Die 11. S. Leo ex die 28. Iunij transla [Circa translationem S. Zenonis & Sociorum infra Octauam Visitationis, & fixum diem S. Leonis.]tus propter Octauam B. Aloysij Gonzagæ, cuius defensioni alibi est impensus labor. Quomodo autem talis Festo prædicto sit assignata dies, quæ ante fuerat S. Zenoni & socijs assignata propter eorum insignes Reliquias, eo quòd proximior illa diei natali scilicet 9. Octaua Visitationis impeditæ, dictum nu. 135. Habent autem locum die 20. infra Octauam Dedicationis Ecclesiæ D. Pauli, circa quam, quia solemni ritu consecrata non est, communis difficultas occurrit, an scilicet habere possit Octauam, & tota, quæ pro Dedi [Octaua an possit stare pro Ecclesia non consecrata.]catione solemnitas est in Romano Breuiario disposita, ei debeat adaptari. Pro quo à Visitatore quodam consultus R. P. Generalis prudentem adhibuit responsionem rescribens vt circa id Doctores consulerentur. Et quidem sunt qui negent non pauci. Gauantus Parte 2. Sect. 8. Cap. 5. n. 2. P. Guyetus Lib. 1. Cap. 3. Quæst. 4. & alij sed affirmat & probat P. Quintanadueñas Tomo 1. Tract. 7. Singul. 8. num. 6. & seqq. nullum pro se Auctorem adducens; licet nu. 10. Gauantum citat suprà nu. 5. vbi nihil ad rem, cùm solùm asscrat præter propriæ Ecclesiæ Dedicationem celebrari quoque debere Anniuersalem Dedicationem Ecclesiæ Cathedralis. Hoc autem iuxta Dedicationis propriam rationem accipiendum, vt ipse illam exponit citato loco. Sic enim stabit quod idem Pater ibidem tradit, scilicet quemlibet tam Regularem, quàm sæcularem posse absque noua licentia, vel alia Prælatorum auctoritate Missam celebrare, & Horas, quotannis celebrare de Dedicatione Ecclesiæ suæ Parochiæ aut Monasterij, pro quo Gauantum allegat, cuius is sensus, quem vidimus. Nec difficultate vacat, si Religiosus celebrandi Dedicationem Ecclesiæ non con [P. Quintanadueñas assertum difficile.]secratæ potestatem vsurpet, quæ in eius Conuentu, eo quòd non licere putetur, minimè celebratur; si prætereà Octauam adijciat, quod videtur consequenter asserendum. In re enim momenti tanti consuetudini debet Religiosi corporis stare, neque opinione vti, pro cuius vsu licentia necessaria est, cùm sit consuetudini dictæ contraria praxis, & Prælatus opinionum vsum prohibere potest, quæ sint obseruantiæ Religiosæ contrariæ, vt quòd dispensatus ad comedendas carnes, piscibus non vescatur, vel quòd non cœnet, quando comestio talis non ad reparandas vires, sed ne Quadragesimales cibi noceant, indulgetur. Et circa Officium diuinum alia, quibus nonnulli, probabilitatis obtentu se præstant, non sine nota, aut scandalo etiam singulares, vt circa recitationem de SS. Sacramento, ac Conceptione Virginis in Aduentu & Quadragesima. Neque licentiam pro celebratione dicta potest Prælatus impendere, cùm huiusmodi recitationes ad superiorem spectent potestatem: sintque licentiæ tales communi obseruantiæ præiudiciales, & in re, quam ipse & alij iudicant non licere. [Pro necessaria Consecratione quid faciat.]

Quidquid de hoc sit, circa difficultatem propositam, videtur quidem in rigore loquendo, Octauam pro sola consecrata Ecclesia posse celebrari, immò & Anniuersariam celebrationem pro vno etiam die; si enim hæc liceat, octaua est, vt dicebamus nuper, consequenter concedenda. Et quidem ex Decreto S. Congregationis Rituum, assignatio diei, in quo est Dedicatio celebranda, ad Episcopum Consecratorem spectat, in ipso Consecrationis actu, si Consecrationis dies opportunus non videatur. Vbi supponitur totum id, quod ad celebrationem spectat, ad Consecratorem Episcopum pertinere; alioquin cur non & Prælatus regularis, qui sine consecratione Officium Dedicationis exequitur, non possit etiam celebrationis diem anniuersarium designare. Et verò res hæc tanti iudicatur momenti, vt neque Episcopo ipsi consecrato liceat assignare Diem si in ipso Consecrationis actu non curauit assignare, sed id S. Congregationi Rituum reseruatur. Non enim assignasse Episcopum videtur incuriæ tribuendum, aut ipsius, aut eorum, ad quos Ecclesia pertinebat, vnde Congregationis recursus tamquàm mulcta indicitur, & ad eos assignatio spectat, qui rem hanc possunt accuratè prospectare. Octo enim dies currenti officij sacri ordini eximere, cum translationibus, & alijs, quæ in Octauis accidere possunt, sedulam considerationem importat, & dignam doctis & circumspectis Patribus dictæ Congregationis.

