D. Ioannis Del Castillo Sotomayor I.C. Nobilissimi; Olim Complvtensis Academiæ Antecessoris Primarii; Postmodùm in Gallæciano, Hispalensi, & Granatensi Auditoriis, Regiísque Curiis, successiuè Senatoris Amplissimi; Demum in Supremo Dominicæ Rei, siue Patrimonij Regij Senatu Consiliarij præstantissimi; Opera Omnia, Sive Qvotidianarvm Controversiarvm Ivris Tomi Octo
author: Juan de Castillo Sotomayor
source date: 1658
edition published: 2022-07-19
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

D. IOANNIS DEL CASTILLO SOTOMAYOR I.C. NOBILISSIMI; OLIM COMPLVTENSIS
academiæ antecessoris primarii; Poſtmodùm in Gallæciano, Hiſpalenſi, & Granatenſi Auditoriis, Regiíſque Curiis, ſucceſſiuè Senatoris Ampliſſimi; Demum in Supremo Dominicæ Rei, ſiue Patrimonij Regij Senatu Conſiliarij præſtantiſſimi;
QVOTIDIANARVM CONTROVERSIARVM IVRIS LIBER SECVNDVS:
IN QVO QVÆSTIONES VARIÆ, ATQVE VSVI FORENSI admodùm vtiles, imò neceſſariæ; accurata manu, & methodo practica elaboratæ congeruntur.
OPVS REVERA PRAGMATICIS FORENSIBVS vtiliſſimum, cum Summarijs, & Indicibus, ad ſubleuandum Lectoris laborem, opportunis:
Nunc recèns Typis Lugdunenſibus editum, ab innumeris veteris prælimendis expurgatum, & Characterum varietate diſtinctis allegationibus non mediocri labore adornatum,

LVGDVNI, Sumptib. Lavr. Anisson, & Io. Bapt. Devenet. M. DC. LVIII. cvm privilegio regis.

ARGVMENTA OMNIVM CAPITVM, QVÆ in hoc Libro Secundo continentur,

Vbi dilucida traditur, & diſtincta ſumma, rerum omnium, maximè earum, quæ notabiliores ſunt, ac in vnoquoque capite præcipuè tractantur.

- Cap. I. INteresse lucri ceſſantis, & damni emergentis, à quo, & quando licitè peti poſſit; an ex conuentione, vel citra conuentionem; ex culpa, aut mora debitoris tantum, vel abſque culpa, & mora. Vt petatur, an debeat eſſe certum, & quando dicatur certum. Item, an requiratur quòd petens ſolitus ſit negotiari cum pecunia, vel non: Et quomodo illud probetur, deducatur, & conſideretur; & quid neceſſario probandum ſit ab agente. Diligens quidem, & accurata explanatio: vbi quæ ab aliis hactenus dicta ſunt, & ſcripta, diſtinctione & reſolutione explicantur; ſic vt quærendi alibi neceſſitas ampliùs non immineat; & materia iſta ſingulari ordine compoſita, & dilucidè magis, quàm antea erat, reſoluta proponitur; ac denique nonnulla, & nouiter, & verè adnotata per Authorem traduntur. pag. 1.
- Cap. II. Fideicommiſſum, vel primogenium ſic relictum, vt deſcendentes per virilem ſexum, aut de virili, à virili, per lineam maſculinam, vel de linea maſculina vocentur, vtrùm fœminis per lineam maſculinam deſcendentibus debeatur: vbi quæ ab aliis hactenus ſcripta erant, breuiter recenſentur in vnum: Peregrini, Prętis, Manticæ, Menochij, Angeli Matheacij & aliorum traditiones diſcutiuntur; ac demum Ludouici Molinæ in Hiſpanorum primogeniis ſententia, ita demum admittitur, ſi agnationi conſultum fuiſſe probetur; aliàs, & nouè, & ſubtiliter, verè tamen impugnatur; & nonnulla adnotantur per Authorem, quæ (vt videbis lector) non erant antea ſic ſcripta. p. 10
- Cap. III. Ioannis Andreæ ſententia in addit. ad Specul. in tit. de obligat. & ſolut. in princip. ſuper rubr. col. 1. quod promittens ſe obligaturum ad decem intra certam diem, die adueniente conueniri poſſit ſtatim, ac ſi de præſenti ſe obligaſſet, quia inutilis circuitus eſt vitandus, an, & in quibus terminis procedere poſſit. Vbi quæ ab aliis hactenus ſcripta ſunt, breuiter & dilucidè recenſentur, legibus huius regni applicantur, & nonnullis diſtinctè magis, quàm antea erant, adnotatis; res iſta breuitate, & diſtinctione explicatur. p. 14.
