Tertiò, confessor fictus sine debita dispositione, attritionem tamen habens admodum imperfectam, si integrè confiteatur, sacramentalem facit confessionem, & veram absolutionem percipit: sibi tamen tunc minimè efficacem propter obicem sacramento positum, huius assertionis effectus maximus est, quòd non erit necessariò confessio iteranda. hanc opin. probat, & veram esse opinatur Sanct. Thom. in 4. sent. dist. 17. q. 3. art. 4. ad primum. cui magis communiter consentiunt cæteri Theologi ibidem. & Caiet. in d. q. 6. de confessione. quam sententiam doctissimè defendit Melchior à Cano. in d. Relectione de pœnit. part. 5. & profectò hæc pars benignior est, & probabilior, tametsi contraria maximis innitatur rationibus, quam probare & tutari conantur Ioan. Maior in dist 17. q. 9. Adria. in 4. sent. q. 4. de confessione, & dubio 5. eiusdem tract. Ioan. à Medina in Codice, de pœnitentia. tract. de confessione. c. de confessione ficta iteranda. opinio autem diui Thomæ non aliter accipienda, quàm si quis aduertens se carere dolore efficaci, accuset se ipsum illius indispositionis, cùm alioqui huius culpæ omissio efficeret confessionem non integram, & ideò ea foret iteranda. vnde gl. in d. §. vlt. de pœnit. dist. 3. in verb. vtilis, quæ dictat, hanc simulationem, qua quis ecclesiam decepit, postmodum confitendam esse, cùm quis verè pœnituerit, non tamen esse confessionem primam iterandam, est intelligenda de fictione illa exteriori, & sacrilegio, quod peccator commisit recipiendo exteriùs absolutionem: nam hæc antea explicari non potuit. non autem de illa indispositione, animo atque fictione, quam peccator habuit antequam susciperet absolutionem, hæc enim tunc ad illam absolutionem confitenda est, quemadmodum satis colligitur ex S. Thomæ resolutione in d. art. 4.

Nec tamen statim sequitur, confessio ista in formis iteranda non est, ergo recendente fictione, sacramenti effectum operatur, & habet. Nam vt statim §. seq. probabimus, potest contingere, quòd non sit iteranda confessio extra charitatem facta, sequuta absolutione, quia iam est præcepto confessionis obtemperatum, & ideò ad vitandum nouum peccatum non est necessaria iteratio: nouum inquam peccatum, quod ex omissione præcepti committeretur, nec ex hoc necessariò deducitur, eam non esse iterandam ad obtinendam veram & efficacem illorum peccatorum absolutionem, nihilominus S. Thom. Caiet. & Melchior à Cano, & alij, quibus frequentius placet S. Thomæ sententia palàm asseuerant, confessionem integram, informem tamen, quia facta sit extra charitatem, sequuta sacramentali absolutione, recedente fictione, suum operari sacramenti effectum, & esse idem in sacramento pœnitentiæ, quod in sacramento Baptismi. & sanè Caiet. & Tho. idem esse in omnibus alijs sacramentis opinantur. Melchior à Cano reliqua sacramenta præter Baptismum, & pœnitentiam ab hac lege excludit. etenim censet, sacramentum Baptismi, & pœnitentiæ, quia ea sint ad salutem necessaria, fictione recedente suum operari effectum: at reliqua sacramenta extra charitatem sumpta, etiam recedente fictione probat, non operari suum effectum. sed Gabriel in 4. sententiarum, dist. 17. q. 1. art. 3. dubio 2. Ioan. Maior, ibi, q. 9. Adria. & Ioan. à Medina sæpè in hoc §. ad id citati, existimant, hoc esse proprium sacramenti Baptismi & eorum, quæ iterari non possunt, vt tandem Baptismus extra charitatem susceptus recedente fictione effectum proprium & verum sacramenti operetur: cætera verò sacramenta, etiam pœnitentiæ, recedente fictione, non habeant sacramenti effectum, quo ad ipsum recipientem extra charitatem, tametsi vera fuerint sacramenta. horum auctorum ratio ea est, quòd in sacramento Baptismi peculiaris quædam obtineat huius priuilegij causa, quæ alijs communis non est: alijs inquam, quæ iterari possunt: nam quod dicimus de Baptismo, idem intelligimus in similibus sacramentis, quæ iterari non possunt, etenim cùm hæc sacramenta iterari non possint, & fructus illorum sit admodum necessarius, vero simile est, diuinam maiestatem fructum horum sacramentorum abscedente fictione conferre, ne baptizati, confirmati, & ordinati perpetuò priuentur horum sacramentorum fructu, qui baptizatis omninò necessarius est, confirmatis autem, & ordinatis maximè vtilis. Hæc verò ratio alijs sacramentis non conuenit, siquidem recedente fictione iterum recipi possunt, & recipientes ita in charitate fructum eorum consequuntur. & planè Ioan. Maior fatetur S. Thomæ sententiam in hoc esse contrariam communi opinioni, quod ipse non ita certum esse opinor.

