- 40 Itaut maſculi omnes, & fœminæ deſcendentes, etiam tranſuerſales in infinitum admittantur, ſeruatâ tamen ſexûs, & gradûs prærogatiuâ.
- 41 Nec obſtare debeat in contrarium Gregorij Lopez ſententia, quæ in propoſito nouè expenditur per Authorem, & taxatur.
- 42 Nec etiam fieri differentia, an Maioratus, vel vinculi mentio fiat, prout hoc num. & ſequentibus adnotatur.
- 43 Maioratus & vinculum de conſuetudine, & communi vſu loquendi, idem ſignificant, & leges loquentes de Maioratu, pariter procedunt in Vinculo.
- 44 Meliorationem Tertij, & Quinti bonorum ſuorum ſi pater faciat, & vocationes ad deſcendentes ex filiis primò nominatis reſtrinxerit, ſiue filios tantùm, vel aliquos eorum, & deſcendentes ab eis nominauerit, & bona alienari perpetuò prohibuerit, aut alia verba adiecerit, quæ perpetuitatem denotare videantur; vinculi tamen, aut Maioratus verbum non expreſſerit, perpetuus Maioratus non erit, ſed in vltimo deſcendenti vocato, bona ipſa libera, & alienabilia remanent, idque meliùs, & latiùs quàm anteà erat, ab Authore explicatum.
- 45 In re fideicommiſſo ſubiecta, vltimo loco ſuccedens, ſuccedit liberè, & tranſmittit ad quemcunque hæredem vniuerſalem, vel particularem bona fideicommiſſi.
- 46 Alienationis prohibitio vltra perſonas nominatas extendi non poteſt.
- 47 Alienationis prohibitio, quando conſtat de voluntate teſtatoris expreſſa, vel ex coniecturis legitimis deducta, extra perſonas nominatas, & vltra quartum gradum, atque in infinitum extendi, & perpetua iudicari debet.
- 48 Verba licèt talia ſint, quòd perpetuitatem denotare videantur; tamen in quæſtione propoſita ſuprà num. 44. reſtringi debent, vt inter perſonas tantùm nominatas videantur relata, etiamſi ratio generalis, aut realis fuiſſet adiecta.
- 49 Ratio generalis, aut verbum, quod perpetuitatem præ ſeferre videtur, ex appoſitione perſonarum ſuprà nominatarum reſtringi debet, quando non militat ratio, quæ contrarium ſuadeat.
- 50 Maioratum, aut vinculum ſi teſtator efficere voluiſſet, credendum non eſt, quòd id non exprimeret, aut ſaltem aliquo modo, eius verbi mentionem non faceret.
- 51 Alphonſi Azeuedij reſolutio in terminis quæſtionis propoſitæ ſuprà, num. 44. adducitur, & probatur.
- 52 Et Petrum de Peralta in diuerſo caſu loquutum, verborum eiuſdem relatione, nouiter adnotatur.
- 53 Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. ab Authore declaratus, vt ſuperiori reſolutioni conuenire potiùs, quàm contradicere videatur.
- 54 Parentes in melioratione Tertij bonorum, ex vi deciſionis l. 27. Tauri, non teneri conſanguineos tranſuerſales ad meliorationem vocare, nec poſſe ipſos ius aliquod ex diſpoſitione illius legis prætendere, niſi expreſſè vocentur per teſtatorem.
- 55 Verbum poteſt, non inducit neceſſitatem, ſed voluntatem.
- 56 Ancharani conſilium 300. adductum in confirmationem eorum, quæ numeris præcedentibus adnotantur.
- 57 Maioratum inſtituens, ſi ad eius ſucceſſionem filium ſuum primogenitum, & deſcendentes eius vocauit, nec alias vocationes aliorum filiorum, nec deſcendentium adiecit, vel Maioratum in perſona talis filij, ac eius deſcendentium inſtituit, ſiue reliquit talia bona tali filio, & deſcendentibus eius, vt illa iure Maioratus poſſideant, vel inter filios, & descendentes eorum Maioratum inſtituit cum vniuſcuiuſque filij, & deſcendentiam ſpeciali vocatione, tranſuerſales tamen, vel alios nominatim non vocauit, nec deſcendentes eorum: an perpetuus Maioratus inſtitutus videatur in infinitum, an verò extingui debeat in vltimo deſcendente vocato, & num. ſeq.
- 58 Vbi Ludouici Molinæ ſententia in præfato dubio refertur, & numeris ſequentibus approbatur.
- 59 Adducitur etiam aliorum Authorum ſententia contraria, & mens eorum num. ſeq. enucleatur.
- 60 Denique & Gregorij Lopezij in eodem propoſito reſolutio profertur.
- 61 Maioratûs conditor, ſi dixerit, quòd in eo ſuccedant ſilij maſculi, & maſculi deſcendentes ex eis per lineam maſculinam, ita quòd non veniat ad fœminas; an deficientibus maſculis, fœminæ ſuccedere poſſint.
