- Iudices seculares sæpè admittunt actionem contra contractum iuratum, sine præcedente absolutione. pag. 42. num. 7
- Iudex ecclesiasticus, qui de causa absolutionis cognouerit, quando potest ipsam principalem causam tractare. pagin. 42. num. 8
- Iudex competens in causa præparante, an sit competens in causa præparata. pag. 43. ad finem.
- Iudex, an poßit vti simulatione ad extorquendam veritatem. pag. 26. num. 16
- Iudex, an poßit reum condemnare ex confeßione, quam impunitate proposita fecerit. pag. 27
- Iudex, qui promissa impunitate, reum ab ecclesia discedere coegit, an teneatur hanc fidem seruare. ibid.
- Iuramentum appositum venditioni efficit, vt venditori scienti non sit necessariò denuncianda litis quæstio. pag. 445. num. 5
- Iuramenti vis, mendacium per se veniale, mortale efficit. pa. 2
- Iuramentum non est seruandum, vbi sine iusta causa quis se exponeret verisimili mortis periculo. pag. 18 & 19
- Iuramenti promissorij & assertorij differentia. pag. 19
- Iura Pontificia præferenda Cæsareis in immunitatis materia. pag. 303. nu. 3. in fine.
- Iuramenti delatio in criminibus moribus non admittitur. pag. 242
- Iuramentum non auget obligationem extrinsecus, nec supplet defectum consensus. pag. 269. vers. quinto.
- Iuramentum donatoris, impedit reuocationem pacti, seu conditionis adiectæ donationi. pag. 110. num. 10
- Iuramentum, an efficiat perpetuam actionem pag. 75
- Iurisdictio voluntaria, an delegari valeat. pagin. 459. num. 6
- Iurisdictio voluntaria, an poßit extra territorium exerceri. pag. 460. num. 8
- Iustitia quoad alium consideratur. pag. 5. ver. quinta.
- Ius patronatus ecclesiasticum, non potest transferri à patrono, qui non instituit, in præiudicium vocatorum ex prima institutione. pag. 297. num. 10
- Ius patronatus ecclesiæ ab vno hæredum ex testamento ædificatæ, ad cohæredes etiam pertinet. pag. 298. ver. sexto.
- Ius patronatus ecclesiasticum adquisitum constanti matrimonio, communicatur vxori. pag. 455. num. 5
- Ius patronatus ecclesiasticum ad hæredes etiam extraneos ex propria natura pertinet. pag. 296. num. 6
- Ius patronatus ecclesiasticum, non transit in filium qui hæres non est pag 296. nu. 7
- Ius patronatus ecclesiasticum transit in emptorem hæreditatis, cum ea vniuersitate. pag. 269. num. 8
- Ius patronatus ecclesiasticum, non transit in fideicommissarium, restituta hæreditate pag. 296
- Ius patronatus, non pertinet ad filium institutum in legitima, nec ea vendita, transit in emptorem. pag. 297. num. 9
- Ius naturale vel diuinum, an poßit tolli minuiue lege humana aut consuetudine. pag. 141
- Ius sepulchri vendito fundo transit in emptorem. pagin. 99. ver. Hinc etiam.
- Ius offerendi precium ad redimendum, an mala fide vel certa scientia emptoris præscribatur. pag. 73. num. 5
- Iustum precium perpetui reditus, qualiter definiatur. pagin. 390. nume. 5. & annui ad vitam constituti. & pagin. 392 num. 7

- De litera L.

