Præterea. Vrbanum ipſum III. in d.c. gratum, & iuridicè quidem, & doctè, & piè etiam ſe habuiſſe, ſiue cum ratione iuris æquitatem ſummam præ oculis etiam poſuiſſe, eò in primis, quod cum iure ciuili id eſſet clare, & velut expreſſim denotatum in d.l. & quia ff. de iuriſdict. omni. iudic. ex quo verba illa (antequam res ab eo, cur mandata eſt iuriſdictio. geri cœperit) actum citationis conprehendunt omnino: & iure Pontificio licitè poſſe, ac debere id ipſum fieri videbatur, argumento text.in c. 2. de cauſa poſſeſſion. & propr. & in c. 1. de noui operis nuntiatione, eo etiam, quod ita lites magis abbreuiari, nec propter mortem delegantium retardari, parciumque ſumptus, expenſas, & labores excuſari intendiſſet; id quòd efficere debuit, & curare, iuxta text. in l. properandum, C. de iudiciis, & in c. finem litibus, de dolo & contumacià. d c. 2. de cauſa poſſeſſion. & propriet. & ne ita de facili contingeret, mandata Apoſtolica debitum exitum non habere, ſiue illa reddi illuſoria, nouoſve iudices delegatos exigià partibus, atque à Sanctis Patribus creari neceſſarium foret, ſi litis conteſtatio requireretur, idcirco eam viam elegit, qua facilius delegatæ iuriſdictionis perpetuatio. & difficilius extinctio eiuſdem contingeret, & in propoſito ſufficere citationem decreuit, quia Iam res geri cœpta, aut quaſi cœpta eſt, nec conteſtationem litis exegit, quæ in dict. l. & quia, expreſſa non fuit.

Sextò conſtituo, ex dictis hactenus manifeſtè deduci, ſecundam opinionem ex tribus à me relatis ſuprà num. 4. veriorem eſſe, & tenendam omnino, & conſequenter de iure Pontificio ad perpetuandam delegati ludicis iuriſdictionem, ſolam citationem requiri ex clara deciſione text in d.c. gratum, & in d.c. vltimo, de officio legati, idque & de iure Cæſareo ſimiliter obtinere, ex d.l. & quia, vt vtrumque rectè profitentur Iaſon num. 57. verſic. Breuiter communis ſententia eſt, in eadem l. & quia Decius num. 5. in eodem c. gratum. Primam autem relatam ſuprà, d. num. 4. minimè iuuati ex deciſione text. in d.c. licet vndique, de offic. deleg. & deſtrui ex deciſione clara d.c. gratum, & dict. c. vlt. de offic. leg ex quibus explicari debet (vt antea dixi) text. in eodem c. licet vndique, vt Decius d. num. 5. optimè percipit, & præfatum dubium verè declarat. Tertiam denique opinionem (quam ibid. retulid. num. 4.) nullo pacto ſuſtineri poſſe, tanquam contrariam deciſioni text. in d.c. gratum, & in d.c. vltimo. nec fulciri per text. in d.c. relatum, vt pote ab Vrbano III. iam correctum, & emendatum.

Septimò & vltimò conſtituo, ius Regium noſtrum Partitarum in eadem videri fuiſſe contrarietate, qua ius Pontificium fuiſſe oſtendimus; nam in l. 21. titulo. 4. partit 3. delegati poteſtatem ſolui, ante litis conteſtationem delegante mortuo, vel ab officio remoto, probatur expreſſim, & vel Lucij III. conſtitutionem in d.c. relatum, contentam, videtur lex illa ſequuta, in illis verbis: La tercera es, ſi muere, ò pierde el offic. aquel, que mando oyr el pleyto en ante que el deleg. lo comienze à oyr por demanda, e por reſpuesta. aut verba Iureconſulti Pauli, in d.l. & quia, ad litis conteſtationem referenda putarunt eius compilatores, vt tunc ſcilicet res ab eo, cui demandata eſt iuriſdictio, geri cœpta dicatur, cùm litis comeſtatio ante obitum delegantis præceſſit: l. verò 35. titul. 18. eadem 3. partita, vel Vrbani ſententiam in d.c. gratum, aut Gregorij IX. in d.c. vltimo, ſequitur; vel verba d.l. & quia, ad citationem referenda arbitratur, & in hunc modum ſcribit. Ca muriendo alguno deſtos no debe valer la carta, ſi el pleyto no es començado, a lo menos por emplazamiento; mas pues que començado fuere deſta manera, deue valer la carta para delibrarſe el pleyto dende en adelante por ella, entre aquellos cuyo es el pleyto, ò ſus herederos. Vtraque autem lex (vt vides) ſic apertè & expreſſim, modò litis conteſtationem, modò citationem requirit, vt ferè videatur prima facie legis ipſas ad concordiam reduci non poſſe; ſed quod debeant (vt ego ſecurè arbitror) iuxta veriorem, & communiorem iuris communis ſententiam accipi, & declarari: & conſequenter per ſolam citationem, etiam de iure huius regni, iuriſdictionem delegati perpetuari, aſſerere neceſſarium eſt; vt rectè aſſerit, & contrariam Didaci Perez opinionem meritò improbat D. Paz, in ſua praxi, annotatione 1. de iudicio, num. 39. in fine, dicens illa iura Regia conponenda, & intelligenda eſſe, ſicuti intelligitur text. in d.c. relatum, cum textu in d.c. gratum: quod etiam in effectu ſentit Gregorius Lopez, in d.l. 21. verbo, por reſpueſta, dum dixit, Vel per citationem; vt oſtenderet, citationem ſolam ſufficere. Contrarietas autem ipſarummet legum Partitæ, fortaſſis (vt ego aſſequi poſſum) fluxit ex eo, vel quod illo tempore Lucij III. & Vrbani III. conſtitutiones viderentur adeò contrariæ, vt Partitarum conditores, atque compilatores nollent tunc aliquam de prædictis ſententiis reprobare, nec cuiquam earum aliquod præiudicium ex ſua reſponſione generari; ſed in terminis iuris communis re illa relicta, nec aliquo de nouo introducto, modò litis conteſtationem exigit vna lex; modò ſola citatione, alia contenta eſt, iuxta terminos d.c. relatum, & d.c. gratum, vel forſan in d.l. 35. idcirco ſufficere citationem fuit expreſſum, vt per eam legem corrigeretur deciſio. d.l. 21. & communior ſententia DD. probaretur, quemadmodum per text. in d.c. gratum, corrigitut textus in d.c. relatum.

