Verùm ista probatio metus plurimùm coadiuuatur ex protestatione facta per allegantem metum: imò si fiat in ipso actu aduersa parte præsente, nec contradicente, probatur metus ex præmissa protestatione. text. & gloss. ibi in cap. Lotharius. 31. q. 2. notat post alios Ripa in cap. cum M. de const. nu. 91. Sin verò fiat ante actum ex causa tamen legitima, etiam ex interuallo actus gestus præsumitur metu expeditus. ita Abb. in cap. 1. de his quæ vi. Decius in cap. fina. de appellatio. optimè Ripa in dict. cap. cum M. nume. 101. quo fit, vt quamuis vtilis sit protestatio, facta per patientem metum, non tamen est necessaria ad ipsius actus metu facti recisionem. gloss. Abb. & alij in dict. cap. 1. vers. timore. gloss. in dict. cap. Lotharius. in verbo, innotuit. Innocent. in cap. ex ratione. de appe. sensit Barto. quem ibi sequitur Ias. in l. 2. §. quid diximus. ff. si quis caut. Decius in c. fi. de appe. Ludoui. Gomez. in reg. de annali. poss. q. 76. dicens, ita in summo Romanæ vrbis Prætorio iudicatum fuisse. Idem notat Alexan. in l. qui in aliena. §. fi. col. 3. ff. de acquiren. hæredi. Barb. in c. plerunque. de rescrip. tametsi Imol. in c. fi. de appella. Franc. in d. cap. ex ratione. 6. col. ac sibi parùm constans Alex. in l. de pupillo. §. si quis. col. 9. ff. de noui oper. nunci. asserant necessariam fore protestationem, quando ex facto tertij contingit impedimentum opponi, aut metum contrahenti inferri. Esse tamen vtilem hanc protestationem ex causa metus non negamus, quæ fieri debet coram viris honestis & publicè. Quòd si non audeat metum patiens protestari publicè, secretè id agat. Bald. Angel. Paul. & Imol. in l. qui in aliena. §. 1. ff. de acquir. hæred. & Ripa in d. c. cum M. nu. 115. Sed si nec secretè valeat protestari, sat erit postea probari metum, iuxta glo. & Abb. in d. c. 1. Gerard. singul. 81. Hoc tamen ideo notauimus, vt res tutiùs agatur: satis enim est, metum probari, etiamsi nulla fuerit præmissa protestatio.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Metus præcedens purgatur ex cohabitatione spontanea.
- 2 Metus inferendi præsumptio est iusta causa deponendi fœminam in loco honesto, vt liberè consentiat matrimonio.
- 3 Metus reuerentialis an impediat matrimonium carnale. & nume. 5.
- 4 Metus solus reuerentialis non rescindit cæteros contractus.
- 5 Intellectus ad text. in l. si patre cogente. ff. de ritu nuptiarum.
- 6 Metus reuerentialis impedit matrimonium contrahi ex tacito consensu.
- 7 Metus reuerentialis an impediat matrimonium spirituale.
- 8 Nullam in hoc differentiam esse inter matrimonium carnale, et spirituale, contra communem.

§. SEXTVS.

METVS tamen purgatur per spontaneam cohabitationem tanti temporis, ex qua possit præsumi sublatam fuisse timoris causam & spontaneum consensum accessisse. tex. secundum Ioan. And. Abb. & Præpo. ibi in c. ad id. de spons. vnde secundum eos cohabitatio per annum & dimidium in illo text. potiùs ad factum, quàm ad Ius pertinet. quod sensit gloss. ibi, dum ponit Carmen illud:

Effuge, cùm poteris, ne consensisse puteris.

& Oldr. consi. 35. dicens, cohabitationem metum expurgare, quando illa cohabitatio contingit, postquam causa metus recessit. probat text. in c. 1. de his quæ vimet. caus. vbi constat, metum durare interim, dum durat causa metus. idem notat Calde. in consi. 1. de his quæ vi. & Bar. in l. si ob turpem. ff. de condict. ob turp. cau. fi. col. dicens contractum factum ab vxore præsumi metu gestum, etiam ex interuallo, si maritus vxorem percusserat, ex eo, quòd illi contractui nolebat consentire. Secus tamen dicendum est, si maritus vxorem ob aliam causam verberasset, quod explicat Matth. ab Afflictis, decis. Nea. 246. Ergo dum durat causa metus, semper præsumitur metus. & potest hoc ipsum comprobari ex pluribus, quæ adducit Dec. consil. 219.

