Deinde facit, quòd rationes Molinæ vitari poſſunt, ſi conſideremus, quòd ipſe in eo præcipuè fundatur in hac quæſtione, quòd ex coniecturis voluntatis teſtatoris neceſſariò deduci debeat, voluiſſe ipſum inſtituere perpetuum Maioratum, & in infinitum duraturum, nam ex quo vſus eſt verbo Maioratus, eius intentionis fuiſſe videtur, vt bona in familia perpetuò conſeruarentur, vt etiam latè fundat Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. ex num. 68. cum multis ſequentibus, & conſeruatio familiæ cùm dari non poſſit in primis, aut in ſpecialiter vocatis, niſi per ſubrogationem aliorum, vt certum eſt, & latius conprobat Burgos de Paz in conſilio 2. num. 76. & in conſilio 14. num. 2. planè ſequitur, deficientibus deſcendentibus, aut ſpecialiter vocatis, ad collaterales debere tranſitum fieri, quia etiam ipſi familiæ appellatione continentur, l. pronunciatio §. familiæ ff. de verb. ſign. l. vltima, C. eodem titulo, atque ex voluntate inſtitutoris veniunt; nam cùm ipſè Maioratum inſtituerit, (quod negari non poteſt) ac per conſequens ſucceſſionem perpetuam eſſe voluerit, credendum eſt, quòd ordinauerit omnia, ad perpetuitatem inducendam neceſſaria, & de quibus diſpoſuiſſet, ſi interrogatus fuiſſet, aut ſi de illis cogitaſſet. Ideóque ea omnia velut expreſſa cenſeri debent, ex celebri doctrina Gloſſæ in l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, quam multis exornant Tiraquel. in l. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus, in præfatione, num. 55. & 56. Antonius Gabriel communium, titulo de regulis Iuris, concluſ. 10. Molina de Hiſpan. primogen. lib. 1. cap. 4. num. 24. & cap. 13. num. 96. Burgos de Paz in conſilio 2. n. 70. & in conſilio 34. num. 29. & 30. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 51. num. 25. ad finem Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum lib. 3. dubitatione 4. ſolutione 1. num. 77. & 78. cum ſequentibus, fol. 211. & 212. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. titulo 2. num. 7. & titulo. 19. num. 4. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 11. num. 32. fol. 89. Camillus Gallinius de verborum ſignific. lib. 5. cap. 4. à principio, & cap. 5. ex num. 14. cum ſequentibus & lib. 10. cap. vltimo. num. 21. Aldobrandinus in conſilio 29. num. 30. & 31. & in conſilio 30. ex num. 1. cum ſequentibus, & num. 44. & 45. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 35. num. 16. Ioan. Franciſcus de Ponte in conſil. 40. num. 10. maximè in fideicommiſſis, in quibus prædominatur verbis defuncti voluntas, l. cùm proponebatur, ff. de legatis 2. l. fideicommiſſa, §. hæc verba, ff. de legatis tertiò, l. penultim. §. finali, ff. de legatis 2. Alex. in conſilio 100. ſub num. 5. lib. 4. Zancus in l. hæredes mei, §. cùm it, ſub num. 153. ff. ad Trebellianum. Molina de Hiſpan. primog. lib. 1. cap. 4. num. 18. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 90. Alexand. Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 15. num. 308. Camillus Gallinius de verbor, ſignificatione, lib. 1. cap. 21. ex num. 9. cum ſequentibus folio. 15. atque cùm Maioratus Hiſpaniæ in multis æquiparentur illis, vt cum aliis adnotarunt Molina lib. 1. cap. 1. num. 7. Burgos de Paz iunior quæſt. 1. num. 23. vocatio collateralium neceſſariò induci debet in caſu prædicto ex tacita voluntate inſtitutoris, qui quamuis deſcendentes tantùm ad ſucceſſionem vocauerit, præſumitur etiam quòd & collaterales vocaret, ſi cogitaret deſcendentium lineam extinguendam eſſe, idque vt perpetuitati Maioratus conſuleret, quaſi antecedens neceſſarium iuxta naturam Maioratus anteà inſtituti, ex regula l. 2. ff. de iuriſdictione omnium iudicum, cum vulgatis, & ad hoc tendunt omnia, quæ latiùs, & diffusè in comprobationem ſuæ ſententiæ adducit Molina lib. 1. dict. cap. 4. ex num. 13. vſque ad num. 23. quæ tamen, vt dixi, vitari poſſunt nonnullis conſideratis, ſed ex eo præcipuè quòd coniectura principalior inducta per Molinam ex præſumpta mente Maioratum inſtituentis, videtur quòd ceſſare debeat per expreſſam ipſius diſpoſitionem, quæ ad certas perſonas, aut vocationes fuit reſtricta; nam etſi in fideicommiſſis, & maioratibus ex coniecturis indici poſſit voluntas, illaque obſeruari debeat, modò vrgentes, & neceſſariæ coniecturæ interueniant ex Pariſio in conſilio 41. num. 37. lib. 3. Cephalo in conſilio 46. num. 19. lib. 1. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. titulo. 14. num. quinto. Deciano in conſilio 46. num. 19. volum. 1. & in conſilio 1. num. 42. verſiculo, non obſtat etiam. vſque ad num. 58. volum. 2. & cum multis nouiſſimè Blaſius Flores Diaz de Mena variarum quæſt. lib. 1. cap. 18. num. 19. Id enim, quod ex coniecturis legitimis inducitur, etſi verbis expreſſum non fuerit, euidentem inducit voluntatem, & expreſſum videtur, l. licet Imperator, ff. de legatis 1. l. Diuus, ff. de in integrum reſtitutione. Decius in conſilio 584. num. 2. Socinus in conſilio 6. num. 9. lib. 3. Pariſius in conſilio 35. num. 12. cum ſequent. lib. 3. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum volunt, lib. 2. interpret. 1. ſolutione. 5. à num. 13. cum ſeq. fol. 153. Molina de Hiſpan. primogen. lib. 3. cap. 4. à num. 38. Mieres, de maioratu, in initio 2. part. num. 3. & num. 6. cum ſequentibus Mantica de coniecturis vltimar. voluntatum, lib. 3. titulo. 3. num. 10. Antonio Theſauro deciſio. Pedemontana 188. num. 2. & ſequentibus, & deciſione 248. num. 3. Ioanne Vincentio Honded. in conſilio 69. num. 7. 8. & 9. lib. 1. Tamen per voluntatem expreſſam, à coniecturis neceſſariò recedendum eſt, l. cum ex filio, §. filio impuberi, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtit. vbi notant Doctores. Iaſon in l. 1. §. ſi quis ita num. 16. ff. de verb. oblig. quia nulla coniectura adeò efficax eſſe poteſt, vt ſit potentior voluntate expreſſa, quæ facit, vt coniecturis locus non ſit, l. continuus, §. cùm ita, ff. de verbor, obligat. l. Labeo, ff. de ſupellectile legata, l. ille, aut ille, §. cum in verbis, ff. de legatis, & plenè confirmant Mantica de coniect. vltim. voluntatum, lib. 1. titulo 1. num. 1. & lib. 12. titulo. 17. n. 2. & 3. & lib. 3. titul. 4. num. 1. & ſequentibus. Achilles Pedrocha in con. 36. num. 192. & num. 311. Petrus Magdalen. de num. teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. cap. 6. num. 30. & cap. 16. num. 126. Ioann. Vincent. Honded. in conſ. 78. num. 40. lib. 1. Sed in propoſita ſpecie videtur adeſſe expreſſa voluntas, quæ ex ſpecialibus vocationibus deducitur; & ſic ceſſare debet coniectura ex verbo Maioratus, aut inſtitutione eiusdem deducta, vtpote cùm coniecturæ voluntatis ſumi debeant ex eo, quod eſt expreſſum in teſtamento, & non aliter Bald. in l. 1. C. de his qui ante apertas tabulas. Decius in conſilio 397. num. 6. Socin. iunior in conſilio 117. num. 33. lib. 1. quos adducit Ioan. Vincen. Handed. in conſilio 60. num. 51. volum. 1.

