- Teſtamentum; in quo maritus & vxor ſe ad inuicem, & reciprocè hæredes inſtituunt, validum eſſe ex ſententia communi, ibidem, numero 13. & vide numerum 14. vbi admonet author, qualiter reſponderi poſſit rationibus nonnullis, quibus mouetur D. Franciſcus Sarmientus, vt contrariam ſententiam tueatur.
- Teſtamentum à marito & vxore, vel à duobus aliis confectum ſimul in eadem ſcriptura, aut charta, poteſt ab altero pro parte ſua reuocari, ex ſententia multorum authorum, lib. 2. d. cap. 18. num. 16.
- Quæ & iure, & rationibus concludentibus fulcitur, ibid. num. 17. per totum.
- Et extenditur, vt procedat, ſiue alter reuocauerit in vita eius, qui ſimul cum eo diſpoſuit, ſiue etiam poſt eius mortem; nam in vtroque caſu indiſtinctè reuocatio fieri poteſt, ibidem, num. 18.
- Dummodo reuocetur dumtaxat quoad partem teuocantis, quia quoad alias non reuocantes, firmum remanet teſtamentum, ibidem, num. 19.
- Secundo extenditur, vt procedat, etiamſi teſtamentum ſimul faciant coniuges in fauorem alicuius, vel aliquoram, vel vt vtriuſque proximi hæredes bona ſua, aut aliquam partem eorum accipiant; nam adhuc vno ex coniugibus mortuo, ſuperſtes iure poteſt diſpoſitionem ſuam reuocare, ibidem, numero 20.
- Teſtamentum, ſi maritus & vxor ſimul fecerint, & cum conueniſſent de inſtituendo aliquem heredem, fortè conſanguineum, (vt frequenter accidit) implendo promiſſa, eum hæredem inſtituerunt, vnuſquiſque pro parte ſua, & vno mortuo, alter teſtamentum reuocauit, nihilominus tamen firma erit inſtitutio, quam fecit præmortuus, ex ſententia quorundam, lib. 2. capite 18. numero 21.
- Qui crediderunt procedere id, etiamſi ex præfatione inſtitutionis, aut aliis verbis diſpoſitionis conſtare poſſet, non aliter inſtituturum præmortuum, quam ſi alter promiſſa ſeruaret, ibid. num. 22.
- Sed veretur quidem author, ne forſan contrarium dici poſſit, ex his, quæ in propoſito Mieres tentauit, ibid. num. 23. & vide omnino, numer. 67. ibid.
- Teſtamentum, aut vltimam aliam diſpoſitionem quamcumque, ſi ponamus à duobus ſimul, in fauorem alicuius, vel vt maioratus inſtitueretur, aut opus aliquod pium perageretur, ſic confectum, vt verba eiuſdem conditionem, aut modum præſeferre videantur; hunc equidem communes Doctorum reſolutiones circa confirmationem teſtamenti pro parte præmortui, aut fructus à ſuperſtite perceptos non reſtituendos, obtinere non poſſe, vt latius adnotauit author, lib. 2. dicto cap. 18. num. 24. & vide ibidem, num. 70. & ſequent.
- Teſtamentum, cum fecerunt maritus, & vxor ſimul, in caſu propoſito ſupra, numero 21. non procedere reſolutionem traditam ibi, ſi probetur dolo alterius inductum inſtituentem; tunc enim pro parte eius auocaretur hæreditas à venientibus ab inteſtato, ibidem, numero 25. vbi Ludouici Molinæ reſolutio generalis in propoſito nouiter expenditur, & ad vtrumque forum applicatur.
- Teſtamentum, cùm faciunt maritus, & vxor, vel alij duo ſimul, in eadem ſcriptura, aut charta coniunctímque de bonis ſuis diſponunt, vel aliquo modo, aut nominatim in aliquam cauſam expendi illa decernunt, vſque adeò ſuperſtes pro ſua parte eam diſpoſitionem reuocare poteſt, vt defunctus ex hac reuocatione deceptus non videatur, nec illi ex hoc aliqua fraus, aut iniuria facta fuiſſe cenſeatur, lib. 2. dict. cap. 18. numero 26.
