Sed restat aliud, quod maius videtur [Oppositio ex damnata Propositione ab Alex. 7.] habere momentum, scilicet ab Alexandro VII. damnatam esse Propositionem de valore priuilegiorum, quæ sunt à Concilio Tridentino reuocata, quòd scilicet in foro conscientiæ illis possint vti Regulares, & est Ordine. 36. ex quo videtur certum Bullam Pij de qua dictum, non posse iam locum habere. Ad quod quidem P. Bruno nihil in speciali respondet, cùm post operis illius editionem damnatio Propositionum, inter quas est præfata, fuerit promulgata. Videtur autem posse [Verosimilis responsio.] verosimiliter responderi, si dicatur damnari Propositionem vt extat, generaliter scilicet asserendo Regulares id posse, secluso priuilegio, de quo nulla mentio, ex eo quòd sibi persuasum habeant in Concilio solùm quoad forum exterius fuisse reuocata. Vnde non omnes Regulares id possunt, sed qui priuilegiorum habent communicationem, quia scilicet Mendicantes sunt, de quibus specialiter procedit Bulla Beati Pij, vel Mendicantium priuilegijs fruuntur. Neque enim verosimile apparet doctissimum Pontificem eam voluisse sententiam sua censura configere, quæ grauissimos habet defensores, vt vidimus, cùm in Breui alio contra seueros Amadæi insectatores satis ostenderit nimis esse illos audaces & temerarios, qui grauium scriptorum opiniones communiter receptas suis contenderint inconsultis censuris profligare. Item in prædicta damnatio [Alia item.]ne illi solùm notantur, qui affirmant licere vsum in ijs, quæ expressè sunt reuocata in Concilio Tridentino, non verò illi, qui asserunt aliqua non esse expressè reuocata, vnde & ad reuocationem peculiarem modum, vt stare possit reuocatio, dicunt esse necessarium. Et qui dicunt ea, quæ in sua Bulla habet D. Pius, non esse decisio [Alia insuper, & notabilis.]nes, sed declarationes, agnoscunt quidem reuocationes stare contra Decreta posse, quæ clara sint, sed talia non esse illa, circa quæ declarationes versantur, iuxta quas in vsu earum proceditur, vnde talis vsus nequit dici esse contra illa, quæ clarè sunt à Concilio constituta. Quo pacto philosophatur citatus Bruno Propositione illa. 2. cap. 6. Qui & Cap. 2. Proposit. 5. iuxta propositum explicandi modum defendit non obstare limitationem addi solitam in priuilegijs, Dummodò non sint contra Concilium Tridentinum, quo minus vsus eorum liceat, & sint verè confirmata, etiam circa illa, quæ in ipso videntur esse contraria: quia contraria censeri non debent, dum non sunt penitus destituta reuocatione ad eorum vim infringendam in praxi requisita. Itaque Decretum reuocatum non est contrarium, licet dicatur Dummodò &c. Quia illa limitatio non ponit quidquid necessarium est vt vim retineat suam, cùm possit aptè cum reuocatione componi, iuxta prædictum explicandi modum hucusque minimè ab Apostolica Sede damnatum.

Et hæc quidem à Nobis fusiùs discussa [Circa solum Sacerdotium cur priuilegium concessum. Vbi specialis difficultas circa priuilegiatum pro 22. anno.] occasione præsertim priuilegij Patrum Minorum, in quo de Subdiaconatu & Diaconatu nihil habetur, sicut neque in alijs, de quibus. num. 162. quia circa eos Ordines iure licebat communi vti. Vbi & dubitari potest an stante, vt stat modò, in suo robore Concilij Tridentini Decreto circa ætatem, si dispensetur quis vt anno vigesimo secundo possit Presbyter Ordinari, consequenter etiam possit anno vigesimo primo Diaconatum suscipere, & vigesimo Subdiaconatum. Et videtur quidem sic affirmandum, nam iuxta Concilium Tridentinum Subdiaconus non est ad Diaconatum promouendus nisi post annum ab illius Ordinis susceptione, neque Diaconus ad Presbyteratum nisi eodem temporis spatio iam decursu, licet circa hoc possit Episcopus dispensare, vt videri potest cap. 13. & 14. Seßion. 23. de Reformat. Ex eo autem quòd tempus pro Sacerdotio breuius concedatur, nulla Episcopo necessitas imponitur circa interstitia dispensandi, de quibus agitur in citatis Capitibus, cùm tamen nihil de ætate in illis, de qua cap. 12. præcedenti. Hoc non apparet improbabile. Nihilominùs [Verosimilior resolutio.] verosimilius est oppositum, quia vnius dispensationis concessione non veniunt duæ eiusdem rationis non connexæ necessariò, vt est compertum, id quod in negotio præsenti contingit, in quo quidem cum dispensatione circa Sacerdotium est connexa dispensatio circa Diaconatum; siquidem ætas pro isto est viginti & duorum annorum completorum, tertio inchoato; pro ea autem ætate est concessa dispensatio pro Sacerdotio, & ita Diaconatus anticipandus est. Tunc vltra. Vigesimo primo completo sine dispensatione potest Subdiaconatus assumi. Ex quo sit anno eodem Diaconatum & Sacerdotium suscipiendum, in quo difficultas est nulla; quia si aliqua, maximè ratione Interstitiorum: atqui respectu illorum non vrget, quia ad dispensationem istam, si verè talis respectu illius est, tenetur Episcopus; cùm non possit aliter Pontificia gratia locum habere: vnde conuenientiùs dici potest circa hoc à Pontifice dispensatum; quamuis quanta sit intra annum Ordinum futura distantia, iudicio Episcopi reseruetur, quandoquidem celebrandorum Ordinum sua sunt tempora, in quibus non semper vrget obligatio.

