Item non oberit text. in l. 1. C. de donat. quæ sub. mod nam in eo speciale est, actionem vtilem in rem dari donatori fauore alimentorum, quam sibi in ipso donationis contractu reseruauit, & tamen donatarius contra ipsius conuentionis placita minimè ea donatori præstiterit, sicuti ibi gloss. & Doct. scribunt. Alex in l. traditionibus. C. de pact. Roma. consil. 284. Corncons. 102. lib. 1. col. 2. Bal. cons. 250. lib. 3. Nec enim dubium est, ex ea constitutione vtilem in rem actionem donatori competere, & id præter alios Aret. notat in l. 1. col. penult. ff. de lega. 1.

Fortiùs vrgere videtur Regia l. 7. titul. 4. part. 5. Ego tamen eius opinionis sum, vt Regias constitutiones, quas Septem partitum opus complectitur, quoties earum verba patiantur, existimem ad ius Pontificium, Cæsareumq́ue reducendas fore, vt nihil vtriusque iuris sanctionibus aduersum in eis statui existimemus, quandoquidem earum legum conditoris potissimus fuerit scopus, in quem tantùm opus ad Hispanæ Reipub. vtilitatem direxit, ex vtriusque iuris statutis, constitutiones prædictas Hispano sermone deducere, quo fit, vt verba dict. l. 7. quib. probatur adueniente die resolutionis contractus, & donationis, possessionem & dominium rei donatæ adquiri donatori, vel alteri, quem ipse in conditione aut modo adiecto donationi nominauerit, sint intelligenda, facta ipsius rei traditione, vel saltem apprehensa possessione, etiam propria authoritate, quod permittere lex ipsa videtur. Et si dixeris, ex hoc non satis responsum esse dictæ l. inductioni, fatebor vtique, sed inuitus, saltem ex iure Cæsareo opinionem Philippi Decij falsam esse, tam etsi eam iure Regio defendere velis.

Quod verò attinet ad l. 1. C. de donat. quam sub. mod. Ludo. Roma. in d. consil. 284. censet eius decisionem etiam aduersus ecclesiam donatariam procedere, ita quidem, vt si ecclesia alimenta ex pacto, aut modo donationi apposito, non exhibuerit donatori actione vtili in rem conueniri possit à donatore, & per sententiam ad rei donatæ restitutionem compelli. Sed de hoc dubitat Rogerius à Mota, in dicta l. traditionibus. numero 64. atque ipse falsum esse opinor, ex cap. verum. de conditio. apposit. quod iuxta communem eius interpretationem probat, donationem factam Ecclesiæ modo apposito, minimè reuocari, etiam si modus is non seruetur, tametsi agi possit contra ecclesiam, vt modum seruet. ita gl. Card. Ab. & Præp. col. 3. in dicto cap. verum. Felinus in c. verum. de foro compe. col. 4. Paulus Castrens. in l. 1. col. 2. ff. de donat. Socin. in l. quibus. §. Termilius. ff. de condit. & demonstra. col. penulti. Corset. in Singul. verb. contractus. Bal. Noue. de dote. 6. parte. priuilegio 50. & Ioan. à Medina libro de contractibus. & restitutione. quæ. 24. qui omnes hoc ipsum iure verum esse censent, nisi expressim in contractu dictum fuerit, quod non seruato modo reuocetur donatio, quod pulchrè notat Andr. Tiraquel. lib. 2. de retract. in fine. num. 11. & 14. Facit ad præmissam interpretationem, quod in donatione facta. Ecclesiæ, ipsamet datio causa finalis censetur, nempe liberalitas in pium locum collata, modus verò causa existimatur impulsiua, sicut & in libertate probat text. in l. Mæuia. ff. de manumis. test. nec quidquam iuuat Roma. alimentorum fauor, cùm is in præiudicium & læsionem ecclesiæ admittendus non sit, maximè ex negligentia prælati vel administratoris rerum ecclesiæ, quæ ei nocere non debet, & præterea alimenta non omninò amittuntur, sed exhibenda integrè sunt donatori ab ipsa ecclesia. Et ideo tex. in d. c. verum. etiam procedet, vbi modus donationi adiectus pertineat ad alimenta donatori ministranda: tunc etenim modus causam inducit impulsiuam, non finalem, alioqui modus donationi adiectus causam finalem demonstrat, cùm apponitur in fauorem donantis, vel alterius, quàm eius, cui donatio fit, vel Reipub. vel pietatis etiam in ipsum donatarium exercendæ. Bart. in l. 2. §. vlt. ff. de donatio. idem Bartol. in l. 2. §. fin. ff. de iure dot. & sanè vbi modus causam inducit finalem, eo non seruato, donatio reuocatur. l. cum te. C. de pact. inter empt. secus verò si impulsiuam causam induxerit. l. ea conditione. C. de rescind. vendi. Abb. Præp. & alij in dicto cap. verum. Bartol. & alij per text. ibi in d. l. 2. §. vlt. ff. de donat. Regia l. 58. tit. 5. par. 5.

