Secundò, poſito quòd ſit Quota hæreditatis Legitima, vt defendunt permulti, quos ſequutus eſt Menchaca, videndus ex propoſito in locis relatis ſuprà, Fabius Turretus in conſ. 197. num. 101. vel diſtingui debeat, provt ex aliis diſtinguit Franciſcus Burſatus in conſil. 8. num. 10. lib. 1. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 36. n. 40. Tertium verò meliorationis ſit Quota bonorum ex Tello Ferdinandez in l. 17. Tauri, num. 15. & in l. 23. Tauri, num. 2. Matienzo in dict. l. 1. gloſ. 2. num. 3. Nihil vrget prædictum fundamentum, cùm, vtcunque res ſit, hæreditatis naturam tertium ſequatur, ſic, vt ad onera hæreditaria pro rata teneatur filius in Tertio melioratus, ex l. 21. Tauri, quæ hodie eſt l. 5. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Vnde retorqueri poteſt aduersùs ipſum fundamentum, quod ex dict. l. ſi quis ſeruum, §. fin. ff. de legatis 2. & aliis iuribus deducit D. Spino in ſpeculo testamentorum, gloſ. 18. de melioratione, num. 16. eo magis, quia negari non poteſt, quin Tertium bonorum ſit pars Legitimæ, vt ex aliis adnotauit Matienzus in l. 1. tit. 6. gloſ. 2. num. 1. lib. 5. nonæ compilationis. Vnde quemadmodum in tota Legitima filius vnicus grauari non poteſt aliquo modo; ita nec in parte, hoc eſt in tertio, niſi aliis filiis, aut deſcendentibus exiſtentibus, iuxta ordinem l. 18. & l. 27. Tauri. Et hactenus de his, ex quibus prima opinio amplectenda erit omninò, non ſolùm, quia communis eſt, iuxta ea, quæ ſcribunt Doctores communiter in cap. 1. de conſtitutionibus, Iaſon in authent. nouiſſima, num. 22. C. de inofficioſ. teſtamento. Alciatus regula 1. præſumpt. 51. Cotta in memorabilibus iuris, verbo, opinio communis, Pariſius in conſ. 65. num. 23. lib. 1. Auiles cap. 1. prætorum, gloſ. fiel, num. 15. & multis ſeqq. Robertus Maranta in diſput. 10. num. 38. & ſeqq. Corſetus in ſingulari 205. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 32. num. 71. lib. 1. Ioannes Guttierrez canonicarum lib. 2. cap. 19. num. 14. Sed etiam, quia melioribus, & fortioribus rationibus comprobatur; quo caſu debemus ſequi eam, vt ſcribunt Authores ſuprà relati. Sfortia Oddi in conſ. 98. num. 26. lib. 1. Fabius Turretus in conſil. 81. num. 78. Ex quibus Ioannis Parladorij obiectum contra communem ſententiam dict. cap. 7. num. 28. aduersùs ipſum non immeritò retorquetur, vtpote cùm ſententia communis, non ſolùm communior ſit apud Scriptores huius Regni, ſed etiam longè verior, & ſic neceſſariò tenenda. Curtius ſenior in conſ. 51. num. 22. verſ. & cum ſit. Nonius in conſ. 13. num. 20. & in conſ. 94. n. 11. Decianus in conſil. 54. num. 31. vol. 1. & alij relati ſuprà.

Nunc verò & ſecundo loco conſtituendum eſt, dubium eſſe circa duo, quæ hactenus, vt mea fert opinio, abſolutè explicata non ſunt ab alio, nec prætermitti poſſunt. Primum, ſi ponamus quòd melioratio Tertij fiat filio, quem pater vnicum habet, & poſteà naſcantur alij filij, vel nepotes viuo patre, an talis melioratio conualeſcat, quæ ex tertia bonorum portione facta eſt, ſiue quatenus ex natiuitate filiorum reuocari debeat. In qua quæſtione Ioannes Parladorius rerum quotidianarum, lib. 1. dict. cap. 7. num. 28. verſ. an verò, remittit ſe ad Gregorium Lopez, & alios, quos ibidem refert. Baetius verò de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 9. ex num. 14. vſque ad num. 20. mouet in terminis prædictam quæſtionem, & nonnulla adducit, ex quibus probari videtur, quòd prædicta melioratio, quamuis à principio inualida fuerit, quia nulli erant alij fratres, conualidari tamen debeat naſcentibus aliis fratribus; poſtmodùm verò nihil certum affirmat, ſed potiùs hac de re dubitat, ad dubitandúmque principaliter monetur ex reſolutione quorundam, quæ nec vera eſt, nec debuit illi dubitationis cauſam præbere, vtpote cùm contraria ſententia magis communiter probari ſoleat, vt ſtatim dicetur.

