Quartò etiam, dubium præcipuum, aut mirum Scriptorum huius regni, in eo principaliter conſiſtere, quare aſcendentes, ſi ſilius eorum velit, in ſucceſſione præferantur filijs naturalibus, vel filij naturales neceſſario inſtitui non debeant à parentibus. Et tamen in melioratione tertiæ partis bonorum, contra voluntatem etiam ſubſtitui iubentur, ac etiam ex neceſſitate aſcendentibus præferuntur in ordine ſubſtituendi. Et quidem ſi verum amamus, nec ab aliorum ſententiis iniuſtè deuiare intendimus, fateri velut neceſſariò adſtringimur, dubium præfatum certa, aut concludenti ratione diffiniri non poſſe, ſed voluntatem legis fuiſſe, non improbè dici poſſe, vt Tellus dicebat, & Velazquez de Auendaño, d. gloſ. 1. n. 14. ad finem, poſt eum agnouit, ac etiam Ioannes Gutier. practic. lib. 3. d. quæſt. 52. n. 7. negari tamen non poſſe, quin Taurinæ: illius conſtitutionis conditores, non modò vna ſed & pluribus rationibus adducti, ſic ſtatuerint. Malè ergo noſtri Scriptores, voluntati legis dumtaxat hoc tribuunt, nec ratione, ſiue iuſtis de cauſis moueri aduertunt, aliud enim eſt, legis rationem non expreſſam non aſſequi, aliud vero ſola voluntate niti legem præfingere.

Quintò deinceps (& forſan verè) pro ratione d.l. 27. Tauri dici poſſet, quòd lex, quæ filios naturales in vno onerauit, & aſcendentibus magis, quam ipſis proſpexit, nempe vt in ſucceſſione ab inteſtato, & contra teſtamentum, aſcendentium cauſa potior eſſet, ac niſi ex teſtamento, & voluntate patris ius ſuccedendi prætendere non poſſent: in alio eos honorare voluit, ſiue magis illis quam aſcendentibus proſpexit, vt ſcilicet, cum pater meliorationi à ſe factæ ſubſtitutiones adiicere voluerit, præferre debeat eos aſcendentibus in ordine vocationum: conſiderauit namque in hoc paruum præiudicium aſcendentibus fieri, auc non ita magnum. ſicut ſi à ſuccessionibus ſuorum filiorum, etiam deſcendentibus legitimis eorum deficientibus, abſolutè, aut præcisè excluderentur & cum turbato ordine mortalitatis non minus parentibus, quam filiis parentum hæreditas piè relinqui debere videatur, ex l. nam et ſi parentibus, ff. de inofficioſo teſtamento, pietatis hoc iudicium, filiorum voluntati relinquere melius eſſe putauit, quàm ipſorum manus, & diſpoſitionem ſic ligare, vt præcisè deberent naturales filios aſcendentibus eiſdem præferre. Sic enim pro temporum, & perſonarum qualitatibus, rerumque circunſtantiis, commodius diiudicare poterunt, quid melius ac ſecurius efficere debeant, & an aſcendentes debeant filiis naturalibus in ſucceſſione facto teſtamento præferre, vel non præferre, quod in ſubſtitutionum aut vocationum meliorationis articulo, non ſic æqualiter, ſicut in ſucceſſione factum eſt; fortaſſis etiam hoc ideo, quòd à communiter accidentibus, cum meliorationibus huiuſmodi factis, plures, diuerſæque perſonæ ſuo ordine, gradatimque ad ſucceſſionem vocantur, ſiue plures gradus fiunt, & vincula, grauaminaque adiiciuntur prout adiici poſſe lex ipſa Taurina 27. conſiderauit: hoc quidem non alia ratione efficitur, quam vt certa bona omnibus de familia colligata, & perpetuò ſucceſſoribus vnita, atque alienari prohibita relinquantur, ſicque & nomen, & familia meliorantis refulgeat, & bona ipſa inter ſuos conſeruentur faciliùs. Id autem aptius meliuſque fiet, ſi ad deſcendentes, etiamque naturales tantum liberos. bona prædicta deuenerint, quam ſi aſcendentibus deferantur, in quibus non ita hæc fient, ſicut in deſcendentibus ipſis meliorantis, imò à conſanguineis, aliiſque tranſuerſalibus eiuſdem meliorantis naturales filios excludi contingerer contra legis illius voluntatem, ſi in vocationibus aſcendentes præferri poſſent, vtpote, cum ſucceſſione maioratus ab ipſorum aſcendentium linea occupata, ipſamque ſemel ingreſſa, non antea exire deberet ab eius deſcendentibus, nec ad naturales filios tranſire, quam ſi omnes ex eadem linea aſcendentium deficerent, quorum etiam reſpectu proximitas ad ſuccedendum deberet conſiderari, iuxta ea, quæ huius regni Scriptores, exteri etiam tradiderunr communiter. Cæterum poſt ipſos filios naturales vocari debere aſcendentes, aliiſque conſanguineis præferri, iuſtè, & ſanctè lex illa decreuit.

