Sed & tertia fuit aliorum opinio, & præcedentibus omninò contraria; nempe, quòd ex pacto de retrouendendo, modicitate pretij, & quòd emptor ſolitus ſit fænerari, contractus iudicari non debeat fœneratitius, ſed requiratur vltra, quòd concurrant aliæ coniecturæ fœneratitij contractus, Comeus in conſ. 224. column. 2. lib. 1. qui huius opinionis commemorat Authores Din. Iacob. de Aren. Innocent. Ioann. Andre. Cardinal. Imol. & Ancharan. quos etiam commemorauit Berous in d. cap. ad noſtram, num. 26. in principio. Menochius in conſ. 358. num. 5. lib. 4. vbi etiam refert prædictos, & addit Veronenſ. Cæpolam, & Anton, ab Alex. Ioannes Vinc. Honded. in conſ. 33. num. 67. lib. 2. vbi addit Bald. Angelum, Afflictis, & alios: & conſulendo ſentit apertè Caſtrenſis in conſ. 66. incipiente, in cauſa quæ vert. num. 2. volum. 2. vt firmat Maſcardus de probat, tom. 1. concluſ. 445. num. 13. Et certè vt inquit Decianus in conſ. 2. num. 176. in fine, lib. 1. illa duo capita, videlicet dictum caput ad noſtram, & dictum caput illo vos, non ſolum tria, ſed & plura alia requirant. Addit tamen ipſe Decianus ibid. num. 177. quòd quicquid ſit in eis iuribus, verior & magis communis opinio eſt, quod tria tantùm requirantur, pactum de retrouendendo, modicitas pretij, & quòd emptor ſolitus ſit fœnerari. Sed non respondet illis capitibus, nec etiam hucuſque reſpondet aliquis ex omnibus in propoſito ſcribentibus, qui vnanimiter ſolent tertiam hanc opinionem improbare, aut ſaltem non amplecti eam: Planum tamen erit reſponſum, ſi conſtituamus, Romanum Pontificem in dictis iuribus motum fuiſſe ob plures coniecturas. quæ ibi concurrebant ſimul; non tamen negaſſe, quin tres coniecturæ prædictæ ſatis fuiſſent. vt contractus fœneratitius iudicaretur: quamuis enim duæ tantùm ſufficere non debeant ex his rationibus quas contra opinionem primam ſuprà conſiderauit; tamen cùm tres præfatæ coniecturę interueniunt; contrà ſtatuendum eſſe, eorumdem iurium ratio ſuadet, & verbum, præſertim, poſitum in fine d. cap. illo vos, quod auget vim eorum, quæ Romanus Pontifex anteà dixerat ſed ſi non concurrat qualitas illa, non diminuit vim, aut rationem ipſorum, ex dictionis illius natura, & clara Romani Pontificis intentione ibi, qui etiam ſic decideret ex tribus coniecturis anteà enumeratis motus, quamuis faciliùs moueatur, ſi emptor conſueuerit vſuras exercere, & vide infrà, num. 71. in fine.

Vnde quarta ſuccedit opinio, & quæ ad conciliationem aut concordiam prædictarum tendit, videlicet, quòd pactum de retrouendendo, & modicitas pretij tunc demùm ſufficiant, vt contractus præſumatur fœneratitius & vſurarius, quando magna læſio eſt in pretio, & quæ vix dimidiam iuſti pretij tangeret, vt ſi res conſtans mille, aut quingentis, ſit vendita pro ducentis: & ita procedit opinio Gloſſæ in d. cap. conqueſtus, de vſuris, & aliorum quamplurium, quos retuli ſuprà, num. 42. Si verò eſſet modica læſio, tunc non ſufficeret pactum de retrouendendo cum ea læſione ſed aliæ coniecturæ; aut præſumptiones neceſſariæ eſſent: & ita intelligitur ſecunda opinio relata ſuprà, num. 50. idque ex ſententia quorundam ſic diſtinguentium, aut concordantium, Romani, inquam, Decij, Grati, Alexandri, Iaſonis, Cagnoli, Baldi, Caſtrenſis, Calcanei, Crauetæ, & Grammatici, quos in id recenſet Maſcardus de probat. tom. 1. concluſ. 447. num. 7. & num. 9. Rotæ Romanæ, Laurentij de Pinu, Boërij, Rolandi, Franc. Marci, Menochij, Magon. & aliorum quos refert Alexand. Raudenſis de analog. lib. 1. cap. 30. n. 255. 256. & 257. & contrarias opiniones conciliantes, ſic declarant Niuizan in conſ. 88. n. 3. & ſeq. Corneus in conſilio 241. num. 2. libr. 1. Cephalus in conſilio. 496. num. 48. in fine, & ſequent. lib. 4. Antonius Galeatius Maluaſſia, in conſilio. 107. num. 11. Vincentius Carocius de locato & conducto, titulo de vſuris, quæſtione 11. num. 14. folio. 227. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio. 31. num. 69. lib. 1. & in conſilio. 