Quòd ſi poneremus, teſtamentum, aut vltimam aliam diſpoſitionem quamcunque à duobus ſimul, in fauorem alicuius, vel vt Maioratus inſtitueretur, aut opus aliquod pium perageretur, ſic conſectam, vt verba eiuſdem conditionem, aut modum præ ſe ferre viderentur; tunc equidem communes Doctorum reſolutiones circa confirmationem teſtamenti pro parte præmortui, aut fructus à ſuperſtite perceptos non reſtituendos, dici poſſet quòd obtinere non poſſent; ídque vel ex natura conditionis, quæ impleri debet, antequam actus perficiatur, & ab initio acquiſitionem impedit, ex quo nihil ponit in eſſe, donec ei fuerit ſatisfactum, l. filiofamilias, ff. de conditionibus & demonſtrationibus, l. ſi quis ſub conditione dandorum decem, ff. quis omiſſa cauſa teſtamenti: & cum multis Authoribus latè explicant Sarmientus ſelectar. lib. 2. cap. 3. num. 1. & 4. Menochius lib. 4. præſumpt. 175. num. 9. 11. & 12. Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 12. num. 59. Gradus §. institutio, quæſt. 26. Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſ. de legato ſub conditione relicto, in principio, vel ex natura modi, qui licèt ab initio acquiſitionem fieri non impediat, reſoluitur tamen eo deinde non impleto, l. libertas §. hac ſcriptura, ff. de manumiſſis teſtamento, Bartolus in l. quibus diebus §. Termilius, num. 13. ff. de conditionibus & demonſtrationibus, & ibidem Socinus num. 8. plenè Sarmientus & Menochius vbi ſuprà, Antonius Gomezius dict. cap. 12. ex num. 70. Graſſus §. legatum, quæſt. 78. Decianus in conſ. 8. ex num. 76. volum. 1. Et quia in hoc caſu nihil eſt, quod ſic diſponenti imputari poſſit, ex quo non purè & ſimpliciter cum alio ſimul diſpoſuit (in quibus terminis loquuntur Doctores communiter) ſed talia verba adiecit, quæ conditionem, aut modum inducunt, nec illis adiectis decipi ipſum contingere poteſt, cùm impediatur ab initio, vel ex poſtfacto reſoluatur diſpoſitio, ſi ſuperſtes pro ſua parte reuocare voluerit, ídque procederet non modò ſi verba conditionalia, aut modalia fuerint expreſſa, verùm etiam ſi quoad ſonum. verborum eſſent pura; tamen ex aliquibus verbis, aút ex mente teſtatoris colligi poſſet conditio, argumento textus in l. Stichum qui mens erit, ff. de legatis primò, vbi Bartolus, Ruinus, & Iaſon: Baldus in rubricà, C. de institutionibus & ſubstitutionibus, num. 1. Tunc enim reuocaretur etiam, aut reſolueretur pro parte coniugis præmortui diſpoſitio, ſi ſuperſtes pro ſua parte reuocare intenderet, ac denique ad fructuum perceptorum reſtitutionem remaneret obnoxius in hoc caſu, ſi etiam conditionaliter, aut ſub modo conſtare poſſet, relictos fuiſſe fructus, ex ſuperiùs dictis: quæ ſunt notanda, quia alibi non erant ſcripta; & pro illis expendi poteſt optimè l. 7. tit. 4. partit. 6. in verſic. Pero aquel que fue eſtablecido: & vide infrà, ex num. 70.

