- Iuramentum qui ab alio exigit, quandoque peccat. 240. 2
- Iuramentum non confirmat actum prohibitum propter fauorem publicum. 264. 1
- Iuramentum lege Euangelica prohibitum non est. 239. 1
- Iuramentum quo ad eius vim, & iuris effectus, maximè differt à simplici loquela & promissione, quæ iurata non fuerit. 212. 1
- Iuramentum adeò confirmat contractum ob priuatum fauorem prohibitum, vt non tantùm sit ipsum seruandum, sed & ipse contractus. 268. 7
- Iuramentum præstitum per falsos Deos, an habeat rationem veri iuramenti, & in fine huius §. 210.
- Iuramentum quandoque officium est ad religionis virtutem pertinens. 240. 3
- Iuramentum, metu præstitum, valet, & ideò indiget absolutione. 46. 2
- Iuramenti definitio explicatur. 199. 1
- Iuramentum & Sacramentum an sint synonyma, & quid hæc dictio, Sacramentum, significet. 199. 2
- Iuramentum assertorium & promissorium an distinguantur specie. 201. 3
- Iuramentum præstitum alicui, an transeat ad successorem iurantis, vel eius cui præstatur. 714. 2
- Iuramentum habet vim clausulæ codicillaris. 788. 10
- Iuramentum in interiori iudicio animæ semper intelligendum est secundum iurantis mentem. 233. 1
- Iuramentum ab impubere, dolo tamen capace, præstitum, ipsum iuramentum obligat, contractum verò ab eo factum minimè firmat. 20. 4
- Iuramentum an habeat hanc vim confirmandi contractum prohibitum à lege, quoties lex ipsa hanc confirmationem expressim impedit. 269. 8
- Iurans aliquam accipere vxorem, an teneatur contrahere cum ea matrimonium, si cùm ipsa diues sit, nolit ei dotem assignare. 18. 6. & 4
- Iurans contractum venditionis, an possit læsus vltra dimidiam agere ad precium tantùm? 324. 8
- Iurans soluere certam quantitatem, an possit compensationem obijcere? 229. 9
- Iurare an liceat per membra Christi. 209. 6
- Iurare per metum compulsus, mortaliter peccat, si ante absolutionem id iuramentum violet. 47. 4
- Iura sepulchrorum an spectent ad substitutum ex directa militari substitutione? 756. 11
- Ius naturale an possit tolli in parte, vel ex causa. 514. 3
- Ius gentium qua ratione à naturali iure distinguatur. 514. 4
- Ius Ciuile nec adsistit, resistit stipulationi, quæ alteri per alterum fit? 291. 10
- Ius patronatus præscribi à laicis potest in ecclesia, quæ patronum habet, & olim habuit, atque inibi tractatur de tempore huic præscriptioni necessario. 400
- Ius patronatus ecclesiastici ad hæredes, etiam extraneos transit, & an transeat ad substitutum ex directa militari? 756. 12
- Ius patronatus in Ecclesia libera præscriptione à Laicis acquiri non potest. 396. 2
- Iuri reuerentiali an possit quis renunciare, & ibi de intellect. l. ad egregias. ff. de iureiur. 262. 8
- Iurisdictio in præiudicium inferioris à Principe præscribitur tempore ordinario. 359. 5
- Iurisdictio voluntaria exercetur aliquando extra territorium. 178. 15
- Iurisdictio, & mistum Imperium præscriptione possunt acquiri. 357. 1
- Iusiurandum potest remitti ab eo cui præstitum fuerit. 217. 1
- Iustitia comes est iuramenti. & ibi de iuramento. quo res illicita promittitur, quando mortalem aut venialem culpam inducat. 242. 6
- Iustitia distributiua à commutatiua differt. 481. 1

- L.

