DIctum de illo. nu. 185. & 186. & pro [S. Fortunati corpus Antuerpiæ in Ecclesiæ Domus Professæ S. I.] illo adducta, quæ ex Beyerlinck & P. Bollando obstare possent, quominùs sacrum corpus, quod in nostro asseruatur Sanctuario, eius sit, quem Ecclesia in Martyrologio die 2. Februarij proponit. Ex eo enim quòd Reliquia in Ecclesia Domus Professæ Antuerpiensis habeatur, non euincitur sacrum corpus alibi esse non posse, & Beyerlinck de sola Reliquia locutus, non de corpore, pro quo ibi P. Bollandus nihil, nec tunc visus alibi, vnde pro S. Fortunato die prædicta proposito sine offendiculo pronuntiatum. Sed verò citatus Pater die 3. eiusdem mensis id habet, quod prudenter cogit dubitare. Sic enim ille pag. 329. Iacobus Tirinus Antuerpiensis ex Societate IESV, Collegio in Domum Professam conuerso, eidem Præpositus Domui, marmore Lygustico exædificauit opus & materia & arte spectabile. Dein anno Christi. 1622. altero post absolutum ac dedicatum templum, Romam Prouinciæ Flandro-Belgicæ Procurator missus, quamplures Sanctorum Reliquias impetrauit, sacrum eidem templo splendorem, vrbi præsidium allaturas. Est in his Sancti Martyris Fortunati Corpus ex Cœmeterio S. Callisti via Appia refossum. Huius Natalem agimus 3. Februarij. Nam qui in Martyrologio Romano. 2. Februarij memoratur Fortunatus, eumdem esse fortaßis existimauit, cuius adeptus erat Corpus. Et quia ille dies celebritate Purificationis impeditus est, postridie vt coleretur, Ioannis Malderi Antuerpiensis tunc Episcopi auctoritate instituit. Acta porrò huius Fortunati, itidem vt alterius, de quo die 2. egimus, penitus nobis incognita sunt. Sic ille addens statim Romani tabellionis instrumentum.

Iuxta quæ cuius sit Fortunati corpus, [Vt possit id stare, cùm in Limano extare videatur Sanctuario.] quod apud nos extat incertum euadit. Vbi non iam circa idem corpus est quæstio, cùm constet esse diuersa, vtpotè ex diuersis refossa Cœmeterijs; Antuerpiense scilicet ex Callisti, nostrum ex Cyriacæ. Videtur autem satis verosimile Antuerpiense illius esse, de quo 2. Februarij, ob simul refossa sociorum corpora, Felicianiscilicet, Firmi, & Candidi, de quibus citato. num. 185. licet P. Bollandus id non videatur penitus approbare. Vnde non immeritò iudicio duorum sapientissimorum virorum, Patris Tirini scilicet, & Illustrissimi Ioannis Malderi, ita dispositum, vt in diem 3. Februarij illius celebritas ex 2. transferretur. Quod quidem dispositioni nostræ parùm incommodat, quandoquidem non eodem die, quò in Martyrologio legitur, illius festiua mememoria peragitur. Quod autem in codice dicatur Fuit heri, si non facilè possit expungi, ad probabilem potest sensum aduocari. Licet enim, vt diximus, verosimile sit, quod de Antuerpiensi dicitur, non tamen certum, & P. Bollandus, vt vidimus, in eo non conquiescit, duos indicans Fortunatos verbis illis: Huius Fortunati itidem, vt alterius, de quo die 2. egimus. Sufficere autem in hoc genere probabilitatem quamlibet dictum non semel in superioribus, quando videlicet circa substantiam error admiscetur nullus, cùm intentio celebrantium in eum, cuius reuera est Reliquia, dirigatur. Sic idem P. Bollandus ibid. nu. 4. ita scribit: Colimus S. Innocentium (in Ecclesia Antuerpiensi dicta) Festo Duplici die 9. Augusti. S. Cyrinum 12. Iunij S. Cerealem 5. eiusdem. Sic ille. Vbi quod ad S. Cyrinum attinet, de quo in Martyrologio die illo, sine certo est fundamento dispositum, alius est Cyrinus Romanus Martyr, de quo die 26. Aprilis. Sed quia occupatus ille, visum est doctis illis censoribus, Tirino, & Maldero, conuenientius, vt Reliquia alteri celebrando cum tribus socijs Basilide, Nabore, & Nazario, iuxta dicta superiùs, aptaretur. Vbi & obseruandum S. Innocentio, cuius nominis nullus Martyr Romæ, diem Augusti 9. assignatum, cùm tamen Vigilia S. Laurentij sit. Quod tamen mihi visum aliàs minimè faciendum, quando scilicet alius esse opportunus potest. Videantur dicta nu. 288. Iuxta quæ etiam à nobis prædictus Vigiliæ dies Sancto est Iuliano designatus, ob rationem, de qua nu. 270.

