Secundò subinfertur, Ecclesiam quandoque tolerare minus malum præsens, ob euitandum maius malum futurum, quod verisimilibus coniecturis speratur, probatur in dicto c. requisiuit, quem text. ad hoc dicit singula. Ioan. Lupi. in c. per vestras. §. 18. numero 16. optimus text. in c. inter opera. de spons. vbi Ecclesia meretrices tolerat, ob euitandam promiscuam luxuriam in Republica, fœdissimásque coniunctiones, tametsi meretrices esse, & ad eas nos accedere, mortale peccatum sit. ca. meretrices. 32. qu. 4. etiamsi ipsa meretrix soluta sit, & qui ad eam accedit à coniugio, ordine, ac religionis, seu castitatis voto, liber sit: simplex enim fornicatio mortale peccatum est, & iure naturali vetita. vti probat Tho. 22. q. 154. arti. 4. idem Tho. in 4. sent. dist. 33. q. 1. art. 3. Maior. in 3. sent. dist. 27. q. 29. Lactan. Firm. li. 6. c. 23. glo. per tex. ibi. in Cle. ad nostram. de hæret. ad finem. Ioan. à Medina de resti. q. 19. nam & hæresis esset asserere fornicationem, etiam simplicem, non esse peccatum mortale, quam hęresim egregiè conuincit Alfon. de Castro, vir acutissimo ingenio, ac præsigni eruditione præditus, lib. de hæresibus, in dictione coitus. His etiam suffragatur August. homi. 49. à Gratiano relatus in cap. audite. 34. dist. idem denique August. in sermonibus de tempore, dominica 22. sermo. 2. qua in re audacter nimis nostrates loquuntur, dum Bar. in l. pen. ff. de concubi. Alexand. in l. ex facto. §. si quis rogatus. num. 13. ff. ad Trebel. & Ant. Rossel. in tract. de legitim. lib. 1. col. 5. asserunt simplicem concubinatum iure naturali legitimum coitum esse, ad differentiam adulterij, incestus & coitus contra naturam, qui illegitimi complexus dicuntur, etiam iure naturæ, rectius enim dicerent simplicem concubinatum lege ciuili non puniri, maximè, quia etiam Iure ciuili simplex fornicatio est illicita, quamuis cum concubina. tex. in c. 1. de filijs nat. ex matri. ad Morgan. contracto. Illud tamen adnotare libet à Canonibus antiquis, veras vxores dici, quandoque concubinas, eò, quòd absque dotalibus instrumentis, cæterisque solennitatibus à Iure ciuili introductis fuit coniugium celebratum. quod Grati. probat in c. omnibus. & ca. seq. 34. dist. quæ iura inter prima notabilia retulit Cate. Cotta. sacra autem scriptura eas fœminas, quas sancti patres præter proprias vxores carnaliter cognouere, easque in contubernio veluti vxorem ancillas retinebant, promiscuè appellat vxores vel concubinas, veras tamen vxores præcedenti nuptiarum solennitate coniunctas, nunquam concubinas nominauit, auctore Aug. libro 1. quæstionum super Genes. c. 90. & Magistro in 4. dist. 23. explicat idem Aug. libr. 16. de Ciuit. Dei. c. 34. scribens Cethuram veram Abrahæ vxorem peculiari ministerio dici concubinam. Gene. c. 25. Etenim autore Tho. in dist. 33. q. 1. artic. 3. ad 3. vbicunque in veteri testamento legitur, aliquos sanctos viros concubinas habuisse, oportet dicere, eas illis fuisse matrimonio iunctas, & tamen aliquo modo concubinas dici, quòd aliquid habebant de ratione vxoris, & aliquid de ratione concubinæ. Nam secundum quod matrimonium ordinatur ad suum principalem finem, qui est prolis procreatio, sic erant vxores. Sed secundum quod ordinatur ad secundarium finem, qui est dispensatio familiæ, & mutua communicatio operum viri & vxoris, & simul cohabitatio, sic vxores non erant, quæ primæ vxori accedebant, sed concubinæ appellabantur, quasi simile aliquid habentes cum concubina, in hoc scilicet, quòd poterat eijci à lecto, & à domo, sicut illa, quæ verè est concubina. Vnde & de Agar dicitur per Saram & Abraham, Eijce ancillam hanc, & filium eius. quam tamen priùs dederat ipsa viro suo vxorem. Talis dicitur fuisse Bala ipsi Iaco. Genes. c. 35. sic & doctissimus Aloisius Lippomanus super Gene. cap. 22. inquit, concubinæ olim erant, non illegitimæ & fornicariæ, sed vxores minimè principales, quarum filijs non debebatur hæreditas, nec æqualis honor, non sacerdotium, non primogenitura, munera tantum recipiebant, & mutua se charitate complectebantur, & sese iuuabant. Hæc Aloisius. Alibi & frequentius concubina dicitur mulier domi in contubernio retenta. ca. non omnis. 