Sed & iura poſſunt, aut leges, vltra rationes prædictas adduci pro hac parte. Et primo loco, l. pater filium, §. fundum Titianum. ff. de legatis 3. vbi prohibitio alienationis, quæ eſt contra ius commune, argum. l. nemo paciſcendo, ff. de pactis, & ſine cauſa fieri non poteſt, vt in §. Iulius Agrippa, eiuſdem legis, & in l. filius familias, §. diui, ff. de legatis 1. & declarat latiſſimè Pertus Antonius de Petra de fidei commiſſis, quæſt. 1. ex num. 1. cum multis ſeqq. facta inter viuos, non extenditur ad vltimam voluntatem.

Secundò facit textus in l. ſub conditione, 73. ff. de hæredibus inſtituendis, vbi Caius Iureconſultus in hunc modum ſcribit: Sub conditione hærede inſtituto, ſi ſubſtituamus, niſi eandem conditionem repetamus, purè cum hæredem ſubstituere intelligimur. Quibus verbis expreſsè demonſtrat, conditionem adiectam in inſticutione, repetitam non videri in ſubſtitutione, niſi per teſtatorem repetatur: at conditio qualitas quædam eſt, l. 1. §. qui ſub conditione, l. ſi quis ſub conditione, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti, & ita contra Abbatem rectiſſimè expendit eum textum Decius in conſ. 599. num. 6. ad probandum qualitatem Maſculinitatis repetitam non cenſeri.

Tertiò, facit l. qui fundum, ff. de contrahenda emptione, vbi clauſula appoſita in præcedentibus, in ſequentibus repetita non intelligitur, provt ad id expendunt eum textum Socinus, & Caſtrenſis in l. quæ conditio, ff. de condit. & demonstrat.

Quartò, facit textus in dict. l. quæ conditio, 39. ff. de condit. & demonſtrat. vbi in hæc verba ſcribitur. At quæ conditio ad certas perſonas accommódata ſuerit, eam referre debemus ad eum dumtaxat gradum, quo hæ perſonæ inſtitutæ fuerint. Et in l. vltima, §. Seio, ff. de legatis 2. ex quibus communiter adnotarunt Bartolus, & alij Doctores ibi. Menochius referens multos lib. 4. præſumpt. 178. num. 17. conditionem adiectam vni gradui, vel perſonæ iam nominatæ, non cenſeri repetitam in perſona alterius ſubſtituri, aut coniuncti, & pleniſſimè declarat Menochius dict. præſumpt. 178. per totam.

His ergo iuribus, & fundamentis (quæ verè concludunt Ananiæ ſententiam, intellectam eo modo quo Molina intellexit, magis communiter ſequuntur Scribentes, vt vltra relatos per Molinam, conſtat ex his, quæ in propoſito tradiderunt Burgos de Paz, Mieres, Aluaradus, Ioannes Garſia, Ioannes Guttierrez, Velaſquez de Auendaño, Riminaldus, Decianus, Peregrinus, Menochius, Prætis, & alij quos infra commemorabo. Ego verò, vt prædictorum, & aliorum etiam quamplurium, dilucida, & perfecta reſolutio haberit poſſit, poſtquam in hac materia quamplurima euolueram, & infinita, attenta, atque originali librorum omnium lectura prælegeram (quod moris habeo) nonnulla conſtituere neceſſarium duxi, quibus ipſa, & abſolutè, & diſtinctè magis, quàm antea erat, explicata manebit.

Et in primis conſtituo, certam, aut generalem regulam in hac materia dari non poſſe, ſed qualitates, & circumſtantias caſuum occurrentium conſiderandas eſſe, ex quibus, quid teſtator voluerit, quid vè præſenſerit, poſſit deduci; & iuxta ea voluntatem teſtatoris interpretari: vt ſcribunt Decius in conſil. 339. col. 2. ad finem, Socinus Iunior in conſ. 103. ſub num. 55. lib. 1. quorum meminit, & ita conſtituit Simon de Præris de interpret. vlt. volunt. lib. 2. interpret. 3. dubit. 1. ſolut. 3. num. 74. fol. mihi 242. variæ enim ſunt, & diuerſæ hominum. voluntates, l. & quia poterat, ff. ad Trebellianum, cap. quia, de conceſſione præbendæ, & iuxta illud: Velle ſuum cuique eſt, nec voto viuimus vno. cùm poſſit teſtator cum diſpoſitione legis ſe conformare, vel ſua diſpoſitione facere ceſſare prouiſionem illius, fœminas excludendo, vel non: l. ſi fundum: §. ſtichum, & ibi Baldus, ff. de legatis 1. l. eum qui, in fine, ff. de his quibus vt dignis, Alexander in conſ. 88. col. 2. num. 2. lib. 7. Caſtrenſis in conſ. 185. Subſcriptis egregiis, in fine, lib. 2. poſſit etiam diuerſimodè ſuam diſpoſitionem facere, aut generalem, aut ſpecialem, aut limitatiuam, vel reſtrictiuam, aut reſpicientem aliquid ſubſtantiale ipſius diſpoſitionis, vel accidentale; aut expreſſam, vel tacitam, Ruinus in conſ. 37. Circa legatum, col. penultima, num. 7. lib. 2. Pariſ. in conſ. 58. Circa Primum, col. 2. n. 5. lib. 2. plenè Ripa in l. 1. col. 7. vſque ad 10. à num. 49. vſque ad num. 74. ff. de vulg. & pup. ſubst. Decius in l. ſicut certi, col. 3. C. de teſtamento militis, Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 2. à princ.

