Ex quibus ipse opinor, communi omnium sententia diffinitum esse, obligationem contractam ex delicto, naturalem esse. quemadmodum Bartol. & Docto. notant in d. l. ex hoc iure. & in d. §. quædam. Bar. in d. l. 1. ff. de condict. indeb. & tamen hæc obligatio à consensu delinquentis minimè procedit. quod præter Bartol. in dict. §. quædam. & in d. num. 10. & alios, quorum modò mentionem fecimus. probat optimè Fortun. Garsias in l. legitima. ff. de pact. nu. 19. nec inconuenit, obligationem naturalem oriri absque consensu, cùm id multis probetur, & manifestum sit, quæ Bart. in d. l. 1. nume. 10. adducit. & idem latiùs in l. Iulianus. ff. de condict. indeb. numer. 26. cuius exempla sunt in specie consideranda. sed in delictis obligatio ideò naturalis dicitur, quia ęquitas, & Reipubl. vtilitas, quæ ratione naturali consideranda sunt, dictant, punienda esse delicta per leges, quibus iure naturali tenemur obtemperare vbi verò adest æquitas, & naturalis ratio, inibi & naturalis obligatio iure constituitur. l. Stichum. §. naturalis. ff. de solutio. l. cùm amplius. §. is natura debet. ff. de reg. iur. atque ita est intelligenda opinio illa, quæ dictat, ex delictis naturalem obligationem oriri. quam communem esse fatetur Fortu. in d. l. legitima. ff. de pact. nume. 14.

Non oberunt huic sententiæ loci, quorum modò meminimus, & ad id citati, vt ex eis constaret, delinquentem in pœnam lege constitutam, consentire, nam, & si id ita expressim dictum foret, esset is modus dicendi impropriè, ac per quandam significationem latissimam intelligendus: sicuti dicimus, aliquem seipsum occidisse, quia periculo, vnde mors sequuta fuit, se ipsum obtulit, & tamen absque vllo consensu se occidendi, imò nihil magis, quàm mortem exhorrescens. Maximè, quę in contrarium adducta fuêre, ita accipienda sunt, vt ipso facto, & denique ipsius criminis actu delinquens censeatur seipsum pœnæ subdidisse, non quidem consensu proprio ad pœnam, sed consensu ad delictum, quod legum seueritate, & Ciuili disciplina ratione quidem naturali pœna sequitur, atque ita in hunc sensum tendit, quod libro 1. de finibus, scribit Cicero de his, qui debilitati obiecta specie voluptatis, tradunt se libidinibus: sępè etiam, inquit, legum, iudiciorumque pœnis obligantur. Accedit ad hoc opt. text. in l. à Reo. §. quod vulgò. ff. de fideiussor. quo in loco huius fit mentio naturalis æquitatis, quæ suadet, delicta puniri. Siquidem & præter alia, æquum est, non tantùm delinquentem obligari ad pœnam legis, sed & ad satisfactionem damni, quod proprio crimine priuato, vel Reipublicæ intulit. l. non solum. §. 1. ff. de iniur. l. bona fides. ff. deposit. sic sanè & rationem naturalis obligationis in delictis expendunt Paul. Castrensis in d. l. ex hoc iure. nu 34. & 15. Socyn. in Rubr. ff. de verbo. oblig. 2. col. Fit igitur ex his, non esse necessariam scientiam pœnæ legalis, vt delinquens ea puniri iustè possit, eiusque obligationem contrahat. Multa verò, quæ de obligatione ad pœnam legalem tradi poterant, hic missa facimus. Poterit enim quis ea legere apud Alfonsum à Castro, lib. 2. de potesta. legis pœnalis, qui potissimum tractat, obligationem naturalem in ipso delinquente constitui ad legis pœnam subeundam.