CAPVT XXX.

Ordo & forma, quæ in l. 27. Tauri præſcribitur, vtrum ſeruari debeat, non ſolum in ſubſtitutionibus deſcendentium legitimorum, ſed etiam illegitimorum, tam reſpectu patris, quam matris; vbi omnia recenſentur in vnum quæ huius regni Scriptores hactenus tradiderunt, his & nouiter, & vere adiiciuntur nonnulla, quæ dictæ l. Regiæ mentem, & intentionem dilucidè magis declarant, nec per aliquem fuerunt hucuſque ſic adnotata, nec ſcripta.

SVMMARIVM.

- 1 Meliorationem tertiæ partis bonorum ſuorum facientem, teneri præcisè obſeruare ordinem in l. 27. Tauri, præſcriptum; nec poſſe illum aliquo modo peruertere, eſt enim de ſubſtantia actus, vt denotat verbum illud, con tanto; quod inducit conditionem, quæ conditio in ſpecifica forma debet adimpleri.
- 2 Meliorationem tertiæ partis bonorum ſuorum faciens, vtrùm ordinem l. 27. Tauri, præcisè obſeruare teneatur, non ſolum in ſubſtitutionibus deſcendentium legitimorum, ſed etiam in cæteris ſubſtitutionibus deſcendentium illegitimorum, & aliorum, qui in eadem lege enumerantur; & per totum caput.
- 3 L. 27. Tauri, verba expenduntur quæ præfato dubio occaſionem tribuiſſe videntur, prout hoc num. adnotatur.
- 4 Verbum pueda, Latinè, poſſit, non inducit neceſſitatem, ſed voluntatem.
- 5 Filij naturales, & spurij, & nati ex damnabili coitu quocunque modo mater ex illo pœnam mortis non incurrat, ex teſtamento, & ab inteſtato, & contra teſtamentum matri ſuccedunt.
- 6 Filij naturales ab inteſtato non ſuccedunt patri, niſi in duabus vnciis, hoc eſt in ſexta parte hæreditatis, nec contra teſtamentum admittuntur, ſed dumtaxat ex teſtamento non extantibus deſcendentibus legitimis, licèt aſcendentes ſuperſint.
- 7 Dictæ l. 27. Tauri dubium proponitur, & numero ſeq.
- 8 Vocationes omnes quæ in l. 27. Tauri, continentur, fieri ex ſententia quorundam ad ſimilitudinem earum, quæ in ſubſtitutione exemplari formantur; & vide infrâ, num. 20. & 21.
- 9 In ſubſtitutione exemplari vltra deſcendentes legitimos, hoc eſt filios furioſi, vel mentecapti, non inducitur à lege neceſſitas ſubſituendi alios; & vide infrà, num. 20. vbi magis declaratur.
- 10 Andreæ Angeli in dubio propoſìto ſuprà, ex num. 2. opinio refertur, & num. ſeq. improbatur.
- 11 Ordo in in l. 27. Tauri præſcriptus, quod debeat omnino, & præcisè òbſeruari in omni ſubstitutione tam deſcendentium legitimorum, quàm illegitimorum, & aliorum, qui in eadem l. enumerantur; & num. ſeqq.
- 12 Et huius ſententiæ concludens fundamentum adducitur.
- 13 Diluitur primum fundamentum quod reſolutioni traditæ ſuprà, num. 11. obſtare videbatur, & l. 27. Tauri verus ſenſus profertur.
- 14 Secundi fundamenti contra eandem reſolutionem adducti, communis reſolutio refertur.
- 15 Auendañi in propoſìto reſolutionis ſuperioris rationes duæ, & nouiter, & verè conuicte.
- 16 Pro ratione, atque explicatione d.l. 27. Tauri, nonnulla nouiter, & diſtinctè magis, quam antea fuiſſent, hoc loco adnotata per Authorem.
- 17 L. 27. Tauri constitutionem, in filiis naturalibus respectu ſucceſſionis matris nihil noui continere, nec dubitationem aliquam ſpecialem venire decidere. Sed duntaxat ad tollendas dubitationes omnes, quæ reſpectu ordinis vocationum eſſe poſſent, in futurum ſtatuere, atque præfingere ordinem, quo vincula, aut grauamina apponi, vel ſubſtitutiones fieri debeant. Quod hoc num. latiùs demonſtratur, Auendañique, & Ioannis Gutierrez, conſideratio, nouiter, & verè euincitur.
- 18 Filij naturales, vtrùm matri in maioratu ſuccedant, an etiam in quocunque maioratu regulariter ſuccedere poſſint, remiſſiuè.
- 19 Legis 6. Tauri deciſionem, minime obeſſe reſolutioni traditæ ſuprà num. 11. Et ibidem Auendañi intellectum ad eandem leg. Didaci del Caſtillo fuiſſe adnotatum ab Authore.
- 20 L. humanitatis. C. de impuber. & aliis ſubſtitut. verus ſenſus adducitur.
- 21 Exemplaris ſubſtitutionis ſimilitudo, tunc demum procedit cum ſubſtitutionibus, quæ in l. 27. Tauri apponuntur, cum eadem ratio militat, aut idem ius, non diuerſum ſtatutum eſt; non vbi contrarium in altera harum ſubſtitutionum reperitur expreſſum.

