Circa narrationem aliam, in magnam [Circa posteriorem.] quidem S. Apostoli cedit gloriam Principes illos ad visendum eius corpus dissitis adeò ex regionibus deuenisse, S. Iacobi Maioris Apostoli sui: quia videlicet eum Apostolum suum colebant, earum inquam terrarum, in quibus ipsorum erat principatus, primarium illustratorem, annuntiatorem Christi, & cœlestis itineris directorem. Quod quidem ijs est consonum, quæ Auctor dictus narrationi datæ præmiserat, sic enim nu. 530. S. Iacobus prædicauit post Iudæam, Samariam, & [S. Apostoli multis in regionibus prædicatio.] Galilæam in vrbe Epheso: inde venit in Hispanias, inde in Gallias, Angliam, Hiberniam, & per Germaniam, vnde reuersus in Hierosolymam primus Apostolorum martyrium subijt, ex Chronol. Sic ille. Vbi in primis error enormis in Chronologia occurrit, cùm anno 1237. id, quod narratio exhibet, dicatur accidisse: quandoquidem Alfonsus Imperator anno 1157. mortuus sit, vt ex Hispanis Historiographis compertum habetur, licet quoad vnum vel alterum annum fortè accidat variari. Circa quæ tempora Archiepiscopus D. Didacus Galmirez, aut Gelmirez, vt alij compellant, dicitur floruisse. Qui error, si typographiæ non est, vel vnus sufficeret, vt præfatæ narrationis nullum esse momentum crederetur. Si tamen ex typographica incuria sic positum, & reuera non annus 1237. sed qui verò esse potuit 1137. tunc enim dictus regnabat Alfonsus: & viuebat Archipiscopus Gelmirez, de quo P. Mariana Lib. 10. Cap. 16. dicendum quod ad ostensionem corporis attinet videri difficile creditu, iuxta dicta citato nu. 14. Sepulchrum enim marmoreis lapidibus contectum. Ex quo & pro Reliquijs validum insurgit argumentum. Vnde neque pro faciendo satis Regum nostrorum deuotioni nihil tale attentatum inuenietur, vtpotè qui magni Alfonsi, cuius tempore sacrum pignus inuentum, à quo & magnificè regijs est muneribus decoratum, egregium sunt exemplum imitati.

Sed demus ob complacendum peregri [Circa casum conclusio.]norum illustrium pietati aliquid ex assertis à prædicto scriptore peractum: id quidem rarissimum, vt singulare prorsus debeamus credere, & ita pro neganda Reliquiarum, de qua num. 15. multitudine, suo sunt cum robore fundamenta. Nisi velimus prodigiosum aliquid comminisci, illius instar, de quo P. Franciscus Biuarius Com [Prodigiosa narratio de brachio S. Petri.]mentario in Marcum Maximum An. 584. nu. 15. pag. 630. de brachio scilicet S. Petri à D. Gregorio negato Cyriaco Episcopo Cæsaraugustano, qui Reliquias S. Apostoli deferendas in Hispaniam postularat. Cùm enim sepulchrum aperire renueret, monitus est in visione ab eôdem Regni cælorum Clauigero vt ad sepulchrum clanculò accederet, & id Reliquiarum, quod signatum reperiret, Episcopo in Hispaniam deferendum tribueret: quòd ea esset Dei & sua voluntas. Adijt ergo sarcophagum, & alterum Apostoli brachium supra operculum sarcophagi diuinitus repositum reperit à reliquo corpore separatum, & gratias tanti muneris reddens Largitori, Cyriaco tradidit. Sic ille scribit, quid de Sacro sit factum brachio, & quo tandem deuenerit prosecutus. Quod quidem cùm adeò sit mirabile, & quod inter omnia alia, quæ à Sancto sunt Doctore conscripta, videatur habere principatum, mirabile non minùs apparet, ab ipso fuisse æterni silentij tenebris consepultum. Res equidem tanta memoriam celeberrimæ proclamationis perennitatem merebatur, & cultum in luce Ecclesiæ clariorem. Neque ex eo pro Apostolo nostro licentia inofficiosa, & plena periculis resumenda, nec ipsi, nec Deo grata futura. Neque animus est, dum sic & sentio & dico, Religiosæ pietati quidquam detrahere, iuxta leges ab Ecclesia præscriptas procedenti. Habeant per me licet quod habent, si iustè habent, etsi non veris Sanctorum Reliquijs, fruantur tamen adoptatis, iuxta dicta nu. 17.

Proponuntur nonnulla ex Chronico & Aduersarijs Juliani Petri, circa prædicta cum quibusdam alijs.

ALiqui huius Scriptoris ita narrationi [Quæ Scriptoris Auctoritas.]bus adhærescunt, vt ea quasi penitus explorata, & ferè Canonica recipientes, sine cautione aliqua aut animaduersione, publicæ lectioni proponant: cùm tamen aliqua non eam mereantur fidem, vnde & multis viris doctis constat displicere. Multa habet Diuo Iacobo non parùm gloriosa: si tamen vera, & quia non ita, neque mihi omnia, etsi Iacobo, etsi erga Patronum & cognominem corditus affecto, poterunt arridere.

