Quod de Canonica institutione rogabat [In Coadiutoribus non dari Canonicam institutionem.] Titulus, iuxta dicta locum habere non potest, cùm sit ostensum Coadiutorem cum iure successionis sine Pontificia auctoritate esse non posse. Quòd si iuxta Quitensem illam inchoatam, sed prudenter abruptam consuetudinem tale aliquid contingat, iuxta receptam grauium scriptorum doctrinam, neganda est, quia neque dati à Pontifice verè & propriè Beneficiati dicuntur, vt videri potest apud Barbosam citato Cap. 10. n. 49. & seqq. & in Collectaneis ad Tridentinum Cap. 7. Seß. 25. n. 7. apud quem multi, vbi de vacatione Beneficij per mortem Coadiuti, & alijs. P. Azor citato Cap. 2. Libri. 3. Quæs. 4. Palaus suprà Punct. 9. n. 1. Licet non desint qui affirment apud citatos, sed parùm verosimiliter. Vnde in casu nostro nullum est onus ægrotanti ratione [Neque in eo, de quo agitur specialem aliquam obligationem.] pensionis imponendum: neque quod de Officio Virginis à Pensionarijs recitandum à SS. est Pio V. dispositum, hic locum habet; id enim pro ijs, qui sacro non sunt Ordine insigniti, prouisum, cùm hic de Sacerdote agamus; cui, etiamsi sacrum Officium culpabiliter omittat, minimè onus restitutionis incumbit, cùm non detur pensio pro futuro seruitio in Ecclesiæ commodum, sed pro præteritis, ac si benemerito alicui laico donaretur. Ad eum modum, quo pensio, etiamsi pro Clericis assignata fuisset, temporalis esset, si pro nullo spirituali munere, aut Ecclesiæ seruitio conferretur; vnde nulla ad Officij diuini recitationem obligatio emergeret; quod tamen secus accidere in præsenti ex eo debemus asserere, quia Pius V. omnibus Clericis tales pensiones habentibus obligationem talis recitationis imposuit, vnde iam illæ ad spirituale aliquod Officium ordinantur, iuxta id, quod tradit P. Suarez Tom. 1. [P. Suarez.] de Religione. Lib. 4. Cap. 26. n. 7. & 8. Ex quibus prius illud vt casui, de quo agimus, consentaneum [Notanda doctrina, circa Officium sacrum.] debemus assumere: & quod ad Officium Virginis attinet, non ita. Quia genus hoc pensionum pro sustentatione Parochi senio confecti permissum, minimè ad grauandum illum, sed potiùs est ad leuamen designatum: ergo non est addita Officij Virginis obligatio. Et ita quemcumque satisfacere sola Officij maioris recitatione ex Bonacina de Horis Canonicis Disp. 1. q. 2. pun. 4. n. 10. [Vide etiam P. Suarez Tomo 2. de Relig. lib. 4. de Horis Canonicis Cap. 22. n. 6. & P. Palaum infra Pun. 1. §. 2. n 6.] proponit Barbosa. Citato Cap. 11. nu. 11. Ex quo & fit neque ad Officium maius ita ratione pensionis obligari, vt restitutionis ex illius omissione grauamen oriatur: iam enim quod ad leuamen est indultum, in graue onus redundaret. Hic equidem ante Pij V. constitutionem nullum tale grauamen haberet: post illam in nullo grauari volitum à Pontifice sancto deprehenditur, quia de talibus non actum: nulla ergo in illo specialis obligatio. Quæ videtur euidens illatio.

Vbi & addenda generalis illa P. Suarez doctrina. nu. 3. vbi sic concludit: Posteriores autem (pensiones) sunt quando aßignantur pro Clericis, vt Clerici sunt: quod fieri intelligitur, vel quando illa conditio expressè postulatur, vel ex modo & ratione conceßionis supponi intelligitur, & in vniuersum quando propter munus aliquod spirituale conferuntur. Sic ille. Atqui in casu nostro neque ex modo & ratione concessionis quidquam haberi potest, vnde obligatio dicta intelligi possit, neque propter munus aliquod spirituale confertur, sed in solum subsidium corporale, ad quod modus & ratio concessionis reuocatur; nulla ergo peculiaris consurgit obligatio. Quod etiam comprobari aliunde potest: Nam stante obligatione restitutionis absolutè loquendo, illa in particulari cessat quando Clericus est pauper, tunc enim sibi ipsi potest applicare, vt est communis resolutio, pro qua Nauarrus, Bonacina, Cardinalis Toletus, PP. Suarex & Lessius, quos adducit & sequitur P. Palaus Tom. 2. Tract. 7. Disput. 2. Punct. 7. nu. 12. Is autem, de quo loquimur, pauper supponitur; & licet non ita pauper, vt mendicis exæquetur, in eo tamen statu pluribus, quàm alij indiget; & ita videntur supponere præfati Doctores, de Clerico enim loquuntur Beneficium, aut tale aliquid habente, & ita non ex ordine mendicantium.