33. num. 68. lib. 2. Azeuedius in l. 4. titulo 6. num. 25. & 26. lib. 8. nouæ collectionis Regiæ. Qui omnes, & cæteri alij in hac materia ſcribentes, vnanimiter conueniunt in hoc, vt debeat fieri æſtimado, & conſiderari valor rei, habendo reſpectum ad qualitate diminutiuam pacti. de retrouendendo, & non prout ſimpliciter res per ſe conſiderata valere poterat, vt cum Abbate, Anton. Burg. Beroo, Tiraquello, Maſcardo, Couarr. Zabarell. Ioſepho Ludouico, & Burſato reſoluit Carocius d. quæſt. 11. num. 15. fol. 227. certum enim eſt, quòd pactum de retrouendendo, rem minoris eſſe facit valoris & pretij, quàm illa, quæ liberè venditur, cùm nemo ſit, qui non cupiat habere potiùs rem irreuocabiliter ſuam, quàm reuocabiliter, vt latiùs probant Roland, in conſ. 54. num. 11. lib. 4. Decianus in conſ. 2. num. 169. lib. 1. Tiraq. de retractu conuentionali, in præfatione, num. 20. cum ſeq. & ad finem tituli, ex num. 20. cum ſeqq. Cacheran. deciſ. Senat. Pedemont. 40. num. 14. Cephalus in conſ. 496. num. 43. lib. 4. Menochius lib. 3. præſumpt. 122. num. 9. Ioann Vincentius Honded. d. conſ. 33. num. 29. lib. 2. Hyppol. Riminal. in conſ. 218. num. 117. & 118. lib. 2. vbi num. 120. poſt Veronenſ. Pariſium, Afflict. & alios rectè credidit, arb trio Iudicis deferendum, qualis, aut quanta eſſe debeat diminuito hæc valoris propter pactum de retiouendendo, cùm id à iure determinatum non ſit: & Riminaldo non relato, recté etiam quantitatem pretij arbitrio Iudicis cum Menochio dimittit Additionator Gamæ in addit. ad deciſ. 82. in fine, fol. 44. Et vere, cùm adeò grauis læſio concurrit cum pacto de retrouendendo, non modica ſimulationis & fraudis, imò maxima fœnerandi præſumptio reſultat, ſic vt non temerè probari poſſit concordia hæc, conſideratis tamen rerum, & perſonarum circumſtantiis, & nonnullis aliis perpenſis, quæ infra ad finem huius capitis adnotabo.

Quinta denique & vltima opinio (aliam ſextam ſubiiciam infrà, num. 81.) fuit eorum, qui in præfata quæſtione exiſtimarunt, totam hanc diſceptationem arbitrio iudicis relinqui, ſic vt bonus, & diſcretus iudex arbitrari debeat. an duo hæc tantùm, pactum ſcilicet de retrouendendo, & pretij tenuitas arguere poſſint contractum eſſe ſimulatum, & fœneratitium: an verò tria interuenire debeant ſimul, prout ſecundæ opinionis Authores crediderunt, atque ex variis coniecturis, & circumſtantiis diffinire, contractum, vel iniquum eſſe, vel iuſta ratione tolerandum: quod efficere poterit, ſi pretij tenuitatem, qualitatem perſonæ emptoris, & naturam ipſius contractus inſpiciat; ac denique ſi conſideret alia, quæ Couuaru. & Menoch. ſtatim referendi, cum iudicio adnotarunt: & hanc opinionem probarunt expreſſim Corneus in conſ. 4. lib. 1. Alex. in conſ. 119. in fine, lib. 4. Neuizan, in conſ. 88. num. 4. ioan. Bapt. Lup. in l. 2. C. de pactis inter empt. & vendit. in 2. parte, §. 1. num. 29. in verſic. illud tamen: ſequitur Couar. variar. reſol. lib. 3. c. 8. num. 4. in verſic. cæterùm ad ſedandam. Ioachimus Minſingerus ſingular. obſeruat. centuria 3. obſeru. 62. 6. Menochius de arbitrariis, lib. 2. centuria 3. caſu. 217. & Præſumptione 122. num. 40. & tribus ſeqq. vbi optimè explicat lib. 3. Azeued. in l. 4. titulos. ex num. 28. vſque ad num. 34. lib. 8. nouæ collectionis Regiæ. Molina de iuſtitia & iure, tract. 2. diſputation. 375. column. 6. in verſic. quamuis autem maior. Et vt verum fatear, in hac materia, quæ ardua eſt, & difficilis, ac plena ſcrupuli, nulla melior, ac ſecurior tradi poteſt reſolutio, cùm vix impoſſibile ſit, vt generalis aliqua proponi doctrina poſſit, quæ omnibus negotiis, & cauſis occurrentibus æqualiter valeat applicari, ſed iuxta diuerſitatem caſuum, diuersâſque rerum qualitates, & circumſtantias, atque perſonarum conditionem. & mores, diuerſimodè etiam res hæc diffiniti debeat vt ſtatim dicetur: & hactenus de prædictis & contrariis ſententiis, quibus vt vidiſti, omnium hucuſque Scribentium placita, & reſolutiones continentur. Nunc verò, vt ego vnam, aut alteram ſententiam probem, ſiue quid verius in propoſito mihi videatur, declarem, nonnulla conſtituere neceſſarium duxi, quæ longa conſideratione ſic digeruntur, nec alibi inuenies hactenus ſic adnotata per alium.

