Quintò infertur ad ea, quæ Bartolus num. 3. Fulgoſ. num. 2. & alij Scribentes communiter tradiderunt in dict. §. et ſi præfatam, Burſatus in conſ. 9. num. 33. lib. 1. quòd hæres, vt cogatur vendere bona hæreditaria pro ſatisfaciendis legatariis, vel vendenda tradere, tria concurrere debent Primò, vt conſtet bona fuiſſe in hæreditate, & dominio defuncti. Secundò, quod vendantur iuſto pretio. Tertiò, quod nec hæres de ſuo pro euictione promittat.

Tunc primum Requiſitum procedere poſſet quando legatarius cogere vellet hæredem vendere bona, vel vendenda tradere, idque præcisè peteret, eo namque caſu teneretur probare, ea bona fuiſſe in hæreditate, & dominio defuncti, vt Communis affirmat: ſecus tamen, ſi peteret pecuniæ quantitatem ſibi dari, quam iure petit, ex text. in dict. l. ſi pecunia, ff. de legat. 2. & his, quæ num. præced. adnotaui; tunc enim nulla probatione adſtringitur, nec communis reſolutio procedit.

Secundum verò Requiſitum ſimiliter procederet tantùm, quando vellet legatarius adſtringere hæredem ad vendendum, vt ſibi ſoluat, vel vendenda bona tradi per hæredem; tunc enim, quòd bona vendantur, aut vendi poſſint iuſto pretio, neceſſe erit, ſi legatarius legatum dumtaxat, vel quantitatem pecuniæ ſibi relictam ſimpliciter petierit, quia tunc, vt dixi, obſtare non debet legatario, quod iuſtum pretium non inueniatur, cùm poſſit hæres non vendere, vel iuſtum pretium expectare, & aliunde pecuniam ſoluendam quærere, iuxta text. in dict. ſi pecunia, vel ab initio ſubimetipſi conſulere, inſpiciendo, an vtile ſibi ſit, necne hæreditatem adire, cùm per aditionem etiam inuentario ſolemniter confecto, & nullâ pecuniâ in hæreditate relictâ, in pecuniis debeat legatariis pecuniarum ſoluere, ſi modò, vt dictum eſt, hæreditas ſoluendo fuerit.

Tertium denique Requiſitum, quòd nec hæres de ſuo pro euictione promittat, ſubſiſtere non poteſt, & manifeſtè conuincitur ex his, quæ ſuperiùs illat. 4. adnotauit, item ex his quæ anteà tradideram num. præcedentibus.

Sextò infertur, ex dictis adhuc, non obſcurè deduci, hæredem etiam cum beneficio legis, & inuentarij, non poſſe legatariis inuitis, cùm hæreditas ſoluendo eſt, & legatum quantitatis pecuniæ relinquitur, tot nomina debitorum hæreditariorum aſſignare, ſic vt hæres ipſe non teneatur ea exigere, ſed aſſignando illa legatariis, liberetur: ídque per text. apertum in dict. l. ſi pecunia, ff. de legat. 2. ibi: Hæres pecuniam legatam dare compellitur. Per quem præcisè ita obſeruandum eſt, quicquid Iaſon num. 1. in dict. l. vlt. §. et ſi præſtatam, C. de iure deliberandi, in creditoribus contrà, ſed malè quidem ſtatuerit, & ſequutus eum, idem etiam malè probauerit Rolandus de confectione inuentarij, vtilit. 9. in verſ. hæres confectio inuentario, fol. 122. qui dicipiuntur per text. in dict. §. etſi præfatam, in verſ. ſed ſi legatarij, quatenus dicit: Ex ipſis rebus. Quarum appellatione continentur & nomina debitorum. Sed verè text. ille id non probat, nec prædicta inductio ſatisfacit; nam cùm eo caſu procedat, quo hæreditas ſoluendo non fuerit, nec corrigat text. in dict. l. ſi pecunia, quotieſcunque hæreditas ſoluendo fuerit, manifeſtum eſt, prædictum Aſſumptum verum non eſſe, & verbis d.l. ſi pecunia, contrarium. Item attendendum non eſſe, ne hæres litibus vexetur, & expenſis, quod minùs æquè in hoc caſu attendendum putat Rolandus loco relato ſuprà, cùm æquius ſit, & iuris rationi magis conſentaneum, creditores litibus & expenſis non vexari, qui defuncti fidem ſequuti crediderunt legatarios etiam legatum conſequi, prout conſequi, defunctus expreſſit, nec in hoc moleſtari, hæredes verò nomina exigere, litiùmque, & expenſarum incommoda pati, qui vniuerſæ hæreditatis emolumenta, & commoda ſentiunt.

