Quartò, hinc examinari commode poterit, quod Bald. scribit in l. 2. C. de vsur. asseuerans, vsuras precij non soluti à die traditionis rei venditæ ab emptore, venditori deberi, etiam si emptor nullos ex re empta fructus perceperit, nec percipere potuerit, nec itidem venditor ipse percepisset, si rem ipsam nondum tradidisset. huic adstipulantur eum sequuti Paul. in d. l. curabit. Anchar. in regu. peccati venia. col. 8. de regul. iuris. Anani. in c. conquestus. 1. col. de vsur. Soci. consi. 88. li. 4. nu. 8. idem consi. 103. col. 1. eodem li. Maria. Soci. cons. 174. lib. 2. col. 5. Paul. Paris. consi. 60. li. 1. nu. 28. Quibus, ni fallor, aduersatur ratio vera decidendi, aliaque iura superiùs adducta ad confirmationem eius, quod in dicta l. curabit. decisum extat, nec video iustè posse comprobari Baldi sententiam: & ideò contrariam opinionem ipse veriorem esse censeo sequutus Sali. in d. l. 2. Maria. Socin. consi. 109. lib. 1. col. 2. Paul. Castrens. in l. Iulianus §. ex vendito. ff. de actio. empt. Cynum, Sali. & Paul. in l. in minorum. C. in quib. caus. restit. in integr. non est necessa. Alex. & Claudium in dicta l. de diuisione. col. vlti. Corneum consi. 59. li. 3. & consi. 145. li. 2. & Cag. in d. l. curabit. nu. 26. Quamobrem vsuræ, quarum mentio fit, in d. l. curabit. non debentur, vbi venditor ipse re non tradita fructus ex ea non potuisset peripere. quod adeò verum est, vt etiam si venditor minor sit, adhuc in eo casu vsuras precij non soluti percipere minimè iure valeat, cùm vsuræ alioqui reprobæ, fauore minorum nullo pacto permittantur. c. super eo, de vsur. quam ampliationem ipse admittendam esse opinor contra Petr. Iacob. Butri Paul. & Sali. in d. l. in minorum. & Corn. consil. 59. col. 2. lib. tertio.

Quintò, ex eadem radice discutiendum est quod plerique opinati sunt existimantes, vsuras in specie & casu d. l. curabit. minimè deberi, nec licitas esse, quando venditor dominium rei venditæ statim in emptorem transtulerit. Quasi id probetur in eadem constitutione ea ratione, quòd venditor simpliciter rem venditam tradens, non videatur fidem habere de precio soluendo, & ideo dominium in emptorem translatum non est. §. venditæ. Institu. de rerum diuisio. l. quod vendidi. ff. de contrahen. empt. tradit Paul. Castr. in d. l. Iulianus. §. offerri. ac ea ex causa constitutio permiserit, & sanxerit vsuras precij non soluti ab emptore venditori soluendas esse loco fructuum, qui ab emptore percepti fuerint, cùm potiùs hi ad venditorem iure dominij nondum translati pertinerent, idem probatur in l. sicuti empti. §. vlt. ff. locati. vbi ex eo quòd dominium venditor nondum transtulerit in emptorem, sed solùm detentionem rei, potuit sibi pensionem locationis titulo stipulari, interim dum precium solutum non fuerit. quibus effectum est, vt statim traditione dominio in emptorem translato, locus non sit dictæ l. curabit. responso, nec vsuræ venditori ab emptore debeantur, tametsi precij solutionem is deferat: atque ita de iure responderunt Panor. con. 76. li. 2. dubio 2. idem consi. 66. lib. 1. Alexan. con. 119. 120. 121. lib. 4. & consi. 121. lib. 5. Cæpola, cautela 125. Socinus consi. 176. libro 2. & con. 103. libro 4. & eodem libro consi. 88. Deci. consil. 119. nu. 4. versic. secundò non obstat. Sed contraria sententia iure verior est, qua quidem asseueratur, emptorem teneri ad vsuras precij non soluti à die traditionis iuxta fructuum æstimationem, etiam si venditor dominium rei per traditionem in emptorem transmiserit: hoc suadetur ex ratione decidendi, quam secundo loco aptauimus dictæ l. curabit. cùm secundum eam is, qui tradere rem venditam minimè tenebatur ante precij conuenti solutionem, eam tradens, & dominium transferens dignior est, vt possit capere vsuras precij pro portione fructuum, quos è re ipsa percepisset traditione non facta, quam si simpliciter tradens dominium non transtulisset: plus enim iuris & commoditatis dat, qui dominium transfert, quàm qui rem tradit dominio retento. huic opinioni suffragatur text. in dicta l. sicut emptio. §. vltim. quo in loco, etsi gloss. & Doct. contrarium opinentur, dominium fuit translatum in emptorem: quod apparet ex eo, quia locator, idemque venditor non obligatur, & liber est ab omni traditione, & patientia: nam si dominium sibi retinuisset ibi locator. teneretur ad præstandam patientiam fruendi, & ad faciendum, quòd emptor, idemque conductor domo ipsa possit vti frui. l. si domum. cum l. seq. ff. loca. Et præterea si venditor in specie dictæ l. nec emptio. dominium sibi retinuisset, iniquum est, quod glos. communiter recepta inibi censet, re, scilicet, perempta, & extincta, adhuc emptorem teneri ad mercedis solutionem: quod est contra veram legem locationis. atque ita his rationibus hanc posteriorem sententiam tenet Carol. Molin. in d. q. 74. nu. 542. cuius opinio etsi vera sit propter rationem, cui innititur d. l. curabit. non tamen omnino probatur inductione text. in d. l. nec emptio. cùm omnium interpretum sententia, quæ dictat, ibidem à venditore non fuisse translatum dominium, ex eo facilimè defenditur aduersus Carolum, quod locator non obligatur ad patientiam, nec ad faciendum, quod conductor possit vti frui: imò re extincta emptor teneatur soluere mercedem ratione periculi post perfectam venditionem emptori incumbentis. l. 1. & l. cùm inter. C. de peric. & commo. rei vend. l. 23. tit. 5. part. 5.

