Iuxta quæ molienti per reclamatio [Vt dimittè queat de reclamatione solicitus.]nem, nullitatis sententiam euincere, potest Societas turbas vitatura per dimissionem occurrere, si id sibi conueniens videatur. Neque id, quod de respectu illo consulendi honori dicebatur, alicuius momenti est, quando Societas suo vti iure potest. Et dimissione peracta, locus non relinquetur petitioni, vt ea de caussa iudicium assumatur; quia iam ille Religiosus non est, & ita neque superior, qui dimisit; cùm tamen Concilium statuat caussam nullitatis coràm superiore illam prætendentis transigendam. Vnde quidquid fortè apud Ordinarium institerit, nullius erit momenti. Et vt honori illius consulatur, quod non recusabit Societas, in litteris patenti [Expulsorum bono nomini consulendum S. Ignatius voluit, & statuit.]bus dici poterit votorum emissionem inualidam fuisse, si reuera ita fuit: sin minùs in forma Ordinaria concedendæ, in quibus regulariter cura boni nominis eius, qui dimittitur, vltra multorum meritum, habetur, dum nihil ad mores spectans, aut aliàs indecorum propalatur. Id quod sanctissimus Fundator sua est prouidentia complexus, dum Parte 2. Constit. cap. 3. nu. 5. ita loquitur: Quod ad dimissum attinet, tria itidem ob [Constitutio Societatis.]seruentur: primum exterius, vt recedat ex Domo, quantùm fieri possit, sine dedecore vel ignominia, ac secum omnia sua ferat. Alterum interius, vt cum dimittere superior curet, conseruata, quantùm fieri potest, charitate ac beneuolentia erga Domum, & quanta cum consolatione in Domino fieri poterit &c. Vbi quod semel & iterùm appositum, Quantùm fieri potest, aut poterit, innuit profectò aliquando sine dedecore fieri dimissionem non posse, quia is, qui dimittitur, non debet impunitus abire, nec semper potest esse secreta punitio. Quod & cùm accidit, etiam Diui Patris Constitutioni seruandæ suum studium adhibetur. Vtinam tales se erga Societatem pariter studiosos exhiberent.

§. VII.

An vnus ex Iudicibus sine altero possit iudicialem aliquem actum exercere.

CIrca hoc vidimus non semel Ordina [De vsu quorumdam Ordinariorum.]rios, vbi primùm Religiosus coràm ipsis nullitatem se velle probare proponit, eum Religiosæ alicui domui alterius Religionis transmittere, citato superiore ad processum iudicialem. Et videtur id ad conuenientem negotij progressum satis opportunum, quia coràm superiore non est ita facile & securum reclamationem inchoari; siquidem timere sic reclamaturus potest molestias aliquas, & impediendam reclamationem, vnde in tuto debet ad illam collocari. Neque apparet quomodo coràm vtroque iudice caussa inchoanda sit. Quis enim eos ad eum coniunget effectum, cùm id, vt vidimus, nequeat securè reclamaturus efficere, & quod ad securitatem attinet non possit ad superiorem reuocari, vt nuper dicebamus. Vnde & non defuit Vicarius generalis cuiusdam Episcopi, qui superiori eius, qui se non esse legitimè professum prætendebat, & carceris erat pœna propter grauia delicta mulctatus, peculiari decreto mandauit vt carceratum solueret, eumque reponeret in certo quodam loco Religioso extra illius Religionem, vt refert Portel Tomo 2. Casu 14. Eo quòd nisi hoc liceret, & iure peragi posset, nullo modo valeret caussæ huiusmodi cognitio iudicialis inchoari, sicut neque poterit; cùm semper valeat à superiore reclamantis præpediri.

