Quod de præsenti agentes quæstione [Quid de Christi Corpore pro Consecratione, & facto S. Leonis censeant aliqui.] addunt communiter scriptores de Corpore Christi in Eucharistia, quod non licet in Consecratione Altaris loco Reliquiarum, si illæ deficiant, apponere, dubiæ quæstionis non est, quidquid ex antiquis nonnulli, piè magis quàm legitimè præstitisse reperiuntur. Pro quo videri potest P. Henao suprà nu. 18. & 19. & Pasqualigus de Sacrificio Missæ Quæst. 679. Adducitur autem pro eo D. Leonis Magni factum, (vt omittamus improbabilissimum aliud, de quo Pasqualigus) ex quo pro noua quadam opinione fundamentum vsurpatum: narrat enim Panormitanus in Cap. 1. de Consecrat. Ecclesiæ. n. 2. dictum Pontificem deficientibus Reliquijs dedisse partem Corporalis & Eucharistiæ in consecrationem cuiusdam Ecclesiæ. Quod quidem Thomas Hurtadus suprà n. 262. & seqq. Vti indubitatum accipiens, quod ad Eucharistiam attinet, omninò negat, quia ita declarauit Innocentius Papa, ab Hostiensi consultus, vt tradit ipse in Summa verb. Consecratio. n. 5. Vbi non est credendum existimasse Auctorem, licet id videatur innuere, D. Leonem de Christi Corpore non posse intelligi tradidisse, quia iam Innocentius id non posse fieri declarauerat, esset intolerandus Cacochronismus; sed quòd cùm ita Innocentius Quartus declarauerit, idem ante septingentos annos D. Leonem censuisse, cùm Sancta Romana Sedes eôdem spiritu suis in dispositionibus, & in ijs maximè, quæ sunt tanti momenti, regatur. Et quia nequit dici partem Corporis Christi misisse, cùm in particulis non Christi partes, sed totum illud contineatur: Pars Corporis idem ac pars [De Corporali quid aliqui.] Corporalium debet intelligi, vt scilicet illam loco Reliquiarum miserit, quia reuera talis est, ob Corporis Christi contactum, sicut Passionis instrumenta, & Sacra Syndon. Pro quo laudat P. Fagundez, qui suprà, scilicet. nu. 8. ita loquitur: [P. Fagund.] Ad factum Leonis respondendum est de illo non constare, vel fortè solùm misisse aliquod frustulum Corporalis loco Reliquiæ, & non partem aliquam Eucharistiæ: & posteà per communem errorem additum fuisse illum misisse particulam Eucharistiæ. Sic ille: quod & probabile existimant P. Franciscus de Lugo suprà. n. 13. & P. Amicus Tomo 7. Disp. 33. nu. 349. quod ad missionem attinet Corporalis.

Sed quidem cùm narratio talis in Or [Negatur factum, & inepta explicatio confutatur.]dine ad Eucharistiam apocripha, falsa, & absurda videatur, vt citati censent, & Diana suprà. P. Henaus. nu. 20. & 21. non immeritò idem de illa absolutè pronuntiandum. Neque expositio Thomæ Hurtadi tenori eius accommodari potest, vt scilicet Corpus Christi pro Corporali sumatur, sic enim non esset necessarium vt ante Corporalium expressionem pars Christi Corporis poneretur, vt est apud ipsum, non apud Panormitanum, ex quo id fideliter retulit Siluester [Syluester.] verb. Altare nu. 5. vbi sic ait: & hæc opinio multum placet Panormitano. Licet, inquit, feratur quòd Leo Papa deficientibus Reliquijs, dedit partem Corporalis, & Eucharistiæ in consecratione cuiusdam Ecclesiæ, videtur mihi quòd hoc sit peruertere vsum Sacramenti. Hæc ille. Non ergo stare, nisi valde ineptè potest, id quod citatus Auctor intendit, vt Corpus pro Corporali sumatur, quandoquidem & vsurpatio talis ineptissimè constet, & aliunde compertum sit, si alicubi Corpus extet, de Christi corpore vt in Eucharistia esse sermonem. Neque est cur P. Hurtadus de ea sit narratione solicitus, quandoquidem sine vlla dependentia ab illa censet & probat Corporale esse Reliquiam, quæ pro Altaris consecratione sufficiat. Quod quidem non videtur considerasse, cùm antea dixit consecrationem cum Reliquijs numquàm esse impossibilem, quia tale non est aliquam paruulam inueniri: Corporalia enim vbique habentur, vbi de Consecratione Altarium agitur, & ex ijs non paruula, sed grandior potest pars ad eum effectum adhiberi. Præterquàm quòd si D. Leoni defuere Reliquiæ, iuxta narrationem, quam ipse adeò arbitratur authenticam, quæ tamen vel eo ipso redditur incredibilis, quomodo non extra Romam, & in partibus Indiarum remotissimis, idem non possit accidere?

