- Quorum omnium reſolutiones, ab authore diligenter prælectæ quid in propoſito euincant, & noue, & vere adnot. ibid. num. 61.
- Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. ab authore declaratus, vt ipſius reſolutioni conuenire potius, quam contradicere videatur, lib. 2. cap. 22. num. 53.
- Ludouici Molinæ ſententia refertur, & probatur, lib. 2 cap. 22. num. 58.
- Ludouici Molinæ fundamentis præcipuis in quæſtione quadam maioratus, videri ex nonnullis ſatisfieri poſſe, quæ adnotauit author, lib. 2. cap. 22 num. 69. & ſequent. eius tamen ſententiam veriorem eſſe, vt ibidem dicitur, & numero 75.
- Ludouici Molinæ ſententia, contraria his, quæ author defendit, refertur, vt ſcilicet elector, cui libera facultas eligendi conceſſa eſt, poſſit ad maioratus ſucceſſionem, filiam etiam natu minorem, omiſſo primogenito eligere, & eidem pluribus modis reſpondetur, lib. 2. cap. 26. num. 56. vbi traduntur nonnulla, quæ longa authoris conſideratione digeſta ſunt, & ſcripta, nec alibi inuenientur ſic adnotata.
- Ludouici Molinæ ſententia, relata ſupra, poſito quod ſuſtineri poſſet, (quod authori durum videtur) in quibus terminis intelligi deberet, ibid. num. 57 & ſeq.
- Ludouici Molinæ ſententia in quæſtione quadam maioratus, poſito quod vera non eſſet, adhuc authoris reſolutioni, id non obeſſet: libro 2. cap. 26. num. 84.

- M

- MAſculinitatis qualitas, in vno gradu, vel ſubſtitutione, aut parte teſtamenti adiecta, vtrùm in alteris repetita eſſe, cenſeri debeat, libro 2. cap. 4. ex numero 7. cum multis ſeqq.
- Maſculinitatis expreſſionem, præbere coniecturam, vt proſpectum ſit agnationi, lib. 2. cap. 4. num. 80.
- Maſculinitatis qualitas reiterata, aut in pluribus ſubſtitutionibus repetita, oſtendit indubitanter, agnationi fuiſſe proſpectum, ibidem, numero 83.
- Maſculinitatis qualitatem, cenſeri repetitam, vel non, ex multis coniecturis, quas adduxit Raudenſis, libro ſecundo, dicto capite quarto, num. 174.
- Maſculinitatis qualitas, poſita in primo teſtamento, an, & quando cenſeatur repetita in ſecundo, remiſſiuè, ibid. num. 181.
- Maſculos verbum, ſui natura, abſque vlla ratione conſeruandæ agnationis expreſſa, vel ſubintellecta excluſiuum eſt fœminarum, lib. 2. cap. 4. num. 79.
- Per Maſculum & fœminam diſpoſitione facta, ſi mentio fiat de filiis, & deſcendentibus, veriſimile eſt, eos intellexiſſe de deſcendentibus vtriuſque ſexus: quoniam ſicut Maſculus ſexum Maſculinum. dilexit, ita fœmina ſuum fœmininum ſexum pariter dilexiſſe præſumitur, ibid. num. 148.
- Maſculi, honorem, ſplendorem, & dignitatem familiarum tuentur, & conſeruant, iniurias propulſant, atque illatas vendicant, lib. 2. cap. 26. num. 11.
- Maſculinus ſexus, à teſtatoribus noſtri temporis præfertur, & magis honoratur, quam fœmininus. ibid. n. 13.
- Maſculus in maioratu, licet ſit minor natu, de more Hiſpaniæ præfertur fœminæ, libro 2. cap. 26. num. 40.
- Et in ſucceſſione regni, lege quadam partitæ ſic extar expreſſè deciſum, ibid n. 41.
- Maioratus inſtitutor, qui per viam regulæ generalis, qualitatem maſculinitatis in maioratu appoſuerit, licet in quibuſdam gradibus, aut vocationibus eam omiſerit, perpetuo eam repetere voluiſſe credendus eſt, libro 2. capite 4. numero 72.
- Et in hoc caſu ad excluſionem fœminarum, includi maſculos etiam remotiores, non ex vi repetitiua, ſed potius comprehenſiua contra Molinam, ibid num. 73.
- Maioratus inſtitutor, qui in eiuſdem inſtitutione profitetur, ſe maioratum inſtituere ea ratione, vt bona perpetua in agnatione conſeruentur, ex hoc ſolum, foeminas propter Maſculos remotiores excludere, & qualitatem Maſculinitatis repetere voluiſſe videtur, libro ſecundo, dicto cap. 4. num. 26.
- Maioratus inſtitutor, ſi maſculos ſimpliciter & abſolutè vocauerit, nec de fœmina in aliqua parte diſpoſitionis meminerit, quamuis rationem conſeruandæ agnationis non expreſſerit, ex hoc ſolum agnationem conſeruare voluiſſe videtur, fœminàſque propter maſculos remotiores excludere, ibid. num. 78.