Euangelium S. Ioannis, quod Iacobus in Hispania [D. Iacobum accepto à Ioanne Euangelio non prædicasse.] prædicauerat, vt à Fratre acceperat, accipitur ab Hispanis, mißis ad hoc legatis. Sic in Chronico nu. 36. Non equidem D. Iacobus Euangelio Fratris egebat, indiuiduus Christi cum Fratre comes. Quod quidem D. Barnabæ non ita congruit, & ita Euangelium D. Matthæi secum tulit prædicaturus Gentibus, quod & cum eius corpore est repertum, & ipsius manu conscriptum, vt in saeris eius habetur Officijs. Prætereà quando in Hispaniam ibi prædicaturus profectus est, nondum Frater suum conscripserat Euangelium: de profectione enim sic ille scribit nu. 5. Vt traditio [Quo in Hispaniam venerit anno.] constans est ab Apostolorum hucusque ducta temporibus, multorum etiam veterum, Torquati, Thesiphontis, Honorati, Melantij, Dextri, M. Maximini, Isidori, Bedæ, aliorumque testimonijs, anno Domini 36. satis honorifica caussa, Sanctus Apostolus Zebedæi filius Hispanias adijt &c. Atqui S. Ioannem quamplures post annos suum scripsisse Euangelium, Scriptorum omnium tum veterum, tum antiquorum vna vox est, in quibus & Isidorus & Beda ab ipso Iuliano citati, vt videri potest apud P. Maldonatum Præfatione in Euangelistas Cap. 4. vbi & pro certo statuit Euangelistas eo scripsisse ordine temporis, quo sunt ab Ecclesia collocati, circa quod solus Beza hæretico spiritu blaterauit, contendens omnium primum fuisse Diuum Lucam. Circa hoc ergo sua est etiam Ecclesiæ traditio, de qua citatus Pater.

Pergit & nu. 7. sic ait: Transtuli quoque [Non vocatum Epheso.] de Latino in Hispanum quamdam historiam allatam huc de S. MARIA de Columna Cæsaraugustana; quomodò vocatus fuerit Epheso S. Iacobus à B. Petro, & venerit in Hispaniam ad prædicandum &c. Vocatio ista Epheso omni caret fundamento, neque historia illa eam meretur fidem, dum nihil pro eius auctoritate producitur, vt assentiri eidem contra communem sensum debeamus, in officio Mozarabum habetur hymnus, in quo distributio Prouinciarum inter Apostolos continetur, & in eius fine sic dicitur:

Magni deinde Filij tonitrui
Adepti fulgent prece matris inclytæ
Vtrique vitæ culminis insignia
Regens Ioannes dextra solus Asiam,
Et Læua fiater positus Hispaniam.

Non ergo Ephesus Iacobo, sed Ioanni tradita, vt [Quomodo nihil læuum in D. Iacobo sit, exponit Nicetas Paphlagonis in Laudatoria Oratione, & B. Callistus sermone 2. apud Combefis Tomo 7.] Ioanne prior in illa, Asiaticarum principe prædicaret. Deinde ipse Apostolus ita locutus Ramiro Regi, quando ipsi apparuit ante memorabile illud prælium del Clauijo: Numquid ignorabas, quòd Dominus noster IESVS Christus alias Prouincias alijs fratribus meis Apostolis distribuens, totam Hispaniam meæ tutelæ per sortem deputasset, & meæ commisisset protectioni &c. Tunc sic. Ergo cùm Hispania tota per sortem à Christo Domino fuerit D. Iacobo deputata, post acceptum spiritum sanctum non aliò debuit diuertere, sed ad suam Prouinciam statim euolare. Vnde qui vocationem aliam peculiarem in eius videntur honorem confingere, honori ipsius potiùs videntur detrahere, dum in eius obedientia non breuem prætexunt tarditatem, ac noui imperij necessitatem inducunt, ac petentium legationem. Nescit tarda molimina spiritus sancti gratia, à D. Leone dictum, & de spiritu sancto in die aduentus ipsius clamat Ecclesia sancta: Hodie spiritus sanctus in igne discipulis apparuit, & tribuit eis charismatum dona: misit eos in vniuersum mundum prædicare &c. Et quidem profectionis in Hispaniam iustissimi defensores laborant non parùm vt spatium sufficiens pro ea, prædicationis, & reuersionis inueniant, vt ea possint cum Apostoli sancti morte componere: vbi nihil de Epheso in eorum mentem venit, ex quo difficilior redderetur. Est ergo assertio illa ab eorum mente penitus aliena, & ita neutiquam sustinenda.

