Obiter verò ex his, quæ diximus de iurisdictione voluntaria competenti alicui iure speciali, vel priuilegio, ratione tamen perpetuę dignitatis, vel officij, quibus perpetuo ius hoc specialiter tributum sit à lege, vel canone, colligitur, quid dicendum sit de iurisdictione voluntaria competenti ex priuilegio, an ea possit extra territorium exerceri. Cui quæstioni præmittendum est, voluntariam iurisdictionem exerceri posse extra territorium. l. 2. ff. de offic. procons. gloss. & Doct. in cap. nouit. de offi. leg. & in cap. pen. eo. tit. Host. & alij in capit. quia diuersitatem. de conces. præb. & in capit. post electionem. eod. tit. Bald. & Alber. in l. emancipati. ff. de adoptio. glo. & ibi post alios Iason in l. vltim. ff. de iuris. omnium iudic. vbi Hippo. nu. 7. & Deci. col. 1. testantur, hanc sententiam communem esse. vnde apparet, episcopum posse beneficia ecclesiastica conferre existenti in aliena diœcesi. gl. in dict. cap. nouit. Ioan. de Selua latè in tract de benefic. 3. par. q. 40. & 63. Fatentur omnes, qui præcedentem conclusionem probârunt, & Ioan. Crott. in cap. vltim. de consti. in 6. Imò & ipsius episcopi vicarius habens potestatem conferendi beneficia, potest ea conferre extra propriam diœcesim, sicuti notant. glos. in cap. statutum. verb per seipsos. de præben. in 6. Rota Antiquior de offic. vica. 5. Domi. in cap. vlt. & in c. licet. de off. vicar. in 6. glo. in pragm. sanct. tit. de collatio. §. & quia. ver. vicario. Rebuffus in tra. nominationum. q. 14. nu. 65. & 27. Selua de beneficijs. 2. part. q. 14. co. 3. Anton. Corset. in tracta. de excel. Regis. q. 80. Nicol. Boerius in decisio. 30. vbi scribit, ita sententia iudiciali obtentum fuisse, tametsi contrarium tenuerint Bal. in d. l. 2. ff. de offi. procons. Barb. in d. cap. nouit. nu. 17. & Franc. in cap. vltim. de offic. vicar. in 6. quorum opinio ex eo corruit, quod cùm hęc iurisdictio voluntaria sit, & possit extra territorium exerceri, nulla potest congrua ratio constitui, nec dari, quominus eiusdem vsus vicario episcopi etiam extra territorium sit licitus. Illud tamen est adnotatione dignum, quôd si episcopus beneficium vacans alicui contulerit eo die extra diœcesim, quo eius vicarius alteri intra territorium contulit, præferendus erit, habens titulum à prælato, etiamsi vicarius speciale mandatum habeat ad conferendum beneficium, secundum Calderic. consilio 2. de offic. vicar. & Cæsarem Lamberti. de iure patro. 2. lib. 3. part. q. art. 3. Ex quibus & illud constat, an hæc voluntaria iurisdictio, quæ in conferendis beneficijs exercetur, possit per episcopos & prælatos intra curiam Romanam ad vsum & praxim deduci, ita quidem, vt inibi commorantes valeant beneficia, quorum collatio eis competit, conferre. Et sanè posse id fieri, probatur ex communi omnium sententia, qua obtentum est, iurisdictionem voluntariam exerceri posse, extra territorium, atque ita in specie, prælatos quibus competit beneficiorum collatio, posse beneficia conferre, existentes in Romana curia, tenent Francis. Pauinus in tract. de potest. cap. se de vacan. q. 1. 2. par. col. 3. Præpo. in cap. qui in aliquo. col. vlt. 51. dist. Hierony. Paul. in pract. cancella. fol. 48. Rebuffus in tracta. nominat. q. 14. nume. 28. Ludouic. Gomez. in regu. de non iudican. iuxta formam suppli. q. 3. Probus in d. cap. statutum. numero 9. receptum tamen est secundum eosdem in praxi, quod episcopi non possint beneficia conferre, etiam ea, quæ vacauerint extra curiam, dum ipsi præsente Summo Pontifice curiæ adsint, imò oportet eos ad hunc collationis actum curiam exire. Idem asserit Æneas de Falconibus in tract. reseruatio. quæst. 4. principali. q. 10. quo in loco citat decisionem Rotę in Antiquis, 573. quam & Pauinus adduxerat, quæ præmittitiure ipso seclusa praxi, hanc voluntariam iurisdictionem posse exerceri in ipsa curia Romana præsente inibi Summo Pontifice. Dubitat tamen ipse Æneas existimans, iurisdictionem voluntariam minimè posse exerceri in curia præsente ipso principe, ex l. 2. ff. de offic. procons. omnes, inquit Iurisconsultus, proconsules statim, quam vrbem egressi fuerint, habent iurisdictionem, non tamen contentiosam, sed voluntariam. Igitur intra vrbem nec voluntariam habent. Potuisset vrgentius adduci tex. in l. vlt. ff. eo. titu. vbi Proconsul vrbem ingressus deponit imperium. Cuius loci authoritate Fulgos. & Corasi. ibi adnotârunt, episcopos Romam ingressos, nec sacerdotia conferre posse. ad idem facit tex. in cap. nisi, de offi. leg. & in l. 4. §. si tam vicinum. ff. de damno infect. quo fit, ipsum Romanæ curiæ stylum non omninò aduersari his, quæ iure communi statuta sunt. Illud profectò minime potest negari, episcopos, archiepiscopos, aliosque prælatos Romanam curiam habitantes, nequaquam posse admittere resignationes simplices, nec permutationes beneficiorum ecclesiasticorum, quę sint proprię cuiusque diœcesis, cùm ex hoc in curia Romana vacare dicantur, & eorum collatio palàm ad Summum Pontificem pertineat, cap. 2. de præb. in 6. Ab eadem radice deducitur, quod Alberic. scripsit in l. emancipari. ff. de adoptio. asseuerans, episcopum in aliena diœcesi posse subditis conferre primam ordinis ecclesiastici tonsuram. cui accessit Rebuffus in dicto tract. nominatio. quæst. 14. num. 29. Nam idem Alberi. in l. vlti. ff. de iurisd. omn. iudic. & Panorm. in cap. ex tuarum. nume. 11. de authorit. & vsu pallij. ex pressim tenuerunt, episcopum non posse in aliena diœcesi ordines conferre, etiam proprijs subditis. Etenim prior Alb. sententia obtinet in primæ collatione tonsurę, posterior verò in ministerio sacrorum ordinum, quæ conferuntur ab episcopis celebrantibus diuina officia, indutis vestibus Pontificalibus: siquidem quamuis episcopus in aliena diœcesi iure valeat sacra missarum solennia vestibus Pontificijs celebrare. gloss. in Clem vlti. verb. etiam celebrare. & ibi Card. de priui. Abb. in cap. 1. col. 2. vt lit. pend. idem in c. antiqua. in fine. de priuil. Hostien. in cap vlt. de auth. & vsu pallij. glos. in pragmat. sanctione. tit. de spectaculis in ecclesia non ędendis. verb. benedicunt, nequaquam tamen poterit simul & vestibus Pontificijs celebrare, & sacros ordines etiam subditis conferre absque diœcesani licentia, sicuti visum est gloss. in dicta Clement. vlti. Anto. & Panor. in cap. ex tuarum. nume. 11. & in dicto cap. vlt. de auth. & vsu pallij.

