Sic dictus Auctor, cuius impugnatio non [Qui & coarguitur efficaciter.] videtur iuxta terminos quæstionis procedere, in qua supponitur futuram integram confessionem, & consequenter dolorem ad omnia in Confessione aperta se extensurum: non ergo hîc de sola venialium Confessione, & absolutione indirecta ab oblitis agitur, vt impugnatio prædicta locum possit habere, & falsam probationem demonstrare. Bene verum est ex remissione oblitorum argui posse, quando de solis venialibus fit Confessio, quod à citato Scriptore satis leuiter improbatur ex eo quòd omnes sentiant non esse simplici Sacerdoti pro remissione mortalium confitendum, si subsint, neque vix futurum, qui tali confiteri velit. Si enim quis mortalia in se recognoscat, id est certissimum. Sub illa autem suppositione, si subsint, omnes quidem confiteri volunt, supposita receptissima Theologorum sententia, iuxta quam Fideles ad Confessionem accedunt. Et quidem stante certa sententia de vsu opinionis probabilis, quam hîc Auctor, vt certam amplectitur, videtur minimè id, de quo agimus, posse in dubium reuocari. Nam valde probabile est cum venialibus remitti oblita mortalia, vt hoc tantùm ei sententiæ tribuamus. Tunc sic. Ergo Sacerdos venialia tantùm audiens potest etiam à mortalibus, si subesse contingat, absoluere. Patet consequentia, quia iuxta Auctorem, quocum agimus, in quouis casu est licitus vsus opinionis probabilis, supplente defectum, si quis subsit, iurisdictionis, Ecclesia. Debet autem in [Notanda doctrina circa absolutionem à venialibus, & iindirectam à mortalibus.]tentio à venialibus absoluentis generaliter talis esse, eo ipso quòd velit conficere Sacramentum, & illius effectum conferre, ne aliàs Sacramentum aut nullum sit, aut informe, quod eueniet non remissis mortalibus. Potest ergo illorum Doctorum probatio valde verosimiliter, & illius fundamentum vti irrefragabile, sustineri. Debent autem vt probatio talis rectè procedat, & securior absolutio reddatur, aliqua venialia, vel saltem aliquod, in Confessione aperiri; licet sine eo valida sit absolutio futura, ex adducto fundamento supplentis iurisdictionem Ecclesiæ. Ex eo autem quòd moraliter certum habeatur hoc ita se habere, inferunt Doctores nullam ijs iniuriam inferri, quibus eo modo Sacramentum Pœnitentiæ administratur, perinde enim est ac si administratio modo fieret securiori. Durum siquidem videtur vt iurisdictionem probabilem habens omninò debeat ab administratione Sacramenti huius arceri, cùm multoties non sit via ad quærendum modum agendi securiorem: quædamque deprehenderetur in eo compugnantia, quòd scilicet opinio probabilis sit ita posse agi, & nihilominùs talis potestas nequeat ad actum reuocari. Quo fundamento vtimur contra eos, qui contendunt non posse quempiam opinione minùs probabili vti in concursu probabilioris, de quo non semel alibi à Nobis disceptatum, & alia forsitan in decursu subijciemus.

ACADEMIA.

IN Limana Academia constitutio extat, [Iura incorporationis, an possint à Licentiatis exigi.] vt qui incorporantur, sua iura soluant Examinatoribus, etiamsi is qui incorporatur, non subeat examen, eo quòd illo opus non sit, ob notoriam incorporandi peritiam. Et dubitatum est anno 1598. an hoc habere locum posset in Licentiatorum incorporatione, siquidem Constitutionis littera solis videbatur posse Doctoribus applicari. Circa quod P. Stephanus de Auila affirmatiuè respondit, cuius responsio, quia vtilem doctrinam continet, digna est profectò vt hoc loco reponatur.

[Resolutio affirmans ob consuetudinem, cuius explicatur conditio.]

