PRo huius capitis dilucida, & abſoluta explicatione, conſtituendum erit in primis, quòd ſubſtitutionum. vt dicebamus lib. 1. cap. 81. aſſert. 3. quædam directæ ſunt quædam obliquæ: Directa eſt illa, quæ ſubſtituto hæreditatem defert ſine alterius miniſterio, & reſtitutione. Obliqua eſt, quæ ſubſtituto hæreditatem defert ex alterius miniſterio, & reſtitutione, vt Fideicommiſſaria; ſic poſt Gloſſam in rubrica ff. de vulg. & pupill. ſubſtitut. Albericum, Bartol. Alex. Iaſon. Ripam, & alios, tradiderant Baldus de Vbaldis de ſubſtitutionibus, in præludiis, num. 2. Bartolus de Hucio in præludiis eiuſdem tractatus, num. 1. & Antonius Fumeus in principio, n. 6. Lancelotus Politus in eodem tractatu, in principio, num. 17. Vdalricus Zaſius num. 4. & Paulus Leonius num. 60. Lancelot. Galiau. in l. Centurio, col. 3. ff. de vulg. & pupil. ſubſtit. Guil Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, tit. de Compendioſa, num. 12. Couar. in cap. Rainuntius, de teſtamentis §. 4. num. 2. Coſta in cap. ſi pater, eodem titulo, lib. 6. in principio, num. 1. Suarez in addit. ad Antonium Gomezium, lib. 1. variarum c. 3. litera B. Sfortia Oddi in præludiis Compendioſæ, 1. part. quæſt. 5. num. 2. Michaël Graſſus §. ſubſtitutio, quæſt. 3. num. 1. Petrus Gregor. in Syntagmate iuris, lib. 42. cap. 2. num. 1. D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa 21. num. 17. Alexander Trentacinquius, de ſubſtitut. in præfatione, num. 20. qui rem hanc latiùs declarant, vt penes eos videri poterit.

Secundò conſtituendum eſt, ſubſtitutionis Directę quinque eſſe communi Doctorum placito ſpecies, videlicet Vulgarem, Pupillarem, Exemplarem, Reciprocam, aliàs Breuiloquam, item Compendioſam: quod scribunt Gloſſa. Bartolus, Albericus, Alexander, Aretinus, Iaſon, Ripa, & alij communiter in rubrica ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. & in rubrica, & in l. precibus, C. de impuberum, Decius in l. in teſtamento, columna prima. C. de militari teſtamento, Baldus de Vbaldis, Bartolus de Hucio, Antonius Fumeus, & Lancelotus Politus de ſubſtitut. in locis relatis ſuprà. Sfortia Oddi, in præludiis Compendioſæ, part. 1. quæſt. 5. in finalibus verbis, Graſſ §. ſubſtitut. d. quæſt. 3. In fine D. Spino in ſpeculo d. gloſſa 21. num. 18. & nouiſſimè cum Communi tranſit Antonius Pichardus in rubrica Inſtitut. de vulgari ſubſtitut. num. 70. & 71. vbi reddit rationem, quare cùm quinque ſint substitutionum ſpecies ex ſententia prædicta, duarum tantùm meminerit Tribonianus in rubrica, ff. de vulgari & pupillari ſubſtitut. ſed aliter obſeruat Petrus Gregor. Tholoſanus, quem tacet prædictus Author, vt mox videbimus; tranſit etiam cum ſententia communi, & ſubſtitutionem Reciprocam, aliàs Breuiloquam, item & Compendiosam ſpeciem eſſe ſubſtitutionis de per ſe, & propriam ſubſtitutionem defendit Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 4. part. cap. 1. num. 2. & 5. part. c. 3. ad finem, vbi in propoſito diuerſas Doctorum ſententias cumulat: communem etiam Doctorum diuiſionem ſequitur Ioannes Oinotomi ad titulum Inſtit. de vulg. ſubſtit. in principio, num. 7.

