DIes illi 16. eiusdem mensis attributa. Et quidem die ista Felicem Martyrem Martyrologium exhibet, sed Aquileiæ, quæ iam in rerum natura non est. Quòd si ex solo nomine coniectura sumenda, nullibi errori fecundior locus. Nomen enim Felicis adeò felix est, vt nullo alio tot insigniti sancti reperiantur. Alia ergo illi quærenda sedes, sicut de alijs eo nomine clarissimis dictum. nu. 194. & 210.

De S. Christina Virg. & Mart.

PRo illa dies 24. eiusdem mensis, in qua [De S. Christina Virg. & Mart.] quidem Martyrologij mentio nulla; & meritò, iuxta dicta n. 139. in eam voluntariè promota diem nullo impedimento præclusam, quia de S. Christina die 13. occurrente dubium esse non potuit, vnde meliùs à Prælatis, quàm alibi cogitatum. Et in Sanctuario quidem D. Pauli sacrum D. Christinæ Corpus asseruatum, & ideò magno cum fundamento dici potest præfatam Reliquiam ad aliam eiusdem nominis pertinere, quamuis id non sit omnino certum, quemadmodum de S. Amantio dictum. num. 136. & 143.

De S. Vincentio Martyre.

DE quo 24. Maij. quia in Martyrolo [De S. Vincentio Mart.]gio Romano sic habetur: In Portu Romano natalis S. Vincentij Martyris. Sed cùm alij eius nominis Romani Martyres sint, scilicet 24. Iunij. 6. & 25. Augusti, non videtur, cur ille, qui extra Romam passus is ipse credi potuerit, cuius Reliquia possidetur. Extracta illa ex Cœmeterio Cyriacæ, & pro se habet authenticum testimonium R. P. Ioannis Pauli Oliuæ Societatis nostræ Præpositi Generalis.

S. Beatricis Virginis & Martyris.

HAbet illa in Martyrologio signatam [De S. Beatrice. V. & M.] diem 29. Iulij. & pro Reliquia extat luculentissimum testimonium cum specifica narratione extractionis Sacri Corporis ex Cœmeterio Callisti, quod temporis vetustate in partes & frustra soluta desierat. Præstat autem ex præfato testimonio id referre, ex quo & largitoris pietas, & fides dignoscatur, sic enim ibi: Roga [Authenticum testimonium.]uit autem memoratus Dominus Thomas Caluus supradictum Reuer. P. Bartholomæum de la Igarza, desuperque illius conscientiam grauatam voluit, vt præmemoratus venerandus thesaurus non alibi, quàm apud Indos, & ibidem in publicis Ecclesijs, vbi communi omnium venerationi, ac ea, qua par est, decentia ac decore sint exposita, collocarentur ac reponerentur: in veritate attestans, ac per sancta Dei Euangelia fidem faciens, nullum prorsus in præfata Sacra Reliquia subesse furtum, sed illam esse eamdem met, quæ sibi à præfato Domino Cardinali, (Italio Friderico) fuerat donata ac tradita, quam hactenus in honesto loco reconditam & conseruatam se habuisse sanctè ac religiosè affirmauit. Sic ibi, pro quo & Notariorum additæ subscriptiones.

De S. Aurelio Martyre Cordubensi.

DIes pro illo. 27. eiusdem mensis, in qua [De S. Aurelio Mart.] Martyrologium illius cum socijs Georgio, Felice, Natalia, & Liliosa memoriam cum Arabica persecutione proponit. Et quidem testimonium R. P. Generalis, de quo. num. 314. pro S. Vincentij Reliquia, aliam S. Aurelij parem attexit ex eodem effossam Cœmeterio, & ita cultu consimili recolendam. Vbi æquiuocationis nonnihil interuenisse videtur, vt Reliquia Martyris Cordubensis crederetur, audito nomine Aurelij, vnde & ita scriptum, vti à me positum, cùm sit certissimum illius esse non posse, & ita à die præfato ipsius festiuitas remouenda.

SS. Mauritij & sociorum Martyrum.

DIes 22. Septembris eorum est memo [De SS. Thebæis.]ria celebris. Et S. Mauritij peculiaris Reliquia comitem habet valde insignem aliam pretiosi Capitis vnius ex socijs gloriosissimæ Legionis, cum testimonio veritatis. Illustrant ergo præclari hi Martyres Sanctuarium S. Pauli, Ecclesiam D. Iacobi, & Domus Probationis, multiplicato in ipsis inæstimabili thesauro Reliquiarum, non sine speciali Dei prouidentia nouum etiam illustrantium Orbem, vt vna hæc Legio pro duodecim illis possit legionibus sufficere, de quibus Christus, Exercituum Dominus. Matth. 26. & 53. contra potestates tenebrarum, quibus regiones istæ tot sæculis caligarunt.

De S. Saturnio Martyre.