Hinc denique glo. Bart. & huius opinionis auctores sequutus, verum esse censeo, posse puniri pœna statuti municipalis, vel Episcopalis constitutionis eum, qui inscius, & huius pœnæ ignarus, crimen lege diuina prohibitum, vel humana vniuersali commiserit, cùm Iuris diuini, vel humani generalis constitutio specialis pœnam addiderit. Quam sententiam communem esse fatetur, eam probans Carol Molin. in consuetud. Parisiensibus. §. 30. quastione 41. colum. 1. & hæc generaliter dicta sint. nam & generaliter Scot. in 4. sentent. dictinct. 6. quæstio. 8. hanc vltimam opinionem sequitur saltem, vbi actus est Iure diuino damnatus. Cæterùm de excommunicatione etiam indicta ob crimen alioqui Iure diuino vel humano vniuersali damnatum, per speciale alicuius diœcesis statutum, auc constitutionem, quòd ea minimè ligetur, qui hanc pœnalem constitutionem ignorauerit, eiusq́ue sit inscius, responderunt Anton. Abb. & Felin. in d. c. à nobis. Syluest. in verbo, excommunicatio. 2. notabil. 3. Ioan. Maioris in 4. sentent. distinct. 18. quæstione 4. colum. penult. Rursus & idem Syluest. in verbo, ignorantia. §. 8. Ioan. Drie. de libert. Christ. libro 2. cap. ex supràdictis. pagina 246. in hoc ipsum declinat Adria. in 4. senten. tracta. de clauibus. quæstione 3. versiculo, sed magis dubium, & est communis opinio, vt eam sequutus asserit Ioan. Crottus in capit. vt animarum periculis. in principio. colum. penult. de constitu. in 6. qui textus pro huius sententiæ decisione passim ab omnibus citatur. sed ipse non video, qua ratione possit excommunicationis pœna distingui ab alijs: nec enim est necessarium ad excommunicationem, quòd, qui ea ligandus est, huius pœnæ scientiam habeat, siquidem absens & ignorans excommunicari potest, quemadmodum iam hoc in §. admonuimus. Idcircò satis est, quòd sciam, actum istum damnatum esse, vt iustè liger, pœnis iure statutis contra agentem illum, tametsi omninò sim incertus, quæ nam pœna sit iure in eo casu statuta, atque ideò mihi non placet hæc opinio Anto. Abb. & aliorum. Denique sequor in hac specie gloss. in d. ca. à nobis. quæ etiam de excommunicatione tractat: & huius sententiæ auctores itidem erunt hi, qui gloss. indistinctè sequuti fuêre, quos modò citauimus. Non oberit text. in dict. ca. vt animarum periculis. quippe, qui omninò sit distinguendus in duas partes, quarum prior generalis est, & diffiniuit, statutum Episcopi minimè ligare ignorantes, qui probabili & iusta fuerint affecti ignorantia. In hac autem parte nequaquam ponit illa constitutio exemplum in statuto prohibente, & puniente actum Iure diuino damnatum quo fit, vt congruè text. ille admittat distinctionem gl. in d. c. à nobis. quia, vbi actus alio qui illicitus statuto Episcopi punitur, ligantu statuti pœna omnes, qui sciunt, vel scire debent, actum illum illicitum esse, quamuis ignorent statuti pœnam. At posterior eius constitutionis pars, dum exemplum subijcit de statuto Episcopi puniente furtum, & sic actum iure diuino & naturali illicitum, non de ignorantibus, sed de non subditis loquitur, qui puniendi non sunt, nec ligantur pœna statuti, etiam actum illicitum punientis. Sic sanè illa constitutio intelligenda est, vt minimè refragetur opinioni gl. in d. c. à nobis.

