Addo non solùm instante præcepto id [Licere etiam præcepto non instante.] accidere, sed etiam quando longo tempore differenda esset Confessio id fieri posse. Quod deducitur ex sententia eorum, qui id generaliter asserunt, vt videri potest apud citatum Scriptorem Quæst. eadem, qui ex eo id probant quòd priuari fructu huius Sacramenti est notabile nocumentum: ergo ad illud vitandum licebit non integrè confiteri quando aliter non potest ex defectu Confessarij. Et pro hoc Scriptores varios casus adducunt; videturque valde rationi consonum vt id Confessarij prudentiæ relinquatur: stante enim licita possibilitate, vix determinari potest certum quid, immò & ne vix quidem, circa quod sit possibilitas contrahenda, & non valeat verosimiliter improbari. Et P. Suarez resolutioni huiusmodi non obscurè suffragatur Tomo 4. in 3. p. Disp. 23. Sect. 2. n. 7. pag. 339. (non 557. vt apud Leandrum) vbi ita scribit: Quintò contingere potest vt nulla sit Confeßionis neceßitas simpliciter, sit tamen magna vtilitas, quam per se affert Sacramentum, & augetur ex frequentia eius. Vnde si propter eam occasionem multo tempore differendum sit, consultius erit, ita confiteri, licet non sit sub obligatione. Et hoc significauit Soto supra. Denique quando nulla caussa huiusmodi interuenit, sed post breue tempus speratur commoditas integrè confitendi, tunc melius erit differre Confeßionem: immò si cessaret omnis caussa rationabilis, esset præceptum: quia tunc commodè potest seruari integritas Confeßionis etiam materialis, quod per se necessarium est, quando moraliter fieri potest: in eo autem casu ita fieri potest: quandoquidem nulla rationabilis caussa cogit ad alium Confeßionis modum: ergo. Sic ille. Iuxta quæ id stat, quod de Confessarij iudicio dicebamus. Cùm enim quamlibet rationabilem caussam sufficientem asserat ad dimidiandam Confessionem, id certè nullus alius aptiùs, quam Confessarius poterit iudicare. Et videtur sanè casus, in quo id non liceret, & à præfato Magistro proponitur, minimè admittendus, quando scilicet cessaret omnis caussa rationabilis: ad frequentiam siquidem Sacramenti Pœnitentiæ semper adest caussa rationabilis. Et ita ipse Pater frequentiæ vtilitatem sufficientem esse caussam arbitratur. Sit tamen magna vtilitas, quam per se affert Sacramentum, & augetur ex frequentia eius, quæ sunt illius verba.

Et quidem de Indis loquendo, si in periculo vitæ versentur, non solùm admittenda [Praxis circa Indos.] frequentia, sed ad illam inuitandi sunt, possunt enim aut insufficienter dispositi quandoque accedere, licet dispositi videantur, ob eorum exiguam capacitatem, quæ in illis frequentior: aut quia iustificati, relabi non rarò contingat, ex diaboli instigatione, aut innata fragilitate. Extra periculum autem, Confessario, vt dixi, iudicio relinquendum, & accidere non raro poterit in quibusdam populis, quorum incolæ peculiari Idiomate vtuntur, & licet generali alio vt in plurimum loquantur, feminæ tamen vix nisi materno vtuntur, vnde curandum Parocho ne in hoc misellis hisce desit. Et licet multa non capiat ex ijs, quæ ab illis dicuntur, permittendæ tamen vt omnia, quæ voluerint, dicant; ne si prohibeantur, aliqua præ pudore aut timore subticeant, in quibus eorum solet fragilitas claudicare.

Circa mortalia peccata non aperta in Confessione, eo, quòd à confitente non fuerint talia iudicata.