Secundò conſtituendum eſt, repetitionis inducendæ, vel non inducendæ diſputationem totam coniecturalem eſſe, & præſumptam; ſicuti poſt Bartolum in l. Seiæ, §. Caio, num. 2. ff. de fundo inſtructo, & in l. in repetendis, ſt principium, ff. de legatis 3. expreſsè adnotarunt Caſtrenſis in conſ. 153. ſuper 1. quæſit lib. 1. Decius in conſ. 190. col. 4. verſ. Septimo, quod. Craueta in conſ. 608. n. 9. & cum aliis multis, Menochius lib. 4. præſumpt. 180. num. 3. & in conſ. 117. num. 60. lib. 2. ſic, vt coniecturæ in hac materia fallaciſſimæ eſſe poſſint, cùm non ſolum diuerſi in varias, & diuerſas trahantur ſententias, ſed etiam ijdem ſibi non conſtent, vt affirmat Mantica de coniecturis vltimarum volunt. lib. 6. tit. 13. ſub num. 8. in verſ. vnde cum non ſolum, fol. mihi 243. & ſentit Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. num. 76. dum dicit, dolendum eſſe, quòd Pariſius, Socinus, & alij in pluribus conſiliis variauerint in hac materia; & modò vnam, modò aliam ſententiam probauerint: idcirco quamuis expreſſum dici ſoleat, ac etiam euidenter, & clarè apparere id, quod ex coniecturis apparet, etſi verbis expreſsum non fuerit; l. licet Imperator, vbi communiter Doctores ff. de legatis 1. Decius in conſ. 584. num. 2. Tiraq. in l. ſi vnquam, in verbo, libertis, num. 52. & ſeqq. C. de reuocandis donationibus. Zanchas in repetit, l. hæredes mei, §. cùm ira, num. 46. & ſeq. Molina de Hiſpanorum primogeniis lib. 3. cap. 4. num. 39. Mieres de maioratu, in initio 2. part. num. 6. Decianus in conſ. 41. num. 126. lib. 1. Hyppol. Riminald. in conſ. 116. ex num. 2. vol. 2. Menochius in conſ. 95. num. 31. 33. & 36. lib. 1. & ſpecialiter prouiſum dicatur, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas: l. cum acutiſſimi, C. de fideicommiſſis. Andr. Siculus de Barbacia in conſ. 11. col. 5. part. 2. Signorolus in conſ. 176. num. 7. & referens multos Tiraquell. de legibus connubialibus, verbo exprez, gloſ. 7. voluntatémque ex coniecturis collectam, expreſſam voluntatem dici, cenſuerit gloſſa notabilis in l. Prætor, §. interdum, verſ. expreſſum, ff. de noui operis nunciatione. Decius in conſ. 68. num. 13. Antonius Theſaurus, deciſ. Pedemontana 248. num. 3. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. ſolut. 5. à num. 13. fol mihi 153. & dubit. 1. num. 178. fol. 248. & alij innumeri, quos ſciens, conſultóque prætermitto. Tamen, quia in coniecturanda, atque interpretanda defuncti voluntate ſæpè decipimur, vt ſcribit Baldus in l. precibus, num. 23. C. de impuberum, quem referunt, & multis comprobant Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 1. num. 1. Mantica de coniecturis vltimar, volunt. lib. 3. tit. 2. num. 1. Tiraquellus in l. ſi vnquam, in verbo, libertis. C. de reuocandis donationibus. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 11. ex num. 33. cum ſeqq. & num. 40. & mentem defuncti diiudicari difficillimum eſt: l. ex facto, ff. ad Trebellianum. cum notatis per Manticam de coniecturis vltimar. volunt. lib. 3. tit. 2. in princ. & vide. tit. 4. Mieres de maioratu, in initio 2. part. num. 1. Menoch. alios referens in conſ. 117. num. 48. lib. 2. vbi dicit, quòd interpretatio voluntatis teſtatoris, plena periculi eſt, & perſæpe in illius cognitione errare ſolemus: Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 1. interpret. 1. ſolut. 2. num. 5. fol. 11. Socinus Iunior in conſil. 101. in princ. vol. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 28. fol. mihi 180. qui poſt Baldum ibi relatum, in propoſito dicit; quòd ambulare dicimur in tenebris, cùm agimus de interpretanda mente teſtatoris: cum quo loquuti non ſumus, & qui non poteſt modò mentem ſuam aperire. Tiberius Decianus, in conſil. 10. num. 71. vol. 3. vbi refert Bald. vbi ſupra, & in aliis locis dicentem: quod de mente hominis nullum certum eſt teſtimonium, quia ſoli Deo nota eſt; ideò magis inhærendum verbis certis, quàm menti imaginariæ, & non certæ: ex eodem Authore ex quo, & ſuperioribus idem dicendum erit in terminis noſtris, vt quoties voluntas teſtatoris expreſſa non fuerit, aut clara, incerta potius, & obſcura, atque ex coniecturis colligenda, cautiſſimè agendum ſit, & plura attendantur, quæ ſcribit Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 1. interpret. 2. ſolut. 1. per totam, fol. 78. & lib. 3. interpret. 3. dubit. 1. ſolut. 1. & duodecim ſeqq. fol. mihi 45. vſque ad fol. 64. vbi latiùs, & meliùs quàm alibi congerit infinita, quæ in coniecturanda, atque interpretanda defuncti voluntate obſcura attendi debent, vt interpretatio recta, & Congrua dicatur: Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. cap. 15. per totum. vbi de coniecturis ex teſtamento reſultantibus, & qualiter, quóve probationis genere probari debeant, latiſſìmè, & vtiliter tractat & illæ demum coniecturæ attendantur, quæ neceſſariæ, aut valde probabiles ſint, aut concludentes: vt cum multis ſcribunt Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 3. num. 10. Decianus in conſ. 10. num. 71. vol. 3. Marcus Antonius Peregrinus, qui multis confirmat, de fideicommiſſis, art. 11. n. 39. & ſeqq. fol. mihi 90. & colligantur ex dictis, & diſpoſitis per teſtatorem: Portius in conſ. 14. num. 2. & in conſ. 2. num. 4. & ſeqq. Torniellus in conſ. 43. num. 1. & ſeqq. Pariſius, in conſ. 87. num. 18. vol. 2. Burſatus in conſil. 51. num. 9. vol. 1. Cagnolus in l. 1. num. 52. C. de pactis, Marzarius in conſ. 7. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 6. & num. 143. Quod in materia, de qua, agimus, rectiſſimè adnotauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 4. n. 38. & alibi ſæpe eod. c. & cap. ſeqq. dicens, fœminas propter maſculos remotiores, ex coniecturis non aliter excluſas cenſendas eſſe, aut repetitionem maſculinitatis non aliter induci poſſe, quàm ſi coniecturæ indubitatæ fuerint: Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. num. 2. & num. 6. in fine, ibi: Non priuantur euidentiſſimè, aut per indubitabiles coniecturas, & num. 21. & num. 25. in fine, ibi: Niſi vbi priuatio ſit expreſſa, vel per tam euidentiſſimas coniecturas, vt ſalua mente teſtantis ab eis recedi non poſſit. Et ſequuntur Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 7. in fine, & num. 32. ibi: Euidentiſſimè excluſio probanda erit. Ioannes Guttierrez in conſ. 13. num. 14. Alex. Raudenſis, qui refert Molinam, de analogis, lib. 1. cap. 15. num. 292. Petrus Surdus in conſ. 316. ex num. 31. lib. 3. vbi dicit: quòd maſculus remotior, vt ad ſucceſſionem admittatur, excluſa fœmina proximiori, induci non poteſt, niſi euidenter, aut clarè conſtet de teſtatoris voluntate: Burgos de Paz in conſ. 29. num. 66. & in repetitione proœmij legum Tauri, vbi dicit: Quòd, vt fœminas excluſas eſſe iudicemus, expreſſiſſima verba eſſe debent: & infrà dicemus, num. 159. & vltra relatos ibi. idem notauit etiam Decianus, in conſ. 12. num. 21. lib. 1.

