- 49 Secundò conſtituit, in propoſita ſpecie, vtcunque res ſe habeat, bona huiuſmodi penes maritum remanere non debere, nec ipſum vllo modo poſſe de illis diſponere.
- 50 Tertiò conſtituit, quæſtionem, aut litem ſuper bonis prædictis, inter eum qui nominatus fuit ad Maioratum, & ſucceſſores ab inteſtato futuram, aut forſan cum hæredibus, ſi hæredes ex teſtamento fuiſſe contingeret, maritum verò excludendum omninò, nec iure aliquo poſſe litem mouere.
- 51 Quartò constituit, in caſu prædicto, bona quidem libera remanere, nec vinculo, aut Maioratui ſubiecta, idque non ex ratione conſiderata per Azeuedium, ſed aliâ longè diuersâ ad quam in propoſito nullus hactenus animaduertit, vt hoc num. adnotatur, vbi etiam dicitur ex reuocatione Maioratus facta à marito, ad quem res vxoris debeant pertinere?
- 52 Quintò constituit, in fauorem eius, qui nominatus fuit ad Maioratum, non vrgere nonnulla, quæ de iure iam quæſito ex conſenſu vxoris non tollendo, atque ex doctrina Bartoli in l. qui Romæ, §. Flauius, ff. de verbor. oblig. Azeuedius adduxit, quibus breuiter, & verè ſatisfacit Author.
- 53 Sextò conſtituit, rationem, & reſolutionem ſuperiùs traditam, æqualiter etiam militare, cùm Maioratus à marito ex conſenſu vxoris factus eſt, de bonis tam ipſius, quàm vxoris, ſicut in ſuperiore, cùm de re tantùm vxoris factus eſt, de conſenſu ipſius; & tunc non malè vrgere rationem, quam Azeuedius adduxit.
- 54 Septimò tandem conſtituit, præfatos Authores notâ aliquâ dignos quidem eſſe, eo quòd ſupponentes pro certo, licere marito iure ipſo, Maioratum de re vxoris ſic institutum reuocare, dubitare non debuerint admiſſo eo, an remaneret Maioratus: quomodo enim Maioratus remanere, aut ſubſiſtere poterat, diſpoſitione reuocata, ex qua initium ſumere debuiſſet, aut quo titulo poſſet nominatus petere Maioratum?
- 55 Teſtamentum cùm à duobus fit in eadem ſcriptura, aut charta, poſito, quod certum eſt, licere ſuperuiuenti pro ſua parte reuocare illud, etiamſi vſufructu, aut fructibus bonorum, alióve commodo fructus ſit, atque etiamſi in teſtamento onus non reuocandi teſtamentum ipſum expreſsè fuiſſet iniunctum, an teſtamentum dicto in caſu reuocans, perceptos fructus, ſiue commodum ex teſtamento ſibi proueniens, reſtituere ſit adstrictus?
- 56 In quibus terminis quæſtionem proponit Burgos Salon de Pace, & eam non diſſoluit, dumtaxat dicit, complura ad vtramque partem expendi poſſe, & nonnulla videnda eſſe, quæ hoc num. adducuntur, & de inductione eorum nouiter agit Author ex num. ſeq.
- 57 Expenditur text. in l. cùm donationis, C. de tranſactionibus, de quo agitur, & de ſententia Gloſſæ ibidem, & Alexandri conſil. 113. Perſpectis his, ex num. 19. lib. 6. in propoſito inducitur.
- 58 L. Imperator, §. cùm quidam, ff. de legatis ſecundò, verè induci non poſſe, circa propoſitum quæſtionis ſuperioris, provt hoc num. nouiter aduertit Author.
- 59 L. 2. tit. 4. partit. 6. quam in quæſtione ſuperiori Burgos de Pace expendit, in neutram partem induci poteſt, provt hoc num. adnotatur.
- 60 Ludouicum Molinam in dubio propoſito ſuprà, ex num. 55. nihil reſoluiſſe, ſed dixiſſe dumtaxat, videnda eſſe ea, quæ circa id congeſſerunt nonnulli Authores, qui hoc num. præcitantur.
- 61 Quorum omnium reſolutiones ab Authore diligenter prælectæ, quid in propoſito euincant, & nouè, & verè hoc num. adnotatur.
- 62 Alphonſum de Azeuedo non tractaſſe præfatam quæstionem, ſed remiſſe ſe ad alios, qui etiam certam reſolutionem non tradiderunt.
- 63 Aluarum Valaſcum in conſultatione 7. num. 7. latiùs ſe habuiſſe circa quæſtionem, de qua ſuprà, ex num. 55. nihil tamen dixiſſe ex his, quæ ab Authore adnotata fuêre num. præcedentibus, & in effectu ſententiam ſuam interpoſuiſſe in fauorem eius, qui fructus percepit, vt eorum restitutioni obnoxius non ſit, quamuis pro ſua parte testamentum mutauerit.
