Neque fit satis si dicatur modum præ [Euasio depulsa ex eaussis, quæ possunt modos iurandi præfatos iustificare.]dictum iurandi esse licitum, quando pro illo subest ratio aliqua: necessitas inquam, aut vtilitas corporis, honoris, aut rerum familiarium, vt cum P. Sancio lib. 3. in Decalogum cap. 3. nu. 19. plures Doctores affirmant: quod equidem casui videtur præsenti quadrare. Sed verò non quadrat, quia quod ad vtilitatem attinet, maior profectò vtilitas reclamanti accrescet ex perseuerantia in Religione, in qua obseruantia viget. Et licet quoad corpus commodi aliquid amplioris sperari in sæculo possit, id equidem respectu animæ minùs est vtile, cùm constet Religiosa instituta id sanctè, fructuosè, & laudabiliter profiteri, vt incommoda aliqua, quibus atteratur corpus, ob vegetationem spiritus à sæculo recedentes patiantur. Quod verò ad honorem spectat euidentius est, quandoquidem reclamantes huiusmodi vel sola exitus molitione inhonori redduntur; futuri, si obtineant, mundi fabulæ, & vt castrorum Christi desertores omnium digitis demonstrandi. De rebus familiaribus dubium nullum, in quarum derelictione Christiana magna ex parte, iuxta Christi Domini doctrinam, constituta perfectio: Si vis perfectus esse, vade, vende quæ habes [Matth. 19. 21.] & c. Matth. 19. v. 21. & quæ huic possit vtilitas comparari? Iam quod ad necessitatem attinet, nihil certè confingi potest, ex quo possit eius veritas demonstrari, & ad vtilitatem potiùs, si quid obtendi possit, reuocandum, de qua iam dictum. Neque enim periclitatur vita, pro qua si necessarium aliquid, potest in Religione succurri; neque æterna salus, cùm in Ordine potiùs ad illam consequendam fuga valde conferat sæculi, & opportuna præsidia quæ Religiosos intra cancellos abundant. Deinde quia rationes aliquæ occurrere possunt, propter quas possit Professi [Concludens ratio.] animus vacillare, iuramenti remedium adhibetur, qualescumque illæ sint, quibuscum tamen possit ratificatio consistere professionis. Non enim pro irrationabilibus tantùm & apertè absurdis remedium tale prouisum, quod equidem pro illis minimè erat necessarium: quæ enim tales essent, non fore admittendas satis erat manifestum. Vnde & in iuramento illo, de quo num. 1192. ipsa comperta professionis nullitas comprehensa: Etiamsi deinceps venero in cognitionem nullitatis. Vt ex eo etiam firmari possit, quod circa exclamationem in Societate est nostra constitutum, quæ non minùs tranquillitati suæ studuit ordinatione præfata consulere, & molestissimarum litium, turbulentiam præcauere. Qua etiam de caussa prouidit circa votorum post biennium firmitatem id, quod Decreto 22. Octauæ generalis Cougregationis habetur, ne scilicet sub discrimine opinionum, quantumlibet probabilium linqueretur.

§. XIV.

De Procuratore in caussa nullitatis Professionis.

DVbitari potest an sufficiat, qui gene [Speciale pro nullitatu caussa mandatum vnde videatur ostendi.]rale habet, vel sit necessarium pro eo mandatum speciale. Et videtur ita absolutè dicendum, quia matrimonium & professio æquiparantur: ad illud autem requiritur speciale mandatum, vt diximus num. 722. Iuxta decisionem Cap. finalis de Procurat. in 6. Idem autem esse de Professione, licet pro eo non extet Canonica decisio, tenent communiter scriptores, vt videri potest apud P. Pellizarium Tomo 1. Tract. 3. cap. 1. nu. 29. Illos referentem, vbi & ex Euerardo argumentum de matrimonio corporali ad spirituale, supponendo talem esse professionem: quod tamen non probatur: & licet in feminis sit illud verissimum, vt patet ex consecratione Virginum, quæ habetur in Romano Pontificali, quod & [Matrimonium spirituale in Professione.] de alijs suo etiam modo verum habeat, quæ & sponsæ Christi sunt, vt probauimus in Epithalamio. Tit. n. 403. quibus & in Sacro Officio dicitur: Veni sponsa Christi &c. Quòd autem hoc & viris congruat, non ita apparet. Nihilominùs & id etiam à Nobis citato loco ostensum n. 405. vbi & melliflua illa Bernardi vox: Cum metu & re [D. Bernar.]uerentia dico. Nos sumus. Sermone 5. in Dedicat. Ecclesiæ. Non enim ad spiritualem nexum corporeus sexus attenditur, sed anima æterno vinculo Christo felicissimè maritata. Sic ergo ritè formari argumentum potuit, vt scilicet professio fieri per Procuratorem possit similibus seruatis conditionibus, pro quibus tamen, vt dixi, Canonica Sanctio nulla. Ex eo autem quòd in Ordine ad contrahendum matrimonium speciale mandatum requiratur, sicut & ad professionem, videtur certum idem esse dicendum quoad diuortium in illo, & nullitatem in ista, quia res per eas, ex quibus nascuntur, caussas, pariter dissoluuntur. Cap. Omnis. 27. q. 7. Vnde ex huiusmodi defectu poterit processus in dictis caussis formatus annullari.

