Stat ergo suo in vigore lex, etiam in ordine [Stare suo in vigore illud, & eius rationes.] ad voluntariam baiulationem: est enim quoddam contractus genus, in quo Rex potest inhabiles reddere contrahentes, ob non leues rationes: tum ne Indi onerati in itinere progredientes graue incommodum subeant, & salutis ac vitæ discrimen incurrant, sicque eorum copia tantopere necessaria minuatur. Tum etiam ne dum faciles in oneribus exportandis se exhibent, Hispanos reddant in ijs etiam inuitis imponendis faciliores. Tum denique quia id Hispanæ nationi videtur indecorum, Indis vt bestijs vti, quod dedecus in alienas nationes cum inuidia nominis redundabit. Et quidem qui oneratos vident, nec quomodo id accidat sciunt, facilè poterunt inuitos sub onere gemere sibi persuadere. Et vt id, quod specialiùs, cùm de Indis agitur, debet attendi, non prætereundum illos assuefactos portandis oneribus, & eatenus valde defessos, non futuros aptos ad doctrinæ Christianæ rudimenta percipienda: cùm prætereà ea de caussa à suis oppidis sint frequenter abfuturi, & ita neque Parochorum suorum, neque aliorum cura, in rebus ad salutem necessarijs, aut conuenientibus instruendi. Quæ, & alia potuerunt Regium Consilium ad sic statuendum vt vidimus permouere. Vnde in eo graue vi [Obligare grauiter in conscientia.]detur futurum peccatum: est enim lex circa materiam grauem, & in qua si sola obligatio sub veniali esset, minime fuisset necessitati consultum: quis enim de venialibus curet? iuxta dicta Tit. 2. Thesaur. n. 3. 96. & seqq. Neque pœnalis dici potest: licet enim circa delinquentes in alijs designetur pœna, aut iudicis arbitrio remittatur, hoc loco nihil tale; quamuis verum sit in eo delinquentes non esse impunitos dimittendos. Id quod & in multis alijs dicendum, etiamsi de pœnis agatur; tum quia multi & grauissimi Scriptores leges pœnales in conscientia obligare magnis fundamentis existiment, iuxta materiæ grauitatem, & legitimam interpretationem mente legislatoris attenta per verosimiles coniecturas adhibendam & amplectendam: Tum etiam, quia si materia sit moralis, id est, pertinens [Lex pœnalis quando dicto modo obliget.] directè ad bonos mores Reipublicæ, & ad cohibenda vitia, & ad eos fines censeatur necessaria obligatio in conscientia, vel ad pacem eius, vel advitandum magnum illius incommodum; magna præsumptio est legem poni sub intentione obligandi in conscientia, etiamsi modus præcipiendi non sit adeò expressus & formalis, nec pœna nimiùm grauis: vt cum Victoria & Couarrubia tradit P. Suarez lib. 5. de legibus cap. 4. nu. 11. Id quod multis ex præfatis statutis potest applicari, & præsenti potiùs, in quo pœnale nihil, cùm tamen & pœna posset meritò designari. [De custodibus equitatus viatorum, & aliorum ad eos spectantium.]

sequitur in præfato rescripto quod ad custodes iumentorum itinerantium spectat, de quo sic: Y porque me han informado, que suelen encargarse de guardar los vagages y haciendas de los Españoles, y en caso que sin culpa, ò por descuido suio se vayan ô las hurten, son conuenidos ante mis Iusticias, y condenados à pagar el valor de los vagages y haciendas suso dichas: quiero y es mi voluntad, que de oy en adelante no puedan ponerse contra ellos demandas semejantes, ni incurran en pena alguna ciuil, ni criminal en ningun caso de este genero. Sic ibi. Quod est satis prouida cautione dispositum, & iuri conforme. Si enim illos depositariorum iure censendos esse velimus, illos de leui culpa non teneri, quando depositio in solius disponentis commodum cadit iuridica doctrina est apud Doctores communis, iuxta quam lo [De obligatione Depositarij, & famuli.]cuti sumus in Thesauro Tit. 8. nu. 33. Vbi & n. 34. assertum cum D. Thoma & alijs in foro conscientiæ ex sola mortali culpa compensationis obligationem suboriri. Et vt lata culpa diceretur sufficere, respectu Indorum quæ in alijs talis esset, leuis est proculdubio reputanda conditione eorum inspecta, & incommodis, quæ in huiusmodi custodia perpetiuntur. Si autem vt famuli habendi sint, vt videntur haberi, est quidem secundùm communem gentium sensum illos ad custodiam rerum cum restitutionis obligatione teneri, vt ait P. Lessius lib. 2. pe Iust. & Iur. cap. 15. num. 75. Sed circa obligationem hanc idem quod nuper dicendum, sicut & quoad rem quocumque modo apud aliquem retentam, aut suæ curæ commissam, quando id solius custodientis non attenditur commodum, sed in custodiam tradentis: leuis enim ad obligationem culpa non sufficit, pro quo citatus Scriptor Cap. 7. n. 41. & in Indis leuis ea censenda est in casu, de quo agitur, iuxta dicta, quandoquidem in solius commodum Hispani viatoris custodia cedit. Neque enim dici potest vtriusque incercedere commodum, quiamerces custodi tribuitur. Ea enim adeò exigua est, vt pro nihilo debeat reputari, vt ea de caussa adeò ingens sit periculum subeundum. Præterquàm quòd id inuitus & coactus præstat, quod satis est Hispano viatori compertum, vnde cùm iumenta custodienda tradit, ei se periculo vult scienter exponere. Vnde nobilis quidam Potosinus Prætor, cùm eò contendens, & quæ sub noctem tradita fuerant iumenta Indis custodienda in latissimis pascuis, sequenti videbat orto iam sole redire, tamquàm miraculum proclamabat. Sicut ergo Imperatores circa obligationem compensationis gradus culpæ disponere potuerunt, ita & Reges nostri Imperiali suis in Regnis gaudentes potestate; & ita circa sic statuta non debet Cæsarei iuris, nisi in quantùm videatur fauere, auctoritas allegari.

