Id autem, quod de S. Victoria dictum [De Sancta aliis, de quibus supra.] in alijs est præfatis Virginibus manifestius, vt non debeant existimari illæ, quæ sub ijsdem nominibus in Martyrologio continentur. Neque enim nomina earum talia sunt, vt ex singularitate validum possit argumentum efformari. Plures sunt Christinæ, Candidæ, & Basillæ, vt erit Martyrologium consulenti perspicuum. Ideò illis alij sunt pro celebratione constituti dies: id quod etiam in SS. Victorino & Herculano factum. In sancto autem Cyriaco animaduerten [De S. Cyriaco.]dum occurrit, quod licet in Catalogo Sanctorum Coloniæ serie mensium à Beyerlinck exhibito, die 16. Martij eius Corpus apud Carthusianos asseratur extare; posteà tamen inter sanctos, qui in Ecclesia dictorum Venerabilium Patrum recensentur, non Corpus, sed solùm Caput Sancti Diaconi positum inuenitur. Si ergo ibi solum Caput, ex eo vrgeri argumentum poterit, quòd pro conseruando ipsi proprio die formabatur. nu. 138. Sed quidquid de hoc sit, Reliquia nostra S. Diaconi esse nequit: nam vt ex Martyrologio Romano constat die. 8. Augusti, eius corpus, sicut & sanctorum Largi, & Smaragdi in Diaconia S. MARIÆ in via lata recondita fuerunt, [Martyrol. Roman.] post aliam eorum translationem. Constatautem Reliquiam nostram aliunde extractam post licentiam ab Vrbano VIII. concessam Religioso grauissimo extrahendi Reliquias ex Cryptis, Cœmeterijs, & Catacumbis, quod eorum cum assistentia est factum, qui sunt ad faciendam fidem necessarij, subsecuta Episcopali approbatione. Videant ergo prædicti Patres vnde corpus aut caput ad eorum fuerit Ecclesiam deportatum.

SECTIO XIV.

Quid erga Sanctorum Reliquias faciendum, quorum ignorantur nomina.

IGnorantiam nominum non obstare [Sanctos ignoti nominis celebrari posse.] communis & irrefragabilis totius Ecclesiæ sententia est, quæ & S. Adauctum, & Quatuor Coronatos, aliosque solita celebrare. Quod adeò certum existimat P. Guyetus Lib. 1. Cap. 5. Quæst. 12. vt etiam in Patronos Ecclesiarum conuenienter assumi posse fateatur. Illud etiam certum, peccaturum grauiter, qui [Vt possit in eorum impopositione grauiter peccari.] Sanctis huiusmodi ea imponat nomina, quæ propria aliquorum sunt, vt illorum esse credantur Reliquiæ, præsertim si ex illustrioribus sint: est enim deceptio in re graui. Neque dici potest abesse occasionem errandi in substantia, cùm veneratio solam respiciat sanctitatem: id enim eatenus concedunt Doctores, quatenus post exactam diligentiam nequit veritas explorari, iuxta dicta Sect. præced. Cùm valde diuersum sit aperto vti mendacio, ex quo errores perniciosissimi pullularent. Vt si quis Capillos Sanctæ alicuius vti Deiparæ exponeret publicæ venerationi, vel etiam Christi esse diceret, & sic alia, cùm dicere posset ibi non errari circa substantiam sanctitatis, cuius formalis ratio omnibus est communis Sanctis. Et quidem si de publica expositione loquamur, pro illa certissimum est necessariò Episcopi debere approbationem præcedere, quam pro falsò adscriptis Sancto alicui Reliquijs minimè exhibiturus est, nisi falsa pro eo instrumenta præsententur; in quo euidenter apparet quàm grauiter delinquatur. Quòd etiam videtur habere locum, licet de publica expositione non agatur, sed quis Reliquiam apud se habens, eam voluntario nomine baptizatam, huic & illi adorandam exhibeat; in quo & præiudiciales esse errores possunt. Si autem alijs adorandam non offerat, sed apud se retinens dicat esse huius aut illius mentiti sancti, veniale erit tantùm peccatum.