Nihilominùs tamen in hoc dubio Ludouici Molinæ ſententiam ſecuriorem, & veriorem puto: etſi caſus occurreret, libentiùs ſecundùm eam conſulerem, & iudicarem, credens in propoſitis caſibus fortiùs vrgere eiuſdem Authoris fundamenta, & rationes, illiſque maturè perpenſis, de facili reſponderi poſſe his, quæ numeris præcedentibus in contrarium adnotaueram, & verè negari non poſſe, quin vel vno tantùm verbo omnibus ſit ſatisfactum, ex dictis ſuprà; item ex eo, quòd in dictis caſibus, adeò clarè voluntas teſtatoris deprehendi valet, vt expreſſa illa iudicari debeat; nam ex quo teſtator expreſsè dixit, ſe facere Maioratum, & conſequenter velle, vt bona perpetuò conſeruentur in ſua familia, quòd eſt credendum ex ſola prolatione verbi Maioratus, etſi aliter de conſeruatione non ſit cautum, iuxta ea, quæ dicebam ſuprà, in initio huius capitis, & conſiderata in propoſito per Burgos de Pax iuniorem ciuilium, quæſt. 22. num. 69. & ſeq. ſtandum eſt huic voluntati, etſi vocationes deficiant, cùm tamen voluntas non deficiat, eaque ex his colligatur, quæ in teſtamento expreſſa ſunt, & idcircò ad perpetuitatem inducendam ita ſufficiens eſſe debeat, ſicut ſi nominatim, aut ſpecialiter expreſſa fuiſſet, & plures aliæ vocationes eſſent factæ, iuxta ea, quæ ſcripſerunt Hieronymus Gabriel in conſilio. 111. num. 3. lib. 1. Socinus iunior in conſilio. 111. num. 26. lib. 1. & cum Rolando, & aliis Ioannes Vincentius Honded. in conſilio 69. num. 10. & 11. lib. 1. & ad hæc reduci debent quæ adnotauit in propoſito Molina ipſe dict. cap. 4. lib. 1. num. 28. Burgos de Paz dict. quæſt. 2. num. 91. & ſequentibus. Nec poteſt deduci concludens coniectura ex eo tantùm, quòd certæ quædam, aut ſpeciales vocationes factæ fuerint: cùm in contrarium fortius, & magis vrgeat coniectura alia, quæ ab inſtitutione Maioratus, & perpetuitate ipſius deduci debet; vbi verò de conſeruatione bonorum in familia, aut in agnatione expreſsè caueretur, aut alio modo de perpetuitate ageretur ab inſtitutore, indubitanter id procederet, quidquid Peralta, & alij ſuperiùs relati repugnent: quòd dilucidè magis conſtabit ex his, quæ dicentur caſibus ſequentibus, atque ex his, quæ in propoſito optimè adnotarunt Roland. in conſilio 23. num. 15. & ſequentibus, lib. 4. Burſatus in conſilio 52. num. 40. lib. 1. Hyppol. Riminal. in conſilio 279. num. 1. & 2. & num. 6. & ſeq. lib. 3. & in conſilio 482. n. 34. lib. 5. Decin. in conſilio 1. ex num. 266. cum multis ſeq. lib. 1. Iacob. Mandellus de Alba in conſilio 483.

