Illud verò non est omittendum, posse sententiam excommunicationis in aliquem ferri sub conditione ista, si intra diem certum non satisfecerit, etiam nulla præcedente mora, modò consensus ipsius excommunicandi accedat in hunc sanè modum, vt quis promittat coram iudice Ecclesiastico soluere centum Titio intra mensem, subiturus alioqui excommunicationis censuram ab eodem iudice statim in eum ferendam ea conditione. tunc etenim tempus illud datum censetur ad Canonicam monitionem constituendam. Hanc opinionem tenet Ioan. Andre. in cap. P. & G. de offi. deleg. auctoritate gloss. ibidem. in verbo, promulgares. quam sequitur Barb. inibi, & idem in cap. vlt. colum. 2. de empt. de quo plerique dubitarunt, existimantes, hunc consensum non esse sufficientem, vt excommunicatio feratur absque Canonica monitione. idcircò cùm finito tempore iam constitutio excommunicatio ferenda sit, non aliter ferri debet, quàm pręuia trina Canonica monitione, siquidem tempore sententiæ apparere debet contumacia, vt excommunicatio iusta sit, qua ratione Cardi. Abb. & Feli. post alios in dict. cap. P. & G. non omninò admittunt prædictam gloss. opinionem, ita, vt exposuimus intellectam. & tamen Hostiens. Innocen. Panor. num. 9. & Imol. 3. col. rem istam in dict. c. P. & G. amplius explicantes duas constituerunt species huius quæstionis. Prima etenim est, quoties quis promittit alteri soluere intra mensem centum, consentiens mense finito, si non soluerit, excommunicari absque vlla monitione. quo in casu ferè Innocen. Hostiens. Card. Panorm. Felin. & omnes communiter asseuerant, excommunicari hunc debitorem non posse, licet intra mensem non soluerit promissam quantitatem, quasi pactum istud iniquum sit, & contrarium Canonicis sanctionibus, quæ ad vtilitatem publicam trinam Canonicam monitionem exigunt, præuiam equidem iustæ excommunicationi, tametsi alioqui idem Innocent. in capit. sacro. de sent. excommunic. & Feli. inibi num. 5. & idem in c. cùm sit Romana. de appellatio. Ioan. Andre. in dict. cap. P. & G. tenuerint, excommunicationem ferri posse absque trina Canonica monitione, quoties ea pro futuris culpis ferenda sit. quamobrem in hoc priori casu minimè placet, quod ex Ioanne Andrea solet in dict. c. P. & G. adnotari. Posterior autem species ita constituitur, vt debitor, qui promittit alteri centum intra mensem soluere, consentiat expressim in ipsum statim ferri excommunicationis sententiam, sub ea conditione, si intra mensem non soluerit centum. etenim in hoc casu pro futura culpa absque monitione potuit excommunicari, præsertim quia tempore, quo debitor consensit huic excommunicationi, tempus illud vnius mensis acceperit pro Canonica monitione, & se fore culpa affectum, & dignum excommunicatione fatetur, si intra diem præfinitum non soluerit. Deinde quamuis excommunicatio hæc conditionalis ferri non debeat in quenquam absque rationabili causa, vt decisum est in dict. §. caueant. satis tamen rationabilis causa censetur ipse consensus excommunicandi. quo fit, vt in hoc posteriori casu verè accipienda sit Ioan. Andre. & glo. alioqui obscura, & dubia sententia. sicuti eleganter adnotarunt Innoc. Hosti. Imol. & Panorm. in d. c. P. & G. Lapus allegat 73. Francus in d. §. caueant. Cæpola in cautela 116. Martin. Azpilcueta in ca. cùm contingat. de rescript. 5. nullitatis causa. & Chosmas in pragmat. sanct. tit. de pignorantibus cultum diuinum. in verbo, abolentes. sic sanè apud Romanam curiam frequentissimè, qui pensionum constitutioni & reseruationi consentiunt, à Romano Pontifice, vel ab eo, qui eius vicaria opera ad hoc vtitur, excommunicantur maiori excommunicatione, ea conditione, si pensionem die constituto non soluerint. Hoc etenim fit ex consensu ipsius excommunicandi. quemadmodum tradiderunt Guliel. Chassador. decis. 2. de pensionibus, super regulas Cancella. & decisi. 12. tit. de rescript. & imò & ratione huius consensus non poterit, qui consensit, appellare ab hac sententia excommunicationis, pendente conditione, nec ante diem, secundum Innoc. Ioan. Andr. Bald. col. 3. Panor. & alios in d. c. P. & G. eundem Bal. in c. quod translationem. de offi. legat. Ias. in l. si conuenerit. colum. 4. in 3. limit. ff. de iurisd. omn. iudi. Catelli. Cottam in memoralibus. in ver. appellari. ex quibus satis constat, quonam modo curiæ Romanæ praxis defendi valeat.

