- 16 Ioannis Andreæ dictum, de quo ſupra ex num. 1. reddi certius hodie ex deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. dum probat lex illa, quod qualitercunque conſtiterit, aliquem ſe velle obligare, remaneat obligatus, provt hoc numero adnotatur cum aliis.
- 17 Blaſij Flores Diaz, de Mena, in addit. ad deciſ. 13. Gamæ, num. 4. nouiſſima reſolutio in hac materia, nouè expenditur, & probatur, & Rolandi, Authoris, & aliorum reſolutioni applicatur.
- 18 Ioannis Andreæ doctrinam, in aliis terminis intellectam, periculoſam eſſe, nec tenendam quidem: idque per rationes, authoritates, & deciſiones Doctorum traditas à Tiraquello, & aliis, qui hoc numero recenſentur.
- 19 Maximè in promiſſione de vendendo; in qua verius eſt, promiſſionem differre ab ipſa venditione, nec promittentem vendere certo pretio, dici poſſe iam vendidiſſe.
- 20 Et inter hunc caſum, & Ioannis Andreæ caſum veram rationem differentiæ reddidiſſe Rolandum, ad quem remittit ſe Author, & ad nonnulla infert hoc numero remiſſiuè.
- 21 Promitiens vendere feudum, vel rem emphyteuticam, non cadit à iure ſuo, licèt caderet, ſi irrequiſito domino alienaret.

QVoniam frequenter contingit in nonnullis caſibus dubitari, vera ſit, nec ne, deciſio quædam, aut ſingularis traditio Ioannis Andreæ in addit, ad Specul. in tit. de obligat. & ſolut. ſuper rubrica, col. 1. quòd is qui promiſit ſe obligaturum ad decem intra certam diem, die adueniente, conueniri poſſit ſtatim, ac ſi de præſenti ſe obligaſſet; quia inutilis circuitus eſt vitandus: & in hac re tanta eſt confuſio, ſiue contrarietas, aut altercatio Doctorum, vt vix certum quid, aut firmum deducere poſſis, ſi infinitos, etiam attentè, atque originaliter prælegeris; non abſque vtilitate putaui, ſed potius iucundum lectori futurum, ſi omiſſa latiori diſputatione (id quod conſultò faciam) eos Authores in vnum recenſerem hoc loco, qui latiùs, & diſtinctè magis tractarunt, ac demum dilucidè magis, quàm antea erant, adnotatis nonnullis, ſententiam meam in medium proferrem: & vt alia prætermittam;

In primis conſtituo, præfatam Ioannis Andreæ ſententiam, permultos, & grauiſſimos quidem iuris Authores ſequutos, Romanum. Alexandrum, Socinum. Iaſonem, Purpuratum, Carolum Ruinum. Lancelot. Gal. Hermanoctium Det. Matthæum Afflictis, Gozadinum, Rubeum, Zaſium, Boërium, & Chaſſaneum, quos congerit Tiraquellus de retractu conuentionali, ad finem tit. num. 26. quibus cum Grammatico, Couar. & Tello Fernandez, adhæret Matienzus in leg. 6. tit. 6. Gloſ. 7. num. 3. lib. 5. nouæ Compilationis. Rolandus, Ioannes Franciſcus de Ponte, Azeuedius, Parladorius, & alij quos ſtatim referam, & nouiſſimè, multóque poſt hæc à me ſcripta, Andreas Fachineus controu. iuris lib. 2. cap. 7. vbi dicit hanc ſententiam frequentiùs receptam, & probabiliorem eſſe, quàm contrariam: Bonifacius Rogerius in conſ. 15. num. 51. lib. 2.

Secundò conſtituo, Tiraquelli diligentiam in congerendis vtriuſque partis, tam ſuperioris Ioannis Andreæ, quàm alterius illi contrariae deciſionibus, rationibus, & Authoribus non contemnendam; laudandam potius, & notandam.

Is enim Author vbi ſuprà, num. 26. vſque ad num. 62. omnia fere, quæ ad ſua vſque tempora ſcripta erant ab aliis, ſtudio & labore congeſſit in vnum, ac multa adduxit, quæ vtramque partem & confirmant, & dubiam etiam reddunt: idcirco, qui ex propoſito velit huiuſce rei diſceptationem inquirere, neceſſe habebit omninò legere illum.

Tertiò conſtituo, rem hanc difficiliorem reddidiſſe, & altercationi, contrarietatíque Doctorum in quæſtione ſuperiori, initium, aut occaſionem tribuiſſe Decium: is enim ſtudio contradicendi aliis (vt dicit Antonius Theſaurus, quem ſtatim referam) dicit illud dictum Ioannis Andreæ ſemper viſum fuiſſe ſibi dubitabile multis rationibus; & cum nonnullis Authoribus impugnat illud: & in ſententiam Decij inclinant alij relati ab his quos ſtatim adducam, & eos recenſent Grammaticus deciſ. 103. ex num. 187. Rolandus in conſ. 69. num. 25. in verſ. 2. reſpondetur, lib. 3. Fundamenta autem Decij contra doctrinam Ioannis Andreæ principaliter reducuntur ad quatuor, quæ ſunt in effectu ea, quæ adducit Tiraquell. vbi ſuprà, num. 42. per totum. latiùs Hieronymus Butijela in repetit. §. Cato, leg. 4. ff. de verborum obligationibus, num. 51. & 55. quæ habetur Repetitionum. luris ciuilis volum. 6. fol. mihi 232. & ibidem Carol. Ruinus num. 26. 27. & 28. eodem vol fol, 280. Hermanoctius Det. ex num. 132. cum multis ſeqq. fol. 299. in eodem vol. & Marian. Socinus Iunior, ex num. 64. vſque ad num. 70. in eiſd. repetit, fol. 324. & nouiſſimè Andreas Fachineus controuerſiarum Iuris lib. 2. Cap. 7.

