Et in primis, text. in dict. l. cùm donationis, C. de tranſactionib. non obſcurè probat, quòd licèt pollicitatio de inſtituendo transigentem hæredem, non impleatur ab eo, cum quo tranſigitur, vel cui donatur; tranſactio tamen, vel donatio non reſcinditur, vt Baldus ibi, in ſummaria adnotauit, & ibidem Gloſſa magna inde deduxit, liberationem ab aliquo alicui conceſſam ſub modo, vt is eundem liberantem hæredem inſtituat, validam eſſe, cùm etiam non ſecuta inſtitutione, in pari cauſa turpitudinis, potior ſit conditio poſſidentis, & ſic debitoris, quamuis liberatio omninò nulla eſſet, ſi ſub conditione concepta fuiſſet, authoritate eiuſdem Gloſſæ, quæ frequentiori Doctorum calculo recipitur, vt profitetur Couarruuias in cap. cum tibi, de teſtamentis, num. 13. in verſ. ex quibus ibi, & hoc in effectu dixit Alexander in d. conſ. 113. in colum. penultima, Aliàs mihi, num. 19. quem retulit Burgos Salon vbi ſuprà; ibi enim ex ſententia dictæ Gloſſæ probauit, quod quamuis conuentio de diuidenda certo modo hæreditate viuentis, non valeat; tamen donatio per me facta tibi ſub hoc modo, ſeu ob hanc cauſam, videlicet quod debeas hæreditatem talis viuentis mecum cõmunicare, non vitiatur, ſed vitiatur ipſe modus, adeò quod ego qui dono, ſi volo agere ad modum implenum, non debeo audiri, vt aliorum relatione Alexander ipſe probauit. Ex quo, & prædictis non incongruè deducitur in terminis noſtris, quòd licèt ſuperuiuens voluntatem præmortui non ſeruauerit, ſed diſpoſitionem pro ſua parte reuocauerit. provt iure poteſt, nihilominùs vitiari non debeat alterius diſpoſitio, ex qua percipit commodum; & ſic non ſecuto etiam effectu, quem præmortuus deſiderauit, cùm in pari cauſa potior ſit conditio poſſidentis, fructus aut commodum perceptum retinebit, nec tenebitur reſtituere, iuxta ſententiam dictæ Gloſſæ iunctæ ſuo textui, quæ aliter induci non valet.

Textus verò in dict. l. Imperator, §. cùm quidam, ff. de legatis 2. verè induci non poteſt in propoſito, proptereà quòd in ſpecie illius textus, compenſatio fit, vel computatio virilis ad virilem, vt honoratus in Quota, grauari non debeat in alia Quota vltra vires relicti: inde eſt, quòd ſi plus eſſet in virili portione, quam fratris reditas haberet, etiam fructuum quos patruus percepit, vel cùm percepere potuit, dolo non percepit, haberi debere rationem; quòd longè differt à caſu noſtro, in quo minimè fit computatio hæreditaris præmortui, cùm hæreditate ſuperuiuentis, ſed dumtaxat inquiritur de fructibus, aut de commodis ex hæreditate præmortui perceptis ab eo, qui teſtamentum reuocauit pro ſua parte, nec contingere poteſt inconueniens prædictum grauaminis, quod ibi principaliter inſpicitur; imputet enim ſibi, qui eam viam diſpoſitionis elegit, per quam iudicium ſuum ſubuerti poſſet, fructibúſve, aut alia vtilitate fraudari.

Denique dict. l. 2. tit. 4. partit. 6. quam ipſe Salon expendit loco relato ſuprà, in neutram partem induci poteſt, quoniam dumtaxat dicit, quòd conditiones de præterito, vel de præſenti non ſuſpendunt teſtatoris diſpoſitionem, ideò non ſunt propriè conditiones, niſi quæ ſunt de futuro; quòd ſi quis dicat, cùm de futuro ſunt, impleri debere conditiones, apertè denotare eam legem, & ſic videri quòd in propoſito facere poſſit; nihil inde deducet, cùm ea conditio ſeruari non debeat, quâ ad hæredem certum inſtituendum quis adſtringitur, vt mox dicemus: quod ad fructus verò attinet reſtituendos, vel retinendos, nihil etiam ex illa lege poteſt deduci.