- 64 In id tamen præcitaſſe Authores nonnullos, qui eiuſdem reſolutionem non iuuant, provt hoc num. nouiter, & verè adnotatur.
- 65 Author verò, vt in præfato dubio ſententiam ſuam interponat, nonnulla conſtituere neceſſarium duxit; in primis, dubij prædicti exemplum, aut caſum tripliciter proponi poſſe, vt hoc num. diſtinctè magis, quàm anteà erat, adnotatur.
- 66 Secundò conſtituit, præmittendum eſſe vnum caſum, in quo nullus equidem dubitare poterit, nempe, quando in caſu reuocationis ſuperſtitis, expreſsè cautum fuerit, quid de hæreditate, aut de fructibus bonorum præmortui fieri debeat. provt latiùs hoc num. adnotatur.
- 67 Tertiò conſtituit, quid dicendum ſit, quando expreſsè cautum non reperitur in caſu reuocationis ſuperſtitis; tamen ex aliis coniecturis, aut ex præfatione diſpoſitionis apparet, non aliter ſic diſpoſiturum præmortuum, aut non aliter fructus relicturum, quàm ſi ſibi certus eſſet, diſpoſitionem ſuam, promiſſáve obſeruaturum ſuperuiuentem, & vide ſuprà, n. 22. & 23.
- 68 Quartò conſtituit, in caſu dubio, morte præmortui, teſtamentum, diſpoſitionémve adeò confirmari, vt quamuis ſuperuiuens, pro parte ſua immutauerit, adhuc alterari non debeat diſpoſitio pro parte ſua, nec etiam fructuum, alteriuſve commodi reſtitutioni obnoxius ſit ſuperuiuens.
- 69 Quod limitari, aut explicari debet dupliciter, primò vt notauimus ſuprà, num. 25. ſecundò vt ibidem notauimus, num. 37.
- 70 Quintò & vltimò conſtituit, aduertendum eſſe ad ea, quæ dicta fuêre ſuprà, numer. 24. vt ſcilicet, cùm verba talia ſint, quod modum, aut conditionem præ ſe ferre videantur, tunc equidem obſeruari debeat reſolutio tradita ibi, quæ hoc num. & ſeq. latiùs confirmatur, atque exornatur.
- 71 In conditione id poni poteſt, quòd in diſpoſitione poſitum, minimè arctaret.
- 72 Liberationem à Titio Sempronio conceſſam hac conditione, ſi Sempronius Titium hæredem fecerit, validam eſſe ex ſententia multorum.
- 73 Conditionis defectus ſemper habet oculos retrò, videlicet ad tempus diſpoſitionis, vt actus annullari, aut reſcindi debeat cum fructibus.

PRo abſoluta, & diſtincta huius Capitis explicatione, in primis aduertere neceſſarium duxi, quòd tranſcribendi vitium ab inſtituto, & conditione mea licèt multùm abhorreat, vt alio cap. huius libri, ſuperiùs dixi; nihilominus tamen diſceptationem hanc, de qua multis in locis egerunt anteà permulti, ideò non prætermittendam exiſtimaſſe, quòd eam in praxi adeò frequentem eſſe ſciam, vt nulla equidem frequentior ſit, aut quæ aſſiduè magis in cauſis etiam grauiſſimis occurrere ſoleat; quam ob rem gratum quidem, & iucundum Lectori futurum credideram, ſi omnibus originaliter, atque attenta mente prælectis, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt, ex ipſis certas, aut communi Scribentium omnium placito receptas magis concluſiones elicerem, vt in futurum, cæteros tantorum Authorum lecturâ grauari neceſſe non ſit; ſed inſpectis his, quæ hoc capite diſtincſtione, atque reſolutione adnotantur, aliorum ſcripta perſcrutandi onus effugiant, & quamplurima vltra ipſos adnotata videant, quæ non abſque ingenti labore, aſſiduáque Scribentium omnium lectura, ſic animaduerti, aut diſtingui potuiſſent, nec alibi repedentur ſcripta.