Cæterùm, vt quæstionem propositam absoluamus, quibusdam placet, prænotatam conclusionem veram esse in voluntaria iurisdictione competenti iure communi & ordinatio, & secus esse in voluntaria iurisdictione, quæ quidem competat iure speciali, vel priuilegio, vt tandem hac nemo vti veleat extra territorium secundum Roma. in singu. 48. & Curt. Iunior. in dicta l. vlt. colum. 1. ff. de iurisd. em. iud. quam sententiam Roma. adnotauit ex cap. statutum. de præb. in 6. quo decisum est, ecclesiastica beneficia, quæ Romani Pontificis collationi, ex eo, quòd in curia vacauerant, reseruata sunt, posse post mensem à die vacationis numerandum, si à Romano Pontifice collata non fuerint, per episcopos ipsos intra propriam diœcesim habitantes, non extra conferri. Mihi verò vt plurima egregiè placent, quæ Ludoui. Roman. vir quidem non vulgaris eruditionis in illo singularium conclusionum opere adnotauit: ita sanè visum est, quandoque eundem authorem aliqua iurisconsultis, & Romanis Pontificibus, dum nimis properè festinaret, imposuisse, quæ omninò aliena sunt à legislatorum iudicio & sensu, atque ita in præsentiarum ei contigisse suspicor, quippe qui censeam, eius adnotationem minimè probari in d. cap. statutum. & deinde falsam fore, quod palàm erit, si obseruemus, episcopum iure ordinario collatorem esse omnium beneficiorum, quę sint proprię diœcesis. gl. & omnes in c. quanquam. verb. secus. de elect. in 6. traditur in cap. cùm venerabilis. de except. l. 1. tit. 16. part. 1. Selua docet latè. 2. part. de benef. quæst. 1. & quæst. 22. optimus textus in cap. nouit. & cap. quanto. de his quæ fiunt à prælat. Hæc verò ordinaria episco porum potestas, per reseruationes Romanorum Pontificum, vel canonum tollitur, & interim dum viget earum vis suspenditur, sicuti iure manifestum est. Quibus ad amussim consideratis, apparet in dicto capit. statutum. non probari Romani conclusionem. Quia in ea constitutione statutum est, beneficia vacantia in curia post mensem conferri posse à prælatis in propria quidem diœcesi, non in aliena, non ea ratione, quòd iurisdictio voluntaria in hac specie competat iure speciali, & priuilegio, sed ad euitandas fraudes, quibus prælati vtebantur, constituentes procuratores, qui statim elapso mense in curia, vel loco proximo eidem beneficia conferrent, & Romanorum Pontificum collationes præuenirent, quemadmodum gl. communiter recepta in dicto cap. statutum. verb. per seipsos. euidenter adnotauit. Et prætereà licet in specie d. cap. statutum. collatio benficiorum competeret prælatis iure speciali & priuilegio, potius foret priuilegium id extendendum, quàm restringendum, quippe quod episcopis iure eis antiquitus competenti donaret. glo. in dicto cap. statutum. verb. numerandum. Præsertim quod, vt tertiam rationem constituamus, non competit eo casu episcopis collatio beneficiorum iure speciali, nec priuilegio, sed iure communi & ordinario cessante, & extincta reseruatione per lapsum mensis, vt in eo capite apertissimè probatur. Quartò, idem text. iuxta communem interpretationem probat contrariam conclusionem, si quidem secundum omnes speciale inibi statuitur in beneficijs vacantibus in Curia, quòd ea non possit episcopus conferre extra propriam diœcesim: consequitur ergò, in alijs casib. ius commune permittere episcopis collationem beneficiorum intra alienam diœcesim, modò ea ad ipsos pertineat. Deinde & quintò, si Romani opinio vera esset, Archidiaconi, Abbates, & similes prælati non possent conferre beneficia extra territorium, cùm eis competat collatio iure speciali, quod falsum & absurdum est, præsertim quòd hi territorium non habeant. Vltimo, Romani sententia maximè falsa foret in casu, quo episcopis & dignitatibus iure communi competeret collatio beneficiorum, ratione priuilegij dati ab ipsomet iure perpetuo ipsi dignitati, quia tunc ea collatio iam ordinaria est, & ratione dignitatis, vel officij competit. Quam ob rem id habet peculiare, vt omninò minimè sequatur conditionem eius iurisdictionis, quæ speciali hominis priuilegio personæ datur, quod in d. c. vlt. de offic. ord. probatur.

