D. Franciſcum Sarmientum, quem in hac materia Lectori commendo, ſelectarum lib. 1. cap. 8. vbi num. 13. ipſummet. quod Couarruuias, obſeruat, & rectè conſtituit, principem ſine cauſa non poſſe prædicta facere, & repetit num. 15. & num. 16. & 17. & vide num. 21. & 22. vbi eleganter, & maturè probat, Principem habere maiorem poteſtatem in his, quæ publicam vtilitatem, aut pietatem reſpiciunt, quàm in his, quæ in priuatorum vtilitatem fiunt, in quibus voluntas diſponentis pro lege obſeruanda eſt, & dumtaxat conſiderari debet, ne aliquid iniquum, vel à lege reprobatum contineant; non autem, quod meliùs potuiſſent diſponere conſiderandum eſt. Quod enim teſtator voluit, vt ipſe inquit, non quod voluiſſe melius ſuiſſet, eſt attendendum. Quæ verba ſunt proculdubio ſingularia, & notanda, nec per alios ſic in propoſito conſiderata. Vide etiam eundem Authorem ibidem, num. 24. & 25. vbi agit de commutatione voluntatis in aliam cauſam. vel ad alium modum.

Antonium Gomezium in l. 40. Tauri, n. 82. & n. 86. & 89.

Emanuel Suarez in Theſaur. recept. opinion. ſit. P. num. 264.

Tiberium Decianum. in conſilio 88. num. 63. lib. 2.

Ariam Pinellum in rubrica. C. de reſcindenda venditione, 1. part. cap. 2. ex num. 15. cum ſequentibus, vbi in effectu cum communibus reſolutionibus tranſit, & idem obſeruat, quod Couarruuias, & Sarmientus, in locis anteà relatis, & num. 19. in fine, ſecurè affirmat, nec ſummum Pontificem, nec Principem alium ſecularem ſine cauſa, teſtatoris voluntati poſſe derogare, maximè, vbi vertitur tertij præiudicium: & eodem num. atque etiam num. 18. agit, qualiter in his diſpenſatio, vel mutatio impetrari debeat.

Ludouicum Molinam, & Mieres, quem etiam in ſummario comendandum eo duxi, quòd late ipſe loquatur in hac materia, & latiùs ſe habeat, quàm Molina, multaque congerat, quæ in caſibus occurrentibus vtiliſſima eſſe poſſunt, Molinam inquam, de Hispanorum primogeniis, lib. 1. c. 8. ex num. 28. & lib. 2. cap. 7. num. 18. & lib. 3. c. 3. ex num. 11. & num. 20. & 27.

Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, ex num. 46. vſque ad numerum 64. vbi vide omninò, & ij duo Authores excitant omnia ſuperiora dubia, & cauſam etiam omnino neceſſariam in Principe affirmant, nec abſque cauſa, vel pro arbitrio mutationem, aut derogationem voluntatis teſtatoris fieri poſſe defendunt.

Maſcardum de probationibus, lib. 1. concluſione 276. in principio, & num. 7. 8. & 9.

Bonifacium Rogerium in conſilio 2. num. 149. lib. 1. & in conſilio 2. num. 80. & 81. & num. 19. & 110. lib. 2.

Antonium Theſaurum deciſione Pedemontana 87. per totam, maximè num. 10. quo loco inter alia, optimè agit, an Princeps poſſit impuberi teſtamenti factionem concedere, in præiudicium venientium ab inteſtato, vel aliorum, quibus ex ſubſtitutione pupillari ius erat acquiſitum, & ibi plura cumulat, & tandem dicto num. 10. ſuam ſententiam interponit.

Petrum Magdalenum de num. teſtium in teſtamentis requiſito 2. parte, cap. 4. num. 73. & num. 79. & vide etiam prima part. cap. 22. num. 77.

Simonem de prætis, quem, vt vidiſti commendaui etiam in ſummatio huius capitis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 1. ſolutione 13. per totam, folio mihi, 41. vbi inuenies nonnulla neceſſaria, maximè, an, & qualiter poſſit Princeps teſtatoris voluntatem interpretari, ad corrigendum, addendum ſupplendum, vel extendendum teſtamentum, vel illud confirmandum, aut annullandum: & an habeat tantam poteſtatem in interpretandis teſtamentis, quantam in legibus interpretandis. Vide etiam eundem Authorem lib. 4. dubitatione 3. ex num. 18. vſque in finem dubitationis, folio mihi 427. vbi laté, & vtiliter, an & quando teſtatorum voluntates, & diſpoſitiones, Principis authoritate mutari poſſint, vel in aliam, aut conſimilem, aut diuerſam cauſam, aliumve vſum conuert; & ibidem rectè in propoſito diſtinguit, & optimè conſiderat, vt & Sarmientus relatus ſuprà conſiderauit, an diſpoſitio ſit facta in commodum, & vſum priuatum, vel in commodum, aut vſum pium, & publicum, & anteà dictis conuenit ſemper ipſius reſolutio, nempe teſtatorum voluntates tollere, aut mutare Principem non poſſe, niſi ex iuſta & publica cauſa, & vide num. 29. vbi dicit vnum ſingulare, videlicet, quòd ſi à teſtatore legata ſit certa quantitas pecuniarum ad certum opus pium perficiendum, eo completo, & perfecto, ſi de quantitate relicta aliquid ſuperfuerit, reliquum hoc non debet conuerti in alium vſum pium, ſed reſtitui hæredi, vel legatario, cui fuerat relicta tota quantitas ad opus pium perficiendum, & refert Angelum, Caſtrenſem, & Alexandrum ſic tenentes.

