Quintò & vltimò facit, nam licèt matrimonium putatiuum, ſimpliciter, & abſolutè loquendo, non ſit verum matrimonium, nec etiam legitimum, ſed inualidum propter impedimentum: tamen quoad hunc effectum legitimitatis filiorum, & ſucceſſionis eorum, vt matrimonium legitimitatem producere poſſit, habilitatur, & legitimum, & validum efficitur, & filij ex eo nati dicuntur legitimi, atque ex legitimo matrimonio nati: quod nec Curtius iunior, nec alij Recentiores ſic animaduertunt; apertè tamen colligitur ex his, quæ ſcribunt Ioannes Andreas, Antonius, & alij in cap. per venerabilem, qui filij ſint legitimi, dum dicunt, quòd ex putatiuo matrimonio ideò inducitur legitimitas, quia Papa legitimando prolem, diſpenſat in radice matrimonij: quod in effectu eſt dicere, matrimonium nullum, & inualidum, quoad hunc effectum, vt poſſit legitimitatem producere, quæ matrimonio nullo exiſtente, produci non poſſet, validum, & ligitimum fieri ex diſpenſatione Romani Pontificis; colligitur etiam ex Hoſtienſi, & Gofredo in ſumma, qui filij ſint legitimi, §. 1. Antonio, & Abbate in cap. tanta. col. 2. eòdem tit. Præpoſito in dict. cap. per venerabilem, §. quod autem, colum. 4. Dino in tractatu, de ſucceſſionibus ab inteſtato, in 2. col. in princ. vbi filios legitimos, & de legitimo matrimonio natos appellant eos, qui ex matrimonio putatiuo naſcuntur, & adjiciunt, filios dici de legitimis matrimoniis natos, ſiue matrimonium ſit verum, ſiue putatiuum; quod tamen intelligendum eſt iuxta ſuperiorem declarationem, quam tradidimus.

Nec obſtant Curtij iunioris, & ſequacium fundamenta, quæ longâ, originalique Scribentium lecturâ præhabitâ, ad octo principaliter reducenda videntur. Non obſtat primum; nam licèt Curtius reputet maius, quod contra Decium adduci poteſt, & credat quòd ei reſponderi non poſſit, vt etiam credit, & ſuperatus illo ſequitur Curtium, Caldas Pereira de nominat. emphyt. quæſt. 21. num. 42. vſque ad num. 45. tamen nec ita fortiter adſtringit, nec ſolutione caret, vt malè ijdem putarunt, dicentes in propoſita ſpecie filios ex legitimo matrimonio natos ad ſucceſſionem inuitari; filium verò natum ex matrimonio putatiuo, etſi legitimus ſit, & verè legitimus, non tamen ex legitimo matrimonio natum, ſed ex nullo, & illegitimo.

Deinde legitimatum per reſcriptum Principis, verè, non fictè legitimum eſſe, vt ſcribit Bartolus in l. ſi is qui pro emptore, quæſt. 3. ff. de vſucapionibus, & latiùs declarat Mantica de coniecturis vltimar. volunt, lib. 11. tit. 10. num. 12. per totum: idcircò ſubſtitutum excludere, & conditionem facere deficere, ſi teſtator dixerit: Si hæres deceſſerit ſine filiis legitimis, & naturalibus, quod firmarunt triginta illi Doctores longa ſerie congeſti à Rolando in conſil. 83. colum. penult. verſ. non obſtat quoque, lib. 3. Burſatus in conſ. 1. num. 8. & in conſ. 18. num. 6. lib. 1. Surdus in conſ. 1. num. 97. lib. 1. Mantica lib. 11. dict. tit. 10. num. 9. 10. & 11. Menochius in conſ. 266. num. 20. lib. 3. & præſumptionum. lib. 4. præſumpt. 79. num. 2. vbi Durandum, Coſtam, Couar. Marſarium, Ludouicum Molinam, ac alios multos refert idem tenentes, Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 38. num. 1. & 2. at ſi teſtator dixerit: Si deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, legitimè natis, vel ex legitimo matrimonio, legitimatus non excludit ſubſtitutum, vt cum aliis multis latiùs probarunt Alexander Iacobinus, Ruinus, Socinus ſenior, Decius, Pariſius, Ripa, Neuizan. Gratus, Durandus, Couarruu. Molina, Sfortia, & alij, quos recenſent Mantica lib. 11. dict. tit. 10. num. 23. & 24. Menochius dict. præſumpt. 79. ex num. 21. cum ſeqq. Cephalus in conſ. 117. num. 21. lib. 1. Decianus in conſ. 88. num. 11. & num. 24. lib. 2. Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 38. num. 5. Id autem ea præſertim ratione contingit, quòd repugnet teſtatoris voluntas, qui ſolùm diſpoſuit in fauorem eorum, qui ex legitimo matrimonio procederent: ergo, inquit Curtius, & eum ſequutus Caldas Pereira, loco relato ſuprà, idem erit obſeruandum in filio nato ex putatiuo matrimonio, cùm ſimilia verba adjiciuntur.

