Nunc verò, & quinto loco conſtituendum eſt, omnia quæ hucuſque diximus, eo caſu intelligenda procedere, quo habitanda diſpoſitionis in alterius voluntatem confertur, (quæ de iure conferri non poteſt) verò. quando qualitas, vel acceſſorium, hoc eſt perſonarum electio, vel declaratio tantùm; id namque in alterius voluntatem conferri iure ipſo permiſſum eſt, l. cùm quidam, l. vnum ex familia, ff. de legat. 2. l. vtrùm, §. cùm quidam, ff. de rebus dubiis. Ex quibus ſic adnotarunt ſæpiſſimè Doctores in mille locis, & poſt eos, Pariſius in conſ. 38. ferè per totum, lib. 3. Rota in Nouis, deciſ. 542. num. 8. lib. 1. Antonius Gomez. tom. 1. variarum, cap. 12. n. 48. & in l. 31. Tauri, num. 4. Molina de Hiſp. primogen. lib. 2. cap. 4. num. 3. Mieres de maioratu. part. 2. quæſt. 48. num. 3. Simon de Prætis de interpret. vltimar. voluntat. lib. 1. ſolut. 5. num. 5. fol. 27. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 33. num. 57. Matienzus in l. 5. tit. 4. gloſ. 2. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Alios infinitos ſciens, conſultóque prætermitto, referam tamen Roderici Suarez ad explicationem prædictorum ſingularia quædam, ac in propoſito notanda quidem verba; is enim in tract. de captatoria voluntate, ex num. 14. in fine, verſ. concluſiuè, ſic ſcribit: Concluſiuè autem, ex prædictis habes, quòd involuntate diſpoſitoria non poteſt committi in tertium, ſed per modum electionis, ſeu declarationis, ſic; ſed ne decipiaris credens, quòd ſimpliciter per viam declarationis, ſeu electionis poſſit committi inſtitutio in voluntatem tertij, ſed debes ſic intelligere, vbi ſola electio, ſeu declaratio perſonarum committitur tertio, ita quòd principalis diſpoſitio, & eius ſubſtantia à teſtatore facta eſt: ita quòd commiſſario non eligente, nec declarante, nihilominùs diſpoſitio, & inſtitutio, remaneat firma, vt in caſu l. cum quidam, l. ſi quis Titio, ff. de legatis ſecundò, & dict. l. vnum ex familia; quia vtrùm ſit dandum, vel ne, non committitur in voluntatem alterius, ſed quid dandum, vel diſtribuendum ſit inter certos de incertis: & ſic intelliguntur iura anteà allegata; nam ſi diſpoſitio ſubstantialis committitur in voluntatem alterius, ſcilicet vtrùm ſit dandum, vel ne, etiam ſi per modum electionis, ſeu declarationis, captatoria eſt, & reprobata, quia in effectu, eodem modo confertur in voluntatem tertij, per hæc verba: Instituo hæredes eos quos volueris, ſeu quos elegeris, &c.

Hoc præmiſſo, intrat nunc dubium, vtrùm meliorandi aliquem ex filiis, vel nepotibus facultas poſſit à parentibus involuntatem alterius committi? Et quidem, cùm pater dicit: Melioro vnum ex filiis meis, quem vxor, vel commiſſarius eligerit: certum eſt tam iure communi quàm Regio dispoſitionem validam eſſe: quoniam tunc; ſubſtantia diſpoſitionis non confertur in voluntatem vxoris, vel commiſſarij, ſed tantùm qualitas quædam, hoc eſt, electio perſonæ de certis: quod fieri poteſt, vt ſuprà dixi, & in terminis cum Antonio Gomezio, Palatios Rubios, Couar. & Tello Ferdinandez, ſic reſoluit Ioannes Guttierrez practicarum lib. 2. quæſt. 42. num. 2. & vltra eum, idem tenuit Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 48. num. 3. & pro certo ſupponit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 5. & ſeqq. & in pulchro caſu notauit Peralta (ad quem nullus Scribentium omnium animaduertit) in l. 1. 1. ff. delegatis 2. num. 11. fol. 13. vbi dicit, quòd ſi teſtator meliorauit vnum ex filiis, non deſignata melioratione, neque qualitatiuè, neque quantitatiuè, ſed eo dumtaxat dicto, quòd meliorabat vnum ex filiis, arbitrio, vel ad arbitrium Seij, vel in eo, quod Seius fuiſſet arbitratus, valebit melioratio, quia tali caſu non ſuſpenditur diſpoſitionis ſubſtantia, ſed ſolùm declaratio, & executio ipſiuis: tamen priùs deber fieri executio, & declaratio quantitatis, quàm melioratio per malioratum peti valeat, vt idem Author latiùs probauit ibi, & num. præced. Erit tamen differentia inter hos duos caſus in eo quòd in primo caſu, ſi is, cui electio commiſſa eſt, eligere, aut nominare noluerit, omnes filij ad meliorationem æqualiter admittentur, l. vnum ex familia, §. rogo, vbi eleganter Peralta num. 14. & ſeq. ff. de legat. 2. l. cùm quidam, eodem titulo Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 41. Mieres de Maioratu, 2. part. quæſt. 48. num. 13. vbi merito dubitauit de ſententia Gregorij Lopez, quem ibi refert. In ſecundo vero caſu, Seio non arbitrante, aut arbitrari nolente, ad arbitrium boni viri recurrendum erit, vt is arbitretur, quis, qualiſve filius meliorationem magis mereatur, dignuſve magis ſit, ex his, quæ num. præced. adnotauimus, vel ſaltem nullo arbitrari volente, aut omnibus filiis æqualiter dignis exiſtentibus, æqualis ſucceſſio inter eos dabitur, vt in primo caſu diximus: quæ eſt ſingularis, & noua conſideratio, & apertè probatur ex dictis ſuprà n. 49. & 50. Et hæc ſit in propoſito dubio meliorationis, prima concluſio, ſiue caſus primus deciſus.

