NOn defuerunt qui rem minùs accu [Ritu Semiduplici posse Reliquias non insignes coli qui sentiant.]ratè pensitantes, & Auctores oculis properantibus lustrantes, affirmauerint sanctos, quorum Reliquiæ non insignes habentur, posse ritu Semiduplici celebrari. Et videtur quidem ita tenere P. Guyetus Lib. 1. Cap. [P. Guyetus.] 9. Quæst. 1. vbi ita scribit: Addit Gauantus Commentario in Rubricas Breuiarij Sect. 3. Cap. 3. nu. 3. de sancto, cuius Reliquia non insignis habetur, Officium debere esse Semiduplex, ad differentiam insignis Reliquiæ. Sic ille, qui Gauanti sententiam vt ab eo refertur, adducens, nec improbans, ipsam videtur amplexus, aut saltem probabilem arbitratus. Et vir quidem pius & doctus, cùm de Reliquijs quibusdam ex prædictis ageretur, quæ non ita insignes videbantur, vt ritus illis Duplicis deberet impendi, ad Semiduplicis inclinabat, vel vt aptiorem proponebat, Gauanti auctoritate demonstrata, quæ si, vt dicebatur, talis esset, non immeritò posset illius sententia ad praxim aduocari.

Sed verò Gauantus ab eo est dicendi [Qui secus, & meliùs.] modo penitus alienus, sic enim ille citato in loco: De Sancto, cuius Reliquia non insignis habetur, [Gauanti aperta mens.] si concedatur Officium, debet esse Semiduplex, ad differentiam insignis Reliquiæ. Sic ille. Vnde P. Guyetus non retulit fideliter præfati scriptoris verba, illam enim omisit clausulam, si concedatur Officium. Quod & tenent Lezana Tomo 1. Cap. 12. nu. 37. & Barbosa de Officio Parochi Cap. 10. n. 20. & in Summa Apostol. Decision. Collect. 646. cum Sellio. Circa quod P. Quintanadueñas Tom. [P. Quintanadueñas.] 1. Tract. 7. Singul. 27. n. 6. ita loquitur: De sancto verò (inquit Barbosa suprà. n. 20.) cuius Reliquia non insignis habetur, si concedatur Officium, debet esse Semiduplex, vel pro vt recitatur in Breuiario Romano, ad differentiam insignis Reliquiæ. Eadem Rituum S. Congregatio in vna Calaritana, & in alia Viterbiensi sub die 1. Sept. 1612. Eadem habet Nouarius suprà n. 8. (scilicet in Lucerna. verb. Officium) Vtrum autem hæc Declaratio supponat posse recitari de sancto, cuius Reliquia non insignis habetur, ignoro. Si verò asserat posse peti à Pontifice facultatem faciendi Officium, aut ad recitandum de illo, libenter annuo; & quòd tunc, si concedatur, solùm erit sub Semiduplici ritu, vt notat Gauantus in Breuia. Sect. 3. c. 3. n. 3. Hæc ille. Qui ignorare [Quid ex illius verbis colligi minùs verosimile queat.] se cùm dicat an Declaratio supponat posse recitari de sancto, cuius Reliquia non insignis habetur, videtur locum ita sentiendi relinquere, cùm Declaratio ita videatur indicare, & ita opinionem huiusmodi futuram probabilem, vti in verbis Declarationis non absurdè fundatam. Neque enim præfatus Auctor ignorare se diceret, nisi in verbis Declarationis ipsius aliquod subesset pro ignorantia huiusmodi fundamentum. Quòd si ita esset clara negatio eius, quod supponi vtcumque videtur, non posset circa illud ignoratio, quam in se ille recognoscit, vlla ratione versari. Quis enim quod est manifestum ignoret, & maximè vir doctus? Sed quidem ad opinionem cum probabilitate fundandam leuissimum firmamentum exhibet citati Auctoris ignoratio; ex eo enim quòd ignoretur an aliquid concessum sit, nequit pro concesso haberi, & iuxta concessionem operari. Neque verba concessionem indicant; si enim illa præcessisset, aliqua de ipsa haberetur notitia, cùm tamen nulla extet; vt possit de sanctis, quorum Reliquiæ non insignes habentur, Officium recitari. Et ita mentem Declarationis prædictæ Gauantus assecutus, quem sequi se Auctor protestatur.

