Nec etiam obſtat tertium fundamentum, in contrarium adductum ſuprà, num. 3. ante finem, quia filius tam coniunctus eſt patri, vt idem cenſeatur eſſe cum filio, & quicquid olim quærebat filius, quærebat patri, cuius in poteſtate erat: quære ſubſtituens pupillo pater, non videbatur in alienis, ſed in suis bonis hæredem ſcribere, etiamſi ex ſucceſſione matris, aut aliunde quæſita bona filius haberet, vel poſt mortem patris intra puberes annos ipſi obuenirent; quare nemo fuit, qui ea ætate, puero, aut infanti melius prouidere potuiſſet, & propter prædictam coniunctionem perinde haberi debuit, ac ſi filius ipſe teſtaretur. Quod poſt alios antiquos non malè animaduertunt Alciatus in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. num. 21. & ſeqq. Galiaula in l. Centurio, eiuſdem tituli, num. 175. D. Spino in ſpeculo testamentorum, gloſ. 23. num. 4. Antonius Pichardus in rubrica, inſtitut. de pupillari ſubſtitut. num. 16. elegantius & alij, quos ipſi non referunt, Connanus inquam, commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 8. num. 1. ante finem, fol. 797. Baconius declarationum iuris, lib. 42. declarat. 63. num. 5. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 23. n. 4. vltra quos & alia ratio conſideri poteſt, propter quam pupillariter ſubſtituendi facultas patri concedi debuit: nam cùm lex duodecim Tabularum permitteret ipſi patri, vt in teſtamento diſponere poſſet de perſona filij impuberis, durante pupillari ætate, l. 1. ff. de teſtamentaria tutela, l. verbis legis, ff. de verborum ſignificatione, ibi: Super tutela rei ſuæ. Abſurdum videretur quidem, vt patri, cui liberè diſponendi de perſona pupilli facultas commiſſa erat, de bonis etiam diſponere vſque ad eam ætatem, facultas non committeretur, argumento textus in l. in ſuis, ff. de liberis. & poſthumis, ibi: Quos & occidere licebat. Et in l. qui ex liberis, §. teſtamento, ff. de bonorum poſſeſſione ſecundùm tabulas, ibi: Cum capite fortunas quoque ſuas, in l. non debet, ff. de regulis iuris, cap. cui licet, eodem titulo, lib. 6. quam rationem licèt non ita exactè, præſentire videtur Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 42. dict. cap. 23. num. 5. Denique non obſtat, quod de exemplari ſubſtitutione, contra ſententiam Bartoli dicebat Politus loco relato ſupra, cui & ipſemet reſponſum præbuit; addiderim ego, Exemplarem ſubſtitutionem à Pupillari in multis differre, vt certum eſt, & latè tradiderunt poſt ordinarios multos, Menchaca de ſuceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 17. per totum. Guillielmus Benedictus in cap. Rainuntius de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, el ſegundo, tractatu de exemplari ſubſtitut. per totum. Couarruuias ibidem, §. 6. Antonius Gomezius tom. l. variarum, cap. 6. Doctor Spino in ſpeculo, Gloſ. 25. per totam. Hyppolit. Riminaldus in conſ. 736. lib. 7. Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 3. part. cap. 1. cum ſeqq. Mantica de coniecturis vltimarum volunt. lib. 5. tit. 17. Antonius Pichardus in §. qua ratione, per totum, Inſtitut. de pupillari ſubſtitut. & ibidem Ioannes Oinotom. de exemplari ſubſtitutione, in principio.

Deinde, non ſequi; ad exemplum Pupillaris, Exemplaris ſubſtitutio fuit introducta: ergo vtraque ex humanitate fuit inuenta, nam in l. humanitatis, C. de impuberum, humanitatis ratio exprimitur in exemplari, quæ: in pupillari nunquam exprimitur: quod in contrarium non leue præſtat argumentum, vt vides; potuit ergo ex humanitate introduci Exemplaris ſubſtitutio ad exemplum Pupillaris, quæ ex rigore fuit introducta. Et hactenus de hac quæſtione, quæ dilucidè, & diſtinctè magis, quàm anteà erat, remanet explicata.

CAPVT XV.

Subſtitutio Pupillaris quære introducta? curioſa magis in Scholis, quàm in praxi neceſſaria quæſtio; nunc tamen breuiter, & dilucidè magis, quàm anteà fuerat, explicata.

SVMMARIVM.

- 1 Subſtitutio Pupillaris quære introducta? & ibidem plures rationes adductæ, remiſſiuè.
- 2 Subſtitutionis Pupillaris introductionem ſumma niti ratione, atque æquitate, & filij impuberis, pro quo teſtatur pater, maximum fauorem continere, & commodum; patris etiam, cui pro filiis ac de bonis eorum teſtari lex permiſit, cùm anteà ſibi ipſi tantummodò teſtari poſſet, vt ad finem capitis dicitur, vbi eiuſdem patris fauor in alio conſideratur.
- 3 Subſtitutionem Pupillarem ex ſententia communi omnium scribentium, ideò introduci neceſſarium fuiſſe, quod filius intra pupillarem ætatem testari non poſſet.
- 4 Idcircò adueniente pubertate extingui, quoniam in ea ætate iam filius teſtari poteſt.
- 5 Subſtitutionis Pupillaris, introductionis potiſſima ratio adducta.
- 6 Subſtitutionis Pupillaris introductionis rationem inquirentes Doctores, omnes fere in vnum finem, eandèmque rationem tendere, ignominiæ dumtaxat rationem à Recentioribus expreſſam.