- Cap. IV. Fœminæ primogenitæ: qualiter ad maioratus ſucceſſionem admittantur, Vel non; propter maſculos eiuſdem lineæ, & gradus, aut etiam remotioris quando excludantur: agnationis conſeruandæ rationem, ex quibus videantur maioratus inſtitutores habuiſſe: maſculorum vocatio, quando in hominum. diſpoſitionibus cenſeatur facta, agnationis conſeruandæ, aut prælationis inducendæ gratia: qualitas maſculinitatis in certis gradibus, ſubſtitutionibus, aut perſonis expreſſa, an, & quando in aliis repetita cenſeri debeat, vel non: vbi de contrarietate conſiliorum Abbatis Ananiæ, & aliorum accuratè, & plenius quàm antea erat, tractatur. Deinde repetitio qualitatis, vel conditionis adiectæ præcedentibus, quando dicatur, vel præſumatur fieri ad ſequentia: & qualitatum præcedentium repetitio ex quibus cauſis, aut dictionibus, vel rationibus induci, aut ceſſare debeat, plena, & diſtincta manu tractatum proponitur: Authorum ferè omnium, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt, ſententiæ, & opiniones ſuo ordine, breuiter tamen, & diſtinctè recenſentur in vnum; & multa dilucidè, & nouiter adnotantur per Authorem, quæ originali & aſſidua librorum lectura digeruntur, nec erant ab alio hucvſque ſic explicata. p. 16.
- Cap. V. Ad l. omnes, & l. bene à Zenone. C. de quadrien. præſcript. vbi quæ hactenus in propoſito earum ſcripſerunt Doctores in mille locis, breuiter recenſentur in vnum: nonnulla verò, quæ nec abſolutè, nec diſtinctè explicarunt, dilucidè & eleganter magis, quàm antea erant, enucleata traduntur. Deinde, vtrùm in damnum. minorum, Eccleſiarum, & clericorum, laicorum etiam in terris Eccleſiæ, aut de iure Canonico procedant, diligenti manu diſcutitur, Laurentij de Pinu reſolutio, in conſilio 90. num. 9. (ad quam nullus hucvſque animaduertit in hac materia) nouiter, & verè impugnatur, atque in propoſito quamplurima vltra alios ab Authore adnotantur. Vulgatum denique Doctorum aſſumptum, Piæ cauſæ fauendum, atque in dubio iudicandum pro illa: multis remiſſiuè exornatum; & ibidem, quæ dicatur pia cauſa, cum multis exemplis, latè etiam declaratum remiſſiuè. pag. 33
- Cap. VI. De captatoria voluntate, item de ea, quæ in arbitrium alterius, vel in liberam cuiuſque voluntatem confertur: dilucida, & abſoluta, breuis tamen, & diſtincta interpretatio traditur: communes ibidem DD. reſolutiones expenduntur; legibus huius regni nouiter applicantur; & in effectu res iſta ad praxim expeditius quàm antea erat, declarata relinquitur. Deinde ad quæſtionem infertur, vtrum meliorandi aliquem ex filiis, vel nepotibus facultas in voluntatem alterius à parentibus poſſit committi. Quid ſi dictum ſit, Melioro vnum ex filiis meis, quem vxor mea, vel alius elegerit: vel, Concedo facultatem vxori meæ, vel alteri, meliorandi vnum ex filiis, vel nepotibus meis: ſiue, Vxor mea, vel alius, ſi voluerit, melioret vnum ex filiis meis; aut, Ex tertia, & quinta bonorum parte, ſi velit, in aliquem ex filiis meis primogenium inſtituat. Quid denique ſi non deſignata melioratione, neque qualitatiuè, neque quantitatiuè, arbitrio, vel ad arbitrium alicuius vnum, ex filiis ſuis meliorari teſtator dixerit. Vbi quæ ab aliis dicta erant hucvſque, breuiter recensentur; & nonnullis nouiter, & melius quàm hactenus adnotatis, vera, & diſtincta reſolutio traditur, &. l. 31. Tauri, germanus ſenſus detegitur. pag. 40
- Cap. VII. Pater meliorans filium, aut deſcendentem alium in Tertio bonorum ſuorum, ſi in vocationibus, grauaminibus, aut ſubſtitutionibus non ſeruauerit ordinem, & formam, quæ in l. 27. Tauri, ſtatuitur, vtrum melioratio in totum corruere debeat, an verò reducenda ſit ad ordinem, & formam in ea lege præſcriptam: vbi nonnullis ab Authore nouiter adnotatis, Scribentium huius regni ſententia profertur; & vltra eos, duo caſus principales conſiderantur, quibus propoſitum dubium & verè, & dilucidè magis, quàm antea erat, remanet explicatum. Ac denique in ea materia, An actus qui non valet vt agitur, valere debeat omni meliore modo, quo poſſit: & quando Vtile per inutile vitietur, vel non vitietur, nonnulla dicuntur, & res iſta latiſſimè explicata proponitur remiſſiuè. p. 49
- Cap. VIII. Legis 2. C. de reſcindenda venditione, remedium, an ex humanitate, vel ex rigore iuris proceſſerit, & quare fuerit introductum? nec per illud intra dimidiam tantùm læſis ſuccurſum ſit. Cur etiam emptori fuerit conceſſa ſupplendi pretij facultas, & eius electioni res relicta? arguta quidem, ſubtilis, & non vulgata diſceptatio, qua poſt incredibilem, & originalem scribentium lecturam, multa adnotantur, quæ ſic elaborata, aut digeſta nullibi antea erant. p. 52.
