Circa oblationes extat apud citatum An [Quid circa oblationes.]tistitem ibidem cap. 24. n. 24. id quod non prætermisisse iuuabit: ait enim oblationes, quæ fiunt in Capella vel Oratorio sito intra Parochiæ fines, non Oratorio, sed ipsi Parochiali adiudicari debere, pro quo Doctores inducit. Ex qua doctrina fieri potuit, vt circa Ecclesiam dictam simile aliquid tentaretur, dum non plusquàm Capella videtur reputata. Sed quidem quod Ecclesia sit, & illustris quidem Ecclesia, dubitari nequit, quidquid circa nomina libeat digladiari, Capella dici [Quid Capella.] solet locus paruus diuino cultui dedicatus, vbi officia tamen non solent diuina solemniter peragi, neque Sacramenta generaliter administrari. Et de Capellæ quidem nominis originatione agit e [P. Azor.]ruditè P. Azor Tomo 2. Lib, 3. cap. 8. qui Quæs. 1. §. 2. ita scribit: Ex quo factum est vt in Iure Canonico [Vide etiam Barbosam Tomo 2. de iure Eccles. Cap. 5.] Capellæ nomine aliquando significetur Altare in sacra æde aliqua extructum Cap. Quæsitum & Cap. Altare l. q. 3. Aliquando verò Oratorium, siue sacra ædicula à templo seiuncta; aliquando Oratorium extra templum quidem positum, sed ipsi templo annexum & adhærens: aliquando locus sacer in templo ferreis, aut ligneis clausus cancellis, vnum aut plura Altaria continens. Hinc in Iure Canonico extat titulus de Capellis Monachorum, quæ sunt sacræ ædes ab ipsis Cœnobijs distinctæ & semotæ, aut ædiculæ in templis Monachorum inclusæ, in quibus Sacerdotes instituuntur, qui earum curam habeant. Hæc ille. Ex quibus habemus Capellæ nomen impropriè ædi sacræ, de qua agimus, adaptari: licet enim semota sit à præcipua Ecclesia & Religiosa domo, ædiculæ tamen nomine sine illius nequit iniuria compellari. Quod enim citatus Scriptor de Capellis Monachorum loquens, eas, quæ à Cœnobijs distinctæ & semotæ, ædes dixit, iuxta id accipiendum, quod dixerat priùs, siue sacra ædicula à templo seiuncta, quæ ædes aliquomodo vocari potest comparatione illarum, de quibus statim subiunxit, aut ædiculæ in templis Monachorum inclusæ. Cùm tamen ædes, de qua est sermo, ea sit, quæ sese inspicientium oculis cum admiratione & voluptate insolita repræsentat.

Sed quidquid de hoc sit, ad oblationes [Notanda doctrina.] quod spectat, non obstante Doctorum præfatorum asserto, quod in sensum est commodum aduocandum, ita moderatur Hieronymus Carat: in Opusculo de Iuribus Parochialibus Tit. 3. cap. 11. vt Oblationes factæ in pariete domus priuatæ depictæ imagini, tunc Parochiali quærantur, cùm aliàs de offerentium non constat contraria voluntate, vt si quis obtulisset contemplatione domini, si esset pauper, vel sciret eum oblationes solitum in suas necessitates, aut in vsus pios conuertere. Neque obstare Cap. Hanc consuetudinem. 11. q. 1. quia loquitur de oblatis in Ecclesia, non in loco profano. Vbi quidem, semoto eo, quod de loco profano dicitur, facilis est applicatio, cum expressa rationis maioritate. Neque de loco prophano quod est dictum ab Auctore præfato vim assertionis infirmat, quandoquidem & ea, quæ imagini in eo depictæ offeruntur, ad Parochialem pertinere asserit. Et ita stat, quod ex illius assertione deducitur, scilicet circa id, quod offertur, attendendam esse offerentis voluntatem, quæ in casu præsenti indubitabile est minimè ad Parochialem, sed ad illam, in qua oblationes fiunt, inclinare. Durum enim valde esset vt contra offerrentium voluntatem res ad non cogitatione apprehensos peruenirent. Ecclesia enim suis cum bene meritis benignè agit, & voluntati rationabili condescendit. Vnde si quis fundet beneficia [Alia de Capellania beneficiali.]lem Capellaniam, & declaret non debere Ordinarium in eius se visitationem intromittere, conditio talis admittitur, vt videri potest apud Nicolaum Garciam de Beneficijs Parte 1. cap. 2. nu. 98. ex quo P. Palaus Tomo 2. Tract. 13. Disp. 1. Puncto 6. nu. 8. & alia plura sunt huiusmodi benignitatis argumenta. Et circa præfatam de offerentis voluntate doctrinam ex citato Hieronymo Carat. [Opportuna altera.] alia satis opportuna succurrit, de qua Tit. 13. in principio, vbi ait oblationes, quæ fiunt in Missa de sponso, quæ celebratur à Parocho in aliena Parochia, debere esse celebrantis, addita statim irrefragabili ratione, Cùm eius contemplatione dentur. Videndus etiam Barbosa citato cap. 24. n. 30. vbi ait solùm in dubio circa voluntatem offerentium oblationes ad Parochum pertinere. Neque de Oblationibus in Missa ad Offertorium fieri solitis hoc loco in speciali quidquam dicendum, cùm nullo modo in vsu sint apud Religiosos prædictos, de quibus & dictum in Thesauro Tit. 12. nu. 458. & seqq.