DIfficultas hæc in pueris solet communiter locum habere, & pro Indis [Non esse obligationem confitendi statuitur.] ob similem rationem, quia in multis puerorum sunt more tractandi. Et circa illam dictum alibi non esse obligationem peccata huiusmodi confitendi; quod videtur per se notum, vt mirari iuuet esse aliquos aliter sentientes. Pro quo ita scribit Syluester Verb. Confeßio 1. n. 5. Similiter, qui ex nescientia, puta quia non credit esse peccatum, excu [Syluestri sententia circa ea quæ sunt de iure diuino.]satur: quia licet aliquando non excuset hoc, quin talis peccet. dum talia agit contra legem Dei, aut naturæ: excusat tamen ne peccet non pœnitendo, vel non confitendo specialiter: sed solùm in genere confitendo, ignorata, id est non cognita & oblita. Vnde pueri & puellæ nouiter cognoscentes esse mortale, quòd aliàs scienter omiserunt confiteri ex nescientia grauitatis eius, non tenentur iterare Confeßionem: quod Summa Angelica verum credit, etiamsi tali peccato erat annexa excommunicatio. Sed hoc est magnus error eius, vt patebit infra Confessor. 111. §. viii. quo in loco probat excommunicatum minimè esse capacem absolutionis, vnde & præfatum nescientem aliquod esse mortale peccatum, & ideò non confitentem, capacem absolutionis respectu aliorum non esse censet, si annexa sit peccato huiusmodi excommunicatio, quia reuera excommunicatus est. Videtur autem P. Sa eius amplecti sententiam, dum [P. Sa.] Verb. Confeßio n. 34. sic ait: Qui cum puer esset, ignorabat aliquid esse peccatum mortale, cum posteà aduertit, sufficit illud solum confiteri Syluester Confes. 1. §. 6. &c. Sic in Editione priori, in alia autem Romani exemplaris similiter habetur. Et vtrobique pro eo alij citantur Auctores. Quamquàm in eo, quod ad excommunicationem attinet, Syluestro non adhæsisse omnes alij videantur.

Pro eôdem ita Leander Tomo 1. Tra. 5. [Leander à SS. Sacram.] Disput. 5. Quæst. 69. Respondeo non teneri, quia Confeßionem fecit validam. Solùm ergo tenebitur ad explicanda in Confeßione peccata in priori omissa. Sic Nauarrus in Cap. Fratres cit. nu. 82. Syluester Veeb. Confeßio (scilicet 1.) quæst. 3. Vasquez q. 92. ar. 3. dub. 1. Reginaldus lib. 6. n. 133. Bonacina loco. cit. n. 6. (scilicet Disp. 5. q. 5. Sect. 2. punct. 3. n. 2.) & alij, excusantes hac de caussa à repetitione Confeßionis pueros, qui in Confeßione aliquod mortale tacuerunt, ignorantes inuincibiliter mortale esse, sed grandiores facti mortale esse agnoscunt. Sic ille citans statim pro casu peculiari Dianam par. 3. tra. 4. resol. 38. & Par. 10. tract. 14. resol. 19. & Bassæum. Confeßio. 5. & 6. qui reuera ita sentiunt. Et Diana quidem citata Resol. Part. 10. adducens Bordonum in Miscellaneis Decis. 321. (Tomo scilicet 4.) vbi oppositum tenet, negans confitendi obligationem, ita subdit: Sed ego dissentior à viro [Diana.] amicißimo, nam communiter asserunt Doctores, quòd licet non teneatur iterare Confeßionem, qui putat inuincibiliter non esse mortale aliquod mortale, nam illa Confeßio est valida, tamen, hoc non obstante, omnes asserunt quod tenetur, confiteri peccata in priori Confeßione omissa. Sic ille citans statim alios.

Et ego quidem communem assertio [Negatio obligationis ampliùs stabilitur.]nem istam apud Doctores legens, vellem equidem apud illos rationem fundamentalem eius conlegisse; quod tamen non mihi sorte datum. Volo enim modò id dare, quod negaui aliàs, eos scilicet, qui pro ea afferuntur, reuera pro ea stare, quod fatetur Fr. Ludouicus à S. Raymundo tract. 1. Resol. 35. Bordoni tamen sententiam amplexus. Dum enim sine ratione loquuntur, eorum videtur auctoritas vacillare. Et Bordonus quidem meritò dixit rationem esse claram, quia solum mortale peccatum confitendi obligatio est, pro vt est in Conscientia, quod satis luculenter expressum à Concilio Tridentino Seßione 14. cap. 5. [Concilium Trident.] ibi: Ex his colligitur, oportere à pœnitentibus omnia peccata mortalia, quorum post diligentem sui discussionem, conscientiam habent, in Confeßione recenseri &c. Quibus addendum, si obligatio talia confitendi, sit, etiam necessariò dolorem adhibendum: Atqui respectu eorum dolor esse nequit, qualis pro Sacramenti integritate requiritur, & offensam Dei importat: nequit enim talis dicere: Doleo quòd Deum offenderim: cùm reuera non offenderit Deum. Neque enim dici potest sufficere materialem offensionem, ex materiali violatione præcepti: quia materialis offensio reuera peccatum non est, neque Dei offensa, vnde pro ea damnari non potuit, si in eo statu moreretur. Quod vrgetur ex eo quòd dolor de eo esse debet, circa quod & propositum vlteriùs non faciendi: Atqui propositum non est de non committendi materiali offensa, quæ multoties non est in hominis potestate, sed formali? Ergo.