- Maioratus inſtitutor, ſi relictis propriis filiabus, filios maſculos ad ſucceſſionem eiuſdem inuitauit, inuicémque eos ſubſtituit, aut (quod indubitatum erit) ſi ad vocationem agnatorum etiam collateralium proceſſit, & eaſdem filias reliquerit, agnationem conſeruare voluiſſe, & fœminas propter maſculos remotiores in perpetuum excluſiſſe videbitur, ibidem num. 84. & ſeq.
- Maioratus inſtitutor, qui relictis propriis filiabus, maſculos tantum ad ſucceſſionem inuitauit, nulla alia ratione id feciſſe dici poteſt, quam vt agnationem conſeruaret, ibid. num. 88.
- Maioratus, quoties à fœmina proceſſit, nunquam in caſu dubij iudicandum fore, fœminas propter maſculos remotiores ab eius ſucceſſione excluſas, etſi verbis vſatur, quæ ad maſculos referri ſoleant, ibid. num. 143.
- Et hac de re ponderatum per authorem, & commendatum optimum conſil. Rolandi. 76. ex numer. 9. lib. 3. ibid. num. 144. & vide num. 145. vbi limitatur, vt non procedat, vbi de contraria voluntate teſtatoris in contrarium conſtare poſſit.
- Maioratus, cum à viro & fœmina ſimul inſtitutus fuit, vtrùm fœmina propter maſculos remotiores cenſeri debeat excluſa: vbi authorum huius regni contrarietas proponitur, & Molinæ opinio magis probatur, libro 2. dict. cap. 4. n. 147. & 148.
- Maioratus, cum inſtituitur à marito & vxore ſimul; & adiicitur, quod ſuccedat propinquior conſanguineus eorum, aut quod ſuccedat vnus conſanguineus ex parte vxoris, & alius ex parte viri, qualiter ſuccedi debeat, remiſſiuè, ibidem num. 149.
- Maioratus bona, ſui natura perpetuo debent inter omnes; qui ſucceſſuri ſunt, conſeruari, lib. 2. cap. 7. n. 15.
- Maioratus primo inſtitutori, quilibet ſucceſſor ſuccedere dicitur in infinitum, libro 2. cap. 9. num. 12.
- Maioratus & fideicommiſſa, in aliquibus conueniunt, ſed differunt in multis, ibid. num. 14.
- In maioratus ſucceſſorem, an tranſeat inſtantia cœpta cum vltimo ipſius maioratus poſſeſſore, lib. 2. cap. 9, per totum.
- In maioratus ſucceſſorem, ipſo iure tranſit dominium bonorum maioratus, & poſſeſſio etiam abſque aliqua reſtitutione, ibidem, numero 17.
- Maioratus aut melioratio, à viro & vxore ſimul inſtitutus, ab vno illorum reuocari valet altero mortuo, lib. 2. cap. 18. num. 34.
- Niſi maioratus facti tempore, vel poſtea antequam alter eorum reuocaret, poſſeſſio bonorum, aut ſcriptura maioratus coram Tabellione tradita ſit, vel melioratio ob cauſam oneroſam fuerit facta, ſecundum formam, l. 17. & 44. Tauri, tunc enim, reuocatio non permitteretur, ibidem num. 35.
- Vel niſi ex ſcriptura maioratus, quem vir & vxor conſtituerunt, conſtaret, quod vnus ſine altero maioratum illum non conſtituiſſet, neque alioquin feciſſet, ibid. n. 36.
- Deinde, niſi maritus, & vxor faciant ſimul contractum inſertum in tenore maioratus, vel meliorationis, in quo vnus alteri inuicem promittit, quod nunquam diſcedet à tali contractu, nam tunc coniux ſuperſtites reuocare non poterit, ibid. num. 37.
- Ac denique, niſi maritus ipſe ſolus teſtetur de conſenſu vxoris, conſtituátque maioratum, aut meliorationem de bonis tam ipſius, quam vxoris faciat; tunc enim mortuo marito, eius morte confirmatur hæc vltima voluntas, tam quoad bona viri, quam quoad bona vxoris, ibidem num. 38. & vide, num. 39. & 40. vbi id extenditur, vt procedat etiam de iute regio poſt deciſ. l. 17 & 44. Tauri.
- Maioratum de re vxoris, ſi faciat maritus conſentiente vxore ipſa, an poſſit filius primogenitus petere aliquid in vita patris, ſi mater ſit mortua, libro ſecundo, dict. capite 18. num. 42. vbi Pelaez à Mieres ſententia refertur, & nouiter explicatur.
- Maioratum de omnibus bonis vxoris ſuæ, ſi maritus conſentiente ipſa inſtituerit, licite poteſt vxor reuocare illum, ex quo nulla ei ſuperſunt, de quibus teſtari poſſit, & quia eſſet facere donationem omnium bonorum, quæ à iure reprobatur, ibid. num. 44.
- Maioratum maritus, ſi de conſenſu vxoris, & de bonis illius inſtituat, & poſtea reuocet maioratum, ad quem debeant pertinere res maioratus: difficillima quæſtio, in qua Gregorius Lopez cogitandum reliquit, alij vero authores, amplius non inſiſtunt ſic potius tranſeunt cum illo, lib. 2. d. cap. 18. num. 45
- Author vero, vt in præfato dubio ſententiam ſuam interponat, nonnulla conſtituere neceſſarium duxit, quibus hæc res diſtinctè, & abſolutè magis quam antea erat, explicata manebit, ibidem num. 46. & ſequent. Vſque ad numer. 55.