PRo abſoluta & diſtincta huius capitis explicatione conſtituendum erit in primis, hoc vnum certum eſſe & ab omnibus vnanimiter receptum, qui hactenus in propoſìto ſcripſerunt, ſiue ad leges huius regni commentaria ediderunt, videlicet, facientem meliorationem tertiæ partis bonorum ſuorum teneri præcisè obſeruare ordinem in l. 27. Tauri præſcriptum, nec poſſe illum aliquo modo peruertere, eſt enim de ſubſtantia actus, vt denotat verbum illud Con tanto, quod inducit conditionem, quæ conditio in ſpecifica forma debet adimpleri: l. qui hæredi. l. Mæuius. ff. de condit. & demonſt. & in terminis, ſic in ead. l. 27. obſeruarunt Didacus del Caſtillo, in princip. Ioannes Lupus num. 50. Gomez Arias num. 59. Tellus Ferdinandez num. 3. & num. 17. & Velazquez de Auendaño gloſſa 2. in princip. Molina de Hiſpan. primog. lib. 2. cap. 2. num. 11. & 12. & 14. Mieres de maior. 2. part. quæst. 6. num. 25. & in initio 1. part. circa fin. Ioan. de Matien. in l. 11. tit. 6. gloſ. 9. in princip. & gloſſa 11. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & ibid. Azeuedus, num. 38. & num. 45. & And. Angulus, gloſ. 11. num. 2. Ioan. Guttier. practicarum lib. 3. quæſt. 52. in princip. ij tamen Authores, tametſi præfatum aſſumptum, ſiue doctrinam communem ex verbis eius legis, ſic generaliter deduxerint, communiter etiam dubitare ſolent, vtrum meliorationem tertiæ partis bonorum ſuorum faciens, præcisè teneatur obſeruare ordinem d.l. 27. Tauri, non ſolùm in ſubſtitutionibus deſcendentium legitimorum, ſed etiam in cetęris ſubſtitutionibus descendentium illegitimorum & aliorum, qui in ead. l. 27. enumerantur.