Illud speciali est obseruatione dignissi [Peculiare dubium circa verba Declarationis.]mum, quod in præallegata Declaratione dicitur: Debet esse Semiduplex, vel prout recitatur in Breuiario Romano. De Reliquia enim non insigni agitur, pro qua indultum postulatur. Et nihil videtur profecto concessum, si de sancto sit, de quo in Breuiario Romano præscribitur celebratio. Si ergo simplex sit, sub ritu simplici de illo fiet. Et quid inde maioris celebritatis accedit? Si Semiduplex, iam hoc habebat, quod concessione tribuitur. Inanis ergo illa, & penitus superflua, pro qua & inepta postulatio videretur. Ideò suspecta videntur verba illa; pro quibus P. Quintanad. Barbosam refert, apud quem inueniuntur; sed Barbosa pro eisdem Lezanam allegat, apud quem illa non inueniuntur; ex quibus de primo ad vltimum videtur fieri firmum pro ipsis fundamentum non haberi. Dici etiam potest per errorem additum illud Vel, & sensum esse Officium debere esse Semiduplex vt in Breuiario Romano, id est, iuxta ordinem in eo dispositum, vt illi sancto, cuius habetur Reliquia, vel Martyris, vel Confessoris Pontificis vel non Pontificis, Virginis &c. Officium tribuatur.

Stet ergo propter Reliquiam non insi [Vltima circa quæstionem propositam resolutio.]gnem ritum non posse specialem adhiberi: quod quidem conuenientissimè sic dispositum; aliàs enim vix locus Feriali Officio linqueretur: id quod in Sanctuario nostro est manifestum, iuxta quem neque Feria vnica remaneret. Cum tamen Gregorius XIII. in citata Bulla tali incommodo obuiandum duxerit, dum ait: Ex hoc sequebatur, vt Officium maioris partis Feriarum anni [Feriale Officium vt debeat obseruari, iuxta Greg XIII, concessionem.] omitteretur, & ordo Breuiarij ferè subuerteretur. Sequebatur inquam ex Festorum naturalium Hispaniæ Sanctorum multitudine, vnde illa ad paruum numerum reuocauit, quæ sint Hispaniæ toti communia, sanctorum inquam Ildefonsi, Isidori, Hermenegildi, quod iam est ad vniuersalem Ecclesiam propagatum, & Leocadiæ. Sed cùm deinde id, quod iam vidimus, circa insignes Reliquias indulserit, ex eo quidem multis in locis factum, crescente earum numero vt Officium maioris partis Feriarum anni omittatur. Quod tamen generale cum non sit, contra Pontificis non itur ordinatissimam voluntatem qui pro Reliquijs zelum maiorem, quàm pro Ferijs videtur habuisse, cùm sciret concessione sua Officium Feriarum non parua quidem ex parte minuendum. Quemadmodùm aucta Festorum ce [Sanctorum Festa Ferijs quomodo præferenda.]lebratione ob sanctorum gloriam, & consequenter Dei, qui glorificabitur in consilio sanctorum. Psal. 88. v. 8. ita dispositum Kalendarium vt in toto Ianuario mense nullus sit dies, in quo possit Feriale Officium recitari. In Augusto vix vnus aut alter, sed quia in aliis locus esse potest, non graue id inconueniens reputatur. Ex quod diximus firmari potest, vt, quoniam Feriale Officium in maiori Ecclesiæ parte locum habere possit, non debeat censeri absurdum, si in nonnullis ob insignium Reliquiarum multitudinem omittatur.

SECTIO XVII.

Vtrum Festa Sanctorum, quorum Reliquiæ insignes habentur, in Translatione gaudeant aliquo iure prælationis.