Sexto, ex his in controuersiam, & dubitationem adducitur eorum sententia, qui censent. tradita re vendita emptori à venditore data dilatione ad soluendum, habitaque precij fide, non fore locum Cæsarum constitutioni, nec teneri emptorem ad vsuras precij non soluti, nec posse eas in conuentionem, & pactum à venditore deduci eo tempore, quo durat dilatio ab eo concessa. Quasi in hoc casu nulla sit in emptore mora regularis, nec irregularis, ex qua ipsa constitutio rationem habet. huius partis authores sunt Soci. cons. 176. lib. 2. col. vlt. Bart. Soci. consi. 103. in si. lib. 4. & consi. 130. eod. lib. Deci. consi. 119. col. pe. & num. 3. idem Soci. consi. 88. lib 4. Anton. Rube. consi. 88. Aymon consi. 189 casu. 3. quorum opin. ante alios probat gl. in d. c. conqustus. dum asserit, vsuras à venditore peti posse loco eius, quod interest, si precium conuentum ad terminum, & diem statutam solutum non fuerit: igitur precio soluto eo die, quo pactum est, vsuræ licitè peti non possunt. Ego sanè non diffiteor, data dilatione per venditorem emptori ad solutionem precij illa pactione præmissa de dandis vsuris precij non soluti eo tempore, quo pactio dilationis durat, minimè teneri emptorem ad vsuras precij non soluti, etiam ratione perceptorum fructuum, etiam ratione eius, quòd intersit venditoris, quia ipse traditioni, & dilationi consensit: nec vlla est mora emptoris: proprioque consensu venditor renunciasse videtur constitutioni Cæsareæ. d. l. curabit. at non video, cur venditor non possit stipulari sibi vsuras, vel interesse data dilatione, & habita fide precij: quas consequi posset æquissimè, si eam gratiam emptori non fecisset. Nec responsum Imperatorum rationem habet à mora regulari, vel irregulari, vt constat de priori expressim in d. l. curab. & de posteriori patet: quia si Cæsares rationem habuissent traditionis factæ non habita fide precij soluendi: minimè tractarent de vsuris soluendis, sed de fructibus omninò venditori restituendis: cum ad eum, donec precium solutum sit, non ad emptorem pertineant: sicuti probatur in d. §. offerri. Sic tandem, posse venditorem die data emptori ad solutionem precij pacisci vsuras precij non soluti eo tempore, quo dies constituta expectatur: tenent Paul. Castr. in l. Iulianus. §. ex vendito. ff. de actioni. empt. Deci. in c. cùm venerabilis. de exceptio. nu. 14. ad fi. idem consi. 111. col. vlt. Corn. consi. 113. lib. 3. col. vlti. Alcia. in l. si quis nec causam. co. 3. ff. si cer. pet Cagnol. in d. l. curabit, nu. 58. Carol. Moli. in consue. Paris. §. 1. gl. 9. nu. 17. & in tract. de contract. d. q. 74. num. 544. Ale. con. 121. li. 5. nu. 3. his accedit, quod cap. 1. huius li. 5. illatione ad intellectum capit. salubriter. de vsuris. adnotauimus, eam quidem decisionem seruandam fore, etiamsi gener dilationem dederit socero ad dotis promissæ solutionem. Item & illud, quod maxima æquitate frequentiori calculo receptum est, scilicet, etiam ex causa mutui posse creditorem ab initio contractus pactum inire cum debitore de repetendo eo, quod creditoris, siue in damno siue in lucro intererit, pendente dilatione data ad mutui solutionem etiam ante moram. Iustè etenim potest quis stipulari, se indemnem seruari tam in lucro, quàm in damno: & ideò hanc sententiam tenent Hostien. in cap. salubriter, & ibi Abb. nu. 3. idem Abb. col. penul. & Anan. nume. 16. in d. c. conquestus. Archid. in capit. vsura. 14. q. 3. Roma. consil. 517. col. 8. Alexand. consi. 228. lib. 2. Decius. in d. cap. cum venerabilis. nume. 14. & in d. consi. 111. Ioan. Lupi. in cap. per vestras. 6. notab. nume. 5. Florenti. 2. part. titul. 1. c. 7. §. 15. Caiet. 2. 2. q. 78. art. 2. Conrad. de contract. q. 30. Hadria. in 4. sent. in tract. de vsuris. cap. quia tactum est de interesse. eleganter Thom. d. q. 78. art. 2. ad primum. Carol. Moli. de contract. in princip. num. 34. & q. 74. numer. 500. dicens hanc opinionem communem esse: quam etiam sequuntur Scotus in 4. dist. 15. q. 2. art. 2. & ibi Gabriel Ang. verb. vsura. 1. §. 16. & Syluest. eodem verbo. §. 23. Ioan. à Medina de contractibus, cap. de vsuris. foli. 137. licet hanc pactionem in mutuo illicitam esse censeant Innocen. Ioan. Andr. Cald. q. 3. in capit. vltim. de vsur. & Laurent. à Rodulphis in ca. consuluit. de vsur. par. 2. q. 2. præsertim quo ad lucrum cessans: quod firmiter asserunt Anchar. consil. 376. & Aymon consi. 189. col. 3. Quibus equidem omissis communis opinio est obseruanda. Quòd si verè constet, creditorem post moram deb itoris tantum damni passum, vel certum lucrum omisisse, absque dubio etiam in animæ interiori iudicio tenetur debitor id ei resarcire, secundum Inno. in cap. 1. de vsur. Salyc. in l. 2. C. de vsur. Anchara. in d. consil. 376. 2. dubio. & plerique alij passim id docuêre. Imò etiam ante moram teneri debitorem absque pacto, & conuentione interesse damni emergentis creditori in foro conscientiæ restituere, asserunt Car. à Turre Cre. in Summa. 14. q. 3. & Rebuffus in l. vnica. C. de de sent. quæ pro eo quod interest. in princ. nume. 24. Hoc tamen verum non est: cùm debitor vltra sortem nihil teneatur red dere mutuanti, etiam ratione damni ex causa mutuationis interim ante moram incursi: sicuti nec donatarius tenetur donatori rependere damnum ei contingens propter donum: & ideò Carol. Molin. de contract. in princ. num. 33. à Turre Cremat. & Rebuffo dissentit.

