Et per hæc patet reſponſum ad vnum ex fundamentis præcipuis, in quo moueri poteſt contraria pars; nempe, quòd per verba ſuperiùs relata, Haga vinculo en vno de ſus hijos, ô hijas, que del quedaren, qual el quiſiere. Eligendi facultas cenſeatur conceſſa Item quod alternatiua illa, suâ naturâ liberam videtur electionis libertatem includere; & conſequenter, quòd dicta filia, omiſſo etiam filio maſculo. eligi potuerit: euidentius tamen, & quidem concludenter, conſlabit ſolutio, ſi in vi præfatæ alternatiuæ, aliquantulum latiùs inſiſtendo, ante alia conſtituam, quòd verè teſtator in caſu prædicto & in verbis ſuprà relatis (dato pro vero quòd verbum illud, qual el quiſiere, à teſtatore adiectum fuerit) non dedit patri liberam, aut voluntariam eligendi facultatem, nec verè, aut proprè alternatiua fuit electio, ſed potiùs teſtator ipſe ſubalternauit perſonas, ad quas ordinatam affectionem habebat, & ſic præferri debet primò nominatus, hoc eſt filius maſculus; nam ordo verborum deſcribit ordinem intellectus, vt ad text. in l. cum pater. §. à te peto, ff. de legatis ſecundo, tradiderunt Baldus n. 3. & Caſtrenſis num. 2. in l. cum quidam, C. de. verborum ſignificatione, & eſt text. valdè ſingularis in l. hæredes mei. §. finali. ff. ad Trebel. vbi alternatiua poſita inter perſonas nominatas, ex præſumpta mente diſponentis ordinis eſt, & non electionis, & per illam eligendi facultas cenſetur prohibita, vt conſtat ibi: Non rectè mulierem electuram: & optimè aduertunt Felinus in c. inter cæteras, de reſcriptis num. 4. fallentia prima, Ripa in d.l. hæredes mei §, fin. num. 7. verſi. vnde aliter, Ruin, in l. Gallus, §. quidam rectè, num. 46. & 47. & num. 52. & 60. & 61. ff. de lib. & poſth. Idem in conſ. 92. num. 7. lib. 2. & ſic filiæ in caſu præſenti cenſentur nominatæ ſub conditione ſi filij maſculi non exiſtant, ex dictis iuribus, & Authoribus, & text. in d.l. cùm pater, §. à tepeto, ff. de legat. 2. vbi dictum facit: Tuis, ſiue meis propinquis Et ideò, vt ſeruaretur ordo alternatiuæ, propinqui mariti, qui erant extranei, præferuntur propinquis vxoris, quæ teſtamentum condidit, vt etiam notarunt Alex. in conſ. 119. num. 2. & num. 6. lib. 5. Rubeus Alexandrinus in conſ. 40. num. 9. qui duo Authores concludunt, quòd in alternatiua diſpoſitione, ſecundo loco vocati, ita demum admittuntur, ſi primo loco vocati defecerint, & non aliter, per text. in d.l. hæredes mei. §. fin. per quem etiam Iacobus Cancerius variarum reſolutionum, lib. 1. cap. 1. num. 53. adnotauit, quod habens facultatem eligendi de pluribus vocatis alternatiuè, inter quos eſt ordo affectionis, non poteſt eligere de secundò nominatis, niſi primis deficientibus; & in concessione facta pro filio aut filia, quòd existente filio, filia atur eligi non poſſit. ex eiſdem iuribus iudicatum refert Deciſio Gamæ 260. num. 2. & Additionator eiuſdem in add. ad deciſionem 51. & 140. in fin. fol. 40. cum Mantica, & aliis probauit, verba illa, hijo, ò hija maior, in diſpoſitione, aut electionis conceſſione appoſita, ordine ſucceſſiuo intelligenda, & primo loco nominatum præferendum, ſic vt quamuis filius, aut filia natu maior vocetur, adhuc tamen filius maſculus etiam ætate minor præferri debeat, ex communi praxi huius Regni, & quia non eſt eadem, ſed diuerſa maſculi, & fœminæ ratio, vt concludit Additionator ipſe in addit, ad. d. dec. 51. & 340. vbi vide cùm neceſſe fuerit: eiuſdem etiam ſententiæ ſuit Gregorius Lopez in l. 2. titulo 15. partita. 2. verbo, fijo varon, & in l. 3. tit. 13. partita 6. verbo, mugeres, verſiculo, & ex his inferre poteris: vbi affirmat quòd ſi concedatur licentia per Regem ad faciendum Maioratum in vnum ex filiis, vel filiabus, quemquis elegerit, quòd ſtante maſculo non poterii fieri in fœmina: & quamuis de illius doctrina dubitet Aluaradus de coniecturata mente defuncti, l. 2. c. 3. §. 