Nonò, hæc Canonis præsumptio adeò vrget, vt matrimonium præsumamus per copulam sequutam cum sponsa incerta: nempè quando quis ex tribus puellis sororibus, iurauit vnam ducturum vxorem: si enim aliquam ex eis post hanc promissionem cognouerit, erit eius maritus censendus. Hosti. & Abb. in c. ex literis. 2. de sponsa. quorum opinio placet Floren. 3. part. titu. 1. cap. 18. colum. 2. & Sylue. in verb. matrimonium. 2. qu. 11. vbi subdit esse hanc opi. communem, quam probat Regia l. 11. titu. 1. part. 4. Cùm enim ille sponsus teneatur ex vi promissionis vnam ex illis ducere in vxorem, præsumitur illam, quam cognouit, vxorio ac maritali affectu cognouisse. ex dicto cap. is, qui fidem. gloss. tamen in dict. ca. ex literis. quam ibi sequuntur Ioan. Andre. Anton. Henr. & Cardinal. diuersum tenet, dicens, quòd nec sunt sponsalia cum illa cognita, nec matrimonium: licet iudex ex officio debeat compellere hunc virum ad illam ducendam: quia, cùm eam cognouerit, non potest aliam ex illis sororibus vxorem ducere, & sic nec iuramentum seruare, pro quo fortis text. est in capit. 1. in princip. de spons. in 6. vbi ex sponsalibus certis, quamuis nullis, oritur impedimentum publicæ honestatis iustitiæ: & tamen ex his non oritur, vt constat: potest enim quamlibet ex his ante copulam ducere: ergo hæc non sunt sponsalia: si enim sponsalia essent, oriretur ex eis impedimentum: si sponsalia non sunt, consequitur matrimonium ex coitu non esse iudicandum, nec præsumendum. Ego à recepta & communi sententia non discedo, propter illam pręsumptionem, quam modò explicui: hæc enim sponsalia sunt, quamuis incerta, & ideo ex eis non oritur impedimentum publicæ honestatis iustitiæ: oritur tamen obligatio recipiendi in vxorem vnam ex illis sororibus, ex præmissa sponsione, cui optimè conuenit sponsaliorum definitio. Præterea sponsalia incerta, nempe conditionalia in matrimonium transeunt, sequuta copula. cap. super eo. & cap. per tuas. de conditio. appo. igitur & ista sponsalia per coitum transibunt in matrimonium, licet incerta sint.

Decimò hîc notandum est, præfatæ Decretalis præsumptionem adeò maturè ab ecclesia introductam, vt etiamsi protestetur sponsus ipsa sponsa præsente & consentiente, se nolle per coitum matrimonio consentire, nihilominùs iudicandum sit ab Ecclesia matrimonium copula sequuta: nam & Canon. præsumit propter coitum sponsos ab hac protestatione recessisse, sicut & à conditione. ca. super eo. c. per tuas. de cond. appo. ca. de illis. eod. titu. quod expressè notat glo. in d. cap. per tuas. ibi communiter recepta. Abb. in cap. cùm M. nume. 20. de consti. Felin. ibi num. 80. & Ripa num. 95. dicens hanc opinionem communem, quam notat Aretin. consil. 142. column. 7. Rube. consil. 60. Iaso. in l. non solùm. §. morte. ff. de noui oper. nunciat. numer. 14. & ibi Rube. numer. 520. Arelatens. in additio. ad Alciat. in tracta. de pręsumptio. 2. par. numero 20. idem notant Docto. in dicto capi. veniens. el 2. de sponsa.

Vndecimò ad perfectam huiusce rei cognitionem infertur, adeò esse copulam necessariam inter sponsos, vt matrimonium iudicetur, vt ipsa tentatio, seu nixus copulæ subsequutus minimè sufficiat. capi. final. de sponsa. cùm enim conatus non habuerit effectum, non potest ex eo præsumi consensus coniugalis, etiamsi ille nixus inter habiles ad matrimonium contigerit, ex dicta ratione. ita Abb. in dicto cap. fin. Io. And. Domi. & Franc. in c. 1. §. idem, de desponsat. impuber. in 6. quorum opinio communis est, vt testatur Præpos. in d. c. fi. & eam sequutus idem fatetur Syluest. in verb. matrimonium. 2. q. 16. & Alcia. in tract. de præsump. reg. 3. præsump. 38. idem notat Aret. consil. 142. col. 5. quamuis contrarium teneant Cald. & Præp. in d. cap. fin.

