Tertius caſus ſit, quoties de forma inſtitutionis Maioratus dubitatur, itaut non appareat, an inſtitutor perpetuum Maioratum efficere voluerit, iliumque perpetuò, atque in infinitum durare, an verò ad certas perſonas, vel ad certos gradus ſucceſſionem retulerit, aut reſtrinxerit, ſiue ſuccedendi ordinem qualiter deſignauerit, aliter non conſtat: cuius rei exemplum poni poſſet in Maioratu, de cuius origine, & inſtitutione non apparet per ſcripturam, ſed per immemorialis præſcriptionis probationem tantùm, iuxta deciſionem leg. 41. Tauri, quæ hodie eſt l. 1. titulo. 7. de los mayorazgos, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ; vbi plenè declarant Antonius Gomezius, Velaſquez de Auendanno, Ioan. Matienzus, & Alphonſus Azeuedius, Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 6. per totum, & cap. 8. ex num. 1. Couarr. in regula, poſſeſſor, de regulis iuris, lib. 6. 2. part. §. tertio. Mieres de maioratu, part. 4. quæſt. 20. per totam. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. ex num. 19. cum ſequentibus, & quæſt. 4. per totam, Ioannes Garſia de expenſis, & meliorationibus, cap. 9. ex num. 9. cum pluribus ſequentibus, Ioannes Guttierrez practicarum, lib. 2. quæſt. 73. & lib. 3. quæſt. 62. qui ſunt addendi ad dict. l. 41. Tauri, & quidem in hoc caſu, ſicut in ſuperioribus, perpetuum Maioratum iudicari debere inter deſcendentes, & tranſuerſales, & perpetuò inter eos duraturum, ac inter omnes, qui ex genere, aut ex familia inſtitutoris fuerint, ſecurè dici poteſt: ſic vt in eo ſuccedendum ſit eo ordine, atque ſuccedendi formâ, quâ ſuccedi ſolet regulariter in Maioratibus perpetuis ſecundùm ius commune, & iuxta conſuetudinem Regni, de qua in l. 2. titulo. 15. partit. 2. vbi probatur, quòd in ſucceſſione Regni, in infinitum admittuntur deſcendentes, & in defectum eorum tranſuerſales, eo quòd non conſtat de vocationibus limitatis, prout non conſtat in caſu à nobis propoſito, & ſic: dicta lex optimè facit pro reſolutione huius quæſtionis facit etiam; nam, vt diximus ſuprà, de natura Maioratus cuiuſlibet eſt, quòd debeat eſſe perpetuus, & ita iudicare debemus, quando aliud non apparet, nec repugnat, vt in noſtro caſu, vt ex Baldo, & Decio notauit Gregorius Lopez in l. 2. titulo, 15. partita. 2. verbo, el mas propinquo pariente, 1. quæſt. in fine. Didacus dei Caſtillo in l. 27. Tauri, in verbo, para ſiempre, & in l. 46. in verbo, todas, & omnis actus cenſeri debet potiùs perpetuus, quàm temporalis, l. ſufficit. ff. de condictione indebiti, cap. cùm veniſſent, de inſtitutionibus, cum adductis per Burgos de Paz dict. quæſt. 2. num. 101. fol. 72. & ita hanc ſententiam in caſu prædicto amplectitur Didacus de Simancas de primogenitis Hiſpaniæ, lib. 1. dict. cap. 24. fol. 23. & verè quidem, atque iuxta rationem iuris ſic affirmat, quamuis nullo modo comprobet eam; nam ſi Maioratum ex immemoriali præſcriptione admittimus, quod in dict. l. 41. Tauri expreſſè fuit ſtatutum: neceſſariò etiam, & perpetuum eum iudicare debemus, cùm Maioratui tali, ex mente eius legis, omnia conueniant, & tribui debeant, quæ aliis Maioratibus, de quorum origine, & inſtitutione apparet, propriè conueniunt, vt omnes ſentiunt apertè, qui legemillam explicarunt atque ex relatis ſupra, num. 34. euidenter colligitur, item ex his, quæ multùm ad propoſitum adducit Salazar de vſu, & conſuet. cap. 2. ex num. 26. vſque ad num. 28.

