Succedit ergo ſecunda, & omninò contraria opinio, videlicet, quòd repræſentationem excludere non videatur, qui ad ſucceſſionem Maioratus proximiores vocauit, nec aliud adiecit, ex quo voluntas excludendi repræſentationem deprehendi poſſit: & hanc opinionem in Maioratu loquens, conſtanter tuetur Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 8. ex num. 11. vſque ad num. 16. qui dicit etiam in fideicommiſſis veriorem ſententiam eſſe; & quamuis nullum Authorem pro ea referat, recenſere potuiſſet Baldum, in conſ. 26. num. 3. meliùs in conſ. 488. Caſus talis eſt; quidam Titius, lib. 3. Alexand. in conſil. 137. num. 1. lib. 1. & in conſ. 88. num. 2. eodem lib. & in conſ. 27. volum. 3. Iaſon in conſil. 159. columna penultima, verſiculo, Quartò in terminis, lib. 4. Corneum in conſ. 24. in fine, & in conſil. 115. lib. 2. Decium in conſ. 484. colum. 2. & in conſ. 527. colum. 1. Ruinum in conſ. 171. num. 17. lib. 2. Portium in conſ. 8. num. 20. & in conſil. 54. num. 13. Crauetam in conſ. 586. num. 1. in fine, & cum multis hanc partem defendunt, & optimè comprobant eam Cephalus in conſil. 489. num. 60. & ſeqq. lib. 4. Decianus in conſil. 1. num. 348. & 349. & conſ. 7. num. 80. & conſil. 8. ex num. 79. vſque ad num. 90. & conſil. 28. num. 32. volumin. 1. & in conſilio 9. num. 18. & 62. volum. 2. Hyppolit. Riminald. in conſ. 410. ex n. 20. lib. 4. latiùs in conſil. 741. ex num. 10. vſque ad num. 19. lib. 7. Menochius lib. 4. præſumpt. 95. n. 21. & in conſ. 357. n. 27. lib. 4. & in conſ. 528. n. 26. lib. 6. Petr. Anton. de Petra de fideicommiſſis, q. 11. num. 53. in fine. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 20. num. 17. fol. 186. Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 6. num. 11. & 12. vbi poſtquam retulit priorem opinionem relatam ſuprà, num. 5. & dixit, Couar. & Manticam probaſſe eam, veriorem putauit ſecundam hanc ſententiam, & verba ſequentia protulit: Ego verò longè veriorem existimaui Baldi opinionem, quia nepos in ordine ſuccedendi est in eodem proximiori gradu, quo ipſe patruus, ita lege ſtatuente, cui adhæſit mens testatoris: & in maioratu conſtanter defendunt Ioannes Guttierrez practicar. lib. 3. quæſt. 66. num. 36. & 37. & quæſt. 67. num. 18. 19. & ſeqq. vſque ad num. 32. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, gloſ. 2. num. 21. vbi veriorem hanc opinionem appellat, & omninò tenendam; idque ex deciſione legum huius Regni coactè dicendum, agnoſcit D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 18. num. 52. & gloſ. 9. num. 56. & eſſe certiſſimam opinionem, nec licere ab ea recedere, fatetur Additionator Gamæ in addit. ad deciſ. 93. in verſ. Concluſio 8. & ad deciſ. 174. 1. parte, vbi dicit, quòd in linea poſſeſſorum ſemper admittitur repræſentatio, etiamſi vocetur conſanguineus proximior, & allegat Decianum in conſ. 100. lib. 3. ſed in deciſ. 308. latius, atque ex propoſito loquitur, & contrarium tenet. Huic etiam ſententiæ magis videtur accedere Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſt. 197. in fine, & vide à num. 3. Petra etiam de fideicommiſſis, q. 11. num. 105.

Nec contrarium tenet Humada in l. 2. gloſ. 17. n. 10. tit. 15. partita 2. ſed potiùs Molinæ ſententiam probat; dicit enim, quòd in fideicommiſſis verius ſibi videtur, vt repræſentatio ceſſare debeat ex vocatione proximiorum: in Maioratu tamen, quòd non obſtante eorundem proximiorum expreſſa vocatione, omninò admittenda ſit repræſentatio, indéque fatetur, quoad Maioratus ſucceſſionem Molinæ rationes conuincere, & ideò ab eo non eſſe recedendum, ſed quoad fideicommiſſa parum adſtringere. Verùmenimverò in fideicommiſſis etiam idem defendunt Authores omnes, quos vides ſuprà citatos, & verè in illis etiam valdè adſtringunt rationes, quas ipſi conſiderarunt. Qui autem contrariam partem ſequuntur, & in fideicommiſſis repræſentationem excludunt, cùm proximior vocatur, nequaquam negarent eam, ſi Maioratûs naturam inſpicerent, aut in Maioratu quæſtionem præfatam propoſuiſſent, idque ſequentibus rationibus principaliter, quæ omninò euincunt in propoſito caſu repræſentationem admitti.

