- 49 In alternatiua cùm ponuntur duo, quæ eiuſdem naturæ ſunt, tunc vtrumque eſt in obligatione: cùm verò in ſecunda parte alternatiuæ, aut in vnaquaque parte illius apponuntur duo quæ diuerſæ natura ſunt; tunc vtrumque in obligatione non eſt, ſed alterum tantum, & alterum eſt in facultate ſoluendi.
- 50 In alternatiua ex voluntate teſtatoris ceſſat electio, & ordo ſcripturæ præciſè obſeruari debet.
- 51 Reſpondetur obiectioni cuidam, quòd ſuperflua videretur clauſula illa teſtamenti, vbi dicitur, en vno de los hijos, ò hijas, que del quedaren, qual el quiſiere. Niſi electori licitum eſſet filiam ad ſucceſſionem Maioratus eligere, & numero ſeq.
- 52 Alternatiua ſui naturâ electionem concedit; ideò ſufficit verificari quamcumque partem alternatiuæ, intelligendo tamen, vt hoc numero, & ſequenti adnotatur, hoc eſt, modò alternatiua ſit propria, & vera; ſecus tamen ſi impropria, quia vna ſtat in defectum alterius ſub alternatis verbis augmentatiuæ; tunc enim ſeruandus eſt præciſè ordo ſcripturæ, non autem locus eſt liberæ electioni.
- 53 Quia iſta eſt alternatiua poſita ad ampliandam diſpoſitionem; ideò veræ alternatiuæ effectum non operatur.
- 54 Teſtator verba clauſulæ ſuperioris adiiciens, en vno de los hijos, ò hijas, que del quedaren qual el quiſiere, cuius mentis fuiſſe, aut qualiter eligendi facultatem conceſſiſſe videatur, eleganter declaratur, & text. in l. hæredes mei, §. finali, ff. ad Trebel. optimé, & verè enucleatus relinquitur.
- 55 Teſtator in caſu prædicto per adiectionem verbi illius, qual el quiſiere, naturam diſpoſitionis non alterauit, nec etiam regulas iuris, vt hoc numero demonſtratur, & ibidem eleganter expenditur text. in d. 1. hæredes mei, §. finali, ff. ad Trebel.
- 56 Ludouici Molinæ ſenentia contraria his, quæ dicta fuêre ſuprà, numero 35. 36. & ſequent. refertur, vt ſcilicet elector, cui libera facultas eligendi conceſſa eſt, poſſit ad Maioratûs ſucceſſionem, filiam etiam natu minorem, omiſſo filio primogenito eligere; & eidem pluribus modis reſpondetur, vt latè adnotatur hoc numero, vbi traduntur nonnnulla, quæ longa Authoris conſìderatione digeſta ſunt, & ſcripta, nec alibi inuenientur ſic adnotata.
- 57 Ludouici Molinæ ſententia poſito quòd ſuſtineri poſſit, (quod Authori durum videtur) deberet intelligi in terminis, in quibus ipſe quæſtionem propoſuit, nempe quando eligendi facultas non fuit data alternatiué, ſed copulatiuè inter filios, & filias, vt ipſe loquutur, & ſic coniungendo per ſonas verbis, quæ propter vnitatem ſermonis quaſi in vnum corpus redactæ ſunt.
- 58 Et verbum entre, latinè inter, diſtribuit æqualiter facultatem eligendi eodem tempore inter filios & filias.
- 59 Et conſequenter reſultat effectus, qui à præfato Authore conſideratur: in quem expendi poteſt text. in l. cùm quidam, ff. de legatis ſecundò, vt hoc numero adnotatur.
- 60 At in terminis caſûs Authori propoſiti, diuerſum eſt, quoniam electio non liberé, ſed alternatiuè data fuit en vno de ſus hijos, ò hijas, &c. quod in effectu fuit, corpora duo perſonarum facere.
