Secundò ex his patet l. si vxor. §. Diuus. ff. de adulte. dum coitum alterius cum sponsa vindicare permittit, in sponsa, quam de futuro vocamus, intelligendam esse, vt propriam Iurisconsultorum significationem sequamur. Nec huic interpretationi Bart. ibi aduersatur, dicens, spem matrimonij, quam ibi violari prohibet lex, intelligi, quando sponsalia iam sunt contracta de præsenti. non enim exigit Bart. sponsalia, quæ nos de præsenti vocamus, esse contracta, sed contractum sponsaliorum iam præcessisse cum promissione præstandi futurum consensum coniugalem, vt spes matrimonij posset dici. Nam aliàs, inquit ipse, sponsalibus non præcedentibus non diceretur spes matrimonij, ex eadem l. §. si quis vxorem. vbi maritus non accusat vxorem propter adulterium, quod commiserat ante matrimonium contractum, cùm ibi nulla sponsalia ipsum matrimonium præcesserint. Nec decet opinari ita ineptum Bart. sensum fuisse, vt minimè putaret spem matrimonij dici post sponsalia futurum matrimonium promittentia. Id verò constat Bart. aduertisse non posse dici spem, nisi ex aliquo actu præcedenti, quod probat tex. vbi Bar. in l. quod seruus. ff. de cond. ob causam. Bart. idem in l. qui Romæ. §. duo fratres. ff. de verb. oblig. q. 6. Abb. & Imol. in c. 2. de renun. optimè Aymon Sauillianus consil. 11. colum. 2. & 3. sensit tex. in l. non solùm. §. si libertus. ff. de excusat. tuto. Sic etiam dictam l. vxor. §. Diuus. intelligit gloss. in c. quemadmodum. in verb. sponsam. de iureiur. Abb. & Præp. in c. discretionem. de eo, qui cogno. cons. vxor. Oldrad. & Albe. in l. miles. §. quærebatur. ff. de adulte. Quæ omnia non temerè adduximus, sed vt quosdam obiter ostenderemus hallucinari, quippe qui in sponsa de præsenti d. §. Diuus. intellexere, quorum primas obtinet gl. in c. si verò. in 1. de sent. excom. ibi recepta communiter. Ana. in c. 1. de adult. Fel. in Rub. de spon. 2. col. id certè falsum, & ab illius legis vero sensu est alienum. Qua lege sic perpensa, quidam probare conantur, adulterium committi cum alterius sponsa de futuro. gl. in dicto c. quemadmodum. Abb. & Præp. in dict. c. discretionem. Oldrad. & Alberi. in d. §. quærebatur. pro quibus videri potest tex. sub eadem lege si vxor. §. si minor. vbi iure sponsi potest quis adulterium cum propria sponsa commissum accusare, quamuis iure mariti non sponsa alterius committitur. Quod tantum abest, vt probem, vt apertissimis argumentis id falsum esse conuincam. Primum enim à definitione adulterij argumentum assumo. Est autem adulterium, coitus mentalis, vel realis, per quem alterius thorus violatur. c. lex illa. §. adulterium. 36. q. 1. l. inter. §. 1. ff. de adulte. l. inter stuprum. ff. de verborum significat. & colligitur hæc definitio ex diuo Thom. in 2. 2. q. 154. artic. 8. gl. in Rub. C. de adulte. Docto. in Rubr. infrà de adulte. sed coitus cum sponsa non violat thorum alterius: Ius enim sponso non competit accedendi ad sponsam ante coniugalem consensum expressum, vel tacitum: igitur non erit adulterium coitus, cum sponsa alterius contingens. Secundò eadem l. inter. asserit adulterium solum cum nupta committi: sponsa verò nupta non est: ergo coitus cum ea adulterinus minimè censetur. quod etiam probat dict. l. si vxor. §. si quis vxorem. Tertiò eandem opinionem probo autoritate glo. in cap. quidam desponsauit. 27. q. 2. quæ negat adulterium committi cum sponsa alterius de futuro. gl. etiam in d. c. discretionem. cum sponsa tantum de præsenti adulterium committi, notat. vbi Cardin. hanc opinionem apertè sequitur. idem probat glo. in cap. si verò. in 1. de sentent. excommun. quibus conuenit, quod Anto. in dict. c. discretionem. notat, dicens, adulterium committi ex iniuria illata vinculo matrimonij, etiam ante copulam. idem tenent Ana. in dicto cap. 1. de adult. Felin. in Rub. de spon. 2. colum. ac Ioan. Lupi huius sententiæ esse videtur in Rubrica, C. de donationib. §. 20. in princip. Mihi tamen hoc ipsum asserenti obijciet statim lector, me contraria opinari: quippe qui §. Diuus. in sponsa de futuro intellexerim, & negem cum ea adulterium committi. Cui ego respondeo, ex rescripto Imperatoris licere sponso coitum alterius cum sponsa vindicare. per text. in dicto §. Diuus. non tamen ex eo, quòd ille coitus sit adulterinus. sed vel quia iniuria atrox sponso infertur, propter spem matrimonij, vnde sponsus non vindicat hanc fornicationem, eò quòd sit adulterium: sed ratione atrocis iniuriæ sibi illatę, quemadmodum iniuriam sponsæ illatam vindicare licet ob eandem matrimonij spem. l. item apud Labeonem. §. sponsam quoque. ff. de iureiur. vel saltem in dict. §. Diuus. sponsus non vindicat illam fornicationem iure adulterij, quod mihi sat est. atque hunc opinor esse verum sensum dicti §. Diuus.