Idcircò ſeptimus, & neceſſarius caſus ſit, quoties Maioratûs inſtitutor, factis aliquorum filiorum, & deſcendentium ab eis ſpecialibus vocationibus, iuxta ſpeciem propoſitam in caſu præcedenti, ad collateralium vocationes non deſcenderit, dixerit tamen diſpoſitionem ſuam, aut Maioratum facere fauore generis, & familiæ, & ad illius conſeruationem, vel vt bona perpetuò in familia, aut in agnatione ſua conſeruentur, ſiue alia ſimilia verba adiecerit; tunc enim manifeſtè deprehenditur, teſtatorem voluiſſe perpetuum Maioratum inter omnes, qui ex ſua familia proceſſerint, conſtituere, & conſequenter bona non manebunt libera in vltimo ex deſcendentibus vocatis, ſed ad collaterales etiam extendetur, cùm verbo generis, aut familiæ omnes cõprehendantur, l. pronunciatio, §. familiæ, ff. de verborum ſignificatione, l. cùm ita, §. in fideicommiſſo, ff. de legatis 2. & ratio generalis adiecta familiæ conſeruandæ efficere debeat, vt omnes de familia contineri dicantur, quamuis ſpecialiter vocati non fuerint, l. cùm pater, §. dulciſſimis, ff. de legatis 2. Decius in conſilio 23. num. 4. & in conſilio 315. colum. 2. Socinus in conſilio 227. colum. 4. in principio, lib. 2. Craueta in conſilio 130. num. 10. & in conſilio 113. num. 5. lib. 1. Alciatus in conſilio 184. num. 1. & num. tertiò. Cephalus in conſilio. 137. num. 38. & 39. lib. 2. Beretta in conſilio 39. num. 12. Marçarius in epitom. fideicommiſſorum, quæſt. 14. Albanus in conſilio 51. num. 6. &. 7. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo. 29. num. 15. & 16. qui dicunt, & latè comprobant fideicommiſſum ſimplex, & abſolutum inter omnes de familia aut de agnatione induci, quando teſtator procedit diſponendo, quia vult bona ſua perpetuò conſeruari in familia, aut in agnatione ſua. Decianus etiam in conſilio 31. num. 98. volum. 1. Hyppol. Riminaldus in conſilio 147. num. 7. & 8. lib. 2. & in conſilio 279. num. 1. & 2. & num. 6. & 7. & 8. & num. 43. & 50. lib. 3. & in conſilio 371. num. 2. & tertio, & num. 6. & 7. & ſequentibus, lib. 4. & in conſilio 739. num. 53. & ſequentibus, & num. 83. lib. 7. vbi latiùs fundat, fideicommiſſum cenſeri auctum, & inductum actiuè, & paſſiuè, & in perpetuum in omnes de familia per ea verba, quòd bona remaneant in familia, vel non exeant de familia, aut quòd conſeruentur in agnatione, & ob eam rationem fieri extenſionem de vna perſona in aliam, & cum Pariſio, Decio, Rolando, Deciano, & Marçario. quos ibidem adducit, reddit rationem, quia qui vult conſequens, vult neceſſarium antecedens, l. denique, §. interdum, ff. de peculio legato, cum ſimilibus: non enim bona neceſſariò conſeruarentur in agnatione, & familia, ſi aliquo caſu remanerent libera, nec fideicommiſſo obſtricta. Iacob. Mandellus de Alba in conſilio. 483. num. 4. & num. 17. & ſequitur latiſſimè declarans Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. num. 2. & multis ſequentibus, vbi num. 8. ex Curtio, & aliis, rectè adnotauit, idem dicendum eſſe, ſi teſtator ideò expreſſerit ſe facere fideicommiſſum, vt bona in ſua domo conſeruatęntur: quòd eſt notandum, quia ſæpe vidimus in Maioratibus Hiſpaniæ talem rationem per inſtitutores Maioratum adiectam, & in caſu noſtro, atque in Maioratu loquentès, ex ſimilibus verbis perpetuum Maioratum induci, probarunt expreſsè Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 7. & num. 16. in verſiculo, imò plus dixit. Burgos de Paz ſenior in conſilio 45. num. 8. & 9. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 104. Blaſius Flores Diaz de Mena variarum, lib. 1. cap. 18. num. 37. & ad hæc reduci debent ea, quæ ex Gregorio Lopez, in caſu præcedenti adnotauimus, quatenus dicebat ipſe, quòd vbicunque adſunt verba perpetuitatem denotantia in fauorem generis, aut familiæ, non inducitur reſtrictio aliqua ex eo, quòd aliquæ vocationes ſpeciales fuerint factæ, ſed ad collaterales etiam extendi debet Maioratus in infinitum; & idem obſeruandum erit, quoties factis anteà ſpecialibus vocationibus aliquibus, Maioratûs inſtitutor bona alienari prohibeat ratione expreſſa, vt perpetuò conſeruentur in agnatione, aut in familia ſua: tunc enim Maioratum perpetuum inſtituere videtur, ex Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 7. & num. 16. Burgos de Paz ſenior in conſilio 45. ex num. 5. vſque ad num. 14. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 105. & numeris ſequentibus, Velaſquez de Auendanno in l. 41. Tauri, gloſſa 3. num. 11. comprobaturque ex communi Doctorum reſolutione, exiſtimantium, ex huius rationis expreſſione cenſeri inductum fideicommiſſum perpetuum, & abſolutum inter omnes, qui de familia ſint: quod tenent infiniti relati per Molinam dict. cap. 5. num. 16. Achil. Pedrocha in tractatu adipiſcendæ poſſeſſionis à num. 192. vſque ad num. 233. Manticam de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 6. titulo. 14. num. 24. Peregrinum. de fideicommiſſis, articulo. 29. ex num. 15. cum ſequentibus, folio. 276. Graſſum §. fideicommiſſum, quæſt. 5. num. 9. & tribus, diuerſiſque Doctorum ſententiis relatis, atque fundamentis earum adductis, in hanc ſententiam ſe procliuiorem dicit Andreas Fachineus controuerſ. iur. lib. 4. cap. 49. fol. 455. dicens, quòd ex prouiſione alienationis, clauſulâ adiectâ, quia teſtator voluit bona conſeruari in agnatione, & familia, ſimplex inducitur & abſolutum fideicommiſſum, Cephalus etiam in conſilio. 193. num. 6. & 7. lib. 2. & in conſilio 353. num. 45. lib. 3. Rolandus in conſilio 23. lib. 4. Menochius in conſilio 197. ſub. num. 55. lib. 2. Curtius iunior plures caſus diſtinguens, in conſilio 145. à num. 4. vſque ad num. 11. lib. 1. Anguiſſola in conſilio 9. num. 2. & 6. lib. 6. Decianus in conſilio 31. num. 19. & num. 103. & in conſilio 50. num. 12. lib. 1. Vegius in conſilio vltimo, num. 369. & pluribus ſeq. & num. 420. cum multis ſequentibus, Hyppol. Riminald. in conſilio 20. num. 7. cum ſeq. & in conſilio 23. num. 229. lib. 1. & in conſilio 147. num. 7. & 8. lib. 2. Fabius Turretus in conſilio 77. num. 11. & ſeq. & num. 16. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſilio 46. num. 28. & 29. Aldobrandinus in conſilio 31. num. 14. & tribus ſequentibus, Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 34. num. 305. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 2. num. 43. & quæſt. 5. ex num. 41. cum multis ſequentibus, vbi num. 43. & 44. reſtatur hanc ſententiam veriorem eſſe, & magis communem.