Sextò denique, & vltimo loco conſtituendum duxi, dictam Taurinam conſtitutionem 27. in filiis naturalibus reſpectu ſucceſſionis matris nihil noui continere, ius enim eorum iam antea diffinitum erat in l. 9. quæ inter eaſdem Taurinas conſtitutiones præfixa fuerat: nec dubitationem aliquam ſpecialem venire decidere; ſed dumtaxat ad tollendas dubitationes, quæ reſpectu ordinis vocationum. eſſe poſſent, ſtatuere in futurum, atque præfigere ordinem, quo vincula, aut grauamina apponi, vel ſubſtitutiones fieri debeant. Quod apertè conſtare poterit, ſi aduertas, legem ipſam in primis decidere, patrem, vel matrem meliorantem aliquem ex filiis, vel deſcendentibus legitimis poſſe apponere vincula, & grauamina, quæ voluerit. Poſtmodum eadem leg. 27. inquit, ita demum id fieri poſſe, ſi inter perſonas ibi enumeratas, ordineque præfixo fiat; ac primum enumerantur deſcendentes legitimi, quos primum locum in ſu ceſſione obtinere, ac neceſſarios hæredes eſſe, certum eſt: poſtmodum apponuntur illegitimi, qui ſuccedendi potentiam habeant, deinde & aſcendentes vocantur, quos etiam deſcendentibus deficientibus primum locum in ſucceſſione obtinere certum eſt; ac denique poſt eos, & conſanguinei ſequuntur, ſic vt eis extantibus, ad extraneos validè perueniri non poſſit. Et ſecundum hæc videbis apertè, potuiſſe legem illam, locum aut ordinem illegitimorum præfigere, quemadmodum & legitimòrum locum appoſuit, vt formam præſcriberet, & certum ordinem in futurum deſignaret, quamuis ſucceſſionis eorum, reſpectu matris nullum dubium haberet. Nam nec legitimorum dubium habuit, nec habere potuit, & tamen ordinem appoſuit, eoſque enumerauit. Quæ non otiosè, aut extra propoſitum, ſed ideò dicta, vt oſtenderem, minimè vrgere dubium, aut difficultatem Auendañi, in eadem l. 27. Tauri. gloſ. 2. n. 14. ad principium, & Ioannis Gutierrez, practic. lib. 2. quæſt. 52. num. 3. ij enim Authores ſupponunt pro certo, legem illam dubium aliquod venire decidere, & controuerſiam, ſiue altercationem tollere dubitantium, an filij naturales matri ſuccederent in maioratu, in quo non ſuccedere plures tenuerunt ex natura ſucceſſionis, quæ nobilior eſt, quam diuidua, vt cum Iſernia, & Mieres contra Gregorium Lopez probarunt. Sed quidem dubium hoc decidere, adeò alienum eſt à mente illius legis, vt nec verbum aliquod dixerit, quo id dignoſci aut diffiniri valeat. Nec cuiquam placebit, neceſſarium adeò & ſingulare dubium, ſubobſcure ita, atque per tranſitum legem ipſam diluiſſe, ſi dubitantium controuerſiam ſubmouere veniret Eo magis, quod melioratione Tertij facta, ſubſtitutiones nonnullæ adijci poſſunt abſque eo, quod maioratus, aut primogenium inſtituatur, vt ſuprà, hoc eodem libro, c. 22. adnotaui. Et Auendañus ipſe fatetur in eadem l. 27. Tauri, gloſ. 2. n. 13. ad finem: ac denique, quod dubitantium controuerſia etiam poſt eandem Taurinam conſtitutionem 27. remanet hodie, & in maioratu qui à genere, vel à maioribus proueniar, eadem ratio militat, vt recte aduertit Mieres, â ſuperioribus relatus, & ab inferioribus referendus, qui & Molina, de Hispan. primogenijs, l. 3. c. 3. ex n. 41. latius erunt videndi, & Azeuedus, in l. 11. tit. 6. n. 45. l. 5. nouæ collectionis Regiæ, & nouiſſimè, vtrum filij naturales matri in maioratu ſuccedant, an etiam in quocunque maioratu regulariter ſuccedere poſſint, ex propoſito atque latiſſimè diſputat Flores Diaz de Mena, variarum, quæſt. l. 1. q. 16. ex n. 2. vsque ad n. 37. vbi vide omnino. Quinimo, & ipſe Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ. 11. n. 45. etiam ad maioratum mattis non admitti naturales contra Gregorium Lopez affirmat, nec in eo reſidet, quod loco citato ſuprà, tenuerat.

Recte tamen aduertit l. 6. Tauri deciſionem minime obeſſè reſolutioni traditæ: ſuprà, n. 11. & ſeq. vt vltra Caſtellum, & Gomez. Arias obſeruauit, & ad eam legem reſpondet in d.l. 27. Tauri, gloſ. 2. n. 14. in finalibus verbis, & rectè quidem (vt dixi:) eius tamen ſolutio Caſtelli fuit, in d.l. 6. Tauri, in verbo, entre los eſtraños, quem refert, & ſolutionem eius ſequitur Matienzus, (quem Auendañus non retulit) in l. 11. tit. 6. gloſ. 6. n. 3. lib. 5. nouæ collect. regiæ.