REſolutioni traditæ ſuprà, cap. præcedenti, proxima eſt huius Capitis dubitatio, & reſolutio, quære ſcilicet Pupillaris ſubſtitutio ſit introducta? Et pro vera, diſtinctaque explicatione conſtituo, Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, de pupillari, num. 2. rationem vnam tradidiſſe, aliam Bolognetum in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. n. 7. & 8. nonnullas Menchacam de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 14. n. 35. & 39. & n. 54. Politum in tractatu de ſubſtitutionibus, de pupillari, num. 7. in fine. Franciſcum Connanum. commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 8. n. 1. Petrum Gregorium in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 23. ex num. 4. cum ſeqq. Caldam Pereiram referendum ſtatim, & Ioannem Oinotom. in princ. Inſtit. de pup. ſubſtitut. num. 3.

Deinde, præfatos Authores & alios plures relatos ab eis, quos ideò ſilentio duxi prætermittendos, nonnullos etiam Recentiores referendos infrà, conuenire in hoc, videlicet ſubſtitutionis Pupillaris introductionem ſumma niti ratione, atque æquitate, & filij impuberis, pro quo teſtatur pater, maximum fauorem continere, & commodum; patris etiam, cui pro filiis, ac de bonis eorum teſtari lex permiſit, cùm anteà ſibi ipſi tantummodò teſtari poſſet, vt etiam notauit Caldas de nominat. emphyt. quæſt. 8. num. 29.

Prætereà, conuenire etiam in alio; ideò Pupillarem ſubſtitutionem introduci neceſſarium fuiſſe, aut ideò introductam, quòd filius, propter ætatis imbecillitatem teſtari non poſſet: idcircò adueniente pubertate extingui, quoniam in ea ætate iam filius teſtari poteſt, l. quæ ætate, cum vulgatis, ff. de teſtamentis.

Denique ſubſtitutionis Pupillaris introductionis potiſſimam rationem, conſideratam ab Alexandro Trentacinquio de ſubſtit. 2. part. cap. 3. num. 1. qui tacuit Paulum Leonium ſic ante ipſum dicentem in tractatu de ſubſtitut. de pupillari, num. 34. & 35. Menchacam de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 14. n. 4. conſideratam etiam per Doctorem Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 22. num. 4. in princ. Antonium Pichardum ad rubricam, Inſtitut. de pupillari ſubſtitut. num. 14. qui etiam Leonium, Menchacam, Trentacinquium, & relatos ſuprà, in initio, tacuerunt, hoc eſt, honeſtum olim, ac honorificum, & vtile viſum fuiſſe cum hærede decedere, l. & quia, ff. de interrogatoriis actionibus, l. ſi pupillus, 42. ff. de acquirenda hæreditate, & è contra, ignominioſum, propter rationem textus in. §. Inſtitut. quibus ex cauſis manumittere licet, vel non, §. 1. Inſtitut. de hæredum qualitate, & differentia, vbi Viglius num. 2. adnotauit: latiùs Ioannes Oinotom. ex num. 7. cum ſeqq. Connanus etiam commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 5. num. 2. dicens, ideò moribus receptum fuiſſe, vt pater pro filiis impuberibus teſtaretur, ne pupillus ſine hærede decederet, qui propter defectum ætatis, ſibi hæredem ſcribere non poterat; idque intra pupillarem dumtaxat ætatem, in quæ pupillus teſtari non valet, vt dicit textus in l. 2. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. in princ. Inſtitut. de pupillari ſubſtitutione, l. 5. tit. 5. partita 6. Et ſic ſuccurſum eſt per ſubſtitutionem Pupillarem abſurdo, aut inconuenienti prædicto, ex eiſdem Authoribus, qui in effectu ſubſtitutionis pupillaris introductionis rationem reddentes, omnes ferè in vnum finem, eandémque rationem tendunt, ignominiæ dumtaxat verbum, aut rationem Recentiores noſtri adicerunt; ac denique rectè percipit Bolognetus in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. num. 8. vbi etiam optimè expendit fauorem patris in hoc, cùm introducta pupillari ſubſtitutione, poteſtatem accipiat à lege teſtandi, non ſolùm ſibi ipſi, ſed etiam filio; & quamuis aliàs decedente pupillo intra pupillarem ætatem, neceſſario ſucceſſuri eſſent venientes ab inteſtato, data eſt poteſtas ipſi patri excludendi illos, & perſonas magis dilectas ſubſtituendi, vt capite ſuperiori dicebam, & probat textus in l. Papinianus, §. ſed nee impuberis, ff. de inofficioſo teſtamento, cum aliis vulgatis.

CAPVT XVI.