Neque verosimilius quod additur: & [Nec Casaraugustam vt iret, legationibus opus fuit.] soluens Ioppe per Mediterraneum anno 36. omnem regionem illam peragrauit, exscenditque in portu Tarraconensi, & ibi docere cœpit. Tum multis discipulis & oratoribus ad Petrum mißis, inde venerit Cæsaraugustam, &c. Cùm enim tota Hispania ei fuerit à Christo demandata, quid opus Oratoribus erat, vt Cæsaraugustam tenderet Euangelij splendoribus illustrandam? Id enim quod de Oratoribus dicitur, ad eum videtur sensum aduocandum, iuxta ea, quæ de legatione missa ad D. Petrum habet scriptor idem. n. 9. vbi pro ijs, quæ dudum dicta & probata sunt, eiusdem Auctoris assertio manifesta succurrit, sic enim post narratam legationem ille: Visis eius miraculis (Petri) conuersi sunt, & venerunt cum B. Iacobo, quem ad tam honorificam mißionem (vt Christus eum designauerat) libenter illicò miserunt. Sic ibi. Missio autem illicò inducta præsentiam indicat: ergo non Ephesi tunc degebat. Quod & petitio Legatorum apertè declarat, sic enim de illa præmissum: Rogantes Petrum & reliquos Apostolos, vt [Auctoris non sibi cohærentia asserta.] statim Iacobum mitterent: qui venientes Hierosolymam dederunt suas epistolas Petro, & visis eius miraculis &c. Id ergo rogarunt, quod Epistolæ continebant, vt scilicet statim Iacobum mitterent; cui vrgenti petitioni aduerbio statim expressæ, illud aliud respondet iam nuper exhibitum Illicò. His addendum S. Braulionem expressè negare aditam Ephesum ab Apostolo ante aduentum in Hispaniam. Additionum num. 9. Quæ ergo scriptor dictus suis illis in narrationibus sine vllo delectu proponit, ex diuersis fatetur epistolis à se translatis, ignoratis auctoribus extracta fuisse, vnde earum nutat auctoritas, vt non sit etiam mirum aliqua non sibi benè cohærentia aliquoties admisceri.

Alia ex chronico prætermitto, & ad [De muliere adultera sequente S. Iacobum narratio depulsa.] Auctoris Aduersaria deuenienti occurrit. nu. 37. singulare illud: Ex Annalibus Hispanorum (inquit) Hebræorum collegi mulierem illam deprehensam in adulterio coniugem fuisse senio confecti Manasse Hierosolymitani, & vocatam esse Susannam, cuius meminit Epiphanius Hæresi. 79. fuisse feminam sanctißimam Claudiam, & Diuum Iacobum venientem in Hispaniam secutam esse, ibique demansisse, ac demum iam senem ad Dominum migrasse. Sic ille. Et digna profectò narratio, quæ tales haberet auctores, Hebræos inquam. Res quidem illa cùm ita notoria fuerit, non ad Hebræorum tantùm solummodò notitiam, sed aliorum etiam necessarium videtur deuenisse. Cur non ergo & in Annalibus fidelium Hispanorum, qui prædicante Apostolo sunt conuersi, collocata? & vt talis aduentus honestari posset, vir Manasses senio confectus inducitur, vt credi facilè posset eum post absolutionem illam adulteræ vxoris à Christo impensam breuem vitæ terminum habuisse. Quod vt ita sit, aduentus tamen illius Apostolum sanctum sequentis, indecorus ipsi potuit non immeritò iudicari. Nec apparet credibile id fore ipsum permissurum: Hispaniæ siquidem peragraturus Prouincias, vt Filius tonitrui, & fulminis ocyor alis, & tamquàm scintillæ in arundineto discurrens, non erat adulteræ, iam sanctæ accommodata Societas. Neque quidquam tale in alijs deprehensum Apostolis extra Iudæam Euangelizantibus, quia id Gentiles offendere, eisque malam suspicionem indere potuisset, vt ait P. Cornelius in Cap. 9. 1. ad Corinth. v. 5.