Hæc cùm ita se habeant, dubitari tamen [Quæ imponi posse videntur.] potest an liceat sanctis huiusmodi nomina imponere, quæ in deceptionem inducere nequeant, & sint pro officijs diuinis accommoda, & quæ possint de Sanctis, quibus imponuntur, verissimè pronuntiari, qualia sunt Iustus, Felix, Victor, Fortunatus, Candidus, Fulgentius, Valens, Clarus, Beatus, Amandus, Constans, Verus, Clemens, Charus, Amator, Patiens, Pudens, Prudentius, Commodus Pretiosus, Viator, Bonus, Theodorus, Theodosius, Theophanes, Eusebius, Vigilius, Victorius, Coronatus, Dioscorus, Dominator, Florens, Florentius, Florus, Crescens, Crescentius, Gaudens, Gaudentius, Mansuetus, Hilarus, Prouectus, Philotheus, Theophylus, & alia. Et idem est de nominibus SS. Feminarum cum propria terminatione. Et videtur quidem non licere, quia id solùm Pontifici competit, vt indicat Guilielmus Herincx adductus Sect. præced. nu. 140. di [Videtur Pontifici reseruatum.]cens ita ab eo solitum fieri: & ratio esse potest, quia ad eum, ad quem spectat suprema dispositio circa aliqua, spectat & nominum impositio, vnde à Deo imposita nomina diei ac nocti, cælo, terræ, & mari, vt ex Genesis 1. constat, & ab ipso facta Adamo imponendorum nominum potestas, Genes. 2. v. 20. vtpotè quem animalium omnium dominum constituerat. Habet autem Pontifex circa Sanctorum Reliquas supremam dispositionem, sine cuius facultate extrahi ex sacris locis nequeunt, vnde vel ab ipso, vel ab alio, cui ab ipso facta copia, sacra imponenda sunt nomina.

Sed sunt qui alijs à Pontifice, & sine [Sed sunt qui concedant aliis. P. Guyetus] illius facultate licere contendant, & ita P. Guyetus citata Quæst. 12. dum ita scribit: Itidem & in singulari, si fortè Sancto alicui, cuius nomen proprium ignoretur, aliud vulgo cognomen, putà Fortis, aut Patientis, aut Victoris, impositum fuerit. Hæc ille. Et ita factum in tribus Sanctis Martyribus, de quibus nu. 126. nominibus Secundi, Festi, & Quarti compellatis, quia nomen Primi habebat alius, qui & priùs alijs nominibus denotati, scilicet, Fortunati, Donati, & Firmi. Videturque ex [Vnde probari id possit.] eo probari posse, quia nominum impositio est quid ad placitum hominum contingens, neque pro sanctis quidquam habere in Iure Canonico, aut Pontificijs Decretis, quo id prohibeatur. Et quidem sublato errandi periculo, & admonitis Fidelibus Reliquiam talem esse sancti nullibi extra Ecclesiam talem existentis, & ab omnibus diuersum, qui eodem fortè nomine potiantur, quæ notitia ad posteros facile deriuabitur, deceptionis videtur periculum remoueri. Quòd autem aliquando in eo lapsus esse possit, inconueniens quidem est ab omnibus deuorandum: nam multæ habentur Reliquiæ Sanctorum, quorum nota sunt nomina, neque in illis singulares, quia in Martyrologio, & ipso Romano Kalendario Sancti occurrunt eisdem nominibus compellati, & plures profecto in Kalendario cognomines vt percurrenti constabit. Vnde hæc liccntia sine scrupulo à viris pijs, nec indoctis non semel vsurpata.

P. Baldellus Tomo 2. Theologiæ moral. lib. [PP. Baldelli & Ferrandi sententia.] 3. Disput. 16. num. 15. & 16. ea, quæ dicta sunt nu. 146. apertè confirmat, quem sequitur P. Ferrandus Lib. 1. Cap. 5. Arti. 1. vbi id ita videntur etiam Pontifici concedere, vt non nisi appellatiuis possit vti nominibus, si videlicet S. Felicem, S. Fortunatum, S. Deodatum, S. Theophilum, appellet: nam & Pontifices (immò illi maximè) cauere à mendacio & deceptione debent, immò & ab omni mendacij & deceptionis specie. Additque pro augenda securitate P. Ferrandus ibidem delicatam profectò admonitionem, aut verò etiam præceptionem, quam magni esse momenti affirmat, scilicet, quòd scriptio in eum finem à Pontifice summo, vel à singulis Episcopis in sua Diœcesi, alijsve ex Papæ venia sibi concessa, diplomate constet, quandonam, qua occasione, quamque ob caussam ea nomenclatura incertis illis Reliquijs imposita fuerit: ne (vt nimiùm frequenter vsu venisse querimur) temporum varietate, tam necessariæ rei notitia in obliuionem veniat, & ea sequantur inconuenientia, quæ recenset.

Dico Primò. Impositio nominum re [Assertio 1. congruens 1. sententiæ.]spectu sacrarum Reliquiarum eorum Sanctorum, quorum nomina ignorantur, ad Pontificem pertinet, & ad eos, quibus per eum licet, quales videntur Præfecti Sacrarij Apostolici, & qui eas valent suis in Diœcesibus approbare. Sic Pater Baldellus, P. Ferrandus, & Guilielmus Herincx, quamuis quod ad Præfectos Sanctuarij Apostolici attinet, apud eos non inueniatur expressum. Probatur fundamentis adductis pro prima sententia. Quod autem ad alios præter Pontificem spectat, ex eo quòd aliquibus præter illum facultas huiusmodi competit; nullis autem conuenientiùs quàm præfatis videtur adscribenda, quia nominis impositio aliquomodo ad approbationem conducit, quasi illius complementum.