Præter hæc considerandum est, ignorantiam iustam, inuincibilem, & probabilem, non alia ratione excusare, quàm quòd efficiat actum inuoluntarium quo ad eius malitiam. & verè non poterit aliunde assumi vis, & effectus ignorantiæ, siquidem agitur nunc de peccato & de pœna, qua ratione culpæ ac peccati iure infligitur. quod palàm probat textus in capit. secundo, de constitution. dum illam regulam, rem, quæ culpa caret, in damnum vocari non conuenit, ad ignorantes retulit. Nihil autem potest esse peccatum, nisi sit voluntarium. id verò, quod procedit ex ignorantia inuincibili, non est voluntarium, ergo illud non est peccatum, quod ex Augustino superius ostendimus, & constat ex Aristotele, tertio Ethicorum, capitu. 1. diuo Thoma prima secundę, quæstio. 76. omnibus eius. quæstio. articulis. quibus consentiunt iura, quæ passim ad consensum scientiam exigunt, & ignorantiam, ac errorem consensui contrarium esse censent. Dicitur sanè inuoluntarium, quod ab ignorantia procedit, non quidem ex eo, quòd illud non processerit à voluntate, & fuerit volitum, nam verè actus is voluntati tribuendus est, sed dicitur actus inuoluntarius, quia est contra volitionem, aut nolitionem, quæ haberetur sine tali ignorantia. quod explicat Thomas in dicta quæstione septuagesimasexta, articulo 1. & 3. quod si verum est, ignorantiam non alia ex causa à peccato, & deinde ab eius pœna excusare, quàm quia ratione actus inuoluntarij, nulla sit operationi malitia. Consequitur manifestè, tunc solùm ignorantiam à pœna excusare, cùm fuerit inuincibiliter ignoratum id, à quo peccati & actus malitia pendet. Etenim hæc collectio manifesta est ex Aristotele in dicto capitulo primo, & capitulo quinto. Thomas in dicto articulo tertio, nam cùm ad ignotum non possit ferri voluntas. l. Labeo. ff. de supel. legat. & voluntas sit actio intellectus cognoscentis: nec quisquam dicatur velle, quod in mente non cogitauit. Baldus in l. de quibus. columna quarta. ff. de leg. patet, ignorantiam excusare à culpa, & à pœna, eius ratione indicta, vbi illud, quod ignotum est, ad malitiam actus pertinet, & rursus non excusare, si ignorantia non sit eius, quod ad malitiam actus attinet, quia in hac specie ignorantia non constituit inuoluntarium, nec est causa causalis illicitæ operationis. Hoc ipsum & Diuus Thomas in dicto articulo primo eleganter exponit. Igitur oportet expendere, an in eo, qui furtum committit, sciens illud Iure diuino & humano vniuersali damnatum esse, ignorans tamen, pro eo crimine Synodica Episcopi constitutione latam esse censuram excommunicationis, ignorantia contingat circa id, quod peccati & actus malitiam constituit, & à quo malitia tota peccati pendet, profectò non possum mihi aliud persuadere, quàm quod modò significabo. Existimo equidem, furtum à constitutione Synodica Episcopi puniri, deinde, in hoc exemplo furti malitiam minimè propter istam ignorantiam cessare, nec totam, nec eius partem. vnde necessè erit asserere, ignorantiam pœnæ & excommunicationis nequaquam tollere malitiam actus per statutum puniti, id est furti, atque ideò minimè à pœna pro eo statuta, excusare.

Secundò principaliter hoc in tractatu quæritur, quid de excommunicatione lata per Canonem Romani Pontificis pro actu iure diuino damnato. & gloss. in dicto capitu. vt animarum periculis. in verb. statuta. sensit ignorantiam non excusare ab excommunicationis pœna. eandem opinionem facillimè admittent, qui sequuti sunt gl. in dicto cap. à nobis. & expressim tenent Syluest. in verb. excommunicatio. 2. notab. 3. Ioan. Maio. in 4. sent. distinct. 18. quæst. 4. colum. penultim. Ioan. Dried. de liber. Christia. pagina 246. Adria. in d. qu. 3. de clauib. versic. sed magis dubium. & vers. ex his, qui & hoc ipsum verum esse existimant, etiam vbi ignorantia Iuris humani & Pontificij probabilis sit, vt hinc tandem excludant Angeli distinctionem, qui in verb. excommunicatio. 7. casu vltimo. hanc opinionem tenet in quibuscunque Canonibus, & constitutionibus Romanorum Pontificum, vel Episcoporum, quę communiter publicantur. & ita vulgò notæ sunt, vt sit crassa ignorantia, quæ in hoc contingat. Secus verò esse dicendum opinatur in constitutionibus, etiam Romani Pontificis, quæ non ita sunt publicæ, nec vulgò notæ, nec passim publicantur, quasi nullam faciat differentiam hic auctor inter constitutiones Romani Pontificis, & Episcoporum. Eandem distinctionem sequutus Angelum, tandem probat Syluester in verbo, ignorantia. §. 8. Ipse verò, quoties Romanorum Pontificum Canones pœnam inferunt pro actu, alioqui Iure diuino minimè damnato, sed tantùm positiuo, arbitror ignorantiam iustam & inuincibilem huius prohibitionis excusare à peccato, & pœna, nec in hoc est discrimen aliquod inter iura Romanorum Pontificum, & Episcoporum, etenim non ita facilè iusta & inuincibilis ignorantia contingit, nec præsumitur circa Romanorum Pontificum Canones, sicuti in Episcoporum statutis & constitutionibus: & tamen, si detur inuincibilis & iusta Canonum & legum Iuris communis ignorantia, dubio procul ea excusabit à culpa, peccato, & pœna. Quod omnium consensu receptum est in c. 2. de consti. tradit optimè Alfons. à Castro. lib. 2. de potesta. leg. pœnal. capitulo 14. versiculo, prima propositio. quòd, si lex Pontificia pœnam excommunicationis inferat pro actu, iure diuino illicito, & damnato, tunc aut ignorantia contingit in hoc, an ille actus reprobus sit, & illicitus: quo quidem casu inuincibilis & iusta ignorantia planè à culpa & pœna excusabit, quod negari rectè non potest. Supina verò, & crassa ignorantia minimè ignorantem constituet immunem à culpa, nec à pœna, etiam in statutis Episcoporum & prouinciarum, nam in hoc nulla potest iure constitui differentia, sed si contigerit ignorantia non in eo, an actus prohibitus & illicitus sit, sed in pœna lege statuta: siquidem criminis auctor scit, actum prohibitum esse, & tamen ignorat, quę sit transgressori indicta pœna, tunc siue ea ignorantia probabilis, iustáue sit, siue supina, parum ad rem conducit nec quo ad leges & Canones Romanorum Pontificum, nec quo ad Episcoporum statuta, cùm isthæc ignorantia nec constituat auctorem criminis inuoluntarium, nec ad actus malitiam pertineat, quæ satis alioqui cognita est ipsi delinquenti. Ex quibus vides Lector optime, quàm iniquè distinctio fiat inter excommunicationem latam à Romano Pontifice, & eius Canonibus, ac excommunicationem illam, quæ constitutionibus Episcoporum indicta fuerit.