Circa ædificium dictum difficultas ob debita ad illud concurrentium.

COnsummatum quidem ædificium di [Debita ex ædificio relicta mortuo promotore.]ctum, pro quo nobilissimus promotor peculiarem assumpsit curam, pro impensis hinc inde pecunijs corrogatis, operarios conducens, & industrium adhibens præfectum, qui & proprias ingenti numero pecunias contulit, earum solutionem à promotore dicto iuxta eiusdem indubitatam fidem accepturus. Sed ipsius superueniente insperata morte, quæ soluenda erant præfecto dicto, & operarijs, quibus integra non facta compensatio, insoluta cum eorum dolore ingenti remanserunt. Et clamauerunt illi apud Religiosos clamore valido, & Prouincialem, quia apud demortui hæredes inanis clamor, cum quo omnes, quæ ad negotium huiusmodi spectabant, interuenerant pactiones, sicut & cum Religiosis ipsis, qui ex proprijs fornacibus ad principem domum spectantibus calcem & lateres contulerunt, accepturi pretium, sic viro illo pietate insigni promittente, nec soluente tamen, vnde & clamare cum creditoribus potuere alijs, ingenti summa fraudati; sed clamorem cohibuere suum sine fructu aliquo audiendum, illud habituri solatium, in opere ad Religionem ipsorum spectante, quidquid illud fuit, esse feliciter amissum, in quo ex parte, sicut & aliunde etiam, considerabilem habere concursum potuerunt. Quid ergo erga dictos faciendum incessabiles petitores. Apud quos iustas deponent illi querelas? Contra quos agere illi poterunt, qui ad proprias necessitates subleuandas spe solutionis certæ respirabant?

Circa quæ vti certum est statutum Re [Ad eorum solutionem, non teneri Religiosos, pro quo notanda aliqua.]ligiosis ex iustitia nullam obligationem incumbere huiusmodi solutionis, quia cum illis nihil actum, quibus nec penitus placuit adeò sumptuosa ædificatio, acta autem inter alios alteri nocere non possunt, eo non citato, pro quo receptissimo Iuris dogmate Auctores adducit Marius Antoninus variar. Resolut. lib. 1. Resolut. 82. nu. 9. vers. Tum quia. Quod est etiam verissimum, quamuis Religiosus aliquis opus vrgeret, cui ea esset fabrica ob priuatam deuotionem grata, & studium erga principem promotorem: cùm Religiosi factum nocere Monasterio nequeat, qui ad agendum nullam habuit legitimam potestatem. Ex Cap. Cùm quibusdam de fideiussor. de quo aliàs multa dicta. Licet etiam Religiosus quidam fabricæ addictus fuerit, vt operarijs assisteret, & ipsis per hebdomades mercedem solueret; id quidem non Religionis nomine, sed promotoris, sic postulantis est factum: vnde solam licentiæ rationem habuit, quam constat minimè vim habere mandati; vt est compertum etiamsi præceptum interueniat, quia nihil ex eo habetur præter obediendi obligationem specialem, quod stare potest absque eo quòd Superioris nomine agat subditus, ad quod ita est mandatum necessarium, vt quidquid sine eo factum fuerit, ratum haberi non possit, vt est notissimum Iuris axioma apud Barbosam Tractatu de illis Axiom. 197. nu. 18. [Quid pro rato haberi nequeat.] vbi textus & Doctores: Ratum quis habere non potest, quod suo nomine non est gestum. Et non censetur nomine alicuius fieri, pro quo mandatum non præcessit, mandato sumpto non pro præcepto, sed pro commissione iuxta Iuristicam acceptionem.

