Secundò reſpondetur, quòd repetitæ qualitatis regula procedit in fauorabilibus, non autem in odioſis: quod ſcribunt Decius in conſ. 167. col. fin. Hyppol. Riminald. in conſ. 632. num. 90. lib. 6. & cum multis Menochius in conſ. 117. num. 46. lib. 2. (infinitos alios ſciens, conſultóque prætermitto:) ſed materia præſens dicitur odioſa, quia per repetitionem dictæ qualitatis ſit differentia inter maſculos, & fœminas, quod valde odioſum eſt: l. maximum vitium, C. de liberis præteritis, l. 3. titul. 13. partit. 6. cum adductis per Molinam de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 4. à princ. maxime num. 15. & 19. Decium in conſ. 372. num. 1. Sigiſmundum, inter conſilia feudalia, conſ. 39. num. 21. & 22. Burgos de Pace in proœmio legum Tauri, num. 44. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, Gloſ. 9. num. 1. & ſeqq. Mieres de maioratu, part. 1. quæſt. 6. a princ. ergo cenſeri non debet facta repetitio, eò præſertim, quòd nunquam cenſetur repetita qualitas, quando ex repetitione inducitur aliquid contra ius commune: Gozadinus, in conſ. 9. num. 36. Ruinus in conſ. 187. num. 10. lib. 3. Molina lib. 3. de Hiſpanorum primogeniis, cap. 5. num. 57. Simon de Prætis de interpretat, vltimar. volunt. lib. 2. dubit. 2. ſolut. 2. num. 165. fol. 268. Hyppol. Riminald. in conſ. 632. num. 90. lib. 6. Achilles Pedrocha in conſ. 5. num. 71. 72. & 73. ſed ex dicta repetitione in caſu noſtro induceretur contra ius commune, quod fœminæ excluderentur, quæ regulariter admitti debent, vt infrà dicetur: idcirco qualitas Maſculinitatis non debet cenſeri repetita.

Tertiò reſpondetur; minimè vrgere, quòd ſubſtitutio debet regulari ſecundum inſtitutionem: l. 1. C. de impuberum, cum aliis ſimilibus. Quia hoc eſt verum, quoad partes inſtitutionis, & ſubſtitutionis: provt loquitur textus in dicta l. 1. cum ſimilibus: ſecus eſt in alia qualitate extrinſeca; quia conditio appoſita in inſtitutione, non cenſetur repetita in ſubſtitutione: l. ſub conditione, ff. de hæredibus instituendis, & ideo illa qualitas Maſculorum, quæ extrinſecus venit, repetita non videtur; vt eleganter declarat Decius, qui breuiter, ſubſtantialiter tamen, & vtiliter loquitur in hac materia in conſil. 599. num. 6. verſic. vltimo non obstat. & vide illum per totum conſilium.

Secundò non obſtat argumentum deſumptum ex l. ſi viua matre, C. de bonis maternis, quòd qui fœminas proximiores excluſit, vlteriores etiam excludere velle credendus eſt. Cui etiam diuerſimodè reſponderi poſſet ex his, quæ in terminis adnotarunt Pariſius in conſ. 47. num. 78. vol. 3. Socinus iunior in conſ. 13. num. 34. lib. 3. Nonius in conſ. 10. num. 21. Ruinus in conſ. 124. num. 5. verſ. non obſtat etiam vol. 3. Cephalus in conſ. 45. num. 23. & in conſ. 46. num. 30. 31. & ſeqq. lib. 3. & plures reſponſiones ordine recenſet Decianus in conſ. 1. a n. 186. vſque ad n. 198. vol. 2. & in alii & conſiliis referendis infrà, Riminald. etiam, quem infrà ſuo ordine referam. Sed his conſultò omiſſis, ad propoſitum noſtrum Reſpondetur, doctrinam prædictam fundari in præsumpta teſtatoris voluntate, quæ ex identitate rationis deducitur, vt conſtat ex his, quæ ſcripſerunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. num. 41. Mieres de maioratu part. 2. quæſt. 6. à num. 52. Salazar de vſu & conſuet, cap. 12. n. 68. & 73. cum ſeqq. Auendañus in l. 40. Tauri, Gloſ. 9. à n. 77. Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, q. 15. num. 2. Idcircò cum verba, ſiue rationes diſpoſitionis contradicunt, voluntas illa præſumi non poteſt; in contrarium potius induci debet: vt in caſu præſenti, in quo præſumptæ illi voluntati plures, & probatiſſimæ coniecturæ contrariantur, de quibus ſuprà diximus; nec verba diſpoſitionis refragantur, repugnant; imò, cùm in ipſis qualitas ea expreſſa non ſit, ſed forſan conſultò omſſia; & ſic ceſſare debet regula dictæ l. ſi viua matre, cum aliis ſimilibus: vt ſcribunt Antonius Rubeus in conſ. 22. num. 12. Modernus in conſuet. Pariſien. tit. 1. §. 16. num. 7. Molina lib. 3. dicto cap. 5. num. 48. Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 6. num. 46. in fine, & num. 65.