- LÆsio enormissima, an faciat locum d. l. 2. in contractu iurato? 322. 5
- Laici non sunt admittendi ad missarum solennia, quæ sub hac forma celebrantur. 938. 4
- Laicus, vel Clericus absque protestatione, criminali iudicio aliquem accusans, irregularis est, si accusatus à iudice occidatur. 594. 1
- Laicus in mortis articulo, an possit absoluere ab excommunicatione. 904. 9
- Laicus non potest excommunicare. 901. 3
- Laicus adulter per iudicem ecclesiasticum puniri an possit. 138. 20
- Legatum quibus formulis olim fieri solebat, & inibi de verbo, lego. 759. 1
- Legata pia possunt ab hærede laico peti, etiam coram iudice ecclesiastico. 690. 13
- in Legato dubio an comprehendatur, quod maximum, an quod minimum est, & quid in legatis pijs. 671. 4
- Legata pia debentur ex testamento perfecto, ratione voluntatis, quamuis ad legata profana processum à testatore non sit, impediente morte. 697. 10
- Legatum à marito vxori factum, si castè vixerit, perditur, si ipsa secundò nubat. 60. 12
- Legata pia an peti possint ex testamento minus solenni, facto tamen principaliter ad aliam quampiam causam. 694. 3
- Legatum dotis potest in alterius voluntatem conferri. 708. 15
- Legatum rei hæredis quem effectum habeat. 673. 3
- Legatum rei alienæ, etiam ab ignorante relictum consanguineis & coniunctis, effectum habet. 673. 4
- Legatum rei Ecclesię an teneat & possit effectum sortiri, & quid de legato rei dotalis. 674. 5
- Legata in minus solenni testamento relicta, an in iudicio animæ debeantur. 689. 4
- Legatis à patre mille pro maritanda filia, & ea postmodum ab ipso patre nuptui tradita, constituta dote ex quingentis, an reliqua quingenta possint exigi. 712. 10
- Legatum pro dote alicuius puellæ est conditionale. 667. 11
- Legatum ad Ecclesiæ ædificium non effici caducum, ex eo, quòd locus non fuerit ædificationi designatus. 670. 12
- Legatum à marito vxori factum, rectè illam admittit conditionem, si viduitatem seruauerit. 60. 11
- Legatum relictum vxori, illi tantum debetur quæ vxor erat tempore testamenti. 714. 3
- Legatum relictum canonicis, collegio Canonicorum acquiritur, non ecclesiæ. 716. 10
- Legatum relictum parochiali ecclesiæ, an imputetur in quartam eidem ecclesię iure debitam. 710. 6
- Legatum conceptum his verbis, vt nihil exigat legatarius de bonis meis, an inducat compensationem. 711. 7
- Legatum relictum Ecclesiæ diuæ Marię, quid Ecclesiæ ex pluribus debeatur. 611. 2
- Legatum virgini factum, si Titio nupserit, minimè amitti, si ipsa legataria alteri nubat ex consensu patris. 65. 2
- Legatum relictum creditori quando compensetur cum debito conuentionali vel legali. 707. 9
- Legatum vel hæreditatem an possit quis repudiare in præiudicium alterius. 791. 12
- Legata pia debentur hæreditate non adita, & inibi Regia l. prima. titulo secundo, libro ordinat. explicatur. 790. 11
- Legatum an possit fieri nutu. 702. 3
- Legatario competunt actio personalis, & hypothecaria. 759. 2
- Legitimatus per matrimonium subsequens, an sit primogenitus censendus, excluso fratre, posteà ex matrimonio legitimo ante secundum coniugium natum. 150. 28
- Legitimatus per subsequens matrimonium, an sit dicendus natus ex matrimonio legitimo. 151. 30
- Legitimatus per subsequens matrimonium ad retractum admittendus est. 149. 22
- Legitimatus per subsequens matrimonium, admittitur ad ecclesiasticam emphyteusim. 149. 23
- Legitimatus per subsequens matrimonium in Episcopum eligi potest. 149. 24
- Legitimatus per subsequens matrimonium, etiam iurib. municipalibus legitimus censetur, 149. 25
- Legitimatus per matrimonium subsequens, verè, non fictè, legitimus est. 149. 26
- Legitimatus per matrimonium subsequens ad feuda admittendus est. 149. 27
- Legitimatus rescripto Principis an sit non tantùm parentibus, sed & cognatis & agnatis legitimus effectus? 183. 2
- Legitimatus rescripto Principis admittitur ad retractum ex Regia lege. 183. 3
- Legitimatus in quibus differat ab eo, cum quo Princeps dispensauit. 175. 5
- Legitimatus tanquam incestus, non censetur legitimatus, si tantùm sit adulterinus. 177. 11
- Legitimato debetur legitima, atque ei competit ius dicendi testamentum inofficiosum. 173. 2
- Legitimatio per subsequens matrimonium reuocat donationem ex constitutione l. si vnquam. C. de reuoc. donat. 150. 29
- Legitimatio à quo sit concedenda filio Clerici, etiam in sacris constituti. 178. 19
- Legitimatio ratione subsequentis matrimonij, est tantùm Iure humano inducta. 148. 18
- Legitimatio quid sit, & in quo differat à dispensatione. 172. 1
- Legitimatio an concedatur quo ad Cardinalium dignitatem, & quo ad Prætorium Rotæ. 183. 4
- Legitimato patre, an nepotes ex eo auo censeantur legitimi? 183. 5