Dico Secundò. Non est necessarium vt [Assertio 2. Non esse necessarium vt nomina sint appellatiua.] nomina, quæ sic imponuntur, sint appellatiua, licet aliquam conuenientiam videatur importare. Probatur, Quia illa ipsa nomina, quæ à præfatis Auctoribus afferuntur, propria sunt respectu aliorum, scilicet, Felix, Fortunatus, Deodatus, Theophilus, & propria etiam eorum fiunt, quibus imponuntur, aliàs ad nihil deseruirent, cùm omnes sciant sanctos ijs esse prærogatiuis insignes, quæ dictis nominibus exprimuntur; neque roganti quo vocetur nomine sanctus aliquis, fiet satis appellatiua nominis significatione, pro esset inepta interrogatio. Licet ergo curandum sit vt nomen sancto, cuius est Reliquia, cum ipsius apta significatione imponatur, illa tamen in nominibus esse proprijs potest. Vt in nomine Christophorus, quod P. Ferrandus cum alijs adducit, sicut & Macarius, quæ nemo vt appellatiua profert, & significationem habent ad effectum, de quo tractamus, aptissimam, sicut & nonnulla alia ex propositis. n. 147. vt Fulgentius, Florentius, Florus, Crescentius, Gaudentius, Hilarus, quibus addi possunt, Victricius, Basillus, Clarentius, Albanus, Albinus, Cœlestinus, Fortunius, & alia.

Dico Tertiò. Non est necessarium vt [Assertio 3. Non esse necessarium, diploma de impositione nominis.] impositio nominis diplomate constet. Probatur, Quia tale aliquid non videmus vsu comprobatum, neque ex aliquo Pontificio decreto tale aliquid potest verosimili illatione deduci. Neque inconuenientia, quæ proponuntur, adstringunt: supponimus enim Reliquias legaliter approbandas, & approbationum instrumenta diligenter custodienda. Earum ergo veritate constante, ex eo quòd impositio nominis in obliuionem veniat, quid inde? Malesanæ superstitionis occasio, ait citatus Auctor, quia videlicet vnus sanctus coletur pro alio. At qui hoc non potest penitus euitari, etiam diplomate tradito, quia non est illud diebus singulis, & omnibus incolis, aut aliunde aduenientibus ostentandum. Quòd si timeatur deceptio talis, semper illi poterit beneficio approbationis occurri. Diploma etiam, vt sæpè in ipsis approbationum instrumentis euenit, deperdi potest. Et quid tunc? Adduntur, maleferiatorum, sciolorum, & pugnacium ingeniorum tricæ, ridiculaque ac noxia cauillationum minùs religiosarum vis, qua tamquàm ex equo Troiano in Reliquiarum contemptum, ac Religionis discessionem proficiscantur. Sed verò, si de Catholicis agitur, quantumuis sciolorum ora obstrui legalibus instrumentis approbationis poterunt. Si autem de hæreticis, neque mille illi diplomatibus acquiescent, neque obstruetur os loquentium iniqua, & ponentium in cœlum os suum, nisi quando Deo ipsorum placuerit misereri, aut vindictam de linguis sacrilegis reportare.

Dico Quartò. Licet vtcumque videa [Assertio 4. Non expedire inferioribus Prælatis.]tur probabile prædictam facultatem inferioribus conuenire Prælatis, conuenientius apparet eam neutiquàm ad actum reuocare. Inde factum, vt licet ijs, de quibus num. 148. nomina imposita cum varietate fuerint, de qua ibi, talis tamen sit vsus abrogatus, & sine nomine pariter celebrentur, ob rationem redditam n. 126. & ita videmus generaliter obseruari vbi Sanctarum Virginum & Martyrum ex vndecim millium Sodalitio Reliquiæ habentur insignes, illæ siquidem nullis expressis nominibus celebrantur, vt specialiter videre licet in Codice Matritensi, quem adducit P. Quintanadueñas Tomo 1. Tract. 7. Singulari 30. n. 2. Tacito illius nomine, quod fit in S. Callisto, & alijs. Sic ibi.

Dices ex P. Ferrando experientia con [Obiectio ex maiori Fidelium affectione erga Sanctos certi nominis.]stare Fideles multò minori affectu, studio, ac pietate affici & ferri erga Diuorum illorum exuuias, quorum nomina mortales latent: potentiùs enim nobis nota & certa, quàm obscura, ignota, & incerta solent mouere animos: ideôque maior diuinæ gloriæ, atque Cœlituum cultus ac venerationis plerumque decessio fit.

