- Aliquid Capitulo indulgetur. S. V. 896

- R.

- Regula.

- VIde Verb. Religio, Religiosus.
- Circa Regulam Iuris 50. in 6. de actibus legitimis. p. 10. 497
- Regula circa caussas dissolutionis. 1152. & 1198 Iuris in 6. 26.

- Religio, Religiosus.

- Religiosi quomodo sint capaces Beneficij sæcularis. p. 10. 230. & seq.
- Quam proprietatem excludat votum paupertatis. 232
- Pro eisdem accuratiùs. 235. & seqq. Vbi & de voto dicto.
- Habent priuilegium vt nequeant excommunicari. 417. 511. & 515
- Non tenentur citati comparere. 412
- Prouinciales non habent erga suos subditos parem Episcopis potestatem. 573. 576. & seqq.
- Obedire debent circa vsum opinionum. 855. & 859
- Vitandæ lites cum Ordinarijs, & cedendum aliquando. 870
- Quando non habeat locum communicatio in priuilegijs, si videlicet odiosa. 462
- Quid circa illos Concilium habeat Tridentinum. 970. vbi quòd contra obseruantiam non valeat consuetudo.
- An liceat transitus ad laxiorem Religionem. 1237

- Reliquiæ Sacræ.

- Vide verb. Sancti, & Sanctuarium.
- Quæ sint in Sanctuario Limano B. Pauli Societatis IESV. p. 9. 2
- Pretiosus earum ornatus, & augusta collocatio. 5. vbi laus P. Antonij Vasquez.
- Solemnißima quædam Venetijs. Ibidem.
- Vnius Sancti Reliquiæ totum Regnum locupletant. vbi quid de Reliquijs S. Mauritij & sociorum. 7
- Ex cultu S. Theodori Martyris validum argumentum. 8. vbi notanda fidelium devotio.
- Ex Reliquijs D. Pauli Apostoli documentum singulare. 9
- Illius catenæ annulus in Limano Sanctuario. Ibid.
- Reliquiarum cultus quàm sit proficuus ex D. Cypriani & Theodori comprobatum. 10
- D. Iacobi Hispaniarum Patroni Reliquia singulare patrocinij pignus. 13. Vbi de illius zelo aduersus Samaritas.
- Pro illa & alijs eiusdem excursio. 14. & seqq.
- Sancti Reliquias aliorum Sanctorum vt proprias adoptant. 17
- De Reliquijs lactis Deiparæ. Ibid.
- De D. Anna vide in proprio verbo.
- Circa plures vnius Sancti Reliquias quomodo procedendum, & prudens pro eo monitum. 20
- Quæ approbatio necessaria vt exponi publico cultui poßint. 57. & seqq. vbi & de priuato.
- Beatificatorum prohibentur circumferri. 59
- Quid de approbatis à Præfecto Sanctuarij Pontificis, qui & Episcopus. 62
- De necessaria approbatione pro Missa & Officio. 63. & seqq.
- Certitudo moralis vt sufficiat pro illis. 64
- Quid speciale pro Hispania. 65
- Iudicium circa magnitudinem non spectat ad Ordinarium. 66
- Quæ sufficiat. 67. & seqq.
- Notanda circa illas Obseruatio. 68. vbi & de æquipollentia.
- Etiam fracta vt sufficiat. 69. & seq.
- Peculiaris Reliquia S. Valeriani Martyris. 72
- De Reliquijs certis, sed incerti Sancti. 13. & 74
- De diminutis temporis decursu. 75
- Circa iam non extantes. 76
- Ad quos extendatur facultas celebrandi. 78. & seqq.
- De habita in Matrice non licere celebrationem extra illam. 83. & seqq.
- Circa id peculiaris alia difficultas. p. 10. 1111. & seqq.
- Quid de inferioribus Ecclesijs. 91
- Earum Festum Duplex minus. 92. & 93
- Idem de Sanctis Hispaniæ Naturalibus. 94
- Duplicia, de quibus habentur Reliquiæ, an poßint ad altiorem ritum eleuari. 95. & seqq.
- Circa Festum S. Vrsulæ & Sociarum specialis obseruatio. 100
- De Insigni Reliquia S. Mathiæ, ob quam Duplex. 1. Claßis. 101
- Quid de Sancto. 1. Claßis. 102
- De SS. Innocentibus. 102. & 103. cum peculiari obseruatione.
- Recitandum Symbolum in Festis Reliquiarum, etiamsi non paris celebritatis. 103
- Reliquia non magna potest ratione qualitatis celebrari. 104. & seqq.
- De S. Spina Coronæ Domini. 105. & seq.
- De Reliquia Crucis eius prodigijs celebri. 107. & seq.
- De Capillis Deiparæ. 110
- De annulo ex ipsis confecto, & Adamo de Rupe donato. Ibid.
- De digito S. Ioannis Baptistæ. 111. vbi & de Reliquijs alijs S. Stephani, S. Ioannis Euangelistæ circa commodiorem celebrationem.
- Reliquiæ Sanctorum occurrentium eodem die an celebrari in distinctis queant. 112. & seq.
- Quid circa fratres. 115. & seqq.
- In coniunctis peculiari titulo idem quod de fratribus. 118
