- 107 Decium in hac materia breuiter, ſubſtantialiter tamen, & vtiliter loquutum: & eiuſdem Authoris conſ. 599. per totum, in propoſito commendatur.
- 108 Ad argumentum in fauorem Abbatis propoſitum ſupra num. 15. plures ſolutiones aſſignatæ, remiſſiuè.
- 109 Vulgatum Doctorum aſſumptum ex l. ſi viua matre, C. de bonis maternis, deductum, & ſuprà num. 16. pro Abbate adductum, fundari in præsumpta teſtatoris voluntate, qua ex identitate rationis deducitur.
- 110 Sed in quæſtione agitata ſuprà, ex num. 7. voluntatem ceſſare; imò in contrarium videri exiſtere, & verba deficere: idcirco illius legis rationem, in fauorem Abbatis non vrgere; provt hoc numero adnotatur.
- 111 Pelaez à Mieres deceptum in allegatione leg. Iulius Paulus, 80. ff. de conditionibus & demonſtrationibus, & illum textum (vtcunque ſit) probare contrarium eius, ad quod expenditur, nouè & verè adnotatum per Authorem.
- 112 Leg. cum ſeruus, 81. ff. de condit. & demonſtrat. vera ratio redditur, & num. ſequentibus, vbi oſtenditur, rationem eius non militare in quæſtione, de qua ſuprà, ex n. 7. cum ſeqq. imo diuerſam, aut contrariam eſſe.
- 113 Teſtatorem inutiliter diſponere voluiſſe, aut inutile legatum facere velle, credendum non eſt.
- 114 Mutaſſe voluntatem ſuam teſtatorem præſumi non debere, optimè declaratum; & ad argumentum pro Abbate adductum ſuprà, num. 18. optimè ſatisfactum.
- 115 L. Caio, ff. de alimentis, & cibariis legatis, quam adducit Mieres in fauorem Abbatis, verè nihil probare, aut ſaltem eiuſdem rationem diuerſam eſſe, nec caſui noſtro conducibilem, & num. ſeq.
- 116 Legatum, an, & quando cum eiſdem conditionibus tranſlatum præſumatur, pleniſſimè actum remiſſiuè.
- 117 Conditio appoſita in testamento, regulariter in codicillis repetita præſumitur.
- 118 Codicilli trahuntur ad mentem teſtamenti.
- 119 Teſtator in codicillis non cenſetur receſſiſſe à voluntate, & diſpoſitione facta in testamento.
- 120 Legem, ſi tibi, cum lege ſequenti, ff. de adimendis legatis, (quam pro Abbate ponderauit Mieres) nullo modo induci poſſe pro illo; contra illum verò poſſe, nec etiam pro Anania aliquid probare, & num. ſeqq.
- 121 Legatum tranſlatum ab ipſo teſtatore de eadem perſona in eandem perſonam, non transferri cum eadem conditione, & onere.
- 122 Legata ab inſtituto relicta, præſumi repetita à ſubſtituto, & de hoc accuratè, & diligenter actum per Menochium.
- 123 Legem, cum pater, &. ab inſtituto, ff. de legatis 2. opinionem Abbatis non probare, nouè adnotatum per Authorem.
- 124 Lex, quæ ſtatuit, legata ab inſtituto, eſſe repetita in ſubſtituto, eſt fundata in ſola coniecturata mente teſtatoris, quam ob æquitatem quandam eiuſmodi fuiſſe, lex conjicit.
- 125 Repetitionem legati fuiſſe à lege introductam, ne testator fruſtra legaſſe videatur.
- 126 Conditio, vel qualitas poſita in clauſula ſeparata à præcedentibus, aut ſequentibus, ex præſumpta mente teſtatoris, an, & quando referatur ad omnia, vel ad vnum tantum, vel ad aliqua ex præcedentibus, vel ſequentibus; quod certa regula diffiniri non poſſit, à multis tamen plenè, & diuerſimode tractatum, provt hoc numero oſtenditur remiſſiuè.
- 127 Legem 3. §. filius, ff. de liberis & poſthumis, & quæ ad explicationem eius textus à Doctoribus adnotantur, Ananiæ opinioni nihil obſtare.
- 128 Agnationis conſeruandæ rationem attendendam non eſſe, niſi in gradibus, aut perſonis, in quibus expreſſa est; idcirco conſeruationem agnationis, maſculorum incluſionem, & fœminarum excluſionem reſtringendam eſſe ad gradus, & perſonas expreſſas, & ſpecificatas, nec ad alias perſonas extendendam eſſet quod intellige, vt declaratur infrà, ex num. 136. cum ſeqq.
- 129 Limitata cauſa limitatum producit effectum, tam in diſpoſitionibus testatorum, quàm in aliis caſibus, idque nonnullis exornatum, & declaratum, remiſſiuè.
- 130 Pelaez à Mieres adnotatio quædam in hac materia, probata per Authorem, atque ex his, quæ ſcribit Menochius, remiſſiuè confirmata.
- 131 Bepetitionem qualitatum præcedentium, non admitti, vbi qualibet ſubſtitutio, præcedens & ſubſequens ſunt adinuicem ſeparatæ, & in diuerſis capitulis, aut clauſulis poſitæ, & perfecta oratione determinatæ.
- 132 Etiamſi adſint dictiones repetitionem ſignificantes, cum tunc stent potius continuatiuè, quàm repetitiuè.
- 133 Nec aliqua repetitione indigeat clauſula continens rationem ſiue orationem perfectam.
- 134 Idque maximè procedere, vbi adeſt perſonarum diuerſitas: intelligendo tamen provt declaratur infrà, num. 138. & ſeqq.
- 135 Abbatis ſententiam in conſ. 36. n. 3. lib. 1. (de qua hucuſque actum eſt) procedere poſſe ex voluntate teſtatoris, rationis identitate, agnationis conſeruandæ ratione expreſſa in diſpoſitione, vel ſubintellecta, ex nonnullis cauſis, rationibus, & dictionibus, probatiſſimisque, & neceſſariis, aut concludentibus coniecturis; ex quibus elici poſſit apertè, aut colligere neceſſarium ſit, agnationem conſeruare, qualitates repetere, aut præcedentia ſequentibus ineſſe, testatorem voluiſſe.
- 136 Qualitatem maſculinitatis, legitimitatis, aut aliam ſimilem poſitam in prima diſpoſitione, repetitam cenſeri in ſecunda, & vlterioribus, quando adeſt præsumpta, & coniecturata mens, ac voluntas teſtatoris.
- 137 Es quando militat eadem ratio.
- 138 Repetitionem qualitatum præcedentium, ex identitate rationis, coniecturata, & veriſimili mente teſtatoris, dictionum natura, & aliis probatiſſimis coniecturis. fieri debere ad ſequentes gradus, aut ſubſtitutiones, ètiamſi ſimus in diuerſis, aut ſeparatis orationibus, & in diuerſis perſonis.
- 139 Et ad hoc inter alia, Tiberij Deciani nonnulla conſilia ponderata.
- 140 Sfortia Oddo laudatur, & conſilium eiuſdem in propoſito ponderatur.
- 141 Burgos de Pace, eruditè, & meliùs, quàm ex relatione aliorum haberi poterit, ſi originaliter non legatur, materiam huius capitis tractaſſe, & de contrarietate Abbatis, & Ananiæ, plena manu egiſſe.
- 142 Ludouicum Molinam, deceptum apertè, allegando prædictum Authorem in fauorem Abbatis; cùm potiùs ille Ananiæ ſententiam conſtanter defendat, & ad conſilium Abbati, multas ſolutiones aſſignet.
- 143 Maioratus, quoties à fœmina proceſſit, nunquam in caſu dubij iudicandum fore, fœminas propter maſculos remotiores ab eius ſucceſſione excluſas, etſi verbis vtatur, quæ ad maſculos referri ſoleant.
- 144 Et de hac re ponderatum per Authorem, & commendatum optimum conſilium Rolandi 76. ex num. 9. lib. 3.
