- De dispensatione in primo gradu affinitatis. p. 10. 168. & seqq.
- Circa dispensationem ob incestum erga illam. 173. & seqq.
- Stare posse extra Confeßionem. 176
- Quid nomine fori interioris & exterioris veniat in dispensatione circa matrimonium. 417. & seqq,
- Ordinarij an possint in foro conscientiæ dispensareo 422. & seqq.
- De peculiari dispensatione circa pœnas ante sententiam. 426. & seqq.
- Circa dispensationem in voto castitatis qualis in Episcopis potestas. 588
- De dispensatione ab Ordinarïo ratione moræ & quid pro Indijs. 821

- Distantia.

- Quando valeat pro dispensatione. p. 10. 576

- Domicilium.

- De illo pro Ordinibus. p. 10. 410. & seqq. vbi & de iurato. 411

- Domus Contractationis.

- Vide verb. Contractus.
- Circa bona defunctorum quid in illa. p. 10. 306. & seqq.

- Donatio.

- Circa donationes factas ab Indiarum incolis habentibus parentes in Hispania. p. 10. 440. & seqq.
- Remuneratorias non esse inofficiosas. 443
- De facta absenti. 444
- De facta infanti. 445
- Confirmari iuramento. 446

- Dubium.

- Circa dubium pro Reliquijs. Vide verb. Reliquiæ.
- Circa dubium erga ætatem. p. 10. 223
- In dubio circa crimen exceptum cognitio est Iudicis Ecclesiastici. 749

- E.

- Ecclesia.

- Vide verb. Sacerdos.
- Ecclesiæ nomen vt poßit extendi in priuilegio. p. 9. 79
- De Ecclesia Matrice circa Reliquias. 83
- Conformitas cum illa quando seruanda. 89
- Pro non consecrata an Octaua. 225. & seq,
- Ecclesia quomodo esse Religiosorum poßit. p. 10. 105
- Quid de Regis licentia. 106
- Quid in ea liceat Religiosis. 107
- Specialia quoad funera. 108
- De iuribus Parochialibus. 109
- Quid circa oblationes. 110, & 111
- De illius violatione ob vsum matrimonij. 447. & seqq.
- Ecclesia quomodo ius habeat ad Euangelij prædicationem. 616. & seqq.

- Electio.

- Quando electa censeatur industria personæ. p. 10. 78
- An in Canonica electione poßit quis pro se ferre suffragium, & quid si ratione illius obtineat munus. 177. & seqq.
- Statuitur pars negans, & oppositam non esse probabilem, etiam in Monialibus.
- Subditi vt obligentur. 188
- Circa valorem gestorum, & de communi errore. 189
- Circa electionem multa. 449. & seq.
- ibi Index marginalis.
- Pro electione in Capitulo an poßit alicui Religioso vox conferri à Generali. 472. & seq.
- Qui Titulares dicantur à Concilio Tridentino. 474
- De electione Abbatissæ inspicientibus vota quatuor aßistentibus Religiosis. 475. & seqq. vbi multa notatu digna. De electione, in qua inhabilis. 1234

- Eleemosyna.

- Quantum bonum, & cur dicatur à Dauide iustitia. p. 10. 927
- De S. Elisabeth matre Præcursoris. p. 9. 28. & 147

- Emptio.

- Vide Verb. Census. & Verb. Venditio.

- Episcopus.

- Quid illis competat circa approbationem Reliquiarum. p. 9. 57. & seqq.
- Quid circa earum visitationem. 392. vbi quid circa dubium pro antiquis.
- Obligatio in conscientia ad Eleemosynas, pro quo casus peculiaris. p. 10. 121
- Quid circa penitus impeditum ius statuat, & Doctores asserant. 150. & seqq.
- In Coadiutore nullum succeßionis ius. 131
- Pro Indijs quid speciale. 132. & 135
- Quis censendus inutilis. 134
- Eo mortuo an duret Coadiutor. 136
- Vicarij electione an fiat satis. 137. & seq.
- In Auxiliari an eadem requisita. 179. & seqq.
- Titularium vnde liceat promotio. 147
- Quid pro Indijs. 148
- Quid poßint circa Capellaniæ mutationem. 556. & seq.
- Vnde illis potestatis amplitudo. 576
- Quomodo Apostolis succedant. 586. & 588
- Quando poßint extraiudicialiter sua iura defendere remota appellatione. 883. & seqq. Quàm debeant esse inter se vrbani. 992. & multa verb. Vsus.

- Euangelium.

- Circa illius prædicationem Vide verb. Ecclesia.
- Quis illius gladius. p. 9. 13

- Eucharistia.

- Iteratus Chrisii descensus in infernum quomodo ratione illius. p. 10. 448. vbi notanda doctrina de celebratione extra Ecclesiam, & in infirmarijs.
- Circa Indos pro illius receptione. 481. & seqq.
- An maior pro illa capacitas, quàm pro Confeßione exigatur. 489
- Quæ probatio necessaria. 491

- Euerardus.

- Eminentißimi Cardinalis Euerardi Nedhardi elogium. p. 10. 982. & seqq.

- Examen.

- Vide verb. Dictio circa particulam. Vix. & alias.

- Excommunicatio.