Quartus caſus ſit, cùm inſtitutor Maioratûs, vocato filio, vel alio conſanguineo tranſuerſali, aut etiam extraneo, dixit ſe inſtituere Maioratum ex bonis ſuis, ſiue omnia bona ſua, vel aliquam partem eorum, proprio teſtamento, vel donatione in aliquem detulerit, ita quòd ea obtineat, & habeat titulo, & iure Maioratus: in qua ſpecie, etiamſi inſtitutor ipſe alias conditiones, aut ſubſtitutiones non adiecerit, dicendum eſt, Maioratum eſſe perpetuum, itaut vno deficiente, alius in eius locum in infinitum admittatur iuxta iuris communis diſpoſitionem, & ordinem ſuccedendi ab inteſtato, quod rationibus, aut teſtimoniis comprobare neceſſe non eſt, cùm id præſtent exactiſſimè Couarruuias variarum reſolutionum, lib. 3. cap. 5. num. 2. vbi refert Petrum de Peralta, Emmanuelem Coſtam, D. Antonium de Padilla, Tellum Fernandez, & alios idem tenentes, & vltra eum Burgos de Paz conſilio 2. num. 75. & conſilio 44. num. 5. & Burgos de Paz iuniorem quæſt. 2. per totam, vbi ponit quæſtionem, cùm quis dicit ſe facere Maioratum in fauorem talis filij de talibus bonis, nihil plus adiecto & latiſſimè arguit in contrarium à num. 1. vſque ad num. 66. & tandem num. 67. hanc partem veriorem credit, & multis fundamentis comprobat eam Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, num. 59. & num. 64. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. ferè per totum, & cap. 5. num. 20. & 21. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 3. num. 6. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 48. num. 22. & 4. part. quæſt. 14. num. 16. & vide in initio 2. part. num. 15. & tribus ſequentibus, vbi multa congerit, quæ non mediocriter iuuant reſolutionem prædictam, quam ſequitur etiam Ioannes Matienzus in l. 1. titulo. 7. gloſſa 7. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Azeuedius in rubrica eiuſdem tituli 7. num. 3. vbi expreſſim adnotauit, in propoſito caſu durare debere Maioratum ſic inſtitutum in perpetuum, ita vt maſculi, & fœminæ deſcendentes, & tranſuerſales admitti debeant in infinitum, ſeruatâ tamen gradûs & ſexûs prærogatiua.

Nec vrget in contrarium Gregorij Lopez doctrina, quam contra iſtum caſum nullus Scribentium omnium expendit in l. 2. titulo 13. partita 2. in verbo, maioria, quæſt. 5. incipit, Item pone quòd quis habens filios, vbi videtur velle, quòd Maioratus inſtitutus formâ prædictâ, dumtaxat durare debear inter deſcendentes ipſius inſtitutoris, non autem inter fratres eiuſdem, & alios tranſuerſales, niſi fortè conſtaret ex aliquibus, quòd inſtituens maioriam, voluit illam eſſe perpetuam, & ponit caſum, cùm habens filios, fecit maioriam, dicens quòd volebat bona ſua eſſe bona maioriæ ex facultate quam habebat, & forte morte præuentus, non aliter ordinauit circa perpetuam ſucceſſionem maioriæ, ſed tantùm reliquit illam filio maiori; qui caſus omninò ſimilis eſt propoſito ſuprà, num. 29. & tamen in eo, vt vidiſti, verbum, Maioratus, ſufficere, nec alia requiri ex quibus conſtare poſſit, quòd inſtituens voluit maioriam eſſe perpetuam, omnes ſuperiùs relati affirmant, & rectiùs quidem: quoniam negari non poteſt, quin verbum Maioratus ſic adiectum perpetuum, & in infinitum duraturam ſucceſſionem oſtendat: Quod ex Authoribus relatis ſuprà, & Burgos de Paz ciuilium, d. quæſt. 2. ex num. 68. & multis ſequentibus, vſque ad num. 122. conſtat apertè. Item etiam & vltra omnes, quia in caſu, quem proponit Gregorius Lopez, nulla poterit conſtitui ratio, ex qua elici poſſit, duraturum Maioratum inter omnes deſcendentes inſtitutoris, & nõ inter tranſuerſales; nam aut ex vi, & natura verbi maioriæ, deberet Maioratus in omnes tranſire in infinitum, qui ex genere, aut familia inſtitutoris ſunt: aut ſi verum eſſet Aſſumptum Gregorij Lopez, nec etiam deſcendentes, admitti deberent, qui ad ſucceſſionem non magis reperiuntur vocati, quàm tranſuerſales, ſed in perſona filij ſpecialiter nominati finiri deberet, quod menti inſtitutoris, & naturæ Maioratûs valdè repugnat; & denique verba illa, quòd volebat, vt bona ſua eſſent bona maioriæ, nec debitum finem operarentur, nec iuxta intentionem teſtatoris acciperentur. Quocirca Gregorij ſententia non placet, & contrarium ex dictis Authoribus libentiùs probamus, ac quemcunque