Et præfata quidem probabilitatem ratione priuilegiorum videntur euincere: quæ qui [Conclusio præcedentis discursus.]dem pro Societate nihil iuuat, cùm priuilegia talia non sint ab eius supremo Capite communicata, & fortasse neque communicabilia iudicentur. In Religionibus verò alijs ipsi, ad quos id pertinet, videant quid sit ipsis conueniens pro temporum opportunitate futurum: mihi enim non leuis operæ pretium visum est rem exactè discussisse, ne in grauiora inconuenientia aliqui ob veritatem non peruisam cœco impetu prolabantur. Non enim vt cœcus cadit in foueam, qui probabili luce dirigitur. Id autem quod ex P. Vasquex dictum nu. 159. & admittunt alij ibidem citati, cùm probabile sit, etiam non admissa sententia de valore priuilegiorum, suam potest in facti contingentia conuenientiam habere, quidquid dicat P. Palaus, cui est satis superque satisfactum: Licet P. Bonæ Spei vti certum videatur statuere priuilegia omnia circa ætatem ita reuocata, vt iam illis locus non sit, vt videri potest Tomo 6. Tractat. 7. Disput. de Sacram Ordinis nu. 51. Non videtur tamen rem ad exactam trutinam adduxisse, vno contentus verbo. Sicut & P. Herincx Tomo 4. Disp. 10. nu. 71. totalem priuilegiorum reuocationem agnoscens, immemor eorum, quæ diximus, & suæ sunt propria Religioni, non ab Innocentio IV. vt per errorem à Leandro positum Quæst illa 5. Sed VIII. vt ex [Circa ætatem pro Subdiaconatu.] Compendijs habetur manifestum. Vbi circa id, quod de 18. anno dictum, sufficienti pro Subdiaconatu, addendum occurrit, vix locum habiturum, stante limitatione à Pontifice adiecta de foro interno, in externo enim defectus talis apparebit, & fundamentum suberit ad hoc vt Episcopus exactam circa hoc probationem exquirat, cui non poterit satis fieri, & ita neque ille in Ordinis procedere collatione. Quod autem de Iure communi talis fuerit ætas sufficiens iudicata, mirum haberi non debet; siquidem Subdiaconatus Ordo sacer dicitur ob castitatis obligationem eo in gradu vt dirimat Matrimonium. Plus autem in votis Religionis accidere sciunt omnes, cùm decimo sexto anno fieri Professio possit, ex qua similis obligatio resultat, sicut per vota Societatis, ratione cuius Religiosi dici homines sacri possunt, quia Deo irreuocabiliter consecrati, de quo Bruno Tractat. 3. Proposit. 1. in principio, & quo Nos his ponamus finem, cùm dici alia circa statum sacrum possent, sed quæ ad morale negotium modò minimè necessaria iudicamus.

Videatur P. Moia post hæc scripta visus in Selectis Tract. 4. Quæst. 13. doctè & verosimiliterlocutus.

AFFINITAS.

Circa dispensationem in primo gradu pro foro externo.

