P. Guyetus in Heortologia Lib. 1. Cap. 1. [P. Guyetus idem, cum notanda doctrina.] Quæst. 9. & Cap. 2. Quæst. 5. prorsus negat, qui posteriori loco obseruat in Decreto præfato numeratam non fuisse Ecclesiam Cathedralem cum alijs, quia iurisdictionem habet, ratione cuius Festa suæ Dedicationis, sicut & Patroni seu, Titularis, aliaque eiusmodi fieri debent per totam ciuitatem & Diœcesim, prout censuit sæpiùs ipsamet Rituum Congregatio, quam iurisdictionem non habent aliæ Ecclesiæ, saltem ordinariè. Quod verò Festa quæ ad Reliquias pertinent non debeant eodem iure censeri, explicat citata Quæst. 9. ex eo quòd circa hoc se habeat vt Ecclesia particularis, quia Reliquia non spectat ad illam vt Cathedralis est, sed vt hæc numero est Ecclesia. Hinc est (ait) quòd in multis Calendarijs proprijs Diœcesum frequenter habetur hæc clausula (in Ecclesia Cathedrali tantum.) Errant ergo qui nullo discrimine adhibito, quæcumque Festa in Calendario Diœcesis, seu Ecclesiæ primariæ proprio descripta legerint, ea sibi protinus celebrare fas putant, compendiorum vtique magis, quàm cultus Sanctorum indagatores ac scrutatores soliciti, Sic ille, cuius doctrina in eo, quod de Cathedrali Ecclesia tradit, quatenus respectu Reliquiarum particularis censenda est, explicari & roborari ex eo potest, quòd Reliquiæ omnibus Ecclesijs possunt esse communes, & in eo Cathedralis à multis excedi, vt in Metropolitana hac nostra videre est, in qua duorum illorum Sanctorum Reliquiæ habentur: de alijs, cùm in Sanctuario D. Pauli illæ asseruentur, quas vidimus Sectione 1. & in Ecclesia D. Augustini plures etiam & valdè notabiles extant, propter quas Festum omnium Sanctorum illis est RR. Patribus celeberrimum, sicut & Nostris, vt alios omittam.

Gauantus, qui circa ea, quæ ad diuinum [Gauanti dubia mentis licet negare, magis videatur.] Officium spectant, solet esse solertissimus indagator, circa quæstionem præsentem non videtur suam satis mentem aperuisse Parte 1. Thesauri Sect. 3. Cap. 3. dolet multiplicatione Festorum feriale obrui officium mentione inducta Ecclesiarum, de quibus Decretum, & deinde gratulatur de sublato, Deo dante, abusu, per Decretum præfatum, quod ad litteram exhibet. Et posteà de Reliquia insigni agit, referens se ad ea, quæ Parte 1. Tit. 11. circa finem dixerat, nullibi quidquam, quod præsenti seruire possit intento, prolocutus. Sectionem autem 2. Cap. 2. num. 26. eos omnes refutans titulos qui insufficientes sunt vt fieri alicuius Sancti Officium possit, duo hæc profert: Nec eo, quia conformare se debent Ecclesiæ minores Matrici, seu Cathedrali. Neque quia habetur in ciuitate, seu loco, Abbatialis, vel Parochialis, vel Regularis Ecclesia. Et priora quidem verba adducens P. Guyetus citata quæst. 9. suum esse ait, non enim absolutè negat de Sanctis, qui in Ecclesia Cathedrali seu Matrice celebrantur fieri debere Officium in minoribus Ecclesijs: sed non ob eam præcisè rationem, quòd isti se illi conformare debeant: fallit enim hæc regula in aliquibus, vt in Reliquijs, pro quo improbando decertabat. Sed verò, cùm in sequenti clausula, Ecclesijs, de quibus Decretum mentionem habet expressam, memoratis, nullam Reliquiarum attexat mentionem, cùm tamen omnia in illo contineantur, titulum huiusmodi ad celebrationem extra Cathedralem & Matricem non videtur repulisse. Reuera tamen in negatiuam partem videtur inclinare. Cùm enim citato cap. 3. remedium à S. Congregatione adhibitum asserat Decreto prædicto ad verbum relato, in quo de Reliquijs agitur, ratione quarum, si extensio illa liceret, non parùm feriale obruetur Officium, etiam per Decretum huic est occursum incommodo, vnde circa Reliquias nihil habuit quod adijceret contentus rationem, propter quam dicantur, & haberi debeant insignes, reddidisse. In priori etiam clausula idem non leuiter indicatum: quia pro extensione officij in Reliquijs solus ille allegatur titulus conformitatis: Atqui ille est insufficiens iuxta ipsum: non ergo licet, & ea de caussa in subsequenti clausula nullam de Reliquijs intulit mentionem, quia in priori satis suam mentem fecerat manifestam. Et ita etiam tenet P. Henao Tomo 3. de Missæ Sacrificio Disput. 28. n. [P. Henao.] 429. Quibus præ iactis.

