- Et ad hæc reduci debere infinita, quæ adnotata ſunt per authores innumeros, qui de ſucceſſione fœminarum tractarunt, ibidem, numero 160.
- Fœminæ etiam deſcendentes, excluſæ cenſentur in. 14. caſibus, quos congeſſit in vnum Alexander Raudenſis, libro ſecundo, capite quarto, num. 173.
- D. Feliciani de Solis opinio quædam, nouiter, ſed vere quidem, & concludenter taxatur, lib. 2. c. 1. num. 72.
- Ferendus non eſt qui lucrum amplectitur, onus autem ſubire recuſat, libro ſecundo, cap. 5. num. 35.
- Fideicommiſſum, vel primogenium ſic relictum, vt deſcendentes per virilem ſexum, aut de virili, à virili, per lineam maſculinam, vel de linea maſculina vocentur, vtrùm fœminis per lineam maſculinam deſcendentibus debeatur, lib. 2. cap. 2. ex num. 1. cum ſequent. vbi diuerſæ ſententiæ Doctorum recenſentur in vnum & à num. 11. cum ſequentibus, ſententia authoris profertur.
- Fideicommiſſum, an, & quando inducatur, ſiue amplietur agnationis conſeruandæ ratione expreſſa: item conſeruandæ agnationis ratio, quando dicatur expreſſa, & quando tacita; pleniſſimè tractatur remiſſiuè, libro 2. capite 4. numero 77. vbi de aliis multis, quæ vtiliſſima ſunt, & Hiſpanorum maioratus quotidie applicari poſſunt, libro ſecundo capite 4. numero 77.
- Ad fideicommiſſum relictum familiæ, omnes de familia admittuntur, tam nominati, quam non nominati, lib. 2. cap. 22. num. 24.
- An fideicommiſſo relicto familiæ, ſuccedendum eſt ſecundum ordinem ſucceſſionis ab inteſtato lib. 2. c. 22. num. 25.
- Fideicommiſſo res, cum ſubiecta eſt vltimo loco ſuccedens in illa, ſuccedit libere, & tranſmittit ad quemcunque hæredem vniuerſalem, vel particularem bona fideicommiſſi, lib. 2. cap. 22. num. 45.
- In fideicommiſſis prædominatur verbis defuncti voluntas, lib. 2. cap. 22. num. 67.
- Fideicommiſſum ſimplex & abſolutum inter omnes de familia, aut de agnatione inducitur, quando teſtator procedit diſponendo, quia vult bona ſua perpetuo conſeruati in familia, aut in agnatione ſua, lib. 2. c. 22. num. 79.
- Et idem dicendum eſſe, ſi teſtator ideò expreſterit ſe facere fideicommiſſum, vt bona conſeruentur in ſua domo, ibid. num. 80.
- Fideicommiſſum ſimplex & abſolutum inducitur inter omnes de familia, ex prohibitione alienationis facta expreſſa ratione, vt bona in familia, aut in agnatione perpetuo conſeruentur, ibidem numero 82. & intellige vt declaratur, numero 85.
- Fideicommiſſum ampliandum non eſſe, etiam propter rationem expreſſam, que generalior ſit ipſa diſpoſitione, imo generalem rationem intelligendam eſſe, & reſtringendam iuxta ſpecialem ipſam diſpoſitionem, ex ſententia quorundam, quæ non probatur, lib. 2. d. cap. 22. num. 83.
- Fideicommiſſa, cum onus contineant, ſtrictè interpretari debent, maioratus vero fauorabiles ſunt, atque propter bonum publicum introducti, cum de familiæ conſeruatione in eis tractetur, ideoque non ſunt reſtringendi ſicut fideicommiſſa, ſed potius ampliandi, lib. 2. dict. c. 22. num. 84.
- Fideicommiſſarius ab hærede fideicommiſſum petere, & de manu eius recipere debet, neque propria authoritate poſſeſſionem bonorum iure fideicommiſſi relictorum occupare poteſt, aliàs à iure fideicommiſſi cadit: ſed in maioratus ſucceſſore contra ſtatuitur, libro 2. capite 9. numero 15.
- Fideicommiſſarius nullum ius habet in bonis ſubiectis fideicommiſſo, nec actiones aliquas intentare poteſt, quouſque re, aut verbis reſtitutio fiat per hæredem, libro 2. cap. 9. num. 16.
- Filij nati ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, hoc eſt ambobus, vt altero coniugum, probabili facti ignorantia impedimentum ignorantibus, legitimi ſunt, quanuis poſtea detectum fuerit impedimentum, idque reſpectu vtriuſque parentis, lib. 2. cap. 11. numero primo, & vide numero 2. vbi latiùs id explicatur remiſſiue, & in propoſito congeruntur permulti, qui de matrimonio putatiuo ſcripſerunt pleniſſimè.
- Filij ex matrimonio putatiuo nati, verè & proprié legitimi ſunt; primo, ſiue vere, ſiue præſumptiue coniuges ignorauerint impedimentum, ibid. num. 3.
- Secundo, etiam ſi vnus tantum ex coniugibus impedimentum ignorauerit, ibid. num. 4.
