Variarvm Resolvtionvm Ivridicarvm Ex Ivre Pontificio, Regio, Et Caesareo Libri III
author: Diego de Covarrubias y Leyva
source date: 1573
edition published: 2021-06-11
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

VARIARVM RESOLVTIONVM IVRIDICARVM EX IVRE PONTIFICIO, REGIO, ET CAESAREO LIBRI III.
QVIBVS HAC NOVA EDITIONE ACCESSIT QVARTVS, AMPLISSIMARVM QVAESTIONVM REsolutionibus refertus & insignis.
DIDACO COVARRVVIAS A LEYVA, TOletano, sancti Dominici Archiepiscopo Authore. Cum Indice rerum maximè notabilium, per ordinem Alphabeticum locupletissimo, Post præfationem horum trium librorum, Summaria capitum ordine reperies.

FRANCOFVRTI, Ex Officina Typographica Nicolai Bassei, Impensis Sigismundi Feierabend. M. D. LXXIII.

AD ILLVSTRISSIMVM, AC REVERENDISSIMVM D. DOMInum Fernandum Ninno, Indiarum, nouíque Orbis Patriarcham, Episcopum Seguntinum, Caroli Cæsaris, Hispaniarum Regis summo præfectum Prætorio, Didaci Couarruuias à Leyua Toletani, in Granatensi Curia, Regioque Auditorio Senatoris, in tres variarum ex iure Pontificio, Regio, & Cæsareo Resolutionum libros PRÆFATIO.