Dico Primo. Propter Reliquiam insi [Assertio 1. absolutè negans.]gnem asseruatam in Cathedrali aut Matrice non potest per totam ciuitatem Festum Sancti, cuius est illa cum officio celebrari. Sic citati. Et probatur ex Decreto S. Congregationis, in quo apertè, re probè inspecta, prohibetur, sic illud intelligentibus Cathedralibus, & Metropolitanis Ecclesijs, vt vidimus, & Doctoribus quæstionem agitantibus, ita vt nullus sit, qui oppositum affirmarit. Quod vrgetur: Nam Ecclesiæ Cathedralis nomine venire nequeunt Ecclesiæ ipsi subiectæ, nisi quatenus partes illius dici possunt, eo modo quo de Regulari Ecclesia aut domo diximus: Hoc autem solùm euincit Ecclesias immediatè subiectas tales appellari posse, vt admittimus in Viceparochijs, & similibus: At Parochiam S. Annæ, S. Sebastiani, & S. Marcelli Limæ, esse partes Cathedralis, quæ suos etiam habet Parochos, à quibus alij penitus independent, nullo pacto dici potest: ergo neque stare congrua Decreti interpretatio in ordine ad effectum, de quo agimus. Quod validissimè roboratur. Nam si liceret extensio huiusmodi, etiam per totam Diœcesim liceret celebratio, quod tamen negatur. Patet. Quia omnes Diœcesanæ Ecclesiæ eumdem seruant ad Cathedralem respectum, nec aliæ plus alijs ab ipsa dependent, & vt dicebatur num. 84. omnes sunt veluti de gremio Matricis, iuxta Caput illud, De ijs, vnde expositiones adductæ penitus probantur ineptæ. Si enim Cathedralis in Decreto non inclusa, manifestè sequitur, neque quod de Diœcesi dicitur, ad ipsam pertinere. Cur autem non expressa, dictum iam nu. 86.

Et vt nequeat allegari titulus conformi [Ex conformitatis necessitate argui nequit, & in quo illa necessaria.]tatis cum Cathedrali aut Matrice, eadem ratio conuincit; non obstante dicto Cap. De ijs, quod est Concilij 11. Toletani, vnde in Ecclesia Toletana Hispaniarum primaria, sic agitur, vt est visum n. 84. Quod & cùm adducat P. Guyetus suprà Quæst. 8. respondet Primò Canonem illum non agere de Festis, sed de forma diuini Officij, quam vult vnam esse per totam Prouinciam: vnitas verò illa non exigit vt eadem omnia vbique Festa celebrentur. Secundò quod habet Glossa in sequentem Canonem Placuit, huic Capitulo derogatum per contrariam consuetudinem. Sed priori responsioni insistendo, vt eius appareat veritas, sola præfati Canonis sufficiet lectio. Abbatibus sanè, indultis Officijs, quæ iuxta voluntatem sui Episcopi regulariter illis implenda sunt, cetera Officia publica, id est, Vesperas, Matutinum, siue Missam, aliter quàm in principali Ecclesia celebrare non liceat. Sic ibi. Si & addamus, facultatem dictam concessam Episcopis, si ad Festa contendatur extendi prædicto in Canone, per Decretum S. Congregationis auctoritate Pontificia esse limitatum, vt ex eiusdem tenore constet: Etiam de cuiusque Ordinarij auctoritate.