Secundum dubium eſt, an valeat melioratio Tertij vinculata, ſi quando pater eam fecit, plures filios habebat, aut nepotes ex filiis; tempore autem mortis, vnicus tantùm filius ſuperſit? Ad quam quæſtionem, ex his quæ num. præcedent. dixerat, infert in terminis Pelaez à Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. num. 39. verſ & per ea quæ dicta ſunt. Sed in ea nihil firmiter tradit.

Idcircò, quod attinet ad primum dubium, aduertendum eſt, dubitandi rationem in eo principaliter conſiſtere, primò, quòd filio, quem pater vnicum habebat, ab initio melioratio validè non potuit fieri, nec conueniebat illi, vt ſuperius probauimus: vnde tractu temporis, aliiſque filiis poſteà naſcentibus, videtur, quòd conualeſcere non potuerit, ex vulgata regula l. quod initio, ff. de regulis iuris, cap. non firmatur, eodem tit. lib. 6.

Secundò, quia donatio omnium bonorum, vel maioris partis eorum facta ab eo, qui liberos non habebat, reuocatur in totum ipſo iure, natiuitate filiorum poſteà natorum, l. ſi unquam, Cod. de reuocandis donationibus, l. 8. tit. 4. part. 5. Quarum materiam vltra Ripam, & Tiraquel. ibi. latiſſimè explicarunt Greg. Lopez in dict. l. 8. Couar. variarum, lib. 1. c. 19. Antonius Gomez, tom. 2. variarum, cap. 4. de donat. n. 11. Antonius Gabriel commun. concluſ. tit. de donat. concluſ. 2. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. c. 3. ex n. 37. & lib. 4. cap. 2. ex n. 81. Gratianus regula 150. Pater Molina de iuſtit. & iur. tom. 2. diſputat. 282. & 283. Cæuallos commun. contra commun. quæſt. 104. & 105. & 249. Iulius Clarus §. donatio, q. 22. Menochius de arbitrariis, lib. 2. centuria 2. caſu 133. Mieles de maioratu, part. 1. quæſt. 21. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 9. per totum. Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana, 121. Aluarus Valaſcus conſultat. 31. per totam. Natiuitas ergo filiorum, quæ donationis aliàs validæ: reuocationem inducit ex dictis legibus, videtur, quòd nullo modo poſſit, nec debeat operari, aut inducere confirmationem meliorationis aliàs inualidæ: ne id, quod reuocationem, aut ademptionem inducit, contrarium effectum dationis, aut conſirmationis operetur, l. legata inutiliter, ff. de adimendis legatis, l. cum tale, §. vltimo ff. de condit. & demonſt. Ex quibus adnotarunt Bart. & Doctores communiter, quòd inducta ad reſtrictionem, ſeu diminutionem augmentum operati non poſſunt, & plura in confirmationem adducunt Purpuratus in conſil. 164. num. 6. vol. 1. Pancirolus in conſil. 59. num. 45. Cephalus in conſil. 37. num. 47. in fine & num. 48. lib. 1. Decianus in conſil. 59. num. 4. vol. 2. Hyppol. Riminald. in conſ. 37. num. 6. & in conſ. 48. num. 27. lib. 1.

Tertiò, ex reſolutione quæſtionis, an ſcilicet, & qualiter reuocetur donatio facta à patre filio, quem vnicum habebat, ſi poſteà alios ſuſceperit liberos; in quo dubio de iure communi certum eſt, donationem dumtaxat reuocari quoad legitimam bonorum portionem filiis poſteà natis competentem, per textum in l. ſi totas, C. de inofficioſis donat. quam ita interpretantur communiter Doctores ibi, & cum infinitis Tiraquel. in dict. l. ſi vnquam, in verbo, libertis, num. 60. & ibidem Ripa q. 47. & ſequuntur Couar. Antonius Gomez. Baetius, & alij plures à me referendi infrà.

Sed de iure huius Regni maior dubitatio eſt ſi ponamus quòd pater, qui vnicum tantum filium legitimum habebat, donauit ei omnia bona ſua, vel magnam partem eorum, & poſteà nati ſunt alij filij legitimi, pro quæ parte reuocari debeat donatio, an in totum, vt omnia bona patris diuidi debeant æqualiter inter omnes filios donatoris, an verò quoad Legitimam tantum, quæ filiis natis competere debet, vt inde remanere debeat penes filium, cui facta fuit donatio, Tertium & Quintum bonorum, in quibus potuit vltra Legitimam meliorari per patrem attento iure Regio. Et Bernardos Diaz regula 213. fallentia 4. ſecurè tradit, prædictam donationem reuocari, aliorum filiorum natiuitate, quoad integram parentis ſubſtantiam, excepta dumtaxat quinta bonorum parte: non verò excipit prædictus Author tertiam bonorum portionem, imò illius etiam reſpectu, reuocari donationem affirmat, & ſequitur Gregorius Lopez in l. 8. tit. 4. partita 5. in verbo, à otro, in verſ. & quid ſi donatio facta iam nato. Et hanc opinionem veriorem eſſe teſtatur D. Petrus de Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio, num. 169. fol. 677.