Verumenimverò, his omnibus facilè reſponderi poterit, conſtituendo in primis, filios ex matrimonio putatiuo natos, legitimos dici poſſe, atque ex legitimo matrimonio natos, quoad effectum prædictum, intelligendo, provt declaraui ſuprà, num. 24. vbi quorundam Authorum authoritate id probaui.

Deinde, legitimatum dici verè legitimum, conſiderando legitimitatem in genere, quando attenditur impedimentum iuris ciuilis, ſed non in ſpecie, reſpectu matrimonij, à quo legitimitas procedit, l. filium, ff. de his qui ſunt ſui, vel alieni iuris, iunctis his, quæ in propoſito eleganter conſiderat Mantica de coniect. vlt. volunt. lib. 11. tit. 10. n. 12. Dec. in conſ. 275. in fine, vbi dicit quòd licèt legitimatus ſit verè legitimus, eſt accidentaliter, & de iure ſpeciali, & non de iure communi, & naturali: inde non admittitur ad omnia, ad quæ legitimus de legitimo matrimonio; nec ex vtriſque reſultat idem effectus, vt obſeruar. ſuperiùs relati, & ante alios Iaſon in dict, l. ſi is qui pro emptore, num. 260. Mirum ergo non eſt, vt cùm ex vtroque idem effectus non reſultet, nec omninò ſimilis ſit ex legitimo matrimonio procreato, ſub fideicommiſſo eis verbis concepto non comprehendatur; quod non ita in filio ex matrimonio putatiuo nato procedit; nam, vt vides, bona fide procreatus, verè, & propriè legitimus eſt quoad effectum prædictum, ad quem matrimonium huiuſmodi validatur à iure, & legitimum reputatur, ſi in facie Eccleſiæ contractum fuerit; in legitimato verò nullum matrimonium interuenit, atque ita non tantus fauor conceditur, ſicut natis ex matrimonio, iuſto errore contracto, concedi debuit.

Secundum fundamentum Curtij iunioris, quod & repetit Luſitanus Caldas vbi ſuprà, conſiſtit in eo, quòd à verbis teſtatoris recedendum non ſit, l. non aliter, ff. de legatis 31. illam, & ibi notat Iaſon C. de collationibus: ſi ergo teſtator ſpecificè loquitur de legitimo matrimonio, non poteſt intelligi de putatiuo, quod non eſt legitimum ex eiuſdem Curtij ſententia.

Sed reſponditur in primis, quòd quando conſtat de intentione teſtatoris, non curatur de verbis, vt in in d.l. non aliter, & in l. in conditionibus, ff. de conditionibus & demonſtrat. l. 3. C. de liberis præteritis, l. hæredes, §. cùm ita, vbi latè Alexand. ff. ad Trebellianum, etiamſi non conſtet de mente per verba teſtatoris expreſſa, ſed per aliud diſpoſitum ab ipſo expreſſum, vt in in l. iam hoc iure, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liberis & poſth. per quæ iura ſic docuit Socinus in l. in ambiguo, in 3. col. verſ. Tertia concluſio, ff. de rebus dubiis, & latiùs declarant Authores referendi infrà.

Deinde, in ſpecie hucuſque propoſita, non eſſe adeò claram, aut expresſam teſtatoris voluntatem, vt de illa dubitari non debeat; idcircò in re dubia, & obſcura coniecturis locum eſſe, maximè ob præſumptam eiuſdem voluntatem, quæ nobis fauet, vt ſuprà diximus, & Molinam ſic notantem adduximus, proptereà quòd eo ipſo, quòd teſtator natos de legitimo matrimonio ad ſucceſſionem inuitauit, cenſetur & natos de putatiuo inuitare voluiſſe, cùm matrimonium huiuſmodi quoad effectum, de quo agitur, ſimile ſit legitimo, & eundem effectum producat, ac denique iure ipſo quoad legitimitatem validum & legitimum reputetur.

Et per hæc patet ſolutio ad aliud fundamentum eiuſdem Curtij, quòd verba debent intelligi propriè, l. ſin autem, ff. de exercitoria actione, l. Labeo, ff. de ſupellectile legata; & ſic intelligi non poſſint de matrimonio putatiuo, nam cùm hîc conſtet de mente teſtatoris, & ex æquipollenti idem effectus reſultet, non attenditur proprietas, aut ſignificatio verborum, vt multis probant Socinus in regula 536. Mieres de maioratu, in initio 2. part. ex num. 11. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 2. cap. 21. ex num. 8. & cap. 22. 23. 24. & 25. & lib. 3. cap. 1. & ſeqq. Mantica de coniecturis vltimarum volunt. lib. 3. tit. 5. Petrus Magdalenas de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. cap. 6. num. 30. & cap. 16. num. 126.