Limitatur autem reſolutio tradita ſuprà, num. 21. per eundem Valaſcum in eadem confutatione 7. num. 8. in finalibus verbis, vt non procedat, ſi dolo alterius inductum fuiſſe inſtituentem probetur; tunc enim pro parte eius auocaretur hæreditas à venientibus ab inteſtato, & ad id citat nonnullos Authores, vltra quos idem etiam, & generaliter obſeruauit in hæc materia Ludouicus Molina è Societate Ieſu Religioſus de iuſtitia & iure, tract. 2. diſput. 152. verſ. quando tamen fraus, dicens, quòd quando fraus, aut dolus interueniſſet, quo aliquis alterum induceret ad aliquid communi conſenſu ſtatuendum aut ad ſe mutuo inſtituendum hæredes, animo id ex ſua parte reuocandi, ſi mors ipſi, antequam alter obiret, immineret, aut poſtquam alter è vita diſcederet; tunc ſanè arbitrio prudentis reſtituere teneretur hæredibus, qui probabiliter crederentur ab illo altero fuiſſe inſtituendi, aut ſucceſſuri illi ab inteſtato, ſi non fuiſſet ita iniuſtè deceptus, quoniam fraude illa, & dolo tantundem damni cenſeretur dediſſe iniuſtè eiuſmodi futuris alioquin ſucceſſoribus defuncti, necnon ipſimet defuncto. Addiderim ego, dolum, aut fraudem in dubio non præſumendam in propoſita ſpecie, ſicut nec in aliis caſibus regulariter iura ſtatuerunt, l. dolum, C. de dolo, l. ſi creditor, C. de pignoratitia actione, & ibidem Doctores, & cum infinitis Authoribus plenè Alciat. in tract. de præſ. reg. 3. præſumpt. 4. ex n. 1. Maſcard. de probation. concl. 531. num. 1. & 9. Menochius lib. 5. præſumpt. 3. ex num. 14. Deinde dolum in caſu prædicto præſumi poſſe, quando extant coniecturæ, & præſumptiones commiſſi doli: eſt enim certum, coniecturis dolum detegi, & probari poſſe, dict. l. dolum, C. de dolo, & cum multis Decianus in conſ. 32. num. 4. lib. 3. Rota Genuenſ. decis. 168. num. 13. & 14. Maſcardus dict. concl. 53. vbi latiſſimè Menochius lib. 5. dict. præſumpt. 3. ex num. 42. cum ſequentibus, & in propoſita ſpecie, atque in foro exteriori probandum eſſe iudiciis & coniecturis perſpicuis, atque modis à iure ſtatutis, de quibus plenè egerunt Authores prædicti: Denique, in foro interiori ſibi quemque conſulere debere, quoniam omne quod non eſt ex fide, atque fraudandi alium intentione fit, peccatum eſt: & in caſu prædicto, vbi ſeducitur quis, vt propriam ſubſtantiam ad libitum, aut beneplacitum alterius relinquat, ad reſtitutionem obligat, & damni cuiuſque ea ratione proueniétis ſatisfactionem, vt eſt de mente Molinæ in dicto loco, & in ſe adeò verum, vt maiori comprobatione non indigeat.

Tertiò extenditur ſuperior reſolutio, vt in propoſita ſpecie, cùm teſtamentum faciunt maritus & vxor, vel alij duo ſimul, in eadem ſcriptura, aut charta, coniunctímque de bonis ſuis diſponunt, vel aliquo modo, aut nominatim in aliquam cauſam expendi illa decernunt, vſque adeò ſuperſtes pro ſua parte eam diſpoſitionem reuocare poteſt, vt defunctus ex hæc reuocatione deceptus non videatur, nec illi ex hoc aliqua fraus, aut iniuria facta fuiſſè cenſeatur, cùm notum ſit omnibus eam conditionem actum illum ex ſui natura ſortiri, per text. in l. cum donationis, C. de tranſactionibus, l. ille, ff. de hæredibus inſtituendis; nec poſſe quem pactione aliqua ad non mutandum ſuum teſtamentum adſtringi, vt iura vulgata docent, ſibíque imputare debet, qui cùm remediis opportunis vti potuiſſet, ne propria voluntas illuſoria redderetur, néve alterius ſimul ſibi teſtantis diſpoſitio reuocari poſſet ab eo, non ſe præuenit, damnúmque ex hoc contingens æquo animo pati debet, cùm magis propriâ culpâ, & negligentiâ ſuá, quàm aduerſarij fraude id contingat, argumento textus in l. quod quis, ff. de regulis iuris, l. ſi communis familia, ff. de noxalibus actionibus, cap. licet Epiſcopus, de preæbendis, in 6. eo magis, quòd damnum. hoc promiſcuum eſt, & caſus communis: nam & poterat priùs ſuperuiuens mori, quàm defunctas: & tunc defunctus eiuſdem conditionis eſſet, cuius & nunc viuens, & ob id onus diſſimile non fuiſſe, nec æquale diiudicari non poteſt, argumento textus in l. de fideicommiſſo, C. de tranſactionibus, l. ſi pater puellæ, C. de inofficioſe teſtamento, quod eſt de mente omnium hucuſque in propoſito Scribentium, qui ſemper dicunt, prædefunctum ſibi imputare debere, quòd eo modo diſponere voluerit, nec aliam diſponendi viam elegerit, quâ decipi ipſe, aut diſpoſitio ſubuerti non poſſet. Sed inter alios rectius adnotarunt, & eleganter fundant Caſtrenſis in conſil. 243. col. 2. in medio, vbi notanter dicit: Nec obſtant allegata in contrarium; quia potiùs ſe decepiſſet dicta vxor, ſi hoc credidiſſet, quia non reuocaret, cùm ſcire debuit, reuocabilia eſſe legata de ſui natura: vnde hunc caſum euenire poſſe proſpicere debuit, l. ſi quis domum, §. 1. ff. locati: ſi ergo non proſpexit, ſe ipſum circumuenit. Corneus in conſ. 159. colum. 1. lib. 4. Alciatus in dict l. licet, C. de pactis, in verſic. ſed quid ſi alterum pœniteat, in illis verbis: Nec probabiliter quiſquam allegaret non exiſtimaſſe, vt alter pœnitentia duceretur: cùm huiuſmodi voluntates ambulatoriæ ſint, debeàtque vnuſquiſque id prouidere. Burgos Salon de Pace in dict. l. 3. Tauri, 2. part. concluſ. 6. num. 1218. per totum, & num. 1226. in verſiculo, item & hæc ſententia ex eo patet, & in conſil. 2. num. 41. per totum, vbi Caſtrenſem, & Alciatum retulit in locis relatis nunc, Couarr. in rubrica de teſtamentis 2. part. num. 8. in verſic. nec iniuria cuiquam. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 23. num. 2. in verſiculo, ad ea autem quæ Bologninus, & pungit Valaſcus dict. conſultat. 7. num. 8. Ludouicus Molina de iuſtitia & iure, tract. 2. diſput. 252. verſic. quando tamen, in finalibus verbis.

