PApinianus Iureconſultus lib. 7. quæſt. relatus in l. hæreditas, 53. ff. de petitione hæreditat. in hunc modum ſcribit: Hæreditas etiam ſine vllo corpore, imis intellectum habet: Ex quibus verbis communiter deducere, ſiue adnotare ſolent Doctores, eum, qui nulla bona reliquit, neque corporalia, neque incorporalia, teſtari poſſe, & hæredem ſcribere, & eius hæreditatem non impropriè dici, & conſequenter hæreditatem durare, ſiue conſiſtere poſſe ſine rebus, in quibus conſiſtat, vel etiamſi nihil omninò in hæreditate ſit: quod ex illo textu non dubitarunt probare Angelus, & Caſtrenſis ibidem, idem Angel. in conſil. 179. col. 3. Paulus etiam in l. irritum, num. 1. C. ad legem falcidiam. Iaſo in l. 1. num. 83. ff. de legatis 1. Romanus in l. ſtipulatio hoc modo concepta, num. 36. ff. de verborum obligat. Alciatus in l. nihil aliud, num. 7. ff. de verborum ſignificatione. Rebuffus in l. hæreditas 1. eiuſdem tituli, Ripa in rubrica, ff. ſoluto matrimonio, num. 44. Peralta in rubrica, num. 86. & in l. 3. §. finali, num. 87. ff. de hæredibus inſtituendis. Cagnolus, dicens hanc eſſe magis receptam ſententiam, in l. hæreditas, ff. de regulis iuris. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 5. num. 1. verſ. at Iuriſconſulti. Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 107. num. 4. vol. 1. & in eum ſenſum expendit text. in dict. l. hæreditas. Antonius Gomezius in l. 3. Tauri, num. 17. in princ. qui tamen non ſimpliciter tranſit cum hac ſententia, diſtinguit potiùs, doctrinâ aliorum Authorum, quos ibi refert, excitatus, vt ſcilicet is, qui nulla bona habet, nec habere poteſt actu, & potentia, teſtari non poſſit; ille verò, qui de facto nulla bona habet, tamen potentialiter poteſt habere, teſtari poſſit & ex hoc dicit reſultare notabiles effectus, quos ibi adducit: & eandem diſtinctionem probarunt, atque præfatâ doctrinâ explicarunt textum in d.l. hæreditas, idem Antonius Gomezius in l. 4. Tauri, num. 4. Matienzus in l. 3. tit. 4. gloſſa 7. num. 1. & 2. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Doct. Spino in ſpeculo, gloſſa rubric. 14. part. num. 20. & 21.

Verùmenimverò, ſi verum amamus, & mentem Iureconſultorum attentè percipimus, neutra ſententia probari poteſt, non prima, idque ex verbis Iureconſulti, in l. nihil aliud, ff. de verb. ſignificat. ibi: In vniuerſum ius, quod defunctus habuit. Quæ inſinitare videntur apertè, oportere aliquid eſſe in quo ſuccedatur, vel ſuccedi poſſit, vt hæreditas dict poſſit. Nec ſatisfacit quorundam ſolutio dicentium, non ideò minùs ſuccedi in ius defuncti, quòd ille nulla bona reliquerit; nam adhuc in illius ius, tale quale fuit, ſucceditur, & eius perſona repræſentatur, per quam repræſentationem vna perſona efficitur cum teſtatore hæres ipſe, vt vulgatiſſimum eſt, repræſentationémque non bona, ſed aditio facit, vt prædictam ſolutionem non obſcurè præſentiens aduertit Anton. Gomez. in dict. l. 3. Tauri, num. 17. in princ. Quia vltra alios in propoſito ſcribentes verè quidem reſponderi poteſt negari non poſſe, quin hæres in ius defuncti, tale quale fuit, ſuccedat, & eius perſonam repræſentet; tamen non ideò excluditur, oportere aliquod ius eſſe, ſiue aliqua bona, aut iura extare, vt hæreditas dici poſſit. aliàs ſi nulla bona ſint, nec ius aliquod inueniatur, in quo ſucceſſio dari poſſit, quo pacto aut iure hæreditas dici poterit? Nec intereſt dicere, quod repræſentationem aditio facit, & non bona; ſi enim nulla bona aut iura ſint, quantuncumque defuncti perſona repræſentetur, non inde ſequetur hæreditatem dici poſſe, nec in conſideratione haberi debet aditio, quæ nullum ius poteſt transferre, vt inde hæreditas dicatur propriè, argum. text. in l. cum hæredes ff. de acquirenda poſſeſſione, quam pro ſe adducit Anton. Gomez, loco & num. relatis ſuprà. Sed contra eum potiùs retorqueri debet, vt indicant manifeſtè verba illa: Cum hæredes facti ſumus, omnia quidem iura ad nos tranſeunt, poſſeſſio autem, &c.

