Quartò & vltimò conſtituendum eſt, Subſtitutionis Vulgaris infinitas diffinitiones traditas per Doctores in mille locis, maximè in ordinariis, ad quos Lectorem remitto. Imola in l. 1. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. col. 2. verſ. extra Gloſſam, ſic diffinit, quòd Subſtitutio Vulgaris, eſt Subſtitutio directa, quæ à quolibet & cuilibet fieri poteſt, nihil ſpecialitatis habens: ſed hanc diffinitionem damnare ſolent Doctores communiter, & meritò quidem, quamuis nonnullis obſtaculis reſpondere conetur Paulus Leonius de ſubſtitut. cap. 1. ex num. 2. vſque ad num. 7. inter alios tamen, concludentes rationes contra Imolam conſiderat Lancelotus Politus in eodem tractatu, de vulgari ſubſtitut. in princ. Aliam diffinitionem adducit Paulus Leonius vbi ſuprà, num. 7. & 8. Aliam Politus vbi ſuprà, quem ſequitur Zaſius de ſubſtitut. cap. 1. num. 1. ſed impugnat Leonius loco relato ſuprà, num. 9. 10. & 11. vbi num. 14. 18. & 19. alias tres diffinitiones adducit, & conuincit eas, & num. 14. nouam diffinitionem tradit quam eſſe bonam, atque ex genere & differentiis conſtare, n. ſeqq. contendit: tres alias diffinitiones refert Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. cap. 1. n. 1. per totum, vbi ipſe nouam diffinitionem tradit: duas Bolognetus in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſt. num. 49. vnam Ioan. Oinotom. in rubr. Inſtit. de vulg. ſubſt. num. 8. Mihi magis placet diffinitio communis cum adiectione verbi cuiuſdam, vt ſcilicet ſubſtitutio vulgaris ſit ſecunda inſtitutio, quæ à quolibet & cuilibet fieri poteſt, & in caſum non aditæ haereditatis concipitur. Bartolus in l. 1. num. 5. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. vbi latiùs Iaſon num. 13. & ſeqq. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtam. verbo, ſi abſque liberis, de ſubſtit. vulg. num. 7. & ibidem couar. §. 4. num. 3. Sfortia in præludiis Compendioſæ, 2. part. quæſt. 1. Cagnolus in l. precibus, num. 3. C. de impuberum, Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. ſubſtitutio, quæſt. 6. D. Spino in ſpeculo, gloſ. 22. num. 1. qui decipitur in allegatione Fumei, & Politi: ipſe enim allegat eos, tanquam huius communis diffinitionis ſequaces, & tamen Fumeus expreſsè improbat eam, Politus verò non probat, ſed aliter & nouè diffiniendum exiſtimat. Antonius Pichardus in rubr. Inſtitut. de vulg. ſubſtit. num. 73. & in princ. eiuſdem tit. num. 9. vbi communi huic diffinitioni addit verbum quoddam, ſcilicet ſecunda, vel vlterior, quod neceſſarium non eſt, vt infrà dicetur, nec ſupplet verbum illud, & in caſum non aditæ hæreditatis concipitur.

Superior autem diffinitio ex genere conſtat, & differentiis, vt Iaſon, & ſuperiores oſtendunt. Inter alia tamen prætermittendum non erit, rectè dictum; Secunda inſtitutio, ſiue ſecunda, ſiue tertia, aut quarta, & deinceps; nam teſtator plures gradus inſtitutionis facere poteſt, & ille omnis dicetur ſubſtitutus, qui habet ante ſe inſtitutum, ſiue ſit primus inſtitutus, aut ſecundus primo ſubſtitutus, per text. in §. 1. Inſtit. de vulgari ſubſtitutione: ideò dixi neceſſarium non eſſe verbum, Siue vlterior, quod per Pichardum adjicitur, aut ſuppletur, & conſequenter (quod alius hucuſque non animaduertit) ceſſare præcipuam rationem, quam contra communem diffinitionem conſiderauit Leonius de ſubstitut. cap. 1. de vulgari, num. 13. deinde rectè adiecta illa verba, Et in caſum non aditæ hæreditatis concipitur: Quoniam ſubſtitutiones omnes vulgares ſtatim adita hæreditate exſpirant, l. poſt aditam, l. precibus, C. de impuberum: quod in ſimili non malè animaduertit Antonius Fumeus dict. tractatu vulg. ſubſtit. num. 9. Item etiam in caſum non aditæ hæreditatis rectè dictum, vt comprehendantur omnes caſus, in quibus ſubſtitutio vulgaris verificari poteſt, vt quia inſtitutus nolit, repudiando; vel quia adire non poſſit, morte præuentus, vel aliter quocunque modo, vt in alterius diffinitionis explicatione cum iudicio animaduertit Leonius capite 1. de vulgari, numer. 17.