Ait ergo stare posse in casu proposito iurium reportationem. Licet enim inspecta littera dubium subesse possit an tantùm de Doctoribus, & vbi adhibendum erit examen, Constitutio disponat, vnde locus datus quæstioni, & remorsus conscientiæ suscitatus, consuetudo tamen inualuit, sic Constitutionem intelligendam vsu ipso declarante. Licet enim verum sit, quando Communitas non habet facultatem aut auctoritatem ad condendas leges, necessarium esse vt consuetudo introducatur cum scientia & consensu Principis saltem tacito, vt determinat l. 3. ff. 2. part. 3. Gregorius Lopez verb. Consentiendolo el Señor opiniones ad concordiam redigit, quod & tradit expressè D. Thomas 1. 2. q. 97. arti. 3. ad 3. Id tamen intelligitur quando de consuetudine agitur, quæ, cùm lex positiua non sit, vim obligandi habitura sit, aut legem aliquam positiuam sit abrogatura. Et in his casibus est aperta ratio: nam à quo remouetur genus, id est potestas condendi leges, etiam remouetur species, id est potestas inducendi consuetudinem l. si filius ff. de donationibus. Consuetudo enim est species iuris. §. Constat. Instit. de iure naturali. Ergo si communitas non habet auctoritatem ad condendam legem, neque illam ad consuetudinem introducendam habebit, quæ sine scientia Principis tamquàm lex obligat, aut derogat legi. In præsenti autem de consuetudine agimus ad effectum interpretandi legem, quæ talis cùm est, non est opus Principis scientia. Quod colligitur ex l. 6. partit. [L. Partit.] ff. allegato tenoris sequentis: Otro si decimos que la costumbre puede interpretar la ley, quando acaeciese duda sobre ella, que aßi como acostumbraren los otros de la entender, aßi debe ser entendida y guardada. Huc vsque lex, vbi videmus scientiam Principis minimè requisitam, sicut in casu sequenti requiritur: Quando la costumbre ha de tirar i derogar las leyes. Et ita solùm ait, Como acostumbraron los otros de la entender, aßi debe ser entendida y guardada.

Item si Doctores communiter legem ali [Amplior explicatio & roboratio.]quam interpretantur, ita est intelligenda & obseruanda sine Principis scientia necessaria. Idem ergo est in casu nostro dicendum, quandoquidem consuetudinem hanc viri litterati introduxerunt, qui suis scriptis Constitutionem dictam commentari & exponere potuissent. Et confirmatur ex eo quòd consuetudo ista ex ijs non est, quæ ex se obligant, sed instar Glossarum, quas Doctores adhibent, nec tamen obligant, sed lex ipsa interpretata consuetudine, aut Glossis. Prætereà si vt consuetudo posset legem declarare esset opus scientia Principis, idem reuera esset ac recurri ad Principem. Et certum est principium illud, Eius est interpretari, cuius est condere, intelligi quando non est alia lex, nec simile, nec consuetudo, per quæ declarari possit: tunc enim necessarium est ad Principem recurri, vt ait Syluester verb. Lex Quæs. 16. Pro quo & facit consuetudinem dictam eo tempore incæpisse, quo illi florebant viri, quorum Consilio factæ Constitutiones fuerunt. Ex quibus constat, etiamsi admittamus Principis non fuisse scientiam, veram esse præfatam resolutionem.

Sic doctus Pater cum alijs, fuerunt ta [Obiectio ex eo quòd rationalis non videatur.]men aliqui secus iudicantes, quorum argumentis respondisse non est necessarium arbitratus. Potuit tamen ex eo argui quòd consuetudo talis non videbatur rationabilis, sicut ad eius valorem in Iure statutum inuenitur Cap. finali de consuetudine in 6. vbi Textus alios Glossa congerit. Siquidem merces datur propter laborem, & contra rationem videtur, vt quod est sub eo respectu constitutum, aliter tribuatur, nullo scilicet impenso labore. Cùm ergo iura dicta merces examinis sint, vbi talis non adest labor, irrationabilis est compensatio. Hinc Nauarrus Lib. 3. Consiliorum Tit. de Censibus. Consilio 3. affirmat consuetudinem dissonantem iuri naturali, non esse rationalem. Et in Cap. Pastoralis de appellat. excommunicatus priuatur Ecclesiasticis prouentibus, quia & ab Officio priuatus est, vt qui non laborat, non manducet, iuxta Apostoli præceptionem, vt ibi explicant Scriptores.

