Et lex quidem Hispaniæ citata id vi [Comprobatio ex lege Hispaniæ 9. tit. 3. l. 5.]detur non obscurè confirmare, quæ est 9. Titulo 3. lib. 5. recopilat. sic enim ibi Rex Catholicus Ferdinandus & Serenissima filia Ioanna Regina Hispaniæ: Mandamos que quando se obligaren de mancomun marido y muger en vn contrato ô en diuersos, que la muger no sea obligada à cosa alguna, saluo si se probare, que se conuirtio la tal deuda en prouecho della. Ca entonces mandamos que por rata del dicho prouecho sea obligada. Pero si lo que se convirtio en prouecho della, fue en las cosas que el marido le era obligado à dar: Aßi como en vestirla, è darla de comer, y las otras cosas necessarias; mandamos que por esto ella no sea obligada à cosa alguna. Ita lex, quæ in casu procedit, quo vxor se pariter cum marito ad solutionem adstrinxerit; ex quo fit potiùs determinationem currere, quando illa nullo modo se ad quidquam obligauit. Tunc ergo pro expensis in sustentatione nihil ab ipsa debetur, quando ad necessaria pertinebant. Vbi casus impotentiæ mariti ad soluendum, quando debitum contraxit, continetur, quia lex sine limitatione vlla loquitur, & ita sine vlla consideratione impotentiæ dictæ in tribunalibus Regijs iudicabitur, sicut iudicatum in Lusitania affirmat Gama apud P. Molinam §. citato [P. Molina.] Tertium est. Sine consideratione inquam impotentiæ circa tempus initi contractus, id enim est difficilis probationis. Et quòd sufficiat spes cùm contrahitur vt vxor non sit censenda obligata, indicat P. Palaus citato num. 8. ita locutus iuxta mentem P. Rebelli, vt vidimus n. 1061. Maritus, cùm debita contraxit, non habebat bona, neque sperabat habere. Quomodò autem spes probari poterit, & totum negotium ad actum internum reuocandum? Si autem dicatur ex præfata lege deduci teneri vxorem ad solutionem debitorum, quæ ob exhibita vltra necessitatem contracta sunt, quando lex tantùm circa necessaria procedit. Id quidem non vrgere citati Patres admittunt, sic enim P. Rebellus citato num. 11. Quòd [P. Rebell.] si excessus ille sumptuum non caderet sub terminis debitæ sustentationis secundùm vxoris statum, sed ad superfluam pompam pertineret, iam id ex culpa mariti descenderet: propter culpam autem mariti dos vxoris diminui non debet, nisi ipsa etiam in eamdem culpam consentiat. Sic ille, pro quo & P. Palaus nu. 9. & id quidem à lege præfata indicatum, dum mariti curam in Ordine ad sustentationem prudentem & moderatam supponat, & ita tantùm circa necessaria. Item quia verba illa, si se probare que se conuirtio la tal deuda en prouecho della, id ipsum indicat, quia quod superfluè expensum, non est in vtilitatem vxoris conuersum, sed potiùs in detrimentum, ex ijs enim pulueribus, vt habet vulgaris apud Nostrates peræmia, ista luta veniunt, vt frequentibus experimentis comprobatum peruidemus. Et hæc quidem circa præfatam difficultatem ex occasione attigisse sit satis, sine illius operosiori discussione, in qua forsitan possem non inutiliter immorari; sed pergo ad alia, finem operi, pro quo vrgeor, positurus.

Z.

ZELVS.

De zelo Catholicorum Hispaniæ Regum pro bono Jndorum.

