- Blaſij Flores Diaz de Mena, ex mente communi, nouiſſimam, & generalem reſolutionem in materia lucriceſſantis & damni emergentis tenendam, & ad illam aduertere debere eos, qui non ingenti ſtudio, aliorum ſcripta, & reſolutiones prælegerint, ne facile in iſtis rebus diiudicandis decipi poſſint, quod ex defectu lecturæ ſcribentium paſſim contingit, lib. 2. cap. 1. num. 12.
- Blaſij Flores Diaz de Mena, in addit, ad deciſ. 13. Gamæ. num. 4. nouiſſima reſolutio expenditur, & probatur, & Rolandi, authoris, & aliorum reſolutioni applicatur, lib. 2. cap. 3. num. 17.
- Blaſij Flores dias de Mena, generalem reſolutionem in materia, cap. 4. huius lib. recte procedere, & conuenire his, quæ auth. eo, cap. adnotauit, lib. 2. dict. cap. 4. num. 185.
- Burgos de Pace, erudite, & melius, quam ex relatione aliorum haberi poterit, ſi originaliter non legatur, tractaſſe materiam repetitæ, vel non repetitæ: qualitatis in teſtamentis, & maioratibus: & de contrarietate Abbatis, & Annaniæ plena manu egiſſe, lib. 2. cap. 4. n. 141.
- Burgos de Pace, tractatu, atque reſolutione quæſtionum pertinentium ad cap. 18. huius lib. antecellit alios multos, idcirco videndus erit omnino, lib. 2. dict. cap. 18. num. 3.

- C.

- CArolum Molineum, in materia cap. 4. huius libri, eleganter, & vtiliter loquutum & de ſucceſſione fœminarum cum maſculis in pari, vel remotiori gradu, & de dictionibus inducentibus, aut excludentibus tacitam repetitionem, multa neceſſaria, & notatu digna dixiſſe, lib. 2. cap. 4. num. 5.
- Canonico iure deficiente, recurrendum eſſe ad ius ciuile, etiam in foro eccleſiaſtico, niſi ſit ius regium, illud enim præciſe obſeruari debet in hoc regno, tanquam ius commune eiuſdem regni, lib. 2. cap. 5. num. 69.
- Captatoria voluntas, quæ ſenatus conſulto improbatur, quæ ſit, lib. 2. cap. 6. num. 2.
- Captatoria voluntas, diuerſa eſt ab ea quæ ex alieno pendet arbitrio, vel quæ in alterius voluntatem confertur. lib. 2. dict. cap. 6. n. 3 & ſeq. captare quid ibidem d.c. 6. n. 4.
- Captatoria voluntas, vtrùm permittatur fauore piæ cauſae d.c. 6. n. 7. & ſeq.
- Captatoriam diſpoſitionem, ſtatuto, lege, vel conſuetudine poſſe permitti, lib. 2. d. cap. 6. numero 13.
- Adhuc tamen nullo iure permiſſam, ibidem numero 14.
- Nam in primis, iure ciuili ex ſenatus conſulto captatoriæ diſpoſitiones improbantur, ibid. numero 15.
- Ius vero Pontificium circa captatoriam voluntatem nihil diſpoſuit, ſed de alia, & diuerſa diſpoſitione, aut voluntate tractauit ibidem n. 16. & vide num. 8. 9. & 10.
- Ius autem regium nihil nouum induxit, nec antiquum alterauit, ſed ius commune quoad captatorias diſpoſitiones intactum, & illæſum reliquit, ſic vt nec eas reprobaret expreſſe, nec aliquo modo permiſerit, ibid. num. 17.
- Cap. 24. huius libri diſceptationem, vtilem quidem eſſe, & in judiciis frequentem, nec ab aliquo hactenus ſic diſtincte, aut abſolute explicatam, vt longe maiori, & latiori declaratione non indigeat, lib. 2. d. cap. 24. num. 1. Idcirco non abſque maxima vtilitate futurum iudicaſſe authorem, ſi congeſtis in vnum & breuiter relatis his, quæ ad præſentem vſque diem alij authores in propoſito tradiderunt, additis etiam nonnullis, quæ (vt videbit lector) nullus antea ſic dilucide explicauerat, & vera, & notanda huiuſce rei reſolutio tradatur, ibid. num. 2.
- Vt in futurum, quamplurima diſtincte percipi valeant, quæ confuſe quidem, & minus bene adnotauerant ſcribentes in multis locis, ibidem, num. 3.
- Capite primo de eo, qui ſibi, vel hæredibus ſuis explicatur lib. 2. cap. 26. num. 62. & 63.
- Clauſula poſita inter plura capitula, vel ante omnia, vel poſt omnia, ad omnia refertur, lib. 2. cap. 4. num. 23. & vide. ibid. num. 126. & 127.
- Clauſula generalis reſtringitur ad ſpecificata, ſi plura fuerunt, lib. 2. cap. 4. num. 24.
- Clauſula generalis in fine appoſita, ampliat diſpoſitionem præcedentem, lib. 2. c. 22 num. 87.
- Clauſulæ primogeniorum in Hiſpania ſunt interpretandæ iuxta conſuetudinem quæ eſt in Hiſpania in ſucceſſione primogeniorum, & ſic, vt maſculus præferatur fœminæ, & primogenitus cæceris fratribus ſecundo genitis, lib. 2. cap. 26. num. 39.
