- 20 Nec Menochij conſideratio concludit, vt ibidem nouiter aduertit Author.
- 21 Reſpondetur fundamento præcipuo, quod in quæſtione prædicta contra Bartolum expendere ſolent Doctores communiter, & num. ſeq.
- 22 Et conſtituitur, regulam vulgatam, quòd donatio in dubio præſumenda non ſit, ex coniecturis ceſſare, & illarum exempla nonnulla remiſſiuè traduntur.
- 23 Donationem præſumi ſolùm ex facto ſubſequuto, in ſpecie l. vxori, §. vltimo, ff. de legatis tertiò.
- 24 Donatio præſumi debet ex facto tranſlationis, aut ceſſionis iurium.
- 25 Donatio præſumi debet, cùm de alio titulo non apparet.
- 26 Creditor in eodem actu, credendum non eſt, quòd habuerit animum biformem, & varium, quod eſſet abſurdum.
- 27 Atque ex ea coniectura, donationis titulum præſumi debere.
- 28 Vna & eadem res, diuerſo iure cenſeri non debet, cum nonnullis declarationibus, remiſſiuè.
- 29 Text. in l. vltima, C. de pactis conuentis, contra Bartolum malè citari communiter, vt num. ſequentib. demonſtratur.
- 30 Mulier tres ſpecies bonorum habere dicitur, ſcilicet dotalia, extra dotem, & paraphernalia, & num. ſequentibus.
- 31 Paraphernalium bonorum dominium regulariter non transfertur in maritum.
- 32 Mulier eo ipſo quòd paraphernalia, aut inſtrumenta eorum tradidit marito, vel in domum eius intulit, eidem videtur committere cuſtodiam, & adminiſtrationem illorum, & dare mandatum ad exigendum.
- 33 In ſpecie l. vltimæ, C. de pactis conuentis, tam ſuper dote, &c. plura concurrere, ex quibus mandatum ad exigendum præſumi debet, nec tenetur maritus agens cauere de rato, cum Alciato, remiſſiuè.

PRo dilucida, & diſtincta huius Capitis explicatione, antequam ad præcipuum dubium deueniam, quòd Guil. Cune. Bartol. & alij nonnulli excitarunt; item vt apertius appareat, veram eſſe fortaſſis ſententiam Bartoli, licèt ab aliis improbatam communiter, conſtituendum erit neceſſario, quòd cùm debitori ſuo creditor reddiderit ſui crediti inſtrumentum, præſumitur remiſiſſe creditum, atque virtute taciti pacti, debitorem ipſum liberaſſe, per text. in l. 2. §. 1. ff. de pactis, cuius verba hæc ſunt: Et ideò ſi debitori meo reddiderim cautionem, videtur inter nos conueniſſe, ne peterem, profuturamque ei conuentionis exceptionem placuit. Per text. etiam in l. 3. & 4. ff. de liberatione legata, l. creditricem, C. de remiſſione pignoris, l. ſeruum filij, §. eum qui chirographum, ff. de legatis primò, l. mortis cauſa, §. Titia chirographa, ff. de donation, cauſa mortis. Ex quibus ſic adnotarunt Doctores communiter, & plenè explicarunt in d.l. 2. §. 1. ff. de pactis, cap. Eccleſia, el 2. vt lite pendente, Felinus in cap. accedens el 1. vt lite non conteſtata, Franciſcus Connanus commentariorum iuris cuilis, lib. 5. cap. 4. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 21. cap. 6. Ruinus in conſil. 44. numero 2. & 3. libro primo. D. Ferdinan. de Mendoza disputationum iuris ciuilis, lib. 2. cap. 2. per totum, fol. 351. & vltra relatos ab eo, Bartholomæus Socinus, regula 232. latè Menochius lib. 3. præſumptione. 140. per totam, & lib. 4. præſumptione 164. num. 25. Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſione 476. per totam. Et reiectis aliorum rationibus, quas ipſimet Authores adducunt, & plenè Menochius d. præſumptione 140. num. 2. 3. & 4. vera ratio eorum iurium, & præſumptionis prædictæ colligitur ex his, quæ Martinus, & Hugolinus adnotarunt, quos refert Accurſius in l. 3. ff. de pactis, videlicet, quòd in inſtrumento, aut cautione ius obligationis continetur; vnde reddito inſtrumento debitori, id actum videtur, vt ſoluatur actio principalis, & ius quòd eſt in ipſo inſtrumento, & in conſequentiam ſoluantur etiam pignora quoque, & fideiuſſiones, & ceteræ aliæ obligationes acceſſoriæ, l. ſoluitur, ff. quibus modis pignus, vel hypotheca ſoluitur. Quod ſecus eſt in pignore; ideò diuerſum ius ſtatuitur in d.l. 3. ff. de pactis, vbi Modeſtinus in hunc modum ſcriptum reliquit: Poſt pignus verò debitori redditum, ſi pecunia ſoluta non fuerit, debitum poſſe peti, dubium non eſt; niſi contrarium ſpecialiter actum eſſe probetur. Et ſequuntur Baldus, Albericus, Fulgoſius, Iaſon, Cuiacius, Connanus, & alij, quos referunt, & prædictum rationem ab aliorum impugnationibus defendunt D. Ferdin. Mendoza d. cap. 2. num. 2. per totum, Menochius lib. 3. de præſump. 140. num. 25. & duobus ſeqq. vbi in fine credit aliam, & nouam rationem reddi poſſe, vt ibi videri poterit. Menchaca etiam controuerſiar. illuſtrium, quæſt. 96. n. 97.