- Tertio, quoad omnes effectus, dignitates, honores, ſpiritualia, temporalia, feuda, emphyteutica, fideicommiſſa, ſucceſſiones ab inteſtato, atque ex teſtamento, tam parentum ſuorum, quam etiam conſanguineorum, & aliorum coniunctorum, ibid. num. 5.
- Quarto, vt in aliquo à cæteris filiis legitimis non differant, ibid. num. 6.
- Quinto, vt ignorantia in dubio præſumatur, quando non conſtat de ſcientia, ibid. n. 7.
- Sexto, matrimonium putatiuum ad effectus prædictos tunc dici, quando vere, & ſolenniter contractum fuerit, ibid. num. 8. vbi agitur de intellectu text. in cap. cum inhibitio. de clandeſtina diſpenſatione.
- Filium primogenitum natum ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, in maioratu ſuccedere, ac etiam excludere alios filios ex legitimo matrimonio procreatos, cum maioratus ſimpliciter inſtitutus eſt, lib. 2. cap. 21. numero 9. & ſeqq.
- Filios ex matrimonio putatiuo natos, ſubſtitum excludere, ac etiam facere deficere conditionem, quando teſtator ſic dixit, & ſi hæres meus deceſſerit ſine filiis, ſubſtituo Titium, ibidem, num. 10.
- Filius primogenitus ex matrimonio putatiuo natus ſuccedit in maioratu, tam reſpectu vltimi poſſeſſoris, quam aliorum coniunctorum, ibidem, num. 11.
- Filios ex matrimonio putatiuo bona fide contracto ſuccedere, etiam in maioratu, qui ea lege, aut conditione inſtitutus ſit, vt non niſi filiis legitimis, aut legitimo natis, vel ex legitimo matrimonio procreatis deferatur, lib. 2. dict. cap. 11. num. 12. & ſeq.
- Filium natum ex matrimonio putatiuo legitimum dici, vt ſubſtitutum excludat, cum teſtator dixerit, & ſi hæres meus deceſſerit, ſine filiis ex legitimo matrimonio natis, ſubſtituo Caium, ibid. n. 13.
- Filij nati ex matrimonio putato, an in fideicommiſſis, & primogeniis ſuccedant, ad quæ filij legitimi, vel ex legitimo matrimonio procreati inuitantur, lib. 2. d.c. 11. ex num. 14. cum ſeq. vbi latiſſimè.
- Filios ex matrimonio putatiuo natos, in maioratu non ſuccedere, ſi inſtitutor ad ſucceſſionem duntaxat inuitauerit eos, qui ex vero matrimonio nati ſunt. ibid. n. 42.
- Filius preſbyteri, dicitur infamis infamia facti, & comprehenditur ſub diſpoſitione. l. fratres. C. de inofficioſo teſtamento, lib. 2. cap. 19. numero 52.
- Niſi aliàs ſit vir probus, & honeſtus, & maximè ſi ad officia publica ſit admiſſus, ex ſententia Aluari Valaſci, quem ſequuti ſunt moderni nonnulli, ibid. num. 53. & 54.
- Author tamen contra defendit, & in id expendit optimum, & notandum conſilium, Tiber. Deciani. 31. per totum, volumine. 4. vbi adeò concludenter ſatisfacit omn. bus, quæ pro Valaſco excogitari poſſunt, vt nihil vltra deſiderari poſſit, ibid. n. 55.
- Filius naturalis, ſaltem ex legibus huius regni non comprehenditur ſub diſpoſitione. l. fratres. C. de inofficioſo teſtamento, lib. 2. dict. cap. 19. num. 56.
- Filio exiſtente, filia eligi non poteſt, cum conceſſio facta fuit pro filio, aut filia, lib. 2. cap. 26. num. 33.
- Franciſcum Burſatum optimè, & eruditè loquutum in materia lucri ceſſantis, & damni emergentis, lib. 2 cap. 1. num. 5.
- Franciſci Burſati, conſilium commendatum, lib. 2. cap. 4. num. 165.
- Franciſci Manticæ, viri equidem eruditiſſimi; in propoſito quæſtionum, cap. 4 huius libri reſolutiones adducuntur, remiſſiué, dicto cap. 4. numero 176.
- Franciſci Manticæ, aduerſus communem concordiam Abbatis, & Annaniæ obſtaculum expenditur, ad quod recentiorum omnium ſcribentium nullus animaduertit, & nouiter, verè tamen, & concludenter ab Authore diluitur, lib. 2. cap. 4. num. 177.
- Franciſcum Manticam, Simonem de Prætis, & Iacobum Menochium, plena & diſtincta manu de materia cap. 12. huius libri ſcribere, ibid. d.c. 12. num. 4.
- Franciſci Conani opera, integrè, atque attentè prelegiſſe, nunquam authorem pœnitebit, lib. 2. cap. 17. num. 26.
- Fratres teſtantes, cum plerunque alios potius relinquant hæredes, quam proprios fratres, quos ſæpiſſimè grauiter ferunt, lib. 2. cap. 19. numero 1.
- Fratrum quoque gratia cùm rara ſit, vt inquit Poëta, ibid. num. 2.