Et in primis dubium facit, quod ipſamet l. 27. Tauri quæ hodie eſt l. 11. tit. 6. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, in prima vocatione deſcendentium legitimorum, præcipiendo loquitur, & ſic præcisè vult, quod in ſubſtitutione præcisè vocandus ſit deſcendens legitimus, quod conſtat expreſſim ex illis verbis: con tanto que los hagan entre ſus deſcendientes legitimos. Sed inſequenti ocatione illegitimorum, & aliorum, lex iam non præcipiendo, nec diffiniendo loquitur, ſed verbis meræ facultatis, & voluntatis vtitur, qualia ſunt illa: Y à falta dello, que lo puedan hazer entre ſus ascendientes, y à falta lo puedan hazer entre ſus deſcendientes illegitimos; y à falta, lo puedan hazer entre ſus parientes; y à falta entre eſtraños, quod verbum, puedan, toties repetitum. Latinè, poſſit, non inducit neceſſitatem, ſed voluntatem, vt in l. Gallus, in princ. ff. de liber. & poſth. & in l. non quicquid. ff. de iudiciis, per quæ iura ſic in terminis noſtris notauit Tellus Ferdinand. in ead. l. 27. Tauri, num. 12. in princ. Iaſon etiam in l. 4. §. Cato num. 47. ff. de verbor. oblig. vnde videtur, quod licet illegitimi ſubſtitui poſſint, non tamen præcisè, aut neceſſariò eorum ſubſtitutio fieri debeat: vt acutè, & ſubtiliter ante alios conſiderauit Tellus ipſe in d.l. 27. Tauri, num. 12. & poſt eum ſic expendunt cæteri Authores, qui præfatum dubium excitarunt; & vere illud fortius adſtringitur ratione alia, ab eodemmet Tello conſiderata: nam licèt filij naturales, & ſpurij, & nari ex damnabili coitu quocunque, modò ex illo mater non incurrat pœnam mortis, ex teſtamento, & ab inteſtato, & contra teſtamentum matri ſuccedant. ſi deſcendentes legitimi non extent, quamuis aſcendentes ſuperſint. l. 7. tit. 8. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. vbi latius probant Matienz. gloſ. 7. & 8. & Azeu. num. 18. & 19. idem Matien. in l. 11. tit. 6. gloſ. 5. eod. lib. Anton. Gomez. in l. 9. Tauri. num. 12. vbi recte in intelligit, & de iure communi citat textum expreſſum in l. ſi ſuſpecta. §. de inoffic. ff. de inoffic. testam. Patri tamen iidem filij naturales ab inteſtato non ſuccedunt, niſi in duabus vnciis, hoc eſt in ſexta parte hæreditatis; nec contra teſtamentum admittuntur, ſed dumtaxat ex teſtamento non extantibus deſcendentibus legitimis, licet aſcendentes ſuperſint. l. 8. tit. 8. lib. 5. nouæ collect. Reg. vbi latè probauit Matienz gloſ. 5. & Azeued. in d.l. 7. eod. tit. & lib. num. 19. idem Matienz. in d.l. 11. tit. 6. gloſ. 5. in princip. Mench. de ſucceſ. creat. lib. 1. ad. l. quoniam in prioribus, num. 559. Rojas, in epit. ſucceſ. cap. 11. num. 9. & ſeqq. Aluarus Valaſ. conſultat. 94. num. 3. Anton. Gomez. in d.l. 9. Tauri, num. 11. vbi in propoſito citat l. optimam, 8. tit. 13. part. 6. & Greg. Lopez ibi, verbo, acordaſſe, ſic ſcribit: Satis hic probatur, testamento facto per patrem, nihil poſſe prætendere filios naturales contra tale testamentum patris; licet enim admittantur ſecundum voluntatem, non tamen contra voluntatem patris &c. Idcirco quamuis dicta lex Regia Tauri, quoad matrem facientem meliorationem recte videatur procedere poſſe, ac iuſte etiam matri metipſi neceſſitatem imponere potuerit vocandi filios illegitimos poſt vocationem legitimorum, & præferendi eos parentibus: quoad patrem tamen de quo etiam loquitur, dum dicit, mandamos que quando el padre, iniuſta videtur quidem, & contra iuris præfati deciſiones; iniungit namque neceſſitatem vocandi filios illegitimos ante meliorantis patres, quos conſtat filiis naturalibus pręferri, niſi teſtator contra voluerit expreſſim: quo argumento, ſiue ratione ſuperatus Tellus Ferdin: in d.l. 27. num. 12. in princ. ingenuè fatetur, ſe adhuc non capere efficacem rationem eius deciſionis, ſed voluntariam in eo iudicare, quatenus in ordine ſubſtitutionum. meliorationis Tertij, naturalem præfert aſcendenti; quod durum ſibi videtur, ac neceſſitatem imponit in Tertio ipſo naturales vocandi; cum tamen in legitima ſiue in cæteris bonis totum hoc patris voluntati ſit relictum; ſic vt aſcendentes naturalibus filiis poſſint, ſi velint præferre patres naturales. Præterea, & alias rationes accuratè, & eruditè in eiuſdem rei confirmationem expendit, quas ideò recenſere neceſſarium non eſt quòd omnes in eundem finem tendunt, ad probandum ſcilicet eius legis rationem capi non poſſe.

Addunt & aliam rationem Velazquez de Attendaño, Andreas de Angulo & Ioannes Gutierrez (quos ſtatim commemorabo) videlicet, quod omnes vocationes, quæ in dict. l. 27. Tauri apponuntur, fiunt ad ſimilitudinem earum, quæ in ſubſtitutione exemplari formantur, ſed in ſubſtitutione exemplari vltra descendentes legitimos, hoc eſt filios furioſi, vel mentecapti, non inducitur à lege neceſſitas ſubſtituendi alios, vt colligitur ex l. 11. tit. 5. part. 6. ergo idem dicendum eſt in caſu propoſito, vt ſcilicet vltra primum caſum deſcendentium legitimorum à lege expreſſum, neceſſitas non inducatur ſubſtituendi alios, ſed quod teſtatori melioranti data ſit voluntaria facultas ſubſtituendi eos, ſi velit. Et ita in noſtro caſu, & dubio propoſito ſuprà ex num. 2. intelligit d.l. Regiam 27. Tauri Andreas de Angulo, ad leges meliorationum. l. 11. gloſ. 11. num. 3. per tot. ac in effectu defendit ſecurè. quod filius naturalis, vel ſpurius, ſi mater meliorationem faciat, neceſſariò vocandus ſit, quia eius ſucceſſio neceſſaria eſt. Si verò pater meliorationem efficiat, non ita, nec neceſſariò, ſed voluntariè vocandus ſit, hoc eſt ſi pater velit, quia patris ſucceſſio voluntaria eſt, & non præciſa, aut neceſſaria, vt ſuprà vidimus.