Ex hoc libero consensu, qui ad matrimonium exigitur, deducitur, Iudicem timentem libertatem consensus in aliqua fœmina impediendam fore, id agere debere, vt fœmina illa in loco honesto, ac tuto deponatur, vbi liberè valeat consensum proprium exprimere. text. opt. in c. cùm locum. de spons. non tantùm quando inter duos viros esset contentio super matrimonio, cum illa fœmina contracto, vel contrahendo: sed etiam vbi inter duos nulla contentio sit, si Iudex intelligat, fœminæ consensum liberum impediri. quod probatur in l. 3. in fi. ff. de lib. homi. exhib. Hinc dicebat Paul. Castren. consil. 127. 1. volu. quòd si mater legitima tutrix filiæ, ipsam filiam impuberem tradere in sponsam alicui promisit, debet Iudex illam puellam in loco honesto deponere, ad effectum, vt in ætate perfecta, cui velit, liberè nubat. refert, & sequitur Aymon Sauillia. consil. 190. dicens, adhuc matrem tutricem, etiamsi ipsa filia deponatur, iuxta cons. Paul.

Cæterùm, cùm de libero consensu agamus, scire oportet, num metus ille, qui contingit ex obsequio, & reuerentia, quæ Prælatis, parentibus, & Superioribus debetur, matrimonij contractum impediat. Et glo. in c. præsens clericus. 20. q. 3. tenuit, non impediri propter istum metum matrimonium carnale, quamuis spirituale, quod in religionis professione contrahitur, impediatur. Primum probate isi patre cogente. ff. de ritu nupt. Secundum, per tex. in d. c. præsens clericus. 20. q. 3. cuius gloss. distinctionem dicit peregrinam Ias. in §. quadrupli. de act. nu. 62. Ego tamen distinctè hoc tractabo, vt expeditior sit huiusce rei intellectus: prima enim illius glo. assertio probatur in d. l. si patre cogente. propter quam idem notat Abb. in c. veniens. in 1. de sponsa. Præp. in c. cùm locum. col. 4. eod. tit. Cal. consil. 1. titu. de sponsa. Hosti. in summa. titu. de matrim. §. penulti. vers. nunquid coactio. & Imol. in ca. tuæ. de sponsa. col. antepenulti. Sed cùm in matrimonio maior sit exigenda libertas, quàm in cæteris contractibus, notandum est, cæteros contractus non esse rescindendos, ex solo metu reuerentiali, nisi præcedentibus minis illatis ab eo, qui solet, quod minatur, exequi. Barto. in l. 1. quæ onerandæ. ff. qua. re. acti. non det. quamuis gl. ibi indistinctè dixerat contractus ex hoc metu rescindendos esse. Sed intelligenda est vti Bar. eam intellexit, quem sequitur Abb. in c. cùm contingat. de iureiur. col. 1. idem Abb. in ca. cùm dilectus. de his quæ vi. & in ca. 2. col. 2. eod. tit. Alex. in l. si cùm dotem. §. eo autem tempore. ff. solu. matrim. col. pe. Ias. cons. 3. num. 6. 1. vol. Roderic. Xuares. in alleg. 24. ad fin. eandem opi. sequuntur profitentes esse communem. Soci. cons. 263. 2. vol. Ripa. li. 3. resp. c. 15. col. 3. & 4. Iaco. & Curt. Iu. præter alios ibi, in l. interpositas. C. de transact. fi. col. Feli. in c. causam matrimonij. de offic. deleg. 2. col. Georg. Natanus in c. quamuis pactum. de pact. in 6. col. 11. Anto. Capycius decis. Neap. 159. nu. 34. & Alci. in c. cùm contingat. in prin. de iureiur. Hi verò omnes, quos dixi fateri hanc opi. esse communem, eandem intelligunt, nisi enormis læsio in contractu contingat, cum metu obsequij, & reuerentiæ: hoc enim solum etiam minis non probatis, sufficiet ad rescindendum contractum. quod eleganter notauerat Areti. consi. 24. col. 2. etiamsi iuratus esset contractus. quem sequitur Aymon Sauillia. consil. 11. colum. pe. & id optimè probat Paul. Castren. consi. 174. nu. 4. lib. 1. ex text. in l. si superstite. C. de dolo. Quæ omnia nec temerè adduximus, sed vt in matrimonij contractu nullus omninò sit, eo casu, quo cæteri contractus ex hoc metu sint rescindendi, quod est ab omnibus receptum. qua in re non admittenda sententia Ioan. Ignei, qui in l. 3. §. eleganter. nu. 176. ff. ad Syllani. dicebat, matrimonium contractum ex solo metu reuerentiali, nullum esse, ac si ex alio metu cadenti in constantem virum esset contractum. pro qua opi. retorquet l. si patre cogente. ff. de ritu nupt. dum, eo autore, lex illa dicit, contraxit tamen matrimonium, quod inter inuitos contrahitur. Igitur filius, qui patris reuerentia cogente, matrimonium contraxit, non liberum, sed coactum matrimonium contraxisse videtur, quod nullo pacto valet. & dum subdit l. illa, maluisse hoc tamen videtur, eam interpretatur, quando