Imò & aduersus communem sententiam optimè facit quod notant Ricar. in 4. sent. dist. 18. art. 10. q. 5. Floren. 3. par. tit. 24. c. 77. §. 1. qui asserunt in absolutione ab excommunicatione, quæ ad iurisdictionem præcipuè, non ad ordinem pertinet, non esse verba quædam præcisè cessaria, sed satis esse, ac sufficeret illa, quæ secundum intentionem absoluentis remotionem excommunicationis significent. Sed hæc verba iuxta excommunicantis, & pronunciantis sensum, sicuti excommunicationem præmittunt, & inferunt, ita & absolutionem post tempus præstitam ipso iure significant: verba autem hæc sunt, Excommunico te donec satisfeceris. Ex quibus præter Pau. Imo. & Alc. aduersus communem tenuerunt Card. in d. Clem. 1. q. 30. Dec. in d. c. 1. de iud. 2. lectio. nota. 6. nequaquam permittens hac in specie differentiam aliquam constitui inter suspensionem & excommunicationem.

Hinc denique ipse infero, in interdicto Ecclesiastico expressim constituto: donec aliquis satisfaciat, aut donec ab vrbe recesserit, sequuta satisfactione, vel recessu ab vrbe, non esse necessariam relaxationem: cùm ipso iure censeatur, & sit interdictum relaxatum. Quod tenet gl. in c. non est vobis, in verb. donec. & ibi Doct. licet Franc. à Rip. in d. c. 1. de iud. notab. 6. contrarium teneat auctoritate text. in c. quanquam, de censibus. in 6. cuius opinio vera est in hunc sensum, vt declaratio requiratur, non tamen absolutio, nec relaxatio: sicuti apparet ex Abb. Card. & alijs in d. Clem. 1. quorum meminit sic eos intelligens Paulus Paris. consil. 27. lib. 4. colum. penult. & fina.

Secundò principaliter hinc est obseruandum, esse necessariò impetrandam absolutionem ab excommunicatione pro eo, qui mortem obierit excommunicatione ligatus, adhuc cum pœnitentiæ & contritionis signis, non tamen absolutus ab excommunicatione. Nam licet is apud Deum absolutus esse credatur, apud Ecclesiam tamen adhuc ligatus censebitur: atque ideò ab eo debet impetrari absolutio, qui eum viuum absoluere iure potuisset. Quod probat tex. celebris in c. à nobis. in 2. de sent. excom. cui responso potissimùm obstat, quòd potestas iurisdictionis, quæ ad excommunicandum, & absoluendum Papæ, & Ecclesiæ prælatis concessa est per redemptorem nostrum, erga solos viuos, & super terram existentes competit. Matth. c. 18. quodcunque solueris super terram, erit solutum & in cœlo: & quodcunque ligaueris super terram, erit ligatum & in cœlo. ad idem sunt auctoritates plures, quarum Gratianus meminit in capitulo, de communione. capit. sanè. cap. legatur. 24. quæst. 2. solos ergo viuos Ecclesia ligare, aut soluere potest, non tamen mortuos. Quod est communi Theologorum & Canonistarum sententia probatissimum, sed nihilominus prædicta decisio text. in d. c. à nobis. ita est intelligenda, vt verè constet, Ecclesiam militantem nec ligare, nec soluere mortuos, sed potiùs denunciare eos decessisse ligatos, vel absolutos. Quæ quidem declaratio quo ad Ecclesiam militantem necessaria est, non quo ad triumphantem: sicuti Romanus pontifex fatetur in d. c. à nobis. quamobrem Panorm. inibi, & cæteri sic illum tex. interpretantur: posset tamen & apertiùs intelligi, Ecclesiam soluere mortuos, vel ligare, non quo ad ipsos, sed quo ad actus, & effectus per viuos erga mortuos agendos: quemadmodum post alios explicat Alfonsus à Castr. lib. 2. de iusta hæret. punit. c. 20. idcirco cauendum est à glo. & Panor. in c. si quis. de hæret. & gl. in c. Iudæi. in 2. de Iudæ. Rom. in singul. 735. existimauerunt, hæreticum posse post mortem excommunicari, per tex. in d. c. si quis. atque ideò concedunt, posse mortuum ab Ecclesia excommunicari. Quorum opinio falsa omninò est: vt & ipse Castr. ca. 19. latiùs ostendit. Nam quod in d. c. si quis. legitur, Anathema ei dicatur: est exponendum in hunc modum, post mortem solennis fiat maledictio, quæ præmittit, illum decessisse excommunicatum: hanc siquidem significationem & hæc dictio, anathema habet: sicuti hac in relectione superùs probauimus.