Dico Secundò. Licet aliqualis probabilitas [Assertio 2. Quid circa praxim expediat.] subluceat, vt id fieri possit, quod præcedens Assertio negat, minimè tamen videtur conueniens in Ecclesijs Cathedralibus & Matricibus iuxta eam operari. Id probo. 1. quia Cathedralis Ecclesia debet esse magistra totius rectitudinis, & exemplar conuenientis procedendi modi in ijs, præsertim, quæ ad diuinum cultum pertinent, & ita sententias solida probabilitate subnixas amplecti. 2. quia Metropolitanæ Ecclesiæ in Hispania priorem lententiam sequuntur vt vidimus. 3. quia non videtur iste ad opiniones tales recursus ex zelo colendi sanctos oriri, sed pro euitanda molestia Officij ferialis, quod quanti debeat fieri bene Gauantus obseruat citato Cap. 3. Tandem, quia ex præpropera ista opinionum talium sequela, post deprehensum errorem solet indecôra correctio subsequi, vt exemplis recentibus potest ostendi. S. Isidoro Agricolæ concessa Octaua; & relicta post annos aliquot, quia sine fundamento firmo Pontificiæ concessionis assumpta, de quo dixi in Thesauro Tomo 2. Tit. 12. [B. Conradi malè extensa concessio] n. 147. & 148. Item de B. Conrado Placentino recitatum Officium die 19. Februarij, quia nescio quis ex obligatis Choro, in Officio PP. Minoribus concesso sic legit in vltima ad eum spectante lectione: Leo Decimus Pontifex Maximus, in Netina Vrbe primùm; Deinde Paulus eo nomine Tertius alibi etiam festiuam diem vndecimo Kalendas Martij quotannis celebrari permisere. Et quia alibi dictum, ac si idem esset ac vbique, vbicumque, aut vbilibet, recitationem persuasit, commodissimo, vt visum, tempore, quia Quadragesimæ, in quo feriale Officium omnium grauissimum reputatur. Et hoc etiam ex titulo ante aliquot annos ita inualuit deceptio, vt in Codice Sanctorum ad libitum celebrabilium Beatus iste, quolibet, cum Sedi Apostolicæ placuerit, honore dignissimus, legeretur. Sed errori est statim à S. Rituum Congregatione beneficio Declarationis opportunè consultum die 19. Maij 1614. de qua P. Guyetus citato Cap. 2. Quæst. 4. Neque vrget citati Præsulis auctoritas, magis enim genuina pietate, & aliorum quorumdam incircumspecta suasione, quàm accurata inspectione permotus est venerabilissenex, paratus semper, vbi lux veritatis accederet, sequi charismata meliora.

Ex dictis autem circa Cathedrales Eccle [Quid de inferioribus Ecclesiis sit tenendum.]sias, & maximè circa Metropolitanas, apertè colligitur quid circa alios sit dicendum, quod & agendo de illis est sufficienter indicatum; quibus etiam sua conuenit prærogatiua in eo quod Ecclesiæ aliæ sint eisdem annexæ, & velut appendices, & dicuntur Viceparochiæ, aut alijs nominibus compellantur. P. Guyetus citata Quæst. 8. [P. Guyetus.] cùm id neget; quod vidimus, sic subdit: Vt vt sit, non inficior in suffraganeis plerumque Ecclesijs seruari Festa aliqua propria Metropolitanæ, sed id fit potius titulo Cognationis, Affinitatis, aut alio simili, de quibus agetur infra Cap. 10. & seqq. &c. Ex quibus forte quispiam colliget ratione vicinitatis posse in Ecclesijs eiusdem ciuitatis titulo insignis Reliquiæ celebrari: nam Cap. 11. Quæst. 1. tota est de Ecclesiarum vicinitate. Sed quidem id minimè obstare potest: nam Patres S. Congregationis Rituum, & Vrbanus Octauus illorum Decreto robur confirmationis adijciens, satis perspectum habebant Ecclesias cuiusuis ciuitatis esse vicinas, & prohibuerunt tamen per totam ciuitatem Festum ratione insignis Reliquiæ celebrari. Id autem quod citatus scriptor asserit consuetudinem Galliæ concernit, neque est Ecclesijs alijs adaptabile: cùm insuper de vinculo inter illas ratione prædictorum respectuum in ordine ad Reliquiarum celebrationem locutus videatur.

SECTIO VIII.

An ratione insignis Reliquiæ possint sanctorum Festa eleuari ad ritum altiorem.

