HAbetvr illud in Collegio D. [Num. 1. In templo illud D. Pauli Lima.] Pauli Societatis Iesv Limanæ huius, aliàs Regum, ciuitatis, cuius templum amplitudine, decore, ornatu, ac maiestate mirabile, ijs etiam qui non Hispaniæ solùm, sed & magnæ Europæ partis templa conspicarunt. Tale enim esse oportebat, præter communem rationem, ciuium cælestium domicilium, in quo scilicet eorum complures & corpore & spiritu residerent. Vbi enim est thesaurus tuus, ibi est & cor tuum. Matth. 6. v. 21. Ergo & Sanctorum [Matth. 6. v. 21.] corda, vbi thesaurus eorum est. Sunt autem thesaurus corpora, & corporum partes, quibus nihil [Sancti vt assistant vbi eorum corpora & Reliquiæ.] ipsis in mundo pretiosius, ad consortium gloriæ, quam expectant ardenter, diuinitus ordinatæ. Viri debent diligere vxores suas vt corpora sua. Qui suam vxorem diligit, seipsum diligit. Nemo enim vnquàm carnem suam odio habuit, sed nutrit & fouet eam. Sic Apostolus. Ephes. 5. v. 28. & 29. Ex quibus euidens nobis emicat coniectura pro affectus magnitudine, quo Sancti sua corpora prosequuntur. Neque enim eorum sunt vt virorum vxoria corpora sociali quodam fœdere, ea, quæ satis est nota omnibus, vnitate. Cùm tamen sanctorum corpora reuera eorum sint, quibus vniti quondam, & tandem aliquando nexu indissolubili copulandi. Diligunt ergo illa vt sua, & eo, quo licet, modo, & nutriunt & fouent, [Perficiendi ex vnione cum illis.] calidis precibus eorum consulentes gloriæ, qua se penitus futuros esse perfectos recognoscunt. Pro quo ita scribit Eximius Doctor P. Franciscus Suarez 1. 2. Tract. 1. Disput. 10. Sect. 3. n. 7. [P. Suarez.] Deest aliqua perfectio (beatis) quæ ex coniunctione ad corpora in illas redundabit. Sic ille. Meritò ergo dicere possumus ibi sanctos assistere vbi eorum sunt corpora, & locum huiusmodi vti proprium domicilium reputare. Vt stet etiam illud præsenti in caussa: Vbicumque fuerit corpus, illuc congregabuntur & aquilæ. Matth. 24. v. 28. Vbi [Matth. 24. v. 28.] Christus Dominus Aquilarum nomine Sanctos designauit, vt communis Patrum sententia firmat, cui & affinis illa Isaiæ 40. v. 31. Qui autem [Isaiæ 40. v 31. Cur aquilæ dicti. P. Cornel.] sperant in Domino, mutabunt fortitudinem, assument pennas vt aquilæ, volabunt &c. Circa quæ sic P. Cornelius sublimiori sensu: Beati sunt aquilæ. Primò, quia aquila, quæ acutißimi est visus (indeque dicta est aquila, quòd acutè videat, vt volunt multi) significat altam, arduam, intentamque Beatorum contemplationem. Hi enim diuina visione fruentes, mentis aciem in Deum solem verum, ac omnis lucis fontem figunt. Sic ille, alia pro eodem accumulans, sententiæ Christi adductæ inserta mentione.

Et complures dixi in præfato templo corpore & spiritu residentes, quia vltra quadraginta eorum corpora, & insignes Reliquiæ ad sexaginta, cum alijs multis, quæ minùs censentur insignes, quia non ita magnæ; licet plures propter excellentiam eorum, ad quos spectant, meritò possint insignes compellari. Neque abs re fuerit eos hic lectori proponere, vt sicut alij apud Laurentium Beyerlinck Tomo 6. Theatri lit. R. Catalogi eiusmodi extant, ita & noster multis illorum illustrior iusta cum veneratione legatur.

SACRA CORPORA.