Hinc etiam constat per nixum copulæ non effici matrimonium etiam illa sponsalia, quæ verbis consensum præsentem exprimunt, tamen deficiente ætate, à iure intelliguntur de futuro, nempe contracta inter impuberes, vel inter puberem & impuberem probat text. in cap. attestationes. de despon. impube. Vnde impubes, qui per verba consensum coniugalem exprimentia contraxit, etiamsi sæpè nixus fuerit, sponsam cognoscere carnaliter, potest resilire ab sponsalibus, adueniente ætate. Subdit tamen ille text. hoc fallere, vbi consensisset impubes in matrimonium prope ipsam ætatem perfectam, post ipsum nixum copulæ, etiam multò ante illum consensum præcedentem. Ant. Abb. Præpos. & communis ibi, quod non video alia ratione probari, nisi ex eo, quòd præsumatur discretio ad consensum ratione ætatis pubertati proximæ, & ex nixu potentia ad coitum: his ergo duobus adiunctis præsumitur matrimonium esse perfectum quod etiam Cardi. ibid. 2. colum. videtur sentire, ex quibus etiam colligo, conatum copulæ prope ipsam ætatem perfectam, efficere matrimonium sponsalia illa verbis de præsenti, iuris tamen interpretatione de futuro. ita Hostiens. Anto. & Præpo. in dict. capit. attestationes. illum text. ad hoc notantes. Hinc infert Præp. ibi esse differentiam inter sponsalia re & verbis de futuro, & sponsalia sola iuris interpretatione de futuro. prima enim non transeunt in coniugium per nixum copulæ, vt in d. cap. fin. secunda verò transeunt in coniugium per conatum copulæ, prope ipsam ætatem perfectam contingentem. Ego verò, vt quid ipse sentiam, planè fatear, credo solum conatum copulæ, etiam prope ipsam ætatem perfectam, minimè efficere coniugium: nulla enim ratio id persuadere potest, nisi præsumptio consensus coniugalis: ista autem non colligitur ex nixu copulæ: vt in dicto capit. final. probatur: igitur conatus copulæ, etiam prope ætatem perfectam, coniugium non efficit. & si dixeris, faciliùs colligi ex signis consensum coniugalem post sponsalia verbis de præsenti contracta, quàm post sponsalia re & verbis de futuro, id ego fateor, modò signa illa, ex quibus consensus coniugalis præsumendus est, post ætatem perfectam contingant, & non ante illam. vt statim dicam in intellectu capitu. 1. §. idem. de desponsa. impube. in 6. quo fit, vt ipse credam malè Præpo. aduertisse: conatus enim in dicto capit. attestationes, etiam iuxta communem interpretationem, consensum non inducit, nec eius præsumptionem, sed præsumptionem potentiæ ad coitum: discretio verò ad consensum, ex proxima ætate perpenditur, si consensus ipse tunc præstetur, quod probatur in ca. continebatur. de desponsa. impub.

Ex §. secundo.

SVMMARIVM.

- 1 Sponsalia de futuro traductione sponsæ ad domum non efficiuntur matrimonium.
- 2 Sponsalia, quæ re & verbis de futuro appellamus, per oscula, amplexus, & similia signa, nequaquam transeunt in matrimonium.
- 3 Sponsalia iuris interpretatione de futuro, verbis autem de præsenti, an per prædicta signa matrimonium efficiantur.
- 4 Exactè perpenditur intellectus ad text. in c. vnico. §. 1. de spons. impub. in 6.

§. SECVNDVS.

SECVNDO sponsalia transeunt in coniugium, si sponsus sponsam ad domum traduxerit: ex hoc enim præsumitur inter eos coniugalis consensus. probatur in l. mulierem. ff. de ritu nupt. notat Ioan. Andr. in capitu. final. de sponsal. quem sequitur Alciat. in tracta. de præsumpt. regu. 3. præsumpt. 38. idem notat Angel. in Authen. quibus mod. natural. effician. leg. §. fina. Dec. in cap. iurauit. de probatio. 1. col. sed contrarium est verius: non enim hæc præsumptio est Iure canonico introducta. ita Cald. Anto. & Abb. quorum opinio communis est, secundum Præpo. ibi, qui eam sequitur in d. c. fi. dicit eandem opinio. communem, eam sequutus Aret. consilio 142. column. 5. potest tamen prima opinio procedere duobus casibus. Primò, quando est dubium graue, an præcesserint sponsalia de futuro, an de præsenti: in hoc enim dubio ex traductione ad domum præsumi potest, præcedentia sponsalia fuisse de præsenti: & sic præstitum fuisse ante traductionem consensum coniugalem, ex Baldo & Salyceto in l. cùm te. C. de donatio. ante nupti. Secundò potest Ioan. And. opinio procedere, quando sponsa fuit traducta ad sponsi domum cum illa solennitate, qua duci solent vxores ad maritorum domos. arg. ca. vidua. de regul. ita Abb. in c. ex parte. numero 26. de restitu. spoliat. Ioan. Lupi in Rub. de donatio. §. 57. sic etiam est intelligenda d. l. mulierem. ff. de ritu nupt. Hactenus ergo in hac re nullam vidimus differentiam inter sponsalia re & verbis de futuro, & sponsalia verbis quidem de pręsenti, at iuris intellectu de futuro, igitur, vt aliquod discrimen demus, inter hæc tractare oportet, an sponsalia efficiantur matrimonium, per aliquot alias coniecturas à præmissis distinctas.

