Et delicta quidem aut commissa sunt [Quid quando reclamationem antecedunt.] ante reclamationem; & tunc etiamsi reclamatio succedat, non ideò ab illorum abstinendum punitione, neque carceratus ex custodia educendus, donec reddat nouissimum quadrantem: quidquid fortè Ordinarius à reclamante requisitus instet, cùm caussam suam agere ministerio Procuratoris possit. Sic enim & à præceptis Ecclesiæ adimplendis carcerati solent etiam prohiberi, auditione inquam Missæ, Confessione, & Communione, indirectè quidem, quia est quid consequens pœnam iustam, quam Ecclesia non intendit suis præceptis inhibere. Sic etiam & iure erga multa priuatur, quæ consequi per se agendo posset, vt si circa hereditatem, legatum, debita ratione contractus aut aliter, posset in iudicio agere. Id quod etiam in pœna contingit exilij, & excommunicationis. Si autem ei non detur locus Ordinarium adeundi, id quidem fieri legitimè poterit ob prædictam rationem, donec pœna sit plenè adimpleta: sic enim agentes habent contra se præsumptionem, sicut qui post commissa [De Clericis ordinatis post delicta.] delicta statum Clericalem assumunt, vt forum laicalem declinent, pro quo Couarrubias Practicar. qq. cap. 22. Conclus. 2. vbi plures adducit: quod scilicet non habent suam satis fundatam intentionem. Præterquàm quòd hoc pacto & tumultus & scandala vitantur, si fortè Ordinarij id quod timeri potest, & visum aliàs, aggrediantur. Quòd si reuera fundamentum non leue nullitatis sit extra iudicialiter cognitum, poterit adhæc pœna cum negatione dicta persistere: quia licet Concilium Tridentinum ius conferat coràm legitimis iudicibus reclamandi, à quo nullus directè potest impediri: id non procedit de legitimè impeditis, circa quod præsumptiones multùm possunt habere momenti: vnde negata auditio post quinquennium, quia præsumitur eo in spatio ratificatam fuisse professionem, pro quo multa P. Sancius lib. 7. de Matrim. Disp. 37. quem Recentiores alij vno ferè ore sequuntur. Cùm tamen in casu nostro non ex sola præsumptione agatur, sed ex præfatis valde legitimis fundamentis.

Ex quibus etiam conuincitur quid sit [Quid quando non antecedunt delicta.] dicendum quando delicta non antecedunt, sed tempore reclamationis perpetrantur: ad Superiorem siquidem spectat eorum animaduersio, quando reclamans intra Religionis suæ claustra commoratur, quandoquidem ad illam ipsius possessio spectet, vt superiùs dictum, & ita agere circa illum, sicut erga alios potest. Si verò extra Religionem degat, quia ab ipsa eiectus, ab Ordinario coërcendus, quia vti sæcularis habendus iuxta dicta n. 1223. Si autem extra Religionem per modum depositi in domo alterius Religionis, idem videtur dicendum quod de commorante intra illam, quia ex deposito non est amissa possessio; & quia id non erit ita facile, Ordinarij poterit, coniudicis scilicet, auxilium aduocare: & satis videtur verosimile vtrumque, vt vnum constituunt tribunal, posse discernere Censuras: quia sicut depositaria actio ad vtrumque spectat, ita & quod ad reddendam illam innoxiam pertinet, & depositarijs neutiquam iniuriosam, & cùm extra claustra delinquat, in eo casu currit dispositio Concilij Tridentini circa tales Seßione 25. de Regularibus cap. 14. & quia verosimile est Superiorem circa punitionem se difficilem redditurum, ob circumstantias occurrentes, poterit & debebit Ordinarius ad punitionem procedere, quin Superior proprereà sit à Superiori eius puniendus, iuxta tenorem eiusdem Decreti, cùm rationabilem habeat caussam abstinendi. Quia etiam potest accidere vt reclamans extra Religionem degat suam, neque in alia sit per modum depositi, in eo casu idem est quod in præcedenti dicendum: potest enim à Superiori puniri ob rationem possessionis; & in ordine ad illam Ordinarij implorare subsidium, & executionem vrgere, iuxta Cap. Postulasti, de for. compet. & cùm delicta extra claustra committantur, Concilij dispositionem amplecti. Et erunt fortè qui censeant iudicem vtrumque posse coniunctim contra delinquentem procedere, quando per vtriusque sententiam in sæculo sustinetur, quia & prouidere debent quod est opus ad eius agendi modum vti quid consequens ad sententiam dictam, sicut de tradito in depositum dicebamus: quod quidem suam etiam verosimilitunem præ se fert, neque facilè poterit vti absurdum aut absonum improbari. Certè quod ad praxim attinet, non erit vnde reclamans possit latam Censuram ab vtroque vti inualidam eludere; quandoquidem saltem respectu vnius indubitata est iurisdictio, & ita est ferentium intentio vt valeat meliori modo, quo possit, & vtile per inutile non vitiatur sicut in electione facta à pluribus, quorum fortè aliquis ius non habeat suffragij, si aliàs suffragia requisita concurrant, pro illius valore standum, vt censent Bordonùs Tomo [Declaratione, in qua inhabilis admissus.] 2. Resol. 61. nu. 38. P. Pellizarius Tomo 2. Tract. 9. nu. 88. cap. 2. Fr. Antonius à Spiritu Sancto Parte 3. Tract. 5. Disp. 2. nu. 11. & 12. licet sint qui secus sentiant, sed iudices in casu nostro possunt probabilem sententiam amplectentes in caussa procedere, & reclamantem vrgere, quamuis in eo minor sit caussa dubitandi, cùm verosimile sit Ordinarium ad effectum dictum iurisdictione pollere, & id agere quod possit intendere; Superioris pro eo agnita potestate, quam minimè intendit concurrens pariter impedire.

