Quod ad B. Coletæ reuelationem attinet, [Circa reuelationem B. Coleta.] afferri conuenienter nequit, ex illa enim habentur tria Diuæ matris connubia, vt videri potest apud Laurentium Surium in eius vitæ Cap. 21. Tomo 7. die 6. Martij, sic enim fatetur illa quòd etsi tribus viris nupserit, Ecclesia tamen & Triumphans & Militans magnis ex eius progenie sit aucta ornamentis, inter quæ Diuos Iacobum & Ioannem ostendit. Cùm ergo reuelatio huiusmodi circa repetita non sit admittenda coniugia, neque erga duos præfatos debet admitti nec potes: vnde neque quod ad indecentiam attinet videtur infirmatum. Et aliæ quidem circumferuntur reuelationes magis Diuæ parenti fauorabiles, ex quibus tamen neque arguendum censeo, dum maiorem auctoritatem iuxta Ecclesiæ stylum non fuerint consecutæ; qualem neque habet illa facta Beatæ dictæ. Dicere autem illam diuerso modo à quibusdam Auctoribus relatam, fidem non auget, sed deterit, dum eam quisque suæ conatur adaptare sententiæ: vt quod Tertullianus aliàs dixit Deum aut vnum esse, aut nullum, liceat præsenti in caussa proferre, reue [Tertulianus.]lationem scilicet dictam aut vnam esse, qualem Auctor contemporaneus scripsit, Stephanus Iuliacus, aut nullam. Cumque non admittatur primum, dicendum secundum. Quæ cùm talis sit, ex ea arguenti non inconuenienter poterit reuelatio contraria proponi, vt res suo in statu maneat, quidquid de reuelationibus fuerit: quamuis negari nequeat eam, quæ magis est conformis rationi, Ecclesiæ sensui, & Patrum doctrinæ, piè, & laudabiliter præferendam. Id quod casui, in quo sumus, erunt qui censeant piè etiam & laudabiliter, applicandum.

Aliud argumentum sibi obijcit præfa [Argumentum ex ætatum computo.]tus Scriptor, quod specialiter contra Mariam Cleophæ graues Scriptores instruunt, ex eo scilicet, quod si illa Virginis fuisset germana soror, & nata post ipsam, eius filij minores ætate Christo fuissent: quod tamen secus habet: Iacobus enim martyrium passus septimo Neronis anno, qui fuit sexagesimus tertius à nato Christo, vt affirmat D. Hieronymus de Scriptoribus Ecclesiasticis in Iacobo, & omnes admittunt: tunc autem sextum supra nonagesimum annum numerabat, vt tradit D. Epiphanius hæresi 78. & Ecclesia in Officijs sacris: sicq́ue triginta & tres habebat annos, quando Christus natus. Sanctus autem Simon mortuus est anno ætatis vigesimo supra centesimum, nono & centesimo Christi, vt affirmat Eusebius in Chronico, & ita vndecim erat annis Christo maior: ex quibus apparet Mariam Cleophæ duorum horum Apostolorum matrem minimè esse potuisse.

Sic ab eo instructo argumento respondet ne [Vt ille satisfaciat scriptor, quo cum agitur.]gando ætatem dictam D. Iacobo, & falso creditum ex decepto D. Epiphanio, qui D. Iacobum filium D. Iosephi asseruit, & plures illi annos quàm sit rationi conforme, attribuit. Vnde & Cardinalibus Baronio & Bellarmino, quod de ætate D. Iacobi dictum, non fuisse visum verosimile, & posse ex Breuiario Romano expungi, sicut alia constat fuisse expuncta. Simonem cum Simeone confundi, qui Cleophæ filius asseritur in eius Officio die 18. Februarij. Quòd si Cleophas etiam S. Simonis pater, ex eo accidere potuit, quòd bis vxoratus, primò quidem ducta matre S. Simeonis, & secundo Maria sorore Virginis. In quo quidem quod ad Diuum Simonem spectat, proculdubiò admittendum; & quod ad duplex coniugium Cleophæ, vti voluntariè dictum reijciendum, cùm tot sint, qui patrem velint esse Mariæ; & vt vxor illius fuerit, Diuæ Annæ tamen filiam hucusque euictum non est, nec poterit, vt reor, euinci. Licet autem Diui Simeon & Simon distincti fuerint, Simeonem tamen filium fuisse Mariæ præfatæ affirmant multi cum Hegesippo apud Eusebium lib. 3. Hist. Cap. 11. qui videri possunt apud Interpretes in 13. Caput. Matthæi v. 55. Ex quo fit argumentum suum robur retinere; quidquid de D. Iacobo sit, cuius ætas in Sacris Officijs non sine magnis fundamentis commendata reperitur. Verum quidem est à præfatis Cardinalibus, sicut & ab Henrico [Tomo 1. anno 63. n. 1.] Spondano, in dubium reuocari adeò prouectam ætatem, eo quòd ex eo fiat tempore Passionis Christi annum egisse septuagesimum secundum, quod non videtur verosimile. Sed verò D. Epi [Circa ætatem Diui Iacobi Minoris obseruatio.]phanius non est credendus circa ætatem (quidquid de patre fuerit, ita lapsus, vt magno annorum numero eum fuerit degrauandum arbitratus. Quo stante verosimili fundamento, vis argumenti persistit, si videlicet decem, aut etiam plures anni detrahantur, maior enim Deipara comperietur. Quod verò à Christo prouectæ iam ætatis fuerit electus, robustus aliàs & vegetus, ratio esse potuit eximia sanctitas, quæ non debuit Apostolici culminis maiestate priuari. Cùm insuper, non ad obeundas prouincias, & imbuendum Euangelio mundum, vt loquitur D. Leo; sed ad Ierosolymitanam regendam Ecclesiam fuerit destinatus. Non ergo est cur de Officiorum Sacrorum emendatione tractemus, & eam nobis licentiam leuibus ducti suspicionibus vsurpemus.