Quartò extenditur, teſtamentum, à coniuge ſuperſtite pro ſua parte reuocari poſſe, quamuis maritus & vxor ſimul teſtentur, & in aliquam cauſam ſua bona ſimul expendi, aut conuerti conſtituant, & vtriuſque bonorum vſufructu ſuperuiuentem frui cauerint expreſsè; nam etſi ſuperuiuens, alio mortuo, prædicto vſufructu fuerit fruitus, id non impediet, quominus teſtamentum prædictum quoad ſua bona reuocare poſſit. Quod cum iudicio aduertit, & plenè fundat Burg. Salon de Pace in l. 3. Tauri, 2. part. ex num. 1219. vſque ad numer. 1224. quo loco in fortioribus terminis defendit, & multis rationibus confirmat vſque ad num. 1228. & in conſ. 2. ex num. 21. vſque ad num. 41. quòd ſi teſtamentum faciant maritus, & vxor in eadem ſcriptura ſimul, & in teſtamento ipſum teſtamentum non reuocandi onus expreſsè fuiſſet conſtitutum, & ob id fructus ſuperuiuenti illic aſſignarentur, quòd nec hæreditatis aditione, nec fructuum perceptione prædictum onus acceptatum videtur, nec fieri poteſt irreuocabile teſtamentum, vt dictis locis adeò plene comprobat, vt nihil vltrà deſiderari poſſit.

Quintò extenditur ſuperior reſolutio ad Maioratum etiam, aut meliorationem, vt ſcilicet Maioratus, aut melioratio à viro & vxore ſimul inſtitutus. poſſit ab vno illorum, altero mortuo, reuocari. Rodericus Suarez in d.l. quoniam in prioribus, limitat. 5. verſ. & hæc nota ad teſtamenta. Burgos Salon de Pace in dict. l. 3. Tauri, 2. p. num. 1216. & in conſil. 2. ex num. 16. vſque ad num. 21. Couarruu. in rubrica, de teſtamentis, 2. part. num. 8. Menchaca de ſucceſſionum reſolutione, lib. 1. §. 1. num. 11. Padilla in l. clari, num. 19. C. de fideicommiſſis. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 84. Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 116. ff. de legatis 3. Tellus Fernandez in l. 17. Tauri, num. 13. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 23. num. 2. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. 1. num. 97. Ioannes Guttierrez in cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. num. 46. & in conſ. 2. num. 6. Angulus ad leges meliorationum. l. 2. gloſſa 2. num. 2. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 1. num. 14. Azeuedius in l. 1. tit. 6. ex num. 23. & in l. 4. tit 7. num. 8. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Pichardus in §. igitur, de pupillari ſubſtitutione, num. 4. & 5. D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa 18. num. 54. LudouicusMolina de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputat. 152. in principio. Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſt. 310. num. 9. Quod intelligi debet, niſi tempore facti Maioratus, aut meliorationis, vel poſteà, antequam alter eorum reuocaret, poſſeſſio bonorum, aut ſcriptura Maioratus coram Tabellione tradita ſit, vel melioratio ob cauſam oneroſam fuerit facta, ſecundùm formam l. 17. & 44. Tauri: tunc enim reuocatio non permitteretur; quod eſt de mente dictorum Authorum, & in terminis ſic adnotauit Mieres vbi ſuprà, dict. quæſt. 23. num. 2. Ioannes Guttierrez in initio cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. num. 47. in princ. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 1. num. 15. vel niſi ex ſcriptura Maioratus, quem vir & vxor conſtituerunt, conſtaret, quòd vnus ſine altero Maioratum illum non conſtituiſſet, neque alioquin feciſſet, vt dicebam ſuprà, num. 23. & aduertit Mieres, de maioratu, part. 1. d. quæſt. 23. n. 3. cuius ſententia, vt ibidem dixi, forſan ſuſtineri debet ex rationibus per eundem Authorem adductis, & aliis à me conſideratis ibi. Deinde, niſi maritus & vxor faciant ſimul contractum inſertum in tenore Maioratus, vel meliorationis, in quo vnus alteri inuicem promittit, quòd nunquam diſcedet à tali contractu; nam tunc coniux ſuperſtes reuocare non poterit ex ſententia eiuſdem Mieres dict, quæſt. 23. num. 3. in verſ. aut niſi maioratus. qui concludenti ratione confirmat, & verè explicat l. 17. & 44. Tauri, vt ibi videri poterit.

