sunt, iuxta dicta n. præced. & est locus dubitationi, vnde §. ille incipit: & referenti non creditur, nisi constat de relato. Et cùm in casus nostri specie nequeat dici dispositionem Pontificiam tamquàm erroneam corruere, satis est compertum doctrinam præfatam illi non posse rationabiliter adaptari.

Et hæc quidem procedunt, etiamsi ad [Sine qua stet congrua Constitutionis explicatio.]mittamus aliquid esse in relato, quod in referente restringatur; cùm tamen in casu nostro secus accidat; neque quod de Missionarijs dicitur, limitatio aut restrictio in rigore sit, sed declaratio. Videri enim posset non aptè dispositum cum generalitate, quod erat statim limitandum. Non ergo limitatio aut restrictio est, sed declaratio, ob id, quod dictum fuerat de venientibus ex Europa alio titulo, quàm Missionum, & in his partibus residentibus quolibet alio modo. Nam & hi Missionarij esse possunt, & videmus aliquos eo spiritu duci, gestientes Nostros comitari. Con [Contrarietas in interpretatione vitanda.]trarietas siquidem est vitanda & concilianda in omnibus dispositionibus, vt est communis Doctorum sensus, pro quo Cardinalis Tuschus Tomo 2. lit. C. Conclus. 1008. Dom. Barbosa suprà Axiomate 58. apud quos id satis notandum habetur, quod contrarietas ita vitanda est, vt pro stabilienda concordia sint improprianda verba.

Vbi erit fortè qui dicat contrarietatem [In casu præsenti non habere locum verborum impropriationem.] vitari, si dicatur relatiuum Qui sumi pro Aliqui, licet non ita proprius sensus videatur, vt stet quod de Ecclesiasticis omnibus Indiarum incolis fuerat constitutum. Sed est id prorsus enerue: verba siquidem improprianda sunt, quando aliter stare conciliatio nequit; cùm sit aliàs receptissimum apud Doctores Theologos, & Iuris consultos dogma, verba secundùm eorum proprietatem, & receptum vsum esse intelligenda, & ad praxim aduocanda. Pro quo dedimus alibi peculiares assertores, & videri inter alios potest Ioannes Gutierrez Consilio. 5. n. 12. & Dom. Barbosa Axiomat. 130. Atqui in casu nostro nulla est ratio cur debeant impropriari, quandoquidem iuxta dicta conciliari legitimè possunt ea, quæ contrarietatem videbantur indicare. Et vt demus improprianda esse aliqua, non illa profectò, in quibus dispositio ad Missionarios apertè restringitur; sunt enim perspicua, in quibus impropriatio non habet locum, vt bene Gutierrez suprà, & ita ad priora illa, in quibus Missionariorum titulus non expressus, potiùs trahenda doctrina, si impropriatione opus esset; cùm tamen reuera non sit, quandoquidem cum subintellecta Missionum qualitate possunt & debent acci [Iuxta subintellectam interpretationem consistere.]pi, iuxta dicta, si agere sinceros velimus interpretes. Talis enim explicandi modus secundùm subintellectas rationes receptissimus est. Cùm enim sit constans aliqua subintelligi à Iure, vt notat Tiraquelus in l. Si vnquam num. 158. C. de reuoc. donat. & habetur in l. Licet Imperator. ff. de legat. 2. & l. 1. C. de testam. milit. inde est quòd interpretationes huiusmodi iuxta verosimiles sensus sint in Doctorum laudabili vsu frequentes. Pro quibus hæc satis.

NOVITIVS.

De interruptione Nouitiatus per Nouitiæ transitum ex vna Religione ad aliam.

SIc Limæ accidit Nouitiæ post quinque [Casus proponitur cum resolutione.] menses habitus in Monasterio Conceptionis ad Monasterium Incarnationis transeunti cum sæcularibus vestibus, quas & in illo per sexdecim dies, aut etiam plures retinuit, & dubitatum an ex quinque mensibus prædictis, & septem adiectis posset annus necessarius integrari. Et meritò negatum, pro quo videnda quæ diximus Tomo præced. Parte 8. n. 541. & seqq. Et quidem P. Auila adducens Nauarrum Consil. 42. de Regular. Asserentem sufficere interruptionem trium dierum, subdit hoc sibi magnum rigorem videri; in casu tamen proposito interruptionem sexdecim dierum suffecisse. Iuxta cuius mentem esse in hoc potest rigor, & multus rigor. Interruptio trium dierum est multus rigor. Si ergo quinque aut sex dierum sit, rigor erit, & non multus. Cùm ergo ad sexdecim benignitas nequeat extendi, si duodecim dicatur sufficere, benigna interpretatio erit; si enim octo aut nouem talis dicatur, difficile videtur eam non posse plus aliquantulùm extendi. Sed quidem quidquid de interruptione dicatur, periculosum valde est, quandoquidem professio sic facta periculo annullationis exponitur. Benignæ quidem opiniones circa interruptionem meritò deberent ad praxim adscisci, si stante illarum vsu, stabilis prorsus profitentis status remaneret. Cùm autem non ita res habeat, dici profectò cum D. Hieronymo potest, pietatis genus esse in hac parte esse crudelem; cùm securitati status & conscientiæ profitentis consulatur: diaboloque claudatur ostium, ne perseuerantiæ moliatur insidias, & tragædiæ, quæ scandalo & periculo salutis sint futuræ, subsequantur.

