Quartò limitatur, inſtrumentum, inquam, non probare, quando ſuſpicio falſitatis oritur ex vitio latenti, aut viſibili ipſius inſtrumenti; tunc enim ſola ſuſpicio falſitatis habetur pro falſitate, ne inſtrumento fides detur, vt tradit Decius in conſ. 448. num. 28. & in conſ. 602. num. 7. Grammaticus in conſil. 30. col. 1. & cum multis probat Maſcardus de probationibus, tomo 2. concluſ. 739. num. 5. 6. & 7. & concluſ. 740. num. 4. & vltra eum, idem probarunt Burſatus in conſil. 311. num. 89. & ſeqq. lib. 3. Sfortia Oddi in conſil. 78. numer. 38. & 39. lib. 1. vbi tradit exempla vitij latentis, aut viſibilis; & ſuperiorem doctrinam cum aliis vtiliter declarat ibidem, num. 40. Primò, vt non procedat, cùm ſuſpiciones eſſent leues & fragiles.

Secundò, cùm adeſſent probationes in contrarium, ex quibus inſtrumentum ipſum coadiuuetur, quod coadiuuari poteſt teſtibus inſtrumentariis, & ſcripturis aliis.

Tertiò, quando ſi non probationes liquidæ, tamen præſumptiones validiores adſint pro inſtrumento, quàm ſint ſuſpiciones, quæ contra inſtrumentum allegantur: quod etiam probauit, & multos ſic tenentes retulit Burſatus in conſ. 311. num. 78. lib. 3.

Quartò, quando accedit bona fama, & opinio Notarij, quæ eſt ſufficiens præſumptio etiam ſola ad tollendas plures alias ſuſpiciones, quæ in contrarium occurrerent, vt eleganter probauit Baldus in conſil. 464. lib. 4. Burſatus vbi ſuprà, num. 93. verſic. reſpondeo quartò, & alij, quos retulit Sfortia d. conſ. 78. num. 45. & 46.

Quintò & principaliter limitatur, vt inſtrumentum non probet, decem caſibus conſideratis poſt alios Authores ibi relatos, & in vnum congeſtos per Menochium de arbitrariis, lib. 2. caſu 187. ex numer. 34. vſque ad num. 49. vbi multa adducit, ex quibus inſtrumenti falſitas, præſumptiòve, aut ſuſpicio falſitatis inſtrumenti arguitur, quæ etiam adducit, & præfationes quaſdam generales facit, quæ inducunt iuſtam ſuſpicionem falſitatis, Maſcardus de probationibus, tomo 2. concluſione 740. per totam, his iunge Petrum Surdum in conſil. 173. per totum, lib. 2. Hyppol. Riminald. in conſilio 30. ex num. 38. lib. 1. & in conſil. 260. ex num. 27. cum ſeqq. lib. 3. & in conſil. 554. per totum, lib. 5. vbi optimè Tiberium Decianum. in conſil. 99. num. 15. 17. 18. 19. & 24. vol. 2. Petrum Gregorium in ſyntagmate iuris, lib. 4. cap. 14. per totum, quibus in locis ex profeſſo tractant, qualiter, & quando, aut quibus ex cauſis inſtrumenti falſitas, aut falſitatis eiuſdem ſuſpicio arguatur.

