- Inſtitutio incerti de certis, vtrùm voluntati alterius committi poſſit, tam de iure communi, quàm de iure regio, ex deciſione l. 31. Tauri. lib. 2. cap. 6. num. 23. vbi ſcribentium quorundam huius regni ſententia probatur.
- Inſtitutio hæredis in arbitrium alterius colata, vtrum de iure communi valida eſſe debeat; ſic vt diſtingui debeat, an in liberam alterius voluntatem conferatur, an in arbitrium, prout in relictis particularibus diſtinguitur, lib. 2. d.c. 6. num. 14. & ſeq. vbi Caſtrenſis, & Cumani ſententiæ contrariæ: referuntur.
- Inſtantia cœpta cum maioratus poſſeſſore. tranſiit in ſequentes ipſius maioratus ſucceſſores, ita vt denuo lis non debeat cum eiſdem inchoari, ſed ſequens ſucceſſor in eo ſtatu iudicium ſubire debeat, in quo ab ipſo maioratus poſſeſſore relictum fuerit, lib. 2. cap. 9. numero 1.
- Inſtantia litis, tranſiit in ſucceſſorem etiam particularem rei, ſi ex neceſſitate ſuccedat, ſi autem voluntarius ſucceſſor ſit, non transfertur inſtantia, lib. 2. cap. 9. num. 2.
- Et neceſſitas duplici modo in propoſito conſideratur ibid. remiſſiuè. num. 3.
- Inſtantia vbi tranſit aduerſus aliquem, is citandus eſt, & re aſſumpta inſtantia actoris reproducuntur omnia acta, & docetur de tranſlatione iustitiæ; & ſic quoque vbi inſtantia tranſit aduerſus ſucceſſorem rei, omnia acta repetuntur, ibid. num. 4.
- Inſtantia iudicialis actiuè, & paſſiuè tranſit ad vniuerſales iurium ſucceſſores, ibidem, numero 5.
- Et eſt valde vtile, vt inſtantia tranſeat, propter expenſas, fructus, & acceſſiones, ibid. num. 6.
- Inſtantia generaliter tranſit in caſibus, vbi bona & iura transferuntur, lib. 2. d. cap. 9. num. 7.
- Inſtantia, an tranſeat in ſingularem rei ſucceſſorem in iudiciis realibus, & de opinione Bartoli, ibid. num. 8. & 9.
- Inſtantia cæpta cum teſtatore defuncto, licet tranſire debeat in fideicommiſſarium, cæpta tamen cum ipſo hærede, in fideicommiſſarium non tranſit, ibid. num. 10.
- Inſtrumenti publici ſolennia neceſſaria cenſeri nonnulla, ſine quibus minime conſequitur publicam authoritatem, nec authenticam fidem, quorum ſeptem, quæ potiſſima ſunt, vt inſtrumentum dicatur ſolemne, adducit Didac. Couarr. & late proſequuntur alij, qui ab authore referuntur, lib. 2. cap. 16. num. 2.
- Inſtrumentum habens ſolennia, præſumitur verum, validum, & ſolenne, lib. 2. cap. 16. n. 3.
- Et dicitur probatio probata, ibid. num. 4.
- Dicitur etiam euidentiſſima, ac pleniſſima probatio, ideo pro inſtrumento eſt magna præſumptio, & illi ſtatur, atque fides integra adhibetur, donec contrarium manifeſtiſſime probatur, ibid. num. 5.
- Inſtrumentum plenam facit probationem.
- Probatam, euidentem, ac manifeſtam, euidentiſſimam, realem, indubitatam, & notoriam, nec indiget diſceptatione ſori, & habet vim deciſionis cauſæ, & ex eo fundatur intentio, ibid. num. 6.
- Inſtrumentum plenam fidem facere, in ſolidum, & quoad omnia, ita vt omnes claufulæ in eo contentæ, cenſeantur adiectæ à Tabellione ex voluntate contrahentium, & ipſis petentibus, ibid. num. 7.
- Habet enim pro ſe inſtrumentum tres præſumptiones; prima eſt, quod ſit verum, & non falſum, nec ſimulatum: ſecunda, quod ſit ſolenne; tertia, quod ſcilicet omnia in eo ſcripta, de voluntate partium ſcripta cenſeantur, ibidem, num. 8.
- Inſtrumentum probare non ſolum id, quod expreſſe, & directe continetur in eo, ſed etiam id, quod indirecte, lib. 2. dict. cap. 16. num. 9. vbi etiam de intellectu text. in cap. cum olim. de cenſibus remiſſiue.
- Inſtrumentum in longinquis partibus confectum, vtrùm probet, quando apparet in eo publicam, & ſolennem formam interueniſſe, ibidem, numer. 10.
- Inſtrumento fidem adhibendam eſſe, cui alioqui iure fides adhibenda eſt, quanuis non appareat protocolum, lib. 2. d. cap. 16. num. 11.
- Inſtrumentum ita demum probationem plenam inducere, ſi notarius ſit omni exceptione maior; quod neceſſarium eſt, vt eius inſtrumentis plena fides adhibeatur, ibid. num. 12.
