Tertius casus. In cuiusdam Visitatoris [Circa denuntiationem habentium reuelationes, doctrina vtilis.] Edicto iubebatur manifestari personam, de qua haberetur notitia certa, de qui en se sabe, reuelationes habere, idque sub excommunicatione. Circa quod quæsitum est an tale præceptum obligaret, si persona reuelationes habens esset probatæ virtutis. Responsumque in huiusmodi Edictis regulariter intelligi denuntiationem, quæ & dici etiam accusatio solet, de ijs faciendam, quæ publica, & scandalosa sunt: & ita in casu proposito non esse Visitatoris intentionem ad ea, de quibus quæritur, extendendam. Quando etiam ex denuntiatione periculum imminet, obligatio cessat etiam circa peccata certa, vt affirmat Petrus de Soto de Secreto Membro. 2. q. 2. Conclus. 2. & latius Membr. 3. q. 2. & Nauarrus Cap. 24. n. 23. In casu autem proposito res est secreta, & persona ex denuntiatione periculum est famæ subitura, & quod plus est animæ; eo quòd ad res adeò spirituales discutiendas magna in eo, qui de illis est iudicaturus, experientia requiratur. Edictorum talium intentio ad eos & eas dirigitur, qui & quæ diuinationis laborant vitio, & de rebus occultis manifestandis tractant, quibusvti superstitiosis acris est correctionis remedium adhibendum. Quæ quidem responsio satis est prudens, & iuri ac rationi conformis, si de communibus agatur Edictis; secus si Inquisitionis, in quibus id timeri nequit, quod de periculoso circa reuelationes iudicio dicebatur. Huius enim Sancti Tribunalis iudices pro ijs, quæ dicti generis sunt, competentes adhibent scrutatores, in quibus si experientia non suppetat, est tamen sufficiens hausta ex accommodata lectione notitia; aliàs de reuelationibus soli possent eas habentes iudicare. Cùm tamen stare possit, vt qui eas habent, minùs sint apti iudices ad ipsarum explorandas qualitates, cùm facilè se insinuare pro Angelo lucis, qui est Satanæ Angelus, & carbo tenebrarum possit. Edictorum & Monitoriorum materia amplissima est, neque huius loci propria, pro qua tamen videri potest Barbosa de po [Vide etiam infra n. 504. & seqq. & n. 543.]testate Episcopi Allegat. 96. vbi omnes Scriptores de illa tractantes congerit, & ea, quæ circa casum præfatum dicta sunt, illis multiplicatis confirmantur, licet de reuelationibus nihil in speciali.

Habet autem nu. 51. errorem, vt par est [Notatus error apud Barbosam extra eius mentem.] credere, typographicum, sed correctione dignissimum, dum ita scribit: Marcus Antonius Genuensis Cap. 1. n. 2. dicit in Curia Neapolitana quemlibet teneri reuelare id, quod probari non potest, virtute Monitorialium, cùm ea concedantur in caußis ciuilibus: additque teneri etiam prodere occulta, quando superiores præcipiunt illa ipsis reuelari tamquàm patribus, & personis, quæ possunt obesse, & non prodesse. Sic ille, in cuius vltimis verbis valde præiudicialis sententia est, vnde corrigenda, & dicendum, Quæ possunt prodesse, & non obesse. Hoc enim ad paternam spectat correctionem. Obesse autem dicuntur qui non vt patres procedunt, quia licet iudicialis correctio, in qua cum punitione proceditur, prodesse etiam possit, si secundùm se spectetur; pœna tamen communiter pro damno reputatur, vnde & vitari contenditur. Sic pœnales leges odiosæ dicuntur, & odia restringenda, idest, quidquid pœnale in illis, decretis, præceptis, & statutis. Vbi & addi potest, quando ij, qui vt patres corrigere possunt, iudicis personam assumunt, potiùs obesse, quàm prodesse, exacerbatis ex consideratione durioris styli, animis subditorum.

ADVOCATVS.

DVbitatum an possit Aduocatus salarium [Assertio affirmans cum limitationibus.] leuare, si lites, pro quibus patrocinari debuit, penitus defuerunt.