- 62 Perpetuum dicitur ſæpe in iure, quod durat interim, dum aliqui viuunt, & ibidem adnotata nonnulla, quæ reſolutioni Molinæ aduerſari videntur, & eiſdem ſatisfactum infrà, num. ſequentibus, ſolutione tradita generali.
- 63 Dictio ſemper, in ſubſtitutionibus reſtringi debet ex præcedentibus, & ſequentibus, vel ex ſubiecta materia, vel ſi alia quæuis ratio id ſuadeat.
- 64 Familiæ conſeruatio dari non poteſt in primis, aut in ſpecialiter vocatis, niſi per ſubrogationem aliorum.
- 65 Familiæ appellatione, collaterales etiam continentur.
- 66 Expreſſa cenſeri debent ea, quæ teſtator veriſimiliter diſpoſuiſſet, ſi de ipſis interrogatus fuiſſet.
- 67 In fideicommiſſis prædominatur verbis, defuncti voluntas.
- 68 Maioratûs inſtitutor, qui ad ſucceſſionem deſcendentes tantùm vocauit, præſumitur etiam quòd & collaterales vocaret, & perpetuitati Maioratus conſuleret, ſi cogitaret deſcendentium lineam extinguendam eſſe.
- 69 Ludouici Molinæ fundamentis præcipuis, videri ex nonnullis ſatisfieri poſſe, quæ hoc num. & ſequent. adnotantur; eius tamen ſententiam veriorem putat Author, vt infrà dicitur num. 75.
- 70 Voluntas teſtatoris in fideicommiſſis, & maioratibus ex coniecturis induci poteſt, illáque obſeruari debet, modò vrgentes & neceſſariæ coniecturæ interueniant.
- 71 Ex coniecturis legitimis quod deducitur, etſi verbis expreſſum non fuerit, euidentem inducit voluntatem, & expreſſum videtur.
- 72 A coniecturis neceſſariò recedendum eſt per voluntatem expreſſam.
- 73 Coniectura nulla adeò efficax eſſe potest, vt ſit potentior voluntate expreſſa, quæ facit, vt coniecturis locus non ſit.
- 74 Coniecturæ voluntatis ſumi debent ex eo, quod eſt expreſſum in teſtamento, & non aliter.
- 75 Ludouici Malinæ opinionem ſecuriorem, & veriorem videri, & ſi caſus occurreret, quòd libentiùs ſecundùm eam conſuleret, & iudicaret Author, qui hoc numero, vel vno verbo tantùm omnibus ſatisfacit, quæ contra eundem ſuperioribus numeris adnotauerat.
- 76 Voluntas, quæ ex expreſſis in teſtamento colligitur, ita obſeruari debet, ac ſi expreſſim, & nominatim expreſſa fuiſſet.
- 77 Maioratûs inſtitutor, ſi factis aliquorum filiorum, & deſcendentium ab eis specialibus vocationibus iuxta ſpeciem propoſitam ſuprà, num. 57. ad collateralium vocationes non deſcenderit, dixerit tamen, ſe facere diſpoſitionem ſuam fauore generis, & familiæ, & ad conſeruationem illius, vel vt bona perpetuò in familia, aut in agnatione ſua conſeruentur, vel alia ſimilia verba adiecerit; tunc indubitanter videbitur maioricatus perpetuus inſtitutus, etiam inter omnes tranſuerſales in infinitum, & num. ſeq.
- 78 Familiæ conſeruandæ ratio, generaliter adiecta efficere debet, vt omnes de familia comprehendantur, quamuis non fuerint specialiter nominati.
- 79 Fideicommiſſum ſimplex, & abſolutum inter omnes de familia, aut de agnatione inducitur, quando teſtator procedit diſponendo, quia vult bona ſua perpetuò conseruari in familia, aut in agnatione ſua.
- 80 Et idem dicendum eſſe. ſi teſtator ideò expreſſerit ſe facere fideicommiſſum, vt bona conſeruentur in ſua domo.
- 81 Maioratûs inſtitutor, ſi factis anteà specialibus aliquibus vocationibus, prohibeat bona alienari ratione expreſſa, vt perpetuò conſeruentur in agnatione, aut in familia ſua, Maioratum perpetuum inſtituere videtur.
- 82 Ex prohibitione alienationis facta expreſſa ratione, vt bona in familia, aut in agnatione perpetuò conſeruentur, ſimplex inducitur, & abſolutum fideicommiſſum inter omnes de familia: quod intellige, vt declaratur infrà, num. 85.
- 83 Fideicommiſſum ampliandum non eſſe, etiam propter rationem expreſſam, quæ generalior ſit ipſa diſpoſitione; imò generalem rationem intelligendam eſſe, & reſtringendam iuxta ſpecialem ipſam diſpoſitionem, ex ſententia quorundam, quæ non probatur.
- 84 Fideicommiſſa cùm onus contineant, ſtrictè interpretari debent; Maioratus verò fauorabiles ſunt, atque propter bonum publicum introducti, cùm de familiæ conſeruatione in eis tractetur, ideóque non ſunt reſtringendi ſicut fideicommiſſa, ſed potiùs ampliandi, vt hoc numero adnotatur.