Nihilominùs dicendum nihil posse [Contrarium statuitur, & concursum omnino esse necessarium.] vnum ex præfatis iudicibus sine alio. Sic Portel suprà ad secundum Quæsitum. Bordonus Tomo 5. cap. 22. de Professione Regulari. Quæs. 31. & colligitur ex alijs, qui de hoc agentes necessitatem communis consensus agnoscunt. Adducunt autem citati Cap. Prudentiam de Offic. & potest. [C. Prudentiam de Offic. delegati.] Iudicis delegati, vbi sic Cœlestinus Tertius: In hoc casu taliter respondemus, quòd cùm aliquis delegatorum iudicium per certum nuncium, vel excusatorem litteratoriè destinatum non ostenderit se interesse non posse, vel aliàs de eodem Canonicè constare non poterit, residui procedere ad causæ cognitionem non debent; quòd si processerint, nihil reputabuntur egisse. Sic ille. Cùm tamen præfati scriptores teneant iudices, de quibus agimus, non esse delegatos, sed Ordinarios, vt vidimus num. 1156. Videtur dicta decisio minimè congruere præsenti instituto: Nam in Ordinarijs vno absente alter caussæ cognitionem assumit, ex textibus, quos adducit Glossa citati Capitis, Ioanne Andrea pro huiusmodi distinctione laudato. Citatur etiam Cap. Causam eodem tit. Sed cùm in eodem titulo sit, idem quod de præcedenti poterit responderi. Nihilominùs sententia illa generalis videtur in hoc Capite, & est Alexandri Tertij: Quia [C. Causam eod. tit.] cùm caussa duobus committitur; sententia vnius non tenet. Quod & respectu Ordinariorum iudicum stare potest, vt caussa commissa duobus asseratur, à lege scilicet, vel Principe. Et ita Glossa in Cap. Duobus final. de sent. & re iudicata, vbi de [Glossa.] Ordinarijs etiam iudicibus est sermo, Caput hoc allegat pro assertione illa: Hoc intellige cùm omnes sunt præsentes; aliàs vno absente alius sententiam ferre non posset; immò nulla est, si feratur. Suprà de Offic. delegati. Cap. Caussam matrimonij &c. Sic Verb. Diuersas sententias. Facit etiam pro eodem id, quod ex Glossa videbatur obstare, iuxta quam, & leges ab ea allegatas, Iudice vno Ordinario absente alius procedere in caussa potest: ergo dum præsentes sunt, nullus procedere sine alio potest: hic autem in casu præsentiæ loquimur, iuxta quam speciem illi procedunt, de quibus dictum. Adducit etiam Portel Declarationem Cardinalium, in qua particula Coniunctim habetur, cuius & alij meminerunt, & casum illum pro ingressu in caussam apertè complectitur ibi: Censuit Regularem deducentem intra, quin [Declaratio Cardinalium.]quennium nullitatem professionis teneri eam probare coniunctim coram proprio superiore Religionis &c. Coniunctio enim est fundamentum probationis, & ante illam nihil vlli ex iudicibus conceditur: aliàs etiam poterit superior sic reclamantem in Religiosa alia domo deponere, & Ordinarium vrgere vt cognitionem assumat; idque potiori ratione, quia præcipuus est iudex, vt vidimus num. 1156. Quæ ratio vim habet, quidquid de præfata Declaratione sit, cui potest certæ auctoritatis defectus obiectari.

Deinde arguere possumus, quia si pro [Ex obiectionis fundamentalis depulsione instaurata probatio.]pter aliquam rationem id possent Ordinarij, maximè propter allatum in principio. §. Atqui illa nullius momenti est, vt constat, nam tota eius vis reducitur ad securitatem reclamantis, quæ quidem constare potest, si Ordinarium quidem adeat ille, & hic sine vllo personali deposito de prætensione subditi superiorem admoneat, & sic illi conueniant, & an depositio sit conueniens deliberent. Quod quidem minimè negabit superior benignam tractationem promittens domi futuram litigij tempore: alia enim grauibus inconuenientibus est obnoxia, & non sine scandalo proroganda, vt experientia habetur compertissimum. Quod si Ordinarius secus iudicet, formabitur discordia, & tertius eligendus iuxta dicenda inferius. Qua durante reclamans sua, in qua professus, tenebitur, domo manere, vnde effugere id non poterit, quod per depositum moliebatur, noxiam scilicet iterati & scandalosi exitus libertatem. Quòd si hac de caussa videat negotium prorogari, poterit iuri suo, vel potiùs irrationabili prætensioni cedere, & non relicta Religiosa habitatione, inde reclamationis effectum accurare. Stet ergo Ordinarium se solo nullum [Concludens ratio.] posse actum iudicialem exercere; quod quidem, vt alia deessent, supposita Concilij dispositione ratio manifesta conuincit, quia nullum est caput vnde illi possit iurisdictio competere: ante reclamationem enim nulla talis erat. Et post ipsam solùm cum superiore conceditur: quandoquidem neque superiori ipsi se solo quidquam agere permittitur; cùm tamen maior pro illo ratio esse videatur, quia in iudiciali potestate præcipuus, & possessione superior reclamantis, vt eum vidimus Concilium compellasse. Coràm superiore suo. Cùm dicere cum superiore domus potuisset.

§. VIII.

An si Superior in caussa reclamationis renuat procedere, possit à solo Ordinario concludi.