Nunc verò tertio loco, & principaliter, vt alia permulta ſciens, conſultóque prætermittam, conſtituendum eſt, quod ex præcitatis Authoribus etiam colligitur inſtrumenti falſitatem, vel quod deeſt in inſtrumento, probari poſſe per teſtes, per textum in cap. tertio loco, de probationibus, c. cum Ioannes, de fide inſtumentorum, vbi Doctores omnes communiter, Speculator in titulo de probationibus, §. videndum reſtat, num. 25. Maſcardus de probationibus tomo 2. concluſ. 741. Id tamen dupliciter contingere poteſt, ſi teſtes, vel inſtrumentarij, vel ex non deſcriptis contradicant inſtrumento, aut aliquo modo illud impugnent; quod plenè probarunt quamplures, quorum ſtatim mentionem faciam: ij omnes vnanimiter dubitare ſolent, quot teſtibus inſtrumentum publicum reprobari poſſit, & cuius qualitatis, & conditionis eſſe debeant teſtes, cum inſtrumentum publicum impugnare, aut ſubuertere intendunt, & qualiter deponere debeant; & poſt ordinarios tractarunt adeò plenè, & diſtinctè, vt coactus fuerim huiuſce rei diſceptationem aut diſputationem prætermittere: inter alios tamen latè, & vtiliter ſcripſerunt Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 105. per totum, & lib. 1. præſumptione. 99. num. 2. & ſeqq. & lib. 3. præſumpt. 141. vbi vide omninò. Decius in conſ. 101. Socinus in conſ. 28. col. 1. & in conſ. 98. col. 1. vol. 3. Craueta in conſ. 56. per totum, & in conſ. 75. num. 8. & num. 20. 29. & 34. Alexander in conſ. 43. Viſis, col. 3. cum ſeqq. vol. 4. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 139. ex num. 2. cum ſeqq. & numer. 16. vſque ad num. 21. lib. 1. & in conſ. 324. ex num. 4. cum ſeqq. lib. 2. Maſcardus de probationibus tom. 2. concl. 919. per totam. Simon de Prætis in conſ. 106. num. 29. & ſeqq. & in conſ. 135. num. 20. Hieronymus Cardinalis Albanus in addit. ad Bartol. in l. 1. §. ſi quis neget, per totum, ff. quemadmodum testamenta aperiantur, Fuluius Pacianus de probationibus, lib. 1. cap. 40. num. 30. & cap. 48. numer. 10. & cap. 66. num. 46. & ſequentibus, & ex noſtris multis additis ex iure communi, & Regio, optimè explicant Couarruuias practicarum cap. 19. numer. 9. & cap. 20. numer. 6. & variarum reſolutionum. libro 2. cap. numer, 11. & 12. quo vel ſolo Authore lecto, vera prædicti dubij reſolutio deduci poteſt. Menchaca de ſucceſſionum reſolutione lib. 1. §. 7. num. 29. & num. 33. & 34. & §. 17. per totum, vbi vide omninò, Villalobos in antinomia iuris ciuil. ac regul. litera I, ex num. 15. vſque ad num. 21. folio mihi 27. D. Paz in praxi in initio, annotatione vlt. de Tabellione, num. 33. 34. & 35. & 1. part. 1. tom. 8. tempore, num. 7. & ſeqq. Azeuedius in l. 13. tit. 25. ex num. 35. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, nouiſſimè Hieronymus de Cæuallos practicar. communium, quæſt. 43. per totam, & quæſt. 455. Petrus Auguſt. Morla emporij, tit. 11. de fide inſtrum. quæſt. 5. Ioannes Gutierrez in conſil. 38. ad quos lectorem remitto, & Ioannem Vincentium Honded. in conſ. 99. per totum lib. 2.

Et primò colligitur ex eiſdem apertè, inſtrumentum nullam fidem facere, ſed reprobari omninò, cùm teſtes in eo nominati dixerint, ſe inſtrumenti confectioni non interfuiſſe: quod his diebus in cauſa mihi commiſſa ſic obſeruari, atque executionem denegari ex inſtrumento quodam in iudicium producto decreui, motus authoritate Bartoli ſic dicentis in l. 1. §. ſi quis neget, num. 6. & ibi Angelus, Baldus, & Cumanus num. 3. ff. quemadmodum teſtamenta aperiantur, quos cum Couarruuia, & multis aliis ſequitur Menochius de arbitrariis, libr. 2. dict. caſu 105. num. 9. Alexand. Raudenſis deciſ. Piſan. 12. num. 18. 19. & 24. Fuluius Pacianus, qui ex Innocentio concludentem rationem aſſignat, & multos alios refert de probationibus, lib. 1. cap. 48. num. 10. & num. 80. Deinde conſtituit, diuerſum ius obſeruari, cùm vnus teſtis inſtrumentarius contradicit, integro ſtante teſtium numero, licèt in hoc etiam caſu, inſtrumenti fidem vacillare, nonnulli crediderint, vt latiùs aduertit, & verè reſoluit Menochius dicto caſu 105. num. 11. 13. & 16. & num. 25. & ſequentibus, & vide Socinum. in conſ. 213. num. 15. vol. 2. Aduerte tamen, quòd ſi probatum fuerit, aliter ſcripſiſſe Notarium in inſtrumento, quàm à partibus dictum fuerit tempore actûs celebrati, non inde inferri debere, eum per dolum dixiſſe, cùm eſſe poſſit, quòd per errorem: ita ſcribit Bartolus in l. quoties §. 1. per illum textum, ff. de hæredibus inſtituendis, Alexander in conſ. 74. Viſo teſtamento, num. 4. lib. 1. Marſilius dicens ſe hoc habuiſſe in facto apud Ianuam, in rubrica de fideiuſſoribus, num. 56. Alexand. Raudenſis comprobans alios de analogis, lib. 1. cap. 31. num. 10. folio mihi 269.

Secundò colligitur, quòd vbi contra inſtrumentum aliqua opponuntur, nullitatem, vel falſitatem reſpicientia, vel quid aliud ſimile, aut propter aliquas ſuſpicioncs extrinſecas, eſt in Iudicis facultate, aut arbitrio, inſtrumento fidem adhibere, vel non adhibere, vt per Baldum in l. ſcripturæ, C. de fide inſtrumentorum, Felinum. in cap. auditis, num. 23. de præſcriptionibus, Abbatem in conſ. 99. col. vlt. volu. 1. Curtium iuniorem in conſ. 187. Iaſonem in conſ. 168. colum. 2. vol. 4. & latiùs tradit Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 70. num. 9. & in conſ. 95. num. 8. Burſatus in conſ. 311. num. 98. & ſeqq. lib. 3. & verè materiam hanc arbitrariam eſſe, ſiue Iudicis arbitrium hac in re multùm poſſe, rectè agnoſcunt Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 740. num. 6. Menochius de arbitrariis lib. 2. dict. caſu 105. & caſu 187. Hieronymus de Cæuallos communium practicarum, quæſt. 43. num. 13.

