Iam ad id, quod de Eucharistiæ conse [Ex potestate ad consecrandam Eucharistiam non bene argui.]cratione dicebatur, oportet respondeamus, quod minimè fuerit operosum, si dicamus; etiamsi ita sit, ad vtrumque tamen, scilicet consecrationem & Pontificalium exercitium, plus requiri. Neque satisfacere quod dicitur de assistentia Cæremoniarij, cùm debeat Episcopus ea, quæ sui muneris sunt, non vt mortuum instrumentum, sed magisteriali auctoritate tractare, licet in Ordine ad Cæremonias ductore indigeat, præ illarum varietate, sicut Episcopus non Titularis indiget, nec proptereà idiota poterit consecrari. Et verò Sacerdotes illitterati passim occurrunt, nec pro monstris habentur, licet dolendum illud: quod secus in Episcopo idiota solemnitatis accideret, plus enim pro Episcopis, quàm pro Sacerdotibus requiri, compertissimum est, vt videri specialiter in Concilio Tridentino potest citato [Scientia pro Sacerdotio requisita. Concilium Trident.] Cap. 2. Seß. 24. de Reformat. & Seßione 23. Cap. 14. etiam de Reformat. Vbi sic dicitur: Sed etiam ad populum docendum ea, quæ scire omnibus necessarium est ad salutem, ac administranda Sacramenta, diligenti examine præcedente, idonei comprobentur. Sic pro Presbyteris. Cùm pro Episcopis id, quod iam vidimus exigatur. Et quidem in illo, de quo sermo, neque illa, quæ pro Presbyteratu necessaria decernuntur, videntur extitisse, quandoquidem quod ad Sacramentum Pœnitentiæ spectat, penitus ignorabat.

Vt ergo circa casum prædictum quod [Non probatur resolutio data Pontifici.] opportunum videtur, tandem proferamus, dicendum equidem, si à Pontifice factum, non esse condemnandum, qui & dispensare circa aliqua potuit, & inconuenientibus obuiare: quamuis id videatur difficile, vnde & suspicari iuuat potuisse illum cum Deo dicere: Pœnitet me fecisse. Genes. 6. v. 7. Licet alio sensu. Sic enim non semel accidit vt aliqua faciant, de quibus se pœnitere ingenuè fateantur, vnde ad remedia adhibenda peruigiles, quidquid potuerunt, occasionem nacti opportunam, peragere minimè dubitarunt. Satis est nota illa Ioannis Secundi querela in Extrauaganti Execrabilis, de Præbend. & dignitat. vbi illud: Improbitas importuna peten [Quandoque improbanda peragi ab illo, ipsius Confessione.]tium à Nobis, & Prædecessoribus nostris Romanis Pontificibus; non tam obtinuisse, quàm extorsisse plerumque noscuntur &c. In quo quidem magni est profecto faciendum Cardinalis præfati iudicium: quia tamen eo non obstante Dubius hæsit Pontifex, & ita fundamentis ab ipso adductis non plenè conuictus, neque auctoritate permotus, qui tunc temporis forsitan Cardinalitia non fuerat dignitate, quæ tantùm pro huiusmodi caussis potest habere ponderis, decoratus; licebit Nobis quid conuenientius appareat pro euentibus futuris sincerissimè pronuntiare. Quod valuerint, valeant, vt phrasi loquamur nostra, valga loque valiere. Si Septuaginta annorum studijs à decimo inchoatis aliquantulùm dignabitur erudita deferre posteritas.