Alia proponit argumenta, quibus suas adhibet [Reuelatio quædam inuero similis comprobatur.] solutiones, circa quas non est operæ pretium distineri, quia argumenta non adeò robusta reputamus. Concludit autem reuelationes quasdam recensendo. Scilicet Carmelitanorum quorumdam Eremitarum sexagesimo septimo anno ante Verbi incarnationem, in qua ipse aliquas illius circumstantias difficiles arbitratur, addens non esse præsentis loci, scilicet quo ad discussionem. Quæ ergo talis est, parùm profectò momenti esse poterit ad firmandam Auctoris positionem. Et contra illam stat id, quod ex D. Hippolyto Portuensi Episcopo, & Martyre refert Nicepho [Nicephor. Callistus.]rus, Mathan scilicet, aliqui Nathan, sacerdotem ex coniuge Maria tres suscepisse filias; Mariam, quæ nupsit in Bethleem, & peperit Salomen: Sobam, quæ in Bethleem genuit Elizabetham matrem Ioannis Baptistæ, & Annam Virginis matrem: in prædicta autem visione vnica tantum Annæ soror extat, Ismeria nomine, quæ D. Præcursoris futura mater affirmatur. Licet sint qui Nicephoro sua in narratione non plenam adhibeant fidem, quatenus ex antiquissimo Hippolito suam contexit narrationem; quando id, quod ex eo refert, nouioris Hippolyti est, Thebani inquam, vt cum Ioanne Thoma à S. Cyrillo habet P. Cancellotus in Apparatu citato n. 79. Sed certè quisquis ille fuerit, ita receptum à multis, vt videri potest apud P. Salianum Tomo 6. anno 1416. n. 12. Spondanum in Apparatu nu. 19. suo cum Antesignano loquentem, & alios. Non ergo effectus visioni respondit, & ita illa vero non similis reprehensa. Prætereà, Diua Anna repræsentata est sub schemate arboris, cuius vnus ramus tres habebat surculos quibus tres sunt eius filiæ adumbratæ. Tunc sic. Ergo rami alij filios adumbrarunt alios; sed steriles cùm in illis nulli fuerint conspecti surculi: ex quo fiet D. Annam plures huiusmodi habuisse filios, aut filias, quod sacra nequit mente pronuntiari. Et cum reuelatio dicta dicto anno sexagesimoseptimo ante incarnationem Verbi dicatur accidisse, mirum est profectò quod additur ex obscuri nominis auctore, illam scilicet à Diuo Cyrillo scriptam, & quod, si ita est, ex eo fieri sententiam de tribus filijs satis esse antiquam. Quid ad hæc? Videat id lector eruditus, etiamsi non admodum talis.

