Secundò extenditur, intereſſe lucri ceſſantis deberi, etiam non ſolito negotiari, ſi pecuniam deſtinatam, vel ad emptionem prædiorum, vel cenſuum habebat, vel ad aliud lucrum ſperatum; quod ideo amiſit, quia pecunia ſuo tempore ſoluta non eſt: dummodo per probationem propinquam oſtendat creditor ſe paratos habuiſſe venditores prædiorum, vel cenſuum, & reddituum: quod cum Ancharano, Barbatia, Claudio, Couarruu. & Ioanne Baptiſta Lopez, vt certum tradit Maſcardus de probationibus, tomo 2. concluſione, 933. n. 24. Barboſa 2. part. leg. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio. n. 50. vbi refert Caſtrenſem, Lancelot. Decium, Claudium, Cagnolum, Alexandrum, Crauetam, Gratum, Rolandum, Neuizan. Grammaticum, Burſatum, Nattam, & Ruinum. idem tenentes; & Alexandri, aliorúmque rationi in contrarium, videlicet emere prædia, vel cenſus, aut annuos redditus non eſſe actum ex ſe quæſtuarium, neque in quo poſſit verificari conditio negotiandi, rectiſſimè ex mente aliorum reſpondet, dicens: Quòd non requiritur præcisè, vt petens intereſſe lucri ceſſantis, ſit ſolitus cum pecunia negotiari; ſed illud exigitur ad hunc effectum, vt huiuſmodi lucrum reddatur veriſimile: ſed ſi aliunde conſtet eſſe veriſimile, vtique peti poterit, vt alio loco Alexander ipſe fatetur: quem. Menochium etiam, & Rolandum ſic tradentes, ibidem retulit idem Barboſa, & num. 51. cum aliis multis affirmat, quòd non ſufficit hoc caſu probare, quòd ſi pecuniam habuiſſet creditor, potuiſſet fundum emere, vel redditus annuos: Sed oportet probare quòd ille fundus eſſet venalis, vel etiam annui redditus, & quod illos non emit propter defectum pecuniæ: & vltra eum, idem tradit, & eleganter loquitur Alphonſus Villagutt. tractatu de vſuris, quæſt. 18. num. 23. vbi ſpecificè oſtendit ea, quæ probare tenetur non ſolitus negotiari, lucrum huiuſmodi petens; & in quo diſtinguatur ab eo, qui ſolitus eſt negotiari: & iuxta hæc debent intelligi, quæ tradit Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio 1. part. cap. 2. num. 4. vbi dicit: Quòd ſcit, & vidit per litteras executorias in aliis caſibus, hoc eſt, non agentibus creditoribus ſolitis negotiari, iudicatum fiuiſſe in Cancellaria Regali Pinciæ ſecundùm opinionem quæ in ſolitis negotiari ſeruatur, in pecuniis debitis minoribus, & aliis perſonis, earum ſolutione vltra tempus debitum retardata: & quandoque iubetur ſolui hoc lucrum ceſſans ad rationem vnius pro quatuordecim, aliquando pro decem & odo, & aliquando pra viginti, provt Dominis Regiis Auditoribus videtur. Et nouiſſime Blafius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem Gamæ 110. num. 3. in fine, fol. 51. vbi nullo ex prædictis Authoribus relato, tradit eandem reſolutionem; & dicit, quòd in praxi ſemper parcè, & moderate hoc lucrum taxatur, & ad rationem quatuordecim pro vno; centum & in mercatoribus, ad rationem ſeptem, aut octo pro centum, & quod in plurimum denegatur, niſi iuſta cauſa concedendi fuerit: & vide infrà: num. 53. per totum. Ex his opportunè, atque libenter dixerim, limitanda ea, quæ annotamus ſuprâ, num. 42. nam & miles, & Doctor, atque Eccleſiaſtica perſona prætendere poſſet intereſſe huiuſmodi, ſi ex eo quod pecunia ſuo tempore ſoluta non est, & quia pecuniam non habebat, probaret apertè, annuos redditus, vel prædia fructifera non emiſſe, quæ venialia erant, & emi ab eo potuiſſent: id quod ex dictis ſupra negari non poteſt, & in foro conſcientiæ fortiùs procedit; nam in eo foro tenetur debitor, ex cuius ſolutione non facta damnificatur creditor, ad intereſſe paſſum, etiamſi in foro iudiciali ceſſaret actio, ſecundum Scotum lib. 3. ſententiarum diſtinct. 25. art. 2. verſ. de vltimo. Cagnolum in l. curauit, n. 61. C. de actionibus empti. Et hactenus de his; quæ ſunt notanda, quia quotidiana quidem, nec alibi ſic congeſta: & vide infrà, num. 72. vbi etiam ſic defenditur, & contraria Doctoris Feliciani de Solis opinio nouè taxatur.