32. q. 2. atque eodem pacto Iura ciuilia Pandectarum, quæ de concubinis loquuntur, intelligenda sunt, erat enim apud veteres concubinæ nomen honestum, cùm ea loco vxoris haberetur, atque citra criminis notam, vxor autem minimè dicebatur, quia non fuisset solenniter ducta ex Iurisconsulto, in l. Masurius. ff. de verb. signific. vbi hoc ipsum notat Alciat. Ecclesia igitur, ac totius Christiani orbis Catholici Principes Lupanaria permittunt, non quòd illud peccatum approbent, sed vt adulteria, incestus, atque alia luxuriæ crimina compescant. Nam & diuus August. lib. 2. de ordine, scribit, Tolle meretrices de mundo, & Sodomia totus efficietur reprobus. quem Tho. citat 22. q. 10. art. 11. idem Thom. de regim. princi. ca. 14. tribuit hoc Augu. lib. 13. de Ciui. Dei. Sed & ipse Aug. li. 14. de Ciui. Dei. c. 18. dicit, terrenam ciuitatem licitum fecisse scortorum vsum. Idem Ioan. Eccius profitetur in Homil. 1. super ca. 7. Matth. in festo diuæ Magdalenæ. Hinc Solon Atheniensis, primus emptas meretrices iuuentuti comparauit, vt effuso illic libidinis impetu quid turpius cogitare desisterent, quod annotauit Ludo. Cœlius lib. 8. lectio. antiq. cap. 4. & Alex. ab Alex. lib. 4. c. 1. & Alcia. in d. l. Masurius. Potest hoc comprobari ex ca. duo mala. 13. dist. & ex Arist. li. 5. Ethi. c. 3. quo in loco inquit, minus malum boni vicem habere, si maiori malo comparetur. Nec sequitur, Hoc fit, & tamen nec lege Ciuili, nec Canonica punitur, ergò est licitum, hanc enim collectionem destruit tex. singul. in l. at si quis. §. diuus autem Marcus. ff. de relig. & sump. fune. quem dixit notabilem Bald. in l. 3. C. de sacrosanct. Eccles. & singul. idem Bald. consilio 15. in 1. volu. & And. Tiraquel. de iure marit. l. connubiali. 8. optima gloss. in c. denique. 4. distinct. poteratq́ue hęc nostra interpretatio pluribus alijs similibus adductis reddi fortior, quæ omittimus, ne præscriptum nobis limitem transgrediamur.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Qua ratione sponsalia, sequuta carnis copula, matrimonium efficiantur.
- 2 Præsumptionem matrimonij ab Ecclesia inductam, ex copula post sponsalia sequuta, iuris & de iure censeri.
- 3 Confessio probat aduersus præsumptionem iuris, & de iure.
- 4 An confessio in causa matrimoniali sit probatio legitima.
- 5 Delatio iuramenti in coniugali controuersia sit admittenda, an non.
- 6 Confessio minimè est admittenda contra præsumptionem consensus coniugalis, ex coitu procedentem.
- 7 Indirecta probatio aduersus præmissam præsumptionem admittenda est.
- 8 Ex coitu cum sponsa matrimonium præsumitur, etiamsi sponsa ab alio quàm sponso cognita fuerit.
- 9 In conscientiæ foro defectus consensus assertione ipsius confitentis probatur: atque ideò non iudicatur matrimonium ex copula, quæ sponsalia subsequitur.
- 10 Contractis duobus sponsalibus, secunda in matrimonium transeunt per carnalem coitum.
- 11 Coitus prædictam matrimonij præsumptionem inducit, etiam si metu conditionali contingat.
- 12 Qualiter coacta voluntas, voluntas sit, atque inibi explicatur tex. in cap. meritò. 15. q. 1.
- 13 Coitus sponsalia præcedens, nil conducit ad coniugalis consensus præsumptionem.
- 14 Lex Regia Tauri explicatur.
- 15 Matrimonium minimè censetur, nec dici potest consummatum, propter copulam præcedentem.
- 16 Optimus intellectus ad c. 2. de conuers. coniugat.
- 17 Carnalis commixtio cum sponsa etiam incerta, coniugij præsumptionem inducit.
- 18 Protestatio dissensus non impedit dictam præsumptionem oriri.
- 19 Nixus copulæ hanc præsumptionem minimè inducit.
- 20 Nixus copulæ circa sponsalia iuris interpretatione de futuro, verbis tamen de præsenti, an aliquid operetur.

§. PRIMVS.