Primò, nam ex vocatione proximioris dumtaxat, non cenſetur Maioratûs inſtitutor repræſentationem excludere voluiſſe; imò admittere eam potiùs videtur, eo quòd repræſentationis virtute, remotior iudicatur propinquior, & qui admittitur per repræſentationem, non dicitur corrumpere gradum, ſed potiùs gradum repræſentare, vt in terminis noſtris vtrumque & iure, & Authorum authoritate confirmat Ioannes Guttierrez pract. lib. 3. dict. quæſt. 67. ex num. 59. cum tribus ſeqq. & vltra eum Cephalus in conſ. 489. num. 59. lib. 4. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 11. num. 53. in fine. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 21. num. 17. & fuit opinio Gloſſæ, communiter recepta in l. cùm ita, §. in fideicommiſſo, ff. de legatis 2. in verbo, proximo, quam cum infinitis aliis, quos referunt, ſequuntur, & communem profitentur Antonius Gabriel lib. 4. communium, tit. de ſucceſſionibus ab inteſtato, concluſ. 3. num. 2. Gualdenſis de arte teſtandi, tit. 5. cautela 27. Tiraquellus de primogenitura, quæſt. 40. num. 184. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 70. num. 19. lib. 1. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, gloſ. 2. num. 31. & ſeqq. Ioannes Guttierrez practicarum, lib. 3. d. quæſt. 67. num. 31. Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſt. 197. num. 7. Hyppolitus Riminaldus in conſil. 283. lib. 3. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 10. & cap. 8. num. 12. vbi reſpondet fundamentis contrarium tenendum, quos Guttierrez, & Cæuallos vbi ſuprà referunt.

Nec vrget in contrarium (quod vltra prædictos Authores erit animaduertendum) ſi quis dixerit, præfatam ſententiam, & opinionem communem Gloſſæ in dict. §. in fideicommiſſo, tunc demum videri procedere, quando cum patruis poſſunt nepotes ſimul ſuccedere, vtputâ in fideicommiſſis diuiſibilibus, ſed non in caſu propoſito, vbi cùm Hiſpanorum primogenia ſuapte natura indiuiſibilia ſint, ſolíque primogenito deferantur, vt latiùs probat Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 11. per totum, vnus tantùm ſuccedere poteſt in eis, ac per conſequens vis erit, quòd ſi repræſentationem admittimus, excluſus remaneat propinquior per alium, qui per repræſentationem ſuccedit: Nam reſpondetur, quòd ſi verum eſt, poſſe, & debere admitti repræſentationem quoad partem in fideicommiſſis, vt magis communiter, & verius probarunt Doctores; verum etiam erit admitti debere in Maioratu quoad totum, cùm idem iuris ſit in parte quoad partem, quàm in toto quoad totum, leg. quæ de tota, cum aliis vulgatis, ff. de rei vendicatione, latè Tiraquellus de retractu lignag. lib. 1. tit. 1. §. 1. gloſ. 7. num. 40. qui in terminis noſtris ita, & verè adnotaui de primogenitura, dict. quæſt. 40. ex num. 21. vſque ad num. 25. & num. 17. & ſeqq. eleganter probat, in prædictis ſucceſſionibus, propinquiorem iudicari eum, qui per repræſentationem ſuccedit, & n. 20. idem procedere in ſtatutis probauit, vt quamuis ſtatuta ſtrictiſſimam interpretationem recipiant, nec plus valeant, quàm ſonant, l. 1. §. hæc autem verba, ff. quod quiſque iuris, vbi omnes, præcipuè Iaſon num. 2. l. omnes populi, vbi alij Doctores communiter poſt Baldum num. 60. ff. de iuſtitia & iure; nihilominùs tamen, ſi ſtatutum ad ſucceſſionem aliquam proximiores vocauerit, non cenſetur repræſentationem excludere; quod Alexander, Decius, & Iaſon ibidem relati probarunt. Et hactenus de primo fundamento prædictæ ſententiæ.