Quartò conſtituo, in propoſito, & præcipuo huius capitis dubio legendos omninò ſequentes Authores, qui modò vnam, modò aliam ſententiam ſequuntur, ſed Ioannis Andreæ partes magis communiter iuuant: relatos ſuprà, num. præced. maximè Repetentes in dict. §. Cato. Couar. in cap. quamuis pactum, de pactis in 6. in initio 3. p.n. 3. Boërium deciſ. 3. & 183. Marſil. Singul. 469. Grammaticum deciſ. 103. num. 19. & num. 187. 188. & ſeqq. Auendañum reſponſo 27. num. 2. Petrum de Moncada. in addition. ad Gozadin. in leg. 2. num. 32. litera, A, C. de pactis inter emptorem & venditorem. Alciatum in conſ. 18. num. 5. & 6. & in conſ. 117. Rolandum in conſ. 69. ex num. 1. vſque ad num. 27. vol. 3. qui eruditè loquitur, & veram huius dubij reſolutionem aſſequitur: Caballin. milleloquio 201. Max. Anguiſſol. in conſ. 71. num. 5. Petrum Antonium de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 8. ex num. 135. vſque ad num. 184. Matienzum in leg. 6. tit. 6. Gloſ. 7. per totam, lib. 5. nouæ Collectionis Regiæ. Azeuedium in leg. 2. tit. 16. eod. lib. 5. Parladorium rerum quotidianarum, lib. 2. cap. finali 1. part. §. 11. ampliat. 6. Cephalum in conſ. 66. num. 20. & 21. lib. 1. Menochium in conſ. 92. num. 1. & ſeqq. & num. 42. in fine, & in conſ. 1. ex num. 232. lib. 1. & in conſ. 147. num. 10. lib. 2. Burſatum in conſ. 100. num. 1. & 11. lib. 1. Surdum in conſ. 52. num. 66. & ſeqq. lib. 1. & in conſ. 201. per totum, maximè n. 14. 15. 16. in fin. & 17. lib. 2. Amadeum à Ponte, Laudimialium quæſtionum. quæſt. 35. Antonium Theſaurum deciſ. Pedemontana 233. per totam. Marcum Antonium Eugenium in conſ. 7. num. 13. & 14. lib. 1. Cald. Pereir. in l. ſi curatorem habens, in verbo, contractum feciſti, 28. C. de in integrum reſtitutione. Hyppolitum Riminaldum in conſil. 51. num. 11. volum. 1. Seraphinum de priuil. iuramenti, priuil. 23. Ioann. Franciſc. de Ponte in conſ. 10. à num. 21. & in conſ. 85. per totum, & in conſ. 86. num. 25. & tribus ſeqq. vol. 1. Vincent. Caroc. de locato, & conducto, q. 1. de promiſſione locandi per totam, fol. 48. & quæſt. 2. de locatione emphyteutæ, fol. 89. Crotum in conſ. 12. num. 7. & 8. Ripam lib. 3. de donat. reſp. 12. Corſetum in ſingularibus ſuis, verbo, Pactum, 2. Iulium Clarum lib. 4. §. donatio, quæſt. 14. num. 6. vbi ſingularem reſolutionem tradit in hac materia, Rubeum Alexandrum in conſ. 29. n. 5. Modernum in conſuet. Pariſ. tit. 2. §. 55. Gloſ. 1. num. 8. vbi in propoſito profert verba nonnulla maximi ponderis, & notanda; Pinellum in l. 2. C. de reſcindenda venditione, 2. part. cap. 3. num. 29. & 30. Cæuallos, practic. commun quæſt. 209. qui prædictos non refert.