- 61 Quia alternatiua, ò latinè vel, diſiungit verba, & ſenſum; ſic vt factus ſit primò vnus gradus filiorum, & in defectum eius, augmentatiuè, vel ſubſidiariè alius gradus filiarum, cap. 1. de eo qui ſibi vel hæredibus ſuis.
- 62 Vbi, quia conceſſio fuit alternatiua, hijos, ò hijas, dum filij extiterunt, ſuccedere non potuerunt, nec admitti fœminæ.
- 63 Et quamuis ille text. loquatur in feudis, nihil intereſt, quia alterata res erat per pactum concedentis, qui fœminas admiſit: & ſic illius textus vis conſiſtit in forma pacti per alternatiuam, vel quæ tantùm operatur, vt faciat, quòd omnes filij videantur poſiti ex vna parte, & latere, & fœminæ ex alia parte.
- 64 Text. in l. vnum ex familia, §. ſi de Falcidia, ff. de legatis ſecundò, nihil obeſſe Authoris reſolutioni anteà traditæ, vt hoc numero adnotatur.
- 65 Elector, cui electio competit ex vltima voluntate, ſi extra vltimam voluntatem, hoc eſt in quacunque diſpoſitione inter viuos elegerit, ampliùs variare non poteſt.
- 66 Ex pluribus electis, vbi non poteſt poſſidere niſi vnus ſolus, primò nominatus preæfertur alteri.
- 67 Electorem in caſu Authori propoſito inter viuos elegiſſe probatur.
- 68 Verba licèt enuntiatiua ſint, probant nihilominùs in caſu Authori propoſito electionem, nominationem, ſeu inſtitutionem anteà factam.
- 69 Verba enuntiatiua eius quod tempore enuntiationis, aut aſſertionis eſſe poteſt, plenè probant.
- 70 Verba enuntiatiua omninò probant, quando enuntiatio pertinet ad rem, quæ pendet ex declaratione animi enuntiantis.
- 71 Verba enuntiatiua, quando ſcienter proferuntur ſuper eo, ſuper quo partes ſibi poſſunt præiudicare, ſic probant, vt non admittatur probatio in contrarium.
- 72 Pronuntiari, atque affari aliquid, trifariam poſſe, diſpoſitiuè, aſſertiuè, & enuntiatiuè.
- 73 Verba enuntiatiua quæ ſint?
- 74 Verba diſpoſitiua quæ dicantur?
- 75 Verba aſſertiua qualiter proferantur.
- 76 Verba enuntiatiua propter aliud emiſſa, regulariter diſpoſitionem non inducunt, prout hoc numero, remiſſiuè tamen, latiſſimè explicatum traditur, & limitatum, & vide num. ſequent.
- 77 Verba enuntiatiua, quoties proferuntur per tempus præteritum, aut id, quod enuntiatur, eſt præteriti temporis, diſpoſitionem inducunt.
- 78 Maximè, ſi ipſemet qui refert, & enuntiat aliquam ſuam voluntatem de præterito, talis eſt, quòd poſſet ipſe adhuc ex integro illam facere, & ſic diſponere.
- 79 Verba enuntiatiua diſpoſitionem inducunt, quando proferuntur ſuper his, qua dependent à voluntate partium, & ſuper quibus poſſunt liberè diſponere.
- 80 Verba enuntiatiua diſpoſitionem inducunt, quoties id quod enuntiatur, neceſſarium eſt ad id, de quo agitur.
- 81 Verba enuntiatiua, quoties per modum cauſæ proferuntur, diſpoſitionem inducunt, ſicut ſi eſſent diſpoſitiua.
- 82 Habens nominare ad emphyteuſim aliquem, ſi per verba enuntiatiua nominationis granauit eum, eo ipſo inducitur diſpoſitio & nominatio.
- 83 Poſitus in conditione, an cenſeatur electus, aut nominatus?
- 84 Ludouici Molinæ traditio, de qua ſuprà ex numero 65. poſita quòd vera non eſſet, adhuc tamen in caſu Authori propoſito defendi deberet, variationem licitam non eſſe electione ſemel facta, idque ex ratione, quæ hoc numero & ſequenti aſſignatur.