Quòd si mortuus in ipso mortis articulo per sacerdotem fuisset ab excommunicatione, etiam à solo Papa alioqui tollenda, absolutus, nulla erit post mortem absolutio necessaria. glo. communiter recepta in d. c. à nobis. in verb. non potuerit. tex. in c. non dubium. c. quod de his. c. quamuis. c. ea noscitur. vbi Doct. de sent. excom. l. 25. tit. 9. par. 1. notat S. Tho. in 4. sent. dist. 20. q. 1. art. 1. ad 2. q. qua in re distinguere oportet articulum mortis, quo ad istam potestatem, quæ sacerdoti cuicunque competit, absoluendi scilicet à peccatis, & censuris quemcunque in articulo mortis constitutum, etamsi alioqui absolutio sit summo pontifici, vel Episcopo reseruata: est enim periculum mortis in his duntaxat, vnde mors frequenter solet accidere, vt in bello, in nauigatione maris vehementer turbati, in fœminis prægnantibus, in morbo graui. Periculum siquidem mortis in his prudentis viri arbitrio agnoscendum est. Mortis autem articulus non dicitur, vbicunque periculum adest mortis, sed regulariter cùm certa mors est verosimili coniectura, aut à morbo, aut à vulnere, aut exteriori vi, vt cùm quis ad mortis pœnam fuerit damnatus. Idcircò quod vel literis summi pontificis, vel Canonibus permissum est: nempè, simplicem sacerdotem posse quempiam absoluere ab omnibus peccatis, & censuris in articulo mortis, etiamsi alioqui soli Romano pontifici sit eorum absolutio reseruata: non ita latè intelligi debet an in periculo mortis ea absolutio fieri valeat: sed tunc solùm quando mortis articulus contingat. Sunt etenim hæc maximè diuersa ex ipsa quidem propria nominum significatione. Sic sanè censet rem istam definiendam fore Melchior Cano, Episcopus Canariensis in relectione de pœnitentia. 5. par. fol. 144. cuius sententiæ & illud accedit, quod iura pontificia potestatem istam concedentia cuilibet sacerdoti, non de periculo mortis, sed de mortis articulo meminere: vt constat in d. c. non dubium. c. quod de his. c. quamuis. c. pastoralis. §. 1. de off. ord. c. eos. suprà isto tit. & lib. Sed huic opinioni videntur obstare duo, vel tria. Primum, quòd tex. in d. c. si quis suadente. 17. q. 4. hanc conclusionem explicans de mortis periculo expressim mentionem fecerit, permittens absolutionem ab illius canonis excommunicatione Episcopis in articulo mortis. Nec erit congrua responsio, quòd ille canon permittat absolutionem Episcopis: non cuilibet sacerdoti: quasi voluerit ampliorem Episcopis, quàm sacerdotibus in hac specie delegare potestatem. Nam & in c. ea noscitur. & in c. de cætero, de sent. excom. expressum est, absolutionem ab excommunicatione illius canonis competere Episcopis, quoties vel propter mortis periculum, vel ob aliud impedimentum à Ro. Pont. nequit obtineri: & tamen in præcitatis locis, nempe in c. non dubium. c. quamuis. c. quod de his. c. eos, mentio fit de articulo mortis. vnde ab Episcopo impetranda est, etiam in articulo mortis, absolutio, si commodè fieri possit: alioqui & simplex sacerdos absoluere poterit. quod satis probatur ex eo, quòd iure diuino quilibet sacerdos deficiente proprio presbytero habet potestatem absoluendi à peccatis quibuscunque sacramentali absolutione: vt probauimus superiùs §. 6. nu. 8. quæ tamen non potest ministrari nisi & à censuris fiat absolutio: igitur quilibet sacerdos habet in articulo mortis potestatem absoluendi ab excommunicatione: saltem, vt scribit Paluda. in 4. sent. dist. 17. q. 3. colu. 2. præsumendum est, Papam ea mente esse, vt velit quemlibet in articulo mortis constitutum à quolibet sacerdote absolui posse, etiam à peccatis reseruatis. Quod ipse Paluda. iterum asserit distin. 20. q. 1. conclus. 2.

Secundò, eidem opinioni aduersatur, quòd in c. eos. suprà isto tit. mortis articulus appellatur in 2. par. c. periculum mortis. item in d. c. ea noscitur. Quod in articulo mortis planè permissum est, itidem permittitur infirmitatis tempore timore mortis. Ergo periculum mortis, aut timor mortis verisimilis, sufficiens est causa, vt sacerdoti cuilibet competat absoluendi potestas, vnde constitutus in morbo, & infirmitate non tantum poterit absolui ab excommunicatione canonis propter impedimentum, quod pręstat morbus, ne possit accedere Romam, etiamsi non sit in mortis articulo: quod Pan. & alij per tex. inibi concedunt in d. c. quod de his. sed etiam propter timorem mortis: sicuti apparet in d. c. ea noscitur. quo fit, vt mortis timor, an periculum, articulo mortis hac in quæst. sit similimum.

