Tractatus de casibus curiae., "Vndecimus Curiæ caſus ex d. l. 5. tit. 3. p. 3. eſt, o muy c…"
author: Francisco Carrasco del Saz
source date: 1630
edition published: 2020-07-27
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Vndecimus Curiæ caſus ex d. l. 5. tit. 3. p. 3. eſt, o muy cuytado, qui deducitur ex l. 1. C. quando Imperator inter pupillos & viduas, ibi: Si pupilli vel viduæ aliquæ fortunæ iniuriæ miſerabiles iudicium noſtræ ſerenitatis optauerint, præſertim cum alicuius potentiam perhorrescunt, cogantur eorum aduerſarijs examini noſtro, ſeu copiam facere, cui concors eſt l. 20. tit. 23. p. 3. & eſt ſpeciale in cauſis pupillorum, viduarum, & miserabilium personarum, vt poſsint relicto iudice ordinario huiuſmodi perſonæ adire Principem, vel eius Senatum, qui eum repræſentat, Bart. in l. AEmilius, in fi. ff de minorib. & probatur in d. l. vnica, C. quando Imperator inter pupillos & viduas, quia vt dicit ibi Bald. Princeps eſt mediatus protector huiuſmodi miſerabilium personarum. Sub hoc tamen verb. ò ome cuitado, comprehenduntur sequentes, ſenes decrepiti, & diuturno morbo fatigati, & debiles, & omnes hi, de quibus natura mouetur ad miserendum, ex ratione d. l. 2 tit. 23. p. 3. Afflict. deciſ. 257. n. 1. & hoc per textum in dict. l. vnica, reſoluit Rolan. à Valle, conſil. 76. libr. 1. num. 44. Andreas Gail obſeruat. 1. lib. 1. n. 39. nec exempla arctant regulam circa has cauſas miſerabilium perſonarum, & quæ dicantur. Etenim iudicio meo ille dicetur miſerabilis, qui omnibus eius bonis, ſiue maioratu, per sententiam fuit priuatus, & reſtituere coactus, ex d. l. 20. ibi: que son muy deſcaìdos del eſtado en que solian ſer. Item cui aliquod incendium, vel naufragium superuenit, ex quo perdiderit omnia bona ſua, vel maiorem partem eorum, quia ij omnes, & eis ſimiles, ſunt, de quibus natura ipſa mouetur ad miserendum, vt ex Afflict. Roland. & Andræa Gail prædiximus.