Quod & in ordinario absoluendi mo [De absolutione in frequentibus Confessionibus. P. Sa.]do obseruant multi, cum clausula illa, In quantùm possum, & indiges, totum illum proferentes verborum apparatum, qui apud P. Sa extat verb. Absolutio nu. 1. cùm in eodem legere potuissent quod tandem addit dicens: In breuibus autem Confeßionibus, vt illorum, qui sæpè confitentur, sa [Rituale Pauli V.]tis est dicere solùm: Ego te absoluo à peccatis tuis, in nomine Patris, & Filij, & Spiritus sancti, Amen. Quamuis in Rituali Pauli V. præfatæ longiori formæ etiam addatur illud: Indulgentiam, absolutionem, & remißionem peccatorum tuorum, tribuat tibi Omnipotens & misericors Dominus. Amen. Sed simili animaduersione subiuncta, dum sic dicitur: In Confeßionibus autem frequentioribus & breuioribus omitti potest, Misereatur &c. Satis erit dicere: Dominus noster Iesvs Christus &c. vt supra vsque ad illud Passio Domini &c. Vbi quod pertinet ad excommunicationem includitur. Et similiter habetur in Rituali pro Indijs. Et ex illis quidem colligimus id, quod ad excommunicationem pertinet, adhiberi posse, etiam quando nulla incursionis vestigia extant. Quod verò in vsu esse debeat in Confessionibus quotidianis, aut certè in frequentibus, nullo modo vt obligatorium statuitur, & ita docti Confessarij P. Sa præscripta sequuntur, ne, vt doctus & prudens asseruit Magister, longior sit quandoque absolutio, quàm Confessio: pro quo Leander Tomo 1. Tract. 5. Disput. 2. Quæst. 13. 14. & 15. vbi non solùm omitti posse verba, quæ ad excommunicationem diriguntur, cum alijs affirmat, sed debere. Quod tamen ob reuerentiam Ritualis Pauli V. non videtur admittendum, nisi de quotidianis Confessionibus sermo sit, aut frequentissimis, quando certum est nullam Censuram incursam, de quibus Pontifex non locutus.

§. XVII.

Circa impedimentum suspensionis in reclamantibus.

P.Bordonus Tomo 5. cap. 22. de Profes [Bordoni sententia asserentis reclamantes non esse suspensos.]sione Regulari num. 43. Quæs. 28. inquirit an Sacerdos reclamaturus ipso iure sit suspensus ab vsu Ordinum, quos suscepit nulliter professus? & respondet negatiuè, quia si poterat ante exercere actus Ordinis Sacri, ritè etiam post illis vti potest, eo quòd reclamatio actum aliàs licitum non reddit illicitum. Quod confirmat ex dictis ab ipso Tomo 3. Resolut. 67. Quæs. 5. & eodem Tomo 1. cap. 12. à nu. 40. ad 48. vbi probauerat Nouitios posse cum licentia Prælatorum, si patrimonium habeant, ad Sacros Ordines promoueri. Et prætereà quia Pius V. in Bulla apud Rodericium 22. dicti Pontificis, & in Bullario 75. vbi de hoc agit, circa patrimonij necessitatem Religiosos, qui perpetuam professionem emittunt, minimè comprehendit, vt tenorem consulenti constabit. Circa quæ dici potest. [Illius eneruata fundamenta.] Ad Primum ex reclamatione non reddi actum illicitum, qui anteà licitus erat; nam & anteà erat illicitus, cum se, is, qui modò reclamare intendit, inualidè professum agnoscebat. Per accidens autem licitus esse poterat ad vitandam infamiam. Quando autem se prodit, iam ratio illa vsus huiusmodi cessat, cùm se nulliter professum protestetur, & pergat notorium redditurus. Ad Secundum admittitur probabiliter sententia illa; sed cùm fateatur Auctor id sine patrimonio fieri non posse, ex eo potiùs oppositum assertioni eius comprobatur. Ad Tertium, licet ex prædicta Bulla id non veniat inficiandum; constat tamen aliunde patrimonium esse necessarium, & ordinatos sine illo esse suspensos.