- Et de mortuis eadem die, etiamsi Reliquia vnius tantùm sit. 119. & seq. vbi exempla aliqua, & de S. Vrsula & Sodalibus.
- Non habentium connexionem vllam vt poßint eodem die celebrari. 122. & seqq.
- Qualis iuxta Ordinem mensium Festorum series in Sanctuario D. Pauli. 126. & seqq.
- Sanctis translatis ratione Reliquiarum potest dies stabilis aßignari. 107. & seqq.
- Quid agendum circa Reliquias, quæ in diuersis locis esse dicuntur. 136. vbi de S. Amantio Martyre. 137. vbi de S. Victoria Virg. & Mart. 138. vbi de S. Cyriaco Diacono Mart. 179. vbi de S. Basilia Virg. & Mart. Candida, Christina Virginibus & Martyribus, & S. Victorino Mart.
- Communis circa id doctrina. 140
- Lapsus circa S. Iulianum ob solam nominis similitudinem. 141
- Modus explorandi Reliquiarum diuersitatem. 142. vbi quanta pro eo cura adhibenda.
- S. Amantij proprius dies. 143
- S. Victoriæ cur negatus dies, 23. Decembris. 144. Vbi de pluribus alijs eiusdem nominis.
- De SS. Christina, Candida, Basilia, Victorino, Herculano & Cyriaco. 145
- Quid circa Reliquias Sanctorum, quorum ignorantur nomina. 146. & seqq.
- Posse in nominum applicatione grauiter peccari. Ibidem, & videtur Pontifici reseruatum.
- Non esse pro eo Diploma necessarium. 153. & circa praxim notanda doctrina. 154
- An Reliquiarum Festa poßint infra Octauas celebrari. 155. vbi de SS. Zenone & socijs, Alexio.
- Statuitur pars affirmans vt probabilis. 164. post multa circa illam.
- Circa Festa translata an peculiare aliquid. 171
- An Beatorum Reliquiæ poßint ad publicum cultum approbari. 175. vbi quòd Beatificatio veniat Canonizationis nomine.
- De Reliquijs in Collegio Limano D. Iacobi. 264. & seq. & p. 10. 902. vbi quanta inde sit concipienda fiducia.
- Circa Reliquiam S. Baltassaris. p. 9. excursio pro celebratione. 167. & seq.
- Vt approbentur Reliquiæ non est necessarium Sanctos in Martyrologio esse descriptos. 275
- De SS. Naturalibus ratione Reliquiarum an fieri Officium per Diœcesim poßit. 278. & seq.
- De Reliquia S. Cordulæ, Virg. & Mart. 278. 282. & seq.
- De Reliquijs S. Iacobi Maioris. 290. & seq.
- Æstimandæ illæ, etiamsi non sint partes Corporum. 291
- Multis in regionibus prædicauit. 292
- Pro quo & multa. 294. & seq.
- De Reliquijs in Domo Probationis Limana, cum illius, & Fundatoris laude. 307. Illarum series. 308
- Spina Coronæ Domini. 307. vbi quod vna ex illis donum fuerit S. Ludouici Regis Ecclesiæ Toletanæ.
- De S. Merita Martyre. 310
- De S. Donato Martyre. 311
- De S. Felice Mart. 312
- De S. Christina Virg. & Mart. 313
- De S. Vincentio Mart. 314
- De S. Beatrice Virg. & Mart. 315
- De S. Aurelia Mart. 316
- De S. Mauritio & socijs. 317
- De S. Saturnio Mart. 318
- De S. Vrsula & Sodalibus. 319
- De S. Vitali Mart. 320
- De S. Saturnino Mart. 321
- De S. Victoria Virg. & Mart. 322. & seq.
- Pro alijs testimoniales litteræ R. P. Claudij Aquauiua Generalis Societ. I. cum Procuratoris laude, quibus traditæ. 324
- S. Fausti Martyris Corpus à Clemente IX. Limanæ ciuitati transmissum, à quo Faustitas, sicut à S. Rosa. Ibidem
- Indulgentiæ concessæ pro Sanctuario Collegij D. Pauli. 326
- Miraculosum initium pro Indulgentijs Reliquiarum. 327. & seqq.
- De benedictione vasorum pro Reliquijs. 352. & seq.
- Orationes pro illa cum Sanctorum laudibus. 355. & seq.
- De S. Fortunato Mart. 357. & seq.
- De S. Liberato Mart. 359. & seqq.
- De S. Sulpicio Seuero expuncto ex Martyrologio, & an proptoreà Sanctitati absolutè derogatum. 363. & seqq.
- Vide Altare, pro Reliquijs in Consecratione.
- Quam habeant vim sanctificandi suo contactu. 387
- Vnius sancti Reliquiæ an pro consecratione sufficiant. 391. vbi de plurali numero quandoque pro singulari sumendo.
- Sanctuaria Reliquiarum in domibus Religiosis an poßint Episcopi Visitare. 392
- An portari queant in Proceßione SS. Sacramenti. 393. & seq.
- Monialibus an liceat Reliquias extra Ecclesiam asseruare. 395. & seqq.
- Portari à laicis vt poßint in Proceßionibus. 398. vbi quid circa Indos.
- Circa multiplicationem quidam dicendi modi propositi, & expensi. p. 10. 1098. vbi præsertim de ligno Crucis Christi.