Nec obſtant prædictis, quorundam Authorum traditiones, Decij in conſilio 261. Superioribus, columna finali, in verſiculo, nec obſtat, & in conſilio 218. num. 16. Moderni Pariſ. in conſilio 1. num. 109. & num. 113. cum aliis adductis per Petram de fideicommiſſis, d. quæſt. 5. num. 28. in fine, & num. 50. & ſequentibus, Menochij in conſilio 347. num. 34. lib. 4. Barboſæ in l. ſi conſtante, in principio, num. 103. in fine, verſiculo, & ex iſta ſecunda concluſione, fol. 563. ff. ſoluto matrimonio, qui in ea fuerunt ſententia, vt exiſtimarent, fideicommiſſum ampliandum non eſſe, etiam propter rationem expreſſam, quæ generalior ſit ipſa diſpoſitione; imò generalem rationem non alterare ſpecialem ipſam diſpoſitionem, ſed iuxta eam potiùs intelligendam, & reſtringendam, idque per text. in l. pater filium, §. fundum Titianum. ff. de legatis tertio, vbi teſtator fundum alienari prohibuit, & adiecit hæc verba: Ita enim fiet vt fundus Titianus de nomine veſtro non exeat. Et tamen non inducitur ſimplex, & abſolutum fideicommiſſum inter omnes de familia.