probaturum credimus, qui rem hanc maturè & cum iudicio inſpexerit: extenditurque caſus prædictus, de quo ſuprà, ex num. 39. vt procedat, non ſolùm ſi Maioratûs mentio fiat, ſed etiam ſi vinculi mentio facta ſit vt idem ius obſeruari debeat, quoties vocato aliquo, vt ſuprà diximus, bona vinculantur, aut ea lege in aliquem deferuntur, vt ea obtineat, & habeat vinculata, aut iure, & ratione vinculi poſſideat illa, cùm Maioratus, & vinculum de conſuetudine, & communi vſu loquendi idem ſignificent, & leges loquentes de Maioratu, pariter procedant in vinculo, vt latè comprobans oſtendit Mieres de maioratu, in initio 1. part. num. 4. per totum, & tribus ſequentibus. Angulus ad leges meliorationum. l. 11. gloſſa 5. num. 2. fol. 215. vbi refert alios, & ſequitur Azeued. in rubrica tituli 7. lib. quinti nouæ collectionis Regiæ, num. 6. in fine, vbi dicit expreſſe, quòd in contingentia facti conſuluit in quadam donatione per contractum inter viuos facta vni filio per partem Tertij, & Quinti bonorum ex cauſa dotis per viam vinculi, nihil ampliùs adiiciendo, quòd cenſebatur perpetuum vinculum illud, vt regularetur tanquam bona Maioratus. Quæ reſolutio iuuari poteſt ex his, quæ numeris præcedentibus adnotauimus.

Quintus caſus ſit, quoties diſpoſitio ita concepta eſt, vt nomen Vinculi, aut Maioratus non contineat: quod frequenter contingere ſolet. vbi diſponens ſequutus legum Regiarum ordinationem, Tertij, & Quinti bonorum meliorationem facit: tunc enim quantumcunque ſit adiecta alienationis prohibitio, ac etiam verba adiiciantur, quæ perpetuitatem denotare videantur; ſi tamen vocationes ad deſcendentes primò nominatorum reſtringantur, Maioratus perpetuus non erit, vtputà ſi pater meliorationem Tertij & Quinti bonorum ſuorum faciat, & vocauerit talem filium, & deſcendentes eius, & in defectum eorum alium filium, eius deſcendentes, & his deficientibus alterum filium, & deſcendentes eius, & bona perpetuò alienari prohibuerit, aut perpetuò durare, ſiue conſeruari velle declarauerit, Vinculi tamen, aut Maioratus verbum non adiecerit: tunc enim, vt dictum eſt, nec perpetuus Maioratus erit, nec etiam prohibitio durabit perpetuò, ſed inter vocatos tantùm, & eorum deſcendentes durare debebit, & conſequenter in vltimo deſcendente bona manebunt libera, & alienabilia, ad quod eſt text. ſingularis, qui quotidie allegatur ad hoc in l. qui ſolidum, §. prædium, ff. de legatis ſecundo, vbi pater iure fideicomiſſi filiis ſuis prædium reliquit, & eius alienationem extra familiam prohibuit: & dicit text, quòd non obſtante fideicommiſſo, & alienationis prohibitione, ſupremus ex liberis, cui factum fuit fideicommiſſum, & alienatio inhibita, poterit in eo inſtituere hæredem etiam extraneum, ad idem eſt text. in l. cùm pater, §. libertis, in fine, ff. de legatis 2. l. pater filium, §. fundum Titianum, ff. de legatis tertiò, l. 2. cap. quando dies legati cedat, per quem textum dixit Baldus ibidem, quòd in re fideicommiſſo ſubiecta, vltimo loco ſuccedens ſuccedit liberè, & tranſmittit ad quemcunque hæredem vniuerſalem, vel particularem bona fideicommiſſi, l. Mutianæ, in fine, ff. de condit. & demonſtrat. & cum aliis plenè adnotarunt Iaſon in l. filius familias, §. Diui, in 2. lectura, num. 82. ff. de legatis 1. Decius in conſilio 182. num. 1. Caſtrenſis in conſilio 1. lib. 2. & meliùs in conſilio. 453. lib. 2. Iaſon in conſilio 4. In præſenti, num. 2. lib. 1. Angelus in conſilio 169. Rolandus in conſilio 25. Viſo, num. 19. lib. 1. Mieres de maioratu, 4. part. quæſt. 29. num. 1. & alij permulti in vnum congeſti per Blaſium Flores de Mena in addit. ad decisionem 193. Gamæ, part. 2. qui præfatæ reſolutionis rationes plures aſſignant; earum autem præcipua eſt, quòd ceſſante cauſa prohibitionis factæ propter filios, & deſcendentes, ceſſare etiam debet prohibitio ipſa, & quia cùm vltimus de familia alienat, nullus remanet, qui petere poſſit; & vbi nullus læditur in alienatione, expirat prohibitio l. hoc edicto, §. ſi quis alienauerit, ff. de alienatione iudicij mutandi cauſa facta, l. ſequitur, §. Labeo, ff. de vſucapionibus, cap. 1. §. & quia, verſiculo, cùm verò qui feudum dare poſſit, cap. 1. §. filia, de ſucceſſione fendi. l. 7. titulo. 26. partita quarta, in fine.

