Quartò & vltimò facit, quia quartum Argumentum contra Eccleſiam deſumptum ex titulo ff. quod quiſque iuris, quoad Eccleſias in propoſita ſpecie obtinere non poteſt, idque ex ſuperiùs dictis, & notatis à Petro Surdo in conſ. 2. num. 35. & 36. Ex quibus deprehenditur, in Eccleſiis diuerſam rationem militare, eo præcipuè, quòd titulus ff. quod quiſque iuris, ſolùm habet locum, quando illud, quod contra ſe recuſat quis recipere, fuit ad suam poſtulationem conceſſum, aliàs ſi non fuit eo inſtante conceſſum, ſed proprio motu, poteſt quidem eo ſe iuuare, ſed non tenetur contra ſe admittere, vt eſt textus in leg. ſi quis §. 1. ff. quod quiſque iuris, & ibi notatur per Alexandrum, poſt Gloſſam, & Bartolum; Gloſſa etiam in cap. 2. de mutuis petitionibus, vbi Abbas num. 7. eleganter Surdus in conſ. 2. num. 36. lib. 1. & vltra relatos ab eo, Barbacia num. 3. & Berous num. 23. in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, qui rectè aduertunt, diſpoſitionem d.l. benè à Zenone, eiúſque priuilegium motu proprio Principis, & non ad petitionem alicuius, præſertim Eccleſiæ emanaſſe: idque ſuaderi, nam quando Princeps aliquod priuilegium indulſit, ſtatuendo ius generale, & ſic per viam legis generalis; tunc priuilegium illud non ad alicuius postulationem, ſed motu proprio conceſſum eſſe præſumitur, vt eſt de mente Bartoli in authent. quas actiones, & ibi Gloſſa C. de ſacroſanctis Eccleſiis, Felinus etiam in c. Sanctorum, de præſcriptionibus, vbi dubius eſt in reddenda ratione, quare ſcilicet quadragenaria præſcriptio neceſſaria ſit aduerſùs Eccleſias, earumque res, ſiue præſcriptio procedat à priuato, ſiue ab altera Eccleſia: Eccleſiis autem contra alios, cur decem, aut viginti annorum præſcriptio ſufficiat, c. de quarta, c. Sanctorum, de præſcript. c. illud, c. ad aures, eodem titul. authent. quas actiones, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, l. 26. tit. 29. partita 3. & latè tradunt Balbus de præſcriptionibus, 5. parte principali, num. 1. & ſeqq. folio mihi 323. & ſeqq. Couarruu. in regula, poſſeſſor, de regulis Iuris; lib. 6. in relectione ſecundæ partis, §. 2. num. 3. Burgos de Paz in conſ. 42. n. 15. nec illis obſtet ratio tituli ff. quod quiſque iuris, vt ſcilicet debeant Eccleſiæ eandem præſcriptionem contra ſe admittere, quam contra alios iure obtinent; verùmenimverò ex præcedentibus manifeſta deducitur, & vera ratio, ſi animaduertamus, prædictum priuilegium per viam legis generalis, & motu proprio non ad poſtulationem alicuius conceſſum fuiſſe, ideſt, non poſtulante Eccleſia, ſed ex mera Principis, aut legiſlatoris liberalitate, vt declarant communiter Doctores in authent. quas actiones, C. de ſacroſanctis Eccleſiis: ideò Eccleſia in præſcriptione poteſt illo iure ſe iuuare, nec tenetur contra ſe recipere, ex rationibus, & Authoribus ſuperiùs præcitatis.

Item etiam quia titulus ille ff. quod quiſque iuris, & ratio textus in c. primo, prima diſtinctione, procedit inter ſimiles perſonas, & eâdem ſubſiſtente ratione: quæ omnia ceſſant in propoſito caſu; ſiquidem Eccleſia maiori priuilegio digna eſt, quàm priuatus, ex traditis à Petro Surdo d. conſ. 2. ex num. 37. & ratione l. ſunt perſonæ, in fine, ff. de religioſis & ſumptibus funerum, quam multis exornauimus remiſſiuè numeris præcedentibus. Diuerſa etiam eſt ratio quoad tempora præſcriptionis, Eccleſiæ, & priuati; fragiliorem enim habent defenſionem res Eccleſiæ, quàm priuati, cuius maior eſt induſtria, cura, & ſolicitudo in re propria, quàm adminiſtratoris in rebus Eccleſiæ eſſe poſſit, vt experientia docet: idcircò 40. anni aduerſùs Eccleſiam requiruntur, & ipſa ordinatio tempore præſcribit contra priuatos.

