Secundò conſtituto, traditionem ſuperiorem procedere, etiam ſi interueniat pactum de retrouendendo, per quòd contractus non ſit, nec præſumitur illicitus: quoniam pactum de retrouendo eſt in ſe licitum de iure Ciuili, Canonico, Diuino, & in foro conſcientiæ, ſeu animæ iudicio, & antequam res redimatur, emptor licitè fructus lucratur, per text. in l. 2. C. de pactis inter empt. & venditorem & in cap. ad noſtram, de emptione & venditione, vbi cum damnaretur emptio cum pacto de retrouendendo, quia pretium datum pro re erat nimium modicum, & vix dimidiam iuſti pretij contingebat, item quòd reuera ſub nomine emptionis, contractus vſurarius ageretur. nec pacto vt liceret venditori niſi à ſeptennio; apertè probatur à contrario ſenſu, quòd ſi pretium eſſet iuſtum, & aliæ coniecturæ fraudis non interuenirent, pactum de retrouendendo validè adiici poſſet & verè ſic deduci poteſt ex illo textu, iuxta communem traditionem Imolæ, & aliorum Doctorum ibi, quamuis Berous num. 10. aliter ſentiat, dicens, quòd verè hoc neque probatur, neque præſupponitur in eo text. & quòd meliùs probatur in cap. illo vos, de pignoribus, vbi re vera melius non probatur, ſed ſic præſupponitur, ex quo pactum illud ex aliis circunſtantiis damnatur, & Leuitic. cap. 25. probatur, & cum multis Authoribus ſic obſeruant Cagnolus in l. 2. C. de pactis inter empt. num. 7. & 9. & 10. Couar. variarum reſolut. lib. 3. cap. 8. num. 4. Maſcard. de probationibus, volum. 1. concluſione 441. num. 3. Rolandus in conſ. 96. num. 2. & 3. lib. 2. & in conſ. 58. num. 9. lib. 4. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ 107. num. 2. lib. 1. Tiberius Decianus in conſ. 2. num. 130. lib. 1. & in conſ. 104. num. 6. lib. 2. Caualcanus deciſ. 1. num. 16. prima part. Hyppol. Riminald. in conſ. 218. num. 146. lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 33. num. 64. & 65. lib. 2. Menochius latiſſimè explicans lib. 3. præſumpt. 122. ex num. 11. vſque ad num. 29. Caldas Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, ſua facilitate, num. 59. in principio, Azeuedius in l. 4. tit 6. num. 11. & tribus ſeqq. lib. 8. nouæ collectionis Regiæ. D. Felician. de Solis tractatu de cenſibus, lib. 1. cap. 6. num. 8. Ludouicus Molina de iuſtitia & iure, tract. 2. diſput. 320. & disp. 375. vbi latè fundat iuſtitiam huius pacti: quod etiam in d.l. 4. tit. 6. lib. 8. nouæ collectionis Regiæ, non improbatur, cùm ſimpliciter emptioni, aut venditioni adiicitur, ſed ita demùm, ſi clauſula apponatur, quòd emptor interim lucretur fructus rei venditæ; tunc enim contractus præſumitur vſurarius, ex ratione quam ad explicationem eiuſdem l. 4. obſeruauit Azeuedius ibi. num. 38. videndus ex num. 34. vſque ad num. 41. & cum aliis, D. Felicianus. lib. 1. d. cap. 6. num. 14. ſicut etiam de iure communi, at que ex recepta omnium ſententia à qua nullus diſſentit pactum de retrouendendo licitum non cenſetur, quando cum eo concurrunt aliæ coniecturæ, ex quibus contractus ſimulatus, & in fraudem vſurarum factus præſumi poſſit: quia tunc mutat eius primæuam naturam, & præſumptionem fœnoris inducit, per text. in d. cap. ad noſtram de empt. & vendit, & in d. cap. illo vos de pignoribus: & obſeruant omnes Authores num. 5. relati, qui præfatam reſolutionem ſic explicarunt, & inter alios Caualcanus d. deciſione 1. num. 17. Menochius lib. 3. d. præſumptione 122. num. 16. & 17. dicens nihil referre, quod pactum collatum ſit in voluntatem venditoris, vel emptoris, vbi nullæ coniecturæ ſunt fraudis, doli, vel vſurarum, & referens Couarr. Lupum, & Cœpolam, sic tenentes.