SIngularis nomine hic Martyr, in quo erit [De S. Saturnio Mart.] forsitan, qui errorem suspicetur, vt dici debuerit Saturninus. Sed standum relationi, quia etiam Saturnini Reliquia suppetit, de qua inferiùs, cuius & nominis extat sanctus in Martyrologio Francisci Maria die 11. Aprilis, & assignatur illi dies 16. Octobris quia non impedita, pro quo nihil occurrit, quod cogat immorari.

SS. Vndecim millium Virginum & Martyrum.

EArum est festiua commemoratione [De SS. Vndecim mille Virgin. vbi speciale aliquid circa Officium.] gratissimus dies 21. mensis eiusdem. Et duobus quidem earum Capitibus dicta domus exultat, quorum vnum eius esse dicitur, cuius nomen Regina, vnde inquirendum venit qualiter sit earum Festum celebrandum, cùm videatur necessarium tale nomen in Officio pronuntiari, cùm tamen diuidendæ non sint, iuxta dicta. nu. 121. neque sola commemoratione satisfieri queat, quandoquidem illius est Festum etiam principale, & sola Commemoratione ritus ei tantùm omnium infimus tribueretur, qualis simplicibus solet exhiberi. Dicendum ergo in Oratione post S. Vrsulam nomen S. Reginæ pronuntiandum, & ita ordinandum: Sanctarum Virginum & Martyrum tuarum Vrsulæ, Reginæ, & sociarum palmas &c. Relicto pronomine Eius, quod non congruit, sicut nec Earum. Quamuis & dici etiam non incongruè ad significandum Diuæ Vrsulæ primatum, Reginæ, & aliarum sociarum eius palmas &c. Quod & similiter faciendum quando cum S. Mauritio, aut alio multorum Martyrum duce aliqui ex socijs concelebrari solent, quorum sunt perspecta nomina. Sic enim faciendum rationes allatæ conuincunt.

De S. Vitale Martyre.

DIe 4. Nouembris proponitur, & in [De S. Vitali Mart.] testimonio Reliquiæ indicatur eum esse, de quo in Martyrologio memoria extat, socio inquam S. Agricolæ, aliàs seruo, & in passione, prius quàm dominus triumphali laurea decoratus. Habetur ex dono Dom. Petri Gutierrez Flores Inquisitoris Peruuiani, Regiæ Limanæ Audientiæ Visitatoris, & electi Episcopi Pacensis, qui pro ea Bullam peculiarem habuit, & est Sancti Martyris Caput.

De S. Saturnino Martyre.

DIes illi assignatus Nouembris 29. in qua [De S. Satur. nino Mart.] beati senis triumphum, cum S. Sisinio Martyrologium exequitur. Et sunt huius nominis Martyres plures, & Romæ die 2. Maij Socius Neopoli &c. Sicut die 14. Octobris alius cum S. Lupo: nec video cur sancta Reliquia ad senem illum felicissimum, cuius iuuentus renouata vt aquilæ, sit potiùs referenda: quandoquidem neque ex testimonio quidquam possit coniectari. Vnde conuenientius apparet vt neque in illa, neque in alijs prædictis reponatur, cùm pro omnibus eamdem rationem constet militare. Et est in eadem Domo Reliquia alia eiusdem nominis Martyris ex Cœmeterio Callisti, pro qua & alijs pluribus satis notabile instrumentum asseruatur: sunt autem Reliquiæ numero Sexaginta, in quibus & quinque Pontificum, Anteri, Cornelij, Caij, Hygini, & Pontiani. Extitit pro extractione Sixti V. licentia, & circa eamdem exquisita diligentia, de qua in eôdem instrumento multa quæ legantur dignissima, est enim in membrana amplissima, cum omnibus ad faciendam fidem firmamentis, & pendenti signo.

De S. Victoria Virgine, & Martyre.

DE huius nominis gloriosa Virgine & [De S. Victoria. V. & M.] Martyre dictum à Nobis. n. 137. 144. & 259. & quæ his locis adnotata, pro præsenti faciunt, maior enim pars præfati Corporis in Probationis domo intra argenteam vrnam, in interiori Capella, in qua & sanctissimum Eucharistiæ Sacramentum pro Nouitiorum fouenda deuotione collocatum, asseruatur. Et ante huius sacri thesauri largitionem, pro ea venerandæ memoriæ P. Vincentius Carrafa Præpositus Generalis suam interposuerat auctoritatem; aliàs non fuisset visum conueniens sacrum corpus dimidiare: cùm etiam ante illam insignis S. Victoriæ Martyris Reliquia dicta in Domo seruaretur approbata anno 1594. die 5. Septembris, quibus ego & anno & mense natus, post menses quinque, si Deo placuerit, octogesimum impleturus. Si secus placeat, paratum cor meum, Deus, paratum cor meum: cantabo & psallam in gloria mea. Psal. 107. v. 1. In gloria inquam [Psal. 107. v. 1.] mea, nam mea gloria est eius & in vita & in morte exequi voluntatem. Et dies quidem præfata pro S. Victoriæ est Festo designata, errore detecto, quod & pro Sanctuario D. Pauli vidimus reformatum, & ita à die 23. vbi de S. Victoria Virgine & Martyre Romanum Martyrologium cum eximio ipsius profatur encomio. Quia verò dies illos Festo Natiuitatis proximos ab alijs Festis, in quantùm fieri possit, Ecclesia non occupandos sua præuenit cautione, opportunius videtur Festum dictum diem in alium amandare.

