Sed quid dicet ad Reliquias alias, quæ [Reliquiæ plures ex Sacro Corpore proferuntur.] non ex vestibus, aut sepulchralibus linteis dici possunt, sed Corporis partes, & eorum aliquæ satis notabiles? In Ecclesia S. Pauli & Sacrario eiusdem Ecclesiæ inter Reliquias alias numerantur Brachia Sanctorum Iacobi Maioris, & Iacobi Minoris. Romæ item in Ecclesia ad SS. Apostolos, Brachium S. Iacobi Zebedei. Duaci in Ecclesia S. Amati, De brachio S. Iacobi Apostoli. Vbi de Maiori est sermo; nam de Minore sic præmissum: De S. Iacobo fratre Domini. Sicut & alibi pro quo consuli potest Beyerlinck in Theatro Tomo 6. Lit. R. pag. 279. & seqq. Et quod plus est Tolosates Corpus S. Iacobi se habere proclamant, quod Henricus Spondanus Tomo 1. Annalium an. 44. [Henricus Spondanus.] n. 4. vt de possessione magnæ partis meritò glorietur. Vt enim aliqua Ecclesia dici possit habere corpus alicuius sancti, & vt is locus eo nomine venerationi sit, satis est si vel eius particulam possideat, de quo & an. 55. n. 3. sic concludens: Nec tamen hæc dixerim animo conuellendi opinionem de corpore S. Iacobi existente Compostellæ. Sed potiùs vt moneam, non minori eam Ecclesiam venerationi esse debere, etiamsi non integrum poßideat. Sic ille, qui dum opinionem circa prædicta videtur admittere, de integritate sacri corporis accipiendus venit; nam esse illud Compostellæ sub opinione non est, sed irrefragabilis veritas auctoritate Romanæ Ecclesiæ roborata. Pro quo & Scriptor idem ita loquitur Tomo 2. ad an. 816. num. 3. Idque quòd reperto Compostellæ venerando S. Iacobi Apostoli fratris Ioannis (de cuius translatione dictum est aliàs) atque miraculis insigniter illustrato, Apostolici culminis reuerentia dignum visum est vt locus ille sedis Episcopalis insigniri deberet honore. Ex quo etiam tempore cæptus est totius Orbis concursu frequentari, adeò vt qui ipsum venerandum sepulchrum vniuerso patens Orbi, miraculorum promptuarium nominârit, puto veritatis scopum attinget. Hæc ille. Et quid ad præfata, iuxta quæ negotium istud valde videtur reddi perplexum?

Videtur quidem in primis tamquàm in [Probatur illius non esse.]dubitabile statuendum præfatas Reliquias minimè ad Apostolum nostrum pertinere, quia de illius integritate ita constat, vt partes adeò notabiles nullo pacto sit verosimile defuisse. In sermone S. Leonis, quem iam ab antiquis temporibus Ecclesia Compostellana in vsu habet, quisquis ille fuerit, de quo citatus D. Maurus suprà fol. 222. & seq. ex eiusdem Epistola sic habetur: Qualiter in Hispaniam integrum corpus Beati Iacobi [S. Leo Pontifex.] Apostoli translatum est. Integrum ergo translatum, & integrum sepulchro traditum, quale vidimus nu. 14. Aut ergo brachia, & maiores illæ partes, quibus Tolosa exultat, furto ablata sunt, aut Præsidum donatione. Primum videtur irrationabile, quia cælestis hic thesaurus summa est semper cura seruatus, & furtum huiusmodi minimè latuisset. Posterius item, quia prorsus incredibile, & ex eo conuincitur, quod in fine citati num. 14. ex prædicto Auctore positum, scilicet neque vt Reliquia Sancti Corporis in eius æde reponeretur, attactum illud, præ reuerentiæ magnitudine; sed solum exiguum frustrum ex tumba eductum. Accedit iuxta Reliquiarum dictarum enumerationem plura Sancti Apostoli brachia, quod fabulis consentaneum, admittenda. Vnum enim in Sacrario Ecclesiæ D. Pauli, aliud item Romæ in Ecclesia Ad Sanctos Apostolos, vulgo Santi Apostoli. Pars alterius Duaci; & quidem nullius ex præfatis, aliàs non brachia, sed semibrachium eorum aliquod diceretur. Si Tolosates etiam corpus se habere contendunt; ergo & brachia. Ecce quinque, & ecce monstrum, vt nulla illius ratio haberi debeat, qua possit veritas inconcussa labefactari, pro cuius firmitate militamus.

