Secundum deducitur ex text. in d. cap. ad noſtram, de empt. & vendit. illum hoc modo inducendo; nam textus inquit, re vera contractum fuiſſe fœneraritium, quod inquit patere ex eo, quòd factum fuit pactum de retrouendendo cum modicitate pretij, quæ vix dimidiam iuſti pretij tangebat, & conſequenter Romanus Pontifex in his dumtaxat qualitatibus videtur ſe fundare, & non in aliis, vt Antonius Burgos contendit in eodem cap. ad noſtram, num. 47. & illum ſequutus Hyppol. Riminald. in conſ. 218. num. 142. & 143. lib. 2. nec videtur ab eis diſſentire Menochius lib. 3. præſumpt. 122. num. 138. & 139. verè tamen ille text. retorqueri debet in contrariam partem; tum quia in eo vltra prædictas duas coniecturas, erant & aliæ, quæ non leuiter mouebant animum Romani Pontificis, imò præ oculis eius maxima inconſideratione habebantur, vt poſt Cæpolam tradiderunt Cagnolus in d.l. 2. C. de pactis inter empt. & vendit, num. 52. in verſ. non obſtat, Couar. variar. lib. 3. d. cap. 8. num. 4. Caldas in d.l. ſi curatorem habens, verbo, ſua facilitate, num. 60. Decianus d. conſ. 2. num. 132. & 133. & 234. & num. 176. & 177. lib. 2. & nullo ex his relato, D. Felicianus de Solis de cenſibus, lib. 1. cap. 6. num. 13. in fine. Tum etiam, quia pactum de retrouendendo erat conceptum, vt ante ſeptennium venditor non poſſet redimere, ſed à ſeptennio vſque ad nouennium, vt dicitur in illo texto: ex quo pacto clarè apparebat, quòd emptor volebat eſſe certus de lucro ſuæ pecuniæ ex perceptione fructuum per dictum ſeptennium, & quia pretium ſolutum vix dimidiam iuſti pretij contingebat, erat etiam certus emptor quòd ſi venditor non redimeret à ſeptennio vſque ad nouennium, ipſe lucrabatur reſiduum valoris; ex quibus oritur ibi præſumptio contractus fœneratitij, atque ita non poteſt textus ille ita ſimpliciter, aut indiſtinctè allegari in fauorem ſententiæ prædictæ, vt optimè aduertit Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 33. num. 40. lib. 2. Nec valet dicere, quòd Romanus Pontiſex in eo textu, ſe non fundauerit in petitione mutui, neque; in aliis qualitatibus, ſed dumtaxat in his duabus, qui. bus prædictæ ſententiæ ſequaces mouentur: id enim & repugnat verbis Decretalis illius, & apertè conuincitur per Beroum ibid. n. 26. in verſ. quæ induct. vt ſtatim dicetur.

Tertium fundamentum conſiſtit in hoc, quòd ita tenendum ſit propter authoritarem Gloſſarum, & Collegiorum, de quibus ſuprà, quæ magna eſt. vt probat Riminaldus dicto conſ. 218. ex num. 139. lib. 2. Cæterùm facile reſpondetur rationi huic, fatendo, Gloſſæ, & Collegiorum authoritatem magnam eſſe, & probabilem, non autem neceſſariam, nec coactè ſequendam; maximè vbi in contrarium & iura extant, & rationes fortiſſimæ, ac etiam grauiſſimorum, multorumque Virorum Authoritates, vt ſtatim videbimus.

Quartum denique fundamentum eò tendit, quòd in propoſito caſu non ſit vera venditio, ſed Mutuum ſub dictis contractibus palliatum, ſiue quòd de ilio contractu iudicari debeat vt de pignore, cui magis adaptari videtur; quoniam pignus datur pro minori quantitate, quàm valeat, vt per Doctores in cap. ſignificante, de pignoribus, & reſtituto pretio illud redimere licet, l. ſi rem alienam, §. omnis, ff. de pignoratitia actione: ideò nòn debet attendi figura contractûs, ſed quòd verè partes inter ſe agere voluerint, & ita argumentatur Rolandus in conſ. 40. num. 22. lib. 2. Sed reſpondetur, rationem prædictam militare, quando conſtare poteſt ſub contractu emptionis & venditionis Mutuum palliatum interueniſſe, ac in fraudem vſurarum, contrahentes emptionem & venditionem ſimulaſſe; tunc enim potiùs attendi debet, quod verè actum eſt, quàm id, quod ſimulatè conceptum fuit. Cæterùm ex pacto de retrouendendo, nulla fraus, nulla vſura deprehendi valet, cùm id validè & lege ipſa approbante contractui emptionis adiiciatur, vt ſuprà dixi, & in terminis adnotauit Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 33. num. 64. & 63. lib. 2. nec etiam ex modicitate pretij, quæ à lege non improbatur, nec arguit contractum fœneratitium etiam alijs concurrentibus, niſi quando illud eſt valde tenue reſpectu valoris rei, aut cum aliæ coniecturæ concurrunt, vt per Abbatem in d.c. ad noſtram, in ſecundo caſu, Gratum in conſil. 157. num. 5. lib. 2. Iaſonem in conſ. 151. num. 2. in fine, lib. 4. & dicemus infra in quarta opinione. Vnde ex prædictis duobus non debet ſuſpicio vſuræ deduci, niſi alia concurrant, ex quibus fraus arguatur. Et per hæc habebis reſponſum ad alia ſimilia fundamenta, quæ Authores huius partis ponderarunt communiter: vt ſic appareat, nihil pro illa adduci, quod verè vrgeat, aut quod non ſit diſſolutum, nec fuiſſe anteà diſceptationem hanc ab vllo Recentiorum ſic digeſtam, aut diminutam videbis.

