Sextò & vltimò conſtituo, dubium maximum eſſe, an ſi frater rumpat teſtamentum fratris per querelam, quia in eo fuit inſtituta turpis perſona, teneatur ad omnia legata, & fideicommiſſa etiam vniuerſalia relicta in teſtamento fratris: & ſic an text. in authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, habeat locum etiam inter fratres, inſtitutâ turpi perſonâ? Et certè dubia eſt, & difficilis hæc quæſtio, quam proptereà egêre deciſione, & præſentiâ Principis dixit Salicetus in dict. leg. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, in 4. quæſt. & arduam vocat Iulius Clarus, vt refert Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 128. num. 6. dicens multas fuiſſe in explicatione illius Authenticæ Doctorum opiniones, & eas retuliſſe P. Iacob. in dict. authent. ex cauſa, & Fulgoſium ibid. num. 25. & 26. Sed in terminis noſtris, quòd non habeat locum diſpoſitio dictæ Authenticæ, ſed quòd ſimul cum inſtitutione omnia corruant, tenuerunt Angelus, Iacob. de Aren. Petrus, Cinus, Paulus, Franciſcus de Rampon. Imola, Alexand. & Iaſon, quos in vnum congeſſit Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. n. 580. & 581. qui dicit hanc eſſe communem opinionem ſecundùm Iaſonem, Paul. & Alexand. & tenendam ſecundùm eum. Decius in leg. liberi, num. 13. de bonorum poſſeſſione contra tabulas. Petr. Iacob. Ruinus, Rolandus, Iacobinus, & Afflictis, quos retulit Antonius Theſaurus d. deciſ. 128. num. 6. Corneus in dict. authent. ex cauſa, ſub num. 3. Mantica in conſil. 199. Rubeus in l. Tuia, §. Imperator, num. 62. & num. 176. de legatis 2. Anton. Galeat. Maluaſſ. in conſ. 24. num. 70. volum. 1. Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 47. num. 37. volum. 2. Ac denique huius partis fundamenta omnia adducunt Salicetus, in dict. l. fratres, in 4. quæst. principali, & ibidem Iaſon num. 3. & 4. Menchaca d. §. 10. num. 581. & num. 582. in verſ. tamen communis opinio, à quibus accipiunt alij poſtmodùm Scribentes, & contrariæ partis rationibus reſpondet Antonius Galeatius Maluaſſia d. conſ. 24. num. 71. & 72. & poſt leges Partitarum, ſiue in terminis etiam earum, amplectuntur eandem ſententiam Gregorius Lopez in l. 12. tit. 7. partita 6. in verbo, el teſtamento, verſicul an autem rupto, dicens, quòd d. authent. ex cauſa, non habet locum in fratribus, inſtitutâ turpi perſonâ & ad id benè facere text. in l. finali, tit. 8. partit. 6. vbi Gregorius ipſe, verbo, el fijo, idem probauit. Hieronym. de Cæuallos practicarum communium, q. 566. qui dicit hanc eſſe communem ſententiam, & iuxta eam hodie ſancitum in d.l. finali, tit. 8. partita 6.

Sed contrariam opinionem, imò deciſionem text. in dict. authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, habere locum inter fratres, inſtitutâ turpi perſonâ, tenent Bald. in dict. l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, in 3. quæſt. Curtius iunior ibidem, num. 75. Cagnolus num. 87. in fine, & num. 88. Ioannes Faber num. 5. & omnium latiſſimè Ioannes Igneus in repetitione illius authent. num. 59. in verſiculo, ego autem dico. Graſſus, & Craueta, quos refert Antonius Theſaurus d. deciſ. 128. num. 7. dicens ſibi videri, quòd hæc opinio in iudiciis eſt ſequenda, cùm ſit æquior, & humanior, & eam conſtanter defendens Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 52. num. 5. vbi dicit, quòd opinio præcedens ſemper viſa fuit ſibi terribilis, & ſi caſus contingeret in facto, quòd non peccaret mortaliter Iudex, qui iudicaret contra eam.