Sed verò adducta ratio non tantum [Obiectio ex eisdem caussis dissolutionis disiecta, post concludentem discursum.] videtur habere momenti, vt propter illam ita sentire debeamus. De contractione matrimonij ita quidem dispositum à Iure, & de professione per similitudinem pariter vsurpatum. Atqui circa diuortium nihil tale in Iure, neque ita à Doctoribus constanter acceptum: ergo non est eadem ratio, vnde neque transferendum ad professionis nullitatem. Qui discursus videtur concludens. Nec obstat quod de caussis dissolutionis opponitur, quia regula illa sic generaliter prolata nequit sustineri, quia in multis falsa comperitur; matrimonium enim per easdem caussas, per quas nascitur, nequit dissolui: & Religiosa professio verè emissa similiter. Quando etiam plures caussæ ad eumdem concurrunt effectum, vna deficiente deficit, vt obseruatum à Cardinali Tuscho Tomo 1. lit. C. conclus. 202. nu. 43. & in rebus naturalibus quamplura exempla succurrunt caussarum, per quasnequeunt effecta dissolui, cùm in conseruatione minimè ab ipsis dependeant. Regula ergo prædicta multas patitur exceptiones, vt nihil de donationibus dicam, in quibus fallax comperitur. Et de testamento, ad cuius confectionem multi concurrunt, & à solo rumpitur testatore. Tantùm ergo videtur habere verum in ijs, quæ à sola hominum pendent voluntate in fieri & conseruari, & in nonnullis, quæ vt dissoluantur, similem caussarum concursum ex iuris dispositione requirunt. Vbi de illis, quæ accidentariè admouentur, ratio non habetur: & [Notanda doctrina.] tale est Procuratoris mandatum: quandoquidem sine illo fieri actus potest, & sine illius interuentu; etiamsi præcesserit, destrui.

Prætereà in mandato pro matrimonio [Positio de mandato speciali non necessario validè roborata.] & professione est valde diuersa ratio ac in diuortio & nullitate. In illis siquidem status vitæ assumitur omni consideratione dignissimus, in quo si erretur, insanabilis est error, & totius vitæ lacrymis deplorandus: non ita in diuortio & nullitate: pro quibus instrui sufficienter Procurator potest, etiamsi tantùm habeat pro negotijs generale mandatum, vbi & appellationi locus esse potest. Et ex eo quod de instructione dictum argui insuper potest, iuxta doctrinam Angeli. Verb. Matrimonium nu. 19. quam amplectitur P. Sancius Lib. 3. de Matrimonio Disput. 11. nu. 2. vbi ait quod licet in mandato pro matrimonio non exprimatur persona, sufficit ore tenus, aut per litteras exprimi: circa quam non inuenio, qui contradicat. Quando etiam in iudicio ipso Procurator ad partem constat habere recursum, manifestum est ad caussam talem mandatum extendi. Vbi & curandum vt id ante ingressum iudicialem sit, ne defectus talis opponatur. Qui si oppositus non fuerit, & sic caussa processerit, opponi à comparte nequit; quandoquidem circa id consenserit, neque per Iuris dispositionem aliud necessariò adhibendum habeatur. Neque mali [Ex malitia vt nequeat commodum reportari.]tia patrocinari illi potest, si videlicet agnoscens prædictum defectum dissimulet vsque ad caussæ conclusionem, vt si fortè in ea victus fuerit, tunc possit defectum prædictum ad inualidandum processum allegare. In quo quidem malitia manifesta est, ex qua nullus potest commodum reportare, vt ex vtriusque Iuris est dispositione compertum, & videri apud D. Barbosam potest Axiomate 143. n. 3. & quidem ita se gerens, si in lite victor euaserit, defectum illum, quem substantialem iudicat, paratus est deuorare, in quo malitia est manifesta, cùm sit processus nullus, & ita omnia in eo sunt statu, quem ante institutam litem præhabebant, nec licebat illi iugum excutere Religionis. Sine vtilitate etiam aliqua, & cum comperto Religionis grauamine sic dissimulatum ab ipso: quia ex eo quòd speciale mandatum haberetur, non aliter procederet caussæ cognitio, & totus illius cursus similiter procederet, quia expressio illa mandati nihil in cognitionem influit. Ergo si non expresso in lite vincatur, pariter in non expresso vincendus. Est ergo inexcusabilis, quia & iniuriosa dissimulationis huiusce malitia, vnde nequit sic malè agenti, & odio habenti lucem, commodum impartiri.

