Dn. Didaci Covarrvviae a Leyva Toletani, Archiepiscopi S. Dominici Designati, et Ivreconsvlti Celeberrimi, Opera Omnia Quae Hactenvs Extant, Tribvs Tomis distincta: quorum hic Primus Relectiones In præcipuos aliquot Iuris Pontificij et Ciuilis Titulos, Capitula, Legesq[ue], iuxta folij sequentis Catalogum, continet
author: Diego de Covarrubias y Leyva
source date: 1573
edition published: 2021-02-15
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

DN. DIDACI COVARRVVIAE A LEYVA TOLETANI, ARCHIEPISCOPI S. DOMINICI DESIGNATI, ET IVRECONSVLTI CELEBERRIMI, OPERA OMNIA, QVAE HACTENVS EXTANT, TRIBVS Tomis distincta: quorum hic Primus RELECTIONES In præcipuos aliquot Iuris Pontificij & Ciuilis Titulos, Capitula, Legesque, iuxta folij sequentis Catalogum, continet.
Ab innumeris mendis, quibus scatebant priores Editiones, ac confusionibus etiam (vt ex Præfatione apparebit) nunc diligenter repurgatæ. Cum INDICE Rerum & Verborum locupletissimo.

FRANCOFVRTI, Ex Officina Typographica Nicolai Bassæi, Jmpensis Sigismundi Feierabend. M. D. LXXIII.

RELECTIONVM HOC PRIMO TOMO CONTENTARVM CATALOGVS, SECVNDVM ORDINEM AVT SERIEM ANNORVM, QVIBVS Auctor ipse illas edidit.

- ANNO M. D. XLV.

- In Quartum librum Decretalium, De sponsalibus & matrimonijs, Epitome. fol. 1.

- ANNO M. D. LIII.

- Relectio C. quamuis. de pactis. lib. 6.195
- In regulam, Possessor malæ fidei. De regul. iur. lib. 6.327
- In regulam Peccatum. De regul. iur. lib. 6.431

- ANNO M. D. LIIII.

- Relectio Clementinæ, Si furiosus. De Homicidio.531
- In titulum De Testamentis. lib. 3. Decretalium.611
- De Successionibus ab intestato, breuis resolutio.786
- Relectio in c. Alma mater. de sententia excommunicationis.803

- SECVNDVS TOMVS,

- Continet variarum resolutionum ex iure Pontificio, Cæsareo & Regio, libros 4.

- TERTIVS TOMVS,

- Continet Practicarum quæstionum librum vnum. Cui adiuncta est collatio veterum Numismatum, cum his, quæmodò expenduntur, publica & Regia auctoritate percusa, eodem Auctore.

SIGISMVNDVS FEIRABEND CANDIDO LECTORI S.

CVM nunc clarissimi celeberrimeque Iureconsulti Domini Didaci Couarruuiæ Toletani Opera, meo sumptu accuratè denuò impressa, in publicum edam omnia, visus mihi sum operæ precium facturus, candide Lector, si tibi, quibus de causis à superiore Lugdunensi editione, alium secutus ordinem, recesserim, breuiter explicarem: quo simul, & quid inter prædictam & hanc nostram editionem intersit, & quid in hac plus præstitum, intelligeres. Itaque sic habeto: Postquam animum induxi ipsius Couarruuiæ omnia, Typographis meis recudenda committere, in eaque re, ita vt consueui, amicorum meorum Iureconsultorum consilium explorarem, duo illos potissimùm in Lugdunensi editione desiderare, atque etiam improbare, animaduerti. Alterum quidem, quòd duobus illis Tomis Prælectiones eiusdem Couarruuiæ, non solùm cum Tractatibus, verumetiam nulla temporis, quo sunt editæ, habita ratione, inter se ipsas essent confusæ: alterum verò, quòd omnes tam Dedicationes quàm Præfationes etiam ipsius Auctoris, nulla sanè iusta ratione, à Typographo sint resectæ. Sic enim iudicabant illi amici mei, non parum referre, vt ordo temporis quoque in Auctorum lucubrationibus edendis obseruetur, cùm, iuxta vetus Prouerbium, Discipulus prioris sit posterior dies. Et inde euenire videamus, vt non rarò posterioribus tractationibus, priùs tradita, vel corrigantur omninò, retractenturque à Scriptoribus, vel distinctiùs atque clariùs explicentur. Idem dicebant de Dedicationibus, & maximè Præfationibus, eas minimè prætermittendas fuisse: quòd in illis Auctores sæpenumerò instituti sui, & qua intentione ad scribendum se contulerint, rationem reddant, quemq́ue ordinem seruare cogitent, Lectori, quem ea scire referat, exponant. Illorum igitur amicorum meorum iudicium atque consilium secutus ego, ipsius Didaci Opera in tres Tomos distinxi: quorum hoc primo tantùm eius Prælectiones, siue (vt ipse maluit inscribere) Relectiones, & eas quidem cum omnibus suis, tum Dedicationibus, tum Præfationibus, prætereaque iusto, secundum seriem quarumcunque editionum, ordine collegi: in reliquos autem duos, eiusdem Didaci Tractatus digessi. quam nostram diligentiam, tibi atque Iuris studiosis omnibus gratam fore, planè spero, adeoque confido. Hæc sunt, amice Lector, de quibus te monere, quæq́ue te scire volebam. Benè vale, & maiora indies à nobis expectato.