NON ME LATET, PRAESVL amplißime, illustrißime Princeps, hanc prouinciam, quam iam semel & iterum, æditis opusculis quibusdam in publicumque diuulgatis, Salmanticæ adsumpsi, & nunc tertiùm subire constitui, difficilimam esse omnium, quæ uiris disciplinarum studiosis nominis adquirendi causa unquam contingere possunt. Quid enim obsecro difficiliùs, quâm uarijs tot lectorum iudicijs, uel minima ex parte satisfacere? quibusdam etenim operis ordo eiúsue distributio nequaque forsan arridebit: alijs displicebit stylus parum inque politus, nec dignus quidem, ut opus ita oscitanter elaboratum legatur ab his, qui Latinæ linguæ castitatem, exactamque eloquentiam ex ueterum iurisconsultorum responsis, & quibusdam in ea eloquentißimorum uirorum commentarijs, adsidua lectione fuere adsequuti. Quidam longiorem controuersiarum disputationem requirent, breuem earundem definitionem omnino improbantes. Nec deerunt, qui tot authorum, præsertim iuniorum, allegationem parum utilem operi ac lectoribus esse censeant: quippe qui exosam habeant huiusce ætatis tot commentariorum nomenclaturam. His sane omnibus non aliud obijcere decreui, quo me à multis apologijs dictandis eximerem, quam tui auspicatißimi nominis tutelam, sub qua tres uariarum ex iure Pontificio, Regio, & Cæsareo Resolutionum libros prælo committere, ut publicè legantur, minimè erubescam, difficiliora profectò sub tali patrocinio aggressurus. Tibi autem Præsul Reuerendißime rationem reddere haud recusabo, quandoquidem & meorum omnium studiorum foret, si res ipsa permitteret, exactißimè reddenda. Etenim cùm annis ab hinc quatuor tuis auspicijs à lectionis ordinariæ munere, quod decem annis publice stipendio Salmanticæ gesseram, in hoc fuerim Granatense Prætorium inuictißimi Caroli Cæsaris, Hispaniarum Regis Decreto destinatus, ut cum alijs prudentißimis simul, ac utriusque iuris uiris consultißimis Regij iudicis officium agerem: non potui relicto lectionis ordinariæ aßiduo labore aliquot ædere commentaria, quæ distinctè capitum glossemata in aliquem iuris Canonici, uel ciuilis titulum digesta continerent. Exigit enim hic scribendi modus continui præceptoris industriam, quæ singula cuiusque capitis uerba, glossarum, & commentariorum omnium partes diligentißimè explicet: idcirco aliam oportuit eligere uiam, qua possem communia facere, quæ priuatim ipse quandoque elaboraueram. Hac in re necesse mihi fuit quæstiones quasdam exponere, quæ olim in illo celebratißimo diui Saluatoris collegio, ac deinde hac in urbe furtiuis quibusdam horis in ordinem redactæ fuerunt, eo quidem stylo, qui facilimè cuilibet lectori authoris sensum enunciaret. Vitio namque sæpißimè multis datum est in iuris Pontificij, & Cæsarei commentarijs, quod dum integro conatu Latinitati, & eloquentiæ opera impenditur, ipsa uera canonum, iurisconsultorum, & legum interpretatio negligitur, aut denique ita expolitis uerbis, ne dicam affectatis, exponitur, ut quandoque magis lectorem ipsum impediat dictionum significatio, quàm propositi tractatus & materiæ proprius intellectus, integraque cognitio. Non inficior, Barbariem à iurisconsultis, eiusque profeßionis studiosis effugiendam esse: cùm & ab his exigenda penitus sit Latina, castaque oratio, modò ea dictionibus diu iam receptis ab huius disciplinæ eruditißimis scriptoribus, nempe Bartolo, Baldo, Alberico, & Panormitano rem quampiam ita quidem exponat, ut quid hi iuris utriusque interpretes, quos meritißimè omnium facile principes esse opinamur, suis in commentarijs tradiderint, lectoribus sit manifestum. Id uerò in hisce libris maximo studio conati sumus efficere, quod breui quadam ἀναλύσει quæstiones singulæ nostram de qualibet controuersia sententiam continerent, non equidem singularem à ueteribusque frequentißimè deuiam: quemadmodum alij nostra ætate fecere maximo cum dispendio studiosæ iuuentutis, quæ statim lectis arte quadam, ac fucis Rhetoricis æditis commentarijs, aduersus iuris utriusque interpretum receptißimas opiniones, eas ita superstitiosè amplectitur, ut difficilimum sít, in iudicialibus quæstionibus, responsís, & litium defínitionibus â semel admißis conclusionibus adhuc in senectute discedere. Nos enim multi faciendam esse censemus ueterum authoritatem, quam, nisi plurimum noster abhorreat intellectus, semper & sequuti sumus, & in posterum sequi omni conatu enitemur. Missam denique fecimus sinuosam quæstionum disputationem, ne in tanta librorum copia, quæ ex typographorum officinis quotidie prodit, nostrum hoc opus fastidio lectoribus esset, dum aliorum authorum rationes ferè ad uerbum referens, iter iam actum ageret. Qua ratione coacti sumus, aliorum, qui ante nos de eadem rescripsere, expreßim mentionem agere, ut lector inde percipiat, quibus ex locis, quæ hoc in opere traduntur, acceperimus, petatque ab his multa, quæ nos consultè, ut compendio uteremur, omisimus. Statim autem quod huius operis editio mentem subire cœpit, illud tuo nuncupare maximo nomini alacri animo constitui: non quòd existimem, munus aliquod ad conciliandum tuum erga me generosum animum obtulisse: sed quod uerè censeam, hac ipsa nuncupatione plurimum decoris, ornamenti, & authoritatis his meis laboribus accessurum. Cui etenim aptiùs, meliusque literarij labores dicari, aut nuncupari poterunt, quam ei, qui summam in Hispaniarum Republica iuris dicendi potestatem habet, quique Regis inuictißimi, Cæsarisque Caroli Quinti, ac Principis Philippi summo præsidet Senatui, â quo leges, & iura, qui publicis fungimur magistratibus, paßim accipimus? certè nemini. Præsertim, ornatißimè Præsul, obsequium istud tenemur iuris utriusque professores exhibere tibi, qui omne tuum studium in doctrina, intelligentia, uariarumque cognitione rerum ad iustitiæ cultum pertinentium ponas, doctißimos, sapientißimosque homines amplißimis, atque maximis honoribus maximo studio semper ornaueris. Quòd si ingratum, immemoremque beneficij, iuxta Ciceronis sententiam, omnes odio meritißimè prosequuntur: me ipsum nulla ratione possem hac nota immunem esse censere, si in his ædendis uariarum Resolutionum libris teipsum patronum, ac tutißimum defensorem minime selegissem, cui primum meorum studiorum præmium & me debere fateor, & à te illud accepisse, non minimam meæ fœlicitatis partem esse duxerim. His omnibus acceßit communis patria, omniumque aliarum urbium illustrißima Toletum, ubi gentilia Ninniorum familia, quæ te præclarißimum tanti nominis progenuit ornamentum, comitate, liberalitate, alijsque insignis nobilitatis titulis eum locum habuit, quem apud celebratißimas urbes uiri optimates semper habuerunt. Quibus tandem, ac tua maxime clementia humanißima fretus Præsul ornatißime, teipsum uehementer, etiam atque etiam precor, ut hos libros tuo illustrißimo nomine, tuæque authoritatis præsidio gratiores ad omnium manus accedere permittas, meque tibi obsequentißimum esse, uel hoc ipso beneficio palam omnibus facias. Vale. Ex inclyta Granata, decimo Calendas Iunias. Anno Millesimo Quingentesimo Quinquagesimo Secundo.