- Maioratus inſtitutor, etſi ad ſuceſſionem proximiores vocauerit, dici non poteſt, quod excluſerit eum, qui per repræſentationem contendit admitti, quia talis potius videtur proximior eſſe, eo quod ſi pater eius viueret, proximior eſſet, & reliquos excluderet & ſic ipſe quoque proximior cenſendus eſt, & debet alios excludere, lib. 2. c. 20. num. 13. & ſeq. vbi latiùs id explicatur.
- Maioratus inſtitutor, etſi ex verbis & facultate. l. 40. Tauri, vocare poſſit eos, qui ſe vera proximiores ſunt, & repræſentationem excludere, id tamen feciſſe credendum non eſt, ex eo dumtaxat, quod dixerit ſe proximiores vocare; ne vno dumtaxat verbo omnia iure repræſentationis, & legum huius regni diſpoſitiones euertiſſe dicatur, nec ſe cum deciſione ipſarum legum conformare voluiſſe, lib. 2. dict. capite 20. numero 25.
- Maioratum ſi quis inſtituens, duntaxat dixerit, ex bonis meis maioratum inſtituo, ſiue facio, aut volo, quod bona mea iure maioratus deſerantur, nec aliud adiiciat: an ex vi verbi maioratus, perpetua maioria inſtituta cenſeri debeat, & quis ordo in ſucceſſione eius obſeruandus ſit, lib. 2. cap. 22. ex num. 2. vſque ad numer. 23.
- Maioratus verbum, ex ſui virtute ſignificat maioricatum perpetuum, & omnium primogenitorum ſubſtitutionem, & quod res deueniat de maiore in maiorem in infinitum, lib. 2. cap. 22. num. 3.
- Maioratus verbum, eſt collectiuum, & ſub ſe plures comprehendit primogenitos, ibidem, num. 4.
- Maioratus verbum, ex ſua natura, perpetuitatem denotat, ibid. num. 5.
- Maioratum ex omnibus ſuis bonis, vel ex aliquibus ſe facere, eo ipſo quod aliquis profitetur, bona ipſa in ſua familia perpetuo conseruari velle videtur, etſi aliud non adiiciat, ibidem, numero 6.
- Maioratus mentione facta in aliqua diſpoſitione, vel ſcriptura, omnes clauſulæ cenſentur appoſitæ, & omnia ſubintelligi debent, quæ ſolent communiter apponi in maioratu, ex lege, conſuetudine, vel alia conſtitutione, ibidem, num. 11.
- Maioratus iure, ſi pater relinquat aliquam rem, nihil aliud ſtatuens, nec vocans filium maiorem, nec aliud vltra dicens, ex hoc ſolum remanet res vinculata in fauorem filij primogeniti, cum omnibus qualitatibus, & grauaminibus, quæ maioratibus apponi ſolent, tam ex iure, quàm ex conſuetudine, lib. 2. dict. cap. 22. numero 13.
- Maioratus titulo, ſi pater relinquat filio quamlibet rem, ad id non habens facultatem regiam, etiamſi res excedat valorem tertij, & quinti bonorum, maioratus in tertio, & quinto ſuſtinere debet, ibid. num. 14.
- Maioratum de talibus, & talibus bonis ſi pater habens plures filios, dicat quod facit in filium ſuum, diſpoſitio valet, & de filio maiori intelligi debet, ibid. num. 15.
- Maioratus iure ſi bona vinculentur inter deſcendentes alicuius etſi non dicatur, quod perpetuo ſint vinculata, perpetua maiora conſtituta cenſetur, ibid. num. 16.
- Maioratum inſtituens, ſi dixerit dumtaxat, ex bonis meis maioratum inſtituo, ſiue facio aut volo quod bona mea iure maioratus deferantur, ex hoc non cenſetur maiora perpetua inſtituta, ſententia Didaci Simancæ contra communem, lib. 2 cap. 22. num. 17.
- Cuius fundamentum præcipuum refertur, & noue, & vere reſpondetur eidem, ibid. num. 18. 19. & 20.
- Maioratus inſtitutor, eo ipſo quod dixit, ſe facere maioratum ex bonis ſuis, etſi nihil aliud adiiciat, perinde habere debet, ac ſi vincula omnia, conditiones, & ſubſtitutiones exprimeret, quæ ad perfectionem ſuæ voluntatis, atque perpetuitatem ipſam maioratus inducendam, neceſſaria ſunt, ibid. n. 21.
- Maioratum inſtituens, intelligitur expreſſiſſe omnia, quæ ſunt illius propria & naturalia, etſi illa non expreſſerit, quia actus quilibet præſumitur geſtus ſecundum ſuam naturam à qua recipit interpretationem, lib. 2. d. capite 22. numero 22.