Et in primis conſtituo, totam hanc materiam coniecturalem eſſe, & præſumptam, ſiue à coniecturis, & præſumptionibus pendere, nam, vt dixi ſuprà, numer. 22. ſimulatio, aut vſura contractûs probatur ex coniecturis, & præſumptionibus: & ſic Romanus Pontifex in d.c. illo vos, de pignoribus, ex coniecturis, præſumptionibus, atque circumſtantijs rerum, quæ concurrebant ibi, motus fuit, vt pronuntiaret contractus illos ſimulatos & vſurarios; & ducebatur ex coniecturis illis, quia ſic propoſitæ fuerunt, vel quia in eo caſu vigebant: non verò ex alijs mouebatur, quia aliæ non erant in ſpecie illa; tamen ſi fuiſſent aliæ, etiam fortaſſis mouiſſent Pontificem, vt eorundem iurium ratio euincit apertè, & notaui ſuprà num. 28. in verſic. addiderim ego libenter. Vnde certum eſt, quòd præſumptiones illæ, quæ in dictis iuribus enumerantur, alias ſimiles, maiores, aut æquipollentes non excludunt, vt etiam dixi ſuprà, num. 27. & 28. nec in diſcurſu totius huius capitis verbum aliquod ſcripſi, quod otiosè adiectum, aut extra propoſitum, vel ad explicationem dictarum Decretalium omninò neceſſarium non fuerit.

Secundò conſtituo, præcipuam huius Capitis quæſtionem, an ſcilicet pactum de retrouendendo, & pretij modicitas ſufficere debeant ad hoc, vt contractus emption is dicatur fictitius, & vſurarius; an verò requirantur tria, ſcilicet quod vltra duo prædicta etiam emptor ſolitus fuerit fœnerari, aut alia ſimilis coniectura interueniat, arduam quidem eſſe, & videri adhuc ſub iudice eſſe, quanam de iure dicatur verior opinio, & D.D. hinc inde varios eſſe, & ſibi ipſis contrarios, & ab vtraque parte exiſtere, qui ſuam opinionem communem eſſe atteſtentur, & illam dicant in practica obſeruari, vt in propoſito noſtro rectè aduertunt Cagnol. in d.l. 2. C. de pact. inter empt. & vendit n. 50. in fine. Anton. Galeat. Malu. in conſil. 107. in princ. Hos omnes ſic varios & contrarios ideò crediderim, quòd ipſi aliorù rationes, & fundamenta perſcrutati non ſint, nec veram rationem dictarum Decretalium inquirant, ſed aliorum relatione, aut approbatione contenti, vel conſultò, aut negligencia cum illis tranſeant: idcircò in his inquirendis, latiùs inſiſtere neceſſarium fuit, vt inſiſtebam ſuprà, ex num. 42. cum multis ſequentibus. Turpe namque nimis eſt, aliorum ſcripta tantum referre, & nihil noni addere, vt inquit Baldas in l. non eſt dubium, num. 28. C. de legibus, & in repetitione legis primæ, in fine. C. de ſacroſanctis Eccleſiis.

Tertiò conſtituo, text. in d. cap. ad noſtram, de emp. & vendit, malè citari communiter, ad probandum, contractum præſumi fœneratitium cum aliis qualitatibus, ſi emptor ſolitus ſit fœnerari, aut non aliter præſumi vſuratium, quàm ſi conſuetudo fœnerandi ſit; nam etſi dicatur ibi, quòd creditor, ne per canonem contra vſurarios editum poſſet in poſterum conueniri, domos. & oliuas recepit titulo emptionis, cum reuera contractus vſurarius ageretur; nulla tamen parte eiuſdem textus probatur emptorem conſuetum fuiſſe fœnerari, nec de conſuetudine fœnerandi facta fuit aliqua mentio, quæ verè in eo textu neceſſaria non fuit, vt ex infinitis, quos attentè prælegi, ſolus Caldas Pereira ſic, & rectè quidem adnotauit in l. ſi curatorem habens, verbo, ſua facilitate num. 60. in fine, qui ſentit apertè, nec etiam fuiſſe neceſſariam fœnerandi conſuetudinem in dict. c. illo vos, de pignoribus, vt contractus probaretur fœneratitius, quamuis probata multùm vrgeat cum aliis coniecturis; quod, vt dixi ſuprà, num. 61. in fine, mihi placet, moueorque vltra prædictum Authorem, ex dictione illa, præſertim, quæ in fine d.c. adiecta, dictorum anteà vim auget, ſed non diminuit, ſi non concurrat; nec vera eſt inductio Ludouici Molinæ de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 375. columna 6. in verſiculo, quamuis autem maior, folio. 789. ſcilicet ex eo colligi, quòd emptor ille aſſueuerat dare ad vſuram in d. cap. ad noſtram, quòd timeret ne vſurariorum poenâ damnaretur; id enim non concludit: poſſet ſiquidem (& probabiliùs certé) ſic timere & is, qui nunquam vſurarius fuiſſet, & propter poenam prædictam nollet mutuo dare vnde veriſimile non eſt, quòd ſi emptor fuiſſet ſolitus fœnerari, ſic omitteret Romanus Pontifex, qui ita diſtinctè circumſtantias omnes alias, & coniecturas adduxit, qui etiam de conſuetudine fœnerandi, contrahentium in ſpecie d.c. illo vos, in fine, expreſſam mentionem fecit.