Non obstat §. si minor. sub eadem l. quia loquitur in accusatione, quę fit iure sponsi, non iure adulterij, quod apertè ex eius litera constat. Vel erit ille tex. intelligendus in sponsa ad domum traducta, cum qua ex illa traductione consensus coniugalis saltem tacitus intercesserat: cum illa esset nubilis, malitia supplente ætatem, vt ibi constat. & probatur hic traductionis effectus in l. mulierem. ff. de ritu nupt. à lege tamen sponsa appellatur ante duodecimum annum traducta: non vxor, quia lex illam ętatem vxoribus statuerat. l. in sponsalibus. ff. de sponsal. quam ætatem malitia præueniri posse quo ad vxoris nomen, lex Ciuilis minimè permiserat: imò etiam nuptam ante duodecimum annum non appellari vxorem, donec duodecimus annus sit completus. probat l. minorem. ff. de ritu nupt. & sponsalibus præcedentibus, si nuptiæ sequantur ante duodecimum annum solenniter, nomen sponsaliorum, & sponsæ adhuc durat. l. quæsitum. ff. de sponsalibus. tametsi ad matrimonij vim, malitia ætatem suppleat, quod alibi trademus.

Ex his subinfertur intellectus ad tex. in l. miles. §. quærebatur. ff. de adul. dum dicit eum non esse adulterum, qui sponsam alterius acceperit vxorem, & cognouerit carnaliter: nam idem est dicendum, si cum ea absque coniugio fornicetur, quamuis iniuriam irroget sponso: ob quam vel iniuriarum actionem in iudicium sponsus deducere poterit, vel iure sponsi illud crimen vindicare, non iure mariti, nec ratione adulterij.

Secundò ex eadem assertione constat, quòd quamuis clericum cum vxore fornicantem percutiens, non teneatur absolutionem excommunicationis petere à summo Pontifice. c. 3. ad fin. de sen. excom. eam tamen petere debet ab ipso Romano Pontifice, si clericum cum sponsa de futuro fornicantem, percusserit, vti sensit gloss. ab omnibus approbata in d. c. 3. sed ratione iniuriæ, quæ ipsi sponso infertur ex hoc crimine, crederem ipsum excusari, & satis esse ab episcopo eundem absolui: nam & ex eodem c. apparet, percutientem clericum cum sorore fornicantem excusari.

