Aliunde etiam explodenda venit præfati scri [Sententia de Salome sorore Virginis confutata.]ptoris sententia, & quidem præualide: Nam propterea defensio illius assumpta, vt Diuo Iacobo peculiaris excellentiæ asserendæ via sterneretur, vni præfatæ sororis Deiparæ aliam adijciendo, vxorem Zebedæi, Ioannis pariter genitricem. Pro quo ingenuè profitetur nullum ex Scriptura fundamentum haberi, & ita ad alia qualiacumque recurrendum. Cùm autem hoc facillimo possit negotio dispelli, ex eo fit prius illud solido fundamento carere. Arguitur ergo ex quadam Epistola S. Ignatij Martyris, cuius mentionem facit Iulianus Archipresbyter S. Iustinæ in Ad [D. Ignatius Martyr.]uersarijs. nu. 361. cuius verba sunt: Sunt & hic multæ de mulieribus nostris MARIAM IESV videre cupientes &c. Est & Salome, quam diligis, filia Annæ, Ierosolymis, & quinque mensibus apud eam commorata. Sic ille. Quis autem non videat testimonium istud prorsus vacillare? Dicta Epistola scripta asseritur D. Ioanni Euangelistæ, qui Salome filius fuisse contenditur, sicut & Iacobus. Debuit ergo S. Ignatius dicere: Est hîc & mater tua. Cùm ergo non ita loquatur, sed Quam diligis apponat: euidenter conuincitur non eius matrem reputasse. In quo quidem communis Doctorum sensus obsistit, iuxta quem Salome mater duorum fratrum, Euangelij non obscuro indice, comprobatur. Additur Filia Annæ; & hoc impertinens, quasi Apostolus cuius esset filia eius mater ignoraret. Iam quod de commoratione per quinque menses subditur, si illud Apud eam, ad D. Annam referatur, egregium est paradoxum, tunc quidem temporis illam in viuis fuisse, quam multò anteà mortuam omnes testantur historici. Si autem ad Deiparam, sciebat id Ioannes scribente certiùs, vtpotè filius eidem assistens, vti ei fuerat à Christo in cruce commendatum. Itaque testimonium hoc momenti est nullius, quia ex epistola, quam sicut nonnullas alias vt legitimos S. Martyris fœtus nullus doctus & cordatus admittit. Quòd si quidquam ei deferendum contendat quispiam, addere possumus in Annæ nomine erratum duarum subtractione litterarum, cùm dicendum fortè fuisset Ioannæ, vt alibi passim similes mutationes occurrunt. Cùm ergo testimonio præfato inniti nequeat, omisso illo, & nonnullis alijs, ad alia se præfatus Auctor vti vrgentiora conuertit. Arguit ergo

Primò ex verbis citati Iuliani in Aduer [Ex Iuliano Archipresbytero nihil haberi momenti.]sarijs num. 6. illis inquam de Salome loquentis: Beatæ MARIÆ consanguineæ, sororisque. Quod quidem eam explicationem patitur, de qua dictum: locutus enim ille iuxta id, quod in Euangelio reperit, circa sororum & fratrum compellationem. Et quidem cum nullum ille pro asserto, quod ipsi attribuitur, fundamentum adducat, nullo modo cogimur ad assensum eidem præstandum. In eo quod ex D. Ignatio adducit, vt vidimus n. præced. pro illa sententia, reijcitur: non ergo tanta est circa hoc illius auctoritas, vt eidem inuerosimiliter loquenti adhibere fidem debeamus.

Secundò ex D. Thoma Lectione 5. in 1. [D. Thoma verba proponuntur, & vrgentur.] Cap. Epist. ad Galatas, vbi reiecta sententia de tribus maritis, & tribus ex illis filiabus, sic statuit: Sed huic opinioni dupliciter contradicit Hieronymus, primò, quia Salomè non est nomen viri, vt etiam in Græco apparet, sed est nomen mulieris, quæ fuit soror Beatæ Virginis, & ex Zebedæo genuit Iacobum Maiorem, & Ioannem, sicut Maria Cleophæ ex Alphæo genuit Iacobum Minorem, Iudam, & Simonem. Dicitur autem frater Domini iste Iacobus specialiter inter alios suos Consobrinos &c. Iuxta hæc soror Virginis, & ex eadem matre euincitur Salomè; aliàs sicut ei negatur pater, negaretur & mater: cum & insuper Consobrini dicantur Saluatoris, vnde & ex sororibus procreati. Quod vrgetur ex ratione, quam S. Doctor adducit, cur D. Iacobus Minor sit specialiter frater Christi vocitatus, quia scilicet Alphæus pater eius fuit de cognatione Ioseph; & ideò quia Iudæi cognationis lineam texere solent à maribus, & Christus putabatur filius Ioseph, vt dicitur Lucæ 3. ideò specialiter dictus est frater Domini, & non alij, qui solum ex matre coniuncti erant ei. Vbi si non sentiret Zebedæi filios consobrinos Christi, filios equidem sororis Virginis fuisse; non erat opus ad rationem illam recurrere reputatæ cum D. Iosepho cognationis; cùm satis esset dixisse filios Zebedæi filios sororis non esse, sicut erant filij Alphæi; & ita in his specialem rationem suppetere, vt fratres Domini dicerentur, quæ in Salomè filijs deficiebat. Prætereà 3. p. q. 28. arti. 3. clare asserit filios Alphæi consobrinos fuisse Christi ex Maria Cleophæ sorore Virginis.