Quid ergo de Reliquia nostra, cui viden [Circa Reliquiam verosimilis resolutio.]tur adducta refragari? Posset dici eo tempore, quo absconditum sepulchrum, barbarorum tonante tempestate, ne in eorum deueniret manus, & sacrilegis ausibus tractaretur, fideles aliquos pro sua erga eum pietate, & vt in præsentissimis periculis solatium & præsidium obtinerent, partes aliquas sacri corporis, quarum ablatione vix eius minueretur integritas, extraxisse: easque ob eximium, quo haberentur in pretio, summa vigilantia custoditas, & per singularem Dei prouidentiam ad nostra vsque tempora deuenisse. Sed quia coniectura ista minùs solida videri potest aliquibus, ab illis congerendis abstineo, id tantùm dixisse contentus Reliquiam nostram fidelissimis testimonijs communitam, quæ apud nos extant, propter quæ approbari ab Illustrissimo Archiepiscopo, vt diximus, potuit; & erat ille satis circa hæc, sicut & doctus, ita & cautus ac circumspectus. Et sit reuera ita vt Reliquia talis Sancti Apostoli non sit; cùm sit tamen cer [Notanda doctrina.]tissimum sancti esse alicuius, eam ille profectò adoptabit, annuente libentissimè sancto, & tamquàm propriam peculiari affectu prosequetur, honorem in illa sibi impensum admittens, qui reuera ad eum dirigitur, eumque implorati patrocinij exhibitione rependens. Neque enim est cur debeat religiosus affectus, & pia munificentia suo effectu fraudari. Et mihi quidem expeditior hic modus erga sanctorum cultum videtur, quàm propter minùs cautam deuotionem aliqua paradoxa comminisci. De lacte Virginis Deiparæ extant non vno in loco Reliquiæ. Et vt à Sancto non recedamus Patrono, de illa luculenta memoria habetur inter Reliquias, quæ in Altaribus illius Ecclesiæ repositæ sunt, quando illa est ritu solemnissimo consecrata; sic enim Alfonsus Magnus in peculiari pro ea diplomate, [De Reliquia lactis Virginei.] quod ad litteram adducit citatus D. Maurus Lib. 4. Cap. 19. In altari sancti Saluatoris sunt ter senæ Reliquiæ subtracta vna (17.) De sepulchro Domini, de vestimento Domini quando Crucifixus est. Item de tunica Saluatoris, de terra vbi Dominus stetit, de Ligno sanctæ Crucis, de pane Domini, de lacte Sanctæ MARIÆ &c. Quis autem non videat valde difficile esse explorare modum, quo talis Reliquia haberi potuit, vt consideranti est obuium? & tamen hoc Christianæ est indulgendum pie [D. Anton. Calderon de Excellentijs D. Iacobi Parte 2. Lib. 4. Cap. 12. n. 6.]tati. Vbi hoc obiter obseruandum inter Reliquias in Altaribus collocatas numerari ab Auctore nupero magnæ aliàs & eruditionis & auctoritatis Reliquiam S. Ioannis Euangelistæ, cùm reuera inter illas non inueniatur; quod enim de illo dicitur ad titulum Altaris spectat, non ad Reliquiam. Ex eo autem citato in Capite peculiarem excellentiam Apostoli nostri conatur elicere, quod sepulchrum eius omnes Apostoli aut viui, aut post mortem inuiserint, dum suis illum Reliquijs scientes & volentes exornârint. Et quidem cum iuxta ipsum non solum Diui Petrus & Paulus, quos satis est verosimile in Hispaniam venisse, sed etiam D. Ioannes præstiterit, quod probandum omisit, nullo pro aduentu adducto fundamento: non erat profectò necessarium vt mortuus per Reliquiam inuiseret, & ita ad Reliquiam referri, quod ad Altaris titulum pertinebat.

SECTIO III.

De veritate Reliquiæ Diuæ Annæ matris Deiparæ cum notanda doctrina.

ESt illa, vt dictum, os digitalis magni [Reuelationes quædam contrariæ, eò quòd cum Christo resurrexerit, reijciuntur.]tudinis, præfati Archiepiscopi auctoritate firmata, & antiquissima veneratione, pro qua & antiqua pariter testimonia deficere minimè potuerunt, vnde & exponi in primario altari solita in eius die festo, suo cum luminum, & artificiosorum florum apparatu. Videtur autem contra hoc reuelationum quarumdam euulgatio militare, iuxta quas auia sancta cum resurgente nepote Christo pariter resurrexit: vnde non potuerunt ossium Reliquiæ remanere. Verùm vt reuelationibus huiusmodi fides hac in parte adhiberi non debeat, non solùm ex Reliquia hac nostra argumentum insurgit, sed ex alijs, quibus non videtur posse credulitas de Ecclesiæ more solita, denegari. Coloniæ in Ecclesia Patrum Carthusianorum illius extare brachium testatur Beyerlinck in Theatro Tom. 6. lit. [Variæ illius Reliquiæ diuersis in locis.] R. pag. 279. die 26. Iulij Iuxta quem etiam pag. 282. lit. C. in Ecclesia PP. Dominicanorum est digitus adhuc carne & cute amictus. Norimbergæ pars brachij fol. 283. lit. S. Inter Reliquias Imperiales brachium S. Annæ 284. B. & lit. F. & H. Fragmenta & Reliquiæ sine expressione. In Domo Professa Societatis IESV Antuerpiæ Frustrum iuncturæ, siue costæ humeralis. 288. lit. H. Ibidem. Pulueres ossium. 289. lit. A. Romæ in Sacrario Ecclesiæ S. Pauli Brachium cum pollice inclusum brachio argenteo. 299. Col. 3. P. Balinghem in Kalendario Virginis die. 26. Iulij ita scribit: Festum D. Annæ matris Sanctißimæ Deiparæ, quod ob Filiæ merita celeberrimum est Myndæ, Marcoduræ in Ducatu Iuliacensi (vbi eius Caput asseruatur, multis clarum miraculis, Augustæ, Osnaburgæ, Rhemis, Metis, Strigoniæ, Sangalij, Lucernæ, Duaci, vbi eius pes ostenditur. Vide etiam infra num. 22.

