Nihilominus tamen ſuperiori opinioni, tametſi prædictorum Authorum authoritate fultae, ego in totum non acquieſcentem, ſed pro vera resolutione diſtinguendum exiſtimarem. Primò, quòd ſi is qui fecit meliorationem, ſiue in teſtamento, ſiue in contractu inter viuos, hoc nihil intereſt, iure perpetui vinculi, aut Maioratus meliorationem poſſideri voluerit; ſic, vt primogenium, aut vinculum perpetuò duraturum inſtituat, & in ſubſtitutionibus, ſubmiſſionibus, aut vocationibus, l. 27. Tauri, ordinem non ſeruauerit, ſed alterauerit illum: tunc in ea ſpecie diſpoſitio non vitiabitur; imò potiùs valebit, vocationes tamen ad ordinem, & formam eius legis reduci debebunt, & in hoc caſu obtineri non poteſt ſuperiorum Authorum opinio: quippe cùm valeat melioratio in perpetuum quoad omnes, reduci tamen debet ad ordinem præſcriptum in dict. l. 27. Tauri, ipſi autem (ſed malè quidem) indiſtinctè tradiderunt, quoad eos tantùm valere meliorationem, qui ordine, & forma dictæ legis vocati erant, & in vltimo eorum extingui debere; & ad ſic dicendum principaliter moueor ex ſequentibus.

Primò, nam cùm ex natura diſpoſitionis, & Maioratus, bona perpetuò debeant inter omnes de familia teſtatoris, aut inter eos, qui ſucceſſuri ſunt, conſeruari, vt latiſſimè probant Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. per totum, Mieres de maioratu, 4. part. q. 29. Burgos de Paz iunior, ciuilium, quæſt. 2. Velaſquez de Auendaño in l. 27. Tauri, gloſ. 1. num. 12. ſeruanda etiam eſt inter eos iuris diſpoſitio, non obſtante vocatione illius, quem præpoſterè nominauit teſtator, quæ haberi debet pro non ſcripta; & loco illius ſuccedere debet nominatio, & vocatio facta à lege, ſic, vt extinctis his, qui ritè, & iuxta legis formam nominati ſunt, Maioratus ſucceſſio deuenire debeat non ad eos, qui contra eiuſdem legis formam nominati fuerint, ſed ad proximiores non nominatos, & eos qui ordine dict. l. Tauri, in proximiori gradu ſunt, argumento textus in l. cum quidam, & in l. cum ita legatur, §. in fideicommiſſo, ff. de legatis 2. & eorum, quæ in ſingulari caſu cum Imola, & Felino conſiderauit Rochus de Curte de iure patronatus, verbo, honorificum, num. 5. & in Maioratu loquens Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dict. cap. 4. num. 17.

Secundò moueor, nam cùm teſtator ipſe meliorationem iure perpetui fideicommiſſi, aut Maioratûs poſſideri voluerit, tametſi in vocationibus ordinem legis Regiæ præuerterit, cenſendus eſt voluiſſe facere omnes ſubſtituiiones ad ipſam perpetuitatem inducendam neceſſarias, & ſine quibus bona ipſa conſeruari non poſſent perpetuo, iute Maioratûs, etſi aliter non expreſſerit, aut eo modo, quo ſuccedi perpetuò non poſſet, & in definitis vocationibus vtiliter factis ſucceſſio ad eos deuenire debet, qui ex lege vocantur, & in quibus iuxta voluntatem teſtatoris, Maioratus poterit conſeruari perpetuò, ex his, quæ ſcripſerunt Socinus in conſ. 57. num. 3. lib. 3. Pariſius in conſ. 72. num. 81. & 85. lib. 4. atque ex præſumpta, & coniecturata mente teſtatoris ipſius, qui credendus non eſt voluiſſe facere inutilem diſpoſitionem; imò illam ſuſtineri eo modo, quo poſſit, & perpetuitatem inducat, ex Ruino in conſ. 72. num. 74. vol. 2. Curtio iuniore in conſ. 115. num. 7. latiùs probat Mantica de coniectaris vlt. volunt. lib. 3. tit. 2. ex num. 10. Camillus Gallinius de verborum ſìgnificatione, lib. 9. cap. 36. per totum: quo loco eruditè tractat theoricam, aut quæſtionem illam ſatis controuerſam, multíſque caſibus, aut diſtinctionibus inuolutam: an ſcilicet actus, qui non valet vt agitur, valere debeat omni meliori modo quo poſſet; Bartoli, & aliorum Antiquorum, Tornielli etiam, Bologneti, & Recentiorum traditiones recenſet, & tandem nonnulla conſtituit, quæ & vera ſunt, & vrgent pro reſolutione prædicta, ac etiam conueniunt his, quæ in propoſito latiſſimè poſt alios quamplures ſcripſit Ioan. Marc. Aquilinus in l. 1. §. ſi quis ita, ex num. 58. vſque ad n. 113. ff. de verb. obligat. vbi vide omninò, & ibidem Alciatus, & alij permulti. Baconius declarationum. iuris, lib. 5. declarator. 69. ex num. 8. In primis, quòd actus, qui non valet vt agitur, ſemper valere debet omni meliori modo, quo fieri poſſet, quando apparet de voluntate diſponentis: idque procedere non ſolùm cùm in claris ſumus, vt ipſe Camillus probat ibidem, ex num. 10. cum ſeqq. ſed etiam cùm in dubio verſamur; tunc enim actus, qui non valet vt agitur, valere debet in dubio omni meliori modo, quo geri potuit, quia non præſumitur quis facere actum fruſtratorium; neque eligere viam, per quam impugnet iudicium ſuum, l. 3. ff. de militari teſtamento, l. hæc ſtipulatio, §. Diuus, ff. vt legatorum, ſeu fideicommiſſorum nomine caueatur. Et in ambiguis id accipimus, quo res de qua agitur, in tuto ſit, l. quoties la ſegunda, ff. de verb, obligat l. quoties, ff. de regulis iuris, & latiùs probat ipſe Camillius ex num. 33. cum ſeqq. deinde num. 52. & ſeqq. rectè etiam conſtituit, quòd actus valet omni meliori modo quo poteſt, quando apparet ex coniecturis, diſponentem voluiſſe, valere actum omni meliori modo, quo poſſet; ſed in caſu prædicto conſtat apertè, teſtatorem voluiſſe facere perpetuum vinculum, aut Maioratum perpetuum, illúmque inter eos, qui de familia ſua eſſent, perpetuò durare: ergo ex quo id voluit expreſsè, videtur etiam & neceſſariò voluiſſe aliud, ſine quo id ſubſiſtere non poſſet, nec principalis intentio effectum ſortiti, nempe vt ſi vocationes à ſe factæ, provt expreſſæ fuerunt, ſeruari non poſſent, ad eum modum reducerentur, iuxta quem voluntas ſeruari poſſet, ac in tuto maneret: quod adeò veriſimile eſt, & menti diſponentis conforme, vt nullo in caſu fortiùs vrgere poſſit doctrina ſuperior, quòd actus valeat omni meliori modo, & c. quando ex coniecturis de voluntate diſponentis apparet.