filius nouo consensu, saltem tacito, ratum habet matrimonium contractum, metumq́ue purgat. Hæc quidem interpretatio inconcinna est, deceptumq́ue opinor Ioan. Igne. virum alioqui doctissimum, falsa illius legis lectione: siquidem in Pandectis Florentinis ita text. ille legitur: Contraxit tamen matrimonium, quod inter inuitos non contrahitur. Atque hæc lectio vulgo receptissima est. Nec etiam placet Ioan. Ignei opinio, dum aduersus communem opinatur, quemlibet actum, metu reuerentiali gestum, rescindendum fore. Illud tamen adnotandum est, matrimonium ex tacito consensu filij præsentis, nec contradicentis patri pro eo contrahenti, iuxta cap. 1. in fi. de sponsal. impub. in 6. minimè tenere, quando filius tacuit propter metum reuerentialem patris, aliàs non taciturus. Hic enim consensus in tacente præsumptus, facilè eliditur, cùm expressus non sit. Barto. hoc sensit in l. quæ dotis. ff. soluto matrimo. penulti. col. Anto. Abb. & Feli. in cap. nónne. de præsumpt. Feli. ipse melius in dict. ca. causam matrimonij. col. 3. idem Feli. in cap. cùm omnes. de const. nume. 12. Alciat. in dict. cap. cùm contingat, in princ. Hippo. sing. 147. Secunda dict. glo. conclusio, matrimonium spirituale, & sic religionis professionem nullam esse, ex solo metu reuerentiali. probatur in d. c. præsens. & in c. puellæ. 20. q. 1. cap. cùm virum. de reg. vbi notat Anto. Puellæ enim, quæ non audent contradicere patribus imperantibus religionis ingressum, propter parentum reuerentiam sæpissimè profitentur inuitæ. hanc ipsam opinionem sequuntur Ang. col. 4. & Ias. nu. 62. in d. §. quadrupli. dicit sin. Hipp. in l. vnic. C. de rapt. virg. nu. 43. & in sing. 347. Imol. & Alex. in l. si cùm dotem. §. eo autem. solut. matri. col. pe. Imol. in c. tuæ. de spons. col. pe. Ias. cons. 3. col. pe. in 1. vol. & Roder. Xuares allegat 24. Sed ista opinio, licet videatur communis, non tamen procedit: tanta enim libertas in matrimonio carnali requiritur, quanta in spirituali. c. cùm locum. de sponsa. & tamen carnale matrimonium ex hoc solo non est irritum: ergo nec spirituale. & ita Abb. tenet nullum in hoc esse discrimen, sed ex hoc solo metu non esse retractandam professionem asserit in d. ca. cùm virum. Roma. in d. §. eo autem tempore. Præpo. in d. c. cùm locum. 4. col. Feli. & Deci. in c. causam matrimonij. de offic. delega. idem sentit Bart. in d. §. quæ onerandæ. dum allegat ca. accedens. de conuer. coniuga. gl. etiam in d. c. præsens. hanc eandem sententiam probat, dum l. si patre cogente. intelligit in metu leui. illum verè Canonem in d. c. præsens. intelligere videtur in metu, seu coactione graui: non ergo intelligit illum text. in solo metu reuerentiali. Quæ omnia, si exactè perpendantur, eò tendunt, vt nulla sit constituenda differentia inter matrimonium carnale, & spirituale, sicuti contendit Ioan. Igne. in dict. §. eleganter. nume. 166. tametsi vtroque casu nitatur probare, ex solo metu, quem reuerentialem, docendi causa, appellamus, actum esse rescindendum. Nos verò opi. quam, alios sequuti, probauimus in matrimonio carnali, in spirituali matrimonio veram esse profitemur. id autem, quod suprà de minis concurrentibus cum metu reuerentiali diximus, locum habet in precibus importunis, autore Matth. de Afflict. decis. 69.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Error personæ, conditionis, alteriúsue qualitatis, an impediat matrimonium.
- 2 Matrimonium verum contrahitur inter duos habiles, licet eorum alter subesse impedimentum falsò opinetur.
- 3 Dolus dans causam matrimonio, an illud irritum faciat.
- 4 Matrimonium contractum, lite pendente super primo, quod nullum est, valet, etiamsi alter ex contrahentibus credat primum matrimonium validum esse.
- 5 Pœna à contractu matrimonij omninò reijcienda est.
- 6 Arra in contractibus quid sit.
- 7 Arra in sponsalibus permittitur, siue tradatur in quantitate, siue in specie.
- 8 Arrarum traditio permissa est in sponsalibus, etiamsi vtrinque fiat.
- 9 Arrarum traditio in sponsalibus, cuiuscunque sit quantitatis, licita est.
- 10 Arræ, si tradantur, permittuntur in hoc contractu, promissæ verò excluduntur.
- 11 Arræ matrimonio sequuto, ad dantem reuertuntur: eo verò eius culpa non contracto, amittuntur.
- 12 Arræ apud Hispanos quæ sint. atque ibi de donatione propter nuptias.