Septimò eadem inspecta radice, & ratione decisionis probatur, venditorem pacisci posse licitè vsuras precij non soluti etiam data dilatione: non tantum in genere: sed & expressa ab initio contractus, & conuentionis certa quantitate: quæ tamen verisimilis sit, & appareat conueniens ei, quæ secundum leges, & iura iustè recipienda est in futurum. Nam licet id quod interest, possitiure in pactum deduci sub incerta quantitate, quæ postmodum probanda sit: non autem de certa quantitate: quia ad est fraudis suspicio. l. cùm quis decedens. §. Codicillis. & §. Titia. ff. de legat. 3. l. qui testamentum. ff. de probatio. notant in specie Bal. in l. rogastis. §. si tibi. ff. si cert. pet. & ibi Purpurat. num. 39. Ananias in ca. vlt. de vsur. nu. 62. Alberi. in l. 1. colu. penul. & ibi Bald. col. 4. C. de summa trinita. Decius consi. 116. & con. 119. Aymon consil. 189. col. vlt. Alexan. consi. 200. nu. 8. lib. 6. & alij frequentissime, quorum meminit eos sequutus Rebussus in d. l. vna. in glo. vlti. num. 34. nihilo minus si certa quantitas deducta fuerit in pactum, quæ verisimilibus coniecturis conueniat quantitati, quæ verè intersit: valebit profecto conuentio in vim probationis deductæ ex verisimilibus coniecturis, quod tenent Bald. in d. §. si tibi. & inibi Purpurat. Deci. in d. c. cùm venerabilis. num. 14. ad finem. Cagno. in d. l. curabit. nu. 59. Carol. Moli. de contract. in princ. nu. 35. Ioan. à Medina de contract. q. 38. & folio. 139. Quibus suffragatur id, quod. c. 1. huius lib. scripsimus ad intellect. c. salubriter. de vsur. num. 3. illatione 4. hoc ipsum in specie l. curabit. tenet Parisius consi. 60. lib. 1. num. 31.

