- 16 Fideicommiſſarius nullum ius habet in bonis ſubiectis fideicommiſſo, nec actiones aliquas intentare poteſt, quovſque re, aut verbis reſtitutio fiat per hæredem.
- 17 In ſucceſſorem Maioratus, ipſo iure tranſit dominium bonorum Maioratus, & poſſeſſio etiam abſque aliqua reſtitutione.
- 18 Georgij de Cabedo diſtinctio nouè tradita in hac materia deciſ. Luſitaniæ, 198. num. 5. 1. part. dubia & periculoſa viſa Authori.

HIs, quæ Scriptores huius Regni pro explicatione præſentis quæſtionis adnotarunt, nonnulla adiungere pro maiori ipſius declaratione neceſſarium duxi.

Idcircò aduertendum erit in primis, quòd inſtantia cœpta cum Maioratus poſſeſſore, tranſit in ſequentes ipſius Maioratus ſucceſſores, ita vt denuò lis non debeat cum eiſdem inchoari, ſed ſequens ſucceſſor in eo ſtatu iudicium ſubire debeat, in quo ab ipſo Maioratus poſſeſſore relictum fuerit: quod in terminis reſoluit Molina, & refert quamplures iuris Authores, quorum authoritate mouetur, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 8. n. 6. & idem tenuit Mieres de maioratu, part. 4. quæſt. 14. n. 3. vbi aſſerit, communiter practicari in Regali Cancellaria Granatenſi: quòd ſi ſucceſſor in Maioratu ſe opponit liti per prædeceſſorem inchoatæ, teneatur aſſumere litem in eo ſtatu, in quo erat, tempore oppoſitionis, & vide in hac materia Barb. in l. ſi conſtante, §. finali, num. 24. & 25. ff. ſoluto matrimonio, vbi agit de intellectu l. in hoc iudicio, de qua ſtatim, & aliorum ſimilium iurium; & in propoſito, an, & quando tranſeat inſtantia, multa ſcribit ex num. 16. vſque in finem §. Cabedo etiam nouiſſimè deciſ. ſenat. Regn. Luſit. deciſ. 198. per totam. Pro ſententia autem prædicta duplex adducit fundamentum Molina ibidem, dict. num. 6. Primum deducitur ex l. in hoc iudicio, ff. familiæ erciſcundæ, ex qua Bart. in ſummario eiuſdem legis, Angel. Paul. Bald. Iaſon, Butrius Anchar. Socinus iunior, Marſarius, Xuarez, Rebuff. & Natta, quos recenſet ipſe Molina, deduxerunt communiter, quod inſtantia litis tranſit in ſucceſſorem, etiam particularem rei, ſi ex neceſſitate ſuccedat; ſi autem voluntarius ſucceſſor ſit, non transfertur inſtantia: quod tenet etiam Marc. Anton. Peregr. de fideicommiſſis, art. 53. n. 24. vbi in id citat nonnulla iura, latiùs loquitur quàm Molina, & rectè aduertit, neceſſitatem duplici modo in propoſito conſiderari, vt exemplis ibi oſtendit, ſic vt cùm occaſio ſe offerat, videre illum neceſſarium ſit; deinde eodem loco num. 30. fol. 523. rectè etiam animaduertit, quòd vbi inſtantia aduersùs aliquem tranſit, is citandus eſt, & reaſſumptâ inſtantiâ actoris, reproducuntur omnia acta, & docetur de tranſlatione inſtantiæ: & ſic quoque, vbi inſtantia tranſit aduersùs ſucceſſorem rei, omnia acta repetuntur; ac denique num. 18. eiuſdem art. 53. verè probauit, quòd inſtantia iudicialis actiuè, & paſſiuè tranſit ad vniuerſales iurium ſucceſſores, & in hærede rei, vt paſſiuè tranſeat, eſſe caſum in l. ſi eum hominem, ff. de fideiuſſoribus actiuè autem, vt tranſeat ad petitoris hæredem, eſſe caſum legis in l. ſi petitor, ff. de iudiciis, & in l. ſi operarum, ff. de operis libertorum, & eſſe valde vtile, vt inſtantia tranſeat propter expenſas, fructus, & acceſſiones: vnde cùm in ſucceſſorem Maioratus neceſſariò debeant tranſire bona ex diſpoſitione primi inſtitutoris, l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de legatis 2. l. 3. ff. de interdictis & relegatis, cum aliis, quæ in propoſito adducunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 5. 6. 7. & 8. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, gloſ. 1. num. 2. Menochius in conſ. 357. num. 16. & ſeqq. lib. 4. in ipſum etiam tranſire debet non ſolùm inſtantia cœpta cum ipſomet Maioratus inſtitutore, ex dict. l. ſi eum hominem, d.l. ſi petitor, & dict. l. ſi operarum; ſed etiam inſtantia cæpta cum vltimo Maioratus poſſeſſore, ex dict. l. in hoc iudicio, & his, quæ notarunt Authores relati per Molinam d. cap. 8. num. 6. & vltra eum Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 53. num. 20. & 21. vbi cum aliis probat, quòd inſtantia generaliter tranſit in caſibus, vbi bona & iura transferuntur, & in fortioribus terminis exſtat doctrina Bartoli in l. Lucius, §. rogatus, ff. ad Trebellianum, vbi docuit ipſe, inſtantiam tranſire in ſingularem ſucceſſorè rei in iudiciis realibus: & ſequuntur Bernard. de Biſign. in tit. de iudiciis, deciſ. 3. Caſtrenſis in conſ. 329. num. 2. lib. 2. Pariſius in conſ. 108. num. 3. lib. 1. qui loquuntur in ſucceſſore rei, & in beneficialibus, vt per mortem poſſeſſoris lis non finiatur, ſed tranſeat in ſucceſſorem, determinauit Rota in nouis, vt lite pendente, deciſ. 10. ſequitur Gomezius in regula, de annali, quæſt. 62. num. 4. & eſſe text. in cap. finali, vt lite pendente, lib. 6. & in Clement. 1. eodem tit. firmat Peregrinus de fideicommiſſis, d. art. 53. num. 25. vbi dicit contrà tenuiſſe Abbatem, & Aretinum, poſt Innocentium; nec audet firmare neutram partem, ſed pro nunc dicit ſe cogitandum relinquere, idque per text. in l. is à quo, 57. & 58. ff. de rei vend. Ego verò opinionem Bartoli libentiùs probarem, non obſtantibus dictis legibus in contrarium adductis: & pro illarum explicatione, vltra Peregrinum, & ſuperiores, ſequentia conſtituerem.