Postremò ab eadem decisione, quæ in d. §. caueant. exposita est, infertur, Iuri Pontificio maximè contrarium esse vsum forensem apud Ecclesiastica tribunalia receptissimum. Solent enim iudices præcepta iudicialia, præsertim ea, quæ in id destinantur, vt quis ad iudicium accedat, ab excommunicatione conditionali constituere ita quidem, vt cuilibet pręcipiant vel ad iudicium accedere, vel aliquid aliud agere, intra quindecim dies, quos pro Canonica monitione tripartitos designant, sub pœna excommunicationis maioris ipso facto statim ex die præcepti inflictæ, si illud agere omiserint, nam licet possit vnica monitio tribus distincta dilationibus, pro trina solenni monitione assignari, tamen quòd ab initio & principio præcepti statim sub conditione futuræ offensæ & contumaciæ excommunicatio feratur & pronuncietur, maximè refragatur responso præcitati §. caueant. & tamen huius praxis iam diu receptę meminêre Anto. Imol. & Panor. ac Felin. in c. 2. de testib. cog. Io. Vanchel. in d. §. caueant. & Ana. in c. 1. col. pen. de sagit. Ancha. verò cons. 60. in specie licet huius praxis non meminerit, improbat excommunicationis sententiam secundum eam à iudice quodam latam: nec audet eam censere nullam, sed iniustam esse opinatur, tametsi Ana. eam nullam esse censeat. & sanè quamuis præcitati auctores asseuerent, hunc forensem vsum esse contra tex. in d. §. caueant. respondendum erit cum Ancha. excommunicationem ita sub conditione latam, potiùs iniustam esse, quàm nullam. quod probari videtur in d. c. Romana. & sentiunt Panor. & Docto. in d. c. à nobis. in 1. extrà eod. tit.

Cæterùm praxis ista forensis planè defendi poterit, quoties iusta causa iudicem mouerit ad excommunicationem ita ferendam, nam in d. §. caueant. statim adijcitur, aut alia rationabilis causa subsit. Iusta autem causa potest assumi vel ex eo, quòd ob præcedentem causæ cognitionem, vel aliundè iudex futuram contumaciam, coniectura vero simili præsumat, vel vocatus ad iudicium, & is, qui monendus est, ita procul domicilium habeat, aut commoretur, & habitet, quòd maximis dilationibus, & forsan periculis locus foret, si separatim pręmitterentur monitiones, ac deinde sententia excommunicationis pronunciaretur. quemadmodum Panor. scribit in d. c. 2. de testib. cogen. quin & propter frequentissimam hisce temporibus, quo ad iudiciales citationes contumaciam, & mille tergiuersationes, quibus hominum malitia quotidiè crescens, locum fecit, admittenda videtur, & probanda hæc forensis consuetudo, modò cautè, non temerè, ea iudices vtantur. Etenim posse consuetudinem hoc inducere, ac derogare iuris responso in d. §. caueant. exposito admodum probabile censeri debet, siquidem & forma aut solennitas statuta in c. 1. super eod. tit. tolli consuetudine forensi potest. sicuti opinantur Aegidius à Bellamera, in decisio. 243. & 339. ac Gulielm. Chassador. in decisio. 2. tit. de pensionibus. super reg. Cancell. num. 10.

His omnibus adijciendum est, in d. §. caueant, regulam & exceptiones constitui in eum modum, quem paulò antè in huius §. initio retulimus. Et tamen hinc apparet, non satis conuenire exceptionem illam, nisi culpa vel offensa præcesserit illi regulæ, quæ dictauit, etiam pro commissis culpis non esse quem excommunicandum ea conditione, si intra certum diem non satisfecerit, cui prædicta exceptio adhæret. Siquidem permitteret text. in exceptione quem excommunicari pro offensa, vel culpa commissa ea conditione, si intra diem certum non satisfecerit, quod in regula ipsa negauerat. Idcircò ita est explicanda responsio illius capitis, vt duas ex eo constituamus regulas, quarum cuilibet propriam, & deinde communes aptemus exceptiones. Prior regula statuit, non esse ferendam excommunicationem pro futuris culpis. Huic autem exceptio secunda conuenit, scilicet, nisi vel culpa, vel offensa præcesserit: tunc enim non tantùm pro ipsa præterita culpa, aut offensa excommunicatio poterit pronunciari, sed & pro futuris. vt inibi tradit gl. in ver. culpa. & ver. offensa. Posterior autem regula id habet, quòd excommunicatio minimè feratur ea sub conditione, si intra decem dies non satisfecerit. & huic regulæ conuenit exceptio illa, nisi mora in satisfaciendo præcesserit. vtrique verò regulæ ea exceptio generalis apta videtur, aut alia rationabilis causa subsit. In hunc sanè sensum, nisi fallor, accipienda est prædicta decisio tex. in d. §. caueant.