- 145 Secus tamen dicendum eſſe, vbi de contraria voluntate teſtatoris in contrarium conſtare poſſit.
- 146 Petrum de Peralta, rectè improbatum à Mieres in propoſito huius materiæ, remiſſiuè.
- 147 Maioratus, cùm à viro, & fœmina ſimul inſtitutus fuit, vtrum fœmina propter maſculos remotiores cenſeri debeat excluſa: vbi Authorum huius regni contrarietas proponitur, & Molinæ opinio magis probatur.
- 148 In diſpoſitione facta per maſculum, & fœminam, ſi mentio fiat de filiis, & deſcendentibus, veriſimile est eos intellexiſſe de deſcendentibus vtriuſque ſexus: quoniam ſicut maſculus ſexum maſculinum dilexit, ita fœmina ſuum fœmininum ſexum pariter dilexiſſe præſumitur.
- 149 Maioratus, cum inſtituitur à marito, & vxore ſimul, & adjicitur, quòd ſuccedat propinquior conſanguineus eorum, aut quod ſuccedat vnus conſanguineus ex parte vxoris, & alius ex parte viri, qualiter ſuccedi debeat: & de aliis ſimilibus, remiſſiuè.
- 150 Caſus conſideratur per Authorem, in quo fœmina Maioratum inſtituens, cenſetur velle agnationem conſeruare, & fœminas propter maſculos etiam remotiores excludere, & num. ſeqq.
- 151 Fœmina deſcendentes agnatos habere non poteſt.
- 152 Fœmina dicitur finis lineæ maſculinæ, & principium fœminina.
- 153 Caſus conſiderati per Authorem exemplum.
- 154 Fœmina eſt finis agnationis, & principium & origo cognationis.
- 155 Fœmina agnatos tranſuerſales habet.
- 156 Fœmina in perpetua maſculorum vocatione, quoties agnatos tranſuerſales, vel aliquos eorum ad ſucceſſionem Maioratus inuitauit, cenſetur agnationem ſui patris conſeruare voluiſſe.
- 157 Aluaradum, Ioannem Guttierrez, Velaſquez de Auendaño, Iacobum Mandellum de Alba, & Antonium Theſaurum, latiſſimè tractaſſe materiam huius capitis; & in effectu acceſſiſſe omnes Ananiæ opinioni contra Abbatem, provt hoc numero adnotatur.
- 158 Pelaez à Mieres, ſcripſiſſe latiſſimè materiam huius capitis, & omnino legendum eſſe.
- 159 Fœminæ regulariter ſuccedunt in quocumque Maioratu, & in Regno, & Ducatu, ſicut maſculi; dummodo non adſint maſculi in eodem gradu, licèt ætate minores; & ſi ſint in proximiori gradu, excludunt maſculum remotiorem, vbicunque apertiſſimè, aut euidentiſſimè non repelluntur: & vide ſuprà, n. 65. cum ſeqq.
- 160 Et ad hœc reduci debere infinita, quæ adnotata ſunt per Authores innumeros, qui de ſucceſſione fœminarum tractarunt.
- 161 Pelaez à Mieres, rectè ſe habuiſſe in reſolutione contrarietatis Abbatis, & Ananiæ, quamuis in allegatione iurium, & Authorum, confusè verſatus ſit.
- 162 Vbertini Zuchardi concordia in hac materia adducitur, & per Authorem probatur, & numeris ſequentibus.
- 163 Sfortiæ Oddi, & Ioannis Vincentij Hondedei reſolutiones in hac materia notandas.
- 164 Zuchardi diſtinctio, aut concordia declaratur.
- 165 Et Franciſci Burſati conſilium in propoſito, rectè ponderatur per Authorem.
- 166 Alexandri Trentacinquij diſtinctio in hac materia refertur, & per Authorem probatur.
- 167 Marcum Antonium Peregrinum. de materia huius capitis, & repetitione inducenda, ſiue non; plena manu ſcripſiſſe, & omnino legendum eſſe, & num. ſequenti in fine.
- 168 Marci Antonij Peregrini diſtinctio probatur.
- 169 Alexandrum Trentacinquium de materia huius capitis, & repetitione inducenda, vel non; plena manu ſcribere, atque ex propoſito videndum eſſe.
- 170 Pleniſſimè etiam ſcripſiſſe Hieronymum Zanchum, & Ioannem Garciam, provt hoc numero referuntur.
- 171 Simonem de Praœtis, materiam huius capitis pleniſſima manu tractaſſe, & de dictionibus, cauſis, & rationibus, propter quas repetitio induci, aut reſtringi debeat, ex propoſito egiſſi: ac in effectu circa contrarietatem Abbatis, & Ananiæ, multas concordias adduxiſſe, & inter alias eam probaſſe, quam cum Molina ſæpe veriorem diximus num. præced.
- 172 Alexandrum Raudenſem in propoſito huius capitis, latè ſcripſiſſe, & multa ſcitu, & notatu digna tradidiſſe in hac materia: ac denique probaſſe magis ſententiam Ananiæ, intelligendo eam iuxta communem concordiam ſuperius adductam.
- 173 Fœmina etiam deſcendentes, excluſæ cenſentur in 14. caſibus, quos congeſſit in vnum Alexander Raudenſis, in reſponſo 36. ex num. 150. cum multis ſeqq. lib. 1.
- 174 Maſculinitatis qualitatem, cenſeri repetitam, vel non, ex multis coniecturis, quas conceſſit Raudenſis, vbi ſuprà.
- 175 Achillem Pedrocham, latiſſimè, atque ex propoſito ſcripſiſſe de hac materia, & multa cumulaſſe non inutiliter, in conſ. 5. per tot. & conſ. 12. per tot. lib. 1.
- 176 Franciſci Manticæ, viri equidem eruditiſſimi, in propoſito huius capitis reſolutiones adducuntur, remiſſiuè.
- 177 Franciſci Manticæ, aduerſus communem concordiam Abbatis, & Ananiæ obſtaculum expenditur, ad quod Recentiorum omnium ſcribentium nullus animaduertit; & nouiter, verè tamen, & concludenter ab Authore diluitur.
- 178 Agnatio tunc cenſetur & intenditur conſeruari, quando fœmina ſemper excluditur, & nullo caſu admittitur; ſecus tamen, vbi in aliqua parte diſpoſitionis vocatur fœmina.
- 179 Iacobus Menochius laudatur, & lectura eiuſdem in propoſito huius capitis commendatur.
- 180 Iacobum Menochium, de dictionibus, cauſis, aut rationibus, ex quibus repetitio inducitur, ſiue excluditur, & de materia huius capitis, pleniſſima manu ſcripſiſſe: idcirco ad eum confugiendum eſſe, cum occaſio ſe ob tulerit.
- 181 Maſculinitatis qualitas, poſita in primo teſtamento, an, & quando cenſeatur repetita in ſecundo, remiſſiuè.
- 182 Gerardum Mazolum, eruditè loquutum in hac materia, & conſilium quintum eiuſdem Authoris, à num. 5. vſque ad num. 60. commendatum per Authorem.
- 183 Tiberium Decianum eruditè (vt ſolet) materiam huius capitis tractaſſe: provt hoc numero adnotatur, vbi eiuſdem ſententia, circa Abbatem, & Ananiam proponitur, & in effectu omnia conſilia recenſentur in vnum quæ de hac re præfatus Author ſcripſit.
- 184 Hyppolit. Riminald. multis in locis, atque eruditè multùm, materiam hanc pertractaſſe, eúmque à primo, vſque ad ſeptimum conſiliorum volum. cùm Author euoluerit, & non abſque conſideratione prælegerit, nullum fere in propoſito huius capitis ſcriptum verbum omiſit, quod non inſpiceret; & omnia, quæ prædictus Author ſcripſit conſilia, in vnum congeſſit, vt ea recenſeret hoc loco, provt per totum numerum ſuo ordine recenſentur.
- 185 Blaſij Flores Diaz de Mena generalem reſolutionem in hac materia, rectè procedere, & conuenire his; quæ numeris præcedentibus ſunt adnotata.

