- 42 Et ideò neque Doctor, Miles, vel perſona Eccleſiaſtica, huiuſmodi intereſſe prætendere poteſt; neque alius, qui cum pecunia, aut non vult, aut non potest negotiari: quod intellige, vt nouiter, ac verè, & notabiliter declaratur infrà, num. 46.
- 43 Quod etiam in mercatore ſolito negotiari procedere poteft, intelligendo, provt Nauarrus explicat.
- 44 Intereſſe lucri ceſſantis, ſolito negotiari, deberi, non ſolum in contractu mutui, ſed etiam in aliis contractibus, in quibus à fortiori debebit eius lucri ratio haberi, maxime in contractu emptionis, & venditionis, vt in eo quidem liceat mercatoribus, lucri ceſſantis ratione, cariùs merces vendere pecunia credita, quàm ſtatim pecunia numerata vendidiſſent, modò interueniant ea, quæ Doctores requirunt communiter.
- 45 Intereſſe lucri ceſſantis deberi etiam non ſolito negotiari, ſi pecuniam deſtinatam, vel ad emptionem prædiorum, vel cenſum, habebat, vel aliud lucrum ſperatum, quod ideo amiſit, quia pecunia ſoluta non eſt: dummodo per probationem propinquam oſtendat creditor ſe paratos habuiſſe venditores prædiorum, vel cenſuum, & reddituum: vt hoc numero per totum latiùs demonſtratur. Praxis refertur; & quæ hactenus ab aliis dicta ſunt, in propoſito congeruntur in vnum Et vide infrà, num. 72. vbi Doctoris Feliciani de Solis contraria ſententia nouè taxatur.
- 46 Ad ea, quæ dicta fuêre ſuprà num. 42. in vtroque foro, iudiciali, & conſcientiæ, ſingularis, & vera declaratio adducitur.
- 47 Intereſſe lucri ceſſantis articulari debere in libello, ac poſtea probari: quod certiſſimum eſt, ſic vt, nullus Doctorum in hoc diſſentiat.
- 48 Sed in modo articulandi, & probandi diſſentiunt, vt hoc numero demonſtratur, vbi ad finem ſententia Authoris proponitur: & num. ſeqq. vſque ad n. 57.
- 49 Intereſſe lucri ceſſantis in facto verſari, ac difficilem probationem habere.
- 50 Vtcumque tamen ſit, probationem concludere debere vt lucri ceſſantis condemnatio fiat, nec ſolam præſumptiuam probationem ſufficere.
- 51 Intereſſe lucri ceſſantis, ſolito negotiari deberi, ſi ſaltem lucri probationem faciat eo modo, quem requirunt Authores adducti in ſecunda opinione relata ſuprà num. 48.
- 52 Intereſſe lucri ceſſantis non probari, niſi per testes in ea re expertos, & ſui dicti rationem cenam reddentes.
- 53 Intereſſe lucri ceſſantis, etiam vbi plene probatum fuerit per creditorem, non debet fieri plenaria condemnatio, ſed de ſumma intereſſe probata, aliqua diminntio fieri, debet, vt hoc numero latiùs oſtenditur.
- 54 Intereſſe lucri ceſſantis debetur non ſolum pro primo anno, ſed pro ſequentibus, in quibus intereſt, modò, contractus duabus conditionibus iuſtificetur, de quibus hoc numero remiſſiuè.
- 55 Intereſſe intereſſe, aut lucrum lucri non deberi, etiamſi mora debitoris intercedat.
- 56 Intereſſe omne ſoluendum in pecunia, remiſſiuè: & ibidem quomodo ſententia ferri, & executio eius fieri debeat in intereſſe.
- 57 Intereſſe lucri ceſſantis, vt debeatur, omnino necessarium eſſe, quod debitor in mora ſoluendi ſit constitutus.
- 58 Nec valere pactum, quod ante moram intereſſe debeatur.
- 59 Mora, cùm agitur ad intereſſe, quando dicatur interuenire, ex ſententia communi; & quando ex ſententia Auctoris: & numeris ſequentib. vbi ad huius rei explicationem, atque vt diſtincte magis, quàm alij faciunt, procedat, ipſe nonnulla conſtituere neceſſarium duxit.
- 60 Moram duobus modis committi, ex re, aut ex perſona; & ibidem, quando dicatur ex re, vel ex perſona.
- 61 Moram committi ex vnica interpellatione, etiam extraiudiciali.
- 62 Moram committi, non ſolum per interpellationem expreſſam hominis, ſed etiam per tacitam interpellationem extraiudicialem, quæ fit per eſſet appoſitionem, quoniam tunc dicimus eſſem pro homine interpellare, idque ex communi & recepta ſententia.
- 63 Cui verè repugnant nonnulla, quæ hoc numero adnotantur.