- Inſtrumentum reddi ſuſpectum ex qualitate ſcribentis, vt quia alias fecerit ſcripturas falſas, qui illud compoſuit, vel ex qualitate ſcripturæ, vel ex perſona producentis, item ex vitio viſibili, ideo inſtrumentum factum à notario ſuſpecto non probare, ibidem, num. 13.
- Inſtrumentum vtrùm probet, vel de falſo ſuſpectum ſit, quando notarius fuit condemnatus de falſo in officio, vel extra officium: & an ex falſitate vnius inſtrumenti reſultet ſuſpicio falſitatis, reſpectu aliorum inſtrumentorum, remiſſiue, ibid. num. 14. & 15.
- Inſtrumentum non continens veriſimile, ſuſpectum præſumitur, & falſum, & non probat, lib. 2. dict. cap. 16. num. 16.
- Inſtrumentum interlineatum, cancelatum, abraſum, appoſtillatum, & diuerſa manu, vel atramento ſcriptum, auctum, vel diminutum, an fidem faciat, ibid. num. 17. & duobus ſeq.
- Inſtrumentum raſum, an dicatur ſuſpectum, ſi in parte ſubſtantiali ſit raſum, & quæ dicatur pars ſubſtantialis, ibidem, num. 19. vbi etiam de protocolo, in parte ſubſtantiali raſo, remiſſiue.
- Inſtrumentum non probare; quando ſuſpicio falſitatis oritur ex vitio latenti, aut viabili ipſius inſtrumenti: tunc enim ſola ſuſpicio falſitatis habetur pro falſitate, ne inſtrumento fides detur, ibidem, num. 20.
- Niſi ſuſpiciones eſſent leues, & fragiles, ibidem, numer. 21.
- Vel niſi adeſſent probationes veritatis in contrarium, ex quibus inſtrumentum ipſum coadiuuatur. quod quoad iuuari poteſt teſtibus inſtrumentariis, & ſcripturis aliis, ibid. num. 22.
- Item niſi præſumptiones validiores adſint pro inſtrumento, quam ſint ſuſpiciones, quæ contra inſtrumentum allegantur, ibid. num. 23.
- Vel ſi accedit bona fama, & opinio notarij, quæ eſt ſufficiens præſumptio etiam ſola ad tollendas plures alias præſumptiones, quæ in contrarium occurrerent, ibid num. 24.
- Inſtrumenti falſitatem, præſumptionemve, aut ſuſpicionem falſitatis inſtrumenti argui ex multis, quæ ab authore remiſſiue recenſentur, lib. 2. d. cap. 16. n. 25. vbi refertur Menochius, decem caſus congerens. Adducitur etiam Maſcardus, præfationes quaſdam generales faciens, quæ iuſtam ſuſpicionem falſitatis inducunt, ac denique Petri Surdi. Hyppoliti Riminaldi, & Ioannis Vincentij Hondedei, conſilia nonnulla in propoſito commendantur.
- Inſtrumenti falſitatem, vel quod deeſt in inſtrumento probari poſſe per teſtes, lib. 2. d.c. 16. n. 26.
- Id tamen dupliciter contingere poſſe, ſi teſtes, vel inſtrumentarij, vel ex non deſcriptis contradicant inſtrumento, aut aliquomodo illud impugnent, ibid. num. 27.
- Inſtrumentum publicum, tam de iure communi, quam de iure regio, quot teſtibus reprobari poſſit, & cuius qualitatis & conditionis debeant eſſe teſtes, qui inſtrumentum publicum impugnare, aut ſubuertere intendunt, & qualiter deponere debeant, remiſſiue, vbi inter alios multos Menochius, & Couar. hac de re commendantur, lib. 2. d. cap. 16. num. 28.
- Inſtrumentum nullam fidem facere, ſed reprobari omnino, cum teſtes in eo nominati, dixerint, ſe inſtrumenti confectioni non interfuiſſe, ibid. num. 29.
- Quid ſi vnus teſtis tantum inſtrumentarius contradicat, integro ſtante teſtium numero, ibidem num. 30.
- Si probatum fuerit aliter ſcripſiſſe notarium in inſtrumento, quam à partibus actum fuerit tempore actus celebrati, non inde inferri debet, eum per dolum dixiſſe, cum eſſe poſſit, quod per errorem, ibid. num. 31.
- Contra inſtrumentum vbi aliqua opponuntur, nullitatem, vel falſitatem reſpicientia, vel quid aliud ſimile, aut propter aliquas ſuſpiciones extrinſecas, eſt in indicis facultate, aut arbitrio, inſtrumento fidem adhibere, vel non adhibere, ibidem, num. 32.
- Et vere materiam hanc arbitrariam eſſe, ſiue iudicis arbitrium hac in re multum poſſe, ibidem, num. 33.
- Probatio contra inſtrumentum debet eſſe manifeſtiſſima, & concludens, nec probatio præſumptiua ſufficit, ibidem, num. 34.
- Ratio eſt, quia notatius habet præſumptionem iuris pro ſe, ideo, liquidiſſime conſtare debet de falſitate contra cum, ibid. num. 35.
- Pro inſtrumento, etiam in dubio fit præſumptio; adeò vt cæteris etiam paribus, vel in obſcuro, ſemper contra falſitatis præſumptionem fiat interpretatio, ibid. num. 36.
