- Αντιπεπονθός quid. pag. 232. num. 1.
- Annua, bima, trima die, quid significet. pag. 254
- Annorum initia varia in computatione temporum. pag. 93. 94. num. 1. & 2.
- Ananiæ opi. de conuitiante Cardinali examinatur. pagin. 89. num. 5
- Ancharani opinio de hærede præscribente legatum. pag. 74
- Angeli responsum de præscriptione iuris redimendi, veriè intelligitur. pag. 75. num. 6.
- Annui reditus licite constituuntur. pag. 372. nu. 2. & plura de ijs toto eo capite.
- Annui reditus an emi poßint ea lege, vt intra certum tempus liceat eos, non posteà redimere. pag. 385. nu. 7. & seq.
- Annui reditus non possunt licitè constitui, cum pacto redimendi ad voluntatem primi emptoris. pag. 390. nu. 4
- Annui reditus tàm ad vitam quàm ad perpetui precium. pag. 390. nu. 5. & 392. nu. 7
- Annui reditus redimibiles, quo precio iustè constituantur. pag. 396. nu. 2
- Annuus reditus, in dubio an sit iudicandus perpetuus, an redimibilis. pag. 398. nu. 5
- Appellarian poßit ab eo iudice, qui vt vir bonus reductum ad se arbitrium de finit. pag. 257. nu. 3. & seq.
- Appellari potest à iudice, etiam vbi quid committitur eius arbitrio. pag. 257 nu. 5
- Approbans testis personam, expreßè vel tacitè, non videtur in eius solius testimonium consensisse pag. 260
- Ara misericordiæ apud Athenienses. pag. 303
- Artifici egregio an parcatur. pag. 235 num. 6
- Arbitratorum iudicia licet paratam habeant executionem lege regia, non est tamen eis concessa iuris. pag. 256. nu. 2
- Assaßini qui pag 307 308. nu. 9. & 10
- Assaßini an gaude ant immunitate ecclesiarum. ibid.
- Asyla quid & vnde dicta. pag. 303
- Ασυλία. ibid.
- Authoritas publica est consideranda. pag. 3. vers. quinto.
- Augustini locus. pag. 155. nu. 5
- Augustini authoritas de Canonizatione sanctorum, intelligitur pag. 84. ver. quod autem.
- Aureorum æstimatio. pag. 87. nu. 3

- De litera B.

- BAldi opinio de pœnis relatiuis, examinatur. pag. 234. ad fi.
- Baldi opinio in l. 2. C. de vsur. excutitur. pag. 345. numer. 3.
- Bartoli locus in l. tutor qui repertorium. ff. de administrat. tutor. pag. 273.
- Bartoli opinio in l. 3. ff. de ann. lega. examinatur. pag. 254. num. 5
- Bartoli verba in l. is potest. de acquir. hæredi. pag. 210. numer. 5
- Bartoli dicta in l. si constante. solut matrim. tractantur latissimè pag. 212. num. 8
- Bernardus Diaz episcopus Calagurritanus. pag. 90 num. 5.
- Beneficij ecclesiastici posseßio quomodò adquiratur. pagin. 432. & deinceps.
- Blasphemos ad se confugientes, an tueatur ecclesia. pag. 310
- Blasphemus, qui pœnitentiam egerit, an poßit puniri, proposito statuto de pace cum offenso facta. pag. 241. 242
- Bona, quæ ex adquisitis matrimonio constante ad vxorem pertinent, non videntur publicata, publicatis mariti bonis. pag. 229

- De litera C.