Tertiò non obſtat textus in l. Iulius Paulus, 80. ff. de condit. & demonſtrat. & in cum ſeruus, 81. ff. eodem tit. quæ duo iura expendit Mieres dicta quæſt. 6. num. 79. Sed mirandum eſt, virum equidem eruditum, literæ, & caſus illius textus immemorem, in ipſius allegatione deceptum: textus enim in dict. l. Iulius Paulus, apertè probat contrarium eius, ad quod adducitur: nam vtcunque ſit, repetitionem ibi ceſſare, ſiue conditionem repetitam non intelligi, ſecurè affirmarunt Gloſſa, verbo, neceſſitudinem. Bartol. in ſummario, & in diſtinct. num. 1. idem Bartol. in conſ. 3. incip. Titius condidit teſtamentum. & ſequuntur Rubeus in conſ. 68. num. 1. Aretinus in conſil. 1. num. 12. & 13. Menochius, lib. 4. præſumpt. 180. num. 46. & in dict. l. cum ſeruus, ex voluntate teſtatoris intelligitur conditio repetita ad ſuſtinendum legatum: vt conſtat ex illis verbis: Videamus vtrum conditio libertati præpoſita ſit, an verò & legato: & quidem ſi libertati ſoli accipiamus præpoſitam, nullus tractatus amplius ſupereſt; nam legatum purum inuenitur, & ideò inutile ſit. Quòd ſi conditio etiam legato inſerta ſit (quod quidam recte putant) ſimul cum libertate dies quoque legati vtiliter cedit. Ratio eſt, quia credendum non eſt teſtatorem inutiliter diſponere voluiſſe, aut inutile legatum facere velle, vt cum multis obſeruant Alciatus regula 3. præſumpt. 35. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 12. tit. 17. n. 13. Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 594. num. 11. & 12. Petrus Magdalenas de num. teſtium in teſtamentis requiſito. l. part. cap. 16. num. 84. & 85. & 3. part. cap. 3. num. 34. At in quæſtione noſtra, ex voluntate inſtitutoris potiùs non debet cenſeri repetita qualitas in vocatione, ſiue ſubſtitutione ſubſequenti; in qua ſine vlla repetitione Maioratus ſuſtineri, & conſeruari poteſt: vt de ſe patet; nec alicuius qualitatis repetitio neceſſaria eſt, vt diſpoſitio ſuſtineri poſſit. Male igitur allegatur text. in dict. l. Iulius Paul. ad probandum, ex præſumpta voluntate diſponentis, qualitatem, ſiue conditionem adiectam in præcedenti diſpoſitione, cenſeri repetitam in ſequenti: cùm ibi potius repetitio denegetur. Malè etiam citatur textus in dict. leg. cum ſeruus. quoniam ibi (vt dixi) diuerſa militat ratio à noſtro caſu, in quo periculum non eſt, quod diſpoſitio inutilis reddatur. Nec rectè dici poteſt, præſumendum non eſſe, quòd teſtator mutauerit voluntatem ſuam: quo fundamento vtebatur Mieres ipſe, dict. quæſt. 6. num. 77. Id enim intelligitur incontinenti, & vno & eodem actu, & vbi militat eadem ratio, nec de voluntate teſtatoris aliter apparet: ſecus tamen vbi apparet, ſecundam vocationem, ſiue ſubſtitutionem eſſe, diuerſam à prima; & res non permanet in eodem actu, ſed aliquid amplius ſuperuenit, vt in quæſtione noſtra; ex his, quæ ſuprà diximus: tunc enim mutatio voluntatis præſumitur: vt cum aliis adnotarunt Decianus in conſ. 9. num. 60. vol. 2. Menochius lib. 4. præſumpt. 176. num. 7. verſ. cæterum facile reſpondetur: & latiùs præſumptione 165. num. 4. & num. 17. & per totam. & in conſil. 222. num. 45. lib. 3.