Circa hoc D. Antoninus 3. p. ff. 6. cap. 2. §. 4. & Syluester verb. Aduocatus nu. 20. & Tabiena verb. eodem n. 21. & cum illis P. Auila affirmant quòd si Aduocatus pro lite aliqua cum cliente, salario promisso, conuenit, & ille cum collitigante Aduocati interuentu, lite non procedente, compositione est vsus, integrum salarium leuare valet. Si autem nulla in eo Aduocati interuenit industria, tantùm pro rata habere poterit, nisi ratione pacti lucrum amiserit, quod fuisset aliàs habiturus, si cum alio de patrocinando conuenisset, tunc etenim integrum salarium habebit, & pro hoc vltimo stat etiam Ludouicus Lopez Lib. 2. Instructorij cap. 28. §. Nec huic in fine. Et est etiam Syluestri doctrinæ conforme. Verb. Locator Quæst. 12. dicentis eum, qui suas locauit operas, si non laborauit ex fortuito aliquo casu ex parte conductoris, integrum sit salarium, sibi debitum, habiturus. Quod in foro conscientiæ intelligendum est, quando alium inuenisset conductorem, si cum isto, circa quem casus obtigit fortuitus, minimè conuenisset, quod & tenet Angelus verb. eodem §. 15. circa medium. Tabiena nu. 13. Vega in Silua lib. 5. casu. 386. Ludouicus [Nauarri sententia circa non laborantem reiecta, si apud alium locatus labor.] Lopez suprà cap. 28. §. Deinde aduerte. Emmanuel Rodericus verb. Alquileres contra Nauarrum cap. 17. nu. 197. dicentem talem limitationem non habere fundamentum in Iure. Sed probatur à P. Auila tamquam vera, supponente hanc esse limitationem à Nauarro refutatam, & non eam, quam Ludouicus Lopez ait citato §. Deinde, scilicet, quòd si is, qui Petro operas suas locauit, cum eo non laborauit, sed cum Ioanne, non debetur ei salarium à Petro: hæc enim limitatiò adeò est in Iure fundata, vt eam vir adeò doctus, neque negauerit, nec potuerit vlla ratione negare: & inde clarè ostenditur, nam qui operas conduxit, non promisit mercedem per viam donationis, sed pacti onerosi, si laboraueris: ergo si non non laborauit, etiamsi absque eius fuerit culpa, & non est ipsi lucrum impeditum, merces illi non debetur.

Deinde quia iuxta D. Thomam merces [Contra eamdem efficaciter decertatur.] & restitutio ordinatur ad compensandum id miminus, quod quis habet de eo, quod debebat habere: sed iste, de quo loquimur, nihil magis erat habiturus, vt supponitur: ergo &c. Prætereà Glossa l. qui operas ff. locati asserit ei, qui operas locauit suas, sed non laborauit, si per eum non stetit, deberi salarium, nisi cum alio conuenit, à quo illud reportauit l. sed addes. §. Cum quidam. Et idem est de Assessore, mortuo iudice, scilicet si alterius Assessor non fuit. l. diem ff. de Offic. Assessor. Et circa vtramque legem ait Glossa idem esse dicendum, si alius extitit cui suum potuit locare laborem, nec tamen id præstitit. Quæ limitatio licet primo aspectu opinioni videatur fauere Nauarri, quandoquidem in eo euentu, in quo alium, cui locaret industriam, non inuenit, salarium solui iubetur; ergo debetur quamuis lucrum non impediat. Sed si benè inspiciatur, potiùs fauet, quia si ei salarium non debetur quando cum alio pepigit, ideò est quia conducens non fuit caussa amissionis eius: Ergo si conuentio in principio facta non fuit caussa amittendi lucrum, siquidem non erat cui suam locaret industriam, non debetur illi salarium. Et si lex iubet quòd quando impeditus est labor ob casum contingentem ex parte conducentis, si non inuenit, cui se locaret, debetur ei salarium, ideò est quia præsumit lex futurum illum tempore conuentionis.

Ex quibus decidendus venit casus, quem [De eo, cui centum ducata pro aduocatione in lite non continuata sunt promissa.] Ludouicus Lopez proponit suprà Cap. 28. §. Circa verò de eo, cui pro patrocinio in lite quadam centum sunt ducata tributa, & pars illam non est posteà prosecuta. Respondet enim retinere potuisse, maximè ex eo quòd pars minimè de repetitione tractabat. Sed citatus Pater cum distinctione respondet, quòd scilicet, si pars petat, & propter dimissam litem Aduocatus est litem aliam prosecutus, quòd præstare non posset, si circa litem aliam aduocaret, non poterit salarium nisi pro rata leuare iuxta dicta ex §. Cùm quidam. & l. Diem. Verum nihilominùs est vix casum hunc verificari posse, vti valet casus §. Cùm quidam, qui est de scriba, & casus. l. Diem, qui est de Assessore. Sed si litem non habuit, quam neque habere posset, durante priori, bene poterit centum ducata leuare.