DIctum de hoc aliàs, & hoc etiam [Circa pernoctationem Indorum sub tecto prouida dispositio.] non pauco volumine dabit Lectori Verb. Consilium Regium Indiarum, & Verb. Indi, sed est quod modò vtiliter adijciamus. Pijssimus Rex noster Philippus Tertius Progenitorum premens Christiana vestigia, suo in Rescripto die 26. Maij 1609. inter alia ad præfatum institutum spectantia ita iubet: Que à los Indios, que anduuieren ocupados en las labores referidas, ô alquilados de mitad, ô repartimiento, se les dè libertad para que duerman en sus casas, ô en otras, y à los que no tuuieren comodidad, los acomode el dueño de la hacienda en parte, que puedan dormir debaxo de texado, y defendidos del rigor y aspereza de los temporales. Sic ille sobriè, & pie, & iustè, vt alias Apostolus. Tit. 2. v. 12. [Tit. 2. v. 12.] sobriè quidem, quia desiderium cumulandi diuitias, quæ in his regionibus Indorum labore pa [Quàm illa debita.]rantur, & ebrios periculosiore ebrietate, quàm sit illa corporea, reddere homines solet, Regia generositate temperatum ostendit: Igitur & qui pecunias amat, sobrius non est ait D. Ioannes Chrysost. hom. 5. Ibi. Iustè, quia id agit, quod iustitiæ dictamina sancta præscribunt, ius suum Indis reddens, quod ad naturalissimum vitæ subsidium obtinent, vt requiescant à laboribus suis, vt & his loqui cum cælesti spiritu liceat: Opera enim illorum sequuntur illos. Apocal. 14. v. 13. Laboriosis [Apocal. 14. v. 13.] siquidem operibus requies consentanea debetur; cum illis enim non solùm operum merita tendunt, sed & illos ea sequuntur, quia defatigatio ratione illorum contracta suo pondere deprimit, vt quietis amabilis beneficio potiantur. Et piè. Est siquidem Christianæ pietatis Officium iam pridem à Domino commendatum: Egenos, vagosque induc in domum tuam. Isai. 58. v. 7. Pro [Isaiæ 58. v. 7] quo & formidabilis illa discretio: Hospes eram, & collegistis me. Hospes eram, & non collegistis me. Matt. 25. v. 35. & 43. Quòd si ad omnes hoc spe [Matth 25. v. 35 & 43.]ctat, quomodo non ad eos, in quorum quæstuosissimum commodum pauperes Indi laborant?

Ad hoc ergo & Regia se pietas debet extendere, vt & ipsis etiam in extremi diei iudicio dici possit: Hospes eram, & collegistis me. Collegistis inquam, dum colligere alios prouidistis: Iustitia non temperatur, nisi pietas adiungatur, ait D. Hieronymus, id quod ab Apostolo dictum [D, Hieron.] & piè, ad benignam erga proximos affectionem referens, qui & audiendus circa locum Isaiæ, in quo & additur: Cùm videris nudum, operi eum, [Opportuna pro illorum conuersione.] &c. Sic enim ait: Quos videris non habentes calorem fidei, sed extra Ecclesiam frigoribus infidelitatis algentes, inopes, atque peregrinos, induc, ait, in domum tuam, id est, in domum Ecclesiæ, & operi incorruptionis pallio, vt vestiti Christi tunica, nequaquam maneant in sepulchris, quod de eo legimus, qui possessus à dæmonum legione nudus habitabat in memorijs mortuorum. Sic Doctor sanctus: quæ quidem caussæ præsenti opportunè subseruiunt. Agitur enim de Indorum conuersione, & ita de inducendis in Ecclesiæ domum frigoribus infidelitatis algentes, nudosque Christi tunica vestiendis, quos iam pridem, mortis victimas, diaboli imperium possidebat. Ad hoc autem quod de iustitia sobrietati adiuncta, & pietate iustitiæ, mirè confert. Dum enim illi eo tractantur modo, erga fidem corditus afficiuntur, qui etsi nomine Christiani, multoties frigore infidelitatis algescunt, quia necdum Christi tunicam induerunt. Ideò D. Hieronymus, quod ad corpus tantùm pertinere pietatis Officium videbatur, ad spiritualem aduocauit sensum, vt esse inter illa connexionem mirabilem nosceremus.

Et dum de Regio implendo mandato [Quid erga Indos in Mineris laborantes videatur obstare. Vbi de minori lucro future.] agitur, magnæ circa illud subortæ difficultates erga Indos in Mineris laborantes; si enim incumbente nocte exituri, magna ex parte labor ipsorum minuetur, vnde & illius fructus, cum non leui Minerariorum, & consequenter Regiorum emolumentorum detrimento. Sed hoc sanè non esse attendendum ex Regis eiusdem pijssimi in eodem Rescripto verbis euincitur, sic enim ille: Finalmente entablareis en la paga y jornales de los [Rescripti Regij verba.] Indios, la igualdad y justificacion, que se desea aunque por esta causa se minore la ganancia de los Mineros, dueños de Chacaras y ganados, y las demas labores &c. Vbi licet Rex de minoratione Regiorum lucrorum non agat, est tamen illud consequens; cùm sit compertum minuenda illa, si in priuatis minuantur: & si minus auri & argenti eruatur, minus suis in Quintis Regem habiturum. Sicut & in alijs, cùm ex omnibus sua Regi iura soluantur. Et quidem in hoc ipso communis cum Regia caussa agitur: deficientibus enim Indis ob minùs humanam tractationem, non solùm emolumenta in diminutionem venient, sed etiam penitus defutura.