TRansferri accidit quando eorum [Vt possit translatio contingere, & quorum Festorum.] Festa in Octauas illas incidunt, in quibus aut nulla, aut specialiter priuilegiata tantùm admittuntur. Et tunc occurrit proposita difficultas, siquidem contingere potest vt Festa aliqua Sanctorum sint in ordine Festorum priora, & ritus tamen æqualis, duplicia inquam, vt S. Ioachim (de quo tamen inferiùs disserendum) S. Benedicti, S. Franciscus de Paula (in cuius die festo hæc scribo) S. Isidori Hispaniarum Doctoris, S. Hermenigildi, S. Leonis, S. Petri Martyris, S. Catharinæ Senensis, S. Gregorij Nazianzeni, S. Philippi Nerij, S. Monicæ, S. Norberti, S. Antonij de Padua, S. Basilij, quarum omnium esse translationes possunt ob supra dictum impedimentum. Et vt præferri nequeant videtur obstare Rubrica de Translatione Festorum sic se habens: Si plura Festa nouem Lectio [Rubrica de Translat n. 7. vt videatur obstare prælationi.]num transferenda sint, priùs transferatur Duplex quàm Semiduplex, & inter plura Duplicia quod est magis solemne semper priùs transferatur & celebretur: alioquin si sunt æqualia, vnum ante aliud transferatur eo ordine, quo erant celebranda in proprijs diebus. Sic ibi. Atqui Festa, de quibus dictum, æqualia sunt: non ergo potest ratione Reliquiarum esse prælatio, dum pro illis nihil profertur speciale. Nihilominus posse præferri videtur ve [Eam potiùs fauere ostenditur.]rosimile, & ex Rubrica citata, atque antecedenti deduci, hæc enim huiusmodi est: Si duo vel plura Festa nouem Lectionum simul eodem die veniant, fiat Officium de maiori, id est de Duplici & Semiduplicia transferantur: at si omnia sint Duplicia, vel omnia Semiduplicia, fiat de digniori, seu solemniori, & quæ minoris solemnitatis sunt, transferantur. Sic Rubrica num. 6. Est autem Festum Sancti, cuius habetur Reliquia eo solemnius, quod sub eodem ritu celebratur, vt videtur clarum, ea enim de caussa Gregorius XIII. illud Duplici alij præferendum statuit eodem occurrenti die, ratione scilicet solemnioris apparatus, qui adhiberi solet, aut certè debuisset, Indulgentiarum, quæ & concedi solitæ, & in nostro perfruimur Sanctuario. Ex quo & ratio desumi potest: nam Festum Sancti, cuius Reliquia insignis habetur, præfertur alteri proprium habenti diem in celebratione: ergo & in translatione. Illatio videtur legitima à paritate rationis.

Gauantus Parte 2. Sect. 3. Cap. 10. n. 5. [Gauanti explicatio.] præfatam Rubricam exponens sic ait: Occurrentibus pluribus Festis nouem lectionum, transferatur illud, quod est minùs nobile, vel ratione ritus, putà quia Semiduplex, vel ratione personæ, quæ sit inferioris ordinis, si in ritu sint æquales. Hic est sensus Rubricæ nu. 6. Sic ille. Pro quo & P. Guyetus ita scribit Lib. 4. Cap. 7. Quæst. 3. Verùm tria hîc occur [Et P. Guyeti.]runt dubia. Primum an in transferendis Festis æqualibus habenda sit ratio dignitatis personarum, an videlicet quæ sunt Domini, transferantur ante omnia alia; quæ B. MARIÆ, ante Festa Sanctorum: quæ Angelorum & Apostolorum, ante cætera alia, iuxta ordinem præscriptum in Rubrica de Concurrentia Officij nu. 2. Respondeo, videri id mihi quidem valde consonum; quin & Gauantus Sect. 3. Cap. 10. n. 5. asserit hunc esse sensum Rubricæ citatæ. Vix tamen apparet; immò contrarium facile est colligere. Valeat nihilominùs tanti viri auctoritas, cum ratione congruenti coniuncta. Hæc ille. Et iuxta vtriusque mentem hoc anno 1674. disposita est translatio Festorum Annuntiationis Virginis, & Sanctissimi eius Sponsi Iosephi, æqualium iam in ritu, cum prælatione illius, vt qui prior fuit in tempore, non sit tamen in iure, stante personarum notissima inæqualitate. Et ex ratione à P. Guyeto adducta circa concurrentiam id sequitur, quod discursus iste contendit; præferendum, scilicet in translatione Festum Sancti, cuius habetur Reliquia, quia & in occurrentia præcedit. Quæ ratio videtur vrgere. Sed neuter ex citatis Auctoribus id teti [Solemnius Festum Reliquiarum, & inde probatio.]git, quod erat animaduersione & explicatione satis dignum: ratione scilicet maioris solemnitatis esse Festum æqualis ritus alteri minùs solemni in translatione præferendum. Nec videtur satisfacere adducta eorum explicatio de maiori personæ dignitate: nam in Rubrica duo ponuntur, & maioritas scilicet & solemnitas: Fiat de digniori, seu solemniori. Cùm ergo dignitas personæ ad maioritatem referatur: aliquid debet assignari diuersum, quod debeat solemnitati respondere. Et ita recognoscit P. Guyetus Cap. 9. Quæs. 5. vbi sic [P. Guyetus] ait: Tria sunt rationum capita, ex quibus peti debet Quæstionis huius resolutio. Primum est maior alterutrius celebritas: putà si vnum est de præcepto quoad forum, non verò alterum, aut fiat cum maiori appararatu Chori, frequentiorive populi concursu. Est enim eiusmodi maior solemnitas, ob quam alterum alteri præferendum edicit Rubrica 10. de Translat. Festorum n. 6. Sic S. Rochus vbi de eo fit legitimè, præferendus S. Hyacintho 16. Augusti. Sic ille. Cùm ergo tale aliquid in Festis Sanctorum, de quibus agimus, reperiri possit, meritò possunt prælationis iure gaudere.