Interim tamen id quod de præfata [Bullam Pij V. contra illum militare.] Bulla dicitur non est tenori conforme, licet enim de nonnullis egerit, qui stabilem non emittebant professionem, generaliter tamen concludit Pontifex sic dicens: Motu proprio & ex certa nostra scientia, deque Apostolicæ potestatis plenitudine, hac perpetuo valitura sanctione Decretum prædictum (Concilij Tridentini) de Clericis sæcularibus loquens, ad omnes & singulos etiam cuiuscumque Ordinis Clericos Religiosos, siue sæculares more Religiosorum viuentes in communi non professos harum serie extendimus &c. Vbi non solùm de Clericis illis est sermo, qui more Religiosorum viuunt intra claustra, sed de Religiosis, de quibus & præcesserat, ibi: Ac proptereà nonnulli ceterorum Ordinum Religiosi. Et inferiùs. Et ex claustro exire vel dimitti, ad sæculum redire liberè & licitè possunt. Quæ in nulliter professis, ac de nullitate consciis, ad Sacros Ordines promotis verificari satis est compertum. Licet enim stare queat vt aliqui sint verè Religiosi, si tamen liberè & licitè redire ad sæculum possint, & absque sufficienti Beneficio aut patrimonio ordinati sint, eos Sanctissimus Pius ab Ordinum exercitio suspendit. Ergo id potiùs de ijs accipiendum, qui redire ad sæculum liberè & licitè possunt. Et Constitutionem præfatam ad veros Religiosos extendi manifestè conuincitur ex Bulla Gregorij XIII. quæ incipit, Ex Sedis Apostolicæ an. 1573. die vlt. Februarij, in qua declarat Societatis Religiosos, qui nondum emiserint solemnem professionem posse ad Sacros Ordines promoueri, non obstante Constitutione Pij V. prædecessoris, Decretum Concilij Tridentini, quod incipit, Cùm non deceat [Auctoritate Greg. XIII. roboratur.] (Session, 21. Cap. 2. de Reformat.) ad Clericos Regulares non Professos extendit, quæ sunt illius verba. Et pro quo videri potest P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disp. 31. Sect. 1. nu. 38. & ita eum, de quo agimus, esse suspensum affirmat Diana Parte 3. Tract. 2. Resol. 113. cum Portel, Sayro, & Emmanuele ac Hieronymo Rodericijs, licet præfatæ Bullæ non faciat mentionem.

Et citatus quidem Scriptor Parte 2. [Quid Diana circa quæstionem de ficto patrimonio.] Tract. 16. Resolut. 5. quæstionem agitans, quam difficilem iudicat an Ordinatus fictè sine patrimonio suspensionem contrahat, pro sententia affirmante plures & grauissimos Doctores adducit, sed oppositam cum alijs non paucis amplectitur, nixus Declarationi Cardinalium, & Stylo sacræ Pœnitentiariæ. Quæ quidem si tanti, quantum indicat, haberent momenti, minimè posteà citato superiùs loco oppositum respondisset. Cùm autem Parte 5. Tract. 10. Resol. 50. affirmet, quod in Parte 2. citata Resolut. tradiderat, ne ita sibi contrarius videatur, explicari posse asserit Antonius Cotonius in Summa illius Operum verb. Ordo nu. 24. vt cum suspensionem negat, de ordinato cum ficto patrimonio loquatur; vt secus debeat esse de illo, qui sine vllo, vt in fictè professo contingit. Sed quidem distinctio prædicta præsenti non congruit instituto, quia in casu præsenti titulus fictus interuenit, Religiosæ inquam paupertatis, quandoquidem verè Religiosus pauper non est. Posset autem dici præter defectum di [Ex defectu Dimissoriarum an suspensus, qui reclamat.]ctum esse alium, ratione cuius etiam suspensio contrahitur, ex eo scilicet quòd talis ordinatus est sine sui Episcopi Litteris dimissorijs, vt tenet P. Reginaldus Temo 2. lib. 32. Tract. 2. cap. 25. Sect. 3. nu. 72. Id tamen citatus Scriptor non admittit P. Reginaldum impugnans adducta Resol. 5. Vers. Ad argumentum, qui id hauserat ex P. Suarez citata Sect. 1. nu. 35. vers. Quæri verò. Nisi dicamus ex vtraque ratione motum, quia singula [Vide etiam infra 1220.] quæ non possunt &c. Certè dum præfatæ B. Pij Constitutionis mentio apud Scriptores negantes non extat, id dicendum, quod est obuium pro alijs, eam scilicet non vidisse, sensuros & locuturos aliter si legere contigisset: & P. Bordonus vidit quidem, sed non ea, quæ à Nobis adducta, præsertim Gregorij XIII. Bullam, & contra illius resolutionem stantes Auctores, vnde eam vti indubitabilem proponit, & ita neque illos videtur consuluisse.