NVNC agendum est, qualiter sponsalia in matrimonium transeant: & primò constat, sponsalia in coniugium transire per carnis copulam: quæ post ipsa sponsalia inter sponsos contigit. c. veniens. el 2. de spons. c. is, qui fidem. eo. tit. non ex eo, quod Canones velint, sine nouo consensu coniugali, ex sola copula matrimonium inter sponsos decernere, sed quia Ecclesia præsumit ex illa carnali coniunctione consensum coniugalem: quam præsumptionem meritò Canones statuerunt ex præmissa consensus coniugalis promissione, & simul ne dicamus copulam illam carnalem esse mortale peccatum: quod dubio procul dicendum esset, nisi inter sponsum & sponsam animarum affectio coniugalis, præsenti consensu daretur: nec præsumendum delictum est. l. meritò. ff. pro socio. l. Quintus. ff. de dona. int. vir. & vxor. iustis igitur rationibus Ecclesia præsumit sponsum, carnaliter ad sponsam accedentem, præmissam promissionem ad effectum deducere, potiùs quàm crimen velle committere, ad eam fornicario affectu accedendo.

Ex quibus plurima deducenda sunt, & primò Ecclesiam ita vrgentem hanc pręsumptionem iudicasse, vt super ea, tanquam super certo consensu statuerit: & ideò præsumptionem hanc iuris, & de iure censemus. ex glo. in di. ca. is, qui fidem. communiter recepta per tex. ibi. glo. in c. seruum. 50. dist. notatur in l. siue possidetis. C. de probat. Abb. & Feli. in cap. quanto. de præsumpt. Alciat. in tracta. de pręsump. in princip. quo fit, vt in contrarium probatio non admittatur. vt in d. c. is, qui fidem. probatur. & in l. antiquæ. C. ad Velleia. & in l. fina. C. ad Macedo.

Secundò, quamuis contra præsumptionem iuris, & de iure probatio per confessionem eius, pro quo ius præsumit, recipienda sit. iuxta glo. in l. in contractibus, versic. nullo modo. C. de non nu. pec. quam conclusionem repetit idem Accurs. in Auth. de æqualit. doti. §. aliud. versic. scribat. & dicit singul. Alex. in l. 1. §. si is, qui quadraginta. ff. ad Trebellian. & idem in l. à diuo Pio. §. si pignora. ff. de re iudicat. Lanfr. in cap. quoniam. de prob. num. 40. Bald. Noue. de dot. 6. part. principali. priuil. 2. & Corset. in sing. in verb. senten. Barto. etiam eam sequitur in Authen. sed iam necesse. C. de donati. ante nup. à quibus & alijs, qui ad idem citari poterant, hoc communiter receptum est, aduersus tamen hanc Canonis præsumptionem probatio non admittitur, etiam per confessionem illius, qui pro matrimonio contendit. quod notant Abb. & Doct. communiter in dicto cap. is, qui fidem. Feli. in c. quanto. de præsumpt. nume. 3. Alciat. in tracta. de præsumpt. 2. par. nume. 9. à quibus illa ratio traditur: quia in matrimoniali causa non statur confessioni litigantis. ca. super eo. de eo qui cogn. cons. vxo. suæ. quæ mihi non placet, ex eo, quòd licet confessioni litigantis contra matrimonium credendum non sit, tamen confessioni illius, qui contendit matrimonium esse contractum, & valuisse, stari debet aduersus ipsum matrimonium. glo. in c. attestationes. de despons. impu. in verb. euasisse. quam ibi Abb. & Rauena dicunt singul. & Roma. singul. 614. notant Hostien. Abb. & Doctor. in c. penul. de raptor. non enim est præsumendum, quenquam sine causa sibijpsi contradicere. Hæc tamen conclusio non omninò recipienda est, non enim vendicat sibi locum, quando esset præsumptio aliqua collusionis inter litigantes. ita Hostien. Abb. & Præpos. in d. c. attestationes. qui omnes tenent plurimum in hoc valere iudicis arbitrium, quod etiam notat Brunel. in tractat. de spons. quæst. 29. pro quo est optima glo. quam ita intelligunt Hostien. Abb. & Doct. in ca. penult. de rapto. ex qua constat confessioni in præiudicium matrimonij standum esse, quando fit ab vtroque coniuge, & eam fama coadiuuat. Secundò non procedit, quando ex illa confessione alij, qui in eadem causa non litigat, fieret præiudicium, vt notat Aret. consil. 13. colum. 