Si enim esset in controuersia disputatio: an posset stellarum pars è cœlo in terram cadere, & contrahens hac conditione contraheret, si possibile est stellam aliquam liquescere, & in terram cadere, vel si stella aliqua hoc anno ceciderit in terram: certè etiam in foro iudiciali non esset hic contractus iudicandus coniugalis, propter manifestum dissensum, quod probatur, nam & in testamentis, vbi conditio impossibilis reijcienda est, actusque, vt purè conceptus valet, corruit actus, si testator credebat conditionem esse possibilem, tex. in l. seruo manumisso. ff. de cond. indeb. quam præter alios explicat optimè Aretin. in l. impossibilis. ff. de ver. obl. fin. col. dicit singul. Socin. in l. mulcta. §. 1. de conditio. & demonst.

Quintò ex eodem intellectu subinfertur matrimonium contractum sub turpi conditione, quæ tamen credebatur honesta, non tenere, nec posse dici purè contractum, vt idem Adr. asserit quæstio 7. de matrimo. vt si quis matrimonium contrahat sub hac conditione, si coniugale debitum mihi non negaueris, in quocunque dubio existas, an licita sit inter nos carnalis copula. Existimant enim quidam licitè posse tunc vxorem debitum reddere viro: ex aduerso alij contrarium opinantur, quod alibi tractabimus: credit tamen contrahens licere omninò id, quod in conditionem deducit, nec existimat turpem esse conditionem: igitur non intendit purè in matrimonium consentire.

Sextò eadem vltima c. fin. conclusio procedit, etiam si conditio sit impossibilis de iure, licet natura possibilis sit. Si quis enim contrahat matrimonium sub conditione, si inter consanguineos intra quartum gradum poterit coniugium contrahi, vel si filius sine causa possit à patre exhæredari, matrimonium tenet, reiecta conditione hac impossibili de iure, sicuti & testamentum. l. 1. iuxta communem intellectum. ff. de condit. institu. §. impossibilis. Instit. de hæred. instituen. l. continuus. §. cùm quis. ff. de verb. obliga. refertur enim hæc conditio in dubio ad ius pręsens: quo iure id impossibile est, quod etiam Adr. probat in 4. quæstio. 11. de matrimo. dicens conditionem, quæ ad ius futurum dirigitur, permissam esse, nec actum purum esse: vt si quis ita contrahat matrimonium, si aliquando licebit coniugium contrahi inter attinentes sibi quarto gradu, vel si hoc anno licitum erit equitare in mulis: cùm id modo, lege lata à Carolo Cæsare, ac Hispaniarum Rege inuictissimo prohibitum sit: quod notandum est: nam Syluester in verbo, matrimonium. tertia quæstio. 9. indistinctè negat matrimonium contractum sub conditione, iure tantùm impossibili validum esse, reiecta conditione, imò eam minimè reijciendam fore existimat.