Molina verò de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 84. verſ. vtrùm autem in eodem dubio, an ſcilicet Maioratu à duobus ſimul confecto, & à ſuperuiuenti reuocato, fructus percepti ab eius ſucceſſore ſint reſtituendi, vel non, nihil etiam reſoluit, ſed dumtaxat dicit videnda eſſe ea, quæ circa id congerunt Palacios Rubios in repetitione rubricæ, §. 69. num. 12. Segura in repetitione l. 1. §. ſi vir vxori, ff. de acquirenda poſſeſſione, Gregorius Lopez in l. 8. titul. 4. partita 5. in verbo, en vida, verſiculo, vrget etiam. Baëça de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 33. per totum, Antonius Gomezius tom. 2. variarum, cap. 4. num. 21. & lib. 1. cap. 12. num. 4. Tiraquellus de iure conſtituti, ampliat. 24. num. 7. & in l. ſi vnquam, in verbo, reuertatur, num. 235. C. de reuocandis donationibus. Horum omnium reſolutiones à me diligenter prælectæ dumtaxat euincunt, donationem filio factam, & tanquam inofficioſam reuocatam, vel factam extraneo, ex ſuperuenientia liberorum reuocari ſine fructibus medio tempore perceptis; idémque obſeruandum in alia diſpoſitione quacunque, quæ valet ſtatim, nec ſuſpenditur eius confirmatio poſt mortem alicuius, vel ſi ex voluntate domini rem quis poſſideat, vel cùm is, qui fructus percepit, erat interim dominus, etiamſi res eſſet ſubiecta reſtitutioni; ſed non ſunt expreſſæ in terminis noſtris ad deciſionem præfati dubij, quamuis rationes earum expendi poſſint in fauorem ſuperuiuentis, vt commodum quod ex teſtamento præmortui habuit, aut fructus quos percepit, reſtituere non teneatur.

Azeuedius etiam in l. 1. tit. 6. num. 25. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, ſuperiora non diſputat, nec certam nobis reſolutionem oſtendit, ſed remittit ſe ad ea, quæ Burgos de Paz, & Molina vbi ſuprà ſcripſerunt, qui, vt vidiſti, dubitationem hanc nullo modo diluunt.

Et denique Aluarus Valaſcus, qui nihil dicit ex his, quæ ſuperiùs à me adnotata fuêre, in conſultat at. 7. num. 7. per totum, latiùs rem hanc pertractat, & in propoſito mouet dubium, an ſuppoſita validitate inſtitutionis ad inuicem inter coniuges, poſſit alter ex coniugibus. poſtquam ſucceſſit in hæreditate alterius prædefuncti, & eâ potitus eſt per totum vitæ ſpatium, teſtamentum pro parte ſua mutare, & ſubſtitutum, quem ambo de communi conſenſu in teſtamento vocarunt, portione ſua priuare, pro ſua parte teſtamentum mutando, vt quotidie ſolent facere coniuges ſuperſtites; Et dicit habere hoc pluſquàm dubitationis propter fraudem, quam coniux ſuperſtes videtur commiſiſſe; forſan enim vxorem non inſtituiſſet, ſi cogitaſſet eam mutaturam voluntatem, & alteri quàm perſonæ deſignatæ hæreditatem ſuam relicturam, cùm iuxta iuris regulas ex fraude ſua nemo lucrum conſequi debeat: qua ratione non defuiſſe viros doctos, qui dixerunt, quòd etſi coniux ſuperſtes poſſit teſtamentum mutare, debet tamen refundere hæredibus mariti, quicquid ex eius teſtamento lucri fecerit, ne ex dolo ſuo commodum reportet; ipſe tamen Valaſcus contrariam ſententiam, & in iure, & in praxi receptam eſſe affirmat, imò quòd coniux ſuperſtes poſſit liberè teſtamentum reuocare pro parte ſua, nec quicquam de lucro teſtamenti refundere teneatur: & in id refert Speculatorem, Oldrad. Suarez, Alciatum, Tiraquellum, Burgos, Salon de Pace, & Petrum Pechium; qui omnes, quamuis expreſsè agnouerint, coniugem ſuperſtitem liberè poſſe teſtamentum pro ſua parte mutare, quod veriſſimum eſt, nec vllam habet dubitationem; tamen de fructibus nihil dicunt, nec etiam exprimunt, an coniux ſuperſtes, quicquid lucri habuit, refundere teneatur, vel non teneatur, vt ipſos legendo, dignoſces apertiùs: Salon etiam, & Molina in locis relatis à prædicto Authore, præfatum dubium non diſſoluunt, ſed pro ſolutione eius legendos nonnullos Authores admonent, vt ſuperiùs vidimus, quamuis ipſi, liberè poſſe à ſuperuiuente pro ſua parte mutari diſpoſitionem expreſſerint.