BOrdonus Tomo 5. cap. 22. de Professione [Bordoni affirmans sententia, & eius probationes.] Regul. quæs. 14. affirmat quòd quando vnus iudex spatio biennij cum alio non vult caussam reclamationis expedire, alter potest solus sententiam diffinitiuam ferre. Et quæs. 31. ait quòd si vnus iudex requirat alterum, & hic nolit concurrere, vel renuntiet iuri suo, valet dimissio: inualida verò est, si alter procedat in caussa, altero non requisito. Et hoc vltimum probat ex dictis nu. 1164. Prius autem, quia in hoc casu videtur suam potestatem delegare coniudici. Neque iustitia patitur vt reclamanti præcludatur via ad obtinendum suum intentum. Quod confirmatur ex citato Cap. Prudentiam, vbi dicitur quòd in caussa commissa duobus, si vnus noluerit procedere, alter exequetur. Sic Vers. Adijcimus. Et prætereà quia quis ex negligentia perdit iurisdictionem. Glossa fin. in Cap. Ex transmissa de foro compet. Id quod procedit tam de Ordinario, quam de Superiore. Sic citato loco, qui in Tractatu speciali de Profeßione Quæs. 27. & Tomo 3. Resolut. 69. num. 8. docuerat quòd si iudicium à Prælato regulari & ab Ordinario simul cœptum esset, & prolata nullitas professionis, valebit sententia vnius, altero irrationabiliter nolente interesse: cùm iudex efficere debeat ne iudicium reddatur nullum, ex Cap. 7. de Iudic. & cœptum iudicium ab aliquo, terminari debeat l. Vbi cœptum est. ff. de iudicijs. Pro quo alios refert, & inter eos Armendariz referentem sic fuisse decisum: quod vt probabile admittit P. Pellizarius Tomo 1. [P. Pellizar.] Tract. 3. cap. 5. nu. 51. vers. 3. Vbi tamen tenet, quòd si vnus procedat altero omnino nolente se ingerere. aut non requisito, iudicium erit nullum: tum quia in pari ac communi caussa potior est conditio prohibentis & resistentis reg. 56. in 6. tum quia hic facit quod habetur Cap. Caussam & Cap. Prudentiam §. Adijcimus de offic. deleg. quòd si caussa est simpliciter delegata duobus, non tenet sententia vnius: hoc autem euenit in casu nostro.

Sic citati Scriptores, ex quo apparet [Quid quoad praxim vt certius obseruandum.] rem hanc suo opinionum incerto remanere: quoad praxim verò aliquid omnino verosimile statui potest, in quo videntur conuenire. Dicit enim Bordonus vnum sine alio posse in caussa procedere, quando alter irrationabiliter, aut per negligentiam iudicium detrectat. Atqui hoc vix accidere potest, prætensore nullitatis vrgente: vnde regulariter loquendo caussa rationabilis interueniet. Est autem rationabilis. quoties probabili ducitur opinione iudex, iuxta dicta n. 1154. Quod quidem non solum in assumendo ab initio iudicio potest accidere, sed etiam in eius pro se ratione. in qua animaduerti potuit, quod in exordio non fuerat obseruatum, aut aliquid de nouo occurrere, propter quod prosecutio minimè conueniens videatur. Circa id autem iudex alter iudicariam nequit extendere potestatem, quia non est iudex sui coniudicis. Id autem quod à præfato Auctore dictum, non pati iustitiam vt reclamanti præcludatur via ad suum intentum obti [Notanda doctrina.]nendum, & ita vnum ex iudicibus in caussa posse procedere: Non quidem vrget, quia licet iustitia id exigat, debet tamen in eo modus legalis penitus obseruari, quod generaliter procedit: qui tamen modus per accidens aliquando potest locum non habere, aut ex defectu iudicis, vel ipsius impedimentis. Deinde ad hoc vt reclamans suum obtinere non possit intentum potest præcludi via probabilis opinionis obtentu, quia & frequentissimè reclamantes non certis & euidentibus fundamentis instructi procedunt, immò quandoque mendacibus, de quo Superioribus satis fundata notitia. Neque præclusio viæ erit æterna, cùm Superiores mutentut, vnde ad successorem recursus esse poterit. Nec locus erit appellationi, quandoquidem sententia non est, sed vel detrectatio iudicij quoad ingressum, vel prosecutionem. Citatum autem Cap. 7. de Iudicijs vt iudicium non reddatur nul [Cap. Intelleximus de iudiciis.]lum, nihil habet quod fauere videatur intento, cùm in eo tantùm statuatur vt excommunicatus non per se, sed per alium, si cenueniatur, debeat in iudicio respondere. Neque illa redditur ratio, ne iudicium nullum reddatur, sed ne videatur de [l. Vbi cœptum. ff. de iudic.] sua malitia commodum reportare. Sed hoc quid ad rem? lex autem de terminando iudicio vbi illud cœptum, inprimis non procedit quando cœptum non est, sed penitus detrectatum, vt accidere in casu præsenti potest, iuxta dicta. Deinde terminari quidem iudicium debet vbi cœptum, id est, ad aliud non transferendum tribunal regulariter loquendo, quod suas habet exceptiones sine operæ vtilis pretio, hoc loco proponendas, vbi de translatione iudicij non agitur, sed de illius omissione.