Ergo adnotandum est, sponsalia re & verbis de futuro, non transire in matrimonium per amplexus, oscula, munera, aliáue similia signa. tex. in cap. 1. de matrimo. contra. contra inter. Eccle. vbi Ioan. Andr. id notat, & reputat ibi Abb. singul. & Anto. Cors. in singu. in verbo, matrimonium. idem Ioan. Andre. & Doct. communiter in c. 1. §. idem, de despons. impub. in 6. & Paris. consilio 62. colum. 1. volum. 4. ex quo falsa est Anto. & Præp. opinio in cap. fina. de desponsa. impube. dicentium, per subarrationem sponsalia matrimonium effici. vbi Præpo. dicit esse ibi text. cui responderi non potest: sed ille text. dum dicit, desponsauit, est intelligendus per verba, de præsenti. sicut Innocent. ibi, ac cæteri communiter intelligunt: à quibus etiam in d. c. fin. de sponsa. impube. asseritur, sponsalia re & verbis de futuro, non effici matrimonium per subarrationem. posset tamen procedere opinio Anto. quando ex ipsa subarratione consensus coniugalis colligeretur: quod regulare non est, sed id locum habet in casibus, quos in secunda parte explicabimus. cap. 4. in princip.

Sponsalia verò iuris intellectu de futuro, verbis tamen consensum præsentem exprimentia, quamuis adueniente ætate, & contradictione cessante, non efficiantur matrimonium, tamen post ætatem perfectam dictis signis intercedentibus consensus coniugalis præsumitur, & matrimonium censentur. tex. est sic per gloss. & Docto. intellectus in capit. 1. §. 1. de desponsa. impube. in 6. nam dum text. ille ex consensu tacito illa sponsalia matrimonium esse iudicat, gloss. ac cæteri interpretantur illum consensum colligi ex cohabitatione, amplexibus, & similibus signis. quem intellectum approbat Henr. post alios in c. attestationes. colum. 2. de desponsa. impub. Ludou. Gozadi. consil. secundo. colum. pen. Carol. Ruinus consilio 203. volum. 1. Deci. qui hanc opinio. communem esse fatetur. consilio 368. & Parisi. consilio 51. volumin. quarto. columna 2. quem etiam sensum sermone Hispano exhibet Regia lex tertia, titulo primo, parte quarta, & probatur, quia sicut per copulam Roma. Pontifex præsumit ibi consensum, vt illa sponsalia matrimonium efficiantur per alia signa, ex quibus detur perseuerantia in consensu iam præstito minori ætate, iudicat esse matrimonium adueniente ætate: sic etenim inquit, nisi euidenter constiterit eosdem contrahentes cum perseuerantia eiusdem voluntatis ad pubertatis tempora peruenisse, maximè, quia quod constat ex coniecturis, dicitur euidenter constare. l. 1. C. de testament. milit. l. licet Imperator. ff. de legat. 1. Hanc tamen illius text. interpretationem communi omnium iudicio receptam, non omninò veram esse putamus ex sequentibus. Primò, quia constat hæc sponsalia esse de futuro, & non matrimonium, faciliúsque solui, quàm sponsalia illa, quæ verbis & re futurum consensum præ se ferunt, quod in c. de illis. el 1. de desponsa. impube. probatur: cur ergo faciliùs hæc quàm illa in coniugium transire iudicamus? Secundò, matrimonium post sponsalia in iure non datur, nisi ex consensu denuò expressè præstito, vel tacitè præsumpto per copulam, similéue signum, atque ita vrgentem coniecturam. ca. fina. de despon. Si enim sponsalia ponimus, necesse est, vt coniugium demus, vtriusque consensum coniugalem euidenter adesse: cur igitur ex amplexibus, osculis, ac similibus coniecturis consensum hunc præsumimus? Tertiò, in dict. §. 1. Roma. Pontifex ad præsumendum coniugalem consensum exigit copulam, similémue coniecturam, ex qua solet à iure post sponsalia consensus præsumi: vnde oscula, amplexus, & similia, copulæ carnali adæquare, prorsus videtur absurdum. Quartò, id constare dicitur euidenter, quod constat ex coniecturis à lege, vel Canone approbatis. Ias. in d. l. licèt Imperator. colum. 3. & idem in d. l. 1. C. de testam. milit. nullibi tamen video dictas Doct. coniecturas iure Canonico probatas: ergo in eis minimè erit præfata decisio intelligenda. Quintò, ille text. exigit consensus ante pubertatem præstiti perseuerantiam, id est, quòd nunc in matrimonium contrahentes consentiant, sicut in ætate minori consenserant expressè, si per ætatem licuisset. Nam dum ille text. exigit in signum consensus carnis copulam, vel alium modum, ego intelligo traductionem solennem ad domum, vt paulò antè dicebam, vel subarrationem, quæ sufficiat, vt sponsalia verè de futuro efficiantur matrimonium, quod sequenti parte in principio c. 4. trademus. quibus adducor, vt ægrè feram hunc illius text. communem intellectum.