Vnde ſuccedit ſecunda opinio, quod imò hæc duo, pactum ſcilicet de retrouendendo, & modicitas, aut iniuſtitia pretij non ſufficiant ad arguendum contractum fœneratitium, niſi & tertium accedat, nempè quòd emptor ſolitus ſit fœnerari, vel alia coniectura, aut circumſtantia interueniat: quam opinionem tenuerunt Antiqui nonnulli, cum quibus ſic conſuluiſſe dicit Berous in d.c. ad noſtram, de emptione & venditione, num. 26. ad medium, Iacobus de Arena, Cinus, Ioannes Andreas, Ancharanus, Cardinalis Zabarella, Baldus, Albericus, Salicetus, Fulgoſius, Caſtrenſis, Angelus, Comenſis, Romanus, Abbas, Anania, Butrius, Cardinalis Florentinus, Rodulphus, Laurentius de Pinis, Alexander, Cæpola, Corneus, Angelus, Aretinus, Calcaneus, Guido Papæ, Fabianus de Monte, Hoſtienſis, Socin. ſenior, Bertran. Decius Afflictis, Ferratius, Boërius, Socinus iunior, Pariſ. & Ruin, quos longa ſerie referunt, & ſequuntur, & hanc opinionem veriorem dicunt Tiraquellus de retractu conuentionali, in præfatione, num. 5. Cagnolus in l. 2. C. de pactis inter emptorem & venditorem, num. 50. ad finem, Natta, Conrados, Antonius ab Alexandro, Iaſon, Crotus, Neuiz, Oſaſcus, Rolandus, Pancirolus, Bellamera, Manſuerius, Iacobus Nouellus, & alij multi, quos congeſſerunt Hyppol. Riminald. in conſ. 218. ex num. 108. vſque ad num. 116. lib. 2. qui contrà defendit ex num. 122. vt ſuprà dixi, Menochius in conſ. 358. nam. 1. lib. 4. qui hanc opinionem receptiorem, & veriorem dicit, & num. 2. Profitetur in finalibus verbis, quòd ſi diligenter Authores omnes enumerentur, hæc eſt magis recepta opinio, & apertè videtur ſequi hanc partem Menochius ipſe de arbitrarijs, lib. 2. centuria 3. caſu 217. num. 3. vt agnoſcit lib. 3. præſumptione 122. num. 3. ibi: Et hanc viſus ſum ſequi, Cumanus in conſ. 184. Gozadinus in dict. l. 2. C. de pactis inter empt. & vendit. num. 30. Ioannes Cephalus in conſil. 289. num. 36. lib. 2. & in conſ. 496. num. 48. lib. 4. latè Berreta in conſil. 114. Tiberius Decianus in conſil. 2. ex num. 15. & num. 176. lib. 1. quamuis contrà tenuerit, ſibimetipſi contrarius in conſil. 104. num. 13. lib. 2. Rolandus ſibi contrarius in conſil. 96. num. 19. & ſequentibus, lib. 2. & in conſil. 58. num. 10. & ſequentibus lib. 4. Senatus Pedemontanus teſte Oſaſco deciſione 41. & 42. Caldas Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, ſua facilitate, num. 6. Calcaneus in conſ. 85. Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſ. 447. num. 1. & 9. vbi modificat, & declarat eam, Franciſcus Burſatus, in conſil. 153. num. 33. & 34. lib. 2. & in conſil. 117. n. 12. lib. 1. Ant. Galeat Maluaſſia in conſ. 106. n. 18. & in conſ. 107. n. 1. & ſequent. Ioan. Vincent, de anania allegat. 83. num. 3. qui dicunt hanc eſſe veriorem, & magis communem opinionem, & quòd plures numero, & pondere, ac nomine celebriores amplectuntur eam, Gamma in deciſione 138. numero 1. qui dicit de iure communi tria interuenire debere, quæ ſuperius retulimus, duo ſolùm de iure regni Portugalliæ, & Additionator eius ibidem, in hanc partem magis inclinat, nec contrariam probat, niſi paruitas pretij ſit notabiliter exigua, quando venditor non eſt ſolitus fœnerari, ſin minùs quòd debent alia indicia concurrere; huic etiam ſententiæ videtur magis accedere Borgninus Caualcanus deciſione 1. ex num. 7. vſque ad num. 16. parte 2. Hyppolit. Bonaſcos, Coſt. Ioannet. & alij, quos adducit Vincentius Carocius de locato, & conducto, titulo de vſuris, quæſtione 11. num. 4. & num. 6. vbi expreſſim videtur hanc probare opinionem, eamque magis communiter probatam teſtatur Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 31. num. 68. lib. 1. & in conſil. 