Erit deinde animaduertendum, oportere omninò agentem vtili actione in rem, ex d. l. 1. C. de donat. quæ sub mod. vt obtineat probare, seipsum dominum rei donatæ fuisse tempore donationis, quod Corneus respondit consil. 110. vol. 1. col. 2. dicens, alioqui non posse rem donatam per sententiam ipsi donatori iustè reddi.

Quinimo, & moram requiri ex interpellatione hominis, vel diei tacitæ, vel expressæ, vt locus sit præfatæ vtili rei vendicationi, eamque regulariter purgari posse adnotârunt Cynus, Alberi. & alij in d. l. 1. Bal. consi. 250. vol. 3. Ripa lib. 3. respons. cap 7. Corne. consil. 110. ad finem lib. 1. Decius in l. qui in alterius. ff. de reg. iur. post Corne. ex hoc dicens, hæredem donatarij ignorantem modum appositum donationi nequaquam posse ex d. l. 1. conueniri, etiam si multo tempore omiserit alimentorum pręstationem, idem sensit Alex. consi. 93. lib. 2. ad finem.

Illud tamen vtiliter inquirendum erit, num ex iure donator possit conditionem modúmue donationi adiectum in vtilitatem alterius, pacto cum ipso donatario tempore contractus inito, reuocare postmodum, altero minimè consentiente? Et Bartol. donatorem pœnitere posse respondit in l. qui Romæ §. Flauius ff. de verb. obligat. pro cuius sententia adducitur Primò text. in eod. §. Flauius. dum probat, actionem tertio competere, etiam in uiro hærede donatoris, ergo à contrario, inuito ipso donatore minimè competeret. Secundò id probatur euidentius in l. 3. ff. de seruis export. & in l. 1. C. si mancip. ita fuerit alienat. vt manumit. & l. 3. ff. qui sine manumiss. ad libert. quib. statutum est ex Iurisconsultorum responsis, vendito seruo, vt intra certum, aut post certum tempus manumitteretur, posse venditorem ab hac manumissionis lege discedere, & eo pœnitens, non teneri emptorem seruum ea lege venditum manumittere. Tertiò ad idem facit text. in l. Aristo. ff. de donat. in principio, vbi probatur, donationem, quatenus aliud pactum contineat, esse contractum innominatum, & ideo in eo pacto locum esse pœnitentiæ, si quis etenim seruum Titio det donationis titulo, pacto conuento, vt post quinquennium illum seruum manumittat, poterit donator pœnitentia ductus, lapso quinquennio seruum petere, vt ei in seruitute seruiat, ita Bar. Paulus Castr. & Doct. ibi communiter illum tex. interpretantur. ex l. 3. §. 1. ff. de condi. ob caus. & l. si pecuniam. §. 1. eod. tit. gl. insignis in l. si cùm fundum. ff. de pact. & alijs decisionib. permittentib. pœnitentiam in contractibus innominatis in re integra. Ecce igitur qualiter pactum appositum donationi in fauorem tertij contractus innominatus censetur, & ideo reuocari poterit, quibus rationibus & authoritatibus adducti Bartolum sequuntur, Imola col. vlti. Cuma. Alexand. numero 8. Areti. Ias. Soci. & Zasius in d. §. Flauius. idem Imol. in cap. potuit. de loca. col. penul. hancque opinionem communem esse fatentur Ias. num. 14. Soc. num. 16. in d. §. Flauius. idem Ias. in l. 2. nu. 66. C. de iure Empyteut. Socin. cons. 115. col. 2. lib. 4. & Exea. in rubr. ff. de pactis. num. 143. Sed & his Bartol. rationibus respondent quidam dicentes, in d. §. Flauius. non probari, quod Bar. opinatur: non enim sequitur, hæres non potest pœnitere, ergo poterat defunctus: Hæc enim collectio parum valet, & id manifestum omninò est. Præterea ratio, quæ assumitur ex dict. l. 3. deficere videtur, quia seruo nulla actio ex ea pactione adquiritur, cùm eius sit incapax, at in proposita quæstione tertio adquiritur actio vtilis, per dict. l. quoties, & ideo actio ista semel tertio quæsita absque eius consensu ab eo tolli non potest. Verùm hoc parum aduersus Bar. vrget, cùm & si seruo actio non fuerit quæsita, officium tamen iudicis ei competit, vt manumittatur, est enim seruus libertatis capax, & in pertinentibus ad libertatem, cuius capax est, ius sibi quæritur, & irreuocabile. arg. tex. in l. frater. ff. de condi. indebi. versi. quæsitum. & in §. sed cum factum. insti. de stipu. seruo. & probatur in d. §. Flauius. ad finem. Ergo ratione huius iuris & maximè fauore libertatis esset dicendum, non posse reuocari pactum, cuius meminit in d. l. 3. Iurisconsultus; & tamen in eo pœnitentia locum habet, vt constat, quam ob rem ad huc in concussa manet ratio Bart. Facilius tollitur à quibusdam argumentatio pro Bar. deducta ex dicta l. Aristo. cùm ibi contractus verè innominatus fuerit, non mistus, si ipsius rei principalem dispositionem consideremus, donatio etenim ad vsum tantum ipsius serui pertinebat, vel temporalem vsumfructum, at ipsa manumissio serui ad integram serui alienationem spectabat, quam quidem alienatio cùm nullum ius respectu proprietatis serui transiret in donatarium, sed adhuc maneret penes donantem, nec vllum pręiudicium ex ea etiam circa vsum fieret donatario, proculdubio donationem non respicit, sed dationem ipsius serui, vt manumitteretur, & ita contractum per se innominatum, & præterea nihil commune habet Barto. propositio cum eo iurisconsulti responso, siquidem in proposita per Bartol. quæstione, ipsa res donata omninò transit in donatarium, nec apud donantem quidquam iuris, de quo disponere possit, manet, at in iurisconsulti responso præcipuum rei ius penes, donantem existit, adhuc donatione facta, & ideo nimirum sic pœnitêre possit, quod colligo ex Roma. in l. si pecuniam numero 22. ff. de condi. ob caus. & Barth. Socino in dict. §. Flauius. numero 16. quin imò Bartoli opinionem apertissimè improbant Paul. Castrensis in dicto §. Flauius & in dicta l. si pecuniam. numero 11. & in l. in insulam. §. vltimo. ff. soluto matrimo. Roma. in dict. numero 22. Francisc. Albergotis in dict. l. 3. ff. de seruis export. Ioan. Lupi. in Rub. de donat. inter vir. & vxor. §. 54. in fine. Gulielm. Benedict. in capit. Raynucius. de testament. verb. si absque liberis. in 2. de fideicommis. substit. numero 23. reprobat itidem Bar. dicens ferè omnes Doct. contra eum stare. Roderi. Xuarez in l. quoniam in prioribus. C. de inofficio. testament. dum Regiam constitutionem interpretatur. 8. q. quo in loco sentit profectò, & palam asserit, communem opinionem contrariam esse Bartolo, quod & expressim testatur Gulielm. Benedictus dict. numero 23. idem Xuarez allegat. 19.

Contra Bart. adducitur primò l. quoties. superius allegata, dum probat. tertiò ex pacto donationi adiecto actionem vtilem dari, & statim adquiri ius, hoc verò ius ab eo tolli nequit absq; eius assensu l. id quod nostrum. ff. de reg. iur. l. sicut. C. de actio. & obligat. Igitur non videtur sola donantis pœnitentia sufficiens ad præfatæ pactionis reuocationem: huic tamen rationi respondent, qui partes Bartoli sequuntur regulam iuris procedere, vbi ius tertiò adquisitum est irreuocabiliter, tunc enim ab eo auferri sine eius voluntate nullo pacto potest, sed si reuocabiliter adquisitum fuerit alicui ius, poterit ab eo tolli, atque ita ex d. l. quoties. ius adquisitum fuisse tertiò existimant reuocabiliter, & ideo fit, vt pœnitentia donatoris tolli possit perpensis rationibus & iuribus contractus innominati, quæ pro Bartol. considerauimus. Secundò aduersus Barto. text. in l. 1. ff. qui sine manumiss. in hunc modum expenditur, scribit sanè iurisconsultus Paulus. Si seruus venditus est, vt intra certum tempus manumittatur, etiam si sine hærede decessisset & venditor & emptor, seruo libertas competit, & hoc Di. Marcus rescripsit, sed & si mutauerit voluntatem venditor, nihilominus libertas competit. Hactenus paulus, ex quo Bar. opinio, vt quibusdam visum est, periclitatur. Sed & hic text. parum Bar. nocet, quia vel ea reuocatio, cuius in eo mentio fit, intempestiuè facta fuit, nempe postquam iam ex pacto libertas seruo competebat, lapsu temporis præfiniti, vt Accursius existimat in d. l. 1. vel est intelligendus Iurisconsulti locus, quemadmodum ego intellexi in rub. de testamen. 3. par. num. 24.