Et quidem quod de interruptionis die [Nouitiatum integrè in eadem Religione peragendum.]bus à præfatis Auctoribus dicitur, de Nouitiatu est accipiendum in eadem Religione peracto, si enim in diuersis, quælibet interruptio oberit, etiam diei vnius: debet enim annus integer in eadem decurri, quia in alia decursi dies, pro nihilo habentur, pro quo graues scriptores apud [D. Barbosa.] Dom. Barbosam in Collectaneis ad cap. 15. Consilij Tridentini de Regularibus Sess. 25. num. 17. Vbi speciale illud, quod Religiosi Discalceati Ordinis SSS. Trinitatis de licentia Sedis Apostolicæ ad laxiorem Calceatorum transeuntes, debent annum probationis transigere, non tamen emittere professionem, quod resolutum à S. Congregatione testatur Selua in Selectis Canonicis cap. 18. n. 3. Qui Auctor cùm absolutè de anno professioni præmittendo decisum etiam asserat à S. Congregatione validam non futuram, si non fuerit completus adhuc per duas horas, & alioqui de transeunte ad aliam Religionem non aliter debeat annus computari, defectus horarum duarum etiam obstare dicendus est. Vbi videtur admitti quòd si spatium vnius horæ sit, aut plus aliquid, dummodò non sit duarum horarum, valori non sit professionis obfuturum. Sed quidem & in hoc casu cautè procedendum, quia & S. Congregationis Declarationibus est sæpè quod possit opponi, & valde imprudenter videtur agi, dum impatienter expectatio adeò breuis spatij proculcatur, fructu nullo, & dispendio multo.

Id autem quod de Discalceatis SSS. [Quid de Disalceatis ad Calceatos transeuntibus.] Trinitatis est dictum, habituris quidem Nouitiatum, sed non professuris, videtur etiam de Religionibus alijs dicendum habentibus similes Discalceatos. Sed si professuri non sunt, ad quid Nouitiatus? Ad id quidem vt statum illum laxiorem experiantur: sicut enim quibusdam rigor obseruantiæ displicet, & ita post illius experientiam egrediuntur; ita & alijs laxitas nimia displicere potest, & modus agendi cum Calceatis, quibus non multùm grati esse Discalceati solent. Post annum ergo admittendi, & sic admissis non licebit pro libitu ad Discalceatos regredi, sed ijs seruatis, quæ Ius exigit, aut per priuilegia licet. Sic autem reuersi non videntur ad Nouitiatum obligandi, quandoquidem illum [Quid de reuersis.] iam integrè peregerunt: licet non id omnino certum appareat, siquidem noua experientia videtur necessaria post expertam laxitatem; cùm etiam ad gradum, quem priùs habebant, non sint admittendi cum aliorum præiudio; illi enim quando recesserunt, penitus renuntiarunt: licet hoc non habeat effectum tempore Nouitiatus; si enim eo non exacto reuertantur, in suo debent admitti gradu, nisi per peculiaria Religionis statuta aliud habeatur. Et ita Professi Societatis ad [Quid pro Societate.] Carthusiam aut Religionem aliam transeuntes, reuersi ante professionem, antiquitatis prærogatiua, quæ pro Congregatione Prouinciali deseruit, & pro nonnullis alijs, non est priuandus, quia nullibi videtur in pœnam desertionis improuidæ constitutum. Vnde & contingere posset ut esset Prouincialis, quia antiquissimus Professorum, iuxta Decretum 56. Congregat. generalis 4.

O.

OCCASIO.

De Moniali à sæculari indecenter contrectata.