- Maioratum inſtituens, ſi ita dixerit, ex bonis meis maioratum facio, ſiue volo, quod bona mea iure maioratus deferantur, nec diſtinctè, atque explicite ſucceſſionis ordinem deſignauit, familiam tamen ſuam vocauit, aut in fauorem familiæ ſuæ maioratum inſtituere profeſſus eſt: an perpetuus maioratus inducatur, & Didaci Simancæ opinio probata, ibidem, num. 23. & ſeq.
- In maioratu relicto familiæ, omnes de familia ſuccedere debent gradatim, perpetuo, ac per fideicommiſſum, non per vulgarem ſubſtitutionem, ibid. num. 28. & 29.
- Maioratum inſtituens, ſi certum ſuccedendi ordinem non deſignauerit, ſed conſanguineos, aut coniunctos ſuos vocauerit, aut ſe facere maioratum ex bonis ſuis, in fauorem ſuorum conſanguineorum, aut coniunctorum profiteatur, maioratum perpetuum inſtituere videtur, ibid. num. 30. 31. & 32.
- De maioratus inſtitutionis forma ſi dubitetur, ita vt non appareat, an inſtitutor perpetuum maioratum efficere voluerit, an vero ad certas perſonas, vel ad certos gradus ſucceſſionem reſtrinxerit, vt in maioratu, de cuius origine & inſtitutione non apparet per ſcripturam, ſed per immemorialis præſcriptionis probationem: an maioratus perpetuus iudicari debeat, & qualiter in lib. 2. dict. cap. 22. numero 33. vſque ad numero 39.
- De natura maioratus cuiuſlibet eſt, quod debeat eſſe perpetuus, quando aliud non apparet, nec repugnat, ibid num. 37.
- Maioratus inſtitutor, ſi vocato filio, vel alio conſanguineo tranſuerſali, aut etiam extraneo, dixit ſe inſtituere maioratum ex bonis ſuis, ſiue omnia bona ſua, vel aliquam partem eorum, proprio teſtamento, vel donatione in aliquem detulerit, ita quod ea obtinear, & habeat, titulo, & iure maioratus, etiamſi aliàs conditiones, aut ſubſtitutiones non adiecerit, maioratum perpetuum inſtituiſſe videtur, ibidem, numero 39.
- Ita vt maſculi omnes, & fœminæ deſcendentes, & etiam tranſuerſales in infinitum admittantur, ſeruata tamen ſexus, & gradus prærogatiua, ibid. num. 40.
- Nec obſtare debeat in contrarium Gregorij Lopez ſententia, quæ in propoſito noue expenditur per authorem, & taxatur, ibidem, numero 41.
- Nec etiam fieri differentia, an maioratus, vel vinculi mentio fiat, vt latius explicatur, ibidem n. 42. & ſeq.
- Maioratus & vinculum, de conſuetudine, & communi vſu loquendi, idem ſignificant, & leges loquentes de maioratu, pariter procedunt in vinculo, ibid. num. 43.
- Maioratum, aut vinculum, ſi teſtator efficere voluiſſet, credendum non eſt, quod id non exprimeret, aut ſaltem aliquo modo, eius verbi mentionem non faceret, libro 2. dict. cap. 22. num. 50. & vide num. ſequentib. vbi Azebedij, Peraltæ, & Molinæ reſolutiones expenduntur.
- Maioratum inſtituens, ſi ad eius ſucceſſionem filium ſuum primogenitum, & deſcendentes eius vocauit, nec alias vocationes aliorum filiorum, nec deſcendentium adiecit; vel maioratum in perſona talis filij, ac eius deſcendentium inſtituit, ſiue reliquit talia bona tali filio, & deſcendentibus eius, vt illa iure maioratus poſſideant, vel inter filios, & deſcendentes eorum maiorartum inſtituit cum vniuſcuiuſque filij, & deſcendentium ſpeciali vocatione, tranſuerſales tamen, vel alios nominatim non vocauit, nec deſcendentes eorum: an perpetuus maioratus inſtitutus videatur in infinitum, an vero extingui debeat in vltimo deſcendenti vocato, lib. 2. cap. 22. num. 57. & ſeq.
- Maioratus conditor, ſi dixerit, quod in eo ſuccedant filij Maſculi, & maſculi deſcendentes ex eis per lineam maſculinam, ita quod non veniat ad fœminas, an deficientibus maſculis, fœminæ ſuccedere poſſint, lib. 2. d. cap. 22. numero 61.
- Maioratus inſtitutor, qui ad ſucceſſionem deſcendentes tantum vocauit, præſumitur etiam, quod & collaterales vocaret, & perpetuitati maioratus conſuleret, ſi cogitaret deſcendentium lineam extinguendam fore, ibidem, numero 68.
- Maioratus inſtitutor, ſi factis aliquorum filiorum, & deſcendentium ab eis ſpecialibus vocationibus, ad collateralium vocationes non deſcenderit, dixerit tamen, ſe facere diſpoſitionem ſuam fauore generis, & familiæ, & ad conſeruationem illius, velut bona perpetuo in familia, aut in agnatione ſua conſeruentur, vel alia ſimilia verba adiecerit, tunc indubitanter videtur maioricarus perpetuus inſtitutus, etiam inter omnes tranſuerſales in infinitum, lib. 2. d.c. 22. num. 77.
