Tertiò, Ex eo quod subditur: apertè con [3. Ex solicitudine iniuncta Proregi.]uincitur, quidquid ad Proregis prouidentiam spectat, seriò & grauiter intimatam, ingressum in Officij possessionem supponere, & nihil in ordine ad impeditionem executionis vel leuiter indicari: Ha parecido encargaros esteis muy à la mira de sus procedimientos. Quomodo scilicet in Officij administratione se gereret; neque enim de eius procedendi modo deinceps futuro ab administratione alieni ea verba intelligi valent, quandoquidem pro certo habebatur statim ab acceptis Patentibus administrationem initurum. Quod & sequentia confirmant: Cuidando de ellos, y de preuenir en quanto os tocare, y fuere de vuestra quenta, que aya toda paz &c. Vt scilicet ex eius in Officio agendi modo minimè pax religiosa turbetur, ob dependentiam scilicet illam cum partialitatibus, de qua ibidem. En quanto os tocare &c. Quid autem hoc sit, ex eius instructionibus habetur, cum ijs, quæ generalia Proregio muneri sunt, in quibus quòd possint Religiosorum Patentes supprimere in Consilio præsentatas, & Regijs munitas litteris, neutiquàm inuenietur.

Quartò, Magister dictus in proximo Ca [4. Ex electione in Prouincialem.]pitulo potuit eligi Prouincialis, multos enim habebat ex Magistris, atque alijs in ordine ad hoc turmatim obnoxios. Certè vt id non re ipsa eueniret; potuit tamen, neque contra electionem talem Gubernantium solicitudo, damna præcauens, quidquam moliretur. Quo euentu quidquid ex Visitatore & Vicario timeri potuit, ex Prouinciali potuit pariter eorum zelus suspicari: cùm sit illius in Prouinciam suprema potestas non recognoscens superiorem. Sicut ergo tunc Proregis cura potuisset gubernationis in commodis obuiare, ita & extraordinario illo inmunere, iuxta id, quod ipsi est Regia in epistola commendatum. Ex quo & argui potest

Quintò, Nam præfatus Magister studio [5. Ex facili inconuenientium precautione.] peculiari iam ante curauerat prædicti Principis beneuolentiam, sicut & nobilissimæ ac pijssimæ consortis promereri. Et nihil non erat eius suasu, hortamentis, & sola beneplaciti insinuatione facturus. Inde ergo cessare suspicio poterat asperioris erga Prouincialem agendi modi, qui præcipuè timebatur. Item facere eum poterat minimè in gubernatione præcipitem dictæ epistolæ insinuata notitia, & si in ea quidquam deprehensum fuisset exorbitans, accelerata correctio; cum ea tamen vtili persuasione, quæ apud Gubernatores laicos debet esse perpetua, quatenus sibi persuadere debent in Religiosis subditis erga Prælatos, qualescumque illi fuerint, non defuturas esse querelas, neque ad eos spectare quidquid erratum fuerit emendare. Sicut neque spectat laicarum etiam familiarum œconomiæ assistere, vt nihil inter viros & vxores, parentes & filios, seruos ac dominos inordinatum reperiatur.

Et hæc quidem in consideratione esse [Quid Prorege mortuo.] potuerunt, vt Patentibus liber cursus redderetur; qui tamen negatus viuente eo, cui dici potuit cum Regio vate: Ego dixi: Dij estis, dum Dei instar, de quo dictum: Omnia quæcumque [Psal. 81. v. 6 & 7.] voluit, fecit, & ipsi facere, constituti supra hominum capita, pariter connituntur: sicut & id quod sequitur: Vos autem sicut homines moriemi [Psal. 134. v. 6.]ni, & sicut vnus de principibus cadetis. Psal. 81. v. 6. & 7. Mortuus est siquidem non multò post, qui vtinam æuo fuisset potitus longiore: sed Deo placuit pietatis eius insignia decora munerari. Et mortuo quidem instaurata prætensio, Patentiumque executio postulata. Negata tamen ab ijs ipsis, qui concedendam priùs fuerant arbitrati; nec sine prudenti & iuridica ratione. Cùm enim caussa talis ad regium fuisset remissa Consilium, & super hoc iudiciale per viam gubernationis imperium pronuntiatum indictumque silentium, non videbatur prudentiæ, æquitati, atque vrbanitati conforme, de illius mutatione tractare. Vnde nulla est admissa discussio, sed locus petitioni negatus, iussumque cum pœnali interminatione stare decretis, & regij Consilij opportunum responsum expectare.