Octauò infertur, posse pactum fieri inter emptorem & venditorem re tradita, nulla data ad precium soluendum dilatione: vt donec emptor precium soluerit, is reddat venditori certam quantitatem, quæ non excedat veras vsuras, & interesse precij non soluti: iuxta d. l. curabit. secundum Socin. consil. 176. col. vlt. & Barthol. Socin. consi. 88. col. penult. & consi. 103. colum. vlti. & consi. 130. li. 4. ac plures alij, quos refert, & sequitur Paul. Parisi. consil. 60. libro 1. col. penult. præsertim. num. 21. Imò posset quandoque pactio fieri de soluenda certa quantitate, quę etiam excesserit fructuum æstimationem, & eorum interesse: modò fiat in vim annui reditus redimibilis, & cum pacto redimendi, in hunc sanè modum: quod emptor constituat, se soluturum venditori certam annuam quantitatem, dum precium solutum non fuerit: iure & titulo ànnui reditus venditi super ipsa re empta, ad rationem vnius pro quartuordecim vel duodecim, vsque ad precij conuenti numerum: quod notandum est: nam vidi non semel hanc pactionem initam fuisse.

Nonò planè ex prænotatis colligitur: licite fieri pactum inter venditorem, & emptorem re tradita, & data die ad solutionem precij: vt emptor dilatione pendente habeat rem ipsam titulo locationis à venditore, ac soluat certam & moderatam pensionem: optimus text. in l. sicut emptio. §. vlt. ff. locati. quem ita interpretantur passim Doctores & pręsertim Abb. d. consi. 76. li. 1. Soc. vterque in dictis responsis. Dec. consi. 119. Alex. consi. 121. lib. 5. Et Parisi. d. consil. 60. col. penul. & vlti. ac num. 21.

Decimò: quamuis hoc dubium quibusdam videri possit, opinor, venditorem tradito fundo, & data dilatione ad soluendum precium, licitè accipere fundum ipsum in pignus ea pactione, vt non teneatur fructus in sortem computare: quod expressim adnotauit Carol. Molin. in d. quæstio. 74. nume. 545. aduersus Gabriel. in 4. sentent. dist. 15. q. 11. co. 17. qui hunc contractum illicitum esse censuit.

Vndecimò ex his constat Panormit. consil. 5. li. 1. malè consuluisse, dum respondit, contractum illicitum esse, si quis propriam rem in octo annos alteri pro certa pensione lo cauerit: ac demum eam conductori vendiderit alio contractu pro centum, quæ fatetur recepisse: & tamen emptor in alio separato instrumento fateatur se precium debere venditori: quod soluere permittit ad octo annos, & interim mercedem, & pensiones locationis soluere. inquit etenim Panormit. venditorem debere in sortem computare pensiones illis octo annis sibi solutas: cum alioqui conuentio sit illicita ex eo, quod dominium transtulerit venditor in emptorem. Nam etsi Panormit. sequatur Socin. consi. 130. lib. 4. col. 1. eius responsum falsum est: nec potest vlla congrua ratione defendi: siquidem verè dominium translatum non est: & deinde quamuis translatum esse asseueremus: id parum refert ex his, quæ diximus illat. 5. & 6.