Vide etiam de eiſdem quæſtionibus, Hartman. Piſtorium lib. 2. quæſtionum. iuris, parte poſteriore, capite. 4.

Andream Gail. practicar. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 56.

Oddum in tractatu de in integrum reſtitutione, part. 2. quæſt. 99. artic. 8.

Iacobum Menochium in conſilio. 103. num. 68. lib. 1. & in conſilio 20. ex num. 30. eodem libro.

Marcum Antonium Peregrinum. in ſummario huius capitis à me commendatum, de fideicommiſsis, articulo. 52. vbi latiſsimè, atque ex profeſſo ſcribit de hac materia, & multa congerit vtilia quidem, & notatu digna, ex num. 108. vſque ad numerum 135. & num. 144. vſque ad finem articuli, & num. 117. cum Communi tranſit, quòd abſque cauſa non poſſit Princeps derogare voluntati teſtatoris; poſſit tamen ex cauſa, quæ reſpiciat publicam vtilitatem, & num. 154. agit, an Princeps poſſit contra teſtatoris voluntatem, vel ad ipſius voluntatem habilitare aliquem, vt ſuccedat in fideicommiſſo: & n. 159. & ſeqq. an Principis decreto poſſint commutari relicta in vnum vſum, in alium, vel vnares fideicommiſſaria in aliam rem.

Marcum Antonium Eugenium in conſilio. 50. ex num. 5. num. 23. cum ſeqq. lib. 1.

Angelum Matheacium de legatis, & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 22. per totum, vbi originaliter videas, & omninò, & hic Author in effectu, communi Scribentium reſolutioni accedit in omnibus, atque ex num. 16. quinque principales concluſiones in hac materia proponit, ex quibus perfectè, vt exiſtimat, diluitur dubium præcipuum de poteſtate Principis circa tollendum ius quæſitum.

Ioannem Marcum Aquilinum. in repetitione §. & quid ſi tantum, legis, Gallus, ff. de liberis & poſthumis, in verſiculo, Quid enim ſi aquæ, num. 98. & num. 107. cum ſequentibus, vſque ad numerum 117. vbi agit de intellectu l. item ſi verberatum, §. 1. ff. de rei vendicatione, & l. Lucius, ff. de euictionibus, de quibus etiam Fachineus.

Denique vide Andream Fachineum controuerſiarum iuris, lib. 8. cap. 63. per totum, quem in ſummario huius capitis ideò commendaui, quòd ipſe, ſex quæſtionibus principalibus omnia comprehendit, quæ in propoſito dubio, de poteſtate Principis circa tollendum ius quæſitum, vel quærendum, videntur præcipua.

Vide etiam & infinitos alios Authores, quos, Deo dante, lib. 3. cap. 6. harum quotidianarum controuerſiarum, congeram in vnum; ipſi namque, in illa quæſtione, an Princeps ſine cauſa poſſit ſubditis rei ſuæ dominium auferre, multa recenſent, quæ huic capiti, & materia ſunt valdè conducibilia, ac eodem loco, Hyppoliti Riminaldi conſilij cuiuſdam ſpecificam mentionem faciam, & ideò multùm commendare decreuerim, quòd inter omnes hucuſque ſcribentes, nullum inuenies, qui in propoſito quæſtionis prædictæ, ſic ex profeſſo, atque eruditè, & magiſtraſiter ſe habuerit, vt tunc videbis.

CAPVT XXIX.

Ad explicationem text. in l. & quia, in fine, ff. de iuriſdict. omn. iudic. in c. gratum, in c. relatum, & in c. licet vndique, de officio, & poteſt. iudic. deleg. in c. quamuis, & in c. ſi delegatus. eod. tit. lib. 6. & in c. vltimo, de officio legati; diligens equidem, accurata, & noua, vera tamen, atque notanda interpretatio traditur, quâ, vt videbis Lector, adnotantur nonnulla per Authorem, quæ nullibi inuenies ſcripta, etſi Interpretum omnium, atque aliorum traditiones, ſiue obſeruationes prælegeris, & in effectu res hæc diſtinctione, & certa reſolutione explanatur, quæ velut in tenebris anteà fuiſſe videbatur.

SVMMARIVM.