§. III.

De Sancto Liberato Martyre.

DIctum de illo num. 263. quod videtur [Quid videatur contra asserta pro illo militare.] infirmari posse ex ijs, quæ habet P. Quintanadueñas in Sanctis Toletanis sæculo 8. pag. 455. & 456. vbi ait S. Liberatum fuisse Episcopum Granatensem à S. Petro ordinatum, proprio quidem nomine Libituinum, mutatione longi temporis inducta decursu. Mortuum in pace in Villa de Hita Diœcesis Toletanæ, quæ alias dicta Amphitria, & Tita. Quòd autem in Martyrologio Romæ dicatur Martyrio coronatus à Cardinali Baronio additum, vel quia Romæ celebris, & notior, aut quia obitus ignorato loco, Romam se contulit, generale refugium, quod aliàs fieri ab eo solitum notat Biuarius in Dextri Indice verb. Martyrologium. Vel quia, vt obseruat Philippus Ferrarius, Plura loca sunt, in quibus inter Martyrologium Romanum & propria Sanctorum loca non conuenit. Et quòd nonnulla loca in nouis impreßionibus Martyrologij emendari possunt, & ita Bermudez de hoc loquentem in Sancto in Historia Granatensi dixisse sic vulgari lingua. El Romano Martyrologio pone su muerte en Roma, porque el Cardinal Baronio conocidamente se engaño, entendiendo decia lo mismo Beda. Hæc ille; quæ quidem adeò infirma sunt, vt minimè possint quæ à nobis sunt dicta, & Martyrologij firmat auctoritate, infirmare.

Et in primis enormis mutatio nominis [Apertè illa conuelluntur.] est Libituini in Liberatum, etiam temporis antiquitate probabilis, nisi pro illa magni ponderis fundamenta succurrant, qualia in præsenti minimè reperiuntur. Et in antiquis illis Diui Petri, & Iacobi discipulis, qualis Liberatus asseritur, licet aliqualis nominum immutatio fuerit, talis tamen vt ad eosdem dignoscantur pertinere, vt videre est in Sanctis Ctesiphonte & Hetychio qui dicti aliquibus, Hiscius, Iscius, Thesiphon, Tesiphon, & sic aliter: in alijs autem nomenclatura penitus conseruata. Quemadmodum ergo in Martyrologio Romano prædictorum nomina iam inde à multis sæculis conseruata, ita sanè Libituini & coæui, & condiscipuli ad Martyrologij auctorem peruenisset.

Deinde vt mortuus Romæ non sit, sicut [Romæ mortuum fuisse.] in Martyrologio adstruitur, non alijs fulcitur rationibus, quàm nimia & periculosa arrogata licentia contra Martyrologij auctoritatem buccinandi, Cardinalis Baronij libertate & facilitate suggillatis, alia pro alijs reponentis, & ignorantiam suam Romæ perfugio propalantis potiùs, quàm obumbrantis: vnde & indirectè noxiam etiam Romanæ Sedis tolerantiam, dum tot non studet erroribus obuiare. Et deceptum quidem, quia ita apud Bedam extare credidit, Scriptor ille viro tanto non est veritus exprobrare. Sed verò licet ille die 20. prædicta asserat de S. Liberato & Socio Bedam agere, non ex eo, quod ad locum mortis spectat se indicat deprompsisse, cùm aliunde id potuerit valde verosimiliter coniectare. Et in Martyrologio Bedæ, quod à Floro multis suppletum diebus, in quibus nullius Sancti memoria legebatur, & cum supplementis alijs habetur Tomo 2. Martij P. Godefridi Henschenij accuratione, dies 20. prædicta vacat Bedæ, ex alijs verò sic: In Oriente Natale S. Liberati. Et id quidem bis, iuxta diuersa Martyrologia. Orientis autem locum videtur expressisse Vsuardus, qui solius Socij meminit, scilicet S. Baiuli, vt notauit Cardinalis Baronius, dicens fuisse Amphitreæ, quam deuoti illi Scriptores Hitam arbitrantur. Vnde videtur id, quod ad Romam attinet vacillare.