- Frequenter dubitari contingit, vtrum frater præteritus, vel exhæredatus in teſtamento fratris, poſſit illud inofficioſi teſtamenti querela, vel alio remedio impugnare, ibid. num. 3.
- Et communiter in eam itum eſt ſententiam, vt licèt ab inteſtato frater ſuccedat fratri, tamen contra teſtamentum eius ſuccedere non poſſit, quia frater liberè extraneum inſtituere, & fratrem exhæredare, vel præterire poteſt ſine cauſa, ibid. num. 4.
- Dummodo frater præterito, aut exhæredato fratre ſuo, inſtituar perſonam honeſtam, & integræ opinionis, & famæ, quia alias frater contra teſtamentum fratris turpi perſona inſtituta, querelam mouere poteſt, ibid. num. 5. & vide numer. 6. vbi referuntur quamplures authores, qui id explicarunt latiſſimè, & num. ſeq. vſque ad num. 11.
- Fratribus etiam digeſtorum iure, ſiue ſeculo Iureconſultorum, nunquam licuiſſe de inofficioſo teſtamento fratris agere, niſi turpis perſona fuiſſet hæres inſtituta, lib. 2. cap. 19. ex num. 12. & ſequent. vbi id latius declaratur, & explicatur text. in l. fratres, Cod. de inofficioſo teſtamento.
- Fratres vterini tantum, non habent querelam inofficioſi teſtamenti, etiam turpi perſona inſtituta, lib. 2. d. cap. 19 num. 13.
- Fratribus etiam turpi perſona inſtituta, in aliquibus caſibus inofficioſi teſtamenti querelam non dari, remiſſiuè, ibid. num. 14.
- Frater à fratre præteritus, vel exhæredatus, cum teſtamentum impugnat, quia in eo fuit inſtituta turpis perſona, vtrùm in totum reſcindi debeat teſtamentum, an autem vſque ad legitimam tantum, ibid. num. 15. & quid ſi frater aliquid in teſtamento reliquiſſet fratri: quid etiamſi totam integram legitimam ei reliquiſſet, ibid. d. num. 15.
- Fratrem in caſibus ſuperioribus querelare poſſe teſtamentum fratris, & in totum ſubuertere illud, etiamſi frater inſtituat fratrem in legitima, ex ſententia Guil. de Cun. & aliorum, de qua per totum num. & num. ſequent. dict. cap. 19. ex num. 16.
- Fratrem querelare non poſſe teſtamentum fratris, ſed dumtaxat ad ſupplementum agere, cum inſtituta turpi perſona aliquid ſibi relictum eſt, aut nullo modo agere, ſi integra legitima ſibi relicta fuerit, ex ſententia Angeli, & quamplurimorum, ibid. num. 19. & vide numeris ſequentibus, vſque ad num. 24. ex quo num. nonnulla nouiter & verè conſtituenda putat author, quibus præfata quæſtio non adeò dubia videbitur, imo diſtinctione, & reſolutione maiori, quam antea erat, explicata manebit.
- Frater ſi inſtituta turpi perſona, à fratre ſuo præteritus fuit, vel exhæredatus, nec aliquid ei in teſtamento relictum eſt, tunc per querelam rumpet teſtamentum in totum, ex ſententia Baldi, quæ probatur, & per authorem exornatur, lib. 2. d. cap. 19. num. 25.
- Frater inſtituta turpi perſona, ſi neque præteriit fratrem, neque etiam exhæredauit illum, imo potius titulo inſtitutionis, aut titulo etiam particulari (in hoc differentia non eſt) integram legitimam, hoc eſt quartam partem ei reliquit, tunc fratri querela non competit vllo modo, ibid. num. 26.
- Et l. 12. tit. 7. partit. 6. in id nouiter ponderatur, ibid. num. 27.
- Ac contrariæ ſententiæ authores damnantur, ibid. num. 28.
- Frater ſi inſtituta turpi perſona, fratri præterito, vel exhæredato aliquid reliquit, ſed minus legitima, titulo tamen inſtitutionis, tunc ei dumtaxat competit ius agendi ad ſupplementum, nec querelare poteſt teſtamentum, ibid. numero 29.
- Frater inſtituta turpi perſona, ſi fratri præterito, vel exhæredato reliquit aliquid, ſed non titulo inſtitutionis, an tunc ad ſupplementum agi poſſit. ibid num. 30. vbi in effectu Angeli ſententia probatur, & contraria Guil. reiicitur, defenditúrque ad ſupplementum dumtaxat agi poſſe.
- Frater in omnibus caſibus, in quibus inſtituta turpi perſona à fratre ſuo, ad ſupplementum dumtaxat agere poteſt, vel legitima tantùm, hoc eſt quarta parte bonorum debet eſſe contentus, in his omnibus non tenetur ad legata pro quarta parte, remiſſiuè, ibidem, numero 31.
- Frater ſi rumpat teſtamentum fratris per querelam, quia in eo fuit inſtituta turpis perſona, an teneatur ad omnia legata, & fideicommiſſa etiam in vniuerſalia relicta in teſtamento fratris, lib. 2. cap. 19. num. 32.
- Et ſic an text. in authent. ex cauſa. C. de liberis præteritis habeat locum etiam inter fratres inſtituta turpi perſona.
