Quartò ex eadem ratione non tenetur quis in foro conscientiæ pœnam etiam conuentionalem soluere, nisi ab alio petatur. quod notat Corne. cons. 69. 2. volum. & consil. 55. in 3. vol. quem sequitur Rebuf. in l. vnica. C. de sen. quæ pro eo, quod int. proferuntur. nume. 40. Nam sicut iudici exequenti legis pœnam non licet resistere, ita petenti pœnam ex conuentione, & promissione non licebit refragari. Et sicut iudicis exequutio in legali pœna est necessaria, ita in conuentionali petitio creditoris expectanda est: cùm is, qui pœnam promisit, iusta coniectura pręsumat, alterum nolle pœnam recipere, si eam non petierit. Vnde Anchar. sententia ín regu. possessor. tertia quæst. de regu. iur. in 6. quem referunt & sequuntur Fel. & Dec. in d. c. 1. quę asserit pœnam conuentionalem in foro conscientię deberi: est intelligenda, si ab illo, cui soluenda est, petatur. Is verò, qui ex conuentione, vel ex lege pœnam exigit, & extorquet, nullum peccatum committit. quod probat Fortu. in tract. de vlti. fine. illat. 18. & est apud omnes probatissima opinio, quando lex est iusta, vel pœna conuentionalis licitè in contractum deducitur. notat Corne. d. consil. 69. & Bald. in l. 1. C. vnde vi. colum. antepenul.

Quintò ex eadem opinione defenditur à quibusdam Innocen. qui in cap. sicut dignum. de homi. scripsit, damnum alteri inferentem culpa leui, vel leuissima, non teneri, in conscientiæ foro illud resarcire: quamuis in iudicio exteriori, per iudicem cogi debeat ad id soluendum. per l. in lege. ff. ad l. Aquiliam. Hoc enim damnum in pœnam soluitur præcedentis culpæ: igitur in iudicio interiori non debetur. & Innoc. sequuntur Abb. in c. si egressus. de iniu. idem Abb. in c. cùm causam. col. 5. de testibus. & in c. dilecti. de arbitr. Abb. & Dec. nume. 31. in c. quoniam contra. de probat. Areti. in c. sicut. col. 2. de testi. Roma. sing. 105. Anan. in d. c. sicut dignum. §. fi. in fin. & ibi Fel. idem Fel. nu. 41. & Dec. nu. 10. in 2. lect. in c. 1. de constit. post Abb. ibi col. 7. & Ias. in §. sed iste. numer. 130. de actio. Barb. in ca. 1. colu. 1. de commodat. quam opinionem asserunt communem esse Anto. Cors. in sing. in verb. forum conscientiæ. & Syluest. in verb. culpa. §. 4. & verb. aduocatus. §. 24. & verb. restit. in 2. §. 12. & 17. pro qua considerandum est, quòd in foro interiori voluntas nocendi est attendenda, quæ tamen cessat in culpa leui, & leuissima. Verùm aduersus hanc opinionem communem tenet idem Abb. in cap. fi. de iniur. Barb. in cap. Rainaldus. de testa. col. 114. & Angel. in summa, in verb. culpa. in fin. & Adria. in 4. senten. in tracta. de restitutione. c. vtrum in foro conscientiæ. quibus suffragatur, quòd lex Ciuilis, modò iusta sit, ligat quem in foro conscientiæ, & in eo seruanda est. gloss. communiter recepta in cap. quæ in ecclesiarum. de constitu. Diuus Tho. 12. quæstio. 96. articu. 4. Lex autem Ciuilis hac in re iusta est, igitur erit in interiori foro seruanda. Item prædicta lex dum mandat restitui damnum illatum, non infert pœnam, quia istud damnum est ex parte patientis interesse & propriæ rei amissæ acquisitio. Nec de voluntate damnum inferentis curandum est, cùm possit eum lex obligare ad damni solutionem. Ex quibus respondetur rationibus pro prima opinione adductis, & dubia valde redditur huius quæst. definitio. Atque in culpa leui mallem ego tenere opinionem vltimam, quam & in culpa leuissima probabilem esse opinor, maximè vbi natura contractus ex legis dispositione etiam leuissimam culpam considerat.

