P. Henriquez Lib. 7. de Indulgentijs [P. Henriq. non aduersari.] Cap. 6. §. 3. ita scribit: Si Papa aut Episcopus exprimat de iniunctis, videtur excludere eas, quæ nullo modo sunt iniunctæ, quia Indulgentiæ tantùm valent, quantùm sonant, & ita Iuris interpretes exponunt Iura, quibus tamquàm in sua facultate peritis credendum est. Sic ille. Qui tamen non est putandus penitus aduersari: nam in primis ex eo habetur quòd si Episcopus non exprimat, eius concessio non est ad iniunctas pœnitentias coarctanda. Atqui Episcopi frequentissimè ita concedunt, vt affirmat P. Suarez illo §. Vltimo, vbi sic [P. Suarez.] ait: & Consuetudo ita etiam interpretata est, quia nunc absolutè concedunt Episcopi illud tempus Indulgentiæ. Sic ibi. Deinde ita subdit P. Henriquez: [P. Henriq.] sed per generalem clausulam, quam addit Confessarius, Quidquid boni feceris, & mali sustinueris; cen [Idem.]sentur opera, quæ toto vitæ tempore faciet, iniuncta. Hæc ille. Iuxta quæ, quod ad praxim attinet, rigor ille prioris asserti ita temperatur, vt perinde sit, ac si affirmantem partem penitus tueatur. Sed quid si Confessarius non addat, vt in breuioribus & quotidianis de venialibus leuibus, Confessionibus? Nihil profectò id obstabit, quia semper clausula præfata subauditur, siquidem Confessarius modum absolutionis intendit, qui est pœnitenti futurus vtilior, quem aliàs non vult longioris absolutionis clausulis detinere. Pergit citatus Pater, & ita concludit: Quidam putant semper intelligi de pœnitentijs, iniungendis, licet Papa explicet de iniunctis: quasi Indulgentia dicatur iniuncta, quia taxata à Deo. Sed hæc extensio est falsa. Sic doctus Pater. Et sententiam quidem de taxata pœnitentia, quæ eo pacto dici possit iniuncta, approbat Cardinalis Lugo, quem vti fautorem veræ sententiæ dedimus, & diuersus explicandi modus in eo stat, quòd pœnitentiæ censeri possint iniunctæ, quatenus ab Ecclesia olim taxatæ sunt, & propter hominum infirmitatem, quasi per accidens, à Confessarijs non imponuntur, vnde ad illas concessio Pontificia & Episcopalis extenditur. In quo quidem quantum ad Indulgentiæ effectum discrimen est nullum, quidquid pro speculatiua assertione certetur. Nec P. Henriquez falsam dicere absolutè extensionem potuit, cùm approbet, vt vidimus, clausulam illam: Quidquid boni feceris &c. minimè negans taxatam esse â Deo pœnam peccatorum. Cùm ergo Confessarius sic absoluit, iuxta eum procedit modum, vt pœnitentiam sic taxatam quantum est ex se iniungat, licet per accidens aliam exprimat leuiorem. Imposita autem illa, etiam dici potest imponenda, accedente Sacramentali satisfactione, quæ eo ipso dicitur iniuncta. Non est considerabile ea in concessione dissidium. Quæ quidem à me, licet generalia videantur, proptereà hoc loco discussa, vt erga Sanctuarium nostrum deuotio fidelium excitetur, dum sibi persuadere possunt in huiusmodi Archiepiscopali concessione multùm esse momenti, & eximiam sanè vtilitatem: cùm id in promptu habeant, quo expiare quotidianas culpas possint, & præteritas relaxare.

Circa quod tandem dubitari potest quo [Discussa difficultas de concessione pro loco exempto.]modo Dom. Archiepiscopus in loco exempto Indulgentias potuerit concedere: talis enim concessio est actus iurisdictionis, vt scriptores obseruant, & iurisdictio in proprio territorio potest tantùm exerceri. Ad quod non est difficile respondere. In primis enim dici potest de consensu Prælati exercitium huiusmodi stare posse. Deinde actus iurisdictionis voluntariæ, prout [L. 2. ff. de Offic. Proconsul.] contentiosæ opponitur, exerceri in alieno territorio erga proprios subditos possunt, vt est receptissimus Doctorum sensus, & tales sunt Indulgentiarum concessiones. Prætereà in con [Vide P. Suarez Disp. 55 Sect. 3. n. 13.]cessionibus huiusmodi Prælatus in alieno territorio non est, quia extra Ecclesiam existens potest Indulgentias concedere pro visitantibus ipsas, in quo tantùm abest, vt quidquam immunitati contrarium efficiat, vt potiùs fauore eximio exemptas Ecclesias prosequatur. Pro quo & facit id, quod tradit Mauritius de Alzedo in Praxi Episcopali. Parte 2. Cap. 3. num. 47. scilicet Episcopum extra Diœcesim posse concedere Indulgentias subditis pro opere, quod extra Diœcesim sit faciendum, sine licentia Ordinarij illius loci. Quod priùs docuerat P. Suarez Disp. 55. Sect. 3. n. 17. & post ipsos Cardin. Lugo suprà n. 135. & approbare videtur Barbosa suprà cit. n. 27. & alij.