- Legitimatio filiorum exigit parentum consensum, ipsorumque filiorum. 146. 13
- Legitimatio an possit à Principe concedi sibi, non subditis. 177. 14
- Legitimationis in petitione est Principi exprimenda qualitas filij illegitimi. 179. 1
- ad Legitimationem an sit vocandus substitutus sub ea conditione, si sine liberis institutus decesserit? 181. 8
- ad Legitimationem, quę fit mortuis ipsis parentibus, an sint vocandi agnati & cognati. 182. 9
- Legitimandi potestas à Principe concessa, non operatur, vt quis possit proprios filios legitimos efficere. 179. 21
- Legitimandi potestas à Principe concessa, an sit fauorabilis, vel odiosa. 175. 6
- Legitimandi potestas à Principe alicui concessa, non extenditur ad dispensationem. 177. 10
- Legitimare potest Princeps sibi subiectos extra territorium. 178. 17
- Legitimare non potest Princeps secularis, quoad ecclesiastica, sicut nec Papa, quo ad temporalia. 178. 18
- Legitima portio, & quarta Trebellianica qualiter deducantur? 784. 1
- Legitima debita filijs, an tolli possit lege humana. 166. 5
- Legitimum se esse allegans, id probare debet. 151. 1
- Leonem habens in domo, aliamue feram, an sit irregularis, si ea hominem occiderit. 593. 11
- Lex ciuilis in iudicio interiori animę ligat, atque seruanda est. 134. 9
- Lex Ciuilis non potest matrimonia prohibere. 104. 16
- Lex Regia octaua. tit. 11. part. 4. explicatur. 57. 8
- Lex humana aliquid prohibens vel præcipiens cum pœnæ adiectioue, an obliget transgressorem ad culpam mortalem vel venialem. 473. 2
- Lex humana obligat transgressorem ad culpam quandoque mortalem, quandoque venialem. 474. 3
- Lex purè pœnalis an ex seipsa inducat obligationem, an culpam mortalem vel venialem. 475. 4
- Lex Ciuilis permittens patri, & marito adulteros occidere propria auctoritate, ipsam occisionem non approbat 136. 13
- Lex Ciuilis per mittens patri, & marito adultero occidere propria auctoritate, hanc ipsam occasionem approbans, est nulla. 136. 14
- Lex Ciuilis inducens solennitatem testamentariam, iusta est. 690. 6
- Lex humana potest contractus quosdam pro communitatis vtilitate prohibere, qui iure naturali non sint improbati. 289. 6
- Lex domicilij mariti, an habeat locum in bonis existentibus extra illud territorium. 110. 9
- Lex Tauri 49. rursus in praxim deducitur, & variè intelligitur. 74. 21. & 22
- Lex Regia de vsuris, defenditur. 74. 20
- Leges ciuiles præscriptionem inducentes cum mala fide, an possint procedere iure Pontificio, & quid de actionibus personalibus. 404. 3
- Lege, Quoties. C. de rei vend. habere locum, etiamsi prima venditio fuerit iurata. 19. 10
- Legis Iuliæ Pompeiæ caput vnum ex Gellio, atque item alterum. 140. 2
- Lex Iulia de adulterijs, patri licet filiam & adulterum quemcunque occidere: marito autem tantùm permissum est, vilem adulterum occidere 132. 2
- Leges ciuiles & seculares, an possint vinculum iuramenti remittere. 220. 7
- Leges ciuiles præscriptionem cum mala fide, inducentes ac permittentes, an & in foro Pontificio exclusæ, saltem in foro seculari obtineant. 406. 4
- Leges Ciuiles alimenta spurijs negantes, iniquas esse, & ideò iure Canonum abrogari. 167. 6
- Libellus qualiter concipiatur ad legatum, cui fuit addita pœna. 779. 9
- Liberi primi gradus non computánt in quartam Trebellianicam fructus perceptos, ex hæreditate ante moram. 766. 4
- Liberorum procreationem præmia in Republica habuisse. 138. 1
- Libertas seu immunitas à soluendis indictionibus & collectis, quo tempore præscribatur. 354. 8
- Licentia testandi est intelligenda de primo testamento, & re integra morte concedentis finitur. 683. 8
- Linea cognationis quid sit. 82. 4
- Linea paterna vel materna, quos ex cognatione contineat. 82. 5
- Litis contestatio in causa appellationis an sit necessaria. 780. 1
- Lite etiam contestata vxor potest obijcere viro, accusanti eam ciuiliter, exceptionem paris criminis. 129. 6
- Lucra matrimonio constante viro & vxore cohabitantibus acquisita, Regio iure ipsis communia sunt. 111. 6
- Lucra constante putatiuo matrimonio acquisita an sint viro & vxori communia. 112. 7
- Lucra matrimonio constante ex Reg. lege delata, an possit aliter coniunx ex renunciatione repudiare? 113. 11
- Lucri spe potest quis adiecta conditione inuitari ad matrimonium contrahendum. 41. 6
- Lucri spe ita potest quis adiecto modo inuitari ad contrahendum matrimonium, vt eo non contracto lucrum illud amittat. 41. 7
- Lucro quem priuari an sit pœna. 47. 8
- Lucrum causa matrimonij alicui, ab alio, quàm vxore datum, soluto matrimonio an sit mariti vel vxoris. 41. 9
- Ludens pecunia credita, an teneatur promissam pecuniam lucranti soluere in animæ iudicio. 471. 8

- M.

