Duodecimò admonendum est, omnia, quæ superius diximus, vera esse, quoties agitur de acquisitione iuris & tituli ad beneficium Ecclesiasticum, quasi secus sit, vbi tractetur de beneficij acceptatione, quæ potiùs ad factum, quàm ad ius pertinet: atque ita non de beneficio acquirendo agitur, sed de iam acquisiti acceptatione, aut de literis ad beneficia acceptandi. quod notant Rota in nouis 195. Cardin. consilio 103. columna quarta. Rota antiquior vltim. de sententia excommunicatio. & antiqua 126. & 720. Rebuffus in dicto titulo de excommunicat. non vitand. ad finem. Ludouicus Gomes. in tracta. de expectat. numero 60. vnde constituitur intellectus ad textum in capitulo vltimo, de consuet. in 6. siquidem optionem illam præbendæ vacantis, quam exequitur antiquior Canonicus, poterit facere, licet sit excommunicatus, cùm ea sit facti: sicuti notat in specie Rota in nouis præcitata 195. & tamen, quia contrarium placuit in hac duodecima illatione Cardin. in dicto capit. postulastis. & Andre. Alciat. in capit. 1. de iudic. numero 12. oportet hic amplius prius adnotare, quòd optio vel acceptatio ista ab excommunicato fieri non potest, si ad eam necessaria sit beneficij collatio noua. Hæc etenim excommunicatio facta nulla est ipso iure, quo quidem modo plerique intellexêre text. in cap. referente. de præbend. ex quo non omninò hæc conclusio deducitur, tametsi ea vera sit, & necessaria ad hoc, vt iuxta hunc sensum Card. opinionem admittamus. est ergo vera isthæc duodecima adnotatio, vbi de sola facti simplici acceptatione tractatur, vt colligitur ex mente omnium, quos citauimus, qua ratione qui habet literas ad beneficium vacaturum, poterit, & si excommunicatus sit tempore, quo vacat, illud acceptare virtute literarum, & collatio erit suspendenda, donec ab excommunicatione fuerit absolutus, vt tunc iure fiat, ex his, quæ Rota in antiquis 33. scribit, & eam sequutus Martinus Azpilcueta in capitu. si quando. de rescript. columna 13. non me latet, hanc duodecimam conclusionem ad modum dubiam esse, quia & acceptatio beneficij iam collati, iuris acquisitionem inducere videatur, vt nos explicuimus libro tertio Variar. resolut. capit. 16. numero 4. quo in loco conati sumus, hanc dubitationem tollere, quæ tamen & nunc nobis admodum vrget, etiamsi à recepta frequentiori consensu opinione non discedamus.

Decimotertiò hæc sunt accipienda, vbi excommunicatio valida sit, etenim, si ea nulla est, minimè afficit excommunicatum aliquo iuris impedimento: & ideò collatio beneficij Ecclesiastici facta eidem non ex hoc nulla erit, quòd excommunicato fuerit facta, secundum Abba. in capitu. ita quorundam. de Iudæ. Henricus in capitulo dilectis. de appellatio. post alios inibi, quos sequitur Rebuffus in dicto titulo de excommunicat. non vitan. & in hoc non video, posse vllam contingere grauem dubitationem, nam maior videri potest controuersia de excommunicatione iniusta, valida tamen, id est, ritè à iudice vero lata: cuius quæstionis causa obiter hîc tractandum est dubium illud celebratissimum, an excommunicatio iniusta, alioqui ritè lata, aliquem effectum habeat. Huius quæstionis diffinitio exigit, quòd præmittamus, excommunicationem quandoque nullam esse ipso iure, vel quia non est lata à suo iudice, vel post appellationem, vel contineat intolerabilem errorem, aut alijs de causis, quæ tradi solent in capitulo, per tuas. de sentent. excommunicatio. in capitulo, sacro, eodem titulo. & hæc quidem excommunicatio nec in animæ iudicio, nec in exteriori vllum effectum habet, si constet eam nullam esse, quod omnium consensu receptum est, est alia excommunicatio, quæ nulla non est, imò denique à suo iudice lata ante appellationem ex causa tamen iniqua, cuius error patens non est in ipsa sententia: & hæc ipso iure valida censetur, atque ideò absolutionem obtinere debet excommunicatus, alio qui vitandus est à sacris, & communione fidelium. De hac verò excommunicatione nostra contingit disputatio, quæ facilius intelligetur quibusdam propositis conclusionibus, ex quibus poterit quispiam ad disputationem adsumere, quæ vtriusque partis sint potissima fundamenta.