In primis ex dictis legibus apertè deduci, quòd ſi duo vendicant eandem rem ab eodem poſſeſſore, primo vincenti traditur, non obſtante tertij oppoſitione, dumtamen ipſe caueat poſſeſſori, idque, ne poſſeſſor ipſe duplex damnum trahat; & confirmat l. 6. tit. 10. partita 3. & latiùs explicant ibidem Doctores communiter, Bartolus, qui magiſtraliter loquitur in l. penult. vbi eſt etiam ſimilis text. ff. de petitione hæreditatis, idem Bartolus in l. à Diuo Pio, §. ſi ſuper rebus, num. 3. & ibidem Iaſon ex num. 16. & Doctores communiter ff. de re iudicata. Felinus in cap. cùm ſuper, ex num. 11. de ſententia & re iudicata. Romanus ſingulari 44. Imola in l. à ſententia, in princ. colum 5. ff. de appellat. Alexander in l. ſi alienam, col. penult. & vlt. ff. ſoluto matrimonio, latiùs Andr. de Iſern. de prohibita feudi alienatione per Federicum, in §. prætereà ſi inter duos, col. 3. 4. & 5. Afflictis deciſ. 235. num. 6. Vincentius de Franchis deciſ. 261. per totam, latiſſimè Barb. in l. ſi alienam, 12. ex num. 15. fol. 154. ff. ſoluto matrimonio, vbi multa dicit in propoſito neceſſaria. Decianus in conſ. 26. num. 39. per totum, lib. 5.

Deinde conſtituo, quòd illæ leges procedunt, quando duo ſimpliciter agunt contra tertium poſſeſſorem, non obiiciendo ius vnius, nec infringendo ius alterius: nam ſi vnus refringendo ius alterius, ſe opponeret, tunc non haberet locum deciſio d.l. is à quo, & d.l. penult. ff. de petitione hæred. & pro neutro ferri poſſet ſententia, niſi iure vtriuſque diſcuſſo: quod cum Baldo in §. ſi duo, in princ. de pace tenenda, rectè adnotauit Gregorius Lopez in d.l. 6. tit. 10. partita 3. & cum eodem Baldo, & Innocentio, Felinus in d. cap. cùm ſuper, num. 11. verſ. limita tertio, de ſententia & re indicata.