Ad aliud verò argumentum, quòd caſus omiſſus à teſtatore, habeatur pro omiſſo, nec comprehendatur ſub caſu expreſſo, ex l. commodiſſimè, ff. de liberis & poſthumis, cum vulgatis: ex eiſdem etiam ſatisfieri poteſt, ac congruentius quidem, ex dictis ſuprà, num. 22. & 23.

Ex quibus etiam reſpondetur ad aliud, conditionem, inquam, per æquippollens impleri non poſſe, quoniam conditio eſt neceſſaria ad actum de quo agitur, & ex æquipollenti idem effectus reſultat: quo caſu non procedit regula l. qui hæredi, & l. Mæuius, ff. de condit. & demonſtrat.

Sextum fundamentum, quod etiam pro contrario adducit ipſe Decius, ſumitur ex dicto Baldi in l. falſus, §. an etiam, ff. quod falſo tutore authore, vbi ſcribit ipſe Baldus, quòd ſi fit mentio de matrimonio, intelligitur de vero, & non de putatiuo.

Sed vitra Decium reſpondetur, quod cùm inter verum matrimonium, & putatiuum permultæ ſint differentiæ, vt latiſſimè declarat Barboſa in l. ſi cùm dotem, §. finali, ff. ſoluto matrimonio. Matienzus in l. 1. tit. 9. gloſ. 1. ex num. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Menochius lib. 4. præſumpt. 77. num. 8. 9. & 10. ſi enunciatur matrimonium ſimpliciter, non ſufficit figura matrimonij, quia non ſemper eundem effectum operantur; ſecus ſi matrimonium enunciatur ad vnum effectum, qui ex vtroque pariformiter reſultat quoad legitimitatem filiorum: tunc enim figura matrimonij ſufficeret, iuxta communem ſententiam Doctorum in cap. tranſlato, de conſtitutionibus, & ea, quæ Authores ſuperius relati, latiùs tradiderunt.

Vnde & ſeptimum fundamentum diluitur, matrimonio, inquam, vero conceſſa priuilegia, aliquando non competere matrimonio putatiuo, vt notant Doctores communiter in dict l. ſi cum dotem, §. finali, Matienzus, Barboſa, & Menochius in locis relatis ſuprà; nam in caſu noſtro non fit comparatio inter verum, & putatiuum, reſpectu aliorum priuilegiorum, ſed reſpectu iſtius effectus, ſcilicet legitimitatis inducendæ, in quo omninò æquiparantur, atque ex vtroque idem effectus pariformiter reſultat; & hoc ſufficit, iuxta communem theoricam Doctorum in dict. cap. tranſlato: item, vt dixi, comparatio non fit inter ea duo matrimonia, ſed inter filium legitimum de legitimo matrimonio, & legitimum de putatiuo, in quibus nulla differentia reperitur, ſed omnimoda ſimilitudo. Imò & aliquando priuilegia conceſſa vero matrimonio, & matrimonio putatiuo competunt, mulièrque in matrimonio putatiuo habere ſolet priuilegia doti conceſſa, vt ex communi Scribentium traditione obſeruat Barboſa in dict l. ſi cùm dotem, §. finali, ff. ſoluto matrimonio, ex num. 2. vbi ad id allegat nonnulla iura, & num. 4. cum communi etiam Doctorum sententia animaduertit, priuilegia reſpicientia exactionem dotis, habere locum in dote putatiua, & num. 5. priuilegium tacitæ hypothecæ competere doti putatiuæ, & num. 8. in dote putatiua locum habere priuilegium l. in rebus, 30. C. de iure dotium, & tandem num. 13. in matrimonio putatiuo locum habere communicationem lucrorum; idcircò ſuperiùs dixi, aliquando, non abſolutè ſimpliciter, quoniam matrimonio vero conceſſa priuilegia, aliquando, vt vides, competunt putatiuo, aliquando etiam denegantur eidem, vt oſtendit Barboſa in dict. l. ſi cum dotem, §. finali, num. 16. & num. 19. & ſequent.

Octauum & vltimum fundamentum deducitur ex l. finali, C. de his qui veniam ætatis impetrauerunt, vbi textus dicit, quòd ſi fit mentio de ætate legitima, intelligitur de ætate legitima naturali, non autem de legitima ciuili; & ſubdit textus, quòd hoc habet locum in teſtamentis, ſubſtitutionibus, & reſtitutionibus: ergo ſi habet locum in teſtamentis, verba, de legitimo matrimonio, verificari non poterunt in matrimonio putatiuo.