Sola ergo videtur relinqui difficultas [Ius quale in ædificium mutuatis pecuniis factum.] circa Ecclesiam ipsam, & bona ipsius, aut constructas operis, aut pecunijs comparata. Pro quo extat l. 26. tit. 13. part. 5. iuxta quem videri potest decidenda, sic enim ibi: E aun decimos, que si algun home recibiese de otro marauedis prestados para guarnir alguna naue, ô para refazerla, ô para fazer alguna cosa, ô otro edificio, ô para refazerlo, [Lex Partitarum.] que qualquiera de estas cosas, en que fuessen metidos, ô despendidos los marauedis, fincan obligados calladamente à aquel, que los emprestò. Sic lex, quæ in eo quod ad refectionem nauis & domus spectat, ex Cæsareo est Iure desumpta. Authent. de æqualit. dotis. §. His consequens est. Collat. 7. ex nouella Constitut. 97. Quidquid circa illam docti Iurisconsulti, & Theologi etiam discurrant, an scilicet de hypotheca procedat, an de priuilegio prælationis, pro quo videri potest P. Vasquez in Opusculis, Opuscul. de Pignoribus & Hypothecis cap. 3. n. 37. & seqq. & P. Palaus Tractatu 32. de Iustitia Commutat. Disput. 1. Puncto 18. §. 12. nu. 15. Quoad id verò quod ad nouam domum aut ædificium spectat, expressa in lege est facta additio; quamuis sine illa id stare posse, quod per eamdem habetur, multi Doctores iudicarint, tum extranei, nihil de tali lege cogitantes, sed ciuilibus insistentes; tum etiam Hispani pro quo P. Oñate Tomo 2. de Contractibus Disput. 57. n. 68. vbi & leges alias adducit. Ex his ergo videtur ijs, qui pro construenda Ecclesia pecunias mutuarunt, ius in ipsam esse concedendum. Sed qui [Et quod in Ecclesiam, quæ in alienabilis.] mutuauit quid cum Ecclesia efficiat, nisi vt in illa Deum exoret suis necessitatibus subueniri? Præterquam quòd Ecclesia alienari non potest, cùm nullius sit in ea dominium, vt clamant Sacri Canones, de quibus Auctores dati nu. 105. & licet Fusarius de substit. q. 696. asserat pro ære contracto posse dari in solutum bona alienari prohibita: quod & admittunt alij quando alienatio est necessaria, vt videri potest apud Angelum Bossium Tomo 3. Tit. 18. qui est de alinatione bonorum Ecclesiasticorum num. 219. Id tamen de Ecclesia ipsa inauditum est: de qua & ille cum alijs nu. 388. quod in præsenti casu non posset ad executionem perduci. Cùm enim Ecclesia superabundanti pretio constiterit, non erat creditori pro octaua illius parte tradenda, nisi superabundans ipse tribuisset. Quod tamen ipsi esset prorsus impossibile; neque enim illud aut ipse haberet, aut ex publica subhastatione colligere potuisset.

Poterit ergo ad ornamenta Ecclesiæ [Quid de ornamentis. Et aliis pretiosis.] prouocari: quod tamen negant Auctores plures apud nuper citatum. Sed sit illud probabile, & pietate vrgente minùs probabilis sententia in praxim pertrahatur. In primis pretiosa monilia, quæ pulcherrimæ & deuotissimæ Virginis imagini ante Ecclesiæ constructionem oblata sunt, dari creditori nequeunt, quia id esset contra donantium voluntatem, nec sine scandalo stare posset: neque ad illa ius aliquid prætendi à præfato potest, quia nec pecunia illius empta, & sine vllo ad nouam Ecclesiam intuitu, sed solius Virginis respectu condonata. Quod & de vasis sacris, ornamentis, lampadibus, & nonnullis alijs est pariter pronuntiandum: in priori siquidem Ecclesia fuerant, in qua nihil nisi ex pia donatione habitum reperitur, & ad certos omnia vsus: quod cùm accidit, ad solum Pontificem spectat licentiam pro alienatione concedere, vt ex Mastrillo, Riccio, Ridoano, & Baldo tradit citatus Bossius suprà num. 57. & 234. vbi addit Borrellum. Licet autem Auctor dictus cum alijs probet relicta cum conditione vt non alienentur, posse superueniente casu grauis necessitatis alienari, & casus grauis necessitatis censeatur solutio vrgens debitorum, iuxta eumdem nu. 58. Ibidem tamen cum multis addit expectandam iudicis sententiam & executionem. Quod tamen nec factum, nec fiet aliquando. Vbi & addendum ex eodem num. 48. Deficientibus mobilibus superfluis recurrendum ad immobilia, cùm fine mobilibus necessarijs Ecclesia non possit deseruiri, sed bene sine immobilibus, & ex his primò minùs vtilia Ecclesiæ. Quæ ita cùm sint, si ad executionem deueniendum sit, parùm certè supererit, ex quo is, qui pecunias mutuas dedit, commodum possit considerabile reportare. Cui quidem ex benigna quadam anticipatione oblata sunt in pignus pro parte debiti pretiosa monilia; quod tamen fieri non posse Doctores tradunt à Barbosa congesti in Tractatu de Appellatiuis verb. Alienatio n. 9.