- 85 Eligens ex conceſſione, aut commiſſione teſtatoris, in eligendo ſequi tenetur voluntatem tacitam, vel præſumptam teſtatoris ipſius, nec poteſt variare, aut à declaratione ſemel facta recedere, quando conſtat iuxta confeſſionem, aut declarationem ipſiusmet eligentis (ex qua de voluntate teſtatoris conſtat) electionem fuiſſe factam.
- 86 Res quando ſubrogatur cum facultate regiæ in locum alterius, quæ erat etiam vinculata, cum omnibus qualitatibus, & conditionibus ſubrogata remanet, cum quibus erat prima.
- 87 Voluntas non minùs deducitur, ſeu colligitur ex factis, quàm ex verbis, imò potentius demonſtratur, & probatur factis, quàm verbis: quia facta effectum oſtendunt, verba aliquando contra voluntatem proferentis ſunt.
- 88 Teſtator, quando committit jateri, vt pro eo Maioratum, vel meliorationem faciat in aliquem filium; an ſufficiat, quòd commiſſarius coram teſtibus dicat, ſe velle eligere ad Maioratum talem filium.
- 90 Electio, ſeu nominatio ad Maioratum, an facta cenſeri debeat, ſi fiat actus in fauorem alicuius, qui non poteſt ſtare, niſi ſuppoſita nominatione, aut electione.

SIngularis occurrit, & in praxi valdè neceſſaria quæſtio, & quæ ita ex profeſſo, vt neceſſarium eſt, à nullo ex Recentioribus pertractatur, ſi ponamus, quòd teſtator fratre ſuo aut alio conſanguineo hærede ſcripto, petierit ab eo, aut illi commiſerit, & mandauerit, vt ex bonis ſuis, vel aliqua parte eorum, inſtituat, ſiue faciat Maioratum in aliquem ex filiis, aut filiabus eiuſdem fratris, aut conſanguinei, vel etiam teſtatoris ipſius, in ea parte, in qua Maioratus licitè inſtitui poteſt per parentes, vel in omnibus bonis, aut maiori parte eorum cum facultate regia ad id conceſſa, an tunc frater, vel conſanguineus, aut alius quicumque, cui facultas eligendi ſit relicta, etiam libere, teneatur præcisè ordinem literæ, ſiue ſcripturæ ſeruare, & conſequenter filiis maſculis exiſtentibus, eligere, aut nominare aliquem ex eis ad Maioratum, an verò filio maſculo prætermiſſo, filiam fœminam ad Maioratum eligere valeat. Et dubium conſiſtit in hoc, quòd eligendi facultas expreſsè, aut abſolutè conceſſa non eſt in caſu prædicto, quamuis verba prima facie inſpecta, liberam ligendi facultatem denotare videantur: & ſic omninò incertum eſt, an libere cenſeatur data electio; an verò ordine ſcripturæ videantur filij, & filiæ ad ſucceſſionem inuitari in quo dubio conſultus ego olim, cùm caſus hic in terminis occurriſſet in ciuitate de Guadalaxara, primus quidem omnium ſcripſi, & non mediocriter inſudaui, & poſtquam verbo, & in ſcriptis Prætorem illius ciuitatis informaui, nullo alio cauſam defendente, primam ſententiam pro me tuli (alij poſtmodum ſcripſerunt, ſed non ita exactè aut nihil quidem addentes) idcircò, non abſque maxima vtilitate futurum exiſtimaui, ſi hoc capite recenſerem nonnulla, quæ dubij præfati reſolutionem præſtant, & futuris negotiis multis decidendis non modicam vtilitatem afferre poſſunt, & pro clariori intelligentia præmitto, quòd Petrus Ruyz de Alarcon, ex primo matrimonio habuit vnicum dumtaxat filium Bernardum de Mata, qui defuncta iam matre, & nullum filium relinquens, cùm in extremis eſſet, condidit teſtamentum, & patrem ſuum dictum