Tertiò, principaliter apparet ex hac resolutione, Baldi sententiam, qua probare conati sumus, habentem potestatem delegatam à principe ad exercendum ea, quæ principi specialiter sunt reseruata, nequaquam eam alteri posse committere, procedere in eo, cui hæc potestas à principe data sit: nam is eam alteri delegare nequit, etiam quò ad quandam, & certam specialem subdelegationem, secundum omnes, tametsi Deci. in cap. 3. col. 3. de offic. deleg. Præposit. in cap. per venerabilem. qui filij sint legit. §. quod autem. colum. 37. & Mart. Laud. in rep. l. 1. ff. de offic. eius cui est mandata iurisd. asseuerent, subdelegationem in hac specie fieri posse ad certam legitimationem, vel dispositionem, licet generalis subdelegatio fieri non possit. At si ex officio, aut dignitate habeat quis ius exercendi ea, quæ principi supremo iure sunt reseruata, quamuis id contigerit causa priuilegij dati eidem dignitati, tunc existimo, eam potestatem delegari optimo iure posse. Et id deducitur à decisione text. in dicto cap. vlt. de offic. ordi. cùm ista potestas iam ordinaria sit ex eo, quòd ratione dignitatis competat perpetua ipsi, qui eam dignitatem obtinuit, eiusque in eadem legitimis successoribus, atque ita est intelligenda responsio text. in d. cap. vlti.