In hac autem sententia excommunicationis conditionali est illud præcipuè obseruandum, quòd adueniente die, vel conditione ipsa excommunicatio effectum habet ab eius diei tempore, non autem trahitur retrò ad diem pronunciationis, nam in his spiritualibus fictionibus locus non est, sed veritas semper attenditur, vt eleganter notat Archid. in c. vnico. de voto. isto lib. quem refert & sequitur Panor. in c. consuluit. de iure patro. & idem in q. incipienti, Stante statuto. col. 2. atque in sententia excommunicationis est text. celebris in ca. licet isto titu. super cuius decisione disputauerunt glo. & Doct. in c. sæpè. de appel. idem omninò asseuerantes. idem gloss. communiter probata in c. vt super. de appellat. isto lib. Domi. consil. 99. ex quibus apparet, excommunicationem latam post appellationem, minimè habere effectum, nec vires assumere, licet pòst appellatio fuerit deserta, vel appellationi fuerit renunciatum. Quo fit, nequaquam admittendam fore in his censuris Iuris Ciuilis fictionem, vt retrò trahantur. Et quamuis à Panor. & Dec. in d. c. præterea. multa tradantur de extremis idoneis ad fictionem constituendam, profectò in hac quæstione potissimùm est considerandum, non esse fictionem admittendam, nec euentum conditionis trahi retrò, quia ęquitas omninò deficiat, quæ causam prębet huic, & alijs fictionibus. l. qui in vtero. ff. de statu homi. l. postliminij. ff. de capt. in prin. tradit Bart. in l. si is, qui pro emptore. ff. de vsuc. nu. 67. Aequum autem non est, quòd excommunicatus sub conditione veræ contumaciæ, & ad iustitiam excommunicationis requisitę, eo tempore iudicetur excommunicatus, quo nondum eam contumaciam commisit, quam iudex ad excommunicationem necessariò exegerit. Deinde qui eo tempore, quo conditio pendebat, admissus est ad Catholicam fidelium communionem, & eorum colloquia ac familiaritatem, non potest, eueniente conditione his habitis suffragijs, & communione præcedenti priuari, qua ratione excommunicatio quo ad eius effectus, vel statim ligat, & afficit quempiam, vel nullum eum infert damnum, atque pendere non potest, imò à die, quo infligitur, ligat, si valida est, vel nullum habet effectum, si nulla sit.

Vnde excommunicatio lata sub conditione vel die, nusquam afficit eum, in quem fertur, donec dies vel conditio eueniat, nec priùs lata censetur, & ab eo die tantùm vires habet: quippe, quæ antea lata non sit, nec inflicta. idcircò, etiamsi interim appellatum non fuerit ab excommunicando, nequaquam retròtrahitur, quemadmodum frequentiori Doctorum iudicio adnotatum extat post gl. inibi subobscuram in d. c. pręterea. tametsi Panor. ibidem contrarium senserit, sed & communem sententiam sequitur Anchar. in cons. 158. num. 33.