Tertiò colligitur, idque ex omnibus ferè relatis ſuprà num. 28. quòd probatio contra inſtrumentum debet eſſe manifeſtiſſima, & concludens, nec probatio præſumptiua ſufficit, vt cum aliis Authoribus probarunt Decius in conſ. 101. colum. 1. & in conſ. 602. colum. 3. Alexander in conſ. 179. vol. 2. & in conſ. 70. volum. 1. Berous in conſ. 147. num. 34. vol. 2. & cum Grammatico, Cephalo, & aliis Franciſcus Beccius in conſ. 52. num. 7. lib. 1. Maſcardus ſic intelligens cùm criminaliter agitur, de probationibus, tom. 2. concluſ. 739. num. 3. Ratio eſt, quia Notarius habet præſumptionem iuris pro ſe, ideò liquidiſſimè conſtare debet de falſitate contra eum, cap. ad audientiam, vbi Abbas, de præſumptionibus, Baldus in conſil. 464. lib. 4. Alciatus regula 3. præſumpt. 13. in principio, Craueta in conſ. 75. num. 8. Burſatus in conſ. 311. num. 53. lib. 3. Pro inſtrumento etiam in dubio fit præſumptio, adeò vt cæteris etiam paribus, vel in obſcuro, ſemper contra falſitatis præſumptionem fiat interpretatio, vt ſuprà hoc eodem capite ex num. 3. latiſſimè probauimus, & de communi, infinitis relatis teſtantur Burſatus dict. conſ. 311. numer. 63. lib. 3. Sfortia Oddi in conſ. 78. num. 84. & 50. lib. 1. vbi dicit, quòd præſumptiones hinc inde, cùm adſunt, tam contra inſtrumentum, quàm pro eo, ita vt poſſit dici res in obſcuro manere, vel præſumptiones pares eſſe; tunc in dubio Iudex inſtrumento adhærere debet, & pro eo iudicare: idque per plures, & communes Doctorum traditiones, vt ibidem probat.

Quartò & vltimò colligitur, atque ex eiſdem Authoribus relatis ſuprà, dict. num. 28. & ſequentibus, inſtrumentum aduersùs nonnullas ſuſpiciones de falſo defendi poſſe multis modis, quos inter alios Authores, eruditè quidem, & vtiliter conſiderauit Hyppol. Riminaldus in conſ. 58. per totum, lib. 1. qui hac de re videndus erit omninò, & illi iungi poteſt Sforcia Oddi dict. conſ. 78. ferè per totum, lib. 1. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 10. & 139. Et hactenus de inſtrumento publico, & eius fide: nunc verò de protocollo tantiſper agere, & nonnulla obſeruare neceſſarium erit.

Et in primis pro expedita explicatione conſtituo, inſtrumentum publicum tripliciter conſiderari communiter; aut enim eſt protocollum, ſeu regiſtrum; aut originale, vel authenticum; aut exemplum, ſumptum, vel tranſumptum. Protocollum, ſeu regiſtrum eſt illa ſcriptura, quæ à Tabellione conſicitur, vt apud eum ad perpetuam rei memoriam remaneat, de qua per Iuſtinianum in Authent. de Tabellionibus §. illud quoque, collatione 4. cap. quoniam contra falſam, de probationibus, cap. penult. de fide inſtrumentorum, l. 54. & 55. tit. 18. partita 3. & l. 13. tit. 25. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, vbi Protocollum, ſeu Regiſtrum vocatur. Couarruuias practicarum, cap. 19. num. 2. per totum, vbi plenè explicat, quid ſit protocollum, & vnde originem habuerit, & ibidem de matricibus, ac matricula agit. Menochius etiam de arbitrariis, lib. 2. centuria 2. caſu 187. per totum. Marcus Antonius Eugenius in conſil. 51. per totum, lib. 1. Hyppolit. Riminaldus in conſil. 209. num. 42. & ſequentibus, & num. 93. & ſequentibus, & in conſil. 197. num. 2. lib. 2. Surdus in conſil. 197. lib. 2. Parladorius rerum quotidianarum, lib. 2. cap. finali, 1. part. §. 12. limitatione 2. num. 17. vbi agit, vtrùm Protocollum in iudicium productum, paratam executionem habeat, Simon de Prætis de interpret. vlt. voluntatum lib. 2. ſolut. 2. ex num. 60. fol. 195. Et de requiſitis protocolli, vt ſit legitimum, & ſolemne, atque vt ex illo inſtrumentum authenticum ſumi poſſit, plenè ſcribunt Menochius, Riminaldus, Surdus, & Parladorius vbi ſuprà, qui hac de re videndi erunt omninò. Cagnolus etiam in l. ſi librarius num. 33. ff. de regulis iuris, Oroſcius in l. ſi quis ex argentariis, §. ſi initium, num. 67. & tribus ſequentibus ff. de edendo, Rebuffus 2. tom. ad leges Gallicas, in tit. vt contractus, ac teſtamenta, & omnes alij actus Gallicis incipiant verbis, art. 1. gloſſ. 4. Ancharanus in conſil. 431. Ananias in conſil. 33. Rubeus, in conſ. 94. Butrius in conſ. 12. Eſt aduertendum, Pariſius in conſil. 12. num. 19. & ſequentib. & in conſil. 27. num. 11. & 12. vol. 2. Craueta in conſ. 216. num. 5. & ſequentibus, vbi dicit plura in propoſito, quæ ſecundùm eum ſingulariter ſunt notanda, tanquam ſucci & quæſtus plena. Rolandus in conſ. 32. num. 13. & ſequentibus, vol. 2. & in conſ. 26. ex num. 12. cum ſequentibus, vol. 3. & in conſ. 44. ex num. 25. vol. 1. Bertrandus in conſil. 1. num. 76. & ſeqq. vol. 1. & in conſil. 190. ex num. 2. vol. 3. & in conſ. 61. num. 5. cum ſeqq. eodem vol. Cephalus in conſ. 238. num. 10. cum ſeqq. lib. 2. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. dubitat. 2. à num. 56. fol. 195. & commendo Grammaticum in deciſ. 106. vbi de protocollo, requiſitis, atque effectibus illius, multa cumulat, quæ alibi ita plenè non ſunt reſoluta, vide etiam omninò Burgos de Paz in conſil. 14. ex num. 4. vſque ad 10. Ex eo autem, & aliis relatis ſuprà, deducuntur ſequentia.