Vbi non omittendum quod circa S. [An in Hispania interfecta.] Victoriam scribit Iulianus Petri in Chronico n. 97. sic enim ibi: xxiii. die Decembris sancta Victoria Virgo, natione Romana, fugiens in Hispanias, ne [Iulianus Petri.] Eugenio, cui desponsa fuerat, nuberet, venit ad ciuitatem Turbulanam in Batestanis, quæ nunc vulgo Tauorra, & ibidem gloriosè passa est. Sic ille, in quo quidem Martyrologium Romanum, sicut & alia, videtur habere contraria, sic enim illud præfata die: Romæ S. Victoriæ Virginis & Mar [Martyrologium Romanum.]tyris, quæ in persecutione Decij Imperatoris, cum esset desponsata Eugenio Pagano, & nec nubere vellet, neque sacrificare, post multa facta miracula, quibus plurimas Deo Virgines aggregauerat, à carnifice percussa est gladio in corde, rogatu sui sponsi. Hæc ibi, quibus manifestè videtur ostendi omnia illa Romæ peracta. Venerabilis Beda in suo Martyrologio aliqua addit, quibus res ista redditur manifestior, sic enim ille: X. Kal. Depositio [Martyrologium vener. Beda.] S. Victoriæ Romæ sub Decio &c. percussa est gladio, carnifice Taliarcho, templorum Comite, rogatu sui sponsi. Deposita est autem X. Kalendarum earumdem. Sic ibi. Et his potiùs standum, licet ex opposito ea, quæ ad Reliquias nostras spectant, euadant clariora, vt scilicet ad Sanctam Virginem Victoriam spectent, de qua citata die Decembris, vt omittamus, quæ de illius Sacro Capite Coloniæ asseruato & culto sunt à Nobis superiùs obseruata.

Concludamus ea, quæ ad Reliquias [Testimoniales litteræ R. P. Claudij Societatis Generalis.] Domus Probationis spectant, testimonialibus litteris S. M. Præpositi Generalis Societatis nostræ Claudij Aquauiua, quæ & pro ijs, de quibus loquitur, & pro omnibus possunt & debent summopère deseruire. Sic ergo ille.

CLAVDIVS AQVAVIVA SOCIETATIS IESV PRÆPOSITVS GENERALIS.

VNiuersis & singulis, in quorum manus hæ litteræ venerint salutem in eo qui est vera salus. Sanè sacræ Sanctorum Reliquiæ omni per se honore ac reuerentia dignæ sunt: quippe quibus, vt ait S. Augustinus, tamquam vasis & organis ad omnia opera bona Sanctus vsus est Spiritus: tum verò ob ingentes vtilitates, quæ ex ijs in hominum genus proueniunt, vt non immerito dixerit Damascenus eiusmodi velut salutiferas à Christo Domino institutas esse, ex quibus non minima ad nos beneficia promanant, suauißimumque vnguentum profluit, quippe cum ab ijs dæmones expellantur, morbi profligentur, ægroti sanentur, cæci lumen recipiant, tentationes ac mœrores discutiantur, ac denique dona plurima à Patre luminum, earum opera ad illos, qui fide non dubia postulant, descendant. Cùm igitur diuersorum Sanctorum Martyrum Reliquias ex D. Callisti Papæ & Martyris Cœmeterio in Vrbe celeberrimo extractas, penes nos de facultate S. Sedis Apostolicæ haberemus, quasdam ex ijs Charißimo fratri in Christo Didaco à Zunniga, qui ex Peru Prouincia Procurator ad nos in Vrbem venerat, dono dedimus, videlicet Sanctorum Martyrum pariter & Pontificum Soteris, Cornelii, & Aniceti, nec non & Sanctorum Martyrum, Cypriani, Cassiani, Theodori, Felicis, Valerii, Clementis, Celsi, Ansani, Pontiani, Evtychiani, Trinei, & Secvndæ Virginis et Martyris: Quasdam etiam de sanctarum vndecim millium Virginum & Martyrum Beatæ Vrsvlæ Sodalitio. Vt autem omnibus constaret eas omnes habitas fuisse & haberi vt veras Sanctorum Reliquias, hoc præsentibus litteris Sigillo nostro munitis, ac manu nostra subscriptis affirmare ac testificare voluimus. Datum Romæ die xxiv. Aprilis. Anno Domini mdxci.