Subinfertur ex hoc intelle. ad text. in Clement. vnica, de consangui. vbi ipso facto excommunicantur, qui in gradu prohibito matrimonium contrahunt, vt locum habeat, etiam si contrahentes sub hac conditione contraxissent, si inter consanguineos in quarto gradu licet matrimonium contrahi. nam cùm ista conditio reijciatur, remanet purus matrimonij contractus: igitur pœna illa locum habet: nisi consensus coniugalis omninò defecisset. quod in animæ interiori iudicio notandum est, secundum Hadria. in 4. de matrimo. quæst. 11. Mirum tamen est, cur matrimonium contractum sub impossibili conditione valeat: cùm constet absque consensu matrimonium contrahi non posse, is verò, qui sub impossibili conditione contrahit, non censetur consentire, imò nec consentit, teste Iuriscons. in l. non solùm. ff. de actio. & oblig. conditio enim impossibilis potiùs tendit, iuxta communem vsum loquendi, in dissensum, quàm in consensum, eiusque adiectio potiùs videtur iocosè facta ad irrisionem, quàm seriò ad obligationem. quo fit, vt Durand. in 3. sentent. distin. 29. q. 4. hanc difficultatem soluendam relinquat peritioribus. Verùm Palud. in 4. distinctio. 29. q. 2. art. 5. concl. 5. dicebat deficiente consensu non esse hoc matrimonium in foro interiori: teneri tamen contrahentem sub hac conditione ad matrimonium nouiter contrahendum propter præceptum Ecclesiæ, quod in dicto capit. fin. exponitur. Sed hoc vltimum non placet Adria. quęst. 7. de matrimonio. quia text. in dict. cap. fina. nullum nobis exhibet pręceptum de contrahendo matrimonio: sed esse iam contractum iudicat & decernit. Nec me latet à viris doctissimis illius capit. fina. conclusionem de conditione impossibili sic intellectam fuisse, vt loquatur in conditione impossibili, adiecta tamen contractui, vt adimplenda: quia natura possibilis erat, pensata tamen contrahentium qualitate impossibilis, vt si quis contraheret cum fœmina matrimonium, si ei daret centum millia aureorum, & fœmina esset pauper, & manifestè impotens ad illa dandum. vel sub hac conditione, si daret ei regnum: hæ etenim conditiones, quæ vt obseruandæ adijciuntur, repelli debent à matrimonio: cùm enim contrahens, qui hanc conditionem apposuit, sciat eam alteri impossibilem esse, purè contraxisse videtur. Si verò conditio apponitur, non vt adimplenda, sed manifestè, vt non sequatur: quia est impossibilis à natura, irrisorius est hic contractus iudicandus. Nec credendum est, seriò velle aliquem matrimonium contrahere, si dicat, contraho tecum matrimonium, si digito cœlum tetigeris. Cæterùm, hæc consideratio hac in re diligentissima est, quippe quæ interiorem sensum illius capit. fin. exactè perpendat: non tamen omninò est immunis ab obiectionibus, quas disputationis causa proponam. consensus equidem ita in primo casu deficere videtur, sicuti in secundo: si quis enim contrahat hac conditione, si alter, qui omninò pauper est, centum millia aureorum dederit, ita videtur ab actu dissentire, sicuti si contraheret, si digito alter cœlum tetigerit. probat l. cùm hæres. §. primo. ff. de testa. liber. Præterea illa Decretalis, quæ hanc assertionem probat, condita fuit à Gregorio nono, cuius Canones sapiunt euidenter phrasim Iurisconsultorum, apud quos conditio illa primi casus difficilis appellatur, non impossibilis. l. continuus. §. cùm illud. ff. de verborum obligatio. & ibi Aret. Nam & Theophi. in fine Institutio. de legat. impossibili conditioni hoc exemplum accommodat, si in cœlum ascenderis. Item, Ius Canonicum in hac decisione voluit fauere matrimonio, sicut Ius Ciuile vltimæ voluntati, à qua excludit conditiones impossibiles, licet in eis exigat liberrimum consensum: vult denique has impossibiles conditiones pro non scriptis haberi: & tamen in vltimis voluntatibus conditio illa primi casus, quæ difficilis, non impossibilis iudicatur, non repellitur, sed actum ipsum irritum facit. dicta l. cùm hęres. §. 1. glossa in §. impossibilis. Institutio. de hęredibus instituen. Bartol. & Imol. in l. 1. in fine. ff. de conditio. institu. Imò & si prædicta interpretatio admittenda est. text. in dicto capit. final. parte vlti. est intelligendus de conditione, quæ impropriè dicitur impossibilis, propriè autem difficilis: atque excluderetur à litera illius text. conditio propriè impossibilis, quæ naturaliter nequit contingere: & tamen ille text. de impossibili loquitur. Nec esset fauor matrimonij similis fauori vltimarum voluntatum, imò contrarius, vt ex præmissis constat: ille verò text. has conditiones impossibiles pro non scriptis habendas fore, manifestè statuit fauore matrimonij. Vnde illius cap. sensus mirè reconditus est, nisi quod antea diximus, modò repetamus, scilicet Ius Canonicum præsumere ex intentione contrahentium, & fauore matrimonij illas conditiones non esse adiectas ad consensum suspendendum, sed purè contractum fuisse coniugium. Sicuti ipse Adria. fatetur dicta quæst. 7.