AD PERILLVSTREM AC REVERENDISSIMVM DOMINVM D. FERDINANDVM VALDESIVM, EPISCOPVM SEGVNTINVM, CAROLI CAESARIS, HISPANIARVMQVE REgis, Prætorio summo Præfectum, DIDACI COVARRVVIAE Toletani è Collegio maximi Saluatoris, Salmanticæ vtriusque Iuris disciplinam profitentis, in eius de Sponsalibus & Matrimonijs Epitomen, Præfatio.

QVI IVRIS VTRIVSQVE PERITIAM PENITISSIME SEctantur, Præsul amplissime, curam haud segniter debent impendere, quo cæteris propria studia publicè censenda exhibeant, atque Reipublicæ vtilitati consulentes exactissima cura elaborata, vulgò tradere nitantur. Eam etenim prouinciam Iuris Professores assumpsimus, in qua maximo cum periculo æternæ, non tantùm temporariæ salutis allucinamur, plerumque quid patrimonio, rebusque huiusmodi conueniat, ac frequenter quid animæ vtile sit pertractantes. Proinde totis viribus agendum, vt ea, quæ in vtriusque Iuris interpretationem excogitauimus, doctissimorum virorum examen subire festinent. Quo fit, vt nobis non parua vtilitas comparetur, quippe quibus ex sapientum hominum, & cordatorum candido iudicio, quæ modò edimus, maioris æstimare licebit, quàm si priuatim proprio decreto probarentur. Neque palinodiam canere, quod aiunt, nobis indecorum erit, modò grauissimi viri, quique in his studijs ætatem omnem exegerunt, quibus nos ipsos exponimus, id effici debere censuerint. Hinc etiam augentur publicis hisce experimentis humana ingenia, artes miro modo crescunt, ab illoque vetustatis situ egregiè vindicantur. Prisci siquidem illi mortales, autore Plutarcho, ægrotos palàm curabant, vt eorum vnusquisque, si quid habuisset conducibile, quod vel ipse ægrotans, vel alterum curans, comperijsset, consuleret ei, cui opus erat. Apelles etiam nobilissimus ille pictor, teste Plinio, perfecta opera proponebat in pergula transeuntibus, atque post ipsam tabulam latens, vitia, quæ notarentur, auscultabat, vulgum præ se ferens diligentiorem quàm se iudicem. Quibus persuasi, Præsul ornatissime, animum induximus, vt quæ in librum Quartum Decretalium in hoc totius orbis celebratissimo Gymnasio, anno ab hinc quarto, frequentissimo auditorio dictauimus, in publicum sub tuo patrocinio prodirent. Iuris Pontificij studiosis operam hanc, qua potuimus diligentia, impigrè nauantes. Quòd si spes ipsa nos fefellerit, id tamen hic conatus assequetur, vt multo impensiùs atque accuratiùs nostra hæc studia ab alijs animaduersa, non mediocre compendium huic tractatui sint allatura. Cæterùm cùm in mentem venisset, vrbium conditores Deos proprios ipsis vrbibus ac prouincijs assignare consueuisse, vt municipali consecratione colerentur, veluti tutelam illius loci subituri, quos veteres Tutelares appellant. Vnde & Tutelarium Deorum sacra eorum annalibus celebrantur, in quibus patrocinium & salus vrbis, velut à certis numinibus rogabatur, hosque Patrios Deos primo Georg. Virgilius nominatur.