Cùm ergo prædicta caussa nequeat [Ratio alia depulsa ex spasmorum periculo.] rationabiliter allegari, aliæ additæ, in quibus & communi bono, & Indorum commodo videtur pariter prouideri. Dicitur enim in primis quotidianum ex Mineris exitum Indis fore noxialem: siquidem sudore madentes exibunt ad auram frigidissimam, vnde & spasmis expositi, & eatenus morti. Quod quidem illud videtur contra se habere experimento notissimum, Indos scilicet, qui metallum extrahunt, & sunt à fossoribus diuersi, ad auras easdem sæpiùs exire sine illo tantoperè ponderato periculo, cùm & ipsi sudent & algeant ex profundissimis cuniculis per scalas pensiles ascendentes. Vbi & minime oneratis sudandum etiam, & persudandum, cùm & pro damno dicto sufficere possit, quòd plusculum incalescant, vt notum experientia.

Dicitur prætereà intra Mineras posse [Alia ex competenti loco pro somno intra Mineras.] Indos somnum competentem capere, cùm sint erga illum parum delicati, neque mollibus egeant stragulis, nuda super humo suauiter dormituri. Et quidem intra Mineras diei & noctis nulla diuersitas, cùm tenebræ ibi penitus dominentur; vnde poterunt Indi dormire, cùm id natura petierit; neque commodius alibi tectum pro iniurijs temporum depellendis, quod Regio vidimus Rescripto percaueri. Et quamuis aliquale in eo deprehendatur incommodum, pro bono publico debet illud admitti, sicut generaliùs loquendo in præfato Rescripto legimus, sic enim ibi Rex: Primeramente Ordeno y mando que se hagan los re [Rescriptum Regium.]partimientos de Indios necessarios para labrar los campos, criar los ganados, beneficiar las minas, de oro, plata, y azogue. Y los obrages de lana y algodon, pues de su labor resulta la comun vtilidad de todos esos Reinos, que arriua queda referido. Y presupuesta la repugnancia, que muestran los Indios al trabajo, no se puede escusar el compelerlos &c. Quæ quidem si ita essent, & nullum ex pernoctatione in [Circa quam apta consideratio.]tra Mineras Indis crearetur incommodum, esset planè tolerabile, quod asseritur: sed in eo non est alieno arbitrio & speculatione procedendum, vt quisque Indorum incommoda in re, quæ ex personali experientia pendet, propriam agens suæ cupiditatis caussam, metiatur. Et regulariter loquendo dubitari nequit nocturnam illam laboris requiem esse Indis incommodam, pro quo nullus, præter id, quod res ipsa satis præsefert, testis melior, quam ipsimet, qui & laborant, & laboris leuamen quoad necessitatis gradum habent vndequaque perspectum. Vnde circa hoc libertas ipsis videtur concedenda: neque fundamento illo licitæ compulsionis vtendum: est enim licita cum moderatione à Rege proposita, qua etiam stante satis onerosa est, vt ab ipso pijssimo Monarcha recognitum, vnde pro ea tot moderationes adiectæ: quod & illa declarant verba: De [Regia circa lucra temperantia ob inconueniens compulsionis.] tal manera que respeto de todos los distritos de ese gobierno, ô de alguno, cessare el inconueniente suso dicho, &c. Quibus & addenda illa, quibus ea, quæ sunt n. 1067. dicta comprobantur, sic enim ille: Considerando que no se debe tanto atender à la mas ô menos saca de la plata y oro, como à la conseruacion de los Indios, sin cuyo trabajo y diligencia cessaria el labor y beneficio de las minas. Sic prouida Regis pietas, & prouidentia pia.