- S. Fortunati Martyris cum vase sanguinis. die 2. Februarij.
- S. Lucij Martyris die 2.
- S. Rogati Martyris incerto die, sicut & sequentium.
- S. Iusti Martyris.
- S. Antonini Martyris
- S. Vitalis Martyris.
- S. Christinæ Virginis & Mart.
- S. Leonis Martyris.
- S. Germanici Martyris.
- S. Mercurij Martyris.
- S. Felicissimi Martyris.
- S. Septimiæ Virginis & Mart.
- S. Marcellini Martyris.
- S. Theodoræ Virginis & Mart.
- SS. Cyriaci & Theoduli Martyrum. die 2. Maij.
- S. Cyriacæ Virginis & Mart.
- S. Faustini Martyris.
- S. Gordiani Martyris.
- S. Gratiani Martyris.
- S. Gaudentij Martyris.
- S. Seuerini Martyris, cuius caput transfixum clauo.
- S. Cresentij Martyris.
- S. Victorini Martyris.
- S. Titi Martyris.
- S. Flauij Petri Martyris, 23. Augusti ex testimonio sepulchri annorum 15. & dierum 36.
- S. Lelij Martyris.
- S. Vrsi Martyris.
- S. Honorati Martyris.
- S. Pancharij Martyris 23. Septembris annorum 20. mensium 8. & dierum 11. ex testimonio sepulchri pariter adducto.
- S. Callistrati Martyris 16. eiusdem.
- S. Stactei Martyris 28. eiusdem.
- S. Euagrij Martyris 12. Octobris.
- S. Prisciani Martyris illius Socij.
- S. Basillæ Virginis & Mart.
- S. Candidæ Virginis & Mart.
- S. Herculani Martyris.
- S. Venerandi Martyris.
- S. Victoriæ Virginis & Mart. de quo & in Domo Probationis.
- S. Aureliæ Martyris die 2. Decembris.
- S. Theodori Martyris.
- S. Victoris Martyris die 15. Decembris.
- S. Liberati Martyris die 20. eiusdem.

RELIQVIÆ INSIGNES.

- S. Spinæ Coronæ Domini nostri IESV Christi.
- S. Mathiæ Apostoli.
- S. Seuerini Mart. S. Caput, de quo suprà.
- S. Irenæi Martyris die 10 Februarij.
- S. Amantij Martyris die eodem.
- S. Cyriaci Martyris.
- S. Secundini Martyris.
- S. Celerinæ Martyris S. Caput.
- S. Timothei Mart. 24. Martij.
- S. Cassiani Martyris.
- S. Callisti Martyris.
- S. Lelij Martyris ab eo diuersi, de quo suprà.
- S. Martini Martyris, hac gloria singularis, cùm Confessores alij.
- S. Siluani Martyris die 5. Maij.
- S. Felicis Martyris.
- S. Faustini Martyris. De alio suprà.
- S. Eutychiani Martyris.
- S. Victorini Martyris. Alius suprà
- S. Victoriæ Martyris. De alia suprà.
- S. Arethusæ Martyris.
- S. Sergij Martyris.
- S. Mauritij Martyris. De alio infra.
- S. Zenonis & Sociorum plures insignes die 9. Iulij.
- S. Iuliani Martyris die 7. Augusti.
- S. Bernardi Abbatis 20. eiusdem.
- S. Eusebij Martyris 25. eiusdem.
- S. Primi Martyris sacrum Caput.
- SS. Mauritij & Sociorum die 22. Sept.
- SS. Martyrum Treueriensium, plures die 6. Octobris.
- S. Felicis alterius Martyris.
- SS. Vrsulæ & Sociarum Virginum & Martyrum duo Capita, & aliæ.
- S. Nicomedis Martyris.
- S. Feliciani Martyris.
- S. Agabiti Martyris.
- S. Valeriani Martyris.
- S. Parthemij Martyris.
- S. Valentini Martyris.
- S. Eugenij Martyris.
- SS. Trium Martyrum ignotorum nominum.
- S. Pontiani Martyris & Pontificis die 19. Nouembris.
- S. Portiani Abbatis 24. eiusdem.
- S. Aurelij Martyris.
- S. Hyacinthi Martyris.
- S. Irenæi alterius Martyris die 15. Decembris, Sacrum Caput.
- S. Antonij Martyris die eodem.

RELIQVIÆ MINORES.

MInores inquam quantitate molis, vt cum Philosophis loquamur, non quantitate virtutis, cùm in eodem esse æstimationis gradu debeant, pari adorandæ cultu, & plures earum ob eos, ad quos spectant, excellentiam, maioribus aliorum præferendæ, vnde & insignes compellari posse superiùs dicebamus. Has ergo ante alias proferemus.

Ligni sacrosancti Crucis Domini miraculosa particula, quæ vices gubernaculi in tempestate amissi subijt, raro prodigio historijs commendato, de quo inferiùs.

