Principio igitur, dictarum legum diſpoſitionem confirmat l. 53. tit. 5. partita 5. in illis verbis: Vendiendo, o dando el Rey coſa agena, como ſuya paſſa el ſeñorio, de aquella coſa al que la vende, o al que la da: pero aquel à quien la tomaſſe puede le pedir que el dè la eſtimacion de aquella coſa faſta quatro años, è el Rey denegela pagar: è ſi ſaſta quatro afios non pidieſſe la eſtimacion, dende en adelante non podria. Et earum materiam, poſt ordinarios ibidem, & in aliis locis, & in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis: vbi Barbacia, & Berous cæteris aliis latiùs ſcribunt, poſt infinitos etiam alios, quos ideò omitto, quia à ſequentibus referuntur, tractarunt pleniſſimè Gregorius Lopez in dict. l. 53. partitæ, vbi vide omninò Romanus ſingulari 737. Rodericus Suarez, allegat. 11. per totam. Grammaticus deciſ. 65. à num. 78. Socinus regula 424. latiùs Dueñas regula 238. latiſſimè Antonius Gabriel commun. concluſ. lib. 5. tit. de acquirenda, vel amittenda poſſeſ. concluſ. 2. Balbus de præſcriptionibus, 2. particula, 5. partis principalis, 8. quæſt. per totam, fol. 425. & ſequent. vbi 11. modis limitat dictas leges, eruditè Craueta in conſ. 263. col. vltima. Villalobos in ſuis communibus in litera E. num. 25. Gratianus regula 377. pleniùs Portius, lib. 2. regula 42. Carolus de Tapia in rubrica, ff. de conſtitut. Principum, ex num. 16. vſque ad num. 30. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, verbo, & vxorem, nomine Adelaſiam, num. 381. & tribus ſeqq. fol. 143. Peregrinus de iure fiſci, lib. 6. tit. 4. num. 16. 17. & 18. Martinus Laudenſis in tractatu de principatu, quæſt. 11. Bellonus in conſ. 51. Curtius iunior in conſ. 143. num. 1. lib. 2. Cephalus in conſ. 634. ex num. 52. vſque in finem conſilij, lib. 5. Menochius, qui ſex modis declarat dict. l. in conſilio 2. num. 333. lib. 1. Laurentius de Pinu in conſ. 90. à num. 9. vſque in finem conſilij, Ioannes de Monteſperello in conſil. 39. num. 47. 49. 50. & 51. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſ. 93. num. 14. & quinque ſeqq. vol. 1. Simon de Prætis in conſ. 114. num. 25. & ſeqq. lib. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 14. ex num. 140. Rota Auenion. deciſ. 17. Aldobrandin. in conſ. 1. n. 61. 62. & 63. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 66. num. 27. & 28. lib. 1. latiùs in conſ. 38. num. 41. 42. 43. & num. 51. cum multis ſeqq. vſque in finem conſilij, lib. 2. Sfortia Oddi in conſ. 99, lib. 1. vbi tractat per totum conſilium, vtrùm diſpoſitio dict. l. omnes, & dict. l. benè à Zenone, habeat locum in iuribus dotalibus, atque eleganter, & vtiliter declarat conſilium Baldi 359. lib. 3. ſuperiores etiam idem tractarunt, & optimè Gregorius Lopez in dict. l. 53. partitæ, verbo, coſa agena, verſ. quid autem in re dotali; habétque ex eiſdem tot limitationes, & exceptiones dictarum legum deciſio, vt nunquam fere ipſarum regula practicari potuerit, vt poſt Felinum. annotauit Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 59. num. 49. vol. 1. vbi poſt Rodericum Suarez allegat. 8, num. 6. in fine, & alios, conſtituit quod dict. l. benè à Zenone, non procedit, quando actor prætendit cauſam ab vno Principe, reus verò ab alio: quod etiam eruditè, & breuiter, vt aſſolet, reſoluit Gregorius Lopez m eadem l. 53. partitæ, verbo, al que la vende. Sed verè dictarum legum deciſionem non ita ſterilem exiſtimamus imò potius in publicis cauſis, & in negotiis practicis frequenter allegari vidimus, multíſque vtilem & conducibilem eſſe arbitramur, vt ex eiſdem Authoribus deduci poteſt apertè. Benè verum eſt, diſpoſitionem ipſarum legum velut rigoroſam reſtringendam eſſe, ac ſtrictiſſimè interpretandam, vt ſcribunt Purpuratus in conſ. 374. num. 38. lib. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommisſis, q. 14. num. 140. & 143. Ioannes Vincentius Honded, in conſil. 38. num. 51. lib. 2. vbi num. 52. poſt Baldum, Gabrielem, & alios conſtituit, quòd quilibet error, ſeu modicus defectus facit ceſſare vigorem illarum legum: quod aduertit etiam Gregorius Lopez in dict. l. 53. partitæ, verbo, el Rey. ad medium, verſ. & ideò dicit quòd leuis occaſio.