- 64 Vnde licet in indicando, & conſulendo à communi recedendum non ſit: tamen in puncto iuris, forſan verior erit Camilli Plauij diſtinctio, an dies adiecta ſit exactioni, an ſolutioni pecuniæ, vt hoc numero declaratur.
- 65 Intereſſe lucri ceſſantis, in contractibus ſtricti iuris non deberi ex tempore moræ, ſed ex litis conteſtatione, verius eſſe in puncto iuris, contra communem; àqua tamen durum eſſet in praxi recedere.
- 66 Intereſſe lucri ceſſantis, in foro conſcientiæ debetur ex tempore moræ citra vllam expreſſam interpellationem, quando, ex ſignis, vel alio modo, de egeſtate creditoris, debitori conſtiterit.
- 67 Pro Intereſſe lucri ceſſantis, ab initio certam ſummam expreſſam in conuentionem deduci poſſe, & conſequenter licere creditori ratione lucri ceſſantis, ante moram mutuatarij paciſci de tali intereſſe ſibi ſoluendo, abſque eo, quod contractus vſurarius, aut palliatus videatur, nec etiam quod mora præceſſerit, idque ex ſententia multorum Authorum, quos ſequutus eſt Author, & numeris ſeqq.
- 68 Dummodò fraus, & dolus creditoris abſit, ac verè ſit lucrum ceſſans, conueniátque ſumma expreſſa quantitati, quæ verè interſit.
- 69 Nec aliquid ſtatim ſoluendum à creditore exigatur: maximè in mutuo.
- 70 Intereſſe lucri ceſſantis ſub incerta quantitate, ab initio poſſe in conuentionem deduci ex communi ſcribentium omnium ſententia, ſic vt in hoc nullus diſſentiat.
- 71 Intereſſe damni emergentis certâ ſummâ expreſsâ, ante moram mutuatarij in ſtipulationem, & pact um poſſe venire: nec in hoc eſſe controuerſiam, vt infrà n. 75.
- 72 D. Feliciani de Solis opinio, contraria his, quæ Author ſuprà num. 45. & 46. reſoluit, nouiter, ſed verè quidem, & concludenter taxatur.
- 73 Damni emergentis exempla plura remiſſiuè.
- 74 Intereſſe damni emergentis, variis modis probari.
- 75 Intereſſe damni emergentis, regulariter non deberi, niſi à tempore moræ, & hoc vtriuſque intereſſe commune eſſe.
- 76 Intereſſe damni emergentis articulari, & probari debere, & hoc eſſe vtriuſque intereſſe commune.
- 77 Intereſſe damni emergentis, vt debeatur, non ſufficit probare quòd debitor non ſoluit in tempore, & quòd creditor pecunias ſub Vſuris accepit, niſi iuſtificetur, quòd ob retardatam ſolutionem illas acceperit, ex quo poſſibile eſt ex aliis, cauſis recepiſſe.
- 78 Sufficit tamen damnum. verificari, nec eſt neceſſe actorem probare, quòd ſi pecuniam habuiſſet, damnum illud non eſſet paſſus: nam ex quo conſtat de damno, præſumitur, quòd, illud non incurriſſet, ſi pecunia debito tempore fuiſſet ſoluta.
- 79 Sed cùm agitur ad intereſſe lucri ceſſantis, contrà ſtatuitur; nec enim ſufficit conſtare, quòd creditor deſiit lucrari, ſed oportet probare, quòd creditor veriſimiliter, & quaſi certitudinariè aliquid eſſet lucratus, ſi pecunia debita, ei ſuo tempore fuiſſet ſoluta.
- 80 Intereſſe damni emergentis, vt debeatur, non requiritur, quòd actor ſolitus ſit negotiari cum pecunia, ſed indiſtincte debetur; & tamen in intereſſe lucri ceſſantis contrà ſtatuitur, vt hoc numero explicatur.
- 81 De intereſſe damni emergentis, cùm agitur, exigitur etiam intereſſe ipſius intereſſe, quicquid in intereſſe lucri ceſſantis contrà dicatur.
- 82 Author pro huius capitis enucleatione, tot, tantàque originaliter, atque attentè prælegit vt ex ipſis facilè poſſet integrum librum, aut plenum. tractatum de intereſſe conficere, illa tamen ſciens, conſultóque prætermittit, contentus in hoc capite, ea, quæ frequentius accidunt, & magis neceſſaria ſunt, tradidiſſe.

DE intereſſe lucri ceſſantis, & damni emergentis, frequenter contingit in ſcholis, & iudiciis agitari: & verè, quæ de hac re ſuſcipitur diſputatio, vtilis eſt, & quotidiana, & licèt à multis, diffusè tamen, atque inuolutè præhabita: quocirca, non abſque maxima vtilitate futurum iudicaui, ſi in vnum congeſtis, & antea originaliter à me prælectis, omnibus ferè, qui de hac re ex profeſſo magis tractarunt, (qui infiniti ſunt) nonnulla generaliter conſtituerem, ſiue certas quaſdam traditiones, aut generales regulas in medium deducerem, quibus faciliùs poſſit huius materiæ cognitio, & reſolutio haberi, atque ex ipſis, cùm occaſio ſe offeret, aliorum etiam diſcepatio dilui.

