Circa portionem Decimalem à Religiosis traditam, & depositali in arca reseruatam difficultas peculiaris inuoluens nonnullas alias.

SIc factum, & fieri pergit, donec liti [Circa negotiationem cum portione decimali deposita.]gium adeò prolixè agitatum, & quæstuosum, aut per compositionem Regia auctoritate firmatam, aut per sententiam deputatorum pro eo Iudicum finiatur. Cùm autem pecunia huiusmodi otiosa in arca videatur, vt reddatur & ijs, ad quos spectat, & alijs fructuosa, postulata à Mercatoribus sub præmio in foro communiter recepto octo annuis pro centum. In quo quidem statim difficultas occurrit Primò ex eo quòd pe [Non licere quæ probare videantur.]cunia talis ad Religiosos videatur pertinere, quia nondum est eius translatum dominium: si enim in alium, in Ecclesiam scilicet, quæ pro habendis decimis litigauit; id autem stare nequit, quia adhuc sub iudice lis est; neque illi est facta traditio, quæ ad dominij est translationem regulariter necessaria, vt est receptissima Doctorum sententia. Licet enim Ecclesia in decimas præ [Circa dominium decimarum.]diales separatas dominium habeat, & ita traditione opus non sit, in casu tamen præsenti id non habet locum, tum ob rationem dictam perstantis litis; tum etiam quia si Religiones in lite Victoriam reportauerint, ipsis quæ sunt congesta reddentur; neque tunc nouum dominium acquirent, cùm nouum non acquirant ius, sed quod habebant, iuridicè declaretur. Ex eo autem quòd pecunia dicta cum iure dominij ad Religiones pertineat, sequitur id fieri non posse quod à Mercatoribus postulatur, quia genus negotiationis est, & ita Ecclesiasticis prohibita, vnde & pariter dicendum, etiamsi asseratur pecuniam ad Ecclesiam pertinere, quia neque Ecclesiasticis sæcularibus licet negotiatio, de quo non vno in loco dictum. Et vt aliquo modo liceret, ea tamen, de qua agitur, aliunde venit improbenda: quia cùm pecunia dicta non sit negotiationi exposita, ex mutuatione nequit præmium recipi, quod per modum est lucri cessantis: nec cessare dici potest, quod nullo modo erat obuenturum, sua in arca pecunia quiescente.

Accedit seuerissima prohibitio Clementis [Bulla Clementis IX. contra Ecclesiasticos negotiantes.] IX. in Bulla; de qua n. 824. & seqq. sic enim ibi: Tenore præsentium districtè prohibemus pariter, & interdicimus, ne mercaturis, & negotiationibus sæcularibus huiusmodi quouis prætextu, titulo, colore, ingenio, causa, occasione, & forma, etiam semel, per se, aut mediantibus ministris, seu alijs personis subsidiarijs, directè, vel indirectè, tam nomine proprio, quàm suarum respectiuè Religionum, seu Congregationum, aut Societatum, etiam IESV, vel aliorum quorumlibet, & aliàs quouis modo, & qualitercumque se ingerant, vel immisceant. Sic Pontifex. Iuxta quæ neque Religionum nomine negotiatio prædicta licebit, sicut neque eorum, ad quos ex eorum parte contenditur pecuniam pertinere. Prætereà pecunia dicta tradenda ad lucrum est vel à domino, vel à legitimo administratore. Atqui neque dominus, neque legitimus administrator est, à quo id præstari possit: domino siquidem sola oblatio competit, cui & negatur consequenter vsus, in quo posset subesse periculum, vnde neque facultas arcæ aperiendæ concessa, subtractis clauibus. Administratio autem nulli commissa est, sin minùs designetur ille: quod equidem minimè fiet, quia non apparet; neque enim custos arcæ administrator dici potest, vt liquet. Neque Episcopus, qui partem in litigio agit: neque Vicepatronus, cuius & interesse in caussa vertitur, ob duos Nouenos, & aliàs vt talis nullo modo se debet circa decimas immiscere, cuius tantùm est ius præsentandi. Ex quo & alia sublucet ratio, quòd scilicet non adsit quisquam, cum quo possit à Mercatoribus contractus celebrari.