Duodecimò hinc deducitur, dictæ l. curabit. decisionem procedere, & obtinere, etiamsi res tradita fuerit emptori absque fideiussoribus de euictione, quos emptori venditor promiserit: nam adhuc emptor ob dilatam solutionem precij tenebitur venditori soluere vsuras precij non soluti iuxta fructuum quantitatem: cùm defectus fideiussoris de euictione, non impediat fructuum perceptionem: cuius ratione eadem constitutio statuta fuit: atque ita in specie tenent. Bal. & Paul. in l. 2. C. de vsur. Decius consi. 119. col. 2. vers. Sextò ad duci potest: & rursus col. vltim. Parisi. consil. 60. lib. 1. nu. 26. quorum opinio communis est, secundum Cagnolum. in d. l. curabit. col. 4.

Decimotertiò apparet, venditorem pro parte rem venditam tradentem, & contractum venditionis seruantem, licite & iustè posse petere vsuras precij pro illa parte non soluti secundum fructuum rationem. quod in hac specie adnotauit Carol. Moli. de contract. q. 74. nu. 556. & probabitur efficacius ex his, quæ statim trademus ad l. vlti. §. vlti. ff. de fundo dot.

Decimoquartò diligenter obseruata huius quæstionis ratione, & radice decisionis Cæsareæ, in fertur, non facta traditione rei, sed ipsam ad huc possidente venditore, non posse eum, qui fructus rei percepit, agere ad vsuras precij non soluti, nec vti constitutione imperatorum gl. in d. l. curabit. communiter recepta authore Cagnolo. inibi. nu. 49. notat idem Soci. consil. 109. li. 1. Nam si emptor ageret ad fructus, venditor posset vsuras petere: & similiter venditore agente ad vsuras, emptor fructus petere poterit. Quam ob rem nulla data mora non oportet controuersiam inter emptorem, & venditorem dari: quia pari iure vterque vtitur: illud etenim manifesti iuris est, quod fructus perceptière vendita per venditorem post ipsam venditionem ante traditionem, ad venditorem pertinent: nisi percepti fuerint à tempore moræ, id est, post diem, quo venditor rem emptori tradere tenetur: notant. Bal. in l. fructus. in fine. C. de act. emp. Doctor in l. Iulian. §. si fructibus ff. eo. titu. & est communis opinio secundum Aret. con. 160. vers. ad quintum. col. 6. Et ideò si emptor constituatur in mora, quia venditor ei obtulit rem, & eam is noluerit recipere, nec precium soluere, aget ęquissimè venditor ad id, quod eius intererit, precium eo die solutum non fuisse: offeretque fructus ipsos emptori. Et fortasse maior erit ęstimatio eius, quod interest, quam ipsorum fructuum. eadem ratione venditore constituto in mora: quia oblato precio noluit rem ipsam emptori tradere, cum tradere teneretur, aget sanè emptor aduersus venditorem ad fructus, quos ex re vendita percepit: & quos ipse emptor ex eo die percipere potuisset. Et forsan hoc in casu, cùm venditor ex mora cogatur fructus restituere emptori: itidem & ipse emptor tenebitur precium conuentum reddere venditori: & præterea si quod lucrum ex ipso precio perceperit: tametsi illud venditor non percepisset, quem admodum tradit Carol. Moli. d. q. 74. num. 555.

Ex quibus obiter infertur intellect. ad l. fructus. C. de act. empt. paulò ante citatam, quo in loco cautum est: quod fructus post perfectam venditionem pertineant ad emptorem: id etenim non est ita simpliciter verum: sed obtinet, quando facta est rei traditio habita fide precij, vel post moram ipsius venditoris regularem, aut irregularem secundum Salyc. & Doct. Cagnol. in d. l. curabit. nu. 36. tametsi Bart. in. l. Lucius. ff. de actio. empt. hac in re contrarium sentiat, scribens, emptorem non posse petere rem cum fructibus à die, qua solui debuit, perceptis: sed posse petere rem & vsuras, quas pro precio iam venditori soluto, quodque ab altero mutuo acceperat soluerit, sicuti in dicta l. Lucius. probatur. Nam etsi verum sit ex causa eius, quod emptoris interest, eum posse petere vsuras, quas iustè pro precio alteri soluerit, non inde sequitur, non posse fructus rei venditæ à die, qua tradenda erat, exigere: de quibus in dicta l. Lucius. non agitur, quia vel nulla percepti fuerant a venditore, nec percipi potuissent ab emptore: vel interesse vsurarum erat maioris æstimationis.

