Sextò & vltimò, hæredis inſtitutionem, vel legatum fauore piæ cauſæ, ab alieno arbitrio, vel à libera alterius cuiuſque voluntate poſſe pendere, & conſequenter hunc caſum ſeparandum ab eo, de quo ſuprà, an ſcilicet fauore piæ cauſæ, captatoria voluntas poſſit permitti: quos Doctores confundunt, nec certam, aut diſtinctam reſolutionem tradunt. Sic tamen tenendum eſt, vt etiam tenuerunt expreſſim Corneus, Alexand. & Iaſon in l. captatorias, C. de teſtamento militis, & ibidem Decius col penult. & cum multis Menchaca de ſucceſſionum creat. lib. 2. §. 17. num. 80. fol. 44. Graſſus receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, quæſt. 18. n. 7. quid intelligit iuxta communem interpretationem textus in dict. cap. cùm tibi, de teſtamentis, de qua eſt latiùs videndus Conar. ibidem. num. 10. 11. & 12. Sarmientus ſelectarum, lib. 2. cap. 6. ex num. 35. vſque in finem capitis. D. Spino in ſpeculo, gloſ. 5. num. 10. & num. 25. nouiſſimè Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 5. cap. 57. & hactenùs de primo caſu, & de captatoria diſpoſitione.

Nunc verò, & ſecundo loco conſtituęndum eſt, inſtitutionem illam; Quos Titius voluerit, hæredes inſtituo, vel aliter quocunque modo in alterius voluntatem collatam, captatoriam non eſſe, vt ſupra dixi; vitioſam tamen reputari, & à iure improbatam: quoniam ſatis conſtanter veteres decreuerunt, teſtamentorem iura ipſa per ſe firma eſſe oportere, non ex alieno arbitrio pendere, l illa inſtitutio, 32. ff. de hæredibus inſtituendis, l. 11. tit. 3. partita 6. leg. 29. tit. 9. eadem partita, vbi communiter omnes Scribentes ſic adnotarunt, Decius in conſ. 494. num. 6. Socinus in l. vtrùm, §. cùm quidam, in princ. vbi Ludouicus Luſitanus col. 3. ff. de rebus dubiis Pariſius in conſ. 38. num. 45. vol. 3. Ruinus in conſ. 21. n. 6. lib. 2. Menchaca de ſucceſſionum creat. lib. 2. §. 17. num. 79. Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, quæſt. 18. num. 1. & num. 3. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommſſis, art. 33. num. 52. fol. 301. & alij plures, quos in vnum congeſſi ſuprà, num. 4.

Videamus nunc de ratione prædictorum; quare, inquam, vltima teſtatoris diſpoſitio, aut voluntas ex alterius voluntate pendre non poſſit? Et plures rationes aſſignar ſolent in propoſito, vt conſtat ex his, quæ ſcripſerunt Antonius Gomez, in l. 31. Tauri, num. 1. Menchaca dict. §. 17. num. 79. Guillelm. Benedictus, qui ſubtilem, & non inelegantem rationem adducit in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, condidit, el primero, num. 1. Simon de Prætis de interpretatione vltmarum voluntatum, lib. 1. ſolut. 5. num. 4. fol. 26. Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. num. 3. fol. 783. Sarmientus ſelectarum, lib. 2. cap. 6. num. 2. & 3. Petrus de Peralta in l. 1. ff. de legat. 2. num. 54. verſ redeundo ad præmiſſa. Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum; gloſ. 5. principali, num. 2. 3. 4. & ſeqq. Hyppolit. Riminald. in conſ. 598. num. 3. num. 8. & num. 11. lib. 5. quo loco, & per totum conſilium latè, & eleganter tractat materiam huius Capitis, & plures rationes congerit ad textum in dict. l. illa inſtitutio; illa tamen verior eſt, ac communior, quòd cum teſtamentum ſit noſtræ voluntatis iuſta ſententia l. 1. ff. de teſtamentis, veteres decreuerunt ex alieno arbitrio pendet non poſſe: quoniam teſtamentum, quod ex alieno pendet arbitrio, propriè teſt amentum dici non poſſet, cùm non teſtatoris, ſed alterius voluntatem contineat, vt Connanus, Graſſus, & alij locis relati ſupra animaduertunt, & Duarenus ad titulum ff. de hæredibus instituendis, cap. 3. verſ. 6.