FOeminæ primogenitæ, qualiter ad maioratus ſucceſſionem admittantur, vel non; propter maſculos eiuſdem lineæ, & gradus, aut etiam remotioris, quando excludantur: agnationis conſeruandæ rationem, ex quibus videantur maioratuum inſtitutores habuiſſe, maſculorum vocatio, quando in hominum. diſpoſitionibus cenſeatur facta agnationis conſeruandæ, aut prælationis inducendæ gratia: qualitas maſculinitatis in certis gradibus, ſubſtitutionibus, aut perſonis expreſſa, an, & quando in aliis repetita cenſeri debeat, vel non: qualitas, vel conditio adiecta præcedentibus, quando dicatur, vel præſumatur repetita in ſequentibus: qualitatum præcedentium repetitio, ex quibus cauſis, aut dictionibus vel rationibus induci, aut ceſſare debeat, frequenter dubitari contingit. Et ſane præfatæ omnes quæſtiones, ſunt adeo vtiles, & in caſibus quotidie occurrentibus neceſſariæ, vt nullæ in palatiis frequentiores, aut praxi magis aſſiduæ, & quotidianæ ſint. Sed quia plenè, & diffusè in mille locis, & ab infinitis tractantur; ego in hoc præcipuè elaborabo hic, vt ſubleuare poſſim Lectorem, ne alibi quærendi neceſſitate adſtringatur, cum occaſio ſe offeret, & authoritates Scriptorum, in quibus terminis loquantur, aut intelligi debeant, declarem; variáſque eorundem ſententias in vnum congeſtas, in medium proferam; ac demum non ab aliis dicta tranſcribendo, ſed illa tantum breuiter recenſendo, illorúmque dictis nonnulla, cùm neceſſe fuerit, adjiciendo, ſiue adnotando, ſententiam meam interponam: contentus in præfatis quæſtionibus, Doctorum confuſionem, & mentem aliquantiſper ſubordinaſſe, longiùſque in aliis diſcuſſiſſe: ſic enim in futurum eueniet, vt in cauſis contingentibus, facti ſpecie attentè perſpecta, voluntate teſtatoris maturè coniecturata, & verbis diſpoſitionis rectè perpenſis, quid ſibi verius videatur, pro qualitate, & circunſtantia rerum poſſit vnuſquiſque diiudicare facilius.