CAsus est non infrequens inter Indos vt [Quando accidat casus dispensationis in illa, & quæ supponantur.] quis cum sorore eius velit contrahere, cum qua carnale commercium habuit, sintque pro coniugio tali vrgentes rationes, diuturnus inquam concubinatus, à quo difficillimus sit recessus, & quandoque cum filijs, sitque notum in populo prius illud commercium, vt non sit foro interno locus, pro quo supponitur potestatem ad dispensandum extare, iuxta dicta Tomo 2. Thesauri Tit. 12. nu. 382. & seqq. vbi etiam habetur in remotissimis partibus, in quibus Ordinarij de facili adiri non possunt, id posse Religiosos Societatis, vnde cum aditus est facilis, id non licebit, neque valida erit dispensatio: quando autem facilis aut difficilis aditus sit iudicandus, penes distantiam ferendum iudicium, de quo num. 386. admonitione penitus obseruanda, ne circa valorem matrimonij aliquando molestæ moueantur quæstiones.

Difficultas ergo circa solos Ordinarios [Circa concessionum Pontificiarum computationem temporis obseruanda doctrina.] versatur, quibus talis non videtur conuenire facultas, semper enim in concessionibus primus gradus excipitur, dum illæ à Paulo V. vsque ad Clementem IX. continuatæ per viginti annorum spatium singulæ reperiuntur. Et dum circa huiusmodi scribebam citato loco nu. 391. dixi priuilegium Innocentij X. ab anno 1654. decurrens anno 1674. finiendum, in quo iam sumus, iuxta computationem, de qua nu. 38. eiusdem Tit. scilicet post diem 6. Maij, attento concessionum decursu à secunda Bulla Pauli V. Sic enim accipienda quæ citatis sunt dicta locis de annis, in quibus illæ aut finitæ sunt aut finiendæ. Neque enim quod dictum est nu. 32. scilicet diem à quo statuitur terminus, non computari in termino, ita ampliandum est, vt de anno etiam idem debeat intelligi, esset enim valde exorbitans ampliatio, ex quo fieret, vt concessio per duos annos à die datæ facta, ad tres posset extendi, immò & si per annum, posset ad duos. Et quidem ipse loquendi modus ita videtur exprimere, vt nullum relinquat dubio locum, A die datæ. Ergo computatio iuxta dies facienda, ipsa dationis non inclusa die. Secus accideret, si diceretur Ab anno datæ; tunc enim pro non inclusione illius, idem quod pro diebus, fundamentum esse videretur, & in re fauorabili, præsertim pia, & ad religionem spectante, posset sustineri. Et propter animaduersionem istam hoc loco de affinitatis gradu difficultas proposita, de qua dictum aliàs, & conclusum licitam esse dispensationem, si rationes pro illa non leuis momenti concurrant, dispensantium iudicio ponderandæ. Vbi si ad potestatem ratione distantiæ recursus habeatur, id circa Indos est plus verosimile, quibuscum agi mitiùs solet: sicut si ad omnimodam Adriani, & ad illam, Pij V. de qua. n. 393. Quod verò peculiarem videtur difficultatem habere, ex priuilegiorum tenore desumitur, in quibus certior dispensationum habetur forma, & numquàm concessum inuenitur vt Ordinarij possint in foro externo circa primum dispensare, sed circa alios cum Indis, & Æthiopibus ac mixtim progenitis cum consilio & assensu Societatis Sacerdotum, de quo. num. 391.

Sed verò in perpetua facultate ad [Affirmatiua pars circa dispensationem statuitur & probatur.] dispensandum in omnibus gradibus iure diuino non prohibitis, qualis est affinitas dicta, de qua dictum. nu. 382. & est Gregorij XIII. ac vtriusque Pij IV. & V. facultas est talis inclusa, licet pro foro externo biennij terminus expressus habeatur. Siquidem ibidem in remotis Prouincijs Ordinariorum præsentia destitutis, aut distantibus per ducenta millia passuum, quod posteà ad minorem est distantiam redactum, de quo n. 386. Societatis Sacerdotibus ea facultas in foro etiam exteriori conceditur. Ex quo videtur inferri eamdem in Ordinarijs residere. Gregorius enim & Pontifices alij, de Societatis locuti Sacerdotibus primum gradum dictum in vtroque foro, vtpotè iure diuino non prohibitum, indulserunt: ergo & cùm Episcopi de illorum consilio & assensu ex vi concessionis prædictæ dispensarunt, circa primum gradum extitit dispensatio. Quæ est euidens consequentia; vel saltem versari potuit. Atqui respectu Sacerdotum Societatis ea non est limitata facultas: ergo neque respectu illorum. Quod enim non obstet concessiones posteà limitatas circa primum gradum prodijsse probatum. n. 388. & seqq. Itaque concessiones subsequentes priorem illam non infirmant, qua, potuerunt Ordinarij in primo gradu dispensare, licet illum expressè non concedant. Quia tamen Sacerdotibus Societatis concessum est vt possint esse assessores cum voto decisiuo, quia eorum assensus requiritur, & non solùm assessores, sed etiam adiutores dicuntur, & ita sunt quasi partiales dispensatores, inde pro Ordinarijs similis potestas in foro vtrôque deducitur. Nam facultati assistendi cùm de primo gradu agitur, non est terminus designatus, & ita quoties de foro externo ab Ordinarijs agetur, idem poterunt, quod durante illa priori dictorum Pontificum concessione: quam proptereà dixi concessionibus subsequentibus non infirmari, quia habet adiunctum aliquid, quod perpetuum est, scilicet potestatem illam assistendi.