Sed nihil horum vrget, cùm iam ex di [Fit illis satis.]ctis constet quomodo possit & debeat nomen sororum & consobrinorum intelligi. Neque ex eo, quod patrem negauit, asserens cum D. Hieronymo in nomine Salomè commissum errorem, & de matre tacuit, quidquam ad intentum accommodatum eruitur, quia de matre non agebatur, & satis fuit eam sororem dixisse Virginis, vtcumque id stare possit, sicut fratres Domini dicebantur, quos est compertum aliam matrem habuisse. Quomodocúmque autem id steterit, ratio cur conueniens fuit declarari cur Iacobus Alphæi in speciali frater Domini diceretur; non ita tamen vt pro discernendo illo à filijs Salomè, ex eo diceretur talis, quia filius erat sororis Virginis ex eadem matre; id enim falsò supponitur. Nec plus vrget quod ex 3. p. additum: in responsione enim ad 5. cum D. Hieronymo loquitur, materteræ & consobrinorum vocibus, iam explicatis, inductis: nec de Filijs Zebedæi ibi mentio vlla, qui in Euangelio nusquàm reperiuntur fratres vocati Christi: propter quam rationem P. Suarez Tomo 2. in 3. p. Disput. 5. Sect. 4. miratur D. Chrysostomum inter fratres Domini Diuum Ioannem numerasse Homil. 5. in Matth. Sed non est animus excellentiam cognationis duobus præclarissimis Salome filijs denegare, quam plures agnoscunt, licet pro illa in Euangelio nulla efficacia fundamenta succurrant. Pro quo sic P. Vasquez citata Disput. 22. n. 29. Quòd [Pro cognatione S. Ioannis Euangelistæ. P. Vasquez.] autem Chrysostomus hom. 5. in Matth. explicans illud Cap. 1. Cùm autem accepisset, non cognouit eam &c. inquit Ioannem Euangelistam dictum etiam fuisse fratrem Domini, non video quo fundamento confirmari poßit, cùm nusquàm sic nominatus inueniatur, tametsi potuerit. Sic ille.

Tertiò ex Remigio Antisiodorensi, qui [Remigij auctoritas prorsus eneruis.] floruit iuxta annos 880. cuius testimonia adducit D. Thomas in Catena Euangelica: ille ergo affirmat Deiparam fuisse Amitam SS. Iacobi, & Ioannis. Vbi amitæ nomine intelligenda matertera, siquidem Deipara nullum habuit fratrem, cuius essent filij Diui fratres, pro quo significando nomen Amita deseruit. Sed hoc est satis debile: nam cùm nomen Amita stare in sua propria significatione non possit, quid sibi voluerit Auctor, ab ipso requirendum est, & dum hoc fieri nequit, eius auctoritati minimè innitendum, si autem adductam interpretationem vti fauorabilem admittamus, & materteram ab eo assertam, ad responsionem est superius propositam recurrendum.

Quartò, ex D. Bonauentura, qui varijs [Nec vrgentior D. Bonauenturæ.] in locis vocat Salomem Virginis sororem. Sed explicandus vt supra; immò & vt ipse se explicat scribens in Ioannis Cap. 19. & affirmans Mariam Cleophæ dictam, quia illius filia: ergo non D. Annæ, quæ vnius viri vxor. Et ita neque Salome, quæ ab eodem S. Doctore soror illius compellatur. Quòd autem pro huiusmodi interpretatione Glossam adducat, nihil videtur obstare, quia dum nihil contrarium statuit, illius mentem amplectitur, cùm minimè soleant antiquiores Scriptores Glossæ sententiam reijcere, nisi quando absurdum in ea aliquid odorantur. Verba Glossæ sunt: Hæc erat mater Iacobi, filia Cleophæ. [Glossa Interlinearis & Dionys. Carthus.] Ad citata verba v. 25. & ita etiam habere versionem Arabicam vidimus nu. 26.

