- Præscriptionis & vsucapionis discrimen consideratur 335.
- Præscriptio bona fide, & titulo procedens tribuit præscribenti actionem ad vendicandum rem ab ipso veteri domino, & an idem sit in præscriptione bona fide absque titulo tamen præcedenti. 420. 1
- Præscriptio an det ius proprietatis præscribenti, & an ipse habeat rei proprietatem? 421. 2
- Præscriptio iuris patronatus quantum temporis requirat. 400. 7
- Præscriptio immemorialis mala fide non procedit, imò requirit bonam fidem. 388. 4
- Præscriptio iuxta leges humanas perfecta, etiam in animæ iudicio præscribentem defendit, quamuis ipse post completam præscriptionem habeat scientiam rei alienæ. 424.
- Præscriptio centenaria necessaria est contra Romanam ecclesiam. 353. 6
- Præscriptio contra Romanam ecclesiam, non interrumpitur per excommunicationem à Rom. Pontifice latam die Iouis sancti. 414. 5
- Præscriptio non tantùm de dilatoria, sed & de peremptoria exceptione dicitur. 331. 2
- Præscriptio quadragenaria aduersus ecclesiam est necessaria. 350. 3
- Præscriptio semel interrupta, cessante interruptione, iterum noua potest institui & continuari. 414. 7
- Præscriptio centenaria quo modo probetur. 362. 8
- Præscriptionis definitio expeditur, veraque traditur ad materiæ cognitionem. 336.
- Præscriptione per in integrum restitutione extincta, an sit natiua vel datiua actio, quæ veteri domino competit. 422. 4
- Præscriptionis exceptio etiam ab arbitratore admittenda est. 426. 4
- Præscribere non aliud est quàm accipere, atque ideò verbale nomen præscriptio, exceptionem significat. 331. 1
- Præsens & tacens eo tempore, quo eligitur ad executionem, non censetur id munus recipere. 795. 4
- Presbyter propria bona habens, in Episcopum eligi potest, & illa bona iure retinet, atque inibi explicatur, quis fuerit autor Canonis, manifesta 12. q. 1 650. 1
- Princeps, an teneatur seruare leges humanas, vel sit ab eis solutus? 815. 4
- Princeps superiorem minimè recognoscens, ius habet indicendi bellum. 498. 1
- Principis dissimulatio an habeat vim dispensationis. 104. 15
- Principi an sit exprimendum in petitione legitimationis, filium ex duplici adulterio natum fuisse. 180. 3
- Priuilegio an possit quis vti aduersus habentem simile priuilegium. 351. 4
- Probatio indirecta aduersus præmissam præsumptionem admittenda est. 11. 7
- Procurator habens mandatum ad id speciale, nomine alterius, potest matrimonium contrahere. 63. 8
- Procuratore, & eo, cum quo contrahendum est coniugium, ignorantibus eius mandatum reuocari non potest. 63. 9
- Procuratoris mandatum ad matrimonium contrahendum, etiam iuratum, si reuocetur, matrimonium non potest contrahi 63. 10
- Procuratoris mandatum ad contrahendum matrimonium, tacitè, non tantùm expressè reuocatur. 63. 11
- Procuratoris mandatum ad renunciandum beneficio ecclesiastico, etsi reuocari possit, hæc tamen reuocatio, licet tacitè fiat, est ipsi procuratori denuncianda. 63. 12
- Prohibitio alienationis facta ab arbitris, non impedit translationem dominij. 773. 4
- Prohibitio alienationis extra familiam, impedit extranei hæredis institutionem. 774. 6
- Prohibitio alienationis extra familiam, minimè excludit legitimum successorem, etiamsi is non sit de familia. 774. 8
- Prohibitus alienare aliquam rem, etiam in hæredem extraneum, non potest eam extraneo etiam hæredi relinquere 774. 7
- Prohibens rem alienari extra familiam, addens, Volo eandem rem in familia remanere, excludit successorem legitimum, qui non sit de familia. 775. 9
- Prohibitus simpliciter alienare aliquam rem, non prohibetur eam rem vel legare, vel extraneo hæredi relinquere. 774. 5
- Proles ex consanguinea suscepta, potest esse iusta dispensandi causa. 103. 13
- Promissio facti alieni iure Canonico, reducitur ad illam, qua quis promittit se facturum & curaturum. 297. 1