Illud tamen est omnium consensu receptum, confessionem sacramentalem, hoc est, ex qua cum absolutione verum pœnitentię sacramentum consistit, eam non esse iterum faciendam, nec iterandam, quòd si sit aliqua confessio, ex qua non est constitutum verum pœnitentiæ sacramentum, ea erit omninò repetenda, & iteranda. huic etenim scopo omnia, quæ vtrinque in disputationem adduci poterunt, & adducuntur, dubio procul intendunt.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Præceptum diuinum vel humanum regulariter seruatur per opera extra charitatem facta ad hunc effectum, ne quis nouam violati præcepti culpam contrahat.
- 2 Clericus in peccato mortali dicens horas canonicas, satis facit præcepto ecclesiæ.
- 3 Circunstantia temporis festi, an sit necessariò confitenda?
- 4 Potest quis alteri à benignitate diuina multa impetrare, & an primam gratiam?
- 5 Suffragiorum & orationum triplex valor constituitur.
- 6 Opera habentia valorem ex opere operato quæ sint, & ibi de sacrificio missæ.
- 7 Horæ canonicæ, an habeant vim ex opere operato?
- 8 Suffragia quo ad effectum operis operantis dupliciter considerantur.
- 9 Suffragium factum pro multis, non ita cuilibet prodest, ac si pro eo tantum foret ministratum.
- 10 Valor suffragiorum publicorum & priuatorum vnde procedat quo ad vim operis operantis?
- 11 Suffragia per viuos exhibita, etiam prosunt existentibus in purgatorio.

§. QVINTVS.

CAeterùm etsi bona opera facta extra charitatem, aliquot effectus habeant, quos paulò antè ostendimus, potissimùm superest alium effectum exponere, in hunc denique modum, vt certi iuris sit, opera bona extra charitatem facta in hoc vtilia esse, quòd per ea quis excusetur à peccato, & noua culpa, quam contraheret transgressione præcepti, si ea non faceret: non enim est præcepti transgressor, qui actui bono in genere suo, quem lex præcipit, apponit aliquam malam circunstantiam, vel illum fecerit existens in mortali crimine extra charitatem: nam quædam præcepta sunt, quæ sine charitate non implentur, vt præceptum de contritione, & de charitate, & in his charitas necessaria est ad obseruationem præcepti. At sunt alia præcepta de actibus exterioribus, quæ non exigunt necessariò charitatem ad eorum obseruationem, & hæc seruantur etiam absque charitate, aut saltem eorum transgressor non est, qui actum præceptum extra charitatem fecerit. scribit sanè eleganter S. Thom. in 1. 2. q. 110. art. 9. non cadere sub præcepto legis humanæ, nec diuinæ modum virtutis quantum ad hoc, vt aliquis ex habitu radicato operetur, quamuis benè cadat ipse actus virtutis. nec enim secundum eum ab homine, nec à Deo punitur tanquam pręcepti transgressor, qui debitum parentibus honorem impendit, quamuis id fecerit absque habitu pietatis. nam licet lex præcipiens actum virtutis intendat sibi subditos ad virtutem inducere, tamen de actu virtutis, non de fine pręceptum facit: finis siquidem legis præcipientis non continetur, nec est sub ipso legis præcepto, quod idem Thom. sensim explicat 1. 2. q. 96. art. 3. ad 2. & 2. 2. q. 44. art. 1. 4. & 8. ex quibus locis passim hoc adnotauit Caiet. Palud. in 3. sent. dist. 37. q. 1. colum. 3. & ibi Ioan. Maior. q. 15. & est communis opin. secundum Almain in 4. dist. 16. q. 1. cui adstipulatur altera diui Thom. distinctio in eadem 1. 2. q. 100. art. 10. ita enim scribit, actus charitatis dupliciter considerari potest. vno modo secundum quod est quidam actus per se, & hoc modo cadit sub præcepto legis, quod de hoc specialiter, scilicet, diliges Dominum Deum tuum, & diliges proximum tuum. alio modo potest considerari actus charitatis, secundum quod est modus aliarum virtutum. hoc est, eo modo, quo actus aliarum virtutum ordinantur ad charitatem, quæ est finis præcepti, & tunc actus charitatis non cadit sub præcepto. hæc Thom. adijciens exemplum idem de honorando parente. Non enim in hoc præcepto includitur, quòd honoretur ex charitate, sed solum quòd honoretur pater. denique multis alijs rationibus, & auctoritatibus probatur communis opinio, quam Panor. & alij itidem tenent in d. c. quod quidem. de pœnit. & remiss. Scotus in 2. senten. dist. 28. Almain in 2. tract. moralium, cap. 8. & esse communem asseuerat Andreas à Vega eam sequutus in lib. de fide iustificante, q. 13. col. 2. hoc ipsum tenent, & sequuntur alij Doct. quorum statim in aliquot corollarijs mentionem faciemus: & hi, quos in proximo §. citauimus ad effectus operum, quæ extra charitatem facta sunt. idem S. Thom. rursum tenet in 1. 2. q. 109. art. 4. cuius sententiam sequitur & explicat Dominic. à Soto, lib. 1. de natur. & gratia. c. 22. qui omnino legendus est. c. 21. Et idem lib. 2. de iustit. & iure. q. 3. art. 10.