Ex quibus etiam apparet quàm sit in [Alia item de Maria Magdalena.]uerosimile illud, quod præmiserat. n. 26. vbi sic locutus: Syrophenissa mulier, mater Mariæ Magdalenæ, de qua septem dœmonia Christus eiecit secundùm aliquos, & Christum comitata est. Vocata fuit & Maria Susanna in Baptismo, à Iacobo primùm ibi prædicante baptizata: quæ secutæ sunt Iacobum in Hispaniam ad prædicationem venientes, & reuertentem Hierosolymam comitatæ sunt. Sic ibi. Et pro Magdalena idem habet Heleca. num. 16. apud Biuarium. Quod quidem inuerosimile dixi, ob rationes dictas, si addamus id, quod dictum ex eôdem. nu. 292. pro quo & ille. n. 167. scilicet S. Iacobum ex Hispania reuersum Ierosolymam, priùs Gallias, Angliam, Hiberniam, & Germaniam obijsse; quibus in peregrinationibus dicto modo assumptis, inconueniens & incommoda non potuit non esse ille mulierum comitatus. Sed & illud absurdum prorsus effatum, eiecisse scilicet Christum ex Maria Magdalena septem dœmonia secundùm aliquos. Eiecisse enim Euangelica veritas est, cùm ita apud D. Marcum inueniamus: Surgens autem manè, primo sabbati, [Marci 16. v. 9.] apparuit primò Mariæ Magdalenæ, de qua eiecerat septem dæmonia. Cap. 16. v. 9. Licet enim Doctores quidam ex antiquis per septem dæmonia septem vitia sint interpretati, id certe mysticum est, neque iuxta litteram negari potest, quia apud D. Lucam satis habetur expressum Cap. 8. v. 2. sic [Lucæ 8. v. 2.] enim ibi: & mulieres aliquæ (scilicet erant cum illo) quæ erant curatæ à spiritibus malignis & infirmitatibus: Maria, quæ vocatur Magdalene, de qua septem dæmania exierant &c. Eam autem filiam Syrophenissæ dici non posse ex Euangelica videtur narratione compertum: Syrophenissæ siquidem nomen Gentilem indicat, quod & à Diuo Marco clarissimè expositum Cap. 7. vers. 26. [Marc. 7. v. 26.] Erat enim mulier Gentilis, Syrophœnissa genere. Quod & à Diuo Mattheo alijs declaratum verbis, dum eam Chananæam dixit à finibus Tyri etsi donis egressam. Cap. 15. v. 22. Atqui Maria Magdalena Gentilis non fuit, Magdalum enim Castellum in Galilæa erat situm, iuxta Bethsaidam & Capharnaum. Vt aliud irrefragabile argumentum non addamus, ex receptissimo Ecclesiæ sensu, quæ eam Marthæ & Lazari sororem adstruit, & vti vnam & eamdem festiua solemnitate concelebrat.

Ante præfatam etiam narrationem sic [Contradictio Auctoris in illa, & alia.] præmiserat nu. 25. In Annalibus Hispanorum est S. Iacobum per partes Iudææ finitimas prædicasse, rogatum à Gaditanis prædicauisse Tyri, & quem secum Gaditanum detulit Epitacium ex Hispania, ibidem constituisse primum Episcopum Tyriorum. Sic ille. Ab Hispania ergo reuersus, & Tyri prædicans, ibi Syrophœnissam baptizauit, sic enim eum dicentem excepimus: A Iacobo primum ibi prædicante baptizata. Si ergo baptizata ibi à reuerso ab Hispania, quomodò id stare potest, quod iam ex eodem datum: Quæ secutæ sunt Iacobum in Hispaniam &c. Et quis iam narrationes huiusmodi vti Oracula emissa Cœlitus amplectatur?

Addamus aliud, quod ad Diuum etiam [Circa D. Andreæ uxorem notata fallacia.] Iacobum spectat, quia ad parentes, de quibus sic nu. 66. Duas vxores habuit Aristobulus, vel Zebedæus: Mariam Salomen, ex qua sustulit duas filias: Concordiam, quæ nupsit Petro, Romæ Martyr. 4. Nouemb. an. xii. persecutionis Neronianæ, vt dictum est nu. 65. Alteram Lucinam, & nupsit Andreæ, & Romæ fuit nobilißima & sanctißima Martyr, matrona, quæ in pace quieuit. Hæc concordia habitauit cum suis generis & filiabus, quam Dominus sanauit à validißimis febribus, rogatu Apostolorum. Hæc ille, vbi allusio est ad Euangelicam narrationem Lucæ 4. v. 38. Socrus autem Simonis tenebatur magnis febribus, & rogauerunt illum pro ea. Atqui Concordia non erat Simonis Socrus, sed vxor; & Salome, iuxta dicta nuper, Concordiæ mater ex Zebedæo patre. Quomodò ergo sic narranti credatur, quando nec Euangelio consonans, nec sibi, paucarum intercapedine linearum? Præcedenti num. dixerat S. Perpetuam, quæ passa Romæ xi. anno persecutionis Neronianæ, fuisse filiam Zebedæi, & videtur indicare fuisse ex vxore alia, sic concludens: Fuit soror coniugis S. Andreæ Apostoli. Quibus significare videtur non fuisse sororem coniugis S. Petri, aliàs cur id omissum, cùm D. Petrus fuerit ea in cognatione præcipuus? Est quidem similius vero S. Perpetuam D. Petri vxorem fuisse, vt est apud Scriptores obuium, licet non desint, qui eam Concordiam vocitent, quæ fortè binominis fuit. Quidquid de illo fuerit, modò circa dictorum compugnantiam immoramur.