- MAior sponsalia contrahens cum minore, ab eis recedere nequit. 20. 5
- Mala fides præsumpta vel ficta ipsius defuncti, non nocet hæredi. 394. 6
- Mala fides quocunque tempore ante perfectam præscriptionem contingens, interrumpit præscriptionem. 411. 2
- Mala fides respectu vnius, an impediat præscriptionem respectu alterius. 389. 5
- Maleficia, quo in sensu, fine, & proposito distinguantur. 557. 3
- Mandatum tacitum homicidij facit quem irregularem. 571. 3
- Maritus & vxor sunt cogendi simul cohabitare, auxilio etiam à iudice seculari petito. 107. 1
- Maritus an possit expellere à domo vxorem, propter dotem non solutam? 108. 2
- Maritus occidens adulteros, lege Regia sibi à iudice traditos, an peccet mortaliter: 138. 8
- Maritus, vel vxor, matrimonium secundum contrahere nequeunt, etiam si primum non sit carnali copula consummatum. 118. 5
- Maritus occidens propria auctoritate vxorem, non acquirit dotem, nec arras, quę propter adulterium ei lege adiudicantur. 134. 7
- Maritus an possit licitè communicare cum vxore excommunicata? 817.
- Maritus an possit excludere, ex iure fisci, vxorem dotem repetentem, quę nuptias incestas scienter contraxerat? 94. 23
- Maritus in dote putatiua soluenda non habet annuam dilationem. 94. 24
- Maritus non lucratur fructus dotis putatiuè. 95. 25
- Maritus ad dotem putatiuam conuenitur vltra quàm facere possit. 95. 25
- Maritus an licitè cohabitare valeat cum vxore adultera. 114. 4
- Marito, ante legem Iuliam de adulterijs, an licuerit vxorem & adulterum in crimine deprehensos occidere. 132. 1
- Maritus licet possit vxoriè notori adulteræ negare coniugale debitum propria autoritate, non tamen potest eam à domo expellere absque sententia Iudicis. 127. 12
- Maritus propria auctoritate vxorem adulteram expellens à domo, an acquirat dotem vxoris. 127. 13
- Maritus an possit accusare vxorem de adulterio, si illius criminis conscius eam carnaliter cognouerit. 129. 7
- Masculi ex fœminis descendentes, an veniant appellatione generationis, posteritatis, sobolis, aut progeniei. 776. 13
- Masculi, quorum mentio fit in conditione, adhuc non censentur vocati ex testamento. 732. 5
- Mater secundò nubens, non petito tutore filijs, nec rationibus redditis, punitur pœnis à iure Ciuili statutis. 59. 6
- Mater secundò nubens, atque etiam pater tenentur filijs, ex primo matrimonio susceptis, reseruare lucra, sibi ex illo matrimonio delata. 59. 7
- Mater tutrix an possit in carcerem mitti pro pecunia debita filijs. 261. 7
- Matrimonium contrahens cum meretrice, opus pium agit, atque indulgentiam peccatorum consequitur. 185. 3
- Matrimonium à pubere contractum, sponsalia cum impubere præcedentia dissoluit, licet is pubes à sponsalibus dissentire nequit. 21. 6
- Matrimonium contractum lite pendente, super primo, an censeatur bona fide contractum, saltem ex præsumptione. 142. 8
- Matrimonium etiam non consummatum, minimè dissoluitur per sacri ordinis susceptionem. Nec item per episcopi dignitatem. 122. 9
- Matrimonium est indiuiduum vinculum, ex institutione diuina. 23. 8
- Matrimonium est sacræ rei signum, vbi, quid significet, explicatur. 23. 9
- Matrimonium ante carnis copulam perfectum quo ad vinculum, & sanctitatem sacramenti, non tamen quo ad significationem. 24. 1
- Matrimonium sacramentum est nouæ legis. 24. 2
- Matrimonij sacramentum gratiam confert. 24. 3
- Matrimonium in legitimum, ratum, & consummatum distinguitur. 24. 4
- Matrimonium contractum per procuratorem, an sit sacramentum. 25. 5
- Matrimonium à quo, & qua ratione fuerit institutum. 25. 6
- Matrimonium contractum propter non conuenientem finem, valet, licet illicitè contrahatur. 25. 7.