Et cessatum quidem à lite præfatæ sen [Inconsulta turbatio exilio mulctata, in quo & mors.]tentiæ vi, & quietè actum per dies aliquot; cùm insperatò est oborta turbatio; quorumdam enim Religiosorum impulsu in maiori Conuentu dictus Pater se Visitatorem & Vicarium proclamauit, Patentibus intimatis, & vti talis à nonnullis admissus, quæ possessio ipsi sufficiens videretur. Sed accurrentibus alijs ad Regium implorandum auxilium, & cum ijs etiam qui nouitate huiusmodi turbas excitarant, nihil se fecisse momenti alicuius deprehenderunt, sed caussam suam deteriorem multò quàm fuerat anteà, reddidisse. Et re in consultationem adducta, visum profectò est præceps adeò molimen eam meruisse pœnam, quæ in Regijs rescriptis continetur, de quibus. n. 18. 24. & 26. vt scilicet in Hispaniam nauigaret. Sed benigniùs actum, atque ætati consultum, sicque iussus in Conuentum Guanucense aliquantulùm à communi consortio dissitum, se conferre, vbi post menses aliquot mortuus, non intemperie cœli, quod placidissimum est, & amænissimum solum, ac vitæ protrahendæ percommodum; sed accidenti nescio quo, post habitam de S. Virgine Rosa concionem, suo semper iudicio is, quem Patentes litteræ præferebant.

In quo quidem quod ad executionem [Excommunicatio in Bulla Cœnæ vt possit casui præsenti applicari.] Patentium attinet secundùm se spectatam nihil est, quod ad Bullam Cœnæ videatur pertinere, in qua de huiusmodi nihil continetur; nisi fortè ad iustificandam illam iudicialis formetur processus; secus si extraiudicialis tantùm instruatur informatio ad reddendam de impedimento tali superiori, ad quem hoc attinet, rationem. Quòd verò lædi Ecclesiastica libertas possit, dubitari nequit, immò & in excommunicationem incurri, pro quo est Canon 16. Bullæ sic se habens: Nec non qui Archiepiscopos, Episcopos, aliosque su [Canonis 16. tenor.]periores & inferiores Prælatos, & omnes alios quoscumque iudices Ecclesiasticos Ordinarios quomodolibet hac de caussa directè vel indirectè, carcerando vel molestando eorum agentes, procuratores, familiares, nec non consanguineos & affines impediunt, quo minùs sua iurisdictione Ecclesiastica contra quoscumque vtantur. Vbi Ordinariorum nomine Generales & Prouinciales contineri obseruat Bonacina Tomo 3. Disput. 1. Quæst. 17. n. 11. Quod est certissimum quando fit publica auctoritate; circa priuatam enim diuersitas sententiarum est, de quibus idem. n. 7. probabile censens de publica tantùm Canonem Bullæ procedere.

Potest tamen in casu nostro ex eo elidi [Quæ possunt obijci confutantur cum doctrina vtili.] resolutio dicta quod citatus scriptor cum alijs tradit. n. 13. scilicet non incurrere excommunicationem istam impedientem Episcopum electum & confirmatum ne sua iurisdictione vtatur ante adeptam possessionem. Sic enim videtur in casu, de quo agimus, accidisse, siquidem præfatus Magister non fuerat Officij sui adeptus possessionem. Sed verò euasio ista est prorsus absurda. Siquidem Episcopus non adepta possessione impeditus nullum ius habet ad exercitium suæ iurisdictionis, benè tamen ne impediatur à possessione, qua adepta illam possit exercere: vnde sic impediens eo fine, excommunicationem incurreret, quia iudex Ordinarius est, & solùm conditio desideratur adeptæ possessionis, cùm sit verè Episcopus, vel si non talis, iudex tamen Ordinarius iuxta eumdem suprà vers. 1. Sicut iudex excommunicatus, si ab obtinenda absolutione impediretur, ne iurisdictionem exerceret; reuera enim impeditur iurisdictio. Id quod in casu præsenti videre est. Præterquam quòd in illo impeditur Generalis iurisdictio, sicut & Prouincialis impediretur, si id exequi impediretur eius subditus, quod ipsi fuisset cum officio, aut speciali aliqua ratione commissum, etiam non admissa sententia Vgolini in Bullam Cœnæ circa prædictum Canonem §. 2. num. 10. asserentis valde probabiliter non excommunicari impedientem iudices delegatos. Et hæc quidem iuxta termi [Sine affectibus debent prædicta disponi.]nos Pontificiæ dispositionis dicta censeantur, nihil enim de ijs, quæ in casus contingentia possunt occurrere dici generaliter potest, nisi vt quisque suæ conscientiæ consulat, semotis priuatis affectibus, quod Regum nostrorum Catholica verè pietas valde commendatum voluit, dum magnum, id est, maturum consilium, prudentiam & considerationem ad huiusmodi irregularia experimenta requirunt: hæc enim locum non habent, quando affectibus agitur, tunc enim consilium magnum seu maturum, non quæritur, sed vitatur: neque prudentiæ recta dictamina recipiuntur, neque considerationis rationabilis Officium admittitur, quia affectus imperio iam sine assessorum internorum consultatione, quid sit faciendum iudicatum est.