Prima conclusio. Excommunicatio iniustè minimè in animæ iudicio ad culpam obligat, probatur ea ratione, quia nemo potest excommunicari, nisi propter inobedientiam. ca. nemo Episcoporum. 11. q. 3. cap. multi. 2. qu. 1. & Matth. c. 18. Si Ecclesiam, inquit, non audierit, sit tibi tanquam Ethnicus & Publicanus. iudex autem non potest quemquam obligare, nisi per legem & iustitiam, vt constat. Igitur, vbi iudex quid contra legem præcipit, nulla est præcepti obligatio, nec in subdito peccatum est contumaciæ vel inobedientiæ, etiamsi is iudici non obtemperauerit. ad idem optimè conducit Origenis auctoritas homilia 14. ad capitulum 24. Leuitici, vbi inquit, Si quis non recto iudicio eorum, qui præsunt Ecclesiæ, depellatur, & foràs mittatur, si ipse antea non exit, hoc est, si non egit, vt mereretur exire, nihil læditur in eo, quòd non recto iudicio ab hominibus videtur expulsus, & ita fit, vt interdum ille, qui foràs mittitur, intus sit, & ille foris, qui intus videtur retineri. hæc Origenes. tametsi Gratianus in capitulo, si quis non recto. 24. quæstione 3. id tribuat Hieronymo: sunt & ad hoc pulchra diui Augustini verba in sermone 16. secundum Matth. capit. cœpisti habere. & Epistola 137. capitu. quid obest homini. 11. quæstione 3. eandem sententiam probat text. vbi Abb. & Doctor. in capit. à nobis. in 2. de senten. excommu. & est communis opinio, quam omnes statim in hac quæstione citandi, veram esse pręmittunt, præsertim Adria. quod lib. 6. conclusio. 1. Theologi in quarto sent. vbi Maior. quæstio. 2. in distinctio. 18. & licet Adrianus opinetur sanctum Thomam in d. distinct. 18. quæst. 2. art. 1. ad 4. qu. & inibi Palu. & plerosque alios Theologiæ professores, contrariam sententiam probare, verè tamen nec diuus Thomas, nec cęteri ab hac prima dissentiunt conclusione, quippe, qui tantùm concedant, iniustè excommunicatum debere patienter pœnas ipsas ferre, & censuræ obedire interim, donec absolutio fuerit præstita, quod non nocet huic primæ conclusioni, nam Thomas & alij non admittunt, excommunicatum iniustè obligari in conscientiæ foro ad culpam, vt sit culpa, non obedire iniusto præcepto, cui excommunicatio accedit, quemadmodum explicat Dominic. à Soto, in relectione de secreto membro 3. quæstio. 1. conclus. 4. aliqua ex parte Adrianum in hoc incusans, quòd voluerit aduersus istam primam conclusionem adducere Tho. & alios. sed tamen Adriani allegatio aliorsum tendit, quemadmodum in sequentibus conclusionibus apparebit.

Secunda conclusio. Excommunicatus iniustè non est priuatus communibus, & generalibus suffragijs Ecclesiæ Catholicæ: etenim Ecclesia non censetur velle quenquam iniustè tanta læsione afficere: atque ideò censendum est, sub generali Ecclesiæ intentione includi excommunicatos iniquè, & sine causa. optimus textus in capit. illud planè. 11. quæstio. 3. prudenti siquidem ratione interpretabimur, communem Ecclesiæ intentionem in publicis precationibus, & communibus suffragijs esse conformem diuino iudicio, diuinæ voluntati, & dispensationi, secundum veritatem quidem, & non secundum errorem hominum. Iniustè autem excommunicatus non priuatur apud Deum suffragijs Ecclesiæ, igitur Ecclesiæ huic rationi conformis, huiusmodi hominem minimè priuabit, nec excludet ab eius communi intentione, quam in suffragijs distribuendis habet. sic conclusionem istam probarunt Paludan. in 4. senten. distinctio. 18. quęstione prima. conclusio. 4. & ibi Ricar. art. 7. quęstione secunda. Alexand. de Hales. 4. par. quæstio. 82. membro 1. Adria. in dict. capit. quodlibet. 6. quæstio. 1. versicu. sed dubium est. Ioannes Arbore. libro quinto Theosophiæ, capitulo 21. Cardin. à Turre Cremat. in capitulo, si quis Episcopus. 11. quæstione tertia. Caieta. in opusculis. in tracta. 27. quęst. ca. 13. Domin. à Soto in dicto tertio membro. qu. prima. conclus. 4. & est communis opinio, cui minimè refragantur verba sancti Thomę in 4. distinctio. 18. quęstio. 2. articu. 1. ad 4. quamuis, inquit, homo gratiam Dei amittere non possit iniustè, potest tamen iniustè amittere illa, quæ ex parte nostra sunt, quę ad gratiam Dei disponunt, sicut patet, si subtrahatur alicui doctrinę verbum, quod ei debetur: & hoc modo excommunicatio gratiam Dei subtrahere dicitur. Hactenus Thomas, qui palàm asseuerat, excommunicationem, pręsertim iniustam, non tollere gratiam, gratum facientem, cùm hæc per peccati mortalis culpam subtrahatur: sed tamen tollit excommunicatio etiam iniusta, dispositiones quasdam ad gratiam istam, quæ possent facilius contingere per communionem cum fidelibus, per participationem & perceptionem Sacramentorum, per auditionem diuinorum Officiorum, quibus omnibus exterius priuat excommunicatio etiam iniusta: non tamen ex hoc infertur, eam priuare suffragijs generalibus Ecclesiæ, quo ad eius communem intentionem. vnde diui Thomę sententia parum oberit huic secundæ conclusioni.