Tandem, & vltimò dubitarunt Doctores, vtrùm deciſio d. leg. omnes, & dictæ l. benè à Zenone, procedere debeat de iure canonico, aut in terris Eccleſiæ, etiam inter laicos? Et partem negatiuam procedere non debere, firmarunt Socinus iunior in conſ. 69. num. 60. lib. 1. Pariſius in conſ. 27. num. 88. lib. 1. Ioannes Faber in §. vltimo in fine, de vſucapionibus. Franciſcus. Marc. deciſione 200. num. 12. parte ſecunda. Riminaldus iunior in §. 1. num. 71. de donat. Portius lib. 2. regula 42. verſic. limita etiam tenendo. Guil. Bened. in d.c. Rainuntius, verbo, & vxorem, nomine Adelaſiam, num. 384. Berous in conſ. 85. ex num. 5. cum ſeqq. lib. 3. Menochius in conſ. 2. num. 333. lib. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 14. num. 147. qui mouentur ad ſic dicendum, authoritate Gloſſæ, & Cardinalis, in capite ſecundo, de rebus Eccleſiæ non alienandis, vbi verè eorum opinio non probatur; ſolùm enim Gloſſa, & Doctores per eos allegati dicunt, diſpoſitionem l. benè à Zenone. non procedere ſecundùm canones, nec aliter declarant, an inter Laicos, vel in bonis Eccleſiæ tantùm id procedat; quod non nocet, quia fatemur verum eſſe, diſpoſitionem leg. benè à Zenone, non habere locum ſecundùm canones quoad bona Eccleſiæ, ſiue in præiudicium Eccleſiarum, quarum reſpectu, inter ius canonicum & ciuile conſtituitur differentia, ſed inter laicos diſpoſitio illius legis neceſſariò obſeruari debet, vtpote cum rationes omnes pro Eccleſia ſuperiùs adductæ, ceſſent in hac ſpecie, nec vllum præiudicium fiat ipſi Eccleſiæ: idcircò obtinere debet iuris traditio legem ciuilem, deficiente canonica, etiam in foro canonico obſeruandam, per textum in cap. 1. & 2. cap. paſtoralis, de cauſa poſſeſſionis & proprietatis, c. 1. de iuramento calumniæ, c. 1. & 2. de noui operis nunciatione, vbi Doctores communiter ſic adnotarunt: Præpoſitus in c. conſuetudo, prima diſtinct. Rochus de Curte in c. finali de conſuetudine, num. 6. folio 50. Segura in l. cohæredi, §. cùm filiæ, n. 19. ff. de vulgari, & pup. ſubſtit. Palacios Rubios in rubrica. de donat. inter, num. 2. Caſtillo in leg. 1. Tauri, verſic. Primeramente. Cifuentes in leg. 3. Tauri, quæſt. 1. Auiles c. 19. Prætorum, gloſſa, guardar, num. 3. Didacus Perez in 3. quæſt. proœmiali, ad leges ordinamenti: qui etiam reſoluunt deficiente iure Canonico, recurrendum eſſe ad ius ciuile. etiam in foro Eccleſiaſtico, vt dixi, niſi ſit ius Regium; illud enim præcisè obſeruari debet in hoc Regno, tanquam ius commune eiuſdem Regni; idque etiam in foro Eccleſiaſtico, vt cum aliis tradit Ioannes Gutierrez in conſ. 12. num. 7. & ſic hanc partem, inter Laicos inquam, etiam in terris Eccleſiæ, & de iure canonico procedere leges illas tenuerunt Abbas, & Imola in dicto capite ſecundo, de rebus Eccleſiæ non alienandis. Felinus in c. quæ in Eccleſiarum, de conſtitutionibus, num. 38. in 4. limitat. Balbus de præſcriptionibus, in ſecunda particula 5. partis principalis, verſiculo, Octauò limita, fol. 427. Berous in conſ. 56. num. 17. lib. 3. Anton. Gabriel commun. concluſ lib. 5. tit. de acquir. poſſeſſ. concluſ. 2. n. 22. Dueñas d. regula 238. verſiculo, Tertiò limita. Ioannes Vincentius Honded. qui eruditè & ingeniosè, vt aſſolet, rem hanc declarat in conſ. 67. n. 28. lib. 1. & in conſ. 38. num. 65. lib. 2. Rota Auenion. in deciſ. 17. num. 2. Prætis in conſ. 114. num. 25. & ſequentib.

Ex his, & vltra omnes hucuſque Scribentes, conſideraueram ſuſtineri non poſſe Laurentij de Pinu reſolutionem in conſ. 90. num. 9. cuius in hac materia nullus hactenùs mentionem facit; is enim ad limitationem dictæ l. benè à Zenone, & ſimilium, conſtituit, deciſionem earum legum non procedere in donatione, vel alienatione facta à Principe Eccleſiaſtico, ſed dumtaxat in ea, quæ fit à Principe ſæculari; & reddit rationem, quia ſicuti Eccleſia non recipit illa iura contra ſe, ita nec pro ſe recipere poteſt: & inde firmat, quòd in caſu ſibi propoſito inter Simonem, & Guillelmum, conceſſio Pontificis non præiudicat illis, in quo, vt vides, manifeſto errore decipitur, & loquitur contra caſum expreſſum dictarum legum: quid enim intereſt, quòd Eccleſia non teneatur recipere leges illas contra ſe, ad hoc, vt diſpoſitio earum obtinere debeat, cùm à Principe Eccleſiaſtico conceſſio facta fuerit; longe enim diuerſum eſt vnum ab alio, nec ſumus in caſu, in quo Princeps recuſat contra ſe ipſum leges illas admittere, ſed cùm alius tertius contendit eaſdem leges obſeruari debere contra alium, cuius res à Principe alienata fuerit, vel quocunque alio modo conceſſa, eo magis, quòd non ſubſiſtit ratio illa: Eccleſia non recipit iura illa contra ſe; ergo nec pro ſe recipere debet: imò ex his, quæ hactenùs diximus, manifeſtè ſubuertitur.