Respondeo ex Auctore eôdem §. metipso Re [Exactè diluitur.]liquias Sanctorum certis nominibus à legitimis Ecclesiæ Præsulibus donandas, ex quo habebitur prædictus effectus maioris erga sanctos affectionis. Deinde vbi magna est Reliquiarum copia, quòd vna aut alia sine sancti, cuius est, certo nomine colatur, nihil profectò maiori affectioni obstare poterit, cùm tot sint, erga quos possit illa protendi. Euenire quidem potest, vt in die ferialis Officij iuxta Romanum Breuiarium videat quis in Ecclesia rubra ornamenta, & quærat caussam: cui responderi poterit id esse propter insignem Reliquiam Martyris. Quod si insuper de nomine interroget, dici illi apertè veritas poterit, si doctus sit; si illitteratus, esse sanctum anonymum aut Romanum, vt frequentissimè sunt illi, quorum Reliquiæ habentur, vtpotè Romæ passi, aut Romæ sepulti, vel Romam translati, quod sufficit vt dici Romani possint, quidquid audiens hallucinauerit, cauendo ne sanctum Romanum sibi esse persuadeat, qui à Diuo est Laurentio conuersus, & eius in martyrio extitit antecessor. Et quidem licet ex hoc elici possit aliquod esse in carentia nominis inconueniens, maius profectò est in voluntaria illa nominum impositione. Et vt legitima sit, Vicarij Generalis ad id sufficiet auctoritas, cùm Ordinarij nomine veniat, iuxta communem sententiam, de qua sæpiùs, & constet Decretum S. Congregationis pro Reliquiarum celebratione Ordinarij requirere approbationem, cuius veluti sequela & complementum impositio nominis est, vt dictum. num. 150. Omitto alia, quæ apud P. Ferrandum videri poterunt, eo quòd ad eruditionem potiùs spectent, quàm ad Theologicam discussionem.

SECTIO XV.

An Reliquiarum Festa possint infra Octauas de præcepto celebrari.

POsse infra Octauas, quæ de præcep [Circa Octauas certa resolutio.]to non sunt, diximus n. 135. & ratio ibi reddita: quod non est ad Octauas ipsas extendendum; quia supposito quòd ritus talis obseruatur, in eo quod est præcipuum non sunt absurda committenda, vt scilicet dies ipse Octauæ cum Festo occurrentis sancti confundatur. Et Gregorius quidem concedens vt in Hispania celebrari possit eo die, quo Festum Duplex occurrit, sanctus, cuius Reliquia insignis habetur, manifestè indicat de Octauis se non decernere, quandoquidem statuit, vt Festum dictum in diem non impeditam transferatur, supponens tale esse vt possit transferri: cumque Octaua transferri nequeat, illius debet Festum præferri, vnde circa Octauas, quæ de præcepto sunt, nulla est ratio dubitandi, pro quibus est expressa Rubrica, cui minimè est concessione præfata derogatum. In sanctis Zenone & socijs id [Circa peculiarem mutationem SS. Zenonis &c. vbi & de S. Alexio.] obseruatum est, vt in diem Natali eorum proximiorem & commodiorem mutaretur eorum celebritas, eo quòd dies antecedentes post diem 9. in quo ille cum Octaua Visitationis occurrit, sint Festis alijs impediti. Cui dispositioni opponi potest diem proximiorem non vigesimum esse, in quem facta translatio, sed decimum nonum, cùm dies decimus octauus Diuo Alexio fuerit stabiliter consignatus. Sed quidem in ipsius S. Alexij gratiam sic factum, eius consulendo translationi. Si enim eius Festum in Dominicam inciderit, ius habet vt secunda possit feria celebrari. Si ergo illam Festo Sanctorum prædictorum inuenerit occupatam, post Octauam peregrinari necessarium erit, & satis procul Sedem est, concatenatione octauarum succedente, reperturus. Ne ergo Peregrinus cœlestis vagari etiam nunc debeat post vestigia sanctorum suis in Festis præcedentium, dies est 19. suo vt iure possit vti prouida animaduersione relictus.