Prætereà & probatur eadem reſolutio ex text. in Authent. de reſtitutione fideicommiſſi, §. nos igitur, collatione. 9. ex quo communiter adnotare ſolent Doctores in multis locis, alienationis prohibitionem vltra perſonas nominatas extendi non poſſe, vt cum infinitis tradiderunt Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, num. 64. in principio. Molina di Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 11. & 12. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 53. & num. 60. Bolognetus in conſilio 15. num. 33. & ſequentibus. Natta in conſil. 470. num. ſexto. Cephalus in conſilio 330. num. 72. & ſequentibus, volum. tertio. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. quinta, num. 56. fol. 55. & quamuis alienationis prohibitio, quando conſtat de voluntate teſtatoris expreſſa, vel ex coniecturis legitimis deducta, extra perſonas nominatas, & vltra quartum gradum, atque in infinitum extendi, & perpetua iudicati debeat, vt plenè probarunt Couarruu: reſolutionum, lib. 3. cap. 5. num. quarto. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. quarto, num. 30. & num. 36. in fine. Burgos de Paz d. quæſt. 2. num. 61. & num. 86. & vltra relatos ab eis, Ruinus in conſilio 147. num. 10. in fine, & numeris ſequentibus, volum. 2. Achill. Pedrocha in tractatu de adipiſcenda poſſeſſione, num. 192. & pluribus ſequentibus, Vegius in consilio vltimo, num. 368. in fine, & num. ſequent. & num. 490. & ſequentibus. Hyppolit. Riminal. in conſilio 279. num. 85. & ſequentibus, & in conſilio 313. ex num. 81. cum ſequentibus, lib. tertio. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 2. ex num. 12. vſque ad num. 22. fol. 25. tamen in caſu propoſito non poteſt id obtinere, quippe cùm teſtator ipſe ad nominatos, & eorum deſcendentes ſe reſtrinxerit, nec verbum Vinculi, aut Maioratus adiecerit, ex quo perpetui Maioratûs coniectura deprehendi poſſit, & quamuis bona perpetuò alienari prohibuerit, aut talia verba protulerit, quòd perpetuitatem denotare videantur, ea tamen alterare non debent naturam diſpoſitionis, ſed potiùs inter perſonas tantùm nominatas intelligi fuiſſe relata, etiamſi ratio generalis, aut realis fuiſſet adiecta, quæ ad perſonas expreſſas limitata videtur, ex his, quæ multùm ad propoſitum adnotarunt Rolandus, in conſilio 84. num. 11. lib. 1. Alciatus reſponſo 98. num. 16. in verſiculo, Non obstant illa verba in perpetuum, & reſponſo. 529. num. 9. & 10. Albanus in conſilio 2. Ioannes Cephalus in conſilio 17. num. 11. & ſequentibus, & num. 21. in fine, lib. 1. & in conſilio 330. num. 33. lib. 3. Biretta in conſilio 55. num. 3. & in conſilio 63. Hyppol. Riminald. in conſilio 117. num. 71. volum. 2. & in conſilio 279. num. 63. & ſequentibus, & num. 97. volum. 3. & in conſilio 371. num. 124. & ſequentibus volum. 4. vbi cum aliis rectè adnotauit, quòd ratio generalis, aut verbum quod perpetuitatem præ ſe ferre videtur, ex appoſitione perſonarum ſuprà nominatarum, reſtringi debet, quando non militat ratio, quæ contrarium ſuadeat, vt eſt in caſu noſtro, in quo Vinculi, aut Maioratus mentio facta non eſt; & ſic intra perſonas tantùm nominatas habere debet locum diſpoſitio ex prædictis Authoribus, & his, quæ ſcribit Barboſa in l. ſi conſtante, in principio, num. 103. ad finem, fol. 563. ff. ſoluto matrimonio: item, quia credendum non eſt, quòd ſi teſtator Vinculum, aut Maioratum efficere voluiſſet, id non exprimeret, aut ſaltem aliquo modo eius verbi mentionem non faceret; idcircò cùm omiſſa fuerit, nulla ratione induci poteſt Maioratus perpetuus: quod ita in terminis, ex infinitis à me originaliter, atque attentè prælectis, ſolus Azeuedius animaduertit, in rubrica, tit. 7. de