Et in fortioribus terminis, quòd verba prædicta, non ſolùm probationem, ſed etiam diſpoſitionem inducant, & ſic diſponant, ſiue nominationem aut electionem operentur, vt ampliùs non licuerit patri prædicto variare, apertiùs conſtare poterit, ſi anteà conſtituamus nonnulla, quæ pro clariori intelligentia omninò neceſſaria ſunt. Et in primis, trifariam poſſe aliquid pronuntiari, & effari: : Aliquando enim aliquid prædicatur, & dicitur diſpoſitiuè, aliquando aſſertiuè, aliquando velò enunciatiuè: diſtinctio hæc eſt communiter à Doctoribus recepta in cap. ſi Papa, de priuilegiis in ſexto, vbi Ioan, Andreas, Ancharanu, Archidiaconus, & Francus, docet Oldrad. in conſ. 258. tit, de priuilegiis, calderinus in conſ. 2. tit. eodem. Albericus in authent. ſi quis in aliquo documento, num. 8. c. de edendo. Craueta de antiquitate temporum, 1. part, §. ampliatur, num. 28. & de omnibus tribus formis, & modis loquendi apparet in d. cap. ſi Papa, de privilegiis, lib. 6. de enunciatiua, ſiue narratiua forma pronuntiandi & loquendi, loquitur principium d. cap. ſi Papa, vſque ad verſic. ſi autem, de modo, & forma loquendi aſſertiuè, à verſiculo, ſi autem, vſque ad verſiculum, & eſt idem, de tertia forma loquendi, à verſiculo, & eſt idem, vſque ad finem dicti capitis.

Rursùs conſtituendum eſt, verba narratiua, ſiue enuntiatiua eſſe illa, quæ non ſtant per ſe principaliter, nec in eis inſiſtit, & remanet voluntas, ſed tranſeunt ad aliud; & ſic proferuntur per modum tranſeuntis, vt conſtat ex d. cap. ſi Papa, in principio, vbi Archidiaconus, Ioann. Andr. Dominic. Francus, & alij, & ibidem Philippus Probus in addit. ad Monachum. Bartolus, in l. ex hac ſcriptura, vbi communiter omnes, ff. de donationibus, ibidem Pariſius, & in conſilio 127. num. vlt. lib. 1. Baldus in 1. prima, num. 2. C. de falſa cauſa adiecta legato, & eſt de mente Crauetæ, vbi ſuprà. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæſt. 1. num. 42. vbi etiam adducit aliam deſcriptionem verborum enuntiatiuorum traditam à Paulo Caſtrenſi in conſ. 246. num. 2. volum. 1. quòd ſcilicet verba enuntiatiua dicuntur, quæ proferun turper tempus præteritum. vt veluti, Donaui, legaui, & alia ſimilia; & aliam Paul, de Montepico in repet. l. Titia cum teſtamento, §. Titia. poſt num. 2. ff. de legat, 2. quam ſequitur Menchaca controuerſ. illustr. lib. primo, cap. 30. num. 8. quæ omnes in idem reincidunt, & ad idem tendunt; Prætis etiam de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretat, 3. ſolut. 3. num. 18. fol. 256. Verba autem diſpoſitiua, illa ſunt, quæ ſtant per ſe, & principaliter enunciant id, de quo agitur, per orationem perfectam, ita probat text. in d. cap. ſi Papa, in verſ. & eſt idem, & infrà, & docent omnes ſuprà allegati, & alij referendi infrà, præcipuè Pereira, qui alias declarationes Pauli, Alex. Pauli de Montepico, & aliorum adducit, quæ omnes ad idem tendunt. Denique verba aſſertiua dicuntur illa, qualicèt ſola per ſe non ſubſiſtunt, tamen ſuper eis intentio, & mens proferentis fundatur, & pronuntiatur in negotio, de quo principaliter agitur: ita probat text. in d.c. ſi Papa, de priuil. 6. in v. ſi autem Eccleſiæ, in illis verbis: Cum de ipſius exemptionis negotio ageretur, aſſerat ipſam Eccleſiam fore exemptam, &c. & docent Authores ſuprà citati, & alij plures referendi infrà, ex quibus apparet, inter verba enuntiatiua, hoc conſtitui diſcrimen, quòd licèt in vtriſque aliquid de præterito narretur, & enuncietur; tamen in aſſertiuis profertur cum iudicio, & deliberatione, cùm ponatur pro fundamento rei, & negotij, de quo agitur, quod in enuntiatiuis non eſt, vt exemplo oſtendit Craueta vbi ſuprà, num. 31.