Extenditur autem, & limitatur ſuperior reſolutio nonnullis modis provt extendunt, & limitant Graſſus dicta. §. inſtitutio, quæſt. 18. num. 3. & ſeqq. Peregrinus de fideicommiſſis, dict. art. 33. ex num. 52. vſque ad num. 60. quibus aliquid adjicere neceſſe non eſt. Dumtaxat prætermitti non poteſt, de iure communi probaſſe nonnullos, licèt alij diſſentiant, valere inſtitutionem, cùm perſona hæredis non nominatur expreſſim, ſed electio certarum perſonarum committitur alteri; vt, Inſtituo vnum ex fratribus, aut conſanguineis, quem Titius elegerit, quia tunc non ſubſtantia inſtitutionis confertur in alterius arbitrium, ſed perſonæ electio: quod cum Pariſio, & aliis ſic reſoluit, & eſſe communem ſententiam profitetur Graſſus receptarum ſententiarum, dict. §. inſtitutio, quæſt. 18. num. 6. Hodie poſt deciſionem l. 31. Tauri, quæ eſt l. 5. tit. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, id procedere non poteſt, vtpote cùm teſtator certam omninò perſonam nominare debeat, quam præcisè tenetur commiſſarius hæredem inſtituere; nec ſufficit incertum de de certis nominare, ex quibus vnum eligat commiſſarius ipſe, ve rectè; & latiùs fundant Emmanuel Coſta in cap. ſi pater, de teſtam. in 6. in 1. part, verbo, pauperes, n. 6. Matienzus in dict. l. 5. tit. 4. gloſ. 2. n. 2. & 3. & ibidem Azeuedius num. 13. lib. 5. nouæ recopilationis, Velaſquez de Auendaño in l. 31. Tauri, gloſſa vnica, n. 30.

Deinde prætermitti non poteſt aliud, ad quod in terminis nullus hactenus Scribentium animaduertit, videlicet ex dict. l. 31. Tauri, aliud dubium ſublatum, quod de iure communi controuerſum erat, nec ſatis apertè deciſum; vtrùm, quemadmodum inſtitutio hæredis non poteſt de iure communi in alterius voluntatem relinqui, ſic nec in arbitrium alterius per verba arbitrij conferri poſſit? An verò contrà dicendum ſit, provt in legatis, & relictis particularibus diſtinguemus infrà? Et Caſtrenſis in l. captatorias, num. 2. C. de teſtamento militis, idem putauit in inſtitutionibus, quod in legatis: & conſequenter inſtitutionem hæredis in arbitrium alterius validè conferri poſſe; & probarunt Alexander in conſilio 175. lib. 6. Caualcanus in conſ. 107. num. 1. Padilla in l. 1. ff. de legatis ſecundò, num. 2. tenuit etiam Accurſius in l. is qui hæres. in verbo, arbitrium, ff. de acquirenda hæreditate, & cum eo ſentiunt communiter Scribentes ibi, vt ante alios eruditè aduertit Petrus de Peralta referendus infrà, & pro hac parte, (quam ego olim in vna ex 260. Aſſertionibus ſecurè tuebar, ſed non ita maturè rem inſpiciebam, nec ad l. 31. Tauri inferebam) non mediocriter vrget, verè negari non poſſe, quin nulla lege expreſſum reperiatur, quòd inſtitutio hæredis in arbitrium alterius relinqui non poſſit, quamuis expreſſum fuerit, quòd in voluntatem alterius non conferatur, nam in dicta l. illa inſtitutio, collatam fuiſſe inſtitutionem in liberam voluntatem, apertè demonſtrant illa verba: Quos Titius voluerit. Verba autem, quæ ſequuntur: Non ex alieno arbitrio pendere, coacta ratione, de libera voluntate intelligi debent, aut de libero arbitrio ad arbitrium boni viri non regulato; dixit enim Iureconſultus: illa inſtitutio, Quos Titius voluerit, ideò vitioſa eſt, quoniam alieno permiſſa est arbitrio. Tunc autem certum eſt, verbum arbitrio, pro arbitrio libero sumendum, cùm in arbitrio libero quęſtio propoſita fuiſſet ſubdit poſtmodùm rationem: Quoniam ſatis conſtanter veteres decreuerunt teſtamentorum iura, &c. Vbi etiam verbum arbitrium pariformiter ſumendum eſt, vt ad interrogata reſpondiſſe, atque rationem eorum reddidifſe Iureconſultum ipſum dicamus, iuxta textum in l. 10. §. qui interrogatus, ff. de interrogatoriis actionibus, l. 134. §. idem reſpondit plerumque ff. de verborum obligat, aliàs ratio illa diuerſa eſſet à quæſtione, quæ in principio propoſita fuit, quod credendum non eſt; & ſic ceſſat præcipuum fundamentum contrariæ partis.

Nec placet conſideratio Decij in conſ. 494. Quod ſuprà maturè, ante finem, quem ſequutus eſt Peralta in l. 1. ff. de legatis ſecundò, num. 53. in verſiculo, Sed meminit Decius, dum dicit verba illa, Non ex alieno arbitrio pendere, ideò adiecta vt arbitrium excluderent, nec dicere textum aliquid de voluntate, eo quòd illud erat expeditum; tollitur enim conſideratio hæc concludenti ratione; nam ſi id adeò expeditum eſſet, nec etiam neceſſe fuiſſet, vt diceret Iureconſultus in principio: Illa inſtitutio, Quos Titius voluerit, &c. Cùm ergo vellet Iureconſultus dubium diffinire, quod circa inſtitutionem in liberam alterius voluntatem collatam verſabatur, meritò in initio legis expreſſit, ac poſtmodùm Dicti rationem adduxit.