De inſtrumentorum authoritate & fide, tam quæ originalia, quàm quæ exemplaria ſunt; item de his, quæ in ipſorum confectione, vt ſolemnia ſint, interuenire debent: qualiter, & per quos teſtes impugnari poſſint, quibus ex cauſis ſuſpecta, aut falſa reddantur, vt non, vel minùs probent, aduerſus quaſcunque ſuſpiciones falſitatis, quibus rationibus defendantur, ac denique de protocollis, ſeu regiſtris, nonnulla breuiter, & diſtinctè traduntur in hoc cap. quæ vtilia ſunt, & in praxi frequenter contingunt, nec abſque ingenti & aſſiduo scribentium omnium ſtudio in vnum recenſeri potuiſſent.

SVMMARIVM.

- 1 Author reddit rationem, quâ præcipuè mouetur vt huius Capitis materiam ſcribat.
- 2 Inſtrumenti publici ſolemnia neceſſaria cenſeri nonnulla, ſine quibus minimè conſequitur publicam authoritatem, nec authenticam fidem: quorum ſeptem, quæ potiſſima ſunt, vt inſtrumentum dicatur ſolemne, adducit Didac. Couarruu. hoc num. præcitatus, & latè proſequuntur alij, qui ab Authore recenſentur ibidem.
- 3 Inſtrumentum habens ſolemnia, præſumitur verum, validum, & ſolemne.
- 4 Et dicitur probatio probata.
- 5 Dicitur etiam euidentiſſima, ac pleniſſima probatio; ideò pro inſtrumento est magna præſumptio, & illi ſtatur, atque fides integra adhibetur, donec contrarium manifeſtiſſimè probetur.
- 6 Inſtrumentum plenam facit probationem, probatam, euidentem, ac manifeſtam, euidentiſſimam, realem, indubitatam, & notoriam, nec indiget diſceptatione fori, & habet vim deciſionis cauſæ, & ex eo fundatur intentio.
- 7 Instrumentum plenam fidem facere, in ſolidum, & quoad omnia, itavt omnes clauſulæ in eo contentæ cenſeantur adiectæ à Tabellione ex voluntate contrahentium, & ipſis petentibus.
- 8 Habet enim pro ſe inſtrumentum tres præſumptiones. Prima, eſt, quod ſit verum, & non falsum, nec ſimulatum. Secunda, quod ſit ſolemne. Tertia, quòd ſcilicet omnia in eo ſcripta, de voluntate partium ſcripta cenſeantur.
- 9 Inſtrumentum probare non ſolùm id, quod expreſsè, & directè continetur in eo, ſed etiam id, quod indirectè: & ibidem de intellectu text. in cap. cùm olim, decenſibus, remiſſiuè.
- 10 Inſtrumentum in longinquis partibus confectum, vtrùm probet, quando apparet, in eo publicam, & ſolemnem formam interueniſſe.
- 11 Inſtrumento fidem adhibendam eſſe, cui alioqui iure fides adhibenda eſt, quamuis non appareat protocollum.
- 12 Instrumentum ita demum probationem plenam inducere, ſi Notarius ſit omni exceptione maior; quod neceſſarium eſt, vt eius inſtrumentis plena fides adhibeatur.
- 13 Inſtrumentum reddi ſuſpectum ex qualitate ſcribentis, vt quia alias fecerit ſcripturas falſas, qui illud compoſuit, vel ex qualitate ſcripturæ, vel ex perſona producentis, item ex vitio viſibili, ideò inſtrumentum factum à Notario ſuſpecto non probare.
- 14 Inſtrumentum vtrùm probet, vel de falſo ſuſpectum ſit, quando Notarius fuit condemnatus de falſo in officio, vel extra officium: & an ex falſitate vnius Inſtrumenti reſultet ſuſpicio falſitatis, reſpectu aliorum Inſtrumentorum, remiſſiuè.
- 15 Et hac de re commendatus Fuluius Pacianus de probationibus, lib. 2. cap. 22. per totum, vbi in propoſito plures caſus distinguit.
- 16 Instrumentum non continens veriſimile, ſuſpectum præſumitur & falſum, & non probat.
- 17 Inſtrumentum interlineatum, cancellatum, abraſum, apoſtillatum, & diuerſa manu, vel atramento ſcriptum, auctum, vel diminutum, an fidem faciat? & duobus num. ſeqq.
- 18 Apostilla in margine protocolli, manu eiuſdem Notarij, qui contextum ſcripſit, appoſita, an fidem faciat? remiſſiuè.
- 19 Inſtrumentum raſum, an dicatur ſuſpectum, ſi in parte ſubſtantiali ſit raſum? & quæ dicatur pars ſubſtantialis? & ibidem de protocollo in parte ſubſtantiali raſo, remiſſiuè.
- 20 Inſtrumentum non probare, quando ſuſpicio falſitatis oritur ex vitio latenti, aut viſibili ipſius inſtrumenti: tunc enim ſola ſuſpicio falſitatis habetur pro falſitate, ne inſtrumento fides detur.
- 21 Niſi ſuſpiciones eſſent leues, & fragiles.
- 22 Vel niſi adeſſent probationes veritatis in contrarium, ex quibus inſtrumentum ipſum coadiuuari poteſt teſtibus inſtrumentariis & ſcripturis aliis.
- 23 Item niſi præſumptiones validiores adſint pro inſtrumento, quàm ſint ſuſpiciones, quæ contra inſtrumentum allegantur.
- 24 Vel ſi accedit bona fama, & opinio Notariij, quæ eſt ſufficiens præſumptio etiam ſola ad tollendas plures alias præſumptiones, quæ in contrarium occurrerent.
- 25 Inſtrumenti falſitatem, præſumptionémve, aut ſuſpicionem falſitatis inſtrumenti argui ex multis, quæ remiſſiuè recenſentur hoc num. vbi refertur Menochius decem caſus congerens: adducitur etiam Maſcardus, præfationes quaſdam generales faciens, quæ iustam ſuſpicionem falſitatis inducunt, ac denique Petri Surdi, Hyppoliti Riminaldi, Tiberij Deciani, & Ioannis Vincentij Hondedei conſilia nonnulla in propoſito commendantur.
- 26 Inſtrumenti falſitatem, vel quod deeſt in inſtrumento, probari poſſe per teſtes.
- 27 Id tamen dupliciter contingere poſſe, ſi teſtes, vel inſtrumentarij, vel ex non deſcriptis contradicant inſtrumento, aut aliquo modo illud impugnent.