Præterea, ſi conſtituamus, quòd regulariter verba enuntiatiua propter aliud emiſſa, diſpoſitionem non inducunt, vt per textum in l. ex hac ſcriptura, ff. de donat. adnotarunt Doctores communiter ibi, & cum multis Pereira de nominat. emphyteutica, d. quæſt. 1. num. 33. & 41. Maſcardus de probat. tom. 2. concluſ. 621. & latiſſimè explicarunt Doctores in eadem lege, ex hac ſcriptura, vbi Petrus Paulus Pariſius eleganter repetit iſtam materiam, Alexand, Iaſon, & alij in l. ex his, C. de militari teſtamento, Hoſtienſis, Abbas, Antonius & omnes Doctores in cap. illud. de præſumpt. Craueta de antiquit. temporum, prima part, principali, in illa particula, propoſitum nostrum, quæ eſt fol 19. à num. 18. vſque ad num. 65. & particula ſtatim ſeq. incipit, Ampliatur nunc, fol. 30. per tot. Maſcardus vbi ſuprá. Caldas Pereir. dict. quaeſt. 1. ex num. 33. & num. 47. ſeqq. vſque in finem quæſt. vbi latiſſimè Gratianus regula 165. per tot. & regula 483. per tot. Cephalus in conſ. 191. num. 34. lib. 2. & in conſ. 37. num. 32. lib. 1. & in conſ. 443. num. 7. & 8. lib. 4. Mantica de coniecturis vlt. volunt. lib. 3. tit. 12. pertot. Menoch. in conſ. 147. ex num. 2. & num. 19. & ſeqq. lib. 2. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 91. num. 34. & num. 41. vſque ad num. 47. Marcus Antonius Eugenius in conſ. 21. num. 25. & in conſ. 41. num. 122. lib. 1. & in conſ. 44. num. 53. lib. 3. Hyppolit Riminald. in conſ. 41. ex num. 8. vſque ad num. 15. lib. 1. & in conſ. 693. ex num. 2. & num. 15. & num. 55. & 56. lib. 6. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 31. num. 8. & num. 28. 29. & 31. lib. 2. Sfortia Oddi in conſ. 64. num. 2. & ſeqq. & num. 57. vſque ad num. 66. & num. 75. 76. & 77. lib. 1. Fabius Turretus in conſ. 71. à principio. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 95. ex num. 12. vſque ad num. 19. Ioannes Guttierr, practicar. lib. 3. quæſt. 17. ex num. 63. vſque ad num. 74. qui omnes multa congeſſerunt, quæ non mediocriter intentionem noſtram, aut præfatum aſſumptum iuuant; omiſſis tamen aliis, limitationes nonnullas recenſebo ad præfatam doctrinam, ex d.l. ex hac ſcriptura, & aliis iuribus deductam, ex quibus non leue fundamentum deduci poterit.

Primò igitur limitatur doctrina prædicta, quòd verba enuntiatiua diſpoſitionem non inducant, quoties talia verba proferuntur per tempus præteritum, aut id, quod enuntiatur, eſt præteriti temporis, tunc enim diſpoſitionem inducunt: ita communiter DD. in d.l. ex hac ſcriptura; Corneus in conſ. 269. num. 3. lib. 3. Caſtrenſis in conſ. 177. num. 7. lib. 2. Decius in conſ. 159. num. 10. Sfortia Oddi in conſ. 64. num. 76. volum. 1. & ſic in noſtro caſu inducere debent diſpoſitionem, & nominationem verba illa: En el mayorazgo, en que esta instituido el dicho Pedro Ruiz, de Alarcon, cum sint præteriti temporis, & ita in terminis adnotauit Caldas Pereira de nominat, emphyteut. d. quæſt. 1. num. 43. & 44. vbi quærit, an per verba enuntiatiua propter aliud emiſſa, indicatur nominatio ad emphyteuſim; & reſpondet quòd ſic. atque in hunc modum ſcribit: Vnde ego aliquando vtiliter in praxi reſpondebam, nominatum dici ad emphyteuſim filium, cuius pater in teſt amento ita cauit: quod attinet ad talem emphyteuſim, iam nominaui filium meum Antonium. & iterum in fine, ibi. Quo argumento idem dicendum est in donatione, vt dicatur de nouo facta ab eo, qui enunciatiuè teſtatur, ſe iam donaſſe, aut ad emphyteuſim nominaſſe. Ac denique ibid. nu. 60. id ipſum tenuit etiam, & alios retulit Sfortia Oddi dicto conſ. 64. num. 77. vbi dicit, quòd præfata reſolutio indubitanter procedit, quando ipſemet qui refert, & enunciat aliquam ſuam voluntatem de præterito, talis eſt, quòd poſſet adhuc ex integro illam facere, & ſic diſponere, vt in caſu præſenti, in quo certum eſt, quòd dictus Petrus Ruiz de Alarcon, tempore factæ dictæ capitulationis matrimonialis poſſet nominare ad dictum Maioratum dictum filium eius. In eadem etiam ſententia, ſcilicet quòd verba enunciatiua diſpoſitionem inducant, quando proferuntur ſuper his, quæ dependent à voluntate partium, & ſuper quibus poſſunt liberè diſponere & ſunt de præterito, fuerunt Bartolus in leg. ſi ſocer, §. Lucius, ff. ſoluto matrimonio, & in dict. l. ex hac ſcriptura, column 3. verſ. venio ad 2. Decius in authent. ſi quis in aliquo documento, column. 3. limitat. 6. num. 36. C. de edendo. Curtius ſenior in conſ. 40. num. 20. Curtius Iunior in conſ. 161. num. 11. in principio. Pariſius in conſ. 26. num. 27. vol. 2. Ruinus in conſ. 27. num. 3. lib. 1. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 95. num. 17. & nullo ex his relato, Caldas Pereira dicta quæſt. 1. num. 82.

