Ab eadem radice procedit, quod satis est Canonibus institutum, quibus decretum est præmittendam esse monitionem, & citationem ad excommunicationem ferendam: sicuti probatur in c. sacro. & c. contingit. in 2. hoc ipso tit. c. consuluit, de offi. deleg. c. inter quatuor, de maior. & obe. c. de illicita. 24. q. 3. hæc verò monitio, licèt alioqui ad domum ex lege fieri possit, & ad ipsius citandi habitationem assiduam, vt sic legitimè citatus, & monitus quis dicatur. l. scire debemus. §. qui autem. ff. de excus. tut. l. auto. qui aliter. §. si fortè. & ibi gl. ff. quod vi aut clam. l. 4. §. prætor ait. ff. de dam. infect. notatur in c. causam, de dolo & contu. & in Cle. causam. vers. quod si forsan. de elect. gl. in c. caueant. 3. q. 9. Alex. in dict. §. prætor ait. quod alibi latiùs tractabitur, personalis esse debet: sicut responderunt Inn. Collect. & Abb. vlt. col. in c. vlt. de eo, qui mitt. in poss. Rota in nouis. 271. & 366. Paul. Cast. in d. §. prætor ait. col. Feli. in c. cùm sit Rom. de appel. num. 13. & seq. Præpos. in d. c. caueant, contra gl. inibi. & latissimè And. Tiraq. lib. 1. de retract. §. 9. gl. 2. num. 4. A qua quidem opinione casus aliquot excipi solent, in quibus etiam ad excommunicationem proferendam in aliquem non est necessaria monitio personalis, sed satis sufficiens erit ad domum habitationis, similiúe modo facta.

Primus passim constituitur, quoties qui excommunicandus est dolo latitet, & subterfugiat personalem monitionem: sic etenim notant idem Inn. & Doct. in d. c. vlt. optimus tex. in c. 1. qui matri. accus. pos. & in c. quoniam frequenter. §. 1. vt lit. non contest. & in c. perlatum. qui filij sint legi. Barto. Paul. de Cast. & Doct. in d. §. Prætor ait. Mathes. notab. 133. Andre. Tiraquel. in d. gloss. 2. nu. 7.

Secundus est, cùm quis legitimè fuit iam semel citatus ad causam personali quidem citatione: etenim postmodum poterit citatus ad domum, aut per edicta, vel in ipso tribunali excommunicari: quod visum est Rotæ in nouis. 399. & Felin. in dict. c. cùm sit Romana. nume. 14. hunc sanè maximum effectum habet legitima, & personalis citatio ad causæ integram discussionem facta.

Tertius casus contingit, quoties citatio, vel monitio ad domum facta peruenit ad ipsius excommunicandi notitiam: hæc enim sufficit, vt legitimè excommunicari possit, & excommunicatus censeatur. notat Felinus, in dicto capitul. cùm sit Roman. nume. decimoquinto. auctoritate Rotæ in nouis. 402. & reg. eum qui certus est, de regul. iur. in 6. text. optimus in dict. Clem. causam. in fi. de electio. ex quo citatio illegitima cum notitia subsequuta ita ligat, sicut citatio ab initio legitima: quem tex. ad hoc inducere Roma. cons. 410. Hippo. in Rub. C de probatio. num. 371. idem in singul. 259. Ludoui. Gomez. in reg. Cancella. de non iudicand. iuxta formam supplicat. q. 16. nu. 68. notat idem Andre. Tiraq. in d. §. 9. glo. 2. scilicet nu. 16. Felin. in c. Gratum. nu. 4. de offici. deleg. quorum opinio communis est.

Quartus casus est: cùm quis fuerit malè absolutus ab excommunicatione, & tractetur de reducendo eum in primam excommunicationem: erit enim tunc satis, quòd ad domum citetur, & moneatur: nec requiritur personalis monitio: quemadmodum Rota in nouis censet. num. 399. cui accedit Felin. in d c. cùm Romana. num. 15.