Verumenimuerò, aduerſus præfatam, & communem Doctorum ſententiam, quamplurima vrgent, quæ: veré illam dubiam, & difficilem reddunt, & vndecim argumenta expendit contra eam, ſed illis optimè ſatisfacit Bartolus de Hucio in præludiis ſubſtitut. ex num. 1. cum ſeq. & rationi cuidam, quæ fortiter adſtringit contra ſententiam eandem, rectè reſpondet Vdalricus Zaſius in præludiis ſubſtitut. num. 4. fortiùs argumentatur Paulus Leonius in eodem tractatu, de ſubſtitut. in præludiis, num. 60. & 61. cui tamen, & aliis contra Communem tenentibus, congruenter reſponderi poterit ex his, quæ in propoſito ſcripta reliquit Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 5. part. c. 3. à principio, vſque ad verſiculum, secunda eſt opinio, & vide 4. part. c. 1. num. 2. Atque, vt generaliter dixerim, licet verum ſit, quòd ſubſtitutiones Reciproca, aut Breuiloqua, & Compendioſa reſoluantur ſemper in vnam ex aliis ſubſtitutionum ſpeciebus; tamen quoad earum conceptionem, & quoad modum & formam, negari non poteſt. quin ſint diuerſæ ab illis aliis: ideò expediens fuit, vt ipſæ quoque ponerentur, ad hoc vt cognoſcerentur, & declararetur quibus verbis fierent, & quas ſubſtitutiones continerent, ac multa etiam alia detegerentur quæ neceſſarium fuit declarare, quod & ipſe Paulus Leonius vbi ſuprà fatetur d. num. 61. & pro Communi fortiſſimè etiam vrgent vltra prædictam rationem aliæ duæ rationes, quarum vnum tradit Couarr. in d. c. Rainuntius, de teſtamentis §. 7. num. 1. aliam Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 5. part. cap. 3. In finalibus verbis, ex quibus communis ſententia probari poſſet nec placet noua quædam ſubſtitutionum. diuiſio, quam tradit Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 11. ante num. 1. Cogita tamen, an forſan iure ſubſiſtere poſſit Petri Gregorij opinio noua in hac materia: Is enim in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 2. num. 10. in ea fuit opinione, vt exiſtimaret, duas tantùm principales ſubſtitutiones eſſe, Vulgarem, & Pupillarem, cæteras autem ad has referri, vel ex his compositas, vt latiùs ibi probat prædictus Author, & in id expendit titulum ff. de vulgari & pupillari ſubſtitut. vbi de Vulgari, & Pupillari tantùm ſubſtitutione tractatur.

Tertio deinde loco conſtituendum eſt, ſententiam communem, vt dixi, probabilem eſſe, & diſputationis gratiâ facilè defendi poſſet; tamen in puncto & rigore iuris verius eſſe, ſubſtitutionis Directæ quatuor ſpecies eſſe, Vulgarem, Pupillarem, Exemplarem, & Militarem: & conſequenter, neque Breuiloquam, neque compendiosam conſtituere diuerſam ſpeciem de per ſe: quod cum iudicio probauit Bartolus in l. Centurio, num. 11. & in l. Lucius, num. 2. ff. de vulg. & pupil. ſubſtitut & eſſe magis communem, & veriorem ſententiam Bartoli teſtantur nonnulli relati per Alexandrum Trentacinquium de ſubſtitut. 5. part. cap. 3. in principio, & vltra relatos ibi. Bartolum ſequuntur Marianus Socinus num. 179. Alciatus num. 56. in dict. l. Centurio Bolognetus in rubrica. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. num. 58. Antonius Fumeus de ſubſtitut. num. 68. Zaſius in eodem tractatu, cap. 4. num. 1. & cap. 5. in principio, Couarruuias in dict. cap. Rainuntius de teſtamentis, §. 7. num. 1. Decianus etiam in conſilio 1. num. 81. lib. 1. vbi dicit, quòd ſubſtitutio Compendioſa non eſt ſpecies ab aliis ſeparata, ſed quædam conceptio, plures ſubſtitutiones æquè principaliter expreſſas comprehendens. Suarez in addit. ad Antonium Gomezium, tomo 1. variarum, cap. 3. litera, B. vbi vide. Paulus Leonius de ſubſtitut. in præludiis, num. 62. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. in principio, num. 1. vbi num. 10. in verſiculo, inter has ſingulares, concludentem rationem adducit pro hac parte, ſed tacet Bartol. in dict. l. Lucius, columna 1. ſic ante ipſum dicentem, ſicuti ex eo colligunt Iaſon, & Ripa ibi, num. 11. & Coſta non relato, aduertit Couarruuias in dict. cap. Rainuntius §. 7. in principio. Et hactenus de his, quæ ad dictam 3. Aſſertionem pertinent.

Nunc verò & quarto loco conſtituendum eſt, difficile quidem eſſe, an ſubſtitutio dicatur propriè fideicommiſſaria, & in ſtatutis, vtrùm appellatione Subſtitutionis comprehendatur? Et verè in hoc dubio duas eſſe, & præcipuas Doctorum ſententias: & diſputationis gratiâ de facili poſſe quem vtranuis partem defendere, nonnullis etiam Authoribus originaliter, atque attentè pręlectis, vtramque opinionem iure, & ratione corroborare, & euertere, & vtrumque ſuſtinere: inter alios tamen videndi erunt omninò in propoſito Paulus Leonius, Sfortia Oddi, Alexan. Trentacinquius, Ioannes Bolognet. & Angelus Matheacius, quos ſtatim commemorabo; ij enim eleganter, atque latiſſimè omnium in hac quæſtione ſcribunt.