33. num. 66. lib. 2. Alexand. Raudenſis de annalogis. lib. 1. cap. 30. num. 255. & magis veram inquit Hieronymus de Cæuallos, qui præfatos Authores non vidit, practicarum commun, quæſt. 224. in fine; adduxit autem pro ſecunda hac opinione, fundamenta ſeptem Cæpola de ſimulatione contractuum, ex num. 102. quæ retulit Menochius lib. 3. dicta præſumptione 122. ex num. 33. vſque ad num. 40. & in effectu ad ea reducuntur rationes Cagnoli in d.l. 2. C. de pactis inter empt. & vendit, num. 51. & 52. in principio. Hyppolit. Riminald. in conſilio 218. ex num. 115. cum ſequentibus, lib. 2. Antonij Galeatij Maluaſſiæ in conſil. 106. à principio, vſque ad num. 7. & in conſil. 107. ex num. 1. vſque ad num. 7. Ioannis Vincentij Hondedei in conſil. 33. ex num. 22. lib. 2. Quæ omnes in id principaliter tendunt, quòd contractus in dubio verus, & non fictus iudicandus ſit, & talis, qualem eius prima facies oſtendit, & quòd in dubio ſtandum eſt inſtrumento, nec in dubio præſumendum eſt, quòd contractus ſit ſimulatus, illicitus, aut vſurarius. manifeſtè euincatur, & quòd contraria opinio nullo iure probatur, quoniam Canones, qui ad hoc allegantur, nempe c. ad noſtram, de empt. & vendit. & c. illo vos, de pignoribus, id non probant vt ſuperiùs dixi, & ſtatim probabitur; pro hac vetò velut expreſſa ſunt iura, ac etiam fortiſſima fundamenta, vt ſtatim dicetur, & his rationibus quamuis reſpondere conetur Menochius, & in effectu reſpondeat lib. 3. d. præſumptione 122. num. 33. vſque ad num. 38. & ibidem tacuerit Rolandum in conſ. 40. lib. 2. vbi ex num. 38. vſque ad num. 44. eodem modo, quo Menochius, reſpondet, & adducit eas ibidem ex num. 1. cum ſequentibus, tamen ſolutiones illius, præfatæ ſententiæ non obſunt, proptereà quòd libenter fatemur, verum eſſe, quod dicit Menochius ipſe, & ante illum Roland, vbi ſuprà, num. 38. nempe prædicta procedere, quando in contrarium non extant coniecturæ contrariae, aut quando aliter non conſtat de ſimulatione, aut vſura, vel cùm obiicitur contra inſtrumentum de fraude, aut de fœnore; negamus tamen in ſpecie propoſita extare coniecturas contrarias, quæ ſufficiant, aut de ſimulatione legitime conſtare, ſiue contra inſtrumentum validè obiici, niſi vltra modicitatem pretij, & pactum de retrouendendo, aliæ coniecturæ concurrant, quæ ſimulationem, aut fraudis ſuſpicionem inducant, nec ex capite procedit præfata ſolutio, ſiue non eſt authoritate deſtituta; in primis enim probatur ex ſententia communi relata ſuprà, ex num. 50. quæ intrepidè affirmat, quòd modicitas pretij cum pacto de retrouendendo non ſufficiat. Deinde, quia contraria opinio relata ſuprà ex num. 42. cum ſequentibus, nullo iure fulcitur, nec etiam valido argumento, vt ibidem dixi, quicquid aliter, ſed malè quidem contendat Menochius. Prætereà, quia negari non poteſt, quin pactum de retrouendendo de ſe prohibitum non ſit, imò approbatum à lege, vt ſuperiùs oſtendi; emptio item pro minori pretio quàm res valeat, non improbatur, l. in cauſæ, §. idem Pomponius, ff. de minoribus, l. 2. C. de reſcindenda venditione, c. cum dilecti, & cap. cùm cauſa, de empt. & vendit. Ergo ex duobus licitis non poteſt naſci niſi licitum, vt ait Philoſophus, & rectè in propoſito aduertit Cagnolus in dict. l. 2. C. de pactis inter emptorem, & venditorem, num. 52. in verſiculo, Tertio, quia pactum, & eo non relato, Doctor Felicianus de Solis de cenſibus, lib. 1. cap. 6. num. 13. ante finem, eo præcipuè, quòd fœneratores etiam probos ac iure permiſſos contractus aliquando faciunt, vt cum alijs notauit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 12. ante finem, verſiculo, Quarta eſt ſententia.