- Promissio facti alieni iuramento præstito eandem interpretationem habet, vt promissor faciat & curet. 298. 2
- Promissio de renuncianda paterna hæreditate cum iuramento eidem præstito, quid operetur? 306. 3
- Promissor facti alieni directè concepta, & pœna apposita, an liberetur, si fecerit, & diligentissimè curauerit. 300. 5
- Promissio arrharum vltra summam lege præfinitam non confirmatur iuramento 277. 8
- Promissio facta alteri per alterum iure Canonico valida est. 287. 2. 4. & 9
- Promittens vel iurans obedire iudici ipsius nomine proprio expresso, tenetur ex promissione successori obtemperare. 715. 6
- Promittens se facturum & curaturum circa factum alienum liberatur, possibilem diligentiam exhibens. 298. 3
- Promittens contractum agere, licet nondum ex hoc contraxerit, contrahere tamen tenetur. 6. 1
- Promittens aliquam fœminam ducere in vxorem, etiam absque iuramento, eam accipere tenetur, præstito coniugali consensu, alio quin mortale crimen committit. 7. 2
- Prorogatio compromissi iurati an censeatur facta cum iuramenti qualitate. 202. 6
- Protestatio altero consentiente, præcedens verba consensum exprimentia, defectum ipsius consensus probat, etiam in exteriori iudicio. 26. 3
- Protestatio accusatoris etiam animum habentis, quòd occidatur Reus, eum liberat ab irregularitate. 595. 2
- Protestatio ista excusat etiam si Iudex iniquè reum morti tradiderit. 595. 3
- Protestatio ista an excuset accusantem pro aliena iniuria? 595. 4
- Protestatio dissensus non impedit dictam præsumptionem oriri. 14. 18
- Proximiores succedunt decedentibus intestato post parentes & fratres, vsque ad decimum gradum. 801. 11
- Pubertati proximus quis dicatur in matrimonio, cæterisque actibus. 69. 5

- R.

- RApina quid sit, & an sit distincta species à furto, intellectusque ad gloss. in cap. pœna. lib. 14. quæstio. 5. 452. 2
- Rapta liberè potest matrimonium contrahere cum ipso raptore. 57. 1
- Rapta contrahens matrimonium cum raptore, non amittit bona à lege sibi delata propter iniuriam raptus. 58. 2
- Ratihabitio homicidij an efficiat quem irregularem? 571. 4
- Ratihabitio in delictis quid operetur, & qua pœna punienda sit? 572. 5
- Ratihabitio criminis non commissi nomine ratum habentis, an sit peccatum mortale, an veniale? 573. 6
- Rebaptizatus irregularis est, & quid de confirmationis sacramento. 542. 8
- Rebellio est iusta causa gerendi bellum, & inibi traduntur aliæ iustæ belli causæ. 499. 4
- Regia l. prima. tit. de excommunicatis. lib. 8. ord. intelligitur. 93. 7
- Regia l. licet marito, quemcunque adulterum cum vxore deprehensum occidere, simul & ipsam vxorem, propria auctoritate. 132. 6
- Regia l. 1. titulo secundo, libro quinto ordinatio. explicatur. 688. 2
- Regia lex secunda, titulo decimoquinto, libro 8. ordin. ad vnguem exponitur. 4. 15
- Regiæ Partitarum leges hac in re quid præter ius Cæsareum statuerint. 133. 4
- Regia lex 4. titulo, de exceptionibus. lib. 3. ordin. explicatur. 188. 5
- Religionis professione an matrimonium violenti copula consummatum dissoluatur. 122. 10
- Religiosi quonam pacto possint esse executores vltimarum voluntatum, & an electio possit eis committi? 769. 1
- Relictum pro legitima, an institutionem præ se ferat. 727. 6
- Remissio libera vsurarum liberat omninò creditorem à restitutione, etiamsi is non habeat animum restituendi. 449. 5
- Renunciatio hęreditatis paternæ non excludit filiam à bonis, quæ propter secundas nuptias pater tenetur seruare filijs prioris matrimonij. 316. 1
- Renunciatio lucrorum facta ab altero coniuge, an possit per eius creditores rescindi? 113. 12
- Renunciatio hæreditatis paternæ filium excludit etiam à legitima. 317. 3
- Renunciatio hæreditatis paternæ, an extinguatur mortuis fratribus masculis viuo patre? & ibi latè hac de re multa. 317. 4