§. SEPTIMVS.

EX hac ipsa libertate consensus, quæ ad matrimonium exigitur, illud notandum est, matrimonium contractum per errorem personæ, vel conditionis, minimè valere. text. in c. 1. 29. quæst. 1. Tollit enim hic error consensus libertatem. Imò nihil efficacius consensu aduersatur, quàm error. l. si per errorem. ff. de iuris. omni. iudi. l. alioqui. ff. de contrahen. emptio. Is ergo, qui contrahit cum Maria, credens esse Catharinam, minimè consentit in matrimonium cum Maria. Item qui contrahit cum Ancilla, credens eam esse Liberam, nullo pacto in coniugium consentit. c. 2. de coniu. seruo. & Magist. in 4. dist. 30.

Si tamen liber comperta alterius seruitute debitum coniugale reddiderit, aut exegerit, matrimonium probare censetur. atque ex hoc tacito consensu matrimonium perfectum efficitur. gl. communiter recepta per text. ibi in c. vlti. de coniug. seruo. tradit Henr. in c. proposuit. eo. tit. & est magis communis opinio, autore Syluestro, in verb. matrimonium. 8. q. 3. idem probat Regia l. 11. titu. 2. part. 4. quæ quidem opinio poterit confirmari ex his, quæ dicemus huius partis c. 4. nu. 3. & sequentibus. Priùs tamen, quàm ad alia in hoc erroris tractatu accedamus, libet aliqua circa conditionis errorem prænotare.

Primùm, minimè impediri matrimonium ex errore Libertinæ conditionis: si quis etenim cum Libera, quæ Liberta est, matrimonium ignoranter contraxerit, credens eam liberam & ingenuam esse, nihilominus matrimonium tenet, vt Syluester notat in d. verb. matrimonium. 8. q. 2. nume. 7. post Archidi. in summa. 29. q. 2. in prin. idem tenet Henri. in d. c. proposuit. col. 1. post Vincen. Io. Andr. & alios ibi.

Secundò hac in re notandum est, seruum matrimonium cum Libera contrahentem domino sciente & consentiente, non effici ex hoc liberum, si ipsa fœmina, cum qua matrimonium contrahitur, itidem sciebat mariti seruitutem. Quòd si ipsa ignorans seruitutem hanc contrahat cum seruo matrimonium domino præsente, seu sciente, nec tamen seruilem conditionem liberę fœminæ reuelante, tunc seruus hic liber efficitur. tex. in Auth. de nuptijs. §. si verò ab initio. DD. communiter in c. 1. & fi. de coniug. ser. Regia l. 1. ad fi. tit. 5. part. 4. Ex quo datur intellectus ad l. 5. tit. 22. part. 4. qua videtur statutum fuisse, seruum matrimonium contrahentem cum Libera domino sciente, nec contradicente, liberum effici: id etenim est intelligendum, quando contrahit seruus cum Libera, seruilem conditionem ignorante, vt in d. l. 1. & in d. §. si verò ab initio. hunc intellectum admodum adiuuat. l. 5. tit. 11. libr. 4. fori. ita enim statuta, & ordinata est. dominus seruum tradens matrimonio Liberæ, dicens eum esse liberum, amittat Ius seruitutis, efficiaturq́ue seruus ille liber. Sic denique vidi semel in hoc Regio Prætorio Granatensi per sententiam definitum fuisse. Veruntamen est in hoc casu matrimonium cum seruo contractum ab ignorante minimè valere, etiamsi ex hoc contractu seruus efficiatur liber: potest enim ipsa ab hoc contractu discedere. Regia l. 1. titul. 5. part. 4. cuius contrarium notant gloss. Hosti. Abb. & DD. communiter in c. vlti. de coniug. seruo. & Syluest. d. q. 2. num. 5.

Tertiò & illud considerandum, dominum accipientem in vxorem propriam Ancillam, non efficere eam ex eo solo liberam, imò necessariam esse manumissionem, vti probat text. in Auth. de triente & semis. §. vlti. in cuius interpretationem scripsit Fulgo. consil. 32. sufficere ancillę manumissionem, etiam quo ad filios ex ea conceptos & natos, quod omninò notandum est. Regia tamen l. 5. titu. 22. part. 4. & l. 1. titu. 13. ead. part. expressim asserit Ancillam liberam effici ex eo, quòd dominus eam in vxorem acceperit. eritq́ue eadem decis. minimè iniqua. arg. l. matrimonij causa. ff. qui & à quibus. & l. vlt. C. commu. de manumiss. quæ ad hanc conclus. est maximè notanda.