- Cap. IX. Inſtantia cœpta cum maioratus poſſeſſore, an, & qualiter tranſeat in ſequentes ipſius maioratus ſucceſſores: Item, an tranſeat in ſingularem etiam rei successorem in iudiciis realibus. Vbi nonnulla adnotantur ab Authore, quæ pro huius rei explicatione ſilentio prætermitti non poterant; & ab his relinquuntur intacta, qui de Hiſpanorum primogeniis tractarunt. p. 55
- Cap. X. Ad explicationem primæ, ſecundæ, quintæ, & ſextæ aſſertionis, quarum lib. 1. harum controuerſ. cap. 81. mentio fit per Authorem, breuis traditur, ſed non contemnenda interpretatio, in qua (vt videbis) nihil ab alio dictum tranſcribitur, nec etiam aliquid ſcriptum omittitur; & in materia ſubſtitutionum nonnulla & nouiter, & verè conſiderata, in medium proferuntur. p. 57.
- Cap. XI. Filij nati ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, an, & quando ex præſumpta teſtantis voluntate, vel ex iuris diſpoſitione comprehenſi dicantur, vt in fideicommiſſis, & primogeniis, etiam excluſis aliis filiis ex legitimo matrimonio natis, ſuccedant. Vbi de matrimonio putatiuo dicuntur nonnulla; Decij ſententia, quam Socinus iunior & alij tuentur, contra Curtium iuniorem eleganter, nouè defenditur; & congeſtis in vnum quæ ab aliis in mille locis erant ſcripta, res iſta dilucidè, & diſtinctè magis quàm hactenus explicatur. p. 60.
- Cap. XII. Liberi in conditione poſiti, an, & quando cenſeantur vocati, vel grauati, & quæ coniecturę vocationem, vel grauamen in re dubia inducant, multíſque in propoſito neceſſariis, plena, atque abſoluta manu actum ab his, qui hoc capite recenſentur in vnum; & ibidem reddita ratio, quare huiuſce rei diſceptatio prætermiſſa ſit ab Authore, in qua ipſe non leui, aſſiduo potius, & importuno labore quamplurima euoluerat, & non mediocri diligentia diſtinxerat. pag. 65.
- Cap. XIII. Pater qui vnicum tantùm filium habeat, vtrum tertiæ partis bonorum ſuorum meliorationem facere poſſit, ita vt in ea grauari valeat filius, aut in fauorem deſcendentium, futurorúmve liberorum grauamen, aut fideicommiſſum iniungi: accurata equidem, & diligens explanatio, vbi Scriptorum huius regni ſententia communis, melius quàm antea erat, corroboratur; Ioannis Parladorij in contrarium rationes, & fundamenta nouiter, & verè ſubuertuntur; & multa adnotantur, quæ alibi lector non inueniet ſcripta. Deinde melioratio huiuſmodi facta filio, quem pater vnicum habebat, an conualeſcat, ſi alij filij, vel nepotes viuo patre naſcantur. Quid è contra ſi tempore meliorationis factæ, plures erant filij, aut nepotes ex filiis; tempore autem mortis parentis vnicus tantum filius ſuperſit: vbi etiam traduntur nonnulla, quæ ſic diſtinctè, abſolutè explicata non erant ab alio. pag. 67.
- Cap. XIV. Subſtitutio pupillaris, an ex rigore iuris, vel ex humanitate aut gratia fuerit introducta; non extraordinaria, vulgata potius, & in materia ſubſtitutionum. agitata quæſtio: ſed ab Authore luculentiùs forſan, & diſtinctè magis quàm antea erat, nunc explicata. Ibidem adnotata nonnulla, ad quæ alij non ſic animaduertunt. Ac denique ſubſtitutio pupillaris, an patris, vel filij teſtamentum, ſiue an duo teſtamenta dicantur, vel vnum; optimè, & breuiter declaratum. p. 74.
- Cap. XV. Subſtitutio pupillaris quare introducta, curioſa magis in ſcholis, quam in praxi neceſſaria quæſtio; nunc tamen breuiter, & dilucidè magis quam antea fuerat, explicata. p. 76.
- Cap. XVI. De inſtrumentorum authoritate, & fide, tam quæ originalia, quàm quæ exemplaria ſunt. Item de his, quæ in ipſorum confectione, vt ſolemnia ſint, interuenire debent. Qualiter, & per quos teſtes impugnari poſſint. Quibus ex cauſis ſuſpecta, aut falſa reddantur, vt non, vel minus probent. Aduerſus ſuſpiciones falſitatis quaſcunque, quibus rationibus defendantur. Ac denique de protocollis, ſeu regiſtris, nonnulla breuiter, & diſtinctè traduntur in hoc capite, quæ vtilia ſunt, & in praxi frequenter contingunt, nec abſque ingenti, & aſſiduo Scribentium omnium ſtudio in vnum recenſeri potuiſſent. pag. 77.
