Iam quod de vnica absolutione diceba [Vnica absolutio vt sufficiens, etiam extra Confessionem.]tur ita intelligendum est, vt vna excommunicatione exposita, aliæ dolosè non reticeantur, vt Doctores tradunt, quos adducit P. Palaus dudum citatus. Puncto 11. §. 3. n. 2. Vbi stante probabili sententia de absolutione extra Sacramentalem Confessionem, quam vt probabiliorem etiam cum multis, quos citat, tenet Diana Parte 1. Tract. 1. Resolut. 25. non est necessarium vt excommunicationes omnes eiusdem rationis aperiantur, sed sufficiet dicere pluries eam incurrisse. Si autem intra Confessionem, omnes saltem in obliquo, aut indirectè aperiendæ sunt; cùm enim sint aperienda peccata, propter quæ incursio in illam accidit, consequenter & illæ aperiuntur. Quamquàm ita etiam possit in Confessione procedi, vt in illius principio ab excommunicationibus dicto modo expressis absoluatur, quarum numerus posteà, non ex necessitate circa illas, sed circa peccata aperienda cognoscetur. Et iuxta dicta accipiendum est, quod à P. Auila est traditum de absolutione ob temerariam habitus dimissionem, quando scilicet ex modo dicendi intelligitur, non semel, sed sæpiùs illam accidisse. Aliàs posset absolui, etiamsi vnicam tantùm habitus dimissionem aperiret; vbi non dolus existimandus est, sed vsus iuris, quia vnicam aperire sufficit, vt absolutio ab omnibus obtineatur. Quod autem ex Nauarro de irregula [Quid de irregularitate ex multiplicata celebratione.]ritate dicebatur, parui momenti est, quia postquàm quis ob celebrationem cum excommunicatione irregularitatem contraxit, iterùm celebrans eam non contrahit, quia expressa in iure non est, vt affirmat P. Suarez suprà Disputat. 40. Sect. 4. n. 16. pro quo & Sect. 2. num. 7. licet non videatur loqui de celebrante cum excommunicatione; cùm tamen ratio posteriori loco adducta id prorsus ostendat. Id tamen tenent Zerola, & Nicolaus Garcia, quos adducit & sequitur Diana Parte 4. Tract. 2. Resolut. 86. immò & Nauarrus ipse Consilio. 3. de Raptoribus n. 6. Pro quo & videri potest P. Palaus, qui Parte 1. Tract. 3. Disput. 6. Puncto 16. §. 4. num. 16. ait probabilitate non carere, & ita probat vt prorsus videatur amplecti. Ex eo autem quòd verosimiliter vna tantùm irregularitas sit, oritur, vt licet reuera sint plures, vna moraliter in ordine ad dispensationem censeantur, & ita non esse necessarium vt pro dispensatione obtinenda penitus exprimantur.

Quod attinet ad absolutionem à Com [Circa absolutionem à Commissario.]missario Cruciatæ, quæ potest ad exemptos extendi, cùm sit Pontificij Delegati, ex eo titulo videtur etiam ad Mendicantes extendi posse, cùm sint exempti; quod tamen dictus Pater non videtur admittere, quandoquidem inter eos & alios discrimen videatur stabilire: licet aliàs mens eius esse possit, Mendicantes quidem posse à Prouincialibus, non ita alios, communicationem priuilegiorum cum ipsis non habentes, qui rari iam sunt, licet aliàs possint etiam à Commissario absolui propter amplitudinem concessionis. Vbi supponitur casus dictos non esse in Religione reseruatos, si enim reseruati sint, iuxta ea, quæ ab eodem Patre sunt dicta, vt vidimus, respondendum fuit, de Mendicantibus loquendo & alijs similem habentibus facultatem; non ita de non habentibus, in quibus talium reseruatio esse non potuit, cùm Prælati ad absoluendum tales facultate careant, & ita illa ad eos spectat, quibus de iure aut priuilegio competit. Et Commissario quidem concessa sic se habet: Item similiter conceditur facultas dicto Commissario dispensandi & [Concessa illi facultas circa dispensationem, sine absolutione Confessario competenti.] componendi super irregularitate cum his, qui quibuslibet Ecclesiasticis Censuris ligati Missas, & alia diuina Officia (non tamen in contemptum clauium) celebrauerint. Vbi nihil de absolutione à Censuris, hæc enim ad Confessarium spectat pro sumentibus Bullam, licet necessarium non sit vt intra Confessionem fiat, iuxta dicta, sic enim concessionis est tenore perspectum; Conceditur vt poßint eligere Confessorem sæcularem, vel cuiuscumque etiam Mendicantium Ordinum Regularem &c. Poterunt ergo Commissarium ipsum eligere, sed non vt talem, bene tamen vt Sacerdotem particularem ab Ordinario aliàs approbatum.