Septimò & vltimò infertur, ſuperiora omnia, quæ hucusque dicta ſunt, æqualiter, aut maiori ratione procedere in dotibus promiſſis, & debitis; & conſequenter hæredes cum beneficio legis, & inuentarij, ſi hæreditas soluendo fuerit, etiam ſi pecunia in hæreditate non ſit, non poſſe mulieri dotes ſuas repetenti, in ſolutum dare tot bona hæreditaria, ſed pecunias debitas, in pecunia teneri præcisè ſoluere; quod cùm in aliis creditoribus receptum ſit, & probatum num. præced. maiori comprobatione non indiget ſed verum eſſe, & omninò tenendum, concludenter apparet ex dictis adhuc: nec vera eſt traditio Alciati in conſ. 193. num. 3. quem cum Phanucio ſequutus eſt Surdus deciſ. 318. num. 4. dicentis, dotem in propoſita ſpecie non reperiri priuilegiatam, & conſequenter regulari debere ius eius, iuxta regulas iuris communis, & aliorum creditorum iura. Verumenimuerò, cum in aliis creditoribus etiam non priuilegiatis contrarium à me obſeruatum fuerit ſuprà, nec vera ſit prima, nec etiam ſecunda Doctorum opinio, quas ſuprà improbaui, & quibus decepti Alciat. Phanuc. & Surdus, ſic in dote ſtatuerunt: conſtat apertè, nec illationem, aut conſequentiam ſtare, & contrarium in dote maiori & fortiori ratione obſeruandum, vtpote, cùm illa adeò priuilegiata ſit in iure vt quando in aliis creditoribus ſic ſtatutum fuiſſet à nonnullis, non ita de facili idem ſtatuendum eſſet in dote. Et hactenus de his, quæ ſunt notanda, quia noua quidem, nec alibi ſic declarata.

Tertiò & principaliter conſtituendum eſt, aliquando, & è contrario caſum eſſe, in quo hæres præcisè tenebitur bona hæreditaria in ſolutum dare legatariis, nec ſoluendo pecunias liberabitur, ídque eueniet, cum teſtator legauerit Titio, aut seio certam pecuniæ quantitatem de bonis & ſubſtantia ipſius teſtatoris, vel de bonis ſuis; tunc enim inuito legatario non poteſt fieri ſolutio legati in pecunia numerata, ſed fieri debet in bonis hæreditariis ad electionem legatarij, arbitrio tamen boni viri ſecundùm communem æſtimationem quod cum Ruino, Angelo, & Craueta, reſoluit, & rectè fundat atque Cornei conſultationem in contrarium declarat Simon de Prætis de interpretat. vlt. volunt. lib. 5. dubit vlt. num. 19. & 4. ſeqq. fol. 582. qui hac de re videndus erit, cùm occaſio ſe offeret. Addiderim ego dumtaxat vnum videlicet ex dictis per eundem Simonem, facilè dilui dubitationem Azeuedij in l. 4. tit. 6. num. 7. & 8. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, is enim dicit quæſtionem habuiſſe de facto, quâ ſibi conſultum eſt, quòd quidam teſtator teſtamento ſuo, in quo inſtituerat hæredem extraneum, iuſſit hæredi. vt Titio cui legauerat viginti mille morapetinos in nummis per vnam ex clauſulis ſui teſtamenti; per aliam eiuſdem teſtamenti clauſulam, nummos illos ſolueret ex patrimonio ſuo: dubitatum fuit, num. in pecunia numerata eſſent ſoluendi, vel ſatisfaceret hæres ſi traderet ex patrimonio bona pro ſatisfactione legati taxata, & in ſolutum data. Et tandem concludit Azeued quòd ſufficit bona.?æſtimata dare, idque verum eſt; non tamen ex his fundamentis. quæ ipſe attulit, ſed eo principaliter, quòd teſtator mutauit ſententiam, & voluntatem ſuam, & legatum in nummis ſoluendum per vnam clauſulam, ſolui ex patrimonio ſuo iuſſit in alia clauſula: quo caſu, mutata ſic expreſſim voluntate certum eſt, patrimonium, aut bona defuncti in ſolutione eſſe, quantitatem autem morapetinorum in legato, vt Ruinus, Angelus, & Rolandus, concludunt, quos Prætis adducit: & ſic hæredem dumtaxat teneri ex patrimonio tot bona æſtimata in ſolutum dare. Addiderim etiam libenter, atque eodem caſu Azeuedij retento, nec legatarium compellendum mutata ſic voluntate in ſecunda clauſula, legatum in pecunia recipere, ſed ex bonis, aut ex patrimonio defuncti petere poſſe, quòd ſoluatur legatum, & ad id hæredem adſtringere iuxta voluntatem teſtatoris expreſſam, ex dictis ſuprà, atque ex eiſdem Authoribus, quos Azeuedius non citat.