Sunt etiam vltra fundamenta prædicta adducta ſuprà, num. 51. & 52. duo iura de iure Canonico, quæ fortiſſimè vrgent: in primis text. in c. ad noſtram, de empt. & vendit. vbi ad arguendum contractum fœneratitium, non modò tres, ſed etiam quinque coniecturæ, aut præſumptiones concurrebant ſimul. Primó, quia venditor requiſierat emptorem de mutuo, illeque mutuum à venditore petitum negauit, & ex ea cauſa coactus fuit venditor vrgente inopia, & ſic apparebat animus recipiendi mutuo, non vendendi. Item & ſecundò, quia aſſeritur, quòd re vera contractus fuit ſimulatus, & quòd in veritate contractus vſurarius agebatur. Item & tertiò, domos, & oliuas venditas fuiſſe ab eo modico pretio, quod vix dimidiam iuſtæ æſtimationis tangebat, & appoſita pactione pacti retrouendendi. Item & quartò, quia pactum de rettouendendo erat conceptum, vt ante ſeptennium venditor non poſſet redimere, ſed à ſeptennio vſque ad nouennium, vt dicitur in illo textu: ex quo pacto maxima ſuſpicio oriebatur, quòd emptor ipſe in quemcunque euentum, volebat eſſe certus de lucro ſuæ pecuniæ ex perceptione fructuum per dictum ſeptennium, ſic vt vltra ſortem omninò habiturus eſſet præcipuos ſeptem annorum fructus; erat etiam certus emptor quòd ſi venditor non redimeret à ſeptennio vſque ad nouennium, ipſe lucrabatur reſiduum valoris, vt inquit Ioan. Vincent. Honded. referendus ſtatim, & conſequenter, vt ſolus Decianus animaduertit, quem illicò referam, pactum illud dupliciter reſtringebat poteſtatem redimendi. Primò quia venditor ante ſeptennium non poterat redimere. Secundò, quòd ſimiliter poſt nouennium numquam poterat redimere; adeò quòd facultas redimendi erat tantùm per biennium poſt tranſactos ſeptem annos. Denique & quintò, quia ibi dictum fuerat, quòd ſi venditor pretium reddidiſſet, aut obtuliſſet, res vendita illi reſtitueretur; quod verbum reſtituere, non ſigniſicat venditionem, ſed potiùs mutuum, vel pignus, cuius ea eſt natura, vt ſine noua conuentione oblato pretio res pignorata debitori reſtituatur, l. ſi rem, §. omnis, ff. de pignoratitia actione. Quocirca cùm Romanus Pontifex dixerit, quòd contractus ille præſumitur fœneratitius ex coniecturis relatis: ſequitur neceſſariò dicendum, quòd ſaltem ibi concurrebant tres coniecturæ, nempe pretium modicum, pactum de retrouendendo, & quòd emptor non reneretur retrouendere elapſo termino, & ita expendunt illum text. ſic intelligentes cum Authores ſequentes, Ioannes Corraſius Miſcellan. turis ciuilis, lib. 3. cap. 9. num. 2. qui non ita explicitè ſuperiores coniecturas enumerar. Cagnolus in d.l. 2. C. de pact. inter empt. & vendit. num. 52. in verſiculo, non obſtant. Didac. Couar. variar. reſolut. lib. 3. c. 8. num. 4. in verſic. Sed ſi exactiùs penſitemus, vbi quatuor illas coniecturas eleganter conſiderauit, ſuppreſſo tamen Cæpolæ nomine, qui anteà ſic adnotauerat, vt dicit Menochius, & eaſdem quatuor coniecturas refert lib. 3. d. præſumptione 122. num. 38. & 39. Tiberius Decianus in conſ. 2. num. 132. in fine, & num. 133. & 134. & num. 177. lib. 2. qui exacté magis quam cæteri, præfatas coniecturas enumerauit. Et quamuis Menochius vbi ſuprà, num. 39. eum arguerit, quòd dixerit ſe aduertere ad vnum ad quod neminem legit aduertiſſe, verè tamen argui non debet, propterea quòd Decianus ipſe non dixit, ad tertiam illam, aut quartam coniecturam neminem aduertiſſe, ſed aliud diuerſum, ad quod re vera nullus aduertit, nempe quod pactum illud dupliciter reſtringebat poteſtatem redimendi, prout ſuprà retuli. Quatuor etiam coniecturas præfatas recenſuit Cald. Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, ſua facilitate, num. 60. D. Felicianus de Solis tractatu de cenſibus, lib. 1. cap. 6. num. 13. ad finem, qui nullum ex prædictis refert, nec ita enumerat ſuperiores coniecturas. Ioannes Vincent. Honded. in conſil. 33. num. 40. lib. 2. Ludouicus Molina è Societate Iesv Religioſus de iuſtitia & iure, tractata 2. diſputat. 375. colum. 6. in verſic. quamuis autem maior, fol. 789. qui quatuor eaſdem coniecturas adduxit, & Couarr. retulit.