Sed contrariam ſententiam, imo præfatam donationem ſimpliciter factam, reuocari quoad Legitimam filiis natis competentem, detractis tamen priùs Quinta, & tertia partibus, quarum reſpectu, non reuocatur donatio, tenent Caſtillo in l. 12. Tauri, verbo, ſiguiente, col. 5. Couarruuias, qui eruditè, vt ſolet, fundat, & defendit variar. lib. 1. cap. 19. num. 4. verſ. cæterùm ad inſtitutum, & ſequuntur Antonius Gomez, tom. 2. variarum. cap. 4. de donat. num. 11. verſ. & per conſequens hodie in noſtro regno. Baetius de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 9. num. 48. qui diſputat ex num. 32. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 81. Mieres de maioratu, 1. part. quæst.. 21. num. 10. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 9. ex num. 14. vſque ad num. 17. vbi dicit, quòd hæc opinio tenenda eſt abſque dubio. Pro qua (vt alia ſciens conſultóque prætermittam) illud fortiſſimè vrget, quòd ex communi Doctrinam ſententia, donatio facta filio, dumtaxat reuocatur, aliis filiis poſtea natis, quoad eam partem, quæ: ex legis diſpoſitione filiis natis debetur, inuitis etiam parentibus, vt multorum allegatione comprobat Baetius dict. cap. 9. num. 33. Sed ſic eſt, quòd iure Regio validè poteſt pater vni ex filiis, cui voluerit, tertiam bonorum partem donare; ergo ſi in vita dederit eam filio vnico, quem habebat ſimul cum aliis bonis, minimè conqueri poterunt filij poſteà nati, aut prætextu donationis aliquid poſtulare, vt Ioan. Guttierrez vbi ſuprà, dict. cap. 9. num. 15. in fine, rectè aduertit, & ante eum Couar. variarum lib. 1. dict. cap. 19. num. 4. vbi in verſic. non obſtat prima ratio, vſque ad verſiculum, in donatione facta Eccleſiæ, contrariæ: partis fundamentis optimè ſatisfacit, vt ſic ſecunda hæc opinio, & verior ſit, & magis communis, & in praxi omninò obſeruanda.

Ex ea autem ad primum dubium regrediens, quod propoſitum fuit ſuprà, num. 36. velut neceſſariò deducitur, quòd cùm inter plures filios, Tertium bonorum non ſit Legitima præciſa, ſed voluntaria, vt ſuprà diximus, & aliis relatis annotauit Ioannes Guttierrez, de iuramento confirmatorio, cap. 9. num. 16. quoad illud non reuocabitur melioratio vnico filio facta, ſed potiùs aliorum filiorum natiuitate confirmabitur. Ad quod dicendum ſequentibus principaliter moueor rationibus.

In primis, quia prædicta melioratio, licèt à principio ſubſiſtere non potuerit, vt ſuprà probauimus, confirmatur tamen ex cauſa de nouo ſuperuenienti, hoc eſt, natiuitate aliorum filiorum: quo caſu non procedit regula dict. l. quod initio, cum ſimilibus, ff. de regulis iur. vt argumento l. per fundum, ff. de ſeruitutibus ruſticorum prædiorum, & aliorum iurium, obſeruant Decius num. 9. & 10. & Cagnolus num. 1. in eadem l. quod initio. Dinus in regula, non firmatur, de regulis iuris, lib. 6. num. 10. in illis verbis: In tertio caſu, quando ceſſat conſa impediens, & ſuperuenit confirmans, tunc regula locum non habet, &c. Et ſic non eſt ſolus temporis tractus, qui inducit conualidationem meliorationis vnico filio factæ à principio, ſed alia accidentia confirmant illam, iuxta ea, quæ ſcribit Cagnolus in dict. l. quod inito, num. 6. & tempus ſolum licèt non ſit modus tollendæ, aut inducendæ obligationis, l. obligationum. fere, §. placet, ff. de obligat. & actionibus l. nemo poteſt, ff. de legatis 1. cum aliis tamen adminiculis, vtrumque poteſt operari ex his, quæ ſcribunt Doctores in l. qui in aliena, §. ſed ſi non adierit, ff. de acquirenda hæreditate, in l. ſi filius, C. de petitione hæreditatis, & in l. cum de in rem verſo, ff. de vſuris. Baldus in conſ. 257. lib. 2. Paulus in conſ. 423. col. 2. lib. 2. Couarruuias in regula, poſſeſſor, de regulis iuris, lib. 6. 2. part. §. 5. num. 2. Menochius lib. 3. præſumptione 131. per totam.