Quarto & vltimò conſtituendum eſt, quod vbicunque pars bonorum legatur, licèt hæc ſit in obligatione, hæredi tamen ſuccurritur, vt ipſe eligat, ſiue rerum partes, ſiue æſtimationem dare maluerit, ſic vt vtrumque dicatur eſſe in ſolutione, licèt vnum tantùm in obligatione ſit: in his tamen rebus partem dare conceditur hæredi, quæ ſine damno diuidi poſſunt, per text, in l. non ampliùs, 26. §. bonorum, ff. de legatis 1. Quòd ſi res naturaliter indiuiſæ ſint, vel ſine damno diuiſio earum fieri non poſſit, æſtimatio ab hærede omninò præſtanda eſt, ex text. in d. §. cùm bonorum, in ſecunda parte; qui tamen in vtroque corrigitur hodie ex deciſione l. 20. Tauri, quæ eſt l. 4. tit. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, prout aduertit Tellus Fernand. in eadem l. Tauri, num. 1. & 2. Nec ampliùs in hoc inſiſto, propterea quòd de prædictis, & in quo fiat hodie innouatio per dictas leges Regias, ad text. in dict. §. cum bonorum, & diſtinctè Tellus Fernandez, & Auendañus in dict. l. 20. Tauri, Petrus de Peralta in l. ſi quis ſeruum 5. ſi cui, num. 3. ff. de legat. 2. fol. mihi 124. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, quæſt. 2. C. de inofficioſo teſtament. Matienzus in dict. l. 4. tit. 6. gloſſa prima, num. 2. & gloſſa 3. num. 1. & 2. & num. 9. & Azeuedius ibi, num. 2. & Angulus gloſſa 5. fol. 22. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 12. de legat, num. 21. vbi in verſiculo, ſed pulchrum & ſubtile dubium. mouet quæſtionem, vtrùm ſcilicet. Quot à bonorum hæredi extraneo prælegata, ſolui debeat in pecunia, an in ipſis rebus hæreditarijs, & Gomezij reſolutionem ſequitur Matienzus in d.l. 4. gloſſa 1. num. 2. D. Spino in ſpeculo, gloſſa 17. num. 60. ſed improbat Tellus Fernandez in d. l. 20. Tauri, num. 6. vt ibidem, cùm neceſſe fuerit, videri poterit: Et de his hactenùs egiſſe ſufficiat.

CAPVT XXV.

Contractus ſimulatus pignoratitius, vel vſurarius, per quæ, & quibus modis probetur? an ex modicitate pretij, ex pacto de retrouendendo, & ex eo quòd emptor, vel venditor ſolitus ſit fœnerandi, vel ex pacto de retrouendendo, & modicitate pretij dumtaxat, etiamſi conſuetudo fœnerandi, aut alia coniectura non ſit: vbi, quæ hactenus in mille locis ſcripta erant ab alijs, plena & diligenti manu recenſentur in vnum illis adduntur quamplurima, & text. in c. ad noſtram, de empt. & vendit. (qui eſt fundamentum totius huius materiæ) & in c. illo vos, de pignoribus, ſingulariter & verè enucleantur, multáque in propoſito nouiter, & diſtinctè adnotata traduntur, quæ, vt videbis Lector importuno & aſſiduo labore digeruntur, nec vllus anteà ſic dilucidè, nec abſolutè explicauerat.

SVMMARIVM.

- 1 Contractas in dubio non præſumitur ſimulatus, vel vſurarius in foro contentioſo, cum ſemper interpretatio fieri debeat in bonam partem; idcircò, quoties negotij de quo agitur, qualitate prudenter conſiderat a, de contractu dubitatur, ſit-ne vſurarius, vel licitus; iuſtus potiùs, quàm fœneratitius eſt præſumendus.
- 2 Contractum eſſe ſimulatum, vel fœneratitium qui dixerit, probare debet, & cauſam ſimulationis, aut vſuræ eſtendere, & declarare.
- 3 Contractus in iudicio animæ, potiùs eſt præſumendus vſurarius, quàm iuſtus, etiam in dubio, & contra eum fieri debet interpretatio, cum ea pars benignior ſit, & tutior pro anima.
- 4 Modò extet aliqua præſumptio & coniectura fraudis & vſuræ.