Aliam reuelationem S. Mechtildis breuis [Quid de reuelationibus alijs.]simo sermone, aut commemoratione proponit. Sed vbi illa? Allusio fortè est ad compellationem Materteræ, qua Diuus Euangelista vsus, vt vidimus nu. 37. vbi & quàm parum ponderis habeat. Item ex D. Brigitta idem simili cum transcursu profertur, fundamento sanè perleui, vt eôdem loco ostensum. Et iuuat modò addidisse aliquid ex citato illo Cap. 9. vbi sic loquitur Virgo: Tamen pro certo dico tibi, quòd ex charitate di [S. Birgitta.]uina, & ex verbo Angeli nuntiantis, conuenerunt carne, non ex concupiscentia aliqua voluptatis, sed contra voluntatem suam ex diuina dilectione, & sic ex semine eorum per diuinam charitatem caro mea compaginata est. Hæc ibi pro certo habenda proponuntur, vt & pro certo habeamus Diuos parentes ab alijs carnalibus abstinuisse congressibus, qui ad eum, qui cœlitus prænuntiatus fuerat, contra suam voluntatem conuenerunt. Beatæ etiam Coletæ mentio inducta, animaduersione addita, quod in eius reuelatione, sicut in priore illa de tribus rami surculis, nihil de triplici D. Annæ coniugio habeatur: cùm tamen euidens sit quod à Nobis est circa illam dictum nu. 50. Concludit ita dicens: Habemus itaque quatuor; & plures equidem sunt, vt non credantur. Ad quæ reponere non immeritò possumus, & si multò plures eius farinæ sint, pro futuras nihil, & vnius D. Brigittæ reuelationibus obscurandas. Et potuisset quidem Euangelista sanctus ab ea, quæ ipsum concernit, nos eximere quæstione, matrem suam cum Virgine, & sorore Maria Cleophæ, Christo patienti adstitisse commemorans, cùm Salomem, quæ & mater filiorum Zebedei, adstitisse sit certum ex Matth. 27. & Marci 15. gradu cognationis expresso. Dum autem de Maria Cleophæ locutus, quam Virginis testatur fuisse sororem, de matre penitus tacet, id quidem non sine ratione factum debemus æstimare. Satis illud videbatur consonum: & mater Discipuli eius, quem diligebat IESVS. Quidquid de mysterio sit, nihil matris honori detractum iri putauit, dum de assistentia tacuit, & Virginis comitatu, quia non tanta illius erat obligatio, quanta in Maria Cleophæ, ob maius vinculum cognationis & affinitatis: erat siquidem neptis D. Iosephi ex fratre Cleopha, vt docent plurimi. Si autem Salome soror esset germana, valde esset profectò notabile à filio id omissum, quandoquidem sic esset vinculum obligationis maius, aut certè æquale, si Maria Cleophæ germana etiam soror asseratur; cui non defuisse debuit à filio ad omnia pietatis officia attentissimo testatum Euangelica in narratione relinqui, quod & duo alij Euangelistæ reliquerunt.

Et beatissimus quidem Euangelista æqui [SS. Iacobo & Ioanni maior gloria ex gloria Vnigenitæ in Virgine.] bonique consulet, si non eam ipsi cum Christo & eius Matre sanguinis consortionem adscribamus, quam nonnulli minùs consideratè concedunt, sicut & frater vndequaque Sanctissimus, cùm sint illi zelotes integerrimi veritatis, neque iam sedes sibi immeritas matris intercessionibus æmulentur. Est equidem consortio dicta Virgini, vt vidimus, indecora, cui est Vnigeniti titulus gloriosus. Ex quo fit id esse gloriosum & Ioanni, cui data Mater, cuius & ille filius, sic Vnigenito ex crucis culmine statuente; quo enim matris gloria maior, eo & filij. Est & Iacobo, pro quo speciale aliquid, Domino, vt reor, suggerente, dicendum, scilicet curam Virginis fratri Ioanni traditam, ad ipsum vti maiorem natu, & fidelissimum pariter, pertinuisse. Quod si secus factum, [Vterque filius ex Christi muneræ.] eius in Hispaniam festinata profectio, & præpropera mors in caussa fuit. Hinc accidit miraculosus ille Virginis in Hispaniam aduentus, vbi tunc ille erat, visitaturæ filium, non enim nisi pro filio filium reliquisset. Nec mihi quispiam Ioannis Virginitatem obijciat: fuit namque & Iacobus [D. Iacobus Virgo.] Virgo, vt affirmat D. Epiphanius hæresi 58. vbi adductis Christi verbis ex Matth. 19. v. 12. & sunt eunuchi, qui se ipsos castrauerunt propter regnum cælorum, ita subdit: Ioannes quidem & Iacobus filij Zebedæi, qui manserunt in virginitate, neque tamen proprijs manibus membra secuerunt, neque nuptias contraxerunt, sed proprio corde decertarunt, & mirabiliter gloriam coronæ huius certaminis abstulerunt. Sic ille: cuius auctoritatem, cùm de antiquarum rerum notitia agitur, tanti facit Cardinalis Baronius, vt in Apparatu, eius circa parentes Virginis testimonium positurus nu. 45. Sic dicat: Qui vnus instar omnium nobis est. Quomodò autem Sancti fratris elogium illud in Officijs sacris contrarium non sit: Quia singularis prærogatiuæ castitatis ampliori dilectione fecerat dignum: benè explicat citatus Dom. Antonius Calderon lib. 2. cap. 6. vbi & plus in eo quàm frater videatur esse laudabilis, quia eo maior, vnde & diuturnior continentia, ac coronæ plures ob magis continuata prælia castitatis. Et quidem licet videatur illud mirabile illo in statu, in quo nuptiæ in honore erant, & vsus inuiolabilis coniugiorum, Deo sic disponente in Euangelicæ legis confinio, id stare potuit, sicut in D. Iosepho accidit, qui matura cùm esset ætate, Virgo vsque ad connubium cæleste permansit, seruaturus in eo thesaurum illum, pro cuius custodia diu laborarat.