Tertiò conſtituo, pactum de retrouendendo, adeò in ſe licitum eſſe, vt valeat, etiamſi ita conceptum ſit, vt non niſi poſt certum terminum liceat redimere, & ſic reſtricta & limitata poteſtate recuperandi: quod tenuerunt Faber, in l. vlt. C. de pactis pignorum, qui loquitur expreſsè, etiam in contractu pignoris, dummodò reſtrictio facultatis luendi non excedat triginta annos, vt ibi dicit per illum textum Bald, in cap. 1. de feud. Dat. in vic. leg. commiſſ. col. 2. in verſi. quæro de quibuſdam pactis. Abbas in conſ. 69. videtur primò, volum. 2. Petrus Cinus collect. Ange. Alex. Corneus, Cæpola. Tiraq. Couar. Berous, Ioannes de Medina, Ant. Gomez. Didacus Perez. & Caldas Pereira, quos adducit, & ſic de cenſibus, lib. 1. cap. 7. num. 7. Azeuedius in l. 4. tit. 6. num. 35. & 36. lib. 8. nouæ collect. Regiæ. Maſcardus de probationibus, tom. 1. concl. 441. num. 4. 5. & 6. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 33. num. 65. & num. 75. lib. 2. eruditè Decianus in conſ. 2. num. 131. & 132. lib. 2. vbi dicit, quòd nulla lex, aut Decretalis prohibet talem venditionem, & tale pactum, & licèt aliqui tenuerint, quod iſtud pactum limitans poteſtatem redimendi, ſit aliqualiter ſuſpectum; attamen quòd omnes concordant in hoc, quòd ſolum iſtud pactum de per ſe non ſufficit ad arguendum contractum vſurarium; ſed oportet, quòd interueniat modicitas pretij, & quod ſit conſuetudo fœnerandi: & ita concludere Cæpolam, Romanum. Socinum. & alios ibi relatos.

Denique, quòd omnes Authores adducti in contrarium ab eodem Deciano ibid. ex num. 17. (alios plures adducunt Maſcardus dicta concl. 441. in principio, Felicianus, & Azeuedius vbi ſuprà) non dicunt ſolam hanc coniecturam ſufficere; quia pactum de per ſe eſt licitum, & niſi concurrat aliqua ſuſpicio vſurarum, non efficitur ſuſpectum, vt probat apertè text. in d. cap. ad noſtram, de emp. & vend. vbi non ſolùm erat ſimile pactum ad tempus, & reſtringens poteſtatem, ſed modicitas pretij, & aliæ plures coniecturæ, vt Decianus ipſe aduertit vbi ſupra, cui accedo libenter, & vltra eum ſic admoneo intelligenda ea, quæ in propoſito tradiderunt Hieronymus Gabriel in conſ. 74. num. 5. Lofredus in conſ. 52. num. 31. & Cephalus in conſ. 496. num. 49. lib. 4. quatenus dixerunt, pactum purum & ſimplex de retrouendendo, non eſſe ita ſuſpectum, ſicut illud de retrouendendo poſt certum tempus: Id enim ita demùm intelligendum eſt procedere, ſi cum eo pacto modicitas pretij, aut coniectura alia concurrat, quæ fraudis ſuſpicionem inducere poſſit; aliàs enim pactum de retrouendendo, etiam poſt certum tempus de per ſe non eſt illicitum, neque ſuſpectum, vt rectè aduertit Ioannes Vincentius Hondedeus (qui Decianum dumtaxat refert) d. conſ. 33. num. 65. volum. 2. Erunt hæc notanda ad vnum ad quod nullus hactenus animaduertit; & verè prætermitti non poteſt, deceptum, inquam, Aluarum Valaſcum in conſultat. 41. per totam: is enim in quæſtione propoſita ibi, nempe quòd Gregorius emit certas frumenti menſuras annuas, ex quibuſdam molendinis, ducentis aureis, & pacti ſunt, vt vſque ad quinquennium venditor poſſet retrahere prædictam venditionem reddito pretio quod accepit, & inſuper conuenerunt, vt non niſi lapſo biennio illius quinquennij inciperet facultas retrahendi; conſtanter defendit, huiuſmodi venditionem adiecto tali pacto vſurariam eſſe: & mouetur triplici ratione; in primis, quia nulla alia cogitatione id pactum videtur appoſitum, niſi vt ex pecunia certum lucrum intra illud certum tempus neceſſariò & ſecurè proueniat, & ſic contractus redditur vſurarius. Secundò mouetur ex l. 4. tit. 6. lib. 8. nouæ Compilationis, de qua ſupra: æquiparando caſum illum, quo cùm pacto de retrouendendo ſit appoſita expreſsè conditio de lucrandis fructibus rei venditae ab ipſo emptore (quo caſu pactum huiuſmodi damnatur ab illa lege) caſui, quo adiicitur ea conditio, quòd non niſi poſt certum tempus incipiat res poſſe redimi: quoniam tunc ſic eſt certum lucrum, ſicut in alio caſu. Deinde & tertiò mouetur, dicens quòd retorcutio text. in d. cap. ad noſtram, non eum torquet, quia in caſu ita ibi contingente loquitur, non ſecus dicturus, ſi ſolùm proponeretur, venditionem factam eſſe cum pacto redimendi intra certum tempus, & inſuper adiecto pacto, vt non niſi poſt lapſum aliquod tempus, ex illo conſtituto non incipiat poſſe redimi: ac denique in fine dictæ conſultat. in hunc modum ſcribit: Sed ego vix vnquam obtinere potui ſecundùm hanc opinionem iudicari, quia Iudices multoties non id, quod certius eſt ſequuntur, ſed Doctorum turbam. Et hactenus prædictus Author, qui, vt vides, decipitur apertè, vt conſtat ex his, quæ diximus ſuprà, ex num. 9. cum ſeqq.: Ex quibus euidenter probatur, quod ſolùm iſtud pactum de per ſe, non ſufficit ad arguendum contractum fœneratitium; ſed oportet, quòd ſimul concurrant alia, ex quibus fœnerandi voluntas valeat deprehendi, vt cum magis communi ſententia probarunt Authores omnes relati ſuprà. Deinde quia cùm pactum iſtud de per ſe illicitum non ſit, ſeu ſuſpectum, nec à iure improbatum, non reddit contractum vſurarium, nec etiam eo animo, eâue cogitatione cenſetur adiectum principaliter, quam præfatus Author conſiderauit, ſed potiùs abſque vlla fraude, vt iure & facultate ſibi à lege conceſſa quiſque vtatur: ex quo nemini cenſetur iniuria fieri, nec fœneratitij contractus præſumptio deſumi poteſt in dubio, iuxta ea, quæ in initio huius capitis dicebamus: maximè cum pactum iſtud de retrouendendo, in caſu prædicto appoſitum eſſet in fauorem, & gratiam venditoris ipſius, qui potuit hanc liberalitatem exercere modo ſuo; nec inde arguitur ſuſpicio fraudis, quippe cùm illius nulla alia coniectura interueniat, vt cum aliis obſeruauit eruditè Decianus dict. conſ. 2. num. 135. lib. 1.