Num. 189. ita scribit: S. Iacobus in agro [Circa suscitationem S. Petri Bracharensis.] Illipulitano conuertit quemdam hominem, qui dicebatur natione Bracharensis, vt illi significauerat virgo, quam resuscitauit, & statim mutuò se cognouerunt. Imposuit illi nomen Petro baptizato, & communicatum & confirmatum, ordinauit Episcopum, & misit Bracharam & 190. sic subdit: Is fuit similis Lazaro, quem Dominus suscitauit: Primus in Hispania Discipulorum S. Iacobi, & creditur iam fuisse beatus, qui cum Christo in cælum intrauit: nam damnatum Iacobus nullo modo suscitasset. Sic ibi, de quo & nu. 99. sic præmiserat: Sunt qui dicant S. Prophetam à Iacobo suscitatum fuisse S. Petrum Bracharensem. Hæc ille: qua in narratione eruditus Scriptor magnam deprehendit confusionem, ob Virginis illius pariter suscitatæ, vt dicitur, vel si non suscitata, necessitatem textus aliter reformandi, pro quo ille, si suppetat, consulendus Parte 2. de Excellentijs D. Iacobi Lib. 3. Cap. 8. nu. [P. Hieron. Pardo.] 12. 13. & 14. Ego id minùs probandum censeo, quod ad modum loquendi, & fortè ad rem ipsam pertinet; dum scilicet ait D. Iacobum conuertisse quemdam hominem Bracharensem: id enim non videtur posse cum sequenti relatione componi, scilicet beatum fuisse, & cum Christo in cælum intrasse: sic enim non solum fidem habuerat Christi, sed & claram ipsius cognitionem. Non ergo statum habebat, à quo debuerit ille conuerti, qui ipsius Apostoli poterat esse magister, B. Callistus 2. Serm. 2. de S. Iacobo affirmat suscitasse quemdam, qui seipsum occiderat. An beatus ille? Ergo & non beatus potuit suscitari.

Et hoc quidem loco prodigiosum illud [Rarum suscitationis prodigium.] videtur tangi miraculum suscitati à D. Iacobo hominis ante sexcentos annos mortui, cui nullum simile in tota sæculorum versitatione peruisum, de quo citatus Scriptor Capite illo 8. n. 9. & seqq. pro quo adducit S. Athanasium Proto Episcopum Cæsaraugustanum in quadam historia, cuius hucusque asseritur perseuerare fragmentum. Caledonium Episcopum Bracharensem, quem in Indice Scriptorum pro aduentu D. Iacobi in Hispaniam suffragantium Sanctum vocat, & Episcopum Cæsaraugustanum in Vita S. Petri de Rates, eius scilicet, de quo agimus, Aulum Italum in Poëmate pro aduentu dicto, Et Iulianum suprà.

Et ego quidem erga D. Apostolum ar [Prodigij maior desideratur auctoritas.]denter affectus, vt superiùs ostendi, nec non in Epithalamio & Amphitheatro, in quibus multa pro ipso, vellem equidem gloriam eius ex prædicto prodigio, si verè accidit, maioribus præsidijs roboratam. At ex ijs non sum, qui solo ducantur affectu, vt dixi. n. 194. & quidem citatus Iulianus in postrema circa S. Petrum narratione quidquid ex aliorum minùs firma attestatione dixerat, videtur retractare, dum ita scribit: Dum [Ex Iuliano Petri vacillat.] fui Bracharæ cum Domino meo Archiepiscopo Bernardo, ex scripturis Tabularum Ecclesiæ illius ciuitatis cognoui, quòd S. Petrus ciuis Bracharensis fuit à S. Iacobo ad vitam conuersus, dum prædicaret Bracharæ, qui illum per Hispanias comitatus est, baptizatus ab eodem S. Apostolo Iacobo filio Zebedæi, Christi Domini nostri Consanguineo. Et in memoriam S. Petri Principis Apostolorum vocatus etiam Petrus, quum vellet ex Hispania abire, factus est ibi Episcopus. Hæc ille, vbi de suscitatione quidem ex Tabulis Ecclesiæ Bracharensis hausta notitia, non antiquissimi illius prophetæ, sed Bracharensis ciuis. Quod si portentosum illud miraculum erga ipsum peractum, vt dicitur, reuera tale fuisset, quis non videat in prædictis Tabulis à diligentissimo scrutatore & Sanctissimo Bernardo, & Archipresbytero suo, qui se adeò erga res istas de diligentia commendat, maioribus exaratum litteris reperiendum? & Caledonius quidem nihil de prædicto Bracharensi ciue plus habet, nisi quod eum Samuelem vocat; & inde forsitan ampliationis miraculosæ facta, aut sumpta copia, vt Samuelis, vel alterius eiusdem nominis prophetæ suscitatio vulgaretur. Vnde & Aulus Halus licentia potuit effari poëtica, qua & videtur vsus circa leges carminis.