- Excommunicatus incapax iurisdictionis etiam laicalis. p. 10. 56. & seq.
- Quid de licentia data Religioso ad Confeßiones & prædicandum. 59
- Excommunicato cur prouentus negantur. 76
- Cur minora peccata quàm alia aliquando excommunicatione feriantur. 267
- Reincidentia quando accidat. 495. & seq.
- Recursus ad Parochum quando haberi poßit. 499
- De neceßitate satisfactionis ad valorem absolutionis. 502
- Circa excommunicationem in Monitorio specialia quædam. 504. & seq.
- Cum Prætore excommunicato posse agere ministros. 516. Vbi quid illi liceat.
- Ciues posse discooperto capite obuiare. 517. & seqq. Vbi notanda pro Prætore doctrina.
- Excommunicari non posse exercentes officium, pro quo est aliquis ob datum pretium auctoritate publica designatus. 536. & seq.
- Quantam moderationem exigat Concilium Tridentinum. 542
- An excommunicatus denuntiatus poßit se gerere vt non talem ratione opinionis probabilis. 865. & seqq.
- Exceptio in Parocho Indorum. 867. & si sit interposita appellatio.

- F.

- Fama.

- CIrca restitutionem illius notanda doctrina. p. 10. 466. & seqq.

- Fatum.

- Pro casu, de quo. p. 10. 615

- Ferdinandus.

- De S. Rege Ferdinando. p. 9. 174

- Festum.

- Ob Reliquiam insignem Duplex minus. p. 9. 92. & seqq.
- Item de Naturalibus Hispaniæ. 94
- Quid de Festo Expectationis, & Triumphi S. Crucis. Ibidem.
- De Festo S. Vrsulæ & Sociarum. 100
- Circa Festum SS. Fabiani & Sebastiani. 116
- Festis perpetuo transferendis vt queat dies stabilis aßignari. 127. & seq.
- Notanda doctrina circa Translationem. 132
- Patrum Minorum vsus. 133
- Semiduplex transferendum post Octauam. 161. & 162
- Festum Duplex quando pro Maiori sumatur. 174
- Quid circa Festum Purificationis V. quando in Dominicam incidit, cùm sit occupata Feria 2. 187
- Circa Octauas notanda. 221
- Dubium speciale circa concursum Semiduplicium. 223. & seqq. Vbi quòd Dominica sit Festum Domini. 222
- Festum Dedicationis obligare sub mortali & quid in Quadragesima. 227
- Festa ciuitatis potest statuere Episcopos vt non seruentur in agris. 552
- Introduci vt sit contra Canonicam legem. 554
- Concursus populi pro statuendis vt sit necessarium. 555
- Ex consuetudine sufficere decretum Episcopi, sine Clero. 556. & seqq.
- Circa facientes laborare Indos in Festis, ad quæ illi non sunt obligati. 558

- Fides.

- Quæ necessaria in Indis pro Baptismo & Confeßione Vide in his verbis, & verb. Absolutio. Et pro Confeßione. p. 10. n. 1. & seqq. & 206. & seqq.
- Humana fides an satis in Sacerdote ministrante. 12

- Fortunatus S.

- De illo. p. 9. 185. cum peculiari narratione fauoris eximij.

- Forum & Forus.

- Forus quid sit in Iure. p. 10. 960. vbi quod & Forum in eo frequentius.
- De externo. 96
- De foro conscientiæ. 417
- Internum & conscientiæ idem. 961. & 964
- Quomodo interno non obsit aliquorum notitia. 160
- De foro conscientiæ circa matrimonium. 772. & seqq.

- Franciscus.

- Seraphicus Monialem defendit. p. 9. 11
- De S. Francisco Borgia. 175. & 245
- De S. Francisco Salesio Theolog. & Canonista. 179
- De S. Francisco Xauerio. 262. & p. 10. 628

- Fructus.

- De fructibus in bonæ & malæ fidei posseßione. p. 10. 381. & 382
- Ob officium Canonicum omissum amittuntur ante iudicis sententiam. 428
- Naturalium & industrialium discrimen. 541. & 544

- G.

- Gabriel Archangelus.

- DE ritu illius Festi. p. 9. 172. vbi de illius celebratione apud plures Religiones.

- Generalis.

- Vide verb. Electio. Et Societas IESV.

- Genouesa S.

- Galliæ præsidium. p. 9. 12

- Gratia.

- De concessa ad beneplacitum. p. 10. 175
- In Iure insertum non venit nomine gratiæ. 164

- Gratitudo.

- Pro beneficio vocationis eam Auctor exequitur, p. 9. 205
- Pro beneficio Paßionis Vide verb. Christus.

- Gubernator.

- Indici quomodo sibi consulere poßint, ne timeant in Hispaniam abeuntes. p. 10. 27
- Sine effectibus in caußis iustitiæ processuri. 38
- Nec contra certa incertis acturi. 40
- Vide verb. Iudex. Prætor, Prorex.

- H.

- Heres.

- CIrca grauatum fidei commisso. p. 10. 559. & seqq.

- Hæresis, Hæreticus.

- Circa hæreticum pro administratione & receptione Sacramentorum notanda doctrina. p. 10. 12. & seqq.
- Sunt feræ arundinis increpandæ. p. 9. 13

- Heua.

