CVm fratres reſtantes, plerumque alios potiùs relinquant hæredes, quàm proprios fratres, quos ſæpiſſimè grauiter ferunt, l. cùm pater, §. euictis, ff. de legatis 2. leg. cùm oportet, verſic. ſic enim, C. de bonis quæ liberis: ex quibus ſic annotauit Joannes Cephalus in conſil. 166. num. 10. lib. 2. & nonnulla dicit adpropoſitum Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 770. num. 1. & in conſil. 773. in principio, lib. 4. Fratrum quoque gratia cùm rara ſit, vt inquit Poëta, & refert Cagnolus in l. 1. ff. de inofficioſo teſtamento, num. 8. frequenter dubitari contingit vtrùm frater præteritus, vel exhæredatus in teſtamento fratris, poſſit illud inofficioſi teſtamenti querelâ, vel alio remedio impugnare? Et communiter in eam itum eſt ſententiam, vt licèt ab inteſtato frater ſuccedat fratri; tamen contra teſtamentum eius ſuccedere non poſſit, quia frater liberè extraneum inſtituere, & fratrem exhæredare, vel præterire poteſt ſine cauſa, l. 1. & per totum titulum, ff. &. C. de inofficioſo teſtamento, vbi ſic tenent communiter Doctores, nec vllus in hoc diſſentit, vt conſtat ex referendis infrà, & inter alios ſic adnotarunt expreſſim Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 11. num. 37. in principio, Suarez in Theſauro commun. verbo, frater, num. 336. Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. testamentum, quæſt. 46. num. 1. Bonifac. Rogerius in conſ. 9. num. 3. lib. 2. infinitos alios ſciens, conſultóque prætermitto, quia, vt dixi, ſtatim referam eos: id tamen, & communiter etiam explicari ſolet, vt procedat, dummodò frater, præterito, aut exheredato fratre ſuo, inſtituat perſonam honeſtam, & integræ opinionis, & famæ, quia aliàs frater contra teſtamentum fratris, turpi perſonâ inſtitutâ, querelam mouere poteſt, l. 1. l. fratris, 21. l. fratres, 27. C. de inofficioſo teſtamento, l. 1. ff. eodem tit. §. ſoror autem, Instit. eodem tit. l. 12. tit. 7. partit. 6. & l. 2. eiuſdem, titul. l. 2. tit. 8. partit. 6. & latiſſimè explicarunt Bartolus, Baldus, Angelus, Paulus, Salicetus, & Iaſon in dict. l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, Curtius iunior, Cagnolus, & Cuiacius in d.l. 1. ff. eodem tit. Paulus in conſ. 268. Ad primum, vol. 1. Iaſon in conſ. 71. vol. 1. Decius in conſ. 530. Celſ. Hugo in conſ. 73. Matheſil. Notabili 49. Cremenſis ſingul. 90. Grat. in conſ. 6. lib. 2. Berous in conſ. 19. lib. 2. Ancharan. regien. quæſt. familiar. lib. 1. q. 11. per totam, & lib. 2. q. 60. per totam, Pariſ. in conſ. 64. lib. 3. Roland. in conſ. 87. per totum, lib. 3. & in conſ. 95. num. 25. lib. 4. Marcus Mantua in conſ. 592. Viſo testamento, Natta, in conſ. 478. lib. 3. Afflictis deciſ. 125. & deciſione 204. Rota Romana deciſ. 505. Gregorius Lopez dict. legibus Partitæ, Didacus Perez in l. 1. tit. 8. lib. 5. ordinamenti, verbo, poſitiones, Roder. Suar. in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo tectam. in princ. ex n. 12. Palacios Rub. in repet. rubric. de donat, inter, §. 10. ex n. 9. cum ſeqq. fol. mihi, 89. Guill. Bened. in c. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, Rainuncius de Clera, num. 28. & verbo, in eodem teſtamento, el 2. num. 23. & verbo, & vxorem, deciſione 5. num. 157. Antonius Gomezius, Ferdinandus Menchaca, & Michaël Graſſus, qui breuiter, & diſtinctè, atque abſolutè etiam explicarunt materiam hanc, ille tom. 1. variar, cap. 11. de ſucceſſione contra teſtamentum, n. 37. 38. & 39. alter de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. ex num. 565. vſque ad num. 609. Graſſus denique in §. testamentum, quæſt. 46. per totam, & quæſt. 47. Queſada diuerſarum quæst. iuris, cap. 6. num. 11. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæst. 50. & quæst. 52. num. 5. Gama deciſione 143. Franciſcus Viuius deciſione 162. A num. 9. lib. 1. Aluarus Valaſcus conſultatione 17. per totam, Simon de Prætis de interpretatione vltim. volunt, lib. 5. interpretatione 1. dubitatione 1. num. 69. & 70. folio 443. Hieronymus Gabriel in conſ. 30. lib. 2. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana, 126. & tribus ſeqq. Achilles Pedrocha in conſ. 19. num. 51. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 66. num. 1. & in conſ. 68. n. 11. extántque ſingularia, & notanda conſilia tria in hac materia Tiberij Deciani, præcipuè 31. per tot. lib. 4. vbi doctè quidem, & latè Antonij Galeatij Maluaſſiæ conſ. 24. per totum, lib. 1. & Ioannis Vincentij Hondedei 47. per totum. lib. 2. Coſta etiam in cap. ſi pater, de testamentis, in 6. 3. part. in verbo, poteſt, num. 4. & 5. vbi rectè probat, quòd ſubſtitutus pupillaris etiam turpis, fratrem conſanguineum, aut etiam matrem ipſam excludit, idque ex ratione text. in l. Papinianus, §. ſed neque impuberis, ff. de inofficioſo testamento, & non ſolùm in pupillari ſubſtitutione, ſed etiam in exemplari, vt ibi videri poterit: in vulgari autem, an ſubſtitutus vulgaris debeat inſtitutâ turpi perſonâ, excludi per fratrem, qui inofficioſi teſtamenti querelam inſtituit, vt quamuis inſtitutus obtinere non poſſit hæreditatem, locus non ſit ſubſtituto, vide Antonium Theſaurum, dict. deciſione 127. per totam, ac denique in præſenti materia ſcripſerunt etiam Antonius Pichardus in dict. §. ſoror, per totum, Instit. de inofficioſo teſtamento, Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæſt. 566. nouiſſimè Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 91. & 93. Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſſis, lib. 4. cap. 9. ij omnes non aduertunt ad vnum quod mihi aliquando difficultatem faciebat, nec hactenus ab aliquo explicatum video: videlicet communi tam Antiquorum, quam Neotericorum omnium conſenſu, ſimul aut promiſcuè allegari text. in dict. l. 1. ff. de inofficioſo teſtamento, & in d.l. fratris, & l. fratres, de C. inofficioſo teſtamento, quaſi idem probent, hoc eſt fratrem de inofficioſo fratris teſtamento agere non poſſe, niſi tunc demum, cùm turpis perſona ſit hæres inſtituta; & tamen text. in dict. l. 1. ff. de inofficiofo teſtamento, & in dict. l. fratris, C. eodem titul. differentiam hanc non admittit, aut ſaltem nullo modo exprimit eam; imò ſimpliciter ad inofficioſi teſtamenti querelam fratres vocauit, nec diſtinguit, an honeſta, vel turpis, aut infamis perſona ſit inſtituta, quod ex dictis legibus conſtat expreſsè: textus verò in d.l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, id expreſſit apertiùs, & dubium omne remouet. Vnde vel aliter anteà fuerat ſtatutum, atque ex illa lege corrigitur, coarctatúrve, vt procedat dumtaxàt, quando turpis perſona fuit inſtituta: vel aliquid nouum lex illa venit decidere, quod ſuperiores Interpretes minimè explicarunt.