Quartò deinde & principaliter conſtituendum eſt secundum requiſitum eſſe, quod intereſſe lucri ceſſantis articulari debeat in libello, ac poſtea probari, vt dicit Gloſſa in l. 3. §. fin. ff. de eo quod certo loco, ac cum infinitis vnanimiter admittunt omnes, qui mox referentur; ſic vt hoc certiſſimum ſit, nec vllus Doctorum in eo diſſentiat: nam cùm intereſſe in ficto conſiſtat, non ſufficit dicere tantum lucrati potuiſſe creditorem, ſed torum probari debet, & liquidari. Nec concludit dicere, Titium mercatorem, & lucrari ſolitum, ea vice lucrari potuiſſe, cùm etiam pati damnum. & iacturam poſſet; idcircò probatio neceſſaria eſt: vt rectè probat Maſcardus dicta concluſ. 933. num. 7. & num. 18. ſed in modo articulandi, & probandi diſſentiunt: enimvero Doctores quamplures, ſic probationem fieri debere crediderunt, vt probandum ſit à creditore, quod prædictum intereſſe fuerit in poteſtate propinqua illud acquirendi, imo quaſi in actu conſequendi, vt quia creditor habuit tales merces præ manibus, quas emiſſet, & ex quibus tantum lucratus fuiſſet, ſed quia pecuniam ſuam non habuit, ideò non potuit emere, & ſic òmiſit lucrum, & paſſus intereſſe lucri ceſſantis totius ſummæ: ſic explicarunt Paulus & Iaſon in l. 3. §. finali, ff. de eo, quod certo loco. Afflict. deciſ. 20. Decius, Alexand. Curtius Iunior, Pariſius Rubeus, Craueta, Rolandus, Purpurat. Neuizan. Burſatus, Caietan. & Angelus, quos adducit Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 933. num. 17. & alios refert Baptiſt. in l. curauit, num. 117. C. de actionibus empti. Nat. in conſ. 450. num. 6. lib. 2. Proſper Phaſetus in conſ. 126. num. 17. Anton. Gama deciſ. 110. à num. 21. Bolog. in l. vnica C. de ſententiis quæ pro eo quod intereſt, num. 122. Hyppol. Riminal. in conſ. 52. num. 46. lib. 1. & in conſ. 218. ex num. 99. lib. 2. Ioannes Guttierr. de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 8. Mohedanus deciſ. 218. n. 2. Ludouicus à Peguera deciſ. 33. n. 2. Ioan. Vincent. Honded. dicens hanc opinionem communiter approbari, & in iudicando, & conſulendo eſſe ſequendam, in conſ. 50. num. 30. lib. 1. & rationem huius reſolutionis reddunt Maſcardus vbi ſuprà, num. 18. Bologn. Riminald. & alij.

E contra verò, plurimi alij ſunt arbitrati, ſatis eſſe petentitale intereſſe, ſi probet ſe eſſe, & fuiſſe mercatorem, & ſolitum cum pecunia negotiari, & quòd aij mercatores ſimilis conditionis, & qualitatis, prout ipſe eſt, tot eo anno lucrati ſint, & quòd ipſe tantum veriſimiliter lucratus fuiſſet, ſi pecuniam habuiſſet: & hanc opinionem eſſe praxi receptam aſſerit Cagnol, in dict. l. vnica num. 42. C. de ſentent. quæ pro eo quod intereſt. & in l. curauit, num. 67. C. de actionibus empti. & in l. quatenus, num. 19. ff. de regulis iuris. & ſequuntur Aretinus, Caſtrenſis, Alexand. Rebuffus, Natta, Burſatus, & alij, quos referunt Antonius Gabriel commun. lib. 3. tit. de ſolutionibus conclaſ 10. à num. 3. Maſcardus dicta concluſ. 933. num. 19. & eſſe veriorem ſententiam, & praxi receptam, affirmat Baptiſta in dicta. l. curauit, num. 117. & in ſolito negotiari, & lucrari, admittit Maſcard, dict. concluſ. 933. num. 24. priorem verò, in eo, qui negotiari ſolitus non eſt: & eodem modo componit Villagutta tract. de vſuris quæſt. 18. concl. 4. num. 23.

Ego verò, vt in præfata contrarietate ſententiam meam interponam, ſequentia conſtituo. In primis hac in re certam non poſſe, aut generalem doctrinam conſtitui; ex varietate enim negotiorum, ac circumſtantiis eorum, item ex qualitate perſonarum, & locorum, res hæc debebit diiudicari; ſic vt in vno caſu intereſſe huiuſmodi cenſeatur probatum, quod in aliis probatum cenſeri non debeat; & in vna perſona intereſſe condemnatio fiat, quæ in alia deneganda ſit: idcirco totum hoc diſcreti, & boni iudicis arbitrio relinquendum eſſe; qui re maturè & diligenter inſpecta, diiudicet, an intereſſe probatum ſit, nec ne: quod cum aliis multis rectè obſeruarunt, licèt ad diuerſitatem caſuum, & perſonarum non attendant, Maſcardus de probationibus, tom. 2. dicta concluſ. 933. num. 24. Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 119. in finalibus verbis.