Iuxta quæ videant Ordinarij quid cum [Quid circa praxim pro Ordinarijs.] talibus, quando ad sæculum redeunt, oporteat eos facere: possunt siquidem eos vti suspensos Ordinum vsu priuatos declarare, probabilissimam, & vtilissimè vsurpandam, pro aliorum exemplo sequentes sententiam, nec facilem dispensationem, quæ hinc & illinc quæritari poterit, non facilè admittendo: & Auctores quidem qui suspensionem non contrahi ob caussas prædictas affirmant, docent tamen ab Ordinarijs posse sic Ordinatos puniri, vt videri potest apud Dianam Resol. 5. citata in fine. Neque sine graui peccato omitti punitio poterit, cùm delictum adeò graue & præiudiciale sit, & clament Iura non esse, quæ talia sunt impunita relinquenda. Erit autem satis accommodata punitio vsus opinionis prædictæ, vel saltim, si non perpetua, diuturna suspensio, circa quam cadere dispensatio non poterit, quæ tantùm pro foro interno concedi solet, & numquàm pro turbanda Ordinariæ iurisdictionis, sententijs interuenientibus, potestate, quod sine grauibus nequit inconuenientibus ad praxim aduocari. Vnde & quando sententia est probabilis aliquid tale permittens, iuxta sapientium, & prudentium pariter consilium tempore ab illius vsu expedientissimum est futurum.

Sed quid si Professus de suæ professio [Et circa reclamantem cum probabili assensu nullitatis.]nis non sit certus nullitate, sed probabili id tantùm sibi habeat persuasum assensu, & in eo statu existens ordinetur, cùm tamen habeat intentum reclamandi? Videtur quidem ordinari posse, quia aliàs infamiæ discrimen incurret, & si in caussa ceciderit, omissio ordinum valde illi erit incommoda, & indecora. In foro autem externo perinde habendus ac si certus de nullitate fuisset, quia interior ille gradus notitiæ non poterit comprobari; si videlicet acciderit in caussa victoriam reportasse. Et hoc quidem quando post professionem notitia superuenit; si enim præcedat videtur non posse reclamare: quia contractus, qui in ea interuenit, de quo nu. 1195. ex vtraque parte requirit perpetuam stabilitatem, aliàs vna earum fraudem patietur, quod est legi naturæ contrarium: vnde professurus debuit dubium circa valorem aperire, ex quo fieret vt ad illam non admittendus meritò iudicaretur. Admissus ergo debet stare contractui: nisi forte Religio suo iuri cederet, quod & aliquando poterit iudicari conueniens, si Professus ea sit parùm Religioni accommodata indole, vt non sit illi molestum aut incommodum futurum, si ad sæculum reuertatur. Aliquoties enim occasiones tales pondere sunt auri, vt vulgò dicitur, æstimandæ, expetendæ, comparandæ. Sic diximus alibi vsum opinionis probabilis aliquoties sub graui & irreuocabili obligatione cadere, id quod in matrimonio specialiter comprobatum, cui professionis consimilis contractus, cùm & spirituale in illa connubium celebretur, de quo dictum num. 1197. & Tomo præced. Parte 5. nu. 110. & seqq.

Sed quid circa eiectos, qui post eie [Eiectos esse suspensos & irregulares.]ctionem reclamant. Esse illos irregulares generaliter loquendo, quod plus est, quàm esse suspensos, declarauit & statuit Sacra Congregatio Cardinalium auctoritate Vrbani VIII. die 21. Septemb. 1624. & habetur in Bullario Constit. 25. eiusdem Pontificis. §. 10. & Decretum quidem suspensos perpetuò statuit ab exercitio Ordinum, sublata Ordinarijs locorum facultate dictam suspensionem relaxandi aut moderandi, & promouendi ad Ordines non susceptos. Quia verò eiecti in susceptorum Ordinum exercitio semper sunt sua quique in Religione frequentes, ex quo fit vt irregularitatem contrahant, meritò dici potest esse irregulares, & ita tenet Diana Parte 4. Tract. 2. Resolut. 82. vbi ita scribit post propositam quæstionem: Affirmatiuè respondeo, tum quia Ordines Sacros sine titulo suscipit: tum quia acce [Diana.]dit ad Ordines sine litteris dimissorijs legitimi Prælati: & ideò consequenter incidit in suspensionem, & si celebret, irregularitatem incurrit, nisi ignorantia, vel metus infamiæ excuset à culpa suscipientem, vel exercentem Ordines susceptos sine valido professionis titulo: leges enim humanæ cum graui incommodo obligare non solent. Et hæc omnia docet Bonacina Tract. de Clausura. quæst. 2. punct. 10. diffic. 5. nu. 4. Hæc ille, non quidem ex aliorum mente locutus, vt aliàs solitus, quam & aliquando excusationem obtendit, cùm se asserat affirmatiuè respondere: quod tamen componi vt possit cum dictis ab ipso alias non est cur iterùm operosiùs disquiramus. Et idem tenent alij, ex quibus Lezana Tomo 1. cap. 23. nu. 8. P. Pellizarius Tomo 2. Tract. 8. cap. 7. Quæst. 14. n. 25. & Bassæus Tom. 2. Verb. Religio. 7. nu. 11.