Quo antiquum ex tumulo soluit precante Prophetam. [Aulus Italus.] Ad vnam ergo S. Athanasij auctoritatem ob historiæ fragmentum tota hæc caussa deuoluitur, in quo quàm sit fallibile fundamentum, erit qui non videat nullus. Sed si quis se plus videre præsumat, ipse viderit: Diuus certe Lucas in Apostolorum Actibus, quia non vidit, nec apposuit. Et quis credat portentum adeò rarum, & cui simile, vt diximus, non vidêre sæcula, quo & Christiana fides potuit summoperè confirmari, adeò oculati scriptoris fugisse notitiam, cùm de Diui Iacobi apud eum extet martyrij luculenta descriptio; & pro Christianæ religionis veritate testem posset producere, & Prophetam olim, & tunc temporis Episcopum, & ita omni exceptione maiorem? Quo argumento D. Hieronymus vtitur in Libro de scriptoribus Ecclesiasticis in Luca. Et vt dicamus Diuum Lucam id, quod ignorare non potuit, per orbem totum fama portenti diffusa, ob rationem aliquam, tacuisse: alij profectò scriptores deesse non poterant; cùm tamen ex tota antiquitate nullus exploratæ fidei habeatur de rarissima illa suscitatione tractatus. Pro quo isthæc satis.

Vidimus n. 296. S. Iacobum soluentem [Circa reuersionem D. Iacobi Ierosolymam sibi contradicentes narrationes.] Ioppe excendisse in portu Tarraconensi, sic Iuliano testante, qui tamen nu. 194. ita scribit: S. Iacobus, Zebedæi filius, soluens portu Ioppes, legit portum magnum Bæticæ, vbi tunc paruum fuit oppidum, nunc magna ciuitas est Almerina. Sic ille, vbi dictorum contrarietate laboratur. Pro quo & n. 208. vbi sic: Ex traditione constanti, veteribusque monumentis Hispaniæ constat S. Iacobum Zebedæi filium à portu Ioppæ venisse per Mediterraneum in Hispaniam: inde verò Granatum: post reuersum, in Oceano Callaico nauem ascendisse cum septem discipulis, & alijs; & transmissa parte maris Britannici, in Hiberniam Insulam (,quæ quondam ex Hispana gente habitata est) delatum cum discipulis posuisse prima fidei Christianæ documenta. Inde per mare Germanicum ad Illyricum venisse, & prope Venetias prædicasse. Alij naui delatum peruenisse Hierosolymas, vbi post decollatus est. Hucusque ille; qui dicens S. Iacobum ex Hispania venisse Granatam, videtur innuere Granatam extra Hispaniam fuisse; quod constat quàm sit à verò alienum. Adducta item traditione de reditu per Hyberniam & Illyricum, in fine, vt vidimus vim traditionis infirmat, dum naui in Hispania conscensa sine diuerticulis rectà dicitur Ierosolymas peruenisse.

Num. 361. sic habet: S. Ignatius Epi [Circa B. Ignatij verba, quibus Salomæ filia D. Annæ videtur affirmari.]stola ad Ioannem Theologum eius matrem Salomem facit filiam S. Annæ, & apud Salomem ...... S. moratam. Circa hoc dictum nu. 29. & Auctor quidem, cum quo præfato loco agebamus, verba adducens ista, & etiam quæ ex eâdem Epistola desumpsit, ibidem à Nobis proposita, ad verba quidem respondet Epistolæ, & ea nullius roboris esse demonstrat: ad ea tamen, quæ ex Iuliano protulerat, nihil dicit, & videtur ipsius responsio illis accommodari non posse, nisi quatenus dictam Epistolam esse D. Ignatij negari posse significat cum Cardinali Bellarmino & alijs. Videtur ergo auctoritatem Iuliani parui fecisse, qui aut Epistolam, quæ D. Ignatij est, eius esse inconsultè protulit, aut malè in ea legit, quod erat aliter construendum, cùm dici deberet Filia, non Filiam, & Anno, non Annæ. Quæ quidem indicant id, quod hoc discursu contendimus circa Auctoris illius fidem, & pondus auctoritatis pro ijs, quorum oculatus testis non fuit, sed ex aliena proponit, hinc inde sine accurato examine conglobatis. Vbi studium illius bono communi consulentis est quidem laudabile, cum tamen in multis dicere cum Apostolo possimus: 1. Cor. 11. Laudo vos? In hoc non laudo, & ex ijs illud, quod habet nu. 235. sic locutus: Delatum est Brachium S. M. Marcelli Parisijs Toletum, quem cognouit, mihi incognitum, Dominus meus Bernardus Archiepiscopus. Sic ille, qui hæc scribebat eo tempore, de quo dictum ex ipsius testimonio nu. 292. scilicet anno 1157. & S. M. Marcellus fuit Discipulus S. Petri, cuius & morti interfuit, iuxta eumdem in Chronico nu. 28. Quomodo ergo cognoscere potuit Archiepiscopus Bernardus?

