DVbia eſt, & inter Scriptores huius Regni controuerſa quæſtio, nec quidem abſolutè explicata: vtrùm pater, qui vnicum tantùm filium habeat, poſſit illum in Tertio bonorum ſuorum meliorare, ſic, vt melioratio valida ſit quoad effectum, vt in ea parte poſſit filius grauari, aut onus reſtitutionis in fauorem deſcendentium, aut futurorum liberorum eidem iniungi, iuxta text. in l. 11. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ? Et negatiuam partem, non valere ſcilicet meliorationem tertiæ: partis bonorum factam à patre filio ſuo, quem vnicum habeat, tenuerunt Gregorius Lopez, Palacios Rubios, Didac. de Couar. Petrus de Peralta, Anton. Gomezius, Didacus Perez, Tellus Ferdinandez, & alij, quos refert, & ſequitur Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 11. num. 3. D. Antonius de Padilla in l. cum virum, num. 2. C. de fideicommiſſis, Gaſpar. Baëtius de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 9. num. 7. fol 52. Bernardus Diaz regula 213. fallentia 4. verſic. nec huic meæ ſententiæ. Lara in l. ſi quis a liberis, §. parens, num. 43. de liberis agnoſcendis. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. in princ. num. 22. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 9. num. 15. & practicarum, lib. 2. quæſt 54. num. 2. Matienzus in l. 2. tit. 6. gloſ. 2. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Azeuedius in l. 3. eodem tit. & lib. num. 13. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 1. num. 9. Angulus ad leges Regias meliorationum. in l. 5. gloſ. 1. num. 7. fol. 131. & in l. 11. gloſ. 10. num. 1. per totum, fol. 231. Et pro hac ſententia ſequentia ſuffragantur fundamenta.

In primis, quòd ferè omnes leges huius Regni, quæ de melioratione tractant, ſemper loquuntur de pluribus liberis, in plurali numero, nec de vnico tantùm ſermonem faciunt, quaſi ſentiant, ad vnicum filium meliorationem adaptari non poſſe, vt conſtat ex l. 17. 18. 19. & ſeq. Tauri, l. 1. & ſeqq. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & in l. 27. Tauri, quæ hodie eſt l. 11. tit. 6. lib. 5. vbi ponitur ordo, & forma, iuxta quam ſubſtitutiones, aut vocationes fieri, & grauamina poſſunt, aut debent apponi per patres meliorantes aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, & dicitur expreſsè: Mandamos que quando el padre, ò la madre mejoraren alguno de ſus hijos ò deſcendientes legitimos. Quæ verba verificari non poſſunt in ſingulari; & ſic, quando vnicus tantùm exſtat filius, ex his, quæ in ſimili adducit Baëza de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 9. num. 27. & 28.

Nec ſatisfacit ſolutio Ioannis Parladorij verum quotidianarum, lib. 1. cap. 7. num. 20. dum dicit, quòd prædictæ leges non quidem diſponendo, ſed narrando potiùs, plurium liberorum mentionem faciunt, atque etiam ratione frequentioris vſus: quo caſu non rectè ex talibus legibus argumentum ſumitur, iuxta, quæ tradit Iaſon in lega 1. num. 32. C. de ſacroſanctis Eccleſiis, vbi ex doctrina Gloſſæ, in Clementina 1. in verbo, præſidentes. de reſcriptis, adnotauit: Quòd quando lex, vel canon vtitur aliqua dictione, ratione frequentioris vſus, non per hoc excludit, nec ſtat excluſiuè, quin etiam habeat locum in aliis caſibus. Verumenimverò, ſi ad mentem dictarum legum attendas, non obſcurè colligere poteris, non ratione frequentioris vſus, ſiue non narrando, (quod proculdubio diuinare eſt ſed cum maximo myſterio dictum fuiſſe ſemper: Alguno de ſus hijos, o deſcendientes: Quæ verba & diſponunt quidem, & mentem legiſlatoris oſtendunt, ac etiam ſic intelligi debent, vt minùs lædantius commune, quam fieri poſſit, ex his, quæ ſcribunt Aretinus in conſ. 12. num. 7. verſ. ſed tamen. Pedrocha in conſ. 16. num. 95. Sed iuxta ius commune, leges illæ vnico filio non conueniunt, vt ſtatim probabitur: ergo aliter quàm ſonant, intelligi non debent, nec extendi ad caſum, quo vnicus tantùm filius exiſtat, maximè cùm præſumptio ſit, quòd lex id noluerit, quæ ſempet de aliquo ex pluribus meliorato, aut meliorando loquuta eſt, nec vnquam in caſu propoſito, nec de vnico tantùm filio exiſtenti, qui melioratus ſit, meminerit: quoniam facilè id exprimere potuiſſet, ſi voluiſſet; & ſic dicendum eſt, vnici filij quoad meliorationem, rationem nullam habuiſſe: ex his, quæ notarunt Decius in conſ 442. n. 9. & in conſil. 513. num. 11. Pariſius in conſ. 31. n. 7. & in conſ. 58. num. 5. lib. 2. Gozadinus in conſ. 29. num. 16. & in conſil. 83. num. 9. Socinus iunior in conſil. 200. n. 12. lib. 1. Ioannes de Monteſperello in conſ. 41. num. 5. vol. 1.