- 1 Delegantis morte, re integra, delegati iuriſdictionem extingui; re non integra, non extingui.
- 2 Et de ratione actum hoc numero per totum.
- 3 Delegatus, ſi vices ſuas in totum alteri commiſerit, ſiue ſubdelegauerit, cauſam ſibi commiſſam, re integra eam reaſſumere poteſt, re non integra non poteſt: & ibidem ratio aſſignatur.
- 4 In delegatione, quando res dicatur eſſe integra, vel quomodo integra eſſe deſinat: vbi tres referuntur in propoſito dubio ſententiæ, contrariæque omninò opiniones, vt hoc numero latiùs adnotatum inuenies, & vide infrà num. 15.
- 5 Quorundam Authorum ſententiæ, atque interpretationes damnantur.
- 6 Delegati iuriſdictio vt perpetuetur, an de iure ciuili litis conteſtatio, vel citatio neceſſaria ſit, vel actus citerior etiam citatione ſufficiat, quamuis nec citatio, nec litis conteſtatio interueniat, idque eodem iure ciuili non expreſſum, nec etiam clarè diffinitum, vt nouiter, & verè hoc numero adnotauit Author.
- 7 Idem etiam nec iure Pontificio explicatum in cap. licet vndique, de officio delegati, conſtare ex ſerie eiuſdem textus apertè, vt nouiter etiam, ſeu vltra omnes adnotatur hoc loco.
- 8 Nec etiam à Bonifacio VIII. distinctè explicatum, deduci manifeſtè ex verbis duorum iurium, quæ hoc n. recenſentur.
- 9 Cæterùm Vrbanum III. & Gregorium IX. Pontifices maximos, diſtinctè ſatis, & apertè rem hanc explicaſſe, & pro perpetuanda delegati iudicis iuriſdictione, citationem omninò requirere.
- 10 Iudicium propriè incipere à litis conteſtatione, non verò à citatione.
- 11 Text. in cap. relatum, de officio delegati, eleganter exornatur, & Lucij III. mens, dilucidè, & meliùs quàm anteà fuiſſet, enucleatur, & vide numeris ſequentibus.
- 12 Text. in cap. gratum, de officio delegati, explicatur; & Vrbani III. mens declaratur.
- 13 Text. in cap. licèt vndique, de officio delegati, intelligi debere iuxta text. in cap. vltimo de officio legati, & in dicto cap. gratum, de officio delegati, non verò iuxta text. in d.e. relatum, eiuſdem tituli, noua, & vera Authoris conſideratio, in hac materia.
- 14 Ad text. in d.c. gratum, noua & vera ratio aſſignatur, quâ Romanus Pontifex moueri potuit, vt ſic decideret.
- 15 Delegati iuriſdictionem, de iure canonico per citationem perpetuari, ex veriori, & communiori ſententia, & aliorum ſententias improbari debere, prout hoc numero aduertit Author, idque & de iure Cæſareo ſimiliter obtinere.
- 16 Delegati iuriſdictio de iure Regio, an per citationem perpetuetur, vel per litis conteſtationem, & ibidem de intellectu leg. 21. titulo quarto, partita tertia, & leg. 35. titulo 18. eadem partita.

PRo dilucida & ſingulari præſentis materiæ explicatione, atque vt in futurum vera, & certa huiuſce rei reſolutio, & dictorum iurium interpretatio haberi poſſit, nec ampliùs de ipſorum intellectu dubitari valeat; nonnulla equidem adnotanda erunt, quæ ex eiſdem iuribus velut expreſſim deducuntur, nec alibi inuenientur ſcripta, ſed à me fuerunt longa conſideratione præhabita. Et ad rem deueniendo, inprimis, quò dilucidè magis, & diſtinctè procedamus, conſtituere neceſſarium erit, explorati, certique iuris eſſe, delegantis morte, re integra, delegati iuriſdictionem extingui; re non integra, non extingui, per text. in d.l. & quia, ff. de iuriſdictione omnium iudicum, in cap. gratum, in c. relatum, & in c. licet vndique, de officio & poteſtat. iudic. deleg. in c. vltimo, de offic. legati, & in c. quamuis, & c. ſi delegatus, de officio delegati, lib. 6. l. 21. tit. 4. partit. 3. l. 35. titul. 18. partit. 3. per quæ iura, certiſſima eſt, atque indubitata omnium Doctorum concluſio, tam in ipſis, quàm in aliis pluribus locis, & pro regula conſtituunt Bartholomæus Socinus in regula 311. Anton. Gabriel communium lib. 2. titulo, de procuratoribus, concluſione 1. & 2.