- 5 Pactum de retrouendendo eſt in ſe licitum de iure Ciuili, Canonico, Diuino, & in foro conſcientiæ ſeu animæ iudicio, & antequam res redimatur, emptor licitè fructus lucratur.
- 6 Et de iure huius Regni non improbatur, prout hoc numero declaratur.
- 7 Niſi concurrant cum eo aliæ coniecturæ, ex quibus contractus ſimulatus, & in fraudem vſurarum factus præſumi poſſit, quia tunc mutat eius primæuam naturam & præſumptionem fœneris inducit.
- 8 Nec intereſt, quòd pactum collatum ſit in voluntatem venditoris, vel emptoris, vbi nullæ coniecturæ ſunt fraudis, doli, vel vſurarum.
- 9 Pactum de retrouendendo adeò licitum eſſe in ſe, vt valeat, etiamſi ita conceptum ſit, vt non ni ſi poſt certum tempus liceat redimere, & ſi reſtricta, & limitata poteſtate recuperandi: & etiam in contractu pignoris, dummodò reſtrictio facultatis luendi non excedat triginta annos.
- 10 Et Authores nonnulli contrarium tenentes, in quem ſenſum accipi debeant ex ſententia Deciani, quæ in ſe veriſſima eſt, & ab Authore probatur.
- 11 Hieronymi Gabrielis, Lofredi, & Ioannis Cephali reſolutiones in propoſito, qualiter accipiendæ.
- 12 Aluari Valaſci ſententia in conſultatione 41. per communem nominationem ſuſtinere contendunt. totam, refertur, & fundamenta illius expenduntur.
- 13 Aluari Valaſci ſententia num. præcedenti relata, & verè, & nouiter confutatur, & eiuſdem fundamentis reſpondetur.
- 14 Contractus ſimulatus, vel fictitius in fraudem vſurarum multis modis committi dicitur.
- 15 Quinque modis ex ſententia Beroi ad quem Recentiores non animaduertunt:
- 16 Quatuor modu ex ſententia aliorum, qui hoc num. cenſentur.
- 17 Tribus tantum ex ſententia quorundam.
- 18 Inter prædictos modos, primus eſt, qui ad rem noſtram pertinet, quando ſcilicet de vno contractu ad alium ſimulatio datur, quia verè vnus contractus, putà Mutui, vel Pignoris celebratur, ſed expreſſè aliùm celebrari putà emptionis, & venditionis ſimulatur.
- 19 Sic loquitur totus titulus C. plus valere quod agitur, &c.l. empti fides, C. de contrahenda emptione, & text. in c. ad noſtram de emptione & venditione, & in c. illo vos, de pign.
- 20 Contractus in propoſito caſu, an poſſit dici ſimulatus, vel fictitius in fraudem vſurarum, ſi vnus ſimularet tantùm, & alius non, vel ſi non cogitaret, quòd originalis cauſa fuerit cauſa mutui, vel acta non fuiſſet mentio de mutuo: aut emptor arbitraretur emere, licet alius exiſtimaret accipere mutuo, remiſſiue.
- 21 Et an contractus huiuſmodi licitus ſit in foro conſcientiæ, remiſſiuè.
- 22 Contractus ſimulatus, vel fictitius, aut vſurarius probatur ex coniecturis, præſumptionibus, ſic vt aliquando ſufficiant etiam leues coniectura, aliquando verò vrgentes, aut fortiores coniecturæ neceſſiariæ, ſint, nec in hoc certa poſſit conſtitui regula, ſed Iudex ex ſuo arbitrio determinare debeat, quæ coniecturæ ſint ſufficientes, aut non ſufficiant.
- 23 Et quid obſeruare debeat Iudex, vt pronuntiet ex coniecturis contractum eſſe ſimulatum, remiſſiuè.
- 24 Contractus per coniecturas & præſumptiones probari poteſt verus, & non ſimulatus, aut fictitius in fraudem vſurarum, ſic vt ceſſent omnes contrariæ coniecturæ ſimulationis, & vſuræ, & contractus iudicetur ſecundùm naturam emptionis, & venditionis, licèt ſi concurreret læſio enormiſſima vltra dimidiam iuſti pretij, contractus veniret reſcindendus per beneficium l. 2. C. de reſcindenda venditione.
- 25 Contractum vſurarum, fictitium, aut ſimulatum, in fraudem legis, multis coniecturis probari: ſiue multas eſſe, diuerſasque coniecturas, & præſumptiones, quæ adduci ſolent ad præſumptionem vſuræ, ſimulationis, aut fraudis, eáſque aliquando obſtare, aliquando verò remoueri, prout negotij qualitas, & rerum circumſtantiæ patiuntur.