Iam de expositione ad Confessiones, in [Expositio tolerati ad confessiones an valida.] quo quidem asserto probabilis sententia placuit Auctori, quam & tradit in Opere de Censuris Parte 2. Cap. 6. Disput. 5. Dub. 2. Conclus. 1. & esse communem inter Doctores affirmat Diana Parte 5. Tract. 9. Resolut. 99. multos pro ea adducens, sicut P. Gasparem Hurtadum oppositam amplectentem Disput. 6. Difficult. 2. num. 7. vbi ad id, quod adducitur ex Concilio Constantiensi, scilicet illud in nullo velle excommunicatis fauere, respondet nullum intendi fauorem pro illo, quia non fit vt ei faueatur, sed vt faueatur fidelibus, vt sine scrupulo possint cum illo communicare. Quæ tamen responsio non multùm videtur habere momenti, nam in casu collati Beneficij totus fauor est eius, cui confertur, & vix fauoris aliquid in collatorem cedit, sicut accideret in ordinaria communicatione, quæ ipsi absolutè conceditur, & pro eius fauore, excommunicato. Pro quo videri potest P. Palaus Tract. 29. citato, Disput. 2. Puncto 10. n. 3. vbi ait P. Hurtadum in oppositam sententiam inclinare: sed certè plusquàm inclinare est aliam difficilem asserere, & præcipuum fundamentum eneruare. Sed hoc parùm interest.

Quod etiam de ignorantia dictum com [Quid stante ignorantia.]munis sententia firmat, pro qua citatus P. Palaus num. 4. plures allegat, & P. Hurtadus num. eodem. vbi ait præter Glossam reliquos Doctores ita tenere. Sed quidem præter Glossam id tenet Nauarrus in Cap. Fratres de Pœnit. dist. 5. n. 45. qui præter Glossam adducit Felinum & Cardinalem. Et cùm ignorantia inculpabilis est, quam Iurisconsulti vocant probabilem, ex Cap. Apostolicæ, de Clerico excom. minist. ex ea non reddi inualidam collationem tenet Philippus Faber apud Dianam suprà eum sequentem in fine contra Patres Coninck, Turrianum, Lessium, Suarium, & Villalobos, & addere posset P. Hurtadum, & alios ab ipso citatos, dum aiunt ignorantiam non obstare, addita ratione, quia illa potest culpam tollere, non inhabilitatem, & ita de probabili ignorantia loquuntur, de qua & P. Palaus non citatus ab illo. P. Martinon Tomo 5. Disput. 59. Sect. 7. nu. 72. & alij plures. Licet autem illi de Beneficio loquantur, ex eo tamen P. Auila assertionem suam de inualida expositione confirmat, quia per illam confertur Ecclesiastica iurisdictio in foro animæ. Sed verò incapacitas Beneficij non ex sola ratione iurisdictionis contingit, alioquin non esset illa respectu Beneficij simplicis, cùm tamen certissimum sit esse etiam respectu illius, vt videri potest apud P. Suarium Tomo 5. Disput. 13. n. 4. Quod ergo ad casum præsentem attinet, aliunde est probandum.

Probatur ergo ex certissimo alio princi [Excommunicatus incapax spiritualis iurisdictionis.]pio Pontificij iuris, scilicet excommunicatum incapacem esse Spiritualis iurisdictionis, quam & amittit superueniente excommunicatione. Cap. Ad approbandum, de sent. & re iudic. Cap. Romana, de Offic. Vicar. in 6. Cap. Si is, cui, ibidem. Cap. Audiuimus 24. q. 1. Cap. Si de celebrat. de Cler. excomminicato. Est autem de fide ad Sacramenti Pœnitentiæ administrationem requiri iurisdictionem. Ex Cap. Omnis vtriusque sexus. de pœnit. & remiss. & Concilio Tridentino Seßion. 14. Cap. 7. & Decreto Florentini. Iuxta quæ, in quibus omnes Doctores conueniunt, is, qui expositus fuit, cùm esset excommunicatus, incapax iurisdictionis fuisse conuincitur, licet occultus, per se loquendo. Quomodò autem ratione communis erroris in ipso esse illa possit, diximus. n. 13. & non solùm ratione Officij, sed ex particulari licentia ad audiendas Confessiones, id etiam habeatur, affirmat P. Hurtadus suprà Disput. 4. Difficult. 4. nu. 31. Quia verò Sacerdos præfatus fuisse expositus dicitur, videtur publica illius designatio, vnde & eadem de illo esse potuit ratio ac de Parocho aut Vicario.