Quintò conſtituo, Ioannis Andreæ ſententiam intellectam in terminis in quibus ipſe loquitur, veriſſimam quidem eſſe, & tenendam omninò, idcirco meritò probaſſe eam infinitos Authores, vt conſtat ex relatis ſuprà num. 1. & num. 8. & 9. & contrarium tenentes decipi manifeſtè. Ad quod dicendum moueor in primis rationibus, authoritatibus, & deciſionibus congeſtis à Tiraquello de retractu conuentionali ad finem tit. ex num. 26. vſque ad num. 42. Deinde fundamentis Ruini, Hermanoctij Det, Socini, & Rubei Alexand. quos ſtatim referam, & retuli ſuprà, num. 7. ac denique vt alia ſciens, conſultóque prætermittam, ratione adducta per Rolandum in conſ. 69. n. 25. verſ. Tertiò reſpondetur, vol. 3. dum dicit, & refert alios ſic tenentes; quòd vbi quis promiſit de obligando ſe in centum; perinde eſt, ac ſi eſſet obligatus ad centum, eo quod intereſſe eſt ſtatim liquidum, cum non poſſit eſſe minus centum: l. nummis. vbi Baldus, ff. de in litem iurando, & ideo licèt diceretur, quòd contra eum tanquam obligatum non poſſet agi; tamen ex promiſſione de obligando ſe ad centum, qua tenetur ad intereſſe, tenetur ad centum, cùm onus promiſſionis intereſſe non poſſit eſſe in plus: vt ergo vitetur circuitus, ob prædictam rationem nihil refert, an ſit obligatus ad promittendum, vel cenſeatur promiſiſſe, cum vtroque caſu debeatur idem, nec augeatur, vel minuatur obligatio: ex quo ſubuerti poteſt ſolutio Decij in l. cum fundus, §. ſeruum tuum imprudens, in princ. ff. ſi certum petatur. is enim, vt diluat rationem Ioannis Andreæ de circuitu vitando, dicit non obſtare iura, quæ iubent vitandum circuitum; & reſpondet procedere illa dumtaxat in caſibus expreſſis à iure, & non in aliis. Sed, vt vides, quid hoc intereſt, cùm etiam in caſibus non expreſſis, ex paritate, aut maioritate rationis procedere debeant; vt ſunt vulgatæ, & communes reſolutiones Doctorum; maximè in caſu propoſito, in quo negari non poteſt, quin promittens, cum effectu voluerit ſe obligare ad quantitatem expreſſam, & promiſſio ipſa. aut obligatio æqualiter ſe habent, nec vnum importat plus quàm alterum, vt ſupra dixi, Nec etiam in contrarium vrgent Decij fundamenta contra eundem Authorem, quibus ſciens, conſultóque reſpondere nolui hoc loco, propterea quòd plene reſpondet, & ab illius impugnationibus eleganter tuetur Ioannem Andream Hermanoct. Det. in dict. §. Cato, ex n. 132. vſque ad num. 143. & ibidem Ruinus ex num. 26. Marianus Socinus Iunior ex num. 64. Vſque ad num. 70. Rubeus Alexand. in conſ. 29. ad quos Lectorem remitto & vide omninò Andream Fachineum controuerſiarum Iuris lib. 2. cap. 7. & 8. qui etiam fundamentis Decij reſpondet; ſed tacet Authores prædictos.

Deinde animaduerto, prædictam doctrinam Ioann. Andreæ. reddi hodie clariorem ex deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. dum probat lex illa, quod qualitercumque conſtiterit, aliquem ſe velle obligare, remaneat obligatus, nulla admiſſa exceptione. Quod rectè annotauit Azeuedius ibi num. 7. Et confirmatur apertè ex dictis per Roland, vbi ſupra. Ioan. Parlad, rerum quotidianum, lib. 2. cap. finali 1. part. §. 11. ampliat. 6. fol. 152. vbi præfata doctrina motus principaliter, reſoluit, quòd inſtrumentum executioni mandari debet, non ſolum ſi ipſius verba præ ſe præſentem ferant effectum; ſed etiam ſi in futurum concepta fuerint: veluti, exempli gratia, promiſi publico inſtrumento facturum me intra certam diem obligationem pro centum, tunc ſi lapſa ſit dies, potero ſtatim ſine alia obligatione ex inſtrumento illo conueniri. Quæ reſolutio confirmatur apertiùs ex his, quæ ſcribunt Rolandus dict. conſ. 69. ex n. 25. lib. 3. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 10. num. 21. lib. 1. & nouiſſime Blaſius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſ. 13. Gamæ, num. 4. fol. 19. col. 3. quo loco prædictus Author Tiraquellum, & Theſaurum dumtaxat refert; & in propoſito noſtro dicit veram reſolutionem eſſe, quòd quando contractus in ſubſtantia nihil aliud continet, quàm contineat promiſſio, iudicatur promiſſio ex æquitate vt contractus, vt vitetur inutilis circuitus: quod eſt verum, & in effectu idem, quod cum Rolando ſuperiùs diximus, quem tamen non refert ipſe. Quando verò contractus addit ſupra promiſſionem, vel in modo, vel in accidentalibus, aut ſubſtantialibus, valde differunt; tunc promiſſio non iudicatur vt contractus, licèt ex promiſſione compellatur quis ad faciendum contractum: quod etiam eſt verum; & confirmatur ex his, quæ dicentur ſtatim: tradit etiam ſuperiorem reſolutionem, ſed Azeuedium non refert, Cæuallos dict. quæſt. 209. num. 2.