- CAptus iustè, & sub iuramento emissus, an teneatur redire, certus de verisimili mortis periculo. pa. 20. 23.
- Captus iustè an poßit à carcere fugere, data facultate. pag. 21. 23.
- Captus iniustè an poßit commentariensem fallere, vt effugiat. pag. 18. nu. 7
- Captus iniustè, & præstito iuramento emissus, an teneatur redire, cùm probabiliter iniustam damnationem timeat. p. 19
- Captus iniquè & damnationem timens, tenetur fugere. pa. 19
- Captus, qui ducitur per ecclesiam, an poßit inde extrahi. pa. 310 nu. 13
- Captus qui se exemit à familia iudicis, an poßit abstrahi ab ecclesia. pag. 311
- Captus qui carcerem effregerit, an ab ecclesia defendatur. pag. 311. vers. decimooctauo.
- Cadauer debitoris an poßit ob debitum, insepultum detineri. pag. 175. nu. 10
- Cadauera sepelienda, etiam hostium. ibid.
- Cadauera damnatorum, an poßint insepulta abijci. p. 177. n. 11
- Captus ab hostibus, an poßit à domino fugere. pag. 22
- Captus an poßit fugere cum iniuria carceris & custodum. pag. 24. numer 12. & 13. & 14
- Captus iniquè & condemnatus, aut condemnationem timens, an poßit occidere custodes, vt euadat. pa. 24. nu. 13
- Causæ meri & mixti imperij an poßint iure Pontificio delegari. pag. 456. num. 1
- Causa impulsiua & finalis quid pag. 162. versic. contrariam. & pagina. 164
- Causæ impulsiuæ taciturnitas non vitiat rescriptum. ibid.
- Canon quid pag. 96. nu. 4
- Caroli magni simulatio. pag. 26. nu. 10
- Cautio idonea quæ. pag. 344. nu. 6
- Cedens bonis, an teneatur cùm ad pinguiorem fortunam peruenerit, æs alienum soluere pagina. 172. nu. 6
- Census quid sit, & in dubio, an contractus iudicetur emphyteuticus vel censualis. pag. 371. nu. 1
- Ceßio bonorum quem effectum habeat, & qualiter fiat. pag. 171. num. 5
- Ceßio bonorum non habet locum in criminalibus. pag. 173 num. 8
- Ceßionis bonorum beneficio an renunciari poßit. pag. 172. num. 7
- Centum annos an præsumatur quis viuere. pag. 218
- Chrisma an sit in confirmatione necessarium. pag. 79. nu 4
- Christus quo anno natus. pag. 94 nu. 3
- Cibis delicatioribus an debeat vti quis vitæ proferendæ gratia. pag. 22. numero. 10
- Citatio an sit necessaria ad iuramentum, electionem, vel testimonium eius, qui à partibus vel iudice est electus. pa. 262. nu. 5
- Cicatricis causa an quid peti poßit. pag. 244
- Cimonis Atheniensis pium factum. pa. 176
- Ciues an præferantur exteris in emptione specierum in publica inopia. pag. 421. num. 6
- Ciuitas episcopum proprium occidens, quomodò puniatur. pag. 230
- Claudij Cæsaris iudicium pag. 26. nu. 16
- Clausula, ex certa scientia, nihil operatur, vbi in principe potestas deficit. pag. 367. num. 9
- Clericus vsurarius, qualiter iure Pontificio puniatur pag. 340 num. 3
- Clericus quando tradendus curiæ seculari. pag. 306
- Clerici hæretici bona ad quem fiscum pertineant. pag. 239. num. 12
- Clericus ob æs alienum capi non potest, nec bonis cedere. pagin. 174. num. 9
- Clerici possunt præscriptione adquirere ius percipiendi decimas ex aliena parochia. pag. 139. num. 7
- Clerici & Ecclesiæ soluere decimas quodam modo tenentur. pag. 142
- Clerici in patrimonialibus regulariter non habent priuilegium, bonis ecclesiarum concessum. pag. 39. num. 4
- Clericus minor læsus in patrimonialibus à laico, non potest petere restitutionem coram iudice ecclesiastico. pag. 38. num. 3
- Clericus actione iniuriarum agere contra laicum potest, coram iudice ecclesiastico. pag. 42. num. 8
- Clerici patrimonium ad cuius titulum est sacris insignitus, an habeat priuilegium ecclesiasticorum bonorum. pag. 38. num. 3
- Clerici habentes beneficia ecclesiastica, qua pœna cogantur horas Canonicas dicere. pag. 416. num. 10
- Collatio beneficij canonica absque corporali posseßione, ius tribuit post acceptionem. pag. 433. num. 1
- Collatio beneficij potest fieri in ea conditione, si vacat. pagin. 433. num. 2
- Commißi pœna. pag. 372
- Commissoria lex, vide Pactum.
- Comburi viuus an debeat qui deliquit. pag. 248
- Commodatarius qui vtitur re commodata ad aliud quàm fuit commodata, an furti teneatur. pag. 431. num. 8
- Concilium Lateranense. pag. 137. versiculo. & dubio procul.
- Condemnatus à iudice, vt reddat debitum fœminæ, quam scit suam vxorem non esse, non tenetur stare sententiæ. pag. 3. versiculo quinto.
- Condemnatus iniquè, an poßit relinquere appellationem. pag. 18
- Condemnatus ad restitutionem rei cum fructibus, an restituat eos, quos ex suis meliorationibus perceperit. pa. 68. num. 4
- Condemnatus etiam iustè, vt fame moriatur, peccat mortaliter, si oblatos cibos non sumat. pag. 22. num. 10.
