- 7 Matrimonium, a pubere contractum, sponsalia cum impubere præcedentia dissoluit, licet is pubes à sponsalibus dissentire nequeat.
- 8 Sponsalia iuris tantùm interpretatione de futuro, contracta à pubere, & impubere, non effici matrimonium ex consensu impuberis ætatem legitimam attingentis, nisi et pubes consentiat.

§. PRIMVS.

SEPTIMO igitur solent in Iure sponsalia dissolui, eò, quòd contracta fuerint in minori ætate ex solo impuberis dissensu: is enim si dissentiat, sponsalia dissoluuntur, licet verbis de præsenti, re tamen de futuro, ipsa sponsalia sint contracta. verùm hic dissensus ante ætatem perfectam non admittitur, propter ætatis fragilem constantiam: sæpè enim impuberes contraherent, ac sæpè à contractibus dissentirent. gloss. Card. & Præp. in c. de illis. in 1. de despons. impube. quamuis vterque impubes peteret contractus dissolutionem. secundum Præp. ibi. quod probatur in c. à nobis. eo. tit. In contractis verò sponsalibus à duobus impuberibus, is, qui priùs ad ætatem perfectam peruenit, non tenetur alium expectare, qui adhuc impubes est: sed poterit statim contradicere, ac recedere ab sponsalibus, secundum communem, quam Abb. & Præp. in d. c. de illis. col. 2. sequuntur. & probatur: nam si hic potest dissentire altero impubere ad pubertatem perueniente, non video, cur modò non possit contradicere, cùm ipse iam sit ætatis perfectæ, licet glo. in d. c. de illis. versi. cùm sponsalia. & seq. teneat, hunc perfectam ætatem adeptum non posse dissentire, donec alter eandem perfectam ætatem habuerit. Nec tantum poterit, imò tenetur statim contradicere, si nolit sponsalibus stare, alioqui postea non poterit. sed erunt illa sponsalia firma, quo ad effectum sponsaliorum, quamuis non, quo ad vim matrimonij. Hosti. col. 2. Henr. & Præpo. in d. c. de illis. qui hanc asserit esse communem opinionem. Nec obstat, quòd secundum hanc communem opinionem nulla videatur constitui differentia inter vers. si verò, & vers. vltimum. in d. c. de illis. quia constat manifestum discrimen: nam in §. si verò. loquitur text. quando tempore contractus alter erat pubes, & is, qui tempore contractus fuerat impubes, factus pubes, petebat dissolui sponsalia. at in §. vltim. is, qui tempore contractus fuit pubes, petebat sponsalia dissolui ante pubertatem alterius, secundum Abb. Præp. & commu. ibi, quibus suffragatur Reg. l. 8. tit. 1. part. 4. quæ ita illum text. interpretatur. ex quibus apparet primo casu contradictionem admittendam esse, non in secundo. His adde impuberem sponsalia præstito iuramento contrahentem ratione ætatis non posse ab his recedere, sed ille contractus in vim, & effectum sponsaliorum firmus est. gloss. quæ singul. est secundum Abb. ibi in dict. c. de illis. quam & cæteri Iuris Canonici Interpretes sequuntur, quod intelligendum est, quando illud iuramentum pręstitum fuit ab impubere, qui tamen ita erat proximus pubertati, vt intellectum, ac discretionem haberet: is enim iuramento se adstringere potest. gloss. Abb. & Doct. in c. ex literis. in 2. de spons. & probari videtur in l. fin. §. in eum. ff. de lib. caus. idem Bart. Corne. & Ias. colum. 4. in Authent. sacramenta puberum. C. si aduers. vendit. dicentes, contractum à minore gestum, de Iure tamen inualidum, iuramento præstito, validum fore, etiamsi iuramentum sit præstitum à pupillo, qui tamen erat doli capax. in quo Bart. asserit hanc opinionem communem esse. idem voluit Abb. consil. 108. in 2. volu. Deci. in l. pupillum. ff. de regu. iur. nec me latet gloss. Cynum, & alios in d. Authenti. sacramenta. contrarium voluisse, asserentes, non firmari contractum inualidum à pupillo, etiam doli capace initum, iuramento ab eo præstito, ex eo, quòd d. Authenti. pubertatem exigat, vt iuramentum firmet contractum Iure inualidum propter ætatis defectum. neque refert, quòd iuramentum valeat ob discretionem, cùm aliud sit iuramentum obligare, aliud contractum inualidum ratum efficere. primo siquidem casu sequitur dandam fore absolutionem, ratione imperfectæ ætatis, quæ absolutio necessaria est. non tamen ex hoc sequitur, ipsum contractum illo iuramento firmari. ita hanc opinionem vltimam scribit communem esse Alex. in l. quiiurasse. in princ. ff. de iureiur. & Alciat. qui plures allegat in c. cùm contingat. de iureiur. nu. 141. vbi eam sequitur. & mihi verior, atque æquior videtur, præterquàm in sponsaliorum contractu ex d. c. ex literis. in 2. in quo quidem contractu ætas non ita stricta, & certa est, sicut in cæteris, cùm eam suppleri ex discretione, iudicio, & intellectu constet. qua ratione hanc opinionem sequor, minimè adhærens responsionibus, quas Alciat. ad text. in d. c. ex literis. dare conatur. atque huic opinioni, quam ex Alex. communem esse diximus, suffragantur duæ Regiæ leges, quarum prima est l. 56. tit. 5. part. 5. altera est l. 6. titu. 19. part. 6. Cæterùm hæc omnia intelligenda sunt, quando tempore contractus vterque impubes est, vel alter tantùm: is verò, qui dissentit, impubes contraxerat, vnde in ipso, qui impubes erat tempore contractus sponsaliorum, manifestum est, nullum dissensui locum esse: imò contractui stare tenetur, quo ad sponsaliorum vim, vt probat text. in d. cap. de illis. nec mirum esse debet, hunc contractum ex dissensu impuberis dissolui posse, non tamen ex contradictione puberis, sicuti si maior cum minore contraheret sine tutoris autoritate, contractus teneret vtique in fauorem minoris, nec posset maior dissentire, licet minor liberè posset à contractu discedere. l. eo minus. C. de procura. neque hîc agitur de matrimonio, quod exigit vtriusque consensum perfectum, sed de promissione futuri matrimonij. & sic de sponsalibus, vti gloss. & cæteri explicant in d. c. de illis. Hinc constat contractus sponsalibus inter puberem, & impuberem esse sponsalia vtriusque respectu, tametsi minor possit ab eis recedere. quod aptissimè probat text. in c. fin. de despons. impub. & in c. vnico. §. 1. eod. tit. in 6. alioqui si non esset in hoc contractu vtriusque ad sponsalia consensus, non oriretur ex eo impedimentum publicæ honestatis iustitiæ, vt constat in c. 1. in princip. de spons. in 6. & tamen oritur id impedimentum. c. literas. & c. accessit. de desponsa. impu. igitur ex consensu non tantùm maioris, sed & minoris hic contractus verè est sponsaliorum. quo fit, vt Fortu. Garsias Hispanus apud Italos non minorem in Vtriusque Iuris prudentia gloriam assequutus, quam apud nos in Cæsaris supremo Hispaniarum Prætorio. in l. 1. col. 3. ff. de pact. non exactè perpenderit text. in d. c. de illis. ex eo notans Iure Canonico ex pollicitatione actionem oriri: id enim, sit ne verum, non disputo, tamen ibi non probari contendam liberè, cùm consensus vtriusque, puberis & impuberis ibi detur. & sic pollicitatio dici illa promissio non potest.