QVando sancti, quorum habentur [Festum Reliquiarum Duplex minus ex Decreto S. Congreg. Rituum.] Reliquiæ, in gradu aut nullo, quia in Kalendario non extant, aut gradu in inferiori sunt, quia vel simplici, vel semiduplici ritu celebrantur, tunc ad ritum Duplicis euehi manifestum est ex Decreto S. Congregationis Rituum die 23. Nouembris 1602. de quo Gauantus Parte 2. Thesauri. Sect. 1. Cap. 5. Tit. 2. n. 8. & Sect. 3. Cap. 2. n. 10. vbi & expressè dicitur Duplex minus futurum. Pro Hispania autem iam id pridem indulserat Gregorius XIII. in Bulla anni 1573. die 30. Decembris. vbi restictionem illam Minus non adhibuit, sed simpliciter protulit Officium Duplex, facere. Vnde existimare [Quid aduersari videatur ex Bulla pro Hispania Greg. 13.] aliquis posset pro Hispania concessionem illam esse peculiarem. Quod roborari ex eo etiam potest ibidem adnexo de exclusione Festi Duplicis eo die occurrentis, in quo de Festo Reliquiæ faciendum: id enim maiorem aliquam arguit dignitatem. Et ita videtur intellexisse P. Quintanadueñas in Additionibus ad calcem Tomi prioris [Maius vnde probet P. Quintanad.] adiectis, & in ea, quæ ad singul. 29. spectat. Tract. 7. vbi ait omnes sanctos, quorum Reliquiæ insignes possidentur, similiter & Naturales celebrandos sub ritu Duplicis maioris in suis Ecclesijs, iuxta dicta singul. 20. num. 4. In quo de ritu huiusmodi eatenus videri locutus potest, quatenus concessionem Gregorij XIII. suis ipsius verbis adducit: iuncta etiam Rubrica Breuiarij [Rubrica Breuiarij.] §. 11. de Concurrentia Officij nu. 2. ibi: Festa aliorum sanctorum, quæ in proprijs locis & Ecclesijs, solemniter celebrantur. Et addita Gauanti explicatione Parte 1. Sect. 3. Cap. 9. n. 3. qui iuxta Rubricam §. 11. n. 2. de Sanctorum Festis solitis in proprijs locis vel Ecclesijs solemniter celebrari, affirmat indicari Festa primæ vel secundæ Classis, vel Duplicia maiora, quæ in concursu cum minoribus habent integras primas & secundas Vesperas. Quod quidem verissimum est, si tamen ostendatur priùs Festum insignis Reliquiæ ex ijs esse, quæ solemniter celebrari cum prælatione aliorum solent, & sic esse Duplex maius, quod quidem dictus Auctor non aliter probat, quam tenore Gregorianæ concessionis adducto, ac si ex ipso constare videatur.

Sed hoc satis firmum non est, vt videtur [Pro Minori concluditur.] ex S. Congregationis Decreto compertum, quo decernitur Festum propter Reliquiam insignem esse Duplex minus: ergo illud vt tale non est ex solemnioribus, aut solemnibus, de quibus Rubrica procedit; licet aliàs solemnitatem aliquam habeat stantem cum Ritus æqualitate; de qua manifestè Rubrica, & de quo infra. Sect. 17. aliàs inter se Decretum & Rubrica compugnarent. Neque pro Hispania specialius aliquid reperitur. Ex eo enim quod dictus Gregorius sine vlla sit limitatione locutus, nihil concluditur, immò potiùs oppositum, quia iuxta modum loquendi in Rubricis, & Kalendario frequentem sua in concessione processit, in quibus cùm Duplex dicitur sine additione aliqua Minus venit accipiendum regulariter loquendo; quidquid de exceptione aliqua sit; pro quo n. 174. vbi & de verosimilibus coniecturis. Prætereà Festa huiusmodi in Hispania nullam habent specialem solemnitatem, quàm alibi non habeant. Neque ex eo, quod Duplex aliud excludat, efficaciter potest vrgeri; nam vbicumque id fieri potest: & S. Congregatio celebrationem generaliter concedens forsan amplexa est, quam dictus Pontifex sua in concessione pro Hispaniæ regnis, præsignauit. Quòd autem Maius cùm non sit, Duplex aliud excludat, beneficio dictæ concessionis habetur, & optimo quidem respectu, vt eo die colatur sanctus, cuius est Reliquia, in quo ipsius memoria cum pignore pretioso concurrit, vt sic populi excitetur deuotio, & speciale aliquid ratione thesauri tanti concedatur. Sic Festum solemne translatum, vt quando hæc scribo accidit, translatione Festorum S. Ioseph, & Annuntiationis Virginis, nullum Festum etiam semiduplex loco pellit, quia possessio diei titulum præstat validiorem. Ergo & Sacræ Reliquiæ Festum ratione diei ipsi proprij occurrens aliud poterit excludere. Secus euenit quando sanctus, cuius est Reliquia, certum non habet diem; tunc enim alijs suorum dierum possessione gaudentibus seruandum ius, & suis à sedibus minime dimouendi. Itaque sanctus, qui propter Reliquiam insignem die suo Natali colitur, in eo alium, cuius est etiam proprius dies, exæquat; exceditur autem ratione Reliquiæ posterior; & ita præfertur ille, sicut ratione diei præfertur iste Translato quantumuis excellentis dignitatis. Et hinc argumentum à nobis efformatum, aut obiectioni roborata satisfactio.