- Condemnatus ad mortem, potest sine peccato furcam ascendere. ibidem.
- Condemnatus ad mortem iniquè, tenetur, si potest, fugere. ibidem.
- Condemnatus, vt in carcere maneat, non potest fugere. pagin. 21
- Condemnatus ad rem restituendam, etiam ad fructus videtur condemnatus. pag. 27. num. 1
- Conductio ad longum tempus, transit in successorem, etiam singularem. pag. 274. num. 2
- Confeßio iudicialis, quomodo fieri poßit. pag. 9
- Confeßio, quomodo faciat vsurarium manifestum. pag. 340. ver. est item. infrà
- Confugientes ad sacerdotem eucharistiam portantem, an abduci inde poßint. pag. 305. num. 6
- Confugientes ad ecclesiam non debent abduci, etiam si grauia commiserint, si non est crimen exceptum. pag. 305. versic. septimo.
- Confugiens ad ecclesiam, qui ab ea extrahi non potest, ibi alligari, vinciriue non debet. pag. 314. num. 17
- Confiteri peccata, an poßit quis per scripturam. pagin. 263. versic. hinc obiter.
- Confirmationis sacramentum non potest ab alio, quàm episcopo ministrari, etiam ex immemoriali præscriptione. pag. 86. num. 14
- Confirmatio Τελετὴ vocata est ab Apostolis. pag. 78
- Confirmationis minister est solus episcopus. pag. 80. & 81. num. 6
- Confirmationis sacramentum, an sit præcisè necessarium ad salutem, an ex ratione percepti. ibid.
- Confirmatio sacramentum est nouæ legis. pagina 78. numero 2
- Confeßio dotis receptæ non numeratæ, quam vim habeat. pag. 77. vers. primum.
- Confeßio dotis receptæ emissa matrimonio constante, vbi præsumitur fraus donationis, an confirmetur iuramento. pag. 58
- Confeßio dotis receptæ, quando inducat præsumptionem numerationis. pag. 60. nu. 6
- Confeßio dotis receptæ ante matrimonium facta, censetur spe futuræ numerationis. pag. 62. ver. est item
- Confeßio dotis receptæ, quando noceat creditoribus. pag. 64. num. 7
- Conferre aut dimittere beneficium iure sanguinis, an sit illicitum & simoniacum. pag 45. num. 4
- Conscientia quid. pag 1. num. 1
- Conscientia non potest efficere, vt non sit peccatum, quod est. pag. 1. & 5
- Conscientia quo ad se, iustitia verò quo ad alium, consideratur. pag. 4. vers. quinto.
- Conuictus testibus hæreseos, an poßit sine peccato crimen agnoscere. pag. 19. num. 8
- Conuentus super mutuo, quod iam soluit, an poßit falsum instrumentum producere, mutuumue negare. pagina 13. numero 3
- Consulto & data opera occidens, an sit ab ecclesia abducendus pag 307. vers. in his profecto.
- Conuentus in solidum, partem quam debet, offerre tenetur. pag. 15
- Consensu litigantium potest causæ definitio vnius ex partibus, vel vnius testis testimonio committi. pagina 259. numero 1
- Contractus nomen accipiunt à principali agentis intentione. pag. 194. num. 9
- Consuetudo, an poßit quem immunem reddere à solutione decimarum. pag. 140. num. 8
- Consuetudine sublata, an & immemorialis sublata sit. pagina 410 411. num. 5
- Contractus innominatus etiam factus in fauorem piæ causæ, pœnitentiam re integra admittit. pag. 112. num. 15
- Conuitium in Hispania quomodo puniatur. pagina 87. numero 2
- Consuetudinis & præscriptionis differentia in mutatione decimarum. pag. 143. versic. decimo.
- Consueta adijci in conuentionibus, an censeantur expressa, si omissa fuerint. pagin. 119. num. 9
- Consanguineus, an poßit cum ratihabitionis cautione restitutionem petere. pag. 51. nu. 5
- Consors eiusdem litis an poßit sine speciali mandato petere in integrum restitutionem. pag. 52. num. 6
- Constituto reditu super pluribus rebus, an cuiuslibet earum possessor teneatur insolidum. pag. 379. num. 8
- Consuetudo an valeat excusare quem à residentia, vt is percipiat reditus beneficij principales. pag. 415. nu. 9
- Creditori vnquàm licuerit, habere in vinculis debitorem. pa. 168. num. 1
- Creditoribus futuris, quando competat ius reuocandi ea, quæ in fraudem facta sunt. pag. 64. num. 7
- Creditores quando poßint vti aduersus vxorem exceptione non numeratæ dotis. pagin. 62. versicul. de creditoribus. & sequent.
- Creditor, cui per sententiam est addicta res, vt apud eum sit loco pignoris, potest petere iterum iudicialem subhastationem. pag. 451. num. 4
- Creditor qui non potest à debitore suum consequi, licitè furatur ab eo rem æquè valentem. pagina 26. versiculo. quarto.
- Creditor potest in mutuo à debitore stipulari, quod sua intererit, etiam intra dilationis dies. pag. 258
- Crimina quo ad accusationem exteriorem, non tolluntur baptismo. pag. 242. num. 4
- Crimina momentanea & succeßiua. pag. 248
- Criminis eiusdem repe titio, ex interuallo vel eodem momento, an pluribus sit pœnis punienda. pag. 245. num. 8
- Crimen quando quis cogatur deferre. pag. 93