Iuxta prædicta ergo non videtur negari posse Festis prædictis debitam esse prælationem, idque posse sine vllo scrupulo practicari, vt hoc anno quæ extant 21. 23. 24. 29. 24. 27. 29. & 31. Martij & 1. Aprilis & 13. ac 17. Maij præferenda SS. Benedicti & Monicæ. Vbi circa nonnullos [Factum S. Gabrielis an Duplex maius.] esse dubium potest, ex quibus prius est Festum S. Gabrielis Archangeli, quatenus dici potest non esse cultus sublimioris: sic enim communis concessio hucusque processit, quæ iam diu apud Nos in vsu, quia solius Duplicis sine additamento aliquo ritus eidem attributus, quemadmodum & Festo Angelorum Custodum. Et quemadmodum in illo primæ Vesperæ non erant integræ, ne ea pars solemnitatis Diui Hieronymi Festo demeretur, quod nec primas habuerat: ita & cum S. Gabriele faciendum est etiam iudicatum, vt scilicet secundas Vesperas integras non haberet, sed à Capitulo de S. Iosepho fieret, quando Duplicis minoris ritu illius Festum tantummodò potiebatur. Videtur tamen maior ipsi concedendus, quia apud PP. Franciscanos Duplex maius [Apud quos tale.] est, sub quo die 24. Martij celebratur. Sicut & à PP. Mercenarijs. Die autem 17. sub eodem ritu in Religione S. Iacobi, Præmonstratensi, & SS. Trinitatis: Sed quidem licet apud prædictos iam pridem Festum S. Archangeli in vsu fuerit, non licuit alijs eos, sine speciali gratia S. Congregationis ipsos imitari. Ex quo fit non alio celebrandum ritu, quam concesso ab ipsa; [Quid pro Societate.] & solum Duplex minus scimus esse concessum. Neque Religiosis Societatis plus licuisse ex eo constat: quòd sine P. Generalis facultate nullus possit in ijs, pro quibus priuilegium interuenit, vsum vsurpare. Stante autem generali concessione, de qua dictum, verosimiliter videtur dici posse licitum esse talis ritus vsurpationem ex rationabili voluntatis illius interpretatione, & experientia huiusmodi concessorum, vt videre licet in ijs, quæ habentur circa SS. Eucharistiæ Sacramentum pro Ferijs quintis, Conceptionem purissimam Virginis, vndecim mille Virgines. Quando & in eo, de quo agimus nihil inueniatur ad substantiam Officij sacri spectans, cùm absolutè liceat, & solùm de accidentali quadam agatur qualitate, quod in prohibitione illa circa vsum priuilegiorum non videtur comprehensum. Et idem videtur posse dici de Festo SS. Angelorum Custodum, quod vt Duplex maius iam olim celebrant præfatæ Religiones S. Iacobi, Præmonstratensis, & SS. Trinitatis, & fortè aliæ. Neque iam ex concurrentia cum S. Hieronymo hærere in eo possumus, cùm penitus sublata sit. Secundo Octobris die eidem assignato: quod satis erat exoptatum. Post S. Gabrielem sequitur S. Ioachimus, qui apud Patres [De S. Ioachimo.] Franciscanos ritum habet Duplicis maioris, iuxta impressum Codicem anno 1657. quod tamen omissum in Codice anni 1667. & videtur quidem non sine graui caussa factum. Neque vlla in eorum Kalendario ipsius mentio, nisi circa Annotationes pro mense Martio, in quibus sic [Annotatio PP. Minorum.] habetur: Quando vero Festa Sanctorum Iosephi, Ioachim, Benedicti, Gabrielis transferuntur post Pascha, primò fit Officium de S. Gabriele, deinde de S. Ioseph, posteà de S. Ioachim, denique de S. Benedicto. Ex quo tamen colligi nequit S. Ioachim esse Duplex minus, cum translatio S. Gabrielis, cuius Festus est posterius tempore apud præfatos, vt vidimus, præferatur, quandoquidem & cum S. Iosepho idem stat, cuius Festum tunc erat Duplex maius. Ratio ergo prælationis ex eo desumitur, quòd iuxta Ru [Duplex esse minus concluditur.]bricam Festa Angelorum alijs eiusdem gradus præferuntur. Sic Titulo 11. num. 2. de quo & dictum suprà. Nihilominus non esse Duplex maius apud illos videtur manifestum. Primò, quia pro eo nulla adducitur Pontificia concessio, sicut pro Diuis Iosepho & Anna, pro qua Sixtus Quartus memoratur cum circumstantijs Datæ. Secundò, quia cùm anteà per errorem visum fuerit irrepsisse, penitus est in recentiori impressione sublatum. Tertiò, quia in serie Festorum Ordinis S. Iosephi & S. Annæ Festa collocantur suis in mensibus, de quo & in Annotationibus, ea solùm ratione quòd maioritas illa ritus sit ipsis, vt diximus, Pontificia auctoritate concessa. Ergo si pro S. Ioachimo idem factum fuisset Pontificia largitate, idem etiam quod de duobus pariter ab ipsis dispositum fuisset. Cum ergo non ita se res habeat, dicendum est pro excellentia illa ritus nullum esse fundamentum, quando ex solo apud dictos Patres vsu argumentum sumebatur.