Secundò, eadem ſententia apertè conuincitur ex text. in authent. ingreſſi, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, ibi: Vtpote nec domini rerum: l. hæreditatem 37. ff. de hæred. vel act. vend. l. conficiuntur, §. ſi poſt factum teſtamentum, ibi: Et de alienis quodammodo rebus teſtatur: ff. de iure codicil. iuncta Gloſſ. verbo, teſtatur, ibidem, l. lex Cornelia, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. in verſic. ſi verò viuo patre, in illis verbis: Quia non efficitur per eam, vt is, qui nulla bona in ciuitate reliquit, hæredem habeat: quæ iura cauillari non poſſunt, nec abſque manifeſta diuinatione ad certam ſpeciem reſtringi, vtpote cum eorum rationes generales ſint, & generaliter accipiendæ, quaſi eò tendentes, vt ipſis ſic prolatis oſtendere velint legiſlatores, dominia rerum non habentes, ſiue nulla bona poſſidentes, ſine effectu teſtari, tanquam ſi de rebus alienis teſtarentur; aut hęredem habere non poſſe eos, qui nulla bona habent, nec eorum hæreditatem dici poſſe propriè, aut iuxta communem vſum loquendi intelligentes, qui nulla bona reliquerint.

Tertiò conuencitur ex text. in dict. l. hæreditas 53. ff. de petitione hæredit. quæ relatam ſententiam nullo modo probare poteſt, quoniam eiuſdem legis ratio, & deciſio procedit etiam eo caſu, quo defunctus inulta bona reliquit; nam & tunc hæreditas dicitur nullum habere corpus, & diuerſa eſſe à rebus hæreditariis: hæreditas enim nomen iuris eſt, & ab ipſis rebus hæreditariis ſeparatur, vt Bartol. & communiter alij Doctores tradiderunt in rubrica ff. de acquir. hæred. & poſt alios receptam ſententiam profitetur Mich. Graſ. recept. ſentent. §. hæreditas, quæſt. 1. num. 2. Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 5. in principio, vbi eorum ſententiam non probat, qui res hæreditarias pro ipſa hæreditate poſuerunt. Antonius Gomezius in dict. l. 3. Tauri, num. 17. in fine, qui eo loco, rectè ex communi adnotauit, regulariter poſt mortem alicuius defuncti, aliud eſſe hæreditatem ex teſtamento, vel ab inteſtato, aliud eſſe aditionem hæreditatis, quam facit hæres, aliud eſſe bona ipſa vel res hæreditarias: in quo ampliùs hic inſiſtendum non erit, ſed ſtatim repetendum ad explicationem text. in dict. l. hæreditas.