Prætereà non obſtat text. in d.l. 4. tit. 6. lib. 8. nouæ Compilationis, quæ, vt dixi ſuprà, num. 6. pactum de retrouendendo indiſtinctè non improbat, ſed eo dumtaxat caſu, quo expreſſim adiicitur conditio de lucrandis fructibus; tunc enim præſumit lex illa vſuram, & fraudem contractûs, ex ratione conſiderata per Azeuedium, & Felicianum in locis relatis ibi: quod non ita præſumitur, quoties prædicta conditione non expreſſa dumtaxat tempus exprimitur, poſt quod redimere liceat; id enim longè diſtat, & diuerſam rationem conſtituit, quâ eiuſdemmet Authoris æquiparatio, aut argumentum non ſubſiſtit: quamuis enim is, qui eo modo & pacto emit, habeat intentionem interim lucrandi aliquid ex re empta, ob hoc tamen non debet dici committere vſuram, quia hæc ſua intentio conformis eſt diſpoſitioni iuris communis, nec de re omninò certa, aut firma, imò & conformis eſt æquitati naturali, vt latiùs, atque eruditè fundat Berous in d. cap. ad noſtram, de empt. & venditione, num. 26. in verſ. præterea falſum eſſe arbitror, qui eleganter loquitur in propoſito, & ipſius doctrinâ & theoricâ, concludenter conuincitur præcipua ratio, quâ monetur Valaſcus. Denique in ſpecie, quam ipſe Valaſcus propoſuit, torquere deberet eum deciſio text. in d. cap. ad noſtram, quia ex verbis eiuſdem ſatis apertè deprehenditur, ſecus dicturum Romanum. Pontificem, ſi ſolùm proponeretur, venditionem factam cùm pacto de retrouendendo, conditione prædicta adiecta: ex quo vt moueretur ad ſic dicendum, plures ſimul concurrentes coniecturas inſpexit, vt ex ipſius text. contextura colligi poteſt, & latius à me probabitur infrà: quapropter rectius quidem fecerunt, & non Doctorum turbam, vt dicebat Valaſcus, ſed communes potiùs, ac veras reſolutiones ſequuti ſunt ij, qui ſecundùm opinionem ipſius, nunquam iudicare voluerunt.

Quartò conſtituo, quòd contractus ſimulatus, vel fictitius in fraudem vſurarum, multis modis committi dicitur: & in terminis, quòd quinque modis poſſit committi, oſtendit Berous, ad quem ſtatim referendi non animaduertunt, nec re ferunt eum, in d. cap. ad noſtram de empt. & vendit. num. 13. per totum: quòd verò committatur quatuor modis, poſt Afflict. & Barbat. dixit Menochius lib. 3. d. præſump. 122. num. 1. Tribus modis dixit Becius in conſ. 52. num. 29. Bertrandus in conſ. 175. column. 2. lib. 2. Maſcardus de probationib. tom. 1. concl. 438. num. 12. Hyppol. Riminald. in conſ. 260. n. 16. & 18. lib. 3. & in conſ. 355. n. 97. & 98. lib. 4. & in conſ. 611. ex n. 37. vſque ad n. 47. lib. 6. Inter prædictos modos primus eſt qui ad rem noſtram pertinet (idcircò prætermittam alios) quando ſcilicet de vno contractu ad alium ſimulatio datur, quia verè vnus contractus, putà Mutui, vel Pignoris celebratur, ſed expreſsè alium celebrari, putà emptionis & venditionis ſimulatur: ſic loquitur totus titulus C. plus valere quod agitur, & c.l. empti fides, C. de contrahenda emptione, & text. in d. cap. ad nostram, de emptione & venditione, & in cap. illo vos, de pignoribus, vt rectè aduertit Berous in eodem cap. ad noſtram, num. 13. in verſ. quandoque, & eum non referens, ſic tradit Maſcardus de concluſ. 438. num. 12. Menochius lib. 3. d. præſumptione 122. num. 1. Et in propoſito caſu, an contractus dici poſſit ſimulatus, vel fictitius in fraudem vſurarum, ſi vnus ſimularet tantùm, & alius non, vel ſi non conſtaret quòd originalis cauſa fuerit cauſa Mutui, vel facta non fuiſſet mentio de mutuo, aut emptor arbitraretur emere, licèt alios exiſtimaret accipere mutuo, tractant Maſcard. de probationib. tom. 1. concluſ 441. num. 10. & 11. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 33. ex num. 36. vſque ad num. 42. lib. 2. vbi vide omninò & ibid. num. 39. an contractus huiuſmodi licitus ſit in foro conſcientiæ.