Est tamen adnotandum text. in dict. l. in lege, procedere in culpa commissa in facto, non in culpa, quæ in omissione commissa fuerit. gloss. notab. secundum Paul. ibi. in l. si mora. ff. soluto matrimonio. quam dicit auream Cors. in singu. in verbo, pœna. cui est similis in l. lege Cornelia. ff. ad Syllani. quas communiter Docto. approbant secundum Alex. in d. l. si mora. col. 6. maius enim crimen est, quod in facto committitur, quàm quod in omissione perpetratur, autore Tho. 22. quæst. 79. artic. 1. hunc etiam intellectum ad l. in lege. not. Bart. in l. quod Nerua. ff. depositi. nume. 29. Imol in c. 1. de commod. num. 28. & Alex. Imol. in l. prætor ait. ff. de edendo. col. pe. Salycet. in l. quæ fortuitis. ad fi. C. de pig. actio. Stephanus Bertra. consil. 140. in 3. volum. Ex quo infertur intellect. ad gloss. in §. præterea. Instit. quibus modis re contrah. obligatio, dicentem in incendio semper præsumi culpam leuissimam, quam dicit singul. Salycet. in dict. l. quæ fortius. fi. colum. & idem in l. in iudicio. C. locati. & Ias. in d. l. prætor ait. §. prætor. colum. fi. Alexand. & Ias. in l. domos hæreditarias. ff. de leg. 1. vbi Ias. asserit hanc opinionem esse communem: est enim intelligenda dicta opinio, quo ad culpam leuissimam in omittendo, non quo ad leuissimam in committendo contingentem. Vnde, nisi ex natura contractus veniat leuissima culpa, ex incendio non tenebitur quis actione legis Aquiliæ ex illa leuissima culpa à lege præsumpta. ita Alexand. in d. l. domos. & in d. §. prætor. Bald. consil. 136. volum. 4. & Bertrand. in dict. consil. 40. 3. vol. licet contrarium notauerit Thom. Grammat. decis. 3. ad fi. Hinc subinfertur text. in l. qui ædes. ff. de incend. rui. & naufrag. dicentem, teneri quem ad damni illati solutionem, quando damnum illatum fuit ex incendio, propter illius negligentiam, esse intelligendum, de negligentia, quæ culpam leuem præ se fert, perpensis ipsius facti circumstantijs: non de illa, quæ ex culpa leuissima contingit, cùm constet ex suprà dictis neminem teneri ad satisfactionem damni, quod est illatum propter eius omissionem data culpa leuissima. His etiam exactè animaduersis, constat, qualiter sit intelligenda Regia l. 10. tit. 15. part. 4. quę in incendio optimè considerat per aliquot exempla culpam, ex qua incendiarius teneatur. Est tamen hac in re aduertendum, contra communem opinionem, verius esse. tunc demùm lege Aquilia quem teneri ex culpa leuissima, quando natura actionis, cum qua legis Aquiliæ actio concurrit, id exposcit, non aliàs. quod subtiliter comprobat Carol. Molin. in l. vnic. C. de sent. quæ pro eo, quod interest. nu. 180.

Sextò ex gloss. in dict. cap. fraternitas. adiuncta præmissa declaratione, constat, pœnam etiam in foro conscientiæ deberi, quando ex parte recipientis non est pœna, sed amissæ rei acquisitio, & sic interesse. Domi. in cap. commissa. colum. final. de elect. in 6. Felin. nume. 43. & Decius in dict. cap. 1. de constit. num. 20. in 1. lect. & Ancha. in reg. peccatum. de regul. iur. in 6. colum. 23. quorum opinio est intelligenda iuxta Inno. opinionem, quam modò explicuimus.