Tertia conclusio. Excommunicatio vtcunque iniustè lata sit, deficiente causa, & culpa ipsius excommunicati, non est contemnenda: imò, si quis eam contempserit, peccati mortalis culpa afficitur: hanc assertionem exponit sanctus Thomas in dicto articulo primo. ad 4. quæstio. & est communis omnium opinio, quorum in proxima conclusione mentionem fecimus, quo in sensu accipiendum est, quod diuus Gregorius scripsit homilia 26. Euangeliorum, apud Gratianum in c. 1. 11. quæst. 3. sententia Pastoris, siue iusta, siue iniusta timenda est. idem probatur in capit. qui iustus est. 11. q. 3. vers. 1. cuius hæc sunt verba: qui iustus est, & iniustè maledicitur, præmium illi redditur. Hæc Augustinus super Psalmum centesimumsecundum, addit Gratianus hic, & si, vt dictum est, non teneatur ligatus apud Deum, sententiæ tamen parere debet, ne ex superbia ligetur, qui prius ex puritate conscientię absolutus tenebatur. hanc item conclusionem tenent glo. in c. nemo Episcoporum. 11. q. 3. Abb. in c. ab excommunicato. de rescript. num. 11. idem Abb. in c. postulastis. ad fi. de Cler. excom. mini. Doct. in c. per tuas. de sent. excom. Matth. Afflict. in constit. Neap. Rub. 18. ad fi. quorum ideò mentionem fecimus, vt admoneremus lectorem, per hunc contemptum non esse contemnentem in animę iudicio excommunicatum, sed tantum mortalis criminis culpa affectum, vt explicat S. Tho. in d. q. 4. etenim contemptus in quacunque præcepti materia mortalem culpam inducit. c. vnum orarium. & ibi glo. 25. dist. c. 1. & ibi gl. in verb. contemnat. de sent. excom. lib. 6. obligat siquidem superioris præceptum ad hoc, ne contemnatur. quod passim concessum est à Theologis, & à Canonistis. in ca. 1. & in c. nam concupiscentiam. de constitu. & in c. sacris. de his, quæ vi, metúsue causa fiunt.

Obiter tamen, cùm & id propositæ disputationi conueniat, adnotandum est, quando verè dicendum sit, excommunicationem vel legem, aut præceptum contemni. non enim sequitur, statim contemptum dari, si quis iudici vel legi non obtemperauerit, etiam sciens, quid lex & iudex præceperint, nam multis ex causis potest absque contemptu prætermitti legis vel iudicis obsequium. quod glo. elegans sensit in c. si quis autem. 10. dist. non equidem diffiteor contemptum quandoque assumi pro simplici transgressione pręcepti, Leuit. c. 26. inquit Dominus, Si non audieritis me, nec feceritis omnia mandata mea, sed spreueritis leges meas, & iudicia mea contempseritis, vt non faciatis ea, quæ à me constituta sunt. Quibus equidem verbis dicit Deus, omnes peccatores contemnere leges suas, quia non obediunt eis. quam significationem tradit Altisiodorensis. 2. lib. suę sum. tract. 20. & tamen hæc interpretatio non tendit in eum sensum, quem hac in parte contendimus inquirere. est ergo altera contemptus significatio, quę ex propria vi & natura mortalem culpam pręmittit, nempe cùm voluntas alicuius renuit subijci ordinationi legis, vel regulę, vel iudicis. & ea ex causa procedit ad faciendum contra legem vel præceptum iudicis, vt tandem tunc dicatur quis legem transgredi ex contemptu, quando illius transgressionis causa contemptus est, & ab illo, vt à causa, transgressio procedit. agimus etenim hîc de contemptu cum transgressione legis. cuius significationem colligimus ex Altisiodorensi in d. tract. 20. Gers. lect. 5. de vita animæ spirit. Adr. in quodlib. 6. art. 2. S. Thom. & ibi Caie. in 2. quæst. 136. art. 9. ad 3. eodem Tho. & ibi Caie. q. 105. art. 1. ad 1. & art. 2. rursus eodem Caie. q. 104. art. 2. & in sum. in verb. contemptus. & eleganter Alfonsus à Castro hoc ipsum explicat in lib. 1. de pot. leg. pœnal. c. 5. docum. 6. ex quibus satis constat, quanam ratione accipiendum sit, quod plerunque à nostris traditur, scilicet ex contemptu culpam mortalem deduci, & deinde hac ex radice inferuntur plura.