- Et certè dubia eſt, & difficilis hæc quæſtio, quam propterea egere deciſione & præſentia principis dixit Salicetus, & arduam vocat Iulius Clarus.
- Et multas fuiſſe in explicatione illius authent. Doctorum opiniones, & eas retuliſſe P. Iacob. & Fulgoſium, dixit Antoninus Theſaurus.
- Sed in terminis noſtris, quod non habeat locum diſpoſitio dict. authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, ſed quod ſimul cum inſtitutione omnia corruant, tenuerunt quamplures, quos refert author, dict. cap. 19. num. 33. & ſeq.
- Et hanc eſſe communem opinionem teſtantur Paul. Alex. & Iaſon. & tenendam alij authores, ibidem relati, num. 34.
- Ac denique, eiuſdem fundamenta omnia adducunt Salicet. Iaſon, & Menchaca, à quibus accipiunt alij, ibid. num. 35.
- Et contrariæ partis rationibus, reſpondit Anton. Galeat. Maluaſ. in conſil. 24. num. 71. & 72. ibid. num. 36.
- Et poſt leges partitarum amplectuntur Gregorius Lopez, & Hieronymus de Zauallos, ibid. n. 37. & vide, num. 44.
- Sed contrariam ſententiam, imo deciſionem text. in. d. authent. ex cauſa. C. de liberis præteritis, habere locum inter fratres inſtituta turpi perſona, tenent Bald. Curt. Iun. Cagnolus, & alij quamplurimi, qui ab authore præcitantur. dict. cap. 19. num. 38.
- Et huius partis fundamenta quatuor, poſt Salicet. adduxit Iaſon: qui in effectu, & vere quidem, atque concludenter (licet ipſe in contrarium teneat cum communi) reſpondet omnibus fundamentis, quæ pro contraria parte ponderari ſolent, ibidem num. 39.
- Præcipuo etiam fundamento communis reſpondent Iulius Clarus, & Ferdinandus Menchaca, ibidem num. 40.
- Iura etiam, & rationes permultas pro hac parte conſiderauit Igneus, ibidem num. 41.
- Et concludentem, nouámque rationem tradit, ac etiam reſpondet præcipuæ rationi communis Antoninus Teſaurus, ibidem, num. 42.
- Quæ equidem rationes, adeò mouent authorem, vt ſecundam hanc ſententiam contra communem libentius probauerit, ibidem numero 43.
- Fratri, vt querela inofficioſi teſtamenti competar, quæ dicantur turpes, aut infames perſonæ, lib. 2. dict. cap. 19. num. 49. & ſeq.
- Fulgoſij, & aliorum authorum opinio, quod teſtari non poſſit is, qui nulla bona reliquit, neque eius hæreditas dici poſſit, refertur, & ab authore probatur, lib. 2. cap. 17. num. 11.

- G.

- GErardum Mazollum in materia repetitæ, vel non repetitæ qualitatis maſculinitatis præcedentis erudite loquutum, & conſilium 5. eiuſdem authoris, à num. 5. vſque ad num. 60. commendatum per authorem, lib. 2. cap. 4. num. 182.
- Gloſſa, in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis dicens, quod. l. bene à Zenone. C. de quadriennij præſcriptione non habet locum ſecundum canones, in quem ſenſum accipi debeat lib. 2. cap. 5. num. 27. & numero 67 in principio.
- Gloſſæ interpretatio, ad text. in. l. hæreditas. 53. ff. de petitione hæreditatis, euidenti ratione conuicta, lib. 2. c. 17. num. 23.
- Gloſſæ ſententiam, in l. cum ita, §. in fideicommiſſo, verbo, proximo, ff. de legatis ſecundo, veram eſſe, & communiter receptam, quatenus repræſentationem admittit, quando hi, qui proximiori gradu procreati ſunt, ad fideicommiſſum vocantur, lib. 2. cap. 20. num. 9.
- Gloſſæ ſententia, in cap. metropolitano 63 diſtinctione, in verbo presbyteris pro ſingulari refertur, in propoſito. l. hæredes mei, §. finali, ff. ad Trebell. lib. 2. cap. 26. num. 46.
- Gomez Arias, Tellum Ferdinandez & Velazquez de Abendaño, in quæſtione quadam meliorationis nihil dixiſſe, nec etiam aliquid præſentire, quo in propoſito aliqua reſolutio deduci poſſit, lib. 2. cap. 7. num. 5.
- Guil. de Cun. & ſequacium ſententiam, qui tueri velit aduerſus communem, prælegere debere omnino Anton. Galeat. Malu. in conſilio. 24. ex num. 63. cum ſeq. quo loco fundamentis communis, ſic eleganter, & vt primafacie videtur, concludenter adeò ſatisfacit, vt nihil vltra deſiderari poſſit, nec alibi inueniri locus, quo ſic poſſit Guil. ſententia defendi, lib. 2. cap 19. num. 17.

- H.

- HÆreditas nomen iuris eſt, & ab ipſis rebus hæreditariis ſeparatur, lib. 2. cap. 17. numero 9.
- Hæreditatem proprie dici, cùm teſtator bona, aut iura reliquerit, licèt ære maximo alieno oppreſſa, ſecus tamen, vbi nulla bona, aut iura relinquat, lib. 2. cap. 17. ex num. 25. cum ſeq.