Ac denique, niſi maritus ipſe ſolus teſtetur ex conſenſu vxoris, conſtituàtque Maioratum, aut meliorationem de bonis, tam ipſius, quàm vxoris; tunc enim mortuo marito, eius morte confirmatur hæc vltima voluntas, tam quoad bona viri, quàm quoad bona vxoris, l. nec fratris, C. de donationibus cauſa mortis, l. ſicut, §. venditionis, ff. quibus modis pignus vel hypotheca ſoluitur. Ex quibus adnotarunt Doctores in mille locis teſtamentum, in quo quis de re aliena diſponit, domini conſenſu expreſſo, teſtantis morte adeò firmum effici, vt idem dominus bonorum contraria voluntate illud mutare non poſſit, idque in Maioratu, & melioratione, de quibus agimus nunc, Capellaniæ etiam, aut Patronatus inſtitutione, & in quacunque alia diſpoſitione, recté acceperunt Rodericus Suarez, Iaſon, Guil. Benedictus, Tellus, Couarruuias, Padilla, Menchaca, Peralta, Burgos de Pace ſenior, Pechius, Rolandus, Marſarius, & Cephal. quos in vnum recenſet, & ſic firmat Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 84. verſ. ſed hoc limitari ſolet. Mieres de maioratu, 1. part, quæſt. 23. videndus ex num. 4. vſque ad num. 10. Bernar. Diaz regula 735. Matiençus in l. 1. tit. 6. gloſſa 1. num. & ibidem Azeuedius, num. 23. & 25. lib. 5. nonæ collectionis Regiæ, Salazar de vſu & conſuetudine, cap. 4. num. 27. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. 1. n. 99. Burgos de Paz iunior ciuilium quæſt. 1. num. 15. Ioannes Guttierrez in dict. cap. quamuis pactum, in initio, num. 46. Doct. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 18. de melioratione, numer. 55. Molina de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputat. 152. in finalibus verbis. Angulus ad leges meliorationum. l. 2. gloſ. 2. num. 3. Pichardus in §. igitur, de pupillari ſubſtitutione, num. vltimo. Cæuallos communium practicarum. quæſt 310. ex num. 10. qui ex mente communi veram huiuſce rei rationem aſſignat, videlicet, quòd quando vnus conſentit alteri de rebus ſuis diſponenti, velut contractus quidam celebratur ex reciproco ipſorum conſenſu; & ſic nimirùm ſi reuocari non poſſit, ex vulgatis iuris regulis, & principiis, & non obſcurè ſignificat textus in d. §. venditionis.

Ex his autem, & vltra cæteros hucuſque Scribentes, ad nonnulla inferri poſſe conſideraueram: & in primis, non eſſe ſilentio prætermittendam ſingularem, & notandam quidem conſiderationem Ioannis Guttierrez in d. cap. quamuis pactum, de pactis in 6. in initio, num. 47. per totum: Is enim ſuperiorem reſolutionem procedere etiam de iure Regio, poſt deciſionem l. 17. & 44. Tauri, rectè affirmat, vt ſcilicet nec ex diſpoſitione earum legum reuocari poſſit ab vxore Maioratus, aut melioratio de ipſius conſenſu, & de bonis communibus à marito tantùm facta, & leges prædictas ſingulariter, & nouè declarat, vt latiùs ibi videri poterit. Addiderim ego libenter duo: Primum, declarationem prædictam ad dictas leges Regias à nemine anteà traditam in terminis, ſolùm prædictum Authorem ſic tradidiſſe, eius tamen ſententiam ex mente eſſe ferè omnium Authorum huius Regni, in propoſito ſcribendum, qui in terminis ipſarum legum ſic præſentiunt aperté, dum circa hoc innouatum fuiſſe aliquid per eas leges non animaduertunt, ſic potiùs tranſeunt cum reſolutione communi, etiam poſt dictas leges Regias, ac inter alios apertiùs Pelaez a Mieres, qui in declaratione ipſarummet legum ſæpe inſiſtens, d. quæſt. 23. à princ. 1. part. nihil nouitatis detegit in illis. Secundum eſt, ſententiam eiuſdem Guttierrez, rectè probatam per Azeuedium in l. 1. tit 6. n. 26. verſiculo, neque ſupradictæ, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, ſolutionem tamen ab eo traditam ibi, non quidem eſſe nouam, vt ipſe demonſtrare velle videtur, ſed potiùs eundem Ioannem Guttierrez tradidiſſe eam loco relato ſupra, & exactius quidem, vt ibi videri poterit.

