Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "Præterea. Licet epiſcopus diaconus cõmittere alteri abſoluti…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Præterea. Licet epiſcopus diaconus committere alteri abſolutionem poſsit, ſed non tamen, niſi eorum, quorum eſt paſtor, committere poteſt, hoc eſt, ſuorum ſubditorum. At. Summus Pontifex non eſt paſtor ſui ipſius, nec iudex, quam ob rem ſui ipſius absolutionem committere alteri non poteſt. Nec me fugiunt, quæ Cardinalis Caietanus vir aliòqui doctiſſimus, ſcripſit quæ ſtione vnica de miniſtro huius sacramenti: quæ mihi non placent omnia ſed (humanorum ingeniorum ea, vel ſors, vel conditio eſt) aliis non placebunt noſtra. Equidem, quamdiu ratio melior non ſuccurrit, non auderem aſ ſerere, confeſ ſorem Summi Pontificis nullam habere iuriſdictionis potestatem ſuper ipſum, nec à Christo, nec ab eccleſia, nec ab ipſo Summo Pontifice, quod Caietanus videtur admittere. An admittendum ſit viderint alii, nam ego, principium abſolutionis ſacramentalis exiſtimo, non ſolam eſ ſe poteſtatem ordinis, verumetiam iuriſdictionis. Quippe, cùm miniſter huius ſacramenti (iuxta Concilium Florentinum) ſit ſacerdos habens autoritatem, vel ordinariam, vel ex commiſsio ne ſuperioris: cumque etiam sacramentum hoc iudiciale ſit, miniſtrum eius, niſi iudicem intelligere non valeo: iudicem autem ſine iuriſdictione, ne cogitatione quidem informare poſ ſum, eo vel maximè, quòd miniſter huius ſacramenti ſoluit, & ligat: ac proinde, iuriſdictionis potestatem habet. Igitur, ſicut Summus Pontifex propter crimen hæreſis ſubditus fit eccleſiæ in foro exteriore, idque ex diuina institutione: ſic per quodlibet mortale peccatum Eccleſiæ ſubiicitur in foro interiori, Chriſto inſtituente & obligante Pontificem Summum, vt coram ſacerdote comparet: tametſi hanc illi dederit facultatem, vt eligat, quem maluerit. Quam traditionem ſicut & cæteras Chriſti, licet ſcriptas non habeamus, ab apoſtolis accepimus.