- Ecclesiæ consecratio valet, reiecta conditione, quæ Episcopum ab eius cura excludit. 36. 20
- Electio an possit fieri ex vltima voluntate vltra tempus datum ad eius executionem. 669. 7
- Electio hæredis incerti ex certis committi alteri potest. 705. 12
- Emphyteuta qui iuramentum in contractu præstitit, an priuetur emphyteusi, si canonis solutionem intra biennium omiserit? 277. 5
- Episcopus an possit absoluere excommunicatum à Prælato inferiori? 914. 3
- Episcopus non potest communicare cum excommunicatis, etiam à seipso, ante solennem absolutionem. 820. 2
- Episcopus, nec legatus à latere non possunt dispensare in prohibitione c. non debet. de consang. & affinit. 105. 11
- Episcopus potest intra tempus arbitrarium, etiam ante annum cogere executores, vel hęredes ad exequendam vltimam voluntatem. 676. 4
- Episcopus an possit suspensionis pœnam tollere propria dispensatione. 73. 15
- Episcopus habens patrimonium, potest in eo, quem voluerit, hęredem instituere, etiam omissa propria Ecclesia. 651. 3
- Episcopus potest dispensare cum homicida voluntario, quoad retentionem beneficij. 585. 6
- Episcopus excludi non potest à cura ecclesiæ alicuius, etiamsi patronus tempore constructionis hoc expressim disposuerit. 772. 8
- Episcopus, vel sacerdos, an possit esse delegatus principis secularis in causa criminali? 597. 8
- Episcopus potest dispensare cum homicida voluntario, occulto tamen. 583. 4
- Episcopi & sacerdotes qualiter iuramentum præstare debeant. 707. 2
- Error iuris maximè dubij & perplexi, non impedit præscriptionem. 385. 9
- Error iuris simul cum errore facti contingens, an impediat præscriptionem? 385. 10
- Error personæ, conditionis, alteriúsue qualitatis, an impediat matrimonium. 52. 1
- Error iuris an bonam fidem inducat in matrimonio, quo ad legitimationem prolis. 142. 9
- Error iuris, an in animæ iudicio præscriptionem impediat? 384. 8
- Eucharistiæ festiuitas, vsque in octauam diem interdictum ecclesiasticum suspendit. 942. 1
- Eunuchi an sint irregulares, & quid de his, qui sibi virilia absciderunt. 539. 6
- Eustratij Aristotelici interpretis error atque verba Aristoteliter intellecta. 43. 5
- Exceptio & præscriptio qua ratione differant. 332. 3
- Exceptionis definitio latè examinatur, & quo pacto differat à defensione. 332. 4
- Excessus defensionis non punitur pœna ordinaria, licet irregularem efficiat ipsum homicidam. 606. 3
- Executio vltimarum voluntatum pertinet non tantùm ad Episcopum, sed & ad quemlibet alium habentem Episcopalem iurisdictionem. 794. 1
- Executio facta à religioso, eo casu, quo non potest esse executor, an valeat? 770. 2
- Executor an possit agere? 795. 5
- Executor an possit vendederes hæreditarias. 795. 6
- Executor designatus in testamento, an cogatur id officium accipere? 794. 3
- Excommunicatio maior definitur. 808. 3
- Excommunicationis minoris definitio 809. 4
- Excommunicatio est peccatum mortale. 809. 5
- Excommunicatio quibus ex causis dicatur medicinalis. 812. 9
- Excommunicatio an sit ferenda, vbi verosimiliter non est peccatori pœnitentiæ vtilitatem allatura. 813. 10
- Excommunicatio lata absque trina monitione non est nulla, sed iniusta. 882. 7
- Excommunicatio lata à iudice delegato, cui in mandatis traditus est trinæ monitionis ordo, an sit nulla. 882. 8
- Excommunicatio, quomodo differat ab interdicto ecclesiastico. 928. 10
- Excommunicatio an fieri possit pro futuris culpis, & ibi intellectus c. à nobis. in 1. de sent. excom. & c. Romana. §. caueant. eod. tit. 883. 1
- Excommunicatio lata à iure differt ab ea, quæ sententia iudicis lata sit. 894. 2
- Excommunicatio an fieri possit sub conditione, si intra certum diem non satisfecerit. 885. 4
- Excommunicatio & absolutio ex falsa causa obtentæ, an vim habeant, & effectum? 911. 14
- Excommunicatio nulla vel iniusta, quem effectum habeat? quod latissimè examinatur. 863. 5
- Excommunicatio in dubio de maiori est intelligenda. 872. 5
- Excommunicatio in genere definitur, traditurque huius actionis origo & significatio. 807. 1
- Excommunicatio conditionalis, an trahatur retrò ad diem, quo lata fuit. 887. 6