Ad quod responderi potest etiam non adhibi [Fit satis illi.]to labore exanimis, potuisse ita disponi, quia labor tunc non cessat ex eo quòd pro illo deputati eum refugiant, cùm sint ad illum parati, & in fauorem litterarij studij potuit ita disponi. Quemadmodum Beneficiarius ad dicendas Missas obligatus, quibus stipendium plusquàm ordinarium respondet, si per alium illas dicat, ordinario stipendio satisfacit, id quod est amplius ratione tituli sibi reseruans, quia fundator Beneficij ita voluit cum eo agere, se exhibens erga ipsum liberalem. Sic etiam Aduocatus, & Medicus salarium reportant annuum ipsis designatum, quamuis nihil, (quia neque lites neque morbi occurrerint) laborauerint, vt tenet Ioannes Gutierrez Practicar. qq. lib. 1. q. 23. cum Matthæo de Affli [Aduocato & Medico vt debeatur salarium.]ctis & Azeuedo, & admittit Diana Parte 2. Tract. 15. Resolut. 42. cum quadam limitatione, quam & sublimitat, ita vt Gutierrez sententia persistat, de quo inferius. Id autem quod ex Nauarro adductum facili negatione quoad doctrinæ applicationem negatur, scilicet esse contra ius naturale. Neque quod de Beneficio dicitur, alicuius momenti est: in primis enim Ecclesiastici prouentus non subtrahuntur ex ratione adducta, quam neque Pontifex adhibet, neque Glossæ indicant. Pontifex enim sic ibi: & illi prouentus [Excommumunicato cur prouentus negentur. Cap. Pastoralis de appellat. & Glossa.] Ecclesiastici meritò subtrahuntur, cui Ecclesiæ communio denegatur, Vbi Glossa, Qui enim extra Ecclesiam est, nihil nomine Ecclesiæ debet poßidere. Subtractio ergo pœna est, & ita in eo non fundata, quod seruitium cesset, aliàs non esset declaratio aliqua necessaria, quandoquidem, vt dicitur, in iure id naturali fundatur. Quod principium aliunde eliditur, nam si excommunicatus in processu caussæ obtinuit pronuntiari excommunicationem fuisse iniustam, tunc fructus, non per viam attentati, sed per viam querelæ recuperat, & distributiones quotidianas, vt cum multis tenet Barbosa in Collectaneis ad citatum cap. nu. 14. Sit ergo verum non laboranti stipendium non deberi regulariter loquendo; non tamen iustis exceptionibus denegatis: per quæ obiectioni propositæ factum satis.

Et quidem circa materiam consuetudi [Laudatus Diana in Tractatu de Consuetudine.]nis, quæ in hoc consilio tangitur, & de necessario Principis consensu, multa dici possent, quæ non sunt huius loci propria, & pro quibus videri potest Diana in Tractatu de illa, satis erudito & solido, Quintus inquam Partis. 6. præsertim Resolut. 13. vbi de necessario Principis consensu. Et quod specialiùs instituto præsenti congruit, Resolut. 24. vbi de consuetudinis vi ad interpretandam legem. Pro quo multo plura Cardinalis Tuschus Tomo 2. lit. C. Conclus. 877. 878. & [Cardinalis Tuschus.] 879. & in media ex prædictis hæc specialia occurrunt ex bonis Auctoribus. Primum. Fauorabilior est quàm inductiua, ideò leuiores proba [Specialis pro consuetudine interpretatiua.]tiones requiruntur. Secundum, Non requiritur quòd sit præscripta tanto tempore, quantum requirit inductiua, quia est consuetudo facti, non autem iuris, quæ faciat ius. Id quod est Confirmationi ab Auctore nostro adductæ consonum. Tertium. Licet ad inducendam consuetudinem requiratur quòd bis fuerit iudicatum super ea in Contradictorio, in interpretatiua semel sufficit. Quartum, Minori spatio decem annorum inducitur ex duobus, vel tribus actibus. Quintum, Potiùs attenditur, quàm ius commune. Sextum, Attendi debet etiam contra Principem. Septimum, Probatur per testes singulares. Octauum, Non requirit scientiam & patientiam potentis legem condere. Nonum, Extenditur ad casum non comprehensum in statuto ex stricta significatione. Decimum, vbicumque res efficitur dubia, statur illi. Hæc ibi, & alia. Vbi circa id, quod de rationabilitate dictum est, addendum ex eodem conclus. 804. tunc dici consuetudinem rationabilem, quando continet id, quod per priuilegium potest concedi. Quæ doctrina casui, de quo agimus, potest dubio procul adaptari. In quo laudandi veniunt Academici illi, quos circa commoda ista pecuniaria conscientiæ stimuli vrgebant, nolentes contra illos dura renitentia calcitrare. Vtinam & felix hic spiritus in successoribus perseueret. Nonnullis enim pecunia opti [Notanda doctrina pro illa.]ma solet esse legum interpres; etiam quando interpretatiua consuetudo id esse mortale iniungit, quod secundùm benignam legis interpretationem per se sumptæ secus iudicandum videatur. Id enim posse contingere, & tunc obligationem sub mortali esse docent Syluester, Caietanus, & Nauarrus, quos adducit & sequitur Diana Resol. 24. citata. Circa quod tamen attendendum est qualis his consuetudo, an scilicet generalis, aut à maiori parte communitatis, iuxta id, quod habet idem Resolut. 14. quia difficile creditu est, cùm lex per se sumpta benignum sensum præ se ferat, iuxta rigidum & periculosum accipiendam. Vnde in huiusmodi euentibus locus opinionibus erit frequens, multis ad benignum sensum libentius prouocatis. Cùm alias inmagnis ciuitatibus non sit explorare facile an plures sint sensum rigidum amplectentes, vt stare possit sic esse legem à maiori ciuitatis parte receptam: stare ergo poterit locus benignæ interpretationi saltem probabiliter, cùm illa lex per se sumpta, aut statutum admittat.