Tertium, quod hac in parte commodè potest examinari, vnica tantùm conclusione constabit, inuincibilis ignorantia iustáue, excusat ab illa peccati specie & grauitate, quæ ratione qualitatis ignoratæ iure constituitur. Ad huius assertionis cognitionem, quo facilius intelligatur, exemplum exponimus in eo, qui patrem occidit, ignorans, illum esse parentem eius, ita, quòd licet nulla contigerit ignorantia circa simplex homicidium, quod quidem voluntariè commisit, tamen ex ignorantia in qualitate, an ille pater eius esset, patrem occidit inuoluntarius, quia, si cognouisset, illum esse proprium parentem, minimè eum occidisset. Huius etenim conclusionis ea est ratio, quòd ignorantia iusta & inuincibilis, ideò excuset à peccato, & illius pœna, quia constituit quem inuoluntarium, & excludit ab actu malitiam operis, à qua culpa procedit, sicuti ex Aristotele, diuo Thoma, & alijs, satis superius probatum est. Igitur, qua ex parte malitia operis causa ignorantiæ cessauerit, & ratione inuoluntarij, ea quidem & excusabit ignorantia à culpa & pœna, ob culpam indicta, nam, quemadmodum ignorantia eius, à quo solo pendet tota malitia operationis, excusat à tota peccati malitia: Sic ignorantia illius circumstantiæ & qualitatis, à qua partim malitia operis pendet, excusabit non à toto peccato, nec à tota malitia, sed tantùm ab ea malitia, & ab ea peccati specie, quæ deducitur ac constituitur ab illa circumstantia ignorata. Ita sanè Patriarcha Iacob dormiens cum Lya, putans illam esse Rachêlem, quæ sibi fuerat data in vxorem, excusatur omninò à peccato. Genes. capit. 39. ignorauit etenim, Lyam esse alienam ab eius coniugio, tota verò malitia peccati ab hoc pendebat: idcircò à toto peccato immunis est. Sed si quis cum aliqua moniali coierit, ignorans, illam esse monialem, sciens tamen, non esse propriam vxorem, non coiturus cum ea, si sciret, eam esse monialem, quamuis hæc ignorantia inuincibilis sit, non excusabit à peccato fornicationis, sed benè à peccato sacrilegij. Denique hanc conclusionem principalem probat eleganter S. Thom. 1. 2. dist. q. 79. art. 1. & art. 3. & ibi Caie. Ioan. Dried. de lib. Christ. lib. 2. c. ex suprà dictorum consideratione. pag. 249. Alfo. à Cast. de potest. leg. pœn. lib. 2. c. 14. ver. secunda propositio. Car. Moli. in consue. Paris. tit. 1. §. 30. q. 41. & præter hos ex Iuris Ciuilis & Pontificij Professoribus, nec desunt auctores, nec legum aut Canonum decisiones, quæ ad hanc rem commodè possint adduci. Est sanè text. hac de re opt. in c. si quis cum duabus. & c. si quis. & cap. quidam. 34. quæstio. 2. cum multis similibus, nam glo. per textum inibi, Bart. Alber. Baldus, & Angelus in l. si quis ignorans. ff. locat. scribunt, percutientem militem, vel magnatem, si ignorauerit eum esse talem, minimè puniendum fore pœna statuta contra percutientem militem, vel magnatem, sed tantùm pœna percutientis priuatum. Quod satis probat Iurisconsultus in eo responso. idem probatur in l. item apud Labeonem. §. si quis virginem. ff. de iniur. vbi Alberic. etenim, si quis virginem aut matronam ancillari vestitam veste interpellauerit, ignorans, eam virginem aut matronam esse, non tenebitur ea iniuriarum actione, qua teneretur, matronam aut virginem interpellans. Huc pertinet, quod adnotarunt gloss. Bald. & alij in capit. vnico. quibus mod. feud. amit. tit. 17. feudorum. & Doct. in capit. primo. quibus mod. feud. amitt. titu. 6. in pri. tenentes, vasallum non amittere feudum, si dominum offenderit, ignorans inuincibili & iusta ignorantia, eum esse dominum, vel si cum vxore domini adulterium commiserit, ignorans eam domini vxorem esse. Sic donatarius offendens donatorem, ignorans eum donatorem esse, non amittet rem donatam, nec ea priuabitur propter ingratitudinem. ex l. vlt. C. de reuo. dona. vbi Franc. à Ripa hoc ipsum probat expressim quęst. 21. quibus item accedit text. elegans in c. si verò. in 2. de sent. excom. quo probatur, non incidere in Canonem, nec in eius excommunicationem eum, qui percusserit Clericum iusta & probabili ignorantia, ignorans eum Clericum esse. cuius decisionis passim apud vtriusque iuris professores mentio fit, præsertim in dict. l. si quis ignorans. & in l. si qua per calumniam. C. de Episco. & Cler. & in c. 2. de constitu. ex quibus apparet, prædictam assertionem communem esse.