Nihilominùs vt tutum in praxi admitti [Contrarium vt probabile admittitur.] potest, quod & vsu videtur roboratum: quandoquidem plures Religiones vno Festo Dedicationes omnes suarum Prouinciarum comprehendunt; cùm tamen certùm sit multas ex illis non esse consecratas, immò frequenter neque vllam. Sic Carmelitani 31. Augusti. Trinitarij 15. Octobris. Minimi Dominica 1. Iulij. Omnes cum Octaua, Sicut & Præmonstratenses, & S. Iacobi 26. Februarij, quamuis de Octaua nihil; ideò forsitan, quia dies illi frequentiùs in Quadragesima veniunt. Circa quod tamen P. Guyetus Quæst. citata id non videtur probare, affirmat enim in [P. Guyeti sententia repulsa.] Ecclesijs non dedicatis, scilicet Dedicatione consecratiua, iuxta ipsius sententiam, nihil de illa agendum, nisi forte ea ipsa die agatur Dedicatio Ecclesiæ Cathedralis, de qua agendum, iuxta Decretum S. Congregationis Rituum die 2. Maij 1619. & ideo ait in Breuiario Carnutensi cautè [Breuiariun Carnutense.] expressum Dominica 1. Septembris sic habetur: Dedicatio omnium Ecclesiarum, quæ dedicatæ fuerunt. Vt inde inferre liceat, Non verò aliarum. Sed quidem cùm Breuiaria prædictarum Religionum auctoritate Pontificia approbata sint, non potest eorum vsus quoad prædictam celebrationem improbari, cùm tamen accidere possit, vt dictum nuper, nullam in Prouincia esse Ecclesiam consecratam: immò proptereà videtur tale Festum institutum, consecratæ enim suo gaudent iure vt possint cum Octaua Dedicationem celebrare. Et Pasqualigus de Sacrificio Missæ Quæst. 532. affirmat solemnitatem annuam [Festum Dedicationis obligat sub mortali. Pasqualig.] Consecrationis Ecclesiæ esse de obligatione sub peccato mortali: quod probat ex Cap. solemnitas, de Consecrat. dist. 1. & ex eo quòd Pius V. in Constitutionibus Missali & Breuiario præfixis præcipit omnes & singulos celebrare Officium & Missam iuxta ritum & normam in ipsis præscriptum. Vnde cum Missale & Breuiarium præscribant celebrationem Dedicationis Ecclesiæ, ex eo certa resultat obligatio. Vnde & addit id, quod de mutatione Officij pro Officio secundum aliquos est licitum, circa Dedicationem non habere locum, cùm eius celebratio sit speciali ratione præcepta ob honorem Ecclesiæ debitum, quo non sine iniuria fraudaretur. Et de his satis.

Die 16. Triumphus S. Crucis, de quo [De Triumpho S. Crucis.] dictum n. 108. vbi quòd expediret Sacræ Reliquiæ Festum eo constitui die.

Die 20. S. Zeno & socij Martyres ob Reli [De SS. Zenone & Socijs MM.]quias insignes, de quibus dictum. num. 131. & 225.

Die 29. Fuerat S. Eugenius Martyr ob Reli [De S. Eugenio Mart.]quiam insignem, quia hoc die eius memoria in Martyrologio celebris, neque alter eius nominis passus Romæ, licet vnus ex filijs S. Symphorosæ Tibure, vbi martyrium subierat, fuerit eò cum matre & fratribus translatus, & in Diaconia S. Angeli in Piscina reperta omnium corpora, ex quo fit Reliquiam præfatam ad eum non spectare, aliunde eductam. Nihilominùs cùm eiusdem nominis plures esse possint, licet aliàs prædictis soleat stari coniecturis, hic visum de illo, ad quem Reliquia pertinet, die alio agi, & S. Agabito die 24. Octobris adnecti. Sic enim & Octauæ S. Iacobi consulitur, cuius plures impediti dies, & translatio S. Marthæ, quæ si in Sabbato occurrat, nequit nisi post dies plurimos, Octauis intercurrentibus, cum Festis alijs, aliquem sibi commodum reperire.

