Octauo loco, Vbertinus Sucardus in l. finali, num. 69. C. de edicto Diui Adriani tollendo, poſtquam per duas columnas, de contrarietate Abbatis, & Ananiæ diſputauit, ſic in prædicta quæſtione diſtinguendum exiſtimauit; quod expreſſio maſculinitatis, aut fuit facta in diuerſa parte teſtamenti, & omiſſa in alia penitus diuerſa parte, & procedit opinio Ananiæ, & ſequarium: aut fuit expreſſa, & omiſſa dicta qualitas eadem parte teſtamenti: & procedit Abbatis & aliorum ſententia: quam diſtinctionem ſequutus eſt Cephalus, in conſil. 68. n. 16. & 17. lib. 1. qui in hac materia alia multa dixit, vt conſtat ex multis conſiliis congeſtis ab his, quos ſtatim referam: ſic conſultò non refero eum ſpecificè. Probauit etiam eandem diſtinctionem Simon de Prætis, de interpretatione vltimar. volunt. lib. 2. dubit. 1. ſolut. 3. num. 91. fol. 243. Sfortia Odd. compendioſæ ſubſtitutionis, part. 6. art. 4. num. 5. vbi per totum illum articulum dicit multa in hac materia, quæ legere, & videre neceſſarium erit: & in conſil. 95. à num. 50. vſque ad num. 62. & num. 82. vſque ad n. 95. vbi agit de cauſis, rationibus, & dictionibus propter quas repetitio fieri aut non fieri debet. Et iunge illi Ioannem Vincent. Honded. in conſil. 75. à princ. vſque ad num. 31. & in conſil. 91. num. 5. & quinque ſeqq. & num. 19. 20. & 21. vbi dicit nonnulla vtilia, & notanda: ſequuntur etiam eandem diſtinctionem Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 182. & 183. Iacob. Beretta in conſil. 29. num. 19. Pancirolus in conſi. 161. à num. 10. vſque ad num. 13. Burſatus in conſil. 1. num. 7. & num. 10. & in conſil. 75. num. 19. lib. 1. Hyppolit. Riminald qui refert Zuccardum) in conſ. 78. num. 24. lib. 1. & in conſil. 111. num. 23. lib. 2. & in conſil. 632. à num. 88. vſque ad num. 103. & in conſ. 669. n. 30. lib. 6. Et quod attinet ad ſecundam partem, præfata diſtinctio indubitanter eſt vera, ex his, quæ à ſuperioribus adnotantur, & per Molinam traduntur de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. num. 59. Prima verò pars ita demum procedit, niſi ex aliis conſtiterit teſtatorem agnationem ſuam conſeruare voluiſſe, aut ex identitate rationis, dictionum. natura, & probatiſſimis coniecturis, præcedentium qualitatem repetere voluiſſe. Quod certum ex his, quæ numeris præcedentibus conſtituimus, & in terminis à ſe ſcripta dictio conſ. 1. n. 7. & 15. ſic declarat Burſatus, ibidem, num. 38. Iacobus Beret, in conſ. 116. num. 37. & 38. eleganter Alexander Trentacinquius in tractatu de ſubſtitutionibus, 4. part. cap. 7. num. 11. per totum, vbi num. 1. refert Doctorum opiniones; poſtmodùm verò ipſe ex mente Doctorum ſic diſtinguit: Aut mentio, & expreſſio Maſculinitatis fuit facta in eadem oratione, in qua etiam non fuit facta expreſſio Maſculinitatis, & tunc concludendum eſt, repetitionem per teſtatorem tacitè factam fuiſſe ſic in vtraque ſubſtitutione, & repetitam qualitatem Maſculinitatis: quod latiùs fundat. Aut expreſſio Maſculinitatis fuit facta in vna oratione, & mentio de filiis ſimpliciter facta fuit; & ſic loquimur in diuerſis orationibus: & tunc aut ratio fauoris conſeruandæ agnationis fuit cauſa, vt diſpoſitio reſtringeretur ad maſculos, & tunc in eodem teſtamento propter eandem rationem illud verbum maſculos, cenſetur repetitum, non autem ſi ob aliam cauſam, & c. vbi ex mente multorum, qui referuntur ibi ad hoc vt repetita qualitas Maſculinitatis videatur, agnationis conſeruandæ cauſa, aliave legitimè deducta ratio requiritur, aliàs Ananiæ pars magis probatur. Idque apertè colligitur etiam ex dictis per Marcum Antonium Peregrinum. de fideicommiſſis, art. 25. per totum, vbi de materia huius capitis, & repetitione inducenda, ſiue non, plena manu ſcribit, & multa neceſſaria, & notanda dicit: ac inter alia num. 28. ſuperiorem Abbatis, Ananiæ, & aliorum contrarietatem proponit: & num. 29. ſic diſtinguendum