Hæc tamen communi declaratione præmissa, eam intelligo, quando signailla, nempe amplexus, oscula, & similia, iam ætate completa processerunt, nec sat esse existimo, si illa inter proximos pubertati contingant, auctore Areti. in consi. 142. col. 6. pro quo adest tex. in dict. ca. 1. §. 1. dum dicit, ad pubertatis tempora peruenisse: requirit enim ætatem omninò completam ex Bartol. in l. si cui legetur. ff. de leg. 1. atque idem mihi probat Innoc. quem in hac parte sequuntur ibi Antoni. & Prępos. in capitul. attestationes. de despons. impub. quamuis ibi Henr. colum. 2. existimet satis esse, quòd hæc signa prope ipsam ætatem perfectam interueniant. Sed pręcedens opinio verior est, etiamsi malitia ætatis defectum suppleat, secundum Carolum Ruinum, consilio 203. volumine primo.

Secundò, eandem opinionem intelligo, quando illa sponsalia, verbis de pręsenti, iuris tamen intellectu de futuro contracta fuêre inter maiores septennio, & secùs esse opinor, si contracta forent à minoribus septennio, ac post septennium consensu tacito comprobata. Hęc enim sponsalia adueniente ætate, non efficiuntur matrimonium, etiamsi oscula, amplexus, & similes coniecturæ dentur, præter nouum expressum consensum, vel ex copula deductum, qui sufficeret ad hoc. ita Ioannes Andr. in dicto capit. 1. §. idem. cui subscribit Henric. in dicto capi. attestationes. colum. penulti. & Collector decisionum Rotæ in nouis decisionibus 462. tametsi dicat, iudices in prætorio Rotę contrariam sententiam sequutos fuisse, cum Archi. Domini. & Franco. in dicto §. primo, quorum opinio communis est: quibus & ego libenter consentirem, ni viderem primam, & communem illius text. interpretationem nimis latam esse.

Ex Cap. quinto.

SVMMARIVM.

- 1 Sponsalia etiam iurata soluuntur mutuo consensu contrahentium.
- 2 Sponsaliorum dissolutionem potest petere sponsus, si fuerit sponsa ab alio cognita post sponsalia, etiam vi præcisa.
- 3 An idem sit dicendum in sponsa de præsenti, coniugio nondum consummato.
- 4 Sponsalia minimè dissoluuntur propter superuenientem sponsæ paupertatem.
- 5 Mulier contrahens matrimonium vel sponsalia, an censeatur dedisse in dotem marito vel sponso propria bona.
- 6 Iurans aliquam accipere vxorem, an teneatur contrahere cum ea matrimonium, si cum ipsa diues sit, nolit ei dotem assignare. & numero 4.
- 7 Sponsa de futuro an teneatur expectare sponsum absentem.
- 8 Sponsalia dissoluuntur adueniente die, quæ fuit matrimonio contrahendo præsignata.
- 9 Sponsalia per matrimonium omninò soluuntur, etiamsi fuerint iuramento firmata.
- 10 Lege, Quoties. C. de rei ven. habere locum, etiamsi prima venditio fuerit iurata.
- 11 Sponsalia ex religionis professione tolluntur.
- 12 Sponsalia quandoque iudicio Ecclesiæ soluuntur, interdum ipso iure absque sententia euanescunt.

CAP. V. QVIBVS MODIS sponsalia soluantur.