- LAEsio etiam intra dimidiam, in animæ iudicio, donatio non præsumitur, estque restitutione sarcienda pagin. 196. num. 11
- Læsione vltra dimidiam contingente, an sint res & precium alternatiuè in obligatione. pag. 199. num. 14
- Læsio vltra dimidiam iusti precij, quomodo deprehendenda. pag. 187. num. 8
- Læsio enormißima, non continetur renunciatione etiam simplici & iurata. pag. 193. num. 5
- Laici, an teneantur decimas deferre ad horren clericorum. pag. 142. vers. octauo.
- Laici, an poßint eximi à soluendis decimis Rom. Pontificis priuilegio. pag. 144. num. 9
- Laici, quando teneantur oblationes clericis dare. pag. 135 n. 3
- Laicis non potest competere ius percipiendi decimas, nisi ex priuilegio. pag. 137. num. 5
- Laici spoliati iure percipiendi decimas, an sint ante omnia restituendi. pag. 139. num. 6
- Latro famosus qui dicatur. pag. 236. num. 7
- Latro famosus, non fruitur templorum immunitate. pag. 311. ver. decimonono.
- Legatum ea conditione, si non nupserit, an liceat legatariæ nubenti, in foro conscientiæ accipere. pag. 158 num. 10
- Legatis ducentis si nupserit, centum si religionem ingrediatur, an profitenti religionem ducenta debeantur. pa. 157. num. 9
- Legitima filij ex bonis parentis, publicatis eius filij bonis non publicatur. pag. 229. vers. sic delinquente.
- Legitima est ius quoddam vniuersale. pag. 297. num. 9
- Legitima filiorum, quæ sit in hoc regno. pag. 154
- Legitimatio inualida est, nisi fiat principi mentio liberorum. pag. 167. num. 9
- Leges non receptæ ab initio, vel postea desuetudine sublatæ, non obligant. pag. 283. ver. 5
- Legitimæ probationes quæ dicantur. pag 261. ver. Cæterum.
- Legatum omnium bonorum vel rerum testatoris, vt frumenti & similium, an venalia contineat. pagin. 200. 201. numero 1. 2. & 3
- Legatum rerum omnium, quæ domi vel in villa sunt ad venalia non extenditur. pag. 202. num. 3. & 4
- Legatum annuum ciuitati relictum, vel ecclesiæ, an centum annis finiatur, & quid in priuato. pag. 394. num. 10
- Legis veteris præcepta, an cessauerint, poßintue noua lege iterum statui. pag. 131. num. 1
- Legis veteris præcepta varia. ibid.
- Leuca. pag. 305
- Lex improbans consuetudinem, an reprobare censeatur præteritam tantùm, vel futuram simul. pag. 410. num. 4
- Liber homo, an poßit pignori dari. pag. 169
- Liberatus ab administratione præterita, an teneatur adid, quod actione reali vindicari potest. pag. 269. num. 1
- Liberatione legata à reddendis rationibus, & actione præteritæ administrationis, an censeantur legata reliqua. pagin. 270. num. 2
- Liberatio à reddendis rationibus, quid operetur. pa. 271. n. 3
- Lite pendente inter fiscum & priuatum, nequaquam est priuatus posseßione rei, de qua agitur, priuandus. pag. 126
- Literæ beneficia conferentes, sunt strictißimè interpretandæ pag. 166
- Litiganti, an liceat mendacijs dolóue vti aduersas aduersarij dolum. pag. 11. num. 1. & pag. 12. num. 2
- Locationis contractus, an admittat decisionem. l. Quoties. C. de rei vendicat. pag. 301. num. 8
- Locatio ad longum tempus, an sit alienatio. pagina 279. & 280
- Locatio facta vltra tempus permissum, an sit valida, saltem quo ad tempus iure concessum. pag. 280. num. 5
- Locus contractus, si in eo reus inueniatur, est satis idoneus, vt ibi de restitutione tractetur. pag. 38. num. 1
- Longum tempus quod sit. pag. 279. & 280
- Lucri adquisitio, quæ requirit alterum coniugem in matrimonio deceßisse, habet locum vtroque simul pereunte. pagina 215. num. 3
- Lucri resolutio, quæ præmoriente altero ex duobus fit, si ij simul perierint, locum non habet. pag. 216. num. 4
- Lucri adquisitio, quæ requirit alterum ex duobus superuixisse, deficit ijs simul pereuntibus. pag 219. num. 7
- Lustrum. pag. 97

- De litera M.

- MAior summa, an includat minorem. pag. 14. & 16
- Maiora crimina committentes, non continuò grauioribus pœnis castigantur. pag. 226
- Maioratus & feudum differunt. pag. 121. num. 14
- Maioratus dignitas est. pag. 122. & 358. vers. sexto.
- Maioratus, an & qua ratione sunt liciti. pagin. 357. versicul. tertio.
- Maioratus conditionibus & legibus licentia principis institutis, derogari poterit principis rescripto. pagin. 363 numero 1
- Maioratus bonorum posseßio sine apprehensione quæritur successori. pag. 357. num. 6
- Maioratus, dictio, quomodo in his regnis accipienda. pagin. 354. num. 1. & 2
- Maioratus bona ad vnum tantum & indiuisa pertinent. pagina 354. num. 3
- Maioratus & primogenij bona ex propria significatione masculis deferuntur, exclusis fœminis. pag. 357. nume. 5. vid. verb. primogenij. & verb. prohibitio.
- Mandatum speciale ad iurandum de calumnia, quomodo requiratur. pag. 50
- Mandatum cum clausula ratihabitionis, quam vim habeat. pag. 50. 51. num. 3. & 4
- Mandatum morte mandantis expirat, & quid in mandato ad pias causas. pag. 113. num. 16
- Manu altera carens, si puniendus sit lege, amputatione manus, an altera quam habet, sit priuandus. pag. 235. nume. 5
- Martyribus licuit in carceribus manere tyrannorum. pag. 21. & 22
- Martinus ab Azpilcueta. pag. 2. num. 2
- Masculus secundogenitus, præfertur fœminæ primogenitæ in regni succeßione. pag. 357
- Masculinum non comprehendit fœmininum in contractibus. pag. 291
- Mater ob debitum ex administratione tutelæ contractum, non debet in carcerem duci. pag. 170. num. 3
- Maximè, dictio. pag. 217
- Medium, non debet esse contrarium fini. pag. 6. num. 7
- Melchior Canus. pag. 78. num. 3
- Meliorare potest auus vnum ex nepotibus ex filio vnico susceptis, etiam filio viuo. pag. 154. num. 4
- Melioratio non potest verè fieri in vnico filio. pag. 153. num. 1
- Meliorationes rei obligatæ, an cedant obligationi pag. 66
- Mendacium quid, & quando mortale, quando veniale crimen sit pag. 2. num. 2. & pag. 13
- Meretrix publica, an cogatur quemlibet admittere, & de violentia ei illata. pag. 417. num. 2
- Metu mortis vel tormentorum, potest quis sine peccato propriam prodere famam. pag. 20
- Metu mortis vel tormentorum, an poßit quis falsum crimen agnoscere. pag. 20
- Miliaria. pag. 305 vers. olim.
- Milites, qui prælijs & periculo mortis se offerunt, non statim mortaliter peccant. pag. 22. vers. nono
- Milites pro pecuniario debito, in carcerem mitti non possunt. pag. 170. num. 4
- Minores ordines, an sint sacramentum. pag. 82. num. 10
- Minor, quomodo restituatur in integrum in causa matrimonij. pag. 47
- Minor læsus in renunciatione beneficij, restituendus est, etiamsi sit beneficium alteri collatum. pag. 44. 45. num. 1. 2. 3
- Minor in spiritualibus pro maiore habetur. pag. 44
- Minor quandoque in integrum restituitur, etiam in lucro. pagina 44. num. 2
- Minor læsus vltra dimidiam, an poßit petere restitutionem omissa. l. 2 De rescind. vend. & quid referat. pag 35
- Monasterium an sit ingredienti loco filij. pag. 156. num. 6
- Moropetinus pag. 88. & 89
- Morientis vulnerati assertio, an noceat vel prosit reo pagin. 264. num. 8
- Mulier habet hypothecam tacitam, etiam quo ad parapherna & dona propter nuptias, sed non cum prælatione. pagina. 54 num. 1
- Mutus, quomodo confiteri poßit. pag. 263. ver. Hinc obiter.