Deinde ſecunda ſententia, ſiue diſtinctio Antonij Gomezij, & aliorum, de qua ſuprà, num. 3. ad noſtrum propoſitum accommodari non poteſt; nam etſi concedamus, teſtari poſſe, & hæredem ſcribere eum, qui nulla bona habet, habere tamen in futurum poteſt: adhuc verum erit, hæreditatem dict non poſſe, niſi res aliquæ, aut iura dentur, in quibus ſuccedi poſſit, nec ex eo, quòd talis teſtamentum faciat, & ſine aliquo corpore hæredem habeat, ſequetur inde quòd hæreditatem habeat, ſi nihil omninò in bonis remaneat, cùm hæc diuerſa ſint, vt ſubtiliter, & verè quidem conſiderauit Ioannes Corraſius in princ. l. qui liberos, num. 25. verſ. nec quicquam, ff. de ritu nuptiarum. Vltra quem non malè expendi poteſt textus in l. mortuo, 23. ff. de fideiuſſoribus, vbi Florentinus Iuriſconſultus, municipij, & hæreditatis æquiparationem facit; & ſic quemadmodum municipium ſine hominibus non conſiſtit l. ſicut, §. finali, ff. quod cuiuſque vniuerſitatis nomine: ita neque hæreditas ſine rebus hæreditariis; vtcumque ergo res ſit, ſi is teſtatus fuerit, qui nihil habet in bonis, nec aliquid in iure reliquit, teſtatus in effectu, ſiue hæredem habere non videbitur, nec eius hæreditas propriè dict poterit: vnde non defuerunt Authores alij, qui à communi errore diſcedere, & contrariam ſententiam libentiùs amplecterentur, ſcilicet teſtari non poſſe eum, qui nulla bona reliquit, neque eius hæreditatem dici poſſe; ſic enim rectiùs exiſtimarunt Fulgoſius in dict. l. hæreditas. Zaſius in l. ſi poſt litem, num. 9. ff. de exceptionibus, Ioannes Annibal in rubrica, ff. ſoluto matrimonio, num. 440. Corraſius in princip. l. qui liberos, ff. de ritu nuptiarum, videndus ex num. 23. verſ. quædam vero ſunt. Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa 33. num. 11. qui tamen licèt hanc partem ſequutus ſit, non percipit rationem, aut verum ſenſum dict. l. hæreditas, nec illi textui conuenire poteſt eiuſdem Authoris interpretatio, quamuis ipſius doctrina in ſe vera ſit, vt mox dicetur: quapropter planus erit, & verus intellectus illius textus, provt ibi traditur, hæreditatem ſolo iuris intellectu conſiſtere ſine vllo corpore, quia eſt ius incorporale ab ipſis rebus hæreditariis diſtinctum, vt anteà dicebam, & luculentius apparebit, conſtituendo in primis. res hæreditarias, antequam hæres adeat, verè in nullius bonis eſſe; id quod expreſsè docet Caius Iureconſultus lib. 2. Inſtitut. relatus in l. 1. §. 1. ff. de rerum diuiſione, Verè enim dominium teſtatoris morte ipſius fuit diſſolutum, cùm mors omnia ſoluat, Authent. de nuptiis, §. deinceps, collatione 4. Sed attenta iuris fictione per quam in locum defuncti hæreditas ſuccedit, res hæreditariæ in alicuius bonis videntur eſſe, aliàs enim ſolâ veritate inſpectâ, ſecundùm ſummam, & ſtrictam iuris rationem, bona teſtatoris deberent eſſe primò occupantis, l. 3. ff. de acquirendo rerum dominio l. 1. ff. pro derelicto, l. 48. tit. 28. partit. 3. Ex quo voluntates teſtatorum effectu carerent, contra rationem textus in l. 1. C. de ſacroſanctis Eccleſiis, & mille aliorum iurium, quæ paſſim admonent, voluntates teſtantium modis omnibus obſeruandas eſſe; idcircò eodem iure conſtitutum eſt, vt poſt mortem cuiuſque, ſuccederet eius loco perſona ficta, quæ defunctum repræſentaret, dominiúmqne rerum hæreditariarum retineret, ne bona vacantia viderentur interim, dum hæres adit, quæ ficta perſona hæreditas dicitur, vt ſatis apertè indicant nonnulla iura in propoſito ſingularia l. liber homo §. 1. verſ. ſi ſeruus, ff. ad legem Aquiliam, l. denique §. quæſitum ff. quod vi, aut clam, l. quod ſeruus, ff. de ſtipulatione ſeruorum, l. 1. §. hæc autem, ff. ſi quis teſtamento liber eſſe iuſſus fuerit l. eius ſeruum 64. ff. de hæredibus inſtituendis, l. hæreditas 34. & 61. ff. de acquirendo rerum dominio, & tradunt Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, Gloſſ. rubric. 1. part. num. 17. & Gloſſa 33. principali, num. 9. & 10. Antonius Pichardus in rubricas num. 15. & in §. ſeruus etiam 5. num. 8. Inſtitut. de hæredibus inſtituendis. Papinianus ergo Iuriſconſultus non obſcurè hoc voluit in dict. l. hæreditas, 50. ff. de petit, hæred. dum ait, quòd hæreditas etiam ſine vllo corpore, iuris intellectum habet. Agit enim de hæreditate, provt eſt perſona ficta, quæ defunctum repræſentat, quæ iuris intellectu agnoſcitur, non oculis cernitur, ſicut ea, quæ corpus habent; imò eſt diuerſa à rebus hæreditariis, vt anteà diximus, & obſeruat Doctor Spino dict. gloſſa 33. num. 11. eaque differentia inter ius ipſum hæreditatis, & res ipſas hæreditarias expreſsè conſtituitur, in l. 1. verſ. incorporales, ff. de rerum diuiſione, & in §. vnico, verſic. nec ad rem pertinet, Inſtitut. de rebus corporalibus, & incorporalibus, l. hæreditas, ff. de verborum ſignificatione.

Ex quibus ad nonnulla nouiter inferri poteſt, quæ in propoſito contemnenda non ſunt, nec vllus hactenus ſic in terminis adnotauit. Et primò infertur, Angeli, & ſequacium ſententiam relatam ſuprà, num. 2. veram non eſſe, nec probari per textum in dict. l. hæreditas, & contrariam Fulgoſij probabiliorem videri, & multò magis placere.

Secundò infertur, Ioannem Corraſium, loco & numero relatis ſuprà, rectè intellexiſſe iſtam materiam, aut ſaltem dubij propoſiti ſuprà ex num. 2. veram reſolutionem aſſequutum eſſe; multa tamen ſilentio prætermiſiſſe, ex his quæ inferiùs adnotata traduntur.

Tertiò infertur, lapſos fuiſſe Doctores omnes, qui verba dict. l. hæreditas, ad corpora hæreditaria retulerunt, cùm ad ius tantùm referre ea debuiſſent, vt ſuperiùs oſtendimus.

Quartò infertur, Antonij Goraezij doctrinam, aut diſtinctionem relatam ſuprà, num. 3. applicari non poſſe ad text. in dict. l. hæreditas, vt anteà dixi; & conſequenter effectus omnes ex illa deductos, conſideratósque ab Antonio Gomezio, loco relato ibidem, habere locum non poſſe, ſi vere teſtatore defuncto nulla bona, aut iura remanſerint; tunc enim nec hæreditas propriè dici poterit, nec diſpoſitio teſtatoris aliquid operabitur in caſibus per Gomezium adductis, vt de ſe patet apertè, nec alia probatione indiget.