Septimò infertur intellectus ad text. in c. 1. & 2. de adult. vbi expressè cauetur, vitiantem virginem esse compellendum eam dote congrua donare, hoc enim procedit in foro exteriori.: nam in iudicio interiori, & conscientiæ solùm tenetur is damnum resarcire. & sic ipsi stupratæ dare tantum, quanto pluris eget corrupta ad inueniendum virum sibi coëqualem, quàm indigeret, si esset virgo. non tamen integram dotem: hoc enim est damnum illatum resarcire. soluere autem dotem integram, & necessariam ad nubendum viro æquali, vt ex intellectu communi illius cap. de adult. colligitur, ad pœnam criminis spectat, quæ in foro conscientię non debetur. ita hunc intellectum expressè notat Floren. 2. part. tit. 5. cap. 6. §. 1. & Ioan. Bernar. in illa elegantissima praxi criminali. cap. 77. Et licet text. in c. 1. responderit, quòd corrumpens virginem, si eam non duxerit vxorem, teneatur in foro iudiciali eam dotare iuxta dotem, quam virgines accipere consueuerunt. dicunt tamen Io. And. Abb. & alij, esse vlterius ad text. supplendum, quòd teneatur item dare illud, quo pluris indiget corrupta ad inueniendum virum æqualem sibi. Quod illic Anania ægrè admittit 2. col. scribens, quòd ille textus sic simpliciter intelligendus, vt iacet, sine vlla additione, quando corruptor vult contrahere matrimonium, ipsa vero, vel pater hoc recusant: tunc enim sat erit constituere ei dotem, quæ sufficiens fuisset ei, si esset virgo. Ego tandem Ananiæ accedo, vbi corruptor est vir conueniens ipsi virgini ad matrimonium, & iniustè recusatur. alioqui sequor Abb. & confirmo eius intellectum procedere, quia text. ille intelligitur, quando corrupta cum dote consueta dari virginibus potest consequi, aut consequitur maritum sibi æqualem & conuenientem atque parem.

Octauò, quamuis mala fide præscriptio non procedat. cap. possessor. de regul. iur. in 6. cap. fi. de præscrip. pœna tamen præscribi potest, etiam cum mala fide, eò, quòd non debeatur in foro conscientiæ. ita Abb. & Feli. in dict. c. fi. 2. col. & Franc. Bald. in tract. de præscript. 2. part. 3. part. princ. q. 13. & 14. idem not. Ioan. Crott. in l. nemo potest. fol. antepe. col. 4. ff. de legat. 1. quibus non obstat text. in c. 2. de præscript. libro 6. cuius mentionem paulò antè fecimus, vbi bona fides requiritur ad præscribendam pœnam: ille enim text. procedit, quando pœna ipso Iure est per legem statuta. quo casu licet in foro conscientiæ non teneatur delinquens, nec eius hæres eam fisco offerre, tamen ipsi hæredes bona illa fisco delata non possunt absque bona fide pręscribere, ad hunc effectum, ne bona illa per sententiam Iudicis auferantur ab eis. quanto autem tempore, in bonis fisco delatis, aut deferendis, procedat præscriptio, tradunt Bart. in l. in omnibus. ff. de diuers. & tempo. præscrip. Imol. in l. quamuis. ff. de vsucap. Angel. in §. res fisci. Insti. de vsucap. text. & ibi Doct. in c. 2. de præscrip. in 6. Abb. in cap. cùm nobis. col. 3. & pe. Feli. ibi col. pe. de præscrip. Verùm si rationem Abb. & sequacium diligenter perpendamus, minimè satisfaciet responsio præfata ad text. in dict. c. 2. Cùm etiam ipso Iure imposita pœna in conscientiæ foro debita non sit, ideo crederem præscriptionem cum mala fide in pœnalibus procedere etiam Iure Canonico, si ea sit præscriptio, quæ Iure Ciuili cum mala fide approbatur, non aliàs. atque ideo in d. c. 2. bona fides exigitur, quia illius capitis præscriptio à Iure Ciuili inuenta non est, nec statuta: omninò etenim à Iure tantùm Pontificio inducitur, & cum bona fide, seclusa penitùs mala fide. Ex quo infero Iure Ciuili aduersus fiscum secularem, bona ob non solutum vectigal ei ipso Iure delata, vsucapi aut præscribi quinquennio, etiam mala fide. l. 2. C. de vectig. & commi. quem text. commendat Abb. in c. cùm nobis. colum. 3. de præscript. Roma. singu. 477. Bertachi. in tract. de gabellis, parte 9. nume. 5. addo tamen hac in re leges Regias 5. titu. 7. part. 5. & 9. titul. 10. lib. 6. ordina. Infertur etiam Iure Ciuili post quinquennium ab obitu hæretici nondum accusati, tutè ab hæredibus bona illius obtineri, eosq́ue dicta præscriptione defendi, licet sciuerint illum hęreticum fuisse. sensit Bar. in l. 2. C. de Apost. cuius opinionem in fisco seculari procedere existimant Abb. in d. c. cùm nobis. 3. col. & ibi. Feli. col. pe. Franc. in c. 2. de præscriptio. in 6. col. 2. Balb. de præscript. 5. part. in princ. col. 7. pro quibus facit gloss. in l. Manichæos. C. de hæreti. dicens, in crimine læsæ Maiestatis non posse quem accusari post quinquennium ab eius morte. idem notat Rom. singu. 43. Ex quibus illud sanè colligere licet, Ius Ciuile hæc tempora statuisse in his pœnalibus actionibus, etiam data criminis scientia in hęredibus delinquentis. Verùm in fisco Ecclesiæ aliud disponit text. in d. c. 2. cui adde text. in c. accusatus. §. pe. de hæreti. eod. lib. quo constat hæreticum, quo ad bona, etiam posse post mortem accusari. imò ex eo in perpetuum poterit defunctus hæreticus accusari, vt eius memoria damnetur, vt ibi Io. Mon. ac cæteri adnotarunt. quibus accedit Feli. in d. c. cùm nobis. col. pe. post Abb. ibi col. 3. & Gonsalus à Villadiego de hæretic. quæst. 22. col. 2. atque idem erit in apostatis, licet Afflict. in constitu. Neapolit. titu. 3. teneat, non posse eum post quinquennium accusari. Imò in his regnis, quo ad bonorum confiscationem fisco seculari applicandam, locum habet illius cap. constitutio. ex his, quæ notat repertorium inquisitorum in verbo, præscriptio, & instructio inquisitorum c. 20.