Et in eo quod dictum de monstro in [Vt sit dicta promotio monstruosa. Ioannes Gerson.] Ecclesia, præiuerat iampridem Ioannes Gerson de potestate Prælat. Considerat. 8. vbi ita scribit: Status Episcopalis, licet esse poßit in aliquo sine plebe, & sine vsu, vel exercitio; hoc tamen fieri non conuenit, quia inane, & monstruosum hoc in Ecclesia videretur, quoniam frustrà est potestas, cui non subest operatio. Sic ille, quod cùm adducat Barbosa de potest. Episcopi, Parte 1. Titulo. 3. Cap. [Barbosa.] 2. n. 47. rectè dictum asseuerat; & sic accipiendum vt reprobare penitus tales non velit Episcopos, sed quando id non seruatur, quod ibidem admonet faciendum, dum sic ait: Quare non sunt hæc loca, & dignitates omnibus ac citra delectum impartiendæ. Sic ille, qui Tit. 1. Cap. 6. n. 19. per errorem, & seqq. De illis copiosiùs disserit, vbi & cani liberiorem loquendi modum meritò reprehendit, qui lib. 3. de locis Theolog. cap. 2. pag. 293 sine caussa esse in Ecclesia scriptum reliquit. Et caussas ille ibidem adducit, de quibus & P. Vas [Quibus iustificetur ex caussis promotio Titularium.]quez Tomo 3. in 3. p. Disp. 241. nu. 6. vbi post alia ita scribit: Denique cùm non pauci Episcopi Ecclesiarum non occupatarum indigeant ope aliorum Episcoporum pro administratione Sacramentorum in sua Ecclesia, & visitatione. & ne alij suas Ecclesias relinquere cogerentur, vt eos adiuuarent: meritò Titu [P. Vasquez.]lares Episcopi ad Ecclesias occupatas ordinari consueuerunt, & ideò in Germania suffraganei vocantur. Hæc ille. Nec solum in Germania, sed etiam in Ecclesijs Cardinalium qui assistunt, suffraganei dicuntur à Concilio vltimo Lateranensi, cuius verba exhibet Barbosa in Declarationibus & remission. ad Concilium Tridentinum Seßione 14. cap. 2. de Reformat. vbi de illis agitur, & sunt sequentia ex Seßione 9. de Cardinalib. Omni conatu [Concilium Lateranense vltimum.] suis prouideant debitè inseruire Cathedralibus, dignos & idoneos Vicarios seu suffraganeos, prout consuetudo fuerit, cum digna & competenti mercede. Sic illis iniungitur supremis Ecclesiæ Principibus. Ex quibus satis compertum habemus id quod de monstrositate dictum, in quod communis Doctorum sensus videtur conuenire, si videlicet Episcopi huiusmodi sine delectu, necessitate, aut vtilitate creentur, & præsertim si litterarum sint genuinis ornamentis destituti: cùm esse idonei debeant, talesque vt Episcoporum non Titularium in nuper expositis, possint supplere defectus.

Si ergo tales sint pro Indijs prouidendi, [Quid pro Indiis.] meritò illorum interuentu poterit incommodis ex nimiùm dilata Ecclesiarum vacatione succurri: si videlicet non Capitulis, sed ipsis gubernatio deferatur. Quod quidem licet non pro omnibus sufficere possit Ecclesijs, cùm multas simul vacare contingat, potest tamen pro præcipuis; vt Limanus Archiepiscopus circa id, Pontificia accepta facultate prouideat. Quod & feliciùs succederet, si duo essent Auxiliares, cùm duo sint amplissimi Archiepiscopatus in hoc, de quo loquor, regno Peruuiano, Indiarum præstantissimo. Pla [De septennio alio dictum Titulo 2. n. 33.]tensis Ecclesiæ vacatio post annos septem pergit; vacare siquidem censeri potest, quæ Pastorem circa alia occupatum alieno arbitrio habet remotissima in regione. Cum Limana autem actum videtur fortunatius, quæ post triennalem vacationem potuit videre Pastorem, sed sola præsentatione pergentem, expectaturumque alia, nullo expectationi termino præstituto. Et iuxta hæc conformia quæ dicta alibi circa Auxiliares, non videri scilicet expediens vt deputentur inuitis, quandoquidem iam aliter visum Regio Consilio, & Auxiliaris pro Limano designatus Archipræsule, quia grauatus senio, ad munus idem, quod non fuerat auspicatus, agens in remotis adsciscitur. Veniat ergo, & euadat alius; sed sint illi tales, quales à Concilio vidimus commendatos, dignos & idoneos, & vt D. Prosper ait Lib. 2. de vita [D. Prosper.] actiua & contemplat. cap. 2. Prædicatores cælestium præmiorum, exempla bonorum operum, documenta virtutum, & forma fidelium. &c. Ergo procul hinc procul est. &c. Et procul quidem futuros, si tamen alicubi, Regij Consilij zelus, vt petimus, vt instamus, vt vrgemus, vt & sperare iuuat, Regia pariter instantia stimulante, prouidebit.

ÆTAS.

Difficultas specialis circa dispensationem in ætate pro Ordinibus sacris.

DIctum de hoc in Thesauro Tit. 2. num. [Priuilegium de anno pro Ordinibus sacris, an in solo Presbyteratu locum habeat: & negantis partis rationes.] 373. & 374. vbi de priuilegio Societati concesso, vt eius Religiosi possint per annum ante legitimam ætatem ad sacros Ordines promoueri. Et quod ad Presbyteratum attinet, non est controuersiæ locus, secus circa duos præcedentes. Et visum aliquibus ad illos priuilegium extendi, quod & probare, vt nos citato loco, sibi verosimiliter videbatur particula etiam in concessione addita, scilicet Etiam. Ad sacros etiam Presbyteratus Ordines. Quo loquendi modo etiam vsi Pontifices de Ordinibus locuti, vt videri potest in Compendio verb. Ordines §. 3. Tribus Do [Compendium Societatis.]minicis, vel alijs Festis diebus, etiam continuis, ad sacros, etiam Presbyteratus Ordines promoueant. Vbi manifestum est posse diebus prædictis ad Ordines alios promoueri, quod particula Etiam dubio procul indicatum. Quod & ostendi etiam ex eo efficaciter potest, si attendamus Presbyteratum proptereà exprimi, quia pro illo esse difficultas aliqua posset, propter gradus excellentiam, vnde si non exprimeretur, dubium aliquod circa illud subesse poterat, sic enim Ordinum nomine aliquando in dispensationibus non veniunt sacri. Atqui stante hoc dubio ob defectum expressionis, circa alios Ordines nullum esse dubium posset, aliàs friuola esset dispensatio: ergo neque posita expressione, quia ratione illius non est relicta concessio, sed ampliata.