Secundò infertur ad ea, quæ in propoſito ſcribit Rodericus Suarez in d.l. quoniam in prioribus, limitat. 5. in verſic. & hæc nota ad teſtamenta, circa quæ etiam nullus Recentiorum inſiſtit: dicit enim ibi præfatus Author, conſenſum vxoris in propoſito caſu, cùm maritus facit teſtamentum de bonis tam ipſius, quàm vxoris, ſolùm operari vnum effectum, quod licèt ipſa poſſet reuocare, ſi faceret teſtamentum, tamen ex quo conſenſit maritum de bonis ſuis teſtari, confirmabitur teſtamentum morte mariti, etiam in bonis vxoris; & ſic ipſa non poterit reuocare: non tamen operatur effectum, vt poſſit pater inter filios diſponere, nec eos in Legitima ampliùs grauare in bonis vxoris; & reddit veram rationem, quia quemadmodum ipſa teſtando non poſſet grauare, vt in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento: ita nec consentiendo in teſtamento mariti; cum ille qui prohibetur alienare, prohibeatur & alienanti conſentire, l. 2. C. ſi aduersus donationem, & licèt Rodericus ipſe, ſub verbo, videtur, ſic crediderit poſſe dici: id tamen adeò verum eſt, vt nullam in ſe difficultatem habeat; quapropter dumtaxat addiderim, poſſe maritum de conſenſu vxoris ſic teſtantem, aliquem ex filiis communibus in Tertio bonorum meliorare, ex ratione eiuſ. dem Roderici à contrario ſenſu: quemadmodum enim ipſa teſtando poſſet meliorationem facere; ita & conſentiendo in teſtamento, aut diſpoſitione mariti, ab eo poterit vnus ex filiis meliorari, aut etiam plures; quod ſimiliter abſque difficultate procedit, nec alia comprobatione indiget.

Tertiò infertur ad reſolutionem, quam tradit Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 23. num. 8. quo loco exiſtimauit, quòd ſi maritus faciat Maioratum de re vxoris, conſentiente ipſa, non poterit filius primogenitus petere aliquid in vita patris, licèt mater ſit mortua, quod ſimpliciter, aut ſic indiſtincte dictum ſtare non poſſet ex vulgatis iuris regulis, & principiis. Addit poſtmodùm Author ipſe id procedere, ſi mater habeat licentiam ad faciendum Maioratum, nam aliàs non poſſet mater per illum actum filio præiudicare in remanente bonorum; quod verè dictum eſt, & confirmatur ex his, quæ ad explicationem Roderici anteà dicebamus, quem Mieres non retulit ibi. Addiderim ego, in propoſito caſu patrem habere debere vſumfructum in Maioratu filij de bonis matris, atque ex conſenſu ipſius à marito inſtituto, quandiu filius ipſe in poteſtate parentis remanet, ex his, quæ in Maioratu obueniente filio ex linea materna ſcribunt Antonius Gomezius in l. 48. Tauri, num. 3. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 19. ex num. 18. cum ſeqq. Mendez in repetitione l. cùm oportet, C. de bonis quæ liberis, 1. part. num. 37. & 2. part. num. 106. Matiençus in l. 9. tit. 1. gloſ. 1. num. 5. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & ſic anteaquàm verificetur deciſio l. 48. Tauri, quæ hodie eſt l. 9. tit. 1. lib. 5. Compilationis, vbi plenè declarant Matiençus, & Azeuedius, Antonius Gomezius in d.l. 48. Tauri; tunc enim nullum. vſumfructum penes ſe retinere poterit pater, ex diſpoſitione earum legum: in Legitima autem, neque in vſufructu eius nullum grauamen imponi poterit ex eiſdem, quæ ſuperiùs diximus.

