Tractatus de casibus curiae., "Decimusquartus caſus Curiæ[*] eſt, contra algun poderoſo de…"
author: Francisco Carrasco del Saz
source date: 1630
edition published: 2020-07-27
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Decimusquartus caſus Curiæ eſt, contra algun poderoſo de que no pudieſſe tambien alcançar derecho, vt comprobat præcitat a lex 5. tit. 3. p. 3. Hic eſt caſus frequens, quotidianus, & in quo merito domini de Conſilio Regio Senatu, & Chancellaria ſumma cum ratione brachium, & Regis domini poteſtatem, & iuriſdictionem exercent. Solent communiter practici noſtri temporis ad iuſtificationem praxis, & immemorialis conſuetudinis, qua obtentum eſt, poſſe à Rege cognoſci per viam violentiæ, in cauſis Eccleſiaſticis allegari, text. in c. Regum officium eſt, & in cap. adminiſtratores, & in cap. Princeps ſæculi 23. quæſt. 5. de quorum iurium interpretatione, & vera praxi, dixi in cap. 6. §. 3. num. 19. & 20. & adducunt in theorica alij plures quos citaui, tamen applicando Diui Hieronymi dicta in dict. cap. Regum, ad rationem, & deciſionem dict. l. 5. tit. 3. p. 3. eſt congrua & propria allegatio, vt proceſſus à Rege fiat, contra algun poderoſo. Sed in primis ſupponendum cum Bald. conſ. 151. in prin. lib. 1. in conſpectu Principis non eſſe potentiorem vnum altero, quia non eſt in Principe Supremo conſideratio perſonarum, ita Tuſc. concl. 463. ſub lit. P. num. 18. Et quod de perſona Principis dicemus, extendendum eſt ad Supremum eius Senatum, & Regias Chancellarias, quia eius vicem gerunt, & repræſentant, vt concludit benè Parlador. lib. 3. differen. 10. num. 21. & 22.