Quintò conſtituo, quòd contractus vſurarius, vel fictitius, aut ſimulatus probatur ex coniecturis & præſumptionibus, ſic vt aliquando ſufficiant etiam leues coniecturæ, aliquando, verò vrgentes, aut fortiores coniecturæ neceſſariæ ſint, nec in hoc certa poſſit conſtitui regula, ſed Iudex ex ſuo arbitrio determinare debeat, quæ coniecturæ ſint ſufficientes, aut non ſufficiant, ita communiter DD. in d.c. ad noſtram, de emp. & vendit. & in d.c. illo vos, de pignoribus, & poſt infinito alios Afflictis deciſ. 40. num. 19. Cephalus in conſ. 198. num. 16. lib. 2. Burſatus in conſ. 321. num. 52. lib. 3. & in conſ. 153. num. 17. & ſequent. lib. 2. Becius in conſ 52. num. 46. & num. 51. lib. 1. Hieronymus Gabriel in conſil. 74. num. 15. Decianus in conſ. 2. à principio, vſque ad numerum 12. lib. 1. & in conſ. 104. à princip. lib. 2. Bonifacius Rogerius in conſ. 53. num. 27. & 28. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 509. num. 5. & 6. & vide in conſ. 9. Maſcardus de probationibus tomo 1. concluſ. 438. num. 7. & ſequentibus, & tomo 3. concluſ. 1142. per totam, vbi vide latiſſimè; optimè Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 33. ex num. 1. vſque ad numerum 8. & num. 50. vſque ad num. 58. lib. ſecundo, Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 30. num. 262. & 263. Menochius lib. 3. præſumptione 122. ex num. 5. vſque ad num. 8. & in conſ. 109. num. 7. lib. 2. & de arbitrarijs, lib. 2. centuria 1. caſu. 13. & centuria 3. caſu 257. vbi cum Baldo admonuit nonnulla, quæ obſeruare debet Iudex, vt pronunciet ex coniecturis contractum eſſe ſimulatum, ſic & per contrarias coniecturas, aut præſumptiones alias conſtare poteſt, quòd contractus geſtus, in veritate fuit contractus verus, aut emptionis & venditionis contractus; & tunc ceſſant omnes contrariæ coniecturæ ſimulationis, & vſuræ, & contractus iudicatur ſecundùm naturam emptionis & venditionis, licèt ſi concurreret læſio enormiſſima vltra dimidiam iuſti pretij, contractus veniret reſcindendus per beneſicium l. 2. C. de reſcindenda venditione, vt eleganter annotauit Euerardus in conſ. 150. num. 5. & 6. Decianus in conſ. 2. num. 161. lib. 1. & cum aliis Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 33. numero 59. & 60. lib. 2.

Sextò conſtituo, contractum vſurarium, fictitium, aut ſimulatum in fraudem legis, multis coniecturis probari: ſiue multas eſſe, diuerſásque coniecturas, & præſumptiones, quæ adduci ſolent ad præſumptionem vſuræ, ſimulationis, aut fraudis, easque aliquando obſtare, aliquando verò remoueri, prout negotij qualitas, & rerum circumſtantiæ patiuntur, & latiſſimè explicarunt Doctores communi ter in d.c. ad noſtram, & in dict. c. illo vos. Iac. Mandellus de Alba, in conſ. 509. per tot. Rolandus in conſ. 40. per tot. lib. 2. & in conſ. 96. per tot. eodem libro. Boërius in conſ. 52. per totum, lib. 1. Hieronymus Gabriel in conſ. 74. per totum, lib. 1. Maſcardus de probationibus, tomo 1. concluſ. 439. & ſeq. vſque ad concluſ. 449. Tiberius Decianus in conſ. 2. ex num. 1. vſque ad num. 22. & num. 31. 36. & 37. & num. 56. & 65. & num. 83. & ſequentibus, & num. 97. & 98. & num. 132. vſque ad num. 137. & num. 176. & 177. volumine 1. vbi commendo, dicit enim quamplurima in hac materia neceſſaria, circa præſumptiones & coniecturas admittendas, vel non admittendas, & probationem earum, & diſtinctè explicat, quando ſimulatio contractûs in fraudem vſurarum ſit legitimè probata, & in conſ. 104. per totum, lib. 2. & in conſ. 62. per totum lib. 3. & in conſil. 