Secundo conſtituo, quòd ſi meliorationem Tertij bonorum ſuorum, iure Maioratus poſſideri non expreſſit, nec voluit teſtator, ſed tantùm reſtitutionis grauamen appoſuit, aut inter aliquas perſonas ſubſtitutiones fecit, quoad eas tantum, in quibus dict. l. 27. Tauri, ordo fuit omiſſus, vitiabitur diſpoſitio, & rata manebit quoad reliquas, quæ ſecundùm ordinem vocatæ fuerunt; itavt in vltimo, qui à teſtatore vtiliter, & ſecundùm formam legis nominatus eſt, bona maneant libera, & diuiſibilia, & ab onere reſtitutionis immunia, argumento textus in l. qui solidum, §. prædium, ff. de legatis 2. cum aliis adductis per Molinam de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 1. Mieres de maioratu, 4. part. quæſt. 29. num. 1. & in terminis huius caſus loquuti ſunt Ayora, Angulus, & Ioannes Guttierrez, quorum mentionem fecimus ſuprà, num. 12. Et pro hac parte vltra ea, quæ adducit Guttierrez dict. quæſt. 51. num. 16. & 17. illud mihi concludens eſſe videtur, quòd cùm in hac ſpecie vniuſcuiuſque perſonæ diuerſa ſit ſubſtitutio, aut vocatio, vt argumento l. cohæredi, §. qui diſcretas, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. obſeruarunt Rodericus Iuarez in l. quoniam in prioribus, 8. quæſt, in declaratione legis Regiæ, num. 6. C. de inofficioſo teſtamento Tellus Ferdinandez in l. 27. Tauri, num. 2. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. c. 1. num. 17. Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 10. num. 4. Ioannes Guttierrez practiarum, lib. 2. quæſt. 52. num. 3. non debet ſubſtitutio, aut vocatio, quæ vtiliter, & ſecundùm formam legis facta eſt, per inutilem aliam vocationem, aut ſubſtitutionem vitiari, ex vulgata regula l. ſancimus, C. de donationibus, & l. 1. §. ſed ſi mihi, ff. de verborum obligat, vbi poſt Bartolum, & alios antiquos communiter tradiderunt Doctores, quòd vtile per inutile non vitiatur in his, quæ ſeparationem recipiunt, vt pleniſſimè declarat Alciatus ibi, ex num. 30. cum multis ſeqq. dicens num. 31. idem eſſe in perſonis, ex Signorolo in conſ. 114. & in teſtamentis, vt ibidem probauit num. 27. per textum in l. 2. ff. de his quæ pro non ſcriptis habentur, & in l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, C. de teſtamentis, & vide poſt alios multos, Andream Gaill. practicarum obſeruationum. lib. 2. obſeruat. 4. num. 6. & ſeqq. & obſeruat. 5. ex num. 8. Ioannem Marcum Aquilinum. in dict. l. 1. §, ſed ſi mihi, de verborum obligat, ex num. 9. cum multis ſeqq. Sarmientum ſelectarum lib. 6. cap. 5. per totum, vbi plenè declarant, quando vtile per inutile vitietur, vel non vitietur; & aduerte, ſuperiorem reſolutionem procedere non debere, quando teſtator procederet vltrà, annullando actum, ſi contra ſuum ordinem attentetur: tunc enim diſpoſitio redderetur inutilis cùm nec teſtator acquieſcat legi, nec lex teſtatori: quod rectè aduertit Angulus, vt retulimus ſuprà, num. 12. & facilè comprobatur ex vulgatis iuris principiis, & communibus Doctorum traditionibus, voluntatem, aut diſpoſitionem teſtatoris contra leges, in eo, quòd prouident in vniuerſo, & ad publicam vtilitatem, vel reſpiciunt formam, ſeruandam non eſſe, l. nemo poteſt, l. ſi quis inquilinos, §. finali, ff. de legatis 1. vbi plenè Doctores, maximè Ioannes Guttierrez ex num. 6. Menchaca de ſuceſſionum. creat. lib. 1. §. 7. Sed reijciendam omninò, & conſequenter actus quoſcunque corruere, quoties teſtator voluit, quòd leges in ſuo teſtamento locum non haberent, l. 1. in princ. C. de vſuris, l. ſeruo alieno, §. finali, ff. de legatis 1. Simon de Prætis de interpretat, vlt. volunt. lib. 5. interpret. 1. dubitat 1. num. 60. & 61. fol. 442. Et longè quidem intereſt, quòd teſtator ſimpliciter diſponens, in vocationibus, aut ſubſtitutionibus ordinem præuerterit in dict. l. 27. ſtatutum; an contra eiuſdem legis diſpoſitionem, ſic ſuam voluntatem obſeruari voluerit, vt annullauerit expreſſim, quod in contrarium attentatum fuerit, provt de ſe conſtat apertè, nec maiori comprobatione indiget.