- De litera N.

- NEgatiua, quomodo probari debeat. pag. 209. & 210. vers. Ex his.
- Negatiuum factum non potest esse notorium. pagin. 214. vers. Item de.
- Nobiles, an poßint pro debito pecuniario capi. pagina 171 num. 4
- Nobiles non sunt corporaliter puniendi, ex defectu bonorum. pag. 235 vers. octauo.
- Nobiles tormentis non subijciuntur. pagin. 534. num. 4. nec pœnis ignominiosis.
- Nobiles in pœnis pecuniarijs grauius, in corporalibus mitius puniuntur. ibid. num. 3
- Nobilitatis lite pendente reus an sit cogendus tributa conferre, & honoribus nobilium abstinere. pag. 127. num. 11
- Nobilitatis seu hidalguiæ causæ, quomodo circa posseßionem & proprietatem tractentur. pag. 127. & 128. num. 11
- Notarius alteri stipulari potest pag. 110. num. 11
- Notoria facti permanentis & transeuntis. pagin. 214

- De litera O.

- OBerimen læsæ maiestatis diuinæ & humanæ, filij nepotesque pœna afficiuntur. pag. 224. num. 2
- Obligatio omnium bonorum, siue lanæ & similium, non adiecta loci restrictione, vænalia comprehendit. pag. 200. 201. num. 2. & 3
- Oblatio. pag. 96. num. 4
- Occidere seipsum etiam causa religionis nunquam licuit. pag. 22. vers. secundo. & vers. tertio.
- Occultum crimen non temerè detegendum. pag. 91. versicul. sextum.
- Offerendi iuri an præscribatur. pag. 72. versicul. egregia. & pag. 73. num. 3
- Omne quod non est ex fide, peccatum est. pag. 1. num. 1
- Opem ferentes fugienti à carcere, quando delinquant. pagina 25
- Oratio indefinita quæ. pag. 98. num. 1
- Oratio hæc, lego omnes res meas, an sit generalis vel vniuersalis. pag. 98. num. 2
- Oratio indefinita ex propria significatione, non æquipollet vniuersali. pag. 100. num. 5. & multa de hac oratione toto eo capite.

- De litera P.