Et in primis affirmatiuam partem, videlicet quòd fideicommiſſaria ſit propria ſubſtitutio, & fideicommiſſarius dici poſſit ſubſtitutus, licèt non dicatur propriè hæres, tenuerunt Alex. in rubrica, ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. num. tertio. Socin. num. 15. & Rapi num. 10. idem Alexander in rubrica. C. de impuberum, & Curt. iunior, ibi, num. 17. Marianus Socin. in l. Centurio, num. 34. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Duarenus in paraphraſi ad illum titulum, cap. 1. colum. 3. Lancelotus Politus de ſubſtitut. in præludiis, num. 8. & 9. Marianus Socin. in conſilio. 128. lib. 1. cui conſilio viginti tunc temporis excellentiores huius doctrinæ Doctores ſe ſubſcripſerunt, vt teſtantur nonnulli referendi infrà. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 11. num. 10. Sfortia Oddi in præludiis Compendioſæ, par. 1. quæſt. quinta, ex num. 2. vſque in finem quæſt. qui dicit hanc eſſe magis communem ſententiam. Graſſus §. ſubſtitut. quæſt. 3. num. 2. Alexand. Trentacinquius de ſubſtitut. in præfatione, num. 24. pleniſſimè Bolognetus in rubrica, ff. de vulg. & pupil, ſubſtitut. ex num. 53. cum ſequentibus, qui eodem num. in verſiculo, vnde in contrarium, pręcipuas huius ſententiæ rationes adducit: plura etiam fundamenta pro hac parte congerit, & ſolutiones, quas contrariæ opinionis Authores reddunt, improbat Alex. Trentacinquius d. præfatione, ex num. 24. vſque ad num. 28. Sfortia dict. quæſt. 5. Verſiculo, contrariam itaque ſententiam, vſque ad finem quæſt. Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſſis, lib. 1. cap. 6. ex num. 10.

Et qui hanc opinionem defendere voluerit, omnibus contrariæ partis fundamentis reſpondere poterit, vt pleniſſimè reſpondent Leonius de ſubſtitut. in præludiis, ex num. 85. vſque ad num. 100. Sfortia d. quæſt. 5. ex num. 2. Bolognetus vbi ſuprà d. num. 53. qui duodecim argumentis contrariæ ſententiæ ſatisfacit: optimè Alexander Trentacinquius vbi ſuprá, ex num. 22. cum ſequent. Et hactenus de opinione Alexandri, quam & conditores Partitarum ſequuti ſunt, vt conſtat ex l. 1. titulo. 5. partita 6. in fine, dum dicit: Otra manera ya de ſubſtitucion, à que dizen en Latin fideicommiſſaria, & ibi Gregorius verbo, fideicommſſaria, in hunc modum ſcribit: Dicitur ergo ſubſtitutio illa, quæ eſt fideicommiſſaria, vt hic vides, &c.

