- Nominandi aliquem ad emphyteuſim poteſtatem habens, ſi per verba enunciatiua nominationis grauauit eum, eo ipſo inducitur diſpoſitio & nominatio, lib. 2. cap. 26. num. 82.

- O

- ORdo datus inter primo nominatos ſeruari debet inter reliquos ſubſtitutos, lib. 2. cap. 4. num. 14. quod intellige, vt declaratur ibi, ex num. 101. cum ſeq.
- Ordo vocationum & ſubſtitutionum, qui in. l. 27. Tauri, quoad meliorationem tertij præſcribitur; præciſſus eſt & ſubſtantialis & ad vnguem obſeruari debet, ſic vt nullo modo præuerti poſſit, nec alterari, lib. 2. capite 7. num. 2.
- Ex ordine ſcripturæ præſumptio reſultans, in maioratibus quod maximi momenti ſit, lib. 2. cap. 26. num. 7.
- Opinio communis omnino amplectenda eſt, lib. 2. cap. 13. n. 33.
- Maxime, ſi melioribus & fortioribus rationibus ſit comprobata, ibid. num. 34.
- Opinio magis amplectenda eſt, quæ plures conciliat, quam altera ex opinionibus conciliatis; maxime in caſu dubio, libro ſecundo, capite 23. num. 15.

- P

- PAtrentes, qui filio furioſo, vel mentecapto exemplariter ſubſtituunt, deficientibus liberis mentecapti, tenentur illi ſubſtituere alios fratres eiuſdem, poſſunt tamen vnum, vel certos, vel omnes ſubſtituere, lib. 2. cap. 7. num. 10.
- Patrem & filium eandem perſonam eſſe, & non viderideficere patrem, cum ſupereſt filius ex illo, idque non modo ſecundum fictionem, ſed nec etiam iuxta naturam, lib. 2. capite 20. num. 17.
- Pater ſi primogenitus erat, aut primus in ſucceſſione, filius etiam iudicari debet primus, aut primogenitus in eadem ſucceſſione, lib. 2. cap. 20 num. 18.
- Pactum reciprocum inter coniuges de ſuccedendo, an valeat tam de iure communi, quam de iure regio, lib. 2. capite 18. num. 15. vbi nonnulla conſiderauit author, ad quæ nullus antea reſpexit.
- Pacto & conuentione contrahentium effici poteſt, ne ſit locus beneficio authent. hoc niſi debitor C. de ſolutionibus, hoc eſt, vt debitor quantitatis, etſi careat pecuniis, non audiatur volens dare aliquid de bonis ſuis immobilibus in ſolutum creditori, quamuis aliàs pacto ceſſante poſſit ex illo textu, libro 2. capite 24. num. 9. vbi num. 10. id extenditur, vt multo magis effici poſſit voluntate, & diſpoſitione teſtatoris in hæredem colata, & ratio redditur, ibid. n. 11.
- Pactum de retrouendendo eſt in ſe licitum de iure ciuili, canonico, diuino, & in foro conſcientiæ, ſeu animæ iudicio, & antequam res redimatur, emptor licite fructus lucratur, lib. 2. c. 25 num. 5.
- Et de iure huius regni non improbatur, ibidem, num. 6.
- Niſi concurrant cum eo aliæ coniecturae, ex quibus contractus ſimulatus, & in fraudem vſurarum factus præſumi poſſit: quia tunc mutat primauam eius naturam, & præſumptionem fœnoris inducit, ibid n. 7.
- Nec intereſt, quod pactum collatum ſit in voluntatem venditoris, vel emptoris, vbi nullæ coniecturæ ſunt fraudis, doli, vel vſurarum, ibid. n. 8.
- Pactum de retrouendendo, adeò licitum eſſe in ſe, vt valeat, etiamſi ita conceptum ſit, vt non niſi poſt certum tempus liceat redimere, & ſic reſtricta & limitata poteſtate recuperandi: & etiam in contractu pignoris, dummodo reſtrictio facultatis luendi non excedat triginta annos, ibid. n. 9 & 20.
- Pacti de retrouendendo nominationem, apud omnes iuris interpretes probatiſſimam eſſe, & receptiſſimam, & ſeruari poſſe, cum valide contractui venditionis accedere poſſit pactum huiuſmodi, & nihil repugnet, lib. 2. dict. c. 25. num. 29.
- Tamen nullam legem eſſe ciuilem, aut canonicam, de tali pacto loquentem, vt non malè contendunt Cagnol. & Coraſius, nec diſſentiunt alij authores, ibid. numero 30. & vide num. ſeq. vſque ad num. 37. vbi id probatur aperte.
- Inter pactum de retrouendendo, & de reſtituendo rem pro eodem pretio, de quo agit text. in. l. 2. C. de pact. interemptorem, & in. c ad noſtram. de emp. & vendit. eam præcipuam differentiam eſſe ex ſentencia multorum, quod pactum de retrouendendo nudum continet factum ita quod emptor non cogitur præcisè recrouendere, ſed liberatur ſoluendo intereſſe, pactum vero de reſtituendo rem, præcisè ad reſtituendum obligat, ſi facultas eſt, libro ſecundo, dict. capite 25. numero 37.