- HVIVS PRIMI LIBRI CAPITVM SVMMA.

- QVALITER iudex ex actis ius dicere debeat, aduersus ea, quæ priuatim cognouerit. Caput primum.
- An liceat iustè litiganti, aduersarium fallacijs, dolisue impetere. Caput secundum.
- Sitne habenda ratio fructuum in restitutione, quæ in integrum causa ætatis fit. Caput tertium.
- Coram quo iudice sit in integrum restitutio postulanda. Caput quartum.
- De minore enormiter læso in spiritualibus, an & is restituendus sit. Caput quintum.
- Ad postulandam in integrum restitutionem, an sit necessarium speciale mandatum. Caput sextum.
- De prælatione hypothecæ vxori pro dote competentis. Caput septimum.
- De meliorationibus rei, hypothecæ & pignori subiectæ. Caput octauum.
- De retractu conuentionali, an is temporis præscriptione tollatur. Caput nonum.
- De confirmationis sacramento, ad interpretationem tex. in cap. Quanto. de consuetud. Caput decimum.
- De iniuria, quæ verbis fit, & maximè de ea, quæ veri criminis obiectione irrogatur. Caput vndecimum.
- De ratione computandi temporis ab annorum numero. Caput duodecimum.
- De oratione indefinita, & an ea vniuersalis vim habeat. Caput decimumtertium.
- De conditionibus donationis contractui adiectis. Caput decimumquartum.
- De fructibus rei venditæ, an ad emptorem pertineant. Caput decimumquintum.
- Qualiter fisco à iudice fauendum sit. Caput decimumsextum.
- De decimis, an iure naturali, diuino, vel humano tantùm debitæ sint. Caput decimum septimum.
- Expenditur constitutio l. diffamari. C. de ingenuis & manumis. Cap. decimumoctauum.
- Donatio facta Ecclesiæ, an reuocetur natiuitate filiorum. Caput decimumnonum.
- An vitium in exprimenda causa impulsiua, vel ea tacenda, contingens, concessioni principis noceat. Caput vicesimum.

- HVIVS SECVNDI LIBRI CApitvm svmma.

- QVID de his, qui ære alieno grauantur, deque cessione bonorum iura statuerint. Caput primum.
- De vsufructuario, an & is teneatur soluere defuncti debita. Cap. secundum.
- Discutitur Cæsarum constitutio in l. 2. C. de rescin. venditio. Cap. tertium.
- Rursus traditur, an renunciatione contrahentium eadem constitutio tollatur. Caput quartum.
- Examinatur Iurisconsulti responsum in l. generali. §. vxori. ff. de vsufructu legat. Caput quintum.
- Vbi de paupertate, aut diuitijs tractatur, cui incumbat qualitatis huius probatio. Caput sextum.
- Duobus simul naufragio, ruina, aut belli conflictu pereuntibus, vter eorum præsumatur prius decessisse. Caput septimum.
- An iustum sit, lege, vel statuto aliquem ob alterius culpam puniri. Caput octauum.
- Rursus de ratione pœnæ, qualiter ea à lege, vel ab homine infligenda sit. Caput nonum.
- Quando crimen semel in iudicium deductum, possit iterum in iudicio tractari. Caput decimum.
- De executione instrumenti publici, quod conditionale est, vel liquidam quantitatem minimè continet. Caput vndecimum.
- An à iudice, qui vt bonus vir arbitratur, liceat appellare. Caput duodecimum.
- Examinantur quæstiones à Bart. traditæ in l. Theopompus. ff. de dote præleg. Caput decimum tertium.
- Liberatione legata, an actione in rem valeat conueniri legatarius. Caput decimum quartum.
- An successor vniuersalis, vel singularis teneatur stare locatione. Caput decimum quintum.
- Ad quod vsque tempus res Ecclesiæ locari iure possint. Caput decimum sextum.
- Quo pacto, & forma res Ecclesiarum possint dari in emphyteusin. Caput decimum septimum.
- Rursus de emphyteusi Ecclesiastica, & priuatorum, qualiter intelligenda sit. Caput decimumoctauum.
- Traduntur aliquot interpretationes ad l. quoties. C. de rei vendicat. Cap. decimum nonum.
- De Ecclesiarum, & sacrorum templorum immunitate. Caput vicesimum.

- HVIVS TERTII LIBRI Capitvm svmma.