- PActo adiectionis in diem, vel legis commissoriæ, dominium transfertur sine noua traditione. pagin. 380. num. 1
- Pactum, vt debitor non excußis bonis, in carcerem conijciatur, an valeat. pag. 172
- Pactum retrouendendi, etiam si fiat verbis directis, non inducit translationem dominij sine traditione. pag. 382. num. 2
- Pactum de retrouendendo, cùm sit licitum, contractum tamen suspectum reddit. pag. 383. num. 4
- Pactum, quòd venditori non liceat ante certum tempus redimere, an sit licitum. pag. 386. num. 8
- Pactum de retrouendendo pars precij censetur, ipsamque æstimationem minuit. pag. 395. num. 1
- Pactum redimendi, an tollatur præscriptione. pagin. 75. numero. 7. 8
- Pactum redimendi sine tempore appositum contractui, quod habeat tempus. pag. 72. num. 1
- Palatium episcopi, an habeat ius immunitatis. pag. 305
- Palmus. pag. 304
- Pascha quo tempore celebretur. pag. 132
- Pascendi ius, quanto tempore præscribatur. pag. 145. nu. 11
- Pascendi seruitus, an sit realis vel personalis. pag. 146
- Passus, quid spacij contine at. pag. 305
- Pater, an per alienationem voluntariam rei aduentitiæ, vsumfructum amittat, & filio quæratur. pag. 70. num. 7
- Pater, quomodo poßit filium vendere. pag. 418. num. 4
- Pater potest quandoque alienare rem aduentitiam filij famil. sine decreto. pag. 69. num. 6
- Pater, an teneatur soluere pœnam pecuniariam, qua filius est mulctatus. pag. 229. vers. hinc apparet.
- Pater, aliquando potest emphyteusim vni ex filijs legare. pag. 291. num. 2
- Patronatus ius, an fundo vendito, in quo est ecclesia, transeat in emptorem. pag. 99. vers. Hinc etiam.
- Patronatus ius, an in venditione omnium bonorum includatur. pag. 99. num. 4. vid. verb. ius patronatus.
- Pauli Cast. opinio, de exequendis instrumentis. pag. 251.
- Pauli eiusdem opinio, de donatione omnium bonorum reseruato vsufructu. pag. 404. num. 1
- Paupertas, an probetur eo ipso quod probatur, quem tot bona habere, non plura. pagin. 209. num. 3
- Paupertatem vel diuitias allegans, tenetur ea probare. pagina 208. num. 2
- Paupertas qualiter probetur. pag. 212. num. 8
- Pauperis testimonium, an & quando admittatur. ibid.
- Paupertas culpa quæsita, an habeat priuilegia paupertatis. pag. 285
- Pausanias Lacedæmonius. pag. 314
- Peculium filij, an & quando publicetur ob crimen vel patris vel filij. pag. 229
- Pecuniam vsu consumi, quomodo intelligendum. pag. 348
- Pensiones rei venditæ, an ad emptorem pertineant, quando tempore venditionis nondum dies solutionis cesserat. pagina 116. num. 3
- Pensio ecclesiastica, pensionario defuncto, pro rata temporis debetur pag. 121. num. 13
- Pensitationum genera. pag. 96. num. 4
- Periurium etiam in re leuißima, mortale crimen est. pa. 2. n. 2
- Periurus non est, qui interrogatus, an debeat centum, negat simpliciter, cum quinquaginta debeat. pag. 16
- Periurium ex omißione & commißione. ibid.
- Personarum ratio est in pœnis habenda. pagin. 235. versiculo septimo.
- Permutationes beneficiorum, an patiantur beneficium. l. 2. de rescind. vend. pag. 44. & 45
- Petitorium, an in causis nobilitatis suspendi poßit per possessorium, à reo vel ab actore deductum. pag. 128. numer. 12. & pag. 130
- Petens intestati hæreditatem tanquam proximus consanguineus, probat se esse proximiorem id asserendo. pag. 211. num. 6
- Plura facta, quando plura crimina efficiant. pag. 245. num. 8
- Pœna apposita pro conseruanda pace, an poßit remitti in præiudicium fiscivel ecclesiæ. pag. 115. num. 18
- Pœna carceris an imponi poßit. pag. 25
- Pœna amputationis alicuius membri, & mortis in lege definita, an incipiendum à minore. pag. 248. num. 9
- Pœnitentiæ sacramenti minister verus quis sit. pag. 83. nu. 12
- Pœnalis constitutio, quando sit extendenda. pag. 90
- Pœnitentia publica & solennis quæ. pag. 241
- Pœnæ pecuniariæ, quomodo distribuendæ à iudicibus Ecclesiasticis. pag. 238. versic. quartum
- Pœna spiritalis quæ sit. pag. 224. vers. quinta.
- Pontifex Maximus in ijs quæ ad fidem pertinent errare nequit. pag. 83. num. 12. in fine.
- Pontifex Maximus, an debeat Cardinalium aut iurisperitorum consilium petere. pag. 84. num. 12
- Pontifex Maximus in canonizatione sanctorum errare non potest. pag. 84