Ad rem itaque deueniendo, vt alia ſciens, conſultóque prætermittam, ac in his dumtaxat inſiſtam, quæ difficiliora ſunt, nec ab aliis perfectè explicata: apud prædictos Authores communi conſenſu receptum video, vt diſpoſitio dict. l. omnes, & dict. l. benè à Zenone, non procedat in præiudicium Minoris, & in rebus ſuis, vt eſt Gloſſa in l. finali, in verbo, debiti, C. ſi aduerſus fiſcum, quam cum multis aliis ſequuntur Socinus d. regula. 424. verſ. Septima limitatio eſt. Dueñas dicta regula 238. verſ. Decimò limita. Portius dicta regula 42. verſ. octuò limita, Balbus de præſcriptionibus, dict. particula 2. 5. part, principalis, quæſt. 8. verſ. Decimò limita. Menochius in conſ. 2. num. 333. verſ. reſpondetur vltimò, lib. 1. Antonius Galeatius Maluaſſia dict. conſil. 93. num. 15. qui omnes concordant in hoc, nempe quòd in propoſito caſu, per beneficium reſtitutionis in integrum Minori ſuccurrendum ſit, non tamen in ſpecie declarant, vtrùm reſtitutio hæc contra Principem, aút fiſcum concedenda ſit; an verò contra emptorem, ſiue donatarium ad rem ipſam recuperandam: nec etiam exprimunt tempus reſtitutionis prædictæ petendæ; alij enim ſimpliciter dicunt, quòd dictæ leges non habent locum in rebus Minoris; alij verò, quòd contra diſpoſitionem earum Minor venit reſtituendus: & hoc modo loquendi vtuntur Menochius, & Socinus locis relatis ſuprà; idcirco pro expedita, breui tamen, & diſtincta reſolutione, vltra omnium Scribentium ſententiam, nonnulla conſtituere neceſſarium duxi, quibus res iſta abſolutè, & diſtinctè magis, quàm anteà erat, explicata manebit.

Et in primis conſtituo, verum eſſe, quòd diſpoſitio dict. l. benè à Zenone, comprehendat Minores, & res ipſorum, lex namque illa loquitur generaliter in quibuſcunque rebus, & perſonis, vt ex ea patet; & lex, quæ generaliter loquitur, comprehendit omnes, & quaſcunque perſonas etiam priuilegiatas, ſi in ea re, de qua agitur, non reperiuntur habere priuilegium aliquod peculiare, l. in fraudem, §. finali, & ibi eum ad hoc notat Bald. ff. de teſtam. militis, & cum infinitis aliis plenè comprobant Tiraquel. de retractu lignagier, §. 1. gloſ. 14. num. 96. & de præſcriptionibus, §. 8. gloſ. 11. Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 8. num. & de ſucceſſionum. progreſſu. lib. 1. §. 2. num. 31. Menochius in conſ. 190. num. 12. lib. 2. Et in terminis, quòd lex generaliter loquens comprehendat perſonam Minoris, per textum in cap. conſtitutis, de in integrum reſtitutione, adnotarunt Doctores Communiter in l. ſi ſine, §. Lucius ff. de adminiſtratione tutorum. Baldus in l. finali, C. de in integrum reſtitutione, & cum Socino, Alberico, Angelo, & Alexandro, Baëtius de inope debitore, cap. 8. num. 1. fol. 69. & ſuperiorem reſolutionem vt certam ſupponunt omnes Authores ſuprà citati, qui in caſu dict. l. benè à Zenone, & dict. l. omnes, loquentes, Minori concedunt reſtitutionem communiter, aliàs enim neceſſaria non eſſet reſtitutio, ſi ea diſpoſitione non includerentur Minores, & non eundo per alias ambages, ex omnibus à me hucuſque prælectis, ſic ſpecificè aduertit ſolus Gregorius Lopez in dict. l. 53. tit. 5. partita 5. verbo, coſa agena; in principio, ibi: Et quid ſi res ſit Minoris, dic quòd adhuc habebit locum huius legis diſpoſitio. Et dicit ita tenuiſſe Iacob. Butrig. Bald. Salicet. & Paul, de Caſt. in l. finali, C. ſi aduersùs fiſcum, reprobatâ Gloſsâ ibi, quæ voluit contrarium, & iterùm in eadem Gloſſà ad medium, ibi: Et tamen, vi dixi, in Minorum rebus habere locum iſta iura.