Iam circa salarium annuum proxima est [De salario anni, in quo lis nulla.] Auctoris Assertio, quam ex Ioanne Gutierrez & alijs dedimus. nu. 76. posse inquam Aduocatum integrè illud habere, quia hæc videtur tacita clientis voluntas, & quod vno deest anno, in alio potest abundantiùs supra assignati salarij quantitatem impendi. Ex quo apparet inter salarium annuum, & illud, quod pro speciali assignatur lite, discrimen. In priori enim à cliente promittitur dubitante an lites futuræ sint; in altero de lite certa paciscitur, vnde in isto non se exponit soluendi sine Aduocati labore periculo. Quòd si plures lites obuenerint, & salarium non sit competens, videtur augendum, quia solùm videtur promitti pro obligatione Aduocati, vt huic & non alteri, patrocinio suo adsit.

Circa conuentionem illam Aduocati cum [Conuentio clientis & Aduocati à iure damnata.] cliente, vt si in lite vincat, sit centum habiturus, si secus, quinquaginta, & cliens cum parte aduersa compositione aut transactione vtitur, quid sit dicendum constare ait ille, cùm tale pactum sit in Iure prohibitum. l. Si qui. C. de postul. de quo Angelus verb. Aduocatus §. 15.

Tandem asserit ex Siluestro v. Familia. [De salario mortui intra annum.] nu. 4. quòd Aduocato debetur salarium ex publico constitutum, si moriatur intra annum, secus de promisso à parte, quia non debetur nisi pro rata temporis. Et ex Ludouico Lopez Lib. 1. Instruct. Cap. 27. §. At verò licet, quòd si Aduocatus moriatur, non repetetur salarium ab eius heredibus l. 1. ff. de va. & extraord. cognit. & idem de quocumque habente Officium publicum. l. arboribus. ff. de vsu fruct. nisi obstet consuetudo. Sed in Hispania. l. 9. ti. 8. partit. 5. cauetur, quod heredes Aduocati ante finem litis mortui tantùm pro rata patrocinij exhibiti salarium recuperent. Hæc apud Auctorem.

Circa præfata quid addendum videatur.

DEberi absolutè salarium Aduocato, si [Quid ex Iure circa salarium Aduocati vacantis.] per eum non stetit, quo minùs in lite patrocinium exhiberet, colligitur ex citata l. Diem ff. de Offic. Assessor. quæ & habetur in l. Sed addes. §. Cùm quidam citatis, vbi & limitatio adiuncta tenore sequenti: Diem functo Legato Cæsaris, salarium Comitibus residui temporis, quod à Legatis præstitum est, debetur; modò si non posteà Comites cum alijs eodem tempore fuerunt. Diuersum in eo seruatur, qui successorem ante tempus accepit. Sic ex Papiniano. Vbi Legatum Cæsaris esse Præsidem Prouinciæ manifestum est; Comitum autem nomine Assessores designatos affir [Glossa.]mat Glossa. In Additione tamen dicitur sic: Tu dic meliùs, secundùm Ang. & Ioan. Comitibus, id est, omnibus, qui cum eo vadunt ad sibi ministrandum. Sic Additio Dionysij Gothofredi Glossarum Accursij correctoris, cuius est præcedens; cùm tamen re ipsa nihil in illis contrarium reperiatur. Nam in Comitibus Assessores comprehensos dubitari nequit, ideò enim sub titulo de illorum Officio lex ista continetur; & si comitibus omnibus debetur salarium, etiam, & multò quidem potiori iure, deberi Assessoribus, nequit dubitari. Duo ergo illi egregij Iuris-consulti, quibuscum Additionator locutus, id addiderunt, quod omissum ab Accursio fuerat, quia eo loco de Assessoribus tantùm agebatur.