Deinde, quia inter Laicos, & vbi nullum datur Eccleſiarum, vel Eccleſiaſticarum perſonarum præiudicium, nulla poteſt conſtitui differentiæ ratio inter Pontificem maximum, & alios Principes ſæculares, vt malè conſtituit prædictus Author vbi ſuprà, dict. num. 9. cum dict. l. omnes, & dict. l. benè à Zenone, generaliter procedant in omni Principe habente iura imperij, & non recognoſcente Superiorem, vt infinitos referens aduertit Dueñ. d. regul. 238. verſ. Quintò limita. Socin. d. regul. 424. verſ. Primò fallit, Antonius Gabriel Portius, & alij innumeri in initio huius capitis præcitati. Quis igitur cordatè rem hanc inſpiciens, contrarium in Romano Pontifice audebit conſtituere? cuius tanta poteſtas eſt, vt alterius etiam maximi cuiuſque Principis poteſtatem ſuperet, vt latiſſimè, atque elegantiſſimè probauit Aldobrandinus in conſ. 1. per tot. vol. 1. & de his hactenùs. De aliis verò, quæ ad hanc materiam pertinent, videri poſſunt ij, quos ſuprà retulimus num. 2. & omiſſis quamplurimis, notandum erit Ioannis Vincentij Honded. conſ. 38. lib. 2. vbi plenè in propoſito ſcribit, & vltra alios diſcutit, vtrùm deciſio dict. l. benè à Zenone, & ſimilium procedere debeat, ſi Princeps, vel fiſcus ceſſerit iura ex cauſa confiſcationis, vt ibi videri poterit ex num. 53. vſque ad num. 57.

CAPVT VI.

De captatoria voluntate, item de ea, quæ in arbitrium alterius, vel in liberam cuiuſque voluntatem confertur: dilucida, & abſoluta, breuis tamen, & diſtincta interpretatio traditur: communes ibidem DD. reſolutiones expenduntur, legibus huius Regni nouiter applicantur, & in effectu res iſta ad praxim, expeditiùs, quàm anteà erat, declarata relinquitur; deinde ad quæſtionem infertur, vtrùm meliorandi aliquem ex filiis, vel nepotibus, facultas in voluntatem alterius à parentibus poſſit committi? quid, ſi dictum ſit: Melioro vnum ex filiis meis, quem vxor mea, vel alius elegerit; vel Concedo facultatem vxori meæ, vel alteri, meliorandi vnum ex filiis, vel nepotibus meis: ſiue Vxor mea, vel alius, ſi voluerit, melioret vnum ex filiis meis; aut Ex 3. & 5. bonorum parte, ſi velit, in aliquem ex filiis meis Primogenium inſtituat. Quid denique, ſi non deſignata melioratione, neque qualitatiuè, neque quantitatiuè, arbitrio, vel ad arbitrium alicuius, vnum ex filiis ſuis meliorari teſtator dixerit; vbi, quæ ab aliis dicta erant hucuſque, breuiter recenſentur, & nonnullis nouiter, & meliùs quàm hactenùs adnotatis, vera, & diſtincta reſolutio traditur, & l. 31. Tauri, germanus ſenſus detegitur.

SVMMARIVM.