Primò, protocollum, ſeu regiſtrum, vt fidem faciat, & ſolemne ſit, atque vt ex illo authenticum inſtrumentum ſumi poſſit, continere debere omnes ſolemnitates in inſtrumento publico requiſitas: quod in terminis ſic notarunt Ioannes Andreas in addition. ad Speculatorem, in titulo de inſtrumentorum editione, in §. videndum, Abbas in cap. cum P. Tabellio, de fide inſtrumentorum. Guido Papa deciſ. 19. qui poſtquam allegauit Cinum, Bartolum, & Baldum ita tenentes, ait ita fuiſſe per Curiam Delphinalem determinatum, Franc. Marc. deciſ. 163. num. 14. part. 2. & deciſ. 231. num. 1. & 2. part. 1. Craueta in conſ. 216. ex num. 5. Ananias, Pariſius, & Rolandus in locis relatis ſuprà, num. præcedenti: Bertrandus in conſ. 61. num. 7. & ſequentibus, vol. 7. & in conſ. 1. num. 78. vol. 1. Chaſſaneus in conſ. 63 n. 31. Corneus in conſ. 226. num. 4. per totum, vol. 3. & apud nos hodie qualiter confici debeat, expreſſum eſt in l. 13. tit. 25. lib. 4. nouæ. recopilationis; & ſi protocollum ſit perditum, vel originale, an inſtrumento ſtetur, & an præſumi debeat, quod ſit perditum poſt Alexand. & Felin. vide Simonem de Prætis vbi ſuprà, lib. 2. dict. ſolut. 2. num. 68. folio 195.

Secundò deducitur, inſtrumentum deſumptum ex protocollo, ſeu regiſtro vitioſo, & non ſolemni, nullum eſſe, tanquam extractum, & productum à radice infecta, & vitioſa. Ancharanus in conſil. 431. colum. 1. Berous in conſ. 1. num. 12. vol. 2. Corneus in conſ. 70. col. 2. vol. 4. Pariſius in conſil. 27. num. 13. & 14. vol. 2. Rolandus dict. conſ. 32. num. 26. & num. vlt. lib. 2. & in conſ. 44. num. 16. lib. 1. Purpuratus in conſ. 172. in fine, lib. 2. Cephalus in conſ. 409. num. 2. lib. 3. Hyppol. Riminaldus in conſil. 109. lib. 2. vbi num. 100. actum videbis, an protocollum cancellatum, ſeu vitiatum in partibus ſubſtantialibus fidem faciat, necne, & iunge Menochium de arbitrariis, lib. 2. dict. caſu 187. numer. 17. Marcum Antonium Eugenium in conſil. 51. num. 11. & num. 14. lib. 1. Simonem de Prætis vbi ſuprà, num. 56. & 57. fol. 195. Erit autem apud nos vitioſum, ſi non contineat ea, quæ in dict. l. 13. tit. 25. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ exprimuntur, de qua tantùm vide Burgos de Paz dict. conſ. 14. ex num. 4. cum ſequentibus.