Iam quod ad limitationem attinet, satis [Limitatio qualiter admittenda.] perspicuum est. Dandum scilicet salarium lex decernit, sed si cùm alijs eodem tempore non fuerunt, tempore inquam, de quo immediatè præmissum, Salarium Comitibus residui temporis, vt expressis Accursij Glossa contradicente nemine verb. Residui. Tunc ergo integrum salarium non debebitur. Quod & clarè ostenditur ex Imperatoria decisione, quæ in eodem §. Cùm quidam continetur, & sic habet: Cùm quidam exceptor operas suas locasset, deinde is, qui eas conduxerat, deceßisset: Imperator Antoninus cum Diuo Seuero rescripsit ad libellum exceptoris in hæc verba: Cùm per te non stetisse proponas quominùs locatas operas Antonio Aquilæ solueres, si eodem anno mercedes ab alio non accepisti, fidem contactus impleri æquum est. Sic cùm Imperatores statuissent, statim Papiniani responsio subtexitur, vt id, quod de exceptore est dictum (de eo inquam, qui redigebat aliqua in scriptis) ad Assessores etiam spectare fieret pari ratione compertum. Pro quo & est l. Qui operas. eodem ff. locati, in qua sic ex Iuris-con [l. Qui operas. ff. locati]sulto Paulo: Qui operas suas locauit, totius temporis mercedem accipere debet, si per eum non stetit, quo minùs operas præstaret. Aduocati quoque, si per eos non steterit quominùs caussam agant, honoraria reddere non debent. Vbi quidem limitatio præfata non apponitur, sed eam vt subintellectam adie [Nauarro vt contrarium imponatur.]cit Glossa verb. Debet, subdens, Si non fuit cum alio, & citans leges præfatas. Non ergo Nauarrus id potuit asserere, quod ipsi à nonnullis prauè eum intelligentibus imputatum, & limitatio quidem quam dixit iure non probari, alia est, vt ex ipsius verbis apertè comprobatur, sic enim citato nu. 197. post alia: Etiamsi præstare omisit [Siluester vt aduersetur.] ob casum fortuitum ex persona conductoris contingentem diarium in alio loco, si ille non conduxisset, reperisset; aliàs non in foro conscientiæ: quæ tamen limitatio nobis non videtur iure probari. Sic ille. Vbi perspicuè loquitur de limitatione apposita à Siluestro verb. Locatio num. 12. quem citat in margine, sic enim ille: Si verò quis locauerit operas, si per ipsum non stat quo minùs eas soluat, sed per conductorem, præstabit conductor pensionem, etiamsi casu fortuito impediatur, vt est casus dicti §. Cùm quidam: quod verum puto in conscientia, quando locator aliàs inuenisset mercedem, si tali non locasset. Hæc Siluester, cuius conditionem affirmat Nauarrus iure non probari, quia etiamsi locator aliàs non inuenisset mercedem, putat integram illam, si per eum non stetit, habiturum. Et ita tenuisse vidimus P. Auilam. num. 93. in fine: quidquid ibidem dictum ab ipso de casus diuersitate, de quo ibi comparatione eorum, de quibus in dictis legibus, vt conferenti constabit quæ sunt dicta suprà hoc nu. & antecedenti.

Quod attinet ad salarium annuum sine [Circa Assertionem de salario annuo, quando lis nulla.] difficultate aliqua à citato est Auctore prolatum, nullo pro eo allegato Doctore, quia Ioannis Gutierrez Practicarum quæstionum eruditum opus nondum prodierat, sicut neque Azeuedus, Afflictis autem parum in vsu Theologorum. Bona ergo ductus est ille ratione, cum non leuibus ex Iure fundamentis, de quibus nuper. Et Diana [limitatio ex Diana.] quidem ex Ioanne Gutierrez congruas rationes adducit, sed quibus ipse non plenè conniueat: ait ergo media via incedens saltem in foro conscientiæ non esse tali Aduocato salarium denegandum; neque verò integrè soluendum, sed diminuendum iuxta prudentiam & arbitrium boni viri, iuxta Bobadillam in Polit. Tomo 2. lib. 3. cap. 14. nu. 63. quia si pro cliente eo anno aduocaret, multas occupationes & labores sustineret, quibus non adhibitis, non sustinuit. Addit tamen quòd si talis Aduocatus eius esset ingenij, vt optabilius ei esset ita laborare, quàm otiari, nihil de salario minuendum esset, nisi alia diminuendi caussa subesset. Quæ ratio est de mente P. Rebelli de obligat. Iust. p. 2. lib. 14. cap. 14. nu. 7. [Minimè consequens ostenditur.] & 8. Sed quidem stante huius docti scriptoris sententia de minuendo salario, nullus proculdubio Aduocatus erit, qui aduocandi occupationes & laborem, non censeat otio à litibus præferendum, vnde limitatio dicta quamdam cum sententia Auctoris compugnantiam videtur continere: Vnde & simpliciter & absolutè videtur sententia dicta procedere.