- Sed hæc differentia authori non placet, nec etiam hodie poſſet probari poſt deciſionem. l. 42. titulo. 5. partita. 5. vt nouiter & vere adnotauit author, ibidem n. 38.
- Pactum de retrouendendo cum pretij rei emptæ modicitate, an faciat contractum ſimulatum cenſeri, & factum in fraudem vſurarum; hoc eſt contractum fuiſſe pignoris, aut mutui: an vero tria ſimul concurrere debeant, pactum de retro vendendo, modicitas pretij, & quod emptor ſolitus ſit fœnerari, lib. 2. dict. cap. 25. vbi latiſſimè ex numer. 41. vſque ad numero 84.
- Paraphernalium bonorum dominium, regulariter non transfertur in maritum, lib. 2. cap. 23. num. 31.
- Pauli Leonij præcipuam rationem contra diffinitionem communem vulgaris ſubſtitutionis ceſſare, nouiter animaduerſum ab authore, lib. 2. cap. 10. num. 17.
- Pauli Leonij locus, pro reſolutione authoris adducitur, lib. 2. cap. 21. n. 17.
- D. Petrum de Barboſa magiſtraliter, & docte loquutum in materia lucri ceſſantis, & damni emergentis, & aliorum reſolutiones percepiſſe diſtinctè, libro 2. cap. 1. num. 8.
- D. Petri de Barboſa reſolutiones in propoſito, cap. 17. huius libr. qualiter intelligi debeant ex ſententia authoris, lib. 2. dicto capite 17. num. 37.
- P. Petrum de Aragon, late, & erudite quidem, atque ingenioſe egiſſe de materia lucri ceſſantis, & damni emergentis, libro 2. capite 1. num. 11.
- Petrum de Peralta, rectè improbarum à Mieres, lib. 2. cap. 4. num. 146.
- Petri de Peralta ſententia, pro reſolutione authoris adducitur, libro 2. capite 6. num. 61. & 62.
- Petri Surdi deciſio. 30. pro reſolutione authoris nouiter ponderata, & ab eo explicata, vt in ſpecie propoſita, ibi, iuramentum non fuiſſe neceſſarium, concludenti ratione probauerit, lib. 2. cap. 24. num. 16.
- Pelaez à Mieres, notatus per authorem, quod expendat leges nonnullas, quæ vere, nec Abbatis, nec Annaniæ ſententiam poſſunt probare, & confusè inducuntur, lib. 2. cap. 4. num. 19.
- Pelaez à Mieres, deceptum in allegatione. l. Iulius Paulus. 80. ff. de condit. & demonſtrat. & illum textum (vt cunque ſit) probare contrarium eius, ad quod expenditur; noue & vere adnotatum per authorem, lib. 2. cap. 4 numero 11.
- Pelaez à Mieres adnotatio quædam, probata per authorem, atque ex his, quæ ſcribit Menochius, remiſſiuè confirmata, libro 2. capite 4. num. 130.
- Pelaez à Mieres, latiſſime ſcripſiſſe materiam, capit. 4. huius libri, & omnino legendum eſſe, libro ſecundo, capite quarto, numero 158.
- Pelaez à Mieres, rectè ſe habuiſſe in reſolutione contrarietatis Abbatis, & Annaniæ, quanuis in allegatione iurium, & authorum, confuſe verſatus ſit, lib. 2. dicto cap. 4. numero 161.
- Pelaez à Mieres, in materia, cap. 18. huius libri, latius loquumtum, quam Molinam, & trium caſuum diſtinctione, nonnulla adnotaſſe, ad quæ alij antea non ſic animaduertebant. lib. 2. d. cap. 18. num. 5.
- Perpetuum dicitur ſæpe in iure, quod durat interim, dum aliqui viuunt, lib. 2. capite 22. num. 62.
- Pecuniarum certa quantitas cum legatur, veluti centum, aut quinquaginta, & iubet teſtator legatum in pecuniis ſolui, veluti ſi dixerit, lego Titio centum, quæ in pecuniis illi præſtari volo, aut lego Titio centum in pecuniis, vtrum hæres præciſe teneatur legatum in pecuniis ſoluere, etiamſi pecunia in hæreditate non ſit, lib. 2. cap. 24. ex numero 4 vſque ad numerum 17. vbi Simonis de Prætis diſtinctio, & reſolutio nouiter ab authore improbatur, & contraria ſententia defenditur.
- Pecuniarum legatariis, vtrum hæres cum beneficio legis, & inuentarij, in pecunia ſatisfacere teneatur, cum legatum quantitatis ſimpliciter factum fuit, nec plus adiecit teſtator, lib. 2. d. cap. 24. ex num. 17. cum multis ſequentibus.
- Piæ cauſæ fauendum, multáque in iure in fauorem piæ cauſæ introducta, lib. 2. cap. 5. num. 31. & vide num. 44.
- Pia cauſa quæ dicatur, cum multis exemplis, remiſſiue, ibidem, num. 32.
- Pluralis locutio, licet ſoleat in vnico filio verificari, hoc tamen procedit ex voluntate teſtatoris, & vbi ſubiecta materia non ſuadet, appellationem liberorum ad plures eſſe referendam, lib. 2. cap. 13. num. 23.