putat; quòd aut agitur de eadem oratione, aut de diuerſis: primo caſu qualitatem repetitam exiſtimat, & multis comprobat: in quo cum omnibus concordat, quos adhuc præcitauimus in ſecundo membro: vbi orationes ſunt diuerſæ, ſubdiſtinguit; quia aut agitur de repetenda qualitate maſculinitatis in eadem perſona, & tunc repetitionem admitti debere, multorum authoritate confirmat, & addo Pancirolum in conſ. 161. num. 12. Hyppol. Riminald. in conſ. 632. num. 100. lib. 6. qui dicunt expreſsè, repetitam cenſeri qualitatem maſculinitatis inter eaſdem perſonas, etiam in diuerſis orationibus: aut agitur de diuerſis perſonis, aut diuerſis ſubſtitutionibus; & tunc qualitas repetita non cenſetur: quod infinitis probat ibidem, num. 33. 34. & 35. & in verſ. concluſiuè crederem hoc vltimum, ita demùm procedere dicit, niſi aliæ concurrant coniecturæ, ſcilicet excluſionis fœminæ proximioris, conſeruationis bonorum in familia, agnationis, ſtatuti, & huiuſmodi, vt latius ibi declaratur per eundem Authorem, & omninò videndus eſt. Trentacinquius dict. tractatu, de ſubſtitutionibus, art. 16. à num. 1. vſque ad num. 59. vbi pleniſſimè de hac materia ſcribit, atque ex profeſſo agit, an, & quando conditio, ſeu qualitas cenſeatur repetita, & de dictionibus inducentibus repetitionem, aut illam excludentibus, latiſſimè etiam tractat part. 5. cap. 1. ex num. 18. vſque ad num. 42. Hieronymus Zanchus ex propoſito legendus in repetitione §. cum ita, l. hæredes mei, ff. ad Trebellianum. 4. part. à num. 313. cum multis ſeqq. vbi concordiam ſuperiùs propoſitam, & ſæpe repetitam probare videtur, & 10. part. à num. 77. vſque ad num. 108. vbi latè agit de Cauſis, dictionibus, & rationibus, propter quas repetitio induci, aut ceſſare debeat. Ioannes Garſia de nobilitate, in initio, à num. 12. vſque ad num. 54. fo. 7. vbi Abbatis, & Ananiæ contrarietatem proponit, & Ananiæ ſententiam regulariter, aut ſimpliciter acceptam veriorem eſſe profitetur; limitandam tamen ex nonnullis cauſis & rationibus, vt ſuperiùs vidimus.

Nono deinde loco, attentè ſunt, atque ex propoſito legenda infinita, quæ in hac materia, pleniſſima manu ſcribit Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpret. 3. dubit. 1. ſolut. 3. num. 70. vſque ad num. 93. fol. mihi 241. vbi de contrarietate Abbatis, & Ananiæ tractat, & multas concordias adducit, & inter alias eam probat, quam cum Molina, & aliis ſæpe veriorem diximus num. præced. & eodem lib. 2. interpret. 4. dubit. 2. ſolut. 2. num. 130. vſque ad num. 189. fol. mihi 266. vbi latiſſimè agit in propoſito, quomodo, & quando repetitam mentem, ſiue voluntatem teſtatoris cognoſcere valeamus: & de dictionibus, cauſis, & rationibus, propter quas repetitio induci, aut reſtringi debet, & lib. 4. dubit. 10. num. 104. vſque ad num. 112. fol. 347. & lib. 3. dubit. 1. ſolut. 11. per totam, fol. 146. cui iunge Petrum Surdum in conſ. 316. lib. 3. Alexandrum Raudenſem de Analogis, lib. 1. cap. 15. num. 288. vſque ad num. 347. & in reſponſo 36. lib. 1. vbi in primis de contrarietate Abbatis, & Ananiæ latè tractauit, & infinitos Authores recenſuit in vnum, quos ideò omitto, & in effectu diſputans ex num. 18. vſque ad num. 64. cum eadem reſolutione remanere videtur, quam tradidimus ſuprà: dicit enim, Abbatis ſentenciam communiter reprobari, & Ananiæ ſentendam teneri, ſed Abbatis Dictum in multis caſibus procedere, & ibidem, ex num. 150. vſque ad num. 169. congerit 14. caſus, ſiue coniecturas, ex quibus teſtator cenſetur fœminas etiam deſcendentes excludere, & num. 8. 19. 20. 21. 23. 25. 26. 27. & ſeqq. vſque ad num. 45. plenè oſtendit, ex quibus coniecturis cenſeatur repetita, vel non, qualitas maſculinitatis ſemel expreſſa: iunge etiam Achillem Pedrocham latiſſimè, atque ex propoſito in hac materia ſcribentem, & multa congerentem non inutiliter in conſil. 5. per totum, & in conſil. 12. per totum. lib. 1.