Die 31. Festum est S. IGNATII So [De S. Ignatio de Loyola.]cietatis IESV & nostræ inclyti Fundatoris, cuius & habentur Reliquiæ, licet molis non insignis, quæ tamen in Reliquiario arte & materia spectabili, illius Festo aliàs splendido gratum splendorem accumulat. Sunt & duæ eiusdem Epistolæ, ex quibus vna pretioso etiam Reliquiario inclusa, illius nomen propria subscriptum manu speculari vitro interiecto demonstrat. Alia por [Eius nominis subscripti miracula.]tatili adaptata thecæ, quæ frequentissimè ad mulieres partui proximas cum mirandis effectibus ab eisdem expetita defertur. Et quidem si modò de illius canonizatione ageretur, ea quæ in hoc genere & visa sunt vrbe in ista, & non raro videntur, sufficere profectò possent vt miraculis clarus probaretur. Et frequentia ipsa in caussa est vt parùm de ijs curetur; in id cura intenta ne prætiosa Reliquia dispereat, tot manibus tenta, vt sæpiùs apud quem sit ignoretur, & opus sit peculiaribus vti coniecturis. Felicior tamen hic nascenti conspectus, quàm fabulosus ille, de quo Venusinus vates, dum sic cecinit:

Quem tu Melpomene semel

[Horatius lib. 4. Od. 3.]

Nascentem placido lumine videris
Illum non labor &c.

Cuius & illa elegans, sed sibi mentita conclusio:

Quòd spiro, & placeo, si placeo, tuum est.

Vbi Diui Parentis nomen,

ibi & oculorum clarum lumen, vt quod de Christo diuinus Euangelista protulit: & vita erat lux hominum Ioan. 1. v. 3. hic transpositione com [Ioan. 1. v. 3.]moda suum possit habere locum, si dicamus: & lux erat vita hominum. Lux inquam illa, ex nomine illo diffusa, quod ignem spirat, vnde & lucem, cui ex nascentibus plures vitam debeant, quam sunt appositione nominis eius subscripti manu, & appositi pariter luminis, feliciter consecuti.

FESTA AVGVSTI.

DIe 9. S. Iulianus Martyr ob Reliquiam [De S. Iuliano Mart.] insignem. Fuit die 7. S. Ignatii Octaua præpedito, & ita proximiori donatus. Martyrologium sic eo die: Romæ Sanctorum Martyrum [Martyrol. Roman.] Petri & Iuliani, cum alijs decem & octo. Nullus alius eius nominis Romæ sepultus præter vnum S. Symphorosæ filium, & quod de illo dictum nu. 228. hic pariter pronuntiandum. Vnde non est cur ipsi debeat, dies, in quo sumus, denegari, cùm neque possit Vigiliæ S. Laurentij Officium obtendi, quod translationi obstare non potest suo in rigore conceptæ; vnde neque mutationi in diem fixum, cùm sit vtrouis modo Officium eius impediendum. In quo quidem iudicio Ecclesiæ non solet multùm interesse momenti, cum videamus Vigiliam SS. Apostolorum Petri & Pauli Festo S. Leonis impeditam, & S. Matthæi Festo S. Eustachij & Sociorum, quorum solum Commemorationem iam pridem extitisse scimus, qui & inchoati Sanctorum Festi ante aliquot annos, Sacerdotes tunc temporis, recordamur.

Die 23. Flauius Petrus Martyr, ex te [De S. Flauio Petro Mart. quindennio.]stimonio sepulchri annorum 15. & dierum 36. vt dictum nu. 2. ob Sacrum Corpus. Nec circa diem dubitatio esse potuit dicto Sepulchri testimonio dubium omne præuertente. Eius nominis Martyr solus alter, sed Nicomediæ die 7. Maij. Videtur autem adolescentis Sancti illustre fuisse Martyrium singulari adeò obseruantia annis ætatis prænotatis. Ipsa profectò teneræ habitudinis conditio vel sola sufficeret, vt non solùm illustre, & præclarum, sed illustrissimum & præclarissimum crederemus, dignumque qui cum Sanctis Agapito, Venantio quindennibus & ipsis Pancratio, Vito, & Celso, posset celebrari.

Die 25. S. Eusebij Martyris Reliquia insignis. [De S. Eusebio Mart.] Debuit ergo S. Ludouicus loco cedere, in quo eius est etiam celebrationi consultum: si enim sua in sede persistens in Dominicam incideret, longa translationis suæ spatia sustineret. Sunt & alij eius nominis Martyres Romæ, scilicet Eusebius Presbyter die huius mensis 14. cuius excellentiæ in testimonio mentio nulla. Alter die 2. Decembris, sed via Aurelia, valde ab ea diuersa, ex qua insignis nostra extracta Reliquia, sicut est etiam Via Appia, in qua Cœmeterium Callisti, in quo is, de quo die 14. sepultus asseritur in Martyrologio.