Et in primis monendum lectorem duxi, huius materiæ permultas quidem quæſtiones eſſe, quæ excitantur communiter; reduci tamen in effectu ad eas, quas in ſummario propoſui, Intereſſe ſcilicet lucri ceſſantis, & damni emergentis, à quo, & quando licite peti poſſit: an ex conuentione, vel citra conuentionem; ex culpa, aut mora debitoris tantum, vel abſque culpa, & mora: vt petatur an debeat eſſe certum, & quando dicatur certum: item, an requiratur, quod petens ſolitus ſit negotiari, vel lucrari: quomodo illud probetur, deducatur, & conſideretur, & quid neceſſariò probandum ſit ab agente: de quibus omnibus, poſt ordinarios, & alios multos ab eiſdem relatos, tractarunt latiſſime Rebuffus, Cagnolus, Curt. Iunior, & Berengarius in l. vnic. C. de ſententiis, quæ pro eo, quod intereſt, proferuntur; & ibid. Ioannes Bolognetus, qui tractatu, reſolutione, & explicatione huius materiæ, multos alios antecellit; idcirco Videndus erit omnino, ex num. 106. cum infinitis ſeqq. vſque in finem leg. Antonius Gabriel commun. concluſ. lib. 3. tit. de de ſolutionibus, concluſ. 10. Plotus de in litem iurando, §. 11. Afflictis deciſ. 20. & 316. Rubeus in conſil. 88. Mantua in conſ. 185. per totum lib. 2. Capicius deciſ. 19. Pulchrenata in conſ. 370. per totum vol. 2. Nauarrus in manuali cap. 17. num. 111. & 112. Conrad. de contractibus, quæſt. 30. & 33. Palacius eodem tract, lib. 4. cap. 4. Rolandus in conſ. 35. vol. 1. Ioannes Botta in conſil. 67. ex num. 6. Gama deciſ. 110. fere per totam, & deciſ. 156. num. 1. & deciſ. 218. num. 7. & 8. Didacus Perez in tit. 2. lib. 8. Ordinamenti, col. 10. & ſeqq Ioannes Guttierez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. ex num. 3. vſque ad num. 9. Forcatulus dialogo 38. 42. & 43. Tiberius Decianus in conſil. 2. num. 23. vol. 1. & in conſil. 60. num. 43. & in conſ. 84. num. 23. vol. 2. & in conſ. 76. num. 6. lib. 4. Ioannes Cephalus in conſ. 85. ex num. 8. cum ſeqq. lib. 1. Cuiacius lib. 9. obſeruat. cap. 31. & lib. 16. cap. 34. Franciſcus Burſatus qui optimè, & eruditè loquitur in hac materia in conſil 68. per totum lib. 2. & in conſ. 453. num. 35. 36. & 37. lib. 4. Menochius de arbitrariis lib. 2. caſu 119. & vide caſu 120. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 300. ex num. 9. vſque ad num. 14. & in conſil. 610. per totum, Ioſephus Maſcardus, qui pleniſſima, & abſoluta, atque diſtincta manu ſcribit, idcirco in hac materia præ oculis habendus erit, & omnino legendus, de probationibus, tom. 2. concluſ. 933. & 934. & 935. & vide etiam concluſ 930. & 931. & 932. Ioannes Vincentius Hondedei, & in conſ. 50. per totum lib. 1. Hippolitus Riminaldus, qui plene, & erudite (vt ſolet) materiam hanc pertractat, & in negotiis variis conſultus, multa dicit notatu quidem digna in conſ. 52. ex num. 31. vſque ad num. 36. & num. 40. vſque ad num. 46. & num. 48. & 54. & 56. & 58. & in conſ. 67. lib. 1. & conſ. 218. num. 85. & 99. & 100. & 102. & 103. lib. 2. & in conſ. 281. ex num. 40. vſque ad num. 56. lib. 3. & in conſ. 304. & in conſil. 346. eodem lib. & in conſ. 399. ex num. 44. vſque ad num. 47. & in conſ. 426. ex num. 7. lib. 4. & in conſ. 804. num. 38. & 39. lib. 7. latiùs in conſ. 815. eodem lib. vbi vide omninò: Gratianus regul. 243. per totam, Petrus Surdus de alimentis, tit. 1. quæſt. 45. num. 28. & ſeqq. & num. 33. & num. 39. vſque ad num. 49. Vincent. Caroc. de locat. & cond. 1. part. de lucro ceſſante moroſo, quæſt. 