4. num. 48. & ab ea diſcedat Molina de Hiſpanor. primog. lib. 2. cap. 5. num. 6. id tamen nihil obeſſe, ſtatim probabitur: & Gregorium ipſum ſequutus eſt Mieres de maioratu, prima parte, quæſtione 16. n. 4. vbi in hunc modum ſcribit, poſtquam Gregorij ſententiam retulit & probauit. Et iſta procedunt etiam, ſi in facultate regia adiiciantur hæc verba: Podais hazer mayorazgo en el hijo, ò hija, que quiſieredes; nam talia verba debent intelligi, & moderari ſecundum ordinem à iure præſcriptum, & rationem eius, quod conſtat ex iam dictis, & l. ſi quando, C. de inofficioſo teſtamento, cum ſimilibus. Antea verò ex num. 1. conſtanter probauerat, quòd ſi quis habeat à Principe facultatem faciendi Maioratum in vnum filium, non poſſit facere Maioratum in filiam, & quòd filia, licèt ſit capax Maioratûs, hoc intelligitur in defectum maſculorum, & non aliàs. Quæ omnia in caſu præſenti optimè militant, tum ex dictis ſuprà, num. præcedentibus, tum etiam ex alia iuris doctrina, quòd teſtatoris diſpoſitio recipit interpretationem à iure, & conſuetudine, atque rei, de qua agitur, natura, l. nummis, l. librorum, §. quod tamen Caſſius, ff. de. legatis tertiò, l. Caius, vbi Bartulus num. 7. & alij Doctores communiter ff. ſoluto matrimonio & multis probant Julius Clarus §. teſtamentum, quæſtione 76. num. 11. & ſeqq. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, l. 6. titulo octano, num. 13. & l. 11. titulo 14. num. 15. Molina de Hiſpanorum primogeniis, l. 1. cap. 3. num. 2. Mieres de maioratu, prima parte, quæſt. 48. num. 13. & multis ſeqq. Graſſus §. teſtamentum, quæſt. 76. num. 10. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo. 17. num. 4. & inde teſtator, aut inſtitutor Maioratûs, quòd in dubio videatur ſe reſerre ad leges, ſtatura, & conſuetudines eius loci, aut regionis in qua teſtatur aut Maioratum inſtituit, poſt Decium, & Andream Siculum aduertit Gregorius Lopez in l. 3. titulo, 1.[...] partita ſexta, verbo, mugeres, & Molina vbi ſuprà, d. num. 3. Burgos de Paz iunior ciuilium quæſtione. 2. num. 72. & ſeqq. Clauſulæ etiam primogeniorum, quòd in Hiſpania ſint interpretandæ: iuxta conſuetudinem, quæ eſt in Hiſpania in ſucceſſione primogeniorum, & sic, vt maſculus præferatur fœminæ, & primogenitus cæteris fratribus ſecundò genitis, adnotauit Mieres de maioratu, prima parte, dicta quæſt. 48. n. 20. vbi refert Decium, & Barbaciam ſic tenentes, & anteà num. 16. ex aliis probat, quòd mulier, cùm marito concedit facultatem eligendi filium ad Maioratum, videtur tacitè ſe conformare cum iure communi, & legibus, & conſuetudinibus Hiſpaniæ, quæ præferunt filium primògenitum cæteris fratribus, & ſororibus, & de more Hiſpaniæ eſt, vt in Maioratu maſculus præſeratur fœminæ, licèt ſit minor natu, Couarruuias variar. reſ. l. 3. cap. 5. num. 5. Burgos de Pace in proœmio legum Tauri, num. 66. cum ſequent. Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, num. 62. Molina de Hiſpanorum primogeniis, l. 3. cap. 4. num. 4. Matienzus in l. 6. titul. 7. gloſſa. 3. num. 27. l. 5. nouæ, collectionis Regiæ. Salazar de vſu & conſuetudine, cap. 12. num. 32. Auendañus in. l. 40. Tauri, gloſſa 9. num. 33. Doctor Spino in ſpeculo, gloſ. 19. de maioricatu, num. 84. & gloſſa. 20. de exhæredatione, num. 8. & in ſucceſſione, Regni habemus hoc expreſſum in. l. 2. tit. 15. partita. 2. ad cuius exemplum & ſimilitudinem regulari debent Maioratus Hiſpaniæ, vt poſt Caſtrenſem, & alios notarunt Couarruuias variar. l. 3. dicto cap. 5. num. 9. Peralta in l. 3. §. qui fideicommiſſum, num. 122. & num. 139. Simancas de primogen. Hiſpaniæ, l. 1. cap. 22. 23. & 24. Molina de Hiſpanorum primogeniis, l. 1. cap. 2. num. 16. Padilla in rubrica C. de fideicommiſſis, num. 6. Aluaradus de coniecturata mente defunct. l. 2. cap. 3. §. 3. num. 2. & cap. 4. num. 60. Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, n. 11. Ioannes Guttierrez. Canonic. quæſt. l. 2. cap. 14. num. 26. & num. 50. Vnde ex natura Maioratuum, & iure, atque conſuetudine ſuccedendi in eis cum quibus credendum eſt quòd teſtator ſe conformare voluerit, ex text. in leg. hæredes mei, §. cum ita ff. ad Trebel. & multis exornant, at que latiſſimè explicant Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 15. & 16. Alciatus regula 3. præſumptione 32. Menochius in conſ. 172. num. 21. lib. 2. & lib. 4. præſumptione vltima, Graſſus, §. teſtamentum quæſt. 76. num. 25. & ſeqq. Alexander. Raudenſis de analogis, l. 1. c. 35. num. 47. Camillus Gallinius de verborum ſigniſicatione, lib. 10. cap. 9. 10. 