Die 27. S. Titus Martyr ob sacrum cor [De S. Tito Mart.]pus, sic anteà & modò. Videtur translatus ex die 16. in qua sic de illo Martyrologium: Romæ S. Titi Diaconi, qui Vrbe à Gothis occupata, pecu [Martyrol. Roman.]nias pauperibus distribuens, à tribuno barbaro iussus est occidi. Beatissimi Martyris Laurentij, illustris imitator, Diaconi Diaconus, dum vterque pecunias distribuens pauperibus gloriosam martyrij lauream meruit obtinere. Sed verò cum Diaconalis Ordinis ornamentum in testimonio taceatur, suspicioni est locus, vt alterius sit Sacrum, quo fruimur, corpus. In quo nihil est circa quod hærere debeamus, cùm in assignato die nullus alius eius nominis sit Romæ, immò neque alibi passus.

Die 30. Rosa Virgo Peruuiana, de qua [De S. Rosa Peruuiana.] multa præcedenti Tomo, & nonnulla in Primo, & vt aliquid etiam hîc dicam, iuuat sanè Dauidicum ipsi præconium adaptare, ex Psal. 44. v. 14. [Psal. 44. v. 14. & seqq.] 15. & 16. circa quod multa à me dicta in Epithalamio, sic enim ille: Omnis gloria eius filiæ regis ab intus; in fimbrijs aureis circumamicta varietatibus. Adducentur regi virgines post eam, proximæ eius afferentur tibi. Afferentur in lætitia & exultatione, adducentur in templum regis. Filia qui [Filia vt sit Regum.]dem regis B. Rosa, immò & regum, quia in Regum ciuitate nata, sic enim appellatur Lima, in die Epiphaniæ armis Hispanis obtenta, tribus sanctis Regibus, & fulgentioris sole stellæ radijs illustratæ: vnde tres coronæ cum stella pro stemmate illi, quo nescio an illustrius aliud alteri ex Christianis obuenerit ciuitati. Et omnis quidem eius gloria ab intus. Circa quod dici possent multa, pro quibus Epithalamium adeundum. Illud speciale, quod ex originalis vocis penitiore significatione ducendum, iuxta quam Ab intus He [Quomodo ab intus eius omnis gloria.]braicè Penimah intimum templi locum denotare affirmat P. Villalpandus Tomo 2. in Ezechielem Parte 2. Lib. 4. Cap. 7. Quomodo autem & templi partem præcipuam respondentem Altari, in quo est Sanctissimum Eucharistiæ Sacramentum, ostensum nu. 915. Vbi cùm & Arca, Virginis decantatissum symbolum: ex ijs pro S. Rosa luculentum emergit encomium: siquidem iuxta altare illa frequens, in quo & Eucharistiæ Sacramentum pro administratione repositum, & Beatissimæ Virginis & pulcherrimum & veneratione ciuium celeberrimum simulacrum, quam & illius maiestas, & beneficiorum experimenta, iam pridem prouocarunt. Hic vocem illa ad vitæ statum dirigentis, quem præelegit, audita, Virginis inquam, vt inter sorores Pœnitentiæ à Diuo institutas Dominico, cuius instituti fuit Diua Senensis Catharina, illius æmula, Domino deseruiret.

Et quid fimbriæ aureæ, & illæ, quibus [Tenor indefessus in virtutum exercitio, aureæ in illa fimbriæ.] circumdata, varietates? Interpretatio est facilis, si ad virtutum varietatem Dauidicum elogium referamus, circa quas latissimus offertur excursioni campus: quarum tamen excellentia aureis fimbrijs commendatur, quia extremitates vestis illæ, quæ in Rosa nostra tenorem illum pœnitentiæ, & laborum supra naturæ vires, præsertim femineas, indefessam instantiam videntur indicare. Ideò aureæ, quia pretiosæ, & summæ æstimationis apud Deum & homines. Sunt enim statuæ illius instar, de qua Daniel. 2. v. 32. & 33. [Daniel. 2. v. 32. & 33.] cuius caput ax auro optimo erat, pectus autem & brachia de argento, porrò venter & femora ex ære: tibiæ autem ferreæ, pedum quædam pars erat ferrea, quædam autem fictilis. Incipiunt, quidem ab auro, dum perfectioni incumbunt, & id, quod est Deo charius, & pretiosius inquirunt: sed paulatim ad imperfecta declinant, vt tandem ad luteas vilitates prolabantur. Non sic Rosa Sancta, non sic: viua statua ordine inuerso procedens, ab ipsa pueritia ad perfectiora conscendens; natiua ex conditione fictilis, sed ferri admixta fortitudine, processu roborata, & ad æris illius similitudinem, de quo Ezech. 1. v. 7. Et scintillæ quasi aspectus [Ezech. 1. v. 7.] æris candentis: dum igne amoris, qui fortis vt mors. Cant. 8. v. 6. & lampades eius lampades ignis atque flammarum. Hinc ascensus ad argenteum [Cant. 8. v. 6.] decus, excellentissimæ scilicet puritatis, ex qua in aurum summæ perfectionis, in Diuinitatis culmen, quæ Christi caput, de Sponsa Cant. 5. [Cant. 5. v. 11] v. 11. Caput eius aurum optimum. Hoc crescendum intuitu clamat Euangelij tuba ad Ephesios 4. v. 15. Veritatem autem facientes in charitate, cres [Ephes. 4. v. 15.]camus in illo per omnia, qui est caput Christus.