Et vt prædicta attingam, in primis conſtituo, poſt infinitos alios, (qui ab inferioribus præcitantur) quæſtiones omnes prædictas tractaſſe quamplures, inter quos tractarunt Bartolus, Paulus, Alexander, Socinus vterque, Iaſon, Decius, Imola, Corneus, Pariſius, Cumanus, Fulgosius, Romanus, Rolandus, Gratus, Gozadinus, Antonius Rubeus, Albertus Brunus, Franciſcus Piſcina, Craueta, Riminaldus Senior, Matheſilanus, Ruinus, Siluanus, Celſus, Alciatus, Ioannes Le Cirier, Marzarius, Tiraquellus, Petrus de Peralta, Antonius Gomez, Pinellus, & Couar in multis locis congeſtis in vnum & multoties repetitis per Molinam, cuius ſtatim ſpecificam mentionem faciam: & vltra prædictos, ſcripſerunt etiam latiſſimè de hac materia, & alij plures, quos in diſcurſu huius capitis maximè infrà ex num. 141. referam, Burgos de Paz, Pelaez à Mieres, Aluaradus, Caldas Pereira, Ioannes Guttierrez, Ioannes Garſia, Velaſquez de Auendaño, Franciſcus Mantica, Simon de Prætis. Iacobus Mandellus de Alba, Ioannes Cephalus Vbertinus, Zuchardus, Hieronymus Zanchus, Iacobus Menochius, Gerardus Mazolus, Hieronymus Gabriel, Marius Anguiſſola, Tiberius Decianus, Hyppolitus Riminaldus, Sfortia Oddus, Petrus Surdus, Antonius Theſaurus, Alexander Raudenſis, Alexander Trentacinquius, Marcus Antonius Eugenius, Marcus Antonius Peregrinus, Ioannes Vincentius Hondedeus, & Achilles Pedrocha, quos (vt dixi) mox ſuo ordine præcitabo.