Sunt tamen qui existiment hanc conclusionem non esse in vniuersum accipiendam, & id verum est: nam minimè procedit in his præceptis eorum actuum, quibus positis semper venitur ad gratiam gratum facientem, vt præceptum de martyrio, & de dilectione Dei super omnia. quod constat ex ratione S. Tho. in d. art. 10. & id latiùs à Theologis traditur in 2. sent. dist. 18. Idem est in præcepto de pœnitentiæ virtute, id est de contritione: nam præceptum habemus de pœnitentia tanta, quanta sufficit ad reponendum peccatorem in gratia Dei, quod communi omnium Theologorum sententia receptum est, & probatur his rationibus, quibus constat, esse diuinæ legis speciale pręceptum de pœnitentia cordis. quas rationes cæteris diligentiùs exponunt Ioan. à Medina in codice de pœnit. tract. 1. q. 2. versic. est sit necessaria. & Melchior Canus in relect. de pœnit. 4. part. quo fit, vt hoc pręceptum de pœnitentia cordis minimè possit impleri extra charitatem. quod in specie probant Iaco. Almain in d. c. 8. & Andr. à Vega in d. q. 13. & deducitur ab his, quæ Thomas scribit in d. artic. 10. vnde potest expendi conclusio glos. in d. c. quod quidam. cuius in §. præced. intellectum tractauimus. inquit enim gl. quòd licet non possit quis verè de vno peccato mortali pœnitentiam agere, absque eo quòd & de alijs pœniteat. c. sunt plures. de pœ. dist. 3. notant Andr. in 4. tract. de pœnitentia. q. 3. c. quia iam ostensum est. Card. à Turrecremata in c. prima consolatio. §. sed quod ei. de pœnit. dist. 3. vbi Gratian. de hac quęstione disputat. tamen hæc pœnitentia cordis habebit effectum, cùm de alijs peccatis peccator pœnituerit. hic enim illius gl. sensus ad cordis pœnitentiam refertur: & planè responsio gl. non placet: quia non satisfacit peccator præcepto de pœnitentia cordis, eo quidem casu, quo pœnitere tenetur, nisi id fecerit, quod sit sufficiens ad reponendum eum in amicitia Dei, à qua exclusus est per aliud peccatum, de quo non pœnitet, nec pœnituit. igitur etiam recedente illa fictione tenebitur ad obseruationem præcepti pœnitere, vt præcepto, & eius diffinitio tempori satisfaciat. qua ratione constat, peccatorem istum præcepto de pœnitentia non satisfecisse, nec tunc, nec recedente fictione: atque ideo culpa omissionis præcepti iustè notari.