Cæterum contraria ſententia communior quidem eſt, & verior, ac omnino amplectenda, nempe, quod ordo, & forma quæ in d.l. 27. Tauri, præſcribitur, omnino, & præcisè obseruari debeat in omni ſubſtitutione, tam deſcendentium legitimorum, quam illegitimorum, & aliorum, qui in ead. l. enumerantur. Quod (vt vides) conuenit doctrinæ generali traditæ ſuprà, num. 1. & in terminis ſic omnes huius regni Scriptores fatentur, vt agnoſcit ipſe Andr. de Angulo, quamuis contrarium defendat, vt dixi ſuprà, & poſt Palac. Rub. Didacum del Caſtillo, & Tellum Ferdinandez, qui in effectu ſic tenet, dicit enim, quod quantumcunque dura ſit lex illa, forma ipſius obſeruari debet. Hanc ſecundam ſententiam & opinionem conſtanter tuetur Velazquez de Auendaño, in ead. l. 27. Tauri, gloſ. 2. ex num. 2. & num. 14. Ioan. Gutier practic. lib. 3. quæſt. 52. ex num. 5. Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. num. 25. Ioan. Matien. in l. 11. tit. 6. gloſ. 6. in princip, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & ibid. Azeued. num. 44. & pro hac parte expreſsè faciunt, nec aliquo modo cauillari poſſunt: d.l. 27. verba in fine, ibi: Y que de otra manera no puedan poner grauamen alguno, ni condicion en el dicho tercio, quæ cum ſint generalia ad omnia, quæ antea dicta fuerant, generaliter accipi debent: l. de pretio ff. de publiciana in rem actione, & omnes caſus præcedentes æqualiter comprehendunt, & ſic vtramque ſubſtitutionem, tam legitimorum, quam illegitimorum, idque iuxta vulgatam regulam l. tertiæ. §. filius intermedias ff. de liberis & poſthumis, quod clauſula in fine poſita, refertur ad omnia præcedentia, & multis exornant Auiles cap 1. prætorum, gloſſa, lo ſusodicho, & cap. 2. gloſſa ſo pena. Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. vlt. num. 3. Menochius, lib. 2. præſumpt. 7. per tot. & lib. 4. præſumpt. 181. ac pariformiter debent terminare omnes ſubſtitutiones, quæ præcedunt, cùm omnes illas reſpiciant, prout reſpicere in dicta leg. 27. Tauri negari non poteſt, ex l. iam hoc iure, ff. de vulgari & pupillari ſubſtitut. qua vel ſola ratione, & vltra Authores præfatos manifeſtè conuinci conſiderabam intellectum quendam, quem ad dict. l. 27. Tauri adducit Andreas Angul. d.l. 11. gloſſa 11. n. 3. in verſ. in primis aduerto. Quo loco contendit probare, verba dict. l. 27. Tauri ibi: Que ayan derecho de les poder heredar, non eſſe omnino ſimilia verbis l, 1. tit. 8. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ibi enim ſolum dicitur: Que ayan derecho de les heredar, vt ſolum comprehenderet naturales, vel ſpurios reſpectu matris, qui etiam matre nolente, & etiam extantibus aſcendentibus, ſunt hæredes neceſſarij in defectum legitimorum. Cæterum dict. l. 27. Tauri aliter loquitur: Que ayan derecho de les poder heredar, quibus verbis (vt Author metipſe arbitratur) complexa eſt lex illa neceſſitatem vocandi in eo, qui neceſſarius erat, in verbis: Que ayan derecho, & complexa eſt etiam impoſſibilitatem in eo, qui erat voluntarius, in verbis: Poder heredar, vt ſit ſenſus, quod non extantibus legitimis vocentur illegitimi ad ſubſtitutionem Tertij, eo modo & ordine, quo ipſis competit ius ſuccedendi, ad cuius iuris ſuccedendi normam, & æquiparationem lex voluit regulari hanc vocationem, ſiue ſubſtitutionem in Tertio. Atque ita filius naturalis, vel ſpurius reſpectu matris neceſſario vocandus eſt, quia eius ſucceſſio neceſſaria eſt. Filius autem naturalis reſpectu patris voluntariè vocandus eſt; ſcilicet ſi pater velit, quia eius ſucceſſio voluntaria eſt. Subdit Angulus idem, hunc intellectum, iuri conſonum. & neceſſarium eſſe, cum aliter prædicta iura concordari non poſſint. nec tot difficultates ſubterfugi. Mihi autem falſum admodum eſſe, nec menti dictarum legum conſonum. abſonum. potius atque extraneum, vel ex eo ſolum videri deberet. quod ſuprà dixi, negari verè non poſſe, quin verba dict. leg 27. Tauri, ibi. Y que de otra manera no puedan poner granamen alguno, ni condicion en el dicho Tercio, æqualiter debeant ad omnium ſubſtitutiones antea adiectas referri, ſiue omnes vocationes ſuprà poſitas, pariformiter terminare. nam cum verbis præcedentibus ſubſtitutionum ordo expreſſus fuiſſet, dicitur tandem, y que de otra manera no puedan. Ergo ſi deficiant legitimi, nullo modo illegitimi prætermitti poterunt, vt lex ipſa ſatis clarè præſentit, ibi: Con tanto que lo hagan entre ſus deſcendientes legitimos: y à falta dellos, que lo puedan hazer entre ſus deſcendientes illegitimos. Præterea dici non poteſt, verba dictæ l. primæ, titulo octano lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, ex ſolum non eſſe omnino ſimilia verbis dictæ leg. 27. Tauri, quod in ea deficiat verbum poder, quod legis dictæ 27. Tauri, conditores expreſſerunt: nam etſi verbum illud omiſſum fuerit, eundem tamen ſenſum, atque conditorum intentionem, & voluntatem fuiſſe in noſtro caſu, ſatis clarè deprehenditur ex aliis verbis omnino ſimilibus, quæ in l. 11. titulo ſexto, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ tranſcribuntur. Vnde à verbis dictæ legis primæ, titul. 8. nullum argumentum, aut fundamentum poteſt validè, aut concludenter deduci, cùm in canon decideretur, aut tractaretur, præcipuè caſus tractatus aut deciſus in dicta l. 27. Tauri, & in dicta lege 11. titulo ſexto, ſed alius longe diuerſus. quod negari non poteſt; nam in dicta leg. 27. Tauri, & in d. leg. 11. nouæ collectionis Regiæ, agitur de ordine ſubſtituendi, quoties parentes meliorationem Tertij bonorum ſuorum velint efficere: at vero in dicta lege prima, titulo 8. eiuſdem Regiæ collectionis, de ſucceſſione aſcendentium, quoties deſcendentes legitimi deficiant, vel, que ayan derecho de los heredar, & ſic in caſibus longè diuerſis, nequaquam debuerunt earum legum conditores omninò ſimilia verba adijcere, imo ex propoſito, atque conſultò, & neceſſariò feciſſe, ex dictis ſupra deducitur manifeſtè, vtpote cum ad ſucceſſionem vocandi neceſſitas patri non imponeretur, quæ in melioratione Tertij ſubſtituendi impoſita eſt in dicta leg. 27. Tauri. Deinde falſum omnino eſt, quod præfatus Author afferit, verba illa: Que ayan derecho de los poder heredar, reſpectu matris neceſſitatem præciſam continere, reſpectu vero patris ſolam voluntatem, nam in hoc differentia non eſt inter patrem & matrem, quod quiſque fatebitur, qui connexitatem verborum dictæ legis Regiæ 27. perſpiciat attentè. Et aperte ſatis colligitur ex initio eiuſdem legis, ibi; Mandamos, que quando el padre, ò la madre mejoraren à alguno de ſus hijos, & c. & ſtatim ſequitut verſiculus: Con tanto que lo hagan, &c. Ac demum adijcitur verſiculus: Y que de otra manera no puedan. Quo igitur pacto mater à patre diſtingui poterit in eo caſu, quæ ibidem non modò non diſtinguitur, imo potius (vt vidiſti) ſimul atque iure eodem ſcribitur. Nec etiam eidem neceſſitas imponitur vocandi illegitimos, ſi eo modo neceſſitatem accipias, quo Angulus ipſe intellexit. Poterit namque legitimis deſcendentibus ad meliorationem vocatis, ad aliorum vocationes non procedere, & ſic illegitimos omnino prætermittere, eorúmve nullam mentionem facere, nec etiam vocationem: aliud ius erit, ſi ad vlteriores, aliorumve vocationes procedat intendere, & tunc eadem neceſſitas patri erit, vt lex ipſa voluit, & dicetur ſtatim. Denique, & deterius quidem loquitur Angul. metipſe, quatenus in explicatione verborum d.l. 27. Tauri, conſtitutus ibi que ayan de recho de les poder heredar, inquit verba illa, poder heredar, complexa eſſe impoſſibilitatem in eo, qui non neceſſarius, ſed voluntarius eſt, & ſic in illegitimis, etiamſi naturales ſint reſpectu patris. nam (vt vides) certiſſimi quidem, atque explorati iuris eſt, neque in patre, neque in filio naturali vllam impoſſibilitatem eſſe in hoc, idque non ſolum reſpectu vocationum, aut ſubſtitutionum facta melioratione tertij; quod idemmet Author ſtatim agnoſcit in fine d. gloſ. 11. ibi, filius autem naturalis, &c. ſed etiam reſpectu ſucceſſionis vniuerſæ, ſi legitimi filij, aut deſcendentes legitimi deficiant, etiamſi adſint aſcendentes legitimi, vt in lib. 8. tit. 8. lib. 5. compilationis deciditur.