Quartò animaduertendum est, conditionem illam, si quis sine liberis decesserit, deficere omninò, si is decedat, relictis liberis, etiam in seruitute conceptis, ex matrimonio tamen. text. in l. ex facto. §. 1. ff. ad Trebell. iuxta communem omnium interpretationem. Ego sanè hoc admitterem, quando hi liberi, qui deficere faciunt conditionem, sibijpsis acquirunt, vtpote nati ex matre libera, patre verò seruo: secus enim arbitror eo casu dicendum esse, quo domino acquirunt, vt nati ex matre serua, & id ex mente testatoris præsumendum esse censeo.

Quintum his addendum erit, dominum tradentem seruum in matrimonium, etiam scienti eius conditionem, eundem seruum ex hoc liberum efficere, si dotalia instrumenta ad hoc matrimonium constituerit. text. est in l. vnica. §. sed si quis homini. C. de lat. libert. toll. gloss. per text. ibi in c. illud. de præsumpt. vbi Abb. id esse dicendum censet, eo casu, quo ipse seruus hæc instrumenta fecerit, pręsente, & tacente domino, nec tamen contradicente, & hoc fauore libertatis inductum esse manifesti iuris est. Hactenus igitur de errore conditionis.

Is autem, qui contrahit cum Maria paupere, credens Mariam, in cuius persona non errat, nec in eius conditione, esse diuitem, in illam consentit, & matrimonium contrahit. Idem in eo dicendum est, qui credit Mariam esse nobilem, cùm tamen ignobilis sit, quia error in qualitate seu in fortuna, non impedit consensum in illam fœminam, qui consensus coniugalis est. quod probat text. in d. c. 1. 29. q. 1. Regia. l. 10. cum seq. titul. 2. parti. 4. Bald. in l. cùm Archimedoram. C. vt in poss. legat. Ias. in §. fuerat. de actio. num. 13. Burgens. in cap. cùm dilecti. de empt. num. 56. Atque hæc distinctio procedit, quia error tunc impedit actum, quando contingit circa ea, quæ sunt de essentia actus. Sic in matrimonio error impedit illud, quando est circa ea, quæ sunt de eius essentia, nempe circa personas, & circa mutuam corporum potestatem. Error igitur circa conditionem, cùm contingat circa ipsam mutuam, & liberam traditionem corporum, impedit: seruus enim sui dominus non est, nec habet liberam potestatem, vt explicat eleganter Tho. in 4. distinct. 30. q. 1. col. 3. Hinc potest inferri, illud esse matrimonium, quod inter duos habiles ad id contrahitur, licet alter eorum credat subesse inter eos aliquod impedimentum: nullus enim est error circa personas, nec circa conditionem ad mutuam corporum traditionem necessariam, cùm nullum verè subsit impedimentum. Est tamen in oppositum text. in l. is qui putat. ff. de acquir. hæredit. vbi qui putat se necessarium hæredem esse, repudiare non potest, etsi verè voluntarius hæres sit. Ita qui putat, non posse dari corporum mutuam traditionem, nec cohabitationem, propter consanguinitatis impedimentum, errat in substantia coniugij. Igitur matrimonium non est. Cui inductioni respondeo in dicta l. opinionem præferendam esse veritati, quia ad illum actum est necessarium, agentem scire, ex qua causa, & quo Iure eundem actum agit, vt ibi notat Ias. 2. col. At in matrimonio non est necessarium, contrahentem illud, certò scire, nullum subesse impedimentum ad contrahendum: sat enim est, illud impedimentum non subesse, & contrahentem consentire matrimonio, etiam refragante Lege Canonica, quæ illud prohibet inter consanguineos. Iuris equidem Canonici est, illum contractum retractare: contrahentis autem est, contractui consentire, quod patet, nam aliàs Canon in Clem. vni. de consangui. non puniret consanguineos matrimonium contrahentes, si ex eo, quòd scirent se consanguineos esse, nullus esset consensus ad matrimonium sufficiens, semota Iuris Canonici prohibitione: nam etsi consanguineus contrahat matrimonium cum consanguinea, absque coniugali consensu, certè non incidet in illius Canonis pœnam. ex his, quæ dicemus in tractatu impedimenti publicæ honestatis, & ex eleganti text. in c. 1. in prin. de sponsali. in 6. vbi cauetur, impedimentum publicæ honestatis oriri ex matrimonio contracto inter consanguineos: non alia ratione, nisi quia consensus naturalis ad coniugium præstitus fuerat à contrahentibus. Qui quidem consensus efficeret matrimonium, ni Canones illud impedirent.