Et erunt etiam consiliarij affectibus Prin [Sine graui peccato stare nequit Auditorum suffragia reddere consultiua in materia iustitiæ spectante ad ipsos.]cipum indulgentes, sed magno suo periculo. Et quidem circa casum dictum, dubium non leue succurrit, an scilicet regiorum Auditorum suffragia, quæ decisiua in hac materia sunt, quia ad iustitiam spectant, & de iure electi ad Officium adeò excellens agitur, reddi possint consultiua, ad casum gubernationis reuocata. Et videtur sanè certissimum id fieri nullo modo posse, quia est vsurpatio iurisdictionis in re graui, in qua mortiferum committi peccatum communis sensus Doctorum est, pro quo videri potest P. Lessius Lib. 2. de Iust. & Iure. Cap. 29. nu. 51. & seqq. Cui contradicit nemo, & doctus Eligius Bassæus verb. Iudex. n. 3. vbi in margine adducit P. Azorium citatum à se Parte 3. Lib. 3. Cap. 13. cùm non sit. 3. Sed. 13. In Capite autem 15. eatenus citari potuit, quatenus in eo recenset capita, vnde quis iudex competens esse possit. Et in casu nostro non solùm vsurpatio iurisdictionis est, dum ea, quæ non competebat, assumitur; sed illius ablatio, dum ij, qui verè sunt iudices, fiunt tantummodò consultores; ex quo & præiudicium aliud sequitur respectu eius, erga quem talis qualis exercetur, dum negatur ipsi, quod erat iuris attentis respectibus concedendum.

Et quidem quando ita agitur, suspicio [Suspicio in eo violandæ iustitiæ.] violandæ iustitiæ statim oboritur, & magno quidem cum fundamento. Si enim erga illius obseruantiam versatur attentio, cur dicendi iuris constitutæ regulæ, & tribunalis supremi leges à Principibus æqui bonique sua in Republica tuendi studiosissimis relinquuntur? Cur eius tribunalis sententia cauetur, in quo iudices censeri debent penitus incorrupti, cùm eos Rex ad id muneris elegerit, & ita ad ipsos caussæ omnes, etiam grauissimæ, terminandæ deferantur? Satis ergo se prodit ita præposterè agendi motiuum, [Leue pro vsurpatione motiuum.] quod in casu nostro sufficienter etiam indicare potuit leuitas fundamenti, verba inquam illa Regiæ epistolæ iam expensa, quibus caussa ista ad gubernationem videbatur reducere, quæ propria Audientiæ est, litterarum inquam Patentium præsentatio. Cur tantùm Proregi iniungitur circa Religiosi dicti sua in gubernatione processum. An proptereà id, quod est Audientiæ, ipsi detractum asseramus? leuissima sanè coniectura, vt certo & indubitato iuri præiudicet, quod dubijs nequit, etiam momenti alicuius ma [Certa non possunt ab incertis elidi.]ioris, abrogari, cùm sit Axioma iuridicum quòd certa pro incertis dimittenda non sunt. l. Cum Titio ff. ad l. Falcidiam. l. Non quemadmodùm ff. de Iudic. Stephanus Gratianus Discept. forensium. Tom. 5. Cap. 884. n. 28. & quòd iuri communi in dubio non dicitur derogatum. l. 2. c. de noxali action. Cap. Cum dilectus de consuetud. Surdus Decis. 39. n. 11. Marius Antoninus Lib. 1. Resolut. 15. n. 2. pro quo & Index verb. Ius. Quod & manifestè conuincitur ex eo quòd in Proregum Instructionibus, quas vidi, Serenissimæ nostræ Reginæ, & sunt ferè communes, eadem cura circa Religiosos iniungitur, nec proptereà in cuiusquam mentem venit posse illos erga Patentes Litteras quidquam iudicialiter attentare. Sicut ergo generalis prouidentia erga Religiosam gubernationem stare sine iure ad Patentes potest, ita & peculiaris. Id quod etiam ex Episcopis ostendi potest, erga quorum agendi modum prouidentia Proregis exigitur, quorum tamen Executoriales litteras solius est regiæ Audientiæ fidem explorare.