Verùm ex præmissis considerandum est, bona ob delictum semel fisco delata, & per sententiam ei tradita, non posse vsucapi mala fide, nec præscribi: iam enim non agitur de pœna præscribenda, sed de re propria ipsius fisci per præscriptionem acquirenda. sic sanè intelligo l. omnes. C. de præscripti. triginta, vel quadraginta annorum, ex qua anni quadraginta ad hanc præscriptionem requiruntur. quod Bart. in dict. l. in omnibus. Imol. in dict. l. quamuis. Ange. in dict. §. res fisci. fatentur, & latè Boër. quæst. 264. nume. 21. qui etiam examinat quæstioneem istam de præscribendis bonis fisco delatis, aut deferendis. hoc, inquam, adeò verum est, vt & bona fides sit in hac præscriptione necessaria.

Nonò ex præmissis probari potest, pœnas censuræ à Canonibus indictas, item pœnam irregularitatis, ac etiam quasuis alias, quibus propter crimen aliquis efficitur indignus, atque incapax alicuius rei, in foro conscientiæ vim, & effectum habere, quia nullum actum Iudicis exigunt istæ pœnæ, quod notat Caieta. 22. quæst. 62. artic. 3. & probatur ex ratione, quam ad gloss. in cap. fraternitas. notauimus. tametsi Domi. Sot. d. artic. 6. in censuris Caiet. sequatur, ab eo discedens in ea ratione, quam ipse tradit, & nos hoc loco sequimur.

Decimò hîc notandum est, non tantùm in foro pœnitentiali, sed & in iudiciali, quo ad tollendam pœnam spiritualem, quæ infertur non satisfacienti, minimè considerari pœnam temporalem, quæ damni, vel debitæ rei, satisfactionem non spectet. gloss. in Clem. 2. versic. officij. de hæret. quam dicit sing. Areti. in l. 4. §. Cato. 1. col. ff. de verb. obl. Ex quo subinfertur intellectus ad l. Regiam, quæ prima est titu. de excommunicatis. libr. 8. ordin. qua pœna imponitur perseueranti in excommunicatione per mensem, aut annum: nam sic excommunicatus, si omninò satisfaciat alteri, cuius causa fuit excommunicatus, absoluendus est, licet pœnam illius l. non soluat, tametsi possit ab eo illa pœna exigi, præstita semel absolut.

Vndecimò & illud est considerandum, pœnam à testatore adiectam in foro conscientiæ deberi, vel ea ratione, quòd nulla sit Iudicis executio necessaria, vt existimat Abb. in cap. Rainaldus. de testa. nu. 25. & Cremen. singu. 7. vel ex eo, quòd eueniat casus, quo testator noluit hæredem vel legatarium eius bona possidere, vel voluit eorum aliquam partem amittere, quod facere iure optimo potuit. l. ab eo. C. de fidei com. cum simil. notat Caiet. in sum. verb. pœna. Florent. 3. part. titu. 10. cap. 3. §. 12. Ex quo infertur, fœminam, quæ ex mariti testamento vsufructuctuaria relicta est, in bonis ipsius mariti, hac lege & conditione, vt castè viuat, omninò teneri vsumfructum restituere mariti hęredibus, in animę iudicio, ex quo castitatem non seruauit.