Sic præfatæ Litteræ, in quibus & Secretarij fides P. Iacobi Ximenez, aureis conscriptæ characteribus, quia verè aureæ, & fideles testes pretij, & æstimationis, quibus pretiosa hæc pignora tractari debent, & illis temporibus tractabantur. Aliud eiusdem Venerabilis Patris testimonum litteris etiam aureis in eadem forma extat, pro Sacro Capite vnius Virginis & Martyris de Sodalitio S. Vrsulæ, ijsdem Anno & die, ac Procuratore Peruuij P. Didaco de Zuñiga à maximæ virtutis fama laudatus, vt loquitur P. Ioannes Nadasi in Anno dierum memorabilium [P Didacus de Zuñiga. laudatus.] Soc. IESV die 3. Aprilis. Vbi & quædam de ipso mirabilia, & testimonia sanctitatis. In quo & laudandi veniunt alij Prouinciæ eiusdem Procuratores, vix enim quisquam extitit, qui non eam pretiosis huiusmodi thesauris reddiderit opulentam. Qua consideratione Clemens IX. hanc Regum Ciuitatem Corpore S. Fausti Mar [S. Fausti Martyris S. Cerpus Limæ ex dono Clementis Noni.]tyris honorare & locupletare voluit, quæ & S. Rosæ felicissima parens, vt gratificaretur eidem pium studium, & almam in eius celebratione faustitatem; sic vt eius Litteræ dignis sancta Sede, in qua & Vrbanæ simul ac paternæ benignitatis exemplaria eminent, plenæ fauoribus conte [Horat. 4. Carm. Od. 5.]stantur.

Nutrit rura Ceres, almaque Faustitas.

Demus quod ad Cererem attinet, ad pium sensum aduocatum, Diuæ Rosæ, pro terræ fructibus, quam cælestis incoluit, feliciter inuocatæ, & almam Diuo Fausto Faustitatem. Cui enim post Deum aptius: Demus & Sanctis alijs, quorum Reliquiarum sacris muneribus gloriamur: illam inquam Faustitatem, qua & felix, faustum, fortunatumque ad æterna iter conficiamus: pro quo & id iuuabit, de quo statim. Et sit.

SECTIO XXII.

De Indulgentijs pro sacrarum Reliquiarum visitatione concessis.

SIc vsu venit vt Pontifices & Episco [Indulgentiæ pro Reliquiarum visitatione concessæ.]pi illas liberali largitione concedant. Sic vidimus n. 136. Vrbanum VIII. pro Corpore S. Amantij præstitisse, sed ad septennium tantùm duraturas, cùm vellet, sicut & alij Pontifices faciunt, pro earum prorogatione ad Sedem Apostolicam haberi recursum, sic enim obedientiam, & dependentiam ab ipsa oportet fideles Ecclesiæ filios profiteri. Pro Sanctuario etiam nostro Illustrissimus D. P. Petrus de Villagomez Archiepiscopus Limanus quadraginta dierum solitam largitionem impendit. Et [Quàm id conueniens Ecclesiæ thesauro declarato.] videtur quidem satis id congrua ratione disponi: sic enim ex thesauro Ecclesiæ, quem Sanctorum, quorum Reliquiæ in locis sacris asseruantur, merita repleuerunt, spirituales congestæ diuitiæ eliciuntur, vt fidelium sic possit statui in ordine ad æternam salutem prouideri. Quidquid ante gloriosam passionem satisfactorium in Martyribus fuit, in Sanctorum mensura supereffluens fuit, neque necessarium ipsis, quibus sola passio pœnalem omnem reatum profligauit. Quod & de Sanctis Confessoribus alibi ostendi; nullus enim eorum cum reatu dicto è viuis emigrauit, sed rectè ascendêre omnes beatis sedibus fruituri. Immensum ergo illum satisfactionum cumulum, quem in vacuum ire non expedit, nec à diuina prouidentia contemni, cælestis ille dispensator iuxta Vicarij sui dispensationem, quam vt fidelis seruus & prudens, quem constituit super familiam suam, exequitur, ratam habet, legitima remissione pœnarum, quibus se reddunt obnoxij peccatores, neque remissa semper culpa, vt est irrefragabile fidei dogma, relaxantur.