Tertiò, in hac controuersia est omninò aduertendum, quòd gl. in dict. c. pastoralis. §. 1. in ver. præterquam. ibidem communiter recepta. Inn. Io. And. Host. Abb. Henr. & alij. in d. c. quod de his. dum quærunt, quis dicatur in articulo mortis constitutus: in specie asseuerant, eum dici constitutum in articulo mortis, qui pręlium cum hoste commissurus est, vel patitur naufragium periculosum, vel sit nauigaturus tempore, quo solet mare turbulentum esse, aut longa quidem nauigatione, vel per loca insidiosa, & periculosa. tex. optimus in l. mortis, cum seq. ff. de dona. causa mort. idem de fœmina prægnante Doct. præcitati tradidere, potissimè Io. And. in d. c. pastoralis. §. 1. & Henric. in d. c. quod de his. Item Panor. & alij in d. §. 1. ex quibus satis deducitur, communi Doct. sententia decisum esse, periculum verosimile mortis in hac quæstione articulo mortis æquipollere: imò idem esse articulum, & periculum mortis, quo ad effectum istum. Fatentur equidem hi Doct. eandem potestatem absoluendi, quæ data est cuilibet sacerdoti in articulo mortis, datam item censeri & in mortis probabili periculo, quod & Paluda. not. in 4. sent. dist. 20. q. 1. vers. 3. conclusio.

Ego verò iuxta propriam dictionum significationem arbitror differre articulum mortis à periculo mortis, ita quidem, vt qui existat in mortis articulo, etiam dicatur & in periculo mortis constitutus: non tamen qui est in periculo mortis, statim censendus erit in mortis articulo esse. Et nihilominus censeo communem canonistarum sententiam admittendam temerè non esse, sed tunc solùm, cùm mortis periculum propè, & maximo cum timore ipsius mortis contigerit, ac demum mors immineat satis verosimili coniectura, quod colligitur ex his, quæ de prægnantibus tradidere Abb. in c. quod in te. 2. col. de pœnit. & remis. & Syluest. in verb. inter dictum 5. q. 7.

Sed & gl. in d. c. à nobis. in verb. non potuerit. scribit, posse laicum non mortis articulo ab excommunicatione absoluere: quemadmodum posset à peccatis. Nam & in articulo mortis posse laicum à peccatis absoluere visum est quibusdam. Et tamen in absolutione à peccatis hoc est manifestè falsum: etenim licèt honestum sit, & possit multis ex causis vtile esse, quòd deficiente sacerdote quis in articulo mortis laico propria confiteatur peccata. c. quem pœnitet, de pœni. dist. 1. c. 1. in princ. de pœnit. dist. 6. absolutio tamen à laico ministrari non potest, etiam in mortis articulo, quod manifestissima ratione constat: siquidem absolutio à peccatis ab Ecclesiæ clauibus pendet, ac denique ab ordine, & iurisdictione. Extrauagans. Quia quorundam. §. quod autem. de ver. signi. idem ipse probaui lib 1. variar. Resol. c. 10. nu. 11. Nec posset papa committere potestatem absoluendi à peccatis laico, aut illi, qui clauem ordinis non haberet, vt est communis in hoc omnium consensus, & tradit in specie Palud. in 4. sent. dist. 17. q. 3. col. 2. vers. 3. conclusio. idcircò non posse laicum quenquam à peccatis absoluere, etiam in articulo mortis: asserit gl. in d. c. pastoralis. §. præterea, quem præter alios sequuntur Ab. ibi. idem Abb. & Henr. in c. à nobis. de sent. excom. idem in c. 4. de consuet. col. vlt. Dec. in c. 2. de iud. nu. 23. est similis gl. in c. 2. de pœn. & remis. ist. li. Sylu. in ver. Absolutio. 1. §. 4. col. 4. & est communis opin. Theologorum in 4. sen. dist. 17. notat optimè Mart. Azpilc. in c. 1. in pri. nu. 74. de pœnit. dist. 6. At in excommunicatione quidam censent, posse laicum ab ea absoluere in articulo mortis existentem. quod not. gl. in d. c. à nobis, quam ibi seq. Abb. & Felin. item Syluest. in ver. Absolutio. 1. §. 4. col. 2. Ang. in ver. Absolutio. 3. §. 17. Dec. in d. c. 2. de iud. nu. 23. quibus suffragatur, quòd Papa potest laico dare potestatem absoluendi ab excommunicatione. gl. in c. præter. 32. dist. cuius initio huius §. meminimus. sed in articulo necessitatis hæc potestas absoluendi censetur delegata ex Rom. Pont. intentione: igitur poterit laicus absoluere ab excommunicatione in articulo mortis constitutum. Nihilominus opinio contraria verior est auctoritate gl. in c. vlt. 24. q. 1. quæ scribit, laicum in spiritualibus etiam in articulo mortis nihil agere posse, nisi quod expressim iure cautum fuerit. cuius gl. meminit Dec. in d. c. 2. nu. 23. post Abb. ibi, Inn. & Ab. in d. c. 4. de consuet. Hanc item opin. tenet Imo. in l. 1. col. 3. ff. de publ. iud. ad hoc allegans gl. in d. c. pastoralis. §. 1. eam inducens ad absolutionem ab excommunicatione. sed & ipse Panor. in d. c. à nobis. nu. 10. palàm asserit gl. inibi esse intelligendam iuxta glo. in d. c. pastoralis. §. præterea. vt fortassis Pano. non ita strictè velit, absolutionem ab excommunicatione posse in mortis articulo à laico ministrari: sed vt excommunicatus per propriam confessionem, & contritionem dignus efficiatur absolutione, & remissione excommunicationis. Nam, vt rationem quandam contrariæ opinionis tollamus, est omninò adnotandum quod Palu. scribit in 4. sent. dist. 17. q. 3. col. 3. vers. probabile enim est, asseuerans ideò posse in articulo mortis simplicem, & quemcunque sacerdotem absoluere ab excommunicatione: quia eo tempore potest quilibet sacerdos à peccatis absoluere, & hęc absolutio non potest ministrari aliter, quàm pręmissa absolutione à censuris. idem ipse repetit in 18. dist. q. 5. vers. secunda regula. idem dist. 20. q. 1. ad fi. secundæ conclusionis. Ergo sentit, & verè asserit Palud. eum qui non possit in articulo mortis absoluere à peccatis, minimè posse ab excommunicatione, cuius absolutio ideò permissa tunc videtur, vt possit quis à peccatis absolui. Denique hanc sententiam aduersus gl. in d. c. à nobis. probat Marti. Azpilcueta in d. c. 1. in prin. nu. 83. de pœnit. dist. 6.