Idcircò conſtituendum eſt ante alia, etiam Digeſtorum iure, & tempore, ſiue ſeculo Iureconſultorum, fratribus nunquam licuiſſe de inofficioſo fratris teſtamento agere, niſi turpis perſona fuiſſet inſtituta; quòd licèt non expreſſerint, apertè præſentiunt omnes Authores hucvſque in propoſito scribentes qui, vt vides, inter hæc iura non diſtinguunt, ſed vniformiter accipiunt illa, & turpis perſonæ inſtitutionem requirentes, ad id allegant text. in dict. l. 1. ff. de inofficioſo testamento, & in d.l. fratris, vbi de turpi, aut infami perſona inſtituta nihil exprimitur, quaſi ea iura explicari debeant per text. in dict. l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, vbi Imperator vnum dumtaxat addit prædictis legibus; ſiue vnum de nono inducit, hoc eſt, quòd licèt ex generali traditione dict. l. 1. ff. de inofficioſo teſtamento, l. poſthumus, eiuſdem tit. & dict. l. fratris, C. eodem, frater quicunque, etiam vterinus, querelare poſſet fratris teſtamentum turpi perſonâ inſtitutâ; tamen poſt deciſionem d.l. fratres, ſolus frater ex vtroque latere coniunctus, vel ſaltem conſanguineus ex parte patris, de inofficioſo teſtamento poſſit experiri, nec vterinus poterit, qui tantùm ex parte matris coniunctus eſt: quod aduertit Gloſſa ibi, verbo, conſanguinei, dicens: Qui ſunt ex eodem patre, ſed matre eadem, vel non, vt Inſtitut. eod. tit. §. 1. Et ſic lex illa in ſui materia eſt ſingularis, & notabilis ſecundùm Bartol. & alios ibi, quia nulla alia eſt lex, quæ tot caſus complectatur, vt ibidem fatetur Iaſon in principio, & tria principaliter intendit, in quibus poſt Baldum ibidem in ſummario, conueniunt omnes Scribentes communiter. Primò enim dicit, quòd fratres vterini tantùm non habent querelam inofficioſi teſtamenti, vt ſuperiùs diximus, atque ex illo textu adnotarunt Antonius Gomezius tom. 1. variar. cap. 11. num. 37. in verſ. quod primò intellige. Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. num. 577. & 578. Michaël Graſſus §. teſtamentum, quæſt. 46. num. 5. qui tamen, & alij quamplurimi relati ſuprà decipiuntur, dum ad id allegant text. in dict. l. fratris, & in dict. l. 1. ff. de inofficioſo teſtamento, in quibus contrarium potiùs probatur, dum ſimpliciter ad querelam vocatur frater, nec diſtinctio prædicta adhibetur, an vterinus tantùm vel conſanguineus frater ſit. Secundò quatenus non conſiderant nouum ius, quod in ea lege introducitur, nec anteà fuerat introductum: introductionis autem ratio fuit, quia cùm querela inofficioſi teſtamenti, iuris ciuilis remedium, eſſet, quod populi Romani moribus fuit receptum, vt contra alios reſoluit Antonius Pichardus, ad rubricam, Inſtitut. de inofficioſo teſtamento, ex num. 18. cum ſeqq. quem vide ex num. 10. meritò ad id cognati admitti non debuerunt, vt ex communi reſolutione aduertit Curtius iunior in authent. ex cauſa, C. de liberis præteritis, n. 50. per textum in l. vlt. C. vnde legitimi.