Dij patrij indigetes, & Romule, Vestaq́ue mater.
Quæ Tuscum Tyberim, & Romana palatia seruas.

Quorum sub indigetum nomine Hispanus Poëta meminit, lib. 1. de bello Ciuili.

Indigetes fleuisse Deos, vrbisque laborem
Testatos sudore lares.

Ac denique vt scribit Tertullianus in Apologetico, Vnicuique prouinciæ & ciuitati suus Deus erat, vt Syriæ Astartis, Arabiæ Diaseres, Norico Tibelenus, Africæ Cœlestus: ea ratione nobis, qui diuina auxilia ab ipso summo omnium opifice, ac Deo optimo maximo Iesu admiranda totius Christiani orbis felicitate petimus, & humana patrocima inuocare, iure licere arbitramur, quo nostra studia tutò in omnium conspectum prodire possint, insigni alicuius Herois tutela ipso limine præmunita. Te verò Præses vigilantissime, multis titulis ac nominibus selegimus, cui hæ lucubrationes, nostrorum studiorum primitiæ, nuncuparentur, non quòd dignas tanto nomine vllo pacto eas existimemus, sed quòd animum in te rebus literarijs addictissimum semper cognouerimus: nec iniuria, siquidem Iustitia, quæ inter virtutes primas obtinet, cuius ipse clarissimam præfecturam geris, tota ciuilibus literis, iuris vtriusque studijs, ac legum humanarum professione comprehenditur, quippe quæ res nostras, vitam, corpus, & nos ipsos tueri doceant, noxios supplicijs coercendo, bonos præmijs honorando. Agnoscamus igitur te veræ iustitiæ assertorem, literarum & disciplinarum omnium vindicem profiteamur, qui sacratissima Iurisprudentiæ templa boni & æqui peritia fretus hactenus constitueris, ipsiusque primariæ ac venerandæ virtutis solennia circunspectissimè peregeris, quique verum illud feceris, Rempublicam sine summa iustitia regi non posse, quod apud Ciceronem, referente Augustino, Lælius atque Scipio egregiè asserunt. Hinc sanè fit, vt quisque te duce iustitiam amplexus, optimi ciuis officium expleat, mente & toto animo perpendens, quod apud Xenophontem Euthydemus ad Socratem pulchrè dixit: ὸυ χοἷον τεαὔ ἐυδιναιοσήνυ; ἀγαθὸν πολὶτην γενέθαι. Testis Hispania est, quæ inuictissimo Carolo absente, instaurandæ totius ecclesiæ causa, hæreditariæ prouinciæ tutela, alijsque rebus arduis impedito, sub eius vnico lumine, atque hærede Philippo spectatissimæ PRAEFATIO. indolis Principe, tanta animi tui magnitudine, tanta constantia, tanta denique diuini & humani iuris cognitione, at prudentia iustitiæ exercendæ te sincerum Antistitem habuit, vt teipsum, veluti numen quoddam dolis, vi, potentiorumque tyrannide circunducti & oppressi, pro iure liberrimè exigendo non secùs appellent, quàm hi qui quondam Barbarica Afrorum rabie, agitantibus furijs, extincto penè Hispanorum imperio, proprijs sedibus expulsi, ad tuum natale solum, vti ad sacram anchoram, confugientes, indigenarum, qui tui maiores fuere, auxilio fortissimè adiuti, paulatim totam Hispaniam à Maurorum faucibus, ignominiosa seruitute, alijsque Særacenorum & Arabum iniurijs strenuè vindicauerint. Age ergo, Præsulum decus & ornamentum, hosce nostros labores, quos auspicatissimè tuo nomini dicamus, sub tuo sinu fouendos, ac tutandos suscipe sub tua perspicacissima censura corrigendos, sereno vultu, animoque benigno admitte, meque tui obseruantissimum ea, qua soles, beneuolentia prosequere. Benè vale, atque iterum felicissimè vale. Salmanticæ è Collegio sanctissimi Saluatoris, Calendis Decembris. Anno M. D. XLV.

AD LECTOREM.

