- 42 Hæres cum benefìcio legis, & inuentarij, cùm hæreditas ſoluendo eſt, & legatum quantitatis pecuniæ relinquitur, non poteſt legatariis inuitis, tot nomina debitorum hæreditariorum aſſignare, abſque eo quòd ipſe teneatur ea exigere, prout hoc num. contra Iaſon. & Roland, nouè, ſed verè quidem defenditur, & num. ſeq.
- 43 Vbi Author tecte adnotauit, Rolandum in propoſito caſu minùs æquè putaſſe, attendendum eſſe, ne hæres litibus vexetur, & expenſis: & contrarium æquius eſſe, vt hoc loco demonſtratur.
- 44 Hæredem cum beneficio legis, & inuentarij, ſi hæreditas ſoluendo fuerit, etiam ſi pecunia in hæreditate non ſit, teneri præcisè mulieri dotem ſuam repetenti in pecunia ſoluere, cùm pecunia debetur, nec poſſe in ſolutum dare tot bona hæreditaria, vt hoc num. contra Alciatum, Phanucium, & Surdum nouiter, ſed concludenter defendit Author.
- 45 Teſtator ſi legauerit Titio, aut & seio certam pecuniæ quantitatem de bonis, & ſubſtantia ipſius, vel de bonis ſuis, inuito legatario non poteſt fieri ſolutio legati in pecunia numerata; ſed fieri debet in bonis hæreditariis teſtatoris ad electionem legatarij, arbitrio tamen boni viri ſecundùm communem æſtimationem, vt hoc num. latiùs explicatur remiſſiuè, & caſus in facto contingens, & per Azeuedium adductus declaratur.
- 46 Bonorum pars cùm legatur, licèt hæc ſit in obligatione; hæredi tamen ſuccurritur, vt ipſe eligat, ſiue rerum partes, ſiue æſtimationem dare maluerit, ſic vt vtrumque dicatur eſſe in ſolutione, licèt vnum tantùm in obligatione ſit: in his tamen rebus partem dare hæredi conceditur, quæ ſine damno diuidi poſſunt.
- 47 Quòd ſi res naturaliter indiuiſæ ſunt, vel ſine damno diuiſio earum fieri non poteſt, æſtimatio ab hærede omninò præſtanda eſt.
- 48 Idque de iure communi per tex. in l. non ampliùs, 26. §. cùm bonorum, ff. de legatis 1. qui corrigitur hodie ex deciſione l. 20. Tauri, prout hoc numero latiùs explicatum ab aliis traditur, remiſſiuè.
- 49 Quota bonorum hæredi extraneo prælegata, vtrùm ſolui debeat in pecunia, an in ipſis rebus hæreditariis, & de contrarietate Telli Fernand. & Anton. Gomezij remiſſiuè.

VTilis quidem eſt, & in iudiciis frequens huius Capitis diſceptatio, nec ab aliquo hactenùs ſic abſolutè, aut diſtinctè explicata, vt longè maiori, & latiori declaratione non indigeat: Idcircò non abſque maxima vtilitate futurum iudicaui, ſi congeſtis in vnum & breuiter relatis his, quæ ad præſentem vſque vſque diem alij Authores in propoſito tradiderunt, additis etiam nonnullis, quæ, vt videbis Lector, nullus anteà ſic dilucidè explicauerat, & vera, & notanda huiuſce rei reſolutio tractatur, vt in futurum quamplurima diſtinctè percipi valeant, quæ confusè quidem, & minùs benè adnotauerant Scribentes in multis locis.

Et ad rem deueniendo, in primis conſtituo, dubium eſſe, cùm legatur certa quantitas pecuniarum, veluti centum, aut quinquaginta, & iubet teſtator legatum in pecuniis ſolui: veluti ſi dixerit: Lego Titio centum, quæ in pecuniis ei præſtari volo, aut lego Titio centum in pecuniis: vtrùm hæres præcisè teneatur legatum in pecuniis ſoluere, etiamſi pecunia in hæreditate non ſit. Quam quæſtionem, ex omnibus quos adhuc viderim, ſolus Simon de Prætis excitauit in terminis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 5. dubitatione vltima, num. 37. folio 583. vbi dicit, quòd cùm legatum eſt quantitatis ex teſtatoris mandato, ſi non poſſit ſolui pecunia, pro eo dari debent tot bona immobilia; ita tamen, quòd hæres priùs debeat probare, ſe non poſſe ſoluere in pecunia numerata, aliàs iuſſus per teſtatorem in pecunia ſoluere, non debet admitti offerendo tot bona immobilia, niſi priùs probauerit: ceſſante tamen mandato teſtatoris, hæres ſi non habet pecuniam, vt quilibet debitor offerendo de melioribus bonis auditur, per text. in Authent. hoc niſi debitor, C. de ſolutionibus. idque ex ſententia prædicti Authoris, qui, vt vides, dumtaxat inſiſtit in hoc, quòd mandatum tantùm efficiat, vt oblatio bonorum ſit inefficax, niſi hæres priùs probauerit, ſe non poſſe ſoluere in pecunia numerata; non tamen vt hæres præcisè compellatur in pecuniis ſoluere, cùm pecunia in hæreditate non eſt. Quod quidem nullo pacto placere poteſt, quippe cùm etiam realiter facta probatione prædicta, adhuc exiſtimem verius, conpellendum hæredem in pecuniis ſoluere, modo hæreditas ſoluendo ſit. Et ad id dicendum ſequentibus moneor rationibus. In primis ex text. in l. ſi pecunia, ff. de legatis 2. per quem in fortioribus terminis, nempe quando ſimpliciter eſt factum legatum quantitatis, aut pecuniarum, quòd hæres teneatur in pecunia ſoluere, ſi hæreditas ſoluendo ſit, nec poſſit in bonis ſoluere, etiamſi pecunia in hæreditate non fuerit, probabimus infrà, numeris ſequentibus.