Ex his deducitur matrimonium à pubere cum alia contractum valere, atque dicta sponsalia omninò soluere. gloss. Ioan. Andr. Hosti. Præp. & alij in d. c. de illis. in 1. de despons. impub. Rota Noua. 450. Regia l. 8. titu. 1. part. 4. Nec video dubium in hoc versari, quando pubes contraxit matrimonium, priusquàm impubes ad ætatem perfectam accedens, consentiat matrimonio contracto in minori ætate: illud verò maximè dubium est, an idem sit dicendum, quando pubes matrimonium contraxit, postquam sciuit impuberem iam ætatem perfectam habentem, illi coniugio consensum præstitisse. & Syluest. verb. matrimonium. 5. q. 8. in ea est sententia, vt opinetur sponsalia, quæ verbis de præsenti, Iuris verò intellectu de futuro censentur, eò, quòd à pubere, & impubere contracta sint, in matrimonium transire, si impubes ætate iam perfecta, factus maior, consentiat illi matrimonio, tametsi pubes dissentire velit, eiusq́ue consensu minimè expectato. idem asserit Ludouicus Gozadi. consil. 2. nu. 11. 27. & 28. contra quos, ni fallor, Iuris Canonici est decisio apertissima in cap. 1. §. 1. de despon. impub. in 6. vbi matrimonium contractum inter duos impuberes, vel inter puberem & impuberem non efficitur perfectum, nec firmum, pubertate accedente, nisi nouus vtriusque consensus accedat ad matrimonium tacitus, vel expressus. Item, si matrimonium contractum inter puberem & impuberem, iuris intellectu sponsalia de futuro iudicatur, quod nec Syluest. nec Gozadin. negabunt, cur dicere audent hæc sponsalia ex alterius tantùm consensu in matrimonium transire? contra textum ca. super eo. de condit. appo. gloss. receptam communiter in dicto capitulo, de illis. Huic etiam Syluest. opinioni refragatur autoritas Hosti. Anto. Henri. qui in d. c. de illis. planè fatentur dicta sponsalia, etiam impubere ætatem perfectissimam iam adepto, nec contradicente, dissolui ex omnibus causis, ex quibus sponsalia re, & verbis de futuro dissoluuntur. vnde ego non video, quo iure defendi possit horum Doct. opinio. aduersus quos adest optimum Bald. responsum consil. 194. & consi. 200. in 3. vol. & tandem post primam huius operis editionem legi Carol. Ruin. consil. 203. volum. 1. quo doctissimus ille vir nostram sententiam probat. Atque hæc de sponsaliorum tractatu sufficiant.