1. fol. 39. & 40. Andreas Gaill. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruat. 5. ex num. 14. cum ſeqq. & obſeruat. 6. per totam D. Petrus de Barboſa, qui magiſtraliter & doctè in hac materia loquitur, & aliorum reſolutiones percipit diſtinctè in l. 2. in princ. 1. part. ex num. 44. vſque ad num. 53. ff. ſoluto matrimonio & in l. de diuiſione, 5. ex n. 25. eodem tit. Ludouicus Molina, vir quidem eruditus, atque ex ſocierate Ieſu religioſus digniſſimus, de iustitia & iure, tom. 2. tract. 2. diſput. 314. 315. 316. & 317. qui quoad vtrumque forum, interius, & exterius, videndus erit omninò, ac cum eo Pater Michaël Salon Valent, eod. tract. & tom. in quæſt. 78. Diui Thomæ, artic. 2. controu. 8. & 9. & 10. ex fol. 671. vſque ad fol. 771. vbi nihil, quod in propoſito excogitari poſſit, intactum reliquit, & tredecim conditiones congerit ad lucrum ceſſans petentendum neceſſarias, ex fol. 739. vſque ad fol. 757. Alphonſus etiam à Villagutta tr. de vſuris q. 18. & 19. ex fol. 139. vſque ad fol. 184. vbi de omni intereſſe agit latiſſime, & dicta quæſt. 18. num. 27. 28. & 29. adducit omnes conditiones requiſitas, vt quis tuta conſcientia ratione intereſſe lucri ceſſantis vltra ſortem conſequi poſſit: & dicta quæſt. 19. pleniſſimè ſcribit, ac ponit conditiones, quæ concurrere debent, vt damni emergentis intereſſe in conuentione deduci, aut poſt moram mutuatarij exigi poſſit. Loriotus & Modernus Pariſ. in tr. de eo, quod supereſt Azeuedius in l. 1. tit. 6. ex num. 19. lib. 8. Recop. Coſtanus lib. 1. quæſt. cap. 4. Eguinarius lib. 4. diuidui, & indiuidui cap. 3. Caballinus milleloquio 543. cap. Corſeus indagationum iuris lib. 1. cap. 21. latè, & erudite quidem, atque ingeniosè, Pater Petrus de Aragon in ſecundam ſecundæ Diui Thomæ, quæſt. 78. de vſuris art. 2. ex fol. 489. verſ. in ſolutione ad primum, vſque ad fol. 497. & nouiſſimè his non relatis, Blaſius Florez Diaz de Mena, in addit. ad deciſ. Gamæ 10. num. 3. fol. 51. qui ex mente communi Doctorum adducit breuem quandam & generalem reſolutionem in hac materia, ad quam aduertere debebunt ij, qui non ingenti ſtudio aliorum ſcripta, & reſolutiones prælegerint, ne facile in iſtis rebus diiudicandis decipi poſſint, quod ex defectu lecturæ Scribentium paſſim contingit.

Ego verò plura alia adiiciam, & rem hanc latius, & diſtinctè magis explanabo: Et vt radicitus ſumam, conſtituere in primis neceſſarium duxi, quòd licet vſura Omni iure prohibita ſit, Diuino, Naturali, Canonico, & Regio, ac etiam Ciuili, iuxta declarationem communem intelligendo; vti, iure, & authoritate latiſſimè probarunt (alios plures conſultò prætermitto) Couar. variarum reſolut. lib. 3. cap. 1. num. 5. & 6. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. n. 2. Rolandus in conſ. 35. num. 26. lib. 1. Andreas Gaill. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruat. 5. num. 5. Tamen intereſſe lucri ceſſantis, & damni emergentis, quod verè creditoris interſit, rectè ab eo exigitur abſque labe, aut periculo vſurarum; id que vltra ſortem ipſam principalem, ac etiam de iure Pontificio, per textum in l. 3. §. vltimo ff. de eo quod certo loco, l. atqui natura, §. non tantum, ff. de negotiis geſtis, l. ſocium, ff. pro ſocio, cap. peruenit, de fideiuſſoribus, cap. dilecti, de foro competenti, & ex communi Theologorum, & Pontificij iuris Interpretum ſententia, ſic adnotarunt, & infinitos referunt Couar. variar. reſolut. lib. 3. cap. 4. num. 1. Craueta in conſil. 