Si dicatur malitiosè non actum, sed [Excusationem ex defectu notitiæ non obstare.] post conclusionem caussæ talem fuisse defectum deprehensum: perstant eo non obstante fundamenta de mandato speciali minimè necessario, quod & iudices caussæ censuerunt, qui qualitatem mandati neutiquàm ignorarunt; & nequit ignorantia opponi iudicibus in ijs, quæ sui est muneris scire: & ita id potiùs ad appellationis iudicem deferendum, quàm agitandum titulo nullitatis. Neque instari potest ex eo quòd defectus notitiæ in casu isto ad ius non spectat, sed ad factum, quæ in ipso etiam potest esse Pontifice, vt constat ex Cap. 1. de Constit. in 6. quia neque circa factum potest opponi, cùm circa mandatum procuratorium necessariò ab ipsis fieri debuerit inquisitio, cùm ad fundamenta instituendi iudicij pertineat, nec debet credi, nisi vbi apertè constat, ex inaduertentia aliqua suo muneri defuisse; malitiam enim nefas fuerit in ipsis, nisi vbi apertè se prodiderit, suspicari.

§. XV.

Circa expensas litis à Religione reclamanti tribuendas.

COmmunis est Doctorum circa hoc [Tribuendas esse illas, & quales futuræ.] sensus, qui eas excipiunt, quæ sunt post sententiam faciendæ, iam enim qui victor in lite fuit, sui est iuris, & ad Religionem non spectans; vnde intelligendi de finali sententia; si enim post latam in prima instantia voluerit appellare, in Ordine etiam ad hoc illæ tribuendæ; si autem Religio ipsa appellauerit, idem dicendum, sicut & in appellatione ipsius ad postremum iudicem, si à secundo sententia à Metropolitano contra ipsum lata fuerit reuocata. In his enim omnibus eadem ratio militat; si tamen à reclamante fuerint expetitæ: credi enim potest, si non petantur, non deesse illi vnde promouere caussam suam valeat. Neque scrupulosè circa hoc agendum; quia tales cùm se Religiosos non esse sibi habeant persuasum, circa rigorem proprij non hærent, & non paruum solent habere peculium. Vnde neque tribuendum ipsis, sicut miraculosè satiatis à Christo, quantùm volebant. Ioan. 6. v. 11. Sed magna cum moderatione. Si autem extra Religionem militent, nihil pro alimentis conferendum, quæ si velint, suam reuertantur ad domum, & qui in ea non laborant, non manducent. Quamquàm multos ex istis libentiùs Religio extra domum aleret, quàm intra ipsam etiam laborantes pateretur; cùm quibus & ipsa plus laborat, vt dicere cum Domino possit: Laboraui sustinens. Præbuisti mihi laborem in iniquitatibus tuis. Isai. 1. v. 14. & 43. v. 24. & vt moderatio prædicta seruetur, expediet vt ipsis non tradatur pecunia, sed ijs sua soluantur stipendia, qui operam in negotio præstant, cum eis facta conuentione.