Secundò, quoniam certum eſt, quòd voluntas teſtatoris in teſtamentis totum facit, & omninò obſeruanda eſt, vt inquit textus in l. fideicommiſſa, §. item ſi quis, & in l. quiſquis, ff. de legatis tertiò, l. ex facto, ff. de hæredibus inſtituendis, & cum aliis multis latiſſimè probarunt Mantica de coniecturis vlti marum voluntatum, lib. 3. tit. 3. per totum. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. per totam. Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima part, cap. 8. ex num. 6. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, articul. 11. ex num. 1. cum ſequentibus folio 86. Sed in propoſita ſpecie voluntas teſtatoris eſt expreſſa, & quidem verba ſuperiùs propoſita ſuperflua eſſent, aut verè nihil operarentur, nili hæres in pecuniis ſoluere teneretur: ergo in pecunia debebit legatario ſoluere, ne aliàs verba prædicta ociosè, ac ſine effectu prolata fuiſſe videantur, quod credendum non eſt, ſed potiùs ſic intelligi debeant, vt aliquid operentur, iuxta doctrinam text. in l. ſi quando, ff. de legatis 1. quam multis exornant Mieres de maioratu, 1. part, quæſt. 60. à num. 5. Simòn de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretatione 3. dubitatione 2. ſolutione 5. à principio, cum multis numeris ſequentibus, folio 260. Achill. Pedrocha in conſilio 40. ex num. 333. vſque ad num. 339. aliàs priuari debet omni commodo ab illo prouenienti, tanquam voluntatem teſtatoris non obſeruans, ex Pariſio in conſil. 19. num. 52. 55. & ſequentibus, lib. 2. Rolando in conſil. 70. num. 62. & 63. lib. 3. Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 3. tit. 3. num. 5.

Tertiò facit, nam pacto & conuentione contrahentium effici poteſt, ne ſit locus beneficio Authent. hoc niſi debitor, C. de ſolutionibus, hoc eſt, vt debitor quantitatis, edi careat pecuniis, non audiatur volens dare aliquid de bonis ſuis immobilibus in ſolutum creditori, quamuis aliàs pacto ceſſante poſſet ex illo textu. Quod cum Alexandr. Ripa, Ferrat. & Baëtio, rectè defendit Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, prima part. cap. 29. num. 3. & 4. Ergo multò magis effici poterit, voluntate & diſpoſìtione teſtatoris in hæredem collata, quæ fauorabilior indicatur iure, l. in teſtamentis, cum aliis multis vulgatis, ff. de regulis iuris, & circa perſonas honoratas, omnimodo ſeruanda eſt, vt cum aliis multis ſcribit Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, articulo. 11. num. 57. & 58. quem enim honorauit teſtator, & commodo hæreditatis affecit, iure optimò ſic onerare potuit per text. in l. ab eo, C. de fideicommiſſis, & alia, quæ tradiderunt Guilliel. Bened. in c. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, el ſegundo, tractata de fideicommiſſaria ſubſtitut. num. 25. 26. & 27. & num. 31. & ſequentibus, & num. 57. vſque ad num. 62. Cephalus in conſilio 465. num. 32. lib. 4. Achilles Pedrocha in conſilio 23. num. 59. nec de voluntate teſtatoris dubitari poteſt in caſu prædicto, cùm expreſſa ſit, nec verbum illud pecuniis alium admittet ſenſum, idque concludenti, atque ineuitabili ratione, quæ à veriſimilitudine deducitur; veriſimile, inquam, eſſe, ſcire teſtatorem pecunias ſe hæreditate, aut patrimonio ſuo non relinquere, & adhuc præſtari legatum in pecuniis dixiſſe, quòd euidentem ipſius voluntatem oſtendit. De poteſtate etiam dubitari non valet ex rationibus adductis ſuprà, quæ verè concludunt, etiam nullis nummis relictis, hæredem ſic grauari potuiſſe.