Sed quidquid vel adductum est, vel po [Euidens pro vero Liberato conclusio.]test contra veritatem adduci, illius manifesto splendore penitus superatur. Inuentum S. Martyris Liberati corpus in Cœmiterio Callisti proprio signatum nomine, vt diximus nu. 263. pro quo luculentissimum suppetit instrumentum die 7. Augusti 1620. cum sigillo pendenti S. Cameræ Apostolicæ, vt nullus dubitationi locus relinquatur. Vnde vt ibidem dixi, in designando celebrationis die non fuit opus laborare. Sit ergo suus Amphitriensibus Liberatus, sit Hitanensibus; sed Romam Martyri sacro relinquant, quam Deus voluit eius & Socij Coronis decorare. Neque enim dici potest Sanctum Liberatum, pro quo certant, alium esse ab eo, cuius nos pignore sacro gaudemus, & de hoc, non de illo in Martyrologio memoriam inueniri. Cùm enim euidenter constet fuisse Martyrem Romanum eius nominis, non nisi valde temerè affirmari potest omissum illum, & cùm in eo legitur, alium non Martyrem esse intelligendum. Talia equidem aliquibus somnia potiùs, quàm tolerabiles visæ narrationes, pro quo P. Henaus de Sacrificio Missa Tomo 2. Disput. 27. nu. 177.

§. IV.

De S. Sulpicio Seuero.

DIctum de illo per occasionem n. 287. [Expunctus ex Martyrologio.] quem Franciscus Maria Florentinius testatur ab Vrbano VIII. ex Martyrologio Romano iussum expungi: & sic locuti, vt non plenam testanti fidem adhibere videremur. Visus tamen postea Tomus 2. P. Bollandi, qui pag. 968. nu. 12. pro eo testis minimè repellendus accedit: circa quod operæ pretium visum est aliquid adnotasse. Fuit quidem Sulpicius Seuerus is, quem videre est apud citatum Patrem die 29. Ianuarij, vbi & eius errores profert, & retractationem pariter, ac merita, propter quæ per ipsos quadringentos annos Ecclesiastico cultu fuerit honoratus. Vt ergo veneratio non penitus sit neganda [Sed non ideò detractum Sanctitati, quæ probent.] hæc faciunt. Primò ab Ecclesia in officijs sacris titulo sanctitatis in sacris Officijs publicè proclamatum. Pars enim Officij sacri lectio Martyrologij est, vt est planum, & à Cardinali Lugo specialiter obseruatum in Responsis moralibus Lib. 5. Dubio 17. nu. 6. & constat etiam ex Bulla Gregorij XIII. & Rubricis eidem Martyrologio præfixis. Atqui Ecclesia in Sanctorum cultu errare nequit, quæ est omnium illorum vox, qui pro Virginis immaculata militant Conceptione, pro quo & Nos Tomo 1. Theologicorum Problematum in Apologia præuia. Non ergo in Sulpicij Seueri adeò antiquo cultu error admisceri potuit.

Secundò, idem Vrbanus in suo Decreto [Decretum Vrbani 8.] circa cultum non exhibendum ijs, qui Canonizati aut Beatificati non sunt, sic statuit: Declarans quod per supradicta præiudicare in aliquo non vult, neque intendit, ijs, qui aut per communem Ecclesiæ sensum, vel immemorabilem temporis cursum, aut per Patrum, virorumque Sanctorum scripta, vel longißimi temporis scientia ac tolerantia Sedis Apostolica, vel Ordinarij coluntur. Sic ille. Tunc sic. Pro Sulpicio Seuero fuit communis Ecclesiæ consensus, per immemorabilem temporis cursum, & longissimi temporis scientia, ac tolerantia Sedis Apostolicæ, & Ordinariorum, vt in vniuersa Gallia videri præcipuè potest. Dicendum ergo per expunctionem præfatam quæsito iam diu iure minimè destitutum. Si & addamus Sanctorum Paulini, & Gregorij Turonensis pro illius sanctitate apud Cardinalem Baronium & citatum P. Bollandum, illustria testimonia, & Guiberti pro ipso Apologiam, qui & de Ecclesiastico cultu testatus, scribens ante annos 1208.

Tertiò, Nam ex eo quòd cultus alicui [Expunctionem non amitti titulum sanctitatis.] exhiberi solitus, iudicio Ecclesiæ denegetur, non sequitur eius sanctitati penitus detrahi; sic enim vsu venit. Sic Festum Præsentationis Virginis iussu Pij V. ex Kalendario expunctum, non ideò penitus destitit celebrari, vnde & concessum est PP. Franciscanis antequàm pro tota fieret Ecclesia commune. S. Didaco impensa in vniuersa Ecclesia celebritas, minorata priùs, deinde penitus abdicata, stante ipsius supremo testimonio sanctitatis. Sic in alijs. Potuit ergo similiter S. Sulpicij memoria Martyrologialis expungi, eo quòd aliqui circa illam hæsitarent, aut scandalum paterentur, re in eo statu relicta, vt iuxta Ecclesiæ regulas, circa illius cultum, sicut circa alios in Martyrologio non contentos, ageretur. Vnde P. Carolus Guyetus, qui post Vrbani VIII. mortem prodijt, & cui eius Decretum non potuit non esse perspectum, circa Sulpicium nihil censuit innouandum.