- Pontifex Maximus, an & quando poßit auferre ab episcopis potestatem administrandi ea sacramenta, quæ sunt eis reseruata. pag. 81. num. 8
- Posseßio ciuilistima tractatur, an potuerit lege statui. pagina 358. & seq.
- Posseßio beneficij Ecclesiastici, quo pacto adquiratur. pagina 432. cap. 16. per totum.
- Possessor, quando faciat fructus suos. pag. 30. versic. His sanè. & sequent.
- Poßidens rem ex contractu, quem scit posse rescindi, an habeat bonam fidem. pag. 29. num. 5
- Posteà, dictio. pag. 104. num. 1. in fine.
- Postmodum, dictio. pag. 266
- Potestas absoluta, quo pacto in principe distinguatur ab ordinaria. pag. 367. nu. 8
- Præscriptio & priuilegium differunt. pag. 139. ver. quarto.
- Præscriptio quid poßit circa exemptionem à soluendis decimis, & quanti temporis sufficiat. pag. 144. num. 10
- Præscriptio priuilegiumue de decimis percipiendis, aut non soluendis, an ad noualia extendatur. pa. 148. nu. 13
- Prælatus, an teneatur stare locationi factæ per præcessorem. pag 277. num. 6
- Præscriptio triginta annorum, an tollatur his dictionibus, quandocunque, perpetuò, & similibus. pag. 73. num. 4
- Præscriptio immemorialis, quando sit par priuilegio. pa. 86. nu. 14
- Prælatus fiscum habet. pag. 238. num. 11
- Prælatus, qui iurauit se non alienaturum res Ecclesiæ, non est periurus, si eas locauerit etiam ad longum tempus. pagin. 279
- Præsumptio iuris transfert in aduersarium onus probandi. pag. 208. num. 1
- Præsumitur pro regula, nisi exceptio probetur. pagin. 257. num. 4
- Præsumitur testem iuratum dixisse, si tabellio id scripserit. pag. 261. num. 2
- Precarium simpliciter constitutum, morte concedentis non extinguitur, nisi ab hærede reuocetur. pag. 427. num. 1
- Precarium ita constitutum donec reuocetur, non expirat morte concedentis. pag. 428. num. 3. & alia de precario eo capite toto.
- Precium iustum cuiusque rei latitudinem habet. pag. 183. num. 1
- Precium iustum rei, non natura, sed communi æstimatione constituitur. pag. 184
- Precibus, an sit significandum id, quod principem, etsi sciret, à conceßione non auerteret. pag. 153. & 154. nu. 1. & 2
- Primogenij successor potest petere ex causa, vt bona primogenij esse iudicentur. pag. 157. num. 8
- Primogenijs, alijsque dispositionibus potest adijci conditio, ne presbyter, ne monachus sit. pag. 159. num. 11
- Primipilus quis fuerit apud antiquos. pag. 125. num. 7
- Princeps derogare potest conditionibus maioratus sua licentia constituti. pag. 363. num. 1
- Princeps potest illegitimum legitimum efficere ad feudi succeßionem. pag. 364. num. 2
- Princeps non potest derogare testatorum voluntatibus. pag. 363. num. 1. & 365. num. 5. & 12
- Princeps transferat dominium sine traditione. pag. 299. nu. 3
- Princeps potest ex sua licentia, contra acta & probata iudicare. pag. 7
- Princeps Ecclesiasticus legem condendo potest pœnam mortis inferre. pag. 309
- Prior creditor habens specialem & generalem hypothecam, non potest in præiudicium posterioris vti generali, nist excussa prius speciali. pag. 449. & deinceps.
- Probatio euidentißima, quæ dicatur, pag. 213. & 214
- Probatio admittitur contra eum, cuius iurati responsioni lege standum est. pag. 262
- Probationibus paribus, pro fisco etiam actore est pronunciandum. pag. 124. num. 3
- Procurator, cum libera potest potere in integrum restitutionem. pag. 50. num. 3
- Prohibitio alienationis ex causa maioratus facta, perpetua censetur, & an idem in fideicommißis. pag. 355. num. 4
- Promißio soluendæ dotis non receptæ, an iuramento confirmetur. pag. 59
- Promißio vendendi vel emendi, an faciat locum. l. curabit. De act. empt. pag. 353. num. 8
- Propositio singularis, vniuersalis, particularis & indefinita quæ. pag. 98. num. 1
- Proprietas vendita vsufructuario, iure sanguinis absque ipso vsufructu retrahitur. pag. 402. num. 7
- Pubere & impubere simul mortuis, censetur pubes superuixisse. pag. 215. & 221
- Punitus corporali pœna pro pecuniaria, quam inopia non soluit, non tenetur etiamsi peruenerit ad pinguiorem fortunam. pag. 171. num. 6
- Pupillaris substitutus non admittitur, nisi probet pupillum intra pupillarem ætatem deceßisse. pag. 215. nu. 1. & pagina 217. num. 6