Quartò & vltimò facit, quòd authoritates Doctorum, quas ipſe Prætis adducit, nequaquam probant eius Aſſumptum. Nam in primis Romanus in conſ. 163. ab eodem Prætis relatus, non loquitur in illis terminis, ſed in aliis longè diuerſis, aut contrariis quidem, hoc eſt in debitore, qui ex pacto ſoluere poteſt immobilia loco pecuniarum, ſi pecunias ſoluere non poſſit: Et contendit in caſu ibi propoſito, huiuſmodi debitorem electionem amittere, vel quòd bonorum oblationem tempore debito non fecerit, vel quòd non probauerit. bona oblata fuiſſe in eiuſdem dominio, iura & inſtrumenta actoribus creditoribus oſtendendo: in quem ſenſum Romanum. ipſum retulit Burſatus in conſ. 84. num. 5. in fine, lib. 1. vbi in propoſito multa dicit vtilia, & neceſſaria, & per tot. conſ. agit de debitore, qui ex pacto bona ſtabilia loco pecuniarum tractere poteſt: quæ, inquam, bona, & cuius qualitatis tradere poſſit, & qualiter ſe habere debeat, vt electionem tractendi, caſu quo pecunias non habeat, non amittat, vt ibi videri poterit, cùm occaſio offeret, & meliùs forſan, quàm alibi.

Deinde Iaſon in conſil. 44. num. ſeptimo, volum. 1. in eiſdem terminis loquitur, & eiuſdem Romani mentionem faciens, probare contendit, in caſu ibi relato, oblationem non valere, eo quòd illegitima fuit, nec probatum de impotentia ſoluendi in pecunia numerata, quod hæredes facere debebant, quia erat fundamentum ſuæ intentionis, eo quòd Antonotus teſtator filiabus, & cuilibet earum pro dote reliquit florenos ducentum, & ordinauit, quòd in quantum hæres ſuus prædictos florenos ducentum non ſolueret, vel ſoluere non poſſet, quòd teneantur ipſæ filiæ accipere in ſolutum tot ex bonis immobilibus. Verè igitur in vtroque caſu & Romani, & Iaſonis, datâ impotentia ſoluendi in pecunia numerata, conceſſum eſt debitori, & hæredi tot ex bonis in ſolutum dare: quòd in ſpecie à me propoſita non contingit, in ea namque, nihil in voluntate, aut in electione hæredis relinquitur, imò certam quantitatem, aut ſummam in pecuniis dare grauatur, nec in caſu impotentiæ ſoluendi in pecunia numerata, aliquid ſtatituitur; idcircò hæres neceſſariò tenetur in pecuniis ſoluere, ſi hæreditas ſoluendo fuerit, & hoc damnum pati debet, qui vniuerſum commodum hæreditatis ſentit. Et hactenus de his, quæ, vt vides, non erant anteà ſic explicata, & intelligi debent, vt procedant, etiam cùm hæres fecerit inuentarium iuridicem & ſolemne: in quibus terminis loquitur expreſſim & ſic reſoluit Petrus Surdus deciſione. 30. ex num. 9. & vide etiam ex num. 1. vbi dicit, quòd iurauit in ſuo teſtamento Domina Eleonora Calandra, ſe promiſiſſe Domino Bartholomæo Boneto viro ſuo libras quindecim mille in dotem, atque ita illas eidem legauit ſoluendas in pecunia, & non in alia re; & pronuntiatum fuiſſe ſolutionem fieri debere in pecunia, non in rebus, quia relictum factum eſt in pecunia, & non poteſt aliud pro alio ſolui creditore inuito vt latiùs probat ibidem ſed non ita latè, vt ſuperiùs probaui, aliiſque, & diuerſis rationibus fundans, nec Prætis mentionem faciens: Vnde & libenter ego addiderim iuramentum in ſpecie ibi propoſita nihil augere (quamuis eo etiam iuuabatur Surdus) idem enim dicendum eſſet ex reſolutis ſuprà & dicendis infrà, etiamſi iuramentum non præceſſiſſet; ſufficiebat enim expreſſum teſtatoris mandatum de libris in pecunia ſoluendis, & non in alia re, & eſſe ſoluendo hæreditatem, quamuis nullum aliud interueniret.

Secundò & principaliter conſtituo, maius dubium eſſe, cùm legatum quantitatis pecuniæ factum fuit ſimpliciter, nec expreſſit teſtator quòd in pecuniis ſolueretur, ſiue nihil aliud adiecit, ſed quantitatem aliquam ſimpliciter reliquit, vtrùm in hac ſpecie hæres cum beneficio legis, & inuentarij teneatur ſatisfacere legatariis pecuniarum in pecunia? Et verè, attentè priùs, atque originaliter prælectis his. quæ alij hactenus ſcripſerunt, tres ſunt in propoſito dubio opiniones:

Prima opinio fuit Bartoli, quòd ſi hæreditas eſt ſoluendo, nec venditio bonorum hæredi in propriis bonis nocumentum præſtet, quòd tenetur vendere, & ſoluere, vel aliter tradere vendenda: ſi autem poteſt ei nocere propter promiſſionem euictionis, tunc non cogitur vendere, ſed ſufficit dare bona in ſolutum, idque per text. ſic intelligendum in l. finali, §. et ſi præfatam, in verſiculo, ſed et ſi legatarij, C. de iure deliberandi, vbi in hunc modum ſcribitur: Sed et ſi legatariij inter ea venerint, eis ſatis faciant ex hæreditate defuncti, vel ex ipſis rebus, vel earum forſit an venditione. Et Bartolus ibidem, num. 3. ſic adnotauit. & in effectu diſtinxit, quòd cum hæres reperit emptorem, qui velit emere ab eo tanquam ab hærede pro ſatisfaciendis legatis, & debitis, abſque aliqua obligatione propria de euictione; & tunc cogitur vendere, quia ex hoc nullum damnum patitur, & regula ſubeſt, quòd aliud pro alio, inuito creditore ſolui non poteſt: Aut verò non reperit emptorem, & tunc poteſt ſatisfacere de rebus, quia vendendo poſſet incurrere damnum. idemque ſi inueniat emptorem, ſed petatur ab eo, quòd ſe obliget de euictione. quia etiam poſſet pati damnum: & Bartoli ſententiam ſequuntur Baldus ibidem, num. 1. vbi conſult, quòd hæres, vt effugiat omne periculum, dicat creditoribus: Vendite vos, & ego conſentio, & proteſtor non teneri de euictione, per text. in l. quamuis. ff. de pignoratitia actione, Salicetus etiam num. 2. Alexander num. 10. Comenſis in verſic. ex mente Doctorum, Castrensis num. 5. Corneus colum. 2. & Iaſon num. 1. in verſicul. Quarta vtilitas, vbi dicit, hæredem non teneri vendere bona, quando pecunia non eſt in hæreditate, etiam ſi inueniat emptores, quando illi nolunt emere, niſi hæres ſe obliget de euictione; & per hoc inferri vnum nouum, quòd fortè tactum in ſpecie non inueniemus, vt ipſe credit, quòd qui fecit inuentarium, poteſt creditori inuito aſſignare tot nomina debitorum in ſolutum, nec hæres tenetur ea exigere, idque per text. in d. §. et ſi præfatam, in verſicul. ſed et ſi legatarij, inducendo eum prout ipſe Iaſon inducit, qui cum ſuperiori reſolutione communi tranſit etiam in l. 2. in §. mutui datio, num. 9. ff. ſi certum petatur, vbi dicit id procedere, etiam nulla ſubſiſtente neceſſitate, vt ſcilicet poſſit hæres cum beneficio inuentarij ſoluere rem pro pecunia; & idem probarunt Ancharanus quæſt. famil. quæſt. 64. per totam, part. 2. Ioannes Andreas de inſtrumentorum edictione, §. finali, verbo, fecerit, Guido Papæ de inuentario, num. 2. Porcelinus in eodem tractatu, quæſt. 7. num. 3. Aluarus Valaſcus conſultatione 52. num. 38. Simon de Prætis de interpretatione vltimaram voluntatum, lib. 5. dubitatione vltima, n. 24. fol. 582. Graſſus lit. 2. §. inuentarium, quæſt. 20. in principio, qui Bartolum ſequuntur, Ioannes Franciſcus de Ponte in conſil. 37. num. 8. dicens, quòd hæres in propoſito caſu, poteſt cogi ad vendendum, dummodò non teneatur de euictione promittere, & vndique ſemper indemnis ſeruetur. Azeuedius in l. finali, titulo 21. num. 132. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, & in l. 4. titulo. 6. num. 7. & 8. lib. quinto, qui tamen nec abſolutè, nec diſtinctè quidem quæſtionem ſuperiorem tractauit: fortaſſis hoc ideò, quòd Burſatum, Prætis, Riminaldum, Surdum, &. alios non prælegiſſet, quos ſtatim referam. Deinde, & eandem ſententiam in effectu ſequitur nouiſſimè, nec etiam refert prædictos And. Fachineus controuerſiarum Iuris, lib. 4. cap. 39. in fine, fol. 438. vbi poſtquam retulit opiniones duas duntaxat, nec tertiæ mentionem fecit, dicit poſtmodum ſententiam ſuam eſſe, quòd ſi pecunia reperiatur in hæreditate ſufficiens ad ſatis faciendum creditoribus, & legatarijs, tunc dubium non eſſe quin hæres teneatur & debeat ex ea ſatisfacere. Cæterum, ſi non adſit pecunia ſufficiens, hanc eſſe Iuſtiniani ſententiam, vt ipſe putat, vt ex suis proprijs pecunijs hæres cogi non poſſit ad ſoluendum, ſed ex ipſis rebus defuncti, vel earum venditione; ex ipſis rebus, hoc eſt, vt idemmet Author interpretatur, ſi pecunia ſit relicta, ſeu debeatur, illam creditoribus ſoluendo: ſi non ſit pecunia, ſed aliæ res, illas trahendo in ſolutum, ſi creditores velint accipere neque enim aliud pro alio, inuito creditore ſolui poteſt. Cæterùm, ſi accipere recuſauerint, vendi debet ab hærede, & ex pretio creditoribus ſatisfieri; vendi, inquam, debet ex eodem Authore, eo modo, quo poterit iuſtè, & ſine læſione, itaut euictionis periculo non hæredis bona, ſed hæreditaria ſubiaceant, quia illum ab omni damno præſeruat inuentarium. Quòd ſi non inueniatur emptor, res addici poterunt ipſis creditoribus, argumento l. à Diuo Pio, §. ſi pignora. ff. de re iudicata. Et hactenus prædictus Author, qui, vt vides, nihil nouum adducit, ſed in communem ſententiam incidit, Iaſoniſqùe, & aliorum placitis adhæret: Quibus etiam acceſſit Burſatus in conſ. 9. ex num. 29. vſque ad num. 34. lib. 1. vbi dicit, quòd non eſt in mera facultate hæredis cum beneficio inuentarij tradere bona vendenda, ſeu vendere, & ſoluere ſi velit; ſin minùs dare in ſolutum, ſed quòd ad id cogendus eſt, ſi ſibi non noceat vendere, & ſoluere, vel vendenda tractere: quod in effectu eſt idem cum communi reſolutione ſuprà tradita. Cui verè repugnat text. in l. ſi pecunia, 12. ff. de legat. 2. vbi expreſsè probatur contrarium in hæc verba: Si pecunia legata in bonis legantis non ſit, ſoluendo tamen hæreditas ſit; hæres pecuniam legatam dare compellitur, ſiue ex ſuo, ſiue ex venditione rerum hæreditariarum, ſiue vnde voluerit. Quod ſi dixeris de iure Digeſtorum, ſiue Iureconſultorum tempore procedere illum text. prout Bart. Bald. Alberic. & Cuman, notarunt, & cum eis tranſeunt Authores omnes ſuperiùs relati; Correctum tamen eſſe ex deciſione text, in d.l. vltim. §. et ſi præfatam, in verſic. ſed ſi legatarij, C. de iure deliberandi, vt ipſimet Doctores aduerrunt: Adhuc obſtabit, legum correctionem non expreſſam inducendam non eſſe in caſu dubio: Item illum text. non procedere generaliter, vt inferiùs probabo, ſed eo dumtaxat caſu, quo hæreditas ſoluendo non eſt: Deinde voluntatem teſtatoris ſeruandam, quâ credendum eſt motum Iureconſultum in eo textu; nec ita facilè contra præſumptam teſtatoris intentionem tentari poſſe, ſtatuiſſe contrarium Iuſtinianum in dicto verſ. ſed et ſi legatarij, hæredemque iuſtè in hoc grauari, cum in alijs vniuerſæ hæreditatis commoda, & emolumenta percipiat. Denique, inuentarij confectionem operari non debere, vt aliud pro alio, inuito creditore, aut legatario, & verbis ipſis teſtamenti repugnantibus, ſolui poſſit, quoniam inuentarium non operatur, quin hæres voluntatem teſtatoris ſeruare teneatur. Baldus in l. debitori, num. 4. in verſic. breuiter reſpondeo, C. de pactis, Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 58. num. 2. lib. 1. Tenetur enim hæres voluntatem defuncti adimplere, nec ei contrauenire poteſt, licèt inuentarium confecerit, quando ex hæreditate aliquid percepit. Decius in l. ex qua perſona, & ibi Cagnolus ff. de regulis iuris. Hieronymus Gabriel in conſ. 125. ex num. 12. lib. 1. Ioannes Vincent. Honded. d. conſ. 38. num. 3.