Nec vrgent in contrarium leges Regiæ 5. & 12. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, quæ ſecundùm Parladorium dicto cap. 7. num. 21. in ſingulari numero loquuntur; Nam verè dict. l. 5. tit. 6. non loquitur de vnico filio tantùm, qui exſtaret, & melioratus eſſet, ſed de filio, auc alio deſcendente legitimo, qui inter alios filios, aut deſcendences electus ſit ad meliorationem, vt poſſit ex diſpoſitione illius legis repudiare hæreditatem, & acceptare meliorationem, ſolutis debitis. Et poſtmodùm dicit illa lex in plurali numero: Sean obligados los tales mejorados.

Lex verò 12. tit. 6. lib. 5. nouæ Compilationis, minùs benè expenditur in contrarium, per Parladorium, loco relato ſupra. Nihil enim intereſt, an lex illa loquatur etiam in caſu, quo vnicus tantùm filius, aut deſcendens exiſtit, cùm non loquatur in melioratione Tertij, quæ vnico filio non conuenit, vt hactenus probatum eſt; ſed in Quinto bonorum, quod edam vnico filio relinqui poteſt, ſicut extraneo: quo caſu deciditur ibi, quòd ex vi, & diſpoſitione duarum legum, quæ permittunt parentibus diſponere de Quinto bonorum, non cenſeatur permiſſum vltra vnum Quintum diſponere poſſe, neque in vita, neque in morte, ſiue Quintum donetur, aut legetur deſcendentibus, ſiue extraneis.

Secundò, pro eadem communi ſententia facit, quòd melioratio denotat id, quod præ cæteris filiis ſibi æqualibus ex gratia, & liberalitate parentum filius conſequitur: quòd ſi vnicus tantùm filius ſit, nulla gratia exerceri videtur, nec liberalitas aliqua conſiderari valet; quippe cùm omnia bona parentum ſint hodie de iure huius Regni Legitima, & proprium patrimonium filiorum, excepto Quinto bonorum, de quo poſſunt parentes ad libitum diſponere, vt ex l. 9. tit. 5. lib. 3. fori, adnotarunt Antonius Gomezius in l. 17. Tauri, in princ. Baeça de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 1. num. 17. & num. 19. & cap. 9. num. 8. & num. 44. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 11. num. 3. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 9. num. 17. Matienzus in l. 2. tit. 6. gloſ. 3. num. 2. & Azeuedius ibi, num. 9. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ: & ideò nec in illo grauari poſſit vllo modo, cùm ſit pars Legitimæ, ex conſtitutione l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, & his quæ in propoſito ſcripſerunt latiſſimè Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, reliquit, ex num. 26. vſque ad num. 44. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. in 2. part verbo, debitæ, & verbo priuare non poſſit. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 1. num. 29. & ſeqq. & poſt infinitos ab eo relatos Pedrocha in conſil. 6. à princ. Eo etiam, quòd regulariter electionis, aut prælationis ratio conſiderari non poteſt, niſi inter duos; vel inter plures, ex leg. vnum ex familia, l. cum quidam, la 2. l. cum pater, §. à filia, ff. de legatis 2.