Conſtituo etiam, caſum dictarum legum diuerſum eſſe à caſu propoſito ſuprà, num. 8. aut ſaltem reſolutioni Bart, non refragari, quicquid in contrarium expendat ea iura Peregrinus, quia in effectu procedunt, quando duo in diuerſis iudiciis petunt eandem rem à Titio, vel Seio: & tunc ſi vnus priùs perueniat ad ſententiam, tenetur præſtare cautionem de conſeruando indemnitatem alteri poſteà vincenti, quoniam pendente iudicio eius, qui priùs ad ſententiam peruenit, alius cæpit agere; nam ſi antequam ſecundus ageret, lata fuiſſet prima ſententia, & in rem iudicatam tranſiuiſſet, executioni quidem mandaretur, nulla cautione præſtita, vt cum communi reſoluit Iaſon in d.l. à Dino Pio, §. ſi ſuper rebus, num. 18. eleganter Barboſa in dict. l. ſi alienam, num. 15. qui rectè dicit procedere text. in dict. l. is à quo, quando duo erant diuerſa iudicia, & quando ſecundum iudicium mouetur, primo pendente; tunc enim ille, qui priùs obtinuit ſententiam, mittendus eſt in poſſeſſionem, præſtita cautione victo, de eo defendendo aduersùs tertium: quòd ſi latâ iam ſententiâ, ſecundo moueatur lis, tunc nulla victo præſtanda eſt cautio, quia ea lis non debet moueri aduersùs victum, qui propter ſententiam iam non debet haberi pro poſſeſſore, ſed potiùs aduersùs victorem, in quem, virtute ſententiæ poſſeſſio transferenda eſt; vides igitur in hoc ſecundo caſu, nullo modo vrgere contra Bartol. text. in dict. l. is à quo, nec etiam primo caſu, idque effectu dictæ cautionis præſtandæ, ob quam neceſſe habebit primus victor proſequi eandem inſtandam cæptam cum poſſeſſore primo, & non erit opus inchoare nouum iudicium cum victore, vt eleganter, & verè aduertit Gregorius Lopez in dict. l. 6. tit. 10. part. 3. verbo, recabdo, in princ. & dixit magiſtraliter Bartol. in dict. l penul. ff. de petitione hæredit. notans ex illo textu, quòd tertius ſuperueniens non impedit executionem ſententiæ latæ pro primo, vt ibi probatur, & in dict. l. is à quo, & reddens rationem, quia ius alterius petitoris non ſit deterius; ſicut enim poterat auocare à primo poſſidente, ita ab iſto ſecundo, & licèt iſte ſecundus poſſideat, qui petit executionem, ita poſſidet ille priùs conuentus, & ideò ſit executio taliter, quòd alteri non præiudicet, & primus petitor cauere cogitur, quòd eum defendar aduersùs alium petitorem. Ratio eſt, inquit Bartolus, quia ſi poſſeſſor non peteret cautionem, ipſe abſolueretur à petitione ſecundi petitoris, quia, non poſſidet, neque dolo deſiit poſſidere, & ille ſecundus petitor deberet inchoare nouum iudicium: & ideò ne iſtud inconueniens ſequatur, cogitur petere cautionem, & ille præſtare tenetur; quâ præſtitâ. ille habebit neceſſitatem proſequi eandem inſtantiam cœptam cum poſſeſſore primo: & ſic cautio proderit fecundo petitori. Et hactenus de primo fundamento Molinæ, à quo digreſſi ſumus ex num. 9. vt ſuperiora notarentur, quæ, vt videbis, non erant alibi ſic digeſta, atque vt dubium Peregrini ex dict. l. is à quo, cum ſeq. ceſſaret, & Bartoli opinio in tuto maneret.