- Hæreditas iacens, imaginaria, ſiue ficta quædam perſona eſt, in qua continuatur magis, quam finitur ius defuncti, lib. 2. cap. 17. num. 32.
- Hæreditas iacens, dominium retinet, & obligationes, lib. 2. cap. 17. num. 33.
- Hæreditariæ res, ante quam hæres adeat, vere in nullius bonis ſunt, lib. 2. cap. 17. num. 14.
- Vere enim dominium teſtatoris, morte ipſius fuit diſſolutum, ibid. num. 15.
- Sed attenta iuris fictione, per quam in locum defuncti hæreditas ſuccedit, res hæreditariæ: in alicuius bonis videntur eſſe, ibid. num. 16.
- Idque velut neceſſitate cogente, à iure ſtatutum fuiſſe, ibidem, num. 17. vbi ratio redditur.
- Hæres cum beneficio legis, & inuentarij, vtrum teneatur ſatisfacere legatariis pecuniarum in pecunia, cum legatum quantitatis ſimpliciter factum fuit, nec plus adiecit teſtator, lib. 2. capit. 24. num. 17.
- Et vere, attente prius, atque originaliter perlectis his, quæ alij hactenus ſcripſerunt, tres eſſe in propoſito dubio opiniones, ibid. num. 18.
- Prima fuit opinio Bartoli de qua ibid. ex num. 19.
- Secunda fuit aliorum opinio de qua vide, ibidem, ex num. 24.
- Tertia denique fuit opinio, quæ & verior videtur authori, & omnino amplectenda, hæredem cum beneficio legis, & inuentarij, teneri ſatisfacere legatariis, & creditoribus pecuniarum in pecunia, quando hæreditas eſt ſoluendo, etiam ſi quantitas pecuniæ ſimpliciter legata fuerit, nec in hæreditate inueniatur pecunia, ibid. ex num. 27. cum ſeq.
- Hæres inueniat rerum hæreditariarum emptores, ſiue non, nihil intereſſe, cum hæreditas ſoluendo eſt, & legatum quantitatis pecuniæ relinquitur: nam indiſtincte, ſiue inueniat, ſiue non inueniat, debebit legatariis in pecunia ſoluere, etiamſi pecunia in hæreditate non ſit, lib. 2. cap. 24. num. 38.
- Nihil etiam intereſſe, quod inueniat emptores, qui tamen iuſtum pretium non offerant: nam cum in eius voluntate poſitum ſit non vendere, & tantum teneatur pecunias dare legatariis, non autem minori pretio vendere, poteſt res hæreditarias ſibi, vel alio tempore vendendas ſeruare, & de ſuo ſoluere, vel aliunde quærere, iuxta rationem. l. ſi pecunia, ff. de legatis ſecundo, ibid. num. 39.
- Nec etiam intereſſe, quod hæres vendens aliquid pro ſatisfaciendis legatariis, ita demum emptores inueniat, ſi ipſe de ſuo pro euictione promittar, nec hoc eſſe damnum conſiderabile, ibid. num. 40. vbi latius id explicatur.
- Hæres vt cogatur vendere bona hæreditaria pro ſatisfaciendis legatariis pecuniarum in pecunia, quando in hæreditate pecunia non eſt, tria concurrere debent ex communi ſententia, quæ iure ſubſiſtere non poſſunt, niſi intelligendo ea; prout nouiter, & vere intellexit author, lib. 2. cap. 24. num. 41.
- Hæres cum beneficio legis, & inuentarij, cum hæreditas ſoluendo eſt, & legatum quantitatis pecuniæ: relinquitur, non poteſt legatariis inuitis, tot nomina debitorum hæreditariorum aſſignare, abſque eo quod ipſe teneatur ea exigere contra Iaſonem, & Rolandum lib. 2. d.c. 24. num. 42. & vide num. 42. vbi author recte adnotauit Rolandum in propoſito caſu minus æque putaſſe, attendendum eſſe, ne hæres litibus vexetur, expenſis, & contrarium æquius eſſe, vt demonſtratur, ibi.
- Hæredem cum beneficio legis, & inuentarij, ſi hæreditas ſoluendo fuerit, etiam ſi pecunia in hæreditate non ſit, teneri præciſe mulieri dotem ſuam repetenti in pecunia ſoluere, cum pecunia debetur, nec poſſe inſolutum dare tot bona hæreditaria, contra nonnullos authores, lib. 2. d. cap. 24. num. 44.
- Hæres quotieſcunque grauatur alternatiue dare diuerſis perſonis, inter quas militat diuerſa ratio, licèt inter eas non detur ordinata affectio, ſimplex diſiunctiua, ſiue alternatiua non reſoluitur in coniunctam, nec tribuit hæredi grauato electionem, quamuis verba ad eum referantur, ſed ordine ſcripturæ denotat factam fuiſſe ſubſtitutionem, lib. 2. cap. 24. num. 45.