Decimo loco nonnulla ſcribit in hac materia, vir equidem eruditiſſimus, & præſtantiſſimus Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum volun. lib. 11. tit. 13. per totum, vbi num. 10. magis probat Ananiæ ſententiam contra Abbatem niſi cum diſtinctione, de qua ibi. & lib. 6. tit. 13. ex num. 1. vſque ad num. 11. vbi, num. 8. in effectu eandem diſtinctionem probat, quam ſuprà probauimus; his addam vnum ad explicationem eorum, quæ cum Molina tradidimus ſuprà, neceſſarium; conſtituimus enim num. præced. Ananiæ opinionem regulariter veriorem eſſe; Abbatis verò ſententiam procedere, vbi agnationis conſeruandæ ratio expreſſa eſt, vel tacitè ſubintellecta in Maioratu: quod cum Decio in conſ. 480. num. 4. Antonio Gabriele, & aliis, dixit Molina lib. 3. de Hiſpanorum primogeniis, cap. 5. num. 58. Verùm hanc diſtinctionem (quod nullus Scribentium omnium hactenùs animaduertit) impugnat Mantica dict. tit. 13. n. 8. verſic. ſed conſidera, eâque mouetur principaliter ratione, quòd ſemper videatur poſſe adduci hæc ratio conſeruandæ agnationis, cùm de maſculis ſemel teſtator fecerit mentionem, huic tamen rationi concludenter in hunc modum reſponderi poſſe conſideraui: fatendo, verum eſſe, quòd quando mentio maſculorum tantùm eſt facta, videtur habita ratio conſeruandæ agnationis, ex quo teſtator ſemel de maſculis mentionem fecit, provt cum aliis obſeruat ipſe Molina, & vidimus ſuprà num. præced. vbi adnotauimus, quòd maſculorum mentio facta, arguit agnationis conſeruandæ rationem, vt etiam fundat Riminaldus iunior in conſil. 347. num. 26. lib. 3. ſecus tamen eſt, quando in vna parte teſtamenti eſt facta mentio de maſculis; in alia verò eſt appoſitum verbum non faciens expreſſam mentionem de filiis maſculis, ſiue quod fœminis, & maſculis conueniens eſt, provt in terminis Abbatis, & Ananiæ contingit, quia tunc ad inducendam repetitionem maſculinitatis, neceſſarium eſt, expreſſam fuiſſe, aut ſaltem ſubintellectam agnationis conſeruandæ rationem, aut aliam neceſſariam eſſe rationem, aut probabilem coniecturam, quæ repetitionem fieri debere suadeat: alioquin propter verbum vtrique conueniens, ſiue omiſſam, aut non expreſſam, vel repetitam qualitatem maſculinitatis, aliter dicendum erit, vt latiùs probatum eſt ſuprà; at verò in terminis prædicti Authoris, nullum verbum eſt contrarium ſuadens, maſculorum potius verbum expreſſum, quod agnationis conſeruationem inducit, nec alia ratione adiectum fuiſſe cenſeri poteſt, & in hoc excuſari non poteſt ipſe Author, qui tamen lib. 6. tit. 15. num. 9. & lib. 11. tit. 14. num. 25. cum aliis rectè conſtituit, agnationem tunc cenſeri conſeruari voluiſſe quando fœmina ſemper excluditur, & nullo caſu admittitur; ſecus tamen, vbi in aliqua parte diſpoſitionis vocatur: quod poſt Baldum in conſ. 473. lib. 5. aduertit etiam Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. num. 50. per totum, vbi in id refert Alexandrum, Socinum. Decium, Gozadinum. Modernum. Pariſ. Curtium, & Crauetam: Ioannes Guttierrez in conſil. 13. num. 23. & 24. Peregrinus, Simon de Prætis, Mieres, & Velaſquez de Auendaño in locis relatis ſuprà. Hieronymus Gabriel in conſil. 132. num. 34. lib. 1. Decianus in conſ. 26. num. 85. lib. 2. Menochius in conſ. 95. num. 98. lib. 1. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 8. num. 57. lib. 1. Pedrocha in conſ. 5. num. 63. & 161.