11. & 12. ex fol. 267. cum ſeqq. maxime quando ex aliis ſcriptis in teſtamento id conſtat apertè, vt in hoc caſu conſtabat ex alia clauſula, quâ dictus teſtator in caſum, quo pater non eligeret, ſucceſſuros in Maioratu nominauit, & maſculos præferendos fœminis dixit, ex eiſdem Authoribus ſuperiùs citatis, in propoſito caſu dicendum eſt, verba illa diſiunctiua, ſiue alternatiua: En vno de ſus hijos ò hijas, intelligi debere ordine ſucceſſiuo in ſcriptura expreſſo. Quod etiam ſuadetur ex ſingulari doctrina Caſtrenſis in dict. l. cùm quidam, num. 2. C. de verborum ſìgnificatione, vbi ſingulariter adnotauit. quòd quotieſcunque grauatur hæres alternatiuè dare diuerſis perſonis, inter quas militat diuerſa ratio, licèt inter eas non detur ordinata affectio, adhuc tamen ſimplex diſiunctiua. ſiue alternatiua non reſoluitur in coniunctam. nec tribuit hæredi grauato electionem, quamuis verba ad eum referantur; ſed ordine ſcripturæ denotat factam fuiſſe ſubſtitutionem: & hæc doctrina confirmari poteſt ex ſingulari traditione Gloſſæ in propoſito, in cap. Metropolitano, 63. diſtinctione, in verbo, Presbyteris vbi gloſſa allegat text, in d.l. hæredes mei, §. finali, ff. ad Trebellian. & dicit in hunc modum: Hæc dictio vel, nò dat illis optionem, ſic vel ſic eligendi, ſed ordo verborum oſtendit, quo ordine debeant eligere; & optimè hoc deciditur ff. ad Trebellianum. l. hæredes in fine. Quam gloſſam citat Dominicus in cap. mandato, de præbendis in 6. num. 2. & in terminis meliùs quàm alibi in iure explicat, quando ſecunda pars alternatiuæ cenſeatur appoſita in defectum primæ, idem Dominicus in cap. licèt, de ſepulturis in 6. vbi probat expreſſim, quòd quando qualitas perſonarum poſita in ſecunda parte alternatiuæ, eſt diuerſa à qualitate perſonarum poſita in prima parte, vt in noſtro caſu, vbi priùs nominati fuerunt filij, poſtmodùm filiæ, in quibus quoad ſucceſſionem Maioratus diuerſa militat ratio, & diuerſa qualitas eſt, vt ſuprà probaui; quòd tunc alternatiua eſt ordinis, & non electionis, & ſequitur Felinus in cap. cum dilecta, de reſcriptis, columna 4. Verſic. & dicit Gloſſa, confert etiam ſingularis Theorica Ioannis de Imola in l. ſi quando, §. hæres, per text. ibi. ff. de legatis 1. vbi ad explicationem text. in l. Titio vſusfructus, ff. de vſufructu legato, adnotauit, quòd cùm in alternatiua ponuntur duo, quæ eiuſdem naturæ ſunt, tunc vtrumque eſt in obligatione, l. huiuſmodi. §. ſicut. ff. de legatis 1. l. duo rei ff. de verbor. obligat. Cæterum cùm in ſecunda parte alternatiuæ, aut in vnaquaque parte illius apponuntur duo, quæ diuerſæ naturæ, & conditionis ſunt, tunc vtrumque non eſt in obligatione, ſed alterum tantum, & alterum eſt in facultate ſoluendi, l. ſi quis ſtipulatus decem in mille, ff. de ſolutionibus; vnde ad propoſitum noſtrum, cùm in alternatiua prædicta Haga vinculo en vno de ſus hijos ò hijas perſonæ ſint diuerſæ naturæ, & conditionis, ſicut diuerſæ qualitatis, vt anteà dixi; ſequitur neceſſariò, quòd pater prædictus filium maſculum nominare debeat, maximè ob aliam clauſulam, quæ verba prædicta declarat, vt ſuperiùs dixi; atque ex illa voluntas teſtatoris manifeſtè colligitur, ex qua certum eſt, quòd in alternatiuis ceſſat electio, & ordo ſcripturæ præcisè obſeruari debet vt cum Felino tradit Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæſtione. 10. num. 52. fol. 108. vbi ex num. 50. de alternatiua dicit nonnulla, ſed nihil tangit ex omnibus anteà dictis, ex quibus nouiſſimè nunc, ſiue multò poſtquam hæc ſcripſeram, conſiderabam, minimè refragari prædictæ reſolutioni conſiderationes, aut reſolutiones quaſdam Hieronymi de Cæuallos practicarum communium quæſtione. 265. ex num. 4. vſque ad num. 24. fol. 368. Poſito enim, quòd de iure procedere poſſint (quod nunc non firmo) nec omninò certa exiſtimo quæ ad text. in l. cùm pater §. à te peto ff. de legatis ſecundo, ipſe tradit ibid. idque per text. in l. hæredes mei, §. finali, ff. ad Trebellianum: & quia Ludouici Molinæ ſententiam, quâ ipſe nititur principaliter, alij impugnant, aut contrà tenent, vt vidimus ſuprà ex num. 35. & dicemus infrà ex num. 56. vtcunque tamen res ſit, obeſſe non debent ea, quæ prædictus Author adnotauit ibi, propter rationes & doctrinas adductas ſuprà: & quia in caſibus ab eo propoſitis non agebatur de ſucceſſione Maioratus, nec inter maſculum, & fœminam lis erat, aut controuerſia quoad ſucceſſionem, ſed de ſucceſſione, aut electione Capellani tractabatur, in qua omnes capellaniam prætendentes, qualitates requiſitas habebant, ſic vt dici non poſſit, quòd qualitas perſonarum erat diuerſa, aut quòd diuerſa ratio militabat in illis. Denique nec concurrebant in fauorem aliquorum ex illis, ea, quæ pro D. Petro de Alarcon, in caſu præſenti conſideraui; ex verbis potiùs diſpoſitionis conſtabat, ordinatam affectionem teſtatores non habuiſſe. Et hæc ſint obiter dicta.