Primùm hinc constat, non peccare ex contemptu illum, qui propter aliquam particularem causam, puta concupiscentiam, vel iram, inducitur ad aliquid faciendum contra statuta legis, non autem ea ex causa, quòd nolit subijci legis ordinationi. quod apertissimè sanctus Thomas scribit in dicto articulo nono, ad tertium. & sequuntur alij paulò antè citati, qui post eum scripsêre. dixerat idem ipse Thomas quæstione centesimaquinta, artic. 1. ad primum.

Secundò apparet, aliud esse quid fieri à contemnente, aliud ex contemptu. potest enim quis contra legem agere, contemnens quidem, & nollens subijci legis præcepto, & tamen non ex ipso contemptu, sed ex ira, concupiscentia, vel alia ex causa, quæ etiam secluso contemptu nihilo minùs ad transgressionem induxit. hęc illatio à Gersone exponitur, quam sequuntur Adrian. & Alfonsus à Castro, auctoritate Aristot. lib. 3. Ethico. c. 1. dum dixit is auctor, posse quem peccare ignorantia concomitante, non tamen ex ignorantia, tanquam ex causa. vnde hæc transgressio non haberet mortalis culpæ reatum, ratione contemptus, tametsi contemptus ipse peccatum esset mortale, & ideò, vt mortale confitendum, nam absque mortali culpa non potest quis nolle, se submitti legibus, cum eo ipso legislatorem, vt magistratum publicum contemneret. Lucæ siquidem c. 10. inquit Saluator, Qui vos spernit, me spernit. sic sanè diuus Thom. in d. qu. 105. art. 1. probat inobedientiam peccatum esse mortale, & eam propriè contingere, cùm quis præceptum contemnit.

Tertiò inde infertur, an verum sit, quod ex nostris plerique adnotarunt, pręsertim Ioannes Andr. in c. sacris. de his, quę vi. Hostiens. in summa, titulo, de sentent. excommunicationis. §. necesse. versi. sed nunquid. Collect. in c. 1. de constitut. asserentes, frequentiam actuum esse quendam contemptum. adeò quidem, vt, si quis frequenter legem transgrediatur, id facere dicatur ex contemptu. etenim hęc opinio est manifestè contraria S. Thomæ, qui in d. articulo 9. in hunc modum loquitur. quando autem propter aliquam particularem causam, puta concupiscentiam vel iram quis inducitur ad aliquid faciendum contra statuta legis, non peccat ex contemptu, sed ex aliqua alia causa, etiamsi frequenter ex eadem causa, vel alia simili, peccatum iteret. hęc Thom. expressim scribens, non esse contemptum, frequentem legis transgressionem. idem notant Adri. in d. quodlib. 2. articul. 2. Alfonsus à Castr. in d. documento 6. Caiet. in d. arti. 9. super Thom. quorum opinio manifestè probatur, si consideremus, veram rationem contemptus, quæ tunc constituitur, cùm quis ex ea causa transgreditur legem, quòd nolit ei subijci. etenim, si primus actus ex hac causa fiat, contemptu fit, at, si actus etiam centesimus non ex hac causa, sed ex alia factus fuerit, contemptu caret, ipsa tamen frequentia actus disponit ad contemptum: & ideò maximè periculosa est, quia dispositiuè inducit ad contemptum, vt inquit idem Thom. in d. art. 9. auctoritate prouerb. c. 18. impius cùm in profundum venerit peccatorum, contemnit. Sic sanè accipiendum est quod diuus Aug. scripsit cap. 8. de vera & falsa pœnit. à Gratiano relatus in c. vnum orarium. 22. distinct. vers. criminis. dum inquit: Nullum peccatum est adeò veniale, quod non fiat criminale, dum placet. Inde etenim notat Panor. in ca. nam concupiscentiam. ad finem. de constitu. & plerique alij peccatum veniale, per consuetudinem & frequentiam esse mortale, nam si rem ipsam exactissimè perpendamus, constat, actum quintum vel sextum esse eiusdem speciei in genere morali cum actu quarto, & tertio, quia sola iteratio actus non variat speciem, si nihil aliud ex parte operantis addatur, quod faciat ex veniali mortale. ergo si primus actus non erat peccatum mortale, nec decimus actus erit peccatum mortale, nisi aliud vltra iterationem addatur. & tamen Augustini sententia, & communis adnotatio hunc sensum habet, vt ipsa peccati venialis frequentia viam aperiat latissimam mortali peccato propter contemptum, aut quid simile, quod accidere potest ex frequentia actus. sicut gloss. explicat in d. §. criminis. Syluest. in verbo, peccatum. q. 4. Almain in moralib. capit. 9. de circumstantia temporis. sic & idem Augustinus ait, Ebrietas, si assidua fuerit, inter mortalia deputatur. fieri siquidem non potest, quin is, qui frequenter inebriatur, aliquando sciens & volens inebrietur: quod cùm euenerit, sine dubio erit peccatum mortale, quia cùm sæpè expertus fuerit virtutem vini, & eius propriam fragilitatem, noluit à vino abstinere, vt notat S. Thom. 2. 2. q. 50. art. 2. ad 1. atque ita diui August. dicta præter alios interpretantur Adria. in d. quodlib. 6. art. 2. & Alfonsus à Castro in d. 6. documento. maximè, quia & prior Augustini auctoritas alium sensum habere potest ex Thoma in 2. sent. dist. 4. q. vlt. Adriano, & alijs. tametsi Gratianus scripserit in d. c. vnum orarium. versi. alias ea demum, veniale peccatum per consuetudinem mortale fieri. quod est intelligendum, vt modò explicuimus.