Prætereà, & pro ſententia Caſtrenſis vrget, certum eſſe, inſtitutionem ſub conditione fieri poſſe, Si Titius in capitolium aſcenderit, l. ſi quis Sempronium, cum multis aliis, ff. de hæredibus inſtituendis: quo caſu liberum eſt Titio in capitolium nolle aſcendere, & facere, vt diſpoſitio corruat: ergo multò magis ſub conditione fieri poteſt, ſi Titius arbitratus fuerit: quo caſu non ita liberè relictum eſt in poteſtate Titij, vt efficere poſſit, quòd diſpoſitio corruat, per textum in l. Thais, §. ſorore, ff. de fideicommiſſariis libertatibus, per quem tollitur dubitatio Sarmienti, ſelectarum libro primo capit. 6. num. 4. ad finem; is enim in propoſita quæſtione ideò dubitauit de ſententia Caſtrenſis, quod durum ſibi videatur, vt ex alicuius arbitrio, totius teſtamenti vires, & inſtitutio, quæ caput eſt teſtamenti, debeant pendere; nam ſicut dixi, ex dubio fortunæ euentu poteſt pendere, appoſita conditione caſuali quacunque; cur etiam ex arbitrio boni viri pendere non poterit? provt pendet in caſu prædicto, l. ſi ſic, ff. de legatis primò, cùm illud ab initio certum ſit, vt ſtatim dicemus, & ita tenendum exiſtimo, quamuis contrariam ſententiam poſt Baldum defendat Cumanus in dict. l. illa inſtitutio, ff. de hæredibus inſtituendis, Decius in dict. l. captatorias, num. 7. & in conſ. 494. ſub num. 5. Pariſius in conſ. 38. num. 69. lib. 3. Sarmientus dict. cap. 6. num. 4. per totum, Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 33. num. 70. fol. 304. latiſſimè Peralta in d.l. 1. ff. de legatis ſecundò, num. 53. in verſicul. & non tantum vt eſt prædictum, vſque ad num. 55. vbi dicit, hanc opinionem probabiliorem eſſe, & pro ea inducit l. 11. tit. 3. partita 6. in verſ. aquel ſea mi heredero, & in verſiculo, ò eſtableciere, & in verſiculo, eſto es porque el eſtablecimiento, & l. 29. titul. 9. partita 6.

Ego verò, vt dixi, Caſtrenſis ſententiam, inſpecto iure communi, probarem libentiùs, ſed ex dictis legibus Partitæ, facilè etiam mihi ſuaderem, contrariam opinionem magis probari, ſic, vt ipſæ leges ideò forſan factæ ſint, vt rem hanc iure communi non deciſam deciderent, vel vt dubium, & altercationem Doctorum ſub mouerent: quod tamen hodie ceſſauit omninò poſt deciſionem l. 31. Tauri, quæ eſt l. tit. 4. lib. 5. nouæ Compilationis; ex illis enim certa forma deſcripta eſt, ac nec in arbitrium quidem, nec etiam in liberam voluntatem vltima diſpoſitio conferri poteſt, niſi perſonâ hæredis nominatim expreſſa, vt ibi dicitur.

Denique ex eiſdem legibus tollitur aliud dubium, & confirmatur apertà ſententia dicentium, lege, vel ſtatuto effici poſſe, vt extranea cuiuſque teſtatoris voluntas, alterius diſpoſitioni committi poſſit etiam liberè; quod cum Angelo, Socino, Alexandro, & Ripa, rectè probauit Couarru. in cap. cùm tibi, de teſtamentis, n. 13. verſicul in quo ſequor, tenent etiam Antonius Gomez. in l. 31. Tauri, num. 5. Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, quæſt. 18. num. 9. Menchaca, qui contrariæ partis fundamentis optimè ſatisfacit, de ſucceſſionum. creatione, lib. 1. §. 1. num. 19. lib. 2. §. 13. n. 20. & 24. Matienzus in l. 5. tit. 4. gloſſæ prima, num. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Ludouicus de Lana in conſilio de formula teſtamenti nuncupatiui, quod eſt iunctum reſponſo Ludouic. Zunt. pro vxore, num. 106. Et hactenus de inſtitutionibus, aut relictis vniuerſalibus, quę in liberam alterius voluntatem conferuntur, vel in arbitrium.