Monitio autem legitima in hac specie ad infligendam excommunicationis censuram trina debet esse. quod probatur in dict. capit. contingit. & in dict. capit. de illicita. & in cap. constitutionem, suprà. ist. tit. & est communis omnium sententia gloss. & Doct. inibi. sufficit tamen vnica admonitio in tres distincta terminos, seu in tria dierum interualla, in hunc sanè modum: Te ipsum admonemus, vt intra quindecim dies, quos tibi pro tribus distinctis monitionibus constituimus, satisfacias, ad iudicium accedas, aut resipiscas, hæc etenim est sufficiens admonitio: sicuti probat text. vbi glos. communiter recepta in dict. cap. constitutionem. quibus non oberit glo. insignis in Clem. 1. vers. 3. de vit. & honest. Cler. asseuerans non sufficere vnicam monitionem in tria distinctam dierum interualla, quoties à iure trina monitio requiretur. cuius gloss. vltra Doct. ibi meminere eam sequuti Alexand. in l. secunda. col. 5. ff. de re iudica. Abb. in cap. 2. ne Cler. vel monachi. & in cap. ex tuæ, de Cleri. non resident. Feli. in c. consuluit. nu. 13. de offic. delegat. in capit. contingit. in 2. ist. titul. idem in cap. quoniam. §. porrò. numero 22. vt lit. non contest Roma. in singul. 719. text. iuncta glos. & ibi Bald. in cap. 1. de vasallo, qui contumax est. nam hæc conclusio vera est, quo ad incurrendam pœnam iuris, & à iure statutam, non tamen quo ad pœnam homini infligendam: quæ quidem interpretatio ex præcitatis iuris vtriusque decisionibus colligitur, præsertim non oberit præcitata glossa, quippè quæ tractat de vera pœna, & de punitione legis, quæ propriam pœnam infert: at in hac specie nos agimus de excommunicationis censura, quæ verè, ac propriè pœna non est, sed medicina quædam, quæ resipiscenti, & volenti pœnitere nullum damnum, nec vllam lęsionem infert.

Trina verò monitio, quam ad excommunicationem diximus esse necessariam, requiritur in excommunicatione ab homine ferenda, non tamen in excommunicatione lata à Canone, vel statuto. ipsa siquidem lex, quæ ita maturè, & cautè censuram istam indixit, quotidie admonet subditos, ne prohibitum crimen committant, remúe lege vetitam agant: idcircò alia specialis monitio necessaria non est: sicuti in specie probatur in capit. à nobis. in principio. ist. titul. & in cap. si quis suadente. 17. quæstion. 4. capit. 2. de const. in 6. adnotarunt Henri. & alij in dict. ca. sacro. quod adeò verum est, vt semel excommunicatus à lege, vel Canone ipso iure possit iterum ab homine causa eiusdem criminis & contumaciæ excommunicari absque monitione, etenim posse in hoc casu quempiam iterum ab homine sententia excommunicationis ligari, præmittit gl. in verb. promulgare, ad fin. ist. titu. & tunc non exigi monitionem saltem trinam, probat elegans decisio in cap. reprehensibilis, de appel. quem text. ad hoc signanter adnotarunt Abb. & Franc. inibi. Felin. in capit. 2. col. 2. de sponsa. tametsi possit ea responsio intelligi non in excommunicatione noua lata ab homine contra eum, qui iure ipso sit excommunicatus, vt intellexere Panor. Franc. & Felin. sed in declaratione, & denunciatione excommunicationis à iure ipso latæ: etenim ad hanc declarationem non est necessaria monitio Canonica, quia iudex ipse denuncians non excommunicat, imò ius ipsum excommunicauit, quod satis deducitur ex dict. capit. reprehensibilis. vtcunque tamen sit, & ille text. intelligatur, licèt monitio Canonica non sit necessaria, oportet de facto, & crimine, cuius causa excommunicatio indicta est, citata parte priùs constare. gloss. in Clem. præsenti. in verb. constiterit, de censi. & in Clem. multorum, de pœnis. notant Roma. cons. 482. colum. vltim. Deci. in dict. cap. reprehensibilis. Panormitan. in capit. parochianos, de senten. excommuni. Curti. Senior. consilio 20. dubio primo, latè probans declarationem aliter factam nullam esse ipso iure, auctoritate text. in cap. primo, de caus. poss. & propri. Clem. pastoralis. ad finem de re iudica. l. de vnoquoque. ff. de re iudica. idem tenent Felin. in capit. Rodulphus, de rescript. versic. citatur etiam pars. Cardi. & Imol. in cap. extirpandæ. 7. colum. de præben. Hieronymus Gigas de pensionibus. quæst. 78. num. 5. atque ita est intelligendus text. in cap. reprehensibilis. cuius etiam meminit Hippolyt. in l. vnica. C. de raptu virgin. numero 66. est & pulcher tex. de hac denunciatione, & declaratione excommunicationis in capit. pastoralis. §. verum, de appellatio. & in cap. cùm secundum leges, de hære. ist. libr. est satis expeditum, has declarationes fieri debere audita & citata parte.