Tertiò, Bartoli opinioni opponitur Proculus Iurisconsultus, in l. si cùm fundum. ff. de pact. Si cùm fundum, inquit, meum possideres, conuenisset mihi tecum, vt eius possessionem Titio traderes, vendicantem eum fundum à te non aliter me conuentionis exceptione debere excludi, quàm si aut iam antè tradidisses, aut si tua causa id inter nos conuenisset, & per te non staret, quo minus iam traderes. Hactenus Iurisconsultus, qui expressim asserit, non sufficere tradentis fundum, vt is Titio detur, nec ipsius fundi domini pœnitentiam, vt tollatur modus contractui appositus in fauorem tertij. Et tamen pro defensione Bartol. ad hoc responderi potest, eum text. procedere ex eo, quod traditio fundi in conuentionem venerat gratia ipsius paciscentis, qui fundum possidebat. Intererat enim ipsum fundum illum tertio tradi, vt probant ipsius text. verba notant Areti. Alexand. & alij in dicto §. Flauius, Baldus & Paulus de Castro in dicta l. si cùm fundum. Alexand. in dicta l. si pecuniam. nu. 17. sensit Ias. in l. iuris gentium. in princip. columna. 4. ff. de pactis, notat etiam Bald. in Rub. de pactis, ex quibus contractus innominatus pœnitentiam non admittit, vbi gratia vnius tantum ex pacis centib. fit, quo fit, vt parum cautè exposuerit Iurisconsulti verba. glo. in dicta l. si cùm fundum. dum discrimen constituit, an is, qui pœnitet, fundum possidens eum tradiderit Titio, vt Sempronio det, an pactum fecerit fundi dominus cum Titio eum possidente, vt illum Sempronio tradat.

Quartò adhuc contra Bart. obijcitur decisio text. in l. vlt. ff. de pacto. ex qua colligitur, pactum de non petendo factum inter debitorem, & creditorem, adeò prodesse fideiussori etiam absenti, vt sine eius consensu per contrarium pactum tolli nequeat. Sed hoc procedit, quia statim priori pacto inito ius adquisitum fuit ipsi fideiussori, reo principali liberato, & ideò ius istud fideiussori adquisitum ex pacto, quod ex propria natura pœnitentiam non admittit, tolli non poterit sine fideiussoris consensu, quod omnes animaduertunt in dicta l. vlti. & Roma. Singul. 181. Alexand. in dicto §. Flauius.

Quintò Bartol. sententia ex eo deficere videtur, quòd modus appositus donationi, vt res donata post certum tempus tertio restituatur, donatio quædam secunda censenda est, facta illi tertio, ex notatis in l. vlti. C. de legatis, quæ cùm fit inter viuos, reuocationem regulariter ex sola voluntate donantis non patitur. l. vbi ita donatur. ff. de donat. caus. mortis.

Sextò ad euertendum Bartol. authoritatem, adducitur Ioan. Andræ. in Spec. titu. de instrument. editio. §. nunc aliqua. num. 17. in Scholio incipienti. per superiora. Quicquid tamen Paul. de Castro, & cæteri eius factionis opinentur, nihil ibi aduersum opinionem Bart. scripsit doctissimus ille vir, qui tantùm asserit in quæstione ista, donantem non posse à donatario rem sub hoc modo ei donatam ante diem restitutioni præfinitam, petere: de reuocatione verò aut pœnitentia donatoris respectu tertij nullum verbum, vt explicant Alex. Soci. & alij in dicto §. Flauius. Vides igitur lector candide, quàm difficilis sit huius quæstionis absoluta decisio, ipsis iuris vtriusque Interpretibus in partes & factiones diuisis, quam ob rem ipse aliquot proponam, quę communi vtriusque partis authorum iudicio definita sunt, aut definiri possunt, deinde quid pręter hæc in ambigua controuersia tenendum sit, colligam, vt potero, perfectius.