Quartò non obſtat textus in l. Caio, ff. de alimentis & cibariis legatis. quam in fauorem Abbatis adducit Mieres dicta quæſt. 6. num. 74. Attamen legem illam nihil probare, aut ſaltem eiuſdem rationem diuerſam eſſe, nec caſui noſtro conducibilem, ſatis apparet ex his, quæ ad explicationem illius textus, & ſimilium ſcribit Menochius lib. 4. præſumpt. 174. per totam. vbi pleniſſimè tractat, an, & quando legatum cum eiſdem conditionibus tranſlatum præſumatur. Pro nunc tamen (vt alia omittam) hoc vnum erit animaduertendum, eum textum loqui de conditione appoſita in teſtamento, quæ regulariter repetita præſumitur in codicillis: Menochius, qui iure, ratione, & authoritate latiſſimè confirmat, lib. 4. præſumpt. 177. num. 1. & 2. quia codicilli trahuntur ad mentem teſtamenti, vt docuit Bald, in l. Neſennius, ff. de excuſationibus tutorum. Natta in conſ. 483. in fine, lib. 3. & quia teſtator in codicillis non videtur receſſiſſè à voluntate, & diſpoſitione facta in teſtamento: Menochius multos referens, & latiùs declarans lib. 4. dict. præſumptione 177. à num. 5. Quod ſecus eſt in terminis quæſtionis noſtræ, vbi codicilli facti non ſunt, & potius videtur teſtator à priori voluntate receſſiſſe, & in ſequentibus vocationibus aliter ordinaſſe, quàm in prioribus, ex rationibus ſuperiùs adductis.

Textus verò in l. ſi tibi: cum lege ſequenti, ff. de adimendis legatis. quem etiam adducit Mieres vbi ſuprà, pro Abbate. nullo modo induci poteſt, vt anteà dixi num. 22. Pro Anania verò videbitur alicui poſſe, eo quòd probat legatum tranſlatum ab ipſo teſtatore de eadem perſona in eandem perſonam, non transferri cum eadem conditione, & onere. Sed adhuc nihil vrget, idque ex diſparitate rationis, quæ inter caſum illius textus, & quæſtionis noſtræ colligitur ex reſolutis per Menochium lib. 4. dict. præſumpt. 174. à num. 6. Marcum Antonium Peregrinum. de fideicommiſſis, art. 16. à num. 97. vſque ad num. 102. deinde ex notatis per Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. dict. cap. 5. num. 59. & 60. iuxta quæ, aliud dicendum eſſet in terminis quæſtionis noſtræ: Contra Abbatem verò expendi poſſe, ex ſummario illius textus, & dictis per Menochium, non obſcurè percipi poteſt.

Quintò non obſtat textus in l. cum pater, §. ab instituto, ff. de legatis 2. Nam libenter concedo, legata ab inſtituto relicta, præſumi repetita à ſubſtituto: quamuis vulgatum hoc aſſumptum plures caſus contineat, atque exactiorem explicationem contineat; vt conſtat ex his, quæ in propoſito diligenter, & accuratè ſcripſit Menochius lib. 4. præſumpt. 108. per totam. Fachineus controu. iuris, lib. 5. cap. 39. vbi videri poterit. Tamen non admitto textum illum, ſiue argumentum ex eo deſumptum, pro opinione Abbatis aliquo modo vrgere, quicquid Mieres in hunc ſenſum eum accipiat: nam diuerſam rationem eſſe, nec applicari poſſe quæſtioni noſtræ, conſtat apertè ex dictis per eundum Menochium dicta præſumpt. 108. maximè num. 53. 54. & 55. vbi præmittit, quod lex, quæ ſtatuit legata ab inſtituto, eſſe repetita in ſubſtitutum; eſt fundata in ſola coniecturata mente teſtatoris, quam ob æquitatem quandam eiuſmodi fuiſſe, lex conijcit: vt egregie conſiderant Caſtrenſis num. 4. & Comenſ. col. penult, in l. licet Imperator, ff. de legatis 1. Verùm enimverò in quæſtione noſtra, ex coniecturata mente teſtatoris, aut clara, & aperta eiuſdem voluntate repetitio impeditur: vt latiùs probauimus ſuprà. Deinde præmittit repetitionem hanc legati à lege fuiſſe introductam, ne teſtator fruſtra legaſſe videatur: contra textum in l. ſi quando, ff. de legatis 1. quod ſecus eſſe in caſu noſtro, nec fruſtratoriam reddi diſpoſitionem, probauimus ſuprà, num. præced.