Secundò dicit textus in dict. l. fratres, quòd fratres vtrinque coniuncti, vel conſanguinei tantùm, habent querelam inofficioſi teſtamenti contra teſtamentum fratris in tribus caſibus.

Tertiò, quòd contra neceſſarium hæredem inſtitutum, quanquam ſit vilis perſona, non datur inofficioſi teſtamenti querela, quæ etiam non datur in aliis caſibus, etſi perſona turpis, aut in honeſta ſit inſtituta, de quibus ad limitationem ſuperioris doctrinæ, & etiam pro ampliatione ipſius eſt videndus omninò Iaſon in dict. l. fratres, Curtius, & Cagnolus in dict. l. 1. ff. de inofficioſo testamento, plenè Antonius Gomezius tom. 1. variar, d.c. 11. num. 37. 38. & 39. Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. ex num. 565. vſque ad num. 609. Quibus prælectis, & legibus Partitæ ſuprà, in initio relatis, omnes ferè huius materiæ: ampliationes, & limitationes ſcire poteris. Et hactenus de prædictis, quæ ſunt notanda ad text, in dict. l. 1. ff. de inofficioſo teſtamento, nec erant anteà ſic diſtinctè explicata.

Nunc verò, & ſecundo loco conſtituendum eſt, in propoſito huius Capitis dubium maximum eſſe, & licèt ab infinitis mille in locis tractatum, nondum tamen, vt arbitror, abſolutè, aut diſtinctè ſatis explicatum, an cùm frater à fratre præteritus, vel exhæredatus, teſtamentum impugnat, quia in eo fuit inſtituta turpis perſona, in totum reſcindi debeat teſtamentum, vel tantùm vſque ad Legitimam: Et quid ſi frater aliquid in teſtamento reliquiſſet fratri: Quid etiam, ſi totam integram Legitimam ei reliquiſſet? Et quidem Guill. de Cun. in d.l. fratres, C. de inofficioſo teſtam. n. 4. indiſtinctè aſſerit, quòd inſtitutâ turpi perſonâ, non ſolùm ſi frater omninò præteritus fuerit, vel exhæredatus, aut etiam ſi aliquid ei in teſtamento relictum fuerit, verùm etiam ſi totam integram Legitimam ei reliquiſſet, frater querelare poſſit teſtamentum in totum, & aduocare totam hæreditatem, & Guill. ſequaces plures referunt Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 24. num. 63. lib. 1. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 47. num. 32. lib. 2. Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana, 128. n. 12. Graſſus §. testamentum, quæſt. 46. num. 4. Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæst. 566. in princ. & ſequitur Antonius Gomezius tom. 1. variar. dict. cap. 11. num. 37. in verſ. Quintò intellige, & verſic. Sextò intellige: quo loco ſecurè affirmat, teſtamentum in totum rumpi, etiamſi frater inſtituat fratrem in Legitima, quæ eſt quarta pars bonorum, ſi in reſiduo turpem perſonam inſtituerit.