Quarto conſtituo, negari non poſſe, quin Romanus Pontifex in d.c. ad noſtram, & in d.c. illo vos, contractus, de quibus ibi, habuerit vſurarios ob coniecturas, & præſumptiones omnes, quæ in illis caſibus concurrebant ſimul, ſic vt in eis iuribus nulla coniectura, aut præſumptio enumeretur, in qua Romanus Pontifex ſe non fundaret; quia, vt dictum eſt, concurrebat ibi, vt contra Recentiores nonnullos latiùs oſtendi ſuprà, num. 56. & 57. vbi Beroi ſententiam magis probaui. Cæterum, præfatum dubium, an modicitas pretij cum pacto de retrouendendo tantum, ad præſumptionem fœnoris ſufficere debeat; an verò & tertium requiratur, nequaquam à Pontifice ibid. deciſum, nec explicatum; tamen ex quo Romanus Pontifex in illis iuribus, non duabus tantum, ſed pluribus ſimul concurrentibus coniecturis mouebatur, validiùs reſultare argumentum vt non de facili contractus iudicari debeat fœneratitius, ſed plures debeant concurrere coniecturæ ad præſumptionem fænoris, & ad minus tres prædictæ, quas ſecundæ opinionis Authores requirunt, aut aliæ ſimiles, vt ibid dixi, non verò, quod præcisè requiratur vltra pactum de retrouendendo, modicitatem pretij & quòd emptor ſolitus ſit fœnerari aut aliud ſimile, quòd etiam interueniat coniectura alia, vt tertiæ opinionis Authores requirebant quos adduxi, & improbaui ſuprà num. 61. & etiam improbari poſſunt ex his quæ adnotarunt Decian, in conſilio 2. num. 17. & 18. & num. 28. libro, 1. Burſatus in conſil. 153. num. 34. lib. 2. Cæual. deciſione prima num. 70. part. 2. Deinde, quòd nec etiam requiratur præcisè, vt tres prædictæ coniecturæ ſimul concurrant ſemper; nam & aliquando negotij, perſonarum, & contractûs qualitas aut circonſtantia, & pretij modicitas talis, tantaque eſſe poterit, vt etiam ex pacto de retrouendendo (maximè ſi fuerit poſt certum tempus, quod magis ſuſpectum eſt) grandique, aut enormi pretij læſione, & modicitate. contractus debeat fœneratitius iudicari, iuxta concordiam relatam ſuprà, num. 62. & ſequent. quæ, vt vidiſti, multorum authoritate fulcitur: Nec illi repugnant Decretales prædictæ; nam etſi tot coniecturis ſimul moueatur ibi Romanus Pontifex, non abnegat potentiam iudici, vt poſſit ipſe duabus prædictis ſic vrgentibus coniecturis moueri, quibus tantùm, & forſan ipſe Romanus Pontifex moueretur, ſi aliæ non fuiſſent, & ea, quæ dixi, interuenirent.

Idcircò, vt dicebam ſuprà num. 66. nulla melior, aut ſecurior tradi poteſt in hac materia doctrina, quàm quòd totum hoc in dictis Decretalibus non deciſum, nec declaratum, arbitrio prudentis, & diſcreti iudicis relinquatur, qui præ oculis habere debebit ea, quæ Couar. Menoc. & Azeued. ibi relati tradiderunt, ac diligenter veritatem inueſtigare, vbi ſuſpicio ſimulationis in fraudem vſurarum eſſe poſſit, per text. in l. iudices, C. de iudiciis, cap. indicant. 30. quæſt. 5. & in noſtris terminis ſcribit Decian. in conſ. 2. num. 7. lib. 1. Regulariter autem potiùs amplecti debebit opinionem ſecundam relatam ſuprà num. 50. & ſequent. ob rationes ibidem adductas, quàm primam, de qua ſuperiùs egimus ex num. 42. cum ſequent. niſi rerum, aut perſonarum qualitates, & circumſtantiæ, aliud ſuadeant, vt ſcripſi ſuprà, num. 76.