912. num. 11. Rolandus dicto conſ. 35. num. 1. 2. & 3. lib. 1. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 3. Gratianus dicta regul. 243. Surdus de alimentis. tit. 1. quæſt. 45. num. 28. Bonifacius Rogerius in conſ. 57. ex num. 40. lib. 1. Peregrinus de fideicommiſſis art. 33. num. 35. Menochius in conſ. 7. à num. 16. lib. 1. Bolognetus in conſ. 14. num. 2. Burſatus in conſ. 68. num. 10. lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedei in conſ. 50. num. 1. lib. 1. Andreas Gaill. lib. 2. dicta obſeruat. 5. num. 14. & 15. vbi refert gloſſam ſingularem in cap. conqueſtus, de vſuris, in verbo, defendo, quæ dicit, quod damna, & intereſſe, etiam ſecundùm Canones peti poſſunt à tempore moræ, quia non vt vſura, ſed intereſſe, & damnum. petuntur; & Panormitanus ibidem, num. 6. dicit, illud perpetuò mente tenendum, quod etiam de iure Canonico peti poſſit aliquid vitra ſortem ratione intereſſe, non ſolum damni contingentis, ſed etiam lucri ceſſantis: Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio, num. 47. verſ. poteſt etiam, & in dict. l. de diuiſione num. 25. & 26. Pater Petrus de Aragon loco relato ſuprà, n. 11. fol. 490. ex verſ. alij Doctores abſolutè, vbi concludenter, & plenè fundat, & fundamentis omnibus, quæ in contrarium excitari poſſunt ſatisfacit: Molina, Salon, & Villagutta, quos, & alios conſultò prætermitto; conueniunt enim in hoc omnes vtriuſque iuris Interpretes, ac etiam Theologi, vt ex eiſdem conſtat, nec vllus scribentium diſſentit, dummodo bonus & diſcretus iudex animaduertat, quod intereſſe petitum, ſit verum; nec antea concedatur, quàm conſtet veriſimiliter de damno contingenti creditori, aut de lucro, quod illi euenire potuiſſet: item, quòd omnis dolus & fraus palliandi vſuras abſit, quod ex perſona creditoris, item & debitoris, qualitate negotij, & rerum circumſtantiis poterit diiudicare, ac creditorem iuſtè petentem admittere, vſurarium verò, vel palliatum reiicere; quoniam vt inquit Rolandus dicto conſil. 35. num. 29. lib. 1. iudices boni, & optimi debent repellere vſurarios à limine iudicij, & eos ſeueriter punire, cùm ſint deuoratores pauperum, & oppreſſorum, & ita eſt de mente omnium Auctorum, quos ſuperiùs retulimus, ac inter alios Nauarri, in manuali, cap. 17. num. 111. & 112. Iacobi Mandelli de Alba in conſ. 300. ex num. 9. & in conſ. 610. per totum, vbi tradit generalem doctrinam in hac materia, & conſtituit, quòd hodie de iure Canonico non debetur intereſſe niſi in quatuor caſibus. Primus, cùm ſuccedit loco fructuum, veluti cùm emptor fruitur re, & pretio, iuxta textum in l. curauit, C. de actionibus empti. de qua latius Couarr. variar. reſolut. lib. 3. cap. 4. Fachineus controu. iuris, lib. 2. cap. 32. Secundus caſus eſt, cùm quis re vera probat, ſe paſſum fuiſſe damnum. propter dilatam ſibi ſolutionem, veluti quia coactus fuit aliunde pecunias capere ſub vſuris. Tertius caſus eſt, in perſona, quæ conſueuit negotiari; & tunc habetur etiam ratio lucri ceſſantis. Quartus caſus eſt, cùm quis compellitur pecunias mutuo dare Principi, vel Reipublicæ, nam eo caſu, vel propter id, quod cogitur eas dare, vel propter periculum eas recuperandi, vt docet experientia, admittunt Doctores, poſſe vſuras licitè capi, quæ tamen vt intereſſe, aut damnum. petuntur, & præter iſtos caſus cæteri omnes ſunt excluſi ſecundùm Doctores, vt ipſe Author firmat, & hactenus de prima generica traditione, aut regula generali in hac materia.