Potest autem accidere, vt reclamans [Quid obtenta nullitatis sententia.] in carcere detentus, aut pœnam aliam ob delicta sustinens, sententiam nullitatis obtineat; & tunc quæstionis est an possit in pœnali coërcitione Religio prosequi, siquidem erga non subditum caret iam iurisdictione. Et respondendum affirmatiuè, iuxta ea, quæ habet Portel suprà & quæ à Nobis dicta Tomo 2. Thesauri Tit. 20. nu. 60. iudicium enim ibi finiendum, vbi cœptum est, iuxta Iuris vtriusque dispositionem; pro quo Textus & Auctores congerit D. Barbosa in Collectaneis ad Cap. Proposuisti de foro compet. & in Cap. finale eodem tit. vbi quòd forum quis contrahit ratione delicti. Ex quo etiam habetur non solùm in pœnæ posse continuatione persisti, etiamsi illa sit valde prolixa futura, sed etiamsi inchoata non sit, id enim eadem fundamenta conuincunt. Vnde & ad perpetuum carcerem id extendit P. Sancius lib. 6. in Decalogum cæp. 10. num. 13. de Nouitio agens: quem sequitur P. Palaus Tom. 3. Tract. 16. Pun. 10. n. 8. Disp. 1. Quod quidem quia molestum Religioni futurum, fottè à Superioribus omittetur. Sed verò cùm res adeò grauis sit, & præiudicialis consequentiæ, videtur in eo graue conscientiæ grauamen adesse; vnde non præcipitanter agendum, sed magno cum consilio. Vt autem diuturna molestia vitetur, poterit pœ [Notanda doctrina circa pœnarum diuturnitatem.]narum grauitas cumulari, vt dierum multitudinem, non ita multi pœnales exæquent. Neque in eo vlla interuenit patientis iniuria, cui etiam prouenit ex acceleratione commoditas. Cauendum tamen ne genus pœnæ tale sit, vt ex aggrauatione morbus possit periculosus, aut incurabilis timeri. Et quidem circa punitionem non est attendendum quid per fori sæcularis leges sit contra delicta dispositum, quia is, qui punitur, non est quoad hoc de sæculari foro, sed de illo, quod ratione est delicti sortitus, in quo multùm prudenti defertur arbitrio. Quòd si in Religione speciales sint designatæ pœnæ pro singulis delictis, iuxta illas est qui punitioni est obnoxius, iudicandus, cùm sint pœnæ illius fori, etiamsi per ius Canonicum accidat alias esse constitutas. Dum enim Religionum Constitutiones à Sede Apostolica confirmantur, speciale constituitur forum, vnde standum ipsi ex illius concessione. Quòd si carcer perpetuus alicui sit crimini designatus, talis est pœnæ reus, de quo agimus. Videtur tamen circa hoc temperamento prudentiali vtendum, quia pœnæ tales pro Religiosis directè assignatæ, quos vti membra propria Religio cogitur retinere, & commodius ipsi accidit vt tales in custodia seruentur, quàm vt liberi Religionem vitæ improbitate dedecorent. Neque credenda est simile onus sibi voluisse imponere erga eos, qui Religiosi non sunt, & quorum scandala in sæculo ipsius nequeunt splendorem [Vide P. Sancium suprà in simili loquentem.] nominis obscurare. Nisi aliquis forsan talis occurrat, à quo suæ reddito libertati magnum timeat detrimentum: erga hunc enim tota, vt communiter dicitur, lex poterit aggerari. Echarle à cuestas toda la ley.