Præter hæc, quæ de hac excommunicationis censura iustè ac Canonicè ferenda, modò adnotauimus. Superest, vt eundem intendentes scopum illud admoneamus, nempe excommunicationem vel hominis vel iuris nusquam, regulariter saltem, ignorantem afficere. Nam excommunicatio, vt diximus, ferenda est in contumacem. c. nemo. 11. q. 3. quæ quidem contumacia prorsus abest ab ignorante. l. qui ignorans. ff. locati. cum alijs, quę possent ad hoc induci. pręmaximè tex. in c. 2. de constit. c. si verò. in 2. isto tit. c. vlt. qui matr. accus. poss. l. vlti. ff. de decre. ab ordi. fac. l. vlt. ff. de legat. 1. l. Methrodorum. ff. de pœnis. Ex quibus satis colligitur, constitutionem vel statutum alicuius prouinciæ minimè ligare ignorantes, vbi ignorantia culpa caret, nec crassa, aut supina dici potest. quemadmodum explicant Panor. Fel. & Dec. in d. c. 2. gl. in l. 1. ff. de receptat. Roman. consil. 473. Hac tamen in parte missam faciemus quæstionem illam, quando iuris ignorantia excuset quem à pœna, à damno, vel ab alijs, quæ iure sunt à subditis agenda, tractaturi tantùm de ignorantia quo ad excommunicationis censuram, an ea ignorans ligari valeat. Etenim an verè excommunicatus, si huius excommunicationis inscius celebrauerit, sit puniendus, vel sit irregularis, & an collatio beneficij ei facta valida sit, scripsimus superius in §. 7. nu. 3. & in §. 6. nu. 9. obiter etiam de ignorantia culpabili aliquot adnotauimus in reg. possessor. 2. part. §. 7. num. 7. de reg. iur. Igitur ad quæstionis resolutionem distinguere oportet excommunicationem hominis, ab excommunicatione iuris, nam præmissa Canonica monitione iuxta constitutionem c. sacro. eod. tit. potest quis absens & ignorans excommunicari ab homine. text. in c. cùm sit Romana. §. vlti. de appellat. glo. & inibi Panorm. & alij in capi. Apostolicæ. de Cler. excom. ministr. not. Paul. Castr. in l. absenti. ff. de don. & in l. si absenti. ff. de acquir. poss. Quo quidem casu excommunicatio quo ad vinculum etiam in ignorantem & inscium proprium effectum operatur, sicut communi omnium sententia decisum est post gl. in d. c. Apostolicæ. de excommunicatione lata iure communi, siue tractemus de ipsius excommunicationis effectibus quo ad vinculum, siue quo ad pœnas iure statutas, tunc profectò ignorantia reddet quem immunem & liberum, cùm Iuris Communis ignorantia iusta sit, & iure quem piam excusare valeat, non aliàs. quod ab omnibus his colligitur, quæ solent tradi de ignorantia iuris. atque in specie admonent Ludoui. Gomes. in reg. de subrog. collit. q. 7. Adr. in 4. sentent. in tract. de clauibus. quęstione 3. vers. ex his aliter. & vers. fortassis. & statim ampliùs probabitur. Quibus quidem perpensis apud Romanam curiam forensis vsus obtinuit excommunicationem ab initio & die constitutæ pensionis indictam ea conditione, si pensio soluta non fuerit, ligare ipsum, qui ad pensionem soluendam tenetur, si per seipsum eidem pensioni consensit, etiamsi literæ, quibus pensio constituitur, nondum fuerint ostensæ, & per specialem demonstrationem cognitæ, quòd si quis per procuratorem pensioni consenserit, & intra diem præfinitum eam non soluerit, minimè afficitur excommunicationis sententia, donec literę, quibus pensio fuit constituta, sibi fuerint cognitæ, & solenniter ad solutionem pensionis ostensæ. quod expressim tenent Guliel. Chassador. decis. 2. titu. de pensio. super reg. Cancel. & decis. 12. de rescript. & Hic ro. Gigas de pensionibus. q. 94.

In summa, sententia excommunicationis latæ à Canone, tunc demum ignorantem non ligabit, cùm ea Canonis & iuris ignorantia ipsum legis transgressorem à mortali culpa excusauerit. Quod Adr. in d. q. 3. non semel admonet. tradit optimè Alfons. à Cast. de potest. leg. pœnalis. lib. 2. c. 14. versic. prima propositio. Superius etenim ostendimus, non aliter quàm pro mortali culpa censuram istam esse infligendam, vel à iure inflictam censeri. Quod obseruandum est ad huius quæstionis integram cognitionem ex dictis & traditis in d. reg. possessor. 2. parte. §. 7. nu. 7. passim iuris vtriusque Docto. aliquot in specie tradidêre, quę necessariò sunt explicanda.

Primùm etenim quæritur, quid de excommunicatione lata per statutum alicuius prouinciæ speciale. & tex. in c. 2. de constit. isto lib. decreuit, non ligari ea excommunicatione ignorantes. Statutum enim est quid facti, cuius ignorantia præsumitur, & regulariter absque culpa contingit. Sic etenim obtentum est in d. c. 2. & in l. vlt. ff. de Decret. ab ord. fac. l. generali. C. de tabul. lib. 10. Qua de re optimè in pulchro casu tractat Matthæ. Affl. in consti. Neap. Rubr. 10. num. 8. lib. 1. & Henri. Bottęus in tracta. de Synodo. 3. par. artic. 2. nu. 35.