Tertiò deducitur, protocollum ſeu regiſtrum penes Tabellionem ſeruari, nimis neceſſarium eſſe; tum vt parti exhibeatur, cùm neceſſe fuerit, iuxta ea, quæ plenè adnotantur per Couarruuiam practicarum, cap. 21. tum etiam, vt cum ipſo protocollo conferri poſſit inſtrumentum extractum, ſi aliquando de eius fide, aut authoritate dubitari contingat; nam, vt inquit Bertrandus in conſil. 415. num. 1. vol. 4. & in conſil. 55. num. 1. vol. 3. & in conſ. 219. num. 8. vol. 2. quoties de viribus inſtrumenti dubitatur, recurritur ad protocollum, tanquam ad fontem & matricem §. penult. in Authent. de Tabellionibus, & notant Bartolus, Baldus, Imola, & Cumanus in l. Sempronio Proculo, ff. de legatis ſecundò, Marcus Antonius Eugenius in conſil. 51. num. 10. vol. 1. Azeued. in. l. 12. tit. 25. lib. 4. compilationis, num. 9. & 10. Idque optimè conſiderauit l. 9. tit. 19. partit. 3. in illis verbis: E por eſſo la mandamos eſcriuir en el regiſtro, porque ſi la carta ſe perdiere, ò viniere alguna duda ſobre ella, que ſe pueda mejor probar por alii. Et videtur ſentire l. 12. & 13. tit. 25. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ. Et hactenus de protocollo, aut regiſtro: Originale verò, vel authenticum inſtrumentum dicitur prima ſcriptura, quæ ab eodem tabellione à partibus rogato, ex protocollo à ſe confecto extrahitur, & partibus editur, de qua loquitur textus in l. 2. ff. de fide inſtrumentorum, in. l. finali, ff. quemadmodum testamenta aperiantur, l. cenſus, ff. de probationibus l. 4. l. Pomponius ff. familiæ Erciſcundæ, cap. 1. de fide inſtrumentorum, Couarruuias practicarum, cap. 19. num. 3. Parladorius rerum quotidianarum, lib. 2. cap. finali, 1. part. §. 12. limitat. 2. num. 21. Nec poteſt ampliùs quam ſemel dari partibus, niſi caſu amiſſionis probato coram Iudice, & ipſius authoritate, & partis citatione interueniente, ac denique concurrentibus his, quæ adducit Couarruuias practicarum, cap. 26. num. 4. Modernus in conſuet. Pariſienſ. tit. 1. §. 5. num. 42. & confirmat l. 10. & 11. tit. 19. partit. 3. l. 17. tit. 25. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ vbi vide Azeuedium, & de hoc inſtrumento primùm extracto loquuti ſumus ſuprà, ex num. 1. vſque ad num. 39.

Nunc verò de exemplo ſumpto, vel tranſumpto agendum eſt: Et pro breui, veráque explicatione conſtituo, exemplum, ſumptum, aut tranſumptum, dici ſcripturam, quæ ab originali extrahitur, ſiue etiam ex protocollo extracta. quæ originalis non ſit, quæ regulariter nullam fidem facit, niſi authenticum, aut originale ipſum inſtrumentum oſtendatur: Idque ex iuris vtriuſque regula, quâ definitum eſt, non eſſe adhibendam fidem in iudicio, exemplis inſtrumentorum, nec exemplaribus, per textum in c. 1. de fide inſtrumentorum, l. 2. ff. eodem tit. l. procurator, C. de edendo, ſecundùm intellectum gloſſæ finalis, l. vlt. ff. quemadmodum teſtamenta aperiantur, l. 3. C. de diuerſis reſcriptis, l. 114. in fine, & l. 44. tit. 18. partit. 3. l. 2. tit. 14. partit. 6. & pleniſſimè declarant poſt ordinarios in multis locis relatos, Gregorius Lopez in dict. legibus partit. Curtius iunior in conſ. 166. lib. 1. Romanus ſingulari 376. & 716. Arnoldus ſingulari 50. Prateius lib. 9. regula 434. Socinus regula 136. Dueñas regula 280. Lanfrancus de Orlano in tractatu de instrumentis, in 9. volum. tractatuum, num. 11. & ſeqq. Modernus in conſuetud. Pariſien. tit. 1. §. 5. ex n. 33. Craueta in conſ. 275. couar. practicarum, cap. 19. num. 2. & cap. 21. per totum. Padilla in l. 3. C. de diuer ſis reſcriptis, per totam l. vbi vide omninò, Rolandus in conſ. 69. num. 54. & ſeqq. vol. 3. Parladorius rerum quotidianarum, lib. 2. cap. finali, 1. part. §. 11. limitatione 2. Pet. Auguſtin. Morla emporij, tit. 11. de fide inſtrumentorum, quæſt. 1. Cephal. in conſ. 268. num. 5. lib. 2. qui ex Innocent. Baldo, Iaſone, Alexan. & aliis, veram præfatæ reſolutionis rationem aſſignant, dum dicunt, ſcripturam Tabellionis non probare niſi in his, in quibus ipſe interfuit, & de quibus fuit à partibus rogatus, authent. de tabellionibus, §. nos autem, collatione 4. Vnde cùm is Tabellio, qui exemplum tranſumpſit, non fuerit præſens, neque rogatus tempore contractus, imò alius ſit diuerſus ab eo, qui inſtrumentum primum confecit, meritò fides illi non adhibetur; nam etſi veré, & fideliter tranſumpſerit, non poteſt ipſe fidem præſtare, quòd partes voluerint & rogarint, vt conficiatur, vt etiam adnotarunt Alexand. in conſ. 10. col. fin. lib. 6. Federicus de Senis in conſ. 193. Boerius deciſione 36. num. 4. & deciſione. 37. n. 3. Guid. Pap. deciſion. 19. Afflictis deciſion. 245. num. 7. & deciſ. 48. num. 3. & deciſione 317. num. 4. Decianus, multis modis declarans; idcircò videndus omninò in conſ. 24. ex num. 23. cum multis ſeqq. vol. 1. & in conſ. 180. vol. 2. Molina de Hispanor. primog. lib. 3. c. 13. ex num. 44. cum ſeqq. Ariſminus Tepatus variar. iuris ſenten. lib. 1. tit. de fide exempli, fol. 280. Natta in conſil. 142. num. 5. & in conſ. 162. num. 14. part. 1. Bertrandus in conſ. 48. num. 35. vol. 1. Craueta in conſ. 88. n. 20. & 21. Cephal. in conſ. 200. num. 13. & in conſ. 294. n. 36. lib. 3. Cagnolus in l. ſi librarius, num. 74. ff. de regulis iuris. Vbi multis oſtendunt, Notario credendum non eſſe, niſi in his, quæ tempore, & loco celebrati contractus interuenerunt coram eo, & de quibus per ſenſum viſus, vel auditus teſtificari poſſit; & inde fidem adhibendam non eſſe Tabellioni dicenti, cùm traducit inſtrumentum ex aliena nota, talem defunctum Notarium illud notaſſe, & recepiſſe: & confirmatur pulchris verbis Pariſij in conſil. 12. num. 136. & 137. vol. 2. vbi dicit, quòd Notariis pluribus aſſerentibus ſe vidiſſe, & auſcultaſſe instrumentum manu talis Notarij deſcriptum, non abolitum, &c. non inducitur probatio de hoc, etiamſi tenor talis inſtrumenti inſeratur per eos: quod in effectu dixit etiam Molina de Hiſpanor. primogeniis, lib. 3. cap. 13. num. 48. Decianus in conſ. 24. num. 24. lib. 1.