Sed reſponderi poteſt; primò, id non eſſe abſolutè verum, aut valdè incertum eſſe ex eo, quòd infiniti contrà tenuerint, vt ſuprà vidimus, & in terminis contra Decium, & alios inſurgit, & ab eis diſcedit Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 2. num. 21. & quæſt. 5. num. 29. & ſequentibus, & num. 41. & multis ſequentibus.

Secundò, dato quòd ſuperior traditio vera eſſet, procedere dumtaxat deberet in fideicommiſſis, non verò in Maioratibus, ea ratione, quòd cùm fideicommiſſa contineant onus, ſtrictè interpretari debent, l. cohæredi, §. cum filiæ, ff. de vulga. & pup. ſubſtit. Decius in conſilio 95. columna antepenultima, verſiculo, ſed tamen in caſu, & in conſilio 465. num. 14. Craueta in conſilio 181. num. 1. Cephalus in conſilio 231. num. 15. & in conſilio 168. num. 27. lib. 2. Berolus in conſilio 79. num. 3. lib. 2. & cum aliis Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 29. num. 8. fol. 226. latè Cæuallos practicarum commu. quæſt. 674. à principio, Paul. Leonius Patauinus in conſilio 27. num. 4. inter conſilia vltimarum voluntatum, volum. 2. vbi dicit, quòd ipſe allegat ad hoc textum in l. ſi arrogator, ff. de adoptionibus, & ibidem optimè inducit eum: Maioratus verò fauorabiles ſunt, atque propter bonum publicum introducti, cùm de familiæ conſeruatione in eis tractetur, ideòque non ſunt reſtringendi ſicut fideicommiſſa, ſed potiùs ampliari debent, iuxta ea, quæ ſcripſerunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 28. in verſiculo, ſimiliter, & cap. 18. per totum. Roias in epitome ſucceſſionum cap. 3. num. 20. 24. & 43. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 36. Cæuallos practicarum commun. d. quæſt. 674. num. 11. & ſequentibus.

Tertiò etiam reſponderi poteſt ex his, quæ eruditè, & multùm ad propoſitum obſeruauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 20. & ſequentibus, Bonifacius Regerius in conſilio. 25. num. 100. & ſequentibus, lib. 1.

Quartò denique reſpondetur, text. in dict. §. fundum Titianum. l. pater filium, ff. de legatis tertiò, nihil vrgere in contrarium; loquitur enim ille text. quando verba ſunt enunciatiua futuri cuiuſdam euentus, quem ſperabat teſtator: quo caſu non inducunt diſpoſitionem, nec ampliant præcedentem legem, Iulianus, 66. §. 1. ff. de legatis tertio: ſecus tamen eſſet, quando in modum cauſæ finalis prolata fuiſſent verba, vt in noſtro caſu; quoniam tunc diſpoſitionem ampliant, & fideicommiſſum inducunt inter omnes de familia, licèt ſpecialiter non ſint vocari, nec in diſpoſitione expreſſi, vt eleganter explicauit Bartolus ibidem, quem ſequuntur plures Authores relati per Molinam lib. 1. d. cap. 5. num. 17. Cephalus in conſilio 510. num. 5. & num. 7. lib. 4. Burſatus in conſilio 52. num. 40. & in conſilio 97. num. 16. volum. 1. Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, quæſt. 5. num. 6. Achilles Pedrocha in conſilio 38. num. 169. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. num. 46. & num. 54. & num. 68. & num. 81. Fachineus, qui concludentem rationem aſſignat controuerſ. iuris, lib. 4. cap. 49. in fine.

Octauus caſus ſit, cùm inſtitutor Maioratûs poſt factas ſpeciales aliquas vocationes, generalem clauſulam ſubiiciat in fine diſpoſitionis, quâ ſignificet, ſe velle familiæ ſuæ, aut generi conſulere, aut quid ſimile adiiciat, quod perpetuitatem denotare videatur; tunc enim indubitanter etiam verum erit, Maioratum non finiri in vocatis, ſed ad collaterales, & omnes de familia ordine ſucceſſiuo extendendum. Ratio eſt, quoniam clauſula generalis in fine appoſita, ampliat diſpoſitionem præcedentem l. ſi ſeruus ſeruum, §. inquit lex, ff. ad legem Aquiliam, & per Antonium Gabrielem communium, lib. 6. titulo, de clauſulis, concluſione 9. & ſub verbo, linaje, aut agnationis, comprehenduntur omnes collaterales, & cenſentur vocati in diſpoſitione ipſius fauore facta, ex Barbatia in repetitione l. cùm acutiſſimi, C. de fideicommiſſis, num. 114. Bologneto in repetitione §. Diui, l. filiusfamilias, ff. de legatis 1. num. 295. & ſequentibus, Petro Antonio de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. num. 183. & caſus prædictus conuenit omnino his, quæ ex Gregorio in legibus quibuſdam Partitæ, ſuperiùs tradidimus: quatenus ipſe ad perpetuam Maioratus conſeruationem dumtaxat requirit, quòd aliquod verbum ab inſtitutore adiectum fuerit, quo perpetua ſucceſſionis cauſa in futurum denotari videatur, etiamſi ſpeciales aliquæ vocationes factæ fuerint: conuenit etiam & aliorum quamplurium traditionibus, quos refert Auendannus in l. 41. Tauri, gloſſa 3. num. 24. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 33.