Duodecimò nec illud est omittendum, donatarium, susceptis à donatore filijs, teneri in conscientiæ iudicio restituere res donatas, iuxta l. si vnquam. C. de reuoc. donat. Nec id improbatur ex communi opinione glo. in c. fraternitas. 12. q. 2. quia reuocatio donationis per l. illam inducta, non fuit facta in pœnam donatarij, sed ex præsumpta ipsius donantis voluntate, plurimùm à lege coadiuuata, quod ibi notat Tiraq. in verb. reuertatur. num. 238. in quo forsan diuersum erit dicendum, quando donatio reuocatur ob ingratitudinem donatarij. ex l. fi. C. de reuoc. donat. & c. fi. de donatio. tunc enim in pœnam criminis, & ingratitudinis fit reuocatio.

Cæterùm, vt illuc, vnde abij, redeam, prædicta pœna amissionis bonorum omnium, quæ Authenticorum iure, contrahentibus incestas nuptias infertur, ita est intelligenda, vt incestas nuptias dicamus eas, quæ gradibus Iure Canonico prohibitis contrahuntur, licet Iure Ciuili prohibiti non sint: Lex enim Ciuilis in hac re ad Canones est omninò referenda. ita Card. Abb. & Præpo. in c. & si necesse. de do. inter vir. & vx. Alex. in l. si auiæ. C. de succe. edi. in fi. Deci. in c. 2. col. 2. de testi. idem Deci. consi. 158. vbi hanc esse communem opi. fatetur, licet contrarium notauerit Anch. cons. 391. Domi. consil. 71. Cald. consil. vlti. de consang. idem Dec. consi. 268. num. 5. & Andr. Alciat. in c. cùm contingat. de iureiur. nu. 53. dicens, statutum prohibens incestas nuptias, & pœnam contrahentibus adijciens, esse referendum ad Iuris Canonici prohibitionem, quia tempore, quo statutum fit, Ius Canonicum viget. At Iustiniani leges non posse hunc intellectum accipere, probat ex eo, quòd illo tempore nondum Ius Canonicum coniugalem prohibitionem induxerat. In quo fallitur apertè, cùm ante Iustinianum, imò & ante Valentem, Theodosium & Archadium Cæsares, qui l. qui contra. C. de incest. nupt. ediderunt. Calixtus, Fabianus, & Iulius, Romani Pontifices, coniugia inter consanguineos & affines prohibuerant, paulò latius, quàm per c. non debet. prohibita fuerint. vnde communis opinio iure verior videtur.

Secundò leges, punientes incestas nuptias, & etiam Canones locum habent, vbi ab initio scienter contractæ fuerunt. secus tamen, si ab initio bona fide contractis nuptijs postea detecto impedimento vir & fœmina in eodem coniugali contractu perseuerant. glo. est in Clem. vnic. in verb. scienter. de consangui. quam Docto. ibi approbant. & eam dicit auream & singul. Feli. in cap. examinata. col. 4. de iud. & notab. Franc. in c. decreuit. de hæret. in 6. vbi gl. fi. eandem sententiam probat. quam & DD. ibi sequuntur.

Tertiò leges Ciuiles, incestas nuptias punientes, sunt intelligendę, quando sunt contracta sponsalia de præsenti. Bart. Ias. & alij in l. fi. ff. de condict. sine caus. Imò, quo ad Ciuiles, de incestis nuptijs, vt locum habeant, est necessarium matrimonium copula carnali consummatum. text. in c. & si necesse. de do. inter virum & vxor. quem ita intelligunt ibi Anto. Abb. & Præpo. & Bald. Nouel. in tract. de dote. par. 11. col. 11. nam cùm leges Ciuiles in his nuptijs incestum punire velint, copula requiritur, sine qua incestus verè committi non potest, vt superiùs diximus.