Quinto ex Dionysio Carthusiano, qui in Cap. 4. Matthæi asserit Diuos Iacobum & Ioannem fuisse Christi consanguineos, ex sorore inquam Virginis, & in cap. 20. fuisse illam ipsorum materteram. Ad quod ex eiusdem Doctoris sententia conformanda responsio; siquidem in Matth. 27. arti. 4. affirmat Mariam Cleophæ proptereà dictam, quia illius erat filia. Cùm ergo soror dicatur, non ex D. Anna, sed ex alia ipsi consanguinitate propinqua processisse conuincitur; id quod de Salome pariter accipiendum, cùm constet Virgini non fuisse propinquiorem: vnde citatus Scriptor pro Maria magnum in Euangelio fundamentum esse contendit, cùm tamen pro Salome nullum occurrat, quod est sanè verissimum de ista, quidquid de illa sit.

Sextò, Ex Abulensi varijs in locis, sed [Et Abulensis.] præsertim Quæst. 55. in cap. 20. Matthæi ita scribit. Erant enim in secundo gradu ad Christum, & mater eorum erat Soror Matris Christi? Sic ille: quo nihil videtur dici clarius potuisse. Et hanc ait fuisse caussam cur illa adeò confidenter filijs primas postularit sedes in regno Christi; quibus enim dari illæ decentiùs possent, quàm adeò propinquis, egregijs eorum dotibus pariter concurrentibus, quibus poterant quorumcumque alio [Notanda responsio.]rum turbulentam inuidentiam amoliri. Fateor testimonium præfatum omnium aliorum esse potissimum: ad quod tamen non est inuerosimilis & inconcinna responsio. In Euangelio, vt diximus, nullum est ad pronuntiatum eiusmodi fundamentum. Vnde ergo Doctori tanto ita & sensisse & loqui prouentum? Inde equidem quia de Virginis parentibus notitia nulla. Id constat, quia de illis in illo voluminum pelago nec gutta, quæ illos contingeret. Nullibi de S. Ioachimo, aut Beatissima vxore Anna mentio vlla quorum Festa illis inculta temporibus. Cùm ergo ea, quæ iam in Ecclesia magna sunt consensione recepta de Sanctissimis coniugibus notitiam eius effugerint, inde factum vt de gradu illo cognationis pro lubito pronuntiarit. Vidit Mariam Cleophæ à D. Hieronymo materteram appellatam, appellauit & ipse. Vidit cum Maria Iacobi, quæ soror Virginis Christo patienti adstitisse: Matth. 27. v. 56. & parem illam prærogatiua consanguinitatis affecit. Nihil ergo illius efficere sententia potest, quia sine idoneis testibus est locutus, & ignorantia facit inuoluntarium. Nisi etiam dicamus in ea illum fuisse sententia, sed parùm verosimili, & vnum illum esse auctorem, cùm pro opposita & sensus Ecclesiæ iam sit, & quotquot vidimus suffragantes.

Septimò adducitur reuelatio quædam [Ex reuelationibus quibusdam.] Sanctæ Mechtildis, quæ D. Ioannem rogauit quomodò Virginem compellaret. Et responsum ab ipso eam materteram compellatam, sororem matris. Sed reuelationis huius nutat fides, quia nullus pro ea receptus liber affertur. Et vt demus aliqualem fidem commeritam, rosponsio est obuia ex dictis. Nec plus ponderis habet, quod ex reuelatione S. Birgittæ tumultuarie profertur, loco minimè designato, qui & designari non potuit, cùm in receptarum libris nullatenus reperiatur. Potest autem veriùs & validiùs ex ijsdem pro nostra sententia produci, dum lib. 1. cap. 9. Sic Virgo alloquitur ipsam: Ipse coniugium patris [S. Birgittæ fauorabilior reuelatio.] mei & matris tanta castitate coniunxit, vt tunc non inueniretur castius coniugium, & numquàm conuenire vellent, nisi iuxta legem solummodo caussa suscitandi prolem. Et cùm sibi nuntiatum esset ab Angelo, quòd Virginem parerent, vnde salus mundi procederet, magis voluissent mori, quàm carnali amore conuenire, & voluptas in eis mortua erat. Sic ibi. Qui ergo ita erant affecti vt mori magis vellent, quàm carnali amore coniungi, quibus castitatis incrementis post conceptam Virginem nobilitati fuerint, quis non videat, vt mori magis vellent, quàm abdicatas voluptates reuocare. Pro quo & facit id quod in Sermone Angelico cap. 10. legitur, sic enim ibi Angelus Diuam eamdem alloquitur: Ita Deus, qui huic Aquilæ comparatur, [Excellentia coniugij Beatorum Ioachimi & Annæ.] cuius conspectui omnia futura, sicut & præsentia, clara sunt & aperta, dum vniuersa iusta & honesta coniugia, quæ à primi hominis creatione vsque in finem nouißimum fieri debebant, prospiceret, nullum simile Ioachim & Annæ coniugio, in omni diuina charitate & honestate præuidit, & idcircò ei placuit de hoc sancto coniugio honestißimæ suæ Matris Corpus, quod per nidum intelligitur generari, in quo ipse cum omni consolatione dignaretur quiescere. Hæc Angelus, alia pro Diua Anna satis gloriosa subnectens. Et præfata quidem caussam istam videntur absoluere: cùm enim coniugium dictum omnium, quæ in vniuerso, & fuerunt, & sunt vsque ad finem mundi futura diuina charitate & honestate superauerit: ex eo habetur coniuges fuisse monogamos, cùm ad honestatem id valde conducere videatur, quod & qui aduersantur, agnoscunt: & etiam post conceptam Virginem, castissima exacta senectute, minimè operibus carnis dedisse operam, aliàs à coniugio Saræ, & Elisabeth, de quibus superiùs, & ab alijs, de quibus D. Ambrosius nu. 28. & frequens experientia testatur, iret manifestissimè superatum. Quantæ autem auctoritatis Diuæ Birgittæ reuelationes sint, alibi à Nobis dictum, & de peculiari in Sermone Angelico, mirabili ratione dictato, pro quo sic breuiter in distinctione Librorum: Insuper Sermones Angelici de excellentia Beatißimæ Virginis [De Sermone Angelico S. Birgittæ.] annectuntur, quæ Romæ Angelo dictante propè Venerabile Sacramentum in Ecclesia S. Laurentij in Damaso B. Birgittæ ad latus habitanti reuelati fuerunt. Sic ille. Circumstantiæ autem sunt admirabiles.