Sextò & vltimò conſtituo, Ioannis Andreæ doctrinam in aliis terminis intellectam, periculoſam eſſe, nec tenendam quidem: idque per rationes, authoritates, & deciſiones Doctorum traditas à Tiraquello de retractu conuentionali, ad finem tituli, ex num. 42. vſque ad num. 62. Rolandum dicto conſ. 69. ex num. 25. cum ſeqq. vol. 3. Menochium in conſ. 92. n. 1. & quinque ſeqq. vol. 1. Marcum Antonium Eugenium in conſ. 7. num. 13. & 14. lib. 1. Ioannem Franciſcum de Ponte in conſ. 85. per totum, vol. 1. Vincentium Carocium, & alios locis, & num. relatis ſupra num. 8. & 9. maximè in promiſſione de vendendo, in qua, lic èt alij multi aliter teneant, alij etiam pro concordia contrarietatum diſtinguant; vt plene oſtendit Petra de fideicommiſſis, quæſt. 8. ex num. 141. vſque ad n. 160. veriùs crediderim, promiſſionem differre ab ipſa venditione, nec promittentem venditurum certo pretio, dici poſſe iam vendidiſſe: quod multis rationibus defendit Senatus Pedemontanus, vt firmat Antonius Theſaurus deciſ. 233. per totam. Rolandus dicto conſ. 69. num. 25. verſ. 3. reſpondetur, vol. 3. vbi inter hunc caſum, & caſum Ioannis Andreæ veram reddit, & concludentem differentiæ ratiotionem, vt ibi videri poterit: & per Auendañum reſponſo 27. num. 4. vbi erudite, & verè oſtendit, promiſſionem de vendendo operari vnum effectum tantum, hoc eſt, ad intereſſe, ipſam verò venditionem eſſe efficaciorem contractum, etiam vt tradatur res ipſa præcisè, ſi eſt in poteſtate venditoris; & ſic, & nomine, & natura, & qualitate multùm diſtare inter ſe. quod etiam tenet Pinellus, & optimè declarat 2. part. leg. 2. C. de reſcindenda venditione, cap. 3. num. 29. fol. mihi 186. latiùs, & plures effectus conſiderans Petra vbi ſuprà, Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 85. num. 2. lib. 1. vbi num. 8. rectè probat per promiſſionem de vendendo non acquiri ius in re, Vincendus Carocius de locato & conducto, quæſt. 1. de promiſſione locandi, num. 14. fol. 49. vbi ſuperiorem reſolutionem limitat, eleganter declarans eam, & infert ad alia ſimilia, ſcilicet ad pactum, vel promiſſionem de donando: de qua omnes ſuperiùs citati: Petra dicta quæſt. 8. num. 164. ac cæteris elegantiùs Pinellus dict. 2. part. leg. 2. C. de reſcindenda vendit. cap. 3. num. 30. per totum fol. 189. cui conuenire videtur Menochius in conſ. 92. num. 42. in fine, vol. 1. infert etiam ad promiſſionem de locando, de liberando, & de fideiubendo, vt ibi videri poterit: & de promiſſione de renunciando legitimæ paternæ, vel maternæ, & renunciatione poſtea facta abſque iuramento. Vide Auendañum dict. reſp. 27. per totum, Cæuallos dict. quæſt. 209. num. 3. & 4. & de omnibus prædictis latiſſime Petram vbi ſuprà. Denique, nec in promiſſione alienationis rei feudalis, vel emphyteuticæ procedere poteſt Ioannis Andreæ doctrina, quippe cum diuerſa ratio militet, nec iura loquentia de circuitu vitando, extendi debeant ad hunc caſum priuationis, vel caducitatis: provt tenuerunt expreſsè multi congeſti per Tiraquell. loco saepè repetito, n. 44. & n. 45. & in terminis, quòd feudum, vel rem emphyteuticam alienaturum ſe & venditurum promittens, non cadat à iure ſuo; licèt caderet, ſi alienaret irrequiſito domino, cum Alexandro, Baldo, Cardinali, & Afflictis defendit Ioannes Franciſcus de Ponte dicto conſilio 85. per totum lib. 1. Et de his hactenus, de quibus penes prædictos Authores, latius videri poterit, cùm occaſio ſe offeret.

CAPVT IV.

Fœminæ primogenitæ, qualiter ad Maioratus ſucceſſionem admittantur, vel non Propter maſculos eiuſdem lineæ, & gradus, aut etiam remotioris, quando excludantur; Agnationis conſeruandæ rationem, ex quibus videantur Maioratuum inſtitutores habuiſſe; Maſculorum vocatio, quando in hominum diſpoſitionibus cenſeatur facta agnationis conſeruandæ, aut prælationis inducendæ gratia; Qualitas maſculinitatis in certis gradibus, ſubſtitutionibus, aut perſonis expreſſa, an, & quando in aliis repetita conſeri debeat, vel non; vbi de contrarietate conſiliorum Abbatis, Ananiæ, & aliorum, accuratè, & plenius, quàm antea erat, tractatur; Deinde repetitio qualitatis, vel conditionis adiectæ præcedentibus, quando dicatur, vel præſumatur fieri ad ſequentia; & qualitatum præcedentium repetitio, ex quibus cauſis, aut dictionibus, vel rationibus induci, aut ceſſare debeat, plena, & diſtincta manu tractatum proponitur: Authorum ferè omnium, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt ſententiæ, opiniones ſuo ordine, breuiter tamen, & diſtinctè recenſentur in vnum; & multa dilucide, & nouiter adnotantur per Authorem, quæ originali, & aſſidua librorum lectura digeruntur, nec erant ab alio huc vſque ſic explicata.

