Qnintò ex Cap. Cùm in iure, de ele [5. Ex Cap. Eum in Iure.]ctione, vbi sic decernit Innocentius Tertius: Super quo taliter respondemus, quod is, qui de numero septem à tribus eorum dignoscitur nominatus, iuxta compromißi tenorem, debet in Decanum assumi, dummodò electioni de se factæ consentiat, & aliquod canonicum non obsistat. Hæc ibi. Ex quibus habetur electionem debere præcedere, vt electus consentiat, & aliter non subsistere electionem. Circa quod ita Glossa: Ex hac Decretali [Glossa. prior.] consueuit dici quòd persona electa auget numerum eligentium: contrarium tamen verum est, quod persona electi non computatur in numero eligentium, quod probatur infra eod. Cap. Cumana Ecclesia. Sic ille, cuius est Glossa dicta, iuxta quam id sequitur, quod intendimus: nam electio ita debet fieri vt sit ad plura medietate suffragia: Si ergo electi consensus non computatur in numero, electio erit manifestè nulla. Sed sequitur Glossa alia, quæ circa verb. Consentiat ita habet: Quia si vult consentire, tunc persona sua computatur inter eligen [Glossa. posterior.]tes. argum. ff. quod cuiusque vniuersitatis. l. planè, argum. ff. de adopt. l. Si consul. & sic quatuor intelliguntur, & ita maior pars Capituli. &c. Hodie non connumeratur persona electa inter eligentes, infra. eod. Cap. Cumana & Cap. Quia propter, Nec dicerem valere talem electionem, si modò fieret, quia est electus à minori parte Capituli. Hæc ibi. Ex quibus habemus, siue is, qui consentit dicatur eligere, siue non, decisionem talem pro casu scrutinij non posse aduocari. Circa quod ita scribit Barbosa in Collectaneis ad dictum Caput num. 2. [Barbosa. & alij manifestè fauent.] Procedit autem Textus decisio in electione, quæ fit per compromissum (vnde non videtur penitus abrogata, vt volebat Glossa) secus tamen dicendum de electione, quæ fit per viam scrutinij secreti, vt in Cap. Cumana. 50. infra. hoc tit. Azeuedus dicto cap. 11. num. 7. (scilicet ad Curiam Pisanam lib. 2.) Cenedus dict. Collect. (ad Decretales) 99. num. 2. Ratio autem quare in electione, quæ fit per compromissum, poßit quis suffragari pro se, votumque suum conferre sibi, vt electionem de se factam compleat atque perficiat, cùm tamen in electione, quæ est per scrutinium, nullus poßit sibi suffragari; illa potest esse, quia in compromisso electio non incipit, siue inchoatur primo à prædicto compromissario, sed ab alijs; à se verò ipso tantum perficitur & consummatur: quod non contingit in electione, quæ fit per scrutinium, Siluester Verb. Electio. 2. q. 18. Fr. Ludouicus Miranda dict. Conclus. 2. vers. Sed est difficultas. (in Manuali scilicet Prælatorum Tomo 2. q. 23. arti. 40.)

Ex eo ergo quod ex Fr. Emmanuele [Adducta ex Fr. Emmanuele non vrgere.] Roderico adductum. nu. 177. nihil contra propositam assertionem habetur, quod momenti alicuius sit, quandoquidem iuxta decisionem citati. Cap. Cùm in iure, proceditur, licet per errorem citatum sit Cap. Cùm in veteri: & illius non huius sit Glossa ibidem allegata, de qua nu. præced. Licet ex eo adduci aliquid possit, quo [Cap. Cùm in veteri.] & assertio roboretur: Siquidem cùm electores consilium trium à Pontifice designatorum pro electione, de qua ibi, requirere tenerentur, duorum tantùm requisierunt, quia tertium elegerunt, vnde & eius noluerunt consilium requirere, qui si ante electionem pro se annueret volentibus eligere, nullam redderet electionem, & necessario cassandam, aut cassam penitus declarandam. Vnde Glossa verb. Ipsorum, sic ait, scilicet [Glossa.] duorum, & non illius, qui electus fuit: quia ille non debuit requiri, cùm hoc ipso cassaretur, vt suprà eod. Cap. Cùm post petitam. Sic Glossa. In Capite autem Cùm post petitam quid fuerit à Pontifice decisum vidimus. nu. 183. vbi videtur cassationem pro declaratione nullitatis appositam, cùm sic iustitia exigente sit factum ob inordinatum processum, vnde non potuit sustineri. Neque obstat sententiam Glossæ præfatam non omnes approbare, circa quod ita scribit Barbosa in Colle [Barbosa.]ctan. ibi. verb. Sociorum. Aduertas quòd quamuis huius Glossæ opinio probabilis sit, nihilominùs tutius est fore tertij electi consilium saltem in genere requirendum, vt sic formæ mandati satisfiat. Ita in præsenti Hostiensis. n. 3. Anan. n. 5. Ioan. Andreas. n. 17. Imola n. 8. Ancharran. n. 4. Butrius. n. 17. Panormit. nu. 17. quos citat Pendina in Promptuario receptar. sentent. Tomo 1. Tit. 36. nu. 31. Sic ille. Ex quo nihil contra dicta, sed potiùs maius eorum firmamentum. Cùm enim citati Doctores in genere fuisse requirendum, & in similibus ita faciendum, apertè significent requisitionem in specie circa electi personam valori electionis obfuturam. Quod etiam tenet Fr. Emmanuel citata q. 54. arti. 9. Est ergo in Probat. 5. robur multiplex, vt haberi pro pluribus queat.