Est & aliud in hoc tractatu dubium, vtrum matrimonium contractum sub conditione omninò extitura valeat explosa conditione: an debeat eius euentus expectari, vt contraho tecum, si cras Sol orietur. in quo glo. in dict. cap. per tuas. de condi. apposi. tenet expectandum fore conditionis euentum, & eam sequuntur Ioan. Andr. & Anto. ibi. E contrario esse matrimonium purum reiecta conditione, asserunt ibi Host. Card. Abb. & Præp. Thom. in 4. distin. 29. quæst. 3 & ibi Palud. quæst. 2. art. 5. conclus. 3. & Syluest. in verb. matrimonium. 3. quæstio. 2. conditio enim omninò extitura non suspendit actum, imò actus ille purè conceptus censetur. l. hæres meus. ff. de condit. & demonst. l. quod si sub ea. ff. de conditione indeb. l. si pupillus. §. 1. ff. de nouatio. igitur coniugalis hic contractus purus erit, non conditionalis. Siquidem quod omninò extiturum est, non potest non contingere, atque ideò præsens esse videtur. Iaso. tamen in l. impossibilis. fin. colu. ff. de verb. oblig. dicit gloss. procedere, quando illa conditio omninò extitura est: habet tamen diem incertum, vt, contraho tecum, si Titius morietur, quamuis enim certum sit Titium moriturum: est tamen incertum, quando morietur: & ideò donec moriatur Titius, non est matrimonium. ex Bartol. in l. ita stipulatus. secunda quęstio. princi. ff. de verborum obligationib. vbi dixit ex contractu habente conditionem certam, & omninò extituram: incertam verò quo ad tempus, non oriri actionem ante euentum. idem glo. in l. in omnibus. ff. de regul. iur. & ibi Deci. Imol. Areti. & alij in d. l. ita stipulatus. per l. 1. C. vt actiones ab hær. Sed hæc Ias. opi. non placet: quia Bart. dictum procedit quo ad actionem, illa enim orta non est: obligationem autem constat statim ortam fuisse. gloss. in d. l. 1. C. vt actio. ab hęred. & in §. post mortem. Insti. de inut. stip. tex. in l. si quis spoponderit. C. de contrahen. stipu. quemadmodum expressè idem notant Petr. & Cyn. in d. l. 1. Paul. in l. 1. ff. de conditio. & demonst. Ripa in dict. l. ita stipulatus. num. 90. Alciat. in l. cedere diem. ff. de verb. sign. latè Ioan. Igne. in l. 1. §. serui appellatione. ff. ad Syllan. in prin. & probatur: quia id, quod sub hac conditione debetur, nouari potest. l. si Stichum. §. 1. ff. de nouat. Sed si nulla esset orta obligatio, non posset nouatio contingere. l. 1. ff. de nouat. igitur obligatio ante diem orta censetur probatur etiam in l. nam & si cùm moriar. ff. de condictio. indebi. vbi id, quod sub hac conditione debetur, si soluatur ante diem, repeti non potest: ergo obligatio ante diem orta erat: vnde sequitur matrimonium purè contractum dici ante diem, qua ratione Henric. in capitu. final. de conditio. apposit. aliter hanc quæstionem dissoluit, dicens, hunc contractum non esse iudicandum, primum, quando verba contrahentium referuntur ad tempus conditionis euenturæ, vt si quis contrahat matrimonium, si, & quando cras Sol orietur: si & quando Sol erit in signo Libræ: hoc enim casu non refellitur ab hoc contractu ista conditio: quia consensum suspendit. idem notat Adria. q. 16. de matrimo. & ita potest primò defendi gloss. opinio, quæ communi sententiæ aduersatur. Secundò defendi potest opinio gl. quando matrimonium fuit contractum sub conditione futuro tempore certissimè euentura, non tamen omninò extitura secundum naturam: exemplum sit, si Antichristus nascetur: hæc enim conditio non est naturaliter omninò extitura, sed est contingens in futurum, quia ita constat ex sacra scriptura: tunc etenim matrimonium non tenet, nec censetur actus ille purus conditione reiecta: ex eo tamen deducuntur sponsalia de futuro ad effectum, vt copula sequuta matrimonium efficiatur. ita Adria. q. 17. de matr. ex quo patet Accurs. in l. si pupillus. §. 1. ff. de nouat. & in l. quòd si sub ea. ff. de condi. indeb. non rectè nec diligenter exemplum assignasse ad conditionem omninò extituram: si Antichristus nascetur: cùm omninò extitura conditio dicatur illa, quæ necessaria est secundum naturam. illa verò, si Antichristus nascetur, non est secundum naturam necessaria, sed in futurum certissimè contingens.

