Dico Primò. Generaliter loquendo [Assertio 1. Capellanos absolutè ad restitutionem temeri.] Capellanus dictus tenetur ad restitutionem. Sic colligitur ex communi sensu Doctorum de Capellanis agentium, vt videri potest apud Leandrum Tomo 6. tractat. 8. disp. 2. quæst. 57. & P. Sancium Tomo 1. Consilior. moral. cap. 2. lib. 2. dub. 82. & 83. vbi licet generaliter de Benefirijs agat, etiam Capellanorum meminit priori Dubio nu. 4.

Dico Secundò. Capellanus obligatus [Assertio 2. Exceptio in obligatis ad Missas.] ad Missas, si officium omittat, non tamen illas, à restitutione potest excusari. Id probo ex dictis Tomo 2. Thesauri Tract. 16. num. 15. & in Additionibus nu. 115. cum Auctoribus ibidem adductis, quibus addendus Leander suprà Disput. 7. Quæst. 22. quatenus ait attenta praxi sententiam istam esse probabiliorem, quam absolutè sequuntur plures alij apud ipsum. Iuxta hæc ergo Capellano debetur Missarum stipendium vnde illo minimè defraudandus, id quod esset contra Fundatoris voluntatem illud absolutè designantis. Ex quo & sequitur nullam pro omisso officio deberi restitutionem: siquidem Fundator pro celebratione Missarum quidquid tali diei respondet dedicauit; neque de officio meminit, vnde Capellanus minimè adstringitur ad applicandum officium pro Fundatore. Licet autem Beneficialem esse voluerit, non præstitum ab ipso ex prædicto ad officium respectu, sed propter alios, qui interuenire poterunt, quod & ex fundatione Capellaniarum, quæ laicæ dicuntur, & minimè Beneficiales, suntque his temporibus frequentiores, comprobari potest, in quibus pro solis Missis stipendium assignatur non impar illi, quod pro Collatiuis, & quandoque pinguius. Id siquidem ostendit Fundatores Capellaniarum ad Missas tantùm attendere. Cumque ita in Laicis eueniat, si Collatiuæ instituantur, & de adiecto onere pro Officio Fundatoris voluntas accedat, ea debuir declarari: vnde non expressa, pro nulla habetur. Neque ex eo quòd Ecclesia Capellanis Beneficiarijs onus recitationis imponat, aliud insuper erga Fundatores censenda est adiecisse, cùm de illa nullo modo constet: & officij obligatio proptereà imposita, quia sic est conueniens iudicatum, vt qui redditibus Ecclesiasticis fruuntur, more Ecclesiasticorum viuant, & Ecclesiæ illo ministerij genere sicut qui sunt in sacris, obsequantur.

Dico Tertiò. Capellani dicti pro die [Assertio 3. Pro diebus in quibus non est obligatio pro Missis nihil debere restitui.]bus, in quibus ad Missas non tenentur, si officium diuinum omittant, ad nullam restitutionem tenentur. Hoc videtur ex dictis legitima consequentia deduci: Nam totum stipendium est pro Missis, vnde pro diebus, in quibus pro illis obligatio nulla, nihil est assignatum: ergo neque extat quod restitui debeat. Pro quo facit multorum Doctorum sententia asserentium eum, qui præter onus diuini officij alia habet, solùm debere restituere id, quod Officio respondet, & pro eo est assignatum, vt iuxta eorum mentem affirmat Illustrissimus Acatius de Velasco Tomo 1. Resolut. 59. nu. 7. Id quod in casu præsenti euenit. Pro quo & adduci potest id, quod P. Hen [Ex sententia P. Henriq. circa Beneficiarium sine alio onere roborata probatio.]riquez cum Medina & Peña Dominicanis Magistris affirmat lib. 13. de Excommunicat. cap. 3. in Glossa circa num. 2. lit. Z. scilicet Beneficiarios simplices non Canonicos, tantùm ad tertiæ partis restitutionem obligari, in quibus præter obligationem diuini officij alia est nulla. Si ergo alia, & ita principalis vt Missa, non erit pro tertia parte. Id quod in casu præsenti robustiùs vrget, in quo ad Missam tota Fundatoris intentio dirigitur. Vbi tamen opponi potest P. Palai Censura, qui Tomo 2. Tractat. 7. Dlsp. 2. Puncto 7. num. 9. relata P. Henriquez [Esse illam probabilem.] sententia affirmat se inprobabilem non reputare. Sed verò P. Sancius citato dub. 83. num. 2. vbi P. Henriquez adducit, nihil in eius doctrina improbabile deprehendit Bonacina Tomo 1. Tractatu de Horis Canonicis Disput. 1. quæst. 5. [Videndus circa probabilitatem P. Moia in Selectis Tr. 2. Disput. 2. Quæst. 4. n. 17. & 18. Ex alia circa præstimonia & pensiones adiectum robur.] Puncto 3. uum. 2. Vers. Hinc collige, magis in speciali de illa locutus, solùm ait sibi non probari. Nec Leander P. Palai iudicium referens suprà quæst. 23. suo illud vllatenus firmat, vnde non videtur probabilitate carere. Et quidem P. Henriquez citata in Glossa litt. eadem de habentibus præstimonia & pensiones affirmat solam tertiam partem teneri restituere ob omissum Officium B. Virginis, quia accessoriè videtur additum: cuius asserto non est qui notam impingat. Et potest eius sententia præsenti instituto conuenienter adaptari: quoad depellendam integram restitutionem; & maximè ijs diebus, in quibus Missa celebratur, iuxta dicta. Vt verò etiam tertiæ partis obligatio non vrgeat ex eo quòd non solùm quasi accessoriè, vt in Præstimoniarijs & Pensionarijs sit B. Virginis officium adiectum, sed omnino accessoriè; quia pro illo in Fundatoribus Capellaniæ, pro Diuino inquam, attentio nulla, vt ostendimus.