Est insuper Festum S. Ferdinandi Re [De S. Ferdinando Rege.]gis die 30. Maij, pro quo non apparet concessio specialis, de qua notitiam habeamus, qua ritus supra Duplex minus concedatur. Quod si de illo vt de Sancto Hispaniæ naturali loquamur, idem adhibendus ritus, qui ei pro Reliquijs insignibus iuxta P. Quintanadueñas Tractat. 7. Singular. 20. id probantem ex eo quod Gregorius XIII. eodem modo de illis locutus citata in Bulla. Ritum autem pro Reliquijs Duplicis esse minoris superiùs ostensum num. 93. & consequenter Sanctorum Naturalium nu. 94. licet dictus Pater maiorem ritum existimet ipsis tribuendum. Pro dignitate autem Regia non videtur maior cnnferendus: quia D. Hermenegildo & Regi & Martyri non est impensus, cum pro eo peculiaris concessionis coniecturam nullam habeamus. Nihilominùs sustineri potest præfatum ritum ei posse concedi, quia eius sanctitatis & gloriæ Pontificium testimonium optatissimum in Hispania fuit, & iuxta expectationem festiuitas est solemnitate celeberrima decorata. In quo vt celebrari peculiari plausu & ritu queat, ea est vrgentissima ratio, quod Regum nostrorum clarissimus sit ille Progenitor: quod de S. Ludouico dicere an possint Galliæ [Regibus Hispaniæ quæ inde gloria, sicut etiam ex D. Ludouico Progenitore, P. Bussieres.] Reges, videant eorum Historici, quorum & aliquos vidimus. Et quidem si quæ illis inde gloria, nostrorum Regum gloriæ pro auctario est, gloriosam pariter ex eodem sacro fonte recensentes originem. de quo P. Bussieres Parte 1. historiæ Francicæ lib. 9. in Carolo Pulcho sic scribit: Rex Alfonso Hispanico, eos comprimendi (Vancones & Anglos) munus imponit. Ille Alfonsi Regis Castellæ ex Ferdinando filio nepos, idemque nepos ex Blanca filia Ludouici sancti &c. Prætereà ijs, qui per hæc tempora Beatificationis honore donantur, Duplicis maioris officium concedi solitum, vt videre est in BB. Paschali, Petro de Alcantara (iam Catalogo Sanctorum adscripto) Ioanne Capistrano, Iocobo de Marchio, Felice Capucino, quos PP. Minorum citata Animaduersio recenset. B. Stanislao ritus secundæ Classis indultus, & B. Rosæ suprà excellentius aliquid, quam Iaponiensibus Martyribus tot ac tantis, quos eadem Franciscana Religio secundæ Classis ritu concelebrat, sic [Pro B. Petro de Arbues Martyre nupera concessio.]ut & Nos illorum Socios pariter coronatos Paulum, Ioannem, & Iacobum. Fateor B. Petro de Arbues nupera concessione solum ritum Duplicis designari. Sed obstare id non debet, quia aliquando Duplicis nomine solet venire etiam maius, quod ex circumstantijs colligendum. Exemplum extat in Tabella occurrentium, in qua dispositum inuenitur, vt occurrente Octaua cum Duplici per annum, Of [Duplex per annum aliquando pro maioris.]ficium sit de illa, & translatio de isto: quod est sic in §. de Translat. Festorum apertè statutum num. 2. Circa quod obseruat Gauantus Sect. 3. Cap. 8. num. 12. quòd Duplex per annum comprehendit maius & minus, vt scilicet Tabella penitus Rubricæ respondeat. Quæ autem circumstantiæ in considerationem venire possint vt concessio pro præfato Beato Martyre Duplex etiam maius comprehendat, expendendum relinquo sacrosancto Inquisitionis Tribunali, & ijs, qui in eôdem possunt, sicut & in grauioribus alijs, ita & in huiusmodi quæstionibus iudicare. Tandem cùm improbabile non appareat id quod de Sanctis Naturalibus Hispaniæ tenet P. Quintanadueñas supra: ex eo aliquid saltem potest deduci, quod cum alijs à Nobis dictis concurrens, probabilitatem possit positioni propositæ conciliare. Singula enim quæ non prosunt, &c. Et hac de caussa in concursu Festi Sancti Regis cum Festo S. Gordiani Martyris, de quo die 29. Maij ob sacrum pignus illius Corporis, integras Vesperas S. Ferdinando tribuimus cum alterius commemoratione, & in Translatione ius habebit prælationis.