Hoc ita conſtituto, ſubintrat nunc huius Capitis dubium præcipuum, quòd in eo conſiſtit, vtrùm idem dicendum ſit, cum inſtrumentum in quo duo erant obligati, creditor reddidit alteri eorum, vt tunc præſumi debeat liberatio debitoris, cui traditum eſt inſtrumentum, ac etiam coniectura ſumi, quòd eidem donauerit actionem, quæ aduerſùs alium debitorem competebat ſibi: Et quidem Bartolus in d.l. 2. §. ſed etiam tacito, num. 5. ff. de pactis, Guil. de Cun. ſententiam ſequutus, in ea opinione fuit, vt exiſtimaret in caſu prædicto, traditionem, aut reddictionem, Inſtrumenti, vtcunque effectum operari debere, tam liberationis, quam donationis actionis contra alium debitorem competentis; & ſequuntur Albericus, Angelus, & Fulgoſius, ibi, & tranſit cum eis Fortunius Garſia ibidem num. 4. ac denique Bartoli opinionem veriorem ſibi videri formauit Petrus Auguſtinus Morla emporij 1. parte, tit. 11. ff. de fide inſtrument. num. 8. in fine primæ columnæ, fol. 487. expendit autem Bartolus ipſe pro hac ſententia iura duo.

Primò, text. in l. ſi is qui duos. ff. de liberatione legata, quem aliàs multis exornant Tiraquellus de vtroque retractu, tit. 1. §. 26. gloſſa prima, num. 30. Hyppolitus in rubrica de fideiuſſoribus, num. 284. cum pluribus ſequentibus. Mieras de maioratu, parte prima, quæſtione 2. num. 24. Ioannes Guttierrez practicarum quæſtionum, libro. 1. quæſtione 6. Menochius in conſ. 2. num. 226. libro 1.

Secundò expendit textum in l. 1. C. de donationibus, quem latiùs explicarunt, atque multis exornarunt Antonius Gomezius in l. 45. Tauri numero, 56. & tribus ſequentibus, Tellus Fernandez in l. 17. Tauri, num. 65. & ſequentibus, Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 10. Ioannes Matienzus in l. prima, tit. 6. gloſſa 6. ex num. 2. cum ſequentibus, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Ioannes Guttierrez practicarum, lib. 2. quæſtione. 77. & ſequentibus. Thomadoccius, in conſil. 111. num. 6. lib. 1. Maſcardus de probationibus, tom. 3. concluſione 1190. per totam. Fortunius etiam in d.l. 2. §. 1. num. 4. ff. de pactis, rationem quandam conſiderauit pro eadem parte.

