Relectio De Poenitentia Habita In Academia Salmanticensis, Anno M.D.XLVIII., "Ad ſextũ argumentum reſpõdetur , quòd Nectarius anteceſ ſor…"
author: Melchor Cano
source date: 1558
edition published: 2019-07-31
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Ad sextum argumentum respondetur, quòd Nectarius anteceſ ſor Chryſoſtomi confessionem ſecretam de medio ſuſtulerat, vt illo capite Sozomenus tradit. Quamobrem, Chryſoſtomus Nectario ſuccedens, de confeſsione hac auriculari, populo verba facere noluit quia enim nondum ſcandalum sedatum erat, [Nectarius vir probus fueſ ſe videtur, quantum colligere licet ex eodem li. 9. cap. 13.] quod in eccleſia Constantinopolitana per occaſionem ſecrete confeſsionis fuerat exortum: non eſt auſus, eam reſtituere: quam, ſcilicet, vir probatæ fidei apud Conſtantinopolitanos abiecerat. Nec apud Græcos confeſſio quæ ſacerdotibus in aurem fit, tam eſt recepta, quàm apud Latinos, vnde Sozomenus loco illo citato, apud occidentales eccleſias ritum confeſsionis aſ ſerit maximè & traditum & retentum. Sed & de pœnitencia, d. 1. capit. finali Theodorus dicit, Gręcos exiſtimare ſolum Deo eſ ſe confitenda peccata. Quem admodum itaque baptiſmus non ſtatim à paſsione Chriſti cœpit eſ ſe medium omnibus neceſ ſarium ad ſalutem, ſed poſt ſufficientem euangelij & baptiſmi euulgationem: ita & confessionis ſacramentum ex eo tempore cœpit omnibus hominibus eſ ſe neceſ ſarium, etiam de peccatis ſecretis, quo ſufficienter promulgatum eſt. Quo fit, vt Gręci ante plenam inuulgationem ſine peccatorum confeſsione occultorum ſaluari potuerint. Iuriſconſultis verò, ac nonnullis etiam Theologis ſanè parcendum eſt, quod in quæ ſtione perobſcura, & quæ eo tempore nondum erat ſatis explicata ac definita, ignoranter errauerint.