Hinc multa inferri poterunt: primùm equidem constat, ignorantiam, etiam iustam qualitatis & circumstantię aggrauantis delictum, non excusari ab ipso communi delicto, nec ab eius pœna, nec à malitia, quæ à voluntate illud committendi deducitur. Hanc etenim minimè excludit qualitatis ignorantia, cùm in communi actus vitio minimè contingat. Hæc verò illatio satis probatur ex prænotatis. & deinde in l. eum, qui nocentem. §. si iniuria. ff. de iniur. quo in loco probatur, Sempronium agere posse iniuriarum, aduersus eum, qui existimans Titium esse, iniuriam ei irrogauerit. inquit enim Iurisconsultus: Certus sum ego, licet ille putet me alium esse, quàm sim, & ideò iniuriarum habeo actionem. idem probat text. in l. aut, qui aliter. §. si quis dum. ff. quod vi aut clàm. l. scientiam. §. sed si defendendi. ff. ad leg. Aquil. qua in parte tractat de eo, qui causa vlciscendi lapidem in Titium emiserit, & Petrum prætereuntem percusserit, tenebitur siquidem non tantum ad damnum l. Aquilia, sed & alia pœna: tametsi ad damnum tantùm lege Aquilia teneretur, si defendendi causa lapidem proiecisset: de quo statim tractabitur in specie.

Secundò patet ex his, nihil ad rem pertinere, nec quidquam excusare in delictis ignorantiam eius qualitatis, & circumstantiæ, quæ malitiam specialem non addit delicto: nam cùm delictum absque ea qualitate, quæ ignoratur, perfectam eius criminis malitiam habeat, & voluntarium sit, nec de peccato tractetur puniendo ratione qualitatis ignoratę, constat planè ignorantiam istam nequaquam considerandam fore: probat hoc text. in l. doli verbum. §. si quis dolo. ff. de seruo corrup. l. falsus. §. qui alienum. & l. vulgaris. §. si quis æs. ff. de fur. vbi Bar. scribit in eo, qui aurum surripuit, æs surripere putans, contingere errorem in qualitate, quæ non facit cessare eundem animum furandi, quasi error contigerit in qualitate, quę speciem distinctam criminis non constituit, aut saltem non tollit eius defectus malitiam furti, de quo puniendo agitur: vt denique secùs esset, si quis vas aureum surripuerit, credens esse proprium, non alienum: etenim hîc contingit ignorantia in eo, quod ad malitiam criminis attinet. §. si is qui. & §. sed si quis. sub ea. l. vulgaris.