5. & 6. sentit Abb. in c. mulieri. de iureiuran. dum asserit in causa matrimoniali non esse deferendum iuramentum Actori ab ipso Reo, nec Reo ab Actore, etiamsi nullæ essent aliæ probationes, quando ex hoc iuramento posset præiudicium alij quàm deferenti inferri: cùm ille, qui non detulit, contendat cum altero ex litigantibus matrimonium contraxisse, vel contractum non tenuisse: si enim ex delatione alter iuraret pro matrimonio, & istud iuramentum teneret: tertius, qui prætendit matrimonium cum litigante contraxisse, maneret aliquo pacto elusus: sic etiam si ex delatione iuramentum fieret contra matrimonium, tertius, qui contendit matrimonium, per eum cum altero ex litigantibus contractum, non valuisse, propter primum coniugium, super quo litigatur, frustraretur suo iure, quod forsan habet, quo fit, vt delatio iuramenti, etiam vbi nulla adest probatio in causa coniugali, sed Reus est omninò absoluendus, minimè sit admittenda, quando ex illa delatione posset alij nocumentum aliquod inferri: qui tamen eandem litem minimè tractat, ex eius verò decisione sperat damnum, aut commodum, quo ad propriam causam. Imò maris & fœminæ confessio asserentium matrimonium inter eos contractum fuisse, absque testibus tamen & clàm, admittenda non est, vbi ex ea præiudicium fieret alteri coniugio. gl. in cap. si quis diuinis. 30. q. 5. Domi. consil. 27. Reg. l. 2. tit. 3. par. 4. sic etiam est intelligendus tex. in cap. 2. de clandest. despons. dicens, posse matrimonium clàm contractum: ex confessione vtriusque coniugis, ab Ecclesia publicum iudicari atque nunciari. Sic sanè vtriusque coniugis confessio matrimonium probat, quoties fit eo tempore, quo alteri matrimonio minimè fit præiudicium, & potest expressim nouo consensu contrahi coniugium. gloss. & ibi Panor. in d. c. super eo. col. 2. versic. secundo casu. Probatur in cap. 2. de clandest. despon. notant Hostiens. in summa de sponsal. & matrimon. §. qualiter contrahatur. col. 2. versic. Sed si ambo confitentur. & Dec. consi. 133. col. 1. & 2. quorum opinio communis est, secundum Curti. Iunio. cons. 27. col. 2. ex quibus optimè perpendi potest Regia lex 10. titul. 11. part. 3. dicens in matrimoniali causa posse iuramentum ab Actore ipsi Reo deferri.

Ex quo infero, quòd licet Actor, qui pro matrimonio agit, possit, non data probatione legitima, Reo, qui absoluendus alioquin est, iuramentum deferre super ipso contractu matrimonij, an præcesserit, vel ne, sicut ex aduerso ipse Reus potest Actori etiam idem iuramentum deferre, cessante alterius præiudicio: posset enim nouo præstito consensu matrimonium contrahere, tamen si contendit Actor, non subesse, in matrimonio iam legitimè probato, aliquod impedimentum Reo id allegante, non potest ipse Actor Reo deferre iuramentum super illo impedimento: quia matrimonio legitimè contracto, & iam probato præiudicaret, & est maxima collusionis suspicio, vt not. optimè Abb. in dicto capit. mulieri. column. 4.

Hinc etiam perpendi potest gloss. in d. capi. mulieri. quæ dixit in matrimoniali causa non esse deferendum iuramentum habenti probationem semiplenam, quam gloss. præter alios dicit notab. Alex. in l. 3. in princip. ff. de iureiuran. & singul. Ias. in repeti. l. admonendi. ff. eodem. numero 277. vbi Bar. idem notat colum. antepenul. & Ioan. de Selua in tract. de iureiu. tertia parte, in fine. est enim dicta conclusio vera, nisi iudex concurrentibus aliquot coniecturis, atque attenta personarum qualitate arbitretur, iuramentum esse deferendum habenti probationem semiplenam, quę ita dictis coniecturis coadiuuatur, vt non simpliciter dici debeat semiplena probatio. His enim rectè à iudice pensatis, potest talis delatio iuramenti fieri, siue agatur de quæstione, an matrimonium fuerit contractum, siue de aliquo impedimento ipsius coniugij. Abb. in dicto capi. mulieri. colum. 3. & 4. & penul. Alexand. in dicta l. 3. Ias. in dicta l. admonendi. numero 281. vbi Curt. Iunior numero 67. dicit hanc opinionem esse communem, quam ibi approbat Curt. senior, fallentia 65. Ioan. Coras. libro 3. miscella. cap. 4. & Hyppol. singul. 27. Regia l. 10. titu. 11. par. 3. quo pacto intelligenda est gloss. in cap. vidua. de regul. quæ dixit etiam in coniugali causa deferendum esse iuramentum ei, qui semiplenè probauit, quibus illud addendum est, standum fore confessioni litigantis, quando agitur ad thori separationem, text. quem ibi Docto. notant in cap. ex literis. de diuort. quem etiam dicit singul. Romanus singul. 614.