Sed quid si quis in aliam Religionem [Circa conuolantes ad Religionem aliam.] conuolet, eiusque habitum petat & induat, dicens se velle in ea profiteri, siue Religiosus sit, siue non, promptus nullitatem comprobare. Dicendum equidem posse reuocari: si enim agere iure transitus velit, pro eo est licentia necessaria. Cap. Statuimus 19. q. 3. & Cap. Licet de Regular. Si titulo probandæ nullitatis, contra id faciunt superiùs tradita: Religio enim in possessione illius est, vnde restitutio facienda. Dici potest iuxta probabilem aliquorum sententiam transitum ad aliam Religionem sine licentia non esse quidem licitum, esse tamen validum, pro quo Portel supra ad Quartam quæstionem cum Bonacina & alijs: ergo in nostro casu rransitus poterit sustineri, licet illicitè peractus. Sed contra hoc est, quia sententia prædicta procedit post emissam professionem, vt eius patroni fatentur. Vnde Bonacina Tomo 1. Quæst. 2. de Clausura Puncto 9. §. 3. ait quòd licet dominus possit repetere seruum se inscio & inuito professum, non tamen Religio subditum. Et sibi imputet Prælatus, qui non curauit sibi restitui subditum ante professionem, cum Superiores Religionum teneantur singulis annis fugitiuos reuocare, nec præsumuntur transitum ignorasse. In dimissione autem habitus pœnam excommunicationis, qui dimisit, incurrit, etiam alio assumpto, iuxta dicta. nu. 1204. & 1228. Nec dici potest cessare in eo casu finem Pontificiæ Sanctionis, vt periculosa [Cap. Vt periculosa. exacta explicatio.] scilicet Religiosis euagandi materia subtrahatur, quæ sunt illius verba: qui enim habitum alterius Religionis assumit, materiam euagationis non habet, quæ habitus cuiusque gestatione subtrahitur. Et cessante fine legis, eius obligationem pariter cessare multorum sententia est, etiamsi respectu particularis personæ sit, quod sunt qui & teneant, de quo alibi. Ad quod dico ob prædictam rationem non deesse, qui ita censeant, sed id firmius, & iuxta illud pariter iudicandum, quod à Nobis est locis citatis comprobatum, pro quo & communis prostat auctoritas. Et iuxta illud negandum etiam in particulari persona periculum euagationis cessare; cùm enim Nouitius sit, potest Religionem deserere, & de eo, qui temerè, vt in citato Capite dicitur, habitum suæ Religionis dimisit, insignis enim est temeritas sine licentia transitum cum dimissione huiusmodi procurare, nihil non potest peius etiam euagatione timeri. Et hac ratione dispositio prædicta procedit, vt particulares etiam respectus excludat. Si enim quod est adductum de particulari finis cessatione valeret, etiamsi quis non animo euagationis, sed ex motiuo alio dimitteret, minimè dispositione prædicta teneretur, quod nullus admittet, nec potest admittere, vt ex omnium Scriptorum sensu firmum habetur, qui caussas dimissionis enumerant, propter quas potest incursio excommunicationis euitari. Et quidem in exteriori foro excusatio talis locum habere non poterit, quidquid de interiori sit, in quo vix etiam poterit illa admitti, cùm neque possit probari dimittentis animus, contra quem & stat præsumptio temerariæ leuitatis.

Facit etiam pro dictis circa transitum [Circa Declarationem quamdam Cardinalium.] Declaratio Cardinalium, quam adducit Portel suprà tenoris sequentis: Illustrißimi Cardinales definierunt, quòd transitus ad parem vel strictiorem Religionem, non fiat nisi caussa cognita transeuntis, & vitæ, ac morum ratione, idque ex approbatione Capituli generalis. Circa quam ait ille nu. 4. non esse in vsu cùm quotidie transferantur Religiosi sine licentia Capituli generalis, cum sola licentia sui Prælati Ordinarij, vel Prælati Prouincialis. Sed extat illa inter alias ex Bibliotheca Cardinalis Bellarmini vulgatas circa Caput. 19. Concilij Tridentini Seßione 19. de Regularibus, vbi nihil ei opponitur. Cuius & mentio apud D. Barbosam [D. Barbos] ibidem n. 30. vbi ita scribit: Ad Decretum Concilij in præsenti prohibentis Regulari cuiuscumque facultatis vigore transferri ad laxiorem Religionem, respondent infra citandi intelligendum esse sine iusta caussæ, & sine consensu Capituli, aut non præmissa caussæ cognitione &c. Vbi Capituli quidem mentio cum allusione ad Declarationem, non autem generalis, quia quoad hoc non est vsu comprobata. Vnde scio Prælatos doctos circa hoc valde fuisse solicitos, & de nullitate transitus pertractasse, eo quòd translatum quemdam non purè translatum, sed cum expulsionis nota admissum professionem emisisse. Et quidem si Prælati Religionis, ad quam facienda translatio, de vita & moribus transferendi Superiores eius interrogent, non videntur illi salua conscientia eum probum posse prorsus assercre, quem improbum prænouerunt: non enim in eo Officiosum tantummodò mendacium est, sed perniciosum in re grauissima. Poterunt ergo dicere ad eos informationem non spectare, qui propriam non agunt caussam Religionis: vnde ipsi videant quid ex re sua sit futurum, & prudentes quidem Prælati taciturnitatem istam, vt ipsis bene visum fuerit interpretentur, ne (quod sæpiùs accidit) pro existimato margarito carbonem deprehendant: vt dictum memini à grauissimo Inquisitore, postmodùm Ecclesiæ Hispaniensis Antistite.