Secundum verò fundamentum Molinæ in quæſtione principali huius Capitis, in eo conſiſtit, quòd cùm Maioratus ſua natura perpetuus ſit, nullus eſſet litium finis, ſi cum quolibet ſucceſſore lis eſſet denuò inſtauranda, quod publicæ vtilitati, & bono communi multùm aduerſaretur, l. properandum, C. de iudiciis, cap. finem litibus, de dolo, & contumacia; ideò hæc ſola ratio, omnibus etiam aliis deficientibus, ſufficiens eſt, vt nullo pacto lis debeat denuò inſtaurari, dummodò lis à Maioratus poſſeſſore dolosè, vel negligenter proloquuta non fuiſſet; tunc enim ſequentibus ſucceſſoribus non præiudicaret, vt iure, ratione, & authoritate optimè fundat ipſe Molina, & vide nouiſſime Cabedum deciſ. 198. Regni Luſitaniæ, num. 3. & 4. vbi declarat Molinam, & conciliat eum cum Marc. Anton, conſ. 219. num. 1. lib. 1. Verumenimuerò, contra ſuperiorem reſolutionem illud videtur fortiter vrgere (quod Molina, Cabedus, & reliqui intactum relinquunt) nam inſtantia cœpta cum teſtatore defuncto, licèt tranſire debeat in fideicommiſſarium, cœpta tamen cum ipſo hærede in fideicommiſſarium non tranſit, vt pote cùm hæreditaria non ſit, per text. in l. 1. iuncta expoſitione Gloſ. verbo, iudicia, ff. ad Treb. vbi ſic adnotarunt Bartol. num. 1. verſ. item contrarium dicitur. Angelus, Paulus, Alexand. & Socinus num. 2. Iaſon num. 8. & Ripa num. 14. l. cum hæreditas, ff. eodem tit. vbi ſic diſtinguit ipſe Bartolus, & repetit eandem diſtinctionem in l. Lucius Titius, 78. §. rogatus, eiuſdem tituli, & in l. ſi eum hominem, ff. de fideiuſſoribus: ſequuntur Balduinus in §. ſed quia ſtipulationes, in verbo, omnes hæreditariæ actiones, Inſtitut. de fideicommiſſariis hæreditatibus. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 53. num. 19. Vnde cùm ſucceſſor Maioratus ſit veluti fideicommissarius, qui in familiæ fauorem grauatus eſt alteri, ſiue aliis in Maioratu ſucceſſuris conſeruare, & reſtituere fideicommiſſum, vt cum aliis multis conſtituunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 1. num. 7. Burgos de Paz iunior quæſt. 1. num. vlt. Mieres de maioratu, in initio 1. part. num. 3. & quæſt. 1. num. 3. videbatur dicendum, quòd inſtantia cœpta cum poſſeſſore Maioratus, non tranſiret in ſequentem ſucceſſorem, quamuis cæpta cum ipſo inſtitutore tranſire debeat: quoniam illi quilibet ſucceſſor ſuccedere dicitur, in infinitum, l. cohæredi, §. cùm filiæ, ff. de vulgari. Ex qua ſic notarunt, & multis exornant Petrus de Peralta in l. cum quidam, ex num. 1. cum ſeqq. ff. de legatis 2. D. Antonius de Padilla in l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ex num. 2. eiuſdem tit. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 6. & quatuor ſeqq. Prætereà, ſi verum eſt fundamentum deductum ex dict. l. in hoc iudicio, ff. familiæ erciſcundæ, quo principaliter mouetur Molina, quare & in fideicommiſſarium vniuerſalem non tranſit inſtantia cœpta cum hærede? cùm vtique in eum ex neceſſitate bona hæreditaria tranſeant, non ex voluntate hæredis, qui reſtituit; cùm is inuitus etiam, & coactus teneatur adire, l. 4. leg. ille à quo, l. 14. §. qui compulſus, l. recuſare, ff. ad Trebellianum, l. non iuſtam, C. eodem titulo, §. ſed ſi recuſabat, Inſtitut. de fideicommiſſariis hæreditatibus. vbi Antonius Pichardus ex num. 1. cum ſeqq. l. 14. tit 15. partita 6. Sed huic difficultati, facilè & verè reſponderi poterit, ſi in memoriam repetantur aliqua ex his, quæ ſuperiùs diximus, videlicet textum in dict. l. in hoc iudicio, procedere in reſtitutione, quæ ſit iudicio reali, in qua obtinent quæ ſuprà dicta ſunt; reſtitutionem verò, quæ fit fideicommiſſario vniuerſali, fieri iudicio perſonali, ideóque inſtantiam cum hærede cœptam, in ipſum non tranſire, & doctrina Bartoli in d.l. Lucius, §. rogatus, quæ communiter approbatur per Doctores ibi, & ſequuntur Socinus iunior in conſ. 34. num. 13. lib. 3. Pariſius in conſil. 108. num. 3. vol. 1. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, dict. art. 53. num. 19. Hæc autem doctrina, aut diſtinctio Bartoli aptè poteſt ſucceſſori Maioratus applicari; ſi & ſecundo loco conſtituamus, verum eſſe, Maioratus, & Fideicommiſſa in aliquibus conuenire, ſed in multis longè quidem differre, nec poſſe dici præcisè Maioratum, fideicommiſſum eſſe: quod eleganter probat Molina lib. 1. d. cap. 1. ex n. 14. cum ſeqq. Mieres de maioratu, 1. p. in initio, & q. 1. n. 3. Burgos de Paz d. quæſt. 1. num. vlt. Et ſic inter fideicommiſſarium, & Maioratus poſſeſſorem, diuerſum ius ſtatuitur in multis, ſed in eo præcipuè, quòd fideicommiſſarius ab hærede fideicommiſſum petere, & de manu eius recipere debet, neque propria authoritate poſſeſſionem bonorum iure fideicommissi relictorum occupare poteſt; aliàs à iure fideicommissi cadit, & pœnam priuationis incurrit, l. eam quam, C. de fideicommiſſis, l. quod per manus, ff. de iure codicil. l. 1. vbi notant Doctores C. quorum legatorum, & cum Socino, & Decio, ſic aduertit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. d. cap. 1. n. 14. & vltra eum, idem tenent Gloſſa, Bartolus, & Doctores communiter in l. Paulus, ff. ad Trebellianum. Pariſius in conſ. 54. num. 4. & num. 12. vol 3. Iaſon in conſ. 146. col. 1. lib. 4. Natta in conſil. 395. num. 9. lib. 2. Socinus iunior in conſ. 131. col. 4. in princ. lib. 1. Menochius adipiſcendæ poſſeſſionis, remedio 2. num. 21. & 4. ſeqq & remedio 4. num. 185. Michaël Graſſus recept. ſentent. §. fideicommiſſum, quæſt. 46. n. 1. & 2. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 12. num. 62. & ſeqq. vol 1. Laurentius de Pinu in conſ. 56. ex num. 1. Angelus Alexander de Vbaldis, in conſ. 120. num. 4. inter conſ. vlt. volunt. volum. 2. Hyppol. Riminald in conſ. 363. num. 20. & ſeq. lib. 4. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 47. num. 11. Ioannes Vincendus Honded. in conſ. 26. num. 3. vol. 1.

