Tertiò & principaliter conſtituo, in intereſſe damni emergentis illud eſſe peculiare, ſicut in intereſſe lucri ceſſantis, vt regulariter non incipiat deberi niſi à tempore moræ. In quo tam Theologi, quàm vtriuſque iuris Pontificij, & Cæſarei Authores conueniunt: vt cum multis firmarunt Couar. variar reſolut lib. 3. cap. 4. n. 2. verſ. deinde. Ioan. Baptiſt. Lup. in tract. de vſuris, comm. 1. §. 6. num. 109. vbi refert Nauarr. Cagnol. in l. curauit, n. 53. C. de actionibus empti. Hyppolit. Riminald. in conſ. 52. num. 54. lib. 1. Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio num. 48. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 50. num. 23. lib. 1. Alexand. Raudenſis deciſ. 17. num. 16. infinitos alios prætermitto conſultò, omnes enim vnanimiter hoc probarunt. Poteſt tamen ab initio in pactum deduci; & tunc etiam citra moram debebitur, & hoc ex communi placito Scribentium, & ſine controuerſia, vt dixi ſuprà, num. 71. quamuis in intereſſe lucri ceſſantis differentia ſit, vt aduertebam ibid. & vltra relatos eo num. ſic tradunt Rebuffus in l. vnica, in princ. num. 13. verſ. Imò licèt, C. de ſententiis quæ pro eo quod intereſt. Virgil. de Bocca, in tract. vti poſſidetis, cap. 18. num. 70. Villagut. qui octo conditiones requirit, & optimè explicat, tract. de vſur. quæſt. 19. num. 3. & 4.

Eſt etiam id in hac materia peculiare, vt intereſſe damni emergentis articulari, & probari debeat, ſicut intereſſe lucri ceſſantis: Alexand. in conſ. 141. num. 3. vol. 5. Hyppolit. Riminald. vbi ſuprà: Ioan. Bapt. Lup. vbi ſuprà, num. 103. & num. 116. Andr. Gaill. practic. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. num. 6. Rub. in conſ. 20. & in conſ. 88. Nec ſufficit probare, quòd debitor non ſoluit in tempore, & quod creditor pecunias ad cambium, vel ſub vſuris accepit, niſi iuſtificetur, quòd ob retardatam ſolutionem illas acceperit; ex quo poſſibile eſt ex aliis cauſis accepiſſe: vt in terminis tenuit Rota Rom. provt teſtatur Mohedanus deciſ. 104. incipiente, Simon Centurio agebat. & ſequitur Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 50. num. 30. lib. 1. Sufficit tamen verificari damnum. vt ſupra dixi; nec eſt neceſſe actorem probare, quod ſi pecuniam habuiſſet, damnum illud non eſſet paſſus: nam ex quo conſtat de damno, præſumitur, quòd illud non incurriſſet creditor, ſi pecunia debito tempore fuiſſet ſoluta, vt eſſe de mente Doctorum aſſerit Ruinus in conſ. 140. num. 6. lib. 4. cum eo Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrim. num. 44. verſ. & circa hoc exemplum, & num. 48. vbi dicit inter hoc intereſſe damni emergentis, & præcedens intereſſe lucri ceſſantis, eam eſſe notabilem differentiam, nam cum agitur ad intereſſe lucri ceſſantis, non ſufficit conſtare. quod creditor deſiit lucrari; ſed oportet probare, quòd creditor veriſimiliter, & quaſi certitudinariè aliquid eſſet lucratus, ſi pecunia debita ei, ſuo tempore fuiſſet ſoluta.

Differunt etiam, nam vbi agitur ad intereſſe damni emergentis, non requiritur, quòd actor ſolitus ſit negotiari cum pecunia, ſed indiſtinctè debetur: l. Lutius Titius, ff. de actionibus empti. Alexander in conſ. 141. num. 3. vol. 5. vbi allegat textum in l. nummis, ff. de in litem iurando, & in conſ. 31. num. 9. lib. 6. Plotus de in litem iurando, §. 11. num. 29. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 4. Natta in conſ. 370. n. 6. lib. 2. Hyppolit. Riminald. in conſ. 346. à num. 1. lib. 3. Andreas Gaill. practic. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. num. 6. Et tamen in intereſſe lucri ceſſantis neceſſe eſt regulariter, quòd illud petens ſolitus ſit negotiari, vt ſuprà diximus: & aduertit Barboſa vbi ſuprà, num. 48. niſi in caſu, de quo ſuperiùs diximus num. 45. & num. 72. quo excepto, regulariter procedit hæc differentia.

Differunt denique, nam quando agitur ad intereſſe damni emergentis, exigitur etiam intereſſe ipſius intereſſe, quicquid in intereſſe lucri ceſſantis contradicatur: vt vidimus ſuprà num. 55. ſic notauit Rot. Genuen. deciſ. 87. num. 9. & cum Vrſill. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 50. num. 16. lib. 1. & de his hactenus, quæ vt vides non ſine labore, & ſtudio congeſta ſunt & ſcripta: tot enim, tantáque pro huius capitis enucleatione, originaliter atque attentè prælegi, vt ex ipſis facilè poſſem integrum librum, aut plenum tractatum de intereſſe confiere, illa tamen ſciens, conſultóque prætermitto; contentus in hoc cap. ea, quæ frequentius accidunt, & magis neceſſaria ſunt, tradidiſſe.