Et quidem P. Rebellus de casu iuxta [P. Rebellum. non aduersari.] terminos eius non est locutus, de annuo scilicet salario, cùm tamen contingat annos esse aliquos litium non motarum; cùm & alij esse possint, in quibus laborare plus solito oporteat Aduocatum: Sed de casu à Nauarro proposito, in quo obligationem in conscientiæ foro non agnoscunt Siluester, Armilla, & Tabiena, apud citatum Patrem num. 6. circa quem mediam sententiam tenet, & doctrinam pro ea traditam casui alteri valde diuerso Diana, vt vidimus, adaptauit, verbis eiusdem adductis. Qui & num. 9. aliam non [Notanda illius doctrina.] prætermittendam attexit, qua præcedens limitatur dicens locatorem non debere minùs habere mercedis de rigore iustitiæ, si fortè per malitiam noluisset rem secundo conductori locare, etsi commodè posset; eo quòd nullo iure iustitiæ se ad agendum prioris conductoris negotium, in quærendo alio conductore obligauerit: quamuis æquitas suadeat vt aliquid remittat, ac contra charitatem delinquat, si cùm posset sine suo incommodo indemnem magna ex parte reddere conductorem locando rem secundo, non tamen faciat. Sic ille philosophatus, qui cùm de malitia locatoris loquatur, vbi illa cessat, obligatio etiam prædicta cessabit. Neque contra charitatem delictum emerget, aliàs non abesset malitia, quæ tunc non extat, quando quis vtitur iure suo, vt in præsenti dici potest. Benè verum est Glos [Glossa.]sam in citatum §. Cùm quidam l. ades v. Residui in contrarium stare, sic enim ibi: Post mortem Legati, modò si non &c. suprà de Officio Assess. l. Diem. Idem si esse poterant, secundùm Ioannem, quia tunc stetisse videntur. Sic Glossa, quæ & idem habet in l. Qui operas §. 1. ibi: Idem si potuerunt esse. Sed sententia illa vnius Doctoris fuit, Glossa se referente ad dicta, quæ est Accursij, non in omnibus admissi, immò & aliquando dictus somniare vt verb. Græco vocabulo hircos. In Proœmio Digestorum. Sed sua sit viro tanto laus, de quo erunt fortè qui dicant, plus somniantem sapere, quâm alios vigilantes.

Quod ab Auctore dictum circa augen [Quid quando non est competens salarium.]dum salarium, quando non est competens, vt visum nu. 94. in fine, quia solùm videtur designari pro obligatione Aduocati, ne scilicet pro alio patrocinium suscipiat, eam videtur habere difficultatem, vt pro qualibet lite distinctum sit salarium tribuendum, etiamsi illæ non sint plures, quia prius illud pro sola est obligatione dicta constitutum: quod quidem apparet durum, & ita ad boni viri arbitrium reducendum.

Potest insuper dubitari an quod [Leges pro salario an obligent in conscientia.] est præfatis legibus constitutum circa salarij solutionem, obligationem in conscientia inferat, an solùm in foro iudiciali, videntur enim Scriptores discrimen hoc non semel indicare, vt visum num. 98. Nulla lex Canonica pro obligatione in foro animæ inducitur, sed Ethnicorum Imperatorum, & Iurisconsultorum insignium pro legibus admissa responsa. Vnde & P. Rebellus suprà num. 5. in fine [P. Rebellus.] ita scribit: Loquor autem in foro conscientiæ (in casu, de quo ibi, integræ solutionis) sicut Syluester, & alij se loqui declarant: de foro autem iudiciali, Iurisperiti videre possunt Doctores, iura, & rationes, quæ pro vtraque parte à Cassadore referuntur. Sic ille. Vbi tamen non est de lege aliqua in speciali locutus, sed de peculiari casu, in quo pro soluenda integrè mercede fuerat in iudicio lata sententia, cum tamen videretur illa minimè conformis æquitati. Quod autem ad leges attinet, videtur in illarum obseruatione iustitiæ rigorem agnoscere, ius suum vnicuique tribuentis, vt constat ex adductis nu. 100. dum ait locatorem non debere minùs habere mercedis de rigore iustitiæ, licet pro casu, de quo ibi, etiam forum conscientiæ distinxerit, dum dixit, saltem in foro conscientiæ. Itaque locator de rigore iustitiæ minùs habere mercedis non debet. Supponitur ergo iustitiæ titulus ad non habendum minus. Atqui hoc ex dispositione iuris prouenit, iuxta quod integra merces assignatur. Ex quo & conuincitur in vtroque id foro locum habere, quia in vtroque firmissimum est, vbi titulus iustitiæ interuenit, illud esse vnicuique reddendum. Quomodo autem hoc possit cum assertione illa de minuenda mercede componi, suo est relinquendum Auctori, vel alteri, qui circa hoc suam voluerit industriam spirituali cum mercede locare.