Vbi & notandum illud: Y en caso que [Ex culpa lethali vt Indi teneantur.] sin culpa, ô por descuido suyo. Vbi circa culpam res videtur comperta, si absit, nulli inde obligationem insurgere. videtur etiam de graui culpa esse sermonem, quia additur verbum Descuido, quod defectum curæ significat, & latinè dicitur Incuria. Neque designare potest inculpabilem defectum, iam enim id satis fuerat expressum, quando sine culpa dictum: vnde leuis culpa designata. Ex quo inferre licet Indos ex graui & mortali culpa teneri, id quod ipsa ratio naturalis ostendit. Si erde illa constaret, posset qui ita deliquisset coràm suo iudice conueniri. Sed ad quid perditio hæc? Quid curandum à paupere, qui vix necessaria pro vitæ sustentatione consequitur? Sunt equidem inter Indos, qui abundantiùs vitam transigant, & suam habeant Hispanorum more substantiam. Sed isti ministerio custodiæ præfatæ neutiquàm addicuntur: sed illi qui sua ferè omnia bona secum portant. Puniri ergo poterunt ita vt luant corpore quod aliter non possunt, Et quod dictum est de custodibus equitatus: de ijs etiam accipiendum, quibus viatores sarcinas alias custodiendas præbent, pro quibus ratio eadem. Et circa equitatus custodes videnda quæ diximus Tit. 1. citato nu. 131. quibus modò prolata comprobantur.

Illud etiam Regiam mirè commendat [Circa infirmos quæ adhibenda cura.] pietatem, quod verba sequentia declarant, sic enim rescripto in eodem: Especialmente os encargo la buena y cuydadosa cura de los enfermos que adolecieren en la ocupacion de las labores referidas [Rescriptum Regium.] ahora sean de mita, ô repartimiento, ô voluntarios, para que tengan el socorro de medicinas y regales necessarios. Et huic quidem pro infirmis curæ fieri videtur satis vbi hospitalia pro Indis extant; pro quibus tamen cura Magistratuum necessaria est, [Vide Acacium de Velasco Tomo 2. Resol. 49. & So.] vt id fiat, quod Regia Ordinatione iubetur, quia & in hospitalibus ministrorum debet solicitudo curari, & inquirendum circa alia, ex quibus miserorum Indorum vita dependet. Vbi autem hospitalia non sunt, cura consimilis adhibenda; vnde grauiter delinquitur, cùm Indi suis in laboribus morbum contrahentes, ad sua hospitiola remirtuntur, & ibi contabescere, ac mori sinuntur ab ijs, in quorum commodum laborabant. Vbi non solùm erga inuoluntarios, sed etiam circa spontaneos operarios hæc iniunguntur pietatis officia. Erga inuoluntarios quidem, quia hac sub conditione traduntur. Erga voluntarios autem posset dubitari, quia conductores operariorum ad ægrotantium non tenentur curationem, pro quo qui plus fauent, asserunt paucorum dierum deberi mercedem, idque non de rigore iuris, sed ex æquitate, pro quo Naldus Verb. Famulus nu. 6. cum alijs. Nihilominùs Regia auctoritate præcipitur vt operarijs Indis Christianum curationis præstetur officium, verissimè iudicante indigentiam eius futuram, & ad id præceptum alias charitatis vrgere: quod obligationem quidem sub mortali importat, sed sine onere restitutionis, cum graui alia circumstantia Regij præcepti violati.