Vnde ſecunda ſuccedit opinio, hæredem in propoſita ſpecie non cogi vendere ad ſoluendum legatarijs, nec etiam aliunde pecuniam quærere, ſed teneri dumtaxat bona hæreditaria in ſolutum dare iuxta quantitatem legati taxata, idque indiſtinctè, ſiue damnum patiatur, ſiue non; & etiam ſi inueniat emptores, vel non inueniat. Quòd cum alijs non dubitauit aſſerere Monticulus in tractatu de inuentario, nono cap. principali, num. 8. & num. 27. & apertè videtur renere Azeuedius in l. vltim. tit. 21. num. 132. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, & in l. 40. tit. 6. num. 8. lib. 5. Vbi indiſtinctè dicit, hæredem ſatisfacere ſoluendo legata in corporibus hæreditarijs, ſiue inueniat emptores, ſiue non inueniat: nec diſtinguit, an patiatur damnum, vel non, propter obligationem de euictione, in quo, vt vides, hæc ſecunda opinio differt à prima relata ſuprà: & ante alios, Angeli fuit originaliter, pront referunt, & improbant eum Imola in l. 1. §. hæc ſtipulatio, col. in verſiculo item 2. adde, ff. ſi cui plus quàm per legem falcidiam. Alexand. in d. §. et ſi præfatam. Petrus Surd. deciſ. 318. num. 1. & expreſſim ſequitur Ioann. Oinotomi in §. extraneis, Inſtitut. de hæred. qualit. & differ. num. 29. in fine, fol. 234.