Quibus non obstantibus sunt qui se [Qui secus sentiant.]cus sentiant. Existimantes eiectos nullo modo esse suspensos, & ita non solùm posse susceptos exercere Ordines, sed etiam ad non susceptos promoueri. Sic Nauarrus lib. 1. Consil. cap. 14. de ætate & qualit. Ordinand. Consil. 9. in 2. editione. lib. 3. de irregularitate. Consil. 84. & P. Thomas Sancius Tomo 2. Consil. moral. cap. 1. Dub. 24. qui ex eo arguunt quòd non est textus id prohibens. Sed certè cùm ante Decretum præfatum Vrbani scripserint, & ideò textum id prohibentem non potuerint reperire, non sunt censendi sententiæ isti suo suffragio auctoritatem aliquam conciliare. Sunt tamen alij, qui nihil Decreto moueantur, vnde Fr. Antonius à Spiritu Sancto in Directorio Regularium Tract. 3. Disput. 6. num. 1241. Affirmat suspensionem esse tantùm commitatoriam ac ferendam, siquidem facta est per verbum de futuro, Sint perpetuò suspensi. Nam [Fr. Anton. à Spiritu S.] verbum sit est futuri temporis: ita Sanchez lib. 2. moral. (scilicet in Decalogum) Cap. 38. num. 90. (corrige 91.) vnde nostram sententiam (ait ille) tenet Lauretus apud Cespedes de Exemptione. Disput. 3. quæ opinio communi vsu comprobata est, nam videmus quotidie aliquos eijcere Religiosos, qui tamen non suspenduntur ab exercitio suorum Ordinum, & ita vt probabilem tenent Cespedes & Pellizarius. Nisi aliàs velit quis dicere hoc Decretum, nec constare de illo authenticè, nec fuisse legitimè promulgatum, ac per consequens nullam inducere obligationem, sicut de alijs Congregationis Declarationibus dictum a se sæpè sæpius ait in Tractatu de priuilegijs, à quo iudicio addit se minimè discedere, vnde cùm de Iure non detur talis suspensio, vt notant Campanilis, Faustus, & Barbosa apud Nouarium in lucerna Regularium. Verb. Eiecti. num. 1. Sanchez lib. 7. Consil. cap. 1. Disput. 224. (Insignis error, pro Dubio. 24.) ex Nauarro & alijs, non est cur prædictos eiectos tali suspensione oneremus. Sic discurrit prædictus Auctor.

Vbi quidem, quod de suspensione non [Improbati illi.] lata, sed ferenda dicitur, ægerrime potest tenori Decreti adaptari, quandoquidem in eo dicitur, quod iam vidimus, sublata Ordinarijs locorum facultate dictam suspensionem relaxandi, aut modificandi. Quod quidem nisi in suspensionem latam cadere nequit, alia enim iudicio Ordinarij committitur, vnde relaxatio, aut modificatio, ipsius arbitrio reseruatur. Quòd si dicatur de suspensione inferenda ita iniungi præceptum, vt pro ea sine relaxatione aut modificatione vlla Ordinarij teneantur, id perinde est ac si suspensio sit lata, cùm nequeat euitari. Quod autem ad auctoritatem sententiæ prædictæ spectat, ad vnum reuocatur Lauretum de Franchis à Cespedes allegatum, propter quos P. Pellizarius, qui ita absolutè tenet, vt vidimus, dixit esse probabilem. Lauretus autem non videtur integrè ab Auctore dicto perlectus, sola priori resolutione de tempore præcedenti contento, in quo nulla suspensionis species apparebat: cùm tamen sic concludat: Hodie verò vigore supradictorum Decre [Lauretus de Franchis.]torum Sacræ Congregationis (Concilij Tridentini de Regularibus) eiecti à Religionibus remanent suspensi ab Ordinum exercitio. Sic ille pag. 221. in principio. Id autem quod P. Pellizarius ex eo refert circa sententiæ illius certitudinem, arguit sanè neque lectum ab ipso, sic enim §. illo ad viii. Hæc conclusio erat certa & manifesta, & communi vsu comprobata, & de ea, vt credo, nemo est, qui dubitet, aut dubitare poßit. Sic ille citato Nauarro, & Emmanuele Rodericio. Erat ergo, non est, & distinguenda tempora, vt sic concordentur iura. Ex quo fit sententiam dictam, si ad auctoritatem recurramus, esse illa fore penitus destitutam. Quod autem circa non receptum Decretum Fr. Antonius ob contrarium hallucinatur vsum, hallucinatio quidem est: pro vsu enim impetrari dispensationes potuerunt, quarum ille non est notitiam assecutus. Et Lauretus quidem Vicarius Generalis Auenionensis, satis circa praxim attentus, si Decretum non esse vsu receptum agnouisset, id profectò non celasset, laboremque proponendi illius tenorem cum alijs, prudenter deuitasset, & tot circa illa Quæstiones, de quibus pag. 217. & seqq. Formalia verba Decreti cit. §. 10. hæc sunt: Item vt eiecti [Tenor Decreti.] extra Religionem degentes sint perpetuò suspensi ab exercitio Ordinum, sublata Ordinarijs locorum facultate dictam suspensionem relaxandi, aut moderandi. Ex quo & fit neque posse ad non susceptos promoueri; quia exercitium absolutè est illis prohibitum, ergo & promotio, quæ pro exercitio confertur; & facilius exercitium in promotis, quàm promotio solet indulgeri: multis enim illud permittitur, vt in corpore vitiatis accidit, quibus promotio penitus negaretur. Est ergo sententia pro Decreto stans & fundatissima, & secura, videant ergo Ordinarij quid facto opus sit cum talibus, qui non ob præclara virtutum exempla, & miracula, sed propter illa, quæ ipsi, & alij probè sciunt, ad sæculum propelluntur.