SECVNDA PARS.

ETSI hæc secunda huius Operis pars, quæ de matrimonio tractat, quotidiana, ac frequentissima sit, eam tamen nec longè, nec perfunctoriè disseram. Sed iusti Interpretis officio vsus eam octo Capitibus absoluam. Primum matrimonij definitionem complectitur. Secundum, an consensus ad matrimonium sit necessarius. Tertium, qualis consensus ad id exigatur. Quartum, qua ratione hic consensus exprimatur, quibúsue verbis. Quintum, de ætate ad matrimonium requisita tractabit. Sextum de his, quæ matrimonium impediunt. Septimum de coniugalis contractus effectu. Octauum de prole & matrimonio suscepta, quàm breuissimè aget.

Ex Capite primo.

SVMMARIVM.

- 1 Matrimonium vnde sic dicatur, & eius definitio.
- 2 Matrimonij etiam copulati appellatione, illud, quod ex solo consensu constat, continetur, licet consummatum non sit.
- 3 An sponsalia de præsenti sub matrimonij dictione significentur, copula non sequuta.
- 4 Sponsus & sponsa de præsenti sub viri, & vxoris nominibus comprehenduntur.
- 5 Matrimonium Iure Canonum non præsumitur ex diutina maris & fœminæ cohabitatione.
- 6 Non quælibet maris & fœminæ coniunctio matrimonium dicitur.
- 7 Theophili, Boschoei, & Cantiunculæ error annotatur, atque verus sensus restituitur. l. nuptias. ff. de regulis iuris.
- 8 Matrimonium est indiuiduum vinculum, ex institutione diuina.
- 9 Matrimonium est sacræ rei signum, vbi, quid significet, explicatur.

CAPVT PRIMVM.