Et huius partis fundamenta quatuor, poſt Salicetum adducit Iaſon in d.l. fratres, num. 3. in verſiculo, adde quod contrarium tenet Baldus, vſque ad verſiculum, in contrarium, & vide num. 4. in verſiculo, ſi velis tenere, vſque ad verſiculum, Teneas communem ſententiam, vbi in effectu, & verè quidem, atque concludenter, licèt ipſe contrarium teneat cum Communi, reſpondet omnibus fundamentis contrariæ partis relatæ ſuprà, n. 33. præcipuo etiam fundamento Communis reſpondent Iulius Clarus d.q. 52. n. 5. & Menchaca d. §. 10. n. 582. licèt contrarium tueatur, vt ſuprà vidimus; iura etiam & rationes permultas pro hac parte conſiderauit Igneus in dict. authent. ex cauſa, num. 59. verſiculo, ego autem dico, & concludentem, nouámque tradit Theſaurus, & præcipuæ rationi Communis reſpondet d. deciſ. 128. n. 8. & 9. Quæ equidem rationes adeò me mouent, vt ſecundam hanc ſententiam contra Communem libentiùs probauerim excitatus in primis prædictis quatuor fundamentis Iaſonis quæ fortiſſimè vrgent. Secundò iuribus, & rationibus Ignei, & Theſauri vbi ſuprà, quæ etiam non mediocriter iuuant hanc partem. Tertiò, propter ſolutiones, quas ad rationes contrariæ partis tradiderunt Iaſon, Menchaca, Clarus & Theſaurus, quæ iuxta rationem iuris procedunt: & verè negari non poteſt quin in correctoriis fiat extenſio, quando aliàs reſultaret abſurdum, vel quod verba d. authent. ex cauſa, generalia ſint, & abſque vlla extenſione comprehendant hunc caſum, vt aduertit Iulius Clarus vbi ſuprà, quia vbi eſt maior ratio, ibi ex vi comprehenſiua, idem cautum eſte intelligitur: ergo ſi reſciſſo ex cauſa præteritionis, vel exhæredationis teſtamento, conſeruantur legata aduersùs liberos, & parentes querelam inofficioſi teſtamenti mouentes, multò magis, faciliúſque conſeruabuntur aduersùs fratres. Deinde, quia caſus prædictus omiſſus eſt in dict. authent. vt ex verbis eius conſtat apertè; tamen ipſius diſpoſitio non ideò excludi debet aduersùs fratres, ſed potiùs pro expreſſa haberi, propter rationes prædictorum Authorum, maximè ob rationem Theſauri d. deciſ. 128. num. 8. in principio. Ac denique, quòd text. in dict. l. fratres, licèt odio turpis perſonæ ſic diſpoſuerit; eius tamen odio non debent alij ſic grauari, vt beneficium amittant: quod etiam aduersùs liberos, & parentes eſt inſtitutum, eò maximè, quòd concluſio illa, vt in correctoriis non admittatur extenſio, non eſt ſine controuerſia, & multi atteſtantur communem opinionem eſſe in contrarium; aut ſaltem negari non poteſt, quòd ipſa multas habeat limitationes, & declarationes, quæ ad propoſitum noſtrum accommodatæ, communis ſententiæ fundamentum ſubuertunt, vt conſtat ex his, quæ ſcripſerunt Doctores in authent. quas actiones, C. de ſacroſanctis Eccleſis. & in l. ſi vero, §. de viro, & in l. ſi conſtante, ff. ſoluto matrimonio. Gratianus regula 111. per totam. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 6. cap. 6. num. 11. & cap. 14. per totum.

Ex quibus etiam conſtat apertè, quod text. in dict. l. finali, titul. 8. partita 6. verè non facit pro opinione Angeli, & ſequacium, relata ſuprà, num. 33. quicquid aliter dicat Gregorius Lopez, quem retuli ſuprà, num. 37. nec etiam iuxta opinionem eiuſdem Angeli ſancitum in ea lege, vt malè quidem exiſtimauit Hieronym. de Cæuallo, quem ibidem citaui, propterea quòd nihil in propoſito ſtatuitur ibi, nec iuri communi aliquid additur, ſed dumtaxat ius commune confirmatur, & dicitur, quòd rupto teſtamento ex cauſa præteritionis, vel exhæredationis, annullatur teſtamentum quoad inſtitutionem; legata tamen, & libertates valida remanent, vt in dict. authent. ex cauſa, fuerat ſtatutum; vnde qua ratione dixi de iure communi, Baldi ſententiam tenendam contra ſententiam Angeli, & ſequacium, ipsâ etiam, & de iure Partitarum idem aſſero, cùm eo iure attento, fic militent rationes omnes, quas præfati Authores conſiderarunt, ſicut in terminis iuris ipſius communis vrgebant, & erit hodie magis certum ex generali deciſione l. 1. tit. 4. de los teſtamentos, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, iunctis his, quæ in eius legis explicatione obſeruauit Tellus Fernandez in l. 3. Tauri, 4. part. num. 18. & n. 21. dicens, regulariter obſeruandum, quòd vbicumque teſtamentum annullatur, quia in inſtitutione peccauit, provt in noſtro caſu contingit, dumtaxat haberi pro non facta inſtitutionem, cætera verò remanere firma, quamuis Azeuedius ibi, num. 179. non audeat firmare: Et hactenus de præfata quæſtione.