Vnde & iudicium, quod à principio erat nullum, ex iure ſuperuenienti confirmatur, l. ſi rem alienam, §. fin. ff. de pignoratitia actione, & ſuperuenientia dominij confirmat ius pignoris, & hypothecæ ab initio inutiliter conſtitutum in re aliena, argumento l. ſi Titio, & eorum, quæ ibi notarunt Doctores, ff. de pignoribus: & ſic ſimiliter ſuperuenientia liberorum confirmauit meliorationem anteà factam, cùm deueniat ad caſum, à quo incipere potuiſſet.

Secundò facit, quia cùm melioratio fieri poſſit vnico filio ſub conditione, ſi alij naſcantur, collata diſpoſitione in tempus habile, argumento l. in tempus, ff. de hæredibus inſtituendis: quam multis exornant Coſta in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, 2. part. num. 172. ff. de liberis & poſthumis. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 7. ex num. 39. cum ſeqq. Mieres de maioratu, part. 1. quæſt. 2. à princ. & ſimpliciter facta valebit, ſic, vt in cum caſum intelligi debeat facta, quo de iure fieri poſſet, l. Galius, §. quidam rectè, ff. de liberis & poſthumis, vbi Alexander num. 3. & 4. iaſon num. 5. & 6. Marianus Socinus num. 6. adnotarunt ex illo textu, quòd diſpoſitio teſtatoris ſimpliciter facta, intelligitur facta eo caſu, & modo, quo de iure fieri poteſt, vt valeat, per textum in l. dotis fructus, cum l. ſequenti, vbi Gloſſa ff. de iure dotium, l. iure militari, ff. de militari teſtamento, l. generaliter, in princ. C. de inſtitut. & ſubſtit. Menochius lib. 6. præſumpt. 4. num. 12.

Tertiò & vltimò facit, quia per natiuitatem filiorum donatio reuocatur ex dict. l. ſi vnquam, propter defectum voluntatis, ſiue quia ex tacita, atque præſumpta mente donantis præſumitur habere tacitam conditionem, ſi liberi non naſcantur, quia veriſimile eſt, quòd ſi donans de eis cogitaſſet, talem donationem non feciſſet, cùm nemo videatur extraneos ſuæ poſteritati, & ſucceſſioni præferre, ex communi Doctorum ſententia ibi, de quæ teſtantur Antonius Gomezius tom. 2. variarum, cap. 4. de donatione, num. 11. in princ. Ioannes Guttierr. de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 9. num. 1. Vnde inferre ſolent Doctores, quòd ſi donans tempore donationis huiuſmodi de liberis cogitaſſet, & adhuc donationem feciſſet, non reuocaretur donatio, liberis poſteà ſuſceptis; ac proinde ceſſaret diſpoſitio dict. l. ſi vnquam: quod docuit Bartolus in l. Titia, §. Imperator, ff. de legatis 2. num. 7. & 8. & ſequuntur Socinus in conſil. 53. col. 3. vol. 4. Bernardus Diaz regula 213. in 8. fallentia. Menchaca controuerſiarum vſufrequentium, lib. 1. cap. 10. num. 39. Et quamuis generaliter acceptum procedere non poſſit, quippe cùm pater expreſſa voluntate non poſſit præiudicare Legitimæ filiorum, nec renunciare diſpoſitioni dict. l. ſi vnquam, fauore filiorum introductæ: & ſic multò minùs poſſit tacita, aut præſumpta voluntate, eiſdem præiudicium inferre in Legitima, vt cum iudicio aduertit Gregorius Lopez in dict. l. 8. partitæ, & contra Bernardum Diaz, latiùs defendit Ioannes Guttierr. dict. cap. 9. num. 3. & tribus ſeqq. Barboſa 1. part. l. 2. ff. ſoluto matrimonio, num. 166. admitti tamen poteſt quoad hoc, vt reuocatio non fiat in eo, quod excedit Legitimam filiorum poſteà natorum, cùm donator de liberis cogitauit: idque euidenti, & clara ratione; nam in hoc caſu ceſſat ratio, propter quam in totum donatio reuocari iubetur, liberis poſteà natis: quæ ſanè ratio colligebatur ex præſumpta voluntate donatoris, qui minimè donaret, ſi de liberi & cogitaſſet; vnde ſi tempore donationis, de futuris liberis cogitet, & adhuc donationem faciat, creditur eis velle præiudicare in quantum poteſt, quamuis in legitima non poſſit: quod licèt non ita diſtinctè explicauerit, præſentire videtur Ioannes Guttierrez dicta. cap. 9. num. 6. in fine, vbi concludit, non poſſe patrem cogitantem etiam de liberis tempore donationis, præiudicare liberis poſteà naſcituris ſaltem in Legitima, quæſi ſentiens aliud dici poſſe in eo, quod excedit Legitimam; & in idem pungir Cæuallos commun. contra commun. quæſt. 105. in fine, dum firmat, renunciationem validam eſſe reſpectu renunciantis, non verò reſpectu filiorum, qui aduersùs renunciationem venire poſſunt. Barboſa etiam 1. part. dict. l. 2. ff. ſoluto matrimonio, num. 169. qui tamen in dubio non immeritò tentauit contrarium: vnde ſit, vt cùm in caſu propoſito ſuprà, ex n. 36. pater qui fecit meliorationem filio vnico, & in ea appoſuit grauamina, aut ſubſtitutiones, neceſſariò cogitet de aliis filiis, aut descendentibus, in quorum fauorem debuit illa apponere, neceſſariò etiam, & conſequenter filiorum natiuitas non debeat reuocare meliorationem Tertij, in quo non dicuntur filij lædi in ſua Legitima, ſed potiùs confirmauit ipſam meliorationem.