- 1 Author reddit rationem, quâ motus eſt principaliter, vt materiam huius Capitis ſcriberet.
- 2 Captatoria voluntas, quæ Senatusconſulto improbatur, quæ ſit? & num. ſequent.
- 3 Captatoria voluntas diuerſa eſt ab ea, quæ ex alieno pendet arbitrio, vel quæ in alterius voluntatem confertur, & num. ſequent.
- 4 Captare quid? & ibidem Connani verba relata.
- 5 L. captatorias, 70. ff. de hæredibus inſtituendis, explicatur.
- 6 L. Clemens patronus, §. finali, ff. de hæredibus inſtituendis, rectè intellecta per Cuiacium.
- 7 Captatoria voluntas, vtrùm permittatur fauore piæ cauſa, & num. ſeq.
- 8 Præfatum dubium minimè deciſum, nec etiam aliquo modo tactum, in cap. cùm tibi, de teſtamentis.
- 9 Textum in cap. cùm tibi, de teſtamentis, non loqui de captatoria voluntate, ſed de diſpoſitione, quæ in alterius arbitrium, aut voluntatem confertur.
- 10 Doctores deceptos communiter, qui quæſtionem ſuperiorem tractantes, terminos præfatos confundunt, & Scribentium deciſiones allegant, quæ non loquuntur de captatoria voluntate, ſed de diſpoſitione, quæ ab alieno pendet arbitrio, quod diuerſum eſt, ac ſeparatim in quæſtionem moueri debuit.
- 11 Didaci Couar. ſententiam in quæſtione propoſita ſuprà, num. 7. temperandam, ac intelligendam, provt optimè, ac verè intellexit Sarmientus, nec poſſe extra caſum ab eo conſideratum, captionem, aut dolum interuenire.
- 12 Recentiores nonnullos, indiſtinctè nimis, aut valdè generaliter in quæſtione ſuperiori loquutos.
- 13 Captatoriam diſpoſitionem, ſtatuto, lege, vel conſuetudine poſſe permitti.
- 14 Adhuc tamen, nullo iure permiſſam.
- 15 Nam in primis, iure ciuili, ex Senatusconſulto captatoriæ diſpoſitiones improbantur.
- 16 Ius verò Pontificium circa captatoriam voluntatem nihil diſpoſuit, ſed de alia, & diuerſa diſpoſitione, aut voluntate tractauit.
- 17 Ius autem Regium nihil nouum induxit, nec antiquum alterauit, ſed ius commune quoad captatorias diſpoſitiones intactum, & illæſum reliquit, ſic, vt nec eas reprobauerit expreſsè, nec aliquo modo permiſerit.
- 18 Hæredis inſtitutionem, vel legatum fauore piæ cauſæ ab alieno arbitrio, vel à libera voluntate poſſe pendere; hunc tamen caſum ſeparandum ab eo, de quo agitur ſuprà, num. 7. provt hoc numero aduertit Author, & ſuprà num. 10.
- 19 De intellectu text. in cap. cùm tibi, de teſtamentis, remiſſiuè.
- 20 Inſtitutionem illam: Quos Titius voluerit, hæredes inſtituo, vel aliter quocunque modo in alterius voluntatem collatam, vitioſam eſſe, & à Veteribus improbatam.
- 21 Vltima teſtatoris diſpoſitio, aut voluntas, quare ex alterius voluntate pendere non poſſit?
- 22 Hyppol. Riminald. latè, & eleganter tractaſſe materiam huius capitis in conſil. 598. per totum. lib. 5.
- 23 Inſtitutio incerti de ceriis, vtrùm voluntati alterius committi poſſit, tam de iure communi, quàm de iure Regio, ex deciſione l. 31. Tauri, vbi Scribentium quorundam huius Regni ſententia probatur.
- 24 Inſtitutio hæredis in arbitrium alterius collata, vtrùm de iure communi valida eſſe debeat? ſic, vt diſtingui debeat, an in liberam alterius voluntatem conferatur, an in arbitrium, provt in relictis particularibus diſtinguitur, & num. ſeq.
- 25 Inſtitutio hæredis in arbitrium alterius conferri poteſt, ex ſententia Caſtrenſis, quæ fortiùs quàm hactenus corroboratur, & defenditur infrà numer. 29. vbi vide.
- 26 L. illa inſtitutio, 32. ff. de hæredibus inſtituendis, verus ſenſus adducitur.
- 27 Decij conſideratio, in conſ. 494. ante finem, concludenti & noua ratione destructa.
- 28 Sarmienti dubium contra ſententiam Castrenſis, iuridica & vera ratione ſublatum.
- 29 Inſtitutio hæredis in arbitrium alterius conferri non poteſt, ſicut nec in voluntatem eiuſdem, ex ſententia Cumani; quæ inſpecto iure communi non placet Authori, vt ſuprà probari ex num. 25. ſed per leges quaſdam Partitæ, probari videtur, ſic, vt ipſæ leges ideò forſan factæ ſint, vt rem hanc iure communi non deciſam deciderent, vel vt dubium & altercationem Doctorum ſubmouerent.
- 30 Præfatum dubium ceſſare hodie, poſt deciſionem l. 31. Tauri, quæ eſt l. 5. tit. 4. lib. 5. nouæ Compilationis, noua Authoris conſideratio in hac materia.
- 31 Voluntas cuiuſque teſtatoris, vt alterius diſpoſitioni poſſit committi, etiam liberè, lege vel ſtatuto effici poteſt.
- 32 Legatum relictum in arbitrium, vel in voluntatem ipſius legatarij validum eſſe.
- 33 Adiecta tamen conditione, ſi velit, aut ſi voluerit, conditionale eſſe, nec ad hæredes tranſmitti, niſi legatarius declaret ſe velle, provt hoc numero declaratur.
- 34 L. ſi ita expreſſum, ff. de condit. & demonſtrat. explicatur.
- 35 Legatum, vel fideicommiſſum in meram hæredis voluntatem relictum, non valere; in arbitrium tamen, vel arbitrio hæredis poſſe relinqui.
- 36 Legatum, cùm arbitrio hæredis relinquitur, ex boni viri arbitrio, legatario debetur, ſi hæres arbitrari nolit, aut ſit in mora arbitrandi, ſiue arbitretur aliter, quàm bonus vir arbitraretur, & vide infrà num. 50.