Id autem quod de Ordinarijs iudicibus [Potestas iudicis Ordinarij, coniudice absente vt stare nequeat.] dictum n. 1164. vt vno absente alius iudicare possit, non est constans, & contrarium vidimus à Glossa assertum ibidem. Quòd si leges aliquæ ciuiles id videntur innuere, generalis decisio non est, sed pro certis iudicibus, vt Consulibus, & Senatoribus, ac Capitulis, & alijs, de quibus Glossa in cit. Cap. Prudentiam Verb. Teneatur. Et vt demus ita iure ciuili dispositum, Concilij potius determinationi insistendum, quod formam iudicio contulit, cum respectu ad vtrumque iudicem, qui ob specialem rationem necessarius iudicatur: Superioris inquam, quia subditi caussa agitur; [Iudicis vtriusque necessitas quibus ex rationibus.] & Ordinarij, quia, cùm aliquis extra Religionem futurus sit, nullus melior, commodior, aut grauior, pro caussa momenti tanti; quæ & cùm forensis sit, & non ex æquo & bono, ac inspecta simpliciter reiveritate, sed iuxta totum Iuris rigorem transigenda, meritò ad supremum fori Ecclesiastici iudicem reseruata. Quia etiam inter Religionem & sæculum videtur qui reclamat constitutus, dum illam conatur deserere, & hoc amplecti; duplex assignatus iudex, & Religiosus, & qui extra Religionem in sacro est Ordine Superior, & sæcularium eiusdem Ordinis moderator, vt videat an sit futurum conueniens noui subditi curam assumere, ex illorum genere, qui plus soleant negotij Prælatis importare. Sine illis ergo non potest caussa nullitatis expediri, siue absente eorum aliquo, siue nolente erga expeditionem occupari: quòd si aliter fiat, minimè à iugo Religionis per sententiam liber, securus esse in conscientia poterit, nec tenebitur illa sententiæ annuere, & dimittere, et si in fauorem eius renuntiauerat, poterit de sententiæ excipere nullitate.

Præfatis autem non aduersatur quod [De caussis non finitis intra biennium.] iuxta S. Congregationis Declarationem tradit D. Barbosa de potest. Episcopi Allegat. 81. nu. 8. & in Summa Apostolicorum Decisionum Verb. Caussa n. 9. ex quo Lezana Tomo 4. Verb. Caussa iudicialis Regularium num. 9. vbi & alios refert, iuxta quos, si huiusmodi caussæ intra biennium non determinentur, ad iudices Superiores trahi possunt: iuxta Decretum eiusdem Concilij Seßion. 24. cap. 20. de Reformat. nisi assignentur caussæ legitimæ, propter quas non sunt definitæ. Vbi pro eôdem citatus D. Barbosa n. 17. adducens D. Felicianum à Vega ad Cap. Venerabilis n. 18. cum seqq. de iudicijs. Sed quidem in ordine ad praxim parùm vtile hoc poterit esse refugium, quia multis difficultatibus implicatur. Et in primis si caussa cœpta non est, etiamsi per biennium apud iudices prætensor nullitatis institerit, prædicta decisio locum habere non potest, quia lis mota non est; cùm tamen ibi dicatur: Saltem infra biennium à die [Concilium Trident.] motæ litis terminentur. Deinde vt mota lite auocatio fieri virtute appellationis possit, debet probari negligentia culpabilis iudicum, quod quidem ægrè præstari poterit, cùm ab ipsis multæ possint reddi rationes, nec præsumi possit iudicium appellationis circa hoc cum omni rigore processurum; neque facilè inueniendos testes, qui de iudicum culpabili negligentia valeant attestari, quæ difficilis est profectò probationis.