Addi possunt concessiones aliæ ex qui [Multiplex probatio ex eodem.]bus idem potest roborari. In Compendio verb. Absolutio. §. 1. Omnes Confessarij Societatis habent facultatem absoluendi quoscumque Christi fideles ad eos vndecumque accedentes, eorum Confessionibus diligenter auditis, à quibuscumque peccatis, etiam Sedi Apostolicæ reseruatis. &c. Idem habetur in Compendio Indico. Verb. eodem & §. Pro eodem §. 7. Absoluendi ab hæresi, & à relapsu etiam in hæresim. Vt aliquando id locum habere potuit, de quo alibi. §. 10. Absoluendi nostros facultas ab omnibus peccatis & censuris, propter quæ Sedes Apostolica esset consulenda. Verb. Alienatio. §. 2. Facultas alienandi stabilia, & etiam mobilia pretiosa. Verb. Altare. Super Altari viatico celebrare vbique gentium, etiam in castris militum. Verb. Communicatio gratiarum. §. 2. Omnia priuilegia, etiam speciali nota digna. Et inferiùs. Etiam iustitiam, siue mixtim concernentia, etiam per modum extensionis. Verb. Commutatio §. 2. Facultas commutandi votum simplex ingrediendi aliam Religionem, etiam determinatam. Verb. Conseruator. §. 5. Sub censuris, & pœnis, etiam pecuniarijs. Verb. Dispensatio. §. 10. Possunt nostri Confessores deputati dispensare in votis, etiam Episcopo reseruatis. Omitto alia, in quibus, sicut & in præfatis, perspicuum est, concessiones, post quas particula dicta profertur, ita habere locum ac si illa minimè fuisset subsecuta, ex quo pro casu præsenti efficaci potest ratione concludi.

Nihilominùs vt absolutè, & sine aliqua [Pro opposita parte quæ faciant.] limitatione non liceat, ea faciunt, quæ citato Thesauri loco sunt à Nobis ponderata. Pro quo & modò facit recepta illa grauium Scriptorum doctrina, quòd licentia concessa à Principe intelligitur iuxta supplicationem petentis, sicut ex interrogatione declaratur responsum, iuxta ea, quæ adducit Barbosa in votis decisiuis & consuet. Lib. 2. voto 30. num. 68. & seqq. Atqui licentia in priuilegio contenta circa annum pro susceptione Ordinum, minimè fuit petita pro inferioribus Presbyteratu, siquidem talis concessio vix quidquam Societati poterat deseruire, vt citato loco explicatum est. Rogo namque ad quid vigesimum annum agenti, & in studijs versanti, vtilis Subdiaconatus? Ad nihil profectò: immò incommodare non parum poterit, occupatione sacri, qua ratione Sanctissimus Ignativs noluit Scholasticos ea obligatione constringi. Et moderni P. Generalis ordinatione præcautum, ne quis vsque ad studiorum finem Sacros Ordines suscipiat: quòd si susceperit statim à curriculo litterario præcipit remoueri. Si autem maiora non prosequatur studia, vt quid etiam Ordo ille, aut quæ vrgere caussa possit, vt parùm litteratus iuuenis non possit per annum expectare, quando do & vigesimo primo impleto, Ordo talis plus est incommodi, quâm vtilitatis allaturus? vnde nihil tale vidimus in Societate à Superioribus zelo & sapientia præditis vllatenus attentatum.

Iam expleto anno vigesimo primo, [Vrgetur probatio.] & vigesimo secundo inchoato, vt quis ad Subdiaconatum & Diaconatum, non seruatis aliàs Interstitijs vllis prouehatur, nulla potest momenti alicuius caussa, si semotis affectibus res inspiciatur, obtendi: Ordinem quidem Subdiaconatus suo iure potest, annuente Superiorum voluntate, curriculo studiorum emenso suscipere. Quæ pro Diaconatu necessitas, vt per annum expectari nequeat, vt nuper dicebamus? Videmus in hac Regum Ciuitate Inquisitores, & duos præcipuarum Cancellariarum Præsides solo Subdiaconatu contentos, neque id sibi futurum dedecori reputantes. Cur ergo secus adolescens sentiat, & quidem Religiosus, humilitatis professor, in qua non solùm debet esse discipulus, sed magister: neque Prælati spiritus subditorum ab hac regula aberrantium fouere debent, ea quæ minùs sunt eorum profectui, & Religionis statui vtilia concedendo.