Et de ratione ſuperioris regulæ, aut doctrinæ, videbis actum ab Interpretibus communiter, tam in dict. cap. gratum, & cap. relatum, quam in dict. l. & quia, vbi poſt alios Antiquiores, & Ordinarios, Curtius iunior, & Oroſcius, Purpuratus etiam num. 110. qui nonnullas rationes aſſignant, & Abbatis traditionem damnatam communiter ſuſtineri poſſe declarant, & inter Pontiſicij iuris Interpretes multos, Felinus, Barbacia, & Alciatus eleganter, nec non & Decius numero quinto, in dicto cap. relatum. Verè tamen, ſi Authores omnes originaliter prælegeris, & mentem ipſorum perſpicias, omnes rationes in eundem finem tendunt, nec in effectu differunt (aliæ mihi non placent, ideò ſcienter, conſultóque eas non recenſeo) ſcilicet, delegantis morte re integra, ideò delegati iuriſdictionem extingui, quia cùm vti iuriſdictione non cœperit delegatus, nullum ius ab ipſo acquiſitum eſt, quo in eius perſona efficaciter reſideat, aut illius extinctio impediri valeat, ſed tota dicitur penes delegantem reſidere, atque ab eius voluntate dependere; tunc autem temporis, vt incipiat, voluntas expectanda non eſt, quæ ipſo delegante defuncto eſſe non poteſt, & ſic non incepiſſe vti delegatum, impedimento eſt, quominùs illa eradicari, aut in perſona delegati poſt mortem delegantis manere potuerit. Cæterùm re non integra, ideò iuriſdictio non extinguitur delegante defuncto, quia cùm primùm iuriſdictione delegata vti cœpit delegatus ipſe, per vſum & exercitium (per quæ iuriſdictio tanquam ius Incorporale acquiritur) eam efficaciter acquirit, & velut ſuam efficit; idcircò cùm ſua ſit, & voluiſſe tunc delegantem ſuſſiciat, nec alia voluntas, aut voluiſſe pòſt requiratur, abſque facto ſuo, iuriſdictio iam ſemel in ſua perſona eradicata, auelli ab eo non debet, ex regula vulgata l. quod noſtrum, ff. de regulis iuris, & l. vltimæ, ff. de pactis: qua etiam ratione, ſi delegatus vices ſuas in totum alteri commiſerit, ſiue ſubdelegauerit cauſam ſibi commiſſam, antequam ſubdelegatus vti cœperit iuriſdictione, vel re integra, ſubdelegato rebus humanis exempto, eam reaſſumere poteſt: ſed re non integra, & ſic postquam ſubdelegatus vti cœperit, minimè poteſt, quia ex vſu, & exercitio efficaciter ſubdelegato acquiſita fuit; ita procedit textus in c. quamuis, 6. & in c. ſi delegatus, 7. de officio deleg. l. 6. vbi Ioan. Monac. rectè percipit ſuperiorem rationem in illis verbis: Cum hiſce caſibus iuriſdictio efficaciter non tranſiuerit in ſubdelegatum, & apertè probat ille text dum inquit, cùm iuriſdictio (ex quo ipsâ vſus non extitit) non cenſeatur in eum efficaciter tranſiuiſſe; qui equidem ſingularis eſt in propoſito, & pro ratione ſuperiori notandus, non enim ſic notatur, nec expenditur ab aliis: idcircò, ex quo eum text. habemus, Pontificiæ rationi adhærere, nec aliunde rationes quærere, velut neceſſariò adſtringimur, nec ampliùs licet in hoc immorari.