In Sanctis autem Naturalibus, de quibus [Qui & Sanctis Naturalibus tribuendus.] eodem modo loquitur P. Quintanadueñas citato nu. 4. quod scilicet Duplicia maiora censeri debeant, non habuit simile fundamentum ex Bulla Gregorij desumptum; ille enim sanctis, quos in Hispania celebrandos concessit, suos dies assignauit, vnde cessat aliorum exclusio; & quidem assignati dies, sine aliorum exclusione assignati ab ipso, cùm ea necessaria non fuerit; Natales siquidem eorum dies nullos habent alios in ipsis concurrentes in Kalendario contentos. Si verò citatus scriptor contendat, non solùm de assignatis à Pontifice, sed de Naturalibus omnibus celebrationem cum Officio licere, pro quo ille Singulari 9. in celebratione huiusmodi non est sublimior ritus tribuendus ipsis, quàm ijs, quorum celebratio in speciali est à Pontifice concessa; constat autem illis concessam non fuisse, quia in eorum Festis sola Duplicis nota apponitur, & in Translatione, communi cum duplicibus alijs iure censentur, vnde D. Franciscus de Paula præfertur Diuis Isidoro Hispalensi, & Hermenegildo, atque huic D. Leo. Licet autem [De Festo Expectationis.] in Festo Expectationis nota Maioris non apponatur, Maius reuera est, & ita expressum habetur in Kalendario, quia nullum Virginis Festum Duplex minus est, sicut nec Christi. Et vrgeri potest ex eo, quod in eâdem Bulla habetur circa Festum Translationis D. Iacobi, vocat enim illud Pontifex Præcipuum Duplex, quod idem est ac Maius, & ita ait in Hispania celebrari solitum; quod tamen de alijs non ita pronuntiauit: non ergo illis talis ritus attributus. De Triumpho [De Festo Triumphi S. Crucis.] Crucis placeret idem quod de Exaltatione eiusdem ab Ecclesia statutum, ob similitudinem: video tamen in Kalendario S. Hieronymi Escorialensis cum sola Duplicis nota proponi: & quia sic receptum videtur, dum specialius aliquid non succurrit, rem suo in statu relinquo, & nihil moueo.

Et Pontifex quidem de sanctis locutus, [De Sanctis habentibus cultum altiorem.] qui aut in Kalendario non extant, aut ritu simplici vel semiduplici potiuntur, vel solam habent Commemorationem; nihil decernens circa eos, qui ritu altiori coluntur: vnde videtur eos suo in gradu relinquere, cùm sit ille satis honorificus, vtpotè ad cuius consortium alij prouehuntur. Et ita quidem sentire videntur communiter [Duplicia non posse ad altiorem ritum euehi quæ videantur comprobare.] de Reliquiarum cultu tractantes; nihil enim speciale addunt, vnde neque addendum videntur arbitrari: stante aliàs Decreto S. Congregationis primo inter alia Breuiario Romano inserta, ibi: Neque propria auctoritate, quouis prætextu, mutare ritum, qui habetur in Kalendario Romano, seu Rubricis Breuiarij, in altiorem ritum: neque [Decretum S. Congregat.] extendere concessa Officia de loco ad locum. Propria autem auctoritate fit, quod sine ea fit auctoritate, quæ est ad aliquid faciendum necessaria, quæ in eiusmodi est Pontificis, aut S. Congregationis Rituum, omnis enim alia, Ordinariorum scilicet tam sæcularium, quàm Regularium, ibidem remouetur. Et sicut mutatio de loco ad locum, est prorsus illicita, sine auctoritate prædicta, ita & de ritu ad ritum, cùm de vtrisque eôdem modo Decretum procedat; & quædam moralis de loco ad locum mutatio est, cùm diuersum locum in Rubricis habeant Duplicia maiora, & sint per diuersas Classes distributa. Quin etiam quòd cùm Classes diuersæ sint, & nihil determinatum pro mutatione dicta habeatur; pro cuiusque libitu aut arbitrio in eas eleuari poterit Duplex tale, ex quo confusio in diuinis Officijs resultabit, neque illa erit conformitas, quæ tantopere conueniens iudicatur, iuxta dicta nu. 89.

Quibus non obstantibus, sunt qui muta [Oppositum sentientes.]tionem dictam admittant. Nam P. Quintanadueñas citato Tract. 7. Singul. 28. n. 4. affirmat Duplicia huiusmodi euehenda ad ritum primæ & secundæ Classis; pro quo adducit Hispalensis Matricis exemplum, in qua ob insignem Reliquiam S. Sebastiani, Brachium scilicet, de illo agitur sub ritu secundæ Classis. Quod cùm non placeat P. Pasqualigo, solam eleuationem ad ritum Duplicis maioris admittit Quæst. 262. nu. 5. nam Reliquia insignis aliquid debet operari: pro eleuatione autem ad solemniorem ritum non est sufficiens fundamentum. Vbi aliquis doctrinæ defectus apparet. Cùm enim non solùm sancti ritu Duplicis minoris celebrandi Reliquia esse possit, sed etiam alterius, qui ritu sublimiori gaudeat, declarandum oportuit quæ in illo eleuatio facienda, verbi gratia, S. Barnabæ, qui ritum habet Duplicis Maioris, Sanctorum Apostolorum, & Euangelistarum, S. Stephani, & S. Laurentij, qui secundæ Classis; S. Ioannis Baptistæ, SS. Apostolorum Petri & Pauli, qui primæ, sicut & S. Iacobi in Hispania, & vbi aliquorum Apostolorum cum Titularium titulo Reliquiæ concurrunt, aut Patronatus, sicut & aliorum. Vbi & de Innocentibus quæstio haberi potest, quibus Classis non assignatur, & constat aliquorum ex illis corpora diuersis in locis asseruari, vt in Ecclesia S. Dionysij prope Parisios, & in Ouetensi, in qua Ossa.