Tandem positionem ex eo tendit confirmaturus prædictus Scriptor, quòd ea, quæ obijci contra illam possunt, facilem habeant solutionem. Et inprimis quod de sterilitate diuinitus depulsa dicitur, ex eo diluitur, quod in Anna Samuelis matre præcessit. Et id quidem in ea [Ex D. Annæ ætate in congruè argui.] propterea accidit, quia licet sterilis, conuenientis tamen esset ætatis; quod & in Diua Anna non secus contigit, quæ quadragenaria concepit Virginem post viginti annos sterilitatis. Sed hoc non satisfacere ex præfatis compertum habemus, & adducta nuper D. Birgittæ reuelatione in dubiæ conuincitur falsitatis. Quòd autem ad Annam antiquiorem spectat dictum de illa n. 27. & ratio diuersitatis adducta. Quia verò ex ætatis vigore arguitur, & annis ad generandos filios accommoda, iuuat quid antiqui Patres circa hoc senserint, eorum allatis verbis, demonstrare. Et quia de Anna Samuelis matre inductum exemplum præstat ex Leonis Imperatoris Oratione in Natiuitate Christi pulchras clausulas delibasse. Sic ergo ille: Tardum fuit genitale germen: at naturæ [Leo Imperator.] totius germen gloria obscurauit. Defuit aruo flos; at vniuersum orbem messe impleuit. Lugebas orbitatis ergo laceßita opprobrijs? atque vnquàm felici adeò, amplaque prole delectata fuit? Puellam nutris, cuius mundus lætitiæ diuitias habebit. Matres vniuersas supergressa es. Parit quoque alia quædam Anna, cùm & ipsa orationis munus filium accepisset: verùm seruum, verum ministrum: quamquàm is prophetica vnctione excelluit: tu verò cæli ac terræ Reginam paris, eam inquam, quam canticis celebrat omnis natura particeps rationis: sola paris Dei Matrem: sola Dei auia existis. O lumbos, quorum habitaculum elegit Deus, cùm in nobis habitare voluisset. Hæc ille; qui post alia sic Diuum Ioachimum salutat: Audi senex progenitor, inque spem meliorem transferaris &c. Iuxta quæ & in [Vrgens ponderatio.]dicia senectutis habentur, & manifesta inter Annam vtramque diuersitas: licet enim prior & Prophetam & alios progenuisse constet; posterior tamen vnius Virginis omnium Reginæ partu habuit, quo desiderium expleret, matres omnes supergressa. Ea de caussa adeò sublimis, vt in eius lumbis habitaculum constituerit Deus, vt minimè nobis persuadeamus eos habitatione tali adeò sublimiter consecratos, ad filiorum aliorum generationem libidinosis pruritibus æstuasse.

Photius Archiepiscopus Constantino [Iuxta Phocium D. Annæ senecta.]politanus Oratione in Sanctissimæ Dei Genitricis Natalem diem Tomo 8. Bibliothecæ Patrum P. F. Francisci Combefis ita loquitur: Hodie enim Virgo Mater ex matre sterili nascitur, Dominicique aduentus Palatium præparatur. Hodie soluuntur sterilitatis vincula, ac virginitatis claustra obsignantur. Quibus enim infecundus vterus, ac cuius prolificæ rationes emortuæ essent, præclarum fructum protulit, cùm spes omnis abesset: ijs quoque Virginalis incorruptio promittitur, partusque miraculum perspicuis rebus prænuntiatur. Equidem eximia res, ac tota quid maius natura, partus sine viro, seruata Virginitas ab edita prole; verùm naturæ quoque iura superat, ut sterilis vetula fœcunditate augeatur, pariatque: ac rei prodigium virginali partui exordio præit. Sic ille.