- 85 L. pater filium, §. fundum Titianum. ff. de legatis tertiò, explicata, & Bartoli intellectus receptus,
- 86 Maioratûs inſtitutor, ſi poſt factas ſpeciales aliquas vocationes, generalem clauſulam ſubiiciat in fine diſpoſitionis, quâ ſignificet, ſe velle familiæ ſuæ, aut generi conſulere, perpetuum Maioratum inſtituere videtur.
- 87 Clauſula generalis in fine appoſita, ampliat diſpoſitionem præcedentem.
- 88 Sub verbo, linaje, aut agnationis, comprehenduntur omnes collaterales, & cenſentur vocati in diſpoſitione ipſius fauore facta.
- 89 Maioratûs inſtitutor, ſi verba proferat, quæ perpetuam ſucceſſionis cauſam denotent apertè, vt in perpetuum, ſemper, omni tempore, in infinitum, & alia ſimilia, perpetuum Maioratum inſtituere videtur.
- 90 Quia dictio ſemper, appoſita in diſpoſitione, ſignificat tractum temporis, & omni caſu, & tempore.
- 91 Et ſimiliter dictio in perpetuum, habet tractum ſucceſſiuum in futurum, & denotat tempus in ſecula ſeculorum.
- 92 Et idem dicendum eſt, quoties factis ſpecialibus vocationibus, per modum rationis, aut cauſæ finalis dixerit: Quia nolo, quòd bona mea exeant de domo mea, aut de nomine meo.
- 93 In caſu propoſito ſuprà, num. 86. quòd obiici non poſſit collaterali contendenti, ſe ad Maioratum admittendum eſſe, de te non loquitur ſcriptura, aut ſubſtitutio; item quòd non fit extenſio de perſona ad perſonam cum ſingulari declaratione.
- 94 Maioratûs inſtitutor, cùm eius mentis fuit in inſtitutione, vt bona ſua in ſua familia ſemper conſeruari vellet, licèt deſcendentes tantùm vocauerit, & non collaterales, negari non potest quin in genere ſaltem, ſi non in indiuiduo, de collateralibus cogitauerit, quia aliàs bona non conſeruarentur perpetuò in ſua familia.
- 95 Diſpoſitio ex veriſimili teſtatoris voluntate, de perſona ad perſonam, ſicut de caſu ad caſum extendi debet.
- 96 L. ſi quis ita, §. penultimo, ff. de teſtamentaria tutela, explicata remiſſiuè.
- 97 Maioratûs inſtitutor, ſi in initio diſpoſitionis, generale aliquod verbum, ſiue generalem clauſulam adiiciat, quâ perpetuum Maioratum inſtituere velle, aut perpetuò conſulere conſeruationi ſuæ familiæ videatur, poſteà verò ſpeciales aliquas vocationes faciat, vel ad certas & limitatas perſonas diſpoſitionem ſuam reſtringat; nihilominùs perpetuum Maioratum feciſſie videbitur.
- 98 Præfatio, aut proœmium diſpoſitionis, mentem, & voluntatem diſponentis declarat, idque multis, exornatum, atque explicatum remiſſiuè, & ſuprà, cap. 6. num. 60.
- 99 Principium conſtitutionis, ſi generale ſit, quamuis poſteà ſubdantur aliqua verba, quæ certas & limitatas perſonas reſpicere videantur omninò, conſtitutio interpretanda eſt, vt generalis ſit, & generaliter comprehendantur omnes ſecundùm naturam principij.
- 100 L. Regula, §. & licet, ff. de iuris & facti ignorantia, nonnullis exornatur remiſſiuè, & num. præcedent.

EGregia eſt, & in iudiciis frequens huius Capitis diſputatio, in qua tanta ſemper fuit inter Doctores contentio, & maximè inter recentiores huius Regni Scriptores altercatio, vt nimium altercando, amiſſa penè ſit veritas, nec certum quid ſtatutum, quo apertè dignoſci poſſit, quæ, qualis, quantáue ſit virtus, & effectus dictionis huius Maioratus, cùm ſimpliciter profertur, aut cùm ad certas, & ſpecialiter nominatas perſonas refertur, aut reſtringitur. Quare non abſque maxima vtilitate futurum iudicaui, ſi quamplurima, quæ in continua librorum lectura verſando, in nonnullis etiam cauſis, & negotiis ſcribendo elaboraueram, in medium proferrem, & ferè omnia, quæ de hac re in variis locis ab aliis hactenus adnotata fuêre, in vnum congererem, vt in futarum, quæ antea ſcripſerunt Doctores, atque in Scriptis eorum præſenſerunt, clare, & dilucide percipere valeat Lector, & iuxta facti occurrentis qualitatem, quod verius ſibi videatur, eligere; & promaiori diſtinctione ſequentia conſtituere, ſiue nonnullos caſus diſtinguere neceſſarium duxi.