Neque his obstant quæ pro ratione [Obiecta diluuntur.] dubitandi adducta sunt. Concedimus enim Capellanum quatenus talem ad Officium obligari, sed omnino accessoriè, vt nuper dicebamus, & officio respondere beneficium: sed cùm officium dicitur, non est necessariò de diuino officio accipiendum, sed pro oneribus Capellaniæ adiunctis. Circa quod ita scribit Bonacina citato n. 2. Vers. Ratio, cur Bulla, in fine: Hæc Bulla edita est ad tol [Quid nomine officij veniat, propter quod Beneficium. Bonacina.]lenda dubia, vt ex præcitatis Bullæ verbis constat (n. 1. in principio) sed dubium non erat de fructibus respondentibus alijs oneribus, sed de illis, qui debentur ratione officij: ergo Bulla de his tantummodò explicanda est. Sic ibi. Et in fine præfati Puncti sic concludit: Quamuis enim Ius absolutè & indistinctè loqui videatur; non tamen rationem habemus distinguendi, sicque benignè explicandi mentem Summi Pontificis, vt voluerit omittentem diuinum Officium obligari ad restitutionem omnium fructuum, respondentium scilicet diuino officio ad ratam Officij prætermißi, non verò respondentium alijs oneribus, de quibus Summus Pontifex in præcitata Bulla non loquitur. In primam igitur sententiam propendeo. Hæc doctus Scriptor, iuxta quæ habemus nomine Officij non solùm venire Canonicarum horarum recitationem: & id quod est restituendum ob illarum omissionem, eatenus attendendum, quatenus Horis respondet, pro quibus designatum, vnde si designatum non sit, vt in casu nostro, sed alia onera, nihil est ratione omissionis quod restitui debeat. Vbi & pariter responsum est fundamento ex Pij Sanctissimi sanctione deducto, vt resolutio præcedens possit securè ad praxim aduocari, de quo & dictum à Nobis aliàs, quibus non est animus contraire, cùm in diuersorum casuum specie loquamur, & eum, de quo in præsenti agimus, vt verosimilem & probabilem proponamus.

Quidquid ex Recentioribus pro sen [Hieronymus Garcia vt aduersetur, sed leniter.]tentia obligante ad integram restitutionem militet Fr. Hieronymus Garcia in Summa de Excellentijs Sacerdotij Tract. 11. Difficult. 8. dub. 2. Puncto 1. nu. 3. & seqq. contendens in pœnam omissi officij posse Beneficium stipendio alijs ministerijs respondenti priuari. Quod quidem verum est, si de Ecclesiæ mente constaret; non constat autem, & cùm pœna adeò grauis sit, vt bene perpendit Bonacina citato Vers. Ratio, cur Bulla, non est admittenda, cùm stet generalis doctrina ex citato Cap. finali de rescriptis, quod Beneficium datur propter officium. Vbi officij nomine non veniunt tantum Horæ Canonicæ, sed quidquid ad diuinum cultum pertinet, sic enim ibi Bonifacius VIII. Minuitur cultus diuinus, quem desideramus augeri, & Officium plerumque (propter quod beneficium Ec [Cap. Finale de Rescriptis in 6.]clesiasticum datur) omittitur. Sic Pontifex. Vbi ergo officium, ibi & Beneficium: vt totum toti, & pars parti respondeat; aliàs officium sine Beneficio stabit, contra Pontificium pronuntiatum, labor sine mercede, & spiritualis sine stipendio militia: quod cùm rationi, & iuri naturali repugnet, non est de Pontificia benignitate, & paterna prouidentia præsumendum. In pœnis benignior est interpretatio facienda. Regula est 49. Iuris in 6. pro quo Glossa multa proponit exempla, vtiliter peruidenda. D. Barbosa Axiomate 187. nu. 12. vbi & nu. 7, quod pœna non irrogatur, nisi expreßè in iure caueatur, pro quo leges & Doctores.