Dico Primò. Duplex, de quo agimus, [Assertio 1. Ritum altorem deberi S. Duplici.] eleuandum est ad ritum altiorem. Sic citati, & Docti alij, qui & in praxi illud amplectuntur. Et probatur adducta nuper ratione, quia Reliquia aliquid debet operari: id quod videtur efficaci ratione conuinci: nam ratione Reliquiæ sanctus, qui nullum habebat cultum, ad illum adsciscitur, & si cultum habebat omnium minimum, per Commemorationem solam, aut ritus simplicis, ad Duplex subuehitur, transitu semiduplicis immediati ipsi; quod multò plus est, quàm id quod contendimus: vnde & sequitur Reliquiam aliquid operari debere circa illud.

Dices etiamsi in suo relinquatur gradu, aliquid [Euasio argumenti ex concessione symboli.] Reliquiam operari, quandoquidem in Missa symboli recitatio aut decantatio conceditur, quod tamen Diuis est Ioanni Baptistæ, Innocentibus, Laurentio, & alijs denegatum, vnde pars magna solemnitatis est. Fateor responsionem esse non [Efficaciter conuellitur.] leuem, sed quæ & efficaci potest ratione conuelli. Nam ratione Reliquiæ aliquid est addendum, quod proprium illius sit, & cultum augeat intra terminos cultus, qui potest Duplicibus conuenire, & si non addatur, nihil in aliquibus erit speciale. Atqui sunt sancti, qui ritu Duplicis minoris ab Ecclesia coluntur, vt D. Maria Magdalena, & Doctores Ecclesiæ, quibus symbolum conceditur: & si eorum habeantur insignes Reliquiæ, nisi addatur aliquid, nihil speciale ratione illarum habebunt: ergo præter illud etiam in alijs aliquid est cum symbolo tribuendum.

Dico Secundò. Sancto Duplici ob Re [Assertio 2. illum esse Duplicis maioris.]liquiam ritus Maioris exhibendus, & non altior. Id probo insinuata ratione, quia pro altiori aliquo est solidum fundamentum, & talis est, quem dicimus: contra altiorem autem in primis facit, quia nihil affertur, ex quo ille possit verosimili coniectura deduci. P. Quintañad. solùm Hispalensis Ecclesiæ producit exemplum: atqui loco eodem Festum dictum ad antiquam consuetudinem reuocat, quatenus D. Sebastianus simul cum D. Fabiano celebratur; & videtur etiam idem de ritu dicendum, vt constat ex eo, quod de consuetudine circa Festa alia ibidem attestatur, ab Hispalensi Ecclesia celebrata. Et quidem cùm circa Festum illud præualuerit consuetudo, nequit cum fundamento dici illam in eo inualuisse, quòd duo illi sancti simul celebrentur, cùm Reliquia vnius tantùm sit, & non in eo quod ritu prædicto colantur; cùm aliàs consuetudo illa recentiores valde præcesserit sanctiones, ideò enim sancti dicti simul celebrati, quod Rubricis nouioribus aduersatur. Deinde, sine magno fundamento non est cultus exhibendus sanctis, qui eum superat, quem Christo Domino, & eius Matri suis in Festis exhibemus: Atqui Transfigurationis Festum, & plura ex Festis Virginis ritu tantùm Duplicis maioris coluntur, vt constat: Ergo maior non est Sanctis ratione Reliquiarum tribuendus, cùm nihil, quod vrgeat pro huiusmodi excessu adduci videamus. Prætereà Decretum, de quo num. 95. prohibet mutari ritum in altiorem: ergo vt seruetur illud, magna moderatione vtendum est: & ea videtur talis, quam Assertio nostra proponit, quæ & est in Duplicibus alijs cum proportione seruanda, vt statim dicendum.

Dico Tertiò. Si Reliquia sit Sancti Du [Assertio 3. Duplicis maioris in 2. Classis.]plicis maioris, ritus talis in ritum 2. Classis est mutandus. Probatur fundamento Assertionis primæ: nam Reliquia aliquid debet operari, & mutatio dicti ritus valde proportionatus est, cùm ad gradum immodiatum sit, sicut præcedens de Minore Duplici ad Maius.