Nunc verò & tertiò loco agendum eſt de legatis, aut relictis particularibus, quæ voluntati, aut arbitrio alterius committuntur. Et pro abſoluta, atque diſtincta explicatione conſtituere neceſſarium erit, quòd legata huiuſmodi, aut in voluntatem legatarij relinquuntur, aut in voluntatem grauati, aut alicuius tertij: & quidem primo caſu nonnullos caſus diſtinguit Bartol. in l. 1. n. 2. ff. de legatis ſecundo, In effectu tamen concludit, legatum relictum in arbitrium, vel in voluntatem ipſius legatarij, validum eſſe. Ratio euidens eſt, nam cùm etiam abſque tali conditione ſit in eius facultate libera, an illud velit acceptare, vel nolit, nec inuito acquiratur, meritò ſic diſponi poteſt, vt in voluntatem eius, cui relinquitur, diſpoſitio conferatur, l. ſi ita legatum, §. illi ſi volet, ff. de legat. 1. l. ſi ita expreſſum, ff. de conditionibus & demonſtrationibus, & Bartolum ſequuntur communiter omnes, vt conſtat ex Peralta in dict. l. 1. num. 49. ad finem. Antonio Gomezio in dict. l. 31. Tauri, num. 3. verſiculo, in voluntatem verò. Sarmiento ſelectarum, lib. 2. cap. 6. num. 3. in fine. Couarruu. in dict. cap. cùm tibi, de teſtamentis, num. 6. Peregrino de fideicommiſſis, art. 35. n. 67. per totum, vbi declarat diſtinctionem Bartoli vbi ſuprà, hoc eſt, in dict. l. 1. ff. de legatis 52. d. num. 2. Cùm tamen legatum confertur in voluntatem legatarij, adiecta conditione, ſi velit, aut ſi voluerit, conditionale eſt, neque ad hæredes tranſmittitur, niſi legatarius declaret ſe velle, quamuis aliàs conditio illa tacitè inſit in quolibet legato, nec tranſmiſſionem impediat: quod expreſſim probatur in d.l. ſi ita expreſſum, ff. de condit. & demonſtrat. & notauit Bartolus in d.l. 1. num. 2. ibi: Aut dixit, ſi voluerit; & valet, ſi declaret ſe velle. Idem Bartolus in l. 3. num. 3. ff. de legatis 1. vbi reddit rationem, quam improbarunt ibi Ripa num. 33. & Marianus Socinus num. 42. nec concludit Gloſſa in dict. ſi ita expreſſum, verb. pertinere, nec etiam Gomezius in d.l. 31. Tauri, num. 3. idcircò vera ratio deſumi debet ex verbis eiuſdem legis, vbi Caius Iureconſultus dixit, legatum relictum Titio, ſi voluerit, non aliter ad hæredem legatarij pertinere, quàm ſi ipſe legatarius voluerit ad ſe pertinere & reddit rationem: Quia conditio perſonæ iniuncta videtur. Quaſi diceret, expreſſa conditione ſi voluerit, conditionem perſonæ iniunctam videri: & ideò facultatem agnoſcendi legatum, & declarandi an velit, perſonam legatarij non egredi, neque ad hæredes legatarij tranſire, argumento textus in l. in compromiſſis, ff. de receptis arbitris; ſecus tamen eſſe, quando conditio illa non exprimitur, ſed tacitè tantùm ineſt: tunc enim non reſtringitur ad perſonam legatarij, ſed in hæredem etiam tranſmittitur facultas acceptandi legatum, ſi legatarius non agnouerit, iuxta textum in l. ſi poſt, ff. quando dies legati cedat, quia perſonæ legatarij iniuncta non erat.