- 28 Inſtrumentum publicum, tam de iure communi, quàm de iure Regio, quot testibus reprobari poſſit? & cuius qualitatis, & conditionis debeant eſſe teſtes, qui inſtrumentum publicum impugnare, aut ſubuertere intendunt, & qualiter deponere debeant, remiſſiuè: vbi inter alios multos, Menochius, & Couarruuias hac de re commendantur.
- 29 Inſtrumentum nullam fidem facere, ſed reprobari omninò, cùm teſtes in eo nominati dixerint, ſe instrumenti confectioni non interfuiſſe.
- 30 Quid ſi vnus testis tantùm inſtrumentarius contradicat, integro stante teſtium numero?
- 31 Si probatum fuerit, aliter ſcripſiſſe Notarium in inſtrumento, quàm à partibus dictum fuerit tempore actus celebrati, non inde inferri debet, eum per dolum dixiſſe, cùm eſſe poſſit, quod per errorem.
- 32 Contra inſtrumentum vbi aliquæ opponuntur, nullitatem, vel falſitatem reſpicientia, vel quid aliud ſimile, aut propter aliquæs ſuſpiciones extrinſecas, eſt in Iudicis facultate, aut arbitrio, inſtrumento fidem adhibere, vel non adhibere.
- 33 Et verè materiam hanc arbitrariam eſſe, ſiue Iudicis arbitrium hac in re multùm poſſe.
- 34 Probatio contra inſtrumentum debet eſſe manifeſtiſſima, & concludens, nec probatio præſumptiua ſufficit.
- 35 Ratio eſt, quia Notarius habet præſumptionem iuris pro ſe, ideò liquidiſſimè conſtare debet de fal ſitate contra eum.
- 36 Pro inſtrumento, etiam in dubio ſit præſumptio, adeò vt cæteris etiam paribus, vel in obſcuro, ſemper contra falſitatis præſumptionem fiat interpretatio.
- 37 Præſumptiones hinc inde cùm adſunt tam contra inſtrumentum, quàm pro eo, itavt poſſit dici res in obſcuro manere, vel præſumptiones pares eſſe; tunc in dubio Iudex instrumento adhærere debet, & pro eo iudicare.
- 38 Inſtrumentum aduersùs nonnullas ſuſpiciones de falſo, defendi poſſe multis modis, quos inter alios Authores, eruditè quidem, & vtiliter conſiderauit Hyppol. Riminald. in conſil. 18. per totum, volum. 1. qui hac de re videndus erit omninò.
- 39 Inſtrumentum publicum tripliciter conſiderari communiter: aut enim eſt protocollum ſeu regiſtrum; aut originale, vel authenticum; aut exemplum ſumptum, vel tranſumptum.
- 40 Protocollum quid ſit, & vnde originem habuerit?
- 41 Protocollum in iudicium productum, vtrùm paratam executionem habeat? remiſſiuè.
- 42 De requiſitis protocolli, vt ſit legitimum & ſolemne, atque vt ex illo instrumentum authenticum ſumi poſſit, pleniſſimè actum ab his, qui hoc num. præcitantur, ac inter alios deciſ. 106. Grammatici, commendata ab Authore.
- 43 Protocollum, ſeu regiſtrum, vt fidem faciat, & ſolemne ſit, atque vt ex illo authenticum inſtrumentum ſumi poſſit, continere debere omnes ſolemnitates in instrumento publico requiſitas.
- 44 Et apud nos hodie, qualiter confici debeat, expreſſum eſſe in leg. 13. titulo 25. libro 4. nouæ collectionis Regiæ.
- 45 Inſtrumentum deſumptum ex protocollo, ſeu regiſtro vitioſo, & non ſolemni, nullum eſſe, tanquam extractum, & productum à radice, infecta, & vitioſa.
- 46 Protocollum cancellatum, ſeu vitiatum in partibus ſubſtantialibus, an fidem faciat, remiſſiuè.
- 47 Protocollum ſeu regiſtrum penes tabellionem ſeruari, nimis neceſſarium eſſe, ob rationem hîc aſſignatam, & numero ſequenti.
- 48 De instrumenti viribus, aut validitate, quoties dubitari contingit, recurritur ad protocollum tanquam ad fontem, & matricem.
- 49 Inſtrumentum originale, vel authenticum dicitur prima ſcriptura, quæ ab eodem Tabellione à partibus rogato, ex protocollo à ſe confecto extrahitur, & partibus datur.
- 50 Nec poteſt ampliùs quàm ſemel dari, niſi caſu amiſſionis probato coram Iudice, & ipſius authoritate, & partis citatione interueniente, ac denique concurrentibus his, quæ adducit Couarruuias hoc numero præcitatus,
- 51 Exemplum ſumptum, aut tranſumptum quod dicatur?
- 52 Inſtrumentorum exemplis, aut exemplaribus fidem adhibendam non eſſe in iudicio: idque ob rationem hoc num. & ſeqq. aſſignatam.
- 53 Scripturam Tabellionis non probare niſi in his, in quibus ipſe interfuit, & de quibus fuit à partibus rogatus, provt hoc num. latiùs demonſtratur.
- 54 Notariis pluribus aſſerentibus ſe vidiſſe, aut auſcultaſſe inſtrumentum manu talis Notarij deſcriptum, non abolitum, &c. non inducitur probatio de hoc, etiamſi tenor talis instrumenti inſeratur per eos.
- 55 Exemplum vt probet, quâ formâ, & qua ſolemnitate ſit tranſcribendum ex originali, aut ex protocollo, & quæ interuenire debeant? remiſſiuè.
- 56 Exemplum nimis antiquum ex originali inſtrumento traductum, vtrùm propter antiquitatem exemplationis fidem aut probationem faciat, etiamſi de ſolemnitate traductionis non appareat, & quando illud dicatur antiquum? remiſſiuè.
- 57 In dubio, vtrùm præſumendum ſit, citationem partis interueniſſe, quæ neceſſaria eſt, cùm exemplum tranſcribitur, remiſſiuè: & ibidem quid ſi ſimus in antiquis?
- 58 Exemplum deſumptum ab eodem Notario, qui originale inſtrumentum confecit, vtrùm plenam probationem faciat? & num. ſeq.
- 59 L. 1. §. ſed ſi vnum ff. de bonorum poſſeſſione ſecundùm tabulas, declaratur.
- 60 Inſtrumentum mentionem faciens de alio, regulariter non probare.