Et videtur quidem satis antiqua id pos [Miraculo sum Indulgentiarum initium.]se, nec sine prodigio inchoata, consuetudine comprobari. In notabili illo testimoniali instrumento, de quo nu. 321. post alia ad Reliquiarum exquisitores spectantia cum licentia Sixti V. sic habetur: In Ecclesia eiusdem Monasterij S. Sebastiani, in qua quidem Ecclesia, in loco infimo, aliter nominato Cœmeterium S. Callisti, in initio cryptæ sunt duo altaria contigua eiusdem ferè structuræ, sub quibus iacet ipsius gloriosi Martyris S. Sebastiani Corpus; altare videlicet paruum situm versus portam Ecclesiæ præfatæ à S. Cornelio Papa duodecima Nouembris dedicatum, super quo S. Gregorius Papa Missam celebrans Angelum Dei vidit, qui in Missarum solemnijs sibi deseruiens dixit. Hic est locus sanctißimus, in quo est vera promißio, & peccatorum omnium remißio, splendor & lux perpetua, & sine fine lætitia, quas Christi Martyr Seba [S. Sebastiani quàm sublimia merita.]stianus promeruit. Ita quòd quilibet Christi Fidelis caussa Deuotionis Ecclesiam eamdem quocumque anni tempore visitauerit, Indulgentias veraciter consequetur, quæ ab Angelo prolatæ, & à dicto S. Gregorio confirmatæ fuerunt. Hæc ibi. Circa quæ illud videtur difficile, quod de Diuo Cornelio asseritur, cuius martyrium S. Sebastiani præiuit multorum annorum antelatione martyrium, vnde consecrare Ecclesiam & altare pro D. Sebastiani honorando corpore non potuit. Ad quod dici potuit S. Cornelium dedicasse quidem altare, vt in eo Missæ Sacrificium offerret turbulentis illis persecutionis diræ temporibus, in quibus id fieri manifestè non poterat: idque diuina prouidentia sic disponente dispositum, vt D. Sebastiani honorando corpori deseruiret.

Quod sequitur difficilius, sic enim [Alterius pro eodem narrationis difficultas.] ibidem: Similiter S. Clemens Papa, cui in visione apparuit S. Petrus Apostolus in manu sua duas claues habens (in Bulla Iubilæi appellat locum istum sanctißimum) narrat in Chronica Romana legisse, quod in eodem loco est diuina promißio, & vera peccatorum remißio ac claritas perpetua eiusdem Martyris S. Sebastiani meritis: quodque quicumque Missam super dicto altari celebrauerit, aut celebrari fecerit, à pœnis Purgatorij vnam animam liberabit & ea intentione singulis diebus celebratur iuxta dictum altare. Sic ibi. Et quidem quod ad apparitionem Diui Petri spectat factam S. Clementi ex aliqua videtur àntiqua traditione descendere, de quo tamen apud Scriptores aliam non inuenimus mentionem. Quòd autem dicatur Diuus Petrus legisse in Chronica Romana, quod ibi asseritur, nullam præ se fert speciem veritatis. Aut enim Chronicam legit, dum in viuis ageret, aut iam cœlestis habitator: quorum neutrum dici potest. Dum enim viueret, nullum erat Chronicum, neque vt id sciret, quod ad illius loci sanctitatem pertinet, Chronicis indigebat, qui omnium maximè ea, quæ huiusmodi in Ecclesia erant, vt illius caput percallebat. Est prætereà rididulum, immò & iniuriosum Apostolo iam glorificato in cælis, & omnimoda sapientia pleno, notitiam ex lectione Chronicæ Romanæ attribui, quod & de Beato quolibet nimis temerè proferretur. Et hoc quidem quatenus narratio ista videtur D. Petro attributa. Si autem non ipsi, sed Diuo Clementi conuenit, & solùm asseratur à D. Petro locum illum appellatum esse sanctissimum; neque id stare vllo pacto potest. Narratio siquidem de sanctitate loci procedit ob Sancti Martyris Sebastiani merita: Atqui Diuus Clemens ante S. Sebastianum martyrio est celeberrimo consummatus, in quo & Diuum Cornelium, de quo nuper, antecessit. Qui ergo stare possit dictæ veritas narrationis? Videtur quidem (vt verosi [Vt queat expediri.]mile aliquid in perplexo adeò negotio proferamus) circa S. Pontificis nomen erratum, & alium sanè Diuo Sebastiano posteriorem, eam habuisse visionem, & narrasse in historia id se legisse Romana dum viueret, quod iam cælestis incola clariùs percepisset: si & id per reuelationem aliam S. Pontificis habeatur. Sin minùs Chronica erit aliqua nobis ignota, illis autem, qui testimonium perhiberent neutiquam ignorata. Hoc modò occurrit pro nodi huiusce solutione. Videant alij an fiat satis, & conferant meliora.