Deinde & ſecundò loco conſtituendum eſt, pro dilucida huiuſce rei explicatione, vltra ordinarios in multis locis, & alios plures ex Antiquioribus. quos ideò omitto, quia à sequentibus præcitantur, eos Authores originaliter à me prælectos, qui vtilius, atque ex profeſſo magis tractarunt, & videndi erunt omnino Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, in 5. limitatione, in verſ. ad prædicta facit in ſimili, folio 73. & 74. vſque ad verſiculum, limita etiam. Gregorius Lopez in l. 9. tit. 13. partit. 5. in gloſſ. 1. & in l. 2. titul. 15. partit. 2. verbo, el mas propinquo, verſ. ſed pone quòd maritus, & vxor. Tiraquel. de primogenitura, q. 68. vbi vide omninò, & vide etiam quæſt. 8. Petrus Pechius de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 17. cap. 18. & cap. 19. vbi multa dicit in propoſito non contemnenda. Bernardus Diaz regula 735. Burgos Salon de Pace, qui tractatu, atque reſolutione quæſtionum huius capitis, antecellit alios multos; idcircò videndus erit omninò in l. 3. Tauri, in 2. part. concluſione 6. ex num. 1213. vſque ad num. 1240. & in conſ. 2. ex num. 16. vſque ad num. 50. Iulius Clarus lib. 3. receptarum sententiarum, §. teſtamentum, quæſt. 60. Menchaca de ſucceſſionum. reſolutione, lib. 1. §. 1. num. 10. & 11. & controuerſiarum illuſtrium, lib. 1. cap. 12. num. 9. Andreas Gail. præſticarum obſeruationum. lib. 2. obſeruatione 117. Ioachimus Minſingerus ſingularium obſeruationum. centuria 1. obſeruatione 8. per totam. Tellus Fernandez in l. 17. Tauri, num. 13. & 14. Antonius Gomezius in l. 22. Tauri, num. 18. Couarruuias in rubrica de teſtamentis, 2. part. num. 8. Caualcanus deciſione 12. num. 18. & 19. parte 4. Salazar de vſu, & conſuetudine, cap. 4. num. 27. Petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 116. ff. de legatis 3. fol. 442. & in l. 3. §. qui fideicommiſſam, num. 57. ff. de hæredibus inſtituendis, Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 84. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. 1. num. 97. 98. & 99. & eodem lib. cap. 3. §. 3. n. 32. 33. & 34. Graſſus §. teſtamentum, quæſt. 90. Ioannes Martinus Olanus, in concordantia Antinomiarum, litera I, num. 7. Burgos Salon de Pace iunior ciuilium, quæſt. 1. ex num. 13. vſque ad numer. 18. Angulus ad leg. meliorationum. l. 2. gloſſ. 2. per totam. Antonius Gama deciſione Luſitaniæ. 231. & 241. num. 2. & 258. num. 2. vbi vide Blaſium Flores Diaz de Mena Additionatorem eius, Matienzus in l. 1. tit. 6. gloſſ. 1. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, vbi latiùs Azeuedius ex num. 23. vſque ad numer. 27. & in l. 4. tit. 7. num. 8. eodem lib. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa 18. num. 53. 54. & 55. Aluarus Valaſcus, qui in propoſito quæſtionum huius capitis, cæteris quidem elegantiùs loquitur, & ſeptem dubiis propoſitis, rem hanc diſtinctè magis, quàm alius explicat, ideò ad eum confugiendum erit omninò in conſultatione 7. per totam, vbi plenè ſcribit. Pelaez à Mieras qui in hac materia latiùs loquitur quàm Molina, & trium caſuum diſtinctione, nonnulla adnotauit ad quæ alij anteà non ſic animaduertebant, de maioratu, 1. parte, quæst. 23. ex num. 1. vſque ad num. 10. Ioannes Guttierrez in cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. in principio, num. 46. 47. & 48. & in conſ. 2. num. 6. & practicarum, lib. 3. quæſt. 75. num. 12. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæſt. 3. num. 7. verſ. nam cùm res. Ludouicus Molina, è Societate Ieſu Religioſus, de iuſtitia & iure, tom. 1. tractactu 2. diſputatione 152. per totam, folio. 866. Antonius Pichardus in §. igitur, ex num. 2. Institut. de pupillari ſubſtitutione, Hieronymus de Cæuallos communium practicarum, quæſt. 265. num. 16. & 17. & quæſt. 310. ex num. 5.

