Die 14. Festum est Sanctissimi Nomi [Festum SS. Nominis IESV quomodo Societati proprium.]nis Iesv Duplex secundæ Classis, sicut apud PP. Minores, in quorum adnotatur Rubricis esse primæ Classis in quibus est Titulare. Vnde existimare quis posset tale esse apud Nos, quia non Titulare peculiaris alicuius est Societatis Ecclesiæ, sed totius Religionis. Quemadmodum Festum SS. Trinitatis Duplex est primæ Classis in Religione hoc titulo decorata. Quod quidem non videtur penitus improbandum. Nihilominùs Societas non consueuit hoc Festum vt proprium celebrare, sed illud, quod est cum Circumcisione connexum, vnde speciale aliud non est toti Religioni commune, immò in hac, vbi de illo agitur prædicta die, nihil de illo per annos plures. Pro quo animaduertisse iuuat Societatem nostram non dici Societatem Nominis Iesv, vt aliqui imperiti scribunt in superscriptionibus litterarum ad Nostros transmissarum, sed Societatem ipsius Iesv, relata compellatione directè ad personam, & consequenter ad Nomen. Ex eo [Circumcisionis Festum cur proprium ipsi.] autem quòd Circumcisionis Festum, in qua est Nomen impositum, vt proprium celebret, id tantùm quod diximus, elici potest: celebrare inquam Iesvm ipsum eo die, quo impositum illi Nomen est; quia nullum alium commodiorem diem potuit ad Titularem suum celebrandum inuenire, & ita conueniens fuit vt in speciali alio die Nominis celebrationem assumeret, quæ esse primæ Classis non potuit, quia de Titulari directo non est, vt esse quidem potest, sicut SS. Trinitas eius nominis Ordinis Titularis est, ex quo soluitur obiectio, quæ ex dicto Ordine sumebatur. Si dicas sequi ex hoc Festum Circumcisio [An sit 1. Classis.]nis esse primæ Classis in Societate: quid inde? Nihil certè de hoc curatum, quia ex eo quòd tale sit, nihil plus habebit, vt constat. Si dicas habiturum Octauam; id negandum, quia Octauæ esse nequit Octaua, & in die Circumcisionis Octaua Natiuitatis celebratur. Et deinde esset inutilis, quandoquidem nullus est dies, in quo agi de illa posset; immò nec dies ipse Octauæ intra Epiphaniæ Octauam incursurus.

A Festo autem Nominis Iesv praxis il [Translatio S Hilarij quomodo in diem propriam.]la circa translationem in stabilem & proprium diem inchoatur, de qua Sect. 12. & ita circa illam sic habetur in Rubricis pro Festis PP. Minorum: Eadem sacra Rituum Congregatio Festis ob occurrentiam stabilem aliorum Festorum in Ordi [Rubrica PP. Minorum circa illam, & alias.]ne transferendis aßignauit diem proximiorem tamquàm propriam, v. g. Festo S. Hilarij decimumnonum Ianuarij, & sic de alijs, pro vt cernere licet in Kalendario præmisso. Sic ibi, Quam quidem assignationem iam pridem & Nobis in vsu variari oportuit ob Festum S. Canuti Regis & Martyris, cui est talis dies auctoritate S. Congregationis assignatus, licet ad libitum; cui tamen Pontifex tantùm detulit, vt cùm prædictus Martyr, & S. Raymundus de Peniafort, ex eôdem fuerint translati die, & huius Festum de præcepto fecerit, illius tamen priori in Sede reliquerit, quod breui forsan ex præcepto pariter veniet celebrandum, vt videmus passim; nec expediet sic promotum semper extra proprium vagari domicilium à Pontificia Sede cum graui adeò conscientiæ grauamine designatum.

Et in præfata quidem designatione ob [Obseruationes aliquæ circa illum.]seruandum in primis, cum traductio sit in diem stabilem, non mutationis nomine, sed translationis vsam fuisse S. Congregationem, & præfatos Patres: vt ex eo ampliùs roboretur quod à Nobis dictum est contra Scriptorem citatum Sect. 12. discrimen inter nomina illa in negotio, de quo agimus, conantem stabilire. Deinde, vt non possit fieri translatio modo dicto videtur argui posse ex prædicta Annotatione, cùm in ea dicatur S. Congregationem dies illos vt proprios & stabiles designasse. Nam ad hoc dici potest primò assignationem illam fuisse per modum declarationis, cùm in nulla Breuiarij Rubrica dicatur dispensatum. Prætereà vt demus speciale aliquid per modum dispensationis indultum, eo Nobis vti etiam licet, quia & alijs videtur ob omnimodam similitudinem, aut potiùs rationem eamdem concessum, vtpotè sine quo nequit commodè in officij diuini applicatione procedi, & imperturbabilis Festorum series obtineri, iuxta dicta Sect. illa. 12. & ita hæc responsio ad præcedentem videtur quodammodo reuocari. Item, si priuilegij admiscetur aliquid, frui illo possumus, sicut in simili diximus n. 172.