Neque id quod Syluestrum tradidisse [Syluestri adducta doctrina refellitur.] vidimus, vllo modo satisfacit, qui sicut Confessionem eorum, quorum malitia ignoratur, sub generali ignoratorum sufficientem iudicat, & ideò integram esse confessionem; ita & de dolore ac proposito videtur censuisse, vt de ignotis esse & dolor & propositum ritè possit, sine quibus Confessio nulla erit, & ita dicere quis poterit: Doleo de peccatis per ignorantiam commissis, & ea non commissurum propono, dum contigerit cognouisse. Non inquam satisfacit, quia in primis non est necessarium vt quis se de peccatis per ignorantiam commissis accuset, & ita videmus vsu receptum apud viros doctos. Et confessio quidem generalis, cuius vsus in Missa & sacris officijs, & quæ præmitti à pœnitentibus solet, nihil tale habet. Et cùm in ea dicatur: Quia peccaui nimis cogitatione, verbo, & opere, additur, Mea culpa &c. Ex quo satis intelligitur solùm id, quod habet rationem culpæ, materiam esse Sacramentalis doloris, & consequenter Confessionis. Deinde fiet ex eo confessionem factam de mortalibus cognitis non futuram validam, si quis se non accuset de ignoratis: Nam illa sunt materia necessaria, & ita sine illis integra non poterit esse confessio. Hic enim locum non habet ignorantia, quia de ignoratis extat obligatio. Quòd si dicatur etiam posse ignorantiam existere de obligatione se de ignoratis accusandi: ex eo habetur compertum modum illum Confessionis in genere neque necessarium esse, neque sufficientem, præter inauditas in Ecclesia obligationes, & à Doctoribus pariter ignoratas. Vnde & replicari illæ poterunt, & dici esse obligationem confitendi peccatum non confessæ ignorantiæ, de obligatione ignota confitendi, & insuper de alijs, quia cuiuslibet obligationis potest esse ignorantia.

Quia verò Bordonus affirmat posse [Vt queant ignorata in Confessione aperiri.] cum, qui ignorantia laborauit, ad quietem maiorem conscientiæ suæ ea, quæ fecit, simul cum peccatis certò cognitis confiteri: videtur ex eo colligi posse circa lapsus prædictos Sacramentalem dolorem versari: neque enim sola confessio facienda, quæ mera sit lapsuum prædictorum relatio: hæc siquidem nullo modo esset sufficiens ad conscientiam tranquillandam, cùm Sacramentalis non sit. Et de dolore quidem aliquali dubitari nequit; quia de illis etiam, quæ peccata non sunt, sed naturæ incommoda, haberi potest, qualis est materialis præcepti violatio, præsertim si diuini aut naturalis sit. Neque conditionalis dolor habere locum potest, vt in Confessione peccatorum, de quibus dubium est an sint commissa; cùm constet in his, de quibus loquimur, dubium inueniri nullum; sic enim procedit quæstio. Non ergo apparet facile quomodo possit talis Confessio vtilis ad conscientiæ tranquillitatem futura constare. Nihilominus dicendum posse in Confessione detegi, & iudicio Confessarij remitti, qui suo circa illa fungetur officio, sicut circa historias non necessarias, quas [Doctrinalis resolutio.] tamen pœnitentes cumulare solent ad exponenda peccata, etsi à Confessarijs non audiantur, non remanent cum optata conscientiæ tranquillitate: vnde illis multoties acquiescendum, licet generalis regula sit à Confessarijs repellendas, & pœnitentes debere ipsis repellentibus obedire. Quæ sicut aliæ, suas admittit exceptiones.

Pro quo & facit notanda doctrina Car [Quid de imperfectionibus.]dinalis Lugo Disput. 16. de Pœnitentia nu. 102. vbi inquirit an imperfectiones sint materia Confessionis, vel vtiliter earum Confessio possit à Confessarijs admitti, quod negauit Ioannes Sancius in Selectis Disput. 1. 6. & 7. præsertim Disp. 6. num. 4. & sic concludit num. 103. post alia vtilitatem hniusmodi confessionis admittens: Tum etiam, quia non est necesse, quod omnia, quæ [Cardinalis Lugo.] pœnitens in Confeßione dicit, sint determinatè & absolutè materia absolutionis: multa quippe dicuntur, vel ad maiorem abundantiam, vt notitiam sui magis plenam pœnitens Confessario tribuat, vnde & beneficia etiam à Deo accepta narrantur. Vel, vt si quid fortaßè culpæ & peccati in ijs fuit, id totum per Sacramentum & absolutionem deleatur. Sicut ergo infirmus omnia Medico narrat, vt si quid inuenerit curatione dignum, remedium adhibeat, sic pœnitens Confessario, qui simul Medicus est, potest absque vitio omnia narrare, etiam imperfectiones, quia ad Confessarium magis spectat discernere, quæ sit, & quæ non sit absolutionis materia &c. Confessarius ergo audita Confessione peccatorum, quibus cum & ignorata dicentur, de prioribus absoluet, & pœnitentem circa omnia vt sit securus monebit, cùm & ignorantia mortalem culpam excluserit, & pro omnimoda securitate iam illa Confessario propalarit. Sic etiam sunt aliqui circa nonnulla timidi, quæ ante vsum rationis se perpetrasse memorantur, & donec illa in Confessione aperiunt, nequeunt conquiescere. Dummodò enim plenè instruantur de impossibilitate peccandi in eo statu; si nihilominùs ea pro sua velint consolatione detegere, audiri poterunt, certam cum illis exhibentes materiam Confessionis, Id quod & frequens in scrupulosis.