Tertiò hinc patet, filios ex tali fornicatione natos, non esse adulterinos, quod ad plurium Legum, & Canonum intellectum plurimùm conducit. Quartò colligitur ex his, eum, qui cum alterius sponsa de futuro fornicatus fuerit, non teneri ad confitendum sacerdoti hanc circumstantiam, seu qualitatem sponsaliorum: nec ipsammet sponsam ad hoc adstringi, cùm hæc qualitas speciem peccati non mutet, omnibus tamen iniuriam passis, satisfactio debetur. receptum enim est frequentiori calculo, circunstantias, quæ non mutant criminis speciem, non esse reuelandas sacerdoti in interiori animæ iudicio. Tho. in 4. dist. 17. q. 3. Floren. 3. par. tit. 17. c. 17. §. 5. Syluest. in ver. confessio. 1. q. 9. & verb. circunstantia. ac Martinus Nauarrus, quem præceptorem Salmanticæ habuimus. at nunc Coimbricæ non vulgari stipendio Ius Canonicum prositentem, propter eius summam Iuris Vtriusque sapientiam, & mores integerrimos, veneramur. is inquam in c. consideret. de pœn. dist. 5. in prin. dum tractatum de circunstantijs exactissima diligentia expendit, hanc communem opinionem probat. Quintò consequitur ex suprà dictis, pœnas à Canonibus Legibúsue, pro adulterij crimine speciatim designatas, locum non habere pro coitu cum alterius sponsa ante coniugalem consensum perpetrato. quam assertionem plurimùm coadiuuant Regiæ ll. vna sub titu. 15. libr. 8. in ordinat. quæ 2. est. altera 81. inter leges Tauri sancitas. Dicta tamen l. 2. exigit ad adulterij pœnas ipsos sponsos, qui coniugalem consensum præstiterunt, constitutos fore in ætate perfecta duodecim annorum in fœmina, quatuordecim in viro, per Canones ad matrimonium requisita, quasi l. illa velit sancire, pœnas adulterij non habere locum, quando violatur matrimonium, quod ante perfectam ætatem contractum, malitia supplente ætatis defectum, verum matrimonium iudicatur, vt alibi dicemus, si fœmina ante ætatis annum duodecimum discretionem habens, contrahat matrimonium, & ex eo quòd ab alio quàm à marito cognita fuerit, appareat apta matrimonio, verum coniugium iudicatur. gl. & ibi DD. in c. vno. §. 1. de despon. impube. in 6. sequitur eam Præpo. dicens, esse communiter approbatam in c. de illis. in 2. eo. tit. & tamen lex illa regia hoc casu non videtur permittere adulterij accusationem, quam oporteret permitti saltem iure sponsaliorum, sicuti permisit Iurisconsultus in d. l. si vxor. §. si minor. quo fit, vt Regia lex sit intelligenda. Primò, vt verum adulterium, commissum tamen ante ætatem nubilem à Iure diffinitam, lege Regia impunitum sit. quod probare videtur Regia lex 4. tit. 19. part. 6. atque etiam l. si minor. ff. de adult. ita, vt licet Iure Communi huius criminis accusatio sponsaliorum Iure sit permissa, adulterij verò ratione prohibita, ex d. l. si minor. adiuncto §. si minor. l. si vxor. Iure tamen Regio omninò impunitum sit adulterium, commissum ab sponsa de præsenti, malitia ætatis defectum supplente: imò eadem Regia lex probat immunem esse fœminam maiorem ætate nubili adulterium committentem, si sponsus minor sit quatuordecim annorum. quod durum est, si ipse sponsus matrimonio aptus sponsalia de præsenti contraxerat. Vnde secundò Regia lex intelligi potest, quando sponsus nondum erat perfectæ ætatis ad matrimonium, nec ex eius parte constabat potentia ad carnalem coitum, tametsi sponsa potens ad eum esset. quo casu matrimonium non est. ideo nec adulterium committitur: non enim arbitror velle legem illam impunitum relinquere adulterium commissum cum sponsa de præsenti, quæ viri potens est ante duodecimum annum, si ipse sponsus ætatis sit perfectæ, vel coniugio aptus ex præmatura potentia coitus, cùm in his casibus verum matrimonium contractum fuerit.

Nec obstant leges, prohibentes minores nubili ætate accusari de adulterio, quia ex præsumptione procedunt, quasi non sit vero simile luxuriæ crimen ab eis committi, nec prohibent accusationem omninò, sed præsumptionem innocentię inducunt. non tamen inficior adulteros minores ætate nubili, non ita acriter, vt maiores, puniendos esse, etiam adulterio verè probato. Tertiò potest lex Regia intelligi, vt etiam verè adulterio commisso, in hoc casu marito non liceat occidere adulteros, nisi ipsum matrimonium iam inter maiores nubili ætate constet, etiamsi malitia supplente ætatem sit illud verum coniugium, quod lex induxit propter defectum ætatis.