Scribit tamen Bernard. in d. c. à nobis. excommunicationem speciali statuto latam pro actu iam lege diuina damnato, statim afficere, & ligare eius actus auctores, etiam ignorantes, cùm sit satis, eos scire, actum illum damnatum esse, vt excommunicatione pro eius pœna statuta ligentur. siquidem minimè necessarium est, quòd quis habeat scientiam pœnæ lege aliqua statutæ, vt ipsam incurrat agens actum alio qui reprobum. Sed satis est, quòd sciat, vel scire teneatur, actum illum illicitum esse. & sanè Anto. Abb. & Felin. in dict. ca. à nobis. hanc opinionem glo. veram esse censent in alijs pœnis præter excommunicationem, in qua contrarium iure respondendum fore existimant tenentes, excommunicationem statuto speciali latam pro actu, etiam iure diuino & humano damnato, minimè afficere ignorantes, qui huius pœnæ ab eodem statuto latæ, ignorantiam habent. Hanc opinionem gl. in genere tenent Bart. col. 7. vers. 2. quæro. & ibi Bal. in l. 1. C. de sum. trinit. col. 13. versi. circa maleficium. & alij relati per Iaso. inibi. col. 5. versi. secundò subtilius. & Henric. Bottæum de Synodo. 3. part. art. 2. num. 17. quorum opinioni suffragatur l. vulgaris. §. si quis. ff. de furt. & in l. scientiam. §. si quis. ff. ad l. Aquiliam. eidem sententiæ quo ad quamlibet pœnam accessêre Alber. in 1. par. statut. q. 15. & 3. parte. qu. 1. & Anchar. in rep. c. Canonum. 12. q. de constitu. & in d. c. vt animarum. 5. oppositione.

Contrariam assertionem probare conantur in vniuersum quo ad pœnam quamcunque Ioan. Andre. Domi. & alij in d. c. vt animarum periculis. de constitu. in 6. Anton. in c. 2. colu. 4. de const. & ibi Felin. nu. 6. versi. tertia conclusio. Rota in nouis 444. Huic opinioni eius auctores illud conantur aptare fundamentum, quod ab eodem capit. vt animarum periculis, colligitur, nempe statutum pœnale non afficere ignorantes. & agit ille text. de statuto prohibente furtum, id est, rem, iure diuino & humano prohibitam. Illa verò constitutio in prima eius parte, dum hanc decisionem exponit, generalis est, nec tantùm de excommunicationis sententia tractat: imò generaliter constituit, statutum Episcopi non ligare ignorantes. Idcircò inde constat, Episcopi statutum nequaquam ignorantes, quo ad pœnam quamcunque afficere. His accedit, quòd animus & voluntas distinguunt delicta. c. cum voluntate. de sent. excom. l. qui iniuriæ. ff. de furtis. l. verum. in prin. ff. eo. tit. l. quod Reipublicæ. ff. de iniur. ex quibus & alijs, quę missa facimus, huic sententiæ subscripsêre Ioan. Crottus. in d. c. vt animarum periculis. in fi. principij. & Ias. in d. l. 1. num. 31. in 1. lectione. & in 2. lect. nume. 70. asseuerans, hanc opinionem in iudicijs pronunciandis seruandam fore. quod & Cynus ibidem priorem opinionem sequutus asseuerauit. & pręter hos Henri. Bottæus in d. artic. secundo. nu. 17. itidem profitetur, in iudicijs hanc sententiam tenendam esse, quam & æquiorem existimat Panor. in d. c. à nobis. Non me latet, hanc controuersiam satis esse difficilem, & tamen liberè quid hac in re sentiam, minimè verebor exponere constanti animo professus, errorem esse admodum manifestum, quo iuris vtriusque Doctores in hac disputatione vtuntur, censentes non posse puniri pœna legis vel statuti, eum, qui huius pœnæ inscius & ignarus sit. etenim aut ipse fallor, aut hæc est maxima, ne dicam pudenda oscitantia. Quæram equidem libenter ab huius erroris auctoribus, an sit puniendus pœna legis communis, specialem pœnam adulteris constituentis, aut incestis, aut furibus, qui adulterium, incestum, aut furtum commiserit, sciens, se id scelus agere, inscius tamen probabili ignorantia, pœnæ statutæ, quia rusticus aut fœmina, qui non tenentur legis huius pœnalis scientiam habere, nec ad criminis huius commissionem peritiores consulere? & profectò negare nequeunt, nam & ipsi hoc passim fatentur, in hunc ita delinquentem infligendam