- De litera D.

- DAmnum in societate contingens, quomodò intelligendum & computandum. pag. 329. 330
- Damnatus etiam iniustè non potest iudicum scandalo resistere. pag. 24. num. 13
- Debitor suspectus & fugitiuus extra ordinem capi potest. pag. 311. nume. 14
- Debitores an poßint ab ecclesijs abduci. ibid.
- Debitor capi non potest nisi bonorum excußione facta. pag. 169. num. 2
- Debitor quomodò iure veteri potuit prehendi & haberi. p. 168. num. 1
- Decimæ quo iure institutæ. pag. 134. num. 2
- Decimæ, quantum ad quotam partem iure humano sunt iustißimè institutæ. pag. 136. num. 4
- Decimas percipiendi ius non est seruitus. pag. 145. nu. 11. vid. verb. Laici.
- Decurionatus & publica officia matrimonio constante adquisita, communicantur vxori quo ad æstimationem. pa. 454. num. 4
- Decurionatus & alia officia empta à patre filio, imputantur in legitimam, quoad æstimationem & conferuntur. pag. 455. nu. 6
- Delegatus ad ea, quæ principi reseruata sunt, non potest subdelegare. pag. 458. nu. 5. & pag. 462. nu. 10
- Delegatus legati cardinalis à latere Romani Pontificis destinati, non potest subdelegare pag. 463. num. 11
- Delinquens in ecclesia, ab ea & alia quacunque potest extrahi. pag. 312. nu. 15
- Delinquens spe veniæ, ea est indignus. pag. 313. vers. vicesimosexto.
- Delinquens in ecclesia, an fiat ex hoc fori ecclesiastici. pa. 315 versic. tricesimoquarto.
- Depopulator nocturnus agrorum, vti immunitate ecclesiarum. non potest. pag. 311. versic. decimonono.
- Dictiones sunt intelligendæ iuxta vulgarem sensum prouinciæ de cuius lege agitur. pagina. 354. nu. 1
- Dies datus à lege ad retrahendam rem venditam sub conditione currit à die conditionis expletæ pag. 372. nu. 1. & nu. seq. de pura venditione.
- Diffamatis quod competat remedium. pagin. 150. numero 1. & sequent.
- Diffamans bis admoneri debet, vt perpetuo silentio condemnetur. ibid. nu. 2
- Diffamationis inhibendæ quis sit iudex. pag. 151. nume. 4
- Diffamatio extraiudicialis sufficit, vt imploretur. l. diffamari. remedium. pag. 152. num. 6. 7. 8
- Diffidati pœna. pag. 309
- Dilatio translationis dominij, donec soluatur precium, non facit contractum conditionalem. pag. 402. nu. 6
- Dispensatio secunda cum mentione primæ circa idem concessæ, est facienda. pag. 167. nu. 8
- Distributiones quotidianæ, an veniant appellatione fructuum beneficiorum. pag 408. nu. 1
- Distributiones quotidianæ etiam ex consuetudine absentibus dari non debent. pag. 408. nu. 2. in fine.
- Distributiones quotidianæ simplices, & non duplices dantur habenti in eadem ecclesia duo beneficia. pag. 411. num. 6. & plura eo capitulo de his traduntur.
- Diuina iudicia quando sint ab hominibus imitanda. pag. 223. versi. tertio.
- Dolus verus nunquam vi remissus, nisi expreßè remittatur. pag. 272. ver. Primum.
- Dolus quando remitti poßit, præteritus vel futurus. pagina 272
- Dolosus non habet optionem, an velit precium supplere, vel rem restituere. pag. 197. vers. quoties.
- Dominium à priuato auferri per principem non potest absque publica vtilitate. pag. 365. num. 6
- Dominicus Sotus. pag. 2. nu. 2
- Donator quando teneatur de euictione. pag. 274
- Donationem non esse renunciationem læsionis vltra dimidiam. pag. 198 nu. 12
- Donans eam quantitatem quæ dimidiam vel excedit vel deficit, quando priuetur actione. l. 2. de resci. vendit. pag. 193. nu. 6
- Donatio reuocatur & susceptis liberis, & quia inofficiosa, quidque intersit. pag. 160. nu. 12
- Donatio facta filio quem tunc vnicum habebat pater, alijs posteà susceptis, reuocatur ad legitimam. pag. 153. & 154 nu. 1. & 4
- Donatio facta ecclesiæ, liberis natis reuocatur ad legitimam. pag. 156. nu. 5. & pag. 159. nu. 11
- Donationi perfectæ in continenti potest adijci conditio vel modus, non ex interuallo. pag. 104 nu. 1
- Donationi conditio pactumue potest apponi in fauorem tertij, cui ex hoc actio quæritur. ibid.
- Donator an poßit pactum appositum in fauorem tertij, reuocare. pag. 107. nu. 7. & seq.
- Donatio an reuocari poßit ob veri criminis exprobrationem pag. 92. vers. decimo.
- Donatarius potest inuito donatore pactum appositum in fauorem tertij, seruare. pag. 109. num. 9
- Donatio omnium bonorum præsentium tantùm iure Regio minimè valet. pag. 407. n. 4
- Dotis causa, quam fisci fauorabilior est indubio. pagin. 124. num. 6. & pag. 26
- Dotalis hypotheca prior etiam tacita, præfertur posteriori expressæ etiam ob refectio nem redemptionemue competenti. pag 54
- Dotalis hypotheca tacita vel expressa, quando prioribus præferatur. pagin. 54
- Dotalis hypotheca, an præferatur creditoribus, qui cum marito inter instrumenta dotalia, & confeßionem receptæ dotis, contraxerunt. pag. 61. vers. cæterùm.
- Dotalis hypotheca non est admittenda, nisi præmissa excussione, quam induxit Auth. hoc si debitor. pag. 450. nu. 3

- De litera E.