Post aureas fimbrias, post finem felicis [Alia pro eius laude, & sequela Virginum Limanarum.]simum, post Pontificiam Apotheosim, quàm belle sequitur: Adducentur Regi Virgines post eam. Sic videmus. Virginum examen post ipsam aduolat, illius vicinæ domui, eôdem vestitæ habitu, imitationis studiosæ ad perfectionis suprema contendunt. Proximæ eius. Proximæ inquam domicilio quondam pauperi, nunc aulæ cælesti. Proximæ eius, quia virginitatis obseruatione cognatæ. Afferentur in lætitia & exultatione. Ad quæ [D. Basilius.] sic D. Basilius: Non quæ virginitatis voto se substrauerunt vt addactæ, non item quæ ex tristitia aut neceßitate vitæ virginalis sanctimoniam susceperunt, sed quæ in lætitia & exultatione gaudent, & se exhilarant tali officio perficiendæ virtutis addictæ. Sic ille, & sic istæ adducentur in templum Regis. De [R. P. Fr. Bernardi de Carrasco commendatio.] vero & non mystico tantùm agi templo, dixi n. 934. quod & hic est cernere, sub nomine enim S. Rosæ templum fabricæ pulcherrimæ assurgit, in quo & industria & munificentia R. P. Magistri Fr. Bernardi de Carrasco dispicitur, nuper Prouincialis, & modò tanti indefesso moliminis promotoris. Cui & Diua virgo debitricem non solùm hoc titulo debet agnoscere, sed quia ingentes sumptus in eius Beatificationem & Canonizationem impensi, ac celebratione consumpti, illius sunt diligentia ex communi Prouinciæ pietate collecti, non ijs parcens compendijs, quæ ad proprium poterat vsum deriuare. Dignissimus sanè, quem sua Religio, ætate florentem, iteratis honoribus, quod magno ipsius est futurum commodo, studeat promouere. Nec de hoc plura, cum liceat in Epithalamio ad prædicta loca, plura legere volenti indicatos per transenam discursus exornare. Licet autem in Sanctuario nostro Diuæ Rosæ non habeamus insignes Reliquias, quas tamen exoptamus, illius sacrum corpus in Ecclesia D. Dominici asseruatum communis omnibus Reliquia est, vnde hoc loco meritò debuit de ipsius Festo mentio non perfunctoria lectoribus exhiberi. Et mortua quidem illa die huius mensis 24. vnde & data illi. 26. à qua tamen in 30. transmutata, vt scilicet S. Ludouici ratio competens haberetur, cuius Festum eo die Romæ agitur, cuius esse poterat in diem Festo D. Augustini contiguam minùs opportuna translatio, celebraturis S. Virginis Festum Religiosis familijs, & futurum, vt speratur, in Ecclesia vniuersale.

FESTA SEPTEMBRIS.

DIe 2. S. Primus Martyr ob sacrum ca [De S. Primo Mart.]put. Non ille, de quo Ecclesia die 9. Iunij, frater S. Feliciani, in monte Cœlio, vt est compertum, educta namque est pretiosa Reliquia ex Cœmeterio S. Helenæ extra muros via Lauicana, quod aliàs dicitur Mausolæum Constantinianum, seu Cœmeterium SS. Petri & Marcellini. Iam diu est, ex quo die præsenti gloriosus hic Martyr fruebatur, quo & nunc fruitur, in mensis mystici ob septenarium capite sacri Capitis gloria coronati.

Die 3. S. Hippolytus Martyr ob sacrum [De S. Hippolyto Mart.] corpus, non planè illius, de quo Ecclesia die 13. Augusti cum Cassiano etiam Martyre, quia illius corpus in Campo verano sepultum, vt eo die Martyrologium attestatur, cùm tamen hoc, de quo agimus, ex Callisti sit Cœmeterio, vt ex authenticis constat instrumentis, eductum. Neque ille, de quo die 22. mensis eiusdem, quia vti ex Martyrologij etiam testimonio compertum habetur, in Portu est Romano sepultum. De alio Hippolytho Romano Martyre memoria extat die 2. Septembris, & an illius sit sacrum corpus penitus ignoratur, quamuis pro illo facere possit exclusio aliorum. Sed certè dies illa S. Bibiana occupata, minùs erat Festo Reliquiæ conformis, cùm respectu ad præfatæ Virginis possessionem habito, ab eo fuerit S. Francisci Xauerij Festum, cùm dies esset etiam Natalis proprius, auocatum. Ideò præsens illi assignatus dies, cùm fuisset anteà die 31. Augusti, iam S. [De S. Raymundo Nonnato.] Raimundo Nonnato Cardinali & Confessori, Ordinis B. MARIÆ de Mercede redemptionis Captiuorum, vitæ sanctitate, & miraculis claro, iure optimo attributus, de quo in Martyrologio præfato die, cum iam exhibito eiusdem verbis elogio. Fuerat hoc die S. Secundus, & duobus sequentibus S. Tertius, & S. Quartus adscititijs nominibus ob ignorantiam propriorum, sed visum est conuenientius vno illos Festo percolere sine nominum adiectione iuxta dicta. num. 128. & 148. quorum loco alij repositi, scilicet