Prætereà vt ex tenore priuilegiorum [Probatio roborata.] colligitur, concessiones Religiosorum Societatis & Ordinariorum patiuntur circa gradus, ad quos se possunt dispensationes extendere, nihil enim minus licere Episcopis Pontifices volunt, & ita quod illi in foro interiori & in locis distantibus possunt, his est pariter limitata illa concessione externi fori concessum: vnde cùm gradum primum excipiunt, ex vi concessionum talium nihil amplius licet. Ergo si aliàs circa primum gradum in Religiosis sit radicata potestas, non est illa in Ordinarijs coarctanda, id enim non esset Pontificum menti conforme, qui pro Ordinariorum auctoritate tuenda curam semper adhibent peculiarem. Et quidem inuerosimile prorsus apparet, vt Religiosus Societatis vltra duas diætas ab Ordinario distans possit in vtroque foro circa primum gradum dispensare, & quod Ordinarius ipse Religiosum eumdem assessorem & adiutorem habens, aut alium cum simili facultate, talem nequeat dispensationem impendere, Religiosumque reddat illa distantia superiorem.

Potest ergo talis dispensatio conferri, [Quid circa praxim.] quando, vt dixi, rationes pro illa conuenientes occurrunt, vt in facti contingentia factum aliquando; cùm tamen & rationes subesse quandôque possint contrarium ad iudicium prouocantes. Sunt enim & Indi, vt monent Pontifices, à matrimonijs talibus abducendi, & curandum ne illorum contrahendorum spe incestuosis communicationibus inuoluantur. Quando ergo res in publicum prodeunt, separandi complices, & exilio mulctandus vir, vt alij timeant, & sine violentia de coniugio feminæ agendum, neque enim deerit coniux, cùm non soleant Indi circa talia hærere dedecora, contenti habere sedulam seruitricem. Sed in separatione erunt etiam sua non semel incommoda, præsertim si filij ex inhonesto consortio, De illo enim agimus; circa licitam enim affinitatem in primo gradu, vt quis duobus sororibus, aut aliqua duobus fratribus copuletur, nolim esse auctor, licet rationes adductæ id videantur euincere, quia pro eo vrgentissimæ deberent esse rationes, & raro in casu, qualis fortè in remotis partibus occurret, in quibus Societatis Religiosi sua vti poterunt facultate. Cùm aliàs apud Indos impedimentum tale non extiterit, vnde ex dispensatione circa illud non erit scandali alicuius periculum, & semper in casibus huiusmodi explicatio est à ministris Euangelicis adhibenda, vt sciant Neophyti quid generatim non liceat, & quid aliquando ex Pontificis concessione, quam non debeant sibi, cùm sit futura rarissima, polliceri.

Circa dispensationem ob violatum vinculum affinitatis.

DIctum de hoc Tom. 2. Thesauri. Tit. 12. [Priuilegium PP. Benedictinorum pro dispensatione in petitione debiti.] n. 466. & seqq. & pro facultate ad illam adductum. n. 470. priuilegium PP. Benedictinorum, de quo & n, 471. & 472. vbi & Lezanæ facta mentio, sed iuxta Dianæ fidem, & quidem inconcussam, quatenus Tomo 2. verb. Affinitas nu. 6. asserit dispensationem intra domos aut Ecclesias necessariò concedendam, ita vt extra illas non valeat priuilegij vsus. Circa quod dictum à Nobis nu. 472. consentiente Fr. Antonio à Spiritu Sancto in Direct. Regular. Parte 1. Tract. 2. Disp. 1. nu. 111. Addit ille nu. 5. numerum trium aut quatuor, designatum à Cardinali intelligi debere respectiuè ad Monasteria, ita vt [Non admittitur limitatio P. Lezanæ.] in magnis & celebrioribus Monasterijs, quale est illud Vallisoletanum, cui principaliter facta est concessio, possint designari tres aut quatuor: in minoribus autem Conuentibus non nisi vnus aut duo. Ita enim recta ratio dictat intelligi debere priuilegium. Quæ quidem limitatio, licet prædicto Patri iuxta rectam rationem videatur, contraillam tamen non est, vt cum priuilegij auctor non limitat, neque nos limitare debeamus. Et aliquando magnis etiam in vrbibus Conuentus non multorum Religiosorum sunt, & ita populi numerositas debet attendi. Immò & in alijs, in quibus conceduntur à præfato Magistro duo, cùm absolutè in priuilegio concedantur tres; vnde non expedit pro vno litigare. Et concessionem præfatam non esse vti viuæuocis Oraculum reuocatam affirmat ille num. 4. sic philosophatus vt & Nos nu. 471. quod pro similibus obseruandum.