- Repræsaliæ.

- Quid illæ, & quomodo in Iure prohibitæ. p. 10. 87. & seq.
- Vt sint licitæ. 899. Diuus Augustinus vt faueat. 900
- Temperanda executio, quia tantum est probabilis vsus. 901
- Quid circa Religiosos. 902
- Circa Decretalem Alexandri Tertij an scribendum Eloquutio, ex quo grauia documenta. 903

- Reseruatio.

- Vide Casus reseruati.

- Restitutio.

- Notanda pro ea doctrina. p. 10. 358. vbi de Nauarcho & alijs.
- Fraude impediens dignioris electionem, an teneatur ad restitutionem. p. 10. 467. & seq.
- Illius obligatio ex sola violatione iustitiæ commutatiuæ. 545
- De Officialibus Regijs negotiantibus pecunia Regia. 548
- Indis quæ facienda, si vendantur, locentur &c. 595. & seqq.
- Quando facienda Reipublicæ. 601. & seq.
- Quando ob spem venditam. 607
- Quæ pro læsa libertate. 604. & seq.
- Restitutio in integrum supremis Principibus vt competat. 615
- Cui facienda ex pia donatione ob caussam falsam. 762
- Pro stupro quando & qualis. 813
- Pro osculo inuitæ impresso. 907. & seqq,

- Reuelatio.

- S. Birgittæ. p. 9. 37
- De quibusdam alijs. 52. & 53
- Habens reuelationes vt debeant denuntiari. p. 10 89

- Rex.

- Illius ius circa iura Mercatorum. p. 10. 549. & seq.
- Consulere non sibi sufficientibus, Regia est pietate dignißimum. 608
- Illius beneplacitum an necessarium pro conuocatione ad Concilium Prouinciale. 310
- Circa legitimationem genus aliquod abdicationis potestatis in Indijs. 421. & seq.
- Circa mortem vt loquendum ipsis. p. 9. 927

- Ritus.

- Vniformis in Communitate futurus. p. 10. 853
- Vide Verb. Missa, Officium diuinum, Reliquiæ, & Sancti. Angelus, S. Gabriel, & alia:

- Rosa Sancta Virgo Peruuiana.

- De illa. p. 9. 324. & 233. & seqq.
- De Viterbiensi. p. 10. 1262. & 1271.

- S.

- Sacerdos.

- QVæ scientia pro Sacerdotio requisita. p. 10. 145
- Simplex Sacerdos an poßit omnes Sacros Ordines ex dispensatione conferre. 328. vbi quid circa Episcopatum.
- Quis dicatur alicuius Ecclesiæ Sacerdos ad effectum Indulgentiæ Altaris. 655. & 656
- Vide & verbis alijs pluribus.

- Sacramentum.

- Vnde colligatur Cæremonias aliquas pertinere ad substantiam Sacramentorum. p. 9. 371
- Pro illorum effectu quæ necessaria circa receptionem voluntas. p. 10. 491. & seqq. & 757
- Vide in verbis specialibus pro ipsis.

- Sancti.