- 26 Et latiſſimè explicarunt quamplures Authores hîc relati, inter quos Tiberius Decianus, Iacobus Menochius, & Ioannes Vincentius Hondedeus commendatur.
- 27 Coniecturæ poſitæ in c. ad noſtram, de emptione & venditione, & in c. illo vos, de pignoribus, non requiri neceſſariò, quòd interueniant ad conuincendum contractum fœneratitium, ſed præter enumeratas ibi, ſufficere, quod aliæ æquipollentes coniecturæ, vel ſimiles, aut maiorem, vel parem rationem habentes concurrant, quæ fraudem aperiant, & numero ſequenti.
- 28 Quoniam ſi ſtandum eſſet dictis coniecturis tantum in iure ſcriptis, non conuincerentur vſurarij, qui de facili tamquam aſtuti reperirent alios modos contrahendi , & ibidem ſingularis Authoris conſideratio ad text. in d.c. ad noſtram, & in d.c. ilio vos.
- 29 Pacti de retrouendendo nominationem, apud omnes iuris Interpretes probatiſſimam eſſe, & receptiſſimam, & ſeruari poſſe, cum validè contractui venditionis accedere poſſit pactum huiuſmodi, & nihil repugnet.
- 30 Tauri nullam legem eſſe ciuilem aut canonicam, de tali pacto loquentem, vt non malè contendunt Cagnol. & Corraſius nec diſſentiunt alij Authores, qui referuntur infrà.
- 31 Nam in primis in l. 2. C. de pactis inter emptorem & venditorem, ne verbum quidem repetitur de pacto de retrouendendo, ſed tantum de reſtituenda re pro eodem pretio, quæ inter ſe non parùm differunt.
- 32 Et in c. ad noſtram, de emptione, & venditione, ſimilis omninò pactio eſt, nec loquitur ille textus in pacto de retrouendendo, ſed de reſtituendo rem, & pretium.
- 33 Et in c. illo vos, de pignoribus, diuerſa omninò pactio adiecta fuit venditioni.
- 34 Neque leges Regiæ prædicti pacti de retrouendendo mentionem faciunt, ſed potiùs loquuntur in pacto de reſtituenda re vendita.
- 35 Quòd ſi dixeris, verbum poſitum in dictis iuribus reſtitutionem denotare; tamen quia reſtitutio huiuſmodi mediante retrouenditione fit, dici poſſe pactum de retrouendendo vt plerique reſpondent, qui communem nominationem ſuſtinere contendunt.
- 36 Adhuc proculdubio remanet dubium ex his, quæ reſpondens rationibus communis ſententiæ, non malè conſiderauit Cagnolus.
- 37 Inter pactum de retrouendendo, & de reſtituendo rem pro eodem pretio, de quo agit text. in d.l. 2. & in d.c. ad noſtram, eam præcipuam differentiam eſſe ex ſententia multorum, quòd pactum de retrouendendo nudum continet factum, ita quòd emptor præcisè non cogitur retrouendere, ſed liberatur ſoluendo intereſſe; pactum verb de reſtituendo rem, præcisè ad reſtituendum obligat, ſi facultas eſt.
- 38 Sed hac differentia Authori non placet, nec etiam hodie poſſet probari poſt deciſionem l. 42. titulo 5. partita 5. vt hoc numero nouiter, & verè adnotatur.
- 39 Dilucidam, & veram totius huius materiæ explicationem, pendere ex vera interpretatione text. in c. ad noſtram, de emptione & venditione, & in c. illo vos, de pignoribus, qui ſunt fundamentum huius tractatus.
- 40 Ac de intellectu eorum eleganter tractarunt Authores nonnulli, qui (alijs ſcienter, conſultò que prætermiſſis) hoc num. præcitantur, & vide infrà num. 54. 55. & ſeq. & ſuprà num. 28. in verſiculo, addiderim ego. infrà etiam num. 45. & 46.
- 41 Pactum de retrouendendo cum pretij rei emptæ modicitate, an faciat contractum ſimulatum cenſeri, & factum in fraudem vſurarum, hoc eſt contractum fuiſſie pignoris, aut mutui, an verò tria ſimul concurrere debeant, pactum de retrouendendo, modicitas pretij, & quòd emptor ſolitus ſit fœnerari.
- 42 Et in primis, quòd duo ſufficiant ad arguendum contractum fœnaratitium, pactum de retrouendendo, & modicitas pretij, ex ſententia gloſſarum & quamplurimorum Authorum, qui hoc numero recenſentur in vnum
- 43 Eorum fundamenta remiſſuè adducuntur.