Id autem quod diximus de intentione [Comprobatio ex Bulla Pij V.] SS. Pij iuuat ipsius verbis in Constitutione dicta comprobare, quæ est Ordine 138. die 20. Septemb. 1571. sic enim ibi: Declarantes Præstimonia, Præstimoniales pensiones, & qualiacumque alia beneficia, etiam nullum omnino seruitium habentia obtinentes, cum prædictis pariter conueniri. At quicumque pensiones, fructus, aut alias res Ecclesiasticas vt Clericus percipit, eum modo prædicto ad dicendum Officium paruum Beatæ MARIÆ Virginis decernimus obligatum, & pensionum, fructuum, rerumque ipsarum amißioni obnoxium. Hæc ibi Diuus Pontifex de præstimonialibus tantùm locutus pensionibus, ad illas referendum, quod in fine habet, & pensionum &c. Generi enim per speciem derogatur, siue præcedat, siue sequatur genus, per Textus & Doctores, quos adducit Barbosa Tractatu de Axiomat. Iuris. Axiom. 107. verb. Genus. num. 5. vbi alia pro robore maiori. Noluit ergo Pontifex verissimè Pius circa pensiones eorum, qui senio contabescerent, pœnalem illam conclusionem vrgere, licet aliàs ad diuini Officij recitationem obligati reperiantur. Pro quibus hæc satis.

De ægrotante Episcopo.

DIcendum & de illo aliquid, de morbo inquam & senio confecto, & ad mu [Quid circa Episcopum penitus impeditum Doctores asserant, & Ius statuat. Barbosa.]nus suum exequendum impari, cùm ipsa senectus sit morbus; quod incommodum Indicæ Ecclesiæ non rarò patiuntur. Circa quod Dom. Barbosa Tom. 2. de Iure Ecclesiast. Cap. 10. citatis alijs hæc habet. nu. 7. Episcopo senio confecto, sicut & ægroto licere sibi Coadiutorem assumere ex Cap. 1. aliàs vnico, de Cler. ægrot. in 6. vbi conceditur illi facultas, vt possit de sui consilio & consensu Capituli, vel maioris partis, vnum, vel plures Coadiutores assumere ad Officium exercendum. Etsi Episcopus fuerit demens, vel nequiuerit exprimere quod velit, Capitulum, vel duæ partes eligere poterunt prædictos: & si in vtrôque casu Episcopus renuat Coadiutores, & dicat se illis non egere, Capitulum nihil innouet, sed omnia notificet Pontifici. Sic ille cum Ancharrano, Menochio Gonzales, Cardinali Tuscho, Narbona, & Machado. Idem habet P. Palaus Tom. 2. Disput. 1. de Beneficijs. Punct. 9. num. 5. [P. Palaus.] vbi quod de nolente Episcopo est à Barbosa dictum, ad dementem non refert, & meritò, vt ex se constat, & ita habetur in citato Capite vnico, ibi: Si verò Episcopus demens fuerit, & quid velit, [Cap. vnicum de Cler. ægrotante.] aut nolit, exprimere nesciat, vel non poßit: tunc eius Capitulum, vel duæ ipsius partes, eadem auctoritate vnum aut duos Coadiutores assumant idoneos, qui eius Officium exequantur. Hæc ille, quæ & tradit P. Azor Tom. 2. lib. 3. cap. 2. Quæs. 2. vers. [P. Azor.] Porrò, addens id faciendum auctoritate Apostolica, & meritò, quia sic habetur dicto in Capite. Vnde sic arguit Glossa verb. Auctoritate Apost. & [Glossa.] bene: Sunt igitur isti delegati Papæ in hac parte. P. Bauni de Beneficijs Disputat. 1. Quæst. 11. Dicto 2.