- De litera Q.

- QVæsita matrimonio constante, quomodo diuidantur. pag. 452. c. 19. per totum.
- Qualis sit hypotheca, quæ deducitur ex constitutione annui reditus super aliquare pag 377. num. 6
- Quibus casibus ob alienam culpam quis rectè puniatur. pagina 223. num. 1
- Quilibet tenetur etiam non requisitus subuenire proximo. pag. 10. vers. septimo.
- Quod discrimen sit inter precarium & commodatum. pagina 431. num. 7
- Quo tempore fieri debeat venditori litis motæ denunciatio in materia euictionis. pag. 447. num. 8

- De litera R.

- RAptores virginum, an gaudeant immunitate ecclesiæ. pag. 307. & sequent.
- Ratio decidendi. l. curabit. C. de act. empt. pa. 348. n. 2
- Rectoris hospitalis vel ciuitatis locationi, tenetur stare successor. pag. 278
- Redimendi pactum. vide Pactum.
- Redituum annuorum redemptio fieri debet, non solum soluto precio, sed & reditibus decursis pro rata. pag. 119. nume. 10. vide annui.
- Reductio ad arbitrium boni viri, coram quo iudice petenda sit pag. 255. num. 1
- Regula non est sufficiens in casibus non exceptis, ad correctionem iuris communis. pag. 204
- Regula non extenditur ratione exceptionis ad ea, quæ alioqui non contineret. pag. 205. num. 7
- Reipublicæ fauore & inopiæ communis, precium taxari potest mercibus. pag. 185. num. 5
- Reliquiæ sanctorum sunt venerandæ. pag. 85
- Remißio debiti vel iuris competentis, donatio est quædam. pag. 194. num. 8. & 12
- Rem propriam ab alio occupatam, quando poßit quis propria authoritate surripere. pag. 25. num. 15
- Renunciatio beneficij ea conditione facta, vt alteri conferatur, sitne licita vel simoniaca. pag. 45. num. 5. in fine.
- Renunciatio beneficij facta absque prælati authoritate non valet pag. 46. num. 6
- Renunciatio specialis, etiam in eodem contractu apposita, excludit deceptum vltra dimidiam. pag. 191. num. 3
- Renunciationes in contractibus apponi solitæ, an præsumantur ex consensu partium positæ. pag. 192
- Renunciatio deceptionis vltra dimidiam, an sit donatio, quæ insinuationem requirat. pag. 193. num. 7
- Renunciatio specialis est necessaria ad l. secundam. C. de rescin. vend. pag. 190. num. 1.
- Res specialiter obligata, sufficiens præsumitur ad debiti satis factionem. pag. 449. num. 1
- Res subiectæ restitutioni, etiam titulo maioratus, an poßint ob dotem alienari. pag. 366. num. 10
- Res Ecclesiæ possunt dari in emphyteusim, solennitate moribus recepta pag. 288. num. 4
- Res Ecclesiæ iure veceri non poterant ad longum tempus alienari. pag. 278. num. 1
- Res Ecclesiæ ad vitam locari non possunt. pag. 280 num. 3
- Res Ecclesiarum locari vltra triennium non possunt, etiam cum pacto de renouanda locatione. pag. 280. num. 4
- Res Ecclesiarum ex quibus vnicus triennio fructas colligitur, possunt locari ad nouem annos. pag. 282. num. 6. vide Alienata, & Ecclesiæ.
- Res empta ex pecunia vsuraria, fit ementis. pag. 343. versicu. Sed ad.
- Res ex causa vsuræ tradita, non fit accipientis. pa. 343. ad finem.
- Reseruatio alicuius rei, quæ fit in donatione omnium bonorum, qualis debeat esse. pag. 405. num. 3
- Residentia & personalis præsentia in ipso choro differunt. pag. 409. num. 3
- Resoluta venditione ex pacto, an fructus interim percepti sint emptoris, an venditoris. pag. 388. num. 1
- Restitutio in integrum, quando detur minori contra tertium possessorem. pag. 47
- Restitutio in integrum, quomodo facienda. pag. 27. num. 1
- Restitutio in integrum, quando minoribus vel Ecclesijs pro minimo detur. pag. 34. num. 11
- Restitutio intra quod tempus petenda sit. pag. 36
- Restitutio quæ potius ex gratia, quàm rigore iuris fit, non fit cum fructibus. pag. 37. num. 15
- Retractus rei venditæ sub annuo reditu redimibili natura. pag. 399. cap. 11
- Retrouendendi pactum. vide Pactum.
- Reus, actore non probante, an sit absoluendus definitiuè, an obseruatione iudicij, & quid referat. pag. 7. num. 8.
- Reus, an poßit vti pluribus defensionibus diuersis contrarij sue. pag. 12. & 13

- De litera S.