Prætereà ex particula Etiam non sem [Particula Etiam quandoque restrictiua. Barbosa.]per posse ritè argui, cùm sit quandoque restrictiua, ostendit citatus Barbosa in Tractatu Dictionibus Dict. 112. vbi ita scribit: Quandoque tamen importat restrictionem, quando repugnant verba & dispositio: ideò si testator legat vsum fructum vxori sicut habebat in domo testatoris, etiamsi alimentando, dictio Etiam non ampliat, sed limitat, ita vt ad alimenta legatum restringatur. Angelus Consil. 338. num. 3. Cardin. Tuschus d. Conclus. 275. (scilicet Tomo 2. lit. D.) num. 13. & ideò in rescripto accipitur pro restrictiua, vt importet idem quòd Videlicet, quando ex materia & necessitate debet interpretæri, vt non plus sit concessum, quàm petitum Gozad. Consil. 73. nu. 13. Cardin. Tuschus d. conclus. 275. nu. 14. & n. 32. post Baldum Consil. 209. nu. 2. obseruat, quod quando hæc dictio importat dictionem Maximè, tunc si profertur per modum conditionis restringit &c. & nu. 22. ex Gozad. & Cenado, aut aliquando interpretari pro Silicet. Iuxta quæ rectè intelligitur quomodo in prædicta concessione adducta Dictio commodum sensum habere possit, si dicamus idem esse ac videlicet, vel scilicet, vt dispositio respondeat petentis intentioni & fini, & ne plus sit concessum quàm petitum.

Neque est ratio eadem in concessione [Obiectis fit satis.] pro Interstitijs, quia ibi petentis est voluntas manifesta. Cùm enim Scholastici in Societate finitis ordinentur studijs, si tunc longa essent Interstitiorum spatia percurrenda, id sine grauibus stare non posset incommodis, à ministerijs obeundis, qui tantoperè expectauerant, retardatis. Et similiter dicendum in concessionibus alijs, de quibus nu. 150. in illis enim petentium est voluntas manifesta. Et licet stare possit vt aliquando plus liberalitas concedentis tribuat, quàm sit petentis moderatione taxatum, imitatione Dei, qui iuxta Apostolum potens est omnia facere superabundantiùs quàm petimus, aut intelligimus Ephes. 3. v. 20. & sicut Ecclesia cla [Ephes. 3. v. 20.]mat, Abundantia pietatis suæ, & merita supplicum excedit & vota. Id tamen tunc accidit, quando id quod supra votum tribuitur, vtile esse petenti potest, secus quando iuxta conditionem status, inutile reputatur: tunc maximè si vsus concessionis aliquod parere posset incommodum, vt in casu, de quo agimus.

Et hæc quidem partem hanc ita verosi [Quid circa praxim.]milem reddunt, vt secus operari, licet probabile appareat, nequeat conueniens iudicari. Et quidem non leuis in eo scrupulus subesse potest ex eo quòd priuilegiorum vsus in Societate liceat nullus, nisi quem P. Generalis communicauerit, quod respectu priuilegij prædicti iuxta formam dictam hucusque non factum. Licet enim Bulla, in qua illud continetur, sine vlla soleat limitatione transmitti, vt de præcedentibus constat, & de postrema Clementis IX. ab hoc anno 1674. cursum inchoante. Cùm tamen vsus talis adeò peregrinus sit, nec sanè conueniens, iuxta dicta, non videtur sine concessione illius vsurpandus, neque circa hoc epikeijs & præsumptionibus, iuxta vulgares doctrinas, vtendum. Vnde & videmus alia minoris momenti minimè ab ipso concedi, quia ab vsu Societatis aliena, & minùs conuenientia iudicantur, cùm tamen ratione communicationis amplissima sit copia facultatum. Et in ijs, quæ Societati sunt in speciali concessa, suæ sunt moderationes adhibitæ, sine quibus vsus neutiquàm conueniens haberetur. Legantur Compendia, & præsertim verb. Com [Compendium priuilegiorum Societatis.]municatio gratiarum in fine cum animaduersione clausulæ illius, Ac iuxta modum. in Compendio quidem præscriptum, sine quo, sicut neque in ijs, pro quibus à Generali inuenitur appositus, minimè licebit cuiuslibet concessionis vsus; immò neque erit validus, vt dictum aliàs. Et hæc quidem circa concessionem dictam ita dicta velim, vt aliorum meliùs fortè sentientium non sit animus iudicium, vt improbabile & absonum circa substantiam eius improbare; de conuenientia autem non sic facile iudicauerim, sed vt non semel à me cum Apostolo dictum. Vnusquisque in suo sensu abundet. Rom. 14. v. 5.