Sit igitur primus caſus, quoties Maioratum quis inſtituens, duntaxat dixerit: Ex bonis meis Maioratum inſtituo, fine facio, aut volo, quòd bona mea iure Maioratûs deferantur, nec aliud adiiciat: quo caſu dubitatur, vtrùm ex vi verbi Maioratus, perpetua maioria inducatur, & quis ordo in ſucceſſione eius obſeruari debeat? Et in terminis noſtris, quòd verbum Maioratus ſignificet maioricatum perpetuum, & omnium primogenitorum ſubſtitucionem, & quòd res deueniat de maiore in maiorem in infinitum, cum Caſtrenſi in conſilio 264. In præſenti cauſa, quæ vocatur maioriæ Hiſpalenſis, columna 2. lib. 2. & Pariſio in conſilio 75. num. 7. & ſequentibus, lib. 2. vbi propoſuit ſpeciem, in qua teſtator mandauit bona ſua perpetuo ſubiacere fideicommiſſo, & cum aliis Authoribus reſoluit Burgos de Paz iunior, ciuilium, quæſt. 2. num. 118. per totum, folio mihi 79. quo loco, & præcipuè num. 71. in finalibus verbis, apertè probat, in ſpecie propoſita, vel illis tantùm verbis adiectis, perpetuum cenſeri Maioratum inſtitui; in hunc enim modum ſcribit: Quare optimè ſequitur, quòd non fuit neceſſarium, quòd fundator plus diceret, quam ſe facere Maioratum, vt omnes primogeniti in perpetuum videantur vocati: & iterùm num. 74. in fine, in verſiculo, quare cùm conſuetudo, & num. 84. vbi ex ſententiis aliorum Authorum comprobans, rectè oſtendit, quòd prædicta verba, Maioratum inſtituo, nihil aliud denotant, quàm vocare perpetuò maiorem natu, & velle, quòd res deueniat de maiore in maiorem infinitum. In quo etiam concordant Socinus in conſilio 47. Facti, num. ſexto, lib. tertio. Decius in conſilio 397. num. 7. dum dicunt, quòd conſtituere Maioratum, nihil aliud eſt quàm velle, vt bona vnita conſeruentur perpetuò in perſonis primogenitorum, quia verbum Maioratus eſt collectiuum, & ſub ſe plures comprehendit primogenitos, vt probauit Burgos ipſe iunior, quæſt. 2. num. 89. vbi multos Authores refert, atque ex ſua natura perpetuitatem denotat, vt latè oſtendit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. per totum. Burgos de Paz in conſilio 44. num. 11. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 15. num. 307. fol. 99. Et ſic eo ipſo, quòd ex omnibus ſuis bonis, vel ex aliquibus, ſe facere Maioratum profitetur quis, bona ipſa in ſua familia perpetuò conſeruari velle videtur, etſi aliud non adiiciat, ex Pariſio in conſilio 72. num. 81. & 84. lib. quarto. Burgos de Paz in conſilio 2. num. 75. Valazquez de Auendanno in l. 40. Tauri, gloſſa 1. num. 29. & tenet nouiſſimè Blaſius Flor. Diaz de Mena, variarum quæſt. lib. 1. cap. 18. num. 19. & num. 32. apertè etiam probare videtur Couarr. variarum reſolutionum, lib. 3. cap. 5. num. 6. licèt ipſe Author indiſtinctè nimis, aut malè citari ſoleat communiter per Scriptores nonnullos huius Regni, qui ſimpliciter quoad noſtrum caſum allegant illum d. cap. 5. per totum; & ſic eum refert Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 3. num. quinto. & Blaſius Flores vbi ſuprà, ſed malè quidem, vtpote, cùm eo loco diuerſam ſpeciem proponat Couarruuias, nec loquatur eo caſu, quo inſtituens Maioratum ſimpliciter dixerit, ex talibus bonis ſe facere Maioratum, nec aliquem ad ſucceſſionem nominauerit: in quibus terminis dubium excitauimus, vt vides, & loquutus eſt Molina loco relato ſuprà, ſed in alio caſu longè diuerſo, nempe, cùm vnus tantùm nominatur, cui bona relinquuntur titulo, & iure Maioratûs poſſidenda, quod valdè differt à noſtro propoſito, vt de ſe patet manifeſtè. Debet igitur expendi Couarruu. lib. tertio, dict. cap. quinto, num. ſexto, vbi expreſſè affirmat, quòd conſtitutio leg. 45. Tauri, admitti debet, non tantùm, vbi ex Maioratûs inſtitutione expreſſim apparet, quis vocatus ſit ad Primogenium, ſed & quoties nullæ adiectæ fuerint clauſulæ Maioratui; imò is ſimpliciter fuerit inſtitutus, appoſito bonorum vinculo iure Primogenij, vt in eum tranſeat poſſeſſio mortuo vltimo poſſeſſore, qui tantùm nominatus fuit, vel mortuo eodem inſtitutore, qui nullum nominauit, nec aliquam clauſulam adiecit, ſed tantùm Maioratum ex bonis ſuis inſtituit, qui de iure, & conſuetudine huius Regni admitti debet. Ecce vbi prædictus Author dicit expreſſim, Maioratu ſimpliciter inſtituto, & nullo ad ſucceſſionem nominato, eum admittendum, inſtitutore defuncto, qui de iure, & conſuetudine huius Regni admitti debet; & conſequentur quòd ex vi verbi Maioratus, perpetua maioria remanet inſtituta, quamuis inſtitutor aliud non adiiciat: & in eandem ſententiam inclinat apertè Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 3. num. 1. & ſequent. vbi dicit, quòd in ſucceſſione Maioratus abſque vlla lege, conditione, ſeu nominatione inſtituti, ſeruari debet idem ſuccedendi ordo, qui legibus Regiis, & conſuetudine in Regni ſucceſſione ſeruatur; & reddit rationem, quia diſpoſitio qualibet ſecundùm regionis conſuetudinem interpretanda eſt, vt iuribus, & Authoribus ibidem probat, & eadem ratione, & aliis ſimilibus in confirmationem noſtri caſus vtuntur etiam Burgos de Paz iunior dicta quæſt. 