- Aßistunt vbi eorum Corpora & Reliquiæ. p. 9. 1. vbi quantopere eas diligant.
- Perficiendi ex vnione cum illis, & cur Aquilæ dicti. Ibidem.
- Præsentes vbi illorum Reliquiæ. 6. vbi de Reliquijs S. Samuelis, & maiori excellentia Sanctorum noui Testamenti.
- Pro Peruuio præsidium à SS. Virginibus. 12. vbi quod sanctis mundus patria, & ita vniuersalis subuentio, & de miraculis B. Stanislai Kostkæ in Peruuio.
- Spiritualis in illis fraternitas carnali maior. 118
- Non omnibus in Martyrologio Romano locus mortis aßignatur, quia certitudo in omnibus valde ab Ecclesia curatur. 142. vbi de reiecto hymno antiquo pro S. Ioseph, quia tempus mortis incertum.
- Circa Officium infra Octauas ob distantiam in Translatis. 164. & seq. vbi de Festo Translationis D. Iacobi.
- Notanda resolutio circa declarationem S. Congreg. Rituum. 169
- Feriale officium vt seruandum circa conceßionem Gregorij XIII. 170
- De Festo S. Ferdinandi. 174
- Vbi & de B. Petro de Arbues.
- SS. Germanici & Lelij Festa an ritè potuerint à diebus dicatis ipsis in Ianuario remoueri, quod asseritur. 180
- Translatio S. Hilarij in diem stabilem. 182
- Translationis nomine, & non mutationis vtendum. 183
- De S. Iuliano Conchensi Episcopo quid speciale. 184. Vbi quòd fixa loca etiam mutari poßint, circa Festum S. Andreæ Corsini, & S. Petri ad Vincula.
- De S. Fortunato in proprio verbo.
- De S. Lucio Martyre. 188
- De SS. Cyriaco, Theodulo, & Rogato. 189
- De S. Vitali Mart. peculiaris disquisitio. 190
- De S. Faustino Mart. sua & quæstio. 191
- De S. Secundino Mart. Ibidem.
- De S. Iusto Mart. inuestigatio. Ibidem. vbi & alterius præclarum elogium.
- De S. Celerina Mart. 192
- De SS. Antonino & Vitali M. M. Ibidem.
- De S. Leone Mart. 193. pro quo & disquisitio.
- De S. Felice Mart. etiam illa. 194. vbi & congrua pro historicis admonitio.
- De S. Ioseph vt in proprio verbo.
- De S. Timotheo Mart. 200
- De SS. Mercurio & Felicißimo. M. M. 201
- De S. Caßiano Mart. vbi & de S. Victore M.
- De SS. Callisto & Martino M. M. 202
- De S. Theodora Virg. & Mart. 203
- De S. Septimia Virg. & Mart. Ibidem.
- De S. Benigno Mart. 204
- De S. Marcellino Mart. 205. vbi gratias agit Auctor pro beneficio vocationis.
- De S. Lelio Mart. 206
- De S. Antonino Mart. 207
- De Sacra Spina, & Ligno Crucis. 208. Vbi & de S. Siluano Mart. & dubij resolutio circa translationem Festi S. Crucis.
- De SS. Cyriaco & Theodulo M. M. 109
- De S. Felice alio Mart. 210
- De S. Cyriaca Virg. & Mart. 211
- De SS. Lelijs & Faustino M. M. Ibidem.
- De S. Euthychiano Mart. 212
- De S. Victorino Mart. 213
- De S. Gordiano Mart. 214
- De S. Gratiano Mart. 215
- De SS. Victoria & Arethusa M. M. 216
- Vbi circa huius nomen excursus.
- De S. Gaudentio Mart. 217
- De SS. Sergio & Mauritio M. M. 218
- De S. Seuerino Mart. cum clauo in Capite. 219. ex cuius occasione de S. Philomeno.
- De S. Crescentio Mart. 220
- De S. alio Victorino Mart. 221
- De SS. Zenone & socijs M. M. 135. 225. & 228
- De S. Eugenio Mart. 228
- De S. IGNATIO vt in verbo proprio.
- De S. Iuliano Mart. 230
- De S. Flauio Petro. 231. cum obseruatione ætatis.
- De S. Eusebio Mart. Ibidem.
- De S. Tito Mart. 232
- De S. Rosa Peruuiana vt in proprio verbo.
- De S. Primo Mart. 236
- De S. Hippolyto Mart. 237. vbi & de S. Raymundo Nonnato.
- De S. Lelio Mart. 238. vbi & de SS. Ewaldis M. M.
- De S. Vrso. 239
- De S. Honorato. 240
- De S. Mauritio & socijs. M. M. 241
- De S. Panchario Mart. cum obseruatione sepulchrali ætatis. 242
- Vbi & de Pueri nomine.
- De S. Callistrato Mart. 243
- De S. Stacteo. 244. Vbi de Altieriorum familia ex qua SS. Clemens X. modo in sede Pontificia residens.
- De S. Francisco Borgia. 245
- De SS. Treuiriensibus M. M. 246
- De SS. Euagrio & Prisciano M. M. 247
- De S. Felice Mart. 248. Vbi quod senatorum dignitas expressa in Martyrologio pro sanctis, in quibus illa.
- De S. Basilia Virg. & Mart. Ibidem.
- De S. Vrsula & Soc. N. & M. 249
- De SS. Nicomede & Feliciano. 250
- De S. Candida Virg. & Mart. Ibidem.
- De S. Agabito Mart. 251. Cui S. Eugenius adiunctus.
- De S. Herculano Mart. Ibid.
- De S. Valeriano Mart. alio à sponso S. Cæciliæ, cuius caput ex cineribus compactum: pro quo specialis difficultas. p. 10. 1115. & seqq. circa quem Auctoris specialis affectio. 252
- De S. Venerando Mart. 253
- De S. Parthemio Mart. 254
- De S. Valentino Mart. Ibid.
- De tribus SS. M. M. Anonymis. 255
- De S. Pontiano Mart. & Pontifice. 256
- De S. Portiano Abbate. Ibidem.
- De S. Aurelio Mart. 257
- De S. Hyacintho Mart. 258
- De S. Victoria Virg. & Mart. 259. Vbi Eminentißimi Cardinalis Antonij Barberini, Eucharistica memoria.
- De S. Aurelia Mart. 260
- De Francisco Xauerio. 261. Vbi de eius Reliquia.
- De S. Theodoro Mart. 262
- De SS. Irenæo, Antonio, & Victore M. M. Ibid.
- De S. Liberato Mart. 263
- De Reliquijs SS. in Collegio D. Iacobi Limani. 224. & p. 10. n. 902
- S. Stephani Elogium. p. 9. 267
- Tres SS. Reges Magi censentur Canonizati. 276
- Quo ritu colendi. 277
- Quidam ex quibus Reliquiæ recensentur. 284. & seqq.
- Deus quomodo glorificetur in sanctis. 286
- Pro SS. Virginibus votum Auctoris. 287
- S. Terentiæ Festum non videtur ritè in Vigilia S. Iacobi collocatum. 288
- De S. Maria Magdalena. 398
- S. Petri Braccharensis suscitati à D. Iacobo fabula. 301. & seqq.
- Pro SS. Regibus Magis narratio. 306
- Eorum, qui in Martyrologio Romano extant, certa sanctitas. 363. & seqq.
- Tres tituli venerationis ex Concilio Tridentino. 400. & seq. Vbi & quid Concilium Limense.
- Sancti dum in viuis agunt, quomodo egeant excitatione & visitatione, exemplo, S. Timothei. p. 10. 925