Iam quod ad exilium spectat, sine gra [Præceptum iudicum laicorum an interueniat, quando interuentu Prælati executio disponitur, virtute exhortatorij.]uamine potuit conscientiæ disponi interuentu Prouincialis. Id enim cùm fieri potest, minimè omittendum, iuxta dicta à Nobis in Thesauro Tit. 2. Cap. 11. Quia verò censeri à Iudicibus potuit non pariturum Prouinciali, quem sibi superiorem non agnoscebat, ipsi potuit, pro vitandis etiam nouis turbis, profectio dicta eorum nomine intimari. Et verò cùm Prouinciali Regiorum iudicum decretum per modum, vt dicitur, hortamenti, proponitur, videri alicui non immeritò potest hortamentum huiusmodi vim habere præcepti: Prouincialis siquidem nequit non exequi quod titulo hortamenti præscribitur, vnde si facere omittat, in eum iudicialis seueritas distringetur. Ad quod quidem dici in primis potest, tale virtuale admitti posse præceptum: nihilominùs laicos Magistratus eo medio vti debere, quia ita minùs Ecclesiastica videtur libertas violari, cui & eo agendi modo reuerentia competens exhibetur. Deinde negari præceptum potest, quia Iudices tantùm intendunt Prælato ostendere conuenientiam remotionis talis subditi, de eorum confisi prudentia iuxta ipsorum acturos esse iudicium: quod si non egerint, iam libera ipsis executio relinquitur, ac si talis non habeat superiorem. Quocumque autem modo, & qualicumque verborum forma fuerit talis dispositio proposita, ad hunc est sensum trahenda, vtpotè à Christianis & probitate eximijs orta iudicibus, vt esse solent Prætorialibus tribunalibus à Catholicis Regibus deputati. Sic sanctum In [Exemplum à relaxatis Curiæ.]quisitionis Tribunal hæreticos Curiæ laicali relaxat conflagrationis supplicio puniendos; pro quo tamen supplicio non interponit mandatum. Cùm tamen si iudex laicus illud non infligat, contra illum, vti de hæresi suspectum sit processurum, quia leges non obseruat, quæ sunt contra hæreticos latæ à Principibus, à suis competentibus iudicibus condemnatos. Stat ergo aliquid certè faciendum, sic vrgente iudice, interuentu alterius, sine mandato tamen, sed proportionata rei, de qua agitur, mediorum applicatione.

Circa quod quidem oportet ita esse Iudices Audientiarum attentos, & pro dispositionibus huiusmodi sic esse interiùs anticipata consideratione dispositos: quemadmodùm circa [Et à mentalibus restrictionibus.] mentales restrictiones diximus aliàs, vt scilicet quis voluntatem habeat minimè mentiendi; sed quia occurrere occasiones possunt, in quibus non [Tomo 1. Thesauri in Additionibus. n. 95. & 96.] expediat veritatem penitus aperire, habitualem expedit habere intentionem ad mentales restrictiones, quæcumque illæ esse possint, confugiendi, licet hîc & nunc commodæ non occurrant. Scio quid dicant Theologi de habituali intentione, qua non solent esse contenti, cùm saltem virtualem requirant multi in Sacramentorum administratione: quod tamen non est præsenti doctrinæ contrarium, vbi actuale requirimus propositum, quo quis statuat in omnibus occasionibus se ita gesturum, vt propter vitandum mendacium restrictionem mentalem sit semper quæsiturus, qui actus, dum non retractatur, aliqualem habet influxum, & ita dicitur non merè habitualiter, sed virtualiter etiam, qui ita statuit, esse dispositus. Ita & qui circa Eucharistiæ consecrationem apud se statuit, qua vti intentione debeat, in multis, quæ circa illam possunt concurrere, absque expressa repetitione id peragit, quod intendit. Pro quo & alia possent exempla glomerari, iuxta probatissimam Theologiam, pro qua videri potest Cardinalis Lugo de Sacramentis Disput. 8. n. 93. & ij, quos ibidem adducit, circa applicationem habitualem sacrificij Missæ. Quæ in gratiam Christianorum iudicum, nec suæ salutis immemorum, vt fas est credere, sit satis attigisse. Post hæc scripta audio suspensionem Patentium Rmo. placuisse. Quod si ita sit, nihil dictis incommodat; multa enim placent, quorum displicet modus, ob inconuenientia vitata, dissimulari solitus, & ne se ipsum suspensi decreti auctor videatur condemnare. Religiosissimus ille: sed qui legitimè acta nec velit, nec possit infirmare, vbi de alio est quæstio Tribunali.