Poſt antiquiores verò, ſecundo loco Antonium Gabrielem referendum duxi, eo quod is Author, de prædictis congeſſit multa, & quidem originaliter legendus eſt, non enim ſola aliorum relatione deguſtari poterit, communium concluſ. lib. 6. de verborum ſignificatione concluſ. 6. & 7. & tit. de ſtatutis, concluſ. 6. & lib. 3. tit. de teſtamentis, concluſ. 10. per totam.

Tertio loco, de prædictis eleganter & vtiliter loquitur Modern, in conſuet. Pariſ. tit. 1. de materia feudali. §. 16. per totum, & §. 37. gloſ. 1. vbi de ſucceſſione fæminarum cum maſculis, in pari, vel remotiori gradu; & de dictionibus inducentibus, aut excludentibus tacitam repetitionem, multa dixit neceſſaria, & notatu digna.

Quarto loco, latè, & eruditè quidem, atque diſtinctè, quæſtiones omnes ſuperiùs propoſitas proſequutus eſt Ludouic. Molina, ſupremi conſilij regij olim meritiſſimus, & eruditiſſimus Senator, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 4. per totum, & cap. 5. per totum. vbi, quæ in variis locis diſperſa erant, nec diſtinctè compoſita, in vnum congeſſit, & omnia ferè vſque ad ſua tempora in propoſito ſcripta, longa ſerie, & diſtincta manu Hiſpanorum maioratibus applicauit; ideò cùm occaſio ſe offert, ad eum omnes, tanquam ad fontem, ſeu initium huius explanationis confugiunt: & quamuis (vt antea dixi) latiſſimè ipſe, & ſingulariter de his omnibus ſcripſerit, ac poſt eum infiniti etiam alij, tam exteri, quàm Hiſpani ſuperuenerint, qui etiam latiſſimè ſcripſerunt; nihilominus tamen, adeò variæ ſunt hominum. ſententiæ, & iudicia, vt hinc inde diffendentibus Authoribus, aut non apertè & diſtinctè loquentibus, ſiue non omnino conuenientibus opinionibus diuiſis, ad eorum reſolutiones nunc animaduertere, & pleniùs quæ ad hæc ſpectant attingere, neceſſarium fuerit; & pro nunc maximè ad ea, quæ dicto cap. 5. per Molinam traduntur, & aliis omiſſis, quæ perfectè explicantur per dictum Authorem, nec maiori declaratione indigent; ab his incipiam, quæ ex num. 56. cum ſeqq. annotauit ipſe Molina, quo loco ad explicationem consultationum Abbatis, & Ananiæ (quas inuicem inter ſe pugnare omnes contendunt) quærit Molina, Vtrùm qualitas maſculinitatis in vno gradu, vel ſubſtitutione, aut parte teſtamenti appoſita, in alteris repetita eſſe cenſeri debeat? Quod quærunt etiam, & diluunt infiniti alij Authores, quorum lectura mature, & attentè percepta in hac quæſtione eum ordinem ſeruare neceſſarium crediderim, vt Authorum omnium ſententias referam, veriores autem & iure, & ratione comprobem; omnes enim in propoſito Scribentes, tam huius regni, quàm exteri, etiam recentiores quamplures, paucis legibus, & rationibus contenti ſunt, nec ad ea reſpondent, quæ in contrariam partem vrgere videntur.

Primò igitur conſtituit Molina dict. num. 56. in princ. Abbatem in conſ. 36. num. 3. lib. 1. & cum eo infinitos alios ibidem relatos, & referendos infrà, in ea fuiſſe ſententia, vt exiſtimauerint quòd ſi in primis vocationibus, aut ſubſtitutionibus, maioratus inſtitutor ad eius ſucceſſionem inuitauerit ſemper filios, ac deſcendentes maſculos: quamuis in ſequentibus ſubſtitutionibus vocet filios, vel deſcendentes abſque adiectione huius verbi maſculos, hæc maſculinitatis qualitas repetita cenſeri debeat. Ad quod probandum, vno ſolo fundamento, ſiue ratione vna tantum mouetur Abbas (ſi originaliter legatur) dicto conſ. 36. num. 3. verſ. nec obſtat dicatur. quam repetunt ferè omnes referendi infrà, videlicet, quòd præcedentia declarant, ſiue determinant ſequentia, & è contra; per textum in l. finali, §. cui dulcia, ff. de vino, tritico, & oleo legato, l. Titia, §. Titia, & l. vlt. ff. de verbor. obligat. Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 6. tit. 13. num. 3. & 4. & vna pars teſtamenti aliam declarat: & inde ſi verbum aliquod dubium ſit, aut obſ. eurum, eo modo intelligi debet, ſecundum quem reperitur in alia parte teſtamenti: l. qui filiabus, l. ſi ſeruus plurium, §. vlt. ff. de legatis 1. l. quæſitum, §. Papinianus quoque, ff. de fundo instructo, l. ſi frater, l. quamuis, C. de fideicommiſſis, cum aliis adductis per Manticam loco citato ſuprà, num. 5. Simonem de Prætis de interpret. vlt. volunt. lib. 2. interpret. 3. dubit. 1. ſolut. 3. num. 64. & quatuor ſeqq. fol. mihi 241. & voluntas teſtatoris in ſubſtitutionibus talis eſſe præſumitur, qualis fuit in inſtitutionibus: vnde ſequens ſubſtitutio debet regulari, & intelligi ſecundum qualitatem prioris: l. Titia Seio, §. Seia libertis, ff. de legatis 2. l. 1. C. de impuberum & aliis ſubſtitutionibus, in illis verbis: Verum eſt non alias partes teſtatorem ſubſtitutioni tacitè inſeruiſſe, quàm quæ manifeſtè in inſtitutione expreſſæ ſunt. Quia vnus gradus ſubſtitutionis alium declarat: l. qui liberis, §. vltimo, ff. de vulgari & pup. ſubſtit. & ordo datus inter primò nominatos, ſernari debet inter reliquos ſubſtitutos, Curtius Senior, latiùs fundans in conſ. 51. num. 11. cum ſeqq. lib. 1. Ioannes Guttierrez in conſ. 13. num. 10. & ad hæc reducuntur in effectu omnia fundamenta, quæ pro hac parte expenduntur ab his, qui ſententiam Abbatis tuentur, cum qua ſimpliciter tranſit Marcus Antonius Eugenius in conſ. 12. num. 38. lib. 1.