- 44 Et in effectu ad ſequentia reduci debere adnotatur.
- 45 Primum deducitur ex textu. in cap. illo vos, de pignoribus, qui verè in hanc ſententiam malè expendi ſolet communiter, & contrarium probat, vt hoc numero adnotatur.
- 46 Secundum ex cap. ad noſtram, de emptione & venditione, qui etiam in contrarium retorqueri debet, vt hoc num. euidenter oſtenditur.
- 47 Tertium fundamentum conſiſtit in hoc, quòd ita tenendum ſit propter authoritatem Gloſſarum, & Collegiorum, quæ magna eſt: ſed illi facilè reſpondetur, vt hoc numero aduertit Author.
- 48 Quartum fundamentum contendit, quòd in propoſito caſu non ſit vera venditio, ſed mutuum ſub dictis contractibus palliatum; ideo non debet attendi figura contractûs, ſed quòd vere partes inter ſe agere voluerint, cui etiam hoc numero reſpondet Author.
- 49 Et per prædicta conſtituitur reſponſum ad alia ſimilia fundamenta, quæ Authores huius partis ponderarunt communiter, vt ſic appareat, nihil pro illa adduci, quod verè vrgeat, aut quod non ſit diſſolutum, nec fuiſſe antea diſceptationem hanc ab vllo Recentiorum ſic digeſtam, aut diminutam.
- 50 Vnde ſuccedit ſecunda opinio, quòd imò hæc duo, pactum ſcilicet de retrouendendo, & modicitas, aut iniuſtitia pretij non ſufficiant ad arguendum contractum fœneratitium, ni ſi & tertium accedat, nempe quòd emptor ſolitus ſit fœnerari, vel alia coniectura, aut circumſtantia interueniat, quam opinionem tenuerunt infiniti Authores, qui hoc numero præcitantur.
- 51 Et pro illa fundamenta ſeptem adduxit Cæpola, quæ retulit Menochius & in effectu ad ea reducuntur rationes Cagnoli, & aliorum, qui hoc numero recenſentur.
- 52 Et principaliter in id tendunt: quod ab Authore hoc numero breuiter & ſummatim refertur.
- 53 Et quamuis illis reſpondere conetur Menochius & in effectu reſpondeat, tamen ſolutiones præfatæ ſententiæ non obſunt, vt nouiter & verè hoc loco aduertit Author.
- 54 Deinde pro eadem ſententia iure Canonico duo tantum ſunt iura, quæ fortiſſimè vrgent: in primis text. in c. ad noſtram, de empt. & vend. vbi ad arguendum contractum fœneratitium, non modò tres, ſed etiam quinque coniecturæ fuerunt, quæ hoc numero exactè magis ponderauit Author, quàm anteà feciſſent Recentiores alij.
- 55 Et Tiberium Decianum iniuſtè argutum per Menochium, & nouè & verè adnotauit.
- 56 Nec vrgere Modernorum inductionem, ſiue difficultates duas in contrarium, ad text. in d.c. ad noſtram de quibus hoc num. tractatur per totum.
- 57 Et cum Beroo concludenter & ſubtiliter reſpondetur eiſdem.
- 58 Non etiam vrgere Menochij conſiderationem, aut ſolutionem ad text. in eodem cap. ad noſtram, cui nullus Scribentium omnium hactenus ſatisfecit, ſed nouiter & verè ſatisfacit Author.
- 56 Denique nec Hyppolit Riminaldi conſiderationem aliam obſtare, cui egregiè & nouiter reſpondetur etiam hoc loco.
- 60 Text. in c. illo vos, de pignoribus, rectè expendi pro opinione relata ſuprà, num. 50. vt hoc numero adnotatur, & ibidem traditur verus intellectus eiuſdem textûs
- 61 Ex pacto de retrouendendo, modicitate pretiij, & quòd emptor ſolitus ſit fœnerari, contractum non iudicari fœneratitium, ſed vltra requiri, quòd concurrant aliæ coniecturæ fœneratitij contractus, ex ſententia quorundam, quæ nouiter confutatur per Authorem.
- 62 Ex ſententia verò aliorum ea concordia, aut conciliatio profertur, videlicet, quòd pactum de retrouendendo, & modicitas pretij tunc demùm ſufficiant, vt contractus præſumatur fœneratitius & vſurarius, quando magna læſio eſt in pretio, & quæ vix dimidiam iuſti pretij tangeret, vt ſi res conſtans mille, ſit vendita pro ducentis: Si verò eſſet modica læſio, tunc non ſufficeret pactum de retrouendendo cum ea læſione, ſed aliæ coniectura aut præſumptiones neceſſariæ eſſent.