Deinde & ſecundò facit, nam etſi inſtitutor Maioratûs ad ſucceſſionem proximiores vocauerit, dici non poteſt, quòd excluſerit eum, qui per repræſentationem contendit admitti, quia talis potiùs videtur proximior eſſe, eo quòd ſi pater eius viueret, proximior eſſet, & reliquos excluderet; & ſic ipſe quoque proximior cenſendus eſt, & debet alios excludere, tum ex his, quæ adnotarunt Curtius iunior in conſ. 22. num. 11. & in conſil. 126. num. 12. & 13. lib. 1. Cephalus in conſil. 489. n. 60. lib. 4. Decianus in conſ. 4. ſub num. 46. lib. 2. & in conſ. 55. num. 45. lib. 3. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 21. num. 17. Tum etiam, quia iuxta regulas & principia iuris communis, ſi patrem repræſentat, (quod negari non poteſt) in eius locum ſubintrat, & cum omnibus qualitatibus proximitatis, & prælationis, quas ipſe pater habebat, argumento l. via conſtitui, §. quæcunque, ff. de ſeruitutibus ruſticorum, cap. maiores, de Baptiſmo. Subrogatum namque ſapit naturam eius, in cuius locum ſubrogatur, l. eum qui, §. qui iniuriarum. ff. ſi quis cautionibus, cum adductis ab Euerardo in locis legalibus, loco 93. & vtitur eiſdem iuribus & priuilegiis, quæ habebat ille: in cuius locum ſubrogatur. leg. decernimus, & ibi Bartolus C. de aquæductu, lib. 11. & in noſtris terminis, multis confirmat Tiraquellus de primogenitura, dict. quæst. 40. num. 40. & ſeqq. & vide ex num. 28. cum ſeq. vbi plenè probat, patrem & filium eandem perſonam eſſe, & non videri deficere patrem, cùm ſupereſt filius ex illo, idque non modò ſecundùm fictionem, ſed nec etiam iuxta naturam; & ſi pater erat primogenitus, aut primus in ſucceſſione, quòd etiam filius iudicari debet primus, aut primogenitus in eadem ſucceſſione. Quod etiam agnoſcit verum Hyppolit. Riminald. in conſ. 741. ex num. 10. vſque ad num. 19. lib. 7. vbi inter alias rationes, quas adducit, vt in propoſito repræſentans alium præferatur, dicit veram rationem eſſe, quia nepos poteſt dicere, ſe primogenitum, ſicut poterat, & poſſet dicere pater eius, ſi viueret, eo quia portio paterni corporis transfuſa fuit in procreationem filij, quæ portio licèt conuerſa in nouum hominem, propter nouam, & diuerſam animam; tamen negari non poteſt, quin remanſerit vera caro, & corpus patris.

Et hoc, vt credo, fuit principale motiuum l. 2. tit. 15. partita 2. in verſ. E aun mandaron que ſi el fijo mayor, dum dicit: Et aun mandaron que ſi el fijo mayor murieſſe antes que heredaſſe, ſi dexaſſe fijo, ò fija, que quedaſſe de ſu muger legitima, que aquel, ò aquella lo huuieſſe, y no otra perſona ninguna. Et facit textus optimus in propoſito, in authent. de hæredibus ab intestato, §. reliquum, in verſiculo, huiuſmodi verò priuilegium, vbi probatur eodem modo ſucceſſuros filios, quo pater ſuccederet, quamuis in eis non concurrat qualitas coniunctionis ex vtroque latere cum defuncto, quia ſufficit patrem coniunctum fuiſſe, cuius perſonam, & qualitatem repræſentant filij.

Ex his quidem, & aliis ſuperiùs dictis, ceſſare videntur omninò fundamenta contrariæ partis, de qua ſuprà ex num. 5. videlicet, quòd inſtitutor Maioratus ex vocatione proximiorum proximitatem reſpexerit pet veritatem, & non per fictionem. Item, quòd vbi lex duodecim tabularum proximiorem vocabat ad ſucceſſionem, nepos cum patruo non ſuccedebat, per tex. in §. ſi plures, Inſtit. de legitima agnatorum ſucceſſione. Nam, vt diximus ſuprà, ſub diſpoſitione, aut inſtitutione Maioratus, in qua vocatur proximior, continetur ille, qui eſt proximior per repræſentationem, idque propriè, & verè, atque ex voluntate teſtatoris præſumpta, vt ſtatim dicetur, & aduertit Menochius lib. 4. præſumpt. 95. in principio, quia in ordine ſuccedendi eſt in eodem proximo gradu, quo erat alius, quem repræſentat, ita lege ſtatuente, cui adhæſit mens teſtatoris, vt eleganter, & eruditè aduertit Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 6. num. 12. & legis duodecim tabularum ratio non æquè militat in Maioratibus, ſicut in aliis ſucceſſionibus; Nam aliàs ſi ex dictis verbis repræſentatio excluſa cenſeretur, nullus ferè Maioratus eſſet, in quo locus eſſet repræſentationi, cùm prædicta clauſula communiter apponi ſoleat in omnibus Maioratibus, vt notauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. dict. cap. 8. num. 11. & poſt eum Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ. 20. num. 21. Et ſic interpretatio fieri non debet contra id, quod veriſimile eſt, aut magis communiter practicatur, l. Mæuius, 68. ibi: Nam incredibile, &c. ff. de legatu 2. leg. ſi venditor, 6. in verſ. nam incredibile, ff. de ſeruis exportandis, l. cum in teſtamento, 25. ibi: & ſecundum id, ff. de rebus dubiis, l. ſi plures, 24. ibi: quod vix, & c. ff. de vulgari & pupillari ſubſtitutione.

Deinde, nec etiam obſtat, quòd caſus repræſentationis omiſſus fuerit, nec loquatur ſcriptura de eo, qui per repræſentationem ſuccedere poteſt; & ſic quòd ad eum caſum extendi non debeat diſpoſitio, vt latiùs argumentatur Ioannes Guttierrez practicarum, lib. 3. dict. quæst. 66. ex num. 6. vſque ad num. 18. quia ex præcedentibus apparet ſolutio; & reſpondet ipſe Guttierrez vbi ſuprà, num. 55. & quinque ſeqq. & ante eum diluit argumentum hoc Tiraquellus de primogenitura, d. quæſt. 40. ex num. 193. rectè probans, quòd imò potiùs dictus caſus comprehendatur ſub verbis diſpoſitionis, contineatúrque ex mente teſtatoris præſumpta, vt ſuprà dixi.