Ego verò, vt in præfato dubio ſententiam meam interponam, poſtquam longa conſideratione proceſſi, ſequentia conſtituere omninò neceſſarium duxi, ne indiſtinctè, aut confusé, diſtinctione potiùs, & reſolutione procedam. In primis, dubij prædicti exemplum aut caſum tripliciter proponi poſſe, vel vt proponebatur ſuprà, num. 55. vel vt Valaſcus nunc relatus propoſuit, vel etiam & generaliter, cùm teſtamentum faciunt maritus & vxor ſimul in eadem ſcriptura, aut charta; & de rebus vtriuſque certo modo, aut in certam cauſam diſponunt, vel vt Maioratus conſtituatur, aut aliquod pium opus peragatur: & in diſpoſitione cauetur, quòd ſuperuiuens per tempus vitæ ſuæ, bonis omnibus, aut vſufructu, eorúmve fructibus fruatur & poſt mortem eius, bona omnia in id conuertantur, quod expreſsè cautum fuerit; tunc enim ſuccedit dubium propoſitum, an ſuperſtes reuocans teſtamentum pro ſua parte, lucrum quod habuit ex teſtamento, fructúſve quos percepit, reſtituere teneatur.

Secundò conſtituo, præmittendum eſſe vnum caſum, in quo nullus equidem dubitare poterit, nempe quando in caſu prædicto expreſſa adſit teſtatoris diſpoſitio, quâ cautum ſit expreſsè, quid in caſu reuocationis Maioratus alteriúſve diſpoſitionis fieri debeat; quamuis enim verum ſit, ad hæredem aliquem inſtituendum, diſpoſitione nulla quem adſtringi poſſe, nec etiam eſſe viam, per quam non liceat teſtatori teſtamentum ſuum immutare: tamen in caſu reuocationis aliter diſponere, vel diſpoſitionem reuocare, aut fructus, commodúmve ſuperuiuenti relictum adimere illudve iubere reſtitui, iure quidem poterit is, qui cum alio ſimul teſtatur, nec aliter in cauſam expreſſam teſtari vult, quàm ſi is, qui ſimul ſibi teſtatur, voluntatem ſuam adimpleat; quemadmodum ergo ſuperuiuens liberè poteſt diſpoſitionem immutare, nec hæreditatis aditione, fructuúmve perceptione, onus ſibi impoſitum agnouiſſè cenſetur, vt mutare nequeat; ſic etiam & præmortuus in caſum reuocationis ſibi conſulere, & de fructibus, hæreditatéve ſua ad alium modum diſponere, vt voluntas eius modis omnibus adimpleri debeat, iuxta iuris regulas, vulgataſque, & communes traditiones Doctorum: quod licèt inter omnes Scribentes; qui hoc capite præcitantur, ſic in ſpecie adnotatum non fuerit; nullus tamen eorum negauit; imò in fortioribus terminis Mieres, & Pechius probarunt, vt vidimus ſuprà, num. 23. & ſtatim dicemus: & quamuis in eiſdem terminis, in quibus Mieres loquitur, contrà tenuerit Valaſcus d. conſultat. 7. n. 7. & 8. tamen in caſu voluntatis expreſsè nihil dixit, ſentiens apertè, in eo dubium non eſſe, & coadiuuatur ex his quæ cum Placentino, Iacob. Butrig. Bella-Pertica, Cino, Baldo, Saliceto, Alberico, Fulgoſio, Iaſone, & Alciato, obſeruauit Couarruuias in capit. cùm tibi, de teſtamentis, num. 13. in verſiculo, nec illud hac in re: coadiuuatur etiam ex text. ſingulari, & notando, ad quem miror nullum ex Scribentibus omnibus in propoſito animaduertere, in l. ex facto, 17. ff. ad Trebellianum, vbi Vlpianus Iureconſultus in hunc modum ſcriptum reliquit: Ex facto tractatum eſt, an per fideicommiſſum rogari quis poſſit, vt aliquem hæredem faciat? Et Senatus cenſuit, rogari quidem quem, vt aliquem hæredem faciat, non poſſe. Subdit Gloſſa ibi, verbo, non poſſe: cùm effectu; nam non poteſt ei auferre liberam teſtamenti factionem, argumento, &c. progreditur ſtatim Vlpianus, & inquit: Verùm videri per hoc rogaſſe, vt hæreditatem ſuam ei reſtituat; ideſt, quicquid ex hæreditate ſua conſecutus eſſet, vt ei reſtitueret, &c. Ac denique in verſ. non tantùm, ſic ſcribit: Non tantùm autem, ſi hæredem, quem ſcripſero, potero rogare, vt hæredem faciat aliquem: verùm etiam ſi legatum illi, vel quid aliud reliquero; nam eatenus erit obligatus, quatenus quid ad eum peruenit.