- Maioratus inſtitutor, ſi factis antea ſpecialibus aliquibus vocationibus, prohibeat bona alienari ratione expreſſa, vt perpetuo conſeruentur in agnatione, aut in familia ſua, maioratum perpetuum inſtituere videtur, ibidem, numero 81.
- Maioratus inſtitutor, ſi poſt factas ſpeciales aliquas vocationes, generalem clauſulam ſubiiciat in fine diſpoſitionis, qua ſignificet, ſe velle familiæ ſuæ, aut generi conſulere, perpetuum maioratum inſtituere videtur, lib. 2. dict. cap. 22. num. 86.
- Maioratus inſtitutor, ſi verba proferat, quæ perpetuam ſucceſſionis cauſam denotent apertè, vt in perpetuum, ſemper, omni tempore, in infinitum, & alia ſimilia; perpetuum maioratum inſtituere videtur, ibid. num. 89.
- Quia dictio ſemper, appoſita in diſpoſitione, ſignificat tractum temporis, & omni caſu, & tempore. ibid. num. 90.
- Et ſimiliter dictio in perpetuum, habet tractum ſucceſſiuum in futurum, & denotat tempus in ſecula ſeculorum, ibid. num. 91.
- Et idem dicendum eſt, quoties factis ſpecialibus vocationibus, per modum rationis, aut cauſæ finalis dixerit, quia nolo, quod bona mea exeant de domo mea, aut de nomine meo, ibid. num. 92.
- Maioratus inſtitutor, cum eius mentis fuit in inſticutione, vt bona ſua, in ſua familia ſemper conſeruari vellet licèt deſcendentes tantum vocauerit, & non collaterales, negari non poteſt, quin in genere ſaltem, ſi non in indiuiduo de collateralibus cogitauerit, quia alias bona non conſeruarentur perpetuo in ſua familia, lib. 2. dict. cap. 22 num. 94.
- Maioratus inſtitutor, ſi in initio diſpoſitionis, generale aliquod verbum, ſiue generalem clauſulam adiiciat, qua perpetuum maioratum inſtituere velle, aut perpetuo conſulere conſeruationi ſuae familiæ videatur, poſtea vero ſpeciales aliquas vocationes faciat, vel ad certas & limitatas perſonas diſpoſitionem luam reſtringat, nihilominus perpetuum maioratum feciſſe videbitur, lib. 2. d. c 22. n. 97.
- Maioratum in vnum ex filiis, aut filiabus inſtituendi facultas, ſi alicui concedatur per teſtatorem, an filio Maſculo prætermiſſo, in filia fœmina maioratus inſtitui valeat; an vero ordo literæ præcisè obſeruandus ſit, libro 2. cap. 26. à principio, & latiſſimè per totum caput.
- In maioratibus, inter filios & filias, & inter Maſculos & fœminas, ordinata datur inſtitutoris affectio, quia per maſculos familia, & agnatio illius conſeruatur, & non per fœminas: vt pote, cum illarum ſucceſſio, agnationis conſeruationi repugnet, lib. 2. c. 26. n. 8. Maioratum instituentis nomen & memoria, melius conſeruatur per Maſculum, quam per fæminam, ibid. num. 10.
- Maſculi enim, honorem, ſplendorem, & dignitatem familiarum tuentur, & conſeruant, iniurias propulſant, atque illatas vendicant, ibid. num. 11.
- Maioratus inſtitutor, ſi ſit nobilis, fama & nomine clarus, credendum eſt, quod deſiderauerit familiae ſuæ fauere, eamque propagare, & conſeruare, libro ſecundo, cap. 26. num. 12.
- Maioratuum finis, & natura genuina eſt vt per eorum inſtitutionem, agnationis & familiæ conſeruatio fiat in futurum, ibid. num. 14.
- In maioratibus, fideicommiſſis, & vltimis voluntatibus, ſicut præcedentia declarant ſequentia; ſic è conuerſo dubia defuncti voluntas, quæ præceſſit, coniecturatur, & declaratur ex ſubſequenti, quæ clara & aperta ſit, ibid. num. 15. & ſeq.
- Maioratus teſtator, qui in ordine ſuccedendi ad maioratum, aut in vocatione ſpeciali, quam ipſe fecit, prætulit filium Maſculum filiis fæminis, credendum eſt, quod etiam voluerit, vt his, cui electionem commisit etiam libere, eundem ordinem ſeruare teneatur, & maſculos præferre debeat fœminis, quas ipſe in deſectum maſculorum vocauit, lib. 2. dict cap. 26. num. 18. & vide num. ſeqq. vbi ratio redditur.
- Ad faciendum maioratum in vnum ex filiis, aut filiabus, quem quis degerit, ſi alicui concedatur licentia per Regem, ſtante maſculo, in fæmina maioratus non poteſt fieri, ibid. num. 35.
- Etiamſi in licentia adiiciatur, quod maioratus fiat in filio, aut filia, quem pater voluerit: quoniam talia verba debent intelligi ſecundum ordinem à iure præſcriptum; idque ex ſententia quorundam contra vero ex ſententia Molinæ, ibid. num. 36. & vide numer. 65. & ſequentib. vbi latius agitur de ſententia Molinæ.