Ad pleniorem autem intelligentiam [Obiectio ex obligatione præcepti Confessionis etiam circa ignorantes.] propositæ veritatis obijci potest id, quod & videtur esse posse oppositæ sententiæ fundamentum, scilicet legem Confessionis circa mortalia peccata ex se etiam ignorantes aliqua esse talia obligare, licet stante ignorantia ab illis confitendis excusentur, iuxta receptam doctrinam, de qua alibi à Nobis dictum, & pro qua P. Suarez lib. 3. de legibus Cap. 18. nu. 11. P. Azor Tomo 1. lib. 2. Cap. 3. quæs. 9. P. Palaus Tomo 1. Tract. 3. Disp. 1. Punct. 12. num. 6. & alij apud ipsos. Quando autem ita accidit, cessante ignorantia circa illud ipsum, quod ignorabatur, insurgit obligatio. Sic stante obligatione non retinendi alienum, & ignorante quopiam alienum esse aliquid, quod apud se retinet, vbi ignorantia cessauerit, ad restitutionem tenetur. Et contractus initus cum ignorantia legis irritantis legitimè promulgatæ, & receptæ, ignorantia cessante sine excusatione aliàs inculpabili, nequit sustineri. Licet autem qui non ieiunauit die obligationis ob illius nescientiam, non teneatur alio die ieiunare: ideò est quia ieiunium est onus diei, vnde & qui scienter ieiunium omisit, ad id non est vllatenus obligatus. Ergo cessante ignorantia in casu nostro tenebitur, qui Confessionem omisit eorum, quæ mortalia esse ignorabat, ad illa in Confessione Ecclesiæ clauibus subijcienda; de lege enim dubitatio esse nulla potest, quæ & diuina, & Concilij Generalis est, & in Ecclesia notissima, si quæ alia, & ipsis ignorantibus, de quibus agimus, aliàs manifesta.

Ad hæc tamen non est operosa respon [Fit multipliciter satis.]sio. In primis enim dici potest, Doctores quamplures censere leges ignorantes non obligare, vt videri apud citatos potest. Deinde ex eo quòd sit lex, obligans ad Confessionem mortalium, benè quidem infertur, cessante ignorantia talis obligationis, debere illa sic ignorantes confiteri, quod est certissimum. Atqui iste non est casus quæstionis, in quo mortale non est commissum: vt esset, si lex extaret confitendi ignorata: tunc enim qui illam ignorasset, ignorantia depulsa, ad illa confitenda teneretur. Vnde exempla adducta nullius momenti sunt: qui enim alienum apud se deprehendit, quod esse alienum ignorabat, ad restitutionem tenetur, quia semper alienum est; & sola ignorantia restitutionem excusabat, minimè rationem alienitatis excludens: At ignorantia talis in ordine ad malitiam retentionis tollit illam penitus, & ita obligationem Confessionis. Contractui etiam cum ignorantia inito contradicit lex, & vt exemplum tale aliquid valeret, debebat statui præcessisse obligationem confitendi facta cum ignorantia, & ita ea cessante oblitionem non cessare. Et in ieiunio est quidem verissimum ob rationem dictam non esse obligationem illud alio die reparandi. Et vt esset, nihil inde aduersus stabilitam positionem, sicut in alijs, quorum obseruantia est diei alligata; quia in illis mens legis est manifesta, quæ directè versatur circa illa, & ignorantia peccatum excusat, vnde ea cessante legis vrget obligatio. Id quod secus accidit in casu quæstionis, vt vidimus, non enim est lex confitendi per ignorantiam admissa, potiùs quàm commissa, sed solùm mortalia cum plena malitiæ cognitione perpetrata, ex directa legis intentione.