Non ita tamen de alijs concessionibus [De priuilegiis aliis. V. V. Oraculis.] iudicat, quæ in Compendijs Fratrum Minorum habentur, vtpotè illud Innocentij VIII. apud Casarrubium verb. Dispensatio nu. 17. quod & quia Oraculum, & quia incertum, vt ibidem ait Corduba, neutiquàm admittendum. Sed quidem apud Casarrubium verb. dicto tale priuilegium nòn est, immò nec numerus, qui videri sublatus potuit, nisi antiquissima impressio oppositum suaderet an. 1532. in qua post nu. 16. immediatè sequitur 18. Meritò ergo parùm est curandum de illa, non sic de alia, quam adducunt Fr. Emmanuel, Miranda, Portel, & P. Thomas Sancius apud eumdem, & est S. Pij V. etiam Oraculum, & proptereà ab eodem scriptore inutilis hoc tempore iudicata. Quod quidem non omnibus eiusdem Religionis Patribus perplacebit, ob priuilegium Gregorij XIII. de quo nu. 162. quo sunt priuilegia omnia confirmata, eorum etiam mentione inducta, quæ à SSmo. fuerant Pio dictis Patribus impertita, vnde & Oraculorum, vt ibidem dictum.

Notat autem citatus Scriptor tria discri [Tria discrimina inter priuilegia Iulij 2. & S. Pij ex Lezana.]mina inter nuper adductum priuilegium, & prius illud, pro quo rescriptum, & est Iulij Secundi. Primum, quod hoc potest à Prælato locali concedi, facta designatione, illud verò nonnisi à Prouinciali. Secundum, designationem cessare mortuo, vel amoto Prælato, quia debet esse ad nutum designantis, secus in alio, quia concessio est immediatè à Pontifice facta designatione. Tertium dispensationem virtute prioris debere fieri audita confessione, quia ita expressum; non ita in alio, in quo de foro conscientiæ tantùm agitur. Vbi quod ad Primum attinet, difficultate [Circa secundum de gratia ad beneplacitum notata quædam.] caret. Circa Secundum probabiliter locutus, cùm sint multi, qui affirment, etiam cùm dicitur ad Beneplacitum meum, siue ad nutum, quod idem est, non cessare gratiam morte concedentis, quando fauorabilis est, vt videri potest apud P. Thomam Sancium Lib. 8. de Matrim. Disput. 28. nu. 50. & licet ille oppositum sentiat, iudicetque verissimum, cùm de gratia quacumque agitur, auctores tamen contrarium asserentes sunt grauissimi, & vnusquisque de sua sit solitus ita sententia loqui, vt verissimam arbitretur. Potest autem securiùs procedi, si Prælatus dicat se designare talem Patrem pro suo triennio, & ad beneplacitum, quia tunc stabit designatio, iuxta id quod habet præfatus Auctor nu. 51. qui de anno exempli gratia locutus: neque enim designatio per triennium, aut per tempus Officij tollit, quin sit ad nutum reuocabilis quamdiu in illo durauerit. Quòd si officium sit perpetuum, id à fortiori stabit, & tunc sensus designationis erit etiam congruus iuxta dicta illius formam adaptando. Præterquàm quòd priuilegij tenor non videtur cum eo rigore procedere, neque subtilitates illas Iuris ad vnguem obseruandas velle, sed in eo Prælatis liberam dispositionem relinqui, vt possint cùm bene sibi visum fuerit deputatos reuocare, siue deputatio finito duret, aut non duret officio, quod in ordine ad praxim nihil interesse videtur, quandoquidem nouus Prælatus eum, qui placuerit, possit deputare. Vnde & cùm ad nutum reuocabilis dicitur, de nutu Sedis, seu officij, potest conuenienter intelligi, dum nutus in speciali personæ deputantis non indicatur: quod cùm accidit, non extingui gratiam receptissima est sententia Iuri subnixa, de qua P. Thomas nu. 59. & P. Lezana verb. Gratia nu. 9. qui alios adducunt: sicut & Fr. Antonius à Spiritu sancto stans pro duratione vbi infra.