Aliam Declarationem adducit citatus [Circa Declarationem aliam de incarcerato appellante Ordinarium.] Portel in Responsione ad 3. Quæstionem nu. 2. ex Marzilla, in qua DD. Cardinales Concilij Tridentini interpretes affirmant iniustè incarceratum posse appellare ab indebita carceratione, & teneri Ordinarium tali (appellationi scilicet) deferre, & processum transmittere ad iudicem appellationis, post quæ ita subdunt: Interim tamen reo manente in carceribus, donec iudex appellationis caussa cognita aliud iusserit. Sic apud illum. Videtur autem error manifestus in voce ordinarium, quia de Superiore Declaratio procedit, qui ad Ordinarium vti ad iudicem appellationis debet processum transmittere, vt ab eodem in sequentibus declaratur. Et de reclamante sermo esse videtur; aliàs enim Ordinarius in carceratione Religiosorum se intromittere nequit, vt est irrefragabile dogma, constante exemptione. Et quidem Declarationem prædictam Ordinarij libenter admittent, licet Auctor ipsi id potuisset opponere, quod præcedenti, scilicet non esse in vsu, aut potiùs esse non debere, dum de illius auctoritate non constat, iuxta formam ab Vrbano VIII. præscriptam. Erit autem difficile, si Or [Notanda obseruatio.]dinarius instet, eius impetum retardare, & ob vitandas turbas non repellenda appellatio, & transmittendus processus, iuridica scilicet delictorum probatio iuxta stylum Religionis. Et licet De [P. Aldrete de Relig. discipl. lib. 2. Cap. 27 nu. 40. vbi quòd sine strepitu iudicij.]claratio de iniustè carcerato procedat, quo euentu appellatio repelli potest, cùm nihil opponi valeat contra compertam veritatem: volunt tamen DD. Cardinales pro carcerati subsidio, vt appellationi Superior condescendat, transmittatque processum. Vnde responsio docti Patris Portel apparet inefficax, quòd scilicet Declaratio Cardinalium loquitur solùm quando appellans fuit incarceratus iniustè. Siquidem illa de iniustè incarcerato loquitur; de eo videlicet, qui se incarceratum iniustè, vt frequenter accidit, querelatur.

Ex prædicta autem Declaratione id [Superioris doctrinæ luculenta probatio.] habemus, quod superiorem potest doctrinam roborare, reclamantem scilicet posse ob delicta incarcerari, & ab Ordinario non posse absolutè hoc Superioribus prohiberi; immò carcerationem posse ab ipso confirmari, hoc enim indicant verba illa: Donec Iudex appellationis caussa cognita aliud iusserit. Potest ergo & carcerationis continuationem edicere, aut non iniustam declarare. Et cùm Declaratio de iniusta carceratione decernat, euidenter supponitur iustam esse posse etiam in reclamante, qualem scilicet eius delicta mereantur. Et erit ille quidem satis suæ famæ prodigus, qui velit delicta sua extra Religionem propalari; vnde cùm appellat, non ea esse videtur illius mens; sed eo tantùm tendere, vt liber ad prosecutionem caussæ relinquatur, contendens carcerationem iniustè adhiberi in præsenti articulo, quæ cum illius caussa occurrat, de qua aliàs. Vnde admonendus est, & instruendus se nescire quid petat, cùm carcerationis caussæ sint plenissimè deducendæ. Id enim quod appellans intendit, minimè vt existimat, transigendum: quandoquidem si carceratio prorsus obstaret, à Sacra Congregatione ita fuisset dispositum. Et cùm Ordinarius declarare possit iustam esse illam, euidentissimum est cognitionem eius circa delicta futuram, ex eo enim an iusta vel iniusta sit iudicialiter concludendum. Neque contra prædicta militat Decretum 43. Congregationis Generalis 7. vbi pro huiusmodi punitione facultas Pontificia petenda statuitur: id enim, vt ibidem dicitur, dirigitur ad tollendas difficultates omnes, quæ à varijs moueri possunt. Non ergo quia id non possit. Et difficultas specialis versatur circa malitiosam occultationem impedimentorum, de qua tantùm locutus Cardinalis Lugo in Respons. moralib. lib. 4. Dub. 16. n. 9.