Neque contra hoc faciunt, quæ apud [Moderni auctoris oppositæ rationes.] P. Bordonum occurrunt Tomo 1. Cap. 3. n. 31. & seqq. rogans enim an habuerint vxores Apostoli, respondet aliquos habuisse, & probat ex 1. Corinth. 9. v. 5. Numquid non habemus potestatem, mulierem sororem circumducendi, sicut & ceteri [1. Cor. 9. v 5.] Apostoli, & fratres Domini, & Cephas? & post illa, quæ ad D. Petrum spectant, subdit Apostolos circumduxisse vxores, non vt vxores amplectendo, sed vt sorores alerent de mercede prædicationis, vt inquit Leo Papa relatus Cap. Omnino 11. dist. 31. vbi refert ea verba protulisse D. Paulum, & ita fuisse vxoratum contra Bellarminum [Cardin. Bellarmin. 1. Cor. 7. v. 8.] de Monachis cap. 33. asserentem vxorem non habuisse, & probantem ex 1. Cor. 7. v. 8. vbi ait: Dico autem non nuptis & viduis, bonum est illis, si sic permaneant, sicut & ego. Et Act. 7. v. 58. vocatur adolescens, quo indicatur vxore caruisse. Quæ tamen auctoritates non vrgent, quia Paulus comparatur cum viduis, factus & ipse viduus post Apostolatum, quia continuit ab vxore, ac si viduus esset morte vxoris. In secunda status adolescentiæ non opponitur statui vxoratus, & Gauantus in calce sui Thesauri ex œcumenio probat, & Saulum cum seruaret vestimenta lapidantium Stephanum, triginta annorum fuisse.

Sic præfatus Scriptor, audiendus, & ex [Apertè conuelluntur.]positione sua solis hæreticis, apud quos illa est celebris, placiturus, pro quo Recentiores Interpretes consulendi, qui receptissimam antiquorum Patrum sententiam amplexi, sorores apud Paulum matronas honestas esse dixerunt, quæ & comitatæ Christum, & alendis Apostolis pium, & minimè apud Hebræos scandalo obnoxium, ministerium contulerunt. Quod ad Leonem Papam spectat, quæ adducitur auctoritas, illius [Cap. Omninò 11. dest. 31.] non est, sed Humberti eius Legati, (Leonis inquam IX.) qui contra libellum Nicetæ Abbatis scripsit, in quo ille contra Latinos conabatur ostendere sacris hominibus, qui cùm essent vxorati ordinati, & consecrati sunt, licitum esse carnale consortium; pro quo præfatam Apostoli sententiam adducebat: cui in eo condescendens Humbertus, negat sacris licere hominibus, quod & asserit Apostolis minimè licuisse; quidquid de officioso fuerit comitatu. Et pro D. Paulo [Pro cælibatu D. Pauli certatur.] adducta ipsius verba ex cap. 7. ita faciunt, iunctis etiam quæ præcesserant n. 7. scilicet: Volo enim omnes esse sicut me ipsum, vt non vereatur P. Cornelius ita scribere: Hinc clarißimum est S. Paulum [P. Cornel.] non habuisse vxorem, sed cœlibem fuisse. Ita Patres citati v. 7. scilicet Diui Ambrosius, Hieronymus, Chrysostomus, Epiphanius, Anselmus, & prætereà Theodoretus, Theophylactus, œcumenius. Vnde adducta illa expositio neutiquam admittenda, iuxta quam simplex & sincera locutio ad improprium sensum detorquetur. Sua ergo constet Diuo Iacobo prærogatiua castitatis, sicut & debet sanctissimo fratri constare: quod quidem non ita esset, si iuxta absurdam illam explicationem vxores sororum nomine intelligendæ venirent: nam verba illa sicut & ceteri Apostoli ad omnes spectant, vt admittamus sequentia, & fratres Domini alios indicare, eo quòd Diui Iacobus & Ioannes non inueniantur in Euangelio fratres Domini compellati, de quo diximus nu. 32. & pro his satis.

SECTIO IV.