23. ex num. 17. vſque ad numer. 23. & in conſil 28. ex num. 10. lib. 5. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſil. 107. ex num. 18. cum multis ſequentibus, Hyppolitus Riminaldus in conſ. 62. ex num. 6. vſque ad numer. 21. lib. 1. & in conſ. 433. lib. 4. & in conſ. 725. lib. 6. Caualcanus deciſione prima, ex num. 16. cum multis ſequentibus, parte 2. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 2. ex num. 63. vſque ad numer. 135. Camillus Borrellus in conſ. 87. per totum, Menochius in conſ. 109. per totum, lib. 2. & præſumptione 122. per totam, lib. 3. vbi vide omninò; congerit enim eo in loco viginti & ſex præſumptiones, aut coniecturas contractûs ſimulati, & vſurarij, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 33. per totum, lib. 2. vbi latè, & eruditè loquitur. Achilles Pedrocha in conſ. 36. ex num. 7. vſque ad num. 126. vbi etiam latiſſimè recenſet coniecturas quamplurimas, ij omnes, & alij plures Authores, quos conſultò duxi prætermittendos, dum tot, tantasque congerunt coniecturas, aut præſumptiones quibus ſimulatio, aut vſura contractûs probari poteſt, ſupponunt apertè, aut verè expreſſim præſentiunt, non requiri neceſſariò, quòd interueniant coniecturæ poſitæ d.c. ad noſtram, de empt. & vendit. & in d.c. illo vos, de pignoribus, ad conuincendum contractum fœneratitium, ſed præter enumeratas ibi, ſufficere, quòd aliæ æquipollentes coniecturæ, vel ſimiles, aut maiorem, vel parem rationem habentes concurrant, quæ fraudem aperiant: quoniam ſi ſtandum eſſet dictis coniecturis tantùm in iure ſcriptis, non conuincerentur vſurarij, qui de facili tanquam aſtuti reperirent alios modos contrahendi, vt in terminis cum Laur. de Rodulph. Siculo, Ancharano, & Abbate, ſic aduertit Rolandus in conſ. 40. num. 23. lib. 2. Gratus in conſ. 11. num. 15. in verſic. & licèt lib. 2. Portius in conſil. 1. num. 3. Cagnolus in l. 2. C. de pactis inter emptorem, num. 65. Hieronymus Gabriel. in conſ. 74. num. 21. Decianus in conſ. 105. num. 28. lib. 2. Vincentius Carocius de locato & conducto, titulo de vſuris, quæſtione 11. num. 7. & num. 25. fol. 226. & 227. Caualcanus deciſione prima, ex num. 8. vſque ad numer. 16. parte 2. vbi optime aduertit, quod Doctores tres illas coniecturas, pactum, inquam, de retrouendendo, modicitatem pretij, & quòd ſit emptor, vel venditor ſolitus fœnerari, non nominant frequentiùs, quàm alias, per modum limitationis, aut reſtrictionis, vt ſemper, & neceſſariò illæmet tres adeſſe debeant ad conuincendum contractum fœneratitium, ſed per modum exempli & demonſtrationis, ſic vt ſufficiat, ſi aliæ æquiualentes, vel apenè fraudem detegentes concurrant. Addiderim ego libenter, neque etiam eſſe de mente Pontiſicis Maximi, in d.c. ad noſtram, & in d. c. illo vos, ad coniecturas ibi poſitas ſe reſtringere, ſic vt ex alijs ſimilibus, vel maioribus, aut æquipollentibus, contractum non damnaret, ſi hæ propoſitæ fuiſſent, aut ſi conſtaret ſibi, quòd coniecturæ aliæ eandem rationem habentes interueniſſent: ſed ex illis contractum damnaſſe eundem Pontificem maximum, quia verè interuenerunt in caſibus, de quibus ibi agebatur. Ratio autem eorum iurium, quòd plus valere debeat, quod agitur, quàm quod ſimulatè concipitur, ne etiam cuique dolus ſuus patrocinari debeat, aut vſuris, & in honeſtis lucris via aperiri; ita generalis eſt, & rectè conſiderata, vt quoſcunque alios contractus, & quaſcunque alias coniecturas ſufficientes ad ſimulationem præſumendam comprehendant, vt ex ſerie eorundem iurium non obſcurè deduci valet.