Dico Secundò. Assertio præcedens ita [Assertio 2. Oppositum non esse probabile.] videtur certa, vt opposita nequeat vt verè & absolutè probabilis sustineri. Id videtur ex dictis constare, neque in Auctoribus quos vidi, vllum inueni, cùm sint sanè multi, qui secus sentiant, vel asserendo, vel probabilitatis gradum conferendo. Neque ex adductis nu. 117. elici quidquam potest firmum & solidum. Quod ex Emmanuele iam discussum. Hugolinus & Cardinalis Tuschus de præsentatione locuti, cuius diuersa est ratio; neque de illa, quando futurum scrutinium; sicut & P. Palaus, qui de electione etiam quod vidimus pronuntiauit, ea ductus ratione, quòd sic se eligens partiale tantum suffragium ferat, & insufficiens; id quod iam ostendimus vim nullam habere, cùm absolutè proferri possit se eligere, per quod & ratio disiecta, de qua. nu. 178. & id quidem, quod à dicto Patre, & duobus illis assertum Auctoribus, communis aliorum sententia improbat, etiam cùm de præsentatione agitur; pro qua etiam stat Canonica decisio, de qua. nu. 180. Ex quo & argui valide potest: nam præsentans non est Officij aut beneficij collator, vt constat, cùm & esse laicus possit omni carens spirituali potestate. Et nihilominus præsentare se ipsum nequit, quia ambitionem sapit, à qua Sacri Canones abhorrent, dum non ab alijs, sed à se ipso in Ecclesiastica se intromittit Officia. Ex quo infertur circa electionem idem potiori ratione dicendum, cùm se quis eligat, & ita sibi conferat id, pro quo necessaria est distinctio personalis, vt iura clamant. Neque aliter accipiendum, quod ex P. Sa cit. num. 177. datum, siquidem de electione per scrutinium non locutus, vt est planum, siquidem in eo casu loquitur, in quo quis electus sit: ergo supponit iam factam electionem, & ita numerum deficientem posse supplere. Nihil ergo est neque ab auctoritate, neque à ratione, quod positionem contrariam firmare possit, aut securum in conscientia reddere sic electum. Vbi quod de imposito dicebatur præcepto, nihil iuuat, sic enim conueniens visum, & omnem probabilitatis apparentiam ex illegitimis deductam, aut extortam potiùs principijs, curatum est profligare.