Hinc constat, non excusari hæredes defuncti à petenda absolutione ab excommunicatione, etiamsi fuerit in mortis articulo per laicum mortuo data absolutio. Quod est verissimum contra Ab. & Feli. in d. c. à nobis. & Syluest. in dict. verb. Absolutio 1. §. 4. colu. 4. quorum opinio iure nec probari, nec defendi potest.

Post hæc meritò dubitatur, an ab excommunicatione absoluere possit is, qui excommunicauit, & iurisdictionem habet, licet sacerdos non sit. Et Host. in d. c. à nobis. in 2. & in c. ad aures, de simo. quem sequuti sunt veteres quidam summi auctores, duplex vinculum excommunicationis considerat: vnum enim quo ad forum iudiciale, aliud quo ad pœnitentiale: quo ad primum inquit, posse absolutionem ab excommunicatione ministrari ab eo, qui iurisdictionem habet, licet presbyter non sit: cùm ea pertineat ad iurisdictionem. c. transmissam. de elect. Sed quo ad posterius vinculum, asserit, non posse absolui excommunciatum ab excommunicatione ab alio quam à sacerdote. tex. in c. canonica. & c. à nobis, de sent. excom. cùm hæc absolutio ad ordinem expectet. qua ratione moribus obtentum est, vt plerunque iudices ecclesiastici absoluentes quemquam ab excommunicatione, quia sacerdotes non sunt, committant solennem absolutionem sacerdoti alicui. Quemadmodum & ipse Host. sensit in summa hoc tit. de sen. excom. §. quis possit absoluere. Syl. in ver. absolutio. 1. not. 3. vers. quintus, ac fatentur plerique alij. quorum mentionem hîc omittam, eo quòd ab Henrico in specie citentur: & à Bottæo in tracta. de synodo. 3. par. art. 5. nu. 12. qui admonet, hanc opinionem tutiorem esse: & idem fatetur Card. in d. c. à nobis. 2. opposi.