Secundus caſus ſit, quando pater non dixit ſe meliorare vnum ex filiis, quem vxor, vel alius elegerit, ſed in hunc modum dixerit: Concedo facultatem; vel, do poteſtatem vxori meæ, vel alicui alteri, meliorandi vnum, vel duos ex filiis, vel nepotibus meis. Et dubium facit, quoniam in tali ſpecie ſubſtantia diſpoſitionis commiſſa videtur in voluntatem alterius; vnde valere non debet diſpoſitio, ex his, quæ diximus ſuprà, num. 51. quod in terminis etiam poſt deciſionem l. 31. Tauri, verum credit, & conſtanter defendit Tellus Ferdinandez in eadem l. 31. num. 2. per totum, maximè ad finem, in verſ. ſin autem eſſet data facultas, vbi in hoc caſu loquitur, & num. 7. per totum, mouetur ex eo dumtaxat, aut principaliter prædictus Author, quòd in caſu propoſito negari non poſſit, quin ſubſtantia diſpoſitionis fuerit commiſſa, & non executio, & inde interpretatur verba dict. l. 31. ſed violenter quidem, & diuinatoriè, vt Recentiores ſtatim referendi animaduertunt.

Idcircò contrariam ſententiam in hac quæſtione videtur tenuiſſe idem Tellus in l. 32. Tauri, num. 4. & expreſſim probatum Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. in 1. part. in verbo, pauperes, num. 7. Matienzus in l. 5. tit. 4. gloſ. 5. per totam, & ibidem Azeuedius num. 12. & 13. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Velaſquez de Auendaño in dict. l. 31. Tauri, gloſ. vnica, num. 5. per totum. Ioannes Guttierrez, qui latiùs, & cæteris expedictùs loquitur, practicarum lib. 2. quæſt. 41. per totam, mouetur in primis, auia idem eſt dicere: Melioro; vel, concedo facultatem meliorandi: quod iudicio meo verum non eſt; nam in primo caſu adeſt voluntas & diſpoſitio teſtatoris expreſſa ad meliorandum, dixit enim ipſe teſtator ſe meliorare, & electionem tantùm, aut declarationem commiſit: in ſecundo verò caſu totum negotium commiſit voluntati alterius, ad quam ſe referens, nihil diſpoſuit, nec dixit ſe meliorare, vt in caſu præcedenti expreſſit: vnde negari non poteſt, inter hos duos caſus maximam, & apertam differentiam eſſe.

Secundo mouetur ex verbis dictæ l. 31. Tauri, vbi ad inſtituendum hæredem requiritur, quòd in commiſſione exprimatur nomen hæredis inſtituendi; ad meliorationem autem faciendam, & cætera in ea lege contenta, tantùm requirit lex, quod ſignetur, ad quid datur mandatum, vel commiſſio, & verè hoc negari non poteſt; ſunt enim expreſſa verba illius legis, aliter tamen debent expendi, vt fortiùs adſtringant, vt ſtatim dicetur.

Inquit tandem, & tertiò loco Ioannes Guttierrez, non obſtare vnicum fundamentum contrariæ; partis, quia reſpondet in quæſtione prædicta, non committi ſubſtantiam diſpoſitionis in voluntatem tertij, ſed executionem tantùm, hoc eſt, electionem perſonæ incertæ de certis, & hoc modo intellectâ lege illâ 31. Tauri, non corrigit ius commune, ſed declarat illud, ac nihil addit, vt ipſe Guttierrez putat, & tenet etiam Antonius Gomezius (quem ad id nullus refert) in eadem l. Tauri, num. 4. in verſ. ex quibus infero, & eſt de mente ſuperiorum, qui ſemper pro certo ſupponunt, in caſu propoſito executionem ſolam, & non ſubſtantiam diſpoſitionis committi.