- Politi rationi cuidam contra Bartolum, nouiter & vere ſatisfactum, libro 2. cap. 14. numero 8.
- Poſiti in conditione, an & quando cenſeantur vocati, lib. 2. cap. 12. per totum.
- Poſitus in conditione, an cenſeatur electus aut nominatus ab eo, qui nominare poterat, lib. 2. cap. 26. num. 83.
- Promittens ſe obligaturum ad decem intra certam diem, die adueniente, ſtatim conueniri poteſt, ac ſi de præſenti ſe obligaſſet, quia inutilis circuitus eſt vitandus, ídque ex ſententia Ioannis Andreæ, de qua late, lib. 2. cap. 3. ex num. 1.
- Promittens vendere certo pretio, dici non poteſt, quod iam vendiderit, & promiſſio de vendendo, longe ab ipſa venditione differt, lib. 2. cap. 3. num. 19. & vide num. 20. vbi inter hunc caſum, & Ioannis Andreæ caſum ſuperiorem, ratio quædam à Rolando tradita approbatur.
- Promittens vendere fœudum, vel rem emphyteuticam, non cadit à iure ſuo, licèt caderet, ſi irrequiſito domino alienaret, ibidem, num. 21.
- Prouiſio facta à teſtatore per viam diſpoſitionis in vno caſu, comprehendit alium omiſſum, omnino ſimilem, & eundem effectum habentem, ídque ex veriſimili diſponentis voluntate, lib. 2. cap. 11. num. 22.
- Proximitatem in ſucceſſione maioratus, reſpectu vltimi poſſeſſoris conſiderandam eſſe, ex veriori, & recepta magis ſententia, lib. 2. cap. 20. num. 24.
- Pronuntiari, atque effari aliquid, trifariam poſſe, diſpoſitiue, aſſertiue, & enuntiatiue, lib. 2. cap. 26 num. 72.
- Protocolum quid ſit, & vnde originem habuerit, libro 2. capite. 16. num. 40.
- Protocolum in iudicium productum, vtrum paratam executionem habeat, remiſſiue, ibidem num. 41.
- Protocolum, vt ſit legitimum & ſolenne, atque vt ex illo inſtrumentum authenticum ſumi poſſit, quæ debeat continere, ibidem numero 42.
- Protocolum ſeu regiſtrum, vt fidem faciat, & ſolenne ſit, atque vt ex illo authenticum inſtrumentum ſumi poſſit, continere debere omnes ſolennitates in inſtrumento publico requiſitas, ibid. num. 43.
- Et apud nos hodie, qualiter confici debeat, expreſſum eſſe in. l. 13. tit. 25. li. 4. nouæ collectionis Regiæ, ibid. num. 44.
- Ex protocolo, ſeu regiſtro vitioſo in inſtrumentum deſumptum, nullum eſſe, tanquam extractum & productum à radice infecta & vitioſa, ibid. num. 45.
- Protocolum cancelatum, ſeu vitiatum in partibus ſubſtantialibus, an fidem faciat, remiſſiue, ibid num. 46.
- Protocolum ſeu regiſtrum penes tabelionem ſeruari, nimis neceſſarium eſſe, ob rationem aſſignatam dicto capite 16. numero 47. & 48.
- Priuilegium tacitæ hypothecæ, competere doti putatiuæ, lib. 2. cap. 11. num. 37.
- Priuilegium. leg. in rebus. 30. C. de iure dotium, in dote putatiua locum habere, ibid. num. 38.
- Principium conſtitutionis, ſi generale ſit, quanuis poſtea ſubdantur aliqua verba, quæ certas, & limitatas perſonas reſpicere videantur omnino, conſtitutio interpretanda eſt, vt generalis ſit, & generaliter comprehendentur omnes ſecundum naturam principij, lib. 2. cap. 22. num. 99.
- Primogeniorum clauſulæ in Hiſpania, ſunt interpretandæ iuxta conſuetudinem, quæ eſt in Hiſpania in ſucceſſione primogeniorum, & ſic, vt Maſculus præferatur fœminæ, & primogenitus cæteris fratribus ſecundo genitis, lib. 2. cap. 26. num. 39.
- Præcedentia declarant ſiue determinant ſequentia, & è contra, libro 2. capite 4. numero 10,
- Præcedentia in ſequentibus, nunquam debent cenſeri repetita, quoties agitur de repetenda qualitate aduerſus diſpoſitionem iuris communis, lib. 2. cap. 4. num. 37.
- Præſcriptio quadragenaria, quare neceſſaria ſit aduerſus Eccleſias, earúmque res, ſiue præſcriptio procedat à priuato, ſiue ab altera Eccleſia, Eccleſiis autem contra alios, cur decem, aut viginti annorum præſcriptio ſufficiat, nec obſtet illis ratio tituli, ff. quod quiſque iuris, libr. 2. capite 5. numero 63. & ſequent.
- Præfatio legis, cauſam finalem diſpoſitionis oſtendit, & mentem condentis declarat, lib. 2. cap. 6. num. 60. & cap. 20. num. 98.
- Prælegatum vnico hæredi fieri non poteſt, lib. 2. cap. 13. num. 13.