Nec omittendum est, quod adnotauit glo. in dicto capit. per tuas. dicens matrimonium censeri purè contractum, si quis dicat fœminæ, contraho tecum matrimonium, si te virginem inuenero: cùm enim illa conditio ad periculum carnalis copulæ referatur, turpis censetur, & ideò reijcienda est: vt gloss. ipsa notauit, quam ibi sequuntur Doctores communiter, teste Præpos. ibi, colum. penulti. qui tamen post Cardi. diuersum opinatur, quando illa conditio ad actum licitum refertur, scilicet, si virgo inueniaris per aspectum matronarum, atque obstetricum. idem Syluestr. in verb. matrimonium. 3. quæsti. 8. & Areti. consilio 82. colum. penulti. Sed & si quis sub hac conditione matrimonium contraxerit: si fœmina permiserit ab eo se carnaliter cognosci, sequuta copula erit matrimonium verum: imò si per verba sponsaliorum de futuro contraxerit, dicens, contraham tecum, si permiseris te carnaliter à me cognosci, initio copulæ ista sponsalia purè contingunt de futuro, atque consequenter ante perfectam copulam efficiuntur matrimonium. c. is. qui fidem. de sponsa. quod Vincentio placuit in c. 1. de sponsa. duo. quem Adria. sequitur in q. 8. de matrim. licet gl. in d. c. 1. hanc conditionem veluti turpem crediderit reijciendam fore: quod falsum est: quia intelligitur in hac conditione copula coniugalis & licita, non autem illicita.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Conditio lucri ex causa dotis, vel alia honesta in contractu matrimonij adiecta, omnino admittenda est.
- 2 Donatio potest etiam matrimonio constante à viro sene, vel ignobili, vxori fieri causa remunerandæ iuuentutis, vel nobilitatis.
- 3 Donatio ista ab vxore secundas nuptias contrahente, non debet seruari filijs primi matrimonij.
- 4 Intellectus ad l. 16. Tauri.
- 5 Donatio ista, tametsi dotis nomen habeat, priuilegia dotis minimè consequitur.
- 6 Lucri spe potest quis adiecta conditione inuitari ad matrimonium contrahendum.
- 7 Lucri spe ita potest quis adiecto modo inuitari ad contrahendum matrimonium, vt eo non contracto lucrum illud amittat.
- 8 Lucro quem priuari an sit pœna.
- 9 Lucrum causa matrimonij alicui, ab alio, quàm vxore datum, soluto matrimonio an sit mariti, vel vxoris.

§. TERTIVS.

SVPEREST † nunc de illa agere conditione, quæ ad lucrum aliquod tendit, an in matrimonij contractu licita sit? vt si quis contrahat cum Mæuia, si ei centum aureos dederit, & tex. in ca. de illis. de conditio. appos. probat licitum id esse. cui tamen obstat text. in l. si ita stipulatus fuero te sisti. §. si tibi nupsero. ff. de verbor. obliga. vbi id non licere Iurisconsultus palàm asserit: quia censetur promissio facta causa libidinis. Sed respondeo hanc conditionem licitam esse ex causa dotis, vt, si vir promittat fœminę contrahere matrimonium cum ea, si ei centum dederit, intelligitur enim in dotem, & id licitum est. Nec ibi pręsumi potest causa libidinis adiectam fuisse dictam promissionem, iuxta communem interpretationem text. in d. c. de illis. atque in dubio honesta causa præsumitur, nisi causa cognita turpis promittendi causa constiterit. quod in d. §. si tibi nupsero. probatur. notant Angel. Fulgo. & Ias. in l. 1. C de insti. & substi. ex quib. constat præsumi causam libidinis, si vir dare vxori promittat, non tamen si ipsa fœmina viro dare aliquid polliceatur.

Potest & secundò ista dandi conditio admitti præter causam dotis, quando † datur vxori iuueni vel generosæ, atque nobili in præmium iuuentutis aut nobilitatis, quam vxor amittit contracto matrimonio cum ignobili. l. mulieres. C. de dignita. libr. 12. ita Abb. & Præpos. in dict. capit. de illis. Bart. & Pau. in dict. §. si tibi nupsero. idem Bar. in l. diuortio. ff. de ver. obli. vbi Docto. eum sequuntur. facit glo. rectè intellecta in l. si voluntate. C. de dot. promi. vbi Bart. notat. & Campe. in tract. de dote. 1. parte. q. 52. Ioan. Lupi in capi. per vestras. notab. 3. §. 21. de donation. quam opinionem dicit communem Curt. Iunior consil. 6. nume. 20. & Ioan. Lupi in Rubr. de donat. §. 31. qui in §. 32. numero 7. idem asserit, quando ista donatio fieret iam matrimonio constante: siquidem fieri potest secundum eum, & notat Abb. in c. fi. de donatio. inter virum & vxorem. & Guid. Pap. cons. 112. & distinguit Salycet. in l. 2. C. de dote caut. non num. quem sequitur Guli. Mayne. in l. in ambiguis pro dote. ff. reg. iur. num. 58. prædictam opinionem intelligens post Salyc. quando expressè constat donandi animus in marito causa remunerationis. licet hanc Bar. & communem opinionem reprobet Aymon Sauil. consil. 51.