Superest modò & hoc in loco, cùm de delegatione causarum tractemus, duo componere Romanorum Pontificum responsa, quæ maximè contraria videntur, nempe text in ca. cùm Bertholdus. de re iud. & in cap. cùm causam. de appell. Horum prius admittit subdelegationem eius, qui delegatus est ab inferiori ordinario, vel delegato iudice, qui quidem princeps non sit: posterius autem eam subdelegationem palàm improbat, statuens regulam iuris, qua obtentum est, delegatum inferioris à principie non posse subdelegare. Idem expressim probat Regia l. 19. tit. 4. part. 3. notatur in l. à iudice. C. de iudic. & in cap. super quæstionum. §. si verò. de offic. deleg. Et sanè receptum est, etiam post litis contestationem, delegatum inferioris à principe non posse subdelegare. glos. in dicto c. cùm causam. quam Docto. ibi approbant omnium ferè consensu, & in dicto §. si verò. Ias. post alios in dicta l. à iudice. Socin. in l. 1. ff. quis & à quo appellandum sit. col. 3. qua tandem supposita conclusione, quidam responderunt, text. in d. capit. cùm Bertholdus. procedere in delegato legati Romani Pontificis: is etenim propter authoritatem dignitatis subdelegare poterit, ad exemplum legati proconsulis, qui subdelegare potest. l. legatus. ff. de offic. procons. vbi Iurisconsultus scribit, legatum proconsulis iudicem dare posse: ita etenim affirmatiuè legendus est is locus, quod glo. ibidem innuit, atque ita absque negatione legi in Pandectis Florentinis affirmant Angelus Politianus lib. Miscellaneorum, cap. 78. Budæus, Corasius & Eguinarius in dicta l. legatus. Anton. August. lib. 1. emendat. cap. 3. Nebrissensis in lexico iuris ciuilis. verb. non. & id palàm apparet ex l. cùm prætor. §. is quoque. ff. de iudic. is quoque, inquit Paulus, cui est mandata iurisdictio, iudicem dare potest, vt sunt legati proconsulum. Idcirco parem constituentes, legatum legati Romani Pontificis legato proconsulis existimârunt, eum posse subdelegare. Bald. in l. à iudice. C. de iudic. Angel. in dicta l. cùm prætor. §. 1. Panormitan. in cap. cùm Bertholdus. numer. 22. quorum opinionem asserit communem esse Felin. in dicto capit. super quæstionum. nume. 17. Sed hæc interpretatio nec conuenit text. in dicto capit. cùm Bertholdus, nec vera est. Primum etenim constat, legatum Apostolicæ sedis, cuius meminit tex. in d. cap. cùm Bertholdus. non fuisse legatum de latere, de quo Bal. Ang. & Fel. prædictam constituêre conclusionem. Vnde manifestè fallitur Brunellus, dum in tract. de legato. conclu. 10. tradit tex. in d. c. cùm Bertholdus. procedere in legato de latere, atque inibi de eo tractari. Deinde falsum est, quòd delegatus legati etiam de latere similis sit legato proconsulis. Qui quidem proconsulis legatus eius ferè vicaria vtebatur potestate, quam etsi à proconsule acciperet, à lege tamen eam habebat ex nominatione proconsulis, & ideò iudex ordinarius dici potuit, sicuti de vicario episcopi superius adnotatum est. Idem profectò constat, siquidem legatus proconsulis constituebatur ad cognitionem omnium causarum in vniuersum totius prouinciæ, atque ideò eiusdem legati officium inter alia Romanæ Reipub. munera publica connumeratur, quo fit nimirum esse, quòd is subdelegare possit: nam delegatus ad vniuersitatem causarum subdelegare potest vnam, aut alteram causam, secundum glos. in dicta l. legatus. & in dicto c. cùm causam. & in dicto cap. super quæstionum. §. si verò. quas Doctor. communiter sequuntur. Ias. in l. à iudice. nume. 8. C. de iudic. Fel. in dicto cap. super quæstio. numero 17. fatentur eam communem esse opinionem. Purpur. in l. more. nu. 98. ff. de iurisdict. omni. iudi. & inibi Curt. Iunior nume. 67. licet ipse & Deci. in dicto cap. cùm causam. de appell. conentur contrariam in hoc tutari sententiam, quod modò non disputo: sat etenim est, non esse parem delegatum legati etiam Cardinalis legato proconsulis, inter quos maximum verè discrimen est, & iure ipso palàm constituitur. Est tamen ad interpretationem dictæ l. legatus. obseruandum, quòd regulariter maxima inest differentia inter hæc duo, mandare iurisdictionem, & dare iudicem. Nam mandare iurisdictionem iudex dicitur, qui iurisdictionem suam omnem, vel speciem aliquam delegat, et generali causarum cognitioni aliquem præponit ipsius loco: dare autem iudicem est, alicui vnam, aut alteram causam committere, aut delegare ex his quidem causis, quæ suberant cognitioni delegantis, probaturque discrimen istud in l. 1. §. vlt. cùm l. seq. ff. quis & à quo appel. sit. vbi Soci. hoc adnotauit col. 5. optimus text. in dicta l. cùm prætor. §. 1. & in dicta l. legatus. glo. in l. 1. §. qui mandatam. ff. de offic. eius cui est mandat. iurisdict. l. à iudice. C. de iudic. l. sæpè. in fin. & l. sequen. ff. de offic. præsid. Nec tamen inficior, quandoque ex subiecta materia verba supradicta confundi, quod apparet ex l. vlt. ad fin. C. vbi & apud quos. l. 1. in prin. ad fin. ff. de offic. eius. & l. placet. C. de iudic. Tandem fit, vt cùm potissimum differat legatus proconsulis à delegato legati, etiam à latere Romani Pontificis destinati, nequaquam huic delegato legati liceat sub delegare: quemadmodum asseuerant Alberic. Paul. & Iason in dicta l. à iudice. Roman. in l. & quia. ff. de iurisdict. omnium iudicum. Collecta. in dicto capit. cùm Bertholdus. Archid. Ioan. Andræ. Anchar. Dominicus & Francus in capitu. 2. de officio legati. in sexto. Decius in capitul. si pro debilitate. colu. 3. de officio delegat. vbi testatur, hac opinionem communem esse, atque dubio procul, quidquid Felin. dixerit, hæc posterior sententia frequentiori Doctorum consensu recepta est, & iure verior: tametsi Alexander in l. more. ff. de iurisdictione omnium iudicum. numero 8. & Francus in dicto capitul. cùm causam. quæstione 8. de appellationibus. Bald. & Angel. sequuti priorem existiment iure probatissimam esse. Qui bus minimè patrocinatur textus in capitul. 2. de officio legat. nam licet ex eo pares censeantur proconsules, & legati Cardinales, non sic pares iudicandi sunt legati proconsulum, & delegati legatorum Cardinalium. Quamobrem aliter componenda sunt prædicta decretalium responsa.