Verùm huic textui facilè reſpondetur, animaduertendo in primis, matrimonium putatiuum, legitimum dici quoad effectum, de quo agimus, intelligendo tamen provt explicatum fuit ſupra, num. 24. Deinde caſum illius textus diſſimilem eſſe noſtro caſui, tum ex doctrina Bartoli, & Imolæ in l. Gallus, & quid ſi tantum, in 2. col. ad finem, ff. de liberis & poſthumis; tum etiam ex his, quæ ſcribit Alexander in conſil. 67. Conſideratis his, in 3. col. lib. 1. Denique, quòd Princeps ſuo reſcripto, licèt ætatem ſuppleat, non tamen poteſt eam verè ſupplere, cùm ſit à natura impoſſibile: quod ſecus eſt in ſpecie, quam tractamus, vbi ex matrimonio putatiuo, vera, & non ficta, ſed naturalis legitimitas procedit, ſicut à legitimo matrimonio, vt in initio huius capitis probauimus, & in ſimili propoſito ſic ad illum textum reſpondet Alexander conſil. 2. in col. 7. verſ. non obſtat, volum. 1. ſublato enim impedimento, quod à iure poſitiuo inductum eſt, nihil legitimitati obſtat quoad effectum prædictum. Et hactenus de his, quæ diffusè ita tractantur, quia difficilia ſunt, nec hactenus ſic diſtinctè explicata; vide tamen in propoſito dict. l. finalis, quamplurima, quæ congeſſit Salazar de vſu & conſuet. lib. 1. cap. 1. ferè per totum.

Quartò & vltimò conſtituendum eſt; filios ex matrimonio putatiuo natos, in Maioratu non ſuccedere, ſi inſtitutor ad ſucceſſionem dumtaxat inuitauerit eos, qui ex vero matrimonio nati ſint; id quod Molina, Mieres, & alij huius Regni Scriptores omittunt, veriſſimum tamen eſt ex eo, quòd in hac ſpecie, præſumpta teſtatoris voluntas ceſſare videtur, propter quam in ſuperiori caſu Decij ſententiam amplectebamur, vt ſuprà, n. 22. aduertebam; imò teſtator, qui filios ex vero matrimonio vocauit, eo propoſito videtur feciſſe, vt legitimatos, vel ex matrimonio putatiuo natos, alióſque ſimiles à ſucceſſione excluderet: idcircò requiſito vero matrimonio, non ſufficit putatiuum, ex doctrina Baldi relata ſuprâ, num. 32. quam etiam refert, & in fideicommiſſis probat Menochius lib. 4. præſumpt. 77. num. 7. & ſeqq. Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. tit. 8. num. 25. ſentit etiam Decius dict. conſ. 153. in fine, in illis verbis; Quia in iſto caſu non exprimitur de vero matrimonio. Fatetur etiam Curtius in dict. conſ. 27. num. 6. ac pro vero ſupponunt omnes ferè à me relati ſuprà, num. 12. & 13.

CAPVT XII.

Liberi in conditione poſiti, an, & quando cenſeantur vocati, vel grauati? & quæ coniecturæ vocationem, vel grauamen in re dubia inducant? ac de multis in propoſito neceſſariis: plena, atque abſoluta manu actum ab his, qui hoc capite recenſentur in vnum & ibidem reddita ratio, quare huiuſce rei diſceptatio prætermiſſa ſit ab Authore, in qua ipſe non leui, aſſiduo potius, & importuno labore quamplurima euoluerat, & non mediocri diligentia diſtinxerat.

SVMMARIVM.

- 1 Liberi in conditione poſiti, an, & quando cenſeantur vocati, & quæ coniecturæ vocationem, vel grauamen in re dubia inducant? remiſſiuè, & per totum caput.
- 2 Author reddit rationem, ob quam huius Capitis diſceptationem & diſputationem prætermittit, & infrà, num. 6.
- 3 Author recenſet in vnum permultos Authores, qui huius Capitis materiam tractarunt.
- 4 Franciſcum Manticam, Simonem de Prætis, & Iacobum Menochium, plenâ & diſtinctâ manu de hac materia ſcribere.
- 5 Marcum Antonium Peregrinum. Tiberium Decianum. & Hyppol. Riminaldum, latiſſimè egiſſe de hac materia.
- 6 Ioſephi de Ruſticis, tractatus plenus in hac materia, Authoris manum ligauit, vt ampliùs in ea inſiſtere nollet, ſed ad ipſum, & alios Lectorem remitteret, vt hoc num. adnotatur.

LIberi in conditione poſiti, an, & quando cenſeantur vocati, & quæ coniecturæ vocationem, vel grauamen in re dubia inducant? & de multis in propoſito neceſſariis, quoniam frequenter contingit in Scholis, & Palatiis, controuerti; & ſanè articulus perdifficilis eſt, & ferè inextricabilis, & qui nec certa lege, nec concludenti ratione videtur poſſe terminari, vt inquit Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. tit. 2. in princ. vbi num. 19. refert Socinum, Ruinum, Ripam, Decianum. & alios exiſtimantes, hac de re dari non poſſe certam doctrinam, ſed circumſpectioni Iudicis, & concludentibus coniecturis hoc relinquendum eſſe.