Vt ergo circa præfatam difficultatem [Commoda resolutio.] opportunum aliquid dicamus, obseruandum est in quibusdam ex illis adeò esse naturali iuri conformem decisionem, vt etiam ijs non obstantibus ita deberet iudicari. Talis est decisio l. Addes. §. Cùm quidam, cuius tenorem dedimus nu. 98. & idem est de l. Qui operas. Similiter intellecta. In alijs autem etsi congrua ratio appareat, non tamen talis, vt & pro opposita decisione non possit etiam congrua reperiri. Et ita videre licet in l. Diem, de qua nu. 97. vbi illud: Diuersum in eo seruetur, qui successorem ante tempus accepit. Vbi illud In eo ad Assessorem referri posse habetur in Glossa; iuxta quam etiam ad Legatum, quod est verius, vt in summario marginali. Vt enim etiam accipiente successorem Legato integrum Assessori salarium staret, congrua satis ratio erat, sicut etiam si Assessor sine sua culpa (cuius nulla in textu mentio, quidquid in Glossa extet) acciperet successorem. Quidquid ergo de ijs fuerit in conscientiæ foro, de prioribus illis nulla esse dubitatio potest, vt scilicet eatenus in conscientia vrgeant, quatenus in ipsis obligationes iustitiæ irrefragabiles proponuntur, auctoritate eorum, quibus non potest rationabiliter reluctari. Ne [Ciuilis iuris quanta auctoritas, etiam à Canonico recepta & practicata.]que enim dici potest Ethnicorum esse placita pro legibus admissa, in eorum auctoritate sistendo, quia à Christianis Imperatoribus sunt proposita, & vbi circa aliqua leges Ecclesiasticæ desunt, iuxta ciuiles iudicandum esse constat, cum pro eo sint multæ Canonicæ sanctiones, vt videri potest apud Cardinalem Tuschum Tomo 5. Lit. [Cardinalis Tuschus.] L. Conclus. 277. præsertim nu. 8. vbi ita scribit: Amplia, quia leges Ciuiles & pœnales sunt in genere approbatæ à sacris Canonibus in tantùm, quòd Ecclesia illis vtatur generaliter, nisi sint contrariæ in aliquo legi diuinæ, vel sacris Canonibus, vt in toto tit. dist. 10. & maximè in cap. 1. & Cap. Constitutiones, in Cap. fin. 16. q. 3. ibi: Venerandæ Romanæ leges diuinitus per ora Principum promulgatæ. Sic ille. Ex quibus videtur non solùm legibus, in quibus est titulus iustitiæ manifestus, esse deferendum, sed etiam alijs, in quibus nihil est, quod obstare possit ex nuper indicatis à doctissimo Cardinali, iuxta materiæ qualitatem, quæ in negotio præsenti non esse leuem nequit dubi [Suo municipali cuicumque Prouinciæ iure reseruato, præsertim Hispaniæ.]tari, & de legum ciuilium obligatione ex professo tractatio huic quidem loco neutiquàm opportuna, quæ & obuios habet Auctores, vnde id, quod breuiter tactum æqui bonique consulatur, vt ad alia transeamus. Si admoneamus interim, licet ea, quæ sunt dicta, ad Indias non videantur speciali ratione spectare, cùm sit doctrina communis, quia tamen occasione Scriptoris Indici sunt dicta, non debere aliena censeri: ex quibus id etiam habetur, vt dum lectores Indici, quæ ipsis sunt propria lustrant, circa alia, quæ & eos scire oportet, pariter instruantur, cùm & omnibus etiam nostro quali cumque labore prodesse ingenua voluntas sit, iam alibi, nec semel, propalata.

ÆDIFICIVM.

Circa ædificium sacrum, & Parochialia iura disceptatio.

LImæ, quæ Peruuiani regni Metropo [Proposita difficultas.]lis, Ecclesia ædificata est, Archipræsule annuente, & non libenti modo, sed promotore cum impensarum portione notabili, supremo Magistratu, sicut & Religiosis, quorum erat futura sedes, alias in eadem vrbe præcipuas habentibus, & in illa magno suis ministerijs animarum bono post admiranda experimenta futuris. Quia verò ita ædificata est, vt Ecclesiasticus Prælatus noluerit Parochialibus iuribus derogari, sed instar Capellæ haberi, vt reuera erat antequam in nouam ac pulcherrimam formam assurgeret, quomodò eminet, post mortem dicti Prælati finita, & Sanctissimo in illa Sacramento, quod & iam Reuerendissimus idem Præsul indulserat, auctoritate Venerandi S. V. Capituli collocato, illud in publica & solemnissima supplicatione, quæ nec primam similem visa est, nec habere sequentem, maiori ex illo Dignitate deportante. Et hæc cùm se habeant, sintque in domo Ecclesiæ contigua Religiosi aliqui, & illustris schola pro elementaria puerorum pauperum eruditione; dubitatum est quid iuris erga Ecclesiam dictam Parochis competat, ita illud amplificantibus quibusdam, vt velut in propria, nihil non eis liceat, ædituorum ferè more Religiosis acturis. & pro admittendis funeribus bona fuerat venia à Generali Vicario S. V. concessa, qua tamen abstinere visum, ne contentiosum aliquid serperet; & pacis inimica discordia; quamquàm & id non videntur Parochi ægrè laturi, dummodo id omne in dicta Ecclesia haberent, quod in propria erant habituri, vt neque candela vna in Ecclesia remaneret. In quo quidem nihil est quod culpare intendam viris in illis, qui meritis probitatis & doctrinæ munus in eo genere sublimius tenuerunt, neque illa, quæ ad caussam istam pertinent, si iure & auctoritate subsistant, poterunt improbare. Et vt improbent (quod non credo) erunt qui probent alij, & pro ijs, quæ huius generis esse alibi, aut hoc etiam in loco, currentibus sæculis, esse poterunt, aliquatenus subseruire. Et hac de caussa Religionem non exprimo, neque omnes, quæ interuenerunt exequor circumstantias, ad ea, quæ substantialia sunt præsertim intentus, sic enim communior poterit esse doctrina, & consequenter vtilitas, si lucem publicam senilia hæc documenta vidisse contingat, sed non caduca, dum virilis animi constantia perseuerat, Auctori grates.