Tertiò & principaliter, ac pro generali, & vera huius materiæ regula conſtituendum eſt, repetitionem, aut reſtrictionem maſculinitatis, legitimitatis, ſeu aliarum qualitatum præcedentium, totam pendere à voluntate teſtatoris: Bartolus in l. Seiæ, §. Caio, ff. de fundo inſtructo, & in l. auia, & in l. Iulius Paulus, ff. de condit. & demonstrat. Albericus in l. Titia, §. 1. ff. de verborum obligationibus, Alexander in conſ. 50. in fine, & in conſ. 66. col. 2. num. 3. lib. 2. Oldradus in conſ. 151. Craueta in conſ. 135. num. 14. & ſeq. Menochius in conſ. 111. num. 88. lib. 2. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpret. 4. dubit. 2. ſolut. 2. num. 132. fol. 266. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 16. num. 10. fol. 144. idcirco, cùm expreſſa, aut clara, ſiue etiam præſumpta fuerit voluntas teſtatoris, qualitates præcedentes repetere volentis, aut reſtringere, fœmináſve proximiores propter maſculos remotiores excludere, vel non excludere, illa omnino & præcisè obſeruanda eſt; quod vltra relatos ſuprà eleganter probauit Hyppol. Riminald. in conſ. 112. num. 48. & num. 53. lib. 1. & in conſ. 746. num. 9. & 10. lib. 7. vbi cum Aretino, Alexandro & aliis notauit, quòd repetitio qualitatum, vel conditionum. fit, vel non fit, ex præſumpta mente diſponentis, ac etiam impeditur, vbi aliàs de iure fieri deberet, ſi conſtat de tacita voluntate teſtatoris: & exemplum ponens, rectè aduertit Molina de Hiſp. primogen. lib. 3. c. 5. & eum non referens Aluaradus de coniect. mente defuncti, lib. 2. c. 3. §. 4. n. 1. vt puta, cum inſtitutor Maioratus dixerit, quod ad ſui Maioratus ſucceſſionem vocat maſculos proximiores, & quòd nullo pacto vult, quòd fœmina in Maioratu ſuccedat, ſed quòd ſemper propter maſculos etiam remotioris lineæ, & gradus, excludatur. quo caſu dubitationi locus eſſe non poteſt: vel cùm per viam regulæ generalis qualitatem Maſculinitatis appoſuerit, vt ſi dixerit: Volo, quòd ſemper in hoc Maioratu maſculi, & non fœminæ ſuccedant: tunc enim, ſiue in principio, ſiue poſt vocationes, aut ſubſtitutiones clauſulam hanc adjiciat, quamuis in quibuſdam gradibus, aut ſubſtitutionibus qualitatem Maſculinitatis omiſerit, illa ad omnes gradus, & perſonas pertinere debebit, & verbum filiis in aliqua parte adiectum, de maſculis intelligendum erit, ex eodem Molina dicto cap. 5. num. 62. vbi refert alios. Decipitur tamen eo loco, dum exiſtimauit (ad quod nullus animaduertit) maſculos ad excluſionem fœminarum proximiorum ex vi repetitiua in propoſita ſpecie includi: quod ſentit apertè, dum expendit doctrinam Bartoli, de qua ibi mentionem facit: cùm tamen verius multò ſit in hoc caſu ex vi comprehenſiua, non ex repetitiua, ad excluſionem fœminarum maſculos etiam remotiores admitti, ex reſolutis per Doctores in l. mulieri & Titio, ff. de condit. & demonſtrat. Oldradum in conſ. 185. Rolandum in conſ. 27. num. 6. & 7. lib. 1. Franciſcum Piſcinam in diſputat. excluſ. fœmin. num. 15. & 23. Tiraquellum in l. ſi vnquam, in verbo, libertis, num. 37. C. de reuocandis donationibus, & dictis per eundem Molinam, lib. 1. cap. 5. num. 9. & quatuor ſeqq. Quare qualitas maſculinitatis, etſi in aliquibus fuerit omiſſa, in omnibus, qui ſucceſſuri ſunt, cenſetur requiſita & comprehenſa. Expreſſum enim dicitur, quod ex præcedentibus, aut ſequentibus verbis, errore, aut obliuione diſponentis apparet fuiſſe omiſſum: l. 1. verſ. ſin autem, ff. de hæredibus inſtituendis, l. cum pater, §. cum imperfecta. ff. de legatis 2. Caſtrenſis in conſ. 60. in fine, lib. 1. Tiraquellus congerens nonnulla in propoſito in l. 7. connubiali, à num. 180. Simon de Prætis de interpret, vltimar. volunt. lib. 2. interpret. 4. dubit. 2. ſolut. 1. num. 31. fol. 257. aut quod ex proœmio, ſiue ex præfatione diſpoſitionis colligitur, vt in noſtro caſu; quæ præſtat lumen, ac intellectum ipſi diſpoſitioni, & inducit cauſam, & rationem finalem ipſius: vt cum aliis multis obſeruant Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. ex num. 1. cum multis ſeqq. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 15. num. 10. & 2. part. q. 3. num. 21. & num. 28. & in initio 2. part. num. 43. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. vltimo, ex n. 9. Menoch. lib. 6. præſumpt. 2. Achilles Pedrocha in conſ. 10. num. 38. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 34. num. 123. & 124. Præterea, ſi inſtitutor Maioratus in inſtitutione illius profiteatur, ſe Maioratum inſtituere, ea ratione, vt bona perpetuò in agnatione conſeruentur: ex hoc ſolùm fœminas propter maſculos remotiores excludere, & qualitatem maſculinitatis in vno loco, aut gradu diſpoſitionis adiectam, ad alias perſonas, & gradus extendere voluiſſe videtur: in quo amplius non inſiſto; ſed ad Molinam me remitto, qui de hac quæſtione, & ratione ipſius, plenè tractauit, & in effectu ſic reſoluit lib. 3. de Hiſpanorum primogeniis, cap. 5. à num. 1. vſque ad num. 10. & num. 18. & num. 58. & lib. 1. cap. 6. num. 6. cui iunge idem etiam tractantes, Aluaradum, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 2. & num. 24. Auendañum in l. 40. Tauri, gloſ. 9. num. 49. & 50. & vltra relatos ab eis, Menochius in conſ. 95. num. 24. 82. & 89. lib. 1. Decianus, in conſ. 74. num. 95. cum ſeqq. vol. 3. Simon de Præris de interpret. vltimar. volunt. ſolut. 11. n. 3. fol. 147. vbi per totam illam ſolutionem à principio vſque in finem, pleniſſimè tractat, & vtiliter, an, & quando fideicommiſſum inducatur, ſiue amplietur, agnationis conſeruandæ ratione expreſſa: item conſeruandæ agnationis ratio quando dicatur expreſſa, & quando tacita; & infinita alia congerit, quæ vtiliſſima eſſe poſſunt in hac materia, & Hiſpanorum maioratibus quotidie applicari: latè etiam agit Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 30. per totum.