- Cap. XVII. Ex l. hæreditas 53. ff. de petitione hæreditatis, vbi quamplurimorum Authorum traditiones ex illa lege ſumptæ improbantur; Aliorum verò placita diſtinctè magis, quàm hactenus, explicantur Eum, qui nulla bona reliquit, teſtari non poſſe in effectu, neque eius hæreditatem dici, ſi nihil ſit in quo ſuccedi poſſit, cum Fulgoſio & aliis tuendum, coacta ratione demonstratur; & veriſſimo eiuſdem legis intellectu adducto, nonnulla & nouiter, & verè adnotantur per Authorem in hac materia, quæ nullus antea ſic conſiderauerat. p. 83.
- Cap. XVIII. Teſtamentum à marito, & vxore, vel à duobus aliis ſimul confectum, vtrùm à ſuperuiuente pro ſua parte, vel in ſolidum reuocari poſſit. Quid in maioratu, aut in melioratione ſimul facta ab eiſdem, tam de iure communi, quàm de iure Regio. Quid ſi ſuperuiuens aliquid conſequutus eſt ex bonis coniugis prædefuncti. Quid denique de vſufructu, aut de fructibus ab eodem perceptis in caſu reuocationis, vel an hæreditatis aditione, fructuùmve perceptione, ſuperuiuens videatur onus non reuocandi diſpoſitionem ſibi impoſitum, agnouiſſe; & de aliis inultis, prædictis connexis, quæ eſſe vulgata, & multis in locis tractata fatetur Author; ideo tamen eorum diſpurationem prætermittere noluit, vt accurata equidem, & diligenti explanatione, quæ hactenus in propoſito ſcripta erant ab aliis, hoc loco receſeret in vnum & alibi quærendi labore in futurum cæteros excuſaret; tum etiam, vt dictis adhuc quamplurima & nouiter, & verè adiiceret, quæ diſtinctè ſic, & dilucidè explicata, ſuóque ordine compoſita, nullibi antea erant. p. 87.
- Cap. XIX. Frater in quibus caſibus querelare poſſit teſtamentum fratris, in quo turpem, aut inhoneſtam perſonam inſtituit. Turpi perſona inſtituta, an in totum, vel vſque ad legitimam tantum reſcindi teſtamentum debeat. Text, in authent. ex cauſa, C. de libers præteritis, vtrùm obtineat in hoc caſu. Turpis, aut infamis perſona, quæ in propoſito dici debeat? vulgata equidem, & mille in locis agitata dubia, ſed hactenus nec abſolutè, nec diſtincte ſatis explicata, vt arbitratur Author, qui hoc capite (vt videbis lector) diligenti, & accurata manu ſuperiora omnia pertractauit, Aluari Valaſci conſultationem 17. nouè, & verè improbauit, & Tiberij Decian. Anton. Galeat. Maluaſ. & Ioannis Vincentij Hondedei conſiliis tribus commendatis, nonnulla in hac materia adnotauit, ad quæ cæteri Recentiores hucvſque ſcribentes, non ſic animaduertebant. p. 99.
- Cap. XX. Repræſentatio, vtrùm locum habeat in ſucceſſione maioratus, in quo proximior vocatur, vel continuò admitti ximiores cauetur; vbi quæ hucvſque in propoſito ſcripſerunt alij, ſuo ordine, & diſtinctè recenſentur in vnum; Ludouici Molinæ, & aliorum ſententia, melius quàm antea erat, corroboratur; & nonnullis nouiter, & verè ab Authore adnotatis, dilucida traditur, & vera ratio l. ſi libertus præterito, §. 1. ff. de bon. libert. ad quam (vt videbis lector) cæteri hactenus Scribentes non ſic animaduertebant. p. 106.
- Cap. XXI. Ad explicationem 3. 4. & 7. aſſertionis, quæ ad diuiſionem ſubſtitutionum pertinent, & cap. 81. lib. 1. continentur, breuis traditur & dilucida interpretatio, ſubſtitutionis directæ an quatuor ſint, vel vel quinque ſpecies; vulgaris etiam, an ſit triplex; fideicommiſſaria item, an propriè ſit ſubſtitutio diſcutitur, & nonnulla ab Authore adnotantur, quæ ſic diſtinctè compoſita, atque originali Scribentium omnium lectura elaborata, nullibi antea fuerant. p. 112.