III.

Circa iuramentum de non ludendo, cum pœna pecuniaria authentico instrumento firmata.

POena fuit duorum millium Octore [Casus propositus, & firmata obligatio.]galium S. Inquisitioni soluendorum, quod tamen iuramentum sæpiùs, qui ita iurauerat, violauit, in graues ideò coniectus angustias, modumque inuenire percupiens, quo ab illis posset extricari, cùm alias reperito sacrilegio valde essent eius imminutæ facultates. Circa quod supponendum estvalidum fuisse huiusmodi iuramentum, quia nullum apparet caput vnde possit infirmari. Generaliter enim loquendo illud, quod circa ludum versatur, cùm de materia graui agitur, omnes Doctores admittunt, sicut & pœnale de moraliter possibili, vt de dotanda virgine, succurrendo pauperi, vouendo castitatem, ingrediendo Religionem; & similibus: inter quæ meritò potest largitio dicta, vt Sanctissimum Tribunal pro summo in Ecclesia negotio militans, temporarijs sit etiam præsidijs instructum, quæ ipsi valde necessaria sunt ad multiplices functiones: vnde & hoc iam pridem in vsu, in quo qui iurant, vinculum sibi, quod possunt maius, conantur imponere. scientes SS. Tribunal ad exigenda debita, excellenti quadam præditum potestate.

Obijci tamen potest dum sic iura [Obiectio ex promissione non obligante.]tur, iuramentum supra simplicem cadere promissionem, quæ quidem obligationem iustitiæ non importat, præsertim dum non acceptatur, vt est multorum Doctorum sententia, quos adducit & sequitur P. Oñate Tomo 2. de Contractibus Disp. 29. num. 92. Instrumentum autem publicum obligationem in foro conscientiæ non addit, dum quis non intendit se ampliùs obligare, vnde & pro eo, quod ex gratitudine debetur, fieri publica Scriptura potest, quia & pactum, pro quo firmando adhiberi solita, vt videri potest apud Dianam Parte 2. Tractat. 16. Resolut. 37. & P. Moiam in Selectis Tractat. 3. Disp. 3. num. 57. vbi de pacto ex bonis auctoribus, quo stante circa Scripturam dubitatio nusla, quæ tantùm adhibetur ad faciendam fidem eius obligationis, quam quis sibi vult imponere, vnde & apud Scriptores constans Scripturam ad substantiam contractus minimè pertinere, pro quo citatus Scriptor Tomo 1. Disput. 6. num. 8. quidquid sit de Emphyteusi, pro qua P. Gaspar Hurtadus de Iustitia & Iure Tractatu de Contractibus Disput. 6. Difficult. 13. Iuxta quæ solum restat iuramentum, pro quo dispensatio multi [Dispensatio iuramenti vt possit obtineri.]pliciter potest obtineri, cùm tot sint habentes pro eo priuilegium: neque allegari possit ius tertij, cùm reuera iustitiæ non sit, vnde neque proprium ius, circa quod illa versatur, cùm sit virtus ius suum vnicuique tribuens. Id quod de iuramento procedit firmante promissionem non acceptatam, vt in casu præsenti accidit, vbi instrumentum rescissum est, tabellione cooperante, vnde ad notitiam S. Tribunalis non potuit obligatio peruenire. Pro quo videndus P. Sancius Lib. 3. in Decalogum cap. 9. nu. 10. P. Lessius lib. 2. de Iustit. cap. 17. n. 32. & 33. & cap. 40. n. 22. Vbi tenent tale iuramentum posse reuocari. Si autem fuerit factum Deo per modum voti, secus asserunt; affirmant tamen quoad relaxationem & commutationem sortiri naturam voti: votum autem in fauorem tertij emissum posse relaxari & commutari, si non fuerit acceptatum, cum eodem P. Lessio & multis alijs probat citatus Scriptor lib. 4. cap. 41. nu. 7. Itaque iuxta dicta, qui iurauit vt suprà aut reuocare promissionem potest, quia non est acceptata: aut si vim habuit voti, ab eo dispensationem aut commutationem petere, qui ad vota non reseruata Pontifici, quale est istud, habet potestatem, aut ex priuilegio, aut iure ordinario, vt Episcopus, pro quo Auctores apud Leandrum suprà Disp. 17. Quæst. 55. & similes in illo. Vnde is, qui inter angustias deprehensus, poterit adepto cordis leuamine respirare. Vide P. Moiam in Selectis pag. 81.