Quintò conſtituo, ſimulationem in fraudem vſurarum ex coniecturis anteà relatis deprehendi in dict. c. ad noſtram, de empt. & vendit. intelligendo tamen, vt quamuis ibi dictum fuerit, quod ab initio venditor petijt mutuo pecuniam quandam, non inde coniecturam poſſe validè deduci, vt ſcilicet vltra ſpeciem ibidem relatam, vel in alijs caſibus regulariter, mutui petitio præcedere debeat, vt contractus præſumatur fœneratitius, ſic vt pactum de retrouendendo, modicitas pretij, & aliæ coniecturæ ſufficere non debeant, niſi etiam & illa coniectura adſit, quod ab initio mutuum peteretur; poterit enim & ſimulatio fœnerandi, & fraus vſurarum præſumi, atque contractus ipſe fœneratitius iudicari, etiam abſque eo quòd ab initio mutuum peteretur, poſtmodùm verò alius contractus gereretur: quod eſt de mente omnium Authorum, quos in ſecunda opinione, & in tertia etiam retuli ſupra, num. 50. & 61. qui ex alijs coniecturis, etiam abſque illa, contractum damnandum exiſtimant, & apertiùs probant relati ſuprà, num. 27. Hoc autem, non extra propoſitum, nec otiosé, ſed ideò à me dictum, vt quorundam diſtinctionem, aut ſententiam improbarem, hoc eſt Odofredi relati à Baldo, in l. emptione, C. plus valere quod agitur, &c. Romani ſingular 368. quæro an pactum, & in conſil. 423. Vitalis Cambani in tractatu clauſularum, pagina. 274. num. 10. & Baldi in conſil. 359. lib. 5. hi enim in præfata contrarietate, an duo, vel tria concurrere debeant, vt contractus præſumatur vſurarius, ſic diſtinguendum exiſtimarunt. aut præceſſit mutui petitio, hoc eſt venditor ab emptore petijt mutuo pecuniam antequam venderet; aut non præceſſit: primo caſu, ex pacto reuendendi, & pretio exiguo, contractus illicitus reputatur; ſecundo caſu non: ſed quidem, vt vides, diſtinctio hæc ſuſtineri non poteſt, cùm etiam abſque eo quòd mutui petitio præcedat, iudicari poſſit contractus vſurarius ex alijs coniecturis, vt ſuprà dixi: item aliquando fœneratitius præſumetur contractus ex pretij modicitate, & pacto de retrouendendo tantum, abſque eo etiam quòd aliud interueniat, vt etiam dixi ſuprà. Nec præfata ſententia probatur in dict. c. ad noſtram, vbi ennarratur tantùm mutui petitionem factam fuiſſe præcisè, ex eoque ſimulationis & vſuræ fraus aliqua detegitur, non tamen ſtatuitur inde petitionem mutui præceſſiſſe neceſſarium fuiſſe, vt contractus indicaretur fœneratitius; imò etiamſi ab initio mutuum petitum eſſe, Romano Pontifici enarratum non fuiſſet, ex alijs, quæ propoſita fuerunt, contractum ipſum damnaret, nec in eo, ſed in alijs circumſtantijs, & coniecturis concurrentibus, principaliter mouebatur, vt ſuprà vidimus.

Sextò conſtituo, ſilentio prætermittenda non eſſe nonnulla, quæ in propoſito huius materiæ, nouiſſimè, & multò quidem poſt hæc à me ſcripta obſeruauit, ſed nec vnum verbum ex omnibus a me notatis ſuprà adnotauit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris libro 2. cap. 12. in fine, verſic. ego in hæc re ſic ſtatuo, fol. 154. columna 1. in princip. vbi poſtquam aliorum Scribentium ſententias retulit, ſic ſtatuendum in ſuperiori controuerſia exiſtimauit, vt ſi tria concurrant, nempe pretij modicitas, pactum reuendendi, & conſuetudo fœnerandi, tunc contractus ſit cenſendus fœneratitius, idque per text. in dict. cap. ad noſtram, & in dict. cap. illo vos, qui id probant, vt explicat ipſe Author ibidem, in 2. opinione, in verſiculo, nec obſtant Canones: infert ſtatim in hunc modum: Luare, ſi magna ſit læſio circa pretium rei venditæ, & pactum adſit reuendendi, nihil aliud ſuſpicari licet, quàm contractum fuiſſe initum in fraudem vſurarum, ita ſcilicet, vt partes animum habuiſſe præſumantur mutuum contrahendi vſque ad certum tempus, & fructus ex re vendita vſurarum loco percipiendi. Quæ illatio vt vides, fit à præfato Authore, retentâ ipſiuſmet traditione, quòd tria illa concurrant, vt conſtat etiam ex dictis ab eodem ad finem: & ob id non omninò tuta iudicatur à me; namque ſi magna ſit, vt ipſe dicit, aut tanta læſio circa pretium rei venditæ, & pactum reuendendi adſit, etiam abſque conſuetudine fœnerandi, vſurarius ſæpè præſumi poſſet contractus. vt latiùs explicaui ſuprà. Nec ita indiſtincté, aut abſolutè contrarium obſeruare licet, iuxta ea, quæ numer. præcedentibus obſeruaui. Placet tamen prædicti Authoris reſolutio in eo ſenſu, quòd tribus illis coniecturis concurrentibus, ita neceſſariò præſumi debeat animus fœnerandi, vt nihil aliud ſuſpicari liceat, vt ſuprà dicebam, quatenus ex illis tribus coniecturis, rem eſſe indubitatam ſtatuebam. Dici poſtmodùm Author idem, quòd ſi tria illa non concurrant, nempe pretij modicitas, pactum reuendendi, & conſuetudo fœnerandi, vix animaduertit, quo argumento, contractus indicari poſſit fœneratitius, in quo, vt dixi, decipitur, nam licèt ex his duobus non ita de facili fraus, aut ſimulatio ſit pręſumenda, tamen res non adeò adſtringi debet, vt dici poſſit vix ex illis duobus fœnoris fraudem deprehendi valere: cum etiam aliquando ex eiſdem tantum, fœnerandi animus colligi poſſit, vt dicebam ſuprà num. 76. & 77. Quare idemmet Fachineus, poſtquam prædicta dixerat, in finalibus verbis, d.c. 12. dicit, quòd iudicis arbitrio libenter id committit, itaut ſi cum pacto reuendendi, & pretij modicitate, aliqua alia ſuſpicio accedat, tunc ad iudicandum contractam vſurarium procliuior exiſtat, & iuxta hæc, vt vides, præfatus Author pro his citari debet, qui ſecundam opinionem amplectuntur; nunquam enim ipſe duobus tantum, hoc eſt pacto de retrouendendo, & modicitate pretij contentus eſt, ſed aliud etiam, hoc eſt conſuetudinem fænerandi, aut ſuſpicionem aliam requirit.