Prætereà, nec obſtat dicere, proximitatem ad ſuccedendum reſpectu primi inſtitutoris Maioratus eſſe conſiderandam ex ſententia quorundam; & inde proximiorem cenſeri reſpectu inſtitutoris patruum, quàm nepotem, vel eum qui revera proximior eſt, quàm alius, qui per repræſentationem iudicatur proximior: Nam huic rationi plenè ſatisfacit Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, gloſ. 20. num. 22. 23. 24. & 25. Et vt verum dixerim, negari non poteſt, contrariam ſententiam, proximitatem ſcilicet conſiderandam eſſe reſpectu vltimi poſſeſſoris, veriorem eſſe, & magis communem, vt agnoſcit idem Auendañus vbi ſuprà, num. 23. & latè, atque eleganter probauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 9. per totum, & ſequuntur infiniti Authores, quos congeſſit in vnum Additionator Gamæ, in locis referendis ſtatim. Mieres de Maioratu, part. 2. quæſt. 8. per totam. Cephalus in conſ. 131. volum. 3. Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, 4. part. cap. 12. per totum. Alexander Raudenſis poſt tractatum de analogis, in appendice, 1. part. à num. 15. vſque ad num. 67. & num. 118. Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 15. & cum Rolando, Pariſio, Burſato, Menochio, Deciano, Riminaldo. Prætis, Mantica, & multis aliis Additionator Gamæ, qui plures caſus diſtinguit in addit. ad deciſ. 7. per totam, vbi latiſſimè, & in addit. ad deciſ. 93.

Non obſtat etiam, quòd inſtitutor Maioratus ex deciſione eiuſdem l. 40. Tauri, vocare poſſit eos, qui revera proximiores ſunt, & repræſentationem excludere: Quia fatemur libenter id verum eſſe; negamus tamen, videri in dubio Maioratus inſtitutorem ſic feciſſe, aut eo dumtaxat, quòd dixerit ſe proximiores vocare, repræſentationem excluſiſſe, ne aliàs ſequatur abſurdum, quod vno vel tantùm verbo, omnia iura repræſentationis, & legum huius Regni diſpoſitiones euertiſſe dicatur, contra rationem textus in leg. ſi quando, C. de inofficioſo testamento, quam exornant nonnullis, Queſada diuerſarum quæſtionum iuris, cap. 6. num. 22. Anaſtaſius Germonius lib. 1. animaduerſionum, cap. 10. nec ſe cum deciſione legum huius Regni conformare voluiſſe, quod in dubio præſumendum non eſt, iuxta vulgatam allegationem leg. hæredes mei, §. cum ita, ff. ad Trebellianum, vbi poſt Bartolum notauit Ripa num. 74. & 75. & multis confirmant Alciatus regula 3. præſumpt. 32. in principio. Menochius lib. 4. præſumpt. vltima: eo præcipuè, quòd iuxta regulas & principia iuris communis, certum eſt quòd expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt ex natura ipſius rei, de qua agitur, nihil debet operari, neque immutare naturam illius rei, maximè cùm verba expreſſa ſunt eo modo, quo inerant, l. 3. vbi omnes communiter, ff. de legat. 1. Mieres de maioratu, part. 1. quæſt. 60. n. 1. Dueñas regula 285. Aluarus Valaſcus conſultat. vltima. Graſſus §. legatum, quæſt. 47. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 30. num. 179. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 1. cap. 10. per totum, & cap. 13. & 14. qui multa adducunt in propoſito præfatæ doctrinæ. Sed in omnibus Maioratibus certa regula eſt, ſucceſſuros eos, qui proximiores ſunt, idque tam ex natura ipſorum Maioratuum, quàm ex legis diſpoſitione: ergo adiectio vocationis proximiorum, nihil poteſt, nec debet immutare.

Quod ineuitabili conſideratione ſuaderi poteſt, quæ deducitur ex l. 2. tit. 15. partita 2. & l. 40. Tauri, vbi non obſtante, quòd ſciebant conditores, vt certum eſt, prædictum modum ſuccedendi, & quòd in eiſdem legibus facta erat mentio proximitatis, & filiorum primogenitorum, inducta fuit repræſentatio, atque ſtaturum, quòd nepos prædefuncti, cuicunque alij conſanguineo præferatur. Vnde intelligi datur apertè, admitti debere repræſentationem, non obſtante vocatione proximiorum à teſtatore facta; ſiquidem prædictæ leges, etiam proximiorem vocarunt, & nihilominùs repræſentationem admittunt, vt cum iudicio aduertit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 8. num. 11. & poſt eum Auendañus in l. 40. Tauri, dict. gloſ. 20. num. 21.