CAsum proponit P. Auila eius, qui per [Propositus casus cum resolutione circa obligationem vitandi tactus.] se, & per alios à Religionis cuiusdam Prælata obtinuit intercessionibus annuente, vt Monialis quædam ad locutorium accedens ab ipso inuisi pateretur. Quod vt factum, sæpiùs manus eius contrectabat, & vt ipsa certis coniecturis deprehendit, tactus huiusmodi ex parte contrectantis erant libidinosi, licet ex parte contrectatæ nihil haberent tale. Et rogatum an sub reatu culpæ mortalis eos vitare, & pariter collocutionem cum tali homine teneretur. Et responsum affirmatiuè in eo, quod ad tactus attinet, quia cùm de illorum turpitudine moraliter certa sit, & eos possit sine scandalo vitare, non est vnde possit excusari. Nullum enim scandalum subesse potest in eo quòd Religiosa huiusmodi tactus euitet. Cùm enim occultè contingant, ex euitatione alij scandalizari non poterunt existimantes eos, qui præcesserunt, libidine fuisse infectos; tales enim qui existimare id possent, absistunt penitus, cùm inter solos conuersatio prorsus transigatur. In eo ergo vix vlla esse potest difficultas, secus circa totalem abstractionem, ita vt nequeat ad colloquendum accedere; Circa quod dictum, dum non probabiliter constat talem hominem, licet tactus turpes absint, inhonesta desideria fouere, non teneri Religiosam dictam à confabulatione se subtrahere sub reatu peccati mortalis. Dum enim ille inter loquendum nihil, quod mortale peccatum videatur, admiscet, non est vti illius reus vlla ratione vitandus, cùm in dubio potiùs debeat de illius innocentia præsumi.

Si autem secus accidat, & quoties ad [Obligatio sub mortali, cognita affectuum prauitate.] colloquendum accedit, mortales in eo lapsus dignoscantur, tenetur Religiosa lege charitatis sub reatu culpæ mortalis ad colloquium penitus vitandum, neque in locutorio rogata, & licentiam à Prælata obtinens, apparere. Primò, quia lex charitatis obligat ad vitandum peccatum proximi, quando id commodè sine proprio possumus detrimento: id quod in casu præsenti constat posse à præfata Religiosa præstari, Secundo quia non est eadem ratio huius, ac casuum aliorum: scilicet quando mulier scit quòd si in fenestra se spectandam exhibeat, aut egrediatur domo, ab aliquo est turpiter ambienda: aut quòd si in stratu suo sedeat, inter alios, qui eam sunt inuisuri, certus aliquis venturus sit eam impudicis oculis turpis animi testibus conspecturus: in ijs enim casibus illa suo iure & libertate vtitur iuxta sui status conditionem, neque in fenestra se collocat vt ab aliquo particulari homine videatur aut inuisatur: & durum sanè esset ob similia inconuenientia vitanda in alijs, se illa deberet sua priuare libertate. Sed si in casu, de quo agitur, dicta Religiosa in locutorium exeat, vt à præfato homine, videatur, & sermones misceant, aliter se res habet: quandoquidem se ab huiusmodi confabulationibus subtrahere, nec vocatam exire, valde est Religioso ipsius statui conforme, & in negando exitu nullam iacturam incurrit, sed multùm potiùs acquirit commodi spiritualis cum honoris lucro supra diuitiarum cumulum æstimabili. Neque est eadem ratio in femina vxorata, quæ iuxta status sui conditionem nequit, nisi cum multorum offensione, amicabiles accessus vitare, in quibus nihil inhonestum verbo aut opere recognoscat, licet sciat aliàs prauis desiderijs aliquos exardere. Sic dictus & doctus Pater.

Et in eius resolutione illud in primis non [Quid in resolutione non admittendum videatur.] videtur admitti pnsse, quòd eatenus contrectationem illam manuum inexcusabilem asserat, quatenus ex cessatione scandalum nullum emergit; significans sine reatu mortalis culpæ posse accidere, si ex vitatione scandalum aliquod verosimiliter timeretur. Quod quidem tunc videtur futurum, si contrectatio illa inter solos non esset, & cùm ab aliquibus fuisset perspecta, ab ea posteà cessaretur: tunc enim possent, qui viderant, sinistrè de contractatione iam prætermissa iudicare, ex fundamento cessationis. Quod quidem, vt dixi, non videtur admittendum, quia ex cessatione nullum desumi fundamentum potest, ex quo rationabiliter quisquam sibi persuadere debeat in tali contrectatione mortale interuenisse peccatum, sed indecens aliquid respectu Religiosi status, à quo melius fuerit abstinere. Tactus enim manuum mortalia peccata non esse omnes Scriptores affirmant, & esse solent honesti amoris indicia: vnde & in Religiosa dicitur nihil fuisse turpe, & quod libidinem saperet. Et ita quidem supponit Auctor, dum in casus propositione ait Religiosam in contrectante libidinosum animum dignouisse: quod quidem non fuisset necessarium, si contrectatio ipsa esset apertè lethalis, siue ergo inter solos illa fuerit, siue videntibus alijs, ab ipsa est in circumstantijs dictis sub reatu mortalis culpæ cessandum.

