Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "Itaq; ſacerdos proprius, vel intelligendus eſt parochialis ſ…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Itaque ſacerdos proprius, vel intelligendus eſt parochialis ſacerdos, vt Martinus Quintus intellexit, & vt re vera Innocentius accepiſ ſe videtur iuxta planam illius decretalis intelligentiam, vel intelligendus eſt ſacerdos habens ordinariam poteſtatem & iurisdictionem. Ei in priori quidem ſignificatione, ſacerdos proprius vocatur, & vt diſtinguitur contra alienum, & vt diſtinguitur contra communem. Contra alienum quidem, vt quilibet parochianus intelligat, ſuo proprio parocho, non alterius parochiæ ſacerdoti debere confiteri. Contra communem autem, quia ſupponebat Innocentius, epiſcopus & Summum Pontificem, qui ſacerdotes communes dici poſſunt, non habere consuetudinem audiendi confessiones. Quare ſpectans in communem vſum (quod leges facere ſolent) præcepit, vt parochiani ſuis parochis confiterentur. Nec obiectio illa mouere nos debet, quòd, ſi in illo capite proprius ſacerdos ſic acciperetur, qui confessionem faceret vel epiſcopo, vel Summo Pontifici, præceptum illius capitis non impleret. Nam, cum parochus iurisdictionem habeat ab epiſcopo, epiſcopus à Summo Pont. pro comperto relinquitur, vt pœnitens, qui priuatis ſuis ſacerdotibus confiteri ſolet, ſi ad epiſcopum, vel Summum Pont. recurrat, eisque confiteatur, multò etiam magis pręcepto confeſſionis ſatisfaciat.