MATRIMONIVM sic denominatur, quòd fœmina ob id potissimùm nubere debeat, vt mater fiat, autore August. li. 19. contra Manichæos. c. 26. vel à matris nomine non adhuc obtento, sed cum spe statim adipiscendo, teste Aulo Gellio, lib. 18. c. 6. vel ea fortè ratione, quòd maior matris, quàm patris in liberorum procreatione habeatur ratio, atque ea certa sit, non ita pater sit certus, iuxta illud Home. Odys. 1. vbi Telemachus inquit. me esse Vlyssis filium, reuelauit mater. sicut & Ius Ciuile iudicat à matre seruos, vel liberos esse filios. notat Boschœus in tractatu de nuptijs. in princip. Diffinitur autem sic: Matrimonium est maris & fœminæ coniunctio, indiuiduam vitæ consuetudinem retinens. l. 1. ff. de ritu nupt. §. 1. 27. q. 2. & §. 1. Insti. de patri. potest. Dicitur verò coniunctio, non corporum, sed animorum: qua quidem coniunctione alter alteri se tradit ad coniugalem vsum expressè, vel tacitè. atque in hac coniunctione consistit consensus, vnde nuptias non concubitus, sed consensus facit. l. nuptias. ff. de regu. iur. quo fit, vt lex, quæ de matrimonio copulato loquitur, intelligenda sit in matrimonio iam ex consensu perfecto, quamuis coitus sequutus non sit. c. fin. de frigid. c. per tuas. qui filij sint legiti. c. 1. & 2. de matrimonio contra. contra interd. eccle. quæ iura citat Andre. Tiraq. in l. si vnquam. C. de reuo. donat. in verb. donatione largitus. nu. 179. aduersus Baldum in c. Capellanus. in fin. de ferijs. Paul. de Castr. in l. penulti. C. de episc. & cler. atque alios, qui huic sententiæ palàm aduersantur, quibus obstat etiam gloss. in Clementina vnica, de consangui. verbo, contrahere. quæ illum textum pœnam inferentem contrahenti matrimonium dato Canonico impedimento, intelligit, etiam in matrimonio solo consensu contracto, copula nondum sequuta. quam ibi Doct. approbant communiter. opinio tamen Bald. procederet, vbi subiecta materia, vel legis intentio copulam exigeret. Subdit præterea glo. prædicta, constitutionem illam non punire contrahentes sponsalia. quam glossam præter Doctor. ibi dicit notab. Deci. in c. nam concupiscentiam. de consti. 2. lect. idem Deci. consi. 256. colum. 3. Hippo. in l. is qui cum telo. C. de sica. nu. 39. & 41. dicit sing. Ias. in l. quo minus. ff. de flumi. nu. 18. & Abb. in d. Clementi. vnica. vbi cæteri eam sequuntur. Attamen video illam glossam citantes, non exactè distinguere sponsalia propriè assumpta à contractu matrimonij, & sic à sponsalibus de præsenti. Cùm illa gloss. dum loquitur de sponsalibus, apertè sponsalia, quæ de futuro dicimus, intelligat. Nec me latet, sponsalia communi vsu loquendi etiam illa dici, quæ de præsenti appellamus, sicuti in præced. parte cap. 1. diximus: qui quidem vsus à Canonibus, & sacra Scriptura receptus videtur, quod ibi ostendimus. & potest deduci ex eo, quod ante copulam non censetur matrimonium omninò perfectum esse. c. cùm societas. 27. q. 2. Verùm hac in re opinor, iura loquentia in matrimonio locum habere, vbi contractus coniugalis præcessit, etiam nondum sequuta copula. idem etiam assero, vbi Iura aliquid statuerint in marito, & vxore. l. penulti. C. de incest. nupt. l. penulti. ff. de donatio. inter virum & vxorem. Quòd si quando Iura solùm erunt intelligenda in viro, & vxore, data commixtione carnali, & in matrimonio iam consummato, id erit vel ex communi vsu loquendi, ex legis intentione, vel ex alia simili ratione. Quo pacto resoluenda sunt omnia, quæ longè, lateq́ue adducunt Feli. in Rubr. de sponsalib. Deci. consi. 540. Anchar. consi. 216. Chassa. in consuetud. Burgun. Rub. 4. §. 6. vbi octo paginis hoc ipsum prosequitur. Salycet. etiam in l. non sine. C. de bonis, quæ libe. idem in l. cùm in te. C. de donati. ante nupt. Andr. Tiraq. de legi. connub. l. 14. qui tamen non ita exacta, vt prolixa disputatione contendunt, an contracto matrimonio dicantur hi, qui contraxerunt, ante copulam vir, & vxor: eos perlegat, qui hac de re plura nosse cupit.

Ex præfata etiam diffinitionis interpretatione infertur, quòd licet Iure Ciuili ex concubitu, & cohabitatione inter ęquales conditione, matrimonium præsumatur. l. in liberæ. ff. de ritu nupt. gloss. in cap. 30. q. 5. Roma. singul. 446. Regia l. 2. titu. 14. part. 4. Iure tamen Canonico talis cohabitatio non præsumitur coniugalis, sed fornicaria. dicto. cap. 1. 30. q. 5. glo. Abb. & Imol. in c. illud. de pręsumpt. Nam etsi lex Ciuilis in dicta cohabitatione consensum præsumat, nec ex solo concubitu iudicet matrimonium, vt aduertit Ioan. Ferrad. in d. l. nuptias. Ius verò Canonicum ex solo concubitu consensum, qui in matrimonio principatum obtinet, præsumere noluit, maximè in præiudicium alterius matrimonij. quod explicat Paris. alios allegans cons. 59. vol. 4. nu. 7. Vnde sic cohabitantes cogendi sunt vel ab hoc contubernio recedere, vel consensum ad matrimonium necessarium, palàm profiteri. Verùm si hæc cohabitatio diutina foret, nempe decem annorum, etiam Iure Canonum, & ratione ipsorum viuentium, eorum nemine refragante, nedum quo ad prolem ipsis vita functis, matrimonium pręsumeretur. Hosti. Abb. & Anto. in c. lator. qui filij sint legi. Cæpo. consil. ciuili. 5. num. 16. quibus addendum erit, filium, mortuis parentibus, legitimum præsumi ex eo, quòd eius parentes simul cohabitauerant. gloss. per text. ibi in d. c. lator. vbi Abb. notat. & sequitur Felin. in c. per tuas. de proba. fi. col. Deci. in c. ecclesia. de consti. num. 39. Ias. consil. 168. 4. vol. Curt. Iuni. consi. 52. col. 1. quæ tamen opinio in d. c. lator. non probatur, quia ibi ille filius reputabatur, & communi opinione credebatur legitimus. Vnde Henr. ibi tenet contrariam sententiam, & Alciat. de præsump. reg. 3. præsum. 1. nu. 12. verior tamen videtur opinio glo. & Abb. quæ receptior est: tametsi contra hanc præsumptionem possit opponi discrimen generis inter illos cohabitantes. Item virum fœminam tractasse non ita honorificè, sicuti vxorem tractari ab eo decebat. ita Paul. de Cast. in l. donationes. in princ. ff. de donat. cui accedit Ioan. Lupi. in c. per vestras. de donat. 3. notab. §. 7. nume. 7. quidquid ipse velit. §. 20. ad finem. Procedit tamen Abb. opinio, etiamsi illa cohabitatio decennio non durauerit, ex mente eorum, qui hanc sententiam profitentur. Ego verò eam admitterem, præmissa decem annorum cohabitatione, alioqui contrariè potiùs accederem. illud præterea notandum est, hanc diutinam cohabitationem matrimonij præsumptionem inducere, si alijs argumentis coadiuuetur. text. optimus in d c. illud.

