Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "Nec te moueat, ꝙ apoſtolus ait, eſ ſe impoſsibile: nã per ex…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Nec te moueat, quod apoſtolus ait, eſ ſe impoſsibile: nam per exceſ ſum loquitur: atque hyperbolicè ingentem rei difficultatem impoſſibile vocat: non, vt deſperent audientes: ſed, vt terreantur. Idcirco enim ſubdit apoſtolus. Confidimus tamen de vobis dilectiſsimi meliora, & viciniora ſaluti: tametſi ita loquimur. Loquutus ſum (inquit apoſtolus) ita, vt vos à peccatis retraherem, & deſperationis metu facerem cautiores. Cæterum confido de vobis, & reliqua, quæ ſequuntur. Quæ quidem huius loci interpretatio. mea non eſt, ſed Hieronymi, lib. aduerſus Iouinianũ. 2. referturque à Gratiano De pœnitentia, d. 2. c. Si enim. Nec modus hic loquendi à ſacris literis alienus eſt. Nam Matth. 19. quod ante dominus dixerat, difficilè eſſe diuitem intrare in regnum cœlorum, eueſtigiò dixit, eſ ſe impoſsibile, quemadmodum expoſuit Hieronymus super caput Eſaiæ. 60. Sed & Ariſtoteles. 1. libro De cœlo capite. 11. inter reliquas ſignificationes huius vocabuli, impoſſibilis, eam annumerauit, vt (quod non facilè, neque citò, nec benefieri poteſt) impoſsibile dicatur. Et ad eandem formam per hyperbolem capit. 10. eiuſdem epiſtolæ Apoſtolus locutus eſt: vt oſtenderet, qua animaduerſione pecata nostra digna ſint, poſt acceptam notitiam veritatis, ſi ad iuſtitiæ rigorem examinentur. Sed aliud tamen eſt quod iuſtitia poſtulat: aliud quod clementia, & miſericordia ſuggerit.