Nunc verò tertio loco, & principaliter conſtituendum eſt, dubitari etiam communiter, quæ dicantur in propoſito perſonæ infames, turpes, vel inhoneſtæ, vt eis inſtitutis, poſſit frater querelare teſtamentum fratris? Et text. in dict. l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, dubium diluit, in hunc modum ſcribens: Si ſcripti hæredes, infamiæ, vel turpitudinis, vel leuis notæ maculâ aſpergantur, & c. & in l. 12. tit. 7. partit. 6. dicitur: Si eſtablecieſſe por ſu heredero à tal home, que fueſſe de mala vida o enfamado, & ibi Gregorius Lopez, verbo, de mala vida, latè explicat, quæ dicantur in propoſito turpes perſonæ: Iaſon in dict. l. fratres, num. 10. 11. & 12. Gama deciſ. 143. & Additionator eius ibidem, Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. num. 569. & quatuor ſeqq. & num. 608. vbi dicit, quòd hæc concluſio intelligitur multipliciter. Primò, ſi perſona inſtituta ſit infamis de iure & de facto. Secundò, etiamſi ſit infamis de facto tantùm. Tertiò, etiamſi nec ſit infamis de iure, nec de facto, ſed tantùm ſit turpis eius quæſtus, & modus viuendi. Quartò, etiamſi nec ſit infamis de iure, nec de facto, nec etiam habeat turpem modum viuendi, ſi tamen eſt homo ſiniſtræ, aut malæ opinionis. Antonius Gomezius tom. 1. variar. cap. 11. num. 38. per totum, vbi latè declarat, & in fine conſtituit, Iudicis arbitrio relinqui, quæ dicatur turpis perſona, vel non, & dicit ita tenuiſſe ſolum Fabrum in §. ſoror, col. 2. in medio, Inſtitut. de inofficioſo testam. & reputat vnicum, & ſingulare in iſta materia. Addiderim ego, arbitrium hoc non ita liberum eſſe debere, vt Gomezius ſupponit; imò potiùs regulari debere iuxta rationem, & verba dict. l. fratres, & dict. l. 12. partitæ, communéſque Doctorum omnium Scribentium reſolutiones: nec verum eſſe, quod tractit ipſe Gomezius, certam ſcilicet regulam, aut doctrinam in hoc dari non poſſe, nam imò dari poteſt certa regula ex deciſione, & verbis dict. l. fratres, quamuis verum ſit, regulæ eius executionem, diſcreti Iudicis declarationi, aut arbitrio relinqui; & hoc obiter dictum: redeundo tamen ad propoſitum, ſcribunt etiam Queſada diuerſarum quæstionum iuris cap. 6. num. 11. Simon de Pretis de interpretatione vltimarum volunt. lib. 5. dubitatione 1. num. 69. & 70. fol. 443. Graſſus §. teſtamentum, quæſt. 46. Aluarus Valaſcus conſultatione 17. per totam, Plotus de in litem iurando, §. 49. num. 12. Guill. Benedict. in cap. Rainuncius, de testamentis, verbo, Rainuncius de Clera, num. 28. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 126. num. 4. optimè Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 47. ex num. 11. vſque ad num. 29. vol. 2. qui cum aliis rectè aduertit, quòd cùm text. in d. l. fratres, C. de inofficioſo testamento, loquatur alternatiuè; ſufficit quod vna qualitas ex illis tribus concurrat in hærede ſcripto: & ſic, vel quod ſit infamis vel turpis perſona, aut leui macula notetur; vt etiam aduertit Antonius Galearius Maluaſſia in conſ. 24. num. 32. & tribus ſeqq. & num. 55. & ſeq. vol. 1. vbi dicit, quòd infamis infamiâ facti dicitur ille, cuius opinio apud probos viros læſa eſt, & onerata, idque iure, & authoritate confirmat Tiberius Decianus in conſ. 31. ex num. 11. vſque ad n. 31. vol. 4. & omnes prædicti tanquam indubitata tradunt, atque vnanimiter duo.

Primum, quòd ſpurij ſunt infames, turpes, & viles, vt latè probauit Decianus dict. conſ. 31. ex num. 15. vſque ad num. 24. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 47. ex num. 21. lib. 2. vbi num. 23. extendit ad eum, qui expoſitus fuit Hoſpitali, vt ſi non probetur legitimus, turpis perſona dicatur in propoſito, de quo latiùs Maluaſſia dict. conſ. 24. per totum.