Dici potest Proregem per extraordi [De Proregis interuentione non probanda doctrina.]nariam prouidentiam posse pecuniam extrahere, & tradere Mercatoribus, vt sic bono publico consulat, & commercium augeat, ex cuius incremento magnæ in Rempublicam vtilitates deriuantur. Sed hoc minimè est verosimile, quia pecunia dicta ad Ecclesiam spectat, & ita eius administratio ad laicam nullatenus spectat potestatem. Posset quidem illam mutuam accipere, si certa esset futura solutio, partibus annuentibus, & grauis instaret necessitas. Sed quod de certa solutione dicitur, creditu est profectò difficile, sic suadentibus experimentis. Quod quia futurum timeri potest, vtilius Ecclesijs iudicant multi, & verò etiam Religionibus, si ad compositionem moderatam veniatur, de qua apud Regium Consilium agitur, & potest reciproca partium conuenientia præfundari: quod alicubi factum, & magno cum commodo probatum prouerbiale illud apud Nos effatum, Mas vale mal concierto, que buen pleito. Plus valet mala conuentio, quàm bona lis. Quod sciunt experti.

Quibus non obstantibus futuros suspi [Pro contraria positione quid faciat. Vbi præsertim de Bulla Clementis.]cor aliquos extractionis pecuniæ suffragatores: quos equidem id, quod ex Bulla Clementis IX. est adductum, minimè deterrebit: tum ex ijs, quæ citato loco à Nobis dicta, agi scilicet de Missionarijs tantùm, aut, (quod addendum etiam) de alijs in Ordine ad Missionum necessitatibus subueniendum. Tum etiam, quia hic omnino cessat finis præfatæ Bullæ, occurrendi scilicet inconuenientibus, quæ ex Ecclesiasticorum negotiatione in regionibus istis, in quibus de conuersione Gentilium agitur, experientia patefecit. In traditione siquidem pecuniæ sequestratæ, aut depositæ Religiosi merè passiuè se habent, quod à Mercatoribus offertur acceptantes, quod eleemosynæ videtur rationem habere, quod & suo modo de Ecclesiasticis litigantibus potest affirmari. Præterquam quòd id non sponte penitus, sed quodammodo inuiti præstant, boni publici respectu compulsi, quod non est æquum ciues & beneficiarios contempsisse. Et ex hoc titvlo videtur honestari contractus prædictus, vt neque contra Canones Sacros sit, neque contra prohibitiones alias pro Indijs emanatas. Si & addamus circa dictam Clementis Bullam ex postrema prohibitionis clausula colligi, quod huic possit intento deseruire, dum dicitur, vt vidimus: & alias quouis modo, & qualitercumque se ingerant vel immisceant. Neque in casu, de quo agimus verificari potest se ingerere, aut immiscere, cùm eo modo se habeant, quem diximus, & constat esse ab inconuenientibus in Bulla perpensis alienum. Ex hoc ergo capite obstantia est nulla, quam neque ex alijs erunt, vt dixi, aliqui forsitan arbitrantes: quibus ego, dummodò adductis verosimiliter satisfaciant, non multùm repugnabo.

Eo autem stante, videndum ad quos [Ad quos pertineat præmium negotiationis.] pertineat lucrum seu præmium à Mercatoribus reponendum. Et iuxta dicta de dominio videtur ad solas Religiones pertinere, cùm Ecclesiæ tantùm habeant conditionatè ius ad rem. Quia verò earum interest depositi securitas, sine quarum nequit consensu pecunia extrahi, & ius dictum aliqualis considerationis est, ad aliquid ex præmio dicto habendum fundare possunt actionem, vnde iudicio prudentium quantitas decernenda. Et videtur quidem verosimile si pars tertia tribuatur. Id autem quod ad Religiones spectat, poterit vbi primùm datum fuerit in arca eadem includi vt pro futuris contributionibus possit deseruire: Ecclesijs autem quod dictum est sine inclusionis onere conferendum, & eo distribuendum modo, quo decimæ ipsæ, præter Nouenalem portionem, quia id, quod sic est ha [Circa Regios Nouenos.]bitum decimale quid non est, sed fructus quodammodo industriæ, vt si œconomus Ecclesiæ cum decimali pecunia negotietur. Quamuis non videatur inuerosimile oppositum, eo quòd in contractu dicto Regis etiam ea portio periclitetur, vnde & videtur pro eo Proregis vti Vice patroni consensus exquirendus: ideò enim & in locatione decimarum Regius Officialis adhibetur. Et cum Rege quidem, vt necessarium semper non sit, oportet tamen liberaliùs agere, à quo ij, de quibus agimus, omne id habent, quod ad vtilitatem conducit & honorem, à quo & sperant alia minutijs huiusmodi potiora. Religiosi autem nihil eo titulo tenentur tribuere, supposito exhibitæ pecuniæ dominio, licet dici possit Regem habere ius conditionale pro sua portione, & fortè sententiam in fauorem Ecclesiarum proferendam: nam hoc in omnibus litigantibus accidit, dum pro bonis, quorum dominium est apud alios, decertatur: habent siquidem conditionale ius, si sententiam fauorabilem consequantur: & nihilominùs dum litigium vertitur, nullum ex bonis litigiosis est illi debitum emolumentum, vt pro legatis contra heredem litigantibus.