Ego verò, vt ſententiam meam interponam in quæſtione prædicta, nonnulla præmittere neceſſarium duxi, quæ veriſſima puto, nec ab aliquo hactenus ſic fuerunt excogitata. In primis, inter hos duos caſus, Melioro vnum ex filiis meis, quem vxor, vel alius elegerit; aut, Concedo facultatem, vel, Do poteſtatem vxori meæ, vel alicui alteri, meliorandi vnum ex filiis meis, manifeſtam differentiam eſſe, vt num. præcedenti dicebam, in principio.

Secundò, quod etiam ibi dixi, in hoc ſecundo caſu negari non poſſe, quin ſubſtantia diſpoſitionis commiſſa fuerit in voluntatem tertij; tum quia nullum verbum eſt voluntatis teſtatoris diſpoſitiuum, ſed totum hoc voluntati, & diſpoſitioni alterius committitur; tum etiam, quia nihil intereſt, dicat teſtator: Si vxor mea voluerit, melioret vnum ex filiis, an dicat, Concedo facultatem vxori mea meliorandi vnum ex filiis, quoniam vtroque caſu ſubſtantia diſpoſitionis, alterius voluntati committitur, nec in effectu aut in ipſa ſubſtantia aliquod diſcrimen eſt, tantum in conceptu verborum diſcrimen dari poteſt, quod attendi non debet, ex l. 2. in fine, C. communia de legat.

Tertiò, præfatam opinionem Ioannis Guttierrez, & Sequacium veram eſſe, aliam verò Telli Ferdinandez relatam ſuprà, num. 56. dict. l. 31. Tauri, contrariam; in eo autem Ioannem Guttierrez, & relatos ab eo deceptos, quòd ſpeciem quæſtionis proponunt, in qua ſubſtantia diſpoſitionis voluntati alterius committitur, vt ſupra. dixi: ac poſtmodùm executionem tantùm commiſſam contendunt, item dict. l. 31. Tauri, diſpoſitionem adeò, ſed malè quidem, reſtringunt, vt ſibi perſuadeant, ius dumtaxat commune declarari per illam; in quo etiam manifeſtè labuntur: quippe, cùm legem illam vltrò magis progredi, & iuri communi aliquid addere, verius multò ſit, vt ſtatim dicetur.

Quartò ex verbis dict. l. 31. Tauri, præfatum dubium ita expreſſim, & apertè deciſum, vt diſputationi, aut dubitationi locus eſſe non debuerit, quòd ſi cogitatione inſiſtas, atque attentè verba perſpicias, negare non poteris, dicitur enim: En eſta manera, el poder para hazer heredero, nombrando el que da el poder por ſu nombre a quien manda que el comiſario haga heredero, y en quanto a las otras, hoc eſt, meliorationem, exhæredationem, ſubſtitutiones, & alia, de quibus, ibi, Señolando para que le da poder: y en tal caſo el comiſario pueda hazer lo que eſpecialmente el que le dio el poder ſeñalo y no mando, y no mas. Vides ex his verbis, teſtatoris potestatem tantúm reſtringi quoad institutionem, aut nominationem hæredis, videlicet vt teneatur in comissione exprimere nomen hæredis inſtituendi; in cæteris verò rebus liberæ eiuſdem voluntati totum relinquitur, vt quicquid velit, dando commissionem, efficiat, vt conſtat ibi: Y en quanto a las otras coſas ſeñalando para que le da poder. Sed in quæſtione propoſita ſignat, & expreſſim dicit, quòd concedit facultatem, vt meliorationem facere poſſit commiſſarius; ergo licite poterit teſtator eo modo efficere, ac commiſſarius implere, quamuis abſque commiſſione non poſſet, ex eadem lege quæ tantum ſtatuit hoc, vt in aliis rebus vltra inſtitutionem hæredis detur, vel non detur commiſſio, ne fiat fraus: idque prouidere contendit lex illa, vt conſtat ex præfatione ipſus, quæ cauſam finalem diſpoſitionis oſtendit, & mentem condentis declarat, vt per textum in l. final, ff. de hæredibus inſtituendis, dixerunt Doctores in mille locis, & multis exornant Iacobus Philippus Ponius in conſ. 125. num. 10, lib. 2. Villalobos communium opinionum. litera, P.n. 344. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 1. & quinque ſeqq. Mieres de maioratu, in initio 2. part. num. 43. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. ex num. 40. Menochius lib. 6. præſumpt. 2. Sed tunc fraus non contingit, ſi impleatur id, quod à teſtatore expreſſum eſt, ſed potiùs impleri vult lex illa; ergo malè retorquetur ipſa, vt aliud ſignificet, quàm quod verbis exprimitur. Nec eſt omninò reſolutio hæc authoritate, vel Authore aliquo deſtituta, imò confirmari poteſt ex ſententia eorum, quos adduxi ſuprà, num. 39. & num. 46. qui apertè præſentiunt ex dict. l. 31. Tauri, diſpoſitionem poſſe in alterius voluntatem conferri, & non eundo per alias ambages, in terminis eiuſdem l. Regiæ. 31. quòd legata, ac etiam aliæ diſpoſitiones particulares quæcunque, ex legibus Tauri, in voluntatem alterius validè conferantur, ſecurè & concludenter probat Peralta in locis relatis ſuprà, num. 39. & 46. ad quem nullus Scribentium omnium animaduertit. Sed melioratio Tertij, & Quinti, eſt legatum, aut ſaltem prælegatum, & quota pars bonorum, non hæreditatis, ſecundùm Suarez in l. quoniam tn prioribus, 7. quæſti. l. Regiæ, pagina 208. cum ſeqq. Azeuedium in l. 5. tit. 4. num. 12. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Gomez de Leon in cen. informat, facto 5. num. 8. vbi in idem refert Seguram, & Montal. & dicam infrà, cap. an vnico filio melioratio tertij fieri poſſit? num. 12. & 31. Ergo meliorandi poteſtas etiam in voluntatem alterius conferri poterit ex lege illa, quæ tantùm contenta eſt cum hoc, quòd in commiſſione exprimatur, ad quid facultas detur; eo autem expreſſo, vltra inſtitutionem hæredis quodcunque committi permittit, vt ſuprà vidimus.