Sed verè nullo pacto ſuſtineri poteſt, tum ex rationibus contra præcedentem opinionem adductis ſuprà, quæ contra hanc procedunt apertiùs: tum ex text. in d. l. ſi pecunia, ff. de legat. 2. ex text. etiam in d.l. vltim. C. de iure deliberandi, qui in omnibus caſibus ibidem propoſitis, dumtaxat intendit hæredi proſpicere, ne damnum. patiatur, nec ita indiſtinctè, ac in damnum legatariorum fauet eidem. Quod ſuperioris opinionis Authores probarunt libenter, vt ex omnibus relatis conſtat expreſſim. Denique placere non poteſt ex his, quæ in propoſito conſiderauit Burſatus in conſ. 9. num. 30. & 31. lib. 1. qui tamen de hac ſecunda opinione. mentionem non facit, nec etiam Riminald. quem ſtatim referam, nullus denique eorum, quos recenſui ſuprà, excepto Surdo d. deciſ. 318. qui cum iudicio improbauit eam, & in effectu, licet pro vna & altera parte diſputet, remanet cum opinione prima, quam ſuprà adduxi, & improbaui, nec hanc ſecundam amplectitur.

Tertia ergo ſuccedit opinio, qui verior quidem mihi videtur, & omninò amplectenda; hæredita, inquam, cum beneficio legis, & inuentarij teneri ſatis facere legatarijs, & creditoribus pecuniarum in pecunia, quando hæreditas eſt ſoluendo, etiamſi quantitas pecuniæ ſimpliciter legata fuerit, nec in hæreditate inueniatur pecunia, hoc eſt, etiamſi adiectum non ſit, quòd legatum ſoluatur in pecunijs, prout in caſu ſuperiori, ſed ſumma aliqua, quantitáſue pecuniæ ſimpliciter ſit relicta. Quam ſententiam ſic diſtinguentes tenuerunt Cinus, & Iacobus de Arena in dict. l. vltima, §. & ſi præfatam, C. de iure deliberandi, quos refert, & ſequitur Rolandus à Valle de confectione inuentarij, parte 4. vtilitate 9. inuentarij, §. quæro an ſit dare, nec non Phanucius de inuent. quinta parte, num. 151. & cap. ſequent. num. 2. & cum illis conſtanter defendit Hyppolit. Riminald. in conſ. 621. ex num. 1. vſque ad num. 10. lib. 6. & vltra eum tenuit etiam Bald. in d.l. ſi pecunia, ff. de legat. 2. prout eum refert Simon de Prætis de interpretatione vltim. volunt. lib. 5. dubitatione 1. num. 148. fol. 572. quamuis poſteà mutauerit ſententiam in d. §. & præfatam, vt retulimus ſuprà, num. 19. prout edam mutauit ipſe Prætis eodem lib. 5. dubitatione vltim. num. 24. fol. 582. vt retuli ſupra, d. num. 19. cùm tamen d. dubitatione 1. d. num. 148. hanc tertiam opinionem tenuiſſet, quam etiam tenet Ludouicus Molina è Societate Ieſu Religioſus de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputation. 216. in verſic. Quartum commodum, fol. 1314. Surdus etiam. deciſ. 30. num. 14. vbi hanc partem firmiter tenet, licèt primæ opinioni relatæ ſuprà, d. num. 19. acceſſerit, d. deciſ. 318. ſed malè quidem ex dictis ſuprà, & dicendis infrà, qui tamen d. decif. 30. num. 14. cum iudicio conſtituit, quòd vbi hæreditas eſt opulenta, nihil intereſt pecuniam in hæreditate non eſſe, cùm illa rebus hæreditariis diſtractis, facilè comparari poſſit: & n. 15. meritò improbat Marc. Brut. in conſ. 3. num. 7. verſ. intelligo etiam, vbi Author ille dixit, quòd tunc demùm opulenta dicitur hæreditas quando in ea reperitur pecunia; id quòd conuincitur apertè ex notatis ſuprà, & nonnullis, quæ notabuntur ſtatim: & quoniam certum eſt, opulentas quandoque hæreditates eſſe, & opulenta patrimonia, abſque eo quòd pecunia in hæreditate ſit.

Differt autem tertia hæc ſententia, & opinio à priori & communi ſuprà relata; eſt enim dumtaxat contenta cum hoc, quod hæreditas ſoluendo ſit vt hæres teneatur in pecunia ſoluere, quamuis in hæreditate pecunia non ſic, nec requirit, quòd abſque damno hæredis, aut absque promiſſione de euictione ſolutio fieri poſſit in pecunia, nec etiam requirit, quòd hæres reperiat, vel non reperiat rerum hæreditariarum emptores, vel quòd iuſtum pretium offeratur pro illis, vel non offeratur.

Differt etiam multò magis à ſecunda opinione vt de ſe patet apertè èſtque illi omninò contraria, & quidem verior vt dicebam ſuprà atque ex ſeqq. euidentius conſtabit.

Primò ex his, quæ contra Simonem de Prætis conſideraui in initio huius cap. ex num. 5. vſque ad num. 17. quæ in hoc caſu æquè militant, ſicut in illo: proptereà quòd clarè conſtat de voluntate teſtatoris, qui legans quantitatem pecuniæ, ſatis apertè oſtendit, eius voluntatis eſſe. vt velit in pecunia legatum præſtari. alias corpora hæreditaria legaſſet, aut ſi aliter voluiſſet, id expreſſiſſet. Quocirca voluntatem teſtatoris amplexus, rectè reſpondet Paulus Iureconſultus in d.l. ſi pecunia, 12. ff. de legat. 2. hæredem teneri ſoluere legatario pecuniæ in pecunia, & non in corporibus hæreditariis, ìdque etiamſi inuentarium confecerit, vt Baldus ibid. ſecutus Iacob. de Aren. notauit.