Denique, fideicommiſſarius nullum ius habet in bonis ſubiectis fideicommiſſo, nec actiones aliquas intentare poteſt, quovſque re, aut verbis reſtitutio fiat per hæredem, l. 1. l. reſtituta, ff. ad Trebel. Ex quibus ſic adnotarunt & pleniùs declarant Bartol. num. 9. Albericus num. 10. Baldus num. 46. Alexand. num. 7. Iaſon num. 8. in l. vlt. C. de edicto Diui Adriani tollendo. Natta in conſil. 200. num. 2. lib. 1. Rolandus in conſ. 78. num. 14. lib. 3. Cephalus in conſ. 37. num. 35. lib. 1. Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 42. & 45. Menochius adipiſcendæ poſſeſſionis, remedio 4. num. 633. Antonius Gomez, tom. 1. variar. cap. 5. num. 13. Burſatus in conſ. 198. in princ. lib. 2. Fabius Turretus in conſ. 77. num. 36. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 2. num. 50. art. 45. n. 18. art. 48. à princ. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 26. num. 1. & 2. vol. 1. At in ſucceſſore Maioratus contrarium omninò obſeruatur, vtpote, cùm in illum abſque vlla reſtitutione tranſeat ipſo iure dominium bonorum Maioratus, imò & poſſeſſio etiam ex deciſ. 145. Tauri, vt cum iudicio obſeruant Molina lib. 1. d. c. 1. n. 14. & n. 16. & num. 20. & cap. 14. num. 16. & lib. 3. cap. 12. & 13. Menchaca de ſucceſſionum reſolut. lib. 3. ad l. ſi quando, C. de inofficioſo teſtamento. Mieres de maioratu, part. 3. quæſt. 1. Ioannes Guttierrez practicar. lib. 2. quæſt. 80. & 87. & ſic traditio communis Doctorum ex dicta lege, in hoc iudicio, deſumpta, optimè conuenit ſucceſſori Maioratus, cum procedat eo caſu, quo ex iudicio reali bona transferuntur ex cauſa neceſſaria, provt in ſucceſſione Maioratus contingit: non ſic in fideicommiſſo, in quo res ipſæ non transferuntur, niſi re, aut verbo reſtitutio fiat per hæredem; tunc autem omnes actiones fideicommiſſario, & in fideicommiſſarium tranſeunt, provt latiùs explicauit Pichardus in §. reſtituta, 2. Inſtitut. de fideicommiſſariis hæreditatibus, per totum. Ex quibus dubia proculdubio redditur concordia aut diſtinctio quædam, quam in propoſito nouiſſimè adducit Cabedus deciſ. Luſitan. 198. num. 5. 1. part. quem retuli ſuprà, in fine, num. 9. vtpote, cùm in 2. membro, etiam vbi litigans agebat nomine proprio, clarè repugnet reſolutioni & rationibus Molinæ ſuprà traditis.

CAPVT X.

Ad explicationem primæ, ſecundæ, quintæ, & ſextæ Aſſertionis, quarum lib. 1. harum controuerſiarum, cap. 81. mentio fit, per Authorem, breuis traditur, ſed non contemnenda interpretatio, quâ, vt videbis, nihil ab alio dictum tranſcribitur, nec etiam aliquid ſcriptum omittitur, & in materia Subſtitutionum nonnulla, & nouiter, & verè conſiderata in medium proferuntur.

SVMMARIVM.

- 1 Subſtitutionem verè ac propriè inſtitutionem eſſe, ex ſententia quamplurimorum, quæ ab Authore probatur.
- 2 L. ſi mulier, 20. §. finali, ff. de conditionibus inſtitutionum. remiſſiuè, latiſſimè tamen explicata à multis, qui hoc num. & ſeq. præcitantur.
- 3 Subſtitutionem inſtitutionem non eſſe propriè, ex ſententia aliorum.
- 4 Quæ authori non placet, & eiuſdem fundamentis plenè, & concludenter ſatisfactum ab aliis oſtenditur.
- 5 Author meliùs eſſe putauit nonnulla, quæ non ineleganter notare poſſet in hac materia, intacta relinquere, quàm in his inſistere, quæ ex profeſſo, plenèque explicantur ab aliis.
- 6 Subſtitutionis in genere, infinitæ diffinitiones relatæ.
- 7 Substitutionem, ſecundam inſtitutionem dici ex ſententia Accurſij, quæ ab Authore probatur.
- 8 Et omnibus fundamentis, quæ in contrarium excitari poſſent, pleniſſimè ſatisfactum oſtenditur, atque de hac re Alexander Trentacinquius, Sfortia Oddi, & Palus Leonius commendantur omninò.
- 9 Substitutionis diffinitiones, à Paulo Leonio, & Thobia Nonio conſideratas, probabiles eſſe ex ſententia Authoris.
- 10 Subſtitutio vulgaris, quare ſic appellata?
- 11 Subſtitutiones quare introductæ? & in id Petri Gregorij locus nouiter adductus.
- 12 Subſtitutionis Vulgaris diffinitiones infinitæ relatæ.
- 13 Subſtitutionis Vulgaris vera diffinitio traditur, & num. ſeq. nouiter, & meliùs quàm hactenus explicatur.
- 14 D. Spino deceptum in allegatione Fumei, & Politi, nouiter detectum per Authorem.
- 15 Verbum quoddam ab Antonio Pichardo communi Vulgaris Subſtitutionis diffinitioni nouiter adiectum, neceſſarium non eſſe, noua Authoris conſideratio in hac materia.
- 16 Subſtitutionis Vulgaris diffinitio optimè explicata.
- 17 Pauli Leonij præcipuam rationem contra diffinitionem communem ceſſare, nouiter animaduerſum ab Authore.
- 18 Subſtitutiones omnes vulgares aditione hæreditatis exſpirant
- 19 Subſtitutionis Vulgaris noua diffinitio refertur, quam Petrus Gregorius Tholoſanus non malè conſiderauit.
- 20 Authoris in ſcriptura huius Capitis, finis, & intentio proponitur.