- Hypolitus Riminaldus plene, & erudite (vt ſolet) lucriceſſantis, & damni emergentis materiam pertractat, & in negotiis variis conſultus multa dicit notatu quidem digna, lib. 2. cap. 1. n. 7. vbi eiuſdem authoris plura conſilia recenſentur in vnum
- Hypolitum Riminaldum, multis in locis, atque erudite multum tractaſſe materiam, capite 4. huius libri, eumque à primo vſque ad 7. conſiliorum volumen, cum author euoluerit, & non abſque conſideratione prælegerit, nullum fere in propoſito eiuſdem cap. 4. ſcriptum verbum omiſit, quod non inſpiceret, & omnia, quæ prædictus author ſcripſit conſilia, in vnum congeſſit, vt ea recenſeret ſuo ordine, vt recenſentur, lib. 2. dict. cap. 4. num. 184.
- Hypoliti Riminaldi conſilium. 358. volum. 4. expenditur. Vbi à numero. 260. vſque ad numerum. 270. ſingulariter limitat, & declarat prædictus author, vulgatam Doctorum traditionem, ex lege, ſunt perſonæ, in fine. ff. de rel. & ſumpt. fun. deſumptam, piæ cauſæ fauendum, aut in dubio iudicandum pro illa, lib. 2. cap. 5. num. 44.
- Hypolitum Riminald. in conſilio. 598. per totum, late & eleganter tractaſſe materiam, capite. 6. huius libri, lib. 2. dict. cap. 6. num. 22.
- Hypoliti Riminaldi conſiderationem quandam non obſtare, cui egregie, & nouiter reſpondet author, lib. 2. cap. 25. num. 59.
- Hieronymi Gabrielis Lofredi, & Ioannis Cephali reſolutiones, qualiter accipiendæ, lib. 2. cap. 25. num. 11.
- Hieronymum de Zaballos, nouiſſime omnium, quæſtionem, capitis. 19. huius libri tractantem, circa diſtinctionem Iulij Clari non inſiſtere, nec etiam mentionem facere quam plurimorum authorum, quos author recenſet, lib. 2. d. cap. 19. num. 23.

- I

- IAcobus Menochius laudatur, & lectura eiuſdem in propoſito, cap. 4. huius libri commendatur, lib. 2. cap. 4. num. 179.
- Iacobum Menochium, de dictionibus, cauſis, aut rationibus, ex quibus repetitio inducitur, ſiue excluditur, pleniſſima manu ſcripſiſſe, idcirco ad eum confugiendum eſſe, cum occaſio ſe obtulerit, lib. 2. dict. cap. 4. num. 180.
- Iaſonis & ſequacium fundamentum diluitur, & in propoſito noua, & vera ratio conſideratur per authorem, lib. 2. cap. 14. num. 7.
- Iaſonis & Riminaldi ſolutiones reiiciuntur, lib. 2. cap. 20. num. 37.
- Iaſonem, in conſilio. 44. num. 7. volumine primo non probare id ad quod citauit eum Simon de Pretis, lib. 2. cap. 24. num. 15.
- De intereſſe lucriceſſantis, & damni emergentis, tractatum, & diſputationem ſuſcipiens author, quid principaliter intenderit, lib. 2. cap. 1. numero 1.
- De intereſſe lucriceſſantis, & damni emergentis, permultas quæſtiones excitari communiter, lib. 2. dict. cap. 1. num. 2.
- Reduci tamen in effectu ad eas, quas propoſuit author, dict. cap. 1. num. 3.
- Intereſſe lucriceſſantis, & damni emergentis, quod vere creditoris interſit, recte ab eo exigitur abſque labe, aut periculo vſurarum, idque vltra ſortem ipſam principalem, ac etiam iure pontificio, lib. 2. dict. cap. 1. num. 14.
- Quia non vt vſura, ſed intereſſe, & damnum petuntur, ibidem, num. 15.
- Et in hoc nullus ſcribentium diſſentit, ibidem, num. 16.
- Dummodo bonus & diſcretus iudex animaduertat, quod intereſſe petitum ſit verum, nec antea concedatur quam conſtet veriſimiliter de damno contingenti creditori, aut de lucro, quod illi euenire potuiſſet: item quod omnis dolus, & fraus palliandi vſuras ab eo abſit, ibid. num. 17.
- Quod ex perſona creditoris, & debitoris, qualitate negotij, & rerum circunſtantiis poterit diiudicare, ibid. num. 18.
- Ac creditorem iuſte potentem admittere, vſurarium vero, vel palliatum reiicere, ibidem numero 19.
- Quoniam iudices boni, & optimi debent repellere vſurarios à limine iudicij, & eos ſeueriter punire, cum ſint deuoratores pauperum, & oppreſſorum, ibidem num. 20.
- Intereſſe hodie de iure canonico non debetur niſi in quatuor caſibus ex ſententia Iacobi Mandelli de Alba, quæ ab authore præcitatur, & pro regula generali huius materiæ commendatur, lib. 2. dict. cap. 1. num. 21.
- Intereſſe damni emergentis, & lucriceſſantis cauſam, non eandem, ſed diuerſam eſſe in nonnullis, ſiue diuerſum ius in illis conſtitui, provt author, lib. 2. dicto capite primo, numero 22. adnotauit, & ibidem probauit labi Doctores vtrumque intereſſe confundentes, & ſimul vtrumque tractantes, idcirco diſtingui debere vnum ab altero, ac de vnoquoque ſeparatim agendum, ne confuſe, ſed diſtinctè procedatur.