- An cum Christo resurrexerit. p. 9. 19

- Hispania.

- Hispanorum nomine qui veniant. p. 10. 262. De illa & illis in Verbis alijs.

- Homicidium.

- De occidente & condonante vxore ac filio, non vero matre & fratribus. p. 1085. cum notanda doctrina circa maius vinculum cognationis.
- Quando directè voluntarium. 706
- Consensus remotus vt excuset in ordine ad irregularitatem. Ibidem
- De occidente ne indecorè fugiat inuadentem. 713. & seq.
- De habente conditionatam occidendi voluntatem. 716. & seqq.
- De occidente in rixa solùm expectata. 718. & seqq.
- De narrante crimen ei, qui denuntiauit reum secuta morte. 720. & seq.
- De Parocho expellente ab Ecclesia Seditiosum statim suspensum. 722. & seqq. vbi multa specialia. Ibi Iudex.

- Horæ Canonicæ.

- Vide Officium diuinum.
- Disconuenientia circa illas in Communitate vt videatur mortalis. p. 10. 854. & seqq. vbi notanda doctrina pro Religiosis.
- Vt liceat vsus opinionis probabilis. 856
- Quæ laxitas non admittenda vt probabilis. Ibidem.
- Circa Vesperas Resurrectionis. 857
- Mutationem non esse materiæ paruitatem. 858. & seqq.
- Circa P. Suarij mentem in ordine ad illam. 860. & seqq.

- Hospitale.

- Vide verb. Immunitas, & Visitator.

- S. Iacobus Maior.

- Vide verb. Reliquiæ.
- Maior illi gloria ex gloria Vnigenitæ in Virgine. p. 9. 54
- Fuit Virgo. Ibidem.
- Circa Reliquias excursio. 290. & seq.
- Multa de illo. 294. & seq.

- S. Iacobus Minor.

- De illo. p. 9. 51

- S. Ignativs S. I. Fvndator.

- De illo. p. 9. 229. vbi de miraculis frequentibus subscripti nominis applicatione.

- Ignorantia.

- Culpabilis mortaliter vt stare cum Confeßionis labore poßit. p. 10. 7
- Ignorantia impedimenti an obstet. 701. 787. & 791

- Illegitimus.

- In priuilegio pro illis vt exponenda clausula. p. 10. 241. vbi quomodo id, quod est Regi proprium, poßit vsurpari.
- Cùm expositis vt queat Episcopus dispensare, licet nequeat cum illegitimis. 739
- De legitimæ prolis declaratione. 421

- Immunitas Ecclesiastica.

- Peculiaris casus relegatorum Religiosorum. p. 10. 19 & seqq.
- In Conuentu Religioso non posse exigi laicale tribunal. 21
- Sententia illius an valida. 22. & grauia inconuenientia etiamsi talis.
- Non releuare petitionem aliquorum, & quædam alia. 23
- Quæ sint opportuniora remedia. 25. & seqq.
- Casus alius cum multiplici doctrina. 228. & seqq.
- Circa leges pro Consilio Indiarum. 342. & seqq.
- Iudex an incidenter poßit cognoscere de delicto Clerici. 521. & seqq. vbi casus peculiaris.
- An ob testificationem falsam, aut instrumentum tale puniri queat. 524
- An arma subtrahi. 526. & 535
- Viri docti & grauis pro casu præfato iudicium. 529
- Contra nonnullos defenditur Resolutio. 530. & seqq.
- Notanda doctrina P. Suarij. 533. & seqq.
- Circa crimen læsæ Maiestatis. 729
- Extrahentes vt peccent, contra iustitiam commutatiuam. 722. 731
- Circa obligationem restituendi. 725. 731
- Praxis circa admissum in Ecclesia. 725. 734. & seqq.

- Indi Indis.

- Vide verb. Absolutio, Baptismus, Communio,
- Confessio.
- Circa illorum ætatem pro vsu rationis. p. 10. 223
- Pro solicitudine erga illorum bonum præclarum Philippi Secundi testimonium. 338
- Aliud eiusdem pro eôdem. 339
- Pœna pro permittentibus eorum in Hispaniam traiectionem. 361
- Circa contractus vt inuiti censeri debeant, & quid inde. 381
- Mineris designatos vendi non posse. 590. Neque locari illas cum ipsis. 591. & seq.
- Modus conueniens pro transmißione. 597. 600
- Pro dictis Assertiones. 596. & seq.
- Circa mercedem laborum. 605. & seqq.
- Illorum nationes non adeò innumerabiles vt iactatum. 635
- Circa seruitutem Vide verb. Seruitus. V. Zelus.

- S. Ioachimus P, V.

- Illius Elogium. p. 9. 22
- De ipsius vnico coniugio. 24. & seqq. Castißimum illud. 37
- Præclara illius laus. 38
- Festi qualis ritus. 172

- S. Ioannes Baptista.

- De illo. p. 9. n. 19. Vbi quòd non resurrexit cum Christo, & de eius Reliquijs.

- S. Ioannes Euangelista.

- Cur matris suæ in Euangelio non meminit. p. 9. 53
- Maius illi decus ex gloria Vnigenitæ in Virgine.
- Filius ex Christi munere. Ibid.
- Dexteram Christi vt assecutus. 295

- S. Ioseph Sponsus Virg.