Idem dicendum erit, ſi Maioratus inſtitutor, quocunque alio verbo, ſucceſſionis perpetuitatem denotet apertè: vt ſi adiiciat verbum, in perpetuum, ſemper, omni tempore, in infinitum, aut aliud ſimile; tunc enim perpetuum maioratum inſtituere videtur ex his, quæ ſcribunt Decianus, in conſ. 50. num. 18. & ſequentibus, lib. 1. Ruinus, in conſ. 168. num. 119. & ſequent. volumine. 3. Cephalus in conſ. 624. num. 21. & ſequent. lib. 5. Hyppolit. Riminald. in conſ. 147. ſub num. 13. lib. 2. & in conſ. 279. num. 12. & 13. & num. 15. & ſequent. lib. 3. & in conſ. 482. num. 67. lib. 5. Quia dictio, ſemper, appoſita in diſpoſitione, ſignificat tractum temporis, & omni caſu, & tempore, ex l. prima, cum communi Doctorum ſententia ibi, ff. ſoluto matrimonio. Bonifacio Rogerio in conſ. 25. num. 82. lib. 1.

Similiter dictio, in perpetuum, habet tractum ſucceſſiuum in futurum, & denotat tempus in ſecula ſeculorum, vt ſcribit Bartolus in l. annua, §. Titia. ff. de annuis legatis. Alexander, Socinus, Cumanus, Pariſius, Gozadinus, Rolandus, & alij, cum quibus Riminaldus d. conſ. 279. num. 16. & 17. lib. 3. Peregrinus de fideicommſſiis articulo. 27. num. 2. fol. 251.