Probatio adducta de electione iudicis sæ [Etiam laicalis, & quid si toleratus.]cularis excommunicati, qui illius est incapax, & ita acta eius iudicialia irrita, verissima est. Sed cùm addant Doctores valida futura, si ille non sit publicè denuntiatus, quod ex ore omnium tradit P. Suarez Disput. 16. Sect. 1. n. 7. addi oportuit quomodo hoc in prædicto casu locum habere non potuit, quandoquidem ille, de quo agebatur, non solùm non erat denuntiatus, sed neque esse poterat, quia occultissima excommunicatio, vt ex narratione compertum habetur. Quòd autem expositio non redderetur valida ex [An validetur electio sequenti absolutione.] sequenti absolutione, sed noua opus esset iurisdictionis concessione, in Beneficijs quidem communis doctrina est, sed quòd possit contrarium sustineri alibi à Nobis dictum est, cùm sit probabile, vt videri potest apud Dianam Parte 5. Tract. 9. Resolut. 101. vnde affirmatiuum assertum non est tamquàm dogma certum proponendum.

Postremum illud, quod in eadem proba [Iurisdictio an ab Ordinario, an a Prælato conferatur.]tione dicitur de iurisdictione ab Ordinario, non collata Religioso, sed à suo Prælato, negant plures, vt videri potest apud Dianam Parte 1. Tract. 11. Resolut. 13. & Parte 5. Tract. 12. Resolut. 50. ex quo inferunt approbatum ab Ordinario, etiamsi à suo non fuerit Prælato præsentatus, posse eligi virtute Iubilei & Bullæ Cruciatæ. Immò Trullenck Lib. 1. in eamdem Bullam §. 7. Dub. 6. num. 7. affirmat probabile esse etiam sine Iubileo aut Bulla id posse stare. De quo ego alibi egi, & modò ingenuè profiteor sententiam hanc vt probabilem propositam, si in praxim adsciscatur, ex illis esse vnam, quæ ad demoliendam Religiosam subordinationem, & inducendos præiudiciales abusus in administratione Sacramenti Pœnitentiæ, excogitari potuerunt. Priuilegium Gregorij XIII. pro Societate, de quo in Compen [Auctores sic tenentes confutati.]dio verb. Gratiarum vsus §. ait Auctor dictus non constare, & dato quòd constet, esse speciale indultum in fauorem Societatis. Et addit Diana esse viuæ vocis Oraculum, & ita cum alijs ab Vrbano VIII. reuocatum. Sint hæc ita. Atqui concessio est eiusdem Pontificis per Litteras Apostolicas, de quibus in Compendio verb. Absolutio §. 11. idem continentes. Licet enim de absolutione passiua videantur procedere, ad actiuam etiam referendæ sunt iuxta intelligentiam Auctorum illorum, qui sic Oraculum Gregorij accipiendum voluerunt, vnde & consequenter Bullatam concessionem, Vsus Cruciatæ & Iubilæorum sine Superiorum facultate prohibetur. Illis autem vti in ordine ad absolutionem actiuam, aliquis vsus est: ergo prohibitus. Ergo multò magis prohibitus censeri debet vsus administrandi Pœnitentiæ Sacramentum cum sola Ordinarij approbatione. Demus ergo quod ad Cruciatam & Iubilea spectat nouis concessionibus temperatum: id tamen quod ad facultatem illam adeò exorbitantem pertinet, nullibi inuenietur esse concessum. Aut ergo iurisdictio à Prælato Religioso confertur, siue ab Ordinario. Si primum, constat renuente Prælato validam non esse absolutionem, renuente inquam, sicque suam declarante voluntatem: si posteriùs, id certè non nisi conditione posita licentiæ Superioris, siue in præsentatione declaratæ siue aliàs accedentis: quod in ordine ad praxim ferè pro eôdem videtur accipiendum. Nisi etiam dicatur iurisdictionem à Pontifice concedi approbatione & licentia concurrentibus, vt conceditur in Bulla & Iubileis, ijs stantibus conditionibus, quæ in eisdem designantur: quod esse probabile affirmat P. Suarex Tomo 4. de Religione Lib. 9. cap. 2. nu. 3. & 6. Tract. 10. qui & videndus à principio Capitis.