Præter hæc opinantur quidam prænotatam communem sententiam non esse admittendam, quo ad præcepta de sacramentis percipiendis: nam hęc præcepta in hunc modum sunt intelligenda, vt quodlibet præceptum de Sacramentis vnicum sit, nempe, de suscipiendo sacramento debitè, & absque mortali peccato. qui quidem sensus non patitur, quòd dicamus in sacramentis duplex esse præceptum: vnum de eo suscipiendo, alterum de non recipiendo sacramento in mortali culpa. nam iuxta hunc dicendi modum, qui perciperet sacramentum in mortali, peccaret contra præceptum secundum, seruaret tamen primum: idcircò hi Doctor. priorem sequuntur sensum, & ita intelligunt communem conclusionem. sic sanè Durandus censet in 2. senten. dist. 28. quæst. 3. & 4. & Almain in d. c. 8. ad fin. quorum sententiam defendi posse opinatur And. à Vega ind. q. 13. & eam facilè admittent, qui aduersus communem conclusionem, quam in principio huius §. constituimus, in vniuersum tenent. sed nihilominus quo ad istum effectum, ne peccator in peccato suscipiens sacramentum, nouum peccatum omissionis contra præceptum de eo suscipiendo committat, verior, & receptior videtur ea sententia, qua solet diffiniri, præceptum impleri etiam extra charitatem ab eo, qui est in mortali peccato: tametsi verum sit, eum mortaliter peccare ob irreuerentiam maximam, quam committit contra diuinum sacramentum: & pręterea obicem ponere gratię, & effectui sacramenti. in his etenim duobus nulla est apud Theologos controuersia. sic & opi. Durandi falsam esse censet Dom. à Soto. lib. 1. de natu. & grat. c. 22. sed generaliter conantur alij probare, nullum per actum peccati satisfacere præcepto Dei, vel Ecclesiæ, quæ quidem opi. si vera est, manifestè conuincit, verum esse quod aduersus communem modò diximus: scilicet in sacramentis illud esse considerandum, quod nemo ea recipiens extra charitatem præceptis Dei, vel ecclesiæ satisfaciat: cùm extra charitatem in peccato mortali irreuerenter, & maxima cùm iniuria diuina adsumantur, & ex eo solo culpa mortalis à recipiente contrahatur. sic And. in 4. sent. in tracta. de sacramento confessionis. c. quartum dubium. qui in effectu tenet opi. quam proximè deduximus ex Durando, & Almaino. nos tamen & in hoc casu, sicut in præcedenti communem sententiam probamus, & tenere profitemur. denique ampliùs quidam asseuerare non formidarunt, existentem in mortali, & extra charitatem non posse implere præceptum aliquod Dei, vel Ecclesiæ. & hi non tantùm contendunt sub pręcepto alicuius actus, contineri ipsum actum virtutis, sed & finem ipsius præcepti, & legislatoris. quod diximus esse contrarium opi. S. Tho. & aliorum, qui eum sequuti sunt. & tamen hanc opi. aduersus communem defendunt Dionys. Cistert. in 1. sen. dist. 17. q. 1. & Greg. Arimens. in 2. dist. 18. q. 1. & 2. quorum opin. ab eis & in hoc sensu adsumitur, vt in hac specie præcepta impleri non possint, etiam ad vitandam nouam culpam ex transgressione imminentem, & tamen adeò aliena est à veritate, vt nec probabilis censeri valeat. Ex communi tamen sententia plura deduci poterunt, è quibus aliquot exponere decreui.

Primùm infertur ratio eius conclusionis, quam in §. præcedenti, nu. 13. versi. tertio proposuimus. nam si fictus confessor non habens eam attritionem, quę ex vi sacramenti fiat contritio, & sic cum imperfecta peccatorum displicentia, quæ sufficiens ad veram attritionem non est, huius conscius status eum sacerdoti se ipsum accusans detexerit, & absolutionem acceperit, præcepto de recipiendo sacramento pœnitentiæ, cuius effectui obicem ponit, quia extra charitatem est, nihilominus in hoc sensu satisfacit, vt euadat nouam ex transgressione præcepti culpam. hinc denique autores, qui hanc conclusionem defendunt, quos ibi citauimus, planè concedunt, primam huius paragraphi assertionem etiam in præceptis de sacramentis obtinere.

Secundò constat ex his, satisfactionem sacramentalem à sacerdote iniunctam, & extra charitatem postmodum exequutione traditam: etiamsi nec accedente charitate satisfactionis effectum sortiatur. quod in §. præcedenti explicuimus, hunc tamen effectum habere tempore ipso, quo fit, vt sacerdotis pręcepto, & obligationi pœnitentiam implendi sub nouę culpę reatu peccator satisfaciat. Hoc probatur ex eo, quod licet teneatur quis opera pœnalia facere, quæ sacerdos ei iniunxerit in satisfactionem pœnæ temporalis, vel ex acceptione ipsius pœnitentis, vel aliundè, sub pœna noui reatus, non tamen tenetur ea opera exercere, & exequi in gratia & charitate: imò liberatur ab hac noua culpa, si hæc bona opera fecerit extra charitatem: tametsi adhuc maneat peccator obligatus ad satisfactionem, vel in hoc seculo, vel in alio subeundam, atque ita constat ex 1. huius §. assertione: & tenent hi auctores, quos in proximo §. commemorauimus, nu. 8. ex quo subinde colligitur, non esse necessarium quòd iterum ab Ecclesia satisfactio sacramentalis iniungatur, nec ea repetenda erit ad effectum implendi præceptum Ecclesiæ vel sacerdotis confessarij, sicuti not. gl. in §. vlt. de pœnit. dist. 3. in verb. vtilis est.