Id autem quod ait P. Bollandus citato. [Per negligentiam in Martyrologium non irrepsisse.] nu. 12. ante quinquaginta annos per negligentiam alicuius Sulpicium in Kalendarium irrepsisse, nullatenus admittendum; est enim contra ipsum Bulla Gregorij XIII. de qua suprà, sic [Ex Bulla Greg. XIII.] enim ibi: Curauimus Romanum Martyrologium nonnullis in locis librariorum, typographorumque negligentia mendosum, per viros eruditos ad fidem historiæ, quæ rerum gestarum, personarum, locorum, temporum varietate continetur, adhibitis etiam codicibus vetustioribus atque emendatioribus corrigi, correctumque & multis locis auctum edi, vetustißimoque Ecclesiæ more in Choro legendum proponi &c. Iuxta quæ nihil in ipsum per negligentiam cuiusquam irrepsit, cùm omnia à viris fuerint eruditissimis perspecta, & ad accuratissimum examen adducta. Quòd si eiusmodi negligentiæ suspicionibus locus detur, fides prorsus Martyrologij nutabit, neque maior illius erit auctoritas, quàm historici qualiscumque, ex quo non parùm circa cultum ab Ecclesia exhibitum & exhiberi concessum, credulitas cespitabit. Cùm tamen velint plures omnes in Martyrologio contentos esse Canonizatos; quod quidem erit saltem probabile, nisi oppositum aliunde constet, de quo non vno in loco à me actum, & modò B. Aloy [B. Aloysius Gonzaga eidem adscriptus.]sius Gonzaga occurrit à Clemente X. iussus describi cum præclaro elogio, & quidem dignissimo, supremi honoris prodromo iam morantis. Quòd si Sulpicius maturè, attentè, & diligenti consideratione Martyrologio adscriptus, vt eius frui debeat iuribus & prærogatiuis, nihil obstabit quòd ante quinquaginta annos id fuerit præstitum, quia Ecclesia per quinquaginta annos non potuit in errore versari, & exhibere cultum immerenti. A quo quidem legitimè aliquando ipsi habito non penitus abhorret P. Bollandus, vt videri potest §. 2. vitæ, in fine. Vnde & videtur à consueta sancti compellatione vt abstineatur non esse graue præceptum, pro quo probabile sufficeret fundamentum, dum pro eo expressius aliquid non habemus, vt pro Theodoreto extat iam inde ab annis pluribus, licet Concionatores aliqui parùm de eo curent, vt reperiunt compellantes.

§. V.

Quomodò Reliquiæ necessariæ pro consecratione Altaris fixi, & portatilis.

ET hoc ad Sanctuarium spectare potest, [Reliquias de substantia consecrationis Altaris, qui censeant esse.] iuxta dicenda inferiùs, in quo sunt ex Canonistis qui censeant Reliquias Martyrum esse de substantia consecrationis Altaris etiam portatilis, quod & amplexus Gauantus Tomo 1. Thesauri. Parte 1. Titulo 20. Lit. O. Vbi pro eo citat P. Azorium Lib. 10. Cap. 27. scilicet Tom. 1. Quæs. 8. vbi reuera affirmat id esse probabilius, & pro eo adducit Siluestrum & Tabienam, & alios affirmantes hanc sententiam esse communem, quam & tenet Scortia de Sacrificio Missæ lib. 2. Cap. 14. Thomas Hurtadus Tomo 1. Resol. moral. Tract. 2. Cap. 6. Resolut. 22. num. 254. cum Summa Pisana verb. Consecratio. n. 3. Siluestro. n. 1. P. Azor suprà. Bonacina Tomo 1. Disput. 4. q. vlt. punct. 9. n. 13. per errorem, quia est. 14. vbi tantùm ait aliquos fretos consuetudine addere ad consecrationem Altaris necessarias omninò esse Reliquias contra Patres Coninckium de Sacram. Quæst. 83. num. 241. V. asq. 3. p. Disput. 233. Cap. 2. n. 16. Filliucium Tract. 5. Cap. 4. Quæs. 9. n. 121. Suarez 3. p. Tom. 3. Disput. 81. Sect. 5. vers. Tertiò additur, in fine, nisi à Papa dispensetur. Barbosa de Iure Ecclesiastico Lib. 2. Cap. 8. num. 7. vbi reuera id videtur tenere, pro quo & vsum stare affirmat: Sicut & Christophorus à S. Ioseph Tomo 1. Moralium receptarum opinionum. verb. Altare dub. 2. In quod & P. Arriaga maximè videtur inclinare Tomo 7. Disput. 55. num. 4. dum opposito solam extrinsecam probabilitatem attribuit, saltem inquit ille, propter auctoritatem multorum grauium Theologornm, qui oppositum sentiunt, probabile est. Vt enim præmiserat, ex magnis cæremonijs, quibus vtitur Ecclesia ad Reliquias collocandas satis probabiliter celligitur: videtur enim mens illius esse, vt pars magna consecrationis in ea positione Reliquiarum constituatur.