S. Andreas Ierosolymitanus Archiepiscopus [Iuxta Andream Cretensem.] Cretensis Oratione 1. in eamdem festiuitatem sic habet post alia: Cùm sic autem Ioachim & Anna tristitia tenerentur, quòd deesset proles generis futura heres, hactenus quidem haud omninò spei scintillam extinxere; ambo autem prolem concedi, ad suscitandum eis semen orabant. Nec prius remiserunt contentionem, quàm vt voti compotes facti essent. Et verò euaserunt compotes. Sic enim querulis vocibus obsecrantibus, ac Deo supplicantibus, affuit citò, quæ non tardat, virtus; illique quibus ederet fructum; huic quibus prolem pareret, vires adiecit: hactenus siccatis genitalium organorum meatibus, fecunditatis infundens humorem, ex non genitalibus genitales ac fœtificos reddidit: iamque ex infecundis, arentibusque, tamquàm ex humore vegetis arboribus generosus nobis fructus, Virgo hæc immaculatißima germinauit, suntque soluta sterilitatis vincula, ac contra spem genitalis oratio fuit &c.

D. Ioannes Damascenus Oratione 2. vt supra [D. Ioannes Damascen.] sic D. Annam loquentem introducit: Congaudete mecum, quæ promißionis germen ex sterili ventre peperi, ac benedictionis fructum vberibus meis, pro eo atque optaueram nutrio. Sterilitatis mœstitiam exui, ac lætam fecunditatis vestem indui. Congaudeat mecum hodie exaudibilis illa Anna, Phenennæ aduersaria, ac nouum hoc atque inopinatum miraculum, quod in me gestum est, suo exemplo concelebret. Exultet Sara senili gaudio gestiens, meumque ab sterilitate conceptum præfigurans. Sic ibi. Quod & in sacris habetur Ossicijs, paululùm diuersa translatione. Et duo quidem proponuntur exempla Annæ videlicet Samuelis matris & Saræ. Non tamen prius vt figura seruiens mysterio profertur, quia in illo non ita prouecta senectus, neque vnica proles: benè tamen secundum, vbi senile gaudium exponitur, vt ætatis indicetur prouectio, & vnius partus singularis gloria componatur.

D. Ildefonsus Sermone in eadem festiuitate [Ex Diuo Ildefonso.] ita loquitur: Consideremus in quantùm possumus, quia nec lingua sufficit loqui, quod voluntas cupit proferre, quanta fuit benignitas Dei, vt de tam longinquo inquireret sibi templum vbi habitaret: quia MARIA Virgo non sic est nata, sicut solent pueri, vel puellæ nasci. Sed de Anna sterili, ac patre iam sene, extra consuetudinem mulierum post refrigescentem calorem, & sanguinem iam tepidum in pectore refrigescentem, & omnem amorum libidinis discessum, mundo corde & corpore ab omni pollutione carnali orta est. Sic enim Dominus voluit, vt de tali vasculo mater sua nasceretur. Hæc ille.

Georgius Metropolita. Orat. 1. in Festo [Ex Georgio Metropolita.] Præsentationis Virginis in templo, eximium illud habet Diuorum parentum encomium: Hi itaque ob eximiam ac præcellentem virtutem præ omnibus noti Creatori sunt; quippe præsciti ac prædestinati, [Eximium Virginis Parentum encomium.] qui mysterijs diuinis ministrarent. Quamobrem viam omnem mandatorum incedentes, ad summum euaserunt perfectionis apicem, solique ea consecuti sunt, quæ à sæculo plurimi cupierunt. Sic cùm præmisisset, rationem adeò dilati conceptus inuestigans, post alia sic subdit: Mihi nihilominus haud in his solutio sistit; quin aliud quidpiam non improbabile dicendum succurrit. Quid verò illud? Eorum pietas ac religio eius ætatis hominibus ignota mansisset. Eorum ad Deum neceßitudo ab oratione confirmata, contentiosum dubitantium sermonem haud quaquàm submouisset. Nunc autem ad eas redacti angustias, qua in alijs quoque cum Deo neceßitudine pollerent, publicante arcanum claro euentu, protinus ostenderunt. Hæc ille, & alia. Iuxta dicta autem clarissimè conuincitur Diuos parentes ad eam sine prole deuenisse ætatem, vt manifestum omnibus appareret eos nisi magno Dei miraculo non posse generare. Vnde comperto conceptu & miraculum pariter & familiaris eorum cum Deo, virtutum omnium consociata perfectione, consuetudo perclaruit. Ex quo fit Diuam Annam plusquàm quadragenariam fuisse; aliàs non esset cur inhabilis ad concipiendum haberetur. Pergit ille, & de Diua parente sic fatur: Haud quaquam pro rei impoßibilitate animum anxietati dedit. Non dubitauit apud se cogitans, vti ferè alijs euenit. Num oraculum in deceptionem cedet? Num diuturna sterilitas promißioni incurret? Num qui apparuit eo venit, vt nuntio mulceret? Ecce iam defloruit ætas. Ecce iam florentißimus vigor tempore emarcuit. Ecce iam membrorum præcipuum robur ad debilitatem tendit. Maxima vitæ pars decursa est. Tempus subfugit, quo quis lubens proli adgaudeat, eâque gestiat. Edendæ prolis gaudium quid primis annis affert, dum graui senio ætate fiuctus speratur? &c.