esse Iuris communis pœnam. ergo satis est, ad pœnam legis, quæcunque ea sit, quod actus alioqui Iure diuino vel humano, quod quis scire tenetur, prohibitus sit: nec erit necessarium, quòd ipse delinquens aut agens contra legem sciat, hanc vel illam pœnam pro eo actu constitutam esse, quòd si dixeris, in hoc casu, de quo modò interrogauimus, teneri quempiam consulere peritiores, & scire leges pœnales, quæ à Republica Iure Communi statutę sint. Idem erit dicendum, & quo ad leges municipales, & statuta prouinciarum, nam licet facilius excuset, aut præsumatur ignorantia iuris municipalis, quàm Iuris Communis, & generalis: tamen quoties quis consulere peritiores tenetur, ita pariq́ue ratione consulere debet eos, & ab eis facillimè instrui potest super legibus municipalibus, ac super iuris Communis constitutionibus. Rursus & ipse quęram, si quis crimen aut actum sola municipali lege prohibitum commiserit, sciens, eum actum lege municipali vetitum esse. & tamen inscius sit pœnæ aduersus agentem statutæ, an & hic sit puniendus pœna statuti? & denique opinor, neminem ita obtusæ mentis esse, qui negare sit ausus, hunc pœna legis municipalis puniendum fore, quòd, si necessarium non est, vt delinquens puniatur, quòd is scientiam habeat pœnæ pro ipso delicto statutæ. Sed erit satis, quòd sciat, vel scire debeat, actum, quem agit malum esse, & illicitum: constat euidenter, quoties municipalis lex prohibet actum alioqui Iure diuino vel Communi damnatum, & pœnam addit, minimè excusari ab hac pœna eum, qui ignarus huius legis municipalis actum prohibitum egerit, cùm is sciens, illum esse damnatum & improbum, nihilominùs fecerit eundem, siquidem tantùm ei deficit scientia pœnę statutæ, quæ, vt dixi modò, necessaria non est. Sed, quo apertiùs perstringam, & probem, non esse necessariam scientiam pœnæ legibus statutæ pro crimine, vt eius auctor eadem pœna puniri possit, ita quidem argumentor.

Hæc scientia aut exigit, vt legis transgressor verè dicatur criminis Reus, vel vt is pœnę legis visus sit consentire, quo rectiùs puniri valeat, & iustiùs, nam ad pœnam tenetur delinquens naturali quadam obligatione, quæ ex consensu delinquentis procedit. l. Imperatores. ff. de iure fisci. l. 1. §. bestias. ff. de postulan. Authent. de non alienand. §. quia verò Leonis. notant Bartol. in l. ex hoc iure. ad finem. & ibi Iaso. ff. de iusti. & iur. text. in l. vltim. C. de colla. funda. patri. lib. 11. Angelus, Paulus, & Iaso. in l. si tibi. §. quædam. ff. de pact. Quorum omnium sententia eò tendit, vt obligatio, quæ ex delictis oritur, naturalis sit, & à consensu in legalem pœnam procedat. Etenim partim expressè id asseuerant, partim tacitè ex præcitatis auctoritatibus, quibus consensus in pœnam significatur, deducentes, obligationem ex delictis naturalem esse. Quam opinionem ita intellectam communem esse testatur, eam sequutus Gomes. in §. omnium. 1. colum. Insti. de act. contra glo. in §. ius autem. Inst. de Iure naturali gent. & Ciuili. quam inibi Ange. & alij reprobant. Consensus autem in pœnam legis non potest procedere ab eo, qui eiusdem pœnę legalis ignorantiam habet, cùm nihil consensui magis aduersetur quàm error. l. si per errorem. ff. de iurisdict. omn. iudic. l. error. C. de iuris & fact. igno. sed si nulla ex his rationibus omninò locum obtineat, cùm alia verè dari nequeat, facillimè quis colliget, non esse necessariam scientiam pœnæ legalis, vt quispiam legis transgressor ea puniri possit. Ostenditur verò hoc ipsum, quia prior causa satis est impertinens, nec ad rem conducit, cùm per ipsius legis prohibitionem simplicem manifesta sit voluntas legislatoris, quæ sibi subditos obligat naturali quadam obligatione, vt eidem legi obtemperent, alioqui culpam & pœnam legum transgressoris subituri. quod sat est ad constituendos ciues, & Reipublicæ subditos in ea mora, quæ veros transgressores legis efficiat.