Olim ego non abſque vtilitate futurum exiſtimaueram, ſi congeſtis in vnum atque originaliter, & maturè prælectis à me, quæ in diuerſis, & infinitis locis ad ga vſque tempora ab allis erant ſcripta, reſolutione, & diſtinctione controuerſiam hanc dirimerem, Doctorum opiniones concordarem, coniecturas inducendi, vel non inducendi fideicommiſſi deducerem, ac denique nonnullis, diſtinctè forſan magis, quàm anteà erant, adnotatis, quæ veriora mihi viderentur, in medium proponerem; postmodum n. verò mutatâ ſententiâ, quamuis non leui, aſſiduo potiùs, & importuno labore infinita euoluiſſem, diſceptationem hanc ideò prætermittendam decreui, quòd de ipſa, plenus & eruditus tractatus per Ioſephum de Ruſticis editus, in lucem proditus fuiſſet, quem ego non videram: quòd etiam, & alij Recentiores pleniſſima, & abſolutiſſima manu ſcripſiſſent, quâ vel ſolâ ratione, diſputationem ſciens, conſultóque prætermittens contentus ſum in hoc capite nonnulla conſtituere.

In primis, in propoſito dubio negari non poſſe. quin duæ ſint communes & contrariæ ſententiæ; nam quòd liberi in conditione poſiti, non videantur ſubſtituti, ſed ſolùm parentibus ſuis ab inteſtato ſuccedant, probarunt innumeri, qui principaliter ducuntur ſententiâ Gloſſæ in l. Lucius, 2. in verbo, liberos, ff. de hæredibus inſtituendis: hos retulerunt Antonius Gabriel, Couarruu. Molina, Mantica, Prætis, Menochius, Decianus, Cephalus, Riminaldus, Rogedus, & alij, quos ſtatim congeram in vnum; è contra tamen, quòd liber in conditione poſiti, intelligantur ſubſituti per fideicommiſſum, permulti etiam iuris Authores tenuerunt, quos etiam referendi infrà recenſent, & notiſſimè, neruosè defendit, & contrariæ partis fundamentis reſpondet Andreas Fachineus controuerſiarum iuris lib. 4. cap. 51. per totum, fol. 458. vbi vide.

Deinde & ſecundò, recentiores iuris Scriptores, modò vnam, modò aliam partem probaſſe, atque inuicem adeò repugnare aliquando, vt ijdem ſibiipſis contradixerint, & vtramuis opinionem communiorem eſſe firmauerint.

Prætereà & tertiò, vnam, & alteram opinionem de facili defendi poſſe, & contrariæ partis fundamentis fatisfieri, ſi originaliter prælegantur ea, quæ poſt alios Antiquiores adnotarunt Mantica, Menochius, Simon de Prætis, Alexander Trentacinquius, Bonifacius Rogerius, Alexander Raudenſis, Peregrinus, & alij referendi infrà.

Quartò etiam, ab vna, & altera opinione non ſolùm recedi, cùm apertè conſtare poteſt de voluntate teſtatoris in contrarium, ſed etiam vbi aliqua coniectura concurrit, etſi maxima non ſit, ex qua deprehendi poſſit, quid teſtator voluerit, provt cum multis obſeruat Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 6. num. 3. vbi num. 2. veriſſimè annotauit, liberos in conditione poſitos, in Hiſpanorum primogeniis, cenſeri poſitos in diſpoſitione, ſic, vt impoſſibile ſit in Maioratibus obtinere ſententiam Gloſſæ in dict. leg. Lucius: quod & Mieres, & Aluaradus referendi infrà, probarunt.