Retenta autem ſententia communi, quæ relata fuit ſuprà, num. 2. cum ſeqq. non obſtat primum fundamentum quod in contrarium expendi ſolet communiter, atque ex verbis eiuſdem l. 27. Tauri, deducitur: eidem namque pleniſſimè ſatisfacit Velazq. de Auendaño, ibidem, gloſ. 2. n. 6. in verſic qua veritate, vſque ad num. 8. & eius solutionem amplectitur Ioan. Gutierrez, pract. lib. 3. quæſt. 52. n. 5. in fine, & n. 6. per totum, qui rectè aduertit, obſtaculum deductum ex verbo puedan, nihil vrgere, & ſubuerti ex verſic. y que de otra manera. Ex quo colligitur etiam ſubſtitutiones omnes, de quibus ibi, neceſſarias, non voluntarias eſſe. Addiderim ego ſubuerti etiam ex verbis primis eiuſdem l. ibi: Mandamos, que quando el padre, ô la madre mejoraren. nam ſi in matre omnes agnoſcunt vnanimiter ſubſtitutiones eaſdem neceſſarias eſſe, idem etiam neceſſariò in patre agnoſci debebit, cum ad vtrumque pariter illius legis deciſio relata ſit, nec pater diſtinguatur à matre. Deinde, neceſſitatem illam non iniungi melioranti præcisè, ſed cauſatiuè tantum: poteſt enim pater, vel mater melioratione facta, vel nullum grauamen adiicere, vel in fauorem vnius, vel aliquorum illud apponere: ſi tamen plures ſubſtitutiones efficere velit, ſiue vlterius progredi, & ad vlteriores vocationes accedere, neceſſariò tenebitur ordinem ibi præſcriptum obſeruare: ideo dicimus, formam illarum vocationum non inducere neceſſitatem præciſam, quoniam pater, aut mater omittere poteſt ſubſtitutiones, aut vocationes illas, ſi velit, ſed cauſatiuam quandam neceſſitatem, vt ſi ad illas velit peruenire, modo; ordine, atque forma ibidem præſcriptis, id efficere debeat: quamuis ergo perſonarum vocatio, atque grauaminum. appoſitio voluntaria ſit, non tamen inde ſequitur, vocationum. ordinem voluntarium eſſe, ſi teſtator, aut meliorationem efficiens per omnes gradus perſonarum faciat ſubftitutiones, aut vocationes.