Deinde, intereſſe lucri ceſſantis, in facto quidem verſari, ac certè difficilem probationem habere. Quod etiam cum aliis multis Authoribus obſeruarunt Menochius dict. caſu 119. num. 4. & 5. Gama deciſ. 110. n. 16. Barboſa 1. part. leg. 2. in princ. num. 52. ff. ſoluto matrimonio. Vtcumque tamen ſit, probationem concludere debere, vt lucri ceſſantis condemnatio fiat, nec ſolam præſumptiuam probationem ſufficere. vt cum aliis expreſſim aduertit Ioan. Vincent. Honded. in conſ. 50. n. 30. in princ. lib. 1. & clarè ſentit Barb. in dict. l. de diuiſione, num. 28. in princ. Præterea, in eo, qui ſolitus eſt negotiari, veriorem mihi videri ſecundam ſententiam, & in praxi ſeruandam, vt Cagnol. Maſcard. & Villag. affirmant, & tenet etiam Barboſa vbi ſuprà, dict. num. 28. Gaill. practic. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. num. 4. & non obſcurè Nauarrus in manual. cap. 17. nam. 111. qui cum iudicio hac in re ad veriſimilitudinem reſpicit, dicens; quòd debet conſtare priùs, quòd veriſimiliter lucratus fuiſſet creditor: in quo etiam diligentia, & conſuetudo creditoris inſpicienda erit, plus enim lucrari ſolet vnus, quàm alius. Quod etiam exprimere teſtes neceſſarium erit, ac in ea re expertos eſſe, & ſui dicti rationem certam reddentes, vt ſentit Barb, in dict. l. de diuiſione, dict. num. 28. dum dicit, quòd ita debet reſtringi articulus, vt lucrum, quod prætenditur, quaſi certum videatur; aliàs enim non poteſt ſequi condemnatio. Item quòd pecunia debita, eſſet deſtinata ad negotiandum, & ſic quòd creditor cum ea negotiatus eſſet, ſi ſibi fuiſſet ſoluta; & in effectu, quòd mercatores ſimilis conditionis, merces emerunt ex quibus tantum lucrati ſunt: idem etiam, hoc eſt, teſtes concludere debere, ſcribit Rolandus in conſil. 35. num. 14. lib. 1. Ioannes Guttierr. de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 9. in fine. Surdus de alimentis, tit. 1. quæſt. 45. num. 43. Denique, quod etiam in caſu, in quo de huiuſmodi intereſſe lucri ceſſantis per probationem plenè conſtiterit, non debeat fieri plenaria condemnatio, vt dixi ſuprà. num. 45. in fine. Sed quia huiuſmodi lucrum magis videtur ſperatum, quàm debitum, de ſumma intereſſe probata, & de eo quod veriſimile videtur teſtibus, quod creditor lucrari potuiſſet, aliqua diminutio fieri debeat: quod cum Rebuffo, Siluano, Palatios Rubios, Soto, Riminaldo, & Gama probauit Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio, num. 52. dicens ibidem cum Nauarro, & Peguera, quod creditor non debet accipere totum intereſſe, quod veriſimiliter ſperatur; ſed tantum id, quod valet ea veriſimilis ſpes: nam potuit multis modis ea ſpes ad irritum deduci, & potius damnum. quàm lucrum obtinere. Quod etiam eleganter probauit Pater Petrus de Aragon in ſecundam ſecundæ Diui Thomæ, quæſt. 78. de vſuris, articul. 2. fol. 491. in verſ. his ergo, & aliis conditionibus reiectis, ibi: quarta & vltima conditio eſt. vbi dicit, lucri ceſſantis conditionem eſſe, vt creditor non exigat tantum, quantum futurum creditur lucrum ceſſans; ſed deductis laboribus, & expenſis, attentóque etiam, quod lucrum eſt in futuro, & in periculo, & quod valet minus nondum habitum, licèt ſperatum, ob eius incertitudinem, quàm valet actu exiſtens; & Diui Thomæ mentem eam fuiſſe, argutè quidem, atque eruditè oſtendit: & idem nullo Authore relato obſeruat Blaſius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſ. 110. Gamæ, num. 3. fol. 51. vbi dicit; quòd intereſſe prædictum debet moderari deductis expenſis, & aliqua moderata quantitate pro dubiis, & periculis: & ſubdit, quòd debetur non ſolum pro primo anno, ſed pro ſequentibus, in quibus intereſt: id tamen nullius Authoris allegatione comprobat; ſed ita practicari obſeruauit Cagnol. in dict. l. vnica, C. de ſententiis, quæ pro eo quod intereſt, n. 43. & ibid. fundat Bolog. n. 122. in fine. quibus iunge Alphonſ. Villagut. tr. de vſuris, q. 18. concl. 5. n. 34. fol. 167. vbi is Author eleganter explicat ſuperiorem traditionem, & duas conditiones ponit, quibus ipſa iuſtificari debet, sic vt aliter non procedat: vt ibidem cùm occaſio ſe offeret videri poterit, ne alibi plenè & verè reſoluta repetamus.