Circa infra Octauas ergo de præcepto [Circa Infra Octauam de præcepto quid certum, & quæ aliàs ratio dubitandi, vt non liceat.] versatur difficultas, neque vlla apparet, si de sanctis loquamur, quibus in Martyrologio dies certus designatur; vel de illis, quibus iam est dies assignatus, licet in Martyrologio nulla illorum mentio habeatur, se transferenda illorum Festa sint; tunc enim si Octauæ ita translatos admittant, ab ea non sunt gratia ij, de quibus agimus, excludendi. Quæstio igitur de ijs tantùm vertitur sanctis, quibus certus eo vsque non est consecratus dies, & ratio dubitandi est, quia dies infra Octauam sunt ritus semiduplicis, & eiusdem cum semiduplicibus dignitatis, in quibus Festa eius generis celebrantur. Atqui Festa talia nequeunt suis moueri sedibus, vt in illis alia celebrentur, etiamsi Duplicia sint, nisi pro eo Pontificia aliqua concessio suffragetur; quæ tamen nullibi extat; si enim alicubi, maximè in citata Bulla Gregorij XIII. in qua tamen solùm conceditur, vt Festum sancti, cuius adest Reliquia insignis, & proprium habet diem, possit translatione alterius celebrari.

Sed his non obstantibus videtur id posse [Licere probatur, & primum pro eo argumentum.] licitè stare, quando pro constitutione in tali die potest ratio aliqua conuenientiæ reperiri. Primò Quia ex concessione Gregorij id potest colligi; nam multò plus est Festum Duplex à sua remoueri sede vt det locum insigni Reliquiæ, quam diei infra Octauam Officium omitti. Licet autem possit ratio discriminis adduci ex concessione vnius, & non alterius, non cessat penitus vis argumenti, quia ex concessione manifesta aliam verosimilem congrua ratione deducimus, vt meritò credendum sit eum, qui maius eodem in genere concessit, id quod est minus etiam concessisse, ex regula communiter recepta, de qua Nos non semel. Quamuis enim magni videatur esse momenti diei possessio, considerandum tamen est in Festo, quod Reliquiæ ratione transfertur, non solam possessionem haberi, sed sancti etiam esse Natalem; & tamen tanta Reliquiæ excellentia est, vt & possessioni, & Natali præferatur. Aliquid ergo Reliquiæ concedendum est, etiam cùm dies Natalis non est, quo excellentia eius declaretur. Neque enim dici potest satis eam declarari, dum ipsi Officium Duplex impenditur, quia sic etiam agi cum Reliquia potuit, cuius dies est notus, sancto ad quem spectat, diem proximum assignando, & alium, cuius est Natalis, sua in possessione immobiliter conseruando. Dandum ergo est illi id, quod manifestè minus est, & credendum hanc fuisse Pontificis mentem ipso concessionis modo non obscurè declaratam.

Secundò, Quia iuxta Rubricam, de [Secundum ex semiduplici prælato diei infra Octauam.] qua dictum. n. 132. dies infra Octauam à superueniente superatur semiduplici, si in Dominicam inciderit, aut Festo alio impediatur, vt accidit quando in diem Dedicationis Ecclesiæ incidit, aut peculiaris alterius Festi. Quod quidem non fit ob peculiarem illius excellentiam, sed ex proximitatis titulo respectu Natalis diei, in quo conuenientiam aliquam Ecclesia deprehendit, & ob illam diei infra Octauam Officium relinquendum. Cùm ergo respectu Reliquiæ insignis conuenientia etiam esse possit, & illius Festum tanto habeatur in pretio, intra Octauam constitui poterit. Argui enim meritò ex conuenientia potest, & identitate rationis, pro quo plures congerit textus & Auctores Dom. Barbosa Tractatu de Axiomatibus, Axiom. 197. Ratio autem illa proximitatis non est adeò vrgens, vt constat, quia de illa non habetur ratio, si dies immediatus Festo alio impediatur; cùm tamen aliqualis, id sufficiens visum vt diei infra Octauam Officium, subintrante semiduplici, deseratur.

Tertiò. Quia semiduplicia infra Octa [Tertium ex concessione Semiduplicium.]uas celebranda videmus sine difficultate concedi. Sic S. Elisabetha Lusitaniæ Regina infra Octauam Apostolorum Petri & Pauli, S. Carolus Borromæus (qui iam Duplex) infra Octauam omnium sanctorum. Vbi obuia est responsio esse illos ipsorum Natales dies, quia in eisdem mortui. Sed contra illam argui, sicut nuper, potest; quia in eo ratio quædam conuenientiæ apparet, quæ non semper ab Ecclesia attenditur, vt videri potest in sanctis Romualdo, Stanislao, Birgitta, Dominico, & duobus Franciscis Xauerio, & Borgia, ac nonnullis alijs, & ita conuenienter etiam prædicti sancti potuerunt extra Octauas collocari, præsertim S. Elisabetha, ob plures dies Octauæ illius impeditos. Cùm ergo & conuenientia pro collocando Festo Reliquiæ insignis infra Octauam esse possit, non est id eisdem denegandum, si rationabiliter discurrere debeamus.

