Tractatus de casibus curiae., "IN Primis ſup[*]ponendum eſt cum Iuriſconſulto, in l. 1. ff.…"
author: Francisco Carrasco del Saz
source date: 1630
edition published: 2020-07-27
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

IN Primis ſupponendum eſt cum Iuriſconſulto, in l. 1. ff. de re iudicata, rem iudicatam dici, quæ finem controuerſijs imponit, quod vel abſolutione, vel condemnatione contigit: ſpeciale tamen eſt propter auctoritatem Præfecti Prætorio, cuius vices in aliquibus, vt poſtea dicemus, licèt, excelentiori modo à Regijs Chancellarijs repræſentatur, vt ſemel lata ſententia reuiſionis à dominis de Chancellaria, ſiue in cauſa ciuili, vel criminali ſit, non poſſe amplius de ea re, & lite tractari, quia finis imponitur cauſæ & liti, per legem noſtram in finalibus verbis, vnde ceſſat limitatio quæ communiter à Doctoribus adducitur ad legem, Iudex poſtea quam, eodem tit. ff. de re iudicata, vt non procedat, quando nulla fuit ſententia diffinitiuè lata, hoc ſiquidem nec extendendum, nec intelligendum eſt in ſententia, quæ in gradu reuiſionis fuit pronunciata à dominis de Conſilio, vel Chancellaria Regia, vt ex legis noſtræ contextura patet: ſecus verò erit in diffinitiua; quæ in gradu primæ vel ſecundæ inſtantiæ lata eſt, quæ vulgo dicitur, Sentencia de viſta, etiam ſi tranſierit in rem iudicatam, ex eo quod ab ea non ſit supplicatum, poterit dici de nullitate, & reſtitutio peti, quod comprobat lex noſtra in eius principio, dum inquit: Que en los negocios en que no huuiere lugar oponer ſe de nulidad. Ergo à contrario ſenſu quo caſu potuit ſupplicari, & non eſt ſupplicatum, locus erit remedio nullitatis, & beneficio reſtitutionis, quæ ceſſant, en las ſentencias del Conſejo, quando ſe apela al de los Alcaldes de caſa y Corte, porque no ſe puede ſuplicar de la ſentencia que los ſeñores del Conſejo dieren, y lo miſmo en las Audiencias en pleitos de menor quantia. Eſt etiam ſupponendum, ſententiam diffinitiuam non eſſe, quæ aliam poſt ſe expectat, Aluar. Valaſc. conſultat. 47. per totam, num. 1. 2. & 9. Farinat. in praxi criminali, quæſt. 11. nu. 94. & 95, etſi dubitetur, an ſit diffinitiua, vel interlocutoria, eſt ſupponendum, vt melius valeat, Menoch. poſt alios quos refert libr. 6. præſumptionum, præſumpt. 4. nu. 21. quod conducit ad legis noſtræ veram interpretationem, vt, ſcilicèt, loquatur in eo caſu, in quo, vel ſuapte natura ſententia diffinitiua gradu reuiſionis fertur, vel quando adeſt dubitatio, an interlocutoria, vel diffinitiua ſit, quo caſu declaretur diffinitiua vltima, lata in dicto gradu de reuiſta, habeat locum deciſio, & determinatio noſtræ legis, & quando non eſt locus ſupplicationi, quia lis finitur per primam ſententiam Conſilij, vel Senatus Regij, eo caſu quo aliam non expectet, vel expectare non poſſet: cum qua noſtra lege eo caſu quo lis eſt finita per ſententiam Præfectorum Prætorio non poſſe retractari, eſt caſus expreſſus, & fere ad literam traducta, ex l. finali in fin. C. de fide inſtrument. cum adductis à Boer. deciſ. 307. num. 1. præſupponendo Præfectis Prætorio ſucceſiſſe Regales Chancellarias, Guido Papè deciſ. 9. & 50. Grammat. deciſ. 19. num. 13. Gregor. Lop. in l. 4. tit. 24. p. 3 Bobadilla alios referens, lib. 5. cap. 3. num. 57. Parlador. differen. 10. num. 1. vbi bene.