Prætereà, & vndecimo loco, accurata, atque diſtincta, & eleganti manu, de hac materia ſcribit, & Ananiæ opinionem contra Abbatem, aut ſaltem concordiam communem ſupra propoſitam ſemper ſequutus eſt eruditiſſimus, atque excellentiſſimus Menochius: ad quem, ſi velis rem hanc radicitùs ſcire, omninò confugere debes, in conſ. 85. n. 110. & 111. & in conſ. 95. per tot. & in conſ. 97. n. 152. lib. 1. & in conſ. 11. per tot. & in conſ. 117. per tot. lib. 2. & in conſ. 215. à n. 172. vſque in finem conſilij, & in conſil. 219. à num. 63. & num. 74. vſque ad num. 90. & n. 143. & 144. lib. 3. & præſumptionum lib. 4. præſumpt. 180. per totam, vbi latiſſimè agit de dictionibus, cauſis, aut rationibus, ex quibus repetitio inducitur, ſiue excluditur, & vide etiam præſump. 176. vbi inter alia, diſcutit, an, & & quando maſculinitatis qualitas poſita in primo teſtamento, cenſeatur repetita in ſecundo, & iunge Gerard. Mazolum eruditè loquentem in hac materia in conſ. 5. a num. 5. vſque ad num. 60. lib. 1.

Deinde, & duodecimo loco, de materia huius capitis tractcauit etiam, & eruditè, vt ſolet, Tiberius Decianus in conſ. 1. num. 380. 381. & 382. vol. 1. nec ſimpliciter tranſit cum opinione Abbatis, nec etiam cum contraria Ananiæ, ſed modificandam exiſtimat vtramque opinionem, ſic vt conueniat omninò cum his, quæ cum Molina, & aliis ſuperiùs diximus, & in conſ. 7. n. 55. eod. vol. vbi ponit nonnullas coniecturas, ex quibus conſtare poteſt, quòd maſculos fœminis teſtator præferre voluerit, & in conſ. 12. num. 45. & 46. eodem vol. vbi in effectu, in idem inclinat, quod ſuprà reſolutum eſt; & ſic intelligendum eſt, quod tradit in conſ. 28. n. 28. vol. 1. & in conſil. 1. num. 93. vol. 4. & de dictionibus inducentibus, vel excludentibus repetitionem qualitatis præcedentis, agit ipſe Decianus in conſ. 17. num. 34. & 35. & 38. & 39. & 40. & 41. & 46. & 49. vol. 1. & in conſ. 41. num. 143. & 144. eodem vol. & in conſ. 101. num. 4. 7. 11. 13. 14. & 16. vol. 2. & in conſ. 10. num. 55. 56. 57. & in conſ. 34. num. 108. cum ſeqq. vol. 3. & in conſil. 1. num. 131. 142. 144. & 148. & quinque ſeqq. eodem vol. vbi etiam dicit, qualitatem maſculinitatis non cenſeri repetitam, niſi ex alio colligatur mens teſtatoris, vt ſi voluerit bona conſeruare in agnatione; tunc enim qualitas cenſetur repetita, aliàs non.

Hyppolit. etiam Riminaldus, multis in locis, atque erudite multùm, materiam hanc pertractauit; eúmque à primo vſque ad ſeptimum conſiliorum vol. cum ego euoluerim, & non abſque conſideratione prælegerim, nullum ferè in propoſito huius Capitis ſcriptum verbum omiſi, quod non inſpicerem, & omnia, quæ ipſe ſcripſit conſilia, in vnum congeſſi, vt ea recenſerem hoc loco; eſt igitur de hac materia videndus prædictus Author in conſil. 279. num. 130. & tribus ſeqq. lib. 3. latiùs in conſil. 111. lib. 2. vbi plenè in propoſito huius capitis, & de dictionibus, aut rationibus, ex quibus induci, aut excludi debet repetitio, & in conſil. 347. num. 29. lib. 3. vbi dicit, quòd maſculinitatis qualitas intelligitur repetita in alia oratione etiam diuerſa, vbi habetur ratio agnationis, aliàs ſecus; & inde, quòd quando teſtator dixit in vna parte teſtamenti de filiis maſculis; in alia, de filiis ſimpliciter; quòd intelligitur etiam de filiis maſculis, quando fuit habita ratio agnationis, aliàs ſecus: quod eſt idem, quod cum Molina, & aliis ſuprà reſoluimus; & ſic debent intelligi, quæ poſt Alexandrum, & Rolandum adducit ipſe Riminaldus in conſ. 371. num. 129. lib. 4. & in conſ. 492. num. 25. & 26. lib. 5. vbi dicit, circa quæſtionem Abbatis, & Ananiæ varias diſtinctiones attuliſſe Doctores, vt etiam dixit in conſ. 199. num. 247. ſed veriorem eſſe eam, vt ſcilicet repetitio non inducatur, niſi ob rationes ſuperiùs dictas; vel niſi quando militat eadem ratio, aliàs ſecus, & in conſ. 544. num. 187. lib. 5. vbi ex num. 180. agit de prædicta contrarietate, & reſoluit vt ſuprà, vt ſcilicet, non exſtantibus verbis aliis, vel coniecturis, procedat opinio Ananiæ; aliàs opinio Abbatis: quod in effectu reſoluit etiam in conſ. 560. n. 7. & 8. & num. 15. & 16. & num. 42. lib. 5. & in conſ. 645. num. 7. 