CIrca inſtrumenti publici authoritatem, & fidem, quamplurima occurrere ſolent, quæ valdè neceſſaria, & vtilia ſunt, vtpote cùm de illis frequenter dubitari contingat, ac in praxi quotidiana ſint, ſed adeò plenè multis in locis per Doctores tractata, & reſoluta, vt longiùs tractare, aut examinare ea, à conditione, & inſtituto noſtro multùm abhorreat; quippe qui ab aliis diſtinctè, aut abſolutè ſcripta repetere grauemur omninò, iucundum tamen cuilibet, nec abſque vtilitate futurum ſperamus, ſi nonnullas, & generales regulas, aut doctrinas in propoſito conſtituamus, ac de vnaquaque re eos in vnum recenſeamus, qui hactenus ex profeſſo magis tractarunt; ſic enim, & quærendi alibi, cùm occaſio ſe offerat, Lector excuſabitur, & dubij occurrentis reſolutionem facilius percipiet, ſi nonnulla prælegerit, quæ hac de re paucis tradidero.

Idcircò & primo loco conſtituendum eſt, inſtrumenti publici ſolemnia neceſſaria cenſeri nonnulla, ſine quibus minimè conſequitur publicam authoritatem, nec authenticam fidem: quorum ſeptem, quæ potiſſima ſunt, vt inſtrumentum dicatur ſolemne, adducit Didacus Couarruuias, vt alios ab eo citatos omittam, practic. quæſt. cap. 20. per totum, & vide cap. 19. num. 9. vbi dicit ex quo deducatur prima ac potiſſima authoritas inſtrumenti; proſequuntur etiam, & ea quæ in inſtrumento interuenire debent, vt ſit ſolemne, latè declarant D. Antonius de Padilla in l. ſi quæ beneficia, ex n. 4. cum ſeqq. C. de diuerſis reſcriptis. Ioannes Guttierrez practic. quæſt. lib. 1. quæſt. 138. cum ſeqq. vſque ad finem lib. 1. Bonifacius Rogerius in conſ. 54. per totum, lib. 1. Parladorius rerum quotidianarum, lib. 2. cap. 20. Burgos de Paz in conſ. 3. num. 88. Azeuedius in l. 13. tit. 25. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, per totam legem. Craueta in conſil. 216. à princ. Menochius lib. 2. præſumpt. 82. & 83. Decianus in conſ. 24. num. 48. vol. 1. Hyppol. Riminald. in conſil. 6. ex num. 1. cum ſeqq. & num. 46. & ſeqq. lib. 1. Ruinus in conſ. 11. num. 15. 16. & 25. lib. 3. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt, lib. 2. dubit. 2. ſolut. 2. num. 4. & num. 35. & ſeqq. fol. 353. & lib. 5. interpret. 2. dubitat. 2. ſolut. vlt. ex num. 105. cum multis ſeqq. fol. 353. Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 2. part. cap. 5. ex num. 16. cum ſeqq. fol. 416. Alexander Raudenſis de Analogis, lib. 1. cap. 28. n. 1. fol. 213. & vide l. 54. & 55. & l. 111. titul. 18. partit. 3. vbi plenè agit Gregorius Lopez, vide etiam Ariſminum Tepatum variarum iuris ſententiarum, lib. 1. titul. de fide instrumentorum, fol. 271.