Si autem contingat ita eiectos recla [Eiectis reclamantibus non melior conditio, nisi quoad habibitus reassumptionem.]mare, non ideò eorum caussa melioris redditur conditionis, quia reuera eiecti fuerunt: & etiamsi euicerint nullitatem, fundamentum perstat suspensionis, iuxta dicta, sicut & irregularitatis. In eo tantùm indulgendum ipsis, quod ad reassumptionem habitus spectat, quia per ipsos non stat quominùs id præstare queant, quandoquidem eiectione ipsa pro eo impediti reperiuntur. Id quod & Religioni ipsi magis est conueniens, sic enim minùs scandali tali in litigio admiscebitur; sicut & ex eo quòd ad litis expensas minimè tenebitur, quia non tenetur ad eiecti alimenta, & [Non deberi litis expensas.] necessitatum occurrentium speciale subsidium, vnde neque ad litem confouendam, cùm ad illas, sicut ad alia possit industriam suam applicare. Et quidem ex reclamatione non debet Religioni grauamen accrescere ab eo, quem à se repulit, & sic in sæculo viuere, ac si non spectaret ad ipsam, vnde instar membri abscissi tractandus, & vti merus sæcularis. Vnde si voluerit, poterit caussam nullitatis Ordinarij iudicio committere, si nullum ex eo incommodum vereatur. Quod & multæ Religiones faciunt, etiam cùm non eiecti reclamant: tales enim iudicant non multùm curandos, à quibus eo erga Religionem affectu insananter imbutis, nihil potest boni aut honesti, aut vtilis, aut delectabilis Religiosis communitatibus expectari. Pro quo citatus Laure [Lauretus à Franchis.]tus satis doctè & iuxta exploratissimam circa prædictos experientiam philosophatur §. Ad IX. & Constitutionem Sixti V. vt non recipiantur infames, affirmat cum Lapo ad illos extendi: qui postquàm soluti sunt ab obedientia suorum Prælatorum, iam reputantur quasi sæculares, quæ sunt illius verba.