Dico Tertiò. Id quod est generaliter [Assertio 3. idem statuens de Monialibus.] dictum, ad electiones etiam Monialium spectat. Id constat ex Concilio Tridentino Seßione 25. Cap. 6. de Regularibus, vbi quod de electione per scrutinium statuit ad illas etiam extendit, Abbatissarum, ac Præpositarum expressa facta mentione. Vnde & earum electio fieri debet ad plura medietate suffragia; non obstante eo, quod habet Fr. Emmanuel Rodericus Tomo 2. qq. regu [Fr. Emmanuelem non aduersari.]larium. q. 55. arti. 2. vbi ait in prouisione Monialis Prælatæ sufficere medietatem: non enim loquitur de prouisione per scrutinium, sed quando fit à superiori potestate, & adijcitur clausula, de consensu medietatis Conuentus: tunc enim ait sufficere medietatem. Posset autem quispiam ex eo contendere semper medietatem sufficere, mentem Sedis Apostolicæ ex huiusmodi prouisionibus ita esse generaliter accipiendam colligendo, quia non videtur maior ratio pro electionibus ab ipsis Monialibus efficiendis. Sed quidem hoc admittendum non est: nam in prouisionibus dictis etiam id seruatur, quod est à Iure statutum, iux [Peculiaris casus ex Panormitano.]ta dicta, medietati enim accedit consensus electæ, ad eum modum, quem ex Panormitano proponit P. Thomas Sancius citato. n. 12. quando scilicet publicatur scrutinium, tunc enim quis visa electione de se facta à medietate æquali, posset recedere ab eo, in quem in scrutinio consensit, & accedere & consentire electioni de se factæ, & eius consensus augebit numerum. Quod quidem videtur idem Pater admittere, quia proponens non reijcit. Circa quod etiam citata Glossa in Cap. Cùm in iure sic habet: Quid si consensit [Quid Glossæ circa illum.] in alium? Respondeo. Si consensus talis facit maiorem partem, in se non potest posteà consentire, nec mutare consilium in alterius præiudicium. ff. de regulis iur. l. nemo potest. Si verò consensit in talem, in quem minor pars consensit, potest mutare, quia talis consensus illi non prodest. Sic Glossa. Habet tamen in casu publicati scrutinij id, quod asseritur, aliquale periculum. Is enim pro quo stat votorum medietas, potuit ex ambitionis impulsu pro se ferre suffragium, non legitima, sed peruersa potestate; quo euentu, si posteà consentiat, duo pro se vota feret, vnde electionis absurditas supercrescet; cùm tamen Concilium Tridentinum omnem cautionem adhibeat, vt electio recta sit, & sine fraude fiat, sicut & omnia ad eam spectantia, vt omnia rectè, & absque vlla fraude fiant, quæ sunt illius verba citato Cap. 6. Quidquid autem de hoc sit, cùm clausula prædicta apponitur, sua apponens vtitur potestate, vnde si modus explicandi prædictus non admittatur, ad voluntariam est dispositionem referendum: cùm tamen pro Canonica stent non solùm Decreta Pontificum, de quibus Fr. Emmanuel Quæst. cit. arti. 1. Sed etiam vsus irrefragabilis Canonico iuri, & Concilio conformis.

Dico Quartò. Religiosi prædictum [Assertio 4. Circa subditos in casu dicto, vt obligentur.] vitium electionis scientes in foro conscientiæ non tenentur sic electo obedire. Id constat, quia illis est manifestum Prælatum non esse. Et quidam grauissimi scriptores tenent non esse obligationem obediendi quando probabile est aliquem non habere legitimam iurisdictionem, vt videri potest apud Angelum Bossium Tomo 1. Parte 1. Tit. 1. §. 24. num. 285. vbi eos congerit, licet non omnes. Quid ergo quando iurisdictionis defectus ob electionis vitium est manifestus? In foro autem externo obligatio suberit, ratione scandali, & ne aliàs, quod iudicatur haberi debere secretum, cum scandalo propaletur. Et quidem difficile apparet non posse de remedio agi. Potest enim Prælati, aut Prælatæ Confessario id detegi, vt se deprehensos suo in delicto sciunt, & de remedio agendum, grauiaque incommoda proditura ex neganda obedientia in foro animæ. Id quod etiam fieri potest grauioris personæ interuentu, vnde fructus aliquis speretur. Ad Prælatum verò recurrere non apparet conueniens, quia negotium est difficilis probationis; deberent siquidem vota, quæ Concilium secreta esse omnino vult, fieri manifesta. Et Prælatus aut Prælata in sui odium esse commotam asserere tempestatem possent, & grauia inde scandala, rixæ, & simultates suscitari. Vt autem sic electus aut electa sine dedecore proprio aut Religionis, Officium dimittat, honesti poterunt tituli obtendi, cùm circa illius retentionem solus possit Pontifex dispensare. Id quod verum habere etiamsi bona fide sit processum, vti certum affirmat citatus Fr. Emmanuel. q. 53. arti. 11. & ratio est clara, ex defectu substantiali, voti inquam vltra medietatem.