Quibus non obſtat dicere, quòd verbum hoc meliorationis, non ſemper ſignificat electionem, ſeu prælationem, ſed potiùs legatum, aut donationem: quo argumento contra communem Scriptorum huius Regni ſententiam vtitur Parladorius dict. cap. 7. num. 12. & ſumit illud ex reſolutione Telli Ferdinandez in l. 21. Tauri, num. 5. & 6. Quia reſpondetur, quòd licèt verbum prædictum aliquando ſtet propriè comparatiuè, aliquando verò electiuè, ſeu poſitiuè, vt eruditè, & latiùs declarat Tellus Ferdinandez dict. num. 5. & 6. Tamen inter filios, & nepotes, qui habent primum locum in ſucceſſione, quòd ſtet comparatiuè, certum eſt, & tunc ſignificat propriè prælationem: inter alios verò, quibus nulla eſt ſucceſſio, hoc eſt, inter nepotes, quibus melioratio fieri poteſt, etiamſi parentes eorum præcedant in gradu, vt ſtatim dicetur, licèt non ſtet comparatiuè, ſed electiuè; negari non poteſt, quòd ſit etiam prælatio reſpectu deſcendentiæ, quod ipſemet Tellus fatetur ita vt inter deſcendentes nullo caſu conſiderari poſſit electio, ſeu melioratio ad Tertium, in quo non detur aliquo reſpectu prælatio, quæ vnico tantùm filio aut deſcendente exiſtenti, conſiderari non poteſt; & ſic, ſiue ſit melioratio, ſiue electio, aut donatio, quòd inter plures fieri debeat, pro certo ſupponit Tellus Ferdinandez ibi, vt minimè poſſit eiuſdem Authoris doctrina, aut reſolutio contra Communem, quam ipſemet defendit ponderari.

Tertiò, pro eadem ſententia communi facit, quia melioratio nihil aliud eſt, quàm prælegatum, vt defendit Rodericus Suarez, in l. quoniam in prioribus, limit. 7. num. 1. & 9. & ſequuntur Segura in l. 3. §. finali, ff. de liberis & poſthumis, num. 110. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 9. num. 16. Queſada diuerſarum quæſtionum iuris, cap. 6. num. 15. Gomez. de Leon. in centuria informationum iuris, cap. 5. num. 8. Matienzus in l. 2. lib. 6. gloſ. 3. num. 3. & ibidem Azeuedius num. 8. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & videtur probare l. 9. tit. 5. lib. 5. ordinamenti: quæ inter legata refert meliorationem, vt ſic ea lex conueniat titulo, cui ſubiacet, iuxta vulgatam doctrinam textus in l. Imperatores, ff. de in diem addictione: at prælegatum vnico hæredi fieri non poteſt, ex ratione l. planè, la 1. §. ſi duobus, l. legatum, §. 1. ff. de legatis 1. l. in fideicommiſſariam, §. ſi legatum, iuncta Gloſſa, ff. ad Trebellianum: ergo nec melioratio fieri poterit vnico filio.

Quartò deinde, pro eadem parte vrget etiam textus, in l. vtrùm, ff. de aſſignandis libertis, & in §. 1. iunctâ ſuâ Gloſsâ, Inſtitut. de aſſignatione libertorum. Quibus probatur, ius illud aſſignandorum libertorum, ita demum competere patri, ſi plures liberos habeat; ergo idem ſtatuendum eſt in melioratione Tertij bonorum, quia cùm vnicus tantùm filius exiſtit, non datur ſubiectum inter quos cadat electio, ſeu prælatio.

Nec placere poteſt diſcriminis ratio, quam inter aſſignationem, & meliorationem conſtituit Parladorius dict. cap. 7. num. 24. vbi dicit; quòd Authorum huius Regni ex dictis iuribus argumentatio deducta, nullum ſibi negotium faceſſit; nam cùm hominum. vita mortalis ſit, ſuperuacuum eſſet, illam liberorum aſſignationem in futuros deſcendentes facere, cùm liberti perpetuò viuere non poſſint: vnico autem filio fruſtrà aſſignaretur, quippe cùm ipſe ſine tali aſſignatione, ius Patronatus haberet: in noſtra verò ſpecie, etſi vnicus filius cuncta bona patris habiturus eſſet abſque melioratione attamen futuris deſcendentibus non ſatis conſultum eſſet: ideò ſecundùm ipſum, non eſt inutilis melioratio vnico filio facta, quia per eam, bona perpetuò durabunt, & futuris deſcendentibus multùm erit conſultum.