Sic præfati Patres, vt alios missos faciam; [Circa tempus sterilitatis amplior inuestigatio.] cùm tamen ingenuè fatear sententiam de viginti annis sterilitatis à bonis Auctoribus receptam; immò & per traditionem haberi affirmat P. Salianus Tomo 6. Annal. anno 4016. n. 12. quod tamen de absoluta traditione non videtur accipiendum, cui præfata obstant, sed qualicumque, nullo pro eo antiquo & authentico testimonio suffragante. Cùm sint prætereà qui plurium annorum magis in speciali loquendo sterilitatem asseuerent. Neque enim sermoni D. Hieronymi de Natiuitate Virginis ea habetur fides, vt quod ibi asseritur de viginti annis, pro oraculo debeat pietas erudita complecti. Sermoni inquam D. Hieronymi, non legitimi auctoris, sed falsò eidem adscripto, vnde inter eius opera minimè extat, sed cum illis, quæ tanto Doctore penitus putantur indigna Tomi 9. Parte 3. collocatur. Quamuis non desint, qui fidem adhibendam censeant in eo scripto (si sermonem non libeat appellare) contentis, quicumque ille auctor sit; nam illa communis fidelium sensus amplectitur, præsertim quoad desponsationem Virginis, & miraculosam sanctissimi Iosephi in id muneris electionem. Et ad hoc forsitan P. Salianus allusit in suo illo de traditione pronuntiato.

Cedrenus ergo in Compendio Historiæ, [Aliqua pro eadem.] quem plures allegant, affirmat D. Ioachimum octogenarium decessisse, & D. Annam duobus annis minorem, post duodecim annos à partu Beatissimæ prolis. Ad quod videtur alludere P. Suarez Tomo 2. in 3. p. Disput. 7. ante Sectionem 1. [P. Suarez.] §. vltimo vbi ex sententia Patrum ait parentes B. Virginis fuisse mortuos post annos vndecim, quibus illa in templo vixerat. Et Nouarinus in [Nouarinus] Vmbra Virginea n. 1209. dicens post adductum D. Hieronymi ex citato sermone, vt ille loquitur, de viginti circiter annis asserto, alios existimare non annis solùm viginti in connubio sine prole Ioachimum & Annam permansisse, verùm & annis circiter quinquaginta. Pro qua eneruanda positione ex Sanctorum historijs exempla longioris sterilitatis accumulat, subdens vix posse de hac re aliquid certum statui, & quo diuturnius parentes sancti sterilitatis opprobrium pertulerunt, magis conspicuam eorum patientiam & spem fuisse: quod est doctrinæ Patrum à Nobis propositæ consentaneum. Facit etiam pro annis illis vndecim aut duodecim id quod graues scriptores affirmant, scilicet Beatissimam Virginem post annos nubiles, cùm scilicet annum attigisset decimumquintum, & desponsata fuisset Iosepho, à sacerdotibus fuisse redditam parentibus. Viuebant ergo illi, & post desponsationem mortui, quidquid de anno mortis fuerit, qui potuit esse proximior. Videndi Cardinalis Baronius in Apparatu n. 55. & Spondanus n. 22. Ex quibus habemus per viginti illos sterilitatis annos non fieri satis grauibus & solidis fundamentis, quibus Beatissima Virgo vnigenita comprobatur.