- Quid difficile in Hymno Festi. p. 9. 195. cum ipsius laude.
- Quomodo Beatis felicior cùm viueret. 196. vbi an
- Deum clarè viderit.
- In mortis die quomodo æternæ vitæ gaudia meruit. 197. Vbi quòd in Sinu Abrahæ illa, & de Lazaro paupere.
- Adstitisse Christum morienti. 198
- Vt dici queat à morte migrasse in æternas sedes? 199

- Indulgentia.

- Indulgentia 40. dierum ab Episcopis concessa an possit esse perpetua. p. 9. 330
- De illius praxi. Ibidem & 331
- An Religiosis prosit? Asseritur. 332
- Prosunt etiamsi non sint pro iniunctis pœnitentijs. 333. & seq.
- Quid circa praxim. 338
- Quid circa loca exempta. 341. iunctis duobus præcedentibus.
- Quid circa praxim. 338
- Concessa ab Archiepiscopo potest à successoribus ampliari. 342. & seqq.
- An ille poßit plusquam 40. concedere, 345. & seqq.
- Quæ 40. quomodo poßit augeri à pluribus. 348. & seqq.
- An illas concedere Archiepiscopus poßit ad solam gubernationem præsentatione Regis admissus. p. 10. 193. & seqq.
- Quid per Prouinciam. 97
- De conscripta in Tabula Ecclesiæ Metropolitanæ Limanæ. 660. & seqq.
- Quæ indiscretæ. 661
- Vide verb, Bulla Cruciatæ, & Sacerdos.

- Infidelis.

- An liceat in eorum terras cum militibus Prædicatores ingredi. p. 10. 616. & seqq. vbi pro eo validißimæ rationes.
- Bellum non posse inferri ob milites interemptos. 619
- Quod ob mortem Sacerdotum. Ibid. & seq. vbi de morte P. Michaelis de Vrrea, Societatis IESV Sacerdote, cum eius elogio. 626. quia vt Martyr honoratus à Deo.
- De P. Raphaele Ferrer. 627
- De P. Bernardo Reus. 628
- De P. Francisco de Figuerra. 629
- De quatuor Patribus Franciscanis. Ibidem

- S. Inquisitio.

- Illius Edictum vt accipiendum in Ordine ad reuelationes. p. 10. 89

- Irregularitas.

- Quando ex Medici officio, p. 10. 289
- De conficiente arma. 682. & seq.
- Tutior pars circa illam vt dicatur eligenda. 684. Vbi notanda pro ea doctrina P. Suarez. Et quid in dubio. 705
- De priuilegio Pij V. quod ad defectum lenitatis extenditur. Ibid. & 719
- De comitante occisorem. 686. & seqq.
- Notanda doctrina Felini de aßistente, animo non se immiscendi. 688
- Alia ex P. Auila. 689
- De occiso in rixa plurium certo vulnere. 690. & seqq.
- De occidente caussa defensionis cum specialibus circumstantijs. 692. & seqq.
- Ex Tridentini Decreto difficultas expedita. 695. & seqq.
- Sine peccato stare nequit, quæ huius generis. 697
- Circa abortum peculiaris casus cooperantis sine desiderio effectus. 698. & seqq.
- De tempore formationis fœtus. 702. & seqq. De occidente & vouente Religionem. 707. & seq.
- De habente conditionalem occidendi voluntatem. 716. & seq.
- Quæ sit propriè ex defectu lenitatis. 732
- De expositis. 737. & seqq.
- De praua Ordinum susceptione. 413

- Iubileum Anni Sancti.

- In Indijs non posse eodem anno obtineri. p. 10. 671
- Posse ab Ordinarijs publicari. 672
- Quæ suspendantur gratiæ in Extrauag. Sixti quarti. quæ limitata à Gregorio XIII. ad Indulgentias plenarias. 673
- Quid circa Bullam Cruciatæ. Ibid. & 680
- Suspensionem ad Indias extendi. 675
- Pro animabus Purgatorij concessas suspendi. 676. & 681. Vbi quid de ijs, quæ à viuis possunt applicari.
- In Peruuio quando publicatum Iubileum Anni 1650 pro quo Animaduersiones Illustrißimi Archiepiscopi Limani. 679
- Non posse tempore Iubilei eligi eos, quorum licentiæ suspensæ, sicut neque per Bullam. 679

- Iudex.

- Iudices cum examine eligendi præsertim pro Indijs. p. 10. 347. & 349. vbi illustre mandatum Philippi Secundi.
- Circa Iudices Defunctorum. 367. & seqq.
- Iudex Delegatus quid poßit interposita supplicatione. 404
- Clausula, Rebus sic stantibus ab eo obseruanda. 405
- Præclarum pro eo D. IGNATIII exemplum. 406
- Aliud magni Prælati. 407
- Potest se probabili sententiæ accommodare. 528. & seqq.
- Iudicum zelus pro iustitia temperandus, ne faciant contra illam. 751
- De Iudicibus in nullitate profeßionis. 1147. & seqq. vbi notabilia multa.
- In iudicem non suum vt poßit consentiri. 1212

- Iudicium.