Tertiò ex diffinitione, sic intellecta, deducitur verus sensus. l. 1. §. Ius Naturale. ff. de iust. & iure. §. 1. Inst. de iure natu. c. ius naturale. 1. dist. vbi maris, & fœminæ coniunctionem, Iure Naturali omnibus animantibus communem, à nobis matrimonium appellari, in quit lex, quasi velit ipsam copulam carnalem, matrimonium esse. Sed oportet altiùs hęc perpendere, non enim inquit, lex maris & fœminę qualemcunque coitum, nos matrimonium appellare, sed est legis sensus, maris & fœminæ coniunctionem omnibus animantibus, etiam brutis, esse Iure Naturali communem: illam verò, quæ Iure Naturali animalibus, ratione præditis, licita sit, matrimonium à nobis appellari. Est ergo maris & fœminę coniunctio matrimonium in sensu d. l. 1. non quòd ipsa copula maris & fœminæ sit matrimonium, sed quòd sine matrimonio nobis non sit, etiam Iure Naturali licita, maris & fœminę coniunctio. Hinc sequitur, nos ideo maris & fœminę coniunctionem, matrimonium appellare, quòd aliter quàm ex matrimoniali vsu nobis licita non sit carnis commixtio, tametsi Theophilus in prin. Inst. de Iure Nat. Gen. & Ciui. Bochoe. in trac. de nup. in prin. & Clau. Cantiun. in §. nuptiæ. Inst. de patr. po. adnotauerint, matrimonium appellari qualemcunque coitum, etiam brutis conuenientem, quibus minimè assentior: quippe qui absurdum existimem maris & fœminæ coniunction in brutis matrimonium appellari. Nec etiam admitto, quod idem Bochoe. notat, non dici propriè matrimonium absque coitu. vbi l. nuptias. ita interpretatur, vt nuptias non tantùm concubitus, sed & consensus faciat. nam hoc ex eo confunditur, quòd nubere dicatur, quæ coniugium absque copula contraxit. l. cùm fuerit. ff. de conditi. & demonst. notat optimè Deci. in d. l. nuptias. Cui regulæ illud exemplum legis, Cùm fuerit, aptat Constantinus Harmenopolus li. 4. tit. 2. quem retulit Anto. Augu. vir egregiè doctus, atque in Pandectarum emendationibus diligentissimus lib. 1. cap. 7. quibus mirè suffragatur Chrisost. Matth. 19. Homil. 33. scribens, verum esse matrimonium, verasque nuptias ex solo coniugali consensu. Hinc etiam apparet Iure Naturali illam tantùm copulam hominibus conuenire, quæ ratione, & iure subsistat, qualis est coniugalis. quod eleganter Fortu. explicat in d. §. Ius Naturale. columna 6. & idem sentit Ioannes Lupi. Segobiensis in tractatu de matrimonio. col. 5.