- In pretio emptionis & venditionis negari non poſſe, quin contrahentibus liceat ſe circumuenire, ſic enim expreſſum eſt in iure, libro 2. capite 8. num. 12.
- Dubium tamen maximum eſſe in explicatione. l. in cauſæ. 17. §. idem Pomponius, ff. de minoribus, ſic dicentis: idcirco ſcribentes in multis locis, diuerſimode interpretari legem illam, ibidem, num. 13.
- Magis tamen communiter probari, naturaliter licere contrahentibus ſe circumuenire in pretio, non quod natura ipſa rerum hoc permittat, ſed natura, id eſt naturales regulæ contractus emptionis & venditionis ſic permittant, & patiantur, ibidem, numero 14.
- Quod libenter admittit Author, nec aliam pati interpretationem verba, d. §. idem Pomponius, firmiter credit, exactius tamen neceſſarium fore hoc explicare, vt ibidem explicatur, num. 15. & Caroli Molinei traditiones in propoſito recenſentur.

- Q

- QValitas maſculinitatis in teſtamentis, fideicommiſſis, & primogeniis, an, & quando requiſita cenſeatur, vel repetita, lib. 2. cap. 4. per totum, vbi latiſſime.
- Qualitas maſculinitatis in vno gradu, vel ſubſtitutione, aut parte teſtamenti adiecta, vtrùm in alteris repetita eſſe, cenſeri debeat, lib. 2. dict. cap. 4. ex num. 7. cum infinitis ſeq.
- Qualitates, & circunſtantias caſuum occurrentium conſiderandas eſſe in materia repetitæ, vel non repetitæ qualitatis præcedentis, nec certam regulam dari poſſe, ibidem, num. 47.
- Qualitatem maſculinitatis, legitimitatis, aut aliam ſimilem, poſitam in prima diſpoſitione, repetitam cenſeri in ſecunda, & vlterioribus, quando adeſt præſumpta, & coniecturata mens ac voluntas teſtatoris, ibidem, num. 136.
- Et quando militat eadem ratio, ibidem, numero 137.
- Quod quiſquis iuris in alium ſtatuerit, ipſe eodem iure vtatur: edictum, aut communis doctrina, qualiter procedere debeat, lib. 2. cap. 5. numero 45. & 46. & numero 62. & 64.
- Quota bonorum hæredi extraneo prælegata, vtrum ſolui debeat in pecunia, an in ipſis rebus hæreditariis, & de contrarietate Telli Ferdinandez, & Ant. Gomez, remiſſiue, lib. 2. cap. 24. num. 49.

- R

- RAtio ſubintellecta, pro expreſſa habetur, quæ vnica imaginari poteſt in teſtamento, lib. 2. cap. 4. num. 89.
- Ratio agnationis conſeruandæ, quando conſiderata cenſeri debear, tam in fideicommiſſis, quam in maioratibus, lib. 2. cap. 4. vbi latiſſime.
- Ratio generalis, aut verbum, quod perpetuitatem præſeferre videtur, ex appoſitione perſonarum ſupra nominatarum reſtringi debet, quando non militat ratio, quæ contrarium ſuadeat, lib. 2. cap. 22. num. 49.
- Repetitio qualitatis præcedentis ob præſumptam teſtatoris voluntatem fieri debet, quæ alias non fieret, libro 2. capite 4. numero 17.
- Repetitionis inducendæ, vel non inducendæ diſpurationem totam, coniecturalem eſſe, & præſumptam, lib. 2. cap. 4. num. 51.
- Sic, vt coniecturæ in ea materia fallaciſſimæ eſſe poſſint, cùm non ſolum diuerſi in varias, & diuerſas trahantur ſententias, ſed etiam iidem ſibi non conſtent, ibidem numero 52.
- Idcirco cautiſſime agendum eſt, vt plura attendantur, quæ in interpretanda defuncti voluntate, præ oculis haberi debent, ne facile decipiamur, vt ibidem admonet Author, ex numer. 53. vſque ad num. 65.
- Repetitionem, aut reſtrictionem maſculinitatis, legitimitatis, aut aliarum qualitatum præcedentium, totam pendere à voluntate teſtatoris ibid num. 68
- Idcirco cum expreſſa, aut clara, ſiue etiam præſumpra fuerit voluntas teſtatoris, qualitates præcedentes repetere volentis, aut reſtringere, fœminas proximiores propter maſculos remotiores excludere, vel non excludere, illa omnino, & præciſe obſeruanda eſt, ibidem, num. 69.
- Repetitio qualitatum, vel conditionum fit, vel non ſit ex præſumpta mente diſponentis, ac etiam impeditur, vbi aliàs de iure fieri deberet, ſi conſtat de tacita mente diſponentis, ibidem num. 70.
- Repetitionem omnem tacitam procedere, aut ratione copulæ, vel coniunctionis, quia ſunt plura legata copulata, vel per dictionem &, vel, item, & ſimiles alias dictiones coniunctiuas, vel connexiuas, vel quia reguntur ab eodem verbo, & determinantis, auc regentis totam orationem, aut per identitatem rationis, quando ſubeſt ratio repetendi antecedentia in ſequentibus, lib. 2. capite 4. numero 94. vbi, quod ita in in ſumma totam hanc materiam explicauit Baldus, in conſ. 153. quidam teſtator, lib. 5.