Vbi inquiri vlteriùs potest an in casu [An solus appellationis iudex post biennium iudicaturus.] dicto transacti biennij caussa non terminata debeat ad solùm appellationis iudicem auocari, ita vt Superior Religiosi iam in ea exclusus videatur. Et verba quidem Concilij hæc sunt: Alioquin post id spatium liberum sit partibus, vel alteri illorum, iudices Superiores, aliàs tamen competentes, adire, qui caussam in eo statu, quo fuerit, assumant, & quam primùm terminari curent. Atqui in caussis nullitatis competentes iudices sunt Ordinarius & Superior Religionis, & ita illis Superiores debent eisdem respondere, vt id, quod Concilium statuit circa coniudices; possit impleri. Quod tamen ex contextu dispositionis præfatæ videtur non posse consistere; siquidem iudices Superiores ij sunt iuxta illam, ad quos fieri appellatio potest. Nec anteà alijs committantur, nec auocentur, neque appellationes ab eisdem interpositæ, per Superiores quoscumque recipiantur &c. At Superiores Religionis non ij sunt, ad quos appellationes deferri possunt; cùm & sæpè accidere possit vt Prouinciales ipsi iudices nullitatis sint, iuxta dicta dicta §. 2. neque ad Generales dirigenda appellatio sit; quod quidem contra mentem Concilij esset, quod, vt vidimus, de abbreuianda est litis conclusione solicitum verbis illis: & quamprimùm terminari curent. In aditione enim Generalium quis non videat moras inexcusabiles successuras? Videtur ergo negotium istud non leuiter impeditum.

In quo quidem retardatio litis accide [Opportuna resolutio.]dere potest vel ex parte vtriusque iudicis, vel alterius ex ipsis. Si primum, tunc procedit difficultas. Si Secundum, vel Ordinarius, & non Superior: & sic nulla est ratio cur sine Superiore procedere possit ille, ad quem est caussa talis auocata: Si verò ex parte Superioris Religiosi litis est cursus impeditus, & ita nulla in Ordinario culpa: auocari ab illo caussa nequit, & ita curandum vt ille suis cohortationibus Superiorem excitet, & litigij auctor & actor instet opportunè, importunè, exaudiendus saltem propter importunitatem, ut aliàs iudex ille Euangelicus, de quo Lucæ 11. v. 8. Solus ergo relinquitur casus communis negligentiæ, in quo quidem si Superior Religiosi Prælati adiri commodè possit, pro concursu ad iudicium requirendus, quia forma iudicij à Concilio præscripta seruanda est, quando commodè seruari potest. Quòd si requisitus renuat, aut moras affectet, iudex prædictus caussam poterit expedire, quia Concilium dum breuem terminationem indicit, hoc videtur stabilire. In quo quidem euentu, fortè Religio ægrè est latura, si eius non expectetur concursus. Accurrat ergo, & suo iure potiatur. Si autem id facere renuit, videtur suo iuri cedere, cùm de sententia sine concursu ferenda admoneatur. Hic etenim commodiùs illorum admittenda doctrina, qui affirmant, vno ex iudicibus nolente concurrere posse alium caussam terminare, eo quòd iuri suo cedere videatur, de quo dictum nu. 1166. Quæ resolutio mihi apparet verosimilis, amplexuro aliam, si eam tradiderint, qui tacuerunt hucusque, quos viderim, doctiores.

§. IX.

Circa Judicum in lata sententia discordiam.

QVando ita accidit, videtur standum decisioni Cap. Duobus de sent. & re [Quid iuxta Cap. Duobus, do sent. & re iudic.] iudic. vbi ita Gregorius IX. Duobus iudicibus, vt accepimus, diuersas sententias proferentibus, si ex iurisdictione ordinaria processerunt, tenet pro reo, non pro actore sententia, nisi in caussa fauorabili, puta matrimonio, libertate, dote, seu testamento pro ipso fuerit promulgata. Si verò ex delegata potestate, vtraque pendet sententia ex arbitrio delegantis. Quòd si ex compromisso, neutra debet habere vigorem. Sic Pontifex. Cùm ergo iudices, de quibus agimus, Ordinarij sint, pro Religione videtur præferenda sententia, quæ rei personam subit, sicut actoris reclamans, agens contra ipsam, & eam volens spoliare. Rationem autem reddit Ioannes Andreas in Glossa marginali in Hostiensi, quia magis defertur iurisdictioni ordinariæ, quæ naturalis. est & fauorabilis. Sic ille contra Glossam, quæ rationem discriminis reddiderat ex eo quòd in Ordinaria iurisdictione non est Superior, ad quem recurratur (sicut in delegata) nisi lex mortua. Vt enim ille obicijcit, semper est reperire Superiorem, nisi in Papa, ex Cap. Licet de elect. Quod cùm adeò compertum sit, mirum est Glossam sic censuisse, & eam tamdiu conseruatam, nisi quatenus legitimus aliquis sensus in ea possit inueniri, pro quo inuestigando alij, si, libuerit, per otium laborabunt. Iuxta hæc ergo appellare volenti non videtur talis recursus concedendus, quia non tenet pro eo sententia, & solùm ea tenente, locum illa habere potest.