Secundò conſtituo, quòd leges illæ, tametſi Minores, & res eorum comprehendant, non tamen denegant illis in integrum reſtitutionis remedium, quod ex ſerie ipſarum manifeſtè colligitur; idcircò Minores in caſu præſenti reſtituendos eſſe, aduersùs deciſionem dictarum legum, rectiſſimè tradiderunt Doctores communiter, vt conſtat ex ſuperiùs relatis, & probatur ratione generali, & certa, quòd reſtitutio in integrum Minori læſo regulariter competit, niſi aliqua lege reperiatur expreſsè prohibita per textum in l. nec non, §. quoties, ff. ex quibus cauſis maiores. Decius in conſ. 559. ad finem, Craueta in conſ. 210. num. 37. Afflictis deciſ. 370. in principio, Menochius lib. 3. præſumpt. 82. Gironda de Gabellis, 3. p. num. 27. fol. 59. & 4. part. §. 2. num. 37. fol 89. & adeò fauorabilis eſt, vt nec tollatur per verba generalia legis, vel ſtatuti. Tiraq. referens multos de retractu lignagier, §. 35. gloſ. 4. num. 32. nec per generalem excluſionem alicuius legis, Gloſſa in l. poſtquam liti, C. de pactis, & in l. 1. C. de ſilentiariis, lib. 10. quæ communiter approbantur ſecundùm Iaſonem in l. 1. num. 10. ff. de iuriſdictione omnium iudicum, Rebuffum, ad regias conſtitutiones Galliæ, titulo de reſtitutione, art. 2. gloſ. num. 23. Couar. practicarum, cap. 17. num. 4. Simon de Præt. de interpret, vltimar. volunt. lib. 3. interpret. 1. dubit. 5. ſolut. 4. num. 34. fol. 35. niſi per ſpecialem nominationem, l. illud, §. finali, cum l. ſeq. ff. de minoribus, Boërius deciſ. 140. ſub num. 3. Beccius in conſ. 12. ex num. 64. Alexander Raudenſis de Analogis, lib. 1. cap. 33. n. 141. fol. 318. & quamuis lex, vel ſtatutum de quacunque perſona loquatur, ſi de Minore ſpecifice non loquitur, tunc Minori competit reſtitutio. Alexander in conſ. 165. Dubitatur ſi ſtatutum, verſ ſecus fortè ſi de quocunque, lib. 6. Borgninus Caualcanus de tutore & curatore, num. 97. & alios referens Alexander Raudenſis dict. cap. 33. num. 131. fol. 317.

Tertiò conſtituo, quòd in dubio præcipuo propoſito ſuprà, Minorem reſtituendum eſſe contra diſpoſitionem dict. l. benè a Zenone, ad rem ipſam etiam poſt quadriennium, firmauit apertè Gloſſa in. finali. C. ſi aduerſus fiſcum, quam vltra Iacobinum, ibi, num. 6. & alios antiquos recepiſſe videntur Petrus Dueñas dict. regula 238. verſ. Vndecimò limita, & alij ſuperiús citati, qui ad ſententiam Gloſſe ſe remittunt, aut ſimpliciter, & abſolutè reſerunt eam: ſed contrariam ſententiam, Minorem inquam ad pretium tantùm reſtituendum eſſe, etiam poſt quadriennium, & non ad rem ipſam tenuerunt expreſsè Iacobus Butrigarius in dict. l. finali. Salicetus etiam, Baldus, & Paulus num. 1. dum docent, quòd emptor hodie per titulum C. de quadriennij præſcriptione, ſtatim eſt ſecurus, & non poteſt ab eo res auocari, ſed ille, qui erat dominus, poteſt agere contra fiſcum ad recuperationem pretij, ſi erat Maior; ſi autem erat Minor, quòd Gloſſa dicit, quòd vſque ad quadriennium poteſt recuperare rem, ſed Doctores tenent contrarium, quòd ad rem non datur regreſſus, nec intra quadriennium, nec poſt, ſed benè poteſt agere contra fiſcum, etiam poſt quadriennium, & in hoc differt à Maiori: idem etiam probauit Ioan. de Plat in l. penult. ad finem, C. de fide inſtrumentorum, & iure haſtæ fiſcalis, lib. 10. vbi ſcribit, quòd ſi fiſcus vel Princeps vendit rem Minoris, non tanquam alienam, ſed tanquam proprià ipſius fiſci, emptor eſt ſecurus, & tunc vbi Maior habet regreſſum in quadriennium ad pretium, habebit etiam ſimiliter Minor poſt quadriennium ad pretium, non ad rem, & quòd hoc eſt notandum ſecundùm Iacobum Butrigarium in dict. l. finali, C. ſi aduerſus fiſcum, licèt Gloſſa ibi, dicat ad rem, tenuit etiam Gregorius Lopez in dicta l. 53, tit. 5. partita 5. verbo, coſa agena, in princ. in illis verbis: Benè tamen verum eſt, quòd ſi Minor non peteret pretium à fiſco infra quadriennium, poſſet elapſo quadriennio, adhuc illud petere.

Et in Republica, quæ Minori æquiparatur, & iure Minoris vtitur, vt reſtituatur contra diſpoſitionem dict. l. benè à Zenone, & ſimilium, expreſſim obſeruauit Menochius dict. conſ. 2. num. 334. lib. 1. Iaſon etiam, quem nullus retulit in conſ. 227. col. 9. & 10. vol. 2. idem expreſsè firmauit, & in caſu ſibi conſulto concludit, quòd Communitas quædam non debet gaudere beneficio reſtitutionis in integrum ad petendum pretium à Principe, quia à tempore perfectæ præscriptionis quadriennij, de quo in dict. l. benè à Zenone, lapſum eſt aliud quadriennium, & vltrà, infra quod reſtitutio in integrum poſtulari debuit, ex l. finali, Cod. de temporibus in integrum reſtiutionis petendæ, cap. 1. de in integrum reſtitutione, lib. 6. Ex quibus hæc opinio tenenda erit omnino, atque ex illa notandum tempus, intra quod à Minore, vel Republica reſtitutio in integrum poſtulari debebit.