Et hæc quidem adeò vera sunt, vt etiam in notorijs excommunicationis sententia non sit aliter ferenda, quàm monitione Canonica præmissa: cùm enim ob contumaciam hæc censura feratur, constat, priùs monendum fore ipsum delinquentem, vt inde appareat, an verè contumax sit: licèt crimen sit manifestum. quod deducitur à gloss. in cap. Episcopi. 11. quæst. 3. & gloss. in dict. capit. cùm sit Romana. §. vltim. de appellat. quo in loco Hostiens. Abb. Deci. & alij hanc opinionem in specie probant. Innocent. Ioann. Andr. Henric. & alij in dict. capit. sacro. non obstat, quòd Apostolus Corinthium illum absentem, & irrequisitum excommunicauit: vt meminit text. in dict. §. vlt. nam licèt eo tempore, quo illum Apostolus excommunicauit, minimè admonuerit, priùs tamen, & sępissimè illum per frequentes admonitiones ad pœnitentiam agendam ducere conatus fuerat, qua ratione euidenter constitit, eius contumaciam notoriam esse, quo casu absque vlla monitione potest quis excommunicari: sic sanè in contumacem notorium ferri potest excommunicatio absque alia monitione. textus in capit. illud. de Cleric. excommunicatio. ministr. idem probatur in c. 1. de iudi. vbi Abb. Deci. super gl. vlt. & Ripa. nu. 81. hanc eandem opinionem defendere conantur: tametsi Alciat. inibi nu. 61. aduersus eam disputet, & hæc sunt omninò adnotanda, etiamsi Antoni. in d. c. 1. de iudic. col. 14. & Felin. in dict. c. sacro. teneant excommunicationem in notorijs posse ferri absque monitione. c. de manifesta. 2. quæstion. 1. ca. euidentia. de accusat. cùm alijs, quæ solent adduci ad probandum, non esse necessariam citationem in notorijs.

Hinc denique examinari poterit, quod quidam in hoc tractatu adnotarunt, asseuerantes excommunicationem posse ferri in aliquem absque Canonica monitione, quoties ea pronunciatur ad defensionem proprij iuris à prælato, potiùs vt priuato, quàm vt iudice: nempe contra occupantem res Ecclesiæ, iuxta responsum text. in c. dilecto. ist. tit. hanc opinionem tenuerunt inibi Ioan. Andre. Dominic. & Franc. Lapus. allegat. 73. Felin. in dict. capit. sacro. 2. column. Deci. in capit. reprehensibilis, de appellat. itidem. 2. column. Anton. in cap. venerabili. col. 2. de censi. hoc tribuentes Innocen. ibidem, qui tamen contrarium sensit, dum subdit, in hoc casu semper monitionem esse necessariam, quamobrem ego non video quid in hac specie contingat, aut contingere possit, quod Canonicam monitionem impediat, nisi id referatur ad proximè notatas conclusiones. Vnde quamuis tot doctissimorum virorum aucteritas maxima sit, non censeo discedendum esse ab ordine instituto in dict. c. sacro. is etenim qui res, & patrimonium Ecclesiasticum occupauerit, fortassis trina Canonicè monitus interpellatione ab offensa, & violentia abstinebit.