Verùmenimuerò Authores nonnulli, & nomine quidem, & rei veritate grauiſſimi, vt prædictæ Decretalis vim effugiant, non dubitarunt aſſerere, text. in d.c. ad noſtram, potiùs opinionem optimam relatam ſuprà ex num. 42. quàm ſecundam hanc probare, contendentes, quòd licèt R allegauerit ab initio mutuum petijſſe, poſteà tamen quando dixit contractum eſſe fœneratitium, nixus eſt dumtaxat in pacto de retrouendendo, & in pretij modicitate: & expendunt verba illa: Quod patet ex eo, quòd creditor debitori promi ſit, quòd quandocunque à ſeptennio vſque ad nouennium daret ſexaginta vncias Tarinorum, quæ vix dimidiam iuſti pretij contingebant, domos reſtitueret, & oliuas: Summuſque Pontifex audito caſu mandat, quatenus ſi res ita ſe habet, domos, & oliuas reſtitui, non obſtante inſtrumento venditionis in fraudem Canonis aduerſùs vſurarios promulgati confectò. Nec ſe fundat in alijs circumſtantijs, ſed in duabus duntaxat, nempe in pacto de retrouendendo, & in modicitate pretij; aliæ enim circumſtantiæ licèt fuerint allegata, & propoſitæ, non tamen fuerunt probatæ, & ſic in conſideratione eſſe non debent: Quomodo intelligunt illum text. Authores moderni, vt refert Berous, in eodem c. ad noſtram, num. 26. in princip. & tuetur ibidem Antonius Burg. num. 47. Hyppol. Riminald. in conſil. 218. num. 142. lib. 2. & refert Cagnol. in d.l. 2. C. de pactis inter emptor. & venditor. num. 52. in verſiculo, ſed etſi, in principio, qui etiam dicunt, non obſtare, quòd text. ille dixerit, quòd emptor non tenebatur retrouendere niſi poſt ſeptennium vſque ad nouennium, & quod ſic videatur etiam in eo ſe fundare Romanus Pontifex: quia reſpondent, id nihil euincere, proptereà quòd exiſtimant ipſi, differentiam non eſſe, an de ſeptennio conuentum non eſſet, ſed de anno, aut de menſe, vel etiam ſimpliciter, quia ſemper emptor dicitur habere ſpem lucrandi aliquid vltra ſortem; & ſic nihil intereſſe, an fuerit factum pactum, prout factum fuiſſe dicitur in illo text quo caſu apparet expreſsè, emptorem ipſum pro certo voluiſſe fructus illorum annorum lucrari: an verò pactum ſit adiectum reuendendi ſimpliciter aut infra certum tempus ad libitum venditoris, quia tunc licèt non adſit dicta ſpes certa, & indubitata; tamen adeſt ſaltem ſpes de lucrando interim fructus aliquos temporis alicuius incerti: quod incertum ab vſura non excuſat, per text. in c. conſuluit de vſuris, ibi: Nihil inde ſperantes: & notatur in c. finali, de ſimonia, & in hoc conſtanter inſiſtunt Antonius Burgos in d.c. ad noſtram, num. 47. & Riminald. in d. conſ. 218. num. 143. Nec ſatisfaciunt Recentiores, vt videre licet penes omnes vſque ad præſentem diem Scribentes.

Ego tamen longè verius crediderim, obſeruanda eſſe in propoſito nonnulla: in primis inſtineri non poſſe, quod præfati Authores dicunt, nempe, quòd Romanus Pontifex non ſe fundauerit in qualitate petitionis mutui; nam imò ſe in illa fundauit vt ſuperius dixi, tum: quia in d.c. ad noſtram, à principio, vſque ad verſiculum, quia igitur, proponitur, & narratur factum, atque allegantur ea, quæ adducebantur ad arguendum contractum fœneratitium; narratur enim petitum fuiſſe mutuum, item creditorem voluiſſe emere cum pacto de retrouendendo poſt certum tempus, & vſque ad certum tempus, & emptionem factam fuiſſe modico adeò pretio, quod vix dimidiam iuſtæ æſtimationis contingebat, & dum dicitur in textu. Quod patet ex eo, &c. hæc ſunt verba narratiua Papæ, qui inde in verſiculo, Quia igitur, diſpoſitiuè loquendo inquit, quod ſi res ita ſe habeat, hoc eſt, quomodò fuit narratum; & ſic omnia complectitur, res ſunt reſtituendæ, &c.