Vbi dubitari potest an si appellatio ex [De expensis pro viatico appellaturis.] parte eorum sit futura, & prosequi illam per se ipsos velint, pro quo ad ciuitates valde distantes eundum, in quibus iudices appellationis resident, expensæ sint, quæ futuræ quidem non modicæ, tribuendæ; videtur enim id ad expeditionem caussæ requisitum. Ad quod negatiuè respondendum; quia expensæ tales extraordinariæ sunt: litigantes enim non soliti longum illud iter arripere, licet nonnulli id faciant, cùm sit satis Procuratorem in eisdem ciuitatibus commorantem elegisse. Quando neque præsentia necessaria est in caussa iam plenè discussa, nisi vt importunitas erga iudices, & plenæ mendacijs querelæ, iudices cogant in approbanda sententia forsitan vacillare. Quamuis si prudentes sint, vt sperare futuros iuuat eos, qui in sublimi adeo sunt gradu constituti, ex ipsis eorum verbis validas poterunt de illorum indole sumere coniecturas. Præterquam quòd non expedit vt tales vagentur extra domum, & itinerantes scandalo sint multis ex irreligioso agendi modo, cùm iam spiritum Religionis emiserint. Quod verò illis comes sit Religiosus tribuendus, grauamen nouum Religioni futurum, cùm & necessario priuetur domus alumno, & expensæ sint etiam pro eius viatico faciendæ. Si autem extra domum litigent, nec possint facilè ad Religiosa castra & claustra reduci, ipsi viderint quid sit commodius futurum; dummodò Religio peregrinaturis non annuat, neque foueat pecunijs præbitis vagationes. Religiosus solus, solutus dæmon. Notissima est Aquinatis diuini sententia. Quando scilicet ab ipso & quæritur, & extorquetur solitudo. Væsoli. Eccles. 1. v. 10. Quod quàm sit in [Eccles. 1. v. 10.] Religiosis formidandum luculenter exposuit Thomas Cantipratensis lib. 2. de Apibus cap. 11. §. 1. ita scribens: Quam vera sit hæc sententia: Væ [Væ soli Religioso.] soli ego noui, qui triginta annis vices Episcopi in diuersis diœcesibus habui: qui in hoc articulo quo [Thomas Cantipratensis.] Religiosi vel soli vadunt in vijs, vel soli manent in Curijs, horrenda mala, horrenda scandala, horrendaque pericula frequenter audiui: quæ numquàm sustinuissent adiuncto socio, vel fecissent. Sic ille. Neque erant ij, de quibus Auctor, ex eorum classe, qui pro nullitate professionis præliantur, à quibus quid non possit Religioni contrarium pertimeri?

Hinc Caramuel suprà num. 3583. ita [Prima iudicum sententia contra fugitiuos pro reditu proferenda.] scribit: Iudices qui sincerè procedunt, & neutrius partis amore laborant, cùm fugitiui, qui reclamat se non esse verè professum, caussam examinant, prima illum sententia suo Monasterio restituunt; hoc enim illum pacificè poßidebat, & non debet suo iure priuata auctoritate expoliari. Hæc ille: qui dum fugitiuos asserit ad Monasterium, si reclamauerint, prima sententia reuocandos, satis innuit eos, qui intra Monasterium reclamauerint, non esse peregrinationes obire permittendos, sicut & non posse ab Ordinarijs in loco extra Religionem suam collocari, de quo §. 7. Poterit ergo fugitiuus ad reditum dicta sententia compelli: quòd si renuerit, non erit in caussa procedendum, cùm id facere detrectet, quod ad conuenientem caussæ progressum, renuat adimplere. Bene verum est à Concilio Tridentino id non expressè prohi [Concilium Tridentin.]bitum, licet ita illud: Sed ad Monasterium redire cogatur, & tamquàm apostata puniatur. De illo enim loquitur, qui dimisso habitu allegat nullitatem. Vnde videtur stare posse, vt dum habitum retinet, possit audiri. Quod quidem ita est, si fugitiuus non sit, sed iustis de caussis à Religioso contubernio dimissus. Fugitiuum autem retento habitu reclamantem, si redire nolit, audiendum non esse, satis est Concilij dispositioni conforme; quod licet de fugitiuis habitum dimittentibus expressè loquatur, id etiam ad non dimittentes videtur extendere: quod ex eo ostenditur. Nam dimittentes cogendos statuit ad reditum: ergo etiamsi reassumpserint habitum. Ex quo satis mens Concilij perspecta redditur, vt scilicet nullus fugitiuus, nisi ad Monasterium redierit, audiatur.