Quartò pœna amissionis omnium bonorum, quæ Iure Authenticorum contrahentibus incestas nuptias infertur, minimè locum sibi vendicat, data in ipsis contrahentibus ignorantia Iuris, vel facti, etiam crassa, & quæ ex lata culpa contingat. ita Bar. in l. si adulterium cum incestu. in princ. nu. 11. ff. de adulte. optimè Imol. in Cle. vni. de consan. col. 2. & ibi Anchar. col. 3. Bart. expressim sequutus, pro qua opinione facit ratio, quæ ab ipso Imo. adducitur: nam vbi dolus expressè ad pœnam requiritur, lata culpa non sufficit. l. igitur. §. & generaliter. ff. de libe. caus. not. Bar. in l. 1. §. 1. ff. si quis testam. liber esse iuss. fuerit. Ang. per tex. ibi in l. si quis id quod. §. doli. ff. de iuri. omni. iud. text. opti. in cap. si verò. in 2. de sent. excom. iuncto cap. si quis suadente. 17. quæst. 4. not. Abb. & Fel. col. 2. In c. 2. de consti. idem Feli. in d. c. si verò. dicens illum text. ad hoc esse singu. not. gl. ibi recepta communiter, teste Ias. nu. 23. in l. in actionibus. ff. de in lit. iu. facit l. in lege Cornel. ff. de sicar. notat Bart. in l. quod Nerua. 7. col. ff. depositi. Nec obstant, quæ contra hanc communem adducunt Dec. in d. c. 2. & latè Zasius in lib. 2. singu. intel. c. 2. illa enim intelligenda sunt, quando lata culpa versutiam pręsefert, & ita dolum admixtum habet, vt constat ex adductis per eundem Zasi. probatur etiam opinio communis in l. 2. vers. doli mali. & vers. si quis igitur suam rem. ff. vi bonor. rapt. ex quibus infertur, excommunicationis pœnam in d. Cle. vni. statutam. non comprehendere ignorantes, etiam ex lata culpa. quod notant ibi Imol. & Bonifa. col. 2. quibus patrocinantur quæ Io. Crot. adducit in c. 2. in prin. de const. in 6. col. 3. quamuis glo. in d. Clem. vnic. vers. scienter. contrarium notauerit.

Verùm in hoc eodem tractatu ante iura Authenticorum statutum fuerat, contrahentes incestas nuptias, ex eisdem nihil lucri, aut commodi capere posse. Imò ex lege vxor dotem, arras, sponsalitiam largitatem, maritus donationem propter nuptias amittebant: eaque omnia ad fiscum deferebantur. l. qui contra. C. de incest. nupt. de cuius intellectu præter iam adducta, agendum vlteriùs est, quia sublata non est, licet pœna per iura Authenticorum augmentum receperit: est enim d. l. qui contra, intelligenda, in his qui scienter matrimonium contraxerunt: nam hi, qui ignorantia facti incestas nuptias contrahunt immunes sunt, & liberi ab illius legis pœna, quod est receptissimum. Sed & ignorantia Iuris eosdem excusat à prædicta pœna amittendi propria bona, licet non operetur lucri acquisitionem. tex. & ibi gloss. in versi. illicitum. Bart. & Alber. in l. si adulterium. §. 1. ff. de adult. glo. in d. l. qui contra. Bart. & Paul. Cast. contra gloss. ibi in l. fi. ff. de condict. sine cau. gloss. & ibi Doct. in dict. c. & si necesse. quam opinionem asserit esse communem Bald. Nouel. in tract. de dote. part. 11. col. 8. Quæ tamen procedit, quando contrahitur matrimonium palàm, secus, si clàm contractum sit: tunc enim non excusat ignorantia Iuris, etiam humani, & ciuilis. text. in l. fi. ff. de ritu nupt. notat Albe. in dict. l. si adulterium. §. 1. gloss. in dict. l. qui contra. quam commendat Roma. sing. 714. Secundò communis opinio procedit, quo ad pœnam, d. l. qui contra. in ignorantia probabili, non tamen in ignorantia crassa, & quę in ipso Iure gentium versatur. l. fi. ff. de ritu nup. vbi Iurisconsultus scribit, in coniunctione matrimoniali, quæ contra Ius gentium fit, ignorantiam non excusare. quod Bart. notat in d. l. si adulterium. §. 1. vbi quo ad d. l. qui contra. hac distinctione vtitur, & eum cæteri sequuntur, maximè Anchar. in d. Cle. vnica.