Prætereà, vt meliùs quidem, atque ſubtiliter agnouit Berous in eodem c. ad noſtram, num. 26. in verſic. quæ inductio & declaratio, cùm ex inſpectione inſtrumenti, de cuius tenore notitiam habuit Romanus Pontiſex, conſtaret ipſi de venditione facta pro modico pretio, & de pacto de retrouendendo poſt certum tempus: neceſſariò ſequitur, quòd verba illa, Si res ita ſe habet, referenda ſint ad id, quod fuit propoſitum de petitione mutui facta, quæ ex inſtrumento conſtare non poterat: & conſequenter Romanum. Pontiſicem ita ſe fundaſſe in illa qualitate petitionis mutui, ſicut in alijs. Nec poſſet negari, quin etiam in alio ſe fundauerit, ſcilicet quòd pactum de retrouendendo ſic fuiſſet conceptum, vt quandocumque à ſeptennio vſque ad nouennium, & c & conſequenter, ſuperiores Authores malè conſtituiſſe, non eſſe differentiam in terminis noſtris, an fuerit factum pactum de retrouendendo poſt certum tempus reftrictiuè, vt in d.c. ad noſtram: an verò ſimpliciter, vel vſque ad certum tempus quandocunque venditori placuerit: Rectiùs probarunt contrarium Authores omnes relati ſuprà num. 54. & 55. imò Riminaldus ipſe, qui ſecutus eſt præfatam inductionem contra Communem, vt dixi coacta ratione adſtrictus eſt fateri in eodem conſilio 218. num. 146. lib. 2. negari niſi malignè, ac proteruè non poſſe, quòd pactum ſic appoſitum, vt non liceat niſi poſt aliquod tempus redimere, facilius, citiusque faciat præſumi contractum vſurarium, quàm ſi ſimpliciter eſſet appoſitum ſine expectatione alterius temporis.

Denique falſum eſſe, quòd ad præſumendum contractum vſurarium ſufficiat ſimplex pactum de retrouendendo, ea ratione, quòd emptor emens cum huiuſmodi pacto, dicatur habuiſſe ſpem, & intentionem aliquid ſaltem incertum interim lucrandi, & ſuccedat ratio text. in d. cap. conſuluit, de vſuris: Quia reſpondet Berous (ad quem Recentiores non aduertunt) in dict. cap. noſtram. num. 26. in 2. column. in verſic. prætereà, quòd vt committatur vſura ex hac ſpe, vel intentione, requiritur quòd illa ſpes & intentio ſit certa, & firma, ſaltem veriſimiliter, vt eſt text. clarus in cap. in ciuitate, d. cap. conſuluit, & cap. nauiganti, de vſuris. Deinde; quòd intentio, aut ſpes illa non ſit conformis diſpoſitioni iuris, imò contra prohibitionem legis: at is, qui emit cum pacto de retrouendendo, quamuis habeat intentionem interim lucrandi aliquid ex re empta; ob hoc tamen non debet dici vſuram committere, quia hæc ſua intentio conformis eſt diſpoſitioni iuris communis, vt in l. 2. C. de pactis inter emptor. & vendit. Item conformis æquitati naturali, quæ eſt, vt is, qui ſentit incommodum, ſentiat & commodum; nam is, qui emit cum pacto de retrouendendo, tenetur interim de periculo rei: ergo naturale &. aequum eſt, vt commodum ſentiat lucrando fructus, & poſſit habere hanc intentionem, & ſpem, dummodò aliæ coniecturæ non concurrant. Et per hæc habes reſponſum ad prædictas duas difficultates Neotericorum contra communem intellectum dicti cap. ad noſtram. Quod etiam videtur aſſequutus nouiſſimè (ſed Beroum non refert, nec ita exactè declarat) Andreas Fachineus controuerſ. iuris, lib. 2. cap. 12. circa finem, fol. 152. in verſic. ſi replicetur: vbi propoſica difficultate prima, de qua ſuprà, quod etiam vbi ſit pactum de retrouendendo ſimpliciter, vt venditori liceat quandocunque redimere, apparet emptorem animum lucrandi aliquid vltra ſortem habuiſſe, reſpondet in hunc modum: Respondetur, non tam certum & magnum lucrum hoc in caſu emptorem facere potuiſſe, ſicut in ea ſpecie, quando ſcilicet ante ſeptennium redimere non licet.