CAPVT II.

Fideicommiſſum, vel primogenium ſic relictum, vt deſcendentes per virilem ſexum, aut de virili, à virili, per lineam maſculinam, vel de linea maſculina vocentur, vtrùm fœminis per lineam maſculinam deſcendentibus debeatur: vbi quæ ab aliis hactenus ſcripta erant, breuiter recenſentur in vnum Peregrini, de Prætis, Manticæ, Menochij, Angeli, Matheacij, & aliorum traditiones diſcutiuntur: ac demum Ludouici Molinæ in Hiſpanorum primogeniis ſententia, ita demum admittitur, ſi agnationi conſultum fuiſſe probetur; aliàs & nouè, & ſubtiliter, verè tamen impugnatur; & nonnulla adnotantur per Authorem, quæ (vt videbis lector) non erant antea ſic ſcripta.

SVMMARIVM.

- 1 Fideicommiſſum, vel Primogenium ſic relictum, vt deſcendentes per virilem ſexum, aut de virili à virili, per lineam maſculinam, vel de linea maſculina vocentur; vtrùm fœminis per lineam maſculinam deſcendentibus debeatur, & per totum caput.
- 2 Refertur in propoſito dubio ſententia Gloſſæ ordinariæ in l. Gallus, §. nunc de lege Velleia, in verb, nam etſi, in finalibus verbis, ff. de liberis & poſthumis.
- 3 Quæ communi Scribentium placito probari ſolet.
- 4 Socinus tamen, ac cum eo nonnulli alij Authores, in contrariam ſententiam inclinant.
- 5 Alij verò, diſtinctione exiſtimant diſceptationem hanc componendam.
- 6 Omnes autem, adeò confusè, & intricatè loquuntur, vt ſi originaliter, & etiam attentè, antiquorum omnium, & recentiorum ſcripta prælegantur, vix dici poſſit, hanc, vel illam veriorem eſſe, aut probabiliorem opinionem; nec etiam ex eiſdem certa reſolutio deduci, qua animus conquieſcere poſſit.
- 7 Nihilominus tamen, in propoſitis dubiis legendos omninò, cum caſus occurret, Authores quamplures, qui hoc numero recenſentur in vnum
- 8 Marcum Antonium Peregrinum. & Angelum Matheacium de hac re videndos omninò ex ſententia Authoris; qui rectè aduertit, in reſolutione huius materiæ ex diametro contrarios exiſtere eoſdem Authores.
- 9 Marci Antonij Peregrini, in præcipuo huius capitis dubio ſententia refertur, quæ in effectu eò tendit, vt in propoſita ſpecie ex mente diſponentis, ſignificatio nominis reſtringenda ſit ad maſculos ex fœminis deſcendentes, ſic vt non veniat fœmina, tamet ſi ex maſculo deſcendat.
- 10 Simonis de Prætis ſententia, Peregrini reſolutioni conformis adducitur.
- 11 Et cùm non apparet apertè voluiſſe teſtatorem agnationem ſuam conſeruare, vel agnationis conſeruandæ gratia qualitatem lineæ maſculinæ adieciſſe, & fæminas excludere voluiſſe, negari non poſſe ex ſententia Authoris, quin Peregrini & ſequacium reſolutioni obſtent permulta, quæ contrariæ partis Authores fortiter ponderarunt, nec huius ſequaces diluunt concludenter.
- 12 Deinde, & graniter vrgere nonnulla, quæ & verè, & ſubtiliter expendit Pinellus, & tollunt vim duarum rationum. quas ponderabit Peregrinus, & in effectu ſunt principales, in quibus ſequaces faciunt totum fundamentum.