Sed contrariam ſententiam, non dici propriè ſubſtitutionem illam, quæ eſt fideicommiſſaria, tenuerunt Nicol. de Matta, Bald. Salicet. Caſtrenſis, Decius, & alij in rubrica, C. de impuberum, Gloſſa, & Doctores in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. vbi Alciatus num. 17. & Ripa num. 5. Antonius Fumeus de ſubſtitut. in præludiis, num. 7. & Politus num. 8. Claudius in eodem tractatu, cap. 7. in fine, Aretinus in tractatu Fideicommiſſaria, num. 4. & eſt communis opinio, vt dicti Doctores atteſtantur, & Iaſon in rubrica, C. de inſtitut. & ſubſtitut. Socinus iunior in l. Centurio, num. 31. ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. Sapia in d. rubrica, C. de impuberum, num. 13. Decius in conſilio 416. num. 12. Corneus in conſìlio 320. volumine 4. & nouiſſimè cum hac opinione tranſit Antonius Pichardus in rubrica, Inſtitut. de vulgari ſubſtitut. num. 72. & pro hac ſententia quamplurima fundamenta conſiderarunt ſuperiores Authores, & illa congeſſit in vnum Sfortia Oddi in præludiis Compendioſæ, 1. part. quæſt. quinta, ex num. 2. Bolognetus in rubrica, ff. de vulgari, & pup. ſubſtitut. ex num. 53. Angelus Matheacius de legatis, & fideicommiſſis, lib. 1. cap. 6. ex num. 2. vſque ad num. 10. Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. in præfatione, num. 22. & 23. Paulus Leonius de ſubſtitut. in præludiis, ex num. 85. cum ſequentibus, & num. 100. vſque ad num. 107. & verè, & concludenter ſatisfacit præcipuis contrariæ partis rationibus, ſic vt qui hanc opinionem defendere voluerit, omninò ad eum confugere debeat; deinde, & expendere rationem efficacem, quam in propoſito conſiderauit Antonius Fumeus in præludiis, de ſubſtitut. num. 7. denique, & legere Decium in rubrica, C. de impuberum, num. 2. Alciatum in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. ex num. 10. cum quibus optimè ſatisfieri poterit cuicunque partis contrariæ argumentationi, & vt generaliter, aut vno vel tantùm verbo ad omnia fundamenta contraria dixerim, animaduertendum erit, Subſtitut. nomen latiſſimum eſſe, & in lata ſignificatione quamcunque ſubrogationem appellari poſſe ſubſtitutionem, quod Doctores profitentur communiter in rubrica, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Graſſus §. ſubſtitut. quæſt. 1. in principio, Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa 21. num. 2. Antonius Pichardus in rubrica, Inſtitut. de vulgari ſubſtitut. num. 40. & num. 41. & in hoc ſenſu verbum, ſubſtitutio commune eſſe dicitur, tam ad directam, quàm ad obliquam, ſeu fideicommiſſariam ſubſtitutionem, vt docuerunt Ripa num. 187. Marianus Socinus num. 331. & Galiaula num. 511. in dict. l. Centurio, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. In eodem etiam ſenſu, cùm in fideicommiſſo detur ſaltem quoad iura vtilia, quædam ſubrogatio in locum hæredis, eo reſpectu appellari poteſt fideicommissum Subſtitutio, quod ex ſuperioribus Authoribus eleganter agnouiſſe videtur Paulus Leonius in præludiis dicti tractatus, num. 100. & num. 102. vbi poſt longam diſputationem ſtat in ea conclusione quòd licèt verbum, ſubſtituo, propter ſui generalitatem, poſſit etiam ad diſpoſitionem fideicommiſſariam referri, non tamen ſequitur, id propriè, & verè dici, ſed impropriè; & hinc eſſe dicit, quod in dubio ſubſtitutio intelligitur directa, non autem obliqua, ſeu fideicommiſſaria, cap. 1. de teſtamentis, in 6. quia ſcilicet verba in dubio in propria ſignificatione accipiuntur, l. non aliter, ff. de legatis tertio, l. 3. §. hæc verba, ff. de negotiis geſtis; at fideicommiſſum propria ſubſtitutio non eſt: deinde ipſemet Author num. 107. 108. & ſequentib. in eodem reſidet; concludendo enim ſic putat dicendum, quòd aut conſideramus ſubſtitutionem directam in ſpecie, & tunc non ſit dubium, fideicommiſſariam non eſſe illam, ſed diuerſam ab ea, nam nomina ſunt diuerſa; ergo etiam res diuerſæ dici debent, l. ſi idem, C. de teſtamentis: item diuerſa initia, & diuerſam cauſam finalem hæ diſpoſitiones habuerunt, vt ibidem latiùs notauit: Aut verò capitur ſubſtitutio in genere; & tunc contrarium dicendum eſt, quia licèt ſubſtitutio directa diuerſum nomen, diuerſum effectum, & finem à Fideicommiſſaria habeat, & vna ſpecies non eſt alia; tamen ſecus in genere, quia genus comprehendit ſub ſe omnes ſuas ſpecies: item qualibet ſpecies habet ſuum genus neceſſariò; terminus enim iſte, ſubſtituo, in genere ſumptus prædicatur de ſubſtitutione directa, & fideicommiſſaria, & vtraque ſub ſuo genere æque continetur, vt ibi latiùs oſtendit Leonius ipſe, & in idem incidit, ſed tacet eum Ioannes Bolognetus in rubrica, ff. de vulgari, & pup. ſubſtitut. num. 55. vbi concludendo dicit, quòd ſubſtitutio capitur in genere, & in ſpecie; & in genere comprehendit omnes directas, & fideicommiſſarias ſubſtitutiones de proprietate ſermonis: in ſpecie verò contrà, vt ibidem oſtenditur, Exquibus remanet vera huiuſce diſputationis reſolutio, vt ampliùs de veritate eius dubitari non debeat: remanet etiam lib. 1. cap. 81. aſſertione quarta, rectè dictum, vtramque opinionem diſputationis gratiâ poſſe defendi, ſed in puncto iuris, Baldi, & ſequacium opinionem veriorem eſſe, Alexandrique, & aliorum ſententiam iure non ſubſiſtere, niſi intelligendo eam, vt præfati Authores declarant, quomodo intelligit etiam Angel Matheacius de legat. & fideicommiſ. lib. 1. dict. cap. 6. num. 25. quatenus diſtinguit, an ſubſtitutio ſumatur in genere ampliſſimo, &. æquiuoco, aut in genere vniuoco, & ſpeciali ſubſtitutionis hæredis, vt latiùs ibi videri poterit.