Neque obijci potest plures Indos voluntariè in Mineris labores intra ipsos somnum [Ex voluntarijs operis obiectio disiecta.] capere, neque id ipsis præiudiciale censeri, aut specialia ex eo damna ipsis importari. Siquidem illi pro ampliori mercede laborant, ex qua ipsis minùs est grauis labor, quem & leuiorem ipsa spontanea reddit electio; sicut è conuerso, etiam leuis solet esse grauis inuitis, quolibet sub onere gemituris. Audeo dicere, & ipse erit grauis & molestus cantus alijs oneribus prægrauatis, vt ex Psalmo. 136. notissimum: Super flumina Baby [Psal. 136. v. 3. & 4.]lonis &c. Quia illic interrogauerunt nos, qui captiuos duxerunt nos, verba cantionum. Et qui adduxerunt nos: Hymnum cantate nobis de canticis. Quomodo cantabimus &c. Additamentum erat seruitutis, & licet leue, vt rebantur qui exigebant, intolerabile est inter captiuitatis onera iudicatum. Vnde neque ad cantandum compulsi sunt à barbaris illis dominis, ne laborem labori adderent captiuis miseris permolestum. Vbi ex D. Hieronymo notatione dignum occurrit, quod v. 2. Vates præmiserat: In salicibus, in medio eius [v. 2.] suspendimus organa nostra. Salix enim, vt obseruat ille, est arbor infructuosa & steriles reddit. Ita enim euenire solet, vt captiuorum iniustus labor infructuosus tandem, exultantibus dominatoribus de victoria obtenta, reddatur. Id quod in fine Psalmi satis luculenter expressum: Filia [v 8. & 9,] Babylonis misera: Beatus, qui retribuet tibi retributionem istam, quam retribuisti nobis. Beatus, qui tenebit, & allidet paruulos tuos ad petram. v. 8. & 9. Neque fuit tantummodo votum, sed vaticinium, vt in Poëtica Paraphrasi exposuit Venerabilis P. Gaspar Sancius sic dicens:

[P. Gaspar Sancius.]

Tu quoque, tu Babylon miseris exercita fatis,
Fortunæ stimulos experiere meæ.
O vtinam bene sit &c.

O vtinam (& quidem ita sperare iuuat) nihil tale his in regionibus videatur, vt Regum nostrorum id mereatur zelus, quod aliquorum potuit immoderantia demereri.

Et quid tandem circa propositam Re [Decisio pro Indorum libertate.]giam iussionem? Id certè quod iam est non leuiter indicatum, Indos circa exitum ad pernoctandum vbi libuerit in sua esse manu tenendos libertate. Id siquidem quod à Rege est circa hoc, vt vidimus, constitutum, non nisi post longa experimenta peractum, & ita post auditos eos, quorum interesse poterat, aut alijs, ex quibus fideliter hausta notitia, contra quam nihil potest nouorum accidentium allegari. Et cùm illa sit adeò iuri, æquitati, pietati ac rationi naturali conformis, reluctari ipsi non nisi temerariè poterit. Quod si violentia circa hoc adhibeatur, sine graui culpa non stabit. Ex quo & eueniet vt Indi violenter detenti minùs vtiles sint futuri, minùs enim, quia & amarulentiùs, laborabunt.

Potest autem dubitari an ratione se [Quid si fuga eorum timeatur.]curitatis liceret violentia dicta: Indi enim si semel exeant, non poterunt facilè ad laborandum reuocari. Vbi quidem, si id, quod de apto ad somnum loco dicitur, ita reuera est, licet aliqualis, leuis scilicet accrescat molestia, id posset tolerari, ne alias eorum assignatio aut penitus, aut magna ex parte reddatur inutilis. Sed verò vt tolerari id nequeat iussio ipsa Regis videtur vrgere, cui hoc non potuit ipsiusque Indico Consilio, non esse perspectum, quod & res ipsa satis videtur indicare. Deinde ratio illa nimiùm probat, eos inquam numquàm exituros donec tempus suæ assignationis adimpleant; quod tamen est manifestè à veritate alienum, quandoquidem Indi festiuis diebus exire possunt, & exeunt, periculo fugæ nullo, eo quòd quælibet eorum classis suos habeat Gubernatores, & cum redituri suos in populos sint, maius inde vexationis possunt timere discrimen, quàm ex labore intra Mineras; ex quibus etiam noctu possent fugere, nisi huiusmodi molestiæ timore omnibus fortiore vinculis, tenerentur.