SVMMARIVM.

- 1 Dubia & quæſtiones proponuntur, quæ in ſummario huius capitis continentur, & quæ hic præcipuè tractantur.
- 2 Vtilitáſque, & neceſſitas earum commendantur.
- 3 Authores quamplures referuntur, qui quæſtiones huius capitis tractarunt, & infrà num. 141. cum multis ſeqq. vbi infiniti congeruntur in vnum ac eorum ſpecifica mentio fit ſuo ordine, vt ibi videri poterit.
- 4 Antonij Gabrielis in præfatis quæſtionibus concluſiones congeruntur, & lectura originalis earum commendatur.
- 5 Modernum. Pariſ. in hac materia eleganter, & vtiliter loquutum, & de ſucceſſione fœminarum cum maſculis, in pari, vel remotiori gradu, & de dictionibus inducentibus tacitam repetitionem, multa neceſſaria, & notatu digna dixiſſe.
- 6 Ludouicus Molina laudatur, & eiuſdem reſolutiones circa quæſtiones omens huius capitis commendantur, & de aliis Authoribus vide infrà, ex num. 141. cum multis ſeqq. vſque in finem capitis.
- 7 Maſculinitatis qualitas, in vno gradu, vel ſubſtitutione, aut parte teſtamenti adiecta, vtrum in alteris repetita eſſe cenſeri debeat; & multis numeris ſequentibus.
- 8 Authores huius regni, exteri etiam recentiores quamplures, in quaeſtione ſuperiori ſcribentes, notati per Authorem, quòd paucis legibus, & rationibus moueantur, nec ad ea reſpondeant, quæ in contrariam partem vrgere videntur.
- 9 Abbatis conſilium 36. num. 3. lib. 1. expenditur, & sententia illius refertur, de qua per totum caput agitur.
- 10 Præcedentia declarant, ſiue determinant ſequentia; & è contra.
- 11 Vna pars teſtamenti aliam declarat; & inde ſi verbum aliquod dubium ſit, aut obſcurum, eo modo intelligi debet, ſecundum quem reperitur in alia parte testamenti.
- 12 Voluntas teſtatoris in ſubſtitutionibus, talis eſſe præſumitur, qualis fuit in institutionibus: vnde ſequens ſubſtitutio debet regulari & intelligi ſecundum qualitatem prioris.
- 13 Vnus gradus ſubſtitutionis alium declarat.
- 14 Ordo datus inter primò nominatos, ſeruari debet inter reliquos ſubſtitutos: quod, & dicta ſuprà ex num. 10. intellige, vt declarantur infrà, ex num. 101. cum ſequentibus.
- 15 Fœminas proximiores qui excluſit, vlteriores etiam excludere velle, multo magis credendus eſt.
- 16 Expenditur ratio l. ſi viua matre, C. de bonis maternis, & ad propoſitum illius nonnulla congeruntur remiſſiuè, & vide infra num. 109. & 110.
- 17 Repetitio qualitatis præcedentis ob præſumptam testatoris voluntatem fieri debet, quæ alias non fieret.
- 18 Mutatio voluntatis præſumi non debet, maximè in continenti, vel in eadem diſpoſitione: quod intellige, vt declaratur infrà, num. 114.
- 19 Pelaez. à Mieres, notatus per Authorem, quòd in hac materia leges nonnullas expendat, quæ verè, nec Abbatis, nec Ananiæ ſententiam poſſunt probare, & confusè inducuntur: & vide infrà, n. 111. & ſeq.
- 20 Legatum, in dubiis, videtur tranſlatum in alium cum onere ſuo: & ibidem, quòd l. Caio, ff. de alimentis legatis, (quam expendit mieres) Abbatis ſententiam non probet & vide infrà, ex num. 115. cum ſequent.
- 21 L. ſi tibi, cum l. ſeq. ff. de adimendis legatis, vtrùm à Mieres rectè potuerit pro Abbate, aut pro Anama ponderari? & latiùs infr. num. 120. & 121.
- 22 L. Cum pater, §. ab inſtituto, ff. de legatis 2. quam adducit Mieres, vtrùm pro opinione Abbatis aliquo modo vrgeat? latiùs infrà num. 122. & ſeq.
- 23 Clauſula poſita inter plura capitula, vel ante omnia, vel poſt omnia; ad omnia refertur: & vide infra num. 126. & 127.
- 24 Clauſula generalis reſtringitur ad ſpecificata, ſi plura fuerunt.
- 25 Ananiæ conſ. 22. num. 3. expenditur, & illius ſententia refertur, quæ contraria eſt ſententiæ Abbatis propoſitæ ſuprà num. 9. ſcilicet maſculinitatis verbum, in vna, ſeu etiam in pluribus partibus maioratus, aut diſpoſitionis appoſitum, in alia eiuſdem parte, vbi deeſt, ſupplendum non eſſe, nec poſſe repetitionem induci.
- 26 Ludouici Molinæ, ex mente aliorum, ad contrarietatem Abbatis, & Ananiæ, concordia relata, & per Authorem probata; & vide infrà num. 100. & num. 136. & ſeqq.
- 27 Rationes omnes, quæ pro Anania excogitari ſolent per Doctores, ad quatuor reduci debere.