Cæterùm à ſententia Bartoli, Guil. & ſequacium diſſentiunt Alexander numero decimo Iaſon numero quarto, & Duarenus numero primo, in d.l. ſecunda, §. ff. de pactis, Antonius in caput. Eccleſia, vt lite pendente, Socinus in regula. 232. in verſic. Secundò, fallit Menochuis, qui fundamentis Bartoli reſpondet, lib. 3. dicta præſumptione 140. num. 6. ij Authores conſtanter affirmant, inſtrumenti traditionem per creditorem factam vni ex debitoribus, qui in inſtrumento erant obligati, illius liberationem operari dumtaxat, non tamen inducere præſumptionem donationis actionis contra alium debitorem; imò eo animo traditum præſumi inſtrumentum, vt is exigat ab altero debitore, & creditori deinde reſtituat exactum: monentur eo præcipuè, quòd donatio in dubio præſumenda non ſit maximè vbi poteſt capi præſumptio, aut coniectura alterius rei, quam donationis, per text, in l. ſi cum aurum, ff. de ſolutionibus, & in l. eleganter, §. qui reprobos, ff. de pignoratitia actione, & in l. Campanus, ff. de operis libertorum. Ex quibus ſic adnotarunt, & latiſſimè explicarunt Tiraquellus in l. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus, in verbo, donatione largitus, num. 168. & num. 169. & de retractu lignagier, §. 26. gloſſa 2. num. 49. & 50. Menochius, de arbitrarijs, lib. 2. centuria prima, caſu 88. per totum, & in conſilio 91. num. 53. lib. 1. & in conſil. 280. num. 21. lib. 3. & in conſil. 382. numero 17. libro 4. Palacios Rubios in repetitione rubricæ de donationibus inter, §. 6. 7. 8. & 9. Rolandus in conſilio 10. num. 13. num. ſequentibus, volumine 1. Burſatus in conſilio 104. numero 20. libro primo, Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 20. num. 17. & in conſil. 340. num. 12. Marcus Antonius Eugenius, in conſil. 13. numero 20. & numero 32. & in conſilio 16. numero 6. & num. 54. lib. 1. Brecius in conſil. 52. num. 55. libro 1. Decianus in conſ. 79. num. 37. volumine 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 48. num. 17. & ſequentibus, lib. 1. latiſſimè Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſione 554. per totam, & tom. ſecundo, concluſione 872. num. 4. & concluſione 981. Iacobus Concenatius quæſtionum ſingularium iuris, lib. 2. quæſtione 6. per totam, eleganter Hyppolitus Riminaldus in conſil. 274. ex num. 55. vsque ad numerum 63. lib. 3. latiùs in conſil. 493. lib. 5. Achilles Pedrocha in conſilio 14. num. 40. & 41. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 99. ex num. 1. & num. 25. volumine 1. Cùm ergo in propoſita quæſtione ſumi poſſit coniectura liberationis debitoris ipſius, cui traditum fuit inſtrumentum, ſufficit quòd traditio, aut redditio inſtrumenti eam vtilitatem afferat, nec donatio præſumi debet quod & ipſe Bartolus fateri videtur alio loco, hoc eſt in explicatione Gloſſæ ibidem. num. 3. vbi dicit expreſsè, quòd quando inſtrumenti redditio per creditorem debitori facta, poteſt afferre aliam vtilitatem, nunquam præſumitur remiſſio debiti; & ſic argumentatur contra eundem Bartolum Iaſon. ibi, num. 4. & latiùs probat Socinus d. regul. 232. in verſiculo. Secundò fallit, & coadiuuatur ex his, quæ præfati Authores tradiderunt, ac inter alios Burgos de Paz in conſ. 2. num. 5. & num. 65. & in conſ. 3. num. 6. 9. & 10. vbi cum alijs probat, donationis præſumptionem excludi, ſi qualibet occaſio ſit, etſi leuis; quæcunque enim ſufficit vt excludatur illa: quod etiam aduertit Maſcard. de probationibus, tom. 1. concluſ. 554. num. 14.

Denique, & contra Bartol, expendi ſolet text. in l. vltim. C. de pact. conuent. tam ſuper dote quàm ſuper donatione ante nuptias, & paraphernis, iuncta expoſitione Gloſſæ ordinariæ, ibi, verbo, ratihabitatione, in verſic. vel verius tacite fuit, quæ expreſſim docet, quòd tradens inſtrumentum debiti, alicui, videtur eidem dare mandatum ad exigendum debitum in inſtrumento contentum, ad quod notarunt Gloſſam illam, & ſequuti ſunt communiter Scribentes ibi, Baldus in l. finali, C. quando fiſicus vel priuatus, Caſtrenſ. in l. ſi qua per calumniam, num. 3. C. de Epiſcopis & Clericis, Iaſon in l. 1. num. 12. C. de procuratoribus, Romanus ſingulari 637. & in conſilio 446. num. 10. Guid. Pap. quæſtione 13. in fine. Boërius deciſ. 281. num. 7. Alciatus optimè declarans de præſumptionibus, regula 1. præſumptione 32. ex num. 1. cum ſequent. Idque in caſu noſtro, maiori ratione dicendum videbatur, poſtquam redditio inſtrumenti iam produxit effectum liberationis debitoris, cui inſtrumentum ipſum traditum fuit.

Quocirca in eodem dubio, aliorum ſuccedit ſententia, qui opiniones prædictas conciliando, ſic arbitrantur diſtinguendum eſſe; aut enim (dicunt) creditor reddidiſti inſtrumentum ei, qui aptus eſt ad procurandum, vtputà ſi conſueuit iudicia tractare, & lites peragere, aut eius qualitatis, & conditionis eſt, vt circa hoc diligenter ſe habiturus ſit, aut induſtrioſe; vel creditor eſt pauper, ille verò diues & hoc caſu præſumitur quidèm traditum inſtrumentum, vt is exigat ab altero debitore, & creditori deinde reſtituat exactum, & procedit Alexan. Iaſon. & aliorum ſententia: aut verò creditor reddidit inſtrumentum ei, qui non eſt aptus ad procurandum, & in iudicijs agendum, vt ſi eſt mulier, miles, vel pupillus, aut eius ſtatûs, & conditionis eſt, vt ipſum non deceat in iudicijs verſari, vel ſi creditor eſt diues, ille verò pauper: & tunc præſumi debet donatio crediti etiam alterius debitoris & conſequenter eo caſu procedere debet Guil. Bartol & ſequacium opinio, prout colligitur ex ſententia Antonij de Butrio in cap. Eccleſia, el. 2. vt lite pendente, & Abbatis ibi col. 5. num. 14. quem refert, & prædictam diſtinctionem ſequi videtur Menoch. lib. 3. de præſump. 140. num. 6. in fine, & num. 7. & vltra eum admittunt etiam Iaſon, & Duarenus in d.l. 2. §. 1. num. 4. ff. de pactis, & ſibi tribuens, nullúmque ex prædictis referens D. Ferdin. Mendoza disputationum iuris ciuilis, lib. 2. cap. 2. num. 3. in verſiculo, ſed neutra harum opinio, qui addit in finalibus verbis illius numeri, quòd ſi ad neutrum, hoc eſt procurationem, aut donationem non ſit argumentum veroſimile, vel æqualiter ad vtrumque adſit, tunc magis donationem, quàm procurationem præſumere debeamus.