- 37 Legatum, cùm in arbitrio hæredis ponitur, ex lege quadam Partitæ omninò debetur, niſi hæres iuſtam habeat contradicendi cauſam, & vide infrà, num. 50. vbi dict. l. Partitæ explicatur.
- 38 Legatum in voluntatem hæredis collatum, ex lege quadam Partitæ validum eſſe, atque ex nutu hæredis omninò pendere, ſic, vt in eius voluntate poſitum ſit, rem dare, vel non dare legatario, quod de iure communi ſecus erat, quia initio legatum nullius momenti fuerat.
- 39 Diſpoſitionem legis Partitæ in caſu ſuperiori loquentis, ex deciſione l. 31. Tauri, confirmatam videri, noua Authoris conſideratio in hac materia.
- 40 Legatum, vel fideicommiſſum in liberam & abſolutam cuiuſque tertij voluntatem conferri non poſſe; vt: Lego Titio centum, ſi Sempronius voluerit: in arbitrium tamen conferri poſſe, quod ad arbitrium boni viri reducitur, & de ratione differentiæ, vide infrà num. 44. in fine.
- 41 Legatum poſſe conferri in voluntatem liberam alterius, quàm hæredis, ex ſententia quorundam, quæ hoc num. & ſeq. improbatur.
- 42 Emmanuelis Coſtæ, & D. Franciſci Sarmienti opinio quædam contra Communem confutatur, & Communis defenditur, & num. ſeq.
- 43 L. 1. ff. de legatis 2. verus ſenſus traditur, & Cumani interpretatio recipitur.
- 44 L. ſenatus, §. legatum, ff. de legatis 1. explicatur, & communis interpretatio probatur.
- 45 Legatum in liberam cuiuſque tertij voluntatem, ex legibus Partitæ conferri non poteſt, ſicut nec de iure communi conferri poterat.
- 46 Legata, ac etiam diſpoſitiones aliæ particulares quæcunque, ex legibus Tauri, in voluntatem alterius validè conferuntur, ex ſententia Petri de Peralta, quæ ab Authore probatur & ſuprà, num. 39.
- 47 Legatum certæ quantitatis, aut certæ ſpeciei, relictum alicui, ſi Titius arbitratus fuerit, non eſſe purum, ſed conditionale, ac per conſequens Titio non arbitrante, vel arbitrari nolente, aut in mora arbitrandi exiſtente, legatum corruere, ſicut defectu cuiuſlibet conditionis, ex ſententia communi.
- 48 Contrà, ex ſententia Cumani, Socini, & aliorum, quæ num. ſeqq. per Authorem probatur.
- 49 Legatum in ſpecie propoſita ſuprà, num. 47. purum eſſe, & non conditionale, cum Socino, & Cumano contra Communem.
- 50 Legatum arbitrio, vel ad arbitrium hæredis, aut commiſſarij, vel alterius cuiuſque relictum, illo non arbitrante, vel arbitrari nolente, non corruere, ſed ad arbitrium boni viri recurrendum eſſe, provt hoc numero latiùs dicitur, vbi res iſta meliùs quàm anteà erat, aperitur, ac nonnullæ leges Regiæ nouiter, & verè explicantur.
- 51 Subſtantia diſpoſitionis in alterius voluntatem conferri non poteſt; qualitas verò, vel acceſſorium, hoc eſt, perſonarum electio, vel declaratio tantùm de iure confertur.
- 52 Roderici Suarez, ſingularia verba in propoſito referuntur.
- 53 Pater ſi dicat, quòd meliorat vnum ex filiis, quem vxor, vel commiſſarius elegerit, diſpoſitio valet, provt hoc num. & ſeq. declaratur.
- 54 Pater ſi meliorauit vnum ex filiis, non deſignata melioratione, neque qualitatiuè, neque quantitatiuè, ſed eo dumtaxat dicto, quod meliorabat vnum ex filiis, arbitrio, vel ad arbitrium Seij, vel in eo quod Seius fuiſſet arbitratus, valebit melioratio; tamen priùs debet fieri executio, & declaratio quantitatis, quàm melioratio peti valeat per melioratum.
- 55 Meliorandi aliquem ex filiis facultas, ſi concedatur alicui, & is meliorare, ſiue nominare aliquem ex filiis ad meliorationem noluerit; omnes filij æqualiter admittentur.
- 56 Pater ſi dicat: Concedo facultatem; vel, do poteſtatem vxori meæ, vel alicui alteri meliorandi vnum vel duos ex filiis, vel nepotibus, vtrùm melioratio valeat? vbi in primis Telli Ferdinandez ſententia refertur, & præcipuum eius fundamentum adducitur.
- 57 Deinde alia, & contraria ſententia profertur, & circa fundamenta illius nonnulla nouiter, & verè adnotantur.
- 58 Author, vt in quæſtione ſuperiori ſuam ſententiam interponat, nonnulla præmittit, quæ veriſſima putat, nec ab aliquo hactenùs ſic fuerunt excogitata; & tandem Ioannis Guttierrez reſolutionem tuetur, & num. ſequent.
- 59 L. 31. Tauri, verus, & germanus ſenſus adducitur, & vide num. præced.
- 60 Præfatio legis, cauſam finalem diſpoſitionis oſtendit, & mentem condentis declarat.
- 61 Petri de Peralta ſententia relata ſuprà, num. 39. & num. 46. pro reſolutione Authoris adducitur, & num. ſeq.
- 62 Melioratio Tertij, & Quinti, eſt legatum, aut ſaltem prælegatum, & quota pars bonorum, non hæreditatis.
- 63 Meliorare, aut non meliorare ſi in voluntati vxoris, vel commiſſarij, ita liberè poſitum ſit, vt nihil diſponere, aut exprimere testator voluerit, ſed dumtaxat dixerit, quòd ſi velit vxor, vel commiſſarius, melioret, aut meliorare poſt vnum ex filiis teſtatoris ipſius, aut ex tertia bonorum ſubſtantia, ſi velit, in aliquem ex filiis primogenium inſtituat, vtrùm diſpoſitio valeat?
- 64 Roderici Suarez locus relatus ſuprà num. 52. explicatur.

