Octauò quæritur opportunè, an liceat in his festiuitatibus mortuos sepelire intra Ecclesiam? & glos. in Clem. 1. de sepult. in princi. tenet, quòd hoc minimè liceat: cùm tantùm permittantur officia diuina, & eorum publica celebratio: sepultura verò mortuorum non pertinet ad officia diuina. probat hoc ipsum tex. elegans in c. cùm & plantare. §. quòd si templarij. de priuileg. vbi eo tempore, quo in Ecclesijs interdictis permissa est diuinorum officiorum celebratio propter aliquod priuilegium, non ex hoc censetur permissa mortuorum ecclesiastica sepultura, sic denique præcitatam gl. sequuntur Card. Imol. Abb. Ioan. Vanchelius, & Bonifa. 3. col. ibidem. Ioan. And. Domi. & Fran. hic, Frede. in d. consi. 111. col. 5. Gons. à Villadiego de irregula. c. de interd. col. 5. scribens post Imol. in d. Clem. 1. idem esse quo ad officium defunctorum, vt hoc his diebus dici non possit, etiamsi corpus extra Ecclesiam sepeliatur. in quo Frederi. in d. cons. 111. & Syluest. in verb. interdictum. 5. q. 2. contrarium tenent, licet prædicta opinio quo ad sepulturam, quæ communis est, probaretur: cùm & officium defunctorum pertineat ad diuinorum officiorum celebrationem. Quam sententiam ipse veriorem esse censeo. Imò & posse intra Ecclesiam his diebus corpora defunctorum sepeliri, aduersus magis receptam vulgò opinionem probant Cald. de eccles. interdi. 6. membro. versi. item quæritur. Ancha. hîc. Angel. in verb. interdictum. 6. q. 35. Flor. 3. part. titu. 26. ca. 4. ea ratione, quòd sepultura ferè ad officium diuinum pertineat: quia funus ipsum ad Ecclesiam defertur cum officio diuino. c. quia diuina. 13. q. 2. & hæc quidem opinio benignior est, iureque defendi, & æquitate poterit.

Illud tamen est apud omnes in confesso, in his festiuitatibus omnia licere, quæ ad officium pertineant diuinum, & eius celebrationem: ea verò, quæ pertinent ad sacramenta, minimè permitti, nisi ea forma, qua permittuntur alioqui tempore interdicti, vnde plura possent deduci ad huius responsi interpretationem, quorum aliquot exponam.

Nonò hinc constat, posse in his diebus hîc connumeratis benedici abbates, virgines, aquam, vestes, & alia ecclesiastica ornamenta: quod communi omnium sententia probatum est, præsertim ab Anchara. Freder. Cald. Syluest. & alijs, atque ab Angel. in verb. interdictum. 6. quæst. 18.

Decimò, secundum eosdem non poterunt in his festiuitatibus sacramenta eucharistiæ, & extremæ vnctionis ministrari: prius quidem his, qui nullo mortis periculo afficiuntur: posterius nec his, qui mortis articulo, & agone grauantur. quod probatur ex his, quę & nos adnotauimus in hac secunda parte. §. 2. numero 7.

Vndecimò constat, tempore interdicti posse publicè nuptias benedici ex concessione huius constitutionis in his diebus, quibus speciali priuilegio licet diuina officia celebrare apertis ianuis, & solenniter, modò alia ex causa non fuerint prohibitæ nuptiarum benedictiones. Est etenim benedictio nuptiarum diuinum officium: sicuti Calde. & alij communiter tradidere, Syluest. post Hostiens. in verbo, interdictum. 5. quæstione 2. sic locum obtinebit hæc opinio in die Assumptionis sacratissimæ virginis Mariæ, & in eucharistiæ festo: nam in alijs diebus hîc expressis interdictæ sunt nuptiarum benedictiones, iuxta notata in c. Capellanus. de ferijs. & in Epitome ad 4. lib. decretalium. 2. part. cap. 8. §. 11.

Duodecimò inde apparet, in his solennibus festis, quorum hîc mentio fit, etiam ipsis Clericis non licere eucharistiæ sacramentum accipere, nisi simul missarum celebratione ipsi eucharistiæ sacrificium consecrantes obtulerint: quod notant Ioan. Andre. Domin. Francis. & Doctor. hic. Cald. de ecclesi. interdict. 6. membro. tantum enim Clericis licet diuina officia celebrare, vt communi omnium iudicio diffinitum est.

Decimotertiò ipse infero, etiam in his festiuitatibus non licere fontes baptismatis benedicere: præterquam in ipsomet festo resurrectionis, nec enim tempore interdicti licet fontem benedicere, cùm hæc benedictio non sit necessaria ad baptismi sacramentum: quod notat Palud. in 4. sentent. distinct. 7. quæstio. 3. qua ratione reliquis diebus, quibus solennis est fontium benedictio instituta, fontes sacri baptismatis benedicentur eo modo, & forma tempore interdicti, quo cætera diuina officia celebrari possint. Nec oberit quod de chrismate decisum est in capit. quoniam. isto titul. suprà, quia illud est necessarium omninò ad confirmationis sacramentum.