Inquirere tamen neceſſe eſt, quando in delegatione res dicatur eſſe integra, & delegatus coepiſſe videatur, vel non coepiſſe; ſiue quo facto, aut modo res deſinat eſſe integra: & quidem ſi hucuſque Scribentes omnes originaliter, atque ex propoſito prælegeris, tres inuenies eſſe in præfato dubio ſententias, contrariaſque omninò opiniones, de quibus poſt ordinarios omnes antiquos videndus eſt Iaſon, in d.l. & quia ff. de iuriſd. omn. iudic. n. 57. & ibidem Socin. n. 75. Oroſcius num. 26. & Purpuratus num. 111. Imola, Barbacia, Felin. Decius, & Alciat. in d.c. gratum, & in d.c. relatum. Plerique namque arbitrati ſunt, per actum citeriorem citatione delegatam iuriſdictionem perpetuari, & ſic nedum litis conteſtationem, ſed nec citationem neceſſariam eſſe, ſufficeréque, quòd delegatus aliter, aut modo quocunque, iuriſdictione vti cœperit. Alij (& magis communiter) ad effectum prædictum, citationem omninò requirunt: nonnulli verò litis conteſtationem exigunt; nullus autem temerariè, aut ſine iure loquitur: primi namque per text. in dicta l. & quia, ff. de iuriſdict. omnium iudic. & in dict. cap. licèt vndique, 30. de offic. delegat. iuuari videntur, vbi nec citatio, nec litis conteſtatio exprimitur, ſed vt res integra eſſe deſinat, dumtaxat exigitur, quòd vti cœperit delegatus, ſiue quòd res geri cœpta fuerit. Secundæ verò opinionis Authores fulciuntur per text. in d.c. vlt. de officio legati, & in d.c. gratum, vbi citatio requiritur adeò expreſsè, quòd de mente, aut deciſione eorum duorum iurium aliter inquirere, vel aliquo modo interpretari ea, nulla ratio patiatur. Tertiæ denique opinionis Authores, non adeò à veritate, aut iuriſmet ipſius diſpoſitione deuiant, vt pro ſe non citent text. expreſſum in d.c. relatum, de officio deleg. quo in text. vltra verba, quæ apud nos communiter reperiuntur, aut in vulgatis codicibus, & Decretalibus Pontificum traduntur, & alia in integra adiiciuntur, quæ magis enixam voluntatem Lucij III. circa requiſitum litis conteſtationis oſtendum; ille namque non modò verbis vulgatis, & litis conteſtationem exigentibus contentus eſt. ſed poſt illa verba, Non eſt à iudicibus quos delegauerat, ex delegatione huiuſmodi procedendum, quibus apud nos text. contextura aut litera finitur: ſic & vlteriùs ſcripſit. Poterit ergo in eo caſu ap. ceſſ. procedi, in quo ante mortem mandatoris lis fuerit per narrationem, & reſponſionem contexta: Vbi autem mors mandatoris litis conteſtationem præceſſit, penitùs ſubſiſtat, ſiue fuerit, ſiue non fuerit ap ab interiectum. Et hactenus ille text. vt conſtat ex integra ipſius, de qua Anton. Auguſtin. Epiſc. Ilerden. collect. 1. Decret. lib. 1. tit. 21. de off. & pot. iud. deleg. c. 2. fol. mihi, 19. in fine. Apud omnes tamen tam Pontiſicij, quàm Cæſarei iuris Interpretes. ſecunda ſententia magis obtinuit, quæ & verior eſt, & communior) ad effectum delegatæ: iuriſdictionis perpetuandæ, citationem ſufficere, per duo iuta allegata ſuprà, quæ vitari non poſſunt, nec aliorum ſolutiones, aut interpretationes ad ea admitti, vt rectè, & cum iudicio probauit Decius ind. c. relatum, n. 5. Iaſon etiam in d.l. & quia, n. 57. in verſ. Breuiter communis ſententia eſt. Id autem, quod verè pendet ex dictarum Decreta ium intellectu, nec dilucidè ſatis apparere, nec etiam ſecurè probari poterit, niſi priùs de ipſarummet interpretatione tractetur. Qua in re, facilè ego poſſem, & nouis quidem atque concludentibus rationibus, ab aliis hucuſque excogitatos intellectus ſubuertere, ſi in his, quæ neceſſaria non ſunt, & prætermitti poſſunt, inſiſtere, ab inſtituto, & conditione mea non ita grauiter abhorreret: ſi etiam non viderem, ab eiſdem traditas hactenus interpretationes hallucinari quidem, nec præfatis Pontificiis conſtitutionibus ſatis conuenire. Item, ſi aſſequutus non ceſſem, iam iam poſt hæc à me ſcripta, ſicque ex profeſſo elaborata, omnes in futurum mirari debent, Doctores omnes communiter, tam recentiores, quàm antiquos in explicandis, atque componendis duobus iuribus torqueri, & inſiſtere, quæ verè componi non poſſunt, vtpote. cùm duorum Pontificum contrarias omninò in eadem re deciſiones contineant: cætera autem iura, quæ ad præſentem materiam ſpectant. non ſic dilucidé, atque diſtinctè declaraſſe, vt certam nobis in futurum reſolutionem, aut abſolutam doctrinam relinquerent, nec probari poſſe Ioannis Oroſcij n. 26. & Franciſci Purpurati n. 111. interpretationem in d.l. & quia, traditam; diſtinctio námque illa, an delegatus mortis delegantis conſcius ſit, vel ignarus, vt citatio ſufficiat, vel non ſufficiat. euincitur manifeſtè ex natura dictionis, maximè, quæ in d.c. gratum, apponitur, & implicatiuè, non taxatiuè accipitur. Item per claram deciſionem text. in d.c. vltimo, de officio legati, in quo ſimpliciter citatio requiritur, nec vltra aliud exigitur, aut exprimitur.

Quocirca, vt certiſſimam ego, atque abſolutam in hac re traderem reſolutionem, vtque in futurum dubirandi ampliùs de prædictis, atque de intellectu præfatorum iurium occaſionem ſubmouerem, longa equidem à me præhabita conſideratione, atque & Scribentium originali, & attenta lectura, ſequentia conſtituere, adeò neceſſarium duxi, vt nihil eorum prætermitti potuerit.