Deinde & ſecundò conſtituunt Doctores, diſpoſitionem dict. l. benè à Zenone, & dict. l. omnes, Cod. de quadriennij præſcriptione, non procedere in præiudicium Eccleſiarum, ſiue in rebus earum à Principe ſæculari donatis, vel aliter alienatis: & conſequenter ementem à Principe, aut ex donatione, alióve titulo rem Eccleſiæ accipientem, ſecurum non eſſe, & ad rem ipſam conſequendam iure poſſe Eccleſiam experiri, idque certa, & communi ratione, quòd lex ſæcularis, ſiue conſtitutio, aut diſpoſitio quæcunque, vtilitati, aut libertati Eccleſiæ contraria, vel de Eccleſiis, earúmque bonis diſponens, nulla eſt ob defectum poteſtatis condentis, neque etiam etſi fauorabilis ſit, niſi ab Eccleſia probetur, vel niſi in vim priuilegij lata ſit, cap. quæ in Eccleſiarum, cap. Eccleſia ſanctæ Mariæ, de conſtitutionibus, cap. benè quidem, cap. ſi Imperator, 96. diſtinctione, cap. vltimo, de rebus Eccleſiæ non alienandis, cap. quanquam, de cenſibus, lib. 6. cap. 3. de conſuetudine, & pleniſſimè notarunt Doctores in dictis iuribus. Berous in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, num. 4. & num. 22. Lælius Iordanus de maioribus Epiſcoporum cauſis, cap. 8. & cap. 12. Lancelot. Conrad. in templo Iudicum, lib. 2. cap. 5. §. 3. num. 37. Didacus Perez in l. 1. tit. 12. lib. 1. ordinamenti. Decianus in conſ. 90. num. 12. vol. 2, & in conſ. 80. num. 6. vol. 3. Nauarrus in cap. nouit, de iudiciis, notabili 3. corollario 17. Sfortia Oddi in conſ. 70. num. 33. lib. 1. Azeuedius in l. 11. tit. 2. num. 10. lib. 5. nouæ Recopilationis: quo dumtaxat ſundamento diſpoſitionem dictarum legum ſic limitant Abbas num. 6. Barbacia, & Imola num. 3. Berous dicens, quòd hæc opinio abſque dubio procedit num. 20. in c. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, vbi Gloſſa dicit, quòd dicta lex benè à Zenone, non procedit ſecundùm Canones, & in hunc ſenſum accepta rectè procedit. Idem etiam ſecurè firmarunt Felinus in cap. quæ in Eccleſiarum, n. 38. in 4. limitat. de conſtitutionibus, & cum multis Socinus regula 424. verſ. Sextæ limitatio, Dueñas dict. regula 238. verſ. Tertiò limita. Portius lib. 2. d. regula 42. verſ. Quintò limita. Antonius Gabriel commun. concluſ. tit. de acquirend. poſſeſ. concluſ. 2. num. 22. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, dict. verbo, & vxorem, nomine Adelaſiam, num. 383. Balbus de præſcriptionibus, in 2. part. 5. part. princ. quæſt. 8. verſ. Octauò limita. Laurentius de Pinu in conſ. 91. num. 6. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 67. num. 28. vol. 1.