Secundo limitatur eademmet doctrina, vt non procedat, quoties id quod enunciatur, neceſſarium eſt ad id, de quo agitur, prout eſt in dicta capitulatione matrimoniali; tunc enim verba enunciatiua diſpoſitionem inducunt, vt latiùs probat Paulus Pariſius in conſ. 77. ex num. 30. lib. 1. & ſequitur Caldas Pereira dicta quæſt. 1. num. 81.

Tertiò limitatur, vt non procedat, quoties verba enuntiatiua per modum cauſæ proferuntur; tunc enim diſpoſitionem inducunt, ſicut ſi diſpoſitiua client, Decius in conſilio 218. numero decimo quinto Pariſius in conſilio 31. numero 30. libro ſecundo & in conſilio.77. num. 36. lib. 3. Ruinus in conſilio 95. num. 6. lib. 5. Ioannes Cephalus in conſ. 191. num. 34. lib. 2. & agnoſcit verum Petrus de Peralta in l. Tit. cum teſtamento, ff. de legat 2. num. 2. fol. 397. ponens exemplum, cum grauatur aliquis interpoſitis verbis enuntiatiuis, quæ enuntiant eum nominatum, aut honoratum, Caldas Pereira de nominat. emphyteut. dicta quæſt. 1. n. 70. 71. & 72. vbi dicit, quòd habens nominare ad emphyteuſim aliquem, ſi per verba enuntiatiua nominationis grauauit eum, eo ipſo inducitur diſpoſitio, & omnia fundamenta per eum adducta, eò principaliter tendunt, quòd nullo modo eſſe poſſit, quòd aliquis grauetur, niſi ſit nominatus; & ſic eo ipſo quòd grauatur, cenſetur nominatus, maximè ſi de nominatione enuntiatio fiat: ſic ergo in caſu præſenti, eo ipſo, quòd dicitur, & enuntiatur, ſucceſſuram eſſe in dicto maioratu dictam D. Catherinam, ſi fortaſſis dictus D. Petrus Ruiz de Alarcon ſine liberis deceſſerit, ſequitur neceſſariò dicendum, quod ipſe iam erat ad dictum Maioratum nominatus, & electus, nam ſi nominatus non eſſet, quid intereſſet, quod cum liberis decederer, aut ſine illis: vt quid etiam mors eius expectaretur, qui nominatus non erat: Ne igitur fruſtratoria, aut ridiculoſa ſint prædicta verba, in quibus declaratur ſucceſſuram dictam D. Catharinam in Maioratu, ſi dictus D. Petrus Ruiz de Alarcon ſine liberis deceſſerit, neceſſario dicendum eſt, quòd ipſe iam fuerat à patre ſuo inſtitutus, & nominatus, vt idemmet pater in dictis verbis capitulationis matrimonialis agnouit expreſſim.

Et confirmatur, quia prædictis verbis rectè ponderatis, quibus declaratur, & enuntiatur, ſucceſſuram dictam D. Catharinam, ſi prædictus D. Petrus Ruiz de Alarcon frater eius ſine liberis deceſſerit, clarum eſt, quòd ipſe Petrus poſitus eſt in conditione, & ſic eo ipſo cenſetur poſitus in diſpoſitione, & nominatus, ex his, quæ multum ad propoſitum ſcribit Caldas Pereira de nominatione emphyteut. quæſt. 2. num. 5. & 6. Nec obſtat doctorina Gloſſæ, & poſt illam communis traditio DD. in l. Lucius 85. ff. de hæredibus instituend. quòd poſitus in conditione, in diſpoſitione non ſit: nam reſponderi poteſt, vt reſpondet Caldas ipſe d.n. 6. & vide relatos ſuprà, cap. 12. hujus lib. Nec obeſſe debet ſuperiùs dictis, ſi quis dixerit, non eſſe omninò certam traditionem Molinæ, de qua ſupra n. 65. imò nonnullos alios Authores tenuiſſe contrarium, nempe quòd elector, cui electio competit ex vltima voluntate, ſi inter viuos elegerit, adhuc variare poſſit, conſtat ex his, quæ nouiſſimè ſcripſit cum aliis pluribus, Blaſius Flores Diaz in addit. ad deciſ. 36. Gamæ & var. lib. 3. quæſt. 22. à princ. Quia reſpondetur, conceſſo etiam pro vero, quòd in eo ſit dubium (quod tamen aliquando explicabimus) adhuc in caſu præſenti variationem licitam non eſſe, proptereà quòd verba quædam ſuperiùs relata, in capitulis matrimonialibus prolata, ibi: En que eſta inſtituido el dicho don Pedro por mi el dicho Pedro Ruiz de Alarcon, y Bernardo de Mata mi hijo, &c. variandi facultatem impediunt, eo quòd ſunt declaratoria voluntatis defuncti, & continent declarationem illius, vt ſcilicet ea fuerit voluntas diſpoſitiua teſtatoris; & ſic in voluntate aliena ampliùs variare non poteſt pater prædictus, poſito quòd in ſua poſſet, vt eleganter tradit Crotus in conſ. 11. num. 31. lib. 1. & in terminis conſiderans confeſſionem hæredis, ad declarandam formam electionis, an ſit admittenda fœmina, vel maſculus, Ruinus in conſ. 28. num. 8. lib. 2. vbi num. 9. ex hoc concludit, quòd eligens ex conceſſione, aut commiſſione teſtatoris, tenetur ſequi in eligendo voluntatem tacitam, vel præſumptam teſtatoris ipſius. Gozadinus etiam hæredis confeſſionem, aut declarationem considerans, idem concludit in conſ. 79. n. 9. Ab illa ergo declaratione recedere non licet, iuxta ſententiam Gloſſæ in l. quicquid adſtringendæ, ff. de verb, oblig. quam ibi dicunt communem Aretinus, & Iaſon, & alij Authores ſuperiùs relati. Pariſius in conſ. 75. num. 55. lib. 2. Decian. in conſ. 7. num. 115. lib. 1. maximè, vt dixi, quando conſtat, quòd ſecundùm voluntatem teſtatoris electio facta fuerit, ídque ex verbis, aut declaratione ipſiuſmet eligentis notum eſt.