ERunt fortasse, beneuolentissime Lector, qui huius nostri instituti rationem exigere velint, causasque requirant, cur in hanc Iuris Pontificij partem Commentarios ediderim, eosque omissa cuiuslibet capitis Paraphrasi, quæ vtilior quibusdam videretur, ad summam redegerim. Quibus non iniuria vitæ & studiorum ratio reddenda est. Annis namque duodecim in vtriusque Iuris priuata Relectione exactis, admissus ipse ad hoc selectissimum, totiusq́ue orbis celebratissimum Collegium, quod in hac Academia Salmanticensi admodum illustris, ac reuerendissimus vir Didacus à Muros Ouetensis Ecclesiæ Præsul meritissimus, sanctissimo humani generis Saluatori dicauit, Doctoris tandem Decretorum Laurea anno millesimo quingentesimo tricesimonono: ætatis verò vicesimosexto, insignitus, cùm post biennium honorario publicè accepto, munus iura Pontificia interpretandi nactus essem, librum Quartum Decretalium statim prælegendum assumpsi, ex cuius interpretum varia lectione cognoui, operæprecium me facturum, si quæ apud Iuris Pontificij ac Cæsarei Doctores, nec non apud sacræ Theologiæ Professores sparsim circa eundem Tractatum legissem, ad breuem quandam resolutionem præuia rationum cognitione reducerem. Qua in re veterum parsimoniam, prolixosq́ue nimis, ac sæpissimè diffusos, quamuis multæ ac variæ lectionis, Cardinalis Alexandrini Commentarios ex professo fugere curaui. Nec temerè capitum distinctam adnotationem omisi: sed ne mihi forent eadem sæpius repetenda, vtq́ue ab extraneis quæstionibus recederem, quæ in proprijs sedibus traditæ Lectorem erudiunt faciliùs, & suauiùs delectant: locis autem alienis congesta fastidium generant, atque nauseam prouocant, Phrasin eam, quæ nobis sortè contigit in ipsis ordinarijs Lectionibus, expolire noluimus, quò faciliùs ab omnibus hi nostri Commentarij legi possint. Nec tamen eam sequimur, quæ barbaris dictionibus onusta absque vllo delectu passim in veterum Glossematis sese obtulit. Lege igitur hæc nostra, & quæcunque sint, boni consule, & perpetuò Vale.

LOCORVM, QVAE TAM EX IVRE REGIO, QVAM EX COMMVNI, IN HOC PRIMO TOMO explicantur, Index.

- Ex iure Regio.

- Intellectus ad l. 55. Tauri. fol. 641. nu. 12
- Intellectus ad l. 17. Tauri. 41. nu. 4
- Intellectus ad legem regiam Partitarum. 109. nu. 8
- Intellectus ad l. regiam. l. 26. Tauri. 781. nu. 4
- Intellectus l. 1. tit. 13. lib. 3. ordinatio. 409. nu. 7
- Intellectus ad 44. l. Tauri. 620. nu. 7
- Intellectus ad Regiam l. 49. Tauri. 723. nu. 21
- Intellectus Regiæ l. 6. tit. 1. lib. 3. ordin. 221. n. 8
- Intellectus legis Regiæ 12. tit. 5. part. 6. latissimè discutitur. 754. num. 7
- Intellectus ad leg. Regiam, an legatum vxori à marito relictum imputetur in arras. 710. nu. 4
- Lex Taurina 49. defenditur. 73. num. 17
- Lex Regia de vsuris defenditur. 74. nu. 19
- Lex Tauri 49. in praxim deducitur, & variè intelligitur. 75. nu. 21. & 22
- Lex Regia Tauri explicatur 13. num. 14
- Regia lex Tauri explicatur. 708. nu. 7. 157. nu. 7. 168. nu. 10. 185. nu. 6.
- Regia Taurina l. 65. examinatur. 415. nu. 8
- Regia lex 21. Tauri. 796
- Regia l. pen. tit. 9. part. 5. examinatur. 518. nu. 8
- Regiæ legis praxis. 74. num. 22
- Regia lex 1. titul. 2. lib. 5. ordin. & lex 44. Tauri explicantur.
- Regia lex 1. tit. 2. lib. 5. ord. explicatur. 688. n. 2
- Regia lex prim. tit. de excommunicatis. lib. 8. ordinat. intelligitur. 93. num. 17
- Regia lex 4. tit. de exceptio. lib. 3. ordin. explicatur. 188. nu. 5
- Regia lex 3. & 4. titul. 13. lib. 3. ordinat. explicatur. 403. nu. 1
- Regia lex 63. Tauri examinatur 403. nu. 2
- Regia lex 2. titul. 15. lib. 8. ordinat. ad vnguem exponitur. 4. num. 15
- Regia constitutio de thesauris defenditur, etiam quo ad animæ iudicium. 529. nu. 4
- Regia constitutio vlt. tit. 13. lib. 3. ord. de præscriptione iurisdict. examinatur. 359. nu. 4
- Regiæ Partitarum leges quid præter ius Cæsareum statuerint. 133. nu. 4
- Regiarum constitutionum intellectus quo ad vxores, quæ sine licentia mariti contrahere non possunt. 468. num. 10
- Regiarum constitutionum iustitia examinatur. 526. num. 5

- Ex iure Ciuili.