- Sanctuarium.

- Indici Sanctuarij descriptio. p. 9. n. 1. & seqq. Vbi Sanctorum series, quorum Corpora aut Reliquiæ in illo extant, & quamplures Insignes, & ex omnibus statibus ad fouendam communem pietatem Pontificum, Cardinalium, Episcoporum, Sacerdotum.
- Regum, Proregum, Magnatum, Equitum.
- Senatorum, Ducum, Militum, Aduocatorum.
- Coniugatorum, Cœlibum, viduorum.
- Senum, Iuuenum, Puerorum, Medicorum, Mercatorum.
- Artificum, Diuitum, Pauperum, infirmorum.
- Religiosorum, Religiosarum, qui licet loco vltimi, seriem tamen præfatum possunt aureis splendoribus coronare.
- De pretioso ornatu, & augusta collocatione. n. 5. pro quo & tota deseruit. Pars 9. Si & eidem adiungatur Sanctuarium aliud in Collegio D. Iacobi, de quo 264. & seqq. & p. 10. 912. & aliud in Domo Probationis, de quo Parte 9. 307. & seqq. vt ter sanctum poßit Societas Dominum, qui est Corona Sanctorum omnium, immò & sanctißimum hoc ex titulo plausibiliter profiteri.

- Scandalum.

- Quando ratione dati sit peccatum mortale. p. 10. 838 & seqq.
- Malitia & paßio vt differant in Ordine ad illud. 840
- Vide Verb. Occasio.

- Scientia.

- Quæ pro Episcopis etiam Titularibus necessaria. p. 10. 139. & seqq.
- Et præsertim. 142. & seq.

- Scriptura.

- Si subscriptione careat non valet. p. 10. 777

- Scriptura Sacra.

- Singulare in illa pro plurali, & è contra. p. 10. 503
- Quid in illa importet nomen Allocutio, & vtilis doctrina ex illo. 903
- Cadere in ipsa pro mori. 983
- Multa in opere loca occurrent vtiliter & subtiliter explicata.

- Secretum.

- Vt necessarium in Electionibus. p. 10. 475. & seqq.

- Senectus.

- Senibus indecora intemperantia. p. 9. 28
- Senes aptiores per noctem ad Dei beneficia recolenda, somni parciores. 983

- Sententia.

- Iniusta quomodo iubeatur in Iure executioni mandari. p. 10. 408. Casus particularis.
- Sententiam suam vt poßit Iudex exequi. 868. & seq.

- Seruitus.

- Indi Chilenses vt poßint serui fieri. p. 10. 636. & seqq. Vbi multa scitu digna, & Resolutio Patrum Collegij Limani.
- Quid circa Apostatas. 640
- Circa innocentes. 641
- Circa feminas. 643
- Plura circa illas, & innocentes. 644. & seqq.

- Simonia.

- Circa illam notanda doctrina. p. 10. n. 127. & pro casu peculiari. 226. & seqq.

- Societas Iesv.

- Cur illi proprium Festum Nominis IESV, & Circumcisionis. p. 9. 181
- Vt poßit excommunicare Apostatas, pro quo & difficultas expedita. p. 10. 51
- Priuilegium circa Ordines de anno ætatis an solùm procedat circa Presbyteratum. 109. & seq.
- De Examinatore approbante cum particula vix & alijs. 202. & seqq.
- Priuilegium eius circa medendi vsum. 288
- Quid in ea speciale circa decimas. 403
- Modus electionum à solo P. Generali defenditur contra modernum scriptorem. 471. Pro quo Bulla Pauli V.
- Vxorati ingressus in eam vt valeat, etiam sine vxoris consensu. 799. & seq.
- Specialis difficultas ex occultatione impedimenti, quæ reseruata, enodatur. 801
- Vitandæ lites cum Ordinarijs. 870. 871
- De legato facto Residentiæ. 904. & seqq.
- Quid circa habitationem & necessaria ad vsum liceat per Constitutiones. 905
- Notanda doctrina circa obligationem sub peccato in illa. 968
- De Visitatore. 933. & seqq.
- Circa formulam Profeßionis. 975. Vbi & alia.
- Quid circa Episcopatus Indicos. 976. & seqq. Vbi de voto non ambiendi.
- Quid circa reclamantes. 1150. & seqq. 1159. & seqq. & 1226. & seqq.
- Vt consulat expulsorum honori. 1162

- Spiritus Sanctus.