Sed quia Minerariorum circa hoc po [Quid si Minerariorum tumultus.]test timeri tumultus, erunt qui censeant permittendam nocturnam reclusionem, & sternere subter humo misellos istos, vt Poeta loquitur, sic enim & alia huius generis permittuntur. In quo quidem Propheticum potest illud assumi: Illic trepidauerunt timore, vbi non erat timor. Psal. 13. v. 5. Non enim à præfatis tale aliquid timeri graui cum fundamento potest, licet non numquàm verba aliqua minùs considerata profundant: homines enim sunt non vagi & sine pretiosis radicibus ad quidlibet audendum prompti, etiamsi contra Deum & Regem, ex rebus turbidis soliti captare compendia; sed honorati ciues, cum decenti; immò & splendida sæpè familia, non facilè tumultuarijs periculis obijcienda. In quibus multùm Gubernatorum valet Vrbana seueritas, & minimè auara prudentia. Neque decet Regiam auctoritatem talibus suspiciunculis cedere, ex cuius contemptu nihil potest non exitiale timeri. Quòd autem propter maius vitandum malum minus aliquod possit aliquando permitti communis sententia est. Et si talis instaret articulus, tunc ea applicanda doctrina, dummodò Indorum non esset grauis & intoleranda vexatio: tunc siquidem suis ex oppidis non extrahendi illi, ne lupis agni ab eo tradantur, cui est à Pastore Ecclesiæ summo pastoralis eorum cura commissa. Et quidem delinquentibus circa [Delinquentium erga Indos priuationis pœna.] illa, quæ ad Indos spectant, pœna est priuationis eorum imposita, neque id semel in Rescripto allegato, ibi: Y à los que excedieren en algo de lo contenido en este Capitulo, no les repartireis mas Indios para ningun efeto: Y el juez que fuere remisso y [Rescriptum Regium.] negligente en su execucion y cumplimiento, incurra en priuacion de Oficio &c. Et inferiùs: Sea condenado en perdimiento de los dichos Indios, y quede incapaz de recebir ningun repartimiento. Item & ibi: Y de alli adelante no se le repartan, ni puedan repartir Indios para ningun efeto. Si ergo circa prædicta non vnus aut alter, sed gremium Minerariorum delinquat, Indorum illis neganda impartitio est, vnde & suis in oppidis illi relinquendi. Quod si fiat, detumescet sanè inconsulta illa Minerariorum audacia, & benigniora consilia assument armis argenteis destituti.

Claudendum memorabili Clausula, [Libertas Indorum quanti apud Regem ponderis.] & Regia maiestate ac pietate dignissima, verbis illis: Que cessen todos los demas repartimientos y seruicios, que no fueren voluntarios &c. Aunque sea para seruicio vuestro (Proregem alloquitur) y de mis Oidores, Inquisidores y otros ministros, de Iusticia, porque estos repartimientos se pueden escusar: Y aunque sea de alguna descomodidad para los Españoles, pesa mas la libertad y conseruacion de los Indios. Quæ quidem Clausula omnibus est ad Indos spectantibus applicanda, vt semper eorum libertas in omnibus & per omnia, in substantia & in modo, Hispanorum sit commodis præferenda, quia maioris est ponderis, quàm quidquid ad illa cum eius conferre potuerit detrimento.

Nonnulla alia zeli eiusdem argumenta.

SIt inter alia, quæ in præfato rescripto [Circa labores Indorum in sacchari officinis.] continentur, quod verba sequentia manifestant: Que no consintais que los trapiches y ingenios de azucar, ni las perlas, se beneficien con Indios, aunque ellos vayan voluntarios à esta ocupa [Rescriptum Regium.]cion: porque los exercicios destas labores son perniciosos à su salud, y traen consigo otros inconuenientes y daños de los Indios, de que se tiene larga experiencia, y solo se os da arbitrio y facultad para que tolereis los Indios voluntarios en la corta y carreto de la caña, si os pareciere, que en estas dos ocupaciones cessa la causa referida. Ita Rex, in cuius Ordinationis tenore caussa est eiusdem manifesta. Inconuenientia autem, quæ subticentur, illa esse possunt; turpes congressus cum Æthiopissis, quæ in prædictis esse solent Sacchari Officinis; & intemperantes haustus poculi in illis frequentissimi, Guarapo dicti. Et nescio quæ alia. Ast illa pariter imminent in cannis demetendis & baiulandis occupatis, vnde videtur id pariter prohiberi debuisse. Sicut & accessus ad laborandum in vindemijs, in quo plures perierunt. Iubetur autem Proregi vt talia non permittat, in quo quidem cùm nequeat assistere, eius excitatur prouidentia vt inferiores ministros iustitiæ circa id curet peculiarem solicitudinem adhibere. Et quidem quemadmodùm cùm agitantur tauri, Indi in plateas inconsideratè prodeuntes, iussù Magistratuum ministerio satellitum expelluntur; ita cum Indis agendum in prædictis, vbi quidem & eorum periclitatur salus, aut grauia inconuenientia docuit experientia. Et illud quidem congressus cum Æthiopissis tunc etiam imminet, cùm Indi ad labores alios agricolationis designantur; sunt enim & in illis huius generis feminæ, & vix fere est opificium aliquod, in quo non viri feminæque concurrant, circa quæ dominorum debet Christianus zelus attendere, vt si non omnia, multa saltem peccata vitentur. Quod autem ad poculum illud, de quo suprà, attinet, ad Æthiopes etiam referendum, qui in prædictis laborant prædijs, de quibus circa hoc non ea est, sicut neque circa alia, similis apud Principes nostros cura, quia pro talibus, si deficere accidat, alij adduci possunt, vt reuera adducuntur; quod tamen in Indis habere locum nequit, qui aliunde, si deficiant, nequeunt transuehi, cùm tamen sint adeò ad omnia necessarij. Curandum tamen vt vbi & hi & alij adsunt, operam nauantes suam, vt vsus sit illius poculi moderatus, de quo dictum n. 263.