Quòd si excommunicatio lata fuerit, non præmissa Canonica, & trina monitione iniusta censenda est, non tamen nulla: imò valet ipso quidem iure, quod eleganter probat tex. vbi gloss. communiter recepta in verb. iniustas. in c. Romana. suprà ist. tit. gloss. in dict. c. sacro. & ibi Panorm. Felin. & alij. glos. in summa. 2. quæstio. 1. gloss. in c. 1. de exces. prælat. Panorm. in c. qua fronte. nume. 7. & in c. reprehensibilis, num. 13. post gloss. ibi de appellat. idem Panor. in c. ad audientiam. eo. titu. in fin. vbi Decius, quorum opinio communis est, & comprobatur auctoritate gl. in c. 1. ist. ti. in ver. causam quæ, ad finem. scribit excommunicationem latam contra ordinem, & formam illius constitutionis validam esse, non autem nullam, etiamsi iudex puniendus sit pœnis ibidem statutis. quam opinionem sequuntur Ioan. Andre. Domi. & Franc. in dict. c. 1. Panorm. in ca. ab excommunicato. col. 3. de rescript. nec refert, quòd excommunicatio lata sit à iudice ordinario, an à delegato: nam & excommunicatio lata à iudice delegato non præmissa Canonica monitione, non est nulla, imò valet, & vim obtinet ipso iure. quod ita visum est Panor. in c. vlti. de præbend. idem rursus & Deci. in cap. reprehensibilis. de appellat. Panor. & Card. in c. illud. de Cleric. excommun. ministr. Roma. cons. 354. Rotæ in antiquis. 556. Felino in c. cùm sit Romana. col. penul. de appellat. Rotæ antiquiori. 3. tit. de sent. excommu. quorum sententia frequentiori doctorum suffragio recepta est: tametsi contrarium conentur defendere Rota in antiquis. 139. Felin. in dict. c. sacro. col. 1. Nicolaus Milis in verb. citatio. col. pen. quod verò diximus de sententia excommunicationis, & in sententia interdicti, verum esse post alios censet Curti. senior cons. 20. dubio secundo.

Sunt tamen qui existiment, excommunicationem latam à iudice delegato tunc nullam esse, si absque trina Canonica monitione lata sit, cùm in mandatis iudex is habuerit, quòd excommunicationis sententiam ferat Canonica præuia monitione, quasi in hac specie lata sit excommunicatio contra mandati formam. c. cùm dilecta, de rescript. ca. Pisanis, de rest. spoliat. sicuti expressim voluit Dom. in c. Romana. §. sed nec. num. 3. ist. titu. sensit Innocen. in dict. c. Pisanis. dum asserit, excommunicationem latam contra formam datam ab homine nullam esse, & addit inibi Imola etiam si ab homine data sit forma disponens idem quod ius commune, quam sententiam sequitur Albertus Brunus in tract. de forma, & solennitate. in q. quando censeatur aliquid traditum pro forma. conclusione. 12. quibus suffragatur text. iuxta primum gloss. intellectum in c. cum dilecta, de rescript. qui probat, censeri formam in mandato dari, & constitui à delegante, etiamsi ordo alioqui iure requisitus inibi exponatur. Hanc etenim interpretationem notant & sequuntur Panormit. Bart. & Felin. vers. primum signum. in dict. cap. cum dilecta. Bal. in l. prolatam. colum. 3. C. de senten. & interloq. omni iudi. idem Bald. in l. prima. C. de appellatio. Abb. & Felin. numero octauo, in cap. causamq́ue, de re iudic. nec obstat l. conditiones quæ extrinsecus. ff. de condit. & demonst. l. tertia, & ibi notat. ff. de legat. primo. c. significasti. de electio. quibus in locis communi omnium sententia adnotatur, minimè inducere formam, nec conditionem, ea quę iure insunt: etiamsi ab homine expressa fuerint: hoc etenim verum est, cùm eo modo, & in eum finem ab homine exprimuntur, quo & in quem iure tradita sunt: alioqui si ea, quæ iure insunt ad instructionem causæ, & ad iustitiam ministrandam, ab homine in mandatis tradantur, ex præsumpta hominis mente ad formam, & solennitatem constituendam: tunc forma tradita censetur, sic ordo iuris in mandato iurisdictionis expressus ad instructionem causæ, & iustitiæ ministerium, formam non inducit, quam tamen constituit, si ab homine speciali quadam cautela ordo iuris modum procedendi concernens fuerit traditus: quemadmodum Panormit a. & alij modò citati explicarunt, ac latissimè omnium Albertus Brunus in dict. c. quando censeatur aliquid traditum pro forma. conclusio 13. qui optimè expendit Bart. sententiam huic negotio conuenientem in l. diem proferre. §. stari. ff. de arbit.