Nonnulla alia circa Academicos Professores.

PRimum & indubitabile sit non posse [Salarium Professoribus non legentibus per se non deberi, & cum onere restitutionis accipi.] illos integrum leuare Salarium, si non etiam integrè suæ obligationi in habendis lectionibus satisfaciant. Neque satisfacient, si, cùm ipsi possint, alios mittant minus pro suo quisque munere sufficientes. In quo quidem aliqui solent notari, neque vt par erat (vt communis esse vox solet) abusus opportunè remoueri. Si autem qui mittitur æquè sufficiens sit, dubitari potest an id sit satis, vt nulla inde obligatio restitutionis oriatur? & videtur quidem non satisfacere, quia Salarium ita pro facultatum professoribus constitutum est, vt illi peculiari auctoritate sua ministerium illud impleant, & discipulos in Officio contineant, vt eam erga magistros obseruantiam exhibeant, & audientiæ frequentiam, quæ in ipsis desideratur, & sine qua litterarium nequit negotium promoueri. Et consuetudo circa ista esset proculdubio irrationabilis, quia rationi & iuri naturali dissonans, nec non Academiæ sta [Per alium facere quando non sit idem ac facere per seipsum.]tutis. Pro quo & facit communis illa doctrina apud Cardinalem Tuschum Tomo 3. Lit. F. Conclus. 7. nu. 25. & Barbosam Tractatu de Axiomat. iuris. axiomate. 92. n. 2. vbi post receptum axioma illud, quod per se videtur facere, qui per alium facit, limitandum id tradunt in ijs, in quibus est electa industria personæ. Et licet addatur, Quia per alium expediri, aut fieri non possunt; ita intelligendum, vt expediri nequeant, sic vt expediri oportet; quia non fieri, vel minùs legitimè fieri, seu aliter fieri quàm debeat de iure, paria sunt. Pro quo Textus & Doctores apud Barbosam. num. 10. constat autem in Professoribus electam esse personæ industriam, & legitimè non facere, cùm faciant aliter quâm facere debuissent. Vnde in rigore potest illis penitus denegari Salarium, & illis, qui ab ipsis substituti, aliquale conferri, si annuente Rectore fieri contigerit, ne lectio talis prorsus desit: sin minùs nihil debetur ipsi, sed credendus ex beneuolo affectu id in Academia præstare velle, quod sua etiam præstitisset in domo, si auditores, vt sæpè accidit, conuenissent. Sine pacto enim merces laboranti ex iustitia non debetur, vt est satis grauium scriptorum fundata positio.

Sed quid si Professor ægrotet? Commu [Quid de ægrotantibus Professoribus.]nis resolutio est Officialibus publicis, iudicibus, & Senatoribus deberi Salarium, pro quo Doctores adducit P. Fragosus Tomo 1. Parte 1. Lib. 4. Disput. 9. n. 61. Inter quos meritò etiam Academici Professores debent computari, qui frequentissimè, si id subsidij desit, penitus contabescent. Illud autem non sine graui eligentium culpa stare nequit, quod scilicet ij eligantur, qui continuè ægrotantes minimè sint suo muneri facturi satis, vt est meridiano lumine manifestius. Administrator enim rei alienæ, qui ad eius culturam, aut ædificationem, vel artificium aliud, valetudinarium eligeret Officialem, grauiter contra iustitiam sine vlla dubitatione peccaret, & onus sibi restitutionis imponeret, ob stipendium illi integrè persolutum. Quid ergo in casu, de quo agimus, dicamus oportet, vbi negotium adeò graue, & Reipublicæ tantoperè salutare tractatur? Videantur dicta de Administratore Tomo 1. Thesauri. Tit. 5. num. 5. & 18. Vbi & addi potest, si insignis aliquis magister sit, qui non continuè ægrotaturus credatur, sed defectus aliquos quandoque futuros, sine scrupulo posse ad cathedram subuehi, & integri Salarij, ac emolumentis alijs munerari. Decet hoc enim inclytas Academias, neque existimandum cum discipulorum detrimento futurum, quia ij, qui tales, paucioribus lectionibus plus prodesse possunt quàm alij multis, quorum & scripta æstimationem maiorem promerentur.