DE captatoria voluntate, item de ea, quæ in arbitrium, vel in voluntatem alterius cuiuſque confertur, quamuis in mille locis permulti Authores & plena quidem manu ſcripſerint; plurima tamen ſunt, quæ indiſtinctè nimis traduntur, & maiori explicatione indigent: idcircò, quia materia hæc vtilis eſt, & frequenter contingens, multúmque ab Scribentibus inuoluta, operepretium erit, per caſus ſuos principales diſcurrere, & quæ ad propoſitum pertinent, diſtinctione & reſolutione explicare; ſic enim eueniet, vt ex dicendis nunc facilè vnuſquiſque dilucidam huius materiæ interpretationem deducere poſſit, ac etiam in principali quæſtione Telli Ferdinandez ſententia diſcutietur apertiùs.

Et ad rem deueniendo, in primis conſtituo, captatoriam voluntatem à Senatuſconſulto improbatam, vt conſtat ex iuribus ſtatim citandis, non dici eam, quæ conſertur in voluntatem alterius, de qua agitur in l. illa inſtitutio, 32. ff. de hæredibus inſtituendis; eſt enim captatoria voluntas diuerſa ab ea, quæ ex alieno pendet arbitrio, & tunc demum ſit, cùm quis ſub conditione alterius relicti ſibi viciſſim faciendi, alteri relinquit, veluti ſi teſtator dixerit: Si me hæredem reliqueris, te hæredem inſtituo; vel, Tibi lego, ſi mihi legaueris: vel ſi ad tertij perſonam referantur verba, vt, ſi Titius me hæredem inſtituerit, Sempronius mihi hæres eſto: nam ex Senatuſconſulto, diſpoſitiones huiuſmodi pro non ſcriptis habentur, quia captionem manifeſtam continent, & per eas alienam ſubſtantiam, & hæreditatem captare, & venari quis intendit: ac denique capeandæ mortis alterius votum præbetur, l. 1. ff. de his, quæ pro non ſcriptis habentur, leg. illæ autem, l. Clemens, §. finali, ff. de hæredibus inſtituendis, & cum Caſtellioneo eleganter docuit Cumanus in leg. captatorias, ff. de hæredibus inſtituendis, & in leg. 1. colum. penult. ff. de legatis 2. & tentauit Decius in l. captatorias, 2. col. C. de teſtamento militis. Sequuntur Socinus, & Ludouicus Luſitanus, qui retulit eum in l. vtrùm, §. cùm quidam, col. 4. ff. de rebus dubiis. Antonius Auguſtinus emendat. lib. 4. cap. 15. Corraſius Miſcellan. iuris lib. 5. cap. 13. Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. num. 5. fol. 785. vbi dicit, quòd vulgus Doctorum, captatorias inſtitutiones vocat, quæ conferuntur in alterius voluntatem, non aliâ vllâ, quàm bonarum literarum ignorantiâ, quâ omnes miſerè laborarunt. Deinde captare nihil aliud eſſe, quàm artificio quodam, & dolo ipſas quaſi allicere, & ad vtilitatem noſtram contorquere, cauillíſque, & malitioſa interpretatione efficere, vt pro nobis facere videantur. Eandem ſententiam tenuerunt Antonius Coſtanus lib. 1. quæſtionum. cap. 7. Couarruuias in cap. cùm tibi, de teſtamentis, num. 2. Coſta ſelectarum interpret. lib. 1. cap. 21. num. 7. Samientus lib. 2. ſelectarum, cap. 4. num. 1. & cap. 6. in princ. & num. 35. in fine, & nullo ex his relato, Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 33. num. 60. vbi num. 61. & ſeqq tribus modis limitat. Hyppolit. Riminaldus in conſ. 598. lib. 5. qui licèt eo loco, terminos hos captatoriæ diſpoſitionis, & eius, quæ in arbitrium, aut voluntatem alterius confertur, confundat: tamen ibidem, num. 20. rectè aduertit captatoriam diſpoſitionem propriè dici, provt ſuperiùs diximus. Surdus etiam deciſ. 98. num. 6. Et ita tenendum eſt, vt etiam aliquando in vna ex 260. Aſſertionibus, publicè defendimus, quidquid infiniti Authores terminos prædictos inuoluant, & captatoriam voluntatem vocent eam, quæ in alterius voluntatem, aut arbitrium confertur, quomodo confundunt, & malè intelligunt Gloſſa in dict. l. captatorias, C. de teſtamento militis, vbi Paulus num. 4. Bartolus, & communiter omnes in l. 1. ff. de legatis 2. vbi Petrus de Peralta num. 49. ſic defendit, & Neotericorum obiectionibus contendit ſatisfacere, & ibidem D. Anton, de Padilla num. 50. Rodericus Suarez in tractatu, de captatoria voluntate, Gregorius Lopez in l. 11. in Gloſſa magna, tit. 3. partita 6. Caualcanus in conſ. 107. num. 1. & in conſ. 108. num. 3. Decius in conſ. 494. num. 3. & ſeqq. Pariſius in conſ. 38. ex num. 45. lib. 3. Afflictis deciſ. 371. num. 5. Antonius Gomezius in l. 31. Tauri, num. 1. & ſeqq. & idem Velaſquez de Auendaño gloſ. vnica, num. 2. Menchaca de ſucceſſionum. creatione, lib. 1. §. 1. num. 19. & lib. 2. §. 17. num. 79. 80. & ſeqq. & de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 13. num. 16. 18. 20. & 24. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 3. Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 48. n. 8. Matienzus in l. 5. tit. 4. gloſ. 1. per totam, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & ibidem Azeuedius num. 15. Simon de Prætis de interpretatione vltimar. volunt. lib. 1. ſolut. 5. ex num. 4. fol. 26. Baconius declarationum. iuris lib. 4. declarat. 63. num. 4. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 17. num. 2. & in eodem errore fuerunt etiam Decianus in conſ. 68. per totum, vol. 4. maximè num. 34. vbi dixit, ſed malè quidem, captatoriam voluntatem eſſe, quando tota ſubſtantia teſtamenti collata eſt in meram voluntatem tertij, & in conſ. 2. num. 11. vol. 5. & in conſil. 88. num. 7. & num. 11. vol. 5. Petrus Surdus in conſil. 264. num. 5. & 6. & num. 22. & 23. lib. 2.