Nihilominùs vsu receptum vt in diuer [Quid iuxta vsum de electione Tertij.]sitate sententiæ tertius eligatur, pro quo & recusationes sæpiùs admittantur, quia non videntur specialiter denegatæ, & vbi id accidit, licet circa caussam, de qua agitur, in speciali prouisum non sit, iuxta communis iuris dispositionem procedendum est. Re tamen profundiùs inspecta, non videtur admittenda, quando qui electus est, ijs [Notanda circa recusationem factam de tertio electo.] dotibus eminet, vt nulla in illo possit esse suspicio inordinatæ affectionis, licet propter eius integritatem non sibi futurum propitium reclamans vereatur: quo ex titulo omnes integri, & à priuatis affectibus liberi, possent iudices recusari, & quidem iuxta ius Ciuile sola allegata suspicio ad recusationem sufficit, non ita iuxta Canonicum; debent enim caussæ suspicionis allegari, & probari, & sufficientes percenseri. Quando autem qui recusatur, is est, quem diximus, allegari contra ipsum caussæ tantùm ineptæ possunt, quæ à iudicibus repellendæ, iuxta id, quod ex Ancharrano & Alexandro tradit Cardinalis Tuschus Tomo 7. lit. S. conclus. 913. nu. 2. & 3. & ex Baldo num. 35. Id quod in caussis nullitatis videtur specialiùs asserendum, quia iudices à Concilio designati recusari nequeunt; si enim recusatio locum habere posset, & probarentur caussæ, cuilibet ex illis assignari deberet adiunctus, ex quo fieret vt à quatuor iudicibus caussæ tractarentur, quod contra mentem Concilij esset duos tantùm statuentis. Quòd si discordiæ locum relinqueret per adiunctum componendæ, id quidem prouidisset, sicut Seßione eadem cap. 6. de Re [Concilium Trident.]format. factum circa Adiunctos Episcopo in Visitatione, ibi: Quòd si ambo ab Episcopo discordes cum Episcopo tertium eligant &c.

In electione autem tertij id etiam vsu [Tertius futurus etiam quandoque Religiosus.] inualuit, vt numquàm Religiosus, sed sæcularis Clericus designetur: quod quidem ex conniuentia Religiosorum iudicum accidit, qui circa hoc Ordinarijs nihil id interesse putantes annuerunt. In quo & iuxta reclamantium placitum videtur actum, quibus duplicatio Religiosi iudicis minimè placebit, quia Religionis caussam creduntur acturi, in quo sæpissimè decipiuntur, cùm Religio sæpissimè etiam gratam habeat dimissionem eorum, qui in eadem mansuri, oneri sunt potiùs, quàm vtilitati futuri. Vnde videmus frequenter caussam reclamationis Ordinarijs relinqui, & eo vsque ad sententiam processum perducente, sola illius subscriptione coniudices esse contentos. Quod etsi in rigore videatur sufficere, minùs tamen apparet conueniens, & minimè Concilij menti conforme, parumque rationi consonum, vt grauissima caussa in manu sæcularis iudicis, Vicarij inquam Episcopi, penitus relinquatur; quod quidem non fieret, si de temporali aliquo commodo tractaretur, vt aliquando euenit, si videlicet reclamans in fauorem Religionis renuntiauerat. Et posset quidem tertius ex alia Religione eligi. in quo quidem poterit reclamans fundamentum recusationis habere, ex eo quòd sic electus non erit ita promptus ad assistendum in Ecclesiastico tribunali, & ab alieno Prælato pendet circa licentias. Et ob has fortè caussas, & quia insolitum quid & mirabile apparebit, de huiusmodi numquàm actum electione; neque id mirum, quando neque de eligendo eiusdem Religionis iudice fuerit pertractatum.