Hæc distinctio falsa est omninò, quod Ioan. And. & Henri. optimè in d. c. à nobis. in 3. col. ostendere conantur. & idem tenent Cardin. 2. opposi. & Collecta. ibi. idem Card. in ca. vlt. 3. nota. de sepultu. & Flor. 3. part. tit. 24. c. 77. in princip. ad finem. Syluest. in verb. Absolutio. 1. in princ. gloss. in d. c. Canonica. Ex quibus ipse colligo, absolutionem ab excommunicatione omninò, & quo ad omne eius vinculum concedi, & ministrari ab habente iurisdictionem, & potestatem excommunicandi, etiam si is nec presbyter, nec Diaconus sit, nec Subdiaconus. Quod multis rationibus euidenter probari poterit: & præsertim, quia quo loco sacri Euangelij data fuit potestas iurisdictionis ad excommunicandum, & quibus, eodem pariter, & eisdem data est ad absoluendum: sicuti suprà latiùs probatum est ex auctoritate Matth. cap. 18. quæcunque alligaueritis super terram, erunt ligata & in cœlo: & quæcunque solueritis super terram, erunt soluta & in cœlo. Et tamen potestas excommunicandi solius iurisdictionis est, & competit Clericis, etiam sacris ordinibus nondum insignitis. capit. transmissam, de electio. igitur & eisdem competit absoluendi potestas.

Secundò, eadem opinio probatur ex eo, quòd regulariter qui potest ligare, poterit & absoluere. cap. inferior. 21. distinct. l. qui condemnare. ff. de re iudic. notantur in l. nemo. qui condemnare. ff. de regulis iur. & inibi constat ex lectione Haloandri, sed Clericus nondum presbyter iurisdictionem habens potest excommunicare: igitur poterit & absoluere. nullibi enim contrarium probatur: cùm in d. c. Canonica. minimè constet, requiri ordinem presbyterij ad absolutionem ab excommunicatione obtinendam. Agitur siquidem ibi de militibus hospitalis Hierosolymitani per eorum Priorem absoluendis ab excommunicatione: & inquit Summus Pontifex id permissum esse Priori, qui presbyter, vt audiuimus, esse debet. Ne inter milites is Prior fortassis esset laicus, atque ideò absoluere non posset. Non autem exigit Papa illum Priorem esse presbyterum, quia is ordo necessarius sit ad absoluendum ab excommunicatione.

Tertiò, his accedit, quòd absolutio ab excommunicatione sacramentalis non est: sicuti omnium consensu receptissimum esse videtur. in 4. sent. dist. 18. dum materiam excommunicationis tractantes post S. Tho. inibi. q. 2. artic. 2. tenent, hanc potestatem ad iurisdictionem, non ad ordinem pertinere. Idem notatur in d. c. transmissam. & fatetur Host. & alij priorem opinionem sequuti, dum concedunt, quo ad iudiciale forum exterius Clericum nondum sacris initiatum absoluere ab excommunicatione posse. Nec verè dici poterit, absolutionem ab excommunicatione sacramentalem esse, saltem ab his, qui mediocri quadam diligentia expendere velint ex theologis, quæ sit propriè sacramentalis absolutio. Est enim pars sacramenti pœnitentiæ, quod quidem pœnitentiæ sacramentum ad culpam peccatorum, quæ in iudicio animæ secretè, & integrè sacerdotibus deteguntur, remittendam omninò pertinet: & sic ad vinculum, quod propter peccati culpam peccato absque vlla excommunicatione ob solam diuinam offensam contrahit. Iuxta illud: Quorum remiseritis peccata, remissa erunt: quorum retinueritis, retenta erunt. Non autem pertinet sacramentum pœnitentiæ ad remittendum vinculum contractum ex iudicis exterioris sententia. sunt & aliæ rationes, quibus satis apparet, absolutionem ab excommunicatione non esse sacramentalem. Quòd si hæc absolutio sacramentalis non est, minimè requirit, quòd eius minister sit sacerdos: siquidem sacerdotij ordo tantùm exigitur quo ad absolutionem sacramentalem quæ est pars sacramenti pœnitentiæ, cuius minister lege diuina sacerdos est, quemadmodum ex sacra scriptura Catholica docet, & tenet ecclesia.

Quartò, aduersus Hostiensem à diuisione argumentor. Etenim aut agimus de absoluendo excommunicatum à culpa, & peccato, propter quod iure fuerit excommunicatus: aut de absoluendo ab excommunicationis vinculo. Priori equidem casu, absolutio pertinebit ad iudicem fori interioris, ad quem alioqui spectat iure ordinario, vel reseruationis, sacramentalis pœnitentiæ absolutio: posteriori autem, absolutio verè iurisdictionis est fori exterioris, & ad eum pertinet, qui hanc iurisdictionem habet, & excommunicandi potestatem, nec spectat ad iudicem fori interioris animæ, vbi de peccatorum culpis per absolutionem Sacramentalem tollendis, non de censuris agitur, nisi ea ex parte, qua censuræ impediunt Sacramentum conferri, & tunc ab exteriori iudice absolutio à censuris exigenda est. Idcircò arbitror, absolutionem ab excommunicatione præstari, & ministrari posse ab eo, qui Sacerdos non sit, modò iurisdictionem habeat ordinariam, vel delegatam, etiamsi exhibenda sit cum solenni forma. tex. in d. c. à nobis. in 2.