Quartò infertur ad explicationem quæſtionis, quam adducit Rodericus ipſe Suarez in d.l. quoniam in prioribus, in limitat. 5. in verſic. & per prædicta aliàs dicebam; vbi ex ratione eorum, quæ ſuperiùs tradidimus, dicebat aliàs in quæſtione de facto, cùm quidam miles haberet licentiam ipſe ſolus ad maioratum faciendum de bonis ſuis, & ipſe feciſſet de bonis ſuis & vxoris conſtante matrimonio acquiſitis, cum conſenſu vxoris, quòd ita fuit validum, quod morte eius fuit confirmatum, nec vxor potuit illud reuocare. Id enim ego veriſſimum puto, quamuis ipſe Author cogitandum reliquerit, nec determinare auſus fuerit, nihílque eſſe, quod præfatæ diſpoſitioni impedimento eſſe poſſit: quamuis enim licentia Regia marito dumtaxat coneſſa fuiſſet, vt ipſe ſolus Maioratum de bonis ſuis facere poſſet; id tamen non excludit, quin etiam & de bonis vxoris, modíſque à iure introductis, & intra quantitatem lege permiſſam Maioratus ipſe fieri potuerit, quia per licentiam Regiam marito tantùm conceſſam, beneficium, aut licentia legis, ex qua licitum eſt in tertia, & quinta bonorum parte Maioratum inſtituere; nequaquam reſtringitur, nec debet filio, in cuius fauorem etiam, non tantùm parentis, conceſſa fuit, obnoxia eſſe licentia ipſa, vtpote cùm eâ etiam non interueniente, maritus poſſet de ſubſtantia vxoris, conſentiente ipſa, in quantitate à lege permiſſa Maioratum inſtituere, vt apertè ſupponit Mieres de maioratu, dict. quæſt. 23. num. 8. Nec poterit vxor reuocare vllo modo, cùm vis, & ratio dictorum iurium, hoc eſt, l, nec fratribus, C. de donationibus cauſa mortis, & l. ſicut, §. venditionis, ff. quibus modis pignus, vel hypotheca ſoluitur, ac etiam traditiones Doctorum non debeant ex licentia Regia ſic conceſſa alterari; imò ita militent vt in alio caſu, cùm licentia illa marito conceſſa non fuiſſet.

Subdit ſtatim Rodericus, poſtquam ſuperiora cogitanda reliquit, in hunc modum: Non tamen valuit niſi eo modo, quo valeret, ſi ipſa per ſe faceret teſtamentum, quia ipſa non poterat filium vnum meliorare, niſi in tertia & quinta. Quod veriſſimum eſt, vt vides; quinimò etſi filij non extarent, ſi maritus conſentiente vxore ex bonis omnibus ipſius Maioratum inſtitueret, tunc licité poſſet vxor reuocare, ex quo nulla bona ei ſuperſunt, de quibus teſtari poſſit & quia eſſet facere donationem omnium bonorum, quæ à iure reprobatur, vt cum aliis reſoluit Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 1. num. 16. & 17. Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſt. 311. num. 11. qui mouentur præcipuè ex deciſione l. 69. Tauri, quæ hodie eſt l. 8. tit. 10. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, de quarum legum materia vltra Anton. Gomezium, Matiençum, Azeued. & alios ibi, vide omninò Dueñas regula 219. Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 10. à n. 10. vſque ad n. 26. Aldobrandinum in conſ. 104. volum. 1. Hippol. Riminald. in conſ. 24. ex num. 58. lib. 3. Gamam deciſ. 166. & decis. 255. infinitos alios ſciens conſultóque prætermitto, proptereà quòd ab Additionatore Gamæ recenſentur in vnum in addit. ad d. decis. 166. 1. part.

Quintò infertur ad explicationem eorum, quæ in propoſito adnotauit Gregorius Lopez in l. 9. tit. 13. partita 5. in gloſſa, el ſeñor lo conſintieſſe, dicens, quòd ſi maritus de conſenſu vxoris fecit Maioratum de re vxoris, illa conſentiente, taliter quòd maritus diſponeret, vt de re propria ipſius mariti, ſi poſteà maritus reuocet donationem, aut maioratum, remanebunt bona apud maritum, & non redibunt ad vxorem. Ad quam quæſtionem inducit etiam doctrinam Baldi in l. 1. C. ſi vnus ex pluribus appellantibus, in verſ. item quæro: addit tamen, quòd ſi Maioratus ex tali re factus fuit in filium communem, videtur quòd filio debeat remanere ex defectu cauſæ finalis, vel quòd reuerti debeat ad matré: & tandem cogitandum relinquit, & Gregorij mentionem faciunt, ſed ampliùs non inſiſtunt, Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 23. num. 4. in verſ. & l. 9. Ioannes Guttierrez in repetitione cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. in initio, num. 48. qui ſic indiſtinctè tranſeunt cum illo: inſiſtit tamen, ac de veritate eius veretur Azeuedius ſolus in l. 1. tit. 6. num. 26. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ.

Ego verò, vtrem hanc ſubobſcuram quidem, & valdè dubiam explicem, nonnulla adnotare decreui, ex quibus cùm occaſio ſe offeret, faciliùs id diffiniri poſſe exiſtimaui, nec æquum eſſe, quæſtionem prædictam à nullo hactenus explicatam, ſilentio prætermittere, ſic, vt nuſquam eiuſdem vera reſolutio habeatur.