Fundamenta autem huius partis ex communi omnium Doctorum placito adduxerunt Iaſon in d.l. fratres, num. 2. Rodericus Suarez in dict. l. quoniam in prioribus, in princ. num. 12. in verſ. ſed Guillielmus Cæuallos, dict. quæſt. 566. in princ. latiùs Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 24. ex num. 31. vbi firmiter aſſerit, teſtamentum fratris turpi perſonâ inſtitutâ, in totum expugnari, ideſt, vt in vniuerſam eius ſubſtantiam ſuccedat frater, & non ſolùm quando nihil, aut minùs portione legitimâ relictum fuit, sed etſi plena, & integra Quarta relicta fuerit, & non quoad inſtitutionem tantùm, ſed etiam quoad cętera in eo relicta: & idem proſequitur ex num. 69. cum ſeqq. & num. 63. 64. 65. & 66. quo loco fundamentis contrariæ partis, de qua mentio fiet ſtatim, ſic eleganter, & vt prima facie videtur, concludenter adeo ſatisfacit, vt nihil vltra deſiderari poſſit, nec alibi inueniri locus, quo ſic poſſit Guill. ſententia defendi. Pro qua conſiderandum erit, non mediocriter videri vrgere l. 12. tit. 7. partit. 6. vbi indiſtinctè dicitur, quod inſtitutâ turpi perſonâ per fratrem, inſtitutio hæredis non valet, & poteſt frater teſtamentum ſubuertere, & hæreditatem conſequi; id quod non aduerrunt recentiores huius Regni Scriptores, ſolus Gregorius Lopez conſideraſſe videtur ibidem, verbo, la hæredad, in hunc modum dicens: Approbatur hîc opinio Guilliel. relati à Paul. de Caſt. in dict. l. fratres, vt non ſolùm reuocetur teſtamentum per querelam, quoad Legitimam fratri debitam, ſed etiam quoad omnia bona; & idem tenet Bartol. ſeu ille, cuius eſt illa lectura in Authent. de hæredibus, & Falcidia, in princ. collatione 3. per l. Paconius, ff. ſi quis à parente fuerit manumiſſus, in princip. Verè tamen dict. l. Regia partit. indiſtinctè accipi non poteſt, ſed in vno dumtaxat caſu vrget, vt notabitur infrà.

Contrariam autem ſententiam, imò quòd frater dumtaxat agere poſſit ad ſupplementum, cùm inſtitutâ turpi perſonâ, aliquid ſibi relictum eſt, aut nullo modo agere, ſi integra Legitima ſibi relicta fuerit, defendunt Angelus, Alexander, Afflictis, Curtius iunior, Cagnolus, Pariſius, Fabian. de Guioch. Gabriel Eugub. Ancharanus, & alij, cum quibus ſic firmiter amplectitur Anton. Theſaurus deciſ. 128. num. 11. & 12. vbi dicit, quòd ipſe credit hanc opinionem veriorem, per textum clariſſimum, & nullam cauillationem admittentem in l. omnimodo, C. de inofficioſo teſtamento, quicquid contra eum text. audacter, & ſubtiliter magis, quàm verè, Decius, & alij ſcripſerint, eandem ſententiam ſecurè admittit Rodericus Suarez in dict. l. quoniam in prioribus, num. 12. fol. 4. dicens ſic tenuiſſe Accurſium in dict. l. omnimodò, & reſpondens fundamentis Guilliel. & ſequacium, Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. num. 589. vbi dicit veram eſſe communem opinionem contra Paulum, & Guilliel. ſed tunc neutram partem firmans propter textum in dict. l. Paconius, ff. ſi quis à parente fuerit manumiſſus, & num. 601. vbi fatetur, quòd ſi fratri integra Legitima relicta fuerit, tunc etiam contra turpem perſonam querelam mouere non poſſit; quod tamen cogitandum reliquerat anteà n. 590. ibidem. Michaël Graſſus. §. teſtamentum, quæſt. 46. num. 4. vbi ſententiam Gloſſæ in dict. l. omnimodo, longè veriorem putat contra Guill. nec licere ſuper hoc diſputare, cùm habeamus caſum legis expreſſum in d.l. omnimodo, & refert Anton. Cucchum, & Emman. Suar. idem tenentes, Antonius Pichardus in §. ſoror, Inſtitut. de inofficioſo teſtamento, num. 88. vbi hanc opinionem veriorem, & communiorem vocat, & dicit probari per text. expreſſum in authent. de hæredibus & falcidia, §. 1. collatione 1. vbi dicitur, eodem modo deberi Legitimam fratribus, turpi perſonâ hærede ſcriptâ, quo debetur liberis, & parentibus; & ſic cùm æquiparentur ſecundùm generalem deciſionem dict. l. omnimodò, hos omnes comprehendere: quem text. ante ipſum expendit Roderic. Suarez in d.l. quoniam in prioribus, in verſ. neque obstat argumentum. Denique hanc partem veriorem etiam putat nouiſſimè Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæstion. 566. ex num. 7. Angel. Matheacius de legat. & fideicommiſſis lib. 4. cap. 9. num. 8. & omnes duobus præcipuè fundamentis mouentur.