Argumentum autem hoc extantium Re [Ex illis validum argumentum, sicut ex Sanctorum aliorum Reliquiis. P. Cornel.]liquiarum communiter Doctores vsurpant ad probandum non resurrexisse illos, quorum esse dicuntur. P. Pineda in Iob. Cap. 19. v. 25. affirmat cum Christo resurrexisse Danielem, & tres eius socios Ananiam, Azariam, & Misaelem. Quod tamen sic redarguit P. Cornelius in Matth. 27. v. 55. Sed his obstat, quòd horum corpora & Reliquiæ ostenduntur Romæ in templo S. Adriani, vt obseruauit Noster Lorinus in Act. Cap. 2. v. 29. Sic ille. Vt etiam probetur D. Ioannem Baptistam eo non potitum priuilegio similiter arguunt, vt videri potest apud eumdem sic dicentem: Verùm [Pro S. Ioanne Baptista vrgetur.] Baptistæ obstat quòd eius Caput Romæ & Ambiani, digitus Florentiæ, reliqui Corporis cineres Genuæ ostenduntur. & P. Suarez Tomo 2. in 3. p. q. 53. [P. Suarez.] arti. 3. in Comment. §. Sexta coniectura ita scribit post alia: Reuocare enim in dubium historiam & traditionem de Reliquijs Baptistæ, neque pium esset, neque antiquitati consentaneum. De qua re legi possunt, quæ congerit Canisius lib. 1. de corruptelis Verbi Dei Cap. 14. sic Doctor eximius, qui & addere plus potuit, Ecclesiam scilicet inuentionem Capitis celebrare die 14. Februarij, de qua sic in Martyrologio: Ierosolymis prima inuentio [Martyrologium Romanum.] Capitis Præcursoris Domini clare indicans fuisse & aliam, de qua die 29. Augusti, simul cum illius Decollatione: vt iterato testimonio hæc veritas firmaretur. Quod non videtur animaduertisse P. Tirinus, dum in citatum locum Matthæi in dubium id reuocat dicens: Fortè etiam Zachariæ, Simeonis, Ioannis Baptistæ surrexerunt, scilicet corpora, cùm veluti pro certo resurrectionem Adæ, Heuæ, Noe, Abrahæ, Isaac, Iacob, Ioseph, &c. Statuisset. Cùm sint tamen qui de Heua negent, quia id indecorum Virgini Deiparæ reputant, vt scilicet ante illam femina alia corporis gloriam, & cæleste culmen obtineret. Sed hanc rationem exigui esse momenti existimant alij contra P. Lorinum suprà qui id [Heua cum Christo resurrexit.] de omnibus negat feminis, quod est sanè durissimum, inter tot scilicet resurgentes feminam nullam beneficium illud meruisse; cùm in negotio resurrectionis feminæ præcipuas personas egerint, & ita illius fuerint nuntiæ à Domino constitutæ, ipsis in hoc Apostolis antelatæ. In [Quomodo non indecorum Virgini.] quo & ipsius Virginis agi caussa potuit, vt scilicet ascendens in cælos, & in ipsis ante generalem resurrectionem corpore cum glorioso futura, socias haberet eiusdem gloriæ participes, quibuscum agere posset sensuum exercens facultates. Quam rationem de Christo agens adducit P. Suarez suprà circa finem, sic concludens: Præsertim cùm deliciæ eius sint esse cum filijs hominum. Prouerb. 8. v. 31. Videndus Franciscus Lucas Brugensis in cit. locum Matthæi, qui & de Diui Baptistæ glorificato corpore sinistrè censuit, à P. Cornelio superiùs impugnatus.