Primùm sanè censeo notandum esse, donatorem posse modum donationi adiectum indistinctè reuocare, quando isthæc adiectio facta fuit in vtilitatem & commodum hæredis ipsius donantis, nec refert, stipulatio intercesserit in fauorem hæredis eius nomine, an non: ex ratione tex. in l. vnum ex familia. §. si rem. ff. de leg. 2. Bart. decisione in l. vt iusiurandum. §. si liberi. ff. de operis libert. colum. 3. quem post alios sequitur Ias. in l. 2. C. de iure emphyteu. nume. 211. Atque ita in specie, quam tractamus probat latè Ripa, lib. 3. respons. cap. 16.

Secundò est animaduertendum, etiam admissa Bart. opinione, non obstante reuocatione donatoris, posse donatarium inuito donatore seruare, & ad implere modum donationi appositum, & rem donatam tertio tradere. text. in l. quæsitum. ff. de seruis export. notant Alex. colu. 7. Aretin. & Zasius in d. §. Flauius, Soci. ibi nume. 9. Bar. in l. vlti. ad finem. Roma. in l. si pecuniam. nume. 22. ff. de condict. caus. dat. Quamuis idem Bart. in l. Aristo. de donat. scripserit contrarium in contractu donationis, dicens, ob liberalitatem donantis permissum esse ei pœnitêre circa modum donationi etiam in fauorem tertij appositum, per dictam leg. Arist. quod falsum est. Atque ita ab alijs improbatum. Nec obest d. l. Aristo. nam ibi respectu ipsius alienationis serui, nulla præmissa fuit donatio, sed vsus tantùm ipsius serui donatio facta fuit, & ideò dominium serui semper apud donatorem mansit, qua ratione conditio illa, seu modus adiectus traditioni serui, simplex fuit contractus innominatus, minimè mistus nominato contractui, quippe qui nullus præcesserat, respectu proprietatis serui. Ex quo deducitur, tradentem alicui seruum absque donationis ipsius serui titulo, sed sanè simpliciter, vt manumittatur, nec vllo præcedente contractu nominato, nempe emptionis aut permutationis, posse omninò re integra pœnitêre, inuito eo, cui facta fuerit traditio, & idem in alia re qualibet dicendum est, si ea tradatur, vt alteri detur. text. in l. si pecuniam. §. 1. suprà alleg. & in dicta l. Aristot. & in l. hoc iure. §. si quis dederit. ff. de donation. notat Ioan. Andr. in Speculo, titu. de instrumen. edit. §. nunc aliqua. numer. 17. in additione incipienti, per superiora, Atque hoc ipsum est, quod Bartol. adnotauit in d. l. fi. colu. 2. & in fine dicens: esse locum pœnitentię in contractu innominato, qui mistus nominato fuerit, etiam altero inuito, quando quod reuocatur gratia tantum dantis & pœnitentis agendum erat, id est, vt in dicto §. Flauius. colu. 7. interpretatur Alexan. cùm ex pœnitentia commodum, vtilitásue ad pœnitentem pertinet, non ad alterum, siquidem eo tempore, quo modus adiectus contractui seruandus est, ad pœnitentem res illa reuertitur, nec apud alterum contrahentem mensura est, vt in dicta l. Aristo. probatur, tametsi à Bartol. discedant Aretin. in dicto §. Flauius. 3. colum. & Roma. dicto nume. 22. constat & hoc ex ratione text. in dicta l. quæsitum, ea enim est, quod nihil intersit, venditoris seruum venditum ea lege, vt manumittatur, non manumitti, cùm is seruus non manumissus ad emptorem adhuc non venditorem pertineat, sic nec interest donatoris, qui rem Titio donauit, vt post certum tempus restituat Seio, rem illam Seio non restitui, ea enim non restituta Seio, penes Titium manet, nec ad donatorem reuertitur. Ex hoc subinfertur intellectus ad præfatam l. quoties. Nam si quis alteri donauerit vsumfructum alicuius rei, & adiecerit legem hanc, vt illam rem finito vsufructu nempe in morte, aut post vitam restituat Titio, poterit sanè donator pœnitere, & à lege dicta discedere, etiam inuito donatario, cuius nihil interest, modum seruari, vel non, siquidem finito vsufructu, res ab eo tollitur, siue modus seruetur, siue non, quòd si donatarij quidquam interesset, contrarium iure dicendum foret.