De absolutione Religiosi ab excommunicatione, casus cum peculiaribus circumstantijs.

PRoponit illum P. Stephanus de Auila in hunc modum: Petrus Religiosus Sacer [Casus propositio Religiosi habitum occultantis &c.]dos in excommunicationem maiorem incurrit propter habitus occultationem, à qua excommunicatione absolutus ab alio Sacerdote extra Sacramentalem Confessionem, qui eius non erat Prælatus. Et cùm sæpiùs in eamdem excommunicationem incurrisset, sicque sepiùs etiam celebrasset; factus est irregularis, & nihilominùs approbatus ad Confessiones audiendas, pro eo est publicè expositus. Quæ omnia ita secretò peracta sunt, vt præter ipsum & Confessarium, nullus alius quidquam sciat, nec via vlla est vt possit vnquam in publicam notitiam deuenire. Et resolutio citati Patris sic procedit.

Primò supponendo quid necessarium sit vt quis apostata censeri possit, contra quem in Iure non est excommunicatio constituta, bene tamen contra temerè habitum dimittentem.

Secundò potuisse ab illa absolui virtute Bullæ, quia non est in Iure reseruata, etsi in eius reli [Vt potuerit per Bullam absolui.]gione reserua sit, etiam potuisse, vt ait P. Henriquez Lib. 6. de Pœnitentia Cap. 6. §. 9. & Lib. 2. de Indulgentijs Cap. 28. §. 4. nisi in illa sit limitatio aliqua per consuetudinem recepta, qualis in Societate nostra reperitur. Quòd si Religiosus dictus fuit apostata, & aliam excommunionem incurrit sua in Religione latam, etiam poterit virtute Bullæ absolui, iuxta dicta.

Secundò, vnica absolutione ab excommu [Circa Confessionem & vnica absolutione.]nicationibus cunctis absolui posse si omnes Confessori aperuit, idque etiam extra Confessionem Sacramentalem; vt tenet P. Henriquez Lib. 7. de Indulgentijs cap. 3. nu. 2. vbi & ait ita consultum Commissarium respondisse, & plures Magistros Salmanticenses amplecti. Licet autem non declarauerit quoties excommunionem incurrerit, si tamen absolutionem petijt ob temerariam habitus dimissionem, vnica absolutione ab omnibus absolutum remansisse: quia aut multæ non fuerunt, vel si metaphysicè multæ, moraliter tamen vna computantur, vt tradit idem P. Henriquez Lib. 13. de excommunicat. cap. 3. num. 2. qui in Glossa L. M. citat Nauarrum in Summa Hispana cap. 27. nu. 32. vbi ait eum, qui cum eâdem excommunicatione pluries celebrauit, sufficere vt dispensationem ab irregularitate petat ob celebrationem cum excommunicatione. Si autem in [Notanda limitatio.] excommunicationem specialem suæ Religionis ob apostasiam incurrit, & eam non aperuit, sed solam habitus dimissionem, ab ista quidem, non à priori, absolutum mansisse, iuxta Syluestri doctrinam verb. Absolutio 3. §. 8. nu. 12. & Couarrubiæ in Cap. Alma mater §. 11. nu. 13. Conclus. 2. Parte 1.

Tertiò, Si Religiosus sit ex Mendicantibus, [A quo Prælato, aut Delegato.] posse à suo absolui Prouinciali; si non sit, à Commissario Cruciatæ: cùm enim sit Pontificis Delegatus, eius facultas ad exemptos extenditur ab Ordinario.