Nunc verò ſecundò, & principaliter obſeruandum eſt, intereſſe damni emergentis, & lucri ceſſantis cauſam, non eandem, ſed diuerſam eſſe in nonnullis, ſiue diuerſum ius in illis conſtituti: inde & conſequenter parem rationem non eſſe vtriuſque, ſed vtrumque per ſe conſiderari: quod voluit Baldus in conſ. 182. in princ. vol. 1. Soto de iuſtitia & iure, lib. 6. quæſt. 1. artic. 3. ac cum illis eruditè Gaill. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. in princ. vbi dicit, aliud eſſe damnum emergens, aliud verò lucrum ceſſans: damnum enim emergens dicitur, quoties de vitando damno; lucrum autem ceſſans, quando de lucro captando quis certat: & ſic, quòd in praxi plurimum habet momenti hæc differentia; licèt Alciatus, & alij illam reiiciant. Addiderim ego libenter, traditionem hanc veriſſimam mihi videri, tum quia notabiles ſunt differentiæ damni emergentis, & lucri ceſſantis, quas adducunt Authores in initio huius capitis relati; & duas conſiderat Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio num. 48. verſ. eſt ſane aduertendum, & verſ. eſt alia differentia. aliam tradit Gaill. lib. 2. obſeru. 5. num. 16. tum ex his, quæ latiùs, & rectè probauit pater Michael Salon de iuſtitia & iure, tom. 2. tract. 2. in q. 78. Diui Thomæ, art. 2. controu. 9. in princ. num. 10. vbi cum iudicio adnotauit, labi Doctores, vtrumque intereſſe confundentes, & ſimul vtrumque tractantes; ſed debuiſſe vnum ab altero diſtinguere, ac de vno quoque ſeparatim agere: idcirco priùs de intereſſe lucri ceſſantis, & poſtmodùm de intereſſe damni emergentis diſputationem inſtituens, ne confusè, ſed diſtinctè procedamus, conſtituendum erit, & tertio loco;

In primis, intereſſe triplex, commune, ſingulare, & conuentum, provt notarunt Bartol. & cæteri Scribentes communiter, in dicta l. vnica C. de ſententiis quæ pro eo quod intereſt. vbi latiſſimè Bolognetus ex num. 62. cum infinitis ſeqq. Maſcardus de probationibus tom. 2. concluſ. 930. 931. & 932. Villagutta tract. de vſuris, quæſt. 18. num. 19. 20. & 21. qui plene explicant, quod dicatur intereſſe commune, quod ſingulare, & conuentum: ideò amplius in hoc non inſiſto. Deinde, intereſſe diuidi in extrinſecum, & intrinſecum: in quo omnes ferè conueniunt, vt ex ſuperiùs relatis conſtat apertè: Intereſſe intrinſecum dicitur illud, quod eſt ipſa eadem res, ſeu eius æſtimatio, l. ſi ſterilis. §. cum per venditorem, ff. de actionibus empti. Extrinſecum, quod extrinſecus extra ipſam rem prouenit; cum diſtinctione tamen, quia quoddam cohæret rei, & neceſſariò ex ipſa re prouenit: veluti fructus, partus ancillæ, & ſimilia: quoddam non cohæret rei, nec neceſſariò, ſeu naturaliter ex ipſa deſcendit, veluti ſi pœna commiſſa ſit, vel pignora diſtracta, quia debitor pecuniam debitam creditori non ſoluit, qua potuiſſet ipſe & creditori ſuo ſatisfacere. Rurſus intereſſe intrinſecum, hoc eſt, ipſa æſtimatio rei, in quolibet contractu debetur ex tempore moræ, l. videamus, 38. §. in cæteris, ff. de vſuris; in contractibus verò ſtricti iuris fructus non præſtantur ex ſola mora, ſed ex litis conteſtatione: & ſic ex eo tempore intereſſe ratio habetur, non ex mora: l. cum fundus, in principio, ff. ſi certum petatur, l. ſi filius familias, §. 1. ff. de verborum obligat, inde in contractibus bonæ fidei, vſuræ ex mora debentur, quia loco fructuum habentur, l. vſuræ, ff. de vſuris, in contractibus ſtricti iuris, vſuræ non promiſſæ ex litis conteſtatione veniunt, l. lite conteſtata, ff. de vſuris. Quod in terminis huius materiæ rectè aduertit, & ſic expreſsè reſoluit Villagutta tract. de vſuris. q. 18. num. 22. 23. 24. & 25. & infrà, num. 59. & 65. dicemus: & vide Barboſam in dict. l. de diuiſione, ex num. 30. vbi de intereſſe intrinſeco & extrinſeco pleniùs loquitur. Præterea intereſſe naturale, & rei cohærens quodammodo dici lucrum, quod mercator, vel alius negotiari, & lucrari ſolitus, cum pecunia ſibi debita feciſſet: ea ratione, quia illud lucrum conſiſtit in proxima potentia pecuniæ, & eius fructus quodammodo cenſetur: argumento textus in l. ſi nauis, ff. de rei vendicatione, l. venationem, l. prædiorum, & l. vltima, ff. de vſuris. idcirco in materia noſtra in conſideratione habendum, modò interueniant ea, quæ mox dicentur: quod libenter admittunt relati ſupra. n. 14. & 15. & cæteri alij initio huius capitis adducti. Et denique mercatoris pecuniam in caſu propoſito, maiorem cenſeri habere æſtimationem, quàm alteriùs, ſicuti & triticum ſemini deſtinatum: vt aduertunt Caietanus ſecunda ſecundæ, quæſt. 78. art. 2. Scotus in 4. diſtinctione, 15. quæſt. 6. ac cum illis Nauarrus in manuali, cap. 17. num. 111. in verſ. & quod pecunia. vbi dicit, quòd pecunia mercatoris, negotiationi expoſita, vel alterius emptioni frugiferæ rei deſtinata, pluris valet, quàm altera tanta aliorum; & etiam ipſius, illi non ita expoſita; quod eſt notandum.