Potest autem circa id, quod diximus [Oppositio circa alimenta ex Cap. finali de Regularibus.] de alimentis, quæ eiectis non debentur, opponi Cap. Ne Religiosi, quod est finale, de Regularibus, in quo post alia erga fugitiuos & eiectos à Prælatis præstanda est illud: Quòd si hoc regularis ordo non patitur (admissionem scilicet) auctoritate nostra prouideant, vt apud eadem Monasteria in locis competentibus, si absque graui scandalo fieri poterit, alioquin in alijs Religiosis domibus eiusdem Ordinis, ad agendam ibi pœnitentiam, talibus vitæ necessaria ministrentur. Sic Gregorius IX. cuius Constitutio seruanda decernitur in citato Decreto Vrbani §. 11. Ad quod quidem responderi po [Fit illi satis.]test, ex huiusmodi Constitutione id, quod est à Nobis dictum potiùs roborari; tunc enim tantummodò vitæ necessaria ministranda præcipiuntur, cùm ad agendam pœnitentiam tales in Monasterijs recluduntur: non ergo aliàs: id quod in ijs, qui pro nullitate professionis litigant, euidentius comprobatur. Additur prætereà illud, si absque graui scandalo fieri poterit. Quod quidem non est solùm ad pœnitentiæ modum intra Monasteria referendum, in quo quidem esse graue scandalum poterit, si reclusus ita se indecenter gerat, vt alij inde graue scandalum patiautur. Sed etiam in compulsione ad ingressum, si videlicet vis armata sit adhibenda; sine quo talis non poterit, regulariter loquendo, ingressus stare, aut certè permanere custodia. Et de admittendis ad pristinum statum ita in Decreto præfato: Dummodò tamen in expulsis huiusmodi subsit spes euidens emendationis ex litteris saltem [Decretum S Congregationis.] testimonialibus Ordinarij, cuius conscientiam in his litteris concedendis Sacra Congregatio seriò onerauit. Sic ibi. Id autem quod de euidenti spe pro admissione dictum, pariter est de prouidenda pœnitentia intra Monasteria dicendum: quæ erit sanè rarissima, vnde absolutè poterit Religio curam alimentorum deponere, sicut spem illi recipiendorum, qui sæculo sunt iusta de caussa transmissi.

An secum asportare potuerint aliqua [An secum aliquid possint eiecti asportare.] suo labore parta disquirit & discutit D. Caramuel Tomo 2. Theologiæ Religiosæ num. 3589. vbi ait posse propria manuscripta, & proprio penicillo picta, quia circa hæc habent verum dominium, pro quo Tomo 1. n. 831. vbi quod ad manuscripta attinet, nimis erit rigidus Superior qui negauerit; licet negare satis probabiliter possit; non ita si picturas, erga quas verosimillimum est non habere dominium, & certum, aut ferè certum, si illas suo vsui futuras confecerat. Scio quid circa hoc docti habeant Scriptores, sed probabilia, ad quæ in praxi seruanda non adiguntur Superiores. Cùm aliàs etiam admisso dominio, possint qui eijciuntur illo per consequentiam pœnali sententia priuari, sicut priuantur alimentis. Vbi multa dici possent, sed alterius loci, cùm in hoc circa iudicium nullitatis præsertim disseramus: ad quam quidem considerationem omnes possent, quæ apud Doctores extant, discuti quæstiones, præsertim apud P. Sancium citata Disp. 37. lib. 7. de Matrimonio, sed temperandum de ijs tantùm agenti, quæ pro occasione occurrente nodari oportuit, & non ita in speciali apud Scriptores elucidata reperiuntur. Circa quinquennium multa, & illud inter alia an sit computandum de momento ad momentum, pro quo multa sententiarum varietate congeruntur: cùm tamen in ordine ad praxim vix vtile esse queat, cùm circa momenta huiusmodi numquàm contingat litigari, neque ratione illorum litis facultas reclamantibus denegata, quibus facile est anticipatione vnius diei cursus expeditionem præuenire. Et si lapsus quinquennij non obstat, tunc de momentis inutilis disquisitio. Sit tamen illa vtilis, vt Scriptoribus placet, hic potiùs quàm alibi, illam cum alijs feliciter discussam doctis & diligentibus disputatoribus relinquamus.

Circa id autem quod de reassumptio [Circa retentionem habitus quid pro Societate.]ne habitus dictum est, occurrere dubium potest circa Religiosos Societatis, an scilicet quod de habitu retinendo à Concilio est Tridentino dispositum, illos comprehendat, proptereà quod nullum specialem ipsis SS. Fundator designauerit, sed eum, qua honesti vtuntur Clerici in regionibus, quas eos incolere contigerit, vt habetur Parte 6. Constit. cap. 2. num. 15. Circa quod nihil speciale apud Scriptores nostros occurrit, cùm tamen dignum sit peculiari discussione. Videtur autem ex eo deducendum, quod eorum [Decretali vt periculosa, an comprehensa.] aliqui docent circa obligationem non dimittendi habitum sub excommunicationis pœna, de qua nu. 1204. quam non ligare illos affirmat P. Sancius lib. 6. in Decalogum cap. 8. nu. 70. ob rationem iam insinuatam quem secuti P. Pellizarius Tract. 5. cap. 7. nu. 8. & Fr. Antonius à Spiritu Sancto in Directorio citato Tract. 3. n. 952. Sed oppositum tenet P. Palaus Tomo 3. Tract. 16. Disp. 4. Puncto 6. nu. 2. quia licet habitus talis futurus sit, qualis in Constitutione præscribitur, in diuersis tamen regionibus honestorum Clericorum diuersus habitus est, quem proptereà non debent occultare, & multo minùs dimittere: aliàs liceret laicali amictu prorsus incedere, & sic vagendi plena facultate potiri, quam adeò periculosam Pontifex iudicauit. Iuxta hæc ergo videtur in casu reclamationis decernendum, cùm eadem pro illo videatur ratio militare, probabiliter inquam, iuxta Iudicum nullitatis arbitrium, qui merito poterunt non reassumentem habitum ad caussas proponendas admittere, quem non viderint conuenienti habitu conuestitum, eo dimisso, quo ante egressum vtebatur.