- Cap. XXII. Maioratum ſi quis inſtituens dumtaxat dixerit, Ex bonis meis maioratum inſtituo, ſiue facio, aut volo, quod bona mea iure maioratus deferantur; nec aliud adiiciat, vtrum ex vi verbi maioratus, perpetua maioria inducatur; & quis ordo in ſucceſſione eius obſeruari debeat? Vbi quæ hucvſque in propoſito ſcripta ſunt ab aliis, in medium proferuntur; & Iacobi Simancæ, contra Communem, opinio nouiter deſtructa; nouè etiam, & verè fundamento illius reſpondetur; atque eodem caſu retento, ſi familia ſimpliciter vocetur, vel in fauorem conſanguineorum, aut coniunctorum maioratus inſtituatur, nec certus ſucceſſionis ordo deſignetur, quid fieri debeat explicatur. Quid etiam, ſi de maioratus origine, & inſtitutione per ſcripturam non appareat, ſed per immemorialis præſcriptionis probationem tantum, an perpetuus iudicari debeat in dubio, & quo ſit in eo ordine ſuccedendum. Deinde ſi maioratus inſtitutor, vocato filio, vel conſanguineo aliquo tranſuerſali, aut etiam extraneo, dixerit ſe maioratum inſtituere ex bonis ſuis, ſiue omnia bona ſua, vel aliquam partem eorum proprio teſtamento, vel donatione in aliquem detulerit, ita quod ea obtineat, & habeat titulo, & iure maioratus, nec amplius adiiciat, an perpetuum maioratum inſtituiſſe cenſeri debeat. Quid ſi pater meliorationem Tertij, & Quinti bonorum faciens, vocationes ad deſcendentes ex filiis primo nominatis reſtrinxerit, fiue filios tantum, vel aliquem eorum, & deſcendentes ab eis vocauerit, & bona alienari perpetuò prohibuerit aut alia verba adiecerit, quæ videantur denotare perpetuitatem, verbum tamen vinculi, aut maioratus non expreſſerit, an perpetuus maioratus præſumatur inductus. Præterea, ſi maioratum inſtituens, ad eius ſucceſſionem filium ſuum primogenitum, & eius deſcendentes vocauit, vel maioratum in perſona talis filij, ac deſcendentium inſtituit, ſiue reliquit talia bona tali filio, & eius deſcendentibus, vt illa poſſiderent iure maioratus, vel inter filios, ac eorum deſcendentes maioratum inſtituit, cum vniuſcuiuſque filij, & deſcendentium ſpeciali vocatione; tranſuerſales tamen non vocauit, nec deſcendentes eorum, an perpetuus maioratus inſtitutus cenſeatur inter tranſuerſales etiam, qui ex genere inſtitutoris fuerint; an verò in vltimo deſcendente maioratus extingui debeat? Denique, ſi factis aliquorum filiorum, & deſcendentium ab eis ſpecialibus vocationibus, ad collateralium, vel aliorum vocationes inſtitutor non deſcenderit, dixerit tamen ſuam diſpoſitionem facere fauore generis, & familiæ, & ad conſeruationem illius, vel vt bona perpetuò in ſua familia, agnatione, aut domo conſeruentur; vel ea ratione alienari bona prohibuerit; vtrùm maioratus perpetuus inducatur vltra nominatos etiam in infinitum, maximè ſi ratio hæc adiecta fit in fine diſpoſitionis, aut in principio. Vbi quæ hactenus in præfatis quæſtionibus dici, aut excogitari potuerunt, diligenti, & plena manu enucleata traduntur, multáque adnotarunt per Authorem, quæ ita dilucidè, atque diſtinctè explicata nullibi inuenies, etiamſi omnes vſque ad præſentem diem Scribentes perlegeris. p. 115.
- Cap. XXIII. Inſtrumentum, in quo duo erant obligati, cùm alteri eorum creditor reddiderit, an præſumi debeat liberatio debitoris, cui traditum fuit inſtrumentum, ac etiam coniectura ſumi, quòd eidem donauerit actionem, quæ aduerſus alium debitorem competebat ſibi: vbi Guil. Cunei, Bartol. & aliorum ſententia communiter reiecta, ab impugnationibus immunis redditur: & l. 1. C. de donationibus, deciſione exornata nonnullis; item, an, & quando præſumi debeat, vel non, donatio? pleniſſimè explicatur remiſſiuè: nonnulla nouiter, & verè adnotantur, quibus Menochij, & aliorum conſiderationes contra Bartolum ſubuertuntur, & eiuſdem Bartoli ſententia tuta manet. p. 129.
- Cap. XXIV. Legatum quantitatis in pecuniis ſic relictum, Lego Titio centum, quæ in pecunijs ei præſtari iubeo; aut, Lego Titio centum in pecunijs: vtrum præciſe in pecuniis ſolui debeat, etiamſi pecunia in hæreditate non ſit? vbi Simonis de Prætis diſtinctio, & reſolutio adducitur, (quæ verè Romani, & Iaſonis conſultationibus non probatur) ab Authore nouiter refellitur, & res ſita melius quàm antea erat, explicata relinquitur. Burſati conſil 84. per totum, libro primo, commendatur, vbi plenè, ac eruditè agitur de debitore, qui ex pacto bona ſtabilia loco pecuniarum tradere poteſt: quæ, inquam, & cuius qualitatis bona tradere poſſit, & qualiter ſe habere debeat, vt electionem tradendi, ſi pecunias non habeat, non amictat. Deinde, vtrum hæres cum beneficio legis, & inuentarij, teneatur ſatisfacere legatarijs, aut creditoribus pecuniarum in pecunia, quando hæreditas eſt ſoluendo, etiamſi quantitas pecuniæ ſimpliciter legata fuerit, nec in hæreditate inueniatur pecunia: vbi tres præcipuæ recenſentur Doctorum ſententiæ, quas nullus antea ſic diſtinctè adduxerat. Iacobi de Aren. & Cyni ſententia probatur, argutè, & ſubtiliter corroboratur, multáque adnotantur per Authorem, quæ hactenus ab alio nec dicta fuerant, nec forſan excogitata. Denique agitur de legato certæ quantitatis pecuniæ ſic relicto, vt ex bonis, aut ſubſtantia, vel patrimonio defuncti ſit ſoluendum, an inuito legatario, in pecunia numerata ſolui poſſit? Et caſus Azeuedo occurrens, nouiter declaratur per Authorem; & nonnulla dicuntur de materia l. non amplius, §. cum bonorum. ff. de legatis primo. p. 132.