Sed aduerte, obſecro, nam ſi verum eſt, prædictam aſſignationem fruſtratoriam videri ex eo, quòd abſque illa filius conſequeretur ius Patronatus; & ſimiliter in caſu noſtro, filius vnicus abſque melioratione, cuncta bona patris conſequi poteſt, & debet, quæ eiuſdem Legitima ſunt, excepto Quinto: rectè quidem illorum iurium ratio, & deciſio per Scriptores huius Regni huic quæſtioni applicatur, in qua futurorum deſcendentium vtilitatem conſiderare, aut illis nondum exiſtentibus, conſulere velle, non ſolum æquum eſt, aut Regij iuris deciſioni conforme, vt Parladorius minùs quidem benè arbitratur, ſed etiam ab ipſa æquitate valdè alienum. & ipſius iuris conſtitutioni contrarium, cùm Legitima filiorum nullum grauamen recipiat, vt ſuprà dictum eſt, & vnico tantum filio exiſtenti, omnia bona parentum ſint Legitima eius, excepto Quinto; ita vt etiam Tertium dicatur Legitima, ex his quæ poſt alios à ſe relatos ſcribit Azeuedius in l. 2. tit. 6. lib. 5. nouæ Compilationis. Et conſequenter in illo Tertio, nullum grauamen, nec fideieommissum, aut onus reſtitutionis poteſt iniungi, etiam in fauorem futurorum deſcendentium; nec debet attendi æquitas, quæ imaginariè aut ex capite tantum procedit, habètque in contrarium iuris contrarij decisionem, aut quæ ſine damno, & grauamine Legitimæ filiorum fundari non poteſt: quo caſu minimè procedunt ea, quæ pro æquitate contra rigorem ſolent cumulare Doctores, ex Iaſone in l. placuit, num. 3. C. de iudiciis. Ex quo, & reſolutis per Doctores communiter in l. 1. C. de legibus, ceſſant adducta per Parladorium dict. cap. 7. num. 22.

Prætereà, etſi perpetuò liberti viuere non poſſint, ſi tamen verum eſſet, in noſtro caſu vtile eſſe futuris deſcendentibus conſulere, idque fieri poſſet; daremus etiam caſum, in quo vtile eſſet, libertorum illam aſſignationem in futuros deſcendentes facere ſi poneremus, quòd filius ille vnicus decederet, viuentibus adhuc liberis, & alij deſcendentes exiſterent: non ergo ad hoc habetur reſpectus in dictis iuribus, ſed aſſignantio tunc demùm fieri permittitur, cùm plures ſunt liberi, quia tunc datur ſubiectum, in quo poſſit cadere aſſignatio. Ex his vides apertè, ſuperiora omnia fundamenta pro communi ſententia adducta, omninò confirmare illam, nec ſolutiones Parladorij aliquo modo infringere aut diluere ea.

Reliquum erit videre nunc, an contrariæ: partis fundamenta, aut rationes ita in contrarium vrgeant, vt præfatam ſententiam apud Scriptores huius Regni communem, ancipitem reddant, aut dubiam? Et quidem Parladorius ipſe dict. cap. 7. per totum, conſtanter defendit, meliorationem Tertij bonorum vnico filio factam valere, ita vt poſſit pater quodcunque onus per fideicommiſſum iniungere, & in ea parte grauare filium. Quam partem amplectuntur etiam D. Franciſcus Sarmientus ſelectarum interpretationum, lib. 8. ad l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, num. 12. ff. de legatis 2. D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 18. de melioratione, num. 15. qui inter alia, eo præcipuè mouentur, quòd in vnico filio militat eadem ratio, quæ in pluribus, cum fauore parentum fuerit introductum, vt poſſint filium meliorare, eúmque grauare, ordine & forma in l. 27. Tauri, præſcripta, qui fauor potiùs concedi debet vnico exiſtenti filio, quàm pluribus; imò, vt Parladorius ipſe firmat dict. cap. 7. num. 5. & 6. in caſu propoſito, maior ratio ſuadet, vt demus patri ius prælegandi, & meliorationem faciendi, quando vnicum filium habet, quàm ſi plures habeat filios: nam cùm plures exſtant liberi, ſi pater vnum meliorat, cæteris damnum inſert, quia ab eis aufertur id, in quo alter melioratur; & ſic iniuriâ quodammodò afficiuntur: ſed quando vnicus tantùm exſtat filius, ſi à patre melioratur, prædicta incommoda ceſſant; nemo enim eſt qui queratur, nemo eſt qui damnum, vel iniuriam accipiat, ipſe ſolus eſt, qui tametſi grauetur, queri non poteſt, cum bona cuncta paterna nanciſcatur.