Peruenit ad Nos nuper pro S. Iuliano [Circa Festum S. Iuliani die 28. notata quædam.] Conchensi Episcopo satis miranda concessio SS. Dom. Clementis X. vt scilicet eius Festum celebretur die 28. huius mensis cum Octaua in Hispania, vnde & in Indijs pariter celebrandum ob nouiorem Pontificiam concessionem vt quæ pro Hispania concessa à Sede Apostolica sunt, Indijs etiam concessa censeantur. Ex quo & factum vt Festum S. Hilarij in eum translatum diem tanquàm stabilem, inde debuerit remoueri, & in Februarij 9. amandari. In quo quidem minor esse potest difficultas, si tamen vlla, stante Festi huiusmodi dignitate. Si enim designato non celebretur die, qui est Natalis ipse, neque in quinque subsequentibus habebit locum, & Octauæ prærogatiua ferè redditur nullius momenti. Vnde etiam accidit, vt S. Andreas Corsinus, cuius Festo dies est quartus Februarij designatus tamquàm stabilis, licet eo non mortuus fuerit die, sed Ianuarij 6. Epiphaniæ sacro; quia dies Octauæ S. Iuliani est. Non ergo assignatio prædicta dierum stabilium ita obseruari potest, vt non possint, aut debeant Festa huiusmodi alijs cedere, & mutare domicilium, alibi illud habitura, & stabile quidem, vt in domicilijs accidit, quæ licet stabilem habitationem dicant, tamen mutari sæpè contingit, si necessitas aut vtilitas [Additio vtilis doctrinæ.] videantur vrgere. Vbi & addendum designationem illam dierum stabilium apud PP. Minores, ijsdem supplicantibus fuisse factam, & ita dici potest rationem habuisse priuilegij, cuius nota est conditio, vt eo vtamur, cùm volumus, vnde & diximus Sect. 12. citata aliquas Ecclesias in Gallia translationes perpetuas in dies stabiles non facere; quod & in Ecclesijs Hispaniæ, videtur [Circa Festum S. Petri ad vincula.] accidere circa Festum S. Petri ad vincula cum Octaua D. Iacobi die 1. Augusti occurrens: in quibusdam enim dies sequens stabilis non est, vnde si in Dominica, transfertur in septimum, & ita habetur in Kalendario Hieronymiano: in alijs secus, quod & obseruat Metropolitana hæc nostra, quam sequimur.

FESTA FEBRVARII.

DIe 3. Festum S. Fortunati Martyris, [De S. Fortunato Martyre.] ob sacrum Corpus cum vase sanguinis. Et sunt quidem huius nominis plures in Martyrologio, tres autem tantùm Romæ coronati referuntur, circa quos esse dubium potest. Prior [Tres eiusdem nominis Romani, & quic ex illu.] est, de quo dictum, à die 2. in sequentem translatus ob Festum Purificationis Virginis. De illo sic Martyrologium: Item Romæ Sanctorum Martyrum Fortunati, Feliciani, Firmi, & Candidi. De alio 27. eiusdem mensis sic & illud: Romæ natalis Sanctorum Martyrum Alexandri, Abundij, Antigoni, & Fortunati. Et ij quidem cum socijs, solus alter, de quo die 15. Octobris, ita: Romæ via salaria Aurelia S. Fortunati martyris. Et non esse postremum hunc sepulturæ locum, qui & martyrij videtur idem, non obscurè indicat, quandoquidem quod apud Nos extat, ex Cœmeterio Cyriacæ extractum authentico est testimonio comprobatum. Quòd autem neque illius sit, de quo die 27. ex eo colligi potest, quòd non sit ita certum an Romæ passus ille, iuxta id quod asserit P. Bollandus Tomo 3. Februarij pag. 676. n. 3. vbi [P. Bolland.] illa ipsius verba: Potuit etiam S. Fortunatus ex 26. Februarij, quo die de eo egimus, huc translatus esse. Sanctus autem Fortunatus, de quo dicto die 26. non dicitur Romæ glorioso fuisse agone peremptus, & prædictus Pater Antiochiæ passum arbitratur pag. 631. nu. 4. contra Historiographum nostrum Thomam Tamaium, qui præfatum Martyrem Hispanum esse contendit, & martyrij locum Vxamæ Barcæ in Autrigonibus designat; & quisnam ille sit, non satis hucusque exploratum, an Ortunnia, an Laredum, an alius, circa quod egregiè hallucinari potest. Cùm autem circa Fortunatum, de quo 2. Februarij non sit dubitationi locus quominùs Romæ exitu fuerit felicissimo consummatus, illum alijs præferendum iudicamus.