Supereſt nunc, vt aliis fundamentis reſpondeamus, quibus contraria pars moueri poteſt: & in primis, quòd ſuperflua videretur clauſula illa, vbi dicitur, Haga vinculo en vno de ſus hijos, ò hijas que del quedaren, qual el quiſiere; niſi licitum eſſet patri filiam eligere: tum ex natura alternatiuæ, quæ ſic regulariter permittit, atque electionem tribuit, l. plerumque, ff. de iure dotium, l. ſi ſic legatum, ff. de legatis 1. cum vulgatis; ideò ſufficit verificari quamcunque partem alternatiuæ, l. is qui du-i centa, §. vtrùm ff. de rebus dubiis l. Titio, aut Seio vtr hæres, ff. de legatis 2. Tum etiam vigore dictorum verborum, Qual el quiſiere. quæ liberam eligendi facultatem denotant, iuxta ea, quæ ſcripſit Molina de Hiſpan. primogeniis, l. 2. cap. 5. num. 2. & 3. & num. ſeqq. quia reſpondetur in primis, quòd regulæ prædictæ procedunt, ac intelligi debent in vera, & propria alternatiua, quando in vtraque parte illius eſt: in obligatione, aut quando perſona fuit æquè principaliter nominata; de qua vera alternatiua plurima ſcribunt Felinus in cap. inter cæteras, de reſcriptis, Doctores communiter in §. huic autem, Inſtitution. de actionibus. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæſtione. 10. num. 52. cum ſeqq. Nos verò agimus de alternatiua, quæ non eſt vera, aut propria alternatiua, ſed impropria potiùs, quia vna ſtat, in defectum alterius ſub alternatis verbis augmentatiuæ; quo caſu ſeruandus eſt præcisè ordo ſcripturæ, nec eſt locus liberæ electioni, quia iſta eſt alternatiua poſita ad ampliandam diſpoſitionem; ideò veræ alternatiuæ effectum non operatur, l. cùm quis, §. finali, ff. de legatis tertio, Bartolus in l. ſi quis ita. ff. de auro & argento legato Socinus in l. ſi is qui ducenta, §. vtrùm, verſic. Vltimò pono, columna 3. ff. de rebus dubiis, & columna 2. affirmat, quòd ita tenent communiter Ordinarij.