Quartò hinc deducitur, falsam esse Archidiaconi opinionem, qui in c. excellentissimus. 11. q. 3. voluit, communicantem cum excommunicato sine causa communicare ex contemptu. Est etenim id falsum, vel intelligendum, vbi quis nulla ex causa communicat cum excommunicato, quàm quòd nolit subijci legi prohibenti communionem cum excommunicato, nam tunc ex contemptu contingit ea communicatio.

Quarta conclusio. Excommunicatio iniustè lata, adeò quidem timenda est, vt vim omninò obtineat quo ad pœnas iure statutas aduersus non seruantes ipsius excommunicationis censuram. Hæc conclusio probatur, quia hæc excommunicatio ante absolutionem omninò ligat. textus in dict. capi. per tuas. versi. in alijs. de sentent. excommu. idem deducitur ex c. venerabilibus. §. porrò. & §. sed si ex causa. suprà isto titu. & c. solet. in quibus absolutio simplex distinguitur ab absolutione ad cautelam, ex eo, quòd absolutio simplex verè necessaria est, & petitur ac datur ab ea excommunicatione, quam iniustam esse contendit excommunicatus. Datur etenim simpliciter absolutio iuxta formam iuris, quia ea necessaria etiam tunc erit, cùm constiterit sententiam excommunicationis iniquam esse, absolutio verò ad cautelam tunc datur, cùm excommunicatus allegat, excommunicationem fuisse nullam: & hæc quandoque conceditur, non quia necessaria sit, sed vt tutè se immisceat diuinis, & alijs actibus ipse excommunicatus, qui contendit, se non fuisse excommunicatum. dicitur autem hæc absolutio ad cautelam, quia forsan excommunicatio valuit, & absolutio necessaria est, forsan nulla fuit, & tunc necessaria non erat. hoc ipsum colligitur ex dicto capit. per tuas. vers. nos igitur. & ibi gloss. & in dict. cap. solet. vbi Ioan. Monach. & Docto. textus optimus in c. veniens. in 2. de testibus. c. Apostolicæ. de exception. vbi eleganter Abb. ad finem. idem Abb. in c. capitulum. de rescript. hinc sanè fit, vt absolutio ad cautelam ideò eam appellationem habuerit, & inducta fuerit, quòd qui allegat, excommunicationem fuisse nullam, non fatetur se esse excommunicatum. & tamen, quia forsan verè est excommunicatus, ad cautelam absoluitur, ne alijs ita excommunicatus impedimento sit, vel sibi noceat excommunicato. Is verò, qui allegat, excommunicationem esse iniustam, fatetur se excommunicatum, licet iniqua sententia, atque ideò datur ei simplex absolutio. quemadmodum Panorm. explicat in d. c. Apostolicę. de except. post Ioan. And. & alios in d. c. solet. sic denique glo. vlt. in c. capitulum. quam Panorm. & Barba. ibi commendarunt, asserit, appellatione absolutionis contineri absolutionem simplicem. non autem eam, quę ad cautelam datur, quasi prior propriè sit, & absolutè absolutio, posterior non sit simpliciter absolutio, sed secundum quid, id est in euentum quòd contigerit, excommunicationem fuisse validam. idem adnotarunt Panormit. in d. c. Apostolicæ. in fin. Francus in d. c. solet. colum. 2. Dec. in c. ad præsentiam. de appellatio. qui & præcitatæ gloss. eam extollentes meminêre, hæc tandem adduximus, vt ostenderemus, esse necessariam absolutionem ab excommunicatione iniusta, alioqui donec absolutio detur, interim ligatus est, qui iniustè fuit excommunicatus. ea etenim est vniuersalis Ecclesiæ institutio, vt velit, excommunicatum à suo iudice, iniustè tamen, id est, absque eius culpa, interim ligatum esse, ac teneri ante absolutionem seruare Canones de excommunicatis statutos sub pœnis ab eisdem indictis. quod secus est, vbi excommunicatio est nulla. nec enim requiritur absolutio ab eadem, quia excommunicatum minimè ligauerit. glo. communiter recepta in cap. 1. 11. quæstio. 3. & in cap. solet. in verb. in officijs. sup. eod. Panorm. in dict. capi. per tuas. & in capit. cùm contingat. de offic. delegat. Thomas in 4. senten. distinctio. 18. quæstione secunda, articulo primo, ad quæsti. 4. & ibi Paluda. quæstione 1. colum. 3. Floren. 3. part. titu. 24. cap. 73. omnium diligentissimè Martinus Azpilcueta in c. cùm contingat. de rescript. remedio 3. text. optimus in ca. cui est illata. 11. quæstione 3. qui intelligendus est de iniusta excommunicatione, ea iniustitia, quæ nullam efficiat sententiam.