Obijcit deinde sibi auctoritatem Docto [Obiectioni occurritur ex Patribus vnigenitam Virginem affirmantibus.]rum, qui de genealogia Christi scribentes in Cap. 1. Matth. affirmant Virginem Vnigenitam fuisse, & suorum parentum heredem. Ad quod respondet se nullum legisse ex antiquis Auctorem, qui Vnigenitam pronuntiarit, in quo graues scriptores decepti, Cardinalis inquam Baronius, P. Suarez, & alij. Addit non esse specialem excellentiam Saræ & Elisabethæ vnicos filios habuisse, sed tales illos fuisse; & vnicos quidem ob peculiares rationes; maioremque gloriam ex prole multiplici Diuam Annam assecutam, cum ratione illius mater fuerit duarum aliarum Sanctarum feminarum, & auia multorum Apostolorum, quorum singuli progenitores possent illustrare. Cui responsioni multa ex dictis validè contradicunt. Et quidem nullum ex antiquis Virginem Vnigenitam compellasse maiori debuit cum fundamento proferri; sunt siquidem qui compellauerint plures. P. Christophorus de Vega citata Palæstra. 10. Certam. 4. Diuum Ioannem Damascenum adducit Orat. 1. in Natiuit. Virginis sic locutum: Te Vnigenitam ac Primogenitam [D. Ioan. Damascen.] hodierno die ex sterili patre produxit. Quæ verba in Oratione præfata non reperiuntur, licet Primogenita asseratur verbis illis: Siquidem Primogenitam nasci oportebat, ex qua nasci haberet Primogenitus ille omnis creaturæ. Vbi quidem Vnigenita videtur asserta, Filij ad instar, quem tamen Primogenitum dicitur peperisse Lucæ 2. v. 7. Quod ex ijs etiam constat, quæ ex ipso dedimus n. 40. Sed dabimus clariora.

Fulbertus Carnotensis Episcopus sancti [S. Fulbertus Carnotensis.]tate & doctrina illustris sermone in Ortu almæ Virginis inuiolatæ ita fatur: Denique in huius conceptione necessarium haud dubiò est quin vtrumque parentem viuificus & ardens Spiritus singulari munere repleuerit, quódque ab eis Sanctorum Angelorum custodia seu visitatio numquàm abfuerit. Merito siquidem huius Sanctæ Virginis multùm adeò laudandi sunt & extollendi sanctißimi procreatores, qui in cunctis institutionibus tantos ac tales se præstiterunt, vt non immeritò de eorum stirpe prodiret talis succeßio, quæ fieret & priscis ætatibus, & subsequentibus exemplum totius bonitatis. Felix, & præ ceteris Patribus felicior, qui tantæ prolis meruit vocari patrator. Felix etiam qui non plures, sed vnam meruit suscipere natam, quæ vnicum conciperet & proferret Dei Filium. Nec enim decebat vt huius singularis Virginis sanctißimi progenitores fœdarentur plurimorum propagatione filiorum, qui erant futuri vnicæ Matris Domini prouisores & educatores egregij. Verè beata, & omni veneratione habenda, & quodam priuilegio sacro prædicanda mater huius sanctæ, quæ omnium anteceßit matres in concipiendo & generando eam, quæ suum & omnium generaret Creatorem. Gaude & lætare, ô felix, pro tali filia, quoniam tali dote donata es, qua nulla ante te, vel postea meruit antecelli. Hæc ille luculentissima positionis nostræ reddita ratione, ex dignitate Virginis, & parentum sanctitate, quos summa decebat castitas, quæ cum talis ac tantæ Filiæ posset generatione componi.

Leo Imperator Oratione, quæ titulum [Leo Imperator.] habet huiusmodi: Leonis, Æterni Regis Christi gratia Imperatoris ORATIO in ortam ex sterilibus lumbis sanctam Dei Genitricem semper Virginem in Sanctis oblatam, seu de Præsentatione in templo, sic inquit: Agite ergo, quicumque tandem huiusce præclaræ prolis parentes estis, eius nos lætitiæ ac choreæ, quæ in Filia agitur, socios adhibete. Quid vero? Pro felici partu gratias habituri pergitis, quæ nimirum mos habet præstituti, sacrisque imitationibus tamquàm signaculis Filiam obsignaturi: vt cuius germen precibus excoluistis, eam precibus augendam ac consummandam credatis? An quibus comparastis vt parentes essetis, ijs pro virili beneficium datori compensantes, eius domui pretiosa vestra poßidenda offertis? Aut magnifico pectore ingenuam consecratis prolem, qui totum, quod vestro agro succreuit frugum, frugum datori præbeatis? Hoc enim vero intelligendum suggerit, eorum voluntas, qui sic affecti fuerunt. Sic Augustus pro Augusta, legibus non comprehensa. Iuxta quem Diui parentes totum, quod in eorum agro succreuerat frugum, vnius Virginis oblatione Domino, à quo illud receperant, consecrarunt. Nihil ergo eis offerendum superfuit, qui in vno illo fructu fructus omnes benedictionis eminenter contentos edocti diuinitus crediderunt. Neque dici potest succreuisse posteà fructus alios; si enim ita esset, vt erat ipso affecta voluntas, eos etiam Domino consecrassent. Atqui tale aliquid accidisse, & filios aut filias præsentatas in templo, si quis proferat, inter fabulas recensendum.