De priuilegijs alijs circa ætatem.

ALphonsus Casarrubios in Compendio [Priuilegia PP. Minorum.] priuilegiorum Patrum Minorum verb. Dispensatio 14. sic habet Innocentius VIII. dispensauit cum toto Ordine Fratrum Minorum, quòd postquàm Fratres huiusmodi attigerint vigesimum tertium ætatis annum (dum tamen sufficientes sint) poßint promoueri ad sacerdotium, & Missas celebrare, non obstante Iure, ceterisque in contrarium facientibus Oracul. fol. 65. &c. Idem Innocentius conceßit posteà, quod Generalis & Prouinciales possint dispensare cum Fratribus suis in vigesimo secundo anno completo quoad Sacerdotium. Orac. fol. 65. &c. Sic cum protulisset Auctor, addit statim quid circa hoc in eius fuerit Religione dispositum in Capitulo generali post mortem dicti Pontificis celebrato, ita scribens: Insuper Cùm ad Or [Capitulorum generalium moderatio.]dinem Sacerdotalem non debeat quis ascendere faciliter, nisi cui suffragatur ætas & morum grauitas, deinceps cum aliquo non dispensetur vt Sacerdos efficiatur, qui viginti ætatis suæ annos nondum attigerit, aut si casus neceßitatis emerserit, propter Sacerdotum paucitatem saltem qui dispensauerit consilium quatuor Guardianorum simul requirat, qui supra dispensandi neceßitatem debeant arbitrari, quorum conscientiæ sint oneratæ vt quod erit necessarium (pensatis vndique pensandis) ipsi consulant. Sic ille, addens statim Ordinationem Capituli Burgensis, in qua non Guardianorum, sed Discretorum Consilium postulatur, & post hæc sic subdit, Et quia huiusmodi Ordinationes factæ sunt auctoritate Apostolica ideò præfatis dispensationibus Apostolicis nequeunt vti Fratres Minores, præsertim quia prædictæ conceßiones fuerunt Oracula viuæuocis, quæ à Capitulis suspendi possunt, vt babetur in Dictione Oracul. §. 3. Hæc dictus Auctor.

Vbi quidem duæ illæ concessiones ni [Circa vtraque animaduersiones.]hil videntur habere diuersum; secunda enim annum vigesimum secundum completum exigit, quod & in priori contentum, vigesimum enim tertium attingit, qui complerum vigesimum secundum, à complemento enim vnius, initium alterius sumitur, vnde & illum attingere cum omni proprietate dicitur. Quod quidem ex statuto Capituli generalis euincitur, quandoquidem ad Sacerdotium non esse admittendus dicitur, qui vigesimum quintum non attigerit, quod tunc accidit quando vigesimus quartus est completus, completo enim illo, statim est sequentis principium, qui attingi dicitur per contra positionem ad complementum. Meritò autem à Religiosissimis Patribus præfata est adhibita moderatio, pro qua & genuina adducta ratio. Et suspensa quidem concessio ex parte; nam stante necessitate, illius remanet vsus expeditus. Ex quo & fit [Per communicationem aliis Religionibus obtigisse pro qua adnotatio.] Religiones communicationis gratiam habentes illa frui potuisse, vt iacet, quia viuente Innocentio ita inualuit, vt suspensio subsecuta minimè communicationem potuit impedire, vt est satis recepta grauium Scriptorum sententia, quam neque negabunt ij, qui negant communicationem sine limitatione esse respectu eorum posse, quæ cum illa conceduntur, de quo Tomo 2. Thesauri Tit. 12. nu. 153. & seqq. Tam enim propriè priuilegium ei conuenit, cui per communicationem obtingit, ac si primario ipsi fuisset concessum, vnde ab alieno vsu, vel non vsu, est penitus independens. Quidquid de renuntiatione in ipsa concessione sit, aut non admissione, quæ & ipsa suam difficultatem inuoluit: vbi enim primò gratia à Pontifice est concessa, suum habuit effectum, & ita etiam communicatio, vnde etiamsi eidem renuntietur, communicatio sustinebitur. Sed in nostro casu nihil huiusmodi obstare potest, vt ex dictis constat.