Subinfertur item, falsam esse Pauli Castrensis opinionem, dum in d. l. Iulianus. §. ex vendito. is opinatur, nulla data mora nec ex parte emptoris, nec ex parte venditoris: emptorem posse petere ipsam rem cum fructibus perceptis à die contractus sibi tradi: modò offerat vsuras precij non soluti. Hoc etenim nec in d. l. fructus. probatur: nec iure verum est: siquidem fructus emptori non debentur, sed venditoris percipientis efficiuntur, & ei competunt ante moram regularem, & irregularem percepti: quod præter proximè citatos Bald. probat in l. 1. C. de bonis mater. Fabianus etiam tract. de emptio. parte vj. membro 5. Nec istæ vsuræ precij non soluti iuste percipiuntur: nisi in compensationem fructuum, quos emptor è re empta perceperit eo tempore, quo precium ipse distulit soluere. d. l. curabit. Quam ob rem ipse Carol. Moli. d. q. 74. num. 554. relata Pauli opinione, eam omninò improbat.

Decimo quintò ex prænotatis colligitur, emptorem, qui partem precij soluit re nondum sibi tradita, posse petere totam rem cum parte fructuum ex ea præceptorum pro rata precij soluti, à die solutionis eidem tradi. textus optimus in l. vltima. §. vltimo. ff. de fundo dotali. Baldus in l. si traditio. quęstione vndecima. C. de actione empti. Bartolus in dicta l. Iulianus. §. offerri. Alexander consilio centesimo vigesimo primo. libro quarto. Cagnolus in dicta l. curabit. numero 40. Et est communis opinio sicuti fatetur eam sequutus Carol. Moli. d. q. 74. numero 557.

Decimosextò obseruandum erit, rectissimè defendi posse Baldi sententiam, qui in rubrica. C. de contrahenda emptione, questione decimaquinta scribit, procuratorem ex propria pecunia nomine domini ementem fundum, & eum possidentem pluribus annis non requisito domino, nec in mora constituto ad solutionem precij, teneri ipsi domino illum fundum cum fructibus perceptis restituere: & satis esse quod dominus precium soluat, id etenim probatur ex eo, quod dominus à die traditionis factæ procuratori dominium rei habuerit & possessionem, & ob id fructus omninò ad eum pertinent: nec hic ratio constitutionis Cæsareæ de qua in dicta lege curabit, locum habet, quam ob rem Baldum sequuntur Cremensis in sing. 168. Ferrati. cautela. 54. Ias. in lege 2. §. 1. ff. si. cert. pet. col. vlti. & quamuis Alciat. in d. l. 2. §. vlti. & Carol. Molin. de contractibus. q. 86. defendere conentur, vsuras precij esse à domino procuratori debitas: id tamen falsum esse existimo: nisi ratione eius, quod procuratoris intersit, post moram precium ei à domino solutum non fuisse: quia precium illud habuit ab altero mutuo datum sub vsuris licitis & iustis, secundum Matthæum Afflict. decisione Neapol. 91.

Decimoseptimò, si radicem huius quæstionis, quæ in d. l. curabit. definitur, consideremus, planè constat, & probabitur, eam decisionem etiam obtinere in pacto, & promissione vendendi fundum facta, & constituta à venditore: siquidem is omninò tenebitur emptori, & cui vendere promisit, fructuum è re ipsa pereceptorum, æstimationem soluere: perceptorum inquam fructuum, à die soluti precij, quod eleganter adnotarunt Socin. consi. 170. lib. 2. col. penul. & finali. Paul. Parisi. con. 75. nu. 17. lib. 4. idem expressius, & latius consi. 60. li. 1. nu. 23. æquissimum etenim est, venditorem fructus reddere ex quo habuit ab eo, cui vendere promisit, precium rei in pactionem venditionis deductum, tametsi Philippus Decius con. 183. col. vlti. contrarium responderit existimans, fructuum æstimationem minimè deberi emptori etiam soluenti precium: cum venditio nulla pręcesserit, sed tantum promissio vendendi rem ipsam: sicuti nec fructus ipsi debentur. Et profecto licet ex promissione vendendi & emendi ipse venditor non possit agere ad precium: authore Paulo Castr. consil. 93. col. 3. lib. 2. quia aliud est vendere, aliud promittere. l. in bonæ fidei. §. si tamen. ff. de eo quod cert. loco. nec ex promissione vendendi, fructus post eam percepti debeantur ei, cui promissio facta fuerit secundum Alexa. consi. 73. col. 2. lib. 2. & consil. 13. col. 5. lib. 3. Decius in d. consi. 183. & plerique alij: tamen vbi in hac promissione precium fuerit nominatim definitum, & id solutum sit promittenti: æquius est ob euitandos circuitus idem in hac specie quod in vera venditione seruari. Nam & venditorem posse agere ad precium constitutum ex sola promissione emendi, ipse verius esse censeo: quod longius discuti poterit ex traditis ab Andr. Tiraq. li. 2. de retract. in fine à num. 25. vsquam ad sexagesimum.