Circa Tertium de necessaria auditione [Circa Tertium de audita Confessione, & foro conscientia, sententia affirmans non obstare vt probabilis proponitur.] Confessionis pro dispensatione probabilem sententiam secutus est citatus Auctor, sed contraria est etiam valde probabilis, & communiter inter Recentiores Theologos recepta, quam secutus P. Thomas Sancius Lib. 8. de Matrimonio Disput. 15. nu. 15. & Disp. 16. nu. 11. & Disp. 34. n. 30. cum multis, quos refert. Eligius Bassæus Tomo 1. verb. Absolutio nu. 22. Diana Parte 1. Tract. 11. Resol. 25. Parte 3. Tract. 2. Resolut. 20. & P. 4. Tract. 4. Resolut. 8. P. Pellizarius Tomo 2. Tract. 8. cap. 2. nu. 69. Fr. Antonius à Spiritu Sancto suprà nu. 116. Leander Tomo 1. Tract. 5. Disp. 14. Quæst. 97. vbi quamplures adducit: licet P. Mendus in Bullam Cruciatæ Disput. 26. nu. 203. affirmet plures eorum à se visos non loqui in casu, quo verba prædicta in priuilegijs sint adiecta, quod ipse fatetur, citans præter illos P. Quintanadueñas de Iubileo Cap. 11. n. 5. apud quem Ludouicus de la Cruz. Qui profectò, & alij satis superque ostendunt id, quod diximus, sententiam scilicet dictam esse communiter receptam inter Recentiores, & consequenter esse valde probabilem, ab extrinseco quidem ob defensorum auctoritatem, ex quo etiam sequitur id, quod alibi dixi, esse videlicet etiam ab intrinseco talem, quia non est credibile tot ac tantos Doctores sine solido fundamento fuisse locutos. Quamuis P. Mendi argumentum videatur vrgere: quia scilicet Pontifex potest Confessionem vt conditionem necessariam apponere: & cùm non semper in priuilegijs talia verba reperiantur: quando apponuntur, specialem aliquem debent effectum habere; neque alius præter dictum apparet. Neque videtur satisfacere P. Pellizarius dicens [P. Pellizarij minùs congrua explicatio.] Confessionem quidem requiri, sed proportionatam pro censuris, de quibus ille, & idem est de dispensationibus, & alijs, quæ sine confessione Sacramentali transigi possunt; debet enim confessio non Sacramentalis adhiberi, exacta inquam declaratio. Non inquam videtur satisfacere, siquidem cùm Confessio exigitur, de Sacramentali semper est sermo, neque contrarium vspiam inuenietur. Neque si de Sacramentali non esset sermo, talis additio esset vllatenus necessaria, cùm manifestum sit ad absolutionem, si de censuris agatur, & ad dispensationes, aliaque, pro quibus facultas à Pontifice confertur, necessariam esse exactam manifestationem, vt legitimè procedatur; manifestatio autem confessio est, & ita videmus pro huiusmodi Confessarium ab Ordinario approbatum requiri solitum, quia talis putatur futurus doctus, & cui meritò possit adeò graue committi negotium. Stet ergo quidquid de hoc sit, valde probabiliter posse in casu, de quo agimus, iuxta sententiam dictam procedi, futurumque vsum priuilegij securum; nec debuisse P. Lezanam suum illud effatum quasi exploratæ veritatis proponere, cùm contra se ea habeat, quæ à Nobis sunt declarata. Iam ad alia.

AMBITIO.

An in canonica electione possit quis pro se ferre suffragium, & ratione illius officium obtinere.