Tertiò infertur, Clericum extra charitatem dicentem horarias preces, ad quas tenetur ratione beneficij ecclesiastici, vel ordinis sacri, præcepto Ecclesiæ satisfacere, ita quidem, quòd nec teneatur eas iterum exoluere, nec sit pœnæ præcepti obligatus. hæc etenim corollaria conclusio satis apparet vera ex notatis superiùs in initio huius §. & quia oratio existentis in peccato mortali, sibi & alijs ad multa est vtilis: sicuti in §. præcedenti respondimus. Sed & hanc illationem in specie veram esse censent Abb. in c. quod quidam. de pœ. & remis. Chos. in pragm. sanct. titu. qualiter horæ canonicæ sint dicendæ. in verb. debent. Ioan. Medina in codice de pœnitentia. tracta. 6. c. de horis canonicis reiterandis. & Marti. Azpilcueta in c. inter verba. 11. q. 3. num. 388. & id sanè videtur admittendum præter alias rationes, & ea quidem, ne tot scrupulis occasio detur: quamuis contrarium in Clerico publicè concubinario teneat Abulensis in tractat. de concubinarijs. conclus. 9. & in omnibus denique existentibus extra charitatem mortali culpa affectis sensim idem insinuent Adri. in 4. sen. tract. de restitutione. c. pro clariori. versi. pro responsione. & Ioan. Briart. quodlibet. 2. propositione 1. & seq. post eiusdem Adria. quodlib. illud tamen absque vlla controuersia certum est, pluris valoris esse orationem illius, qui est in gratia, & charitate, quàm eius, qui extra charitatem constitutus mortalis culpæ reatu afficitur.

Quartò, hinc apparet veritas illius quæstionis, an sit necessariò confitenda, & sacerdoti reuelanda circumstantia festi ab eo, qui mortale crimen commisit in die festo: quasi sit nouum peccatum, quòd eo tempore mortalem culpam contraxerit: & quidem contra præceptum de obseruatione festorum. visum siquidem est quibusdam, obligari Christianum ad diligendum Deum super omnia diebus festis, & sic ad abstinendum à mortali culpa, & peccato, illo quidem peculiari præcepto. item eorum sententia solet persuaderi ex eo, quòd extra charitatem non possint impleri præcepta diuina, vel Ecclesiæ, nec eorum aliquod. igitur præceptum de obseruatione festorum violatur præcipuè, si quis eo tempore peccatum mortale commiserit. quibus præterea suffragari videtur tex. in c. 16. Leuitici. Sabbatum requietionis est, affligetis animas vestras, ab omnibus peccatis vestris mundabimini. & rursus. c. 23. affligetis animas vestras, omne opus seruile non facietis in die hac: omnis anima, quæ afflicta non fuerit in die hac, peribit de populo suo, vt propitietur vobis Dominus.

Quintò, his accedit S. Thom. sententia in 2. 2. q. 222. art. 4. ad 3. vbi expressim inquit, eum facere contra præceptum de festis obseruandis, qui eo tempore peccatum mortale commiserit. quibus & alijs rationibus hanc opinionem asserunt. Alexan. de Ales. 3. part. q. 32. membro 5. articu. 2. Nicolaus Lyra Exodi cap. 20. Floren. 3. parte, titu. 17. cap. 17. §. 5. Angelus in summa. in verb. feriæ. & in verb. interrogationes. præcept. 3. & in verbo, præceptum. §. 5. Ioan. Maior in 4. sentent. distinct. 17. quæst. 4. Adrian. in 4. sentent. tract. de confessione. quæst. 4. versi. venio nunc. Nider in præcepto 3. Scotus, & Gabriel in 3. sentent. distinct. 37. Ambro. Cathar. libr. 5. contra Caietanum.

Contraria sententia nihilominus verior est, & constat hac argumentatione, præceptum de colendis festis non est arctius Christianis, quàm Iudæis præceptum de sabbato colendo: imò laxius, siquidem multa opera nobis licet diebus festis, quæ Iudæis minimè licita erant die sabbati, vt decoctio ciborum, & similia: sicuti diuus Thomas fatetur in 2. 2. q. 122. articu. 4. ad 4. & tamen Iudæis solus exterior cultus, & quies imperabatur externa, vt docet idem Thomas inibi in corpore quæstionis: igitur apud Christianos præceptum de colendis festis diebus ad exteriorem cultum pertinet, non ad interiorem.