Postremò vltima huius capitis pars non erit prætermittenda, siquidem Aret. in c. 1. col. 6. de rescript. Fel. in c. nonnulli. col. 7. eod. tit. versic. secundò fallit. & Ludouic. Gozadi. in consil. 14. num. 12. ex ea adnotarunt, priorem legem, rescriptum aut priuilegium habens simplicem futuræ concessionis, aut constitutionis derogationem, tolli per sequens, in quo hæc fieri concepta clausula. Non obstantibus quibuscunque priuilegijs, & constitutionibus, atque rescriptis, quauis forma, & expressione verborum conceptis. Quam opinionem ipse latiùs examinaui in 2. part. rubric. de testamen. num. 19.

Tandem his explicitis finem huic Relectioni constituimus, Lectorem beneuolum admonentes, nos semper sedulò in hisce tractatibus operam dedisse, vt breui quodam examine, quæ præ cæteris selegimus, adnotarentur.

IVRISPRVDENTIAE STVDIOSO LECTORI.

Quæ fuerat quondam varijs abscondita libris,
Et dubijs multis obruta materia:
Ordine quæ nullo rudis, & sine luce iacebat,
Atque nouis passim litibus implicita:
Hanc tibi dat Didacus dubijs & lite carentem,
Et claram arte: quis hoc antè peregit opus?

Iac. Boffæus.

INDEX OMNIVM EORVM, QVÆ IN HOC OPERE D. DIDACI COVARRVVIAE CONTINENTVR. PRIMVS NVMERVS PAGINAM, ALTER substantiam rei designat.

- A.