- Sacri velaminis Deiparæ.
- S. Iosephi eius Sponsi vestis fragmentum.
- S. Annæ eiusdem Matris os magnitudinis digitalis.
- S. Ioannis Baptistæ.
- S. Petri Apostoli.
- S. Pauli Apostoli.
- S. Iacobi Maioris.
- S. Philippi Apostoli.
- S. Bartholomæi Apostoli.
- S. Matthæi Apostoli.
- S. Simonis Apostoli.
- S. Laurentij Martyris.
- S. Ignatij Martyris & Pontificis.
- S. Chrysogoni Martyris.
- S. Sixti Martyris.
- S. Ianuarij Martyris.
- SS. Trium Iuliorum Martyrum.
- S. Hierolippi Martyris.
- S. Ignatij alterius Martyris.
- S. Vitalis Martyris.
- S. Cyrilli Martyris.
- S. Protasij Martyris.
- S. Candidi Martyris.
- S. Basilij Martyris.
- S. Herendani Martyris.
- S. Luciani Martyris.
- S. Geminiani Martyris.
- S. Nicetæ Martyris.
- S. Seueriani Martyris.
- S. Primitiui Martyris.
- S. Iacobi Intercisi Martyris.
- SS. Diui Placidi & Sociorum Martyrum Sanctorum quorumdam concretus sanguis.
- SS. Aliquot Martyres sine nomine.
- SS. Septem Dormientium Martyrum.
- S. Pigmenij Martyris.
- S. Pancratij Martyris.
- S. Iusti Martyris, De alio suprà.
- S. Victorini Duplicis Martyris.
- S. Firmij Martyris.
- S. Capitonis Martyris.
- S. Antonini Martyris. De alio suprà.
- S. Eleutherij Martyris.
- S. Lucij Martyris. De alio suprà.
- S. Cælestini Martyris.
- S. Liberati Martyris. Alius suprà.
- S. Floriani Martyris.
- S. Philemonis Martyris.
- S. Syluestri Pontificis.
- S. Ambrosij.
- S. Ioannis Chrysostomi.
- S. Hieronymi. Doctorum.
- S. Bonauenturæ.
- S. Francisci Seraphici.
- S. Alexij Confessoris.
- S. Caroli Borromæi.
- S. IGNATII Societ. IESV Fundat.
- S. Francisci Xauerij Indiar. Apostoli.
- S. Francisci Borgiæ.
- B. Aloysij Gonzagæ.
- S. Mariæ Magdalenæ.
- S. Constantiæ Martyris,
- S. Sophiæ Martyris.
- S. Christinæ Martyris. De alia suprà.
- S. Symphorosæ Martyris.
- S. Paulinæ Martyris.
- S. Armoniæ Martyris.
- S. Theodoræ Virg. & Mart. Alia suprà.
- S. Beatæ. Videtur Martyr.
- S. Claræ Virginis.

Sunt & præcipuorum Sanctorum Ordinis Prædicatorum, quas eleganti theca inclusas huic Collegio dono misit Rmus. P. Fr. Franciscus de Marinis sui præclarissimi Ordinis Magister, singularis beneuolentiæ monumentum, & pignus amoris ingenui, vt pax, quam nescio quæ turbamenta fugauerant, inuiolabili vtrimque nexu firmaretur. Et ita quidem, Deo bene fauente proceditur, vt sperare liceat sic futurum, dum tales habemus obsides, cælestis Ierosolymæ ciues, quæ dicta pacis visio Reliquiarum suarum pignoribus obligatos.

Et pro Thesauri adeò pretiosi decenti custodia & ornatu munifica est pietate & industria [Pretiosos Reliquiarum ornatus, & augusta collocatio.] laboratum. Duo dicata altaria præcipuo in templi loco, & in illis splendida loculamenta constituta supra viginti mille octo regalium expensis, vasa argentea deaurata adhibita, in quibus ars cum materia decertat, & aliquando superat. Sunt etiam & arculæ sacrorum Corporum elegantiæ spectabilis: quarum, & vasorum pretium aut prædicto æquale, aut vix inferius. Pro solemni autem collocatione ornatissima instituta processio, eo vehiculorum apparatu, splendore, & pompa, vt meritò dicere possim quod apud P. [P. Balinghem.] Balinghem in Kalendario Virginis lego die 28. Maij de huius generis quadam Venetijs visa loquentem: Qua quidem ante hac nulla, aut ad plausum festiuior, aut ad splendorem illustrior, aut augustior ad pompam Venetijs (muta nomen, & dic, Limæ Regum vrbe) sit conspecta. Sic ille. In quo [Illius laudatus promotor.] quidem deuotissima solicitudo P. Antonij Vasquez eluxit, cui tanti moliminis felix, faustus, fortunatusque, & si quid maius dici potest, & potest equidem, debetur exitus, semel & iterùm Prouincialis, & Collegij Rectoris cuius memoria in benedictione erit, iam ad æterna tabernacula admissi ab amicis, quos non ex mammona iniquitatis, sed sanctè collecta constructis tabernaculis honorauit. Et longo hîc ætatis ductu muneratus ab eo, qui est Corona Sanctorum omnium, defecit enim (vt verbis Christi loquar: Vt cùm defeceritis, recipiant vos in æterna tabernacula. (Lucæ 16. v. 9.) annum agens secundum [Lucæ 16. v. 9.] suprà nonagesimum, vt sic tantum posset opus perficere, & perfecto frui, semper aliquid pro ampliori eius gloria meditatus. Vt cùm defeceritis. De morte agit Dominus, & tamen illam suo non vult nomine designatam, vt priuilegium hîc aliquod ijs, de quibus agebat, circa mortem concessum agnoscamus: vt scilicet longæuis adueueniat, in quibus non morborum violentia, sed naturæ defectus sentiatur. Pro quo isthæc modò satis.

SECTIO II.

Quanti debeat Reliquiarum sacrarum propositus thesaurus æstimari.