Pro quo & succurrit doctrina alia, quam [Arguitur ex delinquentibus in locis exemptis.] statuit P. Fragosus supra Lib. 8. Disput. 19. num. 9. scilicet quòd si Episcopus per statutum aut Edictum Episcopale, ferat censuram ipso iure, vel ipso facto, contra adeuntes Monasteria Monialium, & cum illis colloquentes, complectitur omnes, etiam accedentes ad Monasteria exempta, quia ratione loci, vbi delinquitur, est iudex delinquentis, & illud ire, est committere delictum in loco non exempto, quamuis consummatio delicti perficiatur in loco exempto, qui prætereà est in Diœcesi, & de Diœcesi. Cap. Cùm Episcopus, de Offic. Ordin. in 6. Iuxta hæc ergo proposita superiùs resolutio efficaciter roboratur, & ampliùs declaratur: quia in materia odiosa ita se potest iurisdictio Episcopalis extendere; quia ipsum ire delinquere est, licet delictum in loco exempto consummetur: ergo etiam Indulgentia concedi potest euntibus ad visitandam Ecclesiam, licet visitatio in loco sit exempto perficienda.

Id autem quod de loco exempto dice [Loca exempta Regularium esse in Diœcesi, & de Diœcesi, & quæ in illis liceant Episcopis.]batur, esse scilicet in Diœcesi, & de Diœcesi, quod ad præsentem casum attinet, meliùs potest ex Clementina de Priuilegijs comprobari Cap. Archiepiscopus, sic enim ibi: Simili modo concedimus Episcopo, vt in locis eisdem suæ Diœcesis, poßit populo benedicere, audire diuina Officia, & ea etiam celebrare, & in sua præsentia facere celebrari. Sic [Clement. Archiepiscopus, de Priuilegiis.] tamen quòd prætextu conceßionis huiusmodi, in locis ipsis exemptis, vel circa hoc priuilegiatis nullam aliam iurisdictionem, idem Archiepiscopus, vel Episcopus exerceat, nec personis exemptis, vel priuilegiatis, molestiam inferat vel grauamen, nullumque exemptioni, vel priuilegijs eorumdem aliud præiudicium generetur, nec ipsis Archiepiscopo, vel Episcopo ius aliud quomodolibet acquiratur. Sic Pontifex in Concilio Viennensi, vbi pro Archiepiscopis ampla etiam concessio præcesserat pro locis totius Prouinciæ, addito circa celebrationem, Etiam in Pontificalibus. Quod licet de Episcopis non dicatur, intelligendum tamen venit, sic enim innuitur verbis illis: Simili modo concedimus. Ea autem circa Archiepiscopos oportuit exprimi, quia de locis Prouinciæ erat sermo, & dubitari poterat an in illis, quæ extra Diœcesim sunt, id ipsis competeret. Additum est etiam illud: Quouis [Eadem.] priuilegio contrario non obstante, Sacro approbante Concilio præsentis Constitutionis serie duximus concedendum. Circa quam Constitutionem alia Canonistæ disquirunt.

Quod ad negotium præsens spectat, ex [Idipsum amplius declaratur.] illa habemus loca exempta esse Diœcesis Ordinariorum, vnde & videtur etiam dicendum esse de Diœcesi: quod tamen negat Glossa sic dicens §. Præsupponendum est, post alia: Item Quòd licet loca exempta non sint de sua Diœcesi, sunt tamen in sua Diœcesi. Sic illa. Iuxta quæ cùm in Textu dicitur: In locis eisdem suæ Diœcesis, sensus erit, In locis, quæ sunt in sua Diœcesi. Quod videtur doctrinæ illi consonum, quam tradit Cardinalis Tuschus Tomo 8. Lit. T. Conclus. 48. dicens locum exemptum, licet vulgo dicatur esse in territorio, propriè tamen non esse territorium eius, qui in eo non exercet iurisdictionem, sed eius, qui in eo illam exercet. Vbi quidem stante iure exemptionis, & praxi circa illam, reliqua ad modum loquendi spectant, & quæstio videtur esse de nomine. Decretalis quidem locum exemptum vocat locum Diœcesis, ex quo & videtur posse etiam dici de Diœcesi. Primum enim dicitur, quia est illius pars, sicut cùm dicitur locus ciuitatis: Id ipsum autem posterius indicat; nisi dicatur eo modo loquendi non designari solùm materialem continentiam, sed formalem ratione iurisdictionis, & ad id significandum talem locutionis formam adaptari. Circa quod non oportet multùm digladiari.

