Tractatus de casibus curiae., "Decimaſexta nullitas in meo[*] ordine erit in ea ſententia,…"
author: Francisco Carrasco del Saz
source date: 1630
edition published: 2020-07-27
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Decimaſexta nullitas in meo ordine erit in ea ſententia, quantumuis ſit reuiſionis, quæ plures ſenſus varios habere poteſt, ita vt cauſa propter dubitationem, & varietatem indeciſa maneat: nam eo caſu eſt ipſo iure nulla, Bancius de nullitate ex defectu proceſſus, num. 101. & 102. Maranta 2. par. verſ. Iudicij definitio, à n. 32. & 33. & in 6. p. verſ. Deciſſoria iudicij, n. 120. praxis autem receptum habet, vt petatur à dominis declaratio, quæ eſt pars ſententiæ ipſius, vt ex l. hæredes palam, §. 1. verſ. Quod verò quis obſcurius, ff. de testamentis, in declaratione teſtamenti eſt introductum, quando obſcura vel dubia verba inſeruntur, nec enim declaratio eſt noua diſpoſitio, vt probat iſte textus, ibi: Nihil enim noui dat, ſed iam datum ſignificat, quo fit, vt Iudices qui habent declarare, non poſſunt niſi ſemel, & quilibet alius, nec amplius variare poſſunt, vt ex gloſſa in l. quicquid aſtringendæ 99. ff. de verborum obligation. reſoluit Bertachinus, verbo, declaratio. Vnde etiam deducitur à declaratione, ſi fuerit adhibita in ſententia interlocutoria, vel diffinitiua lata in gradu reuiſionis, non eſſe locum ſupplicationi, quemadmodum nec ab ipſa ſententia ſupplicari poſſet, quia eius pars eſt declaratio, vt in teſtamento & eius declaratione diximus ex dicto verbo, quod verò quis obſcurius, l. hæredes palam iam citatæ, & cum hoc remedio declarationis ceſſabit hæc decimaſexta nullitas. Si autem tam ſententia, quam declaratio ambigua ſint, & perplexa, ita vt plures ſenſus habere poſsit, locus erit, huic nullitati: Iudices autem ſuperiores, hoc eſt Regiæ Chancellariæ Senatores, vt in plurimum ægrè ferunt, vt ab eis petatur declaratio, & cum neceſſaria eſt, non deneganda plerumquè, tamen reſpondent, que la ſentencia ò auto eſtà claro, y no tiene neceſsidad de declaracion.