Secundum, quòd filius Presbyteri dicitur infamis infamiâ facti, turpis, & vilis, & comprehenditur ſicut ſpurius ſub diſpoſitione dict. l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, vt inſtitutis eis, querelari poſſit teſtamentum à fratre preterito vel exhæredato, vt latiùs per Antonium Gomezium, Menchacam, Theſaurum, Decianum. Hondedeum, & reliquos citatos ſuprà; id tamen exiſtimauit verum Aluarus Valaſcus conſultatione 17. num. 3. niſi filius Presbyteri ſit aliàs vir probus, & honeſtus, & maximè ſi ad officia publica ſit admiſſus: tunc enim dicit, quòd abſque dubio non cenſebitur turpis perſona, vt querelari poſſit teſtamentum propter eius inſtitutionem, & quod ita iudicauit Senatus Vlyſſiponenſis, in quodam filio Presbyteri Portuenſi & Ædilitia dignitate decorato, inſtituto hærede ab vxore ſua, & exhæredato fratre, vt non poſſit teſtamentum querelâ propoſitâ, reſcindi, quaſi talis non corruptis moribus notatus, non ſit cenſendus turpis perſona, & ſequitur Valaſcum Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 126. num. 6. vbi generaliter dicit quòd ſi iſte ſpurius aliis virtutibus eſſet illuſtratus, & decoratus, ita vt fratre præterito dignior eſſet; tunc non haberet locum querela, argumento text. in cap. nunquam de vitiis, & in cap. Apoſtolica, & cap. ſequent. 56. diſtinctione, Blaſius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem 143. Gamæ, in principio, fol. 61. vbi ſcribit in hunc modum: Fallit tamen, ſi talis baſtardus eſſet notabilis, aut valdè honorata perſona, ex propriis meritis, & perſonâ; & ita dicit iudicatum Aluarus Valaſcus, vbi ſuprà. Et in effectu idem videtur probare nouiſſimè Andreas Fachin. controuerſ. iur. lib. 4. cap. 93. ad finem, iuxta diſtinctionem quam adducit, vt reſoluat, an contra ſpurium querela detur fratri: expendit autem Valaſcus pro hac ſententia, aut communis reſolutionis limitatione, nonnulla fundamenta, quæ augeri poſſunt ex fundamentis adductis in ſimili per Antonium Theſaurum dict. deciſione Pedemontana 126. num. 34. & 5. latiùs per Tiberium Decianum. in conſil. 31. ex num. 1. vſque ad num. 11. volum. 4.

Hæc ſciens, conſultóque prætermitto, nec ideò refero, quod in simili caſu, nempe in ſpurio hærede ſcripto, & proprio fratre teſtatoris præterito, qui ſpurius erat Tabellio, & officium Tabellionatus exercebat, item qui erat Clericus habens primam clericalem tonſuram, & quatuor minores Ordines, & Capellaniam, erátque adoleſcens bonis moribus præditus, optimæque vocis, exiſtimationis, & famæ, contrarium obſeruauit ipſe Decianus, ad quem nullus prædictorum aduertit, nec refert eum dict. conſil. 31. per totum, volum. 4. vbi adeò concludenter ſatisfacit omnibus, quæ pro Valaſco excogitari poſſunt, & ſuam ſententiam ſic eruditè tuetur, vt nihil vltrà desiderari poſſit, nec eo prælecto, vllo modo limitatio, aut declaratio Valaſci defendi: inter alia tamen, quæ conſiderauit ibidem, ex num. 25. cum ſeqq. vt reſponderet his, quæ ex num. 1. vſque ad num. 11. adduxerat pro contraria parte dicto num. 11. rectiſſimè adnotauit, in propoſito caſu ſtare regulam certam in iure, quòd frater præteritus, vel exhæredatus, poſſit querelare de inofficioſo teſtamento fratris, in quo inſtituta eſt turpis perſona, aut leui etiam maculâ notata, vt dicit text. in dict. l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento. Quanquam ergo conſtet, vt ipſe Author dicit num. 24. inſtitutum eſſe quantumcunque probum, honeſtum, & virtuoſum virum; non proptereà deſinit eſſe infamis, aut maculâ quacunque notatus, quoad infamiam facti; hæc enim tolli non poteſt niſi per expreſſam remiſſionem, ac indulgentiam Principis, nec tollitur ex eo, quòd ſpurius ſit probus, aut honeſtus, aut quibuſcunque virtutibus condecoratus, vt de ſe patet apertè, ſic, vt eo vel tantùm verbo ſubuertantur omninò & Valaſci rationes, & Antonij Theſauri, Blafiíque traditiones prædictæ, quæ verè repugnant communi Doctorum reſolutioni, de qua ſuprà, ex n. 46. cum ſeqq. & verbis text. in dict. l. fratres, ibi: Vel leuis notæ maculâ aſpergantur. Quis enim negauit, etiam omnibus qualitatibus prædictis in ſpurio concurrentibus, adhuc vel leuis ſaltem notæ maculam remanere: quod vel ſolum ſufficit, vt dicebamus ſuprà, num. 48. in id referentes Ioannem Vincentium Hondedeum in conſil. 