Et profectò quibusdàm visum est, text. in dicto capitu. cum Bertholdus. ex eo procedere, quòd delegatus inferioris à principe possit articulum causæ, etsi non totam causam delegare. Scribit etenim Innocent. in dicto cap. cùm Bertholdus. posse delegatum inferioris à Principe sub delegare articulum causæ, qui tamen iurisdictionem non requirat, qualis est simplex examinatio testium: idem probant inibi Anchar. Henric. & Panormita. nume. 19. idem Anchara. in Clement. 1. numero 4. de officio deleg. quorum opinio Communis est secundum Felin. in dicto capi. cùm Bertholdus num. 17. hic verò intellectus mihi non admodum placet, quippe qui non conueniat. capitul. cùm Bertholdus. vbi delegatus non tantùm subdelegauit articulum causæ absque iurisdictionis exercitio, sed & totam ipsam causam, quod colligitur ex illis verbis: præfatis Abbatibus committentibus alijs vices suas, ipsi subdelegati testes super prædicto articulo receperunt, quibus dictus clericus vocem ad nos appellationis emisit, qua quidem oratione manifestum fit, delegatos articulum sibi commissum, & totum subdelegasse, alio qui subdelegatis appellandum foret ad delegantem, non ad Romanum Pontificem. Quòd si hæc vera sunt, quemadmodum apertissimi iuris esse censeo, ex capit. super quæstionum. §. porrò. de officio delegati. certissimum erit, minimè posse admitti prædictam interpretationem. Ideò forsan magis expeditum erit, subdelegationem, cuius mentio fit in dicto cap. cùm Bertholdus. nullam fuisse, nec iure potuisse fieri, & tamen de hoc in ea decretali tractatum non est, vel ex eo, quod litigantes hanc disceptationem omiserint, aut tandem, quia iam ad curiam Romanam causa delata, parùm intererat de hac re tractare, imò potius oportebat de iure & meritis, ac iustitia causæ agere, quod gloss. in dict. capit. cùm Bertholdus. & in dicto capit. cùm causam. insinuat, ac sensit Cardinal. post alios in eodem capit. cùm Bertholdus.

FINIS.

REGIAE LEGES QVAE PECVLIARI ALIQVA RATIONE IN HOC OPERE EXPLICANTVR, PRÆTER ALIAS, QVÆ PASSIM MVLTAE CITANTVR.

- LEX prima, de contestat. lib. 3. ordina. pag. 8
- L. 38. titu. 28. par. 3. pag. 31
- L. vltim. titu. vlt. par. 6. pagin. 37. num. 14
- L. 2. titu. 6. par. 5. pag. 48. num. 9
- L. 24. tit. 13. par. 3. pag. 69. nume. 5
- L. 57. Tauri. pag. 71. num. 8
- L. 1 titu. 9. lib. 8. Ordinam. pag. 88. versicul. 3
- L. 7. titul. 4. par. 5. pag. 106. num. 5
- L. 3. tit. 8. lib. 3 Ordinam. pag. 111. nume. 13
- Leges Regiæ de retractu iure sanguinis permisso declarantur. pag. 119. num. 8
- L. Caroli Quinti de reditibus annuis. pag. 120. num. 11
- L. 62. Tauri. pag. 154. num. 2. 3. & 4
- L. 18. Tauri. pag. 154. num. 4
- L. 9. titu. 5. lib. 3. Fori. pag. 155
- L. 3. titu. 15. par. 5. pag. 172
- L. 9. titu. 13. lib. 8. Ordinam. pag. 178
- Leges de debitoribus non soluendo. p. 171. n. 5. & p. 312. & 313
- L. 9. titu. 1. par. 5. pag. 191
- L. 56. titu. 5. par. 5. pag. 193. num. 6
- L. 50. Tauri. pag. 212. num. 7
- L. 1. titu. 2. lib. 3. For. ibidem.
- L. 12. titu. penult. par. 7. pag. 222
- L. 83. Tauri. pag. 233
- Leges de conuicijs loquentes. pag. 246. & 92. num. 7
- L. 4. & 5. tit. 8. lib. 3. Ordinam. pa. 249. & 250. nu. 1. & seq.
- L. 64. Tauri. ibidem.
- L. vlt. de ordine iudiciar. pag. 256. versic. 1. & pag. 259. nu. 6.
- L. 117. titu. 18. par. 7. pag. 268. num. 12
- L. 32. titu. 11. par. 5. ibidem.
- L. 45. Tauri. pag. 358. num. 6.
- L. 46. Tauri. pag. 362. num. 7
- L. 40. Tauri. ibidem. num. 8
- L. 1. tit. 2. lib. 8. Ordinam. pag. 385. num. 6
- L. 74 Tauri. pag. 386. num. 8
- L. 69. Tauri. pag. 406. num. 4. in fine.
- L. 8. titu. 30. par. 3. pag. 440. num. 12
- L 17. Tauri. ibidem.
- L. 53. Tauri. pag. 454. nu. 3.

- Loca iuris Communis, tam Cæsarei, quàm Pontificij, in hoc opere propriè explanata Ex Digestorum uoluminibus.