Ex eo ergo quod socus exemptus sit [Ex quo & firmatur intentum.] Episcopalis Diœcesis, & quod in illo possit Episcopus ea præstare, quæ vidimus, sequitur & posse Indulgentias eidem concedere, cùm suæ Diœcesis sit, & in huiusmodi concessione nullam molestiam inferat, vel grauamen, nec possit ex eo præiudicium aliquod exemptioni generari. Licet autem iubeat Concilium, ne præter concessa, vllam aliam iurisdictionem Archiepiscopus, vel Episcopus exerceat, & Indulgentiarum concessio actus iurisdictionis sit, vt diximus, id iuxta nuper dicta exponendum venit, de iurisdictione scilicet, ex qua possit præiudicium aliquod exemptioni generari. Item concessione solemni concessa, & Missa in Pontificalibus, ibi quod ad Indulgentiarum concessionem attinet, constat contineri, iuxta dicta suprà nu. 331.

Nonnulla alia pro Indulgentijs expetita.

VT deuotio ergo Sanctuarium, de quo agimus, promoueri possit, & generalis etiam possit doctrina ampliùs sua in probabilitate firmari, quæ ad Indulgentias spectat, iuuat hoc loco Assertiones aliquot adiecisse. Sit ergo

ASSERTIO I.

Indulgentia concessa ab Archiepiscopo pro visitantibus Sanctuarium potest à Successoribus multiplicari.

POtest ergo Successor similem 40. dierum In [Assertionem propositam qui negent.]dulgentiam concedere, & sic alij, dum illud steterit, & staturum credimus vsque ad finem sæculi. Sunt qui id negent, vt videri potest apud [Corduba.] Cordubam Lib. 5. Quæstionarij quæst. 14. Proposit. 3. vbi ita scribit: Si Episcopus dedit. 40. dies Indulgentiæ, & eius successor totidem, non valet nisi pro vnica Indulgentia. 40. dierum, vt ait Geminianus in Cap. final. de pœnit. & remiss. lib. 6. ex mente Ioannis Andreæ in Addit. Specul. quia per talem multiplicationem perueniri potest contra intentum decreti Cap. Cùm ex eo de pœnit. & remiss. Hoc ergo limitarem quando in eodem casu, seu pro eâdem vice vterque prædictorum concederet: secus si in diuersis, quia sic videtur de mente dicti Cap. Cùm ex eo. Sic ille. Pro quo & P. Henriquez, cuius verba dedimus nu. 330. in Glossa adducens Cordubam cum citatis ab ipso, & prætereà Rosellam v. Indulgentia §. 5. [Qui tuentur veriùs. P. Suarez.]

Sed Assertionem propositam tuentur Paludanus in 4. dist. 20. quæst. 4. num. 43. P. Suarez eum adducens Tomo 4. Disputat. 55. Sect. 3. nu. 5. vbi ita scribit: & ideò non videtur prohibitum, quòd à pluribus Episcopis vel succeßiuè, vel simul, si iurisdictionem habeant poßint plures quadragenæ concedi pro anniuersario die Dedicationis, vel alia simili caussa, quia nec locus fit incapax secundæ Indulgentiæ propter priorem, neque actio vnius Episcopi impedit alterius potestatem, neque illa conditio in illo textu, vel in alio, tamquàm necessaria ponitur. Hæc ille. P. Filliucius Tomo 1. Tract. 8. n. 89. vti certum, & extra controuersiam id videtur statuere, & maiori quidem cum fundamento, quàm P. Mendus, dum oppositum simili tenore proponit in Expositione Bullæ Cruciatæ Disp. 6. num. 19. Nam rationes à P. Suarez propositæ videntur rem moraliter demonstrare: vnde securissimè possunt Episcopi huiusmodi praxim [Obiecti disijciuntur.] amplecti.