Circa validitatem actorum in sic electis [Circa validitatem gestorum.] aduocanda est communis doctrina de errore communi, & titulo, (si ille, vt est receptissima sententia, etiam requiratur) pro qua Auctores, quos congerit Diana Parte 2. Tract. 2. Missellan. Resolut. 43. Parte 3. Tract. 4. Resolut. 122. & Parte 11. Tract. 2. Resolut. 69. apud quos, dum affirmant errorem communem siue cum titulo, siue sine illo non obstare quominùs acta per iudices, Prælatos &c. sint valida in vtrôque foro, illud etiam occurrit, communem errorem censendum, etiamsi vnus aut alter compertam habeat veritatem, vt videri potest specialiter apud P. Thomam Sancium Lib. 3. de Matrim. Disput. 22. num. 42. [Quid non obstet communi errori.] vbi alios citat. Si ergo in conuentu plures sint qui sciant, valor gestorum erit nullus; cùm & credibile magno cum fundamento sit notitiam breui ad omnes peruenturam: quod & valori obest, etiam quando communis videtur esse er [P. Thomas Sancius.]ror, iuxta id, quod tradit P. Thomas suprà nu. 9. vbi cum alijs ait sufficere errorem communem in eo loco, vbi res agitur, etiamsi alibi notitia habeatur, subdit tamen sic: Quod intellige quando impedimentum est notorium in alio loco ita distanti, vt verosimiliter non potuerit venire in huius oppidi notitiam. Sic Anton. eo. Cap. Suscitatus. ad fin. & dicto Cap. Ad probandum. n. 11. vbi Abbas. n. 11. Alexander de Neuo. n. 20. Socinus allegatus. n. præed. Sic ille. Atqui in Religiosa domo, quod pauci sciunt, verosimiliter potest in notitiam omnium venire; ex quo fit multò id verosimilius esse quando plures sciunt, ita vt iam pro comperto respectu omnium possit reputari. Quod si res accidat in Monialium Præposita, id minoris est periculi, cùm careat spirituali iurisdictione, & in receptione tantùm ad Nouitiatum & Professionem nullitas esse possit, de quo dictum aliàs: erit enim nulla, si notitia intrusionis ad plures deuenerit, aut prudenter ventura credatur, iuxta dicta. Communitas enim Religiosa attendenda est, vt id verificetur quod de errore communi dicitur, nihil obstante quòd inter sæculares error habeatur; quemadmodum de Parochianis dicendum, licet in populo quis pro Parocho habeatur, si plures in oppido Paræciæ sint, quæ pro diuersis quo ad hoc sunt oppidis æstimandæ. Nec de his plura.

ARCHIDIACONVS. CIRCA LIMANVM.

An teneatur sic iubente Archiepiscopo Diœcesim visitare.

IVxta erectionem S. Metropolitanæ Ec [Obligatio Archidiaconi virtute erectionis.]clesiæ Limanæ inter alia officio Archidiaconi annexa vnum illud est vt totam visitare Diœcesim debeat, sic iniungente Prælato. Verba erectionis sunt: Instituimus Archidiaconatum, ad quem Clericorum ordinandorum examinatio, Prælato solemniter celebranti ministratio, ciuitatis, & Diœcesis (si sibi à Prælato iniungatur) visitatio, & cetera, quæ de iure communi competunt, exercere pertinebit. Et cùm circa hoc dubitatum fuisset, renuente forsitan Archidiacono laborem visitationis; & pariter quid de distributionibus in ista visitatione dicendum. Responsum fuit ad Primum obligationem vrgere, quia ex Iure, & ex vi erectionis insurgit, nisi legitimo impedimento, quale est infirmitas, veniat excusandus. Ad Secundum durante visitatione fru [Deberi illi dum visitat distributiones.]ctus omnes & emolumenta Præbendæ recepturum, ac si adesset præsens, quamuis in distributionibus quotidianis consistant: quia aliàs officium noxiale esset, cùm tamen ex Iure tale non habeatur. Neque decisio Concilij Tridentini Sess. 24. cap. 12. solùm præmittentis Præbendarijs tres absentiæ menses obstare potest: procedit enim de absentia voluntaria, & non de necessaria, qualis ea est, quæ pro visitatione contingat, ad instar illius, qui pro Ecclesiæ vtilitate abest. Huic Consilio se subscripserunt Mag. Fr. Ioannes de Lorenzana posteà Primarius Theologiæ Professor in Limana Vniuersitate, & Doctores Guarnidus & Faxardus: qui addiderunt, quod habita consideratione huius Limanæ Ecclesiæ ad aliarum Indicarum, in quibus, redditus Præbendarum sunt manuales, & instar distributionum quotidianarum, omnes illi reputantur pro grossa (vt vocant) iuxta Glossam in Cap. [Qui ita censuerint.] Licet, de Præbend. in fine. Subscripsit etiam P. Stephanus de Auila citans Almaguer, & probans id, quod de distributionibus dictum ex l. Cùm quis §. Iniuriarum. ff. si quis caut. & Cap. Eccles. vt lite pendent. In quibus habetur regula illa de subrogato, quòd scilicet sapiat natura in eius, cui subrogatur. Item & Concilium Tridentinum Sess. 24. Cap. 8. de Reformat. vbi statuit, quòd Pœnitentiarius dum Confessiones in Ecclesia audit, præsens in choro censeatur. Pro quo & Nauarrus lib. 3. Consilior. ff. de Clericis non resident. Consil. 10. & 11. Addit Archidiaconum [Et procurationem.] visitantem procurationem habiturum, sicut & habet Episcopus, quamuis pinguioribus redditibus perfruatur, vt docet D. Antoninus Parte 3. ff. 20. cap. 4. §. 1. Pro legentibus item & au [De nonnullis alijs.]dientibus Scripturam cit. Cap. Licet & Cap. super specula de Magistris. Pro quibus Rebuffus in Praxi benefic. §. Dispensatio de non resident. fol. 455. præcipuè nu. 25. qui & de præsentibus in Concilio nu. 34.