Elegans etiam eſt, & facilè defendi poteſt alia diffinitio, quam Petrus Gregorius Tholoſanus in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 12. in princ. non malè conſiderauit, dicens, quòd, Vulgaris, eſt ſubſtitutio directa, ſine aliquo ſpeciali, facta in locum & ſubſidium inſtituti. Et verba illa ſine aliquo ſpeciali, vtrumque demonſtrare, hoc eſt, quòd à quolibet & cuilibet fieri poſſit, & ab idoneis tantùm fieri poſſe, ſeparántque à pupillari, exemplari, & militari, vbi ſpecialia inueniuntur, in prima pupilli, l. 2. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. in ſecunda furioſi, l. humanitatis, C. de impuberum, in tertia milites l. milites etiam, ff. de militari teſtamento. Et hactenus de hoc capite: quod, & nonnulla etiam quæ ad Aſſertiones libri primi pertinent, ideò hoc libro ſcribenda duxi, infinitis aliis prætermiſſis, vt qui Aſſertiones eaſdem iam prælegerit, ſibi certus ſit, m ipſarum explicatione & compoſitione, non mediocriter me inſudaſſe, omniáque ad eas pertinentia, ſic ex propoſito euoluiſſe, vt infinitis vtriuſque iuris Authoribus originaliter, & maturè anteà prælectis, facilè, vt ibi dixi, quamplures libros ſcribere potuiſſem, ſi ea attingere non contemnerem, in quibus alij ex profeſſo ſcripſerunt, ſi etiam in aliorum explicatione impeditus non exiſterem, quæ non ita vulgaria ſunt, ſed extraordinaria, nec ab aliis ſic dilucidè enucleata.

CAPVT XI.

Filij nati ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, an, & quando ex præſumpta teſtantis voluntate, vel ex iuris diſpoſitione comprehenſi dicantur, vt in fideicommiſſis, & primogeniis, etiam excluſis aliis filiis ex legitimo matrimonio natis ſuccedant? vbi de matrimonio putatiuo dicuntur nonnulla: Decij ſententia, quam Socinus iunior, & alij tuentur contra Curtium iuniorem eleganter, & nouè defenditur; & congeſtis in vnum quæ ab aliis in mille locis erant ſcripta, res iſta dilucidè, & diſtinctè magis, quàm hactenùs explicatur.

SVMMARIVM.