Similiter, quòd etiam in caſu, in quo de huiuſmodi intereſſe conſtet, intereſſe intereſſe, aut lucrum lucri non debeatur, etiam ſi mora debitoris intercedat, ne res in infinitum trahat argumento textus in l. finali, C. de vſuris rei iudicatæ, vt poſt Albericum & alios declarat Ruinus, in conſ. 55. num. 16. & ſeqq. lib. 2. Decius in cap. cum venerabilis, num. 16. de exceptionibus. Antonius Gabriel. commun lib. 3. tit. de ſolutionibus, concluſ. 10. num. 4. & 5. Cephalus in conſ. 85. num. 8. & ſeqq. lib. 1. Bonifacius Rogerius, in conſ. 60. num. 44. lib. 1. Ioannes Vincentius Honded, in conſ. 50. num. 28. lib. 1. & latiùs comprobat Ioan. Baptiſt. Lup. in tract. de vſuris, comment. 1. §. 6. num. 120. qui contrariis reſpondet: Bolognetus in dict. l. vnica, C. de ſententiis, quæ pro eo quod intereſt. diſputans, & quinque caſus diſtinguens ex num. 123. vſque ad num. 131. & tandem num. 128. dicens, periculoſam eſſe opinionem contrariam, quod lucrum lucri, & intereſſe intereſſe poſſit peti; quam ibidem audacter tenuit Cagnolus: ſed quòd rationes ſuæ ſunt debiles, & non allegat Decium in terminis; & ſic ſuperior opinio tutior & verior eſt: ideò diligentes ſint creditores in exigendo pecunias ſuas, & res ſuas, & non exſpectent lucra lucri, & intereſſe intereſſe: & vide eundem Bolognetum in eadem l. vnica, num. 177. & duobus ſeqq. vbi dicit omne intereſſe ſoluendum in pecunia; & tractat quomodo ſententia ferri, & executio eius fieri debeat in intereſſe, ibidem, num. 170.

Quintò, & principaliter conſtituendum eſt, & aliud requiſitum eſſe vltra prædicta, idque omnino neceſſarium, vt intereſſe lucri ceſſantis debeatur, moram ſcilicet debitoris interceſſiſſe: intereſſe enim lucri ceſſantis, nec etiam damni (vt dicetur inferiùs) peti non poteſt, antequam in mora ſoluendi ſit conſtiturus debitor, vt habetur in l. 2. §. ſi nauis, ff. ad legem Rhod. de iactu, & in l. lecta, ff. ſi certum petatur. & tradit Gloſſa in cap. conqueſtus, de vſuris, quam cum Caſtrenſi, Craueta, Antonio Gabriele, Couarr. Ploto, Lupo, & aliis ſequuntur Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 933. num. 24. Andreas Gaill. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. num. 3. Nauarrus in manuali, cap. 17. num. 111. in princ. Burſatus in conſ. 68. poſt num. 1. vol. 1. & cum Cagnolo, & Baptiſta, Barboſa 1. part. leg. 2. in princ. ff. soluto matrimonio, num. 48. ad finem. Cephalus, in conſ. 56. num. 50. lib. 1. & in conſ. 398. num. 14. lib. 3. Franciſcus Becci. in conſ. 105. num. 24. Hyppolitus Riminaldus in conſ. 52. num. 54. lib. 1. & in conſ. 218. num. 105. & ſeqq. lib. 2. vbi num. 100. ſubdit, non valere pactum, quod ante moram intereſſe debeatur; & refert alios idem tenentes: ſequitur etiam Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 50. num. 22. lib. 1. & in hoc nullus Scribentium diſſentit, omnes potius, quos retuli ſuprà, in initio huius capitis, & quicunque in hac materia loquuntur, moram debitoris neceſſariò requirunt, ſic vt in hoc nullum dubium ſit: ſed in eo dumtaxat, quando ſcilicet mora dicatur interuenire, vt inde appareat, ex quo tempore eius quod intereſt ratio habenda ſit: & quidem Authores omnes relati ſuprâ, & alij innumeri, quos prætermitto conſultò, ne prolixus appaream, in ea ſunt ſententia, vt ſecurè exiſtiment, etiam citra litis conteſtationem per diei lapſum, & congruam interpellationem etiam extraiudicialem committi moram, quamuis ſimus in contractibus ſtricti iuris: Quod cum communi non dubitauit aſſerete Maſcardus de probationibus, dicta concluſ. 933. num. 35. dicens à communi non eſſe recedendum, licèt Socinus, & Decius plura adducant, quæ fortiter vrgent contra communem; & Gomezius, & Alciatus contrà tenuerint, credentes ſuperiorem reſolutionem dumtaxat procedere in contractibus bonæ fidei; ſecus in contractibus ſtricti Iuris, in quibus arbitrantur moram committi debere per litis conteſtationem, & ſic per iudicialem interpellationem, ad hoc vt intereſſe debeatur: quod etiam tenuit Villagutt. relatus ſuprà n. 28. vbi diximus.