Prætereà dicit Parladorius, defunctorum voluntates coarctandas non eſſe, aut reſtringendas, ſed potiùs latè, benignéque interpretandas. Nec obſtat ſecundùm eum, quòd verbum, melioratio, prælationem denotet; nam & hæc in vnica perſona non impropriè cadit, l. illa verba, l. in vulgari, ff. de verborum ſignificatione, l. qui duos, §. nam & qui vnicum, ff. de rebus dubiis. Verumenimverò, vt prædictis omnibus ſatisfaciamus, quibus nullus hactenus ſatisfecit, animaduertendum erit in primis, lapſum fuiſſe in hac materia (quod ſecurè dixerim) Ioannem Parladorium; nam quod ipſe affirmat, eandem ſcilicet rationem militare in melioratione vnico filio facta, nulla ratione ſuſtineri poteſt, vtpote cùm repugnent omnia fundamenta, & rationes, quæ pro ſententia communi adducebamus ſuprà; ex illis enim in melioratione facta pluribus filiis, vel vni ex pluribus exiſtentibus, diuerſam rationem militare, quàm in ea, quae vnico tantùm filio exiſtenti fiat; atque meliorationem non dari niſi inter plures filios, nullus negare poterit, qui maturè, & cum iudicio hanc diſceptationem inſpiciat: quippe, inter plures filios, propriè dicitur quis melioratus, aut præ cæteris ad meliorationè electus, & nominatus; in vnico verò filio, cui omnia bona patris debentur libera, excepto Quinto, meliorationis, aut prælationis ratio nulla conſiderari poteſt.

Prætereà, in melioratione, aut non tantùm patris meliorantis, ſed etiam meliorati filij fauor interuenit; aut, quod dici poteſt, non tara fauor patris conſideratur, quàm filij, qui aliis præfertur, quod indicat nomen ipſum, mejora. & apertè colligitur ex legibus Regiis, quas in principio huius capitis expendebam: at ſi eſſet vnicus tantùm filius, onus & detrimentum contineret melioratio, cùm tali filio omnia bona patris, excepto Quinto, relinqui debeant pro Legitima; & ſic fideicommiſſum illi iniungi non poteſt, per textum in l. cohæredi, §. cum filiæ, ff. de vulgari & pupillari ſubſtitutione. Vnde etſi fateremur, patris fauorem in hoc conſiderari, adhuc ille ſic accipiendus eſſet, vt ad iniuriam, aut damnum. filij non traheretur: ſat erit patri, grauare poſſe filium, & vincula, ſubmiſſiones, aut ſubſtitutiones facere poſſe iuxta ordinem legis, cùm plures habeat liberos, aut deſcendentes, inter quos Meliorationis, aut Prælegati nomen cadere poſſit non verò, ſi vnicum tantum filium habuerit, ob rationem prædictam, quia tunc equidem, & qui quereretur, eſſet, & qui damnum. & iniuriam acciperet, ſi Tertium vinculatum, aut oneri ſubmiſſum acciperet, quod ex legis diſpoſitione liberum, & ab omni grauamine immune accipere debet.

Hinc apparet, & iterùm lapſum fuiſſe eundem Parladorium dicentem, maiori ratione competere patri ius meliorandi, quando vnicum filium habet, quàm cùm habet plures. Quod ad oculum demonſtratur; nam vbi exſtant plures filij, ſi vnus in Tertio bonorum melioretur, nulla iniuria cæteris irrogatur, nec ipſi iuſtè conqueri poſſunt, licèt Parladorius malè quidem contrà arbitretur. Ratio eſt manifeſta, quoniam in eo, quod fit ex diſpoſitione, & permiſſione legis, iniuria conſiderari non debet; at melioratio Tertij bonorum, ex licentia, & facultate legis Regiæ parentibus eſt conceſſa, eiùſque diſpoſitio iuſta eſt, vt latiùs probant Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, num. 56. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 6. Mieres de maioratu, part. 1. quæſt. 3. D. Spino in ſpeculo, gloſ. 19. ex num. 1. cum ſeq. optimè Ioan. Guttierr. canonic. lib. 2. cap. 14. Cæuall. commun. contra commun. quæſt. 725. n. 34. at cùm filius vnicus tantùm exſtat, ſi melioretur in Tertio, & in eo grauetur, maxima iniuria illi infertur, vt ſuperiùs dicebam; & quamuis cuncta bona paterna nanciſcatur, grauari non poteſt in portione ei debita pro Legitima, ex diſpoſitione legis, per textum in l. cum patronus, ff. de legatis 2. iunctis his quæ cum Caſtrenſi ibidem adnotauit Peralta num. 19. l. ſi arrogator, ff. de adoptionibus, l. ſed ſi, ff. de legatis 3. l. patronus, ff. ad Trebellian.