Exemplum autem, vt probet, quâ formâ, & qua ſolemnitate ſit tranſcribendum ex originali, aut ex protocollo, & quæ interuenire debeant in actu prædicto, plenè explicarunt Couar. practic. dict. cap. 21. num. 4. & ſeqq. Parladorius loco relato ſuprà num. 52. in fine limitatione 2. n. 18. in fine, & n. 19. Auiles c. 19. prætorum, gloſſ. traſladen, & cap. 6. gloſſ. copia, n. 4. Padilla in d.l. 3. C. de diuerſis reſcriptis, ex. n. 5. Afflictis deciſ. 6. dicens octo requiri vt inſtrumentum traduci poſſit, & illa ſigillatim referens, & lib. 1. constit. Neapolit. tit. 73. num. 59. & 60. Natta in conſ. 143. lib. 1. Roland. in conſ. 69. n. 57. & 58. vol. 3. & in conſ. 32. num. 21. & ſeqq. lib. 4. Gratus in reſp. 57. num. 20. vol. 2. & in reſp. 37. num. 37. vol. 1. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 101. ex num. 4. Prateius lib. 9. regula 434. Boërius deciſ. 36. Bertrandus in conſ. 290. ex num. 6. vol. 3. & in conſ. 19. num. 1. vol. 1. & in conſ. 229. n. 2. vol. 6. eleganter Decianus in conſ. 18. à princ. vſque ad n. 18. lib. 2. Burſatus in conſ. 123. n. 10. lib. 1. idem Decianus in conſ. 24. ex num. 27. lib. 1. Colligitur autem ex prædictis Authoribus reſolutio quorundam, quæ valdè vtilia, & neceſſaria ſunt, & in praxi frequenter contingunt.

Primò, vtrùm exemplum nimis antiquum ex originali inſtrumento traductum, propter antiquitatem exemplationis, fidem, aut probationem faciat, etiamſi de ſolemnitate traductionis non appareat; de quo vide Couar. practicar. dict. cap. 21. num. 7. Padillam in dict. l. 3. C. de diuerſis reſcriptis, num. 13. & 14. vbi etiam explicat, quando inſtrumentum dicatur ab antiquo confectum. His iunge Molin. de Hiſpan. primogeniis, lib. 3. cap. 13. num. 49. vbi numeris præcedentibus probauit, ex exemplo Maioratus præſtari non poſſe remedium poſſeſſorium, de quo in l. 45. Tauri, niſi appareat originale, vel exemplum ex mandato Iudicis cum partis citatione ab ipſo originali ſumptum, idque ratione aut doctrina ſuperiùs dicta: quòd exemplum regulariter non probat, niſi fuerit ſumptum authoritate Iudicis, & cum partis citatione poſtmodum verò d. num. 49. dicit in caſu contingenti vidiſſe à ſupremo Caſtellæ Conſilio, præſtitam bonorum Maioratus poſſeſſionem ex quodam exemplo Primogenij antiquiſſimo, quod penes vltimum Maioratus poſſeſſorem inuentum fuit, & quod tanquam vera ſcripturas Maioratus fuit ſemper obſeruatum, & cui etiam plura alia veritatis adminicula aſſiſtebant. Iunge etiam Decianum. in conſ. 24. ex num. 27. lib. 1.