- Præſumptiones hinc inde, cum adſunt tam contra inſtrumentum, quam pro eo, ita vt poſſit dici res in obſcuro manere, vel præſumptiones pares eſſe; tunc in dubio iudex inſtrumento adhærere debet, & pro eo iudicare, ibidem, num. 37.
- Inſtrumentum aduerſus nonnullas ſuſpiciones de falſo, defendi poſſe multis modis, quos in er alios authores, erudite quidem, & vtiliter conſiderauit Hyppol. Rimin. in conſ. 58. volumine 1. qui hac de re videndus erit omnino, ibidem, num. 38.
- Inſtrumentum publicum tripliciter conſiderari communiter, aut enim eſt protocolum, ſeu regiſtrum, aut originale, vel authenticum, aut exemplum ſumptum, vel tranſumptum, lib. 2. dict. cap. 16. num. 39.
- Inſtrumentum deſumptum ex protocolo, ſeu regiſtro vitioſo, & non ſolenni nullum eſſe, tanquam extractum & productum ex radice infecta, lib. 2. d.c. 16. num. 45.
- De inſtrumenti viribus, aut validitate, quoties dubitari contingit, recurritur ad protocolum, tanquam ad fontem & matricem, ibidem num. 48.
- Inſtrumentum originale, vel authenticum, dicitur prima ſcriptura, quæ ab eodem Tabelione à partibus rogato ex protocolo à ſe confecto extrahitur, & partibus datur, lib. 2. dict. cap. 16. num. 49.
- Nec poteſt amplius quam ſemel dari, niſi caſu amiſſionis probato coram indice, & ipſius authoritate, ex partis citatione interueniente: ac denique concurrentibus his, quæ adducit Couarr. ab authore relatus, ibidem, numero 50.
- Inſtrumentorum exemplis, aut exemplaribus, fidem adhibendam non eſſe in iudicio, lib. 2. d. cap. 6. num. 52 & 53. vbi ratio redditur.
- Inſtrumentum mentionem faciens de alio regulariter non probare, ibid. num. 60.
- Institutionum ſui crediti, cum creditor debitori ſuo reddidit, præſumitur remiſiſſe creditum, atque ita virtute taciti pacti, debitorem ipſum liberaſſe, lib. 2. cap. 23. num. 1. & vide, n. 2. vbi ratio redditur, & num. 3. vbi in pignore diuerſum ius conſtituitur.
- Inſtrumentum in quo duo erant obligati, cum creditor tradidit alteri eorum, præſumi debet liberatio debitoris, cui traditum eſt inſtrumentum, ac etiam coniectura ſumi, quod eidem donauerit actionem, aduerſus alterum debitorem competentem ſibi, lib. 2. dict. cap. 23. num. 4. idque ex ſententia Guillielmi Cunei, Bartoli, & aliorum: quæ num. ſeq. approbatur, contra vero ex ſententia aliorum, vt ibidem. traditur ex numero 9. cum ſeq.
- Inſtrumenti redditio per creditorem debitori facta, quando poteſt afferre aliam vtilitatem, nunquam præſumitur remiſſio debiti, ibidem, num. 11.
- Inducta ad reſtrictionem, ſeu diminutionem, augmentum operari non poſſunt, lib. 2. cap. 13. num. 39.
- Infamis infamia facti dicitur ille, cuius opinio apud probos viros læſa eſt, & onerata, lib. 2. cap. 19. num. 49.
- Interpretatio fieri non debet contra id, quod veriſimile eſt, aut magis communiter practicatur, lib. 2. cap. 20. num. 23.
- Inuentarium non operatur, quin hæres voluntatem teſtatoris ſeruari teneatur, lib. 2. cap. 24. num. 22.
- Tenetur enim hæres voluntatem defuncti adimplere, nec ei contrauenire poteſt, quando aliquid ex hæreditare percipit, licèt inuentarium confecerit, ibidem num. 23.
- Inuentarium, non ob aliam cauſam introductum à lege dicitur, quam vt tollatur occaſio committendæ fraudis ab hærede, ne ſcilicet valeat occultare bona hæreditatis, lib. 2. dict. cap. 24. num. 33.
- Item, ne hæres teneatur creditoribus vltra vires hæreditarias ex propriis bonis, ibidem, num. 34.
- Non autem in iniuriam, aut damnum creditorum, vt aliud pro alio ſolui poſſit, ibidem, num. 35.
- Ioannes Bolognetus, tractatu, reſolutione, & explicatione materiæ lucriceſſantis, & damni emergentis; multos alios antecellit, idcirco videndus erit omnino, lib. 2. cap. 1. num. 4.
- Ioannis Bologneti reſolutio, pro ſententia authoris ponderata, lib. 2. cap. 21. num. 18.
- Ioannes Vincentius Hondedei laudatur, & eiuſdem ſententia probatur, lib. 2. cap. 5. num. 70.
- Ioannis Andreæ doctrina, quod promittens ſe obligaturum ad decem intra certam diem, die adueniente, ſtatim conueniri poſſit, ac ſi de præſenti ſe obligaſſet; defenditur, atque explicatur per amorem, lib. 2. cap. 3. num. 1. & ſeq. & per totum caput.