Tandem & vltimo, in fauorem dicti D. Petri fortiter facit, quod cùm pater eius dictus Petrus Ruiz de Alarcon poſſideret domum, & alias res iure Maioratus, ſub prohibitione alienationis, & cum cæteris clauſulis conſuetis, ad quem Maioratum poſt mortem dicti patris vocatus erat dictus D. Petrus de Alarcon, pater ipſemet petiit facultatem, & licentiam regiæm ad alienandum domum prædictam, atque in locum eius ſubrogando aliam domum, quæ eſt ipſa, quæ ex teſtamento dicti Bernar. de Mata cum hæreditate de Camarma, & aliis rebus debuit vinculari, & iure Maioratûs relinqui vni ex filiis aut filiabus, qui ex dicto Petro Ruiz de Alarcon ſupereſſent; & facultate ad alienationem, & ſubrogationem faciendam, ſic conceſsâ, dictus pater ſubrogauit, & incorporauit, in locum dictæ domus ſic venditæ, dictam domum, quæ ex teſtamento dicti Benardi de Mata vinculari debuit, & ſuper qua nunc lis agitatur, dixítque prædictam ſubrogationem fieri cum omnibus vinculis, conditionibus, & qualitatibus, cum quibus erat prima domus vendita, cum aliis rebus, quas ex dicto Maioratu poſſidebat ipſe, & poſt mortem eius ad dictum filium peruenire debebant; quæ omnia latiùs conſtant ex proceſſu, & actis huius cauſæ. Tunc ſic, certum eſt, quòd quando res ſubrogatur cum facultate regia in locum alterius, quæ erat etiam vinculata, cum omnibus qualitatibus, & conditionibus ſubrogata remanet, cum quibus erat prima, vt latè probant Molina de Hispanorum primog. lib. 4. cap. 4. num. 24. & ſeqq. & num. 36. Mieres de maioratu, part. 1. quæſt. 11. vnde quemadmodum dictus Petrus Ruiz de Alarcon non poſſet nominare ad Maioratum dictæ domus venditæ: dictam filiam, nec vlla diſpoſitione auferre dicto D. Petto Ruiz de Alarcon, ius quæſitum ex vocatione, & teſtamento Didaci Paëz de Sotomayor, qui Maioratum illum inſtituit; ſic nec poterit nominare eandem filiam ad domum ſubrogatam, quæ intrat cum omnibus qualitatibus, & conditionibus alterius, & conſequenter, nec ad Maioratum dicti Bernardi de Mata, iam enim res ſubrogata non ſaperet naturam illius, in cuius locum ſubrogatur, nec eſſet cum eiſdem qualitatibus, & conditionibus, qùod eſſe non debet, ex his, quæ optimè congerit Mieres de Maioratu, dicta quæſt. 11. num. 1. & ſeqq.