Extenditúrque ſuperior reſolutio ad Clericos etiam, vt ſcilicet dictarum legum diſpoſitio non procedat contra Clericum, cuius res à Principe ſæculari donaretur, vel aliter alienaretur, vti extendit Antonius Gabriel dicta concluſ. 2. num. 19. vbi refert Socinuin in conſil. 46. num. 14. & num. 25. vol. 4. ſic dicentem, Et verè hæc pars concludenter confirmatur ex his, quae ſcripſerunt Doctores in dict. cap. quæ in Eccleſiarum, & in dict. cap. Eccleſia ſanctæ Mariæ, de conſtitutionibus, & in cap. finali de ſolutionibus. Berous in dict. cap. 2. num. 4. de rebus Eccleſiæ non alienandis. Item ex eo quòd Clerici ſunt exempti de iure Diurno à poteſtate ſæculari, etiam Principis ſæcularis, vt tenent permulti, quos refert Couarruuias practicarum, cap. 31. num. 1. & 2. Nauarrus in cap. nouit, de iudiciis, 3. notabili, num. 52. Rolandus à Valle in conſil. 23. num. 18. lib. 2. Burſatus in conſ. 397. num. 10. vol. 4. Cæuallos, qui multos allegat vbi infrà, & referens Menchacam, Ioannem Guttierrez, & alios, Azeuedius in l. 5. tit. 3. num. 6. lib. 1. nouæ Recopilationis, licèt Couarr. vbi ſuprà, Rolandus etiam, & Ioannes Garſia de nobilitate, gloſ. 9. num. 8. cap. 27. & infiniti alij congeſti per Cenedum in collectan. 37. ad Decretum, n. 1. intelligant id procedere in his, quę verè & propriè ſpiritualia ſunt, in quibus exemptio Clericorum à poteſtate ſæculari de iure Diuino eſt: in temporalibus autem, aut prophanis ſecus eſſe, quoniam in illis eorundem exemptio tantùm humano iure eſt intro ducta. Sed vtcunque res ſit, in propoſito caſu Clericos non comprehendi ſub diſpoſitione dictarum legum, nec illâ ligari, negari non poteſt ex his, quæ Doctores tradiderunt communiter in dictis iuribus. Couarruuias Practicarum, dict. cap. 31. n. 3. verſ. Quarta concluſio. Ioannes Garſia vbi ſuprà. Ferretus in conſ. 167. num. 8. Berous in conſil. 31. vol. 1. Sfortia Oddi in conſ. 70. per totum, lib. 1. Ioannes Botta in conſi. 87. à num. 3. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 3. num. 39. & num. 30. lib. 1. Cæuallos practic. commun. quæſt. 550. fol. 112. vbi multos refert in propoſito dubio, an ſcilicet exemptio Clericorum ſit de iure diuino, vel de iure poſitiuo. Pater Molina de iuſt. & iur. tom. 1. diſput. 31. per totam, vbi plenè ſcribit, & per plures concluſiones explicat præfatum dubium, à quo ſcilicet iure, Clericorum exemptio procedat. Petrus Surdus in conſ. 2. ex num. 14. atque ex num. 22. cum ſeqq. lib. 1. vbi multa adducit, quibus ſuperior ſententia comprobatur apertè, & in effectu ad hoc tendunt ea, quæ in comprobationem huius partis expendit Socinus vbi ſuprà, dict. n. 14. & 25. qui rectè extendit prædictam doctrinam ad omnem piam cauſam, vt ſcilicet deciſio d.l. benè a Zenone, non procedat in rebus piæ cauſæ à Principe ſæculari donatis alteri, vel aliter alienatis, ex communi & vulgata tradictioni Doctorum in mille locis repetita, piæ cauſæ fauendum, multáque in iure, in fauorem piæ cauſæ introducta, vt pleniſſimè oſtendunt Tiraquellus in tract. de priuilegiis piæ cauſæ, per totum. Antonius Gabriel communium opinionum. lib. 7. tit. de pia cauſa, Menchaca de ſucceſſionum progreſſu lib. 1. §. 3. num. 16. & 17. & n. 40. & 41. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 1. §. 2. per totum. Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 3. interpret. 1. dubit. 6. ſolut. 6. num. 9. fol. 82. & lib. 4. dubit. 1. à princ. fol. 405. Michaël Graſſus receptarum ſententiarum. §. legatum quæſt. 8. num. 4. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 2. num. 62. & num. 85. & art. 3. num. 62. & num. 67. cum ſeqq. Pedrocha in conſ. 5. ex num. 12. vſque ad num. 22. latiſſimè Petrus Magdalenus de num. testium in teſtamentis requiſito, cap. 12. per totum, fol. 140. & vide 2. part. cap. 2. per totum, fol. 351. vbi pleniſſima manu, & cum multis exemplis oſtendit, quæ dicatur pia cauſa.

Nunc verò ampliatur ſuperior reſolutio, vt ſicut in damnum. aut præiudicium Eccleſiarum non procedit dict. lex, benè à Zenone, & dict. l. omnes, diſpoſitio; ſic nec procedere debeat in earum fauorem, aut commodum, quoties à Principe ſæculari res priuati Eccleſiæ ipſi concederetur, vel aliter alienaretur; quod ſequentibus rationibus fulciri poſſe, non incongruè videbitur prima facie intuenti. In primis, quia ſi Eccleſia dictarum legum deciſionem in ſui damnum. admittere non vult, ratio ſuadet, vt nec in ſui fauorem eam admittat: & conſequenter, vt commodum non recipiat, ſi damnum ſentire non vult, cap. qui ſent, de regulis iuris, lib. 6. l. ſecundùm naturam, ff. de regulis iuris, l. vltima, §. ſed cùm in ſecunda, C. de furtis, l. id quod, ff. de periculo & commodo rei venditæ, cap. generali, §. illos, de electione, lib. 6.

Nec eſt ferendus, qui lucrum amplectitur, onus autem ſubire recuſat, l. vnica, §. pro ſecundo, in fine, C. de caducis tollendis, cap. cùm non deceat, de electione, lib. 6. Et Eccleſia, quæ vult vti ſtatutis, aut legibus Laicorum, oportet quòd ſeruet formam ipſorum. Baldus in l. 4. C. ad legem falcidiam, & in l. vlt. C. de contrahenda emptione. Anguiſſol. in conſ. 24. num. 57. Petrus Surdus in conſil. 2. num. 13. verſ. Poſtremò hanc ſententiam, lib. 1. aliàs non ſeruaret æqualitatem, quam ſeruare tenetur, iuxta ea, quæ habentur in l. finali, C. de fructibus & litium expenſis, & plenè adnotatur per Neuizan. in conſ. 39.