Ex his etiam infertur, quòd dolus contingens in contractu matrimonij circa qualitatem personæ, siue circa fortunam, non vitiat ipsum contractum, etiamsi det causam contractui. notat gloss. in singu. secundum Abb. ibi in cap. cùm dilectus. de his quæ vi metúsue causa fiunt. not. Bal. in Rubr. de iudic. 1. lectio. col. 2. gloss. in l. à Diuo Pio. ff. de ritu nuptia. quam dixit esse singul. Bald. in l. 1. col. 2. C. plus valer. quod agi. Curtius Iu. in l. interpositas. C. de transactio. col. 1. probat idem tex. secundum Abb. & Præpos. ibi in c. cùm in Apostolica. de sponsal. vbi mendacium, seu surreptio non vitiat ipsum matrimonij contractum. Hinc etiam est perpendendum id quod not. Abb. & Ranenna in dict. ca. cùm in Apostolica. dicentes, matrimonium secundum contractum lite pendente super primo, quod nullum est, minimè valere, si contrahens credebat, primum matrimonium validum esse: videtur etenim omninò fictè, & non verè illud matrimonium secundum contractum fuisse. quam opi. dicit esse receptam communiter Præp. ibi. Ego tamen eam intelligo, in foro interiori, vbi defectus consensus ex eius confessione constare potest. At in foro exteriori non arbitror confitenti credendum esse.

Præterea ex hac libertate consensus infertur, non posse pœnam promitti pro matrimonio contrahendo, etiam in ipsis sponsalibus. text. in c. Gemma. de spons. l. neque. C. de nupt. l. fi. C. de sponsal. impedit enim liberum consensum timor amittendi illam pœnam, tametsi non semper timor hic censeatur cadens in constantem virum. Sed nihilominus est prohibita à Iure promissio pœnæ in sponsalibus, & iustissimè. non tantùm inter contrahentes, sed etiam inter eos, qui ipsos sponsos iure sanguinis attingunt, ita, vt timor pœnæ ipsos contrahentes iure proximitatis comprehendat. ex mente Abb. & DD. in d. c. Gemma. Bar. & communis in l. Titia. ff. de verb. obli. & probatur in d. c. Gemma. secundum vnum intellectum, si intelligamus, pœnæ promissionem, factam ibi à Gemma matre sposæ, vt frequentiùs intelligitur ille tex. probat idem text. in c. accedens. iuncta gloss. de procur. Imò etiamsi pœna promittatur in modica quantitate, nihilominus promissio pœnæ non valet. Abb. communiter receptus in d. ca. Gemma. Bart. quem cæteri sequuntur in d. l. Titia. Sed quamuis pœnæ promissio à matrimonij contractu excludatur: arra tamen potest præstari in eodem sponsaliorum contractu. Est enim arra propriè id, quod inter sponsos traditur in pignus complendi matrimonij. text. in l. arris. & l. fi. C. de sponsa. notat gloss. in d. c. Gemma. Doct. in d. l. Titia. Regia l. 1. titul. 11. parte 4. in prin. ad exemplum eius, quod in venditione, cæterisque contractibus traditur, in venditionis, vel rei contractæ argumentum, siue pignus. l. ex empto. §. is qui vina. ff. de actionib. emp. l. 2. C. quando lic. ab empt. dis. l. contractus. C. de fide instrumen. qua in significatione vtuntur hac dictione Terent. ac Plaut. cæteriq́ue Latini frequentius, teste Gellio lib. nocti. Atti. 17. cap. 2. Plinius etiam de anulo agens lib. 33. cap. 1. Celebratior, inquit, vsus cum fœnore cœpisse debet, argumento est consuetudo vulgi, ad sponsiones etiam, anulo exiliente, tracta ab eo tempore, quo nondum erat arra velocior. Quamuis Græci hoc pignus, arrhabona appellent: eaq́ue dictione, pro obsidibus, vsus est Q. Claudius, cuius ipse Gellius meminit. Ipsa igitur arra, in sponsaliorum contractu, permittitur. dict. l. arris. l. fi. C. de sponsa. Regia l. 1. titul. 11. part. 4. non enim ita facilè arra constituitur, sicuti promittitur pœna, cùm arra realiter tradi debeat. Vnde non est mirum, si in matrimonio permittatur, cùm maturo consilio arra tradatur. Quod locum habet, siue arræ tradantur in quantitate, siue in specie. Præpo. in d. cap. Gemma. colum. pen. Bald. & Salycet. in dict. l. final. C. de sponsal. Imol. Cuma. Paul. Areti. nume. 9. & Ias. in fin. in dict. l. Titia. contra Bart. ibi & Abb. in dict. cap. Gemma. quorum opinio vulgo reprobatur. Procedit & hæc arrarum traditio, etiamsi vtrinque fiat. Bald. in dict. l. fi. Aret. nume. 8. & Ias. numer. 31. in dict. l. Titia. quamuis Bartol. ibi, quem alij communiter sequuntur, vt Ias. fatetur, teneat arram iure permissam esse, quando ab altero tantùm traditur, alioquin idem esset quod pœnæ promissio, & facilimè vtrinque traderetur. idem notat Abb. in dict. cap. Gemma. Sed probabilior est sententia Bald. nulla enim videtur constitui ratio differentiæ, quæ efficax sit, an vtrinque, an ab alter tantùm arra tradatur. Nec ita facilis est traditio arrarum, etiamsi vtrinque fiat, sicuti ipsa pœnæ promissio. Hæc etiam traditio arrarum potest fieri in quacunque quantitate. ex dict. l. fin. quæ genericè loquitur. Paul. Imol. Angel. Cuma. & Ias. in dict. l. Titia. numer. 21. etiamsi Barto. & Abb. in dict. locis, velint arras non posse excedere quantitatem dotis, vel donationis propter nuptias, seu contentam in l. iubemus. C. de repud. Est tamen intelligendum totum hoc, quod de arris diximus, in arris promissis, & traditis omninò. non in promissis tantùm, etiam ab altero solùm. secundum Barto. Angel. Imol. & Pau. in dict. l. Titia. & Soci. consil. 3. 1. volum. post Barto. consi. 45. quia l. fina. C. de sponsa. quæ arras permisit, in realiter traditis loquitur, vnde earum traditio constare debet. Barto. tamen in dict. l. Titia. quem ibi sequuntur Cuma. Areti. & Ias. & Anto. consi. 70. Abb. in d. c. Gemma. Paul. in l. fi. C. de episc. & cleri. dicit, super hac traditione standum esse confessioni illius, qui asserit, se arras recepisse, interim dum contrarium non probatur. l. Publia. §. fi. ff. deposi. sed si confessio vtrinque fieret, maximam esse fraudis præsumptionem. Quæ quidem Barto. distinctio placet, licet Præp. in d. cap. Gemma. 2. q. dixerit, communiter receptum esse. l. fi. C. de spons. non habere locum in arris promissis. & Tiraq. de vtroque retract. 2. par. §. 7. nu. 55. idem asserat. quod ego non nego, tamen super earum traditione, standum esse confessioni recipientis ipsas arras cum Bart. contendam. Vnde non rectè dixit gloss. in c. accedens. de procurato. licitum esse arras vtrinque promitti in sponsaliorum contractu.