Ex his diluitur aperte ſecundum fundamentum ex d. l. ſi vnquam, & d.l. legata inutiliter, deductum ſuprà, quia quod attinet ad Tertium, natiuitas filiorum ademptionem non operatur, aliudque eſt, donationem reuocari ex conſtitutione dict l. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus: quo caſu donatio extraneo facta reuocatur omninò; aliud verò reuocari ex titulo inofficioſæ donationis, quo caſu dumtaxat reſcinditur donatio quoad legitimam portionem filiis competentem, vt ex communi tradiderunt Couar. variarum, lib. 1. dict. cap. 19. n. 12. Baetius de non meliorandis dotis ratione filiabus, c. 9. num. 33. Antonius Gomezius tom. 2. variarum, dict. cap. 4. de donatione, num. 11. in princ. Remanet igitur concluſio firma, vt nec in fauorem deſcendentium nondum exiſtentium, filius vnicus grauari poſſit, quoad tertiam bonorum portionem, ſicut nec quoad Legitimam, quòd tamen melioratio conualidetur, ſi viuo patre alij filij, aut nepotes naſcantur, cùm res deueniat ad caſum, à quo incipere potuiſſet ex dict. l. 18. & l. 27. Tauri.

Quoad ſecundum verò dubium, in quo Pelaez à Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 6. num. 39. nihil certum auſus eſt affirmare, ſecurè dici poteſt, quòd ſi plures ſint filij, aut nepotes tempore factæ meliorationis; tempore autem mortis, vnicus tantum ſuperſit, melioratio non valeat, & conſequenter grauamina ab ea reiici valeant: ad quod dicendum, ea principaliter moueor ratione, quòd diſpoſitio, antequam plenum effectum ſortita ſit, ad caſum deuenit, à quo incipere non potuiſſet, ob idque corruere debet, l. pluribus, §. et ſi placeat, ff. de verborum obligationibus, iunctis his, quæ ad eius explicationem diſtinguens adnotauit Bartolus ibidem, num. 2, &num. 4. & Caſtrenſis num. 1. idem Caſtrenſis in l. vt pomum, §. finali, num. 2. ff. de ſeruitutibus. Quòd autem diſpoſitio nondum effectum plenum ſortita ſit, ad oculum patet; nam ad ineundam æſtimationem Legitimæ filiorum, conſideratur tempus mortis illius, de cuius bonis Legitima debetur, l. cùm quæritur, C. de inofficioſo teſtamento, l. cum quo de peculio, §. finali, ff. ad legem Falcidiam, l. etiam, §. finali, ff. de bonis libertorum. Idque in alio caſu cum iudicio aduertit Baetius de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 9. num. 19. cùm ergo tempore mortis, vnicus tantùm filius reperiatur, omnia bona patris ei debentur iure Legitimæ, excepto Quinto bonorum, vt ſæpe diximus, & conſequenter conuenire non poteſt illi melioratio, nec ſuſtineri grauamen appoſitum in Tertio; quod aliis filiis non exiſtentibus, eſt etiam Legitima, vt latiſſimè probatum eſt ſuprà.