Tertiò infertur, ignorantiam qualitatis, & circumstantiæ, quæ delictum numero auget, & numero distinctum constituit, excusare à nouo, & alio delicto. text. optimus in dicta l. eum qui. §. cùm aliquis. ff. de iniu. cùm aliquis, inquit Paulus, filiumfamiliâs putat patrem familiâs, non potest videri iniuriam patri facere, non magis quàm viro, si mulierem viduam esse credat. Hæc & similia tradit inibi Iurisconsultus, cuius præter Docto. in eo loco, meminit Bart. in l. diuus. num. 5. ff. de sicar. Henric. post alios in dict. cap. si verò. in 2. de senten. excom. quæ quidem illatio satis probatur, si rationem ignorantiæ maturè consideremus.

Quartò hinc conuincitur, falsum esse, quod Bar. scribit in d. l. diuus. numer. 1. his equidem verbis: & ideò si quis furaretur vas consecratum, cùm putaret non consecratum: tunc inspicitur quod est sequutum, non quod putabat. sensit sanè Bart. hunc furem non tantùm furti crimen commisisse, sed & sacrilegium, atque huius pœna puniendum: quod mihi nec placet, nec iure defendi poterit, si constituamus vera esse, quæ paulò antè, versic. tertium, explicuimus. nec Bartol. quidquam ad huius assertionis probationem allegat, præter text. in dicta l. vulgaris. §. si quis æs. qui eius opinionem minimè probat: sicuti apparet ex secunda huius quæstionis illatione, etenim si agimus de puniendo furto simplici, manifestum fit, non esse hunc errorem, vel ignorantiam, etiam inuincibilem considerandam: at si de puniendo sacrilegio tractetur, negari non potest, ignorantiam contigisse in ea qualitate, de cuius punitione agitur: & ideò eam ignorantiam excusare probatissimi iuris est.

Quintò colligitur ex prænotatis, ignorantiam contingentem in eo, à quo tota malitia actus pendet, excusare quidem omninò à peccato, & culpa, ac demum à pœna, quæ ratione culpæ pro eo crimine legibus statuta est. Huic illationi suffragatur tex. in l. si cum seruo meo. ff. de iniur. si cum seruo, inquit, meo pugnum ducere vellem, in proximo stantem inuitus percusserim, iniuriarum non teneor. idem constat in dicta lege, scientiam. §. sed si defendendi. ff. ad l. Aquil. vbi Iurisconsultus respondet, proijcientem lapidem causa se defendendi in Titium, teneri tantùm lege Aquilia ad damnum, non autem de percussione ad pœnam, si Sempronium prætereuntem percusserit: etenim actus defensionis à Titio aggressore licitus est: actus verò percussionis Sempronij, ipsaúe percussio quo ad Sempronium illicita: quia erat is innocens ab aggressione. Tota igitur huius actus malitia potuit contingere quo ad Sempronium, cuius ratione omninò fuit actio in uoluntaria propter iustum errorem, & ignorantiam, quo fit, vt à culpa, quam in hac disputatione ex malitia metimur, liber sit in præfata specie, qui lapidem causa defendendi emiserit: siquidem actus defensionis quo ad Titium licitus fuerit, percussionis autem in Sempronium illicitus, nisi ignorantia probabilis, & iusta, quoad hunc contigisset, culpamq́ue abesse fecerit: atque ideò tota hæc actio à malitia, culpa, & pœna iustissimè defenditur.