- Clerici à poteſtate ſeculari, qualiter, & quo iure exempti ſint, vbi ſpiritualia à temporalibus diſtinguuntur, vt in illis exemptio clericorum ſit de iure diuino, in his vero, humano tantum iute prodita fuerit, lib. 2. cap. 5. num. 29.
- Coniecturæ ex teſtamento reſultantis materia, & & qualiter, quoue probationis genere illa probari debeat, late, & vtiliter explicata remiſſiue, lib. 2. cap. 4. num. 62.
- Coniecturæ illae duntaxat attendi debent in interpretanda defuncti voluntate, quæ neceſſariæ, aut valde probabiles ſint, aut concludentes, lib. 2. cap. 4. num. 63.
- Et quæ colligantur ex dictis, & diſpoſitis per teſtatorem ibid. num. 64.
- In coniecturanda, atque interpretanda defuncti voluntate ſæpe decipimur, lib. 2. cap. 4. num. 56. & ſeq.
- Ex coniecturis legitimis quod deducitur, etſi verbis expreſſum non fuerit euidentem inducit voluntatem, & expreſſum videtur, lib. 2. cap. 22. num. 71.
- A coniecturis neceſſario recedendum eſt per voluntatem expreſſam, lib. 2. cap. 22. num. 72.
- Coniectura nulla adeò efficax eſſe poteſt, vt ſit potentior voluntate expreſſa, quæ facit, vt coniecturis locus non ſit, lib. 2. cap. 22. num. 73.
- Coniecturæ voluntatis ſummi debent ex eo, quod eſt expreſſum in teſtamento, & non aliter, lib. 2. cap. 22. num. 74.
- Coniecturæ poſitæ in, cap. ad noſtram de emptione & venditione, & in, cap. illo vos de pignoribus, non requiri neceſſario, quod interueniant ad conuincendum contractum fœnerauitium, ſed præter enumeratas ibi, ſufficere, quod aliæ æquipollentes coniecturæ, vel ſimiles, aut maiorem, vel parem rationem habentes concurrant quæ fraudem aperiant, lib. 2. c. 25. n. 27.
- Quoniam ſi ſtandum eſſet dictis coniecturis tantum in iure ſcriptis, non conuincerentur vſurarij, qui de facili tanquam aſtuti reperirent alios modos contrahendi, ibid. num. 28. vbi etiam traditur ſingularis authoris conſideratio ad text. in dict. cap. ad noſtram, & in dict. cap. illo vos.
- Conditio adiecta vni gradui, vel perſonæ iam nominatæ, non cenſetur repetita in perſona alterius ſubſtituti, aut coniuncti, quod pleniſſime explicatum proponitur remiſſiue, lib. 2. cap. 4. num. 44.
- Conditionem ſi ſine liberis verificari tantum in maſculis, quando teſtator propriam filiam excluſit, & maſculos tantum hæredes inſtituit, ex magis communi & recepta ſententia, lib. 2. c. 4. num. 85.
- Et pro ea multum vrgere, aut vere concludere fundamenta nonnulla, quæ adducit Menochius, qui etiam erudite, & ſubtiliter omnibus ſatisfacit, quæ in contrarium excitari, aut moueri poſſunt, ibid. n. 86.
- Conditio appoſita in teſtamento, regulariter in codicillis repetita præſumitur, libro 2. cap. 4. num. 117.
- Conditio, vel qualitas poſita in clauſula ſeparata à præcedentibus, aut ſequentibus, ex præſumpta mente teſtatoris, an & quando referatur ad omnia, vel ad vnum tantum, vel aliqua ex præcedentibus, vel ſequentibus, quæ certa regula diffiniri non poſſit: à multis tamen plene, & diuerſimode tractatum, libro 2. cap. 4. numero 126.
- Conditionalis, vel potius pura, aut modalis, vel in diem, an, & quando præſumi debeat diſpoſitio: accurate, & vtiliter actum per Menochium, lib. 2. cap. 4. num. 36.
- Conditio quando eſt neceſſaria ad actum vel ad effectum actus, permiſſa eſt extenſio ad alium caſum, & ſic impleri poteſt per equipollens, lib. 2. cap. 11. num. 23.
- In conditione id poni poteſt, quod in diſpoſitione poſitum, minime arctaret, lib. 2. cap. 18. numero 71.
- Conditionis defectus ſemper habet oculos retro, videlicet ad tempus diſpoſitionis, vt actus annullari, aut reſcindi debeat cum fructibus, lib. 2. cap. 18. num. 73.
- Contractus in dubio non præſumitur ſimulatus, vel vſurarius in foro contentioſo, cum ſemper interpretatio fieri debeat bonam partem: idcirco, quoties negotij de quo agitur qualitate prudenter conſiderata, de contractu dubitatur, ſit ne vſurarius, vel licitus, iuſtus potius, quam fœneratitius eſt præſumendus, lib. 2. cap. 25. num. 1.
- Contractum eſſe ſimulatum, vel fœneratitium qui dixerit, probare debet, & cauſam ſimulationis, aut vſuræ oſtendere, & declarare, lib. 2. d. cap. 25. num. 2.
