Tractatus de casibus curiae., "In caſu trigeſimoſexto, ſobre[*] bienes de mayorazgo, nam ſi…"
author: Francisco Carrasco del Saz
source date: 1630
edition published: 2020-07-27
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

In caſu trigeſimoſexto, ſobre bienes de mayorazgo, nam ſi actio ſuper ſucceſsione proponatur, aut eſt in poſſeſſorio, & in caſu quem vulgo, dicimus, de tenuta, & ſunt ſeruandæ leges 9. & 10. tit. 7. lib. 5. Recop. cum alijs declarationibus, quę poſtea ſunt latæ, id præcipuè obseruando, quod adnotatur ex dicta lege 10. ibi: Sorbe bienes de mayorazgo, y bieues vinculados, quæ bona in hoc caſu à pari procedunt, ceſſatquè opinio eorum, qui antea contrarium tenuerant, maximè Gomecij in l. 45. Tauri, num. 116. Estque contrarium verius, vt aduertit eius additionator dicto n. 116. Itaque ſi proponitur actio, por demanda de parte a parte de algun mayorazgo, ò vinculo, aut fuit præcedente cauſa poſſeſſoria in Regio Conſilio, ſuper eodem maioratu, cum facultate, vel ſine facultate Regia condito, & tunc eſt cauſa proprietatis competens Chancellariæ ex dicta l. 9. & 10. tit. 7. lib. 5. Recop. aut proponitur abſque eo quod præceſſerit cognitio, & diffinitio poſſeſſoria in Supremo Conſilio, & tunc contra poſſeſſorem, vel detinentem maioratum, ſeu vinculum, & ex prędictis fundamentis, & rei qualitate, & remiſsione quam faciunt dictæ leges, de la cauſa de la propiedad a la Chancilleria, crederem poſſe intentari, coram Iudice ordinario competenti, por primera demanda, vel in Regia Chancellaria, etiam non exiſtente caſu Curiæ perſonali in actore, vel reo, ſed ſubſiſtente tantum reali ex natura & grauitate, qualitatequè eiuſdem rei, ſuper qua eſt litigandum, quod etiam venit intelligendum, & sublimitandum, ſi magnæ qualitatis, & quantitatis maioratus ſit ad arbitrium dominorum de Chancellaria: ſi verò paruæ quantitatis, tunc quia ceſſat ratio dictæ legis 4. tit. 1. lib. 3. Recop. ibi: Saluo ſi el caſo fuere de graude importancia, non eſt admittendus in Curia, ſed remittendus Iudici ordinario.