Quid de narratione pro Magis Regibus [De SS. Regibus Magis.] sic exhibita nu. 300. Sanctorum Magorum corpora ex Salamina, vbi paßi sunt pro Christo anno 80. vbi & prædicarunt, Constantinopolim translata sunt iussu Helenæ Augustæ, & sepulta in templo S. Sophiæ, paßi sexto die Ianuarij, vbi multis coruscarunt miraculis, & Constantinopoli inde Mediolanum translata mirificè claruerunt. Hæc ille, in quibus quod de Martyrio dicitur, ijs consonat, quæ in disceptatione pro ipsis diximus nu. 267. & seqq. Quod verò ad locum martyrij attinet, à sensu est omnium ritè sentientium penitus alienum: pro quo videnda, quæ congerit P. Hermannus in Historia de ipsis Tomo 3. Lib. 1. Cap. 31. & seqq. vbi de loco mortis, quem in Oriente, & Arabia antiqui & recentiores Scriptores assignant, & pro translatione Lib. 2. cap. 1. & 2. in qua de Salamina mentio nulla. Flauius L. Dexter adductus num. 276. in Arabia Felice, ciuitate Sessaniæ SS. Reges cursum ait felicissimum consummasse. Et potuit Iulianus, cui lectio Dextri familiaris, ab eo aliàs allegati, pro Sessania Salaminam, aut perperàm legisse, aut sic interpretari. Pergit, & nu. 301. sic scribit: Mira sunt quæ dicuntur Gasparem venisse Seaagosanum. Obijt anno CXL. sui natalis Gaspar: Balthazar anno CXX. Melchior C. Vbi quod de aduentu Seaagosanum satis confusum est. Circa ætatem autem sunt qui non videantur multùm dissentire, vt videri potest apud citatum scriptorem cap. 31. & seqq. Nec de Auctore isto plura, de quo inferiùs aliquid forsitan occurret.

SECTIO XXI.

De Reliquijs Domus Probationis S. Antonij Limanæ Societatis IESV.

ESt illa verè Domus Dei, & porta cæli. [Laus domus Probationis.] Gen. 28. vers. 27. siue enim ædificij pulchritudinem, Ecclesiæ decorem, Angelicos degentium mores spectes, meritò exclamare cum magno illo Patriarcha poteris: Non est aliud nisi domus Dei &c. A Sancto Antonio [Et illius inclyti Fundatoris.] Abbate honorifica compellatio, sic enim Fundatori placuit, viro inclyto Antonio Correa, qui præter diuitiarum portionem insignem in hoc opere omnium præcipuo expensam, in alijs multis, Christianæ pietatis exemplis, quas acquifierat iustè, adeò prudenti, & prouida consideratione dispersit, & dedit pauperibus omnis generis, vt eius testamentum typis excusum, ipsi fuerit Regi nostro in admiratione, à quo & laudatum; cùm & à Rege regum laudari meruerit, ad quem Vates Rex: Deus laudem meam ne tacueris. [Psal. 108, v. 1.] Psal. 108. v. 1. Laudauit Dominus villicum iniquitatis, quia prudenter fecisset: quia filij huius sæculi prudentiores filijs lucis in generatione sua sunt. [Lucæ 18. v. 8.] Lucæ 16. v. 8. Ecce non villicum iniquitatis, qui tamen domini promeruit laudem, sed filium lucis inter filios sæculi, non solùm prudenter facientem, dum sine iniquitate opes cumulatas expendit, sed prudentissimè, & effusa in omnes charitate: quomodo ergo ille à Deo & hominibus laudari non meritissimo mereatur? Quis est [Eccli. 31. v. 9.] hic, & laudabimus eum? Fecit enim mirabilia in vita sua. Eccli. 31. v. 9. Vbi respondere Siracidi sic sciscitanti possumus: Ecce illum, ecce Antonium Correa, qui post aurum non abijt, sed fecit aurum venire post se, vt non præiret Dominus, sed famulus sequeretur. Laudet ergo illum omnis Ecclesia Sanctorum. v. 11. Felicem equidem, quia stabilita sunt bona illius in Domino. Ibidem. In Domino inquam, firmissimo fundamento, vt sint perpetua: quæ enim fundamentum aliud ex humanis nacta fuerint, cum eo deficient, vt videmus passim, magnarum opum fallacibus culminibus dissipatis.

Nec poterant Domui tali Reliquiarum insignium ornamenta pariter & præsidia deesse: sunt autem illæ omissis alijs, pro quibus sacra non peraguntur Officia.

- S. Meritæ. 26. Februarij.
- S. Donati Martyris. 1. Martij.
- S. Felicis Mart. 16. eiusdem.
- S. Christinæ Virg. & Mart. 24. eiusdem.
- S. Vincentij Mart. 24. Maij.
- S. Aurelij Martyris Cordubensis. 27. Iulij.
- S. Beatricis Virg. & Mart. 29. eiusdem.
- S. Mauritij & sociorum. 22. Septemb.
- S. Saturnij Mart. 16. Octobris.
- SS. Vndecim millium Virginum. 21. eiusdem.
- S. Vitalis Mart. 4. Nouembris.
- S. Saturnini Mart. 29. eiusdem.
- S. Victoriæ Virg. & Mart. 22. Decembris.