Solet autem discipulorum indisciplinata [Alia vnde eorum possint conscientiæ degrauari.] quandoque contentio plures extorquere vacationum dies, quàm sint Academiæ legibus, aut rationabili consuetudine generaliter constituti. Vbi quidem grauiter peccari potest, vt in conducto operario ad diurnum laborem, si per plures vacet horas, aut etiam dies, nihil de mercede remittens. In quo quidem nulla esse dubitatio potest, vnde non cedendum puerilibus instantijs, quæ semel aut iterùm non inferent graue præiudicium, neque restitutionis onus, benè tamen si indecorè & inutiliter repetantur, in quo quidem Rectores inuigilare debent, ne & ipsi aliorum peccatis implicentur, iuxta regulas, quæ circa Magistratus à Doctoribus proponuntur. Quòd si discipuli velint nolint magistri discedant, & lectiones omittantur, sine scrupulo leuari stipendia poterunt illis respondentia diebus, quia per illos non stetit, quo minùs Officio non deessent; dummodò seriò accedant, & non ita vt recedant statim, & sic constet adstantibus de ipsorum seria legendi facultate; illa enim assistentia & atria honorat Academica, & pro lectione computatur, vnde & titulus pro leuando Salario non est penitus inanis; alia enim dimittuntur negotia, & domesticæ commoditates; si præsertim aut pluuium incumbat cælum, aut torrentißimus axis, & parum commodæ sint horæ lectionibus destinatæ, labor enim talis pretio est, vt ab omnibus asseritur, æstimabilis. Et hæc Professores Indici animaduertant oportet; frequentes enim circa hoc audiuntur querelæ, & cùm eorum satis sint pinguia stipendia, vt nullibi talia, illis diligentia respondeat, quæ in magnum cedet commodum, periclitaturæ aliàs, & valde periclitaturæ, florentissimæ iuuentutis. Vbi Doctorum non ago auctoritatibus, ad quid enim illæ, cùm quæstiones circa hoc nullæ, & ita sola propositione opus sit ante sapientium oculos sincerissima veritatis. Et intelligentibus pauca, occasione Consilij præfati ab eo elucubrati, qui apud ipsos per annos plures primariam Theologiæ Cathedram per annos conscendit plures, sapientia & moribus talis, qualem n. 2. dedimus alieno penicillo delineatam potiùs, quàm viuis coloribus animatam.

ACCVSATIO.

NOnnulli circa illam casus occurrerunt breuiter expediendi, ex quibus sit.

Primus, Petrus Ioanni Sacerdoti quod [Circa Confessarium, qui pœnitentem accusauit, & accusatum ab ipso.]dam est confessus crimen secretissimè ab ipso commissum. Post dies aliquot dictus Ioannes Petrum illo de crimine accusauit dicens à quadam muliere ab ipso perpetratum audijsse, quæ tamen id fuit penitus inficiata, vtpotè quæ tale aliquid nec audierat, nec dixerat, nec viderat: quod & Petrus negauit coràm iudice, & ita liber dimissus est; & ex reo actor redditus Clericum accusauit de falso contra se testimonio dicto, in quo victor extitit, Clerico condemnato. Et dubitauit postmodùm an ad satisfactionem aliquam teneretur. Et responsum sine difficultate ad nullam teneri, cùm sibi persuasum haberet Clericum notitia in Confessione habita fuisse abusum, cùm nullus id scire alius posset: notitia autem talis pro nulla habetur in ordine ad vsum præiudicialem quomodocumque pœnitenti, vt est in Ecclesia tamquàm Catholicum dogma receptum. Potuit ergo accusatus contra iustitiam illum vt falsi testimonij artificem accusare.