His equidem probatur, iniustè excommunicatum, si ante absolutionem se diuinis immiscuerit, aliquidúe fecerit iure excommunicatis vetitum, irregularem esse, & eis subditum pœnis, quæ statutæ fuerint aduersus excommunicatos, non seruantes ipsius excommunicationis rigorem. quam opinionem tenent glo. in cap. postulastis. in verbo, spoliandi. & ibi Panormit. & Raue. de Cler. excom. ministr. idem Abb. in dict. c. per tuas. 1. notab. Syluest. in ver. correctio. §. 9. & ver. excommunicatio. 2. 1. notab. casu 8. & 4. notab. dubio 8. S. Thomas. & ibidem alij in 4. senten. distinctio. 18. quæstione secunda. articu. 1. ad 4. quæstio. præsertim Palud. quæst. 1. ad 3. qui expressim responderunt, in hoc differre excommunicationem nullam ab excommunicatione iniusta, quòd, qui non seruat nec obtemperat excommunicatio ni iniustæ ante absolutionem, pœnis iuris afficitur, non sic, qui excommunicationem nullam minimè obseruauerit. quorum vltimum patet in c. non debet. 11. q. 3. & in c. ad præsentiam. de appel. vbi Imol. Prępo. & Dec. ad hoc illam decisionem adnotarunt. Ex quibus ipse opinor, hanc quartam conclusionem veram esse, etiam in animæ iudicio quo ad pœnas, quæ alioqui nullam exigunt exteriorem exequutionem, quę, vt alibi adnotauimus, eodem modo obligant in foro conscientię, quo & in iudiciali. Nam & ipsi Theologi paulò antè citati, dum opinionem istam tractauerunt, in animæ iudicio, & quo ad forum interius etiam de ea disputarunt. Nec oberit, si quisquam dixerit, grauissimum esse, & iniquum, quòd quis absque culpa iniustè puniatur, & priuetur his, quibus priuat excommunicatio, maximè, quia hæc est spiritualis pœna, qua nemo est absque culpa plectendus: sicuti & nos tradidimus libro secundo Variarum resolutio. capit. 8. nam, vt inquit Thom. in dict. 18. quæst. 2. ad quartam quæsti. potest Ecclesia iniustè priuare quenquam his, quæ ad salutem & gratiam disponunt, atque ideò iniusta excommunicatione effectum habet. Sensit sanè Thomas, quòd licet iniquè non possit quis priuari gratia Dei, nec communione charitatis, nec denique suffragijs Catholicæ Ecclesię, etiam quo ad intentionem, tamen ex causa poterit innocens quis, & absque culpa priuari auditione & celebratione diuinorum Officiorum, & denique Sacramentorum perceptione. Ita siquidem in Ecclesiastico interdicto sit, nam id ex causa fertur contra innocentes, qui priuantur perceptione Sacramentorum, & auditione, ac celebratione diuinorum Officiorum. quod notauimus in dict. capit. 8. numero 10. causa autem, quæ iustificat hanc punitionem iniustè excommunicatorum, procedit vel ab aliqua eorum culpa in hoc commissa, quòd non curent, diligenter absolutionem impetrare: vel quia maximè interest totius vniuersalis Ecclesiæ, ad eiusq́ue auctoritatem pertinet, quòd excommunicationis censura, quæ gladius est Ecclesiasticus, admodum timeatur, ne alioqui Ecclesiastica disciplina paulatim sit contemptui, dum iniustis excommunicationibus à proprio iudice latis, ante obtentam absolutionem quispiam renuit obtemperare. Igitur excommunicatus iniustè obligatur etiam in conscientiæ foro à diuinis sibi interdictis abstinere, & alios vitare. quam opinionem fatetur esse communem Adr. in d. quodlib. 6. art. 1. conclu. 1. licet contrariam defendere conetur. Quib. adde, quæ à nobis tradentur inferius in §. 11. de excommunicatione lata ex falsa causa.