Et in primis conſtituo, de iure ciuili certum eſſe ( quamuis à nullo hactenus ſic animaduerſum) nullibi expreſſum fuiſſe, vtrùm ad delegatæ iuriſdictionis perpetuationem, litis conteſtatio, an citatio neceſſaria ſit, vel actus citerior etiam citatione ſufficiat, quamuis nec citatio, nec litis conteſtatio interueniat; dumtaxátque in propoſito eſſe text. in dicta. l. & quia, ff. de iuriſdict. omn. iudic. vbi in hunc modum ſcribitur: Ideò ſi is, qui mandauit iuriſdictionem, deceßerit antequam res ab eo, cui mandata eſt iuriſdictio, geri cœperit, ſolui mandatum Labeo ait, ſicut in reliqua cauſis. Idcircò eodem iure ciuili attento, mirum non eſſe, quòd Interpretes communiter, & varij, & contrarij extiterint, vtpote cùm nullum, aut certum aliquod reſponſum inuenerint, quo rem hanc diffinire audacter valuerint; namque, vt vides, in d.l. Et quia, dumtaxat expreſſum eſt: An res abeo, cui mandata eſt iuriſdictio, geri cœperit. nec aliter declaratur, ſiue non aperitur, quando res geri cœpta dicatur, vel qui actus. conteſtationis, inquam, aut citationis, ad id efficiendum, neceſſarius fuerit: taciturnitas ergo Iureconſulti, tot ambagibus, atque contrarietatibus occaſionem præſtitiſſe videtur; qui tamen, ſi ampliùs ſuam ſententiam, aut intentionem expreſſiſſet, atque declaraſſet, nec cot extitiſſent contrariæ diuerſæque ſententiæ, nec etiam forſan, vt ego credo, Lucius III. & Vrbanus III. Pontifices Maximi ſic contrarias conſtitutiones protuliſſent.

Deinde & ſecundò conſtituo, Innocentium III. in cap. licèt vndique, 30. de. off. & pot. iudic. deleg. eodem loquendi modo vſum fuiſſe in tractatu delegatæ iuriſdictionis, eiuſque perpetuatione, quo Iureconſultus Paulus in d.l. & quia, anteà vſus fuerat, & dumtaxat inquirere, an delegatus vti cœperit iuriſdictione, vel non cœperit ante mortem delegantis; non verò exprimere (ſicut nec Paulus expreſſit) per quem actum, citationis, inquam, conteſtationis, vel alterius, dicatur delegatus vti cœpiſſe. Quod negari non poteſt ex verbis eiuſdem textus, ibi: Inquiſitioni tuæ taliter reſpondemus, quòd ſi iuriſdictione à ſuo ſibi collega delegata, ac viuente vti non cœperit, quia mandatum huiuſmodi re integra morte mandatoris expirauit, non habet ſolus officium iudicandi; ſi verò ante mortem illius iuriſdictione vti cœperit taliter demandata vices ſuas, & illius poterit adimplere. Eodem etiam modo in ſubdelegato diſtinguit Bonifacius VIII. in c. quamuis 6. in c. ſi delegatus 7. de officio delegati, lib. 6. nec exprimit per quem actum res geri cœpta dicatur: quod in d.c. quamuis, apparet apertè, dum dicitur: Quamuis alicui vices tuas in cauſa tibi à ſede Apoſtolica delegata, in totum commiſiſſe noſcatur, ſi tamen antequam ille iuriſdictione vſus fuerit, commiſſio huiuſmodi per te reuocetur ab ipſo, vel eum rebus eximi contingat humaris, cauſam ipſam reaſſumere poteris: cùm iuriſdictio (ex quo ipsâ vſus non extitit) non cenſeatur in eum efficaciter tranſiuiſſe, & in d.c. ſi legatus, conſtat etiam manifeſtè, dum dicitur: Si delegatus quoties eum abeſſe contigerit, tibi commiſerit vices ſuas; poteris, eo rebus humanis exempto (cùm & tunc cenſeatur abeſſe) commiſſum tibi negotium (dum tamen illo viuente iuriſdictione vti cœperis) liberè diffinire. Pontifices ergo præfati (nec abſque maximo myſterio, vt credo) magis ſentenciæ Pauli accedere, ſiue modi loquendi eiuſdem ſectatores potiùs, quàm ipſius declaratores, aut nouitatis alicuius introductores eſſe voluerunt, & ſic rem hanc non ſatis clarè deciſam reliquerunt, ſed ambagibus etiam præfatis occaſionem tribuerunt, nec aliquid in prædictis iuribus vltra Paulum Iureconſultum adiecerunt.