Sextò infertur quid dicendum sit in ea quæstione, quam Bartol. in d. l. si cum seruo. exposuit, & idem diffiniuit in l. respiciendum. §. delinquunt, ad fin. ff. de pœnis. scribens, quòd si quis dolo volens occidere Titium, occiderit Sempronium, quem putabat esse Titium, dam nandus hic homicida erit lege Cornelia de sicar. & sic pœna ordinaria homicidij. idem tenent Andr. Iser. in constit. Neap. libr. 1. Rub. 13. de homicid. puniend. nume. 5. & ibi Matth. num. 23. quam sententiam probat, & veram esse censet Carol. Moli. in consuet. Parisien. ti. 1. §. 30. q. 41. nume. 153. tametsi Angel. in d. §. delinquunt. Floria. in d. l. scientiam. §. sed si defendendi. Ias. in l. 1. num. 18. ff. de legib. Ludouic. Carrerius in pract. crimin. tit. de homicidio. §. secundo, numero 57. Bart. Cæpola consil. 33. Ripa in dict. l. vltima. quæst. 21. C. de reuoc. don. teneant, hunc homicidam respectu occisi dolo caruisse, & ideò non fore puniendum corporaliter, sed extra ordinem arbitrio iudicis, quorum sententia non potest iure defendi: si maturè quæ prænotata sunt pensitemus: quis enim non videt hunc homicidam animum habuisse occidendi hominem, & in id crimen consensisse? vt tandem planè compertum sit, homicidium istud voluntarium fuisse, atque ideò homicidij pœnam huic infligendam esse: nec verum est, nec id recto iudicio congruit, quòd hic homicida dolo caruerit: nam & si verum sit, eum ignorasse quis fuerit occisus, & verè si sciret, qui is erat, non occidisset, hoc parum refert, quo ad generalem pœnam homicidij: cùm hîc non tractetur de puniendo eo, qui occidit Sempronium, aut Titium, sed qui hominem occidit, puniendus est. Alioqui sequeretur, esse necessariam scientiam specialem occisi, & eius cognitionem apud homicidam, vt is puniatur pœna communis homicidij: quia si cognouisset occisum, abstinuisset forsan ab homicidio, quod falsum est omnino: satis equidem est, quòd voluerit hominem occidere, & hominem occiderit, quamuis in persona errauerit, vt puniri iustè valeat pœna homicidij communis, quod voluntate, & actu commisit, nec circa id aliquam habuit ignorantiam, quæ actum reddat inuoluntarium, & præterea hic homicida in corpore non errauit: etiamsi errorem habuerit in cognitione personæ: intelligo autem non contigisse in corpore errorem, quia hominem ipsum homicida occidit, in quem telum direxit: quasi fortassis admittenda sit Angeli opinio, vt locus detur pœnæ extraordinariæ, si quis volens occideret Titium, de cuius corpore, ac persona minimè habuit errorem, percusserit Sempronium, qui se medium obtulit incautus: etenim in hac specie potest dari aliqua discriminis ratio à præcedenti casu. Qua in re cogitandum esse censeo, & omnino perpendendam illationem primam, quam superiùs explicuimus ex l. eum qui. §. si iniuria. ff. de iniurijs. & in l. aut qui aliter. §. si quis dum. ff. quod vi aut clam.

Septimò hinc erit exquirenda, & examinanda, vera ratio decidendi ad textum, in capit. si verò in 2. de sentent. excommun. nam ex eo constat, non incidere in excommunicationem latam à Canone contra percutientem Clericum, eum, qui etiam malo animo Titium percusserit probabili tamen ignorantia existimans Clericum non esse. Etenim quicquid alij scripserint, ea est propria ratio, quòd ignorantia contingens in eo, cuius causa excommunicationis pœna iure indicta est, omninò ab ea pœna excuset, quippè quæ actum effecerit, quo ad illam qualitatem inuoluntarium: tametsi non excuset ab ordinaria pœna percutientis quemlibet priuatum hominem: quæ quidem ratio satis perspicua est ex his, quæ modo latè tradidimus.

Octauò constat ex his intellectus ad textum in eodem capitul. si verò. nam si quis volens percuteret Titium Clericum, cui soli inimicus erat, sciens ipsum esse Clericum, percusserit Petrum Clericum, existimans Titium esse, erit hic percussor excommunicatus Canonis censura. Nulla siquidem in hac specie contingit ignorantia, quæ constituat percussorem inuoluntarium quo ad Clerici percussionem & iniuriam: quod probatur in dicta l. eum qui nocentem. §. si iniuria. atque expressim admonet Carolus Molinæus in dicto §. 30. quæstione 41. numero 152.

Nonò ad eiusdem capitis interpretationem deducitur vera Resolutio eius quæstionis, quam tradit gloss. in dicto capitulo, si verò. in verbo, ignorauerit, de illo qui percutere volens Martinum laicum, errans in persona, Titium Clericum percusserit, existimans illum esse Martinum laicum: nam glos. Alanum sequuta censet, hunc percussorem in Canonis excommunicationem incidere. idem notant Hostiens. ibi, & Syluest. in verb. excommunicatio 6. notab. 4. & tamen ab eadem decisione patet, contrariam sententiam veriorem esse: nec potest constitui congrua ratio differentiæ inter hanc quæstionem, & eam, quæ in d. c. si verò. per Romanum pontificem diffinita fuit: hic etenim percussor Titium Clericum percussit, ignorans illum esse Clericum, & deinde credens ipsum esse Martinum laicum: imò idem esset si sciret Titium Clericum esse, sed tempore percussionis existimauit, illum esse Martinum laicum: non equidem est excommunicatus, sicut nec ille qui percusserit Titium Clericum, cui inimicus erat, ignorans illum esse Clericum: vt in dicto capitulo, si verò. constat, atque ita contra Alanum tenuerunt ibi Tancredus, Innocent. Ioannes Andr. Anto. Anchara. Abb. & Henric. quorum opinio communis est, & probatur ex his, quæ superius explicuimus in hoc §. versic. tertium.