Die 4. S. Lelius Martyr, ob sacrum [De S. Lelio Mart.] corpus, alius ab eo, de quo 16. Aprilis. Et videri alicui potuit posse vno Festo concludi, nomine duorum Leliorum, ad eum modum, quo in Martyrologio extat memoria Sanctorum Martyrum duorum Ewaldorum. Sed certè exemplum non [SS. duo Evvaldi.] consonat, quia duo illi Evvaldi simul à paganis comprehensi sunt & occisi, vnde si eorum Festum ab Ecclesia fuisset institutum, disiungi minimè debuissent. Nihil autem in duobus Lelijs tale concurrit, neque ex testimonijs Reliquiarum potest coniectari. Et quidem cùm vnius ex illis, de quo agimus, habeamus corpus ex Cœmeterio Callisti extractum, integrum illi debuit Festum dedicari.

Die 5. S. Vrsus Martyr, ob sacrum [De S. Vrso Martyre.] corpus, eductum ex Cœmeterio Priscillæ Via Salaria à R. P. Claudio Aquauiua Præposito Generali Societatis IESV, & nostræ, cum speciali pro illo & alijs facultate Pauli V. de quo dictum nu. 191. circa diem 28. Februarij; pro quo authenticum extat Patris eiusdem instrumentum, qui ex paterna erga Prouinciam istam beneuolentia thesaurum corporis dicti Procuratori eiusdem attribuit. Et nomen quidem S. Martyris fere in eorum choro singulare est, cùm solus alter reperiatur ex gloriosa legione Thebæorum, vt legitur in Martyrologio die 30. Octobris. & incertus cùm dies passionis sit, ritè potuit, qui visus est conueniens, assignari. Fuerat autem priùs die 23. Octobris, vbi iam alij.

Die 7. S. Honorati Martyris sacrum [De S. Honorato Mart.] corpus. Vnus tantùm in Martyrologio occurrit huius nominis Martyr, sed apud Ostia Tiberina. Et quidem ex prædicta Martyrologij fide eo fuerat die constitutus, cùm tamen ex eiusdem testimonio aliter debuerit iudicari. Apud Ostia enim Tiberina sepultus ille, nec de translatione mentio vlla: non ergo debuit vt certus coli, & illis præsertim diebus, pro quibus Octauæ prohibentur, & solùm eorum admittuntur Festa, quibus nequeunt dies alij conuenienter assignari, vt ibidem videndum.

Die 22. Sanctorum Mauritij, & so [De S. Mauritio & sociis M. M.]ciorum eius ex Thebeorum legione Reliquiæ insignes. Iudicatum aliquando diuidi posse, & pro illis plures designari dies. Sed magis conueniens posteà est reputata connexio, pro qua dictum. n. 112. & 118. & licet in Martyrologio diebus quibusdam alijs nonnulli ex eadem legione, vt nuper. n. 239. vidimus, non ideò est, quod ipsis Festum distinctum debeatur: sed cùm posteà eorum innotuerint nomina, & diuersi passionis dies, in ipsis vult eorum memoriam renouari.

Die 23. S. Pancharij Martyris sacrum [De S. Panchario Martyre.] corpus, eductum cum alijs ex Cœmeterio Callisti, in quo martyrij inuenta simul insignia, palmæ inquam, lampades, & vasa vitrea plena sanguine. In loculo S. Pancharij sic erat scriptum: Puer Pancharius, qui natus est 11. Idus Ianuarij, & vixit annos xx. & menses Octo, dies xii. Ex quibus intelligere possumus quanta cum accuratione beatis illis temporibus ea, quæ ad Martyres spectabant, à fidelibus, & Ecclesiæ ministris tractabantur, quandoquidem & martyrij insignia, & Martyrum nomina, vitæ annos, menses, ac dies, quando eos nosse in promptu erat, vt vidimus, adnotabant. Quòd autem dicatur puer, qui vigesimum iam expleuerat annum, de scripturæ sacræ venit consuetudine, & teneritudo affectus solet tali loquendi forma designari. Sic enim Virgo suo in Cantico Lucæ 1. v. 54. Suscepit [Lucæ 1. v. 54. Ioan. 21. v. 5. Act. 4. v. 27] Israel puerum suum, recordatus misericordiæ suæ. Ioan. 21. v. 5. Dixit ergo eis IESVS: Pueri numquid pulmentarium habetis? Act. 4. v. 27. Conuenerunt enim verè in ciuitate ista aduersum sanctum puerum tuum IESVM. Et dispositio quidem corporis talis esse in sancto adolescente potuit, vt dici puer potuerit, præsertim si cum alijs, vt apparet, grandioris fuerit ætatis interemptus. Nomen autem Pancharij non sine omine videri potest impositum, est siquidem idem ac omni gratia præditus, aut omnibus gratiosus, quod de Esthere dictum: Omnium oculis gratiosa & amabilis videbatur. Esth. 2. v. 15.