Sequitur deinde illud: Que no consen [Circa exequationem Minerarum.]tais que las minas se desaguen con Indios, aunque acudan de su voluntad à esta ocupacion, præsupuesto que les es nociua, como se ha experimentado en diferentes ocasiones. Hoc si obseruandum sit, Mineræ neutiquàm exaquandæ; quia nec pro labore mancipia sunt Æthiopica, & sunt id genus homines ad huiusmodi ministerium ineptiores, quibus frigida aqua penitus exitialis, si intra ipsam sint diu futuri. Vnde & in ijs prædijs, in quibus Indi ex septima parte iuxta Regiam Ordinationem cum Indis concurrunt, solent qui eorum curam gerunt, Indos ad irrigationem, reseruatis Nigris, adhibere. Cùm tamen exaquatio dicta vtilissima sit, si voluntarij Indi confluant, curandum vt artificio aliquo, (esse enim tale posse experientia docuit) labor ipsorum, sicut & eius periculum temperetur, quod non erit intentioni legis aduersum.

Pergit Regia pietas, & sic imperat: [Non esse imponendam pro delictis pœnam seruitij personalis erga priuatos.] Que no puedan ser los Indios condenados por sus delitos à ningun seruicio personal de particulares: y si oy vbiere alguno de este genero lo quitareis, comutando la pena en otra, la que à vos pareciere. Poterunt ergo damnari vt in Ecclesijs, & domibus Religiosis seruiant, sicut & in Communitatibus alijs. Et ad hoc quidem non erit Proregis dispositio necessaria, sed iudicum localium sententia iuxta delicti qualitatem. Respectu autem priuatorum id prohibitum, quia in eo respectus aliqui carnis & sanguinis, aut affectionum aliarum interuenire possunt, quarum oportuit occasionem amputari. Inuentus ergo particularis personæ seruitio addictus poterit pro seruitio alicuius communitatis addici; si tamen labor non sit maior futurus, vt sæpè accidit, vnde & serui Æthiopes id soliti refugere, quia dicunt se plures habere dominos. Attentis autem circumstantijs id stare poterit, cùm id Proregis committatur arbitrio: Comutando la pena en otra, la que à vos os pareciere. Quod & de alijs Magistratibus (vt nuper dictum) venit accipiendum, si quando per errorem, aut malitiam tale aliquid deprehendatur perpetratum.

Post hæc ita: Que los Encomenderos, [Neque tributum in illud commutandum.] Iuezes, Comissarios de las Tassas, no comuten, ni se pague en seruicio personal el tributo de los Indios, ni vos le concedais la dicha comutacion. Para cuyo buen efeto hareis que se tassen luego los Indios, que oy pagan sus tributos en esta forma: y el que vbieren de pagar se les reciba en frutos de los que tienen y cogen en sus tierras, den dinero (corrige, ô en dinero) segun fuere demas aliuio y comodidad para los Indios. Y por el mismo caso que algun Encomendero contraueniere algo à lo que en este Capitulo dispongo, incurra en perdimiento de la Encomienda &c. Vbi prædicti statuti comperta est ratio; personale enim seruitium multò est maioris æstimationis, quàm moderatum soluendum Commendatario ex Regia concessione tributum. Fructus autem soluendi cùm iuxta pecuniæ valorem regulandi sint, quam possent illi conferre, videndum ne iuxta pretium tunc currens, pluris æstimandi veniant. In quo quidem semper est in fauorem Indorum iudieandum, quia sic est de Regia præsumendum pietate, vbi & de iustitia aliquid posset allegari. Quod autem de amissione Commendæ dicitur, iudicis sententiam requirit, iuxta receptissimam hac in parte doctrinam, cùm non dicatur Ipso facto, & vr diceret, declaratoria esset sententia requisita. Id quod nunquàm accidet, quia circa hoc non solent iudiciales processus efformari, & quo querelis Indorum sedandis satis erit efficax remedium adhibere seria cum comminatione, re ad Proregem delata, ad quem priuatio talis, vtpotè res Summi momenti, pertinebit.