- 13 Authori duriſſimum videri, quod fateatur Peregrinus (vt etiam & ſequaces fatentur) fœminam ex maſculo natam, dici de deſcendentibus virilis ſexus, & ex linea maſculina, vel per lineam maſculinam, & hoc conceſſo, excludere eam à fideicommiſſis, à quibus expreſsè excluſa non eſt per teſtatorem, ſed potius ex vi verborum, & iuris interpretatione admiſſa.
- 14 A qua non ita facile recedi potest, vt periculosè diuinando recedatur à deciſione l. lege 12. tabularum, C. de legitimis hæredibus, & §. cæterum, Inſtit. de legitima agnatorum, ſucceſſione.
- 15 Nec ſufficit coniectura, quam verba teſtatoris non modo iuuant, ſed excludunt apertè, provt hoc numero adnotatur.
- 16 Angeli Matheacij ſententia in ſuperiori dubio refertur, quæ fœmina ex maſculo deſcendentis iuſtitiam oſtendit, & per Authorem magis probatur, quoties agnationis rationem habitam fuiſſe non conſtiterit: provt hoc num. latiùs demonſtratur.
- 17 Fœminam per lineam maſculinam deſcendentem, non comprehendi in Hispanorum primogeniis, ad quæ vocantur ij, qui per lineam maſculinam deſcendunt, ex ſententia Ludouici Molinæ.
- 18 Quæ indubitabilis erit ex ſententia Authoris, cùm inſtituens maioratum, agnationem ſuam conſeruare voluit, aut ſemper agnatos maſculos vocauit; fæminas verò, etiam propter maſculos remotiores excluſit, provt hoc numero concludenter probatur, & eiuſdem Molinæ ratio recipitur.
- 19 An verò ex ſola primogeniorum natura, & perpetuitate ſimpliciter ſumpta; abſque eo, quòd constiterit primogenij inſtitutorem voluiſſe agnationem conſeruare, fœminæ cenſeantur excluſæ, cùm deſcendentes per lineam maſculinam, vel ex linea maſculina vocantur, difficiliùs eſſe.
- 20 Excludi tamen perpetuò, etiam in hoc caſu, ex ſententia Molinæ, in qua ipſe firmiter ſemper permanſit, nec vnquam mutauit illam, vt contra Auendanum. nouiter, & verè oſtendit Author hoc numero: & ibidem contrariam eiuſdem opinionem refert, quam numeris ſequentibus probauit contra Molinam.
- 21 Rationem Molinæ non conuenire caſui ſuperiori, & eidem nonnulla obstare, quæ & ſubtiliter & verè hoc numero adnotantur.
- 22 In propoſita ſpecie ſup. ex num. 17. minus inconueniens eſſe, fœminam admittere ad primogenium pro tempore vitæ ſuæ, & eâ defunctá, filiis ipſius maſculis & fœminis excluſis, ad aliam lineam, vel ad alios, qui ex institutoris, aut legis diſpoſitione admitti debent, maioratum transferre, quam eam à maioratu perpetuò excludere provt hoc numero demonſtratur.
- 23 Ruini reſolutionem, in conſ. 208. num. 7. lib. 1. qua principaliter mouetur Molina, nec eſſe ſecuram, nec verè concludere, provt hoc numero adnotatur: vbi etiam oſtenditur, non ſubſiſtere argumentum, nec valere conſequentiam Peregrini & ſequacium, vt excluſis deſcendentibus ex filia, eadem filia excludatur, & aptiorem argumentationem eſſe, vt excluſa filia, excludantur deſcendentes ex ea, non è conuerſo.
- 24 In propoſito caſu, nihil intereſſe, an institutor maioratus vocauerit deſcendentes per lineam maſculinam, vel ex linea maſculina; verè namque inter hæc verba nulla differentia eſt, contra Socinum. & alios.
- 25 Aduerſus quos expenditur per Authorem textus ſolemnis in l. iubemus, C. de emancipationibus liberorum, & verba eiuſdem referuntur.