Die 26. S. Callistratus Martyr, ob sa [De S. Callistrato Martyre.]crum corpus. Vnicus huius nominis Martyr in Martyrologio legitur, & præclara quidem commendatione hoc die, sic enim ibi: Romæ sancti Callistrati Martyris, & aliorum quadraginta nouem [Martyrol. Roman.] militum, qui in persecutione Diocletiani, cùm Callistratus inclusus culeo, & in mare demersus, Dei ope euasisset incolumis, conuersi ad Christum, cum eo pariter martyrium subierunt. Hæc illud. Videtur autem hic idem ipse esse, cuius Sacro pignore Sanctuarium nostrum exultat, singularitas enim nominis omnem dubitationem excludit, quandoquidem neque Martyr, vt diximus, neque Confessor, sic dictus reperiatur.

Die 28. S. Stacteus Martyr, ob sacrum [De S. Stacteo Mart.] corpus. Paucis hoc die Martyrologium, sic videlicet: Ibidem (Romæ inquam) sancti Stactei Martyris. Est & alius eiusdem nominis filius S. Symphorosæ: ad quem tamen nequit corpus, de quo agimus pertinere: de sepulchro siquidem S. Symphorosæ & filiorum, vt aliàs diximus, testimonium perhibet Martyrologium die 18. Iulij: Cùm tamen illud ex Cœmeterio sit Callisti eductum, vt luculento testimonio comprobatum habetur Illustrissimi Dom. Ioannis Baptistæ Altiery Episcopi, & Vicegenti Romæ, posteà Cardinalis, cognati proculdubio SS. Dom. Clementis X. ex eadem nobilissima Romæ familia, [De SS. Clemente X.] cui vtinam ex nostris vitæ Arbiter augeat annos, sint licet illi plures; serò enim, vt aliàs Suetonius, ad Magistratum emersit, cum matutinus esse, vt locutus quispiam, debuisset.

FESTA OCTOBRIS.

DIe 3. S. Franciscus Borgia, de cuius [De S. Francisco Borgia.] Reliquijs dictum. nu. 175. & Costa quidem cum speciali R. P. Mucij Vitelleschi ex arca argentea educta, in qua sacrum eius corpus inclusum, à P. Præposito Domus Professæ Matritensis, vt in hanc Peruuianam deferretur Prouinciam, quam sanctissimus ille fundauerat Generalis. Potestque illa non immeritò insignis reputari, & ratione illius, cultus eiusdem augeri. Est namque ex peculiari concessione Sedis Apostolicæ Duplex secundæ Classis cum octaua, & ita ad gradum Primæ subleuari, iuxta dicta Sect. 6. circa magnitudinem, & circa ritum. n. 101. Non videtur autem in primis vesperis omittenda Commemoratio SS. Angelorum Custodum, quia [De Festo S. Angelorum Custodum, vbi quod sit Duplex maius.] licet in sacra Congregatione Rituum illorum Festum fuerit Duplex minus declaratum, vt videri potest apud Gauantum Parte 2. Sect. 7. Cap. 12. vers. Quæres adhuc. Et apud P. Guyetum Lib. 4. Cap. 13. Quæst. 4. Videtur tamen iam ad Maioris gradum sublimatum, mutato die 1. & designato. 2. vt stabili, & ex præcepto. Et Gauantus quidem satis solidis argumentis ante Declarationem Duplex esse maius conatus fuerat euincere; addens deinde rationes propter quas S. Congregatio contrarium declarârit: scilicet in gratiam D. Hieronymi, ne amitteret vtrasque Vesperas; & quia concessum fuit fieri ex deuotione, non ex præcepto. Cùm ergo iam quod ad D. Hieronymum spectat, diei alterius assignatione cessauerit, sitque iam ex præcepto, Duplicis maioris est ritus deferendus, quem habet in Ecclesijs Pampilonensi, Turiasonensi, & Pacensi iuxta Codicem Matritensem. Et ita in concursu cum Festo primæ Classis eorum Commemoratio neutiquam omittenda, iuxta præscriptum Rubricarum.