Et hæc quidem circa eum, qui pecu [Quid de artificibus, quibus non est satisfactum.]nias contulit, pro alijs autem qui aliter fabricam promouerunt multorum, quæ ad eam conducunt, vel ad ipsius ornatum, effectione, ius videtur idem admittendum, circa portas inquam fenestras, pulpitum, campanas pro quibus non est integra facta solutio. Ergone poterit vnusquisque quod ab ipso est factum extrahere, & quo voluerit comportare? Minimè quidem, siquidem partes Ecclesiæ sunt, & eodem cum illa iure censendæ, cùm sine illis nequeat, vt nuper dicebatur, Ecclesia deseruiri, & in quorum fuerit pacifica possessione. Licet enim tot non indiguerit Campanis, in honorem tamen Ecclesiæ [De Campanis quod in speciali.] consecratæ sunt, & sine illius dedecore stare nequit, vt ex turribus deijciantur, in quibus pro ipsius dedicatione plausibiliter sonuerunt. Licet autem Ioannes XXII. in quadam Extrauaganti, quam refert Barbosa In Votis Decisiuis citato voto 102. Dub. 2. Religiosorum Ecclesias vnam tantùm Campanam habere præceperit, id tamen consuetudine abrogatum graues scriptores affirmant, & ipsa experientia contestatur. Et quidem citatus Barbosa num. 65. & 76. ita illam admittit, vt non possit extendi de loco ad locum, & ita Ecclesiam S. Genesij Matritentem, quæ tres Campanas habuerat, quatuor, & quidem maiores, in noua Ecclesia non potuisse constituere. Ex quo aliquis arguere in casu præsenti posset, quandoquidem in diruta Ecclesia constat non tot extitisse Campanas. Sed verò cùm modò circa pluralitatem Campanarum quæstio non moueatur, & qui soluendas sibi postulat, etiam alias libenter, si soluantur, efficiet, nihil ex eo habetur contra pacificam Ecclesiæ possessionem. Manebunt ergo hic & illi sua laboris remuneratione fraudati? Quid inde? Talia quotidie videmus accidere, & ingentes summas morte debitorum, sine spe recuperationis amitti. Nihilo [De felici debitorum exitu.]minùs Religiosorum pietas erga satisfactionem solicita, collectis hinc inde subsidijs Opificibus ferè omnibus satisfecit, & si qui restant spe satisfactionis integræ, in pace in id ipsum dormiunt & requiescunt. Qua etiam pecuniarius creditor ille fouetur, debiti parte suscepta, integram Deo benè iuuante suscepturus, vel quantum æquum fuerit, vbi cum proprio debitore non agitur, & multò minori summa, quàm sit ipsi tribuenda, debuerit esse contentus. Moderata ergo remissione omnia potuerunt, & poterunt, Dei opitulante benignitate componi, gratias ipsi creditoribus agentibus, quibus agere cum ijs obtigit, qui sua non quærunt, sed quæ Iesv Christi; etsi aliquando sua, quia & illa Iesv Christi, & non sua tantùm, vt eiusdem gloriæ possint militare.

ÆGROTANS.

Circa ægrotantem iam diu Parochum an illi possit dari Coadiutor ad successionem canonicè institutus.

CAsus accidit his diebus in prouectæ æ [Casus propositus.]tatis Indorum Parocho, extra Parochialem populum iam per annos aliquot ægrotantem sine spe vlla reuersionis. Et missi quidem qui defectum supplerent alij & alij Sacerdotes, quia nullus Indis Paræcianis gratus, eo quod in illis quod minus probarent, reuera comperissent, vnde & Parochia ire in deterius quotidie videbatur. Illud ergo tantùm est visum opportunum fore remedium, si Coadiutor cum successionis iure daretur, consulturus proculdubio miseris Paræcianis, & vt oues proprias tractaturus. Et non defuit qui ita censeret, & quia ad ipsum spectare poterat aliquomodo dispositio, ita vt sibi verosimile, & conueniens attentaret. Pro quo facere possunt quæ Barbosa tradit Tomo 2. de Iure Ecclesiastico Cap. 10. n. 32. scilicet quod quamuis post Concilium Tridentinum Seßione 25. de Reformat. Cap. 7. vers. in Coadiutorijs Coadiutoria [Pro affirmatione quid faciat.] perpetua cum iure succedendi non permittatur, id quod vsque ad Sixtum V. est inuiolabiliter obseruatum; sed ab eo vsque ad hæc tempora huiusmodi sunt Coadiutoriæ concessæ, & conceduntur. Iuxta quod & loquitur Dom. Quitensis in Itinerario Lib. 1. Tract. 9. Seßione 2. nu. 5. citato Machado iuxta narrationem præfatam Tom. 2. lib. 4. parte 2. Tract. 3. & Barbosa eumdem referente, sed fideliori citatione, scilicet Parte 6. Tract. 18. Documento. 1. n. 2. vers. Por derecho. affirmans in Episcopatu Quitensi à viginti annis vsque ad eum, in quo scribebat, plures fuisse Coadiutorias cum futura successione concessas à doctis Prælatis, in stylo & consuetudine recepta fundatis.