- Bartoli sententia in l. sed si lege. §. scire. de pet. hæred. examinatur. 382. nu. 6
- Bartoli verba in §. diuus. intellecta atque exactè perpensa. 63. num. 3
- Bartoli in l. Centurio. verba quædam dubia explicantur. 752. nu. 2
- Intellectus ad leg. si frater. C. de fideicommis. 726. num. 4
- Intellectus l. si mortis. ff. de donatione causa mortis. 639. nu. 5
- Intellectus ad l. Græcè. §. illud. ff. de fideiuss. 302. num. 3
- Intellect. l. miles. §. defuncto. ff. de adul. 153. n. 8
- Intellectus ad leg. si quis pro eo. ff. de fideiuss. 216. num. 5
- Intellectus ad l. 1. ff. qui sine manumis. ad liber. peruenerunt. 646. nu. 24
- Intellectus legis vlt. ff. qui satisda. cog. 222. n. 9
- Intellectus l. vlt. C. de non num. pec. 222. nu. 10
- Intellectus ad l. si conuenerit. ff. de iurisdict. om. iudic. 229. num. 7
- Intellectus l. si quando. C. vnde vi. 237. nu. 7
- Intellectus l. 1. §. si parens. ff. si quis à paren. fuerit manumiss. 325. num. 10
- Intellect. l. 2. C. de rescindenda vendit. 322. n. 4
- Intellectus l. 2. §. sed etsi extraneum. ff. de vulga. 738. nu. 3
- Intellectus ad l. 1. ff. de legat. 1. 759. nu. 3
- Intellectus ad l. cum tale. §. rescriptum. ff. de cond. & demonst. 55. nu. 3
- Intellectus ad l. viduæ. C. de nuptijs. 56. nu. 4
- Intellectus ad l. non sine. C. de bonis quæ liberis 2. num. 5
- Intellectus l. Titia Seio. §. Seia. ff. de legat. 1. & l. vel singularis. ff. de vulga. 748. nu. 1
- Intellectus ad legem senatus. §. legatum. ff. de legat. 1. 74. nu. 8
- Intellectus ad l. fideicommissa. §. si fideicommissum. ff. de legatis 3. 47. nu. 9
- Intellect. l. nihil interest. ff. de adul. 299. nu 10
- Intellectus ad l. stipulatio hoc modo concepta. ff. de verbor. obligat. &c. gemma. de sponsalib. 627. nu. 16
- Intellectus l. 3. C. de liberis præter. 718. nu. 2
- Intellectus ad l. finalem. C. de non numerata pecunia. & ad legem quæro. §. inter locatorem. ff locati. 622. nu. 12
- Intellectus ad l. in l. ff. ad l. Aquil. 91. nu. 13
- Intellectus ad l. qui contra. C. de incest. nupt.
- Intellectus ad l. si vxor. vers. quamuis. ff. de adult. 130. nu. 11
- Intellectus l. nec vsusfructuarius C. de vsufru. 392. nu. 2.
- Intellectus l. quod princ. ff. de legat. 2. 715. n. 4
- Intellectus l. vlt. C. de sacrosan. eccle. 356. nu. 9
- Intellectus ad l. Titia. §. fin. ff. de manumiss testam. 67. nu. 9
- Intellectus l. ad egregias. ff. de iureiur. 262. n. 8
- Intellectus ad l. quibus diebus. §. quidam Titio. ff. de condit. & demonstrat.
- Intellectus ad legem, liberti octuaginta. ff. de bonis liber.
- Intellectus ad §. ex imperfecto. l. hac consultissima. C. te testam. 725. nu. 3
- Intellectus auctenticæ, siue à me. C. ad Velleia. 270. num. 10
- Intellectus nouus ad auct. ex complexu. C. de incest. nupt. & ad capit. cùm haberet. de eo qui duxit in matrim. 167. num. 8
- Intellectus ad l. 1. §. si quis. ff. de verbor. oblig. 302. num. 2.
- Intellectus ad text. in l. quoties. C. de rei vend. 226. num. 2
- Intellectus ad textum in l. 2. & l. quemadmodum. C. de agricol. & censi. lib. 11. 264. nu. 2
- Intellectus ad l. Senatus. ff. de contrah. empt.
- Intellectus l. si constante. ff. solu. matrimonio. 265. num. 8
- Intellectus ad l. Titius. de hæredibus instituendis. 746. nu. 2
- Intellectus l. nuptias. ff. de regul. iuris. 23. nu. 7
- Interpretatio l. adigere. §. vlt. ff. de iure patro. & l. si inquilinos. §. vlt. ff. de legat. 1. & l. vlt. ff. ad municip. 223. num. 11
- Interpretatio l. 1. ff. de legib.