- 63 Debet tamen feri æſtimatio, & conſiderari valor rei, habendo respectum ad qualitatem diminutiuam pacti de retrouendendo, & non prout ſimpliciter res per ſe conſiderata valere poterat.
- 64 Certum enim eſt, quòd pactum de retrouendendo, rem minoris eſſe facit valoris & pretij, quàm illa, quæ liberè venditur; cùm nemo ſit, qui non cupiat habere potiùs rem irreuocabiliter ſuam, quàm reuocabiliter.
- 65 Quod tamen arbitrio Iudicis deferendum, rectè crediderunt nonnulli Authores, qui hoc numero præcitantur.
- 66 Pactum de retrouendendo, & pretij tenuitas, an poſſint arguere contractum eſſe ſimulatum & fœneratitium? an verò tria interuenire debeant ſimul, hoc eſt duo prædicta; item & tertium, quòd emptor ſolitus ſit fœnerari, Iudicis arbitrio relinqui ex ſententia multorum, quâ nulla melior, aut ſecurior tradi poteſt, vt arbitratur Author
- 67 Ipſe tamen, vt diſceptationem hanc diffiniat, ſiue quid verius in propoſito ſibi videatur declaret, nonnulla conſtituere neceſſarium duxit, quæ nullibi inuenies hactenus ſic adnotata per alium.
- 68 Et in primis conſtituit, totam hanc materiam coniecturalem eſſe, & præſumptam, ſiue à coniecturis & præſumptionibus pendere, vt hoc numero latiùs adnotatur.
- 69 Secundò conſtituit, præcipuam huius Capitis quæſtionem, an ſcilicet duo tantum ſufficiant, vt contractus emptionis dicatur fictitius & vſurarius; an vero requirantur tria, arduam quidem eſſe, & videri adhuc ſub iudice eſſe, quanam de iure dicatur verior opinio, Doctorésque hinc inde varios eſſe, & ſibiipſis contrarios, & ab vtraque parte exiſtere, qui ſuam opinionem communem eſſe atteſtentur, & illam dicant in practica obſeruari.
- 70 Hos omnes ſic varios & contrarios ideò crediderit Author, quòd ipſi aliorum rationes, & fundamenta perſcrutati non ſint, nec veram rationem dictarum Decretalium inquirant, ſed aliorum relatione, aut approbatione contenti, vel conſultò, aut negligentiâ cum illis tranſeant; idcircò in his inquirendis, latius inſiſtere neceſſarium fuit, vt inſiſtebat Author ſupra ex num. 42. cum multis ſequentibus.
- 71 Tertiò conſtituit, text. in dict. cap. ad noſtram de emptione & venditione, malè citari communiter, ad probandum, contractum præſumi fœneratitium cum alijs qualitatibus, ſi emptor ſolitus ſit fœnerari, aut non aliter præſumi vſurarium; quàm ſi conſuetudo fœnerandi ſit, pro vt hoc numero adnotatur, & Ludouici Molinæ inductio ad illum text. nouiter & verè confutatur.
- 72 Quartò conſtituit, negari non poſſe, quin Romanus Pontifex in d. cap. ad noſtram, & in d. cap. illo vos, Contractus de quibus ibi, habuerit vſurarios ob coniecturas, & præſumptiones omnes, quæ in illis caſibus concurrebant ſimul; ſic vt in eis iuribus nulla coniectura, aut præſumptio enumeretur, in qua Romanus Pontifex ſe non fundaret, quia (vt dictum eſt) concurrebat ibi.
- 73 Cæterùm, præfatum dubium, an modicitas pretij cum pacto de retrouendendo tantùm, ad præſumptionem fœneris ſufficere debeat; an verò & tertium requiratur, nequaquam Pontifice ibidem deciſum, nec explicatum.
- 74 Tamen, ex quo Romanus Pontifex in illis iuribus non duabus tantùm, ſed pluribus ſimul concurrentibus coniecturis mouebatur, validius reſultare argumentum, vt non de facili contractus iudicari debeat fœneratitius, ſed plures debeant concurrere coniecturæ ad præſumptionem fœneris, & ad minus tres prædidictæ, quas ſecundæ opinionis Authores requirunt, aut aliæ ſimiles.
- 75 Non verò, quòd præciſe requiratur vltra pactum de retoouendendo, modicitas pretij, & quod emptor ſolitus ſit fœnerari, aut aliud ſimile, quòd etiam interueniat coniectura alia, vt tertiæ opinionis Authores requirebant, qui adducuntur, & improbantur ſuprà numero 61.