QVINTA nunc restat huius tractatus pars, in qua agere oportet, quonam pacto sponsalia dissoluantur. & primò ea constat dissolui mutuo contrahentium dissensu, sicut cęteri contractus, ex quibus ita argumentatur text. in capitul. 2. de sponsal. qui Ius commune, non dispensationem induxit, ex intellect. Tancre. quem ibi cæteri contra Bernard. sequuntur. Sola enim promissio in sponsalibus fit: ab hac ergo promissione licet promittentibus discedere, nullisq́ue ex dissensu iniuriam irrogant, vnde quamuis sponsalia iuramento firmentur, possunt dissolui mutuo iurantium dissensu, secundum communem ibi. Nam & si iuramentum in Deum dirigatur, id tamen fit tanquam in testem promissionis, quæ alteri fit. Est siquidem Deus testis illius promissionis ad hominis vtilitatem, maiori sub vinculo, ex eo, quòd ipse Deus sit testis, quasi homo alter testis esset: fit ergo iniuria Deo propter illud testimonium, si homini illi, cui ipso teste est facta promissio, fides frangatur: at si homo ille obligationem illam remittat, Deus item illam remittit. capi. 1. de iureiur. vbi Abb. & Doctor. id explicant. Oldrad. consil. 241. Ioan. Lupi, in Rubric. de donat. §. 45. & diuus Thom. 22. quæstion. 89. articul. 9. Nec obstat text. in dicto capit. 2. dicens ex patientia id tolerari, quasi dicat non de iure: id enim text. expressit propter vulgares, apud quos posset forsan scandalum oriri ex hac dissolutione sponsaliorum: ideò dicit monendos esse contrahentes sponsalia, ne illa dissoluant: non tamen compellendos: eorum enim consensus sufficiens est ad illa dissoluenda.

Secundò, sponsalia dissoluuntur fornicatione sequuta: si enim sponsa cum alio fornicetur, non tenetur sponsus contrahere cum ea matrimonium, imò absolui potest ab illa promissione. c. quemadmodum, de iureiuran. vbi probatur secundum Abba. & Docto. idem esse, si sponsalia sint iurata. notat gloss. in cap. sic quippe. 27. q. 2. Prępo. post alios in cap. de illis. de spon. id tamen intelligitur volente illo, cui facta est iniuria: si enim sponsus vellet non obstante fornicatione sponsam accipere in vxorem, esset sponsa cogenda cum eo matrimonium contrahere, alioquin ex fornicatione sponsa consequeretur commodum. Sic ex aduerso, si sponsus fornicetur, non tenetur sponsa cum eo matrimonium contrahere. Abb. in d. cap. quemadmodum. in princi. idem consil. 48. 1. volumi. Regia l. 8. titul. 1. part. 4. Imò si ipsa sponsa vi præcisa esset cognita, adhuc non teneretur sponsus eam accipere in vxorem, sed petere posset sponsaliorum dissolutionem. gloss. in capit. raptor. 27. quæst. 2. gloss. in d. cap. quemadmodum. versicul. oculos. in fin. quam ibi sequuntur Ioan. Andr. Abb. Imol. & cæteri Docto. neque enim cogendus est quis contrahere bigamiæ vitium, nondum præstito coniugali consensu. idem notat Regia l. 8. paulò antè adducta. idem repetit Abba. in cap. discretionem. de eo, qui cog. cons. vxor. suæ, post alios ibi. in sponsa tamen de præsenti, secùs esse asserit Abb. in dict. capi. discretionem, quod ipse intelligo, vt matrimonium, quo ad vinculum, dissoluatur: non enim dissoluitur: sed quo ad thorum dissolui posset propter fornicationem commissam metu, & sic vi conditionali: crederem tamen secùs esse, si sponsa cognita & oppressa esset vi pręcisa, ex his, quæ de metu dicebam. præced. cap. nume. 11. tametsi Abb. consil. 4. 1. volumi. in vtroque casu velit à prędicta pœna sponsam de pręsenti, vel vxorem immunem esse. Sed quamuis ipsa sponsa, quæ diues erat tempore sponsaliorum, ad paupertatem redacta sit, tenetur nihilominùs sponsus eam ducere in vxorem. gl. in dict. capit. quemadmodum. versicu. oculos. quæ intelligenda est, quando nihil dare promisit ipsa sponsa in dotem sponso: nam si promisisset, non teneretur sponsus cum ea contrahere, nisi id daretur. ita Ioan. Andr. Anton. Imol. & alij in dict. c. quemadmodum. in prin. per text. in c. de illis. de condit. appo. iuxta communem eius intellectum. & l. si ita stipulatus fuero, te sisti. §. si tibi nupsero. ff. de verbor. obligat. in fin. quibus addo quod Bald. notauit in cap. iurauit. de proba. dicens, quòd iurans aliquam accipere in vxorem, etiam nulla dotis promissione præmissa, non est compellendus eam ducere, si ipsa diues sit, & nolit dotem congruentem sibi assignare. sequitur eum Ioan. Lup. in cap. per vestras. de donat. 3. notab. §. 2. Verùm Panormit. in dict. capit. quemadmodum. glo. ibi reprobat, dicens, sponsum non teneri ad ducendam sponsam in vxorem, si post sponsalia ipsa sit effecta pauperior, etiamsi nihil sponso dare promiserit: iuramentum etenim est intelligendum rebus sic stantibus, ac non mutatis, vt ibi constat: & tamen sponsa censetur tacitè omnia bona sua in dotem promisisse, sicuti mulier, quæ matrimonium contrahit, habens patrimonium, censetur illud marito in dotem viri dignitati conuenientem dare, notat Barto. in l. si constante. ff. soluto matrimonio. numer. 78. Ego tamen non sequor in hoc Abb. imò pro communi opinio. iudicandum esse censeo: nam quod Abb. dicit, iure non probatur: non enim est verum, quòd mulier habens bona, si simpliciter contrahat matrimonium, videatur illa in dotem dare, etiam attenta dignitate mariti: id enim falsum est, vt notat glo. rectè intellecta. & Bal. ibi. in l. mulier bona. ff. de iure dot. Bart. idem in quęst. 7. inci. mulier habens. colum. 3. & alij, quos refert & sequitur Dec. cons. 521. colu. 4. & Mayne. in l. in ambiguis, pro dot. nume. 163. ff. de regu. iur. nec aliqua lege contrarium probatur, vt ipsa glo. fatetur: imò auctore Salyce. ibidem potiùs probatur hæc nostra opinio in l. cùm post. §. gener. ff. de iure do. & in l. quære. ff. eo. tit. & in l. si ex causa. §. 1. ff. de minori. not. Steph. in Necyomantia, dial. 27. & si vera foret opinio Bartol. in dicta l. si constante, esset intelligenda in muliere, quæ matrimonium contrahit, non sic in ea, quæ sponsalia tantùm contraheret, vbi tantæ præsumptionis ratio non esset ita efficax. nec valeret argumentum à dote certa in specie promissa ad illam à lege subintellectam. vti Ias. in eodem casu notat in §. fuerat. de actio. numero. 127. Subinde fateor illam opinio. quam ex Bald. in c. iurauit. retuli, non probari omninò Iure, quando ipse sponsus esset diues, & haberet bona, ex quibus posset seipsum, & sponsam alere: sibi nam que imputet sponsus paupertatem dotis, quippe qui de ipsa dote constituenda pactum non fecit. quin & contra Panormi. dicendum est, imputandum esse sponso, qui fortunæ bonis confidit: si quis etenim sponsalia contraxisset cum puella pulcherrima, quæ tandem labente tempore pulchritudinem amisit, non tamen priuata est oculis, nec naribus, nec arbitror ob id sponsalia dissolui posse.