Cæterùm iudices Ecclesiastici, quibus iure diuino & humano vsus huius censuræ competit, cauere debent in ea infligenda, vt seruent iuris pontificij decreta, & sanctiones, ordinemq́ue ab eis institutum: cùm alioqui puniendi sint pœnis statutis in d. capitul. sacro. & in capitul. primo huius titul. quorum intellectum præter Doctor. ibidem, exponit Lapus latè in allegat. 73. atque hæc dicta sint de excommunicatione, quo ad trinam monitionem, quæ ad eius iustitiam necessariò præmittenda est, tametsi nihilominùs absque eo ordine lata ipso iure valeat, & ideò absolutionem exigat, iuxta eam resolutionem, quam iniusta excommunicatione hac in relectione tradidimus. eam etenim maximè obseruandam fore opinamur, pium & verè Catholicum Lectorem admonentes, vt huic censuræ morem gerat, eamq́ue reuerenter timeat, solicitè ac diligenter curans seipsum, ab ea absolui potiùs quàm contumaci animo eius viribus refragari.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Excommunicatio an ferri possit pro futuris culpis. & ibi intellect. c. à nobis. in 1. de sent. excom. & c. Romana. §. caueant. eod. tit.
- 2 Excommunicatio lata à iure, differt ab ea, quæ sententia iudicis lata sit.
- 3 Subditus statuentis delinquens extra territorium, an ligetur excommunicatione?
- 4 Excommunicatio an ferri possit sub conditione, si intra certum diem non satisfecerit.
- 5 Vsus forensis, quo fertur excommunicatio, conditionalis defenditur.
- 6 Excommunicatio conditionalis, an trahatur retrò ad diem, quo lata fuit?
- 7 Excommunicatio nusquam afficit, nec ligat ignorantes.
- 8 Ignorantia constitutionis excommunicantis pro actu alioquo damnato, an excuset quem ab excommunicatione?
- 9 Ignorantia pœnæ non efficit quem ab ea liberum.
- 10 Obligatio naturalis in delictis non oritur à consensu delinquentis in pœnam.
- 11 Expenditur tex. in c. 1. 15. qu. 1. de peccato, quod est pœna peccati.
- 12 Jgnorantia iusta, qua ratione excuset à peccato, & eius pœna?
- 13 Ignorantia iusta qualitatis excusat à peccato, quod ratione illius alioqui contrahitur.
- 14 Occidens Sempronium errore quodam iusto, putans eum esse Titium, quem volebat occidere, an sit puniendus?
- 15 Traditur intellectus ad tex. in cap. si verò. in 2. de sent. excom.
- 16 Distinctio dantis operam rei licitæ, vel illicitæ, an sit admittenda. vbi adest ignorantia probabilis & iusta.
- 17 Peccatum an possit contingere per ignorantiam, & an iustè puniatur? atque inibi vera interpretatio l. 1. ff. de legibus.

§. DECIMVS.

HIS proximè accedit, quòd excommunicatio, quia temerè & incautè ferenda non est, minimè debet pro futuris culpis in quenquam infligi, cùm tanta censura, tamque grauis afflictio præsentem culpam exigat. qua de re extat pulchra huius Rub. constitutio, ab Innocen. quarto, his equidem constituta verbis. Caueant etiam, ne tales sententias excommunicationis, siue specialiter, siue generaliter in aliquos pro futuris culpis, videlicet, si tale quid fecerint, vel etiam pro iam commissis, sub hac forma, si de illis infra tale tempus minimè satisfecerint, proferre præsumant, nisi mora in exhibenda satisfactione, vel culpa seu offensa pręcesserit: quibus meritò ad iniungendam satisfactionem huiusmodi & taliter prohibenda similia inducantur, aut alia rationabilis, quam in ipsis sententijs exprimant, causa subsit. Hactenus Innocentius, à cuius responso potissimè illud deducitur, excommunicationis sententiam non esse, etiam generaliter pro futuris culpis pronunciandam.