Igitur vt ad institutum redeam, si confessioni illius, qui pro matrimonio stat, contra ipsum matrimonium creditur, cessante collusionis suspitione, alteriusque matrimonij præiudicio, consequens est in cap. is, qui fidem. non esse ex hoc contra illam præsumptionem repellendam confessionem illius, qui pro matrimonio agit. Veram ergo rationem esse nos opinamur: quia confitenti non potest esse notus defectus consensus in altero coniuge, cùm ille in animo consistat, nec credere debet sponsa ipsi sponso profitenti dissensum ante coitum, ne præsumat ab eo committi mortale crimen, & quamuis posset hic defectus apparere, illa tamen cognitio plena non est. defectus autem consensus in ipso confitente, non satis constat: cùm ei fides non detur, propriam turpitudinem proferenti. Cùm ergo cognitio illius rei, quæ probanda est, non sit satis sufficiens in confitente, nec digna tanta fide, vt Iuris canonici vrgentissimæ præsumptioni sit præferenda, admittenda non est.

Tertiò ex prædictis colligitur contra dictam Iuris canonici pręsumptionem, admittendam esse probationem, quæ indirectè & per obliquum ipsi præsumptioni obuiat. Si enim sponsus, qui contra matrimonium stat, probare velit, illa sponsalia ante coitum fuisse mutuo consensu, vel alias legitimè soluta. vt in c. 2. de spon. vel nulla fuisse propter aliquod impedimentum, admittendus est, secundum Abb. & Præpo. col. 4. in d. cap. is qui fidem. & Feli. in cap. cùm M. col. pen. de consti. & probatur ex gl. celebri in Clem. vnica. de proba. quæ dixit probationem indirectam admitti contra præsumptionem iuris & de iure. quam dicit sing. Imo. ibi. auream Felin. in c. quanto, de præsumpt. & solennem idem Feli. in cap. cùm à nobis. de testib. col. 3. notat Alciat. de præsump. 2. par. numero 3.

Quartò infertur ex ratione dictæ decret. sponsalia in matrimonium transire per coitum, etiamsi post sponsalia ante coitum cum sponso, fuerit sponsa cum alio fornicata. Nam quamuis propter illam fornicationem dissolui possint sponsalia. c. quemadmodum. de iureiu. donec tamen iudicio Ecclesiæ fuerint dissoluta, manet sponsaliorum vinculum, vt not. gloss. in c. de illis. in 1. de despon impu. Henri. & Præp. in cap. de illis. de spons. col. fin. Regial. 8. titu. 1. parte 4. nondum ergo per sponsum sponsaliorum dissolutione petita, non video cur sponsalia per coitum, matrimonium non efficiantur, ex dicto coniugali consensu à Canonibus pręsumpto, quamuis Ioan. de Neuizanis in Sylua nupt. li. 2. nu. 12. dum plurima congessit, contrarium notauerit, id falsò tribuens Feli. in d. c. cum M. colum. pen. apud quem ego nondum hoc notare potui, & si sæpiùs ex consulto autorem legerim.

Quintò ex præmissis patet, quòd in foro interiori animæ, vbi creditur ipsi confitenti, si sponsus diceret se ad sponsam accessisse affectione fornicaria, non coniugali, non iudicarentur illa sponsalia matrimonium: non ex eo, quòd coniugium illud verum sit in foro exteriori: non tamen in interiori, sed quia iudex exterior iudicare debet ex illa canonis pręsumptione, nec probationem recipiet in contrarium, & ideò iudicat matrimonium esse, quod verè non est, at iudex interior iudicat ex defectu consensus coniugalis, qui sibi constat, ita notant Abb. Anto. & Præp. in d. c. is, qui fidem. Socyn. consil. 28. 1. volumi. Anch. in Reg. possessor. col. 7. de reg. iu. in 6. optimè Tho. quodlib. 5. art. 15. & est hæc opinio à Theologis & Canonistis recepta, vt Syluest. asserit, in verb. matrimonium. 2. quæstio. 