Vt verò modò vim non habeat præfata [Reuocatio à Tridentino facta vt non videatur obstare.] concessio, Concilij Tridentini in primis obstare videtur auctoritas, in quo omnes huius generis reuocantur. Circa id tamen ita scribit P. Sa verb. Religio nu. 56. Pius V. voluit Mendicantes vti gratijs suis & priuilegijs in foro conscientiæ, non obstan [Concil. Trident. Sess 23. Cap. 12. de Reformat.]te Concilio Tridentino, & quamuis eius Bullam, vbi eis multa conceßit, reuocauerit, Gregorius tamen posteà reualidauit, vt testatur Congregatio Concilij. Quare videntur posse ordinari ante ætatem legitimam. Vide Dist. 77. Cap. Monachus. Sic ille. In dicto [Cap Monachis. d. 77.] autem Capite de ætate non agitur ad Ordines requisita, sed de Interstitijs statuente S. Gelasio Pontifice, vt Monachus intra annum omnes recipere Ordines possit, cui tamen, inquit, quod annorum interstitia fuerant collatura, sancti propositi sponte suscepti doceatur præstitisse deuotio. Licet autem de ætate requisita non loquatur, indicat tamen pro dispensatione circa illam in Religiosis congruam occurrere rationem. Quòd si P. Sa erga ætatem ex prædicto loco etiam argui posse contendat, & aliquis fortè cum ipso, inde non annum, sed dimidium ex assignatis pro sæcularibus posse, ex tenore est Capitis manifestum. Id autem quod dictus Pater de reualidatione Bullæ Sanctissimi Pij vti certum asseruit, admittunt plures, ex quibus Bruno Chassaing de Priuilegijs Regularium Tract. 1. cap. 6. num. 1. vbi ait constare id ex Decreto expresso Sacræ Congregationis Cardinalium, scilicet Concilij Tridentini, quod tamen non affert: licet vers. Accedit iuxta concessionem dictam iudicatum aliquoties à dicta Congregatione fuisse, ex bonis ostendat Auctoribus.

Pro eadem Declaratione stat P. Vas [P. Vasquez vt contradicat cum alijs.]quez Tomo 3. in 3. p. Disputat. 246. nu. 44. sic autem subdit: Verùm quamuis hoc ita sit, existimo eos vti non posse hoc priuilegio (de quo nu. 43.) ad Ordines: nam cùm nullus Regularis ordinari queat nisi cùm Dimissorijs Prouincialis, & ille veritatem in his exprimere debeat, non poterunt Religiosi hoc modo ordinari; etiamsi Superior cum illis in litteris Dimissorijs dispenset: dicere enim non potest & testificari illum habere legitimam ætatem, aut competentem. Ideò autem non potest Regularis virtute huius priuilegij sic ordinari, quia si veritate expressa admitteretur, iam suffragaretur illi in foro exteriori; veritate autem non expressa, non potest suffragari, quia non intelligitur priuilegium eo modo concessum, vt falsitas in litteris contineatur. Ceterùm hoc priuilegium ad hoc prodesse poterit Regularibus, vt qui bona fide ante legitimam ætatem fuerit Ordinatus, in Ordine sic suscepto ex conceßione Prouincialis poßit ministrare, in quo aliàs non posset, & hoc in foro dumtaxat interiori. Adde quòd si Superior cum eo dispensaret vt ante legitimam ætatem ordinaretur, hæc dispensatio diceretur concessa in foro exteriori sui Prælati, cùm illi iuridicè & per testes de ætate constare deberet. Hæc ille, quem secuti Leander eius adductis verbis Tomo 2. Tract. 6. Disp. 6. Quæst. 5. P. Gaspar Hurtadus de Ordine Diffic. 21. Diana Parte 3. Tract. 2. Resol. 59. P. Palaus Parte 4. Tract. 27. Disput. vnica Puncto 7. nu. 9. magis explicans quod de foro Prouincialis dictum, quia Prouincialis dispensare nequit nisi cum consilio Diffinitorum examinata caussa dispensationis, ac proinde in foro externo & iudiciali, iuxta Religionis vsum. Nec probat quod à P. Vasquez dictum de casu bonæ fidei, quia censet priuilegium penitus à Sixto V. reuocatum. Sed illum penitus sequuntur P. Dicastillus Tomo 1. de Sacramentis Tract. 6. nu. 302. & seqq. P. Arriaga Tomo 8. Disp. 57. Sect. 9. vers. Quinta difficultas. Et alij, qui & Declarationem admittunt. Ex quibus Barbosa in Collect. Apostol. Decis. Collect. 636. cum Quaranta & Peyrinis.