Neque vrget quod P. Henriquez ex Iurisperitis illis adducit, qui in re purè Theologica minùs sunt audiendi, qualis est præsens, vt & plures ex ipsis non verentur ingenuè profiteri, vt videri potest apud Dom. Barbosam de potestate Episcopi Allegat. 1. nu. 31. pro quo & Alexander Lib. 2. Consil. 1. nu. 10. Non inquam vrget, quia inconueniens illud de peruentione contra intentum Cap. Cùm ex eo, reuera tale non est, cùm concessiones Episcopales ita possint multiplicari, vt per illas id obtineri queat, quod per annalem Indulgentiam, vt vidimus nu. 331. Vnde & citata Cordubæ præfata ratio non videtur placuisse, quandoquidem, vt vidimus, Indulgentiam quadragenariam multiplicari posse concedit, pro diuersis vicibus. Si ergo Episcopus concedat, visitanti tali die Indulgentiam dictam, & Successor, pro alia, & sic alij, ex tali multiplicatione id proculdubiò obtinebitur, quod annali concessione. Id autem quod ait P. Henriquez successorem eius, qui Indulgentiam concessit, reputari, eumdem Prælatum, debuisset ab ipso probari in ordine ad præsentem effectum: cùm id facilè possit negari. Et quidem ratio illa nimiùm videtur probare: ex ea enim fieret Episcopum successorem non posse pro actione aliqua pia Indulgentiam concedere, pro qua eam antecessor minimè concedere voluisset, quia vnus reputantur Prælatus, vnde & negare debet, quod alium negasse deprehendit. Et Eligius quidem Bassæus Tomo 1. v. Indulgentia 2. nu. 12. Simili vtitur ratione vt probet Successorem posse Indulgentiam ab antecessore concessam reuocare, quia videlicet vna persona cum illo reputatur, cùm succedat eâdem auctoritate. Sed verò ex prædicta ratione oppositum potiùs iuxta dicta elicere potuisset; neque ad assertionem prædictam comprobandam ad eas est opus subtiles & facilè refutabiles considerationes recurrere; quandoquidem stante absoluta distinctione & pluralitate, optima redditur ratio vt id possit successor, quod asseritur, quia scilicet cum omninò simili auctoritate succedit, cui antecessor incommodare non potuit sua concessione. Fateor citatum Scriptorem in eo loquendi modo ducem habuisse minimè contemnendum, vt videri potest apud P. Suarez Disput. 57. Sect. 2. num. 5. Sed stet quod scripsimus cum bona vtriusque venia.

ASSERTIO II.

Archiepiscopus potest Indulgentiam concedere quadragenaria maiorem.

EX P. Henriquex, quem Barbosa secu [Archiepiscopum posse concedere 80. dies vnde habeatur, cum oppositum ex Iure, & Doctoribus constare videatur.]tus, vidimus nu. 330. Archiepiscopum in sua Diœcesi posse octoginta dies Indulgentiæ concedere: pro quo & P. Mendus citato nu. 19. Disput. 6. & quod vti certum cùm proferatur, nullus tamen indicatur Pontificius textus, in quo id habeatur, neque ego illum inuenire potui: immò in Cap. Nostro de pœnit. & remiss. contrarium videtur indicari, dum sic concluditur: Ita tamen vt statutum generalis Concilij non excedas. [Cap. Nostro de pœnit. & rem.] Vbi Archiepiscopo respondetur. Statutum autem generalis Concilij, illud ipsum est, quod habetur in Cap. Cùm ex eo, de quo nu. 330. citato. Et ita Barbosa ipse de potestate Episcopi Parte 1. Titulo 4. de præstantijs Archiepiscopi agens, inter illas peculiarem hanc non annumerat, & specialiter Præstantia 26. ita scribit: 26. præstantia est, quòd [Dom. Barbosa.] Archiepiscopus potest concedere Indulgentias per totam suam prouintiam; etiamsi non sit in actu visitationis, dummodò statutum generalis Concilij non excedat. Sic ille citans Cap. Nostro, & complures [Antonius Cordubensis.] Scriptores. Pro quo & Corduba citata Quæst. 14. Proposit. 2. sic loquitur: Si in largitione Indulgentiæ concurrant Episcopus & Archiepiscopus Metropolitanus, quorum quilibet concedit quod potest de iure, putà quadraginta dies Indulgentiæ suis subditis: tunc subditi Episcopi habebunt vtramque, scilicet octoginta dies: ex quo quoad hoc sunt subditi Episcopi & Metropolitani, quorum quilibet conceßit suis subditis quadraginta dies. Subditi autem Archiepiscopi tantùm habebunt quadraginta dies dumtaxat concessos à suo Archiepiscopo, non autem ab Episcopo, qui non est Prælatus eorum. Qui etiamsi sint in Episcopi Diœcesi non possunt plus lucrari. Sic ille adducens Hostiensem, & affirmans [Cæremoniale Episcoporum.] ita communiter sentire Summistas. In Cæremoniali etiam Episcoporum idem habetur, in cuius fine forma præscribitur concessionis Indulgentiæ cum benedictione solemni, & cùm ibidem de Archiepiscopo habeatur mentio, quadraginta tantùm dies Indulgentiæ expressi reperiuntur. Pro quo & videndus P. Suarez Disp. 55. Sect. 3. nu. 21. & 22.