- Matrimonium contractum lite pendente super primo, quod nullum est, valet, etiamsi alter ex contrahentibus credat primum matrimonium validum esse. 53. 4
- Matrimonium metu contractum, etiam iuramento præstito, est nullum ipso iure. 47. 3
- Matrimonio in gradu prohibito contracto, ad quem pertineant vtrinque donata vel acquisita. 112. 8
- Matrimonium ex coitu cum sponsa præsumitur, etiam si sponsa ab alio quàm sponso cognita fuerit. 11. 8
- Matrimonium contrahere nequit, qui mente captus est. 27. 8
- Matrimonium contrahitur frequenter per interpretem. 64. 3
- Matrimonium vnde sic dicatur, & eius definitio. 22. 1
- Matrimonij etiam copulati appellatione, illud, quod ex solo consensu constat, continetur, licet consummatum non sit. 22. 1
- Matrimonium metu contractum, est nullum ipso iure. 46. 1
- Matrimonium Iure Canonum non præsumitur ex diutina maris & fœminæ cohabitatione. 22. 5
- Matrimonium metu contractum, est nullum omninò, etiamsi vim passus coactus sit eam vxorem accipere, cui prius coniugalem consensum promiserat. 7. 6
- Matrimonium clandestinum an sit peccatum mortale. 71. 8
- Intellectus ad constitutiones, excommunicantes eos, qui contrahunt clandestina coniugia. 71. 9
- Matrimonium clandestinum quod dicatur. 72. 10
- Matrimonium clandestinum etiam si probetur legitimè, non præfertur secundo in facie ecclesiæ contracto. 72. 11
- Matrimonium clandestinum dato aliquo impedimento, prolem illegitimam reddit, non obstante vtriusque parentis bona fide. 72. 12
- Matrimonium verum contrahitur inter duos habiles, licet eorum alter subesse impedimentum falsò opinetur. 51. 2
- Matrimonij præsumptionem ab ecclesia inductam, ex copula post sponsalia sequuta, iuris & de iure censeri. 9. 2
- Matrimonij conditionalis contractus purus efficitur ex solo coitu præcedenti defectum conditionis. 33. 13
- Matrimonium minimè censetur, nec dici potest consummatum, propter copulam præcedentem. 13. 15
- Matrimonium qualiter sit legitimus actus, qui conditionem nec diem recipiat. 28. 3
- Matrimonium carnali copula consummatum non dissoluitur à Romano Pontifice. 124. 15
- Matrimonium non consummatum, an possit dissolui ex Romani Pontificis dispensatione. 12. 3
- Meretrix petere potest apud iudicem exteriorem, mercedem sibi promissam ob fornicationem. Et ibi intellectus l. 4. §. sed quod meretrici. ff. de condict. ob turp. caus. 457. 1
- Meretrici datum an ab ea retineri possit, seclusa causa donationis. 460
- Meretrix quæ dicatur. 185. 4
- Metus, cadens in constantem virum, irritum facit matrimonium, ex propria actus natura, non tantùm ex constitutione humana. 48. 6
- Metus matrimonium irritum facit, etiamsi contrahens dederit causam metui. 48. 7
- Metus contractum coniugalem vitiat, etiam si quis cogatur incertam ex certis vxorem sibi accipere. 48. 8
- Metus amissionis bonorum omnium, vel maioris partis censetur cadens in constantem virum. 46. 17
- Metu matrimonium contrahens, nec tamen consentiens, mendax non est. 43. 4
- Metus protestatio necessaria non est, plurimùm tamen coadiuuat timoris probationem. 49. 12
- Metu committens aliquod crimen, an sit venia dignus? 49. 7
- Metus cadens in constantem virum arbitrio iudicis decernitur. 43. 8
- Metus minus censetur constans in fœmina, quàm in viro. 44. 9
- Metus carceris quando contractum vitiet, atque ibi agitur de intellect. l. qui in carcere. ff. quod met. caus. 45. 15
- Metus illatus à fortuna contractum minimè vitiat. 45. 16
- Metus diffinitio, atque inibi explicatur Iurisconsul. in l. 1. ff. quod met. caus. 42. 1
- Metus præcedens purgatur ex cohabitatione spontanea. 50. 1
- Metus inferendi præsumptio est iusta causa deponendi fœminam in loco honesto, vt liberè consentiat matrimonio. 50. 2
- Metus reuerentialis an impediat matrimonium carnale. 50. 3. & 5
- Metus solus reuerentialis non rescindit cæteros contractus. 50. 4
- Metus excommunicationis an dicatur cadens in constantem virum. 44. 12
- Metus reuerentialis impedit matrimonium contrahi ex tacito consensu. 51. 6
- Metus reuerentialis an impediat matrimonium spirituale. 51. 7
- Metus nunquam excusat, nec à mortali, nec à veniali crimine. 42. 3