Ex communi tamen opin. deducitur non teneri donatariam vxorem soluto matrimonio, secundo nubentem, hanc donationem conseruare filijs prioris matrimonij. ita opinatur Fran. de Ripa in l. fœminæ. C. de secund. nupt. numer. 35. sic illam legem intelligens, & Ioan. Lupi in Rub. de donat. §. 50. num. 35. Hinc etiam infertur intellectus ad l. 16. Tauri, quæ in viro & vxore idem statuit, quod prius in dict. l. fœminæ. fuerat statutum. Solet tamen appellari hæc ipsa donatio, quæ vxori à marito sene vel ignobili fit, dotis constitutio à marito vxori facta: sed non habet vxor priuilegia veræ dotis, quo ad hanc donationem: cùm non sit dos. argum. l. assiduis. C. qui potior. in pig. habean. quod ipse colligo ex Rom. consilio 445. col. pen. ver. vnde inferendo. Ex quibus constat, posse quem ad matrimonium inuitari spe lucri consequendi. quod Iurisconsul. apertè docet in l. Titio. §. 1. ff. de condi. & demonstrat. quam præter eius interpretes dicit singul. Ioan. Lupi in c. per vestras. de donat. 3. notabi. §. 21. col. 2. ad id etiam est optimus text. in l. 1. vbi Ias. C. de instit. & substitu. quæ iura loquuntur in eo, qui legato vel donatione alium ad matrimonium allicere vult cum aliqua fœmina contrahendum: atque ibi nulla potest esse turpis præsumptio, vt notat Bartolus in dicto §. si tibi nupsero. ab alijs ibi receptus. Nec tantùm id potest fieri adiecta conditione, sed & per modum: sicuti si quis Sempronium hæredem instituat, vt matrimonium contrahat cum Næuia: quod si non contraxerit, vult eum priuari illa hæreditate. ita Oldrad. consilio 16. quem Areti. sequitur in dict. §. si tibi nupsero. dum tamen hic modus non adijciatur filio in legitima: id etenim fieri nequit. l. quoniam in prioribus. C. de inoffici. testam. & expressim Ioan. Lupi in dicto capit. per vestras. 3. not. §. 21. column. 5. licet Areti. contrarium opinetur in l. Titia. colum. 3. ff. de verbor. obligatio. Sed cùm hæc priuatio hæreditatis, si matrimonium non sequatur, per viam modi, facta videatur in pœnam non contracti coniugij, siquidem hęreditate purè acquisita priuari, pœna censetur. gl. in l. 1. §. si quis propter. vers. per in integrum. ff. de itinere, actuque priuato. Iaso. in l. fi. §. in computationem. C. de iure delib. 3. col. idem in l. reprehendenda. C. de insti. & substi. idem in l. fi. C. de codic. colu. pen. Alexan. & Ripa in l. 2. ff. de dam. infect. igitur à matrimonio pœna ista reijcienda est. c. Gemma. de spons. quo fit, vt licet cum alia contrahat, non erit priuandus hæreditate.

Verùm huic obiectioni respondeo, priuari quem lucro iam acquisito pœnam censeri, nisi priuetur ab eo, qui lucrum dedit pacto, conditione, vel modo adiecto. tunc enim isthæc priuatio pœna non est. gl. rectè intellecta in l. si duo. ff. de acquir. hæred. singu. secundum Imo. Aret. ibi, Ias. in l. fi. C. de codic. expressior gl. in l. 2. C. de inutil. stipulat. iuncta l. ea, quæ. ff. de donat. inter vir. & vxor. Sic itaque intelligenda est opinio Oldr. ex his, quę notat Aret. in dict. l. Titia. col. 3. & Ioan. Lup. in d. §. 21. licet non ita exactè id explicuerint.