Tertiò conſtituo, dubium eſſe, quid dicendum ſit in caſu, quo expreſſam præmortui voluntatem, aut claram eiuſdem diſpoſitionem non habemus, quâ in caſu reuocationis ſuperſtitis ſibi conſuluerit; tamen ex aliis coniecturis, aut ex præfatione diſpoſitionis apparet, non aliter ſic diſpoſiturum præmortuum, aut noti aliter fructus relicturum, quàm ſi ſibi certus eſſet, alterum etiam diſpoſitionem ſuam, promiſsáve obſeruaturum: qua in ſpecie videnda erunt omninò ea, quæ diximus ſuprà, num. 22. & 23. vbi retulimus Pelaez à Mieres de maioratu, 1. part, quæſt. 23. num. 3. & Petrum Pechium de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 19. num. 4. & 5. Ex quibus in hoc caſu dici poſſet, morte præmortui, diſpoſitionem non confirmari, nec pro ſua parte, vt ſeruetur ad eum modum, ad quem vterque diſpoſuit, nec etiam vt ſuperuiuens lucrari poſſet fructus, quando ex contentis in diſpoſitione apertè deprehendi poſſet; non aliàs relicturum fructus præmortuum, aut non aliàs ſic diſpoſiturum, quàm ſi, vt dixi, ſeruaretur in totum diſpoſitio, réſve in eodem ſtatu permaneret, in quo tunc erat. Valaſcus verò contradicit expreſsè dict. conſultatione 7. num. 7. & num. 8. in verſ. ſunt qui limitant; qui tamen nec Mieres nec Pechij mentionem facit, ſic nec etiam Mieres retulit illos: idcircò res erit, cùm occaſio ſe offeret, maturiùs conſideranda; eò magis, quod admiſſa reſolutione in caſu præcedenti tradita, admitti etiam debebit & hæc reſolutio, cùm ſatis expreſſum dicatur quod ex præfatione, aut verbis aliis diſpoſitionis, ſiue ex probatis coniecturis deducitur, vt cùm aliis multis plenè adnotarunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, liba. 1. cap. 5. num. 2. & quatuor ſeqq. & num. 11. & ſeqq. & lib. 3. cap. 4. num. 39. & 40. Mieres de maioratu, ſecunda pane, quæſt. 3. ex num. 20. cùm ſeqq. Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 6. tit. 1. num. 8. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione lib. 2. c. 10. & non ſolùm expreſſum dicitur, quod ex legitimis coniecturis colligitur; imò euidentem inducit voluntatem, ac ſi verbis expreſſum eſſet, l. licèt Imperator, vbi Gloſſa, Bartol. Caſtrenſis, Alexander, & omnes Doctores communiter, ff. de legatis 1. Decius in conſ. 584. num. 2. Pariſius in conſ. 71. num. 5. lib. 4. & cùm multis, Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 3. & num. 6. cùm ſeqq. Mantica lib. 3. tit. 3. num. 10. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 188. num. 2. cùm ſeqq. & deciſione 248. num. 3. Simon de Prætis de interpretatione vltim. volunt. lib. 2. interpretatione 1. ſolutione 5. ex num. 13. cum ſeqq. fol. 153. Pedrocha in conſ. 2. num. 196. & ſpecialiter dictum, aut in ſpecie prouiſum dicitur, quod ex mente, apparet per coniecturas legitimas. Signorolus in conſ. 176. num. 7. Barbacia in conſ. 89. num. 9. & 12. lib. 3. qui citant Bartol. in l. 1. in verſ. item ſi apparet, ff. vi bonorum raptorum.

Quartò conſtituo, in caſu dubio morte præmortui, teſtamentum, diſpoſitionémve adeò confirmari, vt quamuis ſuperuiuens pro parte ſua immutauerit, adhuc alterari non debeat diſpoſitio pro ſua parte, nec etiam fructuum, alteriúſve commodi reſtitutioni obnoxius ſit ſuperuiuensin; & in hoc caſu libenter adhæreo reſolutioni Valaſci d. conſultatione 7. num. 7. cuius rationes & veræ ſunt, & concludunt, & coadiuuantur omninò ex dictis ſuprà, ex num. 26. vſque ad num. 32. vbi plenè adnotauimus, ex reuocatione huiuſmodi non reſultare deceptionem defuncti, ſibíque imputare debere, qui tutiorem viam non elegit, atque remediis opportunis ſibimer conſulere non ſtuduit, nec naturam vltimarum voluntatum reuocabilem eſſe ſciuit, ex dictis etiam per Tiraquellum in l. ſi vnquam C. de reuocandis donationibus, verbo, reuertatur, ex num. 224. vſque ad num. 236. in hoc etiam caſu libenter probarem ſententiam Alciati in l. licèt, num. 6. C. de pactis, vbi dicit, quòd ſi alter coniugum reuocet inſtitutionem, altera reuocata non cenſebitur, cùm veriſimile ſit propter affectionem, eam inſtitutionem eſſe factam, non propter præmium mutuæ nuncupationis, quia non poteſt quis ad inſtituendum adſtringi ſpe præmij, l. ille antem, ff. de hæredibus inſtituendis, & doctrinam Alexandri in l. cùm donationis, C. de tranſactionibus, qui num. 12. in idem indicens, quamuis anteà in contrarium arguerit, rectiſſimè aduertit, quòd cùm purè relinquitur, aut purè inſtitutio ſit à coniugibus, capienda potiùs eſt præſumptio, ex affectione inſtitutionem proceſſiſſe, quàm vt conditio aliqua impleatur, per text. in l. nec adiecit, ff. pro ſocio. Procedit namque præſumptio hæc Alexandri, Alciatíve veriſimilitudo, cùm in dubio verſamur, vt dixi; ſecus tamen vbi euidenter aut clarè etiam ex coniecturis probatis, quamuis non verbis expreſſis, aliud conſtare poſſet tunc enim contradicendum eſſet, vt in eiſdem terminis Alexandri, & Alciati præſentire Pechium de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 19. apertè colligere poteris, ſi per totum caput prelegeris illum attentè.