Septimò conſtituo, pacti de retrouendendo nominationem, apud omnes iuris Interpretes probatiſſimam eſſe, & receptiſſimam, & ſeruari poſſe, cùm validè contractui venditionis accedere poſſit pactum huiuſmodi, & nihil repugnet; verè tamen nullam legem eſſe ciuilem, aut canonicam de tali pacto loquentem, vt non malè contendunt Cagnolus in d.l. 2. C. de pactis inter emptorem & venditorem num. 16. Ioannes Corraſius miſcellan. iuris ciuilis, lib. 3. cap. 9. num. 1. Alexander Raudenſis deciſ. 16. num. 176. & 179. nec diſſentiunt Couarr. Decianus, & Caldas Pereira, vt ſtatim videbimus; nam in primis in d.l. 2. C. de pactis inter empt. & vendit, ne verbum quidem eſt de pacto de retrouendendo, vt malè intellexerunt Doctores communiter, ſed tantùm de reſtituenda re pro eodem pretio; quæ inter ſe non parùm differunt, vt oſtendunt Corraſius d.c. 9. num. 1. & Cagnolus in dict l. 2. num. 12. Raudenſis vbi ſupra, ex num. 176. Deinde in dict. cap. ad noſtram, de emptione & venditione, ſimilis omninò pactio eſt, nec loquitur ille textus in pacto de retrouendendo, ſed reſtituendo rem & pretium: quod patet ad oculum, nam inter emptorem & venditorem conuentum eſt, quòd ſi venditor pretium reddidiſſet, aut obtuliſſet, res vendita illi reſtitueretur; quod pactum, vt dixi, longè diſtat à pacto de retrouendendo, vt aduertunt Corneus in conſ. 4. lib. 1. Ruinus in conſ. 16. num. 11. libro 4. Cagnolus in d.l. 2. C. de pactis inter emptorem, num. 14. Corraſius Miſcellan. lib. 3. dict. c. 9. num. 1. in verſic. omninóque. Couarruu. variarum reſolutionum. lib. 3. cap. 8. num. 4. columna 3. in verſiculo, præſertim quod in eiuſdem decretalis ſpecie. Decianus in conſ. 2. num. 133. lib. 1. Caldas Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, ſua facilitate, num. 60. in verſ. & re vera ſi aduertamus. Denique in dict. c. illo vos de pignoribus, diuerſa omninò pactio adiecta fuit venditioni, vt conſtat ex illis verbis: Cùm venditioni prædictæ talis adiecta fuerit conditio, vt ſi à tempore contractûs vſque ad duos proximos annos præfato T. emptio diſpliceret G. pater H. ab inde vſque ad annum. vigeſimum, ſex libras (perceptis fructibus computatis in ipſis) dare deberet: Imo, & vltra prædictos Authores, neque leges Regiæ huiuſce pacti de retrouendendo mentionem faciunt, ſed potiùs loquuntur in pacto de reſtituenda re vendita, vt apertè deprehenditur ex verbis l. 42. in principio, titulo 5. partita 5. & in lege. 4. titulo 6. lib. 8. nouæ collectionis Regiæ: & ſic videtur intelligere Gregorius Lopez in ſummario dict. l. 42. partitæ, in hunc modum ſcribens: Pactum appoſitum de reſtituenda re vendita, quandocunque pretium daretur, eſt ſeruandum, &c. Quòd ſi dixeris, verbum poſitum in dictis iuribus, reſtitutionem denotare; tamen quia reſtitutio huiuſmodi mediante retrouenditione fit, dici poſſe pactum de retrouendendo, vt plerique reſpondent, qui communem opinionem ſuſtinere, contendunt: adhuc procul dubio remanet dubium ex his, quæ reſpondens rationibus communis ſententiæ, non malè conſiderauit Cagnolus in dict. l. 2. C. de pactis inter emptorem, num. 14. 15. & 16. qui num. 12. inter pactum de retrouendendo, & de reſtituendo rem pro eodem pretio, de quo agit text. in d.l. 2. & in dict. cap. ad noſtram, eam differentiam conſtituit, quam cum Aretino probauit etiam Corraſius Miſcellan. iuris ciuilis, lib. 3. cap. 9. in principio. Alexander Raudenſis deciſione 16. num. 176. & 179. quod pactum de retrouendendo nudum continet factum, ita quòd emptor precisè retrouendere non cogitur, ſed liberatur ſoluendo intereſſe, per text. in l. ſtipulationes non diuiduntur, in verſic. Celſus ff. de verbor. obligat. Pactum verò de reſtituendo rem reſtituto pretio, cauſam bonorum continet, ideſt, dominij transferendi, & ſi reſtituendæ rei facultas adeſt, præcisè ad reſtituendum quis adſtringitur: Quæ tamen differentia mihi nullo pacto placere poteſt, etſi iuxta mentem communis ſententiæ procedat; & ad ſic dicendum moueor principaliter ex his, quæ ſcripſi c. 13. lib. 1. num. 14. vbi obligationem facti præciſam eſſe, cum ' faciendi facultas adeſt, defendi, & alios Authores ſic tenentes retuli. Nec etiam hodie probari poſſet poſt deciſionem l. 42. titul. 5. partit. 5. in illis verbis: Dezimos que ſi tal pleito fuere en la vendida, que debe ſer guardado, & ibi: E ſi pena non fueſſe pueſta en el pleyto, entonze el comprador es tenudo de tornar la coſa en todas guiſſas ſi es en ſu poder, è ſi en ſu poder non es, debe de pechar al vendedor todos los daños, è los menoſcabos, quart le vinieren, porque no torno aquella coſa, que aſſi auia vendido, & ibi Gregorius Lopez verbo, de tornar, ſi animaduertit in ſummario eiuſdem legis, & dicit, quòd emptor non liberatur ſoluendo intereſſe: quod etiam in terminis iuris communis verius crederem, licèt Corneus, Cagnol. Aretinus, Socinus, Alexander Caſtrenſis, Neuizan. & alij, ac cum illis Alexander Raudenſis, deciſione 16. num. 119. & 180. contrà tenuerint: Socinus tamen & Gozadinus, ac cum illis Petra de fideicommiſſis, quæſtione 8. num. 197. hanc noſtram opinionem tuentur, nec inter pactum reſtituendi, aut retrouendendi differentiam conſtituunt, indiſtinctè potiùs compelli promiſſorem ad retrouendendum affirmant.