Y principalmente prohibo (sic post alia) [Circa portationem onerum.] que en ninguna manera, ni ocasion, por mucho que que inste la necesidad, consintais que los Indios se carguen, aunque la carga sea ligera y voluntaria &c. De [Regium rescriptum id prohibens.] quo dictum à Nobis in Thesauro Tit. 1. n. 132. & in baiulis voluntarijs licitum diximus moderatione circa onera, sicut & in mercede seruata. Et quidem Dom. Solorzanus rescriptum præfatum per [D. Solorz.] extensum adducens Tomo 2. de Iure Indiarum cap. 11. nu. 46. sic præmittit: Quæ tamen omnia cùm ita strictè seruari non possent ob rationes, quas suprà considerauimus, & Proreges ac Gubernatores Regem nostrum, Regiumque Concilium de illis ædmonuissent: tandem illa altera Schedula emanauit an. 1609. de eodem seruitio personali agens, quæ in hoc de quo loquimur. circa Indos onerandos, & viatoribus, viarumque mansionibus addicendos hanc formam præscripsit. Sic ille formam præscriptam subnexo tenore proponens. Vbi consideratione dignum occurrit, post difficultates à Proregibus & Gubernatoribus circa obseruantiam rescriptorum Caroli V. & Philippi Secundi circa onera non portanda propositas, in eodem ita institisse mandato, vt illud velit esse præcipuum, ijs additis ad obligationem ingerendam verbis, vt nullum in eo admittat modum, neque necessitatis instantiam. Cuius ea esse ratio potest, quòd in alijs Indi vexentur vt homines, hic autem vicem subeant bestiarum. Et circa præfatum rescriptum cùm ita præmiserit citatus Scriptor, nihil addit, per quod possit eius seueritas mitigari. Et cùm de re agatur, in qua ius naturæ est clarum, videtur obligatio ad conscientiæ forum penetrare.

Sed audiendus P. Iosephus Acosta circa [Quid ex Indorum consuetudine, & necessitate aliorum pro parte contraria faciat.] hoc elegantissimè prolocutus l. 3. de procuranda Indorum salute cap. 17. sic enim in fine: Quàm ob rem & olim sæpè, & nuper demum lege lata Indi onusti iter carpere prohibentur. Tamen consuetudo omnium propemodùm secus habet, tum harum regionum incredibilis incommoditas & penuria id veluti suo iure deposcit. Sanè Indos onerari, onustosque incedere per se quidem neque iniquum est, neque perniciosum, cùm ab [P. Acosta.] antiquißimis annis ita assuefacti sint, fueritque solemne toto tempore Ingarum: immò verò hodie quoque se suis sarcinulis ipsi onerent, quæ sæpe non leuius pondus habent, quàm quod à nostris imponitur. Neque habet ea res plus miraculi, aut violentiæ, quàm quod in Europa baiuli onera etiam grandia dato pretio quovis vnde vis portant. Quamobrem si & onus moderatum est, & via non longior æquo, & pretium non iusto minus, nihil res ipsa peruersi habet. Vtrùm verò expediat, necne Reipublicæ ista vel prohibere, vel sinere, non nostri arbitrij est decernere. Lex verò quatenus obliget, consuetudine contra obnitente, nihil habet hic propriè difficultatis, sed commune est cum aliis plerisque. Certè vt est culpanda, vel detestanda potiùs veteranorum quorumdam immanitas fœdißimè barbarorum ceruicibus abutentium: ita etiam quorundam delicata nimis hoc tempore trepidatio est improbanda, qui non vident non solum consuetum vnicuique non esse molestum, verum etiam iucundum: putantque omnium sensus & animos ex suis esse metiendos. Integrum æstiuum diem metendis frugibus insudabit rusticanus, aut aratro ducendo: qui si quartam horæ partem vtrumque genu humi figere iubeatur, necem sibi præsagiet certam. Est suus vnicuique iucundus labor. Itaque gentes Indorum apud nos baiulandis oneribus perassuetæ, si æquo plus non vrgeantur, neque iniuriæ, neque incommodi, quicquam subeunt: cetera, vt dixi, moderata sint, pondere, labore, pretio. Sic vir ille sapientissimus, cuius dedisse verba, etsi longiori tractu, visum mihi opportunum, quia aurea omnia, & liber iam rarus, vt vix inueniatur, perquisitus.