SECTIO XVIII.

Circa Reliquias Beatificatorum.

PRælatus quidam, dum de approbatione Reliquiarum ageretur, & Bea [Circa negatam approbationem à Prælato quodam.]torum aliquæ ipsi vt approbarentur fuissent præsentatæ, abnuit, in ea visus esse sententia, vt quæ tales sunt, approbari nequeant, quandoquidem approbatio eò tendit vt Reliquiæ possint publicæ exponi venerationi, quod sibi non esse licitum videtur censuisse. Et eius est qui de hoc agebat, obsecutus iudicio, atque ita Reliquiæ sine approbatione relictæ. Vbi quidem (vt hoc datum sit Prælati censuræ) ita disponi res potuit, vt Reliquiæ sub conditione approbarentur, si videlicet Beati, ad quos spectabant, Canonizationis cultum obtinerent: quod & re ipsa accidit in reliquijs S. Francisci Borgiæ, & breui etiam, vt speramus videndum in B. Aloysio Gonzaga iam in Martyrologio Romano proposito cum præclaro elogio, quod esse Canonizationis non infrequens sumus experti præludium. Et quidem cùm Prælatus ille omnes alias Reliquias approbans, quæ sunt illi propositæ, in prædicti nihil quod approbationi obstare posset, inuenerit, præter gradum inferiorem Beatificationis, stante Canonizatione, videtur iam approbatio necessaria consistere, cùm pro Reliquijs testimonia legitima habeantur. Cùm sit aliàs indubitabile approbationem, si Canonizatio extaret, præbiturum. Vnde sine scrupulo videtur hoc in negotio, vbi de mero fauore agitur, posse procedi.

Sed quidem Prælatus dictus ibi videtur [Approbari posse ostenditur.] trepidasse, vbi non erat timor; Reliquiæ namque Beatificatorum ad publicam possunt venerationem exponi, & consequenter in ordine ad illam approbari. Cùm enim illis, quarum sunt Missæ & Officij sacri concedantur honores, quibus esse maiores nequeunt, minores profectò negari nequeunt, quales sunt, qui eorum Reliquijs deferuntur. Vnde in more est, vt Beatificatione obtenta, Beatorum corpora suis ex tumulis extrahantur, venerationi publicæ deinceps, exponenda. Quod ergo erga corpora præstandum conceditur, consequenter & erga eorum Reliquias censetur esse concessum, quandoquidem eisdem æqualis est debita veneratio proptereamdem formalissimam rationem. Circa quod ita scribit P. Quintanadueñas Tract. 7. Singul. 27. [P. Quintanaduenas.] n. 9. Nam cùm Beatificati Reliquias, sicut & Canonizati, posse approbari ab Episcopo indubitatum sit, ex ijs, quæ Doctores tradunt. Suarius Tomo 1. in 3. p. Disput. 51. Sect. 2. Azorius Tomo 1. Lib. 9. Cap. 14. Barbosa de Episcop. Parte 3. Allegat. 97. n. 10. & alij: atque ex alio capite concedatur facultas vt de Sancto, cuius Reliquia approbata habetur, celebretur: à Pontificeque hic Beatus celebratione hac dignus sit iudicatus, concessa est enim hæc aliquibus; à fortiori Ecclesiæ, in qua eius Reliquia seruatur, conceditur, seu concessa credenda est. Hæc ille.