Suadetur denique & alia ratione, quòd ad hoc vt excludatur ius repræsentationis, neceſſe eſt, que el testador aya diſpuesto otra coſa, vt in dict. l. 40. Tauri, cauetur. Circa quam nonnulli Authores exiſtimant, neceſſariam eſſe expreſſam diſpoſitionem; alij verò credunt ſufficere tacitam voluntatem ex coniecturis deductam: & quamuis hæc opinio ſecunda probabilis ſit, & tenenda, ex rationibus, atque authoritatibus adductis per Molinam de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 8. à princ. Auendañum in d.l. 40. Tauri, gloſ. 20. à princ. vſque ad n. 20. Tamen in ſpecie quæſtionis noſtræ hactenus agitatæ, nec eſt expreſſa, nec etiam tacita, aut coniecturata voluntas, ex qua repræſentationis ius excludi poſſit.

Quod probatur in primis, quia teſtator, vel inſtitutor Maioratus circa excluſionem repræſentationis nullum verbum allocutus eſt, nec credendus eſt id voluiſſe, quod verbis non expreſſit, & facile eſſet illi exprimere, per textum in l. quidam cùm filium, vbi Doctores communiter, ff. de hæredibus instituendis, l. Diuus Trajanus, ff. de militari teſtamento, cum his, quæ in propoſito ſcribunt Baldus in l. vnica, §. ad deficientis, C. de caducis tollendis, per textum ibi. Decius in conſil. 291. num. 6. Craueta in conſ. 161. num. 12. & ſeqq. Alexander num. 4. & Iaſon colum. 2. in lege 3. C. de liberis præteritis. Peralta in lege, ſi quis in princ. testamenti, num. 144. & 173. ff. de legat. 3. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 6. maximè in re tanti momenti, & conſiderationis, argumento text. celebris in leg. item apud Labeonem, §. ait Prætor, ff. de iniuriis, ibi: Ea enim, quæ notabiliter fiunt, niſi ſpecialiter comprehendantur, videntur quaſi neglecta: cum adductis per Tiraquellum in l. ſi vnquam, in verbo, libertis, num. 3. C. de reuocandis donationibus. Corſetum in conſ. 312. num. 9. volum. 1.

Secundò probatur, nam qui dicunt ad excluſionem repræſentationis, tacitam voluntatem ſufficere ex coniecturis deductam, tales coniecturas requirunt, quæ ex verbis ipſius diſpoſitionis colligantur, & adeò præciſæ ſint, vt ex illis nihil aliud, quàm repræſentationis excluſio deduci poſſit, vt reſoluit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. dict. cap. 8. num. 15. & eum ſequutus Menochius lib. 4. præſumpt. 95. num. 4. vbi in idem refert Afflictis, & Peraltam: Couarruu. etiam idem tenet, practicarum dict. cap. 38. num. 10. in fine, verſic. hæc autem voluntas, vbi dicit, quod voluntas excludendi repræſentationem, expreſſim conſtare debet, aut ſanè ita tacitè, vt in dubium reuocari non valeat: quod non concurrit in noſtro caſu; ſiquidem ex verbis illis, Llamo al mas cercano, repræſentatio expreſſim excluſa non eſt, nec de repræſentatione aliquid dictum. Prætereà, nec excluſionis repræſentationis eiuſdem coniectura aliqua deducitur, quæ euidens ſit aut ita ſanè vrgens, quòd in dubium reuocari non poſſit; adhuc enim remanet maximum dubium, eo quòd prædicta verba intelligi poſſunt iuxta diſpoſitionem iuris, de eo, qui proximior eſt mediante repræſentatione, aut de eo, qui aliter proximior eſt: & ſic cùm in dubio verſemur, nec certa, aut indubitata teſtatoris voluntas appareat, ſecurius eſt repræſentationem admittere, cùm lege ita ſtatuente, in eodem proximiori gradu ſit repræſentans alium, quo ipſe repræſentatus erat, quàm in caſu incertitudinis repræſentationem excludere, ex his, quæ ſcribit Craueta in conſ. 32. num. 7. & in conſ. 143. in fine, lib. 1. & cum aliis Menoch. lib. 4. præſumpt. 67. num. 4. vbi dicit, quòd voluntas incerta non attenditur, vt recedatur ab eo quod eſt certum.

Nec obſtat prædictus text. in l. ſi libertus præterito, 23. §. 1. ff. de bonis libertorum. Quia reſpondet Molina lib. 3. dict. cap. 8. num. 13. & duobus ſeqq. quòd in eo textu, ideò ex vocatione proximioris excluditur repræſentatio, quia loquitur Iureconſultus ibi, in ſpeciali materia, quæ ſuapte natura non eſt repræſentatiua: eo quòd proximiori ius ipſum Patronatus non iure hæreditario defertur, & tamen repræſentatio admitti non poteſt in his, quæ hæreditario iure non capiuntur. Quam ſolutionem probauit Ioannes Guttierrez practicarum lib. 3. quæſt. 66. num. 36. & 37. & quæſt. 67. num. 33. & in effectu Pichardus etiam in §. 1. Inſtitut. de hæreditatibus, quæ ab inteſtato deferuntur, tractatu de repræſentatione, num. 9.