los maiorazgos lib. quinti, nouæ collectionis Regiæ, num. 7. vbi poſtquam num. 6. in fine, dixerat, in contingenda facti conſuluiſſe in quadam donatione per contractum inter vinos facta vni filio per patrem, Tertij, & Quinti bonorum ex cauſa dotis per viam vinculi, nihil ampliùs adiiciendo, quòd cenſebatur perpetuum vinculum, ſubdit ſtatim num. 70. in fine, verba ſequentia: Sed ſi mentio verbi Maioratus, vel Vinculi non fieret, etiamſi vocaretur filius maior, & in eius defectum alter filius eius maior, nepos inſtitutoris, ita vt bona eſſent inalienabilia, non erit perpetua hæc inſtitutio, ſed durabit tantùm vſque ad nepotem vocatum, ſecundùm text. in authent, de reſtitutione fideicommiſſi, §. nos igitur. Et quamuis crediderint nonnulli in hoc caſu loquutum Petrum de Peralta in l. ſtatu liberum, §. Stichum, ff. de legatis 2. num. 3. in verſic. vnde rectè poteſt inferri, fol. mihi 151. dum dicit, quòd ſi teſtator prohibuit alienari fundum extra descendentes ipſius, etiam quòd dixiſſet, vt perpetuò eſſet inalienabilis extra deſcendentes ipſius, & quòd volebat eundem fundum perpetuò remanere apud eos, poſſet vltimus poſſeſſor deſcendens in quemuis extraneum illum alienare: tamen in alio caſu loqui prædictum Authorem, ſatis mihi compertum eſt ex eo, quòd ſuadeat ſibi ipſemet procedere id etiam in confectione Maioratuum, & Vinculorum, vbi ſimilis clauſula adiicitur, & intra deſcendentes tantùm res alienari perpetuò prohibetur: quod apertè deducitur ex verbis eiuſdem Authoris, quæ ibidem continentur in margine, vbi in hunc modum ſcriptum reliquit: De eadem re notanda illatio in materia prohibitionis alienationis, quæ fit aſſiduè: præſertim in confectionibus Maioratuum vniuerſalium, item & vinculorum (quæ vocant, particularium.) Et ſic in fortioribus quidem terminis, vt vides, Maioratus, aut Vinculi perpetuitatem negauit, nec pertinet ad iſtum caſum, ſed ad caſum ſequentem, ad quem rectè expendit Peraltam Pelaez à Mieres de maioratu, 4. part. quæſt. 29. num. 2. in fine, intelligens loquutum eum, vbi fauore deſcendentium bona fuerunt vinculata, & alienari prohibita modo ſupra dicto; quod tamen an verum ſit, caſu ſequenti videbimus, vt dictum eſt.

Neque obſtant ſuperiori reſolutioni traditiones Molinæ, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. quoniam loquitur Molina eo caſu, quo additum eſt verbum Maioratus, quod proculdubio multum adiicit perpetuitati ſucceſſionis, eſtque maximi effectus, vt in initio huius capitis oſtendi: cùm verò deficit Maioratus verbum, nunquam auſus fuit affirmare Molina, quòd fideicommiſſum, aut diſpoſitio perſonas nominatas egredi poſſit; id enim eſſet directè contra rationem, & deciſionem text. in l. quæ conditio, ff. de condit. & demonſtrat. & contra communem reſolutionem, quam per illum text. tenuerunt quamplurimi, quos refert ipſe Molina eodem lib. 1. cap. 5. num. 37. & 38. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 6. titulo. 15. num. 6. & verè præfatus Author in eodem cap. 4. nullo modo extat reſolutioni dictæ contrarius, nec etiam dubitat, an fideicommiſſum, aut diſpoſitio alia vltra perſonas nominatas extendi poſſit: voluit tamen conſtituere magnam differentiam inter Fideicommiſſum & Maioratum, quæſi ex verbo Maioratus, aut Hago maiorazgo, perpetua agnationis, aut familiæ, aut generis totius in infinitum vocatio inducta cenſeri debeat, ſed ex fideicommiſſo hæ tantùm vocationes, aut ſubſtitutiones factæ cenſeantur, & attendi debeant, quæ à teſtatore fuerunt expreſſæ, vbi aliud manifeſtè non apparet, & ita ſentit Molina ibidem, num. 13. & num. 17. & num. 20. in verſiculo, quæ omnia, & num. 22. & 23. & num. 32. & num. 26. in verſiculo, nec obſtat.