Et quamuis prædicta diſtinctio à ſuperioribus probetur, atque admitti debere videatur ex his, quæ ſcribunt Cephalus in conſ. 240. num. 21. vol. 2. & in conſ. 306. num. 98. volum. 3. Decianus in conſ. 28. num. 8. vol. 2. Scotus in conſ. 18. num. 4. lib. 2. tom. 2. vbi cum alijs Authoribus probarunt, quòd opinio illa magis amplectenda eſt, quæ plures conciliat, quam altera ex opinionibus conciliatis, maximè in caſu dubio: item ex his, quæ ſcribit Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſ. 554. num. 58. Tamen cum nullus ſit pro ea caſus legis, nec verè aliquo iure probetur, ſed ex capite potiùs Doctorum procedat, placere mihi non poteſt, tum ob prædictam rationem quæ confirmatur ex reſolutis per Iaſon. in l. illam, num. 6. & ſequent. C. de collationibus, Bonincaſſium in §. actionum, num. 341. cum ſequent. Inſtitut. de actionibus Pedrocham in conſil. 8. ex num. 209. cum tribus ſequentib. vbi latè adnotarunt, Doctori licèt magno credendum non eſſe, quando aliquam legem non allegat, vel aliàs concludenter Dictum ſuum non probat; tum etiam, quia effectu redditionis inſtrumenti rectè conſiderato, tam in primo, qùam in ſecundo caſu, ac etiam cum in dubio ſimus, idem dicendum eſſe neceſſariò fateri debebit is, qui veram rationem huiuſce rei maturo iudicio perpendet.

Quapropter in præfata contrarietate; verior mihi videtur indiſtinctè opinio Bartoli cuius ſententia in caſibus, in quibus extat Doctorum contradictio, tanquam principalior præualere debet, vt cum alijs ſcriptum reliquerunt, & latiùs probarunt Iaſon. in l. quidam cum filium, ex num. 35. vſque in finem, ff. de verbor. obligat. Gozadinus in conſil. 39. num. 15. Alphanus in ſuis collectan. Iuris, collectan. 120. in fine, & quamuis â nonnullis improbata fuerit, vt vidiſti; amplectendam tamen in futurum ſperamus ab alijs, qui ex propoſito conſiderauerint rationem, quam ad text. in d.l. 2. §. 1. ff. de pactis, adduximus ſuprà, in initio huius capitis: Nam cùm verum ſit, in inſtrumento, aut cautione, ius omne debiti, aut obligationis contineri, vt ibidem diximus; planè ſequitur, quòd creditor, qui inſtrumentum, aut cautionem reddidit vni ex debitoribus, omne quod in inſtrumento continetur, reddidiſſe videatur, & conſequenter ius etiam, quod eſt contra alium, cùm eadem ratio militet in vno, quàm in alio; & ſic non diuerſum, ſed idem ius obſeruari debeat: & hoc modo ponderatus text. in d.l. 1. C. de donation. optimè vrget pro ſententia Bartoli.

Nec ſatisfacit ſolutio Menochij lib. 3. dicta præſump. 140. num. 6. in princip. Quia negari non poteſt, quin Imperatores expreſsè dixerint, emptionum mancipiorum inſtrumentis donatis, & traditis, & ipſorum mancipiorum donationem, & traditionem factam intelligi.

Nec concludit conſideratio Menochij vbi ſuprà, dum dicit, quòd in caſu d.l. 1. inutilis prorſus fuiſſet traditio inſtrumenti, niſi ea mancipia cenſerentur donata; in caſu verò noſtro ſufficere, quòd traditio operetur remiſſionem ipſius debitoris, cui traditum eſt inſtrumentum ipſum: nam ſi verum eſt, vt dixi, in inſtrumento ius omne contineri, & inſtrumentum totum ſimpliciter redditum fuiſſe in caſu prædicto; quare iuris omnis traditi donationem operari non debebit traditio ipſa, aut quare partis iuris in inſtrumento contenti differentia hæc conſtitui poterit, ſi per traditionem inſtrumenti fingitur traditi ipſa res, aut ius ipſum tradi, cuius titulus, vel ius inſtrumento ipſo continetur, vt ex mente communi inquit Anton. Gomez. in d. l. Tauri, num. 56. in princip. atque ita neceſſariò debet effectum eundem operari traditio inſtrumenti, quem res ipſa tradita operaretur. Si autem traditio talis fieret, ſumi non poſſet alia præſumptio, quam donationis in totum, aut pleno iure: ergo eadem ſumenda eſt præſumptio, ſi inſtrumentum traditum fuerit, ex ratione d.l. primæ. C. de donat.