Quod verò approbatio sine iurisdictione [De approbatione ad confessiones, & licentia ad prædicandum.] ab Episcopo concessa excommunicato valida sit, & ita post absolutionem non esse aliam necessariam, videtur eamdem difficultatem habere, quam citatus Pater in licentia ad prædicandum deprehendit ob decisionem Cap. 1. de rescriptis in 6. cùm sit gratia facta excommunicato; & nihilominùs sine difficultate vlla prius est ab illo pronuntiatum. Quod licet tunc temporis difficile fuerit, modò sine vlla difficultate procedit: siquidem decisionem illam de solis gratijs à Pontifice concessis, & non ab inferioribus, intelligendam communis resolutio Doctorum est, pro qua P. Suarez Tomo 5. in 3. p. Disput. 17. Sect. 1. vers. Quibus adiungere. Vbi Nauarro adducto ait ea, quæ ab ipso afferuntur, satis hanc partem probabilem & securam efficere, concludens communem interpretationem & consuetudinem eidem fauere. P. Gaspar Hurtadus Disput. 10. de excommun. Diffic. vnica P. Martinon Disp. 59. n. 94. P. Palaus Disp. 2. de Censuris Puncto 12. & alij.

Et hæc quidem circa casum præfatum, [P. Auila circa valorem expositionis dictæ responsio alia.] pro quo duplex extat citati Patris responsio, neque in illis circa valorem expositionis resolutio eadem, sic enim in alia scribit: Ad resolutionem Quarti suppono quando maiori excommunicatione ligatus, occultus tamen, ad Beneficium eligitur, quamuis non adquirat Beneficij titulum ex Cap. Postulasti de Cler. excommun. minist. adquirere tamen veram iurisdictionem pertinentem ad tale Beneficium, vt ait Panormitanus in Cap. Nihil, de elect. nu. 12. Syluester Tit. Confessor. 1. quæs. 19. Caietanus Tit. Absolutionis impedimenta in principio. Et Tit. Confeßio cap. 3. Nauarrus cap. 9. nu. 7. in eo fundati quòd communis error facti, & titulus præsumptus dant iurisdictionem, iuxta l. Barbarius de offic. Prætoris.

Et circa hoc obseruandum est, quòd ait Palu [Qualis iurisdictio in tolerato.]danus in 4. d. 17. q. 6. art. 2. iurisdictionem hanc non conferri à Prælato Beneficium conferente, sed à Iure communi, quod propter commune bonum mauult talem excommunicatum iurisdictionem accipere, quàm eum cum aliorum incommodo ea negata castigare. Vnde casus præsentis resolutio deducitur: quamuis enim præsentatio & expositio fuerit nulla per se loquendo, quandoquidem fuit ad exercendam spiritualem iurisdictionem, qua est priuatus excommunicatus per se loquendo, vtpotè ab Officio suspensus, ex Cap. Pastoralis §. Verùm, de appellat: verum tamen iurisdictionem accepit, & per consequens Confessiones ab ipso auditæ, quandiu occulta fuit excommunicatio validæ fuerunt. Sed vbi constitit de illa, nullæ erunt, quas exceperit. Et ita post absolutionem noua licentia & expositione Prælati indiget, siquidem iurisdictio à Iure communi concessa tamdiu tantùm durauit, quamdiu communis error. Sic ille addens circa approbationem meram, id quod iam ex eodem vidimus nu. præced.

Et quidem quæ ex ipso dudum posita, vi [Quid ab Auctore prædicto retractatum.]dentur priora, & minùs deinceps probata, eo quòd in illis asseratur talem excommunicatum accipere veram iurisdictionem Beneficio propriam, cùm reuera talis non accipiatur, neque id citati Auctores affirment. Vnde Syluester post Panormitani doctrinam adductam sic concludit: & licet talis, sci [Syluester defensus.]licet excommunicatus, non habeat aliquando iurisdictionem veram, habet tamen toleratam, quæ sufficit ad Confeßionem valere. Sic ille. In quo Auctore illud interim obseruasse præstat, asserere illum Confessarium intrusum, qui scilicet caret titulo, omnino iurisdictione carere, etiamsi error communis sit, quod ex Panormitano & Innocentio statuit. Et inferiùs ita subdit: Qui verò ignoranter con [Quædam eius egent expositione doctrina.]fiteretur intrusis, vel huiusmodi, qui numquam habuerunt institutionem à Superiore, saluarentur quidem propter fidem Sacramenti; sed tamen si ante mortem hoc scirent, iterùm tenerentur confiteri. Hæc doctus Magister, quæ quidem ita accipienda videntur, vt per fidem Sacramenti intelligat illius votum, quod in amore Dei super omnia & in contritione illum continente, supra communem Theologorum sensum continetur. Si enim attritus tantùm accessit, saluari nequit, quia illa cum Sacramento solummodò ad iustificationem sufficit, vt est à Concilio Tridentino definitum, quale non est illud, quod cum intruso existimatur perfici, iuxta Auctores dictos; licet iam multorum sententia sit communem errorem etiam sine titulo præsumpto, aut colorato, iuxta frequentem loquendi modum, ad validam confessionem sufficere, de quo aliàs. Syluestri profectò tempore illa penitus erat à Doctorum sensu relegata, cùm Syluester asserat gesta per intrusum indubitanter non valere; nec ea sustinet, inquit, communis error, ex quo iuridica posseßio deficit. Sic vsu venit vt nouæ nascantur opiniones recentiorum auctoritate obstetricante, & antiquæ aliquæ à probabilitate sua auctoritatis eorumdem imperio deturbentur, inter mortuos numeratæ. Pro quibus hæc satis, circa quæ, quia vtilia, non est leuis operæ pretium fuisse aliquantulùm immoratos.