Et quidem pro sententia P. Palai ratio [Pro parte affirmatiua probatio manifesta.] videtur non vtcumque verosimilis, sed vero etiam euidens vrgere, tenore Pontificiæ decisionis, & Constitutione Societatis attentis. Sic enim illa: Vt periculosa Religiosis euagandi materia sub [Cap. Vt periculosa in 6.]trahatur, districtiùs inhibemus, ne de cetero aliquis quamcumque Religionem tacitè, vel expreßè professus, in scholis, vel alibi temerè habitum Religionis suæ dimittat &c. Sic Bonifacius VIII. Constitutio autem sic habet. In vestitus itidem ratione tria [Constitutio Societatis.] obseruentur; Primum, vt honestus ille sit: Alterum vt ad vsum loci, in quo viuitur, accommodatus &c. Respondet autem illa Formulæ Instituti, de qua Iulius Tertius in Bulla, quæ incipit, Exposcit debitum die 21. Iulij 1550. ibi: In ijs, quæ ad victum, & vestitum, & cetera exteriora pertinent, honestorum Sacerdotum communem, & approbatum vsum sequentur. Iuxta quæ compertum habetur habitum Religionis Societatis illum esse, qui & honestorum Clericorum, communem & approbatum pro regionum diuersitate: Ergo eius Religiosi nequeunt temerè dimittere iilum iuxta Pontificiam cautionem. Patet Consequentia, quia dimittunt habitum suæ Religionis, de quo Pontifex. Temerè habitum Religionis suæ dimittat.

Dici potest habitum debere esse diuer [Euasio præclusa.]sum à quocumque alio: qua ratione, si quis habitum dimittat suæ Religionis, & induat habitum alterius, contra Pontificiam delinquit sanctionem, vt tenent Caietanus, Emmanuel Rodericius, & Santarellus apud P. Pellizarium suprà nu. 25. & P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disp. 23. Sect. 4. nu. 32. & alij. Sed contra est, quia ex Decretali præfata nihil tale deduci potest, sed potiùs oppositum, dum dicitur Habitum Religionis suæ, vt eam ab alijs distinguat, ex quo bene infertur quod à præfatis Auctoribus traditur, & à P. Suario specialiter ponderatum. Non ergo excludit habitum, qui alijs esse communis Religiosis possit, cùm etiam tali communitate stante possit abusus grauis in eius dimissione committi.

Prætereà notandum pro vlteriori proba [Declaratione conuincitur.]tione est id, quod circa Constitutionem prædictam habetur in Declaratione lit. L. scilicet: Vel saltem quod omninò non recedat. Ab vsu inquam loci, in quo viuitur. Iuxta hæc ergo factum est vt Societatis habitus iam sit peculiaris, ita vt qui aliquem ex illa conspexerit, statim Iesuitam esse deprehendat. Quod quidem à Bonacina sapienter obseruatum, vsu Italiæ adducto, & de regionibus alijs similiter contestatus: vnde incursurum asserit Pontificiam Censuram, qui habitum assumeret sæcularem, Clericalem licet. Sic Tomo 1. Quæst. 2. de Clausura Puncto 2. num. 24. Et quidem Religiones plures Clericales exiguo sanè distinguuntur insigni, & illud est sufficiens vt si habitum dimitterent earum Religiosi, & laicalem inducerent, Decretalis Censuræ subiacerent; cùm tamen Clerici apparerent. Quod quidem est extra dubium: dubitari tamen meritò posset, si pro Religiosis Societatis id posset stare, quod P. Sancio placuit, nemini alteri, vt credo, nisi dux esset talis placiti, placiturum.