CAPVT VIII.

Legis 2. C. de reſcindenda venditione, remedium, an ex humanitate, vel ex rigore iuris proceſſerit, & quare fuerit introductum, nec per illud intra dimidiam, ſed vitra dimidiam tantum læſis ſuccurſum ſit? Cur etiam emptori fuerit conceſſa ſupplendi pretij facultas; & eius electioni res relicta; arguta quidem, ſubtilis, & non vulgata diſceptatio; quâ poſt incredibilem, & originalem Scribentium lecturam, multa adnotantur, quæ ſic elaborata, aut digeſta nullibi anteà erant.

SVMMARIVM.

- 1 Lex 2. C. de reſcindenda venditione, nouum ius attulit & Iureconſultis antiquis, quorum reſponſa exſtant in Pandectis, incognitum.
- 2 L. 2. C. de reſcindenda venditione, materiam tractatam à multis, qui hoc num. præcitantur.
- 3 Huius capitis diſceptationem non vulgatam, & pro ratione conſtitutionis l. 2. C. de reſcindenda venditione, omninò neceſſariam, nec ab alio hactenus ſic explicatam, hiſque placituram, qui ſtrictam iuris rationem aſſequi deſiderant.
- 4 Emptio aut nulla eſt, aut reſcindenda: Nulla ipſo iure corruit, nec eget reſciſſione, ſed interdum exigit, vt talis à iudice declaretur: reſcinditur emptio, quæ aliquo modo ſubſiſtere poterat, verùm ab illa diſcedi, ratio quædam maior ſuadet.
- 5 Tranſcribendi vitium ab Authoris natura, & conditione ab horret.
- 6 Emptio, aut venditio ipſo iure valet, ſi emptor, aut venditor circumueniatur in pretio vltra dimidiam, ſed contractus reſcinditur, & ſubuenitur læſo.
- 7 Ratio eſt in promptu, quoniam emptio, aut venditio huiuſmodi in ſubſtantia non peccat, nec in ſe habet aliquid vitij; quippe, cùm in ea ſint res, & pretium, & conſenſus, quæ emptionis ſubſtantialia dicuntur.
- 8 Idcircò neceſſarium fuit remedium l. 2. C. de reſcindenda venditione.
- 9 Vbi emptori ideò datur facultas ſupplendi pretij, & eius electioni res relinquitur, quia vt dictum eſt, emptio non peccat in ſubſtantia, ſed potiùs iuſta eſt, & perfecta, ex eáque factus dominus ipſe emptor, vt eam à ſe inuito auelli leges non permittant; nam ſi quid eſt in eo negotio vitij, non in ipſo contractu eſt, & ſic reſcindi non debet emptore inuito, ſed in pretio, quod ſatis eſt ſuppleuiſſe vſque ad iuſtum.
- 10 Emptori in caſu l. 2. C. de reſcindenda venditione, tum ex iuris, tum ex æquitatis ratione, eligendi facultatem concedi.
- 11 L. 2. C. de reſcindenda venditione, remedium, ex humanitate magis, quàm ex iuris rigore introductum, provt hoc num. adnotatur.
- 12 In pretio emptionis, & venditionis negari non poſſe, quin contrahentibus liceat ſe circumuenire; ſic enim expreſſum eſt in iure.
- 13 Dubium tamen maximum eſſe in explicatione l. in cauſæ, 16. §. idem Pomponius, ff. de minoribus, ſic dicentis: idcircò Scribentes in multis locis, diuerſimodè interpretari legem illam.
- 14 Magis tamen communiter probari, naturaliter licere contrahentibus ſe circumuenire in pretio, non quòd natura ipſa rerum hoc permittat, ſed natura, id eſt naturales regulæ contractus emptionis, & venditionis ſic permittant, & patiantur.
- 15 Quod libenter admittit Author, nec aliam pati interpretationem verba dict. §. idem Pomponius, firmiter credit; exactiùs tamen neceſſarium fore hoc explicare, provt hoc num. explicatur, & Moderni Pariſ. traditiones in propoſito recenſentur.
- 16 Reſciſſionis, & remedij l. 2. C. de reſcind. vend. vera ratio adducitur, & Petri Gregorij adnotatio quædam in propoſito recenſetur.
- 17 L. 2. C. de reſcind. vend. remedio, quare intra dimidiam læſis ſuccurſum non ſit.