Circa Confessarium Religiosum quid prohibente Prælato, pro complemento dudum propositæ doctrinæ.

CItatus Pater difficultatem ita proponit: [Propositio quæstionis.] Religiosus ad Confessiones audiendas expositus est ab Ordinario, & à suo Prælato virtute priuilegij pro Indijs concessi, generali pro viris & mulieribus concessione. Et posteà iustis de caussis Prælatus illi subtrahit iurisdictionem in ordine ad mulieres. Quæritur an talis possit à muliere eligi virtute Bullæ, & sic valida sit futura confessio. Item si in aliqua Religione præceptum extet ne quis ante annum trigesimum confessiones mulierum excipiat: & mulier virtute Bullæ minorem ætate eligat, quid sit de tali electione & Confessione dicendum. Vbi duo sunt dubia. Primum, An talis Religiosus in eo peccet. Secundum, An valida sit futura confessio.

Et ad Primum respondet certum esse il [Peccare Religiosum contra prohibitionem agentem, etiam vbi Bullæ virtute agitur.]lum peccare, cùm contraueniat iusto præcepto & Ordinationi Prælati, vt tenent Nauarrus cap. 4. nu. 1. Angelus ff. Confeßio 3. n. 4. D. Antoninus 3. p. ff. 17. cap. 71. Emmanuel Rodericus in Summa cap. 60. conclus. 4. Quod peccatum mortale esse potest, iuxta dicenda inferius, & absolutè iuxta qualitatem prohibitionis. Ex quo sequitur iustè posse Prælatum sic peccantem punire, vt affirmat P. Henriquez Lib. 6. de Pœnitentia cap. 6. n. 6. Quod & verum habet, etiamsi virtute Bullæ fuerit electus, vt expressè tenet Sotus in 4. & colligitur ex D. Antonino, qui Paludanum secutus asserit Religiosum electum ab eo, qui habet facultatem Papæ ad eligendum Confessarium peccare, & rationem reddit Sotus, quia priuilegium, quod Pontifex pœnitenti contulit, Confessarium non obligat ad acceptandam electionem, & aliunde in contrarium habet præceptum Superioris, quod debet implere: ergo non implendo peccat, & puniri potest. Ex quo etiam infertur licitè, & absque vllo scrupulo posse Prælatum Religiosis in communi & in particulari præceptum in virtute sanctæ obedientiæ imponere, & sub pœna excommunicationis ipso facto, ne mulierum Confessiones excipiant, id quod minimè est Pontificum Bullis contrarium.

Ad Secundum de valore Confessionis, ad [Circa valorem Confessionis duæ oppositæ sententiæ.]ductis Ludouico Lopex Parte 1. Instructorij cap. 26. §. Secundo dico negante absolutè, & Nauarro cap. 9. n. 1. qui solùm de Confessione venialium, & mortalium, de quibus iam absolutio præcessit; pro affirmatiua sententia allegat Sotum, D. Antoninum, Paludanum, & Syluestrum verb. Confeßio. 1. Quæs. 5. Sed Sotum de Bullis ante Pium V. locutum ex Ludouico Lopez addit, in nouioribus enim statuitur vt eligatur Confessarius ab Ordinario approbatus. Quibus positis.