- Cap. XXV. Contractus ſimulatus, pignoratitius, vel vſurarius, per quæ, & quibus modis probetur; an ex modicitate pretij, ex pacto de retrouendendo, & ex eo, quod emptor, vel venditor ſolitus ſit fœnerari? vel ex pacto de retrouendendo, & modicitate pretij dumtaxat; etiamſi conſuetudo fœnerandi, aut alia coniectura non ſit? Vbi, quæ hactenus in mille locis ſcripta erant ab aliis, plena & diligenti manu recenſentur in vnum: illis etiam adduntur quamplurima; & text. in c. ad noſtram, ae empt. & vendit. (qui eſt fundamentum totius huius materiæ) & in c. illo vos, de pignoribus, ſingulariter, & verè enucleantur, multàque in propoſito nouiter, & diſtinctè adnotata traduntur, quæ (vt videbis lector) importuno, & aſſiduo labore digeruntur, nec vllus antea ſic dilucide, nec abſolutè explicauerat. p. 141.
- Cap. XXVI. Conceſſa facultate, aut commiſſione alicui, vt maioratum in aliquem ex filiis, aut filiabus, quem voluerit, aut quem elegerit, faciat, ſiue inſtituat; an poſſit ipſe filio maſculo prætermiſſo, in filia fœmina maioratum inſtituere? an verò filiis maſculis exiſtentibus, neceſſariò debeat fœminis eos præferre, quamuis inter illos, quem Voluerit, etiam filium natu minorem eligere valeat? Vbi in caſu occurrenti, & Authori comiſſo, conſultatio traditur eiuſdem, qui verè primus omnium in propoſito ſcripſit, & nullo alio cauſam defendente, primam ſententiam proſe tulit (Alij poſtmodùm ſcripſerant, ſed non ita exactè, aut nihil quidem addentes.) Deinde alternatiuæ ſecunda pars, quando cenſeatur appoſita in defectum prioris, vt ordinis potiùs ſit, quàm electionis. Quando etiam liberè accipienda non ſit, ſed limitatiuè tantum, aut ſimpliciter, vt diuerſos gradus conſtituat, tam in fideicommiſſis, quàm in maioratibus, eleganter diſcutitur. L. cum pater, §. à te peto, l. vnum ex familia. §. ſi de falcidia, ff. de legatis ſecundo, l. hæredes mei, §. finali, ff. ad Senatuſconſult. Trebel. cap. primum, de eo qui ſibi, vel hæredibus, optimè expenduntur, & declarantur: & Ludouic. Molinæ ſententia, quod elector, cui libera facultas eligendi conceſſa eſt, poſſit ad maioratus ſucceſſionem, filiam etiam natu minorem, omiſſo filio primogenito, eligere; & quod Vigore facultatis Regiæ idem poſſit; nouiter improbatur, & declaratur. De verbis etiam enuntiatiuis, an, & quibus caſibus diſpoſitionem inducant, multa dicuntur. Et in effectu circa omnia prædicta, quamplurima maturiùs nunc adnotata traduntur, quæ vtilia ſunt, & in praxi valde conducibilia, nec abſque ingenti ſtudio, & labore, ſic recenſeri potuiſſent. p. 152.
- Cap. XXVII. Ad explicationem aſſertionis 13. & 115. quæ cap. 81. libri primi, continentur; vtrùm, inquam, in formula Galli Aquilij inſtitutio filij per emancipationem irritetur, vt tunc nepos poſthumus admitti debeat, ac ſi mortuus eſſet filius: vbi res iſta breuiter, & abſolutè explicatur; & §. & quid ſi tantum, legis, Gallus, ff. de liberis & poſthumis, verus intellectus adducitur. p. 164.