Circa quæ id quod ad Ius attinet, in [Indici Archidiaconi vt teneantur.] quo illa, quæ sunt Archidiaconi Officio annexa statuuntur, in Titulo occurrit de Officio Archidiaconi, & quæ ad visitationem spectant cap. 1. 6. & 7. vnde videtur manifestum per se loquendo Archiepiscopum posse illum ad visitationem vrgere, nisi, vt dictum est, sit legaliter impeditus. Vbi quidem potiùs attendenda videtur erectio Ecclesiæ, quàm ea, quæ iure communi circa Archidiaconum disposita inueniuntur, in quibus consuetudo magnam induxit varietatem, vt vix quidquam ex dispositis fixum in Ecclesijs reperiamus, sicut in officijs alijs, vt obseruauit Bernardus Parmensis in cit. cap. 1. verb. Corrigere vbi sic habet: Quid de iure communi pertineat ad [Glossa. Bernardi Parmensis.] Archidiaconum habes infra. eod. (Titulo) Cap. Ad hæc, & Cap. Ad nostrum &c. prox. secus de consuetudine. infra Cap. vlt. vbi de hoc. Sic ibi. Glossam autem prædictam Auctoris esse prædicti constat ex Glossa eiusdem circa Cap. 2. verb. Auscultetur, vbi ita scribit: Videtur hoc potius spectare ad officium Magistri scholarum: sed potiùs ex consuetudine fit hoc, sicut & multa alia, quæ considerantur & attenduntur in huiusmodi officijs, potiùs quàm ius commune. Infra de excess. Prælatorum. Cap. Ad hæc & infra eod. Cap. vlt. Item in cap. 3. verb. Cimelia. sic Idem: Sed, vt dixi in proximo Capite consuetudo attenditur &c. Et quidem multa alia, quæ citato in Titulo Archidiacono tribuuntur, iam sunt per consuetudinem abrogata, ex quibus notabile illud de iurisdictione circa Parœcianos, & animarum cura, qua exoneratus iam pridem fuit. Circa quod Barbosa Tractatu de Canonicis & Dignitatibus cap. 5. nu. 8. ita scribit: Sed cùm hodie ipsorum Archidiaconorum incuria, vel imperitia, seu Episcoporum potentia, omnia penè iurisdictio extincta sit, nec in tota Hispania vnus reperiatur Archidiaconus, qui totam illam iuris communis retineat potestatem vt testantur zerola in Praxi Episcop. verb. Archidiaconus. Lælius Zechius de Republica Ecclesiast. Tit. 24. à nu. 13. merito notant &c.

Et de visitatione agens Scriptor idem nu. 13. sic ait: Visitationem autem si quam legiti [Vnde obligatio dicta cessare videatur, ex D. Barbosa.]mè exercere consueuit &c. apertè indicans id, quod circa illam in Iure decisum, non esse attendendum, ita vt si quidquam huiusmodi Archidiacono competat, ad consuetudinem legitimam sit potiùs, quàm ad Iuris statuta reuocandum. Vnde & dici verosimiliter potest, etiamsi ex erectione Ecclesiæ obligatio sit visitationis expressa, eam non esse cum rigore accipiendam, sed iuxta Hispaniæ consuetudinem, iuxta dicta, in qua iam diu est, ex quo talis cessauerit obligatio. Vnde & meritò Reges nostri decernere potuerunt, pro ea, quam circa res Indicas à Sede Apostolica donati sunt facultate, ne Præbendarij, & consequenter Archidiaconus, præsertim Sede vacante, Diœcesim, quam Parochiam etiam vocat Textus in cap. citato, visitarent. Sic enim nihil [Deberi distributiones.] contra ius commune ab ipsis actum, pro quo scrupulus subire posset. Visitatione autem obita, id quod ad distributiones attinet, à præfato probatur Auctore, qui & alios adducit n. 15. & de quo à Nobis dictum Tomo 2. Thesauri Tit. 18. nu. 78. vbi & de prohibita visitatione. De Pœnitentiario item nu. 85. & 86. Neque pro assistentibus in Concilio difficultas specialis, iuxta dicta nu. 77. Circa quæ, cùm difficilia non sint, opus nec fuerit ampliùs immorari.

ARCHIEPISCOPVS.

An electo ex Ecclesia alia, & ad gubernationem iuxta Regiam ordinationem admisso, liceat Indulgentias dilargiri.