Et quid ad hæc? Certè si de conces [Vt queat id stare discurritur.]sione respectu Prouinciæ loquamur, id non ægrè potest cum doctrina stabilita componi: sermo enim est apud citatos scriptores de illius visitatione, & tunc dicitur ex commissione Pontificis posse Archiepiscopum dies Octoginta concedere; cùm tamen id ipsi minimè ex iure, aut ratione Officij conueniat. Id quod in Legato accidit, cui cùm ex iure Indulgentiarum impartitio non competat, ex Pontificia liberalitate committitur, vt centùm concedat dies, quod nonnulli affirmant: alij nihil determinant, cùm arbitrarium sit, sicut & modus concessionis, an scilicet delegari possit, an non, vt videri potest apud P. Suarez citato n. 22. & concessionis huiusmodi aliqua potuerunt exempla suppetere, propter quæ P. Henriquez tanta id potuit confidentia pronuntiare. Ex eo autem quod respectu Prouinciæ talis esse concessio potuit, rectè infertur erga propriam Diœcesim idem esse dicendum, non enim Diœcesani deterioris debent esse conditionis. Hoc si Auctores sibi tantùm vellent, sine offendiculo posset eorum doctrina sustineri. Sed quod ad propriam Diœcesim attinet, non videtur ita posse accipi, quia tenor assertionis alium manifestè indicat intellectum, dum sic concluditur: Totidem enim potest Archiepiscopus in sua Diœcesi. Vbi pro ratione concessionis dictæ, etiamsi ex commissione, potestas redditur, quam in Diœcesi propria Archiepiscopus obtinet. Etsi reuera ita est, iuxta scriptorum mentem, poterit Archiepiscopus non tantùm ex commissione Pontificis, sed iure ordinario dictam facere in Prouincia concessionem, sicut de concessione quadraginta dierum communiter Doctores affirmant, de quo num. præced. Nisi fortè velint id tantùm procedere quando Archiepiscopus propriam Diœcesim visitat, vt scilicet tunc possit ampliorem illam Indulgentiam elargiri, quæ sit etiam pro visitatione Prouinciæ communis. Id quod non apparet quale habeat fundamentum, cui & praxis videtur repugnare.

Dici prætereà potest in conclusione [Addita explicatio.] illa, Totidem enim potest &c. Illud Enim non habere vim caussalis, sed idem esse ac Etiam, vt sensus sit, quem diximus, de potestate ex commissione in actu visitationis Prouinciæ, vt non debeat Diœcesis propria deterioris esse conditionis. Ex hoc autem non videtur quid haberi speciale possit pro Sanctuario nostro, quandoquidem visitatio est Archiepiscopis interdicta à Concilio Tridentino Seßione 24. Cap. 3. de reformat. nisi caussa cognita & probata in Concilio Prouinciali. Id quod eueniet numquàm, sicut hucusque non vidimus euenisse. Nihilominùs ob singularem loci [Quid pro praxi in ordine ad Sanctuarium.] sanctitatem, qua maior nulla in his regnis, poterunt Archiepiscopi totum id concedere quod possunt, fortè enim plus est, quàm id, quod ordinaria forma continetur, & à præfatis Scriptoribus indicatur. Et quidem licet id, quod de commissione diximus, apparentem verosimilitudinem præseferat, alia tamen reuera mens illorum esse conuincitur. Siquidem P. Henriquez, quem secuti alij, in Glossa. Lit. E. pro eo, quod de commissione dixerat, producit citatum Cap. Nostro, & alios item Auctores, apud quos de Octoginta diebus nihil, & solùm asserere comperiuntur Archiepiscopos non ex institutione diuina, sed ex Pontificia concessione habere, vt Indulgentias possint sua in Prouincia concedere; & ita Nauarrus de Indulgentijs. Tomo 2. Notabili. 31. n. 3. cùm dixisset Archiepiscopum intra suum Archiepiscopatum, sicut eo superiores suis in Prouincijs, posse Indulgentias concedere, subdidit statim id intelligendum, dummodò summam 40. dierum non excedant. & n. 17. id de superioribus præfatis Legato, inquam, & alijs, inculcat, non deprehendens vnde maiorem summam illi possint, quod tamen vsu receptum, vsurpare. Ex quibus innui videtur etiam pro Archiepiscopo tale aliquid esse qui concedendum esse contendant, iuxta quorum placitum videntur præfati locuti scriptores.

ASSERTIO III.

Jndulgentia 40. dierum quomodò augeri possit plurium Episcoporum concessione.