Illud tamen est admonendum, quòd si iustè excommunicatus absque scandalo (potest enim hoc abesse plerunque) diuina officia celebrauerit, præsertim occultè, non peccabit, nec erit in animæ iudicio pœnis Canonicis affectus, secundum Caiet. 2. 2. q. 70. art. 4. Adrian. in d. conclusione 1. idem Adrian. in 4. sentent. q. 4. de confessione. versicu. si petas. ad finem. Ioan. Driedo. de libert. Christi. pag. 235. & hoc equidem ex mente legis & Canonis, qua ratione esset fortasse idem dicendum in foro exteriori, vbi scandali circumstantia procul ab eo actu abesset.

Cæterùm vbi sententia excommunicationis est nulla ipso iure, etiamsi quis cum scandalo celebrauerit, aut se diuinis immiscuerit, non erit irregularis, quia nusquam fuit excommunicatus, quod ex præmissis probatur satis apertè. atque ideò irregularitatis pœna minimè obtinet, nec iure locum habet, cùm ea in hac specie non ratione scandali, sed excommunicationis inflicta fuerit. Non diffiteor, peccare grauiter eum, qui cum scandalo coram ipsis, qui excommunicationem nullam fuisse, prorsus ignorant, celebrauerit, aut diuinis immiscuerit, quemadmodum responderunt Palud in 4. sent. distinct. 18. quæst. 1. colum. 3. & ibi Gabriel. quæstio. 2. colu. 11. & tamen ex his auctoribus ipse quidem percipio, in hac speciale crimen committi ratione solius scandali, non tamen iuris pœnas locum obtinere. Plures autem casus, in quibus excommunicatio est nulla ipso iure, ponit gloss. in c. præsenti suprà isto tit. quam commendarunt ad hoc Præp. & Dec. in c. ad præsentiam. Fran. in c. 1. de appellat. idem Franc. in c. 1. §. vltim. de foro compet. in 6. similis gloss. in c. reprehensibilis. de appellat. sed & gloss. celebris in cap. solet. in verb. in officijs. de sententia excommunic. isto lib. sentit, excommunicatum post appellationem illegitimam & nullam, non esse irregularem, si ante absolutionem confisus, & existimans eius appellationem validam fuisse celebrauerit bona fide, licet postea pronunciatum fuerit, appellationem nullam esse, nec suspendisse iurisdictionem iudicis, à quo appellatum extitit. Idem notant Franc. & Philip. Probus ibi. ac Martinus Azpilcueta in d. c. cùm contingat. remedio 3. colum. 2.

Hinc decimoquartò ad intellectum vndecimi effectus constat, collationem beneficij factam excommunicato, etiam iniusta excommunicatione, nullam esse ipso iure. quod satis deducitur ab his, quæ in proxima quæst. tradidimus.