- 28 Commune Doctorum fundamentum pro opinione Ananiæ proponitur.
- 29 Teſtator cenſetur noluiſſe diſponere, cùm facile illi fuit, aliquæ de re diſponere, & non diſpoſuit.
- 30 Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, ergo neque nos dicere debemus, vulgatiſſimum Doctorum aſſumptum, & multis confirmatum, & declaratum remiſſiuè.
- 31 Simon de Prætis laudatur.
- 32 Teſtatoris, & cuiuſlibet alterius diſponentis verba, in dubio ad intellectum iuris communis referenda ſunt.
- 33 Teſtator in dubio, cenſetur cum diſpoſitione legis, aut iuris communis ſe conformare voluiſſe.
- 34 Fundamentum ſecundum, quod pro Anania adduci ſolet, ſumptum eſſe originaliter ex conſilio Ancharani, 120. num. 4.
- 35 Legatum, fideicommiſſum, & omnis alia diſpoſitio in dubio cenſetur pura, ſi in ea non inſeratur dies, nec conditio; nec in dubio conditio præſumitur adiecta.
- 36 Diſpoſitio conditionalis, vel potius pura, vel modalis vel in diem, an, & quando præſumi debeat, accuratè, & vtiliter actum per Menochium.
- 37 Præcedentia in ſequentibus, nunquam debent cenſeri repetita, quoties agitur de repetenda qualitate aduerſus diſpoſitionem iuris communis.
- 38 Dicta in vno capitulo, an, & quando, in ſequentibus cenſeantur repetita, remiſſiuè.
- 39 Dicta & diſpoſita in vna parte legis, an, & quando præſumantur repetita in alia parte, plenè tractatum remiſſiuè.
- 40 L. pater filium, §. fundum Titianum. ff. de legatis 3. contra opinionem Abbatis inducta.
- 41 L. ſub conditione, ff. de hæredibus inſtituendis, rectè ponderata per Decium contra Abbatem.
- 42 Clauſula appoſita in præcedentibus, in ſequentibus repetita non intelligitur.
- 43 Duæ leges inductæ contra Abbatem.
- 44 Conditio adiecta vni gradui, vel perſonæ iam nominatæ, non cenſetur repetita in perſona alterius ſubſtituti, aut coniuncti: quod peniſſimè explicatum proponitur remiſſiuè.
- 45 Ananiæ ſententiam contra Abbatem intellectam. Eo modo, quo poſt alios Authores intellexit Molina magis communiter probari per Doctores, vt hoc n. adnotatur, & latiùs infrà num. ſeqq. & num. 100. cum ſeqq. & num. 136. & ſeqq.
- 46 Author, poſtquam in hac materia quamplurima euoluiſſet & infinita, attentâ, atque originali librorum omnium lectura prælegiſſet, (quod moris habet) nonnulla conſtituere neceſſarium duxit, quibus ipſa, abſolutè, & diſtinctè magis, quàm antea erat, explicata manebit, vt num. ſeqq. conſtabit lectori.
- 47 Qualitates & circumſtantias caſuum occurrentium conſiderandas eſſe in hac materia repetitæ, vel non repetitæ qualitatis præcedentis, nec certam regulam dari poſſe, provt hoc numero adnotatur.
- 48 Voluntates hominum variæ, & diuerſæ ſunt.
- 49 Cùm poſſit teſtator cum diſpoſitione legis ſe conformare, vel ſua diſpoſitione facere ceſſare prouiſionem illius, fœminas excludendo, vel none.
- 50 Poſſit etiam diuerſimode ſuam diſpoſitionem facere, aut generalem, aut ſpecialem, aut limitatiuam & & restrictiuam, aut reſpicientem aliquid ſubſtantiale ipſius diſpoſitionis, vel accidentale; aut expreſſam, vel tacitam.
- 51 Repetitionis inducendæ, vel non inducendæ diſputationem, totam coniecturalem eſſe, & præſumptam.
- 52 Sic, vt coniecturæ in hac materia fallaciſſimæ eſſe poſſìnt, cùm non ſolum diuerſi in varias, & diuerſas trahantur ſententias, ſed etiam ijdem ſibi non conſtent.
- 53 Idcirco, quamuis expreſſum dici ſoleat, ac etiam euidenter: & clare apparere id, quod ex coniecturis apparet, et ſi verbis expreſſum non fuerit.
- 54 Et ſpecialiter prouiſum dicatur, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas.
- 55 Voluntatémque ex coniecturis collectam, expreſſam voluntatem dici, cenſuerint quamplures Authores.
- 56 Tamen, quia in coniecturanda, atque interpretanda defuncti voluntate ſæpè decipimur.
- 57 Et mentem defuncti iudicare difficillimum eſt.
- 58 Quia interpretatio voluntatis teſtatoris plena periculi eſt, & perſæpè in illius cognitione errare ſolemus.
- 59 Et ambulare dicimur in tenebris, cum agimus de interpretanda mente teſtatoris, cum quo loquuti non ſumus, & qui non poteſt modò mentem ſuam aperire.
- 60 Ac denique de mente hominis nullum certum eſt testimonium, quia ſoli Deo nota eſt, ideo magis inhærendum verbis certis, quàm menti imaginaria, & non certæ.