Nunc verò & quinto loco (conſtituendum eſt, quod ad 7. Aſſertionem pertinet) Doctores communiter in eam iuiſſe ſententiam, & diſtinctionem, vt ſcilicet ſubſtitutio Vulgaris triplex ſit, quædam Expreſſa quædam Tacita, quædam Mixta partim expreſſa, & partim tacita, Expreſſa rursùs triplex eſt; nam ſicut aliquid expreſſum tripliciter dicitur, in genere videlicet, in ſpecie, & in indiuiduo: ita Vulgarem omnes dicunt reperiri, expreſſam in genere, in ſpecie, & in indiuiduo; quod poſt Bartolum, & communem quamplurimorum ſententiam, probarunt. & latiſſimè explicant Couarruuias, Guil. Benedict. Sfortia Oddi, Graſſus, Simon de Prætis, Bolognetus, & alij, quos ſtatim congeram in vnum Subſtitutiones ergo vulgares, & pupillares, quæ continentur ſub Reciproca, aut Breuiloqua, & Compendioſa, expreſſæ dicuntur verbis generalibus, quia quamuis non contineantur ſub Reciproca, aut Conpendioſa expreſsè, ſi accipiamus expreſſum in ſpecie, & ſingulariter; in genere tamen accipiendo comprehendi dicuntur: ita docet Bart. & Accurſij ſententias, quæ contrariæ videbantur, conciliat in l. 1. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. num. 8. receptus ſecundùm Socin. Aret. & Iaſon num. 20. Ripam num. 77. & Ruinum num. 19. ibidem Bald. & Angel, in l. iam hoc iure, eiusdem tituli, Gloſſa, Bartol. Bald. Paul. Alex. Iaſon, Salicet. Cinus, & Decius in l. in teſtamento, C. de teſtamento militis, Corneus in conſilio 199. volum. 2. Alexan. in conſil. 52. colum. 4. verſiculo, ad tertium, volum. 7. Rolandus in conſilio 69. num. 21. volumine 1. Baldus de Vbaldis de ſubſtitut. cap. de vulgari ſubſtitut. num. 3. & 4. Bartolus de Hucio ibidem, num. 3. & 4. Antonius Fumeus in eodem tractatu, num. 12. & 13. Lancelotus Politus particula 1. num. 1. & ſequentibus, Vdalricus Zaſius de vulgari ſubſtitut. c. 1. num. 2. & in effectu idem concludit Leonius in eodem tractatu, cap. 1. ex num. 20. vſque ad num. 28. Capra ibidem, quarta ſpecie de Reciproca, num. 35. Guillel. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, de vulgari ſubſtitut. ex num. 12. vſque ad num. 19. Duarenus in paraphraſi, ad titulum, ff. de vulg. cap. 10. Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 3. num. 12. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 12. num. 18. & 19. & §. 19. num. 20. Couarruuias in d. cap. Rainuntius, §. 4. num. 4. & §. 7. num. 3. Sfortia Oddi, in præludiis Compendioſæ, 2. part. quæſt. 3. per totam. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. verbo, ſi de cederet, num. 8. & num. 10. Bolognetus in rubrica, ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. num. 19. Vaconius declarat, iuris, lib. 4. declaratione 62. num. 7. 9. & 11. Graſſus §. ſubſtitut. quæſt. 7. ex num. 1. vſque ad num. 5. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. ſolutione 5. num. 32. & 33. folio. 69. & ſolutione. 9. num. 6. fol. 110. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 12. num. 3. Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 1. part. cap. 1. num. 3. 4. & 5. qui pro communi hac ſententia & rationes adducit, & nonnullas leges inducit, ac inter alias rectè expendit text. in l. Lucius ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. & in l. in teſtamento, C. de teſtamento militis, & in l. precibus, C. de impuberum. Denique, & meritò improbat Fulgoſ. Chriſtophor. de Caſt. & Aretinum. contrà tenentes, vt ibi videri poterit, & latiſſimè penes prædictos Authores.

Limitatur autem, & declaratur nonnullis modis sententia, & reſolutio ſuperior, vt per Graſſum d. §. ſubſtitut. quæſt. 7. num. 2. in fine, Menochium lib. 4. præſumptione 60. num. 47. & ſequentibus, latiùs ab Sfortia in præludiis compendioſæ, part. 2. d. quæſt. 3. in principio, verſiculo, vnde limitatur 1. & in verſiculis ſequentibus.

Et tunc demùm procedit, cùm Reciproca generaliter, aut ſimpliciter fit, & ſine reſtrictione ad certum caſum, vt ſi teſtator dixerit: Inſtituo filios impuberes, & eos inuicem ſubſtituo; tunc enim ſubſtitutiones vulgares, & pupillares, quæ ſub Reciproca continentur, ſunt expreſſæ verbis generalibus, ſecus tamen ſi teſtator ad vnum tantùm caſum ſe reſtrinxit, ita ſcilicet. Vos inuicem ſubſtituo, ſi alteruter veſtrûm hæres non erit; tunc enim Pupillaris non continetur vigore Reciprocæ, ſed ſub Vulgari expreſſa, nec matrem excludere poteſt, ex ſententia Bart. in l. Lucius. num. 19. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. vbi Alexander. & Iaſon num. 13. & Rapi num. 40. idem Alexander in l. precibus, C. de impuberum, columna peaultima, & ibidem Riminaldus iunior num. 617. & cum Guil. Bened. Beroo, & aliis, explicat Menochius lib. 4. præſumptione 60. ex num. 47. vſque ad num. 52. Alexander Trentacinquius, dicens communem omnium ſententiam de ſubſtitut. 1. part. cap. 1. num. 6. & 7. Subſtitutio verò Pupillaris, quæ continetur ſub Reciproca ſimplici, aur generali, expreſſa dicitur verbis generalibus, & conſequenter matrem excludit, vt ſcribunt Gloſſa, Bartol. & alij communiter in dict. l. Lucius, Menochius d. præſumptione 60. num. 50. Alexander Trentacinquius d. cap. 1. num. 6. ad finem, Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. ſolutione 11. num. 6. fol. 110. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 5. titulo. 8. num. 12. qui omnes excepto Menochio, loco relato ſuprà, non aduertunt ad vnum nempe in propoſita ſpecie, Pupillarem etiam omninò tacitam debere excludere matrem, eo quòd ſubſtitutio Reciproca in caſum Vulgaris expreſſe ſacta, continet tacitam Pupillarem (quod nullus vnquam negauit) : ea autem ſufficiens eſt ad excluſionem matris propter alias turis ſententias, aut communem Doctorum reſolutionem quâ docemur, per Pupillarem ſubſtiutionem tacitam excludi matrem, cùm ſubſtituitur alter eiuſdem teſtatoris filius: tunc enim præſumitur voluiſſe patrem præferre filium vxori, vt eum Accurſio, Bartolo, Angelo, Caſtrenſi, Alexandro, Iaſone, Ripa, Calcaneo, Bolognino, Riminaldo, Socino, Ruino, Decio, Beroo, Guil. Bened. Coſta, & aliis adnotauit, & latiùs declarat Menochius lib. 4. præſumptione 39. num. 77. & ſequentib. qui dict. præſumptione 60. num. 41. optimè aſſequutus eſt Bartoli repugnantiam in hac quæſtione: is enim in l. 2. num. 44. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitutio. docuit expreſſim, matrem excludi per tacitam pupillarem, quando ſubſtitutus eſt alter filius ipſius teſtatoris, ſicque frater pupilli; & tamen in dict. l. Lucius, num. 14. contrarium tenuit apertè, cùm dixit matrem non excludi tacitâ illâ Pupillari comprehenſâ ſub Vulgari facta reciprocè, quæ tamen facta eſt duobus filiis.