Octauò conſtituo, totius huius materiæ dilucidam, & veram explicationem pendere ex veta interpretatione text, in cap. ad noſtram, de empt. & vendit. & in c. illo vos, de pignoribus, qui ſunt fundamentum huius tractatus, ac de intellectu eorum eleganter tractaſſe, & varias interpretationes cumulaſſe in multis locis, (alijs prætermiſſis, quos referam quæſtione ſequenti) Beroum, & Burgenſem in d.c. ad noſtram, Nauarrum in repetitione c. final, num. quarto de vſuris, & in repetitione capit, primi, numero decimo quarto quæſtione tertia. Couarr. variar, reſolut. libro tertio capit, octauo numero quarto per totum, & cap. 9. num. 1. & 2. per totum. Rolandum in conſ. 58. num. 10. in fine, lib. 4. Cagnolum in l. 2. C. de pactis inter emptorem & venditorem, num. 50. vſque ad num. 53. vbi vide omninò, Tiberium Decianum. in conſ 2. num. 10. & num. 132. 133. & 134. & num. 176. & 177. lib. 1. Aluarum Valaſcum conſultatione 41. in finalibus verbis, in verſiculo, ſimiliter. Caldam Pereiram Luſitanum. in l. ſi curatorem habens, verbo, ſua facilitate, num. 59. 60. & 61. Hyppolitus Riminaldus in conſ. 218. num. 116. & num. 142. vſque ad num. 148. lib. 2. Caualcanum. deciſ. 1. num. 74. part. 1. Menochium lib. 3. præſump. 122. num. 38. & 39. Ioan. Vincent. Hondedeum inconſ. 33. num. 40. & 41. & num. 70. lib. 2. Alexand. Raudenſem de analogis, lib. 1. cap. 30. num. 241. & 4. ſeqq. D. Felicianum de Solis, qui prædictos Authores non refert, de cenſibus, libro 1. cap. 6. numero, decimo tertio ad finem, & numero decimo quinto per totum, Ludouicum Molinam è Societate Iesv Religioſum de iuſtitia & iure, tractatu ſecundo, diſputatione 375. columna 6. folio. 789. in verſ. quamuis autem maior horum omnium: & aliorum quamplurimorum ſcriptis attenté, ſæpéque reuolutis, veram ſperamus dictarum Decretalium interpretationem allaturos. Anteà tamen accedamus ad indagationem vulgatæ equidem, & mille in locis agitatae, ſed nondum abſolute, aut diſtinctè ſatis, vt arbitror, explicatæ quæſtionis; ex illa enim & verus dictorum iurium intellectus pendet, & placita communia Doctorum, pariter & mentes eorum faciliùs percipi valent: Quæſtio autem in hoc conſiſtit, an ſcilicet pactum de retrouendendo cum pretij rei emptæ modicitate, faciat contractum ſimulatum cenſeri, & factum in fraudem vſurarum, hoc eſt contractum fuiſſe pignoris, aut mutui, an verò tria ſimul concurrere debeant, pactum de retrouendendo, modicitas pretij, & quòd emptor ſolitus ſit fœnerari? Et in primis, quòd duo ſufficiant ad arguendum contractum fœneraritium, pactum de retrouendendo, & modicitas pretij, voluit Gloſſa in cap. conqueſtus de vſuris, & ſequuti ſunt infiniti Authores, quos ſummatim referam, quia præcitantur ab aliis, Panormitanus ibid. & in d. cap. ad noſtram de empt. & vendit, num. 4. & in conſ. 76. lib. 1. Innocentius, Ioannes Andreas, Anton. Butrius Ioan, de Anania, & Ioannes Imolenſ. in eodem cap. ad noſtram, Ambroſius de Vignate in cap. ſalubriter de vſuris, & ibid. Andreas Siculus, & in conſ. 51. lib. 1. Archidiaconus, Hoſtienſis, Albericus, Antonius Roſellus, Ioan. de Caſtellio Epiſcopus Vicentinus. Signorolus. Benedict de Plumbi, Fulgoſius, Bernard. Gofredus, Speculator, & Thadeus de Vicomercato, Proſdociſimus de Comitibus, Ioan.Franc, de capitibus liſtæ, Henricus de Alauio, Alex. Caſtrenſis, & Bened. quos omnes cumulat Veronen. in tract, deſimulat. contractuum in 6. caſu, addens Collegium Mediolanenſe, pariter & Papienſe ſic conſuluiſſe, & Alber, ſe coram magnis peritis ſic obtinuiſſe. Chriſtophor. de Caſtel. in conſ. impreſſo poſt tractat. maleficiorum Bonifacio Vitalini, Alex, ipſe addens Bald. & Panor. ſic tenuiſſe, Barbatia, Abbas, Anton. Burg. Angelus, Roman. Guido Papæ, Bald. Nouellus, Iacob. de Puteo. Lancel. Decius, Mandoſ. Gratus, Caſſiod. Afflict. Corn. Bertran. Bart, de