Potest autem argui ex multiplicatione [Non obstare quod asseritur de multis brachiis D. Annæ.] brachiorum D. Annæ, sicut & Nos supra n. 16. de D. Iacobi brachijs dicebamus: tria enim cum parte alterius vidimus num. 18. sicut ergo ex eo capite brachia D. Iacobo attributa improbanda censuimus, ita & de brachijs D. Annæ philosophari debemus, vt doctrinæ consequentia subsistat. Sed alia est profectò ratio: nam præter brachia habemus hîc caput multis clarum miraculis, ex quibus moralis euidentia consurgit: habemus pedem, partem etiam humeralis costæ, digitum adhuc carne & cute amictum, & id, de quo n. 22. Quæ si sola exstarent, ex illis validum posset argumentum efformari, sicut ex D. Ioannis Baptistæ capite. Ex eo autem quòd tales Reliquiæ sint, verosimile prorsus redditur & brachia etiam extare, licet in eo aliqua intercedat confusio, qua non obstante, vbicumque sufficientibus documentis brachium aliquod reperiatur, suo non est cultu fraudandum, quia aut verum est, aut adoptatum, iuxta dicta nu. 17. Pro [Prudens monitum Cardinalis Baronij.] quo & facit prudens monitum Cardinalis Baronij adductum ab Henrico Spondano Tomo 2. an. 1025. nu. 2. circa Caput Diui Ioannis Baptistæ consulti, cuius possessione diuersæ Ecclesiæ gloriantur: rescripsit enim: Poßidete vti poßidetis. Sic etenim Prætores olim edicto proposito ijs, qui rem aliquam se possidere affirmabant.

Ex dictis autem non solum veritas Reli [Pro S. Ioachimo argumentum idem.]quiæ S. Annæ propugnata, sed etiam D. Ioannis Baptistæ, qua & Sanctuarium nostrum exultat. Et ex eodem fundamento conuellendum, quod de D. Ioachimi Patris Deiparæ resurrectione in reuelationibus citatis occurrit. Eius siquidem Cranium Coloniæ colitur die 9. Decembris pro quo & sacra celebrantur officia, vti de Reliquia insigni: vnde & limitatio additur iuxta Romani Breuiarij Rubricas, scilicet, Nisi incidat in Dominicam, quia Dominicæ Aduentus priuilegiatæ sunt. Quod autem die 20. Martij non celebretur, ex eo accidit quòd circa eius Festum in diuersis Ecclesijs mos etiam diuersus inoleuerit, vt videri potest apud P. Balinghem in Kalendario Virginis citato die 20. Martij. Neque quod ad diem nonum Decembris attinet, singulare est; eum enim morem Cauriensis est Ecclesia secuta, suumque habet ex obseruata mysterij vicinitate decorem; vt scilicet celebrata die 8. purissima Virginis Conceptione, Genitoris sanctissimi festiuitas die sequenti celebretur. Quemadmodùm celebrata die 4. Maij S. Monicæ festiua memoria, sequenti gloriosissimi Augustini, illius filij conuersio admiranda recolitur. Ecclesia autem rationes alias maioris conuenientiæ proculdubiò habuit, vt prædictum diem 20. Martij illius celebri memoriæ consecraret, de quo alibi à me actum.

DIGRESSIO.

Circa vnicum Diuæ Annæ coniugium. Et vnicam illius prolem MARIAM.