Quintò infertur, ſuſtineri non poſſe interpretationem Gloſſæ in dict. l. hæreditas, verbo, intellectu, quamuis probauerint eam Fulgoſius, & Alexan. in rubric. ff. de acquiren. hæredit. Ioannes Crotus in præludiis l. qui liberos, ff. de ritu nuptiarum, num. 24. exiſtimantes accipiendum eſſe textum illum in rebus corporalibus, vt ſic ex ſententia eorum, voluerit Iureconſultus probare dumtaxat hæreditatem dici quamuis defunctus res corporales non reliquerit, ſed ſolùm incorporales, quæ in iure conſiſtunt, quales ſunt illæ, quæ enumerantur in l. 1. verſ. incorporales, ff. de rerum diuiſione, & in §. vnico, Inſtitut. de rebus corporalibus, & incorporalibus; & conſequenter, vt verba illa, Sine vllo corpore, ponantur ad differentiam corporum, quo nomine res quæ tangi, & videri poſſunt continentur, vt veſtis, aurum, argentum, & ſimilia, l. quod dicitur, ff. de impenſis in rebus dotalibus factis, l. 1. in fine, ff. de dote prælegata. Sed quidem errore manifeſto labuntur Authores ipſi, vt pote, cùm illius textus ratio, & deciſio ſic procedat relictis rebus corporalibus, ſicut ſi incorporalia tantùm relinquantur; nam & tunc hæreditas dicitur nullum habere corpus, & diuerſa eſt à rebus hæreditariis, vt ſæpe diximus, nec poteſt prædicta interpretatio conuenire verbis, dict. l. hæreditas, maximè illis, Iuris intellectum habet: nec etiam deduci debet ex verbis ſequentibus, Sine vllo corpore. Quæ, vt ad eum text. cum iudicio obſeruat Coſtanus quæst. iuris, cap. 18. num. 10. & colligitur ex text. in l. ſed ſi ante, ff. de exceptionibus, ſic pertinent ad res, quæ videri, & tangi poſſunt hoc eſt ad corporales, ſiue quæ corporis appellatione propriè deſignantur, ſicut ad incorporales, quæ corporis nomine interdum ſignificantur, licèt minùs propriè; atque ita in illo textu, ea verba, Sine vllo corpore, referenda ſunt ad vnas, & alias res, argumento l. familiæ C. familiæ erciſcundæ, l. etiam, §. non ſolum, ff. de petitione hæreditatis, vt ſic hæreditas dicatur non habito reſpectu ad res hæreditarias, ſiue illæ corporales, ſiue incorporales ſint.

Sextò infertur, longè differre, quod ad quæſtionem noſtram attinet, an teſtator nulla bona, aut nulla iura penitùis reliquerit, an verò relinquat aliqua bona, aut iura, licèt maximo ære alieno ſic oppreſſa, quòd æs alienum. totam hæreditatem abſorbeat, vt ſoluto ære alieno nulla bona ſuperſint; nam primo caſu locum obtinent omnia, quæ ſuperiùs diximus. Secundo verò caſu, quo quis ære alieno maximo grauatus eſt, ita vt creditoribus bona non ſufficerent; poſſet nihilominùs cum effectu teſtari, & hæredem ſcribere, & eius hæreditas verè diceretur cùm defunctus verè dominus fuerit, ſiue rerum, quas reliquit, verum dominium habuerit, argumento text. in l. 1. & per totum titulum, ff. quæ in fraudem creditorum; & ideò hæres in illis bonis ſuccedit, & antequam adeat, hæreditas ipſa, licèt nullum commodum allatura ſit, non ideò minùs hæreditas dicitur, l. hæreditatis appellatio 119. ff. de verborum ſignificatione: facit text, in l. qui ſoluendo, & in l. ei qui ſoluendo, ff. de hæredibus inſtituendis, & in hanc doctrinam pungit apertè, & ſubtiliter eruditiſſimus Franciſcus Connanus, cuius opera integrè, atque attente prælegiſſe nunquam pœnitebit, commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 5. num. 1. in princ. verſ. vt omnia eius dicta, & facta, & ipſum non referens Doctor Spino in ſpeculo, gloſſa 33. num. 12. in fine, quem ſuprà, num. 12. huius capitis, ideò arguebam & notabam, quòd idemmet Author crediderit hoc intendiſſe, aut probare voluiſſe Papinianum Iureconſultum in dict. l. hæreditas; poſtquam enim Gloſſæ intellectum improbauit ibi, verius dicendum conſtituit, iuxta præfatam doctrinam accipiendo illum textum, quæ tamen licèt in ſe vera ſit, & per totam hanc illationem à me probata, tamen ex illo textu minimè deducitur, in quo hæreditas ſic iuris intellectum habet, bonis multis liberè & abſque vllo onere relictis, ſicut ſi maximo ære alieno oppreſſa relinquantur: ex aliis ergo iuris principiis, non ex illo textu deduci debet præfatum aſſumptum.

Septimò infertur ad reſolutionem dubitationis cuiuſdam, ſcilicet, cùm teſtator diſponat de rebus ſuis in id tempus, quo earum dominus futurus non eſt, quia teſtamentum, & diſpoſitio ſua accipit vires poſt mortem, quæ omnia ſoluit, & diſpoſitio licèt fiat tempore habili, quo eſt dominus, tamen eius effectus confertur in temtus inhabile, quod de iure fieri non poteſt: quare inquam, de iure communi inductum ſit, vt quis teſtetur; videbatur enim quòd nullus teſtari poſſit, quia effectum diſpoſitionis confert in tempus inhabile, quo dominium bonorum ſuorum amiſit.