- Contractus in iudicio animæ, potius eſt præſumendus vſurarius, quam iuſtus, etiam in dubio, & contra eum fieri debet interpretatio, cum ea pars benignior ſit, & tutior pro anima, lib. 2. d. cap. 25. num. 3.
- Modo extet aliqua præſumptio & coniectura fraudis, aut vſuræ, ibid. num. 4.
- Contractus ſimulatus, vel fictitius in fraudem vſurarum, multis modis committi dicitur, lib. 2. cap. 25. n. 14.
- Quatuor modis ex ſententia aliorum ibidem numero 16.
- Tribus tantum ex ſententia quorundam, ibidem num. 17.
- Inter prædictos modos vnus eſt, qui ad rem noſtram pertinet, quando ſcilicet de vno contractu ad alium ſimulatio datur quia vere vnus contractus puta mutui, vel pignoris celebratur. ſed expreſſe alium celebrati, puta emptionis & venditionis ſimulatur, lib. 2. dicto capite 25. num. 18.
- Sic loquitur totus titulus. C. plus valere quæ agitur, &c.l. empti fides. C. de contrahenda emptione, & text. in, cap. ad noſtram de emptione & venditione, & in c. illo vos de pignoribus, ibid. num. 19.
- Contractus in propoſito caſu, an poſſit dici ſimulatus, vel fictitius in fraudem vſurarum, ſi vnus ſimularet tantum, & alius non, vel ſi non cogitaret, quod originalis cauſa fuerit cauſa mutui, vel facta non fuiſſet mentio de mutuo: aut emptor arbitraretur emere, licet alius exiſtimaret accipere mutuo, remiſſiuè, ibidem num. 20.
- Contractus ſimulatus, vel fictitius, aut vſurarius probatur ex coniecturis, & præſumptionibus, ſic vt aliquando ſufficiant etiam leues coniecturæ, aliquando vero vrgentes, aut fortiores coniecturæ neceſſariæ ſint, nec in hoc certa poſſit conſtitui regula, ſed iudex ex ſuo arbitrio determinare debeat, quæ coniecturæ ſint ſufficientes, aut non ſufficiant, lib. 2. capite 25. numero 22.
- Et quid obſeruare debeat iudex, vt pronuntiet ex coniecturis contractum eſſe ſimulatum, remiſſiue, ibid. num. 23.
- Contractus per coniecturas & præſumptiones probari poteſt verus, & non ſimulatus, aut fictitius in fraudem vſurarum, ſic vt ceſſent omnes contrariæ coniecturæ ſimulationis, & vſuræ, & contractus iudicetur ſecundum naturam emptionis, & venditionis, licèt ſi concurrerer læſio enormiſſima vltra dimidiam iuſti pretij, contractus veniret reſcindendus per beneficium, l. 2. C. de reſcindenda venditione, lib. 2. dict. cap. 25. num. 24.
- Contractum ſimulatum, vſurarium, aut fictitium in fraudem legis multis coniecturis probari: ſiue multas eſſe, diuerſáſque coniecturas & præſumptiones, quæ adduci ſolent ad præſumptionem vſuræ, ſimulationis, & fraudis, eáſque aliquando obſtare, aliquando vero remoueri, prout negotij qualitas, & rerum circunſtantiæ patiuntur, lib. 2. cap. 25. num. 25.
- Et latiſſime explicarunt quamplures authores in vnum congeſti, inter quos Tiberius Decianus, Iacobus, Menochius, & Ioannes Vincentius Hondedei: commendantur, ibid. n. 26.
- Contractum ex aliis coniecturis fœneratitium præſumi poſſe, etiamſi deficiat coniectura illa, quod ab initio multuum peteretur, poſtea venditionis contractus, vel alius gereretur, lib. 2. d. cap. 25. num. 80. & duobus ſequentibus, vbi quorundam diſtinctio, nouiter, & vere improbatur, traditúrque ſingularis & noua conſideratio ad text. in cap. ad noſtram de empt. & vend.
- Contractus ſimulatus & fœneratitius, an etiam atgui poſſit in datione in ſolutum: vbi Menochij reſolutio probatur, lib. 2. d. cap. 25. numero 84.
- Contractus ex pacto do retrouendendo, & pretij modicitate duntaxat, an præſumatur ſimulatus & fœneratitius, an vero & tertium requiratur, nempe, quod emptor ſolitus ſit fœnerari, vel aliud ſimile, vide infra litera P. verbo, pactum de retrouendendo, & latiſſimè, cap. 25. huius libri per totum.
- Conſuetudo à principio valida, cum primum Eccleſiæ præiudicialis eſſe cœperit irritatur, lib. 2. cap. 5. num. 51.
- Cognati iure ciuili non admittebantur ad hæreditatem, ſed à prætore tertio ordine per bonorum poſſeſſionem vocabantur, lib. 2. cap. 4. numero 82.
- Codicilli trahuntur ad mentem teſtamenti, lib. 2. cap. 4. num. 118.
- Coſtani obſeruatio quædam ponderata, & probata per authorem, lib. 2. cap. 17. n. 24.
- Creditor in eodem actu, credendum non eſt quod habuerit animum vniformem, & varium, quod eſſet abſurdum, lib. 2. cap. 23. n. 26.