- Excommunicatio nusquam afficit, nec ligat ignorantes. 888. 7
- Excommunicatio an probetur per denunciationem, vel literas denunciatorias? & ibi intelle. c. pia. de exceptione, in 6. 827. 1
- Excommunicatio, an præsumatur in dubio lata ante appellationem. 821. 5
- Excommunicationis sententia ferenda non est, nisi pro graui culpa, quæ mortalis sit, & ex hoc muti inferuntur. 877. 1
- Excommunicatus minori excommunicatione, etiam si celebret, non est irregularis. 871. 1
- Excommunicatus minori excommunicatione peccat celebrando diuina officia, & conferendo sacramenta. 871. 2
- Excommunicatus minori excommunicatione, non potest eligi ad ecclesiasticum beneficium. 872. 3
- Excommunicatus non potest beneficium conferre, nec eligere, nec præsentare. 868. 8
- Excommunicatus per annum persistens in excommunicatione, qua pœna sit afficiendus. 869. 10
- Excommunicatus semel præsumitur in eadem excommunicatione, donec constet de absolutione. 822. 6
- Excommunicatus quis dicatur nominatim? 824. 8
- Excommunicatus plurib. excommunicationib. quomodo possit ab omnib. absolui. 909. 13
- Excommunicatus in vita, post mortem etiam potest absolui, & quid de absolutione in mortis articulo. 903. 8
- Excommunicatus iure veteri statim vitandus erit, occultus quidem, occultè: publicus verò publicè. 820. 3
- Excommunicatus qua ratione anathema dicatur. 875. 7
- Excommunicatus in vna prouincia vbique vitandus est. 828. 2
- Excommunicatus, an sit sacramenti pœnitentiæ minister in articulo mortis? 859. 8
- Excommunicatus sacramenta ecclesiæ vel conferens, vel suscipiens, peccat mortaliter. 855. 5
- Excommunicatus an possit excommunicare. 901. 4
- Excommunicatus bene potest acceptare beneficium ecclesiasticum. 862. 4
- Excommunicatus an possit testari. 627. 18
- Excommunicati ex constitutione Basiliensi nullam consequuntur vtilitatem, idcircò tenentur ipsi à communione abstinere, & alios vitare, etiam ante denunciationem. 826. 11
- Excommunicare quis possit, & quòd hæc potestas iurisdictionis est, non ordinis. 900. 1
- Exhæredatio iusta causa facta, an tollatur ex amicitia postmodum inter patrem & filium contracta. 722. 17

- F.

- FAbrica quid sit? & de priuilegio legati pro ecclesiæ fabrica relicti. 796. 4
- Falcidia an deducatur à donatione causa mortis. 665. 20
- Falcidia deducitur ex legatis pœnalibus. 786. 5
- Fama sola, vel vnicus testis, an impediat matrimonium contrahi præcedentibus sponsalib. iuratis. 105. 22
- Fama an probet filiationem? 154. 9
- Fama excommunicationis an sufficeret ad vitandum excommunicatum. 821. 4
- Fama an probet impedimentum matrimonij. 105. 20
- Fauor publicus, & priuatus quo pacto considerentur in legibus constituendis. 766. 6
- Fera ab vno percussa, & ab alio capta, cuius efficiatur? 496. 13
- Festum conceptionis virginis Mariæ, habet priuilegium singulare in eucharistiæ festiuitate. 943. 2
- Feudi successio vsque ad quem gradum deferatur proximioribus? 802. 12
- Fideicommissario vniuersali quod remedium detur aduersus hæredem. 759. 4
- Fideicommissum conditionale non transmittitur ad hæredes. 777. 2
- Fideicommissum purum transmittitur ad hæredes mortuo fideicommissario, etiam ante aditionem hæreditatis. 777. 3
- Fideicommissum relictum ab his, qui in conditione nominantur, an valeat. 732. 4
- Fideiussio prohibita accedere promissioni dotis restituendę iuramento confirmatur. 279. 9
- Fideiussor an ratione iuramenti amittat beneficium excussionis. 227. 4
- Fideiussor iuramento præstito, an possit dari in plus quàm fuerit principalis obligatio. & ibi traditur intellectus ad l. Græcè. §. illud. ff. de fideiussoribus. 302. 3
- Fidei interpositio an sit iuramentum. 214. 2
- Filius familiâs an fiat liber à patris potestate per sacerdotium, aut Episcopalem dignitatem. 687. 5
- Filius an sit hæres instituendus necessariò in testamento condito inter liberos. 725. 2
- Filius non potest repudiare hæreditatem patris, retenta legitima portione. 769. 1
- Filius an possit patrem ad iudicium prouocare. 108. 4
- Filius Clerici sacris ordinibus insigniti, an succedat matri, etiam iure Regio? 163. 17