Primum deducitur ex verbis dict. l. omnimodo, C. de inofficioſo teſtamento, ibi: Certa & ſtatuta lege tam mortuis conſulere volentes, quàm eorum liberis, vel aliis perſonis, quibus eadem actio compere poterat, &c. & ibi: Liceat verò his perſonis, quæ teſtamentum quaſi inofficioſum, vel alio modo ſubuertendum queri poterant, id quod minus portione legitima ſibi relictum est, ad implendam eam ſine vllo grauamine, vel mora exigere, &c.

Secundum fundamentum ab abſurdo vitando deducitur: quia ſi probaremus fratrem poſſe teſtamentum per querelam inofficioſi ſubuertere, & expugnare, melioris vtique conditionis eſſet frater ipſe, quàm revera eſſet filius, qui ſi quid iure inſtitutionis habeat, teſtamentum inofficioſum dicere nequit, ſed ad ſupplementum legitimæ portionis tantùm agit, ex text. in dict. l. omnimodo: quod maximum abſurdum eſſet, igitur non probandum, l. diuortio, in princ. vbi Iaſon in 5. notabili, ff. ſoluto matrimonio, l. ſcire, §. aliud, vbi Baldus in vlt. notabili, ff. de excuſationibus tutorum: quibus tamen fundamentis, vt dixi ſuprà, ex propoſito ſatisfacit Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 24. ex num. 63. cum tribus ſeqq. ſic vt negari non poſſit, quin hac in re maxima difficultas ſit, vt etiam conſtat ex his, quæ ſcripſit Matheacius, vbi ſuprà, dict. cap. 9. ex num. 4.

Quapropter, vt eam apertiùs explicaret, tres caſus in propoſito diſtinguit Iulius Clarus §. teſtamentum, q. 50. Primus caſus eſt, cùm in teſtamento, in quo turpis perſona eſt inſtituta, nihil relictum eſt fratri; & tunc per querelam rumpit teſtamentum in totum.

Secundus caſus eſt, cùm aliquid reliquit frater fratri, ſed non titulo inſtitutionis; & tunc inquit Iulius Clarus, quòd frater pariter rumpit in totum, ad exemplum deſcendentium: & reddit rationem, quia licèt regulariter in collateralibus non ſit neceſſarius titulus inſtitutionis, neque eis aliqua Legitima debeatur; eſt tamen ſpeciale, quando turpis perſona eſt inſtituta, quia eis debetur Legitima: & conſequenter. quòd non eſt impertinens dicere, quòd talis Legitima ſit eis relinquenda titulo inſtitutionis, & quòd ita procedat opinio Guil. de Cun. quam ipſe ſequitur.

Tertius caſus eſt, quando frater inſtitutâ turpi perſonâ, reliquit titulo inſtitutionis, ſed minus Legitimâ; & tunc procedit opinio ſecunda Angeli, & ſequacium, de qua ſuprà: dicit tamen cogitandum eſſe, & omittit quartum, & neceſſarium caſum, quando ſcilicet integra Legitima titulo inſtitutionis, vel legati relinquitur. In primo autem autem caſu, Iulij Clari ſententiam amplectitur Graſſus in dict. §. teſtamentum, quæſt. 46. num. 4. in principio. In ſecundo verò & tertio improbat eum ibidem, num. 5. dicens indiſtinctè tenendum, quòd in vtroque caſu ad ſupplementum dumtaxat ſit agendum, & probans cum Emman. Suarez, Antonij Gomezij Additionatore, relicti titulum, dicit nullam differentiam in propoſito facturum, nec diſtingui debere an titulo inſtitutionis, vel titulo particulari Legitima, aut pars eius relicta ſit. Sed in prædictis etiam duobus caſibus, hoc eſt ſecundo & tertio, an ſcilicet relictum ſit aliquid titulo inſtitutionis, vel titulo tantùm particulari, Clarum videtur ſequi, & præfatam differentiam admittere, quamuis in ea firmiter non inſiſtat, Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 47. num. 34. volum. 2. Hieronymus verò de Cæuallos, qui, vt vides, nouiſſimè omnium quæſtionem ſuperiorem tractauit, dict. quæſt. 566. prædictorum nullam mentionem facit, nec de veritate diſtinctionis Clari diſputationem ſuſcipit, nec etiam refert Authores quamplurimòs, ſuperiùs à me relatos. Idcircò, vt ego ſententiam meam interponam, nonnulla conſtituere neceſſarium duxi, quibus præfata quæſtio non adeò dubia videbitur, imò diſtinctione, & reſolutione maiori, quàm anteà erat, explicata manebit.