Subsequitur in diffinitione, Indiuiduam vitæ consuetudinem retinens ex eo quòd matrimonium diuina institutione indiuiduum vinculum sit, quod ab homine dissolui non potest, iuxta illud: Quos Deus coniunxit, homo non separet. igitur in coniugio exigitur consensus ad indiuiduum vinculum saltem tacitus, conformis quidem diuinę institutioni, ex qua coniugium indiuiduam consuetudinem retinet, sicut apud nos optimè docet Fort. in l. 1. col. 9. ff. de iust. & iur. nec inconuenit, quòd matrimonij vinculum ante copulam religionis solenni professione soluatur, id enim contingit præter pactum contrahentium, à quibus coniunctio hæc fuit his animis comparata, vt constans, ac perpetua sit, eritq́ue satis contrahentes prædictum consensum præstitisse, vt verè dici coniugium possit. c. solet. 32. q. 2. Hostiens. in summa. tit. de matri. §. 1. Præpo. in Rubr. de spons. col. 2. vnde non immeritò dicemus hunc coniugalem consensum totius vitę consortium promittere. quod Theop. Gręcus Institutionum Paraphrastes satis eleganter expressit. Instit. de pat. potest. dicens. Matrimonium est maris & fœminæ coniunctio, indiuiduam vitæ consuetudinem retinens, seu promittens. atque significantiùs Ioan. Maioris, in 4. distin. 26. quæst. 1. sic diffiniens: Matrimonium est, inquit, signum sensibile, quo mas, & fœmina præuio consensu perpetuò coniunguntur, vt hinc pateat sacramenti definitionem matrimonio conuenire, cùm sacramentum sit sacræ rei signum. cap. sacrificium. de consecr. distin. 2. signum, inquam, visibile sacræ rei inuisibilis. Significat enim matrimonium dilectionem inter ipsos coniuges futuram, quam Deus per gratiam ipsis coniugibus nectit. Significat etiam spiritualem vnionem Christi, & ecclesiæ, id est, Christi, & animarum fidelium. Item repræsentat coniunctionem Christi cum vnica sponsa ecclesiæ per carnis assumptionem. & sic coniunctionem diuinitatis cum humanitate, iuxta illud: Et verbum caro factum est. hoc autem vltimum significat matrimonium, carnis commixtione sequuta, non ante coitum. cap. cùm societas. 27. qu. 2. notatur in cap. debitum. de biga. & vberrimè in concilio Colonien. ti. de sacramento matrimonij. c. sed dices.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Matrimonium ante carnis copulam perfectum quo ad vinculum, & sanctitatem sacramenti, non tamen quo ad significationem.
- 2 Matrimonium sacramentum est nouæ legis.
- 3 Matrimonij sacramentum gratiam confert.
- 4 Matrimonium in legitimum, ratum, & consummatum distinguitur.
- 5 Matrimonium, contractum per procuratorem, an sit sacramentum.
- 6 Matrimonium à quo, & qua ratione fuerit institutum.
- 7 Matrimonium, contractum propter non conuenientem finem, valet, licet illicitè contrahatur.
- 8 Quæ sit huius sacramenti substantia, forma, & materia,

§. VNICVS.

EX his sequitur matrimonium ante copulam perfectum quidem esse, quo ad vinculum, sanctumq́ue ex sanctitate sacramenti, vt fuit inter Mariam, & Ioseph. cap. Beata. cap. coniunx. c. omne. 27. q. 2. imò tanto sanctius, quanto à carnali coniunctione alienius, secundum Augustin. ad Aeditiam, cuius verba ad id refert Magister Senten. in 4. dist. 26. & probatur autoritate Pauli, 1. ad Corint. 7. qui collaudat continentiam in coniugatis. Est tamen imperfectum, quo ad significationem, non enim illa omnia significat, quæ significaret carnali copula consummatum. ex his, quæ idem Magister notat, & Hostien. in summa titu. de matrimonio. §. quid sit matrimonium. Angel. in ver. matrimonium. prima. q. 3. & Coloniense concilium in d. ca. sed dices.

Secundò ex his deducitur, matrimonium esse sacramentum, & nouæ legis, quod probatur ex Paulo ad Ephe. 5. dicente: Sacramentum hoc magnum est. quæ verba ita interpretantur sancti Doctor. vt tradit Ambros. Catha. lib. 5. contra Caie. c. 1. de matrimo. ecclesia etiam hanc assertionem profitetur in ca. ad abolendam. de hæret. & in concilio Florent. sub Eugenio quarto. vt planè contrarium asserentes censendi sint hæretici, quos conuincunt sacris testimonijs, & conciliorum autoritatibus Rofensis. Ioan. Ecchius, atque eruditissimus Alfonsus à Castro, libr. de hæres. in verb. nuptiæ. & Colon. conci. tit. de matrimonio. cap. quæ omnia.