- Filius quicunque, etiam spurius, parentes occîdens, lege Pompeia punitur. 166. 2
- Filius non exequens voluntatem patris quo ad pia legata, an amittat legitimam portionem. 678. 9
- Filius, qui à patre accepit eo tempore legitimam integram, an possit post mortem patris petere, eam sibi suppleri ex bonis postmodum acquisitis? 309. 2
- Filius suus præteritus, etiam in serta præteritionis causa, habet ius dicendi nullum testamentum patris. 718. 1
- Filius spurius, quibus cautelis possit tutè bona patris adquirere. 162. 11
- Filius spurius an possit institui sub conditione, si legitimus à Principe fuerit effectus? 162. 12
- Filiusfamiliâs an ipsi patri possit donare causa mortis, absque iudicis auctoritate. 640. 7
- Filiusfamiliâs non potest absque consensu patris donare causa mortis, etiam illa bona, quorum vsusfructus patri non quæritur. 640. 8
- Filiusfamiliâs vtrum possit testari de bonis aduentitijs, quorum vsusfructus patri non quęritur. 640. 9
- Filius potest absque iusta causa ex consensu proprio exhæredari. 780. 2
- Filius vel filia, licet honestè exigat patris consensum ad matrimonium, tamen eo non petito tenet contractus coniugalis. 55. 1
- Filius spurius etiam ex substitutione pupillari, patris bona capere non potest. 160. 4
- Filius ex bona fide parentis legitimus verè, & non fictè, legitimus est, & ad feuda admittendus. 141. 3
- Filius accedens carnaliter ad vxorem, aut patris concubinam, exhæredari iustè potest. 721. 14
- Filius, natus ex fornicatione, cum alterius sponsa de futuro contingenti, adulterinus non est. 3. 13
- Filius tunc à patre alendus, quando non habet, vnde possit alimenta percipere. 168. 9
- Filius exhæredatus nulla causa inserta habet ius dicendi nullum testamentum patris. 719. 6
- Filius natus ex matrimonio contracto dispensatione Romani Pontificis, legitimus est omninò, etiam in foro Cæsaris. 177. 12
- Filius spurius lege municipali non potest effici capax successionis, vel donationis paternæ. 160. 6
- Filius emancipatus causa inserta præteritus, non dicit nullum testamentum patris, sed habet contra id bonorum possessionem contra tabulas. 718. 3
- Filius emancipatus præteritus, nulla inserta causa habet ius dicendi nullum testamentum patris. 718. 4
- Filius ex subsequenti matrimonio ita legitimus efficitur, vt quo ad omnia legitimus sit censendus. 149. 21
- Filius familiâs testari possit, & ibi tractatur an testari valeat ad pias causas. 669. 28
- Filius exhęredari potest ex alijs causis, quæ similes sint expressis in iure. 727. 16
- Filius Clerici in sacris Ordinibus constituti, an dicatur natus ex incestu? 167. 14
- Filius naturalis qualiter matri etiam iure Regio valeat succedere. 158. 15
- Filius rogatus post diem hæreditatem restituere, deducit portionem legitimam, & quartam Trebellianicam. 766. 5
- Filius naturalis etiam in dispensatione à principe obtenta is intelligitur, qui ex concubina, etiam domi non cohabitante, conceptus fuerit. 156.
- Filius naturalis quis dicatur. 155. 2
- Filij nati ex coítu fornicario, qui poterat coniugalis esse, si consensus accessisset, per subsequens matrimonium efficiuntur legitimi. 144. 1
- Filij prædicti legitimi fiunt per matrimonium subsequens, siue natiuitatis, siue conceptionis tempore potuissent parentes matrimonium contrahere. 144. 2
- Filij nati ex matrimonio, ab infidelibus contracto, iure tamen humano inualido, sunt legitimi, si eorum parentes Christi fidem profiteantur. 141. 1
- Filij ex matrimonio nullo concepti, legitimi, quo ad omnia censentur, propter bonam fidem vtriusque, vel alterius parentis. 141. 2
- Filij legitimi censentur ex matrimonio sequuto inter eorum parentes, etiamsi post eorum natiuitatem aliud matrimonium contractum fuerit. 147. 15
- Filij concepti ex coniugato, ipsa matre soluta, & ignorante, an legitimi fiant per matrimonium postea legitimè subsequutum. 147. 16
- Filij concepti ex matrimonio, etiam lite pendente, sunt legitimi ex bona fide parentum, quamuis parentes fuerint à iudice ob contumaciam excommunicati. 142. 6
- Filij nati appellatione pendente super matrimonio, legitimi sunt propter bonam fidem parentum. 142. 7