- Atque ex ea coniectura, donationis titulum præſumi debere, ibid. num. 27.
- Curtij, & Alexandri ſolutiones reiectæ, lib. 2. c. 11. num. 20.
- Curtij Iunioris præcipuum fundamentum contra Decium adducitur, lib. 2. cap. 11. numero 25. & ſeq.
- Curtij Iunioris præcipuo fundamento contra Decium, optimé, ac vere ſatisfactum, lib. 2. d.c. 11. num. 29. Curtij Iunioris, ac ſequacium fundamentis nonnullis reſpondetur, lib. 2. d. cap. 11. num. 30.
- Curtij contra Decium, triplex argumentum, breuiter & vere diſſolutum, ibidem numero 31.

- D

- DAmni emergentis materiam vide infra, littera. 1, verbo intereſſe, & libro 2. cap. 1. per totum.
- Damnum qui ſentire non vult, nec commodum percipere debet, lib. 2. cap. 5. n. 34.
- Deſcendentes per lineam maſculinam, vel de linea maſculina ſi ab inſtitutore maioratus vocentur nihil intereſſe, vere namque inter hæc verba, nulla differentia eſt, contra Socinum, & alios, lib. 2. cap. 2. n. 24.
- Aduerſus quos expenditur per authorem text. ſolennis in l. iubemus. C. de emancipationibus liberorum, ibid. n. 25.
- Deſcendentium, filiorum, aut liberorum nomen, fœminas ſicut maſculos comprehendit, lib. 2. cap. 4. num. 102.
- Deſcendentes per virilem ſexum, aut de virili, à virili, per lineam maſculinam, vel de linea maſculina, cum vocantur vtrum fœminæ per lineam maſculinam deſcendentes vocatæ cenſeantur, lib. 2. c. 2. per totum.
- Decius ſtudio contradicendi aliis dicit dictum Ioannis Andreæ ſemper viſum fuiſſe ſibi dubitabile, & cum aliis authoribus impugnat illud, lib. 2. cap. 3. num. 5.
- Et Decium ſequuntur quamplures, qui referuntur ab aliis, & copiosè per Rolandum, ibidem num. 6.
- Decij fundamenta contra dictum Ioannis Andreæ, reduci ad quatuor, vt ibi adnotatur d. cap. 3. num. 7.
- Decij ſolutionem, contra rationem Ioannis Andreæ de circuitu vitando, rectè ſubuerti, provt demonſtratur per authorem d. capite 3. numero 14.
- Decij fundamentis contra doctrinam Ioannis Andreæ, ideo reſpondere noluit author, quod plene reſpondeant authores nonnulli præcitati, d. cap. 3. num. 15.
- Decium in propoſito materiæ, cap. 4. huius libri breuiter, ſubſtantialiter tamen, & vtiliter loquutum, & eiuſdem authoris conſilium. 599. per totum commendatum, lib. 2. c. 4. n. 107.
- Decij conſideratio in conſilio. 494. ante finem, concludenti, & noua ratione deſtructa, lib. 2. cap. 6. num. 27.
- Decium, ac eius ſequaces in confirmationem reſolutionis traditæ, cap. 11. huius libri, num. 12. & 13. quatuor in effectu adducere fundamenta, ex quibus ſufficienter non probatur eorum concluſio, lib. 2. d.c. 11. num. 16.
- Decij ſententia validiſſimo fundamento munita, lib. 2. d.c. 11. n. 17.
- Decij ſententia fundamento alio confirmata, ibid. num. 18.
- Decij reſolutio concludenti ratione comprobata, ibid. num. 19.
- Debitor, qui ex pacto bona ſtabilia loco pecuniarum tradere poteſt, quæ inquam bona, & cuius qualitatis tradere poſſit, & qualiter ſe habere debeat, vt electionem tradendi, caſu quo pecunias non habeat, non amittat, & ibidem de hac re commendatum Franciſci Burſati conſilium. 84. per totum, volumine primo, lib. 2. cap. 24. num. 14.
- Debitori ſuo, cum creditor inſtrumentum ſui crediti reddidit, præſumitur remiſiffe creditum, que ita virtute taciti pacti, debitorem ipſum liberaſſe, libro 2. capite 23. numero primo, & ſeq.
- Debitoris, cui traditum eſt inſtrumentum, in quo duo erant obligati, an præſumi debeat liberatio, ac etiam coniectura ſumi, quod eidem creditor tradens inſtrumentum donauerit actionem, aduerſus alterum debitorem competentem ſibi, lib. 2. cap. 23 per totum.
- Delegati iuriſdictio vt perpetuetur, nec per mortem delegantis expiret, an litis conteſtatio requiratur, an vero citatio ſola ſufficiat, vide, plene, & cum intellectu multorum iurium, lib. 2. c. 29. per totum.
- Diſpoſitio conditionalis, vel potius pura, vel modalis, vel in diem, an & quando præſumi debeat, accurate, & vtiliter actum per Menochium, lib. 2. cap. 4. num. 36.