QVod proponit titulus ita est communi [D. Annæ gloriæ instar Virginis eius filiæ pietas debet Christiana consulere.] fidelium credulitate firmatum, vt oppositum non possit sine illorum offensione proferri. Vnde minimè laudabilem crediderim illorum hac tempestate laborem, qui circa hoc aut nouare aliquid student, aut ex antiquitate quidquam eruere, quod iam sapientium profundam solertiam constat reiecisse; cùm veritati propositæ eruditam antiquitatem fauere sit penitus manifestum, Et quidem sicut pro Beatissima Virgine semper id, quod magis est ipsi gloriosum, debemus adstruere, vt est receptissimum in Theologica exercitatione proloquium; vt hîc meritò veniat applicandum illud cælestis Magistri: Aemulamini autem charismata meliora. 1. [1. Cor. 12. v. 31.] Cor. 12. v. 31. ita circa sanctissimam eius Matrem cogit pietas æmulari. Vbi scilicet nihil in Scriptura contrarium, nihil in Ecclesiasticis traditionibus aduersum, aut in Patrum doctrina discordans, vel Theologiæ principijs aliquatenus improbatum. Et multò id potiùs quando prædicta fauere penitus, si mens læua non fuerit, [Etiam Mater illa nostra, quia auia.] comperientur. Debemus hoc Christi Matri, & nostræ; sic enim eam & possumus & debemus fideles filij compellare: Ergo & debemus itidem Matri eius, quæ & dici Mater potest nostra, quia quæ Christi est Mater, Mater nostra est. Notissimum illud auiam esse bis matrem. Pro quo & facit l. Nescenius. ff. de negot. gest. in cuius margine ex Surdo in l. Liberorum. ff. de verb. Significat. [Glossa ex Surdo.] sic dicitur: Statutum in matre locum habet in auia: quia mater & auia procedunt per eamdem rationem, vbi naturalis ponderatur affectio. Sic ibi. Et vt plusquàm naturalem eius agnoscamus affectum, singulari videtur diuinæ prouidentiæ dispositione peractum, vt illius pignus, præter relata n. 16. mirabile prorsus habeamus, de quo P. Philippus [P. Philippus Labbe.] Labbe Tomo 1. suæ Bibliothecæ. Tractatu de Sanctis Lemouicensibus intra Diœcesim, & eorum Reliquijs. §. 60. ita scribit. S. Annæ mamilla, qua Dei genitricem MARIAM Virginem aluit & lactauit, [Mirabilis mamillæ illius Reliquia.] habetur, veneratur, & manifestè ostenditur infra Christallum, in Ecclesia S. Annæ in loco sic ab ipsa Anna denominato. Sic ille. Valde inquam mirabile pignus, quod potuit tot per sæcula perdurare: perdurauit tamen vt maternæ eius affectionis erga Ecclesiæ filios spirituali influxione lactandos, quo fuerat diuinissima Filia lactata, immortalis etiam testis extaret. Audiant ergo filij hortamentum cæleste, & ei piè & laudabiliter obsequantur Prouerb. 31. v. 28. & seqq. Sur [Prouerb. 31. v. 28 & seq.]rexerunt filij eius, & beatißimam prædicauerunt, vir eius, & laudauit eam. Multæ filiæ congregauerunt diuitias: tu supergressa es vniuersas &c. Quæ [Laudata cum sponse.] verba in sacris eius officijs vsurpat Ecclesia. Cùm autem constet apud omnes nullum eam habuisse filium humana generatione progenitum, ad spirituales est dubio procul referendum. Vnde & debent illi surgere, & Beatissimam prædicare, ac supereminentiam cælestium diuitiarum quantum valuerint reddere manifestam. Laudauit eam vir eius. Et qualis vir? Tali profecto consorte dignissimus, dotibus naturæ consimilis, ornamentis gratiæ coæqualis, vt dicere merito & illi posset quæ Beatissima prædicata: Multi viri congregauerunt diuitias: tu supergressus es vniuersos. Quo spiritu clamat Ecclesia præ omnibus sanctis electum, vt Genitricis Filij Dei pater esset, & excellentiam eius supra sanctos omnes sæculorum præcedentium ex tali electione commendet. Cuius & caussam pariter agimus, cùm de vnica Diuæ Sponsæ prole tractamus: vnde vtriusque coniugis apud scriptores sacros consimilia merita prædicentur.

Sit ergo Beatissima Anna prole vnica fe [Illius poligamia reprobata.]lix, quæ non pro decem millibus, sed pro innumerabilibus computatur. Quæ ergo de multiplici coniugio à nonnullis commenta vti incredibilia & falsa reijcienda, vt loquitur P. Vincentius Regius in Euangel. Elucidat. lib. 4. Cap. 16. in Theoria ad vers. 9. Vnde & mendacia apud P. Hadrianum Lyræum in Trisagio Mariano lib. 2. Modo 2. & non posse hoc tempore sustineri aduertit pius & doctus P. Fr. Iosephus à IESV MARIA in historia Deiparæ lib. 1. Cap. 51. quia Ecclesia vti certissimum amplectitur, vt in sacris proponit officijs, Conceptionem Virginis fuisse miraculosam, eo quòd eius parentes fuerint steriles, quod multorum Patrum attestatione pernotum, qui videri possunt apud Cardin. Baronium Tomo 1. in Apparatu n. 41. & seqq. Spondanum Ibid. n. 19. & 20. P. Suarez Tomo 2. in 3. p. Disp. 5. Sect. 4. P. Vasquez ibid. Disput. 122. n. 22. & seqq. P. Spinellum in Throno Deiparæ. Cap. 18. Nouarinum in Vmbra Virginea Cap. 33. & seqq. P. Christophorum à Castro in Historia Deiparæ Cap. 1. P. Canisium lib. 1. de Deipara, Cap. 4. P. Barradas Tom. 1. lib. 6. Cap. 15. P. Salianum Tom. 6. an. 4037. PP. Vincentium & Lyreum suprà, P. Raynaudum in Byptichis Marianis. Par. 1. Puncto 1. P. Vegam in Theologia Mariana Tom. 1. Palæstra 1. Certum 4. P. Bessonum in Cant. Cap. 1. vers. 1. in Comment. P. Ioan. Thomam à S. Cyrillo de laudibus D. Annæ Cap. 18. P. Cancellotum in Annal. Marianis in Apparatu. P. Maldonatum in Matth. 13. ad vers. 55. & D. Antonium Calderon de Excellentijs D. Iacobi. lib. 1. Cap. 5. qui in fine varias censuras adducit contra assertores poligamiæ D. Annæ.