- Vbi magiſtraliter, & docte conſtituit, tres cauſas eſſe tacitam repetitionem inducentes, videlicet copulam, identitatem orationis, & identitatem rationis: è conuerſo tres eſſe cauſas repetitionis excluſiuas, videlicet aduerſatiuam, vt quia eſt ibi dictio ſed, vel ſecus, & ſimiles, diuerſitatem, ſiue ſeparationem orationis, & temporum, & diuerſitatem, ſiue aduerſatiuam rationis, lib. 2. d. cap. 4. num. 95.
- Nam habentia inter ſe aduerſatiuam rationem, non habent ad inuicem tacitam repetitionem, ibid. num. 96.
- Et ad hæc in effectu reduci debere infinita, quæ licèt diuerſis modis, & in variis, & multis locis adnotarunt ſcribentes in hac materia, & vere illa à doctrina ſuperiori fundamentum ſumunt, ibidem, num. 97.
- Repetitæ qualitatis regula, procedit in fauorabilibus, non autem in odioſis, lib. 2. d. cap. 4. num. 103.
- Per repetitionem qualitatis, vbi fit differentia inter maſculos & fœminas, aut fœmina excluditur, materia odioſa dicitur, ibidem, num. 104.
- Repetita qualitas nunquam cenſetur, quando ex repetitione inducitur aliquid contra ius commune, ibidem, num. 105.
- Repetitionem qualitatum præcedentium non admitti, vbi qualibet ſubſtitutio, præcedens, & ſubſequens ſunt ad inuicem ſeparatæ, & in diuerſis capitulis, aut clauſulis poſitæ, & perfecta oratione determinatæ, ibid. num. 131.
- Etiamſi adſint dictiones repetitionem ſignificantes, cum tunc ſtent potius continuatiue, quam repetitiue, ibid. num. 132.
- Nec aliqua repetitione indigeat clauſula continens rationem, ſiue orationem perfectam, ibidem, num. 133.
- Idque maxime procedere, vbi adeſt perſonarum identitas, ibidem, num. 134. & vide ex numero 138. & ſeq. vbi latius id explicatum inuenies.
- Repetitionem qualitatum præcedentium, ex identitate rationis, coniecturata, & veriſimili mente teſtatoris, dictionum natura, & aliis probatiſſimis coniecturis, fieri debere ad ſequentes gradus, aut ſubſtitutiones, etiamſi ſimus in diuerſis, aut ſeparatis orationibus, & in diuerſis perſonis, ibidem, num. 138.
- Reſtitutio in integrum minori læſo regulariter competit, niſi aliqua lege repeciatur expreſſe prohibita, libro 2. capite 5. numero 15.
- Et adeò fauorabilis eſt, vt nec tollatur per verba generalia legis, vel ſtatuti, ibidem, num. 16.
- Nec per generalem excluſionem alicuius legis, ibid. num. 17.
- Niſi per ſpecialem nominationem, ibidem, numero 18.
- Et quanuis lex, vel ſtatutum de quacunque perſona loquatur, ſi de minore ſpecifice non loquitur, tunc minori competit reſtitutio, ibid. num. 19.
- Reſtitutio minori aduerſus deciſionem. l. bene à Zenone. C. de quadriennij præſcriptione, an detur ad rem ipſam, vel tantum ad pretium, lib. 2. cap. 5. num. 20. & ſeq. & vide etiam ex num. 7.
- Reciſionis, & remedij. l. 2. C. de reſcindenda venditione, vera ratio adducitur, & Petri Gregorij adnotatio quædam in propoſito recenſetur, lib. 2. cap. 8. num. 16.
- Reſpublica minori æquiparatur, & iure minoris vtitur, vt reſtituatur contra diſpoſitionem. l. bene à Zenone. C. de quadriennij præſcriptione, & ſimilium, lib. 2. cap. 5. numer. 23.
- Reſpublica, aut communitas non debet gaudere beneficio reſtitutionis in integrum, ad petendum pretium à Principe, ſi à tempore perſectæ præſcriptionis quadriennij, quod in. dict. leg. bene à Zenone ſtatuitur, lapſum eſt: aliud quadriennium, & vltra, infra quod reſtitutio in integrum poſtulari debuit, ibidem, numero 24. vbi non ponderatur in terminis Iaſonis conſilium, cuius mentionem non faciunt hi, qui in propoſito huius quæſtionis ſcribunt.
- Res vna & eadem; diuerſo iure cenſeti non debet, cum nonnullis declarationibus, remiſſiue, lib. 2, cap. 23. num. 28.
- In regni ſucceſſione, in infinitum admittuntur deſcendentes, & in defectum eorum tranſuerſales, lib. 2. cap. 23. num. 35.
- Regula illa, quod tibi non vis, alteri ne feceris, non procedit vbi Eccleſia vtitur iure ſuo, defendendo ſe priuilegio à iure ſibi conceſſo contra alium non ſic priuilegiatum, lib. 2. cap. 5. num. 53.
- Regula cap. qui ſentit, de regulis iuris, lib. 6. fallit interdum ratione contractus, aut perſonæ, aut cauſæ, aut ſpeciali diſpoſitione legis, lib. 2. cap. 5 num. 54.