Disquisitio circa occurrentes casus de iudicio circa nullitatem Professionis.

MAteria est frequens, & cùm talis sit, multa in illa occurrunt nondum ab Auctoribus penitus explorata: vnde operæ pretium visum circa illam laboris aliquid contulisse.

§. I.

Quid circa Judices in allegatione inualidæ Professionis ex Concilij Tridentini Decreto, aut aliunde habeatur.

SIc illud Seßione 25. De Regularibus [Decretum Concilij.] Cap. 19. Quicumque Regularis prætendat se per vim & metum ingressum esse Religionem, aut etiam dicat ante ætatem debitam professum fuisse, aut quid simile, velitque habitum dimittere quacumque de causa, aut etiam cum habitu discedere sine licentia superiorum, non audiatur nisi intra quinquennium tantùm à die profeßionis; & tunc non aliter, nisi causas, quas prætenderit deduxerit coràm superiore suo & Ordinario. Quòd si anteà habitum sponte dimiserit, nullatenus ad allegandum quamcumque causam admittatur, sed ad Monasterium redire cogatur, & tamquàm apostata puniatur, interim verò nullo priuilegio suæ Religionis iuuetur. Hæc Concilium. Et citantur in margine Cap. Puellæ 20. q. 1. & Cap. Cùm vi [Cap. Puellæ 20 q. 1. Cap. Cùm virum de Regular.]rum de Regularibus; in quibus tantùm habetur post professionem neclicere, nec valere habitus dimissionem cum propositi desertione, vbi propositi nomine votum accipiendum, aliàs non benè Canones prædicti inducerentur, cùm constet solum propositum non posse irreuocabilem constituere voluntatem, & in statu perpetuo collocare. De Iudicibus autem pro allegatione nullitatis verbum nullum, quia circa hoc à Concilio nouum ius inductum; vnde ante illud apud solos Religiosos Prælatos potestas erat caussam prædictam iudicandi, sicut modò est quando Religiosus non allegat nullitatem, sed Religio ipsa volens se eo onere liberare, vt docti scriptores obseruant, ex quibus Lezana Tomo 1. Cap. 2. nu. 7. apud quem Laurentius de Peyrinis. Tomo 1. de subdito. q. 1. de Obedientia. Cap. 25. §. 4. Vide infra §. 12.

§. II.

De quo Superiore loquatur Concilium dum ait, Coràm Superiore suo.

MVltorum sententia est eum intelli [Communis sententia de Superiore locali.]gi, qui domui præest, in qua reclamans emisit professionem. Eorum aliquos adducit, & sequitur D. Barbosa in citatum Cap. Concilij nu. 21. vbi ex Armendariz & Selua Sacræ Concilij eiusdem Congregationis Cardinalium Declarationes allegat, pro quo & de potestate Episcopi Allegat. 104. n. 12. Lezana Tomo 4. Verb. Profeßio Regularis nu. 22. P. Palaus Tomo 3. Tract. 18. Disput. 2. Puncto 7. nu. 6. Marzilla apud Portel Tomo 2. Casu 14. in Responsione ad 2. Quæsitum nu. 2. vbi & illud amplectitur. Peyrinus Tom. 2. de Prælato. q. 3. Cap. 1. num. 156. Eligius Bassæus Tomo 2. Verb. Profeßio nu. 14. Vers. Circa Secundum, vt alios omittam, qui dum superiorem domus futurum asserunt, non videntur excludere illo maiorem, Prouincialem inquam aut Generalem; quod tamen expressit Bonacina q. 2. de Clausura. pun. 10. difficult. 3. nu. 3. & ex eo P. Pellizarius Tomo 1. Tract. 3. Cap. 5. nu. 35. quo pacto & alij intelligendi veniunt, quandoquidem iuxta Declarationes Cardinalium loquuntur, in quibus cùm superior domus exprimatur, alij videntur exclusi.