Illud tandem in fine quod omnium, [Circa Missæ auditionem & laborem in Festis, pro quibus privilegiati.] debet esse potissimum, dum sic dicitur: Sobre todo lo qual acudireis con mucha vigilancia que los jornaleros oyan Missa, y no trabajen los dias de Fiesta en beneficio de los Españoles, aunque tengan Bullas Apostolicas y priuilegios de su Santidad. Y los Mineros y labradores digan que lo hacen voluntariamente, [Rescriptum Regium.] pues esto no se verifica jamas: y como quiera que sea, tiene inconuenientes muy grandes: y hareis que viuan Christianamente sin los vicios y borracheras, de que Nuestro Señor se ofende tanto. Sic Rex: vbi quidem minimè suspicandum est velle illum in aliquo Bullis Apostolicis, in quibus priuilegia circa Festa Indis conceduntur, vllatenus contraire. Vnum illud prohibetur solummodò, ne scilicet in Festis Hispanorum suis in Mineris aut prædijs laborent, idque non tam Indis ipsis, quàm Hispanis, ne scilicet permittant eos laborare. Qui tamen laborare suo pro commodo possunt, vbi eis fuerit opportunum, sine obligatione Missas audiendi: quod tamen rarò omittent: habent siquidem erga Missæ sacrificium à Deo inditum peculiarem affectum: vnde & ferialibus diebus solent Ecclesiæ turbis eorum impleri. Magna autem illa inconuenientia, quæ præter illud violentiæ in labore præfato subesse asseritur, non ita sunt obuia vulgari considerationi, post diligentem autem illam occurrit Primum illos Festa in æstimatione non habituros, cùm videant Hispanos in illis magis suis de commodis, quàm de eo, quod ad bonum animæ spectat, esse solicitos. Secundum Hispanos de audienda Missa non curaturos, dum operarijs studebunt assistere, assistentiam suam valde vtilem, immò & necessariam iudicantes. Tertium Apostolicæ Sedis gratias non in leuamen Indorum, sed in fomenta cupiditatis Hispanorum conuerti. Et sic alia, quæ poterunt alij sagacius inquirentes inuenire.

Quod autem ad Eucharistiæ Sacra [Eucharistia propulsandis ebrietatibus opportuna]mentum attinet, rectè inductum, quando de exterminandis ebrietatibus erat agendum. Sic enim Doctor Gentium cùm tale aliquid in Ecclesia perpetratum nosset, vbi alius quidem esurit, alius autem ebrius est, statim Eucharistiæ intulit mentionem dicens: Ego enim accepi à Domino, quod & tradidi vobis &c. 1. Cor. 11. v. 21. & 23. Vbi & [1 Cor. 11. v. 21 & 23.] illud eiusdem ex Epistola ad Titum, Cap. 2. v. 14. Qui dedit semetipsum pro nobis, vt nos redime [Tit. 2. v. 14.]ret ab omni iniquitate, & mundaret sibi populum acceptabilem, Sectatorem bonorum operum. Quod equidem ad Sacrificium in cruce spectat, in qua Christus semetipsum dedit ad præclarum illum effectum, redemptionis & emundationis, & ad ebrietatis vitium specialiter remouendum, ad [Isaia 21. v 31. D. Hieron.] quod spectat illud, quod præmiserat. Sobriè & iustè, & pie Viuamus &c. Circa quæ sic D. Hieronymus: Sobriè, Perfectè: Attendite ne grauentur corda vestra crapula & ebrietate, & curis huius vitæ Lucæ 21. v. 34. Sed & referri etiam ad Eucharistiam potest, in qua pro nobis & ille datur: sic enim & Lucæ 22. v. 19. Hoc est corpus meum, [Luca 22. v. 19.] quod pro vobis datur. Vbi versio pro Datur habet Commutatur. D. Epiphanius Frangitur. Arias Montanus Datum. Et hoc quidem vt mundaret, sibi populum acceptabilem. Pro acceptabilem autem in Græco ea est vox, quæ D. Hieronymo non parùm facessit negotij, & eamdem esse deprebendit, quæ apud Matthæum in Oratione Dominica, ibi: Panem nostrum supersubstantialem da no [Matth. 6. v. 11.]bis hodie 6. v. 11. ἐπινύσιον, quod ille exponit Præcipuum, Egregium, Peculiarem, digna Eucharistiæ. Panis inquam cælestis, epitheta. Vt intelligamus aliquem ad illum in loco Apostoli esse respectum, & pro ebrietate releganda, fundando ex Gentili populo alium Christo peculiarem, qualem Indicum exoptamus. Quòd si effectus tales multoties non videntur, indispositioni accedentium dubio est procul tribuendum. Quando & timeri potest ne quod institutum est in salutem, transeat in iudicium.