AMbitionis quidem effectus talis, & vi [Casus electionis ex proprio suffragio.]sus aliquando, circa quem & consultus, non ab electo, cui nulla consultationis cura, sed ab electoribus, quibus electi agendi modus prorsus innotuit, & propter graues caussas nihil circa cassandam electionem voluerunt attentare, si fortè illa non possit vt legitima sustineri, & posse quidem videtur probari posse ex ijs, quæ tradit Fr. Emmanuel Rodericus Tomo 2. qq. regu [Quid pro eius valore facere videatur ex Doctorum auctoritate.]lar. q. 54. arti. 10. dicens quòd Diffinitores secundùm ius possunt vnum ex ipsis eligere, in quo iure confirmatur electio facta ex tribus de septem compromissarijs de vno ipsorum, si ille electioni consentiat: quia, vt Glossa ait ibi, sua persona computatur inter eligentes. Citat autem in margine Cap. Cùm in veteri, de elect. de quo inferiùs. Hugolinus de Officio & potestate Episcopi cap. 51. §. 2. adducto Cardinali Tuscho Lit. P. conclus. 595. tenet quando patroni sunt plures, posse vnum ex illis se cum alijs præsentantibus ipsum præsentare: quod & tenet P. Palaus Parte 2. Tract. 13. Disp. 2. Puncto 7. nu. 3. quia cùm suffragium illud partiale sit & insufficiens ad præsentationem vel electionem constituendam, non videtur à Iure prohiberi Cap. Per nostras de Iure patronat. Cap. final. de Institutionib. Et alibi. Vbi Auctor non solùm de præsentatione agit, sed etiam de electione, de qua & loquitur Cap. finale citatum. P. Thomas Sancius Tomo 1. Consilior. moral. Lib. 2. cap. 3. Dub. 74. nu. 14. cum Panormitano & Philippo in Cap. Cùm in iure de elect. affirmat in præsentatione vnius ex patronis posse illius consensum numerum augere; quod Lambertinus de Iure patronatus lib. 2. q. 8. arti. 8. n. 6. & 7. ad electionem extendit. Pro quo & P. Sa, verb. Electis nu. 10. ita scribit: Electio iure communi ad Collegium pertinet: potest autem quilibet de Collegio eligentium, si ipse eligatur ab illis numerum deficientem suo suffragio supplere, etiam ad Papatum. Nemo tamen, si solus sit, potest eligere se ipsum, etiamsi in eo solo manserit ius Collegij. Sic ille, in eo quod de Papatu asserit, non admittendus, ex noua Constitutione Gregorij XV. de qua Barbosa de potest. Episc. Allegat. 72. n. 86.

Potest etiam argui. Nam si aliquid in [Quid ex ratione.] Iure obstaret, maximè Cap. Cùm ad nostram finale de Institut. vbi sic Innocentius Tertius de quodam electo Episcopo Custodiæ dignitatem retinente: Custodiam ipsam recipere non potuit à se ipso. Cùm inter dantem & accipientem debeat esse distinctio personalis. Sed neque ab alio, cùm ius conferendi alius non haberet. Hæc ibi. Atqui in casu nostro inter dantem & accipientem datur distinctio personalis, cùm sint plures eligentes, quibuscum tantùm partialiter concurrit electus, qua ratione ante Constitutionem Gregorij nuper allegatam poterat numerum deficientem suo suffragio supplere in electione ad Papatum, qui in eo articulo versabatur. Adducit prætereà P. Antonius à Spiritu Sancto Tract. 5. Disput. 2. nu. 16. Cap. Communio. & Cap. Quia propter. citati Cap. finalis, quod est in hoc negotio præcipuum, nulla facta mentione. Et Caput quidem Communio nullibi extat, Caput verò Quia propter de electione eatenus adduci potest, quatenus in eo statuitur vt suffragia sub secreto tribus scrutatoribus aperiantur; sic enim compertum habetur nullum adeò futurum ex ambitione præcipitem vt pro se suffragium ferat, ita ambitionem suam reddens alijs manifestam. Sic enim repellendus, aut cassanda electio, iuxta Glossam in Cap. Cùm in veteri de elect. Sed quidem cum electio non eo modo fit, sed per schedulas, & omnino secretò, vt statuitur in Concilio Tridentino Seßione 25. Cap. 6. de Regularibus vbi iuxta aliquos, de quibus P. Suarez Tom. 4. de Religione Tract. 8. lib. 2. Cap. 5. nu. 9. ius est nouum inductum, & modus electionis, de quo in Cap. Quia propter antiquatus, licet ille oppositum sentiat, & probet. nu. 10. & seqq. Certè modus electionis per schedulas vsu est communiter receptus, & pro eo nihil videtur speciale circa negotium præsens ab Apostolica Sede pronuntiatum. Et hinc videtur factum vt apud Religiosos aliquos præceptum sub mortali obligans sit impositum, ne quis pro se suffragium ferat: Si enim illud in Iure haberetur, non fuisset opus impositione alterius, neque id prudenter factum videretur: qui enim Pontificio non est retrahendus præcepto ab huiusmodi ambitionis abortu, neque inferioris cuiusquam præcepto ab ipso retrahetur.