Denique, ſi maioratus inſtitutor, ſimpliciter, & abſolutè maſculos ad ſucceſſionem eiuſdem inuitauerit, nec de fœmina in aliqua parte diſpoſitionis meminerit, quamuis rationem conſeruandæ agnationis non expreſſerit, ex hoc ſolum agnationem conſeruare voluiſſe videtur, fœminàſque propter maſculos remotiores excludere: & quod fortius eſt; verbum ipſum maſculos, abſque vlla ratione conſeruandæ agnationis expreſſa, vel ſubintellecta, ſui natura excluſiuum eſt fœminarum, quod amplius non fundo, ſed vtrumque ad Molinam remitto, qui plene tractat, & his quæ in contrarium moueri poſſunt reſpondet lib. 3. de Hiſpanorum primogeniis, cap. 5. à num. 25. vſque ad num. 38. & lib. 1. cap. 5. num. 36. vbi rectè conſtituit maſculinitatis expreſſionem præbere coniecturam, vt proſpectum ſit agnationi: quod dixit etiam Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 6. num. 43. lib. 1. & cum Socino, Decio, Pariſio, & aliis, Alexander Raud. in reſponſo 35. n. 81. & 82. lib. 1. Albanus in conſ. 51. n. 8. & in conſ. 54. n. 8. Bonifac. Rogerius in conſ. 25. num. 35. lib. 1. Hyppol. Riminald. in conſ. 117. n. 17. lib. 2. & vide in conſ. 738. num. 20. lib. 7. & ſuperiorem reſolutionem ſequuntur etiam, & multos alios ſic tenentes referunt Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 6. & 7. per totum. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, Gloſ. 9. num. 47. & 48. Ioannes Guttierrez in conſil. 13. num. 8. per totum, vbi in propoſito adducit doctrinam, & diſtinctionem Gregorij Lopez; Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, quæſt. 12. num. 2. & quæst. 35. num. 2. Berous in conſ. 115. num. vol. 2. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 25. num. 11. fol. mihi. 235. vbi dicit, quòd pro hac ſententia eſt caſus, in cap. Raynaldus, de teſtamentis, & art. 26. n. 22. fol. 249. Achilles Pedrocha in conſ. 22. num. 4. Mazolus in conſ. 5. num. 55. Cephalus in conſ. 330. num. 62. lib. 3. Menochius videndus omninò in conſ. 95. à num. 51. vſque ad num. 65. lib. 1. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 3. interpret. 3. ſolut. 11. num. 5. 6. 7. & 8. fol. 147. & num. 65. fol. 155. pro quibus ponderari poteſt optimus textus (quem nullus ipſorum expendit) in §. cæterum, Inſtitut. de legitima agnatorum ſucceſſione, dum dicit: Quod ideo conſtitutum erat, quia commodius videbatur, ita iura conſtitui, vt plerunqae hæreditates ad maſculos confluerent. Et ſic in eo textu, verbum maſculos, ſimpliciter prolatum, ſolum agnatos maſculos comprehendit; agebatur enim de materia, in qua verſabatur fauor agnationis; nam cognati iure ciuili non admittebantur ad hæreditatem, ſed à Prætore, tertio ordine per bonorum poſſeſſionem vacabantur: l. 1. ff. quis ordo in bonorum poſſeſſione ſeruetur. textus in principio. Inſtitut. de ſucceſſione cognatorum. Vnde ex prædictis verbis ſequitut manifeſtè, & neceſſariò dicendum; Imperatorem ibi de maſculis agnatis tractare, vt ſubiecta materia conueniat: & apertiùs exprimitur in principio illius textus, dum dicitur: Cæterum inter maſculos quidem agnationis iure hæredit as etiamſi longiſſimo gradu ſint, vltro, citroque capitur. Idque indubitabile quidem erit, ſi maſculinitatis qualitas reiterata fuerit, aut in pluribus ſubſtitutionibus repetita; tunc enim oſtendit apertè, agnationi fuiſſet proſpectum: Socinus Iunior, in conſ. 22. col. 2. in princ. lib. 3. & in l. cum auus, num. 83. ff. de condit. & demonſtrat. Pariſius in conſ. 7. num. 9. & 10. lib. 2. Riminaldus & Raudenſis in locis relatis ſupra, num. 80. Surdus referens alios in conſ. 396. num. 17. lib. 3. Boniſacius Rogerius in conſ. 25. num. 50. lib. 1. Procedit etiam ſuperior reſolutio, cùm inſtitutor Maioratus relictis propriis filiabus filios maſculos ad ſucceſſionem eius inuitauit, inuicèmque eos ſubſtituit, aut (quod indubitatum erit) ſi ad vocationem agnatorum etiam collateralium proceſſit, & eaſdem filias reliquerit; tunc enim agnationem conſeruare voluiſſe, & fœminas propter maſculos remotiores in perpetuum excluiſſe videbitur: quod egregiè defendit Modernus Pariſ. in conſ. 1. a n. 18. & duplex proponens exemplum in conſuetudinibus Pariſ. tit. 1. de materia feudali, §. 