Decimoquintò, etsi verum sit, excommunicationem hunc effectum producere, quòd efficiat nullam collationem beneficij factam excommunicato, dispensatio tamen Episcopo concessa est, vt is post absolutionem ab excommunicatione permittat, beneficium illud obtineri ab eo, cui collatum fuit. Hanc conclusionem gloss. tenet in d. c. postulastis. in verbo, dispensatum. idem notat inibi Panormita. & communiter Docto. modò absolutio ab excommunicatione obtineatur ab eo, qui iure possit illam concedere, etiamsi absolutio reseruata sit Papæ. Quod ex eisdem colligitur, præsertim Card. qui indistinctè communem sequitur. licet Henri. & quidam alij contrarium tenere voluerint. Huius opinionis ea est ratio, quòd vbi à Canone dispensatio permittitur, nec ea denegatur Episcopo, poterit is dispensare, quamuis sit constitutio Concilij vniuersalis, sicuti ex Innocent. in c. dilectis. de temp. ordin. & regula tex. in c. nuper. extrà ist. tit. colligunt, & tenent Abb. & Felin. in ca. at si Clerici. §. de adulterijs. de iudic. & alij per eos citati, quos sequitur Iacobatius de Concilijs. libr. 5. art. 19. tametsi Aret. & Dec. in d. §. de adulteriis. contrarium defendere conentur. Igitur, cùm in d. c. postulastis. permissa sit dispensatio in hoc casu, nec potestas dispensandi negetur Episcopo expressim, tacitè concessa eidem videtur. Addit sanè Panor. in d. c. postulastis. hanc decimamquintam assertionem procedere, etiamsi eiusdem beneficij collatio ad alium quàm Episcopum pertineret. Etenim posset Episcopus dispensare cum ipso beneficium obtinente ex collatione facta eidem, cùm erat excommunicatus, quòd beneficium illud obtineat. Ego verò non admitterem hanc Panormi. sententiam, nisi & is, ad quem expectat beneficij collatio, qua priuatus non est, huic dispensationi consentiret, sicuti & eius consensus necessarius est ad permutationem, quæ auctoritate Episcopi fieri debet. vt notat gloss. & ibi Doctores in capitulo vnico de rerum permut. libro sexto. & in Clementin. 1. eodem titul. Panormit. in c. quæsitum. de rerum permutat. subdit deinde Panormita. in dicto c. postulastis. quòd si Romanus Pontifex contulisset excommunicato beneficium, non posset cum eo Episcopus dispensare, quia iam esset beneficium istud affectum auctoritate Romani Pontificis. c. vt nostrum. de appellat. cui opinioni suffragatur, quòd si Romanus Pontifex beneficium ad Episcopi collationem pertinens, absque aliqua reseruatione contulerit alicui, & collatio fuerit nulla, vel inutilis, non potest ipse Episcopus alteri beneficium hoc conferre, nec eidem, secundum Innocent. in c. inter dilectos. de excess. prælat. Ancha. consilio 58. Domin. consilio 136. Decius in c. 1. columna 2. de confirmatio. vtili vel inutili. eundem Decium in d. c. vt nostrum. de appellatio. colum. 1. quicquid ex gl. ibidem contrarium notauerit Abb. in d. c. inter dilectos. eandem Inno. sententiam probare videtur Rom. in cons. 335. quibus addendus est Ludou. Gomes. in regula de triennali possess. quæst. 30. qui in simili quæst. multa tradit eleganter, & decisio Rotæ in antiquis 39.

Duodecimus excommunicationis effectus proximo similis est, etenim excommunicatus non potest beneficium conferre. c. quia diuersitatem. de concess. præben. c. 1. in principio. ne sede vacante, libro sexto. gloss. in capit. vltim. de excess. pręlat. & ibi Docto. communiter. sicut nec eligere potest solus, nec cum alijs. c. cùm inter. de elect. c. cùm dilectus. & ibi Docto. de consuetu. notatur in c. Apostolicæ. de exceptionibus. & in ca. vlti. de Cler. excommunic. ministran. sic nec præsentare potest Patronus excommunicatus, secundum Abb. & communem in cap. nobis. de iure patronatus. Lapum alleg. 8. Rochum Curt. de iure patrona. in verbo, competens. quæstione 8. Lamper. de iure patrona. 1. parte. 2. lib. quæstione 2. artic. 2. Rota 161. & 707. in antiquis. idem tenet Bertach. in tracta. de Episcopo. 1. libr. 3. parte. quęstione trigesimaprima, quibus illud addendum est, quòd institutio Episcopi facta ad præsentationem patroni Clerici excommunicati, valet omninò. vt distinguit eleganter Rota decisione 2. tit. de iure patrona. in antiquioribus. & decisio. 527. in antiquis, quarum opinionem sequitur Rochus in dict. verb. competens. quæstio. 8. numero 22. quasi præsentatio patroni Laici sit meri facti, nihilq́ue habeat iuris. Et testatur Ludouic. Gomes. in tract. expectatiuarum. num. 60. hanc opinionem iudicio Rotæ seruatam fuisse in vna causa Zamorensi, anno 1133. Ego verò non video congruam in hoc discriminis huius rationem: atque ideò existimo, institutionem factam ab Episcopo ad præsentationem patroni Laici excommunicati nullam esse, sequorq́ue in hoc Lampertinum de iure patronat. 3. part. 2. lib. quæst. 3. art. 4.