Tertio deinde loco conſtituendum eſt, quòd teſtamentum poteſt à duobus, vel à pluribus in eadem charta, aut ſcriptura confici, idque ex communi omnium Doctorum placito, ſic vt nullus eorum, quos ſuperius retulimus, in hoc diſſentiat, omnes potiùs vnanimiter ſic probauerint; & ante alios ita docuerunt Bartolus in l. patris & filij, ad finem: & ibidem Iaſon num. 7. & Claudius in finalibus verbis, ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. per textum in l. ſi quis ex argentariis, ſi initium, ff. de edendo, & in l. eo quod, C. ſi certum petatur, per quem text, ſic firmauit Baldus in l. cum antiquitas, C. de teſtamentis, dicens quòd multorum teſtamenta poſſunt fieri in eadem ſcriptura: idem Bald. Salicetus, Angelus, & alij in l. licet, C. de pactis vbi etiam Bartolus, Roderic. Suarez, qui dicit nunquam dubitaſſe de hoc in dict. l. quoniam in prioribus, limitatione 5. in verſ. ego non dubitaui, fol. mihi, 74. col. 1. Gregorius Lopez in duobus locis relatis ſuprà, num. 2. Couarru, in rubrica de teſtamentis, 2. part. num. 8. Petrus Pechius de testamentis coniugum, lib. 1. cap. 17. per totum. Bellonus in conſ. 85. Difficilis, n. 9. quo loco hoc eſſe commune Doctorum placitum aſſerit. Burgos de Pace in. 3. Tauri, 2. part. num. 1214. in princ. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 60. num. 1. Gail. lib. 2. obſeruatione 17. num. 1. Gama deciſ. 231. num. 1. & deciſione 245. num. 2. & deciſione 258. eodem num. Graſſus §. teſtamentum, quæst. 90. num. 1. Padilla in l. clari, n. 19. C. de fideicommiſſis, & eſſe indubitanter in praxi receptum firmat Valaſcus conſultatione 7. num. 1. & valdè conſueram in coniugibus dixit Molina de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 152. num. 1.

Quartò conſtituo, quòd cùm teſtamentum faciunt duo pluréſve in eadem ſcriptura, aut charta; tunc, quot ſunt perſonæ teſtantes, tot eſſe teſtamenta cenſentur, atque ita non eſſe vnum ſed diuerſa teſtamenta, quia ſunt condita à diuerſis perſonis: in quo etiam conueniunt omnes Doctores, nec vllus in hoc diſſentit, vt conſtat ex relatis ſuprà, num. 2. 3. 4. & 5. quorum nullus à communi ſententia recedit, & ante alios ſic firmarunt Oldrad. Ioannes Andreas, Albericus, Corneus, Baldus, Alexander, Paulus, Tiraquellus, & alij, cum quibus communem, & certam ſententiam profitentur Burgos de Pace in dict. l. 3. Tauri, 2. part. num. 1214. Rodericus Suarez in dict. l. quoniam in prioribus, dict. limitatione 5. verſ. ad prædicta facit. Padilla in dict. l. clari, C. de fideicommiſſis, num. 19. Gama deciſione 231. n. 6. Ioannes Guttierrez conſ. 2. num. 6. Gaill. lib. 2. dict. obſeruatione 117. num. 3. Minſingerus centuria 1. obſeruatione 8. num. 2. Aluarus Valaſcus dict. conſultatione 7. num. 2. qui dicit in hoc ambigi non poſſe, & rectè explicat textum in l. patris & filij, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. qui in contrarium vrgere videbatur; ſubtilius tamen explicari poterit, perlectis his, quæ adnotaui ſuprà, hoc eodem lib. 2. cap. 14. num. 5. Cæuallos communium practicarum, q. 265. n. 16. Additionator Gamæ in addit. ad deciſionem 185. n. 3.

Ex hac autem reſolutione opportunè, & neceſſariò infertur ad nonnulla. Primò, quòd teſtamentum à duobus in eadem charta, aut ſcriptura confectum, vnicam tantùm ſolemnitatem requirit, non duplicatam: nam etſi duo teſtamenta cenſeantur, non vnum teſtamentum, ſolemnitas tamen illa vno contextu adhibita ſic refertur ad omnes perſonas teſtantes, vt pro vnoquoque ſeparatim adhibita cenſeatur: quod cum Bartolo, Iaſone, Aretino, Imola, Claudio, & Bellono latiùs adnotarunt Burgos de Paz in l. 3. Tauri, 2. part. ex num. 1214. vſque ad num. 1240. Aluarus Valaſcus conſultatione 7. n. 3. & 4. vbi plenè declarat, & dicit id procedere quoad numerum teſtium, ſigilla, ſubſcriptiones, vnicam contexturam, & reliqua, quæ plurium perſonas poſſunt reſpicere; non verò quoad ea ſolemnia, quæ ab ipſis teſtatoribus debent peragi, quia talia à ſingulis eorum debent fieri; & ſic intellige ea, quæ non ita diſtinctè, nec abſolutè in propoſito dixit Andreas Gaill. practicar. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 117. num. 2. & 3.