Et in primis conſtituo, quòd ſi frater inſtitutâ turpi perſonâ à fratre ſuo, præteritus fuit, vel exhæredatus, nec aliquid ei in teſtamento relictum eſt; tunc per querelam rumpet teſtamentum in totum, vt in vniuerſam eius ſubſtantiam ſuccedat: idque ex ſententia Baldi, in dict. l. fratres, C. de inofficioſo teſtamento, num. 8. Iaſonis ibidem, num. 16. in qua conueniunt omnes, vt ſcribit Graſſus §. teſtamentum, quæſt. 46. num. 4. in principio, & tenent Iulius Clarus in eodem §. quæſt. 50. num. 3. in verſ. aut in teſtamento. Afflictis d. deciſ. 204. num. 2. & 3. & ibi Vrſillus in addit. num. 1. & 4. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 47. num. 34. lib. 2. & in hoc caſu loquuntur Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. num. 586. Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 11. num. 37. verſ. Quintò intellige, dum dicunt, quòd teſtamentum debet rumpi in totum, & non pro parte, vel non vſque ad Legitimam tantùm, cùm inſtituta eſt turpis perſona. In eodem etiam caſu loquitur apertè dict. l. 12. tit. 7. partita 6. vt conſtat ex illis verbis: Et dezimos que el vn hermano puede desheredar al otro conrazon, è ſin razon. E aun que non fizieſſe mencion del en el teſtamento, puede de jar lo ſuyo à quien quiſiere, quando non ouiere fijos: nin otros que deſcendieſſen del de la lifia derecha, nin padre, nin abuelos, fueras ende ſi eſtablecieſſe por ſu herectèro à tal home, que fueſſe de mala vida, ò enfamado, ca eſtonze no valdria el eſtablecimiento de tal heredero, ante decimos, que el hermano puede quebrantar el teſtamento, è auer la heredad de ſu hermano. Et ſic in prædicto caſu approbatur ibi opinio Guil. de Cun. vt non ſolùm reuocetur teſtamentum per querelam quoad Legitimam fratri debitam, ſed etiam quoad omnia bona, vt rectè intellexit Gregorius Lopez, verbo, la heredad, ibidem, vt dixi ſuprà, num. 18. ideò Gregorius ipſe ſtatim mouet dubium; Quid ſi aliquid fuit fratri relictum, quaſi ſentiens expreſsè, loqui eam legem dumtaxat in caſu prædicto, quando fratri præterito, vel exhæredato nihil in teſtamento relictum fuit. Idem etiam in caſu ſuperiori apertè præſentit Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſſis, lib. 4. cap. 9. num. 8. & ius Digeſtorum à iure Codicis optimè diſtinguit.