Similiter loquitur, adducens prætereà [P. Bauny.] Cap. Quamuis 7. q. 1. in quo de amente decernitur. Sic autem ille scribit: Secundus (casus) est cùm in dementiam Episcopus incidit, eamque perpetuam 7. q. 1. Can. Quamuis cit. Nam tunc in Capituli iure est cum duobus eius partibus, Bonifacio id illis concedente, ita affecto Antistiti Coadiutorem dare; si tamen cùm ille lucida (vt aiunt) ægritudinis interualla habet, ipse data petitione, nec se vlteriùs ad hoc ministerium intellectum habere, nec ad alia Officia, subuertente infirmitate, posse fateatur assurgere, & alium suo loco expetat ordinandum. 7. q. 1. Can. 14. Sic ille, in eo quod de Bonifacio VIII. [Quid in illo non probandum videatur.] asserit, non audiendus, quatenus eius dispositionem ad Cap. Quamuis videtur extendere: Bonifacij siquidem non est, sed Diui Gregorij Magni ex lib. 11. Registri. Epist. 7. circa cuius sententiam verbis adductis expressam, sinistra interpretatio profertur, quòd scilicet Episcopo per ægritudinis interualla ineptitudinem suam agnoscenti & successorem petenti, dandus sit Coadiutor; cùm tamen D. Gregorius alium esse dicat ordinandum Episcopum, qui Coadiutor non futurus, quandoquidem post legitimam renuntiationem abalienati à mente succedit. Id autem ex nouo iure non licet, sicut neque electum Coadiutorem succedere, vt notauit P. Azor cum Glossa in Cap. Licet de Præbendis. verb. Vacaturis, vbi tamen [In Coadiutore nullum successionis ius.] neque tale verbum, neque quidquam, quod præsenti congruere possit instituto. Res tamen est indubitatæ quæstionis, Coadiutorem scilicet omni successionis iure carere, cùm Episcoporum electionem ad solam spectare constet Pontificiam electionem, ex Cap. Inter corporalia de Translat. Episcop. & alijs. Id quod in citato Cap. Pastoralis satis apertè indicatur, dum in eo dicitur posse vnum aut duos Coadiutores assumi: constat autem duos non posse ius successionis habere. In casu ergo amentiæ ad Pontificis prouidentiam spectabit successorem designare, vt designatum vidimus aliquot ante annos pro Ecclesia Guamangana, non petente, qui illud patiebatur incommodum, adeò Ecclesiæ exitiale, vt illud D. Gregorius citata Epistola ad Ætherium Episcopum illud fuerit paternis lacrymis prosecutum. Neque successor illo viuente Episcopus est talis Ecclesiæ compellatus, sed Coadiutor, licet pro alia Titularis, neque enim Coadiutus lucida habuit interualla, in quibus potuerit renuntiare. Et modò etiam de alio similis sparsus rumor, pro quo & senium satis prouectum non leue perhibet fundamentum. Sed meliora Deus.

Et in prædictis quidem Pontificijs sta [Pro Indijs specialiter currit Canonum dispositio, cùm tamen non obseruetur.]tutis præcipua cura erga remotiora protenditur, de qua ibi: Verùm ne hoc prætextu Ecclesiæ (existentes præcipuè in remotis) dispendia patiantur &c. Et hæc quando detectæ non fuerant Indiæ, non in remotis, sed in remotissimis constitutæ. Quomodo ergo non dispendia, & quidem grauissima, eorum patiantur Ecclesiæ, pro nouo Mundo, eôque amplissimo constitutæ? Nusquàm vidimus casibus in præfatis ea, quæ in prædicto sunt stabilita Canone ad praxim aduocata, cum altera nuper citati parte, quæ sic se habet: Si autem Epi [Cap. Pastoralis de Clerico ægro.]scopus senio aut incurabili morbo grauatus, vel perpetuo impedimento detentus, ad sui executionem Officij reddatur inutilis, & Coadiutorem assumere, vel habere noluerit, licet à Capitulo requisitus proprio, se illius non indigere suffragio forsitan asserendo, nihil per Capitulum innouetur; sed hoc casu, & etiam proximo idem Capitulum Episcopi, & Ecclesiæ conditionem & statum, ac facti circumstantias vniuersas, quàm citò poterit fideliter & explicitè referat ad notitiam dictæ Sedis, recepturi humiliter, & efficaciter impleturi quod super hoc per Sedem ipsam contigerit ordinari. Sic Pontifex, circa quæ videtur inquirendum.

Primò an dispositiones huiusmodi tam [Sub mortali obligare.] ex parte Episcopi, quàm ex parte Capituli sub reatu mortalis peccati obligent. Et videtur compertum obligare, ex grauitate materiæ, & quia aliter non esset Ecclesiæ bono in re momenti tanti consultum. Dispendia sunt manifesta, & vt talia Pontifex, vt vidimus, recognoscit; sine obligatione autem proportionata, qui fructus sperari possit? Quotus enim quisque est qui de veniali curet? In his præcipue caussis, in quibus de emolumentis temporalibus agitur, circa quæ, vt experientia docet, contentiosissimè litigatur. Videnda quæ diximus Tit. 2. Thesauri circa legum obligationem, & circa dispendia vacantiarum cap. 5.