- ABDICATIO quid sit. 724. 22
- Absolutio ab excommunicatione hominis, à quo possit concedi?
- 914. 2
- Absolutio ab excommunicatione iuris & Canonis, & ab Episcopo regulariter dari potest. 915. 4
- Absolutio ab excommunicatione minori pertinet etiam ad presbyterum parochialem. 917. 6
- Absolutio ad cautelam, quando sit concedenda.
- 917. 7
- Absolutio ad cautelam à quo iudice dari possit, etiam à delegato apostolico. 918. 8
- Absolutio necessaria est ab excommunicatione, quæ lata fuit ad tempus tacitum, vel expressum. 901. 5.
- Absolutio ab excommunicatione, an possit dari sub conditione, & ad reincidendum. 902. 6
- Absolutio præstita absque iuris Canonici forma, an teneat? 902. 7
- Absolutio ab excommunicatione an possit dari ab eo qui presbyter non est? 906. 10
- Absolutio ab excommunicatione, qualiter sit danda, & quibus præmissis? 907. 11
- Absolutio ab excommunicatione obtenta in foro conscientiæ ex potestate Iubilæi, aut bullarum, an habeat vim in foro exteriori? 912. 16
- Absolutionem simplicem petens an videatur fateri, se excommunicatum esse? 913. 1
- Acquisita in ludo etiam illicito, non sunt in animæ iudicio restituenda. 468. 1
- Acquisita ex contractu nullo ob defectum solennitatis legis humanæ, restituenda sunt in conscientiæ iudicio. 467. 9
- Acquisitio possessionis quid sit. 337. 1
- Actio temporalis, qualiter perpetua fiat. 414. 6
- Actio quænam competat pro donatione causa mortis. 466. 17
- Actio com petens pro donatione causa mortis, an sit bonę fidei. 664. 18
- Actio non oritur ex contractu habente conditionem incertam, quando certum tamen quo ad euentum, donec conditio eueniat, licet statim obligatio oriatur. 39. 11
- Actiones redhibitoriæ, & quanto minoris, an tempore legibus definito excludantur, etiam in foro Pontificio. 408. 5
- Actus deficiens ratione probatoriæ solennitatis minimè validus efficitur iuramento præstito. 302. 1
- Actus deficiens in forma non confirmatur iuramento. & ibi. intellect. ad l. 1. §. si quis. ff. de verbor. oblig. 702. 2
- Actus contra iuramentum gestus an teneat?
- 624. 15
- Actus spiritualis contrarius iuramento an valeat? 272. 5
- Adulterium minimè committi cum alterius sponsa, quam de futuro appellamus, 2. 8
- Actulterium quo iure pœna mortis puniatur: atque inibi pœna adulterij explicatur. 136. 16
- Aduocatus in causa sanguinis, an præmissa protestatione, efficiatur irregularis? & quid de teste. 596. 5
- Aequitas, & rigor, qualiter distinguantur, & de summo, atque stricto iure. 373. 3
- Aetas à Canonibus requisita ad matrimonium malitia præueniri potest, atque inibi declaratur, quid sit hæc malitia. 68. 3
- Aetas septem annorum ad sponsalia requisita præmaturo iudicio, ac malitia suppleri & præueniri potest. 4. 1
- Aetas an sit à die conceptionis, vel natiuitatis computanda. 144. 3
- Aetas ad matrimonium iure Canonum necessaria. 68. 2
- Aetas conueniens Reipublicæ ad matrimonium contrahendum. 68. 1
- Affinitatis diffinitio. 84. 1
- Affinitas vnde dicatur. 84. 2
- Affinitas ex coitu etiam illicito oritur. 85. 3
- Affinitas frequenter concurrit cum publica honestate. 85. 4
- Affinitatis impedimento sublato per dispensationem publica honestas etiam tollitur. 85. 5
- Affinitas matrimonium impedit, solùm in primo genere, & intra quartum gradum, 85. 6
- Affinitas an detur inter virum & vxorem? 86. 7
- Agappe quid sit in Canonibus à Gratiano concinnatis. 796. 2
- Alienatio rei dotalis non confirmatur iuramento, vbi mulier prius iurauerat, dotem non alienare: & inibi expenditur gl. in c. licet. de iureiur. in 6. & per totum §. 271. 2
- Alienatio rerum Paraphernarum fieri potest absque iuramento. 289. 9
- Alimenta quib. ex causis filijs negari possint. 170. 17
- Alimenta filijs data, an ad eorum hæredes pertineant. 169. 15
- Alimenta liberis præstanda sunt, perspecta parentum & filiorum qualitate, & conditione.
- 167. 7
- Alimenta filijs spurijs debita, lege aliqua tolli non possunt. 166. 4
- Alma substantiuè & adiectiuè quid significet?
- 919. 1
- Ambrosij tex. apud Gratianum restituitur. 106. 2
- Anathema quid sit, & huius dictionis deductio.
- 873. 6
- Animus occidendi an consideretur, vbi vulnus mortiferum non est, & tamen vulneratus ab alijs occiditur? 578. 6
- Annua præstatio, & vniformis, an longo tempore inducat tituli & causæ præsumptionem. 364. 2
- Annua præstatio vniformis iure annui reditus triginta annis soluta, inducit acquisitionem reditus perpetui. 365. 3
- Annua præstatio contingens tempore immemoriali absque vllius causæ allegatione, inducit annui reditus acquisitionem. 365. 4
- Annua præstatio facta à vasallis domini, non acquirit ipsi ius reditum illum exigendi. 365. 5
- Anuli traditio an consensum coniugalem præ se ferat? 61. 3
- Appellatione bonorum an veniant iura & actiones. 700. 1
- Arra in contractibus quid sit. 54. 6
- Arra in sponsalibus permittitur, siue tradatur in quantitate, siue in specie. 54. 7
- Arrarum traditio permissa est in sponsalibus, etiamsi vtrinque fiat. 54. 8
- Arrarum traditio in sponsalibus, cuiuscunque sit quantitatis, licita est. 54. 9
- Arræ, si tradantur, permittuntur in hoc contractu, promissæ verò excluduntur. 54. 10
- Arræ matrimonio sequuto, ad dantem reuertuntur, eo verò eius culpa non contracto, amittuntur. 54. 11
- Arræ apud Hispanos quæ sint. atque ibi de donatione propter nuptias. 54. 12
- Auxilium, vel opem præstans homicidio, quandoque irregularis censetur. 574. 2

- B.