Sed quidem vt promissio præfati iu [Obligatio ex iustitia in iurante statuitur.]rantis maiorem obligationem intulerit, id facit, quod vsus sic iurantium videtur efficacissimè persuadere. Volunt siquidem frænum sibi validum immittere, vt nequeant nisi magno cum animæ suæ discrimine ad ludum reuocari, & eos proptereà eligentes creditores, qui erga promissionis effectum valido brachio decertabunt. At quis non videat intentum tale frustrari, si ita promittat quis, vt promissionem possit reuocare paulò post antequàm acceptatio superueniat, etiamsi eam firmauerit iuramento? Credendum ergo est obligationem velle subire iustitiæ, quam potest qui promittit, etiam ante acceptationem contrahere, si ita se velit obligare. Pro quo est communis Doctorum sensus, vt videre est apud P. Oñate Tomo 2. Disp. 29. nu. 86. & specialiter de promissione circa caussas pias & fauorabiles non admitti excusationes promittentium prætextu omissæ acceptationis, de quo idem n. 40. 41. & 109. quidquid dicat Sect. 4. & benè. Circa quod aliter etiam philosophari possumus, iuxta sententiam quamplurium Doctorum aqud eumdem Patrem nu. 36. asserentium promissionem etiam non acceptatam ita obligare, vt qui non adimplet, ad restitutionem teneatur, qui de Regno Castellæ in speciali loquuntur, propter l. 2. tit. 16. lib. 1. Recopilat. Quando ergo quis dicto modo iurat, tali se videtur accommodare sententiæ, pro cuius iurat amplexu. Quibus & addi potest iuramentum dictum non solùm versari circa caussam piam, pro qua etiam sunt qui acceptationem requirant, ex quibus P. Sancius citato nu. 7. & alij plures, quos adducit & sequitur P. Oñate nu. 41. sed etiam circa communitatem, quod cùm accidit, aut non requiritur acceptatio iuxta dicta, aut est qui suppleat, si non personaliter, saltem præsumptiuè: acceptantur enim præsumpta eorum, ad quos in Communitate diriguntur voluntate. Id quod in S. Tribunali verissimè accidit: cùm enim constet sic promissa exigi solita, proculdubio de acceptandi est voluntate præsumendum. Videat P. Oñate n. 42. & ita videtur tenendum licet pro opposita positione negari nequeat quin aliqualis videatur probabilitas sublucere.

Illud autem quæstionis alterius est, an [An iuramentum tantùm obliget pro prima vicet.] violatione iuramenti toties iterata, sit etiam pœnæ multiplicitas asserenda, quam Doctores agitant, & generaliter affirmant P. Sancius, P. Palaus, P. Layman, Bassæus, & Trullench, quos adducit & sequitur Leander Disp. 28. Quæst. 23. quando iuramentum est accessorium quoad pœnam iuramento non ludendi: sicut etiam quando accessorium non est, quia iuramentum de ludo non præcessit; sed danda pecunia cum iuramento promittitur, si ita iurans luserit Quæst. 26. Sed cùm oppositum sit probabile, quod tenet P. Sa Verb. votum nu. 26. & in reformatione illius Auctor reliquit intactum: Vnde non bene Diana ipsum allegans Par. 4. Tract. 4. Resel. 181. ita scribit: & ideò hanc sententiam docet etiam Emmanuel Sa post Romanam correctionem. Sic ille apertè significans ante correctionem non ita illum censuisse; quod tamen non sic se habere exemplaria antiquiora manifestant. Idem tamen, si spectatis circumstantijs dubium maneat de intentione vouentis aut iurantis, pro quo & P. Layman lib. 4. Tract. 4. cap. 5. nu. 4. quem Leander absolutè [Leandex.] adducit pro sententia contraria. Et tandem post alios eumdem allegans eodem loco sic subdit: Qui solùm dicit tenere verum sententiam Emmanuelis Sa, casu, quo vouens de intentione sua dubitet, cui consentit Bassæus vbi supra (scilicet Tomo 2. verb. Ludus n. 2.) Sic dictus Auctor; qui duos præfatos Scriptores immeritò pro sententia contraria absolutè collaudarat; cùm reuera pro aduersaria sint, quæ non potest nisi sub terminis dictis procedere, dubiæ scilicet intentionis, quando enim de illa constat, quæstio cessat. Cùm ergo sententia probabilis sit iuranti fauens, quis speret ea relicta oppositam in praxi præferendam, quando & pro prima vice vix possit iustum aliquid experientia polliceri? Sed est quod in præsenti casu maius præstet pro neganda solutione multiplici fundamentum: Siquidem ij ipsi, qui generaliter pro illa decernunt, eam limitationem adhibent, nisi pœna sit grauissima, & inter alia grauitatis talis exempla excessiuas eleemosynas proponunt, vt videri potest apud P. Sancium, Palaum, Trullench, & Bassæum, quos adducit & sequitur Leander supra Quæst. 24. pro quo & Diana citata Resolutione 181. & Par. 7. Tract. 9. Resol. 60. In casu autem nostro duo mille Octoregales valde excessiua & exorbitans promissio est, quæ si iuxta violationis vices esset vrgenda, promittentis substantia exhauriretur: Vnde contra intentionem iurantis tale quid esse proculdubio intelligendum. Quænam autem exorbitans eleemosyna, aut largitio censenda sit, iudicio est prudentis relinquendum, qui iurantis statum expendet.