Potest autem ex eo obiectio instrui, [Quid videatur obstare ex asportatione in ciuitatem Antuerpiam. P. Bolland.] quod citatus P. Bollandus habet Tomo 1. huius mensis pag. 296. nu. 6. vbi ita scribit: Tres ex hac Martyrum turma, aut certè similibus insigniti nominibus, Roma aliò asportati, Fortunatus Antuerpiam, Candidus Volaterras, Felicianus in Hispaniam. Sic ille. Sed quidem inter Reliquias Antuerpiæ asseruatas, de quibus Beyerlinck Tomo 6. Lit. R. pag. 289. Sacrum prædicti Martyris Cor [Diluta obiectio.]pus minime recensetur, sed Reliquia, quæ nec insignis asseritur in Ecclesia Domus Professæ Societatis Iesv. Quod quidem cum traductione sacri corporis aliàs dictum stare posse, vt de S. Amantij in speciali n. 143. Ipse etiam loquendi modus P. Bollandi, quàm sit illud vulgare iudicium infirmum ostendit, dum addit, Aut certè similibus insigniti nominibus. Et quidem ante an [De Fortunato altero, cuius eximium beneficium memoratur.]nos aliquot Sacrum Corpus alterius Fortunati ex Cœmeterio Callisti extractum iussu Vrbani VIII. Limam asportatum, & Lima Quitum à P. Roderico Barnouo, qui illud magno suo bono futurum exportauerat Prouinciæ Peruuianæ Procurator, & Quitensis Rector designatus; quod munus post gubernatam Prouinciam iteratò gerebat, & pro suo erga sacrum pignus affectu, in suo illud reseruabat cubiculo, cùm voce inde emissa excitatus à somno est & admonitus, vt se morti quantocyùs futuræ præpararet: quod ita accidit, nam intra tres aut quatuor dies diem obijt extremum, à quo distare longiùs dispositio, qua valebat corporis, poterat minùs de sua æterna salute alteri cuiquam solicito persuadere. O Fortunatum nimiùm sua qui bona nouit, Ad superos FORTVNATO monitore vocatus!

Accidit autem quandoque vt Festum Puri [Quid cum Festum Purificationis in Dominicam incidit.]rificationis Virginis in Dominicam Septuagesimæ, aut alteram ex duobus sequentibus cadens, sit necessariò transferendum iuxta Rubricam in sequentem diem, qui tamen Festo S. Fortunati est, vt vidimus, occupatus, sicut & plures ex sequentibus, vel Festis, vel Reliquijs vsque ad 14. Quid ergo, Festi adeò insignis, & superioris in Ecclesia gradus, & Christi & Virginis, tantoperè est protrahenda translatio, & celebritas agitanda tempore incommodo, & in ipsa iam Quadragesima non semel, Officiorum harmonia perturbata? Respondeo in rigore ita faciendum, & maiorem dilationem in Festo Annuntiationis accidere, quando in Dominicam Palmarum incidit: & cùm illius celebratio in Quadragesima ab Ecclesia nihil absurdum aut indecens habere iudicetur; neque id debere in Festo Purificationis horreri, si aliquando in ea celebrari necessitas vlla compellat. Dici etiam potest Festum S. Fortunati aut omittendum eo anno, cùm de præcepto non sit, aut transferendum in primam diem non impeditam, iuxta dicta num. 172. & 183.