Capua, Thom. Ferrat. Pariſ. Ambroſ. Vignat. Calcan. Dominicus de Sanct. Geminiano, Ioan, de Aueraria, Cotta, Ioan. Bapt. Lupus, Iacob. à ſancto Georgio, Grammaticus, Craueta, Capra, Chaſſan. Natta, Socin. iun. Riminaldus ſenior, Michaël Graſſus, Viuius, Emanuel Suarez, Card. Albanus, & Moderni Galli, quos omnes in vnum recenſuit, & hanc partem conſtanter defendit Hyppolit. Riminald. in conſ. 218. ex num. 122. vſque ad num. 147. lib. 2. & ante ipſum, maiorem partem prædictorum Authorum congeſſit Cagnolus in l. 2. C. de pactis inter emptorem & venditorem, num. 50. qui dicit, quòd maiori ſtudio quàm anteà chartis reuolutis, enumeratiſque, & ponderatis Doctoribus inuicem contrariantibus, hanc opinionem magis communem eſſe, fatendum eſt, vt etiam fatetur, & amplectendam tanquam magis ſalutiferam animæ: dicit Rolandus in conſ. 40. num. 13. & numero 21. & num. 24. & in conſ. 96. num. 19. & 20. lib. 2. Cæſar Vrſillus ad Afflictum deciſion. 65. Beneuenutus Stracha in addition. ad Crauetam, in conſil. 156. Philippus Decius in conſ. 692. Antonius Gomezius tomo 2. variarum, c. 2. num. 27. Aluarus Valaſcus conſultatione 70. num. 6. vbi dicit hanc opinionem approbatam conſtitutione Regia Portugalliæ, quæ etiam quando venditio fit iuſto pretio, iudicat contractum eſſe vſurarium, ſi homo eſt ſolitus fœnerari. Franciſcus Becius in conſil. 52. num. 47. Ludouicus Bologninus ad Ananiam in conſ. 48. Gerardus Luppus, & alij, quos adducit Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſione 447. num. 30. ſecundo, 3. & 4. qui tamen in hac opinione firmiter non inſiſtit, ſed intelligit declarandam, vt ibidem declarauit num. 7. Verùm receptiſſimam eſſe ſententiam cum alijs multis dixit Menochius lib. 3. præſumptione 122. num. 3. quamuis ipſe aliter ſentiat, vt dicetur infrà, Ioannes Corraſius Miſcellan. iuris ciuilis, lib. 3. c. 9. num. 8. qui magis in hanc opinionem inclinat: quam etiam crebriùs ſequuti ſunt Cameræ: Imperialis Aſſeſſores, veluti ſecuriorem, & communiorem, vt firmat Minſingerus ſingularium obſeruationum, centuria 3. obſeruatione 62. quamuis ipſe Didaci Couarr. ſententiam ſequutus, Doctorum contrarietatem componendam eſſe arbitratus fuerit, vt infrà dicetur: & crebriorem opinionem appellat Achilles Pedrocha in conſ. 36. num. 82. magis communem, ac receptam Bonifacius Rogerius in conſ. 53. n. 12. lib. 1. Ariſminus Tepatus variar. lib. 2. fol. 124.

Videamus nunc, quæ ſint præcipua huius ſententiæ fundamenta: & quidem Thomas Ferrarius in cautela 17. nonnulla adducit, quæ Doctores alij ante eum tradiderant: vnum Couarr. variar. reſolutionum. lib. 3. cap. 8. num. 4. tria Cagnolus in d.l. 2. C. de pact, inter emptorem & venditorem num. 50. in verſic. fundatur principaliter: vnum Roland. in conſ. 40. num. 22. lib. 2. duo Hippolyt. Riminald. in conſ. 218. num. 138. & ſeq. lib. 2. vnum Cald. Pereira in l. ſi curatorem habens, verb. ſua facilitate, n. 60. duo D. Felicianus de Solis de cenſib. lib. 1. c. 6. n. 13. in verſ. pro qua opinione ſolet, & nouiſſimè omniú pro hac opinione vnum dumtaxat fundamentum expendit And. Fachin. controu. iur. lib. 2. c. 12. in verſ. fundament, huius ſententiæ, fol. 151. idque deducit ex text. in d.c. ad noſtram, de empt. & vendit. In effectu autem ad ſequentia debent eorum omnium fundamenta reduci.

Primum deducitur ex text. in d. cap. illo vos, de pignoribus, prout eum communiter expendunt Doctores: ſed vereor quidem ne decipiantur, quoniam quæſtio prædicta procedit in contractu emptionis cum pacto de retrouendendo, data modicitate pretij; termini autem illius textus penitùs ſunt diuerſi, atque in eo plura alia concurrebant, vt mox dicetur, & cum iudicio aduerunt Cagnolus in d.l. 2. n. 52. in fine. Couarru. variar. reſol. lib. 3. p. 9. n. 2. & 3. Tiber. Decianus in conſ. 2. n. 177. lib. 1.