Et vt stabilita in præfato Rescripto ad [Postremum Regis mandatum consideratione dignissimum.] debitam perduci executionem possint, sic pijssimus, & zelantissimus Monarcha concludit: Y por ser este vno de los articulos mas importantes, os mando, y vueluo à encargar, que cumpliendo con la puntualidad y diligencia, que de vos confio, lo que por esta Cedula va preuenido y ordenado, veleis sobre [Regium rescriptum.] todas las personas, que tienen el vso y gobierno de los Indios, y aueriguado algun excesso contra su libertad y buen tratamiento, le castigueis exemplarmente, sin dispensar en ninguna de las leyes ô penas, que hallaredes establecidas. Y los Obispos y Prouinciales de las Ordenes, enuiareis vn tanto de esta Cedula, encargandoles en mi nombre, que castiguen à los Dotrineros y otras personas Ecclesiasticas, que maltrataren con vexaciones y sin Iusticia à los Indios, que os vayan auisando y me auisen por mi Consejo de las Indias del cuydado con que se cumple y executa. Sic Rex, in quibus zelus eius verè Regalis & Christianus satis clucescit, & in primis quod ad Proreges spectat, quanta circa hoc sit obligatio luculenter apparet. Et peccare illos grauissimè dubitari nequit, dum familiares suos regimini Indorum præpositos Prætoriale munere impunitos relinquunt, cùm sciant multa ab ipsis incommoda Indos sustinere. Sicut etiam alios, qui ob humanos respectus pergere similiter indigna permissione sinuntur. In quo & Deo & Regi fideles cùm non sint, nihil sibi prosperioris fortunæ promittant, licet ipsis videatur arridere.

Et quàm id sit à ratione & obligatio [Dispensatio circa pœnæ Regi reseruatæ.]nibus eorum alienum, id quod de dispensatione dicitur, reddit manifestius: negatur enim ad illam potestas; negari enim à Principibus potest circa leges ab ipsis conditas. Nec videri potest summus in eo rigor eo quod sit adeò difficilis recursus ob immensam distantiam, quia leges dictæ eius conditionis sunt, vt neque à Rege ipso sperari queat dispensationem concedendam; neque ratio aliqua occurrere potest, quæ illam videatur exigere, & licitam comprobare. In ijs siquidem legibus de conseruanda Indorum libertate agitur, & moderatione seruanda circa illos, ne laboribus opprimantur. Vnde cùm aliqua dispensationis ratio occurrit, à Rege concessa est, idque semel, cùm de Indorum oneribus ageretur, de quo num. 1079. Sic enim ille: Y solo dispenso en que puedan llebar la cama del Dotrinero ô Corregidor, quando se mudaren de vn lugar a otro. Pero esto con tres limitaciones &c. Sic ergo dispensationem eo in casu concedens, manifestè innuit non esse in alijs admirtendam; si enim secus sensisset, illam profectò concessisset.

Iam quod ad Ecclesiasticos pertinet, [Circa Ecclesiasticos dispositio verè Catholica.] Catholica est animaduersione prouisum, vt delinquentes illi à suis Prælatis punirentur. Non ergo à Proregibus ipsis, & multò id minùs ab inferioribus Magistratibus, nulla habita boni eorum nominis ratione. In quo quidem si Prælati caussas diligenti examine trutinantes, eos falsò delatos deprehendant, de quo & Gubernatores admoneant, atque illi in remotione, aut publica alia pœna obstinatè persistant; pœnas Canonici iuris dubio procul incurrunt; illi enim sunt qui condemnant, & pœnas ministerio Prælati resistere non valentis exequuntur, sicut incurrerent, si ministerio alterius vterentur. Et idem a fortiori est quando Prælatis pœna infligenda proponitur, nulla præmissa aut præmittenda ab ipsis caussæ cognitione, meros enim, sed honoratos volunt esse satellites, damnabili prorsus zelo, aliàs à Nobis improbato. Quo in genere aliqua vidimus, sed non sine cælesti animaduersione pariter subsecuta.

In præfata autem Ordinatione circa [Teneri illos legibus præfati Rescripti.] Ecclesiasticos videtur supponi teneri illos ad obseruantiam eorum omnium, quæ in prædicto Rescripto continentur, cùm eius copia transmittenda iubeatur Prælatis, a quibus inobseruantia punienda. Id quod potest, immò & debet conuenienter admitti, cùm sit satis fundata sententia, iuxta quam Ecclesiastici ad legum ciuilium obseruationem tenentur, quæ pro communi sunt latæ Reipublicæ vtilitate; de quo alibi à Nobis dictum. Et si quæ sunt aliæ, in quibus id non solùm veritatem, sed specialem conuenientiam habeat, illæ certè præ alijs, de quibus suprà. Cùm enim de Indorum conuersione agatur, & de stabiliendis in Christiana Religione iam Ecclesiæ filijs, ad id quidem valde expedit quidquid ad eorum libertatem, & humanam tractationem spectat in ijs, qui spirituali huic solicitudini ex Officio, aut charitate incumbunt; in quibus magis dedeceret inhumana tractatio, quæ & impunita relinqui videretur.