Decimo octauò huic proximæ illationi ego censeo & aliam adiiciendam fore: qua opinor etiam esse admittendam l. curabit. responsionem: vbi inter venditorem, & emptorem promissio tantum vendendi & emendi fuerit facta: non equidem ipsa venditio: modò certum fuerit precium statutum, & venditor rem ipsam emptori, vti promiserat, tradiderit: quid enim obsecro aliam venditionem requirimus? nonne ex hac traditione facta huius promissionis causa satis censebitur venditio effectum sortita? ita quidem. Et ideò locus erit vsuris, quas d. lex curabit. admisit. quod sensêre Socin. & Parisius pręcedenti illatione citati: dum scribunt d. l. curabit. etiam obtinere in promissione, & pacto de vendenda aliqua re: licet Alexan. in addit. ad Bart. in l. Iulianus. §. offerri. ff. de actio empt. idem consil. 73. libro 2. col. 2. Deci. in d. consil. 183. ad finem: tradiderint, emptorem non teneri ad vsuras precij non soluti iuxta decisionem l. curabit. vbi non præcessit venditio, sed pactum de vendendo.

Decimononò erit non immerito adnotandum d. constitutionem l. curabit. eiusq́ue responsum omninò admittendum fore non tantum in venditore, sed etiam in eius cessionario, cui ipse cesserit ius sibi competens ad exigendas vsuras precij non soluti: poterit enim is iure venditoris eas exigere iuxta limites hoc capipite passim traditos, secundum Matth. Afflic. deci. 91. Et Paul. Parisi. d. consil. 75. numero 17. lib. 4.

Vicesimò apertissime conuincitur, Cæsaream decisionem d. legis curabit. his adiunctis interpretationibus, quas hic adscripsimus, etiam iure Pontificio in foro ecclesiastico, & iudicio interiori animæ obtinere, seclusa vsurarum prohibitarum fraude. Nam si ea constitutio iusta est, quod in principio ostendimus, nihil impedit & eam vbique vtroque in foro ad praxim deduci.

ARGVMENT. CAP. V.

Quid hæc dictio Maioratus ex propria ui apud Hispanos contineat.

SVMMARIA.

- 1 Dictiones sunt interpretandæ iuxta eum sensum, qui vulgari, & communi vsu, ac legum prouinciæ significatione receptus sit.
- 2 Qualiter dictio Maioratus, his regnis accipiatur?
- 3 Bona Maioratus ad vnum tantum & indiuisa pertinent.
- 4 Prohibitio alienationis ex causa maioratus facta, perpetua censetur: & inibi quid de fidei commißis.
- 5 Maioratus & primogenij bona ex ipsa propria dictionis significatione masculis deferuntur exclusis fœminis.
- 6 Traditur intellectus l. 45. Tauri: & an eadem constitutio obtineat in maioratibus absque Regia licentia institutis, item de posseßione, quem nostrates ciuilißimam appellant.
- 7 Intellectus l. 46. Tauri.
- 8 Rursus traditur interpretatio l. 40. ex eisdem constitutionib.

CAPVT V.