Secundo conſtituendum eſt, quòd inſtrumentum habens ſolemnia requiſita, præſumitur verum, validum, & ſolemne: quod cum Baldo, Iaſone, Socino, Grato, Decio, Alexandro, Pariſio, Mandello, & aliis rectè aduertit, & optimè explicat Maſcardus de probat, tom. 2. concluſ. 905. per totam, & vltra eum, idem adnotarunt Surdus in conſ. 87. num. 1. lib. 2. Hyppol. Riminald. in conſ. 6. ex num. 36. cum ſeqq. & num. 139. & 140. lib. 1. & in conſil. 816. num. 16. lib. 7. Marius Anguiſſola in conſil. 58. lib. 1. alios infinitos ſtatim adducam, quos ideò hîc conſultò omitto.

Et dicitur probatio probata, vt cum multis probat, & rectè explicat Maſcardus de probat, tom. 2. concluſ. 906. per totam, & alij plures referendi infra.

Dicitur etiam euidentiſſima, ac pleniſſima probatio, ideò pro inſtrumento eſt magna præſumptio, & illi ſtatur, atque fides integra adhibetur, donec contrarium manifeſtiſſimè probetur, l. cum precibus, C. de probationibus, vbi Doctores omnes communiter, l. cum propria, vbi Gloſ. Cod. ſi quis alteri vel ſibi, cap. Abbate, de verborum ſignificatione. Ex quibus ſic adnotarunt, & quamplurima in confirmationem congeſſerunt Iaſon in repetitione l. admonendi, ff. de iureiurando, ex num. 154. Alexand. in conſ. 116. in fine, lib. 3. Craueta in conſ. 56. num. 7. in fine, & in conſ. 75. num. 5. Socinus in conſil. 213. num. 20. vol. 2. Tiraquel. de retractu lignagier, §. 2. gloſ. 1. num. 20. & ſeqq. Cagnolus in l. ſi librarius, num. 80. ff. de regulis iuris, Neuiza. in conſ. 51. & in conſ. 79. & in conſ. 82. Cephalus in conſil. 4. num. 20. & in conſ. 238. lib. 2. & in conſil. 428. num. 55. lib. 3. Burgos de Paz in conſil. 2. n. 76. & in conſil. 3. num. 88. in conſ. 6. num. 3. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. dubit. 2. ſolut. 2. num. 85. Burſatus in conſ. 34. num. 13. vol. 1. Menochius lib. 2. præſumpt. 44. per totam, & in conſ. 23. num. 20. vol. 1. Marcus Antonius Eugenius in conſ. 51. num. 1. & 2. & in conſ. 72. num. 34. & 35. Fuluius Pacianus de probationibus, lib. 2. cap. 21. per totum, Borgninus Caualcanus deciſ. 45. n. 35. & num. 54. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 86. n. 69. & in conſ. 89. num. 16. vol. 1. Fabius Turretus in conſil. 24. num. 13. & in conſ. 67. num. 19. & in conſ. 93. n. 33. Achilles Pedrocha in conſ. 2. num. 96. & 97. & in conſ. 17. ex n. 72. Beccius in conſ. 52. num. 5. 6. & 7. lib. 1. Marius Anguiſſola in conſ. 44. num. 6. & 14. & in conſ. 152. num. 31. Hyppol. Riminaldus in conſilio 30. ex numer. 28. lib. 1. & in conſ. 816. ex num. 12. vſque ad num. 21. lib. 7. vbi dicit, quòd inſtrumentum plenam facit probationem, probatam, euidentem, ac manifeſtam, euidentiſſimam, realem, indubitatam, & notoriam, nec indiget diſceptatione fori, & habet vim deciſionis cauſæ, & ex eo fundatur intentio.