16. num. 6. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 76. num. 31. vol. 1. & confirmatur apertè, ex communi & magis recepta ſententia Doctorum exiſtimantium, conditionem ſi ſine liberis, verificari tantùm in maſculis, quando teſtator propriam filiam excluſit, & maſculos dumtaxat hæredes inſtituit: quam tenent, & ſingulariter explicant Socinus in l. cum auus, num. 80. ff. de condit. & demonſtrat. Alciatus reſponſo 52. ad finem, Decius, Iaſon, Caſtrenſis. Barbacia, Gratus, & Crotus. cum quibus Decianus in conſ. 74. num. 17. verſ. & ita etiam, vol. 3. Cephalus conſ. 45. num. 4. & in conſ. 46. num. 1. verſ. Octauo, quoniam, lib. 1. Menochius in conſ. 95. num. 30. lib. 1. Simon de Prætis in conſ. 161. num. 13. & 14. Hyppol. Riminald. Mazarius, Beroüs, Pancirolus, Curt. Iunior, Calcaneus Rubeus, Alexand. & alij, quos ſic defendens, congeſſit in vnum Pedrocha in conſ. 5. num. 17. & ſeqq. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 29. num. 9. Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. tit. 14. n. 20. verſ. Tertio etiam. Graſſus fideicommiſſum, quæſt. 12. num. 2. & pro hac parte multum vrgent, aut verè concludunt fundamenta, quæ adducit Menochius dicto conſ. 95. à num. 25. vſque ad num. 31. lib. 1. à quo num. vſque ad num. 56. erudite, & ſubtiliter omnibus ſatisfacit, quæ in contrarium excitari, aut moueri poſſunt; ſic vt eis reſpondere neceſſarium non ſit, ſed dumtaxat ſatisfacere nonnullis, quæ Hiſpanorum primogeniis applicando, in contrarium ex noſtris adnotauit ſolus Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri Gloſ. 9. n. 82. 85. & 87. vbi non omnes, ſed nonnullos ex prædictis referens, in ea opinione eſt, vt exiſtimet ſolam hanc coniecturam non ſufficere, vt fœminæ proximiores propter maſculos remotiores excludantur, niſi ex aliis coniecturis conſtiterit, Maioratus inſtitutorem agnationem conſeruare voluiſſe: In quo decipitur equidem prædictus Author, tum propter contrariam ſententiam eorum Authorum, quos ſupra retulimus in contrarium, & rationes eorum quæ magis concludunt: tum etiam quia in propoſito caſu, inſtitutor Maioratus, qui relictis propriis filiabus, maſculos tantum ad ſucceſſionem inuitauit, nulla alia de cauſa id feciſſe dici poteſt, quam vt agnationem propriam conſeruaret, vt in terminis annotarunt permulti, quos ſuperius adduximus, & infinitos referens Menochius dicto conſ. 95. num. 105. Hyppol. Riminald. in con. 47. num. 19. vol. 1. Bonifac. Rogerius in conſ. 25. num. 64. & 65. lib. 1. Albanus, in conſ. 87. num. 14. Idcirco pro expreſſa haberi debet, ex ſententia Gloſſæ in l. quamuis, C. de fideicommiſſis. ex qua communiter & paſſim adnotare ſolent Doctores, quòd pro expreſſa habetur ratio ſubintellecta, quæ vnica imaginari poteſt in teſtamento, & eam multis exornant D. Anton. de Padilla, ibidem, Molina de Hiſpanorum primogeniis lib. 1. cap. 5. num. 9. Bonifacius Rogerius in conſ. 41. num. 48. & num. 49. lib. 1. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. ſolut. 5. num. 31. fol. 154. & latiùs eodem lib. ſolut. 2. num. 106. fol. 265. & num. 107. & tribus ſeqq. Decianus in conſ. 31. num. 96. & in conſ. 74. num. 14. vol. 3. Mantica de coniecturis vltimar. volunt lib. 6. tit. 14. num. 20. Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſium, q. 4. num. 21. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 15. num. 90. fol. 64. Aluaradus de coniecturata mente defuncti lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 5. vbi cum Molina, & aliis in noſtra materia expreſſim conſtituit, agnationis con. ſeruandæ rationem expreſſim cenſeri, tametſi in diſpoſitione non exprimatur, vbi ea ſola, & non alia reddi poteſt, & tamen pro hac ſententia vltra prædictam rationem, quæ multum adſtringit, vrgentiſſimæ ſunt coniecturæ, & rationes adductæ per Menochium vbi ſuprà, vt aliter confirmare ſuperfluum, & abſque vtilitate ſit. Quicquid aliter teneat Auendañus vbi ſuprà, dicto n. 87. qui tamen ſi Menochium & alios recentiores prælegiſſet, fortaſſis ab hac ſententia non receſſiſſet: pro qua etiam faciunt reſoluta à Mieres de maioratu, 2. part. q. 6. num. 70. & in terminis Hyppol. Riminaldus in conſ. 389. num. 1. & 2. & in conſ. 457. num. 9. & tribus ſeqq. vol. 4. ſecurè probat, & refert plures alios ſic tenentes, quod teſtator ſubſtituens filio ſuo decedenti ſine filiis maſculis fratres, & ipſorum filios maſculos excluſa filia, id videtur feciſſe ratione conſeruandæ agnationis, nec excluſio fœminæ, & maſculinitatis qualitas expreſſa, propter aliud videntur appoſitæ.

Quartò & principaliter conſtituendum eſt in hac materia, repetitionem præcedentium induci, & fœminas propter maſculos remotiores excludi, non ſolum in caſibus præcedentibus, vbi eſt expreſſa teſtatoris voluntas, aut pro expreſſa haberi debet; ſed etiam & in aliis pluribus caſibus, in quibus ex coniecturis elici poteſt teſtatoris voluntas. Coniecturæ autem variæ ſunt, & diuerſæ; variæ etiam, & multæ dictiones, rationes, & cauſæ, ex quibus repetitio induci, aut ceſſare debet, ſiue propter quas in præcedentibus dicta, ad ſequentia trahuntur: . & fœminæ propter maſculos remotiores excluſæ cenſentur, vel non: de quibus eleganter, & latè per Mol. de Hiſp. primogeniis, lib. 3. cap. 4. & 5. & alios plures, quos infrà ſuo ordine commemorabo. Ex illis autem legendi erunt omnino ex noſtris, Burgos de Pace, Aluaradus, Mieres, Auend. Ioannes Guttierrez, & Ioannes Garſia; exterorum verò Menochius, Peregrinus, Decianus, Riminald. Simon de Prætis, Raudenſis, Pedrocha, & cæteri referendi infrà.

Deinde notandum omninò conſilium Baldi (quod eſt ſingulariſſimum in hac materia, & quotidie allegatur) 153. Quidam teſtator, lib. 5. vbi eleganter & magiſtraliter docuit, repetitionem omnem tacitam, procedere, aut ratione copulæ, vel coniunctionis, quia ſunt plura legata copulata, vel per dictionem, &, vel, item, & ſimiles alias dictiones coniunctiuas, vel connexiuas, vel quia reguntur ab eodem verbo, & determinantur ab eodem actu verbi determinantis, aut regentis totam orationem, aut per identitatem rationis, quando ſubeſt ratio repetendi antecedentia in ſequentibus, & ſic in ſumma explicauit totam hanc materiam, conſtituendo, tres cauſas eſſe tacitam repetitionem inducentes, videlicet copulam, identitatem orationis, & identitatem rationis è conuerſo tres cauſas eſſe repetitionis excluſiuas, videlicet aduerſatiuam, vt quia eſt ibi dictio ſed, vel ſecus, & ſimiles, diuerſitatem, ſiue ſeparationem orationis, & temporum, & diuerſitatem, ſiue aduerſationem rationis habentes: nam habentia inter ſe aduerſatiuam rationem, non habent ad inuicem tacitam repetitionem, ex eodem Baldo in dicto conſ. 153. vbi litera eſt multum corrupta, ſed ita reſtitui debet, vt aduertit Modernus in conſuet. Pariſien. tit. 1. de materia feudali, §. 37. Gloſ. 1. n. 3. & Baldum ſequuntur Mieres, Ioannes Garſia, Decianus, Raudenſis, Riminaldus, Pedrocha, & alij referendi infrà, Menochius lib. 4. præſumpt. 180. num. 4. Marius Anguiſſola in conſ. 190. lib. 1. Simon de Prætis, de interpret. vltimarum voluntatum, lib. 2. interpret. 4. dubitat. 2. ſolut. 2. num. 164. fol. 268. & lib. 4. dubitat. 10. num. 106. & 107. fol. 348. & ad hæc in effectu reduci debent infinita, quæ licèt diuerſis modis, & in variis & multis locis adnotarunt Scribentes in hac materia, & à doctrina ſuperiori fundamentum ſumunt: maximè adnotata per Molinam lib. 3. d. cap. 5. num. 59. & 60. Ruini etiam reſolutiones in conſ. 124. num. 5. paulò ante finem, & in conſ. 168. num. 13. lib. 3. cuius diſtinctionem ſequuti ſunt Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. tit. 13. num. 10. in fine. Molina dicto num. 60. ſed nouæ non ſunt, vt nonnulli ſcribentes crediderunt; imo ex prima parte diſtinctionis Baldi deducuntur aperte, nec ipſi tribui debent.