Verùm hæc ſolutio aut verè non diluit difficultatem illius textus, aut non omninò tollit inductionem contrariæ partis, ea conſideratione, quòd in eo textu duo videantur principaliter contineri. Primum eſt eiuſem textus deciſio, quâ probatur apertè, quòd in ſucceſſione liberti filius excludit nepotem, ſic vt nepos non admittatur, quandiu filius eſt, quod Iulianus eiuſdem §. Author probauit in hæc verba: Si libertus inteſtatus deceſſerit, relictis patroni filio, & ex altero filio duobus nepotibus: nepotes non admittentur, quandiu filius eſt: Et hactenus Iulianus videtur expreſsè pro inductione eorum facere, qui priorem ſententiam relatam ſuprà, num. 5. tuentur; verè tamen, licèt diſpoſuerit filium excludere nepotem, ſi vlterius non progrederetur, pro illis non faceret: poſſet namque vitari ea deciſio, dicendo prædictam prælationem aliis reſpectibus factam, qui propoſito noſtro non conueniunt; aut ſaltem eum textum plures ſpecialitatis rationes habere, vt cum Iaſone, & Fabro, probauit Guttierrez practicarum, lib. 3. dict. quæſt. 66. num. 37. ſiue propter ampliandum fauorem libertatis procedere, ne libertus plures patronos habere cogatur, vt cum Alexandro, Imola, & aliis obſeruauit Rolandus in conſil. 68. num. 51. volum. 1. aut ex aliis, quæ Hyppolitus Riminaldus notauit in conſ. 410. num. 24. & n. 31. & 32. lib. 4. In eo tamen ineuitabilis videtur, quia Iureconſultus ibi, poſtquam ſuperiora verba dixerat, eorum reddit rationem, dicens: Quia proximum quemque ad hæreditatem liberti vocari manifeſtum eſt. Et hoc eſt ſecundum, quod textus ille continet; vbi, vt dixi, ponitur ratio, quare filius nepotem excludit, & videtur contra nos fortiter vrgere: ſiquidem dicitur, ideò nepotem non admitti, quia proximus ad ſucceſſionem vocatur, & conſequenter ſolutio Molinæ, quòd text. ille loquatur in materia ſpeciali, conuenire poteſt primæ parti, vbi ſimpliciter diſponitur, quòd filius ſuccedit, & excludit nepotem; hoc enim ſpeciale eſt in ſucceſſione liberti, quia in omnibus aliis ſucceſſionibus filius & nepos per repręſentationem pariter admittuntur, §. cùm filius, Inſtitut. de hæreditatibus, quæ ab inteſtato, vbi Faber, & Angelus: ſed non videtur conuenire rationi prædictæ, quæ euincit rationem ſpecialitatis, vt non admittatur nepos cum filio, in eo conſiſtere, quòd proximus quiſque ad hæreditatem vocatur, & hoc modo inductus ille textus, fortiter adſtringere videtur, vt ex vocatione proximioris, repræſentatio excluſa cenſeatur: nihilominùs tamen ſolutio Molinæ defendi poſſet, & pro defenſione eius conſtitui, quòd ratio illa, quia proximum quemque, &c. in contrarium non vrget; eo quòd Iureconſulti Iuliani intentio dumtaxat eſt ostendere, in caſu illo nepotes non admittendos, quandiu filius eſt, & reddit rationem: Quia proximum quemque ad hæreditatem liberti vocari manifeſtum eſt. Quæ ratio concludit, nepotes non admittendos, quia materia, de qua agitur ibi, ſuadet proximos tantùm eſſe filios, cùm in ea repræſentationi locus non ſit, non verò concludit, vocationem proximiorum repræſentationem excludere, quinimò admittere eam, plenè probatum fuit ſuprà, ſi materia ſuapte natura habilis fuerit. Vel ſubtilius, & vltra Molinam, & reliquos dici poſſet, conſtituendo in primis, lege 12. tabularum in ſucceſſione aui ab inteſtato, nepotem in locum patris præmortui ſuccedere, atque repreſentando eum, cum patruo ſimul ad ſucceſſionem aui vocari, l. in teſtato, l. ſi defunctus, C. de ſuis & legitimis hæredibus, §. cum filius, Inſtitut. de hæred, quæ ab inteſt. defer. idque in ſucceſſione tantùm aſcendentium admiſſum fuiſſe; nam agnati tranſuerſales ſecundùm gradus prærogatiuam vocabantur, l. 1. §. gradatim, ff. vnde cognati, l. 2. §. hæreditas, & §. legitima, ff. de ſuis & legitimis hæredibus; & ſic filius non repræſentabat gradum patris ſui prædefuncti, §. ſi plures, Inſtitut. de legitima agnatorum ſucceſſione, vbi Antonius Pichardus num. 1. ſic adnotauit: Iuſtinianus verò in tranſuerſalibus primi gradus hoc emendauit, ſtatuítque, in ſucceſſione fratris defuncti admittendos ſimul cum patruo, hoc eſt cum fratre, & alterius fratris filios ſuperſtites, ſed extra filios fratrum, repræſentationi locum non eſſe, Authent. de hæredibus ab inteſtato venientibus, §. 1. verſ. huiuſmodi, Authent. ceſſante, Authent. poſt fratres, 2. C. de legitimis hæredibus l. 5. tit. 13. partita 6. l. 18. Tauri, vbi Antonius Gomezius num. 8. & Tellus Fernandez num. 3. l. 5. tit. 8. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, vbi latè Matiençus, de Azeued. Graſſus §. ſucceſſio ab inteſtato, quæſt. 30. & 31.