- Filiusfamiliâs, qui iuramento pręstito mutuum contraxit, an possit opponere exceptionem Senatusconsulti Macedoniani? 282. 4
- Filij fratrum an admittantur in stirpem, an in capita? 800. 8
- Filij nati ex concubina clerici in minoribus Ordinibus constituti, etiam beneficium ecclesiasticum habentis, legitimi fiunt per matrimonium subsequens. 144. 5
- Filij nati ex concubina Iudæa, vel Sarracena, non efficiuntur legitimi, ratione matrimonij legitimè subsequentis. 145. 6
- Filij per coniugium subsequens legitimi efficiuntur, etiamsi nati fuerint ante matrimonij contractum. 145. 7
- Filij efficiuntur legitimi, subsequuto inter parentes matrimonio, etiamsi non intercesserint nuptilia instrumenta. 145. 8
- Filij, matrimonio sequuto, legitimi efficiuntur, etiamsi parentes sint genere, vel fortuna, dispares. 145. 9
- Filij matrimonio sequuto inter eorum parentes, etiam senes, & in mortis extremo tempore constitutos, legitimi censentur. 145. 10
- Filij legitimi fiunt per matrimonium subsequens, etiam sine parentum consensu, imò ipsis contradicentibus, & repugnantibus. 146. 12
- Filij nati ex concubina, etiam non retenta domi, efficiuntur legitimi, ratione sequentis matrimonij. 144. 4
- Filij spurij an sint à matre alendi, & educandi. 169. 13
- Filij spurij etiam ab hæredibus parentum sunt alendi, & quid de alijs successoribus. 169. 14
- Filij manzeres qui dicantur. 160. 2
- Filij an possint viuente patre, qui religionem fuerit professus, legitimam portionem petere. 662. 7
- Filij legitimi qualiter distinguantur. 155. 1
- Filij quicunque etiam ex damnato coitu concepti, à parentibus sunt alendi. 165. 1
- Filio prætererito inserta causa praeteritionis, si causa probetur, vires recipit testamentum. 720. 8
- Filius an possit patriam defendens, patri violentas manus inferre. 720. 9
- Filius vxorem patris percutiens, an possit exhæredari. 721. 10
- Filius patrem accusans publico iudicio exhæredari potest. 721. 11
- Filius veneficus exhæredari potest, & qui dicantur venefici. 721. 12
- Filio exhęredato potest fieri exemplaris substitutio. 743. 2
- Filio intestato, atque sine liberis defuncto, succedunt pater & mater simul. 798. 1
- Filia minor vigintiquinque annis iuramento pręstito confirmat pactum renunciationis hæreditatis paternæ, & quid de impubere, proxima tamen pubertati? 310. 3
- Filia paciscens cum patre iuramento præstito, an possit allegare ignorantiam legis, quæ pactum prohibuit? 311. 4
- Filia constituta in patris potestate, potest cum patre iuramento præstito pacisci circa futuram ipsius patris hæreditatem. 311. 4
- Filia meretrix à patre exhæredari potest. 722. 15
- Filia renuncians paternæ hæreditati non excluditur à bonis feudalibus. 319. 6
- Filia dotata renuncians cum iuramento paternæ hæreditati, poterit petere portionem sibi à patre in testamento relictam. 308. 8
- Filia contrahens matrimonium sine licentia patris, non potest ab eo exhæredari. 56. 5
- Filia naturalis, vel spuria, an possit à patre dotem exigere. 168. 11
- Filia renuncians hæreditati paternæ, non prohibetur bona patris petere, vt hæres fratris. 316. 2
- Filiationis causa coram quo iudice tractanda sit. 152. 4
- Filiatio testibus probari potest. 152. 5
- Filiatio an per tractatum probetur? 152. 6
- Filiatio an probetur per nominationem? 153. 7
- Filiatio probatur quo ad patrem, si filius natus sit ex eius vxore, atque inibi de intellectu l. miles. §. defuncto. ff. de adulter. 153. 8
- Filius paciscens cum patre eo modo, qui traditur in c. quamuis pactum. iuramento præstito pactionem confirmat. 309. 1
- Filiationis legitimæ quæstio tractari potest etiam post quinquennium à morte parentum. 152. 2
- Fœmina potest esse executrix vltimarum voluntatum. 770. 3
- Fœmina an possit iure Canonico esse testis in testamento. 693. 14
- Fœmina an possit esse fideiussor iuramento præstito, non obstante beneficio Senatusconsulti Velleiani? 284. 5
- Fœmina potest esse testis in testamento causa pietatis facto. 695. 5
- Fœmina, verbis fallacibus decepta, & stupro vitiata, quid agere debeat. 26. 4.