47. volum. 2. qui num. 30. & 31. clarè videtur in hanc partem inclinare, ſed Deciani mentionem non facit, Prætis etiam de interpretatione vltim. volunt. lib. 5. dubitat. 1. num. 70. Naturalis verò filius, quòd hodie ſaltem attentis legibus huius Regni, turpis perſona non dicatur, cùm in nobilitate patris ſuccedat, & conſequenter quòd comprehendi non debeat ſub deciſione dict l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, rectè aduertit Blaſius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem 143. Gamæ, in verſiculo, & licèt aliqui dicant, qui tacuit Antonium Gomezium tom. 1. variarum, cap. 11. num. 38. in verſic. ſed hoc admitterem. Graſſum §. teſtamentum, quæſt. 46. num. 9. ſic ante ipſum dicentes.

CAPVT XX.

Repræſentatio vtrùm locum habeat in ſucceſſione Maioratus, in quo proximior vocatur, vel continuò admitti proximiores cauetur: vbi quæ hucuſque in propoſito ſcripſerunt alij, ſuo ordine, & diſtinctè recenſentur in vnum; Ludouici Molinæ, & aliorum ſententia meliùs quàm anteà erat, corroboratur; & nonnullis nouiter & verè ab Authore adnotatis, dilucida traditur, & vera ratio l. ſi libertus præterito, §. 1. ff. de bonis libertorum, ad quam, vt videbis Lector, cæteri hactenus Scribentes non ſic animaduertebant.

SVMMARIVM.

- 1 Olim inter antiquos Iuris Scriptores, ingentem fuiſſe, ancipitem, & ferè inextricabilem controuerſiam ſuper cauſa nepotis, & patrui, quoad inducendum, vel impediendum effectum repræſentationis in fideicommiſſis, & Maioratibus.
- 2 Tamen nepotis, cauſam aduersùs patruum, ferè apud omnes nationes, & gentes, quoad Maioratûs ſucceſſionem potiorem fuiſſe, provt remiſſiuè demonſtratur hoc num. vbi quamplures Authores recenſentur in vnum qui de præfata altercatione, longa, & diffuſa manu tractarunt.
- 3 Nepotis, & patrui controuerſiam quoad ſucceſſionem Maioratus, ſublatam ex deciſione quarundam legum huius Regni, maximè ex verbis l. 40 Tauri, ex quibus præcipuum huius Capitis dubium deſcendit, provt hoc num. adnotatur.
- 4 Repræſentatio vtrùm excluſa cenſeatur ex eo, quòd Maioratûs inſtitutor vocauerit proximiorem ad Maioratus ſucceſſionem, vel continuò admitti proximiores voluerit, & num. ſeqq.
- 5 Repræſentationem excluſam cenſeri in propoſito caſu, ex ſententia multorum, qui hoc num. præcitantur, ſed contrà defenditur infrà, ex num. 7.
- 6 Et eius ſententiæ fundamenta & rationes, item & ſolutiones earum adducuntur remiſſiuè, & de hac re Ioannes Guttierrez commendatur.
- 7 Repræſentationem excludere non videtur, qui ad ſucceſſionem Maioratus proximiores vocauit, nec aliud adiecit, ex quo voluntas excludendi repræſentationem deprehendi poſſit, ex ſententia quamplurium, quæ ab Authore probatur, & num. ſeqq.
- 8 Repræſentationis virtute, remotior iudicatur propinquior, & qui admittitur per repræſentationem, non dicitur corrumpere gradum, ſed potiùs gradum repræſentare.
- 9 Gloſſæ ſententiam in l. cùm ita, §. in fideicommiſſo, verbo, proximo, ff. de legatis 2. veram eſſe, & communiter receptam, quatenus repræſentationem admittit, quando ij, qui proximiori gradu procreati ſunt, ad fideicommiſſum vocantur.
- 10 Tiraquelli conſideratio in hac materia, nouiter expenditur, & probatur per Authorem.