- Renunciatio futurorum alimentorum, an iuramento confirmetur. 303. 4
- Renunciatio hæreditatis paternæ, an confirmetur iuramento præstito ab infideli, vel per falsos Deos? 320. 1
- Renunciatio hæreditatis maternæ iuramento præstito facta à filiofamiliâs, an præiudicet patri? 312. 3. & 4
- Renunciatio hæreditatis paternæ cum iuramento à matre recepta dote facta, an noceat eius filijs petentibus hæreditatem aui, qui post filiam mortem obierit? & in fin. huius §. 314. 4
- Renunciatio facta cum iuramento à filia ingrediente religionem, an rescindi possit à monasterio causa grauissimę læsionis? 314. 5
- Renunciatio facta à filia cum iuramento, nulla recepta dote, an valeat? 315. 6
- Repudij libellus apud Iudæos quo pacto dabatur. 121. 3
- Repudium an fuerit licitum apud Iudæos. 121. 4
- Res incertæ an sint pauperibus restituendæ, & an possit per Principem summum, debitor ab earum restitutione liberari? 526. 3
- Res ab hostibus captæ, quæ prius per hostes fuerant bello quæsitæ, an sint priori domino restituendæ. 517. 7
- Res aliena nec iure Ciuili nec Canonico tradi debet ab hærede legatario inuito domino. 674. 7
- Res empta ex pecunia Ecclesiæ, non tamen eius nomine, an Ecclesiæ dominio acquiratur. 652. 5
- Rei dotalis prohibita alienatio impedit naturalem obligationem oriri, & tamen alienatio iuramento confirmatur. 290. 7
- Re aliena legata, an pręsumatur, testantem ex certa scientia eam legasse. 672. 1
- Restitutio acquisitorum in ludo, quę humana lege statuta est, potest consuetudine tolli. 469. 3
- Restitutio cuius expensis sit facienda. 446. 7
- Restitutio quid sit, atque vnde procedat, quasque radices habeat? 447.
- Restitutio rei inuentæ fieri debet, alioqui vel rapina, vel furtum committitur. 524. 1
- Restitutio rei inuentę domino fieri debet, vel pauperibus, si dominus facta diligenti inquisitione adhuc incertus sit. 525. 2
- Restitutio statim fieri debet, congruo tamen loco & tempore. 436. 7
- Restituitur litera Canonis, Episcop. qui filios. 12. q. 2. 651. 4
- Restitutio an iure humano an diuino sit facienda pauperibus. 449. 6
- Rex an possit legitimare proprios filios. 179. 20

- S.

- SAcerdos electus ad confessionem pœnitentia lem virtute bullarum, aut iubilæi, an possit absoluere ab excommunicatione causa hæresis inflicta? 911. 15
- Sacerdos parochialis an possit absoluere ab excommunicatione maiori lata à iure. 916. 5
- Sæuitiæ causa potest, quo ad thorum, matrimonium separari. 124. 1
- Scandali materia longè discutitur ad intellectum regul. qui scandalizauerit. de reg. iur. 439. 4
- Sacra scriptura cur nouum, & vetus Testamentum dicatur? 617. 7
- Sacramenta quæ poterant ante constitutionem istam ministrari tempore interdicti? & inibi de infantib. decedentib. absque baptismo. 932. 7
- Sacramentum pœnitentiæ non tantùm ægrotis, sed & sanis tempore interdicti poterit ministrari. 935. 1
- Sacramentum eucharistiæ an possit ministrari fœminis prægnantibus tempore interdicti? 936. 2
- Sacramentum eucharistię poterit tempore interdicti dari damnatis ad mortem. 936. 3
- Sacramentum ordinis non potest celebrari tempore interdicti, etiam ianuis clausis, etiam in specialib. festiuitatibus. 936. 4
- Sacramentum pœnitentiæ, an sicut Baptismus recedente fictione sortiatur suum effectum, & quid de alijs sacramentis. 844. 13
- Sacramentum ordinis susceptum, vel collatum ab excommunicato, quem effectum habeat? 856. 6
- Sacramentum pœnitentiæ ab excommunicato susceptum, vel ministratum, an teneat, vel sit iterandum? 857. 7
- Sententia à iudice lata veritate comperta, autoritatem habet in iudicio interiori. 690. 7
- Sententia iniqua an reddat victorem tutum in conscientiæ iudicio? 193. 19
- Sententia diuortij quo ad thori separationem, an transeat in rem iudicatam? 194.