P. Guyetus Lib. 4. Cap. 8. Quæst. 8. ita [P. Guyeti peculiaris sententia circa semiduplicis translationem.] scribit: Sed ecce tibi casum propono non adeò metaphysicum. Occurrat Festum S. Catharinæ Senensis (erat tunc semiduplex) Dominica 5. post Pascha, transferri debet. At Feria. 2. 3. & 4. occupantur Festis Duplicibus. Feria. 5. celebratur Festum Ascensionis. Feria. 6. vacua est omni Festo, nec aliud in ea occurrit Officium quàm de Octaua Ascensionis. An non in ipsam transferri potest prædictum Festum S. Catharinæ? Ratio affirmandi ea potest afferri, quòd Festum illud sic translatum ex die Dominica non sit infra Octauas ante diem Ascensionis, à quo proinde dicitur primùm transferri infra Octauas: ergo quemadmodùm si occurreret in ipso Festo Ascensionis, transfertur ex Rubrica in sequentem Feriam. 6. minimè impeditam, ita & in eamdem transferri potest ex Dominica, cùm æquè sit proxima dies infra Octauam minimè impedita. Subtilior est ista ratio, quam, quia mea est, nolo vt certam adstruere, sed eam cuilibet perito diiudicandam relinquo. Sic ille, & satis quidem verosimiliter, & cum digna viro tanto moderatione locutus. Quem propterea adduco, [Quid ex ea pro assertione.] vt appareat in caussa, quam versamus, & alijs eiusdem generis posse à simili non leuia argumenta desumi: neque enim hæc dici disparata possunt, à quibus fieri nequit illatio, vt videri apud citatum Barbosam potest Tractatu eôdem. verb. Illatio. multa suo more congerentem. Potest autem præfatus casus aliàs incidere, neque enim de B. Catharina est vnicè singularis, in Religionibus, & alibi, vbi peculiaria Festa vsu legitimo peraguntur. Exemplum gratia, Incidat Festum S. in Dominicam prædictam, Feria. 2. est Festum S. Petri Cœlestini, & Feria. 3. Festum S. Bernardini in Religione PP. Minorum cum Octaua, vnde Feria. 4. poterit fieri de S. Venantio: idem erit si Festum S. Martini Martyris & Pontificis in Dominicam incurrat, tunc enim de S. Didaco fiet sequenti die, & Feria. 3. de S. Martino, quin obstet Octaua, iuxta dicta.

Vbi obseruasse iuuat nullam esse Ru [Non esse Rubricam expressam translationem semiduplicium prohibentem.]bricam, quæ expressè & in speciali statuat Festa Semiduplicia translata non posse infra Octauas celebrari: immò concessum videtur in Titulo dc Octauis. n. 3. quòd in illis fit de semiduplicibus etiam translatis: quamuis generalis illa dispositio limitanda veniat ex Titulo de Translatione Festorum n. 5. ad quem se refert Rubrica, & vbi decernitur quod Festum semiduplex infra Octauam occurrens tantùm transferatur in proximè sequentem diem. Sed cùm ibi de occurrentibus tantùm infra Octauas, pro alijs non apparet prohibitio manifesta: licet argui ex eo non leuiter possit: quod enim de translatione dictum fuerat generalibus verbis, quomodo sit intelligendum posteriori loco, vt vidimus, reseruatur. Atqui in eo sola Festi infra Octauam occurrentis translatio conceditur, & ita de aliter translatis prorsus illa denegatur. Quod ergo dicitur Infra Octauam occurrens, non est admittentis extra Octauam, sed translationem ad casum præfatum limitantis. Sed verò non est argumentum huiusmodi apertè conuincens: stare enim potest vt explicatio posteriori Rubricæ reseruetur, propter speciale illud de die proximè sequenti, cum quo stare potens aliorum translatio, ne nimiùm illa protrahatur, stante generali concessione, de qua priùs, vt possit vna cum alia rectè dispositio componi.