Neque his debet censeri contrarium [Quid reassumpto habitu.] multorum Scriptorum placitum asserentium reclamantem posse audiri reassumpto habitu, qui videri possunt apud D. Barbosam in citatum Concilij caput nu. 25. Intelligendi enim sunt, si post reassumptionem ad Monasterium redierit, in quo poterit reclamatio eius admitti. Vnde P. Sancius, quem alij secuti ipsum allegant; ita scribit Disput. 37. de Matrim. lib. 7. num. 4. Restituta ergo Religione ad suam posseßionem, per resumptionem habitus, & reditum Religiosi, concedenda erit audientia. Et ita sentit Nauarrus Comment. 4. de Regularibus num. vlt. Sic ille post præmissam assertionis huiusmodi probationem. Meritò ergo sententia iudicum prima circa reditum proferenda; neque audiendus, si reluctetur, tum quia Concilium ita significat, tum etiam quia in peruicaciæ pœnam potest ita disponi, cùm in re deficiat valde ad conuenientem caussæ expeditionem necessaria, vt nuper dicebamus. Affirmat etiam cita [Dubium circa asserta P. Sancij.]tus Scriptor nu. 3. eum qui ex causa vrgenti habitum dimiserit, posse ad reclamationem admitti. Et videtur insinuare id locum habere posse, etiam non reassumpto habitu, quia num. seq. vt vidimus, de reassumente disquirit. Id tamen non apparet quomodò possit stare, quia licet vt dimitteret caussa esse potuerit, non tamen vt obtento fine dimissionis, in eadem perseueret. Vnde in excommunicationem incidet latam ipso facto in Cap. Vt periculosa. Ne Clerici vel Monachi. in 6. Non ergo nisi reassumpto habitu audiendus: Id quod à Concilio non videtur expressè decisum, cuius allata verba de illo procedunt, qui dimisso habitu potest vt apostata puniri: & tamquàm apostata puniatur: quod tamen dici de illo nequit, qui ex licita caussa recessit habitu dimisso. Nihilominùs standum decisioni Concilij, neque audiendus talis, dum in habitus dimissione persistit, quia in foro externo de licita dimissione non constat, & dum reassumere illum detrectat, de excommunicatione non curans, sinistræ de se opinioni non leue fundamentum exhibet, vnde verbis Concilij debet censeri comprehensus, quidquid de excusatione fugæ sit, quæ tamen pro non reassumpto habitu nequit obtendi, & ita neque, si obtendatur, admitti. Ex quibus circa P. Sancium dici conuenienter potest, in priori assertione, de qua nu. 3. Id statuisse, pro quo minor esse poterat dubitatio, supponendo quidem habitum reassumptum: In posteriori autem id, quod difficilius videbatur, littera inspecta Concilij. Quæ quidem licet ad expensas, de quibus instituta disquisitio, directè non spectent, cùm tamen vtilia esse possint, ex qualicumque occasione venerint, non erunt, vt reor, illibenter accipienda.

Inquiri tandem circa illas potest, quid [Dubium aliud circa petentem expensas in iudicio.] si reclamans coràm Iudicibus caussæ ipsas petat à Superiore negatas. Ad quod dicendum petitionem huiusmodi ad Iudices vt vnum constituunt tribunal minimè pertinere, & ita repellendam: nemo enim sui ipsius esse iudex potest, & sibi ipsi iudicialiter imperare: quod tamen accideret, si Superior in præfato iudex esse posset articulo: In quo neque à coniudice potest seruato iure compelli. Vnde cum illo extra iudicium de hoc humiliter & reuerenter agendum, sic enim meliùs quidquid esse in eo commodi potuerit, faciliùs poterit comparari. Si autem [Quid de titulo pauperis, ex eo quòd tales sunt miserabiles personæ.] non comparari contigerit, erit fortè qui sentiat posse Ordinarium adiri virtute Decreti Concilij Tridentini Seßione 7. Cap. 14. de Reformat. vbi statuitur contra exemptos adiri posse Ordinarios in caussis mercedum, stipendiorum scilicet laborantibus debitorum, ac miserabilium personarum, sicut apud dictum intelligit Nauarrus in Summa Hispana Cap. 28. Addit. ad nu. 13. cap. 25. Sunt autem Religiosi miserabiles personæ, quia pauperes: ij enim primo loco inter personas huiusmodi esse recensentur, vt videri potest apud P. Sancium Tomo 2. Consilior. moral. lib. 6. cap. 2. nu. 5. & qui reclamat, dum sententiam contrariam non cogitur sustinere, inter pauperes, sicut & inter Religiosos computatur.

Ad quod quidem facilè in primis responderi potest negando in præfato Concilij De [Negatur talem esse & ostenditur.]creto tale aliquid contineri, vt illius tenorem attentiùs legenti constabit, quidquid Nauarro visum fuerit, qui difficile Caput dictum asseruit, in quo iuxta veritatem locutus P. Sancius num. 3. Sed vt demus ita esse, reclamantes inter miserabiles personas nequeunt percenseri, qui enim reclamat, se non esse verum pauperem apertè protestatur, quia neque Religiosum, vnde eo se priuilegio tueri nequit, iuxta notissimam regulam Iuris 38. in 6. Ex eo non debet [Regula iuris in 6.] quis fructum consequi, quod nisus extitit impugnare. Præterquam quòd pauperes proptereà miserabiles personæ censentur, quia natura mouetur ad miserendum eorum, sicut & aliarum, de quibus præfatus Scriptor, vt scilicet ipsis compassionis affectu subueniatur, de quo dictum à Nobis Tomo 1. Thesauri in Addition. nu. 141. & seqq. Atqui natura affectu dicto ad subueniendum reclamantibus regulariter loquendo non mouetur, sed potiùs ad indignationem, vnde & libertatem consecutos, qui sane sapiunt, solent habere contemptui; quidquid de vulgari aliquando sensu sit erga aliquem, qui iniustè à Religione vexatus temeraria ignorantia iudicatur. Licet negari nequeat Christianis illis misericordiam conferendam, quæ & communis erga omnes miseros, vnde & erga diuites, in quibus maiores illæ, Diuo Iacobo teste sic eos alloquente: Agite nunc diuites, plorate vlulantes in miserijs vestris. Iacob. 5. v. 1. Quod [Iacobi 5. v. 1.] & dicere meritò multis reclamantium possumus, iam affectu diuitibus, dum Religiosam fastidiunt paupertatem, qui aliquando & plorabunt vlulantes, & plorantes vlulabunt.