AD hoc faciunt quæ à me dicta in Epithalamio, & quidem solidissima, præsertim in Concionum Indice die 1. Nouembris, & in Amphitheatro n. 662. Facit & quod [Sancti præsentes vbi eorum Reliquiæ.] superiùs comprobatum n. 1. de Sanctorum præsentia, vbi eorum Reliquiæ quomodolibet asseruantur. Ex qua persuasione id accidit, quod circa Reliquias Sancti prophetæ Samuelis actum D. Hieronymus narrat Libro contra Vigilantium Cap. 2. ita scribens: Omnes Episcopi cineres dissolutos [Quid inde erga Reliliquias S. Samuelis.] in serico & vase aureo portauerunt. Omnium Ecclesiarum populi occurrerunt sanctis Reliquijs, & tanta lætitia, qua si præsentem viuentemque Prophetam cernerent, susceperunt, vt de Palæstina vsque Chalcedonem (Constantinopoli proximam) iungeren [S. Hieron.]tur populorum examina, & in Christi laudem vna voce resonarent. Sic ille. Ex quibus habemus in dissolutis Prophetæ sancti cineribus, mortui scilicet ante annos plusquàm mille quadringentos, vt ex P. Saliano habemus Tomo 3. Annalium: illa populorum examina eum agnouisse præsentem, vti esse poterat, qui nondum resurrectionis beneficio fruebatur. Et huius translationis memoriam Ecclesia celebrat simul cum eiusdem Sancti præconio in Romano Martyrologio die 20. Augusti, illum enim vt Sanctum meritissimò celebrat, pro cuius sanctitate in Scriptura sacra luculentum testimonium perhibetur. Dilectus à Domino Deo suo Samuel propheta Domini &c. Eccli. 26. v. 16. & seqq. Nec tamen Testamenti noui Sanctis exæquandus; pro quo militat subtilis, & insimul profunda doctrina P. Ioannis Maldonati ad illud Matth. 11. v. 11. Qui autem minor est in regno cælorum, maior est illo. Vt eliciamus inde quanto debeat feruentiori cultu, de quo agimus, Reliquiarum cumulus frequentari, quando in vnius, & veteris quidem Testamenti Reliquias, ita pietas populorum exarsit, vtpotè fidelium, quibus immissa cælitus lux, vt agnoscerent quantus debeatur Sanctis honor, & quàm ingentia possint sibi ex eorum præsentia & cultu beneficia polliceri.

Sua ex Turonensi vrbe in locum, qui [Vnius Sancti Reliquiæ integrum regnum locupletant.] Agaunus dictus, se contulit, vbi SS. Thebæorum legio martyrij est gloriam palmarum triumphalium millibus consecuta. Ibi cum viridem cespitem scidisset, sanguis fluere cœpit: quem cùm vasis collegisset, secretò custodiuit: (cælo tamen id quod acciderat propalante, ne miraculum adeò præclarum incognitum remaneret.) Et sic in suam est regressus ciuitatem. Rem narrat elegans Scriptor, & ita scribit: Iter repetit, [P. Ludouicus Cellotius in Mauritiade lib. 2. in argumento.] Galliam thesauro suo magis locupletaturus, quàm vnquam Iason aureo vellere Græciam. Sic ille. Vnius ergo Martyris vel solus sanguis integro est regno locupletando satis, supra exaggerata commenta fabularum. Hinc & Regni nostri intelligenda felicitas, cùm in Sanctuario nostro Legionis præfatæ illustria pignora videantur, Sancti inquam Mauritij illius antesignani, & quorumdam aliorum, ignotorum nominum, cum ex sola Sociorum satis habeantur compellatione percelebres.

Diuus Gregorius Nyssenus in Oratione [Ex cultu S. Theodori Mart. validum argumentum.] pro S. Theodoro Martyre ita loquitur: Vos, qui populus Christi, qui grex sanctus, ac regale estis Sacerdotium, qui vndique & ex vrbibus, & ex agris cateruatim confluxistis, vnde signo itineris accepto ad hunc sacrum locum venistis? Quis vos huc veniendi adeò seriam ac quasi præstitutam neceßitatem imposuit? Hæc ille, & alia quibus fidelium [D. Gregor. Nyssenus.] ardentem affectum erga præfatum Martyrem eleganter repræsentat. Qui huius puri cultus ministri, ac Martyrum studiosi estis, & magno quidem ad præsentem caussam documento. Vbi & illud consideratione dignissimum, quod post expositam templi fabricam, & opulentiam ac varietatem ornatus, his verbis prosequitur: His igitur arte laboratis operibus, quæ sensui exposita sunt, vbi oculos oblectauit, cepit deinceps etiam ipsi conditorio appropinquare, sanctificationem ac benedictionem, contrectationem eius esse credens: quòd [Notanda deuotio.] si quis etiam puluerem, quo conditorium, vbi Martyris corpus quiescit, obsitum est, auferre permittat, pro munere puluis accipitnr, ac tamquàm res magni pretij condenda terra colligitur. Nam ipsas attingere Reliquias, si quando aliqua eiusmodi prospera fortuna contingat, vt id facere liceat, quàm id sit multùm desiderandum & optandum ac summarum precum donum, sciunt experti, & eius, desiderij compotes facti. Quasi corpus enim per se viuens ac florens, qui intuentur, amplectuntur, oculis, ore, auribus, omnibus sensuum instrumentis adhibentes; deinde officij, & affectionis lacrymas Martyri quasi integer esset ac appareret, superfundentes, vt pro ipsis deprecator intercedat, supplices preces offerunt; tamquàm satellitem Dei orantes, quasi accipientem dona, cùm velit, inuocantes. Sic Doctor Sanctus validum nobis pro Sanctuario, in cuius elucidatione sumus, exhibens argumentum, vbi tot Martyrum sacra pignora, & aliorum sanctitate sublimium, cultores suos, præfatis similes, benedictionibus possunt omnigenis perbeare. Quanta & quali æstimatione sunt digni, cùm vel tenuis conditorij puluis tanto in pretio fuerit apud eos, quos felicia illa tempora merueruut?