Sextò & vltimò, non obſtat textus in l. 3. §. filius, ff. de liberis & poſthumis. Pro cuius ſolutione conſtituo, difficile eſſe, nec quod certa regula definiri poſſit, an, & quando conditio, vel qualitas poſita in clauſula ſeparata à præcedentibus, aut ſequentibus, ex præſumpta mente teſtatoris referatur ad omnia, vel ad vnum tantum, vel ad aliqua ex præcedentibus, vel ſequentibus: vt conſtat ex his, quæ ibidem ſcripſerunt Doctores communiter, & in cap. 2. requiris, de appellationibus. Gratian. regula 412. per totam. Sebaſtianus Sappia in repet. leg. 1. ff. quod quiſque iuris, num. 26. 27. & 28. Auiles in cap. 1. prætorum, gloſ. ſuſodicha, & cap. 2. Gloſſa, ſo pena Albanus in additionibus ad Bartolum, in l. ſi idem, §. ſi vna, per totum, ff. de iuriſdictione omnium iudicum. latiſſimè, atque elegantiſſimè omnium Menochius lib. 4. præſumpt. 181. per totam, Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, ar. 16. à num. 102. vſque ad n. 108. vbi plenè videri poterit de hac materia. Pro nunc tamen, quod ad propoſitum pertinet, dumtaxat erit animaduertendum, regulam, aut doctrinam dict. §. filius, & quæ à præfatis Authoribus adnotantur, nihil obſtare his, quæ, ſententiam Ananiæ ſequuti, adhuc defendimus, illam potius non mediocriter adiuuare, vt colligitur apertè ex dictis per Menochium vbi ſuprà, num. 2. & num. 6. & ſeqq. & num. 20. Peregrinum. dicto num. 102. 103. & ſequent. & num. 107. Et hactenus ſufficiat ad argumenta pro Abbate adducta reſpondiſſe: quibus (vt vides) nullus hucuſque ſic reſpondit.

Nunc verò ſexto loco, & principaliter conſtituendum eſt, ex dictis anteà num. præced. & opinione Ananiæ, quam regulariter amplectendam diximus, apertè deduci, veram eſſe doctrinam Scribentium communem, & ſæpiſſimè in hac materia repetitam; videlicet agnationis conſeruandæ rationem attendendam non eſſe, niſi in gradibus, aut perſonis in quibus expreſſa eſt: idcirco conſeruationem agnationis, maſculorum incluſionem, & fœminarum excluſionem reſtringendam eſſe ad gradus, & perſonas expreſſas, & ſpecificatas; nec ad alias perſonas extendendam eſſe. Quod ſcribunt Imola, Baldus, Alexander, Socinus iunior, Decius, Rubeus, Gratus, Gozadinus, Pariſius, Modernus Pariſ. Ruinus, Riminaldus ſenior, & alij, quos ſic tenentes congeſſerunt Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 37. & lib. 3. cap. 5. num. 10. & num. 20. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 28. 40. & 44. Ioannes Guttierrez in conſ. 13. num. 26. & 27. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, Gloſ. 9. num. 51. Cephalus in conſ. 17. num. 28. lib. 1. & in conſ. 353. num. 67. lib. 3. Simon de Prætis de interpretatione vltimar, volunt. lib. 3. ſolut. 11. n. 71. verſ. ſecundò declaratur, fol. mihi 156. Hyppolit. Riminald. in conſ. 371. num. 122. & ſeqq. lib. 4. Menochius in conſ. 274. num. 26. lib. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 182. & 183. Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 6. num. 102. 103. & 104. vbi num. 106. facit regulam, quam dicit ipſe non eſſe minoris vtilitatis in hac materia: quòd, limitata cauſa limitatum producit effectum, tam in diſpoſitionibus teſtatorum, quàm in aliis rebus, & caſibus: l. in agris, ff. de acquirendo rerum dominio, l. age cum Geminiano, vbi latè Iaſon C. de tranſactionibus. Decius, Cumanus, Modernus Pariſ. & Peralta ab eodem Mieres relati, Tiraquellus, qui in propoſito congerit multa, in tractatu, Ceſſante cauſa, 1. part. à num. 142. cum multis ſeqq. & de retractu conuentionali, §. 32. Gloſ. 1. num. 49. & 50. Aluarus Valaſcus conſultat. 39. num. 11. Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt, lib. 1. interpret. 1. dubit. 4. ſolut. 12. à princ. fol. 60. & lib. 1. dubit. 3. num. 38. & decem ſeqq. fol. 392. & prædictum doctrinam adeò, indiſtinctè intellectam per omnes, limitat, & declarat idem Mieres ſingulariter, dicta quæſt. 6. num. 104. verſ. ſed iſta omnia, qui de hac re omninò legendus erit vſque ad num. 106. & ab eo dicta conſirmari poſſunt ex his, quæ ſcribit Menochius in conſil. 117. num. 64. 65. & 66. & num. 73. lib. 2.