SVbſtitutionem verè & propriè inſtitutionem eſſe, cap. 81. lib. 1. aſſertione 1. notauimus: item aſſertione 2. 5. & 6. alia in propoſito diximus; nunc verò vt quorundam Scribentium ſentencias in propoſito notaremus, placuit hac de re nonnulla, breuiter tamen, & diſtinctè ſcribere: & in primis animaduertere ſuperiorem ſententiam, & aſſertionem illam probatam à multis; ſic enim expreſsè tenuerunt Gloſ. in l. Gallus, in princ. in verbo, poſſe, ff. de liberis & poſthumis, & in l. 1. in verbo, moueatur, verſ. item facit pro eo, C. de edicto Diui Adriani tollendo. Bart. Bald. Paul. & Imola in l. mulier, §. finali, ff. de condit. inſtitut. & ex antiquoribus innumeri alij, qui à ſequentibus præcitantur, & defendunt Iaſon in l. Centurio, num. 62. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & in l. qui liberis, §. hæc verba, num. vltim. ff. eodem tit. & in l. ſi à primo, n. 14. & in dict. l. Gallus, in princ. n. 28. ff. de liberis & poſthumis, vbi in id expendit nonnulla iura, & inter alia, dicit eſſe meliorem textum de iure, in l. mulier, 20. §. finali, ff. de conditionibus inſtitutionum. Curtius iunior in conſil. 48. num. 2. & eſſe communem reſolutionem teſtantur, & multos alios referunt Petrus de Peralta in rubrica, ff. hæredibus inſtituendis, n. 18. 19. & 10. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. 1. part. verb. Inſtituendo, num. 1. ante finem, & latius ex num. 5. vbi optimè in propoſito loquitur, & latè agit de intellectu text. in l. mulier, 20. §. finali, ff. de condit. inſtitut. latè etiam & prolixè quidem, Caldas Pereira de nominatione emphyteut. quæſt. 8. ex num. 14. vſque ad n. 25. Corraſius in rubrica, C. de impuberum, num. 7. & ibidem Curtius iunior num. 10. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 12. num. 1. & 2. & lib. 3. §. 23. num. 39. Politus in tractatu ſubſtitutionum, in 1. part. in princ. Couar. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, §. 4. num. 3. Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 3. num. 1. & ab hac opinione recedendum non eſſe, rectè dixit Pichardus in rubrica, Inſtitut. de vulgari ſubstitutione, num. 14. ad finem, qui videndus eſt ex num. 13. cum multis ſeqq. quamuis contrà tenuerint nonnulli à ſuperioribus relati, maximè Sapia, Ripa, Socinus, Decius, Ludouicus Zunt. Bellonus, & alij quos in vnum congeſſit Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. ſubſtitutio, quæſt. 2. qui contendunt ſubſtitutionem non eſſe inſtitutionem propriè, licèt etiam contrà tenuerit D. Spino in ſpeculo, gloſ. 21. num. 6. & 7. Quorum fundamentis abundè, & verè ſatisfieri poteſt ex his, quæ ſuperiorem Gloſſæ, & Bartoli opinionem defendens eleganter annotauit Alexander Trentacinq. de ſubſtitutionibus, in præfatione, ex num. 12. vſque ad num. 20. vbi etiam agit de intellectu dict. l. mulier, 20. §. finali; ex his etiam, quæ Peralta, Coſta, & Pichardus vbi ſuprà ſcribunt, & verè concludunt: nec ſatisfacit Graſſi concordia, aut diſtinctio d. §. ſubſtitutio, quæſt. 2. Denique ex dicendis ſtatim, alia plura ex propoſito, conſultóque prætermitto; melius enim eſſe putaui, nonnulla, quæ non ineleganter notare poſſem in hac materia, intacta relinquere, quàm in his inſiſtere, quæ: ex profeſſo, plenèque explicantur ab aliis.