Posset autem alicui non inuerosimile [Pro maioribus etiam Prælatis quæ faciant.] videri superiores localibus maiores posse huiusmodi iudicium ad se auocare; quia non apparet cur debeant exclusi censeri ij, in quibus pro caussa adeò graui maior auctoritas, sapientia, & experientia solent concurrere, quàm in localibus, vnde & minùs de illis confidi potest, & vereri ne Ordinariorum iudicio facilè obsequantur. Et quidem ex Concilio nihil tale colligi potest, cuius iam verba dedimus: dum enim Coràm superiore suo ait, localem non determinat, vnde ex eo potiùs videtur posse colligi maiores Prælatos generali nomine comprehensos. Neque Declarationes Cardinalium videntur vrgere, de quibus non constat per authenticum testimonium: vnde Bonacinæ licuit ab illis recedere circa Ordinarium, vt inferiùs videndum. Similiter, vt videri potest apud Dom. Barbosam in Declaratio [Circa impeditos vt non obstet Declaratio Cardinalium.]nibus Concilij Gregorius XIII. ex sententia eiusdem Congregationis declarauit eos, qui per vim & metum se Religionem professos prætenderent, nisi intra quinquennium reclamarent, eo clapso non esse audiendos, tametsi allegarent vim & metum semper durasse. Quo tamen non obstante receptissima sententia est audiendos illos, quam tenet P. Suarez Tomo 3. de Religione lib. 7. cap. 4. n. 6. & seqq. P. Pellizarius suprà n. 43. & 44. P. Palaus nu. 12. Lezana suprà nu. 21. & Tomo 1. cap. 2. nu. 7. Bassæus nu. 16. Vers. His tamen, adducens Nauarrum, P. Azorium, Dianam, Mirandam, Villalobos, P. Lessium, P. Sancium, Menochium, Rodericium, & Ascanium Tamburinum.

§. III.

Quid speciale circa superiorem in Societate IESV.

ID quod vt verosimile generaliter est [In Societate locales Superiores non esse iudices.] propositum, in Societate vt certum statuit P. Pellizarius supra nu. 35. vt scilicet coram Prouinciali aut Generali caussas, qui illam prætendit, debeat proponere nullitatis, ita vt localis Superior minimè iudex esse competens possit, & probat, quia potestas incorporandi in Societate, etiam post vota Biennij, est penes Præpositum Generalem, qui eam alijs communicare potest, & de facto ordinariè communicat Prouincialibus, ut dicitur in 5. p. Constitut. Cap. 1. in Declarat. l. B. & ita ad Generalem, aut Prouincialem spectare debet declaratio nullitatis talis incorporationis: cùm per quas caussas res nascitur, per easdem dissoluatur. Quod & sic sentire affirmat viros doctos ab ipso consultos. Addens ex P. Suarez Tomo 4. do Religione Tract. 10. lib. 3. Cap. 7. nu. 3. quòd licet ordinariè extat in Societate potestas in Prouincialibus, tum ferendi iudicium quasi definitiuum an aliquis Nouitius admittendus sit ad vota biennij, nec ne: tum & non exequendi actualiter ipsam admissionem assistendo emissioni dictorum votorum cum potestate admittendi illa: ij tamen regulariter talem potestatem exercent, quoad primum quidem actum per seipsos; per alios autem, id est, per Superiores locales, quoad secundum. Sic dictus Scriptor, cuius fundamentum pro illis etiam Religionibus facit, in quibus potestas recipiendi Nouitios, & eos per professionem incorporandi, minimè localibus Superioribus competit: cùm enim per illos res non nascatur, neque dissolui per eosdem potest.

Ex quo habetur id, quod ab Auctori [Quid inde pro generali resolutione, ex qua pro Societate arguitur.]bus dictum, de quibus nu. 1148. iuxta præfatas Declarationes, non posse generaliter stare, & Declarationes tales multis exceptionibus esse subiectas, cùm reuera id, quod in Societate accidit, quoad limitatam localium Superiorum facultatem, multis in Religionibus vigeat, & vigere in [Vide infra n. 1155.] ijs, in quibus filiationes non sunt, voluit Sixtus V. speciali Constitutione, de qua videri potest P. Pellizarius Tractatu 2. Cap. 2. num. 4. & inde roboratur quod ibidem à Nobis dictum circa intelligentiam Superioris ad effectum, de quo agimus, à Concilio designati. Sicut etiam ex eodem confirmari potest id, quod de Societate ab Auctore prædicto demonstratum, sic enim arguere possumus. Superior domus, in qua is reclamat, iudex futurus asseritur; ideò specialiter designatus, quia ille ad professionem admisit, vt qui auctor incorporationis extitit, sit consequenter iudex nullitatis, & per eamdem caussam, per quam res est nata, dissoluatur, adiuncto coniudice ad fauorem reclamantis: Atqui multi sunt domorum Superiores, in quibus professio emissa est, quæ non ab ipsis, sed â Prouincialibus excepta, vel eorum nomine ab alijs: ergo nequeunt Superiorum nomine tales necessariò Superiores ad dictum effectum intelligi: Ergo & pro Societate idem asserendum, in qua specialiùs ratio adducta reperitur. Pro quo & stat praxis, sic enim videmus sine controuersia aliqua iudicium istud procedere; quia neque Ordinarij repugnant, cùm ex eo nihil eorum potestas minuatur: neque reclamantes, quibus id nullo modo officere potest, cum possint eum, cui vices suas Prouincialis commiserit, si suspectum habuerint, recusare. Id autem quod ex P. Suarez additum, præsentinegotio nihil videtur afferre momenti, vnde circa illud non est cur debeamus immorari.