CIrca materiam l. 2. C. de reſcindenda venditione, quæ nouum ius attulit, & Iureconſultis antiquis, quorum reſponſa exſtant in Pandectis, incognitum, vt rectè tuetur Pinellus ibidem, 1. part. cap. 1. ex num. 2. & ſequitur Dominus Antonius Padilla num. 11. Azeuedius in l. 14. tit. 9. lib. 9. num. 1. in fine. Multa equidem à me adnotari poſſent, quæ forſan eſſent non contemnenda, nec ab aliis ſic diſtinctè aut abſolutè explicata: ideò tamen, conſultòque ea prætermittenda duxi, quòd hac de re in mille locis infinita tradiderint Scribentes, ac in eadem l. 2. ex profeſſo explicarunt Doctores communiter, & pleniſſimè Arias Pinellus, & D. Antonius de Padilla ibidem, Doctores etiam in cap. cum dilecti, & in cap. cum cauſa, de emptione & venditione. Rebuffus, Antonius Gabriel, Franciſc. Connanus, Antonius Gomezius, Petrus Mozius, Viuius, Matienzus, Caballinus, Maſcar. Rolandus, Nauarrus, Didacus Perez, Sotus, Palacius, D. Spin. & alij, quos in vnum congeſſit Petrus Cenedus in collectanea 158. ad Decretales, per totam, vbi de hac materia. Couar. variarum reſolut. lib. 2. cap. 3. & 4. Molina de Hiſpanorum primogen. lib. 2. cap. 3. ex num. 18. cum ſeqq. Menchaca de ſucceſſionum reſolut. lib. 3. ad l. ſi quis in ſuo. §. legis, ex num. 32. & quæſt. vſufrequentium, lib. 3. quæſt. 48. & quæſt. 61. Aluarus Valaſcus conſult. 43. & 44. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 53. ex num. 34. cum ſeqq. & in conſ. 54. ex num. 21. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. part, cap. 26. per totum, & practicarum lib. 2. quæſt. 133. vſque ad quæſt 145. Ioannes Robertus animaduerſ. iuris, lib. 2. cap. 12. Sarmientus ſelectarum lib. 1. cap. 11. ex num. 4. & lib. 7. cap. 12. Ariſminus Tepatus variar. lib. 2. tit. de reſcindenda venditione, fol. 117. Hyppolitus Riminaldus in conſ. 483. & in conſ. 553. lib. 5. Azeuedius in l. 1. tit. 11. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Bonifacius Rogerius in conſil. 37. lib. 1. Petrus Gregorius in ſyntagmate lib. 25. cap. 24. D. Felicianus de Solis tractatu de cenſibus, lib. 2. cap. 1. ex n. 6. vſque ad num. 12. & num. 39. & ſeqq. nouiſſimè Andreas Fachincus controuerſ. iuris lib. 2. cap. 15. & ſeq. vſque ad cap. 27. Cæuallos practic. comm. contra comm. quæst. 508. & 511. latiùs in quæst. 536. & vide quæſt. 172. Petrus Auguſtinus Morla emporij, tit. 9. de contrahenda emptione, quæſt. 19. 20. 21. & ſeqq. Nihilominùs tamen huius Capitis diſceptationem ideò ſilentio prætermittere nolui, quòd eam non vulgatam, & pro ratione conſtitutionis dict. l. 2. C. de reſcindenda vendit, omninò neceſſariam ſciam, nec videam ab alio hactenus ſic explicatam, aut in diſputationem adductam, hîſque placituram ſperem, qui ſtrictam iuris rationem aſſequi cupiunt.