Deinde distinctio illa de non proba [Etiam tactibus cessantibus Religiosæ colloquium denegandum.]bili, & probabili seu moraliter certa notitia turpis animi in visitante, si de eôdem vt in casus propositione appareat, loqui debeamus, non item admittenda videtur. Is etenim, qui ex libidinoso affectu ad manuum contrectationem inuehitur; etiamsi contrectatio non sit, libidinosus debet percenseri. Permitti sibi Religiosæ visitationem curauit per se & per alios petitionibus iteratis, & vt voti compos est factus, quo visitationem expeteret animo propalauit. Semper ergo dum visitationem repetit, idem credendus est, & ita penitus fugiendus. Certum est enim, etiamsi contactus cesset, oculorum posse concupiscentia peccari, vt ex Euangelio notum; pro quo & duo illi peruersi & truculenti senes, de quibus Daniel. 13. vers. 32. dum pro tribunali con [Dan. 13. v. 32.]tra Susannam sederent; sic enim ibi: At iniqui illi iusserunt vt discooperiretur (erat enim cooperta) vt vel sic satiarentur decore eius. Et ita quidem colligitur ex grauium Scriptorum doctrina, de quo dictum alibi: modò autem sit satis P. Petri Hurtadi commodum exemplum ad [P. Petrus Hurtadus.]duxisse ex Disput. 173. de Charitate §. 319. vbi licitas esse choreas probans in feminis, licet aliqui fortè sint ex illis occasionem grauium lapsuum desumpturi, ita subdit: Si verò aliqua femina prudenter timet adstare aliquem in particulari accepturum occasionem ruinæ, distinguendum est: Si non potest, nisi incommodè abstinere à chorea, non tenetur abstinere. Exempli gratia, si femina prouocetur à viro nobili, qui in iniuriam referet, nisi femina prodeat, & adstantes habebunt occasionem malæ suspicionis: si verò commodè potest, tenetur abstinere, si alius peccat ex paßione: si autem ex malitia, & potest sine aliquo incommodo id vitare, tenetur: at verò non tenetur se priuare oblectatione illa honesta, & communi alijs feminis, propter alius malitiam; aliquando verò tenetur propter paßionem. Malitia autem colligitur ex diuturnitate: paßio enim non multùm durat, sed ar [Malitio & passio vt differant.]det subito occasione aliqua de repentè fomitem suggerente. Sic ille. Iuxta quem valde à Diana probatum Parte 5. Tract. 7. Resolut. 25. vitanda est occasio in femina quando prudenter formidat ex illius actione, etiamsi honesta, aliquem in particulari mortaliter ruiturum. Atqui in casu nostro prudenter potest id Religiosa sibi persuadere: ergo ad vitandam occasionem tenetur. Et prædictum quidem non ex passione, sed ex malitia peccare, ex eò conuincitur, quòd solicitatio occasionis fuerit diuturna. Non tamen præfata doctrina de malitia potest se Religiosa tueri; quia, vt vidimus, eadem est obligatio, quando sine aliquo incommodo potest occasio vitari, quod est casui adaptabile. Neque agitur de exitu ad locutorium aliàs licitè frequentato, de quo secus philosophari posset, sicut de choreis, & similibus, de quibus Auctor, sed de peculiari exitu ad instantiam turpiter adeuntis, in cuius negatione incommodum nullum, vt iam vidimus, sequeretur.