Et quidem in eo dubio præmittendum eſt Primò, teſtandi facultatem multis de cauſis inuentam fuiſſe, de quibus videndi ſunt Guillielmus Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, teſtamentum, el primero, num. 6. 7. & 8. Portuis, & Nonius in princ. Inſtitut. de teſtamentis, Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. in præfatione 1. part, ex num. 29. vſque in finem.

Secundò præmittendum eſt, teſtandi facultatem ex gratia potiùs competere, quàm ex mero iure, vt opinatur Guilliel. Benedict. loco relato num. præcedenti, n. 5. vel de æquitate iuris, non de ſubtilitate, vel de gratia, ex ſententia Belloni, quæ verior videtur, in rubrica Inſtit. de teſtamentis, ſecunda quæſt. principali, in fine, verſ. concludo ergo, qui tamen videndus eſt per totam illam quæſtionem: vtcumque tamen ſe habeat res prædicta, ceſſare inconueniens, ſiue dubium propoſitum, quia licèt vltima teſtatorum voluntas, & diſpoſitio conferatur poſt mortem, quæ omnia adimit, vt certum eſt, tamen per legem prouiſum eſt, vt ſuprà diximus, inducendo hæreditatem iacentem, quæ imaginaria, ſine ficta quædam perſona eſt, in qua continuatur magis, quàm finitur ius defuncti, ſic vt illa retineat dominium, obligationes, & alia, quæ teſtator ipſe viuus poſſet retinere, & magis videatur tranſlatum, quàm perditum dominium, atque executio tantùm fieri poſt mortem eius, quod perfectè diſpoſuit in vita teſtator, vt optimè declarant Caſtrenſis in rubrica, ff. de acquirenda hæreditate. & Iaſon ibi, num. 5. Peralta in rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis, num. 137. Carolus Sigonius de antiquo iure Romanorum, cap. 11. & in terminis noſtris dubitationem ſuperiorem ſic eleganter explicat Nicolaus Bellonus in princ. Instit. de testamentis, dict. 2. quæst, principali, num. 3. vbi optimè ſatisfacit aliis dubiis, quæ in idem tendunt, vt cùm neceſſe fuerit, omninò videri debeat prædictus Author, vltra quem ſic etiam intelligunt præfatum dubium D. Franciſcus Sarmientus de redditibus Eccleſiaſticis, part. 4. cap. 5. num. 7. in fine, & num. 8. D. Spino in ſpeculo, Gloſ. rubricæ, 1. part. num. 17. per totum. Elegantius Ioannes Oinotomi in rubrica, Institut. de teſtamentis, ex num. 5. vſque ad num. 11. Et verè pro illis optimè faciunt quamplurima iura, ac inter alia text. in l. non minus, verſ. 1. ff. de hæredibus instituendis, l. hæreditas, 1. & 2. ff. de acquirendo rerum dominio, l. mortuo, ff. de fideiuſſoribus, l. ſi is qui pro emptore, in fine, ff. de vſucapionibus, §. ſeruus etiam alienus, Inſtit. de hæredibus inſtituendis, & pungit in idem Barboſa, qui prædictos non refert, in 3. part. rubricæ, ff. ſoluto matrimonio, n. 16. vbi dumtaxat expendit text. in dict. l. non minus, & num. 17. infert ad nonnulla, quæ huic materiæ non impropriè conueniunt.

Octauò infertur, prædictæ reſolutioni, aut doctrinæ hactenus traditæ minimè aduerſari Ruini opinionem in rubrica, ff. ſoluto matrimonio, n. 94. & Pariſij n. 220. aſſerentium vniuerſitatem, ſiue ins vniuerſale non extingui rebus omnibus vniuerſitatis extinctis, ſiue nulla earum exiſtente, per text. in l. peculium naſcitur, ff. de peculio: qui textus aliàs etiam ſolet ponderari aduerſus ea, quæ numeris præcedentibus adnotauimus. Sed verè prædictorum Auctorum ſententiam non probat; nam præterquam quod Socinus num. 45. & Socinus iunior n. 27. 3. part. in eadem rubrica ff. ſoluto matrimonio, contrarium tenuerint, & diſtinctione componat eos Barboſa 3. part. eiuſdem rubricæ, dict. num. 17. ex alio non obſtat illius textus deciſio, quòd Iureconſultus loquitur, quando res aliquæ peculiares pereunt, vt inquit Marianus in l. 1. eiuſdem tit. ff. ſoluto matrimonio, num. 27. vltra quem addendum eſt, quòd etſi omnes res peculiares perirent, & ſic præſens peculium extingueretur; tamen facultas, & ſpes, aut aptitudo habendi peculium duraret, niſi expreſsè a domino adempta fuiſſet. Quod clarè inſinuat Iureconſultus in verſiculo, moritur, illus l. & notat Gloſſa ſecunda in l. quæſitum 31. ff. de peculio: & ſic peculium adhuc dict poteſt. Verùm in terminis quæſtionis noſtræ; ſi mortuo teſtatore nihil omninò remaneat, facultas, aut ſpes habendi bona extinguitur omninò; ideóque licèt ius illud intellectuale adhuc duret, tamen propriè hæreditas eius dici non poterit, qui nulla bona reliquit: & ſic debent intelligi quæ in propoſito dict. l. hæreditas, adnotauit D. Petrus de Barboſa dict. 3. part. rubricæ. ff. ſoluto matrimonio, num. 17. verſ. ſi verò loquamur de vniuerſitate. Ea etiam, quæ in propoſito huius capitis, & breuiter nimis adduxit Simon de Pretis de interpret at. vltim. volunt, lib. 2. interpretat. 2. ſolutione 3. num. 1. & 2. & ſequent. fol. 209.