Secundò infertur ad ea, quæ ſcripſit Antonius Gama Luſitanus in deciſione 231. per totam, quo loco in primis agit, an teſtamentum vxoris, & mariti inualidum ſit, in quo maritus ſua manu ſe hæredem ſcripſit; & tandem reſoluit, non valere teſtamentum ex Senatuſconſulto Liboniano: & in hoc verè quidem loquitur, & iuxra mentem communem, vt eius Additionator in princ. additionis ad dict. deciſionem rectè aduertit: poſtmodùm dubitat, an teſtamentum prædictum non valeat, etiam in quantum eſt mariti teſtamentum, & in ſui præiudicium, atque in fauorem vxoris: tandem dicit, ſententiam ſuam fuiſſe, & etiam alterius Collegæ, quòd in totum teſtamentum huiuſmodi non valeret: in quo quidem decipitur manifeſtè, idque ex rationibus alterius Senatoris contrarium ſentientis, quas ipſe Gama eodem loco adducit, atque ex notatis ſuprà: verè enim negari non poteſt, quin teſtamentum mariti, & vxoris in eadem ſcriptura factum habeat vim duorum teſtamentorum, ſic vt duo teſtamenta facta cenſeantur: vnde cùm ſint diſpoſitiones ſeparabiles, in quibus vtile per inutile non vitiatur, valere potuit teſtamentum viri ſua manu factum, in quo ille vxorem inſtituit, & non valebit teſtamentum vxoris inſtituentis virum, manu ipſius viri ſcriptum: quod egregiè defendit Franciſ. Beccius in conſ. 103. ex num. 11. lib. 1. quem rectiùs tuetur Additionator in dict. deciſ. ad finem.

Tertiò infertur, Doctores communiter rectè credidiſſe, maritum & vxorem ſimul, & in eadem charta, non ſolùm teſtamentum facere poſſe, ſed etiam adinuicem, aut reciprocè alterum ab alterò in eo teſtamento hæredem inſtitui. Quod non dubitarunt aſſerere Baldus, Angelus & Salicetus num. 1. Caſtrenſis num. 2. & Iaſon n. 3. in l. licet, C. de pactis. Oldrad. in conſ. 174. per totum. Bellonus in conſ. 85. num. 9. vbi communem omnium ſententiam dicit, Iulius Clarus §. testamentum, q. 60, n. 1. Corn. in conſ. 159. lib. 4. Bertrand. in conſ. 329. lib. 1. Tiraquel. de primogen. qu. 68. n. 5. Alciat. lib. 2. paradoxorum, cap. 31. Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. num. 6. Hyppol. ſingulari 50. per totum, & ſingulari 333. num. 2. Romanus ſingulari 820. Gama deciſione 231. num. 1. & deciſione 245. num. 2. Andreas Gail. lib. 2. obſeruat. 117. num. 1. per totum. Cæuallos, qui in fortioribus terminis quæſtionem proponit practic. commun. quæſt. 240. num. 7. Aluarus Valaſcus conſultat. 7. num. 7. per totum: quo vel ſolo Authore prælecto, facilè, & verè quidem reſponderi poteſt rationibus nonnullis, quibus, vt contrariam ſententiam contra Communem tueatur, mouetur D. Franciſcus Sarmient. ſelectarum, lib. 2. cap. 4. num. 2. per totum; imò & pactum reciprocum inter coniuges de ſuccedendo, videlicet, vt ſibi inuicem indiſtinctè ſuccedant, aut ſuperſtes in caſu non exiſtentium liberorum præmorienti ſuccedat, validum eſſe: quia reciprocum, & viciſſitudinarium, tenuerunt Cinus, Paul. Bald. Salicetus, Iaſon, & alij in l. ſi pater puellæ, C. de inofficioſo teſtamento, & poſt Hyppol. Romanum, & Socinum, conſuetudine paſſim receptum, & in Camera approbatum, teſtatur Andreas Gaill. pract. obſeru. lib. 2. obſeruat. 117. num. 6. & ſequitur Boërius in conſuet. Bituricen. in rubrica, de conſuetudine matrimonij & dotis §. 1. col. 7. & 8. Petrus Dueñas in regula, incipiente, Conuentio facta inter maritum & vxorem, & cum aliis tuetur Cæuallos vbi ſuprà, ex num. 7. Id autem non otiosè, aut extra propoſitum à me dictum, ſed ideò potiùs vt contrarium ſenſiſſe Valaſcum dict. conſult. 