Secundò, Quis sit censendus inutilis? Re [Quis sit censendus inutilis.]spondeo iuxta Cap. Ex parte eod. tit. illum esse, qui Pastorale officium non potest vllatenus exercere. Vt enim ait Glossa verb. Pastoralis Constitutio Bonifacij emanauit ad declarationem Decretalis prædictæ Innocentij Tertij. Qui ergo aliquatenus potest Pastorale officium exercere, non est censendus inutilis. Potest inquam quoad substantialia, & quæ maximè propria officio sunt, Ordines scilicet conferre, confirmare, & gubernationi Ecclesiæ per se, & administros alios fideles attendere. Si autem iam diu lecto affixus, & sine spe valetudinis, iudicio medicorum, & experientia comprobante, est casus Cap. Ex parte citati. Et licet ibi quadriennium effluxerit, non videtur tantoperè expectandum, vt ratio manifesta conuincit. Et poterat quidem Episcopus ille lecto affixus multa gubernatione disponere, sano enim videtur fuisse iudicio, neque affligendus à Pontifice iudicatus successore dato, & ita solus est datus Coadiutor. Et nihilominùs ad effectum dictum non est id iudicatum sufficiens, vt sine Coadiutore persisteret. In priori ergo casu non tenetur Capitulum Episcopum pro admittendo Coadiutore requirere, cùm inutilis non sit, secus in alio, idque vt diximus sub lethalis peccati reatu; quo etiam constringi Episcopum satis videtur esse compertum; cùm sint etiam manifesta dispendia.

Tertiò. Vtrùm in Indijs obligatio vrgeat [Pro Indiis quid speciale circa infirmandum Pontificem.] admonendi Pontificem iuxta formam in præfata Decretali præscriptam? & videtur vrgere sub reatu dicto, sed non vt notitia ad ipsum immediatè dirigatur, cùm sufficiat Regium Indiarum Consilium admonere. Ad Patronum enim cura ista spectat, & illum admonuisse est satis, quando de ipsius diligentia in accurando remedio nequit verosimilis haberi suspicio. Et quidem egisse aliter, minimè gratum Patrono accideret, neque ingratum potest esse Pontifici, cùm inde meliùs quæ ad Indicarum Ecclesiarum bonum spectant, disponi posse videantur. Pro quo expendisse iuuat, quando Episcopus à Capitulo requisitus circa Coadiutorem nequit annuere, nihil innouandum iubere Pontificem. Et quare illud, cùm secus faciendum Ecclesiæ dispendia persuadere satis superque debuissent? Ideò equidem quia Capituli possunt non penitus recta esse iudicia, & ambitionis aliquid admisceri, & sic dispositione ferri præcipiti. Cui incommodo vt occurri à Pontifice possit exactissima illa informatio perquisita. Quod quidem conuenientiùs agitur, quando ad Patronum Regio suo in Consilio res tota dirigitur, vbi matura adhibita consideratione, vt par est, Sedes Apostolica, remotis suspicionibus, informatur. Si dicas in electione Coadiutorum Capituli suffragia concurrere, quando Episcopus de illa cum ipso agit, & ita ipsius suffragia à suspicione libera reputari. Respondeo ita quidem in eo casu esse, in quo & specialiter ita disponitur, quia Episcopus ipse suam insufficientiam agnoscit. Vnde cùm de amente agitur, qui quid velit, aut nolit, exprimere nesciat, aut non poßit, singulare illud, & præter Ius additur: Tunc eius Capitulum, vel duæ ipsius partes, eadem auctoritate vnum aut duos &c. vt non sufficiat maior pars, sicut in priori casu dictum fuerat: Capituli vel maioris partis ipsius.

Quartò. An Coadiutor electus in casu [Coadiutor an duret mortuo Episcopo.] dementiæ mortuo Episcopo ius habeat prosequendi. Et videtur quidem ita dicendum, quia Pontifex in casu dicto noluit Capitulum gubernationem assumere, & conuenientius duxit ab vno, aut duobus ab ipso electis talem Ecclesiam gubernari: quæ ratio etiam mortuo Episcopo vim suam retinet, vnde & prosequi in illa & possunt, & debent. Sed hoc non videtur obstare quominùs Capitulo sua debeat prærogatiua seruari, vt mortuo in iurisdictione & alijs Iure concessis, succedat Episcopo. Potuit quidem Pontifex in casu prædicto aliter disponere, & Capitulo post mortem illam ciuilem dementis Episcopi eamdem potestatem concedere, quam erat post naturalem habiturum: sed noluit ita Capituli potestatem extendere, quia Sedes vsque ad mortem naturalem non vacat, & semper Romana sedes parùm de Capituli administratione confidit, vt aliàs dictum, & est apud omnes in confesso Doctores. Coadiutor ergo mortuo Coadiuto cessabit, & Capitulum suo cum iure succedit, quod sicut in quocumque alio ita euentu contingeret, sic & in isto, cùm nihil egerit, propter quod debeat iure adeò constanti priuari.