Non obſtat etiam ſecundum fundamentum contra communem ſententiam, cui Velazquez de Auendaño, num. 8. & Ioannes Gutierez, num. 7. in locis ſuprà relatis reſpondent in effectu, filium naturalem ex voluntate tantum patris eidem ſuccedere, non verò eſſe neceſſarium ipſius hæredem. Cæterum in Tertio imponi patri neceſſitatem, vt ſi velit filium aliquem legitimum meliorare, & meliorationi grauamina, aut ſubſtitutiones adiicere, teneatur prius filium naturalem, quam aſcendentes ſubſtituere, & quod ita nouiter introduxit lex illa ac proinde quamuis dura videatur, ſic obſeruari debet.

Verùmenim verò, Authores omnes præfati non reddunt rationem vllam concludentem, qua legem ipſam principaliter moueri oſtendant: nam in primis Ioan. Gutier. vbi ſuprà, d.n. 7. dumtaxat dicit, Auendañi rationes ſibi non placere, nec aliquo modo improbat eas, ſed reſidet ſemper in hoc, quod lex illa ſeruanda ſit, prout iacet, nec aliam rationem detegit, nec inuenit, prout inueniri non poſſe dixit etiam Tellus Ferdin. in eadem l. 27. n. 12. qui etiam nihil concludens adduxit. Angul. verò (vt, ſupra vidiſti) non modò legis ipſius rationem, aut motiuum præcipuum proponit, ſed etiam deciſionem claram, atque expreſſam ſubuertit, ſic vt eius ſcripta, ſi attento animo velis intueri, multa quidem inuenies, quæ Regiæ illi conſtitutioni, ac eius menti refragantur apertè, quòd ſuprà, num. 12. nouiter, & verè remanet adnotatum. ac denique Velazq. de Auend. gloſ. 2. n. 14. in eadem l. 27. Tauri, duas rationes adducit. Prima eſt, quod ideo filij naturales, qui in l. 10. Tauri, capaces erant inſtitutionis, neceſſarij ſunt in ſubſtitutione in d.l. 27. Tauri, quia cum in Tertio non poſſent ſubſtitui extranei (Tertium namque extraneorum reſpectu legitima eſt) ſed qui proximiori loco ſucceſſionis capaces erant, & ex ipſa l. 10. Tauri, naturales filij reſpectu patris, etiam ſtantibus aſcendentibus haberent ius ſucceſſionis, meritò in ſubſtitutione prætulit eos lex illa. Hæc tamen ratio (vt ego & verè quidem conſidero) non concludit, nec ſuffciens eſt, nam etſi filij naturales reſpectu patris ius ſucceſſionis haberent, ius tamen ſuccedendi, vel non ſuccedendi in voluntate patris relictum fuerat omninò; vnde ſi pater vellet, eſſent quidem proximiori loco capaces ſucceſſionis aſcendentes, quàm deſcendentes ipſi naturales, idque ex eadem l. 10. Tauri, & ſic non eſſet ratio, quare magis in ſubſtitutionibus meliorationis tertiæ partis bonorum præferri debuiſſent filij naturales quam aſcendentes, niſi lex illa ita voluiſſet: cùm etiam aſcendentes capaces eſſent ex eadem leg. 10. Tauri. & proximiori loco vocari poſſent, ſi teſtator voluiſſet, atque ſic ob eam rationem circa filios naturales neceſſitas imponi non debuiſſet, nec dari prælatio.