Potest autem contra prædicta obijci, [Difficultas ex mentione Ecclesiasticorum in Rescripto.] eo ipso quòd Rescriptum, de quo agimus, Ecclesiasticorum faciat mentionem, & directè ad ipsos etiam protendatur, nullius esse roboris. Quod Doctores colligunt ex Cap. Ecclesia S. M. de Constitut. In quo Innocentius Tertius statutum laicale reprobat, etiamsi Ecclesiæ commodum & vtilitatem respiciat, nisi ab Ecclesia fuerit approbatum. Et ratio discriminis est, vt ex Decio proponit P. Suarez l. 3. de legibus Cap. 34. n. 13. quia quando disponunt in particulari circa Ecclesiastica, præseferunt ac supponunt potestatem laicorum in illa, quod repugnat Ecclesiæ libertati. Quando verò in communi loquuntur, tantùm procedunt ex potestate gubernandi Rempublicam in temporalibus, in quo libertas Ecclesiastica non offenditur. Ad quod dici potest [Responsio prior.] in primis grauium scriptorum esse sententiam Principes laicos posse generaliter suis legibus & statutis in temporalibus Ecclesiasticos comprehendere, quando leges; & aliæ dispositiones sunt Ecclesiæ fauorabiles, quia circa talia illi non sunt à iurisdictione eorum exempti. Neque obstare adductam Innocentij Tertij decisionem, procedit enim quando laica dispositio versatur circa res Ecclesiasticas in particulari, quod etiam de personis accipiendum, sic enim vim habent nullam, nisi ab Ecclesia approbentur. Sic tenent Bartholus & Panormitanus, quos secuti Syluester Verb. Lex. Quæs. 13. & Angelus ibidem. nu. 5. Quod quidem vt probabile potuit prædicto in Rescripto virorum sapientium consilio sustineri. Sed verò cùm sapientes huiusmodi non [Alia verosimiliter.] potuerint ignorare expressionem talem in legibus eorum posse obsistere firmitati, & meliùs ac firmiùs negotium agi, si de Ecclesiasticis mentio nulla habeatur; id enim non tollit Ecclesiasticorum obligationem, vt in alijs legibus constat: videtur equidem eo modo processisse, quin id obstet, quòd de Ecclesiasticis mentio inducta inueniatur. Vnde dicendum in legum ipsarum tenore nihil de Ecclesiasticis expressum. Id verò quod in fine additum, non est peculiare statutum circa illos, sed supposita obligatione, vndecumque illa veniat, circa quod varia sunt scriptorum placita, admonitio Prælatorum inseritur, quæ pro complemento legum valde est, & quidem meritò, conueniens iudicata.