Die 6. SS. Martyres Treuirenses, ob [De SS. Treuiriensibus M. M.] insignes Reliquias. De illis sic Martyrologium: Treuiris Commemoratio innumerabilium pænè Martyrum, qui in persecutione Diocletiani sub Rictiouaro Præside, ob Christi fidem vario mortis genere [Martyrol. Roman.] necati sunt. Sic ibi. Quomodo Reliquiæ dictæ Mediolanum & Romam fuerint asportatæ authenticis constat instrumentis, in quibus & S. Caroli Borromæi reperitur auctoritas, qui & per Generalem suum Vicarium, & posteà per se ipsum, quasdam ex ipsis approbauit. Dicuntur autem prædicti sancti etiam Thebæi, & eorum Dux S. Thyrsus, quamuis in Martyrologio, in quo aliquorum eius nominis Martyrum habetur memoria, de prædicto inclyto Duce penitus taceatur. Cuius nec meminit Cardinalis Baronius, Nec Henricus Spondanus, neque Franciscus Maria, qui in suo Martyrologio dictam innumerabilium penè Martyrum commemorationem omisit, cùm sit illa Dei & hominum memoria æterna dignissima.

Die 12. SS. Euagrius & Priscianus ob [De SS. Euagrio & Prisciano M. M.] sacra corpora. Sic de illis hoc die Martyrologium: Romæ Sanctorum Martyrum Euagrij, Prisciani, & sociorum. Cùm ergo duo sacra corpora eorum esse dicantur, qui his nominibus proferuntur, sintque illa adeò specialia, videtur profectò certissimum eorum esse, quos Ecclesia die præsenti proponit. Suntque illa ex Cœmeterio Callisti educta, pro quo illud ipsum extat testimonium, quod pro S. Stacteo vidimus ab Illustrissimo Antistite, & Cardinali demum exhibitum, cum facultate plena vt possint in Ecclesijs ad publicam fidelium venerationem collocari.

Die 16. S. Felix Senator, ob Reliquiam [De S. Felice Mart.] insignem. Ex testimonio illius Senatoria dignitas innotescit. Et quia die 29. Decembris S. Felicis Romani Martyris memoriam exhibet Martyrologium, eo die fuerat anteà collocatum, vt dictum. nu. 210. Amotus quidem, quia præfato die nulla senatorij Ordinis adiecta nota, quod tamen videmus aliàs semper vsurpatum. Sic videre est in S. Phileto 27. Februarij: S. Asterio Martij 3. S. Apollonio 18. Aprilis. S. Simplicio 10. Maij. S. Lucio 4. Augusti. S. Eleutherio 19. S. Iulio 20. S. Dorimedonte 19. Septembris. S. Marino 26. Decembris satis quidem illi proximo, de quo agitur, vt in obliuionem venire non potuerit dignitatis tantæ commendatio, nec si memoriæ occurrit, sine iniuria præteriri. Hac de caussa in remotione à tali die nulla fuit difficultas, cùm alias dies illi in quantùm fieri potest debeant intacti conseruari, vt dictum, de Beato Honorato n. 240. in quo minor adhuc ratio suberat, vt constat ex translatione S. Thomæ Cantuariensis. Die 17. S. Basilla Virgo & Martyr ob caput & corpus ferè integrum, de qua dictum. nu. 139. & 145.

Die 21. S. Vrsula & sociæ, ob insignes [De S. Vrsula & sociabus.] Reliquias, de quibus dictum. n. 100. & inferius redibit sermo. Sint ergo 2. Classis, vnde in rigore neque S. Petri de Alcantara, neque S. Hilarionis in primis Vesperis Commemoratio facienda, quia S. Petri Festum transfertur in diem 20. stabilem, eo quòd die 19. sit Festum Dedicationis & Consecratio Ecclesiæ Metropolitanæ huius Regum Ciuitatis. Nihilominùs, quia id futurum perpetuum, videri alicui posse prædictas Commemorationes sustineri, sicut in simili dictum de Festo S. Crucis. Sed verò prædicta ratio non videtur vrgere; quia aliud est aboleri penitus memoriam alicuius Festi, aliud ipsi aliquid detrahi, vt solemnis ratio habeatur, & Rubricæ quoad possunt obseruentur. In casu autem nostro S. Petrus suum Festum habuit, & S. Hilarion suas est partes in Matutino & laudibus, sicut in Missa etiam, habiturus. Ideò quod Rubricis est consonum expedit obseruari.

Die 22. S. Candida Virgo & Martyr, [De S. Candida Virg. & M.] ob sacrum & purissimum Corpus, de qua dictum nu. 139. & 145.