- Maioratus Hiſpaniæ, ad exemplum & ſimilitudinem ſucceſſionis regni debent regulari, lib. 2. cap. 26 num. 42.
- Maritus & vxor, qui ſimul in eadem charta, aut ſcripta teſtantur, & ibidem maioratum inſtituunt, aut faciunt meliorationem; & vtrùm ſuperſtes pro ſua parte diſpoſitionem reuocare poſſit, vide plene, lib. 2. capite 18. per totum, & ſupra verbo, maioratus, & infra, verbo, teſtamentum.
- Ex matrimonio putatiuo nati filij, vtrum in fideicommiſſis, & maioratibus ſuccedant, lib. 2. cap. 11. per totum.
- Matrimonium putatiuum, ſimpliciter & abſolutè loquendo, licet non ſit verum matrimonium, nec etiam legitimum, ſed inualidum propter impedimentum, tamen quoad effectum legitimitatis filiorum, & ſucceſſionis eorum, & matrimonium legitimitatem producere poſſit, habilitatur, & legitimum, & validum efficitur, libro 2. dicto capite 11. num. 24.
- Inter matrimonium verum, & putatiuum cum ſint multæ differentiæ, ſi enuntiatur matrimonium ſimpliciter, non ſufficit figura matrimonij, quia non ſemper eundem effectum operantur, ſecus ſi matrimonium enuntiatur ad vnum effectum, qui ex, vnoque pariformiter reſultat, tunc enim matrimonij figura ſufficit, ibid num. 33.
- Matrimonio vero conceſſa priuilegia, aliquando non competere matrimonio putatiuo, ibidem, num. 34. & num. 40. in fine.
- Nihilominus tamen, inter matrimonium verum, & putatiuum æquiparatio admittitur, vbi comparantur reſpectu vnius effectus, qui ex vtroque pariformiter reſultat, ibidem, numero 35
- Et aliquando etiam, priuilegia conceſſa matrimonio vero, & matrimonio putatiuo competunt: mulierque in matrimonio putatiuo habere ſolet priuilegia doti conceſſa, ibidem, num. 36. & ſeq.
- In matrimonio putatiuo, locum habere communicationem lucrorum, remiſſiuè, ibidem numero 40.
- Marcum Antonium Peregrinum, de materia c. 4. huius libri, & repetitione inducenda, ſiue non, plena manu ſcripſiſſe, & omnino legendum eſſe, lib. dicto capite 4. numero 167.
- Marci Antonij Peregrini, diſtinctio probatur, ibid. num. 168.
- Marcum Antonium Peregrinum, Tiberium Decianum, & Hyppol. Rimin. latiſſimè egiſſe de materia, cap. 12. huius libri, libro 2. d.c. 12. num. 5.
- Marcum Antonium Peregrinum. & Angelum Matheacium, omnino contrarios exiſtere in explicatione quæſtionis agitatæ per authorem, cap. 2. huius libri, lib. 2. dicto capite 2. num. 8.
- Mercatoris pecuniam, in materia lucri ceſſantis, & damni emergentis, maiorem conſeri habere æſtimationem, quam alterius, ſicuti & triticum ſemini deſtinatum, libro 2. capite 1. num. 32.
- Mercatoris pecuniam negotiationi expoſita, vel alterius emptioni frugiferæ rei deſtinatæ, pluris valet, quam altera tanta aliorum, & etiam ipſius, illi non ita expoſita, ibidem, num. 33.
- Meliorandi aliquem ex filiis facultas, ſi concedatur alicui, & is meliorare, ſiue nominare aliquem ex filiis ad meliorationem noluerit; omnes filij ad meliorationem æqualiter admittentur, libro ſecundo, cap. 6. num. 55.
- Melioratio tertij & quinti eſt legatum, aut ſaltem prælegatum, & quota pars bonorum, non hæreditatis, ibidem, num. 62.
- Meliorare, aut non meliorare, ſi in voluntate vxoris, vel commiſſarij, ita libere poſitum ſit, vt nihil diſponere, aut exprimere teſtator voluerit, ſed duntaxat dixerit, quod ſi velit vxor, vel commiſſarius.
- Melioret, aut meliorare poſſit vnum, ex filiis teſtatoris ipſius, aut ex tertia bonorum ſubſtantia, ſi velit in aliquem ex filiis primogenium inſtituat, vtrum diſpoſitio valeat, libro ſecundo, capite 6. num. 63. & vide d. capite 6. vbi in materia meliorationis alia dicuntur.
- Quod meliorat vnum, ex filiis, quem vxor, vel commiſſarius elegerit, ſi pater dicat, diſpoſitio valet, vt latius explicatur, lib. 2. dict. cap. 6. num. 53.
- Si meliorauit vnum, ex filiis pater, non deſignata melioratione, neque quotitatiue, neque quantitatiue, ſed eo duntaxat dicto, quod meliorabat vnum, ex filiis, arbitrio, vel ad arbitrium Sei, vel in eo, quod ſi ius fuiſſet arbitratus, valebit melioratio, tamen prius debet fieri executio, & declaratio quantitatis, quam melioratio peti valeat per melioratum, lib. 2. cap. 6. n. 54.