P. Henao. n. 22. corruptam asserit sin [De Brandeo quid sentiendum.]ceritatem narrationis, & D. Leonem solùm misisse Brandeum, linteum scilicet supra Sanctorum corpora impositum, de quo à D. Leone mitti solito pro Dedicatione Ecclesiarum agit D. Gregorius Magnus Lib. 3. Registri Epistola 30. quem [D. Gregor. Magnus.] & ipse secutus morem. Quod leuatum in Ecclesia, quæ est dedicanda, debita cum veneratione reconditur: & tantæ per hoc ibidem virtutes fiunt, ac si illuc specialiter eorum corpora deferantur. Quæ sunt illius verba. Sed certè cum hoc adeò frequens fuerit, & in scriptis obuium, D. Leonis factum non potuit vt valde singulare, & tantùm fama notum à viro doctissimo Panormitano, alijsque proponi. Et quidem cùm id, quod ad Reliquiarum depositionem attinet, iuris Pontificij dispositio sit, potuerunt præfati duo sancti Pontifices id præstare, quod vidimus, sicut & modo possent, secus alij. Id quod de Corporalibus etiam dicendum, si narratio præfata aliquatenus admittenda videatur.

Quòd autem illa pro Reliquijs ad effe [Ad effectum consecrationis ineptum Corporale.]ctum dictum in Ecclesia non habeantur, probant Diana & P. Henao suprà, iuxta cuius iudicium res ista penitus æstimanda. Et quidem quòd non omnia ex contactu Christi in Sacramento, si tamen contactus dicendus sit, cùm medijs speciebus fiat, constat ex digitis Sacerdotis, quibus ille tractatur, & vnguibus, quibus Hostia frangitur, præciduntur enim, nec de ipsis curatur, licet Beatus Hermannus Ioseph illos cum pilis labiorum, custodisse in eius mirabili historia legatur, & alijs, quæ à præfatis adducuntur. Prætereà Reliquijs in consecratione Altaris sepulchrum præparatur, & eo consecratur nomine: sepulchrum autem mortuorum est, cùm tamen mortua dici nequeant Corporalia.

Deinde totus consecrationis apparatus [Ex ritu consecrationis ostenditur.] videtur assertioni prædictæ esse contrarius. In primis enim inter illa, quæ pro consecratione Ecclesiæ pridie paranda dicuntur, est chartula pergamena scripta sub hac forma: Ego N. Epis [Pontificale Romanum.]copus N. consecraui Ecclesiam & Altare hoc in honorem Sancti. N. & Reliquias Sanctorum Martyrum N. & N. in eo inclusi &c. Post multa alia sic canitur: O quàm gloriosum est regnum, in quo cum Christo gaudent omnes sancti &c. Mouete vos Sancti Dei de mansionibus vestris, ad loca festinate, quæ vobis parata sunt. &c. Et quibusdam interiectis ita: Surgite sancti de mansionibus vestris, loca sanctificate, plebem benedicite. &c. Ambulate Sancti Dei, ingredimini in ciuitatem Domini &c. Istorum est enim regnum cœlorum, qui contempserunt vitam mundi &c. Ingredimini Sancti Dei, præparata est enim à Domino habitatio Sedis vestræ &c. Gaudent in cœlis animæ Sanctorum, qui Christi vestigia sunt secuti & quia pro eius amore sanguinem suum fuderunt &c. Sub altare Dei audiui voces occisorum dicentium: Quare non defendis sanguinem nostrum? &c. Quis autem non videat hæc & alia ibidem contenta non posse frustro Corporalium adaptari? Cuncta enim illa ad Reliquias diriguntur. Quæ quidem Martyrum esse debent, vt ex adductis constat, si videlicet reperiantur. Si autem secus accidat, & Reliquiæ aliorum Sanctorum suppetant, pro consecratione Altarium portatilium poterunt probabiliter adhiberi: non ita pro alijs, quia pro illorum consecratione nequit instare necessitas, & cùm de illa agitur, poterit pro conquirendis Martyrum Reliquijs anticipata diligentia ab ijs, qui consecrationem desiderant, prouideri.