Ego verò, vt ſententiam meam interponam, ac etiam, vt in hac re diſtinctè magis, quàm ſuperiores faciunt, procedam, ſequentia conſtituere neceſſarium duxi. Primò moram duobus modis committi, ex re, aut ex perſona: ex re dicitur, cùm re ipſa, & ipſoiure ſine hominis interpellatione committitur, quia lex introducit, efficítque aliquem eſſe moroſum abſque hominis facto, tamen cum ſententia declaratoria iudicis, vt in l. in minorum, 3. C. in quibus cauſis in integrum reſtitutio. in l. 1. §. vltimo, ff. de vſuris, in l. penult. ff. de vi, & vi armata. & in multis caſibus congeſtis per Menochium de arbitrariis, lib. 2. caſu 220. ex num. 5. vſque ad num. 25. Ex perſona dicitur, cùm debitor interpellatur à creditore in iudicio, vel extra: l. mora, ff. de vſuris, l. Titia, §. vſuras, ff. de legatis 2. l. qui Romæ, §. cohæredes, ff. de verborum obligat. Menochius vbi ſuprà, num. 25. & 26. vbi cum aliis multis, quos refert, rectè probat, moram committi ex vna interpellatione dumtaxat, etiam extraiudiciali. Chaſſaneus in conſuetudinibus Burgundiæ, rubr. 4. §. 23. Gloſſa, Sera ſuffiſamment. ex num. 7. cum multis ſeqq. & hoc eſt certiſſimum, & probatum ab omnibus. Deinde & ſecundò ex ſententia communi Doctorum, moram committi, non ſolum per interpellationem expreſſam hominis, ſed etiam per tacitam interpellationem extraiudicialem, quæ fit per diei appoſitionem; quoniam tunc dicimus diem pro homine interpellare, l. quoties in diem, cum ſeqq. ff. de verborum obligat. l. magnam, C. de contrahenda & committenda ſtipulatione. vt dicit communis reſoluta per eundem Menochium, dict. caſu 220. num. 43. & 44. Ioan. Vincent. Honded. in conſ. 50. num. 5. & 7. vol. 1. Alexand. Raudenſis deciſ. 17. num. 16. & 17. ſed verè communi reſolutioni fortiter repugnant nonnulla, ac inter alia primó, negari non poſſe, quin dies, aut tempus in fauorem debitoris appoſitum cenſeatur, l. cum in tempus 7. ff. de regulis iuris. & inde non debeat in eius damnum cenſeri adiectum, vt ſtatim conſtituatur in mora per lapſum eius: ex regula l. quod fauore, cum vulgatis, C. de legibus. Secundò, quia obligatio quando pura eſt, & præſenti die debetur, aut peti poteſt, ſine interpellatione, non committitur mora: §. omnis, Inſtitut. de verbor. obligat. iuncta l. ſi ex legati cauſa. & communi Doctorum reſolutione ibidem, ff. eodem tit. vnde nec committi debet cùm dies venerit, quia ante peti non poteſt: l. cedere diem, ff. de verborum ſignificatione. nec tunc debitor venire debet cum ſacco paratus, l. quod dicimus, ff. de ſolutionibus. Tertiò, per textum in l. ex empto, §. Caſſius. verſ. denique, ff. de actionibus empti, l. 1. §. licèt, ff. de periculo & commodo rei venditæ. Vnde licèt in iudicando, & conſulendo à communi recedendum non ſit, quam etiam cum multis probauit Rolandus in conſ. 89. num. 9. lib. 2. Cephalus in conſ. 586. num. 17. lib. 4. Hyppolit. Riminaldus in conſ. 89. num. 18. lib. 1. & cum multis Alexand. Raudenſis. vbi ſuprà; tamen in puncto iuris forſan verior erit Camilli Plautij diſtinctio in l. quod te mihi, num. 16. ff. ſi certum petatur, quam & non obſcurè præſentit Addit, ad Decium, in l. vinum. num. 9. litera, H. ff. ſi certum petatur. vbi non abſque ratione diſtinguendum putauit, an dies adiecta ſit exactioni pecuniæ, vt die adueniente peti poſſit; iuxta textum in l. cedere diem, ff. de verborum ſignificatione. an præcisè adiiciatur ſolutioni: vt primo caſu interpellatio requiratur; nec antea mora committatur, quia dies ad alium effectum videtur à partibus adiecta, non ad effectum, vt mora commiſſa dicatur. Secundo verò caſu, dies interpellat pro homine, imò & ipſe creditor iam ante interpellauit, & ſic eo ipſo mora committitur, nec opus eſt alia interpellatione iuxta ſententiam communem, quæ (vt dixi) indiſtinctè obtinere ſolet in praxi, & conſequenter quoad intereſſe locum habebit. Denique & tertiò, in puncto iuris, Gomezij, & Alciati