Alij licet de substantia consecrationis [Qui solum de pracepto.] non esse existiment, præceptum tamen graue Ecclesiæ pro eo esse contendunt. Sic apud P. Azorium Hugo, Attensis, & Angelus. P. Reginaldus lib. 29. n. 190. vers. Porrò. Qui & probant, nam hoc saltem euincitur ex diuersis Canonibus, quos citati adducunt, scilicet 7. Synodi Cap. 7. Concilij Carthaginensis 5. Can. 14. Africani Cap. 50. & referuntur in Cap. Placuit de Consecrat. Dist. 1. duo isti, vt ait P. Palaus Parte 4. Tract. 22. Disput. vnica Puncto 9. n. 4. vbi tamen solius Africani habetur nomen: quamquam non desint, qui idem esse Concilium suspicentur, ex quo Canon deductus. Citatus autem Pater etsi præceptum non agnoscat, ait tamen esse decentissimum, & à Prælatis Ecclesiæ procurandum.

Et hæc quidem extremæ sententiæ sunt, cùm [Media sententia.] etiam media alia esse queat, scilicet Reliquias esse de substantia Altaris, si suppetant; sin minùs, sine illis stare consecrationem posse, sic dispensante Pontifice, cui vsus talis nequit non esse compertus: ad eum modum, quo pro Consecratione Episcopi tres alij requiruntur; ex quorum defectu ab vno præstari potest, subintrante dispensatione, quæ pro Indijs habetur, de qua nos alibi.

Dico Primò. Licet prima sententia [Assertio 1. de valde verosimili affirmatiua sententia.] valde sit probabilis, quam præter citatos tenent P. Fagundez Lib. 3. circa 1. Ecclesiæ præceptum. Cap. 22. num. 8. Cardinalis Lugo de Sacramentis Disput. 20. num. 75. P. Dicastillus Tract. 5. num. 146. P. Henao de Sacrificio Missæ Tomo 2. Disput. 24. num. 15. P. Granadus Tract. 14. Disp. 12. nu. 2. P. Gaspar Hurtadus Disp. 4. Diffic. 8. Diana Parte 11. Tract. 6. Resol. 24. P. Layman lib. 5. tract. 5. cap. 6. n. 8. P. Franciscus de Lugo de Sacr. Tom. 1. Lib. 5. cap. 7. Quæst. i. n. ii. Herincx Tom. 4. Disp. 8. n. 127. Trullenck lib. 3. de Sacr. cap. 8. Dub. 16. n. 3. Lezana V. Altare n. 6. Caspensis Parte 2. Disp. 3. nu. 76. Sotus, Ledesma, Zerola, Victorellus, Valerus, & Pasqualigus, quos adducit & sequitur Leander Tomo 2. Tract. 8. Disput. 7. Quæst. 6. & alij, qui vnico ferè fundamento vsus & praxis eam comprobant: negari nequit quin opposita cum moderatione adhibita pro 3. sententia, quando scilicet Reliquiæ suppetunt, sit verosimilior, & in praxi præferenda. Si enim desint; in verosimile prorsus apparet sine illis consecrationem non posse constare, licet defectum non admittat citatus Thomas Hurtadus, suprà dicens impossibile non esse paruulam Reliquiam inueniri ad consecrationem perficiendam. In quo benigno sensu possunt accipi plures alij præter citatos pro secunda sententia apud Leandrum suprà. Pro qua hæc faciunt.

Primò. Quia negari nequit antiquissimus vsus Altaria cum Sanctorum Martyrum [Antiquus vsus ex traditione, & pro eo Canon. 7. Synodi.] Reliquijs consecrandi, pro quo P. Henao multa congerit suprà num. 11. & seqq. & est satis vrgens Canon 7. Synodi, Generalis inquam Nicæni Concilij, in quo sic dicitur: Quæcumque templa consecrata sunt absque Reliquijs Martyrum, in ijs fieri statuimus Reliquiarum depositionem cum consuetis precibus. Qui autem templum consecrat sine sacris Reliquijs deponatur, vt qui Ecclesiasticas traditiones transgressus sit. Sic illud. Vbi quod statuitur, ex antiqua traditione descendit.