- QVID sit vsura, quoque iure prohibita fuerit. Caput primum.
- An teneatur, possítue licitè pecuniam pupillarem tutor fœnerare. Caput secundum.
- De pœnis contra vsurarios iure Pontificio, Regio, & Cæsareo statutis. Caput tertium.
- Traditur vera ratio decidendi ad l. curabit. C. de act. empt. Caput quartum.
- Quid hæc dictio, Maioratus, ex propria vi apud Hispanos contineat. Caput quintum.
- Quo pacto princeps valeat tollere, aut mutare testatoris voluntatem, quo ad fideicommissa, & maioratus. Caput sextum.
- De annuis reditibus, an hi possint titulo emptionis in pecunia constitui. Cap. septimum.
- Pacti, quod de retrouendendo vulgò dicitur, propria vis, & natura expenditur. Caput Octauum.
- De pacto redimendi, cùm emptor vendere voluerit, & de iusto annui reditus precio. Cap. nonum.
- De iusto precio annui reditus redimibilis, & de ipso redimendi pacto. Cap. decimum.
- Quo tempore ex lege Regia possit retrahi res vendita sub annuo reditu redimibili. Caput vndecimum.
- De donatione omnium bonorum, quæ fit reseruato vsufructu. Caput duodecimum.
- Quid consuetudo possit circa fructus beneficiorum absentibus conferendos. Caput decimumtertium.
- Traditur breuis interpretatio l. inuitum. C. de contrah. emptione. Caput decimum quartum.
- De precarij reuocatione, an & ea liberè permissa sit. Caput decimumquintum.
- Possessio beneficij ecclesiastici, quo nam pacto iure adquiri possit. Caput decimum sextum.
- Euictionis materia ad Gregorianæ constitutionis interpretationem expenditur. Caput decimum septimum.
- De creditore habente specialem, simul & generalem hypothecam. Caput decimum octauum.
- Adnotantur aliqua de bonis matrimonio constante adquisitis. Cap. decimum nonum.
- De meri, & misti Imperij, ac iurisdictionis delegatione. Caput vicesimum.

- SVMMA CAPITVM QVARTI, ET IAM HAC EDITIONE TRIBVS prioribus adiuncti libri.

- QVOT & quæ fuerint olim Romæ tribus, & Sceuolæ Iurisconsulti responsum de legato tribus, quo in sensu sit accipiendum. Caput primum.
- Iustiniani & Celsi Iurisconsulti responsa de Hippocentauri stipulatione ex varijs authoribus examinantur. Caput secundum
- Præfectus calciatus apud Iurisconsultum, quis sit intelligendus, & de militari calciamento. Caput tertium.
- Adriani Cæsaris rescriptum de muliere prægnante, ab Aegyptiorum, & Græcorum legibus deductum fuisse. Caput quartum.
- An olim apud veteres furcarum supplicium fuerit in vsu, & de crucis patibulo. Cap. 5
- An liceat conductoribus à conductis migrare domibus, ex eo, quòd tetris imaginibus, nocturnis illusionibus & tumultibus inquietentur. Caput sextum.
- De Nisibi vrbe, & an ea dicta fuerit Antiochia à veteribus authoribus. Cap. septimum.
- Qua in significatione apud Iurisconsultos, Ciceronem, Varronem & alios, accipiantur verba hæc, Dicis gratia. Caput octauum.
- Quam originem hoc nomen, Sarracenus, habuerit, & vnde Arabes dicti fuerint Sarraceni, ad interpretationem Regiæ Partitarum legis. Caput nonum.
- Quæ fuerit apud Græcos Cretionum solennitas, ex Vlpiano, & alijs auctoribus. Caput decimum.
- Inscriptio quædam apud Gratianum expenditur, veraque eius lectio restituitur. Caput vndecimum.
- Apud eundem Gratianum de Iuliano Cæsare quædam obseruatione digna adnotantur. Caput duodecimum.
- An vera sint quæ de Anastasio secundo Romanæ Ecclesiæ Pontifice Gratianus tradit. Caput decimumtertium.
- In Gelasij Papæ responsum obseruationes quædam de Canonicis libris & Apocryphis. Caput decimumquartum.
- Rursus ex Gelasio de quatuor concilijs vniuersalibus, quæ prima fuêre. Caput decimum quintum.
- De libris qui ex Gelasio Agiographi dici iure poterunt. Caput decimum sextum.
- De libris Apocryphis, & an hi legi publicè vel priuatim possint, ex Gelasio. Caput decimum septimum,
- Expenditur ratio temporis & chronologia, quæ in proœmio Partitarum traditur. Caput decimumoctauum.
- De festorum dierum apud Christianos celebratione, deque eorum origine. Caput decimumnonum.
- De ieiuniorum, quæ Catholica Ecclesia Christianis indixit, obseruatione & origine. Caput vigesimum.
- Ius succedendi ex testamento, & ab intestato, quod plerunque filijs illegitimis à principe conceditur, an includat ius succedendi contra testamentum. Cap. vigesimum primum.
- Vnde originem habuerit dictio, Missa, qua pro summo sacrificio auctores Ecclesiastici vtuntur. Cap. vigesimumsecundum.
- De criminis purgatione vulgari, quæ fit candenti ferro. Caput vigesimumtertium.
- Quæ sint apud Martianum Iurisconsultum principia. Caput vigesimumquartum.