- ECclesia obsideri non debet, ne confugis alimenta non subministrentur. pag. 314
- Ecclesia non tuetur arma vetita ferentes, quoniam possint ijs à iudice laico priuari. pag. 315
- Ecclesia, ecclesiasticisque personis vendentibus, habet locum. l. quoties. C. de rei vindic. pag. 300. num. 4
- Ecclesia etiam non consecrata, habet immunitatem. pa. 304. num. 4
- Ecclesiarum res, an poßint hypothecæ titulo obligari. pag. 283. num. 7
- Ecclesiæ res possunt dari pignori ob redimendos captiuos, & pauperes alendos. pag. 284. num. 8
- Ecclesia, an constituat debitorem in mora, sine interpellatione. pag. 443. num. 4
- Ecclesiarum bona, an alienari poßint ad liberandos à carcere delinquentes. pagin. 285. num. 9. vid. res ecclesiæ. & verb. alienatio.
- Ecclesia & prælatus fiscum habere dicuntur. pagin. 238. numero 11
- Ecclesia, an sine traditione adquirat dominium ex pacto. l. quoties. C. de donat. quæ sub mod. pag. 112. num. 14
- Ecclesia in diuinis testimonijs interpretandis, errare nequit. pag. 78. num. 2
- Ecclesiæ authoritas sufficit in ijs, quæ ad fidem pertinent. ibid.
- Ecclesia post quadriennium, restituitur ob enormißimam læsionem. pag. 33. num. 10
- Ecclesia potest petere restitutionem contra laicum coram iudice ecclesiastico. pag. 38. num. 2
- Electus à iudice, vel à litigante in testem, iurare debet, & ita testificari. pag. 261. num. 3
- Electus sponte, vt quid sibi videatur exponat, iurare non tenetur. pag. 261. vers. tertia conclusio.
- Electus à iudice vel à litigante, legis aut iudicis præcepto, vt arbitrium suum exponat, iurare tenetur. pag. 261. num. 4
- Eleazarus. pag. 22. vers. 9.
- Emendatum. c. iudicet. 3. q. 7. pag. 5. num. 6
- Emendatus locus decreti capit. gloria episcopi. 12. quæst. 2. pag. 284
- Emanuel à Costa. pag 36. & 29. num. 4
- Enormis & modica læsio quæ dicatur. pag. 34
- Emptor secundus, de prima venditione certus, non potest vti. l. quoties. C. de rei vendic. pag. 300. num. 5
- Emptori priori censetur in dubio res tradita. pag. 300. nu. 6
- Emptor tenetur stare colono fisci. pag. 117. num. 5
- Emptor, quando teneatur ad vsuras precij non soluti. pagin. 348. & sequent.
- Emptor, qui ex l. 2. de rescind. vendit. rem restituere elegit, an sit cogendus fructus etiam restituere. pag. 188. num. 9
- Emptor alienæ rei scienter, quamque scit venditoris non esse, ea euicta, potest agere ad precium. pag. 441. num. 1
- Emptoris contumacia, quando priuet eum iure & actione euictionis. pag. 447. num. 9
- Emphyteusis ecclesiastica. an transeat in hæredes extraneos, & egrediatur tertiam generationem. pag. 289. num. 5
- Emphyteusis ecclesiastica, de cuius origine conditionibusue non constat, qualiter sit interpretanda pagina 290. numero 6
- Emphyteusis simpliciter accepta, ad mares & fœminas defertur. pag. 291. num. 1
- Emphyteusis, quando ad filios hæredes pertineat, quando ad alios. pag. 292. num. 3. & seq.
- Emphyteusis hæreditaria, non competit instituto in re certa. pag. 295. num. 5
- Emphyteusis, cuius origo non apparet, an præsumatur perpetua vel temporalis. pag. 397. num. 4
- Episcopus, quomodo dispensare poßit cum clerico vsurario. pag. 340
- Episcopatus, qua ratione sit ordo. pag. 86. num. 15
- Episcopus, an creari poßit non presbyter. pagin. 86. num. 16
- Episcopi & vrbium prætores, vicarios constituere possunt ad ciuilia & criminalia negocia. pag. 457. num. 4
- Episcopi in vrbe Roma habitantes, non possunt in eadem vrbe beneficia conferre. pag. 461. num. 9
- Error iuris, an bonam fidem efficiat. pag. 32. num. 8
- Eutropius Eunuchus pag. 312
- Excipiens non videtur fateri. pag. 12. num. 3
- Exceptiones directè vel indirectè contrariæ, admittendæ non sunt pag 13
- Exceptio debet esse ex comprehensis in regula. pagin. 202. num. 4. & 5
- Exceptio quando ampliet vel restringat regulam. pag. 202. num. 4. & pag. 204. num. 1
- Exceptio firmam regulam efficit in non exceptis. pag. 204. num. 6
- Excellentia alicuius rei, quæ priuilegia habeat. pag. 223. nu. 6
- Excommunicatus, an fruatur ecclesiæ immunitate. pag. 310. num. 11
- Excommunicationis sententia, quare ferri non poßit in vniuersitatem. pag. 230. num. 9
- Excommunicatus, iterum potest excommunicari. pag. 247
- Excommunicatus vtens auxilio legis, diffamari, an sit audiendus. pagin. 151. numer. 5. vbi de exceptione excommunicationis.
- Exponens publicè res proprias venditioni cogitur eas iusto precio vendere. pag. 417. num. 1
- Euictionis materia tractatur lib. 3. cap. 17

- De litera F.