Secundò, vtrùm in dubio præſumendum ſit, citationem partis interueniſſe, quæ neceſſaria eſt cùm exemplum tranſcribitur: de quo vide Padillam in dict. l. 3. C. de diuerſis reſcriptis, num. 8. Decian, vbi ſuprà, vſque ad num. 47. vbi quid, ſi ſimus in antiquis.

Tertiò, vtrùm exemplum deſumptum ab eodem Notario, qui originale confecit, plenam fidem faciat? In quo dubio partem affirmatiuam, ſcilicet plenè probare, videtur tenere Bart, in l. ſi quis ex argentariis, §. prætor, ff. de edendo, per illum textum intelligendo, provt inducit Padilla, quem ſtatim referam: idem Bartolus in leg. Sempronio, ff. de legatis 2. Baldus, & Aretinus, per illum textum in l. vnum ff. de teſtamentis, Bartolus in princ. oppoſitione 2. Salicetus num. 3. Alexan. num. 5. Iaſon n. 3. Curtius num. 11. & Purpuratus num. 24. in authent. ſi quis in aliquo documento, C. de edendo, quos ſequitur Padilla in d.l. 3. C. de diuerſis reſcriptis, num. 4. & vltra eum Modern. Pariſ. qui in propoſito cæteris aliis elegantius loquitur in conſuet. Pariſ. tit. 1. §. 5. num. 42.

Nec vrget in contrarium textus in l. 1. §. ſed ſi vnum ff. de bonorum poſſeſſione ſecundum tabulas, qui expendi ſolet ab aliis, quaſi contrarium probet, dum dicit: Sed ſi vnum fecerit quaſi teſtamentum teſtator, aliud quaſi exemplum: ſi quidem id extat, quod voluit eſſet testamentum, bonorum poſſeſſio petetur: ſi verò id quod exemplum erat, bonorum poſſeſſio peti non poterit, vt Pomponius ſcripſit. Nam verè textus ille loquitur in exemplo, quod quamuis ab ipſomet teſtatore confectum fuiſſet, ſimplex tamen erat, nec ab eodem Tabellione ſignatum: idcircò nullam fidem facere poteſt, vt aduertunt Gloſſa ibi verbo, exemplum, Alexand. in d.l. vnum ff. de testamentis, Decius in dict. authent. ſi quis in aliquo documento num. 14. Modernus Pariſ. dict. §. 5. num. 42.

Denique tandem, & quarto loco, inſtrumentum faciens mentionem de alio regulariter non probare, per text, in dict. authent. ſi quis in aliquo documento, C. de edendo, vbi Doctores communiter, & latè equidem explicarunt, Couar. practicarum, dict. cap. 21. num. 2. verſ. quod ſi fiat. Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſione 923. per totam, Petrus Auguſtin. Morla Emporij, tit. 11. de fide inſtrumentor. quæſt. 1. num. 22.

CAPVT XVII.

Ex l. hæreditas, 53. ff. de petitione hæreditatis, vbi quamplurimorum Authorum traditiones ex illa lege ſumptæ improbantur; aliorum verò placita diſtinctè magis quàm hactenus explicantur: eum qui nulla bona reliquit, reſtari non poſſe in effectu, neque eius hæreditatem dici, ſi nihil ſit in quo ſuccedi poſſit, cum Fulgoſio, & aliis tuendum, coacta ratione demonſtratur, & veriſſimo eiuſdem legis intellectu adducto, nonnulla, & nouiter & verè adnotantur per Authorem in hac materia, quæ nullus anteà ſic conſiderauerat.

SVMMARIVM.