Denique & vltimò conſtituto, reſolutionem communem traditam ſuprà, num. 22. minimè perturbari ex conſtitutione Diui Pij. de qua in l. iam hoc iure, 4. ff. de vulgar. & pupillar. ſubſtitut. vt contra nonnullos rectè aduertit Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 1. part. cap. 1. num. quinto, per totum, vbi inducit in contrarium illum textum, & eidem reſpondet, vt ibi videri poterit. Verè tamen, (vtcunque res ſit) negari non poteſt, quin conſtituio Diui Pij, cuius mentio facta eſt in ea lege, intelligenda non ſit in ſubſtitutione Reciproca, verbis generalibus concepta, de qua Communis relata ſuprà loquitur, ſed in ſubſtitutione reſtricta ad vnum caſum, ita ſcilicet: Vos inuicem ſubſtituo, ſi alteruter veſtrûm hæres non erit: quo caſu, quamuis Reciprocam ſubſtitutionem faciat, quæ ſub illa continetur omninò tacita eſt. Quod manifeſta, & concludenti ratione ſuadetur, ſi aduertamus, quòd Diui Pij conſtitutio in eiſdem terminis intelligi debet, in quibus Reſcriptum Diui Marci, quod à Diuo Pio extenditur ad Reciprocam: vnde ſicut Reſcriptum procedit, quoties ſubſtitutio non ſimpliciter, ſed in vnum tantum caſum facta eſt; ita quoque, & Diui Pij conſtitutio, quæ cùm alter caſus ex verborum ſignificatione non contineretur, omninò neceſſaria fuit, vt vterque caſus comprehenſus intelligeretur.

CAPVT XXII.

MAioratum ſi quis inſtituens, duntaxat dixerit: Ex bonis meis Maioratum inſtituo, ſiue facio, aut volo, quòd bona mea iure Maioratûs deferantur, nec aliud adiiciat, vtrùm ex vi verbi Maioratus, perpetua maioria inducatur, & quis ordo in ſucceſſione eius obſeruari debeat? vbi quæ hucuſque in propoſito ſcripta ſunt ab aliis, in medium proferuntur, & Iacobi Simancæ contra Communem opinio nouiter deſtructa, nouè etiam & verè fundamento illius reſpondetur; atque eodem caſu retento, ſi familia ſimpliciter vocetur, vel in fauorem conſanguineorum, aut coniunctorum Maioratus inſtituatur, nec certus ſucceſſionis ordo deſignetur, quid fieri debeat, explicatur: quid etiam, de Maioratus origine, & inſtitutione per ſcripturam non appareat, ſed per immemoriales præſcriptionis probationem tantùm, an perpetuus indicari debeat in dubio, & quo ſit in eo ordine ſuccedendum. Deinde ſi Maioratûs inſtitutor, vocato filio, vel conſanguineo aliquo tranſuerſali, aut etiam extraneo, dixerit ſe Maioratum inſtituere ex bonis ſuis, ſiue omnia bona ſua, vel aliquam partem eorum, proprio teſtamento, vel donatione in aliquem detulerit; ita quòd ea obtineat, & habeat titulo, & iure Maioratus, nec amplius adiiciat, an perpetuum Maioratum inſtituiſſe cenſeri debeat: Quid ſi pater meliorationem Tertij, & Quinti bonorum faciens, vocationes ad descendentes ex filiis primo nominatis reſtrinxerit, ſiue filios tantùm, vel aliquem eorum, & deſcendentes ab eis vocauerit, & bona alienari perpetuò prohibuerit, aut alia verba adiecerit, quæ videantur denotare perpetuitatem, verbum tamen vinculi, aut maioratus non expreſſerit, an perpetuus Maioratus præſumatur inductus? prætereà, ſi Maioratum inſtituens, ad eius ſucceſſionem filium ſuum primogenitum, & eius deſcendentes vocauit, vel Maioratum in perſona talis filij, ac descendentium inſtituit, ſiue reliquit talia bona tali filio, & eius deſcendentibus, vt illa poſſiderent iure Maioratus, vel inter filios, ac eorum deſcendentes Maioratum inſtituit cum vniuſcuiuſque filij, & deſcendentium ſpeciali vocatione, tranſuerſales tamen non vocauit, nec deſcendentes eorum, an perpetuus Maioratus inſtitutus cenſeatur inter tranſuerſales etiam qui ex genere inſtitutoris fuerint; an verò in vltimo deſcendenti Maioratus extingui debeat? Denique, ſi factis aliquorum filiorum, & deſcendentium ab eis ſpecialibus vocationibus, ad collateralium, vel aliorum vocationes inſtitutor non deſcenderit; dixerit tamen ſuam diſpoſitionem facere fauore generis & familiæ, & ad conſeruationem illius, vel vt bona perpetuò in ſua familia, agnatione, aut domo conſeruentur, vel ea ratione alienari bona prohibuerit, vtrùm Maioratus perpetuus inducatur vltra nominatos etiam in infinitum, maximè ſi ratio hæc adiecta ſit in fine diſpoſitionis, aut in principio: vbi quæ hactenus in præfatis quæſtionibus dici, aut excogitari potuerunt, diligenti & plena manu enucleata traduntur, multáque adnotantur per Authorem, quæ ita dilucidè, atque diſtinctè explicata, nullibi inuenies, etiamſi omnes vsque ad præſentem diem Scribentes prælegeris.