Illud difficilius, & de quo nihil apud [Si debeat solui pars, non stante potentia ad totum. Vbi quid pro parte affirmatiua.] Auctores, quos viderim, an si dicto modo iurans non habeat totam illam, quam promisit, pecuniæ quantitatem, ad minorem teneatur, quæ ipsi suppetat, & sine graui aliàs incommodo possit erogari? Et vt debeat, communis & certa regula in materia iustitiæ facit, iuxta quam qui integrum nequit soluere debitum, ad partem, pro qua est copia, tenetur. Idem est in legatis, quæ non neganda, sed minuenda, si casu fortuito minuatur hereditas, vr ex communi sensu posuit P. Sa Verb. Legatum nu. 21. & licet solutio diminuta non admittatur iuxta l. Tutor. §. Luciut. ff. de Vsuris: posse tamen id legitimè stare habetur in l. Quidam. ff. de rebus creditis, vbi scribentes textus concordantes adducunt. Neque leges negantes in casu impotentiæ procedunt, & vbi negotium conscientiæ agitur. Hinc est etiam regula illa in Ordine ad restitutionem, quam ex receptissima Doctorum præceptione proponit P. Tamburinus lib. 8. in Decalogum Tract. 3. cap. 3. [Regula pro restitutione. P Tamburinus.] §. 1. nu. 7. vbi sic ille habet: Si res non est in totum destructa, sed remanet in aliquo, qui redditus est quo locupletior, hoc, in quo factus est locupletior, debet is restituere, vt primùm aduertit id sibi per se peruenisse ex re aliena. Vt accidet exempli gratia, Si quis rem alienam bona fide vendidisset, & pretium habuisset à venditore. Ratio est quia hoc succedit loco rei. Quare sicuti rem, vel partem rei, si extaret, debuissem reddere, sic hoc quod remanet. Sic ille.

Nihilominus vt solui nihil debeat sua [Contrarium statuitur, solidis doctrinis.]det communis & firma doctrina Scriptorum asserentium iuramentum, sicut etiam votum, non obligare, quando res, aut status iurantis aut vouentis notabiliter immutata sunt; pro qua P. Sancius lib. 4. supra cap. 2. nu. 22. cum Auctoribus, de quibus nu. 18. eorum sic mentem explicando, dum asserunt, & tamquàm regulam statuunt, quòd nemo pervotum aut iuramentum, promissionemve quamcumque obligetur vltra id, ad quod se obligare voluisset, si aduerteret, dum promisit; sicut & illorum, qui id negant, de quibus nu. 19. id quod ij, qui post eum scripserunt, communiter amplectuntur. Atqui is, qui, vt vidimus, promisit, in sortem deuenit, de qua minimè cogitauit, & qui valde est ab eo diuersus, in quo, cùm iurauit, extabat: quidquid enim modò exhibuerit, non potest non graue, & minimè præuisum, incommodum importare: Non est ergo ad solutionem obligandus. Vrgeri potest ex eo quòd is, qui iurauit, non putauit minorem aliquam pecuniæ summam iuramento assumptam, futuram sufficientem, vt à ludo posset efficaciter remoueri. Ergo de minori cogitauit in Ordine ad obligationem, & ita neque ad illam censendus est contraxisse obligationem. Præter [Circa defectum acceptationis.]quàm quòd non videtur verosimile S. Tribunal promissionem sub conditione futuri status acceptasse, nec locupletari velle iacturis miserorum: sublata autem acceptatione, obligatio promissionis iuratæ cessat, vel potiùs vim habet nullam, vt ex dictis constat, & in speciali loquens de ludo tradit P. Tamburinus supra lib. 3. cap. 3. §. 5. nu. 63. vers. 2. Si iurasti.