COmmunis etiam est pro Episcopis dif [Capitulum S. V. an possit Indulgentias concedere.]ficultas, sed pro Archiepiscopo instituta quæstio, quia circa illum casus contingentia permouit inquiri. Et circa ipsum aliquid possit specialiter disputari. Et cum Archiepiscopus in casu dicto auctoritate à Capitulo accepta gubernet, ad potestatem ipsius Capituli circa hoc videtur resolutio reuocanda. Et Capitulum non [Qui negent.] posse Indulgentias concedere tenent Archidiaconus, Michael Selua, Gaspar Calderinus, Butrius, Cardinalis, Paulus, Ancharranus, Ioannes Zochus, Sotus, Corduba, Ledesma, quos adducit P. Azor Tomo 2. lib. 3. cap. 37. Quæs. 9. Nauarrus, Torreblanca, P. Henriquez, P. Suarez, P. Reginaldus, Bonacina, Sanctarellus, Lauorius, Alzedus, quos refert & sequitur Dom. Barbosa de potest. Episcopi. Allegat. 88. nu. 21. Affirmant tamen P. Azor suprà, & apud ipsum [Qui affirment.] Panormitanus, Ioannes Calderinus, Perinus, Syluester, Armilla & Nauarrus, Lazarius, Zerola, Aloysius Riccius apud Barbosam supra, vbi & Quarantam allegat asserentem tutius esse vt Capitulum hoc committeret alicui Episcopo, qui suo nomine faceret: quod quidem à P. Azor priùs fuerat pronuntiatum.

Et vtramque sententiam esse probabi [Quid inde circa intentum.]lem dubitari nequit, quamuis negantem Theologorum communis sensus in re prorsus spirituali præualens probabiliorem ostendit, qui videri possunt apud Leandrum Tomo 1. Disputat. 14. Quæst. 23. quibus addi possunt Moure, P. Martinon, P. Raynaudus, & alij, qui de Capitulo nihil, cùm de alijs proloquantur. Ideò videtur tutus, & securus futurus vsus, cùm opinione probabili muniatur, in quo periculum esse nullum potest, si aliàs in concessione adijciatur: In quantùm possumus. Id autem quod illi Scriptores obseruant, tutius futurum si alicui Episcopo talis largitio committatur, non videtur cur debeat accurari. Nam aut Capitulum verè potestatem habet pro huiusmodi largitione, aut non? Si prius, cur non proprio possit nomine id præstare? si posterius, quid talis commissio prodest, cùm dare nequeat, quod non habet? Nec Episcopus sit semper adfuturus, vt passim videmus accidere. Id autem in casu nostro aptiùs poterit vsurpari: Cùm enim tota iurisdictio & auctoritas ad Archiepiscopum transferatur, meritò ille poterit Indulgentias concedere sub respectu illo probabili: sic enim sæpiùs ab Episcopis in Sede plena conceduntur, iuxta dicta Parte præced. à nu. 342.

Et hoc quidem sufficiens esse posset, [Firmius pro affirmatiua parte fundamentum.] sed quia non adeò certum, fundamentum aliud firmius & maiori auctoritate subnixum, inquirendum; habeturque illud in Cap. Quòd au [Cap. Quod autem de pœn. & remiss.]tem de pœnit. & remiss. vbi sic Alexander Tertius: Prodesse illis tantummodò (Indulgentias) arbitramur, quibus vt prosint proprij iudices specialiter indulserunt. Sic Pontifex. Iuxta quæ id habetur, quod citata Parte præced. nu. 332. & nu351. est dictum, vt Episcopi suis subditis concedere possint, quòd Indulgentias ab alijs Episcopis concessas possint accipere & lucrari, pro quo & Auctores dati. Id autem quod Episcopi possunt, non est denegandum Capitulo, & id præstare maximè credendum est, quando Diœcesanos penitus Episcopo subijcit, totam suam auctoritatem in ipsum transferendo; sic enim proprij iudices vt Indulgentiæ prosint satis superque comperiuntur indulgere.

Sed & potest vlteriùs positio præfata [Aliud insuper ex vi gubernationis.] firmari, si dicamus eo ipso quod gubernatio Archiepiscopo aut Episcopo demandatur, potestatem pro Indulgentijs debere illi attributam reputari. Est enim potestas talis non ad temporalem administrationem tantùm, sed etiam spiritualem, vt est compertum, nec sine beneplacito Pontificis, iuxta dicta Tomo 2. Tit. 13. nu. 42. Ad spiritualem autem administrationem Indulgentiarum largitiones spectant, quæ nullibi exceptæ reperiuntur. Et cùm probabile sit, vt vidimus, prærogatiuam huiusmodi Capitulo competere; ei, qui supra Capitulum est, non est vllatenus deneganda. Quæ ratio pro præsentatis etiam non consecratis videtur militare, & ita pro alijs plus vrget, cùm non appareat verosimile id à Sede Apostolica negari, quod aliàs respectu subditorum erat certissimum conuenire.