Sed & si mulier, quę scienter matrimonium in gradu prohibito contraxit, dotem à marito repetere velit, non repellitur à marito criminis participe, qui fisci ius contra vxorem allegat, dicens, dotem fisco deberi. ita Bar. in l. fi. ff. de cond. sine caus. in fi. quamuis dubius, sicuti Raphaël Fulgo. & Ias. ibi etiam dubitant. sed tenent eandem opinionem Card. in d. c. & si necesse. & Fran. de Ripa in Rub. ff. solu. matri. nu. 29. ex text. iuncta glo. celebratissima in l. consequenter. §. 1. ff. famil. hercisc. vbi notatur, neminem posse aduersus agentem in iudicio ius fisci opponere. dicit prædictam gl. singu. Alex. in l. si patroni. §. qui fideicommissum. ff. ad Trebell. pe. col. Ias. in l. 2. C. de iure emphy. num. 6. notat Bal. in c. tuæ. de procur. Bart. in l. 2. ff. de excep. rei iud. Ias. in l. si seruus plurium. §. si quis. ff. de lega. 1. probat tex. in l. 2. ff. si ager vecti. vel emphy. pet. ex quibus opinio Bar. probari videtur: nam etsi ipso Iure hæc bona ad fiscum deferantur, non tamen possunt ab ipso delinquente, etiam per Iudicem auferri, donec feratur sententia declaratoria. c. cùm secundum. de hæret. in 6. l. eius qui. ff. de iure fisci. quæ tamen sententia in pręsenti casu minimè fertur, nec tractatur. igitur vxor excludi non debet à marito excipiente, ius fisci esse potentius, quàm vxoris, eamque à lege, illa dote priuari. Agit autem vxor ad dotem condictione sine causa, eò, quòd matrimonium, propter quod dos data fuit, sequutum non sit, nec contrahi potuerit. Nec causa dandi saltem proxima, turpis est censenda, sed potiùs nulla, vt explicant Bart. & alij in d. l. fi. ff. de condict. sine cau. dicentes, non competere ipsi vxori actionem de dote, sed condictionem sine causa, etiamsi matrimonium esset ignoranter contractum. l. 1. C. de cond. ob caus. l. si cùm dotem. §. fi. ff. solut. matrimo. tex. & ibi gloss. in c. 3. de donat. inter virum & vxo. Cùm ergo actio de dote non competat, plurima sunt hîc notanda, ex quibus, quid hoc referat, apertissimè constabit.

Primò etenim infertur, in pręsenti casu non esse locum l. vnicæ. C. de rei vxor. actio. §. exactio. quæ marito tribuit dilationem annuam ad restituenda mobilia dotis. Imò statim erunt omnia bona dotalia restituenda. gl. singu. in d. §. exactio. quam ibi præter alios sequitur Sali. Alex. in l. si cùm dotem. §. fi. ff. solu. matrim. Abb. & Cald. in dict. c. 3. quam etiam dicit singul. Bal. Nouel. in tract. de dote. part. 11. nume. 27. quibus suffragatur text. in l. 2. §. fi. ff. de priui. credit. & in dict. l. si cùm dotem. §. fi. vbi respectu mulieris ignorantis, & bona fide contrahentis, non respectu ipsius viri bona, quæ vxor dedit marito, dotis nomen habent. Atque hæc est communis opinio, contra gloss. & Anto. in d. c. 3.

Secundò hinc deducitur, maritum huius dotis fructus non lucrari, quia nec fuit vera dos, nec matrimonium. argum. l. si ante. ff. soluto matrimo. & l. incestæ. ff. de ritu nupt. & probatur in l. insulam. §. fructus. ff. solut. matri. notat Alex. in d. l. si cùm dotem. §. fi. nisi bona fide maritus illos fructus perceperit: tunc enim eos percipit tanquam bonæ fidei possessor, non tanquam maritus, & ideo eos restituere tenebitur eo pacto, quo possessor bonæ fidei. gl. in d. §. fructus. per tex. ibi. quam approbant Paul. Imol. & Alex. ibi. idem Alex. in d. l. si ante. & Bal. Nouel. in tract. de dote. par. 11. col. pe. & fi. ex quibus ita est intelligenda gloss. in cap. 1. de donatio. inter virum & vxorem. quæ expressè voluit, maritum lucrari fructus dotis putatiuæ.