FIdeicommiſſum, vel primogenium ſic relictum, vt deſcendentes per virilem ſexum, aut de virili, à virili, per lineam maſculinam, vel de linea maſculina vocentur, vtrùm fœminis per lineam maſculinam deſcendentibus debeatur, nec ne; frequenter ſolent, & in variis locis Doctores inquirere: Et ſane neceſſarium eſt, & quotidianum dubium, extátque in terminis deciſio, & Gloſſæ ordinariæ in l. Gallus, §. nunc de lege Velleia, in verbo, nam etſi, in finalibus verbis, ff. de liber, & poſthu. quæ relata ad text. & communi Scribentium placito recepta, probat apertè, in huiuſmodi vocationibus, fœminam, quæ à maſculo deſcendit comprehenſam cenſeri: quoniam verba prædicta denotant tantum, quod ſuccedere volens per lineam maſculinam deſcendat, non autem præcisè, quòd maſculus ſit: fœmina autem, quæ à maſculo deſcendit, prædictam qualitatem obtinet, per text, in §. cæterum. Institut, de legitima agnatorum ſucceſſione, l. lege duodecim tabularum, §. huiuſmodi, C. de legitimis hæredibus, & ſic admitti debet: vti adnotarunt, & probarunt Scribentes communiter in dict. §. nunc de lege Velleia. quos, & alios plures recenſent in vnum Molina, Praetis, Burgos de Paz, Peregrinus, Caldas, & Auendañus, quos cum aliis referam ſtatim: Socinus tamen, ac cum eo nonnulli alij Authores, in contrariam ſententiam inclinant, & diuerſimodè in propoſita altercatione ſe habent: Alij verò diſtinctione exiſtimant diſceptationem hanc componendam. Omnes autem adeò confusè, & intricatè loquuntur, vt ſi originaliter, & etiam attentè, antiquorum omnium, & recentiorum ſcripta prælegantur, vix dici poſſit, hanc vel illam veriorem eſſe, aut probabiliorem opinionem nec etiam ex eiſdem certa, aut talis reſolutio deduci, vt ea animus conquieſcere poſſit: Nihilominus tamen monendum Lectorem duxi, in propoſitis dubiis legendos omnino, cum caſus occurrerit, (alios plures ſciens conſultóque prætermitto, quoniam citantur ab ipſis) Gregorium Lopez in l. 2. tit. 16. partita 4. in verbo, linea de parenteſco. Molinam, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 6. num. 37. & 38. & lib. 3. cap. 5. num. 69. Mieres. de maioratu, part. 2. quæſt. C. num. 54. & 55. & num. 83. & ſeqq. Burgos de Paz in conſ. 29. ex num. 23. cum ſeqq. Pinellum in l. ſi viua matre, num. 29. C. de bonis maternis, Franciſc. Piſcin. in diſput. de fœminarum excluſione: n. 21. Velaſquez de Auendaño in. l. 40. Tauri. Gloſſa. 9. ex num. 54. vſque ad num. 65. Marſilium ſingulari 33. Tiraquellum de primogenitura, quæſt. 13. Aluaradum de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 25. fol. 101. Aluarum Valaſc. de iure emphyt. quæſt. 41. num. 6. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæſt. 24. num. 85. & tribus ſeqq. Ioannes Guttierrez in conſ. 13. num. 35. Bonifac. Roger, in conſ. 33. num. 3. lib. 2. qui ſententiam Gloſſæ relatam amplectitur. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. ſolut. 11. ex n. 51. vſque ad num. 58. fol. 154. Menochium in conſ. 95. num. 56. lib. 1. & in conſ. 205. in princ. & num. 39. & ſeqq. lib. 3. & in conſ. 318. ex num. 6. lib. 4. Anton. Ciofi. in conſ. 142. ex num. 8. Graſſum receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, quæſt. 15. num. 4. & 5. Cephalum in conſ. 413. lib. 3. Caualcanum deciſ. 36. part. 2. Manticam de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 11. num. 8. & 9. fol. 343. Hyppolit Riminald. in conſ. 786. num. 27. 28. & 29. lib. 7. Villaguttam deciſ. 4. num. 34. & 35. Cæuallos practic. commun. quæſt. 541. qui prædictos non refert, & ſententiam dictæ Gloſſæ veriorem putat; Camillum Gallinium de verborum ſignificatione, lib. 8. cap. 26. à principio vſque ad num. 13. fol. 213. Marcum Antonium Peregrinum, & Angelum Matheacium; qui hac de re erunt videndi omninò; ille, de fideicomiſſis, art. 26. ex num. 23. vſque ad num. 31. fol. 249. iſte, de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. quæſt. 11. per totam, fol. 79. & 80. Extant autem ex diametro contrarij Authores ij duo in reſolutione huius materiæ: Peregrinus enim, loco prædicto, in primis ex num. 23. cum ſeqq. diuerſas, contrariáſque ſententias refert, & nonnulla dicit; tandem num. 30. ſuam ſententiam interponit, & firmat, quòd perpenſo diutiùs hoc negotio, verum credit, fœminam ex maſculo natam, dici de deſcendentibus virilis ſexus, à ſenſu virili, per virilem, de virili, & ex virili, & ſic quoque à, de, & ex linea maſculina, vel per lineam maſculinam, idque ex iuribus citatis in initio huius capitis, & textu in §. item vetustas. Inſtitut. de hæreditatibus quæ ab inteſtato. cum aliis; & latius fundat ipſe dict. num. 23. vſque ad num. 28. Attamen in conceſſionibus, & ſubſtitutionibus fideicommiſſariis, non facilè conſentiendum eſſe, quod fœminæ contineantur, quia de fœminis non videtur diſponens cogitaſſe, niſi ad illarum excluſionem; & quia cum deſcendentes ab illis dubio procul excludantur, efficax videtur inſurgere ratio, vt etiam fœntina illorum auctrix excludatur, per duas rationes, quas ibidem adducit, in effectu reſoluens, quòd in propoſito caſu ex mente diſponentis, ſignificatio nominis reſtringenda ſit ad maſculos ex maſculis deſcendentes, ſic vt non veniat fœmina, in qua finitur deſcendentia virilis ſexus, & incipit ſexus fœmininus; quæ ſententia ſi vera ſit in fideicommiſſis (in quibus ipſe loquitur) fortius procedere debebit in maioratibus etiam ſimpliciter inſtitutis; & conſequenter Molinæ opinio in Hiſpanorum primogeniis (de qua agetur infra) non mediocriter comprobari poterit: vti etiam comprobatur ex dictis per Simonem de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. dicta ſolut. 11. num. 54. & 55. fol. 154. vbi Socini ſententiam amplectitur is Author, & ſecurè probat, fœminam natam ex maſculo, non contineri in linea maſculina, quando deſcendentes per lineam maſculinam vocantur: & reddit rationem, quia in tali caſu fœmina non eſt in tali linea, cum faciat nouam lineam; quod etiam tenent alij plures, opinionis Socini ſequaces, vt conſtat ex eiſdem Authoribus, & aliis relatis ſuprà in initio huius capitis.