Quærunt scriptores nonnulli an Altare [Consecratio Altaris an amittatur fractione aut amotione sigilli Reliquiarum: pro quo duæ sententiæ.] amittat consecrationem per solam fractionem vel amotionem sigilli, seu sepulchri, in quo Sacræ Reliquiæ conditæ sunt. Et negat P. Coninck suprà, idque P. Layman dicit non esse improbabile, afferens pro sententia opposita Durandum Rationalis auctorem, Siluestrum, Sa, Henriquez, & Scortiam, qui id, sicut & alij Canonistæ probant ex Cap. 1. de Consecratione, ibi: Adhæc si Altare motum fuerit, aut lapis illi solummodò superpositus, qui sigillum continet, confractus, aut etiam [Cap. 1. de Consecrat.] diminutus, debet iterùm consecrari. Sed hoc non vrgere ex eo affirmat P. Layman, quia non dicitur Altaris consecrationem amitti, si sigillum frangatur, sed si lapis, vel mensa consecrata frangatur, in qua sigillum seu Reliquiarum receptaculum continetur. Addit tamen nihilominùs (id, in quo eum sequitur P. Palaus suprà nu. 6.) seruandam esse Ecclesiarum consuetudinem communi Doctorum sententia firmatam, vt Altaria iterùm consecrentur. Cùm enim sigillum hoc censeatur præcipua pars mensæ; meritò ob eius fractionem, ipsa mensa, siue lapis notabiliter confractus vel diminutus æstimatur, sic doctus Pater, ex quo efficaciter argui potest pro necessitate Reliquiarum, quandoquidem eorum receptaculum præcipua est mensæ pars: deficiente autem præcipuo nequit id, ad quod spectat in suæ substantiæ integritate saluari. Cùm tamen ille Reliquias non esse de substantia consecrationis non obscurè significet, referens eam sententiam secundo loco, atque ea dissoluens, quæ contra ipsam communiter obijciuntur. Licet admonitio, quam subdit, non plenè eo in placito conquiescere videatur indicare. Nihilominus, in [P. Layman.]quiens, pertinet ad Ecclesiarum Prælatos prouidere, si fieri commodè poßit, vt pia & antiqua consuetudo in omnibus templis & Altaribus Sacras reponendi Reliquias perseueret: quod & in Introitu Missæ significatur. &c.

Et eos quidem, qui Reliquias non esse de substantia consecrationis censent, mirum non est, si fractionem, aut amotionem sigilli consecrationis permanentiæ non obstare arbitrentur. Vnde sic etiam tenet P. Henao suprà. num. 31. & [P. Henai asserta proponuntur, & discutiuntur.] seqq. Agens de Altaris consecratione; cùm tamen de Reliquiarum sigillo solùm agat. nu. 33. vbi de Altari portatili, circa quod ait in primis quòd si sepulchrum aut sigillum in quo conduntur, & quo tegantur Reliquiæ, indistinctum sit ab ara, vel à mensa fixa lapidea, amittetur consecratio, fracto sic sepulchro, aut sigillo, vt nequeat in posterum ara vel mensa sustinere maiori ex parte Calicem & Patenam. In quo quidem nihil dicitur speciale quod ad Reliquias spectet; nam etiamsi sepulchrum & sigillum integra permaneant; si tamen ara aut tabula sustinere maiori ex parte Calicem & Patenam nequeant, amittetur consecratio. Addit quòd si sepulchrum aut sigillum factum sit ex ligno, fractio aut remotio non impediet consecrationem, stante capacitate sustinendi Calicem & Patenam, quia non componunt altare, neque consecratio ad illa pertinget. Vbi id supponitur, quod stare nequit, sepulchrum scilicet esse posse ex ligno, & ita consecrationem ad illud non pertingere: vt enim vidimus ex Pontificali. nu. 362. debet esse lapideum, & consecratur vt etiam vidimus. Et Pasqualigus Quæst. 678. nu. 13. adducit duas Cardinalium Declarationes, iuxta quas in Altari portatili debet esse solitum repositorium Reliquiarum. Concludit seiunctionem Reliquiarum non obstare, etiamsi dicamus requiri ad consecrationem, quia non constat ita requiri, vt sine illis nequeat consecratio conseruari. Quod quidem verosimile est; potestque probari ex citato Cap. Placuit. 26. de Consecrat. dist. 1. vbi ita dicitur, [Cap. Placuit de Consecrat.] & omnino nulla memoria Martyrum (quam necessariam dixerat pro Altarium consecratione) probabiliter acceptetur, nisi vbi corpus, aut Reliquiæ certæ sunt, aut origo alicuius habitationis, vel posseßionis, vel paßionis fidelißima origine traditur. Sic ibi. Iuxta quæ sufficiens iudicatur vt Altaris consecratio persistat, in eo Reliquias extitisse. Vbi & Glossa addit: & tamen sufficit Corpus Domini. [Glossa.] De quo iam dictum: illud autem proptereà profero, vt intelligatur iuxta mentem Glossæ non esse necessarium pro perseuerantia consecrationis id, quod ad ipsius positionem esse necessarium potuit: siquidem Corpus Domini, cum quo consecrari Altare potest iuxta Glossam, permanere diu post consecrationem nequit; cùm sufficiens iudicetur ab eo fuisse sepulchrum sanctificatum, quod de Reliquijs ibidem ab eadem Glossa pronuntiatum.