Et hoc quidem vti magis conueniens [Sententia de directa iurisdictione laicali.] videtur assertum, vt ex tenore Rescripti compertum habetur: quamuis sententia dicta de directa iurisdictione in temporalibus, sit, vt dixi, probabilis, negata circa hoc exemptione, quam plures negare modernos affirmat P. Suarez suprà n. 10. Inter quos acerrimus Ecclesiasticæ libertatis propugnator Cardinalis Bellarminus Tom. 1. Controuers. lib. 1. de Clericis. Cap. 28. cuius auctoritate ait P. Arrriaga Tom. 4. Disput. 15. n. 47. maximè se motum, vt eam sententiam vti valde probabilem, & omnino veram P. Suarij sententiæ præferendam iudicaret. Licet enim Cardinalis ageret ex professo contra hæreticos & pro libertate Ecclesiastica, non putauit tamen se per eam solutionem vllo modo ei libertati derogari, vt timet P. Suarez. Sed quidem doctus Pater non videtur legisse Doctorem Eximium in eo loco vbi Ecclesiasticam libertatem non minùs ex professo, quàm Cardinalis, nec minùs eruditè defendendam assumpsit, scilicet lib. 4. contra Regem Angliæ, in cuius Cap. 16. vbi sententiam de absoluta obligatione, vti apud omnes Catholicos certam proponens. num. 13. vbi & quæ directam iurisdictionem tribuit: ipsi contrariam statuit. n. 14. pro qua sit. n. 15. Atque hanc sententiam, quòd leges huiusmodi non obligent Clericos ex vi iurisdictionis laicæ, sed ex vi rationis, defendit Bellarminus in suis Controuersijs, præsertim in vltima æditione, & sæpiùs illam inculcat in his posterioribus Opusculis, scilicet in libro Recognitionum, & in libro contra Barclaium, & in Apologijs contra Regem Angliæ. Et ideò Rex ipse sæpiùs circa hunc articulum ipsum mordet &c. Iuxta quæ videtur P. Arriagam potuisse suum illum motum reuocare. Si & addamus verba Cardinalis eiusdem in responsione ad Epistolam incerti Auctoris pro defensione Venetorum contra censuras Pauli V. quæ adducit Diana Parte 1. Tract. 2. Resolut. 8. qui ibidem sententiam P. Suarij defendit cum alijs, quos citat, sicut & Tractatu 10. Resolut. 12. non citato tamen inter alios dicto Patre, quem est mirum non legisse, aut lectum omisisse, cùm sit in legum tractatione præcipuus. Adducit autem citata Resolut. 12. Lorcam 1. 2. Tom. 2. Tractatu de legibus Disput. 25. n. 4. vbi ait Ecclesiasticos non solùm virtuti directiuæ, sed etiam coactiuæ subijci in prædictis, quamuis coactio, punitio, & executio legum fieri non debeat per Principes sæculares, sed per Principes Ecclesiasticos, à quibus compelli debent ad earum obseruationem. Et hanc sententiam vocat singularem, vtpote contrariam communi Theologorum: quod non videtur quomodo potuerit, nisi sui immemor, affirmare. Nec tamen immemor, cùm se referat ad dicta Resolut. 8. citata, vbi pro illa adduxerat Sotum, Medinam, Victoriam & alios, quos adducit & sequitur P. Salas de legibus Disp. 14. Sect. 8. num. 94. & 104. quibus addendus P. Palaus Parte 1. Tract. 3. Disp. 1. Puncto 24. §. 6. nu, 5. Guilielmus Herincx Tomo 2. Tract. 3. Disp. 3. nu. 149. cum P. Salas locutus Franciscus Bonæ Spei Tomo 4. Tract. 3. Disp. 7. n. 42. & seqq.

Et hæc cùm ita se habeant, videndum est quid sibi velit Diana Resol. 8. citata in [Circa munitionem Dianæ notatum aliquid cum resolutione quæstionis.] fine dum ita scribit: Ex his omnibus apparet quòd cautè legendus sit Vincentius de Franco (aut de Franchis) Parte 2. Decis. 9. asserens Clericos non esse omnino exemptos à legibus ciuilibus quatenus spectant ad tranquillitatem Reipublicæ, vt aduersus illum notauit Marius Antoninus lib. 1. Resolut. 97. nu. 8. Sic ille. Non enim videtur præfata assertio suspicionem præ se ferre damnabilis doctrinæ contra Ecclesiæ immunitatem: non enim esse exemptos respectu eorum, quæ ad tranquillitatem Reipublicæ spectant, & non sunt libertati Ecelesiasticæ contraria, iam vidimus plures & graues Scriptores affirmare. Et fortè plus aliquid sibi voluit Auctor ille, contra quem Marius Antoninus ex eo tantùm arguit, quòd Clerici sunt de foro Ecclesiæ, pro eo textus & Auctores inducens, vti pro explorata veritate. Quidquid ergo de præfatis sit, lex de qua agimus, ab omni potest violatæ Ecclesiasticæ immunitatis suspicione saluari. Et licet sententiæ, de qua nuper, probabilitatem ostenderim, apud me tamen maximi est ponderis Innocentij Tertij citata decisio in Cap. Ecclesia S. M. vbi grauissima illius verba: Nos attendentes quòd laicis (etiam Religiosis) super Ecclesijs, & personis Ecclesiasticis nulla [Cap. Ecclesia S. M.] sit attributa facultas; quos obsequendi manet neceßitas, non auctoritas imperandi &c. Item quòd ita asserta ciuilium legum auctoritate, quatenus ab Ecclesia approbatæ censentur, nihil quoad earum substantiam, & obligationem obseruandi detrahitur, cùm tamen Ecclesiastica libertas defendatur meliùs, & sacris Canonibus congruentiùs statuatur. Tum insuper quia iuxta principia, quæ pro sententiæ præfatæ probatione ab eius patronis assumuntur, ægrè defendi potest Ecclesiasticos quo ad vim coactiuam non esse pariter subiectos. Et ita eum modum dicendi auidè arripiunt hæretici & Schismatici, vt ait P. Suarez citato loco ex defensione contra Regem Angliæ num. 13. licet eam ibi vt à Doctoribus Catholicis proponitur non improbabilem arbitretur.