- L. illicitas. §. veritas. De officio procurat. & legat. pa. 4. n. 4
- L. diem. §. si plures. De arbitris. pag. 17. num. 6
- L. ad bestias. De pœnis. pag. 235. num. 6
- L. generali. §. vxori. De vsufru. legat. pag. 200. & deinceps.
- L. si sponsus. §. circa. De donationib. inter vir. & vxor. pagin. 200. num. 1
- L. nam quod liquidæ. §. vltim. De penu legat. pagin. 202. nu. 5
- L. si quis ita legauerit. De aur. & argen. legat. pagin. 206. num. 10
- L. pediculis. §. argento potorio. De aur. & argent. leg. pagin. 207
- L. cum de lege. De probat. pag. 210. num. 4
- L. qui duos. §. maritus. De reb. du. pa. 215. n. 3. & pa. 220. nu. 8
- L. cum hic status. §. si ambo. De donat. inter vir. & vxorem. pag. 216. num. 5. & pag. 219
- L. ex facto. §. si quis autem. Ad Trebell. pag. 217. num. 6
- L. quod de pariter. De reb. dub. pag. 220. num. 8.
- L. idem est. de reb. dub. ibid. versic. 3
- L. Qui duos. §. vltim. & l. cum pubere. & l. si mulier. eod. titul. pag. 220. vers. His obstare.
- L. Inter socerum. de pactis dotalib. ibidem.
- L. qui duos. §. si cum filio. De rebus dub. pag. 221. nu. 10
- L. vltim. §. quæsitum. De condict. indeb. pag. 225. nu. 4
- L. in causæ. §. idem Pomponius. De minorib. pag. 183. nu. 2
- L. vltim. De vsufruct. legat. pag. 178. num. 1
- L. si sic. quemad. seruit. amitt. pag. 145.
- L. si contendat. de fideiuss. pag. 150. num. 1. & 2
- L. Titiæ. de condit. & dem. pagin. 157. nu. 9. versicul. sed an.
- L. non puto. De iure fisci. pagin. 123. num. 1. & sequent.
- L. si is qui. De iure fisci. pag. 124. num. 5
- L. 2. de lib. & posthum. pag. 100
- L si cum fundum. de pact. pag. 108. num. 8
- L. si ego. in princip. De iure dot. pag. 113. num. 16
- L. fructus. De rei vendicat. pag. 115. num. 1
- L. vlt. §. vlt. De iur. fisci. pag. 116. num. 4
- L. Iulianus. §. si fructibus. De act. emp. pa. 115. n. 1. et deinceps.
- L. patri pro filio De minorib. pag. 51. & seq.
- L. quod si nolit. §. si quid ita vænierit. de ædilit. edict. pagin. 73. num. 4
- L. quod si minor. §. Scæuola. De minor. pag. 47. num. 7
- L. fructus pendentes. De rei vendicat. pag. 28. num. 2.
- L. in causæ. §. interdum. De minorib. pag. 29
- L. qui scit. §. vlt. De vsur. pag. 31. num. 7
- L. Qui mihi bona. de adquir. rer. domin. ibid.
- L. Sicut emptio. §. vl. Locat. pag. 349. & 351
- L. si cum venderet. De pignorat. act. pag. 382. num. 3
- L. 3. §. item si reip. ad legem Falcid. pag. 391. num. 6
- L. Hæreditatum. ad leg. Falcid. pag. 392. num. 8
- L. cum Titio. Ad leg. Falcid. pa. 393. num. 9
- L. penul. §. vlt. de pignoribus. pag. 405. num. 2
- L. Lucius. de donat. pag. 430. num. 5
- L. Clauibus. de contrah. empt. pag. 439. num. 11
- L. emptorem. §. vlt. de act. empt. pag. 442. num. 2
- L. qui libertatis. De euict. ibid.

- Ex Codice Iustiniani.

- L. quoties. De rei vendicat. pag. 298. num. 1. & seq.
- L. ædem. Locati. pag. 275. nu. 4
- L. vlti. Arbitri. tutel. pag. 272. num. 4
- Auth. nisi rogati. Ad Trebell. pag. 181. num. 7. & 8. & pag. 159. num. 11
- L. diffamari. de ing. & manum. pag. 150. num. 1. 2. & 3
- L. non satis. qui potior. in pigno. hab. pag. 125. numer. 7
- L. quoties. De donat. quæ sub modo. pag. 105. nume. 2. & pag. 109. numero. 9
- L. 1. eod. tit. pag. 106. nume. 4. 5. 6
- L. vti. de sacros. eccles. pag. 112. num. 14
- L. 2. de pact. int. emp. pag 108. num. 7
- L. 1. de famos. libell. pag. 91. vers. secundo.
- L. vlt. de reuocan. donat. pag. 92. num. 8
- L. licet. qui potior. in pigno. hab. pag 57. num. 4. & pag. 64
- L. vlt. de dot. caut. pag. 60.
- L. si cui. de non numerat. pecun. pagina. 62. versiculo quod prætereà.
- L. 2. de præd. & omn. reb. nauicul. pag. 67
- L. si contra si quis ignor. rem minor. pag. 31
- L. fructus. de act. empt. pag. 352. vers. ex quibus.
- L. curabit. de act. empt pag. 347 & seq.
- L. 2. de patrib. qui fil. distrax. pag. 418. num. 4
- L. si quis in tantam. ex l. vlt. vnde vi. pag. 435. num. 7
- L. 1. de donat. pag. 440. num. 12
- Auth. quod si debitor. de pignorib. pag. 450. num. 3
- L. 2. de rescind. vendit. pag. 183. cap. 3
- L. inuitum. de contrah. empt. pag. 416. cap. 14

- Ex Institutionibus.