Non obſtat etiam diſpoſitio l. 27. Tauri, quæ hodie eſt l. 11. titulo. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, vbi ſtatuitur, quòd in melioratione Tertij, in defectum deſcendencium, collaterales admittuntur, quamuis Vinculi, aut Maioratus verbum adiectum non ſit, ſed omninò omiſſum; nam vltra ea, quæ ad explicationem eius legis pleniſſimè adnotarunt Antonius Gomezius, Tellus Fernandez, Ioannes Matienzus, Alphonſus Azeuedius, Velaſquez de Auendanno, & Angulus ibidem, idem Auendannus in l. 40. Tauri. gloſſa 1. num. 53. vſque ad num. 69. & gloſſa 15. num. 4. Petrus de Peralta in l. ſed duobus, num. 3. de legatis 2. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 36. & cap. 11. num. 11. Mieres de maioratu, in initio 1. part. à num. 11. & quæſt. 2. num. 13. verſiculo, in filium, & num. 20. verſiculo, Ex quibus, & quæſt. 24. num. 14. & quæſt. 16. num. 4. & quæſt. 66. num. 5. & quæſt. 71. num. 11. & 2. part. quæſt. 6. num. 25. & num. 72. in fine, Ioannes Guttierrez practicarum, lib. 3. quæſt. 51. & quatuor ſequentibus, & quæſt. 58. num. 20. in propoſito noſtro constituendum eſt, quod in dict. l. 27. Tauri, non diſponitur, nec aliquo modo ſtatuitur, quòd is, qui filium, aut deſcendentem aliquem meliorauerit, debeat neceſſariò reſtitutionis grauamen apponere in fauorem collateralium deficientibus deſcendentibus, ſed tantùm dicitur, quòd prædictum grauamen non poſſit apponi in fauorem extraneorum, fi ſuperſint collaterales; ſi tamen inſtitutor nolit collaterales vocate, nec extraneos, id efficere poteſt nec abſque expreſſa vocatione prædicti cenſentur vocati ab ipſa lege, quinimò grauamen appositum in fauorem extranei, quamuis ſit nullum, ſi aliquis collateralis exiſtat, non ſequetur inde, pertinere debere meliorationem ad collaterales, niſi expreſsè ſint vocati; nec enim ex eo quòd ſint in conditione, videri debent eſſe in diſpoſitione l. ſi quis ſub conditione, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti; & quamuis præferantur extraneis, non tamen vocantur, argumento l. Lucius, cum ſua gloſſa, ff. de hæredibus inſtituendis, & eorum, quæ in propoſito tractiderunt Antonius Gabriel communium lib. 4. titulo de fideicommiſſis, concluſione 4. Menochius lib. 4. præſumptione 76. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 1. §. 4. à principio. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. titulo. 3. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana. 96. atque ita nullum ius datur tranſuerſalibus in d.l. 27. Tauri, niſi expreſsè vocentur: quia verbum poteſt, contentum ibi Yà falta lo puedan hazer entre ſus parientes, non inducit neceſſitatem, ſed voluntatem, vt in l. non quicquid, ff. de iudiciis, & notatur per Doctores in l. Gallus, in principio, ff. de liberis & poſthumis, Iaſonem in l. 4. §. Cato, num. 47. ff. de verbor. oblig. & in l. 1. num. 3. ff. de iuriſdictione omnium iudicum, & congerit plura Auiles cap. 3. prætorum, gloſſa, puedan, & in terminis dict. 1. Regiæ, 27. aduertit Tellus Fernandez ibi, num. 12. & confirmatur ex dictis in ſimili per Ancharanum. in conſilio 300. vbi ad interpretationem ſtatuti cuiuſdam excludentis fœminas maritatas, à quocunque dotaras, à patris hæreditate ab inteſtato, ſtantibus agnatis maſculis, dubitatui num. 3. an prædictum ſtatutum videatur hoc diſponere in fauorem agnatorum. & conſeruare voluiſſe ius legitimarum hæreditatum inter eos; & tandem reſoluit, & magiſtraliter comprobat verbis ſequentibus eiuſdem num. intentionem ſtatuti non fuiſſe propter excluſionem fœminarum, ſubſtituere inter ſe inuicem agnatos in hæreditatibus acquirendis ex perſonis agnatorum, nec ius diſponendi agnatis eiſdem abſtuliſſe, vt ibidem probat num. 4.