Petrum Ruiz de Alarcon liberé, vt debuit, hæredem inſtituit, poſtmodùm verò petijt ab eo, quòd de certis bonis faceret vinculum, & Maioratum, en vno de ſus hijos, ò hijas que del quedaren, qual el quiſieſſe, vt pars aduerſa dicit; iam enim ſecundò nupſerat, & filias habebat ex ſecundo matrimonio dictus pater eius, qui mortis tempore, atque in teſtamento ſuo filiam quandam, nomine D. Catharinam Carrillo, ad dictum Maioratum nominauit, cum haberet filium maſculum ex eodem ſecundo matrimonio natum, qui D. Petrus Ruiz de Alarcõ, & Sotomaior nuncupabatur. Lis ergo, & quæſtio orta eſt ſuper Maioratu prædicto, & dicta D. Catharina petebat poſſeſſionem illius ex teſtamento patris, in quo erat nominata, contendebátque patrem prædictum lici. tè poſſe vigore clauſulæ prædictæ nominare eam; ego autem in contrarium dicebam, ex clauſula dicti teſtamenti Bernardi de Mata, non potuiſſe patrem eius, cùm filius maſculus exiſteret, filiam fœminam ad Maioratum nominare, & ſic dictum D. Petrum eſſe verum, & legitimum ſucceſſorem, & conſequenter in poſſeſſione bonorum dicti Maioratus tuendum, nihílque prodeſſe teſtamentum parris dictæ filiæ ad poſſeſſionem petendam, niſi conſtaret prius, quòd pater eius ſic diſponere, & reſtari potuiſſet; quoniam in quocumque actu voluntas, & poteſtas requiritur: quæ duo actum perficiunt ſecundùm Philoſophum, & notatur in cap. cum ſuper Abbatia, verbo, poſſet, & volet, de officio delegat. l. nolle, vbi Baldus, ff. de acquirenda hæreditate, l. omne verbum, & ibi Bald. in vlt. notabili, C. communia de legat. Abbas in cap. ſacerdos, de officio delegati, Aimon Craueta de antiquit. temporum, 1. ſect. incipit, Ampliatur nunc, num. 52. fol. 36. Cephalus, in conſ. 235. num. 24. lib. 2. Rolandus in conſ. 35. num. 21. volum. 3. Franciſcus Burſatus in conſ. 396. num. 24. lib. 4. Burgos de Paz 5. part. l. 3. Tauri, num. 1442. Molina de Hispanorum primogeniis libro primo, capit. vigeſimo quarto, numero vigeſimo quarto, Surdus in conſ. vigeſimò ſeptimo num. 13. lib. primo Hyppol Riminal. in conſ. 255. num. 32. & 33. lib. 3. Hîc autem, poſito quòd fuerit voluntas, cùm tamen deficiat poteſtas taliter diſponendi, nullum quidem facit negotium teſtamentum prædictum, quòd autem defuerit poteſtas, facilé demonſtrabitur, ſi conſtituamus nonnulla, quæ magis ad rem faciunt: in primis, quod licèt prima facie, vt dixi, videatur, quòd dictus Bernardus de Mata dederit liberam facultatem patri ſuo eligendi ex filiis aut filiabus, quem voluerit, & ſic maſculo prætermiſſo, fœminam filiam eligere; tamen contrarium eſſe verius, & filios maſculos primo loco nominatos fuiſſe, filias verò ſecundo gradu ſubſtituas in defectum maſculorum, conſtat ex illis verbis. En vno de ſus hijos, ô hijas que del quedaren, idque ratione ſequenti. Nam licèt disjunctiua poſita inter perſonas honoratas, reſoluatur in coniunctam, & copulatiuam l. cùm quidam, C. de verb. ſignificat. id tamen non procedit quoties disjunctiua, aut alternatiua ponitur inter perſonas, inter quas cadit ordinata affectio; tunc enim non reſoluitur in coniunctam, nec cenſetur hæredi data electio, ſed denotat ordinem, & vltima pars cenſetur poſita in defectum prioris, per text, valdè ſingularem in l. cùm pater, §. à te peto, ff. de legat. 