AVTHORIS PROTESTATIO.

OPVS hoc in publicum emissurus, illud primùm testor, me nihil in hisce libris, aut alijs, quos quandoque editurus sim, ita asseuerare, aut ex animo defendere, vt à Sacrosanctæ Ecclesiæ Decretis, Canonibus, traditionibusq́ue, nec transuersum, quod aiunt, digitum deuiare præsumam. Hæc etenim, quæ scribimus, quæq́ue scripturi sumus, auspice IESV humani generis Saluatore, censuræ Sanctæ matris Ecclesiæ submittimus.

VARIARVM EX IVRE PONTIFICIO, REGIO, ET CAESAreo Resolutionum. LIBER PRIMVS. AVTHORE DIDACO COVARRVVIAS A LEYVA TOLETANO.

Qualiter Iudex ex actis ius dicere debeat, aduersus ea, quæ priuatim cognouerit.

SVMMARIVM.

- 1 Agere contra propriæ conscientiæ dictamen peccatum est.
- 2 Mendacium in re leui regulariter veniale crimen, an in iudicio mortale sit? & quid de periurio.
- 3 Iudex secundum quosdam poterit sententiam dicere iuxta propriam conscientiam aduersus allegata & probata.
- 4 Rursus non debet Iudex, nec tenetur sententiam dicere ex his, quæ priuatim cognouerit: sed ex his, quæ, vt iudex ex processu perceperit.
- 5 Iudex non potest sententiam ferre ex instrumento in iudicio non producto.
- 6 Perpenditur litera tex. in c. iudicet. 3. q. 7.
- 7 Iudex poterit non adhibere fidem testibus, aut instrumentis, ex his, quæ in iudicio contigerint, vel quæ sibi, vt iudici nota fuerint.
- 8 An reus, actore non probante, sit absoluendus diffinitiuè an ab obseruatione iudicij tantùm, & quid hoc referat?
- 9 Iudex non potest ex confeßione facta ei, vt priuato, non vt iudici, sententiam contra confitentem pronuntiare.
- 10 An etiam Iudex ordinarius requisitus, vt alterius sententiam exequatur, poßit executionem omittere ex eo, quòd priuatim sciuerit sententiam iniquam esse?

CAPVT I.

HIS qui magistratus in Republica gerunt, plerunque solet euenire, vt in maximo discrimine positi, grauiter dubitens, sequíne debeant in iudicijs, actoris, reíue probationes: easque inspecto processu ex iuris rigore ab omni vitio immunes: contrarias tamen veritati, quam ipsi iudices priuatim certissimè cognouerint: atque eodem pacto debeántne ferre sententiam in fauorem agentis, qui probare propriam intentionem non potuit: iudices tamen satis sciunt, eam veram esse? Et sunt sanè, qui existiment, iudicem debere omnino sequi in proferenda sententia propriam conscientiam, & veritatem sibi compertam aduersus actorum probationes vtcunque plenissimas: quę quidem opinio sequentibus probari videtur: vt plura omittam, quæ passim in hanc controuersiam adduci solent: cùm ea parùm vrgeant.