Verùm caſus hic limitari, aut explicari debet dupliciter: primò, vt notauimus ſuprà, num. 25. Secundò, vt ibidem notauimus num. 37.

Quintò & vltimò conſtituo aduertendum eſſe ad ea, quæ diximus ſuprà, num. 24. vt ſcilicet, cùm teſtamentum, aut aliam diſpoſitionem quamcunque faciunt duo in fauorem alicuius: vel vt Maioratus, aut Patronatus inſtituatur, aut opus aliquod pium peragatur, ſi verba talia ſint, quòd modum, aut conditionem præ ſe ferre videantur cauſamve finalem diſpoſitionis oſtendant: tunc equidem, quamuis ſuperſtes liberè reuocare poſſit pro ſua parte; tamen ex defectu conditionis, vel modi, aut cauſæ finalis, videtur neceſſariò dicendum, quòd impediri debeat, aut ſaltem reſolui effectus diſpoſitionis defuncti, ac etiam quòd ex eodem defectu, ſuperuiuens teneatur ad fructuum quorumcunque, alteriúſve commodiex ea diſpoſitione prouenientis reſtitutionem, ſi fructus etiam, aliúdve commodum ſic relictum appareat, aut ea verba prolata, quæ conditionem inducant, aut modum, vel cauſam finalem.

Ad quod dicendum moueor in primis ex dictis ſuprà, dict. num. 24. maximè ex l. 7. tit. 4. partit. 6. in verſ. pero aquel que fuere, quæ in caſu non faciendi loquitur; & ſic in ſimili caſui noſtro, qui in facto alterandi, vel non alterandi diſpoſitionem conſiſtit, in hunc modum dicit: Pero aquel que fuere eſtablecido ſo tal condition, que non ficieſſe alguna coſa ſeñaladamente eſte à tal meneſter, quede à tal recaudo, que ſean ſeguros, que non faga aquello que le defendio el teſtador, è ſi eſto non quiſiere fazer non deue hauer la herencia, en que era eſtablecido por heredero.

Secundò quia in hoc caſu nullo modo obſtare debent leges prohibentes, ne adſtringatur quis ad hæredem cerrum inſtituendum, néve alicui libera teſtandi facultas adimatur; neque enim illi adimitur, ipſe namque liberè teſtari poteſt, ſi velit: tamen conditionem, voluntatémve teſtatoris non obſeruans, æquum non eſt, vt commodum ex eius teſtamento percipere velit, atque vt fructus perceptos, & omne id, quod ex hæreditate præmortui, ſine ex diſpoſitione illius eſt conſecutus, reſtituere ſit adſtrictus, tum ex ratione l. ex facto, 17. ff. ad Trebellianum. quam adduxi ſuprâ, num. 66. ad finem; tum quoniam ratio ſuperior non impedit in conditione id poni, quod in diſpoſitione poſitum, minimè arctaret, vt illemet textus indicat, & text. in l. vxorem, §. hæres, ff. de legatis 3. & non malè coadiuuatur Cini, Butrigarij, Petrià Bella-Pert. Baldi, Salic. & aliorum ſententia, quos in vnum recenſet Couarruuias in cap. cùm tibi, de testamentis, num. 13. in verſ. ne illud hac in re, liberationem à Titio Sempronio conceſſam, hac conditione, ſi Sempronius Titium hæredem fecerit, validam eſſe, nec vrgere in contrarium iura, quæ captatoriam diſpoſitionem prohibent, quibus ipſe Couarruuias ſatisfacit ibidem.