- Cùm notum ſit omnibus, eam conditionem actum illum ex ſui natura ſortiri, ibidem, numero 27.
- Nec poſſe quem pactione aliqua ad non mutandum ſuum teſtamentum adſtringi, ibidem, num. 28.
- Sibíque imputare debere, qui cum remediis oportunis vti potuiſſet, ne propria voluntas illuſoria redderetur, neve alterius ſimul ſibi teſtantis diſpoſitio reuocari poſſet ab eo, non ſe præuenit, ibidem, numero 29.
- Damnúmque ex hoc contingens, æquo animo pati debet, cum magis propria culpa, & negligentia ſua, quàm aduerſarij fraude id contingat, ibid. num. 30.
- Eo magis, quod damnum hoc promiſcuum eſt, & caſus communis; nam poterat prius ſuperuiuens mori, quam defunctus, & tunc defunctus eiuſdem conditionis eſſet, cuius & nunc viuens, & ob id onus diſſimile non fuiſſe, nec æquale diiudicari non poteſt, ibidem, num. 31.
- Teſtamentum à coniuge ſuperſtite pro ſua parte reuocari poſſe, quamuis maritus & vxor ſimul teſtentur, & in aliquam cauſam ſua bona ſimul expendi, aut conuerti conſtituant, & vtriuſque bonorum vſufructu ſuperuiuentem frui cauerint expreſsè, ſuperuiuénſque alio mortuo, prædicto vſufructu fuerit fruitus, lib. 2. dicto cap. 18. numero 32.
- Teſtamentum in eadem ſcriptura, ſi maritus & vxor faciant ſimul, & in teſtamento, ipſum teſtamentum non reuocandi onus expreſsè fuiſſet conſtitutum; & ob id fructus ſuperuiuenti illico aſſignarentur, quod nec hæreditatis additione, nec fructuum perceptione prædictum onus acceptatum videtur, nec fieri poteſt irreuocabile teſtamentum, ibid. num. 33.
- Teſtamentum de bonis tam ipſius, quàm vxoris, ſi faciat maritus ſolus ex conſenſu vxoris, ſolum operatur vnum effectum, quod licèt poſſet ipſa reuocare, ſi faceret teſtamentum, tamen ex quo conſentit, reuocare non poſſit, ſed non operatur effectum, vt poſſit pater inter filios diſponere, nec eos in legitima amplius grauare in bonis vxoris, ex ſententia Roderici Iuarez, quæ ab. Authore probatur, & nouiter declaratur, lib. 2. dict. cap. 18. num. 41.
- Teſtamentum, cum à duobus fit in eadem ſcriptura, aut charta, poſito quod certum eſt, licere ſuperuiuenti pro ſua parte reuocare illud, etiam ſi vſufructu, aut fructibus bonorum, aliove commodo fruitus ſit, atque etiam ſi in teſtamento onus non reuocandi teſtamentum ipſum, expreſsè fuiſſet iniunctum, an teſtamentum dicto in caſu reuocans, perceptos fructus, ſiue commodum ex teſtamento ſibi proueniens, reſtituere ſit adſtrictus, ibid. num. 55. & ſequent. vbi latiſſimè.
- Ex teſtamento non completo, ſiue (vt Doctores dicunt) ratione voluntatis imperſecto, nihil debetur, lib. 2, cap. 22. num. 19. vbi communis allegatio. l. ſi quis cum teſtamentum, 25. ff. de teſtamentis, exornatur nonnullis remiſſiuè.
- Teſtari poſſe, & hæredem ſcribere eum, qui nulla bona reliquit, neque corporalia, neque incorporalia, atque eius hæreditatem non impropriè dici, ex ſententia multorum Authorum, quæ adducitur, libro 2. cap. 17. numero 2. & improbatur, ibidem ex numer. 4. cum ſequent. & vide numerum 11.