Septimò & principaliter conſtituendum eſt, ex anteà dictis inferri apertè, rectè conſtituiſſe Doctores, & ſæpiſſimè tradidiſſe in hac materia, repetitionem qualitatum præcedentium non admitti, vbi qualibet ſubſtitutio præcedens, & ſubſequens ſunt ad inuicem ſeparatæ, & in diuerſis capitulis, aut clauſulis poſitæ, & perfecta oratione determinatæ: etiamſi adſinc dictiones repetitionem ſignificantes, cùm tunc ſtent potius continuatiuè, quàm repetitiuè: nec aliqua repetitione indigeat clauſula continens rationem, ſiue orationem perfectam: Idque maximè procedere, vbi adeſt perſonarum diuerſitas, Quod expreſſim probatur ex his, quæ pro Anania contra Abbatem ſupra adnotauimus: & ita docuerunt Bartolus, Bald. Bald. Caſtrenſis, Corneus, Socinus, Romanus, Pariſius, Alciatus, Ruinus, & multi alij, quos ordine recenſent Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpret. 4. dubit. 2. ſolut. 2. num. 167. fol. 268. Menochius in conſ. 215. num. 188. & num. 191. lib. 3. Hieronymus Gabriel in conſ. 95. num. 21. vol. 1. Cephalus in conſ. 253. num. 26. & in conſ. 208. num. 43. lib. 2. & in conſil. 717. à num. 6. lib. 5. Burſatus in conſ. 227. num. 57. lib. 3. Decianus in conſ. 17. à num. 34. vol. 1. Hyppolit. Riminald. in conſ. 560. num. 42. & 43. lib. 5. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 16. num. 47. Achilles Pedrocha in conſ. 5. num. 58. & num. 142. & in conſ. 12. à num. 14. vſque ad num. 20. Sfortia Odd. in conſ. 95. n. 53. & tribus ſeqq. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 91. num. 7. 8. & 9. Quod tamen intelligi debet, prove ſtatim ſequenti Corollario explicabimus.

Octauò & vltimò conſtituendum eſt, Abbatis ſententiam in conſ. 36. num. 3. lib. 1. (quam hactenus improbauimus) admittendam fore; illorúmque procedere poſſe ex voluntate teſtatoris, rationis identitate, agnationis conſeruandæ ratione expreſſa in diſpoſitione, vel ſubintellecta, ex nonnullis cauſis, rationibus, & dictionibus, probatiſſimíſque, & neceſſariis, aut concludentibus coniecturis; ex quibus elici poſſit apertè, aut colligere neceſſarium ſit, agnationem conſeruare, qualitates repetere, aut præcedentia ſequentibus ineſſe, teſtatorem voluiſſe. Quod aduertit optimè Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. num. 58. & ſeqq. eleganter Mantica, ita contrarietates componens, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 6. tit. 13. num. 8. verſ. proinde Socinus, fol. 243. eruditè Menochius in conſ. 95. num. 82. lib. 1. & in conſ. 215. num. 185. lib. 3. & in conſ. 117. num. 60. & 65. lib. 2. vbi refert Bartolum, Aretinum. Ruinum. Decium, Bologninum. Pariſium, Alciatum, & alios: & cum illis ſecurè tradit, qualitatem Maſculinitatis, Legitimitatis, aut aliam ſimilem poſitam in prima diſpoſitione, repetitam cenſeri in ſecunda, & vlterioribus, quando adeſt præſumpta, & coniecturata mens, ac voluntas teſtatoris: & quando militat eadem ratio. Quod tenent etiam Corneus, in conſ. 114. col. penultima, lib. 2. Decius, in conſ. 15. col. vltima, Pariſius, in conſ. 38. num. 32. lib. 2. Alciatus reſponſo 96. num. 31. Marzarius in conſ. 6. col. vltima. eleganter Decianus, & Riminaldus, quorum ſtatim ſpecificam mentionem faciam.

Inde & neceſſariò infertur, repetitionem qualitatum præcedentium, ex identitate rationis, coniecturata, & veriſimili mente teſtatoris, dictionum. natura, & aliis probatiſſimis coniecturis fieri debere ad ſequentes gradus, aut ſubſtitutiones, etiamſi ſimus in diuerſis, aut ſeparatis orationibus, & in diuerſis perſonis: Bartolus in l. Seiæ, §. Caio, ff. de fundo inſtructo. Alexander in conſ. 47. Perſpectis, colum. 1. in fine, volum. 5. Decius in conſ. 190. col. 3. quos referens ſic reſpondit Iacobus Mandellus de Alba, in conſ. 234. num. 12. & num. 20. Mieres de maioratu, 2. part. quæſt. 6. num. 78. verſ. ex quibus infertur, & num. 79. & 80. Menochius in conſ. 117. num. 73. lib. 2. & in conſ. 216. num. 192. lib. 3. Cephalus, in conſ. 196. n. 17. & 18. lib. 2. Bonifacius Rogerius in conſ. 32. num. 50. lib. 1. Decianus in conſ. 1. num. 185. & in conſ. 26. num. 44. & in conſ. 103. num. 12. lib. 2. & in aliis pluribus referendis infrà, num. 183. vbi probat, qualitatem primogenituræ expreſſam in inſtitutione, cenſeri debere repetitam in ſubſtitutione, de qua agebatur ibi: & tamen facta fuit in oratione ſeparata ab inſtitutione, idque rationibus, & Authoribus relatis ibid. & defendit etiam Sfortia Odd. mihi quidem eruditiſſimus, in conſ. 95. num. 86. & 87. lib. 1. Et hactenus de his, quæ ad clariorem, & maiorem huius materiæ explicationem à nobis adnotata, & conſtituta fuere.