Et quidem assertum huiusmodi de aui [Hæreticis vt placeat sententia affirmans.]da hæreticorum arreptione, ex ijs comprobari potest, quæ apud Cardinalem Bellarminum extant, cui inimici Ecclesiasticæ libertatis ad peruersi dogmatis probationem id quod ab ipso dictum fuerat de obligatione Clericorum ad obseruantiam legum prædictarum, obiectum est, vnde ille in Opusculo contra Barclayum cap. 15. in [Cardinalis Bellarmin.] fine affirmat in editione post annum 1598. se quod ad id spectat planiùs & pleniùs explicasse. Et Cap. 34. vers. 3. affirmat leges huiusmodi tantùm vi rationis, & non vi legis obligare. Et Cap. illo 38. à P. Arriaga adducto nihil habet præter simplicem assertionem de obligatione quoad [Quomodò dici possit obligare quoad vim directiuam. P. Suarez explicatur.] vim directiuam, & non coactiuam, quam cum conuenienti explicatione, iuxta doctrinam dictam admittit etiam P. Suarez citato Cap. 34. num. 17. vbi ita scribit: Alia differentia esse potest, quia lex quo ad vim directiuam fertur in ciues vt tales sunt, & per se est necessaria ad commune bonum, & ideò quoad hunc effectum statim acceptatur per Ius Canonicum. Coactio autem &c. Neque contra hoc facit id, quod habet nu. 12. vbi obligandi vim directiuam videtur negare contra eos, qui eam in Principibus laicis agnoscunt, vt contrapositam coactiuæ, quia pro illa non suffragatur exemptio. Ibi enim solùm illam negat vt independentem à Pontificia approbatione; hac autem posita vim accipit, quoad prædictum effectum: ita vt absolutè dici possit leges huiusmodi laicorum Principum obligare: vnde nequeunt dici leges Pontificiæ: sicut qui librum approbat; non est illius auctor, licet nequeat non approbatus euul [Approbationis qualitas declarata.]gari. Vbi & addendum approbationem talium legum non esse actum aliquem iuridicum, quo iustæ & rectæ comprobentur: hoc enim in ipsis supponitur ex dispositione Principum, vnde quoad non exemptos vim suam habent omnino independenter à Pontifice vti rectæ & iustæ, & communi bono vtiles. Solùm est ergo approbatio quoad acceptationem pro vsu Ecclesiasticorum: vnde nomine acceptationis significata inuenitur à doctis Scriptoribus, vt videri potest apud P. Suarez citato cap. 34. num. 13. Vnde & leges huiusmodi ex approbatione tali nullam specialem accipiunt auctoritatem aut firmitatem; & ita possunt sine dependentia vlla â Sede Apostolica abrogari, ac si non fuissent vllatenus approbatæ, & quæ loco earum successerint, similem approbationem habebunt.

SVPERADDITA QVÆDAM DVABVS PRÆMISSIS AVCTARII PARTIBVS.

Circa vnicum Diuæ Annæ coniugium, & vnicam prolem MARIAM.

De quo Parte 9. nu. 22. & seqq.

PRo exornanda prædicta [Elogium Diuorum Virginis Parentum.] Diuæ Matris, & Diuinissimæ Filiæ gloria elegantissimum attexendum Elogium, quod inter alia Patriarcharum nomine Epithalamij habet D. [D. Emanuel Thesaurus.] Emanuel Thesaurus Patritius Taurinensis, Comes, & Magnæ Crucis eques Sanctorum Mauritij, & Lazari tenore sequenti.

Descende Cælo, vbi nil agis sanctis sine Hy
men
Duas extra Cælum Cœlestes Animas copula
turus.
Ioachimum & Annam
Illum Regia hanc Sacerdotali stirpe.
Vt dotali vtroque apice Nepotem instituant.
Inter Reges Pontificem, inter Pontifices Re
gem.
Age iugalibus nodis quos Paternitas nexuit,
Cor geminum stringe, vel vnicum diuide:
Vt alter Sponsus ex altero spiret.
Sed heu spinosa primordia? Initio planges, dum
panges.
Vltra viginti annos sterilis ille thalamus
Nihil nisi lacrymas gignet.
Sed verte statim lætioribus hanc næniam.
Nam sterilis Parens,
Maiorem prolem vtero capiet, quàm mente.
Stupente rerum Natura.
Tam fœtam, quàm fœtum extra suas leges.
Adde nouam inter fœminas laudem
Citra sobolis crimen Matrem fieri
Nam ceteræ, Carnifices antequàm Matres,
Partum conficiunt, dum concipiunt.
Vnoque momento
E Cælo demissam Animam Orco exponentes,
Vitam & largiuntur & lethum.
Sola Maria Parentis honos, non onus,
Maternam vterum condecorabit intrando.
Nec deerunt puerperio præsagia &c.