Quartò, Non posse ad audiendas Confes [De nullitate expositionis ad audiendas Confessiones.]siones exponi, & si exponatur, futuram nullam expositionem. Excommunicatus siquidem maiori excommunicatione si ad Beneficium eligatur, electio est nulla, sicut & collatio, vt ait Nauarrus cap. 22. num. 21. & Couarrubias §. 7. num. 1. suprà & habetur in Cap. Postulasti de Clerico excommun. ministr. & reddunt Doctores rationem ex eo quòd Beneficium datur propter officium, & excommunicatus est ab officio suspensus Cap. Pastoralis §. Verum de appellat. & per consequens eligi nequit ad exercendam Ecclesiasticam iurisdictionem in foro exteriori aut interiori. Quod verum est etiamsi ex [Etiam si non denuntiatus. Et quid de ignorantibus.]communicatus sit toleratus, vt affirmat Couarrubias, quia Concilium Constantiense in nullo fauere excommunicatis intendit. Et locum habet etiamsi talis Religiosus expositus, & Prælatus exponens excommunicationem ignorauerint, vt ait Couarrubias, & Nauarrus cap. 27. nu. 271. Dicto 8. qui communem esse opinionem asserit. Quia licet ignorantia inuincibilis excuset à culpa, non tamen reddit actum validum ab Ecclesia annullatum: neque capacem & habilem eum, qui iudicio Ecclesiæ est incapax & inhabilis. Item, quia electio ad officium sæculare habens annexum iurisdictionem est nulla. Cap. Venerabilem de elect. Vbi & aduertendum expositionem [Notanda doctrina.] dictam non reddi validam ex eo quòd excommunicatus ab soluatur, sed necessarium vt de nouo fiat, vt ait Nauarrus citato cap. 27. nu. 21. ea reddita ratione, quia quod ab initio fuit nullum, tractu temporis non conualescit. Et est intelligendum quando Prælatus Religioso exposito contulit iurisdictionem, quam Prælatum, & non Ordinarium conferre probabilius citatus Pater existimat. Quòd si Ordinarius nihil aliud faciat quàm per approbationem ad excipiendas Confessiones, nulla impartita iurisdictione, idoneum declarare, erit valida approbatio, & ita post absolutionem ea vti poterit, & ita si ab habente Bullam eligatur, poterit eum absoluere.

Circa licentiam ad prædicandum sic ait: [De licentia ad prædicandum.] Quod attinet ad licentiam ad prædicandum, quamuis alicui prima facie videri posset facilis resolutio, sed mihi magnam intulit difficultatem, quia video à graui & difficili quæstione pendere, scilicet, an Cap. 1. de rescriptis in 6. quod rescriptum quodlibet & gratiam excommunicato factam annullat, præterquàm in ordine ad articulum absolutionis, solùm habeat locum in rescriptis & gratijs Pontificijs, an etiam in illis, quæ ab Ordinarijs obtinentur. Quæ sanè quæstio satis difficilis Nauarro visa est Lib. 5. Consiliorum. Tit. de sent. excommun. Consil. 18. Vbi multis pro vtraque parte adductis, tandem concludit excommunicationem non annullare rescripta & gratias, quæ ab Ordinario comparentur, saltem quando est occulta excommunicatio. Iuxta quæ assero [Quale in prædicatione.] licentiam ad prædicandum fuisse validam, & ita licitè vti posse illa post absolutionem ab excommunicatione. Bene verum est, prædicare in statu excommunicationis, cessante scandalo, plusquàm veniale non esse peccatum, quia prædicare non computatur inter officia diuina, vt ait Caietanus Tit. Excommunicatio sine §. Illicita autem. & Palacius Dist. 18. Disput. 9. Sic ille, qui in fine ait in Iure non haberi latam excommunicationem contra eos, qui annis singulis non confitentur. sed comminatoriam in Cap. Omnis vtriusque sexus de pœnit. & remiss.

Circa præmissa vtiles discussiones.