Vbi & addendum in citato Capite Concilium de Religiosis non loqui, cùm de actori [Ex Concilo Tridentin. contrarium non haberi.]bus agit, sed de non exemptis contra exemptos processuris. Id quod ex eo conuincitur, quòd innouet Cap. Volentes de priuileg. in 6. ex Concilio generali Lugdunensi, in quo sic habetur: Vo [Cap. Volentes de priuil. in 6.]lentes libertatem, quam nonnullis Apostolica Sedes priuilegio exemptionis indulsit, sic integram obseruari, vt & illam alij non infringant, & ipsi eius limites non excedant: Declaratione irrefragabili diffinimus, quòd quantumcumque sic exempti gaudeant libertate, nihilominùs tamen ratione delicti, siue contractus, aut rei, de qua contra ipsos agitur, ritè possunt coram locorum Ordinarijs conueniri: & illi quoad hoc suam in illos iurisdictionem, pro vt ius exigit, exercere. Sic Concilium, & in illo Innocentius IV. Vbi exemptis illi contrapositi, qui possunt illorum infringere libertatem. Atqui reclamans, dum victor non euadit in lite, ad gremium exemptorum spectat: ergo de illo Concilij decisio non procedit. Pro quo & facit quod sequitur: Nec coram Ordinarijs ipsis, dummodo sit in loco exempto commissum delictum, vel contractus initus, aut res litigiosa, nec vbi domicilium habent, si alibi delinquant, aut contrahant, aut res ipsa consistat conueniri possunt aliquatenus &c. In nostro autem casu, si delictum est, in loco est exempto commissum, dum domi Superior negat expensas; contractus etiam, qui in professione celebratur, ibidem peractus est, neque res vlla est, quæ extra illam habeatur; vnde nullum est caput, ex quo Superior sit Ordinarij iudicio subiectus.

Sed obijcies ex eo quòd reclamans dum [Obiectio ex priuilegiis fori & Canonis.] in Religione est priuilegijs gaudet fori & Canonis: ergo & priuilegio paupertatis, si fortè statum Clericalem non habet, quia neque clericaliter tonsuratus: ergo & priuilegio paupertatis. Ad quod respondeo quod ad priuilegium fori attinet ex eo accidere, quia de gremio Religioso est, in quo non affectus contrarius inspicitur, sed realis consistentia, quod in paupertate non ita se habet: licet enim de gremio pauperum sit, in eo tamen affectus valde attenditur, quia sic paupertas à Christo commendata, dum dixit: Beati pauperes [Matth. 5.] spiritu. Vnde qui spiritu pauper esse recusat, & de gremio haberi diuitum, indignus est, qui eo se velit tueri titulo, cùm non sit pauper miserabilis. Quod verò ad priuilegium Canonis spectat idem dicendum quoad forum exterius: quoad Deum verò, si reuera Religiosus non sit, sed merè laicus, eum percutiens non videtur spirituali communicatione priuatus: est tamen quoad externum forum, quia illi nequit renuntiare, quod & cederet in dedecus Religionis, & irreuerentiam habitus, quo reclamans eo usque decoratur. Quòd autem vt miserabilis non tractetur persona nihil tale habet, & in Religionis potiùs fauorem vertitur, tum ne in reclamationes facilè veniatur, tum ne Religio eo pacto molestis exactionibus impetatur.

§. XVI.

Circa nuperum factum in iudicio nullitatis.