Contra rationem autem à præfato Au [Contra rationem P. Pellizarij arguitur, circa Societatem.]ctore adductam de dissolutione per easdem caussas, per quas res nata est, obijci potest à Concilio id minimè attentum, sed vt Religiosi caussa à Religione non esset prorsus aliena, quæ iampridem, vt diximus, ad solam ipsam pertinebat. Cùm sit certissimum sæpè non esse Superiorem eumdem, qui professionem admisit, & apud quem accidit reclamatio, & perinde est ac si apud diuersæ domus Superiorem prætensionis litigium ageretur. Ad quod quidem dici potest regulam prædictam de dissolutione per easdem [Opportuna responsio.] caussas, non ita esse intelligendam, vt de eisdem indiuidualiter verificari debeat, sed per similes prioribus, à quibus res est nata, succedentes, & ita pro eisdem reputantur. Sic ex Dueñas tradit D. Barbosa Axiomate 199. nu. 9. eamdem solem [Regula de caussis dissolutionis.]nitatem requiri ad reuocationem actus, quæ ad ad confectionem eius requiritur: & tamen neque ijdem Notarij, aut testes, sed similes adhibendi. Citat autem præfatus Scriptor Regulam Iuris in 6. vbi tamen illa non extat: & Cap. Omnis 27. q. 2. vbi habetur expressa ex Opere Imperfecto in Matth. homil. 32. vbi & Glossa ait esse primam in Decretalibus, quod tamen constat esse falsum, ex quo & error apud Doctorem præfatum. Quod inutile non debet videri, sic per occasionem obseruatum, vt aliquorum labori, meo simili, consulatur. Deinde dici potest quòd licet [Notanda responsio alia.] reuera ita sit, vt à Concilio non fuerit dictus respectus habitus, in Societate tamen est ratio specialis ad negandam potestatem huiusmodi Superioribus localibus, quia sic est valde expediens eius gubernationi, eo quòd res magni momenti est, & quæ tales sunt nequeunt à Superioribus dictis nisi iuxta Generalis aut Prouincialis directionem & placitum pertractari. Sic in Regula 11. Præpositi, & 10. Rectoris. Et in huius 63. ita habetur: Si bona alicuius ex nostris distribuenda [Regula 63. Rectoris.] essent, si ineundi contractus, si fabrica alicuius momenti & expensæ extraordinariæ faciendæ, aut si bona offerantur Collegio cum aliqua obligatione, rem ad Prouincialem deferat. Sic ibi. Pro quo & in Formula scribendi nu. 3. Iudicat ergo Societas conueniens esse vt à quo fit incorporatio in Societate, fiat de Votorum valore iudicium. Et licet hoc non videatur Concilium, iuxta nuper dicta, attendisse: attendit tamen Concilium venerata Societas, & ab eo laudata, nec vult illud suo Decreto Regularem obseruantiam minui, quod tantoperè fuit pro illa solicitum, vt in citata videri Seßione potest, Et cùm ita se habeat in ordine ad praxim, nec sit qui se opponat, securè hoc pacto procedendum.

Et cùm adeò verosimile sit, vt effe [Obseruanda doctrina pro conseruando iure Prouincialium.]ctum habeat, potest Prouincialis Superioribus localibus prohibere, ne, si quidquam tale de nullitatis propositione contingat, petitioni vllus annuat, sed rem dicat esse ad ipsum spectantem, qui poterit illi aut alteri suas vices committere: neque enim quisquam est qui eum possit compellere, sicut neque Superiorem localem, ad ingressum in caussæ cognitionem, de quo inferiùs. Neque reclamare volens iuridicè obtendere potest sibi iniuriam inferri, quòd non auditur in loco, à quo Prouincialis distat; quia Prouincialis iure suo vtitur, & scribere ad ipsum potest vt coniudicem designet. Talibus siquidem euentibus res istæ, sicut plures aliæ, obnoxiæ sunt, vt si Superior domus absit, aut Ordinarius longiùs distet, admissa obligatione circa localem Superiorem: sicut litigium etiam potest varios ob successus nimiùm protelari. Et vtiles quidem sunt Religioni huiusmodi dilationes, ne reclamator sibi persuadeat, & alij ipsorum exemplo; facilem sibi reditum futurum ad sæculum, vnde & difficultas poterit multos saniùs sapientes in suæ vocationis portu retinere.