Quintò, An Episcopus vt suprà impedi [An sufficiat Vicarius Generalis, & ad quæ se possit eius potestas extendere.]tus satisfaciat electo Vicario generali, quem eligere sine consilio & consensu Capituli potest? Sufficere probatur ex eo quòd Vicario suo potest Episcopus amplam concedere potestatem: vnde Doctores in multis casibus, dum rogant an Vicarij tale aliquid possint, aut affirmatiuè respondent, aut conditionatè, si id fuerit in speciali ab Episcopo concessum, aut negando, quia concedi non solet, vel quia in speciali aliquo casu non potest, vt in absolutione ab hæresi occulta, si generaliter tribuatur facultas. Supponitur ergo ad omnia posse facultatem concedi, & in vno illo casu etiam id posse petita, vt necessitas postulauerit, facultate, pro qua Episcopus impeditus esse non poterit, cùm is sit, qui de consensu Capituli possit eligere Coadiutorem. Atqui Coadiutor nihil ampliùs habebit, præsertim si eligantur duo, quorum singuli minùs potestatis obtinebunt, cùm duo insolidum iurisdictionem habere non possint, iuxta ea, quæ adducit Barbosa Allegat. 54. de potest. Episcopi. nu. 31. & 38. & 39. eodem scilicet modo, vt in casu præsenti accideret, si id contenderetur esse possibile. Pro quo & facit forma, qua Vicarius Generalis creari solet, quam ex Sbrozio Lib. 1. Quæst. 70. proponit citatus scriptor. n. 56. cum multis sequentibus, in quibus multa prosequitur quæ non censeantur concessa generali concessione, sed specialem exigant, ex quibus fit designationem dictam ad omnia se posse extendere, quæ sub generali illa clausula continentur: Ipsum nostrum Vicarium generalem [Forma Vicariatus.] in Ecclesia, ciuitate, & Diœcesi nostra, tam in spiritualibus, quàm in temporalibus tenore præsentium facimus, constituimus, & creamus. Vbi & tandem sic additur: & omnia alia & singula faciendi, & committendi, etiamsi talia essent, quæ mandatum exigerent speciale, & maiora, & grauiora expreßis &c. Nihil certè maius videtur in Coadiutore futurum, & ita illius cessare necessitatem, quæ in citato Capite Pastoralis cùm fuisset expressa, eius sic potestas verbis continetur: Coadiutores [Cap. Pastoralis citat.] assumere ad dictum Officium exequendum. Nec plus vltra; cùm tamen plus vltra videatur in Vicario generali posse relucere, vel certè non minus. Vbi & addi potest Episcopum binos posse creare Vicarios generales, vt cum multis tradit citatus scriptor. n. 126.

Quæ quidem licet non videantur leuis [Non sufficere luculenter ostenditur. Et inter Vicarium & Coadiutorem notanda discrimina.] esse momenti, & sufficere possint vt Episcopus non penitus inutilis pergere in Ecclesiæ administratione queat, nolens iudicium subire Capituli, cui liberum semper est de illius statu certiorare Pontificem; non tamen pro impedito quoad substantialia sufficiunt; quia cùm sit senio, morbisque grauatus, deuenire ad statum dementiæ potest, in quo Vicarij iurisdictio cessabit, cùm & Episcopus redditus sit illius incapax; quod tamen non ita erit in Coadiutore, si dicatur tunc Coadiutorem posse eligi, iuxta præscriptam à Bonifacio formam: id non satisfacit, quia Pontifex vult talem euentum præueniri, vt ex dictis comprobari potest: pro electione enim concurrente Episcopo maior tantùm pars suffragiorum exigitur; cùm tamen pro alia duæ sint partes necessariæ; minùs enim de tali electione confiditur, vnde alia in omnem præfertur euentum. Item Coadiutorem electum nequit Episcopus remouere, cùm sit Apostolica auctoritate creatus, vt vidimus. n. 130. Cùm tamen circa Vicarium secus accidat. Prætereâ si contingat excommunicari Episcopum, Vicarij iurisdictio cessat, ex multis Textibus & Doctoribus apud Illustrissimum Vgentinum suprà n. 146. secus in Coadiutore, ob rationem eamdem, quia scilicet illius iurisdictio non est ab Episcopo, sicut neque electio, sed ab Apostolica Sede: neque est accessoria vt illa, sed ex speciali prouidentia directè & principaliter constituta. Ex quibus constat per Vicarios non fieri satis intentioni Ecclesiæ, & Coadiutores necessariò impeditis Episcopis adhibendos.