Nec obſtat commune Doctorum obiectum, videlicet quòd text. in d.l. ſi pecunia, corrigatur hodie per text, in d.l. vlt. et ſi legatarij, C. de iure deliberandi: quod Albericus, Bartol. Cuman. & alij communiter crediderunt ibi. Nam reſpondetur, quòd ille text. loquitur, quando hæreditas non erat ſoluendo; id quod ex verbis eiuſdem conſtat apertè. Primò, quia dicit quòd ſi hæredes fecerint inuentarium, hæreditatem ſine periculo habeant: ergo hæreditas non erat ſoluendo, quia ſi fuiſſet ſoluendo, non fuiſſet periculum, etiam ſine inuentario. Secundò, nam ſubdit, vt hæredes in tantum creditoribus hæreditariis teneantur, in quantum rerum ſubſtantiæ deuolutæ ad eos valeant; quæ verba præſupponinunt, quòd creditores erant maioris ſummæ, quam eſſent vires hæreditatis, plus tamen habere non poſſunt. Tertiò probatur ex illis verbis: Et eis ſatisfaciant, qui primi veniant creditores, &c. Ex quibus manifeſtè deprehenditur, quòd hæreditas non erat ſoluendo, inducendo, atque intelligendo verba illa, prout ſubtiliter, & cum iudicio inducit Hyppolit. Riminald. in conſ. 621. num. 3. & 4. lib. 6. vbi dicit, quòd dictio illa ſed &, appoſita in verſiculo, ſed etſi legatarij, ponit diuerſitatem in facto, non autem in iure, ſed potiùs identitatem. Et aliis rationibus confirmat prædictum intellectum, vt ſcilicet text. in d. verſiculo, ſed etſi legatarij, loquatur, quando hæreditas non erat ſoluendo, nec per eum corrigatur text. in d.l. ſi pecunia: nam cùm veniat ad correctionem iuris antiqui, quo ſi hæreditas erat ſoluendo, tenebatur hæres legatariis, vel creditoribus pecuniarum in pecuniis ſoluere, ex text. in d. ſi pecunia, ſtrictè debet intelligi, vt minùs corrigat illam legem: quod etiam vt certum ſupponit Molina, de iuſtitia & iure tractatu ſecundo, diſputatione 216. in verſiculo, Quartum commodum, fol. 1314. & Rolandus de confectione inuentarij, 9. vtilitate in verſiculo, quæro an ſit dare, fol. 121. & 122.

Secundò & principaliter in eamdem ſententiam moueor ex his, quæ contra opinionem primam relatam ſuprà num. 19. fortiter vigere dicebam ibi, num. 21. 22. & 23. Item ex eo quòd damnum. promiſſionis, aut obligationis de euictione, ad quod principaliter attendunt Doctores, in conſideratione haberi non debet; ſiquidem eo caſu, quo hæreditas ſoluendo fuerit (quo dicimus tertiam hanc opinionem procedere) nullum damnum conſideri debebit, cum in hæreditate ſuperſint alia bona, ex quibus hæres poteſt indemnis ſeuari, ac emptori ſatisfacere, ſi res ab eo euincatur: Nec mirum ſit, vel iniquum, in hoc pati damnum hæredem, qui in aliis commodum ſentit, ac vniuerſæ hæreditatis emolumenta percipit.

Tertiò denique, & vltimò, nam inuentarium non ob aliam cauſam introductum à lege dicitur, quam vt tollatur occaſio committendæ fraudis ab hærede, ne ſcilicet valeat occultare bona hæreditatis, l. vlt. §. ſubſcript. & §. licentia, C. de iure deliberandi, ſancimus, & §. ſi verò abſint, in Authent. de hæredibus, & Falcidia. Item ne hæres teneatur creditoribus vltra vires hæreditatis ex propriis bonis, ex eiſdem iuribus, & cum aliis, qui de inuentario peculiares tractatus ediderunt, ſic aduertunt Aluarus Valaſcus conſultat. 52. ex num. 35. Iacobus Mandellus de Albia in conſ. 253. num. 8. Octau. Cacheran. deciſ. 147. num. 22. Maſcardus de probat. volum. 2. concluſ. 851. num. 9. Menochius in conſ. 272. n. 53. & 85. lib. 3. Graſſus lib. 2. §. inuentarium, quæſt. 3. non autem in iniuriam, aut damnum creditorum, vt aliud pro alio ſolui poſſit, vt cùm Ancharano, & aliis, adnotauit Burſatus in conſ. 9. num. 30. lib. 1. Rolandus de confectione inuentarij, dicta vtilitate 9. verſiculo, quæro an ſit dare, num. 2. fol. 122. Vnde ſi hæreditas ſoluendo ſit, intentarij conſectio quoad prædictum effectum nihil operari debebit ex dictis adhuc, ex quibus ad nonnulla inferri poteſt conſequenter, quæ hactenus ab alio ſcripta non erant, nec forſan excogitata.