- Regula, dict. cap. qui ſencit, obtinere debet in his, quæ proueniunt ex ipſius actus natura, non vero in his, quæ ex accidenti contingunt, ibid. num. 55.
- Repræſentatio vtrùm excluſa cenſeatur ex eo, quod maioratus inſtitutor vocauerit proximiorem ad maioratus ſucceſſionem, vel continuo admitti proximiores voluerit, lib. 2. cap. 20. ex num. 4. cum multis ſequ. vſque in finem cap. vbi latiſſime.
- Repræſentationis virtute, remorior iudicatur propinquior, & qui admittitur per repræſentationem, non dicitur corrumpere gradum, ſed potius gradum repræſentare, ibidem num. 8.
- Repræſentans patrem, vel alium, in eius locum ſubintrat, & cum omnibus qualitatibus proximitatis, & prælationis, quas ipſe pater habebant, ibid. num. 14.
- Repræſentationem in ſucceſſione maioratus excluſam non cenſeri ex vocatione proximiorum, ineuitabiliter deduci ex. lib. 2. titulo. 15. partita. 2. & l. 40. Tauri, inducendo eas leges pro vt notauit Author, lib. 2. d. cap. 20. num. 27.
- Repræſentatio vt excluſa cenſeatur, vtrùm neceſſaria ſit expreſſa diſpositio, vel ſufficiat tacita ex coniecturis deducta, ibidem numero 28.
- Roderici Iuarez ſingularia verba referuntur, lib. 2. cap. 6 num. 52.
- Roderici Iuarez locus explicatur, ibidem numer. 64.
- Roderici Iuarez dubium, quod ipſe determinare auſus non eſt, ſed cogitandum reliquit, vere, & eleganter explicatum ab Authore, lib. 2 cap. 18. num. 43.
- Rolandum in conſilio. 69. ex numero primo, vſque ad numerum vigeſimum ſeptimum, volumine tertio & erudite loquutum, & veram dubij Ioannis Andreæ reſolutionem aſſequutum, lib. 2. cap. 3. num. 9.
- Rolandi ratio probata, ibid. num. 20.
- Rolandi traditio in propoſito. leg. ſi libertus præterito, §. 1. ff. de bonis libertorum, noue confutatur per Authorem, lib. 2. cap. 20. num. 36.
- Romanum in conſilio. 163. (quem Prætis adducit) non loqui in terminis, in quibus Prætis ipſe loquitur, ſed in diuerſis, aut contrariis quidem, lib. 2. cap. 24 num. 13.
- Ruini reſolutionem, in conſil. 208. num. 7. libro primo (qua principaliter monetur Molin.) nec eſſe ſecuram, nec vere concludere, lib. 2. cap. 3 num. 23.
- Ruini reſolutiones in conſiliis quibuſdam, nouæ non ſunt, nec ipſi tribuendæ (vt nonnulli ſcribentes crediderunt) imo ex prima parte diſtinctionis cuiuſdam Baldi deducuntur aperte, lib. 2. cap. 4. nam. 98.
- Ruini, & Pariſij opinionem minime deſtruere reſolutionem Authoris, libro 2. cap. 17. numero 35.

- S

- SArmienti dubium contra ſententiam Coſtrenſis, iuridica, & vera ratione ſublatum, lib. 2. cap. 6. num. 28.
- Sfortiæ Oddi, & Ioannis Vincentij Hondedei reſolutiones in materia capit. 4. huius libri notandas, libro 2. dicto capite 4. numero. 63.
- Simonis de Prætis ſententia, Peregrini reſolutioni conformis adducitur, libro, 2. cap. 2. numero 10.
- Simon de Prætis laudatur, lib. 2. capite 4. numero 31.
- Simonem de Prætis, materiam capite 4. huius libri, pleniſſima manu tractaſſe, & de dictionibus, cauſis, & rationibus, propter quas repetitio induci, aut reſtringi debeat, ex propoſito egiſſe; ac in effectu circa contrarietatem Abbatis, & Annaniæ, multas concordias adduxiſſe, & inter alias eam probaſſe, quam cum Molina ſæpe veriorem dixit Author, lib. 2. cap. 4. num. 171.
- Spurij ſunt infames, turpes, & viles, lib. 2. c. 19. num. 50.
- Statuta ſtrictiſſimam interpretationem recipiunt, nec plus valent, quàm ſonant, lib. 2. cap. 20. num. 11.
- Nihilominus tamen, ſi ſtatutum ad ſucceſſionem aliquam proximiores vocauerit, dici non poteſt, quod excluſerit eum, qui per repræſentationem contendit admitti, vt latius probatur, ibid. num. 12.
- Subſtantia diſpoſitionis in alterius voluntatem conferri non poteſt, qualitas vero, vel acceſſorium, hoc eſt, perſonarum electio, vel declaratio tantum, de iure confertur, lib. 2. capite 6. num. 51.
- Subſtantia diſpoſitionis, quando in alterius voluntatem, vel in arbitrium conferri dicatur, & poſt. l. 31. Tauri, vtrùm conferri poſſit valide quoad meliorationes, & relicta particularia, vide omnino, dict. cap. 6. per totum, vbi inuenies multa, quæ nullibi erant antea ſic declarata.