In reformata editione P. Sa Roma [Circa P. Sa assertionem, & doctrinam eidem adscriptam minimè sustinendam.]num exemplar, post adducta verba nu. 1125. sic additur: Ita si puer confessus est Sacerdoti iurisdictionem non habenti, vir factus, cognito errore, illas solùm inualidas Confeßiones, si plures fuere, tenetur iterare. Nauarrus Cap. Placuit de pœnit. d. 6. nu. 182. Sic ibi. Et sensus videtur esse inualidas fuisse Confessiones pueri, in quibus ignorata non est confessus, si Sacerdos erga illa non ignorata iurisdictione careret, quia iurisdictio pro absolutione illorum est pariter necessaria. Si enim tantùm vellet Auctor non teneri iterare Confessionem cum obliuione factam obligationis circa iterationem, aut aduertentiæ defectu; id non solùm in pueris, sed generaliter verum est, pro quo etiam ipse nu. 9. vbi ita: Qui tenetur iterare [Additio vltranea.] Confeßionem, si eius rei oblitus confitetur posteà, aliquoties peccata, quæ fecit, validæ sunt illæ Confessiones. Et defectus quidem iurisdictionis non solùm circa Confessiones puerorum, sed circa omnes accidere potest. In prædicto autem sensu minimè est admittendum, quia circa facta cum ignorantia nulla requiritur iurisdictio, cùm reuera peccata non sint, nec materia Confessionis. Et vt de editione illa, & exemplari Romano loquar, mirari iuuat in iteratis impressionibus menda comperta fuisse retenta, vt in Vallisoletana & Lugdunensi. Siquidem in præuio Doctorum Catalogo Magister Bañez Ludouicus [Errores quidam in Editione.] dicitur, cum dici deberet Dominicus. Petrus à Ledesma de Matrimonio asseritur Societatis Iesv, cùm Dominicanus sit. Petrus Nauarrus, cùm sit Nauarra. Christophorus à Veracruce, cùm sit Alfonsus. Thomas Zerola in Praxi pœnitentiæ, cùm sit Praxis Episcopalis. Et fortè alia. Quod licet minutius appareat, adnotasse id libuit, quia suspicio inde suboriri potest circa textum ipsum minùs accuratè zelum quorumdam & industriam laborasse.

Et quod ad Nauarrum attinet pro as [Nauarri sententia minimè aduersans.]sertione præfata citatum, ille quidem solùm asserit Confessiones iterandas, quæ bona fide non habentibus iurisdictionem factæ sunt; non intermedias alias iurisdictionem habentibus factas Sacerdotibus. De casu autem ignoratorum, de quo agimus, ne verbum quidem. Quòd si Additionator præfatus nihil plus sibi voluit, transeat; videtur autem voluisse, quia id iuxta Syluestri doctrinam videtur asserendum, qui in eo minimè audiendus; & multò minùs in eo quod de excommunicatione protulit; cùm enim illa contumaciæ pœna sit, vbi hæc deest, nequit locum habere, & qui ignorat, contumax esse non potest: præterquam quòd vbi malitia mortalis non extat, neque excommunicationis esse pœna potest: cùm neque venialis in nostro casu reperiatur. Vbi nihil refert quod ignorantia sit eorum, quæ lege naturali, aut diuino iure iubentur, quorum & esse ignorantiam posse receptissima sententia est, licet Syluester id neget, qui ex eo, quod concedit potest validè impugnari. Ait siquidem quòd licet peccans dicto modo excusari non possit, potest tamen excusari non pœnitendo, vel non confitendo specialiter. Vbi licet quod ad confitendum attinet admittatur, quia præceptum Christi est, cuius esse ignorantia potest, quatenus & humanum iuxta modificationem quoad tempus, & plures circumstantias, circa quas, quamuis ex vi institutionis adnexas, peculiares esse declarationes oportuit: At quod ad pœnitendum attinet, diuinum & naturale præceptum est, pro quo Auctores apud Cardinalem Lugo Disp. 7. de illa nu. 249. quibuscum & ipse nu. 250. & seqq. inter quos cùm sit D. Thomas 2. 2. q. 84. arti. 7. negari à Syluestro non potuit, addictissimo discipulo, sicut & alij ex eadem schola, præsertim Cardinalis Caietanus: pro quibus hæc satis.

Auditores Regij vt possint Festis assistere.