- 1 Filij nati ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, hoc eſt, ambobus, vel altero coniugum, probabili facti ignorantiâ, impedimentum ignorantibus, legitimi ſunt, quamuis poſteà detectum fuerit impedimentum: idque reſpectu vtriuſque parentis.
- 2 Provt hoc num. latiſſimè explicatur remiſſiiuè, & in propoſito congeruntur permulti, qui de matrimonio putatiuo ſcripſerunt pleniſſimè.
- 3 Filij ex matrimonio putatiuo nati, verè & propriè legitimi ſunt. Primò, ſiue verè, ſiue præſumptiuè coniuges ignorauerint impedimentum.
- 4 Secundò, etiamſi vnus tantùm ex coniugibus impedimentum ignorauerit.
- 5 Tertiò, quoad omnes effectus, dignitates, honores, ſpiritualia, temporalia, feuda, emphyteutica, fideicommiſſa, ſucceſſiones ab inteſtato, atque ex teſtamento, tam parentum ſuorum, quàm etiam conſanguineorum, & aliorum coniunctorum.
- 6 Quartò, vt in aliquo, à cæteris filiis legitimis non differant.
- 7 Quintò, vt ignorantia in dubio præſumatur, quando non conſtat de ſcientia.
- 8 Sextò, matrimonium putativum ad effectus prædictos tunc dici, quando verè & ſolemniter contractum fuerit, provt hoc num. declaratur: vbi agitur de intellectu text. in cap. cum inhibitio, de clandeſtina deſponſatione.
- 9 Filium primogenitum, natum ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, in Maioratu ſuccedere, ac etiam excludere alios filios ex legitimo matrimonio procreatos, cùm Maioratus ſimpliciter inſtitutus eſt, provt hoc num. & ſeqq. declaratur.
- 10 Filios ex matrimonio putatiuo natos, ſubſtitutum excludere, ac facere deficere conditionem, quando teſtator ſic dixit: Et ſi hæres meus deceſſerit ſine filiis, ſubſtituo Titium.
- 11 Filius primogenitus, ex matrimonio putatiuo natus, ſuccedit in Maioratu, tam reſpectu vltimi poſſeſſoris, quàm aliorum coniunctorum.
- 12 Filios ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, ſuccedere etiam in Maioratu, qui ea lege, aut conditione institutus ſit, vt non niſi filiis legitimis aut legitimè natis, vel ex legitimo matrimonio procreatis deferatur, & num. ſeq.
- 13 Filium natum ex matrimonio putatiuo, legitimum dici, vt ſubſtitutum excludat, cùm teſtator dixerit: Et ſi hæres meus deceſſerit ſine filiis ex legitimo matrimonio natis, ſubſtituo Caium.
- 14 Filij nati ex matrimonio putatiuo, an in fideicommiſſis, & primogeniis ſuccedant? ad quæ filij legitimi, vel ex legitimo matrimonio procreati inuitantur: latiſſimè actum à Socino iuniore in conſil. 39. ex num. 18. cum ſeq. & in conſil. 63. per totum, vol. 3. & ad eum omninò confugiendum eſſe in hac quæſtione; nihilominùs tamen, nonnulla adjicere, & rem hanc latiùs explanare, ideò coactum Authorem, quòd Scribentes huius Regni, qui de primogeniis tractarunt, breuiter nimis ſe habuerint, nec debitam diſputationem præfato dubio tribuerint.
- 15 Alij verò, tam exteri, quàm huius Regni Authores nunquam radicem, & fundamentum iſtius dubij ſed ſolas ramas, & vmbram tetigerint, & ibidem de ſententia Curtij iunioris à communi opinione diſſentientis.
- 16 Decium ac eius ſequaces, in confirmationem reſolutionis traditæ ſuprà num. 12. & 13. quatuor in effectu adducere fundament, ex quibus ſufficienter non probatur eorum concluſio, provt hoc num. demonſtratur.
- 17 Decij ſententia validiſſimo fundamento munita.
- 18 Pro ſententia Decij, ſecundum fundamentum adducitur.
- 19 Decij reſolutio concludenti ratione confirmata, & infrà, num. 22. & 23.
- 20 Curtij & Alexandri ſolutiones reiectæ.
- 21 A verbis legis, ad verba teſtatoris, validum eſt argumentum.
- 22 Prouiſio facta à teſtatore per viam diſpoſitionis in vno caſu, comprehendit alium omiſſum, omninò ſimilem, & eundem effectum habentem; idque ex veriſimili diſponentis voluntate.
- 23 Conditio quando eſt neceſſaria ad actum, vel ad effectum actus, permiſſa eſt extenſio ad alium caſum; & ſic impleri poteſt per æquipollens.
- 24 Matrimonium putatiuum, ſimpliciter & abſolutè loquendo, licèt non ſit verum matrimonium, nec etiam legitimum, ſed inualidum propter impedimentum; tamen quoad hunc effectum legitimitatis filiorum, & ſucceſſionis eorum, vt matrimonium legitimitatem producere poſſit, habilitatur, & legitimum & validum efficitur, provt latiùs hoc num. declaratur.
- 25 Curtij iunioris præcipuum fundamentum contra Decium adducitur, & numer. ſequent. vſque ad numer. 29.
- 26 Legitimatum per reſcriptum Principis, verè, non fictè, legitimum eſſe, & vide infrà, numer. 29. ad finem.
- 27 Legitimatus ſubſtitutum excludit, & conditionem facit deficere, ſi teſtator dixerit: Si hæres deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus.
- 28 Legitimatus non excludit ſubſtitutum, quando teſtator dixerit: Et ſi deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus legitimè natis, vel ex legitimo matrimonio.
- 29 Curtij iunioris præcipuo fundamento contra Decium, optimè, ac verè ſatisfactum.
- 30 Curtij iunioris, ac ſequacium fundamentis nonnullis reſpondetur.
- 31 Curtij contra Decium, triplex argumentum, breuiter & verè diſſolutum.
- 32 Contra Decium, 6. & 7. fundamentum adducitur, & num. ſeqq. eleganter reſpondetur illis.
- 33 Inter matrimonium verum, & putatiuum, cùm ſint multæ differentiæ, ſi enunciatur matrimonium ſimpliciter, non ſufficit figura matrimonij, quia non ſemper eundem effectum operantur; ſecus, ſi matrimonium enunciatur ad vnum effectum, qui ex vtroque pariformiter reſultat: tunc enim matrimonij figura ſufficeret.
- 34 Matrimonio vero conceſſa priuilegia, aliquando non competere matrimonio putatiuo, & infrà, num. 40. in fine.
- 35 Nihilominùs tamen, inter matrimonium verum, & putatiuum æquiparatio admittitur, vbi comparantur reſpectu vnius effectus, qui ex vtroque pariformiter reſultat.
- 36 Et aliquando etiam, priuilegia conceſſa matrimonio vero, & matrimonio putatiuo competunt: mulièrque in matrimonio putatiuo habere ſolet priuilegia doti conceſſa.
- 37 Priuilegia reſpicientia exactionem dotis, habere locum in dote putatiua, remiſſiuè.
- 38 Priuilegium tacitæ hypothecæ, competere doti putatiuæ, remiſſiuè.
- 39 In dote putatiua, locum habere priuilegium l. in rebus, 30. C. de iure dotium, remiſſiuè.
- 40 In matrimonio putatiuo, locum habere communicationem lucrorum, remiſſiuè.
- 41 L. finalis, C. de his qui veniam ætatis impetrauerunt, contra Decium expenditur, & hoc num. reſpondetur eidem.
- 42 Filios ex matrimonio putatiuo natos, in Maioratu non ſuccedere, ſi inſtitutor ad ſucceſſionem dumtaxat inuitauerit eos, qui ex vero matrimonio nati ſunt.