PEndet his diebus nullitatis caussa, [Grandæui Religiosi inopinata, sed non singularis reclamatio.] quam grandæuus Professus aggressus, illi profectò non impar, de quo nu. 1181. & grauior, vt reor, ætate. In quo humana recognoscenda fragilitas, & cum Regio Psalte humiliter exorandum: Deus docuisti me à iuuentute mea, & vsque in senectam & senium ne derelinquas me. Psal. 70. v. 18. & 19. & vt non miraremur cùm tale aliquid accidisset, obseruant Scriptores quid sit faciendum quando qui reclamauerit, fuerit Superior, de quo Bordonus Tomo 5. cap. 22. n. 42. Ante annos non multos vidit Matritensis Curia Religiosum doctum, & suis scriptis celebrem, & in Religione sua satis stricta Exprouincialem, de nullitate professionis agentem, nescio quanta cum ædificatione. Eò enim, Deo sic occultas aliquando, & frequentiùs ob manifestas caussas solet deuenire fastidium, vt quæ valde placuerant, incipiant vehementiùs displicere. Noui Religiosum ad hæc redactum extrema, vt diceret, si vna ei tantùm hora vitæ [Notanda narratio.] superesset, extra Religionem, in qua erat, si ei recedendi copia fieret, eam transacturum. Cuius tamen misertus Deus, & Superiorum commiseratione retentus; in ea post aliquot mortuus annos, profunda cum pœnitudine leuitatis, & longioris morbi constanti sustinentia, vsu Sacramentorum frequenti, & multarum virtutum exercitatione, purgatus.

Iam quod ad reclamantem attinet, de [Duo quædam à quodam Ordinario facta penitus improbanda.] quo agimus, non ita ei feliciter, vt sperabat, euenit, quod ad litis est meditatus ingressum. Ordinarium enim adiuit, depositum sui petijt, impetrauit, inscio Superiore: sed quod illegitimè fecerat, reuocato, sic circa illud nitente Religione, duo addidit penitus improbata. Primum, ne restitueretur reclamans, nisi priùs Superior promitteret se benigne & humanè reuertentem tractaturum. Quod quidem cùm sagaci cautela fuisset elisum, addidit Secundum, scilicet præceptum cum excommunione reclamanti impositum ad præsentaneam reuersionem. Et quod ad Primum spectat, quàm sit meritò improbandum ex ijs constat, quæ §. 7. sunt dicta & nu. 1203. Quod autem ad Secundum ex eo quòd reclamans extra eius iurisdictionem penitus versabatur, cùm iam se non iudicem declarasset, & ita ad quemcumque actum iudicialem necessarium esse concursum Superioris. Dicitur autem ad impositionem adeò qualificati præcepti permotus, quia reclamans eum suum esse iudicem dictitabat. Vnde videtur excusari posse, si non Canonico cum vigore processerit, sed iuxta reclamantis malè fundatam persuasionem. Ac si dicat: Tu fateris meum te esse subditum: si ergo ita est, ego præcipio tibi sub pœna excommunicationis &c. In quo non videtur graue committi peccatum ex parte Ordinarij, quidquid ex parte reclamantis sit, qui suo illegitimo facto nequit Superiorem legitima Superioritatis erga ipsum possessione priuare, dum caussa iudicialiter agitur; quia ita à Concilio Tridentino dispositum: quidquid sit de illo, qui sciens se non esse verè professum, neque in iudicio veritatem euincere posse, fugam arriperet, quod esse licitum communiter Scriptores affirmant. Et confirmari [De excommunicationibus ad terrorem.] prædicta excusatio grauis peccati potest (præter bonam fidem, quæ interuenire potuit) ex vulgari illo coeceptu de excommunicationibus ad terrorem, qui fundamentum habere potest iuxta id, quod habet Diana Parte 5. Tract. 9. Resol. 21. Ex eo siquidem habetur aliquando prolatam excommunicationem apparenti tantùm forma terrere.

Quia verò in casu nostro non ita actum videtur, sed iuxta præcipientis mentem [Lata excommunicatio viribus destituta.] iuridicè & legitimè, nullo est pacto comprobandum. Et hic planè Regula iuris in 6. 26. locum sibi iure vendicat: Ea, quæ fiunt à iudice, si ad eius non spectant officium, viribus non subsistunt. [Regula iuris in 6. 26.] Non enim spe stare ad officium poterat, quod nusquam ipsi concessum. In exemptos enim iurisdictio nulla, nisi in casibus in Iure expressis, de quibus Concilium Tridentinum cum Lugdunensi, iuxta dicta nu. 1207. & nonnullis alijs, de quibus alibi, inter quos, qui ad reclamantes spectat, cum præmissa limitatione concessus: ergo cùm ad eum solum non spectet, quod ab eo est factum, viribus subsistere nequit. Neque voluntaria reclamantis subiectio iurisdictonem potuit eam admittenti conferre, quia priuilegio exemptionis nequit renuntiari, vt est Scriptorum inconcussa sententia: præterquàm quòd subiectio talis in ordine ad effectum dictum à Concilio reprobatur, dum nullam iurisdictionem Ordinario, nisi vt coniudici tribuit. Circa quod errare non semel deprehenduntur quidam parùm circa hæc instructi, & eos habentes Assessores, qui ad ea, quæ Religiones concernunt, notitiæ penitioris defectu caligant.