Denique & quintò, in hac quæſtione legendos quamplures; quorum permultos intactos reliquit Ioſephus de Ruſticis in tractatu, quem de hac materia ſcripſit, & inter alios videndi erunt omninò Antonius Gabriel commun. concluſ. lib. 3. tit. de fideicomiſſis, concluſ. 4. Iulius Clarus receptarum ſentent. lib. 3. §. teſtamentum, quæſt. 77. cum ſeqq. vbi latiſſime Marſarius in epitome fideicommiſſorum, quæſt. 20. per totam. Alciatus reſponſo 482. 483. 484. & 485. & reſponſo 531. Philippus Portius lib. 2. communium opinionum, concluſ. 12. Antonius Gomez. tom. 1. variarum, cap. 5. de fideicommiſſaria ſubſtitutione, num. 42. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 1. §. 4. per totum. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. in 1. part. verbo, ſi abſque liberis, ex num. 54. Couarruu. in cap. Rainuntius, de teſtam. §. 3. per totum. Padilla in l. cùm acutiſſimi, ex num. 46. C. de fideicommiſſis. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 6. in princ. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 1. num. 6. Mieres de maioratu, part. 2. quæſt. 5. num. 18. Franciſcus Mantica, Simon de Prætis, & Iacobus Menochius, qui plena, & diſtincta manu de hac materia ſcribunt. Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. tit. 2. & 3. vbi eruditè, & cum explicatione multarum legum. Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 3. dubit. 2. ſolut. 2. & 3. per totam, fol. 161, cum ſeqq. Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 148. & lib. 4. præſumpt. 76. per totam, vbi vide omninò, & in conſ. 135. & 152. lib. 2. Franciſcus Burſatus in conſ. 1. ex num. 8. lib. 1. & in conſ. 200. num. 10. & 19. & num. 26, & 27. & num. 33. & ſeqq. lib. 2. Cephalus in conſ. 93. per totum, lib. 1. & in conſ. 517. lib. 4. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 76. per totum, vol. 1. Caldas Pereira de nominat. emphyt. quæſt. 2. ex num. 4. cum ſeqq. Alexander Raudenſis deciſ. 27. per totam, & deciſ. 31. 1. part. Marcus Antonius Peregrinus, Tiberius Decianus, & Hyppolit. Riminaldus, qui etiam latiſſimè egerunt de hac materia. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 28. à princ. fol. 154. & ſeqq. vbi vide omninò. Decianus in conſ. 28. per totum, & in conſ. 59. & in conſ. 78. & in conſ. 102. lib. 2. & in conſ. 9. & in conſ. 44. & in conſ. 86. & 89. & in consil. 101. lib. 3. Riminald. in conſ. 476. lib. 4. & in conſ. 502. lib. 5. latiſſimè in conſ. 602. lib. 6. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. ex num. 154. cum infinitis ſeqq. & eſt optimum conſilium 31. ex num. 11. vſque ad num. 21. inter conſilia vltimar. volunt. volum. 2. Anton. Theſaurus deciſ. Pedemontana, 60. & deciſ. 96. per totam. Ioannes Corraſius Miſcellan. iur. ciuil. lib. 2. cap. 19. per totum, fol. 169. Michaël Graſſus receptarum ſentent, §. fideicommiſſum, quæſt. 13. & 14. & §. inſtitutio, quæſt. 17. Petrus Surdus in conſ. 67. num. 3. & num. 35. & ſeqq. & in conſ. 96. num. 30. & ſeqq. lib. 1. latiùs in deciſ. 162. per tatam, Achilles Pedrocha in conſ. 5. num. 38. & ſeqq. & num. 66. & in conſ. 22. à num. 6. vſque ad num. 16. & in conſ. 40. à princ. vſque ad num. 18. Alexand. Trentacinq. de ſubſtit. 4. part. cap. 11. à num. 20. vſque ad num. 33. fol. 175. Bonifacius Rogerius in conſ. 12. & in conſ. 25. per totum, lib. 1. & in conſ. 50. ex num. 57. eodem lib. vbi dicit, æquiorem, & veriorem opinionem eſſe, quòd filij, & alij deſcendentes in conditione poſiti, diſpoſitiuè vocati intelligantur, & quòd omnes ferè Italiæ DD. talem partem ſequuti fuerunt, ac etiam Florentini, & Bononienſes Aduocati magis communiter receptam teſtabantur, Fabius Turretus in conſ. 82. à num. 47. vſque ad num. 61. Aldobrandinus in conſ. 29. ex num. 18. cum ſeqq. & num. 52. & ſeqq. vol. 1. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 60. num. 83. & ſeqq. & in conſ. 65. ex num. 18. vſque ad num. 46. vol. 1. & in conſ. 54. per totum, vol. 2. Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſſis, lib. 3. cap. 19. per totum. Iacobus Cancerius variar. reſolut. lib. 1. c. 1. de ſubſtitut. ex n. 35. Franciſcus Monaldus in conſ. 149. n. 35 & multis ſeqq. Camillus Borrellus Oliuetanus in conſ. 33. lib. 1. Franc. Gratian. de conciliatione legum Digestorum & Codicis, C. de vulgari & fideicommiſſaria ſubſtitut. num. 19. & ſeqq. Hieronymus de Cæuallos communium contra communes, quæſt. 94. Additionator Gamæ in addit. ad deciſ. 341. in fine.

Poſt hæc autem, & multis iam pridem à me elaboratis, ad manus meas, vt dicebam ſuprà, peruenit Ioſephi de Ruſticis tractatus plenus, an & quando liberi in conditione poſiti cenſeantur vocati, cuius occaſione, velut neceſſariò adſtrictus ſum præſentem hanc diſceptationem prætermittere, ne ab aliis tacta, & ſic copiosè reſoluta tranſcribere velle, aut in hoc otiosè tempus conſumere, aliquibus videri poſſet; forſan tamen aliquando in medium proferam nonnulla, quæ non ita dilucidè, aut diſtinctè, vt neceſſe fuit, à præfato Authore explicantur.

CAPVT XIII.

Pater qui vnicum tantùm filium habet, vtrùm tertiæ partis bonorum ſuorum meliorationem facere poſſit, ita vt in ea grauari valeat filius, aut in fauorem deſcendentium, futurorúmve liberorum grauamen, aut fideicommiſſum iniungi? accurata equidem, & diligens explanatio, vbi Scriptorum huius Regni ſententia communis, meliùs quàm anteà erat, corroboratur; Ioannis Parladorij in contrarium rationes & fundamenta, nouiter & verè ſubuertuntur, multa adnotantur, quæ alibi Lector non inueniet ſcripta: deinde melioratio huiuſmodi facta filio, quem pater vnicum habebat, an conualeſcat, ſi alij filij, vel nepotes viuo patre, naſcantur? quid è contrà, ſi tempore meliorationis factæ, plures erant filij, aut nepotes ex filiis; tempore autem mortis parentis, vnicus tantùm filius ſuperſit: vbi etiam traduntur nonnulla, quæ ſic diſtinctè, & abſolutè explicata non erant ab alio.

