Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "LOCVM hodierna mihi diſputatione tractãdum , viri grauiſ ſim…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

LOCVM hodierna mihi diſputatione tractandum, viri grauiſſimi, qui de ſumma facie (quod aiunt) ſpectauerit, apertiorem fortaſ ſe exiſtimabit, quàm vt noſtram explicando diligentiam deſideret, aut laborem. Qui verò introſpicere curioſius velit, comperiet ſanè, multas in profundo veritates deliteſcere, pluſque habere in receſ ſu, quam in fronte promittit. Niſi pœnitentiam (inquit apud Lucam dominus) habueritis, omnes peribitis. Qui quidem locus, quæ ſtionem licet ſimplicem continere videatur, multiplicem tamen diſ ſerendi materiam ſubminiſtrat. Nam cùm duplex in pœnitentiæ nomine ſignificatio ſit & virtutis & sacramenti, mox animaduertitur diſputationem meam in duas eſ ſe partes diuidendam: quarum altera verſetur circa pœnitentiæ virtutem, altera circa pœnitentiæ ſacramentum. Hęc enim tractandi forma, atque particio, à magiſtro ſententiarum diſt. 14. primum accepta, vniuerſis deinde theologis vſurpata eſt. Cumque de vtroque partitionis membro infinitas prope modum quę ſtiones authores ſcholaſtici perſequantur: at ego, ſex mihi præcipuas ex intimis huius loci viſceribus eruendas putaui: quibus omnino expoſitis, nihil eſ ſe video, quod amplius ad thematis intelligentiam, deſideretur. Ac principio ſtatim, controuersia illa veniet in medium, quæ fundamentum eſt cæterarum. An pœnitencia ſit dolor de peccatis, qua ratione contra Deum fuere commiſ ſa. Eueſtigio ſequeretur altera: Sit ne pœnitentia virtus. Succedet ſuo ordine, tertia, An ſine pœnitentiæ virtute ſalus peccantibus eſ ſe poſsit. Quarto loco id quæremus, an ſit de pœnitentię virtute peculiare præceptum. Quintò in dubium vocabitur. Num etiam pœnitentiæ ſacramentum ſit ad ſalutem neceſ ſarium. Poſtremò, an hoc idem ſacramentum, euangelico iure præceptum ſit. Has controuerſias, tantisper dum definire contendo vos, viros ornatiſsimos, noſtrę huius consultationis & auditores & iudices, quæ ſo diligenter attendite.