Præterea reſpondetur, clauſulam prædictam, en vno de los hijos, ò hijas, que del quedaren qual el quiſiere, ex præſumpta mente teſtatoris ſic declarandam, vt ſcilicet teſtator ipſe hoc in effectu voluerit, vt ſi dictus Petrus Ruiz de Alarcon pater eius, plures filios maſculos haberet, quamuis de iure, maiori natu deberetur Maioratus, vt certum eſt, & in l. 2. titulo. 15. partita 2. & numeris præcedentibus probatum; tamen ex dictis verbis, Que le haga en vno de ſus hijos qual el quiſiere, vt in l. hæredes mei, §. fin. ff. ad Trebel, ibi: Filiis meis, vel vni eorum, poſſit inter filios, quem voluerit eligere, & Maioratum in perſona filij minoris inſtituere. prætermiſſo, & excluſo filio maiori: ſimiliter, ſi dictus pater non habuerit filios, ſed filias, poſſit inter ipſas ad eiuſdem Maioratus ſucceſſionem quam voluerit, ac etiam filiam minorem eligere, quamuis filiæ natu maiori deberetur de iure: & ſic ſingula ſingulis referendo, vnamquanque partem alternatiuæ in ſuas ſingularitates reſoluere, iuxta text in l. falſa demonſtratio, §. finali, ff. de condit. & demonſtrat. & ea, quæ latiùs tradiderunt Tiraquellus in l. ſi vnquam, in verbo, ſuſceperit liberos, num. 241. & ſeqq. C, de reuocandis donationibus. Franciſcus Beccius in conſilio. 39. ex num. 2. cum ſeqq. & num. 11. Corneus in conſilio 159. columna 2. cum ſeqq. lib. 2. Ioannes Guttierrez conſ. 4. ex num. 6. & in ſubſtitutionibus declarandis, hanc regulam tradit Aimon. in conſ. 98. num. 12. & in terminis propriis (vt alia prætermittam, quæ adducere poſſem) probat text. in dict. l. hæredes mei, §. finali, ff. ad Trebel, vbi in alternatiua diſpoſitione electio fit ex perſonis contentis in altera parte alternatiuæ, ſeruato ordine nominationis, & diſpoſitionis, vt concludit Iureconſultus, ibi: Deficiente verò gradu nepotum, ex cognatis, quam velit perſonam eligi poſſe, Et ſic multùm operatur electio data in dicta clauſula patri prædicto; ita tamen vt ſemper videatur conceſſa inter perſonas vniuſcuiuſque gradus, vt ſcilicet inter filios maſculos quem voluerit, & inter filias fœminas etiam quam voluerit eligere poſſit: non verò, quòd à gradu filiorum, & excluſo eo, tranſire poſſit ad gradum filiarum, contra text. in dict. l. hæredes mei, §. finali ibi: Ex cæteris autem cognatis, ſi nepotes ſupereſſent, non rectè mulierem electuram propter gradus fideicommiſſi præſcriptos. Ecce textum valdè ſingularem, & notandum, vbi in conceſſione alternatiua permiſſum non eſt, vt relicto gradu nepotum, ex cognatorum gradu eligi poſſit; deficiente tamen gradu nepotum, tunc ex gradu cognatorum, quam velit perſonam eligi poſſe, quoniam electio fieri debet ſeruando in vtroque gradu ſuum tempus ſeparatim, vt dicit Conſultus in l. ex facto, §. item quæro, ff. de vulg. & pupillar. ſubſtitut. Denique, & vltimò reſpondetur, nihil obſtare, quod vltra alternatiuam illam. En vno de ſus hijos, ò hijas, additum fuerit verbum illud, Qual el quiſiere. Quia ad hoc reſpondetur, quòd verbum prædictum non alterat naturam diſpoſitionis, nec etiam regulas iuris, aut doctrinas ſuperiùs relatas: nam in dict. l. hæredes mei, §. finali, cum alternatiua illa diſpoſitione: Peto à te, vxor chariſſima, vti cùm morieris, hæreditatem meam reſtituas filijs meis, vel vni eorum, vel nepotibus meis; additum, etiam fuit verbum, Cui volueris: & nihilominùs reſpondet Iureconſultus Papinianus, non alterari ordinem ſuccedendi, ſed primò nominatos eligendos; & conſequenter ſecundam partem alternatiuæ ſubſidiariam eſſe, & in deſectum perſonarum primi gradus. Deinde & in l. Titio, ff. de legatis secundò dictum fuit: Vtri hæres velit; & nihilominùs legatum remanſit alternatiuum, ſicut anteà erat: quia expreſſio eorum, quæ inſunt ex natura diſpoſitionis, ſi exprimantur per eundem modum, quo inſunt, nihil operatur, l. 3. ff. de legatis primo, l. non rectè, C. de fideiuſſoribus, cum vulgatis; & ſic, nec in caſu præſenti aliquid operari debebit verbum prædictum.

Non obſtat etiam aliud fundamentum, quod deſumitur ex authoritare Molinæ de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 5. n. 4. vbi dicit, quòd is. cui libera electio à Maioratûs inſtituore relicta eſt, vt inter filios & filias, quem velit ad Maioratûs ſucceſſionem eligat, poſſit filiam minorem, excluſis maſculis natu maioribus eligere, ex text. vt ipſe putat, ad hoc notabili, in l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de leg 2. ibi Eodem, vel diſpari gradu, quem etiam in id expendit, & Molinæ ſententiam probat nouiſſimè Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſtione. 265. num. 4. & 5. Quia reſpondetur, in primis, præfatam opinionem Molinæ non eſſe omninò certam, imò contradictionem habere ex Authoribus relatis ſuprà, num. 35. qui expreſſim probarunt contrarium, & non modicam dubitandi rationem ex his omnibus, quæ numeris præcedentibus adnotauimus.

Deinde reſpondetur, quòd verbum liberæ facultatis aut liberæ electionis, in quo fundatur Molina, nihil in propoſito facere debet, nec etiam alterare naturam diſpoſitionis, nec iuris regulas, vt ſuprà probaui num. 53. & conſtat ex text. in d.l. hæredes nei, §. finali, ff. ad Treb. ad quem Molina non aduertit, nec refert illum; vbi etiam appoſita fuerunt verba liberæ facultatis eligendi, vt conſtat ibi: Cui voluerit, & tamen inquit textus ordinem ſcripturæ ſeruandum, atque ex cæceris cognatis, ſi nepotes ſupereſſent, non rectè mulierem electuram.