8. & 9. lib. 6. & in conſ. 19. num. 65. lib. 1. in conſil. 676 num. 34. 35. 36. 37. 38 & 39. lib. 6. vbi agit de prædicta contrarietate Abbatis, & Ananiæ, & dicit conciliari in hunc modum; quòd aut nulla exiſtant verba, nullàque coniectura, quâ dici poſſit, teſtatorem id egiſſe, vt bona in familia conſeruarentur per maſculos, & hoc caſu procedit opinio Ioannis Ananiæ negatiua repetitionis maſculinitatis; aut verò verbis, vel coniecturis conſtat, teſtatorem voluiſſe per maſculos agnationem conſeruari, & hoc caſu procedit opinio Abbatis affirmatiua repetitionis, vel ex aliis cauſis, vt ibidem probat num. 38. & ſeqq. & repetit eadem in conſ. 677. num. 13. & num. 84. & ſeqq. & in conſ. 681. num. 3. & 4. lib. 6. & in conſ. 714. num. 36. & ſeqq. eodem lib. & ſic debet intelligi in conſ. 78. num. 24. & 25. lib. 1. & in conſ. 111. num. 7. & 67. & num. 20. 21. & 25. & 42. 43. & 44. lib. 2. latiùs in conſ. 112. num. 130. & ſeqq. & num. 155. vſque ad num. 167. & num. 51. vſque ad num. 89. lib. 2. vbi latè de hac materia, & in conſ. 786. num. 16. & 17. & num. 43. & quinque ſeqq. lib. 7. & in conſil. 767. num. 23. 24. & 28. & num. 59. eodem lib.

Denique vltimo loco, atque nouiſſimè omnium Blaſius flores Diaz de Mena in addit, ad deciſ. 27. Gamæ, num. 8. 1. part. ex mente aliorum, regulam tradit, aut generalem doctrinam in hac materia qualitatum, repetitionem fieri ex tacita voluntate teſtantis, ex ſorma verborum, ex generalitate, ex relatione, ex identitate rationis, & aliis ſimilibus: quod rectè procedit, & his conuenit, quæ ſuperiùs à nobis ſunt adnotata.

CAPVT V.

Ad l. omnes, & l. benè à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, vbi quæ hactenùs in propoſito earum ſcripſerunt Doctores in mille locis, breuiter recenſentur in vnum: nonnulla verò, quæ nec abſolutè, nec diſtinctè explicarunt, dilucidè, & eleganter magis, quàm anteà erant, enucleata traduntur. Deinde, vtrùm in damnum Minorum, Eccleſiarum, & Clericorum, Laicorum etiam in terris Eccleſiæ, aut de iure canonico procedant, diligenti manu diſcutitur; Laurentij de Pinu reſolutio in conſ. 90. num. 9. (ad quam nullus hucuſque animaduertit in hac materia) nouiter, & verè impugnatur, atque in propoſito quamplurima vltra alios, ab Authore adnotantur: vulgatum denique Doctorum aſſumptum, Piæ cauſæ fauendum, atque in dubio iudicandum pro illa; multis remiſſiuè exornatum, & ibidem, quæ dicatur pia cauſa, cum multis exemplis, latè etiam declaratum remiſſiuè.

SVMMARIVM.

- 1 Emens à Principe, vel à Fiſco rem alienam, vel ex donatione, alióve titulo eam accipiens, ſtatim ſecurus est, nec aliquid ab eo peti poteſt: dominus tamen rei, habet regreſſum contra Principem, aut fiſcum infra quadriennium ad conſequendum pretium, & lapſo quadriennio, ampliùs non auditur.
- 2 L. omnes, & l. benè à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, materiam, plenâ manu tractam ab his, qui hoc numero recenſentur.
- 3 L. omnes, & l. benè à Zenone, diſpoſitio vtrùm habeat locum in iuribus? & conſilium Baldi, 359. lib. 3. eleganter, atque vtiliter explicatum ab Sfortia, remiſſiuè.
- 4 Legis, benè à Zenone, & ſimilium deciſio tot habet limitationes, & exceptiones, vt nunquam ſerè ipſarum regula practican potuerit, ex ſententia quorundam, ſed Author num. ſeq. earum deciſionem non ita ſterilem arbitratur; imò potiùs in publicis cauſis, & practicis negotiis frequenter allegari, multíſque conducibilem eſſe, teſtatur.
- 5 L. benè à Zenone, non procedit, quando actor prætendit cauſam ab vno Principe, reus verò ab alio, remiſſiuè.