- BAptismus an tollat irregularitatem ex bigamia vel homicidio antè contractam. 551. 5
- Bart. in l. quæro. ff. de act. empt. decisio examinatur. 470. 6
- Bastardus quis dicatur, atque Regia l. perpenditur. 157. 8
- Beneficium regulare an sit conferendum Clericis secularibus. 660. 2
- Beneficio cessionis bonorum, an possit renunciari? 260. 6
- Beneficia secularia an possint conferri religiosis.
- 660. 3
- Beneficia ecclesiastica, muneraque publica indignis conferentes tenentur ad restitutionem illati damni, ac mortaliter peccant. 481. 2
- Bellum iure moueri non potest aduersus eos, qui crimina contra naturam committunt. 510. 4
- Bellum iustum, vel iniustum, an efficiat quem irregularem: & an Clericus possit pugnare propria manu? 582. 2
- Bellum iustum non tantùm dicitur ex auctoritate indicentis, sed & causa. 499. 2
- Bellum iustum est, quod fit ad defensionem, vel vindictam, vel punitionem. 499. 3
- Bellum an possit esse vtrinque iustum. 511. 6
- Bigamus non est qui à seipso vitiatam vxorem duxerit. 549. 3
- Bigamus quis dicatur, & quot modis vitium hoc contrahatur. 548. 2
- Bigamia quid sit, & vnde originem hæc irregularitas duxerit. 548. 1
- Blasphemus an repellatur à testimonio tanquam infamis? 255. 12
- Blasphemi qualiter puniendi sint, & qua pœna veteribus legibus fuerint puniti? 252. 10
- Blasphemia quid sit, & eius grauitas. 250. 8
- Bona fides præsumitur in matrimonio. 141. 4.
- Bona fides etiam absque titulo dari potest. 386. 1
- Bona fides in dubio præsumitur, etiamsi nullus titulus probetur. 387. 2
- Bona fides parentis in concubinatu an reddat ipsam prolem naturalem. 147. 17
- Bona fides in matrimonio præsumitur, etiam lite pendente. 142. 5
- Bona fides quo tempore sit necessaria ad præscribendum? & inibi locus Dyni insigniter vitiosus emendatur. 412. 3
- Bona fides figmentum quodlibet, & dolum excludit. 372. 1
- Bona fides plerunque significat, quod æquum & bonum sit. 372. 2
- Bonæ fidei contractus, an iure Canonico ab stricti iuris conuentionibus distinguantur? 373. 5
- Bonæ fidei contractus, quamobrem ipso iure nulli dicantur dolo dante causam contractui, non sic stricti iuris. 375. 6
- Bonæ fidei possessor quis dicatur. 378. 1
- Bona relicta per pręlatum, an censeantur acquisita ab eo, post dignitatem obtentam. 653. 7
- Bona per pręlatum acquisita, an præsumantur ex reditibus Ecclesiæ habita, & quid de acquisitis per vxorem matrimonio constante. 652. 6
- Bona acquisita per Clericum ex reditibus Ecclesiæ, an successori in Ecclesia sint restituenda.
- 700. 6
- Bona quæsita per Episcopum occasione Ecclesiæ, cui competant, Canonicorum collegio, an successori in dignitate. 700. 7

- C.