Defunctorum etiam vltima voluntas, licèt latè, benignèque interpretari debeat, atque modis omnibus adimpleri, §. diſponat, in authent. de nuptiis, & §. his igitur, & §. ſeq. in authent. de hæredibus & falcidia, l. vltima in fine, C. communia de legatis, cap. vltima voluntas, 13. quæst. 2. & latiſſimè declarant Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 76. Ioſephus Ludouicus deciſ. Peruſina 61. num. 23. & ſeqq. part. 2. Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 4. num. 4. & ſeq. Mantica de coniecturis vlt. volunt, lib. 3. tit. 3. & 19. per totum. Mieres de maioratu, in initio 2. part. ex n. 2. Simon de Prætis lib. 2. interpret. 2. dubit. 2. ſolut. 1. per totam, fol. 216. & ſolut. 2. fol. 221. & lib. 5. interpret. 1. dubit. 1. ex n. 1. cum multis ſeqq. fol. 439. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 11. per totum. Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. cap. 3. num. 38. & 39. Hyppol. Riminald. in conſ. 116. ex num. 12. volum. 2. Pedrocha in conſ. 2. ex num. 193. cum multis ſeqq. Tamen in caſu propoſito nihil vrget, cùm teſtator non poſſit directè, nec perinde rectum diſponere contra leges, vel aliter quàm ipſæ diſponunt, l. Seius & Agerius & ibi notat Bartolus ff. ad legem Falcidiam, l. qui teſtamentum, ff. de probationibus, l. cùm quis decedens, §. Titia, ff. de legatis 3. Iaſon in l. nemo poteſt, ff. de legatis 1. 2. lectura, colum. 1. in princ. Albertus Brunus in tractatu de forma, rubrica, quis poſſit dare, & tollere, col. 12. verſic. teſtator autem. Et ſic voluntas teſtatoris ſeruari non debet, nec eſt ſequenda etiam per filium, quando eſt circa ea, in quibus diſponere non poteſt, nec grauamen adjicere, vt in Tertio, quod vinco tantùm exiſtente filio, Legitima eſt, vt Anchores ſuperius relati adnotarunt, & cum aliis Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. ſolut. 2. num. 9. & num. 37. & 38. & lib. 5. dubit. 1. num. 58. fol. 442.

Denique, verbum quod prælationem denotat, etiam in vnica perſona, non impropriè cadit, ex dict. l. illa verba, cum ſimilibus per Parladorium adductis, quando ſubiecta materia id ſuadet, vel diſpoſitio ita aptè verificatur in vna, ſicut in pluribus, vt in exemplis ibi propoſitis: ſecus tamen, vbi materia, de qua agitur, id non permittit, aut neceſſariò requirit plurium concurſum, vt verificari poſſit; quod præſtat ſolutionem ad aliud argumentum, quod contra eandem Communem, quam probamus, expendit Parladorius ipſe, nam licèt pluralis locutio ſoleat in vnico filio verificari, l. non eſt ſine liberis, 148. ff. de verborum ſignificatione, & cum multis Authoribus plenè probant Tiraquellus in l. ſi vnquam, in verbo, ſuſceperit liberos, ex num. 199. & num. 202. & ſeqq. Modernus in conſuet. Pariſienſ. 1. part. §. 3. gloſ. 3. num. 5. Hoc tamen procedit ex voluntate teſtatoris, & vbi ſubiecta materia non ſuadet, appellationem liberorum ad plures eſſe referendam, l. pater Seuerianam, §. 1. ff. de condit. & demonſtrat. ibi: Conditio deficit ex voluntate, vel vno filio ſuperſtite relicto. Eleganter Ruinus in conſil. 172. num. 4. & ſeqq. volum. 2. Alciatus in conſ. 492. n. 8. cum ſeqq. Burſatus in conſil. 19. n. 1. & 4. & n. 10. & 18. & ſeqq. vol. 1. Sic etiam & leges in plurali loquentes verificantur in vno, ſi eadem ſit ratio, vt multorum allegatione, comprobat Tiraquel. in dict. verbo, ſuſceperit liberos, num. 215. ſed quando verſatur diuerſa ratio in plurali, quàm in ſingulari, vt in noſtro caſu, verba pluralis numeri non verificantur in ſingulari. Alexander in l. qui quartam, §. finali, ff. de legatis 1. Aretinus in l. ſi quis ante, col. 2. ff. de acquirenda hereditate. Decius in conſ. 80. colum 2. verſ. Quartò de iſto caſu, & Burſatus referens alios, loco relato ſuprà. Rurſus contra eandem Communem dict. ca. 7. num. 15. 16. & 17. dupliciter expendit Parladorius l. 27. Tauri, quæ hodie eſt l. 11. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ.