- 6 L. benè à Zenone, & l. omnes, C. de quadriennij præſcriptione, diſpoſitio, velut rigoroſa reſtringenda est, atque ſtrictiſſimè interpretanda, ſic vt quilibet error, ſeu modicus defectus faciat eam ceſſare.
- 7 L. benè à Zenone, cum ſimilibus, non procedit in præiudicium Minoris, & in rebus ſuis, ex ſententia communi Doctorum.
- 8 Qui concordant in hoc, nempe quòd in propoſito caſu per beneſicium reſtitutionis in integrum, Minori ſuccurrendum ſit; non tamen in ſpecie declarant, vtrùm reſtitutio hæc contra Principem, aut Fiſcum concedenda ſit, an verò contra emptorem, ſiue donatarium, ad rem ipſam recuperandam.
- 9 Nec exprimunt tempus reſtitutionis prædictæ petendæ; alij enim ſimpliciter dicunt, quòd dictæ leges non habent locum in rebus Minoris, alij vero, quid contra diſpoſitionem earum Minor venit reſtituendus.
- 10 Idcircò, pro expedita, breui tamen, & diſtincta reſolutione, vltra Scribentium ſententiam, nonnulla conſtituere dux.t Author, quæ numeris ſequentibus adnotantur.
- 11 L. benè à Zenone, diſpoſitio, comprehendit Minores, & res eorum, ex ſententia Authoris, cum aliis.
- 12 Lex generaliter loquens, comprehendit omnes, & quaſcunque perſonas, etiam priuilegiatas, ſi in ea re, de qua agitur, non reperiuntur habere priuilegium aliquod peculiare.
- 13 Lex generaliter loquens, comprehendit perſonam Minoris.
- 14 Minori reſtitutionem competere aduersùs deciſionem dict. l. benè à Zenone, & dict. l. omnes, rectiſſimè constituiſſe Doctores communiter.
- 15 Reſtitutio in integrum Minori læſo regulariter competit, niſi aliqua lege reperiatur expreſse prohibita.
- 16 Et adeò fauorabilis est, vt nec tollatur per verba generalia legis, vel ſtatuti.
- 17 Nec generalem excluſionem alicuius legis.
- 18 Niſi per ſpecialem nominationem.
- 19 Et quamuis lex, vel ſtatutum de quacunque perſona loquatur, ſi de Minore ſpeciſicè non loquitur, tunc Minori competit restitutio.
- 20 Minor contra diſpoſitionem dict. l. benè à Zenone, reſtituitur ad rem ipſam, etiam poſt quadriennium, ex ſententia Gloſſæ, & quorundam.
- 21 Ex ſententia verò aliorum, ad pretium tantùm, etiam poſt quadriennium, & non ad rem ipſam: quod ab Authore magis probatur, & num. ſeqq.
- 22 Si Fiſcus, vel Princeps vendit rem Minoris, non tanquam alienam, ſed tanquam propriam, emptor eſt ſecurus; & tunc, vbi Maior habet regreſſum in quadriennium ad pretium, habebit etiam ſimiliter Minor poſt quadriennium, ad pretium, non ad rem.
- 23 Reſpublica Minori æquiparatur, & iure Minoris vtitur, vt restituatur, contra diſpoſitionem dict. l. benè à Zenone, & ſimilium.
- 24 Reſpublica, aut Communitas non debet gaudere beneficio reſtitutionis in integrum, ad petendum pretium à Principe, ſi à tempore perfectæ præſcriptionis quadriennij, quod in dict. l. benè à Zenone, ſtatuitur, lapſum eſt aliud quadriennium, & vltrà, infra quod reſtitutio in integrum poſtulari debuit, & ibidem ponderatum in terminis Iaſonis conſilium, cuius mentionem non faciunt ij, qui in propoſito huius quæſtionis ſcribunt.
- 25 L. benè à Zenone, & l. omnes, C. de quadriennij præſcriptione, diſpoſitio, in præiudicium Eccleſiarum ſiue in rebus earum à Principe ſæculari donatis, vel aliter alienatis non procedit: idcircò emens à Principe, aut ex donatione, aliòve titulo accipiens rem Eccleſiæ, ſecurus non eſt, & ad rem ipſam conſequendam Eccleſia poterit experiri.
- 26 Lex ſecularis, ſiue conſtitutio, aut diſpoſitio quæcunque, vtilitati, aut libertati Eccleſiæ contraria, vel de Eccleſiis, earúmque bonis diſponens, nulla eſt, ob defectum poteſtatis condentis, neque etiam etſi fauorabilis ſit, niſi ab Eccleſia probetur, vel niſi in vim priuilegij lata ſit.
- 27 Gloſſa in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, dicens, quòd. l. benè à Zenone, non habet locum ſecundùm canones, in quem ſenſum accipi debeat? & infrà, num. 67. in princ.