De approbatione Reliquiarum Indici Sanctuarij. Vbi de illius necessitate, vt publico exponi cultui possint.

MAgna circa hoc diligentia adhibi [Quid pro publico cultu statutum.]ta, vt sacris sanctionibus obseruantia debita deferatur. Et quidem circa hoc id videtur esse præcipuum, quod à Concilio Tridentino constitutum extat Sessione [Concilium Trident.] 24. in Decreto de inuocatione, & veneratione, & Reliquijs Sanctorum &c. ibi: Nec nouas Reliquias recipiendas, nisi eodem recognoscente & approbante Episcopo, &c. Sed quid nouarum Reliquiarum nomine intelligendum sit, quæstionis est alicuius, non tamen multùm operosæ, cùm ex contextu ipso non obscurè videatur elici nouas Reliquias reputandas non esse, quæ vt cultui exponantur publico, ijs diligentijs non indigent, quas ibidem Concilium adhibendas præcipit, sed solum eius iudicium sufficiat, quia Sanctorum ab Ecclesia receptorum esse fidelibus testimonijs compertum habetur. Cùm ergo Concilium de Reliquijs huiusmodi non agat, ex eius Decreto colligi minimè potest ad cultum huiusmodi necessariam esse Episcopi approbationem. Vnde & proponi in templo possent, pro confluentium adoratione, nisi aliud sit statutum, quo id prohibeatur.

Et nullum tale esse ex eo potest non le [Publicus cultus vt stare sine approbatione possit. Eligius Bassæus.]uiter fundari, quod tradit Eligius Bassæus in Floribus Theologiæ practicæ Tomo 2. verb. Reliquiæ Sanctorum nu. 3. scilicet Reliquias Sanctorum duplici cultu venerari posse, publico scilicet, & priuato, sicut & illos cuius sunt, & solùm illum esse publicum, qui fit nomine Ecclesiæ, per Officium diuinum, Missæ celebrationem, & alia, quæ pro Canonizatis & Beatificatis (Beneficiatis per errorem apud illum) sunt instituta ab Ecclesia. Priuatum autem esse illum, qui non exhibetur tamquàm institutus ab Ecclesia, sed ex peculiari deuotione colentis priuatim, quamuis simul fiat & publicè à multis. Vnde colligit Reliquias non Canonizati aut Beatificati, non posse proponi in templo vel altari publicè omnibus adorandas sine auctoritate Summi Pontificis ex Cap. Cùm ex eo, de Reliq. & venerat. Sanctor. Sic auctor dictus, ex quibus habemus cultum priuatum dici posse, etiamsi sit publicus, qui nullo modo est à Concilio, aut alia quauis sanctione prohibitus, etiam pro ijs, de quorum veneratione nihil est ab Ecclesia decretum. Ergo multò meliùs stare id poterit in illis, qui iam iudicio Ecclesiæ venerationis sunt titulum assecuti, si de illorum Reliquijs testimonium fidele succurrat, & ita in templo aut altari exponi, non Ecclesiæ nomine, sed ex generali eiusdem concessione pro Reliquiarum cultu, hîc & nunc prudenter applicata.

Dices posse in templo aut altari proponi [Quomodo esse priuatus, etsi etiam publicus queat.] Reliquias publicè omnibus adorandas ad cultum priuatum non spectare, cùm huiusmodi cultus ad ea pertineat, quæ Ecclesia pro Canonizatis & Beatificatis instituit: fieri enim tale aliquid nequit, nisi ea taliter disponente. Sed hoc non vrget, & occasionem vtilis doctrinæ ministrat. Sciendum ergo ea omnia, quæ erga sanctos fiunt ex concessione Ecclesiæ, tunc nomine ipsius fieri, quando in ipsis nihil est periculo errandi subiectum, vt cùm Missa, aut Officium Sacrum dicitur, publica fit supplicatio, templum eorum nomine ædificatur & sic alia. Quando autem subesse error potest, Ecclesiæ nomine non fit, quia Ecclesia nequit esse mater errorum, quæ est columna & firmamentum veritatis 1. Timoth. 3. v. 16. In expositione autem Reliquiarum esse error multoties potest, licet cum probabili circa eas iudicio procedatur, quia humano more res agitur, vnde eadem Reliquia pluribus in locis habetur & colitur, habentibus & colentibus pro indubitata retenta, de quo inferiùs. Et huius ve [Obseruatio peculiaris.]ritatis argumentum esse potest id, quod in Beatificatis accidit, quorum Reliquiæ in publicis supplicationibus exportari nequeunt, cùm tamen exponi in templis permittantur, quia prius illud multum habet sublimioris venerationis, cùm festum eorum agitur, & ita nomine Ecclesiæ videtur agi; quod secus accidit in expositione intra templi parietes. Sicut ergo in eo casu cultus Ecclesiæ nomine non fit, ita & quando ex speciali deuotione Canonizatorum Reliquiæ in templis & altaribus adorandæ proponuntur. Posse quidem Reliquias generaliter loquendo adorandas exponi, infallibilis assertio est quia in eo dignitas talis cultus asseritur ab Ecclesia decreta, quæ errare in eo non potest, etiam circa Beatificatos, vt alibi à me dictum & manifestè demonstratum: at hîc & nunc Reliquiam talem dignam esse adoratione, quæ sanctum aliàs ea dignum concernat, ab Ecclesia decretum non est, vnde eius nomine expositio non geritur, & ita ad priuatum est cultum reducenda, pro quo non est approbatio Episcopi necessaria.