Secundò facit, quòd d.l. benè à Zenone, deciſio perdura eſt, & maximum rigorem continet, atque ſpecialitatem etiam contra iuris communis regulas: vt dominus abſque facto ſuo, dominio rei ſuæ priuetur, l. id quod, ff. de regulis iuris. Rodericus Suarez allegat. 11. verſ. nihilominus. Ioannes Vincentius Honded. in cona ſil. 38. num. 51. lib. 2. optimè Berous in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, num. 21. cùm autem Eccleſiæ maximè conueniat æquitatem obſeruare, c. dilecti, de iudiciis, vbi Doctores communicer, Iaſon, in l. iuriſgentium, §. ſed cùm nulla, num. 4. ff. de pactis. Menochius in conſ. 322. num. 52. lib. 4. Videbatur equidem, non licere eidem dictæ legis diſpoſitione vti, præſertim cùm ipſius conditio non fiat deterior, argumento eorum, quæ in ſimili tradit Butrius in conſ. 34. impièque videtur agere Eccleſia, ſi ſummo iure vtatur, vbi æquitas repugnat. Caſtrenſis in authent. qui rem, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, Sfortia Oddo in conſ. 41. num. 87. Nec debet ipſa admittere lucrum cum aliqua iniquitate, vt in terminis noſtris conſiderant plures relati per Antonium Gabrielem in ſuis concluſ. in tit. de acquir. poſſ. concluſione 2. num. 20. Portium d. regula 42. verſ. Sexto limita; nec cum aliena iactura locupletari, contra l. nam hoc natura, ff. de condictione indebiti, vt in ſimili caſu contra Eccleſiam obſeruat, & alios multos refert Hyppolit. Rimin. in conſ. 493. num. 61. & in conſ. 517. num. 51. vol. 5.

Tertiò facit, quòd Eccleſia eſt auctrix, & cultrix iuſtitiæ, nec ſe, vel alium pro ſe pati iniuſtitiam, aut aliquid contra rationem fieri permittere debet, vt dicitur in cap. 1. §. ſed diuerſis, de alienatione feudi, in vſibus feudorum, & per Ancharanum. in conſ. 217. num. 3. Simon. de Prætis, in conſ. 109. ad finem, & in conſ. 205. n. 25. Burſatum in conſ. 306. num. 40. lib. 4. Hyppolit. Rimin. in conſ. 358. num. 260. vſque ad num. 270. vol. 4. quo loco is Author ſingulariter limitat, & declarat vulgatam Doctorum traditionem ex l. ſunt perſonæ, ff. de religioſis, & ſumptibus funerum, deſumptam, piæ cauſæ fauendum, aut in dubio iudicandum pro illa, ſed iniuſtitia videtur, vt quis abſque iuſta cauſa, dominio rei ſuæ priuetur, vt in terminis noſtris conſiderat Roderic. Suarez d. alleg. 11. ante finem; ergo Eccleſia nequaquam admittere debet pro ſe diſpoſitionem dictarum legum.

Tandem & vltimò, non mediocriter vrget, ſummam æquitatem exigere, vt quod quiſque iuris in alium ſtatuerit, ipſe eodem iure vtatur, ex l. 1. & per totum titul. ff. quod quiſque iuris: & quod in alterius perſona obſeruari Voluerit, , id in ſua fieri patiatur, c. primo, diſtinctione prima, idque magis Eccleſiam, quàm alium adſtringit, vt per Hoſtienſem, Imolam, & Abbatem in capite primo, de emptione & venditione. Tiraquellum de retractu lignagier, §. primo gloſſa 13. num. 6. & hoc argumento vtitur in terminis huius quæſtionis Guil. Bened. in dicto capite, Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & vxorem, nomine Adelaſiam, num. 383. vbi hanc partem, ſcilicet tex. in dicta lege, benè à Zenone, in fauorem Eccleſiarum locum non habere, magis amplectitur, & refert Gloſſam ita tenentem in c. quicunque, verbo, conſenſu, 12. quæſt. 2. Sequuntur eandem ſententiam Alexander, Iaſon, Salicetus, Felinus, Balbus, Afflictis, & Pariſius, quos retulit Antonius Gabriel dict. concluſ. 2. num. 20. Portius lib. 2. regula 42. verſ. Sextò limita. Imola in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis. Gregorius Lopez in l. 53. tit. 5. partitas 5. in verbo, coſa agena in princ. ibi. Et idem, ſi res aliena donaretur Eccleſiæ, vt in cap. placuit, el 1. & ibi Gloſ. 16. quæſt. 3. Et videtur in eam magis inclinare Rodericus Suarez dict. allegatione 11. in fine, verſiculo, Inde eſt.