§. IV.

De Ordinario cum Superiore iudicium assumpturo.

COràm superiore suo & Ordinario. Ver [Ordinarij nomine qui veniant.]ba Concilij sunt. Et Ordinarij venit nomine Episcopus, & Vicarius generalis, iuxta receptissimam sententiam, de qua Nos Tomo 2. Thesauri Tit. 12. n. 315. & Tit. 14. nu. 1. alibique. Veniunt etiam Abbates, & alij Episcopalem habentes iurisdictionem, aut quasi Episcopalem, Capitulum Sede vacante, & eius Vicarius, vt cum alijs tradit Bonacina statim citandus, ex [Bonacinæ sententia parùm probabilis.] quo & P. Pellizarius Tract. 3. Cap. 5. Quæs. 4. Quia verò Concilium circa illum nihil speciale subiunxit, locum reliquit quæstioni, sicut circa superiorem. Et Bonacina quidem Quæst. 2. de Clausura Pun. 10. Difficult. 3. nu. 3. affirmat eum intelligendum, in cuius Diœcesi Religiosus habebat domicilium antequàm ingrederetur Religionem. Cuius sententiam cùm retulisset P. Pellizarius suprà ita subdit: Ita Bonacina, sed meo [P. Pellizar.] iudicio minùs probabiliter. Iudicat ergo esse illam probabilem, licet minori gradu probabilitatis. Sed reuera solido videtur fundamento destituta, ex qua & fieret vt qui ex Hispania adueniens professus in Indijs, non possit nisi in Hispania caussam nullitatis agitare, & è conuerso, quod longissima experientia, doctissimis circa hoc versatis Magistris, improbauit. Quia verò senten [Vtilis admonitio.]tia, quæ viro adeò docto placuit, & alij non minùs tali visa est non parùm probabilis, poterit superioribus quibusdam placere, aut digna saltem, circa cuius possit probabilitatem procedi, illam in praxi amplecti licebit & ita iudicium minimè assumere, dum is abest, ad quem debet iudicium destinari. Et sic forsitan vt diximus, noxiæ libertatis auiditas refrigesset.

Bordonus de Professione cap. 7. nu. 29. [Sententiæ aliæ, & quid circa illas.] circa hoc seruandam esse ait locorum consuetudinem, pro quo eum laudat P. Pellizarius cit. Quæst. 4. sicut circa superiorem Religionis. Et circa hunc de sua Religione loquens Fr. Antonius à Spiritu Sancto in Directorio Regularium Tract. 3. Disput. 3. n. 172. testatur in sua Religione PP. Carmelitarum Discalceatorum huiusmodi iudicium pertinere ad Definitorium generale, quod solùm potest iudicare de nullitate professionis quacumque ex caussa. Ex quo firmatur id. quod à Nobis est dictum §. præced. Videtur etiam vsu receptum vt coram eo Ordinario reclamatio procedat, coràm quo potest illa esse commodior reclamanti, quia ibi superior Religionis adest, apud quem etiam nullitatis caussæ proponendæ. In quo quidem nulla est talis Ordinarij obligatio; potest siquidem reclamantem ad Ordinarium remittere, in cuius Diœcesi existit domus, in qua ille emisit professionem. Sicut & superior potest, iuxta nuper dicta, & id quidem verosimilius, quandoquidem sententia de Ordinario dicto receptior est, & Declarationibus Congregationis Cardinalium conformior, de quibus §. 2. Neque vsus, de quo dictum, ita receptus est, vt pro lege haberi debeat. Id autem quod circa commodum reclamantis est dictum, ita accipiendum vt & commodum Religioni sit; si enim aliquod ipsi superueniat incommodum, vti superiores iure suo poterunt, & iuxta probabiles opiniones iudicium recusare vbi à reclamante petitur, cùm in eo & ille opinione tantùm velit probabili se tueri: commodum siquidem Religionis commodo est reclamantis præferendum, vt ratio manifesta conuincit, ex quo & bonum reclamantis poterit promoueri, cùm id, quod sic agitur, ad meliorem caussæ conclusionem dirigatur.

§. V.

Judices præfati an Ordinarij. Quis eorum præcipuus, & quid ex præcipui qualitate.