Sed audiendus Gregorius alter, Magnus [Ex D. Pauli Reliquiis documentum singulare.] inquam, qui præ alijs quanto sint Reliquiæ in pretio habendæ verbis pariter & factis tanto dignissimis spiritu diuinitus instructo declarauit. Postulauerat Constantina Augusta ab ipso caput D. Pauli Apostoli, aut aliud quid de corpore eiusdem, nec non sudarium, collocanda in Ecclesia, quam in illius honorem suo in palatio Orientalis Sedis, quæ & Mauritij Imperatoris, cuius erat vxor, construebat. Negauit id Sanctissimus Pontifex, vti non possibile, cælestibus prodigijs edoctus, & in fine Epistolæ, quæ est 30. Lib. 3. Re [D. Gregor. Magnus.]gistri sic locutus: Sed quia Serenißimæ dominæ tam religiosum desiderium esse vacuum non debet, de catenis, quas ipse Sanctus Paulus Apostolus in collo & in manibus gestauit, ex quibus multa miracula in populo demonstrantur, partem aliquam vobis transmittere festinabo; si tamen hanc tollere limando præualuero: quia dum frequenter ex catenis eisdem multi venientes benedictionem petunt, vt parum quod ex limatura accipiant, aßistit Sacerdos cum Lima, & aliquibus petentibus ita concitè aliquid de catenis ipsis excutitur, vt mora nulla sit. Quibusdam verò petentibus, diu per catenas ipsas ducitur Lima, & tamen vt aliquid exinde exeat, non obtinetur. Sic ille: ex quibus pro æstimatione sacrarum Reliquiarum mirabile documentum emicat, pro quo & alia in eadem Epistola continentur. Sed habemus speciale aliquid pro Indico Sanctuario. Cùm enim de catenis Diui Apostoli parum aliquid ductu limæ excussum, vti donum eximium fuerit solitum impartiri; idque nonnullis petentibus cælitus denegatum, nihil limam ducentis præualente conatu; cum Limano Sanctuario felicius actum; annulus enim ex eisdem catenis concessus Peruuiano Procuratori, de quo autenticum testimonium extat, & in Diui eiusdem Apostoli templo collocatum, quod Augusta pro suo illo Palatino non potuit obtinere, & fortè neque quidquam lima excussum, non præualente Pontificis sancti votiuo conamine, quod iam premonuerat fore contingens, cùm dixit: Si tamen hanc tollere limando præualuero. Si enim iuxta votum accidisset, aliquid in eâdem Epistola de missione doni eiusmodi additum fuisset ab ipso: & futurum id Augustæ gratissimum, si quod negatum diuinitus multis, sibi indultum comperisset. Nihil autem de minùs felici successu dictum fuisse, ideo esse potuit, ne Augustæ iniucunda narratio accideret, sicque in prosecutione pij moliminis refrigesceret. Sed heu, annulus noster Gygico pretiosior, in suo anctore disparuit, & nescimus vbi sit; cùm tamen sciamus vbicumque ille sit, Diuum Apostolum tanti pignoris respectu habito nobis non defuturum, qui sub eius vexillo Apostolici muneris vtcumque æmuli militamus.