- 61 Et quoties voluntas testatoris expreſſa non fuerit, aut clara; incerta potius, & obſcura, atque ex coniecturis colligenda, cautiſſime agendum eſt; vt plura attendantur, quæ, vt interpretatio congrua dicatur, neceſſaria ſunt, & pleniſſimè adnotata, remiſſiuè.
- 62 Coniecturæ ex teſtamento reſultantis matèria, & qualiter, quóve probationis genere illa probari debeat, latè & vtiliter explicata, remiſſiuè.
- 63 Coniecturæ illæ dumtaxat attendi debent in interpretanda defuncti voluntate, quæ neceſſariæ, aut valde probabiles ſint, aut concludentes.
- 64 Et quæ colligantur ex dictis, & diſpoſitis per teſtatorem.
- 65 Fœminas propter maſculos remotiores, ex coniecturis, non aliter excluſas cenſendas eſſe, quàm ſi coniecturæ indubitatæ fuerint, vel tam euidentiſſimæ, vt ſalua mente teſtantis ab eis recedi non poſſit.
- 66 Vel niſi euidenter, aut clarè constet de teſtatoris voluntate.
- 67 Aut verba expreſſiſſima ſint: & vide infrà, num. 159. & 160.
- 68 Repetitionem, aut reſtrictionem maſculinitatis, legitimitatis, aut aliarum qualitatum præcedentium, totam pendere à voluntate teſtatoris.
- 69 Idcirco, cum expreſſa, aut clara, ſiue etiam præſumpta fuerit voluntas teſtatoris, qualitates præcedentes repetere volentis, aut reſtringere, fœminas proximiores propter maſculos remotiores excludere, vel non excludere; illa omnino, & præcisè obſeruanda eſt.
- 70 Repetitio qualitatum, vel conditionum fit, vel non fit ex præſumpta mente diſponentis, ac etiam impeditur, vbi aliàs de iure fieri deberet, ſi conſtat de tacita mente diſponentis.
- 71 Fœminas propter maſculos remotiores, excludi ex voluntate expreſſa teſtatoris, vt in exemplo, quod adducit Molina, hoc numero præcitatus.
- 72 Inſtitutor maioratus, qui per viam regulæ generalis, qualitatem maſculinitatis in Maioratu appoſuerit, licet in quibuſdam gradibus, aut vocationibus eam omiſerit, perpetuò eam repetere voluiſſe credendus eſt.
- 73 Et in hoc caſu ad excluſionem fœminarum, includi maſculos, etiam remotiores, non ex vi repetitiua, ſed potius comprehenſiua contra Molinam defendit Author.
- 74 Expreſſum dicitur, quod ex præcedentibus, ſiue ſequentibus verbis, errore, aut obliuione diſponentis, apparet fuiſſe omiſſum.
- 75 Expreſſum dicitur, quod ex proœmio, ſìue præfatione diſpoſitionis colligitur, quæ præſtat lumen, ac intellectum ipſi diſpoſitioni, & inducit cauſam, & rationem finalem ipſius.
- 76 Inſtitutor Maioratus, qui eiuſdem inſtitutione profitetur, ſe Maioratum inſtituere ea ratione, vt bona perpetuò in agnatione conſeruentur, ex hoc ſolum, fœminas propter maſculos remotiores excludere, & qualitatem maſculinitatis repetere voluiſſe videtur.
- 77 Fideicommiſſum, an, & quando inducatur, ſiue amplietur agnationis conſeruandæ ratione expreſſa: item conſeruandæ agnationis ratio, quando dicatur expreſſa, & quando tacita, pleniſſimè tractatum remiſſiuè; & ibidem de aliis multis, quæ in hac materia vtiliſſima ſunt, & Hiſpanorum Maioratibus quotidie applicari poſſunt.
- 78 Maioratus inſtitutor, ſi maſculos ſimpliciter, & abſolutè vocauerit, nec de fœmina in aliqua parte diſpoſitionis meminerit, quamuis rationem conſeruandæ agnationis non expreſſerit, ex hoc ſolum agnationem conſeruare voluiſſe videtur, fœmináſque propter maſculos remotiores excludere, & num. ſeqq.
- 79 Verbum, maſculos, ſui natura, abſque vlla ratione conſeruandæ agnationis expreſſa, vel ſubintellecta, excluſiuum eſt fœminarum.
- 80 Maſculinitatis expreſſionem, præbere coniecturam, vt proſpectum ſit agnationi.
- 81 Textus in §. cæterum, Inſtitut. de legitima agnatorum ſucceſſione, ſubtiliter ponderatus per Authorem.
- 82 Cognati iure ciuili non admittebantur ad hæreditatem, ſed à Prætore tertio ordine per bonorum poſſeſſionem vocabantur.
- 83 Maſculinitatis qualitas reiterata, aut in pluribus ſubſtitutionibus repetita, oſtendit indubitanter, agnationi fuiſſe proſpectum.