- Sententia in matrimonio an tribuat iustam causam præsumendi bonam fidem. 143. 8. & 10
- Sententia lata in matrimoniali causa, à qua prouocatum non est, an transeat in rem iudicatam. 191. 12
- Sententia à qua non est appellatum, qualiter ex eo sensu tacito ipsius condemnati vires assumat rei iudicatæ. 191. 13
- Sententia in causa matrimonij spiritualis, an transeat in rem iudicatam. 192. 14
- Sententia in criminali causa, an transeat in rem iudicatam? 192. 15
- Sententia in causa filiationis an noceat his, cum quibus actum non fuerit. 152. 3
- Seruitus aliqua an fuerit ab ipsa natura instituta? 516. 5
- Seruus legatus fugiens, cuius industria & sumptibus sit inquirendus, hæredis an legatarij. 672. 6
- Signa exteriora esse omninò de essentia matrimonij. 61. 2
- Simonia qualiter impediat acquisitionem beneneficij Ecclesiastici, quod simoniacè collatum sit. 491. 7
- Simoniæ crimen, an efficiat quem ipso iure suspensum, ita vt celebrans sit irregularis. 547. 7
- Societas bonorum ex iure communi non contrahitur inter virum & vxorem. 111. 5
- Sodomiæ crimen iustam causam præbet dissolutioni matrimonij, quo ad thorum, atque ibi tractatur intellectus c. omnes causationes. 32. q. 7. 125. 7
- Sodomiæ vitium etiam cum fœminis committitur, & tunc qualiter puniatur. 126. 7
- Sodomita an sit irregularis, si ante dispensationem celebrauerit. 546. 6
- Solennitas à testamento, vel codicillis remissa, an censeatur in donatione causa mortis sublata. 665. 21
- Sozomeni locus in historia Tripartita, vera traductione illustratus. 140. 5
- Spheræ ludus apud Homerum exponitur ad Iulij Pollucis interpretationem, aduersus Erasmum. 589. 7
- Spoliatus beneficio an sit restituendus obiecto sibi notorio tituli defectu. 126. 10
- Spoliato à coniugali consortio an sit statim danda restitutio, si opponatur notorium matrimonij impedimentum. 127. 11
- Sponsalia de futuro traductione sponsæ ad domum non efficiuntur matrimonium. 15. 1
- Sponsalia, quæ re & verbis de futuro appellamus, per oscula, amplexus, & similia signa, nequaquam transeunt in matrimonium. 15. 2
- Sponsalia iuris interpretatione de futuro, verbis autem de præsenti, an per prædicta signa matrimonium efficiantur. 15. 3
- Sponsalia dissoluuntur adueniente die, quæ fuit matrimonio contrahendo præsignata. 18. 8
- Sponsalia per matrimonium omninò soluuntur, etiamsi fuerint iuramento firmata. 19. 9
- Sponsaliorum contractus annum septimum ita completum exigit, vt inceptus minimè sufficiat. 5. 2
- Sponsalia ante septennium contracta ex consensu tacito, post septennium conualescunt. 5. 7
- Sponsalia contrahuntur verbis, ex quibus futurus coniugalis consensus promittitur. 5. 1
- Sponsalia verbis præsenti conseusui aptis contracta, quæ tamen ætate impediente, non possunt esse de præsenti, ex iuris interpretatione erunt de futuro. 6. 2
- Sponsaliorum definitio, & eiusdem nominis ratio. 1. 1
- Sponsalia etiam dici munera, quæ ab sponso sponsæ dari solent. 1. 2
- Sponsalia propriè dici, quæ de futuro appellamus, quandoque tamen & id vsu frequentiori, quæ de præsenti iuris Pontificij professores appellant. 1. 3. & 5.