POtuisse Religiosum dictum virtute Bul [Bullam Cruciatam Religiosis pro eligendo Confessario posse suffragari.]læ ab excommunicationibus tantoperè multiplicatis absolui dictum à præfato Patre iuxta P. Henriquez, qui tamen vt vidimus in Thesauro Tomo 1. Tit. 5. nu. 327. eam licentiam generaliter non admittit, & dubitari potuit an in illius, de quo erat sermo, Religione, ea esset limitatio, quam ipse in Societate recognouit. Pro qua etiam non desunt qui conentur vsum esse probabilem admittendum. Negauit illum doctissimus Pater, illisque temporibus, in quibus Bullæ Pontificum id prohibentes non fuerant publicatæ. Quid postmodum in luce manifestissima veritatis? & erit fortè qui nimis delicatam istam reputet cautionem, immò & rideat; Sed numquid ille ridebit in die nouißimo? Valde id vereor: [Prouerb. 31. v. 25.] nam de illis ibi sermo, quibus littera Hebræi Alphabethi versui illi respondens, potest applicari, est siquidem Ain, quæ iuxta Arboreum in eum [Pro vitando vsu adhortatis.] locum idem est ac Fons vel oculus, Vt sit sensus illum ridere in nouissimo, qui oculum intendit in fontem. Sacramentum enim Pœnitentiæ fons est, de quo Zachariæ 13. v. 1. In die illa erit fons [Zachariæ 13. v. 1.] patens domui Dauid, & habitantibus Ierusalem, in ablutionem peccatoris & menstruatæ. Circa hunc ergo fontem oculus est animæ solerter intendendus, vt videat quis quanta possit cum securitate ad illum abluendus accedere, sic enim erit & in nouissimo die securus, & ridere poterit, risus enim, vt ait Baynus apud P. Cornelium est gau [Baynus.]dium conscientiæ securæ. Huc deueneram, interruptione secuta, ad domesticas obseruantias auocatus, in quarum vna, lectione inquam spiritua [R. P. Francisci Piccolominei illustre exemplum.]li, id inueni, quo nihil poteram opportunius exoptare. P. Ioannis Nadasi Annum dierum illustrium nostræ Societatis lego noctibus singulis, quæ illis respondent diebus, quarum sunt præambulæ, repetito cursu delibans. Et ecce in ista 16. Iunij, pro 17. sequenti die R. P. Francisci Picolominei felix occurrit interitus, cum eximiarum virtutum epilogo, & vita sine mortalis noxæ deturpatione peracta. Quid hic pro institutò præsenti? Scriptor elegantissimus audiatur. Inter dolo [P. Ioannes Nadasi.]res (inquit) qui tota illi viscera exurebant, dicebat lætus cuidam Patri. Morimur & ridemus. Sic ille ridebat in die nouissimo, qui in Pœnitentiæ Sacramentalis fontem oculos habuit mira attentione defixos, vt illam securissima frequentia pertractaret. Det veniam lector, vt vbi de rebus moralibus agimus, etiam pro moribus religiosè formandis aliquid interdum inseramus.

Et circa id, quod dictum de Religioso [Quid circa Religiosos cautum Pontificiis concessionibus. Vide P. Herincx Minoritam Tomo 4. Disp. 5. nu. 40. & P. Bonæ Spei Carmelit. Tom. 6. Tract 5. Disput. 9. nu. 47.]rum consuetudine, vt non ita generalis sit, qualis à præfato Scriptore asseritur, plures declarant Pontificum Bullæ, de quibus Cardinalis Lugo in Adnotationibus circa viuæ vocis Oracula verb. Absolutio. circa §. 11. Compendij Societatis. Pro quo & est excommunicatio Leonis X. aduersus Fratres, Moniales S. Claræ eo quòd Bulla Cruciatæ alijsque Confessionalibus vtantur sine licentia suorum Superiorum, quæ refertur à Viualda in Excommunicationibus non reseruatis n. 42. & à P. Filliucio Tract. 14. Cap. 8. Quæs. 11. Circa quam P. Palaus Parte 6. Tract. 29. Disput. 3. Puncto 37. nu. 3. ita scribit: Sed cum non contineatur in Bullario, neque communiter ab alijs Doctoribus referatur, indicium est eius cessasse obligationem. Sic ille. Sed certè in Compendio dictorum Patrum à Fratre Alfonso de Casarrubios concinnato vti authentica proponitur ex Bulla dicti Pontificis verb. Absolutio ordinaria quo ad Fratres nu. 18. id enim significat littera B. vt ex Prologo constat. Et ita præfati Scriptores meritò potuerunt eam inter alias numerare. Ostendit autem prohibitio talis sub adeò graui latæ sententiæ pœna, quanti sit res ista censenda momenti, vt meritò debeant Religiones circa illam præiudiciales non admittere laxitates.