Prætereà, ſubrogatio prædicta manifeſtè probat inſtitutionem, ſeu nominationem anteà factam in perſona dicti D. Petri de Alarcon, ad Maioratum dicti Bernardi de Mata, quia nullo modo eſſe poteſt, quòd in locum dictæ domus venditæ, in qua neceſſariò debebat ſuccedere dictus D. Petrus, ſubrogetur alia domus, quæ ex teſtamento dicti Bernardi de Mata, vni ex filiis relinqui debuit iure Maioratus, niſi poſito priùs, quòd idemmet D. Petrus ſuccedat in Maioratu prædicto dicti Bernar. de Mata; nec etiam aliquo modo ſuccedere poteſt in eo dicta filia, ſubrogatione, vt dictum eſt, anteà factâ: vnde eo ipſo, quòd dictus pater domum præfatam ſic ſubrogauit, ſuppoſuit apertè quòd ad maioratum dicti Bernardi de Mata, iam nominauerat dictum D. Petrum (quod ipſe ſuo ore confeſſus fuit,) & ſic ampliùs variare non potuit, nec aliter diſponere, argumento eorum, quæ ſcripſit Sylueſter Aldobrandinus in conſilio 2. num. 16. lib. 1. Et quia voluntas, aut factum eligendi, non minùs deducitur, ſeu colligitur ex factis, quam ex verbis; imò potentiùs demonſtratur, & probatur factis, quam verbis, quia facta effectum oſtendunt, verba verò aliquando contra voluntatem proferentis ſunt, vt cum aliis adnotauit Menoc. in conſil. 5. num. 16. lib. 1. & probat text. in l. Paulus reſpondit, ff. rem ratam haberi, l. ſi tamen, §. ei qui, ff. de edicto, cum aliis adductis à Mieres de maioratu, part. 1. quæſt. 36. num. 6. Ioanne Vincentio Honded. in conſil. 5. num. 64. lib. 1. Sed quando teſtator committit alicui, vt pro eo Maioratum faciat, vel meliorationem in aliquem filium ſufficit, quòd talis commiſſarius coram teſtibus dicat, ſe velle eligere ad Maioratum talem filium, ſic vt talis diſpoſitio diſpoſitiua dicatur, non enuntiatiua, & ſtatim eligere videatur, ex Socino in [Verbum Volo, quando diſpoſitionem, aut electionẽ inducat, vltra relatos hîc, vide omnino P. Thomam Sanchez de ſponſal. lib. 6. diſp. 22.] conſil. 88. num. 4. lib. 3 quem ſequitur Marianus, Socinus iunior in conſilio. 179. numero 25. l. 2. item ex his, quæ adducit Ioannes Vincentius de Anania allegatione 139. ex num. 12. vſque ad num. 20. & confert multùm ad propoſitum reſolutio Ioannis Marci Aquilini in leg. prima, §. ſi quis ita, num. 35. ff. de verborum obligat. ex quo num. vſque ad numerum 38. latiùs agit, an, & quando verbum Volo adiectum Infinitiuo diſponat, aut non; & quando verba prædicta cum deliberatione, & intentione eligendi proferuntur; verum credit Mieres de maioratu, parte 1. quæſt. 48. num. 59. & confirmatur ex his, quæ adnotarunt Antonius Gomezius in l. 3. Tauri, num. 119. Aluaradus de coniecturata mente defuncti lib. 2. cap. 2. in principio, num. 26. vbi verò diſpoſitiuè verba proferuntur, & coram teſtibus, quòd variare non liceat, ex Molina, & aliis ſuprà tradidi & probat ipſe Molina lib. 2. de Hiſpanorum primogeniis, cap. 4. num. 37. Mieres dicta quæſt. 48. num. 45. Idem ergo obſeruari debebit, facta ſubrogatione prædicta, & ſic actu, qui ſtare non poteſt, niſi ſuppoſita nominatione, vt facta non minùs operentur, quàm verba, ut dictis ſuprà: item ex his, quæ ferè in terminis noſtris, de eo, qui habet nominare ad emphyteuſim, obſeruauit Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, q. 1. num. 9. Et hactenus de his, ex quibus manifeſtè apparet de iuſtitia, & iure dicti D. Petri de Alarcon: & ita in fauorem ipſius pronuntiatum vidimus olim, hodieque pacificam obtinet dicti Maioratus poſſeſſionem, quam ſententiis conformibus in Regio Pinciano Senatu latis obtinuit.

CAPVT XXVII.

Ad explicationem Aſſertionis 13. & 115. quæ cap. 81. libri primi continentur, vtrùm, inquam, in formula Galli Aquilij inſtitutio filij, per emancipationem irritetur, vt tunc nepos poſthumus admitti debeat, ac ſi mortuus eſſet filius: vbi res iſta breuiter, & abſolutè explicatur, & §. & quid ſi tantùm, legis, Gallus, ff. de liberti & poſthumis, verus intellectus adducitur.

SVMMARIVM.

- 1 Authoris circa præcipuum huius cap. dubium, ſententia tradita ſuprà, cap. 81. lib. 1. aſſert. 13. & aſſert. 115. proponitur, & ibidem dictarum Aſſertionum verba referuntur.
- 2 Bartol. ſententia in præfato dubio recenſetur, quæ in effectu continet caſus duos.
- 3 Bartoli & ſequacium præcipuum fundamentum refertur, & numeris ſequentibus diluitur concludenter.
- 4 Emancipationem filij inſtituti, non facere locum nepoti poſthumo iuxta Galli Aquilij formulam ſubſtituto, ex ſententia quorundam contra Bartolum, quam defendit Author.
- 5 Et pro illa nonnulla fundamenta adducit, & numer. ſeq.
- 6 Textum in §. & quid ſi tantum, legis, Gallus, ff. de liberis & poſthumis, communem ſententiam non probare, vt hoc numero adnotatur, vbi eiuſdem §. verus intellectus adducitur.