Primò, omne quod non est ex fide peccatum est, teste Paulo ad Roma. cap. 14. c. quærat aliquis. de pœniten. distin. 3. c. vlti. de præscript. ex fide, inquam, id est, ex conscientia: quemadmodum exponit Ambrosius d. c. 14. Gratianus in d. c. quęrat aliquis. gl. in d. c. vlti. Floren 1. par. titu. 3. c. x. §. 2. nam sicut fides est iudicium, quo credimus aliquid, ita conscientia est iudicium, quo iudicamus particulariter de nostris actibus moralibus: & prætereà conscientia credulitas quædam est: vnde fides à Paulo appellatur. Peccatum etenim est omne, quod non est ex fide, id est, ex conscientia: & iuxta id, quod ea nobis agendum esse præscribit: sed potius contra eam: agens siquidem contra conscientiam, ędificat ad gehennam. c. literas. de restit. spoliat. c. omnes 28. quæstio. 1. c. per tuas. in 2. de simonia. quo fit, vt is mortaliter peccet, qui actum egerit, illum esse mortale crimen opinatus: licet verè is actus ad mortalem culpam minimè pertineat. Et rursus venialiter peccabit, qui fecerit id, quod credit venialem habere culpam: tametsi nullam verè habeat: hoc enim est agere contra conscientiam, & ideo peccatum contrahitur. Quod si conscientia dictet aliquid esse bonum, non tamen venialem, nec mortalem esse eius omissionem, nullum erit peccatum id omittere. Et hęc sanè vera sunt, vt docent Theologi in secunda sententia, distinctione 39. & Florentinus dicto capitu 10. §. 4. ita tamen, vt sciamus, conscientiam non posse efficere, id non esse peccatum, quod verè peccatum est: quamuis quandoque ignorantia valeat à culpa excusare, quod alibi tractabimus. Iudex igitur, qui scit verum esse, quod actor asseuerat, tametsi in iudicio non probatum, contra conscientiam, & propriæ credulitatis iudicium reum absoluens peccabit: atque itidem ipsum reum innocentem prauo iudicio damnabit ex actorum probationibus, quibus ipse iudex certò scit veritatem oppositam esse. Nomen etenim conscientiæ inducit applicationem conscientię ad aliquid agibile, vt scribit Thomas 2. 2. quæst. 67. artic. 3.

Secundò, eandem opinionem illud plurimum comprobat, quod iudex sententiam dicens contra veritatem sibi etiam priuatim compertam, planè mentitur in læsionem alterius, aliud enim dicere quàm scias, mendacium est. c. 1. de crimi. fal. l. vlt. ff. de rei vend. c. is autem. & c. primum. 22. q. 2. c. supereo. de vsur. Aristot. lib. 4. Ethi. c. 7. & præter alios Ioan. Arboreus lib. 11. Théosophiæ, c. 12. Mendacium autem licet venialem plerunque culpam habeat, in iudicio tamen mortale crimen est, quando contingit in his, quæ ad ipsum iudicium pertinent. Thomas & Caiet. 22. q 69. artic 1. & q. 110. artic. 4. ad finem, etiamsi id accidat in re leuissima, vt ipse Caiet. opinatur ex eo, quòd calor iudicij, eiusque authoritas de veniali mortale efficiat, sicuti iuramenti vis mendacium ex se veniale, mortale facit. Ego verò mendacium in iudicio mortale esse ex suo genere opinor ex Thom. 22. q. 70. articul. 4. Sed in specie nonnunquam veniale esse potest, & maximè si in re leui contingat, in omni siquidem materia rei leuitas à mortali excusat. c. vnum. 25. distinc. ad finem. Thom. 12. q. 88. articul. 5. & 6. qua ratione aduersus Caietanum existimo, etiam in iudicio mendacium circa rem ad id pertinentem, leuissimam tamen contingens, non esse mortale crimen, quod nostra ætate Caieta. sententiam improbantes ostendunt insignis, & olim, & nunc meus præceptor Martinus ab Azpilcueta in c. vlt. de pœniten. d. §. 5. nume. 13. & Dominicus à Soto, cui maxima totius Reipublicæ felicitate Carolus Cæsar propriæ conscientiæ iudicium, ac examen commisit: is, inquam, à. Caiet. dissentit in relectio. de Secret. memb. 2. q. 7. conclus. 2. atque ita intelligendum est, quod Imol. in c. 1. de mut. petit. nume. 13. & Alexand. in l. qui totam. ff. ad Trebellianum. scribunt dicentes, mendacium etiam in iudicio quandoque esse veniale non mortale crimen. Nam quod de iuramento in contrarium adducitur, verissimum est alia quidem ratione, cùm in leui Deus adducatur in testem, & ideò impietas periurij stat in hoc, quod fit irreuerentia Deo Maximo, vnde semper erit periurium mortale peccatum etiam in re leuissima, sicuti docet Thomas 2. 2. q. 98. articul. quo fit, vt is, qui iurat Deo teste assem Titio dare, omninò periurus sit, mortalemque culpam incurrat, ni eum assem dederit: quod probatur in cap. debitores. de iureiurand. vbi iurans soluere vsuras, tenetur id iuramentum seruare, quamuis parùm vtilitatis afferat talis solutio, cùm statim accipiens ex hoc iuramento vsuras, teneatur cogendusque sit eas restituere: ecce igitur qualiter iuramentum sub pœna periurij seruandum est, tametsi eius exequutio leuissimi sit momenti. Nec tamen idem erit, si quis præstito iuramento promittat centum aureos daturum Titio: nam is si ei soluat centum aureos excepto asse, periurus non erit eo modo, vt peccatum mortale committat: huiúsque discriminis ratio est, quod in priori casu, assis separatim consideratur, vt materia iuramenti, non itidem in posteriori, non enim separatim fuit assis iuramenti vinculo suppositus, atque ideo vti res leuissima nequaquam est iudicanda, considerandáue ad iuramenti transgressionem saltem mortali culpa dignam, quemadmodum Caietanus explicat 2. 2. quæstion. 89. articul. 7. iustius sanè, quàm Syluest. qui sequutus Florentin. verb. iuramentum. 4. quæstion. 1. ad finem, scribit transgressionem iuramenti in re leui mortalem non esse, vtcunque tamen sit, quod ad nostrum institutum attinet, apparet profectò iudicem, qui in iudicio proferendo in graue alterius damnum mentitur, mortaliter peccare, cùm id mendacium in re graui, ad diffinitionem litis & controuersiæ pertineat.