Sed quid si frangatur Altare, nec possit [Circa fractionem Altaris alia notatu digna.] iam pro sacrificio deseruire, remanente sepulchro? Poterit quidem cum Reliquijs decenti loco collocari, & publicæ venerationi exponi, vt est compertum. Sed quid si extrahantur Reliquiæ, an poterit ratione præcedentis inclusionis peculiarem venerationem habere? Videtur enim ex præfata dispositione Cap. Placuit ita colligi, vbi Glossa citat Cap. Multi. dist. 40. vt probet id, quod ab ipsa dicitur, scilicet quòd homo sanctificat locum: homo præsertim, de quo ibi, iuxta eiusdem explicationem verb. Alicuius, scilicet Martyris pro quo & faciunt dicta n. 356. ex Romano Pontificali. Quibus tamen videntur obstare, quæ de Corporalibus diximus n. 382, & 383. Si enim illa non obstante Christi contactu pro Reliquijs non habentur, potiori iure de Receptaculo Reliquiarum, in quibus solius contactus ratio habetur, videtur asserendum. Sed verò non esse rationem eamdem ex ibidem dictis responderi potest, quia in Corporalibus non est verus & physicus ac immediatus contactus, & Ecclesio pro Reliquijs non esse habenda Corporalia [Discrimen inter Corporalia, & aram consecratam.] sua non vsu satis indicauit. Et quidem idem videtur de Altari iudicasse, licet in eo fuerint Reliquiæ; non enim vt Reliquiæ tractantur, neque is est fidelium sensus, vt ad illa tamquàm ad Reliquias accurrant. Verùm in ijs videtur cum distinctione loquendum: nam alia est ratio de sepulchro, alia de tota tabula: sepulchrum namque vti speciale Reliquiarum receptaculum consecratur: vnde consecratio talis ad partes alias non extenditur, pro quibus alia consecratio est. Iuxta quæ res ista videtur dubia, sed valde profectò est verosimile pro Reliquijs habendum sepulchrum, quasi illas cum contactu repræsentans, idque in ordine ad cultum priuatum præcipuè, in quo nullum potest esse periculum: licet in ordine ad consecrationem aliam Altaris neutiquàm possint pro Reliquijs adhiberi iuxta dicta citato nu. 383. neque enim, quæ Pontificale circa Reliquias dicenda & agenda disponit, talibus possunt adaptari, nisi quis contendat ea ad sanctos in eo olim contentos posse referri; quod videtur ineptum.