Huic verò conclusioni obijcitur passim tex. in c. à nobis. in principio. ist. tit. quo decisum est, excommunicationem generalem posse in hunc modum ferri, quisquis furtum fecerit, sit excommunicatus. Etenim pro futuris culpis fertur, & pronunciatur hæc generalis excommunicatio, validaq́ue censetur. idem probatur in capit. vt animarum periculis. de constit. in 6. & tamen gloss. communiter recepta in d. c. Romana. §. caueant. in verb. futuris. ita hanc antinomiam conciliare tentat, vt distinguendum sit inter sententiam hominis, & statutum, vel Canonem, nam ab homine non potest sententia excommunicationis generaliter pro futuris culpis ferri. à Canone autem vel statuto fertur, & optimè pro futuris culpis infligitur, vnde in hac secunda specie censet gloss. esse admittendam responsionem text. in dict. capit. à nobis. & verè hæc interpretatio probatur in d. c. vt animarum periculis. cui maximè conuenit. & tamen an eodem modo conueniat. c. à nobis. plerique dubitarunt, intelligentes illam constitutionem etiam in sententia hominis & iudicis. sed ratio differentiæ inter generalem hominis sententiam, & legis, ea potest esse, quòd lex possit respicere, & frequentissimè omninò respiciat futura. sententia verò hominis potissimè præsentia tantùm tractet. glo. in d. c. vt animarum periculis. & in hac q. glo. in d. c. Romana. §. caueant. quem dixit sing. esse Barb. in c. P. & G. de offi. deleg. col. 12. notant Card. in Cle. 1. q. 32. de priuile. Henri. post alios in d. c. à nobis. qui. & Franc. in d. §. caueant. octo differentias tradidêre inter sententiam iudicis generalem, & statutum.

Sunt tamen qui opinentur, posse intelligi decisionem tex. in d. c. à nobis. in sent. excommunicationis, lata ab homine, vt ea generaliter ferri possit pro futuris culpis, non tamen indistinctè & semper, sed ex causa tantùm. quę quidem causa hanc generalem excommunicationem permittat. quod satis conceditur, & permissum est in d. §. caueant. vbi subditur, aut alia rationabilis causa subsit. Causa verò, quæ possit his generalibus excommunicationibus iustam occasionem exhibere contingit, quoties aliquod delictum in aliqua vrbe vel prouincia frequentissimum sit. poterit etenim sententia excommunicationis ab homine generaliter ferri ad imitationem legis & Canonis, in eos, qui illud crimen commiserint, nam, cùm moueantur ab ipso iudice, ne id committant, & nihilominùs minimè vereantur contumaci animo scelus ita vetitum perpetrare, iustè excommunicantur, donec satisfactione præmissa absolutionem ab Ecclesia humili petitione postulauerint. idem etiam dici potest, quoties aliquod crimen coniectura maximè verosimili timetur. Cautè siquidem tunc generalis ab homine fertur excommunicatio in eos, qui id delictum commiserint. & hæc excommunicatio generaliter ab homine lata pro futuris culpis, similis esse videtur statuto. vt Anto. existimat in d. c. à nobis. Atque ita forensi vsu, & praxi iam diu inductum est, quòd istę excommunicationes generaliter ferri ab homine possint pro futuris culpis.

Plurimum tamen refert, an excommunicatio generalis pro futuris culpis feratur per Canonem, vel statutum, an sententia hominis, vt iudicis: priori siquidem casu ligantur hac censura, qui aduersus prohibitionem egerint intra legislatoris territorium. quamuis eo tempore, quo lata lex fuit, minimè essent subditi illius Canonis, aut legislatoris. item eadem afficientur exteri non subditi, intra territorium legislatoris delinquentes. Nam & præter alia, ratione delicti quis forum sortitur. c. vlt. de foro compe. notant omnes in c. 1. de rapto. Bart. & alij in l. 1. C. de summa Trinit. & in l. vltim. ff. de iurisd. omni. iudi. idcircò lex lata in aliqua prouincia, cùm futura maximè spectet, obligat non tantùm eo tempore subditos, sed & eos, qui futuris temporibus, dum lex ipsa vim habuerit, eidem prouincię subditi fuerint, quod communi omnium sententia post glo. ibi definitum extat in dict. capit. à nobis. Posteriori autem casu tantùm hi sententia ligantur, qui tempore sententiæ sub iudicis eam pronunciantis iurisdictione continebantur, & ei subditi erant, non autem futuri subditi, quia sententia referenda est ad tempus, quo pronunciatur. quam conclusionem tenent Panormi. & Doct. in dict. cap. à nobis. post Innocen. Sed etsi perpensa horum auctorum ratione possit ita hęc distinctio proponi, tamen ipse Panor. & alij vltimam partem distinctionis accipiunt in hoc sensu, vt hac sententia generali non ligentur non subditi delinquentes intra territorium proferentis, & pronunciantis illam. est & alia inter statutum & sententiam differentia, quæ traditur à gl. communi omnium consensu probata in d. c. Romana. ver. porrò. etenim excommunicatio lata per statutum Archiepiscopi Metropolitani ligat non tantùm subditos proprios ipsius Archiepiscopi ratione diœcesis, quam à suffraganeis distinctam habet, sed & eos, qui suffraganeis subditi sunt, & singulos totius prouincię. At excommunicatio lata per sententiam Metropolitani tantùm eos afficit, qui eidem Metropolitano causa & iure distinctæ diocesis sunt subiecti. vnde fit, vt appellatione subditorum alicuius Archiepiscopi propriè comprehendantur diocesani, non prouinciales, quamuis & prouinciales sint & Archiepiscopo subditi mediatè, nempe quia Metropolitanus superior est Episcopis & suffraganeis totius prouinciæ, & eorum omnium iudex, ac denique per appellationem causas prouincialium tractare potest & debet. vt probatur in capit. venerabilibus. sup. eodem titul. & alibi sæpissimè.