Et regula prædicta, quòd ſtari debeat inſtrumento, ac quòd illud plenam faciat probationem, procedit in ſolidum, & quoad omnia, itavt omnes clauſulæ in eo contentæ, cenſeantur adiectæ à Tabellione ex voluntate contrahentium, & ipſis petentibus, vt cum aliis multis tradunt, & latiùs declarant Socinus iunior, in conſil. 101. Cùm in præſenti: colum. 2. num. 8. lib. 1. Craueta in conſ. 75. in princ. Tiraquellus in l. ſi vnquam, in præfatione, num. 126. C. de reuocandis donationibus, & in tractat. de conſtitut. 3. part. limitat. 31. Antonius Gabriel commun. lib. 6. tit. de conſuetudine, concluſ. penult. Simon de Prætis nonnulla congerens in propoſito, de interpret. vltimar. voluntat. lib. 1. interpretat. 1. ſolut. 10. ex num. 52. vſque ad num. 68. fol. 166. Habet enim pro ſe inſtrumentum tres præſumptiones. Prima eſt, quòd ſit verum, & non falſum, nec ſimulatum. Secunda, quòd ſit ſolemne. Tertia, quòd ſcilicet omnia in eo ſcripta, de voluntate partium ſcripta cenſeantur: quod eleganter ſcripſit Baldus in conſil. 437. num. 5. lib. 5. & cum multis adnotarunt Beccius in conſ. 52. num. 3. & 4. lib. 1. Neuizan. in conſ. 79. n. 10. Hyppol. Riminald. in conſ. 30. num. 27. & 28. lib. 1. & in conſ. 696. n. 60. lib. 6. & in conſ. 816. n. 16. lib. 7. Surd. in conſ. 187. num. 1. lib. 2. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 99. num. 8. lib. 2. Bonifacius Rogerius in conſ. 20. ex num. 12. lib. 1.

Procedit etiam, vt non ſolùm probet id, quod expreſsè, & directè continetur in eo, ſed etiam id quod indirectè: ita Abbas multùm commendans in cap. cum olim, num. 10. de cenſibus, quem ſequuntur Antonius ibi, in verſ. item nota. Felinus in cap. tranſlato, colum. 2. de conſtitut. Iaſon in l. certi condictio, num. 21. ff. ſi certum petatur. Parladorius rerum quotidianarum, lib. 2. cap. finali, §. 11. ampliat. 4. 1. part. fol. 203. & latè explicans, agénſque de intellectu text. in dict. cap. cùm olim, de cenſibus, Fuluius Pacianus videndus omninò de probat. lib. 1. cap. 26. num. 70. fol. 69. Quinimò, & inſtrumento in longinquis partibus confecto ſtandum eſt, quando apparet in eo publicam, & ſolemnem formam interueniſſe. Panormitanus in cap. 1. verſ. Duodecimò requiritur, col. 4. de fide inſtrumentorum, Baldus in l. 1. num. 14. C. de fideicommiſſis, & in conſil. 115. Quia pleniſſimè, lib. 3. Decius in conſ. 42. col. penult. Lanfrancus de Oriano in cap. quoniam contra falſam, in verbo, inſtrumentorum productiones, num. 15. maximè propter legalitatem producentis. Speculator in titulo de instrumentorum editione, §. reſtat, col. 3. Bartol. in authent. vt iudices ſine quoquo ſuffragio, §. eos, Caſtrenſis in conſil. 394. Videndum eſt vtrum, lib. 1. Simon de Prætis de interpret. vlt. volunt. lib. 1. interpret. 1. dubit. 5. ſolut. 2. num. 4. & 5. fol. 65. Sed contrariam ſententiam tenuerunt quamplures alij iuris Authores, quos in vnum congeſſit, & rem hanc ex propoſito declarauit (idcircò ampliùs inſiſtendum non erit) Fuluius Pacianus dict. tractatu de probat. lib. 2. cap. 21. ex num. 58. vſque ad num. 67. vbi num. 61. dicit, quòd conſuetudo generalis in inſtrumentis confectis in longinquis partibus illud remedium adhibuit, vt apponantur in dictis inſtrumentis litteræ teſtimoniales cum ſigillo Iudicis loci, atteſtantes, illum, qui confecit inſtrumenta, eſſe publicum Notarium, & pro tali haberi, & communiter teneri, quibus literis etiam in magna cauſa creditur, & imputandum eſt ei, qui non procurauit ea habere, dummodò in literis non ſolum dicatur, quòd talis ſit tabellio, & publicè habeatur, ſed etiam quòd talis tabellio inſtrumentum ſcripſit, quod incipit ſic, & finitur ſic: declarat etiam Parladorius rerum quotidianarum, lib. 2. cap. fin. 1. part. §. 11. ampliat. 3. per totam, fol. 201.

Procedit denique propoſita reſolutio, vt inſtrumentum probet, etiam protocollo non reperto, Bald, in rubric. C. de fide inſtrumentorum, col. 9. Felinus in cap. cum P. Tabellio, col. 1. de fide inſtrumentorum, & cum Caſtrenſi, Cagnolo, & Ruino probauit Hyppol. Riminald. in conſ. 197. n. 19. & in conſ. 209. n. 20. & 21. lib. 2. Couar. practic. cap. 19. num. 3. vbi dicit, & rectè fundat, fidem adhibendam inſtrumento, cui alioqui iure fides adhibenda eſt, quamuis non appareat protocollum: & hanc ſententiam in praxi admittendam fore, & hactenùs receptam eſſe, quod ex dictis ibi veriſſimum puto, quicquid aliter declaret Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 918.