Hoc ſuppoſito dicendum eſt, ideò in d.l. ſi libertus præterito, §. 1. ff. de bonis libertorum, repræſentationem ceſſare, quia non tractabatur de ſuccedendo in bonis aui, ſed de ſuccedendo in bonis liberti, vti ex contextura eius textus conſtat apertè: de iure autem antiquo, cum ſolùm in ſucceſſione aſcendentium haberet locum repræſentatio, vt ſuprà diximus; meritò denegatur à Iuliano in ea ſpecie repræſentatio.

Nec obſtat dicere, quòd ſucceditur ibi in iure Patronatus, quod ipſius aui erat: Nam reſpondetur quòd cùm filius ex iure patronatus non conſequatur ius ſuccedendi in bonis aui, ſed liberti; non inſpicitur perſona aui, nec ſeruatur ordo ſuccedendi ab inteſtato ipſi auo, per textum ſingularem in l. Paulus, §. Paulus reſpondit nepotem, ff. de bonis libertorum; idcircò, quia agebatur de ſucceſſione liberti, in qua repræſentationi locus non eſt, rectè adiicitur illa ratio, Quia proximum quemque, &c. eáque ad excludendum nepotem ſufficiens eſt, quippe cùm ipſe nepos remoto repræſentationis beneficio, in proximiori gradu non ſit, cùm præcedat eum pater ſuus; fruſtra tamen, & ineptè quidem adiiceretur prædicta ratio, ſi de ſuccedendo auo tractatum eſſet, cùm in ſucceſſione aui ab inteſtato proximum quemque lex vocauerit, per text. in d.l. 2. §. hæreditas, & §. legitima, ff. de ſuis & legitim. hæredibus; & tamen nepos ex filio ad ſucceſſionem admittitur, vt ſuprà probauimus, quia per repræfentationem in proximo gradu conſtituitur, per text, in d. §. cùm filius, Inſtitut. de hæredit. quæ ab inteſt. defer. Et in hoc conſiſtit vera ratio illius textus, non verò in alio, quod dicebat Rolandus in conſ. 68. num. 51. volum. 1. cuius mentionem fecimus ſuprà, propter ampliandum fauorem libertatis ſic ſtatutum, ne libertus cogatur plures habere patronos: id enim in conſideratione non habetur in eo textu, vt conſtat ex fine eiuſdem, ibi: Si autem ex duobus patronis alter vnum filium, alter duos reliquiſſet, dixi viriles inter eos partes fieri. Nihil ergo intereſſet, nepotes admitti cum filio ob prædictam rationem, niſi aliud reſiſteret, vt ſuprà oſtendi.

Ex quibus, nec etiam probari poſſunt ea, quæ in propoſito d. legis cum aliis ſcribunt Iaſon in l. ſi auiæ, num. 5. C. de ſucceſſorio edicto, & in conſ. 215. colum. penultima, lib. 2. Hyppolitus Riminaldus in conſil. 410. num. 24. & num. 31. & 32. lib. 4. nec enim vera ſunt, neque ſuperiùs dictis conueniunt. Et de his hactenùs dixiſſe ſufficiat.

CAPVT XXI.

Ad explicationem 3. & 4. & 7. Aſſertionis, quæ ad diuiſionem Subſtitutionum pertinent, & cap. 81. lib. 1. continentur, breuis traditur, & dilucida interpretatio: Subſtitutionis Directæ an quatuor ſint, vel quinque ſpecies: Vulgaris etiam, an ſit triplex: Fideicommiſſaria item, an proprie ſit ſubſtitutio, diſcutitur, & nonnulla ab Authore adnotantur, quæ ſic diſtinctè compoſita, atque originali Scribentium omnium lectura elaborata, nullibi anteà fuerant.

SVMMARIVM.