Dicendum tamen cum eôdem Antistite, [Contrarium statuitur.] qui ita ibi concludit: Però yo no lo hice, id fieri non posse. Pro quo est sensus communis Doctorum, quia sic est à Concilio Tridentino citato Capite constitutum, sicut & Cap. 6. Seßionis 21. vbi Episcopis tantùm pro tempore assignandi Coadiutores, aur Vicarios facultas conceditur. Videantur Barbosa suprà, vbi adducit Flaminium, Gonzalez, Monetam, Campanilem, & Garciam, sicut & in Collectaneis ad citatum Cap. 7. nu. 46. P. Thomas Sancius Tomo 1. Consil. moral. Lib. 2. Cap. 2. Dub. 64. n. 1. P. Azor Tom. 2. Lib. 3. Cap. 2. Quæs. 2. P. Palaus Tom. 2. Tract. 13. qui est de Beneficijs, Disput. 1. Punct. 9. num. 7. apud quos alij. P. Bauni de Beneficijs. Disput. 1. Quæst. 9. vers. Notand. tertio. & vers. Secundò, vt sit. Vbi de Parocho. & Quæst. 10. in principio. Card. Tuschus Tom. 1. lit. C. Conclus. 403. vbi solius Papæ dispositiones [Pro quo Tridentinum, & Capita Decretalia.] circa Coadiutorias cum successione, citatis alijs, agnoscit. Verba Concilij citato Cap. 7. hæc sunt: In Coadiutorijs quoque cum futura succeßione idem posthac obseruetur, vt nemini in quibuscumque beneficijs Ecclesiasticis permittantur. Sic Concilium, quod quidem ius nouum non statuit, sic enim iam erat à Concilio Lateranensi dispositum, & habetur in Cap. Nulla. Cap. Relatum. Cap. Ex tenore, de concess. Præbendæ. Sed vsu, more, & stylo Curiæ Romanæ Adiutores huiusmodi in [Contrarius vsus abrogatus.]troducti, vt ait P. Azor suprà. Quæs. 1. vers. Deinde sciendum; quem vsum, morem & stylum abolendum penitus Tridentina Synodus voluit præfato Decreto. Quia verò Pontifici non potuit amplissima potestas coarctari, Sixtus V. ea vsus Coadiutorias inuexit, vt dictum est. [Qui neque post Sixtum V. vim habuit, nisi ex Pontificis concessione.]

Ex quibus proposita assertio comprobatur, cùm pro illa tot sint Pontificiæ & Conciliares decisiones. Contra quas nihil est, quod possit opponi. nisi contrarius vsus à tempore Sixti V. quod quidem ex praua talis vsus intelligentia deriuatum. Siquidem vsus in eo tantùm inualuit, vt à Pontifice præfato Coadiutoriæ cœperint impetrari, & inde sit earum vsus, impetrandi scilicet à Pontifice, propagatus. Vnde Barbosa citato n. 32. ita scribit: Sed ab eo (Sixto) vsque ad [Barbosa.] hæc tempora huiusmodi Coadiutoriæ perpetuæ & cum futura succeßione concessæ fuerunt & conceduntur in Episcopatibus, Dignitatibus, Canonicatibus, & Portionibus Cathedralium & Collegiatarum Ecclesiarum, à solo scilicet Papa, & non ab alio, quamuis sit Legatus seu Nuncius, vt docent &c. Vbi de Parochis mentio nulla; ex quo posset aliquis minùs consideratè colligere circa illos aliter sentiendum, vt scilicet pro illis non sit recursus ad Pontificem necessarius. Sed quidem oppositum inferri potiùs debuisset. Cùm enim Coadiutoriæ pro solis præfatis dari soleant, vt asseritur, argumento esse debet non solitas concedi pro alijs, si quidquam inde colligendum. Dari tamen etiam illas constat ex dictis num. præced. à P. Bauni, pro quo & Barbosa. num. 31. vbi ita scribit: Ne [Idem.]que ex eo quòd Coadiuti residere tenentur, Coadiutores liberantur à residentia, quia teneri S. Congregationem Concilij censuisse Coadiutores Rectorum Parochialium auctoritate Apostolica institutos ad personalem residentiam vt Rectores ipsos teneri, prout nobis idonei testes sunt &c. Licet autem id de perpetuis non videatur procedere, vt ex fine illius §. apparet; reuera tamen de illis accipiendum, quia temporarij ab Episcopis constitui possunt, vt ex Tridentino iam vidimus. Refert se etiam addicta Allegat. 53. de potestate Episcopi. num. 78. vbi generaliter locutus. Quòd ergo in præfata enumeratione Parochorum Coadiutores omisit, pro fundamento aduersæ positionis nequit assumi, nam etiam omisit Abbates, quibus etiam dari Coadiutores perpetuos constat ex adducto P. Bauni vers. Secundò vt sit, & Quæst. 13. vbi de Galliæ vsu.