SVMMARIVM.

- 1 Pater, qui vnicum tantùm filium habeat, an poſſit illum in Tertio bonorum ſuorum meliorare, ſic vt melioratio valida ſit quoad effectum, vt in ea parte poſſit filius grauari, & per totum caput.
- 2 Meliorationem tertiæ partis bonorum factam à patre filio ſuo, quem vnicum habeat, non valere ex ſententia communi Scriptorum huius Regni.
- 3 Pro qua primum fundamentum adducitur.
- 4 Et Ioannis Parladorij ſolutio nouiter, & verè diluitur & num. ſeq.
- 5 Lex, vel canon, quando vtitur aliqua dictione, ratione frequentioris vſus, non per hoc excludit, nec ſtat excluſiuè, quin etiam habeat locum in aliis caſibus.
- 6 Lex, id quod facilè exprimere potuiſſet, ſi voluiſſet, nec expreſſit, videtur in conſideratione non habuiſſe.
- 7 L. 5. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, communi ſententiæ Scriptorum huius Regni non obſtare, quicquid contrà Parladorius contendat, provt hoc num. nouiter aduertit Author.
- 8 Ioannem Parladorium, contra communem ſententiam ſuperiùs relatam, minùs benè expendere l. Regiam, 12. tit. 6. lib. 5. nouæ Compilationis, provt hoc numero adnotauit Author.
- 9 Adducitur ſecundum fundamentum in fauorem communis ſententiæ relatæ ſuprà, num. 2. & vide etiam num. ſeq.
- 10 Electionis, aut prælationis ratio conſiderari non poteſt, niſi inter duos, vel inter plures.
- 11 Ioannis Parladorij contra Communem ratio quædam diluitur, & inter deſcendentes nullo caſu poſſe conſiderari electionem, ſeu meliorationem ad Tertium, in quo non detur aliquo reſpectu prælatio: & verè & concludenter hoc num. demonstratur.
- 12 Melioratio nihil aliud eſt, quàm prælegatum.
- 13 Prælegatum vnico hæredi fieri non poteſt.
- 14 L. vtrùm, ff. de aſſignandis libertis, cum aliis iuribus, quæ hoc num. expenduntur, quòd optimè vrgeat proſententia communi, relata ſuprà, num. 2. & ibidem diſcriminis ratio, quam inter aſſignationem, & meliorationem Parladorius conſtituit, manifeſta, & vera ratione deſtructa.
- 15 Meliorationem Tertij bonorum vnico filio factam valere, ita vt poſſit pater quodcunque onus per fideicommiſſum iniungere, & in ea parte grauare filium: idque ex ſententia Ioannis Parladorij, D. Franciſci Sarmienti, & Doctoris Spino.
- 16 Quorum præcipua fundamenta hoc num. expenduntur, & vide num. ſeqq. vbi concludenter & nouè reſpondetur eiſdem.
- 17 In melioratione facta pluribus filiis, vel vni ex pluribus exiſtentibus, diuerſam rationem militare, quàm in ea, quæ vnico tantùm filio exiſtenti fiat: provt hoc num. contra Parladorium ſubtiliter & eleganter adnotatur.
- 18 Ioannes Parladorius, lapſus errore manifeſto, dum exiſtimauit, maiori ratione competere patri ius meliorandi in Tertio bonorum, quando vnicum filium habet, quàm cùm habet plures, provt hoc num. nouiter, & concludenter aduertit Author.
- 19 Vltima defunctorum voluntas latè, benignèque interpretari debet, atque modis omnibus obſeruari provt hoc num. latiſſimè ab aliis explicatum traditur; remiſſiuè.
- 20 Teſtator non poteſt directè, nec per indirectum diſponere contra leges, vel aliter quàm ipſæ diſponunt.
- 21 Teſtatoris voluntas ſeruari non debet, nec eſt ſequenda, etiam per filium, quando est circa ea, in quibus diſponere non poteſt, nec grauamen adjicere.
- 22 Verbum, quod prælationem denotat, etiam in vnica perſona non impropriè cadit, quando ſubiecta materia id ſuadet, vel diſpoſitio ita aptè verificatur in vna ſicut in pluribus.
- 23 Pluralis loquutio licèt ſoleat in vnico filio verificari, hoc tamen procedit ex voluntate teſtatoris, & vbi ſubiecta materia non ſuadet, appellationem liberorum ad plures eſſe referendam.
- 24 Leges in plurali loquentes, verificantur in vno, ſi eadem ſit ratio, ſecus ſi diuerſa, quia tunc verba pluralis numeri non verificantur in ſingulari.
- 25 Ioannis Parladorij contra communem Scriptorum huius Regni ſententiam, alia duo fundamenta adducta.