Neque omittendum, quod ex Iure [Quid iuxta Ius commune circa casum præsentem de consensu in iudicem non suum.] communi circa præsentem casum potest conducere, iuxta quod id habetur, quod dictum à Nobis Tomo 2. Thesauri Tit. 20. n. 61. circa consensionem in iudicem non suum, id enim in criminalibus Iure ciuili prohibitum laicis; Ecclesiasticis autem omnino respectu iudicum laicorum, & respectu Ecclesiasticorum cum ea limitatione permissum, de qua Gregorius IX. in Cap. Significasti de for. [Cap. Significasti de for. comp.] compet. vbi sic ait: Clerici tamen in iudicem non suum (nisi fortè sit persona Ecclesiastica, & Episcopi Diœcesani voluntas accedat) consentire non possunt. Sic Pontifex. Ex quo aliquis colligere posset idem in Religiosis dicendum, qui maiorem respectu suorum Prælatorum habent subiectionem, quàm Clerici, cum velle & nolle non habeant, & in ijs maximè, quæ adeò peculiaria sunt, & in quibus Prælatorum comperiuntur minuere potestatem. Quæ ratio satis vrgens apparet; sed cùm iuxta citati Textus decisionem procedatur, videtur consequenter dicendum accedente Superioris voluntate posse in iudicem Ecclesiasticum consentire. Sed reuera non est ita, quia pro exemptis à Sede Apostolica alia currit dispositio, & ita pro [Quid speciale pro exemptis.] Religiosis: nequeunt enim in iudicem non proprium sine illius beneplacito consentire, quia neque beneficio exemptionis renuntiare, vt tradit D. Barbosa in Collectaneis ad citatum Cap. Significasti n. 11. & 12. allegans Fr. Emmanuelem Rodericum Tomo 2. qq. regul. q. 63. arti. 10. quoad renuntiationem, & priùs quoad generalem doctrina de exemptis, Barbosam seniorem & Panormitanum, & alios circa Cap. Cùm tempore de Arbitris uu. vlt. in quo & aliquod pro dicta positione fundamentum. Iuxta quæ id habetur, quod est superiùs pro casu præsenti demonstratum.

Circa quod restat adhuc aliqualis diffi [An possit à Prælatis pœna imposita tolerari. Glossa.]cultas ex doctrina Glossæ circa citatum Cap. Significasti verb. Clerici tamen, vbi sic rogat: Sed numquid Clerici, qui consentiunt in iudicem Ecclesiasticum non suum, cadunt proptereà à iure suo? Et respondet: Non credo quod in casu isto debet perdere caussam, licet sententia lata sit pro ipso, vel contra ipsum, quia non tantùm deliquit, quantum cùm iudicem laicum sibi constituit: nisi velis dicere quòd in odium ipsius Episcopus habeat eam ratam, qui eum dimisit, sine cuius licentia hoc facere non potuit, & hanc ignominiam vel contumeliam irrogauit. ff. de Arbitris l. litigatores C. de iureiur. l. Si quis aliàs punietur prout dicitur 3. q. 6. Cap. Non liceat. Sic Glossa, circa cuius sententiam dubitari potest an tale aliquid possint Prælati Regulares in caussis similibus, & præsertim in reclamantibus tolerare. Ad quod, si res accidat vt in casu, de quo est sermo, videtur tole [Doctrinalis resolutio.]rari posse, cùm Prælatorum & Religionis sit intentioni conforme, quatenus ad restitutionem reclamantis, pro quo agitur, ex parte illorum, potest deseruire, sicut etiam ob vitandam nouam litem, si fortè qui excommunicationem tulit, suam velit obstinatius defendere potestatem, cum protestatione tamen iurisdictionis illegaliter ampliatæ. Potest etiam restitutus vt excommunicatus haberi, quandoquidem consequenter ad existimationem suam debet se ipse excommunicatum iudicare, vnde & absolutè ad cautelam, ne se impeditum ad suæ caussæ prosecutionem errorem errori adijciens conqueratur. Sic enim cum scrupulosis agi solet, qui se excommunicatos passim dum vigilant somniant, neque sine absolutione quiescent, apparenti forma conferenda.