- Fœmina an possit excommunicari. 900. 2
- Fœminæ an iustè excludantur à successione parentum, in regnis, atque primogenijs. 724. 24
- Fornicatio simplex peccatum mortale est, & iure naturali prohibita. 8. 8
- Fornicationis causa dimitti potest vxor, & econuerso maritus. 126. 8
- Fratres intestato decedentibus, an admittantur simul cum eius parentibus? 799. 5
- Fratres iure Regio non admittuntur cum parentibus ad successionem intestati. 800. 6
- Fratres qualiter succedant intestato, qui non relictis parentibus mortem obierit. 800. 7
- Fratres naturales, vel spurij, an sint ad mittendi ad mutuam successionem, quæ ab intestato defertur. 265. 19
- Fratres, quibus, aut quorum causa filia dotata renunciat paternę hæreditati, an debeant esse præsentes? 307. 6
- Fraus in ludo commissa, quando inducat obligationem restituendi? & inibi de ludente, qui non habet ius alienandi id, quod ludo apponit. 470. 4
- Fraus legi fit, si is, cui aliquid donatum est, incontinenti id filio spurio donatoris dederit. 160. 5
- Fructus rerum, quas dicimus parapherna, an spectent ad maritum? 111. 2
- Fructus bonorum quib. quis ipso iure priuatur à die commissi criminis, sunt fisco adiudicandi. 88. 8
- Fructus percepti ex hæreditate à liberis primi gradus non imputantur in Trebellianicam, etiamsi duæ portiones deducantur. 767. 8
- Funus corporis non impeditur ob æs alienum. 785. 3
- Furiosus contrahere matrimonium non potest. 27. 5
- Furiosus nemo præsumitur, & ideò qualiter furor probetur, ibidem tractatur. 27. 6
- Furiosus interuallis quibusdam legitimè contrahit eo tempore, quo furor cessat. 27. 7
- Furiosus committens crimen ante furorem, an possit in furore puniri? 598. 2
- Furor alterius coniugis præbet diuortio causam. 125. 3
- Fur, seu violentus rei alienæ occupator, tenetur in animę iudicio restituere rem, etiam si ea perierit absque eius culpa, modò non foret eodem pacto apud dominum peritura. 478. 1
- Fur an teneatur rem extinctam iam restituere eius æstimationis, cuius maximè fuerit à die commissi criminis. 479. 2
- Fur, & iniquus rei alienæ inuasor, an possint in animæ iudicio retinere expensas vtiles, & meliorationes deducere. 479. 3
- Fur, & iniustus possessor, qualiter in iudicio conscientię teneantur ad restitutionem fructuum perceptorum? & eorum, qui potuere percipi? 480. 4
- Furtiuæ rei emptor mala fide, tenetur ad restitutionem eius, si extet: & ea perempta ad æstimationem, etiamsi res sit de his, quæ functionem cum suo genere recipiunt. 522. 2
- Furtiuæ rei emptor bona fide tenetur ad eius extantis restitutionem, ea verò alienata, ad id in quo factus sit locupletior. 523. 3
- Furtiuæ rei emptor eo tamen animo, vt eam domino restituat, an possit precium à domino repetere. 524. 5
- Furtiuam rem esse dubitans, an possit licitè eam emere. 524. 4
- Furtum quid sit: & inibi Iurisconsultorum definitio examinatur. 451.

- G.

- GRadus nullus Iure diuino hodie prohibitus est, qui non sit & lege naturali vetitus. 99. 1
- Gradus primus in recta linea, secundum omnes, & vlteriores, iuxta tutiorem opinionem, iure naturæ prohibentur. 99. 4
- Gradus primus in transuersa linea Iure naturæ prohibetur. 100. 5
- Gradus remotior à stipite tantùm considerandus est, in prohibitione coniugali, & in dispensatione. 103. 12
- Gradus quid sit in cognatione. 83. 6
- Graduum ex regulis computatio. 83. 7
- Graduum computatio Canonica an in vtroque foro seruanda sit. 83. 8
- Graduum prohibitiones Leuitici c. 18. expressim factæ, non omnes sunt Iuris naturalis. 99. 2
- Gratia gratis data, auxilium speciale Dei, & gratia gratificans, qualiter distinguantur. 835. 2

- H.

- HÆres agit petitione hæreditatis: Fideicommissarius autem fideicommissaria hæreditatis petitione. 760. 6
- Hæres non conficiens inuentarium, non tenetur ad legata vltra vires hæreditarias, de quib. constat ex confessione legatariorum. 656. 15
- Hæres non conficiens inuentarium, an in foro animæ teneatur vltra vires hæreditarias. 656. 16
- Hæres, qui fidem dedit testatori, iuramento præstito de non reuelando, an teneatur vocatus à iudice, ei rem ipsam exprimere? 167. 10
- Hæres debitoris an possit repudiare legatum debitori delatum in præiudicium creditorum? 791. 14
- Hæres eius, qui precariò possidebat, an intelligatur domino possidere? 392. 3
- Hæres an possit nutu institui, & quid si testator respondeat ad alterius interrogationem. 702. 3
- Hæredis institutio pietatis causa, potest in liberam alterius voluntatem conferri. 705. 12
- Hæredes mariti an possint accusare vxorem de adulterio? 130. 9
- Hæresis crimen, quoad thorum, potest coniugium separare. 125. 4
- Hæreticus potest matrimonium contrahere cum Catholica. 107. 4
- Hispaniarum Reges immunes sunt, & liberi à Cæsarum imperio. 507. 9
- Hypotheca specialis pro legato à testatore constituta, non tollit ipsius legis tacitam hypothecam. 760. 7
- Homicidium commissum à famulis, vel consanguineis, an imputetur ei, cuius gratia perpetratum fuerit. 579. 8
- Homicidium non punitur pœna ordinaria, si defecerit animus ad occisionem. & inibi traditur, ex quibus hic animus colligatur. 569. 1
- Homicidium commissum ad rerum defensionem, an efficiat quem irregularem? quod latè disputatur, simul & an liceat occidere furem aut raptorem ad defensionem rerum. 607. 6
- Homicidium quid sit, & de homicidio voluntario. Voluntate distingui delicta, qualiter sit aliter intelligendum? 555. 2
- Homicidium casuale quid sit? 586. 1
- Homicida beneficio ecclesiastico priuandus per sententiam, an possit interim ante priuationem eidem beneficio renunciare. 585. 7
- Horæ canonicæ an habeant vim ex opere operato. 852. 7
- Hostis etiam priuatus fidem hosti datam seruare tenetur, saluo semper iure Reipublicæ. 45. 14

- I.