Prætereà & tertiò conſtituo, Vrbanum. III. Pontificem maximum in d.c. gratum, de officio delegati, idem etiam dixiſſe, quod in præcitatis anteà iuribus Romani Pontifices alij dixerunt, nempe ad perpetuandam delegati iudicis iuriſdictionem, ſufficere quaſi cœptum eſſe iudicium; ipſe tamen addit vnum quod in eiſdem iuribus expreſſum non fuerat, videlicet citatione facta, quaſi cœptum videri negotium; & ſic per text. in d.c. gratum, declaratur text. in d.l. & quia, ff. de iuriſd. omn. iudic. & in dict. cap. licet vndique, cum ſimilibus; quando, inquam, res geri cœpta dicatur, declaratur etiam per textum in cap. vltimo, de officio legati, vbi Gregorius IX. perſectè rem hanc declarat, & citationem expreſſim requirit, nec nobis perplexitatem relinquit, ſed in fine textus in hunc modum ſcribit: Secus autem ſi cauſas duxerint delegandas aliquibus, cùm iuriſdictio iſtorum expiret, ſi ante illorum diſceſſum, horum citatio non præceſſit. Idque rectè aſſequutus videtur Iaſon in eadem lege, & Quia, num. 57. verſic. Breuiter communis ſententia eſt.; dicens, quòd per text. in dict. cap. gratum, & in dicto cap. vltimo, declarantur dicta lex & quia, & alij ſimiles textus, quando ſcilicet res cœpta geri dicatur; alij verò, & quamplures Authores decipiuntur aperté, qui dum intendunt deciſionem d.c. gratum, & d.c. vltimi, vitare, Gregorij IX mentem manifeſtè ſubuertunt, vt Decius in d.c. relatum, num. 5. eleganter, & verè probauit, & quorundam interpretationes cum iudicio damnauit.

Quartò conſtituo, ex textu in d.c. gratum, de officio delegati, non obſcurè deduci, iudicium propriè dici, ſiue incipere à litis conteſtatione, non vero à citatione; nam dum dicitur, Citatione facta quaſi cœptum eſſe negotium, clarè innuitur, iudicium propriè non dici cœptum ab ipſa citatione, ſed impropriè; & ita intelligunt, & declarant Caſtren. in l. 1. num. 4. C. de iudiciis. Decius in rubrica, eod. titul. lectura 2. num. 1. & communiter omnes ſecundum Curtium in rubric. ff. de iudiciis, n. 11. D. Paz in praxi, annotatione 1. de iudicio, num. 39. Deinde, Lucium III Pontificem Maximum in d.c. relatum, de officio delegati, vt delegati iuriſdictio perpetuetur, adeò clarè litis conteſtationem exigere, quòd eius deciſio, nulla ratione, neque interpretatione poſſit ſubuerti; fortaſſis hoc ideò, quod ipſe Pontifex crederet, non ſufficere quaſi cœptum eſſe negotium, quòd per citationem quaſi cœptum dicitur, vt in d.c. gratum: Sed verè cœptum eſſe, & ſic litis conteſtationem præceſſiſſe, neceſſarium exiſtimaret: idque vel ideò introduxiſſe, quòd ius ciuile, ſiue textum in d.l. & quia corrigere vellet, & nouum ius introducere, vel quòd credidiſſet, ita ius ciuile, textum ve in dicta l. & quia, accipiendum, vt litis conteſtatio requireretur ab eodemmet iure; vtpote, cùm a litis conteſtatione propriè incipiat iudicium, vt dictum remanet; & in eadem l. & quia, dictum non fuerit. ſufficere quaſi coeptú eſſe iudicium, ſed an res ab eo, cui mandata eſt iuriſdictio, geri cæperit, Paulus dicat; res autem propriè, & vere à litis conteſtatione geri cœpta dicatur, vt ſuprà probauimus.

Cæterùm Vrbanus III in d.c. gratum, aliter equidem ſenſit, & vel emendare Lucij III reſponſum in d.c. relatum, contendens, ſiue declarare volens, malè Lucium ipſum intellexiſſe de iure ciuili, ſiue ex deciſione d.l. & quia, non aliàs rem geri cœptam à delegato dici, quam ſi litis conteſtatio præcedat, de nouo induxit, ſiue ex declaratione, atque interpretatione d.l. & quia, tradidit in eo loco, à citatione quaſi cœptum videri iudicium, & ad effectum perpetuationis iuriſdictionis delegatæ: id ſuſſicere. nec litis conteſtationem neceſſariam eſſe, vt Lucius III. arbitrabatur, cuius conſtitutionis non immemor neque ignarus, eiuſdem potiùs memor Vrbanus ipſe, illam correxit atque emendauit, & ſola citatione perpetuari iuriſdictionem reſpondit. Verè ergo negari non poteſt, quin text. in d.c. relatum, litis conteſtationem exigens, correctus ſit per text. in d.c. gratum ex cuius integra non obſcurè id colligitur ſed potiùs deducitur apertè; in ea namque vltra vulgata, aut ordinaria verba, quæ communiter in d.c. gratum traduntur, adiiciuntur & alia, quæ ſi in vulgatis codicibus appoſita fuiſſent, tantæ dubitandi occaſioni locus relictus non eſſet: & in verſic. Et vtrùm is intelligatur, poſt verbum illud, Petit ſolemniter publicari, in hunc modum ſcribitur: Sicut hoc totum circa deceſſum bonæ memoriæ prædeceſſoris noſtri Lucij Papæ qui vos indices delegauerat, ſub examine veſtro aſſeritis contigiße. Poſteà verò ſequitur verſiculus: Nos autem inquiſitioni veſtræ taliter reſpondemus, vt refert, & aduertit Antonius Auguſt. Epiſcopus Ilerdenſis collectionis 1. Decretal, lib. 1. tit. 21. de off. & pot. iudic. deleg. c. 23. fol. mihi, 20. & in ſcholiis poſteà animaduertit: quæ licet non vidiſſent, nec ſic animaduerterent, correctionem præfatam rectiſſimè probarunt, & vnam Decretalem corrigi per aliam, magis communiter vtriuſque iuris Interpretes conſtituerunt; inter quos Bartol. in d.l. & quia, num. 13. Paulus, Fulgoſius, & Communis ſecundum Alexan. n. 30. ſecundum Socin num. 75. Iaſonem num. 57. in princip. Oroſcium num. 26. & Purpuratum num. 111. ibid. Innocent. etiam, Oſtienſis, Ioannes Andreas, Imola, & Abbas in d.c. relatum, vbi Felinus num. 10. Siculus num. 6. & Decius num. 3. idem Felinus & Alciatus in d.c. gratum, in principio. Anton. Gab. commun, lib. 2. titulo de procuratoribus, concl. 2. Cuiacius obſeruat. lib. 9. cap. 22. & ſecundum hæc, vt anteà dixi, fruſtra torquentur, qui Lucij III. & Vrbani. III. Pontificias conſtitutiones conponere, in concordiámve reducere contendunt, cùm ex dictis iam, atque ex verbis in integra adiectis, manifeſtè conſtet Vrbanum. non ſolùm Lucij III Prædeceſſoris ſui ſucceſſorem, ſed etiam emendatorem, atque ſuæ conſtitutionis circa requiſitum litis conteſtationis alteratorem fuiſſe.