Horum autem pignorum, quę arras appellamus, illud proprium est, ea amittere eum, per quem stat, quò minus matrimonium sequatur. At matrimonio sequuto, ea redire ad dantem manifestum est. ita Abb. & ibi Præpo. col. 5. in d. c. Gemma. dicens hanc opi. communem. quam & Frederi. asserit cons. 69. contra Hosti. in d. c. Gemma.

Hîc tamen illud adnotare libet, Hispanos, omissa hac arrarum significatione, arras vulgo appellare donationes, factas vxoribus ante, vel post matrimonium contractum, vt eo consummato, statim eis acquirantur in præmium pudicitiæ, iuxta illud Iuuenalis, saty. 6. Nec illud quod prima pro nocte datur. quod constat ex l. 1. titul. 2. libr. 3. fori. & l. 50. cum seq. in Taurinis legibus. explicat Xuares in repet. l. 1. titul. 2. libr. 3. fori. in princip. Nec possunt istæ arræ decimam partem bonorum mariti excedere, vt constat in dictis ll. Nec me latet Reg. l. 1. titu. 11. part. 4. antiquitùs apud Hispanos, & donationem propter nuptias, arram esse appellatam. Donatio autem propter nuptias differt plurimùm ab his donationibus, quas hisce temporibus Hispani arras dicimus: siquidem donatio propter nuptias est id, quod confertur à viro pro matrimonij oneribus, ad similitudinem eius, quod ab vxore ad eadem onera confertur, & dos appellatur. §. est & aliud. Inst. de donat. l. cùm multæ. C. de donat. ante nupti. dicit. l. Reg. 1. titu. 11. part. 4. Hæc autem donatio propter nuptias matrimonio soluto, etiam postquam fuerit consummatum, redit ad donantem, nec penes vxorem remanet. cap. fi. de donat. inter vir. & vxor. Bald. per text. ibi in l. 2. C. de bonis, quæ lib. Dec. in Authent. præterea. C. vnde vir & vxo. colum. 8. Aymon. cons. 185. probat l. Regia 7. & 23. titu. 11. part. 4. Vnde mihi non placet quod notant Ioan. Lupi. in Rub. de donati. inter vir. & vxo. §. 12. & 24. & Roderi. Xuares in d. l. 1. titulo 2. libro 3. fori. in principi dicentes, donationem propter nuptias, dici in hoc Castellæ regno arras. Id enim quamuis posset procedere attentis Partitarum legibus: non tamen procedit perpensis legibus fori, atque Taurinis.