- 28 L. benè à Zenone, & l. omnes, diſpoſitio, contra Clericum, cuius res à Principe ſæculari donaretur, vel aliter alienaretur, non procedit.
- 29 Clerici à potestate ſæculari, qualiter, & quo iure exempti ſint? vbi ſpiritualia à temporalibus diſtinguuntur, vt in illis exemptio Clericorum ſit de iure Diuino; in his verò, humano tantùm iure prodita fuerit.
- 30 L. benè à Zenone, in pia cauſa, ſiue in rebus piis à Principe ſæculari donatis alteri, vel aliter alienatis, non procedit; idque ex ſententia Socini, quæ ab Authore probatur.
- 31 Piæ cauſæ fauendum, multáque in iure in fauorem piæ cauſæ introducta, provt hoc numero adnotatur remiſſiuè, & infrà, num. 44.
- 32 Pia cauſa, quæ dicatur? cum multis exemplis, remiſſiuè.
- 33 Legis, benè à Zenone, deciſio, quæ in præiudicium Eccleſiarum non procedit, vtrùm in fauorem Eccleſiarum locum habeat, quando res priuati, ipſi Eccleſiæ concederetur, vel aliter alienaretur? & num. ſequent.
- 34 Damnum qui ſentire non vult, nec commodum percipere debet.
- 35 Ferendus non eſt, qui lucrum amplectitur, onus autem ſubire recuſat.
- 36 Eccleſia, quæ vult vti ſtatutis, aut legibus laicorum, oportet quòd ſeruet formam ipſarum.
- 37 Eccleſia ſeruare debet æqualitatem.
- 38 Legis, bene à Zenone, deciſio perdura eſt, & maximum rigorem continet.
- 39 Eccleſiæ maximè conuenit æquitatem obſeruare.
- 40 Præſertim, vbi ipſius conditio non fit deterior.
- 41 Eccleſia impiè videtur agere, ſi ſummo iure vtatur, vbi æquitas repugnat.
- 42 Eccleſia non debet admittere lucrum cum aliqua iniquitate, aut cum aliena iactura locupletari.
- 43 Eccleſia eſt auctrix, & cultrix iuſtitiæ, nec ſe, vel alium pro ſe pati iniuſtitiam, aut aliquid contra rationem fieri permittere debet.
- 44 Hyppolit. Riminaldi conſil. 358. vol. 4. expenditur, vbi à num. 260. vſque ad num. 270. ſingulariter limitat, & declarat prædictus Author vulgatam Doctorum traditionem, ex l. ſunt perſonæ, in fine, ff. de relig. & ſumpt. fun. deſumptam, piæ cauſæ fauendum, aut in dubio iudicandum pro illa.
- 45 Æquitas ſumma exigit, vt quod quiſque iuris in alium ſtatuerit, ipſe eodem iure vtatur.
- 46 Idque magis Eccleſiam, quàm alium adstringit.
- 47 L. benè à Zenone, in fauorem Eccleſiarum locum non habet, ex ſententia quorundam.
- 48 Contrà, ex ſententia Abbatis, Barbaciæ, & aliorum, quæ per Authorem magis probatur, & concludentibus rationibus corroboratur, & num. ſeq.
- 49 Auguſtinum Beroum latè, & eruditè in hac materia loquutum, & ſententiam Abbatis optimè comprobaſſe: plenè etiam reſpondiſſe ad textum in capite placuit, 16. quæſt. 3.
- 50 Eccleſia non eſt deterioris conditionis, quàm priuatus, imò melioris eſſe debet, vtpote, cùm in iure multa concedantur eidem, quæ denegantur priuato.
- 51 Conſuetudo à principio valida, cùm primum Eccleſiæ præiudicialis eſſe cœperit, irritatur.
- 52 Eccleſia poteſt vti lege pro ſe, & eam non recipere contra ſe, idque ob rationem hoc numero aſſignatam, propter quam nulla iniquitas, aut inæqualitas ex hoc conſideratur in Eccleſia.
- 53 Regula illa, Quod tibi fieri non vis, alteri ne feceris, non procedit, vbi Eccleſia vtitur iure ſuo, defendendo ſe priuilegio à iure ſibi conceſſo contra alium non ſic priuilegiatum.
- 54 Regula cap. qui ſentit, de regulis iuris, lib. 6. fallit interdum ratione contractûs, aut perſonæ, aut cauſæ, aut ſpeciali diſpoſitione legis.
- 55 Et in Eccleſia omninò ceſſare debet, in quæſtione hactenùs agitata, ſpeciali ratione, & diſpoſitione iuris, provt hoc numero, & præcedentibus adnotatur.