Et primò infertur, tertiam hanc opinionem, quam defendimus, omninò tenendam eſſe, & in praxi ſeruandam, vtpote in dict. l. ſi pecunia, ff. de legat. 2. probatam, & in d. §. et ſi præfatam, non correctam. Nam, vt diximus textus ille dumtaxat procedit, quando hæreditas ſoluendo non eſt; quo caſu diſtinguitur, an hæres vendendo, damnum patiatur, nec ne, id eſt, an ſine onere euictionis vendere poſſit, nec ne: nam vbi hæreditas eſt ſoluendo, hæres indiſtinctè tenetur legatariis ſatisfacere in pecunia, vt expreſſim diſtinguit, & optimè intelligit Rolandus de confectione inuentarij, dicta vtilit. 9. verſ. quæro an ſit dare caſum, fol. 121. & ſequitur Riminald. dicens ſic intelligendas Doctorum traditiones d. conſ. 621. num. 3. lib. 6. ij, & alij plures Authores ſuperiùs relati, expreſſim, & verè quidem præſentiunt, hæreditatem non ideò dici ſoluendo non eſſe, quòd in ea nulla pecunia ſit, ſi modò aliàs bonis, & facultatibus ſoluendo fuerit; illis enim diſtractis, facilè pecunia comparari poteſt, atque hæreditas ſoluendo eſſe dicitur, ſicut etiam opulenta hæredi: as dici, & eſſe poteſt, abſque pecunia, vt eleganter aduertit Petrus Surdus deciſ. 30. num. 14. quem retuli ſuprà num. 27. ad finem.

Secundò infertur, in propoſito caſu nihil intereſſe, an hæres inueniat emptores, vel non inueniat; nam ſi hæreditas ſoluendo fuerit, in pecunia debebit legatariis ſatisfacere, quamuis nullum inueniat, qui res hæreditarias comparare voluerit: ídque ex mente omnium Autherum, qui opinionem, quam defendo, amplectuntur, licèt in terminis nullus hactenús ſic animaduertat; ex textu etiam in d.l. ſi pecunia, ff. de legat, 2. vbi ſic indiſtinctè probatur, nec prædictus caſus diſtinguitur, dumtaxat conſideratur, an hæreditas ſoluendo ſit, nec ne, & in dict. l. vltima, §. et ſi præfatam, C. de iure deliberandi, nullum verbum ſcribitur, quo huiuſce rei correctio induci poſſit.

Tertiò refertur, eodem caſu retento, nihil etiam intereſſe, quod hæres inueniat emptores, qui tamen iuſtum pretium non offerant: nam cùm in eius voluntate poſitum ſit non vendere, & tantùm teneatur legatariis pecuniarum, in pecunia dare, aut ſoluere legatum, nec minori pretio vendere adſtringatur, res hæreditarias ſubimetipſi, vel alio tempore vendendas ſeruare poteſt, & de ſuo ſoluere, vel aliunde pecuniam quærere, iuxta rationem dict. l. ſi pecunia, ff. de legat. 2. ibi: Siue vnde voluerit.

Inde & quarto loco infertur, nihil intereſſe, quòd hæres vendens aliquam rem pro ſatisfaciendis legatariis, ita demùm emptores inueniat, ſi ipſe de ſuo euictionem promittar, non aliàs, nec hoc hoc damnum eſſe conſiderabile, quicquid aliter declaret Communis; proptereà quòd hæres in pecunia ſoluere debet, quærat ipſe pecuniam vnde voluerit, iuxta rationem dict. l. ſi pecunia, nec vendere adſtringitur, vt ſuperiùs dixi ſi tamen vt ſoluat, vendere velit, quid intereſt, quòd euictionis promiſſio ab eo petatur, cùm in hæreditate ſuperſint alia bona, ex quibus ipſe indemnis ſeruari poteſt, ac emptori ſatisfacere, ſi res ab eo euincatur vt optimè aduertit Ludouic. Molina è Societate Iesv Religioſus de iuſtitia & iure tract. 2. diſp. 216. in verſ. Quartum commodum, f. 1315. & æquum ſit voluntatem teſtatoris adimplere in hoc, vel damnum. pati in vno, qui in aliis commodum ſentit: vt ſæpe dixi, vnde etſi nihil omninò ſupereſſet, attamen vel creditores omnes, vel legatarij, vel aliqui eorum onus in ſe ſuſciperent ſatisfaciendi emptori, ſi res euinceretur, aut emptor ipſe contentus eſſet, vt ad creditores, & legatarios recurreret loco hæredis pro euictione, quatenus ipſi refundere tenentur, quod in eo, euentu euinceretur, eo quòd plus accepiſſent, quam de bonis defundi accipere debebant, ſed cogere non poſſet creditores, aut legatarios, vt aliud pro alio acciperent, vt rectè in hac materia annotauit ſolus Molina loco relato ſuprà.