- 84 Maioratus inſtitutor, ſi relictis propriis filiabus, filios maſculos ad ſucceſſionem eiuſdem inuitauit, inuicémque & eos ſubſtituit, aut (quod indubitatum erit) ſi ad vocationem agnatorum etiam collateralium proceſſit, & eaſdem filias reliquerit, agnationem conſeruare voluiſſe, fœminas propter maſculos remotiores in perpetuum excluſiſſe videbitur.
- 85 Conditionem ſi ſine liberis, verificari tantum in maſculis, quando teſtator propriam filiam excluſit, & maſculos tantum hæredes inſtituit, ex magis communi, & recepta ſententia.
- 86 Et pro ea multùm vrgere, aut verè concludere fundamenta nonnulla, quæ adducit Menochius, hoc numero præcitatus, qui etiam eruditè, & ſubtiliter omnibus ſatisfacit, quæ in contrariam excitari; aut moueri poſſunt.
- 87 Velaſquez de Auendaño confutatus ab Authore.
- 88 Maioratus inſtitutor, qui relictis propriis filiabus, maſculos tantum ad ſucceſſionem inuitauit, nulla alia ratione id feciſſe dici poteſt, quam vt agnationem conſeruaret.
- 89 Ratio ſubintellecta, pro expreſſa habetur, quæ vnica imaginari potest in teſtamento.
- 90 Agnationis conſeruandæ rationem, expreſſam cenſeri, tamet ſi in diſpoſitione non exprimatur, vbi ea ſola, & non alia reddi poteſt ratio.
- 91 Velaſquez de Auendaño, ſi Menochium, & alios recentiores prælegiſſet, fortaſſis à ſententia, quam defendit Author, non receſſiſſet.
- 92 Teſtator ſubſtituens filio ſuo decedenti ſine filiis maſculis, fratres, & ipſorum filios maſculos excluſa filia, id videtur feciſſe ratione conſeruandæ agnationis, nec excluſio fœminæ, & maſculinitatis qualitas expreſſa, propter aliud videtur appoſita.
- 93 Quartum notabile, & omnino neceſſarium pro regula, aut generali doctrina huius materiæ proponitur.
- 94 Repetitionem omnem tacitam, procedere, aut ratione copulæ, vel coniunctionis, quia ſunt plura legata copulata, vel per dictionem, &, vel, item, & ſimiles alias dictiones coniunctiuas, vel connexiuas; vel quia reguntur ab eodem verbo, & determinantur ab eodem acta verbi determinantis, aut regentis totam orationem; aut per identitatem rationis, quando ſabeſt ratio repetendi antecedentia in ſequentibus; & ſic in ſumma totam hanc materiam explicauit Baldus, in conſilio 153. Quidam teſtator, lib. 5.
- 95 Vbi magiſtraliter, & doctè conſtituit, tres cauſas eſſe tacitam repetitionem inducentes, videlicet Copulam, Identitatem orationis, & Identitatem rationis: è conuerſo, tres eſſe cauſas repetitionis excluſiuas; videlicet, Aduerſatiuam, vt quia eſt ibi dictio ſed, vel ſecus, & ſimiles; Diuerſitatem, ſiue ſeparationem orationis, & temporum; & Diuerſitatem, ſine aduerſationem rationis.
- 96 Nam habentia inter ſe aduerſatiuam rationem, non habent ad inuicem tacitam repetitionem.
- 97 Et ad hæc in effectu reduci debere infinita; quæ, licèt diuerſis modis, & in variis, & multis locis adnotarunt Scribentes in hac materia, verè illa à doctrina ſuperiori fundamentum ſumunt.
- 98 Ruini reſolutiones in conſiliis nonnullis quæ hoc numero præcitantur, nouæ non ſunt, nec ipſi tribuendæ, vt nonnulli Scribentes crediderunt; imo ex prima parte diſtinctionis Baldi deducuntur apertè.
- 99 Abbatis, & Ananiæ ſententias contrarias, vt concordarent, permulta quidem ſcripſiſſe, atque excogitaſſe Authores infinitos, quorum infra mentio fiet, verè tamen, nonnulla eorum, vel falſa eſſe; aut ſi vera, non perfectè, nec abſolutè intellecta, ſiue omnes caſus non continentia, vel ſæpe inuoluta, & aliis contraria omninò.
- 100 Ananiæ ſententiam, Abbatis opinioni contrariam, regulariter veriorem eſſe, exceptis caſibus quibuſdam cum Molina, & aliis: & ſuprà, num. 45.
- 101 Ad rationes adductas ſuprà, pro Abbate, ex num. 10. vſque ad num. 15. concludentes, & veræ ſolutiones aſſignatæ, & num. ſeqq.
- 102 Deſcendentium, filiorum, aut liberorum nomen, fœminas, ſicut maſculos comprehendit.
- 103 Repetitæ qualitatis regula, procedit in fauorabilibus, non autem in odioſis.
- 104 Per repetitionem qualitatis, vbi fit differentia inter maſculos, & fœminas, aut fœmina excluditur, materia odioſia dicitur.
- 105 Repetita qualitas nunquam cenſetur, quando ex repetitione inducitur aliquid contra ius commune.
- 106 Subſtitutio debet regulari ſecundum inſtitutionem, quoad partes inſtitutionis, & ſubſtitutionis; ſecùs eſt in alia qualitate extrinſeca.