Dubium tamen est, an quantitas ex hac conditione promissa, & data, sit ipsius mariti, an vxoris. & Bart. in l. 2. ff. de his, quę pœnę caus. dicit, non esse hanc quantitatem vxoris, nec eius dotem censeri: sed eam habere maritum præcipuam matrimonio soluto. Cuius opinio procedit, quando ex aliquot coniecturis id esse consonum voluntati donantis appareat, alioqui in dubio constat hanc quantitatem datam, & promissam fuisse in vtilitatem & fauorem fœminę, cum qua matrimonium contrahitur: & ideò talis quantitas eius dos censeri debet, vt notat Ioan. Lup. in Rubr. de donatio. §. 44. & 45. in alio simili dubio. & in specie hanc opinio. contra Bar. tenet Soc. in dict. l. 2. colum. 3. Bald. in l. vnica. C. de his, quæ pœnæ nomi. colum. 8. & 9. quem sequitur Paul. de Castr. in l. Titio. §. 1. ff. de condit. & demonstra. column. 2. vbi dicunt, monasterio factum legatum, hac conditione, si Mæuiam in monialem acceperit, ipsi Mæuiæ videri relictum. tametsi in exemplo Bal. & Pauli sententia, omninò expedita non sit, quod modò non disputo.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Metus diffinitio, atque inibi explicatur Iurisconsul. in l. 1. ff. quod met. caus
- 2 Metus cadens in constantem virum quis dicatur?
- 3 Metus nunquam excusat, nec à mortali, nec à veniali crimine.
- 4 Metu matrimonium contrahens, nec tamen consentiens, mendax non est.
- 5 Eustratij Aristotelici interpretis error atque verba Aristot. aliter intellecta.
- 6 Tyrannus an licitè occidatur priuata auctoritate?
- 7 Metu committens aliquod crimen, an sit venia dignus?
- 8 Metus cadens in constantem virum arbitrio iudicis, decernitur.
- 9 Metus minor censetur constans in fœmina, quàm in viro.
- 10 Intellectus l. nihil interest. ff. de adult.
- 11 Tormentorum quæstio à fœmina potiùs incipienda est, quàm à viro.
- 12 Metus excommunicationis an dicatur cadens in constantem virum.
- 13 Captus ab hostibus promittens pro sua redemptione aliquod precium, illud soluere tenetur.
- 14 Hostis etiam priuatus fidem hosti datam seruare tenetur, saluo semper iure Reipublicæ.
- 15 Metus carceris quando contractum vitiet, atque ibi agitur de intell. l. qui in carcere. ff. quod met. caus.
- 16 Metus illatus à fortuna contractum minimè vitiat.
- 17 Damnatus ad mortem vt euadat pœnam meretricem accipiens vxorem, non potest ratione illius timoris a contractu recedere.
- 18 Metus amissionis bonorum omnium, vel maioris partis, censetur cadens in constantem virum.

§. QVARTVS.

TERTIO pręcipuè in hoc contractu coniugali consensus liber exigitur ab omni coactione: liber enim consensus ad matrimonium est necessarius: sed coactio liberum consensum tollit: igitur data coactione, matrimonium contrahi non potest. c. cum locum. de spons. c. veniens. in 1. & 2. eo. tit. l. nuptias. ff. de reg. iur. Sed quia non omnis metus contractum matrimonij impedit: sed is tantùm, qui cadit in constantem virum. c. veniens. in 2. de sponsa. l. metum. 1. & 2. l. continet. ff. quod met. caus. l. vani timoris. ff. de reg. iur. cùm dilectus. de his, quę vi, metúsue causa tractare oportet, quis dicatur metus cadens in constantem virum. Cuius rei cognitioni præmitto. metum esse instantis periculi, vel futuri, causa mentis trepidationem. l. 1. ff. quod met. cau. est enim metus trepidatio mentis: quia ex imaginatione futuri, & propè imminentis mali perturbatur mens. dixit verò Iurisconsul. instantis periculi, quia ea, quæ nimium remota sunt, non timentur, nec perturbant mentem. omnes enim scimus nos morituros: verùm quia non est ipsa mors propè, id non curamus, nec mortis cogitatio mentem perturbat. Vnde Augu. scribit Sermo. 1. post octauas Paschæ Domi. 2. nemo futurorum metum cogitat. Futuri periculi dixit Iurisconsul. quia nondum illud periculum euenit: sed propè est, atque non longè imminet. vt explicat Aris. lib. 2. Rhetori. ad Theodectem. cap. 5. Metum autem passis in quocunque contractu subuenitur. l. 1. ff. quod met. caus. quæ verba edicti retulit, quòd in ore prætoris Deum posuisse, scribit Bal. in Rub. de contro. inuest. non tamen omnibus metum passis subuenit Prætor, sed his tantùm, qui damnum aliquod passi sunt ex metu. lege, si mulier. §. si dos. ff. quod met. caus. vnde qui metum allegat, probare debet se metum passum. & ex eo sibi illatum damnum, ita tandem obtinebit, modò motus ille fuerit cadens in constantem virum. Est ergo metus cadens in constantem virum, is, qui illatus, cogit quem eligere minus malum, ob maius malum sibi imminens effugiendum. Constans igitur vir ille erit, qui eliget potius rem ipsam agere, cuius agendæ causa periculum instat, quàm subire periculum, quod grauius, atque acerbius est viro prudenti, quàm ipsam rem agere. quod Diuus Tho. explicat in 4. sent dist. 29. art. 2. Ricar. ibi art. 1. q. 1. & Ioan. Maior. ac Syluest. in verb. metus. q. 1. Iacob. Almain moral. c. 3. Fort. in tracta. de vltimo fine, illat. 22. col. 4. & colligitur ex Arist. lib. 3. Ethic. c. 1. & l. metum, in 1. ff. quod met. caus. ex quibus constantem virum interpretor prudentem, qui sciat eligere minus malum, ob maioris mali periculum euitandum. Vnde si quis videat sibi mortem imminere, aut membri mutilationem, nisi cum Mæuia contrahat matrimonium, eliget prudenter potius matrimonium contrahere, quàm mortis periculum, similéue subire. At si homo diues videat sibi imminere periculum amittendi centum aureos, nisi cum Mæuia contraxerit matrimonium, & id contrahit, non censetur hic metus cadens in constantem virum, nec prudentem, eritq́ue vani timoris excusatio nullo modo admittenda. ex quo plura inferuntur.