Primò ergo statuendum est Ecclesiam [Ecclesia quomodo esse Religiosorum possit, & reuera sit.] dictam ad Religiosos spectare, pro quibus constructa est, & eorum esse eo modo, quo res sacræ alicuius esse possunt, vel iure dominij, vel vsus à nullo auferibilis. Iuxta ea, quæ videri possunt in Nauarro Consil. 1. de sepulturis. Cardinali Tuscho Tomo 2. lit. D. Conclus. 60. nu. 2. Diana Parte 10. Tractat. 16. Resolut. 64. P. Oñate de Contract. Disput. 5. num. 358. & alijs Nihil enim occurrere potest, quod iuridicæ tali obstet possessioni: locus namque iuridicè comparatus est, ijs concedentibus, ad quos spectare concessio poterat, in quo Capella, Ecclesiæ mediocris amplitudine fuerat, à ciue pio constructa, cuius heres illam dictis Religiosis legitimè consignauit, vnde & possidenda ipsis in lolo eodem alia erecta est, minimè erigenda, si illius cura committenda alijs crederetur. Sicut ergo de domibus iam olim pro eorum habitatione fundatis, & coniunctis Ecclesijs dubitatio esse nulla potest, ita neque de ista eodem intuitu sine vlla tergiuersatione, populo sic clamante & congratulante, constructa, vnde inter alias Religionis prædictæ Ecclesias ab omnibus numeratur.

Ex eo autem quòd locus dictus iam [Regiæ licentiæ defectum non obstare.] olim fuerat pro ædificatione concessus, cum pacifica plurium annorum possessione, sequitur non posse Regiæ licentiæ opponi defectum, quia vel necessaria non fuit, vel cum præsumpta actum, longi temporis possessione firmata, cùm circa id fuerit contradictio nulla, ante nouæ fabricæ constructionem. Id enim quod cum præsumpta licentia peractum est, per longi temporis præsertim spatium, tunc tantùm cessat, quando contradictio eius ad quem spectat concessio superuenit, ex l. adigere §. Quamuis. ff. de iure, rep. Tiraquellus in Tractatu Cessante caussa par. 1. ex quibus Marius Antoninus Lib. 1. variar. Resolut. Finali. Casu 19. Eo autem stante circa prius ædificium, circa nouum esse non potuit difficultas, quia prioris Ecclesiæ melioratio fuit, cum nullius præiudicio; quod cùm accidit, nulla est noua licentia necessaria. Quomodo enim non placeat ei, ad quem concessio spectat, melioratio talis, aut quomodo non potest in priori licentia hæc etiam esse comprehensa, aut præsumi contra illius voluntatem futurum, vt Dei cultus, & fidelior deuotio, ac vrbis splendor augeatur, sine inconuenienti vllo, & cuiusquam præiudicio? Est ergo coniectura talis adeò verosimilis, vt pro lege & natura haberi possit: sic enim & graues Scriptores dicunt, addentes eum, qui habet verosimile pro se, posse dici habere casum legis apud Barbosam Axiomate 223. n. 4. in Tractatu de illis. Sic lo [Verisimilitudo pro lege habetur.]quendo in particulari nostro, qui locum accepit, potest in eo ædificare ad cælum vsque, apud citatum in votis decisiuis & consultiuis voto 102. n. 52. qui Dubio 1. eiusdem voti de ædificio Ecclesiæ agit in ampliorem formam erectæ, & altiore turre, cum Campanis & pluribus & maioribus, idque defendit, etiamsi cum aliqua vicinorum incommoditate sit futurum, cùm tamen magna non sit, de quo nu. 42. & seqq.