Secunda verò causa longiùs erit repetenda, etenim falsum esse censemus, obligationem naturalem ex delictis à consensu oriri: siquidem præter alia, quæ statim explicabimus, nihil magis alienum est ab ipsius delinquentis animo, quàm in legis pœnam consentire, vel inde aliquam obligationem contrahere, cùm nec de hoc cogitauerit, imò existimauerit, se à pœna vel fuga, vel aliter immunem & liberum fore. nam & S. Thom. in 4. senten. dist. 18. q. 2. art. 5. ad 2. q. inquit, pœnæ principium extra nos est, nec requiritur ad pœnam, quòd sit voluntaria. imò magis de ratione pœnę est, contra voluntatem esse, sed & Bart. in d. l. si tibi. §. quædam. expressim asserit, nullum adesse consensum huic obligationi, quæ ex delicto nascitur. Socyn. item in l. certi condictio. in princip. numero secundo. ff. si cert. peta. scribit, dubium esse, quòd obligatio naturalis in delictis à consensu procedat. Ad hæc diuus August. lib. 1. retract. c. 15. cuius Gratianus meminit in c. 1. 15. q. 1. cùm dixisset, peccatum non posse esse nisi voluntarium, secùs esse subdit de pœna peccati, quasi ab ea ignorante, & nolente contrahatur. Ita quidem induxit hunc locum Fortu. in l. legitima. ff. de pact. num. 19. ad hanc opinionem. verba Augustini hæc sunt, vt & obiter intelligamus verum sensum textus in d. c. 1. itemque definitionem peccati, de qua diximus: peccatum est voluntas retinendi vel consequendi, quod iustitia vetat, & vnde liberum est abstinere. Propterea vera est, quia id definitum est, quod tantummodò peccatum est, non quod est etiam pœna peccati. Nam quando tale est, vt idem sit & pœna peccati, quantum est, quod valet voluntas sub dominante cupiditate, nisi fortè si pia est, vt oret auxilium? Hæc August. qui parum nostræ disputationi suffragatur, cùm pœnam peccati appellet, & intelligat vitium illud nostræ naturæ per peccatum primi parentis corruptæ & solutæ à iustitia illa originali, quam primus homo in sua creatione sortitus fuerat. Hoc enim vitium carnis est concupiscentia, quæ pœna dicitur, & est originalis peccati. Soluta namque originalis iustitiæ Harmonia, concupiscentia, seu lex peccati in membris nostris dominans, effrenes efficit vires sensitiuas, vt iam sensus & cogitatio hominis prona sint ad malum ab adolescentia sua, caroq́ue concupiscat aduersus spiritum, & spiritus aduersus carnem, inueniatq́ue homo aliam legem in membris suis repugnantem legi mentis suæ, teste Paulo, qui ad Rom. capitu. septimo, inquit: Video autem aliam legem in membris meis repugnantem legi mentis meæ, & captiuantem me in lege peccati, quæ est in membris meis. Est igitur concupiscentia carnis, peccati originalis pœna, & ea dicitur per tropum, & figuram peccatum: siquidem licet iuxta Catholicam definitionem per Baptismum omninò tollatur peccati culpa, nec vllus maneat culpæ reatus, & sic tollatur peccatum illud originale, quod voluntate primi parentis voluntarium est, & nobis omnibus hæreditarium, manet tamen illius peccati pœna etiam post Baptismum: & sic carnis concupiscentia, & fomes ille peccati: quæ quidem concupiscentia carnis, peccatum dicitur modo quodam dicendi, & tropologicè, quia vel facta est peccato, cùm carnis concupiscentia à peccato primi parentis in pœnam illius processerit, vel quia peccatum ipsa facit, si quis voluntate & consensu ei succumbat. verè autem ipse fomes ipsa carnis concupiscentia peccatum non est, vt propriè peccatum dicitur culpa, & Dei offensa, quam voluntas nostra Dei præceptum transgrediendo committit. quemadmodum eleganter diuus Aug. explicat lib. 1. ad Bonifacium, contra duas Epistol. Pelagianorum. c. 13. sic enim ait: Dicunt etiam, Baptisma non dare omnem indulgentiam peccatorum, nec auferre crimina, sed radere, vt omnium peccatorum radices in mala carne teneantur, quasi rasorum in capite capillorum, vnde crescant resecanda peccata. quis hoc cum Pelagianis, nisi infidelis affirmet? dicimus enim, Baptisma dare omnium indulgentiam peccatorum, & auferre crimina, non radere, nam & istam similitudinem comperi suæ illos adhibere calumnię, tanquam nos sentiamus, atque dicamus. Sed de ista concupiscentia carnis falli eos credo, vel fallere, cum qua necesse est, vt etiam baptizatus, & hoc, si diligentissimè proficit, & spiritu Dei agitur, pia mente