Primò asserit. Quòd si Religiosus sit ab [Præsertur affirmans, si fiat virtute Bullæ.] Ordinario generaliter approbatus, etiamsi Prælatus præcipiat ne mulierum Confessiones audiat, si electio fiat virtute Bullæ, validæ illæ erunt, vt nostri temporis viri docti sentiunt, & colligitur ex Emmanuele Roderico in Expositione Bullæ §. 9 n. 10. dub. 7. in fine vbi solam Confessionem reseruatorum excipit, & probat ex priuilegio PP. Dominicanis à Iulio Tertio concesso, in quo irritat & annullat Confessiones illis factas sæcularium & Regularium, qui licentiam obtinuerint ad sic faciendum sine consensu Prælatorum; nisi talis licentia fuerit manu Papæ subscripta, aut cum consensu Cardinalis Protectoris seu Viceprotectoris. Et refertur à Ludouico Lopez suprà §. Nolo hic subticere. Et eamdem limitationem ap [P. Henriq.]ponit P. Henriquez suprà in eodem fundatam priuilegio, vnde & idem videtur tenere, sic enim ibi: Si Prælatus expreßis verbis non reprobet, sed tantùm prohibeat audire Confeßiones, aut ne iunior Sacerdos, licet sit doctus & pius, audiat feminarum Confeßiones, propter periculum & decentiam personæ, non tollit approbationem à se vel ab Episcopo datam & valet absolutio. Sic ille, addens statim limitationem reseruatorum. Quod & colligitur ex eodem alijs in locis, licet obscurè loquatur. Fundamentum huius sententiæ est, quia in Bulla solùm exigitur Ordinarij approbatio.

Secunda Assertio est, quòd si Prouincia [Quid de Prouinciali Societatis sine Ordinario approbante.]lis Societatis virtute priuilegij, quod habet ad approbandos Confessarios sine recursu ad Ordinarium, approbet aliquem solùm pro confessionibus virorum, si feminarum audiat, nullæ erunt etiamsi virtute Bullæ fiat electio. Sic Fr. Emmanuel suprà nu. 8. dub. 5. in fine, vbi ait rem sibi scrupulosam videri Confessarium pro oppidulo approbatum, in quo non sunt contractus, ab omnibus posse indifferenter eligi. Et in Summa lib. 1. cap. 60. n. 4. id expressiùs asserit addens, cùm in Bulla dicitur Confessarium futurum approbatum, intelligendum de approbatione simpliciter & absolutè tali. Quod & probat. Nam quemadmodum Clericus ab Episcopo ad annum tantummodò approbatus, eo transacto nequit virtute Bullæ eligi: ita neque is, qui pro simplicibus approbatus est, eligi poterit ab ijs, qui propter contractus & negotia Confessario indigent doctiore. Ex quo infert dicendum de prohibito ab Episcopo ne Confessiones audiat feminarum, & ex contextu colligitur inualidas iuxta ipsum Confessiones futuras, quandoquidem in Bulla absoluta & non secundùm quid, approbatio postulatur. Et idem est de Religioso prohibito vt suprà à Superiore iustis de caussis; nam vt ait P. Henriquez lib. 7. de Indulgentijs cap. 12. n. vlt. lit. 2. idem potest facere Episcopus circa approbatum ab ipso: sin minùs non esset sufficienter animarum bono prouisum, siquidem Confessarius modò vtilis, potest præiudicialis & perniciosus reddi.

Et ex dictis sequitur Primò quòd si P. Pro [Mortale peccatum à Religioso committi vt contingat, etiam stante opinione pro valore Confessionis, qui negatur, cùm non est absoluta approbatio.]uincialis aliquem approbet absolutè, iubeat tamen ne Confessiones audiat feminarum, & ille audiat virtute Bullæ electus, Confessiones erunt validæ, peccabit tamen. Sed si solùm pro viris approbet, nullæ erunt. Ex quo & sequitur Secundò Religiosum Societatis sic agentem peccaturum mortaliter peccato sacrilegij ob nullitatem Sacramenti, & licet opinio aliqua esse possit, iuxta quam validæ censeri queant, erit nihilominùs mortale peccatum, quia in administratione Sacramentorum tenetur minister opinionem securiorem amplecti in ijs, quæ ex parte ipsius ad illorum essentiam spectant, vt tenet Petrus de Soto de Instit. Sacerdotis Lect. 2 de Eucharistia. Medina 1. 2. q. 19. art. 6. colum. 17 post. 3. conclus. qui licet videatur contrarium asserere, in argumenti tamen solutione fatetur, quando non vrget necessitas, mortale esse opinionem non sequi securiorem. Et ratio est, quia aliàs Sacerdos periculo reddendi nullum Sacramentum se exponit, & iniuriam infert fidelibus; nisi ipsi talem velint opinionem sustinere, suo iuri cedentes. Quemadmodum accidisset in eo, qui ante Concilium Tridentinum ad Confessionem accedebat cum attritione cognita, quam tunc erat tantùm probabile sufficere ad valorem Confessionis. Vnde sine vrgenti necessitate sic agentes mortaliter peccabunt, & Religiosi poterunt à suis Prælatis iusta animaduersione puniri.

Quid circa nuper proposita notandum occurrat.