- Ioannis Andreæ ſententiam, intellectam in terminis, in quibus ipſe loquitur, veriſſimam quidem eſſe, & tenendam omnino, idcirco merito probaſſe eam infinitos authores, & contrarium tenentes, decipi manifeſte, ibidem, num. 10. & vide num. ſeq.
- Ioannis Andreæ doctrinam ſuperius adductam, reddi certiorem hodie ex deciſione, l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, dum probat lex illa, quod qualitercunque conſtiterit, aliquem ſe velle obligare, remaneat obligatus, ibid. num. 16.
- Ioannis Andreæ doctrinam relatam ſupra, in aliis terminis intellectam, periculoſam eſſe, nec tenendam quidem: ìdque per rationes, authoritates, & deciſiones Doctorum traditas à Tiraquello, & aliis, qui recenſentur, ibid. num. 18.
- Maximè in promiſſione de vendendo, in qua verius eſt, promiſſionem differre ab ipſa venditione, nec promittentem vendere certo pretio, dici poſſe iam vendidiſſe, ibidem, num. 19.
- Et inter hunc caſum, & caſum Ioannis Andreæ, veram rationem differentiæ reddidiſſe Rolandum, ad quem author ſe remittit, ibidem, num. 20.
- Ioannem Coraſſium recte intellexiſſe materiam, capite 17. huius libri, multa tamen prætermiſiſſe, quæ ab authore adnotantur, lib. 2. dict. cap. 17. num. 20.
- Ioannis Parladorij ſolutio, nouiter & vere diluitur, lib. 2. cap. 13. num. 4.
- Ioannem Parladorium, contra communem ſententiam ſcribentium huius regni, minus bene expendere. l. Regiam. 12. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, lib. 2. cap. 13. num. 8.
- Ioannis Parladorij contra communem ratio quædam diluitur, & inter deſcendentes nullo caſu conſiderari electionem, ſeu meliorationem ad tertium in quo non detur aliquo reſpectu prælatio, & vere, & concludenter demonſtratur ab authore, lib. 2. d. cap. 13. num. 11.
- Ioannes Parladorius, lapſus errore manifeſto, dum exiſtimauit, maiori ratione competere patri ius meliorandi in tertio bonorum, quando vnicum filium habet, quam cum habet plures; vt nouiter, & concludenter oſtendit author, lib. 2 cap. 13. num. 18.
- Ioannis Parladorij contra communem ſcriptorum huius regni ſententiam, fundamenta duo adducta, lib. 2. dict cap. 13. num. 25. & num. ſeq. ſatisfactum eiſdem.
- Ioannis Parladorij contra communem ex l. 27. Tauri, fundamentum deductum, non ſubſiſte. re, ibidem, num. 26.
- Ioannes Parladorius, contendens nullam diſcriminis cauſam poſſe dari, quare magis tertia bonorum portio computetur intra legitimam vnico filio exiſtenti, quam exiſtentibus pluribus, deceptus aperte; & diſcriminis ratio noue conſiderata aduerſus ipſum per authorem, lib. 2. d. cap. 13. num. 28.
- Ioannis Parladorij fundamentum contra communem ex. l. 27. Tauri deductum, fallax eſſe, & minus idoneum, ibid. num. 29. vbi traditur verus ſenſus legis. 27. Tauri.
- Ioannis Parladorij obiectum aduerſus ipſum retorqueri poſſe, lib. 2. d. cap. 13. num. 35.
- Ioannis Parladorij ſententia contra communem, quod vnico filio melioratio tertij bonorum fieri poſſit; nouiter, & melius quam antea erat, improbata per authorem, lib. 2. cap. 13. per totum.
- Ioſephum Maſcardum, pleniſſima, & abſoluta, atque diſtincta manu ſcribere in materia lucriceſſantis, & damni emergentis, idcirco præ oculis habendum, & omnino legendum, lib. 2. cap. 1. num. 6.
- Ioſephi de Ruſticis, tractatus plenus, an & quando liberi in conditione poſiti cenſeantur vocati, authoris manum ligauit, vt amplius in ea materia inſiſtere nollet, ſed ad ipſum, & alios lectorem remitteret, lib. 2. cap. 12. num. 6.
- Iulij Clari ſententia refertur, & de veritate eius diſcutitur, lib. 2. cap. 19. num. 21. & 22.
- Iudicium, quod à principio erat nullum, ex iure ſuperuenienti confirmatur, lib. 2. cap. 13. num. 46.
- Iudicium proprie incipere à litis conteſtatione. non vero à citatione, lib. 2. cap. 29. num. 10.

- L.

- LAurentij de Pinu reſolutio, in conſ. 90. num. 9. lib. 1 quod deciſio l. bene à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, procedere non poſſit in donatione, vel alienatione facta à principe Eccleſiaſtico, nouiter & verè improbata, lib. 2. cap. 5. num. 71.
- Laurentij de Pinu ratio in propoſito ſuperiori, euidenti ratione deſtructa ab authore, ibidem, num. 72.
- Legatum in dubiis, videtur tranſlatum in alium cum onere ſuo, lib. 2. cap. 4. num. 20.