Erit tamen forsitan qui dicat Religio [Ob temporale subsidium non posse Moniales turpes tactus, aut visitationes admittere.]sam prædictam potuisse ex familiari illo agendi modo commodum aliquod habere, temporale inquam, quo penitus indigeret; vnde tradita doctrina videtur ipsi suffragari. Sed in primis quod ad tactus inhonestos attinet, ob prædictum respectum nequeunt vllatenus excusari, sunt enim non ex lege aliqua humana, sed naturali & diuina eos prohibente, grauiter damnabiles ex parte vtriusque: ex parte quidem viri manifestissimè; & ex parte Religiosæ non obscurè, quia est cooperatio ad illos, cum extensione manuum, sine qua, interpositis cratibus, non possent stare, immò & si demus existentis iuxta ianuam manus apprehendi cum affectu turpi præcognito, idem etiam dicendum, quia respectu actuum turpium nequit dici meram permissionem ad peccati excusationem proficere; sic enim qui tactibus pollueretur, excusari posset, id quod neque in osculis admittendum. Ex quo & sequitur neque excusari posse exitum ad sermones conferendos, quia est actus directè ordinatus ad turpes lapsus, quos scit se exeunte futuros, concurrente voluntariè obiectiuo concursu. Et quidem licet sint Doctores excusantes eos, qui ratione vitandi grauis incommodi ad peccata turpia aliorum concurrunt, pro quibus videri po [Quid iuxta reeeptam doctrinam circa concursum ad turpia liceat.]test Diana suprà Resolut. 26. & tribus seqq. nullus tamen est qui affirmet id stare posse respectu immediati concursus ad illa, sed semper pro excusatione remotum concursum affirmant. Atqui in casu præsenti concursus est proximus & immediatus, non secus ac si famulus ob timorem amittendi commodum iuuaret herum ad turpem concubitum, si femina resisteret, vel ad homicidium. Video metaphysicè loquendo posse positionem contrariam non ægrè defendi; sed quidem periculosam talem crederem assertionem; & qua vt probabili recepta, grauissima damna Religiosis Sponsarum Christi familijs inferrentur. Sint ergo illæ suo fideles sponso, & erit ipsis fidelis, vt vitæ necessaria non desint, si habentes alimenta, & quibus tegantur, velint esse contentæ, nec filijs hominum credant, quia fallaces in stateris, & esurientes dimittere solent inanes, & sola confusione plenas, leuitatem suam totius vitæ pœnitudine luituræ: & hæc circa Resolutionem, omissis alijs, in quibus communis Doctrina proponitur.

OFFICIVM DIVINVM.

Dubium peculiare circa Officia Translatorum.

ET occurrit illud his ipsis, quibus hæc [Obligatorium an debeat voluntario præferri.] scribo diebus, ex eo quod Officia aliqua Semiduplicia de Sanctis translatis in hoc D. Pauli Collegio, de cuius celeberrimo Sanctuario diximus Parte præcedenti, locum intra annum non videantur habere, cùm dies, in quibus fieri aliàs posset; insignibus sint Sanctorum Reliquijs occupati. Et præferendos illos, pro quibus obligatio absolutè vrget, ex eo videtur conuinci, quod Kalendario contineantur, & suis debeant designatis celebrari diebus, vel proximè non impeditis. Contrarium autem indicat Gauantus Tomo 2. [Gauantus.] Thesauri Sect. 3. Cap. 10. num. 16. finali, vbi ita scribit: Officia concessa ad libitum in pari gradu cedunt alijs de præcepto, vel ex vi Rubricarum recitandis. Sic ille. Iuxta cuius doctrinam solùm in gradu pari Officia de præcepto voluntarijs præferuntur; si ergo imparis gradus sint, vt sunt Duplicia Semiduplicium comparatione aliter faciendum, & sic Duplicia ad libitum in Kalendario contentis præferenda. Officia autem Duplicia pro Reliquijs insignibus ad libitum sunt, cùm per priuilegium concedantur.

Nec videtur aduersari P. Guyetus, li [P. Guyetus quomodo non aduersetur.]cet Gauanti doctrinam non esse admittendam arbitretur, sic enim scribit Lib. 4. Heortologiæ Cap. 7. Quæst. 3. Vers. 3. Haud tamen valet in Romano quod habet Meldense Breuiarium, Festa æqualia Martyrum priùs transferenda, quàm Confessorum; & Confessorum, quàm Virginum. Non enim vt Angelorum & Apostolorum, sic Martyrum supra Confessores, & Confessorum supra Virgines datur præcellentia quoad occurrentiam, sicut nec quoad concurrentiam vt infra docebitur. Neque multò etiam magis placet, quod addit idem Gauantus nu. 16. Officia concessa ad libitum in pari gradu cedere alijs de præcepto, seu vi Rubricarum recitandis. Esto enim de ijs nihil fiat, si lubet: posito tamen, quòd fiant, eo ritu fieri debent, qui ipsis conceditur: nullum autem in eo ritu discrimen aßignant Rubricæ inter libera & non libera; ergo ijs æquè standum pro vtrisque. Sic ille: qui tamen, vt dixi, non videtur penitus aduersari: licet circa translationem id obseruandum censeat, vt non debeant Festa ad libitum posthaberi in translatione, vt Gauantus voluit, & plus in ea parte quàm ille concedat, vnde & proculdubio Festa disparis dignitatis, etiamsi voluntaria: Festis de præcepto præferenda, & ita in ordine ad institutum præsens non videtur aduersus; licet Gauanto aliàs aduersetur.