SI videlicet plures Episcopi 40. conce [Sententia Paludani & P. Layman proponitur.]dant dies iuxta dicta. n. 337. ita vt concessio non solùm sit pro subditis, sed ad non subditos etiam extendatur. Id quod stare posse affirmat Paludanus adductus nu. 343. & eum secutus P. Layman Lib. 5. Tract. 7. Cap. 4. Assert. 2. vers. vltimo. vbi ita scribit: Nihil etiam obstare videtur, si alicui loco, seu Ecclesiæ proprius Episcopus, verbi gratia, pro Festo Patroni vnam Quadragenam concedat lucrandam tantùm à suis subditis, si tali die Ecclesiam illam inuiserint. Talis enim conceßio non excedit limites iurisdictionis: cùm propriè non fiat loco, sed personis subditis in ordine ad talem locum. Et potest posteà Episcopus proprius loci Indulgentiam istam trahere ad suos etiam subditos, si ipsis licentiam det lucrandi: vt proinde subditi loci duas hoc casu Quadragenas vno die lucrari poßint sicuti singulariter notauit Paludanus. d. 20. q. 4. a. 2. concl. 4. Sic ille quod sibi displicere affirmat P. Palaus. Parte 4. Tract. 24. Disput. vnica. Puncto 5. num. 8. Sicut & P. Suario Disput. 55. Sect. 3. n. 6. vbi non [Vt eam explicet P. Suarez, ipsius fundamenta proponens.] solùm de duorum Episcoporum concessione, sed & complurium asserit Paludani sententiam procedere, vt verbi gratia, (ait ille) omnes Episcopos huius Regni (Lusitaniæ) posse concedere quadraginta dies Indulgentiæ Ecclesiæ huius Collegij, & Episcopum Conimbricensem posse omnes illas ratas habere, vt eius subditi possint illas simul lucrari; quia vnus Episcopus de licentia alterius potest dare Indulgentiam in loco alterius; & nullus Episcopus prohibitus est dare hanc licentiam multis Episcopis respectu eiusdem loci, licet per se non possit dare: & illi qui de licentia alterius eas concedunt, suo nomine & potestate eas tribuunt, non eius, qui licentiam concessit: sicut alienus Sacerdos de licentia proprij absoluens, nomine suo absoluit, non alterius. Sic ille Paludani sententiam, & illius fundamenta proponit, sic subdens: Sed hæc doctrina mihi non probatur: per quæ minimè illius probabilitatem vi [Videtur probabilis iuxta ipsum, & P. Palaum.]detur inficiari, sed sibi non placere, quod de illo, sicut de se ipso P. Palaum vidimus pronuntiasse. Licet autem inferiùs quadam Paludani responsione proposita sic dicat: Sed hoc friuolum est. Non ideò ipsius sententiam friuolam esse censendus est affirmasse: quia in valde probabilibus sententijs sic vsu venire solet, vt responsiones aliquæ friuolæ contra sentientibus videantur: cùm tamen alijs non sic arrideat: & si reuera friuolæ sint, aliæ possunt solidiores adhiberi.

Ita quidem arguit contra Paludanum Doctor Eximius: Nam quoties vnus Episcopus concedit [Contra eam vt arguat.] Indulgentiam de licentia alterius, vtitur iurisdictione delegata ab illo, & hac ratione concedit nomine vel vice illius: quia priùs talis Episcopus non habebat iurisdictionem circa hanc personam vel locum, vt ei daret Indulgentiam: ergo accipit illam ab Episcopo dante licentiam, & non vt ordinariam; ergo vt delegatam. Atqui nullus Episcopus potest per se ipsum nisi 40. dies concedere: ergo nec per delegatos, quia delegantis & delegati vna & eadem est iurisdictio. Respondet Paludanus Episcopum per se habere potestatem ad 40. dies Indulgentiæ, alium verò, qui licentiam dat, solùm supponere materiam. Et huiusmodi responsionem ex eo friuolam reputat; Nam hæc potestas, concedendi scilicet 40. dies, non est absoluta, sed respectiua, & sicut est limitata ad talem effectum, ita ad talem locum. & ad tales personas, & tota est iurisdictionis: sed ille non habet iurisdictionem nisi in subditos: ergo. Sic ille, & satis doctè pro more.

Et quidem quidquid de responsione [Sed pro ipsa arguitur ex eodem.] præfata sit, habemus vnde arguere pro sententia possimus opposita, ex adducto ab Eximio Doctore fundamento, quòd scilicet potestas dicta respectiua sit in ordine ad locum & personas: Atqui eo non obstante, id quod ad locum attinet, ampliationem habet, quandoquidem in loco alienæ Diœcesis potest Episcopus pro subditis Indulgentias concedere, vt cum eodem Eximio Doctore dictum nu. 337. Ergo & circa personas potest conueniens ampliationis modus adhiberi. Sic etiam ille ad non subditos, sed exemptos potestatem Episcoporum extendit, vt vidimus nu. 332. Vbi Alexandri Tertij Decretalem adduximus ab eodem Patre sic intellectam, vt in non subditos extensio locum habere possit, quando id proprij iudices specialiter indulserunt. Habent ergo Episcopi radicalem potestatem: & ita posita aliorum acceptatione, ad concessionem non vt delegati procedunt.