Tertiò possunt dissolui sponsalia, si sponsus sit ab sens, & vagetur per orbem, modò expectetur per triennium, si nescitur, quo in loco sit. l. secunda. C. de repud. Regia l. 8. titu. primo. part. 4. Si verò sponsus sit intra prouinciam, expectari debet per biennium. l. secunda. C. de sponsal. ita tamen, vt si absentia sit necessaria ex iusto impedimento, expectetur, quousque cesset illud impedimentum. l. sæpè. ff. de spons. nisi ex periculo fornicationis Iudex det licentiam sponsę ad contrahendum matrimonium cum alio. argu. c. fin. de eo, qui cogno. consang. vxo. Hanc etiam distinctionem à Iure Ciuili collectam esse seruandam Iure Canonico tenent Ioan. Andr. Hostien. & Anto. in cap. de illis. de spons. Syluest. in verb. sponsalia. q. 10. atque dictam legem 2. C. de spon. Iure Canonico admittunt. Hosti. Ioan. Andre. & Abb. in c. sicut. de sponsal. 2. col. Sed idem Abb. Card. & Præp. in d. c. de illis. dictas leges in Foro Canonico minimè admittunt: imò asserunt Iure Canonico sponsam non teneri ad expectandum sponsum vagantem per orbem, sed posse petere licentiam ad contrahendum matrimonium, per text. in d. c. de illis. liberum sit. illa equidem verba excludunt licentiam sponsi, atque moram illam biennij, vel triennij. argu. gloss. in Clem. dudum. verb. liberè. de sepult. quam sequuntur Abb. Barb. & Alciat. in c. 1. de offic. ordi. 3. notab. & Curtius 2. parte de feudis. q. 2. Deci. in c. si pro debilitate. de offic. deleg. Bald. Card. & Imol. in c. quæ in Ecclesiarum. de consti. Anto. Burg. in c. 1. de empt. Curtius Iunior consil. 2. 1. col. Iudicis tamen autoritas in hac nostra quæstione requiritur. Henri. & Præp. in d. c. de illis. gloss. in c. de illis. in 1. de despons. impube. vnde glo. in d. cap. de illis. de spons. dum allegat l. 2. C. de repud. non vult illam esse Iure Canonico seruandam, sed eam ad differentiam Canonum, & Legum adduxit. Hinc constat Abb. in d. c. sicut. dum 2. col. dicit. dict. l. 2. C. de spons. procedere, nisi sponsalia essent iurata: quia tunc autoritas superioris foret necessaria, non rectè perpendisse ea, quæ priùs dixerat in d. c. de illis. nam siue sponsalia sint iuramento firmata, siue sola simplici promissione, lex illa, quæ Ciuilis est, Iure Canonum non procedit, & vtrobique Iudicis Ecclesiastici autoritas est necessaria ad sponsalia dissoluenda. Credo tamen, vt hoc diligentiùs absoluam, sponsum in loco propinquo absentem, vel expectandum esse, vel requirendum, vt intra certum tempus contrahat matrimonium, ex ratione illius c. de illis. de sponsal. quòd si iusto impedimento detineretur, non temerè sunt sponsalia soluenda, sed attenta sponsæ qualitate, quæ forsan ex mora periculum pateretur, quod colligitur ex Hostien. in d. c. de illis. vbi text. non loquitur in his casibus.