- CAptatoria voluntas an permittatur pietatis causa, & an possit ex consuetudine, aut statuto induci. 706. 13
- Captus ab hostibus promittens pro sua redemptione aliquod precium, illud soluere tenetur. 44. 13
- Capti in bello apud Christianos non efficiuntur serui, & quid de Christianis captis à Sarracenis vel Turcis. 517. 6
- Carnalis commixtio cum sponsa etiam incerta, coniugij præsumptionem inducit. 13. 17
- Causa coniugalis an possit compromitti? 187. 2
- Cessatio à diuinis quid sit, & an suspendatur per appellationem sequentem? 929. 1
- Chirurgus an irregularis sit, & de medicis, chirurgisque Clericis, & an medicus imperitus puniatur de morte ægroti? 587. 3
- Christianus non potest matrimonium contrahere cum infideli, ex antiqua Ecclesiæ prohibitione. 106. 1
- Christianus accipiens vxorem infidelem, etiam Iure Ciuili punitur. 106. 3
- Circumstantia temporis festi, an sit necessariò constituenda. 848. 3
- Clausula sine præiudicio successorum, quibus hęreditas intestati parentis defertur adiecta legitimationi filiorum, quid operetur? 182. 1
- Clericus sacerdos ratione Iubilæi, & bullarum Apostolicarum aliquem absoluens, an censeatur eum absoluisse à peccato oblito, cuius causa erat excommunicatus. 908. 12
- Clericus propter crimen incestus est perpetuò deponendus. 87. 3
- Clericus habens patrimonium, potest id conseruare, & reditus Ecclesiasticos in proprios vsus expendere. 650. 2
- Clericus in peccato horas canonicas dicens, satisfacit præcepto ecclesiæ. 848. 2
- Clericus, qui interfuit coniugio clandestino, qualiter puniatur. 73. 13
- Clericus adulter qua pœna Iure Pontificio sit puniendus. 138. 19
- Clerici in minoribus ordinib. constituti eodem iure censentur. 686. 3
- Clerici habentes beneficia, vsufructuario an vsuario sint similes. 650. 1
- Clerici in reditibus ecclesiarum id tantùm iuris habent, quod eis à Canonibus concessum est.
- 680. 2
- Clerici habentes beneficia vltra sumptum sibiipsis & familiæ necessarium, ecclesiæ redditus expendentes in profanos vsus, an teneantur ad restitutionem. 681. 3
- Clericum percutiens cum sponsa fornicantem, an sit excommunicatus sententia canonis. 3. 12
- Codicillaris clausula operatur repetitionem legatorum à successoribus intestati. 783. 8
- Codicillaris clausula an censeatur apposita in testamento inter liberos, & inibi intellectus ad l. si frater. C. de fideicom. 726 4
- Cognatio legalis qualiter contrahatur. 80. 1
- Cognatio legalis etiam oritur inter filiam adoptantis, vel arrogantis, & ipsum adoptatum vel arrogatum. 81. 2
- Cognatio legalis an perpetua sit? 83. 3
- Cognatio spiritualis matrimonium impedit, ex constitutione Ecclesiæ. 79. 1
- Cognationis spiritualis prima species. 79. 2
- Cognatio spiritualis non oritur ex illicito coitu.
- 79. 3
- Cognatio spiritualis deducitur ex Baptismate, etiam collato à laico, tempore necessitatis. 79. 4
- Cognatio spiritualis solùm contrahitur cum leuante, vel suscipiente à sacro fonte, licet plures illi actui intersint. 79. 5
- Cognatio spiritualis nec per nuncium, nec per procuratorem contrahitur. 79. 6
- Cognatio spiritualis an contrahatur sine responsione ipsius suscipientis, vel leuantis à sacro fonte. 79. 7
- Cognationis spiritualis secunda species. 80. 8
- Cognationis spiritualis tertia species. 80. 9
- Cognatio spiritualis ascendit, non tamen descendit. 80. 10
- Cognatio spiritualis non oritur ex Catechismo.
- 80. 11
- Cognatorum coniunctio matrimonialis, in recta linea, an sit perpetuò prohibita. 54. 11
- Coitus sponsalia pręcedens, nil conducit ad coniugalis consensus præsumptionem. 13. 13
- Coitus inter virum & fœminam qualiter probetur. 34. 14
- Coitus prædicta matrimonij præsumptionem inducit, etiamsi metu conditionali contingat. 12. 11
- Coitus coniugalis an sit peccatum ante solennem nuptiarum benedictionem? 114. 2
- Coitus coniugalis intra locum sacrum illicitus est. 114. 3
- Coitus damnatus quis dicatur iure Regio. 164. 18
- Coitus damnatus quis dicatur iure Cæsareo. 163. 16