- In extremo consolatione carebunt qui veræ sapientiæ studium neglexerunt. p. 10. 903. vbi quod allocutio ad cor ijs propria, qui eo studio recreantur.

- Iulianus S.

- De S. Iuliano Episcopo Conchensi. p. 9. 184

- Iulianus Petri.

- De illo. p. 9. 29. 290. vsque ad 306. vbi eius refutatæ narrationes.

- Iuramentum.

- Vide Consilium Indiarum & p. 10. 333
- Et Donatio.
- Circa Ordinationes pro illo. 341. & seq.
- Lenior erga illud adhibenda interpretatio. 341
- De iuramento Officialium Domus contractionis in visitatione nauium. 359
- Circa Ordinationes. 360
- Circa domicilium. 411
- De assertorio & promissorio, cum notando discrimine. 416
- Illo confirmari promißionem. 446
- Notanda doctrina circa relaxationem. Vbi ius tertij. 781
- Quid circa promißionem exceßiuam pecuniæ, & similium, & de facta feminæ. 782. & seqq.
- Circa vitandam reclamationem Profeßionis. 1192. & seqq.
- De iuramento non ludendi cum pecuniaria pœna. 1254. & seqq.
- Benigne interpretandum, vt minùs obliget. 1260. & 1261

- Ius, Iustitia.

- Iuris ciuilis studium vt sit Clericis prohibitum. p. 10. 293. & seqq. cum varia doctrina.
- Ex iustitia commutatiua vt debeatur remuneratio in Indijs benemeritis. 601. & 654
- Vide verb. Eleemosyna, Immunitas, Restitutio.

- L.

- Labor.

- PRo labore, ad quem quis tenetur, an substituere alium liceat. p. 10. 78
- Indi, vt queant ad laborandum compelli. 364. & 606.
- Quæ inde obligatio restitutionis esse poßit. 607
- Pro augendo stipendio Regia est pietate consultum. 608.
- Quàm grauis inuitis. 1070. Vt obstet conuersioni. & infortunia puniet. Ibid.

- Legatum.

- An Pontifex commutare illa possit. p. 10. 566. & seq.
- Quid Episcopi. 576
- Ex legatis vt possit detrahi Trebillianica. 580. & seq.
- Annotata aliqua circa illam. 587. & seq.
- De legato ob caussam falsam. 756. & seqq. cum notanda doctrina.
- Legatum pium, si impleri nequeat, in aliud commutandum. 761
- De legato facto incapaci. 906

- Lex.

- Iuxta Doctorum explicationem recepta sine Principis scientia potest procedere. p. 10. 75
- Iuxta benignum sensum vt sit accipienda. 77
- Leges pro salario an obligent in conscientia. 102
- Ciuilium quanta auctoritas etiam apud Ius Canonicum. 103
- Verisimilitudo pro lege habenda. 106
- Admittit limitationem per punctum rationis. 295
- Leges Consilij Regij Indiarum. 333
- Lex ciuilis requirens subscriptionem in mandato non obligat in mandato pro Matrimonio. 774
- Circa interpretationem quid obseruandum. 832
- Circa legem pœnalem notanda doctrina. 902. & 1082
- Per contrariam vt tollatur. 958

- Libertas.

- Quomodo tam pretiosa, cùm vendibilis sit. p. 10. 602

- Licentia.

- De licentia vxorati pro ingressu in Religionem. p. 10. 814. & seqq.
- Vt queat reuocari data vxori. 817. & seqq. & 822
- Vt necessaria in Medico respectu Prælati. 292

- Lingua.

- Pugnarum feralis auctor. p. 10. 1268

- Lucrum.

- In spe vt iuuet pro redemptione census. p. 10. 277
- De lucro cessante. 374. iunctis antecedentibus.

- Ludouicus S.

- De Sanctißimo Galliæ Rege. q. 1. 174

- M.

- Malitia, Malum.

- MAlitia & paßio vt differant. p. 10. 840. cum notanda doctrina in ordine ad scandalum. Non potest ex ea commodum reportari. 1199

- Mandatum.

- De conditionibus mandati pro Matrimonio. p. 10. 776
- Legalis mandati definitio. 949
- Quòd expiret morte mandantis quas habeat limitationes. Ibid. & 951
- Cessationem expirante iurisdictione mandantis non esse de illius essentia. 950. vbi de mandato pro vt est idem quod præceptum.

- Maria Deipara.

- De illius lactis Reliquia. p. 9. 17
- Resurgenti qualis honor dispositus. 19
- Ex coniugio orta castißimo. 57. Vbi & de illius excellentia.
- Eximium Parentum encomium. 41
- Esse Vnigenitam gloria illius singularis. 48

- Maria Cleophæ.

- Vt Christi Matertera. p. 9. 26

- Maria Magdalena.

- De illa. p. 1. 398

- Maria Salome.

- Quomodo soror Virginis. p. 9. 29. & seqq. vbi quod non filia D. Annæ.

- Martyr.