- Intereſſe triplex, commune, ſingulare, & conuentum, & de vnoquoque actum remiſſiuè, lib. 2. d. capite 1. n. 23.
- Intereſſe diuidi in extrinſecum, & intrinſecum, ibid. num. 24.
- Intereſſe intrinſecum quod dicatur, ibidem numero 25.
- Et quod extrinſecum, ibidem, num. 26.
- Intereſſe intrinſecum, hoc eſt ipſa æſtimatio rei, in quolibet contractu debetur à tempore moræ, lib. 2. d. cap. 1. num. 27.
- Intereſſe extrinſecum, ex quo tempore debeatur, vbi diſtinguitur inter contractus bonæ fidei, & ſtricti iuris, ibidem num. 28. & vide num. 59. & num. 65.
- Intereſſe naturale & rei cohærens, quodammodo dici lucrum, quod mercator, & alius negotiari, & lucrari ſolitus, pecunia ſibi debita feciſſet, ibid. num. 29.
- Ea ratione, quia lucrum illud conſiſtit in proxima potentia pecuniæ, & eius fructus quodammodo cenſetur, ibid. num. 30. & vide, num. 31. 32. & 33.
- Intereſſe lucriceſſantis exempla plura, remiſſiue, lib. 2. dict. cap. 1. num. 34.
- Intereſſe lucriceſſantis debetur mercatori, qui ſolitus eſt cum pecunia negotiari, ibid. num. 35. & vide rationem, ibidem num. 37.
- Intereſſe lucriceſſantis ſolito negotiari quare denegetur in l. vltima. ff. de periculo & commodo rei venditæ, ibid num. 39. vbi verus traditur illius text. intellectus, & Ioannis Coraſſij, ac aliorum interpretatio noue reiicitur.
- Intereſſe lucriceſſantis petens, probare debet, ſe fuiſſe ſolitum negotiari eo tempore, quo debitor fuit in mora, lib. 2. d cap. 1. num. 40.
- Intereſſe lucriceſſantis peti non poteſt, vbi qui illud habere non vult, nihil lucraturus eſſet, ibidem, num. 41.
- Et ideò neque Doctor, miles, vel perſona Eccleſiaſtica, huiuſmodi intereſſe prætendere poteſt, neque alius, qui cum pecunia aut non vult, aut non poteſt negotiari, ibidem, num. 42. & vide numero 46. vbi nouiter, ac vere, & notabiliter declaratur.
- Quod etiam in mercatore ſolito negotiari procedere poteſt, intelligendo prout Nauarrus explicat, ibidem, num. 43.
- Intereſſe lucriceſſantis ſolito negotiari deberi non ſolum in contractu mutui, ſed etiam in aliis contractibus, in quibus, à fortiori debebit eius lucri ratio haberi, maxime in contractu emptionis & venditionis, vt in eo quidem liceat mercatoribus, lucriceſſantis ratione, carius merces vendere pecunia credita, quam ſtatim pecunia numerata vendidiſſent, modo interueniant ea, quæ Doctores requirunt communiter, lib. 2. dict. cap. 1. num. 44.
- Intereſſe lucriceſſantis deberi etiam non ſolito negotiari, ſi pecuniam deſtinatam, vel ad emptionem prædiorum, vel cenſuum habebat, vel aliud lucrum ſperatum, quod ideò amiſit, quia pecunia ſoluta non eſt: dummodo per probationem propinquam oſtendat creditor, ſeparatos habuiſſe venditores prædiorum, vel cenſuum, & reddituum, ibidem, num. 45. vbi latius id declaratur, & vide num. 72. vbi Doctoris Feliciani de ſolis contraria ſententia noue taxatur.
- Intereſſe lucriceſſantis articuli debere in libello, ac poſtea probari: quod certiſſimum eſt, ſic vt nullus Doctorum in hoc diſſentiat, lib. 2. dict. cap. 1. num. 47.
- Sed in modo articulandi, & probandi diſſentiunt, ibidem, num. 48. vbi latiùs explicatur, & numeris ſequentibus, & authoris ſententia proponitur.
- Intereſſe lucriceſſantis in facto verſari, ac certe difficilem probationem habere, lib. 2. d.c. 1. n. 49.
- Vt cunque tamen ſit, probationem concludere debere, vt lucriceſſantis condemnatio fiat, nec ſolam præſumptiuam probationem ſufficere, ibidem num. 50.
- Intereſſe lucriceſſantis ſolito negotiari deberi, ſi ſaltem lucri probationem faciat eo modo. quem requirunt authores nonnulli, ibidem, numer. 51.
- Intereſſe lucriceſſantis non probari, niſi per reſtes in ea re expeditos, & ſui dicti rationem certam reddentes, ibid. num. 52.
- Intereſſe lucriceſſantis, etiam vbi plene probatum fuerit per creditorem, non debet fieri plenaria condemnatio, ſed de ſumma intereſſe probata, aliqua diminutio fieri debet, ibidem, num. 53. vbi plenius explicatur.