[Aliud D. Annæ cum testimonio assertæ veritatis. Laurentius Beyerlinck.]

Pro eôdem facit id, quod habet Laurentius Beyerlinck in Theatro Tomo 7. lit. V. pag. 135. Col. 1. vbi ita scribit: Fuit & altera ANNA, vxor Ioachimi, Virginis Deiparæ parens, quæ, vt loquitur Damascenus Orat. 2. de Natiuit. B. Virginis, promißionis germen ex sterili ventre produxit. Hæc marito diu superstes, vt communis opinio habet, eo piè defuncto, quod vitæ reliquum erat, summa deuotione & sanctitate exegit, vnde & viduis Christianis velut exemplum proponitur, quod imitentur: vt cuius summa modestia & pietas erga Deum, ob quas virtutes Deiparæ Virginis mater fieri promerita fuerat: marito viduata incrementum sumpsit, ac viduitatem suam his velut præsidijs vallauit. Sic ille. vnicum germen benedictionis agnoscens ex sterili vtero magnorum meritorum ornamentis & præsidijs comparatum. Quod autem de diutina viduitate ab eo secundùm communem opinionem assertum, quia ad sanctitatis quidem conducit augmentum, & in tali assertione, nullo modo communi pietate detrahitur, sustineri potest. Et ex hoc reddi ratio cur priùs quàm maritus, licet fuerit ille sanctissimus ab Ecclesia fuerit honorata. Ratione siquidem prolixæ viduitatis raris deuotionis, & pietatis exemplis exactæ, eius potuit Sanctitas illustrior reddi, & superexcellens claritas propagari. Id quod in S. Paula apud D. Hieronymum in eius Epitaphio mirè exornatum inuenimus.

Circa multiplicationem Sacrarum Reliquiarum quidam dicendi modi propositi, & expensi. Circa dicta Sect. 13.

P.Gretserus lib. 1. de S. Cruce Cap. 77. [P. Gretseri philosophandi modus.] ita scribit de Christi agens Cruce, & rupe montis Oliueti, in qua Christus in Cælum ascendens pedum reliquit impressa vestigia; quarum innumeræ extant Reliquiæ, vt sine multiplicatione mirabili non videatur posse constare: Potuit illa fieri, vel creationis nouarum partium in locum abscissarum subeuntium, vel sine creatione, aëris adiacentis materia in substantiam crucis & rupis conuersa: quo pacto multi dicunt panes & pisces, quibus Christus tot millia pauit multiplicatos esse: vel certè partibus Crucis & rupis potentialibus virtute diuina ad actum reductis; cùm enim continuum diuidi poßit sine fine, atque adeò partes infinitas contineat, facilè intelligi potest quomodo Crucis magnitudo, & Christi vestigia imminuta non sunt, vt testantur S. Cyrillus, Paulinus, Sulpitius: licet plurimæ particulæ inde desumerentur, & in varias orbis terræ prouincias, religionis ergo deportarentur: Potuit enim Deus semper alias ex potentia continui eductas in locum aliarum substituere. Hæc si non capiunt hæretici, caussam dixerim, quia non sapiunt; si saperent, caperent. Sic ille, P. Ioannes Ferrandus in Disquisitione Reliquiaria cum laude adducit lib. 1. Arti. 1. circa finem.

Vbi quidem quod ad hæreticos spectat, [Hæretici quia non sapiunt, non capiunt. Deuter. 32 v. 28. & 29.] bene verum est non capere, id est non intelligequia non sapiunt, vt meritò pro illis orare Christiana charitas possit: Vtinam saperent, & intelligerent. Deuterom. 32. v. 29, Quibus apprimè congruit, quod præcesserat; Gens sine consilio est, & sine prudentia. v. 28. Præ superbia siquidem, de consilio adhibendo non curant, vnde imprudentes, & ignari, quia Sapientia, vt ipsa clamitat, in consilio habitat Prouerb. 8. v. 12. Ego [Prouerb. 8. v. 12.] Sapientia habito in consilio. Vnde & sit vt quæ ipsis dicuntur, non capiant, non intelligant. Vnde & quod circa Crucem & rupem Olibetanam dictum, captu aliàs facile, monstro simile videatur. Sic iudicat doctissimus ille Scriptor, [Citati Auctoris laus.] eorum Mastix celeberrimus, nec minùs celebris probitate. Libri eius omnes in Marckdorfensi Senatu (Natale illud Gretsero solum est,) coempti, & posterorum memoriæ asseruati, vt scribit P. Nadasi, in Anno dierum memorabilium S. I. die 29. Ianuarij.