Tertius & vltimus caſus ſit, cùm meliorare, vel non meliorare in voluntate vxoris, vel commiſſarij ita liberè poſitum eſt, vt nihil diſponere, aut exprimere toſtator voluerit ſed dumtaxat dixerit, quòd ſi velit vxor, vel commiſſarius melioret, aut meliorare poſſit vnum ex filiis teſtatoris ipſius, aut ex tertia bonorum ſubſtantia, ſi velit, in aliquem ex filiis Primogenium inſtituat. Et in hoc caſu (quem Scribentium omnium huius Regni nullus tetigit) idem dicendum eſt, quod in præcedenti, videlicet, diſpoſitionem valere, ac commiſſarium virtute commiſſionis, Primogenium inſtituere poſſe, vel ad meliorationem aliquem ex filiis eligere. Quod probatur primò ex verbis dict. l. 31. Tauri, quæ in hoc cauillari non poſſunt; probant enim expreſſim, vltra inſtitutionem hæredis, quodcunque committi poſſe etiam liberè, vt ſuprà diximus. Secundò probatur hæc ſententia, & reſolutione Petri de Peralta relata ſuprà, & ſæpe hoc c. repetita, quæ hunc caſum decidit apertè, & æqualirer comprehendit ſicut præcedentem; ſic vt maiori comprobatione non indigeat. Tertiò ex reſolutione eorum Authorum quos adduxi ſuprà, num. 57. ij enim in caſu ſuperiori commiſſionem eo modo conceptam validam eſſe defendunt; & tamen in eo ſubſtantiam diſpoſitionis commiſſam, ſicut in hoc, nec differentiam reddi poſſe euidenter probauimus, quamuis ipſi (ſed malè quidem, vt dixi) ſolam executionem datam contendant. Nec vrget in contrarium Roderici Suarez authoritas relata ſuprà, num. 52. quippe, cum ipſe loquatur in terminis iuris communis, non in terminis d.l. 31. Tauri, in quibus ſi dicat aliquis eundem loquutum, negari non poteſt manifeſtè deceptum, ex his, quæ hactenùs diximus: prætereà loquitur in inſtitutione, in qua diuerſa ratio militat de iure communi, vt dicebam ſuprà num. 20. ac de iure Regio ſeruari debet diſpoſitio dict. l. 31. Tauri. Et hucuſque de his egiſſe ſufficiat, quæ noua quidem ſunt, & notanda, quia nullibi reperientur ita explicata.

CAPVT VII.

Pater meliorans filium, aut deſcendentem alium in tertiò bonorum ſuorum, ſi in vocationibus, grauaminibus, aut ſubſtitutionibus non ſeruauerit ordinem, & formam, quæ in l. 27. Tauri ſtatuitur, vtrùm melioratio in totum corruere debeat, an verò reducenda ſit ad ordinem, & formam in ea lege præſcriptam? vbi nonnullis ab Authore nouiter adnotatis, Scribentium huius Regni ſententia profertur, & vltra eos duo caſus principales conſiderantur, quibus propoſitum dubium & verè, & dilucidè magis, quàm antea erat, remanet explicatum; ac denique in ea materia, an actus, qui non valet vt agitur, valere debeat omni meliori modo, quo poſſit? quando vtile per inutile vitietur, vel non vitietur, nonnulla dicuntur, & res iſta latiſſimè explicata proponitur remiſſiuè.

SVMMARIVM.