Die 8. Festum S. Lucij Martyris Ro [De S. Lucio Martyre, cuius nominis plures.]mæ coronati, ob Sacrum Corpus. Et sunt huius nominis quinque Romæ triumphalis gloriæ lauream consecuti. Prior hoc die. Secundus. 4. Martij qui & Pontifex. Tertius 19. Octobris. Quartus 25. eiusdem. Quintus 1. Decembris. Qua autem de caussa ille, cuius est præsenti die in Martyrologio memoria, alijs prælatus sit, non inuenio satis exploratum. Sed quidem vt non sit secundus, qui & Pontifex, in promptu est ratio, quia scilicet Pontifex, cuius præcellentissimæ dignitatis mentio fuisset luculenta subiuncta, quod & in Minoribus videmus obseruatum. Neque ita facilè Pontificis tanti Corpus traderetur. De Tertio nullum simile argumentum. Pro Quarto ex eo non esse colligi potest, quòd non hoc die passus, sed illatus sepulchro proferatur, sic enim ibi. Item Romæ natalis Sanctorum quinquaginta sex Militum, qui simul baptizati à Dio [Martyrologium Romanum.]nysio Papa, mox iubente Claudio Imperatore decollati sunt, ac via Salaria sepulti: vbi & alij Martyres centum viginti & vnus positi sunt, inter quos fuerunt quatuor milites Christi, Theodosius, Lucius, Marcus, & Petrus. Atqui S. Lucius, de quo agimus, non eo sepultus die dicitur, neque in via Salaria, sed Appia conditus, in Cœmeterio Callisti, ex quo eductum instrumenta authentica manifestant. De Quinto plus nihil quàm de Tertio, vnde cuius ex illis sit Sacrum Corpus habemus incertum. Si & addamus id quod occurrit apud P. Bollandum Tomo 2. Sanctorum Februarij ad diem hunc, in veteribus nonnullis Martyrologijs S. Lucium non Romæ, sed alibi passum affirmari, quod ab ipso Patre neutiquàm improbatur, & ex eo quòd eorum acta interciderint, nihil circa ipsum & socios dici posse in adiuncta pro illis disquisitione præmittit. pag. 156. Neque enim insolitum est, vt quorum intercidit natalis dies, certo aliquo ad memoriæ celebritatem reponantur, vt nuper dicebamus. Est ergo non penitus compertum, quod ad Corpus S. Martyris spectat, & quia in ordine prior, ad prioritatem respectus habitus, & cùm iam diu eo fuerit potitus loco, in eo conseruatus. Aut ergo Sacrum Corpus Sanctuarium condecorans, illius est, vel si alterius, ad illum celebratio impensa dirigitur, vbi error esse perniciosus nequit, vt aliàs dictum.

Diebus 10. 11. & 12. ante annos aliquot celebrati S. Cyriacus, Theodulus, & Rogatus ob [De SS. Cyriaco, Theodulo, & Rogato M. M.] tria eorum puerilia Corpora, ijs assignatis præ alijs, quia eorum ignoti Natales, cùm de ipsis nulla in Martyrologio mentio facta videretur. Sed cùm de duobus videatur expressa, vt die 10. Maij dicetur, in eum diem trasumpti illi, & S. Rogato dies. 17. assignatus. Sicut & S. Cyriaco alteri dies 13. de quo n. 138. Neque iuxta nuper dicta procedendum semper, & pia ac solida abutendum doctrina, quæ tunc tantùm in subsidium aduocanda est, quando post accuratam diligentiam nullum potest veritatis vestigium deprehendi, vt n. 140. dicebamus; quod non grauabor iteratò etiam in posterùm monuisse.

Die 14. ob S. Vitalis Sacrum Corpus [De S. Vitali Mart.] fuerat iam ante festiuum, sic enim eo die Martyrologium. Item Romæ Sanctorum Martyrum Vitalis, Feliculæ, & Zenonis. Sed remoueri ab eo visum conueniens ob incertitudinem, iuxta ea quæ congerit P. Bollandus Tomo 1. pag. 768. & Tomo 2. pag. 744. & sequenti, qui & priori loco nu. 3. existimat non leuibus coniecturis Corpus S. Vitalis, de quo Martyrologium præfato die, Abulæ in Hispania asseruari, vbi Illustrissimus Dom. Sancius Dauila inde oriundus ipsum collocauit, cui missum à Clemente VIII. fuerat; Ecclesiam illam præferens ob rationem dictam alijs, quas generis claritudine, integritate vitæ, doctrina, & prædicatione, ipsarum Præsul illustrauit. Vt verò eius non sit argumento esse potest in Ordine recitandi diuinum Officium pro Ecclesia Abulensi excuso Matriti anno 1636. Festum prædicti sancti celebrandum ritu Duplici proponi die 6. huius mensis: Si autem ille esset, de quo die 14. eo profectò die celebrandus videbatur, qui & proprius. Neque enim S. Valentini Festum esse posset obstaculo, cuius ritus simplex, quando neque die 6. eiusdem mensis obstitit S. Dorotheæ memoria, eiusdem ritus, sitque notissimum Gregorij XIII. priuilegium, de quo dictum sæpius, vt Festum sancti, cuius Reliquia habetur insignis etiam Duplici præponatur. Quòd si impedimentum aliquod pro die præfato 14. fortè occurrit, translationis genuinus ordo non antepositionem, sed postpositionem potiùs exigebat. Quidquid de hoc sit, mutatio à Nobis facta expediens visa est, & Historicis quibusdam nostris circa S. Vitalem hallucinationes non paucas relinquamus. Mihi amica quidem patria, sed magis amica veritas.