De Coadiutore Episcopi siue Auxiliari.

DIctum de illo Tom. 1. Auctarij, & The [De Titulari Episcopo circa doctrinam generaliter pro Episcopis requisitam.]sauri 3. & modò ex occasione dictorum aliquid adijciendum. Solent ad id muneris Titulares Episcopi creari, & dubitari potest an in illis omnes debeant concurrere qualitates, quæ pro Episcopis à Sacris Canonibus requiruntur. Quam difficultatem discutit Cardinalis Lugo in Responsis moralibus Lib. 5. Dub. 15. vbi de doctrina præsertim inquirit, quia quod ad mores spectat, non debet in dubium reuocari. Et casus, de quo ibi, peculiares habuit circumstantias, iuxta quas resolutio processit, agebatur enim de Religioso [Casus ex Card. Lugo & illius resolutio.] ex illustri domo, & de Pontifice non parùm benemerita, ob quam fieri non poterat vt maneret in communi Regularium vita sine multis priuilegijs & exemptionibus, quæ satis illum odiosum redderent, & obseruantiam perturbarent, cum scandalo foris etiam cum Religionis dedecore suscitando. Cùm tamen aliôqui adeò illitteratus esset, vt audiendi Confessionis munus non posset ipsi demandari. In quo quidem Pontifex adeò circumspectè se gessit, vt sine grauium Theologorum iudicio, & seruatis quibusdam conditionibus, de quibus illi, noluerit ad effectum promotionis deuenire. Ex quibus Prima fuit diligens examen ab Examinatore Episcoporum adhibendo circa sufficientiam ad Pontificalia exercenda. Secunda vt eum Pontifex inhabilitaret ad audiendas Confessiones, donec specialiter præmisso examine approbaretur. Tertia, vt acceptaretur oblatio pecuniæ ad fundandos redditus perpetuos 300. aureorum, quod fieri potuit, non illa accepta vt pretio, sed vt conditione pia, eo modo, quo in Iubileo, & Bulla Cruciata pecunia confertur, & in dispensationibus solet etiam exhiberi.

Quomodo autem adeò compertus do [Vnde proba minorem sufficere.]ctrinæ defectus potuerit cum promotione componi, fierique Episcopum eum, qui neque Parochus, neque Parochi adiutor in paruo oppido esse posset, quod Ecclesiasticum apparet monstrum, ex eo probat doctissimus scriptor, quia Episcopi Titulares non examinantur Romæ, sicut alij Itali, & Siculi coràm ipso Pontifice & Cardinalibus. Deinde, quia ea litteratura in Beneficiatis requiritur, quæ necessaria est ad satisfaciendum cuiusque Officio, iuxta P. Filliucium in Appendice Tract. 41. Cap. 5. q. 8. nu. 34. Atqui Titularis, vt morali certitudine constat, numquàm esset iurisdictionis exercitium habiturus. Vnde illa videtur sufficiens, quæ pro Sacerdotali Ordine: maius enim quid est consecratio Eucharistiæ, quàm consecratio Altaris, aut alia, quæ Titulari committi solent, in quibus Cæremoniarius assistit; cùm tamen in priuatis Missis assistat nullus pro errorum deuitatione. Prætereà Titularis, vt aliqui dicunt, tantùm habet iurisdictionem in habitu, & ita de illo sentiendum sicut de Parochiali Ecclesia similiter habente, & non actu populum, quæ in Iure pro Parochiali non habetur, vt tradit P. Azor Parte 2. lib. 5. Cap. 11. quæs. 4. Cùm ergo id desit, pro quo est necessaria doctrina, neque illa debet necessaria censeri. Quod autem de iure ad assistendum in Generali Concilio obijci potest, facilè diluitur id negando, vel si admittatur, ad Episcopos, qui Theologi non sunt, non spectat Theologicorum dogmatum accurata discussio, cùm plures ex illis tales non sint, vnde Theologorum auditis sententijs decernunt. Iam quod ad negotia, quæ ad meram gubernationem spectant, esse in illitterato plusquàm vulgaris peritia queat, satis perspectum reddidit experientia. Hæc summatim apud prædictum Cardinalem.