7. n. 7. in fine, notarem hoc loco; ille enim in quæſt. ſuperiori, dicit in contrarium vrgere text. in l. licet, C. de pactis; nam ſi verum eſt, pactum de ſuccedendo inter milites, ſpeciali priuilegio valere, vt ibidem notarunt Doctores communiter Tiraquellus de primogenitura, quæſtione 61. num. 24. Antonius Gomezius in l. 22. Tauri, in. 18. Guil. Benedict, in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, duas habens filias, ex num. 203. Petrus Pechius de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 7. num. 4. per argumentum ab ſpeciali videtur inter alias perſonas procedere non poſſe; & reſpondet ipſe Valaſcus, quòd textus ille procedit interueniente pacto & conuentione, non autem in inſtitutione adinuicem ſic facta in teſtamento inter coniuges, ex mutua ipſorum affectione: Vnde ſentit apertè, pactum huiuſmodi, ſiue conuentionem etiam inter coniuges non valere, & expreſſim docuiſſe videntur Accurſius in l. hæreditas, C. de pactis conuentis, dicens, quòd pactum de ſutura ſucceſſione non valet etiam inter virum, & vxorem. Alexander in conſ. 28. lib. 3. Angelus in conſ. 66. incip. Comes Roberti. Chaſſaneus in conſ. 62. num. 37. Zazius in l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verborum oblig. num. 19. & 20. videtur etiam ſentire l. 33. tit. 11. partita 5. quæ in hoc caſu non loquitur, Antonius Gomezius in dict. l. 22. Tauri, num. 18. verſ. & ex his declaratur; ſic vt negari non poſſit, quin hoc dubium difficultatem habeat de iure communi, per textum in dict. l. licet, C. de pactis, & in l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verbor. obligat. & notata per Burgos de Paz in conſ. 2. ex n. 14. cum ſeqq. Cæuallos d. quæſt. 140. ex num. 7. quo loco nec Pechium, nec Gaill. nec Valaſcum retulit; per ea etiam, quæ notauit Petrus Pech. de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 7. per totum, vbi communis reſolutionis rationes ad vnum caput trahi debere, rectè aduertit num. 4. quo num. & ſequent. vſque ad numer. 11. non malè contendit ſubuertere illas; & tandem in fine dict. cap. 7. magis adhæret contrariæ ſententiæ communi, dicens ad rem non facere prætenſum fauorem matrimonij, quia fauorabilior eſt cauſa liberi arbitrij, nec priuilegia matrimonij extendi debent ad caſum hunc non expreſſum, vt ibidem probat prædictus Author: cui, rigore inſpecto, libentiùs ego accederem in terminis iuris communis, & propter dictam legem Partitæ 33. De iure verò huius Regni ſeruandam crederem reſolutionem Ioannis Guttierrez de iuramento confirmatorio 1. part. cap. 3. num. 19. vſque ad num. 25. quam meritò ſequitur, & latiùs, atque vtiliter declarat Cæuallos practic. commun, quæst. 140. ex num. 4. cum ſeqq. & vide Hyppolit. Riminald. in conſ. 580. lib. 5.

Quintò, & principaliter conſtituo, quòd cùm teſtamentum à marito, & vxore, vel à duobus aliis ſimul in eadem ſcriptura, aut charta ſit, poteſt ab altero pro parte ſua reuocari. Quod poſt Oldrad. Paul. Alex. & alios permultos communiter probari, nec eſſe in hoc differentiam inter Doctores. teſtantur Rodericus Suarez in dict. l. quoniam in prioribus limitatione 5. verſ. ad prædicta. Burgos Salon de Pace in l. 3. Tauri, 2. part. n. 1215. & in conſ. 2. ex n. 16. Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 116. ff. de legat. 3. Couar, in rubric. de teſtamentis, 2. part. n. 8. Petr. Pech, de testam. coniugum, lib. 1. c. 18. & 19. Mench. de ſucceſſ. reſolut. lib. 1. §. 1. n. 10. Padilla in l. clari, n. 19. C. de fideicommiſſis. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 84. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 23. ex num. 2. Tellus Fernandez in l. 17. Tauri, num. 13. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. 1. num. 97. Salazar de vſu & conſuetudine, cap. 4. num. 27. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 1. num. 13. Graſſus §. teſtamentum, quæst. 90. num. 2. Gaill. lib. 2. obſeruatione 117. num. 2. Minſingerus centuria 1. obſeruatione 8. per totam. Angulus ad l. meliorationum. l. 2. gloſſ. 2. in princ. fol. 79. Gama in tribus deciſionibus ſæpe relatis ſuprà. Sarmientas ſelectarum, lib. 2. cap. 4. num. 2. Ioannes Guttierrez in cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. num. 46. & practicarum, lib. 3. quæſt. 