- Metus reuerentialis cum graui læsione, an operetur contractus rescissionem? 324. 7
- Minor iurans contractum, an videatur renunciare beneficio ætatis, & remedio d. l. 2. 322. 6
- Minor vigintiquinque annis, maior decem & septem potest esse executor testamentarius. 770. 4
- Modus, qui refragatur coniugali substantiæ, etiam matrimonij contractum nullum reddit. Secùs tamen est in pacto. 32. 8
- Monachi tenentur quartam portionem soluere parochiali Ecclesiæ, etiam de legatis hîc expressis. 797. 6
- Monachus factus Episcopus, an liberetur à religionis regulis & statutis. 657. 18
- Monachus à primo monasterio ad secundum recedens, an deferat secum bona primo monasterio iam quæsita. 658. 20
- Monasterio an acquiratur hæreditas, quæ monacho defertur sine ipsius monachi aditione. 658. 21
- Monasterium, quod non potest in loco per testatorem electo construi, alibi est construendum. 667. 9
- Monitio necessaria est ad excommunicationem infligendam, & ibi an debeat esse personalis. 880. 4
- Monitio ad excommunicationem proferendam, debet esse trina. 880. 5
- Monitio trina an sit necessaria ad excommunicationem in notorijs. 887. 6
- Mors mariti absentis qualiter probetur. 118. 4
- Mortis causa capio quid sit 667. 26
- Mors sequuta ex imperitia medici, vel culpa vulnerati, an efficiat vulnerantem irregularem? 579. 9
- Mulier secundò nubens intra annum, non est alenda ab hæredibus mariti, etiam nolentibus dotis bona mobilia restituere. 59. 9
- Mulier secundò nubens, amittit vestes lugubres, ab hæredibus mariti sibi præstitas. 60. 10
- Mulier contrahens matrimonium vel sponsalia, an censeatur dedisse in dotem marito vel sponso propria bona. 17. 5
- Mutatio & correctio veterum legum iustissima est. 920. 2
- Mutilatio membri æquipollet homicidio quo ad irregularitatem, & quod dicatur membrum? 603. 8
- Mutuum consensum in matrimonio requiri, qualiter intelligatur 62. 7

- N.

- NAturalis qualiter ex testamento, patri habenti legitimos possit succedere, etiam iure Regio. 158. 11
- Naturalis an possit ex testamento, patri habenti legitimos parentes succedere, etiam Regia lege? 158. 12
- Naturalis filius an habeat contra testamentum matris querelam inofficiosi testamenti? 159. 16
- Necessitas extrema quando licitam faciat rei alienæ acceptionem. 453. 3
- Necessitas extrema non excusat à peccato fornicationis, & quę sit ratio, latè examinatur. 454. 5
- Negatiua oratio ex seipsa nihil affirmat. 66. 7
- Nemo potest alteri, nec sibi ex bonis operibus primam gratiam ex condigno mereri, & ibi vnde procedat meritum condigni 834. 1
- Neophytus an sit recipiendus ad officia secularia, & quid de his, qui genus ac nomen ab Iudæorum gente deducunt, 553. 8
- Neophyti an sint ad ordinis sacramentum admittendi, & ad beneficia ecclesiastica eligendi. 552. 7
- Nepos legitimus vel naturalis ex filio spurio, an possit ab auo institui hæres? & quid de nepote ex filio, qui fuit ex incestu conceptus. 167. 13
- Nepos rescripto Principis auo legitimus efficitur, etiam post patris mortem. 148. 20
- Nepos ex filio præmortuo an fiat legitimus, ex matrimonio inter auum & auiam contracto. 148. 19
- Nepos ex filio naturali non aliter auo intestato succedit, quàm eius pater successisset. 157. 10
- Nepotes spurij an sint ab eorum auis seu proauis alendi. 170. 16
- Nixus copulæ circa sponsalia iuris interpretatione de futuro, verbis tamen de præsenti, an aliquid operetur 14. 20
- Nobilis vel Hidalgus an possit renunciare beneficio, quod habet, ne in carcerem pro debito mittatur? 259. 5
- Nominatio filij ad eum efficiendum legitimum, an exigat, quod pater profiteatur simul esse. 171. 2
- Nominatio filij absque eo quòd hæres instituatur, eum reddit legitimum. 171. 3
- Nominatio filij an efficiat eum legitimum, quando fuit à patre solenniter facta. 170. 1
- Nothus quis dicatur. 157. 6
- Notorium an sit necessariò allegandum, atque ibidem agitur de intellectu glo. in Cle. appellanti. de appellat.
- Nouerca iure naturæ in coniugium admitti non debet. 101. 6
- Nuptiæ secundæ an sint benedicendæ? 184. 2
- Nuptias secundas licitas omninò esse aduersus quosdam hæreticos. 58. 4
- Nuptias secundas contrahens, viuente primo coniuge, qua pœna puniatur. 119. 6

- O.