- 26 Ioannis Parladorij contra Communem ex l. 27. Tauri fundamentum deductum, non ſubſiſtere: provt hoc num. nouè adnotatur, & ad l. 27. Tauri, non vulgata conſideratio proponitur, & vide num. ſeq.
- 27 Tertium bonorum, Legitimam eſſe filiorum præciſam, extraneorum reſpectu, ſed inter ipſos filios, & deſcendentes voluntariam, ita vt cui velint parentes, poſſint Tertium relinquere, dummodò ex ipſorum diſpoſitione ad extraneos non perueniatur, existentibus filiis aut deſcendentibus eorum.
- 28 Ioannes Parladorius contendens, nullam diſcriminis cauſam poſſe dari, quare magis tertia bonorum portio computetur intra Legitimam vnico filio exiſtenti, quàm exiſtentibus pluribus, deceptus apertè: & diſcriminis ratio nouè conſiderata aduersùs ipſum, per Authorem.
- 29 Ioannis Parladorij fundamentum contra communem, ex l. 27. Tauri deductum, fallax eſſe, & minùs idoneum, provt hoc num. adnotatur, vbi traditur verus ſenſus. l. 27. Tauri.
- 30 Legitima quòd ſit quota hæreditatis, ex ſententia multorum.
- 31 Melioratio autem Tertij quota bonorum.
- 32 Legitima quòd ſit quota bonorum, ex ſententia quamplurimorum.
- 33 Opinio communis amplectenda eſt.
- 34 Maximè ſi melioribus & fortioribus rationibus ſit comprobata.
- 35 Ioannis Parladorij obiectum, aduersùs ipſum retorqueri poſſe, provt hoc num. adnotatur.
- 36 Melioratio ſi fiat filio, quem pater vnicum habet, & poſteà naſcantur alij filij, vel nepotes, viuo patre, an talis melioratio conualeſcat, quæ ex tertia bonorum portione facta eſt, & num. ſeq. vbi dubium hoc latè, & meliùs quàm hactenus diſputatur, & num. 43. reſolutio traditur.
- 37 Melioratio Tertij vinculata, an valeat, ſi quando pater eam fecit, plures filios habebat, aut nepotes ex filiis; tempore autem mortis, vnicus tantùm filius ſuperſit, & vide infrà, numero 51. vbi traditur reſolutio.
- 38 Donatio omnium bonorum, vel maioris partis eorum, facta ab eo, qui liberos non habebat, reuocatur in totum ipſo iure, natiuitate filiorum poſteà natorum, & ibidem de materia l. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus, latiſſimè actum, remiſſiuè.
- 39 Inducta ad restrictionem, ſeu diminutionem, augmentum operari non poſſunt.
- 40 Donatio facta à patre filio, quem vnicum habebat, aliis poſteà ſuſceptis liberis, an reuocatur hodie, attento iure Regio, quoad tertiam bonorum portionem?
- 41 Bernardi Diaz in propoſito dubio opinio relata.
- 42 Et contraria opinio multorum magis probata.
- 43 Quæſtionis propoſitæ ſuprà, numero 36. reſolutio traditur.
- 44 Quod à principio non valet, ex cauſa de nouo ſuperuenienti confirmari poteſt.
- 45 Tempus ſolum, licèt non ſit modus tollendæ, aut inducendæ obligationis, cum aliis tamen adminiculis vtrumque poteſt operari.
- 46 Iudicium, quod à principio erat nullum, ex iure ſuperuenienti confirmatur.
- 47 Dominij ſuperuenientia confirmat ius pignoris, & hypothecæ ab initio inutiliter conſtitutum in re aliena.
- 48 Diſpoſitio, quæ ſimpliciter facta non valeret, poteſt fieri ſub conditione collata in tempus habile, & ibidem deciſio l. in tempus, ff. de hæredibus inſtituendis, nonnullis exornata, remiſſiuè.
- 49 Diſpoſitio teſtatoris ſimpliciter facta, intelligitur facta eo caſu, & modo, quo de iure fieri poteſt vt valeat.
- 50 Donatio, liberis poſteà ſuſceptis, an reuocatur ex constitutione l. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus, ſi donans tempore donationis de liberis cogitaſſet, & adhuc donationem feciſſet; vbi Bernardi Diaz, & Gregorij Lopez, contrarietas diſtinctione componitur.
- 51 Quæstionis propoſitæ ſuprà, num. 37. vera reſolutio traditur.
- 52 Legitima filiorum, vt æſtimetur, conſideratur tempus mortis illius, de cuius bonis Legitima debetur.
- 53 Actus ſemel perfectus at que conſummatus, non vitiatur, etiamſi deueniat ad caſum, à quo incipere non potuiſſet: ſecus tamen, ſi perfectus, aut conſummatus non fuit.