Et addendum firmiter in vno coniugio [Sententia de filiabus S. Ioachim explosa.] vnum tantùm benedictionis fructum extitisse: pro quo sic P. Suarez suprà. vers. Sed hæc sententia: Ferè omnes antiqui Patres explicantes. 1. Caput Matthæi, & genealogiam Christi, docent, vel sùpponunt B. Virginem fuisse Vnigenitam, & heredem parentis sui Ioachim. Et quidem de partu ante conceptum Virginis videtur apertè constare ex dictis, sterilitate inquam Diuorum coniugum prorsus obstante, quæ propter generandam Virginem diuinitus noscitur fuisse depulsa. Post conceptam autem & natam Virginem eos procreandis operam dedisse filijs, in effeta aliàs senectute, & voluptati vacasse, filiæque sanctissimæ post tot miracula editæ Vnigenitæ non consuluisse gloriæ, & totum amoris pondus eidem debitum in alios voluisse partiri; cùm absurda multa præseferant, nisi magnis, & ineluctabilibus argumentis nequeunt à quoquam piæ, sanæ, & eruditæ mentis admitti. Atqui nihil tale est, vt euidenter constabit: non ergo vllatenus admittendum. Explodenda ergo à Nobis sunt, quæ apud modernum scriptorem occurrunt vulgari lingua, qui arbitratus obsequium se præstare Diuo Iacobo Hispaniarum Patrono, si maxima eum cognatione Christo propinquum ostenderet, multiplicatis D. Annæ conceptibus ex viro suo D. Ioachimo, id conatur stabilire. Ait ergo post natam Virginem, aliam genuisse Mariam, de qua Ioan. 19. v. 25. Stabant autem iuxta cru [Ioan. 19. v. 25.]cem IESV mater eius, & soror matris eius Maria Cleophæ. Et insuper matrem D. Iacobi vxorem Zebedæi, quæ in Euangelio vocatur Salome, & vulgo etiam Maria, Diui pariter Ioannis ex eodem viro parentem. Pro quo cùm nonnulla satis infirma producat, ex eo etiam longam ducit successuum inauditorum seriem, nullis, vt æstimo, solidè eruditis placituram. Illa ergo quæ pro vtraque congerit, oportet conuelli; quo pariter positionis nostræ veritas, & communiter in Ecclesia receptæ statuetur, roborabitur, elucesset.

Stabant igitur iuxta crucem IESV mater [Illius fundamenta ex moderno Scriptore.] eius, & soror matris eius Maria Cleophæ. Hinc arguitur, quia notissima regula est sacrorum Interpretum verba Scripturæ in sua propria significatione esse accipienda, quando ex eo nullum emergit absurdum, vt in præsenti euenit: nullum enim fingi tale potest, si nomen Soror in sua propria significatione sumatur, in qua & Patres, & omnium sæculorum interpretes acceperunt, dum sororem Deiparæ præfatam dixere Mariam, nulla addita restrictione. Quod vrgetur ex D. Hieronymo, qui in cap. 12. Matth. v. 48. affirmat [Vide etiam de Scriptor. Eccles. in Iacobo & Matth. 27. v. 55. & contra Heluidium n. 13. ante med. Leuit. 20. v. 19.] fuisse Materteram Domini. Est autem Matertera soror matris, sicut patruus est patris frater; & illius significatio ad minorem cognationem nequit extendi, vt probat textus Leuit. 20. v. 19. Turpitudinem materteræ & amitæ tuæ non discooperies. & l. Iurisconsultus ff. de gradib. cognat. iuxta quam soror auiæ dicitur Matertera magna: proauiæ maior, abauiæ maxima: neque alteri nomen istud attributum, nisi existenti in primo graduum stipite. Adeò autem videtur expressa S. Doctoris mens, quem & secuti D. Isidorus & Beda à P. Vasquez adducti, vt idem Pater ita ingenuè fateatur, ex quo vrget citatus Scriptor, qui pro eodem allegat Remigium, Christianum Druthmarum, Paschasium Ratbertum, Zachariam Christopolitanum. S. Thomam 3. p. q. 28. art. 3. Lect. 5. cap. 1. Epist. ad Galatas. Et Abulensem q. 103. in cap. 12. Matth. & q. 84. in cap. 13. cum D. Hieronymo loquentes. Prætereà sunt, qui Iacobum Minorem præfatæ Mariæ filium vocant Christi consobrinum: quod in idem recidit, vt Theodoretus in cap. 1. Epist. ad Galatas. Vbi & Claudius Antisidor. & Dionysius Carthusianus in cit. cap. 12. Matth. arti. 4. & in 13. arti. 26.