Vltimum tandem non obſtat fundamentum de ſimilitudine exemplaris ſubſtitutionis adductum, quod excitarunt, ſed illi non reſpondent Auendañus, d. gloſ. 2. n. 3. Ioannes Gutierrez, practicarum l. 3. dict. quæſt. 52. n. 2. & 3. nam reſpondetur, legem 11. tit. 5. p 6. nequaquam corrigere deciſionem d.l. humanitatis, C. de impuberum, propterea quod text in d.l. humanitatis, loquitur eo caſu, quo mente captus, vel furioſus, cui ſubſtitutio ſit, non habet liberos; quo.caſu ſi pater velit facere ſubſtitutionem exemplarem mente capto, vel furioſo filio, neceſſariò debet vocare, ac ſubſtituere alios filios ſuos, hoc eſt, fratrem vnum vel plures eiuſdem filij mente capti, aliàs tamen exiſtentibus filijs eius, cui ſubſtitutio fit, non tenetur parens poſt deſcendentes fratres mente capti, aut furioſi vocare, poteſt tamen ſi velit ex d. lib. 11. partitæ, ac ordo ibi præſcriptus neceſſarius erit, ſi teſtator velit ad fratres, & ad extraneos vocationes ſuas extendere; ſi tamen nolit, neceſſitas non imponitur ei, vt dixi.

Denique, prædicta ſimilitudo exemplaris ſubſtitutionis cum ſubſtitutionibus in l. 27. Tauri contentis, tunc demum procedit, cùm eadem ratio militat, aut idem, non diuerſum ius ſtatutum eſt, non vero vbi contrarium in altera harum ſubſtitutionum reperitur expreſſum, vt aliud agens, cum Mieres probauit Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæſt. 53. num. 3.

FINIS

LOCA IVRIS COMMVNIS

Tam Cæſarei, quam Pontificij, & legum Regiarum Caſtellæ, quæ in hoc libro ſecundo explicantur, & quibus veri, & notabiles intellectus aſſignantur.

- Ex Digeſto veteri.

- LEx. ſi ſterilis. §. cum per venditorem, ff. de actionibus empti, num. 37. pag. 5.
- L. vltima. ff. de periculo & commodo rei venditæ, num. 39. ibid.
- L. 1. & titulus. ff. quod quiſque iuris in alium ſtatuerit, &c. num. 62. & 64. p. 39.
- L. in cauſæ 16. §. idem Pomponius. ff. de minoribus, num. 12. 13. 14. & 15. p. 54.
- L. pen. ff. de petitione hæreditatis, num. 9. p. 56.
- L. is quo. 57. cum lege ſeq. ff. de rei vendicatione num. 9. ibid.
- L. in hoc iudicio. ff. familiæ erciſcundæ, c. 9. per totum. p. 55.
- L. hæreditas. 53. ff. de petitione hæreditatis c. 17. per totum. p. 84.
- L. peculium naſcitur. ff. de peculio. num. 36. p. 86.
- L. 1. ff. de inofficioſo teſtamento, n. 11. 12. & 13. p. 101.
- L. regula. §. & licet. ff. de iuris & facti ignorantia, n. 100. p. 128.
- L. 2. §. 1. ff. de pactis, 1. 2. c. 23 in principio. p. 129.
- L. & quia, in fine. ff. de iuriſd. omn. iud. & eius materia plenè, lib. 2. cap. 29.

- Ex Infortiato.

- L. Caio ff. de adimendis legatis, num. 20. & n. 115. cum ſequentib. p. 22. & 28.
- L. ſi tibi, cum l. ſeq. ff. de adimendis legatis, num. 21. & n. 120. & 121. ibid.
- L. cum pater. §. ab inſtituto. ff. de legatis ſecundo, n. 22. & n. 122. & ſeqq. ibid.
- L. 3. §. filius. ff. de liberis & poſthumis, n. 23. & n. 126. & 127. vbi agitur de materia eius text. ibid.
- L. pater fundum §. fundum Titianum. ff. de legatis tertio num. 40. p. 23.
- L. ſub conditione. ff. de hæredibus inſtituendis num. 41. ibid.
- L. Iulius Paulus. 80. ff. de conditionibus, & demonſtrationibus, num. 111. p. 27.
- L. cum ſeruus 81. ff. de conditionibus & demonſtrationibus, num. 112. ibid.
- L. captatorias 70. ff. de hæredibus inſtituendis, num. 5. p. 42.
- L. Clemens patronus, §. finali. ff. de hæredibus inſtituendis, n. 6. ibid.
- L. illa inſtitutio. 32. ff. de hæredibus inſtituendis, ex n. 20. & num. 26. p. 43, & 44.
- L. ſi ita expreſſum. ff. de conditionibus & demonſtrationibus, n. 34. p. 45.
- L. prima. ff. de legatis ſecundo, num. 43. ibid.
- L. ſenatus §. legatum. ff. de legatis primo, n. 44. p. 46.
- L. mulier 20. §. finali, ff. de conditionibus inſtitutionum, n. 2. & ſequent. p. 58.
- L. vtrùm ff. de aſſignandis libertis, n. 14. p. 69.
- L. in tempus ff. de hæredibus inſtituendis, materia, n. 48. p. 73.
- L. patris & filij ff. de vulg. & pupil. ſubſtit. & l. 2. §. prius, in verſiculo. conſtat, eodem titulo, num. 5. p. 75
- L. 1. §. ſed ſi vnum ff. de bonorum poſſeſſione ſecundum tabulas num. 59. p. 83.
- L. impetrator §. cum quidam ff. de legatis ſecundo, num. 58. p. 96
- L. ſi libertus præterito §. 1. ff. de bonis libertorum, n. 30. & n. 35. 36. & 37. p. 111. & 112.
- L. iam hoc iure 4. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. n. 29. p. 115.
- L. ſi quis cum teſtamentum 25. ff. de teſtamentis, n. 19. pag. 120.
- L. pater filium §. fundum Titianum ff. de legatis tertiò, n. 85. pag. 127.
- L. ſi quis ita §. de teſtamentaria tutela, n. 96. p. 128
- L. ſi is qui duos. ff. de liberatione legata, n. 6. p. 230
- L. vxori. §. vltimo, ff. de legatis tertiò, n. 23. p. 131.
- L. ſi pecunia 12. ff. de legatis ſecundo, num. 30. & 36. & 37. & vide per totum caput. p. 137.
- L. non amplius 26 §. cum bonorum ff. de legatis primo, num. 48. pag. 141.
- L. cum pater §. à te peto ff. de legatis ſecundo, n. 5. & 6. & ſeq. & n. 31. & ſeq. & n. 46. & ſeq. p. 156 & ſeq.
- L. hæredes mei §. finali. ff. ad Senatuſcon. Treb. n. 30. & ſeq. & num. 46. & ſeq. & n. 54. & 55. p. 158. & ſeqq.
- L. vnum ex familia, §. ſi de Falcidia, ff. de legatis ſecundo, n. 64. pag. 161.
- §. Et quid ſi tantum, legis, Gallus ff. de liberis & poſthumis, lib. 2. c. 27. n. 6.