Et sic habet docti Magistri antiqua reso [Ampliatur resolutio in fauorem sigilli.]lutio, & nihil vltra, cùm tamen addi debeat etiamsi Confessarius verè illud à muliere audijsset, non potuisse pœnitentem accusare, quia cùm probare non posset etiam semiplenè, quandoquidem mulier dicta erat infimæ conditionis, Æthiopissa inquam, nullum alium poterat accusatio effectum sortiri, nisi odiosam valde reddere Confessionem, cum non leui reuelati criminis fundamento. Et quidem grauium Doctorum sententia est, immò & communis, peccatum in Confessione auditum, si aliàs sit Confessario notum, sine sigilli violatione posse reuelari, & consequenter agi contra pœnitentem, si in eo graue sit Confessarius passus detrimentum, vt iam olim docuit D. Thomas in 4. dist. 21. q. 3. arti. 4. Im [Circa furtum factum Confessario.]mò etsi ex alijs indicijs sciat, posse accusare eum qui sibi furtum fecit docet P. Vasquez Tomo 4. in 3. p. q. 93. arti. 4. dub. 6. n. 4. Malderus Tractatu de Sigillo Cap. 10. adducens Sotum & P. Valentiam. Id tamen negat Diana Parte 5. Tract. 11. Resolut. 17. cum P. Præposito in 3. p. q. 11. de Sigillo dub. 3. n. 25. Circa casum tamen propositum nulla esse videtur admittenda opinionum diuersitas, vt id esse probabile possit, quod iuxta priorem sententiam videtur posse affirmari. In illa enim notitia per concursum indiciorum, aut vehementis alicuius, talis esse potest, vt sufficientissima ad accusandum iudicetur; vnde addit Malderus nihil adminiculi ex Confessione sumendum; quod tamen difficile in praxi arbitratur Diana. Vt tamen & possibile, & facile sit, in nostro casu aliter iudicandum, ob rationem dictam leuis indicij ex testimonio Æthiopissæ. Vbi etiamsi reuera nullum adminiculum ex Confessione sit sumptum, suspicio tamen vehemens ingenerari potest, & ex doctrina huiusmodi pro praxi vt probabili recepta, occasio odiosam reddens Confessionem, & ita minùs frequentabilem fidelibus, exhibetur.

Admonet autem Diana in fine Resolu [Circa P. Gasparis Hurtadi doctrinam vtilis adnotatio.]tionis videndum P. Gasparem Hurtadum Disput. 13. de Pœnitentia Difficultate 8. Significans eius sententiæ fauere. Sed verò ille P. Vasquez & communem sententiam amplectitur, nulla de casu vt est propositus faciens mentionem; ait tamen quòd si Confessarius potest aliunde pœnitentem denuntiare, aut contra eum testificari, etiam poterit, quamuis peccatum nouerit in Confessione; in dicta autem affirmatione seu narratione cauendum esse ne certiùs narretur peccatum, nec cum alijs circumstantijs ratione auditionis in Confessione, quàm erat notum extra Confessionem; aliàs manifestè fiet contra Sigillum: & ne pœnitens suspicari possit Confessarium vti notitia Confessionis; alias etiam fiet contra Sigillum, quia tunc ita reuelatur peccatum, vt pœnitens retrahatur à Confessione; & ne narretur contra obligationem secreti naturalis, aliàs fiet iniustitia pœnitenti. Sic doctus Pater, qui in eo quod de suspicione asserit, ne scilicet pœnitens suspicari possit, videtur prioris ac præcipui asserti communem sensum infirmare: semper enim pœnitens, contra quem testimonium Confessarius perhibet, vel accusationem proponit, poterit eum notitia Confessionis vsum suspicari, propter quod non defuerunt, qui illicitam quamcumque reuelationem, etiam ex notitia aliàs habita, iudicarunt, vt videri potest apud Leandrum Tomo 1. Tract. 5. Disp. 10. Quæst. 61. Vnde videtur addendum suspicionem futuram cum verosimili fundamento, vt in casu proposito.

Sed quia neque hoc videtur sufficiens ad [Quomodo occurrendum periculo suspicionis.] inconueniens prædictum euitandum: nihil enim vt verosimile, qui accusantur, aut contra quos testificatur, admittent, maiori videtur vtendum cautione. Et esse illa potest vt Confessarius pœnitentem adeat, & ei rem prorsus aperiat, dicatque se non posse salua conscientia tacere. Vbi quidem aliud videtur inconueniens occurrere ex eo quòd Confessarius nequeat cum pœnitente de auditis in Confessione agere, iuxta sententiam, quam [Loqui cum pœnitenti de Confessis vt liceat.] cum multis tenet Diana suprà. Resolut. 6. P. Fagundez in Præcepta Eccles. præcepto 2. lib. 6. cap. 4. nu. 33. & Leander Quæst. 22. & est communiter recepta. Sed verò opposita est probabilis, & eam tenet P. Vasquez supra Dub. 10. nu. 8. & 9. quando fit intentione inquirendi ea, quæ meliùs iuuare possunt pœnitentem. Pro quo & stant [P. Sa.] Paludanus & Puteanus apud citatos, & P. Sa verb. Confessor nu. 25. ita loquitur: Occultè corripere posteà pœnitentem de auditis ab eo in Confessione, etsi est illicitum, sed non contra sigillum Confeßionis, quamquàm licere interdum indicat Cap. Sacerdos, de Offic. Ordin. Sic ille. Quæ quidem procedunt non petita licentia à pœnitente; cum illa enim receptissima sententia est etiam alijs posse reuelari peccata, & multò potiùs de illis loqui cum ipso. Auctores congerit Leander Quæst. 17. & ab vtriusque sententiæ suffragijs abstrahendo, poterit in casu nostro Confessarius pœnitentem alloqui, nulla de audito peccato facta mentione, sed amicabili communicatione. Vbi supponimus pro reuelatione huiusmodi futuram non leuis momenti caussam. Et si grauis illa, sed quæ Confessarium ipsum non concernat, nec commune bonum, etiamsi charitas erga alium id videatur exigere, sæpè erit expediens illam omittere, si præsertim graue inconueniens timeatur.