Tertiò principaliter ex præmissa sponsaliorum cognitione deducitur interpretatio vera l. sed sciendum. ff. ad l. Pomp. de parri. vbi Iurisconsultus asserit legem Pompeiam in sponsis locum habere, vt intelligamus sponsos illos, qui promiserunt præstare coniugalem consensum, quos de futuro appellamus: nam in sponsis de pręsenti apertè id cautum, & expositum fuerat in l. 1. ff. ad legem Pomp. de parri. notat. gloss. in §. alia. Institu. de pub. iudic. vbi probatur in occidente vxorem, locum habere legem Pompeiam: atque eadem ratione in vxore occidente virum idem seruabitur, sicuti probatur in d. l. 1. & eleganter expressit doctissimus ille vir, qui Alphonsi Regis imperio leges, quas Partitas Hispani vocamus, concinnauit, in l. 12. titulo 8. parte septima.

Denique, vt summatim agamus, cùm de sponsis mentio occurrerit in aliqua lege, aut alia quauis parte, quę explicanda sit, de his intelligendum est, qui nondum matrimonium contraxere, coniugali consensu præstito, ni aliud suadeat communis, ac frequens vsus loquendi, eiúsue intentio, qui legem condidit, contractum, aut testamentum fecit: qua in re pręter Feli. in Rubr. de sponsal. legito Paul. Parisi. consi. 62. colum. 3. volum. 4.

Ex Cap. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Aetas septem annorum ad sponsalia requisita præmaturo iudicio, ac malitia suppleri & præueniri potest.
- 2 Sponsaliorum contractus annum septimum ita completum exigit, vt inceptus minimè sufficiat.
- 3 Sponsalia ante septennium contracta ex consensu tacito, post septennium conualescunt.

CAPVT SECVNDVM, DE ætate ad sponsalia requisita.

AETAS verò ad sponsalia contrahenda non ita matura, ac prouecta, vt ad matrimonium exigenda est, cùm sit satis ipsos sponsos, quid agant, intelligere, vt inquit Iurisconsultus in l. in sponsalib. ff. de sponsal. septem annos requirens, quod Iura Canonica passim probant. c. literis. ac accessit c. ad dissoluendum. de desponsat. impube. adeò, vt nec malitia contrahentium pręueniri hanc ætatem posse, existimet Abb. in c. iuuenis. de sponsa. quia vbi certa ætas ad intellectum & discretionem requiritur à Iure, non potest suppleri malitia, nec præcoci iudicio. l. qua ætate. ff. de testa. ex communi intellectu. quem etiam sequitur Francisc. in Rubr. de testamen. in 6. versi. primò prohibetur. sensit gl. in c. si pater. verb. impuberes. de testam. in 6. vnde si impubes ante legitimam ætatem religionem profiteatur solenniter, professio est nulla. c. 1. de regu. in 6. etiamsi maximè discretus sit puer, ac doli omninò capax. gloss. ibi communiter approbata in c. postulasti. de regu. quam Abb. sequitur in c. significatum. eod. tit. idem notat Cardi. in Cle. fi. de ætat. & qualit. q. 3. Abb. in c. attestationes. de despon. impuber. Syluest. in verb. religio. 2. q. 12. & in verb. religio. 3. q. 2. & Caiet. in verb. votum. vers. imperfecto. His ergo probari potest Abb. opinio in d. c. iuuenis. cui etiam suffragatur Regia l. 6. titu. 1. part. 4. quæ dum matrimonij mentionem facit, ætatem malitia suppleri dicit: sed vbi de sponsalibus loquitur, de supplenda ætate verbum nullum: erit tamen dicta lex reducenda ad Canonum decisionem. Eandem Abb. sententiam sequitur Brunellus in tracta. de spons. concl. 4. Sed Bernar. in d. c. iuuenis. contrarium palàm asserit, dicens in casu illius text. sponsalia ante septennium valida esse, malitia ætatis defectum supplebat: & quamuis quo ad intellectum illius text. non recipiatur glo. illa: tamen in hoc dicto communiter eam probari, testatur ibi Præp. quæ quidem opinio probatur ex ratione Iurisconsulti in d. l. in sponsalibus. dicentis satis esse, sponsos, quid agant, intelligere. igitur si præcocis iudicij paruulus quid in hoc contractu agat, satis intelligit, non video, cur ætas exactè expectanda sit: nam & ea ratione, qua ante ætatem matrimonio designatam pręmatura potentia ad generandum ipsum ætatis defectum supplet, in sponsalibus ipse intelectus idem efficiet: quo fit, vt glo. opinionem veriorem esse existimem. quam etiam Thom. asserit in 4. distinct. 27. q. 2. arti. 2. gloss. in cap. sponsam. de sponsa. Ioannes Andr. Domi. & Franc. in cap. vno. in princ. de sponsalibus, in 6. Bald. consi. 44. in 4. vol.