Vtilia quædam Consilia circa casus occurrentes.

I.

An liceat consecratio Sacrorum Oleorum extra Feriam. 5. in Cœna Domini.

DIco Primò. Absolutè loquendo de [Assertio 1. Feria 5. in Cœna Domini debere fieri consecrationem sacrorum oleorum.]bent Episcopi præfato die Olea Sacra Consecrare, Chrisma inquam, & Oleum infirmorum ac Cathecumenorum. Sic communiter Doctores cum D. Thoma. 3. p. q. 72. ad 3. vbi adducit Concilium Martini Papæ, iuxta quod licebat omni tempore Chrisma conficere, vt habetur in Cap. Omni tempore de Consecrat. dict. 4. quod tamen valde congruenter ad dictam Feriam. 5. est redactum. Sed quidem ex prædicto Canone id non videtur congruenter inferri, quod circa facultatem pro omni tempore à S. Doctore asseritur, doctè ostendit P. Suarez Tomo 3. in 3. p. Disput. 37. Sect. 1. Vers. Quinta Cœremonia. Et præter adducta ab ipso, habemus elegantem Glossæ explicationem Verb. Omni tempore, sic enim subdit: Id est, per singulos annos, id est, in omni anno. Pro quo textus inducit. Et videtur quidem, vt P. Suarez arguit, ex eodem Capite ad Feriam. 5. dictam esse referendum, additur enim sic: Ita vt ad accipiendum Chrisma Diaconus, aut [Cap. Omni tempore de Consec. Disp. 4.] Subdiaconus ante diem Paschæ de singulis Ecclesijs ad Episcopum destinetur. Sic ibi. Cùm ergo ante diem Paschæ destinandi sint Chrisma pro Ecclesijs accepturi, clarè videtur supponi ante Pascha consecrandum, Feria inquam memorata. Vbi forsitan erit qui dicat id non conuincere, quia licet ita fieri soleat, non tamen ex eo infertur alijs non posse consecrari temporibus, pro quo inferius.

Dico Secundò. Episcopi absolutè lo [Assertio 2. obligationem esse sub mortali.]quendo tenentur sub reatu peccati mortalis Chrisma & Olea Sacra dicta in Feria consecrare. Probatur Primò ex S. Fabiano Papa & Martyre in Epist. 2. ad Episcopos Orientales, & habetur in Cap. Litteris de Consecrat. Dist. 3. vbi sic ait: Litteris vestris inter cetera insertum inuenimus [Cap. Litteris ibid. Dist. 3. ex quo prior probatio.] quosdam regionis vestræ Episcopos a vestro, nostroque Ordine discrepare, & non per singulos annos in Cœna Domini Chrisma conficere & infra. Errant verò qui talia excogitant, & mente væsana potiùs, quàm recta sentientes hæc audent. Et infra, sicut enim ipsius diei solemnitas per singulos annos est celebranda, ita ipsius Sancti Chrismatis confectio per singulos annos est agenda, & de anno in annum renouanda, & fidelibus tradenda: quia nouum Sacramentum est per singulos annos etiam dicto die innouandum, & vetus in Sanctis Ecclesijs cremandum. Ista à Sanctis Apostolis, & Successoribus eorum accepimus, & vobis tenenda mandamus. Sic Sanctissimus Pontifex, vbi mandatum proprijs sub terminis extat, & quod mandatur, grauissima res est, opposito vti væsano errore damnato, ex quo grauia detrimenta fideles patientur, & magna suborietur confusio in administratione Sacramentorum.