Ex quibus videtur inferri ea, quæ Ar [Archiepiscopi quid specialius possint.]chiepiscopis circa hoc specialia sunt, sic gubernationem obeuntibus esse concedenda, de quibus dictum n. 345. & seqq. & quidem in Cap. Nostro de pœn. & remiss. illis conceditur vt per prouinciam id præstare queant, quod non solùm in actu visitationis accipiendum est, sed etiam extra illum, vt est communis Scriptorum sensus, vt videri potest apud D. Barbosam cit. Allegat. 88. n. 15. & 16. & tunc tantùm habebit locum, cùm Archiepiscopus extra propriam Diœcesim versatur, intra Prouinciam tamen: dum enim in loco Sedis suæ residet, nihil circa suffraganeorum subditos potest, & ita intellexit Glossa præfatum Cap. Nostro, adducens l. 2. ff. de Officio Proconsulis, vbi de illo dicitur voluntaria posse vti iurisdictione post egressum ex Vrbe.

Obijci potest receptissima sententia, iux [Obiectiò ex defectu confirmationis generaliter requisita.]ta quam Episcopi, etiamsi consecrati non sint, concedere Indulgentias possunt, pro qua Auctores congerunt Bonacina Tomo 1. Disp. 6. de Indulgentijs. q. 1. p. 4. n. 2. D. Barbosa suprà n. 7. Cardinalis Lugo Disp. 27. de Pœnit. n. 135. & Leander suprà Quæst. 22. qui tamen addunt id locum habiturum, dummodò Episcopus sit electus & confirmatus; quod intelligi debet de electione & confirmatione consecrati, si ad Ecclesiam aliam transferatur, cùm perinde se habeat, quandoquidem [Aperte diluitur.] respectu illius maiorem non habet potestatem, quàm si non esset consecratus. Ad quod respondendum ex dictis, & dicendum præsentationem cum iure ad gubernationem vim habere electionis & confirmationis in ordine ad prædictum effectum, sicut in ordine ad alios. Id quod ex ratione, quam præfati adducunt, manifestè conuincitur, dum aiunt iurisdictionis negotium esse, & ita confirmationem requiri & sufficere: atqui iurisdictio in prædictis est plenissima: poterunt ergo & illa, quæ sine confirmatione stare ex generali Iuris dispositione non possent. Irregularis profectò agendi modus præter sacrorum Canonum sanctiones, ipsis eorum Auctoribus, Pontificibus inquam, annuentibus, ad id necessitate compellente: mundo enim nouo detecto, in multis oportuit legales, & Canonicas introduci nouitates: in quibus tamen inordinatum nihil, quia Ecclesia sibi constans semper, sicut columna & firmamentum veritatis. 1. Tim. 3. v. 15. ita etiam Castrorum acies ordinata. Cant. 6. v. 10.

B.

BAPTISMVS.

Dubium circa solemnitatem quando ratione necessitatis non confertur in Ecclesia.

IN prædio quodam natus infans, vbi est [Non esse omittendam statuitur.] Oratorium, in quo cum Ordinarij licentia Missa dici solet. Frigida tempestas vrget, & morbida; timeturque ne moriatur, si in vrbem baptizandus deferatur. Vnde & inquiritur an solemniter possit Baptizari? & Respondetur affirmatiuè, si iudicio eorum, qui circa periculum arbitrari possunt, timeri illud possit. Sic Fr. Emmanuel Rodericus in Summa cap. 26. de Baptismo Conclus. 4. vbi ait quòd tempore pestis potest baptizari infans domi, aut in proximiori Capella, aut Oratorio ob periculum delationis in Ecclesiam. Et allegat Ripam de peste, & quod de Baptismo solemni loquatur apparet clarè, nam statim ait tantam eo tempore esse necessitatem posse, vt sine solemnitate possit Baptismus conferri. Et probatur ex Glossa in Clem. 1. de Baptismo verb. Neceßitas: vbi [Glossa. Clementinæ.] ait: Hic comparantur nobilitas & neceßitas. Atqui filij Principum possunt domi solemniter baptizari, vt in eadem Clementina decernitur; ergo & paruulus propter periculum. Iuxta quod & loquitur P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disp. 31. Sect. 2. vers. Secunda circumstantia dicens in Clementina citata non tribui priuilegium filijs Principum vt sine solemnitate baptizari possint; & ita, si non subsit periculum, solemnitatem Ecclesiæ cum suis ritibus obseruandam. Pro quo & stant Sotus in 4. dist. 6. q. 2. arti. 3. ad 3. Nauarrus in Manuali cap. 22. nu. 7. dicentes sine reatu mortalis peccati non posse solemnitatem omitti, nisi vrgeat necessitas: quæ quidem in casu præsenti non adest: & ita solemnitas adhibenda: sic enim vnum tantùm præceptum non impletur, non baptizandi scilicet extra Ecclesiam; duo autem si solennitas omittatur: cùm sit regula Iuris certa quòd quando sunt duo vincula, sublato vno, non aufertur aliud. Sic P. Stephanus de Auila die 30. Iulij 1597.