Tertiò, quidam opinantur Bart. conclusionem non esse admittendam, vbi donator iurauerit contractum illum se non reuocaturum, & ipsum iuramenti vi firmum fecerit. ita asserit Gulielmus Benedictus in dicto cap. Rainutius, dum tractat de fideicommiss. substit. nume. 23. & sequenti: ea ratione, quòd iuramentum contractus ex propria natura reuocabiles, irreuocabiles faciat. gloss. communiter ibi recepta in dicta l. si pecuniam. verb. necesse. cuius ego mentionem feci in rubr. de testament. 2. part. numero 9. Cùm igitur præcipua ratio, quæ Bart. defendit, assumatur ex natura contractus innominati, & ea ob iuramentum cesset, consequens erit, tunc locum non esse Bartol. opinioni, cùm donator iuramento pręstito promiserit contractum illum eiusque leges seruare, atque ita Burdegalæ per sententiam à regio senatu definitum esse anno Millesimo quingentesimoprimo, testatur ipse Gulielmus. Et id persuaderi poterit alia ratione, quod hic contractus omninò innominatus non sit, nec simpliciter, sed admistus nominato, ideò mirum non erit, etiamsi de veritate, glos. in dicta l. si pecuniam, dubitetur, eam dubitationem hîc omittendam esse, & probandam fore Accursij sententiam, alioqui ab omnibus ferè comprobatam

Quartò, præmissa dictæ l. quoties, vera interpretatione, vt modus appositus donationi in fauorem tertij validus omninò censeatur, etiamsi id pactum, eáue conditio à nemine absentis nomine accepta fuerit: vt Ias. explicat in dicto §. Flauius. nume. 22. optimè perpensa ipsius constitutionis decisione, ex qua tertio absenti, etiamsi nemo eius nomine pactionem receperit, actio vtilis quæritur, considerandum est, non esse locum opinioni Bartol. vbi vel notarius, vel donator ipse stipulationem in fauorem tertij absentis præmiserit: text. optimus in l. cùm maritus. §. vlti. ff. de pact. dot. Bald. in l. cùm à socero. C. de iure do. Cuma. & Alexand. num. 9. Soci. nume. 18. Areti. colu. penult. Ias. nume. 19. in dicto §. Flauius. Aret. consil. 74. col. 5. Gulielm. Bened. in dicto cap. Rainutius. tit. de fideicom. substit. num. 23. Deci. consil. 58. & consilio 239. nume. 5. Aufreri. in capel. Tholo. 453. Ripa lib. 3. resp. cap. 16. Chassanę. consilio 53. 2. dubio. Corneus consil. 68. colum. 2. lib. 3. Aymon consil. 19. nume. 11. Alexand. consil. 27. lib. 3. Andræas ab Exea in rubr. ff. de pact. numero 177. Ex quibus nulli dubium esse poterit, hanc opinionem Communem esse. Sed circa eius interpretationem aliquot erunt adnotanda, & primùm, omnes conuenire hanc stipulationem vtilem esse, & prædictum effectum habere, si ea facta fuerit à notario: is enim veluti persona publica alteri stipulari potest. glos. in §. si quis alij. & ibi Doct. insti. de inuti. stipulat. optimus text. in l. 2. 3. & 4. ff. rem pup. saluam fore. & in l. non aliter. ff. de adopt. l. 1. §. exigere. ff. de magist. conue. Bart. Alexand. & Ias. nume. 14. in l. stipulatio ista. §. si stipuler. ff. de verb. obligat. Bartol. in l. 1. §. huius studij. colu. vlti. ff. de iustit. & iure. Bal. in l. certi condictio. §. quoniam ff. si cert. pet. de quo eleganter disputat Andræas Tiraquel. in tract. de constituto. 3. part. limitat. 30. Et tamen quibusdam visum est, necessariam esse absentis ratihabitionem etiam notario stipulante, vt actio vtilis absenti quæratur sine cessione, quod ipse notaui in rubr. de testament. 3. part. nume. 13. Ego verò quantum attinet ad propositam ex Bartolo quæstionem pro intellectu dictæ l. quoties. existimo, ex ea actionem vtilem tertio absenti competere, etiamsi nullus eius nomine legem donationi adiectam acceptauerit, etiamsi nulla eius nomine præmissa fuerit stipulatio, quod mihi ex eadem constitutione manifestè probatur, &, ni fallor, eius Interpretes idem sentiunt, maximè consideratis his, quæ ad rationem illius decisionis notauimus superius in initio huius capitis. Igitur non est necessaria notarij stipulatio ad effectum istum, vt absenti in facto eiusdem legis actio vtilis sine cessione quęratur. Quid igitur notarij stipulatio tertio & absenti proderit? Et profectò Doctores omnes in d. §. Flauius. alijque, quos eis adiunximus, sentiunt & palàm asserunt, ratione huius stipulationis pactum in fauorem tertij & absentis donationi appositum irreuocabile fieri, nec requirunt ad hoc absentis acceptationem, nam hac sequuta, vel ratihabitione, non videtur necessaria stipulatio notarij, nec alterius nomine absentis, cui actio absque stipulatione ex solo pacto fuit quæsita, quod in specie ista, nempe in intellectu l. quoties. notat Andræ. ab Exea dicta rubr. de pact. numero 185. ex Francisco de Ripa in 3. lib. respons. cap. 11. pro cuius authoritate posset Doctores, quos modò nuncupatim citaui, non temerè adducere: notat idem Carolus Molin. in Alexand. consilio 204 lib. 7. Sed licet Doct. in dicto §. Flauius. expressim non requirant absentis acceptionem, nec ratihabitionem: videtur tamen, eorum opinionem intelligendam esse: extra casum l. quoties. quo ad vtilis actionis adquisitionem, modò absentis acceptatio vel ratihabitio sequuta fuerit, ex ea Theorica, quam tradidimus in dicta rubri. de testamen. dicentes, quoties absenti actio, vel obligatio per alium extraneum, etiam notarium stipulantem quæritur, vt ea sine cessione adquisita sit, necessariam esse absentis ratihabitionem, vel acceptationem. text. optimus. in l. si ego. ff. si certum petat. Et quamuis non desint, qui huic opinioni aduersentur, notario stipulante nomine absentis, nihilominus ea recepta, ob tot virorum doctissimorum authoritatem, dicendum est in præsenti quæstione, notario stipulante non posse donatorem pactum illud reuocare, etiam ante absentis ratihabitionem, & actionem vtilem absenti quæsitam esse: licet notarij stipulatio omissa fuerit: in alijs tamen casibus etiam notario stipulante, acceptationem, actionem vtilem minimè quęri, tametsi reuocari donatio non possit. quod extra casum dictæ l. quoties. latissimè adnotauit Andræas Tiraquel. de constituto. tertia parte, limitatione trigesima, nume. 8. & 49. Imò & si lege vel statuto cautum fuerit aduersus iuris Cæsarei regulas, alteri per alterum obligationem adquiri, vt ea obligatio efficax sit, vtque agi ex ea possit sine cessione, oportet ratihabitionem, aut acceptationem absentis sequutam esse: ita quidem adnotari poterit ex his, quæ modò in notario stipulante diximus, & in specie talis statuti hoc ipsum scribit Alexand. consil. 126. lib. 5. in fine.