- 76 Deinde, quòd nec etiam requiratur præcisè, vt tres prædictæ coniecturæ ſimul concurrant ſemper; nam & aliquando, negotij, perſonarum, & contractûs qualitas, aut circumſtantia, & pretij modicitas talis, tantaque eſſe poterit, vt etiam ex pacto de retrouendendo (maximè ſi fuerit poſt certum tempus, quod magis ſuſpectum eſt) grandique aut enormi pretij læſione & modicitate, contractus debeat fœneratitius iudicari, iuxta concordiam relatam ſuprà numero 61.
- 77 Idcircò, vt dictum fuit ſuprà num. 66. nulla melior, aut ſecurior tradi poteſt in hac materia doctrina, quàm quòd totum hoc in dictis Decretalibus non deciſum, nec declaratum, arbitrio prudentis, & diſcreti Iudicis relinquatur.
- 78 Qui præ oculis habere debebit nonnulla, quæ Couar. & Menochius ibi relati tradiderunt.
- 79 Ac diligenter veritatem inueſtigare, vbi ſuspicio ſimulationis in fraudem vſuarum eſſe poſſit.
- 80 Contractum ex alij coniecturis fœneratitium præſumi poſſe, etiamſi deficiat coniectura illa, quòd ab initio mutuum peteretur, poſteà venditionis contractus, vel alius gereretur, vt hoc num. & ſeq.latiùs explicatur.
- 81 Et quorundam diſtinctio in propoſito huius materiæ, nouiter & verè improbatur.
- 82 Traditúrque ſingularis & noua conſideratio ad text. in d.c. ad noſtram, de emptione & venditione.
- 83 Ad ea quæ in propoſito quæſtionis hactenus agitatæ, Andreas Fachineus, nouiſſimè omnium obſeruauit, noua etiam Authoris nota profertur.
- 84 Contractus ſimulatus & fœneratitius, an etiam argui poſſit in datione in ſolutum vbi Menochij reſolutio probatur.

PRo expedita huius Capitis explicatione, conſtituenda erunt nonnulla quæ, ad dilucidam & claram interpretationem text. in cap. ad noſtram, de empt. & vendit. & in cap. illo vos, de pignoribus, omninò neceſſaria ſunt, nec verè prætermitti poſſunt: Et in primis conſtituendum erit, quod contractus in dubio non præſumitur ſimulatus, vel vſurarius in foro contentioſo, cum ſemper interpretatio fieri debeat in bonam partem: idcircò, quoties negotij, de quo agitur, qualitate prudenter conſiderata, de contractu dubitatur, sít ne vſurarius, vel licitus; iuſtus potiùs quàm fœnetacitius eſt præſumendus quod iure, & quamplurimorum authoritate probauit Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſione 438. à principio, vſque ad num. 6. & concluſione 448. num. 3. & cum Barbatia, Baldo, & Decio, Menochius, qui rationem aſſignat lib. 3. præſumptione 122. num. 2. 3. 4. & 5. & in conſ. 343. num. 1. lib. 4. Natta inconſ. 198. num. 5. & num. 21. lib. 1. Rolandus in conſ. 40. in principio, & in conſ. 96. num. 12. & ſeqq lib. 2. & in conſ. 95. num. 10. lib. 4. Tiberius Decianus in conſ. 2. n. 65. 66. & 67. lib. 2. & cum Craueta, Socino, Grato, Iaſone Rota Romana, Bertazolo, & aliis Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 33. num. 23. lib. 2. Burſatus in conſ. 135. num. 12. lib. 2. Et qui contactum ſimulatum eſſe, vel fœneratitium dixerit, probate debt, & cauſam ſimulationis, aut vſuræ oſtendere & declarare, ex omnibus Authoribus nunc relatis, & Maſcardo, dicta concluſione 448. per totam, qui etiam vnanimiter probarunt, in iudicio animae contrà obſeruari: in eo namque contractus potiùs eſt præſumendus vſurarius, quàm iuſtus, etiam in dubio, & contra eum fieri debet interpretatio, cùm ea pars benignior ſit, & tutior pro anima, vt cum Abbate, Felino, Alciato, Baldo, Marſil. Cotta, & Craueta, obſeruauit Maſcardus d. concl. 438. num. 6. Menochius d. præſumptione. 122. num. 3. qui rectè intelligit id procedere, modo extet aliqua præſumptio, & coniectura fraudis & vſuræ & in conſ. 109. num. 24. lib. 2. vbi ſic accipit Geminianum in conſ. 16. column. 3. in verſiculo, prætereà, & in conſ. 112. in fine.