- Ex Digesto nouo.

- L. Eum qui ædes, in fine. ff. de vſucapionibus, traditio, exornata nonnullis, remiſſiuè, n. 28. p 132.

- Ex Codice.

- L. Vnica, cum ſua materia C. de ſententiis quæ pro eo quod intereſt, c. 1. per totum. pag. 3.
- L. lege duodecim tabularum, §. huiuſmodi C. de legitimis hæredibus, c. 2. in principio. p. 11.
- L. Iubemus C. de emancipationibus liberorum, num. 25. pag. 13.
- L. ſi viua matre, C. de bonis maternis, num. 16. & num. 109. & 110. p. 22. & 27
- L. omnes & l. bene à Zenone, cum ſua materia, C. de quadriennij præſcriptione, c. 5. per totum. p. 35
- L. 2. C. de reſcindenda venditione, rationes, & materia, cap. 8. per totum. p. 53.
- L. vltima C. de his qui veniam ætatis impetrauerunt, n. 41. p. 65.
- L. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus, n. 38. & 40. & 41. & 42. & n. 50. p. 72. & 73.
- L. cum donationis, C. de tranſactionibus, n. 57. p. 96
- L. fratris & l. fratres C. de inofficioſo teſtamento, c. 19. per totum. p. 101.
- L. 1. C. de donationibus, l. 2, c. 23. num. 7. & n. 19. p. 130. & ſeq.
- L. vlt. C. de pactis conuentis tam ſuper dote &c. lib. 2. c. 23. n. 13. & n. 29. & ſequent. ibid.
- L. vltim. §. & ſi præfatam, in verſiculo, ſed etſi legatarij C. de iure deliberandi, num. 19. & n. 30. & 36. & 37. p. 135. & 137.

- Ex libris Feudorum.

- CAp. 1. de eo qui ſibi, vel hæredibus ſuis, lib. 2. c. 26. n. 62. & 63.

- Ex Inſtitutionibus.

- §. Cæterùm, Inſtitut. de legitima agnatorum ſucceſsione, 2. in princ. & ferè per totum fol. 29. & cap. 4. num. 81. & 82. §. Igitur, Inſtit. de Pupill. ſubſtit. cap. 14. num. 5.

- Ex Decretalibus.

- CAp. 1. de conſuetudine. cap. 5. num. 51.
- Cap. cum tibi de teſtamentis, cap. 6. num. 8. & 9. & num. 19.
- Cap. peruenit, & cap. ex tenore, qui filij ſint legitimi, cap. 11. in princ. & multa ad propoſitum eorum iurium, per totum cap.
- Cap. ad noſtram, de empt. & vend. latiſſimè cap. 25.
- Cap. illo vos, de pignoribus, latiſſimè, cap. 25.
- Cap. relatum, cap. gratum, cap. licet vndique. de off. & pot. iud. deleg. & cap. vltim. de off. leg. & eorum materia pleniſſimè, cap. 29. num. 1.

- Ex lib. 6. Decretalium.

- CAp. qui ſentit, de regul. iur. lib. 6. cap. 5. n. 54. 55. & 56.
- Cap. quamuis, cap. ſi delegatus, de offic. delegati, lib. 6. cap. 29. num. 3.

- Ex Decreto.

- CAp. placuit 16. quæſtion. 3. cap. 5. numero 49.

- Ex legibus Partitarum.

- Leg. 29. titul. 9. part. 6. cap. 6. numero 37. & 50.
- L. 6. tit. 10. part. 3. cap. 9. num. 9.
- L. 2. tit. 4. part. 6. cap. 18. num. 50.
- L. 12. tit. 7. part. 6. cap. 19. num. 18. & num. 25 & 27.
- L. fin. tit. 12. part. 6. cap. 19. num. 44.
- L. 2. tit. 15. part. 2. cap. 22. num. 36.
- L. 42. tit 5. part cap. 25. num. 38.
- L. 21. tit. partit. 3. & leg. 35. tit. 18. ex eadem partit. cap. 29. num. 16.