Tertiò ex præmissis apertè constat, matrimonium gratiam conferre: sacramenta siquidem nouæ legis gratiam conferre, receptissimum est apud Theologos, & in eodem Florentino concilio, versic. quintò hoc docet ecclesia. hoc autem est sacramentum nouæ legis, igitur gratiam confert. quod probat Coloni. concil. & Theologi frequentiùs fatentur, vt constat ex Maior. in 4. dis. 26. q. 1. notat Thom. 22. q. 100. arti. 2. Alfon. de Castro, in dicto verbo, nuptiæ. Abb. in cap. cùm in ecclesijs. de simoni. Præp. in Rubr. de spons. colum. penulti. post Cardi. ibi Hostien. Ioan. Andre. in cap. 1. de sacra Vnctione. & Canariensis episcopus Philip. 12. licet gloss. in ca. quidquid. 1. q. 1. & in cap. alma mater. vers. sacramentis. de sentent. excom. in 6. & in d. cap. cùm in ecclesijs. voluerit in hoc sacramento minimè conferri gratiam, quod falsum, & erroneum est. Hîc verò & illud adnotandum est, non omne matrimonium protinus esse sacramentum. proinde scire conuenit, matrimonium aliud esse legitimum, aliud ratum, aliud consummatum: est enim matrimonium legitimum id, quod legitimo consensu contrahitur, quale esse potest apud Ethnicos. Ratum est illud, quod à Christianis more fidelium contrahitur, & istud sacramentum est. Consummatum dicitur illud, quod omninò copula carnali firmatum est. quæ omnia explicat Coloniens. concilium. titu. de matrimon. cap. verùm. & cap. sed dices. & probantur in cap. final. 28. quæst. 1. Magister Senten. in 4. distinctio. 39. & Præpos. in Rubr. de spons. col. penult. Nec oberit tex. in c. gaudemus. de diuor. & in cap. vlti. de transactionib. dicens, inter infideles dari hoc sacramentum: nam intelligitur dari inter infideles matrimonium, non tamen matrimonij sacramentum, cùm illud coniugium ratum non sit, in quo deficiat fides, vti probat text. in ca. quanto. de diuor. dicens, apud infideles matrimonium contingere, non tamen esse ratum: efficit verò ratum coniugij sacramentum, quod fidelibus competit. ergo infidelibus minimè conuenit matrimonij sacramentum: vel, vt aptiùs intelligatur litera c. gaudemus. opinor apud infideles matrimonium esse sacramentum habitu, non actu. quia non contrahitur in fide ecclesiæ. ita Thom. in 4. distinct. 39. q. 1. articul. 2. quo fit, vt non ita firmum sit coniugium infidelium, sicuti Christianorum. cap. quanto. suprà citato. quod nos alibi tractabimus, nempe capitulo septimo, §. quarto.

Ex his etiam redditur dubia Caiet. sententia. is inquam 2. Tomo, quæst. 1. de matrimonio, dixit matrimonium, contractum per procuratorem, non esse sacramentum, nec gratiam conferre, donec inter præsentes coniuges id matrimonium saltem tacitè ratum habeatur: hoc enim certum non est, tametsi subtili ratione id probare nitatur. quem etiam reprobat Ambros. Catha. contra Caieta. lib. 5. c. de sacramento matrimonij.

Institutum autem fuit matrimonium ab ipso summo omnium rerum Opifice in statu innocentiæ ante peccatum ore prophetico Adami, dicentis, Genes. 2. Hoc nunc os de ossibus meis, caro de carne mea: quamobrem relinquet homo patrem, & matrem, & adhærebit vxori suæ, & erunt duo in carne vna. &, quia spiritu prophetico illa verba protulit Adam, in sacro Euangelio Matth. 19. Redemptor noster illa verba ad Deum ipsum refert. notat Magister in 4. dist. 26. text. in c. lex diuinæ. 27. q. 2. Verùm ante peccatum fuit coniugium institutum in Officium naturæ, nem pe ad conseruationem humanæ creaturæ, dixit enim Deus Genes. 1. cap. Crescite, & multiplicamini. atque idem repetit post diluuium, omnibus hominibus penè consumptis, Genes. 8. Institutum etiam fuit matrimonium, vt esset prima humanæ societatis copula, quæ amicabilem quandam coniunctionem alterius quidem regentis, alterius verò obsequentis, complecteretur. quod probatur, dum Genes. 2. dixit Deus: Faciamus ei adiutorium simile sibi. & adnotauit Tho. in 4. dist. 26. q. 1. & deducitur ex l. 1. §. Ius Naturale. ff. de iusti. & iure. vbi Fort. col. 6. & illat. 10. col. 6. ad idem optimus text. in c. Ius Naturale. 1. dist. §. 1. Insti. de Iure Natu. comprobat idem ex Platone Ludo. Cælius libr. 15. c. 13. quibus mirè concinunt verba Arist. 1. Polit. c. 1. Principio, inquit, necessarium est maris & fœminæ coniugium, quorum vterque sine altero debilis est, nec potest consistere procreandi causa. idq́ue naturale est desiderium, quale quidquid est, tale quid alterum relinquendi: eius autem, qui imperat, & eius, qui paret, naturalis est coniunctio, salutis causa constituta. Ex quibus constat, matrimonium in officium naturæ fuisse institutum ante peccatum. Cæterùm post peccatum fuit institutum in remedium fornicationis, vt est autor Ange. quem Magist. aduocat in d. dist. 36. Colonien. conci. tit. de matrimo. c. est autem. Tho. in additio. ad 3. part. q. 41. & 42. glo. & Card. à Turre Cre. in summa. 27. q. 1. & probatur in c. nuptiarum. 27. q. 1. quo tandem vltimo fine officium sacramenti matrimonio conuenit, vt sit in medelam, ac remedium peccati, quod in fornicatione committitur. incautè igitur loquuntur Card. & Præp. in Rubr. de spons. dicentes, hoc sacramentum non fuisse institutum in remedium peccati.