Tertiò constat ex his, prędicto casu maritum conueniri ab vxore posse, vt ipsa dotem exigat in iudicio exactè, & ita integrè, vt nihil à marito deducatur alimentorum ratione, imò vltra quàm facere possit, condemnandus erit, quia nec maritus fuit, nec vt maritus ad iudicium vocatur. Ioan. Andre. & Abb. in c. 1. de dona. inter virum & vxo. Bal. Imol. & Alex. in l. diuortio. §. fin. ff. soluto matrimo. eandem opinionem existimat veriorem esse Rode. Xuares in l. 1. titu. 3. libr. 3. fori. col. 3. & esse communem asserit Bald. Nouel. in tracta. de dote. par. 11. numer. 28. quamuis gloss. in dict. cap. 1. contrarium asserat. cui videntur consentire Cardi. & Ancha. Quid autem in his bonis contrahentium incestas nuptias, dicendum sit, quando alter eorum bona fide contrahit, dicemus cap. 7. huius Partis. §. 1.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Dispensare quid sit, & de dispensatione, ac dispensatore,
- 2 Differentia inter dispensationem & declarationem.
- 3 Dispensatio etiam Romani Pontificis, non habet effectum in Iure naturali.
- 4 Dispensatio Papa non potest dari contra Ius diuinum.
- 5 Intellectus ad text. in c. contra. 25. q. 1.
- 6 Dispensare potest Papa super statutis à iure humano.
- 7 Dispensatio in iure humano, tamen sine causa facta, an reddat quem tutum, quo ad Deum.
- 8 In dispensatione circa Ius humanum facta, cur subsistente iusta dispensandi causa, autoritas Principis sit necessaria.
- 9 In dispensatione Principis circa Ius humanum concessa, causa præsumitur.
- 10 Dispensatio sine iusta causa facta, valet, licet iniquè concedatur.
- 11 Dispensatio ab inferiori à Principe, sine causa iusta concessa, non tenet.

§. NONVS, DE DIspensatione.

HAC in parte agendum erit de gradibus, naturali, diuináue lege, prohibitis. Qua in re ita celebris est controuersia, vt planè doctissimus quisque conatus fuerit, exactissima diligentia, id inuestigare. Huic tamen dubio, de dispensatione, quæ solet à Romanis Pontificibus concedi, aliqua præmittemus, quò percipi possit, quantæ sit vtilitatis isthæc disputatio.

Dispensare apud Latinos frequentius, distribuere significat, ac expendere. Vnde dispensator seruus apud Iurisconsultos dicitur, qui impendia domus curat: quiq́ue victui diligenter distribuendo præest, ac rationibus expendendis. ita Alciat. in l. vrbana. ff. de verborum significat. qua dictione vtitur Alphenus in l. in lege censoria. ff. eod. titu. Item Paulus in l. dispensatorem. & in l. dispensatori. ff. de solutio. & alibi sæpissimè. Scribit etiam Theophilus in §. rectè quoque. Insti. de mandat. dispensatorem dici seruum, qui fœnori dare consueuit pecuniam domini: idem Theophil. in §. de his. Inst. per quas personas. ita de dispensatore loquitur. Ex re mea est, quando curam ei possessionum mearum credidi aut permisi, vt pecunijs meis mutandis præesset, dispensatoremq́ue, vt vocatur, eum feci. Inde & dispensatio deducitur pro hoc munere, & officio dispensatoris, ex Suetonio in Othone. ca. 5. Ante paucos dies seruo Cæsaris, pro impetrata dispensatione, decies sestertium expresserat. Idem Suetonius hac dictione vtitur in Vespasiano: Quendam è charis ministris, dispensationem cuidam, quasi fratri, petentem cùm distulisset, ipsum candidatum ad se vocauit, exactaq́ue pecunia, quantam is cum suffragatore pepigerat, sine mora ordinauit. Nos verò passim dispensare pro soluere legibus dicimus, ac subinde verbari nomine vtimur pro concessione, aut indulgentia, quæ contra Ius à Principe impetratur. qui dicendi modus minimè placet Budæo in l. 1. col. 14. ff. de iust. & iur. nec Oldendorp. libr. de iure sing. vbi scribit: Qui dispensat Ius, is cuique suum distribuit, & curat, ne alicui fiat iniuria, ne aliquis lædatur, quod summum iustitiæ munus est. Nec tamen verebimur his dictionibus vti, siquidem & his Canones, quos interpretamur, vtuntur. Condonandum etenim aliquid est, atque indulgendum commoditati loquendi, & consuetudini quamlibet disciplinam profitentium: nam & Rom. Pont. dispensator à Diuo Bernardo dicitur, libro 3. de considerat. ad Eugenium. & à Tho. 12. q. 97. arti. 4. atque à Diuo Paulo, 1. ad Corinth. cap. 9. & ab ipso Christo, Lucæ 12. ex eo, quòd distribuat, ac expendat potestatem sibi à summo Deo concessam.