Sed & aliæ rationes videntur pro hac parte adduci poſſe, inter quas non mediocriter vrget, in primis, quòd in fœminis vlterioribus, ſiue alterius lineæ, non ſolum eadem excluſionis ratio, imò fortior etiam eſſe videtur; nam qui fœminas proximiores excluſit, vlteriores etiam excludere velle, multo magis credendum eſt, ex ratione l. ſi viua matre, C. de bonis maternis, ibi: Nam licet hoc nouum præſens lex conſtituat in nepotes, non tamen abs re eſt, vt in hoc caſu deteriores eſſe nepotibus filij non ſinantur. Et multis, quæ in propoſito eius legis, & vtiliter quidem, congeſſerunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. à num. 45. Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 6. à num. 52. Baëça de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 7. num. 33. 35. & 36. Decianus in conſ. 33. num. 18. vol. 3. Menochius in conſ. 318. à num. 21. vol. 4. Hyppolitus Riminaldus in conſ. 739. ex num. 29. cum ſeqq. lib. 7. Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 10. ex num. 4. & ita argumentantur permulti in vnum congeſti ab eodem Menochio in conſ. 197. num. 52. lib. 2. Achilles Pedrocha in conſ. 5. numer. 22. & in conſ. 20. num. 120. & ſic ob prædictam rationem, & præſumptam teſtatoris voluntatem, qualitatis præcedentis repetitio fieri debet, quæ aliàs non fieret; ex doctrina Bartoli in l. Seiæ, §. Caio, ff. de fundo inſtructo. Aretini in conſ. 137. Alexandri in conſ. 147. lib. 5. & eorum, quæ tradit Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. n. 79. qui in terminis noſtris, & pro hac parte Abbatis, expendit duo iura l. Iulius Paulus 80. & l. cum ſeruus 81. ff. de condit. & demonstrat. quæ verè non vrgent ad propoſitum, vt ſtatim dicam: & num. 77. ratione mouetur, ſcilicet, quòd mutatio voluntatis præſumi non debeat, maximè in continenti, vel in eadem diſpoſitione: ex regula l. eum qui, cum multis aliis, ff. de probationibus. quam lib. 1. cap. 39. num. 39. multis exornauimus remiſſiuè: Vnde ex quo teſtator in principio teſtamenti, & in prima vocatione maſculos prædilexit, & vocauit eos, fœminas excludendo; cenſetur eſſe poſtea in vlterioribus diſpoſitionibus eiuſdem voluntatis. Et antea n. 74. proponit idem Author contrarietatem Abbatis & Ananiæ, de qua nunc agitur; & dicit Abbatis ſententiam probari ex nonnullis legibus, quas confusè nimis adducit, nec vere (vt quod ſentio dixerim) vnam, aut alteram partem confirmant apertè; aut ſaltem ſi aliquo modo induci poſſunt, non omnes Abbatis ſententiam probant, imò potius contra eam poſſunt nonnullæ retorqueri; niſi excuſando Virum equidem eruditum, dicamus, in eo ſenſu (licet ſimul & dicendo quod faciunt pro illa concluſione) ponderatas fuiſſe eas leges, vt pro vna, & altera parte vrgere oſtenderet prædictus Author, quod apertiùs conſtabit, ſi ſpecificè, aut ſuo ordine, de vniuſcuiuſque legis inductione tractemus.

Et primò allegat Mieres textum in l. Caio, in princ. ff. de alimentis legatis: ex qua adnotauit Bartolus in ſummario, legatum in dubiis videri tranſlatum in alium cum onere ſuo, vnde ſumpſit prædictus Author argumentum, ad probandum, ſecundas, vel vlteriores vocationes, aut ſubſtitutiones cenſeri factas cum eodem onere, conditione, aut qualitatis repetitione, quæ præcedentibus inerat: id tamen an rectè fieri poſſit, dicetur infrà num. 115. cum ſeqq.