Eum autem, quem vidimus, ardentem [Reliquiarum cultus quàm sit proficuus.] fidelium erga Reliquias sacras affectum, proptereà in illis accendit Deus, quia earum interuentu ingentia & frequentia beneficia ijsdem impartiri: vnde hac confidentia ad illas est recursus. Vnde sic admonet D. Ioannes Chrysosto [D. Ioannes Chrysost.]mus Homilia vltima. Tomo 2. Proinde magna fide, promptitudineque huc veniamus, quo & visis Sanctorum monumentis, & consideratis eorum præmijs, inde varios thesauros vndequâque colligamus. Sic ille, qui magna nos fide monet accedere, sic enim eos, immò & eorum pulueres omnipotentes experiemur. Pro quo & D. Gregorius Na [D. Gregor. Nazianz.]zianzenus Oratione in S. Cyprianum ita scribit: Omnia potest puluis Cypriani, cum fide, vt sciunt hi, qui ipsi experti sunt, & miraculum, ad nos vsque transmiserunt. Hæc ibi. Et quidem fideles illi, quibuscum, & de quibus Nyssenus loquebatur Antistes, non in Sacris Martyris Theodori Reliquijs, & pretiosis pulueribus spem figebant suam, quibus non dabatur frui, sed in conditorij pulueribus; ibi siquidem constitutam sibi benedictionem amplissimam reputabant. Et recenti quidem prouocabantur exemplo, de quo sic ille Oratione eâdem: Hic enim, vt credimus, etiam anno præ [D. Gregor Nyssenus.]terito barbaricam tempestatem sedauit, & horrendum ferorum & immanium Scytharum bellum inhibuit atque repreßit, terribilem atque formidabilem illis iam visis & appropinquantibus obuibrans non galeam trinis cristis & conis insignem, neque gladium benè acutum, & ad solem resplendentem, sed malorum propulsatricem & omnipotentem Crucem Christi, pro qua & ipse mortem perpessus hanc gloriam acquisiuit. Sic ille, vbi peculiare beneficium profligatorum hostium Theodori sancti auxiliatrici dextera recognoscit. Et est illud Peruuio nostro maximè accurandum, pro cuius fortunata inuasione inuidentia magnorum hostium collaborat: vnde ad cælestia præsidia conuolandum, & validi auxiliarij conquirendi. Et ne hac in parte Nyssenorum sortem arbitremur, habemus in Sanctuario nostro Theodori alterius sacrum corpus, de quo in Martyrologio die 15. Decembris visa est aliquibus haberi memoria; sed reuera alter est, & ideò illum eiusdem mensis die 5. celebramus.

Habemus & alia pro tutaminis huius [S. Franciscus Manilam defendit.]modi securitate fundanda. P. Ioannes Nadasi in Anno dierum memorabilium Societatis citato die 18. Februarij de P. Raymundo de Prado agens Manilæ mortuo præfato die an. 1605. ita scribit: Anno 1603. nocte à 3. Octobris in S. Francisci fe [P. Nadasi]stum eunte vidit S. Franciscum Seraphicum ex muris Manilam vrbem contra Chinenses defendentem. Sic ille. Et nos etiam vt defensurum speremus, illius gaudemus Reliquijs, tunicæ scilicet & cilicij. Neque à Parente optimo Primogenita separanda filia, cuius & datum potiri Reliquia, & scimus qualem illa à Saracenis Assisium obsidentibus, [Assisium D. Clara, cum eius laude.] & Monasterium, cui illa præerat, inuadere conantibus, cum ægra allata esset ad portam, vnaque vas, in quo Sanctissimum Eucharistiæ Sacramentum erat inclusum, victoriam reportarit. Pro nobis ergo etiam Clara, Pallas diuina pugnabit. Et habet illa Limæ illustre Monasterium, adeòque numerosum, vt fortè in tota Europa nullum ipsi æquale reperiatur. Vnde & habet, quod eius possit solicitudinem circa Vrbis huius, in cuius securitate totius videtur regni momentum constitutum, protectionem cumulare. Habet & plura alia, quorum protectioni dum consulit Bellona clarissima, id præstat, vt possit de illa, sapienti quidem virgine, & vna de numero prudentium, illud Sapientiæ elogium meritò proclamari: In perpetuum coronata triumphat, in conta [Sapient. 4. v. 2.]minatorum certaminum præmium vincens. Sap. 4. v. 2.

Habent Parisienses Diuæ Genouefæ [B. Genouefæ pro Gallia præsidium.] conciuis suæ pretiosa pignora, quæ à beato Germano Antisiodorensi Episcopo Christo dicata, admirandis virtutibus, & miraculis claruit, vt dicitur in Martyrologio Romano die 3. Ianuarij. Hoc illi muniti præsidio, quid non, dum iusta tractantur, expectant? Audiendus pro eo eruditus historiæ scriptor magnarum aliarum lucubrationum numerositate notissimus P. Dionysius Pe [P. Dionys. Petauius.]tauius sic locutus:

Explesti sine labe diem, cæloque receptus
Spiritus intactos artus, sacrata reliquit
Pignora; magnum illud Francis, vrbique futurum
Præsidium: Hinc rebus sueti tutamen in arctis,
Hinc petere auspicium, & regni componere curas.