- Etiam Martyr ille qui post paßionem in pace quicuit. p. 9. 274.
- Eorum gloriam Deus luminibus declarauit. p. 10. 626.
- Martyrium magnis negatum Sanctis, quod tamen eorum discipulis est concessum. 629. Vbi de Apostolico viro P. Luca de la Cueua.
- Ex illius desiderio an liceat operari. 631
- Martyrum sanguis fidei semen, sed ea doctrina prudenter vtendum, & damna ex imprudentia. 632

- Matrimonium.

- Sub conditione vt stare queat. p. 10. 762. & seqq. casus peculiaris cum notanda doctrina.
- Testium præsentia quæ sufficiat. 764. 766. Vbi quòd contrahi poßit per epistolam.
- Nouus consensus an necessarius. Ibidem & 762
- Validum fuisse aßistente Sacerdote designato ab Episcopo inhibito, quia non est actus iurisdictionis. 768. & seq.
- Sicut & si aßistat cum licentia Parochi excommunicati. 770. Quod in praxi non admittendum. Ibidem.
- Licentiam esse actum iurisdictionis aut dominij, quibus videatur ostendi. Ibidem.
- Soli Sacerdoti posse committi. 771. vbi & de Parocho excommunicato.
- De Matrimonio cum mandato non subscripto. 772. & seqq.
- Circa impedimentum criminis casus peculiaris. 785. & seqq.
- De vxorato Religionem ingresso cum vxoris licentia manentis in sæculo. 792. & seqq. cum varia doctrina. Vbi & de Sacro Ordine.
- De Indo in ebrietate sororem vxoris agnoscente patruelis vxorem. 802. & seq.
- Incestus impedimentum quomodò iam non extet. 805.
- Peculiaris casus cum responsione Signaturæ S. Pœnitentiariæ. 808. & seq.
- Tacitum aliquid in supplicatione non obest, vbi de indotata agitur. 810
- Solis benedictionibus Ecclesiæ an stare aliquando queat. 811
- De recusante ob non integratam dotem. 812

- Medicus.

- In sacris an exercere munus queat. p. 10. 286. & seqq.
- An esse debeat gratis. 291

- Mercator.

- Mercatorum Factor nequit iura Regia sibi retinere. p. 10. 546. & seqq. vbi casus propositus.

- Minerarij.

- De contractu cum Huancauclicensibus à Proregibus inito. p. 10. 612. & seq.
- Vide Verb. Contractus Indi.

- Missa.

- Quid circa Orationem in ingressu, quando non adsunt Reliquiæ. p. 9. 377
- Forma priuilegij pro Missa in Altari speciali. p. 1. 656
- Circa electionem Altaris facta ab eo, cui is eam commisit, qui gratiam acceperat. 657. & seq.
- Vide V. Altare, Capellanus, Sacerdos.

- Missio.

- Quid de illis sine defensoribus. p. 10. 633. Vbi de Mißione ad Moxos.
- Quid ex Concilio Limensi. 634. & Domino Quitensi. 635. Vbi de P. Luca de la Cueua notanda narratio.

- Monialis.

- An Reliquias poßint extra Ecclesiam asseruare. p. 9. 395. & seq.
- An poßint eas tangere. 398
- Ob commodum temporale non posse tactus indecentes admittere. 841
- In Clarißis an votum Clausuræ solemne sit. 975

- Monitorium.

- Circa illud multa vtilia. p. 10. 89. 504. & seq.
- Eius finis, & definitio. 543

- Mors.

- In morte vt quis summè debeat attendere quid agendum. p. 10. 48. notandum exemplum R. P. Francisci Picolomei.
- Præclara quorumdam, de quibus. 626. & seq.

- Motus proprius.

- Gregorij XIV. pro immunitate. p. 10. 745. & seq. cum eius explicatione, & vtilißima doctrina.
- De alijs nonnullis in verbis alijs.

- Munera.

- Vt prohibita Officialibus Domus Contractationis. p. 10. 354.
- Vide verb. Visitator.

- N.

- Nauigatio, & Nauigantes.

- CIrca obligationes fideiussorum pro nauigantibus. p. 10. 355.
- Circa Nauarchum. 358
- De Visitatore nauium. 359

- Negotiatio.

- Ministris Regijs vt prohibita. p. 10. 365
- De Prætore Indico cum Regia pecunia. 379
- De permutatione vini pro arietibus Indicis. 381. cum doctrina vtili.

- Neophytus.

- Quis dicatur. p. 10. 740

- Nouitiatus, Nouitius.

- Nouitiæ post annum vt retineri poßint. p. 10. 821
- Nouitiatum integrè in eadem Religione peragendum, & interruptionem obstare. 835
- Quid de Discalceatis ad Calciatos transeuntibus, & de reuersis. 856

- O.

- Occasio.

- POst occasionem datam Occidens inuadentem, an irregularis. p. 10. 713
- Circa Monialem ad loquendum cum sæculari accedentem. 837. & seq.

- Officium diuinum.

- Vide Verb. Horæ Canonicæ, & Sancti.
- Pro Festis maioribus conceßio circa primas lectiones. p. 9. 277.
- Ratione pensionis non esse specialem obligationem in eo, qui ob ægritudinem illam habet. p. 10. 127. & seqq.
- Obligatorium an debeat concesso ad libitum præferri. 842. 847
- Circa Antiphonas ante Natiuitatem. 848
- De Antiphona 4. ad Canticum. 849
- Circa mutationem Officij. 851. & seqq.
- Quid nomine Officij veniat propter quod Beneficium. 1252

- Opinio.