Nec vrget in contrarium præcipuum contrariæ partis fundamentum, quòd donatio in dubio præſumenda non ſit; nam in ſpecie propoſita interuenit factum ſufficiens ad donationem præſumendam, traditio ſcilicet inſtrumenti, quòd cùm inducat pactum de non petendo, in quo donatio continetur, l. contra iuris, §. vltimo, ff. de pactis: cur etiam & donationem contra alium non inducet, vt rectè aduerrit Petrus Auguſtin. Morla Emporij prima parte, titulo 11. de fide inſtrumentorum, numero octauo, in verſiculo, neque mouet.

Vltra quem, & cæteros in propoſito Scribentes, euidentiùs id conſtare poterit, ſi conſtituamus, regulam prædictam, quòd donatio in dubio præſumenda non ſit, ex coniecturis ceſſare, prout ex Bellono, & Alciato, ſcribit Menochius de arbitrarijs, dicto caſu 88. numero 8. & multis exemplis oſtendit numeris ſequentibus. Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 12. num. ſeptimo, & in conſil. 339. numero quinto, & in conſilio 461. ex numero decimò, vſque ad numerum 18. & in conſilio 782. num. 14. inter quas factum traditionis inſtrumenti, quod adeſt in caſu noſtro, meritò enumerari debebit, vt inducat donationem iuris, quod eſt contra tertium, ex ſuperiori ratione; item ex textu in l. vxori, §. vltimo. ff. de legatis tertiò, vbi donationem præſumi ſolum ex facto ſubſequuto, affirmat Menochius, & alios intellectus ad illum text. impugnat d. caſu 88. numero 33. & confirmatur ex reſolutis per Iacobum Mandellum de Alba d. conſil. 461. numero 14. vbi dicit, ex facto translationis, aut ceſſionis iurium, donationem præſumi; & idem videtur voluiſſe Barboſa, ſed Mandellum non refert, tertia parte l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 69. ſed in quæſtione ſuperiori, reddito inſtrumento, omne ius videtur translatum, quod in inſtrumento continetur, vt ſæpe dictum eſt: ergo malè quidem donationem non præſumunt Authores prædicti, qui contrariam ſententiam defendunt, malè etiam præſumunt potiùs procurationem, aut mandatum ad exigendum, quàm donationem, cùm non magis ſit vnum expreſſum, quam aliud, & ſic potiùs præſumi debet donatio, cùm de alio titulo non apparet, quoad ius contra tertium creditori competens, ex Bertrando in conſil. 79. num. 8. & in conſil. 4. ante num. 6. verſiculo & ſic non videtur, lib. 3. & in conſil. 213. ſub num. 3. libro 7. aliàs 8. Portio in conſ. 36. columna finali, Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 25. num. 63. prætereà, quia cùm creditor ſimpliciter reddens inſtrumentum ſui crediti, donare voluerit debitori ius contra illum ſibi competens: ſequitur quòd etiam voluerit ius alterius debitoris donare, ne alioquin dicamus quòd in eodem actu creditor habuerit animum biformem, & varium, quòd eſſet abſurdum, vt in alio caſu ſic arguendo probauit Mandellus, in conſil. 560. num. 28. vbi num. 29. dicit ex hac ſolum coniectura, donationis titulum præſumi debere, ne etiam dicamus, quòd vna, & eadem res, & vno & eodem actu ſimpliciter facta, diuerſo iure cenſeri debeat, contra text. in l. eum qui ædes, in fine, ff. de vſucapionib. quam nonnullis exornant Abbas in conſ. 71. lib. 2. Tiraquellus n l. ſi vnquam, C. de reuocandis donationibus, in verbo, donatione largitus, num. 232. Menochius recuperandæ poſſeſſionis, remedio 1. num. 36. 37. & 38. & in conſ. 36. num. 38. lib. 1. Martinus Monter-à Cueua deciſ. 5. Regni Aragon. num. 79.