- Legatum, fideicommiſſum, & omnis alia diſpoſitio, in dubio cenſetur pura, ſi in ea non inſeratur dies, nec conditio, nec in dubio conditio præſumitur adiecta, lib. 2. cap. 4. numero 35.
- Legatum, an, & quando cum eiſdem conditionibus tranſlatum præſumatur, pleniſſimè actum, remiſſiuè, lib. 2. cap. 4. num. 116. Legatum tranſlatum ab ipſo teſtatore de eadem
- perſona in eandem perſonam, non transferri cum eadem conditione, & onere, lib. 2. cap. 4. num. 121.
- Legata ab inſtituto relicta, præſumi repetita à ſubſtituto, & de hoc accuratè, & diligenter actum per Menochium, lib. 2. cap. 4. numero. 125.
- Legati repetitionem fuiſſe à lege introductam, ne teſtator fruſtra legaſſe videatur, lib. 2. cap. 4. num. 125.
- Legatum relictum in arbitrium, vel in voluntatem ipſius legatarij validum eſſe, lib. 2. cap. 6. num. 32.
- Adiecta tamen conditione, ſi velit, aut ſi voluerit, conditionale eſſe, nec ad hæredes tranſmitti, niſi legatarius declaret ſe velle, lib. 2. d. cap. 6. num. 33. & 34.
- Legatum, vel fideicommiſſum in meram hæredis voluntatem relictum, non valere, in arbitrium tamen, vel arbitrio hȩredis poſſe relinqui, lib. 2. cap. 6. num. 35.
- Legatum, cum arbitrio hæredis relinquitur, ex boni viri arbitrio legatario debetur, ſi hæres arbitrari nolit, aut ſit in mora arbitrandi, ſiue arbitretur aliter, quam bonus vir arbitraretur, lib. 2. d. cap. 6. num. 36. & vide num. 50.
- Legatum, cum arbitrio hæredis ponitur, ex lege quadam partitæ omnino debetur, niſi hæres iuſtam habeat contra dicendi cauſam, ibidem, num. 37. & vide num. 50. vbi dicta lex partitæ explicatur.
- Legatum in voluntatem hæredis collatum, ex lege quadam partitæ validum eſſe, atque ex nutu hæredis omnino pendere, ſic vt in eius voluntate poſitum ſit rem dare, vel non dare legatario, quod de iure communi ſecus erat, quia initio legatum nullius momenti fuerat, lib. 2. d. cap. 6. num. num. 38. & vide num. 39. vbi ex noua authoris conſideratione, dicta lex partitæ confirmata videtur ex deciſione leg. 31. Tauri.
- Legatum, vel fideicommiſſum, in liberam & abſolutam cuiuſque tertij voluntatem conferri non poſſe; vt lego Titio centum, ſi Sempronius voluerit: in arbitrium tamen conferri poſſe, quod ad arbitrium boni viri reducitur, lib. 2. d. cap. 6. n. 40. & de ratione differentiæ, vide ibid. n. 44. in fine.
- Legatum poſſe conferri in liberam voluntatem alterius, quam hæredis, ex ſententia quorumdam quæ ab authore improbatur, lib. 2. d. cap. 6. num. 41. & ſeq.
- Legatum in liberam cuiuſque tertij voluntatem, ex legibus partitæ conferri non poteſt, ſicut nec de iure communi conferri poterat, ibidem, num. 45.
- Legata, ac etiam diſpoſitiones aliæ particulares quæcumque, ex legibus Tauri, in voluntatem alterius validè conferuntur ex ſententia Petri de Peralta, quæ ab authore probatur. ibid. n. 46 & num. 39.
- Legatum certæ quantitatis, aut certæ ſpeciei relictum alicui, ſi Titius arbitratus fuerit, non eſſe purum, ſed conditionale, ac per conſequens Titio non arbitrante, vel arbitrari nolente, aut in mora arbitrandi exiſtente, legatum corruere, ſicut defectu cuiuſlibet conditionis ex ſententia communi, lib. 2 d. cap. 6. num. 47.
- Contra ex ſententia Cumani, Socini, & aliorum, quam probauit author ibid. ex num. 48. vſque ad num. 51.
- Legatum, pecuniarum certa quantitas cum legatur, veluti centum, aut quinquaginta; & iubet teſtator legatum in pecuniis ſolui, veluti ſi dixerit; lego Titio centum, quæ in pecuniis illi præſtari volo, aut lego Titio centum in pecuniis: vtrùm hæres præcisè teneatur legatum in pecuniis ſoluere, etiamſi pecunia in hæreditate non ſit, lib. 2. cap. 24. ex num. 4. vſque ad numerum 17.
- Legatum quantitatis, aut certæ ſummæ pecuniarum cum ſimpliciter fit per teſtatorem, & pecunia in hæreditate non repertur, ipſa tamen hæreditas ſoluendo eſt, vtrùm hæres cum beneficio legis, & inuentarij, præcisè in pecunia ſoluere teneatur, nec liberetur, etiam tot bona hæreditaria in ſolutum dando, lib. 2. cap. 24. ex num. 17. cum multis ſequentibus, vbi diuerſæ ſententiæ proferuntur, & in præfato dubio vera, & notanda reſolutio traditur.