Septimò & vltimò conſtituo, quòd datio in ſolutum vim obtinet venditionis; attamen difficiliùs in ea præsumitur exerceri fœnus, quàm vbi pecunia ipſa numeratur, vt diuerſas ſententias concordans, reſoluit Menochius lib. 3. de præſumpt. 122. num. 42. & 43. & veram reſolutionem dicit Additionator Gamæ in addit. ad deciſ. 138. nec admittit eiuſdem Gamæ, & aliorum Authorum ſententiam indiſtinctè dicentium, quòd datio in ſolutum non efficit contractum vſurarium, licèt modicitas pretij cum pacto de retrouendendo apponatur, in quo libentus ſequor Additionatorem prædictum; & ſic intelligo aliorum traditiones in propoſito, quas adducunt Conar. variar reſol. lib. 3. c. 8. num. 5. Azeued. in l. 4. tit. 6. num. 27. lib. 8. nouæ collect. Regiæ. Ioſeph. Ludouicus de ſimulatione contractuum, concluſ 1. in verſicul, eſt verum quòd Decius, vbi cum Romano, Pariſio, Aretino, Socino, Rolan. & Cephalo, rectiùs dixit veriorem, & communiorem opinionem eſſe, quòd etiam in datione in ſolutum poſſit argui contractas ſimulatus, Maſcardus etiam de probationibus, tomo 3. concluſione 1142. num. 15. & tomo 1. concluſione 447. num. 16. & 17. Antonios Galeatius Maluaſſia in conſil. 106. num. 18. in fin. Alex Raudenſis de Analogis, libro primo, cap. 30. num. 131. Et hactenus de prædictis.

CAPVT XXVI.

Conceſſa facultate, aut commiſſione alicui, vt Maioratum in aliquem ex filijs, aut filiabus, quem voluerit, aut quem elegerit, faciat, ſiue inſtituat, an poſſit ipſe filio maſculo prætermiſſo, in filia fœmina Maioratum inſtituere; an verò filijs maſculis exiſtentibus, neceſſariò debeat fœminis eos præferre; quamuis inter illos, quem voluerit, etiam filium natu minorem eligere valeat: vbi in caſu occurrenti, & Authori commiſſo, conſultatio traditur eiuſdem, qui verè primus omnium in propoſito ſcripſit, & nullo alio cauſam defendente, primam ſententiam pro ſe tulit, (alij poſtmodùm ſcripſerunt, ſed non ita exacté, aut nihil quidem addentes) deinde alternatiuæ ſecunda pars, quando cenſeatur appoſita in defectum prioris, vt ordinis potiùs ſit, quam electionis, quando etiam liberé accipienda non ſit, ſed limitatiuè tantùm, aut ſimpliciter, vt diuerſos gradus conſtituat tam in fideicommiſſis, quàm in Maioratibus, eleganter diſcutitur l. cum pater, §. à te peto, l. vnum ex familia, §. ſi de Falcidia, ff. de legatis 2. l. hæredes mei, §. fin. ff. ad S.C. Treb. c. 1. de eo qui ſibi, vel hæredibus ſuis. optimè expenduntur & declarantur, & Ludouici Molinæ ſententia, quod elector, cui libera facultas eligendi conceſſa eſt, poſſit ad Maioratûs ſucceſſionem, filiam etiam natu minorem omiſſo filio primogenito eligere, & quod vigore facultatis Regiæ idem poſſit, nouiter improbatur, & declaratur: de verbis etiam enuntiatiuis, an, & quibus caſibus diſpoſitionem inducant, multa dicuntur, & in effectu circa omnia prædicta, quamplurima maturiùs nunc adnotata traduntur, quæ vtilia ſunt, & in praxi valde conducibilia, nec abſque ingenti ſtudio, & labore, ſic recenſeri potuiſſent.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtator, ſi fratre, aut alio conſanguineo hærede ſcripto, petierit ab eo, aut illi commiſerit & mandauerit, vt ex bonis ſuis, vel aliqua parte eorum, inſtituat, ſiue faciat Maioratum in aliquem ex filijs, aut filiabus: an frater, vel conſanguineus teneatur præciſè ordinem literæ, ſiue ſcripturæ ſeruare, & conſequenter filijs maſculis exiſtentibus eligere, aut nominare aliquem ex eis ad Maioratum; an verò filio maſculo prætermiſſo, in filia fœmina Maioratum inſtituere valeat?
