Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "Hæc & multa alia dicũtur ab iis theologis, qui priorem opini…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Hæc & multa alia dicuntur ab iis theologis, qui priorem opinionem de baptiſmo tuentur. Sed exoriuntur ex alia parte aduerſarij qui aſtruere videntur, non requiri aut contritionem, aut atritionem, ſed ſatis eſ ſe pœnitentiam virtualem, hoc eſt, velle ſuſcipere baptiſmum inſtitutum ad remittenda peccata, & id ſine complacentia in pecatum. Wuem in modum loquitur Ambroſi. lib. 3. de ſacramentis cap. vltimo. Quòd etiam ſi non confiteatur peccatum qui venit ad baptiſmum, tamen hoc ipſo implet confeſ ſionem omnium peccatorum, quo baptizari petit vt iuſtificetur, & ita ſacramentum baptiſmi, iuxta communem expoſittionem, vocatur pœnitentia ad Hebræ. 6. Impoſsibile eſt, renouari ad pœnitentiam. & Luc. vltimo. Oportebat predicari in nomine eius pœnitentiam & remiſsionem peccatorum in omnes gentes. Vbi, quæ Matt. de baptiſmo dixit, Lucas refert de pœnitentia. Idem videtur nonnullis Scotus ſentire. diſt. 14. q. 4. & Caiet. 3. p. q. 86. art. 2. & probatur ex Ambro. in illud epiſtolæ ad Roma. Sine pœnitentia ſunt dona Dei. Gratia Dei in baptiſmate non quærit gemitum aut planctum, ſed ſolam ex corde profeſsionem. Et quia, quæ grauiter peccantur, non niſi fletu & gemitu ad veniam pertinent, ideo illos iam non accipere veniam putarent, quia dolore illos non videbant, ostendit hoc inter primordia fidei non requiri.