Die 17. sanctus erat Faustinus Martyr, [De S. Faustino Martyre.] ob Sacrum Corpus, quia in Martyrologio sic: Romæ paßio S. Faustini, quem alij quadraginta quatuor secuti sunt ad coronam. De illius tamen Reliquijs ita scribit P. Bollandus Tomo 3. pag. 10. [P. Bolland.] n. 2. Aliquas S. Faustini Martyris Reliquias Bononiæ depositas in Ecclesia S. Francisci aduersari scribit Masinus ad 17. Februarij, quasi huius Sancti Faustini forent. At corpus S. Faustini in Monte Phiscone requiescere testatur ante memoratus Ferrarius. Est autem Mons-Phiscon, alijs Mons-Flasconus, vrbs Etruriæ, seu potiùs arx munita, cui Sedem Episcopalem anno 1369. indulsit Vrbanus V. &c. Propter quæ, & alia ab eodem scriptore circa S. Faustinum congesta, satis apparet, non posse Nos de sacro, quo perfruimur, corpore quidquam penitus verosimile coniectare. Sunt prætereà duo alij Faustini Romani Martyres, vnus die 22. Maij, alter 29. Iulij frater SS. Simplicij & Beatricis. Et quod ad hunc attinet, videtur certum id, quo gaudemus, pignus, ad ipsum non spectare, cùm in via Portuensi illum constituat Martyrologium, ex qua Reliquiæ ad Nos delatæ non inueniantur extractæ. De alio non ita; vnde die 21. Maij eius est festiua memoria consignata.

Die 20. S. Secundinus ob Reliquiam insig [De S. Secundino Mart.]nem iam olim constitutus. Nullus huius nominis Romanus Martyr, & ita ignotus dies, vnde in præfato potuit conuenienter collocari.

Die 28. S. Iustus Martyr celebrari solitus ob Sacrum [De S. Iusto Mart.] Corpus: sed auocatus inde, licet in Martyrologio sic die illo habeatur: Romæ natalis Sanctorum Martyrum, Macarij, Rufini, Iusti, & Theophili. Quia de huius S. Martyris Corpore ita scribit P. [P. Bolland.] Bollandus Tomo 3. circa diem istum. pag. 724. n. 7. Inter plurima Sanctorum corpora, quæ Romæ ex antiquis Cœmeterijs refossa, eductaque fuere, aliqua multa olim impetrauit Claudius Aquauiua Societatis IESV quintus Præpositus Generalis, & varijs per Orbem Ecclesijs eiusdem Societatis donauit. Eo illius beneficio fruiti Patres Collegij Bariensis in Apulia obtinuerunt anno 1613. quatuor Sacra Corpora ex celeberrimo S. Priscillæ via Salaria Cœmeterio extracta. Vnius nomen appositum fuit scilicet S. Rufini: alij eius socij habiti. Quia verò S. Rufinus hoc die inscriptus est varijs Martyrologijs cum SS. Macario, Iusto, & Theophilo, horum arbitrati sunt Reliquias esse. Hæc ille. Pro quo & facit Sacrum Corpus Sanctuarij nostri non à R. P. Claudio traditum, vt constat, sed ab Eminentissimo Cardinali Ioanne Baptista Altiery, vt ex fideli testimonio compertum habetur. Vt omittam controuersias circa locum, in quo passus, pro quo tantùm Cardinalis Baronij auctoritatem, & de suo addidisse illud Romæ sunt qui dicant, & præfatum Martyrem Hispali passum fuisse contendant: pro quo videri potest citatus scriptor vbi supra, & Tomo 2. circa diem 12. pag. 582. Vt & addam die 14. Iulij in Martyrologio luculentam Iusti alterius Martyris memoriam extare, dignissimam sanè quæ & hoc loco perlegatur. Sic [Alterius præclarum encomium.] ergo ibi: Romæ S. Iusti militis sub Claudio Tribuno, qui, apparente sibi diuinitus Cruce, credidit in Christum, & mox baptizatus omnia sua pauperibus erogauit: tentus deinde à Magnetio Præfecto, ver [Romanum Martyrologium.]berari neruis, galea ignita contegi, & in rogum immitti iussus, noc in capillo quidem læsus, in confessione Domini reddidit spiritum. Et cur non huius Reliquia sacri corporis esse possit, cùm pro alio nihil plus aliquid videatur militare? Ideò cuiuscumque illa sit, ei, quem Deus nouit dies 19. dedicatus.