- Melioratio pater ſi dicat, concedo facultatem, vel do poteſtatem vxori meæ, vel alicui alteri, meliorandi vnum vel duos ex filiis, vel nepotibus, vtrum melioratio valeat, ibidem, num. 56. & ſequent. vbi plene explicatur præfatum dubium.
- Melioratio in totum, vtrum corruere debeat, ſi in grauaminibus, ſubſtitutionibus, aut vocationibus, ſeruata non fuerit forma, quæ in. l. 27. Tauri. ſtatuitur, an vero reducenda ſit ad ordinem & formam in ea lege præſcriptam, lib. 2. capite 7. ex num. primo, cum ſequentibus.
- In melioratione tertij deſcendentes primo ſubſtituendi ſunt, & his deficientibus aſcendentes, & ſtatim tranſuerſales, ita quod dum adfuerint deſcendentes, & aſcendentes, ſiue Maſculi, ſiue fœminæ, tranſuerſales non admittantur, nec poſſint vocari, & dum adſunt tranſuerſales, ſimiliter extranei, nec admitti, nec vocari poſſint, lib. 2. capite 7. num. 4.
- Meliorans in tertio, vocando aut ſubſtituendo vnum ex deſcendentibus, non poteſt alios ex deſcendentibus dimittere, & tranſitum facere ad collaterales, aut extraneos, ſed antequam ad collaterales deueniat, debet prius omnes deſcendentes ſubſtituere, nec ſufficit vnicum tantum deſcendentem ſubſtituiſſe, ibidem, numero 6.
- Meliorans in tertio bonorum ſuorum aliquem filium, aut deſcendentem alium, ſiue in teſtamento, ſiue in contractu inter viuos, ſi iure perpetui vinculi, aut maioratus, meliorationem poſſideri voluerit, & in ſubſtitutionibus ſubmiſſionibus, aut vocationibus. l. 27. Tauri, ordinem non ſeruauerit, ſed alterauerit illum, diſpoſitio non vitiabitur, imo potius valebit, vocationes tamen ad ordinem, & formam eius legis reduci debebunt, ita vt in perpetuum valitura ſit melioratio, ordine tamen à lege præſcripto ſuccedendum erit, lib. 2. cap. 7. num. 14. & ſeq.
- Meliorationem tertij, ſi teſtator iure perpetui vinculi, aut maioratus poſſideri voluerit, tametſi in vocationibus ordinem legis præuerrerit cenſendus eſt voluiſſe facere omnes ſubſtitutiones ad ipſam perpetuitatem inducendas neceſſarias, & ſine quibus bona ipſa perpetuo, iure maioratus conſeruari non poſſunt, etſi alter non expreſſerit: & in definitis vocationibus, vtiliter & iuxta formam legis factis, ſucceſſio ad eos deuenire debet, qui ex lege vocantur, & ſine quibus maioratus perpetuo conſeruari non poteſt, libro 2. dict. cap. 7. num. 17.
- Idque ex præſumpta, & coniecturata mente teſtatoris ipſius, qui credendus non eſt voluiſſe facere inutilem diſpoſitionem, imo illam ſuſtineri eo modo, quo poſſit, & perpetuitatem inducat, ibid. num. 18.
- Meliorationem tertij bonorum ſuorum, ſi iure maioratus poſſideri non expreſſit, nec voluit teſtator, ſed tantum reſtitutionis grauamen appoſuit, aut inter aliquas perſonas ſubſtitutiones fecit, quoad eas tantum, in quibus. d. l. 27. Tauri, ordo fuit omiſſus, vitiabitur diſpoſitio, & rata manebit quoad reliquas, quæ ſecundum ordinem vocatæ: fuerunt, ita vt in vltimo, quia teſtatore vtiliter, & ſecundum formam legis nominatus eſt, bona maneant libera, & diuiſibilia, & ab onere reſtitutionis immunia, libro 2. dicto capite 7. numero 25.
- Meliorari in tertio bonorum, vtrum filius vnicus, quem pater habet, poſſit sic vt melioratio valida ſit quoad effectum, vt in ea parte poſſit filius grauari, lib. 2. cap. 13. num. 1. & ſeqq. vbi late diſſeritur dubium prædictum, & communis ſententia ſcriptorum huius regni, ab impugnationibus Parladorij noue defenditur.
- Melioratio nihil aliud eſt, quam prælegatum, libro ſecundo, dicto capite decimotertio, numero 12.
- Melioratio tertij, quota bonorum dicitur, lib. 2. d.c. 13. n. 31.
- Melioratio ſi fiat filio, quem pater vnicum habet, & poſtea naſcantur alij filij, vel nepotes viuo patre, an talis melioratio conualeſcat, quæ ex tertia bonorum portione facta eſt, lib. 2. dict. cap. 13. ex numer 36. cum ſequentibus, vbi dubium hoc latè, & meliùs quam hactenus diſputatur, & numer. 43. reſolutio traditur.
