Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "Et confirmatur: quia Nectarius epiſcopus Conſtantinopolitanu…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Et confirmatur: quia Nectarius epiſcopus Conſtantinopolitanus Chryſoſtomi anteceſ ſor abrogauit confeſsionem, quæ ſacerdotibus fit, (vt libro. 9. hiſtoriæ tripartitæ capi. 35. Sozomenus refert) non autem vir ſanctus abrogaret, ſi ſacramentum confeſsionis eſ ſet ad ſalutem neceſ ſarium. Et confirmatur rurſum: quia apud Græcos poſt illa tempora confeſsio, quæ ſacerdoti fit, reiecta eſt atque abolita, non erat ergo medium neceſ ſarium ad ſalutem, aliàs, exinde, nullus Græcorum ſalutem fuiſ ſet conſecutus, quippe (vt ante docuimus) in mediis ad ſalutem neceſ ſariis nemini ignorantia patrocinatur: vt ſine illis æternam ſalutem poſsit adipiſci: quæ eſt ratio gloſ ſ æ de pœnitentia, d. 5. ſtatim à principio: vbi tenet, confeſsionem eſ ſe institutam ex Eccleſiæ traditione, potius quàm ex noui teſtamenti authoritate. Idem tener Panor. ſuper caput. Omnis vtriuſque ſexus, de pœnitentiis & remiſsionibus. D. quoque Bonauentura diſt. 17. quarti ſententiarum, q. 3. art. 3. aſ ſerit, confeſsionem non eſ ſe inſtitutam à Chriſto, ſed ab Apoſtolis, non ergo ita grauis eſt error, negare confeſsionem ſacramentalem apud ſacerdotes eſ ſe ex diuino iure ad ſalutem neceſ ſariam.