Denique, nec vrget in contrarium text. in dict. l. vltima, C. de pact. conuentis tam ſuper dote, &c. quæ non rectè contra Bartolum ponderatur, ſi animaduertamus, quòd mulier interdum tres ſpecies bonorum habere dicitur, ſcilicet dotalia, extra dotem, & paraphernalia. Dotalia bona ſunt, quæ expreſſim dotis nomine, & cauſâ data fuerunt, quorum dominium, & adminiſtratio apud maritum reſidet conſtante matrimonio, intelligendo, vt plenè explicauimus. cap. 4. lib. 1. per totum. Bona extra dotem ſunt, quæ mulier apud ſe omninò retinet, nec dominium, nec adminiſtrationem vito concedit tacitè, nec expreſsè, & in his nullum ius habet maritus. Bona denique Paraphernalia illa dicuntur, quæ mulier extra dotem in domum viri infert, quorum dominium remanet apud ipſam mulierem; adminiſtratio verò eſt apud maritum, l. ſi ego, §. dotis, ff. de iure dotium, d.l. vltima, C. de pactis conuentis, vbi ſic explicarunt Gloſſa, & Doctores communiter, Guido Pap. quæſt. 468. col. 2. Baldus in conſ. 478. Quædam ſunt res, lib. 5. Alex. in conſ. 42. num. 1. lib. 1. Socinus ſenior in conſ. 82. num. 4. lib. 4. Chaſſaneus in Conſuetudinibus Burgnndiæ, rubrica 4. §. 24. Gloſ. Sont heritages, Antonius Gomezius in l. 50. Tauri num. 20. in verſiculo, item adde. Bonifacius Rogerius in conſ. 45. lib. 1. Fortunius Garſia in l. 1. num. 44. ff. de iuſtitia & iure. Queſada diuerſarum quæſtio num. iuris cap. 14. num. 24. latè Menochius lib. 3. præſumptione 8. ex num. 1. cum ſequentibus, & præſumptione 9. num. 1. & 2. & in conſ. 56. ex num. 2. vſque ad num. 10. lib. 1. Fabius Turretus in conſ. 7. num. 26. lib. 1. Barboſa 1. parte l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 28. in verſ. ad veram tamen reſolutionem, & eſt optima partitæ lex. 17. tit. 11. partita 4. Dominium itaque paraphernalium bonorum, regulariter non transfertur in maritum, per text. in dicta l. ſi ego, §. dotis, & in dicta. l. 17. partitæ, & fatentur Baldus in conſ. 132. in fine, lib. 4. Decius in conſ. 521. num. 2. Lara in l. ſi quis à liberis, §. ſi quis ex his num. 236. ff. de liberis agnoſcendis, Barboſa tertia parte l. primæ. ff. ſoluto matrimonio, num. 67. in verſic. & ſic non poteſt. Vnde eo ipſe, quòd mulier voluit, vt ea bona eſſent extra dotem; ipſa tamen, aut inſtrumenta eorum tradidit marito, vel in domum eius intulit, eidem videtur committere cuſtodiam, & adminiſtrationem illorum, & dare mandatum ad exigendum: non verò aliquam donationem facere, vt eſt expreſſum in d.l. ſi ego, §. dotis, & in d.l. 17. partitæ, & ſic obſeruant Bald, in eodem §. dotis, & in l. finali, C. de ſententijs, quæ ſine certa quantitate, num. 5. Aretinus in l. de his, col. 2. C. de furtis Anton. Gomez in d.l. 50. Tauri num. 20. in verſic. Secundò poteſt habere. Menochius lib. 3. d. præſumptione 9. num. 2. Barboſa prima parte d.l. primæ, ff. ſolut. matrimonio num. 29. in verſiculo, ſed ſi paraphernalia ſimpliciter. Alciatus regula 1. præſumptione 33. num. 2. in verſic. ſed tu conſidera, qui rectè aduertit, in ſpecie d.l. vltimæ, C. de pactis. conuentis tam ſuper dote, &c. plura concurrere, ex quibus mandatum ad exigendum præſumi debet, nec tenetur maritus agens cauere de rato; & ſic caſus illius textus longè differt à caſu prædicto, in quo omninò præſumi debet donatio, ex dictis ſuprà. Et hactenus de bonis paraphernalibus, de quibus, & praxi quoad ea hodie obſeruanda, latiùs, remiſſiuè tamen actum videre poteris lib. 1. de vſufructu, cap. 4.

CAPVT XXIV.

Legatum Quantitatis in pecunijs ſic relictum: Lego Titio centum, quæ in pecunijs ei præſtari iubeo, aut lego Titio centum in pecunijs, vtrùm præciſè in pecunijs ſolui debeat, etiamſi pecunia in hereditate non ſit? vbi Simonis de Prætis diſtinctio, & reſolutio adducitur, quæ verè Romani, & Iaſonis conſultationibus non probatur, ab Authore nouiter refellitur, & res iſta meliùs quàm anteà erat, explicata relinquitur. Burſati conſilium 84. per totum, libro primo, commendatur, vbi plenè, ac eruditè agitur de debitore, qui ex pacto bona ſtabilia loco pecuniarum tradere poteſt: quæ, inquam, & cuius qualitatis bona tradere poſſit, & qualiter ſe habere debeat, vt electionem tradendi, ſi pecunias non habeat, non amittat: deinde, vtrùm hæres cum beneficio legis, & inuentarij, teneatur ſatisfacere legatarijs, aut creditoribus pecuniarum in pecunia, quando hæreditas eſt ſoluendo, etiamſi quantitates pecuniæ ſimpliciter legata fuerit, nec in hæreditate inueniatur pecunia: vbi tres precipuè recenſentur Doctorum ſententiæ, quas nullus anteà ſic diſtinctè adduxerat, Iacob. de Aren. & Cini ſententia probatur, argutem, & ſubtiliter corroboratur, multáque adnotantur per authorem, quæ hactenùs ab alio nec dicta fuerant nec forſam excogitata. Denique agitur de legato certæ quantitatis pecuniæ ſic relicto, vt ex bonis, aut ſubſtantia, vel patrimonio defuncti ſit ſoluendum, an inuito legatario, in pecunia numerata ſolui poſſit? & caſus Azeuedio occurrens, nouiter declaratur per Authorem, & nonnulla dicuntur de materia l. non ampliùs, §. cum bonorum, ff. de legatis primo.