Idem etiam dicendum eſt, quoties factis ſpecialibus vocationibus per modum rationis, aut cauſæ finalis dixerit inſtitutor. Quia nolo quòd bona mea exeant de domo mea, aut de nomine meo, iuxta reſolutionem Albani in conſ. 54. colum. 2. Alciat in conſ. 384. num. 3. & congerit nonnulla ad propoſitum Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſſis, quæſt. 5. num. 19. 20. & 21. Tiberius Decianus reſponſo primo num. 284. & 285. volumine 1. vnde in caſibus prædictis, collaterali contendenti ſe ad maioratum admittendum eſſe, obijci non poſſet obiectum commune, quod vulgo ferri ſolet: De te non loquitur ſcriptura, aut ſubſtitutio, ve aliàs argumentantur Socinus in conſ. 62. num. 104. volumine 3. Oldradus in conſ. 21. Decianus in conſ. 10. num. 48. & in conſ. 34. num. 7. lib. 3. & alios referens Molina de Hispanorum primogenijs, lib. 1. cap. 4. num. 5. Burgos de Paz in conſ. 34. num. 13. & ſequentibus, Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 15. num. 328. nec etiam, quòd de perſona ad perſonam extenſio fieri non debet, iuxta ea, quæ communiter adnotare ſolent Scribentes in mille locis, & cum multis Decianus in conſ. 1. num. 145. & 146. & in conſ. 2. num. 27. lib. 3. Cephalus in conſ. 582. num. 2. & 3. lib. 4. Hieronymus Gabriel in conſ. 111. num. 13. lib. 1. Scotus in conſ. 41. num. 7. tom. 2. lib. 5. cum infinitis alijs, quos congeſſit Additionator Gamæ in addit. ad deciſionem 27. ſub. num. 2. Bonifacius Rogerius in conſ. 25. per totum, lib. 1. Ioſephus de Ruſticis in tractatu, an & quando liberi in conditione poſiti vocentur, lib. 1. parte prima, cap. 2. ex num. 121. & num. 130. & in conſ. 1. num. 65. 66. 67. & 69. Alexand. Trentacinquius de ſubſtitutionibus, prima parte, cap. 1. ex num. 25. cum infinitis ſequentibus, Quoniam in illis adſunt verba, quæ perpetuitatem denotant, & apta ſunt conprehendere agnatos, & cognatos etiam in infinitum, argumento l. ſtemmata, & l. Iuriſconſultus, §. nomen, & §. cognationis, ff. de gradibus. & ſic omnes admitti debent ordine ſucceſſiuo, nam cùm Maioratûs inſtitutor eius mentis fuerit in inſtitutione, vt bona ſua in ſua familia ſemper conſeruari voluerit, licèt deſcendentes tantùm vocauerit, & non collaterales, negari non poteſt, quin in genere ſaltem, ſi non in indiuiduo, de collateralibus cogitauerit, quia aliàs bona non conſeruarentur perpetuò in ſua familia, vt cum alijs optimè declarans, eruditè aduerrit Paulus Leonius Patauinus in cenſ. 27. num. 110. inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine 2. Et conſequenter ex prædictis verbis; atque ex veriſimili teſtatoris voluntate, de perſona ad perſonam, ſicut de caſu ad caſum extendi debet eius diſpoſitio: quæ in hac parte comprehenſio dicitur potiùs quàm extenſio, ex Authoribus relatis ſuprà, numero 92. in verſiculo, nec etiam quod de perſona. Molina de Hiſpanorum primogeniijs, libro primo, cap. quarto. numero 25. & tribus ſequentibus. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, libro tertio, titulo. 19. numero octauo, & 9. Graſſo, §. fideicommiſſum, quæſtione. 4. num. 22. Menochio lib. 4. præſumptione. 73. numero 3. Beretta in conſilio 118. numero 28. & ſequentibus, Petra de fideicommiſſis, quæſtione 2. numero 15. & quæſtione 5. numero 56. & numero 66. & ſequentibus, & numero 96. & ſequentibus. Paulo Leonio Patauino dicto conſilio. 27. à numero. 104. vſque ad numerum. 116. inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine 2. vbi optimè declarat text. in l. ſi quis ita, §. penultimo, ff. de teſtamentaria tutela. Camillo Gallinio de verborum ſignificatione, libro 9. cap. 4. per totum, folio 221. vbi etiam agi de ratione text. in dict. §. penultimo, de quo etiam vide Aldobrandinum in conſilio 105. numero 14. & tribus ſequentibus, vide quoque Ioannem Bottam in conſ. 50. per totum. Decianum in responſo primo, numero 24. 25. 26. 36. 37. 44. 85. 100. & 101. numero 120. & num. 139. cum ſequentibus, & numero 158. volumine 1. Alexandrum Raudenſem in responſo 24. numero 74. & num. 86. & 88. libro ſecundo, Hyppelit. Riminaldum in conſil. 250. ex num. 12. lib. 3. & in conſil. 531. num. 37. 38. & 39. libro 5. & in conſil. 21. num. 59. & ſequentibus, libro 1. & in conſil. 181. num. 1. num. 33. & 39. & num. 4. & ſequentibus, libro 2. Ioannem Vincentium Honded. in conſ. 48. per totum, lib. 2. Bonifacium Rogerium in conſ. 25. num. 87. & num. 92. lib. 1. Nonus & vltimus caſus ſit, cum inſtitutor Maioratûs, in initio diſpoſitionis generale aliquod verbum, ſiue clauſulam aliquam generalem adijciat, quâ perpetuum Maioratum inſtituere velle, aut perpetuò conſulere conſeruationi ſuæ familiæ videatur, poſteà verò ſpeciales aliquas vocationes faciat, vel ad certas, & limitatas perſonas diſpoſitionem ſuam reſtringat: tunc etenim perpetuum etiam Maioratum feciſſe videbitur, nec in vltimo deſcendente, aut vocato finietur; & in hoc caſu videtur expreſsè loquutus, & exemplum ponens, ſic affirmat Burgos de Paz ſenior in conſil. 4[...]. num. 12. & 13. & ipſum non referens, nec ita in terminis caſum ponens Ludouicus Molina de Hispanorum primogenijs, libro 1. cap. 5. ex num. 1. cum ſequentibus, qui ea precipuè ratione mouetur, quem præfatio, aut proœmium diſpoſitionis, mentem & intentionem declarat diſponentis, atque perpetuum Maioratum condere volentis, per text. in l. finali, ff. de hæredibus inſtituendis, quam multis exornant, Domin. Antonio de Padilla, in l. eam quam numero. 47. & ſequentibus, C. de fideicommiſſis, Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 43. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, libro 2. cap. tertio numero 40. & ſequentibus, Menochius lib. 6. præſumptione. 2. Molina de Hispanorum primogenijs, dicto. cap. 5. ex numero. 2. Aldobrandinus in conſilio 72. numero 9. volumine 1. Ioannes Guttierrez practicarum, libro tertio, quæſtione 17. & 18. ex numero 88. per textum etiam in l. regula, §. & licèt, ff. de iuris & facti ignorantia, ibi: Nam initium conſtitutionis generale eſt. Per quam dixit eleganter Imola in l. ſi quis ita, §. ea lege numero 9. ff. de verborum obligationibus, quod ſi principium conſtitutionis generale ſit, quamuis poſtea ſubdantur aliqua verba, quæ certas & limitatas perſonas reſpicere videantur omninò; nihilominùs conſtitutio talis ita interpretanda eſt, vt generalis ſit, & generaliter comprehendat omnes ſecundùm naturam principij: & ſequitur Decius, in cap. primo, in prima lectura, numero 9. in verſiculo, Vltimò notandum eſt, de conſtitutionibus, & in conſilio. 51, columna quarta, Corneus in conſilio 273. columna tertia ſub numero 30. libro 4. Geminianus in conſil. 39. columna prima, Aldobrandinus in conſil. 72. numero 10. lib. 1. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, libro 5. cap. 11. per totum fol. 70. vbi adducit nonnulla notanda in propoſito ad d. §. & licèt, & vide eundem Authorem cap. 15. & 14. eiuſdem libri. Ioan. Guttierrez practicarum libro 3. quæſt. 17. & 18. ex num. 75. cum ſequent. & num. 101. & 102.