- Teſtari non poteſt, qui nulla bona habet, nec habere poteſt actu, & potentia: ille verò, qui de facto nulla bona habet, tamen potentialiter poteſt: habere, teſtari poteſt, ídque ex communi ſententia, lib. 2. cap. 17. numer. 2. vbi ex numero 10. agitur de veritate illius.
- Teſtari de iure communi, quare inductum ſit, cum diſpoſitio in tempus inhabile conferatur, quo dominium bonorum ſuorum teſtator iam amiſit, lib. 2. dicto cap. 17. ex numer. 28.
- Teſtandi facultatem, multis de cauſis inuentam fuiſſe, remiſſiuè, ibid. num. 29.
- Teſtandi facultatem, ex gratia potius competere, quàm ex mero iure, ex ſententia Guli. Benedicti, ibid. num. 30.
- Vel de æquitare iuris, non de ſubtilitate, vel de gratia, ex ſententia Belonij, quæ ab authore probatur, ibid. num. 31.
- Teſtator cenſetur noluiſſe diſponere, cum facile illi fuit, aliqua de re diſponere, & non diſpoſuit, lib. 2. cap. 4. n. 29.
- Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit; ergo neque nos dicere debemus, vulgatiſſimum Doctorum aſſumptum, & multis conformatum, & declaratum, remiſſiuè, lib. 2. cap. 40. num. 30.
- Teſtatoris, & cuiuſlibet alterius diſponentis verba, in dubio ad intellectum Iuris communis referenda ſunt, lib. 2. cap. 4. numero 32.
- Teſtator in dubio cenſetur cum diſpoſitione legis, aut Iuris communis ſe conformare voluiſſe, lib. 2. cap. 4. num. 33. & cap. 26. num. 43. & 44.
- Teſtator ſubſtituens filio ſuo decedenti ſine filiis maſculis, fratres, & ipſorum filios maſculos excluſa filia, id videtur feciſſe ratione conſeruandæ agnationis, nec excluſio fæminæ, & maſculinitatis qualitas expreſſa, propter aliud videtur appoſita, lib. 2. cap. 4. num. 92.
- Teſtator in codicillis, non censetur receſſiſſe à voluntate & diſpoſitione facta in teſtamentis, lib. 2. cap. 4. num. 119.
- Teſtatoris vltima voluntas aut diſpoſitio, quare ex alterius voluntate pendere non poſſit, lib. 2. cap. 6. num. 21.
- Teſtator non poteſt directè, nec per indirectum diſponere contra leges, vel aliter quam ipſæ diſponunt, lib. 2 cap. 13. num. 20.
- Teſtatoris voluntes ſeruari non debet, nec eſt ſequenda, etiam per filium, quando eſt ea, in quibus diſponere non poteſt, nec grauamen adiicere, ibidem, numero vigeſimo primo.
- Teſtator præſumitur in dubio conformare voluiſſe ſuam diſpoſitionem cum diſpoſitione Iuris communis, & faciendo maioratum ſimpliciter, ſuos deſcendentes, & conſanguineos, eo iure, eóque ordine ad ſucceſſionem admittere, quo de iure admitti debent, lib. 2. cap. 22. num. 10.
- Teſtator ſi relinquat bona propriæ agnationi, ſeu familiæ, & talia verba proferat, quæ videantur tractum ſucceſſiuum denotare, maioratum perpetuum inſtituere cenſebitur, et ſi verbo maioratus vſus non fuerit, lib. 2. dicto cap. 22. num. 29.
- Teſtatoris verba credendum non eſt, otiosè, aut ſine effectu prolata, ſed potius ſic debent intelligi, vt aliquid operentur, libro 2. cap. 24. num. 7.
- Teſtator quem honorauit, & commodo hæreditatis affecit, iure optimo & onerare potuit, ibid num. 12.
