Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "Et Chryſoſtomus in fine primi libri de cõ tritiõe cordis. Ho…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Et Chryſoſtomus in fine primi libri de contritione cordis. Hoc eſt quod expoſcitur à nobis, vt ſemper recordemur mala noſtra, & ad animum reuocemus, & conſcientiam geſtorum noſtrorum habeamus ante oculos, vt pro iis ſupplicemus deo. Sed apertius in. 2. lib. etiam circa finem. Oportebat nos ſemper non ſolùm ſcire exomologeſim & confiteri, quia in nobis multa delicta ſunt, verum & vnumquodque peccatum, & maius & minus, quaſi in libro ita in corde noſtro habere deſcriptum, idque frequentius recognoſcere, atque ante oculos ponere, & tanquam hæc nuper admiſſa lugere. &c. Nec te moueat, quòd confeſsionis Chryſoſtomus meminit, loquitur enim de confeſsione quæ fit deo, non de ea quę fit ſacerdotibus: vt poſterius oſtendemus. Et ad huc manifeſtius hom. 4. de Lazaro circa finem. Singulis horis & diebus renouemus apud nos hoc iudicium: ſententiam aduerſus nos ipſos feramus, omnique modo conemur confiteri deo. Nam ſi noſmetipſos iudicaremus (vt Paulus ait) non vtique iudicaremur à Domino: vt igitur nec puniamur, nec pœnas demus, in ſuam quisque conſcientiam ingrediatur, vitamque explicet, cunctisque commiſsis diligenter excuſsis, condemnet animam quæ hæc patrauit, puniatque cogitationem, affligat crucietque ſuam ipſius metem, ſupplicium à ſe ipſo exigat pro peccatis. Hactenus Chryſoſtomus. Et Gregorius. 4. morali. cap. 17. &. 8. libro cap. 16. in illud, confabulabor cum amaritudine animæ meæ: enumerando ſcilicet ſingula mala quæ feci. Ita enim. D. Gregorius interpretatur. Cuius verba non grauarer equidem recitare, niſi aliò feſtinaret oratio.