Et pro vera explicatione in primis conſtituò, quòd emptio aut nulla eſt, aut reſcindenda. Nulla ipſo iure corruit, nec eget reſciſſione, ſed interdum exigit, vt talis à Iudice declaretur: Reſcinditur emptio, quæ aliquo modo ſubſiſtere poterat, verùm ab illa diſcedi, ratio quædam maior ſuadet, vt vtrumque optimè aduertit, & eruditè comprobat Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 25. cap. 23. num. 1. & 2. fol. mihi 255. vbi videri poterit; quoniam à natura, & conditione mea tranſcribendi vitium abhorret. Emptio igitur, aut venditio ipſo iure valet, ſi emptor, aut venditor circumueniatur in pretiovltra dimidiam, ſed contractus reſcinditur, & ſubuenitur læſo, modo, & forma in dict. l.C. de reſcindenda venditione, introducta: aliàs ſi contractus eſſet nullus, reſciſſione non indigeret. Quod apertè probat ille textus, & textus in cap. cùm dilecti, & in cap. cùm cauſa, de emptione, & vendit. vbi vnanimiter adnotarunt omnes, qui hactenus de hac materia ſcripſerunt, ſic vt in hoc nullus quidem diſſentiat: ac inter alios eleganter aduertunt Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 9. num. 10. fol. 223. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 25. cap. 24. in princ. fol. 256. Ratio eſt in promptu, quoniam emptio, aut venditio huiuſmodi in ſubſtantia non peccat, nec in ſe habet aliquid vitij, quippe cùm in ea ſint res, pretium, & conſenſus, quæ emptionis ſubſtantialia dicuntur, §. 1. 2. & 3 Inſtitut. de emptione & venditione, leg. 1. §. finali l. in venditionibus, ff. de contrahenda emptione, l. 2. C. eodem, l. 2. C. de actionibus empti: plenè Antonius Gomezius tomo 2. variarum, cap. 2. de emptione & venditione, in princ. Pinellus in rubrica, C. de reſcindenda vendit. 2. parte, cap. 1. num. 2. & 3. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 25. cap. 2. num. 4. fol. 211. & cap. 12. & 15. Idcircò neceſſarium fuit remedium d.l. 2. C. de reſcindenda venditione, vbi emptori ideò datur facultas ſupplendi pretij, & eius electioni res relinquitur quia, vt dixi, emptio non peccat in ſubſtantia, ſed potiùs iuſta eſt, & perfecta, ex eáque factus dominus ipſe emptor, vt eam a ſe inuito auelli leges non permittant: nam ſi quid eſt in eo negotio vitij, non in ipſo contractu eſt, & ſic reſcindi non debet emptore inuito, ſed in pretio; quòd idcircò ſatis eſt ſuppleuiſſe vſque ad iuſtum, vt elegantiſſimè atque ex infinitis, quos attentè prælegi, ſolus Connanus ſic animaduertit, commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 9. num. 10. verſiculo, cur emptori, fol. 524. vbi in propoſito allegat text. ſingularem in l. 6. C. de reſcindenda venditione. Audiamus Imperatores ſic dicentes: Non eſt probabilis cauſa, propter quam reſcindi conſenſu factam venditionem deſideras: quamuis enim duplum offeras pretium emptori tamen inuitus ad reſcindendam venditionem vrgeri non debet. Et cum iudicio docet, emptori prædictam facultatem eligendi, tum ex iuris, tum ex æquitatis ratione concedi: quod ex d.l. 6. & d.l. 2. probatur apertè, & in idem pungit non obſcurè Paul. Caſtrenſ. ad quem nullus aduertit, in eadem l. 2. C. de reſcindenda venditione, num. 1.

Secundò conſtituendum eſt, Imperatores ius nouum introducentes, magis æquitatem, & humanitatem præ oculis habuiſſe, quàm ſtrictas iuris rationes fuiſſe ſecutos: & ſic; ex humanitate, non ex rigore iuris introductum fuiſſe remedium dict. l. 2. C. de reſcindenda vendit. quod expreſſim dixit textus in princ. ibi: Humanum eſt. Et aduertunt Gloſſa prima, Bartolus, Baldus, Salicetus, Caſtrenſis & communiter omnes, vt teſtantur Pantaleon de Crema n. 1. 38. Pinellus 1. part. cap. 1. n. 32. & Padilla num. 10. in princ. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 25. c. 24. in princ. fol. 256. Ex rigore namque iuris, ideò non poterat contractus reſcindi, quòd naturaliter liceat contrahentibus in pretio emptionis, & venditionis ſe circumuenire, vt dicetur ſtatim: & hanc rationem conſiderauit Gloſſa verbo, humanum, in eadem l. 2. & communiter omnes tranſierunt cum illa, nec vlla alia ratione exiſtimarunt reſciſſionem contractus, aut remedium eius legis impediri; verè tamen & aliæ rationes militabant, quæ reſciſſioni contractus, aut Imperatorum prouiſioni obſtabant, & contractum iuxta ſtrictam iuris rationem, non reſcindendum ſuadebant, vt num. præcedentibus dicebatur, & ſequentibus etiam adnotabitur.