Reſpondetur etiam & tertio loco, quòd dato caſu, quòd eſſet vera, & indubitabilis ſentencia Mol. temperari deberet vt minimè procederet, cùm de voluntate teſtatoris in contrarium conſtaret, ſiue cùm teſtator ipſe aliàs expreſſiſſet forman, quam voluit in ſucceſſione Maioratus obſeruari, aut in alia parte teſtamenti voluntatem ſuam oſtendiſſet: tunc enim forma ab eo tradita obſeruanda erit omnino, nec intereſt, quòd libera electio relicta fuerit, necne: at in caſu præſenti certum eſt, quòd teſtator quamuis in vna clauſula relinquerit facultatem eligendi quem pater voluerit; tamen in illa apertè oſtendit voluntatem ſuam, & expreſsè dixit, quomodo eſſet ſuccedendum ſi pater non eligeret, ſtatuitque quòd ſuccederet filius maior maſculus legitimus, & in defectum eius filia maior legitima, vt dicebam ſuprà; & ſic per hanc clauſulam declarauit, & reformauit generalitatem alterius clauſulæ, qua patri electionem conceſſerat, vt in tantùm valeat, in quantum ex hac clauſula, in qua teſtator diſpoſuit, colligi poſſit, argumento text, ſingularis in l. Gallus, §. quidam rectè, ff. de liberis & poſthumis, ibi: Vt eo caſu valeat qui ex verbis, concipi poſſit, l. àlumnæ, §, qui filias, ff. de adimendi legatis, in verſic. non à tota voluntate, quia ſequentia declarant, & moderantur præcedencia, l. quædam, ff. de rebus dubiis, l. qui non militabat ff. de hæredibus inſtituendis, l. vtrum, ff. de petitione hæreditatis: aliàs ſequeretur maximum abſurdum, nempe, quòd per primam clauſulam pater poſſit ordinare ſucceſſionem Maioratus, aut ſucceſſores eligere alio modo, quàm ipſe teſtator expreſsè diſpoſuit in alia parte alterius clauſulæ eiuſdem teſtamenti; quod eſſet ſeipſum contradicere, & eligere quoddam genus diſponendi ad impugnandum iudicium ſuum, quod credendum non eſt, per text. ſingularem in. l. 3. ff. de militari teſtamento, & ea, quæ in propoſitum tradunt Alciatus regula 3. præſumptione 35. Mantica de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 12. titulo. 17. num. 13. Maſcardus de probationibus, tomo. 2. concluſ. 594. num. 11. & 12. Petrus Magdalenus de num. teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 16. num. 84. & 85. & 3. parte, c. 3. n. 34. quia teſtator non videtur aliquid contra ſeipſum conſenſiſſe, l. inquiſitio, ff. de ſolutionibus & notanter ſcripſit Bald, in l. 1. per illum textum, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti.

Prætereà & quarto loco reſpondetur, poſito etiam, quòd Ludouici Molinæ ſententia ſuſtineri poſſet (quod mihi durum videtur) quòd intelligi deberet in terminis, in quibus ipſe quæſtionem propoſuit, nempe quando eligendi facultas non fuit data alternatiuè, ſed copulatiuè inter filios & filias, vt ipſe loquitur; & ſic coniungendo perſonas verbis, quæ propter vnitatem ſermonis, quaſi in vnum corpus redactæ ſunt, vt dicit text. in l. vnica, §. hæc ita tam variè, C. de caducis tollendis, & verbum entre, latinè inter, diſtribuit æqualiter facultatem eligendi eodem tempore inter filios & filias, l. cum pater, §. hæreditatem, ibi: Viriles inter eos fieri, ff. de legat 2. & in §. cum inter, eiuſdem legis, l. inter eos, ff. de re iudicata: & conſequenter reſultat efſectus qui à præfato Authore conſideratur; in quem expendi poteſt text in l. cum quidam, ff. de legatis ſecundò quem adducit ipſe Molina, vbi fideicommiſſum relictum fuit per illa verba: Rogo reſtituas libertis meis quibus velis, & ſic vnum corpus perſonarum factum eſt; & Iureconſultus reſpondet hæredem poſſe indignum. præferre: at in terminis noſtris diuerſum eſt, quoniam electio non liberè, ſed alternatiuè data fuit, En vno de ſus hijos, ò hijas, &c. Quod in effectu fuit corpora duo perſonarum facere. quia alternatiua ò latinè vel, diſiungit verba, & ſenſum, ſic vt factus ſit primò vnus gradus filiorum, & in defectum eius augmentatiuè, vel ſubſidiariè alius gradus filiarum, cap 1. de eo qui ſibi, vel hæredibus ſuis. Vbi, quia conceſſio fuit alternatiua, hijos, ò hijas: dum filij extiterunt, ſuccedere non potuerunt nec admitti fœminæ, vt conſtat ibi: Qui ſibi, vel hæredibus ſuis maſculis, vel his deficientibus fœminis, & quamuis ille text. loquatur in feudis, nihil intereſt, quia alterata res erat per pactum concedentis, qui fœminas admiſit: & ſic vis illius text. conſiſtit in forma pacti per alternatiuam vel, quæ tantùm operatur, vt faciat quòd omnes filij videantur poſiti ex vna parte, &; latere, & fœminæ ex alia parte, vt optimè declarat Ruin. in conſt. 9. lib. 1. Ceph. in conſ. 30. num. 44. & 47. lib. 1.