Secundo verò caſu principali nonnullis modis diſtinguit Bartolus in d.l. 1. ff. de legatis 2. num. 3. per totum, ex quo certa deducitur reſolutio, legatum, vel fideicommiſſium in meram hæredis voluntatem relinqui non poſſe, nec relictum valere; eſſet enim illuſoria iſt hæc diſpoſitio, quia ſaltem iuris præſumptione probabili, conditio vſquam non exſtitura, cùm ipſe hæres nunquam vellet legata ſoluere, l. ſenatus, §. legatum, ff. de legatis 1. l. fideicommiſſa, §. quanquam, ff. de legatis 3. in arbitrium tamen, vel arbitrio hæredis legatum relictum validum eſt: vt putà, ſi dictum fuerit: Si hæres exiſtimauerit, ſi putauerit, ſi arbitratus fuerit; vel, ſi hæredi videbitur, vt in d.l. fideicommiſſa, §. quanquam, l. ſi ſic, in princ. ff. de legatis 1. Per quæ iura ſic obſeruant communiter omnes, vt teſtantur Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 2. §. 17. num. 79. Antonius Gomez in l. 31. Tauri, num. 3. Petrus de Peralta in d.l. 1. ff. de legatis 2. num. 49. verſ. Primus eſt, vbi Padilla num. 3. Couarru. in dict. cap. cum tibi, de teſtamentis, num. 6. Sarmientus ſelectarum, lib. 2. cap. 6. n. 5. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. num. 3. Emmanuel Coſta ſelectarum lib. 1. cap. 21. num. 7. & his non relatis, Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 33. num. 65. per totum, fol. 302. & nouiſſimè Andreas Fachineus controuerſ. iuris lib. 5. cap. 58. & tunc ſiue hæres ſit in mora arbitrandi, aut arbitrari nolit, ſiue aliter arbitretur, quàm bonus vir arbitraretur, legatum, ex boni viri arbitrio legatario debetur, vt docuit idem Bartolus in dict. l. 1. ff. de legatis 2. num. 3. in verſ. aut expreſſa re, vel quantitate, ibi: Ideò eſt neceſſe, &c. Quem ſequuntur communiter omnes, ex Alexandro ibidem n. 10. Socino in l. ſi quis arbitratu, num. 22. ff. de verbor. obligat. Coſta ſelectar. lib. 1. cap. 21. n. 4. Antonius Gomez in dict. l. 31. Tauri, n. 3. in princ. ibi: Imò eo etiam non arbitrante. Et nullo ex prædictis relato, Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, dict. art. 33. num. 69. in finalibus verbis, ibi: Licèt ſecus in hærede, & confirmat apertè ſingularis lex partit. 29. tit. 9. partit. 6. quæ, cùm ponitur in hęredis, quaſi boni viri arbitrio legatum, expreſsè vult legatum omninò deberi, niſi hæres iuſtam cauſam habeat contradicendi: corrigit verò ius commune in alio; nam quando legatum confertur in voluntatem hæredis, non valere legatum de iure communi certum eſt, vt probaui ſuprà: & tamen per illam legem valet, quando in voluntatem hæredis confertur; ſed quando in voluntatem tertij, ius commune intactum remanet: valet ergo ex illa lege legatum ſub conditione relictum, ſi hæres voluerit, atque ex nutu hæredis omninò pendet; ſic vt in eius poteſtate poſitum ſit rem dare, vel non dare legatario: quod ſecus erat de iure communi, quia in initio legatum nullius momenti fuerat, vt eleganter, atque eruditè aduertit Emmanuel Coſta ſelectarum lib. 1. cap. 22. num. 8. fol. mihi, 246. Peralta etiam in l. 1. ff. de legatis 2. num. 77. His addo, diſpoſitionem dict. l. partit. confirmatam videri hodie ex l. 31. Tauri, quæ eſt l. 5. tit. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ; per quas leges non obſcurè videtur diſponentibus permitti, in aliorum voluntatem legata, & diſpoſitiones particulares relinquere, vt ex illis obſeruat & ipſe Peralta in d.l. 1. num. 53. verſ. quia prædicta lex fori videtur hodie, & num. 51. in princ. & num. 78. & præſentit Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 13. num. 20. & 24. vnde & in hæredis voluntatem legatum relictum validum eſſe debet ex dictis legibus: quod verum puto, nec ab alio hactenus ſic eſt animaduerſum.

Tertio tandem, & vltimo caſu vera reſolutio ſit, legatum, & fideicommiſſum in liberam, & abſolutam cuiuſque tertij voluntatem conferri non poſſe; vt, Lego Titio centum, ſi Sempronius voluerit; in arbitrium tamen Conferri poſſe, quod tunc ad arbitrium boni viri reducitur, l. 1. ff. de legatis 2. vbi gloſſa ordinaria, Bartolus num. 4. & communiter omnes ſecundùm Peraltam, num. 49. verſ. Secundus caſus, Padillam, num. 48. &. 49. textus optimus in l. ſi ſic, ff. de legatis 1. vbi in hunc modum ſcribitur: Si ſic legatum relictum ſit, ſi æſtimauerit hæres, ſi comprobauerit, ſi iuſtum putauerit; & legatum, & fideicommiſſium debebitur, quoniam quaſi viro bono potiùs ei commiſſum eſt, non in meram voluntatem hæredis collatum. l, fideicommiſſa, §. quanquam, ff. de legatis 3. & vbique Gloſſa ordinaria, ac cum ea Communis, vt teſtantur Iaſon in l. captatorias, num. 10. C. de teſtamento militis, Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, condit, el primero, num. 3. Menchaca de ſucceſſionum creatione lib. 2. §. 17. num. 79. Antonius Gomez in l. 31. Tauri, n. 3. Afflictus deciſ. 371. num. 5. & 6. Sarmientus ſelectarum lib. 1. cap. 6. num. 4. Couarruu. in cap. cùm tibi, de testamentis, n. 6. &. 7. Peregrinus de fideicommiſiſs, art. 33. num. 68. & 69. fol. 303. Decianus in conſ. 68. num. 15. & 18. & 30. vol. 4. & in conſ. 88. n. 3. vol. 5. late Hyppolit. Riminald, in conſil. 598. maximè num. 32. lib. 5. Et ita tenendum eſt, quicquid Ludouicus Luſitanus, &; alij contra exiſtimauerint, credentes, legatum poſſe conferri in voluntatem liberam alterius, quàm hæredis, tametſi inſtitutio hæredis non poſſit in alterius voluntatem ita liberam conferri; quos referunt, & latiùs diſputant Coſta ſelectarum lib. 1. cap. 21. n. 7. verſ. tertia eſt ſpecies, & num. 28. & verſ. & ſeqq. Sarmientus ſelectarum lib. 2. cap. 6. num. 28. verſ. ſed contra iſtam opinionem, qui duo nec communi ſententiæ accedunt, nec etiam ſuperiorem opinionem probant omninò; in ea potiùs ſententia ſunt, vt exiſtiment, Modeſtinum Iureconſultum in l. nonnunquam, ff. de conditionibus, & demonſtrationibus, & Vlpianum in l. 1. ff. de legatis 2. contrarios exiſtere in hoc, an legatum in aliena voluntate poni poſſit; nec poſſe eorum opiniones in concordiam reduci, eo quòd ſint omninò contrariæ; diſſentiunt tamen in alio, quòd Emmanuel Coſta Vlpiani ſententiam probauit: Sarmientus verò opinioni Modeſtini magis adhæret.