Tertiò conſtituendum eſt, negari non poſſe, quin naturaliter liceat contrahentibus in pretio emptionis, & venditionis, ſe circumuenire: id enim expreſſum eſt in l. in cauſæ, 16. §. idem Pomponius, ff. de minoribus, & in l. item ſi pretio, 25. §. finali, ff. locati: Dubium tamen maximum eſſe in explicatione eorum iurium ſic dicentium; idcircò Scribentes in multis locis, diuerſimodè illa interpretatos fuiſſe, vt conſtat ex his, quæ communiter tradiderunt Doctores omnes in cap. cùm dilecti, & in cap. cum cauſa, de emptione & venditione, & in dict. l. 2. C. de reſcindenda venditione, vbi latè Pantaleon de Crema ex num. 137. Pinellus 1. part. cap. 1. ex num. 32. Padilla ex num. 10. vbi omnes aliorum interpretationes improbauit. Bonifacius Rogerius in conſ. 6. n. 85. & 86. lib. 2. Couar. reſolut. lib. 2. cap. 3. num. 2. Fortunius, Nauarrus, Sotus, & Medina, quos adducit Doctor Felicianus de Solis de cenſibus, lib. 2. cap. 1. num. 11. ad finem. Menochius in conſ. 109. num. 30. per totum, lib. 2. Cæuallos pract. commun. contra commun. quæſt. 511. ex num. 5. Petrus Auguſtinus Morla emporij, tit. 9. de contrahenda empt. quæſt. 8. num. 14. & 15. Matienzus in l. 1. titul. 11. gloſ. 1. ex num. 1. vſque ad num. 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Azeuedius in l. 14. tit. 9. lib. 9. & in dict. l. 1. titul 11. num. 9. Magis tamen communiter probari, naturaliter licere contrahentibus ſe circumuenire, non quòd natura ipſa rerum hoc permittat, ſed natura, ideſt naturales regulæ contractus emptionis, & venditionis ſic permittant, & patiantur, vt cum Iacobo Andonderio firmauit Padilla in dict. l. 2. C. de reſcindend. vend. num. 11. in fine. Doctor Felicianus de Solis tractatu de cenſibus, lib. 2. dict. cap. 1. num. 11. ad finem, & Cæuallos vbi ſuprà, in fine; nec videtur diſſentire Matienzus in dict. l. 1. tit. 11. gloſ. 1. num. 5. quamuis firmiter in hoc non inſiſtat. Ego verò libenter id probauerim, nec aliam pati interpretationem verba dict. §. idem Pomponius, firmiter crediderim; exactiùs tamen explicare necessarium fore, provt latiùs explicauit, & acutè quidem Modernus Pariſ. à quo tranſcripſit Caballinus de vſuris, quæſti. 14. num. 170. & ſequent. fol. 185. nec refert Padilla, nec etiam Felicianus, locis relatis ſuprà. Et in primis eraditè & verè conſtituiſſe Modern. Pariſ. leges prædictas dicentes, naturaliter licere contrahentibus, & c. non pro fundationis authoramento accipiendas eſſe, nec etiam propriè pro iure naturali, quum ſemper bonum & æquum ſit, ſed pro mutua quadam & tacita indulgentia contrahentium adinuicem, qui vel mutuo naturali amore non dedignantur aliquid modicum, ſiue ſcienter, ſiue ignoranter inuicem remittere de ſuo: vel ſi fortè non ex amore, ſaltem nimiam ſcrupuloſitatem alij tanquam ſordidam, alij, quia non vacat, dedignantur & auerſantur, & ex prædictis duobus, vel eorum altero naſcitur illa indulgentia; difficulter enim, & rarò exactam æqualitatem ſcrutari, cognoſcere, & ſeruare poſſunt; & ſi quando poſſunt, non vacat; & ſi possint, & vacet, adhuc vtilius & honeſtius eſt, modicum defectum vel exceſſum, ſi quis ſit, mutuò condonare, quàm in mutua, & indiuidua æqualitate inquirenda immorari, & torqueri, nimiámque litigandi materiam tollere: quare non ſolùm vtile, ſed neceſſe fuit, modicam à ſumma illa æqualitate defectionem indulgere, quæ ideò naturaliter licere dicitur, tum quia contrahentes tacito quodam naturali conſenſu, id ſibi mutuò codonare videntur; tum quia de natura contractuum eſſe videntur, ſine quibus commodè non poſſunt in communi, & promiſcuo vſu haberi: vnde tacita hæc, & mutua condonatio, non dicitur donatio, ſed concomitantia, & ſequela contractus, vt ibidem latiùs adnotauit ipſe Author.