Secundò probatur ex Cap. Quoniam de [2. ex Cap. Quoniam de sent. excom. in 6.] sent. excommunicat. in 6. vbi sic statuit Bonifacius VIII. Quoniam in Baptismo & confirmatione (quæ nedum pueris, sed & adultis propter moræ periculum exhiberi possunt licitè tempore Interdicti) Chrismatis vtimur vnctione: posse (licet terra interdicta existat) Chrisma die Cœnæ Domini confici, dubium non existit. Sic ille. Circa quod Glossa ita scribit [Glossa.] Verb. Dubium non existit: Quasi dicat: Concesso Baptismo & Confirmatione tempore Interdicti, satis est concessum confici Chrisma. Et est ratio, quia vetus Chrisma non debet esse vsui, nec de illo veteri Chrismate debet quis Chrismari: & de ponitur Sacerdos, qui de illo veteri Chrismate vngit baptizatum, nisi in mortis articulo. De Consecrat. Dist. 4. Cap. Si quis de alio. Vnde omni anno in die Cœnæ debet Chrisma confici, & vetus cremari. De Consecrat. Dist. 3. Cap. Litteris. Sic Glossa. Ex quibus manifestè deducitur quanti sit momenti Pontificium statutum, quandoquidem ratione consecrationis non habetur ratio Interdicti, & periculo occurritur non administrandi Sacramenta dicta cum genuinis eorum requisitis: in quo etiam grauitas transgressionis exprimitur ob depositionem Sacerdotis cum veteri Chrismate inungentis. Et pro eo quod ad depositionem attinet, ita in citato Cap. Si quis de alio ex Concilio [Cap. Si quis de alio, de Consecrat. dist. 4.] Lugdunensi: Si quis de alio Chrismate, quàm de illo nouo, quod proprij Episcopi largitione vel concessione acceperit, baptizare, (nisi præoccupante morte tentauerit; pro temeritatis ausu ipse in se suæ damnationis protulisse sententiam manifestetur. Sic ibi. Circa quod Glossa Verb. Manifestetur, sic ait: Scilicet facere id, propter quod in eum sententia pro [Glossa.]feratur. 24. q. 3. Cap. Si quis non recto. Hæc Glossa, quæ sententiam depositionis proferendam non statuit, pro qua tamen Glossa citati Cap. Quoniam. Et Caput quidem Si quis non recto citatum nihil videtur intento subseruire; vnde meliùs Hostiensis Cap. Placuit vniuerso. 11. q. 3. pro de [Cap. Placuit vniuerso. 11 q. 3.]claratione subsumit, in quo sic ex Concilio Africano: Placuit vniuerso Concilio vt qui excommunicatus fuerit pro suo neglectu, siue Episcopus, siue quilibet Clericus; & tempore excommunicationis suæ ante audientiam communicare præsumpserit, ipse in se damnationis iudicetur sententiam protulisse. Sic ibi. Vbi de sententia depositionis est sermo, sicut & in Cap. Si Episcopus Dist. eod. quod etiam Hostiensis adducit.

Tertiò, Quia Episcopus multo tempo [3. ex obligatione Confirmationis.]re Confirmationem omittere nequit sine reatu mortalis peccati, vt est communis Doctorum sensus, pro quo plures allegat D. Barbosa Allegat. 30. nu. 9. Atqui Confirmationis recta administratio à consecratione Sacri Chrismatis in Feria præfata dependet, vt constat: ergo & pro illa similis est obligatio: quæ consequentia est euidens. Antecedens autem est certum iuxta dicta; de obligatione enim consecrandi in Feria dicta iam liquet, & modò tantùm de gradu illius, sub mortali inquam, procedit probatio. Et quidem tempore Interdicti conceditur Chrismatis confectio, quia & Confirmatio licet: quia permisso [Dominicus Glossator.] consecutiuo, necessariò videtur permissum antecedens, vt ait Dominicus in cit. Cap. Quoniam. Vnde & similiter philosophandum circa obligationem, vt qui ad consecutiuum tenetur, etiam ad antecedens similiter teneatur. Licet autem Pontifex tantùm dicat Posse; obligationis tamen non omisit qualitatem, dum periculum ex mora dilatæ consecrationis exposuit; aliàs neque leue in eo esset peccatum.

Dico Tertiò, Si Episcopus non potuit [Assertio 3. posse alio die, si Feria. 5. impedimentum subsit.] dicta Feria. 5. Consecrationem perficere, alio id potest præstare die. Id probo Primò ex citato Cap. Si quis de alio, in quo de Feria. 5. mentio nulla, & tamen nouum Chrisma futurum esse decernitur, Quàm de illo nouo: vt casus debeat ad [1. ratio ex Cap. Si quia de alio.]mitti, in quo nouum, & tamen die alio consecratum possit existere. Secundò, quia casus huiusmodi potest occurrere, vt & occurrisse vidimus, in quo Episcopus ita in Feria. 5. defatigatus extitit, vt non nisi cum labore magno, & actionem illam interrumpendi periculo, eam aggredi potuisset. Quid ergo faciendum tunc? An eo anno penitus omittenda consecratio? Non equidem, quia veteris Chrismatis vsus non licet, vt vidimus, & ita nouo necessariè vtendum. Si dicas posse & debere à vicina Ecclesia adduci. Contra est, nam vt in citato Cap. Si quis de alio dicitur, à proprio debet accipi Episcopo, Quàm de illo nouo, quod proprij Episcopi largitione. &c. Si rursus dicatur id intelligi quando proprius Episcopus consecrationem potuit die à Sacris Canonibus designato perficere; & ita ex illo defectu ad alium recurrendum. Contra insuper. Nam proptereà à proprio Episcopo nouum Chrisma accipiendum præcipitur, quia valde indecens apparet, vt ab alio accipiatur, quando proprius impeditus non est: Atqui hoc euenit in casu dicto; licet enim in præfata Feria impeditus fuerit, non tamen post dies aliquot: igitur stare tunc poterit consecratio.