Nunc verò, & quinto loco, vt vlteriùs ad relationem Authorum progrediamur (quod in initio huius capitis propoſuimus) de prædictis quæſtionibus, & materia huius capitis eruditè, & melius, quàm ex relatione aliorum haberi poterit, ſi originaliter non legantur, tractauit Burgos de Pace, in proœmio legum Tauri, à num. 37. vſque ad num. 132. vbi num. 128. & ſeqq. proponit contrarietatem conſiliorum Abbatis, Ananiæ, & aliorum, de qua hactenus actum eſt; & tandem dicit, Ananiæ opinionem veriorem eſſe, & magis communem, & ad conſilium Abbatis reſpondet. Facit etiam optimum conſilium in hac materia, 29. per totum, vbi multa dicit, & inter alia eandem ſententiam defendit contra Abbatem, & num. 67. & 68. ad dict. conſilium. 36. Abbatis, octo ſolutiones aſſignat. Idcircò prædicto Authore originaliter lecto, neceſſariò adnotandum duxi.

Primò, Ludouicum Molinam lib. 3. de Hiſpanorum primogeniis, cap. 5. num. 56. deceptum apertè allegando illum in fauorem Abbatis, cùm potiùs Ananiæ ſententiam conſtanter defendat, & ad conſilium Abbatis multas ſolutiones aſſignet, vt anteà dixi, quamuis ibidem, num. 130. (quo numero allegatur per Molinam) referat plures, qui Abbatis opinionem amplectuntur, vt ibi, clarè videri poterit.

Secundò adnotandum eſt, eundem Authotem rectè conſtituiſſe, dict. proœmio legum Tauri, num. 131. quòd Maioratus, quoties à fœmina proceſſit, nunquam in caſu dubij iudicandum ſit, fœminas propter maſculos remotiores ab eius ſucceſſione excluſas, etſi verbis vtatur, quæ ad maſculos referri ſoleant: quod ſic tenent infiniti alij Authores ibi relati: cum quibus ſic etiam adnotarunt Molina lib. 3. dict. cap. 5. num. 73. Mieres, de maioratu, part. 2. quæſt. 6. num. 58. in fine, & num. 59. & num. 97. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 1. §. 1. num. 20. & 21. fol. 21. & cap. 3. §. 4. n. 56. fol. 106. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, Gloſſa 9. num. 57. & in caſu conſultus, ſic argumentatur Ioannes Guttierrez in conſ. 13. num. 20. Cephalus in conſ. 85. num. 26. lib. 2. Rolandus (quem nullus refert) multis comprobans, & de hac re videndus omninò, in conſ. 76. à num. 9. vſque in finem conſilij lib. 3.

Limitatur tamen prædicta doctrina, vt procedat in caſu dubio, quaſi ſecùs dicendum ſit, vbi de contraria voluntate teſtatoris in contrarium conſtare poſſit, vt aduertit Burgos de Pace vbi ſuprà, in fine, & idem tenent Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 1. §. 1. num. 21. Mieres qui Peraltæ doctrinam, aut reſolutionem in hac materia recta ratione reprehendit de maioratu, 2. part. dict. quæst. 6. num. 60.

Limitatur ſecundò, vt minimè procedat, vbi Maioratus à viro, & fœmina ſimul inſtitutus fuit: tunc enim fœmina etiam proximior propter maſculos remotiores cenſeri debet excluſa: argumento textus in l. 1. cum notatis per Doctores ibi, ff. de ſenatoribus, ex quibus ita ſecurè tradit Burgos de Pace, dicto num. 131. in verſic. Hoc tamen præter eos, & eo non relato in hanc partem inclinat Mieres dict. quæſt. 6. num. 97. verſic. Si autem maioratus ſit factus.