Denique & quinto loco reſpondetur, text. in d. §. ſi de Falcidia, l. vnum ex familia, ff. de legat, 2. nihil vrgere contra reſolutionem prædictam, aut partem, quam defendo; quoniam loquitur Iureconſultus ibi, in legato relicto familiæ, & cùm verbum familiæ ſit collectiuum perſonarum exiſtentium in diuerſis gradibus, l. vltima, ff. de verborum ſigniſicatione, & obſeruant communiter Doctores in l. Gallus, §. quidam rectè, ff. de liberis & poſthumis, vbi Galiaula num. 24. Rubeus num. 49. & cum Socino, Cephalo, & alijs Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis. quæſtione. 5. num. 175. & dixi ſuprà, hoc eodem lib. cap. 22. num. 26. & 27. electio etiam eſt generalis, l. legato generaliter, ff. de legatis 1. & ſufficit quòd hæres eligat quemcunque ex familia, in eodem, vel diſpari gradu exiſtentem, & in familia reliquiſſe, vt eo ipſo cæteri conditione deficiantur, ex eodem text. Cæterùm, in diſpoſitione alternatiua, de qua agimus, aliter obſeruatur, vt ſuprà dixi, quia vnaquæque pars alternatiuè facit ſuum gradum, vt probat text. ind. l. hæredes mei, §, finali, ff. ad Trebellian. ibi: Propter gradus præſcriptos. & ſic quando gradus ſunt diuerſi, non eſt electio adeò libera, ſed potius reſtricta, vt electio fieri debeat de perſonis vniuſcuiuſque gradus; ita vt de vno gradu ad alium tranſitus fieri non poſſit, vt expreſsè dicit text. ille, & communiter Scribentes in dictis iuribus ſic reſoluunt, ac inter alios eleganter Ripa in d.l. hæredes mei, §. finali. ff. ad Trebel, num. 7. imò & Molina ipſe alio in loco, & in alio propoſito hoc agneuiſſe videtur; inquit enim lib. 2. c. 11. num. 37. quòd text. in d. §. ſi de falcidia, cum ſimilibus procedit, quando electio inter omnes ex familia genericè, atque inordinatè conceſſa fuit; ſecus tamen eſſe, quando per dinumerationem certotum graduum, vel perſonarum, certo ordine ſeruato; tunc enim ordo ſcripturæ, ac dinumerationis graduum ſeruandus erit, per text. in dict. l. hæredes mei, §. finali, & in dict. l. cum pater, §. à te peto, quæ iura adduxerat ſuprà in eodem cap. 11. num. 36. Et quamuis ſtatim num. 38. quoad Hiſpanorum primogenia de hoc dubitet in quæſtione agitata ibi: tamen in quæſtione noſtra dubitandum non eſſe, & diuerſos terminos concurrere, diuerſamque rationem militare, tam ex dictis ibidem, quàm ex reſolutis anteà, conſtat apertè: verumenimverò, vt in his ampliùs non inſiſtam, quæ, vt vides, concludenter vrgent nec cauillari poſſunt, quando prædicta omnia ceſſarent, adhuc dicendum eſſet, dictam filiam in teſtamento patris ſui ad Maioratum eligi non potutiſſe: idque manifeſta, & vera ratione, quæ militat, etiamſi concedamus, quòd eidem patri à dicto teſtatore libera, & abſoluta eligendi facultas fuerit conceſſa; nam ex quo ſemel elegit dictum D. Petrum de Alarcon filium eius maſculum, & ſic vnum ex filiis, finitum fuit ius eligendi vt ampliùs variare non poſſit, vt in illa quæſtione, an elector ſemel facta variare poſſit, poſt longam diſputationem concludit Molina de Hiſpanorum primogenijs, lib. 2. cap. 4. num. 37. vbi affirmat, quòd elector, cui electio competit ex vltima voluntate, vt in caſu præſenti, ſi extra vltimam voluntatem, hoc eſt in quacunque diſpoſitione inter viuos elegerit, ampliùs variare non poteſt. Quod tenent etiam Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. c. 2. num. 28. fol. 36. Mieres de maioratu, 1. parte, quæſt. 48. num. 45. vbi dicit, quòd non licet pœnitere patri, poſtquam virtute commiſſionis in teſtamento ſibi relictæ, filium elegit ad Maioratum, aut meliorationem, nec ampliùs variare poteſt. Caldas Pereira de nominatione emphyteut. quæſtione 10. num. 83. fol. 115. vnde ſi conſtiterit, quòd dictus Petrus Ruiz de Alarcon nominauerat iam inter viuos, ſiue electionem fecerat in perſona dicti filij, remanebit probatum, quòd non potuit poſteà in teſtamento mutata voluntate dictam D. Catharinam nominare, aut eligere; & conſequenter velificari poterit doctrina Bald. in l. 1. C. de edicto Diui Adriani tollendo, quem refert, & ſequitur Petrus de Peralta in l. cum ita, §. in fideicommiſſo, ff. de legat. 