2. vbi dicit Iureconſultus in hunc modum: A te peto, marie, ſi quos liberos habueris, illis prædia relinquas, vel ſi non habueris, tuis, ſiue meis propinquis, aut etiam noſtris liberis, non eſſe datam electionem, ſed ordine ſcripturæ factam ſubstitutionem respondi, & ibi notant Bartolus, Paulus, Alex. Cuman, & cæteri Scribentes communiter, Iaſon in d.l. cum quidam, nu. 2. & in l. Gallus §. quidam recté, ff. de lib. & poſth. col. 6. in verſ. Secundò amplia. Alex. in conſ. 30. col. 1. lib. 2. Decius in conſ. 319. In canſa iſtorum nobilium, num. 6. Socin. in conſ. 52. num. 6. lib. 1. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 80. num. 5. Ioan. Ceph. in conſ. 53. num. 69. lib. 1. Menoch. in conſ. 187. num. 20. & ſeqq. lib. 2. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 6. num. 7. & lib. 2. cap. 11. num. 36. Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 34. Angulus ad leges meliorationum. l. 11. gloſſa 8. num. 9. Iacobus Cancerius variarum reſolutionem. cap. 1. de ſubſtitutionibus, num. 51. Angelus Matheacius de legat. & fideicom. lib. 2. cap. 13. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 12. vbi num. 14. & ſeqq. ex alijs probat, in Maioratibus præſumptionem ex ordine ſcripturæ ortam, magni momenti eſſe, & nonnulla dicit in propoſito Mieres vbi ſuprà. num. 31. In primogeniis autem aut maioratibus, quòd detur ordinata affectio inſtitutoris inter filios & filias, & inter maſculos, & fæminas certum eſt, quia per maſculos familia, & agnatio illius conſeruatur, & non per fœminas, vt pote, cum illarum ſucceſſio agnationis conſeruationi repugnet, vt ſuprà, cap. 4. huius lib. latiſſimè probatum eſt; fœmina namque familiæ ſuæ, atque agnationis eſt caput, & finis, l. pronunciatiò, §. familiæ ff. de verbor. ſignificat. l. Iureconſultus. §. 1. ff. de gradibus cognat. nomenque & memoria Maioratum inſtituentis, meliùs conſeruatur per maſculum, quàm fœminam, vt ſcribunt Romanus ſingulari 474. Barbatia in conſ. 37. volum. 3. Ruin. in conſ. 110. num. 14. volum. 2. & multos referens Simon de Prætis de interpretat., vlt. volunt, lib. 2. interpret, 3. dubitat. 1. ſolut. 11. num. 2. fol. mihi, 146. Gaſpar Baëtius de nou meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 2. num. 22. ipſi namque maſculi, honorem, ſplendorem, & dignitatem familiarum tuentur, & conſeruant, iniurias propulſant, atque illatas vendicant, vt ſcribit Ioannes Chephalus in conſ. 306. num. 72. lib. 3. & latè adnotarunt Tiraquellus de primogenitura, quæſt. 4. ex num. 13. cum ſeqq. Modernus in conſuet. Pariſien. titul. 1. §. 8. gloſſa 3. num. 30. & gloſſa 4. num. 15. in fine Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 3. Mieres de maioratu, in initio primæ partis num. 2. & quæſt. 