Contrarium tamen, imò quòd ad maſculos tantum diſpoſitio referenda non ſit, ſed pariter viro, & vxori proſpectum eſſe videatur, & vterque ſexus vocatus, rectiùs tenet Molina, & ad ea, quæ pro contraria parte adduci poſſunt, reſpondet dicto cap. 5. num. 73. & 74. & Molinam ſequitur Aluaradus de coniecturata mente defuncti lib. 2. cap. 3. §. 4. num. 56. & vltra eos pro hac parte, & notatis à Molina, quæ verè concludunt, vbi non apparet apertè agnationis conſeruationi fuiſſe conſultum: facit optimum conſilium Beroi. 120. num. 12. vol. 2. vbi dicit, quòd ſi in diſpoſitione facta per maſculum, & fœminam, ſit mentio de filiis, & deſcendentibus; veriſimile eſt, eos intellexiſſe de deſcendentibus vtriuſque ſexus: quoniam ſicut maſculus ſexum maſculinum. dilexit, ita fœmina ſuum fœmininum ſexum pariter dilexiſſe præſumitur: & aliis comprobat Rolandus dicto conſil. 76. num. 17. & ſeqq. lib. 3. & faciunt ſcripta per Baëzam de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 11. num. 12. & vide Gregorium Lopez in l. 2. tit. 15. partita 2. verbo, el mas propinquo, col. 3. verſic. Sed pone quod maritus & vxor. vbi tractat qualiter ſuccedi debeat, cùm Maioratus inſtituitur à marito, & vxore ſimul; & adjicitur, quòd ſuccedat propinquior conſanguineus eorum, aut quòd ſuccedat vnus conſanguineus ex parte vxoris, & alius ex parte viri, & de aliis ſimilibus quæſtionibus: cuius meminit Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. 1. num. 31. & 32. fol. mihi 44. & latiùs agit Cæuallos practicarum commun. contra commun. quæſt. 265. ex num. 13. His omnibus addendum erit vnum quod ad interpretationem clauſulæ cuiuſdam Maioratus aliquando obſeruaui, & in facto conſultus iure, & ratione fundaui; videlicet ſuperiora procedere, quoties fœmina in fauorem filiorum, nepotum, aut quorumcunque aliorum deſcendentium, & in defectum eorum, in fauorem aliorum proximiorum Maioratum inſtituit: tunc enim non cenſetur cognatos excludere, vt ſuprà dicebam; cùm ipſa deſcendentes agnatos habere non poſſit: Curtius iunior in conſil. 49. num. 7. Alciatus reſponſo 58. Craueta in conſil. 636. num. 8. Menochius in conſil. 318. num. 10. lib. 4. Cephalus in conſ. 134. num. 47. lib. 1. & dicatur finis lineæ maſculinæ, & principium fœmininæ: Paulus Caſtrenſis in l. maritus, n. 5. C. de procuratoribus. Bartol. & Alciatus in l. pronunciatio, §. familiæ, ff. de verborum ſignificatione. Menochius in conſil. 318. num. 34. lib. 4. Si tamen ponamus, quòd fœmina, quæ liberos non habebat, nec deſcendentes aliquos, in fauorem alicuius maſculi ſibi agnati Maioratum inſtituat, in quo ſemper, & perpetuò maſculos vocauerit, nec de fœminis vnquam meminerit: tunc equidem videretur dicendum, fœminas, ſiue cognatos in perpetuum excludi, quia ceſſat ratio principalis (ſi maturè aduertatur) in qua communis facit totum fundamentum, ſcilicet, quòd fœmina, quæ eſt finis agnationis, & principium, & origo cognationis, l. pronunciatio, in fine, ff. de verborum ſignificatione, l. Iureconſultus, §. 1. ff. de gradibus, l. agnato, ff. de legitima tutela, videri non poſſit, agnationem conſeruare voluiſſe, quam non habebat: nam in ſpecie propoſita, licèt fœmina agnatos deſcendentes habere non poſſit, habet tamen agnatos tranſuerſales, quorum aliquem, vel aliquos expreſsè ad ſucceſſionem inuitauit: vt putà fratres, & fratrum filios, qui cùm ab eodem patre agnatione iungantur, agnari dicuntur: §. ſunt autem, Inſtitut. de legitima agnatorum tutela, §. 1. ff. de legitima agnatorum ſucceſſione, in illis verbis. Sunt autem agnati, vt primo quoque libro tradidimus, cognati per virilis ſexus perſonas cognatione coniuncti, quaſi à patre connati; itaque eodem patre nati fratres agnati ſibi fiunt. Item patruus fratris filio, & inuicem is illi agnatus eſt. Vnde fœmina in perpetua maſculorum vocatione, & nuſquam fœminas vocans, abſque dubio cenſetur agnationem ſui patris conſeruare voluiſſe, nec reddi poteſt diſcriminis ratio in hoc caſu, ab his, quæ dicta ſunt ſuprà, ex num. 78. & 79. & ſeqq. ſed vtrumque concedere neceſſarium eſt, aut vtrumque negare, ex rationibus adductis ibi, quæ æqualiter vrgent.