- 1 Pater meliorans filium, aut deſcendentem alium in tertio bonorum ſuorum, ſi non ſeruauerit in grauaminibus, ſubſtitutionibus, aut vocationibus ordinem, & formam, quæ in l. 27. Tauri, ſtatuitur, vtrum melioratio in totum corruere debeat, an verò reducenda ſit ad ordinem, & formam in ea lege præſcriptam? & num. ſeq. per totum caput.
- 2 Ordo vocationum. & ſubſtitutionum. qui in l. 27. Tauri, quoad meliorationem tertij præſcribitur, præciſus eſt, & ſubſtantialis, & ad vnguem obſeruari debet; ſic, vt nullo modo præuerti poſſit, nec alterari.
- 3 Authores huius Regni quamplures, et ſi vnanimiter obſeruauerint ordinem, & formam dict. l. 27. Tauri, præcisè obſeruari debere, nec præuerti poſſe; non tamen attingunt, quid inde fieri debeat, ſi contingat, ordinem illum à meliorante præuerti.
- 4 In melioratione Tertij, deſcendentes primo ſubſtituendi ſunt, & his deficientibus, aſcendentes, & ſtatim tranſuerſales; ita quod dum adfuerint deſcendentes, & aſcendentes, ſiue maſculi, ſiue fœminæ, tranſuerſales non admittantur, nec poſſint vocari, & dum adſunt tranſuerſales, ſimiliter extranei nec admitti, nec vocari debeant.
- 5 Gomez. Arias, Tellum Ferdinandez, & Velaſquez de Auendaño in quæſtione præcipua huius Capitis nihil dixiſſe, nec etiam aliquid præſentire, quo in propoſito, aliqua reſolutio deduci poſſit.
- 6 Pater meliorans in tertiò, vocando, aut ſubſtituendo vnum ex deſcendentibus, non poteſt alios ex deſcendentibus dimittere & tranſitum facere ad collaterales, aut extraneos, ſed antequam ad collaterales deueniat, debet priùs omnes deſcendentes ſubſtituere, nec ſufficit vnicum tantum deſcendentem ſubſtituiſſe.
- 7 Alphonſum de Azeuedo in quæſtione propoſita ſuprà, num. 1. nullum verbum loquutum.
- 8 Velaſquez de Auendaño, & Alphonſum de Azeuedo lapſos in explicatione verborum quorundam Telli Ferdinandez, & iniustè carpere eum, provt hoc num. & ſeq. adnotatur.
- 9 Telli Ferdinandez in l. 27. Tauri, num. 5. mentem eam fuiſſe, vt probare voluerit, quòd cùm melioratio fit à parente filio, vel deſcendenti, ſufficit vnum vel duos deſcendentes ſubſtituere; nec omnes ſubſtituere neceſſarium ſit; non tamen quòd vnum vel duos deſcendentes ſubſtituendo, ad collaterales deueniri poſſit, aliis deſcendentibus omiſſis.
- 10 Parentes, qui filio furioſo, vel mente capto, exemplariter ſubſtituunt, deficientibus liberis mente capti, tenentur illi ſubſtituere alios eiuſdem, poſſunt tamen vnum vel certos, vel omnes ſubſtituere.
- 11 Alphonſum de Azeuedo minùs bene gloriari, ſe attingere nonum dubium, & per neminem tactum, provt nouè, & verè hoc num. adnotatur.
- 12 Ayoræ, Anguli, & Ioannis Guttierrez in quæſtione agitata ſuprà, ex num. 1. ſenentia refertur.
- 13 Anguli in eadem quæstione, loquendi modum nimis perplexum eſſe, aut ſaltem improprium & obſcurum, provt hoc numero nouè, & verè oſtenditur per Authorem.
- 14 Meliorans in tertio bonorum ſuorum aliquem filium, aut descendentem alium, ſiue in testamento, ſiue in contractu inter viuos, ſi iure perpetui vinculi, aut Maioratus, meliorationem poſſideri voluerit, & in ſubstitutionibus, ſubmiſſionibus, aut vocationibus, l. 27. Tauri ordinem non ſeruauerit, ſed alterauerit illum, diſpoſitio non vitiabitur, imò potiùs valebit; vocationes tamen ad ordinem, & formam eius legis reduci debebunt, ita vt m perpetuum valitura ſit melioratio, ordine tamen à lege præſcripto ſuccedendum erit, & num. ſeq.
- 15 Maioratûs bona, ſui naturâ perpetuò debent inter omnes, qui ſucceſſuri ſunt, conſeruari.
- 16 Et ſic etiam iuris diſpoſitio inter eos ſeruanda erit, non obſtante vocatione illius, quem præpoſterè nominauit teſtator, quæ haberi debet pro non ſcripta, & loco illius ſuccedere debet nominatio, & vocatio facta à lege.
- 17 Teſtator, qui meliorationem Tertij, iure perpetui vinculi, aut Maioratus poſſideri voluit, tamet ſi in vocationibus ordinem legis præuerterit, cenſendus eſt voluiſſe facere omnes ſubſtitutiones ad ipſam perpetuitatem inducendam neceſſarias, & ſine quibus bona ipſa perpetuo, iure Maioratûs conſeruari non poſſent, et ſi aliter non expreſſerit: & in definitis vocationibus, vtiliter, & iuxta formam legis factiis, ſucceſſio ad eos deuenire debet, qui ex lege vocantur, & ſine quibus Maioratus perpetuò conſeruari non poteſt.
- 18 Idque ex præſumpta, & coniecturata mente teſtatoris ipſius, qui credendus non eſt voluiſſe facere inutilem diſpoſitionem; imò illam ſuſtineri eo modo, quo poſſit, & perpetuitatem inducat.
- 19 Actus, qui non valet vt agitur, an valere debeat omni meliori modo, quo poſſet? latiſſimè tractatum remiſſiuè, & hac de re Aquilinius, & Gallinius commendati.
- 20 Actus, qui non valet vt agitur ſemper valere debet omni meliori modo, quo fieri poſſet, quando apparet de voluntate diſponentis.
- 21 Idque procedere non ſolùm in claris, ſed etiam, cùm in dubio ſumus; tunc enim actus, qui non valet vt agitur, valere debet in dubio, omni meliori modo, quo geri potuit, quia non præſumitur quis facere actum fruſtratorium, neque eligere viam, per quam impugnet iudicium ſuum.
- 22 Et in ambiguis id accipimus, quo res, de qua agitur, in tuto ſit.
- 23 Actus valet omni meliori modo quo poteſt, quando apparet ex coniecturis diſponentem voluiſſe, valere actum omni meliore modo, quo poſſet.
- 24 Et de voluntate diſponentis apparere euidenter in caſu propoſito ſuprà, ex num. 14.
- 25 Meliorationum tertij bonorum ſuorum, ſi iure Maioratus poſſideri non expreſſit, nec voluit teſtator, ſed tantùm reſtitutionis grauamen appoſuit, aut inter aliquas perſonas ſubſtitutiones fecit, quoad eas tantùm, in quibus dict. l. 27. Tauri, ordo fuit omiſſus, vitiabitur diſpoſitio, & rata manebit quoad reliquas, quæ ſecundùm ordinem vocatæ fuerunt, ita vt in vltimo, qui à teſtatore vtiliter, & ſecundùm formam legis nominatus eſt, bona maneant libera, & diuiſibilia, & ab onere reſtitutionis immunia.
- 26 Subſtitutio vtiliter, & ſecundùm formam legis facta, non debet per inutilem vitiari.
- 27 Vtile per inutile non vitiari in his, quæ ſeparationem recipiunt.
- 28 Idem eſſe in perſonis.
- 29 Et in teſtamentis.
- 30 Vtile per inutile quando vitietur, vel non vitietur? plenè explicatum remiſſiuè.
- 31 Anguli declaratio in propoſito præcedentium probatur.