Secunda ratio eiuſdem Auendañi conſiſtit in hoc, quod d.l. 10. Tauri (vt ipſemet arbitratur) loquitur in filiis naturalibus teſtatoris, ſed d.l. 27. Tauri in filiis naturalibus ſubſtituti, quos teſtator omittere non poterat, ſi deſcendentes prælegatarij ſubſtituere tenebatur: id autem à mente, & verbis ipſius l. Taurinæ valde alienum eſſe, conſtat apertè, in illa namque de filiis naturalibus ſubſtituentis tractatur, ſtatuiturque, vt poſt filios, & deſcendentes legitimos, eos ſubſtituere teneantur parentes, prout in eum ſenſum acceperunt legem illam Authores relati ſuprà, & omnes etiam, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt. Et confirmatur omnino ex his, quæ contra eundem Auendañum ſcripta reliquit Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæſt. 53. ex num. 2. Quocirca pro diſtincta, & maiori explicatione prædictorum nonnulla conſtituere omnino neceſſarium duxi, ſine quibus res hæc, ita commodè, & abſolutè diffiniri non valet. In primis negari non poſſe, quin certiſſimum ſit, & neceſſario obſeruandum, Regiam Taurinam conſtitutionem ſæpe allegatam, præcisè voluiſſe, quod in ordine ſubſtitutionum. atque vocationum, filij naturales aſcendentibus præferantur, ſiue quod priori loco vocentur: Cum tamen in ſucceſſione ex teſtamento voluntati patris reliquiſſet hoc Regia lex alia, atque etiam Taurina conſtitutio; & in ſucceſſione ab inteſtato, & contra teſtamentum aſcendentes eiſdem filiis naturalibus prætulerit, vt numeris præcedentibus dicebamus, & Andream ab Angulo hæc inuoluentem, ſiue aliter intelligentem, & contra communem omnium Scribentium ſententiam d. lib. 27. Tauri accipientem, ex profeſſo improbauimus.

Deinde & ſecundò, parum vrgere, naturalium filiorum ſucceſſionem reſpectu patris neceſſariam non eſſe, ſed potius voluntariam, & liberam; nam & ſucceſſio conſanguineorum æquè neceſſaria non eſt, & nihilominus in ea lege ſubſtitui iubentur. Vnde mirum non eſt, ſed potius rationi, atque æquitati conſentaneum, vt etiam naturales filij ſubſtitui iubeantur, cùm idem ius in conſanguineis ſtatuatur (vt dixi) quibus certum eſt, minus deberi, quam filiis, ipſoſque filios præferri debere.

Tertiò præterea, prædictam neceſſitatem ſubſtituendi, aut vocandi naturales filios præciſam non eſſe, etiam legitimis filiis à parentibus melioratis, poteſt enim pater ſi velit filium legitimum meliorare, eidemque meliorationi grauamina, aut ſubſtitutiones non adiicere, ſiue filios tantum legitimos, ac eorum deſcendentes vocare, nec ad filiorum naturalium, aut aliorum vocationes accedere. Eſſe tamen cauſatiuam (vt dicebam ſuprà, n. 13.) vt ſi pater velit ad aliorum ſubſtitutiones, aut vocationes deſcendere, neceſſariò teneatur ordinem ibi præſcriptum obſeruare, & loco præfixo naturales vocare. Quæ neceſſitas, eo modo ſumpta, etiam & aliorum conſanguineorum reſpectu imponitur, quoniam lex illa generaliter intendit prouidere conſulere toti generi & familiæ meliorantis. Vnde quemadmodum ſucceſſio filiorum naturalium reſpectu patris præciſa non eſt, ſed voluntaria, ſic & vocatio, aur ſubſtitutio eorundem filiorum naturalium ad meliorationem Tertij, poteſt enim pater plures gradus ſubſitutionum omittere, nec ad eos accedere.