PRo huius capitis dilucida, breui tamen, & vera explicatione conſtituendum erit in primis, quod c. 81. libri primi, duæ in propoſito continentur Aſſertiones, quæ idem in effectu probarunt, vt conſtat ex aſſertione 13. & 115. ibidem prolatis, nam dicta aſſertione. 15. contra Bartolum, & eius ſequaces veriùs credideram. inſtituti filij emancipationem locum non facere ſubſtituto vulgari, cùm ſubſtitutio facta eſt ſecundum formulam Galli Aquilij. nec in illa formula inſtitutionem hæredis irritari per emancipationem; dicta verò aſſertione 115. ſecurè defendi, caſum emancipationis, quem ad extenſionem caſus mortis Scæuola adduxit, non pertinere ad filium, cuius emancipatio inſtitutionem non infirmat, licèt iura ſui hæredis auferat, ſed ad nepotem, qui præteritus fuit, ideoque non obſtat pronepoti poſthumo: hoc autem, quoniam difficultatem habet, & in ſcholis frequenter controuerti ſolet, maiori equidem explicatione indiget. Idcircò, & ſecundo loco conſtituendum erit, quòd Bartolus quæſtionem hanc proponens in terminis, in l. prima. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. num. 29. quærit in hunc modum: ſi inſtitutus in primo gradu poteſt eſſe hæres, ſed non eodem modo, quo defunctus voluit, quia fuit inſtitutus ſuus, vel neceſſarius, ſed in tempore mortis repetitur emancipatus, vel manumiſſus; an tunc admittetur inſtitutus, vel ſubſtitutus? Et in hoc dubio diſtinguit duos caſus principales, quorum primus eſt, cùm vulgatis ſubſtitutio fuit facta ex neceſſitate, vt quando nepos ſubſtituitur filio, & tunc inquit, quòd ſubſtitutus præferatur, quaſi inſtiturio filij ſui hæredis tunc per emancipationem ipſius irrita fiat, eo quòd in ſui are magis, quàm in hæreditate facta videatur, & allegat Bartol. text. in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liberis & poſthumis. Secundus caſus eſt, quando ſubſtitutio facta fuit ex voluntate, ideſt, quando is ſubſtitutus fuit, qui non poteſt ſubintrare in locum ſuitatis; & tunc præfertur inſtitutus non attenta ſtatûs mutatione, per text. in eadem l. Gallus, §. vltimo, & in §. ſeruus autem, verſiculo, ſi verò, Inſtitut. de hæred. inſtit. l. ſi paterfamilias, ff. eodem titulo. Ratione etiam, quia teſtator videtur ſubſtituere in eum caſum, ſi hæres non erit quoquo modo; & idem tenuit ipſe Bart. in dict. l. Gallus, §. & quid ſi tantùm, num. 4. & eiuſdem diſtinctionem, ſeu doctrinam ſequuntur communiter omnes, vt teſtantur Iaſon in dict. §. & quid ſi tantum, in prima lectura, num. 45. & in ſecunda lectura, num. 46. Fortunius ibidem, num. 196. & Coſta 3. part num. 15. Socinus in dict. l. 1. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. num. 34. Alexander num. 30. & Ripa num. 208. Baldus de Vbaldis de ſubſtitutionibus, cap. de vulgari, num. 20. & ſequuntur Sfortia Oddi in præludiis compendioſæ, 2. part. quæſt. 5. in verſiculo, hœc tamen vera ſunt. Graſſus §. ſubſtitutio, quæſt. 10. num. 3. Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, 1. par. cap. 10. ex numero. 7. cum ſequentibus, qui dicit diſtinctionem Bartoli in primo caſu procedere etiam ſecundum hodierna iura, quoniam emancipatus in ſucceſſione ex teſtamento non habet ſuitatem, vt latiùs probat ibidem.

Et veré, communis hæc ſententia eo dumtaxat, aut præcipuo fundamento nititur, vt ſubſtitutionem per emancipationem filij, habuiſſe effectum dixerit, quòd, vt dixit Bartolus vbi ſuprà, non tam in hæreditate, quàm in ſuitate factam videri ſubſtitutionem crediderit, & ſic, quòd nepos poſthumus cenſetur vocatus eo caſu, quo ſilius deſinat eſſe ſuus, per text. in §. præterea. Inſtitut. quibus modis ius patriæ poteſtatis ſoluitur, iuncto text. in §. ſui, Inſtitut. de hæred. qualitat. & different. vbi text. inquit, nepotem, cuius pater emancipatus eſt, conſequi iura ſui hæredis, quoniam pater per emancipationem deſinit eſſe in poteſtate ſui patris, & conſequenter ſuus eſſe non poteſt: vnde ex eadem ſententia communi, inſtitutio reſtringitur per ſubſtitutionem, & intelligitur facta, ſi non emancipetur filius à patre ante aditam hæreditatem.