Iuxta quæ Concilio Tridentino vide [Vt possit Tridentini Concilij circa scientiam Decreto responderi.]tur fieri satis, in quo Seßione 22. Cap. 2. de Reformat. sic dicitur: Scientia verò præter hæc eiusmodi polleat, vt muneris sibi iniungendi neceßitati poßit satisfacere. Sic illud, statim pro scientia dicta publicum exigens testimonium, de quo dictum aliàs. Cùm enim Titularis iniunctum sibi munus non sit ad actum reducturus, habituali illi qualicumque necessitati per requisita ad sacerdotium, quo pollet, poterit satisfacere: vnde quemadmodùm pro illo examen non iudicatur necessarium, ita neque testimonium doctrinæ à Concilio regulariter requisitum. Sed verò cùm [Circa examen dubitatio.] de illo ageretur, de cuius idiotismo constabat, ad quid examen illud circa Pontificalia, conscientia Examinatoris grauiter onerata, cum impositione Pontificij præcepti, vt videret an eam doctrinam haberet, quæ ad illa exercenda sufficeret, quandoquidem ea est sufficiens iudicata, quæ pro Sacerdotio sufficeret, & supponi debebat in ipso, etiamsi circa audiendas Confessiones iuuentus esset minùs habens? Pro illis enim, quæ Titularibus solent committi, Cæremoniarius assistit, iuxta dicta, vnde circa illorum exercitium exigua sanè sufficiebat instructio. Ego quidem non assequor quomodò possint ista componi, & vt verum fatear Pontifici circa hoc hærenti dubio, vt dicitur, auctor non essem, vt monstrum huiusmodi in Dei Ecclesia eo sic agente videretur Religiosus Episcopus idiota, qui dignitatem pretio, iuxta apparentem formam, comparasset.

Et quidem quod de examine dicitur, [Pro parte contraria arguitur, quæ & præfertur.] illud scilicet non subire, vt subeunt alij, probat satis verosimiliter minorem scientiæ gradum pro Titulari requiri, sed quòd requiratur nullus, minimè ex tali dispositione colligitur. Sed vnde necessitas talis? Ex ipsa equidem excellentia dignitatis, in Ecclesia maximæ, cum Apostolica successione. Ex consecrationis actu, in quo interrogationi illi: Vis ea, quæ ex diuinis Scripturis intelligis &c. Quomodo poterit respondere? O [Pontificale Romanum.]mitto quod de scientia vtriusque Testamenti communiter dici solet, quia id iam in Consecrationis ritu non inuenitur, nisi eo modo, iuxta quem ad quemuis potest fidelem pertinere, traditum scilicet illud à Deo. Quomodò etiam stabit illud: Accipe Euangelium, vade prædica &c. Neque enim satisfieri videtur ex eo quòd prædicta habitum respiciant, non actum: siquidem ex eo habetur saltem habitum debere sic consecratum habere, & sic quòd possit prædicare: præterquam quòd illud, Quæ ex scripturis intelligis, habitum non dicit, sed actum. Neque apparet quem commodum possit habere sensum illud, Vade, prædica, deficiente ad actum facultate: sicut non haberet, si muto diceretur. Licet autem addatur, Populo tibi commisso, ex quo actus nequit intelligi, cùm tali nequeat populo prædicari; non fit ex eo satis, quia licet prædicari nequeat tunc temporis, verba illa commodum sensum habere debent, neque est alius, nisi vt qui consecratur, quantùm est ex se ad sui executionem muneris capax, promptus, habilis, & expeditus inueniatur. Nec dicas prædicta verba etiam ijs dici, qui Theologi non sunt, sed Sacris Canonibus studuerunt: Nam & Canonistæ prædicare possunt, & debent, si alij Prædicatores non suppetant: & reuera docti sunt, vt docere etiam possint, non in persuasibilibus humanæ sapientiæ verbis, sed in ostensione spiritus & virtutis more Apostolico. 1. Cor. 2. v. 4. Aliàs deberent verba [1. Cor. 2. v. 4] illa in ritu consecrationis expungi, cùm in multis sensum nequeant habere commodum, cessante obligatione quæ in ipsa consecrationis forma, vt volunt multi, commendatur. Accedit absur [Absurdum expensum ex Episcopi examine.]dum aliud ex conditionibus illis, quæ pro licita sunt promotione propositæ, quòd scilicet promotus inhabilitaretur ad audiendas Confessiones, donec post examen approbationem fuerit consecutus. Quis enim non videat hoc in Episcopo summoperè dedecere: Penes quem est religionis summa, & substantia disciplinæ, vt ait S. Hormisda [S. Hormisd.] Pontifex Epist. 4. Cap. 1. qui esse debet litteratus, & in lege Domini instructus, ex Concilio Cartha [Conc. Carthag. 4.]gin. 4. Cap. 1. Minorem dignitatem non potest Episcopus obtinere: non quia non sit dignus, sed quia non decet in vilipendium dignitatis Episcopalis, vt scribit Federicus de Senis Consil. [Federicus de Senis.] 20. col. penult. vers. & est simile. Et quid ille diceret, & multi cum ipso, si sciret Episcopum more infimorum Clericorum ad examen accedere, reprobandus forsitan, si minùs sufficiens probaretur. Quàm hoc dedecorosum, & in vilipendium cedens Episcopalis dignitatis, quam minores etiam dignitates dedecere constat, & in vilipendium redundare!