- 56 Regula dict. cap. qui ſentit, de regulis iuris, lib. 6. obtinere debet in his, puæ proueniunt ex ipſius actus natura, non verò in his, qua ex accidenti contingunt.
- 57 Eccleſia, quæ emit rem alienam à Principe, aut ex donatione, alióve titulo eam accepit, quia ex diſpoſitione l. benè à Zenone, honorem percipit, & commodum, & onera rei emptæ, aut donata iniuncta patietur.
- 58 Eccleſia, ad quam res oneri cenſuum obnoxia, aut alio modo onerata peruenit, ipſos cenſus ſoluere, oneráque adimplere tenetur.
- 59 Ad argumentum 3. contra Eccleſiam adductum reſpondetur, constituitúrque, ex parte Eccleſiæ accipientis rem alienam à Principe quocunque titulo, nullam iniuſtitiam conſiderari debere.
- 60 L. benè à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, procedit, quando Princeps ignoranter, & bona fide rem alienam donauit, aut aliter alienauit, credens ſuam eſſe, & non ad alium pertinere.
- 61 Titulus ff. quod quiſque iuris, in alium ſtatuerit, &c. in quæſtione propoſita obtinere non poteſt contra Eccleſiam: idque ob rationem hoc numero aſſignatam.
- 62 Titulus ff. quod quiſque iuris, ſolùm habet locum, quando illud, quod contra ſe recuſat quis recipere, fuit ad ſuam poſtulationem conceſſum: aliàs ſi non fuit eo inſtante conceſſum, ſed proprio motu, poteſt quidem eo ſe iuuare, ſed non tenetur contra ſe admittere.
- 63 Præſcriptio quadragenaria, quare neceſſaria ſit aduersùs Eccleſias, earùmque res, ſiue præſcriptio procedat à priuato, ſiue ab altera Eccleſia; Eccleſiis autem contra alios, cur decem, aut viginti annorum præſcriptio ſufficiat, nec illis obſtet ratio tituli ff. quod quiſque iuris, & num. ſequent.
- 64 Titulus ff. quod quiſque iuris, procedit inter ſimiles perſonas, & eadem ſubſiſtente ratione.
- 65 Eccleſia maiori priuilegio digna eſt, quàm priuatus.
- 66 Eccleſiæ, & priuati diuerſam rationem eſſe in quæſtione ſuperiori, provt hoc numero adnotatur.
- 67 L. benè à Zenone, inter laicos ſeruatur etiam de iure canonico, reprobata opinione quorundam diſſentientium, & num. ſeq.
- 68 Lex ciuilis, deficiente canonica, etiam in foro canonico obſeruatur.
- 69 Deficiente iure canonico, recurrendum eſſe ad ius ciuile, etiam in foro Eccleſiaſtico, niſi ſit ius Regium; illud enim præcisè obſeruari debet in hoc Regno, tanquam ius commune eiuſdem Regni.
- 70 Ioannes Vincentius Honded. laudatur, & eiuſdem ſententia probatur.
- 71 Laurentij de Pinu reſolutio, in conſ. 90. num. 9. lib. 1. deciſionem dict. l. bene à Zenone, non procedere in donatione, vel alienatione facta à Principe Eccleſiaſtico, nouiter & verè improbata, & num. ſeqq.
- 72 Laurentij de Pinu ratio in propoſito ſuperiori, euidenti ratione deſtructa ab Authore.
- 73 L. benè à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, generaliter procedit in omni Principe habente iura Imperij, & non recognoſcente ſuperiorem.
- 74 L. benè à Zenone, & ſimilium deciſio, vtrùm procedere debeat, ſi Princeps, vel fiſcus ceſſerit iura ex cauſa confiſcationis, remiſſiuè.

E Mens à Principe, vel à fiſco rem alienam, vel ex donatione, alióve titulo eam accipiens, quòd ſtatim ſecurus ſit, nec aliquid ab eo peti poſſit; dominus tamen rei, quòd habeat regreſſum contra Principem, aut fiſcum infra quadriennium ad conſequendum pretium, & lapſo quadriennio ampliùs non audiatur, per textum in l. omnes, & in l. benè à Zenone, C. de quadriennij præſcriptione, ita frequenter adnotarunt Scribentes in mille locis, vt ferè nihil in iure ſit, quod magis expeditum, aut frequentiùs agitatum fuerit; de eodem tamen, licèt ab infinitis diſputatione præhabita, non inutiliter tractatum ſuſcipiendum exiſtimauimus; vtile potius aliquando futuru, ſi hoc loco omnia ferè congeramus in vnum quæ in propoſito magis frequenter vtriuſque iuris Interpretes tradiderunt, ſic etiam veritate & breuitate, nonnulla componamus, quæ in praxi occurrere poſſunt, nec ab eiſdem abſolutè, aut diſtinctè ſatis tractantur.