Oritur tamen in hac controuersia dubitatio, quoties excommunicatio pro futuris culpis lata sit per legem aut statutum, an ea ligetur subditus statuentis, agens contra ipsius statuti prohibitionem extra territorium? & dubio procul, vbi simpliciter statutum excommunicationem inflixerit, minimè ea ligabitur subditus statuenti delinquens extra ipsius territorium. c. vt animarum periculis. de consti. in 6. l. vltim. ff. de iurisdict. omni. iudic. & est communis opinio, vt fatentur Doct. pręsertim Paul. Parisi. cons. 159. col. 2. lib. 4. Felin. in dict. cap. à nobis. Rochus Curti. de consuetudine. q. 13. & Henri. Bottæus in tracta. de Synodo. 3. part. arti. 2. num. 21. Alex. consili. 111. incipienti, ponderatis verbis. num. 1. & 2. libro primo. notat Bart. in l. cunctos populos. C. de summa trinit. vers. octauo in 2. membro. qui tamen nume. 45. constanter asseuerat, contrarium respondendum esse, vbi statutum generale expressim eandem excommunicationem indixerit aduersus subditos extra territorium delinquentes. id etenim posse fieri probare videtur text. in l. vlt. ff. de decret. ab ordi. faci. Hanc Bart. opinionem sequitur Hippo. in dict. l. vltim. ff. de iurisdict. omni. iud. num. 142. & cum ea transit Signo. de Homode. in dict. l. 1. & plerique alij, quorum meminit hanc opinionem sequutus Alex. cons. 41. lib. 5. idem Alex. inibi dubius in dict. consil. 111. nume. 1. & testatur Rochus in d. quæstio. 3. omnes Doct. transire cum opinione Bart. cuius opinionem probat Bottęus in dict. artic. 2. num. 25. in pœna statuti per sententiam imponenda. idem Carol. Molin. in dict. Alex. consil. 111. hi etenim, & alij veram esse censent Bartol. opinionem. quæ quidem sententia iure defendi non potest, nam in dict. l. vlti. & in dict. c. vt animarum. §. statuto. palàm constat, legem aut Canonem, vel statutum, minimè vim habere extra territorium statuentis, cùm id habeat vim à potestate ipsius legislatoris, quæ non egreditur proprium territorium. Sic denique Bartoli assertionem falsam esse censent Angel. & Paul. in dict. l. vlti. Panormi. & Felin. in dict. cap. à nobis. de sent. excom. & ibi Card. idem Abb. in c. vlt. de foro compe. nu. 40. Domi. & Ioan. Crot. in vltim. notab. in d. §. statuto. optimè Paul. Paris. in d. cons. 159. colum. 1. & 2. lib. 4. Bertach. 4. lib. de Episcop. 2. part. nu. 34. & Rochi. Curt. in d. q. 14. quorum opinio iure certior est, nec potest commodè Bart. sententia defendi. Idcircò oportet animaduertere, an quidquam hac in disputatione mouere possit Iurisconsulti locus in dict. l. vlti. ff. de decret. ab ordine faciend. cuius hæc sunt verba: Municipali lege ita cautum erat, si quis extra municipium iudicio agat, prohibeatur, & soluat drachmas mille, scilicet, ne agere debeat, vel stare, vel aliquam negociationem exercere extra municipium, quæsitum est, & cætera. Hæc inibi Iurisconsultus iuxta vulgarem lectionem, ex qua Roman. in singul. 516. adnotauit, posse ciuitatem, & Principem inferiorem, lege lata prohibere, ne quis ei subditus extra Ciuitatem vel prouinciam mercaturam exerceat, domiciliumúe habeat. idem & Rochus Curtius in dicta quæstione decimatertia, ferè ad finem. in 1. limitatione. quæ quidem lex multis iusta censeri poterit, quæ modò missa facimus, tantùm id tractaturi, an hæc adnotatio in dict. l. vltim. probetur. & denique probatur inibi, si lectionem vulgarem probauerimus. at, si Iurisconsulti locus ex Græco aliter deducatur in latinam linguam, non ita Romani opinio ibidem constabit. imò erit satis ab ea responsione aliena. Etenim Andreas Alciatus libro secundo dispunctio. capitulo decimooctauo, Græcam illam legem municipalem ita ad verbum transfert, si quis extra collegium experiri iudicio voluerit, prohibeatur, & soluat drachmas mille, nam quæ vulgò in eodem responso continentur, existimat idem Alciat. addita omninò. Iurisconsulto fuisse ab aliquo forsan, qui nec Græca nec Latina intellexerat. Ecce Lector candide legem illam municipalem, cuius meminit Iurisconsultus, nihil statuisse circa actum extra ipsius municipij territorium contingentem. Sed punire constituit, agentem extra collegium forsan aduersus alterum Decurionem, etiamsi intra municipij territorium ageret. In plerisque siquidem rebus, collegium ipsum iurisdictionem intra totius municipij territorium habebat. Nihilominùs vera est Romani sententia, quoties ea lex facta fuerit in vtilitatem illius municipij, quod eam statuerit, nec tuncpunitur delictum commissum extra territorium simpliciter, sed offensa per subditum propriæ ciuitati, & patrię facta. Qua ratione potest subditus alicui Principi, eius legibus comprehendi, & puniri propter obligationem, qua is tenetur patriæ vtilitatem publicam diligenter obseruare, vel ab ea discedere, amissa ciuis & incolæ conditione, eiusq́ue priuilegijs & iuribus priuatus, aliò domicilium transferre.