QVod ad primum attinet, Bordonus [Pro ordinaria potestate Iudicum decernitur.] Tomo 3. Resolut. 69. nu. 40. ait quæstionem hanc non multùm prodesse in praxi. Vnde & Nos circa illam non multùm etiam occupabimur. Tenuerat ille de Profeßione cap. 7. Quæs. 18. esse delegatam. Sed Resolut. citata Quæs. 23. Sententiam reuocauit, sicut & Tomo 5. cap. 22. de Professione Regulari Quæs. 32. Portel Tomo [Bordonus.] 2. Casu 14. ad 2. quæs. Vers. Secundò noto. De quo vix alius. Et quidem si de aliquo ex illis delegatio asserenda, de Ordinario id potiùs, quàm de superiore affirmandum, quia ante Tridentinum, vt vidimus n. 1147. Superiores soli erant legitimi iudices nullitatis ratione Officij, & non ratione alicuius commissionis: post illud autem minimè adiuncta commissio, sed limitata potestas, coniudice designato; in quo, quia circa exemptos illa, videri poterat delegata; quia verò adnexa est Officio & dignitati, neque de delegatione quidquam additum, vt fieri à Concilio solitum, esse Ordinariam potest sustineri. Quod verò ad superiorem attinet, tunc accidit quando per se ipsum iudicialem cognitionem exequitur, secus quando per alium, quo euentu is, qui iudicio præest, delegatus est, sed non Pontificis, verùm Superioris. Quamuis & dici possit esse Ordinarium, quia idem constituit cum Superiore tribunal, sicut Vicarius cum Episcopo, vnde & subesse debet Superioris directioni, neque contra eius placitum iudicare.

Quoad secundum, Superiorem esse [Superiorem esse præcipuum.] præcipuum affirmat P. Pellizarius Tract. 3. cap. 5. uu. 51. cum Bordono Tract. de Profeßione Cap. 7. Quæs. 24. & probant, quia ordo Scripturæ semper attendi debet in dispositionibus, & Concilium priùs nominat Superiorem, quàm Ordinarium, indicans hoc iudicium magis spectare ad illum, vtpotè faciendum de persona adhuc illi subiecta, & ab hoc exempta. Vbi quod ad priorem nomi [Priùs nominatus præfertur.]nationem attinet, quod scilicet arguat maiorem dignitatem, & ita sic nominatus præcedere debeat, receptissimum dogma apud Iurisperitos est, ex Iure ipso petitum, pro quo Marius Antoninus lib. 1. variar. resolut. Resel. 81. n. ex quo D. Barbosa Axiomate 188. nu. 1. Ratio etiam adducta planè conuincit. Pro quo & facit id, quod nuper dicebamus, ante Concilium scilicet iudicium nullitatis apud exemptos in eorum Superioribus penitus resedisse. Cùm autem sic petenti datur adiunctus, præcipua potestas est in illo, vt videre licet in adiunctis affumendis ab Episcopo pro caussis Præbendariorum, de quo Concilium Tridentinum Seßione 25. Cap. 6. de Reformatione. Vbi pro eo quod dictum, nu. præced. occurrit adnotatum à D. Barbosa ex Camillo Borrello, & Stephano Gratiano, ac Ludouico a Serauia, præfatos Adiunctos habere iurisdictionem ordinariam, quia quoties à Principe datur Adiunctus alicui Tribunali, talis nominatus appellatur iudex delegatus; si à lege, Ordinarius iudex vocatur. Pro quo & idem in Tract. de Canonicis Cap. 28. nu. 7. & seqq.

Circa Tertium ex prædicta maioris dignitatis circa iudicium qualitate videtur sequi vt [Superior Ordinarium ad se trahit ratione maioritatis in iudicio.] minùs dignum trahere ad se queat. Itaque si Ordinarius & Superior diuersis in locis sint, Ordinarius potiùs ad Superiorem, quàm Superior ad Ordinarium debeat se conferre. Cumque id difficile sæpiùs appareat de accessu personali, id per spacialiter deputatum præstari poterit. Sicut enim Superior vices suas alteri debet committere, si per se adesse nolit; ita & Ordinario idem ius competit. Ex qua ratione etiam videtur iudicium non in Tribunali Ordinarij, sed in Religiosa domo peragendum: quod quidem maiorem decentiam haberet, & minùs scandali pateretur. Sed quia hoc ab Ordinarijs non obtinendum de conseruanda sua auctoritate solicitis, in hac parte ceditur, cùm & res non à superiore ipso, sed ab alio ab ipso designato transigenda sit, quandoquidem & ille suæ debet auctoritati consulere, iurisdictione gaudens quasi Episcopali, & suo etiam in foro Ordinarius. Et habet ille ratione qualitatis dictæ, vt in dicenda sententia præcipuum debeat habere locum, vt videtur manifestum: in quo quidem licet vrbanitas habere etiam locum possit, oporteret sanè iuris præscripta seruare, & tribunalium aliorum vsui stare, vt scilicet dignior in dicendo, & subscribendo minùs digno præferatur.

§. VI.