Hæc tamen ætas septem annorum ita perfecta esse debet, vt non sufficiat septimum annum esse inceptum, nisi completus sit. c. literas. & c. sequenti, de despons. impube. & potest suaderi ex verbis iurium, quæ exigunt septem annos in contrahentibus sponsalia, quo quidem casu non est satis annum esse inceptum, sicut esset, si iura permitterent sponsalia contrahi posse ab existentibus in septimo anno. gl. quæ ita distinxit in Clem. fin. de ætate & qualitate, ibi ab omnibus recepta. Bart. & alij in l. si cui legetur. ff. de legatis primo. Abb. in ca. cùm in cunctis. in princ. de elect. Felin. in cap. cùm vicesimum. de offic. deleg. col. pen. quam distinctionem communem esse fatetur Corne. consi. 213. in 1. vol. dies tamen vltimus anni vtroque casu sufficit etiam inceptus, licet nondum sit completus. l. qua ætate. ff. de testam. quam ad hanc rem allegat Abb. in c. attestationes. de desp. impube. ætas verò septem annorum ex eo ad sponsalia sufficiens videtur, quòd voluntas, quæ in naturali consensu quiescit, cadit in impuberem, qui ætatem septem annorum compleuerit. l. si infanti. §. vltim. iuncta l. potuit. C. de iure delib. tradit Zasius in quæst. 2. de Iudæis.

Cæterùm si sponsalia ante septennium contrahantur, & nulla sint, post septennium tamen conualescunt, ex tacito etiam consensu ad sponsalia deducto. gl. quam ibi notant Abb. & Docto. in c. literas. de despons. impub. probat text. secundum Abb. ibi, in cap. duo pueri. eod. tit. & in cap. vnico. in princ. eodem tit. in 6. hic enim consensus ad hunc contractum sponsaliorum sufficiens est.

Ex Cap. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Sponsalia contrahuntur verbis, ex quibus futurus coniugalis consensus promittitur,
- 2 Sponsalia verbis præsenti consensui aptis contracta, quæ tamen ætate impediente, non possunt esse de præsenti, ex iuris interpretatione erunt de futuro.
- 3 Vera ratio ad text. in cap. vnico. §. 1. de desponsatio. impuber. in 6.

CAPVT TERTIVM, QVIBVS verbis sponsalia contrahuntur.