Sextus caſus ſit, quoties quis Maioratum inſtituens, ad eius ſucceſſionem filium ſuum primogenitum, & deſcendentes eius vocauit, alias vocationes aliorum filiorum, nec deſcendentium adiecit, vel Maioratum in perſona talis filij, ac eius deſcendentium inſtituit, ſiue reliquit talia bona tali filio, & deſcendentibus eius, vt illa iure Maioratû poſſideant, vel inter filios, & deſcendentes eorum, Maioratum inſtituit cum vniuſcuiuſque filij, & deſcendentium ſpeciali vocatione; tranſuerſales, tamen, vel alios nominatim non vocauit, nec deſcendentes eorum in omnibus caſibus prædictis in quibus dubitatur, an ſic inſtituens Maiorum, cenſeatur velle, ea bona iure Maioratus dumtaxat conſeruari inter illos, in quorum perſonis Maioratum expreſsè inſtituit, ſiue expreſſas vocationes fecit, itaut deficientibus eis, bona ipſa libera eſſe debeant, poſſitque vltimo loco vocatus de illis liberè diſponere; an verò cenſendus ſit perpetuum Maioratum inſtituere voluiſſe, itaut deficientibus filiis ſpecialiter vocatis, & deſcendentibus eorum, ad tranſuerſales inſtitutoris, eiuſdem Maioratus ſucceſſio deuoluatur in infinitum, nec finiatur in vltimo deſcendenti vocato. Qua in re eruditiſſimus Ludouicus Molina de Hiſpan. primogen. lib. 1. cap. 4. per totum, eruditè ſatis, & cæteris aliis præſtantiùs ſe expedit, atque in ea opinione eſt, vt conſtanter affirmet num. 12. in fine, & num. ſequent. & num. 31. & ſequent. & num. 37. 38. 39. & ſeq. Maioratum iudicari debere perpetuum, ita vt deficientibus nominatis, & deſcendentibus ab eis, bona in vltimo non remaneant libera, nec alienabilia, ſed perpetuò, etiam vſque ad milleſimum gradum iure Maioratus poſſidenda ſint, & collateralis ei proximior admittatur, qui ex genere inſtitutoris fuerit. Et Molinæ reſolutionem amplectuntur Burgos de Paz iunior ciuilium, q. 2. ex num. 67. cum multis ſeqq. qui in fortioribus terminis defendit eam, & multis rationibus confirmat Ioan. Matienz. in l. 1. tit. 7. gloſſa 7. n. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ.

Contrariam tamen ſententiam imò quòd in caſibus prædictis, Maioratus dumtaxat durare debeat inter filios, & eorum deſcendentes, & ſic inter eos tantùm, qui ſpecialiter, aut generaliter ſub verbo deſcendentes, vocati ſunt, & in vltimo eorum bona remaneant libera, & alienabilia, deducitur ex ſententia Oldrad. in conſ. 21. Thema, col. fin. Bologneti in conſ. 43. Iaſonis in conſ. 4. n. 2. lib. 1. Decij in conſ. 95. col. 4. & in conſ. 362. colum. 1. & 2. & in conſil. 465. per totum. Crauetæ in conſilio 98. Pariſij in conſil. 82. Quæris, num. 13. lib. 2. atque ex Scriptoribus huius Regni magis videntur probare Petrus de Peralta in l. 3. §. qui fideicommiſſam, num. 55. & 56. ff. de hæredibus inſtituendis, & in l. ſtatu liberum, §. Stichum, num. 3. in verſiculo, vnde rectè, ff. de legatis 2. & in l. vnum ex familia, §. ſed ſi fundum, num. 28. eodem titulo. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, limitatione 2. ad l. Regiam, num. 15. & 18. in fine. Palacios Rubios in repetitione cap. per veſtras, notabili. 3. §. 26. num. 20. Burgos de Paz in conſil. 34. num. 12. & ſeq. & num. 34. & 35. Mieres de maioratu 4. part. quæſt. 29. per totum: vbi ex multis probat, & generaliter conſtituit, quòd vbicunque non ſupereſt in rerum natura aliquis de vocatis ad Maioratum, bona remanent libera, & vltimus Maioratûs poſſeſſor poteſt illa alienare, & hæredem inſtituere, quem voluerit. Huic etiam ſententiæ adhærere videtur Gregorius Lopez in l. 2. titulo. 