Verùm enim verò, quando conſtare non poteſt apertè, teſtatorem voluiſſe agnationem ſuam conſeruare, vel agnationis conſeruandæ gratia qualitatem lineæ maſculinæ adieciſſe, & fœminas excludere voluiſſe, negari non poteſt, quin Peregrini, & ſequacium reſolutioni obſtent permulta, quæ contrariæ partis Authores fortiter ponderarunt, nec huius ſequaces diluunt concludenter: quod ex eiſdem Authoribus relatis ſuprà negari non poteſt. Item ex his, quæ adducit Mantica de coniect. vlt. volunt. lib. 8. tit. 18. Deinde, & fortiter in contrarium vrgent nonnulla, quæ & verè, & ſubtiliter expendit Pinellus in l. ſi viua matre, num. 27. per totum, & num. 29. in fine, C. de bonis maternis. Burgos de Paz in conſ. 29. num. 23. & 24. & tollunt vim duarum rationum, quas ponderauit Peregrinus; quæ in effectu ſunt præcipuæ, in quibus ſequaces faciunt totum fundamentum; & vt alia prætermittam, nonnulla dicam, quæ hac in re longiùs inſiſtens; non ſine ratione, & fundamento adnotaui. Ac in primis, duriſſimum mihi videri, fateri Peregrinum. (quod & ſequaces huius partis fatentur) fœminam ex maſculo natam, dici de deſcendentibus virilis ſexus, & ex linea maſculina, vel per lineam maſculinam; & hoc antea conceſſo, poſtmodum excludere eam à fideicommissis, à quibus expreſsè excluſa non eſt per teſtatorem, nec etiam à iure, sed potius ex vi verborum, & diſpoſitione legis, iuxta proprietatem ipſorum verborum admiſſa; à qua non ita facilè recedi poteſt, vt periculosè diuinando recedatur à deciſione l. lege duodecim tabularum, C. de legitimis hæredibus, & §. cæterum, Inſtitut. de legitima agnatorum ſucceſſione. Nec ſufficit coniectura, quam verba teſtatoris non modò non iuuant, ſed excludunt apertè, ſi verum eſt, fœminam, quæ à maſculo deſcendit, per lineam maſculinam videri deſcendere; nec ſimpliciter dici poſſe, eſſe caput lineæ fœmininæ, vt optimè aduertit Camillus Gallinius loco relato ſupra num. 7. in fine. eruditè Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis lib. 3. quæſt. 11. num. 10. & fortius probat num. 16. verſ. ego vero. qui, vt antea dicebam, Peregrini reſolutioni contrarius exiſtit, ſed non refert eum; & in finalibus verbis dictæ quæſtionis reſoluit dicens: Quòd in tam egregia quæſtione conſultiùs erit ſubſtitutionis, verborúmque formulas apprimè perpendere: hinc enim varium poſſet emanare ius; nam ſi deſcendentes nomine agnationis vocati fuerint, vtique fœmina cùm ſit agnata, erit etiam vocata: at ſi nomine deſcendentium maſculorum fuerint inuitati, tunc in dubiis duo erunt perpendenda; primum, quòd ſit maſculus; ſecundum, quòd ex maſculo proueniat, idque maxime, quando teſtator animum applicuit ad vocandos maſculos, & propellendas fœminas: denique ſi fideicommiſſum relictù fuerit deſcendentibus de hærede in hæredè, naſcituris de domo, de familia, de agnatione, de progenie, & ſìmilibus; ad hoc etiam fœmina erit admittenda, quoniam agnata, quoniam de domo, & progenie, quovſque tamen vixerit, ita vt poſt eius mortem excluſis filiis ſuis vti cognatis, hæreditas reſtituatur proximioribus de domo, de ſtirpe, & de agnatione: & hactenus prædictus Author, qui firmat pluries hoc conſuluiſſe Pariſium, & numeris præcedentibus latè, & vtiliter explicat Caſtrenſis doctrinam in l. maritum, C. de procuratoribus. ſi accipiens emphyteuſim pro ſe, & deſcendentibus per lineam maſculinam, decedat relicta filia fœmina, vtrùm ipſa ſuccedat in emphyteuſi? de qua etiam omnes Authores tractarunt, quos retuli ſuprà in initio huius capitis, & latè Auendañus, Caldas, Peregrinus, & alij ibidem adducti, & verè, cùm expreſsè, vel tacitè, legitimis tamen atque probatis coniecturis non apparet, agnationem ſuam conſeruare voluiſſe teſtatorem; huic opinioni magis ego accederem in fideicommiſſis, in quibus magis communiter ſic tenent Doctores; nec in eis dubitarunt Molina, Auendañus, & alij huius regni Scriptores. Sed potius probaſſe videntur indiſtinctè ſententiam Gloſſæ in dict. §. nunc de lege Velleia. dubium dumtaxat habentes in primogeniis Hiſpanorum, idque propter ipſorum naturam, vt conſtat ex eodem Molina de Hiſpanorum primogeniis lib. 1. cap. 6. num. 37. Alij verò, qui in fideicommiſſis contra tenent, apertè ſupponunt, procedere id, provt explicauimus nunc, videlicet quando teſtator agnationis conſeruandæ rationem præ oculis habuiſſet: & Caſtrenſis doctrinam cum modum referunt, quando ſcilicet intentio concedentis emphyteuſim fuit, quòd ea non tranſiret ad cognatos, quo caſu excludunt fœminam per lineam maſculinam deſcendentem, quam aliàs non excluderent, & cum Gregorio Lopez, ſic intelligit Velaſquez de Auendaño, in l. 40. Tauri, dict. Gloſ. 9. num. 62. In maioratibus verò, an idem, diuerſùmve ius conſtituendum ſit; videbimus nunc: & Molina vbi ſuprà, lib. 1. cap. 6. num. 38. & lib. 3. cap. 5. num. 69. conſtanter tuetur, fœminam per lineam maſculinam deſcendentem, non comprehendi in Hiſpanorum primogeniis, quibus vocantur ij, qui per lineam maſculinam deſcendunt, & cum illo ſimpliciter tranſit Aluaradus de coníecturata mente defuncti lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 25. fol. 111. Et quidem, cum inſtituens maioratum, agnationem ſuam conſeruare voluit, aut ſemper agnatos maſculos vocauit, fœmináſve etiam propter maſculos remotiores excluſit, res erit indubitata: tum ex his, quæ in fideicommiſſis ſuperiùs diximus, quæ in Hiſpanorum primogeniis, aut vinculis vrgentiùs militant: tum etiam ex ratione, quam adducit Molina, quæ in hoc caſu concludens eſt; videlicet, quòd agnatione conſiderata, non debeat ceriſeri vocata fœmina, & ſic ea perſona; quæ agnationem in posterum ſupprimere debet, & cuius descendentes ſiue maſculi, ſiue fœminæ ſint, in eo primogenio ſuccedere non poſſunt: & in hoc caſu fœminas ſemper excluſas cenſeri ex vocatione deſcendentium per lineam, vel ex linea maſculina, rectè defendit Auendañus dicta Gloſ. 9. num. 64. & in fortioribus terminis tenuerunt Simon de Prætis, & Peregrinus; ille, de interpretat. vltimarum voluntatum, lib. 3. ſolut. 11. num. 54. fol. 154. iſte, de fideicommiſſis, art. 26. num. 30. quorum rationes mirè conueniunt huic reſolutioni, nec licet eas tranſcribere, aut repetere hic.