- Ex legibus Tauri.

- LEg. 31. Tauri, cap. 6. num. 59. & vide num. 36. & num. 49.
- L. 27. Tauri, cap. 7.
- L. 27. Tauri. cap. 13. num. 26. & 29.
- L. 41. Tauri materia, plenè explicata remiſſiuè, cap. 22. num. 34.

- Ex legibus nouæ collectionis Regiæ.

- LEg. 5. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, cap. 13. num. 7.
- L. 12. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, cap. 13. num. 8.
- L. 4. tit. 6. lib. 6. nouæ collectionis Regiæ, cap. 25. num. 6. & num. 12. in princ. & in verſ. præterea non obſtat textus.

FINIS LOCORVM IVRIS COMMVNIS.

INDEX COPIOSISSIMVS ET LOCVPLETISSIMVS MATERIARVM, QVÆSTIONVM, Ac omnium quæ in hoc Libro II. continentur,

Serie Alphabetica ſcriptus & Numerorum ratione fideliter ſubducta, diligenter ordinatus.

- A.

- ABbatis conſil. 36. num. 2. lib. 1. expenditur, & ſententia illius refertur, de qua agitur cap. 4. n. 9. &ſeq. & per totum cap. 8. ibid. cap. 4. num. 25.
- Abbatis & Annaniæ ſententias contrarias, vt concordarent, permulta quidem ſcripſiſſe, atque excogitaſſe authores infinitos (quorum Author mentionem facit) verè tamen, nonnulla eorum vel falſa eſſe, aut ſi vera non perfectè. nec abſolutè intellecta, ſiue omnes caſus non continentia, vel sæpè inuoluta, & aliis contraria omnino, lib. 2. cap. 4. n. 99.
- Abbatis ſententiam non omnino conſtare, aut Annaniæ contrariam opinionem regulariter veriorem eſſe coeptis caſibus quibuſdam, lib. 2. cap. 4. num. 100.
- Abbatis rationes dilui poſſe, atque illis veras & concludentes ſolutiones allignari, lib. 2. cap. 4. num. 101. & multis ſeqq.
- Abbatis ſententiam in conſil. 36 num. 3. lib. 1. procedere poſſe ex voluntate teſtatoris, rationis idemtitate, agnationis conſeruandæ ratione, expreſſa in diſpoſitione. vel ſubintellecta. ex nonnullis cauſis, rationibus, & dictionibus probatiſſimìſque & neceſſariis, aut concludentibus coniecturis ex quibus elici, poſſit apertè aut colligere neceſſarium ſit. agnitionem conſeruare, qualitates repetere, aut præcedentia ſeqq. ineſſe, teſtatorem voluiſſe, lib. 2. cap. 4. n. 135.
- Actus qui non valet vt agitur, aut valere debeat omni meliore modo, quo poſſet, latiſſimè tractatum remiſſiuè, & hac de re Aquillinus & Gallinus commendati, lib. 2. cap. 7. num. 19. ídque quando procedat, ibid. n. 21. & in ambiguis id accepimus, quo res de qua agitur in tuto fit, ibid. n. 22.
- Actus valet omni meliore modo, quo poteſt, quando apparet ex coniecturis diſponentem voluiſſe, valere actum omni meliore modo, quo poſſet, lib. 2. d. cap. 7. num. 23.
- Et de voluntate diſponentis velut expreſsè apparere in caſu propoſito, vbi ſuprà, dict. cap. 7. ex num. 24.
- Actus ſemel perſectus, atque conſummatus non vltiatur, etiamſi deueniat ad caſum. à quo incipere non potuiſſet: ſecus tamen ſi perfectus, aut conſummatus non fuit, lib. 2. cap. 13. numero.53.
- Actus omnis, in quo non apparet determinatio certa, debet accipi, & determinari ſecundum conſuetudinem loci, quæ eſt ibi ius commune, lib. 2. cap. 22. num. 12.
- Actus omnis potius cenſeri debet perpetuus, quàm temporalis, lib. 2. c. 22. num. 38.
- Acchiles Pedrocham, in conſil. 5. per totum, & in conſil. 12. per totum, lib. 1. latiſſimè, atque ex propoſito ſcripſiſſe de materia cap. 4. huius libri, & multa cumulaſſe non inutiliter, lib. 2. c. 4. num. 175..
- Affectio, & dilectio maior habetur ad eos, qui ſunt nati & cogniti tempore factæ diſpoſitionis, quàm ad eos, qui nec nati ſunt, nec cogniti, lib. 2. cap. 26. num. 21.
- Agnationis conſeruandæ rationem expreſſam cenſeri. tametſi in diſpoſitione non exprimatur, vbi ea ſola, & non alla reddi poteſt ratio, lib. 2. cap. 4. n. 90.
- Agnatio tunc cenſetur conſeruari voluiſſe, quando fœmina ſemper excluditur, & nullo caſu admittitur, ſecus tamen, vbi in aliqua parte diſpoſitionis vocatur fœmina, lib. 2. cap. 4. n. 178.
- Agnationem conſeruare voluiſſe, vel non, ex quibus videantur maioratuum inſtitutores, vt fæmina admitti debeat, vel excludi, aut etiam propter maſculos remotiores vinci, latiſſimè lib. 2. cap. 4. per totum.
- Ayoræ, & aliorum ſententia, in quæſtione quadam meliorationis refertur, lib. 2. cap. 7. num. 12.
- Alienationis prohibitio, vltra perſonas nominatas extendi non poteſt, lib. 2. cap. 22. n. 46.
- Alienationis prohibitio, quando conſtat de voluntate teſtatoris expreſſa, vel ex coniecturis legitimis deducta, extra perſonas nominatas, & vltra quartum gradum, atque in infinitum extendi, & perpetua iudicari debet, lib. 2. c. 22. num. 47.
- Ex alienationis prohibitione facta expreſſa ratione, vt bona in familia, aut in agnatione perpetuo conſeruentur. ſimplex inducitur, & abſolutum fideicommiſſum inter omnes de familia, lib. 2 cap. 22. num. 82. quod intellige, vt declaratur, ibid. num. 85.
- Alternatiuæ, quotiescumque hæres grauatur dare diuerſis perſonis, inter quas militat diuerſa ratio, licèt inter eas non detur ordinata affectio, ſimplex diſiunctiua, ſiue alternatiua non reſoluitur in coniunctam, nec tribuit hæredi grauato electionem, quamuis verba ad eum referantur, ſed ordine ſcripturæ denotat factam fuiſſe ſubſtitutionem, lib. 2. cap. 26. n. 45.