Prætereà (& est Tertia probatio) Nam [2. quia non inuenitur subtracta facultas.] facultas huiusmodi consecrationis non inuenitur Episcopis subtracta, in casu scilicet necessitatis. Et quidem D. Thomas n. 1240. adductus absolutè profert id, quod citato Cap. Omni tempore statutum vidimus ibidem, quod scilicet ex Concilio Martini Papæ, licebat olim omni tempore Chrisma consecrare. Cùm autem antiquius habeatur Decretum S. Fabiani, de quo num. 2242. vt contraria illa non sint, videtur dicendum prius illud contra eos directum, qui in Feria. 5. dicta Chrisma non conficiebant, tempus pro suo mutantes arbitrio: aliud autem ea obligatione supposita, casus impedimenti respexisse: nam reuera, quæ adhibetur expositio parùm expedita est, vt Omni tempore idem sit ac Omni. 5. Feria in Cœna Domini; vnde à D. Thoma non est quæ admitteretur digna iudicata. Licet autem Doctor Sanctus statutum Martini Papæ reuocatum insinuet, & consecrationem dicat ad Feriam dictam reuocatam ob congruentias speciales, ex quo videtur concordia à Nobis proposita aliquatenus infirmari. Dici tamen potest non esse contrarium, quia antiquiorum Decretorum non curauit antecessionem ad examen reuocare, quod eius intento non est arbitratus deseruire, vel certè parum; cùm de re ipsa, obligatione inquam sufficienter constaret.

Item (quæ & Quarta erit ratio) Quia [3. ex titulo ipso necessitatis regulariter exceptæ.] in multis alijs quando aliquid absolutè decernitur, non censetur casus necessitatis exclusus, id quod etiam in negotio præsenti videre licet: Nam in Decreto S. Fabiani veteris Chrismatis prohibetur vsus, quod & cremandum præcipitur: & tamen in casu necessitatis vsus talis admittitur, vt vidimus n. 1242. ex Cap. Si quis de alio. Vnde & est notissima Iuris vtriusque regula, quod necessitas non est legi subiecta. Pro quo & varij casus videri possunt apud P. Thomam Sancium [P. Thomas Sancius.] lib. 3. de Matrimonio Disput. 10. n. 27. Occasione Denuntiationum, quæ omitti possunt ex huiusmodi titulo, licet pro illis in Concilio Tridentino lex prohibens habeatur. Plenius Dom. Barbosa [D. Barbosa.] Axiomate 157. in Tractatu de illis. Et plenissimè Cardinalis Tuschus Tomo 5. litt. N. Conclus. 18. [Cardinalis Tuschus.] cuius titulus est: Necessaria caussa facit permissum, quod aliàs de iure esset prohibitum multis casibus. Et Conclus. 19. cuius ille: Neceßitas non habet legem, vbi plurima exempla, & qualiter intelligatur. In cuius nu. 4. ita scribit: Sic Baptismus in casu neceßitatis confertur à muliere, & quocumque, cum aqua naturali baptizante. Ancharran. Consil. 195. Secundum ea, & alia similia possent afferri infinita. Sic ille. Et ita accipiendum quod habetur in Rituali Pauli V. Vbi de Sacramento Extremæ vnctionis Vers. 3. Sic enim ibi: Habeat igitur Pa [Rituale Pauli V.]rochus loco nitido & decenter ornato, in vase argenteo seu stanneo diligenter custoditum Sacrum Oleum infirmorum, quod singulis annis Feria. 5. in Cœna Domini ab Episcopo benedictum, veteri combusto, renouandum est. Sic ibi, ita quidem accipiendum, vt necessitatis casus non excludatur.