PRo expedita huius Capitis explicatione, in primis conſtituere, atque præmittere neceſſarium erit: Quòd filij nati ex matrimonio putatiuo bona fide contracto, hoc eſt, ambobus, vel altero coniugum, probabili facti ignorantiâ impedimentum ignorantibus, legitimi ſunt, quamuis poſteà detectum fuerit impedimentum: idque reſpectu vtriuſque parentis, cap. peruenit, vbi Gloſſa, Abbas, Hoſtienſis, Butrius, Ancharanus, & cæteri, cap. ex tenore, qui filij ſint legitimi, vbi ſic communiter concludunt omnes, & latiùs confirmantes, ita adnotarunt Abbas in cap. cùm inhibitio, num. 4. de clandeſtina deſponſatione, Baldus in l. qui contra, C. de inceſtis nuptiis, Iaſon in conſ. 159. num. 1. per totum, & in conſ. 168. num. 4. lib. 4. Antonius Gabriel commun. concl. tit. de legitimitat. concl. 4. in princ. Tiraquellus in l. ſi vnquam, verbo, donatione largitus, num. 141. c. de reuocandis donat. & de legibus connubialibus, gloſ. 8. num. 25. cum ſeqq. Dueñas in regula 350. Pariſius in conſ. 15. n. 44. lib. 2. Grammaticus conſil. ciuili, 56. col. 2. Rolandus in conſ. 93. num. 18. & ſeq. lib. 3. Paleotus de nothis & ſpuriis filiis, cap. 9. à princ. Couar. de Sponſalibus, 1. part. §. 1. num. 1. & 2. Cephalus in conſil. 82. &. num. 61. lib. 1. & in concil. 390. num. 16. & num. 44. 45. & 46. lib. 3. & in conſ. 307. num. 59. & ſeqq. lib. 3. & in conſ. 444. num. 70 lib. 4. & in conſ. 647. ex num. 1. atque ex num. 12. lib. 5. Menochius in conſ. 15. n. 1. lib. 1. & in conſ. 199. n. 35. & 39. & num. 40. in fine, & 41. lib. 2. & præſumpt. lib. 4. præſumpt. 77. in princ. Tellus Ferdinandez in l. 6. Tauri, n. 8. & 9. & ibidem Ceruantes num. 9. & num. 18. & ſeq. & Auendañus gloſ. 1. num. 2. 3. & 6. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. in 1. part, in verbo, vxorem, per tot. Matienzus in l. 10. tit. 8. gloſ. 4. num. 3. & in l. 2. titul. 9. gloſ. 1. num. 4. vſque ad num. 7. & in rubr. tit. 1. de matrimonio, num. 115. & 116. vbi allegat l. 1. tit. 13. & l. 2. tit. 15. partita 4. l. 4. tit. 6. lib. 3. fori. Molina, Mieres, Menchaca, Aluaradus, & Alexander Trentacinquius, quorum ſtatim ſpeciſicam mentionem faciam. Loan. Guttier. practic. lib. 3. quæſt. 74. Caldas Pereira de nominat. emphyteut. quæſt. 21. ex num. 42. cum ſeqq. Caualcanus de vſufructu mulieri relicto, num. 230. & 231. latè & vtiliter Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 87. à princ. lib. 1. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 24. ex num. 65. cum ſeqq. vſque ad num. 79. fol. mihi, 231. Cæuallos practic. commun. quæſt. 697. ij Authores de matrimonio putatiuo ſcripſerunt pleniſſimè, & ſuperiorem doctrinam latiùs declarant, vt penes ipſos videri poterit: ſufficiet hic quærendi, & congerendi labore Lectorem excuſare, ac etiam nonnullis aliis ſcienter, conſultóque prætermiſſis, dumtaxat (quod ad inferiùs dicenda prætermitti non poteſt) conſtituere, praefatam doctrinam procedere.

Primò, ſiue verè, ſiue præſumptituè coniuges ignorauerint impedimentum; vtroque enim caſu, filij ex matrimonio putatiuo nati, verè & propriè legitimi ſunt, ex Authoribus relatis ſuprà, & communi Scribentium ſententia in dict. cap. peruenit, & in dict. cap. ex tenore.

Secundò, vt dixi, etiamſi vnus tantùm ex coniugibus impedimentum ignorauerit. Ex eiſdem iuribus, & Authoribus, ſic vt in hoc nullus adhuc diſſentiat.

Tertiò, quoad omnes effectus, dignitates, honores, ſpiritualia, temporalia, feuda, emphyteutica, fideicommiſſa, ſucceſſiones ab inteſtato, atque ex teſtamento, tam parentum ſuorum, quàm etiam conſanguineorum, & aliorum coniunctorum: quod vnanimiter etiam probarunt Doctores, atque ex Communi, Tellus Ferdinandez, Matienzus, Auendañus, Ceruantes, Ioannes Guttierrez, & alij relati ſuprà.