2. num. 72. & quatuor ſequentibus. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 48. à num. 13. vſque ad num. 29. confirmatur ex reſolutis per Menochium lib. quarto, præſumptione 106. num. 1. & 2. Manticam de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. ſexto, titulo. 6. num. 1. & titulo. 7. & 8. Peregrinum de fideicommiſſis, articulo. 17. num. quarto, & quia teſtator præſumitur in dubio conformare voluiſſe ſuam diſpoſitionem cum diſpoſitione iuris, & faciendo Maioratum ſimpliciter, ſuos deſcendentes, & conſanguineos, eo iure, eoque ordine ad ſucceſſionem admittere, quo de iure admitti debent, vt in fideicommiſſis loquentes adnotarant Rolandus in conſilio 38. num. 44. lib. 4. Socinus iunior in conſilio 146. num. 12. lib. 2. Hieronym. Gabriel in conſilio 86. num. 8. lib. 1. Cephalus in conſilio 489 num. 34. lib. quarto. Ruinus in conſilio 163. num. 7. lib. 1. Thobias Nonius in conſilio 4. num. 6. Alexan. Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 15. num. 288. Tenuit etiam eandem ſententiam ipſe Molina lib. 1. cap. quarto, num. 30. in fine, vbi dicit in hunc modum: Hæc autem omnia planè procedunt, quando Maioratûs inſtitutor ex bonis ſuis indefinitè Maioratum inſtituit, abſque aliqua deſcendentium, vel tranſuerſalium vocatione: Hoc eſt dicere, vt eo caſu perpetuus Maioratus inducatur in infinitum quoad deſcendentes, & tranſuerſales etiam conſanguineos teſtatoris, vt apertè colligitur ex his, quæ ipſe reſoluit numeris præcedentibus. Sunt etiam eiuſdem ſententiæ Ioannes Matienzus, & Alphonſus Azeuedius, ille in l. 1. titulo. 7. gloſſa 7. lib. quinto nouæ collectionis Regiæ, vbi adnotauit cum aliis, quos ibidem refert, quòd Maioratûs mentione facta in aliqua diſpoſitione, vel ſcriptura, omnes clauſulæ cenſentur appoſitæ, & omnia ſubintelligi debent, quæ communiter ſolent apponi in Maioratu, ex lege, conſuetudine, vel alia conſtitutione, iſte in rubrica eiuſdem titul. 7. lib. 5. num. quinto, in fine, verſiculo, etiamſi nihil adiiciatur. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 48. num. 24. vbi ex dictis anteà, & traditis per Monderum in Conſuet. Pariſien. §. quinto, num. 74. fol. 84. quòd omnis actus, in quo non apparer determinatio certa, debet accipi, & determinari ſecundùm conſuetudinem loci, quæ eſt ibi ius commune: item ex aliis ſimilibus in eodem loco adductis, affirmat ſe aliàs ſuſtentaſſe, cùm quidam miles ex Primatibus huius Regni in ſuo teſtamento cauiſſet, quòd relinquebat quandam domum principalem, quam habebat valoris viginti mille ducatorum, titulo Maioratus, etſi nihil aliud ſtatuiſſet, nec vocaſſet filium maiorem ad Maioratum, nec aliud vltrà dixiſſet, quàm prædicta verba; quòd ex hoc ſolùm domus remanſit vinculata in fauorem filij primogeniti, cum omnibus qualitatibus, & grauaminibus, quæ in Maioratibus tradi ſolent, tam ex iure, quàm ex conſuetudine. Quæ deciſio ſingularis eſt, dum extendit ea, quæ hactenus diximus, vt procedant, non ſolùm cùm inſtituens Maioratum ſic ſimpliciter, conſanguineos tantùm habet, ſed etiam cùm filij, aut deſcendentes eiuſdem exiſtant. Quo caſu conſidero vnum ad declarationem præfatæ doctrinæ neceſſarium in praxi, vt ſi prædicta domus, vel alia res excedat Tertium, & Quintum, in quo dumtaxat Melioratio, aut Maioratus fieri poteſt inter filios, facultate Regia non interueniente: adhuc tamen, etſi res excedat valorem Tertij, & Quinti bonorum, Maioratus in Tertio & Quinto ſuſtineri debeat, ex his, quæ reſoluit ipſe Mieres de maioratu, in initio 1. partis, num. 8. & 9. vbi expreſſè affirmat, & rectè comprobat, quòd ſi pater relinquat filio quamlibet rem titulo Maioratus, ad id non habens facultatem Regiam, reſque excedat valorem Tertij, & Quinto bonorum, quòd ſuſtineatur Maioratus in Tertio, & Quinto: & ſequitur Azeuedius in l. 8. titulo ſexto, num. 1. & 2. lib. quinto nouæ collectionis Regiæ, idque certum eſt ex deciſione l. 23. & 26. Tauri, quæ hodie ſunt l. 7. & 10. titulo. 6. lib. quinto nouæ compilationis.