Sed arguit Pasqualigus citata Quæst. [Quomodo Reliquiæ vim habeant ad sanctificandum.] 678. nu. 5. probans Reliquias non esse de substantia consecrationis, Quia ex natura sua non habent vim ad sanctificandum, nec sunt aliquod Sacramentale ab Ecclesia institutum ad sanctificandum, sicut est Chrisma, aqua benedicta &c. Quod quidem non videtur quomodo stare possit: licet enim verum sit non esse sacramentale ad sanctificandum institutum: ex conditione tamen sua id habent, vt suo sanctificare possint alia contactu, vt de catenis D. Pauli vidimus n. 9. & de Catenis D. Petri idem habetur in eius Festo ad Vincula. De puluere Conditorij Martyris ex D. Gregorio Nysseno suprà etiam n. 9. Catholica doctrina est instrumenta Passionis Christi illius contactu sanctificata, vnde adoratio illis debetur ordinis superioris: ex quo infertur ea, quæ ad sanctos pertinent, ita eorum sanctificari contactu, vt adoratio illis inferioris ordinis debeatur. Pro quo ex adoratione imaginum argumentum potest efficacissimum efformari. Si enim Christi Domini imagini propter repræsentationem debetur adoratio latriæ, ex eo conuincitur Sanctorum imaginibus adorationem etiam proportionatam ipsorum sorti deberi. Igitur in Reliquijs pariter asserendum, vt propter contactum adoratio quidem respectiua ipsis debeat exhiberi. Pro quo & videri potest Cap. Multi 40. Distinct. à Glossa citatum, vt dictum nu. præced. licet enim ex Auctore Operis Imperfecti [Cap. Multa 40. Dist.] in Matthæum sit, cui ratione auctoris non sit multùm deferendum; cùm tamen in Decreto extat, & ab Ecclesia admissum videatur, non debet hac in parte reijci, vbi & receptæ in ipsa doctrinæ & consuetudini suffragatur.

Et circa præfatum Scriptorem id di [Pasqualigus vt præceptum agnoscat quod negauerat.]ctum nu. 385. de repositorio Reliquiarum, quod iuuat hic ipsius verbis proposuisse, sic enim ille: Est autem aduertendum quòd sacra Congregatio Episcoporum & Regularium decreuit Altare portatile debere habere solitum repositorium Reliquiarum. Ita sub die 20. Septembris 1594. & 1. Martij 1595. Quod intelligitur in ijs regionibus, in quibus haberi possunt Reliquiæ. Sic ille. Sensit ergo præceptum instare vbi Reliquiæ commodè haberi possunt, quod & nos diximus, per quod id retractasse videtur, cuius meminisse oportebat, sic enim ille nu. 4. Dicendum Secundò, Nullum adesse præceptum recondendi Reliquias in Altari in eius consecratione. Ita Doctores citati pro tertia sententia, qui aut absolutè negant hoc præceptum, aut saltem in desuetudinem abijsse. Ratio est. Quia cùm hoc præceptum non deriuetur ex legi naturali, aut diuina sed merè ex institutione Ecclesiæ, non est asserendum, nisi constet fuisse ab Ecclesia impositum. Non constat autem fuisse impositum, nam Canones, qui afferuntur, nihil prorsus de hoc præcipiunt, vt constabit ex solutione argumentorum. Sic ille. Atqui iuxta ipsum est præceptum declaratum à S. Congregatione, quod ipse in ijs regionibus obseruandum asserit, in quibus Reliquiæ haberi possunt. Neque enim iuxta eumdem dici potest de S. Congregationis Decreto non constare authenticè: si enim ita censuisset, minimè illud vti animaduersione dignum allegasset, & regiones, pro quibus vrgeret, expressisset. Ex quo & habemus, vt indicaui suprà, quòd licet antiqui Canones à multis Doctoribus ita explicentur, vt obligatio, de qua agitur, in illis contenta non videatur: nihilominùs iuxta præsentem Ecclesiæ sensum, aliter sit dicendum, vt ex Romano Pontificali constat, & sacrarum Congregationum Decretis ac Declarationibus: dum enim ita est constans in Ecclesia vsus, ex eo irrefragabilis sumitur coniectura de Sacrorum Canonum sensu, si quidem Ecclesia proptereà vsum talem retinendum censet, quia de antiquo descendit, pro quo in præfatis Canonibus luculenta memoria debet recognosci, cùm alij non sint, quibus clariùs possit vsus inuiolabilis comprobari.