- Intereſſe lucriceſſantis debetur non ſolum pro primo anno, ſed pro ſequentibus, in quibus intereſt, modus contractus duabus conditionibus iuſtiſicetur, ibid. num. 54.
- Intereſſe intereſſe, aut lucrum lucri non deberi, etiam ſi mora debitoris intercedat, ibidem numero 55.
- Intereſſe omne ſoluendum in pecunia, remiſſiue, & ibidem quomodo ſententia ferri, & executio eius fieri debeat in intereſſe, ibid. num. 56.
- Intereſſe lucriceſſantis, vt debeatur, omnino neceſſarium eſſe, quod debitor in mora ſoluendi ſit conſtitutus, ibidem, num. 57.
- Nec valere pactum, quod ante moram intereſſe debeatur, ibidem, num. 58.
- Ad intereſſe cum agitur, quando mora dicatur interuenire ex ſententia communi, & quando ex ſententia authoris ibidem, num. 59. & ſeq.
- Intereſſe lucriceſſantis, in contractibus ſtricti iuris non deberi ex tempore moræ, ſed ex litis conteſtatione; verius eſſe in puncto iuris contra communem, à qua tamen durum eſſet in praxi recedere, lib. 2. dict. cap. 1. num. 65.
- Intereſſe lucriceſſantis, in foro conſcientiæ debetur ex tempore moræ citra vllam expreſſam interpellationem, quando ex ſignis, vel alio modo, de egeſtate creditoris, debitori conſtiterit, ibid. num. 66.
- Intereſſe lucriceſſantis, ab initio certa ſumma expreſſa in conuentionem deduci poſſe; & conſequenter licere creditori ratione lucriceſſantis, ante moram mutuatarij paciſci de tali intereſſe ſibi ſoluendo, abſque eo, quod contractus vſurarius, aut palliatus videatur, nec etiam quod mora præceſſerit ídque ex ſententia multorum authorum, quos ſequueus eſt author, ibidem, num. 67.
- Dummodo fraus, & dolus creditoris abſit, ac vere ſit lucrum ceſſans, conueniátque ſumma expreſſa quantitati, quæ vere interſit, ibidem, num. 68.
- Nec aliquid ſtatim ſoluendum à creditore exigatur, maxime in mutuo, ibidem num. 69.
- Intereſſe lucriceſſantis ſub incerta quantitate, ab initio poſſe in conuentionem deduci ex communi ſcribentium omnium ſententia, ſicut in hoc nullus diſſentiat, ibid. num. 70.
- Intereſſe damni emergentis certa ſumma expreſſa, ante moram mutuatarij in ſtipulationem, & pactum poſſe venire: nec in hoc eſſe controuerſiam, ibidem numero 71 & vide numero 75.
- Intereſſe damni emergentis, variis modis probari, lib. 2. d. cap. 1. n. 74.
- Intereſſe damni emergentis, regulariter non deberi, niſi à tempore moræ, & hoc vtriuſque intereſſe commune eſſe, ibid. n. 75.
- Intereſſe damni emergentis articulari, & probari debere, & hoc eſſe vtriuſque intereſſe commune. ibid. num. 76.
- Intereſſe damni emergentis, vt debeatur, non ſufficit probare, quod debitor non ſoluit in tempore, & quod creditor pecunias ſub vſuris accepit, niſi iuſtificetur, quod ob retardatam ſolutionem illas acceperit, ex quo poſſibile eſt ex aliis cauſis recepiſſe, ibid. num. 77.
- Sufficit tamen damnum. verificari, nec eſt neceſſe actorem probare, quod ſi pecuniam habuiſſet, damnum. illud non eſſet paſſus; nam ex quo conſtat de damno, præſumitur, quod illud non incurriſſut, ſi pecunia tempore debito fuiſſet ſoluta, ibid. num. 78.
- Sed cum agitur ad intereſſe lucri ceſſantis contra ſtatuitur, nec enim ſufficit conſtare, quod creditor deſiit lucrari, ſed oportet probari, quod creditor veriſimiliter, & quaſi certitudinariè aliquid eſſet lucratus, ſi pecunia debita, ci ſuo tempore fuiſſet ſoluta, ibidem, numero 79.
- Intereſſe damni emergentis, vt debeatur, non requiritur, quod actor ſolitus ſit negotiati cum pecunia, ſed indiſtinctè debetur; & tamen in intereſſelucriceſſantis contra ſtatuitur, ibidem, num. 80.
- De intereſſe damni emergentis, cum agitur, exigitur etiam intereſſe ipſius intereſſe, quicquid in intereſſe lucri ceſſantis contra dicatur, ibidem, num. 81.
- Inſtitutionem hæredis, vel legatum fauore piæ cauſæ ab alieno arbitrio, vel à libera voluntate poſſe pendere, lib. 2. cap. 6. num. 18. hunc tamen caſum ſeparandum ab eo, de quo agitur, ibid. num. 7.
- Inſtitutionem illam, quos Titius voluerit hæredes inſtituo, vel aliter quocunque modo in alterius voluntatem colatam, vitioſam eſſe, & à veteribus improbatam, ibid. num. 20. & vide num. ſeq. vbi ratio redditur.