- Quomodo Reliquiæ illius templum. p. 9. 401
- Quantopere pro Sanctorum gloria in eorum morte solicitus. Ibidem.

- Sponsalia.

- Vide Verb. Matrimonium.

- S. Stephanus.

- De illo. p. 9. 297. Elogium.

- P. Stephanus de Auila.

- Laudatus. p. 10. n. 2. de quo & sæpiùs in eadem.

- Supplicatio.

- Non impedit Commissarij iurisdictionem. p. 10. 404

- Suspensio.

- Quæ imposita est pro ordinato ab alieno Episcopo, vt sit accipienda. p. 10. 420. De imposita eiectis Religiosis. 1229. & seqq.

- T.

- Tabachus.

- CIrca monopolium pro illo. p. 10. 914. Vbi nonnulla alia circa ipsum.
- Tabacharij inepti Exorcistæ. 1272

- Tabellio.

- Quid circa census. p. 10. 271
- De Tabellione nauis. 357

- Tempus.

- Circa tempus conuocationis Concilij Prouincialis. p. 10. 307
- Quod sit necessarium pro consuetudine. 553

- Testamentum.

- Testatoris non posse vltimam voluntatem commutari, & ita teneri grauatum heredem. p. 10. 559. & seqq.
- Quid Pontifex. 562. & seqq.
- Quid si heres committat crimen læsæ Maiestatis, aut ingrediatur Religionem. 565
- Ex negligentia executorum non posse Episcopos. 570
- Multùm valere præsumptiones voluntatis. 577
- Quid quando dubia est illa. 760

- Testis.

- Circa testem in caussa sanguinis ex metu graui quoad irregularitatem. p. 10. 733
- Vni testi vt poßit credi. 733. 777

- Theologus.

- Circa ea, quæ spectant ad forum conscientiæ Theologi præferendi. p. 10. 972

- S. Timotheus.

- De illo. p. 10. 925

- Totum.

- Quid dicat. p. 9. n. 80

- V.

- Venditio.

- VIde Verb. Census. & Verb. Contractus. p. 10. à n. 369. vbi varij casus, & multiplex doctrina. Et circa vinum pro Chilensibus. 376. & 377

- Vicarius.

- Forma Vicariatus Generalis. p. 10. 137
- Vicarius foraneus vt absoluere poßit ab excommunicatione Papæ reseruata. 499

- Visitator.

- Archidiaconus an teneatur iubente Episcopo visitare Diœcesim. p. 10. 190. & seq. & quid Indici, & obligatio vnde cessare videatur. 192
- Consuetudo quædam Limani Archiepiscopatus circa procurationem improbata. 915. & seq.
- Quid circa visitationem Confraternitatum, & piorum locorum. 917
- Dubium resolutum circa defectum instrumentorum pro conuentione. 918
- Temperatio doctrinæ. 919
- Difficultas specialis circa modum procurationis. 920
- Improbatus à doctißimis Patribus. 921. & ab Auctore. 922. Vbi peculiare dubium circa mercedem custodum equitatus in Pascuis.
- Circa decem Octoregales in Limana Synodo Diœcesana designatos vtilis consideratio. 923
- De Religioso visitatore. 928. & seqq.
- De Visitatore Societatis I. 933. & seqq. Vbi specialia & vtilia multa.
- De Visitatore piorum operum. 917
- De Visitatore nauium, & iuramento in illa. 389

- Voluntas, Voluntarium.

- Quæ voluntas necessaria in recipiente Sacramentum ad illius effectum. p. 10. 491. & seqq. & 757
- Voluntas contraria factis non releuat. 700
- De voluntate pro homicidio non casuali in Ordine ad irregularitatem. 716. & seq.

- Votum.

- Quam proprietatem non admittat votum paupertatis. p. 10. 272. 276
- Circa votum Religionis post homicidium quid ex Constitutione Sixti V. 707. & 715
- De coniuge recusante ingredi Religionem post votum emissum, altero iam ingresso. 814. & seqq.
- Quomodo aliquando esse periculum in ingressu poßit. 819
- Circa dispensationem pro casu præfato. 814. & 820. Vbi de irritatione facta à coniuge.
- De voto quodam conditionali. 969. & seqq. cum doctrina vtili.
- Circa votum non ambiendi quarumdam Religionum. 974. & seqq.

- Vsura.

- De illa in contractu peculiari. p. 10. 383. & seqq.
- De eadem in alio. 385

- Vsus.

- De vsu Pallij plura. p. 10. 985. & seqq. ibi Index marginalis.

- Vxor.