Secundus casus. Ioannes occidit Anto [De occidente, & condonantibus vxore ac filio, non verò matre & fratribus.]nium, cuius relicta vxor, & ex ea filius, mater, & fratres. Et rogatum est an iniuriam condonantibus vxore & filio, possint nihilominùs mater & fratres homicidam accusare, & audiri in iudicio, & negatiuè responsum: Nam quemadmodum vxor & filius ad accusandum admitterentur, si vellent illi sua ex parte accusare, ita & ad condonationem debent admitti, quidquid alij obsistant: in vxore enim maior intercedit coniunctio, sunt enim vna caro. Cap. Gaudemus de diuortijs §. Quia verò. Sic cum Antonio Gomez lib. 3. Variarum cap. 3. n. 62. Doctores Leo, & Guarnidus Iuris in Limana Academia doctissimi Professores. Cuius decisio licet negotium conscientiæ non videatur concernere, visa est ab hoc non aliena, quia reuera aliquid ad conscientiæ iura in ea videtur attingi, obligatio inquam maior, quæ obseruanda est erga eos, quibuscum maior habetur coniunctio, & talis asseritur in illorum Doctorum responsione, quæ circa vxorem contingit, quod ex Cap. Gaudemus de diuor [Cap. Gaudemus, de diuortiis.]tijs probatur, In quo quidem nihil habetur, quod maioritatem illam ostendat, cùm tantùm ibi dicatur ad probandum coniunctionem vnius cum vna locus Genes. 2. v. 24. quod & à Christo & [Gen. 2. v. 24 Mat. 19. v. 5 Mar. 10. v. 7 1. Cor. 6. v. 14. Ephes. 3. v. 31.] D. Paulo adductum, quòd sunt duo in carne vna. Et alioqui communis resolutio Theologorum sit cum D. Thoma 2. 2. q. 31. arti. 3. ad 3. & 4. erga parentes maiorem esse coniunctionem, & ita maiorem obligationem. Decisio ergo illa aliunde probanda est, & dicendum non obstante ipsa, sine matris iniuria stare posse condonationem dictam, & dicendum licet reuera maior coniunctio dicta sit, hoc loco non fieri comparationem in ordine ad condonationem inter parentes & vxorem respectu eiusdem personæ, quia mater occisi non est mater vxoris, & inter se in remotiori gradu sunt, aut potiùs in gradu inferioris generis, affinitatis scilicet, & cum filio in 2. consanguinitatis, cùm tamen sit in primo respectu patris.

Mater ergo, si maiorem cum filio habe [Ratio decisionis, vt teneat.]re coniunctionem contendat, vtatur iure suo vt potuerit, dum aliorum non ita sibi coniunctorum ius non impediat, & remittendæ iniuriæ libertatem: in quo cùm actio fauorabilis sit, non ita strictè ad maiorem coniunctionem attenditur, sicut neque ad fraternam, cùm sit transuersalis. Per quod non tollitur quo minùs mater agere ciuiliter contra occisorem possit, & damnorum iustam compensationem postulare, iuxta dicta Tomo 1. Thesauri Tit. 6. n. 21. & ex eo argui potest pro adducta decisione, quia matri ex condonatione nulla fit iniuria, cùm integrum illi reseruetur ius ad petendam damnorum reparationem. Ex eo autem quòd criminaliter agere nequeat, nullum considerabile damnum incurrit, quia licet ius habeat ad vindictam exigendam pro communi bono & exemplo, non tamen obligationem, cùm hoc possit iudicum prouidentiæ relinqui, & in huiusmodi criminalibus actionibus propinquorum multa admisceri soleant minimè Euangelio conformia, vnde conuenientiùs omittuntur. Nisi persona illustris sit, cui condonatio probro verteretur, præsertim accelerata: quamuis & cum talibus agi conuenienter pro condonatione possit, quæ & insignes potest non dedecere personas.