Non esse excommunicationem in Iure [Excommunicatio lata sententiæ contra Apostatas an detur, & quid specialiter pro Societate.] contra Apostatas à Religione communis sensus Doctorum est: esse autem illam in multis Religionibus manifestum habetur ex Compendio Priuilegiorum Societatis verb. Apostata & pro illa est specialiter §. 1. in quo excommunicatio Pontifici reseruatur, vel Superiori Societatis. §. autem 11. vbi de transitu in Carthusiam, Gregorij XIII. Constitutio habetur, pro qua sic: Ac [Greg. 13.] eos, qui secus fecerint, in excommunicationis, & alias apostatarum censuras & pœnas eo ipso incurrere, à quibus non nisi à Romano Pontifice, vel à Generali Societatis Præposito absolui posse decreuit. Hæc ibi. Iuxta quæ videtur contra Apostatas latam esse excommunicationem, cùm ita Pontificis verba supponant. Sed stat nihilominùs quod dixi de communiori circa hoc Doctorum sensu, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 6. Operis moralis cap. 8. nu. 19. Nihilominus opposita sententia est apud antiquiores Canonum Sacrorum Professores, & Summistas communis, quam & tenent PP. Henriquez & Azor, quos citatus Pater adducit, quibuscum & forsitan Gregorius sensit, doctissimus & ipse Canonista, & ita iuxta eam locutus, licet alterius noluerit probabilitatem abrogare. Vbi & dici potest conditionaliter locutus de excommunicatione, si verè talis est, iuxta Doctorum sententias.

Et cùm certissimum sit Apostatas in So [Difficultas circa facultatem Superiorum Societatis excommunicandi apostatas expedita.]cietate dictam excommunionem incurrere, dubitari potest quid concessiones illæ operari possint, de quibus in Compendio, vt scilicet Superiores possint tales ad reuersionem compellere. Sic §. 3. 7. & 8. & in hoc vltimo sic habetur: Potest Præpositus Generalis per communicationem priuilegij conceßi Ministris & Custodibus Minorum, Professos à Societate discedentes excommunicare: eosque [Priuilegium PP. Minorum.] sic excommunicatione notatos tenentur Prælati ab eodem requisiti pro excommunicatis publicè denuntiari curare, &c. Quomodò autem sit alijs concessio ista à Generali commissa declaratur in Adnotat. §. 5. Videtur autem in illa supponi eum, in quem excommunicatio dirigitur, excommunicatum aliàs non esse; si enim esset, admonere Prælatos dictos sufficeret, eum esse à Pontifice excommunicationis sententia perculsum, quod multo esse efficacius posset, vt & illi curarent ipsum publicè denuntiari. Neque dici potest eos, qui ad aliam Religionem transeunt, non videri apostatas, cùm ad sæculum non redeant. Id enim nullius momenti est, nam etiam sic discedentes Pontificia excommunicatio comprehendit, vt constat ex §. 9. & ex adductis verbis Gregorij XIII. Videtur ergo dicendum, virtute Pontificiarum concessionum posse Societatis Superiores apostatas incursos in excommunicationem rereseruatam Pontifici, citatione præmissa, vt est iure dispositum, declarare. Quòd si contumacia [Ob eamdem caussam posse aliquem pluries excommunicari.] perseueret, & videatur profuturum, censuras aggrauare. Sic enim in hac materia procedi posse grauium Doctorum sententia est, & valde Iuri conformis, scilicet pluribus excommunicationibus posse aliquem feriri, non solùm propter diuersas caussas, sed propter eamdem à diuersis iudicibus, si respectu illorum specialis contumacia & inobedientia inueniatur. Pro quo varij proferuntur Canonici textus, plures tamen eorum non eam vim habent, vt ex illis possit positio ista firmari. Vrgentior est in Cap. Ita quorumdam de Iudæis, in quo sic Alexander Tertius: Tales igi [Cap. Ita quorumdam de Iudæis.]tur (deferentes arma ad Saracenos, & cum eis piraterium exercentes) ab Ecclesiastica communione præcisos, & excommunicationi subiectos &c. Præcipimus etiam, vt per Ecclesias maritimarum vrbium crebra & solemnis in eos excommunicatio proferatur. Sic ibi, pro quo videri potest P. Suarez de Censuris Disput. 5. Sect. 4. nu. 13. P. Palaus Parte 6. Tract. 29. Disput. 1. Punct. 6. n. 6. P. Gaspar Hurtadus Tractatu de Censuris Disput. 12. de excommunicatione. Difficult. 2. n. 8. qui tamen citatæ Decretalis non meminerunt.