- Sponsalia ex religionis professione tolluntur. 19. 11
- Sponsalia quandoque iudicio Ecclesiæ soluuntur, interdum ipso iure absque sententia euanescunt. 1. 12
- Sponsalia qua ratione, sequuta carnis copula matrimonium efficiantur. 9. 1
- Sponsalia etiam iurata soluuntur mutuo consensu contrahentium. 16. 1
- Sponsaliorum dissolutionem potest petere sponsus, si fuerit sponsa ab alio cognita post sponsalia, etiam vi præcisa. 17. 2
- Sponsalia an de præsenti sub matrimonij dictione significentur, copula non sequuta. 23. 3
- Sponsalia minimè dissoluuntur propter superuenientem sponsæ paupertatem. 17. 4
- Sponsa religionem professa, an amittat sponsalitiam donationem, quam propter osculum lege Taurin. ad quirit. 123. 12
- Sponsa de futuro an teneatur expectare sponsum absentem. 18. 7
- Sponsa ante nuptialem benedictionem, vel carnis copulam: vxor verò postea à sacra scriptura, Canonibus, & communi appellatione, dicitur. 2. 4
- Sponsa de præsenti ante nuptias, vtrum possit contrahere sine licentia mariti, non obstante Taurina lege. 111. 4
- Sponsus & sponsa de præsenti sub viri, & vxoris nominibus comprehenduntur. 22. 4
- Sponsus cognoscens carnaliter per vim propriam sponsam, an sit puniendus. 122. 11
- Sponsio prima futuri coniugalis consensus præfertur secundę etiam iuratæ. 7. 3
- Spurius filius quis sit, & vnde id nomen deductum fuerit. 159. 1
- Spurius an matri succedere valeat? 163. 15
- Spurius an possit conscientiæ foro possidere bona parentum, ex tacita fide, vel aliàs ab hærede legitimo sibi restituta? 161. 8
- Spurius nihil potest à patre capere, nec inter viuos nec in vltima voluntate, & ibi quib. adiudicetur, quod filio spurio relictum fuerit. 160. 3
- Stipulatio alteri per alterum concepta iuramento valida fit, & confirmatur. 292. 11
- Stipulatio pœnalis apposita promissioni de non reuocando testamentum, & item de contrahendo matrimonium, contraria est bonis moribus. 258. 3
- Stipulationi, quæ alteri per alterum fit, an resistat ius Ciuile, & an oriatur ex ea naturalis obligatio. 287. 3
- Substitutio pupillaris an conseruetur per Auth. ex causa. C. de liber. præter. & quid de exemplari? 743. 3
- Substitutio pupillaris facta vltimò morienti in tota hæreditate, operatur fideicommissariam substitutionem inter institutos, si alter primo factus pubes decesserit. 750. 7
- Substitutionis exemplaris definitio, & cui fieri possit? 743. 1
- Substitutio pupillaris quibus verbis fiat. 736. 4
- Substitutio pupillaris expressa quam vulgarem contineat, & an ea expiret finita pupillari. 737. 5
- Substitutio pupillaris expressa matrem excludit etiam in foro animæ. 692. 11
- Substitutio reciproca vnica oratione concepta, eas substitutiones comprehendit, quæ pariter vtrique instituto conueniunt: secùs si diuersa oratione constituatur. 747. 4
- Substitutio reciproca qualiter extinguatur. 747. 5
- Substitutio vulgaris expressa continet tacitam pupillarem, quæ tamen matrem pupilli non excludit. 734. 6
- Substitutio vulgaris tacita matrem testantis minimè repellit. 735. 7
- Substitutio compendiosa facta à milite verbis obliquis, omni tempore erit fideicommissaria. 756. 14
- Substitutio compendiosa à Pagano verbis directis facta, ante pubertatem est pupillaris, posteà omninò extinguitur. 757. 15
- Substitutio compendiosa facta à Pagano verbis communibus, ante pubertatem erit directa, postea verò fideicommissaria. 758. 17
- Substitutio compendiosa verbis obliquis à Pagano constituta, omni tempore erit fideicommissaria. 758. 18
- Substitutio quid sit, & quare hoc nomen habeat? 734. 1
- Substitutionis directa distinctio ab obliqua. 734. 2
- Substitutionis vulgaris diffinitio. 734. 3
- Substitutio vulgaris quibus verbis fiat. 734. 4