Quartò, vt in aliquo à cæteris filiis legitimis non differant. Gloſſa, & Communis in dict. cap. ex tenore, Iaſon in dict. conſ. 156. num. 3. Decius in conſ. 153. num. 1. & in conſ. 154. in princ. Paleotus dict. cap. 9. num. 14. Rolandus in conſ. 93. ex num. 18. lib. 3. & latiùs probant Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 87. ex num. 1. vſque ad num. 10. Peregrin. de fideicommiſſis, d. art. 24. n. 66. per tot.

Quintò, vt ignorantia in dubio præſumatur, quando non conſtat de ſcientia: quod cum infinitis probarunt Cephalus dict. conſ. 647. num. 12. lib. 5. Menochius in conſ. 15. num. 7. lib. 1. Rolandus dict. conſil. 93. num. 29. lib. 3. Honded. dict. coſ. 87. num. 11. Peregrinus dict. art. 24. num. 67.

Denique & ſextò, matrimonium putatiuum ad effectus prædictos, tunc dici, quando verè & ſolemniter contractum fuerit: hoc eſt de iure communi in facie Eccleſiæ, & palam, & cum bona fide contrahentium, vel alterius eorum, ac denique ſeruatâ formâ cap. cum inhibitio, de clandeſtina deſponſatione, quem text. & ſuperiorem traditionem optimè declarant, & alios multos recenſent Menochius dict. præſumpt. 77. in princ. lib. 4. latius in conſ. 199. ex num. 39. cum ſeqq. lib. 2. Verallus in deciſ. 25. & in deciſ. 150. num. 7. in 1. part. Ioannes Vincentius Honded. dict. conſ. 87. num. 14. 15. & 16. & num. 23. & ſeqq. & num. 48. & ſeqq. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, dict. art. 24. num. 65. Hodie verò ſeruatâ formâ Tridentini, de qua in cap. 1. de reformat. matrim. ſeſſ. 24.

Secundò & principaliter conſtituendum eſt, ex dictis ſuprà facilè deduci præcipui huius capitis dubij reſolutionem; & in primis, cùm Maioratus ſimpliciter inſtitutus eſt, hoc eſt, cùm deſcendentes alicuius familiæ ſimpliciter vocantur, aut certis vocationibus, aut ſubſtitutionibus factis, filij ſimpliciter, ſiue filij maſculi ad ſucceſſionem inuitantur, filium primogenitum natum ex matrimonio putatiuo bona fide contracto in Maioratu ſuccedere, ac etiam excludere alios filios ex legitimo matrimonio procreatos: quod ſic reſoluunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 1. num. 12. Mieres de maioratu 3. part. quæſt. 15. num. 22. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 9. verſ. ſed pro 1. part. mouentur dumtaxat ex eo quòd hic filius verè & propriè legitimè natus dicatur quoad effectum ſucceſſionis, ex dict. cap. 2. cap. ex tenore, qui filij ſint legitimi, cum aliis dictis ſuprâ. Eandem ſententiam in fortioribus terminis probarunt etiam alij plures, quos ſtatim commemorabo; ac verè hæc pars probatur expreſſim authoritate multorum, qui filios prædictos in dignitate, in feudo, in emphyteuſi, & in fideicommiſſo ſuccedere affirmarunt: hos in vnum congeſſerunt Rolandus dict. conſ. 93. num. 18. & ſeqq. lib. 3. Paleotus de nothis & ſpuriis filiis, cap. 9. num. 14. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 87. num. 6. lib. 1. Peregrinus de fìdeicommiſſis, art. 24. num. 66. ad finem. Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. tit. 8. num. 24. deinde authoritate Dini in conſ. 6. num. 12. vbi ſcribit, filios ex matrimonio putatiuo natos ſubſtitutum. excludere, ac facere deficere conditionem, quando teſtator ſic dixit: Et ſi hæres mens deceſſerit ſine filiis, ſubſtituo Titium, & ſequuntur Capra in conſ. 16. Et ſi prima facie, col. vlt. Decius dict. conſ. 153. Ruinus in l. Gallus, §. ſi eius, num. 99. ff. de liberis & poſthumis, Curtius iunior in conſ. 27. num. 6. Menochius in conſil. 15. num. 5. lib. 1. & præſumpt. 77. num. 4. & 5. lib. 4. Idque procedit tam reſpectu filiorum vltimi poſſeſſoris Maioratus, qui ex matrimonio putatiuo nati ſint, quàm aliorum coniunctorum, aut conſanguineorum, qui ex teſtatoris, vel ex legis diſpoſitione ad Maioratum vocantur, ex his, quæ dicebamus ſuprà, num. 5. videlicet bonam fidem prodeſſe quoad ſucceſſionem parentum, & omnium aliorum coniunctorum, vt in fideicommiſſis obſeruant Peregrinus, & Honded. vbi ſuprà.