- OBligatio naturalis in delictis non oritur à consensu delinquentis in pœnam. 889. 10
- Obligatio naturalis quæ sufficiat ad impediendam repetitionem scienter soluti per iuris errorem 290. 8
- Obligatio naturalis dupliciter consideratur, quo ad intellectum iuris humani. 288. 5
- Obligatio voti an sit ex lege diuina. 664. 12
- Obligatio an ex iuramento promissorio nascatur, & actio competat iure Pontificio. 214. 3
- Obligatus ad factum, an ratione iuramenti cogatur præcisè facere? 218. 6
- Occidens adulteros propria auctoritate in locis, quo ad temporalia ecclesię subditis, puniendus est. 136. 15
- Occidens Sempronium errore quodam iusto, putans eum esse Titium, quem volebat occidere, an sit puniendus. 895. 14
- Opera bona iusti meritoria sunt ex condigno vitæ æternæ. 837. 4
- Opera bona iustorum dupliciter considerantur, & idem meritum condigni distinguitur. 838. 5
- Opera extra charitatem facta non sunt ex rigore iustitiæ satisfactoria, etiam recedente fictione. 842. 8
- Opera extra charitatem facta, etiam iniuncta in pœnitentiam sacramentalem, non sunt de iustitia satisfactoria, adhuc accedente charitate. 842. 9
- Opera facta in charitate, & per peccatum mortificata, charitate accedente priorem effectum recipiunt. 843. 10
- Opera bona facta extra charitatem, quandoque vtilia sunt. 844. 11
- Ordo minor non impedit matrimonij contractum, contrahens tamen amittit beneficia ecclesiastica. 77. 4
- Osculum, alijque tactus impudici, an inducant adulterij probationem. 128. 3

- P.

- PActio futuræ successionis qua ratione sit contraria bonis moribus. 257. 2
- Pactum renunciationis hæreditatis paternæ factum etiam eo tempore, quo filia nuptui non tradebatur, an teneat 312. 1
- Pactum renunciationis hæreditatis paternæ iuramento præstito factum à filia, quæ religionem ingredi vult, an teneat? 312. 2
- Pactum quo filia dote contenta renunciat paternæ hæreditati, quib. rationib. improbetur. 304. 1
- Pactum nudum quod sit, & vnde eo nomine appelletur? 293. 12
- Pactum dotale, quo pater pollicetur, æquis portionibus filios instituturum, iuramento confirmatur, & inibi an possit liberè hoc pactum reuocari? 305. 2
- Pactum renunciationis hæreditatis paternæ, renuncianti, & eius filijs ac hæredib. nocet. 319. 7
- Pactum à filia factum, quo paternæ hæreditati renunciat ipsi patri absenti, an valeat? 306. 4
- Pactum quo hæreditati paternæ renunciatur, excludit filiam à bonis patris, etiam intestati. 319. 5
- Papa an teneatur semel in anno confiteri. 815. 5
- Papa an possit permittere clericis liberam testandi facultatem de reditibus ecclesiarum 682. 7
- Papa an possit votum solenne continentiæ propria dispensatione remittere. 664. 11
- Papa potest monachis licentiam testandi concedere. 664. 10
- Papa potest dispensare in aliquot gradibus, ex contentis cap. 18. Leuit. 102. 10
- Papiniani non inelegans intellectus in l. miles. §. quærebatur. ff. de adult. 3 11
- Parentes succedunt liberis in stirpem, non in capita. 799. 4
- Parochiani possunt præscribere ius præsentandi rectorem in ecclesia libera. 397. 3
- Parricidij crimen expenditur, & lex Pompeia de parricidijs explicatur. 566. 12
- Pars hæreditatis paternæ aut fraternæ repudiata ab vno ex successoribus, qualiter alijs adcrescat? 801. 10
- Partus ancillarum non sunt in fructu. 455. 6
- Pater cogitur dotem constituere filiæ, quæ absque eius consensu nupsit viro digno 57. 7
- Pater non potest iubere filijs rogatis hęreditatem restituere, vt fructus ante moram percepti computentur in Trebellianicam. 768. 9
- Pater potest in testamento, etiam minus solenni, filium naturalem hæredem instituere, non existentibus filijs legitimis. 158. 13
- Pater vel maritus an possint licentiam propria auctoritate occidendi adulteros, alteri committere. 133. 5
- Pater & mater auis præferuntur in successione filij intestati. 799. 3
- Patris consensus sufficit & requiritur, vt filiusfamiliàs possit causa mortis donare. 639. 6
- Patre accipiente emphyteusim pro se, & filijs suis masculis & fœminis, an eo mortuo à masculis excludantur fœminæ 729. 2
- Patria potestas Regia lege per contractum matrimonij tollitur. 113. 13
- Patruus iure naturæ potest neptem accipere vxorem, & ideò nunc poterit ex Romani Pontificis dispensatione. 102. 9