- Collatio beneficij facta simoniacè ignoranti, an teneat ipso iure. 492. 8
- Collatio beneficij facta excommunicato est nulla ipso iure, & idem de electione, & præseruatione. 800. 1
- Communicans cum excommunicato regulariter minori excommunicatione, quandoque maiori à iure afficitur. 828. 3
- Communicans cum excommunicato, an mortaliter peccet, an tantùm venialiter. 829. 7
- Communicans cum excommunicato per metum, an excusetur à culpa, & pœna iuris? 831. 9
- Communicans potest & tenetur dicere horas canonicas ratione sacri ordinis. 821. 8
- Communicatio cum excommunicatis, etiam per epistolam aut nuncium prohibita est. 820. 1
- Communio cum excommunicatis prohibita est iure, non tantùm humano, sed diuino. 813. 1
- Communio inter Christi fideles triplex est. 818. 2
- Communio cum excommunicato ad eius spiritualem salutem iure permittitur. 818. 10
- Compromissum factum à prælato, an transeat ad successorem. 715. 5
- Concubina quæ dicatur, & quo pacto meretrices in Republica tolerentur. 8. 9
- Condemnatus appellationem omittens, an possit contra iudicem agere ex iniquitate sententiæ? 193. 18
- Conditio impossibilis aut turpis, fauore matrimonij à contractu coniugali excluditur. 36. 1
- Conditio impossibilis de præterito, tollitur à matrimonio, turpis verò in præteritum concepta toleratur. 37. 2
- Conditio impossibilis ex aliquo incidenti, possibilis tamen ex sua natura, non excluditur à matrimonij contractu. 37. 3
- Conditio impossibilis aut turpis nullum præ se ferunt matrimonij contractum deficiente consensu. 37. 4
- Conditio turpis, quam tamen adijciens honestam esse credit, contractum matrimonij vitiat. 38. 6
- Conditio præteriti, aut præsentis temporis, licet sit contra substantiam matrimonij, ipsum minimè vitiat. 32. 9
- Conditio cuius euentus obligationem oriri apertè impedit, ipsum contractum matrimonij vitiat. 34. 15
- Conditio illa: Si negaueris debitum, quoties mihi non licet exigere, est contra substantiam matrimonij. 31. 6
- Conditio contra substantiam matrimonio adiecta, tunc demùm ipsum vitiat, quando adijcientes non suspendunt contractum in euentum conditionis. 32. 7
- Conditio lucri ex causa dotis, vel alia honesta in contractu matrimonij adiecta, omninò admittenda est. 40. 1
- Conditio contra substantiam matrimonij, & sic contra aliquod ex patrimonij tribus bonis, ipsum contractum vitiat. 30. 1
- Conditio illa: Si te adulterandam tradideris, est contra matrimonij substantiam, aduersus Angel. de Clauasio. 31. 2
- Conditio, quæ substantiæ coniugali repugnat, etsi honesta sit, ipsum matrimonium destruit, contra Palud. 31. 3
- Conditio, si te virginem inuenero, tollitur à matrimonij contractu. 40. 12
- Conditione matrimonio adiecta, si permiserit fœmina se carnaliter ab eodem viro cognosci, sequuta copula matrimonium perficitur. 40. 13
- Conditio contra matrimonij substantiam, etiam quę sit resolutiua actui, ipsum contractum vitiat. 32. 10
- Conditio contra substantiam matrimonij ab vno adiecta, altero refragante, an irritum faciat coniugium. 33. 11
- Conditione contra coniugij substantiam adiecta, nullum effectum habere coitum subsequutum. 33. 12
- Conditio impossibilis, etiam de iure, manente contractu matrimonij, prorsus ex eo tollitur.
- 38. 7
- Conditio omninò extitura, an ipsum matrimonij contractum vitiet. 39. 10
- Conditio suspendit matrimonij contractum. 28. 2
- Conditione contra actus substantiam apposita, in quo coniugalis contractus à cæteris differat. 34. 17
- Conditione professioni adiecta, ex qua habere propria bona profitenti permittatur, an ipsa professio valeat. 35. 16
- Conditionis euentus in coniugali contractu, absque nouo consensu tacito, vel ex presso, matrimonium non efficit, contra receptissimam nostratum opinionem. 28. 5
- Conditionis euentus, etiam præmissa opin. commun. matrimonium non efficit, si ante illum euentum consensus conditionalis fuerit reuocatus. 29. 6
- Conditione si Papa dispensauerit eueniente, matrimonium minimè censetur contractum, sed tantùm specialia de futuro. 29. 7