De fractione sigilli agit Auctor idem [Quid circa fractionem sigilli sentiat Pasqualigus.] Quæst. 691. & pro sententia affirmante amitti consecrationem adducit Canonistas in Cap. 1. de Consecrat. Ecclesiæ. Et plures alios; pauciores autem pro negante, quam & sequitur, ac probat, quia Reliquiæ non sunt de substantia consecrationis, quia neque necessariæ, neque cùm apponuntur, consecrantur, sed lapidea tabula, quæ supponitur integra remanere. Concludit autem cum notanda doctrina dicens ex prædictis fieri, vt dici non possit, quod deperditio consecrationis ex fractura sigilli sit introducta ex consuetudine, vt volebant Layman & Palaus considerantes inefficaciam Textus (de quo n. 384.) nam ista consuetudo ortum habuit, quia cœperunt Doctores tradere tamquàm decisum in dicto Textu, quòd fractura sigilli tolleret consecrationem. Vnde cùm Textus id non habeat, remanet consuetudo fundata in errore, quæ proinde non habet vim; pro quo Textus & Doctores adducit. Sed quidem Doctores sic de errore lo [Doctrina illius de consuetudine fundata in errore caussæ præsenti non congruit.]quentes, & leges interpretantes, pro præsenti casu nequeunt allegari, siquidem de manifesto errore loquuntur, qualis hîc non extat, sed probabilis valde interpretatio, licet nonnulli eam non esse prorsus legitimam contendant, non tamen negata probabilitate. Iuxta probabilem autem legis alicuius interpretationem benè potest fundari consuetudo. Præterquàm quòd consuetudo dicta potuit non in sola illius Textus intelligentia fundari, sed in congruentissima ratione, quam ex P. Layman vidimus citato nu. 384. quòd scilicet sigillum censeatur præcipua pars mensæ: vnde voluntariè asseritur in sola Textus erronea interpretatione fundatam. Per quod quidem non intendo id, quod est dictum de permanentia consecrationis nu. 385. conuellere, sed solùm doctrinam præfatam, vti perperàm præsenti caussæ accommodatam, propulsare. Quamuis & consuetudo dicta omnino probanda sit, quando non solùm sigilli fractio accidit, sed sepulchri, etiamsi tabula, quæ remanet, possit Calicem & Patenam sustinere; vt non obscurè statuitur in citato Cap. 1. de Consecrat. Et videtur tenere P. Sa de sepulchro etiam ligneo loquens, nisi statim reponatur V. Altare. Et quidem si reuera ita sit, vt Altare, in quo fractum est sigillum, iterùm consecretur, ego illi non ægrè deferam: sed non video illam ita esse firmam, vt oppositum non possit probabiliter sustineri, iuxta quæ procedunt dicta citato num. 385. Potest autem illorum sen [Quid pro illa faciat, cum expositione Cap. 1. de Consecrat.]tentia, qui pro necessitate consecrationis stant, & præfato Canone se tuentur, ex eo verosimilis reddi, quia licet in illo non videatur de sigilli fractione agi, sed de lapide sigillum continente, ex eo sequitur id potius de sigilli dicendum fractione; quia lapis propter sigillum consecratur, & ita hîc locum habet Philosophicum Axioma; Propter quod vnumquodque tale, & illud magis; ac proinde illius fractio, aut potiùs, aut certè non minùs attendenda. Quod cùm ita sit, consuetudo tali interpretatione firmata, non potest dici pro fundamento errorem habuisse; cùm aliàs plures sint, quàm pro opposita, quod citatus Scriptor luculenta citatione demonstrat.

Et quærit ille insuper Quæst. 680. an [An plures Reliquiæ necessariæ, pro quo sententiæ.] pro consecratione Altaris requirantur plures Reliquiæ, & non requiri concludit, licet Pax Iordan. Tomo 1. lucubrat. lib. 5. tit. 10. num. 23. secus arbitretur ex ritu consecrationis probans, quia semper Reliquiæ nominantur in Plurali, pro quo duo ad minùs requiruntur. l. vbi numerus. ff. de testibus. Quod tamen non conuincere doctus Auctor probat, quia vnius sancti possunt esse Reliquiæ plures, & ita duo ossa sufficient: adducitque pro eo Ioannem Andream, Ancharranum, & Burium, addentes esse commendabile plures Reliquias adhibere. Arguit insuper, Quia eidem fini, cui inseruiunt Reliquiæ plures Sanctorum, inseruiunt etiam Reliquiæ vnius tantùm sancti. Et confirmat ex praxi, nam Romæ Ecclesia S. Andreæ de Valle PP. Clericorum Regularium consecrata est à Cardinali Francisco Montalto, solius S. Isidori Martyris repositione corporis. Quod non negabit P. Thomas Hurtadus, qui, vt vidimus, nu. 369. paruulam Reliquiam asseruit ad consecrationem sufficere.