Hoc præmiſſo, & exemplo lucri ceſſantis ſuppoſito, quod adducit Nauarrus in manuali, dict. cap. 17. num. 111. in verſ. exemplum intereſſe lucri ceſſantis, à quo accipiunt cæteri Recentiores: Ludouicus Molina de iuſtitia & iure, tom. 2. tract. 2. diſp. 314. in princ. fol. 386. Villagutta de vſuris, q. 18. n. 3. & 4. qui duo exempla tradit intereſſe lucri ceſſantis: tria Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrim. num. 49. in princ. & num. 50. in princ. & num. 51. in verſic. additur. Et tertium exemplum principaliter, & tertio loco (vt dixi) conſtituendum erit intereſſe lucri ceſſantis deberi mercatori, qui ſolitus eſt cum pecunia negotiari: per textum expreſſum, & singularem in l. 3. §. finali, ff. de eo quod certo loco, in l. ſocium, qui pro eo, in prin. ff. pro ſocio, in l. atqui natura. §. non tantum, ff. de negotiis gest. textus notabilis in l. ſi commiſſa. ff. rem ratam haberi, ibi: Quantum mihi abeſt, quantumque lucrari potui. Gloſſa ſingularis, in l. curauit. in verbo, ratio. C. de actionibus empti: per illum textum, & ibidem Baldus num. 1. Bartolus num. 25. Cinus, & Salicetus col. vlt. Rebuffus num. 603. Curtius Iunior num. 39. Cagnolus, num. 40. & ſeqq. Bolognetus, num. 122. in dicta l. vnica C. de ſententiis quæ pro eo quod intereſt: idem Bartolus in l. nummis, num. 5. ff. de in litem iurando. vbi Alexander col. finali. Caſtrenſis num. 6. in fine. & Iaſon num. 18. Natta, Decius, Baldus, Alexander, Antonius Gabriel, Ioannes Baptiſta, Lup. Couarr. Rolandus, Mexia, Menchaca, Sylueſter, Socinus, Ancharanus, Bertrandus, Felinus, & alij, quos in vnum recenſent, & ſic reſoluunt Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 933. num. 1. Andreas Gaill. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. num. 3. Burſatus in conſ. 68. n. 11. cum ſeqq. & num. 16. lib. 1. Cephalus, Decianus, Riminaldus, Afflictis, Didacus Perez, Mandellus de Alba, Hondedei, Villagutta, Molina, Salon, & alij relati ſuprà in initio huius capitis, Soto de iuſtitia & iure, lib. 6. quæſt. 10. art. 2. in fine. Nauarrus in manuali, cap. 17. n. 111. & 112. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 4. Barboſa, 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio, num. 48. & 49. & in dict. l. de diuiſione n. 25. cum ſeqq. alios infinitos prætermitto conſultò, propterea quòd Scribentium omnium nullus in hoc diſſentit, omnes potius vnanimiter id probarunt; & dum requirunt ſolitum eſſe negotiari eum, qui intereſſe prædictum petierit, ſupponunt apertè, negotiationis qualitate non interueniente, in contrarium eſſe ius commune. Quod ex Recentioribus omnibus, ſuperiùs, & in initio huius capitis præcitatis, duo dumtaxat expreſſim, & vere quidem explicarunt, alij vel ita non animaduertunt, vel in hoc non inſiſtentes, ſilentio prætermittunt: prædictorum inquam Gaill. dicta obſeruat. 6. num. 2. & Corraſius Miſcel. iur. ciuil. lib. 3. cap. 13. num. 6. fol. 260. & 261. rectiſſimè intelligentes, ac Bartoli, Baldi, & aliorum reſolutiones probantes, cum iudicio præmittunt, debitorem moroſum intereſſe damni emergentis præſtare debere creditori, ſed non lucri ceſſantis: idque tam in contractibus bonæ fidei, quàm ſtricti iuris: per textum in l. ſi ſterilis, §. cum per venditorem, ff. de actionibus empti. poſtmodùm dicunt, id admittendum non eſſe in perſona ſolita negotiari, quæ verè lucrum, aut intereſſe prætendere poteſt: ſed rationem non reddunt; reddit tamen Ruinus in conſ. 10. num. 7. lib. 4. & verè concludit ea, quam adduximus ſuprà num. 29. & ſeqq quo ad eum, qui cum pecunia ſolitus eſt negotiari; quoad eum verò, qui negotiari ſolitus non eſt, ratio deduci poteſt ex dicta l. ſi sterilis, §. cum per venditorem, ff. de actionibus empt. l. ſi ædibus, 32. ff. de damno infecto. ideo intereſſe lucri ceſſantis, regulariter non venire ex mora, quia damnum. contingens, potuit & alia via reſarciri, ac impediri: & ſic venit intelligendus textus