75. n. 12. Caldas de nominatione emphyteutica, quæſt. 7. num. 7. ante finem. Spino in ſpeculo testamentorum, gloſſ. 18. de melioratione, num. 53. & 54. Pichardus in §. igitur, Instit. de pup. ſubstitut. num. 3. Molina de iustitia & iure, tractatu 2. diſputatione 152. in princ. Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quaest. 265. num. 17. & quæſt. 310. num. 9. Et verè hæc pars & iure, & rationibus concludentibus fulcitur; iure, per textum in l. Lucius, §. Caio Seio, ff. ad Trebellianum. provt eum inducit Rodericus Suarez loco relato ſuprà, & in l. falſa, §. finali, ff. de conditionibus & demonstrationibus, & in l. finali, §. & filium, ff. de legatis 2. & in l. licet, C. de pactis, inducendo eum textum, provt inducit Burgos Salon de Pace in conſ. 2. num. 16. Ratione, quoniam, vt diximus ſuprà, negari non poteſt, quin ſecundùm iuris poteſtatem duo ſint teſtamenta, & tot, quot ſunt perſonæ teſtantes: & ſic perinde eſt, ac ſi vnuſquiſque eorum ſeorſim, & diſtinctè de bonis ad ſe ſpectantibus diſpoſuiſſet; & per conſequens ſuperſtes poteſt reuocare ſuam propriam diſpoſitionem, vtpote iuris intellectu, & poteſtate ab altera diſtinctam, & ſeparatam, cùm ſint duo teſtamenta, vt dictum eſt, & eruditè aduertunt Petrus de Peraltar in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 116. ff. de legatis 3. Minſingerus ſingularium obſeruationum, obſeruatione 8. num. 2. Deinde, quia hîc militant omnia iura, quæ volunt non poſſe auferri liberam facultatem teſtandi, nec poſſe teſtatorem ſibi legem imponere, per quam à priore voluntate ſibi recedere non liceat, l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legatis 3. l. 25. tit. 1. partit. 6. & in noſtris terminis ſic adnotauit Rodericus Suarez dict. limitatione 5. verſ. ego non dubitaui, & ab eo accipiunt Petrus Pechius de testamentis coniugum, lib. 1. cap. 18. num. 1. per totum, Menchaca de ſucceſſionum reſolutione, lib. 1. §. 1. num. 10. voluntatémque diſponentis ambulatoriam eſſe vſque ad ipſius mortem, l. cùm hic status, §. ait Oratio, ff. de donationibus inter, l. cum duobus, §. idem reſpondet ſocietatem, ff. pro ſocio, cum aliis multis adductis, & optimè explicatis per Peraltam in d. l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 126. 127. & 128. fol. mihi. 449. Ac denique, nam licèt communi conſenſu, & de vtriuſque bonis aliqui ſimul teſtentur, diſponere cenſentur iuxta naturam actus, quem efficiunt, & iuxta iura, quæ ca de re ſunt; atque adeò ita vt ſemper integrum cuique illorum ſit, ab ea diſpoſitione diſcedere, & quocumque tempore reuocare illam: quod pro ratione præfatæ reſolutionis non malè aduertit Molina de iustitia & iure, tractatu 2. diſputatione 152. verſ. dicendum tamen, qui accepit, ſed tacet illum, ab his, quæ in propoſito ſcripſit Burgos Salon de Pace in dict. l. 3. Tauri, 2. part. ex num. 1221. vſque ad num. 1224.

Nunc extenditur ſuperior reſolutio, videlicet alterum poſſe reuocare ſuam diſpoſitionem, ſiue in vita eius, qui ſimul cum eo diſpoſuit, ſiue etiam poſt mortem eius; nam in vtroque caſu indiſtinctè reuocatio fieri poteſt: , quia aliàs non eſſet libertas in teſtamento reuocando: quod eſſet contra leges, & rationes ſuperius adductas, vt in ſpecie ad explicationem Cornei in conſ. 159. num. 1. lib. 4. aduertit Menchaca de ſucceſſionum reſolutione, lib. 1. dict. §. 1. num. 10. & conſtituit, quòd ſi tres fratres ſimul fecerunt teſtamentum per vnum reuocari poteſt ab aliquo, ſiue reuocatio fieret in vita omnium, ſiue etiam poſt mortem alicuius, vel aliquorum ex eis, dummodò reuocetur dumtaxat quoad partem reuocantis, quia quoad alios non reuocantes hermanum remanet teſtamentum, cùm tot teſtamenta eſſe videantur, quot erant perſonæ teſtantium, nec ab vnoquoque reuocari poſſit, niſi dumtaxat pro parte ſua.