CAPVT XVIII.

Teſtamentum à marito, & vxore, vel à duobus aliis ſimul confectum; vtrùm à ſuperuiuenti pro ſua parte, vel in ſolidum reuocari poſſit? Quid in Maioratu, aut in melioratione ſimul facta ab eiſdem, tam de iure communi, quàm de iure Regio: quid ſi ſuperuiuens aliquid conſecutus eſt ex bonis coniugis prædefuncti? Quid denique de vſufructu, aut de fructibus ab eodem perceptis in caſu reuocationis; vel an hæreditatis aditione, fructuúmve perceptione, ſuperuiuens videatur onus non reuocandi diſpoſitionem ſibi impoſitum agnouiſſe, & de aliis multis prædictis connexis, quæ eſſe vulgata, & multis in locis tractata fatetur Author, ideò tamen eorum diſputationem prætermittere noluit, vt accurata equidem, & diligenti explanatione, quæ hactenus in propoſito ſcripta erant ab aliis, hoc loco recenſeret in vnum, & alibi quærendi in futurum cæteros excuſaret; tum etiam, vt dictis adhuc quamplurima, & nouiter, & verè adjiceret, quæ diſtinctè ſic, & dilucidè explicata, ſuóque ordine compoſita nullibi anteà fuerant.

SVMMARIVM.