Contra quod videtur esse communis scri [Contra illud quæ videntur facere dissoluta.]ptorum doctrina, qui approbationem necessariam esse pronuntiant, id quod & vsus receptissimus habet, vnde & quæstiones circa praxim approbationis. Ad quod responsio est obuia, Doctores agere de approbatione, quæ non spectat ad Reliquias priuato cultu venerandas, quando talis intenditur, & non superior alius, qui possit, etiam Episcopo contradicente, defendi. Quia enim circa hoc aliqui possunt abusus accidere, vigilantia vt amoueantur, ad Episcopos pertinet, ex citato Tridentini Decreto, ibi: Omnis porrò superstitio in Sanctorum inuocatione, Reliquiarum vene [Concilium Tridentin.]ratione, & imaginum sacro vsu tollatur &c. Postremò, tanta circa hæc diligentia & cura ab Episcopis adhibeatur &c. Ex quibus fit, vt si velint circa Reliquias inquirere, ijs resisti non debeat. Dum tamen de hoc non agunt, quia de Religiosorum attentione erga rem tantam, aut de alijs, plenam habent satisfactionem, iure vti possunt suo thesaurorum huiusmodi possessores. Vt autem satisfacere eisdem possint, præuijs approbationibus obtentis, omnimodæ securitati consulunt, & controuersiarum molestias deprecantur. Ego certè nullum vidi circa rem istam solicitum, prædicta fortè de caussa, & quia existimare etiam prudenter possunt Reliquias, quæ in possessione Venerationis sunt, à præcedentibus Antistitibus, aut eorum, vel Capitulorum S. V. Vicarijs approbatas. Pro quo & deseruire potest S. Congregationis Concilij Tridentini Declaratio apud Barbosam circa Decretum citatum, sic se habens: Sanctorum Reliquiæ antiquæ habendæ [S. Congregationis Declaratio.] sunt in illa veneratione, qua hactenus fuerunt &c. Vbi cùm de fauoribus agatur, non est is annorum numerus exigendus, de quo idem Barbosa Tractatu de Appellatiuis. §. 19.

Et in fauorabili hoc respectu videtur fun [Episcopi vt possint Rellquias approbare in propria aut aliena Diœcesi existentes.]data aliquorum praxis, qui approbationem Reliquiarum in vna Diœcesi existentium, ab Episcopo alterius in sua residente postularunt, quam & præstitit, sufficienti, vt credi debet, informatione præmissa. Quod tamen nescio an sint materiæ huius speculatores exacti probaturi. Communis quidem resolutio est, quam amplectitur P. Thomas Sancius in Opere morali lib. 2. Cap. 43. n. 14. & alij eum secuti, posse Episcopum extra suam Diœcesim existentem, absque aliqua Episcopi Diœcesis, in qua tunc est, licentia, eam approbationem facere, atque licentiam dare vt in sua Diœcesi publicè collocentur venerandæ. Quia cùm iurisdictio hæc non sit inter partes inuitas exercenda, non est contentiosa, sed voluntaria, iuxta dicta ab eodem lib. 3. de Matrim. Disp. 19. n. 7. & quæ talis est, potest vbique exerceri, vt probat ipse nu. 8. & videtur quidem non esse necessarium vt Reliquiæ sic approbantis conspectui præsententur, sed sufficiens relatio transmittatur, quia de præsentatione huiusmodi nihil additur. Quod quidem aliquantulùm praxi, de qua agimus, suffragatur, si prætereà ostendatur quomodo possit Episcopus iurisdictionem eiusmodi in aliena Diœcesi, dum in sua residet, exercere. Pro quo id fortè in cogitationem venit, iurisdictionem illam in loco exempto, sic volentibus & petentibus eiusdem loci Religiosis exemptis exerceri posse sicut posset in eâdem Diœcisi existente ab eodem exerceri. Quod vtcumque fieri queat, non videtur profectò conueniens Diœcesani vitare iudicium; id enim & illum minùs benè affectum potest reddere, & non bonæ caussæ ingerit suspicionem.