Dico Quartò. Si Sanctus, qui in Ka [Assertio 4. ampliatiua pro vndecim mille Virginibus.]lendario ritum Duplicis minoris non habet, ex concessione speciali Duplex maius aliàs sit, & eius habeatur Reliquia insignis, etiam est ad 2. Classis gradum prouehendus. Hoc dixerim specialiter propter S. Vrsulam & socias: Nam Leo X. concessit Monialibus S. Claræ vt illarum Festum vt Duplex maius celebrarent. Si ergo illarum habeantur Reliquiæ insignes, ratione illarum ad Classis 2. sunt gradum extollendæ. Bullam concessionis prædictæ adducit Fr. Emmanuel Rodericus in Bullario, & est 46. in Ordine inter Bullas dicti Pontificis sub data 29. Martij 1515. vbi Diuas Virgines nomine vndecim millium apertè compellat. Huiusmodi autem concessione posse Religiones omnes potiri & earum Religiosos gratiam communicationis habentes, communis sensus Scriptorum est, pro quo videri potest Laurentius de Peyrinis Tomo 2. Constitut. 8. Pij V. §. 2. num. 5. & P. Pellizarius Tomo 2. Tract. 10. Cap. 9. nu. 3. & ideò R. P. N. Mutius Vitelleschus gratiam prædictam Vniuersæ Societati voluit esse communem, vt testatur Cardinalis Lugo in Annotationibus ad Viuæ vocis Oracula, verb. Festiuitas §. 4. Ratio autem Assertionis eadem est, quæ pro præcedentibus inculcata, Reliquiam scilicet aliquid debere supra id, quod aliàs licet, operari. Licet autem Reliquiæ Virginum dictarum ad omnes non spectent, sed sint tantùm aliquarum ignotorum nominum, id non obstat Assertioni, quandoquidem simul omnes celebrantur, (an autem diuidi queant, videndum inferiùs) & ratione Reliquiarum ad aliquam aut aliquas earum spectantium, aliquid haberi debet speciale vltra symbolum, quod iam vidimus non esse sufficiens, & Pater quidem Quintanadueñas [P. Quintanadueñas vt sentiat.] Singulari 29. de Sanctis hisce Virginibus ritu 2. Classis celebrandum esse dixerat, non nu. 2. vt ipse ait in Additionibus ad citatum Caput, sed 1. etiam cùm de omnibus non fit Officium, sed de ijs, quarum habentur Reliquiæ: quod quidem in eôdem Additionum loco inaduertenter excusum esse inquit, cum Duplex maius tantùm sit Festum huiusmodi. Quod quidem ex eo accidit, quod neque priuilegij dicti videtur habuisse notitiam, & P. Generalis communicatio posteà innotuerit, vnde neque ex dictis priùs, neque ex subiuncta emendatione, quidquam elici potest, quod Assertioni propositæ aut officere, aut commodari possit.

Dico Quintò. Si Reliquia sit Sancti 2. [Assertio 5. Duplicis 2. Classis in Duplex 1. vbi de Reliquia S. Mathiæ Apost.] Classis, ritu est altiori celebrandus, Classis scililicet Primæ. Probatio est eadem, quæ in præcedentibus. Et hac ratione in Sanctuario nostro D. Mathias Apostolus celebrandus proponitur, ob insignem Reliquiam oblongæ fistulæ ab extremis scissæ. Vnde consequenter faciendum de illo in quauis Dominica præter primam Quadragesimæ. Et thesaurus hic vt Indijs Gratificaretur, & in magnum conuersionis earum bonum cederet, ante centum fere annos traditus ab Abbate Gradicensi luculento testimonio, cum duobus signis pendentibus, vno sui officij, altero Conuentus, & ita annos post aliquot à Limano Ordinario approbatus die scilicet 27. Iulij 1585.

Dico Sextò. Si Sanctus, cuius extat [Assertio 6. De Sancto 1. Classis.] Reliquia, sit primæ Classis, non apparet quid ei possit conuenienter addi. Octauam enim omnes habent, & illius additio ob talem respectum valde esset notabilis, & ab Ecclesiæ vsu abhorreret. Quòd etiam in Dominica primæ Classis celebrari posset, non minùs dedeceret; sic enim & in Dominica Paschatis & Pentecostes id fieri posset, sicut & in Dominica Palmarum, quod constat quàm sit exorbitans. Et licet Festum SS. Trinitatis secundæ Classis tantùm sit, cùm tamen Dominica sit primæ, simile inconueniens videretur. Ponere autem in quibusdam Dominicis id fieri posse, & non alijs, est egregiè hallucinari; cùm omnes ad Deum spectent, & summa sint veneratione dignissimæ. Posset existimare quispiam Reliquiam tunc celebrandam alio die ritu communi alijs, quia aliquid debet operari. In quo quidem auctor esse nolo, quia res videtur insolita, sed si verosimile appareat alijs, quibus circa hæc iudicandi competens suffragetur auctoritas, non equidem repugnabo.