- Legitimatus ſubſtitutum excludit, & conditionem facit deficere, ſi teſtator dixerit, ſi hæres deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, lib. 2. cap. 11. num. 27.
- Legitimatus non excludit ſubſtitutum, quando teſtator dixerit, & ſi deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus legitimè natis, vel ex legitimo matrimonio, ibid. num. 28. & vide num. 26. vbi agitur an legitimatus per reſcriptum principis, ſit verè legitimus.
- Legitima quod ſit quota hæreditatis ex ſententia multorum, lib. 2. cap. 13 num. 30.
- Legitima quod ſit quota bonorum ex ſententia aliorum ibid. num. 32.
- Legitima filiorum, vt æſtimetur, conſideratur tempus mortis illius, de cuius bonis legitima debetur, lib. 2. cap. 13. num. 52.
- Lex, quæ ſtatuit, legata ab inſtituto, eſſe repetita in ſubſtitutum, eſt fundata in ſola coniecturata mente teſtatoris, quam ob æquitatem quandam eiuſmodi fuiſſe lex coniicit, lib. 2. cap. 4. num. 124.
- L. omnes, & l. bene à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione materiam, plena manu tractatam ab his, qui ab authore recenſentur, lib. 2. cap. 5. num. 2.
- L. omnes, & l. bene à Zenone, diſpoſitio, vtrùm habeat locum in iuribus dotalibus: & Conſilium Baldi. 359. lib. 3. eleganter, atque vtiliter explicatum ab Sfortia, remiſſiue, ibidem, num. 3.
- Legis bene à Zenone, & ſimilium deciſio, tot habet limitationes, & exceptiones, vt nunquam fere ipſarum deciſio practicari potuerit ex ſententia quorundam; ſed author earum deciſionem, non ita ſterilem arbitratur, imo potius in publicis cauſis, & practicis negotiis frequenter allegari, multíſque conducibilem eſſe teſtatur, ibid. num. 4.
- L. bene à Zenone. C. de quadriennij præſcriptione. non procedit, quando actor prætendit cauſam ab vno principe, reus vero ab alio, ibid. num. 5.
- L. omnes, & l. bene à Zenone, diſpoſitio, velut rigoroſa reſtringenda eſt, atque ſtrictiſſime interpretanda, ſic vt quilibet error, ſeu modicus defectus faciat eam ceſſare, ibidem, numero. 6.
- L. bene à Zenone, cum ſimilibus, non procedit in præiudicium minoris; & in rebus ſuis, ex ſententia communi Doctorum, dict. cap. 5. num. 7.
- Qui concordant in hoc, nempe quod in propoſito caſu per beneficium reſtitutionis in integrum, minori ſuccurrendum ſit, non tamen in ſpecie declarant, vtrùm reſtitutio hæc contra principem, aut fiſcum concedenda ſit, an vero contra emptorem, ſiue donatarium, ad rem ipſam recuperandam, ibidem numero 8.
- Nec etiam exprimunt tempus reſtitutionis petendæ; alij enim ſimpliciter dicunt, quod dictæ leges non habent locum in rebus minoris, alij vero quod contra diſpoſitionem earum minor venit reſtituendus, ibid. num. 9.
- Idcirco, pro expedita, breui tamen, & diſtincta reſolutione, vltra omnium ſcribentium ſententiam, nonnulla conſtituere duxit author, ibid. num. 10. & ſeq.
- L. bene à Zenone diſpoſitio, comprehendit minores, & res eorum ex ſententia authoris cum aliis, ibid. num. 11.
- Lex generaliter loquens, comprehendit omnes, & quaſcunque perſonas etiam priuilegiatas, ſi in ea re, de qua agitur, non reperiuntur habere priuilegium aliquod peculiare, lib. 2. dict. cap. 5. num. 12.
- Lex generaliter loquens, comprehendit perſonam minoris, ibid. num. 13.
- L. bene à Zenone, & l. omnes. C. de quadriennij præſcriptione, diſpoſitio, in præiudicium Eccleſiarum, ſiue in rebus earum à principe donatis, vel aliter alienatis non procedit: idcirco emens à principe, aut ex donatione, aliove titulo accipiens rem Eccleſiæ; ſecurus non eſt, & ad rem ipſam conſequendam Eccleſia poteſt experiti, libro 2. dict. capite 5. numero 25.
- Lex ſecularis, fiue conſtitutio, aut diſpoſitio quæcunque, vtilitati, aut libertati Eccleſiæ contraria, vel de Eccleſiis: earúmque bonis diſponens, nulla eſt ob defectum poteſtatis condentis, neque etiam etſi fauorabilis ſit, niſi ab Eccleſia probetur, vel niſi in vim priuilegij lata ſit, lib. 2. dict. capite 5. numero 26.
- L. bene à Zenone, & l. omnes diſpoſitio contra Clericum, cuius res à principe ſeculari donaretur, vel aliter alienaretur, non procedit, lib. 2. dict. capite 5. numero 28.
- L. bene à Zenone, in pia cauſa, ſiue in rebus piis à principe ſeculari donatis alteri, vel aliter alienatis non procedit, ibid. num. 29.