Ex his inferri poteſt ad duo. Primò, verum eſſe, quod tradit Gregorius Lopez in l. 2. titulo. 15. partita 2. verbo, maioria, quæſt. 1. incipit: Ex prædictis etiam videtur, dum dicit, quòd ſi pater habens plures filios, dicat quòd facit Maioratum de talibus, & talibus bonis in filium ſuum, quòd valeat diſpoſitio, & intelligatur de filio maiori, cùm hoc ſit de conſuetudine, & per conſequens de mente teſtatoris: & ad text. in l. ſi quis ita, in verſiculo, ſi quis filio, ff. de teſtamentaria tutela, qui videbatur in contrarium vrgere, optimè reſpondet, & ſequuntur Antonius Gomezius ini l. 40. Tauri, num. 59. qui nonnullis fundamentis confirmat. Aluaractus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 3. num. 6. fol. mihi 91. Mieres de maioratu, 1. part. quæſt. 48. num. 27. & comprobari poteſt ex his, quæ adnotauit Blaſius Flores Diaz de Mena variarum, lib. 1. cap. 18. num. 33.

Secundò infertur, veram eſſe eiuſdem Gregorij Lopez reſolutionem ſub eodem verbo, Maioria, verſiculo, vnde ſufficeret, quatenus dicitur, quòd ſi inter deſcendentes alicuius, bona vinculentur iure Maioratus, etſi non dicatur, quòd perpetuò ſint vinculata, perpetua Maioria conſtituta cenſebitur: & reddit eandem rationem, ſcilicet quòd verba teſtatoris, vel alterius diſponentis intelligi debent ſecundùm conſuetudinem, vel ſtatutum loci, in quo diſponitur; & cum eo tranſit ſimpliciter Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. d. §. 3. num. 8. fol. 92. & nonnullis comprobans, ſequitur Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 118. in verſiculo, & ait etiam, fol. 80. & vltra eos id ipſum confirmari poteſt ex his, quæ tradunt Alciatus in conſilio 484. num. 3. & ſequentib. & in conſilio 561. in princ. Rubeus in conſilio 53. Cephal. in conſilio 353. num. 3. volumine 3. Roland, in conſilio 70. num. 21. & ſequentibus, lib. tertio. Aldobrandinus in conſilio 31. num. 21. & 27. & in conſilio 113. num. 24. volumine 1.

Verùm, quia in iure noſtro nihil pacificum eſt, nec aliquid ita certè definitum, vt aliquam contradictionem non habeat; in eiſdem terminis, in quibus caſum prædictum propoſuimus ſuprà, num. 2. & ſequentibus, contrarium defendit Didacus Simancas de primogenitis Hiſpaniæ, lib. 1. cap. 25. per totum, fol. 24. & 25. vbi ſecurè affirmat legibus Regiis id dumtaxat cautum, vt poſſint ſubiecti bona quædam colligata, iliaque liberis, aut conſanguineis relinqui, & quæ velint fundatores onera, & conditiones adiicere, non tamen vſquam receptum eſſe, quod verbo illo Maioratus, prohibitio alienationis, & ſucceſſionis ordo comprehendatur: & inde, quòd qui vincula, onera, & conditiones explicare debuerat, & nihil aliud dixit, quàm, facio Maioratum ex bonis meis, aut volo quòd bona mea deferantur iure Maioratus, imperfectè ſuam voluntatem declarauit; atque ideò talis diſpoſitio inutilis prorſus eſſe debet.