Et hoc est doctrinæ satis receptæ con [Et ex recepta doctrina. Dom. Barbosa.]forme, pro qua ita scribit Dom. Barbosa citata Allegat. 88. n. 25. Si verò Episcopi speciatim suis subditis concederent, vt Indulgentias ab alio Episcopo concessas acciperent, tunc eas lucrarentur, vt probat textus in dicto Cap. Quod autem, vbi Abbas nu. 7. vers. Vltimò noto, ait tutißimum esse, & valde expediens volenti peregrinari, & loca pia visitare, ipsum licentiam ab Episcopo proprio habere capiendi alienas Indulgentias, id est, Indulgentias datas ab alijs, & dicit Nauarrus de Indulgentijs Notab. 31. vlt. nu. 13. vers Exceptis Secundò, quòd licentia hæc habita, non subditi possunt acquirere Indulgentias ab alio Episcopo concessas. Sic ille, pro eo allegans Ludouicum Bologninum, Cochier, Lauorium, & Alzedum. Vbi quidem resolutio talis valde proculdubio probabilis, minimè potest in doctrina illa P. Suarij de potestate delegata fundari, cùm non procedat de Indulgentijs ab extraneis Episcopis concedendis, sed de iam concessis pro alijs, quas sine noua concessione possunt peregrini lucrari. Sicut ergo in prædicto casu stare obtentio Indulgentiæ potest, licet quis subditus sit illam concedentis, ita in eo, de quo est quæstio, ob similem rationem destructo sententiæ oppositæ fundamento. Quæ licet probabilis sit, alterius probabilitatem agnoscit, quam & conati sumus promouere, vt meritò possint DD. Antistites, & securissimè, ac laudabiliter in praxi complecti, & sic Sanctos, quorum gloriosa concernit pignora, pariter honorare, in quorum cultu non possunt semper euidentia præsidia concurrere, sed quandoque ad probabilia est, etiam securè & laudabiliter recurrendum. Nec de his plura.

SECTIO XXIII.

Circa dicta in decursu pro Sanctuario Indico vtiles Additiones.

§. I.

Ex Pontificali Romano quædam circa sacras Reliquias consideratione dignissima.

HAbetur in illo pag. 169. Benedictio [De benedictione vasorum pro Reliquiis, ex Pontificali.] capsarum pro Reliquijs, & alijs Sanctuarijs includendis. Vbi quid Sanctuariorum nomine intelligendum veniat potest in primis inquiri. Et videtur quidem id omne, quod ad Sanctos spectat, præter Corporum partes, quæ propriè dicuntur Reliquiæ, designari, quia eorum sunt sanctificata contactu, vt vestes, ligamina, scripta, & similia. Id quod ex benedictionis ipsius videtur tenore constare, quandoquidem in illa de ijs solùm mentio extat, quæ Sanctos spectant, & pignorum nomine designantur ibi: Vt hæc vascula Sanctorum tuorum pignoribus præparata &c. Inter Reliquias postremas Roma allatas massa plumbi rudis inuenta, qua liquefacta, & in os S. Martyris iniecta, atque in stomachum transmissa, videtur interemptus. Et quis non eam insigni veneratione dignissimam arbitretur?

Deinde quæri potest an capsæ & vascula [Quæ obligatio adhibendi illam.] pro inclusione huiusmodi præparata, debeant benedici, ita vt pro eo aliqua ad conscientiam spectans, vrgeat obligatio? Vbi de conuenientia dubitatio esse nequit; aliàs minimè in Pontificali tale quidpiam propositum haberetur. Et ipsa quidem propositio obligationem aliquam videtur indicare. Licet enim benedictiones in eo habeantur aliæ, pro quibus non est obligatio, vt imaginum, armorum, & peculiaris, pro Ense; in hac tamen specialius aliquid occurrit; quandoquidem non obscurè insinuatur, qua debeant reuerentia Sacræ Reliquiæ tractari; vnde eam ipsis subtraxisse, sine aliqua illorum stare non potest iniuria. Nihilominùs receptissimus vsus in contrarium vigens obligationem videtur submouisse. Quamquàm dici possit illum ex ignorantia aut inconsideratione frequenter accidere in hoc, sicut in multis alijs. Equidem si ex negligentia contingat omissio, venialis aliquis lapsus apparet, qui ratione adducta non leuiter comprobatur.