- Casus peculiaris demortuæ ante finitum contractum cum doctrina vtili. p. 10. 1012. & seqq.
- De contrahente in mariti absentia. 1016. & seq.
- Pro vxoribus Proregum circa contractus & an eorum salarium sit ex bonis communibus. 1024. & seqq.
- De donationibus ipsis factis. 1028. & seqq. Vbi specialia quædam.
- Circa paraphernalium vsum. 1033. & seqq. Cum notanda doctrina.
- De vxore post Baptismum viri conuersa, & nolente Sacramentaliter contrahere. 1037. & seqq.
- Vxor sine mariti licentia an valeat fundare opera pia. 1046. & seqq.
- Soluto matrimonio an poßit retinere vestes à marito donatas. 1056. & seqq. Notanda conclusio. 1059. & 1060
- De vxore condonante homicidium mariti. 85. & seq.
- Quo illas affectu debeant diligere viri. p. 9. n. 1
- An ad soluenda mariti debita teneantur. 1060
- Et quid quando maritus contraxit iam impotens ad soluendum. 1061. & seqq.

- Z.

- Zelus.

- QVanto pro Christi honore D. Iacobus exarserit. p. 9. 13
- In Iudicibus quomodo temperandus. p. 10. 751
- Verus & Christianus à pecuniarijs compendijs debet esse extraneus. 926
- Est Prælatis subiectus, iuxta quorum directionem temperandus. 978
- De zelo Catholicorum Hispaniæ Regum pro bono Indorum. 1065. & seqq. Vbi alij pro eo citati loci.
- De pernoctatione Indorum intra Mineras. Ibidem.
- Ad illorum conuersionem sobrietas, iustitia, & pietas vt sint necessariæ. 1065. & 1066. Vbi de pecuniæ cupidine.
- Indorum libertas quanti apud Reges ponderis. 1074
- Circa laborem in sacchari officinis. 1075
- Circa exaquationem Minerarum. 1076
- Non esse illis imponendam pœnam seruitij personalis erga priuatos. 1077
- Neque tributum in illud commutandum. 1078
- Circa onerum portationem. 1079. & seqq.
- Non posse pro eo consuetudinem allegari. 1081. & 1082. Vbi de legis sub mortali obligatione.
- De custodibus equitatus viatorum. 1083
- Quæ in eo esse Indorum culpa poßit, & qualis ex illa obligatio. Ibid. & 1084
- Circa infirmos quæ adhibenda cura. 1085
- Circa Missæ auditionem, & laborem in Festis. 1086
- Eucharistia eorum propulsandis ebrietatibus opportuna. 1087
- De Proregum erga præfata obligatione. 1088
- Dispensatio vt non admittatur in illis. 1089
- Circa Ecclesiasticos dispositio Regis verè Catholica. 1090
- Teneri illos Regij rescripti legibus. 1091. & seqq.

FINIS.

EXCMO. SEÑOR.

EL Tribunal del Consulado, dize, que en conformidad del decreto, en que V. Exc. manda informe en quanto a la pretension, que se trae sobre estancar el tabaco, puede y debe representar a V. Ex. los inconuenientes grauissimos, que se siguen a la Real hazienda, al Comercio, y generalmente a la causa publica, para que aduertidos, y meditados resuelua lo que pareciere justo y conueniente.

Fuera licito instar en que N. exhibiesse copia autentica de las calidades, y con [A dispari contractu ineptè argui.]diciones con que se admitiô el estanco deste mismo genero en la ciudad de Seuilla, segun lo determinado por el decreto de foj. 22. buelta. Pero como quiera que espera del zelo de V. Exc. que absolutamente ha de excluir esta maquina, que como la Griega dissimula en el voto, y ofrenda el incendio de tan dilatadas prouincias, no se detiene en lo que es tan accidental: si bien reconoce, que siendo mas facil traer el testimonio, que obtener la Real cedula presentada a foj. 31. escusar, o retardar su exhibicion, es porque no se aduierta la exorbitancia de las condiciones, [Omnis nouitas est suspecta; tunc præcipuè cùm de proprio agitur commodo, communis intuitu palliato. Et honestißimo patrimonij Regalis augendi velamine, quo solet se auaritia simulare.] y la desigualdad de vno y otro asiento.

Qualquier nouedad es sospechosa mayormente quando el fin, y motiuo de introducirla, es la conueniencia particular con perjuicio, y notorio detrimento de la causa comun, aunque se palie con el color y pretexto del seruicio de su Magestad, y aumento de la Real hazienda: honestissimo velo de que ordinariamente se vale la codicia para dissimularse, y acreditar su hipocresia. Pero V. Exc. no ha de permitir que se hagan ominosos los felicissimos auspicios de tan acertado gouierno, y que N. N. obtenga en este, lo que no ha podido conseguir en los passados, marchitando las bien concebidas esperanças del Reyno, y Comercio, que florecera con la sombra, amparo, y fomento que se promete.