Mouetur autem Simancas dumtaxat ex text. in leg. ſi quis cum teſtamentum, 25. ff. de teſtamentis, qui verè nihil probat, loquitur enim Iureconſultus ibi, cùm teſtator cœpit facere teſtamentum, & hæredes aliquos inſtituit, vel aliqua legata reliquit, & antequam compleret teſtamentum, deceſſit, vel obmutuit: quo caſu teſtamentum annullari, & conſequenter ex teſtamento non completo nihil deberi reſpondet, dummodo conſtet teſtatorem voluiſſe ad vlteriora procedere; nam aliàs in dubio ſi hoc non conſtaret, licèt ſuperueniret mors, vel alius morbus reddens teſtatorem ipſum mutum, non vitiaretur actus præambulus, & primi hæredes ex teſtamento hæredes eſſent: vbi verò conſtat, quòd teſtator vltrà diſponere volebat, & morte, aut morbo impeditus id non fecit, ideò teſtamentum vitiaretur, quòd imperfecta ſit, & non conſummata voluntas; & ſic ex defectu voluntatis valere non debet, vt poſt Bartol. Imolam, & Doctores ibi, recté ad explicationem eius text. obſeruarunt, & multa in propoſito congeſſerunt Iaſon in conſilio 34. num. 5. volumine 1. Carolus Ruinus in conſilio 1. num. 22. volumine 2. Pariſius in conſilio 146. num. 7. & ſequentibus, volumine. 4. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, quæſt. 4. ad legem Regni, folio mihi 89. Gualdenſis de arte teſtandi, titulo de teſtamentis, cautela 11. num. 6. Burgos Salon de Paz in l. 3. Tauri, num. 223. & ſequentibus. & num. 232. & ſequentibus, & ibi Antonius Gomezius à num. 105. Tellus Fernand. 2. part, illius legis, num. 18. cum ſequent. Matienzus in l. 11. titulo, 4. gloſſa 1. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Petrus Magdalenus de num. teſtium in teſtamentis requiſito, 2. part. cap. 5. per totum Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. titulo 20.

Cæterùm in caſu propoſito ſuprà, ex num. 2. perfecta datur, & conſummata teſtatoris voluntas & diſpoſitio, nec voluntatis deſectus conſiderai poteſt, vtpore cùm eo ipſo, quòd Maioratûs inſtitutor dixit, ſe facere Maioratum ex bonis ſuis, ſatis explicitè iudicium ſuum complerit, voluntatèmque ſuam declarauerit; & quamuis nihil aliud adiiciat, perinde haberi debeat, ac ſi vincula omnia, conditiones, & ſubſtitutiones exprimeret, quæ ad perſectionem ſuæ voluntatis, atque perpetuitatem ipſam Maioratus inducendam, neceſſaria ſunt, ſic vt nihil præfatæ diſpoſitioni deficiat, nec aliquid vltrà deſiderari debeat, ex Socino in conſilio 47. num. ſexto, & in conſilio 57. num. 3. lib. 3. Pariſio in conſilio 72. num. 86. lib. 4. quos in alio caſu cum iudicio expendit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 2. num. 13. & 14. & eodem lib. cap. 3. num. 5. in fine, rectè dicit, Didaci Simancæ ſuperiorem ſententiam, ſe nullo modo probare poſſe; non tamen reſpondet ad fundamentum prædictum: & cum eodem Molina, Mieres, & aliis Authoribus, Ioannes Vincentius Honded. in conſilio 45. num. 9. & 10. & in conſilio 46. num. 21. 22. & 23. lib. 2. vbi dicit, quòd inſtituens primogenituram, intelligitur expreſſiſſe omnia, quæ ſunt illius propria, & naturalia, etſi illa non expreſſerit, quia actus quilibet præſumitur geſtus ſecundùm ſuam naturam, à qua recipit interpretationem, l. quæro, §. inter locatorem, vbi Bartolus num. 1. ff. locati. Alciatus regula tertia, præſumptione 32. num. 1. Menochius lib. tertio, præſumptione 88. & lib. ſexto præſumptione 10. & quòd teſtator inſtituens Maioratum, cenſeturillum facere ſecundùm leges, aut conſuetudinem ſuæ patriæ, & alia ſimilia, vt ibi videri poterit: Nouiſſimè Blaſius Flores Diaz de Mena variarum quæſt. lib. 1. cap. 18. num. 19. vbi cum aliis multis, quos ibi refert, probauit, Maioratum ex coniecturis induci, atque ex ſola dictione Maioratus, ſine aliis vocationibus, & num. 32. vbi reſoluit, quòd ſi teſtator cùm onere anniuerſarij, aut memoriæ perpetuæ, profeſſus eſt ſe velle facere Maioratum, etiamſi nec ſubſtitutiones, nec vocationes faciat, inducitur Maioratus perpetuus inter omnes de familia, & regulari debet regulis Maioratus. Et hactenus de primo caſu.