Et in primis conſtituo, negari non poſſe, quin in caſu prædicto, iuſtam habuerit dubitandi rationem Gregorius Lopez, nec immeritò cogitandum reliquerit dubium prædictum, tum ob rationes, quas pro vtraque parte non malè conſiderauit Azeuedius loco relato ſuprà; tum etiam, quòd mortua vxore, de cuius re Maioratus fuit inſtitutus, durum videretur alicui, quòd poſſet maritus reuocans Maioratum, ab eo auferre, cui ex voluntate, & conſenſu vxoris fuerat ius iam quæſitum, vt mox dicemus, viámve aperiri, quâ viuentium, defunctorùmque voluntates facilè valeant defraudari, aut ſaltem, poſito quòd ex natura actus abſque iniuria alterius Maioratum reuocare liceat, difficillimum eſſe diiudicare, quid in caſu propoſito de bonis fieri debeat, cùm ſtet voluntas vxoris dumtaxat pro eo, qui ad Maioratum fuit nominatus, non pro alio, nec aliter in caſu reuocationis conſultum appareat.

Secundò conſtituo, in propoſita ſpecie, vtcunque res ſe habeat, mihi equidem compertiſſimum eſſe, ſi maritus poſteà reuocet Maioratum, quòd bona huiuſmodi penes eum nullo modo remanere poſſint, nec debeant, idque propter rationes conſideratas ab Azeuedio vbi ſuprà, dict. n. 26. quæ fortiter vrgent, & verè concludunt. Inde & conſequenter, quòd neque de eis bonis diſponere poteſt maritus aliquo modo; nam etſi concedamus, liberè eum reuocare poſſe, tam ex natura actus, qui geritur, quàm ex iuris diſpoſitione, iuxta ea, quæ reſoluimus ſuprà: ipſum tamen penes ſe retinere poſſe bona, aut de illis aliquo modo diſponere, nullus quidem concedere audebit, qui voluntatem prædefuncti, ex cuius conſenſu in certam aliquam perſonam Maioratus fuit inſtitutus, ac iuris rationem maturò perſpiciat, vt rectè aſſerit Azeued. in d.l. 1. tit 6. n. 26. ante fin. lib. 5. nouæ collect. Regiæ.

Tertiò conſtituo, ex his facilè conſtare, quæſtionem, aut litem ſuper bonis prædictis, inter eum qui nominatus fuit ad Maioratum, & ſucceſſores ab inteſtato futuram, aut forſan cum hæredibus, ſi hæredes ex teſtamento fuiſſe contingeret; maritum verò à petitione, aut retentione eorum excludendum omninò, nec iurè aliquo poſſe litem iuſtam mouere.

Quartò conſtituo, in caſu prædicto, bona quidem libera remanere, nec vinculo, aut Maioratui ſubiecta, idque non ex ratione conſiderata per Azeuedium, in dict. l. 1. num. 26. in verſ. vel dicendum, quæ minimè vrget in quæſtione Gregorij, quippe cùm ille loquatur, quando maritus de conſenſu vxoris, & de re ſua tantùm vxoris eiuſdem, tanquam de propria Maioratum inſtituit; Azeuedius verò loquitur in caſu, quo de rebus vxoris, & eiuſdem mariti ſimul maritus ipſe Maioratum inſtituit: in quibus terminis adduci poſſet præfati Authoris ratio, quod ſub vna diſpoſitione, & conſtructu verborum, vxoris & mariti diſpoſitio facta fuit, & vna tantùm eſt: Ratio ergo in alio conſiſtit, ad quod nullus hactenus animaduertit in propoſito, videlicet, quòd cùm maritus teſtatur de re vxoris, ex conſenſu eiuſdè vel Maioratum inſtituit, licèt mortuo marito reuocare non poſſit vxor diſpoſitionem; nam eiuſdem mariti morte confirmatur hæc vltima voluntas, vt certum eſt, & diximus ſuprà, num. 38. maritum tamen ipſum reuocare poſſe teſtamentum, aut Maioratum à ſe ex conſenſu vxoris factum, nec ante mortem ipſius confirmari, nullus negauit, qui in propoſito ſcripſit, vnanimiter potiùs omnes admittunt, vt conſtat ex eiſdem relatis ſuprà, dict. num. 38. & apertè ſentit cum aliis Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 84. in verſ. ſed hoc limitari ſolet. Sed quid immoramur? ipſemet Gregorius de reuocandi poteſtate non dubitauit, nec etiam dubitarunt Authores relati ſuprà, qui dubium eiuſdem excitarunt: ſed pro certo ſuppoſito, quod poterat maritus reuocare, quid inde de re vxoris fieri deberet, in quæſtionem adducunt; ſi igitur verum eſt, ante mortem mariti, diſpoſitionem eo modo confectam non confirmari, vel ſaltem in eius vita reuocabilem, neceſſarium eſt, & conſequens, vt reuocatione facta per maritum, in caſu prædicto bona libera remanere debeant, tanquam ſi ab initio nihil factum fuiſſet; nec Maioratûs iure poſſideri poſſint ab alio: itavt ſi extent filij communes inter eos æqualiter debeat diuidi res, ex qua inſtitutus fuerat Maioratus, argumento text. in l. vnum ex familia, §. rogo, vbi eleganter Petrus de Peralta ex num. 14. cum ſeqq. & in l. cum quidam, ff. de legatis 2. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 41. Mieres de Maioratu, 1. part. quæſt. 48. ex num. 13. cum ſeqq. aut filiis non exiſtentibus vel ad hæredes, ſi fortè fuerint, vel ad ſucceſſores ab inteſtato pertinere debeant.