Illud certius Reliquias approbatas ab E [Quid cum approbatæ ab Episcopis Sanctuario præfectis à Pontifice. P. Thomas Sancius.]piscopis Sanctuario à Pontifice præfectis, & cum clausula vt exponi publicè possint, quam habent plures Sanctuarij nostri, approbatione alia nullatenus indigere. P. Thomas Sancius suprà n. 18. ait etiamsi Reliquiæ sint approbatæ Bulla Apostolica, aut testimonio Diœcesis Episcopi, à qua transferuntur in aliam Diœcesim, examinandas tamen à Diœcesano, vt videat an sint ex Reliquijs, quæ in Litteris Apostolicis, aut testimonio Episcopi continentur, licet nequeat earum veritatem examinare, quia iam legitimè comprobata est. Citat præfatum Patrem, addens etiam id cum Regularibus agendum, P. Bordonus Tomo [P. Bordon.] 4. Resolut. 117. num. 7. & ampliori adhibita explicatione, scilicet quod sufficiat videre an instrumentum & Bulla sint in forma probante, & an sigillum capsulæ, in qua collocatæ fuerunt Reliquiæ, sit conforme vero sigillo. Quòd si sigillum inueniatur fractum, læsum, aut corruptum: tunc iuramento latoris standum post accuratas interrogationes, circa caussas fractionis, aut læsionis. Pro quo & Leander Tomo 6. Tract. 7. Disputat. 4. Quæst. 17. Quæ quidem satis prudenter dicta sunt, & nullum in praxi erit inconueniens generaliter loquendo; non tamen esse necessaria ex præfata forma approbationis habemus, sic enim illa: Ad effectum apud se retinendi, alteri donandi, [Concessionis forma.] extra Vrbem mittendi, & in qualibet Ecclesia, vel Oratorio, publicè Fidelium pietati collocandi atque exponendi. Vbi quidem de vlteriori præsentatione mentio nulla, quæ si necessaria esset, concessio illarum in ordine ad publicam expositionem nullius esset effectus. Doctrina ergo communis intelligenda est, quando in Instrumento non est expressa & ampla pro expositione concessio: pro quo & alia Sect. sequenti.

SECTIO V.

De necessaria approbatione Reliquiarum, vt de illis Missa, & Officium possint celebrari.

VRbanus VIII. decreto suo, quod in [Decretum Vrban. 8. quid Legitimè in ordine ad probationem importet.] Breuiarijs apponitur, statuit, vt debeant esse legitimè ab Ordinarijs approbatæ. Vbi quid legitima approbatio importet potest dubitari. Et videtur sanè nihil plus ad effectum huiusmodi exigi, quàm id quod Doctores pro approbatione, vt possint exponi, requirunt: vt scilicet sincerè & non fraudulenter procedatur, morali certitudine habita. Vnde non videtur circa hoc cum eo rigore agendum, quem Barbosa tradit in Tractatu de Dictionibus Dict. 188 [Dom. Barbosa.] n. 5. vbi ait dictionem Legitimè adiectam probationi vel ostensioni, importare plenam & veram probationem, & non priuilegiatam, vt per iuramentum, iuxta Iason in l. si quando Col. 2. nu. 9. & seqq. C. Vnde vi. quem refert Cardinalis Tuschus Tomo 3. Lit. D. Conclus. 305. num. 3. qui & nu. 4. cum Alexandro Consil. 119. nu. 9. lib. 2. extendit in tantùm, vt etiam si concurrat Semiplena probatio cum iuramento, non erit legitima probatio. Vbi citatio Cardinalis errat, qui non 3. sed 2. Tomo habet, quæ ex ipso doctus Auctor excerpsit. Non inquam eo cum rigore hîc agendum, quandoquidem vidimus num. præced. priuilegiatam per iuramentum probationem admitti. Vnde & approbatas Reliquias insignes Roma adductas scimus talis probationis adminiculo, quas Missa & officio sacro celebramus,