- Confessio præteritæ possessionis, an inducat præsentis possessionis præsumptionem. 345. 2
- Confessio probat aduersus præsumptionem iuris, & de iure. 9. 3
- Confessio an in causa matrimoniali sit probatio legitima. 9. 4
- Confessio absente parte facta iure Canonico præiudicat confitenti. 286. 1
- Confessionis sacramentalis arcanum non est reuelandum ad matrimonij probationem. 190. 9
- Confessionis sacramentalis secretum non est detegendum, etiam quo ad crimen committendum in perniciem Reipublicæ, saltem nominato auctore. 190. 10
- Confessionis sacramentalis secretum an ex licentia confitentis detegi possit? 190. 11
- Confessio sacramentalis, est ad salutem necessaria, iureque diuino instituta. 816. 6
- Confessio minimè est admittenda contra præsumptionem consensus coniugalis, ex coitu procedentem? 10. 6
- Coniugatus in minoribus constitutus amittitre gressus, accessus, & alia iura, ad beneficia ecclesiastica, sibi competentia ante matrimonij contractum. 78. 5
- Coniugatus suscipere non debet sacrum Ordinem, alioqui punitur, si eum suscipiat. 77. 2
- Coniugatus an possit ex consensu vxoris sacrum Ordinem recipere. 77. 3
- Coniugale debitum, an licitè exigatur, vel reddatur ab eo, qui dubitat matrimonium valuisse. 115. 7
- Coniugale debitum licitè denegatur propter incestum, nec potest exigi. 115. 5
- Consanguinei quo gradu matrimonium contrahere, veteri iure prohibeantur. 83. 9
- Consanguinei vnde dicantur, & ibi de proximis, cognatis & agnatis. 81. 2
- Consanguineorum matrimonialis coniunctio, quibus rationibus sit prohibita. 84. 12
- Consanguinitatis antiquorum diffinitiones refelluntur. 82. 3
- Consensus in coniugio non est necessarius expressè ad carnalem copulam, sed erit sufficiens in mutuam corporum traditionem. 28. 1
- Consensus patris in donatione causa mortis, debet esse specialis. 640. 10
- Consensus in iudicio exteriori quandoque præsumitur, in interiori verò nunquam: atque ideò iudex exterior interdum fallitur. 26. 2
- Consensum omninò esse necessarium ad matrimonium in exteriori, atque interiori iudicio. 26. 1
- Consilium, quando irregularitatem inducat, & quid quo ad alias pœnas commissi criminis?
- 573. 1
- Consilium vel auxilium quando ad restitutionem obliget in conscientiæ iudicio. 519.
- Constitutio Regia de thesauris defenditur, etiam quo ad animæ iudicium. 529. 4
- Constitutio humana non punit, nec punire potest actus interiores mentis. 449. 7
- Consuetudo vniuersalis Ecclesiæ, quæ permittit Clericis de reditibus ecclesiarum testari, defenditur. 683. 9
- Consuetudo an possit aliquot personas reddere inhabiles ad coniugium contrahendum. 204. 18
- Consuetudo ista an exigat scientiam Romani Pontificis. 105. 19
- Consuetudo an possit inducere, vt in electionib. ecclesiasticis incertus ex certis eligatur. 46. 9
- Consuetudo & præscriptio differunt. 357. 2
- Contemptus quis verè dicatur, vel culpam mortalem efficiat. 864. 6
- Contestatio litis an sit necessaria in causa matrimoniali? 188. 6
- Contractus prohibitus fauore debitoris, concepta tamen prohibitione in personam creditoris, an confirmetur iuramento? 284. 6
- Contractus ab vxore gestus, non obtenta licentia mariti, ex lege Tauri non tenet, etiamsi fuerit iuratus. 111. 3
- Contractus à lege prohibitus conceptis prohibitionis verbis in ipsam personam non confirmatur iuramento. 271. 1
- Contractus à lege in odium creditoris prohibitus minimè confirmatur iuramento, licet ipsum iuramentum seruandum sit. 279. 1
- Contractus prohibitus alioqui cum prodigo, an eiusdem prodigi iuramento confirmetur.
- 285. 8
- Contractis duobus sponsalibus, secunda in matrimonium transeunt per carnalem coitum.
- 11. 12
- Contractus factus cum excommunicato, validus est. 817. 9
- Contrahens cum serua, quam tamen liberam esse putauit, detecta seruitute, non tenetur, etiam præcipiente iudice, ei debitum reddere. 115. 11
- Conuentio conditionalis relata in futurum fortunæ euentum valet. 469. 2
- Corpore vitiatus, quando sit irregularis. 539. 5