Dico Primò. Cùm electio Prælati fit [Assertio 1. negans absolutè quando electio fit per scrutinium.] per scrutinium nullus potest pro se ipso ferre suffragium, aliàs nulla erit electio. Sic Turrecremata & Megala, quos adducit & sequitur Fr. Antonius à Spiritu Sancto suprà. Magister Lezana Tom. 2. Verb. Electio. nu. 209. P. Thomas Sancius citato Dub. 74. n. 12. & 13. & apud ipsum Panormitanus, Ancharranus, Ioannes Andreas, Antonius, Albertinus, & communis, vt ille ait Fr. Antonius à Spiritu Sancto supra n. 76. Quorum ratio est, quia cùm sic suffragatus ignoret vota aliorum, id non esset suæ consentire electioni, sed se eligere, & ita tamquàm ambitiosus repellendus. Sed à quo repellendus, cùm eius votum ignoretur? Videtur equidem ita explicandum, vt iure ipso repulsus debeat iudicari.

Probatur Primò ex Cap. Per nostras de [1. Probatio ex Cap. Per nostras.] iure patronatus, vbi Innocentius Tertius statuens neminem se posse ad vacantem Ecclesiam, in qua ius patronatus habet, præsentare, illam generalem reddit rationem: Cùm igitur nullus se ingerere debeat Ecclesiasticæ prælationis Officijs. Atqui pro se suffragium ferens in scrutinio, maximè se ingerit Ecclesiasticæ prælationi; neque enim ab alijs inducitur, quorum votis consensum præstat, sed solo impetu ambitionis abreptus: ergo iudicio Pontificis est penitus repellendus, & magis in electione, quàm in præsentatione, pro qua est potior ratio, vt & inferiùs constabit.

Secundò ex Cap. Cùm ad nostram finali [2. Ex Cap. Cum ad nostram.] de Institut. iam citato, quod communiter Doctores ita accipiunt, vt vidimus. Neque enim satisfacit quod dicitur de eligentium concursu, negari enim nequit sic electum esse sui electorem, omnes siqui dem concurrentes vocantur electores, & verissimum est inter hunc electorem & electum non dari distinctionem personalem, quam Pontifex asserit esse necessariam. Neque id quod de Papatu dicitur, quidquam valet, in eo enim est ratio & dispositio specialis, vt videri potest apud Barbosam cit. nu. 86. Nota est etiam historia Ioannis XXII. in quem compromiserunt Cardinales, & ita ne quemquam offenderet, se elegit, id probante Collegio Cardinalium, pro quo plures congerit Scriptores Doctor Sebastianus Nicolinus in Epitome historiali Ecclesiastica. §. 197. & Barbosa in Cap. Cùm in iure n. 2.

Tertiò, ex citato Cap. Quia propter de [3. Ex Cap. Quia propter.] elect. Iuxta illud enim non erat locus huiusmodi electioni, iuxta dicta: ergo neque in scrutinio per vota omninò secreta. Patet illatio: Nam in isto nihil est de antiquoris substantia relaxatum, sed maius potiùs robur attributum, vt inconuenientia, quæ in illo esse poterant tollerentur; & ita maius secretum additum, vt est compertum. Atqui maius hoc secretum, non debet in grauiora incommoda detorqueri, ex illius abusu, vt scilicet quis ambitioni suæ indulgens se eligat, quod stante priori electionis modo minimè facere potuisset. Quæ ratio videtur euidens.

Quarto ex Cap. Cùm post petitam de [4. Ex Cap. Cùm post petitam.] elect. in quo sic Honorius Tertius: Quia tandem examinato (sicut decuit) processu electionis tuæ, inuenimus eam post publicationem consensuum, & collationis tractatum, aliquandiu fuisse protractam, assensumque tuum, priusquàm electus fueris, requisitum, electionem eamdem (ex ipsius tantùm inordinato processu) iustitia cassauimus exigente. Sic ille, nullam declarans electionem ex consensu electi ante ipsam præstito circa quòd ita Glossa verb. Requisitum, loquitur: Sed nunquid sola requisitio sufficeret ad cassationem? Non videtur, quia in fraudem posset ab aliquo æmulo procurari. Simile infra de Simonia Cap. Sicut. & ideò non videtur impedire sola requisitio: sed si consentiat, tunc sufficit ad cassandum, propter ambitionem, & simile supra eod. Cap. Officij. & Cap. Cùm ad nostram. & 1. q. 6. Cap. Sicut is. & C. de Episcop. & Cleri. L. si quemquam. Et non ambitione, sed labore ad dignitatem conuenit peruenire &c. Si ergo consensus ante electionem adhibitus irritam eam reddit, quantò id potiùs præstabit in eadem electione suffragium, in quo maius proculdubio apparet ambitionis argumentum?