- In diſpoſitione facta per maſculum, & fœminam, ſi mentio fiat de filiis, & deſcendentibus, veriſimile eſt eos intellexiſſe de deſcendentibus vtriuſque ſexus: quoniam ſicut maſculus ſexum maſculinum. dilexit, ita fœmina ſuum fœmininum. ſexum pariter dilexiſſe pręſumitur, lib. 2. cap. 4. num. 148.
- Diſpoſitionem legis partitæ, in caſu quodam loquentis, ex deciſione. l. 31. Tauri confirmatam videri, noua authoris conſideratio in hac materia, lib. 2. c. 6. n. 39.
- Diſpoſitionis ſubſtantia in alterius voluntatem conferri non poteſt, qualitas vero, vel acceſſorium, hoc eſt, perſonarum electio, vel declaratio tantum, de iure confertur, lib. 2. capite 6. num. 51.
- Diſpoſitio, quæ ſimpliciter facta non valeret, poteſt fieri ſub conditione collata in tempus habile, & l. in tempus, ff. de hæredibus inſtituendis, deciſio non nullis exornata remiſſiue, lib. 2. c. 13. num. 48.
- Diſpoſitio teſtatoris ſimpliciter facta, intelligitut facta eo caſu, & modo quo de iure fieri poteſt, vt valeat, lib. 2 c. 13. n. 49.
- Diſpoſitio quælibet ſecundum regionis conſuetudinem interpretanda eſt, libro 2. capite 22. numero 9.
- Diſpoſitio ex veriſimili teſtatoris voluntate, de perſona ad perſonam, ſicut de caſu ad caſum extendi debet, lib. 2. cap. 22. num. 95.
- Diſiunctiua poſita inter perſonas honoratas, reſoluitur in coniunctam & copulatiuam, lib. 3. c. 26. num. 5.
- Id tamen non procedit, quoties diſiunctiua, aut alternatiua ponitur inter perſonas, inter quas cadit ordinata affectio, tunc enim non reſoluitur in coniunctam, nec cenſetur hæreditata electio, ſed denotat ordinem, & vltima pars cenſetur poſita in defectum prioris, ibidem numero 6.
- Dicta in vno capitulo, an, & quando in ſequentibus cenſeantur repetita, libro 2. capite 4. numero 38.
- Dicta & diſpoſita in vna parte legis, an, & quando præſumantur repetita in alia parte, lib. 2. cap. 4. num. 39.
- Dictio ſemper, in ſubſtitutionibus reſtringi debet ex præcedentibus, & conſequentibus, vel ex ſubiecta materia, vel ſi alia quæuis ratio id ſuadeat. lib. 2. c. 2. num. 63.
- Dictio ſemper, appoſita in diſpoſitione, ſignificat tractum temporis, & omni caſu, & tempore, lib. 2. c. 22. n. 90.
- Dictio in perpetuum, habet tractum ſucceſſiuum in futurum, & denotat tempus in ſecula ſeculorum, lib. 2. cap. 22. n. 91.
- Dictio ſedet, ponit diuerſitatem in facto, non autem in iure, ſed identitatem, libro 2. cap. 24. num. 31.
- Didaci Couarr. ſententiam, temperandam, ac intelligendam, provt optime, ac vere intellexit Sarmientus, lib. 2. cap. 6. n. 11.
- Didacum Couar. indiſtinctè nimis, aut malè citari communiter per ſcriptores huius regni, & verè, & nouiter ad notatum per authorem, lib. 2. cap. 22. num. 7.
- Didacus Couar. quo loco, & numero citari debeat, vt faciat in propoſito quæſtionis agitatæ ibi, lib. 2. dicto capite 22. num. 8.
- Didaci Simancæ ſententia contra communem in quæſtione maioratus refertur, lib. 2. cap. 22. num. 17. & num. ſeq. nouiter & vere improbatur.
- Didaci Simancæ fundamento contra communem, noue & vere reſpondetur, ibidem numero 20. & ſeqq.
- Diui Pij constitutionem non obſtare reſolutioni communi: & ibidem vere, & dilucide explicatus text. in. l. iam hoc iure. 4. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. lib. 2. c. 21. n. 29.
- In dote putatiua locum habere priuilegium. l. in rebus. C. de iure dotium remiſſiué, lib. 2. c. 11. num. 39. in dote putatiua habere locum priuilegia reſpicientia exactionem dotis, ibidem numero 37.
- Dominij ſuperuenientia, confirmat ius pignoris, & hypothecæ ab initio inutiliter conſtitutum in re aliena, lib. 2. c. 13. num. 47.
- Doctores deceptos communiter, qui verba. l. hæreditas. 53. ff. de petitione hæreditatis. ad corpora hæreditaria retulerunt, cum ad ius tantum referre ea debuiſſent, libro 2. capite 17. numero 21.
- Doctori licet magno credendum non eſt quando aliquam legem non allegat, vel aliàs concludenter dictum ſuum non probat, lib. 2. cap. 23. num. 16.
- Donatio omnium bonorum, vel maioris partis eorum, facta ab eo, qui liberos non habebat, reuocatur in totum ipſo iure natiuitate filiorum poſtea natorum, & de materia. l. ſi vnquam. C. de reuocandis donat, latiſſimè actum remiſſiué, lib. 2. cap. 13. num. 38.