Vbi quidem de Parochis mentio nulla, [Quid de Parochi licentia.] aut de ipsorum licentia, quæ non obstante distantia possit postulari: Iuxta ea, quæ in Thesauro dicta sunt Tomo 2. Tit. 12. cap. 8. Difficult. 2. Si ergo licentia Parochi expectari possit, sine illa non est Baptismus conferendus, non solùm solemniter, sed neque sine solemnitate: si autem non possit, & necessaria pro solemnitate suppetant, illa non est omittenda, præsertim à Religiosis, quibus fauere aliquomodo priuilegia videntur, de quo in Difficult. in prædicta, ac præcedenti ipsam. Quæ autem à præfato adducuntur Auctore non solùm probant Baptismum in Oratorio posse cum solemnitate conferri, sed etiam domi: quod quidem ex eo, quod de filijs Principum dicitur, qui domi baptizari possunt, inferre licet; quandoquidem in domibus huiusmodi Oratoria semper haberi solent; sed ex necessitate adhibendi illam, quando necessaria suppetunt, oleum scilicet & chrisma, Capitium & cereus, cum Patrinis.

Et circa hos sic admonet Rituale Indi [Animaduersio pro Patrinis, ex Rituali Indico.]cum, solicitè attendendum an Patrinus, qui domi Baptizatum tenuit, sit distinctus ab eo, qui in Ecclesia tenuit, & ita in libro Baptismi scribatur; propter diuersas cognationes spirituales, quæ contrahuntur: siquidem ob Baptismum contracta Matrimonium impedit, & dirimit: alia autem impedit, sed non dirimit, vt habetur in Cap. Contract. de cognat. spirit. & in cap. Catechism. eodem Tit. lib. 6. Cap. scilicet Contracto. Et Cap. Per Catechismum. Vbi quidem Collector, de quo alibi dictum, probabilem est sententiam secutus, in Baptismo inquam non solemni cognationem spiritualem contrahi Matrimonij diremptricem, quam plures amplexi, quos allegat & sequitur Leander Tomo 1. Tract. 2. Disp. 7. Quæst. 21. pro opposita multos etiam & grauissimos Scriptores adducens, & quod ad impedimentum ex Catechismo attinet verissimum est quod Clemens Tertius, & Bonifacius Octauus illius interpres dictis Capitibus expresserunt, tentione scili [De impedimento ex Catechismo.]cet in Catechismo cognationem non contrahi pro dirimendo Matrimonio sufficientem, benè tamen impedientem, pro quo apud eumdem videndi, qui id magis ex professo discutiunt. Tomo 2. Tract. 9. Disp. 23. §. 3. ex quibus præcipuus P. Thomas Sancius lib. 7. de Matrim. Disput. 10. & de tempore ante Tridentinum Concilium loquendo, receptissima sententia fuit, quam ex citatis Capitibus Doctores collegerunt, cui tamen se Dominicus Sotus opposuit in 4. dist. 42. q. 1. art. 2. Col. 4. vers. Vrgentius autem. Post illud autem iuxta ea, quæ habet Seßione 24. de Matrimonio cap. 2. etsi probabiliter idem sentiant non pauci, negant tamen & plures & eximiæ auctoritatis, quos adducit & sequitur P. Thomas cit. Disp. nu. 12. & Leander plures congerens Quæst. 4. In ijs ergo non standum præfatæ Ritualis animaduersioni, licet probabili. In eo autem quod de Catechismo post Baptismum asseruit, sub ea suppositione de perseuerantia impedimenti, satis etiam probabilem sententiam secutus Collector, quam & tenet cum alijs, quos allegat P. Thomas nu. 7. cùm sint etiam apud eumdem, qui id negent contendentes impedimentum huiusmodi ex solo Catechismo Baptismum antecedente consurgere, nec contemnendi illi, quibus & non leue fundamentum suffragatur. Sunt etiam alij minùs verosimiles dicendi modi apud ipsum, de quibus nu. 8. & 9. Circa quos non est operæ pretium distineri.

Digressio pro Societate IESV, in ordine ad examen suorum scholasticorum.