Verùmenimverò, vt in præfatis Aſſertionibus dixi, neque ſecundùm hodierna iura, neque etiam ſecundùm antiqua, vera eſt opinio Bartoli, aut diſtinctio ſuprà relata, quatenus ex ea colligitur expreſſim, emancipationem filij inſtituti facere locum vulgari ſubſtituto, cùm nepos ſubſtitutus eſt iuxt Galli Aquilij formulam, & contrarium rectius defendit Emanuel Coſta tertia parte dicti §. & quid ſi tantùm, num. 15. & ſequentib. & in effectu idem tenent Recentiores alij, quorum ſtatim mentionem faciam: & vltra rationes, quas adducit Coſta, hæc pars probatur primó, per text. in dict. l. Gallus, in §. finali, in verſiculo, quæramus, vbi inſtitutio hæredis non irritatur per emancipationem, etiam cum teſtamentum factum eſt ſecundùm formulam Galli Aquilij, imò emancipatus admittitur, & ſubſtitutus excluditur, & verè ſubſtitutio facta fuit in hæreditate; nec poteſt negari, quin falſum ſit dicere, quòd per illa verba Filius hæres eſto, dumtaxat cenſeatur filius inſtitutus in ſuitate, & non in hæreditate, cùm nulla verba eſſe poſſint, quibus inſtitutio in hæreditate aptiùs concipi valeat, quàm per prædicta. Secundò probatur per text. in l. ante penult, ff. de iniuſto rupto, l. filio, quem pater, ff. de liberis & poſthumis, in §. finali, §. alienus quoque. Institut. de hæred. inſtitu. dum probant, quòd mutatio qualitatis hæredis inſtituti, non vitiat eius inſtitutionem. Tertiò. quia ſi verum eſſet ſubſtitutionem prædictam in ſuitate factam fuiſſe, vt Communis, ſed malè quidem affirmat, ſequeretur, quòd appoſita eſſet conditio, ſi ſuus erit filius, quæ conditio cùm in poteſtate filij non ſit ſub ea non poſſet ipſe inſtitui; imò ſic inſtitutus, iure Digeſtorum præteritus dici deberet, per text. in l. ſuus quoque, 4. ff. de hæredibus inſtituendis. Item quòd conditio illa, ſi ſuus erit, etiam non expreſſa, ſubintelligi deberet, contra text. in l. prima, ff. de condition. & demonſtration.

Quartò, & vltimò, quoniam text. in dict. §. & quid ſi tantum, dict. l. Gallus, per quem Bartol. & ſequaces mouentur, ſuperiorem ſententiam non probat; nam iuxta veram interpretationem, quam tradiderunt Salomonius num. 1. & 20. Sarmientus num. 41. Coſta 3. part. num. 23. in eodem §. Cuiacius & Hotomannus ibidem, Lælius Taurelius in enarratione ad eundem text. Alciat Paradox. lib. 3. cap. 9. caſus emancipationis non refertur ibi ad filium inſtitutum, ſed ad nepotem præteritum, vt conſtat ex verſiculo. quid ſi nepos, vbi Iureconſultus Scæuola continuat ſpeciem, quam tractauerat in §. præcedenti, & ad illum ſe refert: in eo autem dixerat valere pronepotis poſthumi ſubſtitutionem, ſi filius ſit inſtitutus, & nepos præteritus, dummodò ipſe nepos moriatur ante filium; & retinendo eandem ſpeciem in dict. §. & quid ſi tantum, in dict. verſic. quid ſi nepos, quærit ipſe Iureconſultus, an ſi nepos non moriatur ante filium, ſed emancipetur viuo filio, valeat pronepotis ſubſtitutio, & reſpondet valere, idque iure optimo, quoniam eo caſu, cùm nepos emancipatus ſit, non poteſt poſtea ſublato filio in locum eius ſuccedendo; rumpere tanquam præteritus teſtamentum, vt latiùs conſtare poterit ex his, quæ tradit Coſta vbi ſupra, ex num. 23. & in effectu tenuerunt etiam Duarenus, & Æmilius Perottus in commentariis eiuſdem §. Anton. Faber lib. 9. coniect. cap. 3. & vide nouiſſimè Andream Fachineum controuerſiarum iuris, lib. 10. cap. 45. & Iaſon in dict. §. & quid ſi tantum 1. lect. num. 13. & 2. lect. num. 5. qui præfatam interpretationem ſentire videtur.

CAPVT XXVIII.

SVMMARIVM NON deducitur, quia ſeipſum ſummat propter ſui breuitatem.

De poteſtate Principis circa tollendum ius quæſitum, ſiue à lege, ſiue ab hominis diſpoſitione proueniat, vel circa tollendam, aut mutandam, ſiue reuocandam teſtatoris voluntatem quoad fidei commiſſa, & maioratus, legesque, & conditiones illorum, & qualiter in his diſpenſatio, vel mutatio impetrari debeat, & ab ipſomet Principe contra teſtatoris, vel ad eius voluntatem, an poſſit aliquis habilitari, vt in fideicommiſſo, aut maioratu ſuccedat, vel relicta in vnum vſum, an Principis decreto poſſint commutari: vbi in propoſito eorum omnium, quamplures Authores congeruntur in vnum ac inter alios, Antonius Gabriel, Didacus Couarruuias, D. Franciſc. Sarmient. Simon de Prætis, Marcus Antonius Peregrinus, Angelus Matheacius, Pelaez à Mieres, Fortunius Garſia, & Andreas Fachineus magis commendantur, & redditur ratio, quare huiuſce capitis maiorem diſputationem Author omiſerit.