SVMMARIVM.

- 1 Huius capitis diſceptationem, vtilem quidem eſſe & in iudiciis frequentem, nec ab aliquo hactenus ſic diſtinctè, aut abſolutè explicatam, vt longè maiori, & latiori declaratione non indigeat.
- 2 Idcircò non abſque maxima vtilitate futurum iudicaſſe Authorem, ſi congestis in vnum & breuiter relatis his, quæ ad præſentem vſque diem alij Authores in propoſito tradiderunt, additis etiam nonnullis, quæ, vt videbis Lector, nullus anteà ſic dilucidè explicauerat, & vera, & notanda huiuſce rei reſolutio tractatur.
- 3 Vt in futurum, quamplurima diſtinctè percipi valeant, quæ confusè quidem, & minùs benè adnotauerant Scribentes in multis locis.
- 4 Pecuniarum certa quantitas cùm legatur, velati centum, aut quinquaginta, & iubet teſtator legatum in pecuniis ſolui, veluti ſi dixerit: Lego Titio centum, quæ in pecuniis illi præſtari volo, aut lego Titio centum in pecuniis: vtrùm hæres præcisè teneatur legatum in pecuniis ſoluere, etiamſi pecunia in hæreditate non ſit, & num. ſeq. vſque ad num. 17.
- 5 Vbi in primis refertur Simonis de Prætis in propoſito caſu diſtinctio, quæ Authori non placet & num. ſequent. nouiter & verè improbatur.
- 6 Voluntas teſtatoris in teſtamentis totum facit, & omninò obſeruanda eſt.
- 7 Teſtatoris verba, credendum non eſt, otiosè, aut ſine effectu prolata ſed potiùs ſic debent intelligi, vt aliquid operentur.
- 8 Voluntatem teſtatoris non obſeruans, omni commodo ab illo proueniente, priuari debet.
- 9 Pacto & conuentione contrahentium effici poteſt, ne ſit locus beneficio Authent. hoc niſi debitor, C. de ſolutionibus, hoc eſt, vt debitor quantitatis, et ſi careat pecuniis, non audiatur volens dare aliquid de bonis ſuis immobilibus in ſolutum creditori, quamuis aliàs pacto ceſſante poſſet ex illo textu.
- 10 Ergo multò magis effici poterit, voluntate, & diſpoſitione teſtatoris in hæredem collata, quæ fauorabilior eſt in iure.
- 11 Et circa perſonas honoratas omnimodò ſeruanda eſt.
- 12 Teſtator enim, quem honorauit, & commodo hæreditatis affecit, iure optimo ſic onerare potuit.
- 13 Romanum in conſilio 163. quem Prætis adducit, non loqui in terminis noſtris, ſed in diuerſis, aut contrariis quidem, prout hoc num. nouiter, & verè adnotauit Author.
- 14 Debitor, qui ex pacto bona ſtabilia loco pecuniarum tradere poteſt, quæ, inquam, bona, & cuius qualitatis tradere poſſit, & qualiter ſe habere debeat, vt electionem tradendi, caſu quo pecunias non habeat, non amittat, & ibidem de hac re commendatur Franciſc. Burſat. conſilium 84. per totum, volumine 1.
- 15 Iaſonem in conſilio 44. num. 7. volum. 1. non probare id, ad quod citauit eum Simon de Prætis, & ibidem quæſtio propoſita ſuprà, num. 4. contra hæredem, & in fauorem legatarij diſſoluta.
- 16 Et Petri Surdi deciſio 30. pro reſolutione Authoris nouiter ponderata, & ab eo ſic explicata, vt in ſpecie propoſita ibi, iuramentum non fuiſſe neceſſarium, concludenti ratione probauerit.
- 17 Hæres cum beneficio legis, & inuentarij, vtrùm teneatur ſatisfacere legatariis pecuniarum in pecunia, cùm legatum quantitatis ſimpliciter factum fuit, nec plus adiecit teſtator, & num. ſequentib.
- 18 Et verè, attentè priùs, atque originaliter perlectis his, quæ alij hactenùs ſcripſerunt, tres eſſe in propoſito dubio opiniones.
- 19 Prima fuit opinio Bartoli, quæ & communior eſt, vt hoc num. & ſequent. demonſtratur, vt ſi hæreditas ſit ſoluendo, nec venditio bonorum hæredi in propriis bonis nocumentum præſtet, quòd hæres teneatur vendere, & ſoluere, vel aliter tradere vendenda: ſi autem poteſt ei nocere propter promiſſionem euictionis, tunc non cogitur vendere, ſed ſufficit dare bona in ſolutum, idque per text. ſic intelligendum in l. finali, §. & ſi præfatam, in verſiculo, ſed etſi legatarij, C. de iure deliberandi.
- 20 Alphonſum Azeuedium nec diſtinctè, nec abſolutè quæſtionem ſuperiorem tractaſſe: fortaſſis hoc ideò, quòd Burſatum, Prætis, Riminaldum, Surdum, & alios non prælegiſſet.