- Subrogatum ſapit naturam eius, in cuius locum ſubrogatur, lib. 2. cap. 20. num. 15.
- Et vtitur eiſdem iuribus, & priuilegiis quæ habebat ille, in cuius locum ſubrogatur, ibid. num. 16.
- Res quando ſubrogatur cum facultate Regia in locum alterius; quæ erat etiam vinculata, cum omnibus qualitatibus, & conditionibus ſubrogata remanet, cum quibus erat prima, libro 2. capite 26. num. 86.
- Subſtitutus pupillaris etiam turpis, fratrem conſanguineum, aut etiam matrem ipſam excludit, tam in pupillari, quam in exemplari ſubſtitutione, remiſſiue, libro 2. capite 19. num. 9.
- Subſtitutus vulgaris, inſtituta turpi perſona, an debeat excludi per fratrem, qui inofficioſi teſtamenti querelam inſtituit, vt quanuis inſtitutus obtinere non poſſit hæreditatem, locus non ſit ſubſtituto, remiſſiue, ibidem, num. 10.
- Subſtitutionis vnus gradus, alium gradum declarat, lib. 2. cap. 4. num. 13.
- Subſtitutio vtiliter, & ſecundum formam legis facta, non debet per inutilem vitiari, lib. 2. cap. 7. num. 26.
- Subſtitutionem, vere, ac proprie inſtitutionem eſſe ex ſententia quamplurimorum, quæ ab Authore probatur, lib. 2. cap. 10. ex num. 1. & vide num. 3. vbi refertur ſententia aliorum, aſſerentium ſubſtitutionem inſtitutionem non eſſe proprie.
- Subſtitutionis in genere, infinitæ diffinitiones relatæ, lib. 2. d. cap. 10. num. 6.
- Subſtitutionem, ſecundam inſtitutionem dici ex ſententia Accurſij, quæ ab Authore probatur, ibid. num. 8.
- Et omnibus fundamentis, quæ in contrarium excitari poſſent, pleniſſime ſatisfactum oſtenditur, atque de hac re Alexander Trentacinquius, Sfortia Oddi, & Paulus Leonius commendantur omnino, ibid. num. 8.
- Subſtitutionis definitiones, à Paulo Leonio, & Thobia Nonio conſideratas probabiles eſſe ex ſententia Authoris. ibidem, numero 9.
- Subſtitutio vulgaris, quare ſic appellata, libro 2. dict. cap. 10. numero 10.
- Subſtitutiones quare introductæ: & in id Petri Gregorij locus, nouiter adductus, ibidem, num. 11.
- Subſtitutionis vulgaris diffinitiones infinitæ relatæ, ibidem, num. 12.
- Subſtitutionis vulgaris, vera diffinitio traditur, ibidem, num. 13. & vide numer, ſequent. vbi nouiter, & melius, quam hactenus explicatur.
- Subſtitutiones omnes vulgares, addita hæreditate expirant, libro 2. dicto capite 10. numero 18.
- Subſtitutionis vulgaris, noua diffinitio refertur, quam Petrus Gregorius Toloſanus non male conſiderauit, ibid. num. 19.
- Subſtitutio pupillaris, an ex rigore iuris, vel ex humanitate, aut gratia fuerit introducta, lib. 2. cap. 14. per totum.
- Subſtitutio pupillaris, patris, an filij teſtamentum dicatur: item an duo teſtamenta videantur, vnumve tantum, lib. 2. cap. 14. num. 5. vbi vera reſolutio traditur, Bartolíque, Connani, & Vaconij declarationes in propofito recipiuntur.
- Subſtitutio pupillaris, quare introducta, lib. 2. capite 15. per totum, vbi plures rationes adducuntur remiſſiue, & vera, dilucidáque reſolutio traditur.
- Subſtitutionis pupillaris introductionis rationem inquirentes Doctores, omnes fere in vnum finem, eandémque rationem tendere, ignominiæ dumtaxat rationem à recentioribus expreſſam, ibidem, numero ſexto.
- Subſtitutio pupillaris, an filij impuberis tantum, pro quo teſtatur pater, fauorem, & commodum contineat, an vero fauorem etiam, & commodum patris, cui pro filiis, ac de bonis eorum teſtari lex permiſit. lib. 2. dict. cap. 15. num. 2.
- Subſtitutionum quædam directæ ſunt, quædam obliquæ. Directa eſt illa, quæ ſubſtituto hæreditatem defert ſine alterius miniſterio, & reſtitutione. Obliqua eſt, quæ ſubſtituto hæreditatem defert ex alterius miniſterio, & reſtitutione, vt fideicommiſſaria, lib. 2. cap. 21. num. 1. vbi id multorum Authorum ſententia comprobatur, & latius explicatur, remiſſiuè.
- Subſtitutionis directæ, quinque ſpecies ſunt, videlicet vulgaris, pupillaris, exemplaris, reciproca, aliàs breuiloqua, item compendioſa, ídque ex ſententia communi, lib. 2. dict. cap. 21. num. 2.
- Contra quamplures rationes expendi ſolent communiter, quæ adducuntur remiſſiuè, ibid. num. 3.