Neque omittenda Concilij Tridentini [Ex Consil. Trident. vlterior probatio.] decisio citato cap. 19. Sess. 25. vbi de reclamantibus, ibi enim quod ad præsentem spectat articulum non esse prætermittendum iudicauit, dum ita claudit: Nec detur, licentia cuiquam Regulari occultè ferendi habitum suæ Religionis. Vbi manifestè supponitur obligatio dicta. Ideò autem existimant Doctores hoc fieri non posse, quia vnusquisque Religiosus debet à circumstantibus cognosci ex habitu, vnde si cognosci nequeat, reus est Pontificij præcepti violati: qui videri possunt apud D. Barbosam in citatum Caput num. 26. & apud Acatium de Velasco Tomo 2. Verb. Habita Resol. 2. n. 1. Cùm ergo Religiosus Societatis sæcularem habitum assumens cognosci nequeat cuius Religionis sit, immò neque an sit Religiosus, in eâ est prorsus damnatione.

Ex quo quid sit circa reclamantem di [Quid circa casum reclamationis.]cendum videtur sufficienter expeditum; non enim audiri reclamans poterit, nisi Societatis proprio habitu reassumpto. Pro quo non solum faciunt adducta, quæ forsitan ex solo probabilitatis titulo, quo opposita sententia gaudet circa pœnam dimissionis poterunt non admitti: Sed etiam ex præfata dispositione Concilij, quam ad Societatem extendi eius Scriptores affirmant, vt vidimus. §. 3. & 6. & in alijs inculcatum. Atqui iuxta illam audiri non potest, qui habitum dimiserit: ergo neque Religiosus Societatis, quem illi circa hoc minimè excipiendum iudicarunt. Tunc vltra. Concilium præcipit vt nullî concedatur licentia occultè habitum ferendi suæ Religionis: Ergo iuxta eamdem neque audiendus reclamare volens, sine habitu suæ Religionis. Cùm ergo de Religiosis Societatis idem sit â Concilio staturum; de primo ad vltimum fatendum est eum, quem Religiosi Societatis ferunt habitum, esse habitum suæ Religionis. Quid [P. Pellizar. fundamenta disiecta.]quid velit P. Pellizarius id negans, ex eo quòd non sit habitus totius Religionis: quod equidem probare debuisset, cùm verissimum sit: sic eo fatente, esse habitum Religionis in regione hac vel illa, & verificari in eo, ipso etiam attestante, Concilij Decretum. Sicut habitus PP, Minorum Obseruantiæ, Recollectorum, Claustralium, Tertiariorum, & aliorum non est habitus totius Religionis S. Francisci; in quibus tamen indubitabile est locum habere præfatam Decretalem. Pro interpretatione enim legis aliquid illi addi sine vrgenti necessitate, absurdum à Doctoribus reputatur, & talem interpretationem vocant infelicem. Id autem quod de lege pœnali adducit, quæ ne odiosa sit, debet etiam verborum eius tenor impropriari; parui momenti est præsenti in casu, vbi de legislatoris intentione constat, & id quod statuitur, non odiosum, sed fauorabile Religioni est, ne fugitiui & apostatæ arma habeant, quibuscum possint contra illam decertare. Sic citatus Scriptor Decretum Tridentini citatum ad Religiosos etiam non Professos in Societate extendendum vt certum arbitratur. Et cur ita illud, cùm de Professis illud proloquatur, & pœnale sit? Satius ergo fuerit consequentiam doctrinæ seruare.

§. XVIII.

Reclamans an puniri ob delicta aliàs commissa possit.

QVia & circa hoc difficultas incidit, [Statuitur punienda esse reclamantium delicta.] non omittendum duxi, quod aliqualem possit vtilitatem importare. Circa quod absolutè & resolutoriè asserendum est delicta talium esse punienda, cùm Iurium omnium constantissima vox sit delicta publica non debere impunita relinqui. Pro quo leges & Doctores accumulant Cardinalis Tuschus Tomo 2. lit. D. Conclus. 157. & Dom. Barbosa Axiomate 68. in Tractatu de illis. Pro quo & specialiter in nostro casu militat Laurentius Portel Tomo 2. Casu 14. in Responsione ad 5. quæst. de quo diximus n. 1163. & quidem doctrinam satis solidam ibidem proponit; quem autem exitum casus ille multipliciter litigiosus habuerit, non edixit, quod equidem oportuisset, sæpiùs enim caussæ istæ violentiùs agitantur, quàm vt iustitiæ locus debitus relinquatur. Dum enim pro fauore contenditur, & temerè iudicium assumptum, saniùs sapiendo, emendari contemnitur, ne auctoritati iudicis incommodatum cum eius pudore videatur, malè cœptum continuatur peiùs hinc inde leuibus fundamentis quæsitis, pro quibus prompti non desunt Aduocati. Quid autem in his conscientia pro sui maiestate imperij dictet, coniectari est facilè: quomodo autem imperio pareatur ipsi viderint, supremo Iudici rationem minimè excusationibus friuolis obnoxiam reddituri.