Cùm ergo hæc ita se habeant, viderint [Quitensis non curanda consuetudo. Et quid circa illam, & casum propositum.] Prælati illi Quitenses quomodo contrariam ingressi viam fuerint, qua quidem doctus successor procedere minimè est tutum arbitratus. Viderint & Patronatum Regio nomine exercentes, sine Patroni enim præsentatione id peragi non potuit, cùm reuera Coadiutores tales Beneficium Parochiale essent obtenturi. Et difficile profectò videtur viros adeò doctos ita egisse; credi cùm faciliùs possit non adeò plenè instructos, sic præualente industria prætensorum. Quidquid ergo de consuetudine illa sit, quam nullius esse considerationis existimo, etiamsi aliter sentientes nonnulli obsistant; ad alios certè nequit Episcopatus adscisci, quia consuetudo non potest extendi de casu ad casum, neque de loco ad locum, neque de persona ad personam, tantumque habeat de potentia, quantùm de actu, vt cum multis Doctoribus probat Barbosa in Votis decis. & Consult. voto. 102. nu. 75. & 76. In casu ergo proposito Prælati prouidentia quid sit agendum accuratè dispiciat, neque enim abbreuiata est manus Domini, vt opportuno remedio succurrat.

Potest autem tale reputari illud, & qui [Commodum pro illo remedium.]dem non difficile, si dicamus Prælatum debere Parocho dicto suadere vt Beneficio renuntiet, ad quod non est senio & morbis confectus, reuersurus, addita promissione curandæ sustentationis, vt nihil sit minùs quàm Beneficio retento, titulo eiusdem habiturus. Et Prælatum quidem ad id teneri ex eo conuincitur, quod Paræciani graue damnum, quod vidimus, ex Parochi proprietarij defectu patiuntur: estque illud grauius, quàm corporalia alia, quibus debet Prælatus, siue ex iustitia, siue ex charitate, siue ex vtrâque subuenire. Neque magnum inde sequetur incommodum, cùm diu durare largitio illa non possit, & eleemosynas alias moderari ita queat, vt nihil sit congruæ sustentationis subsidio defuturum. Tenebitur etiam Parochus suasioni deferre graui conscientiæ obligatione, quia grauissimo damno nullo suo incommodo potest obuiare, cùm charitas etiam cum aliquo ad subueniendum adstringat, vt est apud Theologos dogma penitus inconcussum. In hoc cognouimus charitatem Dei, [1. Ioan. 3. v. 16. & 17.] quoniam ille animam suam pro nobis posuit, & nos debemus pro fratribus animas ponere, Qui habuerit substantiam huius mundi, & viderit fratrem suum neceßitatem habere, & clauserit viscera sua ab eo, quomodo charitas Dei manet in eo. Sic Theologorum Princeps, qui non iuxta probabiles locutus opiniones, sed clarissimæ protulit dictamina veritatis 1. Ioan. 3. v. 16. & 17.

Vbi illud videtur responderi posse, lar [Difficultati pro eodem occursum.]gitionem Prælati certam non esse, licet enim dum vixerit, de illa dubitari nequeat, potest tamen ante Parochum ex viuis excedere, & ita deesse misero necessarium pro vitæ qualicumque sustentatione viaticum. Ad quod quidem dupliciter potest occurri. Primò, si dicamus teneri nihilominùs cum aliquali illo periculo ad renuntiationem, cum tale moraliter non censeatur, secundùm rerum statum, sitque etiam certum non moriturum fame, neque incommoda adeò grauia futura, vt caro & sanguis solent suis amatoribus persuadere. Secundò Prælatum posse, & debere tale amouere periculum, quod ipsi erit facile: cùm soleant pia aliqua opera constituere annuis perpetuanda redditibus: ex quibus pro subuentione Parochi detrahi possit, dum vixerit, vel modis alijs, qui zelo sancto ducti numquam deficiunt, cùm sit ingeniosa charitas, cœlestis Magistri præconio 2. Cor. 8. v. 8. Vestræ charita [2. Cor. 8. v. 8.]tis ingenium bonum comprobans.