15. & probatur in c. tua nos. de spons. cuius intellectum alibi attingam. Hosti. tamen in d. c. is, qui fidem. minimè à dicta opinione discedens, licet Abb. eum contra eandem opinionem alleget, optat fieri ab Ecclesia constitutionem, in qua sponsus, qui cum sponsa carnale commercium habuit, redderetur inhabilis ad matrimonium cum alia contrahendum: sicuti ab Ecclesia redditur inhabilis ad contrahendum matrimonium consanguineus intra quartum gradum, in quo errat Host. quamuis enim Papa possit ex causa iusta reddere aliquem inhabilem ad contrahendum matrimonium (quod proprio loco dicetur) non tamen potest Ecclesia matrimonium constituere sine consensu. vt in d. c. is, qui fidem. idem Host. & Abb. fatentur. Sylue. d. q. 15. & nos idem probauimus in interpretatione text. in c. requisiuit. de spons. Item Sylu. d. q. 15. in hac eadem conclu. credit in foro interiori non esse matrimonium censendum, si sponsus, qui cognouit sponsam, fateatur se omninò dubitare, an tempore coitus affectum habuerit coniugalem, an fornicarium. Ego verò opinor in hoc casu iudicandum esse matrimonium: certiùs enim est, affectum habuisse coniugalem, quàm fornicarium, & sic consensum ad mortale crimen, vt constat ex penitissima. capit. is, qui fidem, ratione: nisi iam post copulam cum sponsa, verum & indubitatum matrimonium cum altera contraxisset: tunc etenim tutiùs est, secundo coniugio certiori adhærere. ex c. iuuenis. de spons. c. 2. §. item si. de pœni. dist. 7. nam si res verè dubia est, & tangit salutem animæ, oportet eligere certius, vbi imminet præcisa electio, quod in dictis iuribus probatur, adiunctis his, quæ notat Florent. 1. part. titul. 3. cap. 10. §. 10. colu. 3. doctè & eleganter Martin. Nauar. in c. si quis autem. de pœnit. dist. 7. numero 34.

Sextò, ex his etiam constat, contractis duobus sponsalibus, secunda sponsalia in matrimonium transire per copulam cum secunda sponsa contingentem. quod Io. Maior asserit in 4. dist. 27. qu. 5. casu 2. & Syluest. in verb. sponsalia. q. 10. idem Ioan. And. Ant. & Præp. col. 3. tametsi dubius in d. ca. is, qui fidem. Idem Præp. in c. de illis. de spons. colu. pen. & Brun. in tracta. de spons. q. 8. nu. 3. pro quibus opti. tex. in ca. pen. de spons. ca. licet. c. fi. de spons. duo. vbi coniugium primum nondum copula consummatum, non tollitur per secundum, & si carnali copula consummetur: quia in primo coniugio iam aderat consensus coniugalis, igitur, si in primo non intercessisset coniugalis consensus, sed tantùm sponsio, tolleretur per secundum, quod hic datur ex coitu. Prætereà tex. in c. duo pueri. de despons. impub. ibi hoc notante Præpo. col. 1. probat sponsalia tolli per matrimonium, quod ab initio sponsaliorum vim tantùm habuit, sed successu temporis effectum est coniugium: sic ergo quamuis matrimonium ex secundis sponsalibus statim contractum non fuerit, sed tantùm sponsio quædam futuri consensus, quia tamen ex coitu consensus ille coniugalis datur præsumptione Canonis, tolluntur priora sponsalia. Scio tamen rem esse dubiam ex eo, quòd secunda sponsalia primis non præferuntur, nec eis pręiudicant. c. sicut. de sponsa. nec consensus coniugalis ex copula præsumi debet, ne præsumamus peccatum mortale in sponso, qui eo ipso frangit fidem priori sponsæ. Verùm his respondeo, secunda sponsalia, licet primis minimè præferantur, nec præiudicent, valuisse tamen vi promissionis ad hoc, vt si quando contingeret mori primam sponsam, vel ad matrimonium impediri, vel dissolui prima sponsalia, teneretur sponsus cum secunda contrahere matrimonium, non ergo nulla fuerunt secunda sponsalia. Secundò dico validiorem esse præsumptionem consensus coniugalis, quæ ex coitu à Canone colligitur, cùm habeat initium voluntatis in contractis sponsalibus cum secunda, quam illa præsumptio dissensus ad euitandum mortale peccatum, quod violando fidem committeretur: potioribus enim rationibus adducor, vt potiùs coniecter sponsum voluisse violare fidem promissionis primæ, quàm vt præsumam coitum cum secunda sponsa fornicarium fuisse.