Ex his manifestè apparet, propter dictas causas matrimonium fore à Catholicis contrahendum: quòd si ex alia causa contrahatur, nempe ob diuitias, seu pulchritudinem, non ritè contrahitur, valet tamen. text. in c. tua. de spons. vbi Abb. hoc notat. Tho. in 4. dist. 30. q. 1. art. 3. Maior in 4. dist. 26. quæst. 2. sed & Caiet. in 2. Tomo. q. 3. de matri. probat esse licitum contrahere matrimonium propter pulchritudinem, aut diuitias, ita, vt istæ causæ contingant, vt ratio matrimonij cum tali fœmina, vel vt causæ applicandi animum ad coniugium, non ergo sunt causæ finales, seu principales, sed causæ, sine quibus actus non fieret, quæ finales minimè dicuntur, quemadmodum in simili docet Maior in 4. dist. 25. q. 2. col. 4. illa etenim est causa principalis, ad quam is, qui actum agit, magis intendit, quamque præcipuam existimat. ita Tho. 12. q. 18. arti. 7. Bart. in l. ambitiosa. col. 4. ff. de decret. ab ordin. faci. quo fit, vt si in hasce causas pulchritudinis, ac diuitiarum, seu libidinis principalis intenderet animus, non crederem licitè, sed cum graui peccato, contrahi matrimonium. quod probat Ambrosius, Cathar. libr. quinto. contra Caie. capitulo de matrimonio.

Sed cùm matrimonium sacramentum esse constet, oportet scire, quæ sit huius sacramenti forma, atque materia: qua in re glo. in c. tua nos. de spons. dicit, substantiam esse consensum: formam verò ipsa verba consensum exprimentia. quam ibi nostrates approbant, & sensit Bald. in Rubr. ff. de iust. & iure. quin & Tho. in 4. sent. dist. 26. q. 2. fatetur formam esse verba, quibus consensus exprimitur. rectiùs tamen dicemus, contrahentes ipsos esse materiam. & si dicamus ipsa verba esse formam, quibus quidem verbis consensus exprimitur. ita Palud. in 4. dist. 26. q. 4. col. 4. & Hadria. in 4. tract. de matrimo. q. 1. vnde glo eadem in d. c. tua nos. incautè loquitur, dum dicit in matrimonio præsumpto ipsum factum esse substantiam & formam. idem sensit in c. is, qui fidem. de sponsa. veriùs enim dici potest, in matrimonio præsumpto ipsam substantiam, & formam etiam præsumi: nam ille actus, ex quo matrimonium præsumitur, designat substantiam, ac formam interuenisse, saltem Iuris intellectu. atque istam glo. reprobat Alber. Brunus in tract. de forma. fol. 9. col. 4. Hactenus igitur primum huius partis Caput absoluimus, ad secundum oportet, vt festinemus.

Ex Cap. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Consensum omninò esse necessarium ad matrimonium in exteriori, atque interiori iudicio.
- 2 Consensus in iudicio exteriori quandoque præsumitur, in interiori verò nunquam: atque ideo Iudex exterior interdum fallitur.
- 3 Protestatio, altero consentiente, præcedens verba consensum exprimentia, defectum ipsius consensus probat etiam in exteriori iudicio.
- 4 Fœmina, verbis fallacibus decepta, & stupro vitiata, quid agere debeat.
- 5 Furiosus contrahere matrimonium non potest.
- 6 Furiosus nemo præsumitur, & ideo qualiter furor probetur. ibidem tractatur.
- 7 Furiosus interuallis quibusdam legitimè contrahit eo tempore, quo furor cessat.
- 8 Mente captus matrimonium contrahere nequit.
- 9 Ebrius coniugium minimè contrahit.

CAPVT SECVNDVM, AN consensus sit ad matrimonium necessarius.