3. in princip. Vnde multò magis, ſi ſit nobilis, fama, & nomine clarus, (qualis fuit teſtator, & inſtitutor huius Maioratus) credendum eſt, quòd deſiderauerit familiæ ſuæ fauere, eamque propagare, & conſeruare, vt eleganter adnotauit Zaſius in conſ. 2. num. 13. in fine, & ſeq. & ideò a teſtatoribus noſtri temporis præfertur, & magis honoratur maſculinus sexus, quàm fœmininus, vt tradit Mantica de coniectur. vltim. volunt. lib. 6. tit. 15. n. 1. & 2. fol. 240. maximè in Maioratibus, quorum natura genuina & finis eſt, vt per eorum inſtitutionem, agnationis, & familiæ conſeruatio fiat in futurum, poſt Tiraq. Conar. Ludouic. Molinam Padillam, Mieres & alios aduertit Ioan. Garſia in tract. de nobilitate, in diuiſione operis, num. 38. & quòd prædictus inſtitutor Maioratus, hanc ordinatam affectionem, quam habebat, conſiderauerit, illamque obſeruari voluerit manifeſtè colligitur ex eo, quòd clauſula testamenti, & Maioratus dicti Bernardi de Mata, ſuper quo litigatur, tres in effectu continet partes. Prima eſt, in qua patrem ſuum hæredem inſtituit vniuerſalem in remanente omnium bonorum ſuorum, iurium, & actionum. quæ abſque dubio valuit de iure. Altera eſt, vbi dicitur. Al qual pido por merced, que de los bienes rayzes haga vinculo en vno de ſus hijos, ò hijas que del quedaren. Alia denique, & tertia pars eſt, vbi teſtator ipſe dixit: Y en caſo que el no hiziere el dicho vinculo, quiero y es mi voluntad, que deſpues de los dias del dicho Pedro Ruyz de Alarcon mi ſeñor, el dicho ſuelo de las dichas caſas, y heredad de Camarma del Caño, ſuceda en el hija maior legitimo, que del dicho Pedro Ruyz de Alarcon mi ſeñor quedare, y a falta de hijo varon, ſucceda en la hija maior legitima que dexare: y por eſte orden ſucceda en los deſcendientes dellos. Ex qua vltima clauſula, & verbis ſuprà dictis, manifeſtè colligi valeat, qualis, & quæ fuerit teſtatoris voluntas in ſecunda clauſula, in qua fuit conceſſa eligendi facultas; & conſequenter non fuiſſe datam electionem, ſed ordine ſcripturæ factam ſubſtitutionem. Nam in Maioratibus, fideicommiſſis, & vltimis voluntatibus, ſicut præcedentia declarant ſequentia; ſic è conuerſo dubia defuncti voluntas quæ præceſſit, declaratur, & coniecturatur ex ſubſequenti, quæ clara, & aperta eſt l. ſi ſeruus plurium, §. fin. ff. de legat. 1. l. 1. ff. de rebus dubijs, l. ſi cum fundum, ff. de verb. oblig. & poſt Tiraquellum ab eo relatum, adnotauit Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 42. verſiculo 14. vbi dicit hanc eſſe non modicam coniecturam, tradunt etiam Socin. Iun. in conſil. 65. num. 11. volum. 4. Pariſ in conſil. 73. num. 19. lib. 2. Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 11. tit. 14. num. 22. Menochius lib. 4. præſumptione 54. numero 24. Achilles Pedrocha in conſil. 28. numero 138. Ioannes Guttierrez in conſ. 18. num. 38. vbi ex multis probat, obſcuram teſtatoris voluntatem ex aliis in teſtamento expreſſis declarari, quod etiam ſuperiùs relati adnotarunt, & qualis fuerit ab initio voluntas, ex actu ſequenti, aut verbis ſequentibus declaratur, l. ſed Iulianus, §. proinde, ff. ad macedonianum. l. cum quis, C. de naturalibus liberis. Crotus in conſil. 66. num. 1. Decius in conſil. 490. num. 9. & in conſil. 559. num. 1. & in conſ. 644. num. 8. Et ſic teſtator ipſemet qui in ordine ſuccedendi ad Maioratum, aut in hac ſecunda clauſula, & vocatione ſpeciali, quam in deſectum electionis parentis ſui fecit, prætulit filium maſculum filijs fœminis, quas in deſectum maſculorum vocauit, credendum eſt neceſſariò, quòd etiam voluerit vt is, cui electionem commiſit etiam liberé, eundem ordinem ſeruare teneatur, & maſculos debeat fœminis præferre, ſicut & ipſe prætulit expreſſim; quod apertè probatur ex his, quæ multùm ad propoſitum ſcribunt Ruinus in conſ. 110. num. 15. & ſequent. lib. 2. Socinus in conſi 141. num. 26. volum. 