Et dubitari posset an si Parochus sua [An possit in casu proposito Parochus Beneficio priuari.]sioni adeò rationabili, & consequenter Christianæ obligationi resisteret, posset Beneficio priuari? Vbi supponimus quod est in Iure Canonico constans, Beneficiarium ob impedimentum infirmitatis non esse Beneficio priuandum, quia afflictis non est danda afflictio. Cap. Rectoribus. Cap. Ex parte Cap. final. de Clerico ægrotante. Cap. 1. eodem Titulo in 6. Vbi Doctores. Alius ergo titulus debet intercedere vt legitima sit priuatio. Et videtur satis vrgens is, quem explicuimus, nolle scilicet Parochum id præstare, quod ex charitate sub reatu lethalis culpæ tenetur, ex eo enim constat in statu damnationis ipsum existere: cumque propinquus morti sit, debet Prælatus adeò ingens amoliri periculum: sic autem priuatus facilè poterit animæ suæ consulere, & se ad æternitatem comparare. Licet autem afflictis non sit danda afflictio, iuxta dicta; cùm tamen res exigit, licet & expedit afflictione minori maiorem redimere, & quod iustum est sic merenti non negare. Sic statuit Concilium Tridentinum citato Capite 6. Seßion. 21. illitteratis & imperitis Coadiutores dari, si tamen honestæ vitæ sunt. Ex quo apertè deducitur, si honestæ vitæ non sint, priuandos penitus Beneficio, neque de afflictione curandum, cùm ipsi omni circa hoc solatio se indignos reddiderint, & in futurum respicere debuissent.

Videtur etiam aliter posse de remedio [Pensionem dari in proposito casu ab Episcopo posse.] prouideri, si videlicet Parocho per modum pensionis à successore soluendæ, id quod stante Beneficij titulo recipiebat, designetur. Episcopos enim posse huiusmodi pensiones imponere quam plurium sententia est, quos adducit & sequitur Barbosa suprà cap. 11. nu. 16. & seqq. P. Lessius [Barbosa. P. Lessius.] de Iust. & Iur. Lib. 2. cap. 34. nu. 205. qui licet id neget nu. seq. in priori tamen ex illorum mente commodum exemplum apponit, si aßignetur seni Parocho non valenti ampliùs seruire, vt alatur. P. Palaus Disput. 1. Puncto 11. §. 2. nu. 4. vbi ad [P. Palaus.]mittit pensionem Beneficiario impositam, sed non Beneficio, quod luculentiùs exponit & comprobat P. Azor Tomo 2. Lib. 8. cap. 6. Quæs. 1. [P. Azor.] vbi & Parochi idem proponit exemplum, ex Ancharrano, quando talis Beneficium dimittit confectus senio. P. Bauny Disput. 11. Quæst. 3. qui [P. Bauny,] vers. Primum est, cum præfato exemplo adducens Cap. de Rectoribus. Et Cap. Tua nos de cleric. ægrotant. In quibus de Parochis quidem agitur, sed non senio confectis, lepra tamen impeditis ad decentem Sacramentorum administrationem. Corduba lib. 1. Quæstionar. quæst. 21. Alaba libro de Concilijs 2. p. §. 22. & hos duos adducit P. Tho [Corduba. Alabes.]mas Sancius Tomo 2. Consilior. moral. lib. 2. cap. 3. dub. 38. nu. 12. sed subobscura citatione. Corduba quidem vers. 2. regulariter ad Pontificem spectare affirmat, vnde pro Episcopis casus plures admittit. Et ex eo citatus Pater secundum illum eduxit Auctorem, Didacum de Alabes, non Alabam, Episcopum Abulensem. Quidquid de his sit, expressiùs Piasecius 2, p. praxis cap. 5. art. [Piasecius. P. Layman.] 5. nu. 63. vbi ait ita à Rota decisum P. Layman Tomo 2. Lib. 4. Tract. 2. cap. 18. Quæst. 3. qui pro se adducit P. Sancium lib. 7. moral. cap. 29. n. 99. Potest autem citatio prædicta confusionem parere, quia illud Lib. 7. moral. referri potest ad morale opus in Decalogum, & ad Consilia moralia, in quibus & Liber 7. & cap. 29. est. Sed [P. Thoma. Sancius.] quia hoc loco numerus 99. desideratur, & nihil in eo de Pensionibus, ad aliud est recurrendum, vbi manifestè P. Azorij sententiam amplectitur, & Doctores à se relatos nu. 94. quibus cum negauerat, in eo sensu intelligendos constat, vt pensionem Beneficio imponendam reprobent, secus autem si Beneficiario. Cùm ergo citato loco Consiliorum id negauit, ita est accipiendus, sicut & Auctores ibidem allegati. Adducit etiam P. Lessium, qui pensionem ita etiam dari posse inficiatus est, vti probabilius, quod tamen se non credere protestatur. Citat item P. Layman, P. [P. Suarez.] Suarez Tomo 1. de Religione Lib. 4. cap. 27. nu. 37. in quo talis numerus non extat: licet nu. 5. de Coadiutorijs breuiter non nihil attingat, nihil tamen, quod præsenti congruat instituto. Melius cap. 51. nu. 18. vbi non solùm asserit ab Episcopo posse Beneficiario pensionem imponi, sed etiam Beneficio, cum ijs, quos ibidem adducit, in quo & illum sequitur P. Layman, neque improbat P. Sa verb. Pensio nu. 5. cùm tamen quod [P. Sa.] ad Beneficiarium spectat, ad vitam solius Beneficiati absolutè imponi posse fateatur, vt alios omittam.