Deinde, eruditè etiam, & veriſſimè conſtituiſſe, neceſſarium fuiſſe, indulgentiam eam cohibere, vagámque, & incertam declinationem ab ipſa iuſta, & vera æqualitate contractuum commutatiuorum refrænari, & limitari publicè interfuiſſe, hinc Diocletiano, & Maximiano viſum fuiſſe, ſatis eſſe licentiam illam per exceſſum, , vel defectum à iuſta, & vera æqualitate declinandi, ad dimidiam iuſti pretij, vel æſtimationis, id eſt ipſius æqualitatis cohibere, ne vlterius vagari poſſet, & conſequenter ipſi vſque ad dimidiam reſtrinxerunt, ſed excluſerunt læſionem vltra dimidiam; & quamuis in hoc Modernus ipſe Pariſ. redarguat Imperatores, vt eodem loco videri poterit; nihilominùs tamen iuſta ratione eos moueri, negari non poteſt, ac ad eam vſque partem iuſti pretij, vel æſtimationis licendam illam cohibere, & reipublicæ forſan interfuiſſe, nec ſine maximo myſterio, aut neceſſitate factum: idcircò & aliis iuris Authoribus placuiſſe, qui & ſubtilitatem, & ſcrupuloſitatem, etiam contra ipſoſmet Imperatores, aut iureconſultos inquirere ſolent; ſic placuit Connano commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 9. num. 10. Petro Gregorio in ſyntagmate iuris. lib. 25. cap. 24. Ioanni Roberto adnimaduerſ. iuris, lib. 2. cap. 12. Duareno in l. ſi quis cùm aliter, ante finem, ff. de verborum obligat. Pinello in eademl. l. 2. C. de reſcindenda vendit. 1. part. cap. 2. in principio, & num. 4. Cuiacio in commentariis de in integrum reſtitutione, & in l. in cauſæ, 2. ff. de minoribus Forcatulo dialogo 100. & apud nos approbatur hodie in leg. 56. titul. 5. partita 5. & in l. 1. titul. 11. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ.

Quare autem læſionem intra dimidiam excluſerint, & læſo vltra dimidiam ſuccurrendum prouideant, Modernus Parienſ non explicauit. Sed ferè omnes hucuſque in hac materia Scribentes, in eo magis inſiſtunt, vt exiſtimauerint, ideò læſionem vltra dimidiam, lege non eſſe permiſſam, aut toleratam, quia enormem quidem, atque immenſam crediderunt Imperatores: Ita ſentit apertè Gloſſa, verbo, humanum, in dict. l. 2. C. de reſcindenda venditione, & ibidem Bartolas, Paulus, Baldus, Salicetus, & cæteri alij Recentiores, qui in effectu in idem incidunt; addiderim ego id verum eſſe, atque ex humanitate, aut æquitate introductum: æquitatem autem, ſiue humanitatem ex eo procedere (quod eruditè, & ingeniosè, atque inter cæteros alios ſolus Petrus Gregorius adnotauit lib. 25. dict. cap. 24. num. 19. fol. 261.) ſcilicet, quòd labi, errare, & falli in negotiorum tractatione, humanum eſt; & proinde communi hac fragilitate deceptis ſubuenire, & expedire, & ipſam humanitatem exigere, per textum ſingularem in. l. 1. C. ſi maior factus alienationem ratam habuerit, ibi: Inconſulto errore, l. 2. C. de actionibus empti: facilè enim in rerum ſuarum æſtimatione decipiuntur venditores, atque in emptione alienaram emptores, vt ibidem aduertit prædictus Author; idcircò, & vltra eum, cùm contractus emptionis, & venditionis ſit bonæ fidei, & in quo æquitas ſumma deſideratur, l. bona fides, ff. depoſiti, l. contractus, ff. de regulis iuris, l. ſi dolo, l. bonam fidem, C. de actionibus & obligat. Baldus in eadem l. 2. C. de reſcindenda vendit, num. 5. magnas deceptiones ab eo contractu arcere, atque deceptis conſulere, humanitatis & æquitatis ratio poſtulabat, eáque ſuadente, proditum fuit remedium dict. l. 2. iuxta ſuperiùs relatos, & communem aliorum mentem, quæ in hunc ſenſum eſt accipienda.

Quartò & vltimò conſtituendam eſt, non omnium, quæ à Maioribus noſtris tradita ſunt, rationem reddi poſſe, vt inquit textus in l. non omnium, ff. de legibus. Et quidem, ſi aliquis quærat, quanam ratione læſionem intra dimidiam, quæ conſiderabilis eſſet, Imperatores non excluſerint, aut quare conſiderabili læſione intra dimidiam, læſis non conſuluerint: Reſponderi poterit, ferè nullum ex infinitis, quos prælegi, rationem concludentem adducere, aut etiam in hoc quærendo non laborare; dici tamen poſſe, quòd contractus emptionis, & venditionis eſt valdè frequens, & neceſſarius, & Reipublicæ ſummè vtilis; & ſic non ita de facili reſcindi debet res bona fide empta, vel vendita, l. res bona fide, 54. ff. de contrahenda emptione. Nec etiam naturalis illa facultas ſe circumueniendi adinuicem, provt ſuperiùs explicauimus, intellecta, adeò reſtringi debuit, vt hominum. commercia turbari, aut aliquo modo impediri contingeret, ſi ob læſionem quamcunque in pretio contingentem, contractus conuenti reſcinderentur, & litium occaſio ſic præberetur, vt finis earum nunquàm eſſet, ſed perpetuò homines inter ſe rixis, & litibus vexarentur, vt cum Diuo Thoma, Soto, Fortunio, & aliis, non malè aduertit Matienzus in l. 1. tit. 11. gloſ. 1. num. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Felicianus de cenſibus, lib. 2. cap. 1. num. 11. in verſ. quoniam magis eſt. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 25. cap. 24. num. 20. qui propter vtilitatem, & frequentem vſum contractus emptionis, & venditionis, reſciſſionem intra dimidiam denegari contendit; ac denique, quia iuris principiis refragantibus, videlicet quòd contractus ſemel finiti, & perfecti firmi eſſe debeant perpetuò, & conſenſu factæ venditiones ratæ permaneant, nec ab emptione ſemel perfecta diſcedere liceat, altera parte inuita, noluerunt Imperatores ita de facili, aut læſione quacunque, emptiones, aut venditiones reſcindi, ſed propter grandem, aut enormem læſionem dumtaxat, qualis eſt læſio vltra dimidiam, vt innuit non obſcurè textus in l. ſi voluntate, 8. C. de reſcindenda venditione, quæ in verſ. quòd ſi videlicet, veram ſentit huius dubij rationem, & ſingulariter in hunc modum dicit: Quod ſi videlicet contractas emptionis, atque venditionis cogitaſſes ſubſtantiam, & quod emptor viliore comparandi, venditor cariore, diſtrahendi votum gerentes, ad hunc contractum accedant, vixque post multas contentiones, paulatim venditore de eo, quod petierat, detrahente; emptore autem huic, quod obtulerat, addente, ad certum conſentiant pretium: profectò perſpiceres, neque bonam fidem, quæ emptionis, atque venditionis conuentionem tuetur, pati, neque vllam rationem concedere, reſcindi propter hoc conſenſu finitum contractum, vel ſtatim, vel poſt pretij quantitatis diſceptationem; niſi minus dimidia iuſti pretij; quod fuerat tempore venditionis, datum eſſet, electione iam emptori præſita ſeruanda.