HIS verbis, quibus ad futurum matrimonium consensus promittitur, vera sponsalia contrahuntur. cap. penulti. vbi notant Abb. & Præpos. cap. ex literis S. Syluani. c. sicut. de spons. c. iurauit. de probat. & ibi Abb. illis autem verbis, quibus coniugalis consensus significatur, impediente tamen ætatis defectu, legitimus ad matrimonium non censetur, contrahuntur sponsalia iuris interpretatione, quamuis ex conceptis verbis matrimonium censendum foret. ca. vnico. §. 1. de despons. impub. in 6. & ante illum tex. probatur idem in c. à nobis, secundum Pręp. ibi & in c. attestationes. & in c. fi. eo. ti. tametsi ex antiquioribus quidam nec sponsalia contrahi existimabant, quando minores ætate ad matrimonium requisita, per verba coniugio apta contraxerunt: ex eo enim, quòd actus intentus minimè valebat, vt matrimonium impediente ætatis defectu, nec valere debebat ille actus eo modo, quo fieri poterat: nempe vt sponsalia, quemadmodum disputat gl. in d. c. à nobis. cuius controuersiam refert glo. in cap. vnico. de despons. impube. in 6. versicu. de futuro. Nec videtur procedere illius text. decisio, si aduertamus ad opinionem Bart. quę communis est in l. 1. §. si quis ita. ff. de verborum obligation. vbi scribit per illum tex. actum eomodo, quo agitur, inualidum, minimè valere eo modo, quo fieri rectè potuit, si tractetur de obligatione contrahenda, quæ à duorum voluntate pendet. idem probare videtur text. in l. eo tempore. vers. fideiussorem. ff. de peculio. & leg. 1. §. deinde. ff. quod iussu. cùm ergo actus hic pendeat à voluntate duorum, & agatur de obligatione contrahenda, nec, vt factus est, valere potuit, scilicet ad matrimonium, nequaquam prodesse debet ad sponsalia, quæ contrahi rectè poterant: qua ratione, ne ab illius §. 1. decisione discederet, noster Coryphæus Panor. in c. cùm super. de offi. deleg. illum tex. contra Bart. & communem notat ab eadem opinione recedens. Verùm quia Bart. opinio iure recepta videtur, conuenit, vt ad illum text. in d. §. 1. aliquot rationes assignemus, ne subuertat, quæ diu à Iuriscons. recepta sunt, & primò Alex. col. 3. Soci. co. pe. Ias. nu. 19. Lanc. Galiaul. conclus. 7. in d. §. si quis ita. & Fran. in d. c. vnico. §. 1. col. 1. Ant. & Præp. in d. c. à nobis. & Fel. in c. cùm super. co. 3. intelligere videntur. tex. in d. §. 1. quando actus non valet, vt agitur, ex defectu causę efficientis, id est, personæ. quo casu actus deficiens in casu efficienti valet eo modo, quo agi potuit, si non valet, vt agitur, etiamsi tractemus de actu à duorum voluntate dependenti. atque ex Bar. in d. §. si quis ita. colligunt hunc intellectum iuniores quidam paulò antè citati. Bart. tamen loquitur quando tractatur de obligatione dissoluenda, fauore liberationis: tunc etenim actus, qui non valet, vt fit ex defectu personæ, & sic causæ efficientis, valet eo modo, quo fieri potuit. l. quacunque ratione. ff. de procurat. non autem loquitur Bart. quando agitur de contrahenda obligatione, vt ibi perpendunt Alciat. 7. conclus. & Crot. conclus. 8. qui allegat text. in c. ex parte. de conc. præb. & in l. maritus. C. de procur. ad probandum, quòd actus inualidus, vt fit propter defectum causæ efficientis, non valet, vt fieri poterat, quando agitur de obligatione contrahenda. & quamuis Crotto respondere poteram, tamen quia hoc ipsum est, quod Barto. voluit, atque in dubium reuocari poterat communis opinio, quod modò tractare non vacat. Sit secundus intellectus ad text. in dicto cap. 1. §. 1. vt procedat matrimonij fauore, qui fortasse quibusdam non placebit, quippe quibus huiusmodi responsiones ratione iusta destitutæ minimè applaudeant. Potest igitur tertiò ille text. intelligi, vt eius decisio locum habeat optimo iure, quia sub contractu matrimonij etiam sponsaliorum conuentio comprehenditur, vbi enim id, quod fieri poterat sub eo, quod fit includitur, actus inualidus eo pacto, quo fit, valet eo, quo fieri poterat. l. tam angusti. ff. de serui. vbi Ang. Albe. Flori. & commun. hoc ipsum notant, & sequuntur DD. in d. §. si quis ita. Hinc ergo dari potest ad dict. §. 1. decidendi ratio: quam Crot. in d. §. si quis ita. conclu. 8. reddit. & ante eum opinor Io. Monac. & Domi. in d. cap. vnico. §. 1. eiusdem sententiæ fuisse: nec detractat Henri. qui in d. c. à nobis. dixit illum §. primum procedere ob intentionem contrahentium, qui videntur sponsalia voluisse contrahere, casu quo matrimonium inualidum foret. Quibus igitur verbis sponsalia contrahantur, ex d. regula constat, quam diligentius tractabimus, vbi quibus verbis matrimonium contrahatur, explicabimus.