- Substitutio vulgaris in vnum casum concepta ad alium extenditur. 734. 5
- Substitutio exemplaris quib. verbis fiat. 744. 5
- Substitutio exemplaris matrem furiosi excludit. 745. 6
- Substitutio exemplaris qualiter extinguatur resipiscentia. 745. 7
- Substitutionis compendiosæ definitio, & ex ea plura inferuntur, quæ cognitionem eius satis aperiunt. 751. 1
- Substitutio compendiosa quib. verbis fiat. 763. 3
- Substitutio compendiosa facta à milite verbis directis intra pubertatem est pupillaris, postea directa militaris. 754. 5
- Substitutio facta vltimò morienti in tota hæreditate, reciprocam inter institutos præmittit. 748. 2
- Substitutio facta vltimò morienti indefinitè reciprocam inter institutos inducit. 748. 3
- Substitutio fideicommissaria, post mortem plurium constituta, etiam in tota hæreditate, non inducit reciprocam inter institutos, imò post cuiuslibet obitum admittitur substitutus. 749. 4
- Substitutio pupillaris facta pluribus pupillis, non operatur inter eos reciprocam substitutionem, sed eis manet ius legitimæ successionis illæsum. 750. 5
- Substitutio pupillaris facta vltimò morienti in tota hæreditate, inducit reciprocam inter institutos. 750. 6
- Substitutio directa militaris an includat legitimam filij, cui facta fuit. 755. 10
- Successori singulari, an noceat mala fides auctoris? 395. 7
- Successor legitimus admittitur ad rem alienari prohibitam, etiamsi non sit de familia, nec instituatur hęres, modò alius scriptus hæres non fuerit. 776. 12
- Successor legitimus non potest consequi, rem alienari prohibitam, si ipse sit ex illis, in quos prohibita fuit alienatio. 775. 10
- Successor vniuersalis non potest præscribere rem à defuncto mala fide possessam. 391. 1
- Suffragia quo ad effectum operis operantis dupliciter considerantur. 851. 8
- Suffragium factum pro multis non ita cuilibet prodest, ac si pro eo tantùm foret ministratum. 852. 9
- Suffragiorum communio dupliciter consideratur. 853. 1
- Suffragiorum excommunicatio maior, qua communione quempiam priuet? 853. 2
- Suffragia per viuos exhibita, etiam prosunt existentibus in purgatorio. 852. 11
- Suspensus ob corporis vitium, etiamsi celebret, non est irregularis. 545. 3
- Suspensus ex eo, quòd ante legitimam ætatem pro motus fuerit, non est irregularis, etsi in officio ministret. 545. 4
- Suspensio facit ministrantem irregularem, quando à iure vel ab homine sit propter delictum quo ad se, & quo ad alios in foro exteriori. 544. 2
- Suspensus ab officio, per quem actum irregularis efficiatur, si in eo ministrauerit. 544. 1

- T.

- TAcens, & præsens consentire videtur matrimonio, ab eius parente, ipsius tacentis nomine contracto. 62. 4
- Tempus datum ab Episcopali constitutione ad executionem vltimæ voluntatis currit ab aditione hæreditatis. 665. 3
- Tempus datum ad executionem vltimarum voluntatum, non currit ignoranti, nec impedito. 666. 4
- Testamentum principaliter ad pias causas factum minus solenniter, etiam quoad legata profana validum est. 664. 2
- Testamentum à notario scriptum, dictante testatore, & testibus præsentibus, an sit iterum legendum ipsi testatori, & testibus. 697. 11
- Testamentum coram Cæsere factum, per secundum sublatum censetur. 618. 2
- Testamentum an sit irreuocabile ex decreto, aut priuilegio principis. 618. 3
- Testamentum dictionis, vera etymologia. 615. 1
- Testamentum primum iuratum an possit reuocari. 620. 9
- Testamentum Græca lingua, quam dictionem habeat? & quod Græcè & Latinè significet. 617. 6
- Testamentum factum ante professionem, non potest post eam reuocari. 663. 9
- Testamentum imperfectum ratione voluntatis, etiam ad pias causas, non valet. 696. 9
- Testamenti definitio ex Vlpiano. 636. 3