Septimò hinc etiam infero sponsalia in matrimonium transire ex prædicto consensu ab Ecclesia præsumpto, per coitum sponsi & sponsæ, etiamsi sponsus timore mortis sibi illato coactus sit sponsam cognoscere, illa etenim copula si fornicario affectu peracta fuit, etiam metu acerrimo, peccatum mortale fuit. ca. sacris. de his, quæ vi metúsue cau. non ergo debet præsumi in sponso hoc crimen mortale, sed potius, metu secluso, in animo affectum coniugalem habuisse: nam potius mori debet, quàm peccato consentire. vnde iustius est præsumere ab sponso eum actum sine mortali peccato perpetratum fuisse, quàm eum voluisse animam reatu mortalis culpæ commaculare. huius opi. auctor est mihi Hosti. in d. c. is qui fidem. dicens 2. col. quòd mulier potest allegare contra præsumptionem illius tex. se oppressam fuisse vi præcisa. virum autem hoc non posse dicere: quia vir opprimi non potest, nec solent viri à fœminis præcisè ad coitum cogi: sentit ergo Hosti. quòd cessante præcisa oppressione carnis commixtio per metum contingens, matrimonij præsumptionem inducit. idem tenet Pau. in 4. distin. 29. q. 1. art. 4. pro quibus optimus est text. in ca. insuper. qui Cleri. vel vouent. neque ille timor posset dici cadens in constantem virum, quod in interpretatione cap. cùm locum. de sponsal. ostendam. Distinxit verò Hostiens. vim præcisam seu absolutam à vi conditionali, vt distinxit tex. in c. sacris. de his, quæ vi metúsue cau. c. contra Christianos. de hære. in 6. cap. maiores. §. item quæritur. de baptis. vis enim præcisa est, quæ nos aliquid ita compellit agere, vt in nobis non sit, vtrum agamus vel non agamus: sicuti ventus impellit ac defert in aliquem locum. ad id aptissimus tex. in c. constat. 1. q. 1. c. presbyterorum. §. qui autem. 50. dist. conditionalis autem mixtam habet voluntatem: siquidem in nobis voluntas est, attamen timore quodam illa voluntas elicitur, quod ex Arist. constat 3. Ethic. c. 1. vnde Tho. 22. q. 108. art. fin. dicit coactionem timoris non facere simpliciter inuoluntarium, sed habere voluntarium mixtum. idem Tho. 12. q. 6. art. 6. Almain in morali. c. 3. & Fortu. in tract. de vlti. fin. illat. 21. col. 16. Hinc dicitur in c. meritò. 15. q. 1. voluntatem coactam, voluntatem esse, & idem in l. si mulier. §. si metu. ff. quod met. cau. est enim voluntas simpliciter, ita, vt libera non sit. Tho. in 4. dist. 29. Abb. in c. de muliere. de sponsal. Card. in c. verum. de iureiur. sensit Bald. in l. pen. C. quom. & quan. iud. quamuis Dec. in l. velle. ff. de reg. iur. dicat coactam voluntatem esse secundum quid, id est, coactam, non simplicem, quasi dicat non esse absolutam & liberam. & licet Dec. optimum sensum habuerit, rectior est primus dicendi modus, scilicet coactam voluntatem simpliciter voluntatem esse. actiones enim, quæ per timorem fiunt, mixtæ sunt, magis tamen sunt similes spontaneis, quia principium earum est in nostra voluntate, & ideò denominantur simpliciter voluntarię actiones illæ. Verùm quia secluso metu illo, agens illas minimè eligeret, dicuntur inuoluntariæ. Imò Arist. d. c. 1. dicit simpliciter dici inuita ea, quæ timore fiunt, non tamen intelligas quo ad actiones ipsas, illæ enim in actu simpliciter sunt voluntariæ, vt ipse docet, sed quo ad apprehensionem dici possunt simpliciter inuitæ, quia eas agens non eligeret cessante timore: ita intelligit Aristo. Tho. in d. q. 6. ar. 6. id verò quod in actu consideratur, debet considerari simpliciter: quod autem consideratur apprehensione, secundum quid non simpliciter, vt docet Tho. ex Arist. dicente, ea quæ fiunt timore, per se inuita esse: actiones autem circa particularia fiunt, hæc autem spontanea esse. cuius sensus est, auctore Eustratio. per se enim perinde est, ac vniuersaliter. In agendis autem rebus, vana omnis est vniuersalis ratio, actiones enim in particularibus sunt: in particularibus verò spontaneæ concipiuntur: quare consequitur, vt in quibus maximam vim habent actiones, vt vel spontaneæ dicantur, vel inuitæ, in his constitutæ, spontaneæ magis quàm inuitæ sint, ex quib. omnibus hanc septimam interpretationem cum Hosti. probamus, tametsi refragentur Abb. & Præpo. in c. consultationi. de spons. Floren. 3. part. tit. 1. c. 7. ad fi. Pau. Pari. cons. 58. num. 69. & consil. 60. numer. 34. volumi. 4. Anton. & Henri. in dict. cap. is, qui fidem. column. pen. vbi Præpo. col. 4. fatetur eorum opin. contra Host. commu. esse.