Verùm ad absolutionem ab excommunicatione Canonicè consequendam, multa sunt necessaria, quæ secundum Iura Pontificia præmittenda videntur, priusquàm absolutio ab excommunicatione concedatur, quę tradidêre Hosti. in summa de sentent. excommu. §. & qualiter hæc absolutio. Flor. in 3. part. titu. 24. capitulo 77. §. primo. & Syluest. in verb. absolutio. 3. §. 3. & alij statim in specie à nobis citandi. Primùm enim præstare debet excommunicatus iuramentum de obediendo ac parendo mandatis Ecclesiæ. cap. 1. cap. ex tenore. capit. de cætero. extrà isto titu. Hæc verò iuratoria cautio ad cautelam futuræ & præsumptæ contumacię exigitur, etiam ab eo, qui iustè excommunicatus absolutionis tempore satisfacit pro commissa culpa. quod constat ex præcitatis locis. & capitulo, cùm desideres. eodem titul. vbi gloss. in verb. ad cautelam. idem probat. Secundum, quod excommunicatus, prius quàm absoluatur, si offensa fuerit manifesta, realem exhibeat satisfactionem: si verò dubia, sufficiens ab eo præstetur cautio datis pignoribus, vel fideiussoribus. text. optimus in capit. ex parte. in 1. de verbor. significat. capitu. 2. cap. venerabilibus. §. 1. suprà isto tit. notatur in d. c. cùm desideres. & in c. ad hęc. cap. ea noscitur. eo. tit. & in c. qua fronte. de appel. vbi Præpo. & Franc. quicquid dixerit gl. in d. c. ad hæc. quòd si nec possit satisfacere pro manifesta offensa, nec pro dubia dare cautionem sufficientem, satis erit, quòd iuratoriam præstet cautionem: quemadmodum communi omnium consensu diffinitum extat. Idem verò respondendum est in excommunicato propter contumaciam, nam si contumacia manifesta sit, non aliter absoluitur quàm pręmissa reali satisfactione expensorum, & sufficienti cautione de stando iudicio præstita. sed si contumacia manifesta non sit, absolutio fiet, ac erit concedenda, tantùm præstita sufficienti cautione. sicuti probat text. elegans in d. c. venerabilibus. §. 1. ad idem tex. in d. c. qua fronte. & ibi gl. quam sequuntur Panor. Franc. & Doct. communiter Ro. in nouis. 72. Reg. l. 28. tit. 9. part. 1. licet Dec. in d. ca. qua fronte. teneat in vltimo casu sufficere iuratoriam cautionem.

Est autem manifesta contumacia, cùm ipse citatus fatetur in iudicio, se contumacem, vel cùm constat, eum respondisse nolle ad iudicium, nec ad iudicem accedere. text. in d. c. venerabilibus. §. 1. vers. secus. notant Card. & Doct. in Clem. vnica. de dolo & contu. quæstione 8. Abb. in c. cùm parati. col. pen. de app. debet autem hæc citati responsio probari per testes secundum communem. nec sufficeret sola ipsius nuncij publici assertio, vt dicatur contumacia manifesta. glo. in d. ver. secus. parte. in iudicio. quam sequuntur ibi Domi. & Franc. Imo. in d. Clem. vnica. col. 8. Bal. in d. c. cùm parati. atque ibidem Imo. Iaso. in l. properandum. §. 1. col. 3. C. de iudic. eritque in dubia controuersia hęc opinio potiùs admittenda, tametsi contrarium responderint Card. in dict. Clemen. vnica. q. 8. Præp. Abb. & Dec. colum. vlt. in d. c. cùm parati. Felin. in c. ad petitionem. nu. 20. de accusat. qui alios huius opinionis auctores allegat. sicut & Ias. contrariæ.

Illud verò non est omittendum, excommunicatum ratione contumaciæ iudicialis, eadem censura ligari, & ligatum censeri, donec absoluatur, etiamsi constet in iudicio de impedimento, cuius causa non potuit ad iudicem accedere, iusteq́ue valeat excusari: cùm tamen nullam contraxerit contumaciæ culpam. probat hoc text. singu. in d. c. venerabilibus. §. 1. quem ad hoc adnotarunt ibi Domi. & Franc. ac Felin. in c. 2. de testib. cogen. colum. penu. quorum opinio eam rationem habet, quòd iudex secundum processum iustè contumacia per eum præsumpta, excommunicauerit legitimè citatum, ad iudicium non accedentem: atque ideò ligat excommunicatio. idem notant Inn. & Abb. in c. P. & G. de offi. deleg. col. 4. Bal. in c. quod translationem. de offi. deleg. gloss. in ca. quisquis. 4. quæstione 5. in verbo, occurreret. & esse communem hanc opinionem, fatetur Anto. in d. c. 2. quicquid dixerint Hostiens. & Abb. ibidem. nam, & si iudex errauerit in excommunicationis censura, eam iniustè pronuncians, adhuc excommunicatio ligat, & absolutione indiget. sicuti & nos superiùs explicuimus §. 7. numero 5.