- An vsus eius liceat in applicatione grani benedicti pro Altari priuilegiato. p. 10. 247
- An sit semper certum profugium in iudicibus ratione illius. 747
- Iudici Ecclesiastico parendum etiamsi eius Opinio reo non fauet. Ibidem.
- Quid in casu occisionis personæ primariæ. 753
- Quid in casu reuocatæ licentiæ datæ à coniuge. 623
- Quid circa Confessarium contra prohibitionem Prælati. 67
- De probabili assensu in Religioso reclamante. 1219
- Vide verb. Absolutio.

- Ordo Sacer.

- Quid de protestatione Episcopi Ordinantis, Si occultus hæreticus se ingerat. p. 10. 14
- Circa titulum Indorum notanda doctrina. 410. Vbi de ordinato ab alieno pœnæ.
- Circa Ordinati morum explorationem. 412. vbi de iurato domicilio.
- Circa inuestigationem pro genere adhibendam ab Episcopo. 742
- De Motibus proprijs Pauli IV. & Gregorij XIII. 141. & seqq.
- De Neophytis. 740
- Circa Mauriscos specialior cura, licet irregulares non sint. Ibid. & 743
- De Ordinatis sine titulo. 1215. & seqq.

- Oracula. VI. V.

- De quodam circa iurisdictionem Prælatorum in Societate. p. 10. 58
- De alijs circa dispensationem ad petendum debitum. 174

- Ordinarius.

- Qui veniant eo nomine. p. 10. 1154
- Iudices nullitatis Profeßionis an tales. 1156. & quid inde in discordia. 1172

- Oscula.

- Casus particularis circa illa. p. 10. 837. & seq.
- Quæ obligatio restitutionis propter osculum inuitæ impressum. 907. & seq.

- P.

- Pallium.

- DE illo circa casum peculiarem. p. 10. 313. & multa. 995. & seq.

- Papa.

- Nomina imponere Sanctis, quorum sunt Reliquiæ, & illa ignorantur, vt illi reseruatum. p. 9. 147. & 149
- Vt quædam eius poßint mandata pro executione suspendi. p. 10. 31
- Aliquando improbanda inuiti concedunt. 146
- Quid circa commutationem vltimarum voluntatum: 560. & seqq. 572. vbi & quòd poßit tollere ius patronatus. Et quando Capellaniam in seq.
- Ex dißimulatione eius non vitutur incursio in pœnas. 754. & seq.
- Potest appellari omisso medio. 1129

- Parochus.

- Ægrotanti an poßit dari Coadiutor cum iure Successionis, & Canonica institutione. p. 10. 117. & seqq.
- Teneri aliquando ad dimißionem Beneficij. 121. Posse illo priuari. 123. vel pensio imponi. 124
- Religiosi vt esse Parochi Indorum poßint virtute priuilegij Pij V. 872. & seqq.
- Ineptæ interpretationes depulsæ. Vsque ad n. 876
- Si Parochi Religiosi adsint, non esse illi locum. 877. vbi quando propriè defectus Parochorum dicatur. 877
- Dom. Solorzanus vt videatur aduersari. 878. & seqq.
- Si Patronus obstet, eidem obsequendum. 880. vbi quòd Censurarum incursio cesset.
- Appellatio quoad vtrumque effectum quando admittenda. 882
- Obiectio ex doctrina P. Sancij casui non adaptabilis. 883. & seq.
- An eligi poßit virtute Bullæ, qui sponte dimisit Beneficium. 886. & seq.
- Quid circa Indicos. 889. & seq.
- Difficultas peculiaris expedita. 891

- Patronus.

- An pensionario præferendus. p. 10. 125
- Patronatus conceßio Regibus Catholicis nostris. 397
- Quid inde. 400
- Posse tolli à Pontifice. 512
- Patronus admonendus de dispensatione. 739

- D. Paulus.

- Pro illius Cœlibatu certatur. p. 9. 56

- Pauper.

- Quando miserabilis persona. p. 10. 1205. & seq.

- Pax.

- Dei opus per excellentiam. p. 10. 992

- Peccatum.

- Peccatum mortale vnde sit ebrietas. p. 10. 377
- Circa veniale an dari poßit præceptum S. Obedientiæ, & sit illud reseruatum. 954
- Peccatum quod in Iure dicitur Crimen. 785. & seqq.
- Peccatum auaritiæ. Vide Cupiditas.

- Pecunia.

- An super illa poßit census constitui. p. 10. 281. & seqq.
- Vide Cupiditas.

- Pensio.

- Notanda circa illam. p. 10. 124 & seq.
- Quomodo poßint imponi commendis. 651

- Periculum.

- Pecunia æstimabile. p. 10. 550
- Periculum & articulus mortis idem pro Indulgentia Bullæ. 665. & 667

- Pœna.