Primò, quatenus permittit apponi grauamina in Tertio, vt conſequenter non reputetur Legitima, à qua omne grauamen reiicitur ipſo iure, per text. in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento. Et hac ratione cùm Tertium iure Legitimæ non fuerit debitum, filius vnicus, cui illud à parente relinquitur, melioratus dici debet, argumento l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de legatis 2. & in eo grauari poteſt: pro quo etiam vrgere videtur l. 18. Tauri, quæ hodie eſt l. 2. tit. 6. lib. 5. nouæ compilationis, in qua permittitur meliorare nepotem in Tertio: atque ita ſignificat, illud non reputari Legitimam, cùm hæc non debeatur, nec poſſit relinqui nepoti, quia pater ipſum præcedit, §. ita demum, Inſtitut. de hæreditatibus quæ ab inteſtato deferuntur, cum aliis iuribus adductis per Antonium Pichardum ibidem, & per Antonium Gomezium in dict. l. 18. Tauri, num. 1.

Secundò expendit eandem l. 27. Tauri, affirmans, in ea lege indultum eſſe parentibus, vt poſſint apponere grauamina in Tertio, etiam inter extraneos, vbi nulli alij ſunt filij, vel deſcendentes præter ipſum melioratum; & ita accipienda putat verba illa, Ya falta dellos.

Verùm, his fundamentis facilè reſponderi poterit, ſi animaduertas, in primis, ex dict. l. 27. Tauri, minùs benè deduci argumentum prædictum; nam licèt permittatur ibi, apponi grauamina in Tertio, cùm tamen ſint apponenda in fauorem aliorum filiorum, quibus Legitima debetur, non poteſt dici onus interuenire; quippe cùm potuiſſet parens, qui meliorationem facit, quem vellet ex his, aut alium quemcunque ex deſcendentibus Primò eligere, & nominare ad meliorationem: & inde mutua illa, & reciproca ſucceſſio, quæ inter eos datur, grauamen continere non videtur, argumento textus in l. de fideicommiſſo, C. de tranſactionibus, iunctis his, quæ in propoſito adnotarunt Doctores ibi, Baldas in l. cum Arthemedoram, col. 2. in princ. C. vt in poſſeſſionem legatorum. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus ampliatione. 6. col. 4. fol. mihi 15.

Deinde & ſecundò, Tertium bonorum Legitimam eſſe filiorum præciſam, extraneorum reſpectu, vt neceſſariò teneantur parentes omnibus filiis, & deſcendentibus, aut alteri eorum Tertium relinquere, nec extraneis vlla diſpoſitione dari poſſit; inter ipſos tamen filios, & deſcendentes, voluntariam, ita vt cui velint parentes, poſſint Tertium relinquere, dummodò ex ipſorum diſpoſitione ad extraneos non perueniatur, exiſtentibus filiis, aut deſcendentibus eorum: quod rectè adnotarunt, & ſic intelligunt dictas leges Regias Gaſpar Baëtius de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 1. num. 10. & 20. & cap. 9. num. 37. Ioannes Guttierez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 9. num. 16. Queſada diuerſarum quæſtionum. iuris, cap. 6. num. 15. Matienzus in l. 2. tit. 6. gloſ. 3. num. 2. lib. 5. nouæ compilationis, vbi Azeuedius num. 9. idem in l. 1. eodem tit. & lib. num. 17. Et ſic non obſtat argumentum deductum ex dict. l. 18. Tauri, quicquid aliter conetur prædicta declarare Parladorius dict. cap. 7. num. 17. minùs benè affirmans, nullam diſcriminis cauſam poſſe dari, quare magis tertia bonorum portio computetur intra Legitimam, vnico filio exiſtenti, quàm exiſtentibus pluribus, in quo quidem decipitur manifeſtè, nam cùm omnia bona patris præter eorum Quintum, ſint Legitima filiorum, l. 6. tit. 5. lib. 3. fori, & ſæpe diximus ſuprà, neceſſariò fatendum erit, vnico tantùm exiſtenti filio, Tertium intra Legitimam computari: quod alterius filij reſpectu Legitima dici non poteſt, cum vnicus tantùm exiſtat, nec extraneo relinqui ex illa lege; & ſic nec grauamen etiam recipere, nullo exſtante deſcendente, in cuius fauorem poſſit iniungi, aut ex diſpoſitione earum legum melioratio fieri: pluribus verò exiſtentibus filiis, tametſi omnia bona parentum ſint Legitima eorum. excepto Quinto, diuerſa ratio militat, cùm inter ipſos Tertium relinqui debeat, atque, vt ſupra diximus, ex mutua illa & reciproca ſucceſſione, grauamen vllum interuenire non videatur, sítque lege Regia cautum expreſsè, quemlibet liberorum, aut deſcendentium ad meliorationem eligi poſſe. Altero verò caſu, cùm vnicus filius exſtat, dumtaxat cautum eſt, omnia bona parentum eſſe Legitimam, excepto Quinto, nec ius meliorandi conceſſum eſt, aut aliud quid expreſſum quo prædicti Authoris ſententia poſſit ſubſiſtere.