Ego verò, vt dixi, libentiùs affirmo, à communi ſententia recedendum non eſſe, quæ faciliùs defendi poteſt, quàm hæc, quæ Ludouico nouiter placuit, vt cum iudicio firmauit Couar. in dict. capit. cùm tibi, de teſtamentis, num. 8. & quàm altera ſuperiorum Authorum, quæ nec vera eſt, nec probari poteſt ex verbis Vlpiani in dict. l. 1. ff. de legatis 2. reiectis enim eorundem Authorum, hoc eſt, Coſtæ, & Sarmienti interpretationibus, & aliis nonnullis, quas adducunt communiter Scribentes ibidem, & Peralta num. 48. Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. num. 3. Cuiacius lib. 2. obſeruationum. cap. 2. Robertus ſententiarum, lib. 2. cap. 11. ſecurè, & conſtanter crediderim, Vlpiani mentem in ea lege eiuſmodi fuiſſe, vt conditiones has, ſi Titius voluerit, aut ſi Titius in capitolium aſcenderit, dumtaxat æquiparare voluerit quoad ſignificandi modum: quaſi diceret, legatum regulariter in alterius voluntatem conferri non poſſe, quandoque tamen accidere, vt conferatur, vt cùm alicui legatur ſub condictione, ſi Titius in capitolium aſcenderit: quo caſu, quamuis non expreſſim in voluntate Titij poſitum eſt, an aſcendere velit, nec-ne, & conſequenter an debeatur, vel non debeatur legatum, ſicut in alio caſu, cùm expreſsè cauetur, ſi Titius voluerit; & ſic quoad voluntatem teſtatoris nihil intereſt, ſi Titius in capitolium aſcenderit, mihi legetur, an ſi voluerit; quoniam vtroque caſu voluntatem, aut factum Titij exſpectari voluit teſtator; intereſt tamen quoad validitatem, & effectam legati, cuius repectu æquiparatio non fit per Vlpianum; conſtat enim, diuerſiſſimas eſſe conditiones, vt dicit textus in dict. l. nonnunquam, ff. de condit. & demonſtrat. atque elegantiſſimè explicauit Cumanus in dict. l. 1. ff. de legatis 2. & in l. is qui hæres, ff. de acquirenda hæreditate; & probauit Socinus in l. ſi quis arbitratu, num. 20. ff. de verbor, obligat. Luſitani verò ſententiam relatam ſuprà num. 41. improbauit etiam Fachineus controu. iur. lib. 5. cap. 58.