REgum extat circa hoc rescriptum [Ratio difficultatis, & negatio culpæ in assistentia.] die 30. Martij 1634. in quo & prohibitio ne Auditores & Fiscales possint ad particularia Festa concurrere, nisi quando vt corpus Audientiæ concurrunt. Meminit illius D. Gaspar de Escalona in Gazophylacio Regio Peruuiano pag. penult. nu. 7. affirmans in eo maiores Rationarios comprehensos. Et dubitari potest an in eo negotium conscientiæ interueniat, & culpabilis in Dei tribunali caussa vertatur. Circa quod negatiuè videtur respondendum, quia nullum est indicium obligationis huiusmodi; solùm enim videtur auctoritati prædictorum consultum, ne populo, dum priuatim concurrunt, admisceantur, & quodammodo ab eodem opprimantur, In quo quidem ipsi consulere sibi possunt, vt & fuisse iam pridem vîdimus, honoraria Sede discretos, & loco. De quibus quando aliquid detrahunt inter Religiosos sedentes, tantùm abest vt inde in contemptum veniant, quòd potiùs honorabiliores euadant, eo honoris auctario, quod humilitas, virtus equidem gloriosa, solet suis ingenuis alumnis conciliare. Sic & vidimus aliquando Proreges ipsos sine solio assistere, nihil inde minores, cùm sponte id faciant, & suam, cum placuerit, possint obtendere maiestatem. Cùm in hospitali S. Andreæ, in quo moris est vt prima mensis quinta Feria, commune infirmorum lauacrum instituatur, vnus essem, qui in huiusmodi pium opus genuflexus incumberem, comitem habui genuflexum pariter, prætento linteo pro detergendis pedibus Excellentissimum [Mirum exemplum.] Comitem à S. Stephano Peruuianum Proregem, æuo dignissimum longiori, virum tantæ, quantæ vix credi possit, adeò sublimi in culmine, bonitatis.

Quia verò de Festis agitur in rescripto [Particularia Festa vt prohibita.] præfato, etiamsi dicamus aliqualiter obligare, eo nomine non veniunt communia Festa, in quibus solemnitas peculiaris nulla, & Quadragesimales, aut Sacri Aduentus dies, in quibus placuerit ad conciones priuatim conuenire. Et videtur id non obscurè colligi ex rescripti tenore, dum dicitur: Que Oidores y Fiscales no puedan concurrir à Fiesta [Rescriptum Regium.] particular, sino fuere en los dias, en que concurriere en cuerpo de Audiencia en la forma acostumbrada. Dies enim prædicti Festa particularia non sunt, sed communia sine solemnitate, quam multæ vniuersales habere possunt. Quia verò Festa Religionum, præsertim Patronorum, particularia sunt, videtur illis concursus prohibitus, quod plures non illibenter amplectuntur. Sed cùm in eôdem dicatur rescripto, vt in eo forma consueta seruetur, & iam à multis retrò annis in vsu fuerit, vt in Patronorum Festis, ac nonnullis alijs Religionum Audientiæ corpus assistat, satis quidem legitimè & conuenienter vsus poterit talis sustineri. Et cùm Proregi libet, sine difficultate vlla graue illud Corpus secum, nec inuitum, trahit: Cur ergo ad Festa prædicta adeò solemnia, & populis gratissima non trahat, circa quod illi obsequium minimè onerosum, & publici exempli præstabunt?

Et moueri meritò quæstio potest an [Non posse à laica potestate prohiberi vt queat ostendi.] ciuili lege possit talis accessus prohiberi? Actio enim Sacra est, in Dei, & Sanctorum cultum cedens. Ciuilis namque potestas ad hæc se nequit extendere: ex quo fundamento leges statuentes solemnitates testamentorum, vim non habent circa opera pia, quæ etiam commutari nequeunt disposita per vltimas voluntates. Et præsertim vbi de rebus ad finem supernaturalem attinentibus agitur, ciuilem id potestatem excedit, pro quo luculenter P. Suarez lib. 3. de legibus [P. Suarez.] Cap. 11. nu. 6. & 9. vbi iuxta dispositionem Sacrorum Canonum affirmat ab illis vocari eam terrenam, temporalem, ad corpora pertinentem, & quòd eatenus illi concludunt Imperatores & Reges non posse disponere in spiritualibus, neque de his, quæ per se spectant ad salutem animarum, vel cultum religionis. Cùm ergo assistentia in Ecclesijs, cum diuina celebrantur Officia, & Missæ Sacrificium offertur, ad salutem animarum spectet, & ad cultum religionis, & res maximè spiritualis sit ex suo fine; videtur ex eo conuinci circa illam non posse disponere laicam potestatem. Et quidem quod ad priuatam assistentiam spectat, videtur sanè ita dicendum, quia non debent Regij ministri peioris esse conditionis fidelibus alijs, neque spiritualium fructuum, qui ex concursu ad Ecclesias accrescere possunt, detrimenta subire. In assistentia autem moderanda, quando concursus est cum corpore Audientiæ [Circa praxim opportuna moderatio.] futurus, ipsius potest Audientiæ cum suo Præside prouidentia disponere, quod opportunius fuerit iudicatum; neque enim expedit vt assistentia huiusmodi sit adeò frequens, vt iam paruo in pretio, & ferè contemptibilis habeatur. In quo nulla Ecclesiasticæ potestatis vsurpatio deprehenditur, sed vsus iuxta prudentiæ dictamina regulatus. Et quia Rex Audientiarum omnium summus Præses est, circa prædicta potest prouidentiam suam extendere: quod cùm facit, minimè existimandum est velle id, quod prætereà visum fuerit conueniens, prohibere. Quod cùm in multis alijs accidat ad politicum statum pertinentibus, in hoc, quod Dei cultum, Rei publicæ exemplum, & animarum salutem concernit, non sine absurdo negaretur. In quo etiam ad œconomicam considerationem potest esse recursus: sicut enim pater familias potest filijs, vxori, & seruis concursum ad Ecclesias, quoad locum & tempus multoties moderari, ob aliqua inconuenientia vitanda: ita & Princeps Auditoribus, qui, vtpotè de eius Consilio, ad familiam pertinent, aliquid huiusmodi moderari potest, in quo non est credendum aliqualem contingere vsurpationem sublimioris potestatis, Id quod Catholicis nostris in Regibus specialiùs æstimandum.