Tertiò & principaliter conſtituendum eſt, ſuperiorem reſolutionem non ſolùm procedere in Maioratu ſimplici, ſed etiam in eo, qui ea lege, aut conditione inſtitutus ſit, vt non niſi filiis legitimis, aut legitimè natis, vel ex legitimo matrimonio procreatis deferatur; tunc namque etiam in eo ſuccedet filius primogenitus, ex matrimonio putatiuo natus, ob eandem rationem, quia tales filij reſpectu facultatis ſuccedendi, dicuntur verè nati ex legitimo matrimonio, cùm lex ipſa ciuilis & Pontiſicia, quoad hunc effectum eos verè legitimos iudicauerit: quod cum Decio in conſ. 153. n. 1. Gregorio Lopez in l. 1. tit. 13. partita 4. in verbo, ſe caſa con ella, col. 2. Couar. de Sponſalibus, 2. part. cap. 8. §. 1. num. 3. Addit. ad Alexand. conſ. 5. lib. 7. litera, A. defendunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. dicto cap. 1. num. 15. Mieres de maioratu, part. 3. quæſt. 15. n. 22. Socinus iunior, qui per multa argumenta probat in conſil. 63. per totum, & in conſ. 39. ex num. 18. lib. 3. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 3. de fideicomiſſaria ſubſtitut. §. 26. n. 16. Aluaradus de coniect. mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 9. verſ. ſed pro 1. part. fol. 62. Cephalus in conſ. 82. num. 24. & num. 61. lib. 1. & in conſ. 390. ex num. 44. lib. 3. & in conſ. 444. num. 7. lib. 4. & in conſ. 647. num. 29. lib. 5. Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 11. tit. 8. num. 24. Hieronymus à Laurent, in deciſ. Auenionen. 70. per totam, vbi eleganter loquitur, & dicit iudicatum in fauorem filiorum natorum ex tali putatiuo matrimonio. Antonius Theſaurus deciſ. Pedemont. 196. num. 7. Alexander Trentacinquius de ſubſtit. 4. part. cap. 7. n. 56. fol. 152. vbi dicit ab hac opinione non eſſe recedendum. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 24. num. 72. qui dicit ſententiam Decij magis communiter receptam. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 87. num. 6. lib. 1. Menochius lib. 4. præſumpt. 77. n. 6. vbi ex communi ſententia, cum eodem Decio reſoluit, filium natum ex matrimonio putatiuo, legitimum dici, vt ſubſtitutum excludat, cùm teſtator dixerit: Et ſi hæres meus deceſſerit ſine filiis ex legitimo matrimonio natis, ſubſtituo Caium. Et hanc opinionem ad partes diſputare, quamuis prima facie neceſſe non videatur, quia Socinus iunior dict. conſ. 39. ex num. 18. cum ſeqq. & in conſil. 63. per totum, vol. 3. latiſſimè, & doctiſſimè diſputauit, ad quem omninò confugiendum in hac quæſtione admoneo: nihilominùs tamen, nonnulla adjicere, & rem hanc latiùs explanare, ideò coactus videor, quòd Scribentes huius Regni, qui de primogeniis tractarunt, breuiter nimis ſe habuerint, nec debitam diſputationem præfato dubio tribuerint; alij verò, tam exteri, quàm huius Regni Authores, nunquam radicem, & fundamentum iſtius dubij, ſed ſolos ramos, & vmbram tetigerint. Eo etiam, quòd à prædicta ſententia communi diſſentit Curtius iunior in conſ. 27. num. 6. & latiùs in conſ. 64. num. 11. & num. 17. & cogitandum reliquit Ruinus in l. Gallus, §. ſi eius, num. 99. ff. de liberis & poſthumis, provt aduertunt Molina, Trentacinquius, Menochius, Mantica, Peregrinus, & alij relati ſuprà, qui, vt dixi, à ſuperiori ſententia non recedendum affirmant, quamuis contrariam cum eodem Curtio iuniore, in puncto iuris veriorem eſſe contra Decium profiteatur, ſed malè quidem, Caldas Pereira de nominat. emphyt. quæſt. 21. num. 42. 43. & 44. fol. 241.

Decius autem, ac eius ſequaces in confirmationem ſuperioris reſolutionis traditæ ſuprà, num. 12. & 13. quatuor in effectu adducunt fundamenta, ex quibus ſufficienter non probatur eorum concluſio.

Primò enim dicunt, quòd natus ex matrimonio putatiuo dicitur verè legitimus, & habilis ad ſuccedendum, & quòd ad inducendam veram legitimitatem ſufficit opinio colorata matrimonij, vt ſuprà, in initio huius capitis, latiùs probauimus. Sed parum vrget, quoniam dubium non conſiſtit in hoc, an ſcilicet natus de matrimonio putatiuo ſit verè legitimus, & habilis ad ſuccedendum, quod certum eſt, ſed in alio, nempe an ſit ſatisfactum verbis teſtatoris vocantis filium legitimum, & de legitimo matrimonio; nec concludit dicere: eſt habilis ad ſuccedendum, ergo comprehenditur ſub illis, verbis; idque ex ſententia Doctorum, qui exiſtimarunt communiter, matrimonium putatiuum, verum non eſſe matrimonium, nec legitimum ſimpliciter, quos in vnum congeſſerunt Antonius Gabriel communium concl. lib. 6. tit. de legitimatione, concl. 4. num. 2. & 4. Menochius lib. 4. præſumpt. 77. num. 8. & alij relati ſuprà, num. 2. & latiùs explicabimus infrà.