Sunt tamen huius Auctoris parùm [Eius non exactæ citationes. P. Suarez.] exactæ citationes. P. Suarez eo loco nihil habet, vbi tantùm de adoratione Dei latè disputat. Disputatione autem 55. Sectionem 2. sacris Reliquijs impendit, & in ea contrarium potiùs videtur tenuisse, ita enim scribit. Vers. Sed quæret aliquis post nonnulla alia: Aliud est enim loqui de publico & solemni ritu sub honore Reliquiarum, aliud de priuato ex singulari deuotione alicuius personæ. Vt enim aliquæ Reliquiæ publicè ab Vniuersali Ecclesia colantur, primò necesse est vt de sanctitate personæ, vel per vniuersalem Ecclesiæ consensum, seu traditionem, vel per Summi Pontificis Canonizationem constet. Deinde oportet publica auctoritate Reliquiæ proponantur vt veræ, & ad talem personam pertinentes: hæc autem auctoritas est apud Summum Pontificem, & Episcopos, qui sufficientem diligentiam ante approbationem adhibere tenentur. Sic Doctor Eximius, iuxta quem Canonizatio eius, cuius est publicè exponenda Reliquia, videtur prorsus requirenda. Barbosa citato in loco sic ha [Dom. Barbosa.]bet: Secundò colligitur nullo modo licere Episcopo approbare Reliquias personæ nondum canonizatæ, aut eas publicè venerandas exponere. Sic ille plurimos congerens pro ea positione Doctores. P. Azor nihil habet eo, in quo allegatur Libro, & Capite, in quo de re valde aliena pertractat. Citatur à Barbosa eodem lib. Cap. 8. Quæs. 8. vbi illius habetur assertum, & Parte 2. Lib. 1. Cap. 26. Quæs. 4. & Cap. 6. Quæs. 1. Lib. 5. Vbi de Reliquijs in speciali nihil, sed tantùm de necessitate Canonizationis ad publicam venerationem, cum festiuis diebus, & cultu Sanctis attribui solito sacrorum Officiorum. Quod & alij ex citatis ab eodem scriptore affirmant, licet nonnulli de Reliquijs expressè loquantur, ex quibus P. Palaus Tomo 2. Tract. 8. Disput. 1. Puncto 3. n. 8. Et quid ad hæc? Dicam.

Canonistæ, ex quorum gremio, graui [Beatificatio Canonizationis nomine designata, ex quo difficultatis expeditio.] quidem & venerando, præfatus erat Antistes, litteræ solent esse nimiùm addicti; & ita cùm Canonizationem audiunt, & necessariam illam esse apud Scriptores legunt, vltimum illud, & solemnissimum Ecclesiæ iudicium, & definitiuam sententiam intelligunt, qua in Sanctorum Catalogum serui Dei aliqui virtutibus & miraculis insignes adsciscuntur; non animaduertentes particularem alium esse, & minùs solemnem Canonizationis modum, Beatificationis nomine à temporibus non ab hinc multis in Ecclesia receptum, quo plures ex honoribus Canonizatis impendi solitos ipsis Pontificia Sedes attribuit: de quo alibi à Nobis dictum, & ita sicut in Canonizatione, sic etiam in Beatificatione Pontificem errare non posse. Videnda quæ diximus. Tomo 1. Theologicorum Problematum in Prolusione Apologetica nu. 62. vbi Auctores dati ea, quæ diximus comprobantes. Circa quod notanda verba SS. Dom. Clementis X. in Breui pro Festo Canonizationis S. Francisci Borgiæ die 24. Aprilis 1671. vbi sic ille: Cùm nos nuper ad honorem San [Breue SS. Dom. Clementis X. notatu dignum.]ctißimæ Trinitatis, ac ad exaltationem Catholicæ fidei, & Christianæ Religionis incrementum, de Venerabilium Patrum nostrorum S. R. E. Cardinalium, Patriarcharum, Archiepiscoporum, & Episcoporum in Alma Vrbe nostra existentium consilio, Beatum Franciscum Borgiam, dum vixit Præpositum Generalem Societatis IESV auctoritate Nobis à Domino tradita Sanctum esse decreuerimus, & definiuerimus, ac Sanctorum Catalogo solemni ritu adscripserimus &c. Vbi animaduersione dignum occurrit, ad significandum vltimum pro Sanctitate & gloria B. Francisci iudicium non fuisse Pontificem priori verbo contentum, Decreuerimus, quia sine iudicio tali stare Decretum potest, & in Beatificatione profertur, qua is, qui eo decoratur honore dignus vt pro eo Missa & Officium dici possit, iudicatur: & ideò additum Definiuerimus, id est definitiua sententia quod iam decretum à Nobis fuerit pronuntiatum, in quo quidem substantia Canonizationis videtur constituta, quæ & stare sine solemnitate illa potest, de qua ibidem, & fuisse adhibitam meritò declarauit.