IN primis id, quod de priuilegio Prouincia [Circa priuilegium exponendi Confessarios sine recursu ad Ordinarios.]lis ad approbationem sine recursu ad Ordinarium dicitur, nequit iam securè ad praxim aduocari, vt dixi in Thesauro Tomo 2. Tit. 42. n. 341. & seqq. & alibi. Quia verò contingere potest vt non desint aliqui pro priuilegij perpetuitate stantes, præter dicta citato loco admonendi sunt, valde futuram periculosam eorum existimationem, si ad praxim progrediatur; pro quo euidentem discursum adhibebo. Nam Prouinciales ita approbare possunt, vt est talis potestas à Generali ad ipsos deriuata; qui tamen omninò censent, & ita practicandum iubent, approbationem Ordinarij esse prorsus necessariam. Cùm ergo Prouincialis aliquem ad Confessiones exponit, Ordinarij debet approbationem præmittere, & ita iuxta Generalis mentem operari. Non est ergo locus priuilegij perpetuitati, quæ vt aliquale fundamentum habeat, à Generali tamen non curatur, qui iuxta illud neque operatur, nec censet operandum. Vnde etiam si Prouincialis ipse censeret esse probabile, iuxta propriam non posset mentem agere, quia Generalis talem operandi modum reijcit, & iuxta sibi conuenientem reputatum, eam, cuius est primarius in Societate fons, distribuit potestatem. Vnde & hoc quoad alia obseruandum est, in quibus ad perpetuitatem potest esse perfugium, quia neque à Prouincialibus talis potest concedi facultas, dum à Generalibus minimè inuenitur esse deriuata.

Quod autem attinet ad priuilegium illud [Circa priorem Assertionem de valore Confessionis quid notandum occurrat.] PP. Dominicanorum, non videtur quomodo ex illo probari possit assertio de valore Confessionis apud Confessarium ab Ordinario approbatum prohibente Prælato, cùm illius aliud videatur intentum, vt ex tenore constat, nec solùm de reseruatis, sed generaliter videatur procedere, cùm pro illis iam extaret concessio Sixti Quarti, & Eugenij Quarti, de qua P. Henriquez in Glossa Lit. Z. Sed quidquid de priuilegio sit, assertio illa plurium aliorum est, quos adducit & sequitur Leander Tomo 1. Tractatu 5. Disp. 11. Quæst. 77. vbi & addit mortaliter peccaturum, non quidem si ex simplici prohibitione, aut etiam formali præcepto prohibitio contingat, sed ex iuridica suspensione ex caussa cognita, propter inscitiam aut prauos mores, declarando illum minimè esse idoneum ad Confessiones audiendas: quia tunc non posset eligi adhuc vigore Bullæ, cùm hæc supponat Confessarium debere esse idoneum & approbatum. Sic ille: Atqui cum sus [Leander coargutus.]pensione tali stare potest iurisdictio data ab Episcopo, qua posita potest Religiosus sine licentia Prælati validè Confessiones audire, vt cum nonnullis, quos citat, tenet ipse Quæst. 75. cui & opponi potest approbationem in Bulla requisitam, non esse Prælati, sed Ordinarij, quod vti certum ex communi Theologorum sensu statuit idem Quæst. 55. Illa ergo sententia hinc potest efficaciter improbari, quia ex ea sequeretur grauissimum inconueniens, scilicet approbatum ab Episcopo posse validè Confessiones audire, etiamsi a suo Prælato fuisset ineptus ad id muneris iudicatus; si quidem stat ratio prioris assertionis, iurisdictio inquam supra approbationem cadens: in quo negotio potest Episcopus aliter ac Prælatus iudicare, & existimare illum non ita legitime iudicasse, præsertim si approbatio præcessit tum Episcopi, tum Prælati, cum iurisdictione ab illo impensa: tunc enim quidquid Prælatus agat, factum Episcopi in ista suppositione non potest infirmare.