- Melioratio tertij vinculata, an valeat, ſi quando pater eam fecit, plures filios habebat, aut nepotes ex filiis, tempore autem mortis, vnicus tantum filius ſuperſit, lib. 2. dict. cap. 13. numero 37. & vide num. 37. vbi traditur reſolutio.
- Meliorationem tertij & quinti bonorum ſuorum ſi pater faciat, & vocationes ad deſcendentes filiis primo nominatis reſtrinxerit, ſiue filios rantum, vel aliquos eorum, & deſcendentes ab eis nominauerit, & bona alienari perpetuo prohibuerit, aut alia verba adiecerit, quæ perpetuitatem denotare videantur, vinculi tamen, aut maioratus verbum non expreſſerit, perpetuus maioratus non erit, ſed in vltimo deicendenti vocato, bona ipſa libera, & alienabilia remanent, lib. 2. cap. 22. num. 44. vbi id ab authore latius, & melius quam antea erat, explicatur.
- In melioratione tertij, ex vi deciſionis. l. 27. Tauri, non teneri parentes vocate ad meliorationem conſanguineos tranſuerſales, nec poſſe ipſos ius aliquod ex diſpoſitione illius legis prætendere, niſi expreſſe vocentur per teſtatorem, lib. 2. c. 22. num. 54.
- Minori reſtitutionem competere aduerſus deciſionem. l. bene à Zenone. C. de quadriennij præſcriptione ex ſententia communi, quæ ab authore probatur, lib. 2. cap. 5. num. 14.
- Minor contra decisionem. d.l. bene à Zenone, reſtituitur ad rem ipſam, etiam poſt quadriennium, ex ſententia Gloſſæ, & quorundam, ibidem, num. 20.
- Ex ſententia vero aliorum, ad pretium tantum, etiam poſt quadriennium, & non ad rem ipſam, quod ab authore magis probatur, ibidem num. 21. & ſeq.
- Minoris rem, ſi fiſcus, vel princeps vendit, non tanquam alienam, ſed tanquam propriam, emptor eſt ſecurus, & tunc vbi Maior habet regreſſum in quadriennium, ad pretium, habet etiam ſimiliter minor poſt quadriennium, ad pretium, non ad rem, ibidem, numero 22.
- Moram duobus modis committi, ex re, aut ex perſona, & ibidem, quando dicatur ex re, vel ex perſona, lib. 2. cap. 1. num. 60.
- Moram committi ex vnica interpellatione, etiam extraiudiciali, ibid. num. 61.
- Moram committi, non ſolam per interpellationem expreſſam hominis, ſed etiam per tacitam interpellationem extraiudicialem, quæ ſit per dici appoſitionem, quoniam tunc dicimus diem pro homine interpellare, idque ex communi, & recepta ſententia, ibidem, numero 62.
- Cui vere repugnant nonnulla, quæ ab authore adnotantur, ibid. n. 63.
- Vnde licet in iudicando, & conſulendo à communi recedendum non ſit, tamen in puncto iuris, forſam verior erit Camillij Plautij diſtinctio, an dies adiecta ſit ex actioni, an ſolutione pecuniæ, vt ibidem adnotatur, numero 64.
- Mulier tres ſpecies bonorum habere dicitur: ſcilicet dotalia, extra dotem, & paraphernalia, lib. 2. cap. 23. num. 30.
- Mulier eo ipſo, quod paraphernalia, aut inſtrumenta eorum tradidit marito, vel in domum eius intulit, eidem videtur committere cuſtodiam, & adminiſtrationem illorum, & dare mandatum ad exigendum, ibid. num. 32.
- Mutatio voluntatis præſumi non debet, maximè in continenti, vel in eadem diſpoſitione, lib. 2. cap. 4. num. 18. quod intellige, vt declaratur, ibid. num. 114.

- N

- NAturalis filius, ſaltem ex legibus huius regni, comprehendi non debet ſub diſpoſitione. l. fratres. C. de inofficioſo teſtamento, lib. 2. cap. 19 num. 56.
- Nepotis & patrui cauſam, quoad inducendum, vel. impediendum effectum repræſentationis in fideicommiſſis, & maioratibus, inter antiquos iuris ſcriptores ingentem fuiſſe, ancipitem, & fere inextricabilem, lib. 2. cap. 20. num. 1.
- Nepotis tamen cauſam, aduerſus patruum fere apud omnes nationes & gentes, quoad maioratus ſucceſſionem potiorem fuiſſe, ibidem, num. 2. vbi quamplures authores recenſentur in vnum qui de præfata altercatione, longa & diffuſa manu tractarunt.
- Nepotis & patrui controuerſiam quoad ſucceſſionem maioratus, ſublatam ex deciſione quarundam legum huius regni, maxime ex verbis. l. 40. Tauri, ibid. num. 3.
- Nepos in materia repræſentationis dicere poteſt ſe primogenitum, ſicut poterat, & poſſet dicere pater eius, ſi viueret, eo quia portio paterni corporis transfuſſa fuit in procreationem filij, quæ portio licet conuerſa in nouum hominem, propter nouam & diuerſam animam, tamen negari non poteſt, quin remanſerit vera caro, & corpus patris, libro 2. dict. cap. 20. num. 19.