Secundus caſus ſit, cùm inſtituens Maioratum, ſic dixerit: Ex bonis meis Maioratum facio, ſine volo quòd bona mea iure Maioratus deferantur, nec diſtinctè atque explicitè ſucceſſionis ordinem designauit, familiam tamen ſuam vocauit, aut in fauorem familiæ ſuæ Maioratum inſtituere profeſſus eſt: quo caſu perpetuum Maioratum induci, & bonorum vincula perpetuò durare, atque ex Regni ſucceſſione, ex generali conſuetudine, ac veriſimili teſtatoris voluntate, intelligi debere ordinem legitimæ ſucceſſionis eſſe ſeruandum, vt certum tradit Didacus Simancas de primogenitis Hiſpaniæ, lib. 1. cap. vigeſimo quarto, fol. 23. & 24. qui dumtaxat mouetur ad ſic dicendum ex communi Doctorum reſolutione in §. Diui, l. filiusfamilias, ff. de legatis 1. cùm poſſet etiam atque ex aliis reſolutionem ſuam iuuare, maximè ex textu in l. cùm ita legatur, §. in fideicommiſſo, ff. delegatis 2. vbi ad fideicommiſſum relictum familiæ, omnes de familia admittuntur, tam nominati, quàm non nominati, & valere fideicommiſſum pro certo ſupponitur, & in l. peto §. fratre, in verſiculo, quid ergo, ff. eodem titulo, vbi Papinianus Iureconſultus eleganter aduertit, proximum quemque primo loco inuitatum videri, & ibi Gloſſa, verbo, proximus, iura ſimilia allegat; ex textu etiam in l. finali, cap. de verborum ſignificatione, vbi in fideicommiſſo relicto familiæ, ſuccedendum eſſe dicitur ſecundùm ordinem ſucceſſionis ab inteſtato, atque ex his, quæ in propoſito eorum iurium obſeruarunt Doctores ibi communiter, Barbacia conſilio 14. columna 2. lib. 3. Zaſius in conſilio 36. lib. 2. Paulus Pariſius in conſilio 30. & in conſilio 36. & 37. lib. 2. Couar. practicarum cap. 38. num. 2. in verſiculo, idcircò pro Socini ſententia, Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 9. num. 7. Cephalus in conſilio 313. num. 45. lib. 3. Pancirolus in conſilio 152. num. 6. Decianus in conſilio 1. num. 344. volum. 1. Hieronymus Gabriel in conſilio 86. num. 3. lib. 1. Ioannes Vincentius Honded. in conſilio 70. num. 23. volum. 1. & in infinitum; nam verbum Familiæ, collectiuum eſt, vt obſeruant communiter Doctores in l. Gallus, §. quidam rectè, ff. de liberis & poſthumis, vbi Galiaula num. 24. Rubeus num. 49. & cum Socino, Cephalo, & aliis Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. num. 175. fol. mihi 77. agnatoſque, & cognatos omnes comprehendit, vt multis aliis relatis notarunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 4. num. 9. Velaſquez de Auendanno in l. 40. Tauri, gloſſa 9. num. 16. Idcircò omnes de familia ſuccedere debent gradatim perpetuò, ac per fideicommiſſum, non per vulgarem ſubſtitutionem, vt in Maioratu loquens obſeruauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 6. num. 14. & 15. vbi in id retulit Cumanum, Socinum. & alios, & vltra relatos ibi, comprobatur optimè hæc doctrina authoritate eorum, quæ reſoluunt Couarruuias practicarum cap. 38. num. 4. per totum. Cephalus in conſilio. 646. num. 2. & ſequentibus, volum. 5. & in conſilio 353. num. 28. & pluribus ſequentibus, volum. tertio, Menochius in conſilio 85. num. 77. & pluribus ſequentibus lib. 1. Ruinus in conſilio. 52. num. 5. & num. 8. volum. 2. Anguiſſola in conſilio 38. num. 5. & multis ſequentibus, lib. 6. Vegius in conſilio 62. num. 63. & in conſilio vltimo, num. 487. & ſequent. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. ex num. 147. cum multis ſequentibus, fol. mihi 71.

Et procedit caſus prædictus etiam in fortioribus terminis, nempe cùm teſtator relinquit bona propriæ agnationi, cognationi, ſeu familiæ, & talia verba profert, quæ videantur tractum ſucceſſiuum denotare, & ſic ad primogenituræ ordinem referantur; ex his namque verbis Maioratus perpetuus inſtitutus cenſebitur, etſi verbo Maioratus vſus non fuerit, ex Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 23. qui tamen non refert Simancam, nec tangit aliquid ex ſuperius dictis pro eo autem expreſſim faciunt reſoluta per Decianum in conſilio 1. ex num. 266. cum multis ſequentibus, lib. 1. Iacobum Mandellum de Alba in conſilio 483. num. 4. Hyppol. Riminald. in conſilio 279. â principio, lib. 3. & in conſilio 482. num. 34. lib. 5. & in conſilio 739. num. 53. & ſequentibus, lib. 7.

Procedit etiam, ſi inſtituens Maioratum, qui certum ſucceſſionis ordinem non deſignauit, vt dictum eſt, consanguineos, aut coniunctos ſuos vocauerit, aut ex bonis ſuis profiteatur Maioratum inſtituere, in fauorem ſuorum conſanguineorum, aut coniunctorum, ex reſolutis per Rolandum in conſilio 70. num. 24. volumine 3. Socinum in conſilio 57. num. 6. volumine 1. ſunt enim hæc nomina collectiua, vt probat Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. num. 178. & num. 183. ſic dicta, quia de ſua natura apta ſunt comprehendere plures, & diuerſas perſonas in pluribus, & diuerſis gradibus exiſtentes. Ruinus in conſilio 159. num. 14. volumine. 2. Cephalus in conſilio 353. num. 3. volumine. 3. Vegius in conſilio vltimo, num. 126. Anguiſſola in conſilio 38. in principio, lib. 6.