Sed, etsi excommunicatus pro manifesta offensa non sit ante realem satisfactionem absoluendus, id procedit, vbi satisfactiopotest ab excommunicato exhiberi. idcircò, quoties satisfactio spiritualis est, vel eius conditionis, vt ab excommunicato præstari non possit, nempe collatio beneficij, receptio in Canonicum, & his similes: tunc prius est excommunicatus cum sufficienti cautione absoluendus, quàm satisfactio pręstetur. quod notat glossa in verbo, emenda. in cap. solet. suprà isto titu. quam Doctor. inibi sequuntur Felinus in capit. cùm contingat. columna prima. de offi. delegat. gloss. Innocent. Abb. colum. vlt. & Doctores in capit. pro illorum. de prębend. textus in capit. ex publico. de conuers. coniugat. & ibi Panormitanus 2. col. dicens, hanc opinionem communem esse, quæ est omninò memoriæ commendanda ad intellectum earum constitutionum, quas modò adduximus de manifesta offensa.

Tertium, quod in absolutione ab excommunicatione seruandum est, palàm exponitur in d. c. à nobis. in 2. nempe solennis forma cum Psalmo & oratione, quemadmodum dicti auctores explicant. ex quibus & alia petenda sunt, quæ ad hunc articulum attinent.

Priùs verò quàm aggrediar, & exponam, quis possit iure ordinario ab excommunicatione absoluere, aliquot hîc adnotabo quo ad eos, qui ex Iubilęi, aut literarum Apostolicarum priuilegio possunt ab excommunicatione, & alijs peccatis absolui à quocunque per eos eligendo Sacerdote, etiamsi hi casus sint huiusmodi, vt nullus pręter Papam vel Episcopum absoluere ab eis possit.