- Teſtator, ſi fratre, aut alio conſanguineo hærede ſcripto, petierit ab eo, aut illi commiſerit & mandauerit, vt ex bonis ſuis, vel aliqua parte eorum inſtituat, ſiue faciat maioratum in aliquem ex filiis, aut filiabus: an frater, vel conſanguineus teneatur præcisè ordinem literæ, ſiue ſcripturæ ſeruare, & conſequenter filiis maſculis exiſtentibus eligere, aut nominare aliquem ex eis ad maioratum, an verò filio maſculo prætermiſſo, in filia fœmina maioratum inſtituere valeat, libro ſecundo, cap. 26. per totum.
- Teſtator, qui in ordine ſuccedendi ad maioratum, aut in vocatione ſpeciali, quam ipſe fecit, prærulit filium maſculum filiis fœminis, credendum eſt, quod etiam voluerit, vt is, cui electionem commiſit, etiam liberè, eundem ordinem ſeruare teneatur, & maſculo præferre debeat fœminis, quas ipſe in defectum maſculorum vocauit, ibidem, numero 18.
- Ad teſtatoris enim defuncti voluntatem probandam, nulla eſt in iure certa magis regula, aut ſecurior doctrina, quam ea, quæ ſumitur ex ipſius expreſſa diſpoſitione, quæ totum facit, ibid num. 19.
- Tutiórque interpretatio eſt, qua ſcriptis in teſtamento adhæremus, ibid. num. 20.
- Teſtator, qui in vocatione ſpeciali, quam ipſe fecit, filiabus, aut fœminis iam natis & cognitis, filios, aut maſculos naſcituros ex. preſſim prætulit, & ſic non cognitos; credendum eſt, quod ſemper illos præferre voluerit in aliis clauſulis præcedentibus, in quibus electionem alteri commiſit, libro 2. dicto cap. 26. numero 23. & 24. 25. 26. & 27. vbi latius id probatur, & ratio redditur.
- Teſtatoris diſpoſitio recipit interpretationem à iure & conſuetudine, atque rei de qua agitur natura, ibi. 2. cap. 26. num. 37.
- Teſtator, aut maioratus inſtitutor, in dubio ſe referre videtur ad leges, ſtatura, & conſuetudines eius loci, aut regionis, in qua teſtatur, aut maioratum inſtituit, ibidem, numero 38.
- Teſtator, quando committit alteri, vt pro eo maioratum, vel meliorationem faciat in aliquem filium, an ſufficiat, quod commiſſarius coram teſtibus dicat, ſe velle eligere ad maioratum talem filium, lib. 2. dict. cap 26. numero 88.
- Tempus ſolum, licet non ſit modus tollendæ, aut inducendæ obligationis, cum aliis tamen adminiculis vtrumque poteſt operari, lib. 2. cap 13. n. 45.
- Tertium bonorum, legitimam eſſe filiorum præciſam, extraneorum reſpectu, ſed inter ipſos filios, & deſcendentes voluntariam, ita vt cui velint parentes, poſſint tertium relinquere, dummodo ex ipſorum diſpoſitione ad extraneos non perueniatur exiſtentibus filiis, aut dcſcendentibus eorum, lib. 2. cap. 13. numero 27.
- Text. in cap. cum ibi de teſtamentis, non loqui de captatoria voluntate, ſed de diſpoſitione, quæ in alterius arbitrium, aut voluntatem confertur, lib. 2. cap. 6. num. 9.
- Text. in cap. cum tibi de teſtamentis, explicatur, remiſſiuè, ibid. n. 19
- Text. in authent. de hæredibus ab inteſtato §. reliquum, in verſiculo, huiuſmodi vero priuilegium, optime & vere ponderatus, lib. 2. capite 20. num. 21.
- Text. in. l. vnum ex familia. §. ſi de falcidia ff. de legatis ſecundo, nihil obeſſe authoris reſolutioni, lib. 2. cap. 26. n. 64.