Circa non professos solemniter in Societate JESV an Concilij dispositio procedat.

CIrca eos inquam, qui post biennium [Explicatur casus reclamationis in non professis.] probationis, vota emiserunt, aut Coadiutores formati sunt, per simplicia tantùm vota: qui dimitti quidem ab illis absolutè possunt, iuxta Pontificias concessiones, vnde videri posset circa ipsos locum non esse quæstioni. Sed reuera esse potest, quia & contingere vt Societas aliquem nolit dimittere ob rationabiles caussas, & ipse votorum emissionem prætendat inualidam. Item quòd Professus solemniter professionem similiter inualidam fuisse contendat eo quòd in votorum simplicium emissione substantialis defectus interuenerit. Cùm etiam pro dimittendis Coadiutoribus formatis non habeant Prouinciales facultatem, sitque illud reseruatum Generali, euenire etiam potest vt eorum aliquis longè ab illo distans de nullitate incorporationis velit agere nolens iudicium ipsius expectare. Et tam hic quàm ille honori suo censeat sic posse consuli, dum non à Religione expulsus sit, sed ipse ob certum impedimentum eam voluerit repudiare.

In quo quidem P. Suarez Tomo 4. de [Do illis dispositio Concilij vt procedat.] Religione Tract. 10. lib. 3. Cap. 8. n. 6. Tamquàm certum affirmat à Concilio Tridentino professionis nomine incorporationem huiusmodi comprehensam, quia nulla est ratio cur sic vouens re [P. Suarez.]pellatur, maximè quia quoad hanc partem Concilium non dat nouum ius, sed solùm non aufert antiquum. Id quod citato Tomo se ostendisse asserit; cùm tamen nulla citati Tomi mentio præcesserit, nec facile sit vbi id ostenderit reperire. Idem etiam tenet P. Palaus Tomo 3. Tract. 16. Disput. 2. Puncto 7. num. 2. Vbi quidem licet certitudo asseratur, reuera dubitationi locus esse potuit, quia Concilium nomine professionis intellexisse etiam vota simplicia ex eo negari potuit quòd odiosa dispositio sit, cùm Religioni potestas aliàs competens subtrahatur, & ita professio pro solemni debuit assumi, vt communiter assumitur, præsertim iuxta vsum Societatis, in qua quando aliquis non Professus dimittitur, in litteris patentibus dicitur nullam professionem apud nos emisisse; quod dici cum veritate non posset, si emissio votorum simplicium professionis nomine censeretur. Si ergo dispositio præfata admittenda sit, non quidem vt certò obligans, sed vt verosimilis virorum sapientium iudicio sustinenda, quia sic vsu recepta; quamuis circa eos, qui vota tantùm post biennium emiserunt, nescio an aliquando ad praxim aduocatum; illud profectò rarum. Et quidem, si quis certum defectum in emissione votorum commissum superioribus proponat, minimè ille in Societate retinebitur. Si autem defectus non sit manifestus, sed circa illum minimè audiendus iudicetur, idem erit ipsorum in concursu cum Ordinario iudicium, vnde ineptè se de nullitate acturus iudiciariæ disceptationi committet. Sed qui ad hæc extrema veniunt, vix sentire aliter solent, errores erroribus adijcientes.

Quod verò ad ius antiquum spectat, [Quid circa ius antiquum.] quod à Concilio non ablatum, ita accipiendum, vt reclamatio semper fuerit licita, & iuri communi conformis, pro quo Bordonus Tomo 5. cap. 22. de Professione Religiosa nu. 2. adducit cap. 4. 20. q. 3. & cap. 2. de Regularibus. Et hoc quidem, cuiùs initium est Consulti, nihil ad rem videtur facere, quia de Nouitijs procedit. Et si quidquam de vouente in illo, pro reclamatione nihil. In Capite autem Præsens Clericus de eo agitur, qui inuitus compellente patre, habitum susceperat, in cuius fauorem contra fratres hereditatem ambientes Nicolaus Pontifex pronuntiauit. Ex quo Doctores colligere potuerunt idem in casibus similibus faciendum. Et ratio quidem à Pontifice adducta id videtur conuincere, dum ex scriptura Sacra probat Deo Sacrificium inuoluntarium displicere. Qui ergo deprehenso quocumque in Professione substantiali defectu præter violentiam, resilire vult, si ad perseuerantiam compellatur, iam illius Sacrificium violentum est, & ita non gratum Deo, pro quo Pontifex graui eruditione, & erudita grauitate decernit. Quo ad hoc ergo dici potest non ablatum ius antiquum; quoad necessitatem verò coniudicis iam dictum num. 1147. quod veritati conforme comprobatur.