Ex prædictis autem sunt qui & censeant [Assertio procedit etiam in Beneficiis iuris patronatus.] prædictam potestatem extendi ad Beneficia Iurispatronatus. Sic P. Azor citato cap. 8. Ques. 1. cum Hieronymo Gigas & Gambaro. P. Palaus supra num. 9. Barbosa de potest. Episcopi Tomo 2. Allegat. 69. num. 21. Cum Zechio de Beneficijs cap. 11. nu. 7. verb. Debet. P. Lessius nu. 207. absolutè id statuens & probans, vt non videatur ad pensionem à Pontifice assignatam coarctare. Licet enim id asserat, quod vidimus, affirmat tamen nu. 205. iuxta Canonici iuris dispositionem posse Episcopos, quod sola consuetudine videtur abrogatum, de quo n. 206. vbi etiam addit consuetudinem huiusmodi talem esse debere, qualis requiritur, vt contra Canones possit præualere, videlicet per quadraginta annos. Et quia alicubi stare possit vt præscripta non sit, oportuit communem illam doctrinam stabilire. Vult ergo præfatus Pater quomodocumque stare queat, vt pensio ab Episcopis imponatur ratione Iurispatronatus nullum futurum obstaculum, quia id iure non cauetur, neque vllum Patrono præiudicium infertur, siquidem fructus nullos debet [Rationes pro illo.] recipere, nisi in casu necessitatis sit alendus ab Ecclesia, quod cùm non impendeat, nullius est considerationis. Id quod applicandum venit Parocho ægrotanti, iuxta id, quod n. 122. de periculo mortis Prælati dicebatur. Addit P. Azor in casu dicto præferendum Patronum Pensionario, quia Beneficium est illi obligatum. Tenet etiam P. Layman suprà nu. 4. & alij etiam ex adductis ita etiam censere intelligendisunt, dum generaliter circa potestatem dictam statuunt, neque vllam addunt exceptionem.

Nec video pro Indijs contrariam ali [Etiam in Indiis.]quam dispositionem extare, & vt quidquam tale allegari posset, in casu quidem proposito, non omnia ad amussim obseruanda sunt, quæ regulariter videntur obligare. Vnde Barbosa citato cap. 11. nu. 59. ait iustam caussam adeò esse fauorabilem, vt Episcopus posset etiam contra Canones dispensare, ex Romano cons. 325. nu. 8. Notat autem [Obseruatio quædam.] P. Layman num. 5. cum Caccialupo & Gigas (malo indeclinabile cognomen apponere, quia decentiùs sonat) quòd quando Episcopus pensionis designationem, aut fructuum subtractionem facere intendit, id debet præstare ante Beneficij collationem. Nam si eam faciat in ipsa collatione requisito consensu Beneficiati, periculum est pactionis Simoniacæ. Sed quidem in casu nostro, & similibus, nihil est tale necessarium, quia cessat omne periculum. Et Cap. vnicum, vt Ecclesiastica beneficia, quod adducitur, tunc procedit tantùm, quando ex tali fructuum subtractione vtilitas aliqua in Collatorem directè vel indirectè redundat, vt vidit citatus scriptor.