opinionem, de qua mentionem facit Maſcardus relatus ſuprà, num. 59. vt ſcilicet in contractibus ſtricti iuris, mora committi debeat per litis conteſtationem: nec ſola interpellatio extraiudicialis ſufficiat, vt intereſſe debeatur: fortaſſis veriorem eſſe, & iuris rationi magis conſentaneam; cùm in illis fructus non veniant niſi ex litis conteſtatione: l. videamus, 38. §. ſi actionem, ff. de vſuris. vnde fortiori ratione nec intereſſe extrinſecum ante litis conteſtationem debebitur, vt dicebamus ſuprà, num. 28. idcirco Doctores communiter, male quidem exiſtimaſſe, mercatori ſolito negotiari, ex tempore moræ indiſtinctè lucrum deberi; cùm ex dictis contrarium conſtet apertè: quamuis in praxi durum eſſet à communi traditione recedere: quæ in foro conſcientiæ vrgentius militat, etiam abſque aliqua interpellatione, vt ſcilicet intereſſe lucri ceſſantis debeatur ex mora in eo foro citra vllam expreſſam interpellationem; intelligendo pro vt explicauit Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 933. num. 36. quando ex ſignis, vel alio modo, de egeſtate creditoris debitori conſtiterit.

Nunc verò limitatur ſuperior reſolutio communis, vt non procedat, cùm intereſſe lucri ceſſantis ab initio certa ſumma expreſſa in conuentionem deductum fuerit: licebit enim creditori ratione lucri ceſſantis ante moram mutuatarij paciſci de tali intereſſe ſibi ſoluendo, abſque eo, quòd contractus vſurarius, aut palliatus videatur, nec etiam quòd mora præceſſerit: quod tenuerunt Hoſtienſis, Abbas, Anania, Archidiaconus, Romanus, Alexander, Decius, Ioan. Lup. Florentinus, Caietanus, Conrad. Adrianus, Modern. Pariſ. Scotus, Gabriel, Angelus, Sylueſter, & Ioannes à Medina, quos in vnum congeſſit Couar. variar. reſolut. lib. 3. cap. 4. num. 5. in verſ. item, & illud quod maxima æquitate: vbi dicit hanc eſſe veram opinionem, & omninò obſeruandam; licèt in mutuo illicitam cenſeant Innocentius, Ioannes Andreas, Cald. Laurentius à Rodulphis, Ancharanus, & Craueta, quos ibidem refert; & ſequuntur eos Maſcardus tom. 2. de probationibus, concluſ. 933. ex num. 25. cum ſeqq. Andreas Gaill. practic. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 5. num. 16. Blaſius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſ. 110. Gamæ, num. 3. fol. 51. Sed priorem ſententiam conſtanter tuetur Nauarrus in manuali, cap. 17. num. 111. ſeruandam ſcribit Couar. vt ſuperiùs dixi; dummodo fraus, & dolus creditoris abſit, ac verè ſit lucrum ceſſans, conueniátque ſumma expreſſa quantitati, quæ verè interfit: & veriorem libenter dixerim, idque ex fundamentis, quæ adducit Molina, de iuſtitia & iure, tom. 2. tract. 2. diſputat 315. fol. 394. in verſ. Contraria tamen communis eſt. quæ verè concludunt; idcirco amplius in hoc non inſiſto: & poſt poſt longam diſputationem, & diuerſas Doctorum ſententias relatas, huic acceſſit pater Salon Valentinus, de iuſtitia & iure, tom. 2. controu. 9. in ſecundam ſecundæ Diui Thomæ, quæſt. 78. art. 2. fol. 696. vſque ad fol. 739. defendit etiam Pater Dominicus Bañez de iuſtitia & iure, quæſt. 78. de vſura, art. 2. ex fol. 597. verſ. Dubium tamen difficile eſt. vſque ad fol. 602. vbi omnibus fundamentis contrariæ partis ſatisfacit pleniſſimè. Pater Petrus de Aragon, eodem tract. quæſt. & art. fol. 491. ex verſ. Tertia concluſio, vſque ad verſiculum, Sed quoniam noſtra ſententia fuit. fol. 493. qui cum Conrad, ex verſic. Explicatis iam conditionibus. optimè, & concludenter probat, illicitum eſſe, lucri ceſſantis ratione, creditorem in mutuo aliquid ſtatim ſoluendum exigere, cùm ſolui debeat tempore, quo mutuans lucraturus fuiſſet, non anteà. Sequuntur denique præfatam ſententiam communem Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 5. latiſſime Villagutt. tract. de vſuris, quæſt. 18. concluſ. 