Sed adhuc obſtat ſolutio, aut conſideratio Menochij lib. 3. d. præſumptione 122. num. 39. is enim accedens magis Anton. Burg. & aliorum Neotericorum ſententiæ, aut interpretationi, in primis conſtituit ibid. num. 37. in fine, text. in d. cap. ad nostram, nihil vrgere pro opinione prædicta: & tandem d. num. 39. dicit reſponderi facilè poſſe ad eum text. Pontificem Maximum non negate in illo loco, quin duæ coniecturæ ſatis fuiſſent ad detegendum contractum fœneratitium; etſi enim ob tres, vel etiam quatuor coniecturas, quæ ibi concurrebant, contractus ille fuerit à Pontifice habitus vſurarius, non tamen inde ſequitur, quin aliæ coniecturæ ſatis fuiſ. ſent, quia hoc non negauit Summus Pontifex. Huic tamen conſiderationi, cui nullus Scribentium omnium hactenus ſatisfecit, reſponderi poteſt, conſtituendo, concedi poſſe pro vero, Romanum. Pontificem in eo textu id non negaſſe, nec etiam declaraſſe, an duæ illæ coniecturæ, pactum inquam de retrouendendo, & modicitas pretij ſufficerent, vt ſtatim dicam; tamen ex quo nullo iure probatur, quòd duæ prædictæ coniecturæ ſufficiant ad arguendum contractum. fœneratitium, & in dict. cap. illo vos, vbi tantùm ſunt iura in propoſito, inuenimus Pontificem ex pluribus coniecturis, quæ ibi concurrebant, motum fuiſſe, non ex duabus tantùm, vt ſuprà probatum eſt, validius reſultare argumentum pro hac ſementia ſecunda contra primam relatam ſuprà, num. 42. vt ex pluribus moueri debeamus coniecturis, ſicut Romanus Pontifex mouebatur ibidem, non ex duabus tantùm, maximè ob rationem, quam ſuperiùs adduximus, quòd ex duobus, quorum vnumquodque licitum eſt, non debet illicitum deduci, niſi aliis circumſtantiis interuenientibus, nec ita de facili præſumundus eſt contractus fœneratitius, aut iniuſtus, iuxta ea, quæ adnotaui ſuprà in initio huius capitis, num. primo, & numero 52.

Ex quibus etiam, & nouiter quidem, diluitur conſideratio alia Hyppol. Riminald. in conſ. 218. num. 144. lib. 2. vbi dicit, quòd in dict. cap. ad noſtram, de empt. & vendit. deciditur caſus patens & clarus, vt conſtat ex verſ. quod patet ex eo, ex quo deducitur, Romanum. Pontificem habuiſſe caſum illum pro claro, & indubitabili, & ex verſ. finali, vbi mandat domos illas, & oliuas reſtitui, appellatione remota; quæ clauſula denotat rem claram, quoniam in re dubia deferendum eſſet appellationi, vt cum Speculatore, Baldo, & aliis probauit Riminaldus ipſe. Cui egregié, & verè reſponderi poteſt (tametſi nullus hucuſque reſpondeat) Pontificem Maximum pro claro, & indubitabili habuiſſe caſum illum, domóſque & oliuas appellatione remota reſtitui mandaſſe, quoniam tot coniecturæ, & præſumptiones concurrebant ſimul, vt nullo modo dubitari poſſet, quin reuera contractus vſurarius fuiſſet geſtus, nec fraus, aut dolus vſurario patrocinari deberet; non tamen ex eo ſolùm, quòd pactum de retrouendendo, & modicitas pretij interueniſſent, vt malè aſſerebat ipſemet Author; contrarium namque aperte percipitur ex his, quæ cum Beroo, & aliis ſuperiùs tradidimus & hactenus de text. in d. cap. ad noſtram, de empt. & vendit. ex quo præcipuè fundatur ſententia prædicta; fundatur etiam ex text. in dict. cap. illo vos. de pignoribus, pro cuius explicatione quatuor caſus diſtinguit Berous in d. cap. ad noſtram, num. 26. ad finem, in verſ. aduert. eſt, & num. 27. 28. & 29. & Beroi nulla mentione facta, eoſdem caſus adduxit Doctor Felician. de ſolis tract. de cenſibus, lib. 1. cap. 6. num. 15. per tot. nec diſtinctè explicat illum text. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 30. num. 241. & 242. nec etiam Ioannes à Medina de reſtitut. fol. 176. nec denique Borgninus Caualcanus deciſ. 1. num. 74. part. 2. Tamen, quod attinet ad propoſitum noſtrum facilis eſt inductio, conſtituendo in primis, quòd pacto de retrouendendo in voluntatem vel emptoris, vel venditoris collato, emptor ſemper facit fructus ſuos: quod quando eſt in facultate venditoris redimere, dubium non eſt, ſed probatur ab omnibus, vt Couarruuias, & Menochius fatentur in locis referendis infrà: quando verò pactum retrouendendi eſt propoſitum in voluntate, & arbitrio emptoris, maius eſt dubium, & quòd emptor non faciat fructus ſuos in hoc caſu, recepta magis opinio eſt, ex his quos refert Menochius lib. 3. d. præſumpt. 122. num. 7. ipſe tamen cum Gloſſa, Cardinali, & Imola in d. cap. illo vos, & cum Couarru. variar. reſolut. lib. 3. cap. 9. in principio cum Lupo etiam ibidem relato, verius exiſtimat, emptorem etiam eo caſu lucrari fructus; & hanc ſententiam libentiùs probarem ipſe, nec conſtituerem differentiam inter vnum & alterum caſum, modò nulla interueniat coniectura, ex qua dolus, aut fraus præſumi poſſit.