Peculiaris difficultatis enodatio circa SS. Innocentium Reliquias.

SPectat illa ad Assertionem 5. si cum [Festum SS. Innocentium 2. Classis.] Gauanto Parte 2. Sect. 6. cap. 6. nu. 4. dicamus eorum Festum esse secundæ Classis: si ergo eorum extet insignis Reliquia, quomodo ordinandum Officium, cùm sit illud luctui potiùs opportunum, & ita sublimioris ritus celebritati inconuenienter adaptandum. Citatus Gauantus ibidem nu. 7. aliquid habet, quod potest ad huius caussæ expeditionem aliquantulùm subseruire. Ait enim, si Titulus Ecclesiæ fuerit Innocentium (non altaris maioris) festum futurum primæ Classis, & tunc posse dici Te Deum in Offi [Quod quando eorum Ecclesia Titularis.]cio, & rubeum colorem adhibendum in Missa, cum suis consequentijs: quia si hæc conceduntur ratione Dominicæ, in qua non est dolendum, cur doleamus in Festo Titularis Ecclesiæ solemni? eo prorsus modo quo conceditur Credo in Festis D. Ioannis Baptistæ, & S. Laurentij, cùm in Dominicam incidunt, aut Ecclesiæ Titulares sunt, ex quibus habetur Titularis & Dominicæ eamdem esse rationem. Idem tenet P. Guyetus Lib. 3. cap. 29. Quæst. 3. qui & cap. 8. Quæst. 4. Festum secundæ Classis esse arbitratur. Ex quo habemus Festum non futurum luctuosum, cùm Reliquia insignis adest: sed qualiter sit ordinandum Officium nondum expressum; quandoquidem non omnium Sanctorum Infantium Reliquiæ insignes habentur, sed vnius aut alterius, qui seorsim secundæ Classis non sunt, & si ratione Reliquiæ stet altior ritus, an sit ille per Octauas continuandus, cum prælatione aliarum, & in ipsa Octaua symbolum recitandum.

Dico ergo Ratione Reliquiarum Fe [Circa Reliquias notanda resolutio.]stum prædictum ad primam classem prouehendum & Officium eo faciendum modo, quem pro SS. decem mille Virginibus tradidimus nu. 100. gradu ritus excepto: pro quo eadem militat ratio, licet singuli Sancti Martyres eius non sint Classis, qua totus eorum potitur exercitus, sicut nec singulæ Virgines sacerrimi illius chori. Non est tamen per totam Octauam cultus huiusmodi retinendus, quia id terminos concessionis excederet, quæ pro vnico tantummodò die est. Neque vllum in eo videtur absurdum, cùm ex Ecclesiæ dispositione procedat, aliquid solitæ pro die Fecti concedere, & pro Octaua negantis, vt in eôdem Festo videre licet, in cuius primo die recitatur symbolum quod tamen pro Octaua negatur, quia concessio illa propter concurrentes eueniebat Octauas, quibus transactis Festo quæ sua tantùm relinquuntur, licet valde etiam in eo singulare sit, quòd diei primo non respondeat Octaua, propter mysteria, de quibus citati, & [Generaliter in Missis de illis dicendum Credo. P. Guyetus] alij apud ipsos. Et quod ad symbolum attinet, minimè audiendus P. Guyetus citato Lib. 3. cap. 28. Vers. Quintò, In Festis, vbi adducta Gauanti doctrina de recitando Symbolo in Missis Sanctorum, quorum Reliquia insignis habetur, & ita est Duplex Officium, ita subdit: Addo ego nec Duplex quodlibet, sed celebrioris apparatus, vt habet praxis communis Ecclesiarum. Sic ille: sed contra manifestam Ecclesiæ sanctionem in §. de Symbolo, ibi: vbi habetur Reliquia insignis Sancti, de quo agitur. Neque maior aliqua solemnitas, aut celebris exigitur apparatus. Quòd si in Ecclesijs Galliæ dicta praxis inualuit, nos, vt cum Apostolo loquar, talem consuetudinem non habemus, sed Romanæ Ecclesiæ concessionem vt par est, immò & præceptum, libenter amplectimur, & vnusquisque in suo sensu, secundùm eumdem, abundet.

SECTIO IX.

Vtrum Reliquia non magna, possit ratione qualitatis Insignis reputari.