- 1 Author reddit rationem, quæ præcipuè mouit eum, vt huius capitis diſceptationem ſuſciperet, de qua multis in locis egerunt anteà permulti, & ibidem huiuſce rei vtilitatem oſtendit.
- 2 Author recenſet in vnum quamplures Authores, quos pro huius capitis dilucida explanatione, attentè, atque originaliter prælegiſſe fatetur, & tribus num. ſequentibus.
- 3 Burgos Salon de Paz tractatu, atque reſolutione quæstionum huius capitis, antecellit alios multos; idcircò videndus erit omninò.
- 4 Aluarum Valaſcum propoſito quæſtionum huius capitis cæteris quidem elegantiùs loqui, & septem dubiis propoſitis, rem hanc distinctè magis, quàm alios explicaſſe.
- 5 Pelaez à Mieres, in hac materia latiùs loquutum, quàm Molinam, & trium caſuum diſtinctione, nonnulla adnotaſſe, ad quæ alij anteà non ſic animaduertebant.
- 6 Teſtamentum poteſt à duobus, vel à pluribus in eadem charta, aut ſcriptura confici, idque ex communi omnium Doctorum placito; ſic, vt nullus in hoc diſſentiat.
- 7 Teſtamentum cùm faciunt duo, plureſve in eadem ſcriptura, aut charta, tunc, quot ſunt perſonæ teſtantes, tot eſſe teſtamentæ cenſentur: in quo etiam conueniunt omnes Doctores, nec vllus in hoc diſſentit.
- 8 Teſtamentum à duobus in eadem charta, aut ſcriptura confectum, vnicam tantùm ſolemnitatem requirit, non duplicatam; nam etſi duo teſtamenta cenſeantur, non vnum teſtamentum: ſolemnitas tamen illa vno contextu adhibita ſic refertur ad omnes perſonas teſtantes, vt pro vnoquoque ſeparatim adhibita cenſeatur.
- 9 Quod procedit, quoad numerum teſtium, ſigilla, ſubſcriptiones, vnicam contexturam, & reliqua, quæ plurium perſonas poſſunt reſpicere; non verò quoad ea ſolemnia, quæ ab ipſis testatoribus debent peragi, quia talia ab ipſis teſtatoribus, & à ſingulis eorum debent fieri, vt latiùs hoc numero explicatum traditur, remiſſiuè.
- 10 Et iuxta ea, intelligenda dicit Author nonnulla, quæ non ita diſtinctè, aut abſolutè in propoſito adnotauit Andreas Gail.
- 11 Teſtamentum vxoris, & mariti an validum ſit, in quo maritus ſua manu ſe hæredem ſcripſit.
- 12 Teſtamentum viri ſua manu factum, in quo ille vxorem hæredem inſtituit, valere debet, etſi non valeat teſtamentum vxoris inſtituentis virum, manu ipſius viri ſcriptum, contra Luſitanum Gamam, cum Beccio, & ipſius Gamæ Additionatore.
- 13 Teſtamentum in quo maritus & vxor ſe adinuicem & reciprocè hæredes inſtituunt, validum eſſe, ex ſententia communi.
- 14 Et rationibus nonnullis, quibus mouetur D. Franc. Sarmientus, vt contrariam ſententiam tueatur, facilè, & verè quidem reſponderi poſſe, prælectis his, quæ in propoſito adnotauit Valaſcus, hoc numero ab Authore relatus.
- 15 Pactum reciprocum inter coniuges de ſuccedendo, an valeat tam de iure communi, quàm de iure Regio: vbi nonnulla conſiderauit Author ad quæ nullus anteà reſpexit.
- 16 Teſtamentum à marito & vxore, vel à duobus aliis confectum ſimul in eadem ſcriptura, aut charta, poteſt ab altero pro parte ſua reuocari, ex ſententia multorum Authorum.
- 17 Quæ & iure, & rationibus concludentibus fulcitur, per totum numerum.
- 18 Et extenditur, vt procedat, ſiue alter reuocauerit in vita eius, qui ſimul cum eo diſpoſuit, ſiue etiam poſt eius mortem; nam in vtroque caſu, indiſtinctè reuocatio fieri poteſt, provt hoc numero adnotatur.
- 19 Dummodò reuocetur dumtaxat quoad partem reuocantis, quia quoad alios non reuocantes, firmum remanet teſtamentum.
- 20 Secundò extenditur, vt procedat, etiamſi teſtamentum ſimul faciant coniuges in fauorem alicuius, vel aliquorum, vel vt vtriuſque proximi hæredes bona ſua, aut aliquam partem eorum accipiant; nam adhuc vno ex coniugibus mortuo, ſuperſtes iure potest diſpoſitionem ſuam reuocare, provt latiùs explicatum traditur remiſſiuè.
- 21 Teſtamentum ſi maritus, & vxor ſimul fecerunt, & cùm conueniſſent de instituendo aliquem hæredem, fortè conſanguineum, vt frequenter accidit, implendo promiſſa, eum hæredem inſtituerunt, vnuſquiſque pro parte ſua, & vno mortuo, alter teſtamentum reuocauit; nihilominùs tamen firma erit inſtitutio, quam fecit præmortuus, ex ſententia quorundam.
- 22 Qui crediderunt procedere id, etiamſi ex præfatione inſtitutionis, aut ex aliis verbis diſpoſitionis conſtare poſſet, non aliter inſtituturum præmortuum, quàm ſi alter promiſſa obſeruaret.
- 23 Sed veretur quidem Author, ne forſan contrarium dici poſſit, ex his, quæ in materia noſtra tentauit Mieres, relatus hoc num. & vide infra num. 67.
- 24 Teſtamentum, aut vltimam aliam diſpoſitionem quamcunque, ſi ponamus à duobus ſimul, in fauorem alicuius, vel vt Maioratus inſtitueretur, aut opus aliquod pium perageretur, ſic confectam, vt verba eiuſdem, conditionem, aut modum præ ſe ferre videantur, tunc equidem communes Doctorum reſolutiones circa confirmationem teſtamenti pro parte præmortui, aut fructus à ſuperſtite perceptos non reſtituendos, obtinere non poſſe, provt hoc num. adnotatur, & vide latius infrà, ex num. 70.
- 25 Teſtamentum cùm fecerunt maritus, & vxor ſimul, in caſu propoſito ſuprà, num. 21. non procedere reſolutionem traditam ibi, ſi probetur dolo alterius inductum inſtituentem; tunc enim pro parte eius auocaretur hæreditas à venientibus ab inteſtato, vt hoc num. adnotatur: vbi Ludouici Molinæ reſolutio generalis in propoſito nouiter expenditur, & ad vtrumque forum applicatur.