- IDolatria an sit iusta causa indicendi bellum idolatris? 510. 5
- Ignorantia pœnę non efficit quem ab ea liberum. 889. 9
- Ignorantia iusta qua ratione excuset à peccato, & eius pœna. 892. 12
- Illegitimi intestato decedentes, quos successores habere possunt. 802. 13
- Imperator, an sit totius mundi dominus, etiam quo ad protectionem? quo in loco quęstio latissimè disputatur. 501. 5
- Impetratio dispensationis non tenet, si tacetur matrimonium contractum fuisse scienter inter prohibitos. 104. 14
- Impubes sponsalia contrahens poterit adueniente pubertate, ab eis recedere. 20. 1
- Impubes contrahens sponsalia, præstito iuramento, minimè potest ab eis resilire. 20. 3
- Incendium, quam culpam præ se ferat ex legis præsumptione. 91. 14
- Incestas nuptias contrahentes, à pœnis prædictis liberi sunt, si matrimonium nondum est carnali copula consummatum. 93. 9
- Incestus definitio, eiusque denominatio. 87. 1
- Incestas nuptias contrahens, qua pœna sit puniendus. 87. 5
- Incestas nuptias contrahentes bona fide, sed postea detecto impedimento in eis perseuerantes, nec Canonicis, nec legalibus pœnis puniuntur. 93. 19
- Incestus propriè non dicitur, si quis cognouerit consanguineam sponsæ nondum ab eo cognitæ. 87. 4
- Incestæ nuptiæ in legib. eas punientibus, ex Pontificio iure sunt considerandæ. 93. 18
- Infans an sit irregularis, si hominem occiderit, & an sit puniendus pro delicto, & quid de minori ætate? 600. 5
- Infans an possit matrimonium contrahere, malitia præueniente ætatem, vt Hostiens. existimat. 69. 4
- Inferior, qui legem principis tollere non potest, addere tamen pœnas legi superioris optimè poterit. 74. 18
- Infideles quatuor casibus possunt à Christianis bello impeti. 509. 3
- Infideles an possint à Christianis bello impeti, ex eo, quòd infideles sint? 508. 1
- Infidelitas non priuat quem iure naturali, nec diuino dominio rerum, nec prouinciarum. 508. 2
- Ingratitudo an sit remissa religionis professione. 723. 20
- Ingratitudo an remittatur pœnitentia filij. 722. 18
- Inquisitores hæreticæ prauitatis qua ratione excusentur ab irregularitate, tradentes Reos iudici seculari. 596. 6
- Insidiari parentum vitæ iustam præbet exhæredationi causam. 721. 13
- Instantia an pereat triennio, non obstante pacto partium, etiam iurato. 265. 4
- Institutus in re certa, an sit verus hæres. 728. 9
- Institutus in re certa, an deducat Trebellianicam, & quidem in filio testatoris. 728. 10
- Institutio patris & filij concepta per copulam, &, eum intellectum habet, vt simul pater & filius admittantur, non ordine successionis & gradus. 729. 1
- Institutio filij & nepotis ex eo censetur facta ordine gradus, & successionis, non simul. 730. 4
- Institutio Sempronij & eius filij hæredis est accipienda ex ordine successionis, non vt simul admittantur. 730. 5
- Institutio vnius, & plurium, nomine collectiuo facta, ordine successionis & gradus est intelligenda. 730. 6
- Intellectus c. peruenit. de sentent. excommun. 878. 2
- Intellectus aliter ad c. si verò. de sentent. excom. in primo. 135. 12
- Intellect. c. intellecto. de iureiu. & an Rex possit alienare res ipsius regni? 271. 4
- Intellectus c. cùm contumacia. de hære. in sexto. 870. 11
- Intellectus ad l. Gallus. in princ. ff. de lib. & posthumis. 733. 9
- Intellect. Authent. siue à me. C. ad Velleian. & ibi de donatione propter nuptias, & eius alienatione. 270. 10