Sic sanè hanc opinionem veram esse defendere conantur Syluest. in verb, confessio. 1. q. 10. Caietan. in 1. 2. q. 7. art. 1. & 2. q. 122. artic. 4. & in summa in verb. dies festos. & in opusculo 28. quæst. c. 10. Almain in quarto sentent. dist. 17. quæst. 1. versi. nec solùm peccata. Domi. Soto. libr. 2. de iustitia & iure. quæst. 4. art. 4. rursus Sylue. in verb. circumstantia. q. 3. & in verb. dominica. q. vlt. & post alios diligenter admodum Martinus Azpilcueta in c. consideret. in princip. nume. 22. quorum opinio verior profectò est, atque ideò admittenda.

Ad primum respondeo, præceptum de colendis festis, qua ex parte sensum habet mysticum, & continet ab omni peccato abstinentiam, & mentis in Deo quietem, generale esse, atque cum præcepto illo conuenire: declina à malo, & fac bonum. at ea ex parte, qua præceptum istud est speciale, iuxta literalem sensum est accipiendum, ac prohibet tantùm exteriores operationes seruiles, non ea ratione quod sint peccata, sed quòd sint opera seruilia exteriora, vt explicat Thom. in d. q. 122. art. 4. vis autem specialis præcepti, secundum communem sententiam Theologorum est consideranda ad hoc, vt necessariò sit circumstantia illius confitenda. igitur festi circumstantia non est confitenda: cùm speciali pręcepto peccatum in diebus festis prohibitum non sit.

Ad secundum satis responsum extat ex his, quæ in principio huius §. explicuimus, receptissimam opinionem sequuti.

Ad tertium cum viro doctissimo Melchiore Cano. in relect. de pœnit. quarta part. ad finem, respondemus, primùm, quòd lex illa vetus abolita est, nec nos obligat, nisi ea parte, qua legis naturæ præcepta continebat. deinde quòd lex illa de certo quodam die loquebatur, quod festum propitiationis erat, vbi sacerdos semel in anno peculiariter pro peccatis populi orationem fundebat ad Deum, atque hostias offerebat, vt quod nunc Ecclesia facit semel in anno obligans ad pœnitentiæ sacramentum, tunc in veteri illo populo præsignaretur. Nec erat lex, quæ singulis festis, & sabbatis hanc animi afflictionem præscriberet. siquidem & nunc in lege Euangelica non obligamur speciali præcepto, nec diuino, nec humano ad agendum diebus festis pœnitentiam, quo festis diebus adstringimur, opera religionis præscribit: pœnitentia verò non est opus religionis, sed vindicationis, secundum Diui Thomæ sensum in 3. part. quæst. 85. art. 3. ad 4. & arti. 4. & in quarto sentent. distinct. 14. q. 1. arti. 5. & dist. 15. quæst. quarta. art. 7. ad 1.

Ad quartum, nempe ad S. Thomæ auctoritatem constat ex eo responsio: quòd is auctor, vt inibi explicat Caietan. vel loquatur de præcepto sabbati colendi, iuxta mysticum sensum, aut planè tractet de præcepto isto quantum ad eius finem, qui non cadit sub speciali vi præcepti, quemadmodum ex eodem S. Thoma paulò antè latiùs deduximus. quibus tandem fit, posteriorem huius illationis partem omninò tenendam fore.