- 2 Et dubium conſiſtit in hoc, quòd eligendi facultas expreſſè, aut abſolutè conceſſa non eſt in caſu prædicto, quamuis verba prima facie inſpecta, liberam eligendi facultatem denotare videantur: & ſic omninò incertum eſt, an liberè cenſeatur data electio, an verò ordine ſcripturæ videantur filij, & filiæ ad ſucceſſionem inuitari.
- 3 In hoc autem dubio conſultus olim Author, primus quidem omnium ſcripſit, & pro viribus laborauit, vt hoc numer. refertur & ibidem caſus in facto contingentis, & authori commendati species proponitur, atque eiuſdem conſultatio profertur, quâ ſolus ipſe cauſam defendens primam ſententiam pro ſe tulit.
- 4 Voluntas & poteſtas in quocunque actu requiritur; quæ duo actum perficiunt.
- 5 Diſiunctiua poſita inter perſonas honoratas, reſoluitur in coniunctam, & copulatiuam.
- 6 Id tamen non procedit, quoties diſiunctiua, aut alternatiua ponitur inter perſonas, inter quas cadit ordinata affectio; tunc enim non reſoluitur in Coniunctam, nec cenſetur hæreditata electio, ſed denotat ordinem, & vltima pars cenſetur poſitæ in defectum prioris.
- 7 Ex ordine ſcripturæ præſumptio reſultans in Maioratibus quòd maximi momenti ſit, remiſſiuè.
- 8 In Maioratibus inter filios & filias, & inter maſculos, & fœminas, ordinata datur inſtitutoris affectio, quia per maſculos familia, & agnatio illius conſeruatur, & non per fœminas; vtpote cùm illarum ſucceſſio, agnationis conſeruationi repugnet.
- 9 Fœmina familiæ ſuæ, atque agnationis eſt caput & finis.
- 10 Maioratum inſtituentis nomen & memoria meliùs conſeruntur per maſculum, quàm per fœminam.
- 11 Maſeuli honorem, splendorem, & dignitatem familiarum tuentur, & conſeruant, iniurias propulſant, atque illatas vendicant.
- 12 Maioratûs inſtitutor ſi ſit nobilis, fama & nomine clarus, credendum eſt, quòd deſiderauerit familiæ ſuæfauere, eamque propagare, & conſeruare.
- 13 Maſculinus ſexus à teſtatoribus noſtri temporis præfertur, & magis honoratur, quàm fœmininus.
- 14 Maioratuum finis, & natura genuina eſt, vt per eorum inſtitutionem, agnationis & familiæ conſeruatio fiat in futurum.
- 15 In Maioratibus, fideicommiſſis, & vltimis voluntatibus, ſicut præcedentia declarant ſequentia; ſic è conuerſo dubia defuncti voluntas, quæ præceſſit, coniecturatur & declaratur ex ſubſequenti, quæ clara & aperta eſt.
- 16 Voluntas teſtatoris obſcura, ex aliis in teſtamento expreſſis declaratur.
- 17 Voluntas ab initio qualis fuerit, ex actu ſequenti, aut verbis ſequentibus declaratur.
- 18 Teſtator, qui in ordine ſuccedendi ad Maioratum aut in vocatione ſpeciali, quam ipſe fecit, prætulit filium maſculum filijs fœminis, credendum eſt, quòd etiam voluerit, vt is, cui electionem comm ſit, etiam liberè, eundem ordinem ſeruare teneatur, & maſculos præferre debeat fœminis, quas ipſe in defectum maſculorum vocauit.
- 19 Nulla enim eſt in iure certa magis regula, aut ſecurior doctrina, ad teſtatoris defuncti voluntatem probandam, quàm ea quæ ſumitur ex ipſius expreſſa diſpoſitione, quæ totum facit.
- 20 Tutióque interpretatio eſt, quâ ſcriptis in teſtamento adhæremus.
- 21 Affectio & dilectio maior habetur ad eos, qui ſunt nati & cogniti tempore factæ dispoſitionis, quàm ad eos, qui nec nati ſunt, nec cogniti.
- 22 Teſtator, qui in vocatione ſpeciali, quam ipſe fecit, filiabus aut fœminis iam natis, & cognitis, filios aut maſculos naſcituros expreſſim prætulit, & ſic non cognitos; credendum eſt, quòd ſemper illos præferre voluerit in alijs clauſulis præcedentibus, in quibus electionem alteri commiſit.
- 23 Sic, vt per vnam clauſulam cenſeatur declarata alia, & conſequenter, vt quemadmodum teſtator ipſe in ſua vocatione non vocauit fœminam, niſi in defectum maſculi, nec aliter admitti fœminam voluit, quàm ſi maſculus non exiſteret, pariter quoque, atque eodem modo voluerit, vt is, cui electionem commiſit, ſe haberet in electione, nec aliter ſucceſſores eligeret.