Ex Cap. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Promittens contractum agere, licet nondum ex hoc contraxerit, contrahere tamen tenetur,
- 2 Promittens aliquam fœminam ducere in vxorem, etiam absque iuramento: eam accipere tenetur, præstito coniugali consensu: alioquin mortale crimen committit.
- 3 Sponsio prima futuri coniugalis consensus præfertur secundæ etiam iuratæ.
- 4 Ecclesia nec vult, nec potest secluso consensu eorum, qui coniungendi sunt, matrimonium efficere.
- 5 Vera interpretatio cap. requisiuit. de sponsal.
- 6 Matrimonium, metu contractum, est nullum omninò, etiamsi vim passus coactus sit eam vxorem accipere, cui priùs coniugalem consensum promiserat.
- 7 Ecclesia tolerat quandoque minus malum, vt maius euitetur.
- 8 Simplex fornicatio peccatum mortale est, & iure naturali prohibita.
- 9 Quæ dicatur concubina, & quo pacto meretrices in Republica tolerentur.

CAPVT QVARTVM, DE sponsaliorum effectu & vinculo.

DE sponsaliorum effectu & obligatione acturus illud præmitto, quòd is, qui sponsalia contraxerit, tenetur coniugalem consensum præstare, & sic promissum absoluere: in cæteris enim contractibus his, qui contrahere promisit, licet nondum ex hoc contraxerit, contrahere tamen tenetur. l. si fideiussor. §. meminisse. ff. de le. 1. l. si quis stipulatus sit Stichum. §. vlt. ff. de ver. obli. qui enim promisit fideiubere, & si verè fideiussor non sit, tenetur tamen fideiubere: qui locare promisit, locare tenetur. l. in bonæfidei. §. si tamen. ff. de eo quod cer. loc. & qui vendere promisit, vendere tenetur, not. in l. si sterilis. §. pen. ff. de act. emp. Bar. & alij in l. si eum. §. qui iniuriarum. ff. si quis caut. ex quo patet, promittentem aliquam in sponsam accepturum, nondum sponsalia contraxisse, sed sponsaliorum contractum promisisse, vt docet Vincen. quem ibi sequitur Io. Andr. in c. si inter. de spon. Henri. in c. is qui fidem. pe. col. eo. tit. Nico. Milis in Repert. in verb. sponsalia non contrahuntur. & And. Tiraq. libr. 2. de retract. §. fi. nu. 53. longè equidem distat promissio contrahendi ab ipso contractu, etiamsi promissio sit facta cum iuramento, vt tradit Nicol. Boër. decis. 3. col. 1. & 2. dicens ex hoc filiam, quæ iuramento præstito promisit renunciare bonis paternis, non teneri ad renunciandum iuramento adiecto, sed satis esse simpliciter renunciare. Qua de re modò non disputo, eam tractaturus in ca. quamuis pactum. de pactis in 6. in initio 3. part. numero 3. Sed tamen in matrimonij contractu illud constat omninò debere illud contrahere eum, qui promisit aliquam in vxorem accipere. tex. est in c. ex literis S. Syluani. in c. sicut. in c. requisiuit. de sponsa. & in c. 2. eod. tit. licet in hac promissione iuramentum præstitum non fuerit. probat tex. in c. de illis. el 1. versi. mulierem. de despon. impube. vbi hoc notat Abb. post Hosti. & Henr. idem Abb. in d. c. ex literis. colum. 2. optimus tex. in c. iuramenti. 22. qu. 5. vnde mortaliter peccat sponsus, qui non vult coniugalem consensum præstare. Tho. in 4. dist. 27. quæst. 2. col. 1. Flo. 3. par. ti. 1. c. 18. §. fin. Sylu. in ver. sponsalia. q. 4. & probatur in c. 1. de sponsa. duo. not. Fel. in c. 1. de pact. 6. declarat. Imò iure tenetur quis primam sponsam, cui fidem dedit futuri consensus, absque iuramenti religione, vxorem accipere, etiamsi post prima sponsalia alteri eandem fidem sub iuramenti vinculo præstiterit, notant Inno. Io. And. Abb. Præp. & Rauen. in c. sicut. de sponsa. Florent. in d. §. fin. Reg. l. 8. tit. 1. par. 4. quorum sententia plurimum probatur ex Tho. & Palu. in 4. dist. 28. q. 1. asserentibus sponsalia de futuro non effici matrimonium, ex eo, quòd postmodum iureiurando firmentur, vnde in propria quæstione non dissoluuntur prima sponsalia per secunda iureiurando præstito contracta. ad hoc ipsum tendit, quod notant Host. Ant. Abb. & Henr. in cap. veniens. de iureiur. dicentes iuramentum directè contrarium priori promissioni, quam quis seruare tenetur, temerarium esse, & minimè obligare, cùm sit in dispendium salutis æternæ, & soneat peccatum mortale, quod committeretur, si promissio prior non seruaretur, nec aduersatur Inno. ibi. quia ipse dicit seruandum iuramentum, & priori promissioni satisfaciendum esse, vbi innuit, non esse omninò priorem promissionem violandam, vt secundum iuramentum seruetur, sed iuramentum seruandum esse, quando id non obuiat directè prioris promissionis satisfactioni, casu quo illis satisfiat, si id quod interest, soluatur, & hunc ego opinor esse sensum Inn. ex Anto. Abb. & Henr. ibi, quamuis Imo. verbis Innoc. mordicus adhærens aliter sentiat.