Nec pro prædictis Authoribus facit textus in l. captatorias, 70. ff. de hæredibus inſtituendis, dum inquit, captatorias inſtitutiones dici eas, quarum conditio conditio confertur in ſecretum alienæ voluntatis verè enim ſatisfacit Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. num. 5. fol. 785. & eo non relato, Couar. in dict. cap. cùm tibi, de teſtamentis, num. 2. dum dicunt, ſecretum alienæ voluntatis ideò vocari teſtamentum viuentis, quòd non ſolebant aperiri tabulæ niſi poſt mortem: ſic ex ſunt captatoriæ ſcripturæ, quæ in futurum conferuntur, non quæ in præteritum, vt acceptum beneficium rependant, l. illæ inſtitutiones, 71. ff. de hæredibus instituendis, per quem textum ſic adnotarunt omnes communiter, vt conſtat ex multis relatis ſuprà. Alexander in conſ. 81. col. 2. lib. 6. Decius in dict. l. captatorias, & in conſ. 362. Socinus iunior in conſ. 75. lib. 3. Cuiacius obſeruationum. lib. 16. cap. 11. qui rectè intelligit text. in l. Clemens patronus, §. finali, ff. de hæredibus inſtituendis, dum dicit, inſtitutionem, de qua ibi, captatoriam non fuiſſe, proptereà quòd teſtator retulit ſe ad inſtitutionem præteritam, quamuis ad futuram teſtamenti recitationem reſpexerit.

Nunc ex prædictis infertur ad nonnulla, & in primis captatoriam voluntatem, nec fauore piæ cauſæ permitti; nam cùm in ea captio ac dolus quidam inſit, reprobáque alienæ hæreditatis ambitio, vt facta hæredis inſtitutione, aut legato relicto, qui captat, propriam voluntatem mutet, nec pietatis intuitu permitti poterit, argumento textus in cap. ſuper eo, de vſuris: quod contra Communem rectè defendit Couar. in dict. cap. cùm tibi, de teſtamentis, num. 13. & tenuit etiam Decianus in conſ. 68. num. 34. volum. 4. & in conſ. 86. num. 6. & num. 26. vol. 5. quorum opinionem ſeruarem ego, ac veriſſimam crederem, obſeruatis nonnullis, quæ præmittere neceſſarium erit, nec ab aliquo Recentiorum ſic animaduertuntur, aut præmittuntur.

Et ante alia, primò, præfatum dubium minimè deciſum, nec etiam aliquo modo tactum à Pontifice in d. cap. cùm tibi, de teſtamentis; quicquid contrà putent nonnulli, ſed malè quidem, vtpote cùm ille textus non loquatur de captatoria voluntate, ſed de diſpoſitione, quæ in alterius arbitrium, aut voluntatem confertur: quæ diuerſa eſt, vt ſuperiùs dixi.