Secundò extenditur, vt procedat, etiamſi teſtamentum ſimul faciant coniuges in fauorem alicuius, vel aliquorum, vel vt vtriuſque proximi hæredes bona ſua, aut aliquam partem eorum accipiant; nam adhuc vno ex coniugibus mortuo, ſuperſtes iure poteſt diſpoſitionem ſuam reuocare quod caſum ponens, & dicens crebrioribus ſuffragiis ita cenſuiſſe Dominos in Camera Imperiali, ſic reſoluit, & optimè fundat Ioachimus Minſingerus ſingularium obſeruationum, centuria 1. obſeruat. 8. per totam, cuius reſolutio ſatis coadiuuatur ex his, quæ eum non referens, adnotauit Valaſcus in conſultatione 7. num. 8. vbi dicit, quòd ſi teſtamentum fecerunt maritus & vxor ſimul, & cùm conueniſſent de inſtituendo aliquem hæredem, fortè conſanguineum, vt frequenter accidit, implendo promiſſa eum hæredem inſtituerunt, vnuſquiſque pro parte ſua, & vno mortuo, alter teſtamentum reuocauit: nihilominus tamen firma erit inſtitutio, quam fecit præmortuus; idque duplici ratione, quam in facto interrogatus, & ſic reſpondens conſiderauit Antonius Gomezius in l. 22. Tauri, num. 18. verſ. & ex his notabiliter poteſt quæri: deinde ex eo, quod alias in quæſtione ſimili cum Cumano concludit Iaſon in dict. l. licet, num. 10. C. de pactis, quod adeò verum intelligit Valaſcus vbi ſuprà, vt crediderit procedere, etiamſi ex præfatione inſtitutionis, aut ex aliis verbis diſpoſitionis conſtare poſſit, non aliter inſtituturum pręmortuum, quàm ſi alter promiſſa obſeruaret, idque aliter non fundat; dumtaxat dicit, non vrgere in contrarium text. in l. finali, ff. de hæredibus inſtituendis, quia dicit, quòd ſpecies eius textus non conducit ad propoſitum, quia ibi fuit error in facto, hîc in iure, & ſibi imputer, qui genus diſpoſitionis elegit, per quod decipi ipſum, aut promiſſa non obſeruari contingere poſſet.

Sed vereor quidem, ne forſan in hoc caſu contrarium dici poſſit, provt dicere non dubitauit Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 23. num. 3. vbi cùm Maioratus ab vxore, & marito ſimul inſtituitur reuocabiliter, non malè fundat, vno coniuge præmortuo, ſuperſtitem reuocare non poſſe Maioratum, quando ex ſcriptura inſtitutionis conſtaret, quòd vnus ſine altero Maioratum non conſtituiſſet, neque alioquin feciſſet; quod multis modis apparere poteſt & reddit rationem, quia tunc videtur quædam conuentio reciproca, & viciſſitudinaria, cui vnus altero inuito, nec contradicere, nec reuocare poteſt, argumento l. ſi pater puellæ, C. de inofficioſo testamento, cum ibi notatis, l. de fideicommiſſo, C. de tranſactionibus, vbi latè Doctores, & l. vltima ff. de condictione ob cauſam, ibi: Quia ideò tibi dedi, vt mihi Stichum dares. Item & argumento eorum, quæ ſcribit ipſe Mieres in 4. part. eiuſdem tractatus, quæſt. 22. num. 14. quæ non mediocriter vrgent, vt etiam vrgent adducta per Pechium de testamentis coniugum, lib. 1. cap. 19. num. 4. in fine, & num. 5. per totum, vbi dicit limitandam eſſe reſolutionem communem, ſi appareret euidenter, cauſam finalem inſtitutionis ceſſare; tunc enim putaret, & ipſam quoque inſtitutionem extingui, quamuis inſtituens præmortuus ſit, duplici ratione; in primis, quòd inſtitutionis, vel ſubſtitutionis causâ ceſſante, ceſſat inſtitutio, vel ſubſtitutio, l. ſi ita quis, ff. de vulgari & pupill. ſubſtit. l. vltima C. de inſtit. & ſubſtit. l. penult. C. de impuberum, plenè Gratus in conſ. 124. colum. 2. lib. 1. Fulgoſius in conſ. 23. Decius in conſ. 166. & voluntatis teſtatoris causâ ceſſante, ceſſat voluntas, & eius diſpoſitio. Ruinus in conſil. 160. lib. 4. Secundò, quia in hoc caſu videretur eſſe manifeſta captio, ſi alter non inſtitueret, aut non ſeruaret promiſſa, cùm defunctus aliàs non inſtituiſſet, aut ſic diſpoſuiſſet. Addiderim ego, durum quidem videri, actus agentium vltra, vel contra intentionem eorum aliquid operari, per text. in l. non omnis, cum vulgatis ff. de rebus creditis; aut diſpoſitionem huiuſmodi, quando ſic conſtat apertè de voluntate, & cauſa finali diſponentis, vt dixi, intelligendam non eſſe, rebus non immutatis, ſed in eodem ſtatu permanentibus, ex l. quod Sentius, ff. de condictione indebiti, aut in damnum. & contra manifeſtam voluntatem defuncti, non cenſeri ineſſe conditionem, niſi aliud culpâ ſuperuiuentis acciderit, argumento l. quæro, in fine ff. locati, l. cum proponas, & ibi Alciatus num. 1. C. de pactis; ideò cùm caſus ſe offeret, non ita de facili iudicandum erit, vt Valaſcus affirmat, ſed inſpectis verbis diſpoſitionis, & voluntate teſtatoris conſiderata, maturiùs erit res hæc diffinienda, & vide infrà num. 67.