- Pœnæ commißi vt afficiant Ecclesiasticos. p. 10. 363. & seq.
- An incurratur ipso facto, si dicatur, absque vlla declaratione. 426. & seqq. Vbi de ingressu feminarum in domos Religiosas, & virorum in illarum Monasteria.
- Ex facultate inualida vt poßit incursio pœnæ vitari. 438
- Pœna pecuniaria nequit à Iudice laico imponi Ecclesiastico. 752
- Etiamsi Iudices Ecclesiastici dißimulent, stat laicos pœnas incurrere. 754
- De pœnis reclamantium Professorum. 1232. & seq.

- Pœnitentia.

- Pro vt dicit dolorem de peccatis vide verb. Absolutio, & Baptismus.
- Non solum pro iniunctis, sed pro aliter debitis, Indulgentiæ prosunt, quæ illam habent clausulam. p. 9. 333. & seqq.

- S. Petrus Apost.

- Prodigiosa narratio de illius brachio. p. 9. 293

- B. Petrus de Arbues.

- De illo. p. 9. 174

- Pontifex.

- Vide Papa.

- Possessio.

- In dubio vt sit melior conditio poßidentis. p. 10. 751
- Vide verb. Appellatio, & Episcopus.

- Præbendarius.

- De aßistentibus Episcopi consecrationi. p. 10. 326. & seqq.
- Vide verb. Canonicus, & Visitator.

- Præceptum.

- Vim præcepti vt habeant laicorum Iudicum hortamenta. p. 10. 41. Vbi exemplum à relaxatis Curiæ.
- Vt præceptum est idem ac mandatum, quando non sit necessarium expirare finita mandantis iurisdictione. 948. & seqq. cum doctrina vtili.
- Quid de præcepto sub veniali. 954

- Prædicatio.

- De licentia circa illam pro Religiosis. p. 10. 47. & 59
- Prædicatores an ad Gentiles ingredi cum militibus possint. 616. & seqq.
- Viri Apostolici circa id notandum effatum. 635
- Prædicatores pacem inter se vt seruare debeant, sine qua non felix prædicationis exitus. 877

- Prælatus.

- De relegatis quibusdam. p. 10. 19. & seqq.
- De compulsis nauigare in Hispaniam. 154. & seqq.
- Vt teneantur ad restitutionem pro damnis illatis à subditis. 358
- Aquo absolui poßint permittentes ingressum feminarum. 439
- Nequeunt commutare legata. 573. & seqq. Neque pares Episcopis. 576. & seq.
- Prælatorum quorumdam infelices exitus. 929
- Querelæ erga illos quomodo non attendendæ. 34
- Eorum prohibitio circa Confeßiones quid operetur. 62. & seqq.

- Præmium.

- Vt debeatur non vocatis ad bellum. p. 10. 653

- Præsentatio.

- Ius ad illam in Regibus Hispaniæ. p. 10. 397
- Quid si Ordinarius neget institutionem. 398. & seq.
- Vide Verb. Patronus.

- Præsumptio.

- Vt valeat circa voluntatem testatoris. p. 10. 587 & seqq.

- Pretium.

- Iustum, etiamsi legitimo minus. p. 10. 388
- Quid pretij nomine veniat in electionibus. 458
- Vide Verb. Census.

- Priuilegium.

- Non amittitur per non vsum. p. 9. 76
- Extenditur ad connexa. 78
- Et fauore religionis. 79
- Varia priuilegia circa ætatem pro Ordinibus Religiosis concessa. p. 10. 156. & seqq. cum doctrina multiplici. Vbi & quid pro Societate IESV. 149. & seqq.
- Quæ dici poßint non reuocata à Concilio Tridentino stante Censura Alexandri VII. 165
- Indis concessa an per Bullam Cruciatæ suspendantur. 237. & seqq.
- Priuilegium vt finiatur cessante caussa. 312
- Pro denuntiationibus Matrimonij concessum ad quæ loca se extendat. 419
- Circa commutationem legatorum vt intelligendum. 579
- De priuilegio Pij V. circa Parochos Indiarum. 822. & seqq.

- Procurator.

- De Procuratore in caussa nullitatis Profeßionis. p. 10. 1197. & seqq.

- Professio.

- Non quidquid in ea promittitur est votum solemne. p. 10. 975
- Circa reclamantes. 1147. & seqq. vbi specialia multa.
- Matrimonium spirituale in illa. 1197

- Promissio.

- Si falsa, quæ ex illa obligatio. p. 10. 773. Vide Iuramentum.

- Prorex.

- Vnde noxiæ illorum suspiciones. p. 10. 27
- Vota decisiua Auditorum nequeunt reddere consultiua. 39
- Eorum vxores an sine Pontificis licentia ingredi possint domos Religiosas. 433. & seqq, vbi de Regibus, & prole Regia.
- Circa Proregis factum peculiare. 28. & seqq.
- Circa singulare aliud. 35. cum doctrina pro omnibus salutari.
- Alterius laus. 599. & alterius. 914
- Vide Verb. Zelus.
- Notabile alterius exemplum. 1135

- Prudentia.

- Vide Verb. Martyrium.

- Q.

- Quadragesima.

- QVid in illa circa Festum Dedicationis. p. 9. 227 & Officium Eucharistiæ & Conceptionis. Parte 10. 1107. & seqq.
- Alia vbi de Horis Canonicis, & Officio diuino.

- Quarta funeralis.

- Circa illam ex associatione Capituli factum improbatum. p. 10. 892. & seq.