- 11 Statuta ſtrictiſſimam interpretationem recipiunt, nec plus valent quàm ſonant.
- 12 Nihilominùs tamen, ſi ſtatutum ad ſucceſſionem aliquam proximiores vocauerit, non cenſetur repræſentationem excludere.
- 13 Maioratûs inſtitutor, et ſi ad ſucceſſionem proximiores vocauerit, dici non potest quòd excluſerit eum, qui per repræſentationem contendit admitti, quia talis potiùs videtur proximior eſſe, eo quòd ſi pater eius viueret, proximior eſſet, & reliquos excluderet, & ſic ipſe quoque proximior cenſendus eſt, & debet alios excludere, provt hoc num. & ſequent. latiùs probatur.
- 14 Repræſentans patrem, vel alium, in eius locum ſubintrat, & cum omnibus qualitatibus proximitatis, & & prælationis, quas ipſe pater habebat.
- 15 Subrogatum ſapit naturam eius in cuius locum ſubrogatur.
- 16 Et vtitur eiſdem iuribus, & priuilegiis, quæ habebat ille, in cuius locum ſubrogatur.
- 17 Patrem & filium eandem perſonam eſſe, & non videri deficere patrem, cùm ſupereſt filius ex illo, idque non modò ſecundùm fictionem, ſed nec etiam iuxta naturam.
- 18 Pater ſi primogenitus erat, aut primus in ſucceſſione, filius etiam iudicari debet primus, aut primogenitus in eadem ſucceſſione.
- 19 Nepos dicere poteſt ſe primogenitum, ſicut poterat, & poſſet dicere pater eius, ſi viueret; eo quia portio paterni corporis transfuſa fuit in procreationem filij, quæ portio licèt conuerſa in nouum hominem, propter nouam, & diuerſam animam, tamen negari non poteſt, quin remanſerit vera caro, & corpus patris.
- 20 Adducitur præcipuum motiuum l. 2. titulo 15. partita 2. in verſiculo; è aun mandaron que ſi el fijo mayor.
- 21 Text. in authent. de hæredibus ab inteſtato, §. reliquum, in verſiculo, huiuſmodi verò priuilegium, pro opinione relata ſuprà, num. 7. & probata num. ſeqq. optimè, ac verè ponderatus.
- 22 Fundamenta omnia, quæ communiter expendi ſolent contra ſententiam probatam ſuprà, ex num. 7. ceſſare omninò ex rationibus adductis numeris præced. Item ex his, quæ hoc num. & duobus ſeqq. adnotantur.
- 23 Interpretatio fieri non debet contra id, quod veriſimile eſt, aut magis communiter practicatur.
- 24 Proximitatem in ſucceſſione Maioratûs, reſpectu vltimi poſſeſſoris conſiderandam eſſe, ex veriori, & recepta magis ſententia.
- 25 Maioratûs inſtitutor, etſi ex verbis, & facultate l. 40. Tauri, vocare poſſit eos, qui reuera proximiores ſunt, & repræſentationem excludere; id tamen feciſſe credendum non est, ex eo dumtaxat, quòd dixerit ſic proximiores vocare, ne vno dumtaxat verbo, omnia iura repræſentationis, & legum huius Regni diſpoſitiones euertiſſe dicatur, nec ſe cum deciſione ipſarum legum conformare voluiſſe.
- 26 Expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt ex natura ipſius rei de qua agitur, nihil debet operari, neque immutare naturam illius rei, præſertim cùm verba expreſſa ſunt eo modo, quo inerant.
- 27 Repræſentationem in ſucceſſione Maioratus excluſam non cenſeri ex vocatione proximiorum, ineuitabiliter deduci ex l. 2. titulo 15. partita 2. & leg. 40. Tauri, inducendo eas leges provt hoc num. adnotatur.
- 28 Ad excludendam repræſentationem, vtrùm neceſſaria ſit expreſſa diſpoſitio, vel ſufficiat tacita ex coniecturis deducta, per totum num. vbi Did. Couar. Ludouic. Molin. & aliorum reſolutiones probantur, atque ex illis euidens, & concludens ratio deducitur pro ſententia, quæ defenditur ſuprà, ex num. 7. cum ſequent.
- 29 Voluntas incerta non attenditur, vt recedatur ab eo quod eſt certum.
- 30 L. ſi libertus præterito, §. 1. ff. de bonis libertorum, expenditur, fortius quàm adhuc inducitur, & Ludouici Molinæ ſolutionem defendi poſſe oſtenditur, provt hoc num. adnotatur, & vide infrà, num. 35. & ſeq. vbi noua traditur, & vera eiuſdem legis interpretatio.