CAPVT IX.

Inſtantia cœpta cum Maioratûs poſſeſſore, an, & qualiter tranſeat in ſequentes ipſius Maioratus ſucceſſores? item, an tranſeat in ſingularem etiam rei successorem in iudiciis realibus: vbi nonnulla adnotantur ab Authore, quæ pro huius rei explicatione, ſilentio prætermitti non poterant, & ab his relinquuntur intacta, qui de Hiſpanorum primogeniis tractarunt.

SVMMARIVM.

- 1 Inſtantia cœpta cum Maioratus poſſeſſore, tranſit in sequentes ipſius Maioratus ſucceſſores, ita vt denuò lis non debeat cum eiſdem inchoari, ſed ſequens ſucceſſor in eo ſtatu iudicium ſubire debeat, in quo ab ipſo Maioratûs poſſeſſore relictum fuerit.
- 2 Inſtantia litis tranſit in ſucceſſorem etiam particularem rei, ſi ex neceſſitate ſuccedat; ſi autem voluntarius ſucceſſor ſit, non transfertur inſtantia.
- 3 Et neceſſitas duplici modo in propoſito conſideratur, remiſſiuè.
- 4 Inſtantia vbi tranſit aduerſus aliquem, is citandus eſt: & reaſſumptâ inſtantiâ actoris, reproducuntur omnia acta, & docetur de tranſlatione inſtantiæ, & ſic quoque, vbi inſtantia tranſit aduersùs ſucceſſorem rei, omnia acta repetuntur.
- 5 Inſtantia iudicialis, actiuê & paſſiuè tranſit ad vniuerſales iurium ſucceſſores.
- 6 Et est valdè vtile, vt inſtantia tranſeat, propter expenſas, fructus, & acceſſiones.
- 7 Instantia generaliter tranſit in caſibus, vbi bona & iura transferuntur.
- 8 Inſtantia an tranſeat in ſingularem ſucceſſorem in iudiciis realibus; & de opinione Bartoli ibidem.
- 9 Bartoli opinio in ſuperiori dubio probatur, & eiuſdem doctrinis receptis, eleganter explicatur text. in l. 15. à quo, 57. & 58. ff. de rei vendicatione, & in l. penult. ff. de petitione hæreditatis.
- 10 Inſtantia cœpta cum teſtatore defuncto, licèt tranſire debeat in fideicommiſſarium, cœpta tamen cum ipſo hærede, in fideicommiſſarium non tranſit.
- 11 Aduersùs communem traditionem Molinæ, de qua ſuprà, num. 1. dubium mouetur ab Authore, & num. præced. & ſeqq.
- 12 Maioratûs primo inſtituori, quilibet ſucceſſor ſuccedere dicitur in infinitum.
- 13 L. in hoc iudicio, ff. familiæ erciſcundæ procedit in reſtitutione, quæ fit iudicio reali, ſed reſtitutio, quæ fit fideicommiſſario vniuerſali, ſit iudicio perſonali, ideóque inſtantia cœpta cum hærede, in ipſum non tranſit.
- 14 Maioratus & fideicommiſſa in aliquibus conueniunt, ſed differunt in multis.
- 15 Fideicommiſſarius ab hærede fideicommiſſum petere, & de manu eius recipere debet, neque propria authoritate poſſeſſionem bonorum iure fideicommiſſi relictorum, occupare poteſt, aliàs à iure fideicommiſſi cadit: ſed in Maioratus ſucceſſore contrà ſtatuitur, numer. ſequent.