Hinc sequitur posse dictos Religio [Quid in Ecclesia præfata liceat Religiosis.]sos tamquàm in Ecclesia propria Sacramenta ministrare, cantare Missas, & prædicare. Pro cuius proprietate, eo modo, quo esse proprietas potest, iuxta dicta, id etiam facit, quod in maiori Altari, & pulpito sancti illius Religionis effigiati visuntur. Nec solùm per se cantare Missas possunt, sed etiam per Sacerdotes sæculares, quia pro eo prohibitio iuridica extat nulla, neque in licentia pro ædificatione tale quidquam expressum inuenitur. Neque allegare Parochi possunt ex eo præiudicium creari ipsis, quatenus stipendijs Missarum talium defraudari possunt. Nam eo quis defraudari dicitur, quo per fraudem priuatur; cùm tamen in casu præsenti nihil tale accidat, neque enim si tales à talibus Missæ non dicerentur, eas fuissent illi dicturi, cùm Religiosi per se dicere possent, & eorum intuitu ab ijs petantur, pro quibus offeruntur, qui nihil de Parochis cogitarunt. Et quidem si circa hoc aliquod sit futurum cum turbulenta agendi ratione dissidium, facilè illud vitari potest, omissa huiusmodi cantatione, cuius Religiosi laborem semper assumant, sic enim cantando rumpetur anguis [Virgil.] discordiarum auctor, & cantabunt Angeli in terra pacem hominibus bonæ voluntatis. Lucæ 2.

Quod ad funera attinet iam vidimus [Specialia quoad funera.] pro controuersijs vitandis licentiam impetratam; tunc autem de iuribus aliàs reportari solitis quæstio nulla; non deberi autem integras oblationes, ac si in Parochiali Ecclesia funus haberetur, ex præmissis conuincitur fundamentis, & roboratur ex Decretoria declaratione Sacræ Rituum Congregationis die 31. Martij 1629. quam adducit Barbosa Parte 3. de Officio & potestate Parochi cap. 26. num. 22. respondit enim Curatum Casalis Casæpullæ Capuanæ Diœcesis non posse prohibere Alicornio Natali eiusdem terræ, ius sepulturæ pro se & successoribus, in Ecclesia per ipsum Alicornium ædificata, reseruata Quarta funerali proprio Parocho. Non ergo Parocho in Ecclesia, quam sui iuris esse contendit Parochus, si Regularis sit, integræ debentur oblationes, talis siquidem erat, de qua præcedens dispositio. Super quo & fuit repetita decisio, de qua apud eumdem num. 23. tenoris sequentis: Si Curatus requisitus interesse recuset, vel petitam licentiam deneget, posse in dicta Ecclesia tradi sepulturæ supradictorum corpora, sine ipsius interuentu & licentia. Sic S. Congregatio, vbi de iuribus nihil, neque de funerali officio in dicta Ecclesia, cùm tantùm vt intersit requiri debeat, secundùm diuersas consuetudines in ordine ad concursum pro funeribus decorandis.

Quia verò in licentia ædificandi appo [Limitatio de Iuribus Parochialibus quid operetur.]ni limitatio illa potuit, & in ea possit insisti, quid illa operetur oportet videamus. Pro quo faciunt ea, quæ apud eumdem habentur Scriptorem supra cap. 25. nu. 11. vbi post præcedentem limitationem in priuilegijs apponi solitam, & reuocationem Clementinæ Dudum sic subdit: Sublimita vt non procedat quando habentes huiusmodi priuilegia habuerunt licentiam ædificandi aliquod [Barbosa.] Monasterium cum conditione vt ædificaretur sine præiudicio iurium Ecclesiarum Parochialium. Rota in dicta Granatensi Quartæ funeralium 31. Maij, 1610. coram bon. min. Cardinali Cassalerio. Sic ille. Vbi iurium Parochialium nomine Quarta funeralis intelligitur, vt constat ex nn. 10. & antecedentibus, & consequentibus, de illa enim toto illo Capite. Ex quibus habemus Parochos ius non habere ad integras ex funeribus obuentiones, quidquid sit de Quarta illis aut alijs soluenda pro qua in Indijs diuersa consuetudo, de qua dictum in Thesæuro Tomo 2. Tit. 13. nu. 79. & 48. & Tit. 16. nu. 24. & seqq. & inferiùs, Deo dante, aliquid subijciendum.