2. num. 30. per totum, imò & contrariæ partis Authores non dubitarunt aſſerere, vt licèt de certa ſumma conueniri non poſſit, iuxta ſententiam, quam ipſi defendunt, tamen qualitate perſonarum conſiderata, arbitrio boni viri taxari poteſt aliqua pars honeſta, ſoluenda poſt moram debitoris, modò creditor probet, quòd verè tantum erat ſuum intereſſe: vti agnoſcit Maſcardus dicta concluſ. 933. num. 30. & eiuſdem contrariæ partis Authores nonnulli, quos refert Couarr. variar. reſolut. lib. 3. cap. 4. num. 5. verſic. finali, Andreas Gaill. dicta obſeruat 5. num. 16. lib. 2. vbi poſtquam tenuit contrariam partem, dicit limitandam, vt etiam de lucro certo creditor ab initio contractus paciſci poſſit, dummodò probet poſt moram tanti ſua verè intereſſe. Menchaca, controuerſiarum vſufrequentium lib. 3. cap. 60. num. 25. Surdus de alimentis, tit. 1. quæſt. 45. num. 77. ij omnes, & alij plures, quos prætermittendos duxi conſultò, vnanimiter adnotarunt duo. Primó, intereſſe lucri ceſſantis ſub incerta quantitate ab initio poſſe in conuentionem deduci, vt Couar. & cæteri adnotarunt, nec vllus in hoc diſſentit. Surdus etiam vbi ſuprà, dicens ſuſtineri ſolùm pro quantitate veri damni. Secundò, intereſſe damni emergentis certa ſumma expreſſa ante moram mutuatarij in ſtipulationem, & pactum poſſe venire, vt cum aliis tradunt Villagut. tract. de vſuris, quæſt. 18. num. 30. & quæſt. 19. num. 3. Molina, & Salon, locis relatis ſuprà, Gaill dicta obſeruat 5. num. 16. Ioannes Vincendus Honded. in conſ. 15. num. 15. vol. 1. & ſecundum hæc, licèt in interſſe lucri ceſſantis controuerſia ſit inter Doctores, vt ſuperiùs dixi; tamen in intereſſe damni emergentis abſque controuerſia ſic admittitur. Verùm vt procedat opinio Hoſtienſis, Abbatis, Nauarri, & ſequacium, quam defendimus, nonnulla interuenire debent, quæ Theologi ſuprà citati, ac cum illis Villagut. latiùs adducunt.

Nec erit prætermittendum (quod ſuprà num. 45. & 46. huic loco reſeruaui dicendum) ex dictis ſuprà, facilè, & apertè conuinci (quod ſalua a pace eruditi quidem, atque ingenioſi viri dixerim) Doctoris Feliciani de Solis ſententiam lib. 2. de cenſibus, cap. 5. num. 14. is enim contra ea, quæ annotaui ſuperiùs num. 45. & 46. & multorum allegatione comprobaui, ſecurè defendit, non deberi cenſeri lucrum ceſſans, quod creditor potuerit dare pecunias ſuas ad cenſum redimibilem, & ideo non dederit, quia debitor tempore debito ſibi non ſoluit, ſi aliàs creditor non erat negotiari ſolitus; cuius contrarium, vt vides, ibi dixi, & multos alios ſic tenentes adduxi. Moueor in primis, quoniam prædictus Author fundatur ex eo, quòd grauiſſimi Authores cenſuerint, lucrum ceſſans nec exigi, nec in foro conſcientiæ deduci poſſe: quod tamen verum non eſſe, & contrarium omnino tenendum ex dictis ſuprà conſtat apertè item ex his, quæ in initio huius capitis dixi, num. 14. cum ſeqq. vbi num. 15. retuli patrem Petrum de Aragon, fol. 490. de iuſtitia & iure, num. 11. ſic deſcendentem, & contrariæ partis fundamentis pleniſſimè, & verè ſatisfacientem; ex his etiam, quæ congerit Ariſminus Tepatus variar, lib. 1. tit. de intereſſe. fundatur etiam ipſe Author ex doctrina Alexandri in l. diuortio, num. 25. & 26. ff. ſoluto matrimonio. quo loco improbauit Alexand. Caſtrenſis ſententiam ibidem. & conſtituit, emere fundum, non eſſe actum quæſtuarium; & ideò non attendendum in eo, qui negotiari ſolitus non ſit, quòd fundum frugiferum emere poſſet, & ideo non emerit, quia pecunias debitas debitor non ſoluerit. Verùm, vt ibi dixi, Caſtrenſis ſententia magis communiter obſeruatur, & probatur ab infinitis: Nec Alexandri ratio concludit; vt intereſſe lucri ceſſantis non debeatur: idque ex his, quæ cum Rolando, Menochio, & aliis aduertit Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio, num. 50. verſ. Neque obſtat. quem ibidem adduxi, & Alexandrum in conſ. 31. num. 9. lib. 6. idem in effectu probantem. ſic vt ex ſolutione, quam tradit Barboſa ibi. concludenter ſatisfieri poſſit huic fundamento.