Sexto deinde loco tractarunt latiſſimè materiam iſtam, & omnes quæſtiones in initio huius capitis propoſitas attingunt, Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 4. per totum, qui omnino videndus eſt, & ibi. num. 24. & 28. clarè accedit opinioni Ananiæ, quam contra Abbatem defendimus, Ioannes Guttierrez in conſil. 13. per totum, qui dicit nonnulla vtilia in hac materia, & Ananiæ ſententiam præſentit veram, licèt de ipſo mentionem non faciat, ibidem, num. 26. & 27. & num. vlt. in fine. Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, Gloſſa 9. per totam, vbi in omnibus ferè Molinæ reſolutiones amplectitur, & num. 43. veriorem dicit Ananiæ ſententiam contra Abbatem, niſi in caſibus exceptis, & proſequutis ibi, à num. 45. qui in effectu ſunt ij, qui per Molinam traduntur, locis & num. anteà relatis, Iacobus Mandellus de Alba, in conſil. 234. per totum, lib. 2. latiùs in conſ. 484. à num. 8. vſque ad num. 57. vbi quamplurima dicit notatu, & ſcitu digna in hac materia. Antonius Theſaurus, deciſ. Pedemontana 37. per totam, & 188. per totam, vbi num. 2. & 3. in effectu, obſcurè tamen probat diſtinctionem, quæ ad conciliandas Abbatis, Ananiæ, & aliorum ſententias, ſuprà propoſita eſt.

Septimo loco, latiſſimè ſcripſit materiam huius capitis Pelaez à Mieres, qui omninò videndus erit, de maioratu, 2. part. quæſt. 6. per totam, vbi à num. 2. vſque ad num. 35. infinita iurium, & Authorum relatione comprobans, plene oſtendit, quòd fœminæ regulariter ſuccedunt in quocunque Maioratu, & in Regno, & Ducatu, ſicut maſculi; dummodo non adſint maſculi in eodem gradu, licèt ætate minores; & ſi ſint in proximiori gradu, excludunt maſculum remotiorem à ſucceſſione, vbicunque expreſsè non repelluntur; vel per tam euidentiſſimas, & à iure probatiſſimas coniecturas, vt ſalua mente teſtantis ab eis recedi non poſſit: idque latiùs declarat, & alia multa dicit dicto num. 35. vſque ad num. 74. Et ad hæc in effectu reduci debent infinita, quæ de ſucceſſione fœminarum in Maioratibus cum maſculis eiuſdem lineæ, & gradus, aut etiam remotioris adnotarunt innumeri Authores, qui de ſucceſſione fœminarum tractarunt, relati ſuprà num. 65. & ſeqq. Tiraquellus de primogenitura, quæſt. 3. num. 6. Molina, de Hiſipanorum primogeniis, lib. 3. cap. 4. à princ. Antonius Gomez, in l. 40. Tauri, num. 8. & ibidem Velaſquez de Auendaño, Gloſ. 9. à princ. & num. 33. Couarruuias reſolutionum. lib. 3. cap. 5. num. 5. & practicarum cap. 38. num. 8. & 11. Auiles in capitulis prætorum in proœmio, Gloſ. 2. incipit: y reyna, per totam. Rojas in epitome ſucceſſionum cap. 3. num. 18. Aluarus Valaſcus, conſultatione 101. in principio. Burgos de Paz in conſ. 29. num. 1. & num. 17. & ſeqq. & num. 66. & in proœmio legum Tauri, num. 126. & 127. vbi dicit ſingularia verba, & notanda; Matienzus, in l. 7. tit. 7. Gloſ. 6. per totam, lib. 5. collectionis Regiæ. & ibidem Azeuedius, & in l. 4. eodem tit. & lib. in fine. Ioannes Guttierrez, in conſ. 13. num. 11. & 13. & 14. & 30. Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 27. num. 4. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæſt. 17. num. 36. & 38. Achilles Pedrocha, in conſ. 40. à num. 350. vſque ad num. 364. & in conſ. 10. num. 16. & num. 29. & nouiſſimè omnium Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ, 51. per totam, 1. part. & ad deciſionem, 295. & 340. part. 2. Deinde dict. num. 74. vſque ad num. 83. ſubintrat idem Mieres quæſtionem, ſiue contrarietatem Abbatis, & Ananiæ diſputatam ſupra; an ſcilicet qualitas Maſculinitatis repetita cenſeri debeat in aliis gradibus, & ſubſtitutionibus? & quamuis in allegatione iurium, & Authorum confusè verſatus ſit (vt ſuprà aduertebam) & ſemper videatur Abbatis partem tueri: tamen in reſolutione huius quæſtionis, & ſuperioris contrarietatis, rectè ſe habuit, exiſtimans repetitionem induci debere propter eandem rationem, & propter præſumptam teſtantis voluntatem: quod nos conceſſimus, & pleniùs comprobauimus ſuprà.