Deinde Neotericorum ſententia nec etiam probatur per textum in l. ſenatus, §. legatum, ff. de legatis 1. quippe, cùm ea lex iuxta communem, & veram ſententiam intellecta, probet dumtaxat, legatum in alienam voluntatem, ſcilicet legatarij poni poſſe, quæ aliena dicitur reſpectu hæredis, vt obſeruant Gloſſa ordinaria, & communiter Doctores ibi. Couarru. in dict. cap. cùm tibi, de teſtament, num. 8. ad finem, Antonius Gomez in l. 31. Tauri, num. 3. Petrus de Peralta in dict. l. 1. ff. de legatis 1. num. 50. qui num. 59. à princ. ſingularem reddit, ac veram quidem diſcriminis rationem, quare legatum in liberam cuiuſque alterius voluntatem conferri non poſſit, & in arbitrium poſſit, vt ibi videri poterit. Pro nunc, dixiſſe ſufficiat, prædictam differentiam procedere etiam poſt legem Partitæ, 29. tit. 9. partita 6. vt ſic de iure illo Partitarum, legatum in liberam alterius voluntatem conferri non poſſit ſicut nec de iure communi conferri poterat; enim verò ex lege illa dumtaxat validatur legatum in hæredis voluntatem relictum, vt dixi ſuprà num. 38. legatum verò in cuiuſque alterius voluntatem collatum, iuris communis diſpoſitioni relinquitur, quod eſt notandum. Hodie tamen poſt deciſionem l. 31. Tauri, quæ eſt l. 5. tit. 4. lib. nouæ collectionis Regiæ, validum erit legatum eiuſmodi; quippe, cùm illæ leges teſtatoribus permittere videantur, in aliorum voluntate legata, & particulares quaſcunque diſpoſitiones relinquere, vt dicebam ſuprà n. 39. vbi retuli Peraltam ſic expreſsè dicentem in dict. l. 1. ff. de legatis 2. num. 51. in princ. & num. 53. verſiculo, quia prædicta lex fori, & num. 78. & Menchacam de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 13. num. 20. & 24. & conſequenter ex dictis legibus immutatum erit tam ius commune, quàm Partitarum ius, vt in alterius voluntatem relicta particularia conferri poſſint, ex eiſdem Authoribus, atque etiam probaſſe videntur Matienzus in l. 5. tit. 4. gloſſa 1. num. 4. lib. 2. nouæ collectionis Regiæ, Padilla in dict. l. 1. ff. de legatis 2. num. 53. aliter tamen intelligit, & contrarium directè tenet Antonius Gomezius (ad quem nullus aduertit) in dict l. 31. Tauri, num. 4. in verſiculo, Ex quibus infero. Sed verum non credo; tum quia, nimis reſtringit earum legum deciſones, tum etiam, quia iuxta declarationem Gomezij, nihil nouum continerent illæ leges, quod non eſt credibile, & menti, atque verbis earum multùm repugnat, vt dicetur ſtatim.

Deinde & quarto loco conſtituendum eſt, silentio prętermitti non poſſe vnum quod eſt necessarium, & in praxi cõtingens, nec aliqua lege huius Regni expreſsè decisum, communi tamen Doctorum interpretatione receptum, legatum, inquam, certæ quantitatis, aut certæ ſpeciei relictum alicui, ſi Titius arbitratus fuerit, non eſſe purum, ſed conditionale. ac per consequens Titio non arbitrante, vel arbitrari nolente, aut in mora arbitrandi exiſtente, legatum corruere, ſicut defectu conditionis cuiuſlibet: quod in ſpecie notarunt Bartolus num. 9. Alexander ſub num. 10. Paulus num. 6. & Alciatus num. 9. in dicta l. 1. ff. de legatis 2. idem Bartolus in l. ſi quis arbitratu, num. 3. ff. de verborum obligationibus, vbi communem ſententiam profitetur Iaſon num. 18. Coſta ſelectarum, lib. 1. cap. 21. num. 1. & cap. 22. num. 4. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſiis, art. 33. num. 69. fol. 304. latiùs Peraltar in dicta l. 1. ff. de legat. 2. ex num. 5. in verſ. Prima eſt, vſque ad num. 11.

Sed contrariam ſententiam; imò tale legatum non eſſe conditionale in ſpecie propoſita, ſed potiùs purum, & consequenter Titio non arbitrante, aut arbitrari nolente, non corruere legatum, ſed ad arbitrium boni viri recurrendum eſſe poſt Accurſ. in l. is qui hæres, in verbo, arbitrium, ff. de acquirenda hæreditate, defendunt Cumanus ibi, & in dict. l. 1. ff. de legat. 2. num. 7. Socinus in dict. l. ſi quis arbitratu, num. 20. & num. 22. de verborum obligat. Franc. de Zaba in dicto cap. cum tibi, de teſtamentis, verſ. quæro an legatum, & ita fuiſſe iudicatum dicit Afflictis deciſione 371. n. 5. verſ. Secundo caſu, ſentit Menchaca de ſucceſſionum. creat, lib. 2. §. 17. num. 79. expreſſim firmat Antonius Gomezius in dict. leg. 31. Tauri, num. 3. in principio, ibi: Imò etiam non arbitrante, &c.

