Tractatus de casibus curiae., "Quintò, cõducit bona reſolu[*]tio, quã adducit Didac. Perez…"
author: Francisco Carrasco del Saz
source date: 1630
edition published: 2020-07-27
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quintò, conducit bona reſolutio, quam adducit Didac. Perez ad Seguram in l. Imperator, n. 141. ff. ad Treb. vbi inquit: Non obstante lege fori, quæ eſt d. l. 1. tit. 20. de los adulterios, poſſe ex officio per Iudices puniri mulieres vxoratas, quæ ſunt publicæ meretrices, verba Didaci Perez hæc ſunt. Et quia notabilia ea referre libuit, & quod iſtæ meretrices, nuptæque male viuunt, per Iudices puniendas eſſe ſemper exiſtimaui, nam tales meretrices vxoratæ fictæ multoties contrahunt matrimonium ad cautelam, vt poſſint ſe probare vxoratas eſſe, & ſub hac ſpecie agni lupum gerunt, ex quibus plura damna veniunt matronis, & etiam alijs, vt in plurimum contigit, & patet 3. Regum 10. & Iudicum 16. quod etiam eſt ſingulare ad declarationem legis Regni, in qua cautum eſt, adulteram ab alio, quàm à marito non poſſe accuſari, vt intelligatur per prædict. argument. gloſſæ ſing. in l. fin. C. de plagiarijs, c. inter corporalia, §. ſed neque de tranſlat. Epiſcopi, vbi paria ſunt, non habere maritum, & habere, ſed vilem, & inutilem, de quo per Tiraq. l. 6. connub. n. 67. Bald. in l. 1. n. 16. C. de ædilitijs actoribus, vbi dicit: Quòd statutum puniens debilitante membrum, non comprehendit debilitantem membrum inutile. Hactenus Didacus Perez, ex cuius reſolutione duo notabilia in propoſito infero. Primum marito existenti inutili, vel mente capto, etiam ſi non adſit lenocinium, poteſt Iudex procedere ad punitionem vxoris eius adulteræ, ſi publicè, & cum magno ſcandalo adulteria committat. Secundum, quod maximopere conducit in his Indiarum partibus, ſi vxorata mulier, marito abſente, vt ſępiſsimè accidit, publicè ſe proſtituat, vel ſit in notorio adulterio per exilium, non obſtante, quod maritus abſens ſit, poteſt expelli à populo, vel ciuitate, vbi in peccato publico eſt, & pariter adulter; quod maximè locum habebit, ſi ſit vilis, vel humilis conditionis, paupervè, & iniqua, non ſit ſpes emendæ, quia antequam dicta interueniant, moneri debet. Ratio autem rationis eſt, quia generalis diſpoſitio dictæ legis fori non comprehendit hos caſus ſpeciales, niſi de eis ſpecialis mentio fieret, ita in alio propoſito reſoluit Marc. Anton. Anguiſol. cons. 1. n. 7. quem refert & ſequitur Cardin. Tuſch. ſub lit. D. conclus. 490 num. 21. conducit lex Decuriones, C. de ſilentiarijs, lib. 12. vbi gloſ. Bartol. in l. ſed & poſteriores de legibus: pari modo generalitas dictæ legis fori non extenditur ad prædictos caſus ſpeciales, nec ad illum de quo agimus, ſi cum adulterio ſit inceſtus, vel raptus, vel percuſsio, vel aliud crimen quod cum adulterio tendat in mortem mariti: & redeundo ad vnam ex primis illationibus, semper defendi; que auiendo muger caſada de vil, ò humilde condicion, que eſtè amancebada, eſtando ſu marido auſente en parte remota, ſe deue proceder contra ella, y ſin eſcriuir el nombre deſterrarla, ò que acuda a hazer vida con ſu marido, y para ello embarcarla para donde el eſtá, y que ceſſe la ofenſa de Dios, y eſcandalos en la Republica, que ſe ſiguen deſtos pecados publicos.