Prætereà & tertiò, fallax eſſe, & minùs idoneum argumentum ex dict. l. 27. Tauri deductum; quamuisenim in ea lege expreſsè ſit indultum parentibus, vt poſſint in tertio meliorationis apponere grauamina, & ſubſtitutiones facere, etiam in fauorem extraneorum: id tamen intelligi debet, quoties exſtabant alij filij, vel nepotes, aut deſcendentes, in quorum fauorem grauamen fuit ab initio appoſitum, vel fideicommiſſum iniunctum, & poſt hos vocati fuerunt parentes, conſanguinei, & demùm extranei; nam ſi ulli alij ſupereſſent filij, aut deſcendentes præter inſtitutum, non poſſet vllum grauamen in Tertio apponi, quod reſpectu extraneorum Legitima quidem eſt, ex Palatios Rubios in eadem l. 27. Tauri. Peralta in l. Titius, §. Lucius, n. 16. ff. de legatis 2. Antonio Gomezio in l. 17. Tauri, num. 19. Verſ. item infero quod licet. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 11. num. 3. Et ſic intelligunt dictam legem Baetius de non meliorandis dotis ratione filiabus, c. 9. n. 13. verſ. neque obstat, & eum non referens, Angulus ad leges meliorationum, l. 11. gloſ. 10. num. 1. verſ. ſed defendendo, fol. 231. qui rectè aduertit, quòd lex illa non reſpexit ad tempus factæ meliorationis in teſtamento, vel contractu, ſed ad tempus mortis meliorati, vt ſi tunc non exſtarent alij filij, aut nepotes, ſuccedant alij, de quibus in ea lege fit mentio.

Quartò tandem & vltimó, non obeſſe communi ſententiæ, nec concludere aliud fundamentum deductum ex eo, quòd Legitima ſit Quota hæreditatis, l. parentibus, C. de inofficioſo teſtamento. Sed melioratio Tertij eſt Quota bonorum, l. non amplius §. cum bonorum, l. ſi quis bonorum, ff. de legatis 1. l. ſi quis ſeruum, §. finali, cum l. ſequenti, ff. de legatis 2. l. 9. tit. 5. lib. 3. fori, & dict. l. 27. Tauri, ibi: Del tercio de ſus bienes. Et ſic videtur quòd in ea bonorum parte poſſit filius grauari.

Nam aduertendum eſt primò, non adeò certum eſſe, quòd Legitima ſit Quota hæreditatis, contrarium enim, quòd ſit Quota bonorum, & non hæreditatis, tenuerunt Bartolus in l. ex facto, col. 2. ff. de hæredibus instituendis, Baldus in l. quoties, C. eodem tit. Alexander in l. quia poterat, num. 12. ff. ad Trebellianum. & alij infiniti, quos retulit Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 2. §. 20. num. 210. & de ſucceſſionum reſolutione, lib. 1. §. 8. n. 49. & lib. 3. ad l. ſi quis in ſuo, in princ. n. 14. C. de inofficioſo teſtamento, & ſequuntur Tellus Ferdinandez in l. 23. Tauri, num. 2. verſ. Secundò ex ratione, Matienzus in l. 1. tit. 6. gloſ. 2. num. 2. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Rolandus, Berous, Boërius, Emmanuel Xuarez, Curtius ſenior, & alij, quos in vnum congeſſit Graſſus receptarum ſentent. §. Legitima, quæſt. 2. num. 2. Marcus Antonius Eugenius in conſ. 33. num. 67. vol. 1. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 541. num. 6. lib. 3. vbi Vincentius additionator in additione, Litera C. alios allegat, Mantica de coniecturis vltimarum volunt. lib. 7. tit 8. n. 5. Burſatus in conſ. 427. num. 18. & 19. lib. 4. Caldas Pereira de nominat. emphyteut. quæſt. 9. num. 5. in fine, & num. 9. Ioannes de Monteſperello in conſil. 12. num. 9. & in conſil. 254. num. 8. lib. 1. Andreas Gail. lib. 2. obſeruat. 120. num. 3. Sfortia Oddi in conſ. 5. num. 4. lib. 1. Laurentius de Pinu in conſ. 29. num. 23. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 2. num. 42. & art 5. num. 23.