Tertiò ex his, quæ ſcribit Tiraquellus in dict. l. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus, in verbo, reuertatur, ex num. 225. vſque ad num. 232. quæ mirè vrgent, ac inter alia Signoroli conſilium 227. in quæſtione nullitatis, columna penultima, in verſiculo, prætereà euentus, quòd defectus conditionis ſemper habet oculos retrò, videlicet ad tempus diſpoſitionis, vt actus annullari, aut reſcindi debeat cùm fructibus; Romanus etiam in ſingulari 540. per text. in l. neceſſario, §. quod ſi pendente, ff. de periculo, & commodo rei venditæ, l. omnia, §. 1. ff. de legatis 2. Et hactenus de his.

CAPVT XIX.

Frater in quibus caſibus querelare poſſit teſtamentum fratris, in quo turpem aut inhoneſtam perſonam inſtituit? turpi perſonâ inſtitutâ, an in totum, vel vſque ad Legitimam tantùm reſcindi teſtamentum debeat: text. in authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, vtrùm obtineat in hoc caſu: turpis, aut infamis perſona, quæ in propoſito dici debeat? vulgata equidem, & mille in locis agitata dubia, ſed hactenùs nec abſolutè, nec diſtinctè ſatis explicata, vt arbitratur Author, qui hoc cap. vt videbis Lector, diligenti, & accurata manu ſuperiora omnia pertractauit, Aluari Valaſci conſultationem 17. nouè, & verè improbauit, & Tiber. Decian. Anton. Galeat. Maluaſ, & Ioann. Vincentij Honded. conſiliis tribus commendatis, nonnulla in hac materia adnotauit, ad quæ cæteri Recentiores hucuſque ſcribentes non ſic animaduertebant.

SVMMARIVM.