CIrca l. 28. Tauri, quæ hodie eſt l. 11. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, ſingularis occurrit, & in praxi vtiliſſima quæſtio, nec per aliquem adhuc ex Scribentibus omnibus huius Regni plenè, vt arbitror, aut abſolutè explicata, an ſi pater meliorans filium, aut deſcendentem alium in Tertiò bonorum ſuorum, in vocationibus, grauaminibus, aut ſubſtitutionibus non ſeruauerit ordinem, & formam, quæ in ea lege ſtatuitur, corruere debeat melioratio in totum, an verò reducenda ſit ad ordinem, & formam in eadem lege præſcriptam? Atque vt radicitus diſceptationem hanc aſſumam, ante alia conſtituo, quòd ordo vocationum & ſubſtitutionum, qui in dicta l. 27. Tauri, quoad meliorationem tertij præſcribitur, præciſus eſt, & ſubſtantialis, & ad vnguem obſeruari debet, ſic, vt nullo modo præuerti poſſit, nec alterari; quod vnanimiter probarunt omnes, qui ad dictas leges Regias commentaria ediderunt: inter quos ſic adnotarunt Palacios Rubios num. 50. Gomez. Arias num. 18. Caſtillio num. 36. Tellus Ferdinandez num. 12. & num. 17. & Velaſquez de Auendaño gloſ. 2. num. 1. in dict. l. 27. Tauri, Matienzus in dict. l.n. tit. 6. gloſ. 9. in princ. & gloſ. 11. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & Azeuedius ibidem, n. 38. & num. 43. Couarruu. in cap. Rainaldus, de testamentis, §. 2. num. 4. verſ. Sextum, Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 2. n. 11. & c. 11. n. 12. Mieres de maioratu, in initio 1. part. num. 11. circa finem. & 2. part. quæſt. 6. num. 25. Angulus ad leges meliorationum, dict. l. 11. gloſ. 7. num. 1. fol. mihi, 219. Ioannes Guttierrez practicarum lib. 3. quæſt. 52. Verumenimuerò, quamuis præfati Authores vnanimiter obſeruari, ordinem & formam dict. l. 27. Tauri præcisè obſeruari debere, nec præuerti poſſe; non tamen attingunt, quid inde fieri debeat, ſi contingat, ordinem illum à meliorante præuerti: prætereà, quòd in melioratione tertij deſcendentes primo ſubſtituendi ſint, & iis deficientibus, ascendentes, & ſtatim tranſuerſales, ita quòd dum adfuerint deſcendentes, & ascendentes ſiue maſculi. ſiue fœminæ, tranſuerſales non admittantur, nec poſſint vocari; & dum adſunt tranſuerſales, ſimiliter extranei nec admitti, nec vocari debeant, rectiſſimè tenuerunt Gomez. Arias num. 59. Tellus Ferdinandez commendans num. 17. & Velaſquez de Auendaño gloſ. 2. num. 10. in fine, in dicta leg. 27. Tauri, Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. n. 52. Sed ſi prædictus ordo obſeruatus non fuerit, an ſuſtineri poſſit melioratio ſaltem quoad eos, in quibus ordo ſeruatus eſt, (de quo nunc quærimus) nullatenus declarant, nec aliquid dicunt, aut præſentiunt, quo, in propoſito dubio, aliqua reſolutio deduci poſſit.