Vnde apparet, negari non poſſè, quin errore manifeſto lapſi ſint nonnulli contendentes, valere prædictam meliorationem vinculatam, eo moti dumtaxat fundamento, vt refert Mieres loco relato ſuprà; quòd quando effectus cauſæ eſt iam conſummatus, & in eſſe deductus, & perfectus, cauſa ceſſante, non debet ceſſare effectus, l. vltima, ff. vnde liberi, l. inter ſtipulantem, §. ſacram, ff. de verborum oblig. & ex Tiraq. & aliis latè comprobat Mieres ipſe dict. quæſt. 6. num. 38. & 40. fatemur enim, verum eſſe, quòd actus ſemel perfectus, atque conſummatus non vitietur, etiamſi deueniat ad caſum, à quo incipere non potuiſſet, per textum in dict. l. pluribus, §. et ſi placeat, ff. de verborum oblig. l. via, §. quæcunque, ff. de ſeruitutibus vrbanorum prædiorum, l. non eſt nonum. ff. de regulis iuris, l. vt pomum, §. 1. ff. de ſeruitutibus. Secus tamen, ſi perfectus, aut conſummatus non fuit, ex eiſdem iuribus, vbi ſic declarant Doctores communiter, Tiraquel. in tract. Ceſſante cauſa, limitat. 2. num. 15. & limitat. 12. ex num. 1. cum ſeq. Duarenus in l. legitima, ff. de pactis. Mainerius in l. quoties, §. 1. n. 3. ff. de regulis iur. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 10. num. 12. Negamus tamen prædictum actum meliorationis conſummatum fuiſſe, aut plenum effectum ſortiri potuiſſe, vſque ad mortem patris meliorantis, quæ ſpectari debuit ob rationem prædictam, ob quam non poterit ampliùs hac de re dubitari; & in effectu, ſic etiam videtur tenere, atque in fortioribus terminis Lara in §. item reſcriptum, l. ſi quis à liberis, n. 63. quem vide ex num. 61.

CAPVT XIV.

Subſtitutio pupillaris, an ex rigore iuris, vel ex humanitate, aut gratia fuerit introducta? non extraordinaria, vulgata potiùs, & in materia ſubſtitutionum agitata quæſtio, ſed ab Authore luculentiùs forſan, & diſtinctè magis, quàm anteà erat, nunc explicata: ibidem adnotata nonnulla ad quæ alij non ſic animaduertunt, ac denique ſubſtitutio pupillaris, an patris, vel filij teſtamentum, ſiue an duo teſtamenta dicantur, vel vnum? optimè, & breuiter declaratum.

SVMMARIVM.

- 1 Subſtitutio pupillaris, an ex rigore iuris, vel ex humanitate, aut gratia fuerit introducta, & num. ſeq. per totum caput.
- 2 Subſtitutionem pupillarem iure ſingulari receptam fuiſſe contra iuris regulas, idque propter vtilitatem pupilli, ex ſententia multorum.
- 3 Quorum fundamenta omnia reduci debent ex ſententia Authoris ad ea, quæ hoc numero recenſentur.
- 4 Subſtitutionem pupillarem ex rigore iuris introductam fuiſſe, non ex gratia, vel ex humanitate; ex ſententia Bartoli, quæ ab Authore defenditur, & num. ſeq. vbi & leges, & rationes concludentes pro hac parte expenduntur.
- 5 Subſtitutio pupillaris, patris, an filij teſtamentum dicatur? Item an duo teſtamenta videantur, vnúmve tantùm? vbi vera reſolutio traditur, Bartolìque, Connani, & Baconij declarationes in propoſito recipiuntur.
- 6 Primum, ſecundum, & tertium fundamentum, quæ pro ſententia Iaſonis vrgere videbantur, diſſoluuntur.
- 7 Iaſonis, & ſequacium fundamentum aliud diluitur, & ibidem, in propoſito noua, & vera ratio redditur ab Authore.
- 8 Politi rationi contra Bartolum nouiter, & verè ſatisfactum.
- 9 Huius capitis diſceptationem dilucidè, & diſtinctè magis quàm antea erat, ab Authore explicatam.