- 26 Teſtamentum cùm faciunt maritus, & vxor, vel alij duo ſimul, in eadem ſcriptura, aut charta, coniunctimque de bonis ſuis diſponunt, vel aliquo modo; aut nominatim in aliquam cauſam expendi illa decernunt: vſque adeò ſuperſtes pro ſua parte eam diſpoſitionem reuocare poteſt, vt defunctus ex hac reuocatione deceptus, non videatur, nec illi ex hoc aliqua fraus, aut iniuria facta fuiſſe cenſeatur.
- 27 Cùm notum ſit omnibus, eam conditionem actum illum ex ſui natura ſortiri.
- 28 Nec poſſe quem pactione aliqua ad non mutandum ſuum testamentum adſtringi.
- 29 Sibíque imputare debere, qui cùm remediis opportunis vti potuiſſet, ne propria voluntas illuſoria redderetur, nevè alterius ſimul ſibi teſtantis diſpoſitio reuocari poſſet ab eo, non ſe præuenit.
- 30 Damnúmque ex hoc contingens æquo animo pati debet, cùm magis propriâ culpâ, & negligentiâ ſuâ, quàm aduerſarij fraude id contingat.
- 31 Eo magis, quòd damnum hoc promiſcuum est, & caſus communis; nam & poterat prius ſuperuiuens mori, quàm defunctus: & tunc defunctus eiuſdem conditionis eſſet, cuius & nunc viuens; & ob id onus diſſimile non fuiſſe, nec æquale diiudicari non poteſt.
- 32 Teſtamentum à coniuge ſuperſtite pro ſua parte reuocari poſſe, quamuis maritus, & vxor ſimul teſtentur, & in aliquam cauſam ſua bona ſimul expendi, aut conuerti conſtituant, & vtriuſque bonorum vſufructu ſuperuiuentem frui cauerint expreſsè, ſuperuiuénſque alio mortuo, prædicto vſufructu fuerit fruitus, vt hoc num. latiùs explicatum traditur, remiſſiuè.
- 33 Teſtamentum in eadem ſcriptura ſi maritus, & vxor faciant ſimul, & in teſtamento, ipſum teſtamentum non reuocandi onus expreſsè fuiſſet conſtitutum, & ob id fructus ſuperuiuenti illicò aſſignarentur, quòd nec hæreditatis aditione, nec fructuum perceptione, prædictum onus acceptatum videtur, nec fieri poteſt irreuocabile teſtamentum.
- 34 Maioratus, aut melioratio, à viro & vxore ſimul inſtitutus, ab vno illorum, altero mortuo reuocari valet.
- 35 Niſi tempore facti Maioratus, aut meliorationis, vel posteà antequam alter eorum reuocaret, poſſeſſio bonorum, aut ſcriptura Maioratus coram Tabellione tradita ſit, vel melioratio ob cauſam oneroſam fuerit facta ſecundùm formam l. 17. & 44. Tauri; tunc enim reuocatio non permitteretur.
- 36 Vel niſi ex ſcriptura Maioratus, quem vir, & vxor conſtituerunt conſtaret, quòd vnus ſine altero Maioratum illum non conſtituiſſet, neque alioquin feciſſet, vt latiùs probatum traditur, remiſſiuè.
- 37 Deinde, niſi maritus, & vxor faciant ſimul contractum incertum in tenore Maioratus, vel meliorationis, in quo vnus alteri inuicem promittit, quòd nunquam diſcedet à tali contractu; nam tunc coniux ſuperſtes reuocare non poterit, vt etiam latius probatum hoc numero traditur, remiſſiuè.
- 38 Ac denique, niſi maritus ipſe ſolus testetur ex conſenſu vxoris, conſtituátque Maioratum, aut meliorationem de bonis tam ipſius, quàm vxoris faciat; tunc enim mortuo marito, eius morte confirmatur hæc vltima voluntas, tam quoad bona viri, quàm quoad bona vxoris, vt hoc num. latiùs probatur.
- 39 Extenditúrque, vt procedat non ſolùm de iure communi, ſed etiam de iure Regio poſt deciſionem l. 17. & 44. Tauri, ex ſingulari declaratione D. Ioannis Guttierrez, quæ laudatur & probatur de Authore.
- 40 Et duo etiam circa eam nouiter adnotantur.
- 41 Teſtamentum de bonis tam ipſius, quàm vxoris, ſi faciat maritus ſolus ex conſenſu vxoris, ſolùm operatur vnum effectum, quòd licèt ipſa poſſet reuocare, ſi faceret testamentum; tamen ex quo conſenſit, reuocare non poterit, ſed non operatur effectum, vt poſſit pater inter filios diſponere, nec eos in Legitima ampliùs grauare in bonis vxoris, ex ſententia Roderici Suarez, quæ ab Authore probatur, & nouiter declaratur.
- 42 Maioratum de re vxoris ſi faciat maritus conſentiente vxore ipſa, an poſſit filius primogenitus petere aliquid in vita patris, ſi mater ſit mortua: vbi Pelaez à Mieres ſententia refertur, & nouiter explicatur.
- 43 Roderici Suarez, dubium, quod ipſe determinare auſus non est, ſed cogitandum reliquit, verè & eleganter explicatum ab Authore.
- 44 Maioratum de omnibus bonis vxoris ſuæ, ſi maritus conſentiente ipſa inſtituerit, licitè poteſt vxor reuocare illum, ex quo nulla bona ei ſuperſunt, de quibus teſtari poſſit, & quia eſſet facere donationem omnium bonorum, quæ à iure reprobatur.
- 45 Maioratum maritus ſi de conſenſu vxoris, & de bonis illius inſtituat, & poſteà reuocet Maioratum, ad quem debeant pertinere res Maioratus? difficillima quæſtio, in qua Gregorius Lopez cogitandum reliquit: alij verò Authores ampliùs non inſiſtunt, ſic potiùs tranſeunt cum illo.
- 46 Inſiſtit tamen, ac de veritate eius veretur Azeuedius ſolus hoc num. relatus.
- 47 Author verò, vt rem hanc ſubobſcuram quidem, & valdè dubiam explicet, nonnulla adnotare conſtituit, ex quibus cùm occaſio ſe offerat, faciliùs diffiniri poſſe dubium prædictum exiſtimauit.
- 48 Et in primis conſtituit, negari non poſſe, quin in caſu prædicto, iuſtam habuerit dubitandi rationem Gregorius Lopez, provt latiùs adnotatur hoc num.