Potest autem discordia accidere non [Quid quando discordia non accedit circa caussam principalem.] solùm circa caussam directè processatam, sed circa processum ipsum. Si videlicet lata sententia contra reclamantem, excipiat ille de nullitate sententiæ ob vitia in processu commissa; vel fortè Religio, si pro nullitate professionis fuerit iudicatum. Quo euentu noui aduocandi iudices, qui etiam poterunt circa validitatem processus discordare. Vbi & tertius eligendus, in qua electione idem videtur obseruandum, quod circa directam conclusionem; ad illam enim tota caussæ substantia reuocatur: si enim processus iudicetur legitimus, perinde est ac si sententia directè proferretur. Eligendus ergo tertius; sed quia ad caussæ cognitionem non eligitur, solumque ad quædam iuris requisita examinanda, an scilicet fuerint obseruata, nec ne: videri potest non esse locum recusationi, quia illa tantùm à iure introducta pro directa caussæ cognitione, vt colligitur ex Cap. Suspicionis, de offic. deleg. Et Cap. legitima in 6. cod. tit. alias lites nimiùm prorogarentur contra Sedis Apostolicæ voluntatem. Ne huiusmodi occasione principale negotium plus debito prorogetur: vt loquitur Gregorius IX. in citato Cap. Suspicionis. Nihilominùs recusatio admitti potest ob rationem dictam, sed iuxta doctrinam superiùs comprobatam.

§. X.

Circa appellationem.

LIcere illam probat receptissimus vsus, [Licere appellationem, & an cum iudice ad quem debeat concurrere Religiosus.] & quia Concilium formam iudicij statuens id non addidit, quod alias addi solitum, Appellatione remota. Vbi disquirendum occurrit an solus Ordinarius iudex appellationis sine Superiore Religionis possit caussam huiusmodi iudicare. Et videmus quidem ita fieri; cùm tamen vt fieri non debeat ratio satis vrgens ex dispositione allata Concilij statim occurrat, dum statuit caussam huiusmodi ab Ordinario non solùm iudicandam, sed à Superiore etiam primo loco, vtpote principali, nominato. Ergo neque à solo Ecclesiastico iudice appellationis, qui debet cognitionem caussæ plenariam habere, & ex parte Religionis etiam assistere, qui circa hoc plurimùm conferre potest: & perinde se res habet, ac si tunc caussa à principio agitanda sumeretur. Acta primæ instantiæ omnino producat, & [Concilium Tridentin.] Iudex nisi illis visis, ad eius absolutionem minimè procedat. Verba sunt Concilij eiusdem Seßione 13. Cap. 3. de Reformat. Vbi ex eo argui potest quòd sequeretur in sententia appellationis posse interuenire discordiam, quod tamen videtur absurdum. Sed reuera tale non est, quia id potest euenire quoties appellatio ad plures defertur, qui vnum corpus efficiunt, vt Capitulum S. V. in quo euenire potest vt duo tantum Canonici sint, aut si plures, vota sint parùm discordantia. Tunc enim tertius eligendus, & vt in prima instantia caussa terminanda.

Illud difficilius, multoties non inue [Quid quando iudex est]niendum Superiorem Religiosi iudicis, ad quem possit appellari; si videlicet iudex ipse Superior [Prælatus Superior.] Prælatus sit, vt de Societate, & PP. Carmelitis dictum §. 3. & 4. Neque enim iudex in prima instantia potest in appellationis iudicio se ingerere, vt est iuribus omnibus constitutum. Ad quod tamen dici potest tunc à maioribus Prælatis vices suas Religiosis inferioribus conferendas. Quemadmodum quando Vicarius Episcopus recusatus est pro caussa, quæ tangit Episcopum, eo [De Episcopo suspecto.] quòd hic suspectus habeatur, tunc recusationis caussæ non cognoscuntur ab Episcopo, sed earum cognitionem alicui alteri confidenti committit, vt ex Sbrozio & Iacobo Laurentio tradit D. Barbosa de potest. Episcopi Allegat. 54. nu. 150. Vers. [D. Barbosa] Nota tamen. Itaque iudicare non valens, alteri potest iudicandi tribuere facultatem, ne iudicij cursus præpediatur. Et cùm dicimus Prælatum superiorem suas conferre vices, non ideò est quod in rigore nomine eius sit, qui deputatur, acturus, sicut neque ille, cui Episcopus cognitionem suspicionis committit; sed quatenus id agit, quod ille erat acturus, vt non esset impeditus. Sicut species dicitur Vicaria obiecti, etiamsi id præstet, quod minimè præstare potest obiectum: sensibile enim supra sensum oppositum impedit sensationem, vt est dogma philosophicum. Tribuit autem vices modo dicto, non quatenus pars in priori iudicio, sed nomine Religionis, sicut Episcopus non quatenus suspectus, sed nomine dignitatis. Ne enim Religio in necessarijs deficiat, ita suis Prælatis agendum iniungit: eadem enim persona diuersis ex titulis id agere sæpe valet, quod est proprium diuersarum. Sic cùm nemo se possit eligere, quatenus patroni munus gerit, potest tamen si cum alijs concurrat compatronis, electioni ab ipsis factæ consentiens, & numerum suffragiorum augendo, de quo suprà, & pro [nu. 177. & 179.] quo videri insuper potest Marius Antoninus lib. 1. Resolut. 51. nu. 5. iuncto nu. 1. & sic in multis alijs.

