Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "In quinto principali argumento, id primũ quæritur, an mutus…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

In quinto principali argumento, id primum quæritur, an mutus confiteri diuino præcepto teneatur: vbi ego non dubito: mutum ad confeſsionem obligari, ſiue per natus, ſi habeat copiam ſacerdotis qui nutus intelligat, ſiue per ſcriptum, ſi ſcribere didicerit D. Tho. d. 17. q. 3. art. 4. q. 3. ad ſecundum. Scotus eadem diſt. in ſolutione argumentorum, Gabri. & Maioris eadem diſt. q. 1. Imò tandem Caietanus in ſumma. Probatur verò ex illo Ioan. 20. Quorum remiſeritis peccata, remittuntur eis, & quorum retinueritis, retenta ſunt. Si ergo mutus peccata aliqua ex primere poteſt ſacerdotibus, illa non remittentur, niſi ſacerdotes remittant. Nec etiam video cauſam, cur à præcepto illius cap. Omnis vtriuſque ſexus exipciantur. Nam ſi nutibus confessio fieri poſsit, & forum ſecretiſsimum erit, & decentissimum, ſi ſeruetur forma, quam Caietanus tradit in ſumma. Sin autem ſcribere mutus ſciat, commodiſsimè fict, per scriptum confeſsio: nam ſcriptum manu tenere poteſt, & lancinare: nam dicere ſcripturam ſuaptè natura publicam eſ ſe, ac proinde non conuenire pœnitentiæ, metaphyſicum commentum videtur eſ ſe: ſic enim poſ ſes aſ ſerere, & nutus ſuaptè natura publicos eſ ſe, atque adeò verba. Aut ergo aſ ſeramus, mutos confiteri non poſ ſe, aut ſi poſ ſunt, eos teneri fateamur.