Stet igitur Beatorum Reliquias posse [Theologorum censura desideratur in istis.] ab Episcopis approbari, quod, vt reor, nullus, qui fuerit Theologus, recusabit. Theologi siquidem quanta sit Beatificationis vis, & ad quæ se possit extendere, quale & inter illam ac definitiuam Canonizationem discrimen, iusto examine trutinabunt. Experientia mihi pernotum magnos etiam [Vide Cassareum Parte 10. Conclus. 16.] Præsules Theologicis non imbutos notitijs, circa res diuinas & sacras magna caligine laborare, & ita eorum affectus erga illas pios quidem, sed aridos & exsuccos, quod & ipsi de se ingenuè fatebantur. Quàm alius S. Franciscus Salesius, [S. Francisci Salesij inter illos excellentia.] qui cum Iuris non leui peritia Theologica lumina in Scholis Societatis Romæ vbi Eximium Doctorem P. Franciscum Suarium, felicissimum tali discipulo nactus magistrum, potuit haurire, vt & mysticus ipse magister euaderet, & de praxi diuini amoris, vt nullus vnquam locutus alter, loqueretur. Et Pater quidem Quintanadueñas dum Doctores illos pro Beatificatorum Reliquijs approbandis adduxit, qui tamen de Canozatis locuti, ea forsitan consideratione processit, vt eos de Canonizatione, vt à Nobis est explicata, locutos fuerit arbitratus, quod tamen ab ipso oportuit explicari. Nec nos de Beatificatione plura, de qua etiam Tomo 1. & 2. Auctarij non pauca reperienda, pro quibus Indices consulendi.

SECTIO XIX.

Notanda quædam circa Festa Sacrarum Reliquiarum iuxta dierum seriem, qui sunt ipsis per menses assignati.

DIcta de illis aliqua in decursu huiusce tractationis, sed sunt alia, circa quæ vtilis erit excursus, cùm & oporteat circa dispositionem quorumdam vlteriùs inquirere, & illius non obuiam omnibus reddere rationem.

FESTA IANVARII.

HOc in mense nullum Reliquiarum Festum [Diuorum SS. Martyrum Festa cur è Ianuario reiecta.] occurrit, in quo tamen ante annos aliquot duo erant, scilicet die 29. S. Germanici Martyris ob sacrum Corpus, & 31. ob Reliquiam insignem S. Lelij Martyris. Sed Festa ista in alios sunt traducta dies ob superuenientia alia Sanctorum Francisci Salesij & Petri Nolasci, cùm prædicti dies non sint Sanctorum illorum natales, & circa S. Germanicum aliqua forsan deceptio obtigit vt hoc mense poneretur, eo quòd die 19. S. Germanici Martyris in Romano Martyrolo [S. Germanicus.]gio memoria illustris habeatur, sic enim ibi: Smyrnæ natalis beati Germanici Martyris, qui cùm primæuæ ætatis venustate floreret, sub Marco Antonino, & Lucio Aurelio, per gratiam virtutis Dei metum corporeæ fragilitatis excludens, sponte præparatam sibi bestiam damnatus à iudice prouocauit, cuius dentibus comminutus, vero pani Domino IESV Christo, pro ipso moriens meruit incorporari. Sic ibi. Quòd autem non eo die, sed 29. eius sit constituta memoria, ex eo accidere potuit, quod dies talis Festo S. Hilarij ex die 14. translato ob Festum nominis Iesv, iam esset pridem occupatus. Sed quidem cùm prædictus Martyr Smyrnæ in Asia, & non Romæ, vnde exportatum Sacrum Corpus, quo fruimur, martyrio fuerit coronatus, nullo ex prædictis diebus eo respectu gaudere debuit, benè tamen ex voluntaria designatione, sicut in alijs accidit, quorum dies passionis ignorantur, sicut & ignoratur dies S. Lelij cùm sit nullus in Martyrologio qui vocetur hoc nomine. Potest [An legitima reiectio.] autem non immeritò quæri, an iustè fuerint duo isti Sancti Martyres suis amoti sedibus, cùm iam dierum illorum haberent legitimam possessionem? & videtur quidem ita verosimiliter dicendum; hac enim de caussa in omnibus alijs ad officium sacrum spectantibus perinde se habent, ac si designati voluntariè dies, eorum essent natales. Nihilominus id, quod factum, potest etiam verosimiliter sustineri; nam concessio Gregorij XIII. pro exclusione Festi alterius, tunc procedit, quando simul occurrunt eodem die: & de alio Sancto eodem die occurrenti, si fuerit &c. quæ sunt verba Pontificis: non dicuntur autem occurrere Sancti eôdem die, quando vnius ex illis est penitus ignotus natalis dies. Debet ergo alter suo in die celebrari. Esse etiam & in hoc non contemnendæ congruentiæ potuerunt: ex quibus obvia offensio Religiosorum, si cernerent in Festo S. Fundatoris sui nullam in nostra Ecclesia ipsius memoriam haberi.