Non erant hoc mense aliorum sancto [De SS. Celerina, Antonino & Vitali.]rum Festa, addita tamen nonnulla, scilicet die 21. S. Celerinæ Martyris Sacrum Caput ex Cœmeterio Cyriacæ. S. Antonini Martyris die 26. ob sacrum Corpus. Fuerat priùs die 20. Aprilis. Sed ab eo amotus, quia licet in Martyrologio quidam eius nominis Martyr inueniatur, de loco tamen passionis nil dicitur; licet non desint qui censeant, quando tacetur locus, eum intelligi debere, qui immediatè præcessit, & in nostro casu præcessisse Romam; id tamen firmo minimè nititur fundamento; & in Martyrologio quando Romæ sunt aliqui Martyrio gloriosi, si sequantur alij id exprimi solitum nota illa, Item Romæ, vel ibidem. Vt videre licet die 1. 4. 18. 20. Ianuarij & alijs. Et quidem cùm exprimi id facilè posset, vt quid reticentia illa pariens confusionem? Denique S. Vitalis die 28. de quo dictum num. 190. S. Mathias non additus, sed ei adaucta solemnitas ratione insignis Reliquiæ, ex probatis Sect. 8. vbi & nu. 101. de S. Mathia specifica mentio.

FESTA MARTIJ.

DIe 1. erat Festum S. Leonis Martyris, [De S. Leone Mart.] ob sacrum corpus. Sed aboleri inde oportuit, quia licet dicto die quidam in Martyrologio S. Leo Martyr sit, vbi tamen sit passus non indicatur, & Scriptores rerum istarum pro certo affirmant in Hispania, aut in Africa mortem obijsse felicem, licet non desit qui Romæ interijsse contendat eo argumento, de quo nuper, scilicet eos, de quibus immediata narratio præcesserat, Romæ coronatos. Quod quidem meliùs potest in arguentem retorqueri, quandoquidem ex præsenti habetur loco assertionem illam solido esse fundamento destitutam. Consulendus Tomus 1. Sanctorum Martij pag. 28. & 29. Ideò Festum prædicti Martyris ad diem est tertium translocatum, & die 1. Festum S. Christinæ Virginis & Martyris collocatum, ob sacrum ipsius Corpus iuxta dicta nu. 139.

Die 3. Felicis Martyris erat memoria [De S. Felice Mart.] festiua, ita Sacro Corpore ipsius exigente. Mutatum tamen inde ob rationes easdem, quæ ad mutationem Festi S. Leonis, de quo nuper, compulerunt, quia scilicet is, de quo Martyrologium hoc die, interemptus Romæ neutiquam asseratur, & pro eo Africa & Hispania concertent; pro quo eruditissimi Scriptores Tomo 1. citato pag. 225. & sequenti. P. Godefridus Henschenius, & P. Daniel Papebrochius, vbi P. Quintanadueñas in suo de Toletana Ecclesia Opere nimiam credulitatem non immeritò videntur illaudabilem indicare. Et ille quidem S. Felicem Talaberanum facit, quia Eburæ, aut Eboræ in Carpentanis alicubi legit, in quo multos sibi aduersantes habuit, alios inposterum habiturus. Laudatus à Cardinali Baronio P. Ioannes de Mariana sua in historia Hispana, patriæ affectu carens, [Salutaris pro historicis admonitio. Vbi de P. Mariana.] inordinato scilicet, & nimis credulo, aut infirmis instructus coniecturis, vt quæ neque vera, neque similia vero sunt, non vereatur vt authentica venditare. Aliàs namque de insigni in patriam affectu scriptoris dicti dubitari nequit, ex quo ad tanti moliminis opus accinctus, ab ipso & constanter assumpto, & feliciter consummato, sapientibus & insipientibus se debitorem agnoscens, vt & latino, eoque pereleganti stylo, & vulgari historiam nationibus omnibus gratissimam concinnaret. Tertius ergo dies S. Leoni attributus, qui iuxta nominis excellentiam ad immanes non expauit occursus frementium bestiarum, & S. Felici dies Maij 13. vt proprius destinatus. De die autem 16. in quo S. Cyriacus, dictum n. 138. & 189. Sicut de S. Gabriele die 18. licet ad Reliquias non videatur spectare, de quo dictum n. 172. & 173.

Quamuis autem neque spectet, quod [De SS. Iosepho sponso Virginis.] ad sanctissimum Genitricis Christi sponsum attinet, cuius Festiua solemnitas eam, de qua nuper, subsequitur die huius mensis. 19. nonnnihil circa illam immorabor, quia expositione dignum existimo, quod in Hymno pro illa, & satis quidem eleganti, suprema auctoritate disposito, reperitur. In Vesperis ita:

Post mortem reliquos mors pia con

[Hymnus Festi.]

secrat,
Palmámque emeritos gloria suscipit:
Tu viuens, superis par, frueris Deo,
Mira sorte beatior.