Et quidem P. Molina Tomo 4. Disput. 45. [P. Molina vt fauere & aduersari videatur.] n. 3. Antonij Gomez sententiam adducens asserentis condonationem vxoris esse præferendam, quem secutus Padilla. l. Transire num. 57. probat illam non sufficere, sine condonatione heredum, quia isti mariti defuncti personam repræsentant, id quod vxori non competit: omnes ergo debent hac in actione concurrere. Pro vxore autem rationem illam adducit, quam præfatos illos vidimus reddidisse Doctores, ex eo scilicet quòd sit persona magis coniuncta marito, quàm ceteri; quod magis exprimit Disput. 44. n. 12. de marito pariter respectu interfectæ locutus vxoris. Vnus item eorum dicitur prosequi iniuriam alterius. l. 26. tit. 1. partita. 7. idque magis præcipuè quàm quicumque alij consanguinei, etiam quàm pater aut filius iniuriam paßi: quoniam vir & vxor reputantur vna caro, magisque homicidium, aut iniuria circa vnum eorum afficit alterum, quàm quoscumque alios consanguineos. Quæ sunt illius verba. Ex quibus profectò duo videntur inferri, quæ non videntur præfatæ resolutioni conformia. Primum, ad condonationem sufficere concursum vxoris, quia non solùm præcipuè, sed magis præcipuè est iniuriam passa: ergo illius præcipuè habenda ratio in condonatione. Cùm etiam vir & vxor sint vna caro, dum illa condonat, perinde est ac si maritus ipse condonaret. Secundum, in ordine ad prædictum effectum aut vxorem repræsentare maritum, aut necessariam non esse repræsentationem, vbi identitas intercedit. Ducor (inquit citato n. 3.) quoniam vxor, quà vxor, non repræsentat personam mariti, vt illam repræsentant hæredes; eâque de caussa heredes vicem personæ mariti subeunt in accusando & in remittendo post mortem illius. Sic ille, cuius ratio aut nihil probat, vel si quidquam, id planè est, quod ab ipso negatur, accusationem videlicet & condonationem ad heredes præcipuè pertinere, cùm magis præcipuè spectet ad vxorem.

Sed quidquid de hoc sit, in eo quidem [Maior coniunctio inter virum & vxorem quam inter parentes & filios vt stare queat.] quod de maiori coniunctione inter virum & vxorem dicitur, præfatus Pater inter Theologos & Iurisperitos insignis, horum est modum loquendi secutus, qui corporalem coniunctionem attendunt, litteram Scripturæ Sacræ complexi: cùm tamen si secundùm Theologicam proprietatem loquendum sit, maior sit inter parentes & filios coniunctio, quia cum cognatione carnis, & coniunctione ex illa resultante, maius omnibus beneficium interuenit, vt exponit D. Thomas citato Articulo ad 3. Quòd ergo vxoris in ordine ad condonationem iniuriæ præcipua ratio habeatur, ad aliàs est caussas referendum, & reuera, licet coniunctio parentum cum filijs maior sit, quàm viri & vxoris, vt benè obseruauit Caietanus circa citati Articuli responsionem dictam, magis videtur lædi vxor in morte viri, maiori præ reliquis destituta solatio, & quia non habet reuelantem, vt idem S. Doctor dixit. 2. 2. [S. Thomas] q. 65. artic. 4. ad 2. licet aliàs cognatis abundet, immò & parentes habeat; nullum enim ab eisdem leuamen sperari potest, quod mariti vmbraculo possit exæquari. Vnde ad summum miseriæ statum in desolata vrbe declarandum, nihil habuit opportunius & significantius sanctissimus Deplorator, quàm id quod ex ore ipsius audiuimus, cùm dixit: Facta est quasi vidua domina [Thren. 1. v. 1.] gentium. Thren. 1. v. 1. Inter alia etiam, quæ Sacerdotes admonemur diuinæ pietati in Missæ Sacrificio proferre D. Ambrosij verba, sunt lamenta viduarum. Et neque hoc attendi semper, constat ex iure Lusitanico, iuxta quod ad condonationem præfatam omnes consanguinei vsque ad quartum gradum debent concurrere, vt videri potest apud P. Molinam Disput. 45. citata num. 2. Circa quod & alia dici possent, quæ tamen modò iudicamus Iurisperitis relinquenda, vt sit