Et duo quidem in illis notatu digna pro [Notantur aliqua circa præfati Scriptoris effata, cum illius elogio.] præsenti instituto. Primum in baiulandis moderatis oneribus nihil illum deprehendisse peruersum. Secundum circa hoc leges, quæ præcesserant, non vrgere, quia contra illas obnititur consuetudo. Atqui ille legem Philippi Tertij non vidit, mortuus an. 1599. die 15. Februarij, quo illius hoc extat elogium apud P. Nadasium: Vir, integritate, orandi studio, facundia, doctrina varia, labore aßiduo, consilio dexteritate, tantus quantum in India & in Hispania Summi quique suspexerint. Sic apud illum ille. Et videndum an quod de consuetudine dictum ad prædictam possit legem extendi; quandoquidem, vt vidimus, lata est post alias, circa quarum difficultatem multiplex notitia præcessit, vnde & videtur ea, de qua dictum est, allegata consuetudo. In quo [Quid circa consuetudinem.] vti certum statuendum est consuetudinem illam vrgendi Indos vt onera portent inuiti, allegari non posse, quia rationabilis non est, sed potiùs corruptela, cùm contra iura naturæ sit, & libertati Indorum aduersetur. Vt enim citato Capite Scriptor idem reliquit certo calculò commendatum, liber homo, si cogitur, liber non est. Cùm tamen Indi summæ [Idem Auctor.] potiantur iure libertatis. Quæ ergo allegari potuit, ea fuit quòd scilicet ipsi onera sua portent, dum suis sarcinulis se ipsi onerant. Atqui de hoc non agebatur, vnde cùm lex circa id non versetur, impertinens fuerit allegata consuetudo. Alia ergo ex se rationabilis, sed contra legem obnitens intelligenda venit, & esse illa tantùm potuit, spontaneorum baiulorum. Et hæc quidem si reuera extabat, prohiberi potuit, & videtur prohibita verbis illis, Aunque la carga sea ligera y voluntaria. Vbi dici nequit consuetudinem obniti, quando ad abrogandam consuetudinem lex dirigitur; licet consuetudinis mentio non habeatur, vt tunc accidit, quando allegata est consuetudo, & Princeps eo non obstante idem decernit, quod priùs, ne alias posterior lex inutilis censeatur. Id quod in negotio præsenti videre licet: vt enim Indi neque voluntaria subirent onera Caroli V. lex præcesserat, de qua Dom. Solorza [Caroli V, lex.]nus n. 45. ibi: contra la voluntad de los tales Indios, ni de su grado; con paga, ni sin ella: sino que lo lleben en bestias, ô como quisieren. Quæ licet pro Mexicanis Prouincijs in specie directa, ad omnes Indicas spectat regiones, pro quibus & confirmata, vt videri apud eumdem potest. vers. seq. vbi & Philippi Secundi luculenta rescriptio. Cùm ergo circa executionem legum prædictarum, sicut & aliarum, Proregum solicitudo versaretur, & præcipuè inclytæ memoriæ DD. Ludouici de Velasco, quæ illi obstare comperiebantur, Regi, & eius sunt Indico, vt vidimus, Consilio præsentata, de quo in memorati rescripti exordio, vbi & notandum illud: Cuias cartas y relaciones se han visto en mi Consejo [Regium Philippi Tertij rescriptum.] de las Indias con diuersos papeles y aduertencias de personas doctas y zelosas del seruicio de Dios, y bien de essa Republica, que como testigos de vista estan bien informadas de la verdad del hecho, sobre todo lo qual se ha conferido con la atencion, que pide la grauedad de la materia. Cùm ergo id quod ad onerationem Indorum spectat Rex asserat fuisse in eius consideratione præcipuum, quid circa illud in vsu esset post leges illas priores fidelium testium infirmatione cognouit; vnde & id conuincitur, quod in vsu erat, auertere voluisse, & ita non posse consuetudinem allegari.