Fundatur deinde, quòd Scriptores communiter conſentiant, vt lucrum ceſſans exigi non valeat, niſi ab eo qui ſoleat negotiationem quæſtuariam exercere: quod fateor libenter; negans tamen in propoſito caſu lucrum ceſſans, quod erat in via & in potentia proxima, & propinqua, excludi per Doctores; cùm potius ex eo, non aliter, atque ſi à negotiari ſolito peteretur, communi Doctorum calculo conceſſum fuerit, vt conſtat ex dictis ſuprà, num. 45. vbi infinitos retuli ſic tenentes: & adduxi Barboſam vbi ſuprà, num. 50. ſic defendentem, & alios plures referentem, & vltra relatos ab eo ſic in praxi obſeruatum teſtatur Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 6. Blaſius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſ. 110. Gamæ, num. 3. fol. 51.

Denique fundatur ea ratione, quòd omnes Theologi, & Pontificij Authores, duplex ſolum conſiderant intereſſe; vnum damni emergentis; alterum, lucri ceſſantis: hoc autem intereſſe (inquit ipſe) non eſt damni emergentis; ſed nec lucri ceſſantis, quoniam illud habet tantum locum in ſolito negotiari. Verum enim verò fundamentum hoc ex dictis ſupra ſubuertitur manifeſtè, nec habet locum, cùm aliunde, quàm ex negotiatione conſtare poteſt lucrum eſſe veriſimile: vt cum aliis dixit Barboſa loco ſuprà relato. Eſt autem in propoſito caſu plus quam veriſimile; ergo attendi debebit. Ideóque contra prædictum Authorem, magis cenſeo cum eadem communi, quam defendo, vt habens pecuniam paratam, & expoſitam emptioni redditus annui, quíque abſque dubio emeret, poſſit à mutuatario exigere eam quantitatem, quam poſſet ex redditibus percipere, intelligendo ſemper iuxta ea, quæ dixi ſuprà, num. 45. & 46. & hactenus de intereſſe lucri ceſſantis.

Nunc verò de intereſſe damni emergentis agendum eſt; quod ſicut ſeparatam cauſam habet à lucro ceſſante, vt dixi ſuprà, num. 22. ita & ſeparatum locum requirit: aliud enim eſt damnum. emergens, aliud lucrum ceſſans: vt recte aduertit Andreas Gaill. practic. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. in princ. quem dicto num. 22. adduxi. Et pro breui, expedita tamen explicatione conſtituo in primis, certum eſſe, intereſſe damni emergentis licitè peti poſſe, etiam iure Canonico, vt in cap. 1. & in cap. conqueſtus, de vſuris, notant Doctores, & cum Sylueſtro Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 2. num. 7. Nauarrus in manuali, cap. 17. n. 111. & 112. & in hoc nullus diſſentit: omnes potius, quicumque hactenus in hac materia loquuntur, vnanimiter ſic probarunt, vt conſtat ex omnibus relatis ſuprà in initio huius capitis, n. 14. qui etiam in intereſſe lucri ceſſantis idem admittunt, & nouiſſimè omnium Ariſminus Tepatus variar. lib. 1. tit. de intereſſe, fol. 212.

Deinde & ſecundò conſtituo, exemplum damni emergentis magis communiter proponi, provt adducit Nauarrus in manuali, cap. 17. num. 111. verſ. Exemplum damni. quem omnes recentiores ſequuntur, vt conſtat ex Molina de iuſtitia & iure, tom. 2. tract. 2. diſput. 314. in princ. fol. 386. Barboſa 1. part. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio num. 44. verſ. dicitur autem in hac materia, fol. 596. & num. 47. verſ. Adde aliud exemplum. vbi duobus exemplis rem hanc declarat. Pater Petrus de Aragon in ſecundam ſecundæ Diui Thomæ, quæſt. 78. de vſura, art. 2. fol. 489. verſ. In ſolutione ad primum, ibi: damnum emergens. Salon de iuſtitia & iure, ibidem, controu. 9. in princ. Villagut. tract. de vſuris, quæſt. 19. num. 1. qui de hac re videndus erit omninò, Primò enim declarat, quid ſit damnum. emergens: Deinde & ſecundò rectè adnotauit, mutuantem dupliciter contingere pati intereſſe damni emergentis: ac denique, & Tertiò ad alia infert, quæ in hac materia ſcitu digna, & neceſſaria ſunt. Inter alia tamen præmittendum eſt, quòd ſicut variis modis damnum. emergens incidere poteſt; ſic & intereſſe eiuſdem damni variis modis probari: de quibus Alexand. in conſ. 41. vol. 5. Iaſon in l. 1. num. 5. C. de ſumm. Trinitate, & fide Catholica. Andreas Gaill. practic. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 6. num. 6. Ariſminus Tepatus lib. 1. dict. tit. de intereſſe.