- 21 Contra communem reſolutionem, de qua ſuprà, num. 19. plurima obſtare, quæ ab Authore adnotatur hoc num. & ſequent.
- 22 Inuentarium non operatur, quin hæres voluntatem teſtatoris ſeruare teneatur.
- 23 Tenetur enim hæres voluntatem defuncti adimplere, nec ei contrauenire poteſt, quando aliquid ex hæreditate percipit, licèt Inuentarium confecerit.
- 24 Secunda opinio refertur in quæſtione propoſita ſuprà, num. 19. dicens hæredem non cogi vendere ad ſoluendum legatariis, aut aliunde pecuniam quærere, ſed teneri dumtaxat bona hæreditaria in ſolutum dare, iuxta quantitatem legati taxata: idque indiſtinctè, ſiue damnum patiatur, ſiue non, & etiam ſi emptores inueniat, vel non; in quo, vt vides, hæc ſecunda opinio diſtinguitur à prima.
- 25 Quæ originaliter, & ante alios fuit Angeli; vt rectè expendunt Imola, & Alexander, & Petrus Surdus expreſſim intelligit.
- 26 Sed vera non eſt, & concludenter hoc num. improbatur.
- 27 Tertia in eodem dubio recenſetur opinio, quæ & verior videtur Authori, & omninò amplectenda, tenens hæredem cum beneficio legis, & inuentarij, teneri ſatisfacere legatariis, & creditoribus pecuniarum in pecunia, quando hæreditas eſt ſoluendo, etiam ſi quantitas pecuniæ ſimpliciter legata fuerit, nec in hæreditate inueniatur pecunia, & num. ſeq.
- 28 Vbi in primis aduertit Author in quo differat ſuperior opinio à prima, & ſecunda, de quibus ſuprà, num. 19. & 24.
- 29 Deinde adducit pro ea fundamenta nonnulla, quæ multùm concludunt, & num. ſeq.
- 30 Text. in l. ſi pecunia, 12. ff. de legatis ſecundo, vtrùm corrigatur hodie ex deciſione l. vltimæ, §. et ſi præfatam, C. de iure deliberandi: & de intellectu illius textus, & infrà, num. 36. & 37.
- 31 Dictio, ſed & ponit diuerſitatem in facto, non autem in iure, ſed identitatem.
- 32 Pro opinione ſuperiori duplex fundamentum expenditur, & n. ſeq.
- 33 Inuentarium, non ob aliam cauſam introductum à lege dicitur, quam vt tollatur occaſio committendæ fraudis ab hærede, ne ſcilicet valeat occultare bona hæreditatis.
- 34 Item, ne hæres teneatur creditoribus vltra vires hæreditarias ex propriis bonis.
- 35 Non autem in iniuriam, aut damnum creditorum, vt aliud pro alio ſolui poſſit.
- 36 Superiorem opinionem, quam cum aliis defendit Author, omninò tenendam eſſe, & in praxi ſeruandam, vtpote in d.l. ſi pecunia, probatam, & in d. §. etſi præfatam, non correctam.
- 37 Nam vt diximus, text. ille dumtaxat procedit, quando hæreditas ſoluendo non eſt, quo caſu diſtinguitur, an hæres vendendo, damnum patiatur, necne: ideſt an ſine onere euictionis vendere poſſit necne; nam vbi hæreditas eſt ſoluendo in diſtinctè hæres debet ſatisfacere in pecunia: quod Roland. & Riminald, rectè probarunt.
- 38 Hæreditas cùm ſoluendo eſt, & legatum quantitatis pecuniæ relinquitur, nihil intereſſe, an hæres inueniat emptores, vel non: nam indiſtinctè, ſiue inueniat, ſiue non inueniat, debebit legatariis in pecunia ſoluere, etiam ſi pecunia in hæreditate non ſit.
- 39 Nihil etiam intereſſe, quòd inueniat emptores, qui tamen iuſt um pretium non offerant; nam cùm in eius voluntate poſitum ſit non vendere, & tantum teneatur pecunias dare legatariis, non autem minori pretio vendere, poteſt res hæreditarias ſibi, vel alio tempore vendendas ſeruare, & de ſuo ſoluere, vel aliunde quærere, iuxta rationem d.l. ſi pecunia, ff. de legatis ſecundò.
- 40 Nec etiam intereſſe, quòd hæres vendens aliquid pro ſatisfaciendis legatariis, ita demùm emptores inueniat, ſi ipſe de ſuo pro euictione promittat, nec hoc eſſe damnum conſiderabile, vt hoc num. explicatur; communis Doctorum ſententia improbatur, ac Ludouici Molinæ è Societate Ieſu Religioſi adnotatio quædam probatur.
- 41 Hæres vt cogatur vendere bona hæreditaria pro ſatisfaciendis legatariis pecuniarum in pecunia, quando in hæreditate pecunia non eſt, tria concurrere debent ex communi ſententia, quæ iure ſubſiſtere non poſſunt, ni ſi intelligendo ea, prout hoc num. & nouè, & verè explicauit Author.