- Alternatiuæ ſecunda pars, quando in deſectum primæ cenſeatur appoſita, lib. 2. cap. 26. numero 47.
- In alternatiuæ: ſecunda parte, qualitas perſonarum poſita, quando eſt diuerſa à qualitate perſonarum poſita in prima parte, tunc alternatiua eſt ordinis, & non electionis, lib. 2. cap. 26. num. 48.
- In alternatiua ex voluntate teſtatoris ceſſat electio, & ordo ſcripturæ præcisè obſeruari debet, lib. 2. cap. 26. num. 50.
- Alternatiua ſui natura electionem concedit, ideo ſufficit verificari quamcumque partem alternatiuæ, dummodo alternatiua ſit propria & vera, ſecus tamen ſi impropria, quia vna ſtat in defectum alterius, ſubalternatis verbis augmentatiuæ, tunc enim ſeruandus eſt præcisè ordo ſcripturæ, non autem locus eſt liberæ electioni, lib. 2. cap. 26. num. 52.
- Alternatiua ò, Latinè vel, diſiungit verba, & ſenſum, ſic vt factus ſit primo vnus gradus filiorum, & in defectum eius augmentatiuè, vel ſubſidiariè, alius gradus filiarium, lib. 2. c. 6. num. 61.
- Aluarad. Ioan. Gutier. Belazquez de Auend. iacob. Mand. de Aluar. & Anton. Theſaur. latiſſimè tractaſſe materiam cap. 4. huius libri, & in effectu acceſſiſſe omnes Annaniæ opinioni contra Abbatem, lib. 2. d. cap. 4. num. 157.
- Alexandrum Trentacinquium, de materia, cap. 4. huius libri, & repetitione qualitatum præcedentium inducenda, vel non, plena manu ſcribere, atque ex propoſito videndum eſſe, lib. 2. d. cap. 4. num. 169.
- Alexandrum Raudenſem in propoſito cap. 4. huius libri latè ſcripſiſſe, & multa ſcitu, & notatu digna tradidiſſe in illa materia: ac denique probaſſe magis ſententiam Annaniæ, intelligendo cam iuxta communem ſcribentium concordiam, lib. 2. cap. 4 n. 172.
- Aluarum Valaſcum, in propoſito quæſtionum. cap. 18. huius libri, cæteris quidem elegantius loqui, & ſeptem dubiis propoſitis. rem hanc diſtinctè magis, quàm alios explicaſſe, lib. 2. dict. cap. 18. num. 4.
- Aluarum Valaſcum in conſult. 7. num. 7. latius ſe habuiſſe in quæſt. quadam agitata per authorem, quàm cæteri faciant, nihil tamen dixiſſe ex his. quæ authore ipſo adnotantur, lib. 2 c. 18. num. 63.
- In id etiam, eundem Valaſcum Authores nonnullos præcitaſſe, qui eiuſdem reſolutionem non iuuant, prout author metipſe adnotauit, ibid. lib. 2. cap. 18. num. 64.
- Aluari Valaſci opinio improbata, lib. 2. cap. 19. num. 55.
- Aluari Valaſci ſententia, in conſultatione 41. per totam refertur, & fundamenta illius expenduntur, lib. 2. c. 25. n. 12.
- Aluari Valaſci ſententia numero præcedenti relata, & verè, & nouiter confutatur, & eiuſdem fundamentis reſpondetur, lib. 2. cap. 25. numero 13.
- Alphonſ. Azeb. in quæſt. quædam meliorationis ab authore agitata, nullum verbum loquutum, lib. 2. cap. 7. num. 7.
- Alphonſ. Azeb. minus bene gloriari, ſed attingere nouum dubium, & per neminem tactum; prout nouè, & verè adnotauit author, lib. 2. cap. 7. numero 11.
- Alphonſ. Azeb. non tractaſſe quæſtionem quandam meliorationis, aut maioratus ab authore agitatam, ſed remiſiſſe ſe ad alios, quin etiam certam reſolutionem non tradiderunt, lib. 2. cap. 18 num. 62.
- Alphonſ. Azebed. reſolutio adducitur & probatur, lib. 2. cap. 22. num. 51.
- Et Petrum de Peralta, in diuerſo Caſu loquutum, verborum eiuſdem relatione, nouiter adnotatur. ibid. n. 52.
- Alphonſ. de Azeb nec diſtinctè. nec abſolutè quæſtionem quandam tractaſſe: fortaſſis hoc ideo, quod Burſatum, Prætis, Riminaldum, Surdum, & alios non prælegiſſet, lib. 2. cap. 24. numero 20.
- Ancharrani conſil. 300. adductum in confirmationem quorundam, quæ adnotauit author, lib. 2. cap. 22. num. 56.
- Angeli Matheacij ſententia refertur, & per authorem probatur, lib. 2. cap. 2. num. 16.
- Angeli, & ſequacium ſententiam veram non eſſe, nec probari per textum in l. hæreditas 53 ff. de petit. hæred. & contrariam Fulgoſij probabiliorem videri, & authori magis placere, lib. 2. c. 17. num. 19.
- Antonij Gabrielis, circa dubia propoſita cap. 4. huius libri, concluſiones congeruntur, & lectura originalis caurm commendatur, lib. 2. d. cap. 4. num. 4.
- Annaniæ conſil. 22. num. 3. expenditur, & illius ſententia referitur, quæ contraria eſt ſententiæ Abbatis, in conſil. 36 lib. 1, ſcilicet maſculinitatis verbum in vna, ſeu etiam in pluribus partibus maioratus, aut diſpoſitionis appoſitum in alia eiuſdem parte, vbi deeſt, ſupplendum non eſſe, nec poſſe repetitionem induci, lib. 2. cap. 4. num. 25.
- Pro Annaniæ ſententia, commune Doctorum fundamentum proponitur. lib. 2. cap. 4. n. 28.
- Pro Annania fundamentum quoddam, quod adduci ſolet communiter, ſumptum eſſe originaliter ex conſ. Anchar. 120. num. 4. lib. 2 d. cap. 4. num. 34.
- Annaniæ ſententia, opinioni Abbatis contrariam regulariter veriorem eſſe, caſibus quibuſdam exceptis, lib. 2. d. cap. 4 num. 100
- Andreæ Anguli in quæſt. quædam meliorationis, loquendi modum, nimis perplexum eſſe, aut ſaltem obſcurum, & improprium, prout author nouiter adnotauit, lib. 2 cap. 7. n. 13.
- Andreæ Fachinei in propoſito cap. ad noſtram, de empt. & vendit. & materiæ illius textus nouiſſima obſeruatio, nouè etiam notata, atque explicata per authorem, lib. 2. cap. 25. numero 83.