Ex quo infertur verus intellectus ad Regiam constitutionem, quæ 3. est. titul. 8. lib. 3. ordinat. qua Rex Alfonsus vndecimus, anno Domini Millesimo, Trecentesimo, Quadragesimo octauo, Compluti. inter alias regias ordinationes. titu. 16. sanciuit, alteri per alterum in hoc regno, etiam absque vlla stipulationis solennitate obligationem adquiri, absentique promissionem fieri posse cum effectu, etiam nemine absentis nomine acceptante, modò animus obligandi appareat. Id enim intelligendum est, etiam sine cessione, dum tamen ratihabitio, aut acceptatio absentis sequuta fuerit, ea etenim nondum sequuta, nec actio quæritur, nec illa obligatio firma ad agendum sine cessione censetur ex præmissis, tametsi reuocari non possit.

Secundò deducitur ex his, quantum ad effectum dictæ l. quoties. plurimum interesse, notarium nomine absentis stipulari, cùm eo stipulante actio vtilis absenti quæratur perfectè & irreuocabiliter, etiam non sequuta eius ratihabitione vel acceptatione: eo verò non stipulante, nondum est actio perfectè & irreuocabiliter absenti quæsita.

Tertiò apparet post absentis acceptationem, nequaquam posse donatorem, etiam ex consensu donatarij à prædicto pacto donationi in fauorem tertij et absentis apposito, recedere: tametsi ex decisione Barto. ante acceptationem licitum esse pœnitere donatori, saltem ex consensu donatarij, etiamsi donator absentis nomine stipulatus fuisset. quod constat ex Alexand. & ibi Carolo consil. 204. lib. 7. & Tiraquello de primogeni. quæstione octaua.

Quartò subinfertur, nondum sequuta ratihabitione absentis, non posse donatorem, qui stipulatus fuerat, pœnitere, non requisito donatario, quod aliqua ex part. colligitur ex his, quæ Alexand. respondit dicto consilio ducentesimoquarto, dum videtur eo casu vtriusque consensum requirere ad hanc reuocationem, considerans, vt opinor, ex stipulatione à donatore absentis nomine concepta, etiam ante acceptionem, quæsitum esse ius absenti irreuocabile saltem ex solius donatoris voluntate. Quòd si verum est, præmissa nomine absentis valida stipulatione, eius ratihabitionem non exigi necessariò, vt verè & irreuocabiliter ei obligatio quæratur, sicuti opinantur quidam. Plura ex paulò antè dictis valida & vrgenti ratione probantur.