- 31 Lege 12. tabularum, in ſucceſſione aui ab inteſtato, nepotem in locum patris præmortui ſuccedere, atque repræſentando eum, cum patruo ſimul ad ſucceſſionem aui vocari.
- 32 Idque in ſucceſſione aſcendentium tantùm admiſſum fuiſſe; nam agnati tranſuerſales ſecundùm gradus prærogatiuam vocabantur.
- 33 Nec filius repræſentabat gradum patris ſui prædefuncti.
- 34 Iuſtinianus verò in tranſuerſalibus primi gradus hoc emendauit, ſtatuítque, in ſucceſſione fratris defuncti admittendos ſimul cum patruo, hoc eſt cum fratre, alterius fratris filios ſuperſtites, ſed extra filios fratrum, repræſentationi locum non eſſe.
- 35 L. ſi libertus præterito, §. 1. ff. de bonis libertorum, verus, & proprius intellectus adducitur.
- 36 Rolandi traditio in propoſito d.l. ſi libertus præterito, §. 1. ff. de bonis libertorum, nouè confutatur per Authorem.
- 37 Iaſonis, & Riminaldi ſolutiones, in eodem propoſito reiiciuntur.

PRo huius Capitis expedita, atque abſoluta explicatione, conſtituendum erit in primis, olim inter antiquos Iuris Scriptores ingentem fuiſſe, ancipitem, & ferè inextricabilem controuerſiam ſuper cauſa nepotis & patrui, quoad inducendum, vel impediendum effectum repræſentationis in fideicommiſſis, & maioratibus: Tamen nepotis cauſam aduersùs patruum, ferè apud omnes nationes & gentes, quoad Maioratus ſucceſſionem potiorem fuiſſe, vt ſcribunt poſt alios Couar. practicarum quæſt. cap. 6. num. 6. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 2. & magis veram, & communem ſententiam profitentur innumeri, qui hac de re tractarunt latiſſimè, ac etiam vtriusque partis rationes, aut fundamenta congeſſerunt in vnum Rodericus Suarez, Tiraquellus, Gualdenſis, Didacus del Caſtillo, Antonius Gomezius, Antonius Gabriel, Burgos de Paz, Couar. Molina, Ioannes Guttierrez, & Velaſquez de Auendaño, quos refert nouiſſimè Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſt. 197. per totam, fol. 285. Bellon. Decianus, Burſatus, Menchaca, & alij, quos adducit Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 11. in principio. Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 60. lib. 1. Hieronymus Gabriel in conſ. 107. ex num. 5. lib. 1. Cephalus in conſ. 692. à num. 10. & in conſ. 694. à num. 3. lib. 5. Alexand. Trentacinq. de ſubſtitut. parte 4. c. 7. ex num. 57. cum ſequent. optimè Ioſeph. de Ruſticis in conſ. 2. impreſſo poſt tract. an, & quando liberi, per totum. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 10. num. 9. fol. 342. Hyppol. Riminald. in conſ. 283. per totum, lib. 3. & in conſ. 410. lib. 4. & in conſ. 544. num. 60. & pluribus ſeqq. lib. 5. & in conſ. 690. lib. 6. & in conſ. 781. lib. 7. vbi latiſſimè. Menochius lib. 4. præſumpt. 95. & in conſil. 95. lib. 1. & in conſil. 215. à num. 12. lib. 3. & in conſil. 452. à num. 32. lib. 5. Simon de Prætis, Ziletus, Caldas Pereira, Aluarus Valaſcus, Aluaradus, Burgos de Paz iunior, Sfortia Oddi, & Marcus Antonius Eugenius, quos congeſſit Additionator Gamæ in addit. ad deciſ. 59. in principio, & deciſ. 174. & 308. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæst. 11. num. 39. & ſequent. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 65. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 21. num. 16. fol. 186. & in conſ. 39. per totum, lib. 1. Matiençus, & Azeuedius, quos ſtatim commemorabo. Beretta in conſ. 134. Alex. Raudenſis de analogis lib. 1. cap. 15. n. 279. fol. 92. latius in reſponſo 4. per tot. & reſponſo 5. vol. 2. Ioan. Vincent. Honded. in conſ. 70. n. 19. lib. 1. latiùs in conſ. 63. per tot. lib. 2. Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 6. per totum, fol. 67. & ſeqq. Anton. Chiofius, in conſil. 7. per totum, lib. 1. Fachineus controuerſ. iuris, lib. 6. cap. 2.