Secundò & principaliter conſtituendum eſt, quod ad ſecundam attinet aſſertionem, ſubſtitutionis in genere infinitas tradi diffinitiones communiter per Doctores, in rubrica, & in l. 1. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. in rubrica, C. de impuberum, per Polit. Fumeum, Zaſium Sfort. Vald. de Vbald. & alios in tractatu ſubſtitutionum, in princ. & vndecim diffinitiones tradit Leonius in eodem tractatu in princ. 1. part. ex num. 1. vſque ad num. 54. Harum aliæ veræ non ſunt, aut non conſtant, vt debent; aliæ verò aliqua ex parte deficiunt, & de facili ſubuerti poſſent. Couar. etiam in cap. Raynuntius, de teſtamentis, §. 4. in princ. vbi ipſe notiam tradit diffinitionem: latiſſimè Bolognetus in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. ex num. 25. vſque ad num. 49. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 1. num. 1. Weſembecius, Cuiacius, Hotmannus, Baconius, Loriotus, & alij exteri, quos in vnum congeſſerunt D. Spino in ſpeculo gloſ. 21. num. 1. Antonius Pichardus in rubrica, Inſtitut. de vulg. ſubſtit. num. 8. & vltra eum, Thobias Nonius, Sfortia, Graſſus, Alexander Trentacinquius, & alij, quorum illicò mentionem faciam.

Communior tamen, ac verior quidem diffinitio eſt, quæ ab Accurſio traditur in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. vt ſubſtitutio ſit ſecunda inſtitutio, vti probarunt eam communiter Scribentes ibidem, vt conſtat ex Iaſone num. 5. Ripa num. 2. Alciato num. 1. Curtio iuniore in rubrica, C. de impuberum, colum. 1. Zazio, Polito, & Fumeo dict. tractatu, de ſubſtitut. in princ. vbi Fumeus ipſe num. 4. nouam diffinitionem adducit. Socin. iunior. in l. centurio, in princ. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. atque etiam Cagnolus in l. precibus, in princ. C. de impuberum. Forcatulus dialogo 23. Guil. Bened. in cap. Raynuntius, de teſtamentis, verbo, adjiciens vt Alterocha, num. 19. Viglius in rubrica, Inſtitut. de vulgari ſubſtit. in princ. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis in 6. in verbo, adjiciens num. 1. Sfortia Oddi in tractatu Compendioſæ, in præludiis, part. 1. quæſt. 1. Sapia in rubr. C. de impuberum num. 2. Baldus de Vbaldis de ſubſtitut. in princ. præludiorum. num. 1. Michael Graſſus receptarum, §. ſubſtitutio, quæſt. 1. Fumeus vbi ſupra, num. 1. D. Spino in ſpeculo d. gloſ. 21. num. 1. Alexander Trentacinquius de ſubſt. in pr. in præfatione, n. 2. Et quamuis de hac diffinitione dubitet Couar. dict. §. 4. in princ. Fumeus etiam vbi ſuprá, num. 1. nec firmiter in ea inſiſtant alij, qui à ſuperioribus præcitantur; ipſa tamen vera eſt, & tenenda, nec latiùs à me ad præſens corroboratur, proptereà quod iure, & ratione probatur plenè per Antonium Pichardum in rubrica, Inſtitut. de vulgari ſubſtitut. num. 1. qui num. ſeqq. pleniſſimè ſatisfacit omnibus fundamentis, quæ in contrarium excitari ſolent communiter, tacet tamen inter alios, tres Authores, qui ante ipſum hac de re latiſſimè, atque ex profeſſo ſcripſerunt, & qui ſuperiori diffinitione defenſa, contrariæ partis rationibus ex propoſito ſatisfaciunt: horum occaſione in propoſito nolui ampliùs inſiſtere, ſed commendare Alexandrum Trentacinquium de ſubſtitut. in præfatione, ex num. 2. vſque ad num. 12. Paulum Leonium in eodem tractatu, in princ. 1. part. ex num. 2. vſque ad num. 35. Sfortiam in præludiis, tractat. Compendioſæ, part. 1. quæst. 1. per totam: ipſi enim omnia adducunt, quæ contra eandem diffinitionem ponderantur ab aliis, & illis diſtinctâ, atque abſolutâ manu reſpondent; & vide Caldam de nominat. emphyt. dict. quæſt. 8. ex num. 14. cum ſeq. Poteſt etiam probari (in idem enim tendit, exactior tamen eſt) Thobiæ Nonij diffinitio, vt ſubſtitutio ſit, in ſecundo, vel vlteriori gradu facta inſtitutio, provt defendi poſſe aduertit, & latiùs declarat Trentacinquius vbi ſuprà, num. 12. & ſibi tribuens, prædictóſque non referens, Antonius Pichardus in rubrica, Inſtitut. de vulgari ſubstitut. num. 9. Defendi etiam poteſt Pauli Leonij diffinitio de ſubſtit. in princ. 1. part. n. 52. Subſtitutionis enim naturæ conuenit, nec in ſe continet aliquid, quod otiosè, aut ſuperfluè dictum appareat.