Hinc etiam nobis & felicia captanda auspicia, & vrbis nostræ Regiæ, immò & totius regni fiducia roboranda. Non unius tantùm Virginis, sed [Pro Peruuio non minus à SS. Virginibus.] complurium sacris corporibus ditamur, de quibus nu. 4. quæ & Martyres: vnde quia & gratiores Deo, ita etiam pro impendendis auxilijs potentiores. Nec caussari potest non esse conciues, quod à D. Gregorio Nysseno sanctis in Martyri [D. Gregor. Nyssenus.]bus obseruatum citata Oratione de S. Theodoro, sic locuto: Patria igitur præclaro ac strenuo huic viro est ea regio, quæ ad solem spectat orientem &c. [Sanctis patria mundus, vnde & vniuersalis subuentio.] nunc verò quilibet Martyr totius soli subiectæ regionis ciuis vniuerso terrarum orbi communis est. Sic ille. Neque generalis ille respectus ad solos est Martyres adstringendus, cum sit reuera ille Sanctis omnibus ex eodem fundamento communis, vnde & videmus eos vbique gentium inuocatos miraculis coruscare. Id quod recentissimis possumus exemplis comprobare. Beatus Stanislaus [B. Stanislaus Kostka Limæ coruscat miraculis.] Kostka patria Polonus, paucos ante menses deuotionem populi cœpit miraculis excitare permagnis, pro illius imaginibus anhelantis, vt opus fuerit peculiari impressione vti; nec tamen sic petentium deuotio satiata, & quidem cùm ita se nobis pergit præbere beneficum, pro defensione ab hostibus spem etiam videtur fundare non leuem. Is enim est, qui S. Casimiri conterranei sui, sicut & sanctitate æmuli, ita & auxiliari in conflictibus potestate. Lithuanis exiguo numero ad potentißimi hostis insperatam irruptionem trepidantibus, in aëre apparens, insignem tribuit victoriam. Sic de S. Casimiro in Officijs sacris. Cui egregio facinori simile in B. Stanislao videre Poloni; nam & ipse in aëre visus hostes infensissimos profligauit.

Quæ dum recolo, Sanctissimus Hispa [D. Iacobi Maioris Reliquia singulare patrocinij pignus.]niarum & Indiarum Patronus Iacobus, non potest non memoriæ portas irrumpere

Qui bella nos cum cingerent,
Est visus ipso in prælio,
Equòque & ense acerrimus
Mauros furentes sternere.

Habemus siquidem ipsius Reliquiam, non quidem magnam, cum medij digiti magnitudinem non excedat, sed magnis testimonijs comprobatam, quibus peruisis Illustrissimus Archiepiscopus DD. Petrus de Villagomez suis etiam illam autenthicis litteris approbauit. Cui & ego, licet argenteo inclusam vase, eoque deaurato, ornatum cupiens adhiberi maiorem, vt & communi obligationi, & peculiari affectui splendida demonstratio responderet. Ex ijs ergo pecunijs, quæ ex librorum quorumdam proprij laboris fructuum sunt venditione collectæ, Reliquiarium est arte & materia satis spectabile confectum: vt ex Iacobis minimus Maiori Iacobo domino suo tributum sudore comparatum proprio, & eius aliquali profuturum gloriæ, pendens, seruitiale debitum recognitione ingenua protestetur. Credo equidem, si nostra id non demeruisset ignauia bella nostra sæpiùs feliciores euentus habuissent, etiam patrocinio aliorum destitutis, quia vnus hîc pro decem millibus computatur. Non contabuit equus, neque gladius deformatus rubigine, vt ægrè possit ex vagina educi. Ab equili cælesti est Regi regum, & Domino dominantium, vnde & illius potest equos, de quibus Habacuc 3. v. 8. Qui ascendes super equos tuos: & [Habac, 3. v. 8. 9. & 11.] quadrigæ tuæ saluatio. Est & armamentario Christi Præfectus, in quo arma perpetuo splendore nitescunt. Vnde illud loco eodem v. 9. & 10. Suscitans suscitabis arcum tuum. Sol & luna steterunt in habitaculo suo, in luce sagittarum tuarum, ibunt in splendore fulgurantis hastæ tuæ. Vt dicere [D. Paulin.] meritò cum D. Paulino queat Epist. Habeo armamentarium Christi, vnde arma lucis vsurpem. De voluntate autem auxiliandi quis dubitet, cùm de ijs agatur hostibus, quibus sacra omnia nullius pensi sunt, in Christum & Sanctos, Sacramen [Ardens illius zelus pro Christi honore.]tis, templis, imaginibus, barbarico furore calcatis, diuina abutentibus patientia, verbis & factis vsque ad satietatem sacrilegis, vt videantur ipsis tenebrarum potestatibus truciores. Samaritanorum inhumanam repulsam nolentium Christum vel pervnius noctis spatium hospitari ægerrime tulit cum Ioanne fratre Iacobus, vnde & dixerunt: Domine, vis dicimus vt ignis descendat de cælo, & consummat eos? Lucæ 9. v. 54. Circa quæ [Lucæ 9. v. 54. D. Ambr. Numer. 25. 4. Reg. 1.] sic B. Ambrosius Lib. 7. in Lucam: Nec discipuli peccant, qui legem sequuntur. Sciebant enim & Phinees reputatum ad iustitiam, quia sacrilegos interemerat. Et ad preces Eliæ ignem descendisse de cælo, vt Prophetæ vindicaretur iniuria. Sed vindicetur qui timet; vindictam non quærit, qui non timet. Simul ostenditur nobis, in Apostolis fuisse merita Prophetarum, quando eamdem sibi potestatem, quam Propheta magnus emeruit, impetrandi iure præsumunt. Et bene præsumunt quia ad sermonem suum ignis de cælo descenderet, quoniam Filij sunt tonitrui. Marci 3. v. 17. Sic ille; iuxta quem D. Iacobi, sicut & fratris, eius vti maioris exemplum secuti, zelus ardens pro honore Christi à culpa fuit prorsus eximius, & Apostolica sublimitate condignus, & in eo peculiaris, qui Filius tonitrui ab ipso est Dei Filio compellatus. Quid enim mi [P. Maldon.]rum Filios tonitrui fulgurare voluisse? vt inquit Ambrosius. Sic P. Maldonatus in eum locum, non verba, sed sententiam amplexus. Qui ergo inurbanum agendi modum cum Christo sic sensit, vt cælestis ignis dignum vindicta censeret, pro quo & sibi potestatem fieri cupiebat; quid erga sacrilegos inuasores, & tantæ Maiestatis temeratores turbulentissimos faciendum iudicabit? Prohibitus tunc zelus, sed commodiori tempori reseruatus. Habet & Euangelium gladium suum. Cùm [Idem. Euangelij gladius.] opus est & ferro de terra, & igne de cælo tuenda est & conseruanda religio, occidendi inuadentes in Ecclesiam Turcæ, comburendi tamquàm proditores & transfugæ discedentes hæretici. Hæc ille, ex quibus intelligere possumus quanta sit animositate præcellens Patronus noster, qualique ad increpandas & propulsandas huiusmodi feras arundinis, cum pugnantibus pugnans, pronitate. Increpatus à Christo, nam conuersus increpauit eos, Ibidem increpandi feras huiusmodi potestatem adeptus: [Psal. 67. v. 31.] Increpa feras arundinis Psal. 67. v. 31. hæreticos inquam, vt D. Augustinus exponit. Increpa inquam, id est exterre, coërce, reprime, sic exponente Cardinali Bellarmino.