Tertiò, eadem assertio probatur ex eo, quòd iudex iudicare debet secundum veritatem, Deuteronomi capitu. 7. & Exodi 23. capitu. per venerabilem. qui filij sint legitimi. & tamen in iudicijs multa proponuntur, & probantur contra veritatem: ergò iudex omissa falsa actorum propositione veritatem sequi tenetur. Et hoc ipsum vlterius patet, plærunque enim solet iudex ignorare factum in iudicium deductum, & ideò sequitur probationum adminicula. l. illicitas. §. veritas. ff. de off. præsi. per hoc tamen præiudicium non fit veritati, quæ vitiari nequit erroribus gestorum, & semper est præferenda, cùm elucet, vnde cùm iudici veritas comperta & nota est, non potest iusta ratione eam omittere, vt sequatur, vel sordes falsorum testium, errorêmue aliorum instrumentorum, sicuti in dicto. §. veritas. probatur. Sic diuus Augustinus libro 19. de ciuitate Dei, capite 6. dum deplorat eleganti oratione miseriam humani iudicij, quo plures, qui verè sunt innocentes, tormentis cruciantur, & denique damnati ex eorum confessionibus innocentes occiduntur. Excusat sanè iudicem, qui, vt seruiat humanæ societati, quàm deserere nefas esse ducit, inscius veritatis innocentem occidit. Plærunque enim, inquit, iudicis ignorantia est calamitas innocentis. ex quibus colligitur, non ita defendi ab August. imò reprehendi iudicem, qui veritatem ipsam sciens innocentem torquet, tortumque ex propria confessione occidit.

Quartò, etiam iudici non licet innocentem occidere. Exo. 23. Innocentem & iustum non occides. Quin & Iurisconsultus existimat, melius esse nocentem impunitum relinquere, quàm innocentem damnare. l. absentem. ff. de pœnis. c. nerui 13. distin. Archid. in c. vlti. 23. q. 3. Deci. optimè in l. fauorabiliores. ff. de regu. iur. Quòd si in dubio satius est nocentem absoluere, quàm innocentem damnare: nónne sanctissimum erit innocentem absoluere, cùm certus iudex est de eius innocentia, licet falsis testibus is conuictus fuerit?

Quintò, si authoritas publica consideranda est, sicuti fatentur, ac præmittunt, omnes, & hi pręcipuè, qui contrariam sententiam defendere conantur, maiorem ex publico iure authoritatem habebit iudicis sententia, quam ipsius acta iudicij nondum per sententiam diffiniti: & tamen condemnatus, vt debitum coniugale reddat fœminæ, quam ipse certò scit eius vxorem non esse, nequaquam tenetur eius sententiæ stare: imò nec potest, si canonicum impedimentum obstet: imò potius propriam conscientiam, quam iudicis publicam authoritatem sequi debet. tex. est in c. inquisitioni. de senten. exc. notatur in c. dominus. de secund. nup. nos item id explicuimus in Epitome de sponsali. & matri. 2. part. c. 7. §. 2. nu. 7. Sic iudex maiori ratione, omissa publica authoritate actorum causæ, sententiam dicet ex his, quæ certa sibi sunt, & ita nota, vt vera esse, manifestò sciat.

Sextò, ex coniecturis, indicijs, & præsumptionibus potest iudex ipse iustissimè non adhibere fidem testibus. l. 3. versi. tu magis. ff. de testib. Regia l. 28. titu 16. part. 3. Bar. in l. Lucius. ff. de his, qui not. infa. Paul. de Cast. in l. admonendi. col. pe. ff. de iureiu. Bal. in l. testium. C. de testib. Deci. in c. 3. num. 3. de probat. Ergo poterit ex certa scientia testium fidem omittere, quos certò scit falsum testimonium dixisse.