Y porque a la manera, que los Principes rectos, y justos posponen su propria vtilidad a la salud, y consuelo de sus pueblos; assi los leales vassallos deben anteponer el aumento de la Real hazienda a qualquier interes priuado, tendrâ el primer lugar en este informe hazer manifiesto, que el estanco es muy nociuo al fisco, y sus rentas, y que las defrauda en suma muy considerable, con que se mostrara, que N. solicita adelantar su fortuna, y salir de la miseria en que se halla, aunque sea con la [Iusti Principes vtilitates proprias saluti & solatio populorum postponunt: id quod & fideles vassalli præstare debent, priuatis suis commodis Regium censum præponentes.] ruina comun, siendo la propuesta que haze, efecto que le ministraron sus discursos melancolicos nacidos entre los desconsuelos de su cortedad.

Para lo qual se presupone, que vna de las condiciones, que contiene la postura es, que el estanco no ha de satisfacer la alcabala; y que este derecho, se ha de incluir en los ciento y quatro mil pesos, que se ofrecen de precio por diez años, que corresponden a cada vno diez mil y quatrocièntos pesos; y esto auiendo de correr el estanco desde Cartagena hasta los vltimos fines del Reyno: porque limitandose a esta ciudad, y a sus terminos, han de ser solos dos mil pesos. Y lo que importa en cada vn año el alcabala en solo esta ciudad, aunque se moderasse a dos por ciento, y no a quatro, que es lo que legitimamente se debe, por auerse hecho el genero tan necessario, y consumptible, seran a lo menos treinta mil pesos, y en los diez años de la postura trecientos mil. Y ya se vé quan seruido se hallarà su Magestad de N. pues le dà dos mil pesos, y le defrauda de treinta mil, o en los diez años por veinte mil, le quita trecientos mil, sin que la consideracion se estienda a las alcabalas, que se pagan en todo el Reyno, que es vna cantidad muy crecida; y que los diez mil pesos que dà el ponedor no valdran la quadragesima parte de ellas.

Y en mayor comprobacion sera bien computar lo que interesaria el arbitrista en [Exorbitans lucrum ex millione fasciculorum.] el asiento, pues en solo esta ciudad entraran cada año vn millon de maços de tabaco en hoja (acortandose quanto es possible) que a real quartillo, mas, o menos, segun su ordinario precio, son ciento y treinta mil pesos, y vendidos a quatro reales en el estanco hazen quinientos mil pesos, y la ganancia que queda libre son trecientos y setenta mil pesos.

El tabaco en poluo, que se nauega en entrambos mares de Sur, y Norte, seran poco mas, o menos, cincuenta mil libras de olor, que a diez pesos hazen quinientos mil pesos; y el de sumonte ochenta mil libras, que a seis pesos importan quatrocientos y ochenta mil, y entrambas partidas nouecientos y ochenta mil pesos, y conforme el precio ordinario tendran de costo quatrocientos mil pesos, con que es la ganancia quinientos y ochenta mil pesos, que juntos con los trecientos y setenta mil del tabaco en hoja, suman nouecientos y cincuenta mil pesos. Y puesto que el arbitrista se ostenta tan fino seruidor de su Magestad, debiera auer comunicado, y partido la conueniencia, sin reseruarla toda para si, comprando en vilissimo precio la sangre de los pobres vassallos, que la dieran gustosos si fuesse la conueniencia en beneficio de su Principe, y de la causa publica.

Y no es digna de omitirse la generosidad con que permite, que se cobre la alcabala de las primeras ventas, en que no puede tener interes, porque debiendo pagar este derecho el vendedor: haze limosna de dinero ageno, y se queda libre de la obligacion, no queriendo darse por entendido, de que el mayor aumento de las alcabalas consiste en la repeticion, y multiplicidad de los contratos, pues cobrandose todas quantas vezes se vende el genero, importa sin comparacion mucho mas la que se causa de las nueuas, y repetidas ventas, que lo que puede valer el primer contrato. Y se persuade a que no aurà quien entienda, o descifre sus misterios, y se tendrà por nueuo, y grande seruicio, que tolere, perciba su Magestad la alcabala de la primer venta, negandosela en todas las demas.

Y aunque sea assi, que segun los asientos, que el Comercio ha celebrado con su [Minuenda contributionis quantitas, si priuilegium superueniat.] Magestad debe pagar la alcabala, con que parece, que el perjuicio no es de la Real hazienda: se preuino en el contrato por la condicion sexta, y septima, que si en los terminos, y plazos del, su Magestad concediesse algun priuilegio, o permitiesse estanco libre de este derecho, se huuiesse de rebajar del precio acordado, todo lo que importasse, lo que se dexasse de cobrar por la concession. Con que era preciso, que si corriesse el estanco en conformidad de la propuesta del arbitrista, se le huuiesen de descontar al Comercio por lo menos treinta mil pesos en cada vn año, y la Real hazienda vendria a ser damnificada en veinte mil, o en veinte y ocho mil pesos, segun la diuersidad de posturas, sin estimar el daño, que se causaria en el resto de todo el Reyno, que seria incomparâble. Y assi se ha manifestado bastantemente, que la Real hazienda no tiene crecimiento, y que antes decrece en tan gruesa suma, y sè desuanece el color, y pretexto que se ha tomado para honestar el arbitrio.