- Donatio facta à patre filio, quem vnicum habebat, aliis poſtea ſuſceptis liberis an reuocetur hodie attento iure regio quoad tertiam bonorum portionem, lib. 2. capite 13. numero 40. & ſeq.
- Donatio liberis poſtea ſuſceptis, an reuocetur ex conſtitutione. l. ſi vnquam. C. de reuoc. donat ſi donans tempore donationis de liberis cogitaſſet, & adhuc donationem feciſſet, lib. 2. dict. cap. 13. numero 50. vbi Gregorij Lopez & Bernardi Diaz contrarietas diſtinctione componitur.
- Donatio in dubio præſumenda non eſt, maxime vbi poteſt capi præſumptio, aut coniectura alterius rei, quam donationis, lib. 2. cap. 23. numero 10. vbi latiùs id explicatum traditur remiſſiuè.
- Donationis præſumptio, vt excludatur, qualibet occaſio etſi leuis ſufficit, lib. 2. dict. capite 23. num. 12.
- Donationem non præſumi vulgatum aſſumptum, ex coniecturis ceſſare, & illarum exempla nonnulla remiſſiuè traduntur, libro 2. dict. cap. 23. num. 22.
- Donationem præſumi ſolum ex facto ſubſequuto, in ſpecie. l. vxori §. vltimo. ff. de legat. 3. ibidem, num. 23.
- Donatio præſumi debet ex facto tranſlationis, aut ceſſionis iurium. ibid. n. 24.
- Donatio præſumi debet, cum de alio titulo non apparet, ibid. num. 25.

- E

- ECcleſia, quæ vult vti ſtatutis, aut legibus laïcorum, oportet quod ſeruet formam ipſarum. lib. 2. cap. 5. num. 36.
- Eccleſia ſeruare debet æqualitatem, lib. 2. d. cap. 5. num. 37.
- Eccleſiæ maxime conuenit æquitatem obſeruare, ibid. n. 39.
- Præſertim, vbi ipſius conditio non fit deterior, ibid. num. 40.
- Eccleſia impie videtur agere, ſi ſummo iure vtatur, vbi æquitas repugnat, ibid. num. 41.
- Eccleſia non debet admittere lucrum cum aliqua iniquitate, aut cum aliena iactura locupletari, lib. 2. d.c. 5 num. 42.
- Eccleſia & autrix & cultrix iuſtitiæ, nec ſe, vel alium pro ſe pati iniuſtitiam, aut aliquid contra rationem fieri, permittere debet ibidem, numero 43.
- Eccleſia non eſt deterioris conditionis, quam priuatus, imo melioris eſſe debet, vt pote, cum in iute multa concedantur eidem, quæ denegantur priuato, libro 2. capite 5. numero 50.
- Eccleſia poteſt vti lege pro ſe, & eam non recipere contra ſe, idque ob rationem ibi aſſignatam, propter quam nulla iniquitas, aut inæqualitas ex hoc conſideratur in Eccleſia, ibidem numero 52.
- Eccleſia, quæ emit rem alienam à principe, aut ex donatione, aliove titulo eam accepit, quia ex diſpoſitione. l. bene à Zenone. C. de quadriennij præſcriptione, honorem percipit, & commodum, & onera rei emptę iniuncta patietur, lib. 2. cap. 5. num. 57.
- Eccleſia, ad quam res oneri cenſuum obnoxia, aut alio modo onerata peruenit, ipſos cenſus ſoluere, oneràque adimplere tenetur, lib. 2. cap. 5. num. 58.
- Eccleſia maiori priuilegio digna eſt, quàm priuatus lib. 2. cap. 5 num. 65.
- Eccleſiæ, & priuati diuerſam rationem eſſe quæſtione agitata, ibidem, libro ſecundo, capite 5. num. 66.
- Electionis, aut prælationis ratio conſiderari non poteſt niſi inter duos, vel inter plures, lib. 2. cap. 13. num. 10.
- Eligendi facultate quantuncunque libere conceſſa ad electionem doloſam, mandatum datum non præſumitur, lib. 2. cap. 26. num. 27.
- Electio dolosè facta, nulla eſt, lib. 2. d. capite 26. num. 29.
- Is, cui electio commiſſa eſt, vtrum ex odio, aut inimicitia excludere poſſit eum, qui generaliter vocatus eſt, vbi conſtituitur differentia inter odium teſtatoris, aut odium & inimicitiam hæredis, lib. 2. dict. cap. 26. numero 30.
- Eligendi facultatem habens de pluribus vocatis alternatiue, inter quos eſt ordo affectionis, non poteſt eligere de ſecundo nominatis, niſi primis deficientibus, d. cap. 26. numero 32.
- Elector, cui electio competit ex vltima voluntate, ſi extra vltimam voluntatem, hoc eſt in quacunque diſpoſitione inter viuos elegerit, amplius variare non poteſt, lib. 2. d. cap. 26. numero 65.
- Ex pluribus electis, vbi non poteſt poſſidere niſi vnus, primo nominatus præfertur alteri, ibid. num. 66.
- Eligens ex conceſſione, aut commiſſione teſtatoris, in eligendo ſequi tenetur voluntatem tacitam, vel præſumptam teſtatoris ipſius, nec poteſt variare, aut à declaratione ſemel factare cedere, quando conſtat iuxta confeſſionem, aut declarationem ipſiuſmet eligentis (ex qua de voluntate teſtatoris conſtat) electionem fuiſſe factam, lib. 2. dict. capite 62. num. 85.