- FAcultatis quæ sunt an tempore præscribantur. pag. 72. num. 2
- Falsum an committat, qui veritatem interrogatus occultat. pag. 12. num. 3. & pag. 16
- Fama est merè temporale bonum. pag. 20.
- Famæ restitutionem potest quis gratis vel precio remittere. pag. 20
- Famæ restitutionem faciendam. pag. 89
- Familiæ nomen quatenus extenditur. pag. 356. & seq.
- Fauorabilis est dispositio per quam reducimur ad ius Commune. pag. 364. num. 4
- Fautores & receptores hæreticorum per sententiam obtentis beneficijs priuantur. pag. 226
- Fauore religionis ad ecclesiam constituendam vel ampliandam cogitur quis rem propriam vendere. pag. 423. nu. 7
- Fauore publicæ vtilitatis, cogitur priuatus rem propriam vendere. pag. 424. num. 8
- Feudum simpliciter acceptum, ad filios tantùm & masculos pertinet. pag. 294. vbi multa de feudis.
- Feudum & emphyteusis, an semper æquiparentur. pag. 291. & 295
- Feuda & maioratus comparantur. pagin. 358. vers. quintò.
- Fides quid. pag. 1. num. 1
- Filij nepotesque hæreticorum etiam illegitimi, pœnis statutis afficiuntur. pag. 225. num. 3
- Filij hæreticorum an priuentur beneficijs, quæ tempore commißi à patre criminis, obtinebant. pag. 225. num. 4
- Filij hæreticorum ante commissum crimen nati, an puniantur pœnis statutis. pagin. 226. num. 5
- Filius regis, an dicatur is, qui natus est ante regnum à patre obtentum. pag. 227. vers. tertio.
- Filius qualiter poßit rem aduentitiam à patre alienatam, in vita vel post mortem patris, reuocare. pag. 69. num. 5
- Filio familiâs aliquando præscriptio nocet. pag. 71. num. 8
- Filius primogeniti mortui, præfertur patruo in succeßione regnorum & primogeniorum. pag. 362. num. 8
- Fisci causa fauorabilis est. pag. 123. & deinceps.
- Fiscus, vbi de pœna tractat præfertur delinquentis creditoribus ex delicto. pag. 126. num. 8
- Fortunius Garsias. pag. 322 vers. cæterúm.
- Fœminæ non debent pro debito pecuniario capi. pag. 170. n. 3
- Fœminæ, quomodo in feudis & maioratib. admittantur. pagin. 358. vers. septimo.
- Fœmina proximior præfertur masculo remotiori. pag. 358. versic. rursus.
- Fœmina per Principis rescriptum potest in feudum succedere. pag 364. num. 3
- Fœnus, vnde dictum. pag. 324
- Fructus pendentes, quomodo pars rei esse dicantur. pag. 115. num. 1
- Fructus beneficij ecclesiastici, qualiter diuidantur inter defuncti hæredem & successorem. pag. 129. num. 12
- Fructus maioratus eius anni, quo possessor obierit, an pro rata diuidantur. pag. 121. num. 14
- Fructus à bonæ fidei possessore percepti, quos extantes restituere tenetur, triennio vsucapiuntur. pagin. 32. versicul. quarta.
- Fructus naturales & industriales qui. pag. 30. num. 6
- Fructus dicuntur deductis impensis & iusta mercede laboris. pag. 28 num. 3
- Fructus post venditionem percepti, ad emptoremne, an ad venditorem pertineant. pag. 352. num. 7
- Fuga, quando præsumptionem criminis faciat. pag. 23
- Fugiens à carcere, ostio aperto reperto, an sit puniendus. ibid.
- Fugiens ad Ecclesiam, quem iudex visu & cursu persequitur ab ea extrahi non potest. pag. 310. num. 12. vide verb. confugientes.
- Fugiens ad ecclesiam, an poßit ab eius foribus abduci. pagin. 314. num. 18
- Fundus quomodo significet vniuersitatem. pag. 99
- Fundus emptus ex pecunia ad id mutuata, non est pignori pro eius solutione obligatus. pag. 55. num. 3
- Fur simplex, an gaudeat priuilegio immunitatis ecclesiarum. pag. 311. vers. decimonono.
- Fur quirem alibi ablatam in ecclesia contrectauit, an poßit ab ea abduci. pag. 313. vers. vicesimooctauo.
- Furtum, an iustè pœna mortis puniatur. pag. 236. num. 7
- Furtum triplex, vel vnum graue, quomodo puniatur. pagina 240. & 247
- Furti variæ pœnæ. pag. 237
- Furtum an committatur in re minima. pag. 356. ver. quinte

- De litera G.