- 1 Fratres teſtantes, cùm plerumque alios potiùs relinquant hæredes, quàm proprios fratres, quos ſæpiſſimè grauiter ferunt.
- 2 Fratrum quoque gratia cùm rara ſit, vt inquit Poëta.
- 3 Frequenter dubitari contingit, vtrùm frater præteritus, vel exhæredatus in teſtamento fratris, poſſit illud inofficioſi teſtamenti querelâ, vel alio remedio impugnare.
- 4 Et communiter in eam itum eſt ſententiam, vt licèt ab inteſtato frater ſuccedat fratri; tamen contra teſtamentum eius ſuccedere non poſſit, quia frater liberè extraneum inſtituere, & fratrem exhæredare, vel præterire poteſt ſine cauſa.
- 5 Dummodò frater, præterito aut exhæredato fratre ſuo, instituat perſonam honeſtam, & integræ opinionis & famæ, quia aliàs frater contra teſtamentum fratris, turpi perſonâ inſtitutâ, querelam mouere potest.
- 6 Quod latiſſimè explicarunt quamplures Authores, qui hoc num. & ſeq. vſque ad num. 10. recenſentur in vnum
- 7 Antonium Gomezium, Ferdinandum Menchacam, & Michaëlem Graſſum. breuiter, & diſtinctè, atque abſolutè etiam explicaſſe materiam iſtam.
- 8 Tiberij Deciani, Antonij Galeacij Maluaſſiæ, & Ioannis Vincent. Honded. conſilia tria in hac materia, ſingularia eſſe, & notanda, vt hoc num. adnotatur.
- 9 Subſtitutus pupillaris etiam turpis, fratrem conſanguineum, aut etiam matrem ipſam excludit, tam in pupillari, quàm in exemplari ſubſtitutione, remiſſiuè.
- 10 Subſtitutus vulgaris, inſtitutâ turpi perſonâ debeat excludi per fratrem, qui inofficioſi teſtamenti querelam inſtituit, vt quamuis inſtitutus obtinere non poſſit hæreditatem, locus non ſit ſubſtituto, remiſſiuè.
- 11 Author mouet dubium circa promiſcuam quorundam iurium allegationem, quam ſimul faciunt Doctores omnes communiter, & nouam, verámque eiuſdem declarationem tradit, & num. ſeq.
- 12 Fratribus, etiam Digestorum iure, ſiue ſeculo Iureconſultorum, nunquam licuiſſe de inufficioſo fratris teſtamento agere, niſi turpis perſona fuiſſet hæres inſtituta, vt hoc num. latiùs declaratur, & ibidem explicatur textus in leg. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, & num. ſeq.
- 13 Fratres vterini tantùm non habent querelam inofficioſi teſtamenti, etiam turpi perſonâ inſtitutâ: & ibidem huiuſce rei vera ratio redditur.
- 14 Fratribus, etiam turpi perſonâ inſtitutâ, in aliquibus caſibus inofficioſi teſtamenti querelam non dari, remiſſiuè.
- 15 Frater à fratre præteritus, vel exhæredatus, cùm teſtamentum impugnat, quia in eo fuit inſtituta turpis perſona, vtrùm in totum reſcindi debeat teſtamentum, an autem vſque ad Legitimam tantùm? Et quid ſi frater aliquid in teſtamento reliquiſſet fratri? Quid etiam, ſi totam integram Legitimam ei reliquiſſet? Dubium quidem maximum, & licèt ab infinitis in mille locis tractatum, nondum tamen, vt Author arbitratur, abſolutè, aut diſtinctè ſatis explicatum.
- 16 Fratrem in caſibus ſuperioribus querelare poſſe teſtamentum fratris, & in totum ſubuertere illud, etiamſi frater inſtituat fratrem in Legitima, ex ſententia Guil. de Cun. & aliorum, de qua per totum num. & num. ſeq.
- 17 Guil. de Cun. & ſequacium ſententiam qui tueri velit aduersùs Communem, prælegere debet omninò Anton. Galeat. Maluaſ. in conſ. 24. ex num. 63. cum ſequent. quo loco fundamentis Communis, ſic eleganter, & vt prima facie videtur, concludenter adeò ſatisfacit, vt nihil vltrà deſiderari poſſit, nec alibi inueniri locus, quo ſic poſſit Guil. ſententia defendi.
- 18 Pro ſententia Guil. ponderata l. 12. tit. 7. partit. 6. quæ verè in vno dumtaxat caſu vrget, vt notatur infrà, num. 25.
- 19 Fratrem querelare non poſſe testamentum fratris, ſed dumtaxat ad ſupplementum agere, cùm inſtitutâ turpi perſonâ aliquid ſibi relictum eſt, aut nullo modo agere, ſi integra Legitima ſibi relicta fuerit, ex ſententia Angeli, & quamplurimorum.
- 20 Quæ duobus præcipuæ fundamentis ſubſiſtit, vt hoc num. adnotatur.
- 21 Frater in caſibus propoſitis ſuprà, ex num. 15. an poſſit querelare teſtamentum fratris, nec-ne? trium caſuum diſtinctione explicandum eſſe, ex ſententia Iulij Clari, de qua hoc num. mentio fit ab Authore.
- 22 Iulij Clari ſententia an probetur ab aliis, vel non?
- 23 Hieronymum de Cæuallos, nouiſſimè omnium quæſtionem ſuperiorem tractantem, circa diſtinctionem Iulij Clari non inſiſtere, nec etiam mentionem facere quamplurimorum Authorum, qui hoc capite recenſentur.
- 24 Frater in caſibus propoſitis ſuprà, ex num. 15. vt dignoſci valeat diſtincté, an querelare poſſit teſtamentum fratris, inſtitutâ turpi perſonâ, vel agere dumtaxat ad ſupplementum? neceſſarium eſſe conſtituere nonnulla ex ſententia Authoris, quibus præfata quæſtio non adeò dubia videbitur; imò diſtinctione, & reſolutione maiori, quàm anteà erat, explicata manebit, & num. ſeq.
- 25 Frater, ſi inſtitutâ turpi perſonâ, à fratre ſuo præteritus fuit, vel exhæredatus, nec aliquid ei in teſtamento relictum eſt, tunc per querelam rumpet teſtamentum in totum, ex ſententia Baldi, quæ probatur, & hoc num. exornatur per Authorem.