Primò, non esse metum cadentem in constantem virum, nec excusare, si quis etiam ob euitandam mortem eligeret peccare mortaliter: imprudens enim esset omnino, qui mallet mortaliter peccare, quàm mortem ipsam corporis subire. Siquidem nullum maius malum, quàm peccatum: et vt inquit Arist. 3. Ethic. 1 propter quæcunque durissima non est quid turpe agendum. idem asserit textus in c. sacris. de his, quæ vi, metúsue causa.

Secundò inde constat, non esse metum cadentem in constantem virum, si quis eligat etiam ob euitandam mortem venialem contrahere culpam. notat Abb. in d. c. sacris. col. pen. & probatur in c. primum. 22. q. 2. & in c. ne quis. ead. q. Tho. 22. q. 110. artic. 3. Mendacium etenim sæpè veniale crimen est, & tamen nullo pacto licitum esse potest: siquidem veniale peccatum feruori charitatis opponitur. gloss. in proœm. sexti. versicu. benedictionem. vterque Thom. 12. q. 72. art. 5.

Tertiò, hinc deducitur obiectio quædam satis vrgens aduersus præmissa: nam videtur matrimonium metu contractum semper contrahi ex metu vano, & non cadenti in constantem virum, cùm semperis, qui contrahit, eligat veniale crimen committere, ex eo quòd mentitur, dicens, verbis se eam accipere vxorem, quam animo & consensu minimè recipiat. ergo mendacium committere elegit ob mortem euitandam. Mendacium verò maius malum est, quàm ipsa mors. igitur non est hæc electio minoris mali, sed maioris. Cui obiectioni respondeo, negans ipsum contrahentem mendacium committere, quod probatur, is enim, qui metu coactus, profitetur se illam fœminam accipere vxorem, & huic contractui consentire, verum dicit, cùm simpliciter consentiat, non tamen liberè. l. si mulier. §. fi. ff. quod metus caus. c. marito. 15. q. 1. notauimus & nos par. 1. c. 4. atque in hoc sensu veraciter contrahentis verba accipienda sunt. Hoc ipsum est, quod notant Ioan. Maior. in 4. distin. 29. vers. contra tertiam. & ibi Almain. col. 5.