Et quidem qui sic contenderet, non [Firmatur tamen non licere.] posset ex Rubricarum verbis falsus assertor euinci, vnde ad alia est veritatis præsidia recurrendum. Et satis firmum illud, quod ex communi sensu desumitur circa dictarum intellectum Rubricarum. Vnde Gauantus id pro certo statuit Part. 2. Sect. 3. Cap. 10. n. 4. vbi præmittit Semiduplex quomodocumque impeditum transferendum in diem non impeditam simili Officio, hoc est nouem Lectionum, quale itemest dies infra Octauam, quod in postrema Breuiarij recognitione dictum. Quæ recognitio nihil Breuiario videtur addidisse, cùm in eo explicatio huiusmodi non inueniatur, neque in Titulo desemiduplici, neque in Titulo de Translatione, in qua sic tantùm habetur: Festùm Semiduplex occurrens [Rubrica Breuiarij.] diebus supra dictis &c. transfertur in primam diem similiter non impeditam &c. Talis ergo recognitionis effectus alibi perstabit expressus. Quod quidem vt sit absque tergiuersatione verissimum, & pro præsenti caussa sit concludens, addendum propter solos dies infra Octauas ita esse declaratum; nam si propter illas additum non est, aut pro certo declaratum, inutilis profectò esset declaratio, quæ pro alijs nullo modo erat necessaria, cùm constet Semiduplex non posse in eum diem transferri, in quo aliud Semiduplex celebratur. Quia verò dies infra Octauam, licet Officium nouem lectionum habeat, censeri potuit communi illa de Semiduplici non comprehensa, ideò oportuit declarationem adhiberi. Et ita intelligendum Semiduplex non posse in diem infra Octauam transferri, quod est tali recognitione conclusum. Quod & vsus generalis amplectitur, pro quo Gauantus loco eôdem ita scribens: Eâdem de caussa Semiduplex occurrens [Gauantus.] infra Octauam Corporis Christi, si protinus sequantur Octauæ S. Ioannis, & SS. Apostolorum Petri & Pauli, transfertur post omnes Octauas. Et hoc est quod addit Rubrica in fine num. 5. Ita vt, inquit, Festum Semiduplex infra Octauam, non transferatur nisi in proximè sequentem diem, id est, si sequens erit impedita, transfertur Semiduplex vltra omne Officium nouem Lectionum. Sic ille, qui & statim rationem reddit verbis illis: Ratio est, quia amisso iure vicinitatis ad proprium diem, non est maior ratio cur citiùs celebretur. Tantùm ille. [Illius non exacta ratio.] Sed quidem negari nequit Ecclesiam de acceleranda translatorum celebratione esse solicitam, cùm in Rubrica dicatur translationem faciendam in proximè sequentem diem: quia iuxta dispositionem Kalendarij ita quidem videtur futurum; si enim in remotissimum diem essent Festa translata protrahenda, aliquid fortè pro euitatione talis incommodi fuisset opportunè dispositum, vt videmus factum in Festo Angelorum Custodum, quibus assignatus secundus Octobris dies, eo quod concessione illa de non impedito die Officio nouem Lectionum, tale Festum in longinquam diem à multis trahi experientia fuit certissima comprobatum. Quòd ergo circa translationem dispositum est, eam habet congruentem rationem, ne scilicet cum aliorum Festorum detrimento contingat fieri: nam & detrimentum Festorum solemnium est, eos ipsis decerpi dies, quos pro augenda solemnitate ab Ecclesia constat attributos.

Dico ergo tandem valde esse probabi [Conclusio probabilis circa propositum casum.]le infra Octauas posse de illis sanctis fieri, quorum Reliquiæ habentur insignes, etiamsi eorum Natales dies penitus ignorentur. Probatur fundamentis adductis. Quòd autem conuenientia in eo esse possit, ex multitudine Reliquiarum ostendi valet, & prætereà ne sanctorum Semiduplicium Festa nimiùm differri necessarium: proximitatem siquidem diei Ecclesiæ cura commendat, vt nuper vidimus. Hac de caussa infra Octauam S. Rosæ, quæ in hoc Regno de præcepto est, ratione Reliquiarum insignium, trium scilicet Corporum Sanctorum Martyrum, & Capitis alterius, quatuor dies sunt ipsis consignati. Pro quo quidem alia est ratio, eos scilicet dies ante Octauam prædictam iam fuisse quatuor huiusmodi Festis occupatos. Licet autem post Octauam stabilitam aliqua fuerit circa Reliquias facta mutatio, id non videtur obstitisse, quia loco illorum, quorum erant Festa, alij sunt, & insigniorum quidem Reliquiarum, substituti. Et notissima Iuris regula est substitutum, pro vt idem quod subrogatum, sapere naturam eius, in cuius locum subrogatur, vt videri potest apud Barbosam Tractatu de Axiomatibus Axiom. 213.

DVBIVM INCIDENS.

An ob vitandam nimiam dilationem in Translatorum celebratione, possint infra Octauas celebrari.

DIco Primò. Non est existimanda ni [Assertio 1. Non esse nimiam dilationem, quæ iuxta Ecclesiæ dispositionem stare potest, & quæ illa.]mia dilatio ad effectum dictum, quæ iuxta dispositionem Rubricarum, & Kalendarij cursum, potest accidere, & est ad triginta & vnus dies, quando scilicet Festum Corporis Christi in 16. 17. aut 18. Iunij diem inciderit: Tunc enim S. Norbertus, (quando scilicet erat Semiduplex) ex sexto eiusdem mensis die in septimum Iulij differendus. Tale ergo translationis spatium non est exorbitans reputandum.