PRo expedita, abſolutáque huius Capitis explicatione, conſtituendum erit in primis, dubium eſſe non ſatis diſtinctè, vt arbitror, à Recentioribus explicatum, vtrùm, inquam, ſubſtitutio pupillaris ex rigore iuris, vel ex humanitate, aut gratia fuerit introducta? Ec ſanè Iaſon in l. 2. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. num. 1. & 2. Albericus in rubrica, eiuſdem tituli, num. 24. idem Iaſon in l. 3. num. 47. ff. de legatis 1. & in l. cùm quid, 2. lectura, num. 9. ff. ſi certum petatur. Corraſius in l. ſi in teſtamento, num. 3. C. de impuberum. Marianus Socinus in dict. l. 2. ff. de vulgari & pup. ſubſitut. in ea opinione ſunt, vt exiſtiment, ſubſtitutionem pupillarem iure ſingulari receptam fuiſſe contra iuris regulas, idque propter vtilitatem pupillorum: quam ſententiam ex Recentioribus probarunt etiam Lancelotus Politus in tractatu de ſubſtitut. de pupillari, num. 7. Michaël Graſſus receptarum ſentent. §. ſubſtitutio, quæſt. 18. in fine. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 14. num. 4. Coſtanus quæſt. iuris, cap. 6. num. 13. Petrus Gregorius in Syntagmate iuris, lib. 42. cap. 17. num. 1. & 2. & nullo ex his relato, Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, part. 2. quæſt. 1. num. 7. Horum, & aliorum quorumcunque fundamenta, ad ſequentia reduci debere exiſtimo.

In primis, ius ſingulare videri eſſe, quoniam pater pro alio, pro filio videlicet, teſtatur, & tamen tali teſtandi modo ius commune reſiſtere videbatur, quippe cùm teſtamentum ſic conditum, non ſit noſtræ voluntatis, hoc eſt filij, ſed alterius, hoc eſt patris ſententia, quod ius noſtrum non patitur, l. 1. ff. de teſtamentis, nec quis ab alio rogari poteſt, vt ſibi alium hæredem faciat, l. filiusfamilias, §. vt quis, ff. de legatis 1. l. ex facto, ff. ad Trebellianum.

Deinde, quia veteres ſatis conſtanter decreuerunt, teſtamentorum iura ipſa per ſe firma eſſe oportere, non ex alieno arbitrio pendere, l. illa inſtitutio, 32. ff. de hæredibus inſtituendis, l. nonnunquam, 52. ff. de condit. & demonſtrat. Vnde, nec à voluntate patris pendere poterat factio huiuſmodi teſtamenti, ſi iuris communis regulas ſequeremur.

Prætereà, quia de rebus ſuis debet quis, non de alienis teſtari, l. verbis legis, 120. ff. de verborum ſignificatione, l. conficiuntur, §. ſi poſt, ff. de iure codicillorum, l. lex Cornelia, in fine, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. authent. ingreſſi, C. de ſacroſancti Eccleſiis. Negari tamen non poteſt, quin hæreditas filij ſit cum hæreditate patris, & quòd de bonis etiam filij pater ipſe teſtetur, ac eos à ſucceſſione pupilli excludat, quos pupillus ipſe excludere non poſſet, faciátque pupillum teſtatum decedere, qui per ętatem teſtari non poteſt: quo modo argumentantur Petrus Gregorius, & Alexander Trentacinquius locis relatis ſuprà.

Denique, nam exemplaris ſubſtitutio, certum eſt, quòd ex humanitate inuenta ſit, & dicunt iura, quòd ad exemplum Pupillaris fuit illa introducta; ergo & Pupillaris ex humanitate inuenta fuit: ſic argumentatur Politus de pupillari, dict. num. 7.