Hæc pro Maria Cleophæ citatus Scrip [Apertè conuelluntur.]tor, quæ ad vnam illam auctoritatem ex Ioan. 19. v. 25. adductam reducuntur. Circa quam ita scribit Cardinalis Baronius citato n. 41. Appara [Cardinalis Baronius.]tus: Si cùm in diuinis Scripturis sorores nominatas inuenerint, velint hi germanas intelligere, in portentosos eos labi errores necesse est. Sic ille adductis locis ex Matth. 13. & Marci 6. Dico ergo Mariam Cleophæ ideò Deiparæ sororem dictam, quia gradu cognationis non remoto fuit illi coniuncta. Cùm enim in Scriptura sacra ad explicandos huiusmodi gradus nomina specialia non suppetant, sororum voce inter feminas soliti designari, sicut inter viros, fratrum. Et ita Abraham fratrem vocauit Lot filium fratris sui Gen. 13. v. [Gen. 13. v. 8.] 8. Fratres enim sumus. Neque aliter accipiendi, qui ex antiquis & modernis Mariam Cleophæ Virginis dixere fororem; cùm nullus eorum inueniatur, qui D. Ioachimi filiam compellarit; sintque prætereà quamplures, qui alium ipsi paren [Matertera Christi vt esse Maria Cleophæ possit.]tem assignent. Et Versio quidem Arabica sic habet: & soror matris eius Maria filia Cleophæ. Neque vrget, quod à D. Hieronymo & alijs eum secutis Matertera dicatur Christi: id enim stare potest, quia & extendi nomen illud ad gradus inferiores. Rogo enim quomodo vocanda sit consobrina matris? Apud nos quidem eodem vocatur nomine, quo soror matris, scilicet Tia: quod à proprietate Latinæ linguæ non est credendum abhorrere, & ex dictis num. præced. ostenditur; Nam soror auiæ dicitur matertera maior: ergo minoris comparatione. Atqui minor alia assignari nequit præter dictam, matris inquam consobrinam. Citato autem Leuitici loco pro sorore matris sumitur in omni proprietate, quia de gradibus agitur matrimonium impedientibus, qui vltra secundum non se extendebant. Quod autem de consobrinis Christi obijciebatur, vt sororum esse filij debeant, leuis est profectò momenti, [Consobrini qui dici valeant Tobiæ 11. v. 20.] quia consobrini etiam dicuntur ex consobrinis procreati. Tobiæ 11. v. 20. Veneruntque Achior & Nabath consobrini Tobiæ, gaudentes ad Tobiam. Vbi P. Gaspar Sancius duorum istorum nominibus multos ait designatos fuisse cognatos, cùm tamen non omnes sororum fuisse filios appareat manifestum. Vnde Versio Arabica sic habet: & venerunt Achior & Nabat consanguinei Tobiæ ad [Versio Arabica.] eum &c. Versio autem Syriaca, quæ ad rigorem vocis magis accessit, ea non obstante, nostræ est positioni conformis, sic enim illa: Aduenerunt [Versio Syriaca.] illuc Achicon & Leuian filius sororis eius cum eo ad Tobit. Vnus ergo tantùm erat sororis filius: & tamen vterque dicitur consobrinus: neque enim de filio sororis Leuian esse sermo potest, cùm de cognatione Tobiæ ratio tantùm habeatur. Pro quo & Ioannes Passeratius in suo Dictionario [Passeratius.] verb. Consobrini ita scribit: sed ferè vulgus omnes istos communi appellatione consobrinos vocat: quemadmodùm & eos, qui ex fratribus patruelibus, aut consobrinis propagantur, vel amitinis. Sic ille.

Et pro interpretatione dicta militat fir [Rationes piæ interpretationis.]ma traditio, Ecclesiæ auctoritas, & antiquorum sententia Scriptorum, Virgini gloriam Vnigenitæ tribuentes. Fuit siquidem eius miraculosa conceptio, sterilitate sanctorum Parentum abrogata, quos non est credibile post huiusmodi prolem, aut concupiscentiæ ardore raptatos, aut gignendorum filiorum importuna cupidine, ad carnis negotia reuocatos, vt num. 24. dicebamus. Dicere quidem Beatissima Anna cum Sara potuit, & dixisse sat consonum: Postquàm consenui, [Gen. 18. v. 12.] & Dominus meus vetulus est, voluptati operam dabo? Genes. 18. v. 12. Paruit tamen imperanti Deo; sed filio benedictionis accepto, à voluptate ma [Ex Sara vrgens ponderatio.]ritalis complexus, cui iam diu renuntiauerat, penitus temperauit, vt videri potest apud Abulensem in eum locum. Intellexerat enim miraculosum conceptum, vnicum fuisse genitalis virtutis reparatæ scopum, neque ea indecenter abutendum, cùm & lactare deberet filium, quo tempore non sine graui fetus incommodo maritales actus exercentur: pro quo videri possunt. quæ P. Sancius adducit lib. 9. de Matrimonio Disput. 23. nu. 13. & seqq. Per longum autem adeò spatium lactatione durante in vetula, quî stare verosimiliter queat vt post illud ad opera carnis anhelaret, quibus iampridem longum dixerat vale, cælestibus illustrationibus cumulata à Domino, spiritualis reddita, & promissione dignata venturi ex eius germine Saluatoris. Quæ omnia pro D. Annæ caussa fortiùs vrgent, vt non sit opus in eorum accommodatione, dum benè cum intelligentibus agimus, ampliùs distineri. Sicut neque in [Annæ Samuelis matris ineptum exemplum. 1. Reg. 1. v. 5. & 2. v. 5.] explodendo Annæ alterius, matris Samuelis exemplo, quæ post ipsum mirabili Dei dispositione conceptum, alios genuit, de quibus 1. Reg. 2. v. 5. Donec sterilis peperit plurimos. Nam vt habetur Cap. 1. v. 5. Dominus autem concluserat vuluam eius. Quod ita explicant aliqui apud Abulensem, vt Deus illam ad tempus partu priuauerit, vt sic Samuelis natiuitas mirabilis probaretur. Licet autem ille sterilem à natiuitate fuisse contendat, id ipsum speciali Dei ordinationi asserit tribuendum. Aperuit ergo conclusam vuluam in ea, quæ fortis aliàs & vegeta, vnde & generandis filijs idonea, quorum copia in Dei populo cælestis benedictio credebatur: fuitque id conueniens ad præcedens opprobrium amputandum, ne illius æmula Phenenna contra ipsam ampliùs gloriaretur: Quorum nihil tale in casu nostro.