- GLos. c. satis peruersum. 56. distinct. pag. 226
- Gloss. in c. cùm homo 23. q. 5. pag. 230. num. 8
- Gloss. in l. cum de lege. ff. de probat. pag. 210. nu. 4
- Gloss. in c. cùm essent. de simon. pag. 162. num. 3
- Gloss. in c. consuluit, de vsur. ibid.
- Glos. in c. vnico. de cleric. non resid. in 6. pag. 163. num. 5
- Glos. in l. aßiduis. verb. datis. C. qui potio. in pig. hab. pa. 57. num. 4. & 63. & 64 nu. 6
- Gloss. c. frater. 17. q. 4 pag. 312. num. 15
- Gratia quando ex defectu vel falsitate causæ deficiat. pagin 163. versic. his ita.
- Gratia à Pontifice impetrata ad beneficium simplex facta mentione curæ animarum, an valeat. pag. 164. num. 6
- Gratiani opiniones. pag. 228. in princip.

- De litera H.

- HAbens canonicam collationem, potest administrare propria authoritate, ante apprehensionem possessionis. pag. 435. num. 6
- Hæredes, dictio, quomodo accipienda. pag. 292. num. 3
- Hæredes filijue occisi, possunt agere ad æstimationem operærum eius, & qua ratione. pag. 244
- Hærede instituto & vsufructuario omnium bonorum dato, quis teneatur legata soluere. pag. 181. num. 7
- Hæredes vsurarij coguntur vsuras reddere. pag. 344. nu. 7
- Hæredes, an ex defuncti delicto teneantur. ibid.
- Hæredes, an non confecto inuentario, teneantur ex delicto defuncti, vltra vires hæreditarias. pag. 345. num. 8
- Hæres licet teneatur, dato vsufructuario omnium bonorum, soluere debita, soluet tamen ex ipsis bonis. pag. 181. nu. 6
- Hæres donatoris non potest reuocare donationi pactum adiectum in fauorem tertij. pag. 114. num. 17
- Hæresis vnde dicta. pag. 317
- Hæresis an necessariò requirat, eius assertorem esse Christianum. pag. 316. num. 2
- Hæreticus non defenditur ab ecclesia. pag. 310. num. 12
- Hæretici ipso iure priuantur beneficijs obtentis. pag. 226
- Hæretici quo iure comburantur. pag. 248. num. 10
- Hidalguia, vide Nobiles & nobilitas infrà.
- Hieronymi verba declarata. pag. 224. vers. primum.
- Homicida proditorius quis dicatur. pag. 306. vers. tandem.
- Homicida proditorius abduci potest ab ecclesia. pa. 305. n. 7
- Homicidium similéue crimen, an iustè poßit pecunia puniri. pag. 232. num. 1 & pag. 233. num. 2
- Hospitalia an habeant immunitatem, quam ecclesiæ. pa. 304. versic. 3.
- Hypotheca, quando alienationis appell. contineatur. pagina 283 num 7
- Hypotheca generalis siue vniuersalis, tacita vel expressa, ad certum tamen locum restricta, non continet res venales. pag. 206. vers. quinta.
- Hypothe caria conuentus, nullis factis meliorationibus, an poßit actori offerre veram rei æstimationem debito minorem. pag. 68
- Hypothe cariæ actionis formula & sententia. pag. 66. nu. 1.
- Hypothecaria conuentus si rem meliorauerit, an poßit offerre actori precium rei non melioratæ. pag. 66 num. 2
- Hypothecaria actio proponi poterit contra vnum ex pluribus plurium rerum possessoribus insolidum. pag. 378. num. 7

- De litera I.