- SAcerdos Ecclesiam adiens ob distributiones quotidianas, an sit simoniacus. pag. 163
- Sacerdos simplex, an poßit minores ordines, ex de legatione Rom. Pontific. conferre. pag. 82. num. 9
- Sacerdos simplex, an ex Rom. Pontific. dispensatione poßit confirmationem ministrare. pag. 81. num. 7. & 9
- Sacerdos etiam solenniter degradatus conficit corpus Christi. pag. 81. num. 8
- Sacramenta ab alio, quàm à Christo institui non possunt. pagin. 78. num. 3. & 81. num. 7
- Sacramenta pænitentiæ & Eucharistiæ, vnctionisue, an dentur vltimo supplicio afficiendis. pag. 176. num. 11
- Scholastici non habent priuilegium, ne conueniantur vltra quàm facere possunt pag. 174
- Sciens iustum rei precium tempore contractus, non potest vti auxilio. l. 2. de rescind. vend. pag. 191. num. 2
- Sciens verum rei precium & emens viliori ab ignorante, an sit cogendus in exteriore foro precium supplere. pag. 197
- Scientia iusti valoris non præsumitur in decepto vltra dimidiam. pag. 191. num. 2
- Scientia duplex haberi potest eiusdem rei. pag. 4
- Scripturæ duæ eadem die factæ si proponantur, prior præsumitur quæ pro fisco est. pag. 123. nu. 2. & pa. 125. nu. 7
- Scriptura ea in dubio præsumitur prior, quæ dotis fauorem continet. pag. 124. num. 6
- Scriptura priuata, quandoque habet ius executionis summariæ. pag 253
- Sententia quæ mentionem facit instrumenti non extantis inter acta, an sit nulla. pag. 9
- Sententia à qua non est appellatum, transit in rem iudicatam, etiam in criminalibus. pag. 10
- Sententijs duabus contrarijs latis ab ordinarijs iudicibus, ea seruanda est, quæ pro fisco lata est. pag. 124. num. 4.
- Seruire prælatis spe beneficij consequendi, an sit simonia. pagina 162. num. 3. & 4. in fine.
- Seruitutes discontinuæ quanto tempore vsucapiantur. pagin. 145. num. 11
- Seu, dictionis significatio. pag. 206. num. 10
- Σεισ άχθεια. pag. 69
- Sepultura negari non debet vltimo supplicio affectis. pa. 176
- Sepultura ecclesiastica quibus denegetur. pag. 177. & seq.
- Si, dictio, non semper conditionem inducit. pag. 191
- Simonia vera quæ. pag 45. num. 4
- Significatio propria in quacunque materia est sequenda. pagina 359. & 362
- Singulis vniuersitatis attribuuntur actus & paßiones, vt consistunt in facto. pag. 230. 231
- Societas ita coiri potest, vt alter pecuniam, alter operam conferat, lucrum verò communicetur. pag. 328. num. 2
- Societatis contractæ titulo, an transeat dominium absque traditione, & an posseßio. pag. 452. nu. 1
- Solennitas necessaria in alienatione rerum ecclesiasticarum. pag. 286. num. 1. in fine.
- Solomonis consilium in puero diuidendo. pag. 26. num. 16
- Solidorum æstimatio pag. 87. num. 3
- Species, quando deroget generi. pag. 181
- Statuto an poßit quis ob alter ius culpam puniri. pagin. 228. num. 7
- Statutum, vt viduæ detur aliqua quantitas, dum dos soluitur, an sit licitum pag. 321.
- Statuto potest & consuetudine fieri, quod priuato consensu non potest. pag. 230
- Stipulatio notarij, donatorisue, nomine absentis concepta, an impediat reuocationem pacti donationi adiecti. pag. 110. & 111. num. 11. & 13
- Successor singularis, an teneatur stare colono vel inquilino, quorum ius exceptum est in contrahendo. pag. 274. n. 1
- Successor etiam singularis, an poßit expellere colonum, qui habet hypothecam. pag. 274. num. 3
- Summa ab extremo numero speciem accipit. pag. 14.

- De litera T.

- TAbellioni, potius quàm testi credendum est, quoties de eius dicto ambigitur. pa. 266. num. 10
- Talionis pœna vnde originem habuerit, & an hodie locum habeat. pag. 232. num. 1
- Τελετὴ. pag. 78
- Testandi libertas iure naturali permittitur, & cuilibet competit. pag. 365. num. 7
- Testes singulares, an probent quem esse vsurarium. pag. 341. num. 5
- Testis, an poßit testificari per scripturam. pag. 262. num. 6
- Teste contraria respondente, cui responsioni standum est. ibidem.
- Testimonium prius iudiciale, non tollitur per secundum contrarium extraiudiciale. pa. 264
- Testis, quando dicatur se corrigere in continenti. pag. 265
- Testis, periurium & infamia, tolluntur per tormenta. pagin. 266
- Testium examinatio, quando committenda tabellionibus. pag. 266. num. 10
- Theodosius Imperator ab Ambrosio increpatus, & eius clementia. pag. 224
- Thomæ verba in tractatu de decimis declarata. pagin. 147. num. 12
- Thomæ verba declarantur. pag. 21. & 22
- Τόκος, dicitur Græcè vsura, & cur. pag. 324
- Tonsura prima, an sit ordo pag. 82. num. 10
- Traditare emptori, & data dilatione ad soluendum, an habeat locum l. curabit. de act. empt. pag. 350. nume. 5
- Traditio instrumenti, an inducat adquisitionem posseßionis. pag. 440. num. 12
- Tribus terminis solui. quid significet. pag. 254. num. 5

- De litera V.