Videndus P. Ioannes Ferrandus in Disquisitione Reliquiaria Lib. 2. Cap. 2. & pag. 342.

NOTANDA ADDITIO Circa Reliquiam S. Iacobi Apostoli Hispaniarum Patroni.

ERit qui dubitet circa illam, licet, vt dixi [Quid contra veritatem Reliquiæ videatur militare.]mus, sufficientibus sit testimonijs comprobata, ex eo arguens quòd non videatur quomodo illa potuerit à sacro corpore separari. Illud enim, vt monumenta antiqua testantur, statim à morte à discipulis sublatum ex loco, vbi canibus discerpendum fuerat à Iudæis plusquàm canina feritate proiectum, naui impositum, per vastissimum mare dispositione diuinæ prouidentiæ mirabili ad extremas Hispaniæ oras est translatum, & Compostellæ gloriosè sepultum. Ante sepulturam enim integrum prorsus extitit, quia nondum vsus sub introierat partes Sacrorum Corporum auferendi, cùm præter corpus D. Stephani vix aliud esset, quod & statim sepulturæ traditum, & magna cum reuerentia tractatum, sicut tractari oportere Romana Ecclesia censuit, vt ex sanctissimo Gregorio vidimus nu. 9. Post sepulturæ autem tempus similiter credendum, sic enim illius tumba disposita, vt contrectari non posset, sicut in eius miraculosa inuentione perspectum. Beati Apostoli sepulchrum marmoreis la [In Priuilegio Regis Alfonsi 6.]pidibus contextum inuenit sanctissimus inquam Theodomirus Iriensis Antistes. Post inuentionem autem nil secus attentatum probat Don Maurus Castella Ferrer in Historia eiusdem S. [D. Maurus Castella Ferrer.] Apostoli Lib. 3. Cap. 1. vbi ita scribit; Bien soy de parecer, que quando se dice en la Santa Iglesia de Ouiedo, y en otras partes, que ay Reliquias de todos los Apostoles (y lo afirman algunos Autores, como es el Obispo Sebastiano quando trata como fundò la Santa Iglesia de Ouiedo el Catolico Rey Don Alonso el Casto, diciendo: Adijciens principali Altari ex vtrôque latere bis senum numerum titulorum reconditis Reliquijs omnium Apostolorum) que auia alguna de nuestro Patron Santiago: Però esta se ha de entender, que no es hueso de su santißimo cuerpo, sino alguna de su vestidura ô mortaja. Porque aun para ponerse vna en su Apostolica casa por deuocion, no se tocò à estas Sanctißimas Reliquias; solo se sacò vn pequeño pedazo de la Tumba, como hace mencion del el Memorial de las Reliquias, que anda impresso. Hæc ille, & alia