Secundam Assertionem præter citatos à [Circa secundam Assertionem, limitationem valere obstare.] præfato Patre tenent quamplures, quos etiam Leander adducit Quæst. 68. qui de approbatis ab Episcopo loquuntur, pro quo eadem est ratio; quod & tenent P. Herincx Tomo 4. Tract. 4. Disp. 5. n. 47. P. Bonæ-Spei Tom. 6. Tract. 5. Disput. 11. Dub. 2. num. 50. & 51. quatenus eamdem, quam Emmanuel Rodericus, adhibent rationem. Illa autem, quæ desumitur ex similitudine Clerici approbati per annum, est quidem iuxta communem Theologorum sensum, sed non sine aduersante: posse enim eligi talem tenet Acosta in Explicat. Bullæ Quæst. 39. in fine, & alij, vt testatur Leander suprà Quæst. 71. vbi & ait esse eligibilem virtute Bullæ, si solo ductu voluntatis Ordinarij, absque vlla alia caussa, pro limitato tempore fuit expositus, secus si aliàs. Pro quo adducit Petrum Fay q. 8. arti. 5. disput. 3. concl. 4. ad 3. & Dianam 1. p. tract. 11. resolut. 11. quem legendum admonet, sicut & P. Mendum Disput. 22. cap. 7. multa contra ipsum obijcientem, quæ omittit. Refert etiam Petrum de Ledesma in simonia Cap. 13. de Pœnit. Dub. 10. pag. 429. qui cum limitatione dicta probabile esse ait, quod sine illa admittunt alij. Vbi quod ad Dianam attinet, id tantùm habet, quod ex eodem hausit citatus Auctor de ductu voluntatis &c. cum qua limitatione asserit admitti posse Acostæ sententiam, vnde sine illa indicat neutiquam admittendam. Sed verò neque cum illa, quia quomodocumque negetur approbatio, nequeunt sine illa Confessiones audiri, damnata est enim ab Alexandro VII. opposita propositio de iniusta negatione, cum qua audiri possint, & satisfieri præcepto Ecclesiæ de annua Confessione, apertè indicans esse nullam. Non ergo in casu nostro ad illam potest sine contrauentione Pontificiæ censuræ recurri, cum pro tempore vltra annum absolutè sit negata approbatio. P. Mendus multa quidem obiecit contra citatum Auctorem, quibus ægrè poterat satisfacere, vnde ea prudenter censuit omittenda, sicut & hoc loco censemus, vt ad alia transeamus.

De absolutione cum opinione probabili.

NEgat illam stare posse præfatus Pater, [Qui eam sententiam tueantur.] vt vidimus. num. 67. Sed habet contra se plures & grauissimos scriptores, quos adducunt citati nuper Leander Quæst. 79. Diana Parte 2. Tract. 13. Resolut. 2. & Parte 3. Tract. 2. Resol. 2. & P. Mendus Cap. 3. nu. 41. & Cap. 10. n. 109. & seqq. Pro quo & P. Bonæ Spei suprà Disput. 9. Dubio. 3. Resolut. 3. dicens in administratione Sacramenti Pœnitentiæ in omni casu esse licitum vti opinione probabili, inuincibiliter hîc & nunc putata vera, siue iudicante conscientia, quòd illius vsu non peccetur, relicta certa & securiori. Ita cum Diana, Bonacina, Emin. Lugo, & multis alijs, quos illi citant. Vbi quidem communi & aperta via graditur, & ab ea diuersa, quam pro defensione Prosperi Fagnani contra Caramuelem ingressum, de quo præced. Tomo satis ex pro [Vt eam probet P. Bonæ Spei.]fesso. Probat ex eo quòd Ecclesia non minùs iurisdictionem supplere debet quando est communis sententia de probabilitate iurisdictionis, quàm cùm est communis error de illius existentia, quo casu receptum est illam supplere: ergo & in priori certum est practicè, neque ad licitam huius Sacramenti administrationem nihil plus requiri debet. Qui discursus satis est vrgens, si de communi errore cum titulo sit sermo, vt esse potest, & sufficit ad vim argumenti: nam de intruso alia est ratio, vt vidimus n. 61.

Pergit ille, & ait probare aliquos dictam [Argumentum ex iurisdictione ad venialia.] positionem ex eo quòd omnes Sacerdotes facultatem habent absoluendi à venialibus, quod vti certum asserunt P. Thomas Sancius Lib. 2. in Decal. Cap. 3. n. 15. & P. Suarez Tomo 4. in 3. p. Disp. Sect. 3. nu. 10. & ita eum, qui illa confitetur inuincibiliter oblitus mortalium, ab ijs indirectè absolutum remanere, Ecclesia supplente iurisdictionem: ergo & ab eo qui inuincibiliter iudicat se iurisdictionem habere, Ecclesia eam supplente, si non habeat.

Sed hanc rationem sibi displicere ait, quia si [Displicet Auctori citato, à quo & improbatur.] dolor ad venialia se tantùm extendat, est insufficiens ad mortalium remissionem: vnde sicut dolor potest esse ita restrictus ad venialia, vt hæc tantùm cum Sacramento remittere possit, sic & iurisdictio simplicis Sacerdotis, ne ab illis mortalibus absoluat. An autem Ecclesia hanc extendat ad remittendum indirectè mortalia, in casu, quo attritio se ad alia generaliter extendat, oblita? non satis apparet, cùm omnes sentiant non esse simplici Sacerdoti, siue iurisdictionem non habenti confitendum ad remissionem mortalium, si subessent, vixque vllus sit, qui tali confiteri velit.