- Et illis reſponderi poteſt ex his, quæ adnotantur, ibidem num. 4. item ex his quæ in propoſito Alexander Trentacinquius ſcripſit.
- Subſtitutiones principales duas tantum eſſe, vulgarem, & pupillarem, cæteras autem ad has referri, vel ex his compoſitas, ex noua Petri Gregorij obſeruatione in hac materia, ibid. num. 5.
- Subſtitutionis directæ, quatuor ſpecies eſſe, vulgarem, pupillarem, exemplarem, & militarem, & conſequenter, neque breuiloquam, neque compendioſam conſtituere diuerſam ſpeciem de per ſe, in puncto & rigore iuris verius eſſe ex ſententia authoris, quæ & aliorum authoritate fulcitur, lib. 2. dicto cap. 21. num. 6.
- Subſtitutio propriè, an dicatur fideicommiſſaria, & in ſtatutis, vtrùm appellatione ſubſtitutionis comprehendatur, lib. 2. dicto cap. 21. ex numer. 7. vſque ad numerum 20. vbi latiſſimè.
- Subſtitutionis nomen latiſſimum eſſe, & in lata ſignificatione, quamcumque ſubrogationem appellari poſſe ſubſtitutionem, ibid. num. 16. & ſequent.
- Subſtitutio vulgaris triplex, quædam expreſſa, quædam tacita, quædam mixta, partim expreſſa, & partim tacita, lib. 2. d. cap. 21. num. 19. & 20.
- Subſtitutio vulgaris expreſſa dicitur in genere, in ſpecie, & in indiuiduo, ibidem. numero 21.
- Subſtitutiones vulgares, & pupillares, quæ continentur ſub reciproca, aut breuiloqua, & compendioſa; expreſſæ dicuntur verbis generalibus, quia quamuis non contineantur ſub reciproca, aut compendioſa expreſsè, ſi accipiamus expreſſum in ſpecie, & ſingulariter, in genere tamen accipiendo, comprehendi dicuntur, ibid. num. 22.
- Subſtitutiones vulgares, & pupillares, quæ ſub reciproca continentur, tunc demum dicuntur expreſſæ verbis generalibus, cum reciproca generaliter, aut ſimpliciter concipitur ſecus tamen, ſi ad vnum caſum teſtator ſe reſtrinxerit, libro 2. dicto cap. 21. numero 25.
- Subſtitutio pupillaris, quæ non vigore reciprocæ, ſed ſub vulgari expreſſa continetur, matrem non excludit ex ſententia communi, contra ex ſententia authoris, quæ doctrina Bartholi fulcitur, ibidem, num. 26. & 27. ad finem.
- Subſtitutio pupillaris, quæ continetur ſub reciproca ſimplici, aut generali, expreſſa dicitur verbis generalibus, & conſequenter matrem excludit, ibid. num. 27.

- T

- TEſtamenti vna pars, aliam declarat, & inde ſi verbum aliquod dubium ſit, aut obſcurum, eo modo intelligi debet, ſecundum quem repentur in alia parte teſtamenti, lib. 2. cap. 4. num. 11.
- Teſtamentum poteſt à duobus, vel à pluribus in eadem charta, aut ſcriptura confici, idque ex communi omnium Doctorum placito, ſicut nullus in hoc diſſentiat, lib. 2. cap. 18. numero 6.
- Teſtamentum cùm faciunt duo, pluréſve in eadem ſcriptura, aut charta, tunc, quot ſunt perſonæ reſtantes, tot eſſe teſtamenta cenſentur, in quo etiam conueniunt omnes authores, nec vllus in hoc diſſentit, ibidem, num. 7.
- Teſtamentum à duobus in eadem ſcriptura, aut charta confectum, vnicam tantum ſolemnitatem requirit, non duplicatam; nam et ſi duo teſtamenta cenſeantur, non vnum teſtamentum, ſolemnitas tamen illa vno contextu adhibita, ſic refertur ad omnes perſonas teſtantes, vt pro vnoquoque ſeparatim adhibita cenſeantur, ibidem, numero 8.
- Quod procedit, quoad numerum teſtium, ſigilla, ſubſcriptiones, vnicam contexturam, & reliqua, quæ plurium perſonas poſſunt reſpicere, non verò quoad ea ſolemnia, quæ ab ipſis teſtatoribus debent peragi, quia talia ab ipſis teſtatoribus, & à ſingulis eorum debent fieri; ibidem, numero nono, vbi latius id explicatum traditur, remiſſiuè.
- Et iuxta ea, intelligenda dicit author nonnulla, quæ non ita diſtinctè, aur abſolutè in propoſito adnotauit Andreas Gail, ibidem, num. 10.
- Teſtamentum vxoris & mariti, an validum ſit, in quo maritus ſua manu ſe hæredem ſcripſit, lib. 2. d. cap. 18 num. 11.
- Teſtamentum viri ſua manu factum, in quo ille vxorem hæredem inſtituit, valere debet, etſi non valeat teſtamentum vxoris inſtituentis virum, manu ipſius viri ſcriptum, contra Luſitanum, Gamam, cum Beccio, & ipſius Gamæ additionatore, ibidem, numero 12.