Circa taxam pecuniæ pro Bulla Cruciatæ difficultas specialis.

PAuperibus in ea ita indultum vt vidi [Quid pro illis faciat, de quibus quæstio, militibus inquam.]mus Tit. 5. Thesauri. n. 225. & dubitari potest an qui ita egent, vt ad Religiosas domos pransuri concurrant, habeant tamen obtinendæ solutionis spem eorum labori debitæ, mendicantium sint nomine percensendi. Id quod his diebus accidit, sicut & sæpiùs ante illos, dum militibus stipendia non soluuntur, qui tamen promissæ solutionis, sed dilatæ nimiùm, expectatione premuntur. Et videntur quidem indulto præfato gaudere, quia reuera longa cruciati dilatione mendicant. Vt enim quis mendicus dici queat, satis est vt ad ianuam alicuius accedat alimenta petiturus, quin sit opus vt circumcursando mendicet; sic Lazarus, cuius hodie celebris in Ecclesia memoria, erat quidam mendicus, qui iacebat ad ianuam diuitis. Lucæ 16. v. 20. vbi & ra [Lucæ 16. v. 20.]tio eadem est: egestas enim est quæ attenditur, subsidio indigens, quod per accidens est à pluribus, aut ab vno præstari. Sicut in seruientibus, quibus idem suffragatur indultum, accidentarium quidem est, & in considerationem pro caussa præsenti non veniens, quod vni aut pluribus seruiant, à quibus alimenta recipiant. Quòd autem spes solutionis subsit, non videtur obstare, quandoquidem præsens status mendicare cogit, & reuera dicitur mendicare; & eo quidem tempore, quo Bulla præcipuè prodesse potest, tempore scilicet Quadragesimæ, quando facienda Confessio, & Indulgentiæ lucrandæ, cùm omnes dies sint stationis, vbi de Pontificia præsumendum est pietate.

In contrarium tamen argui ex eo po [Quid contra ipsos.]test quòd præfati spem retinent solutionis post tempus non longum promissæ, & certò ex parte saltem debiti faciendæ: spes autem pro re habetur, quando huiusmodi est, iuxta ea, quæ habet Cardinalis Tuschus Tomo 7. lit. S. Conclus. 365. Vnde tales non videntur pauperes, quia pauper est, qui non habet, quo viuat, & explere possit Officium de suo, vt tradit Alexander Consil. 37. lib. 7. licet enim non habeat de præsenti, petere mutuum potest; nec deerit, qui spem talem habenti eroget, securitate firmata, præsertim si præmij aliquid offeratur. Pro quo & facit eo [Circa extremè aut grauiter indigentem.]rum sententia, qui affirmant ei, qui in extrema, aut etiam graui necessitate constituto subuenit, non teneri donare, sed mutuatione succurrere eum, qui scit verosimiliter sic egentem ad pinguiorem fortunam emersurum. Sic P. Sa Verb. [P. Sa.] Eleemosyna n. 10. vbi ita scribit: Extremè patienti sufficit mutuum dare, si ille habet vnde restituat. Circa quod in editione reformata ita dicitur locupletatore Victorello: Extremè patienti sufficit mutuum dare, si ille habet vnde restituat. Vide Conradum de Contractib. tit. 2. q. 29. Nauar. Cap. 17. n. 6. Valer. loc. cit. Col. 7. (scilicet Tom. 5. q. 9. pun. 4. col. 7. D.) Qui extremè hic eget, alibi diues, non eget re simpliciter, huic sufficit mutuò dare. Sot. l. 4. q. 7. art. 1. Bañez. 2. 2. q. 32. a. 7. p. 1. Cap. 1. 5. Val. l. c. Vide Ioannem Baptistam Conrad. q. 105. Lopez. Sic ille: pro quo & alij plurimi. Iuxta quod; qui autem habet obtinendi spem, habet quo restituat, quia habet de præsenti certum ius ad solutionem, sicut qui habet alibi, & ita simpliciter non eget. Ex quo pro casu præsenti prompta est applicatio.