Secundò conſtituo, quòd ſi frater inſtitutâ turpi perſonâ, neque præteriit fratrem, neque etiam exhæredauit illum, imò potiùs titulo inſtitutionis, aut titulo etiam particulari (in hoc differentia non eſt) integram Legitimam, hoc eſt quartam partem ei reliquit; tunc fratri querela non competit vllo modo, quia non eſt in hoc caſu, cur frater ipſe conqueri debeat, quippe cum Legitima integra ei relicta fuerit, ad quod tantùm tenetur frater, cùm turpem perſonam hæredem inſtituit, §. 1. cum Gloſſa, in Authent. de hæredibus & falcidia, vbi apertè datur intelligi, quòd in reliquo ad libitum poteſt frater diſponere, etiam turpi perſona hærede inſtituta, ex quo ad relinquendam fratribus Legitimam, hoc caſu lex cogit fratres; aliàs vana eſſet diſpoſitio, & ſuperuacuum relictum Legitimæ, vt inquit Cagnolus, quem ſtatim referam, ſi nihilominùs poſſet frater in totum teſtamentum reſcindere: & dicendum eſſet, totam ſubſtantiam eſſe fratribus eo caſu relinquendam, non Legitimam tantùm; & hunc caſum vnanimiter admittunt omnes Authores præcitati ſuprà, num. 19. qui, vt iam vidiſti, etiam in fortioribus terminis, quando non integra Legitima relicta fuit fratri, id probarunt, & agendi ad ſupplementum ius dumtaxat conceſſerunt. Deinde in terminis noſtris ſic tenet ſuperiorem reſolutionem Alexand. in l. ſi patroni, in §. finali, in vltima columna, ff. ad Trebell. ſequitur Cagnolus dicens, quòd rationi prædictæ non videt dari poſſe reſponſum in l. 1. ff. de inofficioſo teſtamento, num. 11. Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. num. 601. Graſſ. §. teſtamentum, quæst. 46. num. 4. & cum multis firmiter ſuſtinet, hunc caſum Anton. Theſaur. deciſ. 128. n. 11. & 12. & ante ipſos hoc dixit Salicet. in d.l. fratres, C. de inofficioſo teſtam. in 3. qu. principali, qui quamuis ſequutus ſit Guil. de Cun. ſententiam relatam ſuprà, num. 16. tamen diſcrepat ab eo, vbi frater Quartam integram reliquiſſet fratri ſuo, dicens quòd tunc non competeret querela fratri, inſtitutâ turpi perſonâ: & in eum ſenſum rectè citat Salicetum, & ſequitur eum Rodericus Suarez in d.l. quoniam in prioribus, in princ. n. 12. fol. 4. in verſ. in vno diſcrepat. Nec diſtinguunt ij omnes, an titulo legati, vel titulo inſtitutionis Quarta relicta ſit, quaſi ſentiant manifeſtè, ſufficere, quòd Legitima quocunque modo relicta fuerit; & ita tenendum eſt ex dictis Authoribus, & verbis d.l. 12. tit. 7. partita 6. quæ loquitur dumtaxat, quando frater præteritus fuit, vel exhæredatus, vt tunc rumpatur teſtamentum in totam, non verò in iſto caſu, cùm integra Legitima fratri relicta fuit; & ſic ad eum trahi non debet, iuxta vulgata iuris principia, & communes traditiones Doctorum, quamuis contrarium in caſu prædicto, ſed malè quidem, tenuerint omnes, qui Guil. de Cun. ſententiam amplexi ſunt, vt conſtat ex relatis ſuprà, num. 16. & per Antonium Theſaurum dict. deciſ. 128. num. 12. & inter alios ſic expreſsè, ſed malè, vt dixi, firmarunt Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 11. num. 37. verſ. Sextò intellige, Rubeus in leg. Titia, §. Imperator, num. 287. ff. de legatis 2. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 24. num. 31. & n. 63. & ſeqq. volum. 1. quorum ſententia clarè conuincitur ex his, quæ huiuſce noſtræ reſolutionis ſequaces notarunt, ac inter alios Rodericus Suares, Cagnolus, Graſſus, & Theſaurus in locis relatis ſuprà, Matheacius lib. 4. dict. cap. 9. num. 8.

Tertiò conſtituo, quòd ſi frater inſtitutâ turpi perſonâ, fratri præterito, vel exhæredato, hoc eſt hæredi non inſtituto aliquid reliquit, ſed minùs Legitimâ, titulo tamen inſtitutionis; tunc equidem dumtaxat competere ei ius agendi ad ſupplementum, nec querelare poſſe teſtamentum fratris: quod fatetur Iulius Clarus dict. §. teſtamentum, quæst. 50. num. 3. in finalibus verbis, dicens ſic procedere opinionem Angeli, & ſequacium, contra Guil. de Cun. & ſequaces eius; & in hoc libenter ſequor prædictum Authorem, propter rationes communis ſententiæ, & authoritatem eorum, quos retuli ſuprà, num. 19. & per text. in dict. l. omnimodò, & in dict. authent. de hæredibus & falcidia, §. 1. collat. 1. qui in hoc cauillari non poſſunt, quamuis contrà, ſed malè quidem, tenuerint in hoc caſu Antonius Gomezius, Rubeus, Anton. Galeat. Maluaſ. & cæteri alij adducti in ſecundo caſu, ſuprà, qui, vt vidiſti, in fortioribus terminis contrarium defendunt.

Quartò conſtituto, quòd ſi frater inſtitutâ turpi perſonâ, fratri præterito, vel exhæredato, hoc eſt hæredi non inſtituto reliquit aliquid, ſed non titulo inſtitutionis, ſuccedere tunc contrarietatem Guil. de Cun. & ſequacium eius, & Angeli, ac ſequacium eiuſdem, & ſic diuerſitatem primæ, & ſecundæ opinionis, quas adduxi ſuprà, num. 16. & num. 19. in qua tamen Iulius Clarus dict. §. teſtamentum, quæſt. 50. num. 3. in verſ. aut reliquit aliquid, Guil. ſententiam amplectitur, & exiſtimat, in hoc caſu fratrem rumpere debere teſtamentum in totum, ad exemplum deſcendentium. Graſſus autem receptarum ſententiarum, §. testamentum, quæst. 46. num. 4. contrarium defendit, & in prædicto caſu, ius agendi ad ſupplementum dumtaxat fratri concedit, ac cum Emman. Suar. Antonij Gomezij Additionatore, quem ibidem refert, probabilius credit, relicti titulum, nullam differentiam in eo facturum. Ego verò in praxi omninò crederem seruandam Emman. Suar. & Grassi ſententiam, nec conſtituendam differentiam, quo titulo relictum ſit factum, dummodò verum ſit, aliquid relictum fuiſſe fratri.