Limitatur nunc prædicta doctrina, & reſolutio communis, vt ita demum inſtrumentum probationem plenam inducat, ſi Notarius ſit omni exceptione maior: quod neceſſarium eſt, vt eius inſtrumentis plena fides adhibeatur, l. optimam, in fine, C. de contrahenda, & committenda ſtipulatione, l. ſi quis ex argentariis, §. quidem in, ff. de edendo. Baldus in conſil. 402. in princ. vol. 5. Surdus multis confirmans in conſil. 6. num. 1. lib. 1. vbi n. 2. cum aliis Authoribus adnotauit, quòd inſtrumentum redditur ſuſpectum ex qualitate ſcribentis, vt quia aliàs fecerit ſcripturas falſas, qui illud compoſuit, vel ex qualitate ſcripturæ, vel ex perſona producentis, item ex vitio viſibili: ideò inſtrumentum factum à Notario ſuſpecto non probare, Gloſſa in l. iubemus, C. de probationibus, Bald. Alex. & Ruinus, quos recenſet ipſe Surdus dict. conſil. 6. num. 3. & per totum conſilium, latè, atque eleganter agit, vtrùm inſtrumentum probet, vel de falſo ſuſpectum ſit, quando Notarius fuit condemnatus de falſo in officio, vel extra officium, & an ex falſitate vnius inſtrumenti reſultet ſuſpicio falſitatis reſpectu aliorum inſtrumentorum; de quo erit etiam videndus, & ſummè notandus Fuluius Pacianus de probationibus, lib. 2. c. 22. per totum, fol. 78. vbi latè in propoſito ſcribit, & plures caſus diſtinguit.

Secundò limitatur, vt ita demùm plenè probet inſtrumentum publicum, ſi veriſimilia contineat, inſtrumentum namque non continens veriſimile, ſuſpectum præſumitur, & falſum, & non probat, Baldus in l. ſcripturæ, num. 6. C de fide instrumentorum, Felinus in cap. auditis, num. 23. in fine, de præſcriptionibus, & cum multis Craueta in conſ. 134. verſic. octaua ſuſpicio. Cephalus in conſilo 287. num. 25. vol. 2. Maſcardus de probationibus, tomo 2. concluſ. 913. per totam, & concluſ. 740. num. 35. & 36. alios plures ſciens, conſultóque prætermitto, ſtatim enim referam eos.

Tertiò limitatur, vt non probet inſtrumentum, ſi interlineatum ſit, quoniam tunc ſuſpectum eſt, niſi Notarius faciat mentionem in ſubſcriptione. Bartolus in l. prima §. & ideò, ff. de his quæ in teſtamento delentur, & cum Socino, & Ripa tradit Surdus conſil. 151. num. 114. lib. 2. vbi num. 115. adnotauit, quòd inſtrumentum continens additiones, de quibus Notarius non atteſtatur, eſt ſuſpectum; & in idem refert Caſtrenſem, Crauetam, Curtium iuniorem, & Menochium, & vide eundem Surdum in conſil. 16. per totum, lib. 1. Hyppol. Riminald. in conſil. 381. ex num. 118. cum ſeqq. lib. 4. vbi latiſſimè agunt, an, & quando inſtrumentum cancellatum, interlineatum, abraſum, apoſtillatum, & diuerſa manu, vel atramento ſcriptum, auctum, vel diminutum probare poſſit, vbi de his mentio non fit per Notarium in ſubſcriptione: & iunge Tiberium Decianum. in conſ. 99. num. 1. & ſeqq. & num. 10. 11. 12. & 15. vol. 2. vbi etiam agit, an apoſtilla in margine protocolli manu eiuſdem Notarij, qui contextum ſcripſit, appoſita fidem faciat: iunge etiam Hyppol. Riminald. in conſil. 41. ex num. 29. vſque ad num. 38. lib. 1. & in conſil. 209. num. 101. lib. 2. vbi agit, vtrùm inſtrumentum raſum dicatur ſuſpectum, ſi in parte ſubſtantiali ſit raſum, & quæ: dicatur pars ſubſtantialis, & ibidem num. 101. an protocollum cancellatum in partibus ſubſtantialibus fidem faciat. Denique & iunge Sfortiam Oddi in conſil. 78. num. 37. & 38. lib. 1. qui agit de omnibus ſuperiùs dictis, & in dubio propoſito ſup. num. 17. generaliter conſtituit, & cum aliis probat, quòd inſtrumentum abraſum, interlineatum, cancellatum, & diuerſa manu, vel atramento ſcriptum, auctum, vel diminutum dicitur ita ſuſpectum, vt in ciuilibus nullam fidem faciat, nec probationem; nullum tamen ex prædictis Authoribus refert, qui, vt dixi, videndi erunt omninò; latiùs enim rem hanc explicarunt: eſt etiam videndus Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 740. per totam. Azeuedius, qui nullum ex præfatis recenſet in l. 3. tit. 25. num. 60. lib. 4. recopil.