Vbi quidem quod de pluribus eiusdem [Non videri satisfacere Pasqualigum, qui negat.] Sancti Reliquijs dicitur, non videtur ad præsens intentum deseruire: quia cùm in Pontificali plures efferuntur Reliquiæ, non de illis, quæ ad eumdem sanctum pertinent, ratio habetur: id enim videretur incongruum, quandoquidem non apparet ratio, ob quam plures debeant postulari, & vna insignis multis præualet ex minoribus in Ordine ad celebrationem, iuxta superius dicta, vnde & in ordine ad consecrationem. De pluribus ergo consecrationis forma procedit, vt videre licet in Orationibus & Antiphonis, de quibus. nu. 383. Id enim magis Ecclesiæ est intentioni conforme, vt scilicet plures sint, quibus honorificum tribuatur sepulchrum, & à quibus multiplex possit patrocinium exorari. Vnde ratio illa quòd eidem fini inseruiant Reliquiæ vnius sancti, cui inseruiunt plures, vnica præfati scriptoris, non videtur exacta, nisi aliunde mens sit Ecclesiæ perspecta. Praxis autem adducta non penitus rem euincit, quia pro integro corpore illud esse priuilegium potest: videtur siquidem ad excellentiam tanti pignoris spectare, vt Reliquiæ aliæ necessariæ non sint, vbi illud extat, cui specialissimo debetur titulo, vt in eius honorem sepulchralem vnicè consecretur Altare, circa quod prædictus Dominus Cardinalis, nisi fortè & consultus Pontifex, potuit prudenter arbitrari. Quod ergo Doctores illi admonent de pluralitate Reliquiarum, diuersorum inquam Sanctorum, quando illæ suppetunt, proculdubio conuenit obseruari, vt sic etiam verè & sine tropis dici possit in Oratione Missæ præambula, de qua suprà, Quorum Reliquiæ hic sunt.

Quamuis negari nequeat Ecclesiam [Plurali numero quandoque Ecclesia vtitur, cùm agat de vno.] quandoque plurali numero vti, cùm tamen de vno loquatur, vt in Oratione S. Callisti, Ad amorem tuum nos misericorditer per Sanctorum tuorum exempla restaura. Vbi dixerit fortè quispiam D. Callistum pro multis computari, qui tot Martyrum millia, quot vidîmus. num. 329. honorifica [S. Callistus vt computatus pro pluribus.] condidit sepultura. Vbi & circa casum consecrationis simile aliquid dici & posset, voces scilicet plurali numero iuxta formam Pontificalis effusas, velut ad plures effundi, quia vnum tale Corpus pro multis haberi potest Reliquijs diuersorum, [De corpore vnius Sancti in consecratione.] quando eiusdem Ordinis sunt, & ita communi videtur æstimatione receptum. Et Pontifices quidem vnius Sacri Corporis donatiuum multarum Reliquiarum missioni præponunt, vt vidimus. n. 325. potest enim illud sua præsentia regnum integrum illustrare. Cùm autem pro consecratione vna tantum Reliquia interfuit, retinendus est quidem pluralis numerus, vulgari loquendi forma figuraliter immutata, ad quod necessitas ipsa compellit, cùm alias, vt diximus, ab Ecclesiæ vsu id non videatur abhorrere, pro quo exempla alia non est operæ pretium aggerare. Et de his satis.

§. VI.

Episcopi vt visitare queant Sanctuaria Regularium.