Omissi inquam alias, pro quibus sacra [De Ligno Crucis.] non peragantur, ob exiguam molem, licet insignes aliunde, vti pars Ligni Crucis ex celebri sanctuario Burdegalæ beneficio præsidentium habita cum authentico testimonio. Frustrum etiam pallioli, quo Christus recens natus inuolutus est, [De panniculo, quo inuolutus Christus.] pro & testimonia credibilia facta sunt nimis, vt cum Regio Vate loquar. Psal. 92. v. 5. Est possessionis iure, non possessione ipsa sacra spina ex Corona Christi spinea, furto sublata ex maiori al [De Coronæ Christi Spina.]tari, cum pretioso repositorio, quæ vt sperare iuuat, ad suum reuertetur locum, eo, qui abstulit, sanè tandem aliquando sapiente. Vnde non ideò omittenda solemnitas, iuxta dicta. num. 76. [Restituta post hæc scripta.] & eo ipso spes esse firmior recuperationis potest: neque enim segniter circa rem adeò pretiosam agendum, cùm eam tanti S. Ludouicus Rex fe [Quanti habenda.]cerit, vt plusquàm regia magnificentia ad Toletanam Ecclesiam miserit, regio suo rescripto confirmatam, quod in eiusdem Ecclesiæ tabulario deinceps accuratè seruatum est, vt ex P. Mariana lib. 13. histor. Hispan. cap. 8. refert P. Ferran [Donum S. Ludouici Ecclesiæ Toletanæ.]dus lib. 2. Cap. 1. Arti. 5. vt tanti, tamque pretiosi pignoris veritatem astrueret, atque in subsequentes ætates omnes, Præsulibus, & ciuibus Toletanis de eadem spina faceret certam & inconcussam fidem, vt ille loquitur, qui & lib. 1. Cap. 1. Sect. 5. pag. 47. de dono alio simili S. Regis agit, & tota illa se [P. Ferrand.]ctione consulendus, vbi & admonet posse pia fraude contingere, vt spinæ, quæ Coronæ Christi esse creduntur, illius non sint, sed vel Martyrum, aut ad verarum similitudinem formatarum, & sanctificatarum contactu. Ceterum quæcumque sint illæ, quæ à Fidelibus religiosè coluntur, probantibus, vel certè minimè repugnantibus Episcopis & mystagogis, siue ipsæ reuera decerptæ fuerint ex spineo Christi seruatoris diademate, siue ad illud dumtaxat fuerint piè admotæ, & ad earumdem contactum edendorum miraculorum facultatem diuinitus contraxerint; maximi semper faciendæ sunt; neque fraudi aut imposturæ tribuendum est, si tot in diuersis locis credantur asseruari, ibidemque monstrentur, colantur, & pijs osculis atterantur, quæ sunt verba pijssimi & eruditissimi scriptoris. Iam quoad alios.

De S. Merita Martyre.

SIngulare est nomen, neque in Martyrologijs occurrens, & existimare aliquis poterit, non Meritam, sed Emeritam esse illam, de cuius Reliquia agitur: eius enim nominis eam inuenimus, de qua Martyrologium die 22. Septembris ita habet: Romæ paßio Sanctarum Vir [Martyr. Romanum.]ginum & martyrum Dignæ & Emeritæ, sub Valeriano & Gallieno: quarum reliquiæ in Ecclesia S. Marcelli asseruantur. Sic ibi. Ex quo apparet Reliquiam dictam ad eam non spectare, cùm ex dicta Ecclesia eductam esse non sit testimonio aliquo comprobatum. Canna est magna cum alterius parte. Dies 26. Februarij, quia non impeditus, pro illius celebratione signatus, circa quod non est, in quo hærere debeamus. Non dicitur virgo, & fortè eo ornamento non caruit; sed dum ignoratur, Officio non Virginum celebranda, sicut aliæ, de quibus suprà.

De S. Donato Martyre.

ESt quidem die 1. Martij in Romano [De S. Donato Mart.] Martyrologio S. Donati Martyris luculenta mentio, sicut & S. Leonis. Sed quod de S. Leone diximus. n. 193. vt non debeat Reliquia, qua fruimur S. Corporis, vt illius propria reputari, pro S. Donato constat etiam militare. Neque enim Romæ passi, sed in Africa, vnde Martyrologium Bedæ cum Auctario Flori, quod Tomo 2. Sanctorum Martij apposuere eruditissimi duo illi Auctores nostri Godefridus & Daniel, sic habet citata die: In Africa paßio S. Leonis & Donati. Et in ea quidem vacat Beda, quia nullius sancti memoriam exhibet; suppletur autem per Martyrologia Atreuatense, Tornacense, & Letiense. Pro quo & plura Tomo 1. Vbi circa S. Donatum Martyrologia conueniunt, quæ non solùm in Africa coronatum, sed martyrij locum affirmatè designant Carthaginem. Quamuis ex scriptoribus Hispanis nonnulli Hispanum faciant, vnde & Ecclesiæ aliquæ illum cum S. Leone, & alijs, de quibus Martyrologium Duplici tamquàm Naturales ritu concelebrant, pro quo Tomo 1. citati Patres complura. Iuxta quæ asserendum diem primam S. Donato inconuenienter assignatam, & aliam debere errori non obnoxiam designari.

De S. Felice Martyre.