- Intellectus l. 1. §. si parens. ff. si à parente quis fuerit manumis. 325. 10
- Intellectus ad l. si quis pro eo. ff. de fideiussorib. 216. 5
- Intellectus ad l. 2. C. de rescin. vend. an habeat locum ea decisio in contractu iurato? 312. 4
- Intellect. l. nec vsufructuarium. C. de vsufruct. 392. 2
- Intellect. l. vlt. ff. qui satisda. coga. 222. 9
- Intellect. l. vlt. C. de non num. pec. 222. 10
- Intellectus ad tex. in c. contra. 25. q. 1. 97. 5
- Intellectus ad l. quod ait lex. ff. ad legem Iuliam de adult. 133. 3
- Intellectus ad l. palàm. ff. de ritu nupt. 185. 5
- Intellect. ad l. qui contra. C. de incest. nup. 94. 22
- Intellectus ad legem, quisquis. C. ad leg. Iuliam maiestatis. 562. 7
- Intellectus ad l. vnicam. C. de rap. virgin. & inibi de raptu monacharum. 563. 8
- Intellectus ad cap. primum, de homicid. in 6. vbi de Assassinis tractatur. 564. 9
- Intellectus ad l. si conuenerit. ff. de iurisdict. om. iudic. 2[...]9. 7
- Intellectus ad l. si vxor. versi. quamuis. ff. de adulter. 130. 11
- Intellect. ad tex. in l. si duo patroni. §. Iulianus. ff. de iureiur. 418. 4
- Intellectus ad l. 16. Tauri. 41. 4
- Intellectus c. exhibita. de homicid. & ibi de iactu disci, perpensus Homeri locus. 589. 6
- Intellectus l. solent. ff. de præscri. verb. & l. 4. §. si tibi. ff. de condict. ob turpem caus. 465. 4
- Intellectus ad l. stipulatio hoc modo concepta. ff. de verb. obliga. 627. 16
- Intellectus ad l. 1. ff. qui sine manumis. ad liberta. peruene. 666. 24
- Intellectus ad l. non sine. C. de bonis quæ liberis.
- 2. 5
- Intellectus cap. primi, de adulter. 91. 15
- Intellectus ad l. cùm tale. §. rescriptum. ff. de conditio. & demonstratio. 55. 3
- Intellectus ad l. viduæ. C. de nupt. 56. 4
- Intellectus ad l. in lege. ff. ad l. Aquil. 91. 13
- Intellectus. c. inter cætera. 22. q. 4. 48. 5
- Intellectus c. significaui. de sent. excom. 823. 4
- Intellectus c. nuper. & c. si concubinæ. de senten. excom. 829. 5
- Intellectus ad l. Regiam, an legatum vxori à marito relictum imputetur in arras. 710. 4
- Intellectus ad l. Regiam Partitarum. 109. 8
- Intellectus cap. is qui. de senten. excom. in 6. & c. ad audientiam. de homicid. 538. 3
- Intellectus ad l. Titia. ff. de verb. oblig. & c. Gemma. de sponsal. 627. 17
- Intellect. l. vltima. C. de sacrosanctis ecclesijs, an centenaria præscriptio sit necessaria contra principem secularem. 356. 9
- Intellectus ad l. Senatus. §. legatum. ff. de legat. 1. 704. 8
- Intellectus ad l. fideicommissa. §. si fideicommissum. ff. de leg. 3. 704. 8
- Intellectus ad tex. in c. 1. de voto. in 6. 122. 8
- Intellectus ad l. Titia. §. final. ff. de manumissis testamento. 67. 9
- Intellectus ad l. quibus diebus. §. quidam Titio. ff. de conditionib. & demonst. 67. 10
- Intellectus ad §. ex imperfecto. l. hac consultissima. C. de testamen. 725. 3
- Intellectus c. licet. de voto. 678. 10
- Intellectus Bart. in l. 1. §. per hanc. ff. de rei vend. & ibi dominiorum distinctio. 506. 8
- Intellectus optimus ad c. 2. de conuers. coniugat. 13. 10
- Intellectus ad l. fin. C. de non nu. pec. & ad l. quæro. §. inter locatorem. ff. locati. 622. 12
- Intellectus cap. fin. de diuort. 99. 3
- Intellect. & ratio text. in cap. si diligenti. de foro compet. 263. 9
- Intellectus ad l. fundus quem. ff. de annuis lega.