- 26 Frater inſtitutâ turpi perſonâ, ſi neque præteriit fratrem, neque etiam exhæredauit illum, imò potiùs titulo inſtitutionis, aut titulo etiam particulari (in hoc differentia non eſt) integram Legitimam, hoc eſt quartam partem ei reliquit; tunc fratri querela non competit vllo modo, vt per totum num. declaratur.
- 27 Et lex 12. titulo 7. partita 6. in id nouiter ponderatur.
- 28 Ac contrariæ ſententiæ Authores damnantur.
- 29 Frater, ſi inſtitutâ turpi perſonâ, fratri præterito, vel exhæredato aliquid reliquit, ſed minus Legitimâ, titulo tamen inſtitutionis; tunc ei dumtaxat competit ius agendi ad ſupplementum, nec querelare poteſt testamentum.
- 30 Frater inſtitutâ turpi perſonà, ſi fratri præterito, vel exhæredato reliquit aliquid, ſed non titulo inſtitutionis, an tunc ad ſupplementum agi poſſit? & per totum num. vbi in effectu Angeli ſententia probatur, & contraria Guil. reiicitur, defenditúrque, ad ſupplementum dumtaxat agi poſſe.
- 31 Frater in omnibus caſibus, in quibus inſtitutâ turpi perſonâ à fratre ſuo, ad ſupplementum dumtaxat agere poteſt, vel Legitimâ tantùm, hoc eſt quarta parte bonorum debet eſſe contentus, in his omnibus non tenetur ad legata pro quarta parte, remiſſiuè.
- 32 Frater ſi rumpat teſtamentum fratris per querelam, quia in eo fuit inſtituta turpis perſona, an teneatur ad omnia legata, & fideicommiſſa etiam vniuerſalia relicta in testamento fratris? Et ſic an textus in authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, habeat etiam locum inter fratres, inſtitutâ turpi perſonâ? & certè dubia eſt, & difficilis hæc quæſtio, quam proptereà egêre deciſione, & præſentia Principis dixit Salicetus, & arduam vocat Iulius Clarus. Et multas fuiſſe in expoſitione illius Authent. Doctorum opiniones, & eas retuliſſe P. Iacob. & Fulgoſium dixit Antonius Theſaurus.
- 33 Sed in terminis noſtris, quòd non habeat locum diſpoſitio d. authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, ſed quòd ſimul cum inſtitutione omnia corruant, tenuerunt quamplures, qui hoc num. & ſeqq. præcitantur.
- 34 Et hanc eſſe communem opinionem teſtantur Paulus, Alex. & Iaſon, & tenendam alij Authores dicunt, qui hoc num. referuntur.
- 35 Ac denique, eiuſdem fundamenta omnia adducunt Salicetus, Iaſon, & Menchaca. de quibus accipiunt alij.
- 36 Et contrariæ partis rationibus reſpondit Anton. Galeat. Maluaſſia in conſ. 24. num. 71. & 72.
- 37 Et poſt leges Partitarum amplectuntur eandem ſententiam Gregorius Lopez, & Hieronymus de Cæuallos, vt hoc numero adnotatur, & vide infrà, num. 44.
- 38 Sed contrariam ſententiam, imò deciſionem text. in dict. Authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, habere locum inter fratres, inſtitutâ turpi perſonâ, tenent Bald. Curtius iunior, Cagnolus, & alij quamplurimi, qui hoc num. præcitantur.
- 39 Et huius partis fundamenta quatuor, poſt Salicet adduxit Iaſon, qui in effectu, & verè quidem, atque concludenter (licet ipſe in contrarium teneat cum Communi) reſpondet omnibus fundamentis, quæ pro contraria parte ponderari ſolent.
- 40 Præcipuo etiam fundamento Communis reſpondent Iulius Clarus, & Ferdinandus Menchaca.
- 41 Iura etiam, & rationes permultas pro hac parte conſiderauit Igneus.
- 42 Et concludentem, nouámque rationem tradit, ac etiam reſpondet præcipuæ rationi Communis Anton. Theſaurus.
- 43 Quæ equidem rationes adeò mouent Authorem, vt ſecundam hanc ſententiam contra Communem libentiùs probauerit, vt per totum num. latiùs adnotatur.
- 44 L. finalis, titulo 8. partita 6. pro opinione Angeli verè non facit, vt contra Gregorium Lopez, & Hieronymum de Cæuallas, hoc numero adnotauit Author.
- 45 L. 1. tit. 4. de los teſtamentos, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, expendi poſſe pro opinione Baldi contra Angelum, & ſequaces.
- 46 Turpes, aut infames perſonæ quæ dicantur, ad hoc vt Inſtitutis, eis poſſit frater querelare teſtamentum fratris? & num. ſeq.
- 47 Antonij Gomezij ſententia in propoſito, nouiter, & verè declarata per Authorem.
- 48 L. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, cùm alternatiuè loquatur, ſufficit quòd vna qualitas ex illis tribus concurrat in hærede ſcripto; & ſic, vel quòd ſit infamis, vel turpis perſona, aut leui maculâ notetur.
- 49 Infamis infamiâ facti dicitur ille, cuius opinio apud probos viros læſa eſt & onerata.
- 50 Spury ſunt infames, turpes, & viles.
- 51 Expoſitus Hoſpitali, ſi non probetur legitimus, turpis perſona dicitur in propoſito, remiſſiuè.
- 52 Filius Presbyteri dicitur infamis infamiâ facti, & comprehenditur ſub diſpoſitione l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento.
- 53 Niſi aliàs ſit vir probus, & honeſtus, & maximè ſi ad officia publica ſit admiſſus, ex ſententia Aluari Valaſci.
- 54 Quem ſecuti ſunt Moderni duo, qui hoc num. præcitantur.
- 55 Author tamen contrà defendit, & in id expendit optimum, & notandum conſilium Tiber. Deciani 31. per totum, volum. 4. vbi adeò concludenter ſatisfacit omnibus, quæ pro Valaſco excogitari poſſunt, & ſic plenè ſententiam hanc tuetur, vt nihil vltra deſiderari poſſit.
- 56 Naturalis filius, ſaltem ex legibus huius Regni comprehendi non debet ſub diſpoſitione l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento.