Ex his opinio glo. in d. c. de illis. erronea est, dum dicit sponsos, qui promiserunt coniugalem consensum sine iuramento, non esse compellendos à iudice matrimonium contrahere, id etenim falsum est, tametsi idem asserat Conrad. Lagus in Methodo iuris, titu. de nuptijs.

Secundò, hinc constat perperàm dubitasse Abb. in c. requisiuit. de sponsa, an peccet sponsus, qui ex sponsione non vult coniugalem contractum, quem promisit perficere. Est enim hæc dubitatio Iuris naturalis, diuini, & humani principijs maximè aduersa.

Nec refragatur his, quę modò diximus. tex. ille memorandus in d. c. requisiuit. ex quo constat, non esse ab Ecclesia cogendos sponsos promissum consensum præstare, in cuius interpretatione illud animaduerto ex Host. Ant. & Præpo. in c. fi. de sponsa. duo. Abb. & Præpo. in c. is, qui fidem. de spon. Ecclesiam nec velle nec posse matrimonium aliquod constituere sine consensu eorum, qui coniungendi sunt, quia impediretur finis, ad quem tendit matrimonium, si aliqui ab Ecclesia inuiti coniungerentur, inuitis etenim coniugibus non bene procederent procreatio atque educatio prolis. Item inuiti sic copulati ad alios coitus fornicarios libenter accederent, atque illa animorum societas omninò cessaret, quare constat ab Ecclesia tale matrimonium sine consensu iniungi non posse, quod probat efficaciter Franciscus à Victoria Religione, quam ex diui Dominici instituto profitetur, insignis, ac eruditione egregia inter primarios sacræ Theologiæ Professores censendus: is inquam in relectione, quam Salmanticæ de matrimonij contractu disseruit, assertionem hanc pluribus rationibus veram esse ostendit. Ecclesia ergo id statuit, vt sponsi admonerentur, ac censuris Ecclesiasticis cogerentur promissum coniugalem consensum præstare, vt in c. ex literis S. Sylu. de spon. sed cùm libera debeant esse coniugia, neque à iudice metus inferri debeat sponsis, ne eorum consensus auferatur, oportet, vt hæc sit moderata coactio, vnde si iudex videat sponsum ita obstinatum esse, vt liberè consentire coniugio nolit, potiùs monitione vti debet, quàm exactissima coactione, ex qua consensus sequutus nec liber esset, nec verè dici consensus posset, saltem ad huiusmodi sacramentum, atque difficiles infelicesque exitus è talibus nuptijs euenire par esset: hæc enim vitanda sunt, quemadmodum Papa in d. c. requisiuit, iudicibus Ecclesiasticis iniungit, ne fortè eorum auctoritate, atque indiscreta coactione, matrimonia, quæ nulla sunt deficiente consensu, adulteria forent, vt optimè explicat Fortu. in c. 1. de pact. numero 30.

Ex quibus consequens est, quòd si sponsus, qui liberè sponsalia contraxit, metu compellatur illum consensum coniugalem præstare, matrimonium erit nullum ipso iure, quod Ab. notat in d. c. requisiuit, & Fortu. in dict. num. 30. qui idem repetit in tracta. de vlt. fin. illat. 2. colum. 12. dicens ad hoc esse decisionem singularem in d. c. requisiuit.