Neque adducta vrgent, concedimus enim [Fit satis obiectis.] generales illas doctrinas circa restitutionem; sed negamus legitimam applicationem præsenti casui, ob rationes dictas. In illis enim supponitur debitum, quod tamen in præsenti ostensum est non adesse. Quo non obstante poterit S. Tribunal de iuramento conscium pro solutione vrgere si id conueniens iudicauerit; eo enim ipso quòd sic agere intendit, acceptationem à se habitam manifestat. Et in casu quidem, de quo agimus, in quo Tabellio chirographum rescidit, contra ipsum potest à S. Tribunali procedi, & totum id ab ipso exigere, in quo lædi contigit, quando ratione rescissi iustrumenti id minus habuit, quod eo extante habuisset; si enim opportunè pro solutione actum fuisset, is, qui promisit, ad eum non deuenisset statum, in quo soluere minimè potuisset, aut certè minùs soluturus. Et in foro etiam conscientiæ ad id tenebitur, cùm damnum sit compertum. Sicut tenetur & iurans, minimè expectata aliqua iudicis sententia, quia obligatio voti & iuramenti, animæ vinculum est, Deo teste & Iudice constringens. Quamuis possit quis ita & promittere & iurare: Promitto & iuro me [Obseruatio notanda.] totidem aureos, aut Octoregales S. Tribunali, (alteri personæ, Religioni, aut pauperi) soluturum, si lusero, & ab eo fuero hoc, quod firmo, instrumento, requisitus. Quod non tenetur ijs, ad quos spectat pœna, reddere manifestum, si ad hoc nolit extendi iuramentum, sicut neque Tabellio; qui tamen illud apud fe custodire tenebitur, & pro eo legitimè rogatus, exhibere. Et hæc fortè est communis sic iurantium mens, dum de manifestatione non tractant: neque nimiùm circa id eorum premendæ conscientiæ, cùm sit grauium Scriptorum sententia in iuramentis benignam in fauorem iurantium interpretationem adhibendam. Pro quo sic P. Sancius lib. 1. de Matrim. [Iuramentum benignè interpretandum.] Disput. 9. n. 11. & suprà lib. 3. cap. 17. n. 9. vbi sic statuit: Tertia Conclusio. Iuramentum generaliter præstitum restringendum est vt quantum fieri potest minùs obliget. Sic ille. P. Suarez Tomo 2. [P. Thomas Sancius.] de Relig. lib. 2. de Iuramento. cap. 32. nu. 7. & omnes, vt ait Leander Disput. 19. Quæst. 1. aliquos adducens, vtroque suffragante Iure, de quo ibidem.

Per quod & decidenda venit, quæ oc [Etiam in casu qui proponitur, certa de pœna, & non de abstinentia à ludo.]currere potest circa materiam præsentem difficultas, an scilicet si quis dubitet vtrùm iurauerit se non lusurum, iuramento circa pœnam adiuncto, ansolam pœnam; si luserit, ad solam pœnam, an etiam ad non ludendum teneatur? Dicendum enim ad solam teneri pœnam ob rationem dictam; & prætereà, quia quando est dubium circa iuramentum, nulla est pro illo obligatio, vt est receptissima grauium Scriptorum sententia, quos adducit & sequitur Leander suprà Disput. 43. Quæst. 1. licet sint, nec contemnendi [Leander.] illi, qui secus sentiant apud eumdem. Pro quo [Etiam stante ratione verosimili posse contrarium amplecti dubium de iuramento, & aliàs.] quidem parùm refert quòd de pœna constet, aut nihil circa illam iuratum sit; cùm ea stante esse & non esse iuramentum queat, & ita iuramentum pœnæ accessorium, aut per se stans. Quod locum habet etiamsi is, qui iurauit, magis inclinet in emissionem iuramenti, vt cum P. Sancio & alijs tenet citatus Scriptor Quæst. 2. Circa quod tamen notandum quod habet Quæst. 7. vbi inquirit, An qui vouit, aut iurauit dare Ecclesiæ certas tritici mensuras, dubitat tamen an de maioribus vel minoribus, tunc possit eligere minores ex consuetis in illo loco? Ad quod ille sic: Respondeo ex dictis, Posse (nisi aliàs sit aliqua ratio suadens verisimilius esse mentem vouentis fuisse obligandi se ad maiorem mensuram) Ratio est aßignata &c. Tunc sic. Quando quis magis inclinat in emissionem voti, id proptereà accidit, quia ratio est aliqua suadens verosimilius ita esse; & nihilominus non tenetur: ergo neque in casu isto; vel si in isto, etiam in illo. Dicendum equidem rationem verosimilem non obstare, persistente dubio; immò etiamsi quis probabiliter iudicet ita esse; quia iuxta aliàs dicta potest partem oppositam amplecti, quia & illa probabilis. Quòd si stante iuramento, interpretatio est fauorabilis adhibenda, vt minùs grauetur qui iurauit; multò id potiùs asserendum quando de promissione agitur, pro qua illud non intercessit, licet intercesserit acceptatio.