- Intellect. l. si quisquam. ff. de diuers. & temp. pręscript. 494. 10
- Intellectus Authen. omnes peregrini. C. communia de succes. 526. 4
- Intellectus l. quod principi. ff. de legat. 2. 715. 4
- Intellect. ad tex. in cap. vlt. 22. quæst. 4. 243. 8
- Iuramentum cui deficit iustitia comes, an verè sit periurium. 244. 9
- Intellect. reg. actus legitimè. de reg. iur. 28. 4
- Intellectus c. si verò. in 1. de sent. excom. 135. 10
- Intellectus ad tex. in c. 3. de iure patro. 482. 4
- Intellectus c. cura. de iure patronat. 396. 1
- Interdictum ecclesiasticum an suspendi possit? 931. 4
- Interdictum ecclesiasticum an possit ad cautelam remitti? 931. 5
- Interdictum & cessationem quis possit discernere à diuinis. 932. 6
- Interdictum Ecclesiasticum qualiter definiri possit. 922. 2
- Interdictus ab ingressu ecclesiæ quid possit agere, & quæ sint ei vetita? 922. 3
- Interdictum ecclesiasticum decernitur sępissimè in locum, vel plebem ob vnius culpam. 923. 4
- Interdictum ecclesiasticum an possit ferri ob debitum pecuniarium? 925. 5
- Interdictum quoddam est speciale, quoddam generale. 928 9
- Interdicere quid sit. 921. 1
- Interpretatio l. adigere. §. vlt. ff. de iure patro. & l. si quis inquilinos. §. vlt. ff. de legat. 1. & l. vlt. ff. ad muncipal. 223. 11
- Interpretatio tex. in cap. Ecce dico. 22. quæst. 5. & inibi quid sit lapidem iurare. 210. 8
- Interpretatio l. 3. §. item feras. ff. de acquir. poss. 497. 15
- Interpretatio tex. in c. quicunque. 16. q. 3. 350. 2
- Interpretatio e. requisiuit. de sponsal. 7. 5
- Interruptio præscriptionis, qualiter distinguatur ab alijs ferè similibus terminis. 411. 1
- Interruptio ciuilis quæ sit? Et ibi eius vires explicantur. 413. 4
- Irregularis non est, qui aggressorem occiderit ad defensionem, ne membro aliquo mutiletur. 605. 2
- Irregularis est, qui poterat mortem fuga vitare, & occiderit aggressorem. 606. 4
- Irregularis an sit, qui ad alterius defensionem hominem occiderit? 606. 5
- Irregularis est, qui abortioni causam dederit, & ibi de huius criminis pœna. 581. 1
- Irregulares an sint qui tempore interdicto ordines susceperint? 937. 5
- Irregularitas iure tantùm humano Pontificio statuta est. 538. 2
- Irregularitas oritur ex homicidio casuali, cum distinctione operis illiciti, & liciti, quæ in hoc §. latiùs explicatur, quàm fuerit à Doctoribus tradita. 587. 2
- Irregularitas ex voluntate occidendi, etiam perfectissima, non contrahitur. Ibique de interioribus actibus quo ad humanum legem agitur. 501. 5
- Irregularitas mentalis an possit contingere. 538. 4
- Iudex quis sit verè competens ad causam coniugalem tractandam. 186. 1
- Iudex, an ex duro carcere morte sequuta, sit irregularis? 597. 7
- Iudex secularis an possit de causa matrimoniali cognoscere? 187. 3
- Iudex laicus vtrùm valeat iudicare vsurariam controuersiam. 188. 4
- Iudex Ecclesiasticus solus est competens in lite, super diuortio etiam ratione adulterij tractanda. 130. 8
- Iudex appellationis potest sententiam primam supplere in his, quæ natura litis, & causæ postulat. 763. 1
- Iudex quando poterit ferre sententiam ex his quæ sibi vt iudici manifesta sunt, etiamsi illorum allegatio omissa fuerit. 763. 1
- Iudicis arbitrium plurimum versatur in inquirendo, an bona per prælatum quæsita ex eius industria, an ex reditibus Ecclesiæ obuenerint. 654. 10
- Iudici datum, vt iustam sententiam pronunciet, an possit repeti, & an is, qui dedit, perdat litem? 463. 1
- Iuramentum an operetur, quod ex pollicitatione oriatur iure Ciuili obligatio & actio detur? 296. 16
- Iuramentum confirmat contractum prohibitum principaliter in fauorem priuatum. 266. 5
- Iuramentum si contineat promissionem non mutuandi, aut non fideiubendi, non est obligatorium. 243. 7
- Iuramentum est personale ex parte iurantis, non ita ex parte eius, cui iuratum sit. 235. 4
- Iuramento promittens non reuocare procuratorem, si eum reuocauerit, reuocatio tenet. licet periurus sit. 371. 3
- Iuramentum metu, vel dolo extortum, non confirmat pactum istud, quo paterna hæreditas renunciatur. 321. 2
- Iuramentum metu extortum ante absolutionem obligat. 235. 3
- Iuramentum propriam & primordialem naturam actus, cui accedit, sortitur. 226. 1