- Ex iure Canonico.

- Cap. filius noster, communis intellectus. 677. num. 8. & 9
- Cap. relatum, &c. verus sensus 695. nu. 4
- Cap. Raynaldus, hæc verba, hoc modo, qualiter accipiantur 772. num. 1
- Cap. requisisti intellectus. 716. nu. 8
- Cap. requisiti sunt. de sponsa. vera interpretatio. 7. num. 5
- Cap. sacris, de his quæ vi metusúe causa fiunt, vera interpretatio. 830. nu. 8
- Cap. sicut. 16. q. 3. intellectus 349. num. 1
- Cap. rursus. & cap. quicunque. 11. quæst. 4. intellectus. 869. nu. 10
- Cap. à nobis. tit. 1. de sent. excom. &c. Romana. §. caueant. eod. tit. intellectus.
- Cap. pia. de except. in 6. intellectus. 827. nu. 1
- Cap. peruenit. de sent. excom. intellectus.
- Cap. priui. de adulterijs, intellectus. 91. nu. 15
- Cap. si verò. in 1. de sent. excom. intellectus.
- Cap. Raynutius. & cap. si pater. isto tit. in 6. intellectus. 758, num. 19
- Cap. debitores. de iureiur. intellectus. 280. n. 2
- Cap. 3. de iure patron. intellectus. 482. nu. 4
- Cap. veritatis. de iureiur. intellectus. 236. nu. 5
- Cap. vltimi. de foro competenti in 6. intellectus. 236. num. 6
- Cap. significante. de pignoribus, intellectus. 282. num. 3
- Cap. si significauit. de sentent. excommunic. intellectus. 829. num. 4
- Cap. nuper. & cap. si concubinæ. de sent. excom. intellectus. 829. num. 5
- Cap. quanquam. de vsuris. in 6. intellectus. 641. num. 11
- Cap. cum contumacia. de hæret. in 6. intellectus. 870. nnm. 11
- Cap. Diaconi. 28. dist. intellectus. 36. nu. 19
- Cap. cùm contingat. intellectus 762. nu. 10
- Cap. si virgo. 34. q. 1. intellectus. 379. nu. 4
- Cap. 2. de conuers. coniug. intellectus optimus. 13. num. 16
- Cap. cùm societas. 27. q. 2. intellectus. 123. n. 14
- Cap. cùm ab homine. de iud. intellectus. 876. num. 8
- Cap. ad hæc, intellectus. 682. num. 5
- Cap. inter cætera. 22. q. 4. intellectus 48. nu. 5
- Cap. cùm tibi. & Taurinæ legis 32. 705. nu. 10
- Cap. Raynutius, verus & communis intellectus. 727. num. 7
- Cap. licet de voto. intellectus. 680. nu. 10
- Cap. intellecto. de iureiur intellectus. 271. n. 4
- Cap. fina. de diuor. intellectus. 99. nu. 3
- Cap. contra. 25. q. 1. intellectus. 97. nu. 5
- Cap. si diligenti. de foro compet. intellectus. 263. num. 9
- Cap. ad nostram. de iureiur. 230. num. 8
- Cap. qui peierare. §. ex his. 22. quæst. 5. intellectus. 234. num. 2
- Cap. si verò, in 2. de sententia excommunicationis, intellectus.
- Intellectus ad text. in c. vlt. 22. q. 4. 243. nu. 8
- Intellectus ad textum in regula, non est obligatorium. de reg. iur. in 6. 256. nu. 1
- Intellectus ad text. in c. vnico. §. 1. de despons. impub. in 6. exactè perpenditur. 16. nu. 4
- Intellectus cap. de quarta. de præscr. 708. nu. 1
- Intellectus ad tex. in c. 1. de præscrip. & in cap. placuit quicunque episcopi. 16. q. 3. 409. nu. 8
- Intellectus ad tex. in c. 1. de voto. in 6. 122. nu. 8
- Intellectus ad Clementinam vnicam, de consanguinitate. 38. nu. 8
- Intellectus ad constitutiones excommunicantes eos qui contrahunt clandestina coniugia 71. num. 9
- Interpretatio text. in cap. quicunque. 15. quæst. 3. 350. nu. 2
- Intellectus c. omnes causationes, extra, soluto matrimonio. 125. num. 6.