Et quidem P. Sancius Lib. 2. Oper. moral. cap. 43. nu. 13. cum P. Azor Tomo 1. lib. 9. cap. 8. quæst. 9. affirmat ad priuatam venerationem sufficere si vir pius & fide dignus Reliquias tradiderit, idque absolutè & absque aliqua conditione. Reddit autem rationem, quia in rebus moralibus non est petenda maior certitudo, quàm ad exercendos alios virtutis actus: & nullum formalis erroris periculum adest; cùm ratio formalis venerationis sit ipsa sanctitas, & si aliquando materialiter erretur. Pro quo & stat P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disput. 55. Sect. 2. vers. At verò, & alij passim. Pergit autem citatus Pater, & n. 14. probat vt publicè exponantur Reliquiæ approbationem Episcopi sufficere, neque pro illa speciale aliquid in modo probationis exquirit, quia in eo adducta ab ipso ratio locum etiam habet, sufficere inquam moralem certitudinem, & nullum esse formalis erroris periculum, stante motiuo sanctitatis. Quamuis dictum viri pij & [Circa publicam expositionem amplior.] fide digni fortè non sit iudicandum sufficiens, & ita iuramentum exigendum, quod cum adminiculis, quæ communiter interuenire solent, moralem certitudinem adaugebit. Et sic factum in Reliquia insigni S. Lelij Martyris, pro qua testimonium perhibuit R. P. Mag. Michael Angelus Felipon Ordinis à Mercede Difinitoris pro sua Limensi Prouincia in Capitulo Generali, ab Illustrissimo Truxilliensi Episcopo, dum Limæ consisteret, approbata, & celebrata die 16. Aprilis.

Decreto tamen præfato non obstante, si [Ordinarij approbatio quando non necessaria ob clausulam approbationis.]ne Ordinarij approbatione potest celebratio Reliquijs exhiberi, in quarum testimonijs clausula illa extat, de qua nu. 62. quæ vrgentissima est. Cùm enim Reliquiæ insignes sint, & concedatur publicæ expositionis facultas, id etiam manifestè conceditur, quod est iuxta Ecclesiæ dispositionem adnexum, vt scilicet possint sacris cum Officijs celebrari. In Oratorio quidem publicè possunt collocari, quod negaturus videtur nemo, vt euidentem concessionis tenorem: ergo & in Ecclesia. Patet illatio, quia eodem modo de Oratorio atque Eeclesia Præfectus Antistes loquitur. Tunc vltra. Stante approbatione Ordinarij circa insignem Reliquiam vt publicè possit exponi, non est amplior approbatio aut licentia circa cultum per officia sacra impendendum necessaria, vt est perspicuum, quia licentia pro cultu huiusmodi ad eum non spectat, sed ad Pontificem, à quo iam inuenitur impensa. Cùm ergo id, quod ad Ordinarium spectabat, à Præfecto Sanctuarij Apostolici concessum sit, & circa hoc in Pontificis Decreto dispensatum, non est iam in quo debeat Ordinarij Officium interponi, quandoquidem, vt diximus, facultas celebrationis consequenter habeatur. Vbi & addendum clausulam dictam videri appositam ad instantiam postulantium, vt labore illo adeundi Ordinarios eximantur, in quo etiam & suæ esse pro Notarijs expensæ solent. Et quod peculiaris licentia non sit pro celebratione necessaria, tenet apertè Pasqualigus de Sacrificio Missæ Quæst. 264. citans [Pasqualig.] P. Quintanadueñas Tomo 1. Tract. 7. Singul. 9. n. 5. vbi tamen de solis Sanctis Hispaniæ loquitur, & [P. Quintanad.] quod ad nos attinet ritè & rectè stare eius doctrina potest, dum sic loquitur n. 6. Tandem quæcumque Ecclesia, Religio, & Monasterium Hispaniæ, quod habet insignem Reliquiam alicuius Sancti, de illo celebrat & recitat sine noua consultatione & facultate, vt experientia & consuetudine manifestum est. Sic ille

Sicut autem ad Ordinarium non spectat [Etiam pro celebratione.] prædicta facultas, ita neque quod attinet ad Reliquiæ quantitatem, an scilicet eius magnitudinis sit, quanta per Decretum futura statuitur ad effectum celebrationis cum Missa & Officio. Id quod est consequens ad nuper dicta, quatenus id, quod ad celebrationem spectat, eius Officij non est; posito ergo eius iudicio circa Reliquiæ veritatem, iam functus est munere suo, & reliqua ad circumspectionem eorum pertinent, ad quos & Reliquia. Vnde accidere potest, vt cùm ille non sufficientem existimet, alij probabiliter contrarium arbitrentur, & eorum sententia præferatur, & in praxi laudabiliter obseruetur. In quo nullum momenti alicuius esse inconueniens potest, quandoquidem sanctitas Reliquiæ eadem est, & similis adorationis promeritum. Quemadmodùm Sancti Paulillus, & in nostro Sanctuario Theodulus, Cyriacus, & Rogatus, eamdem adorationem merentur, quam Christophorus, & alij Martyres altitudinis giganteæ. Videantur dicta n. 8. & 9.

SECTIO VI.

De Reliquiæ magnitudine necessaria, vt de illa possint sacra Officia celebrari.