Sed quidem ea stante, si nihil vlteriùs [Quorum non vrget ratio de foro externo, & quando ille, & interior.] obstet, ea quæ ad impugnandum forum internum adducunt, non videntur vrgere. Quod enim de dimissorijs dicitur ex eo monstratur enerue, quòd non sit necessarium in illis ætatem in speciali, numero annorum expresso, contineri, cùm sufficiat dici ætatis esse legitimæ & competentis, vel profectò nihil, vt in vsu habetur, sed cum generali approbatione. Vnde immeritò dicitur priuilegium non ita concedi, vt falsitas in litteris contineatur, ac si concedi illo modo posset: sine falsitate siquidem potest in approbatione procedi. Potest autem ætatis defectus esse occultus, licet illum Prouincialis sciat, aliàs numquàm esset occulta dispensatio, seu in foro interiori. In quo etiam esse poterit, quamuis Consilium Diffinitorum aut Discretorum accedat, vt probatur in dispensationibus Capituli Sede vacante, quod Episcopo in facultate succedit circa casus occultos Pontifici reseruatos, de quo dictum Tom. 2. Thesauri Tit. 19. Cap. 6. Id quod in dispensationibus cum Indis circa Matrimonij impedimenta passim videmus. Quid enim occultum dici possit, etiam nonnullis scientibus, obuium est apud scriptores, vt & apud ipsum P. Palaum Tom. 1. Tract. 3. Disput. 6. Punct. 15. §. 1. nu. 9. vbi ait occultum esse, quod non est publicum, hoc est, quod non est cognitum à maiori parte viciniæ, in qua sint ad minùs decem personæ. Neque necessarium est vt iudicialis forma seruetur, cùm sufficiat ita procedere, vt notitia habitâ dispensatio quomodocumque concedatur, sine testibus & forensi solemnitate.

Iam quod de Sixti V. reuocatione di [Euasio de reuocatione Sixti V. præclusa.]cebatur, nullius est momenti, negatur enim illud vim vllam habere, cùm illius Motus proprius sit à Clemente VIII. reuocatus, & ad ius commune reductus. Neque verum est confirmatum fuisse & reualidatum quatenus iuri communi & Tridentini erat conformis, ijs reiectis, in quibus terminos iuris communis & Tridentini excedebat, si de hoc vltimo loquamur; id enim omnes illi à veritate alienum supponunt Auctores, qui Constitutionem Pij V. in suo esse robore ex Declaratione S. Congregationis probant, ex quibus aliquos dedimus. n. præced. Quomodò enim stare posset vt Eminentissimi Cardinales contra apertam Pontificis decernerent voluntatem? & extat quidem Bulla Clementis VIII. Ordine 51. die 20. Decemb. 1595. in qua Religiosis Minoribus omnia priuilegia & gratias concedit, quæ à suis fuerant Prædecessoribus impertita, Præterea, quæ Decretis Concilij Tridentini aduersantur. Per quæ quidem non sunt censenda reuocari, sed tantùm non esse concessa, vnde si alias concessa esse constabat, suo in robore perseuerant; concessio enim fauorabilis est, & ita in nullo odiosa reputanda. Iuxta hunc ergo sensum Bulla est alia interpretanda, si quidquam in ea, quod vrgere videatur, occurrat, & plus sibi videre contendant aliqui, quàm oculatissimi, de quibus dictum.

Plus videtur vrgere quod citatus Au [Sicut & alia ex reuocatione Oraculorum.]ctor, & nonnulli alij ex reuocatione viuæ vocis Oraculorum, opponunt, cùm constet concessiones præfatis eo modo contigisse. Ad quod quidem responderi potest pro concessionibus huiusmodi haberi Bullam, quam allegat citatus Bruno vers. vlt. Scilicet Gregorij XIII. sub data 25. Maij 1573. in qua reuocat suam illam Bullam reuocatoriam præfatæ Bullæ S. Pij, omnia priuilegia Fratrum Minorum amplissima confirmatione corroborans, etiam eorum mentione inducta, quæ ab eodem S. Pontifice fuerant contributa, in quibus non videtur dubium subesse posse circa Oracula, cùm minimè, excepta reperiantur. Deinde ex eodem responderi potest, per communicationem priuilegiorum, pro quibus Bullæ habentur authenticæ, Religioni prædictæ similem competere potestatem; vt enim ille ait Parte 2. Tract. 7. Cap. 2. Proposit. 2. Conuentui Domus Carthusiæ S. Trinitatis prope Diuionem Lingonensis Diœcesis concessum est à Ioanne XXII. die 19. Aprilis 1391. Vt omnes Monachi [Priuilegium PP. Carthusianorum.] & Clerici redditi (verba priuilegij sunt) dictæ domus vestræ, qui nunc sunt, & erunt pro tempore vigesimum secundum eorum ætatis annum attingentes poßint ad Presbyteratus Ordinem promoueri, in ipsôque licitè ministrare, defectu dictæ ætatis, ac statutis & Constitutionibus ipsius Ordinis, & alijs in contrarium non obstantibus quibuscumque. &c. FF. Minimis à Iulio Secundo in hunc modum: [Aliud PP. Minimorum.] Dudum ad Sacrum Ordinem incipiente Bulla tenore sequenti: Ac quòd Fratres Ordinis Minimorum huiusmodi in vigesimo Secundo suæ ætatis anno tunc & pro tempore constituti ad Presbyteratus Ordinem, aliàs tamen ritè se promoueri facere libere possent. Ex hac ergo parte satis videtur allato argumento satisfactum.