confligat. Sed hęc etiamsi vocatur peccatum, non vtique, quia peccatum est, sed quia peccato facta est, sic vocatur, sicut Scriptura, manus cuiusque dicitur, quòd manus eam fecerit. peccata autem sunt, quæ secundum carnis concupiscentiam, vel ignorantiam, illicitè fiunt, dicuntur, cogitantur, quę transacta etiam Reos tenent, si non remittantur, & ista ipsa carnis concupiscentia in Baptismo sic dimittitur, vt quanquam tracta sit à nocentibus, nihil noceat renascentibus. Hactenus Diuus Augustinus ita intelligens illud Pauli ad Romanos, capite 7. Si enim quod nolo, malum id ago, iam non ego operor illud, sed quod habitat in me peccatum. eiusdem Pauli capite sexto. non regnet peccatum in vestro mortali corpore, vt obediatis concupiscentiæ eius, nec exhibeatis membra vestra arma iniquitatis peccato. Ecce Paulum pręcipere, quòd non regnet concupiscentia, & sic peccatum, & quòd illi non obediamus. non tamen præcipit, vt non inhabitet peccatum in nobis, nam & ipse c. 7. statim subiunxit. Scio enim, quòd non inhabitat in me, id est, in carne mea, bonum. idem Augustinus in alijs multis locis eandem doctrinam & distinctionem repetit, quemadmodum aduersus impium Luther. tradidêre Ioan. Rofen. articulo 2. Ioannes Bonderius in compendio concertationum. tit. 1. art. 6. & sequentibus. Alfonsus à Castro de hæresibus. in verb. præceptum. Dominicus à Soto de natura & gratia. lib. primo. capit. 11. & sequentibus. & super Epist. Pauli ad Roma. cap. 6. & 7. probantes multis auctoritatibus contra Lutherum, post Baptismum legitimè susceptum, in totum tolli originale peccatum ita, vt in renato nullum remaneat contagij originalis malum, quod veram habeat rationem culpæ, etiam si Lutherani contendant, concupiscentiam illam carnis, quę & in sanctis viris, in quocunque vitiorum genere conflictatur cum ratione, esse veram culpam, morteq́ue æterna dignam. quod equidem dogma impium est, & hæreticum. Etenim & Synodus Tridentina sessione 5. Canone 5. hanc hęresim omninò damnauit. manet autem baptatis in Christo Iesu carnis concupiscentia ad agonem & certamen, atque vt eis in exercitium sit, vincentibusq́ue ad coronam. Nec per illud præceptum, Non concupisces, prohibita est carnis hæc concupiscentia, quæ in omnibus hominibus etiam post Baptismum manet absque eo, quòd culpa sit, & eis imputetur in peccatum. Sed prohibetur interior voluntatis affectus & consensus, succumbens carnis concupiscentiæ, qui verè peccatum est, & propriè ad culpam pertinet. Hæc obiter adnotauimus ad verum sensum eorum, quæ Gratianus ex diuo August. scripsit in d. cap. 1. 15. q. 1. nam cùm August. tractauerit de pœna peccati originalis, quod voluntarium fuit ex primi parentis voluntate, & nobis omnib. hæreditarium, eamque distinguat à peccato, propriè, quod voluntarium est, tametsi fateatur, pœnam istam quandoque dici peccatum, & id impropriè, non potest commodè induci ad propositæ conclusionis probationem, siquidem longà alia est ratio eorum, quæ diuus Augustinus tractat. sicuti ex prænotatis constat.

Sed & hæc conclusio, quòd nullus detur consensus ipsius delinquentis ad pœnam delicti. probatur auctoritate Angeli, Pauli, & Iasonis in d. §. quædam. dum asserunt, consensum illum, quem ipsi dixêre, in delictis contingere ad pœnam, non esse verum consensum, sed fictum, quòd si verus consensus hic non est, sed fictus quidem, profectò constat, delinquentem nusquam in delicti pœnam consensisse. Id etenim hi Doctores fatentur, qui ad fictionem consensus confugiunt. Fictus autem consensus ipsi legi, quæ finxit, tribuendus est, non veritati. atque ideò verè consensus non potest constitui, præsertim, quia nulla ratio est, quæ legem compellat, aut inducat ad fictionem istam constituendam. Cùm tamen ad fictiones constituendas, causa vel æquitatis, vel alterius iuris necessaria est, ne quid temerè lex per fictionem fecisse videatur, vt traditum est à Iuris vtriusque Doctoribus in tractat. de fictionibus. etenim absque fictione lex ipsa secluso delinquentis consensu potest eum ad pœnam delicto & crimini condignam obligare. Rursus & idem Bar. in l. 1. nu. 10. ff. de condict. indeb. expressim asserit, in delictis obligationem ad pœnam oriri, & naturalem, non ex consensu delinquentis, sed ex legis naturalis auctoritate.