- §. de illa. de societate. pag. 328. num. 2

- Ex Authenticis.

- Auth. de restis. fideicomm. §. nos igitur. p. 356. ver. ex quibus.

- Ex Feudorum libro.

- Cap. 1. an agnat. vel fil. pag. 294. num. 4
- Cap. 1 §. sed & quid delator. quæ fuer. pr. caus. feud. amitt. pag. 92

- Ex Decretalibus.

- Cap. 1. de arbit. pag. 17. num. 6
- Cap. conquestus. De vsur. pag. 322. nu. 4
- C. 1. de feud. ibi.
- C. 1. de Homicid. pag. 306
- C. vlt. de immunit. Eccles. pag. 312. num. 15
- C. salubriter. de vsur. pag. 318. nu. 3
- C. 2. de pœnis pag. 238. num. 10
- C. nauiganti. de vsur. pag. 185. vers. cœterum.
- C. in ciuitate. eod. tit. ibid.
- C. ex rescripto. de iureiur. pag. 169
- C. finem litibus. De dol. & contumac. pag. 173
- C. Odoardus. de solution. pag. 174. nu. 9
- C. prohibemus. de decim. pag 138
- C. penultim. de priuileg. pag. 149. num. 14
- C. 1. de emption. pag. 418. num. 4
- C. illo vos. de pignorib. pag. 389. nu. 2
- C. postulasti. de rescript. pag. 161
- C. 1. de sacram. non iterand. pag. 79. num. 4
- C. quando. de consuetud. pag. 77. & inde.
- C. ad quæstiones. de rer. permut. pag. 48. nu. 9
- C. nonnulli. de rescript. pag. 51
- C. constitutus. De in integ. rest. pag. 52. nu. 6
- C. cum vniuersorum. De rer. permutat. pag. 45. vers. contrariam. & pag. 45
- C. ad nostram. de reb. eccles. non alien. pag. 28. numero. 3. & pag. 32. num. 8
- C. potuit. De locat. pag. 443. num. 4
- C. in Archiepiscopatu. de rapt. pag. 456. nu. 2
- C. quod sedem. de Offic. Ordinar. pag. 457. nu. 4
- C. à qua. de consecrat. eccles. ibid.
- C. vltim. de offic. ordina. pag. 458. num. 5
- C. vlti. de emption. pag. 441. cap. 17

- Ex libro Sexto.

- C. Quanquam. de vsuris. pagina. 341. numer. 4. & pag. 346.
- C. 1. de Homicid pag. 307 nu. 10
- C. vt commißi. § priuandi. de hæreticis. pag. 226
- C. Romana. §. in vniuersitatem. de sentent. excomm. pagina. 230. num. 9
- C. accusatus. §. licet. de hæret. pag 266
- C. ad agendum. de procur. fol. 49
- C. 2. & cap. vlt. de offic. vicar. pag. 205. nu. 9
- C. 1. de præscript. pa. 139. nu. 7
- C. cui non de sacerdotali. de præb. pag. 164. & seq.
- C. vlt. de iudic. pag. 47. nu. 8
- C. vlt de for. compet. pag. 43. ad finem.
- C. si gratiosè. de rescript. pag. 427. nu. 2
- C. si tibi absenti. de præb. pag. 436. nu. 1
- C. statutum. de præb. pag. 460. nu. 8

- Ex Clementinis.

- Clem. 1. de caus. possess. & propriet. pag. 129. nu. 13
- Clem. religiosus. de procurat. pag. 53

- Ex Extrauagantibus.

- Extrauag. ambitiosæ int. communes. de reb. ecclesi. non alienand. pag. 280. num. 4. & pag. 282. nu. 6

- Ex Decretis.

- C. vlt. 14. q. 4. pag. 325. nu. 7
- Canones qui quinquaginta paßibus circum ecclesiam immunitatem definiunt. pag. 304. nu. 5
- C. sine exceptione. 12. q 2. pag. 287. nu. 1
- C. non imputantur. 1. quæstio. 4. pagin. 227. versic. Cæterum.
- C. vlt. 17. quæstio. 4. pag. 155. nu. 5
- C. vlt. 14 q. vlt. pag. 35. nu. 12

- Ex Sacris Bibliis.

- C. 23. Deuteronom. pag. 325. num 7.
- C. 20. Exod. pag. 224. versi. primum.
- C. 18. Exechiel. ibid.
- Canon 18. Apostolorum. pag. 133

INDEX RERVM MAXIME NOTABILIVM, QVAE PER HOC TOTVM OPVS TRACTANTVR.