Dico Secundò. Si dilatio sit exorbitans [Assertio 2. Aliquam nimiam esse, & contra Ecclesiæ mentem.] probabile est, præsertim in Hispania, posse translatum Semiduplex infra Octauam celebrari. Probatur, Quia non est credendum velle Ecclesiam ad id adstringere, quod est ab eius vsu abhorrens, neque potest commodè verbis Rubricarum aptari, vt est compertum. Atqui dilatio exorbitans, quæ scilicet plures ambit menses talis est, quia numquàm tale aliquid visum vel auditum, & prætereà illius mens ex verbis innotescit, quia translatum statuit in diem proximè sequentem traduci, qualis dici nequit distans adeò protensa dilatione. Quod autem ad Hispaniam pertinet, probatur ex eo, quod est à Gre [Greg. XIII. concessio circa Festum Translationis S. Iacobi.]gorio XIII. dispositum circa Festum translationis Corporis D. Iacobi Hispaniarum Patroni in Bulla sæpiùs citata, sic enim ibi: & quoniam in Regno Castellæ, in pluribus Ecclesijs celebratur die 30. Decembris Translatio S. Iacobi Apostoli Hispaniarum Patroni, præcipuum Duplex, & in Breuiario ponitur die 29. festiuitas S. Thomæ Archiepiscopi Cantuariensis & Martyris, Semiduplex; & in anno, quo festiuitas S. Thomæ occurrit in Dominica, iuxta regulam Breuiarij transfertur in diem sequentem, quo die in eo Regno celebratur supradicta festiuitas S. Iacobi, posteaque per plures dies non venit aliqua dies vacua, in qua poßit celebrari festiuitas prædicti S. Thomæ, volumus, vt in eo anno Festum ipsum S. Thomæ transferatur ad primam diem Duplici non impeditam, quæ erit Vigilia Epiphaniæ, & tunc de Vigilia fiat tantum Commemoratio, ad Vesperas autem Epiphaniæ nulla fiat Commemoratio de Festo S. Thomæ prædicti. Sic Pontifex, vbi perspicuum apparet ob dilationem plurium dierum, scilicet vsque ad diem 19. Ianuarij, id esse statutum, quod est multo plus, quàm si celebratio pro die infra Octauam fuisset indulta; non quidem de Octaua Epiphaniæ agendo, quæ valde priuilegiata est, sed de alijs Semiduplicia admittentibus.

P. Guyetus Lib. 4. Cap. 7. Quæst. 5. ita [P. Guyeti non penitus probanda sententia.] inquirit: Quid si Festum diu nimis dilatum penitus omitteretur? & respondet: An obliuione, seu incuria? Non est hoc vitium artis, vt ei medeamur. An tædio protelandi? At expectatio iustorum lætitia. [Prouerb. 10.] An vitandæ confusionis gratia? Nulla erit, si Festa præter ius minimè congeras. Sed habet hoc Breuiarium Ordinis Prædicatorum, vt Festa simplicia, quæ eadem illis sunt ac nobis Semiduplicia, per quindecim dies poßint transferri, vltra quod spatium nihil de ijs fit illo anno. Est Breuiarium, quod habet leges suas: tu verò, si Romanus es, Romano viuito more. Hæc ille, in quibus statim occurrit resolutionem Quæstionis titulo non respondere, cùm de omissione Officij illa procedat, & de translatis resolutio adhibeatur. Sed quidquid de hoc sit, quod circa vitandam confusionem asserit, non videtur opportunum; nam stante minimè præter ius Festorum congerie, confusio facilè in translationibus, non vitatur, quando multi sunt, qui debent transferri, & delicata profectò animaduersione opus est, quæ & accidere respectu vnius potest, si dilatio exorbitans futura sit. Cùm ergo dictus Pater ad confusionem vitandam admoneat ne Festa præter ius congerantur; videtur non obscurè innuere, quando congeries vitari nequit, & consequenter neque confusio, aliquod debere incommodo tali remedium adhiberi; nec aliud opportunius succurrit, quàm prædictum dierum infra Octauas, alia enim Festa omnino debent intacta remanere. Licet autem PP. Prædicatores peculiari vtantur Breuiario, ex eo tamen, quod in ordine ad translationem obseruant, colligere possumus quantùm vitandæ veniant longæ translationes, Breuiarium enim tale à Romana est Sede approbatum, cui dispositio prædicta non est visa irrationabilis, vt deducamus inde id, quod Romano cum Breuiario stare possit, dilationes nimias quantùm fieri possit deuitando.

SECTIO XVI.

Vtrum Reliquiæ non insignes possint minori Officio celebrari.