- VAlor iustus cuiusque rei qualiter per testes probetur. pag. 183. num. 3
- Valor falsus beneficij in literis expressus, an eas vitiet. pag. 165. num. 7
- Valor beneficiorum, quomodo exprimendus. pag. 165. versic. solet.
- Vasallus, quomodo ob accusationem domini priuetur feudo. pag. 92. 93
- Vendere quis cogitur fauore reipublicæ, & ob inopiam communem. pag. 185. num. 5
- Vendere pecunia credita carius, quàm vendidisset præsenti, quando liceat. pag. 183. & 185. num. 6
- Vendens rem cariùs quàm par est, scienti verum precium, an peccet. pag. 197
- Vendita priori res cum pacto de non alienando & hypotheca, non transit in dominium secundi emptoris per traditionem. pag. 300. num. 7
- Vendita duobus eademre, qui prior dominium sine traditione quæsierit, præfertur posteriori cui tradita realiter fuerit. pag. 299 num. 2
- Venditor, qui rem ipsam poßidet, præcisè cogendus est ad traditionem pag 298. num. 1
- Venditio vsusfructus non efficit, vt proximior consanguineus poßit rem retrahere. pag. 400. num. 4. in fine.
- Venditori etiam scienti denuncianda est litis quæstio, idque solenniter. pag. 442. & alia de euictione toto eo capite.
- Verba apud Hispanos præcipui conuitij. pag. 87
- Versio pecuniæ in vtilitatem Ecclesiæ vel ciuitatis, quomodo probetur. pag. 288
- Vicarius episcopi, an poßit conferre beneficia ex generali commißione pag. 460. num. 7
- Viduæ, quando debeantur alimenta ab hæredibus mariti. pagina 321
- Viginti intellectus ad l. curabit. C. de act. empt. pagin. 348. versic. primo & seq.
- Vincens vincentem te, an semper vincat te. pag. 56
- Viro & fœmina simul extinctis, an præsumatur fœmina præmortua. pag. 215. num. 2
- Visitare quid in sacra scriptura significet. pag. 223
- Voluntaria iurisdictio an delegari valeat. pag. 459. num. 6
- Vbi res simul & pecunia cum re permutantur, an permutationis contractus sit, vel venditionis. pag. 195. num. 9
- Vniuersitas cur excommunicari non poßit. pag. 230. num. 9
- Vniuersitas est ficta persona. ibidem.
- Vsurarij bona, an sint tacitè obligata restitutioni vsurarum. pag. 343. num. 6
- Vsurarius non tenetur restituere rem seu lucrum ex pecunia vsuraria quæsitum. pag. 344
- Vsurarius, an teneatur conditione indebiti, vel ex delicto. pag. 345. 346
- Vsurarij manifesti testamentum ipso iure nullum est, nisi fiat secundum cap. quanquam. de Vsur. lib. 6. pag. 346. nu. 9
- Vsuræ compensatoriæ licitæ sunt. pag. 348
- Vsurarum crimen, an sit merè Ecclesiasticum. pag. 337. nu. 1
- Vsurarum crimen iure ciuili punitur pœna infamiæ. pagin. 339 num. 2
- Vsurarius manifestus quis. pag. 340. num. 4
- Vsura quo iure prohibita sit. pag. 324. 325. num. 5. & 6
- Vsura mentalis & exterior. pag. 317. vers. Vsura igitur. pag. ea. num 1
- Vsus communis præfertur propriæ significationi. pagin. 354. num. 1
- Vsusfructus, quando per alienationem consolidetur. pag. 70. num. 7.
- Vsusfructus quanto tempore præscribatur. pag. 145
- Vxor probare debet, arrhas sibi promissas decimam bonorum mariti partem non excedere. pag. 212 num. 7
- Vxor, quo pacto teneatur stare locationi rerum dotalium à marito factæ, vel è contrario. pag. 276. num. 5

FINIS.

DIDACI COVARRVVIAS A LEYVA TOLETANI, VARIARVM EX IVRE PONTIFICIO, REGIO, ET CAEsareo Resolutionum, liber quartus.

SVMMARIVM.

- 1 Roma in tribus rusticas, & vrbanas trigintaquinque olim diuisa fuit.
- 2 Titi Liuij locus ex Plinio, ac rursus Plinius ex Macrobio expenditur.
- 3 Quæ nomina Romanæ tribus olim habuerint?
- 4 Valerij Maximi, & T. Liuij historia quædam tractatur obiter.
- 5 Quæ fuerit præro gatiua tribus.
- 6 Athenæ quot tribus habuerit: & earum nomina ex Græcis authoribus.
- 7 Quod ius liberti apud Romanos ex manumissione habuerint, & de Latinis, ac dedititijs libertis.
- 8 Liberti olim in tribu Romana censebantur: in eaque suffragium ferebant.
- 9 Legatum tesseræ explicatur.
- 10 Quam vtilitatem liberto attulerit tribus legatum apud Scæuolam.
- 11 Ius Italicum quid sit apud Iurisconsultos.
- 12 Intellectus ad leg. Titia Seio. & ad leg. mortuo boue. §. primo. ff. de legat. ij.
- 13 Viri clarißimi qui dicantur.
- 14 Hæres ex testamento ad factum obligatus, cogitur præcisè facere.