- Electio, ſeu nominatio ad maioratum, an facta cenſeri debeat, ſi fiat actus in fauorem alicuius, qui non poteſt ſtare, niſi ſuppoſita nominatione, aut electione, libro 2. dict. cap. 26. numero 89.
- Emens à principe, vel à fiſco rem alienam, vel ex donatione, aliove titulo eam accipiens, ſtatim ſecurus eſt, nec aliquid ab eo peti poteſt: dominus tamen rei habet regreſſum contra principem, aut fiſcum infra quadriennium ad conſequendum pretium, & lapſo quadriennio amplius non auditur, lib. 2. cap. 5. numero 1. & late per totum caput.
- Emptio aut nulla eſt, aut reſcindenda. Nulla ipſo iure corruit, nec eget reſciſſione, ſed interdum exigit, vt talis à iudice declaretur, reſcinditur emptio, quæ aliquo modo ſubſiſtere poterat, verùm ab illa recedi, ratio quædam maior ſuadet, lib. 2. cap. 8. num. 4.
- Emptio, aut venditio ipſo iure valet, ſi emptor, aut venditor circunueniatur in pretio vltra dimidiam, ſed contractus reſcinditur, & ſubuenitur læſo, libro 2. dict. cap. 8. num. 6.
- Ratio eſt in promptu, quoniam emptio, aut venditio huiuſmodi in ſubſtantia non peccat, nec in ſe habet aliquid vitij, quippe cum in ea ſint res, & pretium, & conſenſus, quæ emptionis ſubſtantialia dicuntur, ibidem numero ſeptimo.
- Idcirco neceſſarium fuit remedium. l. 2. C. de reſcindenda venditione, ibid. num. 8.
- Vbi emptori ideò datur facultas ſupplendi pretij, & eius electioni res relinquitur, quia (vt dictum eſt) emptio non peccat in ſubſtantia, ſed potius iuſe eſt, & perfecta, ex eàque factus dominus ipſe emptor, vt eam à ſe inuito auelli leges non permittant: nam ſi quid eſt in eo negotio vitij, non in ipſo contractu eſt, & ſic reſcindi non debet emptore inuito, ſed in pretio, quod ſatis eſt ſuppleuiſſe vſque ad iuſtum, ibidem numero 9.
- Emptori in caſu. l. 2. C. de reſcindenda venditione, tum ex iuris, tum ex æquitatis ratione eligendi facultatem concedi: ibidem numero 10.
- Emanuelis Coſtæ. & D. Franciſci Sarmienti opinio quædam contra communem confutatur, & communis defenditur, libro 2. capite 6. n. 42. & ſeqq.
- Emancipationem filij inſtituti, non facere locum nepoti poſthumo iuxta Galli Aquillij formulam ſubſtituto, ex ſententia quorundam contra Bartolum, quam defendit author, lib. 2. cap. 27. num. 4.
- Et pro illa nonnulla fundamenta adducuntur, ibid. num. 5.
- D. Eſpino deceptum in allegatione Fumei, & Polliti, nouiter detectum per authorem, lib. 2. cap. 10. num. 14.
- D. Eſpino. non percepiſſe verum intellectum. 1. hæreditas. 53. ff. de petitione hæreditatis, nec conuenire eiuſdem interpretationem rationi illius legis noua authoris conſideratio, lib. 2. c. 17. n. 12. & vide num. 27.
- Expreſſum dicitur. quod ex præcedentibus, ſiue ſequentibus verbis, errore, aut obliuione diſponentis, apparet fuiſſe omiſſum, lib. 2. capite 4. num. 74.
- Expreſſum dicitur, quod ex proœmio, ſiue præfatione diſpoſitionis colligitur, quæ præſtat lumen, ac intellectum ipſi diſpoſitioni, & inducit cauſam, & rationem finalem ipſius, lib. 2. cap. 4. num. 75.
- Expreſſio eorum, quæ tacitæ inſunt ex natura ipſius rei de qua agitur, nihil debet operari, neque immutare naturam illius rei: præſertim cum verba expreſſa ſunt eo modo, quo inerant, lib. 2. c. 20. num. 26.
- Expreſſum aliquid, tripliciter dicitur, in genere, in ſpecie, & in indiuiduo, libro 2. capite 21. num. 20.
- Expreſſa cenſeri debent ea, quæ veriſimiliter teſtator diſpoſuiſſet, ſi de ipſis interrogatus fuiſſet, libro 2. capite 22. num. 66.
- Expoſitus hoſpitali, ſi non probetur legitimus, turpis perſona dicitur in propoſito. l. fratres. C. de inofficioſo teſtamento, lib. 2. cap. 19. numero 51.
- Exemplis, aut exemplaribus inſtrumentorum, fidem adhibendam non eſſe in iudicio, lib. 2. cap. 16. n. 52. & ſeq.
- Exemplum inſtrumenti, vt probet, qua forma, & qua ſolennitate ſit tranſcribendum ex originali, aut ex protocolo, & quæ interuenire debeant, remiſſiué, libro 2, cap. 16. num. 55.