Quartò principaliter sponsalia dissoluuntur lapsu temporis in sponsaliorum contractu constituti ad matrimonium contrahendum. text. in c. sicut. de spons. vbi gloss. dicit esse speciale in matrimonio, vt post lapsum terminum promittens minimè sit obligatus. habent siquidem sponsalia hanc tacitam conditionem, vt mutuo dissensu dissoluantur. vnde si sponsus requirat ab sponsa, vt matrimonium contrahat certo die, & ipsa nolit, ipse requirens liber videtur à sponsalibus. si etiam ipse velit huic dissensui consentire, vt sentiunt Card. & Præp. in d. c. sicut. Ego tamen hanc opi. Card. & Præp. intelligo veram esse. Primò, quando apparet alterum requisitum, vt contrahat, nolle illo tempore, nec alio contrahere: tunc enim dissensus colligitur, alioqui licet ipse prouocatus, respondeat, illo tempore nolle matrimonium contrahere, non sequitur eum dissentire, quia forsan illud tempus non videtur sibi conueniens ad contrahendum ob aliquam causam. Secundò procedit tex. in d. c. sicut. quando terminus adijcitur sponsalibus ad limitandam obligationem, & adeam restringendam, ita, vt lapso termino, expiret: tunc enim extinguitur obligatio. ille tamen, per quem stetit, tenetur ex illa culpa, vt in dict. cap. sicut. & probatur in l. si fideiussor. §. fin. ff. mand. l. obligationum. §. 1. ff. de actio. & oblig. l. damni. §. Sabini. ff. de dam. infect. sed in dubio ex gloss. Anto. Abb. & Præp. in dict. cap. sicut. terminus tempore sponsaliorum appositus ad contrahendum, censetur adiectus causa restringendæ obligationis, quia nullus contractus est initus perfectè, sed ille terminus ad initium alterius contractus datur. vnde tunc terminus restringit ita obligationem, vt eo lapso, non duret. quod etiam notauit Archi. in cap. nuptiarum. 27. quæst. 2. Abb. & Imol. in cap. cùm dilecti. de dolo & cont. Hinc Angel. & Alexan. in l. si insulam. col. pe. ff. soluto matri. notant, quòd vbi dies adijcitur causa inuitandæ obligationis, non est locus purgationi moræ. pro quibus argumentum est l. traiectitiæ. §. de illo. ff. de act. & obli. l. commissoriæ. C. de pact. inter emp. secùs ergo erit, vbi dies adijcitur obligationi iam perfectæ, & contractui consummato. quo casu dies potiùs censetur adiectus ad solicitandum effectum obligationis, quàm ad extinguendam ipsam obligationem. l. Celsus. ff. de arbitr. cap. cùm dilecti. de dol. & contu. ex quo Abb. in dict. cap. sicut. dicit, quòd si contractis iam sponsalibus ex interuallo tractetur de die nuptiarum, lapsus illius diei non liberat sponsum à sponsione & promissione matrimonij contrahendi, etiamsi ipse illo die paratus esset contrahere. quæ quidem adnotatio mihi placet, licet Præp. displiceat.