Quòd ſi dixeris, text. in d.c. relatum, iam correctum ex d.c. gratum; ad quid in volumine Decretalium inſertum, ſiue cum vtrumque ius ſua voce dilucidè proteſtatum fuerit, nihil abſonum, nihilque contrarium relinquere, quonam pacto Pontificias conſtitutiones ſic contrarias reliquerit? Obiectioni huic, ex mea equidem, & non contemnenda conſideratione, reſponderi poterit, in primis, nouum non eſſe, vna iura alia corrigere, & nihilominus correcta, ſic in corpore iuris includi, ac ſi nunquam correcta fuiſſent, vel quia compilatori ſic placuit, vel quia oppoſita iuxta ſe poſita magis eluceſcunt; Deinde non videri, nec dici poſſe contraria relicta, ex quo de correctione apparet; aliud namque eſt, in eodem caſu duo iura contrarium directò decidere, nec de correctione prioris apparere: quo caſu abſonum. eſſe, & iuris proteſtationi contrarium diceremus. Aliud verò, conſtitutionibus duabus contrariis appoſitis, poteſtatorem emendare priorem, & factam ab eo, qui emendandi, atque corrigendi poteſtatem habuit; tunc namque dici non poſſet abſonum aliquid, aut contrarium relictum: abſonum namque non eſt, vna iura alia corrigere.

Reſpondetur deinde, quòd cùm Vrbanus III. conſtitutionis Prædeceſſoris ſui Lucij III. memor, conſciuſque fuiſſet, illámque emendaret expreſſim, conueniens quidem fuit, eiuſdem Lucij deciſionem in volumine decretalium, & adeò proximam, atque coniunctam deciſioni d.c. gratum, relinquere, (quod non abſque maximo myſterio factum eſt, vt credo) vt quæ eſſet illa conſtaret, Vrbani etiam emendatio, aut conſtitutio contraria, an iuris rationi magis conſentanea eſſet, deduci poſſet apertius: abſonum namque eſſet, quod Vrbanus III. Lucij III. ſic mentionem feciſſet, atque ipſius conſtitutionis emendator fuiſſet, nec de eiuſdem Lucij deciſione conſtaret.

Quintò deinde conſtituo, Innocentium III. in d.c. licèt vndique, non ita clare rem hanc explicaſſe, ſicut Vrbanus III. in. d.c. gratum, & Gregorius IX. in d.c. vltimò, de officio legati, explicarunt; propterea quod Gregorius, & Vrbanus, eo ipſo dixerunt iuriſdictionem delegatam perpetuari, quòd res geri capta eſt, & quod per actum citationis, res geri cæpta cenſeatur declararunt. Ipſe tamen Innoc. duntaxat dixit perpetuari iuriſdictionem, ſi delegatus vti cœperit, ſed non aperuit per quem actum videretur vti cœpiſſe, ſiue res geri cœpta diceretur, vt ſupà, num. 7. aduertebam. Inde, & conſequenter, eum text. intelligi debere, iuxta text. in d.c. gratum, & in d.c. vltimo, non verò ſecundum text. In d. c. relatum, correctum iam, & emendatum ab Vrbano III. in dict. cap. gratum.