FINIS INDICIS.

DIDACI COVARRVVIAS TOLETANI IN QVARTVM LIBRVM DECRETALIVM, DE SPONSALIBVS ET MATRIMONIIS, EPITOME.

HVIVS operis, candide Lector, duæ erunt partes, quarum Prima de sponsalibus. Secunda de matrimonio tractabit. Rursus primam in quinque capita diuidimus, quibus sequentia explicabimus. Primum, sponsaliorum diffinitionem. Secundum, ætatem ad sponsalia requisitam. Tertium, quibus verbis sponsalia contrahantur. Quartum, sponsaliorum effectum, & quo pacto ipsa sponsalia in matrimonium transeant. Quintum, qualiter sponsalia dissoluantur.

Ex Cap. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Sponsaliorum definitio, & eiusdem nominis ratio.
- 2 Sponsalia etiam dici munera, quæ ab sponso sponsæ dari solent.
- 3 Sponsalia propriè dici, quæ de futuro appellamus, quandoque tamen & id vsu frequentiori, quæ de præsenti iuris Pontificij professores appellant. & num. 5.
- 4 Sponsa ante nuptialem benedictionem, vel carnis copulam: vxor verò postea à sacra scriptura, Canonibus, & communi appellatione, dicitur.
- 5 Intellectus ad l. non sine. C. de bonis quæ liberis.
- 6 Vlpianum in l. si vxor. §. Diuus. ff. de adult. in sponsa de futuro intelligendum esse.
- 7 Intellecta, atque exactè perpensa verba Bartol. in eodem §. Diuus.
- 8 Adulterium minimè committi cum alterius sponsa, quam de futuro appellamus.
- 9 Verus Vlpianisensus in d. §. Diuus.
- 10 Eiusdem interpretatio in §. si minor. sub eadem lege.
- 11 Papiniani non inelegans intellectus in l. miles. §. quærebatur. ff. de adult.
- 12 Percutiens clericum cum sponsa fornicantem, an sit excommunicatus sententia Canonis.
- 13 Filius, natus ex fornicatione, cum alterius sponsa de futuro contingenti, adulterinus non est.
- 14 Qui cum alterius sponsa de futuro fornicatur, in interiori animæ iudicio, non tenetur hanc qualitatem sponsaliorum sacerdoti indicare.
- 15 Regia lex secunda, titulo decimoquinto, libro 8. ordinat. ad vnguem exponitur.
- 16 Verus ac germanus sensus l. sciendum. ff. ad l. Pomp. de parricid.

CAPVT PRIMVM.