Tertiò & principaliter conſtituendum eſt, (quod ad 5. & 6. Aſſertionem pertinet) Subſtitutionis vulgaris etymologiam ſic tradi communiter, vt ideò dictam vulgarem ſubſtitutionem exiſtimauerint Doctores, quia vulgo à quolibet inter teſtandum fieret, & à quolibet de vulgo, ideſt de populo, & cuilibet de vulgo, id eſt de populo hæredi inſtituto fieri poſſet; ſic ſcripſit Bartolus, in l. 1. num. 5. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. quem ibidem ſequuntur Aretinus n. 7. Iaſon n. 13. & Alciat. n. 9. Theophilus in princ. Inſtitut. de pup. ſubſtitut. Viglius in rubrica, Institut. de Vulgari, num. 6. Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 7. num. 2. Guil. Bened. in cap. Raynuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, in tractatu, de vulgari, num. 7. verſ. Primo reſpectu. Sfortia in præludiis Compendioſæ, part 2. quæſt. 1. Couar. in dict. cap. Raynuntius. §. 4. num. 3. vbi in id expendit l. 1. tit 5. partita 6. Cagnolus in l. precibus, num. 3. C. de impuberum. D. Spino in ſpeculo gloſ. 22. num. 2. in fine. Anton. Gouean. lib. 1. variar. lect. cap. 28. Cuiacius lib. 7. obſeruationum. cap. 20. Baldus de Vbaldis in tractatu, de ſubſtitut. vulgari, num. 1. Bartol. de Hucio in eodem tractat. cap. 1. num. 1. & Antonius Fumeus ibidem, in princ. Lancelotus Politus de vulgari ſubſtitut num 1. Vdalricus Zaſius ibidem, num. 1. & Paulus Leonius ex num. 2. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris lib. 42. cap. 12. in principio. Et his non relatis, Antonius Pichardus in princ. de vulgari ſubſtit. num. 8.

Dicitur autem Vulgaris ex aliis etiam rationibus, quas cumulauit Bartolus in dict. l. 1. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. num. 5. vbi proſequuntur omnes Doctores communiter: plenè Bald, de Vbaldis, Bart, de Hucio, Guil. Bened. & Petrus Gregorius vbi ſuprà, qui exponunt quinque modis eam ſubſtitutionem rectè dici Vulgarem, vt ibi videri poterit.

Deinde, ſubſtitutiones vulgares ideò introductas exiſtimarunt nonnulli, quòd olim ſine hærede decedere maximum dedecus fuiſſet, §. licet, Institut. quibus ex cauſis manumittere licet, vel non: idcircò ſine iniuria creditorum, ſeruum neceſſarium hæredem inſtituere, & conſequenter libertatem ei relinquere permiſſum fuiſſe, conſtat ex textu in l. poteſt. 36. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. cum aliis multis: cùm ergo ſæpe euenire poſſet, vt primo loco inſtitutus hæres, vel nollet, vel non poſſet hæreditatem adire, sícque defuncti teſtatoris bona ex defectu hæredis inſtituti primi, aut alterius legitimi ex lege Papia, caduca efficerentur, & ad fiſcum deferrentur, l. vnica, in princ. C. de caducis tollendis, optimo conſilio ſubſtitutiones introductæ ſunt, vt quemadmodum poteſt quis pluies hæredes inſtituere, §. & vnum Inſtit. de hæredibus inſtituendis; ſic & plures gradus hæredum facere, per text. in dict. l. poteſt, 36. ff. de vulgari & pup. ſubſtit. &. in principio, Inſtitut. eodem tit. vt ſic voluntas teſtatoris effectum ſortiri poſſit, ipſèque ſine hærede minimè decedat: quod elegantiſſimè aduertit Petrus Gregorius, quem nullus in propoſito refert, in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 12. in princ. vbi dicit, Iureconſultos hanc teſtatorum prouidentiam facilè probaſſe; cùm enim conceſſiſſent, vt vti quisque legaſſet ſuper familia, pecuniáve ſua, ita ius eſſet l. verb. legis ff. de verb. ſignific. neceſſariò permitti oportuit, vt quibus permiſſa erat hæredis inſtitutio, permitteretur & cautio, ne ſine hærede decederent, deficiente primo, vel ante mortem teſtatoris, vel ante aditam hæreditatem, vel eo repudiante; & idem in effectu, licèt non ita eleganter, animaduertunt Paulus Leonius de ſubſtitut. cap. 1. n. 38. & tribus ſeqq. Sfortia Oddi in præludiis Compendioſæ, part. 1. quæſt. 4. Ioannes Bolognetus in rubr. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. num. 6. & nullum ex his referens Antonius Pichardus in rubrica, Inſtitution. de vulgari ſubſtitutione, num. 66. 67. & 68.