Est etiam quod sequitur ampliore no [Notanda alia, & legi digna.]titia dignissimum, dum sic dicitur: Iuxta dictum etiam altare, in loco vbi est Crux ferrea, requiescit corpus S. Lucinæ nobilißimæ Romanæ Fundatricis eiusdem loci, quæ eiusdem S. Sebastiani corpus ibidem sepeliuit. Item intra Ecclesiam est Cœmeterium S. Callisti Papæ & Martyris, terræ suppositum, in quo centum septuaginta quatuor millium Sanctorum Martyrum corpora vnà cum quadraginta sex Summis Pontificibus sepulta sunt (de quorum Reliquijs non paucæ extractæ traditæque sunt eidem P. Alfonso Sanchez, vt infra videre est) Post Cancellum etiam est locus Catacumbæ nuncupatus, in quo septem Dormientes, vt fertur, quieuerunt: in cuius medio est puteus, in quo Sanctorum Apostolorum Petri & Pauli corpora per ducentos quinquaginta duos annos abscondita fuerunt, & per Beatum Cornelium Papam ad instantiam ipsius B. Lucinæ Virginis extracta fuerunt. Ob quorum reuerentiam omni die est Indulgentia eadem à S. Syluestro concessa, quæ est in Ecclesia S. Petri Principis Apostolorum de Vrbe &c. Habemus ergo ex dictis à veteri venire consuetudine, vt visitantibus loca, in quibus Sanctorum habentur Reliquiæ, Indulgentiæ conferantur.

Neque circa illas prolixa est instituenda [Circa Indulgentiam 40. dierum & quid contra perpetuitatem militare videatur.] disquisitio, loco minimè opportuno; pro illa autem quæ Sanctuario nostro concessa est, de qua nu. 326. inquiri potest an & quomodo sit perpetua, & nonnulla alia deinceps. Et quòd perpetua non sit, videtur colligi ex facto Vrbani VIII. de quo citato nu. 136. cum enim pro septennio tantùm fuerit ab illo concessa, videtur innuere facultatem ad perpetuas concedendas inferioribus non competere; sic enim limitatio illa & similes, inutiles redderentur: multiplicatione enim visitationum idem posset effectus obtineri. Deinde facultas pro Indulgentia dierum 40. Episcopis concessa est in Concilio Lateranensi, & habetur in Cap. Cùm ex eo de pœnit. & remis. §. Ad [Cap. Cùm ex eo, de pœn. & remis.] hæc vbi sic Innocentius Tertius: Decernimus vt cùm dedicatur Basilica, non extendatur Indulgentia vltra annum, siue ab vno solo, siue à pluribus Episcopis dedicetur: ac deinde in Anniuersario Dedicationis tempore quadraginta dies de indultis pœnitentijs indulta remißio non excedat. Hunc quoquè dierum numerum Indulgentiarum litteris præcipimus moderari, quæ pro quibuslibet casibus aliquotiens conceduntur: cùm Romanus Pontifex, qui plenitudinem obtinet potestatis, hoc in talibus moderamen consueuerit obseruare. Hæc ibi Pontifex, vbi summum quod Episcopis conceditur, annus est in Dedicatione Ecclesiæ, & dies 40. in illius anniuersario, in quo quidem perpetuitas est, sed pro tempore anniuersariæ festiuitatis. Cùm ergo additur in alijs casibus dictum numerum 40. semper retinendum, cum eo moderamine intelligendum venit, vt priori concessioni debeat respondere, & sic ad summum pro die aliquo determinato inanno quolibet; aliàs decem dierum visitatione maior obtinebitur Indulgentia, quàm sit illa, quæ in Dedicationis Festo potest à Dedicante concedi, anni, inquam, in quo non admittitur extensio, etiamsi plures in Dedicatione concurrant. Et sunt quidem Doctores, qui perpetuitatem admittant, vt videri potest apud P. Henriquez [P. Henriq.] Lib. 7. de Indulgentijs. Cap. 32. §. 1. vbi sic ait: si Episcopus conceßit 40. dies in perpetuum, nihil ampliùs potest successor eius pro eadem caussa concedere, quia reputantur vnus Prælatus: Sed superueniens Archiepiscopus ex commißione Pontificis potest, dum visitat Diœcesim suffraganei concedere alios 80. dies: totidem enim potest Archiepiscopus in sua Diœcesi. Sic ille: pro quo & Dom. Barbosa de potest. Episcopi Allegat. 88. nu. 16. Sed id intelligendum venit de perpetua concessione iuxta dicta, vt scilicet vnus designetur dies obtinendæ per annum Indulgentiæ, in quo pro Archiepiscopis videndum an locum habeat intra & extra Diœcesim dicta ampliatio, quam dicunt aliqui à Concilio Tridentino reuocatam, vt videri potest apud citatum Barbosam nu. 15. & hæc quidem non ita videntur leuia, vt circa præsentem caussam non possit saltem rationabiliter dubitari.