DE poteſtate Principis circa tollendum ius quæſitum, ſiue à lege, ſiue ab hominis diſpoſitione proueniat, vel circa tollendam, aut mutandam ſiue reuocandam teſtatoris voluntatem quoad fideicommiſſa, & maioratus, legesque, & conditiones ipſorum, & qualiter in his diſpenſatio, vel mutatio impetrari debeat, & ab ipſomet Principe concedi, tot tantaque tradiderunt Scribentes noſtri multis in locis, vt de his velut plena volumina, integrique tractatus eſſe videantur: Idcircò, quamuis poſſem nunc ex multis, quæ aſſiduo, importunoque labore perlegi, & in nonnullis cauſis tractaui, aliqua nõ contemnenda in medium adducere, conſultius duxi, eam quæſtionem, vel ad alium locum reſeruare, quoniam opus hoc in maius volumen accreuit, quàm putaram, vel his, quæ in propoſito adnotare poſſem, ſcienter, conſultoque prætermiſſis, dumtaxat recenſere hoc loco Authores quamplures, qui magis ex profeſſo, atque vtilius de prædictis tractarunt, & ferè nihil, quod in propoſito excogitari valeat, intactum relinquunt. Sic enim eueniet, vt cum occaſio ſe offerat, ipſis nunc congeſtis in vnum abſque tanto labore poſſit propoſitarum, & aliarum ſimilium quæſtionum vera reſolucio deduci.

Et ad rem deueniendo, in primis monendum Lectorem duxi, hiſce de rebus ſequentes Authores, ordinéque ſequenti legendos omninò;

Antonium Gabrielem lib. 3. de commun. concluſ. concluſione prima, vbi latiſsimé, & concluſ. 5. num. 18. & vide etiam concluſ. 2. & 3.

Guid. Pap. in quæſtione. 556.

Romanum ſingulari 475.

Socinum ſeniorem in conſilio 76. num. 131. cum ſequentibus, lib. primo, & in conſilio. 266. num. 49. cum ſequentibus, l. 2.

Alexandrum in conſilio. 2. numer. 14. cum ſequentibus, lib. primo.

Socinum iuniorem in conſilio. 65. ex numer, 3. cùm ſequentibus, lib. 2.

Curtium iuniorem in conſilio primo, ex num. 20. cum ſequentibus, prima parte,

Paulum Pariſum in conſilio primo, num. 49. cum ſequentibus, lib. primo.

Rolandum in conſilio. 69. numer. 23. & ſequentibus, lib. 2.

Crauetam in conſilio. 299. per totum, & in conſilio. 5. n. 4. & in conſilio, 135. num. 21. cum ſequentibus, & in conſilio. 241. num. 13. vbi conſiderat aliquas cauſas, ex quibus permiſſum ſit tolli ius quæſitum per principem.

Capicium deciſione. 108.

Fortunium Garſiam, qui optimé, & late in propoſito loquitur in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, columna. 137. cum pluribus ſequentibus, ff. de liberis & poſthumis.

Ioannem Lecirier, qui etiam latiſſimè loquitur in propoſito huius materiæ, de primogen. lib. 3. quæſtione 7. Burgos de Pace, qui etiam latiſſimè proſequitur hanc materiam, in prœmio legum Tauri, ex num. 323. cum pluribus ſequentibus, & in conſilio. 26. num. 7.

Iacobum Philippum Portium lib, primo, commun, ſentent. regula 43. colum. 21.

Petrum de Peralta in l. 3. ff. de hæredibus inſtituendis, ex num. 146. cum ſeq.

Menchacam de ſucceſſionum creatione, lib. primo. §. 1. num. 29. cum ſequentibus, & controuerſiarum illuſtrium, lib. primo, cap. 12. per totum. Qui, vt videbis, in nonnullis aduerſatur his. quæ loco ſtatim referendo annotauit Didacus Couarruuias.

Barthol. Romul. in tractat. de teſtat. præcep. 60. extra famil. alie. prohibend. ad §. diui, num. 223. cum ſequentib. vſque ad finem. .

Gregorium Lopez in l. prima, titulo primo, verbo, ante ſiete, in fine, &. in l. 31. titulo 9. Gloſſa magna columna. 11. partita 6. & in l. 3, titulo, 13. verbo, mugeres, columna 8. & 9. eadem partita 6. & in lib. 6. titulo 12. verbo, que la no pudieſſe vender, colum, 3. partit. 6.

Didacum Couarruuiam, variarum, lib. 3. cap. 6. per totum, qui videndus eſt ex propoſito; ibi namque in præcipuis huius capitis dubiis, omnia quæcunque pro Principe, & contra Principis poteſtatem fundamenta eſſe poſſunt, adducit; & tandem num. 5. veriorem ſententiam eſſe dicit, vt Princeps regulariter, minimè poſſit teſtamentis priuatorum derogare, nec eorum leges & conditiones tollere, nec immutare: poſtmodùm verò n. 6. & 7. id limitat, & declarat, niſi fiat ex cauſa publicæ, non priuatæ vtilitatis, vt latiùs ibidem inuenies reſolutum.