Ego verò, vt meam ſententiam interponam, ſequentia conſtituere neceſſarium duxi. In primis, legatum arbitrio, vel ad arbitrium alicuius relictum, aut ſic conceptum, ſi arbitratus fuerit, conditionale non eſſe, vt Cumanus, & Socinus rectè docuerunt, ſed potiùs purum; idque per textum in dicta l. 1. ff. de legatis 2. in 2. part. dum dicit, in legato boni viri arbitrio collato, non ineſſe conditionem, & legatum, quod in arbitrium alterius confertur, ad arbitrium boni viri reducendum regulariter ex ſua natura, & probat apertè textus ſingularis in d.l. ſi ſic ff. de legatis 1. ibi: Quoniam quaſi viro bono potiùs et commiſſium eſt. Et ita intelligit expreſsè Menchaca dicto §. 17. num. 79. ergo conditionale non eſt: quod patet apertius; nam arbitrium boni viri ab initio certum eſt, quia ab initio conſtare poteſt, an legatarius dignus ſit, aut benemeritus, vel non: condicionalis verò diſpoſitio ex futuro pendet euentu, nec aliquid certum ab initio continet; ergo certitudo talis, quæ ab initio conſideratur, efficere debet diſpoſitionem puram, quamuis adhuc non appareat, l. reſpiciendum, ff. ſi certum petatur. Deinde conſtituo, legatum arbitrio, vel ad arbitrium hæredis relictum, illo non arbitrante, vel arbitrati nolente, non corruere, quia quaſi boni viri arbitrio relictum cenſetur, ac per conſequens ipſo hærede non arbitrante, vel arbitrari nolente, ad arbitrium boni viri recurrendum eſſe; quod in hærede admiſit Bartolus in dicta l. 1. ff. de legatis 2. num. 9. quamuis in alio Tertio contra tenuerit, vt aduertit Coſta ſelectarum lib. 1. c. 22. num. 4. Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 33. num. 69. & dixi ſuprà, num. 36. Ex lege autem Partitæ 29. tit. 9. partita 6. in tali caſu hæres contradicere non poteſt. ſed arbitrari tenetur, niſi contradicendi iuſtam causam habeat; quod dumtaxat dixit lex illa: debet tamen ex diſpoſitione iuris communis ſuppleri, vt ſi hæres non habeat iuſtam contradicendi cauſam, & arbitrari noluerit, vel iniuſtè arbitretur, ad arbitrium boni viri recurrendum ſit, quod eſt notandum. Prætereà conſtituo, idem quod in hærede, in commiſſario obſeruandum, vt ſcilicet legatum certæ quantitatis, vel certæ ſpeciei ad arbitrarium commiſſarij à teſtatore nominati relictum, validum eſſe debeat, etiam commiſſario non arbitrante, aut arbitrari nolente, ſiue tranſacto termino teſtamentariis præfixo ex l. 33. Tauri, quæ eſt lex 7. tit. 4. lib. 5. nouæ collationis Regiæ, intelligendo in hunc modum, quòd, vel tranſacto termino, perinde habebitur, ac ſi commiſſarius arbitratus fuiſſet, ad effectum vt legatario præſtetur legatum ex dictis legibus, vel ſaltem ad arbitrium boni viri recurrendam erit, vt declaret, an legatarius ſit dignus, & benemeritus, vel non; ne alioquin commiſſarij negligentia noceat legatario, ac teſtatoris voluntatis maneat defraudata, quæ modis omnibus adimpleri debet, ex vulgatis iuris principiis, & multis congeſtis per Manticam de coniecturis vltimar. volunt. lib. 12. tit. 4. num. 8. lib. 3. tit. 3. num. 5.

Denique idem obſeruandum eſſe reſpectu alterius cuiuſque tertij, in ſpecie propoſita, vt ſcilicet ad arbitrium etiam boni viri recurrendum ſit, nec legatum corruere debeat eo arbitrari nolente, aut iniquè arbitrante, prove verè aſſeuerarunt nonnulli Authores relati ſuprà, num. 48. Quorum ſententia probatur primò ex his, quæ in propoſito adducit Petrus de Peralta in dicta in. ff. de legat. 2. num. 34. 35. & 36. Secundò, per textum in l. vltima, §. ſed & ſi quis, C. communia de legatis, ſupponendo, quòd in caſu illius textus, ſubſtantia legati commiſſa fuit alterius arbitrio, vt aduertit Bartolus im l. ſi quis arbitratu, num. 5. ff. de verborum obligat. quem ſequuntur communiter omnes ſecundùm Socinum. ibi, num. 19. verſ. in gloſſa, quicquid aliter intelligat Iaſon ibidem, num. 16. Tertiò, nam, vt dixi, legatum ſic relictum, ad arbitrium boni viri relatum cenſetur, per textum in dicta l. ſi ſic, ff. de legat. 1. in l. Thais, §. ſorore, ff. de fideicommiſſariis libertatibus, l. fideicommiſſa, §. quanquam, ff. de legatis 3. nec perſonæ: tertij tantùm iniungitur; & ſic illo non arbitrante recurrendum erit ad arbitrium boni viri, argumento textus, à contrario ſenſu in dicta l. ſi quis arbitratu, & in l. in compromiſſis, ff. de receptis arbitris, & in l. finali, C. de contrahenda emptione. Et hactenùs de his, quæ, vt videbis Lector, nullus anteà, ita diſtinctè explicauit, nec abſque maximo labore ſic recenſeri potuiſſent.