Sed & ab eodem §. caueant, omnium consensu expressim colligitur, non posse adhuc pro culpis pręteritis excommunicationis sententiam pronunciari sub ea conditione, si intra certum tempus quis non satisfecerit, nisi mora in exhibenda satisfactione, vel culpa, seu offensa pręcesserit. vnde constat, necessarium fore, quòd mora ista, vel culpa, præcedat per monitionem competentem, trinam scilicet, & Canonicam. Huic decisioni meritò à quibusdam obijcitur responsio text. in capit. præterea. de appellat. quo in loco præmittit Romanus Pontifex, posse quem excommunicari ea conditione, si intra decem dies Sempronio non satisfecerit, aut quantitatem ei debitam, non soluerit. Potest tamen non incongruè responderi, in ea specie moram trina Canonica monitione præmissa pręcessisse in non satisfaciendo. atque ita iuxta sensum & interpretationem istam apparet, non differre text. in dict. §. caueant. à decisione capit. præterea. imò similes esse has iuris Pontificij responsiones. Addit sanè Romanus Pontifex in dict. capit. præterea. excommunicationis sententiam hac conditione latam, si intra decem dies quis non satisfecerit, suspendi per appellationem. & hæc est communis ex illo capit. adnotatio, quam etiam admittunt Ioan. Andre & Doct. in cap. is, cui. §. vlti. suprà eodem tit. apud Theologos Palud. in 4. sent. distinct. 18. q. 1. col. 3. versic. sexta conclusio. Imò licet alioqui à sententijs conditionalibus appellandum sit intra diem, & tempus à iure constitutum, ab ipso die sententiæ computandum. vt not. in cap. quo ad consultationem. de re iudi. tamen à sententia censuræ sub conditione lata quo ad effectum suspensionis satis est, quòd appelletur ante conditionis vel diei euentum, etiamsi decem dies dati ad appellandum fuerint elapsi, quemadmodum consensu ferè omnium obtentum est in dict. capitu. pręterea. aduersus Panorm. ibi, cuius opinionem, sequuti communem, ipsius Panormitani rationibus respondentes improbant inibi Francus & Deci. idem Francus in d. cap. is, cui. §. vlti. hoc ipsum sensit subobscurè glossa in dict. capit. præterea requisi. de appellat.