- L. bene à Zenone deciſio, quæ in præiudicium Eccleſiarum non procedit, vtrùm in fauorem Eccleſiarum locum habeat, quam res priuati, ipſi Eccleſiæ concederetur, vel aliter alienaretur, ibid. n. 33. & ſeq.
- L. bene à Zenone Decio, perdura eſt, & maximum rigorem continet, ibid. n. 38.
- L. bene à Zenone, in fauorem Eccleſiarum locum non habet ex ſententia quorundam, ibidem, num. 47.
- Contra ex ſententia Abbatis, Barbaciæ & aliorum, quæ per authorem magis probatur, & concludentibus rationibus corroboratur, ibid. n. 48. & ſeq.
- L. bene à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, procedit, quando princeps ignoranter, & bona fide rem alienam donauit, aut aliter alienauit, credens ſuam eſſe, & non ad alium pertinere, lib. 2. d.c. 5. num. 60.
- L. bene à Zenone, inter laicos ſeruatur etiam de iure canonico, reprobata opinione quorundam diſſentientium, ibid. num. 67. & ſeq.
- Lex ciuilis, deficiente canonica, etiam in foro canonico obſeruatur, lib. 2. d. cap. 5. num. 68.
- L. bene à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, generaliter procedit in omni principe habente iura imperij, & non recognoſcente ſuperiorem, ibid. num. 73.
- L. bene à Zenone, & ſimilium deciſio, vtrùm procedere debeat, ſi princeps, vel fiſcus ceſſerit iura ex cauſa confiſcationis, remiſſiuè, ibidem, num. 54.
- L. 2. C. de reſcindenda venditione nouum ius attulit, & Iureconſultis antiquis, quorum reſponſa extant in pandectis incognitum, lib. 2. cap. 8. num. 1.
- L. 2. C. de reſcindend. vendit. materiam tractatam à multis, qui ab authore præcitantur, lib. 2. d.c. 8. num. 2.
- L. 2. C. de reſcind. vend. deciſionis rationes, melius quam antea fuiſſent, ab authore explicatæ, lib. 2. d. cap. 8. per totum.
- L. 2. C. de reſcind. vend. remedium; ex humanitate magis, quàm ex iuris rigore introductum, ibid. num. 11.
- L. 2. C. de reſcindenda venditione, remedio, quare intra dimidiam læſis ſuccurſum non ſit, ibid. num. 17.
- L. in hoc iudicio, ff. familiæ erciſcundæ, procedit in reſtitutione, quæ fit iudicio reali, lib. 2. dict. cap. 9. num. 13. & vide ibidem, ex num. 2. cum ſequent. vbi nonnulla dicuntur in propoſito illius text.
- L. fin. C. de his qui veniam ætatis impetrauerunt, contra Decium expenditur, & reſpondetur eidem, lib. 2. cap. 11. num. 41.
- Lex, vel canon, quando vtitur aliqua dictione ratione frequentioris vſus, non per hoc excludit, nec ſtat excluſiuè, quin etiam habet locum in aliis caſibus, lib. 2. cap. 13. n. 5.
- Lex, id quod facile exprimere potuiſſet, ſi voluiſſet, nec expreſſit, videtur in conſideratione non habuiſſe, ibid. num. 6.
- L. 5. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, communi ſententiæ ſcriptorum huius regni non obſtare, contra Parladorium, ibidem, numero 7.
- L. vtrùm. ff. de aſſignandis libertis, quod optime vrgeat pro communi ſententia ſcriptorum huius regni, contra Parladorium, ibidem numero 14.
- Leges in plurali loquentes, verificantur in vno, ſi eadem ſit ratio, ſecus ſi diuerſa, quia tunc verba pluralis numeri, non verificantur in ſingulari: libro ſecundo, capite 13. numero 24.
- L. hæreditas. 53. ff. de petitione hæreditatis, verba referuntur, & de intellectu illius text. latè agitur, libro 2. cap. 17. ex num. 1. cum ſequentibus.
- L. nihil aliud. ff. de verbor. ſignificat. ponderatur contra ſententiam communem, lib. 2. cap. 17. num. 4.
- L. hæreditas. 53. ff. de petitione hæreditatis, quod male expendi ſoleat communiter, lib. 2. d.c. 17. num. 8.
- L. hæreditas. 53. ff. de petitione hæreditatis, verus traditur intellectus, ibidem, numero 13. & ſeq.
- Lex peculium naſcitur. ff. de peculio, explicatur, lib. 2. d.c. 17. num. 36.
- L. cum donationis. C. de tranſactionibus expenditur, de qua agitur, & de ſententia gloſſæ, ibid. lib. 2. c. 18. num. 57.
- L. imperator. §. cum quidam. ff. de legatis ſecundo, explicatur, libro 2. capite 18. numero 58.
- L. 2. tit. 4 part. 6 quam Burgos de Pace expendit, in neutram partem induci poteſt, lib. 2. cap. 18. num. 59.
- L. finalis, tit. 8. part. 6. pro opinione Angeli, vere non facit, vt contra Gregorium Lopez, & Hieronymum de Zauallos, adnotauit author, lib. 2. cap. 19. num. 44.