Quæ cùm ita sint, deberent quidem [Præfata doctrina vt debeat admitti.] Ecclesiasticis Prælatis in considerationem venire; quod tamen non video ita se habere, pro quo, sicut & pro alijs ad hoc genus iudicij spectantibus, satis esset conueniens Apostolicæ Sedis, media Sacra Cardinalium Congregatione, declarationes impetrari. Quod dum non fit, ad verosimilia recurrendum, & quæ magis videntur Concilij dispositioni conformia. Id quod in præsenti articulo, qui maximè ad substantiam pertinet, obseruari debuisset. Vt enim cum iudice appellationis Religiosus debeat Superior concurrere adducta videntur: fundamenta conuincere. Neque quia in hoc qui se opponat non extet, secura debet conscientia censeri; est enim Iudex iudicum in Excelsis, qui iustitias iudicabit, apud quem non habentur pro legitimis, quæ iura sacra non probant, licet multoties ob vitandas parùm profuturas controuersias sententiæ inuerosimiles verecundo silentio contegantur. Quo in [Improbanda appellationis repulsa.] genere talis visa, quæ à iudice quodam appellationis pronuntiata Metropolitani sententiam reuocante; & insuper nolente appellationem admittere ad iudicem alium, ad quem iuxta Gregorij XIII. Constitutionem pro Indijs debet, si sententiæ discordent, prouocari. Et ratio denegationis præfatæ ea fuisse dicitur, quòd Episcopus appellationum iudex, erat Religiosus ex eâdem Religione, ex qua & qui de nullitate professionis agebat, & illum vt suspectum recusauit. Atqui titulus dictus nullius momenti est; aliàs neque Religionis Superior in iudicio adhiberi debuisset. Et quidem si reclamans in prima instantia Ordinarium sit nactus suæ Religionis, Episcopum videlicet, quis dicat ea de caussa posse recusari? Quod si posset, tunc iudicium ad superiorem deferendum, qui in casu nostro solus est Pontifex, quandoquidem Metropolitanus esse non potest, pro quo D. Barbosa suprà Vers. Quando Episcopus. Præterquàm quòd recusationis caussæ non coràm Episcopo ad quem appellatum, sed apud arbitros sunt proponendæ, suam circa id operam conferente Episcopo recusato ex Cap. Suspicionis, & Cap. Legitima. de Offic. iud. deleg. & communi Doctorum sensu. Debuit ergo appellationi deferri, & recusationis caussa alteri remitti penitus tribunali. Quod quidem adeò videtur perspicuum, vt non sit opus circa illud probationes aliunde petitas aggerere. In claris enim non est opus coniecturis, ex iuribus & Doctoribus apud Marium Antoninum lib. 1. Reselut. 3. nu. 9. & neque iura, neque Doctores ad veritatem adeò liquidam confirmandam necessarij. Nisi fortè iudices dicti aliquam habeant circa hoc formulam specialem securo ex fonte deductam, quam Nos minoris obellæ mystæ penitus ignoramus.

Potuit autem & poterit sic ab appel [Remedium appellationis ad Papam.]latione repulsus remedio certo se tueri, si ad Pontificem appellet, hoc enim nullus ei inferior iudex potest prohibere: quia etiam non seruato medio talis appellatio valet, vt constat ex Cap. Si duobus de appellat & alibi. Vnde notabilis illa multorum Doctorum sententia iuxta ius Canonicum, inualidam esse appellationem, si iudex ad quem non explicatur, quia est in personam incertam, cùm possit esse vel ad mediatos superiores, vel ad Pontificem, pro qua P. Thomas Sancius Tomo 1. Respons. moral. lib. 3. Cap. 32. nu. 159. [Cap. De Priore de appellat.] Vnde Cap. de Priore eod. tit. is, qui appellationi huiusmodi non detulit, puniendus decernitur: Eum cum litteris tuis veritatem continentibus de tanto excessu satisfacturum ad Sedem Apostolicam venire compellas. Quæ sunt verba Alexandri Tertij. Vbi manifestum est effectum appellationis non solùm futurum deuolutiuum, sed suspensiuum, cùm minimè sit illa iure prohibita, & tota litigantis intentio ad effectum huiusmodi dirigatur, iuxta id, quod scriptores communiter tradunt, & præ alijs Illustrissimus Couarrubias Practic. qq. cap. 4. & cap. 23.