IV.

Circa puellam multis dæmonum legionibus diuexatam.

QVæsitum est pro illa remedium ex [Prodigiosa narratio.] ciuitate Truxilliensi, vnde transmissa narratio tenoris sequentis, præmissa ætate puellæ, ex qua prodigium increscit, est enim tantùm nouennis; & latinè interrogata respondit materna lingua, Castellana inquam, dicens vt sequitur.

- Dux generalis legionum vocatur Inuidiael, [1. Legionum dux.] propter inuidiam, ad quam prouocat specie Simiæ. Sanctum sibi aduersantem habet D. Augustinum. Et verba Sacræ Scripturæ, quibus magis torquetur sunt ex Cantico Virginis Magnificat.
- Vrdichiel, propter mendacia, quæ prætexit, (Hispanè vrdor) specie galli octipedis, habentis in pædibus octo legiones. Sanctus aduersarius D. Hyacinthus. Verba torquentia, Aue Maria. Est Seraphim.
- Primæ legionis in galli pedibus ductor præcipuus (Capataz) vocatur Oledon. Et significat res impertinentes, quas odorari compellit. S. Margarita. Verba: Qui passus est pro nobis.
- Secundæ Buceolion, pro designanda otiosa buccæ apertione. D. Franciscus: Verba: Sanctus immortalis.
- Tertiæ Capitael, ob otiosam, ad quam mouet, Capitis molitationem. Sanctus, Hieronymus. Verba. S. MARIA ora pro nobis. Est Dominatio.
- Quartæ Bebedon, quia ad bibendam aquam otiosè incitat. S. Lucia. Verba. Psal. Miserere mei. Est Seraphim.
- Asnachiel specie canis. Et designat tormentum, quod infert cerebro. IESVS Nazarenus. Verba, Symbolum Missæ.
- Madiel specie felis cum quatuor Capitibus, & duobus pedibus, & quatuor in Capitibus legionibus, quarum primæ dux est Madiel. S. Elisabetha. Verba, Benedicta sit lux diei.
- Secundæ vocatur Occultator, quia impellit ad occultanda in Confessione peccata. S. Agnes. Verba. Iesvs, Maria, Ioseph.
- Tertiæ Virtudel ob oppositionem ad exercitia virtutum. S. Maria Magdalena. Verba. Litaniæ Virginis.
- Quartæ Videon, ob motionem ad videnda quæ non expedit. S. Laurentius. Verba: El Alabado, scilicet Laudetur SS. Sacramentum &c. pro quo vsus.
- Osdeloor, ob otiosam odorum perceptio [Fortè Oledeor.]nem, specie bufonis. Aduersaria Deipara, & quodlibet eius verbum.
- Dormidol, ob dormitationem in Oratione, specie anguis quatuor habentis capita, & in singulis suam legionem. S. Andreas, Aduersatur Communioni.
- Secundæ Reuelderon, ob reuellionem. Sanctus aduersans D. Ignatius. Verba, Sanctus fortis. Est Potestas.
- Tertiæ Oreiel, ob impertinentium auditionem. S. Ioannes Baptista. Verba, Sanctus Deus &c. De Quarta nihil.
- Comedeor, ob comestionem sine necessitate specie Simiæ cum quatuor Capitibus, cum totidem in illis legionibus: duodecim pedibus, & quinque legionibus in ipsis. S. Clara, Verba. Peccaui, Domine miserere mei.
- Secundæ Componeator, ob affectatam corporis compositionem. Virgo Deipara. Verba: Quoniam iniquitatem meam ego cognosco. Est Seraphim.
- Tertiæ Limpiael ob nimiam munditiæ curam. S. Rosa Viterbiensis. Verba. Adoramus te Christe.
- Quartæ Porezeol, ob pigritiam, ad quam instigat. S. Anna. Verba: Peccaui Domine, miserere mei.
- Primus ex pedibus Irachiel, propter iram. S. Saluator. Verba. Ora pro nobis B. Clara. Est Seraphim.
- Secundus Maniachiel, propter torporem, in quem propellit. S. Thomas de Villanoua. Verba, Benedicimus te, Ex hymno Gloria in Excelsis. Est Archangelus.
- Tertius Inuidiachiel, propter inuidiam, in quam conijcit. S. Dominicus. Verba: Et incarnatus est.
- Quartus Saltatricator, qui ad saltationem [Buylateron.] incitat. S. Thomas de Villanoua. Salue Regina &c.
- Quintus Vretor, & significat res bonas non intelligere. S. Ioachimus. Tantum ergo Sacramentum.
- Apprehensor, eo quòd impediat appre [Daprendedor.]hendere, quæ conuenientia sunt, specie tauri cum capitibus quatuordecim, quorum quodlibet est legio vna, & quindecim pedibus, in quibus nihil habet. S. Andreas, Alabado, Est Seraphin.
- Secundum Caput, Odichiel, ob odium, [Aborresel.] quod infert rerum ad virtutem spectantium. S. Ioseph. verba Sanctus immortalis.
- Tertium Viuetel, ob otiosam viuacitatem, quam indit. S. Rosa Viterbiensis. Verba Iesvs, Maria, Ioseph.
- Quartum Spiritatel, ob otiosam spirationem, S. Hieronymus. Verba Archangele Michael, &c.
- Quintum Estorbatol, eò quòd bona impediat. Hispanicè Estoruar est impedire. S. Andreas. Verba Tantùm ergo &c.
- Sextum Mentideel, ob instigationem ad mentiendum. S. Hieronymus. Magnificat.
- Septimum, Exordel, ob torporem in auditu circa res sanctas. S. Clara. Verba. Sanctus fortis.
- Octauum, Eseuchiel, ob repugnantiam in auscultandis rebus conuenientibus. S. Dominicus. Verba. Sanctißima Trinitas.
- Nonum Miratael ob iniectum obicem rebus bonis perspiciendis. S. Franciscus. Verba. Adoramus te Christe. Est Dominatio.