Ex quibus videtur fieri Diuum Sponsum glori [Quid in eo difficile.]ficatum in terris ea gloria, qua beati fruuntur, in qua etiam eos dicitur superare. Obtinuit enim, quod beatis consummato agone conceditur, & plus aliquid. Vbi nequit dici id per exaggerationem prolatum, vt illius declaretur felicitas, qui Christo frui familiariter potuit, & quod alias Euangelista Ioannes, sibi verissimè vsurpare. Quod fuit ab initio, quod audiuimus, quod vidimus oculis nostris, quod perspeximus, & manus nostræ contrectauerunt de Verbo vitæ. 1. Ioan. 1. Neque enim Ecclesia ita exaggerationibus vti solita, vt veritati possint eius nomine & auctoritate prolata incommodare, & sensum minimè legitimum parturire. Et licet aliquando in Sanctorum Festis aliqua Patrum proponat elogia, in quibus necessarium quandoque est hyperbolicum aliquid recognosci; id secus accidit quando proprijs illa verbis loquitur, in ijs enim moderatione semper eximia procedit: vnde si verbis præfatis is, quem præseferunt, adhibendus est intellectus, ex mente Ecclesiæ dicendum Diuum Iosephum diuinam in se ipsa fuisse contemplatum essentiam, nec semel aut iterum, sed continuatione ad finem vsque vitæ protensa; quod tamen sine egregia non videtur posse temeritate proferri. Et quid ad hæc?

Fateor non ita facilè posse laudem præ [Qualiter Beatis felicior dum viueret.]dictam ad sensum verosimilem, & Theologis probandum reuocari. Sed cùm id necessarium sit, dicendum non de essentiali gloria procedere, nec paritatem cum superis in ea adstrui, sed aliqualem in accidentali, ad eum modum, quo dictum à Domino Apostolis: Vestri autem beati [Matth. 13. v. 16. & 17.] oculi, quia vident, & aures vestræ quia audiunt. Amen quippe dico vobis, quia multi prophetæ & iusti cupierunt videre, quæ videtis, & non viderunt; & audire quæ auditis, & non audierunt. Matth. 13. v. 16. & 17. Quod quidem in Diuo Iosepho pleniùs & feliciùs videtur impletum, qui per tot annos & videre & audire Dominum potuit, & cum eo familiarissimè conuersari. Vbi non ex solo corporeo visu & auditu deducenda felicitas, quæ & inimicis erat Christi communis, sed ex admixtis luminibus, quibus animus mirabiliter illustrabatur, idque continuata fruitione. Certè [D. Hieron.] fulgor ipse, & maiestas Diuinitatis occultæ, quæ etiam in humana facie relucebat, ex primo ad se videntes trahere poterat aspectu, vt D. Hieronymus scribit Commentar. in Matth. 9. Si ergo fulgor ille, & maiestas Diuinitatis occultæ in humana Christi facie resplendens, ex primo trahere aspectu ad se videntes poterat: quid de Sanctissimo eius nutritio, & quadam non improbanda ratione parente, est æquum sentiamus, qui in eius erat aspectu continuus, & cui ille fulgorem Diuinitatis suæ præ alijs, vna excepta Virgine, gratitudine se digna dilectionis Filius ostendebat? Affulget quidem Beatis fulgor & maiestas Diuinitatis, non iam occultæ, sed omnimodis manifestæ; in quo quidem manifestus etiam est felicitatis excessus, cùm in eo consistat beatitudo: sed in eo ipsis par cælestis sponsus adhuc viuens, quòd illius aspectus ad beatificum propius accedebat, & quod in eo claritatis deerat, humilis Christi subiectio supplebat, & paternæ maiestas potestatis, quæ in illo peculiarem splendorem Angelis venerabilem ostentabat. Aspiciebat itaque Christum vt filium super cælesti lumine, in quo Mira sorte beatior, vt sic possit præconium illud ab Ecclesia ipsi decantatum non contemnenda ratione defendi. Non arbitror ab illa in [An Deum clarè viderit inse ipso.]dicatum Diuinitatis in se ipsa conspectum, quem tamen erunt, qui piè concedant. Et Moysi quidem obtigisse illum graues scriptores existimant, quem videtur fidelissimus ille Dei amicus familiaritatis titulo consecutus. Loquebatur autem Domi [Exodi. 33. v. 11. 13. & 17.]nus ad Moysen facie ad faciem, sicut solet loqui homo ad amicum suum. Exodi. 33. v. 11. Hinc illi grandis illa ad petitionem fiducia, de qua statim: Si ergo inueni gratiam in conspectu tuo, ostende mihi faciem tuam, vt sciam te, & inueniam gratiam ante oculos suos. v. 13. & iterum: Ostende mihi gloriam tuam. v. 18. Atqui inter Christum & fideliorem Moyse parentem; familiaritas maior, cui ille facie ad faciem, non solùm vt loqui solet homo ad amicum suum, sed vt ad parentem dilectissimum loquebatur. Quid ergo si cum Moyse fiducialiter postulauit? Ostende mihi faciem tuam, vt sciam te. Ostende mihi gloriam tuam. Vbi si defuerunt verba humilitatis obtentu, validus tamen exorabat affectus, cui verosimile apparet Filium charissimum annuisse.