P. Pellizarius Tomo 2. Tract. 8. Cap. 5. nu. [Circa visitationem quid P. Pellizarius.] 77. respondet, quod quamuis spectet ad Episcopum recognoscere & approbare Reliquias Sanctorum antequàm exponantur, iuxta Tridentinum Seßion. 25. de inuocat. & venerat. SS. non videntur tamen Episcopi posse visitare Reliquias ab antiquo exponi solitas in Ecclesijs Regularium, siquidem teste Barbosa de Offic. Episcopi Allegat. 97. num. 12. Sacra Congregatio statuit Reliquias, quæ fuerint antiquæ, habendas esse in illa veneratione, in qua hactenus fuerunt: & de nouis, non de alijs, Concilij dispositio procedit, ibi: Nec nouas Reliquias recipiendas. Addit tamen quòd si Episcopo occurreret vehemens aliqua dubitatio de alicuius Reliquiæ veritate, posset eam visitare, petendo authenticum testimonium, quia pro eo militat ratio, potestatis, quæ pro alijs est ipsis concessa, & vbi est eadem ratio &c. Sic doctus Pater, cuius doctrina Sacræ Congregationis approbatione sat digna; quam & ex Barbosa profert, cùm tamen apud illum neutiquàm inueniatur, citato nu. 12. solùm siquidem ait quòd si Reliquiæ fuerint denuò inuentæ alicuius, qui iam pridem fuerit in Sanctorum numerum relatus, coli possunt etiam publicè, priùs tamen eas cognoscente & probante Episcopo. Pro quo citat P. Azor. Habet autem illam. n. 11. ex Bonacina in 1. Decalogi præceptum disp. 3. q. 1. pun. 4. n. 4. vers. Dixi. Et est tenoris sequentis: Sacra Congregatio censuit illas, quæ fue [Pro Reliquiis antiquis Decretum S. Congregat. Tridentini.]rint antiquæ, habendas esse in illa veneratione, qua hactenus fuerunt. Est autem Congregatio Concilij Tridentini, quia ad Decretum ipsius spectat: Nihil autem videtur pro Regularibus haberi speciale; quia cùm antiquæ Reliquiæ in eadem sint habendæ veneratione, in qua hactenus fuerunt: hæc profectò prærogatiua ipsis competit vbicumque fuerint collocatæ: Non ergo iuxta P. Pellizarium visitari poterunt etiam illæ, quæ in Parochijs, & locis alijs non exemptis antiqua fuerint veneratione perfruitæ, nisi vehemens aliqua dubitatio secus faciendum impulerit, zelo Prælati stimulato. Quam limitationem addens præfatus Pater, Quod tamen meo iudicio, ait, vt [Limitatio P. Pellizarij circa Episcopos non vrget.]potè qui non adeò certum existimat vehementem illam dubitationem sufficientem futuram vt Episcopi circa antiquas Reliquias moueant quæstiones. Vnde meo qualicumque iudicio poterunt dubitationes huiusmodi deponere, neque enim ex delicata nimis inquisitione tantum vtilitatis eliciendum, quantùm forsitam scandali, si pro authenticis testimonijs vrgeatur: pro multis enim Reliquijs illa non suppetunt, quæ ex traditione habentur; pro alijs, etsi extiterint, sunt deperdita, aut antiquitate consumpta. Et rarissimè eueniet vt in substantia error possit incurrere, vt scilicet non sanctus pro sancto veneretur; licet circa indiuidualia sine periculo, & cum pietatis laudabilibus incrementis possit errari.

§. VII.

Breues aliæ pro Reliquijs Decisiones.

P. Sa verb. Proceßio. nu. 1. sic ait: In pro [Reliquiæ an portari in Processione SS. Sacramenti queant.]ceßione Corporis Christi nulla Reliquia gestatur. Sic ille: quod non videtur voluntariè dictum, vt meritò credi debeat aliquod pro eo fuisse potestatis supremæ decretum. Quibus non obstantibus Sanctuarij nostri Reliquiæ satis splendidam processionis partem constituunt à Sacerdotibus cum Sacerdotali ornatu, eoque pretioso admodùm inter stipantes cum cereis accensis circunlatæ: & est hic antiquissimus huius Prouinciæ vsus, quem & Hispali vidi ante annos sexaginta quatuor, cùm ante illos P. Sa Aphorismi prodijssent. Quidquid de Romano vsu sit, ad quem fortè dictus Auctor allusit, vt veluti exemplar haberi debeat, quod Ecclesiæ aliæ debeant imitari. Vnde neque Cæremoniale Episcoporum, neque Gauantus, & Michael Bauldry de processione Corporis Christi agentes iuxta Romanum ritum, nihil de Reliquijs proferunt, cum de ijs in speciali agant, quæ in illa interuenire solent. Et ratio quidem pro huiusmodi dispositione esse illa videtur, ne scilicet cultus SS. debitus Sacramento aliquomodo minuatur, sed ille cum affectu pariter ad eum tendat, pro quo solemnissima est omnium festiuitas instituta. Vbi & quod Sacerdotes sic ornati procedant Sacrorum pignorum portitores, non videtur Ecclesiæ vsui conforme, eo quòd Sacerdotes solùm [Quod obstet ex Sacerdotali ornatu portantium.] in ordine ad diuinum Sacrificium debent ita vestiri, sicut & Diaconi, & Subdiaconi suis in ministerijs seruituri. Vnde citatus Bauldry iuxta Cæremonialium leges ita scribit Par. 4. Cap. 16. Arti. 3. n. 4. pag. 475. Circa finem Missæ parantur [Ceremoniale Episcoporum lib. 2. cap. 23.] in Sacristia, si sit consuetudo, Clerici cum Cereis & Pluuialibus, qui hastas Baldachini delaturi sunt, vel deficientibus Pluuialibus, Cereis tantùm sine stolis &c. Quia cùm delatio hastarum neque Sacerdotalis, neque Diaconalis Officij sit, non debet in eo ornamentum huiusmodi adhiberi.