- Text. in. l. Gallus. §. & quid ſi tantum. ff. de liberis & poſthumis, communem ſententiam non probare, lib. 2. cap. 27. numero ſexto, vbi eiuſdem. §. verus intellectus adducitur.
- Titulus. ff. quod quiſque iuris in alium ſtatuerit, &c. qualiter, & quomodo procedat, vide, libro 2. capite 5. num. 45. & 46. & num. 61. & 62. & 64.
- Tiraquelli diligentiam, in congerendis vtrinſque partis, tam Ioannis Andreæ ſententiæ, quàm alterius illi contrariæ, deciſionibus, rationibus, & authoribus; non contemnendam, laudandam potius, & notandam, lib. 2. cap. 3. num. 3.
- Is enim author, omnia fere, quæ in propoſito ad ſua vſque tempora ſcripta erant ab aliis, ſtudio, & labore congeſſit in vnum ac multa quidem adduxit, quæ vtranque partem & confirmant, & dubiam etiam reddunt, ibidem num. 4.
- Tiraquelli conſideratio in materia repræſentationis, nouiter expenditur, & probatur per authorem, lib. 2. cap. 20 num. 10.
- Tiberium Decianum, erudite (vt ſolet) tractaſſe materiam, cap. 4. huius libri, lib. 2. dicto cap. 4. num. 183. vbi eiuſdem ſententia, circa contrarietatem Abbatis, & Annaniæ proponitur, & in effectu omnia conſilia recenſentur in vnum quæ de hac re præfatus author ſcripſit.
- Tiberij Deciani conſilium in propoſito. l. fratres. C. de inofficioſo teſtamento, commendatum ab authore, lib. ſecundo cap. 19. numero 8.
- Tiberium Decianum, iniuſte argutum per Menochium, & noue, & vere adnotauit author, lib. 2. cap. 25. num. 55.
- Tranſcribendi vitium, ab authoris natura, & conditione abhorret, libro 2. cap. 8. numero 5.
- Turpes, aut infames perſonæ, quæ dicantur, ad hoc vt inſtitutis eis, poſſit frater quærelare teſtamentum fratris, lib. 2. cap. 19. n. 46. & ſequentibus.

- V

- VBertini Zuccardi concordia adducitur, & per authorem probatur, lib. 2. cap. 4. numero 162.
- Vbertini Zuccardi concordia, aut diſtinctio explicatur, ibid. num. 164.
- A verbis legis, ad verba teſtatoris, validum eſt argumentum, libro 2. capite 11. numero 21.
- Verbum, quod prælationem denotat, etiam in vnica perſona non impropriè cadit. quando ſubiecta materia id ſuadet, vel diſpoſitio ita apte verificatur in vna, fictu in pluribus, lib. 2 cap. 13. num. 22. & vide num. ſeq. vbi id explicatur.
- Verbum conſanguineos, & coniunctos ſunt verba collectiua, lib. ſecundo cap. 22. numero 31.
- Verba collectiua ſunt, quæ de ſua natura apta ſunt comprehendere plures, & diuerſas perſonas, in pluribus & diuerſis gradibus exiſtentes, ibid. n. 32.
- Verba licèt talia ſint, quod perpetuitatem denotare videantur, tamen aliquando reſtringuntur, vt inter perſonas ramum nominatas videantur relata, etiamſi ratio generalis, aut realis fuiſſet adiecta, lib. 2. capite 22. numero 48.
- Verbum poteſt, non inducit neceſſitatem, ſed voluntatem, libro 2. capite 22. numero. 55.
- Sub verbo linaje, aut agnationis, comprehenduntur omnes collaterales, & cenſentur vocati in diſpoſitione ipſius fauore facta, lib. 2. cap. 22. num. 88.
- Verba teſtatoris, credendum non eſt, quod otiosè, aut ſine effectu ſint prolata, ſed potius ſic debent intelligi, vt aliquid operentur, lib. 2. cap. 24. num. 7.