Secundo loco iuxta hanc quartam Barto. declarationem est aduertendum, etiam præter notarium efficaciter hanc stipulationem nomine absentis ab ipsomet donatore fieri posse, imò nec esse stipulationem necessariam adhibita verborum solennitate ad actionem absenti adquirendam, cùm ex dicta l. quoties. tertio & absenti quæratur ex pacto donatoris: habet tamen stipulatio solennis concepta à donatore absentis nomine eos effectus, quos haberet facta ab ipso notario ob rationes in initio huius capitis adductas ad intellectum d. l. quoties.

Tertiò est considerandum, an idem sit in quolibet extraneo nomine absentis stipulante, & certè in vim stipulationis iure Cæsareo attento, dubium non est nihil ex hoc actum esse, cùm nemo possit altei stipulari, præter personas nominatim, & diligenter expressas ab Accursio & alijs, in §. si quis alij. Insti. de inutilib. stipulationib.

Quantum verò ad contractum simplicem, ex quo absenti actio quæratur, dicendum est absenti actionem personalem regulariter non quæri, etiam si ratihabitio fuerit subsequuta, quod probatur in l. possessio quoque. §. vlti. ff. de adquir. posses. vbi glos. & Doct. Communiter ex Iurisconsulto notant, etiam per procuratorem non adquiri absenti actionem personalem, & ideo necessariam esse cessionem tex. singularis in l. 1. C. per quas personas nob. adquir. & in l. solutum. §. per liberam. ff. de pigno. actio. Quòd si procurator actionem personalem absque cessione absenti non quærit, minimè quæretur absenti actio personalis per eum, qui procurator non est, nec mandatum habet, etiam sequuta ratihabitione, cùm hęc regulariter mandato æquipolleat, igitur extraneus nomine absentis actum agens, ex quo actio personalis oriri solet, non adquirit eam absenti ex eius ratihabitione, sed solùm ratihabitione sequuta, sicuti mandato pręcedente, fiet cessio actionis, & eam cedere cogetur, qui actum nomine absentis egit. ex dicta l. possessio quoque. §. vltimo. Differt ergo notarius ab alia priuata persona in hoc, quòd notarius absenti, cuius nomine stipulatur, vel actum agit, quærit actionem personalem sine cessione, modò absentis ratihabitionem sequatur, at priuata persona non quærit etiam sequuta ratihabitione absenti actionem absque cessione, & hoc secundum eos, qui etiam pręcedente notarij stipulatione requirunt absentis ratihabitionem. Nam hi, qui contrariam opinionem sequuntur, maius discrimen inter notarium & priuatam personam constituere conantur, quod ex proximè dictis deprehenditur.

Quartò ex supradictis ego existimo probari, dictam Regiam constitutionem nihil obstare decisioni Bart. in dicto §. Flauius. siquidem lege Regia tantùm statuitur, non esse necessariam veterem stipulationis solennitatem, atque alteri per alterum etiam priuatum adquiri posse, absentique factam promissionem efficacem, quidquid iure Cæsarum Romanorum antiquitus sancitum fuerit.

Principaliter & quintò Barto. sententia, quam communem esse diximus, procedit pendente die adquisitionis rei donatæ, nam postquam venerit dies, qua ex pacto donationi apposito, res donata tertio competit, nequaquam poterit per donatorem pactum illud reuocari: ita planè fatentur omnes, qui in dicto §. Flauius. Bartolum sequuntur, maximè Alexand. Socin. & Ias. num. 17. idem notant Deci. consil. 58. Andræ. ab Exea in Rubr. ff. de pact. nu. 152. ea ratione, quod nullus locus sit pœnitentię, postquam ius est tertio quæsitum, quod etiam probatur in l. 1. C. si mancip. ita fuer. aliena. vt manumit. vbi id expressum videtur, tametsi non omninò conuincat illius text. authoritas, quippe quæ speciali quadam ratione procedat, nempe ex constitutione diui Marci, quæ statim tempore elapso, quod manumissioni pręfinitum fuerat, seruum ipsum liberum efficiat ipso iure, & ideò non est vniuersalis argumentatio, quæ ex illa constitutione fauore libertatis facta, colligitur.