Octauò, vt quibusdam rem hanc prauè intelligentibus occurramus, perpendimus Iura canonica dictam præsumptionem inducentia copulam contingentem post sponsalia considerasse, ita, vt coitus ipsa sponsalia præcedens minimè sufficiat, vt sponso illa matrimonium iudicetur. Sic tex. in cap. veniens. in 2. de spons. inquit, si post fidem præstitam cognouerit. Sic ca. is, qui fidem. de spons. dixit carnali copula subsequuta. igitur non sufficit præcedens coitus. Abb. in c. veniens. in 2. desponsa. Soc. consil. 28. 1. volum. col. 3. Henr. in c. attestationes. colum. fin. de despons. impub. & ex Theologis Io. Maio. in 4. dist. 28. q. 1. & Syluest. in verb. diuortium. q. 1. & in ver. sponsalia. q. 10. vnde concludens Titium eius sponsam Semproniam carnaliter cognouisse, non esset testis sufficiens ad hoc, vt matrimonium iudicaretur: potuit enim eam cognoscere ante sponsalia: oportet ergo probare post sponsionem illam cognouisse, vt notat Abb. in d. c. veniens. & ibi Anto. & Præp. & Dec. in c. in præsentia. de proba. nume. 24. Ioan. Cro. in tract. de testib. nume. 288. Tho. Grammat. consil. 26. col. 1. Hinc etiam Regia l. 52. Tauri, à Caroli Cæsaris matre condita, quę statuit propter osculum, sponsam lucrari dimidiam partem rerum, quas ei sponsus dederat, etiam iam præstito coniugali consensu ante copulam, est intelligenda, quando osculum post sponsalia præstitum fuit, secùs verò si ante. vt ibi eius interpres Ioan. Lupi notauit. nu. 8. & 9. quod etiam subseruiet ad intellectum. l. si ab sponso. C. de dona. ante nupt. à qua differt Regia l. quæ in sponsis etiam de præsenti iam maritali consensu coniugatis ante copulam loquitur: illa verò in sponsis de futuro ante coniugalem consensum. Cęterùm octauam hanc conclusionem Hippo. nostra ætate vir doctissimus, sed in referendo aliorum dicta, quàm in perscrutando diligentior in singul. 500. propria ipsius auctoritate dictis auctoribus non citatis impugnat, contrariam probans ex Claudio, in Rubr. ff. solut. matri. & Ioan. de Neuiza. in sylua nupt. lib. 2. nume. 12. quorum neuter id tenet, quamuis in argumentum sit, quod Claud. scribit, dicens, matrimonium censeri copula carnali consummatum, etiam ex coitu præcedenti: atque ob id sicut Papa non potest dispensare, vt dissoluatur matrimonium copula carnali consummatum, quando copula post matrimonium contingit: ita nec dirimere potest matrimonium, cui præmissa fuit commixtio carnis, citat ad id Bald. in capit. licet. de translatio. Episcopi. qui tamen in hoc est valde dubius. Ego verò si compertum haberem, Papam posse dissoluere coniugium, nondum carnali copula consummatum, quod alibi tractabo, minimè dubitarem, posse & illud soluere, cui præmissa fuit carnalis copula non sequuta, non enim dicitur coniugium consummatum ex coitu præcedenti, sed ex sequuto: ille siquidem fornicarius est, hic verò coniugalis, sicuti Socyn. fatetur in dict. consil. 28. 1. volum. nec omninò ab eo diuertit ipse Ioan. de Neuiz. quem pro se aduocat Hip. vides ergo qualiter ipse Hip. propria ipsius auctoritate nouam ac certè falsam opin. conceperit? nam quod in cap. tanta. qui filij sint legi. scribitur, statutum est ab Ecclesia fauore prolis susceptæ, vt legitima sit, quòd si Hippo. opinio vera esset, oporteret fateri, filios susceptos non tantum effici legitimos per matrimonium subsequutum, sed etiam per sponsalia, quæ de futuro dicimus: quod minimè fatebor. Subindè constat ex vera huiusce opinionis cognitione non vulgaris intellectus ad text. in capi. 2. de conuers. coniugat. quo cautum est, posse sponsam iam coniugali consensu præstito ante copulam religionem profiteri, atque ex ea professione dissolui coniugium illud: idem enim dicendum erit, si post coniugalem consensum, vel eius sponsionem coitus non contigerit, quamuis prius carnalis copula præcesserit: illa enim coniugalis non fuit, sed fornicaria, nec in illa traditio coniugalis dari potest, quæ in illo c. 2. iuribusque similibus exigitur. ita Paul. de Castr. in l. pe. C. de Episco. & Cleri. & Ioan. Boschoeus lib. 1. de nupt. colu. 2. nec etiam impediet copula præcedens sponsalia, quin sponsus possit profiteri religionem, quæ impediret, si conclusio Hippo. vera foret: cùm ex eo matrimonium illud dici deberet consummatum.