Secundò, deceptos communiter Doctores, qui quæſtionem ſuperiorem mouentes, vtrùm ſcilicet captatoria voluntas permittatur fauore piæ cauſæ, terminos præfatos confundunt, & Scribentium deciſiones allegant quæ non loquuntur de captatoria voluntate, ſed de diſpoſitione, quæ ab alieno pendet arbitrio; quod diuerſum eſt; ac ſeparatim in quæſtionem moueri debuit: aliud enim eſt quærere, an fauore piæ cauſæ vltima voluntas ab alieno poſſit arbitrio pendere; an, vt dixi, captatoria diſpoſitio permittatur? quod ex ſe patet apertè, nec ſic diſtinctè conſideratur ab aliis.

Tertiò, præfatam reſolutionem Didaci Couar. (quæ & Deciani, & aliorum eſt) temperandam, ac intelligendam, prove optimè, ac verè intellexit Sarmientus ſelectarum interpretationum. lib. 1. c. 4. num. 8. nec poſſe extra caſum ab eo conſideratum, captionem, aut dolum interuenire, provt ipſe explicat.

Quartò, Recentiores nonnullos in hac materia ſcribentes in diſtinctè nimis, aut valdè generaliter in quæſtione ſuperiori loquutos, dum exiſtimarant, captatoriam voluntatem fauore piæ cauſæ, nullo modo redargui poſſe; nam imò redargueretur, ſi daretur caſus, quem conſiderauit Sarmientas: quod non animaduertunt, & ſic indiſtinctè malè tenuerunt Guillielmus Benedictus in cap. Rainuntius, de testamentis, verbo, condidit, el primero, num. 8. verſ. Tertiò fallit. Padilla in l. 1. num. 50. ff. de legatis 2. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 33. num. 66. alios multos sciens conſultóque prætermitto.

Quintò, captatoriam diſpoſitionem ſtatuto, lege, vel conſuetudine poſſe permitti: quod contra Couar. & alios concludenti ratione probat Sarmient. ſelectarum lib. 2. dict. cap. 4. num. 9. Menchaca, qui eiuſdem Couar. fundamentis optimè ſatisfacit de ſucceſſionum creat. lib. 2. §. 17. num. 85. fol. 45. & de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 16. num. 16. vbi ſingularem rationem in propoſito adducit Padilla in l. 1. num. 52. ff. de legatis 2. Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, quæſt. 18. num. 9. adhuc tamen nullo iure permiſſam; nam in primis iure ciuili, ex Senatuſconſulto, captatoria: diſpoſitiones improbantur: quod certiſſimum eſt ex iuribus citatis ſuprà, atque vt indubitatum tradiderant omnes Scribentes communiter, Afflictis deciſ. 371. num. 5. Rodericus Suarez de captatoria voluntate, num. 6. Pariſius in conſ. 38. num. 66. & in conſ. 89. num. 45. lib. 3. Alciatus in conſ. 551. num. 2. Surdus in conſ. 264. ex num. 22. lib. 2. latiùs deciſi. 98. per totam, & deciſ. 68. num. 5. & 6. & deciſ. 53. num. 6. & num. 8. cum ſeqq. & num. 16. & 28. Decianus in conſ. 68. vol. 4. Hyppolit. Riminald. in conſil. 598. lib. 5. Anton. Gomez in. 31. Tauri, num. 1. Peralta in rubrica, ff.de hæredibus inſtituendis, num. 73. & 76. ius verò Pontificium circa captatoriam voluntatem nihil diſpoſuit, ſed de alia, & diuerſa diſpoſitione, aut voluntate tractauit in dict. cap. cum tibi, de testam. vt conſtanter, ac veriſſimè quidem aſſeuerarunt ibidem Couar. num. 13. in princ. Sarmient. ſelectarum, lib. 2. dict. cap. 4. num. 8. & cap. 6. num. 35. in fine. Ius etiam Regium nihil nouum induxit, nec antiquum alterauit, ſed ius commune quoad captatorias diſpoſitiones intactum, & illæſum reliquit; ſic, vt nec eas reprobauerit expreſsè, nec aliquo modo permiſerit: quod ex infinitis à me originaliter prælectis, ſolus Matienzus ſic animaduertit in l. 5. tit. 4. gloſ. 2. num. 1. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ; idque veriſſimum eſt ex verbis eiuſdem legis, quæ de alia & diuerſa voluntate loquitur, hoc eſt de ea, quæ in arbitrium, aut voluntatem, ſiue in electionem commiſſarij confertur, vt ex verbis ipſius conſtat apertè: remanent ergo in ſuo vigore, quæ de iure communi circa voluntatem huiuſmodi ſunt ſtatuta, quæ tamen, vt dixi, lege, ſtatuto, vel conſuetudine poſſent alterari, quicquid contrà defendat Surdus dict. deciſ. 53. ex num. 8. cui ſatisfieri poteſt ex dictis per Sarmientum, & Menchacam locis relatis ſuprà, num. 13. & vide d. Authorem ibidem, per totam deciſionem, vbi eraditè agit, an captatoria diſpoſitio conualeſcat per approbationem hæredis, & an pacto validari poſſit? & in aliis duabus deciſionibus relatis ſuprà num. 15. nonnulla tradit in hac materia vtilia.