- 1 Substitutionum quædam directæ ſunt, quædam obliquæ: Directa est illa, quæ ſubſtituto hæreditatem defert ſine alterius miniſterio, & reſtitutione. Obliqua eſt, quæ ſubſtituto hæreditatem defert ex alterius miniſterio, & reſtitutione, vt fideicommiſſiaria. Idque multorum Authorum ſententiâ comprobatum, & latiùs explicatum, remiſſiuè.
- 2 Subſtitutionis directæ quinque ſpecies ſunt, videlicet Vulgaris, Pupillaris, Exemplaris, Reciproca, aliàs breuiloqua, item Compendioſa, idque ex ſententia Communi.
- 3 Contra quam plures rationes expendi ſolent, quæ remiſſiuè adducuntur.
- 4 Et illis reſponderi poteſt ex his, quæ hoc num. adnotantur, item ex his, quæ in propoſito Alexander Trentacinquius ſcripſit, & ibidem pro ſententia communi, fortiſſimæ duæ rationes adductæ, remiſſiuè.
- 5 Subſtitutiones principales duas tantum eſſe, Vulgarem, & Pupillarem: cæteras autem ad has referri, vel ex his compoſitas, ex noua Petri Gregorij obſeruatione in hac materia.
- 6 Substitutionis Directæ quatuor ſpecies eſſe, Vulgarem, Pupillarem, Exemplarem, & Militarem: & conſequenter, neque Breuiloquam, neque Compendioſam conſtituere diuerſam ſpeciem de per ſe, in puncto & rigore iuris verius eſſe ex ſententia Authoris, quæ & aliorum authoritate fulcitur.
- 7 Subſtitutio propriè an dicatur fideicommiſſaria, & in statutis, vtrùm appellatione Subſtitutionis comprehendatur, difficile quidem eſſe.
- 8 Et verè in hoc dubio duas eſſe, & præcipuas Doctorum ſententias: & diſputationis gratiâ de facili poſſe quem vtramuis partem defendere, nonnullis etiam Authoribus originaliter, atque attentè prælectis vtramque opinionem iure, & ratione corroborare, & euertere, & vtramque ſuſtinere.
- 9 Inter alios tamen in propoſito dubio Paulus Leonius, Sfortia Oddi, Alexander Trentacinquius, Ioannes Bolognetus, & Angelus Matheacius commendantur.
- 10 Subſtitutionem dici propriè fideicommiſſariam ex ſententia Alex. & aliorum.
- 11 Pro quibus remiſſiuè expenduntur rationes nonnullæ, quæ fortiùs adſtringunt.
- 12 Alexandri ſententiam qui defendere voluerit, facilè reſpondere poterit omnibus contrariæ partis fundamentis, prælectis nonnullis Authoribus, qui recenſentur hoc num.
- 13 Subſtitutionem non dici propriè fideicommiſſariam ex ſententia Baldi, & aliorum.
- 14 Pro quibus infinita fundamenta congeruntur in vnum
- 15 Et contrariæ partis fundamentis pleniſſimè reſpondetur remiſſiuè, atque reſponſum etiam generale num. ſeq. traditur per Authorem.
- 16 Subſtitutionis nomen latiſſimum eſſe, & in lata ſignificatione, quamcunque ſubrogationem appellari poſſe Subſtitutionem.
- 17 Pauli Leonij locus, pro reſolutione Authoris adducitur.
- 18 Ioannis Bologneti reſolutio pro ſententia Authoris ponderata.
- 19 Subſtitutio Vulgaris triplex, quædam expreſſa, quædam tacita, quadam tacita partim expreſſa, & partim tacita.
- 20 Expreſſum aliquid tripliciter dicitur, in genere, in ſpecie, & in indiuiduo.
- 21 Subſtitutio Vulgaris, expreſſa dicitur in genere, in ſpecie, & in indiuiduo.
- 22 Subſtitutiones Vulgaris, & Pupillares, quæ continentur ſub Reciproca aut Breuiloqua, & Compendioſa, expreſſa dicuntur verbis generalibus, quia quamuis non contineantur ſub Reciproca, aut Compendioſa expreſsè, ſi accipiamus expreſſum in ſpecie, & ſingulariter; in genere tamen accipiendo, comprehendi dicuntur.
- 23 Pro communi ſententia nonnullæ leges inductæ.
- 24 Communis ſententia nonnullis modis limitata.
- 25 Subſtitutiones Vulgares, & Pupillares, quæ ſub Reciproca continentur, tunc demùm dicuntur expreſſa verbis generalibus, cùm Reciproca generaliter, aut ſimpliciter concipitur; ſecus tamen, ſi ad vnum caſum teſtator ſe reſtrinxit, provt hoc numero declaratur.
- 26 Subſtitutio Pupillaris, quæ non vigore Reciprocæ, ſed ſub vulgari expreſſa continetur, matrem non excludit ex ſententia communi; contrà ex ſententia Authoris, quæ doctrinâ Bartoli fulcitur, & num. ſeq. ad finem.
- 27 Subſtitutio Pupillaris, quæ continetur ſub reciproca ſimplici, aut generali, expreſſa dicitur verbis generalibus, & conſequenter matrem excludit.
- 28 Bartoli repugnantiam in quæſtione ſuperiori, rectè notatam per Menochium.
- 29 Diui Pij conſtitutionem non obstare reſolutioni communi traditæ ſuprà, num. 22. & ibidem, verè, & dilucidè explicatus textus in l. iam hoc iure, 4. ff. de vulg. & pup. ſubſtit.