Deinde, nepotis & patrui controuerſiam prædictam, quoad ſucceſſionem Maioratus ſublatam hodie ex deciſione quarundam legum huius Regni, maximè ex verbis l. 40. Tauri, quæ hodie eſt l. 5. tit. 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, provt in eiſdem legibus aduertunt Antonius Gomezius, Velaſquez de Auendaño, Matiençus, & Azeuedius, Couarr. practiarum, cap. 38. ex num. 6. cum ſeqq. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. ex num. 3. cum multis ſeqq. Guttierrez practicarum lib. 3. quæſt. 66. & 67. Additionator Gamæ in additione ad deciſ. 59. verſ. Quarta eſt, & ad deciſ. 174. in principio, & in fine, & ad deciſionem 308. in principio. Dubium tamen præcipuum huius capitis in eo conſiſtere, vtrùm ſcilicet quia dictæ leges Regiæ admittunt repræſentationem nepotis contra patruum, item & aliorum, Saluo en los caſos que el que conſtituyo, y ordeno el mayorazgo huuiere diſpueſto otra coſa, repræſentatio excluſa cenſeri debeat, cum is, qui Maioratum inſtituit, proximiorem vocauit, vel continuò admitti proximiores diſpoſuit? Et in hoc caſu repræſentationem excluſam videri ex vocatione proximiorum, in fideicommiſſis, & maioratibus loquentes, tenuerunt Pariſius, Antonius Gomezius, Gouarr. & Coſta, quos retulit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 8. num. 11. & vltra prædictos, quos tantùm Molina allegat, Angel. Alexand. Ancharanus, Chaſſaneus, & alij, quos adducit Velaſq. de Auendaño in l. 40. Tauri, gloſ. 10. num. 16. plures alios Tiraquellus de primogenitura, quæſt. 40. Menochius lib. 4. præſumpt. 95. num. 21. & vltra eos Riminald. ſenior in conſ. 233. Thomas Grammaticus deciſ. 1. num. 2. Socinus iunior in conſ. 126. num. 4. volum. 1. Caldas de nominatione emphyteutica, quæst. 17. n. 24. & dicunt communem opinionem, & ſequuntur eam Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 11. num. 9. Emmanu. Muſculus 2. tom. commun. fol. 192. num. 14. Antonius Theſarurus deciſ. Pedemontana 65. num. 1. & 2. Rolandus in conſ. 38. num. 33. lib. 1. Aluarus Valaſcus de iure emphyteutico, quæſt. 50. num. 36. & cum Couar. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 9. num. 10. Portius in conſ. 54. num. 23. & pluribus ſeqq. latiùs in conſ. 128. num. 8. & pluribus ſeqq. Anguiſſola in conſ. 80. in fine, lib. 6. Marſarius in ſuo epit. fideicommiſ. quæſt. 33. & in conſ. 3. Gaſpar Fabianus, qui ſic conſulendo obſeruauit apud Portium dict. conſ. 128. colum. 3. & cum aliis conſtanter tuetur, & in Maioratu loquitur Alexander Raudenſis in reſponſo 2. ex num. 45. vſque ad num. 62. volum. 1. & in reſponſo 30. num. 127. volum. 2. alij etiam, quos retulit Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 11. num. 100. & num. 101. fol. 252. Octauian. Cacher. in conſ. 72. num. 10. & in fideicommiſſis, contra Molinam hanc partem probauit Humada in l. 2. gloſ. 17. num. 10. tit. 15. partita 2. Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 9. num. 12. in fine, in verſic. & circa hoc eſt etiam ſciendum, vbi interminis dict. l. 40. Tauri, ſecurè probat, quòd in diſpoſitionibus, quæ proximioribus deferuntur, filius non intrat locum patris, nec habet locum deciſio dict. l. Regiæ Tauri: quod etiam cum Gama in deciſ. 308. conſtanter tuetur Additionator eius ibid. part. 2. fol. 31. colum. 2.

Prædicti Authores rationes, & fundamenta expendunt, quæ pro hac parte magis vrgent, & verè ad tria, vel quatuor principaliter reduci debent illa, vt mox dicemus. Inter alios tamen, ex Recentioribus latiùs ſcripſit, & huius partis rationibus, ex propoſito ſolutiones conſiderauit Ioannes Guttierrez practicarum lib. 3. quæſt. 67. per totam: idcircò videndus erit omninò; eo namque prælecto, omnibus reſponderi poterit, quæ contra aliam ſententiam excitari ſolent, maximè conſideratis his, quæ num. ſeqq. ſcribemus, ex quibus euidentius & alia dilui poterunt, quæ à Recentioribus adnotantur.