Notabilius illud, quod ibidem affirmat [Ex Clement. Generalem de ætate & qualit. Ordinandorum.] dictus scriptor, quòd scilicet ante Tridentinum Prælati poterant suos subditos dispensare & facere vt assumerent subdiaconatum in 18. Diaconatum in 20. & Presbyteratum in 22. completo, ac etiam inchoato. Et ita nunc eadem fa [Brunonis Chassaing. assertum peculiare.]cultate vti posse, cùm illud priuilegium sit validum etiam post Tridentinum, vt tenet P. Sa. Cui sententiæ etiam adhæret Christophorus à Capite fontium in Compendio priuileg. Mendicant. verb. Dispensatio. §. 14. & vt ait Portel verb. Priuileg. cessat. num. 64. tenere debent quotquot asserunt priuilegia à Tridentino reuocata valere in foro conscientiæ, ex quibus Emmanuel Roder. P. Henriquez, & Sorbus, pro quo & alij allati à Nobis. nu. 159. Quod verò ad reuocationem Oraculorum attinet, nullum illi videtur negotium facessere, de qua egerat Parte 1. Cap. 2. Proposit. 2. ex quo tamen nihil firmum deduci potest, cùm fateatur reuocationem vrgere vbi Constitutiones Gregorij XV. & Vrbani VIII. publicatæ sunt. Vbi & ex diligenti & doctissimo Regulari initio Proposit. affirmat nullum esse Oraculum, quod Bulla confirmatum non sit, præter illud, quo laicis seu conuersis Fratribus vt tangere Sacra possint, indulgetur. Iuxta illum ergo ad defectum publicationis potest, vbi fuerit deprehensus ille, recurri, sicut in Gallia videre licet, vbi & vim non obtinent, quia Regis pro admissione beneplacitum authenticum est prorsus necessarium, nec tamen comparatum.

Circa quæ tamen in primis quod de [Improbatur ille quoad Presbyteratum & alia.] Presbyteratu dicitur ex Clement. Generalem in principio Propositionis adducta, sufficere inquam vigesimum secundum annum pro illo, est prorsus falsum, cùm in illa expressè vigesimus quintus requiratur, In vigesimo quinto ætatis suæ anno ad Presbyteratus Ordines promoueri, quæ sunt Pontificis verba, vnde circa duos tantùm alios remanet difficultas. Ex quo habitum vt Patres Minores priuilegium, quod vidimus, impetrauerint, quod quidem non esset necessarium, si vigesimo secundo anno completo posset beneficio Iuris communis dicto anno Presbyteratus obtineri. Neque item argui necessarium foret ex Bulla S. Pij, in qua de priuilegijs & gratijs agit, cùm ius ad Ordinem prædictum non habeatur ex priuilegio, aut gratia, sed generale in Iure sit; vnde non videtur nomine gratiæ venire; licet gratia sit reipsa vt non censeatur reuocatum. Quod ad P. Sa attinet, non videtur posse conuenienter pro [P. Sa vt sit accipienda sententia.] sententia citata aduocari, quandoquidem ille, non Clementinam, sed Cap. Monachus videndum admonuit, vt vidimus. nu. 158. sicut neque alij eum secuti: quamuis & citari iuxta illius mentem posset ibidem explicatam, vt scilicet circa Subdiaconatum & Diaconatum dispensationes à Sede Apostolica concessas Religiosis minimè exorbitantes crederemus. Et cùm absolutè dicat videri posse Ordinari ante legitimam ætatem, nulla circa Ordines facta distinctione, Presbyteratum etiam videtur amplexus, & ita non potuit ad Clementinam habuisse respectum, vbi pro illo eadem est statuta ætas, quæ & à Concilio Tridentino requisita: ad alias ergo est gratias eius directus intuitus, de quibus diximus, in Concilio reuocatas. Et cùm in præfata Bulla sic habeatur: Etiam viuæ vocis Oraculo in genere, vel in specie &c. Quæ ab Innocentio VIII. concessa vidimus, ab ipso etiam Sanctissimo Pio concessa debemus consequenter affirmare, & consequenter, etiam stante illa, iam per Bullam haberi, vt non debeant censeri reuocata.