in dicto §. cum per venditorem, in princ. vbi emptor non erat lucrari ſolitus, & ſic illud intereſſe non conſequitur: vt recte intellexerunt Gaill. & Corraſius vbi ſuprà, in id expendentes illum textum in verſ. Non magis quam ſi triticum emerit. vbi illud damnum. non compenſatur, quia erat prorſus extrinſecum, quod ex accidenti veniebat, & alia via poterat priùs reſarciri, vt ſentit ibi textus; & eleganter Bartolus in ſummario eiuſdem §. dum dicit, quod non habetur ratio intereſſe extrinſeci: Fulgoſius in l. 3. §. finali, ff. de eo quod certo loco. & in effectu hoc eodem modo, addito dumtaxat, an certum, vel incertum lucrum eſſet, intelligendum putat textum in l. finali, ff. de periculo, & commodo rei venditæ. Corraſ. Miſcel. lib. 3. dict. cap. 13. num. 7. & 8. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 8. Sed non concludit eorum ratio, libentiùs dixerim, negotiatorem lucrari ſolitum, totum intereſſe non conſequi in eo textu, eo quod ex ipſo contractu debebantur vſuræ, & erant iam à lege taxatae, ideò ne contingeret, quod taxationi vſurarum facilè fraus fieri poſſet, Imperatorum conſtitutione cautum fuit, ne vltra modum vſurarum, etiam ex cauſa intereſſe quicquam conſequi poſſet creditor, l. Iulianus 13. §. ibidem Papinianus, ff. de actionibus empti, ibi: In fraudem conſtitutionum videri adiectum id, quod vſuram legitimam excedit: l. ſi partem, ff. de vſuris, l. cum allegas, C. eodem tit. & alios plures intellectus ad text. in d.l. finali, ff. de periculo, & commodo rei venditæ, & in dicto §. cum per venditorem. vide per Barboſam in dict. l. de diuiſione, num. 29. cùm tribus ſeqq. Vbi etiam rectè aduertit, duas eſſe contrarias ſententias in eo articulo, vtrum intereſſe lucri ceſſantis debeatur ſolito negotiari; & veriorem eſſe deberi.

Et hactenus de primo requiſito neceſſario ad intereſſe lucri ceſſantis; quod extenditur, & declaratur nonnullis modis per Maſcardum dicta concluſione. 933. n. 2. 3. 4. & ſeqq. Ac primum quidem, quòd intereſſe tale petens, probare debeat, ſe fuiſſe ſolitum negotiari eo tempore, quo debitor fuit in mora, vt ipſe Maſcardus probat: & reddit rationem ibidem, num. 4. & num. 3. poſt Sotum, & Couar. ac etiam ex mente communi rectè conſtituit, quòd intereſſe lucri ceſſantis peti non poteſt, vbi, qui illud habere vult, nihil lucraturus eſſet: quod etiam cum aliis probauit Barboſa 2. part. leg. 2. in princ. ff. ſoluto. matrimonio. num. 49. dicens: Quod neque Doctor, vel Miles, vel perſona Eccleſiaſtica huiuſmodi intereſſe prætendere poteſt, neque alius qui cum pecunia, aut non vult, aut non poteſt negotiari: & eiſdem terminis exiſtentibus, etiam in ſolito negotiari, qui tamen lucraturus non eſſet, admittit Nauarrus in manuali, dicto cap. 17. num. 112. ad finem, provt ipſe intelligit: & vide infrà num. 46. vbi eleganter, & verè declaratur: vide etiam eundem Barboſam in dicta l. de diuiſione, num. 28. per totum, vbi plura adducit, quæ ſolitus negotiari probare tenetur, ac etiam articulare.

Nunc etiam extenditur ſuperior reſolutio, intereſſe inquam lucri ceſſantis ſolito negotiari deberi, non ſolum in contractu mutui, ſed etiam in aliis contractibus, in quibus à fortiori debebit haberi ratio lucri ceſſantis, maximè in contractu emptionis, & venditionis, vt in eo quidem liceat mercatoribus, lucri ceſſantis ratione, cariùs merces vendere pecunia credita, quàm ſtatim pecunia numerata vendidiſſent, modò interueniant ea, quæ ad explicationem textus in c. in ciuitate. & in c. nauiganti, de vſuris, requirunt Doctores ibidem, & cum multisTheologis Couarru. variarum reſolutionum. lib. 2. c. 3. num. 6. per totum, qui de hac re videndus erit omninò, Conradus de contractibus. quæſt. 59. concluſ. 3. Pater Dominicus Bannez de iuſtitia & iure, quæſt. 78. de vſura. artic. 2. fol. 597. verſ. denique licitum eſt. & fol. 601. verſ. ad 4. argumentum, latiſſimè Ioan. Guttier. Canonicar. lib. 1. c. 39. per totum.