- Patrui qualiter nepotibus intestatis succedant. 805. 9
- Patronus tenetur digniorem præsentare episcopo ad beneficij institutionem. 483. 5
- Patronus etiam præscriptione potest acquirere ius præsentandi rectorem in ecclesia collegiali. 398. 4
- Pauperum hæredum institutio incerta, an valeat, & qualiter sit intelligenda. 707. 14
- Peccatum mortale an priuet suffragiorum communione ecclesiæ? 854. 3
- Peccatum veniale, an fiat per consuetudinem mortale? 865. 7
- Peccatum an possit contingere per ignorantiam, & an iustè puniatur? 899. 17
- Peculium, quod in cæteris filijs familiàs est aduentitium, in clericis filijs familiàs erit castrense, vel quasi castrense. 686. 1
- Pecunia residua constructo opere, per testatorem iniuncto, an sit hæredi adiudicanda. 667. 16
- Pensiones an vacent per matrimonij contractum. 78. 6
- Percussor alter ius, membrum efficiens debile, an sit irregularis. 604. 9
- Periurium etiam in re leuissima contingens, mortale crimen est. 207. 4
- Periurij grauitas, & an sit maius crimen homicidij. 245. 1
- Periurus ratione iuramenti de calumnia, an sit puniendus? 250. 7
- Periurium lege Pontificia, & seculari puniri potest. 246. 2
- Periurus qualiter iure Canonico puniatur? 246. 3
- Periurus, an sit infamis infamia iuris? 247. 4
- Periurium propriè non committitur ab eo, qui peruersè per falsos Deos iurat. 212. 11
- Piscaturæ & venationis interesse etiam dari potest. 496. 12
- Pollicitatio, an iure Canonico obligationem, & actionem inducat? 295. 15
- Pollutio nocturna quando inducat abstinentiam à celebratione, & communione Eucharistiæ? 602. 7
- Pœna mortis pro adulterio an iustè à lege inferri possit? 137. 17
- Pœna amissionis bonorum ipso iure inducta, etiam ab hæredibus delinquentis exigitur. 87. 6
- Pœnæ à legibus statutæ contra fœminas, intra annum luctus nubentes, iure Canonico corriguntur, cæteræ autem minimè cessant. 58. 5
- Pœna Laici committentis incestum. 87. 2
- Pœnitentia solennis efficit quem irregularem. 543. 10
- Pœna adiecta in testamento qualiter committatur, & an hæreditas possit à testatore adimi in pœnam? 778. 7
- Pœna legis partim remittitur propter iustum dolorem delinquentis. 135. 11
- Pœna conuentionalis an debeatur in foro conscientiæ. 90. 11
- Pœna à contractu matrimonij omninò reijcienda est. 53. 5
- Pœna ipso iure inducta, an locum habeat in foro conscientiæ. 89. 10
- Pontifex summus an habeat temporalem iurisdictionem in actu vel in habitu. 505. 7
- Pontifex Romanus an possit dispensare aut permittere, quòd communicet quis cum excommunicato? 814. 2
- Pontifex Romanus an possit licitè absque peccato communicare cum excommunicato? 814. 3
- Pontifex Romanus ex quo pacto possit in voto dispensare, & ibi de voti commutatione. 218. 4
- Pontifex Romanus an possit aliquo casu legitimare, etiam quo ad temporalia, subditum Principi seculari. 178. 16
- Pontifex Romanus qua ratione possit prohibere coniugalem contractum. 104. 17
- Portio legitima an sit deducenda in vna tantùm re, vel ex omnibus hæreditarijs rebus. 782. 5
- Possessor olim an præsumatur hodie possidere quo ad interdictum vnde vi. 347. 5
- Possessio ficta an sufficiat ad præscriptionem. 347. 5
- Possessio quandoque habet plurimum iuris, quandoque plurimum facti, & huius distinctionis examinatio. 348. 6
- Possessor olim an præsumatur hodie post decennium possidere. 345. 3
- Positus in conditione non vocatur ex illo testamento, etiamsi institutio non succedat de iure ab intestato. 733. 7
- Positi in conditione non censentur positi in dispositione. 731. 2
- Positi in conditione non censentur vocati ex testamento, etiamsi nominatim à testatore grauentur, secundum communem. 731. 3
- Potestas exequendi vltimam voluntatem, an ante annum transferatur in episcopum. 666. 5
- Præceptum de non inferenda molestia, aut de non mouenda quæstione, an intelligatur de quæstione iuris? 779. 8
- Præceptum diuinum vel humanum regulariter seruatur per opera extra charitatem facta ad hunc effectum, ne quis nouam violati præcepti culpam contrahat. 846. 1
- Prælatus an teneatur inuentarium de rebus ecclesiæ facere. 653. 9
- Prælatus an possit differre bonorum ecclesiæ repetitionem ob vitandum scandalum. 443. 6