Moueor in primis authoritate quamplurimorum, quos retuli ſuprà, num. 19. qui etiam in hoc caſu concedunt dumtaxat ius agendi ad ſupplementum: nec diſtinguunt, quo titulo relictum fuerit aliquid fratri, inſtitutâ turpi perſonâ.

Secundò per textum in dict. l. omnimodo, C. de inofficioſo teſtamento, qui nullam cauillationem admittit, vt dicit Antonius Theſaurus d. deciſ. 128. num. 11. in fine.

Tertiò, quia negari non poteſt, quin diuerſa ſit cauſa fratrum, & deſcendentium, quippe cùm fratribus nec Legitima debeatur, nec ſit neceſſarius titulus inſtitutionis: & quando turpis perſona eſt inſtituta, licèt eis Legitima debeatur, vt dicebam ſuprà; tamen nullibi expreſſum eſt, quòd talis Legitima ſit relinquenda titulo inſtitutionis: vnde non concludit Iulij Clari ratio, nempe quòd non ſit impertinens dicere, quòd titulo inſtitutionis debeat Legitima relinqui in eo caſu: quia imò impertinens eſt, & à mente legis alienum. vt non obſcurè colligi valet ex l. 12. tit. 7. partita 6. quæ ſi maturè perpendatur, ex ea colligetur apertè, eo dumtaxat caſu ſubuerti teſtamentum à fratre, & per eum integram hæreditatem aduocari, quando inſtitutâ turpi perſonâ, frater ipſe præteritus eſt, vel exhæredatus, nihilo eidem relicto: cùm verò aliquid relictum eſt, nihil lex illa decidit, nec loquitur in hoc caſu; denotat potiùs, in alio caſu, vltra poſitum ibi, teſtamentum non ſubuertendum, ſed dumtaxat ad ſupplementum agendum, vt ibidem notauit Gregorius Lopez verbo, la heredad, in verſic. & quid ſi aliquid, & coadiuuatur ex his, quæ reſoluit Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. n. 583. in verſic. 4. & fortius, vbi dicit, quòd vera, & communis opinio eſt, quòd titulus inſtitutionis non requiratur in Legitima fratrum, & ſe remittit ad alium locum, quo latiùs id tractauit: coadiuuatur denique ex his, quæ maturè & cum iudicio obſeruauit in hac materia Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſſ. lib. 4. cap. 9. num. 8. vbi, vt anteà dicebam. ius Digeſtorum à iure Codicis optimè diſtinguit, & in effectu dicit, quòd Digeſtorum iure, ſi tota Legitima fuiſſet relicta, tunc etiam turpi hærede ſcripto, inofficioſi agere poterat: ſi verò quid minus Legitimâ, vel nihil relictum fuiſſet, fratres vtique, & liberi frangebant inofficioſi teſtamenta; iure verò Codicis, aut tota Legitima legata fuit, & nemo inofficioſi agere poteſt, nec tunc frater ipſe, turpi quoque hærede ſcripto: aut quid minus Legitimâ relictum fuit, & tunc nec etiam frater rumpere poteſt teſtamentum fratris, ſed tantùm petere ſupplementum Legitimæ, firmo manente teſtamento.

Quintò conſtituo, quòd in omnibus caſibus, in quibus dictum eſt, quòd fratri competit ius agendi ad ſupplementum dumtaxat, vel Legitimâ tantùm, hoc eſt quarta parte bonorum debet eſſe contentus, in his omnibus non tenetur ad legata pro quarta parte: Ratio eſt, quia turpi perſonâ hærede ſcripta, fratri debetur Legitima, quæ eſt quarta pars & ſic debetur illi abſque onere, ex vulgatis iuribus, quæ adducit, & latiùs probat Afflictis deciſ. 125. per totam, dicens in finalibus verbis, votatum fuiſſe in Senatu, quòd legatum alimentorum factum quibuſdam ſoluatur integrè per hæredes ſcriptos, & nihil contribuat ſoror illa, quæ dixit teſtamentum fratris inofficioſum, quia in eo fuit inſtituta turpis perſona.