Nihilominùs oppositum est verosimi [Oppositum resoluitur & probatur.]liùs sustinendum, pro quo ipsa concedentis vrget auctoritas, cui praxis concessionum huiusmodi non potuit non esse penitus explorata, quam & eius non fuisse solius concessiones aliæ manifestant. Fundamentum iam est nuper ostensum, concessio siquidem in Citata Decretali contenta, quæ sic vsu recepta est, & quam doctrina & probitate insignes Antistites amplectuntur. Prætereà quoties illi sacris officijs diebus solemnibus intersunt, solemniter populo benedicunt, id quod Concionatoribus iniungitur in Ceremoniali Episcoporum, vt scilicet Indulgentias post acceptam benedictionem petant, pro quibus Cap. 22. & 25. Atqui hoc est frequentissimum, ex quo & habetur vt eiusmodi concessionibus id possit, quod per plenarias Indulgentias conceditur, comparari; vnde & quod in Ecclesiæ Dedicatione confertur. Non ergo ex effectu multiplicationis argui potest: sicut neque Pontificum vsus adduci in temporalibus concessionibus, quia illæ maiorum Indulgentiarum sunt, & volunt quidem reuera esse perpetuas, sed sub conditione recursus in earum concessionibus declarata; numquàm enim petentibus continuatio denegatur. Et hoc quidem etiam possent obseruare Episcopi, & esset fortè conueniens ad Indulgentiarum æstimationem promouendam.

Deinde quæri potest an Indulgentiam [An Religiosis prosit.] dictam lucrari Religiosi possint præsertim in ea degentes domo, in qua pretiosissimus Reliquiarum thesaurus asseruatur. Et vt non possit, occurrit Cap. Quod autem, de pœnit. & remis. Vbi Alexander Tertius declarat Indulgentias non subditis concessas, ipsis non prodesse, & ita tenent aliqui apud Barbosam suprà nu. 27. qui & plures apud eumdem de Iure Pontificio in citatum Caput loquuntur generaliter de exemptis; sicut & Leander Tomo 1. Tract. 5. Disput. 14. Quæst. 18. & Nicolaus de Lyra, ac Felinus apud P. Suarium Tomo 4. in 3. p. Disput. 52. Sect. 1. nu. 13. vbi ait de Religiosis quando Indulgentia non est Pontificia, videri rem dubiam. Nihilominus affirmatiuè respondet, quem sequuntur P. Palaus Tomo [Bonacina Tomo 1. Disp. 6. de Sacram. Pœnit. Quæst. 1. Puncto 3. n. 15. nonnullis allegatis.] 5. Tract. 24. Disput. vnica Puncto 3. nu. 14. P. Layman Lib. 5. Tract. 7. Cap. 1. n. 5. Barbosa suprà n. 27 alios adducens. Et quidem P. Suarez, qui rem dubiam dixerat, omne videtur dubium excludere, dum ait quòd quando verba sunt generalia pro omnibus visitantibus talem Ecclesiam, sine dubio comprehendunt etiam Clericos ac Religiosos, quia non sunt deterioris conditionis, & optime comprehenduntur sub illis generalibus verbis, quæ amplè interpretanda sunt, cùm fauorabilia sint. Quod rectè notauit Corduba Quæst. 31. Dixerat antem priùs opinionem Nicolai de Lyra, & Felini non videri probabilem, nisi quando verba priuilegij satis limitata sunt. Quæ quidem de Indulgentia Pontificia videntur accipienda, cùm pro eo ex generalitate verborum arguatur, optimè possunt Religiosos comprehendere, vbi supponitur potestas in concedente ad comprehendendos & excludendos; quod quidem ad solum potest referri Pontificem. Si autem loquamur de Episcopo, licet comprehendere velit, responsio est obuia, illam scilicet comprehendendi voluntatem nullius esse momenti, quia vltra propriam facultatem extenditur, scilicet in exemptos, vnde opposita sententia non videtur vt improbabilis reijcienda. Et cùm habeat illa pro se citatam Alexandri Decretalem, non video cur ad illarum non curent citati Scriptores respondere. Potest autem responsio ex ipsis Pontificis verbis sine violentia colligi, dum sic concludit: Prodesse illis tantummodò arbitramur, quibus vt prosint, proprij iudices specialiter indulserunt. Si ergo proprij iudices specialiter indulgeant, si videlicet Religiosi Prælati, quoad hoc velint suos subditos Episcopis subijci, prodesse illis poterunt Indulgentiæ. Vt colligitur ex P. Suario suprà Disput. 55. Sect. 3. nu. 3. Hæc autem voluntas semper in Prælatis viget quia spirituali subditorum comcommodo aliàs viderentur inuidere. Vbi & alia potest adhiberi responsio, scilicet Pontificem de Religiosis non locutum, vt videtur ex contextu deduci, & quia tunc temporis non ita vigebat exemptio, quam ipse Pontifex Cisterciensibus concessit. Vide Barbosam Allegat. 105. nu. 12. ea autem posita, cùm in fauorem Religiosorum fuerit, id non est amissum, quod adeò erat fauorabile, posse videlicet vti Indulgentijs Prælatorum, cùm alias Religiosi Prælati eas concedere nequeant, vt est Scriptorum receptissima sententia.