- IGnorantia probatur proprio iuramento. pag. 240. vers. tertio.
- Immunitas ecclesiastica quid, & an differat à libertate. pag. 302. num. 1
- Immunitas ecclesiastica, quo iure statuta. pagina 302. num. 2
- Indefinita oratio quæ. pag. 98. num. 1
- Indictio quid, & quomodo computentur. vndeque ortæ. pag. 96 nu. 4. & seq.
- Indictionis adiectio in instrumentis, non est necessaria præcisè, & quid si differat ab anno Domini ibi posito. p. 97. n. 7
- Indulgentia homicidij, sine mentione prioris indulgentiæ impetrata, an vale at. pag. 166. num. 8
- Indirecta probatio contra instrumentum quæ. pag. 268. n. 12
- Infamare seipsum, an sit æquè mortale ac proximum. p. 19. n. 8
- Infamia iuris vnde descendat. pag. 339
- Infamis infamia facti, licet sit inhabilis ad obtinenda beneficia, non priuatur obtentis. pag. 225
- Infames testari possunt pag. 346. vers. quarto.
- Infidelis non potest iuuari immunitate ecclesiæ. pag. 310
- Infirmi qualiter excusentur à præsentia in choro, vt percipiant distributiones quotidianas. pag. 412. num. 8
- Iniuriam inferens tenetur ad damna & impensas, & prætereà aliquid ratione iniuriæ. pag. 244 vers. quarto.
- Iniuria ciuiliter & criminaliter punitur. pag. 245
- Iniuriam inferens an teneatur veniam petere, ad honoris restitutionem. pag. 244. & seq.
- Iniuriæ æstimatio quomodo fiat. pag. 245. & 260
- Iniuria verbis facta, honoris præfatione non tollitur. p 87. n. 1
- Iniqua conditio, non semper facit contractum vsurarium. pag 76. num. 9
- Inquisitionis iudicium hodie frequentißimum. pag. 242
- Institutus in re certa, non habet ius, nec nomen hæredis ad emphyteusim, feudúmue obtinendum. pag. 269
- Instrumentum, quomodo & quando producendum sit in iudicio. pag. 5. num. 5
- Instrumentum in iudicium non productum, non dicitur iudici notum. pag. 9
- Instrumentum publicum, quot testibus improbetur. pa. 268. n. 12
- Instrumentum non liquidam quantitatem continens, an habeat paratam executionem pagina. 250. num. 1
- Instrumenta conditionalia, quomodo mandentur executioni. pag. 252. num. 2
- Instrumentorum executio, quomodo fiat in regijs tribunalibus, vel reuocetur, vel temperetur. ibid. nu. 3
- Instrumenta publica paratam habent executionem statutis & Regio iure. pag. 249. & 252. nu. 2
- Instrumentum exhibere, iudice mandante, nolenti, denegatur ius ad iterum producendi pag. 150. num. 1. & 3
- Interesse lucri cessantis & damni emergentis quod. pag. 318. 319. & 321
- Interesse lucri cessantis aut damni emergentis, licitè petitur. pag 348. num. 1. & 2
- Interesse lucri cessantis, quando locum habeat. p. 348 ver. primo
- Interesse quomodo poßit in pactum deduci. pag 351. versicul. septimo.
- Interesse etiam ab initio potest pacto definiri. pag. 352. vers. ex quibus.
- Interrogatus iniquè, & iuris ordine omisso poterit iudicem ambiguitate fallere, non mentiri. pag. 12. nu. 2
- Interrogatus de centum, quorum quinquaginta tantum debet, an poßit totam positionem negare. pag. 14. versic. secundo. & pag. 16
- Interdicto ecclesiastico subijcitur ciuitas vel prouincia ob domini culpam. pag. 231. num. 10
- Intestatum quem deceßisse, quomodo probetur. pa. 210. nu. 5
- Inuentarij confectio remitti tutori à testatore potest. pagin. 271. num. 4
- Iudex, quomodo debeat acta iudiciorum sequi. pag. 1. & deinceps.
- Iudex ex coniecturis & præsumptionibus, potest non adhibere fidem testibus. pag. 3. ver. sexto. & pag. 6. num. 7
- Iudex quid poßit facere eo casu, quo scientia sua pugnat cum probationibus. pag. 3. num. 3. & pag. 10. vers. septimo.
- Iudex debet sententiam dicere ex actis contra suam scientiam. pa. 4 & 6
- Iudex publica autoritate fungitur. pag. 4. vers. tertio.
- Iudici non licet innocentem occidere. pag. 2 vers quarto.
- Iudex ordinarius requisitus à delegato, vt sententiam exequatur, an omninò debeat exequi, etsi iniquam sciat. pag. 4. & pag. 10. num. 10
- Iudex lata sententia functus est officio suo pag. 4
- Iudex non potest sententiam dicere ex instrumento non producto in iudicium. pag. 5
- Iudex contra scientiam suam iudicans ex actis, an mentiatur. pag. 5. & 6
- Iudicem non posse iudicare contra conscientiam suam, quomodo intelligendum. ibid.
- Iudex non potest ex confeßione sibi, vt priuato, non vt iudici facta, ius dicere. pag. 8 num. 9
- Iudex non potest ex sua scientia iudicare contra probata, etiam in causis breuioribus. pag. 9
- Iudæi an potuerint vllo tempore exercere vsuras erga alienigenas. pag. 325. num. 7
- Iudæi vsurarij manifesti testamentum, an sit sine cautione nullum. pag 346. vers. septimo.
- Iudex laicus potest sine licentia episcopi abducere delinquentem ab ecclesia, eo casu, quo non habet locum immunitas. pag. 315. vers. tricesimoquarto.
- Iudex potest pœnam lege statutam ex causa vel augere vel minuere. pag. 237. & 238. num. 8
- Iudex ecclesiasticus, qualiter potest pœnis pecuniarijs crimina punire. pagina 238. num. 9
- Iudex appellatus, quibus in rebus sequi debeat leges eius fori à quo est appellatum. pag. 257. & 258
- Iudex ad quem appellatum est à sententia reductionis, quomodo ius dicere debeat. pag. 258