Prætereà consequenter inquiritur à quo [Qui eam possint conferre.] possit benedictio præfata concedi. Et non posse à quolibet Sacerdote ex eo videtur colligi, quod ait Gauantus Tomo 1. Thesauri. Parte 4. Tit. 19. nu. 20. scilicet in Missali eas tantùm positas benedictiones, quæ citra præiudicium iurium Parochialium à quocumque Sacerdote, & quandocumque fieri possunt. Atqui in Missali benedictio huiusmodi non est posita: non ergo à quocumque est impertibilis Sacerdote. Immò neque à Parocho, quia neque occurrit fundamentum pro eiusmodi facultate, sicut neque pro ornamentis sacris & alijs, pro quibus benedictiones in Missali ponuntur, addendo tamen ad Episcopum pertinere, vel ad alios pro eo habentes facultatem. Et inter illa quidem vas est, seu pijxis, aut ciborium pro reponendo & conseruando SS. Eucharistiæ Sacramento, pro quo in Pontificali habetur etiam benedictio, quam conferre possunt Regulares ex ampliori priuilegio circa talia, de quo in Compendio Societatis Verb. Be [Compendium Priuilegiorum. S. I.]nedicere. §. 3. ibi: Ceteraque ornamenta Ecclesiæ, & ad cultum diuinum pertinentia; Cùm limitationibus ibidem adhibitis. Videatur P. Dicastillus Tomo 1. de Sacramentis Tract. 5. Disput. 4. nu. 193. & in Pontificali quidem post benedictionem istam alia, de qua loquimur, exhibetur: licet enim Christi Corpus & Reliquiæ sacræ, valde imparis sint sanctitatis, vult tamen Dominus sanctos suos in multis, quod ad cultum attinet, non impari veneratione tractari: & ita sicut ad pronuntiatum IESV nomen in Missa inclinandum est caput, sic etiam ad nomen sancti, de quo Officium celebratur. Et sic in alijs, vnde & de vasculis Reliquiarum quoad benedictionem idem quod de Sacra videtur pijxide dicendum: quamuis, vt suspicor, non sint defuturi, quibus placeat facultatem istam ampliare.

Et de præfata quidem benedictione [Oratio pro benedictione cum Sanctorum laudibus.] disseruisse operæ non contemnendæ pretium visum est, tum quia ad Reliquias spectat; tùm insuper, & quidem præcipuè, ob exornanda & ampliùs auctoranda ea, quæ de inæstimabili Reliquiarum thesauro dicta sunt; sunt enim adeò illustria, vt nihil maius aut opportunius dici posse videatur. In hunc enim modum oratur Deus; Hæc vascula Sanctorum tuorum pignoribus præparata, Sanctis tuis intercedentibus cœlesti bene ✝ dictione per fundere digneris, quatenus qui horum patrocinia requirunt, ipsis intercedentibus, cuncta sibi aduersantia, te adiuuante, superare, & omnia commodè profutura, abundantia largitatis tuæ mereantur inuenire. Et sicut illi, te Domine inspirænte, spiritualium nequitiarum versutias cauere; & humanitus exquisita tormenta non solùm contemnere, sed etiam penitus euincere, Christo Domino confortante, potuerunt, ita ipsorum merita venerantibus, & Reliquias humiliter amplectentibus, contra diabolum & Angelos eius, contra fulmina & tempestates, contra grandines & varias pestes, contra corruptum aërem, & mortes hominum vel animalium, contra fures & latrones, siue gentium incursiones, contra malas bestias, & serpentium ac reptantium diuersißimas formas, contra malorum hominum adinuentiones peßimas, eorumdem Sanctorum tuorum precibus complacatus, dexteram inuictæ potentiæ tuæ, ad depulsionem nociuorum, & largitatem proficuorum, semper & vbique propitius extende. Sic priori in Oratione, & deinde post alia sic:

Te quæsumus, indulgentißimè generis hu [Alia pro eâdem.]mani prouisor, vt hæc vascula Sanctorum tuorum receptaculo præparata, ita gratuita gratia sanctifices, vt vbicumque in tuo nomine prolata fuerint, intercedentibus habitatorum ipsorum meritis, cuncta aduersa repellas & nullifices, & omnia vtilia multiplices atque custodias: quatenus fideles tui, magnitudine, siue vniuersitate beneficiorum tuorum, in parte modica Reliquiarum integra Sanctorum corpora se percepisse gratulantur: & per temporalia loca (videtur reponendum, Bona) ipsorum precibus impensa, ad æterna cum eis gaudia poßidenda fiducialius animentur, Per eumdem &c. Ex quibus illud prætereà habetur, deficientibus Reliquijs capsis & vasculis benedictis inclusis, vel furto, vel casu alio, huiusmodi receptacula inter Reliquias computanda; quod verbis illis indicatum: Vt vbicumque in tuo nomine prolata fuerint. Non obstante quod sequitur: Intercedentibus habitatorum ipsorum meritis. Licet enim tunc non habitent, habitatores tamen fuerunt, & eorum merita etiam habitaculis pristinis applicantur, in eorum aliàs honorem benedictione sanctissima consecratis.

§. II.

De S. Fortunato Martyre.