2. Ferdinandus Loazes in repetitione §. diui, legis, filiusfamilias, ff. de legat. 1. num. 198. & 199. Ioannes Guttierrez dicto conſ. 18. num. 39. nulla enim eſt in iure certa magis regula, aut ſecurior doctrina, ad teſtatoris defuncti voluntatem probandam, quàm ea, quæ ſumitur ex ipſius expreſſa diſpoſitione, quæ totum facit, lege ex facto, ff. de hæredibus inſtituendis, l. cùm quæſt. C. de legat, cum alijs vulgatis, Ripa in l. hæredes mei, §. cum ita, num. 31. ff. ad Trebellian. tutiorque interpretatio eſt, quâ ſcriptis in teſtamento adhæremus, argumento text. in l. ſi alij, ff. de vſufruct. legato, & in l. cum virum, C. de fideicommiſſis, & cum Caſtrenſi, eleganter aduertit Marſarius in conſil. 7. fol. 83. in antiquis, & confirmatur conſideratio, & ratio ſuperior, quia tempore teſtamenti dicti Bernardi de Mata, erant iam natæ dicta D. Catharina Carrillo, & aliæ ſorores eius, ſed dictus D. Petrus de Alarcon natus non erat, nec alius filius maſculus procreatus, & quamuis habeatur maior affectio, & dilectio ad eos, qui ſunt nati, & cogniti tempore factæ diſpoſitionis, quam ad eos, qui nec nati ſunt nec cogniti, vt ex alijs probarunt Mieres de maioratu, 2. parte, quæſt. 6. num. 16. Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſ. 67. num. 5. & 6. & num. 8. Decianus in conſ. 1. num. 14. lib. 2. Paulus Leonius Patauinus in conſ. 27. num. 103. inter conſilia vltimarum voluntatum, volum. 2. fol. 53. Achilles Pedrocha in conſil. 20. num. 68. & 69. & notarunt Baldus in l. Lucius, ff. de hæredibus inſtituendis, Alexander in conſ. 52. colum, 1. volum. 4. Oldra. in conſ. 141. colum, 2. in princip. & eſt optimus text. in l. alumnos, ff. de manumiſſis vindicta, ibi In quo inſtruendo propenſiorem animum habuit. Quem ſingularem dicit Romanus in conſil. 231. num. 3. l. qui filiabus, ff. de legatis primò: nihilominùs tamen filiabus patris ſui, aut ſuis ſororibus iam natis, & cognitis tempore factæ diſpoſitionis, expreſſim prætulit filios maſculos ex dicto patre eius naſcituros; vnde credendum eſt, quòd ſemper illos præferre voluerit in alijs clauſulis præcedentibus, in quibus patri electionem commiſit, & iuxta hæc intelligenda, & regulanda verba ſuperioris diſpoſitionis, ex his, quæ ſcripſerunt Modernus Pariſ, in conſ. 1. à num. 18. Marſarius in conſ. 6. num. 5. Simon de Prætis in conſ. 161. num. 19. Pinellus in l. 3. C. de bonis maternis, num. 24. Achilles Pedrocha in conſil. 3. num. 21. in fine; ſic, vt per clauſulam ſupradictam quâ dictus teſtator, in caſu quo parer eius vinculum non feciſſet, primo loco filium eius maiorem maſculum primogenitum, & in defectum eius, filiam fœminam primogenitam nominauit, declarata videatur clauſula alia, in qua patri ſuo electionem dederat: & conſequenter, vt quemadmodum teſtator ipſe in ſua vocatione non vocauit fœminam, niſi in defectum filij maſculi, nec aliter admitti fœminam voluit, quàm ſi maſculus non exiſteret; pariter quoque, atque eodem modo voluerit, vt pater eius, cui electionem commiſit, ſe hiberet in electione, nec aliter ſucceſſores eligeret: Nam quod ipſe viuus facturus eſſet, aut quod in defectum electionis hæredis fieri expreſſit, idem ab hærede ſuo faciendum eſſe iuſſiſſe intelligitur, vt dicit pulchrè text. ſingularis in l. cùm ſeruus, ff. de condit & demonſt. l. ab exhæredati ſubſtituto, ff. de legat. 