Ad quod aliquorum responsiones obuiæ minimè satisfaciunt. Dicitur enim in primis [Aliquorum responsiones.] contra Decretum dictum, etsi quæ sint alia, vsum præualuisse, ex eo tempore introductus, quo raritas altarium desijt. Deinde Canonem non tam præcipere, vt singula Altaria consecrentur cum Reliquijs, quàm vt in templis consecrandis deponantur illæ, idque in odium hæreticorum, qui sanctorum imagines & lipsana ex sacris ædibus abiecerant tunc temporis, quæ ratio & occasio nunc cessauit.

Non inquam satisfaciunt. Quia quod de vsu præualente dicitur, non est ita exploratum vti as [Confutatæ illæ.]seritur, & ita multi ex vsu contrario arguunt, vt vidimus ex Barbosa & Bonacina. Item Pontificale semper tali praxi ab Auctoribus assertæ restitit, quod & in nouiore Vrbani VIII. videre licet, dum formam præscribit consecrationis, & tamquàm partem valde præcipuam, id quod ad Reliquias spectat singulari rituum maiestate proponit. Pro contrario autem vsu tolerantia Ecclesiæ extat quidem, quæ tamen non semper potest ad patrocinium aduocari. Quod autem de Reliquijs deponendis quidam in Ecclesijs, sed non cum illis Altaria consecranda: ex eo refellitur, quod vsus, quam Ecclesia obseruat, ex antiqua traditione descendit: atqui ille circa Altarium consecrationem versatur, neque de Reliquiarum necessitate aliàs curat. Vnde in Rubrica de incensatione Altaris, sic dicitur: Si verò in Altari fuerint Reliquiæ &c. & prætereà, si obligatio circa consecrationem cessauit ob multiplicata Altaria, etiam pro Ecclesijs idem dicendum, quia & Ecclesiæ multiplicatæ sunt super numerum. Caussa autem illa reponendarum Reliquarum in odium Hæreticorum ex eiusdem Canonis tenore conuincitur falsitatis, cùm in eo dicatur id fieri debere iuxta Ecclesiasticas traditiones: pro quibus & D. Augustinus Sermone 73. in Appendice de diuersis ita loquitur: & quasi pro quodam consortio, ibi Martyribus sepultura decreta est, vbi mors Domini quotidie celebratur: scilicet vt qui propter mortem eius mortui fuerant, sub Sacramenti eius mysterio requiescant. Sic S. Doctor: & Consecratio quidem ita perficitur, vt in Altari sepulchrum sanctis, quorum sunt Reliquiæ, tribuatur: vnde illa ipsius consecrationis forma: Consecretur & sanctificetur hoc sepulchrum In nomine Patris &c. Quæ habetur in consecratione etiam Altaris portatilis.

Circa quod P. Arriaga suprà ita scribit, [Vt arguat & respondeat P. Arriaga.] & arguit pariter ac respondet: Frequenter Ecclesia in administratione Sacramentorum vtitur grauibus cæremonijs, quæ tamen non sunt essentiales pro Sacramento: colligimus autem quæ sunt in rigore essentiales ex ipso sensu verborum: quando enim verba denotant finem Sacramenti, tunc dicimus eam cæremoniam, supra quam cadunt talia verba, esse necessariam, reliquas verò non ita: in præsenti ergo cum ad positionem Reliquiarum nihil aliud Ecclesia denotare videatur, quàm quòd honoret Sanctos, quòd illis sepulchrum adornet gloriosum: de consecratione verò ipsius Altaris tunc nihil dicat, sed id adæquatè denotet, dum imponendo oleum & Chrisma vtitur eis vocibus: Consecretur hoc Altare in honorem &c. benè colligimus substantiam consecrationis solum consistere in eis vnctionibus, & in illis verbis, ac proinde reliqua esse iuxta dicta per modum cæremoniarum. Sic doctus Pater, vt aliquid diceret pro sententia grauium Theologorum, cùm ipse in oppositam, vt vidimus, magis inclinaret.