- Ab Anton. Pich. verbum quoddam, communis vulgaris ſubſtitutionis diffinitioni nouiter adiectum, neceſſarium non eſſe, noua authoris conſideratio, lib. 2. cap. 10. n. 15.
- Ant. Gom. & aliorum recentiorum diſtinctio adducitur, vt ſcilicet reſtari non poſſit, qui nulla bona habet, nec habere poteſt actu, & potentia: ille vero, qui de facto nulla bona habet, tamen potentialiter poteſt habere, teſtari poſſit, lib. 2. cap. 17. num. 3.
- Ant. Gom. & aliorum diſtinctionem, num. præcedenti propoſitam, non recte accommodari ad propoſitum eorum, quæ author ſcribit, lib. 2. d. cap. 17 num. 10.
- Ab Ant. Gom. effectus nonnullos conſideratos in propoſito. q. 17. huius lib. habere locum non poſſe; ſi vere teſtatore defuncto, nulla bona, aut iura remanſerint, lib. 2. cap. 17. num. 22.
- Ant Gom. Ferd. Mench. & Mich. Graſ breuiter, & diſtincte, atque abſolute etiam explicaſſe materiam. l. Fratris, & l. Fratres. C. de inofficioſo teſtamento lib. 2. cap. 19. num. 7.
- Anton. Gom. ſententia, nouiter & vere declarata per authorem. lib. 2. cap 19. num. 47.
- A principio quod non valuit, ex cauſa de nono ſuperuenienti confirmari poteſt, lib. 2. cap. 13. num. 44.
- Appoſtilla in margine protocolli, manu eiuſdem notarij, qui contextum ſcripſit appoſita, an fidem faciat, remiſſiue, lib. 2. cap. 16. num. 18.
- Author pro enucleatione. c. 1. huius lib. 2. atque materiæ lucriceſſantis, & damni emergentis explicatione, tot, tantáque originaliter, atque attente prælegit, vt ex ipſis facile poſſet integrum librum, aut plenum. tractatum de intereſſe conficere, illa tamen ſciens, conſultóque prætermittit, contentus in eo cap. ea, quæ frequentius accidunt, & magis neceſſaria ſunt. tradidiſſe, lib. 2. cap. 1 num. 82.
- Author poſtquam in materia agitara, cap. 4. huius lib. quamplurima euoluerat, & infinita, attenta, atque originali librorum omnium lectura prælegerat (quod moris habet) nonnulla conſtituere neceſſarium duxit, quibus materia ipſa abſolute, & diſtincte magis, quam antea erat, explicata manebit, lib. 2. cap. 4. num. 46.
- Author reddit rationem, ob quam motus eſt principaliter, vt cap. 6 huius lib. materiam ſcriberet, lib. 2. cap. 6. num. 1.
- Author, vt in q. agitata cap. 6. huius lib. ex n. 56. ſententiam ſuam, interponeret, nonnulla præmittit, quæ veriſſima putat, nec ab aliquo hactenus ſic fuerunt excogitata, & tandem Ioann. Gut. reſolutionem tuetur, lib. 2. d.c. 6. n. 58.
- Ab authoris natura & conditione, tranſcribendi vitium abhorret, lib. 2. cap. 8. num. 5.
- Author melius eſſe putauit nonnulla, quæ in materia ſubſtitutionum. non ineleganter notare poſſet, intacta relinquere, quam in his inſiſtere, quæ ex profeſſo, plenéque explicantur ab aliis, lib. 2. cap. 10. num. 5.
- Authoris in ſcriptura cap. 10. huius libri finis, & intentio proponitur, lib. 2. d. cap. 10. num. vlt.
- Author reddit rationem, ob quam prætermittit diſceptationem, & diſputationem cap. 12. huius libri, ibidem numero 2.
- Author recenſet in vnum permultos authores, qui cap. 12. huius lib. materiam, ſeu quæſt. tractarunt, lib. 2. d cap. 12. num. 3.
- Author reddit rationem, qua præcipue mouetur, vt cap. 16. huius libri materiam ſcriberet, ibidem num. 1.
- Author in materia cap. 17. huius libri ad nonnulla nouiterinfert, quæ per aliquem hactenus ſic adnotata non erat, lib. 2, d. cap. 17. num. 18.
- Author reddit rationem quæ præcipue mouit eum, vt cap.18. huius lib. diſceptationem ſuſciperet. de qua multis in locis egerunt antea permulti, ibidem num. 1. vbi etiam eius rei vtilitatem oſtendit.
- Author recenſet in vnum quamplures auth. quos pro dilucida explanatione, cap. 18. huius lib. attente, atque originaliter prælegiſſe fatetur, lib. 2. d. cap. 18. num. 2.
- Author in quæſtionibus agitatis, cap. 18. huius libri, quam plurima nouiter adnotauit, & quæ hactenus ab alio ſic explicata non erant, lib. 2. d. cap. 18. num. 47. & ſeq. & num. 65. & ſeq.
- Author mouet dubium circa promiſcuam quorundam iurium allegationem, quam ſimul faciunt Doctores omnes communiter, & nouam, veramque eiuſdem declarationem tradit, lib. 2. cap. 19. num. 11. & ſeq.
- Author reddit rationem, ob quam principaliter ſuſcepit diſputationem, cap. 22. huius libri ibidem, num. 1.
- Authores huius regni, exteri etiam recentiores quamplures, in quæſtione agitata, cap. 4 huius lib. ſcribentes, notati per authorem, quod paucis leg bus, & rationibus moueantur, nec ad ea reſpondeant, quæ in contrariam partem vrgere videntur, lib. 2. d. cap. 4. num. 8.
- Authores huius Regni quamplures, etſi vnanimiter obſeruauerint, ordinem, & formam, l. 27. Tauri, præciſe obſeruari debere, nec præuerti poſſe; non tamen attingunt, quid inde fieri debeat, ſi contingat ordinem illum à meliorante præuerti, lib. 2. cap. 7. num. 3.
- Auguſtinum Beroium, late, & erudite loquutum in materia l. bene à Zenone C. de quadriennij præſcriptione, & ſententiam Abbatis optime comprobaſſe, plene etiam reſpondiſſe ad text. in cap. placuit. 16. quæſt. 3.