Septimò, testium, instrumentorumque probationes veluti medium quoddam in eum finem tendunt, atque à iure exiguntur in litium diffinitionibus, vt veritas pateat, & ipsi iudici nota sit, quod frequentissimis authoritatibus probatur, medium autem non debet contrarium esse fini prætenso. temerè enim ageret exoptans pacem, si adhiberet media, quæ ad bellum & discordiam tendunt, quod probatur ex ratione tex. in l. legata inutiliter. ff. de adimend. legat. l. qui hominem. §. vlti. ff. de solutio. l. ab emptione in fi. ff. de pact. l. cùm his. §. 1. ff. de condict. indebit. falsi autem testes, falsáue instrumenta non ad veritatem, sed ad falsitatem persuadendam iudici destinantur. igitur his testibus & instrumentis, quæ falsa esse iudex scit, non debet, nec tenetur fidem publicam accommodare.

Octauò, hæc eadem opinio manifestam probationem habere videtur in c. 1. de re iudic. in 6. & in Clemen. 1. §. verum. de hæret. quibus locis iudici iniungitur, vt iuxta propriam conscientiam sententiam ferat. His igitur, & alijs rationibus hæc sententia innititur, atque eam tenent Martinus iuris Ciuilis antiquus interpres in dicto §. veritas. Calderi. & Panor. in c. pastoralis. §. quia verò. de offic. deleg. Nicolaus à Lyra, Exodi cap. 23. Hadria. quodlib. 2. ad finem. Ioan. Arboreus libro 9. Theosophiæ c. 20. Ioan. Oldendorp. in tractat. de formula inuest. actio. c. vlt. idem in lib. de iure, & æquita. titu. 13. horum autem omnium consensu ea est resolutio, vt iudex minimè debeat, nec possit sententiam dicere secundum allegata & probata contra propriam conscientiam. Cæterùm ex his, & alijs authoribus quidam existimant iudicem tutè posse reum absoluere ex actis & probatis, etiam si ipsi iudici priuatim compertum sit verum esse, quod actor adseruit: ita Calderi. Aegidius à Bella Mera col. penult. & Panor. in dicto. §. quia verò. Nicol. à Lyra, ac Ioan. Arboreus paulò ante citati, & præter hos Ioan. And. & Card. in dicto. §. quia verò. Abb. & Imol. in c. 1. de offi. ordinariorum. Quasi conscientia iudicis, actis & probationibus contraria, admittenda non sit ad condemnandum. alij verò opinantur, iudicem propriam conscientiam sequutum, posse ac debere refragantibus actorum probationibus reum absoluere, quod fatentur verum esse Martinus & Calderinus, quibus Aegidius & Panormi. refragantur exeo, quòd absurdum existiment, iudicem aduersus allegata & probata, ex propria scientia, cui probationes aduersantur, sententiam dicere, ac potius debere à iudicandi munere abstinere. idem Præpositus in cap. iudicet. 3. quæstio. 7. ad finem. tandem eo ventum est, vt hi authores consentiant nunquàm esse iudicandum contra conscientiam, cui contrariæ sint actorum probationes. Rursus ex his quidam censent, posse iudicem contra propriam conscientiam, exactis & probationibus reum absoluere: deinde iudicem posse iuxta propriam conscientiam aduersus acta pro reo pronunciare eum ab actione proposita absoluendo. Alij denique hoc non admittunt iudici consulentes, vt ab eo munere abstineat, ne vel contra conscientiam, vel actorum probationes iudicet. Sic sanè maximum constat ex hac prima opinione discrimen, & quod grauius est, adeò manifesta repugnantia, vt minimè conciliari, nec defendi possit. Nam si iuxta veritatem priuatim iudici compertam iudicandum est, cur ex actorum probationibus iudex absoluet reum, quem scit verè obnoxium esse actoris petitioni? Quod si dixeris non oportere, vt iudex manifestet crimen occultum ipsius accusati: quid obsecro, dices in reo semiconuicto, infamatóue, & in his actionibus, quibus de criminibus non agitur, nec infamia aduersus accusatum tractatur? agit etenim iudex absoluens reum actore non probante contra conscientiam sibi dictantem, illum esse obnoxium actoris petitioni, & prætereà planè mentitur liberans eum, qui verè reus est, quò fit, vt dum magis hanc primam opinionem scrutamur, ea minus arrideat, vtpote minimè consona his rationibus, quæ ab eius authoribus traduntur.