SPONSALIA, autore Florentino, sunt futurarum nuptiarum promissio: ex eo sic dicta, quòd veteres per stipulationem futuras sibi vxores sponderent. l. 1. & 2. ff. de sponsa. l. sponsio. ff. de verborum significat. & ibi Alciat. cap. nostrates. 30. q. 5. & hæc quidem sæpissimè præcedebant nuptiarum fœdera, quę varijs gentium moribus solenniter sanciebantur. Nam & Lactantius Firmia. libro 2. diuin. instit. c. 10. autor est, aqua & igni nuptiarum fœdera contrahi solere, eò quòd humore, ac calore animantium fœtus corporentur. Cuius solennitatis meminit Iurisconsultus in l. pen. ff. de donat. inter virum & vxor. vbi Budæus id eleganter explicat, & Plutarchus in Problematis Romanis, c. 1. qua in re, qui priscorum ritus nosse cupit, legat Quintum Curtium libr. 8. vbi agit de Alexandri & Roxanes connubio. Alexan. ab Alexan. Dierum genial. lib. 1. c. 24. Virgil. Polyd. de Inuento. rerum, libr. 1. cap. 4. Ludouic. Cælium lectio. antiq. lib. 15. cap. 15. & 17. Nobis, qui Christi fidem profitemur, satis sit ab ecclesia sancitum esse in nuptijs contrahendis morem religioni maximè conformem, quem tradit text. in c. aliter. & c. nostrates. & c. fœminæ. 30. q. 5. nec is ad vinculi coniugalis effectum attinet, vt probat tex. in c. 1. de sponsal. cum communi Doctorum intellectu. Huic etiam sponsaliorum significationi aptari potest alia ratio, qua constat sponsorem dici eum, qui pro alio promittebat, & inde sponsalia dicta, quia is, qui vxorem ducturus erat, non ab ipsa, sed ab eo, vnde ducturus erat, nempe à patre, vel à fratre stipulabatur, eam in matrimonium ductum iri, vt ex Aulo Gellio lib. 4. c. 4. deducit Alciat. lib. 1. pare. cap. 2. Quibus & illud adijciendum est: sponsalia etiam dici munera, quæ ab sponso sponsæ dabantur. l. 1. C. si nup. ex rescrip. petan. & in Rub. & l. 1. C. si rector prouinciæ sponsalia dederit. li. 3. C. Theodosiani. Sic primo Regum, cap. 18. scribitur: Non habet rex sponsalia necesse, nisi tantùm centum præputia Philistinorum.

Non tamen inficior, sponsalia dici quandoque non tantùm futuri coniugalis consensus promissionem, quam sponsalia de futuro magistra voce appellamus, verùm ipsam mutui coniugalis consensus dationem, quam sponsalia de præsenti dicimus: vnde sponsam eam dicemus, quæ verè matrimonio addicta est. quod sacra Scriptura, & Iura Canonica passim obseruant. cap. tertio loco. de præsum. c. 2. c. fi. de spons. duo. c. coniugens. c. qui desponsatam. 27. q. 2. non ex eo tantum, quòd futura traditio corporum promittatur, vt existimat Abb. in c. pe. de spons. & Feli. in Rubr. de spons. 2. col. sed ex eo, quòd matrimonium per sponsionem, id est, per stipulationem, vt moris est, contrahatur per interrogationem, & responsionem. cap. penultim. de spon.

Quod etiam apud veteres fieri solebat, siquide vxor interrogabatur à viro, an vellet sibi esse materfa. rursus vir ab vxore interrogabatur, an vellet sibi esse paterfa. autore Boëtio lib. 2. Topico. quem Alci. retulit in l. pronunciatum. §. matrem. ff. de ver. sig. & Tiraq. de ll. connub. l. 3. col. 3. Hinc nostrates vxorem ab sponsa, quæ coniugalem consensum præstitit, hoc solo distinguunt, quòd vxor post nuptialem benedictionem, & solennitatem, seu carnis copulam, dicatur: antea verò sponsa appelletur. c. ex publico. de conuers. coniug. quam significationem diuina etiam Scriptura obseruat, & eam frequens vsus recepit. secundum Abb. in dict. c. ex publico. vbi text. ea vtitur. notat Anchar. consil. 21. col. penult. Feli. in Rubr. de sponsa. optimè Deci. consi. 540. sed & has sponsas quandoque dici coniuges, vel vxores constat, non re præsentium, sed spe futurorum, ex eo, quòd propter fidem, quam in desponsatione dederunt, postea efficiantur verè vxores. c. sic quippe. 27. q. 2. vbi Gratia. ex pluribus autoritatibus hoc ipsum probat, cuius est locupletissimus testis Hierony. aduersus Heluidium de perpetua virginitate beatæ Mariæ. 2. Tomo.

Verùm apud Iurisconsultos proprior, ac frequentior est prima sponsaliorum, atque sponsarum significatio, quas sponsas propriè intelligimus, quas de futuro appellamus: quod Abb. Ant. & Felin. in Rubr. de spons. & contrà Lagus in Methodica Iuris. tit. de nup. fatentur.

Ex quo infertur primò intellectus ad l. non sine. C. de bonis, quæ libe. vt intelligenda propriè sit in sponsis de futuro, quibus sponsalitia largitas ita conuenit, vt minimè de hoc dubitare liceat. l. cùm veterum. C. de donati. ante nupt. Authenti. vt spons. largit. collat. 8. Regia l. 2. tit. 11. part. 4. nam de sponsis de præsenti iam idem statuerat l. 1. C. de bonis quę libe. sub nomine viri, & vxoris.