Similiter etiam, quòd pater meliorans in tertiò, vocando, aut ſubſtituendo vnum ex deſcendentibus, non poſſit alios ex deſcendentibus dimittere, & tranſitum facere ad collaterales, aut extraneos, ſed antequam ad collaterales deueniat, quòd debeat priùs omnes deſcendentem ſubſtituere, nec ſufficiat vnicum tantum deſcendentem ſubſtituiſſe. rectè defendunt Velaſquez de Auendaño in dict. l. 27. Tauri, Gloſ. 2. num. 10. Azeuedius, qui in quæſtione propoſita ſuprà, num. 1. nullum verbum loquitur in dict. l. tit. 6. lib. 5. num. 38. & 39. & Ioannes Guttierrez practicarum lib. 3. quæſt. 53. num. 4.

Deinde (quod obiter, neceſſariò tamen adnotandum erit) Velaſquez de Auendaño, & Alphonſ. de Azeuedo in locis relat is ſuprà, manifeſto errore labuntur, quatenus in caſu præcedenti arbitrantur contrarium tenuiſſe Tellum Ferdinandez ibi num. 5. & minùs benè Telli ſententiam ſequutum fuiſſe Matienzum in dict. l. 11. tit. 6. lib. 5. Gloſ. 4. num. 3. Sed verè prædicti Authoris mentem non percipiunt, & iniuſtè carpunt illum; quippe cùm Telli mens ea fuerit, vt probare voluerit, quòd cùm melioratio fit à parente filio, vel deſcendenti, ſufficit, vnum vel duos deſcendentes ſubſtituere, nec omnes ſubſtituere neceſſarium eſt; non tamen, quòd vnum vel duos deſcendentes ſubſtituendo, ad collaterales deueniri poſſit, aliis deſcendentibus omiſſis: id enim eſſet contra apertam deciſonem d.l. 27. Tauri, vbi n. 17. id expreſſim adnotauit Tellus, vt ſuprà dictum eſt, & in ſpecie constituit, omnes deſcendentes & aſcendentes legitimos vocandos eſſe, & ſubſtituendos, antequam collaterales vocari, aut ſubſtitui poſſint: quod adeò certum eſt, atque indubitatum ex illa lege. vt nequaquam vir doctus de eo dubitare potuerit; alius igitur eſt eiuſdem ſenſus vt ſcilicet vnum vel duos deſcendentes ſubſtituere ſufficiat, cùm melioratio fit à parente; vt conſtat ex ſummario dicti num. 5. nec omnes ſubſtituere neceſſarium ſit, non tamen quòd vnum vel duos ſubſtituendo, ſic ſit ſatisfactum legi vt aliis deſcendentibus omiſſis, ad collaterales deueniri poſſit, idque expedictùs conſtare poteſt, eodem Aut hore prælecto loco, & num. ſuperiùs præcitatis, vbi in hunc modum quærit; ſed eſto, quòd ſubſtitutionem teneatur facere inter deſcendentes, an omnes debeant ſubſtitui, vel vnus; & in hoc expeditum eſt, ſubſtitutionem poſſe fieri vni ex pluribus, probátque Aſſumptum ex l. 18. 19. & 20. in eiſdem legibus Tauri, & l. humanitatis, C. de impuberum, vbi parentes, qui filio furioſo, vel mente capto exemplariter ſubſtituunt, deficientibus liberis mente capti, tenentur illi ſubſtituere alios fratres eiuſdem, poſſunt tamen vnum vel certos, vel omnes ſubſtituere, vti ex illa lege tradiderunt communiter Gloſſa, & omnes Doctores ibi. Antonius Gomez, tom. 1. variarum cap. 6. num. 6. verſ. Quod tamen notabiliter, & iſte, vt credo, eſt verus ſenſus Telli Ferdinandez, provt rectiùs percipit Ioannes Guttierrez practicarum lib. 3. quæſt. 53. num. 4.