Conſtituo deinde negari non poſſe, quin pactum illud de computandis fructibus in ſortem, de quo in d. cap. illo vos, dicatur eſſe contra naturam contractus emptionis & venditionis, vel quia fructus ibi ad emptorem ſpectare debebant, ſicut ſi pactum de retrouendendo fuiſſet appoſitum, idque eleganti ratione conſiderata per Beroum in d. cap. ad noſtram, de empt. & vendit. num. 42. in verſ. at in caſu d. cap. illo vos vel à contrario, quia emptor non poterat compenſare fructus cum eo, quod erat vltra ſortem percepturus, quia fructus tenebatur reſtituere iuxta naturam pacti de quo in eo textu, quamuis aliter declaret Butrius in d. cap. illo vos, num. 10. aut ſaltem coacta ratione fatendum eſſe, quòd quando conditio in eo textu appoſita, non eſt contraria naturæ ipſius contractus venditionis, & fructus ſunt venditori reſtituendi, eſt tamen propria pignoratitij contractus; & ob id cum aliis coniecturis vſuræ præſumptionem inducit, vt non malè aduertit Couarruuias variarum, lib. 3. d. cap. 9. num. 2.

Hoc præmiſſo, conſtituo etiam, quòd textum illum pro hac ſecunda ſententia contra priorem, non malè expendunt Authores communiter, qui amplectuntur eam, proptereà quòd plures ibi extiterunt coniecturæ, & præſumptiones, ex quibus fœneratitius debuit contractus iudicari, quamuis termini illius textus ſint diuerſi à terminis quæſtionis propoſitæ, vt rectè adnotauit Cagn. in d.l. 2. C. de pact. inter empt. & vendit. num. 52. in finalibus verbis: Nam vt ex contextu eiuſdem Decretalis apparet, pactum reuendendi collatum erat involuntatem emptoris, vt ſic poſſet cogere venditorem ad reſtituendum pretium; item erat pactum, quod fructus percepti computarentur in ſortem & pretium; item & aliud quòd reuenditio maiori pretio fieri deberet quàm ipſa venditio; & ſic vltra Summam receptam, ſexaginta ſolidi deberent perſolui: item & quartò, quòd ille emptor conſueuerat vſuras excercere, quamuis verum ſit, quòd dictio illa, præſertim, in fine textus appoſita, denotare videtur, contractum præſumendum fore fœneratitium ex qualitatibus, & coniecturis prædictis, etiamſi ea qualitas non interueniret: quia vnus contractus ſimulabatur, & alius verè agebatur, pluſque valere debet quod in veritate agitur quàm quod ſimulatè concipitur, & ita conſiderarunt Cæpola, & alij, quos adduxit Menochius lib. 3. præſumpt. 122. num. 39. in fine. Cagnolus in d.l. 2. C. de pact, inter empt. & vendit. num. 52. in verſ. ad cap. illo vos, Couarruuias variar. lib. 3. d. cap. 9. num. 3. in verſ. Tertiò ex prænotatis. Decianus in conſil. 2. numero 177. lib. 1.

Nec obſtat ſolutio Menochij d. præſumpt 122. num. 39. quòd quamuis Romanus Pontifex in eo textu, ob coniecturas, aut præſumptiones prædictas, quæ concurrebant ibi, contractum illum habuerit vſurarium, non tamen negauit, quin duæ coniecturæ, auc præſumptiones ſufficiant: nam huic ſolutioni replicari, aut reſponderi poterit, vt reſpondi ſuprà num. 58. ad explicationem text. in d. cap. ad noſtram. de empt. & vendit. Et hactenus de ſecunda opinione in quæſtione agitata ſuprà, ex num. 50. quæ, vt vides, fulta meliùs remanet, quàm præcedens.