- B.

- BArtholi opinio probatur, & eiuſdem doctrinis receptis, eleganter explicatur text. in l. is à quo. 57. & 58. ff. de rei vendicatione, & in l. pen. ff. de petitione hæreditatis, lib. 2. capit. 9. num. 9.
- Bartholi repugnantiam in materia ſubſtitutionis pupillaris, recte notatam per Menochium, lib. 2. cap. 21. num. 28.
- Bartholi opinio, in caſibus, in quibus extat Doctorum contradictio, tanquam principalior præualere debet, lib. 2. cap. 23. num. 17.
- Bartoli ſententiam à nonnullis improbatam, ab aliis in futurum amplectendam ſperat author, qui ex propoſito conſiderauerint rationem, quam ipſe aſſignauit, lib. 2. cap. 23. num. 18.
- Bartholi ſententia refertur, quæ in effectu continet caſus duos, lib. 2. cap. 27. num. 2.
- Bartholi, & ſequacium præcipuum fundamentum expenditur, & ab authore diluitur, lib. 2. c 27. num. 3. & ſeq.
- Belazquez de Auendaño confutatus ab authore, lib. 2. cap. 4. num. 87.
- Belazquez de Auendaño, ſi Menochium, & alios recentiores prælegiſſet, fortaſſis à ſententia, quam defendit author, non receſſiſſet, lib. 2. cap. 4. num. 91.
- Belazquez de Auendaño, & Alphonſum de Azebedo, lapſos in explicatione verborum quorundam Telli Ferdinandez, & iniuſte carpere eum, lib. 2. cap. 7. num. 8.
- Bernardi Diaz opinio refertur, lib. 2. c. 13 num. 41.
- Et contraria opinio probatur, ibidem num. 42.
- Bellonij lectura, in propoſito dubij cuiuſdam ab authore excitati commendatur, lib. 2. cap. 17. num. 34.