Denique notandum erit, Alphonſum de Azeuedo in dict. l. 11. titul. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ num. 37. & 38. minùs bene gloriari ſe attingere nouum dubium, & per neminem tactum, an pater meliorans in tertio, vocando vnum ex deſcendentibus, poſſit alios deſcendentes dimittere, & tranſitum facere ad collaterales, & extraneos, & quòd ipſe nouè tenet hanc opinionem, ſcilicet quòd de vno in alterum debet fieri ſubſtitutio, & in fauorem omnium apponi grauamen, antequam tranſitus fiat ad propinquos, & extraneos; id enim nouum non eſt, ſed apene deciſum in dict. l. Tauri, & expreſsè adnotatum per Tellum Ferdinandez in dict. l. 27. Tauri, num. 17. dum dicit, tranſuerſales legitimos non poſſe vocari niſi in defectum omnium deſcendentium.

Vides igitur ex omnibus Authoribus relatis ſuprà, ad quæſtionem principalem huius Capitis nihil certum poſſe deduci; tamen non deſunt alij, qui quæſtionem attingant: horum primus Ayora in tractatu, de partitionibus, 2. part. cap. 43. per totum, dicit, quòd ſi pater meliorans in tertiò bonorum ſuorum, aliquem ex filiis ſuis, ordinem, & formam dictæ: legis non ſeruauerit, ſed in grauaminibus, vinculis, ſubmiſſionibus, aut ſubſtitutionibus à ſe factis prætulerit extraneum ſuis deſcendentibus, aſcendentibus, vel aliis conſanguineis, non valebit quod in contrarium factum fuerit, ſed tantum quod legitimè factum apparebit, vſque ad eam perſonam excluſiue, quæ inutiliter & contra legem ſubſtituta fuerit; & ſic annullabitur quod aliter factum erit, non verò irritabitur, quod legitimè fuerit factum, hoc eſt, melioratio ipſa; & ſic remanebit libera, & diuiſibilis inter hæredes vltimi poſſeſſoris, ad quem vſque potuit fieri ſubſtitutio, & apponi grauamen: quam ſententiam tenet etiam, ſed Ayoram non refert Angulus ad leges meliorat. l. 11. gloſ. 15. num. 1. & 2. fol. 238. qui indiſtinctè tradit ad ordinem, & formam dict. l. 27. Tauri, reducendas eſſe vocationes, vt melioratio valeat; & reddit rationem, quia faciens meliorationem, non potuit efficere, quin leges in ſuo teſtamento locum haberent, niſi teſtator proceſſerit, annullando actum, ſi contra ſuum ordinem attentetur; tunc enim diſpoſitio redditur inutilis, cùm nec teſtator acquieſcat legi, nec lex teſtatori: & ſequitur Ioannes Guttierrez practicarum lib. 3. q. 51. n. 15. 16. & 17. vbi nonnulla adducit contra hanc reſolutionem, & illis optimè ſatisfacit, ac denique in hac opinione perſiſtit.

Interim tamen, dum ad meam ſententiam proponendam accedo, aduerto ad duo. In primis, Anguli rationem non omnino concludere, imò forſan eâ attentâ, dici poſſet contrarium, meliorationem, inquam, in totum corruere, idque ex his, quæ Doctores obſeruarunt communiter, in l. nemo poteſt, ff. de legatis 1. Deinde & ſecundo, eundem Angulum, ideò abſque aliqua nota prætermitti non poſſe, quòd cùm primùm firmiter crediderit ipſe in caſu prædicto meliorationem debere valere, ſaltem quoad eos, qui legitimè ſunt vocati, in quo ſenſu accipit cum Ioannes Guttierrez vbi ſuprà, idque coacta ratione firmandum eſt ex ratione ab eodem Angulo adducta, quòd vtile per inutile vitiari non debet ſecundùm iuris regulas; malè quidem ſtatuit poſteà. quòd contratius ordo teſtatoris non annullabitur in totum, ſed ad ordinem eius legis reduci debebit: quoniam verba prædicta perplexa ſunt, & nimis obſcura; ſi enim tantùm ſuſtinetur melioratio quoad eos, qui legitimè ſunt vocati, & non quoad alios, qui præpoſterè, & cõtra illius legis formam vocantur, dici non poteſt, contrarium ordinem teſtatoris ad huius legis ordinem reducendum eſſe; ſic enim denotatur apertè inter omnes valituram eſſe meliorationem, reducendas tamen eſſe vocationes ad ordinem dict. l. 27. Tauri, ſed dici debuiſſet, contrarium ordinem teſtatoris in ſubſtitutionibus tertij non annullari in totum, ſed valere dumtaxat quoad ſubſtitutiones, aut vocationes iuxta ordinem factas: ſubſtitutiones igitur, quæ ſecundùm formam, & ordinem factæ ſunt à principio, & tantùm valituræ ex ſententia dictorum Authorum, quòd adordinem eius legis reducantur, dicere, perplexus nimis, aut ſaltem improprius, & obſcurus loquendi modus eſt.