Illud tamen non omittam, donationem propter nuptias pro soluenda dote vxori speciali quodam titulo hypothecæ subiectam esse, arg. text. in Auth. siue à me. C. ad Velleia. & in Authent. vt immobilia ante nup. §. si quis igitur. collat. 5. notant in specie Ioan. Lupi. in dict. Rubr. §. 17. num. 16. & Anto. Burg. in c peruenit. de empt. colum. pen. Coras. post l. filium. C. fami. hercis. num. 125.

Ex §. sequenti.

SVMMARIVM.

- 1 Filius vel filia, licèt honestè exigat patris consensum ad matrimonium: tamen eo non petito tenet contractus coniugalis.
- 2 Legatum virgini factum, si Titio nupserit, minimè amitti, si ipsa legataria alteri nubat ex consensu patris.
- 3 Intellectus ad l. cùm tale. §. rescriptum. ff. de conditio. & demonstratio.
- 4 Intellectus ad l. viduæ. C. de nupt.
- 5 Filia contrahens matrimonium sine licentia patris, non potest ab eo exhæredari.
- 6 Leges quædam Regiæ intellectæ.
- 7 Pater cogitur dotem constituere filiæ, quæ absque eius consensu nupsit viro digno.
- 8 Lex Regia octaua. titu. 11. part. 4. explicatur.

§. OCTAVVS.

CONSTAT denique, ad matrimonium esse necessarium consensum liberum illius, qui contrahit, ita, vt nec patris consensus requirendus præcisè sit. Quamuis enim honestum sit, patrem pro filio impubere matrimonium contrahere, & coniugale pactum inire. cap. 1. de despons. impube. is tamen contractus sine consensu filij, tacito, vel expresso, minimè procedit. c. 1. §. fi. de despons. impub. in 6. Abb. & cæteri in d. c. 1. de despons. impub. imò solus consensus filijfamiliâs puberis matrimonij contractum perfectum facit. quod locum habet etiam in filia. c. veniens. in 1. de sponsa. c. sufficiat. 27. q. 2. atque idem probant vtriusque Iuris interpretes. Leges enim, quæ in filia nubente patris consensum exigunt, vt in l. ea quæ patris. ff. de spons. etiamsi filia vidua sit, & extra patriam potestatem, modò intra vicesimumquintum ætatis annum. l. viduæ. & l. in coniunctione. C. de nup. quæ etiam leges parentum consensum exigunt, in ipsis nuptijs filiorum, qui patriæ potestati subditi sunt. l. 2. ff. de rit. nup. l. in sponsalibus. in 1. ff. de spons. §. primo. Institu. de nupt. ad honestatem referuntur, non quòd matrimonium, sine parentum consensu contractum, nullum sit. gloss. in dict. cap. sufficiat. & in cap. cùm virum. de regularibus. & cap. vlt. 32. quęst. 2. licet Chass. in gloriæ mundi catal. part. 12. consid. 36. velit probare, matrimonium à filia, absque patris consensu contractum, nullum esse. quod falsum est, & receptissimę apud nos sententię omninò repugnat. Nec mihi placet, quod nouissimè probare conatur Coras. lib. 1. Miscell. c. 17. dicens, & matrimonium absque parentum consensu à filijs contractum rescindi sententia posse, modò carnis commistio sequuta non fuerit, multò minus recipienda est opinio Ioan. Oldendorpij, qui 4. class. actionum. 26. act. septem rationibus nititur probare matrimonium à filijs absque parentum consensu contractum, nullum omninò esse: is enim subscribit Chassaneo, cui nos palàm repugnamus.

Honestum tamen est, atque Reipu. maximè conueniens, filias in nuptijs contrahendis parentum consensum exigere. Nam & Hermione, in Euripidis Andromacha, propria sponsalia patris curæ commissa esse, palàm profitetur. Nec virginalis pudoris est, maritum eligere, auctore Ambrosio lib. 1. de Abraham Patriarcha. ca. 9. quem Grati. retulit. 32. quæst. 2. capit. honorantur, vbi pluribus auctoritatibus ipse Grat. hoc comprobat. Vnde non miror Stepha. Bertr. consi. 148. 1. volu. respondisse, legatum virgini factum, si Titio nupserit, non esse caducum, nec amitti, si ipsa virgo alteri nubat ex consensu patris. Honestum enim virgini extitit à patre consensum exigere, eiusque voluntatem in matrimonio contrahendo sequi: siquidem & inhonesta, atque impudica foret, si parentis voluntati refragaretur. His & Tertullia. suffragatur lib. 2. ad vxorem ita scribens: Nam nec in terris filij sine consensu parentum ritè & iure nubent.