- De litera A.

- ABORTIONIS coactæ crimen grauißimum, & quomodo puniendum. pag. 308. num. 10
- Absenti, an sicut quæritur actio personalis ex pacto donatoris, sic etiam adquiratur dominium sine traditione. pag. 105. num. 3
- Absentis ratihabitio necessaria est eo casu, quo ei actio quæritur per alterum sine ceßione. pag. 111. num. 12. & seq.
- Absenti regulariter non quæritur per alterum actio. pa. 111. versic. quantum.
- Absenti, quando dicatur ius quæsitum. pag. 112. versic. quamobrem. num. 14.
- Absentium distributiones, an præsentibus accrescant. pagin. 412. num. 7
- Absolutoria ab obseruatione iudicij, quam vim habeat. pa. 7. num. 8
- Absolutus iudicio animæ, potest eiusdem criminis in exteriori foro accusari. pag. 240. num 3
- Absolutus iudicio inquisitionis vel denunciationis transactione, iuramentiue causa, an poßit iterum accusari. pagin. 242. num. 5
- Absolutus vel condemnatus, in foro ecclesiastico, si crimen est mixti fori, potest iterum apud secularem iudicem postulari. pag. 243. num. 6
- Absolutus indulgentia Principis, iterum accusari eiusdem criminis non potest. pag. 240. num. 2
- Absolutio à iuramento præstita ad effectum agendi, quam vim habeat. pag. 42. num. 6
- Absolutio à iuramento, quando requirat citationem. pa. 40. num. 5
- Absolutio à iuramento in contractu posito, quomodo sit petenda. pag. 40. vers. verùm.
- Abstinentia à cibis, quando, quodque crimen sit. pag. 22. nu. 10
- Acceptatio ratihabitioque absentis, quando sit necessaria ad acquirendam actionem. pag 110. num. 11
- Acceptatio beneficij facta ab eo, qui mandatum non habuit, rata haberi potest, intra tempus datum ad acceptandum. p. 434 n. 5
- Acceptatio eius cui est collatum beneficium, necessaria est. pag. 433. num. 3
- Acceptatio beneficij non potest fieri per procuratorem sine speciali mandato, & quid de laico & excommunicato. ibidem.
- Acta iudicialia quam præsumptionem inducant. pag. 8. nu. 9
- Actorum iudicialium scriptura, ad quid exigatur. pag. 9
- Actus mediati & immediati ad mortem. pag. 21
- Accusatus falsò, an poßit allegationem in suam defensionem omittere pag. 19
- Actio in rem non continetur liberatione, quoquo modo concessa. pag. 269. num. 1
- Actio ex l. 2. C. de rescind. vendit. an habeat locum contra tertium possessorem. pag. 189. num. 10
- Actor vocatus ad iudicium ex l. diffamari. poterit eligere alterum ex duobus rei iudicibus. pag. 152. num. 6
- Actione iniuriarum, an teneatur is, qui alteri verum crimen obiecerit. pag. 90. num. 6
- Actio ex l. 2. C. de rescind. vendit. intra quod tempus sit proponenda. pag. 36. num. 13
- Actio rescissoria non potest deduci in iudicium, nisi prius per officium iudicis habita restitutione. pag. 40
- Addicti, qui. pag. 168
- Adiectio in diem, vide Pactum.
- Aduersus tutorem non conficientem inuentarium, iuratur in litem propter præsumptum dolum. pagin. 273. numero 5. & 6.
- Aduersus fiscum indubio iudicandum est, vbi agit de pœna exigenda pag. 123. num. 1
- Aestimatores. pag. 17. 18
- Aequalitas in puniendis criminibus, quæ seruanda. pa. 234. 235
- Aerarij pag. 127
- Aera Cæsaris quid, & quomodo ab eo fuerint anni computati ab Hispanis. pag. 94
- Aequalitas in contractibus seruanda. pag. 348. num. 2
- Agens contra conscientiam propriam, quomodo peccet. pagin. 1. num. 1. & pag. s. num. 6.
- Agens actione reali, an fateatur aduersarium poßidere, vbi de eo iudicio quo quis plebeius arguitur. pag. 127. nu. 10
- Agnita priuata scriptura quam vim habeat, & an præiudicet tertio. pag. 253. ad finem.
- Alienatio rei prohibitæ, ad liberandum à carcere possessorem facta, viuente eo sustinetur. pag. 286
- Alienatio rerum ecclesiasticarum, etiam solenniter facta non valet, nisi causa iure permissa. pag. 287. num. 1. & 2
- Alienata re ecclesiastica pro satisfaciendis debitis ecclesia probandum est, pecuniam in rem ecclesiæ versam. pag. 288. num. 3. vide verb. ecclesiæ. & verb. res ecclesiæ.
- Alienandis rebus monasteriorum, regulariter non sufficit Abbatis authoritas. pag. 33. num. 9
- Alienatio dominij tantum vtilis, non facit locum retractui. pag. 417