CAPVT XXIII.

Inſtrumentum, in quo duo erant obligati, cùm alteri eorum creditor reddiderit, an præſumi debeat liberatio debitoris, cui traditum fuit inſtrumentum, ac etiam coniectura ſumi, quòd eidem donauerit actionem, quæ aduerſus alium debitorem competebat ſibi: vbi Guil. Cunei, Bartoli, & aliorum ſententia communiter reiecta, ab aliorum impugnationibus immunis redditur, & l. primæ, C. de donat, deciſio exornatur nonnullis; item, an & quando donatio præſumi debeat, vel non, pleniſſime explicatur remiſſiuè, nonnulla que nouiter, & verè adnotantur, quibus Menochij & aliorum conſiderationes contra Bartolum ſubuertuntur, & eiuſdem Bartoli ſententia tuta manet.

SVMMARIVM.

- 1 Inſtrumentum ſui crediti cùm creditor debitori ſuo reddidit, præſumitur remiſiſſe creditum, atque ita virtute taciti pacti, debitorem ipſum liberaſſe.
- 2 Et reiectis aliorum rationibus, Martini, Hugolinique ratio magis probatur.
- 3 Atque in pignore diuerſum ius conſtituitur.
- 4 Inſtrumentum, in quo duo erant, obligati, cùm creditor tradidit alteri eorum, præſumi debet liberatio debitoris, cui traditum eſt inſtrumentum, ac etiam coniectura ſumi, quòd eidem donauerit actionem aduersùs alterum debitorem competentem ſibi.
- 5 Idque ex ſententia Guillelmi Cunei, Bartoli, & aliorum, quæ num. ſequent. approbatur.
- 6 Et pro illis fundamentum primum adducitur: & l. ſi is qui duos, ff. de liberatione legata, nonnullis exornatur, remiſſiuè.
- 7 Secundum etiam fundamentum proponitur, & l. primæ. C. de donat. deciſio nonnullis etiam exornatur, remiſſiuè, & vide infra, num. 19. & ſequentibus.
- 8 Fortunij denique Garciæ in eodem propoſito cõſideratio quædam recenſetur.
- 9 Inſtrumenti traditionem per creditorem factam vni ex debitoribus, qui in inſtrumento erant obligati, illius liberationem operari, non tamen inducere præſumptionem donationis actionis contra alium debitorem; imò eo animo traditum præſumi inſtrumentum, vt is exigat ab altero debitore, & creditori deinde reſtituat exactum, ex ſententia Alex. Iaſon. & aliorum contra Bartol. & num. ſeq.
- 10 Donatio in dubio præſumenda non eſt, maximè vbi poteſt capi præſumptio, aut coniectura alterius rei, quam donationis, prout hoc num. latiùs probatur, & multis exornatur remiſſiuè, & vide infrà, ex num. 21. cum ſequent.
- 11 Inſtrumenti redditio per creditorem debitori facta, quando poteſt afferre aliam vtilitatem, nunquam præſumitur remiſſio debiti.
- 12 Donationis præſumptio, vt excludatur, quælibet occaſio etſi leuis ſufficit.
- 13 L. vltima, C. de pactis conuentis, contra ſententiam Bartoli inducitur, & reſpondetur illi infrà, ex num. 29. cum ſequentibus.
- 14 In dubio propoſito ſuprà, ex num. 4. refertur ſententia aliorum, qui opiniones contrarias conciliando, diſtinguendum eſſe arbitrantur, prout hoc num. adnotatur, & vide infrà, vbi eorum diſtinctio improbatur.
- 15 Opinio magis amplectenda eſt, quæ plures conciliat, quàm altera ex opinionibus conciliatis, maximè in caſu dubio.
- 16 Doctori licèt magno credendum non eſt, quando aliquam legem non allegat, vel aliàs concludenter Dictum ſuum non probat.
- 17 Bartoli opinio in caſibus, in quibus extat Doctorum contradictio, tanquam principalior præualere debet.
- 18 Bartoli ſententiam in ſuperiori dubio à nonnullis improbatam, ab aliis in futurum amplectendam ſperat Author, qui ex propoſito conſiderauerint rationem, quam ad text. in l. 2. §. 1. ff. de pactis, adduxit ſuprà in initio huius capitis.
- 19 L. prima. C. de donationibus ſi rectè ponderetur, negari non poteſt, quin Bartoli ſententiam probet, prout hoc num. & ſequentibus aduertit Author.