Quintò conſtituo, nihil vrgere in fauorem eius, qui nominatus eſt ad Maioratum, nonnulla, quæ de iure iam quæſito ex conſenſu ex vxoris non tollendo, atque ex doctrina Bartoli in l. qui Romæ, §. Flauius, ff. de verborum obligat. adduxit Azeuedius in dict. l. 1. tit. 6. lib. 5. num. 26. Nam vltra quod doctrina Bartoli in eo loco, latiorem interpretationem requirit, & iuxta communes Doctorum traditiones intellecta, in contrarium non facit, vt conſtat ex his, quæ ſcribunt Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, ex n. 29. Dueñas regula 216. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. ex num. 73. cum ſequent. Mieres de maioratu, part. 1. quaeſt. 24. per totam. Gratianus regula 410. Ioannes Guttierrez practit. lib. 2. quæſt. 52. & multi alij, cum quibus plenè Additionator Gamæ in addit. ad deciſionem 8. 1. part. Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſt. 249. in caſu prædicto argui non poteſt de non præiudicando iuri quæſito ex conſenſu vxoris: quippe cùm ius illud ex ea diſpoſitione acquiſitum fuerit, quæ fui naturâ reuocabilis eſt; nec ante mortem mariti confirmatur: vnde poſſent potiùs retorqueri in contrarium communes Doctorum reſolutiones, iuxta ea, quæ ſcripſerunt Decius in conſ. 58. n. 3. & in conſ. 607. num. 8. Socinus in conſ. 236. lib. 2. Mieres d. quæſt. 24. num. 6. in verſ. quòd ſi iam venit dies.

Sexto conſtituo, præfatam rationem, & reſolutionem ſuperiorem æqualiter etiam militare, cùm à marito ex cõſenſu vxoris factus eſt Maioratus de bonis tam ipſius, quàm vxoris, ſicut in ſuperiore, cùm de re tantùm vxoris factus eſt de conſenſu vxoris ipſius: & tunc non malè vrgere rationem per Azeuedium conſideratam in d.l. 1. tit. 6. lib. 5. dict. num. 26. in verſ. vel dicendum vt bona vxoris libera remanere debeant, vt ſuperius diximus.

Septimò tandem conſtituo, præfatos Authores, qui Gregorij Lopez dubium excitarunt, ac inter eos Gregorium ipfum, notâ aliquâ dignos quidem eſſe, eo quòd ſupponentes pro certo, licere marito iure ipſo, Maioratum de re vxoris ſic inſtitutum reuocare, dubitare non debuerunt admiſſo eo, an remaneret Maioratus. Quomodo enim Maioratus ſubſiſtere poterat diſpoſitione reuocata, ex qua initium ſumere debuiſſet; aut quo titulo poſſet nominatus petere Maioratum? Et hactenus de his, quæ vt vides, non abſque maximo labore, aſſiduáque cogitatione digeruntur, nec alibi erant ſic ſcripta per alium.

Nunc verò quinto loco, & principaliter conſtituendum eſt, dubium maximum eſſe, poſito, quod veriſſimum eſt, vt cùm teſtamentum fit à duobus in eadem ſcriptura aut charta, ſuperuiuenti licet pro ſua parte reuocare illud, etiamſi vſufructu, aut fructibus bonorum fruitus ſit, alióve commodo quocunque, atque etiamſi in teſtamento onus non reuocandi teſtamentum ipſum expreſsè fuiſſet iniunctum, vt ſuprà reſoluimus, an teſtamentum dicto in caſu reuocans, perceptos fructus, ſiue commodum ex teſtamento ſibi proueniens reſtituere ſit adſtrictus; in quibus terminis quæſtionem proponit Burgos Salon de Pace in l. 3. Tauri, 2. parte, concluſione 6. num. 1228. & eam non diſſoluit, dumtaxat dicit, complura ad vtramque partem expendi poſſe, & ſuper hoc accuratius cogitandum eſſe, & præter Doctores in locis relatis ab ipſo numeris præcedentibus, videre oportere textum in l. cùm donationis, C. de tranſactionibus, & in l. Imperator, §. cùm quidam, ff. de legatis 2. & in l. 2. tit. 4. partit. 6. & Alexandrum in conſ. 113. Perſpectis his, lib. 6. in columna penultima, Videamus nunc, an ex his aliquid poſſit deduci, quo dubium præſens valeat diffiniri.