Solet non infrequenter ambigi, quam interpretationem, quemúe sensum habeant testamenta, donationes aliique contractus, quibus bona quidam alicui deferuntur, vt ea obtineat iure, & titulo maioratus, & primogenij, non expressis aliis clausulis, nec conditionibus. Et sanè illud hac in re est omninò considerandum, hanc dictionem, Maioratus, in quibuscunque dispositionibus ita intelligendam fore, vt secundum eam significationem, quæ communi vsu, legibus & Prouinciæ constitutionib. recepta sit, eius sensum interpretemur: in his etenim quæ dubia sunt canon is est obseruandus, vt ea iuxta communem vsum, leges, & regionis statuta, ad praxim, & intelligentiam deducamus. Hoc probatur authoritate iurisconsulti in l. librorum. §. quod tamen Cassius. ff. de leg 3. vbi glo. notat Bart. in l. talis scriptura. ff. de leg. 1. in principio, vbi scriptum est, & frequentissimo omnium calculo receptum, communem vsum intelligendi & loquendi præferendum esse propriæ significationi. idem probatur in l. 3. §. vl. ff. de supellect. leg. l. non aliter. ff. de legat. 3. l. cum de lanionis. §. asinam. ff. de fundo instruct. l. vxori. in prin. ff. de legat. 3. c. ex literis. in 1. de sponsal. gl. in. ca. nonnulli. ver. vltra duas de rescript. tradunt Ias. in l. si auiæ colu. vlt. C. de suc. edict. Rom. con. 179. col. 1. Bar. per tex. ibi in l. Labeo. ff. de sup. leg. idem Bar. in rub. ff. de noui oper. nun. & ibi Rom. Ale. & omnium latiss. Fran. Nicon. nu. 196. Fel. in proœmio Decret. 4. col. vers. modo his decursis. opt. Curti. Iunior. in con. 5. nu. 12. quod autem diximus esse verba intelligenda iuxta constitutiones & leges prouinciæ asseruit, Bar. in l. si quid earum. ff. de legat. 3. in prin. & in l. si quis filiab. ff. de testa. tut. Bar. & omnes in l. omnes popul. in 3. q. Sextæ q. Princ. ff. de iust. & iure. Ale. in con. 26. nu. 11. li. 3. quo in loco respondit, non probato communi vsu loquendi, communisque interpretationis sensu, omninò verba esse intelligenda secundum legum, & iurium significationem. addit & ipse Alex. testamenta, contractus, similesque hominum dispositiones vulgari sermone prolatas vel scriptas, esse interpretandas iuxta vulgarem significationem, quod Bal. scripserat in l. lege. vlt. col. C. de leg. hære. quibus equidem fit, vt si quis aliqua bona proprio testamento vel donationem in Titium detulerit, ita quod ea obtineat & habeat titulo & iure maioratus, hæc ipsa bona, & si alias conditiones institutor huius primogenij non adiecerit, naturam, proprietatem, & alios effectus habebunt, quos apud Hispanos, apud eam prouinciam bona primogeniorum & maioratuum ex consuetudine, moribus, legibus, & constitutionibus habere solent. Hoc etenim adeò est consonum voluntati instituentis primogenium, quod nihil ei refragari valeat: atque ideò possent plura ab hoc themate deduci, è quibus aliquot obiter, & breuiter attingam, vt constet, rem istam non inutiliter hoc in capite traditam fuisse.

Primùm, vbi constiterit, fundum, villam, vrbem aut castrum aliquod iure maioratus in aliquem deferri, hinc manifestum esse colligitur, eas res ad vnum tantum ex successoribus, & maiorem, ac indiuiduas absque vlla diuisione pertinere, sicuti in specie adnotarunt hac in q. Io. Lup. in rub. de donatio. int. vir. & vx. §. 69. numer. 21. & Rode. Xuares in q. de maioricatu. col. 5. quibus suffragatur quod scripsere Ang. cons. 281. & Areti. consi. 164. idem Roder. Xuares in l. quoniam in prioribus. C. de inof. testa. extensione 10. col. 20. asserentes, quod vbi ad vnum ex successoribus aliqua bona deferenda sunt, vt ea is habeat indiuidua, tunc ea deferuntur primogenito, & maiori iure primogenij & maioratus. Sic etenim qui voluerit, & statuerit, fundum Titianum deferendum fore post eius obitum Sempronio iure primogenij, & maioratus, voluisse omnino censendum est, si huius dictionis communem interpretationem accipiamus, quod fundus absque vlla diuisione post mortem Sempronij maiori & primogenito, vni tantum & absque vlla diuisione ex pluribus successoribus deferatur, & competat.

Secundo ex his apparet, erroneum esse, ac manifestissimèfalsum, quod in Io. Lup. in c. per vestras. de don. int. vir. & vxo. 3. notab. §. 26. col. vlt. opinatur existimans, ita condito testamento, vt pater aliquot bona legauerit filio suo maiori, hoc expressim addito, quod ea is habeat iure maioratus, mortuo filio maiore horum bonorum possessore, ea bona diuidenda esse inter eius hæredes & filios, aut saltem eorum æstimationem, si maior & primogenitus ea voluerit obtinere. Hæc siquidem opinio apertissimè refragatur voluntati testatoris, qui tacitè, & sensim statuit, bona prædicta absque vlla diminutione, in solidum vni & maiori ex successoribus competere. Item contraria est communi huius prouinciæ, & Hispaniarum interpretationi, ex qua ius maioratus hoc dictat, vt res eodem iure possessæ, in vnum & maiorem omninò deferantur, absque vlla diminutione, siue hoc ius instituatur ex authoritate Regis, siue propria ipsarum legum concessione, atque ita Ioan. Lup. dubius quidem huius opinionis definitionem cogitandam reliquit.