Aptius illud, & nobilioris notæ pro con [Aptius ex matre Præcursoris.]traria fundanda positione ex Diuæ Annæ gloriosa cognata, Elisabeth inquam Præcursoris matre, de qua sic Lucæ. 1. v. 24. Post hos autem dies concepit Elisabeth vxor eius, & occultabat se [Lucæ 1. v. 24.]mensibus quinque. Circa quæ ita scribit Cardinalis Caietanus: Erubescebat enim in senili ætate [Caietanus.] dedisse operam amplexibus virilibus, vt vterus testabatur. Sic ille: quod iam pridem Diui Ambro [D. Ambr.]sij diuina fuerat elegantia prosecuta, sic enim lib. 1. in Lucam: Magna Sanctis cura est verecundiæ, vt plerumque in ipsis pudor voti sit: sicut hoc loco animaduertimus sanctam Elisabeth, quæ vtique filios habere cupiebat, occultantem se mensibus quin [Senibus indecora intemperantia, ex qua pudor.]que. Quæ caussa occultationis nisi pudor: est enim vnicuique Officio præscripta ætas: & quod tempore decet tempore dedecet; æuique mutatio, facti vniuscuiusque mutat sæpè naturam. Sunt etiam ipsi quædam tempora præscripta coniugio, quando dare operam filijs sit decorum, dum anni vigent. At verò vbi matura æui senectus accesserit, pudor est legitimi licet coitus indicia gestare, & grauari alienæ ætatis onere, & tumefacere aluum non sui temporis fructu. Senes enim ab ipsa concluduntur ætate, & iusto intemperantiæ pudore reuocantur ab opere nuptiarum. Quin etiam ipsi iuuenes sobria timore diuino corda, qui temperant, suscepta plerumque sobole renuntiant operibus iuuentutis. Et quid mirum de hominibus, si pecudes quoque muto quodam opere loquuntur. Meritò ergo etiam sancta Elisabeth erubescebat gratiam, & si non agnosceret culpam. Nam etsi de suo viro conceperat, tamen partus sui erubescebat ætatem. Hæc Doctor sanctus intercisis nonnullis, ex quibus id, quod contendimus ita euincitur, vt nullo verosimili effugio possit infirmari. Neque enim in Diua Anna minùs aliquid aut temperantiæ, aut casti pudoris, aut timoris sancti, qui & iuuenes temperat, quàm in Elisabetha sancta, fas fuerit suspicari. Pro quo P. Salianus Tomo 6. An. 4038. n. 4. ita scribit: Nominatim autem An [D. Anna repleta Spiritu Sancto. P. Salianus.]na, quæ haud dubiè repleta est Spiritu sancto non minùs quàm sancta Elisabeth: tulerat quippe sanctiorem, & à primo conceptu, non à sexto mense sanctam: siue etiam propter speciem visu vehementer amabilem, & diuinum quiddam iam spirantem, vt hîc quoque dicere liceret: Vidi speciosam quasi columbam ascendentem desuper riuos aquarum, cuius inæstimabilis odor erat nimis in vestimentis eius, & sicut dies verni circumdabant eam flores rosarum, & lilia conuallium. Sic dictus Auctor. Et illum ventrem Spiritus sancti sacrarium, quia & repletus illo, & foetu nobilitatus eximio, in quo plenissimè requieuit, omnium Paradisum gratiarum; illum inquam alia inferiora grauarent pondera originali contagio maculosa, post concupiscentiæ fumos, & iteratos, obnoxiosque illaudabili pudori complexus? Absit, absit, sitque sanctis coniugibus sua laus, in quibus coniugij casti voluit Dominus exemplar prælucere, sicut in eius purissimo germine virginitatis ideam, ipsis Angelis suspiciendam.