Non est ergo quod circa Auxiliarem [In Auxiliaribus adducta doctrina vrgentior, pro quo casus peculiaris.] addi oporteat, in quo pro sufficienti doctrina sunt vrgentiora dubio procul fundamenta. Auxilio enim est in omnibus Ordinario futurus Antistiti, & ita munia eius omnia subiturus, pro quibus compertum est proportionatum doctrinæ præsidium prærequiri. Et dubitatum quidem circa ante non multos annos, cùm Auxiliaris fuisset Archiepiscopo Limano designatus probatæ virtutis Parochus, qui egregiè se eo in munere gesserat; sed doctrinæ testimonio carebat à Tridentino Concilio requisito, nec videbatur vniuersitatis alicuius Scholas extriuisse. Vnde & de eo admonitum Regium Indiarum Consilium, à quo rescriptum, si de nouo esset designatio ex præsentatione Regia facienda, non alium eligendum, etsi occurrerent non pauci vniuersitatum testimonijs, & Ecclesiasticis muneribus clariores. Talis fuerat de illius probitate, & sufficienti doctrina, exemplarique agendi ratione in magno illo Tribunali conceptus. Iudicatum ergo non esse circa Titulares, quamuis & Auxiliares [Illorum & Coadiutorum discrimen.] sint futuri, ad vnguem Tridentini Decretum obseruandum. Et videtur quidem ex ipsius Concilij Decreto id non obscurè posse deduci, sic enim Cap. 7. Seßion. 25. de Reformatione: Quòd si quando Ecclesiæ Cathedralis, aut Monasterij vrgens neceßitas, aut euidens vtilitas postulet Prælato [Concilium Tridentin.] dari Coadiutorem, is non alias cum futura succeßione detur, quàm hæc caussa priùs diligenter à beatissimo Romano Pontifice sit cognita, & qualitates omnes in illo concurrere certum sit, quæ à Iure, & Decretis huius sanctæ Synodi in Episcopis & Prælatis requiruntur: aliàs conceßiones super his factæ surreptitiæ esse censeantur. Hæc Concilium, ex quibus apparet in solis Coadiutoribus cum futura successione pares requiri qualitates, quia ad parem penitus curam eliguntur; non ita in Auxiliaribus, qui & ipsi Coadiutores sunt, vt constat; nam & qui auxiliatur iuuat; & qui iuuat, auxiliatur. Vnde moueri non immerito quæstio spe [Quæstio peculiaris.]cialis potest, an Titularis sine dictis qualitatibus, cum sufficientia tamen dicta, possit ad Cathedralem Ecclesiam non Titularem promoueri. In quo quidem Regia debet præcedere præsentatio, & dubitari pariter an stare illa possit, siquidem præsentatio circa eum versari debet, in quo omnes dictæ debeant concurrere qualitates. Cùm enim nisi talem non sit Pontifex admissurus, frustranea præsentatio erit, si id scienti fiat; si non scienti, & interueniat fraudis aliquid, id quidem sine graui stare culpa nequit, & occasio esse poterit non leuium in præsentato & promoto conscientiæ turbationum: vnde circa hoc cum magna est fidelitate procedendum.

Et videtur quidem licitè posse huius [Titularem posse ad non Titularem Ecclesiam præsentari.]modi Episcopum præsentari. Et ratio est, quia in præsentatione facta Pontifici declarandum est esse sic præsentatum Episcopum Titularem. Et cùm de talibus non ea soleat esse satisfactio doctrinæ, quæ pro alijs, circa aliqualem defectum poterit, si fortè interuenerit, dispensare, in Patroni gratiam, ne præsentatio cum aliquo illius dedecore corrigenda deuoluatur. Cùm etiam sibi persuadere possit à Catholico per excellentiam Principe nihil, quod incommodare Ecclesiæ possit, postulari. Id quod & Nos supponimus, de Titularibus enim agimus, quales illi, de quo nuper, qui præter iam dictas dotes, exercitio Pontificalium maiorem pro eius muneris administratione fuerint industriam assecuti. Pro ijs enim rectè potest dispensatio, si opus illa fuerit, exorari: & præsentatione ipsa id videtur sufficienter fieri. Si autem prouisio iuris patronatus non sit, tunc Pontifex, ad quem solum spectat, circa id poterit, vt sibi benè visum fuerit arbitrari.