Sed responderi ad ista potest in Ordi [Fit satis obiectis.]ne ad alios effectus habere illa locum, qui cum ipsis compati possunt; secus autem esse erga præsentem, quia non tollunt, quin ita egentes mendicent, & more mendicantium sine spe pinguioris fortunæ cum illis pariter recipiantur, & in eadem mensa, cibisque eisdem sustententur. Id quod roborari ex eo potest quod plurium sententia firmat, scilicet in ea necessitate constitutum, in qua alius subuenire teneatur, clam posse suffurari ab eo, qui in simili necessitate constitutus non est, quod pro ea subleuanda sufficiat. In quo quidem distinctio adhibetur nulla habentis, aut non habentis alibi, vel habituri, & meritò, quia stante necessitate prædicta, quòd alibi habeat, aut habiturus postea sit, in considerationem non venit, quia perinde est ac si non habeat, aut habiturus sit, periturus hîc & nunc, aut miserrimè, vitam exacturus. Supponimus enim non esse, qui mutuum velit porrigere, quod tamen nuper vti facile proponebatur, & experientiâ difficillimum demonstratur. Iuxta quæ in [Et probabilitas stabilitur.] casu nostro mendicitas accipienda, vt scilicet mendicus hîc & nunc censendus sit qui mendicat, non semel aut iterùm, sed longo dierum tractu, & in quibus Bullæ vsus, vt diximus, est maximè opportunus. Vnde & probabile esse illum validum, & conuenienter posse induci, sicut in multis accidit ad Bullam eamdem spectantibus, etiam vbi de absolutione à reseruatis agitur, vt videri apud scriptores potest, quos habet illa & plures & eruditione conspicuos.

Sic autem accepta Bulla non solùm [Vigere Bullam etiam tempore felicioris fortuna.] pro mendicitatis tempore suffragabitur, sed pro toto spatio publicationis, ita vt habita pecuniæ copia non sit opus aliam ad omnes illius effectus vendicare: quia cùm sumitur, absolutè pro eo traditur. Quod & dicendum pariter de ijs, qui priuati cùm essent, illam acceperunt, & currente publicationis tempore ad munus sunt prouecti aliquod, quo qui potiuntur, maiorem pecuniæ summam debent exhibere. Et idem de Nouitijs dicendum, qui Bullam sumere possunt eadem [Circa Nouitios & dimissos à Societate ostensa doctrina.] pecuniæ taxa tradita, quam & Professi possunt, more pauperum. Si enim habitum deserant, Bulla vti poterant, quia omnibus Religionis priuilegijs gaudent, vt videri potest apud P. Mendum Disp. 24. nu. 71. & 72. & multò id potiùs in dimissis à Societate post vota biennij. Videnda etiam quæ diximus citato Tract. 5. nu. 258. Qui & dispensati circa irregularitatem ob defectum natalium celebrare etiam dimissi possunt, quia dispensatio absoluta fuit, & suum habuit effectum: ex quo & resolutio circa Nouitios roboratur. Videndus P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disp. 50. Sect. 5. nu. 14. P. Palaus Tomo 2. Tract. 16. Disput. 2. Puncto 8. num. 11. P. Layman Tract. 5. Cap. 10. nu. 4. lib. 4. illum secuti, sicut & P. Thomam Sancium lib. 5. in Decalogum cap. 5. nu. 13. & 14. & quidem Bullæ ipsius tenor omnem potest dubitationem vel solus propulsare, sic enim ille: Y por quanto vos N. distes dos tomines de plata ensayada, que es la limosna, que auemos tassado y de [Tenor concessionis.]clarado, y recebisteis esta dicha Bulla, escrito en ella vuestro nombre, declaramos que aueis conseguido, y se os conceden las dichas Indulgencias, gracias y facultades, y que podeis vsar y gozar de todas ellas en la forma susodicha. Vbi quidem concessio absoluta est, & sine limitatione vlla, quæ verificari non potest, nisi, vt dicitur, Podeis vsar y gozar, vsus & fruitio ad totum publicationis tempus extendatur. Circa hoc ergo non videtur posse rationabiliter dubitari. Ergo ad alia.