Sed quidem parùm in illis roboris benè [Valide refellitur.] consideranti succurrit. Quod enim de cæremonijs pro Sacramentis adhibitis dicitur, ex eo insufficiens ostenditur, quod Sacramenta certas habent materias & formas ab Ecclesia propositas, iuxta Scripturæ sacræ fidem, traditionesque, in generalibus Concilijs expressas, & communi fidelium consensu receptas, iuxta Doctorum irrefragabile magisterium: vnde quid de substantia sit, quid ad ritus accidentarios spectet, facilè deprehenditur. Quod secus accidit in ijs, quæ ex instituto ipsius Ecclesiæ habentur, & sacris actionibus ac verbis perficiuntur; si enim grauissimæ sint, vt in Consecratione, de qua agimus, citatus Auctor recognoscit, non debent vt accidentaria recipi, si præsertim vnctio sacra adhibeatur, vt in præsenti accidit, sic enim ante prædicta verba in Pontificali statuitur: Oratione dicta, Pontifex accepta mitra, [Pontificale Romanum.] intingit pollicem dexteræ manus in sanctum Chrisma, & cum eo signat confoßionem, id est sepulchrum, in quo Reliquiæ sunt reponendæ, in medio formando signum, dicens &c. Vbi manifestum est partem Altaris consecrari, vt mirum planè sit à præfato Scriptore dictum de consecratione Altaris nihil dici: cùm enim pars Altaris sit, & illa consecretur sacra vnctione & verbis eam significantibus: quid esse euidentius potuit, vt de consecratione Altaris saltem partiali ibi agi dignoscamus? Id quod clariùs adhuc conuincitur ex oratione, qua dicta disponitur ad consecrationem statim deueniendum: declaratur enim orationem huiusmodi ad id, quod immediatè sequitur, pertinere: sic enim in illa: Exaudi nos Deus noster, & precum nostrarum libenter accipe vota, & altare hoc ad celebranda diuina mysteria præparatum, cœlestis vnguenti odore asperge, & aromata diuinæ sanctificationis illi infunde: & sicut lapidem Iacob Patriarchæ erectum vnguenti perfusione dicasti &c. Iuxta quæ manifestissimum habetur consecrationem sepulchri non ad honorem tantummodò Sanctorum dirigi, sed ad Altaris ipsius substantialem dispositionem, licet partialem, cum Sanctorum honore coniunctam: sicut consecratio Altaris est partialis Ecclesiæ consecratio, quando illa solemniter consecratur; sine qua tamen nequit ista consistere, cùm in ordine ad diuinum sacrificium præsertim peragatut.

Secundò arguere possumus directè ex [2. Probatio directa ex forma consecrationis.] nuper dictis: Nam ex Consecrationis forma necessitas Reliquias adhibendi colligitur, quia non vt mera cæremonia, sed vt pars valde principalis exigitur, cùm ex Philosophia constet plures esse caussas principales posse, licet partiales, & in aliquibus Sacramentis partiales eiusmodi caussæ sunt, vnde & partes Sacramenti substantiales, sua & materia & forma distinctis constantes, vt in Eucharistia, Ordine, & Extrema vnctione, ac Matrimonio, iuxta receptam de illo doctrinam, in alijs certiorem.

Tertiò, Ex Oratione Ecclesiæ in prin [3. Ex Oratione Ecclesiæ.]cipio Missæ, Oramus te, Domine, per merita Sanctorum tuorum, quorum Reliquiæ hîc sunt. Vbi supponitur futuras ibi, aliàs adderetur conditionalis cautio, vt in incensatione, iuxta dicta nu. 370. Si dicas posse stare consecrationem sine Reliquijs, si non sit earum copia; quo euentu quærere debemus quomodò stare veritas Orationis præfatæ possit, & ita ex illa non desumi efficax argumentum. Contra hoc est id esse quasi per accidens, cùm generaliter supponatur futuras ibi. Quod quidem non potest ab Ecclesia supponi, nisi quia pro eo præceptum extat; si enim ex hominum voluntaria dispositione penderet, id esset generaliter incertum, vt quod de appositione in Altaribus diximus, vnde similis ac pro incensatione conditionalis obseruatio poneretur. Quomodo autem, si Reliquiæ non sint, verificari Oratio possit, videbitur inferiùs. Nec satis faciunt qui dicunt id posse intelligi de Reliquijs in Ecclesia regulariter asseruatis, cùm vix vlla Ecclesia sit, in qua talis defectus videatur. Nam oratio ista, sicut & osculum Altaris pariter concurrens respondent consecrationi, & ita ad Reliquias in ea depositas referuntur. Pro quo Gauantus suprà Parte 2. Tit. 4. Lit. D. ita scribit: Monet Hieronymus Cantonus in Ordinario diuinorum Officiorum, quòd vbi non sunt Reliquiæ Sanctorum, ex dispensatione Apostolica, in Altari, omitti debent verba, Quorum Reliquiæ hîc sunt: eoque casu osculum Altaris fieri debet ad ea, Indulgere digneris, & benè monet. Hæc ille. Iuxta quæ habemus orationem & osculum ad Reliquias dirigi, quatenus in Altari consecrato existunt, & ita non sufficere quòd in Ecclesia sint, quia nequit dici illas osculari, cùm osculum ad præsentissima referatur. Præterquam quot innunumera sunt loca, in quibus Missæ Sacrificium offerri potest, cùm tamen in illis Reliquiæ non sint, nec de illis ad huiusmodi curatur effectum.