SVMMARIVM.

- 1 Author reddit rationem, ob quam principaliter, huius capitis diſputationem ſuccepit.
- 2 Maioratum ſi quis inſtituens, dumtaxat dixerit: Ex bonis meis Maioratum inſtituo, ſiue facio, aut volo, quòd bona mea iure Maioratûs deferantur, nec aliud adiiciat; an ex vi verbi Maioratus, perpetua maioria inſtituta cenſeri debeat, & quis ordo in ſucceſſione eius obſeruandus ſit? & num. ſeq. vſque ad num. 23.
- 3 Maioratus verbum ex ſui virtute ſignificat maioricatum perpetuum, & omnium primogenitorum ſubſtitutionem, & quòd res deueniat de maiore in maiorem in infinitum.
- 4 Maioratus verbum eſt collectiuum, & ſub ſe plures comprehendit primogenitos.
- 5 Maioratus verbum ex ſua natura perpetuitatem denotat.
- 6 Maioratum ex omnibus ſuis bonis, vel ex aliquibus ſe facere eo ipſo quòd aliquis profitetur, bona ipſa in ſua familia perpetuò conſeruari velle videtur, etſi aliud non adi ciat.
- 7 Didacum Couar. indiſtinctè nimis, aut malè citari communiter per Scriptores huius Regni, & verè & nouiter adnotatum per Authorem.
- 8 Didacus Couar. quo loco, & numero citari debeat, vt faciat in propoſito ſententiæ relatæ ſuprà num. 2.
- 9 Diſpoſitio qualibet ſecundùm regionis conſuetudinem interpretanda eſt.
- 10 Testator præſumitur in dubio conformare voluiſſe suam diſpoſitionem cum diſpoſitione iuris, & faciendo Maioratum ſimpliciter, ſuos deſcendentes & conſanguineos, eo iure, eo que ordine ad ſucceſſionem admittere, quo de iure admitti debent.
- 11 Maioratûs mentione facta in aliqua diſpoſitione, vel ſcriptura, omnes clauſulæ cenſentur appoſitæ, & omnia ſubintelligi debent, quæ ſolent communiter apponi in Maioratu, ex lege, conſuetudine, vel alia conſtitutione.
- 12 Actus omnis, in quo non apparet determinatio certa, debet accipi, & determinari ſecundùm conſuetudinem loci, quæ eſt ibi ius commune.
- 13 Maioratûs iure, ſi pater relinquat aliquam rem, nihil aliud ſtatuens, nec vocans filium maiorem, nec aliud vltrà dicens, ex hoc ſolùm remanet res vinculata in fauerem filij primogeniti, cum omnibus qualitatibus, & grauaminibus, quæ in Maioratibus apponi ſolent, tam ex iure, quàm ex conſuetudine.
- 14 Maioratûs titulo, ſi pater relinquat filio quamlibet rem, ad id non habens facultatem Regiam, etiamſi res excedat valorem Tertij, & Quinti bonorum, Maioratus in Tertio & Quinto ſuſtineri debet.
- 15 Maioratum de talibus, & talibus bonis, ſi pater habens plures filios, dicat quòd facit in filium ſuum, diſpoſitio valet, & de filio maiori intelligi debet.
- 16 Maioratus iure, ſi bona vinculentur inter deſcendentes alicuis, & ſi non dicatur, quòd perpetuò ſint vinculata, perpetua maioria conſtituta cenſetur.
- 17 Maioratum inſtituens, ſi dixerit dumtaxat: Ex bonis meis Maioratum inſtituo, ſiue facio, aut volo, quod bona mea Maioratûs iure deferantur ex hoc non cenſetur maioria perpetua inſtituta, ex ſententia Didaci Simancæ, contra Communem.
- 18 Cuius fundamentum refertur, & nihil vrgere, num. ſeq. adnotatur.
- 19 Ex teſtamento non completo, ſiue, vt Doctores dicunt, ratione voluntatis imperfecto, nihil debetur, & ibidem exornata nonnullis remiſſiuè, communis allegatio l. ſi quis cum teſtamentum, 25. ff. de teſtamentis.
- 20 Didaci Simancæ fundamento contra Communem, nouè & verè reſpondetur, & num. ſequent.