- Verba illa, hijo, ô hija mayor, in diſpoſitione, aut electionis conceſſione appoſita, ordine ſucceſſiuo intelligenda, & primo loco nominatum præferendum, maſculúmque ante fœminam admittendum, etiamſi fœmina ætate maior ſit, & natu maior filius ſit vocatus, lib. 2. cap. 26. num. 34. & vide num. ſeq.
- Verbum entre, latine inter, diſtribuit æqualiter facultatem eligendi eodem tempore inter filios & filias, lib. 2. capite 26. numero 58.
- Verba licèt enuntiatiua ſint, probant nihilominus in caſu authori propoſito electionem, nominationem, ſeu inſtitutionem antea factam, libro ſecundo, dicto cap. 26. num. 68.
- Verba enuntiatiua eius, quod tempore enuntiationis, aut aſſertionis eſſe poteſt, plene probant, libro ſecundo, dicto capite 26. num. 69.
- Verba enuntiatiua omnino probant, quando enuntiatio pertinet ad rem, quæ pendet ex declaratione animi enuntiantis, ibidem, numero 70.
- Verba enuntiatiua, quando ſcienter proferuntur ſuper eo, ſuper quo partes ſibi poſſunt præiudicare, ſic probant vt non admittatur probatio in contrarium, ibidem, numero 71.
- Verba enuntiatiua quæ ſint, ibidem, numero 73.
- Verba diſpoſitiua quæ dicantur, ibidem, numero 74.
- Verba aſſertiua qualiter proferantur, ibidem, num. 75.
- Verba enuntiatiua propter aliud emiſſa, regulariter diſpoſitionem non inducunt, libro 2. dicto capite 26. num. 76. vbi latius explicatum, ac etiam limitatum traditur, remiſſiue.
- Verba enuntiatiua, quoties proferuntur per tempus præteritum, aut id, quod enuntiatur, eſt præteriti temporis, diſpoſitionem inducunt, ibidem, num. 77.
- Maxime, ſi ipſemet qui refert, & enuntiat aliquam ſuam voluntatem de præterito, talis eſt, quod poſſet adhuc ex integro illam facere, & ſic diſponere, ibidem, numero 78.
- Verba enuntiatiua diſpoſitionem inducunt, quando proferuntur ſuper his, quæ dependent à voluntate partium, & ſuper quibus poſſunt libere diſponere, ibidem, numero 79.
- Verba enuntiatiua diſpoſitionem inducunt quoties id quod enuntiatur, neceſſarium eſt ad id, de quo agitur, ibidem numero 80.
- Verba enuntiatiua, quoties per modum cauſæ proferuntur, diſpoſitionem inducunt, ſicut ſi eſſent diſpoſitiua, ibidem, numero 81.
- Voluntas teſtatoris in ſubſtitutionibus talis eſſe præſumitur, qualis fuit in inſtitucionibus, vnde ſequens ſubſtitutio debet regulari, & intelligi ſecundum qualitatem prioris, lib. 2. cap. 4. num. 12.
- Voluntates hominum variæ, & diuerſæ ſunt, lib. 2. cap. 4. numero 48.
- Cùm poſſit teſtator cum diſpoſitione legis ſe conformare, vel ſua diſpoſitione facere ceſſare diſpoſitionem illius, fœminas excludendo, vel non, ibid. num. 49.
- Poſſit etiam diuerſimode ſuam diſpoſitionem facere, aut generalem, aut ſpecialem, aut limitatiuam, & reſtrictiuam, aut reſpicientem aliquid ſubſtantiale ipſius diſpoſitionis, vel accidentale, aut expreſſam, vel tacitam, ibidem, num. 50.
- Voluntas ex coniecturis collecta, expreſſa voluntas dici ſolet, libro ſecundo, capite 4. numero 55.
- In voluntate defuncti interpretanda ſæpe decipimur, libro ſecundo, capite 4. numero 56. & 57.