Decimò, perpensis omnibus his ego censeo, percutientem Clericum, etiamsi probabili ignorantia crediderit esse laicum, incidere in excommunicationem Canonis, quoties is eum animum habuit, vt nihilominus percuteret illum, si sciret eum Clericum esse: nam ignorantia ista non est in hoc casu causa actus inuoluntarij, & ideò nequaquam excusatà pœna canonis, quod eleganter sensit S. Tho. in d. q. 76. artic. 1.

Vndecimò planè apparet, responsionem, & decisionem text. in d. cap. si verò. minimè esse specialem in excommunicationis censura: nam idem erit in quacunque alia pœna, quæ legibus statuta sit propter aliquam qualitatem à delinquente iusto errore ignoratam: quemadmodum probatur ex his, quæ in dict. versi. tertium, latiùs adduximus: licèt Bartol. in d. l. diuus. ff. de sicar. cuius sententiam censet singularem esse, Felin. in dict. capit. si verò. ad finem. teneat in hoc speciale quid esse in excommunicatione, & pœnis spiritualibus: quasi secus sit in pœnis temporalibus: quæ quidem differentia minimè procedit, nec iure probatur: si consideremus aliquot Iurisconsultorum responsa paulò antè à nobis citata.

Duodecimò libet hoc in loco ex aduerso quærere, de illo, qui Titium laicum percussit, existimans eum esse Clericum? & glos. in dict. cap. si verò. opinatur, hunc percussorem esse excommunicatum propter animum, quem habuit, & voluntatem percutiendi Clericum: addit eadem gl. hoc ita esse intelligendum, vt hæc excommunicatio liget, donec scientiam is habeat veritatis: quæ quidem sibi non constat: nam semel ab ea constituitur excommunicatio, & hæc tollitur absque aliqua absolutione: quod est contra gloss. communiter receptam in Cle. 1. de decimis. in verb. donec. præsertim quia nullibi in iure traditur hæc ad tempus excommunicatio. vnde licet gloss. sequuti fuerint Hostien. Antoni. & Henric. in dicto capit. si verò. attamen Ancharan. Abb. & Fel. contrarium probant: & Frederic. consil. 13. gloss. itidem communiter recepta in capi. in audientia, de sentent. excom. cuius meminit Felin. in tract. quando conatus. fallent. 6. ex ea notans, quòd in censuris quo ad hoc, vt quis excommunicatione afficiatur, & ligetur, animus, nec conscientia læsa, nec conatus sufficit. est sanè maximum discrimen inter conscientiam læsam errantem circa obligationem ad culpam, & conscientiam errantem, ac læsam circa excommunicationem: si quidem ex errore conscientiæ de obligatione ad culpam, oritur culpa, quæ secluso errore non esset: is etenim qui errore deceptus agit aliquid, putans id esse contra præceptum, vel legem Dei, videtur eo ipso præceptum, & præcipientem contemnere: saltem contemptu quodam interpretatiuo, qui sufficiens est ad obligationem culpæ, vt scribit Thomas 1. 2. q. 19. artic. 5. in responsione ad 3. hic autem contemptus non est sufficiens, vt quis eo ipso sit excommunicatus, nisi à canone, vel à iudice excommunicetur: sicut sufficit, vt eo ipso sit culpæ mortalis reus. qua ratione qui actum aliquem fecerit conscientia læsa, existimans pro eo à iure fuisse sententiam excommunicationis inflictam, non erit ex hoc excommunicatus: tametsi teneatur propter suam conscientiam erroneam abstinere ab his, quæ sunt interdicta excommunicatis: vt explicat Alfons. à Castro lib. 1. de potest. leg. pœna. c. 5. vers. lex humana iusta. nec tamen erit irregularis, licèt cum hac conscientiæ læsione, & errore celebrauerit.