Tandem quod ad praxim attinet, ex eo [4. Ex periculo celebrationis in Altari non consecrato.] ipsius conuenientia ostenditur, quòd sententia affirmans necessarias esse Reliquias, eam habet, quam vidimus probabilitatem; quòd si ipsa vera est, consecratio aliter facta erit nulla, & ita super Altari non sacro fiet celebratio. Licet autem consecratio talis non sit Sacramentum, in quo non licet vti opinione probabili, vt aliàs dictum cum receptissima Doctorum sententia; est tamen res maximè sacra ad supremum omnium Sacramentorum pertinens, vnde securior pro ea est via tenenda, vbi non solùm videtur esse decentia, quam & futuram maximam agnoscit P. Palaus, & à Prælatis Ecclesiæ procurandam vt vidimus nu. 367. Sed decentiæ, & procurationis non leuis obligatio, si res ista quibus par est oculis, inspiciatur.

Dico Secundò. Si Reliquiæ desint, li [Assertio 2. Posse sine Reliquiis consecrari Altare, si illæ desint.]cet omninò sine illis Altaria portatilia consecrari. Id probo: Nam tunc necessitas vrget, & vel dispensatio Apostolica pro illa extat, iuxta dicta nu. 367. vel probabilis opinionis virtute agitur, quod & in Sacramentis accidit, vt communis Theologorum sententia firmat, de qua non semel à Nobis dictum. Neque hoc negabit Thomas Hurtadus, qui sententiam suam nihil impossibile continere dixit, cùm tale non sit paruulam Reliquiam inuenire. Si ergo impossibile hîc & nunc, vbi instat necessitas, id conuincitur concessurus. Et multò minus P. Reginaldus, qui obligationem tantùm agnoscit quando commodè fieri potest.

Dico Tertio. In euentu præcedentis [Assertio 3. Quid tunc de Oratione Missæ.] Assertionis, si videlicet constet non adesse Reliquias, possunt omitti verba orationis, Quorum Reliquiæ hic sunt, iuxta dicta n. 374. Si in Ecclesia sint, & sit præcipuum aliquod præsertim sanctuarium, potest ad Sanctos, quorum sunt, Oratio dirigi impropriando locutionem, non quidem ex mente Ecclesiæ, iuxta quam alius est sensus, quem vidimus, citato nu. 374. Sed ex priuata deuotione, quæ cùm actus internùs sit, & religiosus, ab illa nequit prohiberi: vt verò externus est permittitur, vt Sacerdotum vitetur confusio, & hærere minùs sapientes cogantur circa omittenda: qua de caussa in Secreta Oratione Missæ Dedicationis illa verba relicta, quæ parenthesi iam contenta iubentur omitti. Et in hymnis sacris aliqua etiam occurrunt, quæ non possunt Sanctis omnibus adaptari, vt alibi obseruaui. Sanctorum Petri Nolasci, & Caietani Thienæi ignorantur corpora, vt Historici eorum attestantur. Quomodo ergo in eorum Festis dicitur: Ad sacrum cuius tumulum frequenter, Ægra quæ paßim iacuere membra, Viribus morbi domitis saluti Restituuntur? Quod dicunt aliqui de conditionali intentione, congruit quidem quando Sacerdos ignorat an sint in Altari Reliquiæ, si enim sit certus, ineptè conditione vtitur, vt est compertum.

Dico Quartò. Licet antiqui Canones [Assertio 4. Non esse necessarias Reliquias Martyrum.] de Reliquijs tantùm Martyrum procedant, iam quorumcumque Sanctorum sint ab Ecclesia eorum adscriptorum Catalogo, pro Altaris consecratione sufficere videntur. Idque constare ex Pontificali, quia in consecratione nulla Martyrum memoria extat, sed sola Sanctorum. Quod & ex Declaratione S. Congregationis Concilij Tridentini ostenditur, quam ex Piasecio adducit Diana Tit. 20. citata Lit. O. vbi ita scribit: & de [Gauantus.]bent esse Sanctorum ab Ecclesia approbatorum, vt respondit sacra Concilij Tridentini Congregatio Episcopo Interramnensi 13. Septembris 1593. apud Piasecium par. 1. cap. 5. nu. 7. Etenim Christus, hoc est vnctus, appellatur consecratus à Deo caput Sanctorum. Sic ille. Vbi de Martyribus nihil, & consul [Nec sufficere Beatificatorum.]tatio pro Beatificatis generaliter videtur processisse, nam de alijs priuata tantùm veneratione percultis nulla esse poterat dubitatio. Et modò id certius ex Pontificijs Decretis prohibentibus Beatificatorum Reliquias in processionibus circumferri. Constat autem ex Pontificali Reliquias pro Consecratione Ecclesiæ, Altarium scilicet illius, processionaliter deportari. Licet autem id non fiat in quacumque Altarium consecratione, idem tamen obseruandum, quia Consecrationis forma eadem est, & de omnibus Declaratio præfata procedit. Vide tamen infra nu. 383.