Sed contrariam ſententiam, imò ſubſtitutionem Pupillarem ex rigore iuris introductam fuiſſe, non ex gratia, vel ex humanitate, rectiùs docuit Bartolus in l. humanitatis, num. 5. C. de impuberum, & in l. ex facto, n. 11. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. quem ſequuntur Ripa in l. 2. num. 12. ff. eodem titulo, Lancelotus Galiaula in l. Centurio, eiuſdem tituli, num. 175. Alciatus in Rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. num. 21. & nouiſſimè defendunt Doctor Spino in ſpeculo, gloſſa 23. num. 4. Antonius Pichardus in rubrica, Inſtitut. de pupillari ſubſtit. num. 15. & 16. qui duo tacent, ſilentióve prætermittunt Connanum: & Baconium in locis referendis infrà. Sed ab ipſis acceperunt nonnulla, quæ in propoſito adnotarunt ibidem: deinde Pichardus idem vt ſuprà, num. 13. & 14. nonnulla in confirmationem huius partis adducit, quæ vere nihil concludunt; ſic enim militant, ſi ex humanitate, aut gratia introducta fuiſſet ſubſtitutio pupillaris, quàm ſi ex rigore iuris eſſet introducta: ea verò quæ tradit ipſe ibidem, dict. num. 15. & 16. non etiam concludenter probant ſententiam Bartoli, ſed pro illa ſanè ponderari poteſt textus, quem cæteri omittunt, in l. Centurio, ff. de vulgi & pup. ſubstitut. in illis verbis: Iure communi capiet. Quæ non mediocriter vrgent: deinde & vera, atque concludens ratio, quòd ſubſtitutio pupillaris, licèt teſtamentum filij impuberis dicatur, in l. 2. in princ. & in §. interdum, ff. de vulgari & pup. ſubſtitut. tamen id eſt impropriè & fictè, vt in §. igitur, Inſtitut. de pupillari ſubſtitut. vbi textus inquit, Quodammodo. Verè enim, & propriè teſtamentum patris eſt, quamuis duæ ſint hæreditates, l. patris, & filij l. 2. §. prius, verſ. constat, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. & hoc reſpectu, teſtamentum filij appellatur, quia eius hæreditas in eo verſatur, ſed non proprie; id quod patet apertè, nam cùm in ſubſtitutione pupillari nulla pupilli voluntas adſit, ſequitur euidenter, quòd pupilli teſtamentum, verè, aut propriè dici non poſſit: id quod optimè aſſequutus fuit idem Bartolus in dict. l. patris & filij, num. 2. Quo loco in propoſito dubio, an ſcilicet patris, & filij ſint duo teſtamenta, vel vnum latiùs diſtinguit; in effectu tamen apertè reſoluit, quòd ſi perſonam teſtantis conſideremus, negari non poteſt, quin vnum dumtaxat ſit teſtamentum, quia vnus & idem facit vtrumque teſtamentum; reſpectu verò hæreditatum, duo teſtamenta dici poſſe, vt ibi latius oſtendit: idem etiam eruditè, vt ſolet, probauit Franciſcus Connanus Commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 8. num. 4. fol. 799. vbi dicit, quòd in pupillari ſubſtitutione, patris teſtantis attenditur perſona, non pupilli, quoniam vtriuſque vnum & idem eſt teſtamentum, ſic tamen, vt patris eſſe dicatur, non impuberis, & totum rei patris ſit, cuius pars quædam, & acceſſio eſt pupillaris, vt ius huius, & authoritas ab illo pendeat. At quia duæ ſunt, & diuerſæ; hæreditates, patris & filij teſtamenta dicuntur, & procedit diſpoſitio l. ſi is qui ex bonis, ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. Denique in eandem ſententiam tendit Baconij declaratio in hac materia. Is enim declarationum iuris lib. 4. declarat. 73. num. 6. ad explicationem text. in dict. §. igitur, inſtitut. de pupillari ſubſtitut. quatuor cauſas conſiderandas putauit, videlicet efficientem, formalem, materialem, & finalem. Si ad cauſam Efficientem & Formalem reſpicias, dicito vnum eſſe teſtamentum patris, & filij, cùm vna ſit cauſa efficiens, qui eſt ipſe teſtator, ideſt ipſe pater; vna etiam forma, cùm vna patris & filij teſtamenti ſit forma. Si ad Materiam reſpicias, duo dicenda ſunt teſtamenta, quippe cùm duæ ſint hæreditates, altera patris, altera filij, idémque reſpectu finis, cùm duo ſint fines: per teſtamentum enim patris, ipſimet patri; per pupilli teſtamentum, ipſi ſucceditur. Licèt ergo diuerſis reſpectibus, interdum patris, interdum filij teſtamentum dicatur pupillaris ſubſtitutio, re tamen vera patris teſtamentum eſt; ipſe enim tantùm teſtatur, non filius. Quod etiam in effectu voluit Ioannes Oinotom. ad titulum institut. de pupil. ſubſtitut. de compendioſa ſubſtit. num. 14.

Quo vel ſolo verbo, primum & ſecundum fundamentum diluitur, quod pro contraria parte adducebamus ſuprà, quia teſtamentum hoc ex nullo alio, quàm patris teſtantis pendet arbitrio. Item eiuſdem patris, cuius verè teſtamentum eſt, ſententia dicitur pupillaris ſubſtitutio, & ab eius voluntate pendere; quapropter ex rigore iuris, matrem, & alios ſucceſſores ab inteſtato excludit, etiam à Legitima, l. Papinianus, §. ſed nec impuberis, ff. de inofficioſo teſtamento, quoniam illis nullum pietatis officium debet, vt eis Legitimam reſeruare teneatur; quippe cùm reſpectu eius, qui verè teſtamentum facit, Legitima aliquæ non debeatur: vnde ceſſat argumentum contra Bartolum, ex dict. §. ſed nec impuberis, deductum, quo præcipuè mouebatur Trentacinquius de ſubstitutionibus, part. 2. quæſt. 1. n. 7.