- D.

- DAmnatus ad mortem, vel ad perpetuum carcerem, an possit testari. 668. 27
- Damnatus ad mortem, vt euadat pœnam meretricem accipiens vxorem, non potest ratione illius timoris à contractu recedere. 46. 17
- Damnum culpa leui, vel leuissima illatum, an in iudicio interiori sit resarciendum? 90. 12
- Debitor an possit differre solutionem, eo quòd creditor sit excommunicatus. 447. 8
- Defensio ab occisione an licitè omittatur ab illo, qui poterat se defendere occidendo inuasorem? 192. 17
- Defensio Iure naturali, diuino & humano licita est, nec imputatur homicidium ex ea. 604. 11
- Definitio Iurisconsulti, quæ de vsucapione tractat, defenditur. Et inibi, an res congruè definiatur per effectus. 334. 1
- Delictum, ex quo fuerit sequuta publica vtilitas, an sit puniendum? 560. 4
- Differentia emancipationis & suitatis, an hodie duret facto testamento. 719. 5
- Differentia inter dispensationem & declarationem. 96. 2
- Difficilitas an excuset à mora in obligationibus ad factum, speciem, vel ad genus. 299. 4
- Dilatio iuramenti in coniugali controuersia sit admittenda, an non. 10. 5
- Dispensatio non potest contingere in iuramentis assertorijs: licet quandoque locum habeat in iuramentis promissorijs. 217. 3
- Dispensatio in iuramentis quomodo possit concedi, & an sit iusta causa necessaria, & quid de absolutione. 219. 5
- Dispensatio, vt matrimonium Iure canonico prohibente contractum sit legitimum, prolem susceptam ante approbationem legitimam reddit, si eius mentio Principi facta fuerit. 177. 13
- Dispensatio in iure humano, tamen sine causa facta, an reddat quem tutum, quo ad Deum.
- 97. 7
- in Dispensatione circa Ius humanum facta, cur subsistente iusta dispensandi causa, auctoritas Principis sit necessaria. 97. 8
- in Dispensatione Principis circa Ius humanum concessa, causa præsumitur. 97. 9
- Dispensatio sine iusta causa facta, valet, licet iniquè concedatur. 98. 10
- Dispensatio etiam Romani Pontificis, non habet effectum in Iure naturali. 96. 3
- Dispensatio Papæ non potest dari contra Ius diuinum. 96. 4
- Dispensatio an extendatur ad connexa? 183. 6
- Dispensare potest Papa super statutis à Iure humano. 97. 6
- Dispensare quis possit cum homicidio casuali, quo ad irregularitatem? 585. 5
- Dispensare quis possit cum corpore vitiatis.
- 541. 7
- Dispensare quid sit, & de dispensatione, ac dispensatore. 95. 1
- Dispensare quis possit super irregularitate contracta ex homicidio voluntario? 583. 3
- Distinctio nominis proprij ab appellatiuo, vt actus realis vel personalis iudicetur, cessat omninò ex coniecturis, quibus aliud deprehendi possit. 714. 1
- Distinctio dantis operam rei licitæ, vel illicitæ, an sit admittenda, vbi adest ignorantia probabilis & iusta. 879. 16
- Distinctio huius text. an procedat in donatione inter viuos facta. 776. 9
- Distributio iniuncta à testatore post diem certum, an possit ante diem fieri? 770. 5
- Diuisio bonorum filij intestati an fiat æqualis inter patrem & matrem? 798. 2
- Diuortium duplex est. 120. 1
- Diuortium Romanorum legibus qua ratione fuerit permissum. 120. 2
- Dolus re ipsa contingens ob læsionem grauissimam, an operetur rescissionem contractus iurati? 321. 3
- Dolus dans causam matrimonio, an illud irritum faciat. 53. 3
- Dominium vtile acquisitum præscriptione maximos effectus habet. 420. 6
- Dominium rei donatæ causa mortis, quando transeat in eum, cui facta fuit absque traditione. 643. 16
- Dominium acquisitum per præscriptionem, an possit tolli per Principem: 422. 5
- Dominium rei legatæ, à morte testatoris transit in legatarium. 777. 1
- Dominus qualiter possit acquirere ius cogendi subditos, vt ad eius molendina deferant triticum molendum? 366. 6
- Dominus directus, an possit impedire confiscationem rei præscriptæ ob delictum præscribentis? His etiam adduntur alij effectus à domino directo procedentes. 423. 6
- Dormiens, an sit irregularis, si hominem occiderit? 601. 6
- Donatio causa mortis quo ad confirmationem contractibus similior est, quàm vltima voluntas.
- 666. 22
- Donatio causa mortis quo ad eius initium contractum potius, quàm vltimæ voluntati accedit. 638. 1
- Donatio remuneratoria quem effectum habeat. 685. 10
- Donatio fieri potest concubinæ, præterquàm à milite, & Clerico. 458. 2
- Donatio causa mortis quo pacto reuocetur. 666. 23
- Donatio potest etiam matrimonio constante à viro sene, vel ignobili, vxori fieri causa remunerandæ iuuentutis, vel nobilitatis. 40. 2
- Donatio ista ab vxore secundas nuptias contrahente, non debet seruari filijs primi matrimonij. 41. 3
- Donatio causa mortis an permissa sit inter virum & vxorem. 638. 2
- Donatio inter coniuges traditionem pręuiam exigit, vt morte confirmetur. 639. 3
- Donatio causa mortis an pereat deportatione, aut pœna capitali donantis. 639. 4
- Donatio inter coniuges morte confirmata, an trahatur retrò, & inibi intellect. l. si mortis. ff. de donatio. causa mortis. 639. 5
- Donatio causa mortis an reuocetur sequuta alienatione rei donatæ. 664. 19
- Donatio causa mortis an exigat præsentiam, & consensum expressum illius, cui fit. 641. 15
- Donatio causa mortis nudo pacto fieri potest.
- 642. 14
- Donatio causa mortis quo ad effectum vltimæ voluntati similis est. 643. 15
- Donatio iuramento firmata, an reuocetur natiuitate filiorum, auctoritate l. si vnquam. C. de reuocan. donat. 227. 3
- Donatio omnium bonorum ecclesiæ facta, an teneat? 619. 6
- Donatio ista, tametsi dotis nomen habeat, priuilegia dotis minimè consequitur. 41. 5
- Donatio inter coniuges an iuramento firmetur, & qualiter sit intelligenda? 621. 10
- Donatio causa mortis iuramento confirmata, an possit reuocari? 621. 11
- Donatio causa mortis an liberè possit reuocari, quibuscunque verbis contractui appositis. 623. 13
- Donatio omnium bonorum cur non valeat, & an iuramento confirmetur? 628. 4
- Donatio inter viuos non imputatur in debitum legale. 711. 9
- Donatio caus. mor. qualiter cognoscatur. 667. 25
- Donatio reuocatur natiuitate filiorum, etiam naturalium. 158. 14
- Dos vxoris hæreticæ, cui sit adiudicanda, marito ne, an fisco. 125. 5
- Dos à patre filię spuriæ data, maioris tamen quantitatis, quàm lege licebat, qualiter sit ad legitimam quantitatem reducenda. 166. 12
- Dos à lege ciuili taxari potest, atque ex hoc Regia l. defenditur. 58. 3
- Dubitans an res sit sua vel aliena, an habeat bonam fidem, & an possit eam rem vsucapere? 379. 4

- E.

- EBrius coniugium minimè contrahit. 27. 9
- Ebrius hominem occidens, an sit puniendus, & an sit irregularis? 598. 3
- Ebrius an sit irregularis, vbi culpa sua inciderit in ebrietatem? 599. 4
- Ecclesia instituta hæres à Prælato, an teneatur alienationem rei ecclesiæ per eum factam approbare, & quid in filio hærede? 655. 13
- Ecclesia instituta hęres an teneatur eomodo, quo extraneus inuentarium facere. 655. 14
- Ecclesia substituta sub præmissa conditione, an præferatur fœminis. 773. 3
- Ecclesia nec vult, nec potest secluso consensu eorum, qui coniungendi sunt, matrimonium efficere. 7. 4
- Ecclesia, & minor, restituuntur aduersus præscriptionem, etiam quadragenariam. 418. 4
- Ecclesia tolerat quandoque minus malum, vt maius euitetur. 7. 7