Potest vlteriùs inquiri, an Indulgentiæ [Sententia moderni Scriptoris circa effectum Indulgentiarum pro iniunctis pœnitentijs.] dictæ possint esse in praxi vtiles: quod quidem hoc loco discutiendum duxi propter sententiam recentioris scriptoris apud Barbosam citata Allegat. n. 14. quam & ipse videtur admittere, pro qua supponitur id, quod vidimus. n. 330. ex Innocentio Tertio, scilicet Indulgentias, quas Episcopi possunt concedere, esse tantùm de iniunctis pœnitentijs, de iniunctis inquam à Confessarijs, & non impletis. Hoc ergo stante, cum his temporibus pœnitentiæ per Confessarios impositæ, vt plurimum, valde leues sint, propter prauas delicatorum hominum consuetudines, atque mollitiem, graues illas pœnitentias peccatis debitas, quæ olim solebant infligi, refugientium; ex eo efficitur, vt rarò esse vtiles queant: quia leues pœnitentiæ facilè implentur, vnde nihil restat, quod ex iniunctis veniat remittendum.

Sed quidem ex ipsa forma, qua senten [Inuerosimilis ostenditur.]tia talis proponitur, parùm verosimilis apparet, dum dicitur tales Indulgentias rarò esse vtiles, est enim contra communem Fidelium sensum, & ea posita persuasione, poterit de diligentijs pro ijs obtinendis parùm curari, immò & quandôque contemni. Vbi supponitur communissima Theologorum sententia, per pœnitentias scilicet illas leues non remitti totam pœnam peccatis debitam; immò nec aliquam illius partem asseruerunt quidam communiter reiecti, vt videri specialiter potest apud scriptores nostros, quos adducunt Cardinalis Lugo Disput. 25. de Pœnitentia, Sect. 2. & P. Arriaga Tomo 8. Disput. 47. Sect. 2. Sic ergo illi, quibus pœnitentiæ leues iniunguntur, vix fructum aliquem ratione illarum assequuntur. Sed quidem magnum esse posse, magno & eximio Magistro sic docente tenendum, sic enim scribit P. Suarez citata Sect. 3. [P. Suarij. auctoritate reprobatur.] n. 5. Aduertendum est autem in dicto Capite, cùm conceditur facultas dandi annum Indulgentiæ in Dedicatione Ecclesiæ, non addi particulam de iniunctis pœnitentijs, quæ posteà additur in Indulgentijs quadragenarijs: vnde videtur prior facultas amplior quoad hanc partem. Existimo tamen ex vi illius textus particulam illam cum tota illa conceßione coniungi: nam est illa clausula veluti suspensa vsque ad finem eius. Deinde iuxta superiùs dicta illa particula non limitat pœnam remittendam, sed declarat quales dies vel anni pœnæ remittantur. Et ideò existimo quadraginta dies Indulgentiæ absolutè posse concedi ab Episcopis, & valere ad remißionem tantæ pœnæ, & peccatis nondum confeßis; & ita, vt opinor, est in vsu illa conceßio. Hæc Doctor Eximius. Ex quibus manifestè nostrum habetur intentum. Si enim dicta concessio ad remissionem pœnæ pro peccatis non confessis extenditur, quia scilicet ante illam per contritionem sunt iam dimissa, multò id est certius de confessis.

Et quidem iuxta priores clausulas op [Illius amplius declarata mens.]positum inferendum videbatur. Cùm enim dicatur particulam de iniunctis pœnitentijs ad totam concessionem pertinere, ex eo videtur fieri limitationem generaliter adhibendam, & præsertim respectu eius, pro quo illa habetur expressa. Sed notandum quod sequitur, particulam non limitare pœnam, sed declarare dies, pro quibus remissio conceditur, vbi se refert ad superiùs dicta, scilicet Disput. 50. Sect. 3. n. 14. & seqq. Vbi probat particulam dictam non esse restrictiuam, sed ampliatiuam, & Indulgentiam sic concessam etiam extendi ad remissionem pœnæ debitæ peccatis, pro quibus pœnitentiæ nullæ iniunctæ sunt. Et §. Vltimo de concessione prædicta agit, & cum Canonistarum communi sententia concludit circa illam, quod fuerat generali doctrina, satis solidè & eruditè roborata conclusum. Pro qua & Sect. 5. nu. 19. Idem tenet P. Palaus suprà. [Qui eum sequantur.] Puncto 3. n. 7. & 8. Cardinalis Lugo Tomo de Pœnitentia Disput. 27. n. 14. & seqq. Licet aliqualiter à P. Suario in modo explicandi dissentiat. P. Laymam Lib. 5. Tract. 7. Cap. 3. vers. At verò P. Coninck de Sacramentis Disput. 12. num. 20. P. Fragosus Tomo 2. Lib. 2. Disput. 4. n. 24. & alij, ex quibus aliqui ex eo arguunt, quia aliôqui non magnam vtilitatem hodie Indulgentiæ haberent, ex quo assertio illa scriptoris moderni conuellitur, qui eas rarò vtiles protestatur, ex quo & nos arguebamus.