15. partita 2. in verbo, el mas propinque pariente, vbi in principio dixit, ſpeciale eſſe in Regno, Ducatu, Marchionatu, vel Comitatu, quòd finitis deſcendentibus ſuccedant tranſuerſales. Et poſtmodùm ſubdit in hunc modum: In aliis verò Maioriis, vbi ceſſat ſimilis ratio, ſæpe deficient, ſi vocationes deficiant, & bona erum libera, ſecundùm quòd tradit Oldradus in conſil. 21. & iterùm in 2. colum. in medio, in verſiculo, vnde ſi aliquis faceret Maioriam in filium, in terminis decidit caſum præſentem, dicens, quòd ſi quis faceret Maioratum in filium, & eius deſcendentes, & in deſectum eorum, in alium filium, & ſic in alios filios, & deſcendentes eorum, ſi contingat quòd omnes moriantur, expirabit Maioria, neque ſuccedet frater conſtituentis Maioricatum, niſi expreſsè inſtitutor aſſerat ſe velle Maioriam eſſe perpetuam: idem Gregorius in l. 3. titulo. 13. partita 6. in Gloſſa magna, incipit, mugeres, quæſt. 4. vbi dicit, quòd niſi conſtet voluiſſe teſtatorem Maioriam eſſe perpetuam, quòd debeat bona in vltimo remanere libera, & inde eſſe, quòd ſi conditor Maioratûs dixerit, quòd in eo ſuccederent filij maſculi, & maſculi deſcendentes ex eis per lineam maſculinam, ita quòd non veniat ad fæminas, quòd tali caſu deficientibus maſculis, fœmina non ſuccedet, niſi conſtaret, teſtatorem voluiſſe Maioriam eſſe perpetuam, de quo tamen vide Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 6. n. 44. & part. 4. quæſt. 29. n. 2. Salazar de vſu & conſuetudine, cap. 12. n. 28. iterùm etiam Gregorius ipſe in l. 10. titu. 26. partita 4. in Gloſſa magna, colum. 4. in fine, in eadem videtur permanere ſententia.

Vides ergo inter Scriptores omnimodam contrarietatem in caſu prædicto; nam ex natura, virtute, & affectu verbi Maioratus, perpetuum induci Maioratum vſque in infinitum, nec ad nominatos tantùm, & eorum deſcendentes reſtringi, etiamſi inſtitutor non expreſſerit ſe velle Maioratum eſſe perpetuum, vel aliter circa perpetuitatem ipſius non prouideat, tenet expreſsè, & latè fundat Molina loco relato ſuprà, & omnibus fundamentis ſatisfacit, quæ pro contraria parte excitari, aut cogitari poſſunt. Cæterùm intra nominatos tantùm, & eorum deſcendentes durare debere Maioratum, nec cenſeri vocatos tranſuerſales, niſi teſtator expreſſerit ſe velle Maioratum perpetuum conſtituere, apertè tenet. Gregorius Lopez in locis relatis ſuprà: at verò nec ſufficere, quòd teſtator in inſtitutione dixerit, ſe velle perpetuam Maioriam facere, ſiue bona perpetuò alienari prohibuerit, vbi filios tantùm, ac eorum deſcendentes ad ſucceſſionem inuitauit, nec alias vocationes fecerit, quia intelligitur perpetuò, ideſt extantibus deſcendentibus, aut vocatis, & perpetuitas reſtringi debet ad eos dumtaxat, clarè præſentiunt Petrus de Paralta vbi ſuprà, maximè in dict. §. Stichum, verſiculo, vnde rectè poteſt inferri, & cæteri cum eo ſuperiùs relati; nec differt D. Petrus de Barboſa in l. ſi conſtante, 25. in principio, num. 103. ad finem, ff. ſoluto matrimonio.

Et facit pro illis, quod in iure nouum non eſt, vt perpetuum ſæpe dicatur, quod durat interim, dum aliqui viuunt, l. 1. vbi notant Gloſſa, & Doctores ff. pro ſocio. Boërius deciſione 158. & præcipuè num. 12. vbi multipliciter probat dictionem illam, ſemper, in ſubſtitutionibus reſtringi debere ex præcedentibus, & sequentibus, vel ex ſubiecta materia, vel ſi alia quæuis ratio id ſuadeat. Socinus in conſilio. 67. volum. 1. Pariſius in conſilio 37. num. 24. volum 2. Hyppol. Riminald. in conſil. 279. num. 64. & ſequentibus, volum. 3.