- L. 1. tit 4. de los teſtamentos. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, expendi poſſe pro opinione Baldi contra Angelum, & ſequaces, lib. 2. cap. 19. num. 45.
- L. fratres. C. de inofficioſo teſtamento, cùm alternatiue loquatur, ſufficit, quòd vna qualitas ex illis tribus concurrat in hærede ſcripto; & ſic, vel quod ſit infamis, vel turpis perſona, aut leui macula notetur, lib. 2. cap. 19. num. 48.
- L. 12 tit. 7 part. 6. nouiter ponderatur, lib. 2. cap. 19. num. 18. & num. 27.
- L. 2. tit. 15. part. 2. in verſic. è aun mandaron que ſi el fijo mayor, motiuum præcipuum adducitur, lib. 2. cap. 20. num. 20.
- L. ſi libertus præterito. §. 1. ff. de bonis libertorum, latius & melius quam antea fuiſſet explicata, lib. 2. cap. 20. num. 30. & numero 35. & ſeqq.
- Lege duodecim tabularum, in ſucceſſione aui ab inteſtato, nepotem in locum patris præmortui ſuccedere, atque repræſentando eum, cum patruo ſimul ad ſucceſſionem aui vocari, lib. 2. cap. 20. n. 31.
- Idque in ſucceſſione aſcendentium tantum admiſſum fuiſſe, nam agnati tranſuerſales ſecundum gradus prærogatiuam vocabantur, lib. 2. d.c. 20. num. 32.
- Nec filius repræſentabat gradum patris ſui prædefuncti, ibid. num. 33.
- Iuſtinianus vero in tranſuerſalibus primi gradus hoc emendauit, ſtatuitque, in ſucceſſione fratris defuncti admittendos ſimul cum patruo, hoc eſt cum fratre, alterius fratris filios ſuperſtites, ſed extra filios fratrum, repræſentationi locum non eſſe, ibid. num. 34.
- Legis 41. Tauri materia, plene explicata, remiſſiuè, lib. 2. cap. 22. num. 34.
- L. 2. tit. 15. part. 2. optime ponderata, lib. 2. cap. 22. num. 36.
- L. 1. C. de donationibus, ſi rectè ponderetur, negari non poſſe, quin Bartoli ſententiam probet, vt aduertit author, lib. 2. cap. 23. num. 19. & ſequent.
- L. vltima. C. de pact. conuent. tam ſuper dote, &c. quod male citetur communiter contra Bartolum lib. 2. cap. 23. num. 29. & de eadem. l. vide, ibidem num. 33.
- L. ſi pecunia. 12 ff. de legatis ſecundò, vtrùm corrigatur hodie ex deciſione. l. vltimæ. §. etſi præfatam. C. de iure deliberandi, lib. 2. cap. 24. numero 30. vbi agitur de intellectu illius text. & numero 36. & 37. & ferè per totum caput.
- Limitata cauſa limitatum producit effectum, tam in diſpoſitionibus teſtatorum, quam in aliis caſibus, idque nonnullis exornatum, & declaratum, remiſſiuè, libro 2. capite 4. numero 129.
- Liberi in conditione poſiti, an, & quando cenſeantur vocati, & quæ coniecturæ vocationem, vel grauamen in re dubia inducant, lib. 2. cap. 12. per totum.
- Liberationem à Titio Sempronio conceſſam hac conditione, ſi Sempronius Titium hæredem fecerit, validam eſſe ex ſententia multorum, lib. 2. cap. 18. num. 72.
- Ludouicus Molina, è Societate Ieſu Religioſus laudatur, lib. 2. c. 1. n. 9.
- Ludouici Molinæ, è Societate Ieſu Religioſi, Michaëlis Salonis Valentini, & Alphonſi Villagutta reſolutiones, in materia lucri ceſſantis, & damni emergentis, adeò plenas, & abſolutas eſſe, vt prædicti authores, nihil, quod in propoſito excogitari poſſit, intactum relinquant, lib. 2. d.c. 1. n. 10.
- Ludouici Molinæ rationem in quæſtione quadam maioratus, non conuenire caſui propoſito; & eidem nonnulla obſtare, quæ ſubtiliter, & vere adnotauit author, libro ſecundo, capite ſecundo, num. 21.
- Ludouicus Molina laudatur, & eiuſdem reſolutiones circa quæſtiones omnes capite 4. huius libri commendantur, libro 2. dict. cap. 4. num. 6.
- Ludouici Molinæ, ex mente aliorum, ad contrarietatem Abbatis, & Annaniæ, concordia relata, & per authorem probata, lib. 2. capite 4. num. 26. & vide num. 136. & ſeq.
- Ludouicum Molinam, deceptum aperte, allegando Burgos de Pace, in fauorem Abbatis, cum potius ille Annaniæ ſententiam conſtanter defendat, & ad conſilium Abbatis, multas ſolutiones aſſignet, libro ſecundo, capite 4. numero 142.
- Ludouicum Molinam, indubio quodam maioratus excitato per authorem, cap. 18. huius libri, numero 55. nihil reſoluiſſe, ſed dixiſſe dumtaxat videnda eſſe ea, quæ circa id congeſſerunt nonnulli authores, qui ab authore præcitantur, libro 2. dicto capite 18. numero 60.