- 24 Nam quod ipſe viuus facturus eſſet, aut quod in defectum electionis hæredis fieri expreſſit, idem ab hærede ſuo faciendum eſſe iuſſiſſe intelligitur.
- 25 Nec eſt veriſimile, quòd hæredi conceſſerit facultatem faciendi id, quod non fieri ipſe expreſſit in alia clauſula.
- 26 Vnde eo ipſo, quòd aliter factum eſt ab eo, cui eligendi facultatem teſtator conceſſit, nihil aliud fuit, quàm circumuenire voluntatem defuncti; quod indignum eſt.
- 27 Nec hæres audiendus, qui nititur contra illam.
- 28 Eligendi facultate quantumcumque liberè conceſſa, ad electionem doloſam mandatum datum non præſumitur.
- 29 Electio doloſè facta nulla eſt.
- 30 Is, cui electio commiſſa eſt, vtrùm ex odio, aut inimicitia excludere poſſit eam, qui generaliter vocatus eſt; vbi conſtituitur differentia inter odium & inimicitiam hæredis.
- 31 Teſtator iu caſu Authori propoſito, quòd non dederit patri liberam, aut voluntariam eligendi facultatem, ſed potiùs ſubalternauerit perſonas, ad quas ordinatam affectionem habebat, vt hoc numero latiùs probatur, & l. hæredes mei, §. finali, ff. ad Trebel. nonnullis exonatur, & num. ſeq. & vide infrà numero 46. & ſeq. & num. 54. & 55.
- 32 Eligendi facultatem habens de pluribus vocatis alternatiuè, inter quos eſt ordo affectionis, non poteſt eligere de ſecundò nominatis, niſi primis deficientibus.
- 33 In conceſſione facta pro filio, aut filia, exiſtente filio, filia eligi non poteſt.
- 34 Verba illa, hijo, ò hija, mayor, in diſpoſitione, aut electionis conceſſione appoſita, ordine ſucceſſiuo intelligenda, & primo loco nominatum præferendum, maſculúmque ante fœminam admittendum, etiam ſi fœmina ætate maior ſit, & natu maior filius ſit vocatus.
- 35 Ad faciendum Maioratum in vnum ex filijs, vel filiabus, quem quis elegerit, ſi alicui concedatur licentia per Regem, ſtante maſculo, in fœmina Maioratus non poteſt fieri.
- 36 Etiamſi in licentia adiiciatur, qùòd Maioratus fiat in filio, aut filia, quem pater voluerit, quoniam talia verba debent intelligi ſecundùm ordinem à iure præſcriptum, idque ex ſententia quorundam , contra verò ex ſententia Molinæ, de qua latiùs agitur infrà, ex num. 56. cum multis ſequentibus, vbi vide omninò.
- 37 Teſtatoris diſpoſitio recipit interpretationem à iure, & conſuetudine, atque rei, de qua agitur, natura.
- 38 Teſtator aut Maioratûs inſtitutor, in dubio ſe referre videtur ad leges, ſtatuta, & conſuetudines eius loci, aut regionis in qua teſtatur, aut maioratum inſtituit.
- 39 Clauſulæ primogeniorum in Hiſpania ſunt interpretandæ iuxta conſuetudinem quæ eſt in Hispania in ſucceſſione primogeniorum, & ſic, vt maſculus præferatur fœmina, & primogenitus cæteris fratribus ſecundò genitis.
- 40 Maſculus in Maioratu, licèt ſit minor natu, de more Hiapaniæ præfertur fœminæ.
- 41 Et in ſucceſſione Regni, lege quadam Partitæ ſic extat expreſſè deciſum.
- 42 Maioratis Hispaniæ, ad exemplum, & ſimilitudinem ſucceſſionis Regni debent regulari.
- 43 Teſtator in dubio cum diſpoſitione legis ſe conformare videtur.
- 44 Maximè, quando ex alijs ſcriptis in teſtamento id conſtat aperte, vt in hoc caſu conſtabat ex alia clauſula, quâ dictus teſtator in caſum, quo pater non eligeret, ſucceſſuros in Maioratu nominauit, & maſculos præferendos fœminis dixit.
- 45 Hæres quotieſcunque grauatur alternatiuè dare diuerſis perſonis, inter quas militat diuerſa ratio, licèt inter eas non detur ordinata affectio ſimplex diſiunctiua, ſi ne alternatiua non reſoluitur in coniunctam, nec tribuit hæredi grauato electionem, quamuis verba ad eum referantur, ſed ordine ſcripturæ denotat factam fuiſſe ſubſtitutionem.
- 46 Refertur ſingularis ſententia Gloſ. in propoſito, in cap. Metrop. 63. diſtinct. in verbo presbyteris, vbi gloſ. allegat text. in l. hæredes mei, §. fin. ff. ad Trebel. & illam gloſſam citat Dominicus.
- 47 Qui eleganter explicat, quando ſecunda pars alternatiuè in defectum primæ cenſeatur appoſita.
- 48 Qualitas perſonarum poſita in ſecunda parte alternatiuæ, quando eſt diuerſa à qualitate perſonarum poſita in prima parte, tunc alternatiua eſt ordinis, & non electionis.