Sed contrariam ſententiam, imò deciſionem dictæ legis, benè à Zenone, in fauorem Eccleſiarum locum habere, quando res priuati ipſi Eccleſiæ concederetur à Principe, vel alio modo alienaretur, Eccleſiámque in tali caſu ſtatim ſecuram eſſe, & domino rei venditæ, vel donatæ dumtaxat dari recurſum contra Principem, longè quidem veriorem, & omninò amplectendam crediderim: ad quod dicendum & authoritate, & iure, atque ratione moueor; authoritate in primis, Abbatis in cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, num. 6. quo loco apertè docuit Abbas, quòd licet deciſio dict. 6. benè à Zenone, & ſimilium, non procedat in præiudicium Eccleſiarum, ſecus tamen eſſe in eius fauorem, & r anteà dixerat; quòd ſi Imperator donauit rem alienam Eccleſiæ, vel aliquis Rex, qui habet iura Imperatoris, tenet talis donatio, licèt poſſit agi contra fiſcum ad æſtimationem: apertiùs Barbacia ibidem, num. 3. vbi dicit ponderandum eſſe, quod textus in dict. l. benè à Zenone, loquitur in rebus donatis ſacroſanctis Eccleſiis, & ſic, in quantum lex illa fauet Eccleſiis, eſt approbata per ius canonicum, & inde infert, quòd malè dixerunt Gloſſæ, quòd ſi Eccleſia non acceptauit contra ſe, ergo non debuit acceptare pro ſe; & reddit veram rationem, vt ſtatim dicetur Berous etiam expreſsè in eodem cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, qui latè, & eruditè loquitur in hac materia, & optimè comprobat ſententiam Abbatis, ex num. 21. vſque ad num. 26. qui etiam aduertit, quòd dicta l. benè à Zenone, prouidet, quòd donatarius à domino rei conueniri non poſſit, ſed ſtatim tutus ſit, & efficiatur dominus rei ſibi à Principe donatæ, & quoad hunc caſum expreſsè loquitur non ſolùm de ſubditis ſuis, ſed etiam de Eccleſiis, aut aliis piis locis, quibus Princeps donaſſet, & ſecundum hæc vides apertè, negari non poſſe, quin contrariæ opinionis Authores loquuti ſint contra caſum, & deciſionem dict. l. benè à Zenone: deinde ipſe Berous ex num. 22. eruditè fundat deciſionem dict. l. benè à Zenone, in fauorem Eccleſiarum, etiam de iure canonico obſeruandam; & tandem ex num. 24. plenè reſpondet ad textum in cap. placuit, 16. quæſt. 3. qui induci ſolet pro contraria parte, eo quòd dicit, quòd ſi Princeps donauerit Eccleſiæ priuilegia. aut res aliquas, ipſa non dicitur tuta; niſi poſt 30. annos, quibus dictas res præſcripſit. & loquitur ille textus, quando rem alienam donaſſet, alioquin præſcriptioni locus non eſſet, argumento l. clauibus, ff. de contrahenda emptione. Sed, vt dixi, plenè ſatisfacit ipſemet Author, vt ibi videri poterit, & ſuperiorem ſententiam tenuerunt itidem, ipſe Barbacia in conſ. 27. col. 2. vol. 4. Lancelotus Decius in l. ſi hæres abſens. num. 18. ff. de iudiciis, quæ & iure, & ratione etiam fundatur. Et in primis, quoniam Eccleſia non eſt deterioris conditionis, quàm priuatus; imò melioris eſſe debet, vtpote, cùm in iure multa concedantur eidem, quæ denegantur priuato, vt conſtat ex his, quæ ſcripſerunt Tiraquellus de priuilegiis piæ cauſæ, priuilegio. 61. Pedrocha in conſil. 6. num. 17. & ſeqq. Ioannes Vincendus Honded. in conſ. 64. num. 58. & num. 66. Quare igitur Eccleſiæ denegabitur id, quod in dict. l. omnes, & in dicta l. partitæ, priuato cuicunque conceditur, ac etiam sacroſanctis Eccleſiis, & locis, in dict. l. benè à Zenone, vt ſuperiùs dixi.