Primùm illud est obseruatione dignum, quòd si quis huic Sacerdoti confessario, qui poterat ab omnibus peccatis reseruatis absoluere & à censuris, ita peccata confiteatur, vt omittat per obliuionem ei confiteri peccatum aliquod, cuius absolutio sit reseruata, vel cui accesserit excommunicatio, & absolutionem generalem à peccatis & censuris obtinuerit. Absolutus omninò censetur ab excommunicatione, & à peccato illo, quòd per obliuionem omiserat confiteri. & licet peccatum illud teneatur pòst, cùm in memoriam redierit confiteri, poterit absolui à quocunque Sacerdote simplici, etiamsi non habeat potestatem absoluendi à peccatis, & censuris reseruatis. Hanc sententiam asseuerant Ang. in verb. confessio. 1. q. 12. Syl. in ver. confessio. 1. q. 19. eam tribuentes Palud. in 4. sent. minimè citantes Paludani locum. idem tenent Gabriel in 4. dist. 17. qu. 1. Adri. de confessione. q. 4. §. si petas. vers. ex hoc sequitur Martin. ab Azpilcu. in c. consideret. §. cautus. nu. 30. de pœnit. dist. 5. hoc ipsum deducens ex Palud. in 4. sent. dist. 8. q. 5. col. pen. opinor ipse, doctissimum virum voluisse citare Paludani locum in 4. sent. dist. 18. q. 5. art. 3. vers. quarta. cuius hæc sunt verba: Si ille, qui absoluit potuit ab omni sententia, & noluit, tunc sufficit, quòd si noluit ab omni, sed à quibusdam absoluere, tunc nunquam valuit absolutio, quo ad sententiam, de qua absoluens non cogitauit, nec absoluisset, si cogitasset. de sent. excom. c. ex parte. & c. officij. Si autem absolutus credat, quòd si ille sciuisset, quod nesciuit, nihilominùs absoluisset eum, debet se reputare absolutum ab omni. Hæc Palud. qui de absolutione à censuris tantùm loquitur. Syluest. autem, Angel. & Adrianus, atque alij de absolutione à peccatis reseruatis tractant, & in specie, dum Syluest. Palud. refert tractantem de presbytero absoluente in articulo mortis à casibus reseruatis, planè insinuat locum Palu. in quarto senten. dist. 20. q. 1. art. 2. quo in loco nihil addit de peccatis, aut censuris oblitis, & à quibus expressim absolutio data non fuerit. quamobrem ego constituendos esse censeo duos casus: Primus equidem erit de peccatis, atque eorum absolutione, in quo censeo veram esse Sylu. Gabriel. Angeli, Adriani, & aliorum sententiam, nam si quis confiteatur peccata sua confessione Sacramentali, ei, qui potuit ab omnibus etiam reseruatis absoluere, & per obliuionem amiserit confiteri peccatum vnum vel duo, ex reseruatis, obtenta generali absolutione, censetur ita & ab oblitis seruatis absolutus, vt satis sit ea postmodum memorię repetita cuicunque Sacerdoti confiteri, licet is non habeat absoluendi ab illis potestatem. etenim absolutio Sacramentalis hanc vim habet, quòd & peccata oblita tollit, hac tamen lege, vt sint demum confitenda, si memoriæ occurrerint, secundum communem omnium Theologorum sententiam. Huius autem prioris casus decisionem ipse nondum legi, nec potui apud Palud. locum inuenire, etiamsi diligenter inquirere curauerim. Secundus casus versabitur circa absolutionem ab excommunicatione, nam in foro animæ, si peccator pœnitens oblitus fuerit confiteri aliquod peccatum, cuius causa est excommunicatus, & absolutio reseruata, & nihilominùs generalem absolutionem obtinuerit, ab eo, qui potuit ab excommunicatione absoluere. Absolutus equidem est à peccato illo, & ab excommunicatione, ea lege, vt id confiteatur, cùm in memoriam inciderit Sacerdoti ordinario, etiamsi is non possit ab excommunicatione absoluere. Huius conclusionis ratio ex eo deducitur, quòd ab illo peccato per obliuionem omisso Sacramentalis absolutio absoluit. & denique Sacerdos ab excommunicatione, sine cuius absolutione minimè potuit habere locum absolutio Sacramentalis à peccatis exhibita. atque ita hanc opinionem probare conatur egregius Doctor Azpilcueta in d. nu. 30. hoc ipsum explicans ex Ang. Sylu. Adriano, & Gabr. qui hanc sententiam inclinant, nam Palud. & si ab eo citetur, non exponit hanc conclusionem, nec hunc casum explicat. quippe, qui loquatur de absolutione tantùm ab excommunicatione, quæ in iudicio exteriori solet concedi, de qua statim agendum erit. & sanè, vbi in hoc secundo casu quis absoluitur à peccatis & censuris, non est, cur conuertamus de vi absolutionis ab excommunicatione. idem tamen respondendum est, quoties qui potuit absoluere à censuris recta intentione, qua proponit à necessarijs absoluere, dixerit super pœnitentem, absoluo te in nomine Patris, & Filij, & Spiritus sancti, siquidem ex hoc à peccatis & censuris absoluisse videtur, auctore Gersone 2. part. fol. 183. col. 1. de confess. & fol. eo. col. 3. c. excommunicationum. cuius decisionem ad hoc laudat & exaltat Azpilcueta in d. num. 30.

Quid autem de illo dicendum sit, qui pluribus ligatus excommunicationibus, absoluitur ab eo, qui potest omnes tollere, nec equidem expressim omnibus nominatis, sed vel indefinitè, vel ab vna earum alijs per obliuionem petentis absolutionem omissis? & quæstionem istam seclusa peccatorum absolutione tractat Palud. in d. qu. 5. post Thom. & alios ibi. glo. & Doct. in c. cùm pro causa. isto titu. & in c. ex parte. de offi. ordi. cuius capitis titulus apud Palu. vitio librariorum mutatus est. nos equidem, vt & obiter difficultatem istam expediamus, distinctè proponemus aliquot conclusiones, quid iure verius sit explicantes.

Prima conclusio. Excommunicatus vnica tantùm excommunicatione, pluribus tamen ex causis, non censetur ab excommunicatione absolutus, si in impetratione absolutionis causam aliquam tacuerit. text. in d. c. cùm pro causa. & c. officij. c. ex parte. vbi glo. & Doct. S. Tho. in 4. sent. distin. 18. q. 2. art. 5. & ibi Theologi. Regia l. 29. titu. 9. part. 1. Rom. consil. 326. quorum opinio vera est, quoties causa tacita fuit æquè principalis ad excommunicandum, alioqui valet absolutio. secundum Abb. & Henri. in d. c. cùm pro causa. Docto. in Clem. 2. isto tit. Felin. in ca. quod super. de fide instru. ad finem. ex quibus satis manifestè colligitur, etiam absolutionem validam esse in hoc casu, si causa, quæ expressa non fuerit, minimè auertisset Prælatum ab absolutione, licet expressim ei foret significata. quod & Palud. sentit in d. q. 5. col. vlti. tametsi ipse generaliter rem istam diffinierit.