Sic istæ & aliæ legiones, quæ nomen assumunt ex ijs, quæ in ea exercent creatura, in qua assistunt. Et expressè asseritur legionem constare ex 6666. Sic relatio, in qua nihil de quinque alijs tauri capitibus præter dicta.

Adnotantur quædam circa præfatam narrationem.

PRimum sit nihil in illa extare, quod reuera esse non possit, id quod de om [Puellas iam pridem à dæmonibus vexatas.]nibus in illa contentis demonstrandum. Puellam à Dæmonibus vexatam nouum non est, cum talia in historijs fide dignissimis reperiamus. D. Cyprianus in Sermone de lapsis testis fidelissimus puellam, quæ per ætatem carnes non poterat comedere à dæmone possessam narrat, cum singulari Eucharistiæ miraculo liberatam. Alterius mentio extat apud Surium Tomo 1. fol. 283. à D. Remigio liberatæ. Item & curatæ à D. Bernardo eiusdem nominis Scriptor in eius vita. Pro quinquenni Cæsarius lib. 5. cap. 26. Quod verò ad numerum infestantium attinet omni prorsus difficultate vacat, cùm sint illi innumeri. Numquid est numerus militum eius? Iob. 25. v. 3. Circa [Esse illos innumeros. Iob. 25. v. 3. D. Gaspar Sancius.] quod ita scribit P. Gaspar Sancius: Milites Dei dicuntur illi, quibus Dominus vtitur ad illorum supplicium, quos suæ voluntati nouit esse rebelles. In quorum numero sunt Angeli, siue boni, siue Apostatæ, nam per vtrosque Deus suas, suorum vlciscitur iniurias. Sic ille. Pro eodem Cassianus Collat. 8. cap. [Cassianus.] 16. vbi narratio satis formidanda de Monacho, qui dum Psalmos ex more decantat, tempus mediæ noctis exceßit. Cumque finita solemnitate refecturus lassum corpus paululùm resedisset, repentè cœpit cateruas dæmonum vndique confluentium innumerabiles intueri, quæ infinita constipatione atque ordine longißimo procedentes, aliæ præibant principem suum, aliæ suo agmine sequebantur &c. Pro eodem sic præmiserat Cap. 12. Tanta verò spirituum den [Ephos. 4. v. 12.]sitate constipatus est aër iste, qui inter cælum terramque diffunditur, in qua non quieti otiosique pervolitant, vt satis vtiliter humanis aspectibus eos prouidentia diuina subtraxerit. Sic ille. Quod quidem ex D. Pauli doctrina deducunt multi Ephes. 6. v. 12. Quoniam non est nobis colluctatio aduersus carnem & sanguinem, sed aduersus Principes & Potestates, aduersus mundi rectores tenebrarum harum, contra spiritualia nequitiæ in cælestibus. Id est iuxta D. Hieronymum & alios, In aëris huius locis versantes.