Quintò & principaliter conſtituendum eſt, ad concordandas Abbatis, & Ananiæ contrarias ſententias in quæſtione agitata ſuprà, ex num. 7. cum ſeqq. & num. 25. & ſeqq. permulta quidem ſcripta, atque excogitata fuiſſe ab infinitis Authoribus, de quibus infrà; verè tamen nonnulla eorum, vel falſa eſſe; aut ſi vera, non perfectè, nec abſolutè intellecta, ſiue omnes caſus non continentia, vel ſæpe inuoluta, & aliis contraria; quod ex dicendis infrà conſtabit. Molinam verò; lib. 3. de Hiſpanorum primogeniis, dict. cap. 5. num. 57. & 58. (quem multi ſequuntur) rectè conſtituiſſe, Ananiæ ſententiam opinioni Abbatis contrariam, regulariter veriorem eſſe; exceptis caſibus quibuſdam ibi enumeratis: cùm illa fortiores habeat, & meliores pro ſe rationes, & maiori Authorum numero ſit munita, vt ſuprà vidimus, & infrà dicemus.

Nec obſtant fundamenta adducta pro contraria parte. Et primò non obſtant ea, quæ diximus ſuprà, ex num. 10. vſque ad num. 15. quod præcedentia declarant, ſiue determinant ſequentia, & è contra; & vna pars teſtamenti aliam declarat; & voluntas teſtatoris in ſubſtitutionibus talis eſſe præſumitur, qualis fuit in inſtitutionibus. Quibus diuerſimodè reſponderi poteſt; ſed aliis conſultò omiſſis, reſpondetur primò, vt prædicta non procedant, quoties de contraria voluntate teſtatoris in contrarium apparet: tunc enim voluntas teſtatoris omninò obſeruanda eſt; nec ab aliis vocationibus, aut ſubſtitutionibus argumentum ſumitur. Sed in caſu propoſito de contraria voluntate diſponentis apparet apertè: quoniam ex quo teſtator in vna parte teſtamenti, ſiue in vna ſubſtitutione, aut vocatione poſuerit in conditione, aut vocauerit ſolum maſculos, & non in alia, declaratur vera mens, & voluntas eius, vt voluerit conditionem ad maſculos reſtringere in ea ſubſtitutione, aut vocatione, in qua filiorum maſculorum non fuit facta mentio; quia ſi repetere conditionem, aut qualitatem Maſculinitatis voluiſſet, vtique expoſuiſſet: argumento textus in l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis, & deſcendentium, filiorum, aut liberorum nomen adiectum, fœminas ſicut maſculos comprehendit: l. liberorum, l. iuſta, ff. de verborum ſignificatione, cap. quod dilecto, de conſanguinitate & affinitate, l. 2. &. 3. tit. 13. partit. 6. Alexand. in conſ. 160. lib. 2. Beroüs in conſ. 129. num. 6. lib. 2. Menochius in conſ. 318. num. 5. lib. 4. & in conſ. 200. lib. 2. & præſumpt. 84. num. 35. & ſeqq. lib. 4. Burgos de Paz in conſ. 29. num. 39. Alexander Raudenſis de Analogis, lib. 1. cap. 15. num. 301. & in reſponſo 35. n. 1. & ſeqq. lib. 1. Decianus in conſ. 1. num. 207. lib. 1. Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana. 269. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 3. interpret. 3. dubit. 1. ſolut. 11. num. 24. fol. 150. idcirco, qualitas Maſculinitatis adiecta in vna ſubſtitutione, aut in vna parte teſtamenti, in alia repetita cenſeri non debet; provt in terminis noſtris eleganter reſpondet Decius in conſ. 599. num. 6. & ipſius nullam mentionem faciens, Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, loco, & numero ſtatim referendis.