Quartò ex hoc deprehenditur Eustratij, viri alioqui doctissimi, error, qui dum Arist. moralia interpretatur libro 3. cap. 1. asserit laudandum fore eum, qui cum vxore tyranni consuescat, habeatq́ue carnale commercium, mendaciúmue aliquod committat, ob tyrannum tollendum, eiusque oppressionem euitandam. Is enim vir, qui prudens est in eligendis periculis, potiùs debet oppressionem tyranni pati, quàm adulterium committere, quod ex Arist. constat in d. c. 1. quo autore, is, qui timore tormentis, aut cruciatu illa, quæ non debet agere, perpetrat, nulla est dignus laude. nam & secundum Aug. potiùs debet quis omnia mala pati, quàm peccato consentire. c. ita ne. 32. q. 5. c. sacris. de his quæ vi. idem etiam Augu. libr. contra mendacium scribit, mendacium simplex, quod plerumque veniale crimen est, non esse committendum ob saluandam proximi animam ab ęterna damnatione. d. c. 1. & c. ne quis. 22. q. 2. prudens autem vir committere adulterium non debet. igitur si id tyranni metu committat, seu ob ipsum tyrannum tollendum laudandus non est. Nec pro Eustratio ex Arist. dum dixit posse cum laude turpissima sustineri honestæ, aut mediocris rei causa: est enim intelligendus de his, quæ molesta, aut ignominiosa sunt viro nobili, honesto, atque insigni, & ideo mala. aliqua tamen circunstantia possunt reddi licita, vt si vir religione, moribus, & honestate insignis in publicum prodiret muliebri ornamento vestitus, ob metum tyranni comminantis parentum occisionem, nisi vir ille ita in publicum prodiret. Non autem est intelligendus Aristo. de his, quæ adeò turpia sunt, vt nulla circunstantia possint licere. ex eod. Aristot. in dict. cap. 1. & 2. Ethic. cap. 6. vbi scribit adulterium ita malum esse, vt nullo modo possit licere, nec rectè committi. quo in loco Eustratius in eundem labitur errorem. Nec me latet tyrannum, qui per vim dominatur, nullum habens ius ad illius Reip. regimen, posse à priuato occîdi, vbi nullum aliud sub est remedium ad illam tyrannidem tóllendam. quod notat Caie. 22. q. 64. arti. 3. etiam veneno, & proditoriè. Faber. & Ang. in §. ius gentium. Instit. de Iure Natu. gentium & Ciui. quòd si verus Reipub. princeps, successionis, aut electionis iure sit, & tamen in regiminis modo iuris atque rationis limites excedit, à priuato occîdi non potest: imò hæreticum esset, asserere id licere, vt tradit Alphons. à Castr. libro de hæresi. in verbo, tyrannus. & Dominic. Soto libr. 5. de iusti. & iure. q. 1. arti. 3.

Quintò infertur falsam esse glo. in l. pe. ff. si famil. furt. fec. dica. quæ asserit committentem delictum aliquod timore, aut per metum, venia dignum esse, nec puniendum fore. quam dicit singu. Ias. in §. si minus. de actio. nume. 17. idem notat Cyn. in l. 1. q. pe. C. vnde vi. Ana. in c. 2. de homi. fi. col. pro quibus est Arist. in d. c. 1. dicens, venia dignum esse eum, qui cruciatu, ac timore agit id, quod agere non debet. Eius tamen verba intelligenda sunt ita, vt venia dignus sit ad minuendam pœnam: non tamen, vt impunitus maneat. quod Iure probatur in l. 2. C. de sepul. viola. Abb. in d. cap. sacris. col. 3. de his, quæ vi. Io. Lup. in tract. de reg. Naua. 3. par. §. 2. col. pe. probat tex. in l. seruos. C. ad l. Iuliam. de vi. quibus omnibus ipse addiderim, venia indignum esse, nec minuendam pœnam ei, qui metu coactus crimen atrocissimum perpetrauerit. ex eodem Arist. in d. ca. 1. qui cum venia dignum esse præmisisset agentem aliquid propter metum, quod aliàs non liceret, subdit. quædam autem fortasse sunt, ad quæ perpetranda nemo cogi, compellíue potest, sed potiùs extrema quæque pati, ac mori conuenit: etenim ridicula sunt, quæ Euripideum Alcmęonem ad matrem interficiendam compulerunt. Sic in seruis, in quibus gloss. prædicta loquitur, qui ob timorem dominis obtemperantes etiam atrocia committunt, pœnam minuendam fore, asserit glo. in d. l. 2. C de sepul. viol. quam DD. ibi approbant communiter, & probare videtur Regia l. 12. tit. 9. part. 7. Hæc tamen iura si exactè considerentur, non in atrocioribus, sed in grauibus delictis sunt intelligenda. Hinc & Theophil. in §. Ius autem Ciuile. Inst. de Iure Nat. scribit seruos oportere dominis obedire, in his tamen, quæ lex non prohibet.

Sextò infero, arbitrio Iudicis relinquendum esse, quínam metus dicatur cadere in constantem virum, quod notat glo. recepta communiter in l. interpositas. C. de trans. glo. in c. cùm dilectus. de his, quæ vi. vbi Abb. dicit eam singul. & magistram. Ias. in dict. l. interpositas, ordinar. idem Ias. in §. quadrupli. Institut. de action. numer. 54. idem notat Cæpo. consil. 2. & consil. 4. caus. ciuilium. & Deci. in l. in omnibus causis. ff. de regul. iur. nu. 7. Iudex enim, vt ipse intelligo, arbitrabitur, an vir prudens, & constans, eligeret potiùs id agere, quod timoris causa fit, quàm periculum, quod imminet, subire.