- Cap. XXVIII. De poteſtate Principis circa tollendum ius quæſitum, ſiue à lege, ſiue ab hominis diſpoſitione proueniat; vel circa tollendam, aut mutandam, ſiue reuocandam teſtatoris voluntatem quoad fideicommiſſa, & maioratus, legèſque, & conditiones illorum; & qualiter in his diſpenſatio, vel mutatio impetrari debeat; & ab ipſomet Principe, contra teſtatoris, vel ad eius voluntatem, an poſſit aliquis habilitari, vt in fideicommiſſo, aut maioratu ſuccedat; vel relicta in vnum vſum, an Principis decreto poſſint commutari? Vbi in propoſito eorum omnium, quamplures Authores congeruntur in vnum ac inter alios, Antonius Gabriel, Didacus Couarruuias, D. Franciſc. Sarmient. Simon de Prætis, Marcus Antonius Peregrinus, Angelus Matheacius, Pelaez à Mieres, Fortunius Garſia, & Andreas Fachineus, magis commendantur: & redditur ratio, quare huiuſce capitis maiorem diſputationem Author omiſerit. p. 165.
- Cap. XXIX. Ad explicationem textus, in l. & quia, in fine, ff. de iuriſdictione omnium iudicum: in cap. gratum, in cap. relatum, & in cap. licet vndique, de officio & poteſtate iudic. delegat. in cap. quamuis, & in cap. ſi delegatus eodem titulo. lib. 6. & in cap. vltimo, de officio Legati, diligens equidem, accurata, & noua, vera tamen, atque notanda interpretatio traditur, quia (vt videbis lector) adnotantur nonnulla per Authorem, quæ nullibi inuenies ſcripta, etſi Interpretum omnium, atque aliorum traditiones, ſiue obſeruationes perlegeris; & in effectu res hæc diſtinctione, & certa reſolutione explanatur, quæ velut in tenebris antea fuiſſe videbatur. p. 167.
- Cap. XXX. Ordo & forma, quæ in l. 27. Tauri, præſcribitur, vtrùm ſeruari debeat non ſolùm in ſubſtitutionibus deſcendentium legitimorum, ſed etiam illegitimorum, tam reſpectu patris, quàm matris? Vbi omnia recenſentur in vnum quæ huius regni Scriptores hactenus tradiderunt: his & nouiter, & verè adiiciuntur nonnulla, quæ dictæ legis Regiæ mentem, & intentionem dilucidè magis declarant, nec per aliquem fuerant hucvſque ſic adnotata, nec ſcripta. p. 171.

QVOTIDIANARVM CONTROVERSIARVM IVRIS LIBER SECVNDVS.

CAPVT I.

De Lucro ceſſante, & Damno emergente.

Intereſſe lucri ceſſantis, & damni emergentis, à quo, & quando licitè peci poſſit: an ex conuencione, vel citra conuentionem; ex culpa, aut mora debitoris tantùm, vel abſque culpa, & mora: vt petatur, an debeat eſſe certum, & quando dicatur certum: item an requiratur, quòd petens ſolitus ſit negotiari cum pecunia, vel non; quomodo illud probetur, deducatur, & conſideretur, & quid neceſſariò probandum ſit ab agente: diligens quidem, & accurata explanatio: vbi quæ ab aliis hactenus dicta ſunt, & ſcripta, diſtinctione, & reſolutione explicantur; ſic vt quærendi alibi neceſſitas ampliùs non immineat, materia iſta ſingulari ordine compoſita, & dilucide magis, quàm antea erat, reſoluta proponitur; ac denique nonnulla, & nouiter, & verè adnotata per Authorem traduntur.

SVMMARIVM.

- 1 De Intereſſe lucri ceſſantis, & damni emergentis, tractatum & diſputationem ſuſcipiens Auctor, quid principaliter intenderit.
- 2 De intereſſe lucri ceſſantis, & damni emergentis, per multas quæſtiones excitari communiter.
- 3 Reduci tamen in effectu ad eas, quæ in argumento huius capitis, & hoc numero proponuntur.
- 4 Ioannes Bolognetus, tractatu, reſolutione, & explicatione huius materiæ, multos alios antecellit, idcirco videndus erit omnino.
- 5 Franciſcum Burſatum, optimè, & eruditè loquutum in hac materia.
- 6 Ioſephum Maſcardum, pleniſſima, & abſoluta, atque diſtincta manu in hac materia ſcribere, idcircò præ oculis habendum, & omnino legendum.
- 7 Hyppolitus Riminaldus, plenè, & eruditè (vt ſolet) materiam hanc pertractat, & in negotiis variis conſultus, multa dicit notatu quidem digna, vt hoc numero adnotatur, vbi eiuſdem Authoris plura conſilia recenſentur in vnum
- 8 D. Petrum de Barboſa, magiſtraliter, & doctè in hac materia loquutum, & aliorum reſolutiones percepiſſe diſtinctè.
- 9 Ludouicus Miolina, è Societ Ieſu religioſus laudatur.
- 10 Ludouici Molinæ, Michaëlis Salonis Valentini, & Alphonſi à Villagutta reſolutiones in hac materia; adeò plenas & abſolutas eſſe, vt prædicti Authores, nihil, quod in propoſito excogitari poſſit, intactum relinquant.
- 11 Patrem Petrum de Aragon latè, & eruditè quidem, atque ingeniosè egiſſe de hac materia.