Secundò facit, quia vt ſuprà dicebam, lex ſæcularis Eccleſiæ fauorabilis, aut in vim priuilegij lata, ab initio valida eſt; præiudicialis autem minimè valet, per textum in cap. 1. de conſuetudine, vbi iuxta veriorem interpretationem, conſuetudo à principio valida, cùm primùm Eccleſiæ præiudicialis eſſe cœperit, irritatur, quamuis contra Laicos conſeruetur, vt conſtat ex integra Decretali illius textus, quam reſtituit Antonius Auguſtinus in ſcholiis, ad illum textum, in prima collatione, & probauit Ioannes Botta in conſ. 87. ex num. 2. Vnde Eccleſia poteſt vti lege pro ſe, & eam non recipere contra ſe. Barbacia num. 3. & Berous num. 22. in dict. c. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, idque ſpeciali iure procedit, vt optimè, & latiùs probat Petrus Surdus in conſ. 2. n. 37. libro primo. Et inde eſt, quòd frequenter lex Pontificia allegat legem ciuilem pro ſe, quam non admitteret contra ſe, cap. lege, 10. diſtinctione, & tradit Gloſſa in c. nouit, in verbo, quicunque, de iudiciis, vbi Innocentius, & Abbas, & ibidem Decius num. 28. Nam cùm Eccleſia non ſit ſubdita diſponenti, nihil impedit, quòd poſſit, ſi velit, ſe iuuare aliqua diſpoſitione, ſed eâ non ligetur, vt eleganter aduertit Surdus d. conſ. 2. num. 38. & 39. Nec in hoc, quòd vtatur pro ſe diſpoſitione alicuius legis ex priuilegio ſibi conceſſo, iniquitas aliqua, aut inæqualitas conſiderari debet, cum iure id faciat, ex ſuperiùs relatis, & Felino in capit, ſanctorum, de præſcriptionibus, in principio, vbi dicit, quòd regula illa, Quod tibi fieri non vis, alteri ne feceris, non procedit, vbi Eccleſia vtitur iure ſuo, defendendo ſe priuilegio à iure ſibi conceſſo contra alium non ſic priuilegiatum: ex quibus ceſſare debet primum, ſecundum, & tertium Argumentum; item ex eo, quòd regula dicti capit, qui ſentit, de regulis iuris, in 6. fallit interdum ratione contractûs, aut perſonæ, aut cauſæ, aut ſpeciali diſpoſitione legis, vt Gloſſa ibidem adnotauit in principio, verſiculo, & nota, quæ communiter approbatur, & in terminis noſtris omninò ceſſare debet in Eccleſia propter ſpecialem rationem, aut diſpoſitionem iuris, quæ in hoc multùm fauet Eccleſiæ, ex dictis per Surdum vbi ſupra, & Beroum in capit, ſecundo, de rebus Eccleſiæ non alienandis, num. 21. & 22.

Prætereà, regula dicti capit. qui ſentit, obtinere debet in his, quæ proueniunt ex ipſius actûs natura, non verò in his, quæ ex accidenti contingunt: idcircò poſtquam Eccleſia emerit rem alienam à Principe, vel alio titulo eam acceperit, quia ex diſpoſitione dictæ l. benè à Zenone, honorem percipit, & commodum; & onera etiam rei emptæ, aut donatæ coniuncta patietur, ex his, quæ reſoluunt Gloſſa, & Doctores in Clementina prima, per illum textum, de cenſibus. Innocentius in c. verum. de foro competenti. Hoſtienſis in titulo, de immunitate Eccleſiarum, num. 3. verſiculo, ad ordinaria verò, Ruinus in conſ. 111. num. 12. vol. 5. Abbas in conſ. 30. ex num. 1. lib. 2. Ancharanus in conſ. 386. n. 1. in fine. Berous in conſ. 150. num. 20. & ſequentib. vol. 3. Gigas de penſionibus, q. 39. num. 5. Beccius in conſ. 24. num. 28. & ij Authores inter alia, quæ mirè conueniunt propoſito, ex communi ſententia tradiderunt, quòd Eccleſia, ad quam res oneri cenſuum obnoxia, aut alio modo onerata peruenit, ipſos cenſus ſoluere, oneráque adimplere tenetur, vt etiam cum aliis probauit Iacob. Mandel. de Alba in conſ. 8. num. 2. Ioan. Guttierrez pract. lib. 2. quæſt. 4. num. 2. & quæſt. 132. num. 9.

Tertiò facit, quia in propoſita ſpecie conſiderai non poteſt iniuſtitia ex parte Eccleſiæ accipientis rem alienam à Principe, quocunque titulo, tametſi dominus dominio rei ſuæ priuetur, proptereà quòd vtitur Eccleſia iure communi cæteris omnibus conceſſo, & domino datur recurſus ad pretium contra Principem, aut fiſcum, ex diſpoſitione dictarum legum intra quadriennium: item etiam, quia vt procedant, neceſſarium eſt, quòd Princeps alienans, vel aliter concedens, ignoranter concedat, atque in bona fide ſit, exiſtimans, rem quam vendit, aut donat Eccleſiæ, ad ſe pertinere, & non ad alium: quod cum infinitis aliis aduertunt Antonius Gabriel commun, lib. 5. tit. de acquirend. poſſeſ. concluſ. 2. num. 14. & n. 16. Dueñas regula 238. verſ. limita 1. Portius, Balbus, Cephalus, Maluaſſia, Menochius, Ioannes de Monteſperello, Ioannes Vincentius Honded. & ferè omnes in initio huius capitis præcitati. Tiraquellus in tractatu, res inter alios acta, pagina 28. in principio, & vide omninò Beroum in dicto cap. 2. de rebus Eccleſiæ non alienandis, num. 27. & num. 31. Gregorium Lopez in d. l. 53. tit. 5. partit. 5. verbo, el Rey, vbi tractant, quid ſi Princeps ſcienter rem alienam concedat: vnde in Eccleſia à Principe recipiente, nulla iniuſtitia conſiderai poteſt, quia recipit rem tanquam Principis, & non alterius.