Vnde & ſecundum fundamentum Decij deluitur, quod cæteri vrgere putarunt ſcilicet quòd natus de matrimonio putatiuo in feudo ſuccedit: non enim ſequitur; talis filius eſt habilis ad ſuccedendum in feudo, ergo verba teſtatoris, quæ requirunt legitimum filium ex matrimonio legitimo procreatum, verificari debent in matrimonio putatiuo, ob eandem rationem, non ob alias, quas in huius fundamenti ſolutione effudit Curtius iunior locis relatis ſupra.

Nec etiam tertium concludit, quòd dos putatiua habeat priuilegia dotis veræ; nam inter dotem veram, & putatiuam multæ ſunt differentiæ, provt 18. differentias ponit Baldus Nouellus de dote, fol. 67. cum ſeqq. & notauit Menochius d. præſumpt. 77. num. 9. & 10. & dicetur infrà, ante finem huius capitis.

Similiter nec vrget quartum fundamentum, quod deducitur ex doctrina Caſtrenſis, in l. finali, C. de verb. ſignificat. nam Caſtrenſis ipſe, & cum eo Socinus contrarium in effectu tenent in l. in his, ff. de condit. & demonſt. & verbum, fratribus, magis generale, & aptum eſt in ſpecie ibi propoſita, quàm verbum, legitimum matrimonium, in quæſtione noſtra, vt de ſe patet apertè.

Nihilominùs tamen ſententia Decij, & verior eſt, vt dixi, & omninò amplectenda, ſed aliis nititur fundamentis, quæ ad ſequentia reduci poſſunt.

Primò, quòd quando caſus vnus eſt omninò alij adæquatus, diſpoſitum in vno, cenſetur etiam in alio æquiparato diſpoſitum, etiam in materia odioſa & correctoria, vt probat text. iunctâ ſuâ Gloſsâ in l. ſi quis ſeruo. c. de furtis, quem multis exornant Iaſon in l. de quibus, num. 14. ff. de legibus, & in l. 1. col. 3. de legat. 1. & in l. ſi is qui pro emptore, num. 291. vſque ad num. 306. ff. de vſucapionibus. Romanus in conſ. 388. col. 2. & poſt Antonium Gomez. & Tellum Ferdinandez, Ceruantes in l. 4. Tauri, num. 23. ſed matrimonium putatiuum, quoad inducendam veram legitimitatem & effectus illius, eſt omninò adæquatum vero, & legitimo matrimonio, ex iuribus, & Authoribus à me relatis ſuprà, in princ. ergo diſpoſitum in teſtamento, ſiue in quacunque alia materia in matrimonio legitimo, quoad hunc actum, & effectum ſuccedendi, cenſetur diſpoſitum in matrimonio putatiuo.

Nec obſtat, quod impugnando fundamentum Decij, dicebam ſuprà; nec etiam legitimum, & putatiuum matrimonium in multis. æquiparari, diſſentire tamen in multis, & argumentum à ſimili, dato disſimili, corruere: quia prædicta procederent, quando æquiparatio fieret ſimpliciter, ſecus quando comparatio fit tantùm in illo, in quo omnimoda ſimilitudo reperitur, quia tunc omnimoda diſſimilitudo in aliis non nocet, vt notat Gloſſa vbi Gemin. poſt Ioannem Andream in cap. non poteſt, de præbendis, lib. 6. Abbas in cap. tranſlato, col. 3. de conſtitut. vbi Decius in 3. col. Deinde, quia in caſu præſenti non fit comparatio inter verum & putatiuum matrimonium, inter quæ aliquando datur differentia, ſed inter natum de putatiuo, & natum de legitimo matrimonio, inter quos quoad effectum prædictum ſucceſſionis & alios ſimiles, nulla prorſus diſſimilitudo reperitur, ſed omnimoda ſimilitudo, & conſonantia ex omnibus iuribus, & Authoribus ſuperiùs relatis.

Secundò pro eadem ſententia communi facit, quòd legitimè natus, dicitur natus de legitimo matrimonio, cap. innotuit, de electione, vbi textus refert diſpoſitionem cap. cùm in cunctis, de electione, & vtitur verbo, legitimè natus, & tamen text. in d. cap. cum in cunctis, vtitur verbo, de legitimo matrimonio, ſed natus de matrimonio, putatiuo eſt natus legitimè, cap. quod nobis, cap. ex tenore, ibi: Legitimum iudicetis; extrà, Qui filij ſint legitimi; & firmat expreſsè Baldus in cap. 1. §. naturales, in 3. col. verſ. pone quod non: ſi de feudo fuerit controu. ſi ergo legitimè natus, dicitur natus de matrimonio legitimo; & natus de matrimonio putatiuo, eſt legitimè natus: ergo & de legitimo matrimonio natus dici poteſt, provt latiùs infrà explicabo.