- Testamenti definitio integra ostenditur aduersus Accursium, & Paulum Castrens. 616. 4
- Testamentum primum coram viginti testibus factum, per secundum, cui ad sit solennitas iure ordinario sufficiens, reuocatur. 618. 12
- Testamentum an possit referri ad scripturam, quę tunc coram testibus non legitur. 703. 5
- Testamentum quando possit in voluntatem alterius conferri. 703. 7
- Testamentum factum ante professionem, an secuta professione rumpatur. 601. 5
- Testamento minimè rupto per professionem, an statum profitentis bona possint ab hærede peti. 661. 6
- Testamentum Clerici an possit rumpi ex causa pręteritionis vel exhæredationis. 687. 6
- Testamentum militis, an sit liberum à querela, & iure dicendi nullum. 687. 7
- Testamentum apud quem iudicem sit insinuandum. 676. 3
- Testator an possit remittere hæredi confectionem inuentarij. 656. 17
- Testator an possit statuere, vt legata debeantur, etiam hæreditate non adita, & quid ea dispositio operetur. 788. 9
- Testator legans rem, in qua aliquod ius habet, etiam eius obitu periturum, illud ius legare censetur. 673. 2
- Testator non potest derogare potestati Episcopo competenti circa executionem vltimarum voluntatum. 771. 6
- Testandi libertatem tolli an sit contrarium iuri naturali. 619. 5
- Testis an possit proferendo testimonio aliquid accipere? 464. 2
- Testes quot iure Ciuili & Regio sint in testamentis necessarij. 688. 1
- Testis in iudicio falsum dicens testimonium, quo pacto sit puniendus? 249. 6
- Testes quatuor sufficiunt iure Canonico in testamentis, absque presbytero parochiali. 693. 13
- Testibus paucioribus, metum probantibus, an sit danda fides, Iudex attenta personarum & rerum qualitate, hoc ipsum arbitrabitur. 49. 10
- Testes in causa matrimoniali qui sint admittendi. 189. 7
- Testes omni exceptione maiores qui dicantur. 189. 8
- Testes in testamento an sint de solennitate substantiali, formali, an probatoria. 691. 8
- Testis qualiter sit interrogandus in causa filiationis. 154. 10
- Testis vnicus an probet matrimonij impedimentum. 105. 21
- Theophili, Boschoei, & Cantiunculæ error annotatur, atque verus sensus restituitur. l. nuptijs. ff. de reg. iur. 23. 7
- Thesaurus quis propriè, aut verè dicatur? 528. 1
- Thesaurus ad quem pertineat, breui quadam distinctione traditur. 528. 2
- Thesaurus in loco religioso vel sacro inuentus, cuius sit, & inibi conciliantur duo iuris ciuilis contraria responsa. 528. 3
- Textus in c. 1. 12. q. 5. & in hoc c. 1. ex Epistolis diui Gregorij restituuntur. 653. 8
- Trebellianica prohiberi potest, sicut Falcidia, & qualiter Falcidia deducatur contra voluntatem testatoris? 786. 6
- Trebellianica non deducitur ex fideicommisso pio. 787. 7
- Trebellianicæ portio, an amittatur non confecto inuentario? 768. 10
- Trebellianica non potest prohiberi, institutis hæredibus liberis primi gradus. 767. 7
- Titulus beneficij canonicus an possit præscriptione acquiri, & an teneatur quis Episcopo exigenti illum ostendere. 401. 9
- Tyrannus an licitè occidatur priuata auctoritate? 43. 6
- Tormentorum quæstio à fœmina potius incipienda est, quàm à viro. 44. 11

- V.

- VAlor suffragiorum publicorum & priuatorum vnde procedat, quo ad vim operis operantis? 853. 10
- Vectigal quid sit & item ius Regale, quod Hispani dicimus Alcaualla? 473. 7
- Venator ingrediens fundum domino prohibente, an acquirat sibi feras, quas acceperit. 490 5. & 9
- Venatores acquirunt animalia, quæ nullius propria sunt, etiamsi venatio fuerit iusta ex causa prohibita. 489. 2
- Venator tenetur restituere in animæ iudicio animalia per venationem capta, quę propria erant alterius. 497.
- Venatio an possit per Principem, aut iudicem inferiorem in locis publicis prohiberi. 487.