- 1 Papiniani Iureconſulti verba, quæ continentur in l. hæreditas, 53. ff. de petitione hæreditatis, referuntur.
- 2 Teſtari poſſe, & hæredem ſcribere eum, qui nulla bona reliquit, neque corporalia, neque incorporalia, atque eius hæreditatem non impropriè dici, ex ſententia multorum Authorum, quæ improbatur infrà, ex num. 4. cum ſeq.
- 3 Antonij Gomezij, & aliorum Recentiorum diſtinctio adducitur, vt ſcilicet teſtari non poſſit, qui nulla bona habet, nec habere poteſt actu, & potentia; ille verò, qui de facto nulla bona habet, tamen potentialiter poteſt habere, teſtari poſſit; & de eius veritate agitur infrà num. 10.
- 4 L. nihil aliud, ff. de verborum ſignificatione, verba, contra ſententiam propoſitam ſuprà num. 2. optimè, & verè ponderata.
- 5 Et reſolutio quorundam, quæ ex mente Antonij Gomez deſcendit, nouè improbata per Authorem.
- 6 Nonnulla iura expenduntur, quæ contra ſuperiorem opinionem velut expreſſa ſunt: probant enim apertè contrarium aſſumptum, vt hoc num. adnotatur, & ſeq.
- 7 Nec abſque manifeſta diuinatione cauillari poſſunt, vel ad certam ſpeciem reſtringi, illorum potiùs rationes generales ſunt, & generaliter accipiendæ.
- 8 Text, in dict. l. hæreditas, 53. ff. de petitione hæreditatis, malè expendi communiter, nec probare ſententiam relatam ſuprà, num. 2. provt hoc num. concludenter, & verè oſtenditur.
- 9 Hæreditas nomen iuris est, & ab ipſis rebus hæreditariis ſeparatur.
- 10 Antonij Gomez, diſtinctionem adductam ſuprà, n. 3. ad propoſitum huius quæſtionis non rectè accommodari, verè, & nouè probatum ab Authore.
- 11 Fulgoſij, & aliorum opinio præcedenti contraria, ſcilicet teſtari non poſſe eum, qui nulla bona reliquit, neque eius hæreditatem dici poſſe, refertur, & ab Authore magis probatur.
- 12 D. Spino non percepiſſe verum intellectum l. hæreditas, 53. ff. de petitione hæreditatis, nec conuenire eiuſdem interpretationem rationi illius legis, noua Authoris conſideratio in hac materia, & infrà, num. 27.
- 13 L. hæreditas, 53. ff. de petitione hæreditatis, verus traditur intellectus, & num. ſeq.
- 14 Hæreditariæ res, antequam hæres adeat, verè in nullius bonis ſunt.
- 15 Verè enim dominium teſtatoris, morte ipſius fuit diſſolutum.
- 16 Sed attenta iuris fictione, per quam in locum defuncti hæreditas ſuccedit, res hæreditariæ in alicuius bonis videntur eſſe.
- 17 Idque velut neceſſitate cogent e, à iure statutum fuiſſe, provt hoc num. adnotatur, vbi ratio redditur.
- 18 Author in hac materia infert nouiter ad nonnulla, quæ per aliquem hactenus ſic adnotata non erant, & num. ſeq.
- 19 Angeli, & ſequacium ſententiam veram non eſſe, nec probari per textum in dict. l. hæreditas, & contrariam Fulgoſij, probabiliorem videri, & Authori magis placere.
- 20 Ioannem Corraſium rectè intellexiſſe iſtam materiam, multa tamen prætermiſiſſe, quæ ab Authore adnotantur.
- 21 Deceptos communiter Doctores, qui verba dict. l. hæreditas, ad corpora hæreditaria retulerunt, cùm ad ius tantum referre ea debuiſſent.
- 22 Effectus nonnullos in propoſito huius materiæ ab Antonio Gomezio conſideratos, habere locum non poſſe, ſi verè teſtatore defuncto nulla bona, aut iura remanſerint.
- 23 Gloſſæ interpretatio euidenti ratione conuicta.
- 24 Coſtani obſeruatio quædam in hac materia, ponderata, & probata per Authorem.
- 25 Hæreditatem propriè dici, cùm teſtator bona, aut iura reliquerit, licèt are maximo alieno oppreſſa, & num. ſeq.
- 26 Franciſci Connani opera integrè, atque attentè prælegiſſe, nunquam Authorem pœnitebit.
- 27 Doctor Spino quare ſuprà, num. 12. argutus, & notatus fuerit ab Authore.
- 28 Teſtari de iure communi, quare inductum ſit, cùm diſpoſitio in tempus inhabile conferatur, quo dominium bonorum ſuorum teſtator iam amiſit, & numer. ſequenti.
- 29 Teſtandi facultatem, multis de cauſis inuentam fuiſſe, remiſſiuè.
- 30 Teſtandi facultatem, ex gratia potiùs competere, quàm mero iure, ex ſententia Guil. Bened.
- 31 Vel de æquitate iuris, non de ſubtilitate, vel de gratia, ex ſententia Belloni, quæ ab Authore probatur.
- 32 Hæreditas iacens, imaginaria, ſiue ficta quædam perſona eſt, in qua continuatur magis, quàm finitur ius defuncti.
- 33 Hæreditas iacens dominium retinet, & obligationes.
- 34 Belloni lectura, circa dubium propoſitum ſuprà, n. 28. commendatur per Authorem, & vide etiam Ioan. Oinotomi, hoc num. relatum.
- 35 Ruini, & Pariſij opinionem minimè destruere reſolutionem traditam ſuprà, numeris præcedentibus.
- 36 L. peculium naſcitur, ff. de peculio, explicatur.
- 37 D. Petri de Barboſa reſolutiones in propoſito huius materiæ, qualiter intelligi debeant ex ſententia Authoris?