- 12 Blaſij Flores Didez de Mena, ex mente communi, nouiſſimam, & generalem reſolutionem in hac materia tenendam, & ad illam aduertere debere eos qui non ingenti ſtudio aliorum ſcripta, & reſolutiones prælegerint, ne facilè in iftis rebus diiudicandis decipi poſſint, quod ex defectu lecturæ Scribentium paſſim contingit.
- 13 Vſura licèt omni iure prohibita ſit, Diuino, Naturali, Canonico, & Regio, ac etiam Ciuili, iuxta declarationem communem intelligendo.
- 14 Tamen intereſſe lucri ceſſantis, & damni emergentis, quod verè creditoris inter ſit rectè ab eo exigitur abſque labe, aut periculo vſurarum, idque vltra ſortem ipſam principalem, ac etiam iure Pontificio.
- 15 Quia non vt vſura, ſed intereſſe, & damnum. petuntur.
- 16 Et in hoc nullus Scribentium diſſentit.
- 17 Dummodò bonus, & diſcretus iudex animaduertat, quod intereſſe petitum ſit verum, nec antea concedatur, quàm conſtet veriſimiliter de damno contingenti creditori, aut de lucro, quod illi euenire potuiſſet: item quod Omnis dolus, & fraus palliandi vſuras abſit.
- 18 Quod ex perſona creditoris, item & debitoris, qualitate negotij, & rerum circumſtantiis poterit diiudicare.
- 19 Ac creditorem iuſtè petentem admittere, vſurarium verò, vel palliatum, reiicere.
- 20 Quoniam indices boni, & optimi debent repellere vſurarios à limine iudicij, & eos ſeueriter punire, cùm ſint deuoratores pauperum, & oppreſſorum.
- 21 Intereſſe hodie de iure Canonico non debetur niſi in quatuor caſibus ex ſententia Iacobi Mandelli de Alba, quæ hoc numero præcitatur, ac pro regula generali huius materiæ commendatur.
- 22 Intereſſe damni emergentis, & lucri ceſſantis cauſam, non eandem, ſed diuerſam eſſe in nonnullis, ſiue diuerſum ius in illis conſtitui, provt hoc numero adnotatur; & ibidem probatur labi Doctores Vtrumque intereſſe confundentes, & ſimul vtrumque tractantes; idcirco diſtingui debere vnum ab altero, ac de vnoquoque ſeparatim agendum, ne confusè, ſed diſtinctè procedatur.
- 23 Intereſſe triplex, commune, ſingulare, & conuentum, & de vnoquoque remiſſiuè.
- 24 Intereſſe diuidi in extrinſecum, & intrinſecum.
- 25 Intereſſe intrinſecum, quod dicatur.
- 26 Et quod extrinſecum.
- 27 Intereſſe intrinſecum, hoc eſt, ipſa æſtimatio rei, in quolibet contractu debetur à tempore moræ.
- 28 Intereſſe extrinſecum, ex quo tempore debeatur, vbi diſtinguitur inter contractus bonæ fidei, & fructi iuris, & vide infrà num. 59. & num. 65.
- 29 Intereſſe naturale & rei cohærens, quodammodo dici lucrum, quod mercator, & alius negotiari, & lucrari ſolitus pecunia ſibi debita feciſſet.
- 30 Ea ratione, quia lucrum illud conſiſtit in proxima potentia pecuniæ, & eius fructus quodammodo cenſetur.
- 31 Idcirco in materia noſtra in conſideratione habendum, modò interueniant ea, quæ mox dicentur.
- 32 Mercatoris pecuniam in propoſito, maiorem cenſeri habere æſtimationem, quàm alterius, ſicuti & triticum ſemini deſtinatum.
- 33 Mercatoris pecunia negotiationi expoſita, vel alterius emptioni frugiferæ rei deſtinata, pluris valet, quàm altera tanta aliorum, & etiam ipſius, illi non ita expoſita.
- 34 Intereſſe lucri ceſſantis exempla plura, remiſſiuè.
- 35 Intereſſe lucri ceſſantis debetur mercatori, qui ſolitus eſt cum pecunia negotiari: Rationem vide infrà num. 37.
- 36 Et in hoc scribentium omnium nullus diſſentit, omnes potius vnanimiter id probarunt.
- 37 Sed inter plures alios, ex recentioribus Andreas Gaill. & Ioannes Corraſius elegantiùs, & apertiùs explicarunt, provt hoc numero adnotatur; vbi vide omninò, ne facilè decipiaris in hac materia.
- 38 §. Cùm per venditorem, l. ſi ſterilis, ff. de actionibus empti, vera ratio redditur.
- 39 Intereſſe lucri ceſſantis, ſolito negotiari, quare denegetur, in l. vltima ff. de periculo, & commodo rei venditæ, vbi verus traditur illius textus intellectus, & Ioannis Corraſij, ac aliorum interpretatio nouè reiicitur.
- 40 Intereſſe lucri ceſſantis petens, probare debet, ſe fuiſſe solitum negotiari eo tempore, quo debitor fuit in mora.
- 41 Intereſſe lucri ceſſantis peti non poteſt, vbi qui illud habere vult, nihil lucraturus eſſet.