Isidorus Thessalonicensis Archiepisco [Isidorus Thessalonicensis.]pus Oratione, cui Titulus: In ingressum Immaculatæ Dominæ nostræ Dei Matris semper Virginis MARIÆ ad Sancta sanctorum sic loquitur. Decebat enim & illos (Parentes Virginis) tanta nobilitate animi præstantes, tanta iustitiæ laude florentes, tanto ardore Deum rebus omnibus præferentes, tanta mentis deiformitate vigentes, non aliam, sed hanc generare prolem, & ipsam cuius beatam excellentiam prætermittit oratio, quia non potest exprimere, non alios, sed hos habere parentes. Decebat etiam illius congressus, qui concipiendæ Virginis caussa fuit, primordialem & antecedentem caussam non esse aliud quàm Dei congressum, vt, quà fieri posset, sola purißima propheticum quoque illud euitare posset: In iniquitatibus conceptus sum. Psal. 50. v. 7. possetque de se ipsa affirmare: Solam non in peccatis concepit me mater mea. Hæc ille, qui nimis apertè proclamat, non aliam, sed solam Virginem ab omni culpa alienam à Beatis parentibus procreatam.

Et hi tres modò sint satis, à præfato Au [Esse Vnigenitam gloria est in Virgine singularis.]ctore non visi, ex quorum nimis quantùm comperta mente liquet excellentiam Vnigenitæ ad singularem Virginis gloriam conducere, sicut etiam ad parentum; quod enim Filiæ gloriosum accidit, non potest non parentibus esse gloriosum. Et quidem quidquid de gloria sit à filiorum pluralitate resultans, proculdubio maior est, quæ ex castitatis obseruatione procedit; quod negari ab vllo Catholicæ Ecclesiæ filio nequit; illa enim extrinsecus quidam est splendor; hæc autem ex illo est genere, de quo vates Rex: Om [Psal. 44. v. 14. & 15.]nis gloria eius ab intus, infimbrijs aureis circumamicta varietatibus. Psal. 44. v. 14. & 15. Circa quod grauium est scriptorum & dignissima ponderatio, dum Virginem audiunt obijcientem Archangelo: Quomodo fiet istud, quoniam virum [Lucæ 1. v. 34.] non cognosco? Lucæ 1. v. 34. Ne ipsius Dei matrem esse voluisse cum virginitatis inuiolabilis detrimento. Hinc illud B. Gregorij Nysseni Oratione in Christi Natalem, quod & in Catena aurea habetur; Attendite etiam mundæ Virginis vocem. Partum annuntiat Angelus; ipsa verò virginitati innititur: præstantiorem incorruptibilitatem Angelica visione diiudicans, vnde dicit: Quoniam virum non cognosco. Sic ille.

Pergit citatus scriptor, & argumento ex in [Ex indecentia validum potest argumentum instrui.]decentia multiplicatarum prolium desumpto respondet plus ponderationis, quàm substantiæ continere, & concludit inducta memoria reuelationis cuiusdam B. Coletæ, cui Diua apparuit Anna, & filiabus ac nepotibus ostensis, eius sedauit scandalum, minùs benè de temperantia tantæ Matris sentientis. Sed non est equidem audiendus, dum probationes ex indecentia desumptas vix quidquam habere substantiæ contendit, quandoquidem ex ea erga Christum, ipsius Matrem, & ipsam Diuam Annam, virumque sanctissimum, argumenta desumunt. Et quod Diuos parentes spectat, in superioribus vidimus, vbi & de Virgine loquentes audiuimus. Ex quo fundamento citatus Auctor iteratas Diuæ Annæ [Quo & vsus modernus Scriptor.] nuptias explodit, sic enim ille scribit: Conuincitur etiam huius opinionis falsitas, ex magna indecentia, quam præsefert D. Annam ter fuisse maritatam: licet enim hoc & tunc, & modò licitum sit, arguit tamen incontinentiam, & nimium desiderium nuptiarum, & mariti; quod non est verosimile in matrona sanctissima, qualis fuit D. Anna. Præterquàm quòd cùm certum sit fuisse sterilem, & multos in coniugio annos exactos, ac sine filiorum spe: necessarium est asserere prouectam ætate fuisse, quando Virginem peperit; & iam vetulam duo alia connubia subijsse. Et quæ tali in ætate sic se gerunt, magnam notam incurrunt. Sic ille Latinus redditus, vbi solùm ex indecentia instructa probatio, quæ quidem & in data opera generandis filijs post natam Virginem proculdubio fuisset, & quidem maior, quia in eo non solùm incontinentiæ labes, sed & Filiæ datæ diuinitus iniuria, vti quæ non posset filiorum omnium desiderium satiare.