Quarta conclusio principalis. Potest quis alteri ex congruo à Dei liberalitate impetrare bona temporalia, augmentum gratiæ, & quandoque primam gratiam. Hæc est propositio Adrian. in quodlib. 8. artic. 2. S. Thomæ in quarto senten. distinct. 45. q. 2. arti. primo ad primam. & prima 2. quæst. 114. art. 6. ad primam. & in tertio sen. distin. 19. quæst. prim. artic. 2. ad primam. & de bonis temporalibus constat: quia Sodomitis summis peccatorib. pepercisset Dominus, si vel decem iusti potuissent inter eos inueniri. quod diuus Ambrosi. lib. de Patriarcha Abraham c. 6. adnotauit, dicens. Hinc discamus quantus amicus sit patrię vir iustus. De prima verò gratia censendum est, eam non posse impetrari per vnum alteri, qui omni bono motu careat, nec ad eam dispositus sit per opera ad eam recipiendam efficacia. imò contraria assertio in hoc sensu esset erronea. At si quis optimè sit institutus per bona opera ad id efficacia: nempe sufficientia ad dispositionem recipiendæ primæ gratiæ, ob alterius orationem & suffragia ex vi impetrationis à liberalitate diuina consequeretur maiorem gratiam primam, quàm ipse alioqui absque hac intercessione consequeretur. Sic etenim intelligendi sunt S. Thom. & Adria. dum tenent, posse quem alteri ex congruo impetrare à liberalitate diuina primam gratiam: quemadmodum disputat Ioan. à Medina in codice, de pœniten. tract. 6. versi. sed de oratione pro altero. asseuerans posse quem alteri impetrare ex congruo gratiam, vltra gratiam correspondentem proprijs alterius operibus. tametsi tutius sit, quòd nullus possit alteri à diuina liberalitate ex congruo aliquam gratiam impetrare: licet bene illustrationem cordis: nam & Paulus inquit 2. ad Corinthi. ca. 5. Omnes stabimus ante tribunal Christi, & reportabit vnusquisque secundum ea, quæ in proprio corpore gessit. pertinent & ad hoc plura alia testimonia, quæ à Theologis quæstionem istam tractantibus adducuntur.

Cæterùm & præter superiùs adnotata, illud hoc in loco necessariò est memoria repetendum, quod eleganter disseruit Scotus in quodlibeto 20. nempe, cuiuslibet operis boni, & meritorij triplicem esse valorem: specialissimum quidem, specialem, & generalissimum, vt interim his dictionibus vtamur. est enim valor specialissimus quo ad ipsum operantem: & is, qui operanti competit, & applicatur specialis, qui competit ei, pro quo quis orat, ieiunat, aliúdue opus simile operatur. generalissimus autem, qui totius ecclesiæ est, & omnibus Christi fidelibus propter illam sanctorum communionem conuenit, & adijcitur. hanc distinctionem, vt vtilem admodum ad percipiendum valorem suffragiorum Ecclesiæ, sequuntur frequentissimo omnium consensu Theologi post Scotum: præsertim ipse Adria. quodlib. 8. art. 3. Gabrie. in canone Missæ, lect. 26. Doct. in 4. sent. dist. 45. Ioan. à Medina in d. tract. 6. c. de multiplici valore orationis. Martinus Azpilcueta in c. quando. de conse. dist. 1. notab. 20. num. 81. hæc distinctio colligitur ex veterum autorum sententijs: sicuti constat ex his locis, quæ ab his Doctoribus citantur, vt hinc planè colligendum sit, quodcunque opus Christiani, vtile quidem esse omnibus Christi fidem profitentibus, quo ad tertiam valoris partem.

Est etiam & in hac q. considerandum, esse opera quædam valorem habentia ex opere operato, & sic ex institutione Christi, & hęc operantur suum effectum absque operantis meritis, alia verò sunt opera, quorum valor ab ipsius operantis meritis, & statu pendet. & priora quidem operantur in eum, qui obicem non posuerit eorum effectui: his operibus Missa tribuitur, secundum Thomam communiter receptum in 4. sen. dist. 45. q. 2. art. 1. ad 3. q. Gabriel. in Canone missæ lectione 57. qui tenent, missam non tantùm qua ex parte est sacramentum ex opere operato, effectum habere, sed etiam qua ex parte sacrificium est, & hoc propter institutionem Christi. huic opinioni Caietan. refragatur in opusculis, q. 2. de celebrat. missæ. vbi existimat, sacrificium missę ex opere operato nullum habere effectum particularem in quocunque homine. pro cuius opinione traditur distinctio diui Thomæ in 3. part. quæst. 79. artic. 5. qui eleganter distinguit missam in sacramentum, & sacrificium: & inquit eam habere rationem sacramenti in quantum sumitur altaris hostia: rationem autem sacrificij, inquantum offertur: atque idcircò secundum eundem effectum sacramenti habet missa in eo, qui sumit, effectum autem sacrificij in eo, qui offert, vel in his, pro quibus offertur. Hæc Thom. qui palàm sensit, ad missam, qua ex parte sacrificium est, attendi offerentem ipsum, vel eum, pro quo offertur: & in specie, eum habere ratione sacrificij vim satisfaciendi, in qua magis attenditur offerentis affectus, quàm quantitas oblationis. rursus idem Tho. 3. part. quæst. 82. articu. 6. innuit, missam quo ad orationes, & alia præter sacramentum, valorem habere à deuotione, & affectu sacerdotis orantis, & eorum quorum nomine orat. vnde fatetur Caiet. & denique omnes post diuum Tho. in d. articu. 6. missam quo ad sacrificium, valorem etiam adsumere à deuotione totius Ecclesiæ, cuius nomine celebratur. item & à deuotione, affectuq́ue ipsius sacerdotis. ita quidem apparet, missam, vt sacramentum est, valorem & proprium effectum habere ex opere operato, eodem modo si fiat à malo sacerdote, quo si fieret à bono. tex. sing. in c. intra Catholicam. 1. q. 1. & tamen quo ad sacrificium propter deuotionem, & affectum offerentis, maioris valoris est missa optimi sacerdotis, quàm praui. sic sanè infertur, missam qua ex parte sacrificium est, maioris valoris esse vno tempore, quam alio: quando videlicet est maior sanctitas & charitas in Ecclesia, à cuius deuotione valorem ipsa adsumit, quod in specie probat Gabriel in Canone missæ, lectione 26. col. 6.