Pro qua quidem necessitate id etiam [Circa additiones Olei quid illud.] facit quod subiungitur, dum sic dicitur: Id tamen, si fortè intra annum aliquomodo ita deficiat, vt sufficere non posse videatur, neque aliud benedictum haberi queat, modico Oleo non benedicto in minori quantitate superinfuso, reparari potest. Tantùm ibi. Quod quidem satis notabile est, vt materia scilicet Sacramento per se non apta, dum caret benedictione Episcopali, apta per superinfusionem reddatur. Sic tamen necessitati est prouidenter occursum; circa quod varij extant id explicandi modi. Ille mihi conuenientior apparet, [Notanda obseruatio.] vt virtute benedictionis Oleo benedicto conferatur virtus ad sanctificandum id, quod fuerit in minori quantitate admixtum. Quod quidem non ad solam Ecclesiæ intensionem est referendum; quia benedictio iuxta communem sententiam ex institutione Christi necessaria est, vnde ab eo virtus ista sanctificandi, quod fuerit superadditum descendit. Neque enim ex eo quòd principale attrahat ad se minùs principale, in negotio Sacramentorum, philosophari licet: superadditum enim vinum non consecratum in Christi sanguinem per admixtionem non transit, & multò minùs aqua, licet hæc in Sacrificio conuerti in illum queat. Contendit autem P. Quin [Circa quantitatem quid nonnulli sentiant, non penitus admissi.]tanadueñas Tomo 1. Tract. 5. Singulari. 1. ex præfata Ritualis doctrina conuincere quantitatem addendam in priori superinfusione non solùm futuram minorem, sed omnem illam, quæ iteratis vicibus addi potest, minorem futuram, quod & nonnulli alij affirmant. Sed quidem Rituale nihil tale indicat, solùm enim de priori additione locutus. Relatiuum enim illud, Id tamen, Oleum designat, de quo sermo præcesserat, id scilicet, quod nouum & ab Episcopo benedictum, sine admixtione vlla, cui modicum addi posse decernit. Si autem de iteranda admixtione etiam accipienda illius decretoria doctrina sit, ex ea solummodò habetur Oleum addendum in minori futurum quantitate respectu eius, cui est addendum. Et quidem mixtum illud non minùs est Sanctum, quàm quod est primaria benedictione Sacratum. Vnde non videtur obstare quòd quantitas per additiones admixta maior euadat, quia additio quælibet ita se habet, ac si esset prima, ob rationem dictam, vnde incompetentes sunt comparationes illæ consecrati cum non consecrato. Quæ quidem occasione præfatæ dispositionis Ritualis ad supplementum necessitatis attenti, non erit leuis operæ pretium addidisse.

II.

Circa Capellanum obligatum ad Missas ratione fundationis, quid si diuinum Officium omittat in Ordine ad restitutionem.

INstituitur Capellania beneficialis cum [Casus proponitur, & ratio dubitandi.] obligatione certi Missarum numeri; quem Capellanus adimpleuit, omittens tamen diuinum Officium, non solùm ijs diebus, in quibus Missas dixit, sed etiam alijs. De hoc quæritur quid restituere teneatur, supponendo obligationem extare restituendi fructus à Concilio Lateranensi sub Leone X. stabilitam, & à Pio V. confirmatam, vt est apud Scriptores obuium: & addendo Alexandri VII. damnationem sententiæ asserentis restitutionis obligationem non vrgere nisi post iudicis sententiam. Est. 20. in Ordine inter proscriptas, de quibus Nos sæpiùs. Ratio dubitandi est, quia Capellaniæ institutor pro solis Missis voluit Capellanum obligare: obligatio autem diuini Officij ab Ecclesia Beneficiatis imponitur, quæ ex se obligationem nullam restitutionis importat, vt est planum. Neque Capellaniarum fundatores, quando circa illas disponunt, Officij memores esse solent, sed Missarum solummodò, stipendium pro eisdem computantes Ordinario pinguius, sic enim volunt suos Capellanos honorare. Aliunde autem obligatio ex eo videtur insurgere quòd reuera Beneficiarius est Capellanus etiam in Ordine ad Officium, vt talis enim ad illud adstringitur, etiamsi in Ordine Sacro non sit: Beneficium autem, vt est satis perspecta, & proclamata doctrina, ex Cap. finali de Rescriptis in 6. est propter Officium. Item hæc esse videtur fundatorum mens, licet non expressa, quia volunt Beneficij spiritualia commoda consequi, quod ratione suarum instituitur facultatum. Hac enim ratione affirmant plures Scriptores pro eo, qui stipendium Missæ confert vt aliquod à Deo beneficium consequatur, debere integrè illam applicari, quia & hoc velle credendus est, cùm adeò sit verosimile & prætereà statutum Consilij & B. Pij ad hoc videtur extendi, cùm pro exceptione nihil apud illos.