Secundò allegat textum in l. ſi tibi, cum leg. ſequenti, ff. de adimendis legatis, quæ pro Abbate nullo modo induci poſſunt, pro Anania autem, contra Abbatem, vtrum earum inductio ſtare poſſit, videbitur infrà ex num. 120.

Tertiò expendit textum in l. cum pater, §. ab inſtituto, ff. de legatis 2. vbi relicta ab inſtituto, repetita cenſentur à ſubſtituto ſub eadem conditione; quod etiam Ananiæ ſententiæ: nihil repugnat, vt dicetur infrà, num. 122. & ſeq.

Quartò adducit ad textum in l. 3. §. filius, ff. de liberis & poſthumis, quam pro Abbate vrgere exiſtimat, ea ratione, quòd probetur ibi, clauſulam poſitam inter plura capitula, vel ante omnia, vel poſt omnia, ad omnia referri: quod etiam ad rem noſtram, aut quæſtionem ſuperiùs propoſitam nihil facit, vt conſtare poteſt ex dicendis infrà num. 126. & 127. & non obſcurè colligitur ex l. legatus, §. qui plures, ff. de legatis 2. quam vltimo loco allegauit ipſe Mieres vbi ſuprà, atque ex ea deduxit Bartolus in ſummario, quòd clauſula generalis reſtringitur ad ſpecificata, ſi plura fuerunt, & plene comprobat Ioſephus de Ruſticis in tract. an & quando liberi in conditione poſiti vocentur, lib. 1. cap. 2. num. 65. 1. part. fol. 13. Vides ergo omnia fundamenta, quæ pro Abbatis ſententia eſſe poſſunt, & plenè, & diſtincte ponderata; vt ſi ad hæc congruum reſponſum habueris, Contrariam ſententiam probare, non temerè intendere poſſis. Ea verò apertè colligitur ex dictis per Ananiam in conſ. 22. num. 3. in verſ. Eſt etiam multum ponderandum, vbi ex communi traditione Doctorum, expreſſim probat contrarium eius, quod Abbas dixit, ſcilicet, quòd verbum maſculos, etſi in vna, ſeu etiam in pluribus partibus Maioratus, aut diſpoſitionibus appoſitum ſit; non tamen in alia eiuſdem parte, vbi deeſt, ſupplendum erit, imo ex eius expreſſione facta in vna parte, cenſendum eſt, Maioratus inſtitutorem verbum maſculos in alia parte conſultò omiſiſſe, quoniam ſi repetere voluiſſet, vtique expreſſiſſet: & Ananiæ ſententiam ſequuntur permulti, quos adducit Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. num. 75. & 76. Molina de Hiſpanorum primogeniis lib. 3. cap. 5. num. 56. verſ. ſed quamuis tot viri grauiſſimi. quibus ipſe adhæret in verſ. in hac autem opinionum varietate. dicens hanc opinionem multo magis ſibi placere, & probabiliorem eſſe, niſi in aliquibus caſibus, de quibus agit ibid. num. ſeqq. vſque in finem capitis: & in effectu omnes reducuntur ad hoc, quòd teſtator rationem conſeruandæ agnationis in Maioratu expreſſerit, vel tacitè, apertè tamen, ſubintellexerit illam, tunc namque certiſſimum eſt (vt ipſe affirmat) qualitatem maſculinitatis in vna parte ſubſtitutionum expreſſam, ad aliam referendam eſſe, aliàs non, & num. 58. & ſeqq. plures Authores refert, qui Abbatis, & Ananiæ ſententias ſic concordarunt.

Videamus ergo, an hæc ſecunda pars Ananiæ verior ſit, & fortioribus fundamentis munita, & in effectu rationes omnes, quæ pro Anania excogitari ſolent, per Doctores, ad quatuor reduci debent: duæ colliguntur ex eodem Anania (ſi originaliter legatur;) duæ aliæ: ex Molina vbi ſupra. Illarum prima eſt, quòd cùm teſtator in vna parte teſtamenti, vel etiam in pluribus, verbum maſculos appoſuerit; in alia verò, vel in aliis non; videtur in illis de maſculis non intellexiſſe: argumento cap. Nonnè, de præſumpt. l. cum prætor, cum vulgatis, ff. de iudiciis. quia ex quo in hac, vel in his vocationibus, diſponens de qualitate maſculinitatis non expreſſit, noluiſſe dicitur: l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis, per quem text. poſt Bald, & alios antiquos dicere ſolent Doctores in mille locis, quod teſtator in dubio cenſetur noluiſſe diſponere, cùm facile illi fuit, aliqua de re diſponere, & non diſpoſuit: & poſt alios multos ſic argumentantur Ioannes Cephalus in conſ. 432. num. 39. lib. 3. Bonifacius Rogerius in conſ. 41. num. 67. & 69. lib. 1. Menochius in conſ. 220. num. 143. lib. 3. & præſumpt. 23. num. 2. lib. 4. Pedrocha in conſ. 5. n. 48. & 50. & in conſ. 12. num. 6. & 10. & in conſ. 30. num. 12. Ioannes Guttierrez in conſ. 13. num. 17. Et inde ſolet etiam dici: Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, ergo neque nos dicere debemus: per textum in l. ſi ſeruum, §. non dixit prætor, ff. de acquirenda hæreditate, quo argumento de non expreſſis à teſtatore, paſſim Doctores vtuntur; & in propoſito congerit infinita Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt, lib. 2. interpret. 3. dubit. 1. ſolut. 3. à num. 126. vſque ad num. 166. fol. mihi 245. vbi eruditè (vt ſolet) & vtiliter loquitur, & in quæſtione noſtra ſic argumentatur Decius in conſ. 599. num. 4.