Nihilominus, etsi fateamur hæc quæ modò ex diuo Thoma, & Gabrie. adnotauimus, vera esse, & à Theologis communiter recepta, contendimus communem sequuti, missam, qua ex parte sacrificium est, habere effectum ex opere operato. est etenim ipsa oblatio cum consecratione, simul & eucharistiæ sumptione sacrificium à Deo ipso institutum. idcircò sicut sacramenta ex opere operato propter diuinam institutionem suum effectum habent, ita & hoc missæ sacrificium à Christo institutum ex ipso opere operato suum effectum habebit, etiamsi nullus mortalium esset in gratia, quod est impossibile: quemadmodum explicat Gabriel in d. lectio. 26. colum. 5. qui statim subdit, missam alio in sensu effectum habere ex opere operato: non equidem propter institutionem Christi, sed propter oblationem huius sacrificij nomine totius Ecclesiæ catholicæ factam à sacerdote, qui minister totius Ecclesiæ est, in hoc sacrificio offerendo. qua ratione, cùm Ecclesia, quæ offert, sit semper dilecta Christi, vt eius sponsa, effectus huius sacrificij operi operato tribuendus est ea ex parte, qua Ecclesiæ totius nomine offertur: siquidem valor iste nusquam deficiat, nec ad ipsum offerentem referendus sit. ego verò, hunc effectum, & valorem tribuendum esse opinor operi operanti, licet verum sit, eum procedere ab ecclesia catholica, cuius nomine offertur hoc sacrificium. nam & ipse Gabriel fatetur, hunc valorem tunc maiorem esse, cùm in Ecclesia, quæ per eius ministrum offert sacrificium, maiorem habet charitatem, ergo operi operanti valor hic est adscribendus. deinde valor operis operantis in hoc sacrificio consideratur ex parte ipsius sacerdotis offerentis, quia offert ipse licet nomine alterius, vt Thomas explicat. igitur & effectus huius sacrificij procedens ab Ecclesia, quę verè offert per ministerium sacerdotis: operi operanti erit tribuendus. sicut & eleemosynæ, orationes, ieiunia, & alia opera meritoria valorem habent operis operantis ex parte illius, qui ea fieri iusserit, & mandauerit, quod statim probabitur. Sed & communis opinio, quæ dictat, missam qua ex parte sacrificium est, valorem habere ex opere operato, ex eo apparet, quod missa, quatenus sacrificium est, à Christo fuit instituta in remissionem peccatorum, & ab ipso valorem habet ad hunc effectum, vt satis factoria sit ad remissionem pœnę temporalis, & meritoria. id verò constat Lucæ c. 22. & Matth. c. 26. Hic est calix sanguinis mei, qui pro vobis, & pro multis effundetur in remissionem peccatorum. pro vobis inquam, sumentibus: & sic sacramentum est, quod ipsi tantùm, cui confertur, prodest. Pro multis, id est, alijs, quorum nomine, & pro quibus fiet hæc hostiæ oblatio. Et hac ratione sacrificium est in memoriam passionis dominicæ, & ab ea valorem accipiens: sicuti eleganter explicat S. Thom. 3. part. q. 89. arti. 7.

Nec pro Caiet. conuincunt S. Thom. verba, quia is. & si distinxerit missam in sacramentum, & sacrificium, non negat sacrificium missæ præter valorem operis operantis, non habere effectum operis operati. Nec item vrget, quòd sequeretur, hunc valorem esse infinitum. id etenim fatemur, modò certum sit quo ad applicationem esse finitum, auctore Thoma in 3 part. q. 89. arti. 5.