In hymno laudum sic:

Iste, quem læti colimus fideles,

[Quomodo die mortis aternæ vitæ gaudia meruerit explicatum.]

Cuius excelsos canimus triumphos,
Hac die Ioseph meruit perennis
Gaudia vitæ.

Sed verò non videtur quod hîc asseritur, cum sequentibus coherere, dum dicitur Christum eidem ad extremam horam astitisse. Non ergo tunc perennis vitæ gloriam pro meritis assecutus. Neque enim modo illo loquendi significatur perennis vitæ gaudia meruisse illa die, sed posteà conferenda. Hac enim ratione stante non erat cur in hymno Confessorum, qui non ea mortui die, qua eorum agitur festiua memoria, tollerentur illa verba Meruit beatas scandere sedes, cùm dici posset non de gloria tali die obtenta, sed de illius merito esse sermonem. Præterquàm quod diuinus sponsus non ea die tantùm gloriam promeruit, in qua eius celebratur Festum, sed toto felicis vitæ decursu, ex quo potuit iuxta rationis ductum operari. Dici ergo potest hac die [In sinu Abrahæ illa.] perennis meruisse gaudia vitæ, quia portatus ab Angelis in sinum Abrahæ, quàm Lazarus gloriosius gaudia cœpit perennis vitæ degustare. Ibi enim gaudere præ alijs multipliciter potuit ab Angelis recreatus, & de eductione breui futura certissimus. Ad infelicem diuitem, qui induebatur purpura & bysso, & epulabatur quotidie splendidè, siti iam rabida in inferno inter flammas horribiles æstuantem, & refrigerij paululùm ministerio Lazari deposcentem, in cuius illum sinu peruidebat, sic locutus Abraham: Fili recordare, quia recepisti bona in vita tua, & Lazarus similiter mala: nunc autem hic consolatur, tu verò cruciaris. Lucæ 16. v. 25. Erat ergo in Abrahæ si [Lucæ 16. v. 25.]nu consolatio, & magna quidem ac singularis pro ijs, qui eam meritis eximijs meruerunt; inter quos Ioseph sanctißimus, quo eum elogio Ecclesia concelebrat, dum Sanctißimæ sponsum vocat; dici potest adeptus principatum. Diuum Petrum [D. Petrus Chrysolog.] Chrysologum pro consolatione huiusmodi præstat audiamus, sic enim Serm. 66. post adducta verba: At pauper diues vulnere, censu nudus, exutus corpore, vestitùs pœnis, animam, quam solam non tenebant vulnera, Deo in hostiam iugiter offerebat. Hinc est quod recipit pro doloribus requiem, pro opprobrio gloriam, pro contumelijs honorem, pro despectu gratiam, pro pœnis immortalitatem, pro vulneribus præmia, pro siti refrigerij fontem, pro fame cœlestis mensæ delicias sempiternas, & quem diuitis angulus non recepit, sinus diuinæ consolationis includit. Sic ille non immemor loci, in quo & Abraham & Lazarus tunc temporis existebant, de quo sic post verba illa: Inter nos & vos chaos magnum firmatum est &c. Dicendo sic, tam iustos quàm iniustos ante aduentum Domini apud inferos fuisse declarat, & discretos locis tantùm, non regionibus aperit fuisse diuisos. Hæc ille ex quibus luculenter apparet, in Abrahæ sinu meritis magnis cœlestis mensæ delicias sempiternas retributas, vt & Diuo Iosepho omnium maximas contigisse credamus, qui animam Deo in hostiam iugiter offerebat: iugiter inquam Deo præsenti, & gestato in vlnis, dum puer, & collaboratori, dum maior, affectum eius ad se in funiculis Adam trahenti, & in vinculis charitatis; vt meritò dici possit mortis beatæ die perennis vitæ gaudia meruisse. Sed iam quod eodem restat in hymno videamus.

O nimis felix, nimis ô beatus,
Cuius extremam vigiles ad horam
Christus & Virgo simul astiterunt
Ore sereno.