An verò ex ſola primogeniorum natura & perpetuitate ſimpliciter ſumpta, abſque eo: quod conſtiterit primogenij inſtitutorem voluiſſe agnationem conſeruare, fœminæ cenſeantur excluſæ, cùm deſcendentes per lineam maſculinam, vel ex linea maſculina vocantur, difficilius eſt? Et excluſas non cenſeri ex hoc ſolùm, niſi agnationis conſeruandæ ratio interueniat, ſecurè admittit Auendañus in l. 40. Tauri, Gloſſa 9. num. 63. & 64. & contrariam ſententiam Molinæ lib. 1. cap. 6. num. 38. veram non exiſtimat; & dicit, quòd ipſe Molina ſe ipſum explicat lib. 3. cap. 5. num. 69. ita intelligens, quod dixerat dict. cap. 6. num. 38. lib. 1. in quo quidem decipitur Auendañus: potius enim Molina ipſe eandem ſententiam probauit ibi. dicit namque abſque difficultate procedere eam, cum inſtitutor maioratus, agnationem conſeruare voluit, vel maſculos perpetuò vocauit, aut fœminas propter maſculos remotiores excluſit. Poſtmodùm ſubdit hæc verba: Quamuis mihi ex primogeniorum natura ſemper etiam ſimpliciter ſumpta probabilis viſa fuerit. Tantum ergo ab eſt, vt ſententiam, quam dict. cap. 6. n. 38. lib. 1. habuit Molina, lib. 3. dict. cap. 5. num. 69. mutauerit, aut ſe ipſum declarare voluerit, vt potius iterum firmauerit eam, ac indiſtincftè ex primogeniorum natura, etiam ſimpliciter ſumpta, probabilem crediderit. Mihi tamen in hoc caſu Molinæ ſententia nunquam placere potuit, & ſic contrariam admitto libentius, & vltra Auendañum ad ſic tenendum, ſequentes me moueut præcipuæ rationes.