2. num. fol. 352. quòd vbi ex pluribus electis, non poteſt poſſidere niſi vnus ſolus, primò nominatus præfertur alteri: : ſed in caſu præſenti, ex natura Maioratus non poteſt ſuccedere, nec poſſidere bona, niſi vnus duntaxat, vt plenè probat Molina de Hiſpan. primog. lib. 1. c. 11. per totum, ergo dictus D. Petrus de Alarcon primò nominatus præferri debet: quòd autem primò nominatus fuerit, & inter viuos electus, probatur ex verbis quibuſdam appoſitis in matrimoniali capitulatione, quæ inita fuit inter dictum Petrum Ruiz de Alarcon, & D. Ferdinandum de Figueroa, dictæ D. Catharinæ Carrillo maritum, vbi dicitur: Que ſi por caſo, lo que Dios no quiera, muriere, y paſare deſta preſ. vida Don Pedro hijo de nos los dic. Pedro Ruiz, de Alarc. y donna Yſab. de Salin, mi muger ſin hijos, por manera que la dicha Doña Catal Carrillo nueſtra hija, aya de ſuced. y ſuceda en el mayorazgo, en que eſtà inſt. el dic. Don Pedro por mi el dicho Pedro Ruiz, de Alarcon, y Bernardo de Mata mi hijo, & c. Ecce verba expreſſa, & aperta, in quibus pater prædictus fatetur, quòd dictus D. Petrus de Alarcon iam ab eo eſt inſtitutus in dicto Maioratu, & quamuis verba prædicta enuntiatiua ſint (enuntiant enim iam eſſe D. Petrum inſtitutum) nihilominùs probant nominationem, electionem, ſeu inſtitutionem anteà factam, vt in terminis multos referens, teſtatur Caldas Pereir. de nominatione emphyteut. quæſtione 1. num. 46. Marc. Anton. Peregr. de fideicommiſ. articul 51. num. 60. Abbas etiam in conſ. 11. colum. 1. verſic. nec obſtat, l. 1. Angelus in conſ. 384. num. 3. Iaſon in conſ. 155. num. 2. lib. 2. Ruinus in conſ. 116. num. 1. lib. 2. Pariſius in conſ. 31. num. 30. lib. 2. Purpuratus in conſ. 605. n. 2. volumine 2. Rolandus inconſ. 23. num. 15. lib. 4. Tiberius Decianus in conſ. 41. num. 122. lib. 1. & per verba enuntiatiua ſic prolata, remanere probatam intentionem eius, in cuius fauorem proferuntur, donec contrarium manifeſtè probatur ab alio, poſt Alex. Curr. ſeniorem, Roland. & Menoch. obſeruauit Fabius Turretus in conſil. 71. num. 15. lib. 1. & quando verba enuntiatiua ſunt eius, quod tempore enuntiationis, aut aſſertionis eſſe poteſt, vt in caſu præſenti, quòd plenè probent. poſt apoſtil. ad Alexand. in conſ. 21. num. 4. litera, B. lib. 1. adnotauit Maſcardus de probationibus, tomo. 2. concluſione 621. num. 4. Marcus Antonius Eugenius in conſil. 58. num. 49. lib. 1. vbi num. 45. dicit vnum ſingulare ad propoſitum noſtrum, quòd verba enuntiatiua omninò probant, quando enuntiatio pendet ex declaratione animi enuntiantis, vt eſt in caſu prædicto: vbi electio, aut nominatio ad ſucceſſionem dicti Maioratus, pendet ex declaratione animi dicti patris, cui eligendi facultas fuit relicta; imò in fortioribus terminis, quòd quando verba enuntiatiua ſcienter proferuntur ſuper eo, ſuper quo partes ſibi poſſunt præiudicare, ſic probent, vt non admittatur probatio in contrarium, cum Cino, & Alexandro, tenet Paulus Pariſius in repetitione ad text. in l. ex hac ſcriptura, ff. de donationibus, num. 51. in fine, fol. mihi, 71. Maſcardus etiam tom. 2. de probationibus, dicta concl. 621. num. 52. ſed in noſtro caſu, verba illa, En el mayorazgo, en que eſta inſtituydo por mi el dicho don Pedro, proferuntur à patre ipſo, qui etiamſi haberet liberam, & abſolutam eligendi facultatem inter filios & filias, potuit ſibi electione illa præiudicare, ex Molina, Aluarado, & Mieres vbi ſuprà: ergo adeò efficaciter probant, vt ex ſententia prædictorum Authorum, nulla admitti debeat in contrarium probatio.