- 21 Maioratûs inſtitutor, eo ipſo quòd dixit ſe facere Maioratum ex bonis ſuis, etſi nihil aliud adiiciat, perinde haberi debet, ac ſi vincula omnia, conditiones, & ſubſtitutiones exprimeret, quæ ad perfectionem ſuæ voluntatis, atque perpetuitatem ipſam Maioratus inducendam, neceſſaria ſunt.
- 22 Maioratum inſtituens, intelligitur expreſſiſſe omnia, quæ ſunt illius propria, & naturalia etſi illa non expreſſerit, quia actus quilibet præſumitur geſtus ſecundùm ſuam naturam, àqua recipit interpretationem.
- 23 Maioratum inſtituens, ſi ita dixerit: Ex bonis meis Maioratum faciat, ſiue volo, quòd bona mea iure Maioratûs deferantur, nec diſtinctè, atque explicitè ſucceſſionis ordinem deſignauit, familiam tamen ſuam vocauit, aut in fauorem familiæ ſuæ Maioratum inſtituere profeſſus eſt: an perpetuus Maioratus inducatur? & Didaci Simancæ opinio probata, & num. ſeq.
- 24 Ad fideicommiſſum relictum familiæ, omnes de familia admittuntur, tam nominati, quàm non nominati.
- 25 In fideicommiſſo relicto familiæ, ſuccedendum eſt ſecundum ordinem ſucceſſionis ab inteſtato,
- 26 Familiæ verbum collectuum est.
- 27 Agnatóſque, & cognatos omnes comprehendit.
- 28 In Maioratu relicto familiæ, omnes de familia ſuccedere debent gradatim, perpetuò, ac per fideicommiſſum, non per Vulgarem ſubſtitutionem.
- 29 Teſtator ſi relinquat bona propriæ agnationi, ſeu familiæ, & talia verba proferat, quæ videantur tractum ſucceſſiuum denotare, Maioratum perpetuum inſtituere cenſebitur, etſi verbo Maioratus vſus non fuerit.
- 30 Maioratum inſtituens, ſi certum ſuccedendi ordinem non deſignauerit, ſed conſanguineos, aut coniunctos ſuos vocauerit, aut ſe facere Maioratum ex bonis ſuis in fauorem ſuorum conſanguineorum, aut coniunctorum profiteatur, Maioratum perpetuum inſtituere videtur.
- 31 Verbum conſanguineos, & coniunctos, ſunt verba collectiua.
- 32 Verba collectiua ſunt quæ de ſuâ naturâ apta ſunt comprehendere plures, & diuerſas perſonas in pluribus, & diuerſis gradibus exiſtentes.
- 33 De forma inſtitutionis Maioratus, ita vt non appareat, an inſtitutor perpetuum Maioratum efficere voluerit, an verò ad certas perſonas, vel ad certos gradus ſucceſſionem reſtrinxerit, vt in Maioratu, de cuius origine, & inſtitutione non apparet per ſcripturam, ſed per immemorialis præſcriptionis probationem: an Maioratus perpetuus iudicari debeat, & qualiter in eo ſit ſuccedendum & num. ſequent.
- 34 L. 41. Tauri materia plenè tractata, remiſſiuè.
- 35 In ſucceſſione Regni, in infinitum admittuntur deſcendentes, & in defectum eorum tranſuerſales.
- 36 L. 2. titulo 15. partita 2. pro reſolutione quæſtionis propoſitæ ſuprà, num. 33. optimè ponderata.
- 37 De natura Maioratus cuiuſlibet eſt, quòd debeat eſſe perpetuus, quando aliud non apparet, nec repugnat.
- 38 Actus omnis potiùs cenſeri debet perpetuus, quàm temporalis.
- 39 Maioratûs inſtitutor, ſi vocato filio, vel alio conſanguineo tranſuerſali, aut etiam extraneo, dixit ſe inſtituere Maioratum ex bonis ſuis; ſiue omnia bona ſua, vel aliquam partem eorum, proprio teſtamento, vel donatione in aliquem detulerit, ita quòd ea obtineat, habeat titulo, & iure Maioratus, etiamſi alias conditiones, aut ſubſtitutiones non adiecerit, Maioratum perpetuum inſtituiſſe videtur.