Secunda ratio eſt, quòd verba teſtatoris, & cuiuſlibet alterius diſponentis, in dubio ad intellectum iuris communis referenda ſunt: cap. cauſam, quæ, de præſcriptionibus. cap. cum dilectus, de conſuet. Bartolus in l. omnes populi, 3. part. quæſt. 3. principalis, ff. de iuſtitia & iure, Felinus in cap. cum omnes, de conſtitutionibus. Mieres de Maioratu, 1. part. quæſt. 58. num. 55. Simon de Prætis de interpret, vlt. volunt. lib. 2. ſolut. 10. n. 65. fol. mihi 167. & teſtator in dubio cenſetur cum diſpoſitione legis, aut iuris communis ſe conformare voluiſſe ex vulgatiſſima iuris regula ſæpiſſimè à Doctoribus repetita, & plenè per Menochium declarata, lib. 4. præſumpt. vlt. Manticam de coniecturis vlt. volunt. lib. 6. tit. 6. à princ. Graſſum receptarum ſentent. §. fideicommiſſum, quæſt. 76. num. 25. & ſeqq. Mieres de maioratu, in initio 2. part. num. 15. & 16. Ioſephum Ludouicum deciſ. Peruſin. 61. num. 46. vnde cum hæc opinio ad terminos iuris communis nos redigat, ex cuius diſpoſitione foeminæ ſunt capaces ſuccedendi in Maioratu quocunque, vt infrà dicetur, & pleniſſimè probat Alexander Raud. in reſponſo 1. ex num. 74. cum multis ſeqq. vol. 1. nec propter maſculos remotiores excluduntur, niſi de voluntate teſtatoris manifeſtè conſtiterit, vt etiam infrà dicetur, omninò amplectenda erit, maximè in caſu propoſito, in quo qualitatem maſculinitatis in ſecunda, aut vlterioribus vocationibus teſtator non expreſſit. Quo fundamento in terminis quæſtionis noſtræ originaliter vſus eſt Ancharan. (& ab eo cæteri accipiunt) in conſ. 120. num. 4. incipit Pro clariori. Burg. de Paz in conſ. 29. in princ. & num. 66. & alij plures, quos conſultò omittendos duxi.

Tertia ratio deſumi poteſt ex verbis Modern, in conſuet. Pariſ. 1. part. §. 37. gloſ. 1. num. 8. qui ferè in noſtris terminis loquitur, ac ſingulariter annotauit legatum, fideicommiſſum, & omnem aliam diſpoſitionem in dubio cenſeri puram, ſi in ea non inſeratur dies, nec conditio, nec illam in dubio præſumi adiectam: quod maximè procedit, cum verba repugnant, vt in terminis quæſtionis noſtræ, l. 1. ff. de condit. & demonſtrat. l. libertis, libertabùſque, 4. in fine. ff. de alimentis legatis, l. ſi Titius mihi, §. vltimo, ff. de legatis 1. & latius comprobat, rationèmque reddit Menochius lib. 4. præſumpt. 175. n. 2. 3. & 4. vbi per totam illam præſumptionem accuratè & vtiliter diſputat, an, & quando diſpoſitio conditionalis, vel potius pura, vel modalis, vel in diem præſumi debeat? Peregrinus etiam de fideicommiſſis, artic. 16. num. 110. folio 156.

Quarta, & vltima ratio traditur per Molinam lib. 3. dict. cap. 5. num. 57. quæ deducitur ex ſingulari doctrina Ioannis de Imola in Clement. 1. col. finali, de ſupplenda negligentia prælatorum, vbi inquit, præcedentia in ſequentibus nunquam cenſeri repetita; quoties agitur de repetenda qualitate aduerſus diſpoſitionem iuris communis: quod præſertim in materia de qua agimus (vtpote fœminarum excluſiua) dicendum eſt, ex eodem Molina, qui refert plures alios Imolæ ſententiam ſequentes; & vltra eum confirmatur ex his, quæ ſcribit Modernus Pariſ. vbi ſuprà num. 9. & in additione ad Bartolum in l. prætor, l. 2. §. eritque differentia, ff. vi bonorum raptorum, vbi ponitur diſtinctio ad cognoſcendum, an & quando dicta in vno capitulo, in ſequentibus cenſeantur repetita. Et vide omninò Menochium lib. 2. præſumpt. 7. per totam, ex cuius diſputatione, multa huic materiæ conducibilia deduci poſſunt, ibi enim pleniſſimè & forſan melius, quàm alibi tractat, an, & quando dicta, & diſpoſita in vna parte legis præſumantur repetita in alia parte.