Primò, nonnullas, quas in fideicommiſſo loquens, contra Peregrinum. adduxi ſuprà numeris præcedent. quæ æqualiter militant, & ſententiam Molinæ concludenter conuincunt.

Secundò, nam eiuſdem Authoris ratio, non militat in hoc caſu, ſicut in ſuperiori; propterea quod, etſi maioratus perueniat ad fœminam per lineam maſculinam deſcendentem, non poteſt dici, quòd ſupprimatur in poſterum agnatio, ad quam inſtituens maioratum non reſpexit, aliquid exprimendo, quo agnationem conſeruare voluiſſe dignoſci poſſit: nec eſt inconueniens, quòd eius deſcendentes ſiue maſculi ſint, ſiue fœminæ in eo maioratu ſuccedere non poſſint, cùm eâ mortuâ; ac filiis eius maſculis, & fœminis excluſis, ij admittantur ad ſucceſſionem, qui ex inſtitutoris, aut legis diſpoſitione admitti debent, provt dixit Albertus Brunus de ſtatu, exclud. fœmin. propter maſculos, art. 6. 2. memb. 3. quæſt. & cum iudicio conſiderauit Angelus Matheacius, de legatis, & fideicommiſſis, lib. 3. quæſt. 11. num. 18. ſic, vt primogeniorum natura, ac illorum perpetuitas (ad quam principaliter reſpexit Molina) in nullo alteretur in hoc caſu, quippe, cum maioratus ipſe perpetuus ſemper futurus ſit, quamuis diuerſis modis ſuccedatur in eo, ac de vna linea in propoſita ſpecie tranſitus fiat ad aliam, antequam omnes de illa linea ſiniantur, , quod ex voluntate inſtitutoris contingere poteſt: at in noſtro caſu ſatis videtur de voluntate inſtitutoris conſtare, vocauit enim deſcendentes per lineam maſculinam; qua vocatione, iuris, aut legis diſpoſitioni ſe conformare voluiſſe cenſendus eſt, ex vulgatis principiis. Sed iuxta diſpoſitionem iuris, & proprietatem verborum, ſub vocatione modo prædicto concepta, fœminæ ex maſculis deſcendentes continentur; vt in initio huius capitis diximus, & probat text. qui (vt ſtatim dicam) cauillari non poteſt, in l. iubemus, C. de emancipationibus liberorum, ergo maius inconueniens eſſet, excludere fœminam ex voluntate inſtitutoris, & proprietate verborum in diſpoſitione comprehenſam, propterea quod eius deſcendentes admitti non poſſunt, quàm admiſsâ eâ, ad alios conſanguineos, vel ad aliam lineam maioratum tranſire, cùm adhuc ipſe maioratus perpetuus remaneat, nec in poſterum aliquid perpetuitati eiuſdem detrahatur, ex eo quod admittatur fœmina, quæ ſaltem excluſa non eſt, quod negari non poteſt.

Tertiò, quia ſecura non eſt, nec verè concludit Ruini reſolutio in conſ. 208. num. 7. lib. 1. qua etiam principaliter mouetur Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dict. cap. 6. num. 38. ad finem. in propoſito caſu, dumtaxat conſiderandum eſſe, vtrùm diſpoſitio finiatur in ipſo deſcendente ex virili ſexu, & tunc fœmina comprehendatur; an verò ad alios deſcendentes pertranſire debeat, & tunc ſicut deſcendentes ex foemina excluduntur, ita & ipſa fœmina excludi debeat; quomodo etiam ex mente aliorum ſequacium argumentatur Peregrinus de fideicommiſſis, dicto art. 26. num. 30. quòd cùm deſcendentes ex fœminis excludantur, efficax videtur ſecundum eum inſurgere ratio, vt etiam fœmina illorum auctrix excludatur. Sed quidem vereor, ne ij Authores, ac cum illis Molina, errore lapſi fuerint: propterea quod non ſubſiſtit argumentum, nec etiam valet conſequentia, vt excluſis deſcendentibus ex filia, eadem filia excludatur: vt contra Caſtrenſem optimè conſiderauit Pinellus in l. ſi viua matre. num. 29. & 30. C. de bonis maternis, dicens quod aptior eſt argumentatio, vt excluſa filia excludantur deſcendentes ex ea, non è conuerſo: & vltra ipſum ratio differentiæ: in propoſito noſtro patet ad oculum, nam deſcendentes ex filia fœmina ſunt excluſi, ex quo per lineam ſœmininam deſcendunt, & tantùm vocantur ij, qui deſcendunt per lineam maſculinam: filia autem fœmina per lineam maſculinam deſcendit, & ſub prædicta vocatione continetur, vt defendit Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 8. cap. 26. ex num. 4. Idcirco admitti debet pro tempore vitæ ſuæ, quamuis eius deſcendentes excludantur: idque ex voluntate teſtatoris (vt ſupra diximus) ex qua, & legis diſpoſitione, maxima datur inter vnum & alterum caſum differentia: quicquid in contrarium contendat Molina; qui tamen dict. cap. 6. num. 38. lib. 1. rectè aduertit, in propoſito caſu nihil intereſſe, an inſtitutor maioratus vocauerit deſcendentes per lineam maſculinam, vel ex linea maſculina: verè namque inter hæc verba nulla differentia eſt; quicquid Socinus, & nonnulli alij differentiam conſtituant in dict. §. nunc de lege Velleia, & cum Alciato, Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 11. num. 8. fol. 154. Menochius in conſ. 205. ex num. 39. cum ſeqq. lib. 3. Rectius poſt alios eam differentiam rejiciunt inter hæc verba Auendañus in dict. l. 40. Tauri, Gloſ. 9. num. 60. Peregrinus de fideicommiſſis, dict. art. 26. num. 30. in princ. pro quibus contra Socinum. conſidero textum, quem nullus prædictorum expendit, in l. iubemus, C. de emancipationibus liberorum, vbi in hunc modum ſcribitur: Iubemus licere parentibus, ideſt, patri, auo paterno, ſeu proauo, cæteriſque vlterius per maſculini ſexus perſonas, continua generis ſerie coniunctis, ſi liberos, quos habent in poteſtate propria, ideſt, filium, vel filiam, nepotem, ſeu neptem ex filio, pronepotem, ſeu proneptem, cæteróſque itidem per maſculini ſexus perſonas continua generis linea ſibi coniunctos, &c. Ex quibus verbis deſtruuntur quamplurima, quæ contra fœminam in præcipuo huius capitis dubio ſtatuunt Peregrinus, & alij per ipſum relati, quod ex eiſdem conſtat apertè, & euidentiùs confirmantur ea, quæ numeris præcedentibus annotauimus: nec ab eis videtur diſſentire ipſe Molina ſi attentè prælegatur, lib. 3. dict. cap. 5. per totum; quamuis locis antea relatis, contra fœminas tenuerit, vt ſuprà diximus.