- Venationem prohibentes, & venatores, tenentur restituere damnum illatum alienis agris. 495. 11
- Veneni præparatio, aut ipsius propinatio animo occidendi contingens, at sit punienda, morte non sequuta. 565. 11
- Veneni præparatio ad conatum occidendi deducta, erit iusta causa diuortij. 125. 2
- Verbum, lego, adiectum vniuersitati bonorum an inducat hæredis institutionem. 778. 5
- Verba hæc, volo contrahere tecum matrimonium, an efficiant sponsalia de præsenti? 64. 1
- Verba ista, habeo te in vxorem, an matrimonium inducant? 65. 5
- Verba hæc, non habebo aliam in vxorem, nisi te, quo pacto sint intelligenda? 65. 6
- Verba directa, obliqua, & communia quæ sint. 753. 4
- Verba quæ ex vsu notariorum contractibus adscribuntur, quem effectum habeant. 624. 14
- Vniuersalia verba prohibitionis, etiam successorem legitimum repellunt. 776. 11
- Verba non esse necessaria præcisè ad matrimonium contrahendum, sed sufficere signa. 61. 1
- Verbum iuro, an sit necessarium ad veram religionem iuramenti. 205. 7
- Verborum communis sensus, qualitas, & conditio personarum, attendenda sunt. 64. 2
- Verba consilij quandoque præceptum inducunt. 655. 12
- Verba quæ sufficiant ad matrimonium contrahendum. 64. 1
- Vidua stuprum committens, an pœna adulterij punienda sit? 130. 10
- Vidua stuprum committens, amittat ex Regia lege dimidiam lucrorum partem. 131. 12
- Virgo beatissima qualiter in matrimonium consenserit, ac virginitatem fuerit professa. 31. 4
- Vir & vxor tenentur sibi inuicem reddere coniugale debitum. 114. 1
- Virum vagabundum an teneatur vxorem sequi. 108. 5
- Voluntas testatoris est executione mandanda intra tempus ab eo diffinitum à die aditæ hæreditatis. 665. 1
- Voluntas vltima propria manu defuncti scripta pietatis causa seruanda est, licet non sit coram testibus publicata. 690. 12
- Voluntas captatoria, quæ sit & vnde deducatur, excommuni Doctorum interpretatione, & quæ aduersus communem. 701. 1. & 2
- Voluntas testatoris sola Principis autoritate mutari potest, nec sufficit consensus episcopi. 771. 7
- Vsucapio matrimonio constante completa, an efficiat rem vsucaptam communem viro & vxori? 113. 10
- Vsucapio triennalis, & similes pręscriptiones aduersus ecclesiam admittuntur. 352. 5
- Vsucapionem triennalem à longi temporis præscriptione perperam distingui, quoad dominij directi, vel vtilis acquisitionem. 418. 3
- Vsucapionis iustitia ex summa æquitate & rectitudine deducitur. 336. 5
- Vsucapio & præscriptio, an sint ratione iusta legibus humanis introductæ? 416. 1
- Vsucapio an rebus etiam immobilibus conueniat, iuxta iuris Cæsarei responsa. 335. 2
- Vsurarius manifestus an possit donare causa mortis? & ibi intellect. capit. quanquam. de vsur. in 6. 641. 11
- Vsurarum crimen potest per leges Ciuiles puniri. 74. 19
- Vsurarius tenetur restituere rationem acceptionis iniquæ, id est, proximo iniuriosæ. 448. 3
- Vsurarius mentalis, an teneatur restituere quod ei datum fuerit à debitore? 448. 4
- Vsurarius mentalis quis sit, & quo pacto possit in foro exteriori cogi ad restitutionem? 450. 8
- Vsus forensis, quo fertur excommunicatio conditionalis defenditur. 886. 5
- Vsusfructus, quem pater habet in bonis aduentitijs filij, an reuertatur ad proprietatem patre religionem profitente. 663. 8
- Vsusfructus matrimonio constante acquisitus, an sit viro & vxori communis? 112. 9
- Vsusfructus bonorum, quæ filiofamiliâs clerico acquiruntur, patri non competit. 686. 2
- Vulnus ab vno illatum, quando ei imputetur ad homicidium, si vulneratus ab alio exanimatus fuerit. 576. 4
- Vulnus mortiferum ab vno tantùm illatum, an omnes præsentes conflictui efficiat irregulares? 577. 5
- Vxor etiam putatiua propter adulterium dotem amittit. 128. 1
- Vxor propter adulterium perdit arras atque parapherna. 128. 2
- Vxor tenetur absentem maritum omninò expectare. 118. 3
- Vxor à viro dimissa ex causa fornicationis, an possit vir aliam priori viuente, vxorem accipere. 131. 13
- Vxores plures habere, an sint Iure naturali, vel diuino prohibitum. 117. 1
- Vxores plures habere qua ratione sanctis Patri b[...] licuerit. 118. 2
- Vxorem, filiam, & adulterum propria autoritate occidere, an liceat in foro conscientiæ? 134. 8
- Vxor notoriè adultera, & ob id à marito expulsa, non restituitur ex interdicto, vnde vi. 126. 9
- Vxor sortitur domicilium mariti, atque ibiagitur de intellectu l. exigere. ff. de iudi. 109. 6
- Vxor ex Taurina lege non potest contrahere sine licentia mariti. 110. 1

FINIS INDICIS.

FRANCOFVRTI AD MOENVM, EX OFFICINA NICOLAI BASSAEI, IMpensis Sigismundi Feierabend.