- Voluntatis teſtatoris interpretatio, plena periculi eſt, & perſæpe in illius cognitione errare ſolemus, ibid. num. 58. & 59.
- Voluntas teſtatoris, quoties expreſſa non fuerit, aut clara, incerta potius, & obſcura, atque ex coniecturis colligenda, cautiſſime agendum eſt, vt plura attendantur, quæ vt interpretatio congrua dicatur, neceſſaria ſunt, & pleniſſime adnotata, remiſſiue, ibid. num. 61.
- In voluntate defuncti coniecturanda, quæ coniecturæ arrendi debeant, lib. 2. dict. cap. 4. num. 62. 63. & 64.
- Voluntas teſtatoris, in liberam alterius voluntatem, aut in arbitrium, an, & quando poſſit relinqui, libro ſecundo, capite 6. per totum.
- Voluntas cuiuſque teſtatoris, vt alterius diſpoſitioni poſſit committi, etiam libere, lege, vel ſtatuto effici poteſt, ibidem, numero 31.
- Voluntas vltima defunctorum, late, begnignéque interpretari debet, atque modis omnibus obſeruari, libro ſecundo, capite trigeſimo, numero 19. & vide numero 21. vbi id explicatur.
- Voluntas incerta non attenditur, vt recedatur ab eo, quod eſt certum, libro ſecundo cap. 20. num. 29.
- Voluntas teſtatoris in fideicommiſſis, & maioratibus ex coniecturis induci poteſt, iliáque obſeruari debet, modò vrgentes, & neceſſariæ coniecturæ interueniant, libro ſecundo, capite vigeſimo ſecundo, numero 70. & vide numero 71. & ſequent. vbi id explicatur.
- Voluntate expreſſa, nulla coniectura potentior eſſe poteſt, ibid. num. 73.
- Voluntas, quæ ex expreſſis in teſtamento colligitur, ita obſeruari debet, ac ſi expreſſim, & nominatim expreſſa fuiſſet, lib. 2. cap. 22. num. 76.
- Voluntas teſtatoris in teſtamentis totum facit, & omnino obſeruanda eſt, lib. 2. capite 24. num. 6.
- Voluntatem teſtatoris non obſeruans, omni commodo ab illo prouenienti, priuari debet, ibid. num. 8.
- Voluntate & diſpoſitione teſtatoris in hæredem collata, effici poteſt, quod pacto, & conuentione contrahentium effici poſſe dicitur, in ſpecie authentic, hoc niſi debitor. Cod. de ſolutionibus, libro ſecundo, capite 24. numero nono & decimo & vndecimo & duodecimo.
- Voluntas & poteſtas in quocunque actu requiritur, quæ duo actum perficiunt, lib. 2. capite 26. num. 4.
- Voluntas teſtatoris obſcura, ex aliis in teſtamento expreſſis declaratur, libro ſecundo, capite 26. num. 16.
- Voluntas ab initio qualis fuerit, ex actu ſequenti, aut verbis ſequentibus declaratur, ibid. num. 17.
- Voluntas non minus deducitur, ſeu colligitur ex factis, quam ex verbis, imo porentius demonſtratur, & probatur factis, quam verbis: quia facta effectum oſtendunt, verba aliquando contra voluntatem proferentis ſunt, libro ſecundo, capite 26. num. 87.
- Vſura licèt omni iure prohibita ſit, diuino, naturali, canonico, & Regio, ac etiam ciuili, iuxta declarationem communem intelligendo: tamen intereſſe lucri ceſſantis, & damni emergentis prohibitum non eſt, vt latius explicatur, lib. 2. cap. 1. num. 13. & ſequent. vſque ad num. 22.
- Vtile per inutile non vitiari in his, que ſeparationem recipiunt, libro 2. cap. 7. numero 27.
- Idem eſſe in perſonis, ibid. num. 28.
- Et in teſtamentis, ibid. num. 29.
- Vtile per inutile quando vitietur, plenè explicatum, remiſſiuè, ibid. num. 30.

FINIS