Tertiò facit, quòd electus, ſeu eligendus in Epiſcopum, debet eſſe de legitimo matrimonio natus, cap. cùm in cunctis, de electione; & tamen ſi electus, vel eligendus ſit natus de matrimonio putatiuo, diſpoſitioni illius textus eſt ſatisfactum, vt notant Abbas, & communiter alij in dict. cap. ex tenore, & in dict. cap. innotuit, de electione. Albericus, Baldus, & Salicetus in l. qui contra, C. de inceſtis nuptiis: & pro certo ſupponunt Ioannes Vincen tins Honded. in conſ. 87. num. 5. & 6. lib. 1. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 24. num. 67. ſi ergo diſpoſitioni legis vtentis verbis, de legitimo matrimonio, eſt ſatisfactum ex nato de matrimonio putatiuo, ſatisfactum etiam cenſeri debet diſpoſitioni teſtatoris vtentis illis verbis, de legitimo matrimonio, ſi ſuccedere volens, de matrimonio putatiuo natus ſit, quia, vt vulgatum eſt, diſpoſitio legis & teſtatoris æquiparantur, & pro lege obſeruatur teſtatorum voluntas.

Et huic rationi quamuis conentur reſpondere Curtius iunior in d. conſ. 64. & Alexander in conſ. 5. col. vol. 7. vim tamen eius non diluunt, ac ipſorum ſolutio confunditur aperte per text. in cap. per venerabilem, qui filij ſint legitimi, & in cap. literas, iunctâ doctrinâ Abbatis ibidem, de filiis presbyterorum, item per text. in dict. cap. quia in cunctis, de electione, ponderando, quòd à verbis legis, ad verba teſtatoris validum eſt argumentum, l. qui fuerit, §. quæſtio, & ibi notat Bartolus ff. de manumiſſis teſtamento, l. cum quidam, & ibi notat Iaſon C. de verborum ſignificat. l. qui filium, §. Sabinus, & ibi notant Bartolus, & Imola ff. ad Trebellianum. Ancharanus in conſil. 120. circa finem: ergo verba teſtatoris non debent intelligi magis ſtrictè, quàm verba legis; imò latiùs accipi poſſunt, ex his, quæ multùm ad propoſitum ſcribit Socinus in conſ. 13. num. 22. lib. 3.

Quartò facit, nam prouiſio facta à teſtatore per viam diſpoſitionis in vno caſu, comprehendit alium omiſſum omninò ſimilem, & eundem effectum habentem: idque ex veriſimili diſponentis voluntate, l. Titius, §. Lucius, vbi Iaſon, & communiter Scribentes l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liberis & poſthumis, & multis exornant Viuius lib. commun. opinionum. verbo, caſus non expreſſus: Iulius Clarus lib. 3. §. teſtamentum, quæſt. 76. regula 5. Mantica de coniect. vlt. volunt. lib. 3. tit. 19. num. 8. & 9. Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, quæſt. 4. num. 22. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 24. Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 1. part. cap. 1. ex num. 25. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. num. 56. & num. 66. & ſeqq. & num. 96. & ſeqq. Menochius lib. 4. præſumpt. 73. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. ſolut. 2. à num. 101. vſque ad num. 192. fol. 265. Paulus Leonius in conſ. 27. ex n. 104. inter conſìlia vltimar. volunt. vol. 2. Pedrocha in conſil. 19. num. 84. & 85. & in conſil. 12. num. 27. & ſeqq. ergo prouiſio expreſſim facta à teſtatore in caſu, quo deſcendens, vel alius de familia ſit de legitimo matrimonio, comprehendit illi omninò ſimilem, & eundem habentem effectum, ſcilicet quando deſcendens, vel alius de familia ad ſucceſſionem inuitatus, eſt natus de matrimonio putatiuo: quod quantum ad legitimitatem, & ſucceſſionis effectum eundem omninò effectum habet, quàm verum & legitimum matrimonium, vt ſupr. probauimus: & cùm conditio illa ex legitimo matrimonio, ſit neceſſaria ad actum, vel ad effectum actus ſuccedendi, permiſſa eſt extenſio ad alium caſum, & ſic impleri poteſt per æquipollens, l. mulier, in princ. ff. ad Trebellianum. l. ſi mater, C. de inſtitut. & ſubstitut. Ruinus in dict. §. & quid ſi tantum, in 1. lectura, num. 25. & num. 60. & ibidem Coſta in 5. part. num. 37. num. 98. & 99. eleganter Menochius lib. 4. præſumpt. 185. ex num. 6. vſque ad num. 13. & hoc eſt validiſſimum fundamentum, atque illud apertè præſentit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. dict. cap. 1. num. 15. dum dicit, ſentenciam Decij, ex præſumpta voluntate reſtantis veram ſibi videri.