Quintò soluuntur sponsalia per matrimonium subsequens, etiam absque copula. text. in cap. sicut. & cap. si inter. & cap. de illis. de sponsal. ex quibus id receptum est communiter, etiamsi prima sponsalia essent iurata, quod in dict. cap. sicut. apertè probatur. nec est necessaria ad hanc dissolutionem Iudicis autoritas, licet Conrad. Lagus in Metho. Iuris, titul. de nupti. contrarium opinetur. Item nec obstat, tunc à periuro matrimonium contrahi, cùm matrimonium, à periuro contractum, validum sit, quod alibi dicemus. Huic sententiæ simile est, quod Ioan. ab Imol. notat in cap. cùm contingat. de iureiuran. nume. 81. dicens: Quòd si quis vendat rem quandam duobus, ac secundo emptori eam tradiderit, illius censetur effecta, nec potest ab eo auferri prætextu primæ venditionis, etiam iuratæ. per l. quoties. C de rei vendi. vbi hoc optimè probatur. Imol. sequuntur Hippo. in l. qui duobus. numero 9. ff. de falsa. Ias. dicta l. quoties. numero 36. Et Gozadin. consilio 14. numero 2. Subdit Imol. idem dicendum esse, quando primo promisit etiam cum iuramento vendere, & tamen vendidit secundo: hæc enim secunda venditio tenet, & ex ea potest compelli ad tradendam rem venditam. Crederem tamen ego, quòd si ante venditionem, vel traditionem vendidisset illi, cui iurauerat vendere, esset eius venditio potior ad compellendum venditorem, vt illi traderet rem potiùs, quàm alteri, propter vinculum iuramenti. Posset etiam esse secunda venditio, vel eius causa facta traditio nulla, si primus, cui promisit vendere, vel vendidit, cum iuramento, venditorem extraiudicialiter admoneret, vt seruaret iuramentum, neque quidquam contra id ageret directè, vel indirectè, appellatione proposita ad Iudicem Ecclesiasticum: tunc equidem venditio, aut traditio, post hanc appellationem facta, esset nulla, tanquam facta appellatione pendente. ita Ias. in dict. l. quoties. numer. 36. ac Gerar. sing. 98. licet ipse Gerar. Imol. impugnet in 2. casu.

Sextò sponsalia soluuntur per ingressum religionis professione sequuta, nam si matrimonium ante copulam ita soluitur, etiam quoad vinculum, cap. ex publico. de conuers. coniug. c. ex parte. eo. tit. à fortiori ergo sponsalia ita soluentur, quod omnes fatentur. Nec oberit c. commissum. de sponsa. quia licet dicat text. ibi consulendo, tutiùs fore matrimonium contrahere, ac demum religionem ingredi, non tamen id ita fieri præcipit, nec promissor contrahere tenetur, si velit religionem profiteri. ita Abb. & Præpo. ibi perpenso secundo intellectu gloss. idem notat Palud. in 4. distin. 28. q. 1. in fin. Nam & si Iure certum sit, posse tutè sponsum ingredi religionem, dimissa sponsa, & tutiùs esse contrahere, ac demùm religionem profiteri, non ex hoc sequitur hoc esse necessarium: sat enim est tenere, quod certum est, tametsi consilium sit eligere certius, quod probatur: nam ad salutem animæ promptior est via castitatis, quàm coniugij. c. nuptiæ. 32. q. 1. Clement. exiui. in princi. de verbo. signifi. & tamen potest quis tutè eligere viam coniugij. c. integritas. 32. q. 1. c. gesta. cum gloss. 74. dist. igitur potest quis, dimissa sponsa, tutè religionem profiteri, quamuis tutiùs sit cum ea contrahere, fidem præstitam, & iuramentum absoluens, & postmodum Monasticam vitam eligere. Præterea potest optimè dici, quòd in d. c. commissum. sponsus nolebat statim deliberare religionem profiteri, sed id in animum absque voto induxerat, ideo Papa ei consulit, vt contrahat, atque fidem seruet: & postea, si velit, religionem profiteatur. nec Rom. Ponti. consuleret ei matrimonij contractum, si statim vellet deliberato animo religionem profiteri. ex his, quæ ibi notat gloss. & est intellectus Innocent. quem alij simpliciter referunt.

Soluuntur tandem sponsalia pluribus alijs modis, quandoque sententia Iudicis Ecclesiastici. quod frequentius est. gloss. in c. de illis. in 1. de despons. impu. Henri. & Præpo. in c. de illis. de spons. quandoque absque sententia ipso Iure, vt traditur post gloss. ibidem. & in cap. sic quippe. 27. q. 2. quam dicit ordi. Bald. in l. fin. in princ. col. 3. C. de episc. & cleri. & in l. iubemus. in vlti. §. 1. C. eo. tradit Tho. in 4. distinct. 27. q. 2. artic. fi. Regia l. 8. titul. 1. part. 4. è quibus libet vltimo loco tractare, quo pacto sponsalia dissoluantur, eò quòd ætate minori contracta fuerint.

Ex §. primo.

SVMMARIVM.

- 1 Impubes, sponsalia contrahens, poterit, adueniente pubertate, ab eis recedere.
- 2 Contractis sponsalibus à duobus impuberibus. qui primò ad ætatem perfectam accesserit, poterit statim huic contractui refragari.
- 3 Impubes, contrahens sponsalia, præstito iuramento, minimè potest ab eis resilire.
- 4 Iuramentum ab impubere, doli tamen capace, præstitum, ipsum iurantem obligat, contractum verò ab eo factum minimè firmat.
- 5 Maior, sponsalia contrahens cum minore, ab eis recedere nequit.
- 6 Adnotatio quædam nouiter animaduersa ex c. de illis. el. 1. de despons. impub. refellitur.