CAPVT III.

Ioannis Andreæ ſententia in addit, ad Speculat, in tit. de obligat. & ſolut. in princ. ſuper rubr. colum. 1. quòd promittens ſe obligaturum ad decem intra certam diem, die adueniente conueniri poſſit ſtatim, ac ſi de præſenti ſe obligaſſet: quia inutilis circuitus eſt vitandus; an, & in quibus terminis procedere poſſit? Vbi quæ ab aliis hactenus ſcripta ſunt, breuiter, & dilucidè recenſentur; legibus huius regni applicantur; & nonnullis diſtinctè magis, quàm antea erant, adnotatis, res iſta breuitate, & diſtinctione explicatur.

SVMMARIVM.

- 1 Promittens ſe obligaturum ad decem intra certam diem; die adueniente, ſtatim conueniri poteſt, ac ſi de præſenti ſe obligaſſet; quia inutilis circuitus eſt vitandus: idque ex ſententia Ioannis Andreæ, quæ num. ſeqq. exornatur, ac verè, & ſingulariter declaratur.
- 2 Ioannis Andreæ ſententiam, permultos, & grauiſſimos quidem iuris Authores ſequutos, qui hoc numero, & ſeqq. præcitantur.
- 3 Tiraquelli diligentiam, in congerendis vtriuſque partis, tam ſuperioris Ioannis Andreæ, quàm alterius illi contrariæ, deciſionibus, rationibus, & Authoribus, non contemnendam; laudandam potiùs, & notandam.
- 4 Is enim Author, omnia fere, quæ ad ſua vſque tempora ſcripta erant ab aliis, ſtudio & labore congeſſit in vnum ac multa adduxit, quæ vtramque partem, & confirmant, & dubiam etiam reddunt.
- 5 Altercationi & contrarietati Doctorum in quæſtione ſuperiori, initium, aut occaſionem tribuiſſe Decium: is enim ſtudio contradicendi aliis, dicit illud dictum Ioannis Andreæ ſemper viſum fuiſſe ſibi dubitabile, & cum aliis Authoribus impugnat illud.
- 6 Et Decium ſequuntur quamplures, qui referuntur ab aliis, & copiosè per Rolandum, qui hoc numero præcitatur.
- 7 Decij fundamenta contra Dictum Ioannis Andreæ, reduci ad quatuor, provt hoc numero adnotatur.
- 8 In propoſito, & præcipuo huius capitis dubio, legendos omnino nonnullos Authores, qui hoc numero, & ſeqq. præcitantur, & modò vnam, modò aliam ſententiam ſequuntur; ſed Ioannis Andreæ partes magis communiter iuuant.
- 9 Rolandum, in conſ. 69. ex num. 1. vſque ad num. 27. volum. 3. & eruditè loquutum, & veram huius dubij reſolutionem aſſequutum.
- 10 Ioannis Andreæ ſententiam, intellectam in terminis, in quibus ipſe loquitur veriſſimam quidem eſſe, & tenendam omnino, idcirco meritò probaſſe eam infinitos Authores; & contrarium tenentes decipi manifeſtè.
- 11 Ad quod dicendum mouetur Author rationibus, authoritatibus, & deciſionibus congeſtis à Tiraquello, loco, & numero hic præcitatis.
- 12 Deinde fundamentis Ruini, Hermanoctij Det. Socini, & Rubei Alexandri.
- 13 Ac denique ratione adducta per Rolandum, poſt alios ab eo relatos, quæ vere facit, & concludens eſt, provt hoc numero adnotatur.
- 14 Decij ſolutionem, contra rationem Ioannis Andreæ de circuitu vitando, rectè ſubuerti, provt hoc numero demonſtratur.
- 15 Decij fundamentis contra doctrinam Ioannis Andreæ, ideo reſpondere noluit Author hoc loco, quòd plenè reſpondeant nonnulli Authores, qui hoc numero præcitantur.