1. ibi: Quæ ille ſi viueret debiturus erat, 1. poſtulante, ff. ad SC. Trebel, ibi: Cæterùm exiſtimo idem in hærede citu eſſe conſtituendum, quod in illo conſtitutum eſt. Nec eſt veriſimile, quòd hæredi conceſſerit facultatem faciendi id, quod non fieri expreſſit in alia clauſula, ex eiſdem iuribus & Authoribus numeris præcedentibus relatis. Vnde, eo ipſo, quòd aliter factum, aut diſpoſitum eſt à patre prædicto, nihil a iud fuit, quàm circumuenire voluntatem defuncti, quod indignandum eſt, vt dicit text, in l. ſi quis pecuniam, ff. ſi quis omiſſâ cauſâ teſtamenti, nec hæres audiendus, qui nititur contra illam, l. illis libertis, 83. ff. de condition. & demonſtration. Nec etiam credendum, quôd electione eo modo, aut quantumcunque liberè conceſſa doloſe eligere potuerit pater ipſe, vel ad electionem doloſam mandatum datum præſumi, per text. in l. creditor, §. Lucius, ff. mandati, l. ſi procurator, ff. de conductione indebiti: quas nonnullis exornant Molina de Hiſpanorum primog. lib. 2. c. 5. n. 15. & ſeq. Achilles Pedrocha in conſ. 36. n. 149. vbi concludunt, electionem dolosé factam nullam eſſe, quod melius procedit in caſu prædicto, in quo dictus Petrus Ruiz de Alarcon excludit dictum D. Petrum de Alarcon filium eius, & nominauit dictam filiam propter odium & inimicitiam, quam habebat cum vxore eiuſdem filij, cum qua vt ipſe pater dicebat, contra ſuam voluntatem nupſit dictus D. Petrus de Alarcon, id autem ſufficiens eſſe non debuit, vt negligere poſ. ſet nominare illum, ſicut filius eius teſtator voluerat, vt ad text. in l. 3. §. ſi emancipatus, ff. de contra tabulas, eruditè oſtendit Decianus in conſ. 13. num.15. & 17. lib. 1. & ratione concludenti probatur, quia cùm inimicitia hæc, aut odium teſtatoris prædicti non eſſet, ſed ipſiuſmet hæredis, in conſideratione haberi non debuit, ad effectum, vt dictus D. Petrus excludi poſſet à iure ſuccedendi, quod ex voluntate teſtatoris habebat, argumento text. in. l. cum pater, §. rogo. ff. de legat, 2. iuncto text. in. l. cum filius §. pater, eodem titul, intelligendo eum text, prout rectè inducit Imola, vt hanc differentiam conſtituat, in d. §. rogo, poſt Bartolum ibi relatum, qui ita magiſtraliter & verè conſiderauit diſtinguendos caſus, vt ſcilicet inimicitia, & odium teſtatoris ſufficiens ſit ad excludendum eum, qui generaliter vocatus eſt l. Lucius Titius §. Lucius Titius Damam, el 2. ff. de legat. 2. Rubeus Alexand. dicens ſe ita de facto conſuluiſſe in l. Gallus, §. quidam rectè ff. de liberis & poſth. Molina de Hisp. primogeniis, lib. 2. cap. 11. num. 8. Mieres de maioratu 1. part. quæſt. 48. ex num. 33. odium tamen hæredis, aut eius, cui electio commiſſa eſt, ſufficiens non ſit, argumento text. ſingularis in l. vnum ex familia, §. fin. ff. de legatis 2. & eorum quæ ſcribit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 9. num. 2.