- Exemplum nimis antiquum ex originali inſtrumento traductum, vtrum propter antiquitatem exemplationis fidem, aut probationem faciat, etiam ſi de ſolennitate traductionis non appareat, & quando illud dicatur antiquum remiſſiuè, lib. 2. dicto capite 16. num. 56.
- In dubio, vtrum præſumendum ſit, citationem partis interueniſſe, quæ neceſſaria eſt, cum exemplum tranſcribitur, remiſſiue, ibidem numero 57.
- Exemplum deſumptum ab eodem notario, qui originale inſtrumentum confecit, vtrum plenam probationem faciat, ibid. num. 58. & 59.

- F

- FAmiliæ verbum collectiuum eſt, agnatóſque, & cognatos comprehendit, lib. 2. cap. 22. n. 26. & 27.
- Familiæ conſeruatio dari non poteſt in primis, aut in ſpecialiter vocatis, niſi per ſubrogationem aliorum, lib. 2. c. 22. num. 64.
- Familiæ appellation, collaterales etiam continentur, lib. 2. cap. 22. num. 65.
- Familiæ conſeruandæ ratio generaliter adiecta, efficere debet, vt omnes de familia comprehendantur, quanuis non fuerint ſpecialiter nominati, libro 2. cap. 22. num. 78.
- Familiæ cauſa, aut fauore fideicommiſſum relictum, vide infra, litt. F, verbo, fideicommiſſum.
- Fœminis per lineam maſculinam deſcendentibus, vtrum debeatur fideicommiſſum, vel primogenium ſic relictum, vt deſcendentibus per virilem ſexum, aut de virili, à virili, per lineam maſculinam, vel de linea maſculina vocentur, lib. 2. capite 2. num. 1. & vide vſque ad numerum 17.
- Fœminam per lineam maſculinam deſcendentem, non comprehendi in Hiſpanorum primogeniis, ad quæ vocantur hij, qui per ineam maſculinam deſcendunt, ex ſententia Ludou. Molinæ, lib. 2. d. cap. 2. num. 17.
- Quæ indubitabilis erit ex ſententia authoris, cum inſtituens maioratum, agnationem ſuam conſeruare voluit, aut ſemper agnatos maſculos vocauit, fœminas vero, etiam propter maſculos remotiores excluſit, ibid. num. 18.
- An vero ex ſola primogeniorum natura, & perpetuitate ſimpliciter ſumpta, abſque eo, quod conſtiterit primogenij inſtitutorem voluiſſe agnationem conſeruare, fœminæ cenſeantur excluſæ, cum deſcendentes per lineam maſculinam, vel ex linea maſculina vocantur, difficiliùs eſſe, ibidem num. 19.
- Excludi tamen perpetuo, etiam in hoc caſue x ſententia Molinæ, in qua ipſe firmiter ſemper permanſit, nec vnquam mutauit illam, vt contra Abendañum nouiter, & vere oſtendit author, & contrariam eiuſdem opinionem refert, quam probauit contra Molinam, ibidem num. 20. 21. & ſeq.
- Fœminas proximiores qui excludit, vlteriores etiam excludere velle, multo magis credendus eſt, lib. 2. cap. 4 num. 15. & 16. & vide ibidem, num. 109. & 110.
- Fœminas propter maſculos remotiores, ex coniecturis, non aliter excluſas cenſendas eſſe, quam ſi coniecturæ indubitatæ fuerint, vel tam euidentiſſimæ, vt. ſalua mente teſtantis ab eis recedi non poſſit, lib. 2. cap. 4. n. 65.
- Vel niſi euidenter, aut clarè conſtet de teſtatoris voluntate, ibid. n. 66.
- Aut verba expreſſiſſima ſint, ibid. n. 67. & num. 159. & 160.
- Fœminas propter maſculos remotiores excludi ex voluntate expreſſa teſtatoris, vt in exemplo quod adducit Molina, lib. 2. capite 4. numero 71.
- Fœmina maioratum inſtituens, quod in caſu quodam per authorem conſiderato, cenſeatur velle agnationem conſeruare, & fœminas proptet maſculos etiam remotiores excludere, lib. 2. dict. cap. 4. num. 150. & ſeq.
- Fœmina deſcendentes agnatos habere non poteſt, ibid. num. 151.
- Fœmina dicitur finis lineæ maſculinæ, & principium fœmininæ, ibid. num. 152.
- Fœmina eſt finis agnationis, & principium, & origo cognationis, ibid. num. 154.
- Fœmina agnatos tranſuerſales habet, ibidem, num. 155.
- Fœmina in perpetua maſculorum vocatione, quoties agnatos tranſuerſales. vel aliquos eorum ad ſucceſſionem maioratus inuitauit, cenſetur agnationem ſui patris conſeruare voluiſſe, ibidem num. 156.
- Fœminæ regulariter ſuccedunt in quocunque maioratu, & in regno, & ducatu, ſicut maſculi, dummodo non adſint maſculi in eodem gradu licet ætate minores; & ſi ſint in proximiori gradu, excludunt maſculum remotiorem, vbicumque apertiſſime, aut euidentiſſime non repelluntur, libro ſecundo, capite 4. numero 159.
